dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 16
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 320
  1. #61
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    proponuje zainteresować się pc p-w, oferty pokazują się wyjątkowo ciekawe, np
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-p...475464334.html
    4900zł za 7kW - sprzedawca testuje taką w ogrzewaniu domu, taka pc z małym kotłem elektrycznym za 1500zł (oczywiście wodna podłogówka) może być strzałem w 10.
    Trochę mi się nie chcę wierzyć w te parametry (praca do -15 st. C z COP=2,0) za taką cenę. Konkurencyjne rozwiązania pracujące z podobnymi parametrami kosztują 3-4 razy więcej (np. Mitsubishi Zubadan).

  2. #62
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    "Niestety propan jest i tak 2 razy droższy od GZ50 i 4 razy droższy od prądu G11"

    Przepraszam, mój błąd. Chyba było o 1 browar za dużo.

    Powinno być:

    Niestety propan jest 2 droższy od GZ50, ale 2 razy tańszy od prądu G11

    Wszystko przy założeniu, że propan jest w cenie ok. 1,50zł brutto (po takiej tankowałem przed sezonem).

    Pozdrawiam

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Trochę mi się nie chcę wierzyć w te parametry (praca do -15 st. C z COP=2,0) za taką cenę. Konkurencyjne rozwiązania pracujące z podobnymi parametrami kosztują 3-4 razy więcej (np. Mitsubishi Zubadan).
    znowu ta "wiara", ta pc jest obecnie testowana w kilku domach jako główne źródło ciepła, dodatkowo sprzedający sprytnie (tanio) poradził sobie na wypadek zamarznięcia wody w takiej pc, twierdzi że tej zimy sprzęt sprawuje się super, zaprasza nawet "niedowiarków" - bez obrazy, nie dotyczy tego z FM
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  4. #64
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zbiq

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    383

    Domyślnie

    Cytat Napisał xmsg Zobacz post
    Służę pomocą - gdzie kupić zbiornik, jak załatwić pozwolenia, ochrona katodowa (na 10 lat), UDT (mazowieckie).
    GREGOR
    Dzięki za info odnośnie domu ...
    Jak nie było by problemu podeślij mi proszę namiary na zbiornik i całą resztę.

    Z góry dzięki

    P.S. Patrząc na Twoje zużycie propanu wnioskuję, że w swoim domu powinienem zmieścić się z butlą 4850 l w sezonie z CO i CWU ?

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał xmsg Zobacz post
    Propan-butan niestety jest droższy o 10% procent od propanu.

    Nie zmienia to faktu, że gaz płynny jest 2 razy droższy od gazu ziemnego.

    Pozdrawiam
    GREGOR

    Jest dokładnie odwrotnie tzn propan jest droższy od propanu-butanu.To butan jest tani a ponieważ propan-butan to mieszanka np 45%butanu i 55% propanu ,więc taka mieszanka jest tańsza.Stąd wymyślono parowniki ,które powodują ,że można grzać taką mieszanką nawet w duże mrozy (normalnie butan nie odparuje poniżej 0 ,wypali się cały propan z mieszanki i instalacja stanie)
    Gdzieś czytałem że z litra propanu jest 6.66kwh.Jeśli litr kupi się za 1.50brutto to jedna kwh wyjdzie 0.22zł.To nie tak zle.Ale zbiornik z 4-5tys jak nie lepiej.Do tego stopy fundamentowe i instalcja oraz montaż.Czyli pewnie z 7-8tys.Stąd podpisując umowę mamy te 7-8tys za darmo,ale za gaz zapłacimy zamiast 1.50 to 2.50 lub 3zł.Za darmo nikt nigdy niczego nie daje

  6. #66
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Co prawda to prawda. Zasugerowałem się wykresami

    http://www.e-petrol.pl/index.php/not...g/ceny-granica

    i nie doczytałem, że do propan-butanu doliczają opłaty dodatkowe, a do propanu nie i wychodzi odwrotnie.

  7. #67

    Domyślnie

    przy cenie 3,30zł/dm3 LPG jest 2 razy droższy od pieca akumulacyjnego w 2 taryfie. Warto o tym wiedzieć i zamiast gazu czasem włączyć farelkę czy konwektor jak ktoś ma G12.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  8. #68

    Domyślnie

    Ale przy cenie 1.50brutto latem kupione wychodzi za jedną kwh z propanu 0.22gr.To i tak około chyba 30% drożej jak jedna kwh z gazu ziemnego.Dla mnie najlepszy gaz ziemny.Jak go nie ma w/g mnie podłogówka wodna i porządna pompa ciepła pow/woda jakiś mitsubishi zubadan i tyle.Albo węgiel,pellet itp.Jeśli prąd to mały dom 25cm styro na ścianę wentyl z odzyskiem ciepła ,40cm w stropie wełny i dobre okna i drzwi.I dla mnie też tylko wodna podłogówka (ze względu na uniwersalność) kocioł elektryczny i chyba bufor będzie trzeba ,żeby to w II taryfie popędzić.
    Jeszcze wracając-jeśli pompa Mitsubischi Zubadan kosztuje tyle ile pompa z odwiertami,to wtedy już chyba kwestia wyboru kto w co bardziej wierzy i co może być mniej problemowe.Ale Zubadan to ponoć wysoka klasa sprzętu,więc należy porównać z podobnie wysoką klasą pomp gruntowych

  9. #69

    Domyślnie

    aż takiej różnicy przy tej cenie nie ma, dzisiaj otrzymałem fakturą za gaz, od 18.10 do 24.02 zużyłem 374m3 gazu, zapłaciłem 778,22zł, dziennie wyszło 2,92m3, koszt 2,08zł/m3, 0,207zł/kWh, średnia w roku jest nieco wyższa, do tego spaliłem w kominku ok 4,5mp dębiny. Przeliczę teraz opłacalność palenia w kominku. 4,5mp dębiny to 9450kWh z czego wykorzystuję 6615kWh (sprawność kominka przyjmuję 0,7), to jest odpowiednikiem 663,49m3 gazu, tą ilość muszę powiększyć o stratę kotła gazowego (spr 0,93) zatem do utrzymania komfortu na tym samym poziomie zużyłbym dodatkowo 713,43m3 gazu. Za ten gaz musiałbym zapłacić (wg t W-2 1,797zł/m3) 1282,03zł, na drewno wydałem (140zł/mp) 630zł, zatem w tym czasie zaoszczędziłem paląc w kominku 652zł, przy moich całorocznych kosztach (2298zł w 2010r za gaz i drewno) to sporo, zwłaszcza że sezon grzewczy jeszcze trwa. Nie bez znaczenia jest również fakt, że za to powiększone zużycie gazu musiałbym dopłacić do taryfy W-3 rocznie 487zł (różnica w opłatach stałych). W moim przypadku kominek sprawdza się jako tanie źródło energii. Jak wynika z wyliczeń bez palenia w kominku zużyłbym 1087m3 gazu w 128 dni co daje średnią 8,5m3/dobę, w tym co, cwu i gotowanie, przy faktycznym zużyciu 2,92 decyduje o tym, że kominek jest u mnie podstawowym źródłem ciepła a drewno najtańszym nośnikiem energii, przy w/w cenie drewna 0,0667zł/kWh tj 32% wcześniej wyliczonej ceny energii z gazu.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 05-03-2011 o 10:25
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  10. #70

    Domyślnie

    Tak patrzyłem te tabelki z początku tematu i te ceny trochę nie realne są. Dębina za 140/mp3? Dobra sucha dębina kosztje ok 180pln, no można kupic pewnie za 140pln, ale nie ta wartośc kaloryczna bedzie na pewno. Podobnie węgiel, cena 570/t to jest cena hurtowa albo nawet powyżej ceny hurtowej. Realna cena dobrego węgla to 700-750 pln za tonę. Jak sie to wszystko po uwzględnia to ogrzewanie węglem nie wygląda już tak kolorowo. Wiele ludzi żyje w złudnym przekonaniu, że wungiel jest najtańszy do ogrzewania. Owszem było tak jeszcze kilka lat temu, jak tona kosztowała 300-400 złotych, a nie 700-750 jak to jest aktualnie. W tym momencie porównując gaz ziemny, a ogrzewanie węglem, to jesli węglem wyjdzie ciut taniej, to na pewno nie jest to warte roboty i syfu z tym związanego

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    z tymi cenami to wszystko zależy od rejonu
    np. na górnym śląsku węgiel w takiej cenie to żaden ewenement...podejrzewam że gdzie indziej taka sytuacja może być z drewnem
    z reguły tak powinno być, ale jedz na kopalnie i kup w tej cenie. Marzenie sciętej głowy, no chyba, że jesteś górnikiem i masz jakieś dojscia albo mowa o weglu z biedaszybów, który nadaje się do wielkiej d....
    Z drzewem tez pewnie podobnie, jak ktos ma w rodzinie kogoś lub dobrego znajomego, kto ma własne lasy albo pracuje wysoko w lesnictwie to też penie taniej sobie kupi to drzewo. Tylko, zeby było to miarodajne to trzymajmy sie cen rynkowych, które musi zapłacic zwykły Kowalski udając sie na skład opału czy do nadlesnictwa. Tak samo jak ktos pracuje w Zakładzie energetycznym to ma jakies darmowe kw prądu czy stawki z upustami i wtedy jest madry, bo ma tanszy prąd, ale to nie sa ceny rynkowe.

  12. #72

    Domyślnie

    Drewno od lat kupuję u jednego dostawcy, zmawiam w maju, czerwcu, wtedy ceny są niskie, oczywiście każdy powinien kalkulować wg cen dostępnych w swoim regionie, na temat opłacalności palenia węglem najlepiej jak wypowiedzą się ci którzy z takiego systemu korzystają, wtedy można porównać po obliczeniu kosztu 1kWh. W moim kalkulatorze
    https://spreadsheets.google.com/ccc?...CPfu-_8B#gid=0
    wg danych wprowadzanych przez innych użytkowników cena przy węglu wynosi 0,168zł/kWh, przy opale miałem 0,132zł/kWh, oczywiście przy poprawieniu sprawności kotła (tu przyjęto 0,6) cena jednostkowa obniży się, ale jak widać ta jest konkurencyjna do innych nośników energii - wybór jak zwykle należy do inwestora.
    Pada stwierdzenie - cena rynkowa - dla jednego to będzie np drewno na stacji benzynowej, lub w markecie, dla innego na składzie opału - tam również ceny mogą się znacznie różnić w zależności od czasu zakupu, w sezonie zwykle są wyższe, dlatego uważam że każdy powinien liczyć wg zapłaconych faktur - taka cena nie podlega dyskusji, chociaż może się znacznie różnić - za to wiedząc ile płacą inni możemy dyskutować z dostawcą o ewentualnym rabacie. Cena opału zawsze będzie wypadkową czasu, ilości, regionu, naszej inwencji.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 05-03-2011 o 12:43
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    wiesz ile na śląsku jest górników? zawsze znajdziesz kogoś od kogo można kupić...druga sprawa to duża dostępność węgla - ceny na składach zaczynają się od 590/t z transportem
    np. tutaj http://allegro.pl/wegiel-kamienny-59...473280651.html
    szkoda tylko, ze 3/4 Polaków nie mieszka na Śląsku

  14. #74
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar misiaczekm
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Bartochy koło Bezled ;)
    Posty
    313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    144

    Domyślnie

    Cytat Napisał greg28 Zobacz post
    Tak patrzyłem te tabelki z początku tematu i te ceny trochę nie realne są. Dębina za 140/mp3?
    Raczej mb niz m3

    PS.
    masz rację... przestrzennych
    Ostatnio edytowane przez misiaczekm ; 09-03-2011 o 16:13
    () () MisiaczekM
    ( o )
    () _ ()
    () ()

    Dziennik MisiaczekM
    Foto naszego bliźniaka

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiaczekm Zobacz post
    rAaczj mb niz m3
    i nie mb, a mp - tj metr przestrzenny, najprawdopodobniej w tym roku zakupię brykiet (oczywiście latem, kiedy stolarnie nie ogrzewają się wiórami a traktują je zgodnie z tym czym są tj - odpadem), piszę to dzisiaj, aby nie było za rok wątpliwości co do ceny zakupu.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 05-03-2011 o 21:11
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  16. #76
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    hubert00

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Głogów
    Kod pocztowy
    67-200
    Posty
    3

    Domyślnie Opłacalność

    Cytat Napisał xmsg Zobacz post
    Projekt Archon "Dom w Firletkach G2" lustrzane odbicie z lekkimi przeróbkami + 2 pustaki w wysokości.

    Powierzchnia 200m2+40m2 garażu, ocieplenie 15cm styropianu, strop i poddasze ocieplone wełną 25cm

    Dół podłogówka, góra grzejniki.
    Garaż z grzejnikiem ustawionym na antyzamarzanie.

    Wentylacja mechaniczna (aktualnie GWC zalane i nie działa) więc czerpię powietrze bezpośrednio z otoczenia.
    Nagrzewnica wtórna grzana z CO ustawiona na 19 stopni.

    Kolektory słoneczne, 4m2, niestety tej zimy uzysk jest pomijalnie mały.
    Dopiero w marcu mamy sensowne podgrzewanie CWU.

    Licząc obecny sezon można przyjąć, że jedna butla 2300 litrów wystarczy na styk

    Zrobiłem błąd i zatankowałem w lipcu zamiast w październiku, zabrakło mi 15% i musiałem tankować pod koniec lutego.

    Ostrzegam przed wiązaniem się z dostawcami sieciowymi.
    Też chciałem popełnić ten błąd - z lenistwa.
    Żona mnie przekonała - kupiliśmy własny nowy zbiornik, podziemny - inwestycja zwraca się po 2-3 tankowaniach.
    Gaz kupuję na wolnym rynku po cenie 30-40% niższej niż w sieci.

    Służę pomocą - gdzie kupić zbiornik, jak załatwić pozwolenia, ochrona katodowa (na 10 lat), UDT (mazowieckie).

    PS. Niestety propan jest i tak 2 razy droższy od GZ50 i 4 razy droższy od prądu G11

    Pozdrawiam
    GREGOR
    Witam,

    Jestem fanem własnej butli koszty spadły o 40%, a nawet więcej niż umowa z dostawcą, a kupuję u dostawcy z wyższej pułki tylko jako indywidualny odbiorca.
    Zakup z umową u znanego dostawcy w marcu to 3,4 za litr, indywidualnie dostawca z wyższej półki 1,8 za litr.
    Opłata UDT roczna ok. 150, natomiast z umową 360 opłaty rocznej.

    Dom 150m2 z garażem, podłogówka i kaloryfery na górze, różnica to że mam kominek z płaszczem wodnym do zasobnika 300l to idzie przez wymiennik na ogrzewanie domu, piec kondensat, zamknięta komora spalania wydajność 105%.

    Koszt roczny to gaz kupiony za 2700 PLN w zbiorniku jeszcze 30%, zużycie 3m3 drzewa przepalane tylko przy temperaturach poniżej -10C.

    Temperatura w domu średnia ok 22C.

    Zrezygnowałem z innych rozwiązań koszt 3000PLN rocznie. BAJKA

  17. #77
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    A gdzie to kolego gaz po 1,80 brutto w marcu? Możesz podać namiary, bo coś mi się zdaje że troszkę kłamiesz. A już na pewno to nie propan

  18. #78

    Domyślnie

    odświeżam nieco zapomniany, ale za to na czasie temat, a to dlatego że teraz są najniższe ceny opału i warto o tym pomyśleć, bo przed sezonem grzewczym ceny będą wyższe. Udało mi się kupić porąbaną dębinę po 160zł/mp, trochę więcej niż w ubiegłym roku, ale za to nieco mniej, ponieważ zostało mi ok 1m3 w drewutni. Za 5mp zapłaciłem 800zł, ale mam drewno suche, chyba po roku sezonowania i do zimy jeszcze doschnie. Z brykietu zrezygnowałem, ponieważ transport mocno podnosił jego cenę a w drewnie jest wliczony.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 05-07-2011 o 07:53
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  19. #79

    Domyślnie

    w wielu wątkach przewija się temat podgrzewu cwu, głównie chodzi o koszt, postanowiłem podliczyć go w moim kalkulatorze podstawiając 48kWh (tyle potrzeba do podgrzania 1m3 wody o 40stC), wyniki są następujące, np najtaniej jest 4,32zł/m3 pci przy cenie energii nocnej 36gr/kWh, najdrożej prądem 26,88zł/m3 przy cenie 56gr/kWh, gazem GZ50 - 9,65zł, węglem 8zł, itd... zapraszam, lektura może być ciekawa
    https://spreadsheets.google.com/ccc?...Pfu-_8B#gid=14
    oczywiście w tym przypadku pomijam koszty stałe, roczne
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 05-07-2011 o 08:02
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  20. #80
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    drugi błąd to uzyskiwane sprawności przy paliwach stałych.
    np ekogroch, czy miał w automacie ca najwyżej 50% sprawności, a tak na co dzień 2 kg na potrzymanie ognia + 1 kg do ogrzania wody / dobę

Strona 4 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony