dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Niska wilgotność i suche powietrze w mieszkaniu

    Witam,

    Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale temat związany z powietrzem, więc chyba tak.

    Mam problem, jakoś od tygodnia myślę, z suchym powietrzem w domu. Stacja pogody pokazuje między 27-30% wilgotności w mieszkaniu, skóra swędzi, powieki, nos też niedrożny jak zwykle. Na zew niby wilgotność 40-60 w zależności od godziny czy pory dnia a w mieszkaniu 25-30. Mamy wiosnę, więc chyba wilgotność powinna być wyższa wew mieszkania. W ubiegłych latach problem nie występował. Jest ciepło, jak otworzę okna czy zostawię na wietrzeniu to wilgotność w mieszkaniu spada jeszcze o kilka %, do poziomu 25-26%. Zimą problem rozumiem gdy wilgotność jest zbyt wysoka, ale wiosną gdy mieszkanie jest praktycznie ciągle wietrzone i dopływ świeżego powietrza jest zapewniony czy to przez nawiewniki okienne czy rozszczelnione okna..
    Co może być przyczyną takiego zjawiska?

  2. #2

    Domyślnie

    Na ile wiarygodny jest pomiar? Większość stacji pogodowych podaje wilgotność z bardzo dużym błędem.

  3. #3

    Domyślnie

    Na tyle wiarygodny, że mam objawy skórne, czyli swędzenie skóry, powiek, nos też lekko niedrożny. Gdy zawsze było 40-60 na stacji problemu nie było. Od 7-10 dni jest jak w opisie wyżej i pojawiły się problemy.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.506
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał BZiSZ Zobacz post
    Co może być przyczyną takiego zjawiska?
    Suche powietrze to masz w sezonie grzewczy przy sprawnej wentylacji. Gdy robi się ciepło to wentylacja słabo działa i problemem jest zazwyczaj za duża wilgotność. Sporadycznie bywa aż tak sucho i w miarę chłodno (zwłaszcza w nocy) jak teraz - ale i tak jest wyższa wilgotność, niż w sezonie grzewczym. Czyli teraz jest bardzo sucho (sorry, taki mamy klimat). Oprócz tego większość higrometrów cyfrowych mocno przekłamuje im dalej w jedną czy drugą stronę od środka skali (tradycyjne, analogowe higrometry lepiej sobie z tym radzą).

    Jak patrzysz na wilgotność względną (w %) to sprowadź do temperatury pokojowej. Patrz wykres Molliera albo jakiś kalkulatorek wilgotności w necie. Bo to, że za oknem masz 80%@5* nie znaczy, że będziesz miał wilgotno gdy to powietrze ogrzejesz do 22*.

  5. #5

    Domyślnie

    Zdjęcie się nie załadowało.

    Doskonale zdaję sobie sprawę, że suche powietrze jest zimą. Jednak dlaczego suche mam teraz wiosną. A mam suche ponieważ występują objawy zdrowotne. Gdy stacja pokazuje 40/60 problemu nie ma. Temp w mieszkaniu 21-23 obecnie w zależności czy w danej chwili wietrze, okna rozszczelnione prawie cały dzień. Dziś zamknąłem na kilka h by zobaczyć czy wilgotność wzrośnie.

    Wentylacje mam mechaniczną. Może być jej wina?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.506
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał BZiSZ Zobacz post
    Wentylacje mam mechaniczną. Może być jej wina?
    Nie, taki mamy klimat.



    I takie sytuacje wiosną zdarzają się (i pewnie będą coraz częściej).



    A zimą jest jeszcze gorzej (patrz na wilgotność bezwzględną albo przelicz na % przy 22*).

    Niedziałająca wentylacja poprawiłaby sytuację pod względem wilgotności (mechaniczną łatwiej wyłączyć), ale pogorszyła pod każdym innym. Działająca prawie każda da ten sam efekt z jednym wyjątkiem - wymiennik z odzyskiem wilgoci też poprawiłby sytuację (tak samo jak zimą).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	61,2 KB
ID:	468957   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Temp2.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	60,4 KB
ID:	468959  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-05-2024 o 10:10

  7. #7

    Domyślnie

    Czyli nic nie mogę zrobić i mam się z tym męczyć? Właśnie wróciłem do domu, okna były pozamykane, patrze na stacje meteo a tam 28% wilgotność i temp 23 z kawałkiem. Pootwierałem okna by powietrze świeże wpadło, to chwila i spadło na 27% przy temp 22,8, plus swędzenie skóry się zaczęło.
    1. Jeśli na dworze jest powiedzmy wilgotność 50 a w domu 25 to normalne? Może być taka różnica. Czy to co na zew to i wew?
    2. Myślałem ze może wentylacja mechaniczna powoduje takie spadki, bo niedawno założyłem trzy tłumiki za kratkę wentylacyjną bo zmniejszyć hałas szumu powietrza w kanale w pionie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.506
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał BZiSZ Zobacz post
    Czyli nic nie mogę zrobić i mam się z tym męczyć?

    Po co pytasz, jak nie czytasz?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niedziałająca wentylacja poprawiłaby sytuację pod względem wilgotności (mechaniczną łatwiej wyłączyć), ale pogorszyła pod każdym innym. Działająca prawie każda da ten sam efekt z jednym wyjątkiem - wymiennik z odzyskiem wilgoci też poprawiłby sytuację (tak samo jak zimą).
    Oczywiście nawilżacze też pomogą.
    Jak zimę przetrwałeś, że dopiero teraz przesuszenie Ci przeszkadza?

    Cytat Napisał BZiSZ Zobacz post
    1. Jeśli na dworze jest powiedzmy wilgotność 50 a w domu 25 to normalne? Może być taka różnica. Czy to co na zew to i wew?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak patrzysz na wilgotność względną (w %) to sprowadź do temperatury pokojowej. Patrz wykres Molliera albo jakiś kalkulatorek wilgotności w necie.
    Cytat Napisał BZiSZ Zobacz post
    2. Myślałem ze może wentylacja mechaniczna powoduje takie spadki, bo niedawno założyłem trzy tłumiki za kratkę wentylacyjną bo zmniejszyć hałas szumu powietrza w kanale w pionie.
    Wilgotność bezwzględna Ci nie spada. W domu rośnie (dokładasz wilgoci bytowej). Więc to normalne, że wilgotność bezwzględną w domu masz wyższą, niż na zewnątrz. Im większa wymiana, tym różnica mniejsza. Chyba, że masz wymiennik z odzyskiem wilgoci - wtedy odzyskuje wilgoć analogicznie jak ciepło (czyli gdy na zewnątrz wilgotniej, to osusza).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-05-2024 o 17:28

  9. #9

    Domyślnie

    1. Czytam
    2. W zimie miałem przedział 40-60% i zero problemów.
    3. W domu mam dużo niższą wilgotność niż na zew. Odczyty w %.
    4. Nie mam żadnych wymienników ani odzyskiwaczy, skraplaczy itp.
    5. Te wykresy Moliera są do wilgotności na zew., mój problem to wilgotność wew mieszkania.
    6. Zapodaj linki do wykresów Moliera i kalkulatora.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.506
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał BZiSZ Zobacz post
    2. W zimie miałem przedział 40-60% i zero problemów.
    Bez nawilżaczy? To wentylacja nie działała. Albo higrometr.

    Cytat Napisał BZiSZ Zobacz post
    3. W domu mam dużo niższą wilgotność niż na zew. Odczyty w %.
    Ciągle wykresu Molliera nie widziałeś?

    Cytat Napisał BZiSZ Zobacz post
    5. Te wykresy Moliera są do wilgotności na zew., mój problem to wilgotność wew mieszkania.
    Fizyka po obydwu stronach okna działa tak samo. I zależności wilgotności względnej od temperatury pokazuje wykres Molliera.

    Cytat Napisał BZiSZ Zobacz post
    6. Zapodaj linki do wykresów Moliera i kalkulatora.
    Pierwszy lepszy wynik z Google:
    https://www.suto-itec.com/pl/kalkulator-wilgotnosci/
    I sprawdź, ile g/m3 jest gdy powietrze ma powiedzmy 70% wilgotności przy -7*. I ile % będzie miało, gdy tyle samo g/m3 będzie miało powietrze ogrzane do 22* (trzeba podstawić 22* i eksperymentować z %).

    Łatwiej odczytać z wykresu




    Widać, że powietrze o wilgotności 100% przy -10* ma 10% przy 22* (czerwony prostokąt). Bez osuszania i bez nawilżania.


    Jak chcesz wiedzieć, ile gramów pary wodnej trzeba upchać w każdym kg powietrza, żeby osiągnąć 50% wilgotności to patrz zielony prostokąt - trzeba prawie 6g dorzucić do początkowych 2g (czyli 3x więcej). Więc nie, nie ma szans, żeby w zimie bez nawilżania i odzysku wilgoci przy działającej chociaż jako tako wentylacji (niezależnie od jej rodzaju) utrzymać wilgotność w ryzach nawet, jak na zewnątrz w mróz jest 100% wilgotności.

    Te pomarańczowe linie pokazują, ile g pary wodnej na kg powietrza (oś pozioma) musi być w powietrzu o danej temperaturze (oś pionowa) musi być pary wodnej dla danej wilgotności względnej (w %).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Mollier.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	71,0 KB
ID:	468986   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Mollier.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	68,2 KB
ID:	468987  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-05-2024 o 09:55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony