dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 549 z 1554
Pokaż wyniki od 10.961 do 10.980 z 31073
  1. #10961
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Obejść się da, np. grzejesz w dzień a nie w nocy, w sypialni ustawiasz anemostat na max sensowny do wentylacji itp. choć to protezy - lepiej chociaż osobne nawiewy do ogrzewania.
    Osobny nawiew do nagrzewania w każdym pomieszczeniu z możliwością sterowania wentylatorkiem w każdym nawiewie... Strasznie trudne do realizacji.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  2. #10962

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Źle wykreślasz.
    Weź to na logikę. Skoro dla podawanej temp. wody do nagrzewnicy na poziomie 70oC masz 3kW dla 170m3/h i temp. powrotu 50oC, to żeby utrzymać tą samą temperaturę nawiewu dla temp. zasilania na poziomie 50oC musiałbyś znacznie zwiększyć strumień powietrza.
    Poza tym ten wykres jest dla dla niskich temperatur zewnętrznych. Należałoby poszukać dla temperatur na poziomie temperatury nawiewu za reku, czyli ok. 18oC. Wtedy będzie jeszcze trudniej, żeby przekazać moc 3kW.
    spójrz jeszcze raz na to co wyrysowałem, i zastanów się czy dmuchanie czy chuchanie jest cieplejsze i co jest szybsze.

  3. #10963
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Oj ... od tyłu liczycie ... trzeba policzyć ile potrzeba energii do podgrzania powietrza o daną wartość .
    120x1,0x1,3*dt 10st =1560 / 3600 = 0,43 kW lub kWh ... lub 43 waty na stopień ... razy sprawność nagrzewnicy.

  4. #10964

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Oj ... od tyłu liczycie ... trzeba policzyć ile potrzeba energii do podgrzania powietrza o daną wartość .
    120x1,0x1,3*dt 10st =1560 / 3600 = 0,43 kW lub kWh ... lub 43 waty na stopień ... razy sprawność nagrzewnicy.
    Najlepiej jak nie przekroczy 10W/m2/h

  5. #10965
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Tak ale, jeszcze jeden warunek 50st aby Ci się kurz nie palił.

  6. #10966
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafał2011 Zobacz post
    spójrz jeszcze raz na to co wyrysowałem, i zastanów się czy dmuchanie czy chuchanie jest cieplejsze i co jest szybsze.
    Najpewniej będzie jak napiszesz do firm które robią takie nagrzewnice pod konkretne parametry. Podaj mi te dane i oni zaprojektują Ci nagrzewnicę (wymiary) i podadzą Ci kwotę.
    Druga sprawa, to skąd uzyskasz te dodatkowe 1kW mocy cieplnej (10W/m2 dla domu 100m2) z PC do CWU? To musi być duża i mocna pompa która wymaga wysokich przepływów powietrza. Chyba tylko wersje split masz na myśli, bo ta zintegrowana z zasobnikiem pracują do maks. chyba -7oC. Jeśli miałeś na myśli aristona, to wiedz, że on ma tylko 850W mocy cieplnej.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  7. #10967
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Na cholerę wentylatorek? Sądzisz, że w domu z pewną akumulacją i jak w temacie będziesz sterował temp. z dokładnością do ,1stC?
    W moim domu nie jestem w stanie wyczuć gdzie grzeje jak już grzeje a co tu mówić o lepszym.
    Ustawisz raz anemostaty/kratki nawiewne i zapominasz na lata.
    Hmmm. Zakładając nawiew świeżego powietrza w sypialni o temp. 35oC i późniejsze przeciągnięcie tego ciepłego powietrza pod szczeliną pod drzwiami to należy liczyć się z tym, że prędzej sypialnia nagrzeje się do niekomfortowej temperatury (bo ciepłe się unosi) niż te ciepłe powietrze opadnie i przeciągnięte zostanie po domu. To nie jest dobry pomysł. Chyba, że masz na myśli wentylację z nawiewem i wyciągiem w każdym pomieszczeniu - nawiew przy podłodze, wyciąg w suficie.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  8. #10968
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Oj ... od tyłu liczycie ... trzeba policzyć ile potrzeba energii do podgrzania powietrza o daną wartość .
    120x1,0x1,3*dt 10st =1560 / 3600 = 0,43 kW lub kWh ... lub 43 waty na stopień ... razy sprawność nagrzewnicy.
    Nie od tyłu tylko od przodu. Znamy moc jaką należy dostarczyć. Trzeba do tej mocy dobrać nagrzewnicę wodną znając temp. wody zasilającej i przepływ powietrza.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  9. #10969
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post

    Panie Tomaszu albo się śmiać albo płakać ! ma Pan kompletne braki w wiedzy na ten temat i uprasza się Pana o słuchanie się tych którzy wiedzą jak.
    A nie że Pan weźmie palec poślini i już ..
    Dokładnie mam takie samo zdanie o Panu (braki w wiedzy, nie w wykształceniu) , tylko już raz prosiłem - Pan napisze konkretnie czego nie rozumie - bo takie zdanie
    Panie Tomaszu albo się śmiać albo płakać ! ma Pan kompletne braki w wiedzy na ten temat
    może napisać każdy i nie ma się jak przed tym bronić. Politechniczna wiedza z FB jest bardzo często wypaczona. Dopuszcza się ruch pary i powietrza w przegrodzie , mostki termiczne NIE MA DEFINICJI IZOLACJI ANI JEJ ROLI w budownictwie . Uznaje się domy zużywające nawet ponad 30kWh/m2 - Pan poczta inne wątki - Tu są nawet tacy co ranking kotłów na paliwa stałe robią - Oni i Pan piszecie, że nie mam wiedzy... to mi właściwie pochlebia, ponieważ wiem co robię i jakie są tego efekty komfortowo-ekonomiczne.
    Takim pisaniem
    Panie Tomaszu albo się śmiać albo płakać ! ma Pan kompletne braki w wiedzy na ten temat
    przypomina Pan perma nie człowieka inteligentnego .

  10. #10970
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Jeśli ktoś ma pomysł jak ożenić WM z ogrzewaniem nadmuchowym, to proszę napisać. Próbowałem coś wymyślić, ale to nie ma chyba sensu. Przy przepływie 150m3/h można przenieść jakieś 30kWh na dobę i to przy temp. powietrza około 60st. (chyba tak wyliczyłem, ale trzeba by poszukać). No mniejsza o to - problemem jest sterowanie. Jak ma być precyzyjne, to trzeba do każdego pomieszczenia dorabiać zawory, trójniki, kanały, łączniki, sterowanie, itp. Wychodzi prawie na jedno, co zrobienie osobnej instalacji, a można by wtedy dać kratki w bardziej odpowiednich miejscach.
    Najlepiej nie zmuszać do małżeństwa
    - Nawiew wentylacji najlepiej sprawdza się na suficie - nawiew ciepłego powietrza - nie
    -czerpnia powietrza do wentylacji jest na zewnątrz - do kanałowki - idzie powietrze recyrkulacyjne z holu.
    -problemy ze sterowaniem, np. kominek i goście w salonie, dzieciaki śpią w pokojach - jak zwiększyć wentylację nie a nie temperaturę.
    Taniej i lepiej jest oddzielić te funkcje.

  11. #10971
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafał2011 Zobacz post
    Takie coś kosztuje 500zł i powinno się nadać http://gaskom.pl/allegro/photo/inne/...ych_3500W2.jpg
    Naprawdę nie kombinujcie - kanałówka jest dopasowana - grzeje chłodzi bezpośrednio - te wszystkie chłodnice ( mogę dać ) są g... warte. Wzrastają opory, spada efektywność. Są ppci z kanałóką, są z zasobnikiem do cwu Trzeba po co taki kombajn ? Przy małych potrzebach łączenie wielu funkcji się nie sprawdza.

  12. #10972
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Normy to wymysł ciepłowników, jakby TB mogł je konsultować?
    Jak to kszhu nagle zmienił zdanie. Wcześniej zamieszczał wszak swoje "wyliczenia" zaprzeczające normom. "Najwięcej od gruntu", już o tym zapomniał?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  13. #10973
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Dokładnie mam takie samo zdanie o Panu (braki w wiedzy, nie w wykształceniu) , tylko już raz prosiłem - Pan napisze konkretnie czego nie rozumie - bo takie zdanie może napisać każdy i nie ma się jak przed tym bronić. Politechniczna wiedza z FB jest bardzo często wypaczona. Dopuszcza się ruch pary i powietrza w przegrodzie , mostki termiczne NIE MA DEFINICJI IZOLACJI ANI JEJ ROLI w budownictwie . Uznaje się domy zużywające nawet ponad 30kWh/m2 - Pan poczta inne wątki - Tu są nawet tacy co ranking kotłów na paliwa stałe robią - Oni i Pan piszecie, że nie mam wiedzy... to mi właściwie pochlebia, ponieważ wiem co robię i jakie są tego efekty komfortowo-ekonomiczne.
    Takim pisaniem
    przypomina Pan perma nie człowieka inteligentnego .
    I tak misiu trzymać. Twarda postawa, głowa do góry. Co z tego, że się śmieją. Jeszcze was zaskoczę!
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  14. #10974
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Prawdopodobnie niedługo uda się uruchomić fabrykę domów jak w temacie (0.08 W/,2xK podłoga ściana dach) . Nowa konstrukcja ściany przez ostatnie lata świetnie się sprawdza na płycie fundamentowej. Prowadzimy rozmowy.

  15. #10975
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Prawdopodobnie niedługo uda się uruchomić fabrykę domów jak w temacie (0.08 W/,2xK podłoga ściana dach) . Nowa konstrukcja ściany przez ostatnie lata świetnie się sprawdza na płycie fundamentowej. Prowadzimy rozmowy.

    "prowadzimy rozmowy". Kto z tobą będzie misiu rozmawiał?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  16. #10976
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Prawdopodobnie niedługo uda się uruchomić fabrykę domów jak w temacie (0.08 W/,2xK podłoga ściana dach) . Nowa konstrukcja ściany przez ostatnie lata świetnie się sprawdza na płycie fundamentowej. Prowadzimy rozmowy.
    Skoro posługujesz się już parametrem U proponuję, abyś zmienił stopkę.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  17. #10977
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Skoro posługujesz się już parametrem U proponuję, abyś zmienił stopkę.
    Zawsze się posługiwałem. Protestowałem przeciwko tym co go nadużywają, np. podają go dla ściany z bk bez paroizolacji, czy w przypadku gruntu lub piachu. Nie obchodzi mnie, że jest to powszechne czy w normach, jest to niezgodne z definicją i fizyką - Uważam, że warto znać podstawowe definicje.

  18. #10978
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Zawsze się posługiwałem. Protestowałem przeciwko tym co go nadużywają, np. podają go dla ściany z bk bez paroizolacji, czy w przypadku gruntu lub piachu. Nie obchodzi mnie, że jest to powszechne czy w normach, jest to niezgodne z definicją i fizyką - Uważam, że warto znać podstawowe definicje.
    To zmień. Będzie normalniej.
    30cm izolacji to również 30 cm szkła piankowego o lambdzie 0,08, a taka warstwa jest daleka do standardu pasywności.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  19. #10979
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Mając osobny nawiew grzewczego w każdym pomieszczeniu, w ostateczności w sypialni możesz ten nawiew zamknąć i nie grzać w ogóle.
    Można. Można też sypać węgiel do kotła. Chodzi właśnie o to, że to ma samo działać. A tak jak TB pisał, sterować tym praktycznie się nie da.

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    I sądzę, że dla domu jak w temacie wystarczy nawiew tego ciepłego tylko w wybranych pomieszczeniach.
    Ciężko mi się z tym zgodzić. kszhu, planujesz może testy takiego układu w swoim obecnym domku ?

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Też tak mi się wydaje, tylko ich ceny są jakoś dużo wyższe od podobnego splita itp.
    Bo jednostka wewnętrzna do kanałówki jest bardziej skomplikowana. Trudniej też osiągnąć wyższy COP, ze względu na większy pobór prądu wentylatorów kanałowych (większy spręż). Do tego trzeba sterowanie pod pilota wyciągać gdzieś na ścianę.
    Kanałowa ppci będzie zawsze droższa od "normalnego" splita.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  20. #10980
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Mając osobny nawiew grzewczego w każdym pomieszczeniu, w ostateczności w sypialni możesz ten nawiew zamknąć i nie grzać w ogóle.



    I sądzę, że dla domu jak w temacie wystarczy nawiew tego ciepłego tylko w wybranych pomieszczeniach.



    Też tak mi się wydaje, tylko ich ceny są jakoś dużo wyższe od podobnego splita itp.
    Raczej nie. Zerknąłem do mitsubishi i tam tego nie widzę, różnice są poniżej 100euro przy tych samych parametrach.
    Popatrzę w inne cenniki.

    Ps. Poza tym dlaczego nie zrobić kanałówki ze splita? Po co chłodnice? Ja tak zrobiłem w mieszkaniu. Inwestorowi nie mogę tak "sprzedać" ale sobie... Zdjąłem obudowę dorobiłem szczelną z blachy, gdyby opory było zbyt duży ( większy dom niż mieszkanie 55m2) to bym dołożył wentylator na powrocie.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 26-03-2014 o 08:13

Strona 549 z 1554

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony