dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 93 z 756
Pokaż wyniki od 1.841 do 1.860 z 15117
  1. #1841

    Domyślnie

    Oczywiście mangan to 1,1

  2. #1842
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qciniak Zobacz post
    Oczywiście mangan to 1,1
    Czym podgrzewasz ta wode??

    marcin

  3. #1843
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qciniak Zobacz post
    1. Filtr zmiękczający soft 1054 / CL/DTY (płukany sola, głowica clack)
    2. Filtr FER 1054/CLY (Greensand płukany nadmanganianem potasu).
    1. Jeśli to zwykły zmiękczacz to do usuwania żelaza i manganu się nie nadaje. Jeśli to Crystal Right to musisz najpierw stwierdzić skąd jest zapach (czy to siarkowodór) i podać konkretne wyniki pozostałych badań (nawet tych w normie)
    2. Poziomy żelaza i manganu nie są aż tak tragiczne żeby stosować do nich nadmanganian. Spokojnie dasz radę je usunąć bez tak drastycznych środków.

  4. #1844

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jeśli po chlorowaniu znów pojawią ci się bakterie to radziłbym się jednak zastanowić nad lampą UV na dom i dodatkowo cela chlorująca do złoża.
    Co do "zrobienia" takiej celi to po prostu zamawiasz ją razem z głowicą - są one dostępne bez problemów.
    Po jakim czasie od chlorowania powinienem wykonać bakteriologię ?
    Gaz-ek

  5. #1845
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gaz-ek Zobacz post
    Po jakim czasie od chlorowania powinienem wykonać bakteriologię ?
    Kilka dni powinno wystarczyć żeby wypłukać resztki chloru. Jeśli bakterie są w wodzie to po tych kilku dniach powinny już wyjść w badaniach.

  6. #1846

    Domyślnie

    Hej, wodę podgrzewam gazem i mam zasobnik BIAWAR (chyba coś takiego). Dodatkowe dane o wodzie to: Barwa 12, odczyn 6,9, twardość 285, ChzT brak. A powiedzcie mi jeszcze czy solankę lub roztwór nadmanganianu (po płukaniu złoża) można spuszczać do przydomowej oczyszczalni?
    pozdr Q

  7. #1847
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qciniak Zobacz post
    Hej, wodę podgrzewam gazem i mam zasobnik BIAWAR (chyba coś takiego). Dodatkowe dane o wodzie to: Barwa 12, odczyn 6,9, twardość 285, ChzT brak. A powiedzcie mi jeszcze czy solankę lub roztwór nadmanganianu (po płukaniu złoża) można spuszczać do przydomowej oczyszczalni?
    pozdr Q
    Nadmanganianu nie radzę - wybije wszystko. Solanka po rozcieńczeniu wybije tylko część (sam tak mam w domu i działa)

  8. #1848
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qciniak Zobacz post
    Hej, wodę podgrzewam gazem i mam zasobnik BIAWAR (chyba coś takiego). Dodatkowe dane o wodzie to: Barwa 12, odczyn 6,9, twardość 285, ChzT brak. A powiedzcie mi jeszcze czy solankę lub roztwór nadmanganianu (po płukaniu złoża) można spuszczać do przydomowej oczyszczalni?
    pozdr Q
    O co mi chodzi, jesli wode ciepla trzymasz w jakims zbiorniku, i jest to zbiornik emaliowany z anoda ochronna magnezowa, to wywal ta anode (ale wtedy brak ochrony), albo lepiej podmien na aktywna anode przeciwprądowa (wymaga zasilania).
    U mnie bo usunieciu anody ciepla woda przestala smierdziec siarkowodorem (zimna woda OK, zimna gotowana OK).

    marcin

  9. #1849

    Domyślnie

    W takim układzie muszę jakoś sprawdzić swój zasobnik choć za chińskiego boga na tym się nie znam...Z tabliczki znamionowej to wyczytam? Mój hydraulik uwaza ze to nie anoda (choć może twierdził ze jej niema?). Nie pamiętam już. Zasobnik mam f-my Biawar z mozliwością podłączenia solarów (2 grzałki cycós takiego). Może ktoś ma taki i podpowie?
    Pozdrawiam Q

  10. #1850

    Domyślnie

    już wiem. mam biawar mega solar z 2 anodami magnezowymi. Pan w serwisie biawara twierdzi ze wymiana anod na nowe też magnezowe + czyszczenie zbiornika powinno pomóc na zapach. niestety z tego co powiedział anoda tytanowa (aktywna przeciwprądowa) to wydatek rzędu ok, 600 zł za sztukę...serwisant zakazał też wyciągania anod gdyż jego zdaniem nie skutkuje i dodatkowo traci się gwarancję na zasobnik...

  11. #1851
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qciniak Zobacz post
    W takim układzie muszę jakoś sprawdzić swój zasobnik choć za chińskiego boga na tym się nie znam...Z tabliczki znamionowej to wyczytam? Mój hydraulik uwaza ze to nie anoda (choć może twierdził ze jej niema?). Nie pamiętam już. Zasobnik mam f-my Biawar z mozliwością podłączenia solarów (2 grzałki cycós takiego). Może ktoś ma taki i podpowie?
    Pozdrawiam Q
    Przeczytaj z tabliczki znamionowej typ urzadzenia, modelu itp.
    Wtedy sprawdzimy na stronie producenta co to.
    Mozesz tez robic zdjecie unego zasobnika z kazdej strony i zapodac tutaj. Bedzie widac czy jest tam gdzies dostepna anoda. Jest to wkrecany pret duzej srednicy. Musi byc widac i powieinen byc jakos dostepny poprzez ewentualna izolacje termiczna.

    Jakbym powiedzial, co moj hydraulik twierdzil to koń by sie usmial

    marcin

  12. #1852
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qciniak Zobacz post
    już wiem. mam biawar mega solar z 2 anodami magnezowymi. Pan w serwisie biawara twierdzi ze wymiana anod na nowe też magnezowe + czyszczenie zbiornika powinno pomóc na zapach. niestety z tego co powiedział anoda tytanowa (aktywna przeciwprądowa) to wydatek rzędu ok, 600 zł za sztukę...serwisant zakazał też wyciągania anod gdyż jego zdaniem nie skutkuje i dodatkowo traci się gwarancję na zasobnik...
    Pan z BIWARA bzdury plecie.
    Zreszta serwisant od mojego ogrzewacza podobne rzeczy mowil.
    Po pierwsze nic nie pomoze czyszczenie. U mnie mieisac po zalaniu nowiutkiego i czystego zbiornika smierdziec zaczelo.
    Po wymianie anody na aktywna, smierdziec od razu przestalo (bez zadnego czyszczenia tylko woda byla spuszczona), wiec zanieczyszczenie zbiornika/anody nie bylo powodem smrodu.
    Tzn, czesciowo ma racje. Pomoze na jakies 1-2 tygodni. Na tyle pomagalo u mnie spuszczenie calej wody z ogrzewacza.
    Z tego co wygrzebalem w necie, zbicie zelaza do 0 w wodzie moze pomoc.

    Niestety mial racje, ze anoda aktywna to wydatek rzedu 500-600PLN. Pytanie czy potrzebujesz az 2 aktywych. Wyguglaj sobie anode aktywna (correx). Sa robione roznej wielkosci/ dlugosci zaleznie od objetosci zbiornika.

    Jesli wyciagniesz anody magnezowe na probe, to rzeczywiscie zbiornik nie bedzie chroniony przed korozja i ma racje serwisant ze "pozbawi" Cie to gwarancji. Pytanie tylko, czy pan serwisant bedzie umial stwierdzic, czy rzeczona anoda magnezowa byla wyciagana na probe Jak ja umiejetnie odkrecisz zeby sladow klucza nie bylo widac, to Cie pan serwisant moze pocalowac za przeproszeniem. Jak ja wyciagniesz na probe, to zbiornik Ci w tydzien-dwa nie skoroduje, a bedziesz wiedzial czy to pomaga, bez zakupu anody aktywnej.

    marcin

  13. #1853

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc Correx'a można dostać za ok. 400 zł. Myślisz ze wymiana anody na aktywną pomoże? Obawiam się ze instalacja uzdatniania będzie niezbędna. Tylko co wybrać - zmiękczacz z odżelazianiem i odmangananiczem (płukany solą) czy sam odżlazo-odmanganniacz (matko jaki połamaniec lingwistyczny) płukany nadmanganianem?
    pozdr Q

  14. #1854
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qciniak Zobacz post
    Myślisz ze wymiana anody na aktywną pomoże?
    Mi pomogla. Ciezko bylo prysznic wziasc, tak "jajami walilo". Teraz jest spokoj od pol roku. Nie dam Ci gwarancji ze to pomoze. Ale sytuacja wyglada identycznie jak u mnie. Moze warto na probe wyciagnac te magnezowe na chwile?

    Cytat Napisał Qciniak Zobacz post
    Obawiam się ze instalacja uzdatniania będzie niezbędna.
    Prawda. I to nie tylko z powodu smordu cieplej wody. Masz twarda wode plus sporo zelaza. To oznacza mocne zarastanie rur.

    Cytat Napisał Qciniak Zobacz post
    Tylko co wybrać - zmiękczacz z odżelazianiem i odmangananiczem (płukany solą) czy sam odżlazo-odmanganniacz (matko jaki połamaniec lingwistyczny) płukany nadmanganianem?
    pozdr Q
    To zalezy co chcesz usunac z wody. Przeszkadza Ci twardosc?? Tzn masz problem z domyciem kranow, wanny itp. Odklada Ci sie kamien w czajniku w stopniu uciazliwym? jesli nie musisz usuwac twardosci, to nie potrzebujesz zmiekczacza. Jesli chcesz/musisz usunac twardosc sprawa jest prosta.

    Pamietaj tez o jednej rzeczy. ZMiekczacz z zalozenia zmiekcza wode do 0. Pisza madre ludzie ze to niedobrze jest pic, bo Ci bedzie mineraly wyplukiwac z organizmu. Wiec w praktyce robi sie to tak, ze czesc wody idzie by-passem obok filtra, za filtrem miesza sie z woda kompletnie zmiekczona. Ale to oznacza ze pewna ilosc Fe i Mn tez Ci do wody uzdatnionej przejdzie. Jesli swoje 280mg twardosci zbijesz do dolnej granicy normy (60mg), to okolo 1/5 wody bedzie szlo obok zmiekczacza. A to zonacza ,ze zostanie Ci 0,2mg Mn czyli nadal pare razy ponad norme. Zelazo sie w normie sie zmiesci (bo norma wyzsza).

    Idealne rozwiazanie 2 stopnie. Usuwasz Fe i Mn, a za tym stawisz zmiekczacz. Ten zmiekczacz pewnie moze byc mniejszy bo nie musi usuwac Fe i Mn, i zloze moze byc tansze. Wada koszt. Zaleta brak Fe i Mn, a woda zmiekczona do dowolnego poziomu.

    Z tego co pisales masz oczyszczalnie. Tak jak pisal Qbek, nadmanganian wytruje Ci bakterie w oczyszczalni, bo jest to silny utleniacz. Jesli odzelaziacz, to nie-regenerowany KnMO4.

    marcin

  15. #1855
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Mi pomogla. Ciezko bylo prysznic wziasc, tak "jajami walilo". Teraz jest spokoj od pol roku. Nie dam Ci gwarancji ze to pomoze. Ale sytuacja wyglada identycznie jak u mnie. Moze warto na probe wyciagnac te magnezowe na chwile?
    Widziałem sporo takich tematów na forach - zawsze sprowadzało się do wymiany anody i zawsze to pomagało.

  16. #1856
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marekjs

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam,

    Czy ktoś próbował Merlin RO do odwróconej osmozy?

    Podobno hicior (tak przynajmniej czytam w sieci).
    Montuję jutro zmiękczanie, ale potrzebuję też wody pitnej do kostkarki w lodówce itp i zastanawiam się nad tym ustrojstwem.
    Ze względu na małe gabaryty, montaż w kuchni byłby idealny.
    -------------
    pozdrawia
    marekjs

  17. #1857

    Domyślnie

    Witam Was serdecznie! Bardzo proszę o wskazanie najbardziej odpowiedniego rozwiązania do oczyszczenia wody, której wyniki przedstawiam poniżej. Przede wszystkim chodzi o system który jest sprawdzony na naszym rynku, stosunkowo tani, niezawodny i wygodny.
    Otrzymałem oferty od kilku firm:
    - viessman/epuro (aquacarbon (2600zł) + aquamix (4500zł))
    - aqva-system (filtr GA.011 z dolomitem prażonym, rudami manganu, złoże kawrcowo-dolomitowe (6000zł) + zmiękczacz A.Z1.FL5600 (3600zł))
    - econet (odżelaziacz FGr13 (3250zł) + filtr wielofunkcyjny FCR10 (4000zł) + filtr węglowy FW13 (2650zł))
    - alco (odżelaziacz MCA2501 M z utleniaczem żelaza (4300zł) + odmanganiacz, zmiękczacz (4500 zł))

    Oto wyniki badania mojej wody:
    - utlenialność: 3,80
    - twardość: 468
    - odczyn PH: 7,2
    - żelazo: 1865
    - amoniak: 2,60
    - mangan: 466

    Infrastruktura:
    -studnia głębinowa 45 m
    -lustro wody na głębokości 25 m
    -odległość studni od hydroforu 20 m
    -pompa głębinowa 1m3/h wg specyfikacji dla tej głębokości i odległości

    Bardzo proszę o porady/wskazówki/propozycje. Mile widziany kontakt do osoby która się zna na tych rzeczach.
    Pozdrawiam.

  18. #1858
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekjs Zobacz post
    Witam,

    Czy ktoś próbował Merlin RO do odwróconej osmozy?

    Podobno hicior (tak przynajmniej czytam w sieci).
    Montuję jutro zmiękczanie, ale potrzebuję też wody pitnej do kostkarki w lodówce itp i zastanawiam się nad tym ustrojstwem.
    Ze względu na małe gabaryty, montaż w kuchni byłby idealny.
    Zwykła osmoza, tyle że bez zbiornika, za to nieco większa wydajność. Duży koszt (3-4 razy tyle co zwykłe RO), późniejszy serwis trudny i drogi bo części nie są standardowe i trzeba je sprowadzać. Hicior to to był parę lat temu - teraz to już dość przechodzony pomysł, który się nie przyjął na rynku.

  19. #1859
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marekjs

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Zwykła osmoza, tyle że bez zbiornika, za to nieco większa wydajność. Duży koszt (3-4 razy tyle co zwykłe RO), późniejszy serwis trudny i drogi bo części nie są standardowe i trzeba je sprowadzać. Hicior to to był parę lat temu - teraz to już dość przechodzony pomysł, który się nie przyjął na rynku.
    Dobrze wiedzieć

    Czyli jaka alternatywa?
    Mam dosyć zabudowaną kuchnię (meble pod wymiar i trochę AGD; napchane na maxa).
    Nie mogę sobię pozwolić na coś, co będzię miało gabaryty np. uzdatniacza ze złożem, bo nie mam gdzie tego wcisnąć.
    Nie chcę osmozy robić na cały dom, bo i po co mam się kąpać w wannie w wodzie pitnej
    -------------
    pozdrawia
    marekjs

  20. #1860
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał jezior85 Zobacz post
    Witam Was serdecznie! Bardzo proszę o wskazanie najbardziej odpowiedniego rozwiązania do oczyszczenia wody, której wyniki przedstawiam poniżej. Przede wszystkim chodzi o system który jest sprawdzony na naszym rynku, stosunkowo tani, niezawodny i wygodny.
    Otrzymałem oferty od kilku firm:
    - viessman/epuro (aquacarbon (2600zł) + aquamix (4500zł))
    - aqva-system (filtr GA.011 z dolomitem prażonym, rudami manganu, złoże kawrcowo-dolomitowe (6000zł) + zmiękczacz A.Z1.FL5600 (3600zł))
    - econet (odżelaziacz FGr13 (3250zł) + filtr wielofunkcyjny FCR10 (4000zł) + filtr węglowy FW13 (2650zł))
    - alco (odżelaziacz MCA2501 M z utleniaczem żelaza (4300zł) + odmanganiacz, zmiękczacz (4500 zł))

    Oto wyniki badania mojej wody:
    - utlenialność: 3,80
    - twardość: 468
    - odczyn PH: 7,2
    - żelazo: 1865
    - amoniak: 2,60
    - mangan: 466

    Infrastruktura:
    -studnia głębinowa 45 m
    -lustro wody na głębokości 25 m
    -odległość studni od hydroforu 20 m
    -pompa głębinowa 1m3/h wg specyfikacji dla tej głębokości i odległości

    Bardzo proszę o porady/wskazówki/propozycje. Mile widziany kontakt do osoby która się zna na tych rzeczach.
    Pozdrawiam.
    Czy to nowe wyniki czy inna woda?? Poprzednio pisałeś o podobnych parametrach?

    Ta woda jest nieciekawa ale nie tragiczna. Problemem może być mała wydajność pompy. Jeśli postawisz dwa systemy szeregowo to pierwszy musi mieć wydajność odpowiednią do płukania drugiego, czyli musi być większy. To znów powoduje większe wymogi pierwszego systemu. W ten sposób twoje opcje są mocno ograniczone.

    Zaczynając od końca:
    - twardość - ponad 26 stopni niemieckich - żeby to usunąć (i regenerować co ok 3 m3) potrzebujesz zmiękczacza z przynajmniej 20-30 litrami złoża.
    - żelazo i mangan - poziom możliwy do usunięcia na praktycznie każdym odżelaziaczu - problemem jest wydajność pompy bo większość złóż jest dość ciężka. Są lżejsze złoża ale żeby stwierdzić czy możesz je zastosować potrzebne są dodatkowe informacje.
    - amoniak - nie masz dużego wyboru metod jego usunięcia - napowietrzenie albo złoże filtracyjne.

    Możesz zastosować złoże Crystal Right 100 - usunąłbyś od razu większość zanieczyszczeń. Niestety przy takiej twardości regeneracja byłaby dość częsta - co jakieś 2-2,5 m3. No i zmiękczanie do zera - przy takim żelazie i manganie raczej nie masz opcji podmieszania wody surowej.
    Radziłbym też zrobić konkretne badania - może mógłbyś zastosować napowietrzenie i odżelaziacz na złożu BIRM? No i bakteriologię.
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 11-11-2010 o 20:34

Strona 93 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony