dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 95 z 1144
Pokaż wyniki od 1.881 do 1.900 z 22870
  1. #1881

    Domyślnie

    Budowniczy porównaj liczbę swoich postów i moich i Ci wyjdzie ile lat jestem młodszy. Polacy porafią pracować ale są i tacy nad którymi trzeba stać z ''batem''. Jeżeli firma x produkująca kotły jest na rynku od 50lat i dalej się utrzymuje to musi wiedzieć jak się je robi.
    Ostatnio edytowane przez darase ; 25-11-2010 o 16:35 Powód: ''urażający żart''

  2. #1882

    Domyślnie

    Mam pytanie do kolegi Wlodek_PID (programista PUMY) lub kogoś kto wie, czy można w jakiś sposób uzyskać na pumie informacje o temperaturze na wyjściu z kotła?

  3. #1883

    Domyślnie

    witam!
    "rosną sobie domy z czerwoniutkiej cegły,MURARZ je buduje bo w tej pracy BIEGŁY"słowa tej piosenki wprost dają odpowiedź kto powinien się zajmować budową kotłów CO.
    na pewno NIE NAUCZYCIEL,STOLARZ.KRAWIEC,PIELĘGNIARZ czy TRĘBACZ lub GITARZYSTA,tylko fachowiec w tej dziedzinie.
    Do czasu jak to się nie zmieni,zawsze będą jakieś problemy,bo na tym to polega,że cokolwiek się robi trzeba się na tym znać,a na pewno żeby konstruować kotły w szczególności.
    pozdrawiam!
    wojciech


  4. #1884

    Thumbs up Darase...

    Dzięki DARASE
    Ostatnio edytowane przez marekwu ; 25-11-2010 o 18:34
    wumar

  5. #1885

    Domyślnie

    Sorki już kasuję post. Wcześniej koledzy pisali jak to ''wszyscy'' kradną.

  6. #1886

    Domyślnie

    Witam - ponawiam moje zapytanie.
    Mam drobne pytanie. Piec nie do końca spala eko-groszek. Pozostają małe, twarde spieki. Jakimi parametrami operować aby spalanie eko było całkowite.
    Piec Tilgner EKR 25 + Menuet
    Ustawienia :
    Podawanie 9 s.
    Przerwa 36 s
    Obroty dmuchawy 8
    Oczekiwanie 4 min.
    Krotność 1
    Dmuchawa w podtrzymaniu 24 s
    Obroty dmuchowy w podtrzymaniu 6

    I drugie pytanie.
    Jakimie parametry zmieniać aby temp pieca oscylowała wokół temp, zadanej. Obecnie mam zadane 55 stopni a temp pieca spada do 49 stopni a potem szybuje do 66 stopni.
    Wielu by stchórzyło, gdyby mieli dostatecznie dużo odwagi

  7. #1887

    Domyślnie

    Do spalania węgla potrzebne jest powietrze w odpowiedniej ilości, jak dmuchamy za mocno, to spalamy z nadmiarem powietrza, w prostych słowach szybciej i bardziej intensywnie, co ma odbicie w ilości opału spalanego a także w wielkości przeregulowania.

    Menuet nie ma opcji zwalniania obrotów, pracuje dwustanowo.
    Więc do dojścia na t.zadaną działą podawanie 9s, przerwa 36sek. a także obroty dmuchawy 8.
    Jak dojdziemy do t.zadanej, to parametry wyżej są nieaktywne, a działają krotność 1 oznaczająca podanie paliwa i nadmuch co każdy przedmuch, dmuchawa w podtrzymaniu 24s, obroty dmuchawy w podt.6bieg, oczekiwanie na dmuchniecie 4minuty.

    Musisz zrobić tak:
    Obniż kocioł na 40st.C, jak zejdzie do tej temp. zadaj na sterowniku 60st.C
    Będziesz miał czas na dobranie pierwszych trzech parametrów:
    czas podawania 9sekund zostaw sobie jako wartość stałą
    przerwę 36sek. dobieraj tak, aby opał się wypalał, dla mocy 25kW możesz zacząć od ok.45sekund.
    dobierz powietrze w taki sposób, aby nie było zbyt intensywne, ale jednak kolor płomienia musi być taki jak słoneczko, intensywnie żółty, może uda się to na okolicy 5biegu.

    Przerwą podawania i ilością powietrza ustalasz moc kocioł-palnik, dobrać zatem idzie np. 15kW, które będzie odpowiednie dla Twojego domu

    Jak kocioł osiągnie temp., to trzeba dograć przedmuch do strat ciepła budynku i jakości paliwa
    przerwa nadmuchu 3-5minut stare budownictwo, ok. 8-12minut nowe budownictwo dla przedziału mocy kotła 20-25kW
    czas przedmuchu ok. 10-max.20sek.
    krotnośc- tym można dobrać wysokość kopca jak kocioł długo przebywa w trybie przedmuchu, wpływamy zatem na prawidłowe dopalanie paliwa.
    Dla krotności=1 kocioł zawsze poda paliwo z nadmuchem przez to wyjściowe 9sekund, po czym doda jeszcze samą dmuchawę w/g nastawy parametru dmuchawa w podtrzymaniu. Dla krotności = 2 na pierwszym przedmuchu nie dajemy paliwa, tylko sam nadmuch przez czas parametru dmuchawa w podtrzymaniu a dla krotności2 ponownie podanie i nadmuch 9sekund plus czas pracy samej dmuchawy.

    Trzeba się tak pobawić, aby kopczyk był od płaskiego po lekko wypukły dla palnika typu Brucer lub wypukły dla tradycyjnej retorty..
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  8. #1888

    Domyślnie

    Zakupiłem miesiąc temu kocioł LAWA eko-plus i jestem z niego bardzo zadowolony (z dodatkowym rusztem wodnym i retortą obrotową),
    Niestety z opału trochę mniej. U mnie również robią się spieki, zauważyłem że im krótszy czas podawania tym mniej spieków, ja mam ustawione na 7 s. reszte reguluje czasem nadmuchu który wynosi obecnie 55 s. Kocioł pracuje sprawnie, przy 25 KW i domu ok. 150 m zasobnik starcza na 7-8 dni. Minusem tych ustawień jest to że po czasie przerwy i często w czasie pracy nie ma typowego kopczyka, a po czasie przerwynawet jest równo. Niestety uzyskanie kopczyka byłoby możliwe przy czasie podawania ok. 10 s, a to powodowało bardzo dużą ilość niedopalonego groszku.
    Niestety kupić dobry kocioł to nie jest żadna sztuka bo większość się sprawdzi, prawdziwym mistrzostwem jest kupić dobry ekogroszek.
    Ostatnio edytowane przez laspalmas ; 26-11-2010 o 06:49

  9. #1889

    Domyślnie

    laspalmas masz rację na dobrym ekogroszku prawie każdy piec hula, sztuka kupić piec który hula na słabym paliwie, dom masz ocieplony styropianem?

  10. #1890

    Domyślnie

    Wydłużając czas przerwy należy proporcjonalnie zdejmować ilość powietrza.
    Obniżenie mocy to dobranie stosunku węgiel-powietrze.
    Przy samym wydłużaniu pausy dochodzimy do punktu, gdzie zaczyna się nadmiar powietrza- to z kolei powoduje spieki.

    Dobrze spala sie ekogroszek o nazwie Jaret Plus i wcale nie jest drogi.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  11. #1891

    Domyślnie

    Jaret plus nie jest chwalony, mokry, słaba kaloryczność. Może i dobrze się spala po osuszeniu. Tak wyczytałem sam nie testowałem.

  12. #1892

    Domyślnie

    Dom ocieplony ścian 3W 10 cm Styropianu. Praktycznie teraz grzeje cwu + łazienki +2kaloryfery reszta zakręcona.
    No właśnie z tym powietrzem. Płomień niby jasnożółty a piec trochę smoli (na ścianach osadza się szaro czarna sadza). nie wiem czy jest to objaw nadmiaru czy niedoboru powietrza?

  13. #1893

    Domyślnie

    darase w ubiegły weekend widziałem jak pięknie spala się suchy Jaret Plus oryginalnie pakowany w workach (jedyne 740zł/tona), fakt kalorii ma 24tys, ale tyle samo ma też Retopal, który trochę mocniej szlakuje, ale również pali się dobrze. To są tzw miękkie opały i z nimi kłopotów nie ma.

    Laspalmas
    Płomień ma być intensywnie żółty.
    Retorty obrotowe mają kłopot z powietrzem, przez ten obrót szczelinami wychodzi fałszywe powietrze. Obrót z jednej strony daje zrywanie spieków paliw miałowych i popiół wygląda fajnie, ale z drugiej dystrybucja powietrza nie jest idealna. Przy obrotowym palniku trzeba pilnować, aby kopczyk był zawsze lekko wypukły, aby przykrył talerz obrotowy.

    Opis sadzy mało precyzyjny. Jak są takie szarawe naloty, to ok, przy ruszcie wodnym wymiennik szybciej się brudzi, trzeba czyścić co ok. 4-5dni. Pytanie jeszcze jak wysoko nad palnikiem są te ruszta wodne. To jednak ruszt wodny generalnie odpowiada za częstsze czyszczenie. Jest wygodny pod względem obsługi, bo jest na stałe, nikt nie brudzi sobie rąk przy jego montażu czy demontażu, na bieżąco podczas pracy automatu można na niego wrzucić jakies drewno, ale jego słabym punktem jest konieczność częstszego czyszczenia wymiennika. Coś za coś.

    Możesz podać jaki masz typ tej retorty obrotowej?
    tj. czy obraca się żeliwna koronka wewnątrz palnika? - tutaj łatwiej zapanować nad spalaniem i po przykryciu paleniska wszystko jest dobrze
    czy obraca się koronka zewnętrzna stalowa? - tutaj trochę gorzej, bo przy obrocie zewn, i tak część powietrza ucieka spodem. Plus to z kolei wygodne czyszczenie strefy napowietrzania w postaci mechanizmu pod koszem.
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 26-11-2010 o 09:31
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  14. #1894

    Domyślnie

    laspalmas- ''chłopie'' dom świetnie docieplony powierzchnia ok. 150m2 i 25kw? To żart? Kocioł solidnie przewymiarowany.
    Panie Jarecki prawdą jest że dla komina najlepszą temperaturą spalin jest przedział 150-200?

  15. #1895

    Domyślnie

    No i mamy nowy firmware do PUMY (7.7c) - ciekawe co zmieniono?

  16. #1896

    Domyślnie

    Dobre pytanie. Przy każdej aktualizacji powinna być informacja co zostało zmienione / poprawione bo może ktoś nie będzie chciał albo musiał wgrywać aktualizacji softu... Przydałaby się także możliwość zgłaszania uwag do sterownika. Na razie mam jedną dotyczącą skali wykresu w pionie, która powinna być automatycznie dostrajana do widocznego zakresu, a nie historii całego wykresu. Start miałem od niskiej temperatury i teraz nie za ciekawie to wygląda. Restart sterownika nie pomaga... Jakieś inne sugestie? Jak zrobić aby można było w komputerze obejrzeć / przeanalizować taki wykres?

  17. #1897

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppietrz Zobacz post
    Dobre pytanie. Przy każdej aktualizacji powinna być informacja co zostało zmienione / poprawione bo może ktoś nie będzie chciał albo musiał wgrywać aktualizacji softu... Przydałaby się także możliwość zgłaszania uwag do sterownika. Na razie mam jedną dotyczącą skali wykresu w pionie, która powinna być automatycznie dostrajana do widocznego zakresu, a nie historii całego wykresu. Start miałem od niskiej temperatury i teraz nie za ciekawie to wygląda. Restart sterownika nie pomaga... Jakieś inne sugestie? Jak zrobić aby można było w komputerze obejrzeć / przeanalizować taki wykres?
    Ze skalą jest wszystko w porządku, całe zamieszanie powodują śmieci (takie kropeczki na dole skali, które są jakimiś błędnymi temperaturami z wartością 0 stopni). Dzieje się tak po wyłączeniu i włączeniu sterownika - jak odczekasz 12 godzin, to śmieci odjadą i wykres zacznie się ładnie skalować odpowiednio do aktualnych temperatur. Przykład jest na zdjęciu niżej. Problem zgłosiłem...


    Korzystając z okazji: trapi mnie jedna sprawa, którą zaznaczyłem na wykresie. Sterownik w trybie PID dość mozolnie prowadzi kocioł, chodzi o powolne wzrosty temperatury. Wydaje mi się, że reakcja powinna być szybsza. Obserwuję te % mocy i widzę, że temperatura leci w dół a sterownik pstryka sobie 10%, 12%, 15%. Stąd kocioł dość wolno dochodzi do temperatury. Kiedy funkcja PID została wyłączona zmiany temperatur następowały o wiele szybciej, co znaczy, że możliwości są. To nie wszystko - kiedy tak ślamazarnie podnosi się temperatura zaczyna się tworzyć kupka niespalonego miału, ba miału, który nie zaczął się nawet palić. Kilka razy zauważyłem, że mało co nie doszło do zsypania się paliwa do popielnika. Natomiast przy większych mocach tego problemu nie ma. Wydaj mi się, że obroty dmuchawy są zbyt niskie na małych mocach i nie może przepalić paliwa. Zmiejszanie czasu podawanie nie jest dobrym wyjściem (już zszedłem do 6/52) bo przy większej mocy będzie brakować. Macie pomysł co w takim przypadku zrobić? Póki co zgłosiłem pomysł, aby wprowadzić możliwość korekcji obrotów dmuchawy w zależności od mocy kotła (tej podawanej przez sterownik).

    Czy można coś ustawić aby sterownik szybciej reagował w trybie PID?

  18. #1898

    Domyślnie

    Napisz do Włodka PID, pewne rzeczy od 7.7B idzie zmienić dla dopasowania pod dany palnik i kocioł.
    Na priva z grubsza napisałem o co chodzi.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  19. #1899

    Domyślnie

    ElFi masz zawory termostatyczne na grzejnikach?

  20. #1900
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wlodek_PID

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    1.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał ElFi Zobacz post
    Ze skalą jest wszystko w porządku, całe zamieszanie powodują śmieci (takie kropeczki na dole skali, które są jakimiś błędnymi temperaturami z wartością 0 stopni). Dzieje się tak po wyłączeniu i włączeniu sterownika - jak odczekasz 12 godzin, to śmieci odjadą i wykres zacznie się ładnie skalować odpowiednio do aktualnych temperatur. Przykład jest na zdjęciu niżej. Problem zgłosiłem...


    Korzystając z okazji: trapi mnie jedna sprawa, którą zaznaczyłem na wykresie. Sterownik w trybie PID dość mozolnie prowadzi kocioł, chodzi o powolne wzrosty temperatury. Wydaje mi się, że reakcja powinna być szybsza. Obserwuję te % mocy i widzę, że temperatura leci w dół a sterownik pstryka sobie 10%, 12%, 15%. Stąd kocioł dość wolno dochodzi do temperatury. Kiedy funkcja PID została wyłączona zmiany temperatur następowały o wiele szybciej, co znaczy, że możliwości są. To nie wszystko - kiedy tak ślamazarnie podnosi się temperatura zaczyna się tworzyć kupka niespalonego miału, ba miału, który nie zaczął się nawet palić. Kilka razy zauważyłem, że mało co nie doszło do zsypania się paliwa do popielnika. Natomiast przy większych mocach tego problemu nie ma. Wydaj mi się, że obroty dmuchawy są zbyt niskie na małych mocach i nie może przepalić paliwa. Zmiejszanie czasu podawanie nie jest dobrym wyjściem (już zszedłem do 6/52) bo przy większej mocy będzie brakować. Macie pomysł co w takim przypadku zrobić? Póki co zgłosiłem pomysł, aby wprowadzić możliwość korekcji obrotów dmuchawy w zależności od mocy kotła (tej podawanej przez sterownik).

    Czy można coś ustawić aby sterownik szybciej reagował w trybie PID?
    Można, nawet kiedyś reagował szybciej... Ale zauważyłem, że gdy ktoś
    ma grzejniki z zaworem termostatycznym, od czasu do czasu przychodzi
    zimna woda, ale po kilku minutach sytuacja wraca do normy. Sterownik reagował
    b. gwałtownie podnosząc moc np. z 20% do 60%, a potem przechodził w stan
    podtrzymania, bo przeciągał temperaturę o 5'C.

    Jeśli pali Pan miał, to może być problem na małych mocach - miał z powodu
    drobnej granulacji odcina dostęp powietrza. Po podaniu dawki opału jest
    przedmuch, ale jak widać to nie zawsze pomaga.

    Zmiany temperatury na wykresie są spowodowane - jak sądzę - zmianami
    w odbiorze ciepła. Dlaczego odbiór ciepła tak bardzo się zmienia?
    Jaką ma Pan instalację - czy jest CWU na osobnym obiegu, zawór
    3-drożny, termostat i inne?

    Kropki na wykresie u dołu ekranu to czas, kiedy sterownik był wyłączony.
    Ustąpią po 12 godz. nieprzerwanej pracy. Skala wykresu ustawia się
    automatycznie tak, by objąć max i min.


    Pozdrowienia,



    Włodek

Strona 95 z 1144