PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu - pytania początkujących



Strony : [1] 2

BorysB
24-09-2003, 11:47
Witajcie,

Wszystko na to wskazuje, iż przyszły rok to rok, w którym zacznę budowę domu. Mam już dosyć płacenia odsępnego za wynajem mieszkania. Jestem zupełnym laikiem w temacie budowy i pierwszą osobą, która zdecydowała się na taki krok w mojej rodzinie. Dom chcę budować bez udziału developera i oczywiście z funduszy z kredytu.

Czy ktoś może mi powiedzieć gdzie znajdę "receptę" i informacje na temat tego jak krok po kroku wygląda budowa domu??? :)

Kingaa
24-09-2003, 11:55
Idealnej recepty na pewno nigdzie nie znajdziesz ;)
Czytaj gazetki, forum, rozmawiaj z ludźmi... Ja też jestem jeszcze kompletnie zielona, ale jak trochę poczytałam, popytałam, to powoli mi się rozjaśnia, a poza tym już mniej więcej wiem czego nie wiem...

tomek123
24-09-2003, 13:08
Też byłem zielony a dom w stanie surowym zamkniętym już stoi. Życzę powodzenia i zachęcam do lektury Muratora. :P

24-09-2003, 13:23
Też byłem zielony a dom w stanie surowym zamkniętym już stoi. Życzę powodzenia i zachęcam do lektury Muratora. :P


Dzięki za poradę. Jednak jak długo studiowałeś temat i z jakich źródeł oraz ile potrzebowałeś czasu aby od początku do końca stanu surowego doprowadzić dom. Czy myślisz, że będąc teraz zielonym mam szansę postawić dom w przyszłym roku (przy założeniu bez developora ale z ekipami od poszczegolnych etapów). Ja w samej budowie aktywnie nie mogę uczestniczyć.

Honorata
24-09-2003, 17:19
ja tez zaczelam od lektury "Ładnego domu" i "Muratora" pod koniec 2001 roku, kiedy na gwałt zdecydowałam się, ze trzeba zaczac budowac zeby wykorzystac duza ulge budowlana, po kilku miesiacach czytania tych pisemek + archiwalnych + kopania po internecie juz cos wiedzialam. Oczywiscie caly czas sie ucze i "doksztalcam meza", ktory chetniej niz ze zrodel uczy sie ode mnie :lol: W tej chwili robimy fundamenty, pewnie zaczelibysmy wczesniej ale ostatni rok spedzilismy zagarnica...
Cały czas się uczymy i dowiadujemy nowych rzeczy, zacznij od wyboru działki, projektu, wypisz sobie jakie pomieszczenia powinien miec twoj wymarzony dom, a dalej jakos pojdzie! Praktycznie kazdy projket mozesz zmienic potem pod kontem matarialu z ktorego zrobisz sciany, prawie kazdy pod katem wybou poszycia dachowego (zawsze mozesz dach "odchudzic"), wyboru zródła ogrzewania, takze easy, easy...
Poza tym , jezlei uwazasz ze jeszcze za mało wiesz w temacie, lepiej zamiast budowac w 1 sezon, rozłóż sobie przyjemnosc na 2-3 lata!

Wakmen
28-09-2003, 06:08
Sztuka dobrego budowania to nie tabliczka mnożenia którą nauczysz się w tydzień. To jest temat rzeka.
Ja osobiście zawodowo pracuję w ciszy, spokoju, ładnie ubrany ale wciąż (od 15 lat) uwielbiam przebierać się w robocze ciuchy i chodzić pracować na budowy. To jest piękne widzięć efekty swojej pracy (a już szczególnie bardzo dobrze zrobionej kiedy klient jest naprawdę zadowolony). Osobiście będę się budował w niedalekiej przyszłości ale wciąż nieodważę się murować ścian. To nie dla mnie. Wykończenie, instalacje, montaże okien, drzwi, kafli czy obróbka drewna - wszystko sam lub z drobną pomocą.
Pamiętaj, jeżeli chcesz wziąć "byle jakiego fachowca" który spartoli ci robotę i jeszcze będziesz musiał mu zapłacić - wściekniesz się, że sam czegoś nie zrobiłeś (wymagane doradztwo oczywiście). Co jest w tym najgorsze - czas. Mija nieubłaganie.

wojbob
07-11-2005, 16:10
Bardzo proszę o podpowiedź.
Chcę budować dom parterowy z poddaszem użytkowym.
Pytanie: Kiedy poddasze użytkowe staje się kondygnacją (czy są jakieś przepisy co do powierzchni, kąta dachu, wysokości ścianki kolankowej)? Bardzo proszę o pomocy gdzie takie przepisy znajdę? Dzwoniłem do architekta z urzędu miejskiego, który wydał decyzję o warunkach zabudowy ale nie potrafił odpowiedzieć mi na pytanie.
Pozdrawiam wojbob :D

redaktorsmall
02-12-2010, 21:33
Witam wszystkich może ktoś bardziej doświadczony pomoże mi przejść przez ten kolos ;) jaki mnie czeka

Mam już wypis z miejscowego planu zagospodarowania planu przestrzennego terenu
dziś odebrałem mape do celów projektowych chyba w skali 1do 1000 albo 1 do 500 mniejsza o wiekszosc,

Interesuje mnie kilka projektow aczkolwiek w sieci ich jest bardzo duzo
moje pytanie brzmi

a) czy biuro projektowe niezbedne jest na miejscu ? czy z innej miejscowosci sobie moge wziosc tak aby robic projekt przez internet ?
b) czy wybierac projetk typowo taki jaki chce aby nie na nosic na nim zmian ? czy to wogole sie oplaca ?
bo dochodza mnie sluchy ze jesli kupie projekt to moge nie miec pozwolenia na zmiany itp

Prosze o jakies podpowiedzi
Pozdrawiam
Nowicjusz

Marek30022
03-12-2010, 08:00
Witam wszystkich może ktoś bardziej doświadczony pomoże mi przejść przez ten kolos ;) jaki mnie czeka

Mam już wypis z miejscowego planu zagospodarowania planu przestrzennego terenu
dziś odebrałem mape do celów projektowych chyba w skali 1do 1000 albo 1 do 500 mniejsza o wiekszosc,

Interesuje mnie kilka projektow aczkolwiek w sieci ich jest bardzo duzo
moje pytanie brzmi

a) czy biuro projektowe niezbedne jest na miejscu ? czy z innej miejscowosci sobie moge wziosc tak aby robic projekt przez internet ?
b) czy wybierac projetk typowo taki jaki chce aby nie na nosic na nim zmian ? czy to wogole sie oplaca ?
bo dochodza mnie sluchy ze jesli kupie projekt to moge nie miec pozwolenia na zmiany itp

Prosze o jakies podpowiedzi
Pozdrawiam
Nowicjusz


Ja budowałem na bazie gotowego projektu do którego wniosłem zmiany. Część zmian oficjalnie ze zgodą projektanta i drobna zmiana (podniesienie ścianki kolankowej) bez zgody. Tak jest taniej i wygodniej. Ale jeśli nie pasuje Ci żaden gotowy projekt to trzeba robić na zamówienia i według mnie to nie ważne gdzie jest biuro projektowe. Ważne aby projekt był dobry i zrobiony przez uprawnione osoby. Zaletą projektu gotowego jest to, że pewnie już ktoś według niego budował i wiadomo, że nie ma błędów lub zostały one wykryte przez poprzedników. Czasami taki dom można zobaczyć już zbudowany. Ja mogłem. Swój też pokazywałem zainteresowanym.

dekar
03-12-2010, 12:19
Moim zdaniem jak kupujesz projekt gotowy to pracownia może być skądkolwiek, jak indywidualny to lepiej aby architekt był na miejscu. Projektowanie indywidualne to konieczność częstych rozmów z architektem (w końcu skądś musi wiedzieć czego oczekujecie i co sądzicie o jego propozycjach) nie zawsze da się to zrobić przez telefon. Spotkania bezpośrednie są z pewnością więcej wnoszące i pozwalają lepiej się zrozumieć.

Dodatkowo mój architekt pełni rolę kierownika budowy, to też dobre połączenie, bo wtedy kto jak kto ale on najlepiej wie jak co powinno być zrobione, no i wszelkie zgody na zmiany mam od ręki.

Co do opłacalności to z moich doświadczeń wynika, że opłaca się brać indywidualny budowlany nie wykonawczy. Wychodzi zdecydowanie taniej, porównywalnie do ceny gotowego z przeróbkami, a jak ekipa doświadczona to wystarczy im taki. Oczywiście jak znajdziesz gotowy który spełnia Twoje wymagania to nie ma co się zastanawiać, szybciej, taniej i można skorzystać z doświadczeń innych co wg. niego budowali.

marpak1981
21-01-2011, 18:39
Na początku witam wszystkich bo to mój pierwszy post :)
A teraz do konkretów na wiosne ruszam z budową domu http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-mandarynkach/m43c518c56b17b do tej pory mam zrobione fundamenty z bloczków betonowych i nic więciej. I oto moje pytania : jakie Waszym zdaniem zastosować w domu ogrzewanie?? Gaz, eko groszek czy jeszcze co innego?? Chciałbym zamontować też solary i ogrzewanie podłogowe. Mury mam w projekcie z porothermu plus 12 styropian i pewnie to będę robił bo murarz też mi to radził a teraz czekam na rady i propozycje :)

beton44
21-01-2011, 18:50
to budujesz na podstawie zdjęcia domku ???

Nie masz projektu, warunków zabudowy /planu/ itp ???

Nie masz kierownika budowy ???

marpak1981
21-01-2011, 19:09
Nie nie wszystko to mam już załatwione pozwolenia wszelkie i kierownika ale kierownik to tylko na papierze bo buduje jego zięć a wszystko zależy odemnie co tam chcę zrobic i dlatego proszę o rady :)

coperek
22-01-2011, 09:52
nie przejmuj się marpak, beton na 2946 postów ma 2900 nic nie wartych uwag, i pewnie do tego myśli że jest fajny elo_zi0m - po prostu Lider FORUM ;)

i specjalnie dla pana betona krótki kurs czytania ze zrozumieniem:
kolega marpak zadał jedno pytanie:
1. jakie Waszym zdaniem zastosować w domu ogrzewanie?? Gaz, eko groszek czy jeszcze co innego??
i teraz betonku skup się i odpowiedz sobie (błagam, tylko sobie, nie produkuj kolejnego szitu w tym topiku): co ma do tego zdjęcie/projekt/warunki zabudowy/plan.
uprzedzając kontrę - oczywiście w projekcie jest sposób ogrzewania domu, oczywiście teoria ma się do praktyki jak onanizm do miłości.

a wracają do autora i samego pytania:
jeżeli masz rurę z gazem - bierz gaz (bezobsługowość, czystość, cena)
jeżeli zarabiasz duuużo więcej niż średnia - bierz olej/gaz z butli (zalety - wyłączając cene - jak wyżej)
jeżeli liczysz się z każdą złotówką, nie przeraża Cię obcowanie na co dzień z czarnym złotem (i wszystkim co z tego wynika), masz nerwy na walkę z nieuczciwymi sprzedawcami, cotygodniową pracą przy kotle - to jest najtańsze rozwiązanie
jeżeli jednak wUNgiel nie dla Ciebie, a olej/gaz za drogi pozostaje piec na pelet/owies - trochę drożej, ale czysto.

wybór należy do Ciebie

pytanio-stwierdzenia o wyborze materiału na ściany nie podejmuje, jak wybierzesz pewnie będzie dobrze - ja wybrałem porotherm i silka na ścianki działowe, mój kumpel gazobeton, jedno i drugie ma swoje wady i zalety.

beton44
22-01-2011, 11:28
Ho ho ho...

coperek, naprawdę masz ochotę na kopanie się z koniem?


Ale ja jestem cierpliwy więc ci wytłumaczę, bo pewnie nie wiesz....

takie ciekawe kwestie jak z czego zbudować ściany, ogrzewanie itp
zazwyczaj
jednoznacznie określa projekt obiektu :-)

a to: "czywiście w projekcie jest sposób ogrzewania domu, oczywiście teoria ma się do praktyki jak onanizm do miłości." to już rączki opadają, życzę autorowi wątku gdy cię posłucha
donosu sąsiadów i wizyty nadzoru budowlanego....

desmear
22-01-2011, 11:56
Ho ho ho...

a to: "czywiście w projekcie jest sposób ogrzewania domu, oczywiście teoria ma się do praktyki jak onanizm do miłości." to już rączki opadają, życzę autorowi wątku gdy cię posłucha
donosu sąsiadów i wizyty nadzoru budowlanego....

takiej bzdury to już dawno nie czytałem. ludzie komin budują a co do niego przyłączą to czasami decydują na samym końcu. nadzór to ma większe problemy niż się pierdołami zajmować jaki kocioł sobie zainstalowałeś.

coperek
22-01-2011, 12:26
tak tak betonku, wpadnie CBA, CBŚ i reszta literek alfabetu :)

nie wiem wielu rzeczy, ale jak już nieopatrznie wiem, to z chęcią się tą wiedzą dzielę.

a wracając do tematu:
pozostały jeszcze pompy ciepła, ale mam mało obiektywne zdanie. wychodzę z założenia, że w domu ma być jak najmniej ruchomych części, wiatraczków, silniczków, wszystkiego co z biegiem czasu będzie piszczeć, przestanie się kręcić, trzeba będzie odgrzybiać, nie będzie działać etc. niewątpliwą zaletą PCi jest jej bezobsługowość, nie potrzebujesz kotłowni, wadą to dość długi okres zwrotu inwestycji i (ponoć) dość duże zużycie prądu zimą - więcej info znajdziesz np. tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170076-Pompy-Ciep%C5%82a-kontra-tradycyjne-ogrzewanie .
a jak już o kotłowni mowa - zobacz jaka jest w projekcie, bo może się okazać, że jej wielkość wykluczy jakieś rozsądne ustawienie kotła na paliwo stałe i wybór się skurczy do gazu/oleju/PCi

beton44
22-01-2011, 16:20
takiej bzdury to już dawno nie czytałem. ludzie komin budują a co do niego przyłączą to czasami decydują na samym końcu. nadzór to ma większe problemy niż się pierdołami zajmować jaki kocioł sobie zainstalowałeś.

Bardzo ładnie. Namawianie do budowy zgodnie z projektem to "bzdura jakiej dawno nie czytałem" :-)

Oj coś poziom forum się obniża....

beton44
22-01-2011, 16:38
Bądź konsekwentny.

to po co w ogóle projekt, pozwolenie itd...

wolność Tomku w swoim domku.

będę Twoim sąsiadem - wystawię sobie przy płocie zakład utylizacji padliny
z lisiej fermy. Miłego słodkiego życia....

beton44
22-01-2011, 17:07
pozwolenie

jest

na

budowę wg projektu, nie zauważyłeś do tej pory ???

beton44
22-01-2011, 17:17
Wróćmy do jajka. Czyli do pytania autora wątku:

On się pyta: z czego zrobić ściany, jakie grube, jakie ogrzewanie.
Ma na to powiązany z pozwoleniem projekt /już z twoimi zmianami/,

przy okazji . Zmian nie dokonuje się według zaklęcia "zgodnie z sztuką budowlaną i normami". Tylko wg naukowych wyliczeń :-),na istotne należy
uzyskać zmianę w pozwoleniu na budowę, a na pewno na zmianę ogrzewania czy też wymiarów obiektu....

cyma2704
22-01-2011, 17:24
Nie nie wszystko to mam już załatwione pozwolenia wszelkie i kierownika ale kierownik to tylko na papierze bo buduje jego zięć a wszystko zależy odemnie co tam chcę zrobic i dlatego proszę o rady :)

Kierownika papierowego zmienić na prawdziwego, który nie będzie tuszował niedoróbki zięcia tylko przypilnuje interesu inwestora.

Lola 5
22-01-2011, 19:29
Jak to ? nie powinno sie budowac zgodnie z projektem, czyli jak? Jestem nowa inwestorka i żywo zainteresowana roznymi tematami w kwesitach buowy

michal_mlody
22-01-2011, 21:11
Ośmielę się wtrącić do wątku.
Zastanawiam się też nad wyborem źródła ogrzewania. Projekt już mam ale to nie znaczy, że nie mogę coś zmienić. Domek będzie chyba energooszczędny, 20cm styro na ścianę, 20 cm w podłogę, wentylacja mechaniczna z odzyskiem, 30cm wełna w dach, podłogówka na całej powierzchni. Na razie jestem za gazem, rozważam piec węglowy + bufor. Z kominka zrezygnowałem, wolę te pieniądze dołożyć do kotłowni:)

beton44
23-01-2011, 05:34
A może najsamprzód

Michał Młody pofatyguje się do lokalnego samorządu

i dowie się jakie ogrzewanie BĘDZIE WOLNO zastosować w jego domku przyszłym
/zapewniam że gminy bywają pomysłowe/

michal_mlody
23-01-2011, 10:59
A może najsamprzód

Michał Młody pofatyguje się do lokalnego samorządu

i dowie się jakie ogrzewanie BĘDZIE WOLNO zastosować w jego domku przyszłym
/zapewniam że gminy bywają pomysłowe/

w mojej okolicy nie ma takiego problemu, sąsiedzi ogrzewają przeważnie gazem lub węglem.

michal_mlody
23-01-2011, 11:10
Arturo72
powiem Ci ze dałeś mi do myślenia. A może by tak bufor ciepła, który można by lądować grzałkami i jakby coś to piec węglowy(na drewno) zęby spalić jakieś odpady drewniane i jako zastępcze źródło ciepła(nie planuje żadnego kominka)

Lola 5
23-01-2011, 19:51
domek mam miec mały 120 m, parterowy i pasywny. Zastanawiam sie nad źrółem ogrzewani , na razie myśle o gazie i dodatkowo ogrzewnie kominkowe z łaszczem wodnym. Nie mam specjalnie miejsca na piec "na wszystko" a i siły na "pakowanie' do pieca. Czy do małego domku ( parter bez poddasza) opłaca się pompa ciepla?
prosze o rady

michal_mlody
23-01-2011, 20:19
Lola 5
poczytaj to http://forum.muratordom.pl/showthread.php?146761-M%C3%B3j-dom-pasywny-(-)-w-praktyce-ju%C5%BC-go-u%C5%BCytkuj%C4%99

Wydaje mi się że nie wiesz co to dom pasywny. Poczytaj trochę na forum, jest naprawdę sporo wiadomości na ten temat

desmear
24-01-2011, 15:38
Bardzo ładnie. Namawianie do budowy zgodnie z projektem to "bzdura jakiej dawno nie czytałem" :-)

Oj coś poziom forum się obniża....

zadam Ci pytanie całkiem serio. w projekcie mam napisane w przedpokoju "panele". czy to znaczy, że nie mogę położyć gresu bo go nie ma w projekcie ?
pożytek z forum jest wtedy, kiedy czytasz/piszesz o życiu a nie o martwej teorii. Jeśli chcesz o martwej teorii to praktycznie na KAŻDE pytanie na tym forum, możesz odpisać: "zobacz jak masz w projekcie", albo "zapytaj architekta"

grinch
03-02-2011, 08:29
Ponieważ jest to mój pierwszy post na forum Muratora, chciałbym się przywitać.
WITAM

sprawa jest taka.
kupiłem działkę budowlaną dla której nie ma uwzględnionego Miejscowego Planu Zagospodarowania ale były wydane już warunki zabudowy. Mniej wiecej wygląda to tak, że na terenie znajduje sie 8działek budowlanych stanowiących w przyszlosci zamknięte mini osiedle. Na 4działkach są juz wybudowane domy. Do mojej działki jest podciagniety prąd i woda, wszyscy sąsiedzi mają przydomowe oczyszczalnie scieków, gazu brak. Moj dom bedzie budowane systeme gospodarczym tj. wuja prowadzi firme budowlana i on bedzie glownym wykonawcą. Mam kilka pytań odnosnie tego jak zabrać sie do budowy czyli co w jakiej kolejności musiałbym zacząć załatwiać.
1. Czy jeśli były wydane warunki zabudowy to były one wydane tylko dla poprzedniego właściciela i teraz ja chcąc zacząc sie budować musze wnioskować - występować o nowe warunki do Urzedu Gminy bo zmienił się właściciel?
2. Najpierw wybrać projekt domu np z biura projektowego i dopiero wtedy skladac wniosek o warunki zabudowy?
3. Kiedy wnioskować o założenie liczników na przyłączach?
4. kiedy ubiegać sie o pozwolenie na rozpoczęcie budowy?
z góry dziekuje za odp.

Jarek EM08
04-02-2011, 12:15
Witaj


Ponieważ jest to mój pierwszy post na forum Muratora, chciałbym się przywitać.
WITAM

sprawa jest taka.
kupiłem działkę budowlaną dla której nie ma uwzględnionego Miejscowego Planu Zagospodarowania ale były wydane już warunki zabudowy. Mniej wiecej wygląda to tak, że na terenie znajduje sie 8działek budowlanych stanowiących w przyszlosci zamknięte mini osiedle. Na 4działkach są juz wybudowane domy. Do mojej działki jest podciagniety prąd i woda, wszyscy sąsiedzi mają przydomowe oczyszczalnie scieków, gazu brak. Moj dom bedzie budowane systeme gospodarczym tj. wuja prowadzi firme budowlana i on bedzie glownym wykonawcą. Mam kilka pytań odnosnie tego jak zabrać sie do budowy czyli co w jakiej kolejności musiałbym zacząć załatwiać.
1. Czy jeśli były wydane warunki zabudowy to były one wydane tylko dla poprzedniego właściciela i teraz ja chcąc zacząc sie budować musze wnioskować - występować o nowe warunki do Urzedu Gminy bo zmienił się właściciel?
2. Najpierw wybrać projekt domu np z biura projektowego i dopiero wtedy skladac wniosek o warunki zabudowy?

Na takie pytania najlepiej odpowie Ci właściwy położeniu działki urząd. Wprawdzie piszesz z Poznania, ale nie wiadomo gdzie leży działka. Jeśli podlegasz pod UM Poznań, to jeśli chodzi o pkt., proponuję wybrać sobie wstępnie projekt i z jego opisem wystąpić o WZ. Nie wiem jak jest w innych miastach, ale podejście UM w Poznaniu jest trochę dziwne, że składając wniosek o WZ, trzeba się "wylegitymować" projektem czy jego ogólnym szkicem. Ma to jednak tę zaletę, że o ile powinno być raczej na odwrót, to dostajesz niejako warunki pod Twój wybrany projekt.



3. Kiedy wnioskować o założenie liczników na przyłączach?


Wtedy, kiedy uznasz, że będą Ci media potrzebne. Nie zapomnij uwzględnić inercji odpowiednich urzędów czy firm...



4. kiedy ubiegać sie o pozwolenie na rozpoczęcie budowy?


Możesz zacząć już dziś... Co ci szkodzi. PNB jest ważne 3 lata.

face
04-02-2011, 13:51
1 - tu odpowie urzad gminy badz powiatu - ale raczej musisz wnioskowac Ty - tamte warunki moga byc nieaktualne
2 - najpierw warunki a do nich projekt adaptujesz
4 - aby ubiegac sie o pozwolenie musisz miec WZ, projekt budynku, projekty przylaczy, akt wlasnosci gruntu i pare papierkow i zaswiadczen - w WA gminy badz powiatu wszystko Ci powiedza
3 - na budowie prad i woda potrzebne, wiec przydalo by sie wnioskowac przed rozpoczeciem budowy, jednak aby liczniki zostaly zalozone musisz miec pozwolenie na budowe - tu pewny nie jestem wiec udaj sie do dostawcow wody i pradu i z nimi rozmawiaj - wodociagowcy moga zazyczyc sobie wykonania szamba przed zalozeniem licznika

Jarek EM08
04-02-2011, 14:55
A od kiedy do WZ potrzeba aktu własności...? Przecież nie trzeba być właścicielem gruntu, a np. tylko potencjalnym kupcem, chcącym sprawdzić czy tam można w ogóle wybudować dom, a jeśli tak, to czy wydane warunki będą ew. przyszłemu inwestorowi odpowiadać...

face
04-02-2011, 15:32
A od kiedy do WZ potrzeba aktu własności...?

od nigdy
a gdzie tak napisane??

Jarek EM08
04-02-2011, 19:27
Sorry, coś za szybko cię przeczytałem...

face
06-02-2011, 01:29
Sorry, coś za szybko cię przeczytałem...

ja sie nie gniewam

Ig0r
07-07-2011, 11:08
Witam! Jaki materiał jest najlepszy do budowy domu?

beton44
07-07-2011, 19:43
http://img6.iap.pl/_r/800-800/s/464/201162/Galerie/22554/80151_pb-d.jpg

Ig0r
08-07-2011, 08:37
Beton komórkowy - co o nim sadzicie i jest dosyc dobry ?

Aleksandryta
08-07-2011, 09:39
Igor......co masz napisane pod nickiem? Siadaj i czytaj odpowiednie działy na forum i nie zadawaj "głupich" pytań.... :)

jujaro
14-09-2011, 10:11
Hej mam pytanko przymierzam się do budowy domu i zastanawiam się nad budowaniem z gotowych płyt keramzytowych. Firma za domek z pracowni Z500 www.z500.pl/projekt/z115,Subtelny,i,ekologiczny,projekt,domu,z,mozliwo scia,budowy,jako,pasywny,.html życzy sobie jakieś 320 tys w stanie deweloperskim. Zastanawia mnie czy taki domek tzw. systemem gospodarczym (zakładając że w rodzinie nie ma nikogo kto być coś zrobił po kosztach) - każda ekipa do czegoś innego -wyjdzie taniej?
Nie ukrywam że zależy mi zarówno na kosztach jak i na tym, żeby specjalnie się tą budową nie zajmować tzn. nie załatwiac materiałów, codziennie pilnować itp... Doradźcie

ev
15-09-2011, 15:34
albo rybki albo akwarium... moim zdaniem najwiekszy atut technologii prefabrykowanych to taki, ze budowa domu sie nie rozklada w czasie dlugookresowo... dom mozna miec postawiony nawet w kilka tygodni...

EZS
15-09-2011, 19:19
raczej nie jest to drogo. Do wprowadzenie się trzeba liczyć co prawda jeszcze 50-100 tyś, ooo na wykończeniókę można wydać duuuzo.
Ja za podobny domek metoda bardzo gospodarczą czyli dużo pracy własnej, wydałam ok 350 tyś ale już na gotowo, bez mebli jedynie. Ale kosztowało nas to sporo wysiłku i pracy własnej.

Za to bardzo fajny projekt. Żałuję, że na niego nie trafiłam, wzięłabym go.

tomek131
15-09-2011, 19:51
Sporo się nad tym nasiedziałem.ZObacz budowę z tych płyt,jest wiele uszczerbień ścian ,pęknieć itp.Zarzucą to potem ,przykryje styro i nie widać,ale nie wygląda to dobrze i mojego zaufania nie wzbudziło.Poczytaj wątek Praefy na muratorze.Jest tego sporo.
Z mojego oglądu system gospodarczy (różne ekipy,ale palcem nie tykasz )na tym domu wyjdzie ci z 50tys taniej.Jedna firma do wszystkiego z materiałem może tą różnice trochę zmniejszyć ,powiedzmy do 40tys.Myślę ,że kwoty które podałem to minimum
Daj projekt do wyceny firmie w systemie tradycyjnym z materiałem.Poszukaj na oferteo ,oferia itp.

hekko
06-11-2011, 21:41
No i stało się, będziemy budować dom (chcielibyśmy na wiosnę zacząć) Stylowy 2 z pracowni "Domy z wizją". Zlecimy chyba wszystko firmie, gdyż nie znamy się na tym zupełnie.
Działka będzie prawdopodobnie niedługo. Dla terenu na którym jest działka jest plan zagospodarowania przestrzennego, są też warunki zabudowy.
Od czego zacząć?

Edyta M
07-11-2011, 00:51
Zacznij moze od tego , zeby doksztalcic sie w tematyce budowlanej nawet jesli zatrudnisz firme nie mozesz byc " zielony " .... bo latwo wykorzystaja Twoja naiwnosc

Kwitko
07-11-2011, 07:47
Zacznij od poczytania forum.
A na początek znajdź architekta ;)

dzabij
07-11-2011, 08:59
- zanim kupisz projekt sprawdź czy jest zgodny z wymaganiami w planie zagospodarowania (wysokość, kąty nachylenia dachu, powierzchnia zabudowy, biologicznie czynna itp.)
- wystąp o warunki techniczne przyłączy (prąd, gaz, woda, kanaliza)
- zamów mapkę do celów projektowych
- znajdź architekta który zaadaptuje budynek (najlepiej lokalnego, który zna aktualne "widzi misię" urzędników). To dopiero początek. Większość ruchów jest możliwa dopiero po zakupie konkretnej działki.

- przed zakupem działki gorąco polecam sprawdzić jaki jest grunt. Mozesz zlecić badania geotechniczne (oczywiscie w porozumieniu ze sprzedającym). Zazwyczaj i tak jest to potrzebne do pozwolenia na budowę.
- sprawdź czy nie ma w działce ukrytych przewodów, rur, kabli. Zapisy w księdze wieczystej o służebnościach
- unikaj działek "zagrożonych" wystepowaniem tematów archeologicznych

heavenred
07-11-2011, 11:01
Gratuluję ;) Edyta M dobrze radzi. Musisz się trochę doszkolić, bo jak zobaczą, że jesteś "zielony" to możesz przepłacić. Jak chcesz to przeczytaj sobie http://praca.eniro.pl/2011/11/budownictwo-pl/ . jest kilka fajnych rad, a może przy okazji znajdziesz natchnienie od czego zacząć samo-doszkalanie ;) Tak czy inaczej, życzę powodzenia ;)

uszyneq
08-11-2011, 10:36
Witam..

Razem z zona i małym synkiem chcielibyśmy wybudować dom.
Co do finansów to nie mamy ich zbyt dużo ale moze sie uda.. (100tyś)

Posiadamy juz działke i na niej chcielibysmy postawic jakis domek.
Wpadla nam firma w oko - LET-DOM (www.let-dom.pl) - została nam polecona.
Wykonuje ona domy z bali jak i domy w technologii szkieletowej.

Wybralismy domek - Domek typu LDP 72/60 (SZYPER) - 72m2

http://let-dom.pl/images/DSC04053.JPG
http://let-dom.pl/images/projekt12.png
http://let-dom.pl/images/PROJEKT5.jpg

Za domek pod klucz wyliczono nam 77 tyś złoty.
Firma wykonuje:
Standard firmy LET-DOM obejmuje cały kompletny domek wraz z;
- Fundament głębokość 80cm w budynkach piętrowych, 60cm w budynkach parterowych, 30cm wysokości nad poziom ziemii (nie zbrojony), szerokość 20cm, grubość posadzki 10cm.
- Szambo dwa kręgi o przekroju 120cm z doprowadzeniem do łazienki i anseksu kuchennego.
- Instalacja elektryczna wewnątrz budynku na kazde pomieszczenie 2-punkty, salon 3-punkty.
- Zabezpieczenie ścian zewnętrznych drewnochronem.
- Zabezpieczenie krokwi, legarów, podwalin i belek stropowych atestowanym preparatem.
- Ocieplanie ścian zewnętrznych - wełną mineralną o grubości 5cm, oraz foliami paroizolacyjną i wysokoparoprzepuszczalną, sufit ocieplany wełną 10cm.
- Podłoga o grubości 28mm ubijana na legarach o przekroju 5*10cm, ułozonych na posadzce betonowej ocieplanej 2-warstwy papy izolacyjnej i styropianem o grubości 4cm.
- Konstrukcja dachu i stropu jest wykonana według standardów firmy LET-DOM.
- Jednorazowe krycie dachu papą dachową
- PRODUCENT ZALECA DWIE WARTSWY, NIE DAJE GWARANCJI NA JEDNĄ WARSTWĘ PAPY.
- Transport i montaz u klienta.

Dodatkowo domek byśmy jeszcze ocieplili z zewnatrz + położyli dachówke
I tu mielibysmy sie zmiescic w 100 tys złoty.

Jest to plan na polowe roku 2012


Drugą polowe 2012 chcielibysmy przeznaczyc na wykonczenie środka
- bedzie przeznaczone na ten cel okolo 80 tys zł (robocizna po znajomosci za 1/2 ceny)


Co uwazacie Panstwo na ten temat?
Warto zajac sie tym?

aglig
08-11-2011, 14:07
Co uwazacie Panstwo na ten temat?
Warto zajac sie tym?
Nie

Kwitko
08-11-2011, 14:26
To chyba bardziej jako domek letniskowy. Na całoroczny, na długie lata nie bardzo.

uszyneq
08-11-2011, 14:46
A jestem wogole w stanie wybudowac domek za 100 tys w stanie surowym pod klucz ?

Elfir
08-11-2011, 15:51
w stanie surowym czy pod klucz? To dwa różne pojęcia.

Stan surowy otwarty (czyli same mury, bez okien i instalacji) u siebie mam za ok 70-80 tyś. (w tym projekty, opłaty okołobudowlane).
Budowa domu do stanu deweloperskiego to raczej 200 tyś. (a jak kupisz najtańsze materiały, bez dobrej jakości ocieplenia, to pewnie taniej).

Dom, który pokazałeś to dom letniskowy. Niby ma powierzchnię dużego mieszkania (75 m2), ale w przypadku domku jednorodzinnego nie ma tak prostego porównania. W mieszkaniu masz ogrzewanie centralne, w domu kotłownie albo przynajmniej miejsce na pompę ciepła lub piec kondensacyjny z zasobnikiem. W mieszkaniu masz piwnicę na graty, w domku potrzebne jest pomieszczenie gospodarcze.

Poza tym 5 cm ocieplenia. To standard sprzed 40 lat, kiedy węgiel był za grosze. Teraz ludzie dają 15 cm i piszą, że to za mało.

brunet wieczorową
08-11-2011, 16:19
A jestem wogole w stanie wybudowac domek za 100 tys w stanie surowym pod klucz ?

Rozumiem, że chodzi o złotówki? To za ile wybudujesz dom, zależy od bardzo wielu czynników, m.in. region, wkład pracy własnej, czas i chęci na poszukiwania tanich materiałów, zdolności negocjacyjne, pogoda, szczęście, znajomości, itd.

100kzł to niewiele. Ja chcę zbudować swój dom za 350kzł, ale już teraz widzę, że raczej braknie pieniędzy (być może poddasze będzie robione później). Na stan surowy z więźbą wydałem ok. 115kzł. Chyba to średni wynik, można było to zrobić taniej. Aczkolwiek nie oszczędzałem na stali, betonie, styropianie do ocieplenia fundamentów, izolacjach, itd. SSO to moim zdaniem nie jest etap oszczędzania. Starłem się szukać tanich materiałów, nie zawsze dało radę to zrobić (szczególnie jeśli jakiś towar ma być „na jutro”).

Może w tańszym regionie, przy własnej pracy (np. pomocy rodziny) dałoby się ująć z tej kwoty 35-40kzł. Moim zdaniem jednak 200kzł to absolutne minimum aby myśleć o własnym domu.

eniu
08-11-2011, 16:34
Ciekawa sprawa...

Myślę ,że można poprosić firmę o wycenę zamiany ocieplenia na grubsze.
Górale mają chałupy z bala , czasem w węższym miejscu jest nie więcej jak
10 cm i straty nadrabiają spalając cztery pięć klocków drewna na dzień więcej.

Zwróćcie uwagę , kochani, że uszyneq , to nie jest rasowy forumowicz,
który chętnie wyda 21.200 zł ,byle mu się COP poprawił ( żeby rachunki
roczne na ogrzewanie były o 212 zł mniejsze :)).

Ma stówkę i chce na swoje!

Za stówkę w stanie surowym , prosty domek , 36 m2 na dole +poddasze,
powinieneś spokojnie wybudować , To przecież większy garaż !

eniu
08-11-2011, 16:37
Rozumiem, że chodzi o złotówki? To za ile wybudujesz dom, zależy od bardzo wielu czynników, m.in. region, wkład pracy własnej, czas i chęci na poszukiwania tanich materiałów, zdolności negocjacyjne, pogoda, szczęście, znajomości, itd.

100kzł to niewiele. Ja chcę zbudować swój dom za 350kzł, ale już teraz widzę, że raczej braknie pieniędzy (być może poddasze będzie robione później). Na stan surowy z więźbą wydałem ok. 115kzł. Chyba to średni wynik, można było to zrobić taniej. Aczkolwiek nie oszczędzałem na stali, betonie, styropianie do ocieplenia fundamentów, izolacjach, itd. SSO to moim zdaniem nie jest etap oszczędzania. Starłem się szukać tanich materiałów, nie zawsze dało radę to zrobić (szczególnie jeśli jakiś towar ma być „na jutro”).

Może w tańszym regionie, przy własnej pracy (np. pomocy rodziny) dałoby się ująć z tej kwoty 35-40kzł. Moim zdaniem jednak 200kzł to absolutne minimum aby myśleć o własnym domu.


Brunet , ale ty chyba mówisz o domu . To watek o domku ...(mimo,
że w tytule jest inaczej :))

eniu
08-11-2011, 16:48
uszyneq,
szukaj , czytaj , nie daj się oszołomić , można kosztem własnym cuda robić.

Zacznij od tego :http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179981-Ekstremalnie-tani-ciep%C5%82y-dom/page4

Kwitko
08-11-2011, 16:54
Jeżeli to ma być dom a nie domek spróbuj budować tradycyjnie.
My też zaczynaliśmy mając mniej więcej tyle kasy co Ty. Na stan surowy zamknięty (czyli mury, dach, okna) wydamy około 80 tys. zł. Na resztę pójdzie jakieś drugie tyle (no może trooochę więcej ;)) A domek strasznie mały nie jest, w sumie ponad 100 m. powierzchni użytkowej. No tyle że my wszystko sami ale nawet jeżeli doliczyć robociznę to i tak nie wychodzi jakoś strasznie dużo.

uszyneq
08-11-2011, 17:16
No wlasnie chodzi mi o stan surowy zamkniety.
Musze zmiescic sie w 100 tys zł

Kupiłem działke za 80 tyś i bede mial na wykonczenie okolo 80-90 tys

P.S. Sory ale moze i bogaczem nie jestem lecz zamias mieszkac w bloku 20 letnim w 50-55 metrach chcialbym postawic domek, moze i dla niektorych maly ale swój.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dziś dostalem od znajomego taka propozycje:

Domek drewniany Biedronka
Domek z poddaszem użytkowym i dużym zadaszonym tarasem. (19m)
Na dole posiada spory pokój dzienny, kuchnię, łazienkę i jedną sypialnię. (37m)
Na poddaszu są dodatkowo dwie sypialnie. (19m)

- http://www.bastpol.com.pl/domki-drewniane-poddasze-biedronka2.html

Stan surowy zamknięty 68 800 ,00 pln
1. Montaż konstrukcji ścian zewnętrznych i wewnętrznych.
2. Montaż stropu oraz więźby dachowej.
3. Obicie (usztywnienie) ścian zewnętrznych płytą OSB-3 gr. 12mm.
4. Montaż wiatroizolacji dachowej oraz łat i kontrłat.
5. Wykonanie podbitek okapów domu.
6. Wykonanie komina (nad połacią dachu ocieplamy i tynkujemy).
7. Montujemy blachodachówkę oraz obróbki.
8. Montujemy orynnowanie PVC koloru brązowego
9. Wstawiamy okna PVC uchylno-rozwierne (w standardzie są białe)
10. Wstawiamy drzwi zewnętrzne do kwoty 1200,00 pln
11. Wykonujemy elewację domu (w standardzie jest elewacja drewniana ze świerku skandynawskiego, zabezpieczona środkami do drewna firmy Sadolin)
12. Montujemy parapety zewnętrzne z blachy powlekanej.

Do tego ocieplic go od wewnatrz i na zewnatrz

Czy to tez odpada ?

eniu
08-11-2011, 17:28
No i tu jest pies....zakopany...

Pomiędzy ścianę wewnętrzna i zewnętrzną trzeba włożyć wełnę . W tym
celu domek musi trochę więcej kosztować . Dach to jakieś 25 cm wełny.
Popytaj znajomka za ile to zrobi i czy wie jak.

No i ta Biedronka trochę mała . Celuj w minimum 80 m2 dół i góra . Tarasem
się nie podniecaj . Posiadacze działek maja tarasy wpisane do księgi wieczystej :D

irasos
08-11-2011, 17:54
znam taką osobę i to z forum muratora co domek z projektu Z10 postawił za 160 tyś pod klucz ale wszystko robił sam a materiały to wyszukiwał najtaniej jak szło,
jak masz zdolności manualne i potrafisz murować, kłaść instalację wod-kan i elektryczną itp. to może i w 100 tyś się zmieścisz ale mieszkał będziesz w salonie a resztę pokoi będziesz miał w cegłach od środka

uszyneq
08-11-2011, 18:02
Ta firma postawi domek w stanie surowym zamknieteym za 68 tys (opis co zrobia jest 2 posty wyzej) wiec mi zostanie 32 tyś by go ocieplic (srodek welna i na to plyty gipsowe + na zewnatrz steropian, tynk i malowanie - zabardzo sie nie znam na tym wiec poprawcie mnie jak cos nie tak)

Co do instalacji wod-kan i elektrycznej to bede mial robione za free (tylko materiały moje)

Kwitko
08-11-2011, 18:26
Widzę że raczej jesteś zdecydowany na letniskowy (przerobiony na całoroczny).
Przelicz dobrze wszystko i zastanów się czy chcesz spędzić w takim domu kawał życia. Jeżeli rzeczywiście wyjdzie tanio i dobrze, może inni pójdą w Twoje ślady.

K160
08-11-2011, 18:39
Jeśli to ma NIE być domek działkowy na wakacje, tylko DOM to ja sugeruję zakasać rękawy, poczytać forum, wybrać prosty projekt domku o pow. zabudowy 35-40 metrów z użytkowym poddaszem i za 100 000 zmieścisz się spokojnie, nawet nie robiąc wszystkiego samemu.

Ja mam domek piwnica , parter plus poddasze wybudowany i urządzony za 90 000zł. Z wielkim wkładem pracy własnej, ale z drogą piwnicą. Standard wykończenia, na pewno wielu rozśmiesza, ale na pewno ma klimat : tynki gliniane, ogrzewanie podłogowe, CO, wentylację grawitacyjną, strop drewniany, łazienka 4m2, 10cm styropianu, elewacja drewniana, mur z MAXa na 19cm, dach z pełnym deskowaniem kryty gontem bitumicznym, ocieplony styropianem 17cm, taras drewniany, oczyszczalnia biologiczna.

Wszystkie koszty liczone co do złotówki, a nawet co do grosza. W tym budżecie mam kuchnię z płytą ceramiczną, lodówkę No Frost, mieszkam od 2 lat.
Mury stawiała ekipa partaczy i naciągaczy, teraz już wiem, że sam zrobiłbym to 100 razy lepiej. Odwagi i do boju. Na projekt, kierownika, mapki, itd wydasz około 10 000, więc zostaje Ci 90 koła na budowanie.

Mury z silki 19cm, MAXa 19cm, lub betonu komórkowego 24 , na to styropianu 15cm. Masz tani, przytulny, wcale nie mały, ekonomiczny w użyciu dom na lata.
Zaczynasz na wiosnę, a w grudniu się wprowadzasz.

Pozdrawiam !

beton44
08-11-2011, 18:54
Może ja napiszę coś bardziej zdecydowanego,
żebyśmy nie mieli wyrzutów sumienia żeśmy nie odradzali :stirthepot:

1. Nie buduj/kupuj tej altanki z patyków i deseczek dobrej na wakacje - na dom do życia...
2. Nie wiem co to za "znajomy" co chce cię "wyruchać bez mydła"...
3. Chcesz budować - nie masz pieniążków za dużo - buduj jak już jest napisane w wypowiedzi powyżej (K160) - wybierz sobie projekt "stodoła" o powierzchni tych 70 - 100 metrów kw.
/stodoła czyli dom o rzucie prostokąta, dwuspadowy dach bez tam jakichś okien dachowych, jeden komin,
oczywiście dom murowany - nie wiem czemu uległeś jakiejś hipnozie że "drewniany będzie tańszy" - nieprawda...
wybuduj ten stan surowy zamknięty, okna plastiki, instalacje... na podłogach nie musi być przez kilka lat parkietu itp można porozkładać zebrane po rodzinie dywany, nie musisz kupować płytek po 200 zł tylko po 15zł/metr kw.
wanna może być za 200 zł nie za 5000 itd...

martyna8
08-11-2011, 18:55
Myślę że metodą gospodarczą spokojnie dasz rade postawić mały domek. Ja też ostatnio szukałam takiego dla swoich rodziców i znalazłam np:
http://www.z500.pl/projekt/z11,Przytulny,dom,parterowy,z,dachem,dwuspadowym,T ani,w,budowie,i,uzytkowaniu.html
http://www.z500.pl/projekt/z60,Maly,i,tani,w,budowie,dom,z,funkcjonalnym,wnet rzem,Sprawdzi,sie,rowniez,na,dzialce.html
http://www.z500.pl/projekt/z73,Prosty,i,tani,domek,letniskowy,lub,caloroczny, Optymalna,funkcja,na,malej,powierzchni.html
http://www.z500.pl/projekt/z16,Parterowy,dom,z,weranda,caloroczny,lub,letnisk owy,takze,w,wersji,murowanej.html

powodzenia! :)

uszyneq
08-11-2011, 19:33
martyna8 wlasnie projekt Z11 mi sie podoba.
- http://www.z500.pl/projekt/z11,Przyt...ytkowaniu.html
P.S. Troche zmienilbym układ pomieszczen ale to taki maly szczegol)

Lub wieksza wersja Z8 (ten w 100% by mi starczył)

Mowicie ze drewnianego lepiej nie ?
Normalny murowany bedzie lepszy ?

Dodam ze brat jest kierownikiem w firmie budowlanej wiec materialy mialbym taniej..

Kwitko
08-11-2011, 19:41
Oczywiście że murowany lepszy!!! W tej kwestii nie ma żadnej dyskusji.
A projekt z11 super.
Więc kupuj projekt i zabieraj się za budowę DOMU.
Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
08-11-2011, 19:47
Mieszkałem pól roku w bloku i stwierdziłem, że albo kogoś zabiję , albo
odwiozą mnie do Międzyrzecza (to taki nasz regionalny oddział dla świrów).

Domek w obrysie zewnętrznym 7 X 7.Użytkowe poddasze .Fundamenty wykopaliśmy od 7
rano do 14 (2 ludzi - żółty piaseczek) . Grucha przywiozła beton , który z dwoma ludkami
wpakowaliśmy od 8 do 13 (żona przyjechała z obiadem i pocałowała kłódkę na bramie :D).
Mury stawiało dwóch opierdalaczy trzy tygodnie - silka 12+24 , w środek 4 cm styro,
teraz się robi inaczej. Belki na stropie to jedna dniówka, krokwie na dachu - jedna dniówka,
dechy , papa - jedna dwie dniówki ,łaty jedna dniówka , dachówka - jedna dniówka . To
przykładowe czasy robocizny amatorszczyzny , którą uprawiałem z jednym pomocnikiem ,
czasem z dwoma . Zmierzam do tego ,że z wykończeniówką , bez szaleńczego tempa ,
w cztery miesiące wyniosłem się z miejsca , które mogło się stać miejscem zbrodni...
Jutro wkleję Ci fotki .

Byłbym zapomniał - ogrzewanie !!! Kominek na środku domu ... ale basta , bo jeszcze
ktoś pomyśli ,że Cię namawiam :D

uszyneq
08-11-2011, 19:52
Kominki Piotr Batura w Międzyrzeczy bylem kiedys w wojsku ;P
------------------------------------------------------------


a tak szacunkowo sredni koszt postawienia takiego domu w stanie surowym to ile by wyniosło ?

- chodzi o taki domek Z8 - http://www.z500.pl/projekt/z8,Latwy,i,tani,w,budowie,z,dachem,dwuspadowym,o,p owierzchni,uzytkowej,100m2.html

Praca przez firme (z 2 kolesi) ale towary troche taniej ... takie wyliczenie srednio na jeza

martyna8
08-11-2011, 20:15
Ja też bym na murowany postawiła. Układ pomieszczeń zmienisz bez problemu. Z tego co wiem ściany działowe można dowolnie przesuwać w każdym projekcie. Nie trać czasu tylko do roboty i w przyszłym roku zamieszkasz we własnym domku :):):)

martyna8
08-11-2011, 20:22
Kominki Piotr Batura w Międzyrzeczy bylem kiedys w wojsku ;P
------------------------------------------------------------


a tak szacunkowo sredni koszt postawienia takiego domu w stanie surowym to ile by wyniosło ?

- chodzi o taki domek Z8 - http://www.z500.pl/projekt/z8,Latwy,i,tani,w,budowie,z,dachem,dwuspadowym,o,p owierzchni,uzytkowej,100m2.html

Praca przez firme ale towary troche taniej ... takie wyliczenie srednio na jeza


Według mnie spokojnie zmieścisz się w 100 000zł, ale kosztorysantem nie jestem ;) Skoro masz dojście do tanich materiałów to bedzie łatwiej :)

Kominki Piotr Batura
08-11-2011, 20:30
Kominki Piotr Batura w Międzyrzeczy bylem kiedys w wojsku ;P
------------------------------------------------------------


a tak szacunkowo sredni koszt postawienia takiego domu w stanie surowym to ile by wyniosło ?

- chodzi o taki domek Z8 - http://www.z500.pl/projekt/z8,Latwy,i,tani,w,budowie,z,dachem,dwuspadowym,o,p owierzchni,uzytkowej,100m2.html

Praca przez firme (z 2 kolesi) ale towary troche taniej ... takie wyliczenie srednio na jeza


To jest parterówka . Taniej wyjdzie z użytkowym poddaszem. Razem
wyjdą prawie te same m2 , ale mniejsza powierzchnia zabudowy.
Dach o połowę mniejszy , to sporo kasy na pierdoły. Jutro wkleję Ci
zdjęcia domku w którym mieszkałem , to złapiesz o co chodzi.

MichałRac
08-11-2011, 21:37
Uszyneq ja swój dom Słoneczny z pracowni Mg Projekt (http://www.mgprojekt.com.pl/files/ps_sloneczny_e.pdf) ze wszystkimi kosztami około budowlanymi, mapkami, architektem, projektem, przyłączami, szambem itp. wybudowałem za 105 tyś. w tym ssz blachodachówka, okna PCV, drzwi metalowe w okleinie. Budowałem z pomocą okolicznych ekip - wcale nie najtańszych, część materiałów kupowałem po dobrej cenie, część po horendalnie wysokiej cenie. Na pewno można to było zrobić taniej.
W przedstawionej kalkulacji domu Biedronka brakuje też fundamentów - to też spory koszt.
A jeśli chodzi o wyższość domów tradycyjnie murowanych w stosunku do szkieletowych to nie ma sensu na ten temat dyskutować. Ważny jest jeden fakt na 100 domów w Polsce pewno 95 jest tradycyjnie murowanych, a co za tym idzie cały "przemysł budownictwa murowanego" jest bardziej rozbudowany, czyli bardziej konkurencyjny - więcej ekip, więcej materiałów, więcej alternatyw.
Co do miejsca w domu to na pewno pomyśl o pomieszczeniu na kotłownie, natomiast jeśli chodzi o tzw. graciarnię nie koniecznie, zawsze możesz kiedyś dobudować sobie domek ogrodnika czy coś w tym rodzaju.
Pozdrawiam i życzę dobrych wyborów

beton44
08-11-2011, 22:07
o ile do działki dochodzi gaz z rury

problem kotłowni można pominąć :stirthepot:

uszyneq
09-11-2011, 06:20
Wiec taniej wychodzi domek z uztkowym poddaszem niz parterowy tak?
Myslalem odwrotnie , dziekuje za uswiadomienie..



Co do dzialki to jest woda i prad, kotłownia musi byc oraz szambo..


P.S. Wylanie fundamentu to zrobie sam ze szfagrem oraz szambo ale za elektryke musze juz zaplacic..

martyna8
09-11-2011, 06:44
Wiec taniej wychodzi domek z uztkowym poddaszem niz parterowy tak?
Myslalem odwrotnie , dziekuje za uswiadomienie..


Co do dzialki to jest woda i prad, kotłownia musi byc oraz szambo..

dachu może będzie mniej ale czy warto się tak męczyć? Jak zmniejszysz powierzchnie parteru kosztem poddasza to wyjdzie mała klitka. Nawet jak będziesz chciał zrobić pokój na poddaszu to nie będzie on tak wygodny jak ten na parterze. Odwiedzałam ostatnio znajomych, którzy maja poddasze użytkowe i chcieli zrobić tam pokój. Niby powierzchni wydaje się dużo ale jest bardzo nieustawna, wstawisz łóżko, małą szafkę i na tym koniec.
Może się czepiam ale lubie mieć wszystko w parterze, bardzo pomocne gdy ma się małe dziecko. Na starośc też lepiej jak wszystko jest w jednym poziomie :)
z tego co widziałam to ludzie budują z8 z poddaszem użytkowym. Zobacz sobie zdjęcia z realizacji i popytaj na forum jak się lepiej mieszka :)

Zielony ogród
09-11-2011, 07:03
witaj
nie wierz wszystkim, sprawdź
na wielu forach trwaja dyskusje - parterowy czy piętrowy. z wiekszości wynika, że do 120 m2 powierzchni opłaca sie parterowy, powyzej 120m2 tańszy jest pietrowy. poczytaj sobie

tez kiedys chciałam dom drewniany, sprawdzałam wiele opcji, zawsze wychodził drozej niz murowany, i do tego wymaga sporo pracy później (konserwacja). w naszym kraju mało kto zna sie na drewnie, a firmy zagraniczne (np. Honka - moje niespełnione marzenie) są bardzo drogie.

zobacz watek wmnich - dom prawie wykończony za niewiele ponad 100tys.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183175-Domek-w-cenie-mieszkania-w-5-miesiecy-zobaczymy...-)&highlight=w+cenie+mieszkania

Kwitko
09-11-2011, 07:16
Przed budową byłam pewna że domek parterowy wychodzi drożej. Zaczęłam budować z poddaszem i teraz to już sama nie wiem. Chyba są to bardzo podobne koszty. Ważne jest natomiast to czego Ty potrzebujesz i jakie masz oczekiwania. Jeżeli ma być bardzo mały i bardzo tani to lepiej parterowy.

Zielony ogród
09-11-2011, 07:22
jeżeli przeglądasz projekty np.muratora, to spójrz na zakłądkę "materiały", która jest przy każdym projekcie. tam podane sa np. ilosci materiałów dla fundamentu i dla dachu. porównaj podobne metrazowo domy parterowe i z poddaszem. warto tez porównać kubaturę, powierzchnię zabudowy. wiele z tego mozna wywnioskować.

uszyneq
09-11-2011, 08:00
Powiem szczerze ze najbardziej przypadl mi projekt domu parterowego Z8
(tylko z tej drugiej łazienki zrobilbym kotłownie poniewaz chcialbym kupic taki bojler ktory nagrzewa wode na prad jak i za pomoca wlasnie pieca)
- http://www.z500.pl/projekt/z8,Latwy,i,tani,w,budowie,z,dachem,dwuspadowym,o,p owierzchni,uzytkowej,100m2.html

Najbardziej to zalezy mi aby postawic dom w stanie surowym zamknietym + inst. kanal i elektryczna.

martyna8
09-11-2011, 09:19
Bez problemu zmienisz łazienkę w kotłownię. Projekt wydaje się sensowny i na pewno dasz rade wybudować go w kasie która posiadasz :)
Nawet widziałam że jest opcja żeby to oni dostosowali Ci kotłownie do tego domu
http://www.z500.pl/projekt_dostosowania_kotlowni.html

uszyneq
09-11-2011, 09:50
Wiesz tylko jak to policzyc i wyliczyc..

Ile mam kupic bloczków na ściany, ile blachodachówki itp ... taki kosztorys..
Miec na papierze +/- koszta to inaczej to wtedy wyglada bo tak jak polow amowi ze nie wybuduje a druga polowa ze wybuduje..

martyna8
09-11-2011, 10:28
tego to Ci nikt na forum nie powie. Wszystko zależy od tego z czego będziesz budował, ile prac wykonasz sam itp. Moim zdaniem nie masz co słuchać naszych wywodów tylko zadzwoń do tej firmy i dowiedz się wszystkiego. Poproś o rozmowę z twórcą lub opiekunem projektu i niech Ci wszystko o nim opowie. Przedstaw swoją sytuacje i poradż się specjalisty bo my to możemy tylko z fusów wróżyć;)
P.S za szczegółowy kosztorys do domu trzeba zapłacić ale masz pewność że wyjdzie tyle ile wpiszesz;)
http://www.z500.pl/kosztorys-i-zestawienia-materialowe.html

uszyneq
09-11-2011, 10:39
Ok, dziekuje bardzo za wypwiedzi i porady..

Elfir
09-11-2011, 11:47
Tańszy od poddasza użytkowego jest dom z pełnym piętrem i płaskim dachem. Dachówka, więźba, płyty k-g, te wszystkie folie wiatro i paroszczelne sa droższe od terivy, papy i styroduru.

beton44
09-11-2011, 15:11
tylko tak jak

"za komuny" pozwalano budować tylko kostki z płaskim dachem
tak "teraz" 99% gmin pozwala budować tylko "zakopiańczyki" :bash:

Elfir
09-11-2011, 15:32
nalezy sie budować na osiedlu z domami z lat 70-tych :)

dziennikBudowy
09-11-2011, 15:54
Zwróć uwagę na to że powierzchnia tego domu to nie 72m2, tylko coś poniżej 60 (12 ma taras).

Też mi się wydaje, że to raczej domek letniskowy niż mieszkalny. Lepiej systemem gospodarczym postaw mały murowany dom.

uszyneq
09-11-2011, 17:54
Wpadl mi w oko taki projekt: - Z7 (82 metry i tyle mi starczy na 3 osoby)
Projekt Z7 jest niewielkim i tanim w realizacji domem parterowym z dachem dwuspadowym. Prosta współczesna bryła, pozwoli na szybką i ekonomiczną budowę.

http://www.z500.pl/projekt/z7,Maly,dom,z,dachem,dwuspadowym,ekonomiczny,funkc jonalny,i,praktyczny.html

Tylko nie wiem czy jestem w stanie wybudowac stan surowy zamkniety (okna, dzwi i blachodachówka)
fundament, dom, dach i inst centr. ogrzew. jak i wod-kanalizacyjna

(stan surowy otwarty dam rade na 100% ale czy otwarty zamkniety da rade..)
Kwota nie duza bo tylko 100 tyś zł

P.S.
Fundamenty wylewalbym sam ze znajomymi tak jak i kopal szambo..

beton44
09-11-2011, 18:01
ten zadaszony tarasik i wrota ze szkła to na pewno aby pozwolą na "ekonomiczną budowę":stirthepot:

martyna8
09-11-2011, 19:29
z7 tez fajny :) trzy pokoje, duza łazienka a ze spiżarki mozesz zrobic kotłownie. dzwoniłeś do pracowni? doradzili ci cos?

uszyneq
09-11-2011, 21:28
Tarasiku nie bede robil i te wrota tez bede inne (wstawie podwójna lub nawet pojedyncze normalne szklane drzwi)


1. Ściany domu budowałbym z gazobetonu suporeks 24 (chyba ze polecacie cos innego - tanszego i lepszego) + na zewnątrz steropian 15 ? 12 ?


2. Wewnatrz dac folie (jaka) + wełne + karton gips ?
Czym i jak ocieplic wewnątrz sciane?


100 tys chce przeznaczyc na:
Stan surowy zamkniety (tj. ściany nadziemia, stropy, ścianki działowe, konstrukcja dachu i pokrycie, izolacje, okna i drzwi + inst elektryczna i instalacja wodno-kanalizacyjna

fundament + szambo zrobie sam (kosz tylko mat.)

K160
10-11-2011, 07:38
Poczytaj więcej to forum ! Ściany ocieplasz tylko od zewnątrz. Może w lokalnym składzie masz ofertę polskich producentów silikatów, jeśli tak , to silikat jest lepszy od szarego siporeksu w ścianie 2W. Tańszy, bardzo mocny, zdrowy i zimniejszy, ale 15cm styro załatwia sprawę ciepłoty.

Ściany wewnątrz otynkujesz, sufit podwieszany GK, na suficie folia paroizolacyjna i na płasko ułożona wełna, lub granulat styropianu, lub perlit , możliwości masz wiele. Na ścianach nie dajesz żadnej folii. Nie czekaj na gotowe odpowiedzi, tylko CZYTAJ, tutaj jest wszystko !!!!!

Kwitko
10-11-2011, 08:04
No to będziesz musiał baaardzo się starać żeby jeszcze instalację zrobić i zmieścić się w 100 tys.
Co masz zamiar położyć na dach? Jaki strop?

eniu
10-11-2011, 08:10
Masz przecież kogoś bliskiego , kto jest kierownikiem budowy.
Chyba możesz wstępne założenia z nim zrobić by nie błądzić po
omacku. Potem na FM tylko doprecyzować i sprawdzić ,żeby
Cię w jajeczko nie zrobili :)

uszyneq
10-11-2011, 11:25
Kwitko co do dachu to nie mam zielonego pojecia.
Masz moze jakies propozycje by byllo tanio i dobrze ?

Elfir
10-11-2011, 11:55
z mojego doświadczenia wynika, że tanio raczej nie jest dobrze. Chyba, że masz ochotę płacić o wiele więcej za eksploatacje swojego domu (czyli za ogrzewanie) niż przeciętnie budujący. Albo masz dostęp do taniego paliwa (słoma, pelety, drewno)

uszyneq
10-11-2011, 12:16
drewno mam prawie za darmo

Elfir
10-11-2011, 13:14
w takim razie szukaj domu z kotłownią na paliwo stałe - a takich projektów wcale nie ma dużo, zwykle przyjmuje się kotłownię gazową.
Nie oszczędzaj na ociepleniu fundamentów i stropów. Za to tymczasowo na ściany możesz położyć mniej styropianu i w przyszłości, jak się dorobisz, dołożyć kolejną warstwę, by uzyskać te 20-25 cm.
Poza tym buduj z betonu komórkowego - jest ciepły i na początku eksploatacji tego brakującego styropianu na ścianach nie odczujesz tak dotkliwie.

uszyneq
10-11-2011, 13:22
np. beton komórkowy 24 SOLBET (cena okolo 5zł)?

SOLBET 36 to juz kwota - 11zl


P.S. Dom chce rozlozyc na 2 etapy (na 2 lata)
Rok pierwszy - Postawienie domu w stanie surowym zamknietym + ocieplenia
Rok drugi - wykonczenie w srodku + instalacje

Elfir
10-11-2011, 14:04
beton komórkowy nie firmowy chyba będzie tańszy.
Nie orientuję się dokładnie, bo buduję z silikatów.

Przy kotle na paliwo stałe zrób typowe grzejniki, a nie podłogówkę.
Dachówka cementowa (skoro musi być skośny dach).
Nie rób kominka.
Kuchnię, łazienkę i kotłownię zlokalizuj w jednym pionie - krótsze instalacje.

brunet wieczorową
10-11-2011, 14:57
np. beton komórkowy 24 SOLBET (cena okolo 5zł)?

SOLBET 36 to juz kwota - 11zl


Ściana 36cm to już raczej jednowarstwowa. Jeśli chodzi o beton komórkowy, to zauważ, że szary jest tańszy od białego (a zapewne tak samo dobry). Pamiętaj też, że na rynku są nie tylko ytong, solbet, H+H. Można też kupić drugi gatunek, swego czasu zastanawiałem się nad taką opcją. Na allegro widziałem bloczki po 4,80zł brutto drugiego gatunku, chyba szare.

Elfir
10-11-2011, 15:09
w przypadku ściany 2-warstwowej (a taką najłatwiej wykonać bez błędów) materiał nośny ma mniejsze znaczenie niż materiał na ocieplenie.

Elfir
10-11-2011, 15:30
Po zmianach adaptacyjnych tani powinen wyjśc projekt o nazwie Syrenka

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/syrenka/rzuty.html

Trzeba byłoby zlikwidować wykusz, sensowniej poustawiać okna i ścianki działowe, ale za to ma dużą kotłownię.

Podobnie ten projekt:
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=392

Niewielka adaptacja wejścia, likwidacja kominka i też duża kotłownia.

uszyneq
10-11-2011, 18:00
Dzis dostalem na maial propozycje od firmy budowlanej.

Wykonaja mi projekt - Z7 za cene 98900zł


W CENIE ROBOCIZNY I MATERIAŁÓW ZAWARTE JEST:
1. Wykonanie ław fundamentowych i fundamentu
2. Wykonanie posadzki betonowej parteru i wyprowadzenie inst. wod.-kan.
3. Wykonanie komina z wkładem żaroodpornym
4. Wykonanie konstrukcji domu z więźbą dachowa (przekrój elementów konstrukcyjnych ścian i dachu - 4,5 x 17 cm)
5. Montaż płyty OSB (obicie ścian z zewnątrz i podłodze poddasza), ocieplenie domu od zewnątrz (5 cm wełny lub styropianu - w zależności od wybranej opcji elewacji).
6. Montaż membrany wiatrochronnej
7. Wykonanie elewacji drewnianej z szalówki o szer. 18 cm w I klasie lub elewacja z tynku
8.Obróbki narożników i otworów okiennych
9. Wykonanie parapetów zewnętrznych z blachy
10. Foliowanie dachu, montaż łat oraz przekrycie dachu blachą dachówkową, obróbki blacharskie i orynnowanie
11.Zamontowanie okien PCV i drzwi wejściowych
12.Transport materiałów

eniu
10-11-2011, 18:21
A nie dowiedzieli się "przypadkiem" ,że masz stówkę na zbyciu ?

beton44
10-11-2011, 18:25
znowu diabeł kusi na patyczaka...

Elfir
10-11-2011, 20:11
chłopie - 5 cm wełny lub styropianu to archeologia przy dzisiejszych cenach ogrzewania.
A przy Z7 MUSISZ mieć piec na gaz lub inny płynny nośnik energii. Bo kotłownia jest za mała na piec na paliwo stałe.
Poza tym do tej ceny dolicz koszt - elektrycznej, c.o. - bo tego w kosztorysie nie masz. Nie masz też kosztu zakupu pieca. W kosztorysie podali wykonanie komina z wkładem - do kotła gazowego, ale nie ma nic o budowie komina dymowego, do kominka. A gdzie koszty przyłączy? A wentylacja grawitacyjna? Innymi słowy musisz doliczyć jeszcze m.in. 30 tyś.

Ten dom - Z7 ma trzy niepotrzebne rozwiązania:
wielkie okno tarasowe przesuwne, kominek i slupy.

Jaki standard jest okien i drzwi? Najtańsze?

sti
10-11-2011, 21:52
do Elfir

Te 5 cm to jest tylko ocieplenie z zewnątrz. W tego typu domach daje się wełnę mineralną między belki konstrukcji. Ponieważ belki te mają wymiar 17 cm, to łączna grubość ocieplenia wynosi 22 cm, więc w zasadzie starczy.

Elfir
10-11-2011, 22:05
ja w tym kosztorysie nie widzę innej izolacji.
Nie widzę izolacji fundamentów.
Po prostu kosztorys zbyt ogólnikowy, albo przeciwnie, firma myśli, że dorobi sobie na kliencie w trakcie budowy przypominając o pracach, które w kosztorysie nie zostały uwzględnione.

sti
11-11-2011, 15:20
ja w tym kosztorysie nie widzę innej izolacji.
Nie widzę izolacji fundamentów.
Po prostu kosztorys zbyt ogólnikowy, albo przeciwnie, firma myśli, że dorobi sobie na kliencie w trakcie budowy przypominając o pracach, które w kosztorysie nie zostały uwzględnione.

Tak, oczywiście, mi chodziło o to, że nie jest tak, że w tym domu będzie 5 cm. izolacji, tylko o to, że można w sumie dać 22 cm. Faktem jest że kosztorys tego nie uwzględnia. Jak ja bym ten dom budował to niezależnie od tych 17 cm. w środku dałbym 10 na zewnątrz, podobnie jak na fundamentach.

fajnytanidomeq
07-03-2012, 19:13
Moglibyscie mi napisać za jakie zmiany trzeba płacić architektowi a za jakie nie?
w tym projekcie http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/tymek/0/312
- zmiana okna garazowego na wieksze
-zamiast bramy garazowej , drugie okno wstawić(czyli chciałbym zrobić pokoj z garazu)


Jesli trzeba płacić to za ,która zmiane ? i ile tak około?

fajnytanidomeq
07-03-2012, 19:30
Mój tata zlozyl jakies tam dokumenty z pytaniem, czy moze wybudowac dom z garazem, i dostal po dlugim czasie odpowiedz, ze tak. Tylko teraz znalazl projekt domu z dwoma garazami i moje pytanie: czy musi na nowo starać sie o pozwolenie, jeśli chce wybudować projekt z dwoma garazami?

coulignon
07-03-2012, 19:51
tak albo i nie. Tak mi się wydaje ale pewien nie jestem. Jak to mówią na dwoje babka wróżyła.

Kwitko
07-03-2012, 20:11
Nie bardzo rozumie.
Czy tata otrzymał warunki zabudowy na dom z garażem?

jahool
07-03-2012, 20:38
Witam, zanim kupisz projekt napisz jakie zmiany chcesz wprowadzić. Pewnie zgodzą się na wszystko za darmo.
Pozdrawiam

Jarek EM08
07-03-2012, 23:10
Tak właściwie, to nie wiadomo o co wątkotwórcy loto...
1. Ojciec złożył "jakieś tam dokumenty",
2. dostał "odpowiedź, że tak",
3. pisze później, że jednak ojciec dostał "pozwolenie"

To ja się pytam:

1. Co w końcu dostał ojciec:
a) odpowiedź, że tak,
b) pozwolenie na budowę,
c) a może jednak tylko WZ?...

2. Dlaczego szanowny wątkotwórca pyta nas małych nieświadomych żuczków, czy jego ojciec musi się starać o nowe pozwolenie na dom z 2 garażami, skoro z jego postu za bardzo nic nie wynika, a tak naprawdę jedyną osobą, która powinna dać odpowiedź jest urzędnik w odpowiedzialnym urzędzie (miasta czy gminy)...

Jarek EM08
07-03-2012, 23:22
Za jakie zmiany trzeba płacić architektowi, a za jakie nie? Pewnie za wszystkie... Architekci (paskudniki) mają to do siebie, że za zwyczaj nie prowadzą działalności charytatywnej i jak mają ruszyć palcem (czy ołówkiem), to naliczą sobie odpowiednią opłatę.
Ponieważ fajnytanidomeq ponownie nie precyzuje sytuacji, przyjmuję, że chodzi o adaptację przez architekta kupionego projektu gotowego...

Tak więc w ramach opłaty "adaptacyjnej" architekt może wprowadzić parę drobnych zmian w projekcie "za darmo", ale niekoniecznie...
Ale takie pytania trzeba zadać temu konkretnemu architektowi a nie nam... To nie my na forum robimy adaptacje projektów!

:bye:

Jarek EM08
08-03-2012, 07:24
Jarek: a Ty za darmo pracujesz?? Prowadzisz dzialalnosc charytatywna?? Ich zawodem jest proijektowanie , po to tyle sie uczyli zeby za ruszenie palcem placic im takie pieniadze jakie sobie zycza... Dziwny jestes...

A Tobie o co chodzi?... :o:o:o

KrzysztofLis2
08-03-2012, 07:37
Proszę o więcej szczegółów, moja szklana kula nie działa we czwartki.

Kalisa
08-03-2012, 07:47
Tak jest z każdym postem pana fajnytanidomeq. Pada pytanie,zero konkretów i reakcji na to co piszą inni.

BigPiotr
08-03-2012, 09:21
Moglibyscie mi napisać za jakie zmiany trzeba płacić architektowi a za jakie nie?
w tym projekcie http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/tymek/0/312
- zmiana okna garazowego na wieksze
-zamiast bramy garazowej , drugie okno wstawić(czyli chciałbym zrobić pokoj z garazu)


Jesli trzeba płacić to za ,która zmiane ? i ile tak około?

Trzeba płacić za wszystkie zmiany, architektowi, który będzie Ci adaptował projekt. Umówicie się za ile i jakie zmiany Ci zrobi (tak od 2 d0 20 kzł)
Zgodę na zmiany nieistotne od właściciela praw autorskich projektu dostaniesz najczęściej darmo.

fajnytanidomeq
08-03-2012, 11:13
Trzeba płacić za wszystkie zmiany, architektowi, który będzie Ci adaptował projekt. Umówicie się za ile i jakie zmiany Ci zrobi (tak od 2 d0 20 kzł)
Zgodę na zmiany nieistotne od właściciela praw autorskich projektu dostaniesz najczęściej darmo.

No właśnie dostałem odpowiedz z strony ,skad pochodzi ten projekt ,że oni dadzą mi zgode na zmiany za darmo. Teraz nie rozumiem , czy ten architekt, ktory jest autorem projektu naniesie mi te zmiany za darmo, czy ja sam moge zmienić ten projekt, czy mam może szukać jakiegoś architekta , który (nie za darmo) naniesie te zmiany.

Ja nie chcę powiększać domu, zmniejszać ,itd. Chcę tylko zmienić okno, a zamiast bramy dać drugie okno. Chyba za takie coś nie będą chcieli 2 tysięcy złotych? Może 100 zł?A może wcale nie trzeba nanosić takich poprawek na projekt ?

Jeśli jednak się okaże ,że trzeba zapłacić min. 2 tysiące, to nie bede sie na to decydował i powiedzmy wybuduje dom tak jak jest w projekcie i nie wstawie brmy garażowej, to zgodzą się ,żebym zamieszkał w nim, czy muszę mieć kupioną brame? Bo jeśli nie to dopiero po odbiorze zamiast bramy wstawie sobie tam okno, to chyba pozniej moge robić już co chcę(po odbiorze)?

fajnytanidomeq
08-03-2012, 11:18
Nie bardzo rozumie.
Czy tata otrzymał warunki zabudowy na dom z garażem?

tak ,chodziło mi o warunki zabudowy. Czy jeżeli dostał odpowiedz,ze moze budować z garażem, to obojetnie ile będzie stanowiskowy ten garaż? Bo w zapytaniu ,ani w odpowiedzi, nie pisze na ile stanowisk jest ten garaż.

fajnytanidomeq
08-03-2012, 11:20
Tak jest z każdym postem pana fajnytanidomeq. Pada pytanie,zero konkretów i reakcji na to co piszą inni.

tak jest z każdym postem pani kalisa.Pada odpowiedź,zero konkretów, byleby wtrącić swoje 3 grosze.

langerob25
08-03-2012, 11:30
@fajnytanidomeq i tak musisz iść do jakiegoś architekta ,który zaadaptuje Twój projekt do warunków ,naniesie na mapkę itd...
To już będzie coś kosztować,a akie zmiany jak piszesz nie będą wiele kosztować.Jak dobrze pogadasz to może zrobi w cenie.
Ja zacząłem wszystkie sprawy od wizyty u architekta.Zawsze coś może taki gość doradzić, a nawet załatwić całą papierologię od A do Z.Oczywiście ileś to tam będzie kosztować.Czasami warto,zwłaszcza jeśli architekt ma układy w starostwie,gminie.

Kalisa
08-03-2012, 11:34
Nie rozśmieszaj mnie i następnym razem zanim coś napiszesz to pomyśl dwa razy , bo cięzko cię zrozumieć. Tylko w tym temacie 4 osoby nie zrozumiały co miałes na myśli, więc to o czymś świadczy.

fajnytanidomeq
08-03-2012, 12:37
Ty tez dwa razy pomyśl zanim nie bedziesz miała nic madrego do napisania:no:

robert skitek
08-03-2012, 16:45
Architekci (paskudniki) mają to do siebie, że za zwyczaj nie prowadzą działalności charytatywnej i jak mają ruszyć palcem (czy ołówkiem), to naliczą sobie odpowiednią opłatę.

Ooo, bardzo dziękuję za poprawienie się i nienazywanie mnie już psem.
Fajnytanidomeq nie zdaje sobie sprawy jak wygląda procedura uzyskania pozwolenia na budowę projektu gotowego. Sam taki projekt jest jedynie drogą gazetą. Autorem projektu będzie osoba z odpowiednimi uprawnieniami a nie autor tego wydawnictwa. Wizyta u "paskudnika", ew innej osoby z uprawnieniami i zapłata konieczna.

robert skitek
08-03-2012, 16:58
Co za pyskówka... zajrzyj sobie do dokumentów, które posiadasz i poczytaj. Nikt tu z fusów nie wróży.

fajnytanidomeq
08-03-2012, 19:26
niestety w dokumentach jest tylko napisane: dom z garażem.
Nie ma dokładnie podane czy to garaz 1stanowiskowy czy 2stanowiskowy. Stad moje pytanie, ale widze ,że bez wizyty w urzedzie sie nie obejdzie.

fajnytanidomeq
08-03-2012, 19:29
ok a załóżmy ,że nie bede chciał żadnych zmian w projekcie. To tez mam iść do architekta i mu płacić? Tylko ile i za co?:confused:

robert skitek
08-03-2012, 19:39
Projekt gotowy to wydawnictwo - żaden projekt z punktu widzenia polskiego prawa. Odpowiedzialność za wszystkie rozwiązania w nim zawarte bierze osoba z uprawnieniami do projektowania, która to się dopiero zechce na tej dokumentacji podpisać. Oprócz podpisu zrobi projekt zagospodarowania Twojej działki z wrysowaniem w nią domu, bo takiego w projekcie gotowym nie ma (bo niby skąd mieliby wiedzieć dla kogo projektują?). Dołączy jeszcze kilka dokumentów i wtedy jest to dopiero pełnoprawny projekt, którego autorem dla urzędu jest architekt adaptujący. Za to właśnie musisz zapłacić - inaczej możesz sobie taki projekt rozwiesić na ścianie i wpatrywać do woli. Tyle jest wart.
Ile? To zależy już od samego projektu, warunków, zakresu, zmian itd. Co najmniej drugie tyle co za projekt gotowy.

fajnytanidomeq
08-03-2012, 19:47
czyli każdy architekt ma swoj cennik?

robert skitek
08-03-2012, 19:49
no tak, nie mamy cen urzędowych

BigPiotr
09-03-2012, 08:25
ok a załóżmy ,że nie bede chciał żadnych zmian w projekcie. To tez mam iść do architekta i mu płacić? Tylko ile i za co?:confused:

Za dostosowanie projektu do miejscowych warunków - nazywa się to "ADAPTACJA".
Tak jak Ci pisali musi ją wykonać architekt z uprawnieniami i jak się dobrze dogadasz to zrobi zmiany w cenie (jak będą małe) czyli dopłacisz do gotowego projektu 1,5 - 2,0 kzł. Niestety :(

Często jest to ten sam gość (i to ma sens) co robi plan zagospodarowania działki i inne "paści" potrzebne do uzyskania zgody w urzędzie. Jak doliczysz koszty pozostałych "paści" (zgody na prąd, gaz, wodę, projekty zjazdów itd.) to dokumentacja na wejściu kończy się około 10 000 - 15 000 zł.
Witamy w gronie walczących z polskimi urzędami :D

wiolcia315
13-03-2012, 09:21
My zaczynając budowę swojego domku ,,Projekt takt Y,, również byliśmy zieloni w temacie :-)
Oczywiście najwięcej dowiedzieliśmy się z Muratora..niestety i tak nie udało Nam się uniknąć problemów, ale u Nas największym okazała się firma budowlana.
Na szczęście udało Nam się wszystko rozwiązać z korzyścią dla Nas, ale co się najedliśmy nerwów i stresów nie da się opisać..
Motywowana Naszymi przeżyciami napisałam poradnik ,,Budowa Domu okiem inwestora,, opisuje w Nim Naszą historie budowy domu i tak jak potrafiłam najlepiej opisałam jak ustrzec się przed błędami, których Nam nie udało się uniknąć.. Mam nadzieję, że tym którzy trafią na mój poradnik, pomoże on w jakikolwiek sposób przejść przez ten proces budowy, bez większych problemów..
Poradnik znajduje się na http://taktbudowa.blogspot.com/ a także na http://budowadomu.poczytaj.to/Budowa_domu_okiem_inwestora.ebook
Wszystkim tym co budują dom lub w przyszłości zamierzają wybudować, życzę aby budowę wspominali mile :-)

aldam1
15-03-2012, 10:28
Ja po kilku miesiącach grzebania w gotowcach wybrałem ostatecznie projekt indywidualny.
Kosztowało to nie mało, ale nie żałuję ani jednej złotówki. Mam dopracowany każdy szczegół. Nic nie jest przypadkowe.

Brygida Gajewska
19-03-2012, 13:05
Dzień doberek

Kochani forumowicze , szukam dobrej firmy do budowy domy w okolicach Warszawy , dom ma 190 m/2 PU jest parterowy , chciała bym postawić go mozliwie jak najszybciej za chwilę powinnam dostać już ze Starostwa zezwolenie na budowę , dom ma być energooszczędny i dobrze zbudowany ,czy możecie mi kogoś polecić ale tak od serca nie szukam reklamujących się firm ale ludzi którzy mogą potwierdzić żetelność firmy , którą polecaja np. zdjęciami lub zaprosić mnie na budowę .

Wiem ,że prosze o wiele ale budowa domu to dla mnie olbrzymie wyzwanie i decyzja na całe życie (kredyt)

Dziękuje i pozdrawiam wszystkich

Brygida

jocer
24-03-2012, 14:56
Witam,
jestem laikiem w tematyce budowy ale nadszedł czas na własny domek.
moje pytanie brzmi:
jak wygląda kolejność fachowców przy budowie domu?
mam murarzy, dekarza i co dalej??
z góry dziękuje za poważne odpowiedzi.
Pozdrawiam Łukasz

beton44
24-03-2012, 20:37
Leopold Staff

PODWALINY

Budowałem na piasku
I zawaliło się.
Budowałem na skale
I zawaliło się.
Teraz budując, zacznę
Od dymu z komina.

Kwitko
24-03-2012, 21:11
A parapety zew. i wew. kiedy?
I ocieplenie domu i tarasy?
Ewentualnie zbiornik na nieczystości?
Kiedy się chce czy jest jakaś kolejność?

Elfir
24-03-2012, 21:24
jak wygląda kolejność fachowców przy budowie domu?


Koleś, zakładasz nowy temat a odpowiedz masz pod nosem.

Jest taki wątek, specjalnie do początkujących przylepiony na górze działu, coby nikt go nie przeoczył:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?36013-PRZECZYTAJ-ZANIM-NAPISZESZ-SW%C3%93J-PIERWSZY-POST!-czyli-jak-szuka%C4%87-informacji

A w nim link do interesującej cie kwestii:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?11748-Kompletny-harmonogram-prac


I niech to będzie dla ciebie lekcją korzystania z forum!

aadamuss24
27-03-2012, 09:07
Aż boję się myśleć jak wyglądałoby "nachalnie" :)

Jarek EM08
27-03-2012, 11:00
To samo pomyślałem sobie jak to czytałem wczoraj... :)
Tylko, że od wczoraj ten nowy forumowicz popełnił kolejne 3 spamowe wpisy... Elfir! Gdzie jesteś Elfir! Trzeba z tym kimś zrobić porządek!...

:bye:

Elfir
27-03-2012, 17:18
jarek - a kliknąć na trójkącik z wykrzyknikiem to nie łaska? :>
Nie jestem w stanie sprawdzać każdego wpisu, bobym musiała pracować 24 godziny na dobę.

Jarek EM08
27-03-2012, 18:18
O właśnie!... Wiedziałem, że o czymś zapomniałem... Trójkącik jest lekiem na całe zło!... :)

:bye:

Brygida Gajewska
29-03-2012, 12:37
Czy ktoś mi może pomóc w tym temacie , wiosna już przyszła a nie chcę brać firmy z przypadku lub z ogłoszenia ale z polecenia , podzielcie się swoimi doswiadczeniami z dobrymi firmami .

Brygida


Dzień doberek

Kochani forumowicze , szukam dobrej firmy do budowy domy w okolicach Warszawy , dom ma 190 m/2 PU jest parterowy , chciała bym postawić go mozliwie jak najszybciej za chwilę powinnam dostać już ze Starostwa zezwolenie na budowę , dom ma być energooszczędny i dobrze zbudowany ,czy możecie mi kogoś polecić ale tak od serca nie szukam reklamujących się firm ale ludzi którzy mogą potwierdzić żetelność firmy , którą polecaja np. zdjęciami lub zaprosić mnie na budowę .

Wiem ,że prosze o wiele ale budowa domu to dla mnie olbrzymie wyzwanie i decyzja na całe życie (kredyt)

Dziękuje i pozdrawiam wszystkich

Brygida

Elfir
29-03-2012, 15:44
To nie jest miejsce na polecanie sobie lokalnych ekip. Wejdź na wątek "Warszawa i okolice, mazowieckie - biała lista wykonawców" lub popytaj na grupie budujących w twojej okolicy.

MagdaRybnik
30-03-2012, 17:05
witam, wlasnie dzisiaj zostalismy posiadaczami pieknej dzialeczki...
prosze zyczliwych o to aby ktos napisal jak po koleji wygladaja sprawy z zalatwieniem pozwolenia na budowe...

Elfir
30-03-2012, 17:16
przeczytaj ten wątek.
Przecież masz wszystkie odpowiedzi podane na talerzu :(

Dla opornych: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?101503-pytanie-pozwolenie-na-budowe&highlight=pozwolenie+budow%C4%99

i tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?66262-Pozwolenie-na-budow%C4%99-po-kolei-prosz%C4%99-))))&highlight=pozwolenie+budow%C4%99

i tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?6231-pozwolenie-na-budowe-papiery-w-jakiej-kolejno-ci&highlight=pozwolenie+budow%C4%99

A tu inne zagadnienia z tym związane:
http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=4446415&pp=&page=7

babciaaniela
03-04-2012, 09:07
no tak, gdy pracuje się głową, czasem zatracone jest poczucie realności włąsnej pracy. Z tąd też ogromna przyjemność która płynie z pracy fizycznej, a szczególnie budowanie. Ja uwielbiam budować . W ramach rozważań nad stylami budownictwa , zastanawiam się czy jest róznica pomidzy stylem klasycznym w budownictwie a współczesnym. Sporo osób twierdzi że nowoczesne budownictwo znacznei odbiega od dawnych wzorców.http://klasyczne-i-wspolczesne.pl, tutaj znalazłam rozważania na ten temat. Dość interesujące, gdy się zaczyna budowę i jest to ta chwila kiedy mozna jeszce wiele zmeinić.

annabi
12-04-2012, 08:48
Witam, bardzo proszę o pomoc gdyż mam pewien problem. Ekipa wykonująca mi tynki w domu i garażu pomyliła się i zamiast cementowo-wapiennych w garażu dała gipsowy. Oni proponują że teraz przykleją na to siatkę i pokryją cementowym. Czy to jest dobre rozwiązanie? Czy nie lepiej to skuć i zrobić od nowa?
Proszę doradźcie bo ja już zgłupiałam.
Pozdrawiam

Elfir
12-04-2012, 21:13
nie kładłabym różnych tynków na siebie.

Po co skuć? Nie może zostać gipsowy + zniżka za pomyłkę?

Jacek Drzewiecki
26-04-2012, 16:10
Witam

Mam na imie Jacek i przymierzam się do wybudowania domu. Na razie skłaniam się ku drewnie, ale zastanawiam się czy można w takim zastosować energooszczędne technologie i czy będzie to działać na tej samej zasadzie?

Będe wdzięczny za podpowiedź.

Pozdrawiam!

Elfir
26-04-2012, 19:13
drewniany jak najbardziej się nadaje na energooszczędny.

kamaar
29-04-2012, 13:48
a ja mam takie pytanie. Zamierzamy w najbliższym czasie zakupić działkę i czy mogę ją ogrodzić (ogrodzenie tymczasowe) przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?
Czy na ogrodzenie też są potrzebne jakieś zezwolenia

Elfir
29-04-2012, 14:37
nie jest potrzebne pozwolenie.

bolomastervip
02-05-2012, 12:51
Witam
Mam pytanie do tych bardziej doświadczonych.
W blizej nieokreślonym czasie planuje sie wybudować i mam takie pytanie czy istnieje taka możliwość iż przed przystąpieniem do budowy mógłbym najpierw wykopać sobie szambo a jeśli tak to z jakimi to wiąze się formalnościami? Pytam dlatego że jestem laikiem a poza tym budowe planuje stopniowo w miare posiadania środków. Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Elfir
02-05-2012, 16:03
Szambo buduje się na podstawie zgłoszenia do Starostwa. Nie jest wymagane pozwolenie na budowę.
Natomiast lokalizacja szamba musi być ustalona wg. konkretnych warunków (np. odległości od budynków) oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, więc umiejscowienie musisz sobie przemyśleć, by potem szambo nie kolidowało np. z przyszłym domem.

Przy czym w niektórych miejscowościach MPZP może wykluczać możliwość budowy szamba (tereny chronione, skanalizowane)

diodonna
03-05-2012, 23:19
Nie jestem pewna, jest "cuś tam" w prawie budowlanym o ogrodzeniu od strony drogi...
Mnie także bardzo pasowałoby nie zgłaszanie budowy ogrodzenia, chatki dla ekipy, wykopów pod instalacje wszelakie.


a ja mam takie pytanie. Zamierzamy w najbliższym czasie zakupić działkę i czy mogę ją ogrodzić (ogrodzenie tymczasowe) przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?
Czy na ogrodzenie też są potrzebne jakieś zezwolenia

diodonna
03-05-2012, 23:23
1. Murarz
2. Dekarz (ja mialam jedna ekipa od sso)
3. Okna
4. Elekrtyk i wod-kan u mnie jednoczesnie prawie ze
5. Tynki
6. Wylewki (4.5 mozna odwrotnie ale zalecana ta kolejnosc)
7. Drzwi (dopiero teraz te stale)
8. Wykonczeniowka (u mnie plytki i gipsy, malowanie itd szlo jednoczesnie)

Nic nie zrobisz bez kierownika budowy, bo zgłosic rozpoczęcie budowy musisz z KB. Dla mnie był najważniejszy na liście , to on przetrzepywał będzie wiarygodność ekip.

Nefer
03-05-2012, 23:48
Nie jestem pewna, jest "cuś tam" w prawie budowlanym o ogrodzeniu od strony drogi...
Mnie także bardzo pasowałoby nie zgłaszanie budowy ogrodzenia, chatki dla ekipy, wykopów pod instalacje wszelakie.

Nie dotyczy ogrodzeń tymczasowych, przenośnych, niezwiązanych z gruntem.

diodonna
04-05-2012, 06:13
Nie dotyczy ogrodzeń tymczasowych, przenośnych, niezwiązanych z gruntem.


Czy wobec tego chatka dla ekipy oraz płot z kołków wbitych na minimum dwa lata można traktować jako "trwale niezwiązane z gruntem"- to byłoby dobrze,mniej załatwiania przy papiórkach, chociaż na razie wszystko idzie jak po masełku.

Pozdrawiam

Nefer
04-05-2012, 22:03
Chatka - o ile bez fundamentów - to zaplecze budowy. Kołki wbite w ziemię to nie ogrodzenie stałe :) Ogrodzić plac budowy musisz - tak mówią przepisy. Nawet jeśli to kołki taśma.

azvez
06-05-2012, 21:36
Witam
W najblizszym czasie planuję remont kapitalny starego domu. Jest to dom drewniany z glinianymi stropami. Pytanie mam nastepujace; Czy moglbym uzyc tej gliny jako materialu ktorym zasypie 0,7 m podpiwniczenia? Czy glina nie osiądzie po kilku latach i posadzki nie popekaja? Dziekuje z gory za odp. Pozdrawiam

Elfir
06-05-2012, 21:58
glina nie nadaje się na materiał zasypowy.

Katiuszka
11-05-2012, 10:32
Cześć,
mój pierwszy post he he :)
Mamy działkę piękna nad jeziorem z jednej strony graniczącą z lasem poprostu cudo....cięzko bylo z pozwoleniami ale już są po trudach urzędniczego bełkotu i formalności papierkowych trwających 2 m-ce,
Mamy projekt można powiedzieć ze identyczny jak :http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m4ba398e83a839 ale po małych zmianach dla osób niepełnosprawnych także nie odbyło łatwo pozwolenia przyłacza instalacje kolejne 3 m-ce urzędniczych i papierkowych cyrków.
A teraz zaczynamy budowe w wakacje bo czekamy na pieniążki.
Mam mnustwo pytań bo nigdy nie uczestniczyłam w żadnej budowie i troche mnie to przeraża ale i ekscytuje.
Chciałabym abyście obejżeli ten projekt i powiedzieli co myslicie odnośnie realizacji na co mam sie przygotować na co zwrócić uwagę i na co uważać
Chcemy wynając jakąś firme ekipe która zajmie sie wszystkim od a do z bo my nie mamy czasu na pilnowanie wszystkiego.
Prosze o wszystkie dobre rady

Pozdrawiam

Elfir
11-05-2012, 15:27
podałaś złego linka do projektu, więc nie wiem o jaki chodzi. Wklej tu rzut domu po przeróbkach.

Aby nauczyć się wklejać zdjęcia zapraszam do wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?199288-Jak-wklei%C4%87-zdj%C4%99cia-na-forum

grinch
13-05-2012, 20:28
Witam
obecnie szykuję sie do rozpoczecia budowy powoli w tym roku..
pytanie: napierw ściągnąc warstwę ziemi-trawy koparką i dopiero później wołać geodete do wytyczenia granic budynku czy na odwrót: najpierw wytyczenie a potem ściągnięcie ziemi?
wygląda to tak teraz:
http://grinch.user.icpnet.pl/s1.jpg

flyer2
13-05-2012, 23:00
Najpierw ściągaj humus,potem geodeta.

Katiuszka
14-05-2012, 08:02
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-laurach/m4ba398e83a839

Teraz powinno byc dobrze.....

Katiuszka
14-05-2012, 08:04
Jeżeli chodzi o zmiany to zostały powiększone drzwi i wszystkie przejścia no i łazienki ponieważ ma on byc przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Christo24
14-05-2012, 12:13
Witam!

Jestem już po tynkach, centralnym, posadzkach i ociepleniu dachu. Teraz czas na gipsowanie i malowanie ścian, płytki oraz wyposażenie łazienek, panele i schody drewniane.

Zastanawiam się w jakiej kolejności to zrobić. Mam schody w takim wysokim tunelu, który przed ich wstawieniem muszę zagipsować i pomalować, bo później ciężko to będzie zrobić (do gipsowania potrzebne będzie rusztowanie). Schody będę kupował drewniane, przed nimi, co logiczne muszą być panele. Zastanawiam się jednak czy gipsowanie oraz malowanie ścian wrzucić przed kładzeniem kafelek i wyposażenia łazienek czy może po nich. Problemem jest jednak fakt, że gipsując/malując po zrobieniu łazienek nie będę miał schodów i całe wyposażenie łazienki na górę trzeba będzie wnosić po drabinie, zastanawiam się czy to nie jest problem dla fachowca.

Elfir
14-05-2012, 17:02
Tani w realizacji ten projekt nie będzie. Koszt budowy podany na stronie moim zdaniem jest nierealny. Raczej trzeba się szykować na tę kwotę ale nie "pod klucz" tylko jako stan deweloperski.

Bardzo dużo okien i to dośc nietypowych. Mogą być problemy z roletami (jeśli chcecie takowe zamontować).

Z poprawek do projektu: przedłużyłabym ściankę między kuchnią a toaletą gościnną, bo teraz jest za bardzo wyeksponowana w salonie.
Oglądanie telewizji będzie utrudnione ze względu na ogromne okna i duża ich ilość.
Czy garaż nie będzie za wąski by podjechać do samochodu wózkiem?

Elfir
14-05-2012, 17:09
grinch - przecież na te wszystkie pytanie są już odpowiedzi, zajrzyj do wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?36013-PRZECZYTAJ-ZANIM-NAPISZESZ-SW%C3%93J-PIERWSZY-POST!-czyli-jak-szuka%C4%87-informacji
Masz tam zestawione tematy dotyczące kolejności prac

Elfir
14-05-2012, 17:30
Jestem już po tynkach, centralnym, posadzkach i ociepleniu dachu. Teraz czas na gipsowanie i malowanie ścian, płytki oraz wyposażenie łazienek, panele i schody drewniane.


Tynki - kafelki - malowanie

Katiuszka
15-05-2012, 10:11
Tani w realizacji ten projekt nie będzie. Koszt budowy podany na stronie moim zdaniem jest nierealny. Raczej trzeba się szykować na tę kwotę ale nie "pod klucz" tylko jako stan deweloperski.

Bardzo dużo okien i to dośc nietypowych. Mogą być problemy z roletami (jeśli chcecie takowe zamontować).

Z poprawek do projektu: przedłużyłabym ściankę między kuchnią a toaletą gościnną, bo teraz jest za bardzo wyeksponowana w salonie.
Oglądanie telewizji będzie utrudnione ze względu na ogromne okna i duża ich ilość.
Czy garaż nie będzie za wąski by podjechać do samochodu wózkiem?




Zdaje sobie sprawe z kosztów jeżeli chodzi o oświetlenie to dlatego wybraliśmy ten projekt żeby w domu było bardzo widno :)
Jezeli chodzi o garaz to nie musi byc wiekszy zalezy nam zeby mozna było wyjąć niepełnosprawne dziecko z samochodu także nie będzie z tym problemu.
Szukamy jakiegos dobrego wykonawcy lub wykonawców od kazdego etapu budowy jeżeli macie coś do polecenia... proszę o kontakty
Niestety nie mamy zbyt dużo czasu na to zeby pilnowac budowy tak więc potrzebujemy kogos kto zajmie sie tym od a do z
Martwi mnie ten montarz okien podobno trzeba je wstawiaczanim pokryje sie budynek dachem bo później jest z tym problem.
Dziękuje za cenne sugestie i czekam na kolejne

Elfir
15-05-2012, 19:16
wykonawców poszukaj na białej liście polecanych lub w swojej grupie budujących.

ludwik_13
23-05-2012, 21:14
Zdaje sobie sprawe z kosztów jeżeli chodzi o oświetlenie to dlatego wybraliśmy ten projekt żeby w domu było bardzo widno :)
Jezeli chodzi o garaz to nie musi byc wiekszy zalezy nam zeby mozna było wyjąć niepełnosprawne dziecko z samochodu także nie będzie z tym problemu.
Szukamy jakiegos dobrego wykonawcy lub wykonawców od kazdego etapu budowy jeżeli macie coś do polecenia... proszę o kontakty
Niestety nie mamy zbyt dużo czasu na to zeby pilnowac budowy tak więc potrzebujemy kogos kto zajmie sie tym od a do z
Martwi mnie ten montarz okien podobno trzeba je wstawiaczanim pokryje sie budynek dachem bo później jest z tym problem.
Dziękuje za cenne sugestie i czekam na kolejne

Kto Ci powiedział, że montaż okien musi być przed dachem?
Jak okna drewniane - to dopiero po tynkach, wylewkach i wszystkich pracach mokrych. Jak plastiki - to moim zdaniem najlepiej po tynkach wewnętrznych (glify, czyli wnęki okienne) i tak trzeba obrobić, przeciętna ekipa tynkarska tynkująca agregatem raczej tego nie robi.
Generalnie okna najlepiej wstawić tak, żeby szybko wykończyć glify i równocześnie zamknąć budynek (drzwiami docelowymi lub prowizorycznymi). Okna czasami lubią powędrować w świat razem z ościeżnicami (framugami)

pimponi
30-05-2012, 09:20
Czołem,

u mnie stan prac wygląda następująco:
- warunki zabudowy + wszystkie kwity dot. mediów, czyli warunki przyłączeń (gazownia, prąd, woda, kanalizacj) - załatwione
- projektu domu - w trakcie rysowania - prawdopodobnie uprawomocnione pozwolenie na budowę - koniec sierpnia
- mapka do celów projektowych - w trakcie załatwiania, w ciągu 2 tygodni

pytanie mam dot. prac związanych z wodą i kanalizacją: wodę muszę doprowadzić ją do działki ok. 100 m - działać w tym temacie teraz w wakacje, czy czekać jak projekt się narysuje i uprawomocni się pozwolenie na budowę. Nie bardzo czaję tu odpowiednią kolejnośc działań, a chcę ograniczyć stratę czasu.

porucznikzbik
12-06-2012, 12:03
Wykonawcy i dobrej jakości materiały to podsatawa

KosGos
18-06-2012, 14:11
Witam

Jestesmy obecnie po etapie tynkowania wewnatrz, konczy sie ukladanie podlogowki i wszystko czeka na wylewki. Pytanie nad ktorym sie zastanawiamy to co dalej w domku z poddaszem uzytkowym ?
Parapety, robienie podlogi na stryszku jesli tak to MDF, dechy czy co ? Moze jednak ocieplanie dachu welna i sufitu na poddaszu oraz zabudowa plytami karton gips ? Kiedy kafelkowania, ulkadania paneli, pokrycie schodow zelbetowych ? Ocieplenie zew. i elewacja mysle moze poczekac do jesieni ? Prosze poradzcie co i w jakiej kolejnosci najlepiej robic.

Elfir
18-06-2012, 14:39
Ilo razy to już było takie pytanie na forum zadawane?!

Przeczytaj wątek: "PRZECZYTAJ ZANIM NAPISZESZ SWÓJ POST"
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?36013-PRZECZYTAJ-ZANIM-NAPISZESZ-SW%C3%93J-PIERWSZY-POST!-czyli-jak-szuka%C4%87-informacji

i masz tu jak byk:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?27067-kolejno-rob%C3%B3t
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?29254-Jaka-jest-kolejno%C5%9B%C4%87-prac-wyko%C5%84czeniowych

KosGos
23-06-2012, 10:08
Wiem ze nie raz i najgorsze ze kazdy ma inna wersje. Jakos nie rozumiem wersji najpierw ocieplac dach i mury a pozniej tynki i wylewki. Potem ludzie sie dziwia ze wszystko dlugo schnie jak nie gdzie odparowac.
Moje roboty beda niebawem na etapie wyschnietych tynkow, podlogowki i instalacji oraz wylewek. Mysle zeby potem brac sie za ocieplanie dachu ale czy przed nim nie powinnem strychu od gory zabudowc OSB i dopiero pchac pod nie welne ?
Dlatego mysle zeby robic osb i drabinke na strych, nastepnie ocieplenie i kartongipsy. W miedzy czasie mozna chyba parapety wewnetrzne. Kolejno chyba juz trzeba robic kafelki,gres i panele ? Ma to sens czy np drzwi zewnetrze i wewnetrzne powinny byc w miedzy czasie wstawiane?

EZS
23-06-2012, 19:12
nie rozumiem - jak chcesz pchać wełnę pod OSB??? Normalnie to się układa wełnę między krokwiami, kładzie drugą warstwę poprzecznie, o ile pamiętam, wiąże to wszystko sznurkiem, kładzie folię (nieprzepuszcalną lub paroprzepuszczalną - są różne szkoły). Nie pamiętam jednynie chwili robienia stalaża pod płyty, ale wydaje mi się, że było to już po folii. No i dopiero teraz płyty.

KosGos
24-06-2012, 07:05
Przeciez OSB przychodzi na gore jętek a welne wsadzam miedzy jętki 20cm czyli pod OSB.

EZS
24-06-2012, 21:06
Ach, masz pełne deskowanie. Znaczy OSBowanie :) No to nad czym się zastanawiasz? Najpierw się dach robi a potem go ociepla. To tylko u mnie było odwrotnie, ale jak ktoś ma termin wprowadzenia na głowie, to różne cuda się dzieją :)

KosGos
25-06-2012, 18:22
Nie mam pelnego deskowania. Cos sie nie rozumiemy. OSB przyjdzie na jetki ale od gornej strony, deskowanie to raczej na krokwiach wystepuje.

EZS
25-06-2012, 19:18
Faktycznie nie rozumiem. Owszem, nad jętkami można wykroić stryszek, zwykle jest on malutki, choć zależy od dachu. Jeżeli chcesz na jetki dac osb, to daj a potem ronisz "sufit" razem ze skosami, czyli wełna, wełna i folia a poniżej płyty GK na wieszkach (ja mam akurat panele na stelarzu drewnianym). U nas nad jętkami nie ma płyty ale leżą luźno deski a na nich dodatkowa wełna (w sumie wyszło 50 cm i wcale nie jest za dużo). Nie widzę specjalnie problemu :)

KosGos
26-06-2012, 19:28
Dokladnie tak to ma wygladac. Az 50cm welny ?? W projekcie mam 20cm czytalem ze w domach energoszczednych daje sie 30 a pasywnych 40 a ty masz 50 ?

EZS
26-06-2012, 20:00
W skosach mam 35. Na stryszku daliśmy po roku mieszkania dodatkowe 15 bo "zimno ciągnęło". Nie mam domu pasywnego, chocby dlatego, że nie mam rekuperacji lecz zwykłą grawitację, ale rachunki za gaz mam średniorocznie 200-250 zł łącznie z grzaniem wody. No, dół dogrzewa koza, jak jest czas napalić :)

deltas
16-07-2012, 14:28
Witam serdecznie forumową Społeczność.
Zanim założyłem tu konto i zdecydowałem się napisać, od wielu dni czytałem Wasze porady, dyskusje i "przepychanki" ;)
Zdecydowałem się pobudować w 2013 roku i szukam opinii na temat moich wyborów, co do matariałów, konstrukcji i urządzeń.
Stąd mój dzisiejszy post z prośbą o Wasze opinie...chciałbym, aby dom był jak najbardziej energooszczędny, ale w ramach rozsądku i ekonomicznej opłacalności. Projekt Fidiasz 2 z domenaprojekt - zaadaptowany do własnych wymagań :) działka dość duża.

- ideą jest przekształcenie projektowego garażu na część mieszkalną (odrobinkę większą), więc dom dwurodzinny (2 + 4)
1) Dom posadowiony na płycie fundamentowej (szukam projektanta)
- grunty mojej działki mają wysoki stan wody i są gliniaste
- płyta nieogrzewana (nie legalett ani megatherm), gdyż uważam za ryzykowne umieszczanie rur ogrzewania w takim materiale. zamiast tego zrobię podłogówkę w wylewce bez izolacji od płyty (płyta od pospółki oczywiście 20cm XPS200 chyba - kwestia pełzania).

2) Konstrukcja domu Silikaty, 24cm + 20 styro (~było styrodur~)
- równocześnie z płytą fundamentową, która będzie spełniać funkcje akumulacyjne - ściany również będą tę właściwość miały. myślę, że stąd ten wybór + izolacyjność akustyczna (działka niedaleko obwodnicy miasta).

3) Ogrzewanie C.O pompą ciepła + ewentualnie C.W.U. również, aczkolwiek nie wiem czy nie dodatkowo pompę powietrze-woda do C.W.U. (o ile kasy starczy :/) Dodatkowo nie chcę rezygnować z tradycyjnego komina i zakładam posiadanie małego pieca na paliwo stałe (awaryjnie).
- skłaniam się do pompy Zirius M2 od Termogolv (wiem, że nie najtaniej, ale liczę na profesjonalizm montażu), czytałem wiele pochlebnych opinii na jej temat, a zależy mi również aby można było sterować ogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń.
- nie lubię grzejników :)
- solary: nie (wydają mi się nieopłacalne)

4) Podłogówka na całości + grzejniki w łazienkach

5) WM z reku i GWC (nie wiem jeszcze jaka...proszę o rady)

6) Odkurzacz centralny (także zielony - wybór niedokonany, j/w)

7) Dachówka (cementowa?) (~było z blachodachówki~) Dach ocieplony nakrokwiowo (xps) i od poddasza wełną oczywiście - grubo.

- zasadniczo tyle na dzień dzisiejszy wiem a do końca roku muszę podjąć większość decyzji, więc dalej zgłębiam wiedzę (i głowę mam kwadratową już :D )

Bardzo proszę o opinie na temat moich wyborów i ewentualnie podpowiedzi "co i jak", bom w sumie zielony w temacie a od informacji zgromadzonych na forum głowa boli, bo ilu różnych tyle opini różnych.
Pozdrawiam i z góry dziękuję - na bieżąco będę starał się uzupełniać info w pierwszym poście.

marchew
16-07-2012, 19:25
Witamy :)
Porzucę może temat do rozważań: TRUMNA.
(poczytaj rozważania o bieda domkach krytych watą).

q-bis
17-07-2012, 08:34
Dach lekki to wada a nie zaleta.
Silne wiatry prędzej podniosą blachę i uczynią większą szkodę niż dachowi pokrytemu ciężką dachówką, gdzie może wyrwie ich część...

geokart
17-07-2012, 08:53
@deltas
ja mam tylko jedną radę:
zleć wykonanie profesionalnego kosztorysu!
bo tak na "oko" to ten projekt i twoje założenia to "bańka" pewnie pęknie
a lepiej wiedzieć przed niż przy SSO.
Pozdro!

Jarek.P
17-07-2012, 10:29
Sądząc po założeniach, musisz mieć sporo kasy na ten dom. Tym bardziej więc dziwi wybór blachodachówki.

Styrodur na ściany? Po co? żeby było drożej?
Lepszą izolacyjność akustyczną styroduru sobie daruj, hałas nie przez ściany przenika.
Pompy ciepła, solary itp - nie wypowiadam się, bo się nie znam.

J.

semiramida
17-07-2012, 11:34
Też najbardziej uderza mnie przy tym wypasie użycie blachodachówki. Mnie uczono, że to jest dobre np na magazyn, ale już na inwentarskie obiekty nie. To co dopiero ludzkie... chociaż rozumiem że może sprawiać dobre wrażnie, ta gładkosć, te większe elementy zamiast drobnego sita...
Podlogówki w płycie się nie bój pod warunkiem że w plycie nie będzie łączeń rurek, koncowki maja wystawać ponad płytę, w plycie ma być tylko gotowy zwój z fabryki, być moze sprawdza sie te zwoje czy nie dzurawe, nie wiem. Zawsze można wcześniej.
Solary nieoplacalne a reku oplacalne??? Mi sie nie podoba gdy większosć nowoczesnych inwestorów jednym tchem mówi, że wentylacja mechaniczna z reku. Może być bez reku ale z GGWC. Ja chyba wole ogrzewać powietrze glikolem a nie ciepłym powietrzem, ale reku nie wykluczone. Solarek może dać Ci ciepła wodę "za darmo" chociazby...
Ja akurat lubię grzejniki, ale powoli przestawiam sie na podłogówkę..
Dach w tym Fidiaszu 2 masz.... kosztowny, jak dla mnie sprzeczny z ideą super energooszczędnego domu, jak i wbudowany garaż też...
Trudno, skoro masz pozwolenie na taki, to rozważyłabym nierobienie płyty (tej samej płyty co pod domem) pod garażem, a że wspolny dach i nad domem i nad garażem to juz trudno, da sie z tego wybrnąć, może na stropach...

deltas
17-07-2012, 14:28
Witam i dziękuję za opinie
Widzę, że jeszcze długa droga przede mną...
Co prawda zastanawiałem się nad dachówką, więc nie jest powiedziane, że nie zmienię.
"Bańka" to raczej -way-to-much- dla mnie, więc faktycznie ze stryoduru na ścianach zrezygnuję na rzecz dobrego "szaraka".
Co do ogrzewania - PC - tak, reszta sam nie wiem, zobaczę jak będę stał z kaską (kosztorys będzie robiony na pewno).

Zapomniałem jedynie dodać w pierwszym poście, że ideą tego domu będzie, że garaż zostanie powiększony (malutko) i przekształcony na część mieszkalną - dom wielorodzinny - więc o ocieplenie całości muszę zadbać jednakowo. Sam garaż będzie stał oddzielnie. (dopisuję)

Dzięki za opinie i ... słucham dalej... nic nie jest tak cenne, jak wiedza i doświadczenie.

Elfir
17-07-2012, 17:15
nie wiem czy płyta na mokrej glinie to takie fajne.
Będzie trzeba wymienic ogromną ilośc ziemi, bo glina za bardzo pracuje.

Po kiego grzyba myślałaś o styrodurze na ścianach, skoro planujesz drogi (w zakupie) system ogrzewania?
Ten dom nie jest przemyślany jako konstrukcja energooszczędna, więc po co spinać się taki drogi materiał ociepleniowy?

Poza tym albo masz 1 mln na budowę, albo jeszcze nie znasz realiów cenowych :)

artek76
20-07-2012, 12:56
blacho dachówka magzayn, kurnik odpada moim zdaniem skromnym rzecz jasna:)

Luving
26-07-2012, 08:27
no przede wszystkim koniecznie musisz zadbać o najlepszych fachowców i zdrowe materiały:)

Luving
29-07-2012, 21:14
proszę podajcie mi dane jakiś składów z oświęcimia? pilne! dziękuje:)

Elfir
29-07-2012, 21:48
Może popytaj po prostu na swojej grupie budujących? Szybciej uzyskasz odpowiedź.

otonieja
30-07-2012, 16:03
Witam
Przychodzę na Forum z pytaniem :)

Jakiś czas temu zamówiliśmy u architekta projekt indywidualny, założenie było takie żeby nie żałować pieniędzy na coś dostosowanego do naszych oczekiwań i działki (zamarzył się dom o prostej eleganckiej formie, niespotykanej w katalogach :P )
Niestety architekt zaprojektował coś zupełnie niezwiązanego z podanymi mu wytycznymi, równie dobrze można było kupić projekt gotowy. Zaprojektowanie nam domu marzeń zleciliśmy znajomemu świeżo po studiach arch.- jego pomysł dużo bardziej przypadł nam do gustu, z rysunkami nie było problemu (nie odbiegają jakościowo od tych z poprzedniego proj, budowlanego, konstrukcja prosta i zbliżona do projektu od pierwszego architekta).

Tylko powstał problem - gdzie teraz uzyskać konsultacje i podpis na tym projekcie, wraz ze zmianą projektów branżowych pod nowy kształt budynku w lubelskim lub Warszawie? Może ktoś się orientuje czy coś takiego mogą zrobić też biura oferujące adaptacje projektów gotowych??

Będę wdzięczna za podpowiedź :)

Elfir
30-07-2012, 19:20
zleciliście projekt bez wczesniejszej koncepcji?

Cóz, pogadajcie z "waszym" architektem, by podstęplował projekt studenta.

gogi25
05-08-2012, 15:22
Witam.
Dużo czytam forum Muratora. Zadaję pytania aby rozwiać swoje wątpliwości.Nie wiem czy dobrze robię zadając tu swoje pytanie, ale spróbuję.

We wrześniu zaczynam budowę domu. Mam problem ze słupami podpierającymi płatew w dachu. Ma to wyglądać podobnie jak w projekcie
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-idaredach-g2/m4e200b7abb8fa
Chciałabym je przesunąć do przodu o 30 cm, czyli o przekrój słupa. W projekcie są one na równi z wysuniętym garażem. Odległość między ścianą domu a słupem to 65 cm. Uważam, że to mało gdybym chciała tamtędy przejść. Czy można te słupy przesunąć do przodu, dać dodatkową płatew i do niej przymocować słupy? Słupy mają być żelbetowe, na stopie fundamentowej. Dlatego pytam teraz, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Czy to jest zmiana istotna czy nie? Nie znalazłam danych na ten temat.
Czekam na informację, może ktoś mi pomorze....
Gośka

qbas
12-08-2012, 17:05
Witam serdecznie
Jako że obserwuje forum od dłuższego czasu postanowiłem się zarejestrować i odrazu poprosić o pomoc.
Czytałem wiele tematów na forum ale w żadnym nie doszukałem się informacji która by mnie usatysfakcjonowała.
Prosiłbym o rady, wskazówki czy budowa mnie nie przerośnie czy nie porywam się z motyką na słońce ;) .
Przejdźmy do konkretów :)
Od zawsze marzę o własnym domku i postanowiłem coś w tym kierunku zrobić.
Posiadam fundusze na zakup działki pod budowę i chciałbym zaciągnąć kredyt 200tyś na budowę domu (wiem że na forum jest temat budowy do 200tyś ale czytam czytam i nic z tego nie wynika). Myślę nad domem o powierzchni użytkowej ok 100-110m2 rozglądałem się po projektach i ciężko się zdecydować ( zastanawiamy się nad czymś takim http://www.nowedomy.net/projekt,z114.html ).
Chodzi mi o stan domu w którym mam gładzie na ścianach instalacje ogrzewanie itp ale bez żadnych sprzętów (do kuchni, łazienki...). Wiadomo każdy wykańcza w standardzie na który go stać nie muszę mieć drzwi za 5 tyś wystarczą mi takie za 2 tyś przykładowo (oszczędzając na jednym moge kupić coś innego lepszego na czym bardziej mi zależy).
Nie mam lewych rąk i potrafię wykonywac normalne prace np. malowanie, położyć panele czy gładzie to żaden problem:) Pozatym liczę na wsparcie rodziny. Co polecacie?? Jakie materiały (tylko bez kosmosu , marmurów ;) ??? Czy projekt do zrealizowania w tej cenie??

marynata
12-08-2012, 17:14
Chodzi mi o stan domu w którym mam gładzie na ścianach instalacje ogrzewanie itp ale bez żadnych sprzętów (do kuchni, łazienki...).Stan deweloperski szacuje się na ok 2 tyś powierzchni CAŁKOWITEJ.

Kalisa
12-08-2012, 18:13
Proponuję najpierw kupic działkę, poznac MPZP i wtedy skupic się na wyborze projektu. Ja dużo się dowiedziałam z w/w wątku , ale faktem jest że czytam go od początku, nowych forumowiczów ilość stron do przeczytania odstrasza. Myślałeś o domku parterowym ? W z114 pokoje na górze są maleńkie a gdybys wybrał parterówkę o powierzchni użytkowej takiej jak ma z114 pokoje byłyby większe i bardziej ustawne.

kinka
12-08-2012, 18:34
Napisałam ci na priva,żeby nie zaśmiecać kolejnego wątku.

beton44
12-08-2012, 18:39
A tak na temat: to nie jest tani projekt domu....

I 50% rzutu zajmuje garaż, czy zastanowiłeś się nad sensem wydania 100 000 zł na miejsce parkowania ulubionego autka :popcorn:

marynata
12-08-2012, 19:13
Jest jeszcze jedna kwestia,a mianowicie różnica pomiędzy forumowiczem który coś o budowaniu wie a takim który nie wie nic.
Taki sam projekt pierwszy może zbudować za określoną kwotę,drugi nie.
Więc bardzo proszę wszystkich tanio budujących o branie tego pod uwagę w odpowiedziach.
Tego domu nie da się zrealizować za te pieniądze,bynajmniej nie ten forumowicz,a i doświadczonemu byłoby chyba trudno.

bury_kocur
12-08-2012, 21:25
Ja mając te pieniądze, na pewno bym próbowała - ale ja jestem wariatka :) Ale projekt mógłby być prostszy/tańszy, jeśli już tak starannie liczymy każdą wydaną złotówkę. Na pewno zlikwidowałabym garaż - mając ograniczone fundusze, to jest pierwsza rzecz, która powinna iść pod nóż - ale o tym i innych oszczędnościach napisano już wiele w innych wątkach.

marynata
12-08-2012, 21:40
No tak,ale jak tniemy garaż i jeszcze kilka innych rzeczy, to już nie jest ten projekt :)
Można poszukać czegoś od razu pod tą kwotę.
Może warto założyć wątek-"projekty za 200 tyś",bo mieli się o tanim budowaniu w kółko jedno i to samo i bez rezultatu.

Benta
12-08-2012, 22:24
No tak,ale jak tniemy garaż i jeszcze kilka innych rzeczy, to już nie jest ten projekt :)
Można poszukać czegoś od razu pod tą kwotę.
Może warto założyć wątek-"projekty za 200 tyś",bo mieli się o tanim budowaniu w kółko jedno i to samo i bez rezultatu.


Super pomysł !

bowess
13-08-2012, 06:56
Pomysł na wątek teoretycznie dobry. A jak z praktyką? Raczej przerodziłoby się to w licytację i teoretyzowanie, kto byłby w stanie zbudować większy dom, wkładając coraz więcej robocizny, stosując jeszcze tańsze rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe i wreszcie nie robiąc tego czy tamtego, bo bez elewacji i bez wykańczania poddasza też się da mieszkać. W wątku o budowie za 200 są "wyjadacze", którzy i 150 i 200-metrowy projekt domu by wkleili, bo oni zbudowali coś tej wielkości. Ja bym swoim zwyczajem dawała linki do prostych projektów około 80m użytkowej. :)

Jak mi ktoś mówi, że ma 200 i chce budować deklarując jednocześnie, że może coś zrobić po osiągnięciu stanu deweloperskiego, to ja zakładam, że ma to być dom do 100 metrów całkowitej, jak słusznie przypomina marynata.

qbas - z114 ma 104 metry użytkowej, a 150 metrów całkowitej, więc jest raczej za 300 tysięcy. Wydaje mi się, że bank po prostu nie da Ci tak niskiego kredytu na zbudowanie domu tej wielkości, bo oni też mają swoje przeliczniki.

nini
13-08-2012, 07:37
Witam autora wątku! 200 tys. to rzeczywiście malutko, ale znam osobę, która wybudowała dom parterowy o pow. użytkowej ok. 90m2 za 160 tys. (do zamieszkania). Musisz jednak liczyć się z tym, że pieniędzy z kredytu prawdopodobnie nie wystarczy. Jeżeli uda Ci się wybudować dom do stanu, o którym piszesz, to potem trzeba go będzie wykończyć. Wtedy będziesz już spłacać raty, więc "zmierz siły na zamiary". Uważam jednak, że marzenia o własnym domu trzeba realizować, więc trzymam kciuki i życzę powodzenia! :)

Christo24
13-08-2012, 10:37
Oczywiście, że da się wybudować dom za 200 tys. zł. Trzeba spełnić tylko kilka warunków:

1. Dostać ziemię od babci
2. Wybrać projekt mini domku.
3. Wszelkie sprawy związane z papierologią załatwiać służbowym autem.
4. Budować najtańszymi materiałami oraz odmawiać sobie wszelkich standardów jak rolety, porządne ogrodzenie itd. (ekhm... luksusów).
5. Robić prawie wszystko samemu odnajdując w sobie specjalistę od spraw wszelkich.
6. Wprowadzić się na plac budowy wykańczając jeszcze przez 150 lat.
7. Modlić się, aby dom był naszym jedynym źródłem wydatkiem tzn. mieszkać u mamy oraz stołować się u brata Alberta.

Dom to niestety spory wydatek. najgorsze są te których nie planowaliśmy. Ostatnio np. dostałem rachunek za odblokowanie KW u operatora energii ponad 1000 zł, musiałem dopłacić do ławy pod ogrodzenie z siatki z robocizną 7000, około 10000 do mebli na wymiar do samej kuchni oraz jednego z pokoji (bo jednak Bodzio rzeczywiście nie są nawet średniej jakości), 1000 zł za bezpieczniki do skrzynki (to tak na szybko przypominając sobie). :)

nini
13-08-2012, 14:09
I tutaj zgodzę się z przedmówcą, wydatków "nieplanowanych" jest zawsze dużo...

qbas
13-08-2012, 14:13
nowych forumowiczów ilość stron do przeczytania odstrasza. Myślałeś o domku parterowym .
Skutecznie odstrasza chyba z 70 przeczytałem i odpuściłem hehe Myślałem tylko z poddaszem musi być sypialnia na piętrze taki wymóg lubej :)

qbas
13-08-2012, 14:13
Napisałam ci na priva,żeby nie zaśmiecać kolejnego wątku.
Nic nie dostałem

qbas
13-08-2012, 14:36
A tak na temat: to nie jest tani projekt domu....
:
Może jakaś podpowiedź projekt konkretny ??

Jest jeszcze jedna kwestia,a mianowicie różnica pomiędzy forumowiczem który coś o budowaniu wie a takim który nie wie nic No niestety raczej jestem laikiem więc proszę właśnie o pomoc. W rodzinie były budowane domy tylko to nie te lata nie te materiały inna bajka. Ja potrafie mieszkanie wyremontować

No tak,ale jak tniemy garaż i jeszcze kilka innych rzeczy, to już nie jest ten projekt :)
Można poszukać czegoś od razu pod tą kwotę.
Tego mi brakuje hehe takie konkrety :)

. Ja bym swoim zwyczajem dawała linki do prostych projektów około 80m użytkowej. :)
Jak mi ktoś mówi, że ma 200 i chce budować deklarując jednocześnie, że może coś zrobić po osiągnięciu stanu deweloperskiego, to ja zakładam, że ma to być dom do 100 metrów całkowitej, jak słusznie przypomina marynata.
Dom ok 80m2 to chyba za mało jak dla mnie w takim wypadku tylko czekać i zbierać bo mieszkanie aktualne 75m2 ale to mieszkanie ;/

Super jakby ktoś podpowiedział z jakimś konkretnym projektem :)

skamilos
13-08-2012, 17:22
Oczywiście, że da się wybudować dom za 200 tys. zł. Trzeba spełnić tylko kilka warunków:

1. Dostać ziemię od babci
2. Wybrać projekt mini domku.
3. Wszelkie sprawy związane z papierologią załatwiać służbowym autem.
4. Budować najtańszymi materiałami oraz odmawiać sobie wszelkich standardów jak rolety, porządne ogrodzenie itd. (ekhm... luksusów).
5. Robić prawie wszystko samemu odnajdując w sobie specjalistę od spraw wszelkich.
6. Wprowadzić się na plac budowy wykańczając jeszcze przez 150 lat.
7. Modlić się, aby dom był naszym jedynym źródłem wydatkiem tzn. mieszkać u mamy oraz stołować się u brata Alberta.

Dom to niestety spory wydatek. najgorsze są te których nie planowaliśmy. Ostatnio np. dostałem rachunek za odblokowanie KW u operatora energii ponad 1000 zł, musiałem dopłacić do ławy pod ogrodzenie z siatki z robocizną 7000, około 10000 do mebli na wymiar do samej kuchni oraz jednego z pokoji (bo jednak Bodzio rzeczywiście nie są nawet średniej jakości), 1000 zł za bezpieczniki do skrzynki (to tak na szybko przypominając sobie). :)

Witajcie.
właśnie skończyłem czytać wątek i zaciekawiła mnie wypowiedż Christo24 )
My właśnie zaczeliśmy koncepcję przebudowy domku po babci:)
więc tak : działka jest +
projekt indywidualny bo to przebudowa z nadbudową domu z lat 50+(mamy architekta który za projekt do pozwolenia na budowę policzył sobie 5000zł, wiem że będziemy jeszcze potrzebować coś dokupić ale nie wiem dokładnie co jeszcze?? proszę o uświadomienie:(
papierologię się jakoś załatwi( wszystkie przyłącza już mam bo to przebudowa+
na materiałach mocno nie będziemy oszczędzać ale ogrodzenie,brama rolety i wiele innych odchodzi+
pkt.5 tu mam dylemat bo chcę wziążć firmę która wykona do stanu deweloperskiego( mam 2 lewe ręce do budowlanki i chory kręgosłup:)
pkt.6 i 7 pomijam :)
moje pytanie brzmi czy magiczne 200k zł wystarczy na przebudowę domku(podniesienie o jedną kondygnację i zwiększenie powierzczni użytkowej do ok.90m2) budowa w okolicy Piaseczna

qbas
14-08-2012, 19:04
Temat przeniesiony i umarł :(

kinka
14-08-2012, 20:55
NIE WYSTARCZY!!! dom stary więc pewnie wymiana wszystkich instalacji,dachu,okien to tak jak budowa od nowa bo pewnie zostaną ci puste 4 ściany i fundament.Jak chcesz wziąść do wszystkiego firmę to napewno ci braknie,bo usługi sa najdroższe.Ja tez miałam stary 50m dom po babci i go wyburzyłam,na fundamentach stoi nowy 2,5razy większy.Mnie architekt tak doradził i powiedział " Jak się stare z nowym złączy to niewiadomo co póżniej wyjdzie bo nowe pracuje i może ciągnąc stare mury,dlatego pewniej i taniej będzie budowac od nowa" Tak też zrobiam i nie żałuję.Wszystko zalezy od stanu budynku,a koszty remontu czasem sa nawet większe niż budowa od nowa.

skamilos
15-08-2012, 18:11
w zasadzie tu u mnie stare zostaną tylko fundamenty(które chyba musimy jeszcze odizolować i może ocieplić?? oraz trochę ścian... dach będzie nowy nowy strop nad parterem też bo ten jest za nisko, nowe fundamenty pod ganek itp. niestety Mpzp nie pozwala zburzyć do zera i stawiać od nowa:) itak mamy spory problem z uzyskaniem pozwolenia:) http://forum.muratordom.pl/showthread.php?206337-Umowa-u%C5%BCyczenia-czy-to-nadal-dzia%C5%82a&p=5493760#post5493760
Ale ponieważ domek będzie max 90m2 to nawet licząc 2500 za m2 wychodzi trochę ponad 220000 co mnie jeszcze nie przeraża:0
Mam nadzieję że się nie mylę:)

heine84
16-08-2012, 12:04
.

kinka
17-08-2012, 07:45
Mój domek stoi na starych fundamentach o wymiarach 8,80m x 9,70m,też dokopaliśmy ganek szer 2m.Początkowo rozebraliśmy stary dom bo miał być remont generalny tak jak właśnie u ciebie.Został fundament i 4 ściany,strop był drewniany,do wymiany i w trakcie zawalił się komin przesuwając ścianę o 0,5m i chyba na szczeście bo szybko uzyskaliśmy projekt rozbiórki i zaczeliśmy starać się o pozwolenie na postawienie nowego domu.Budujemy według projektu fiona 105,9m,bez wykuszu i garażu,prosty domek z dwuspadowym dachem.Miał być mały a wyszło 137m po dopasowaniu go przez architekta do istniejących wymiarów.Zmieścimy się napewno w kwocie 200tys,ale to jest zupełnie nowy dom,więc nie ma obawy że z czasem coś się może stać.Tobie zostaną 4 ściany,a postawienie ich od nowa to naprawdę nie taki wielki koszt w stosunku do wydatków całej budowy.My uzyskaliśmy pozwolenie dopiero po 2 latach załatwiania i borykania się z samymi przeszkodami i już sama się zastanawiałam czy nie odpuścić,ale się udało i mamy SUPER DOMEK.Życzę powodzenie i wytrwałości.

skamilos
21-08-2012, 18:05
kinka dzięki za słowa otuchy:) cieszę się że wam się udało:) u mnie prawdopodobnie też zostaną prawie same fundamenty :( Piszesz że budowaliście na starych fundamentach (trochę wątków o tym przeczytałem) a czy robiliście ich wzmacnianie i ocieplenie? jeśli tak to możesz mi podać w przybliżeniu jakieś koszty? u mnie postawienie nowego nie jest możliwe ze względu na Mpzp ale fachowcy twierdzą że nawet jak rozbiorę do fundamentów to nikt się nie powinien czepiać że to nie jest tylko rozbudowa...a i jeszcze pytanie budowaliście sami czy firma??

kinka
22-08-2012, 20:53
Fundamenty były wzmacniane i ulany dodatkowo wieniec.Mają 70cm szer i 1,2m głębokie,dom był stary ,ale okazało się że są w niezłym stanie.Jeszcze nie robiliśmy ocieplenia,ale napewno będzie.Nasz domek jest w centrum miasta dodatkowo przy jednej z głównych ulic w odległości zaledwie 3m, czyli dzieli go tylko chodnik,musimy miec zgodnę na rozebrania chodnika by zrobić drenaż i ocieplenie.Mieliśmy ekipę i to dosyć tanią,za fundamenty wzieli 2600zł a dalej od kondygnacji 2 x 7000tys bez dachu bo to już inna ekipa też niedroga bo koszt to zaledwie 4,500tys zł.Jeśli chodzi o materiały to trzeba szukac po hurtowniach dobrych cen i negocjować,bo rozbierznośc jest naprawde duża,my niektóre rzeczy braliśmy bez fakturki np.porotherm25 za 4,20zł a na 28 paletach to niemała różnica.Dużo mogą podpowiedzieć znajomi ,którzy się niedawno wybudowali i są obyci w tym temacie,gdzie co i za ile najlepiej kupić.

skamilos
26-08-2012, 20:45
wielkie dzięki za odpowiedź...mogę Cię jeszcze troszkę pomęczyć:)?

. czy wymiar tych fundamentów podajesz po wzmocnieniu czy przed?
czy w projekcie rozbudowy było wzmacnianie fundamentu?
piszesz że na pewno się zmieścicie w 200tyś.? w jakiej jesteście fazie budowy?

chainsaw
27-08-2012, 10:47
Witam wasz wszystkich!
Mam do was pytanko małe. Przeglądałem wiele projektów i wybrałem dwa projekty problem polega na tym , że nie wiem który dom w budowie będzie tańszy podsyłam linki
1:http://www.z500.pl/projekt/z12.html#project-costs
2:http://www.z500.pl/projekt/Z78.html?lustro=0#project-costs
przy czym w tym pierwszym poddasza przez długi czas nie zrealizuje i nie wiem co lepsze i tańsze w budowie może ktoś coś poradzi ??

Jarek.P
27-08-2012, 11:30
Oba domki są bardzo zbliżone, pierwszy będzie droższy o koszt wykonania poddasza i to jest chyba jedyna istotna różnica między nimi. Różnica ta może okazać się bardziej zauważalna, jak dojdziemy do wykończeń, bo raz, że dwie łazienki zamiast jednej, dwa że schody, trzy, że przydałoby się jakieś okno połaciowe albo dwa... i uzbiera się.
Tak więc, jeśli podstawowym kryterium jest cena, a nie możliwość mania dodatkowej powierzchni i jeszcze jednej łazienki, to drugi chyba lepszy.

J.

Kwitko
27-08-2012, 19:12
Drugi będzie tańszy w budowie. Ale coś za coś, już nie będzie dodatkowej przestrzeni do zagospodarowania "na potem".

chainsaw
28-08-2012, 12:59
No właśnie głównym kryterium jest cena, szukam domku niedrogiego w budowie i utrzymaniu, z myślą o trzyosobowej rodzinie (narazie dwuosobowej). Najpierw myślałem o projekcie Z12, bo ma poddasz, które w przyszłości mógłbym wykończyć, bo na początek zrobiłbym tylko dół. A teraz znalazłem ten drugi projekt Z78 i sam już nie wiem, czy taka powierzchnia mieszkalna mi wystarczy, czy lepiej domek z poddaszem, które kiedyś w miarę potrzeb mogę sobie zrobić?? I tu właśnie grają role koszty, bo jeżeli ta różnica nie była by jakoś znacząco duża to wolałbym Z12. A w związku z tym, czy jeżeli poddasze nie jest wykończone i mieszkałbym tylko na dole czy to jakoś wpływa na ogrzewanie domu? Czy to poddasze wtedy też musi być ogrzewane? Czy jakoś dodatkowo wtedy ociepla się mury, czy dach?
Dopiero zaczynam poruszać się w temacie budowy domu dlatego jeszcze bardzo mało wiem na ten temat.

Jarek.P
28-08-2012, 14:17
Weź ten z poddaszem. Poddasza po prostu póki co nie zrobisz...

J.

Kwitko
28-08-2012, 20:34
A jeżeli chodzi o ogrzewanie. Nie musisz od razu ocieplać dachu, wystarczy jak prowizorycznie ocieplisz strop (a jak wiadomo prowizorki są najtrwalsze ;)) Jest to konieczne żeby ciepło nie uciekało Ci na poddasze. Jeżeli rodzina będzie trzy osobowa (różnie w życiu bywa więc może i cztero) lepiej zostawić sobie furtkę w postaci poddasza. Tylko musisz realnie ocenić możliwości finansowe.

.:migotka:.
29-08-2012, 08:00
Myślę, że mój post będzie jak najbardziej w temacie - tylko proszę o wyrozumiałość, bo ja naprawdę dopiero się uczę :)

1. Czy lepiej zrobić fundamenty lane, czy z bloczków? W projekcie mamy dowolność w tym zakresie.

2. Czy składy budowlane podają ceny materiałów już z transportem, czy nie? Na razie byliśmy w jednym i gość mówił, że podaje ceny z transportem - czy to reguła? Czy zawsze sprawdza się korzystanie ze składu, który jest najbliżej, czy warto szukać we wszystkich w mieście?

3. Chcemy przed zimą zrobić stan 0, w przyszłym roku resztę. Ile czasu może zająć wykonanie tych robót?

4. Kiedy można najwcześniej zacząć wiosną roboty murarskie? Ile czasu może zająć ekipie dokończenie budowy: od stanu zero do dachu?

5. Działka, na której będziemy budować ma 9,3a, dom - pow zabudowy 120 m2. Chciałabym w miarę możliwości ochronić część działki przez "dewastacją" przez budowlańców. Ile terenu za domem może być potrzebne do prowadzenia budowy? Przed domem raczej całą działka będzie do dyspozycji ekipy - dom będzie odsunięty wgłąb działki o 9 metrów od granicy.

6. Czy ogradzaliście teren budowy? Nasza działka ma ogrodzenie (siatka) tylko od frontu i z jednego boku. Docelowe ogrodzenie chcieliśmy robić po zakończeniu budowy, jak już będziemy wiedzieli, ile mamy na to funduszy...

7. Musimy zrobić zjazd z drogi na działkę - rozumiem, że to powinno przed przez stanem 0 zrobione?

8. Mamy warunki dostawy prądu, gazu i wody. Na czas budowy prąd będziemy brać od sąsiada. Kiedy warto zająć się projektem przyłączy? Od razu, czy w trakcie budowy? Ile czasu to może zająć? Jak wtedy rozwiązać zaopatrzenie w wodę?

Z góry dziękuję za pomoc :)

Jarek.P
29-08-2012, 10:35
1. Lany zwykle wychodzi taniej, ale wymaga więcej pieprzenia. Różnica w cenie nie jest duża, a jeśli znajdziesz bloczki w dobrej cenie, to może być naprawdę minimalna.

2. Wraz z transportem szczerze mówiąc nie spotkałem się. Czasem transport gratis dawali w ramach negocjacji ceny najwyżej. Co do dalszej części pytania - warto mieć w zapasie skłąd lokalny, w którym cię znają i do którego zawsze możesz zadzwonić, żeby pilnie dosłali na budowę paletę cegy/cementu/paczkę gwoździ czy coś takiego, bo zabrakło, Ty akurat w delegacji na drugim końcu Polski, a robota stoi. Każdy duży zakup jednak, jeśli tylko masz czas na poszukiwania, dzwonienie itp.,warto realizować tam, gdzie najkorzystniej, w praktyce może to oznaczać nawet drugi koniec kraju.

3. Stan zero sprawna ekipa zrobi w niecały miesiąc.

4. Jak tylko skończy się zima: dodatnie temperatury w dzień i w nocy, brak przymrozków. Ile czasu? Zależy od domu i od zaangażowania ekipy (np, czy nie ciągną kilku budów równolegle), ale jeśli zaczną wiosną, to w lato dach może już być spokojnie.

5. Nie da się stwierdzić, wszystko zależy od konkretnej ekipy i od samej działki. Przy robieniu wykopu/zasypie będzie manewrować koparka, wywrotka, piach zasypowy bądź z wykopów będzie musiał być gdzieś składowany - na połowie takiej działki jest szansa, że się zmieszczą, ale równie dobrze mogą zająć całą.

6. Ogrodzić warto, zmniejszy to migrację materiałów budowlanych, mniej obcych osób będzie wam na budowę właziło "a tak tyko, zobaczyć chciałem" i tak dalej. Docelowego ogrodzenia oczywiście teraz nie róbcie, nie ma szans, żeby ocalało, prowizoryczne wystarczy.

7. A bez tego zjazdu na działkę się nie wjedzie?

8. Zajmij się tym już teraz, bo niestety różnie bywa. Woda - ze studni wierconej małą średnicą, tzw. "szpilka". A jeśli w twoich okolica studnia jest problemem (trudne warunki, głębokie wiercenie => duży koszt), wodę na budowę można nawet dowozić w 1000l baniakach, wbrew pozorom nie potrzeba jej na budowie aż tak strasznie dużo.

J.

.:migotka:.
29-08-2012, 12:01
Dzięki Jarku za odpowiedź :)

Co do zjazdu z działki - da się tam bez problemu wjechać np osobówką, obok naszej działki jest pole uprawne i tam wjeżdża gość ciągnikiem i jest ok.
Mamy zaprojektowany zjazd z mostkiem - między drogą asfaltową a granica działki jest rów (w zasadzie tylko na mapach, bo fizycznie on nie istnieje), ale mamy go przekopać i zrobić ten mostek. Przekopać rów chciałam przy okazji wynajęcia koparki do fundamentów - bo chyba rozsądniej ciągnąć taki sprzęt raz, niż dwa razy?
Znajomy męża miał wypadek przy budowie taki, że podczas dostaw materiałów uszkodzony został kawałek asfaltu (nie miał jeszcze zrobionego zjazdu i asfalt na brzegu jezdni się ukruszył) - nakazano mu naprawę na jego koszt tej jezdni i po kieszeni sporo go to uderzyło... Dlatego myślałam zrobić zjazd od razu.
One są chyba tak projektowane, ze koparka, czy inny sprzęt nam go nie rozwalą? Oczywiście na razie nawierzchnia nie byłaby zrobiona (tylko jakiś żwir), kostka dopiero po zbudowaniu domu.

Jeszcze jedno mi się nasunęło: w badaniu geotechnicznym mamy, że do ok 80-100cm sięga "pył, brunatny", potem jest "glina pylasta z humusem, czarna", niżej "glina pylasta /pył brązowa" i ostatni "pył brązowy". Czy to oznacza, że humus to u nas ta cała pierwsza warstwa grubości 80-100cm? I tyle ma być ściągnięte z obrysu domu?

Jarek.P
29-08-2012, 12:47
Co do zjazdu - osobówka czy ciągnik to pojazdy lekkie, zwłaszcza ciągnik pojedzie nawet po kopnej ziemi. Czteroosiowa wywrota z trzydziestoma tonami piachu jednak jest w stanie się zakopać w gruncie, który pod osobówką by nawet nie drgnął, więc patrz też na to. Docelowy zjazd niekoniecznie, ale może choć stare płyty żelbetowe do utwardzania dróg?

Na geotechnice się nie znam, spytaj swojego kierbuda najlepiej.

J.

.:migotka:.
29-08-2012, 14:23
Rozumiem. Powiedz mi jeszcze: uważasz, że może się ten nasz "mostek" zniszczyć podczas budowy, że proponujesz na razie utwardzenie płytami?

Jarek.P
29-08-2012, 16:12
No właśnie nie jestem pewien, jak taki mostek zachowa się pod czterdziestotonową wywrotą...

Dla jasności: nie wiem, czy się zawali, po prostu nie wiem. Nie wiem, o jakim mostku mówisz, jak to będzie wyglądać i ile taki mostek wytrzyma. Jjak się domyślam - zapewne rura położona w rowie melioracyjnym, zasypana od góry ziemią?

J.

bluenet
29-08-2012, 16:40
3. Stan zero sprawna ekipa zrobi w niecały miesiąc.

Czy stan zero naprawdę zajmuje miesiąc? Szykuję się do rozpoczęcia prac i ekipa na którą mam oko stan zero robiła w tydzień. Czy zrobili to niezgodnie z technologią? Fakt, że teraz budowa ta idzie niezwykle ślamazarnie. Podobno architekt się nie spisał. Mało tego. Stan surowy otwarty zapewniają. że zrobią w 2 miesiące. Ile w tym prawdy?

.:migotka:.
29-08-2012, 16:40
Cytat z projektu: "betonowy przepust rurowy Wipro o średnicy 60cm i dł 7,5m. Przepust zakończony obustronnie ściankami czołowymi z betonu C25/30"
Szerokość utwardzonej jezdni zjazdu: 3m, pobocze: 2x0,5m

Ciężkich dostaw trochę będzie - choćby materiał na ściany (silikaty).


Jeszcze mi się przypomniało: rozsądniej decydować się na ekipę i samemu załatwiać materiały, czy zatrudnić ekipę, która materiałami zajmuje się sama i zapłacić łącznie za SSO? Mąż twierdzi, że to drugie będzie wygodniejsze i pewnie tyle samo ostatecznie nas wyniesie finansowo, a ja się zastanawiam, czy jednak nie warto załatwiać materiałów samemu - nie będziemy mieli pewnie takich upustów, jak budowlańcy w zaprzyjaźnionych składach, ale jak poświecimy trochę czasu (zimą powinno go trochę się znaleźć) na wyszukiwanie ofert, to chyba jednak będzie taniej? Np takie stemple można odkupić od kogoś - i już taniej, itd...
Poza tym boję się, że nie da rady skonstruować dostatecznie szczegółowej umowy z rozpisaniem, jakich dokładnie materiałów mają użyć i wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle, bo nas zwyczajnie oszukają... Ale znowu nie będziemy musieli przejmować się, czy część materiałów nam nie "wyparuje" z placu budowy - bo to już ich zmartwienie...

Czy taka gra jest warta świeczki?


Nieufna jestem w stosunku do mojej przyszłej ekipy budowlanej, mimo ,że ich nie znam - chyba za dużo się naczytałam w dziennikach budowy na FM....

chainsaw
30-08-2012, 11:50
a może ktoś z was poleciłby mi projekty inny niż z12. Też tani w budowie i utrzymaniu ???