dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 72

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie, automatyka przypilnuje. Całkiem spore ilości kWh musiałoby słoneczko dostarczyć, żeby ogrzać wylewkę o 1*. A w tym czasie odcięcie ogrzewania spowoduje, że szybciej wystygnie, niż się nagrzeje od słońca choćby nie wiem jak przygrzewało. Bo temperatury wygrzewania są "trochę" wysokie, więc moc oddawana do powietrza spora.
    Przykładowe instrukcje - Barlinek, termolit. Ciekawe te temperatury

    A jaką temperaturę powietrza ustawić, żeby chociaż z grubsza wylewka miała wymaganą temperaturę?
    Skoro chcesz pilnować temp. wygrzewania co do 1 stopnia, to ja jestem ciekaw ja będziesz robił skoki co 10 stopni, bo w Twojej instrukcji (barlinek) nie ma mowy o stopniowym podnoszeniu temp

    A jak będziesz w lato wygrzewał i już na samym początku powietrze będzie miało 30 stopni i przygrzeje słońce, to Twoja automatyka nic nie zrobi Dużo teoretyzowania, ale mało logicznego myślenia...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A jak będziesz w lato wygrzewał i już na samym początku powietrze będzie miało 30 stopni i przygrzeje słońce, to Twoja automatyka nic nie zrobi Dużo teoretyzowania, ale mało logicznego myślenia...
    W nowym, dobrze ocieplonym domu 30*? Bez ogrzewania i zysków bytowych? To dopiero teoretyzowanie i brak logicznego myślenia. Czy masz taką praktykę? I jaka wtedy była temperatura wylewki?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-07-2017 o 10:07

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Utrzymywać zadaną temperaturę posadzki. Wg instrukcji producenta wylewki. A nie w dzień niższą temperaturę posadzki, a w nocy wyższą (żeby powietrze miało tę samą). A jak jeszcze odpalę kominek, to całkiem zeświruje i się wyłączy.
    powiem szczerze, że nie masz pojęcia o czym piszesz. bezwładność posadzki jest na tyle duża, że tam nie ma co regulować. u siebie przy kotle elektrycznym i ogrzewanych 123 m2 osiągnąłem na zasilaniu 40°C po 6 dniach grzania bez przerwy grzałką 6 kW. sama posadzka miała pewnie mniej, w domu było grubo powyżej 30 stopni, w październiku (słoneczne dni, w nocy około 0°). w tym sezonie zimowym ze zużycia maksymalne obciążenie domu wyszło około 2 kW.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W nowym, dobrze ocieplonym domu 30*? Bez ogrzewania i zysków bytowych? To dopiero teoretyzowanie i brak logicznego myślenia. Czy masz taką praktykę? I jaka wtedy była temperatura wylewki?
    tutaj też nie wiesz o czym piszesz. w moim domu (30 cm izolacji na ścianach, 50 cm izolacji w stropie) - bez problemu można by osiągnąć 30 stopni latem bez ogrzewania i zysków bytowych. w rzeczywistości mamy 22-24°C (w tym sezonie niewiele ponad 23°C), ale wystarczy zapomnieć o roletach, odpowiednim sterowaniu rekuperatorem i po kilku słonecznych ciepłych dniach spokojnie będzie 30 stopni. a dom jest z silikatu, a nie BK. znajomy ma dosyć dobrze izolowany dom (20 cm ściany, 35 cm poddasze), kilka okien dachowych i po tygodniu na urlopie okazało się, że na poddaszu było +32°C. także uważaj, jakich porad udzielasz.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    powiem szczerze, że nie masz pojęcia o czym piszesz. bezwładność posadzki jest na tyle duża, że tam nie ma co regulować.
    Czyli nie ma gwarancji na okładzinę, bo nie da się spisać takiego protokołu z wygrzewania?

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    tutaj też nie wiesz o czym piszesz. w moim domu (30 cm izolacji na ścianach, 50 cm izolacji w stropie) - bez problemu można by osiągnąć 30 stopni latem bez ogrzewania i zysków bytowych.
    Czyli teoretyzujesz, bo nie osiągnąłeś i nie odpowiesz im też, ile wtedy miała wylewka?
    Nawet z zyskami bytowymi masz 5-6* mniej, niż 30*?


    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    znajomy ma dosyć dobrze izolowany dom (20 cm ściany, 35 cm poddasze), kilka okien dachowych i po tygodniu na urlopie okazało się, że na poddaszu było +32°C. także uważaj, jakich porad udzielasz.
    Masz na myśli, że doradzanie umieszczenia czujnika w posadzce to zła rada? Jakie ma wady?
    Ale też prawda, że patrzę przez pryzmat domu z posadzką na gruncie i bez poddasza użytkowego, z okapem zapewniającym cień od południa latem (słońce nie wpada do środka przez to okno), bez okien połaciowych, ze stropem monolitycznym. Przez pryzmat swojego domu.

    A co do poddasza, to masz praktycznie szkielet, może jeszcze lekki strop i blacha? To łatwo przegrzać. I jeszcze okna dachowe.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-07-2017 o 12:22

  5. #5

    Domyślnie

    pogrubione odpowiedzi w cytacie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli nie ma gwarancji na okładzinę, bo nie da się spisać takiego protokołu z wygrzewania?
    u mnie warunkiem w protokole była odpowiednia wilgotność, która została zmierzona przez montażystów

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli teoretyzujesz, bo nie osiągnąłeś i nie odpowiesz im też, ile wtedy miała wylewka?
    no jasne, że nie powiem Ci ile miała wylewka, na pewno nie 40 stopni, bo jak skoro woda na zasilaniu miała 40, a na powrocie 35?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nawet z zyskami bytowymi masz 5-6* mniej, niż 30*?
    tak, to prawda. wystarczy odsłonić rolety i błyskawicznie temperatura wzrasta. mam odpowiednie sterowanie rekuperatorem, od tego roku GWC, w nocy wspomagamy się uchylaniem okien, na parterze mamy żagiel na tarasie, na piętrze okap, do tego we wszystkich oknach rolety. większość okien od południowego zachodu. w okresach przejściowych, nawet jak od kilku dni nie grzejemy i jest chłodno ale słonecznie, to spokojnie w domu robi się 26 stopni - też czasem wspomagamy się roletami. ciężka konstrukcja domu pozwala dotrwać do wieczora i zastosować jakieś metody schłodzenia domu. jak nie mieszkaliśmy, to w domu temperatura doszła do około 25 stopni przy kompletnie zasłoniętych oknach - bo nie było GWC, rekuperator nie był zaprogramowany na przewietrzanie nocą, bo nie uchylaliśmy nigdy okien.tak więc uważam, że spokojnie może być 30 stopni, szczególnie jeśli nie zadba się o odpowiednie zacienienie. najwięcej energii dom otrzymuje przez okna, zyski bytowe to przy tym prawie nic.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz na myśli, że doradzanie umieszczenia czujnika w posadzce to zła rada? Jakie ma wady?
    a czy napisałem, że ma wady? napisałem, że nie ma sensu

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale też prawda, że patrzę przez pryzmat domu z posadzką na gruncie i bez poddasza użytkowego, z okapem zapewniającym cień od południa latem (słońce nie wpada do środka przez to okno), bez okien połaciowych, ze stropem monolitycznym. Przez pryzmat swojego domu.

    A co do poddasza, to masz praktycznie szkielet, może jeszcze lekki strop i blacha? To łatwo przegrzać. I jeszcze okna dachowe.
    ja nie mam poddasza, mam dom piętrowy, wybudowany z silikatu 24 cm, ze stropem żelbetowym, mocno izolowany, bez okien dachowych, z okapem na piętrze, ogromnym buforem w postaci garażu i pomieszczeń gospodarczych nieizolowanych od gruntu (aktualnie w tych pomieszczeniach przylegających do domu jest 19-20 stopni, poza garażem nieprzylegającym bezpośrednio, ale oddzielonym chłodnym korytarzem). poza tym ciekaw jestem czy ten Twój okap zapewni Ci cień przez całe lato i to w ciągu całego dnia . jeśli tak, to musi być naprawdę ogromny.

    zresztą, co tu dyskutować, wystarczy fakt, że ludzie którzy już mieszkają mają nieco inne spostrzeżenia niż Twoje.

    EDIT:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W nowym, dobrze ocieplonym domu 30*? Bez ogrzewania i zysków bytowych? To dopiero teoretyzowanie i brak logicznego myślenia.
    podałem Ci przykład znajomego, który wrócił z wakacji i miał na poddaszu cieplutko. na parterze zresztą też ponoć luksusowo nie było, ale nie mówiliśmy raczej o rekordowych temperaturach. ma dom podobnie izolowany do Twojego. to powyżej napisałeś jak zwykle niezwykle pewien siebie. potem coś kręcisz o poddaszach, szkieletach itp. właśnie dlatego uważam, że czasem powinieneś się wstrzymać z komentarzami
    Ostatnio edytowane przez imrahil ; 22-07-2017 o 13:49
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post

    no jasne, że nie powiem Ci ile miała wylewka, na pewno nie 40 stopni, bo jak skoro woda na zasilaniu miała 40, a na powrocie 35?
    Nie pytałem o temperaturę wylewki przy włączonym ogrzewaniu.

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    tak, to prawda. wystarczy odsłonić rolety i błyskawicznie temperatura wzrasta.
    Aktualnie aktywny jest wątek, jak to nędzne są uzyski słoneczne. No i przypomnę, że dyskusja poszła w kierunku straszenia, ze nie wygrzeję posadzki latem, bo wylewka bedzie miała >25* bez włączenia ogrzewania. A mi w jedyne okno południowe patem słonko nie zagląda. A w pozostałe wcześnie rano i późno po południu niosąc niewiele ciepła.

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    najwięcej energii dom otrzymuje przez okna, zyski bytowe to przy tym prawie nic.
    To ile kWh Twoim zdaniem uzyskuje się z m2 okna? Uzyski bytowe to praktycznie cały prąd zyżyty wewnątrz domu + gaz spalony w kuchence + CWU + ciepło ludzi i zwierząt.

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    a czy napisałem, że ma wady? napisałem, że nie ma sensu
    Bo? Nie warto monitorować i ograniczać temperatury posadzki? Bo nie warto wygrzewać? Bo kosztuje? Tylko, że nie kosztuje, bo jest w komplecie z termostatem. Więc już samo to, że potem trudno zainstalować jest argumentem za instalacją.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-07-2017 o 16:02

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To ile kWh Twoim zdaniem uzyskuje się z m2 okna? Uzyski bytowe to praktycznie cały prąd zyżyty wewnątrz domu + gaz spalony w kuchence + CWU + ciepło ludzi i zwierząt.
    w słoneczny dzień słońce padające pod kątem prostym daje około 1 kW/m2 - zajrzyj na jakąś stację meteo, np. andretti.pl. to wystarczy przemnożyć przez współczynnik g szyby, zwykle 0,5. od wschodu i zachodu słońce świeci prawie pod kątem prostym. do tego dochodzi promieniowanie odbite - nawet jak słońce nie świeci bezpośrednio w okno, to zyski od niego zawsze są, nawet jak okno jest zacienione. pomińmy to, pomińmy też nagrzewanie się ram okiennej, szyby oraz grzanie przez przewodzenie. przemnóż 10 m2 okien od wchodu i 10 m2 od zachodu, załóż w uproszczeniu że okna są grzane po dwie godziny dziennie pod kątem prostym. (10+10)*0,5*2h= 20 kWh. zyski bytowe wg OZC zakłada się około 2-3W/m2, czyli dla domu 120 m2 240-360 W, a wg Ciebie z zysków bytowych jest więcej ciepła niż z okien, a z tego co policzyłem wychodzi średni zysk 833 W. zastanawiam się, co będziesz robił w domu, że tak będziesz grzał.

    do tego zyski przez przegrody - nie powinno się liczyć dla dT między powietrzem wewnętrznym a zewnętrznym, tylko brać pod uwagę temperaturę zewnętrznej części przegrody. np. powierzchnia ściany, okna, czy dachu zawsze będą wyższe niż temperatury powietrza mierzona w cieniu, stąd dużo większe zyski niż zakładasz. dzisiaj u mnie na poddaszu jest chyba z 50 stopni, dlatego dT między sypialnią a poddaszem to nie 5 czy 10 stopni, ale minimum 30. parapety też gorące, ramy okienne również.

    zresztą Twoje gadanie nie pokrywa się z praktyką. jak mój dom nie był grzany późną jesienią, to jak do niego wchodziłem ja, moja żona, ekipa od wykończeniówki, czajnik itd., to temperatura rosła o 0,2-0,3 stopnia, a jak wychodziło słońce na kilka godzin, to rosła o 5 stopni (albo więcej) i czasem nie spadała poniżej zadanej aż do następnego dnia. teraz tak samo - jesteśmy czy nas nie ma, temperatura mniej więcej stabilna, wystarczy mocniej odsłonić rolety i robi się piekło.

    co mają Ci dać okapy od wschodu i zachodu, skoro słońce z tej strony nie świeci z góry, tylko prosto w okno? rozumiem, że rolet nie planujesz, do tego BK - możesz się zdziwić...
    Ostatnio edytowane przez imrahil ; 22-07-2017 o 16:52
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Aktualnie aktywny jest wątek, jak to nędzne są uzyski słoneczne.
    ostatni raz pociągnę ten głupi temat przegrzewania domu latem. zajrzyj sobie do OZC, do zakładki "Zyski". porównaj tam stosunek zysków bytowych do słonecznych w miesiącach maj-sierpień i opisz wrażenia

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W nowym, dobrze ocieplonym domu 30*? Bez ogrzewania i zysków bytowych? To dopiero teoretyzowanie i brak logicznego myślenia. Czy masz taką praktykę?
    Kaizen, jak tam Twoje logiczne myślenie i wiedza praktyczna?

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Ja mam 30cm pianki na poddaszu (plus 20cm wełny w poziomym stropie nad poddaszem). Cztery okna dachowe na południowej połaci, bez żadnych zasłon. Dom jeszcze niezamieszkały, jest już podłoga (bardziej się nagrzewa niż jasna wylewka anhydrytowa). Mimo WM ustawionej na wietrzenie 100% przez całą noc i minimum w dzień, na poddaszu jest 29-31 stopni. Po prostu całe ciepłe powietrze ucieka konwekcyjnie do góry, a tam jest jeszcze podgrzewane oknami. Wydaje mi się, że dobra izolacja pogarsza sprawę, bo nie pozwala się poddaszu wychłodzić w nocy. Mam przygotowaną instalację pod klimę, zastanawiam się, czy jej nie zamontować już teraz. Kosztuje to kilkanaście tysięcy niestety.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bez zmian. Nie wiem, co ma temperatura poddasza (i nawet nie cytujesz temperatury wylewku grzanej od dołu i od góry) z oknami połaciowymi od południa do png w moim domu. Bo chyba nawiazujesz do straszenia mnie, ze nie wygrzeję posadzki w swoim domu latem, bo bedzie za ciepła by zacząć procedurę wg instrukcji?
    wydawało mi się, że nie pisałeś o swoim domu, tylko ogólnie o nowym dobrze izolowanym domu... przypominam co napisałeś, miało to dosyć kategoryczny wydźwięk:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W nowym, dobrze ocieplonym domu 30*? Bez ogrzewania i zysków bytowych? To dopiero teoretyzowanie i brak logicznego myślenia. Czy masz taką praktykę? I jaka wtedy była temperatura wylewki?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    wydawało mi się, że nie pisałeś o swoim domu, tylko ogólnie o nowym dobrze izolowanym domu... przypominam co napisałeś, miało to dosyć kategoryczny wydźwięk:
    Masz rację. Wydawało Ci się.
    Jak nie potrafisz uwzględniać kontekstu, to wyciągasz błędne wnioski.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A jak będziesz w lato wygrzewał i już na samym początku powietrze będzie miało 30 stopni i przygrzeje słońce, to Twoja automatyka nic nie zrobi Dużo teoretyzowania, ale mało logicznego myślenia...
    W nowym, dobrze ocieplonym domu 30*? Bez ogrzewania i zysków bytowych? To dopiero teoretyzowanie i brak logicznego myślenia. Czy masz taką praktykę? I jaka wtedy była temperatura wylewki?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz rację. Wydawało Ci się.
    Jak nie potrafisz uwzględniać kontekstu, to wyciągasz błędne wnioski.
    przecież Ty pytasz o praktykę użytkownika agb nie w kontekście jakiegoś domu, nie Twoojego, w ogóle temat nie jest o Twoim domu.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony