PDA

Zobacz pełną wersję : projekt ANDROMEDA pracownia DOBRE DOMY



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

piwopijca
07-05-2007, 10:09
Dzieki ale mozesz/zecie cos blizej np. na priva?
Faktycznie kierunek Legionowo jest w miare blisko. Chetnie podjade i obejze sobie (z rodzinka bo blizniaka chcemy zrobic z dwoch andromedek I)

Pzdr.

Mirek K
07-05-2007, 15:08
u mnie na operacje wykonania stropu terriva w Andromedzie II poszło dokładnie 20 m3 betonu!! ;)

Lałem z gruchy (z pompą) wszystko za jednym razem, czyli słupy, podciągi, wieńce, strop i płyty! Tyle, że u mnie nie ma balkonu, to pewnie jakby ciut mniej mi poszło! ;)
Pozdrawiam

Witam po przerwie

Mam pytanie do Piotra (ale nie tylko)

W jaki sposób dopilnowałeś zalewając terivę z gruchy, żeby w miejscach gdzie nie ma pustaków, nie wyszło aż 24 cm betonu, a np 10cm tak jak podaje projekt?
W moim projekcie jest to płyta PS-1 nad wiatrołapem, płyta PS-2 nad tarasem (no tutaj to chyba bez problemu, bo to jakby poza ściana zewnętrzną...).
Nad wiatrołapem i hallem idą w projekcie tylko 2 (dwie) belki a po bokach pozostaje prawie po 60 cm i tam tez wypada dolać betonu na szalunku, a jak grubo - tego projekt chyba nie podaje.
Jak to powinno być prawidłowo rozwiązane?
Czy nad pustakami "lałeś" 3cm nadbetonu (zgodnie z normą i projektem), czy może nieco więcej?

Pozdrawiam
Mirek K

Syncio09
07-05-2007, 22:40
Yo,



...
W jaki sposób dopilnowałeś zalewając terivę z gruchy, żeby w miejscach gdzie nie ma pustaków, nie wyszło aż 24 cm betonu, a np 10cm tak jak podaje projekt?
W moim projekcie jest to płyta PS-1 nad wiatrołapem, płyta PS-2 nad tarasem (no tutaj to chyba bez problemu, bo to jakby poza ściana zewnętrzną...).


.. fakt z płytą nad tarasem, to najmniejszy problem, bo po prostu spód tej płyty szaluje się 10 cm niżej górnej krawędzi wieńca, i po kłopocie.
Z płytą nad wejściem też właściwie wielkiego problemu nie ma, tylko trzeba sprytnie zrobić skrzyneczkę która jakby wisi 10 cm nad dolną płaszczyzną stropu, a spód płyty normalnie zaszalować z płaszczyzną stropu no i to właściwie tyle.



Nad wiatrołapem i hallem idą w projekcie tylko 2 (dwie) belki a po bokach pozostaje prawie po 60 cm i tam tez wypada dolać betonu na szalunku, a jak grubo - tego projekt chyba nie podaje.
Jak to powinno być prawidłowo rozwiązane? ...

fakt, tam idą tylko dwie belki terriva, ale pustaki są porozkładane zarówno pomiędzy nimi, jak i między belkami a podciągami!!
Te "zewnętrzne" pustaki jedną stroną opierają się o belki terrivy, a drugą jakby "wchodzą" w podciągi (P-5 i P-3). Tu też trzeba sprytnie pokombinować z wysokościami szalunku dolnego, żeby pustaki się miały na czym oprzeć i żeby były w jednej płaszczyźnie z pozostałymi! :)



Czy nad pustakami "lałeś" 3cm nadbetonu (zgodnie z normą i projektem), czy może nieco więcej? ...

.. starałem się, żeby to było te 3 cm, ale to nie apteka, i miejscami na pewno było ciut więcej! :D
To zresztą "widać" dopiero teraz, jak firma od posadzek przyjechała ponanosić poziomy, to się okazało, że różnice w grubości stropu dochodzą do 2 cm! :(

A tak na marginesie, to chyba najtrudniejszym elementem przy terrivie w Andromedce, to jest wieniec W-1* na uskoku. Tam jest dość duża rozpiętość, i trzeba naprawdę dobrze umocować tą "wiszącą" część szalunku! U mnie podczas lania ta część po prostu pękła, i przez to ekipa miała dodatkową robotę! ... no, i lanie trzeba zacząć od części nadgarażowej, a właściwie od tej części przy uskoku, żeby dół nieco związał zanim zacznie się lać tą wyższą część!


Pozdrawiam,


Piotrek

TomD
08-05-2007, 19:26
Drodzy ANDROMEDOWICZE

Napiszcie co wybraliście do ogrzewania swoich ślicznych domków. Bo ja po rozmowie z piątym fachowcem-sprzedawcą jestem całkowice zakręcony.
Kondensacyjny czy zwykły, zasobnik wbudowany czy zewnętrzny, z otwartą czy zamkniętą komorą spalania, jaka moc ?

Tomek

Syncio09
09-05-2007, 10:14
Drodzy ANDROMEDOWICZE

Napiszcie co wybraliście do ogrzewania swoich ślicznych domków. Bo ja po rozmowie z piątym fachowcem-sprzedawcą jestem całkowice zakręcony.
Kondensacyjny czy zwykły, zasobnik wbudowany czy zewnętrzny, z otwartą czy zamkniętą komorą spalania, jaka moc ?

Tomek

Yo,

Ja wybrałem jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. A tak konkretnie, to De Dietrich'a, seria MCR 24 z zewnętrznym zasobnikiem 130 l. Moc tego to od 10 do 24 KW.
Takie rozwiązanie polecił mi niezależny od żadnego producenta fachowiec-projektant. :D
Niejako słuszność wyboru potwierdziły jeszcze ze 2 ekipy fachowców od instalacji CO, to myślę, że będzie dobrze! :)
Podobno De Dietrich to wysoka pólka, a dość przystępny cenowo! :)

No i dodatkowo kominek, bez płaszcza wodnego. Rozprowadzenie ciepłego powietrza będzie realizowane przez wentylację mechaniczną z rekuperatorem. ;)

Pozdro,

Tinus i Linka
09-05-2007, 20:54
Drodzy ANDROMEDOWICZE
Napiszcie co wybraliście do ogrzewania swoich ślicznych domków. Bo ja po rozmowie z piątym fachowcem-sprzedawcą jestem całkowice zakręcony.
Kondensacyjny czy zwykły, zasobnik wbudowany czy zewnętrzny, z otwartą czy zamkniętą komorą spalania, jaka moc ?
Tomek

Pompa ciepła z zasobnikiem 500 l z grzałką 6kW (na wypadek wojny z chińczykami) do tego solar próżniowy i kominek z płaszczem.

Także (vide Syncio09) absolutnie różne systemy ;)

t.

Syncio09
09-05-2007, 21:31
...
Pompa ciepła z zasobnikiem 500 l z grzałką 6kW (na wypadek wojny z chińczykami) do tego solar próżniowy i kominek z płaszczem.


Yo,

... fajnie, wypaśnie! :D

Na początku też o czymś w tym stylu myślałem, ale kasiorka, a właściwie brak jej nadmiaru zweryfikowała moje pomysły! ;)
Jakbym nie miał gazu, to pewnie kombinacje by szły w tym kierunku, ale póki sytuacja mnie nie zmusza, to takie bajery chyba ponad moje możliwości. :(

... a tak z ciekawości (o ile to nie tajemnica) możesz w przybliżeniu określić ile Cię to wszystko kosztowało? :)


Pozdro,

Piotrek

MRS.CONSTR.
09-05-2007, 21:45
Witam
Postanowilismy z mezem budowac Andromede ,ale nie tradycyjna metoda a w szkielecie. Mam w zwiazku z tym pytanie.Czy jest mozliwosc przerobienia projektu na drewniany ,czy tez Andromeda nie moze byc wybudowana w szkielecie.Moze ktos orientuje sie w tej sprawie

Tinus i Linka
10-05-2007, 07:59
Yo,
... fajnie, wypaśnie! :D
Na początku też o czymś w tym stylu myślałem, ale kasiorka, a właściwie brak jej nadmiaru zweryfikowała moje pomysły! ;)
Jakbym nie miał gazu, to pewnie kombinacje by szły w tym kierunku, ale póki sytuacja mnie nie zmusza, to takie bajery chyba ponad moje możliwości. :(
... a tak z ciekawości (o ile to nie tajemnica) możesz w przybliżeniu określić ile Cię to wszystko kosztowało? :)
Pozdro,
Piotrek

No właśnie, u mnie gazu nie ma a jak będzie to go nie chcemy. Myślałem nad różnymi kombinacjami ale w końcu postawilismy na to. Pompa z solarem ~28000 pln + kominek - licze max 8000 pln. Wiec jak widać nie sa to obłędne pieniadze.

Syncio09
10-05-2007, 08:30
... Pompa z solarem ~28000 pln + kominek - licze max 8000 pln. Wiec jak widać nie sa to obłędne pieniadze.

Yo,

... hmm, mniej więcej takiego rzędu się spodziewałem, różnica jakieś 20 tys PLN, obłędne to, nie obłędne, ale zakładając nawet, że eksploatacja Twojego systemu nie będzie kosztowała ani grosza, to wychodzi jakieś 10-15 lat na pokrycie tej różnicy! :(( ... na razie mnie niestety nie stać ! :((

Pozdro

Tinus i Linka
10-05-2007, 08:47
... Pompa z solarem ~28000 pln + kominek - licze max 8000 pln. Wiec jak widać nie sa to obłędne pieniadze.
Yo,
... hmm, mniej więcej takiego rzędu się spodziewałem, różnica jakieś 20 tys PLN, obłędne to, nie obłędne, ale zakładając nawet, że eksploatacja Twojego systemu nie będzie kosztowała ani grosza, to wychodzi jakieś 10-15 lat na pokrycie tej różnicy! :(( ... na razie mnie niestety nie stać ! :((
Pozdro

Gazu nie ma i nie wiadowo kiedy bedize.
W związku z czym wydaje mi się to jako jedyne słuszne rozwiązanie. Na razie kominka nie będzie (kasa :( ) ale ciepło juz tak :-)
Nie traktuje tego jako coś co ma sie szybko zwrócić, bardziej skupiam sie na misięcznych/rocznych kosztach utrzymania. A te wychodzą pasjonująco.
...oby...
;)

TomD
10-05-2007, 12:18
Witam
Postanowilismy z mezem budowac Andromede ,ale nie tradycyjna metoda a w szkielecie. Mam w zwiazku z tym pytanie.Czy jest mozliwosc przerobienia projektu na drewniany ,czy tez Andromeda nie moze byc wybudowana w szkielecie.Moze ktos orientuje sie w tej sprawie

Sprawa raczej trudna do wykonania. Projekt jest przeliczony konstrukcyjnie przy założeniu, że będzie budowany z określonych materiałów i w określonej technologii. Przeróbka na technologię szkieletową to w zasadzie zaprojektowanie tego od nowa. Biuro sprzedające projekt daje zgodę na różne poprawki ( sam powiększałem garaż ) ale raczej nie da zgody na tak istotne zmiany. Skontaktujcie się z firmą sprzedającą projekt i sprawdźcie co oni na to.

Mirek K
10-05-2007, 19:46
Yo,
fakt, tam idą tylko dwie belki terriva, ale pustaki są porozkładane zarówno pomiędzy nimi, jak i między belkami a podciągami!!
Te "zewnętrzne" pustaki jedną stroną opierają się o belki terrivy, a drugą jakby "wchodzą" w podciągi (P-5 i P-3). Tu też trzeba sprytnie pokombinować z wysokościami szalunku dolnego, żeby pustaki się miały na czym oprzeć i żeby były w jednej płaszczyźnie z pozostałymi! :)
Piotrek

Witam ponownie
czasem brakuje nerwów na naszych wspaniałych fachowców:
Zmierzyłem szerokość otworu w stropie na klatkę schodową... i co...?
Wychodzi około 1,75 m, a w projekcie jest około 1,2m.
Jaką szerokość tego otworu macie u siebie?
Czy może warto wykonać szerszy, żeby łatwiej coś wnieść na górę?
Ale zapewne nie o 55cm ... :P
Na szczęście strop nie jest jeszcze zalany, a szalunki nie do końca wykonane (90%). Co robić?
Pozdrawiam
Mirek K

Tinus i Linka
10-05-2007, 20:03
Witam ponownie
czasem brakuje nerwów na naszych wspaniałych fachowców:
Zmierzyłem szerokość otworu w stropie na klatkę schodową... i co...?
Wychodzi około 1,75 m, a w projekcie jest około 1,2m.
Jaką szerokość tego otworu macie u siebie?
Czy może warto wykonać szerszy, żeby łatwiej coś wnieść na górę?
Ale zapewne nie o 55cm ... :P
Na szczęście strop nie jest jeszcze zalany, a szalunki nie do końca wykonane (90%). Co robić?
Pozdrawiam
Mirek K

O masz Ci los..
Jakim cudem ?

Czy to oznacza, że do łazienki mozesz tylko w_lecieć a nie wejść ?
Czy to "duży" pokój nad kuchnią jest po prostu "małym" pokojem...

Wydaje mi się, że wszystki sprzęty, które chciałbś mieć na górze, bez problemu wniesiesz po schodach_o_normalnych_rozmiarach.

....a stół bilardowy można od biedy wnieść balkonem.... :-D

t.

Mirek K
11-05-2007, 06:08
O masz Ci los..
Jakim cudem ?

Czy to oznacza, że do łazienki mozesz tylko w_lecieć a nie wejść ?
Czy to "duży" pokój nad kuchnią jest po prostu "małym" pokojem...

Wydaje mi się, że wszystki sprzęty, które chciałbś mieć na górze, bez problemu wniesiesz po schodach_o_normalnych_rozmiarach.

....a stół bilardowy można od biedy wnieść balkonem.... :-D


Z łazienką nie byłoby tak źle, ale pokój nad kuchnią i kawałek sypialni (właściwie garderoby) byłby "obcięty". Otwór jest większy w kierunku podciągu P-5 i mam nadzieje że już dziś zmuszę "fachowców" do naprawy tego błędu.
Pozdrawiam
Mirek K.

Syncio09
11-05-2007, 22:06
...
Zmierzyłem szerokość otworu w stropie na klatkę schodową... i co...?
Wychodzi około 1,75 m, a w projekcie jest około 1,2m.
Jaką szerokość tego otworu macie u siebie?
Czy może warto wykonać szerszy, żeby łatwiej coś wnieść na górę?
Ale zapewne nie o 55cm ... :P
Na szczęście strop nie jest jeszcze zalany, a szalunki nie do końca wykonane (90%). Co robić?
Pozdrawiam
Mirek K

Hej,

... to już chyba wiem o jakich 60-ciu cm mówiłeś! ;)
Jeśli fachowcy by poroskładali pustaki między tymi długimi belkami i podciągami, to otwór nad schodami "wyjdzie" sam! :)
Ja myślę, że parę (ale nie kilkadziesiąt) cm szersza dziura by nie zaszkodziła, a to głównie ze względu na późniejsze schody, krawędź stropu przy zejściu trochę by się odsunęła, i wyższe ludzie by nie miały stresa, że przypaprają łepetyną! :D
Ale wielka dziura, to po pierwsze jak sam zauważyłeś mniejsze pomieszczenia. A po drugie, (nie wiem jak to napisać :( ) - widzialność tego co się dzieje na górze.
W "projektowym" wykonaniu siedząc w jadalni raczej nie widzi się tego co się dzieje na górze, a przy większym otworze "panorama" chyba się znacząco powiększa.
A biorąc pod uwagę, że chyba najbardziej widoczne to by były drzwi do łazienki, to to chyba mógłby być lekki dyskomfort nie móc sobie spokojnie w dowolnym stanie wizualnym (nawet z gołym tyłkiem) przejść do łazienki bo na dole akurat siedzą koleżanki żony! :D

Ja bym bez wyraźnej konieczności nie powiększał tego otworu.
Dół jest mocno otwarty, przejście na górę jest prawie w centrum, to ... przynajmniej dla mnie góra jest taką bardziej prywatną częścią tego domu, i bym starał się tej prywatności nie ograniczać. Ja nawet odsunąłem jeszcze bardziej od krawędzi otworu schodowego drzwi do łazienki.

Pozdrawiam,


Piotrek

Syncio09
11-05-2007, 22:49
...
Gazu nie ma i nie wiadowo kiedy bedize.
W związku z czym wydaje mi się to jako jedyne słuszne rozwiązanie. Na razie kominka nie będzie (kasa :( ) ale ciepło juz tak :-)
Nie traktuje tego jako coś co ma sie szybko zwrócić, bardziej skupiam sie na misięcznych/rocznych kosztach utrzymania. A te wychodzą pasjonująco.
...oby...
;)

Yo,

... i tu jest pies pogrzebany! ;)
U Ciebie nie ma gazu, to ...
U mnie gaz jest, miałem więc większe pole manewru, to w związku z tym, kalkulowałem właśnie opłacalność (czyli między innymi czas zwrotu) przedsięwzięcia.
... no i wyszło jak wyszło. W którymś z tegorocznych Muratorów było duże opracowanie na temat systemów ogrzewania (od mocno tradycyjnych, po te najnowocześniejsze), a w tym i kosztów eksploatacji.
I (o dziwo) według tego co tam pisali koszty eksploatacji ogrzewania przy użyciu pompy ciepła są porównywalne do gazowego (z dobrym oszczędnym piecem). Fakt, pompa nie zużywa może gazu, czy innego paliwa, ale za to "ciągnie" parę kilowatów prądu!! :o :(
... słyszałem już o tym wcześniej z innych źródeł, i to jakby postawiło kropkę nad "I"! ;)

Nie powiem, lubię nowinki techniczne, i chciałbym taki bajerek mieć u siebie, ale mając możliwość wyboru, to póki co kasa (a raczej jej brak) wyznaczyła rozwiązanie "gazowe"! :(


Pozdro,

Mirek K
12-05-2007, 07:32
...Ja myślę, że parę (ale nie kilkadziesiąt) cm szersza dziura by nie zaszkodziła, a to głównie ze względu na późniejsze schody, krawędź stropu przy zejściu trochę by się odsunęła, i wyższe ludzie by nie miały stresa, że przypaprają łepetyną! :D...
Piotrek

Witam
Już poprawione.
Zdecydowałem na 130cm (projekt podaje 124,2cm), bo o tyle wyszła szersza ta część budynku. Można było to przeznaczyć na szerszy pokój nad kuchnią i kawałeczek garderoby, ale jednak bardziej się przyda na szerszą klatkę (te łepetyny niech będą bezpieczniejsze :lol: )

Co ile cm dawałeś szpilki kotwiące murłatę? - projekt podaje 80 cm.
Czy wykonane są z normalnego żebrowanego pręta zbrojeniowego fi 16mm (tego samego co idzie w podciągach)?
Kto je gwintował na końcówkach? czy murarze, czy cieśla?

Pozdrawiam
Mirek K

Syncio09
12-05-2007, 23:48
...
Co ile cm dawałeś szpilki kotwiące murłatę? - projekt podaje 80 cm.
Czy wykonane są z normalnego żebrowanego pręta zbrojeniowego fi 16mm (tego samego co idzie w podciągach)?
Kto je gwintował na końcówkach? czy murarze, czy cieśla?



Yo,

kotwy dawałem jakoś tak co 90 cm - 1 m, i nie robiłem ich z prętów zbrojeniowych, tylko z gotowych gwintowanych prętów fi 16mm i długości 1 m. Można takie pręty kupić w każdym sklepie z art. metalowymi! ;)
Na jednym końcu takiego pręta (lub jego połówki - w zależności od miejsca kotwienia) skręcałem nakrętkami dużą kwadratową podkładkę 60x60 mm, i dla pewności jeszcze te nakrętki obspawałem! ;)
Potem tylko podczas zalewania wieńców (czy trzpieni) fachowcy ustawiali takie kotwy w pionie, i ... ani drgną! ;)

Pozdrawiam,


Piotrek

Mirek K
13-05-2007, 08:27
kotwy dawałem jakoś tak co 90 cm - 1 m, i nie robiłem ich z prętów zbrojeniowych, tylko z gotowych gwintowanych prętów fi 16mm i długości 1 m.
Piotrek

Witam
Czy te pręty były ocynkowane? Czy zalewałeś je w osi trzpieni wzmacniających ściankę kolankową, czy w innych miejscach.
Czy myślałeś w tym momencie o tym, żeby nie było kolizji tych kotw z miejscami mocowania krokwi?
Jak myślisz: czy zakotwienie tych śrub (do mocowania murłaty) w drugim wieńcu nad ścianką kolankową, mogłoby wystarczyć?

Pozdrawiam
Mirek K

Syncio09
14-05-2007, 18:54
Yo,


...
Czy te pręty były ocynkowane?
Nie, nie byly, zwykłe "czarne"! ;)

Czy zalewałeś je w osi trzpieni wzmacniających ściankę kolankową, czy w innych miejscach.
Starałem się, żeby był w osiach... ;)

Czy myślałeś w tym momencie o tym, żeby nie było kolizji tych kotw z miejscami mocowania krokwi?
Myślałem o tym, ale potem i tak cieśle po swojemu wymierzyli rozstawy, i ze 2 krokwie, wyszły na śrubkach, ale to żaden problem! :)

Jak myślisz: czy zakotwienie tych śrub (do mocowania murłaty) w drugim wieńcu nad ścianką kolankową, mogłoby wystarczyć?

Z tego co mi wiadomo, to przede wszystkim te co w trzpieniach, to mają być kotwione w trzpieniu, pozostałe mogą być w wieńcu!
U mnie nie ma drugiego wieńca poza częścią nadgarażową, gdyż praktycznie nie podnosiłem ścianki kolankowej.
Wstawiłem tam za to parę trzpieni.
Kotwy poza trzpieniami są umocowane w wieńcu stropu, przez co są dość długie, bo przechodzą przez 2 warstwy porotherm'u! :)


Pozdrawiam,

Piotrek

TomD
15-05-2007, 11:22
Pytanie do podnoszących ściankę kolankową.

Czy podniesienie ścianki kolankowej powoduje, że wydłużają się słupy drewniane i podnosi kalenica, czy też kalenica i słupy pozostaję takie same a zmienia się kąt połaci dachowych ( zmniejsza ).

Tinus i Linka
16-05-2007, 14:27
Pytanie do podnoszących ściankę kolankową.

Czy podniesienie ścianki kolankowej powoduje, że wydłużają się słupy drewniane i podnosi kalenica, czy też kalenica i słupy pozostaję takie same a zmienia się kąt połaci dachowych ( zmniejsza ).

To zależy jak chcesz to zrobić, możesz:
podnieść bez słupów,
mozesz podnieść słupy nieznancznie
możesz podnieść tyle ile sciankę.

Jak chcesz - ale wydaje mi sie , że najlepiej bedzie jak podniesiesz ściankę i troszkę słupy - wtedy jest szansa, że nie straci za wiele z ogólnego zarysu bryły.

Mirek K
17-05-2007, 06:10
mnie też na dniach czeka lanie /układanie/ betonu na strop, szacuję że ok. 25 m3 zostanie przelanego z "gruchy" na strop z wykorzystaniem nowoczesnej techniki jaką jest pompa do betonu 290zł/h + 200zł za przyjazd- i wyjazd z budowy.

Witam
Widzę, że beton na stropie już leży.
Ile m3 poszło?

Pozdrawiam
Mirek K.

TomD
17-05-2007, 15:52
Widzę że temat stropów jest aktualny.
Mam w związku z tym pytanie.
Liczę koszty całego stropu i wychodzi mi:
1) Pustaki - 800 szt - 3700 zł
2) Belki - 6200 zł
4) Stal - 2000 zł
3) Beton B20 - 26 m3 = 7000 zł
Materiały razem plus minus 19 000 zł + wykonanie ( u mnie 10 000 zł ) to daje mi blisko 30 tys zł. Też wam wychodzi tak drogo ? ( a nie liczyłem materiału na szalunki itp ). Nie wiem czemu kiedyś liczyłem że się w 20 tys zmieszczę.

Syncio09
17-05-2007, 21:08
...
Materiały razem plus minus 19 000 zł + wykonanie ( u mnie 10 000 zł ) to daje mi blisko 30 tys zł. Też wam wychodzi tak drogo ? ( a nie liczyłem materiału na szalunki itp ). Nie wiem czemu kiedyś liczyłem że się w 20 tys zmieszczę.

Yo,

... to pewnie dlatego, że nie ma chyba materiału budowlanego który by nie podrożał co najmniej 50% ! :(

To samo zresztą z robocizną! :( ... z "grubszych" spraw, to miałem zamiar właśnie rozpocząć ocieplanie ścian zewn., ekipa z którą wstępnie gadałem jakieś 3 miesiące temu określała się na poziomie 25 PLN/m2, teraz mówią 40, i terminy na sierpień! :(

Na szczęście ocieplenie w tej chwili to nie taki mus, byleby przed jesienią zdążyć! :)

A tak a propos, mam pytanie do tych co już ocieplanko mają za sobą: ... ile Wam wyszło m2 ścian do ocieplenia (Andromeda II) ?? ;)


Pozdrawiam

konradus71
17-05-2007, 22:34
Pytanie do wszystkich:
Czy orientujecie się ile teraz biorą fachowcy za murowanie z klinkieru np: ogrodzenie czy kominy.
Chodzi mi o cene robocizny z wymurowanie jednej cegły - "od cegły"
Mi fachowiec krzyczy 2zł/szt.

Mirek K
18-05-2007, 12:41
Widzę że temat stropów jest aktualny.
Mam w związku z tym pytanie.
Liczę koszty całego stropu i wychodzi mi:
1) Pustaki - 800 szt - 3700 zł
2) Belki - 6200 zł
4) Stal - 2000 zł
3) Beton B20 - 26 m3 = 7000 zł
Materiały razem plus minus 19 000 zł + wykonanie ( u mnie 10 000 zł ) to daje mi blisko 30 tys zł. Też wam wychodzi tak drogo ? ( a nie liczyłem materiału na szalunki itp ). Nie wiem czemu kiedyś liczyłem że się w 20 tys zmieszczę.

Witam Ziomka

Pustaki + belki na Andromede I ("Olbet" Trzebiechów) - 7100zł
Beton 20m3 + pompa 40km + 3 godz. - 6000zł (w tym balkon i zadaszenie nad tarasem) - w tym 7% VAT
Stal - pewnie około - 2000zł (kupiłem ją w marcu na cały dom, ale zaczyzna brakować...)
Zapomniałbym dodać: cały las stempli (około 250szt.) około 100mb krawędziaków 10x10cm, pół tartaku desek (około 3,5m3)

Robocizna jest wliczona w cały stan surowy, więc na pewno nie 10.000zł
Za zbrojenie i szalowanie - trochę drogo te 10tys.

Pozdrawiam
Mirek

Mirek K
18-05-2007, 15:05
Kto z Was budował wszystkie 3 kominy i pamięta ilość cegieł klinkierowych jaka była potrzebna?

ile warstw cegły zwykłej wychodzi od stropu do więźby na każdym z nich (licząc od górnej krawędzi stropu)?

Pilna sprawa
Ceny tych cegieł powalają
Czy budowaliście cały komin z pełnej, czy drążonej cegły klinkierowej?

Pozdrawiam
Mirek K

asik283
19-05-2007, 20:52
Witaj MirkuK,
nie miałem czasu ostatnio zaglądać na forum i nie widziałem pytania.
Kubików na strop poszło 25m3, razem z pompą 7400zł.
Pozdrawiam

Mirek K
24-05-2007, 17:50
Witaj MirkuK,
nie miałem czasu ostatnio zaglądać na forum i nie widziałem pytania.
Kubików na strop poszło 25m3, razem z pompą 7400zł.
Pozdrawiam

Witam
Widzę, że ostatnio już nikt z Was nie ma czasu "wpaść" na forum.
Gdzie jakieś nowe zdjęcia?
Czyżby nic sie nie działo na Waszych budowach?

Wiadomo, że nikt nie ma za wiele czasu, ale dodać parę fotek - raz na kilka dni chyba można :lol:

Pozdrawiam
Mirek K

moje nowe zdjęcia: http://images.igloos.ca/v/Mirek+K/Mirek+K/

asik283
24-05-2007, 18:50
Witam, temperatura na zewnątrz wciąż rośnie...

Mirku widzimy że postęp na Twojej budowie jest niezły. U mnie też jest dokładnie ten sam etap. Trochę roboty się przeciągają u mnie, ale ten boom budowlany niestety wpływa opóźniająco na każdy etap budowy. Już nawet nfirmy transportowe mają odległe terminy realizacji dostaw.
Czekam obecnie w zasadzie już na więźbę - początek czerwca. Dachówka czeka w depozycie, okna też.
ZK z Zakładu Energetyki będzie wraz z linią energetyczną wybudowana - jak dobrze pójdzie - będzie też w czerwcu. Czekając na więźbę, biegam za pozostałymi materiałami i urządzeniami do Andromedy.
Pozdrawiam
Asik

Mirek K
25-05-2007, 18:46
wzorowa budowa :o

Witam
Mam pytanie do rafalk0011 i do Wszystkich innych:

Dotyczy wysokości i konstrukcji ścianki (lub jej braku - jak u rafalk0011) między trzpieniami T2. Ścianka ta podtrzymuje więźbę i krowkie daszka nad wejściem. Moi fachowcy wykazali się ponownie pewną sklerozą i o czymś zapomnieli. Nie wiem jak z tego wybrniemy, ale pewnie jakoś się da.

1) Jaka jest u Was wysokość tej ścianki i z czego ona wynika?
Wiadomo, że chyba nikt nie wykonuje ścianki takiej jak w projekcie, tylko mniej, lub więcej podniesioną.

2) Jak w tej sytuacji wyliczacie wysokość ścianki, nad którą biegnie wieniec W-3? Widzę,że przeważnie ma ona 6 pustaków + wieniec + murłata.

3) U rafalk0011 nie ma ścanki - tylko dwa słupy, a na nich murłata (tylko czy to nadal jest murłata, jak nie ma pod nią muru?).

4) U Tinus i Linka widzę ściankę, ale z jednym trzpieniem T2 po środku, a bocznych nie ma...

5) Na ile dozwolona jest tutaj dowolność i jak duże siły może wywierać w tym miejscu ciężar więźby i dachówki ceramicznej?

Tak poza tym:
Ile warstw pustaków ponad ściankę kolankową wychodzi Wam na szczytach (nad garażem i tym z wejściem balkonowym w sypialni)?


Pozdrawiam
Mirek K
Ps. : czy Piotrek "Sycnio09", jeszcze tu zagląda?
Liczę również na wypowiedź "Tinusa i Linki"

Syncio09
25-05-2007, 21:34
... czy Piotrek "Sycnio09", jeszcze tu zagląda?
Yo,
... zagląda, zagląda, i to prawie codziennie! :D

Liczę, że ktoś mi kiedyś odpowie na zadane przeze mnie pytanie, ale widzę, że lekka zlewka ... , albo po prostu u wszystkich braki czasu! :(


1) Jaka jest u Was wysokość tej ścianki i z czego ona wynika?

... wynika z kąta pochylenia połaci dachu i odległości od osi ściany frontowej. ;)
A konkretnie to wysokość tej ścianki = wysokość ścianki kolankowej + tangens(kąt nachylenia połaci) x odsunięcie ścianki od ściany frontowej. ;)
Jeśli więc nie masz zamiaru zmieniać kąta nachylenia połaci ( 40 st. ) i Twoi fachowcy dobrze "odsunęli" ścianę przy wejściu (1.2 m) to ta ścianka (z wieńcem) wychodzi równo 1 m wyższa od kolankowej! :D


... Na ile dozwolona jest tutaj dowolność i jak duże siły może wywierać w tym miejscu ciężar więźby i dachówki ceramicznej?
Hmm, tak na pierwszy rzut oka, to wygląda na to, że dokładnie w połowie tej ścianki przypada nacisk od dużej części ciężaru daszku nad wejściem, no i część ciężaru dachu. Nie ryzykowałbym zostawienia tam "wiszącej" murłaty o przekroju 14x14 cm, dałbym przynajmniej słupek pośrodku albo większy przekrój! ;)
Na upartego, to można by pewnie tej ścianki w ogóle nie robić, tylko przeciągnąć strop do podciągu P-6, który jednak musiałby być ciut obniżony, żeby się grubość stropu zmieściła. ;)
Wtedy wystarczyłoby tylko "polecieć" dookoła ze ścianką kolankową, poprzedłużać tu krokwie, a daszek nad wejściem zmontować na krokwiach. ;)
... Moim zdaniem skórka nie warta wyprawki! :D

...
Ile warstw pustaków ponad ściankę kolankową wychodzi Wam na szczytach ?

... mi wyszło 12 warstw POROTHERM'u, o ile pojedyńczy pustak na samej górze to warstwa!? :D

Pozdrawiam,


Piotrek

Mirek K
26-05-2007, 07:11
Witam

Dzięki Ci Piotr
Twoje opinie są dla mnie niepodważalne.

Jeszcze jedno pytanie:

Czy ścianka działowa na piętrze, pomiędzy łazienką a pokojem (nad garażam) powinna być postawiona dokładnie na łączeniu podwójnej belki stropu?
Czy jak będzie postawiona na jednej z nich (czyli nie centralnie), to będzie źle?

Pozdrawiam

Mirek

Tinus i Linka
26-05-2007, 18:45
4) U Tinus i Linka widzę ściankę, ale z jednym trzpieniem T2 po środku, a bocznych nie ma...

Pozdrawiam
Mirek K
Ps. : czy Piotrek "Sycnio09", jeszcze tu zagląda?
Liczę również na wypowiedź "Tinusa i Linki"

he he
jak mi powiesz który to trzpień T2 to powiem dlaczego nie widać bocznych :-D

Pozdrawiam

(u mnie nie było żadnych tangensów bo powiedziałem co chcę osiągnąć a majster z kierownikiem budowy wyliczali co i jak żeby było tak jak ja chce :-D :-D )

Mirek K
26-05-2007, 19:31
he he
jak mi powiesz który to trzpień T2 to powiem dlaczego nie widać bocznych :-D



To Twoje zdjęcie:
http://foto.onet.pl/gg7s,soc000at9ocv,6kwcc,u.html?D=1

a trzpień to dokładnie ten na środeczku ścianki, na której spierają się krokwie koszowe daszka nad wejściem. W projekcie są trzy trzpienie, ale widocznie wystarczy jeden, skoro u Ciebie wszystko OK. Przez to mnie zainteresowało.

Pozdrawiam
Mirek

TomD
26-05-2007, 22:08
Mam pytanie do Syncia09.
Mam juz ściany parteru. Zaraz będzie strop i ścianka kolankowa.
Oglądając zdjęcia budowanych ANDROMED widzę, że co budowa to inne rozwiązanie konstrukcyjne ścianek kolankowych. Większość daje wieniec na całej długości sa tacy którzy w ogóle nie daja trzpieni i wieńca ( co mnie lekko szokuje ) np:
http://rafalk0011.ao.pl/users/r/rafalk0011/gal1/format/PICT2177.JPG
Ja ( bo bardzo długich wahaniach ) zdecydowałem, że jednak nie podnosimy ścianki kolankowej. W Twoim albumie widzę że ściankę w sypialni wzmacniałeś trzpieniami choć nie wynika to z projektu. http://images.igloos.ca/v/syncio/andromedka/DSCN8776.JPG.html
1) Czy te trzpienie spełniają funkcje wzmacniającą czy też służą tylko do zamocowania prętów mocujących murłatę ?
2) Czy ściany nośne budowałeś z POROTONU 308x238x240 ?

Syncio09
26-05-2007, 23:24
...
(u mnie nie było żadnych tangensów bo powiedziałem co chcę osiągnąć a majster z kierownikiem budowy wyliczali co i jak żeby było tak jak ja chce :-D :-D )

He, he ... dobre

Pytanie Mirka było z czego wynika wysokość tej ścianki, a już kto ją liczył, po co, i w jaki sposób, to zupełnie inna bajka! :D :D

Przybędzie nam jeszcze jeden Andromedowicz, bo mojemu koledze tak się ten projekt spodobał, że też ma zamiar lada moment zacząć budować Andromedę. ;)
No i w związku z tym zasypuje mnie różnymi pytaniami.
W miarę swoich skromnych możliwości próbuję mu coś doradzać, a widzę, że rozwiązałeś "minięcie się" ściany sypialni ze słupem. Koncepcja mi się podoba, bo np u mnie sprawa słupa w ścianie trochę mnie drażni. ;(
Tylko za chiny nie mogę wykminić jak to zrobiłeś bez uzyskania "półki" nad schodami!? :(
Na przykład, żebym nie wiem jak kombinował, to według mnie drugi słup z sypialni nie trafia w oś słupa na dole! :(
A może on nie stoi w osi, tylko obok? Czy masz przez to powiększone podciągi, czy mi się tak tylko wydaje?
Przestawiałeś fundamenty i wszystkie słupy więźby "zbliżyłeś" do siebie, czy tylko przesuwałeś fundament ściany z kominami ?
Czy słupy stolca więźby są u Ciebie dalej na planie kwadratu? Jakie są teraz jego wymiary?
A jeśli nie kwadrat, to jakiej sztuczki użyli cieśle, żeby uzyskać jednakowe kąty pochylenia wszystkich połaci, przestawiali murłaty, czy coś innego ?

Fajnie by było, jakbyś w wolnej chwil mnie ciut oświecił w tym zagadnieniu, to mój dobry kolega, i nie przeszkadza mi jak będzie miał coś zrobione lepiej ode mnie! :D :D ;)

Pozdrawiam,


Piotrek

Syncio09
26-05-2007, 23:48
...
Czy ścianka działowa na piętrze, pomiędzy łazienką a pokojem (nad garażam) powinna być postawiona dokładnie na łączeniu podwójnej belki stropu?
Czy jak będzie postawiona na jednej z nich (czyli nie centralnie), to będzie źle?


Yo,

... czy będzie źle ?
Hmm, wiadomo, że idealnie by taki układ dwóch belek pracował obciążany dokładnie w osi, ale ...,
...te dwie belki zalane razem są dużo sztywniejsze od pojedynczej, więc jeśli tylko z osią ścianki zmieścisz się między osiami obu belek (nawet jeśli nie centralnie między nimi), to nie powinno być problemu! ;)

Kwestią może jeszcze jest, z czego tą ściankę działową chcesz stawiać?
Jeśli jakiś lekki materiał, to masz większą "swobodę", jeśli jednak coś ciężkiego, to ja bym jednak mocno pilnował tych osi!;)

Pozdrawiam,


Piotrek

Syncio09
27-05-2007, 00:26
...
1) Czy te trzpienie spełniają funkcje wzmacniającą czy też służą tylko do zamocowania prętów mocujących murłatę ?
Yo,

... jedno i drugie! ;)
Fakt w projekcie tego nie ma, ale wysokość projektowej ścianki to 36 cm, czyli 1.5 warstwy (bez żadnego wieńca). Ciut dziwne! ;)
Ja to "wyrównałem" do pełnych dwóch warstw, ale nie chciałem jeszcze więcej podnosić poprzez wieniec.
Z kolei wieniec po 1 warstwie to nie miałby chyba większego sensu! :)
Wychodząc więc z założenia, że czasem lepiej dać dużo za dużo, niż ciut za mało, to w sumie na własną rękę postanowiłem wzmocnić (usztywnić) tą ścianeczkę trzpieniami.
Dach tam nie jest mały, a 2 warstwy POROTHERM'u 24cm to nie taka sztywność jak np 2 warstwy POROTHERM'u 36cm.
Dałem więc 5 trzpieni na najdłuższej ścianie i po 2-3 na krótszych, w nich umieściłem kotwy, a między trzpieniami jeszcze dałem długie kotwy (ok 1m) zamocowane w wieńcu stropu i przechodzące przez obie warstwy bloczków.
Fachowcy mieli ciut utrudnioną robotę przy ściance kolankowej, bo musieli wiercić dziury tam gdzie te kotwy przychodziły, ale ... ścianeczka usztywniona trzpieniami i jeszcze sprężona dociśniętą przez dodatkowe kotwy murłatą jest sztywna jak ... nie powiem co! :D


2) Czy ściany nośne budowałeś z POROTONU 308x238x240 ?
tak, jakoś takie to były tego wymiary, 24 cm szerokie, 24 cm wysokie i coś koło 30 cm długie, to chyba to samo! :D

Pozdrawiam,


Piotrek

Mirek K
27-05-2007, 08:30
... a widzę, że rozwiązałeś "minięcie się" ściany sypialni ze słupem. Koncepcja mi się podoba, bo np u mnie sprawa słupa w ścianie trochę mnie drażni. ;(
Tylko za chiny nie mogę wykminić jak to zrobiłeś bez uzyskania "półki" nad schodami!?
Na przykład, żebym nie wiem jak kombinował, to według mnie drugi słup z sypialni nie trafia w oś słupa na dole! :( ...
Piotrek

Witam
Na których zdjęciach Tinus i Linka "wyczaiłeś te niuanse ze słupami? i o co dokładnie chodzi?
Przecież te słupy więźby nie mogą chyba być stawiane dowolnie, ale właśnie w osi słupów parteru, a dwa z nich na wewnętrznej ścianie nośnej parteru.

Co do podciągów jakie tam widać, to raczej nie są one większe, a wylewane przed ułożeniem na nich belek stropu teriva. Może się mylę, ale chyba na to wygląda.

Co do materiału na moje ścianki działowe, to będzie to Ytong 11cm (czy to lekkie czy ciężkie? chyba średnie :) )

Mam teraz nowy problem z głównym pionem odpływu kanalizacji. Coś mi sie wydaje, że na piętrze wyjdzie on gdzieś w okolicy stopnia w łazience, a tam pewnie skutecznie przesłoni kanał wentylacyjny. Gdzie go teraz upchać i jak przestawić nie mam pojęcia. A dodam, że ma on tez pełnić rolę odpowietrzenia oczyszczalni ścieków POŚ.

Sąsiedztwo jego "wyziewu" na dachu z wyjściem kanału wentylacyjnego też mnie jakoś nie cieszy, bo przy zawirowaniach wiatrów, mogę mieć zapachy ze ścieków w łazience... :roll:

Pozdrawiam
Mirek

TomD
27-05-2007, 09:15
Ja to "wyrównałem" do pełnych dwóch warstw, ale nie chciałem jeszcze więcej podnosić poprzez wieniec.


Dzieki za wyjasnienie, zrobie dokładnie tak samo.


A ile poszło Ci POROTONU na wszystko. Mi na parter 26 palet + zakładam że 7 palet na górę.

Mirek K
27-05-2007, 11:37
... czy będzie źle ?
Hmm, wiadomo, że idealnie by taki układ dwóch belek pracował obciążany dokładnie w osi, ale ...,
...te dwie belki zalane razem są dużo sztywniejsze od pojedynczej, więc jeśli tylko z osią ścianki zmieścisz się między osiami obu belek (nawet jeśli nie centralnie między nimi), to nie powinno być problemu! ;)

Piotrek

Problem w tym, że belki zostały tak ułożone, że teraz ścianka musiałaby zakryć wychodzący kanał wentylacyjny łazienki.
Czy mogę wyjście kanału zrobić (przerobić) tak, żeby było ono w wąskiej części komina.
Link do zdjęcia z czerwona strzałką, która wskazuje miejsce o którym myślę:

http://www.mk4.internetdsl.pl/Andromeda/wentyl.jpg

Pozdrawiam
Mirek

TomD
27-05-2007, 14:15
Czy mogę wyjście kanału zrobić (przerobić) tak, żeby było ono w wąskiej części komina.

Uważam że tak. Ważne, żeby kratka wentylacyjna miała odpowiedni przekrój a to z której strony kanału jest umieszczona jest obojętne.

asik283
27-05-2007, 21:53
Witam, co prawda jestem dopiero na drugim wieńcu, ale bliskie są mi są już tablice energetyczne. Mam pytanie , gdzie macie drodzy Andromedowicze tablice T1, T2 oraz T3? Chodzi mi o pomieszczenia.

Pozdrawiam

Syncio09
28-05-2007, 00:21
...
A ile poszło Ci POROTONU na wszystko. Mi na parter 26 palet + zakładam że 7 palet na górę.

Yo,

na wszystko zużyłem 2570 pustaków POROTHON'u 24 cm, to jakieś niespełna 36 palet! ;)

Pozdrawiam,

Piotrek

Syncio09
28-05-2007, 00:52
Witam, co prawda jestem dopiero na drugim wieńcu, ale bliskie są mi są już tablice energetyczne. Mam pytanie , gdzie macie drodzy Andromedowicze tablice T1, T2 oraz T3? Chodzi mi o pomieszczenia.
...
Yo,

tu nie pomogę, bo jak już kiedyś pisałem zmodyfikowałem, żeby nie mówić zrewolucjonizowałem instalację elektryczną w Andromedzie II! ;)
U mnie każde gniazdko, każda żarówka, każdy wyłącznik ma swój osobny obwód, i wszystkie schodzą się w jednym miejscu.
Jest to wygodne, bo w każdej chwili można przekonfigurować instalację tak jak tylko się spodoba.
Dowolnym wyłącznikiem będę mógł gasić/zapalać dowolną żarówkę (grupę żarówek), i odwrotnie jedną żarówkę mogę obsługiwać dowolną ilością wyłączników, a najważniejsze, że można to zmieniać! ;)
Odchodzi więc kombinowanie już teraz gdzie co ma się zapalać/gasić. To się "wyklaruje" później!! ;)
Jak zwykle jednak, coś, za coś, więc kabelków wyszło niemało, a tablicy nie powstydziłoby się centrum sterowania lotów kosmicznych! :D
... zmieściła się tylko w garażu, i zajmuje prawie 1/4 ściany! :D :D

Właśnie jestem na etapie łączenia tego wszystkiego!!

Jak niedługo od strony Legnicy dobiegnie Was takie wielkie "duuuuup", to będzie znaczyć, ... że "odpaliłem" !! :D :lol:

Pozdrawiam,

Piotrek

Syncio09
28-05-2007, 23:31
..
Mam teraz nowy problem z głównym pionem odpływu kanalizacji. Coś mi sie wydaje, że na piętrze wyjdzie on gdzieś w okolicy stopnia w łazience, a tam pewnie skutecznie przesłoni kanał wentylacyjny. Gdzie go teraz upchać i jak przestawić nie mam pojęcia. A dodam, że ma on tez pełnić rolę odpowietrzenia oczyszczalni ścieków POŚ ...

Yo,

... hmm, nie ma sytuacji bez wyjścia! ;))

Jeśli chodzi o moje zdanie, to wbrew nazwie, wcale nie musisz z pionem kanalizacyjnym wychodzić pionowo do łazienki! :D
U mnie cała instalacja kanalizacyjna "wisi" pod sufitem w garażu, główny kawałek pionu idzie w pomieszczeniu gospodarczym, a potem pod sufitem przechodzi do garażu, gdzie (zachowując spadek) po kolei zbiera wszystkie odpływy z urządzeń sanitarnych na górze! Mam Andromedę II, to u mnie kończy się to za ścianką przy której stoi kabina prysznicowa.
Za tą ścianką pionowo (w zabudowanym szachcie) leci rurka do góry by zakończyć się wywietrznikiem w dachu! ;)
Rozwiązanie z instalacją pod sufitem garażu jest wygodne, bo potem w razie "W" nie trzeba kuć podłogi, wszystko jest dostępne od spodu! :)
A można to spokojnie jakimś podwieszeniem zasłonić!
Ty masz zdaje się Andromedę I, to nie masz ścianki w łazience, ale zastanów się czy nie zrobić podobnie i nie wyjechać z tą rurą przez ścianę szczytową i potem do góry przez dach te smrodki wypuszczać!? Wtedy w łazience nie będziesz musiał mieć żadnego pionowego pionu kanalizacyjnego. :D
A jeśli jeszcze np planujesz docieplenie ścian zewnętrznych, to taka rurka może Ci się w styropianie schować! :)

Pozdrawiam,


Piotrek

Mirek K
29-05-2007, 20:25
Rozwiązanie z instalacją pod sufitem garażu jest wygodne, bo potem w razie "W" nie trzeba kuć podłogi, wszystko jest dostępne od spodu! :)
A można to spokojnie jakimś podwieszeniem zasłonić!
Ty masz zdaje się Andromedę I, to nie masz ścianki w łazience, ale zastanów się czy nie zrobić podobnie i nie wyjechać z tą rurą przez ścianę szczytową i potem do góry przez dach te smrodki wypuszczać!? Wtedy w łazience nie będziesz musiał mieć żadnego pionowego pionu kanalizacyjnego. :D
A jeśli jeszcze np planujesz docieplenie ścian zewnętrznych, to taka rurka może Ci się w styropianie schować! :)

Piotrek

Witam

I jak zwykle słuszny i trafny pomysł. Czasem na oczwyiste i funkcjonalne rozwiązania ciężko wpaść bez pomocy innych. Coś tam miało być podwieszone w garażu, ale z tym pionem odpowietrzającym na zewnętrznej stronie szczytu, to chyba bąba - strzał w 10.

Myslę, że uda sie to wszystko tak właśnie poukładać.
Trochę wkurza mnie tylko fakt, że kratka kanału wentylacyjnego (w górnej łazience) nie wyjdzie mi tak jak w projekcie, bo akurat tam musi iść ścianka działowa (źle ułożone belki stropu - nie w tym miejscu). Przez to i łazienka będzie nieco węższa od pokoju z lukarną.

Tutaj chcę (muszę) zrobić wlot kratki wentylacyjnej (czyli od strony czołowej) komina:

http://www.mk4.internetdsl.pl/Andromeda/wentyl.jpg

PS.:
Rzucam temat: Za i Przeciw instalacji odgromowej.
Kto wykonuje, a kto nie i z jakiego powodu?

Pozdrawiam
Mirek

Tinus i Linka
01-06-2007, 14:43
Rzucam temat: Za i Przeciw instalacji odgromowej.
Kto wykonuje, a kto nie i z jakiego powodu?
Pozdrawiam
Mirek

No właśnie, wyjąłeś mi to z ust/klawiatury.
Miałem nie robić, tydzień temu szwagrowi spaliło wszystko w domu a drugiemu piorun zrobił dziure w suficie i wypadły wszystkie gniazdka...
hmmm,,,,,
i co wy na to ?

pzdr
t.

Mirek K
02-06-2007, 07:55
No właśnie, wyjąłeś mi to z ust/klawiatury.
Miałem nie robić, tydzień temu szwagrowi spaliło wszystko w domu a drugiemu piorun zrobił dziure w suficie i wypadły wszystkie gniazdka...
hmmm,,,,,
i co wy na to ?
t.

Witam
Nie widzę nic nowego w Twoim albumie.
Czyżby nic się nie działo na budowie?

Pochwal się co doszło od czasu dodania ostatnich zdjęć.

PS.: O odgromówce na razie cicho... :-?

Pozdrawiam
Mirek

Tinus i Linka
02-06-2007, 19:19
Witam
Nie widzę nic nowego w Twoim albumie.
Czyżby nic się nie działo na budowie?
Pochwal się co doszło od czasu dodania ostatnich zdjęć.
PS.: O odgromówce na razie cicho... :-?
Pozdrawiam
Mirek

No właśnie, nic się nie dzieje bo... mój komputer nie lubi onet.foto. Musze ogarnąć jakieś inne miejsce do wrzucania zdjęć. Ma ktoś jakiś pomysł ??
Zmieniło się troszkę: doszły okna, drzwi, kanalizacja i troche jeszcze pierdół, ale nie mogę wam tego pokazać bo kurka wodna, no po prostu nie mogę, wrrr...

Kto ma jakieś miejsce albo pomysł na wrzucanie zdjęć ??
Czekam na info, pozdro

Mirek K
03-06-2007, 10:08
No właśnie, nic się nie dzieje bo... mój komputer nie lubi onet.foto. Musze ogarnąć jakieś inne miejsce do wrzucania zdjęć. Ma ktoś jakiś pomysł ??
Zmieniło się troszkę: doszły okna, drzwi, kanalizacja i troche jeszcze pierdół, ale nie mogę wam tego pokazać bo kurka wodna, no po prostu nie mogę, wrrr...

Kto ma jakieś miejsce albo pomysł na wrzucanie zdjęć ??
Czekam na info, pozdro

Witam

Może tu jak to robi większość:
http://www.ao.pl/

a może tu:

http://images.igloos.ca/main.php

jak to robię ja i Piotr "Syncio09", a od wczoraj Tomasz "TomD" (tu obsługa w języku angielskim, a serwer w Kanadzie).

Działaj szybko i pokaż co masz nowego. Kanaliza i drzwi, to bardzo ciekawy temat, a mało kto się tym chwali.

Pozdrawiam
Mirek

Tinus i Linka
03-06-2007, 11:31
[
Może tu jak to robi większość:
http://www.ao.pl/
a może tu:
http://images.igloos.ca/main.php
jak to robię ja i Piotr "Syncio09", a od wczoraj Tomasz "TomD" (tu obsługa w języku angielskim, a serwer w Kanadzie).
Działaj szybko i pokaż co masz nowego. Kanaliza i drzwi, to bardzo ciekawy temat, a mało kto się tym chwali.
Pozdrawiam
Mirek

OKI, dzięki, lecę na działkę porobić zdjęcia,
narqa
t.

tadeusz Freudenreich
04-06-2007, 17:57
Witam wszystkich zarażonych Andromedą! My budujemy naszą andromedkę II pod poznaniem. Ostatnio wpadłem na ciekawy system ocieplenia dachu systemem baudera. Specjalne płyty nakłada sie bezpośrednio na dach mocując bezpośrednio ponoć do krokwi? co pozostawia wolna przestrzeń pomiędzy krokwiami od wewnątrz co pożniej można efektownie pomalować, i tutaj nasuwa sie pytanie czy któś z forumowiczów o czymś takim słyszał ma jakieś doświadczenie. Byłbym wdzieczny za informacje.

TomD
04-06-2007, 19:00
Witam wszystkich zarażonych Andromedą! My budujemy naszą andromedkę II pod poznaniem. Ostatnio wpadłem na ciekawy system ocieplenia dachu systemem baudera. Specjalne płyty nakłada sie bezpośrednio na dach mocując bezpośrednio ponoć do krokwi? co pozostawia wolna przestrzeń pomiędzy krokwiami od wewnątrz co pożniej można efektownie pomalować, i tutaj nasuwa sie pytanie czy któś z forumowiczów o czymś takim słyszał ma jakieś doświadczenie. Byłbym wdzieczny za informacje.
Witam na forum.
Przeczytałem informacje zamieszczone na ich stronie. Wygląda to ciekawie. Pytanie tylko jaka jest cena w porównaniu z tradycyjną wełną. Tego typu technologie maja jedną wadę - nie są stosowane na szerszą skalę co powoduje, że nie wiadomo jak to się w praktyce zachowuje przez lata. Brak jest wyszkolonych fachowców do montażu itp.

Syncio09
05-06-2007, 22:59
...
Rzucam temat: Za i Przeciw instalacji odgromowej.
Kto wykonuje, a kto nie i z jakiego powodu?


Yo,

Nie powiem, jest to swego rodzaju dylemat. ;)
Oczywiście fachowcy od dachu przekonywali mnie, że jest to konieczne, ale ... to oni by to ew robili, więc im jakoś nie uwierzyłem! ;)

Zdania są mocno podzielone, w okolicy nikt tego nie ma, nie ma tu ani zbiorników wodnych, ani też dom nie jest najwyższy we wsi, więc ... póki co nie robię.
Dodam, że według przepisów domek się nie kwalifikuje do obowiązkowej odgromówki. ;)

Jeśli chodzi o mnie, to oprócz kasiorki zadecydowały tu przede wszystkim, względy estetyczne.
Z tej części kopertowej jakby nie bardzo jest jak niezauważenie wyprowadzić zwody, musiałyby albo przechodzić przez taras, albo dokładnie na froncie, a jeszcze przy dość mocno wysuniętych krokwiach ...
nie wspomnę o stracie na uroku odrutowanego dachu! ;)

... ale jak temat mi nie będzie dawał spać, to i tak raczej wkopię gdzieś za domem maszt ze szpicą odgromową niż wrzucę druty na dach! ;)

Czy robić, czy nie, to przede wszystkim zależy od otoczenia, jakbym miał domek przy jeziorze, albo na górce, to pewnie bym robił! :)

Pozdrawiam,

Ilona & Andrzej
06-06-2007, 12:24
Witam wszystkich po długiej nieobecności :D chociaż wasze zmagania "śledziłam" na bieżąco. Zamieściłam trochę fotek naszej Andromedki, stan na dzień dzisiejszy jest bardziej zaawansowany, jak będą nowe powklejam. :wink: :wink:
Pozdrawiam wszystkich budujących.

Ilona

Mirek K
10-06-2007, 11:49
Zdania są mocno podzielone, w okolicy nikt tego nie ma, nie ma tu ani zbiorników wodnych, ani też dom nie jest najwyższy we wsi, więc ... póki co nie robię...

...Czy robić, czy nie, to przede wszystkim zależy od otoczenia, jakbym miał domek przy jeziorze, albo na górce, to pewnie bym robił! :)...



Jak blisko istniejący zbiornik wodny i jakiej wielkości może stanowić zagrożenie, albo wybawienie :P - gdyby to tam uderzyło, a nie w moją chatkę?

Czy budynki wyżej stojące, ale w odległości kilkudziesięciu metrów, a do tego lasek są dla niżej stojącego budynku wybawieniem, czy też nie?
Wiem, że to jak wróżenie z fusów, ale trzeba jakoś się pocieszać :P

Jak myślicie, czy warto wstawiać w dach wyłaz kominiarski, a jak tak w którym miejscu Andromedy? Przecież z pokoju (sypialni), chyba nie wypada eksportować kominiarza na dach?
Czy może, tak jak w projekcie wykonać schodki kominiarskie?

Może dla ogrzewających gazem to mały problem, ale już kominek, czy jak u mnie do tego piec na holzgas...
Wizyta kominiarza, może być dość częsta, a dachówki trochę szkoda.

Pozdrawiam
Mirek

Tinus i Linka
10-06-2007, 22:51
Jak myślicie, czy warto wstawiać w dach wyłaz kominiarski, a jak tak w którym miejscu Andromedy? Przecież z pokoju (sypialni), chyba nie wypada eksportować kominiarza na dach?
Czy może, tak jak w projekcie wykonać schodki kominiarskie?
Może dla ogrzewających gazem to mały problem, ale już kominek, czy jak u mnie do tego piec na holzgas...
Wizyta kominiarza, może być dość częsta, a dachówki trochę szkoda.
Pozdrawiam
Mirek

Myslę, że warto.
Nawet jeśli bedziesz z tego korzystał tylko raz w roku (żeby zobaczyć czy Św. Mikołaj w kominie nie utknął :-) )
Ja robie to obok głównego komina a wejście będzie "ze strychu" - czyli najpierw na strych z korytarza, a potem na dach. Jeszcze jednym plusem jest to, że robie tzw "zimny" wyłaz - z szybą - to mi doświetli trochę strych, abym nie zabił się od razu jak tam wejdę...

tomek_guzowatka
13-06-2007, 11:42
Witam serdecznie pasjonatów Andromedy.

Jesteśmy z żona na etapie kupna projektu. Według nas sam projekt jest super, choc wymaga paru przeróbek. Dlatego z zainteresowaniem sledzimy wszystkie posty.
Nie mamy żadnego doświadczenia w budownictwie więc liczymy na wyrozumiałość jeśli pytania będą "głupiutkie" jak i z góry dziękujemy za opinie i komentarze.
Na początek: czy istnieje możliwość zobaczenia Andromedy w okolicach Wawy?
Pozdrawiamy

Tinus i Linka
13-06-2007, 12:09
Witam serdecznie pasjonatów Andromedy.

Jesteśmy z żona na etapie kupna projektu. Według nas sam projekt jest super, choc wymaga paru przeróbek. Dlatego z zainteresowaniem sledzimy wszystkie posty.
Nie mamy żadnego doświadczenia w budownictwie więc liczymy na wyrozumiałość jeśli pytania będą "głupiutkie" jak i z góry dziękujemy za opinie i komentarze.
Na początek: czy istnieje możliwość zobaczenia Andromedy w okolicach Wawy?
Pozdrawiamy

Witamy,
zapraszam - Jabłonna Chotomów

tomek_guzowatka
13-06-2007, 12:26
Dziękujemy !

Po cichu liczyliśmy na Wasze zaproszenie, mamy dosyć blisko. Co do szczególów to pozwole sobie napisać na priva.

Dzięki jeszcze raz.

Ilona & Andrzej
14-06-2007, 15:52
Witam wszystkich
Mam zapytanie do budujących, którzy przeszli już ten etap.
Chcę się dowiedziec czy 120.000 za robociznę bez materiału to dużo czy mało.Tyle zaśpiewali nam nasi fachowcy za dalszy etap. :evil:
Do tego etapu wchodzi:
-ocieplenie domu z elewacją zewnętrzną
-wylewki w całym domu
-tynkowanie wewnątrz i gładz gipsowa
-ocieplenie poddasza i regipsy
-podbitka pod dach
Wydaje mi się to suma z kosmosu :o ale może to ja jestem z kosmosu.
Proszę o poradę
Ilona

tadeusz Freudenreich
15-06-2007, 10:33
Jest to jak najbardzie cena z kosmosu, pod warunkiem ze nie budujesz w centrum wawy, aczkolwiek tez byłaby za wysoka.
ocieplenie budynku Andromeda II styropian robocizna - 8 000 tys
tynk pryskany - 4,500
wylewka - 8,200
tynkowanie reczne - 12,500
ocieplenie poddasza 5000
takie ceny mam ustalone z ekipą w poznaniu.

Ilona & Andrzej
15-06-2007, 19:55
Tadeusz Freudenreich- bardzo dziekuję za odpowiedź :) . Tak właśnie myślałam. Trochę mi się humor poprawił. Teraz czeka mnie poważna rozmowa z moimi fachowcami :x .Nie lubię byc wykorzystywana :-?
Pozdrawiam
Ilona

Syncio09
17-06-2007, 10:54
... Chcę się dowiedziec czy 120.000 za robociznę bez materiału to dużo czy mało.Tyle zaśpiewali nam nasi fachowcy za dalszy etap. :evil:
Do tego etapu wchodzi:
-ocieplenie domu z elewacją zewnętrzną
-wylewki w całym domu
-tynkowanie wewnątrz i gładz gipsowa
-ocieplenie poddasza i regipsy
-podbitka pod dach...

Yo,

mam to jakby w większości poza sobą to mogę powiedzieć ile co kosztowało Andromeda II (robocizna):
- wylewki (jastrych kładziony miksokretem) w całym domu - 3400,-
- tynki wewnętrzne gipsowe (cały dół z garażem) - 4000,-
- ocieplenie poddasza z rigipsami na całej górze łącznie ze ściankami działowymi, szpachlowaniem i gruntowaniem - 8000,-
- ocieplenie budynku styropianem wraz z położeniem tynku mineralnego - 8100,-

nie mam co prawda jeszcze zrobionej podbitki, ale nie sądzę, żeby robocizna tu kosztowała ponad 90 000 ,- ;)

nawet jeśli w Krakowie ceny robocizny są 3x większe niż w Legnicy, to Twoi fachowcy dobrze "dali czadu" z tą ceną - nie daj się!!! ;)

Pozdrawiam,


Piotrek

Ilona & Andrzej
17-06-2007, 17:54
Syncio09 dzięki za zainteresowanie :P. Mam teraz jakies porównanie i mogę zacząc rozmawiac. Jutro mają mi dostarczyc dokładną wycenę za poszczególne prace i wtedy zobaczę gdzie "poszaleli" :x
Dzięki, dobrze że można miec w was wsparcie i poradę w każdej sytuacji :D :D
Pozdrawiam
Ilona

TomD
19-06-2007, 06:57
- wylewki (jastrych kładziony miksokretem) w całym domu - 3400,-
- tynki wewnętrzne gipsowe (cały dół z garażem) - 4000,-
- ocieplenie poddasza z rigipsami na całej górze łącznie ze ściankami działowymi, szpachlowaniem i gruntowaniem - 8000,-
- ocieplenie budynku styropianem wraz z położeniem tynku mineralnego - 8100,-

Piotrku a ile płaciłeś za robociznę instalacji, CO,woda,gaz,kanaliza,elektryka ?
Jestem przed tym etapem i nie mam żadnego odniesienia.
Tomek

Syncio09
19-06-2007, 10:30
...
Piotrku a ile płaciłeś za robociznę instalacji, CO,woda,gaz kanaliza,elektryka ?
Jestem przed tym etapem i nie mam żadnego odniesienia.
Tomek

Witam,

gazu jeszcze nie mam, czekam na przyłącze, i będzie tylko do zasilania pieca. Myślę więc, że to nie będzie jakaś szalona kwota. ;)

Za instalację CO (13 przyłączy do grzejników + ogrzewanie podłogowe w kuchni, wiatrołapie i łazience na górze + przyłącze do pieca z zasobnikiem), wody (z cyrkulacją) i kanalizacji zapłaciłem w sumie 9000,- (robocizna + materiały).

Instalację elektryczną dłubię sam i trochę powydziwiałem, nie powiem Ci więc jakie są koszty takiej "normalnej"! :D


Pozdrawiam,


Piotrek

pabloxx
20-06-2007, 09:21
cześć wszystkim

dawno mnie tu nie było ale czas przedstawić co się działo w tzw. międzyczasie:

1. tynki wewnętrzne
2. schody wewnętrzne
3. instalacja woda i co
4. posadzki
5. ocieplenie
6. schody zewnętrzne
7. tynkowanie zewn (w trakcie)

w weekend bede robic podsumowania finansowe takze nie omieszkam przedstawic podsumowania co za ile - bo jak widze to jest temat numer jeden i nic w tym dziwnego...

w galerii (http://gallery.rosol.eu.org/v/nowydom) część z wymienionych prac jest także do zobaczenia.

ok lecę coś tam znowu dokupić... już nie mogę się doczekać jak mój telefon przestanie gadać: "panie pawle, co robimy z XXXX" albo "szef, zabraklo dwa centy YYYY"... ;-)

pabloxx
20-06-2007, 09:50
aha mam pytanie

moi "fachowcy" od posadzek mowili, ze nie ma co polewac jastrychu (taki z miksokreta). cos nie jestem do konca przekonany, czy wy laliscie to woda?

pawel

tomeki1
20-06-2007, 10:50
Witaj,

Ja jestem na etapie adaptacji projektu i rowniez chciałbym zlikwidowac ten słup. Bedę bardzo wdzieczny, gdybys przedstawila mi szczegóły rozwiązania tego problemu.

pozdrawiam,

Tomek


Chciałabym powiedzieć kilka słów odnośnie dyskusji na temat wywalenia słupa na dole, która toczyła się w marcu. To ja zlikwidowałam ten słup, o ile pamiętam to heb 350, czy jakoś tak...? Kosztował 3500 zł brutto, rok temu!
Pamiętajcie jednak, że podciąg który jest oryginalnie w projekcie też kosztuje!
Nie zgadzam się, że mam jakiś potężne podciągi pod sufitem, jak ktoś sugeruje, nie różni się niczym od tego w kuchni!
Jeśli ktoś będzie zainteresowany mogę udzielić bliższych informacji.
Możecie zobaczyc na moich zdjęciach jak to wygląda.

Syncio09
20-06-2007, 15:07
aha mam pytanie

moi "fachowcy" od posadzek mowili, ze nie ma co polewac jastrychu (taki z miksokreta). cos nie jestem do konca przekonany, czy wy laliscie to woda?

pawel

Yo,

mi jastrych robiła firma która się tym zajmuje od ponad 16-tu lat, wiedzą więc chyba co i jak, i ... "kazali" obficie polać, ale tylko raz, następnego dnia po ułożeniu.
No to polałem, i to tak obficie, aż się bałem, że mi strop przecieknie!!! :D

Mówili mi też, że ważne jest, żeby przynajmniej przez pierwszy tydzień nie robić przeciągów, gdyż grozi to "uniesieniem się" narożników! No to też nie wietrzyłem, kisiło się to tydzień, aż mi połowa narzędzi pordzewiała! :(

Płytki na jastrych można kłaść albo od razu, w ciągu pierwszych 3 dni po wylaniu, a jak nie, to potem trzeba odczekać miesiąc, aż w pełni zwiąże! ;)

Pozdrawiam,


Piotrek

kasia_75
21-06-2007, 09:28
Tomek1

odnośnie likwidacji słupa...

Musiałam dokonać zmian konstrukcyjnych w projekcie, wymagało to przeliczeń konstrukcyjnych wykonał je jakiś inżynier współpracujący z moim biurem projektowym, koszt 600 zł do tego normalna adaptacja, kolejne 600 zł.
Podciąg został zastąpiony dwuteownikiem heb 300 l= 6200 mm cena, rok temu 2655,00 zł., zmienił się również układ belek strpowych.
Podciąg który szedł od słupa do kuchni też jest odwrócony i idzie od słupa w spiżarni w kierunku okna w jadalni, belki stropowe idą od niego w kierunku okna balkonowego i okna kuchennego czyli poprzecznie w stosunku do oryginalnego projektu.
aha... musiała być wzmocniona ściana na której był kładziony podciąg, część ściany przy oknie balkonowym musiała być albo z pełnej cegły lub tych bloczków betonowych do budowy fundamentów u mnie zastosowano ten drugi wariant!

Jestem bardzo zadowolona z tego rozwiązania, mam piękne szerokie przejście między schodami, a podciągi mniejsze niż widzę na zdjęciach u osób, które mają słup, no może takie same:-)
Każdemu polecam!

Kaśka

tomekd77
04-07-2007, 00:08
Witam,
Mam pytanie odnośnie wylewek i metrażu. Ile wychodzi metrów podłogi w całej andromedzie??? Bo wiem, że normalnie metraż jest zaniżony przez skosy. Mi gość od wylewek wyliczył tak pobieżnie 246m2. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Tomek

piwopijca
04-07-2007, 05:38
Wg oryginalu zestawienie na poddaszu wyglada tak:
hall 12,36 m2
pokoj 27,92 m2
sypialnia 30,30 m2
garderoba 12,85 m2
lazienka 15,58pokoj 18,01
Z wyliczen wychodzi na poddaszu lekko 117,02 m2
Parter sobie policz juz Sam i dodaj,wyjdzie faktycznie zblizona wartosc do tego co Ci podal

Pzdr.

TomekP787
04-07-2007, 21:13
Mam pytanie to Syncia. Pisałeś, że ścianka kolankowa - ta niższa na większej części domu to 1,5 porothermu. Ja buduję z solbetu grubości 24 cm i wys. też 24 i to też by wychodziło 1,5. Ustaliłem z wykonawcą, że nie zmieniamy ścianki - czyli jak w projekcie. Jak zatem wykonać tą "obwódkę" z solbetu? Czy ty robiłeś jeszcze trzpienie i dodatkowy wieniec czy murłata od razu na porotherm- jeżeli robić zgodnie z projektem, to chyba na porotherm? A jeżeli robiłeś wieniec, to chyba podwyższyła się ta ścianka o więcej niz 15 cm, bo jeszcze grubość wieńca?

TomekP787
04-07-2007, 21:22
W uzupełnieniu - pytanie czy cieńszy bloczek wytrzyma napór więźby? W projekcie bloczek jest grubości 36 cm! Nie wiem czy tak czy siak nie będę musiał robić dodatkowego wieńca. A co z trzpieniami? Czy są konieczne jak robi się wieniec?

agawi74
05-07-2007, 00:47
Witam wszystkich,
właśnie dostaliśmy warunki zabudowy :D (co w Wawrze graniczy z cudem), planujemy rozpocząć budowę Andromedy w połowie września, ale...
właśnie mamy kłopot z ekipą :cry: Te co mają wolne terminy to są drodzy. Nadal szukamy, ale możecie kogoś polecić? Dodam, że budowa będzie Warszawa-Wawer, Andromeda w zabudowie blizniaczej więc będzie troszkę więcej pracy niż przy pojedynczym domku, a co za tym idzie większy zarobek. Wszelkie info proszę na priva: [email protected]
Z góry bardzo dziękuję
Pozdrawiam, Agnieszka

piwopijca
05-07-2007, 05:48
Nie wiem co to za bloczki,ale w projekcie wychodzi jego wysokosc na kolankowej 33 cm, nie liczac zaprazy.Gorny poziom kolankowej jest na 3,16 a gorny poziom wienca W-2 na ktorym "lezy" bloczek jest na 2,83. To nie jest wysokosc ostatexzna widocznej scianki juz w pomieszczeniu. Wg projektu jest ona na wys 42,5 cm. nad poziomem podlogi poddasza. To juz wynika z trygonometrii.
Tak na marginesie to projektowe 36 cm bloczki sa troche przestarzale jezeli chodzi o niskie zuzycie energii na ogrzewanie. Ja zamierzam tez jakies pustaki 25 cm i styropian chyba 20cm. Przy podlogowce wszedzie powinno byc OK.

Pzdr.

piwopijca
05-07-2007, 05:56
wentylacyjne kominy (tzn. arcitekt ma to zrobic) i szukam jakiegos pomyslu na instalacje tzn. rozprowadzenie przewodow po domach (bo bede robil blizniaka :) ) Zobaczymy co z tego wyjdzie. Mnie wstepnie wyliczyli zapotrzebowanie na "przerob" powietrza rzedu 360-370 m3/h (troszke sie pozmienialy powierzchnie i kubatury pomieszczen), centrale proponuja mi na 500m3/h poniewaz chce GWC sobie walnac a to stwarza dodatkowe opory powietrza.
BTW: Wyrzucam schodki nad garazem, podnoszac w nim strop o to 30 cm i podnosze dach na te sama wysokosc.Robil to ktos? W komputerze nie wyglada najgorzej, no ale zycie zweryfikuje.

Pzdr.

TomD
05-07-2007, 09:03
W uzupełnieniu - pytanie czy cieńszy bloczek wytrzyma napór więźby? W projekcie bloczek jest grubości 36 cm! Nie wiem czy tak czy siak nie będę musiał robić dodatkowego wieńca. A co z trzpieniami? Czy są konieczne jak robi się wieniec?
Wprawdzie pytanie nie było do mnie ale wykonuję ten etap tak samo jak Syncio. Niższa ścianka kolankowa będzie z 2 pustaków Poroton ( 48 cm ) bez wieńca. Murłata bezpośrednio na pustaku lub na 2 cm poduszcze betonowej. Trzpienie żelbetowe co 2m. Trzpienie mają zapobiec rozpychaniu ścianki przez krokwie. Jeżeli wykonujesz wieniec to daj też trzpienie może trochę rzadziej np. co 3 m. Zawsze będziesz spał spokojnie. Dach ANDROMEDY jest naprawdę spory.

TomD
05-07-2007, 09:09
I kolejne pytania:
Ile wam poszło m2 wełny na ocieplenie poddasza. Ja zamówiełem 200 m2 a teraz po dokładniejszych wyliczeniach wychodzi mi 230m2 :evil:
To samo z ociepleniem ścian zewnętrznych. Wyszło mi 154 m2 ale nie chcę się znowu pomylić :oops:

Syncio09
05-07-2007, 12:24
Mam pytanie to Syncia. Pisałeś, że ścianka kolankowa - ta niższa na większej części domu to 1,5 porothermu. Ja buduję z solbetu grubości 24 cm i wys. też 24 i to też by wychodziło 1,5. Ustaliłem z wykonawcą, że nie zmieniamy ścianki - czyli jak w projekcie. Jak zatem wykonać tą "obwódkę" z solbetu? Czy ty robiłeś jeszcze trzpienie i dodatkowy wieniec czy murłata od razu na porotherm- jeżeli robić zgodnie z projektem, to chyba na porotherm? A jeżeli robiłeś wieniec, to chyba podwyższyła się ta ścianka o więcej niz 15 cm, bo jeszcze grubość wieńca?

Witam,

... pisałem, że w projekcie jest 36 cm, a ja zrobiłem 48 (2 warstwy POROTHERM'u).
Wieńca nie dawałem, tylko trzpienie co jakieś 2m, plus jeszcze dodatkowe (długie) kotwy między tymi trzpieniami, a zakotwione w wieńcu stropu.

Pozdrawiam,


Piotrek

TomekP787
06-07-2007, 18:47
Witam,

... pisałem, że w projekcie jest 36 cm, a ja zrobiłem 48 (2 warstwy POROTHERM'u).
Wieńca nie dawałem, tylko trzpienie co jakieś 2m, plus jeszcze dodatkowe (długie) kotwy między tymi trzpieniami, a zakotwione w wieńcu stropu.

Pozdrawiam,


Piotrek

Chciałem przejrzeć twoją galerię, lae od dłuższego czasu nie można wejść na tą stronę. W ogóle nie można wejść na stornę tą igloos.ca

TomekP787
06-07-2007, 23:44
Robią mi stop i tak się zastanawiam co autor projektu miał na myśli projektując płytę żelbetową gr. 10 cm PS-1 nad częścią wiatrołapu. Może nie sama płyta mnie zastanawia, ale to, dlaczego ma być obniżona o 14 cm w stosunku do całej płyty stopu? (nawiasem mówiąc w projekcie jest błąd, bo wysokość powierzchni tej płyty PS-1 to w projekcie 2,49 a powinno być 2,69, bo przecież to tylko 14 cm różnicy a wysokość całego stropu to +2,83). Może ktoś wie co architekt chciał przez to osiągnąć. Na przekrojach ogólnych jakoś w ogóle nie widać żeby tam było niżej. Mój wykonawca położył w tym miejscu po prostu terrivę i widzę na fotkach, że większość z Was tak robi.

Mirek K
07-07-2007, 07:51
Mój wykonawca położył w tym miejscu po prostu terrivę i widzę na fotkach, że większość z Was tak robi.

Witam

Myslę, że grubość płyty 10cm wynika z tego, że to wylewka (czyli "skrawek" płyty żelbetowej monolitycznej), a te z reguły mają taką grubość. Wyobraź sobie ile by ten (mały przecież) kawałek ważył, gdyby miał 24cm grubości.
Czy większość w tym miejscu kładzie terrivę? Chyba jednak nie, a na pewno nie zrobił tak Syncio, ani ja. Na czym spieraja się tam belki i jaką mają długość??
Nie bardzo to sobie wyobrażam, ale może jest to zupełnie inaczej poukładane jak w projkecie.

Pozdrawiam
Mirek

TomekP787
07-07-2007, 11:41
Trzy krótkie beleczki z jednej strony opierają się na podciągu P-5 a z drugiej na ścianie nośnej. Może nie wszyscy robią terrivę, ale w czyjejś galerii widziałem właśnie terrivę zdaje się, że u KrzysztofaBa. Z tą płytą to nie chodziło mi o to, że ma ona grubość 10 cm, tylko dlaczego ma ustawienie "wklęsłe" a nie wypukłe jak płyta PS-2. Chociaż, może to nie ma różnicy. A co w ten "dołek" się daje? Styropian?

Mirek K
07-07-2007, 13:23
A co w ten "dołek" się daje? Styropian?

Myślę, że styropian. Łatwiej go po prostu położyć od góry (niż kleić od dołu) i zalać wraz z jastrychem poddasza.

Pozdrawiam
Mirek

pabloxx
09-07-2007, 07:32
Witam,

Czy ktoś rozrysował sobie Andromede w ArchiCADZIE? Wlasnie kombinuje z podlogami i swiatlem i jak na razie mam dolna kondygnacje, ale jak mam rysowac poddasze to mnie juz zmulilo... ;-) Z checia udostepnie to co mam i poszukuje gory.

Pozdrawiam
Paweł

Tinus i Linka
09-07-2007, 08:11
Witam,
Czy ktoś rozrysował sobie Andromede w ArchiCADZIE? Wlasnie kombinuje z podlogami i swiatlem i jak na razie mam dolna kondygnacje, ale jak mam rysowac poddasze to mnie juz zmulilo... ;-) Z checia udostepnie to co mam i poszukuje gory.
Pozdrawiam
Paweł

Mój kolega zrobił inaczej.
Zbudował sobie domek z papieru (dobra zabawa na deszczowe dni lub integracja z dziećmi :-) )
i... swiecił latarką przez okna :roll: :lol:
Moze tak ??
:D :D :D :D

pabloxx
09-07-2007, 08:13
[quote=pabloxx]Witam,
Mój kolega zrobił inaczej.
Zbudował sobie domek z papieru (dobra zabawa na deszczowe dni lub integracja z dziećmi :-) )
i... swiecił latarką przez okna :roll: :lol:
Moze tak ??
:D :D :D :D

Dobre! tylko modyfikacje trudne do wprowadzenia ;-)

piwopijca
09-07-2007, 09:28
Czesc, czego nie mozesz zrobic?
Moge Ci podrzucic jakies przekroej bo robilem sobie w programie CAD tylko jako 3D od razu wiec moge porobic przekroje i przeslac Ci je jako *.dxf lub *.dwg abo inne rozszerzenia 3D. Musisz podac tylko z czym nie idzie?

Pzdr.

pabloxx
09-07-2007, 09:32
Czesc, czego nie mozesz zrobic?
Moge Ci podrzucic jakies przekroej bo robilem sobie w programie CAD tylko jako 3D od razu wiec moge porobic przekroje i przeslac Ci je jako *.dxf lub *.dwg abo inne rozszerzenia 3D. Musisz podac tylko z czym nie idzie?

Pzdr.

Witam, nie chodzi mi o to ze nie moge zrobic tylko brak mi czasu, myslalem ze moze ktos ma cala andromede. skupiam sie glownie na konfiguracji plytek/paneli/mebli i swiatla

Mirek K
10-07-2007, 18:33
Wytynkowali prawie 350 m2 ścian i sufitów w nieco ponad 2 dni!! Miałem obawy, czy przy takim tempie da się to zrobić dobrze, ... zrobili ekstra klasa!! ;)


Mam pytanie, czy zaobserwowałeś moment rzucania tynków na sufity?
Czy na belki i pustaki terriva trzeba położyć jakąś siatkę, czy sam tynk bezpośrednio?

Problem polega na tym, że firma która będzie mi montowała okna i brame garażową (z automatyką), co do bramy właśnie ma zastrzeżenia:
- tynk w garażu ma byc położony przed jej zamontowaniem.
Ponieważ firma, która kładzie tynki mechanicznie, nie zechce przyjechać do samego garażu, jestem zmuszony wynająć gościa lub dwóch do tej pracy.
Zaprząta mi głowę to, czy przedtem podwiesić rury kanalizycyjne pod sufitem garażu, bo instalacja el., to chyba logiczne (musi iśc pod tynk - jak sama nazwa wskazuje :) )

Pozdrawiam
Mirek

piwopijca
11-07-2007, 06:15
Witam, nie chodzi mi o to ze nie moge zrobic tylko brak mi czasu, myslalem ze moze ktos ma cala andromede. skupiam sie glownie na konfiguracji plytek/paneli/mebli i swiatla
Ja mam ale juz przerobiona, moze gdzies w domu znajde jeszcze "oryginalna" ale chyba nie zainteresuje Cie bo trezba miec jakas aplikacje do otwieranie 3D CAD.
Na razie do wgladu :)
http://img48.imageshack.us/img48/6694/andromedablizniak1yg3.th.jpg (http://img48.imageshack.us/my.php?image=andromedablizniak1yg3.jpg)
http://img459.imageshack.us/img459/7096/andromedablizniak2ng2.th.jpg (http://img459.imageshack.us/my.php?image=andromedablizniak2ng2.jpg)
Jeszcze nie ostatni stan bo wywalam okno w garderobie tak jak Tomek, w sumie faktycznie nie jest potrzebne.

Pzdr.

pabloxx
11-07-2007, 09:10
piwopijca:

no ladne cacko... ja powoli dokanczam swoja :)

piwopijca
11-07-2007, 10:12
Dorzuce jeszcze kilka fotek,moze ktos bedzie chcial skorzystac np. na blizniaka? :) :D :lol:

http://img293.imageshack.us/img293/3016/andromedablizniakparterkr9.th.jpg (http://img293.imageshack.us/my.php?image=andromedablizniakparterkr9.jpg); http://img509.imageshack.us/img509/9641/andromedablizniakparteryt5.th.jpg (http://img509.imageshack.us/my.php?image=andromedablizniakparteryt5.jpg); http://img293.imageshack.us/img293/8059/andromedablizniakpoddasot6.th.jpg (http://img293.imageshack.us/my.php?image=andromedablizniakpoddasot6.jpg); http://img101.imageshack.us/img101/6803/andromedablizniakrzutpana1.th.jpg (http://img101.imageshack.us/my.php?image=andromedablizniakrzutpana1.jpg); http://img509.imageshack.us/img509/8008/andromedablizniakrzutpolb1.th.jpg (http://img509.imageshack.us/my.php?image=andromedablizniakrzutpolb1.jpg)

Pzdr.

Bartek-Andromeda
11-07-2007, 11:22
Witajcie Andromedowicze,

Przez bardzo długi czas na tym forum raczyła wszystkich swoim uśmiechem, doskonałym humorem, pomysłami, ale też dręczyła pytaniami JOLCIA27

8 maja postanowiła budować swoją andromedkę tam, gdzie nie ma problemów z materiałami i pozwoleniami.

Bardzo ją lubiłem, choć nie mieliśmy okazji się poznać osobiście.

Pamiętajmy o Jolci27 -




Rodzinę bardzo przepraszam, jeżeli ta informacja znalazła się tutaj wbrew ich woli.

Tinus i Linka
11-07-2007, 11:33
Problem polega na tym, że firma która będzie mi montowała okna i brame garażową (z automatyką), co do bramy właśnie ma zastrzeżenia:
- tynk w garażu ma byc położony przed jej zamontowaniem.
Mirek

Do bramy garażowej wystarczy wytynkowac sufit do połowy i samo "wejście" po bokach - w razie ewentualnych zmian (instalacja elektryczna czy też ujecie wody) rozkujesz sobie połozony tynk (w miejscu w którym bedzie prowadził kabel lub rurę) i potem - przy okazji tynkowania całości - zatynkujesz to co narozrabiałeś.
Takie moje zdanie.
pozdrawiam

Tinus i Linka
11-07-2007, 11:35
[']

Mirek K
11-07-2007, 17:27
Witajcie Andromedowicze,

Przez bardzo długi czas na tym forum raczyła wszystkich swoim uśmiechem, doskonałym humorem, pomysłami, ale też dręczyła pytaniami JOLCIA27

8 maja postanowiła budować swoją andromedkę tam, gdzie nie ma problemów z materiałami i pozwoleniami.

Bardzo ją lubiłem, choć nie mieliśmy okazji się poznać osobiście.

Pamiętajmy o Jolci27 -



to już dwa miesiące jej nie ma z nami?
Tak bardzo kochała życie (też jej nie znałem osobiście, ale killka razy odpisywała na moje posty).

Syncio09
12-07-2007, 09:58
Mam pytanie, czy zaobserwowałeś moment rzucania tynków na sufity?
Czy na belki i pustaki terriva trzeba położyć jakąś siatkę, czy sam tynk bezpośrednio?

Problem polega na tym, że firma która będzie mi montowała okna i brame garażową (z automatyką), co do bramy właśnie ma zastrzeżenia:
- tynk w garażu ma byc położony przed jej zamontowaniem.
Ponieważ firma, która kładzie tynki mechanicznie, nie zechce przyjechać do samego garażu, jestem zmuszony wynająć gościa lub dwóch do tej pracy.
Zaprząta mi głowę to, czy przedtem podwiesić rury kanalizycyjne pod sufitem garażu, bo instalacja el., to chyba logiczne (musi iśc pod tynk - jak sama nazwa wskazuje :) )

Pozdrawiam
Mirek

Witam,

... otwór do bramy garażowej tynkowałem wcześniej, ręcznie. ;)

Co do siatki na tynk na suficie, to zależy to głównie od rodzaju (producenta) tynku który stosujesz, jak robisz KNAUF'em, to się daje, a przy BAUMIT nie ! ;)
Ja robiłem BAUMIT'em, i nie dawałem!

Pozdrawiam,


Piotrek

TomekP787
12-07-2007, 16:12
Witajcie Andromedowicze,

Przez bardzo długi czas na tym forum raczyła wszystkich swoim uśmiechem, doskonałym humorem, pomysłami, ale też dręczyła pytaniami JOLCIA27

8 maja postanowiła budować swoją andromedkę tam, gdzie nie ma problemów z materiałami i pozwoleniami.

Bardzo ją lubiłem, choć nie mieliśmy okazji się poznać osobiście.

Pamiętajmy o Jolci27 -



to już dwa miesiące jej nie ma z nami?
Tak bardzo kochała życie (też jej nie znałem osobiście, ale killka razy odpisywała na moje posty).


A co się stało z Jolcią? Też bardzo lubiłem czytać jej posty. Przepraszam, ale czyżby... Mówicie o Niej jak o zmarłej.

Tinus i Linka
12-07-2007, 17:54
Co do siatki na tynk na suficie, to zależy to głównie od rodzaju (producenta) tynku który stosujesz, jak robisz KNAUF'em, to się daje, a przy BAUMIT nie ! ;)
Ja robiłem BAUMIT'em, i nie dawałem!
Piotrek

ale gruntowałeś strop przed nałożeniem "sufitu" czy nie ?
A jak z gruntowaniem ścian ?

pzdr
t.

TomekP787
12-07-2007, 19:39
Ja robiłem BAUMIT'em, i nie dawałem!

Pozdrawiam,


Piotrek


A możesz powiedzieć jaki konkretnie to był ten Baumit, bo tam są z maszynowych do wyboru:
MASZYNOWY WEWNĘTRZNY MPI 25
GRUBOZIARNISTY MASZYNOWY
i dlaczego akurat ten?

Syncio09
12-07-2007, 22:05
ale gruntowałeś strop przed nałożeniem "sufitu" czy nie ?
A jak z gruntowaniem ścian ?

pzdr
t.

Yo,

... z tego co pamiętam, to wszystko było gruntowane przed nałożeniem tynków.

Acha, "tynkarze" dawali paski siatki tylko na ścianach, i tylko tam gdzie łączyły się różne materiały, czyli np w miejscach styku prefabrykowanych elementów kominów i tam gdzie słup jest obudowany ścianami (przy spiżarni).
Na suficie siatki nie było nigdzie, myslę, że wiedzieli co robią, bo ta najlepsi fachowcy od tynków w okolicy! ;)

Zresztą, zobaczymy, ale póki co nie ma pęknięć, ale minęło dopiero parę miesięcy! ;)


Pozdro,


Piotrek

Syncio09
12-07-2007, 22:32
A możesz powiedzieć jaki konkretnie to był ten Baumit, bo tam są z maszynowych do wyboru:
MASZYNOWY WEWNĘTRZNY MPI 25
GRUBOZIARNISTY MASZYNOWY
i dlaczego akurat ten?

Yo,

... to był BAUMIT Light.
A dlaczego ? ... Hmm, o ile dobrze pamiętam, to tak zasugerowało konsylium złożone z kierownika budowy i szefa tynkarzy!
Stwierdzili, że to optymalne połączenie jakości z ceną i wydajnością, a nie było konieczności stosowania jakiś specjalistycznych ciężkich tynków!
Wszystkim wykonawcom sam organizuję materiały, więc nie było tu raczej mowy o lepszym zysku ekipy na tym akurat materiale! ;)
Ściany miałem dość równe, to i wydajność wyszła wysoka! ;)


Pozdro,


Piotrek

Mirek K
13-07-2007, 16:09
Acha, "tynkarze" dawali paski siatki tylko na ścianach, i tylko tam gdzie łączyły się różne materiały, czyli np w miejscach styku prefabrykowanych elementów kominów i tam gdzie słup jest obudowany ścianami (przy spiżarni).
Na suficie siatki nie było nigdzie...
Piotrek

Witam
Jaki rodzaj siatki tam sie daje?
Czy jakiś specjalny "dedykowany" :) ??
Czy to taka siatka jak na styropian przy ocieplaniu ścian zewnętrznych?

Kto z Was ocieplał ścianę garażu wewnątrz (za którą jest łazienka i gabinet)?

Pozdrawiam
Mirek

Tinus i Linka
14-07-2007, 19:22
Kto z Was ocieplał ścianę garażu wewnątrz (za którą jest łazienka i gabinet)?
Pozdrawiam
Mirek

Ja jeszcze nie - ale na pewno to zrobie - 8-10 cm. styropianu.

Syncio09
15-07-2007, 20:51
Kto z Was ocieplał ścianę garażu wewnątrz (za którą jest łazienka i gabinet)?
Pozdrawiam
Mirek

Ja jeszcze nie - ale na pewno to zrobie - 8-10 cm. styropianu.

Yo,

Ja też jeszcze nie, ale przed zimą dołożę tam coś na bank! ;))

... ze względów pożarowych, a właściwie przeciwpożarowych (to w końcu garaż) dam tam, i na sufit chyba raczej wełnę jak styropian! ;))


Pozdro

Tinus i Linka
15-07-2007, 21:12
Ja też jeszcze nie, ale przed zimą dołożę tam coś na bank! ;))

... ze względów pożarowych, a właściwie przeciwpożarowych (to w końcu garaż) dam tam, i na sufit chyba raczej wełnę jak styropian! ;))
Pozdro

No własnie - dajesz na sufit ?
Nic sie nie będzie skraplało ?? (Pewien mądrala mi powiedział, że skoro będzie na podłodze w łazience i pokoju - czyli w pomieszczeniach nad garażem - to nie dawać na suficie bo się bedzie skraplała wilgoć...) nie wiem co o tym sądzić/..
Ile dajesz styropka na ścianę w garażu i ile na sufit ?

Pozdrawiam

Mirek K
16-07-2007, 16:01
... ze względów pożarowych, a właściwie przeciwpożarowych (to w końcu garaż) dam tam, i na sufit chyba raczej wełnę jak styropian! ;))



Wydaje mi się, że styropian - to też materiał niepalny. Fakt, że się topi, ale płomień nie powinien się pojawić. Jak jest z wełną? Myslę, że podobnie.

Pozdrawiam
Mirek

Syncio09
16-07-2007, 20:43
No własnie - dajesz na sufit ?
Nic sie nie będzie skraplało ?? (Pewien mądrala mi powiedział, że skoro będzie na podłodze w łazience i pokoju - czyli w pomieszczeniach nad garażem - to nie dawać na suficie bo się bedzie skraplała wilgoć...) nie wiem co o tym sądzić/..
Ile dajesz styropka na ścianę w garażu i ile na sufit ?

Yo,

jestem na wakacjach, i nie mam przy sobie projektu, ale z tego co pamiętam to w projekcie jest ocieplenie i na ścianie i na suficie.
Trzeba mieć nadzieję, że ktoś kto to projektował wiedział co robi, i nic się skraplać nie będzie. ;)
A docieplenie podłogi nad nieogrzewanym garażem chyba jednak będzie tak samo celowe jak docieplenie ściany, dam więc tam te projektowe (o ile dobrze pamiętam) 6 cm wełny. ;)


Pozdro,

Syncio09
16-07-2007, 21:59
Wydaje mi się, że styropian - to też materiał niepalny. Fakt, że się topi, ale płomień nie powinien się pojawić. Jak jest z wełną? Myslę, że podobnie.



Yo,

... niestety, styropian pali się, i to jak cholera! :(

Większość "fachowców" przy ocieplaniu ścian, klei płyty na tak zwane placki, co niestety jest zgubne przy ew zaprószeniu ognia u dołu takiej ściany, przestrzeń między ścianą a płytami styropianu tworzy komin, i ogień na wys np 6m przedostaje się już po ok 20 s! :(
Dlatego trzeba pilnować fachmanów od ocieplania, żeby kleili płyty "po obwodzie", tak, żeby między warstwami płyt nie tworzyły się "kominy", pomijając solidność takiego zamocowania, to to znacznie utrudnia rozprzestrzenianie się ew ognia po ścianie!

Wełna natomiast jest materiałem całkowicie niepalnym.
Fakt, Andromeda, to nie jest budynek użyteczności publicznej, i odbioru p.poż nikt nie będzie robić, ale ... to ja tam będę mieszkał, a garaż, to chyba miejsce w którym jest dość realna szansa, że coś może zaiskrzyć, tym bardziej, że u mnie tam jest sporych rozmiarów rozdzielnica prądowa dla całego budynku! ;)


Pozdrawiam,


Piotrek

piwopijca
17-07-2007, 08:42
Ciekawe jest to co piszesz.
Styropian jest podobno nie palny, tylko sie tli jezeli jest bezposrednio przylozony plomien,gdy plomien odsuniemy gasnie, stad nazwa gaszony.
Jest, jak najbardziej bezpieczny i nie rozprzestrzenia ognia. welna natomiast nie podlega wogole takim zachowaniom i pod tym wzgledem jest jeszcze lepsza. Nie widze i tak sensu przeplacac za welne przy budowie domu mieszkalnego,welna jest wskazana w pomieszczeniach i sytuacjach narazenia i wystepowania ognia,np. izolacje kominow,kominkow etc.
Styropian spelnia wszystkie normy bezpieczenstwa jakie sa narzucone dla budownictwa mieszkaniowego.

Pzdr.

Syncio09
17-07-2007, 10:41
Ciekawe jest to co piszesz.
Styropian jest podobno nie palny, tylko sie tli jezeli jest bezposrednio przylozony plomien,gdy plomien odsuniemy gasnie, stad nazwa gaszony.
Jest, jak najbardziej bezpieczny i nie rozprzestrzenia ognia. welna natomiast nie podlega wogole takim zachowaniom i pod tym wzgledem jest jeszcze lepsza. Nie widze i tak sensu przeplacac za welne przy budowie domu mieszkalnego,welna jest wskazana w pomieszczeniach i sytuacjach narazenia i wystepowania ognia,np. izolacje kominow,kominkow etc.
Styropian spelnia wszystkie normy bezpieczenstwa jakie sa narzucone dla budownictwa mieszkaniowego.

Pzdr.

Yo,

hmm

... sam tego nie wymyśliłem. :D

Teoretycznie masz rację co do palności styropianu, on rzeczywiście jest "podobno niepalny"! ;)
Ja natomiast widziałem filmik w którym była właśnie pokazana sytuacja jak w ogniu się zachowuje ściana ocieplona styropianem kiedy klei się "na placki" i powietrze "ma ciąg"! Jakoś wolałbym u siebie tego nie doświadczać, i przy ocieplaniu ścian zewnętrznych uważnie przyglądałem się w jaki sposób ekipa przykleja płyty! ;)
Zresztą, wystarczy przypomnieć sobie jak w tym roku we Wrocławiu paliła się fabryka styropianu. Magazyny z gotowym wyrobem jarały się że hej! Teoria więc teorią, a ...

A tak nawiasem mówiąc, dyskusja dotyczy tylko ściany w garażu. Ja mam tam naprawdę dużą i pełną przekaźników tablicę rozdzielczą. Co prawda przekaźniki elektroniczne, i przynajmniej teoretycznie nic nie powinno tam się dziać, ale ... No i w garażu kosiarki, piły, paliwo do tego badziewia itp. ;)
Oczywiście, każdy robi jak uważa za stosowne, ja cały dom z zewnątrz ocieplam styropianem, i mam nadzieję, że docieplenie kilku metrów ściany w garażu ciut droższym materiałem mnie całkowicie nie zrujnuje, a na pewno będę spał spokojniej. ;)


Pozdro,


Piotrek

robertcc
25-07-2007, 11:37
Witam Wszystkich na forum.

Forum to prawdziwa kopalnia pomysłów - godnych przemyślenia.
:D

Rozpoczeliśmy naszą ANDROMEDĘ 2G Lustro od prac projektowych pod koniec roku 2006r.
Wiosną 2007 r. ruszyliśmy z pracami ziemnymi i obecnie trwają przygotowania do więźby dachowej i całego dachu.

Zmiany jakie wprowadziliśmy w naszym projekcie:
- Podpiwniczenie całego garażu co dało ogólnie piwnicę ok 50 m2
- W piwnicy uzyskaliśmy pomieszczenie na opał, kotłownię całkiem pokaźną i właściwą piwnicę ok 25 m2
- Wydłużyliśmy garaż o 1 m
- zlikwidowaliśmy stopnie do garażu
- brama garażowa będzie jednolią całością baz podziału na 2 wjazdy
- w samym garażu zmieściło się pomieszczenie gospodarcze
- w garażu umieściliśmy schody monolityczne (betonowe) do piwnicy
- drzwi pozostały bez zmian i dodatkowo umieściliśmy 2 okna aby doświetlić pomieszczenie gosopodarcze oraz schody i sam garaż
- schody będą bezpośrednio w garażu bez budowy dodatkowych ścianek z barierkami ochronnymi. Mniej miejsca i widniej
- Kuchnia bez zniam ze spiżarnią
- W jadalni zlikwidowana ścianka działowa z holem
- holl wejściowy taki jak w projekcie
- słupek podtrzymujący strop przesunięty z wyjścia na taras w strone schodów
- schody na górę prawdopodobnie zabiegowe ale patrząc na Wasze pomysły chyba zmienimy nieco koncepcję
- salon - tutaj dodaliśmy wykusz zamiast okna aby było jaśniej wysunięty o 1 m poza budynek. Nad wykuszem balkon z pokoju na poddaszu. Wykusz ma być cały przeszklony dużymi szybami od 20 cm od podłogi po sam sufit.
- Planujemy kominek z płaszczem wodnym podłączony do instalacji CO na paliwo stałe eko groszek
- Pozostaje gabinet - bez zmian
- łazienka - bez zmian

Na poddaszu zrobiliśmy także przeróbki
- ściana kolankowa do góry na 3 max-y
- nad garażem sypialnia z garderobą oraz łazienka
- obok łazienki pralnia i suszarnia
- w holu wygospodarowaliśmy pokój gościnny oraz małe miejsce na dodatkowy sprzęt komputerowy
- Pokoik nad kuchnią i jadalnią ze wspólną garderobą z pokojem nad salonem
- garderoba nad tarasem

Czekają nas obecnie pracę nad dachem i cała wykończeniówka.

Pozdrawiam Wszystkich

czy ktoś buduje w okolicach Radomska?

Dla chętnych do korespondencji podaję e'mail: [email protected]

ReniaPiotr
26-07-2007, 12:02
Witam!
Bardzo się cieszę, że tak wiele osób buduje Andromedkę, bo i my mogliśmy skorzystać z doświadczeń innych. Budowę andromedy II rozpoczęliśmy w kwietniu 2007, obecnie jesteśmy na etapie kładzenia dachówki.
Wprowadziliśmy duuużo różnych zmian. A są to:
- przedłużyliśmy garaż tak, że powstały dwa dodatkowe pomieszczenia- nazwane przez nas kotłownia i spiżarnia. Długość ściany sięga do połowy ściany salonu.(garaz pozostaje ciemny, okno bedzie w spiżarce, a drzwi w kotłowni)
-w miejscu przewidzianym w projekcie na kotłownie zamierzamy umieścic szafę pod zabudowe i traktować jako przedpokoik.
-z wiatrołapu są dodatkowe drzwi do gabinetu, co uniemożliwi klientom zaglądanie do domu
-W jadalni zlikwidowaliśmy ścianęa działową z holem
-słup na dole przesunięty w stronę schodów- tworzy całość ze ścianą
-na dole łazienkę zmniejszyliśmy na korzyśc gabinetu
Tyle zmian na dole.
Na poddaszu siłą rzeczy łazienka i garderoba powiększyły się o tę wielkość, jaką stanowią spiżarnia i kotłownia na dole. Łazienka jest duża i przestronna.
- zrobiliśmy drzwi z pokoju z jaskółką (jest to nasza sypialnia) do garderoby
- ścianka kolankowa podniesiona o 2 puistaki
I to chyba byłoby tyle.
pozdrawiamy i życzymy udanych decyzji...

asik283
26-07-2007, 19:42
Witam, dawno mnie nie było, ale problemy z firmą jakie miałem, nie dawały mi powodów do dumy i nie było czym się chwalić, ale w końcu powoli ruszyło i u nas. Więźba jest prawie skończona, wg "fachowców" i ich kalendarza robót, może do końca sierpnia uporają się z dachem. Potem zmiana ekipy i może do jesieni będą główne roboty zakończone.
Zrewidowaliśmy plany wprowadzenia się do Andromedki - nie będzie to niestety ten rok.
Mam pytanie związane z ociepleniem domku, budujemy z Ytong-a, czy można ocieplić go styropianem? Czy musi to być wełna?- /cholernie droga?/

Pozdrawiam

Mirek K
26-07-2007, 19:54
Więźba jest prawie skończona, wg "fachowców" i ich kalendarza robót, może do końca sierpnia uporają się z dachem. Potem zmiana ekipy i może do jesieni będą główne roboty zakończone.
Zrewidowaliśmy plany wprowadzenia się do Andromedki - nie będzie to niestety ten rok.
Mam pytanie związane z ociepleniem domku, budujemy z Ytong-a, czy można ocieplić go styropianem? Czy musi to być wełna?- /cholernie droga?/


Asiu
Pokaż więcej tej więźby na zdjęciach.
To co widać, to na pewno nie jest "prawie skończone".
Ja też mam już więźbę, ale żeby ją pokazać musze zmienić serwer z albumem.
Moja strona, jak i strona Syncia09 oraz TomaD nie działa od kilku tygodni.
Brak czasu uniemożliwia stworzenie nowego albumu, ale postaram się - obiecuję.
To samo dotyczy Tinusa (obiecywał przeniesienie albumu w związku z problemami).

Co do ocieplenia, to nigdzie nie jest napisane, że na Ytonga musisz zastosować wełnę. Wiadomo, że jest to materiał wyższej klasy niż styropian, ale cena... (tego nawet boję się sprawdzać).
Mam zamiar ocieplać pod koniec września, takie mam ambitne plany.
Co do terminu zamieszkania w tym roku, to dawno wybiłem to sobie z głowy, ale kwiecień 2008 - to termin ostateczny.

Pozdrawiam
Mirek K

asik283
26-07-2007, 21:05
Witaj MIrkuK, asik283 to to trochę dziwny nick /sugeruje płeć piękną/, ale jak wiele rzeczy w naszym życiu jest dziełem przypadku i z czasem zżywamy się z takimi drobiazgami i tak jest z moim : "asik283".

Kilka kolejnych fotek więźby dołączyłem przed chwilą.

Mirku, za około dwa tygodnie wybieram się w lasy lubuskie, odpocząć od Wrocławia. Czy mogłbym podjechać na kilka chwil na Twoją budowę? Tak w okolicach 10-go sierpnia? Szczegóły omówimy na privie, jak oczywiście masz czas..

P.S. Smutno mi się jakoś zrobiło, jak czytam o Jolci27 .. :cry:

P.S.2: A może tak dałoby się, aby fotki naszych domów nie wędrowały po całym świecie. Może dałoby się zrobić, aby były na serwerach Muratora? Co sądzicie o tym? Nie byłoby niespodzianek , jak to sie dzieje ostatnio ze znikającymi katalogami...

Adam

Mirek K
26-07-2007, 21:13
Mirku, za około dwa tygodnie wybieram się w lasy lubuskie, odpocząć od Wrocławia. Czy mogłbym podjechać na kilka chwil na Twoją budowę? Tak w okolicach 10-go sierpnia? Szczegóły omówimy na privie, jak oczywiście masz czas..
PP.S.2: A może tak dałoby się, aby fotki naszych domów nie wędrowały po całym świecie. Może dałoby się zrobić, aby były na serwerach Muratora? Co sądzicie o tym? Nie byłoby niespodzianek , jak to sie dzieje ostatnio ze znikającymi katalogami...
Adam

Co do wizyty - to nie widzę problemu.
Pisz na priv, gdzie będziesz, to napiszę jak z tego miejsca dojechać.
Co do serwera na stronach muratora - tak popieram, tylko czy zechcą nam udostępnić "przestrzeń".

Pozdrawiam
Mirek K ( płeć nie ukryta ... :) )

Tinus i Linka
26-07-2007, 23:00
Moja strona, jak i strona Syncia09 oraz TomaD nie działa od kilku tygodni.
Brak czasu uniemożliwia stworzenie nowego albumu, ale postaram się - obiecuję.
To samo dotyczy Tinusa (obiecywał przeniesienie albumu w związku z problemami).

Pozdrawiam
Mirek K

Witam,
Na wstępie zaznaczam - facet :-)
he he

Obiecanki-cacanki - zbieram się do tego albumu i zbieram - ale ciągle mnie znosi.
Muszę przysiąść i wreszcie się pochwalić.
Co prawda mało zmienia się z zewnątrz ale w środku już mam hydraulikę i za chwilę elektrykę.
Pozdrawiam

(na działce mam juz haszcze po pas i... małego kota ;-) )

asik283
29-07-2007, 18:39
Hej Andromedowicze, mam pytanie, jakich przekrojów używaliście na łaty i kontrłaty, w projekcie są 5x6cm, moja specfirma powiada , że 4x6 są OK na poziom i 3x5 na pionowe, w hurtowni gdzie się zaopatruję w dach, też to potwierdzają, czyli 4x6 na poziom, a 3x5 na pion/wzdłuz krokwi/. A jakie Wy zastosowaliście łaty&kontrłaty. Dachówka moja to ceramika Nibra DS5, firmy Nedelskamp.

Pozdrawiam

Adam
P.S. Zwrócę się z zapytaniem do Muratora oficjalnie o przestrzeń dyskową na albumy forumowiczów Muratora.

tadeusz Freudenreich
30-07-2007, 04:35
P.S. Zwrócę się z zapytaniem do Muratora oficjalnie o przestrzeń dyskową na albumy forumowiczów Muratora.[/quote]

Jak by nie udostępnili miejsca na zdjęcia, zgłoś się do mnie, mam serwer z pojemnością 100G i chętnie udostępnie dla dalszych pokoleń :).

piwopijca
30-07-2007, 06:50
Hej Andromedowicze, mam pytanie, jakich przekrojów używaliście na łaty i kontrłaty, w projekcie są 5x6cm, moja specfirma powiada , że 4x6 są OK na poziom i 3x5 na pionowe, w hurtowni gdzie się zaopatruję w dach, też to potwierdzają, czyli 4x6 na poziom, a 3x5 na pion/wzdłuz krokwi/. A jakie Wy zastosowaliście łaty&kontrłaty. Dachówka moja to ceramika Nibra DS5, firmy Nedelskamp. ...
Moze i wystarczy,ale w razie jakiejs tragedii czy Oni odpowiedza za odstepstwa od projektu?
Pamietaj,ze w oryginale zalecana jest cementowka ktor jest lzejsza od ceramicznej,tak wiec kladac ciezsza dachowke chcesz zmniejszyc przekroje lat?
Czy to az taka duza oszczednosc zeby ryzykowac?
widzisz co sie dzieje teraz,burze,wichury etc. -dobrze sie zastanow,pozniej juz nie ma odwrotu,tylko rozbiorka.

Pzdr.

Mirek K
30-07-2007, 16:29
Hej Andromedowicze, mam pytanie, jakich przekrojów używaliście na łaty i kontrłaty, w projekcie są 5x6cm, moja specfirma powiada , że 4x6 są OK na poziom i 3x5 na pionowe, w hurtowni gdzie się zaopatruję w dach, też to potwierdzają, czyli 4x6 na poziom, a 3x5 na pion/wzdłuz krokwi/. A jakie Wy zastosowaliście łaty&kontrłaty. Dachówka moja to ceramika Nibra DS5, firmy Nedelskamp.
Pozdrawiam
Adam


Mój cieśla z olbrzymim doświadczeniem pewne przekroje w więźbie też pozmieniał:
np. słupy mam 16x16cm, a nie projektowe 14x14cm

ale łaty mam 4x6cm
a kontrłaty 2,5x6cm
czyli jeszcze inaczej.


Moja dachówka to ceramiczna Koramic Wienerberger L15 angoba szlachetna.
Nie uważam, żeby była cięższa od cementowej, ale jeszcze to sprawdzę.

Sprawdziłem, a oto liniki:
do brasa:
http://www.bras.pl/default1.asp?nodeid=685

do koramic:
http://www.wienerberger.pl/servlet/Satellite?pagename=Wienerberger/SR_Product/ProductStandard05&c=SR_Product&cid=1122448687577&lpi=1119439145891&sl=wb_pl_home_pl

A jednak 1m2 dachówki ceramicznej (tej konkretnej) jest cięższy o około 20% od Bras - Celtycka (cementowa).
1szt. Brass 4,2 kg. ale na 1 m2 wchodzi 10szt.
1szt. L15 - 3,9 kg, ale na 1m2 wchodzi 12,6szt.

Pozdrawiam
Mirek

Syncio09
30-07-2007, 21:50
Hej Andromedowicze, mam pytanie, jakich przekrojów używaliście na łaty i kontrłaty, w projekcie są 5x6cm, moja specfirma powiada , że 4x6 są OK na poziom i 3x5 na pionowe, w hurtowni gdzie się zaopatruję w dach, też to potwierdzają, czyli 4x6 na poziom, a 3x5 na pion/wzdłuz krokwi/. A jakie Wy zastosowaliście łaty&kontrłaty. Dachówka moja to ceramika Nibra DS5, firmy Nedelskamp.

Pozdrawiam

Adam


Yo,

u mnie na łaty poszły przekroje 4x6 cm a na kontrłaty 2.5x6 cm. ;)

Jak dasz grubszą kontrłatę (3x5) to jedyny efekt to taki, że będziesz miał 0.5 cm większy prześwit między dachówką a membraną! :D
Myślę, że łaty w projekcie są o przekroju 5x6 cm bo w niektórych miejscach projektantowi wyszedł dość duży rozstaw krokwi.
Nie mam przy sobie projektu, ale z tego co pamiętam, to są miejsca o rozstawie krokwi ponad 100 cm.
A jako że łaty muszą być wszędzie jednakowe, to siłą rzeczy na cały domek poleciały ciut grubsze! ;)

Ja więźbę nieco zmodyfikowałem, i nigdzie nie mam takich dużych rozstawów (u mnie max jest 90 cm) , to ... łaty 4x6 spoko wystarczają, nawet pod dachówkę ceramiczną!! ;)


Pozdrawiam,



Piotrek

asik283
30-07-2007, 23:17
Witam, dzieki wielkie za rozwianie wątpliwości co do przekrojów. Zamówiłem takie same jak przekroje Mirka K.
Pozdrawiam

Mirek K
31-07-2007, 17:41
Witam, dzieki wielkie za rozwianie wątpliwości co do przekrojów. Zamówiłem takie same jak przekroje Mirka K.
Pozdrawiam

Witam
Czyli takie jak moje i Syncio09 (Piotrka), ma sie rozumieć.

Dodam, że mój cieśla też pokombinował i praktycznie wyrównał rozstawy między krokwiami. Zmienił też klilka innych rzeczy (na +), ale niedługo zmienie miejsce albumu więc będzie to widać.

Pozdrawiam
Mirek

TomD
31-07-2007, 20:35
Zmieniłem strone albumu na:
http://www.imagestation.com/members/TomekD
serwer na pierwszy rzut oka w porządku.

Mirek K
31-07-2007, 20:42
Zmieniłem strone albumu na:
http://www.imagestation.com/members/TomekD
serwer na pierwszy rzut oka w porządku.

Wygląda dobrze, ale żaden z albumów nie oferuje za darmo możliwości pokazania zdjęć w dużej rozdzielczości, jak to było na igloos :(

Pozdrawiam
Mirek

asik283
31-07-2007, 22:59
Witam, dzieki wielkie za rozwianie wątpliwości co do przekrojów. Zamówiłem takie same jak przekroje Mirka K.
Pozdrawiam

Witam
Czyli takie jak moje i Syncio09 (Piotrka), ma sie rozumieć.

Dodam, że mój cieśla też pokombinował i praktycznie wyrównał rozstawy między krokwiami. Zmienił też klilka innych rzeczy (na +), ale niedługo zmienie miejsce albumu więc będzie to widać.

Pozdrawiam
Mirek

Tak, takie same.
Pozdrawiam
Adam

Mirek K
02-08-2007, 21:52
Zmieniłem strone albumu na:
http://www.imagestation.com/members/TomekD
serwer na pierwszy rzut oka w porządku.

Wygląda dobrze, ale żaden z albumów nie oferuje za darmo możliwości pokazania zdjęć w dużej rozdzielczości, jak to było na igloos :(
Mirek

Witam Wszystkich

Zmieniłem album (tak na szybkiego).

Zapraszam, ale będę jeszcze poprawiał i dodawał co nieco.
Trochę się dzieje na budowie, a czasu przez to brakuje.

Pozdrawiam
Mirek

asik283
02-08-2007, 22:08
Witam,
zwróciłem się do Muratora o przestrzeń dyskową na albumy zdjęć, odpowiedź była szybka.

Cytuję:
"Witam,
narzędzie do tworzenia własnych galerii zdjeć z budowy i nie tylko :-) już
mamy: http://www.muratordom.pl/galeria_budowa_i_remont.htm

Zapraszam.
pozdrawiam
Agnieszka Hernik
Redaktor Prowadzący
serwisu Muratordom.pl"

Tak więc i o tym Murator pomyślał wcześniej... 8)

U mnie krótka przerwa, szukam systemu rynien, jakiegoś sensownego, ale bez szaleństw cenowych. Jest na rynku kilka firm: Marley, Wavin, Plastmo, Lindab,Galeco i sporo innych.
Jaki system zastosowaliście: z tworzywa czy metalowe i dlaczego?

Pozdrawiam

TomekP787
04-08-2007, 20:49
Witam,

Mam pytanie do Bartka -Andromeda. Oglądam zdjęcia Twego domku po otynkowaniu i zastanawiam się jakie masz odległości od lica ściany do krawędzi dachu na szczytach (elewacja boczna od garażu i od sypialni). U mnie coś spaprali (za krótka "belka kalenicowa no i murłata :evil: ) tak, że mam w tej chwili - przed ociepleniem od garażu 40 cm a od sypialni 50 cm. Po ociepleniu odejdzie ok 15 cm i w tym pierwszym przypadku będę miał 25 cm! Zastanawiam się jak to będzie wyglądać, dlatego zależy mi żebyś napisał ile jest u ciebie, bo jest dobrze. Ale wydaje mi się, że w Twoim przypadku również są różne odległości. Cz mam rację, że odległość w tym szczycie "od strony sypialni" jest mniejsza? Jeżeli byś mógł, zmierz to wolnej chwili.... Dzięki!

simon_c
07-08-2007, 21:02
U mnie krótka przerwa, szukam systemu rynien, jakiegoś sensownego, ale bez szaleństw cenowych. Jest na rynku kilka firm: Marley, Wavin, Plastmo, Lindab,Galeco i sporo innych.
Jaki system zastosowaliście: z tworzywa czy metalowe i dlaczego?



Ja po wielu rozmowach i obserwacjach zdecydowałem się na rynny stalowe. Dokładnie to Siba, ale podobno Lindab jest niemal identyczny. Podobno z rynien plastikowych jedyne warte uwagi to Marley, ale cena chyba w tej chwili wyższa niz stalowych. Jak do tej pory rynny sprawują się bardzo fajnie (co prawda nie było wielkich deszczów - deszczy? :-? ) a i wyglądają znakomicie :D

asik283
07-08-2007, 23:04
Dzieki za info,
proszę o kolejne wypowiedzi w temacie - rynny: tworzywo czy metal i ich producent oraz argumenty za i przeciw za takikm wyborem na Waszej Andromedzie.

Adam

TomekP787
07-08-2007, 23:35
Odnośnie rynien, to będę miał plastikowe wavin kanion. Zobaczymy jak będą się sprawować, ale myślę, że nie jest to co coś czego nie można by wymienić po iluś tam latach.
Mam jeszcze pytanie dot. f o l i i d a c h o w e j. Czy mieliście klejone poszczególne rzędy folii czy tylko dany był zakład i jaki? U mnie zaczęli i dają tylko zakład (ok 13 cm). Nie wiem czy to dobrze. Na temat klejenia znajduję w internecie rozbieżne informacje.
Pozdrawiam

Syncio09
07-08-2007, 23:39
Yo,

i ja zniecierpliwiony zmieniłem lokalizację swoich fotek:

http://Syncio09.fotosik.pl/albumy/239113.html

... na razie tam jest tylko jedna (testowa) fotka, ale jak będzie działało bez problemu to w ciągu paru najbliższych dni poprzenoszę tam resztę, i jeszcze kilka świeżych ! ;)


Pozdro

Syncio09
07-08-2007, 23:46
...
Mam jeszcze pytanie dot. f o l i i d a c h o w e j. Czy mieliście klejone poszczególne rzędy folii czy tylko dany był zakład i jaki? U mnie zaczęli i dają tylko zakład (ok 13 cm). ...

Yo,


... u mnie był (jest) tylko zakład.
Ile to było w cm, to nie powiem, ale z tego co pamiętam, to na folii były znaczniki do których trzeba było dawać zakładki, i tak jakoś chyba właśnie ok 15 cm to było! ;)


Pozdrawiam

Piotrek

TomD
08-08-2007, 07:29
Dzieki za info,
proszę o kolejne wypowiedzi w temacie - rynny: tworzywo czy metal i ich producent oraz argumenty za i przeciw za takikm wyborem na Waszej Andromedzie.
Adam

Ja wybrałem rynny firmy Wavin z tworzywa. Kilku znajomych ma takie od iluś tam lat i wszyscy chwalą.

TomekP787
08-08-2007, 07:59
Fajnie "Syncio", że zmieniłeś lokalizację. Twoje fotki są fajne i trochę żałowałem, że nie mogę ich już oglądać. Mam trohcę wyrzuty, że sam nie mam galerii, ale postanowiłem, że ją zrobię w wolnej chwili.

Pozdr.

TomekP787
08-08-2007, 18:59
To link do mojego albumu http://tomekp787.fotosik.pl/

Syncio09
08-08-2007, 21:59
To link do mojego albumu http://tomekp787.fotosik.pl/

Yo,


... superancko!

Szybko Ci się udało tego wolnego czasa wyskrobać!
Widzę, że też na fotosika się zdecydowałeś! Fajne fotki! :D

Pozdro

tomeki1
09-08-2007, 10:13
Yo,

i ja zniecierpliwiony zmieniłem lokalizację swoich fotek:

http://Syncio09.fotosik.pl/albumy/239113.html

Pozdro

Witaj,

Co to za rurki na dachu zamiast kominów wentylacyjnych?

pozdrawiam,

Tomek

TomekP787
09-08-2007, 15:52
Co to za rurki na dachu zamiast kominów wentylacyjnych?



Żartujesz? Przecież to kominki wentylacyjne dachówkowe zamiast szybów murowanych.

TomD
09-08-2007, 21:23
Pytanie do Andromedowiczów wykonujących schody wylewane.
Czy podstawę schodów żelbetowych opieraliście o coś w rodzaju stopy fundamentowej czy też styka się ona bezpośrednio z chudym betonem podłogi parteru ?

tomeki1
09-08-2007, 23:05
[quote=tomeki1]
Żartujesz? Przecież to kominki wentylacyjne dachówkowe zamiast szybów murowanych.

Nie, nie żartuję, tylko pytam. Dopiero czekam na pozwolenie na budowe, a na budoaniu domow sie nie znam. Ty też wiedziałeś wszystko od razu??

Syncio09
09-08-2007, 23:17
Pytanie do Andromedowiczów wykonujących schody wylewane.
Czy podstawę schodów żelbetowych opieraliście o coś w rodzaju stopy fundamentowej czy też styka się ona bezpośrednio z chudym betonem podłogi parteru ?


Yo,

nie robiłem żadnej dodatkowej stopy fundamentowej, ale podczas zalewania chudziaka w tym rejonie gdzie przewidywałem, że będą schody ułożyłem siatkę z prętów zbrojeniowych!

Tak samo zresztą tam, gdzie miejsce na kominek! ;)


Pozdro

Trak
09-08-2007, 23:24
Pytanie do Andromedowiczów wykonujących schody wylewane.
Czy podstawę schodów żelbetowych opieraliście o coś w rodzaju stopy fundamentowej czy też styka się ona bezpośrednio z chudym betonem podłogi parteru ?
U mnie nie ma żadnych fundamentów pod schodami. Nie było takiej potrzeby tym bardziej, że przestrzeń pod schodami za zakrętem, tj. przy samej posadce jest w pełni zalana betonem.
Trak

Syncio09
10-08-2007, 09:46
Witaj,

Co to za rurki na dachu zamiast kominów wentylacyjnych?

pozdrawiam,

Tomek

Yo,

... to wyloty wentylacji ! ;)

Nie wyciągałem szybów wentylacji ponad poziom dachu.
Doprowadziłem je w postaci murowanej do miejsca styku z płaszczyzną dachu, a ponad dach wyprowadziłem w postaci gotowych kominków dostarczonych przez producenta dachówki! ;)
Uniknąłem w ten sposób murowania z klinkieru 2 kominów, a przede wszystkim obróbki dekarskiej wokół nich. Jeśli chodzi o dach, to właśnie przy kominach najczęściej pojawiają się ew problemy z przeciekaniem, itp. W tym systemie nie ma tego problemu ;)
Takie kominki wentylacyjne z dachówki nie są tanie, ale chyba i tak w ogólnym rozrachunku wychodzi to taniej niż murowanie z klinkieru, fugowanie, dobra obróbka dekarska itp.!;)

Pozdrawiam,

tomeki1
10-08-2007, 09:55
[quote=tomeki1]

Yo,

... to wyloty wentylacji ! ;)

Wielkie dzięki za odpowiedź. Ja chcę u siebie zlikwidowac te kominy wentylacyjne i założyć rekuperację. Zostanie tylko komin spalinowy. Oglądałem Twoj album, z tego co pamietam, to nie podnosiłes ściany kolankowej?

pozdr
Tomek

TomekP787
10-08-2007, 15:03
[quote=tomeki1]

Yo,

... to wyloty wentylacji ! ;)

Wielkie dzięki za odpowiedź. Ja chcę u siebie zlikwidowac te kominy wentylacyjne i założyć rekuperację. Zostanie tylko komin spalinowy. Oglądałem Twoj album, z tego co pamietam, to nie podnosiłes ściany kolankowej?

pozdr
Tomek

Ja też zostawiłem tylko spalinowy dymowy, do kominka i jeden klasyczny szyb wentylacyjny w pomieszczeniu gos., gdzie będzie kocioł, ponieważ przy odbiorze kominiarskim jest wymagany (często nawet jeżeli ma się zamkniętą komorę spalania). To samo w garażu, tylko w garażu nie robiłem szybu, a zrobię spiro i ponad dach taki kominek dachówkowy. Też robię spiro i kominek dach. w kuchni do okapu- tylko tu muszę jakąś przepustnicę zamontować, tylko na razie nie wiem jak. Kominek w salonie też musi być przy pełnej went. mech. z zamkniętą komorą spalania. Przy doprowadzeniu powietrza też musi być jakaś przepustnica zamykana na czas nie używania kominka. Tak więc jak u Syncia też mam jeden klasyczny komin, co mnie cieszy. Ale Syncio zrobił też szyby do grawitacji "na wszelki wypadek" prawda?

Syncio09
13-08-2007, 08:01
...Tak więc jak u Syncia też mam jeden klasyczny komin, co mnie cieszy. Ale Syncio zrobił też szyby do grawitacji "na wszelki wypadek" prawda?

Yo,


... prawda, prawda! :D

Wszystko się zgadza, mam jeden klasyczny komin w którym są 2 kanały spalinowe i jeden wentylacyjny. A oprócz tego ("na wszelki wypadek") pełen komplet kanałów wentylacji grawitacyjnej, z których każdy kończy się kominkiem dachówkowym.
Kominków dachówkowych mam nawet ciut więcej, bo jeszcze jeden dodatkowy do wywietrzania kanalizacji i dwa do wyrzutni od reku. ;)

Pozdro,



Piotrek

czaplima
14-08-2007, 21:43
Witaj,
Przeczytałem na forum, że zdecydowałeś się na pokrycie dachu dachówką Nibra DS 5. Mam pytanie czy znalazłeś jakąś alternatywę dla oryginalnej dachówki z kominkiem wentylacyjnym? To co oferuje Nelskamp wygląda mało ciekawie i jest bardzo drogie.
pozdrawwiam
Marek

TomekP787
15-08-2007, 21:08
Ja będę miał dachówki creaton (ten model był pleiderera) terra viva - rot glazura. Czy może wiecie gdzie mogą być jakieś fotografie dachów z tej dachówki - nie koniecznie ten kolor. Może za 2-3 tygodnie sam je umieszczę jak mi zrobią dach...

Mirek K
15-08-2007, 21:17
Ja będę miał dachówki creaton (ten model był pleiderera) terra viva - rot glazura. Czy może wiecie gdzie mogą być jakieś fotografie dachów z tej dachówki - nie koniecznie ten kolor. Może za 2-3 tygodnie sam je umieszczę jak mi zrobią dach...
Też przymierzałem się do Creatona Kera Pfanne (czy coś takiego :) ), ale cena to raczej masakra, a glazura - to nawet chyba strach pytać
Pozdrawiam
Mirek

TomekP787
15-08-2007, 21:23
Te "klasyczne" creatona (kera pfanne chyba do nich należy) to tak, strach pytać. Ale terra viva to model przejętego przez creatona pfleiderera i ceny tych są niższe. Też chciałbym wiedzieć ile zapłacimy (dokładnie, bo mniej więcej wiemy, że koło 31 tys. z akcesoriami). Ale jak zobaczyliśmy te, to z żoną powiedzieliśmy te i żadne inne. W ogóle szkoda, że nie ma dachówek o całkiem naturalnym kolorze pokrytych przezroczystą glazurą, bo chyba takie byśmy wtedy wybrali.

pabloxx
16-08-2007, 18:04
witam wszystkich,

u mnie trwają prace na poddaszu. powiem Wam, że ciekaw jestem jak daliście sobie radę ze słupami i mieczami ale jakoś mi one kompletnie nie pasują.. a tak poza tym to ilość towaru jaki wchodzi w skosy i sufity to... szkoda gadać. następny dom :-) robię bez użytkowego poddasza :)

Galeria: prace na poddaszu (http://gallery.rosol.eu.org/v/nowydom/poddasze/)

Pozdrawiam

TomD
17-08-2007, 07:23
witam wszystkich,

u mnie trwają prace na poddaszu. powiem Wam, że ciekaw jestem jak daliście sobie radę ze słupami i mieczami ale jakoś mi one kompletnie nie pasują.. a tak poza tym to ilość towaru jaki wchodzi w skosy i sufity to... szkoda gadać. następny dom :-) robię bez użytkowego poddasza :)

Galeria: prace na poddaszu (http://gallery.rosol.eu.org/v/nowydom/poddasze/)

Pozdrawiam

Ile kupiłeś m2 wełny ?
Ja 200 m2 i teraz wydaje mi się że z 30 zabraknie.

pabloxx
17-08-2007, 09:22
Ile kupiłeś m2 wełny ?
Ja 200 m2 i teraz wydaje mi się że z 30 zabraknie.

18-tki miałem 190 m2 i zostały 4 baloty po upchaniu między krokwie. Te 4 baloty weszły między jętki pod stryszkiem. 10-tki jak na razie całej jeszcze nie włożyli ale miałem chyba na 170 m2. jakby co to mam andromede z pojedyńczym garażem.

TomekP787
19-08-2007, 22:56
Bartek-Andromeda chyba już się wprowadził i nie zagląda na forum :-(
Czy ktoś z Was może wie gdzie on zamawiał drzwi ? Fajne są.

Mirek K
21-08-2007, 19:36
Witam wszystkich po krótkiej przerwie.

Właśnie dziś wstawili mi okna i bramę garażową, oraz drzwi wejściowe (zastępcze).
Wśckieły jestem na dekarzy, gdyż nie mają wstydu, a na budowie są gośćmi.
Najchętniej pogoniłbym ich na trzy wiatry, ale co wtedy?
Inna ekipa może nie mieć terminu nawet do zimy...
Szczegóły w galerii
Pozdrawiam
Mirek

TomekP787
21-08-2007, 21:13
Fajnie, już masz okna... W sumie też mógłbym niedługo mieć, ale trochę boję się zamykać dom już teraz. Po pierwsze niektóre ściany są tak zawilgocone ciągłymi deszczami, że na jednej pojawił się zielony nalot... Nie wiem czy to powód do niepokoju, ale pewnie jak już jest odcięty dostępo do wody, to powinno zniknąć. Mam nadzieję, że nie wpłynie to na właściwości suporeksu. Po drugie nie mam jeszcze przyłącza energetycznego i alarmu i boję się, że okna mogą zniknąć :(
Mojej teściowej, która buduje się równolegle do nas :roll: kierownik poradził, żeby w ogóle nic nie wstawiała tylko zabezpieczyła progi okien folią, żeby przewiało to zimą. Ale ja chcę dalej robić. Na razie chyba dam sobie spokój z oknami z ww. powodów.

Mirek K
22-08-2007, 12:18
Witam
Dylemat jest zawsze.
Planuję od listopada wykańczanie wnetrza i normalne ogrzewanie, ale bez ocieplenia ścian zewnetrznych (to na wiosnę). Alarm też się niedługo pojawi.
Mój dom nie stoi też w całkowitym pustkowiu. Jakoś to będzie, a ja nie mam czasu na obawy. Kwiecień 2008 - to termin bezwzględnej przeprowadzki.

Pozdrawiam
Mirek

TomekP787
22-08-2007, 17:21
No i stało się!
Położyli mi dziś pierwsze dachówki w liczbie pozwalającej na ocenę jak wyglądają na dachu. No, nie zupełnie chodziło mi o ten kolor. Dziwne, że z bliska wyglądają inaczej niż z daleka - co widać na zdjęciach, które dodałem do galerii. Dachówka creaton terra viva- rot glazura.

TomD
23-08-2007, 17:51
Witam
Dylemat jest zawsze.
Planuję od listopada wykańczanie wnetrza i normalne ogrzewanie, ale bez ocieplenia ścian zewnetrznych (to na wiosnę).


Niestety też mam ten dylemat. Zakładałem, że instalacje skończę w październiku a w listopadzie tynki wew + wylewki a potem 2 mc- schnięcia. Tylko mam wątpliwości czy w listopadzie jeszcze można te prace wykonywać.

Mirek K
23-08-2007, 18:31
Niestety też mam ten dylemat. Zakładałem, że instalacje skończę w październiku a w listopadzie tynki wew + wylewki a potem 2 mc- schnięcia. Tylko mam wątpliwości czy w listopadzie jeszcze można te prace wykonywać.

Witam
Instalacja elektryczna już się "kładzie", tynki wewnętrzne 15 - 25 września, instalacja wod-kan - październik. Posadzka (wylewka) październik/listopad (przełom). Zaraz potem grzanie i gra. Start z wykończeniem wnętrza.
Szkoda czasu.

Pozdrawiam
Mirek

TomekP787
25-08-2007, 21:47
Dodałem nowe zdjęcie z dachówką widoczną w słońcu. Mamy teraz kolejny probelm jakie okna dobrać, bo myśleliśmy o złotym dębie, ale jak tak patrzymy na tą dachówkę, to mamy wątpliwości.

Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na nast. pytanie, bo nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. W projekcie grubość wylewki (jastrychu) to 4 cm. Jeżeli planuję podłogówkę, to ile DODATKOWą muszę policzyć grubość tej wylewki?

TomekP787
25-08-2007, 22:12
Mam jeszcze taki problem. Jak rozwiązaliście ogrzewanie w salonie? Chcemy mieć na całym dole podłogówkę przy czym moja druga połówka uparła się, że w salonie ma być podłoga drewniana a nie płytki. Drewno na podłogówce, to wyzwanie! Chodzi tez o to, żeby nie było grzejników. Dlatego wpadłem na pomysł uzupełnienia ogrzewania poprzez rzucenie po obu stronach salonu ogrzewania ściennego. Czy ktoś z Was zetknął się z tematem? Jak to się robi :-)

Trak
27-08-2007, 12:01
Mam jeszcze taki problem. Jak rozwiązaliście ogrzewanie w salonie? Chcemy mieć na całym dole podłogówkę przy czym moja druga połówka uparła się, że w salonie ma być podłoga drewniana a nie płytki. Drewno na podłogówce, to wyzwanie! Chodzi tez o to, żeby nie było grzejników. Dlatego wpadłem na pomysł uzupełnienia ogrzewania poprzez rzucenie po obu stronach salonu ogrzewania ściennego. Czy ktoś z Was zetknął się z tematem? Jak to się robi :-)
My w całym domu daliśmy podłogówkę. A że w salonie drewno nam również wydaje się milsze dla oka i stopy, to planujemy wyłożyć go panelami. Panele znacznie lepiej niż deska przewodzą ciepło a niektóre z nich są tak dobrej jakości, że trzeba by oglądać je z nosem przy ziemi, żeby odróżnić je od prawdziwego drewna. My wybraliśmy panele Quick-Step. Nieco droższe od innych ale znacznie ładniejsze i tańsze od zwyczajnej deski.
Pozdrawiam,
Trak

Trak
27-08-2007, 12:07
Dodałem nowe zdjęcie z dachówką widoczną w słońcu. Mamy teraz kolejny probelm jakie okna dobrać, bo myśleliśmy o złotym dębie, ale jak tak patrzymy na tą dachówkę, to mamy wątpliwości.

Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na nast. pytanie, bo nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. W projekcie grubość wylewki (jastrychu) to 4 cm. Jeżeli planuję podłogówkę, to ile DODATKOWą muszę policzyć grubość tej wylewki?
U mnie zrobiono to zgodnie z regułą mówiącą, że powinno być 4cm powyżej górnej powierzchni rurek ogrzewania. Sama rurka, zależnie od systemu, zajmuje 2-4 cm.
Trak

TomekP787
27-08-2007, 17:46
Dzięki za odp.

Wracam z budowy i mam kolejny problem! Właśnie zamontowali okna dachowe w łazience. Dolna krawędź jest w tej chwili na wysokości ok. 140 cm! Tragedia to są veluxy otwierane od góry i klamka jest na wysokości grubo ponad 2 m. Nawet biorąc pod uwagę, że jeszcze wylewka to i tak wysoko. Ja jeszcze sięgnę, ale żona... Będę miał mały OPR co to znaczy? Chyba przyjdzie kupować jakieś napędy elektryczne... A wysokość jest tak, bo "tak łaty wyszły". Czy to prawda, że wysokość tego okna jest uzależniona od rzędów dachówek?

TomekP787
27-08-2007, 21:53
Przestrzegam wszystkich przed Veluxami tylko z górą klamką! Jest to jakieś totalne nieporozumienie. Dziwię się, że taka poważna firma forsuje takie niepraktyczne rozwiązanie. Sam projekt też proponuje veluxy 70x160 i nawet jeżeli montuje się je na tej wysokości co w projekcie (110 cm), to trudno niższej osobie dosięgnąć klamki, a montaż najczęściej wypada inaczej niż w projekcie, bo różnej wielkości są dachówki, różnie wypada długość okapu - a dekarze tak przycinają długość krokwi żeby nie ciąć dachówek. Podstawa montażu okna musi zaś zaczynać się od pełnego rzędu dachówek. Dzwoniłem do zaspanego wykonawcy i ustalenie końcowe - wymiana części okien na obrotowo-uchylne (mają też dolną klamkę) tak, żeby w każdym pomieszczeniu było co najmniej jedno "normalne" okno.

agaus
29-08-2007, 18:24
Witam fan klub Andromedy :)
Mam pytanie -co ze schodami wewnętrznymi ?Ma juz ktoś z Państwa wybudowane ?Wracam z placu budowy i jestem przerażona -schody są w ciągu komunikacyjnym !Zdecydowalismy się na schody ,które będą miały kwadratowy podest ,bo te lekko ze skosa są bardzo wąskie...Murarzowi nie chce sie robić i namawia nas na drewniane "zabiegowe",ale my ich zdecydowanie nie chcemy ,bo nam psują całą koncepcję wnętrza...
Bardzo prosze o przesłanie mi fotek schodów wewnętrznych...

Pozdrawiam

TomD
29-08-2007, 20:23
Witam fan klub Andromedy :)
Mam pytanie -co ze schodami wewnętrznymi ?Ma juz ktoś z Państwa wybudowane ?Wracam z placu budowy i jestem przerażona -schody są w ciągu komunikacyjnym !Zdecydowalismy się na schody ,które będą miały kwadratowy podest ,bo te lekko ze skosa są bardzo wąskie...Murarzowi nie chce sie robić i namawia nas na drewniane "zabiegowe",ale my ich zdecydowanie nie chcemy ,bo nam psują całą koncepcję wnętrza...
Bardzo prosze o przesłanie mi fotek schodów wewnętrznych...

W albumie Sławinki :
http://pg.photos.yahoo.com/ph/slawinka68/album?.dir=d0bfre2&.src=ph&store=&prodid=&.
fajnie widać gotowe żelbetowe schody wewnetrzne. Tez takie zaplanowałem.

Trak
29-08-2007, 20:44
Witam fan klub Andromedy :)
Mam pytanie -co ze schodami wewnętrznymi ?Ma juz ktoś z Państwa wybudowane ?Wracam z placu budowy i jestem przerażona -schody są w ciągu komunikacyjnym !Zdecydowalismy się na schody ,które będą miały kwadratowy podest ,bo te lekko ze skosa są bardzo wąskie...Murarzowi nie chce sie robić i namawia nas na drewniane "zabiegowe",ale my ich zdecydowanie nie chcemy ,bo nam psują całą koncepcję wnętrza...
Bardzo prosze o przesłanie mi fotek schodów wewnętrznych...

Pozdrawiam
U mnie są schody murowane i bardzo je sobie chwalę. Są ciche, solidne i... ładne. O ciąg komunikacyjny, ten do dolnej łazienki, nie martwcie się bo w tym miejscu schody są już wysoko. Jeżeli jednak chcecie robić schody ze spocznikiem (podestem) musicie być ostrożni, bo w ten sposób traci się kilka stopni na zakręcie a to oznacza że, po pierwsze - schody sięgają dalej w kierunku jadalni, a po drugie - odległość do podciągu, o który można sobie rozwalić głową, jest niebezpiecznie niska. Długo siedziałem nad tym z moim architektem i wyliczyliśmy, że jeżeli w domu jest człowiek o wzroście powyżej 1,8m to bezpieczniej jest zrobić schody zabiegowe, tj. z płynnym zakrętem. Teraz w praktyce widzę, że są ładne i ergonomiczne. Plan mogę udostępnić.
Pozdrawiam,
Trak.

Mirek K
30-08-2007, 08:58
18-tki miałem 190 m2 i zostały 4 baloty po upchaniu między krokwie. Te 4 baloty weszły między jętki pod stryszkiem. 10-tki jak na razie całej jeszcze nie włożyli ale miałem chyba na 170 m2. jakby co to mam andromede z pojedyńczym garażem.

Witam Wszystkich
i mam gorące pytanie:

Kto ocieplał poddasze wełną Isover, a kto czym innym i dla czego?

Isover nie ma w ofercie 18cm (czyli takiej jak wysokość krokwi), ale tylko 10, 15, 20cm.

Czy te ceny są do przełknięcia?
ISOVER Maister mata gr. 10 - 17,76 zł/m2
ISOVER Maister mata gr. 15 - 26,78 zł/m2
ISOVER Maister mata gr. 20 - 35,53 zł/m2

Czy 15cm między krowie + 10cm na stelaż będzie OK?
Ponoć parametry tego produktu przewyższają Ursę...

Upchanie 20cm między krokwkie i 10 pod nie, to chyba lekka przesada?
Wełny nie powinno sie wciskać na siłę.
Pozdrawiam
MK

pabloxx
30-08-2007, 09:11
Isover nie ma w ofercie 18cm (czyli takiej jak wysokość krokwi), ale tylko 10, 15, 20cm.


Ja ocieplałem RockWoolem 18cm + 10cm. Osiemnastka nie jest zbyt popularna gdyż przyjęło się, że przy krokwiach 18cm wkłada się 15 cm wełny aby zostawić szczelinę wentylacyjną (przy deskowaniu i niektórych membranach). U mnie "ponoć" nie trzeba było robić tej wentylacji więc akurat 18cm wełny idealnie przypasowało. Cen już nie pamiętam, poza tym różnice cenowe w czasie i regionalnie są tak duże, że trzeba by w tym siedzieć dzień i noc.

Z tego co słyszę to nie ma co oszczędzać na ocieplaniu dachu tym bardziej, że kształ dachu andromedy nie zalicza się do energooszczędnych zatem czym grubiej i solidniej wykonana cała powłoka dachowa tym lepiej. Warto zwrócić uwagę na rozstaw krokwi tam, gdzie są okna dachowe, gdyż w projekcie jest ciasno i trochę mało wełny wchodzi między oknem i krokwiami, co obniża mocno izolacyjność tych rewirów. Właśnie okna dachowe i cała lukarna oraz ocieplenie wieńca (styk z dachem) to są moim zdaniem elementy krytyczne. Trzeba fachowcom patrzeć na ręce podczas prac w tych rejonach.

Pozdrawiam

Syncio09
30-08-2007, 09:12
Witam fan klub Andromedy :)
Mam pytanie -co ze schodami wewnętrznymi ?Ma juz ktoś z Państwa wybudowane ?Wracam z placu budowy i jestem przerażona -schody są w ciągu komunikacyjnym !Zdecydowalismy się na schody ,które będą miały kwadratowy podest ,bo te lekko ze skosa są bardzo wąskie...Murarzowi nie chce sie robić i namawia nas na drewniane "zabiegowe",ale my ich zdecydowanie nie chcemy ,bo nam psują całą koncepcję wnętrza...
Bardzo prosze o przesłanie mi fotek schodów wewnętrznych...

Pozdrawiam

Witam,

... pierwotne plany przewidywały schody drewniane, ale ostatecznie stanęło na żelbetowych które mają mniej więcej taki kształt.


http://lh3.google.pl/piotr.kasz/RtZ4hb57_qI/AAAAAAAAACs/4VZYV0uOPug/s400/DSCN9172.JPG

http://lh3.google.pl/piotr.kasz/RtZ4rb57_rI/AAAAAAAAAC4/kFySL7dHzgA/s400/DSCN9173.JPG

Powiem tyle, że nie żałuję, działają, nie zepsuły się ani razu, a ruch przez nie już przeszedł dosyć pokażny! ;)

Pozdrawiam,

P.S.
Coś mam pecha do fotoalbumów, na fotosik'u niby działa, ale mam kłopoty z przesyłaniem zdjęć. Teraz próbuję PICASA, jak nie będzie problemów, to postaram się odtworzyć fotodokumentację która była na igloos (i parę nowych).
... odkąd się przeprowadziłem, ciągle coś do roboty, i czasu brakuje! ;)

baleron
31-08-2007, 09:32
Drodzy miłośnicy ANDROMEDY, zwracam się z wielką prośbą i serdecznym zapytaniem o informację dotyczącą wyboru ładnych schodów do domu ANDROMEDA.Czy mógłby jakiś miły Andromedowicz przesłać mi fotki schodów już wykonanych i ewentualne namiary wykonawców z województwa kujwasko-pomorskiego, których można polecić. Z góry dziękuję. Pozdrawaim.

Mirek K
31-08-2007, 12:10
Witam

Czy nie popełniam błędu?
Chciałbym, żeby było i ciepło i nie zabierać zbyt dużo dodatkowego miejsca pod skosami, więc planuję:
- między krokwie:
Isover Uni-Mata 18cm (opór cieply - Rd 4,60)
- pod krokwie:
Isover Super-Mata 5cm (opór cieplny Rd 1,50)

Super-Mata jest dość droga, ale parametry chyba jedne z najlepszych, więc te 5, a nie 8 czy 10cm może wytrzyma?

Pozdrawiam
Mirek

piwopijca
31-08-2007, 13:57
Witam

Czy nie popełniam błędu?
Chciałbym, żeby było i ciepło i nie zabierać zbyt dużo dodatkowego miejsca pod skosami, więc planuję:
- między krokwie:
Isover Uni-Mata 18cm (opór cieply - Rd 4,60)
- pod krokwie:
Isover Super-Mata 5cm (opór cieplny Rd 1,50)

Super-Mata jest dość droga, ale parametry chyba jedne z najlepszych, więc te 5, a nie 8 czy 10cm może wytrzyma?

Pozdrawiam
Mirek

Jezeli wystarcza Ci wsp. U ok. 0,16 to jest OK. R powinnien byc jak najwiekszy, w domach pasywnych suma oporow minimum 10.

Pzdr.

tomeki1
31-08-2007, 16:44
No i stało sie, czytalem ten watek, spodobała mi się Andromeda II odbicie lustrzane, więc kolejna stanie w okolicach Ożarowa Mazowieckiego. Właśnie odebrałem pozwolenie na budowę i dziennik budowy. Zaczniemy na początku października, w tym roku chyba tylko fundamenty. Szcześliwie udało nam się przeczekać panikę na rynku materialow budowlanych i brak chetnych do budowania domu. Bylismy w tym czasie zajęci zalatwianie formalności, ktore jak zwykle się przeciągały.

W naszym projekcie wprowadzilismy kilka zmian:
- likwidacja przejścia z garażu do domu
- przesunięcie łazienki na parterze
- likwidacja słupa w salonie
- likwidacja dwoch kominów - będzie rekuperacja
- garaż przedłużony o 50 cm
- ścianka kolankowa +50 cm
- przeniesienie łazienki na poddaszu nad wejście do domu, likwidacja suszarni
- likwidacja scianki za daszkiem nad wejściem, strop nad całością, więc większy metraż
- strop na jednym poziomie na całej powierzchni

W efekcie tych zmian bedą 4 pokoje na poddaszu. Zmiany są głownie efektem lektury tego watku i doswiadczen innych budujących Andromedę. Adaptacje wykonał inżynier budownictwa z Warszawy, za bardzo przyzwoite pieniądze - polecony na forum Muratora. Ja rownież go polecam, gdyby ktos byl zainteresowany, to podam namiar na priv.

TomekP787
01-09-2007, 23:27
W naszym projekcie wprowadzilismy kilka zmian:
- likwidacja przejścia z garażu do domu

Według mnie przejście jest dobre tym bardziej ze prowadzi do pom. gosp. Są jednak różne teorie na ten temat.

- przesunięcie łazienki na parterze
W jakie miejsce?

W efekcie tych zmian bedą 4 pokoje na poddaszu.

Rozumiem, że czwarty pokój w miejscu łazienki. Czy jest on na pewno potrzebny? Czy na przestrzeni nad wejściem zmieści się porządna łazienka?

tadeusz Freudenreich
02-09-2007, 08:37
Witam,

pozbycie się wejścia do domu z garażu uważam za dużą pomyłkę, wyobraź sobie że leje deszcz a Ty ze swoją Panią chcecie do kina! pół biedy jak masz bramę garażową otwierana na pilota a co jak nie? Nie wiem czym będziesz ogrzewał swój domek, ale jeśli np eko groszkiem to woreczki będziesz wnosił przez cały dom. Zastanów się dobrze czy oszczędność około 100zł nie będzie potem kosztować Ciebie parę tysięcy

tadeusz Freudenreich
02-09-2007, 08:38
Witam wszystkich budujących.

Od ponad dwóch tygodni wybieramy okna do naszej andromedki. Zdecydowaliśmy sie na plastiki wraz z żaluzjami, i tutaj nie wiemy na co sie zdecydować. Panowie doradcy poszczególnych producentów prześcigają się w chwaleniu swoich produktów i dawaniu gratisów! Chcielibyśmy mieć okna sprawdzone, takie które po dwóch latach użytkowania nie zaczną sprawiać problemów w użytkowaniu. Zwracamy się więc do Was z prośba o pomoc w wyborze, a przede wszystkim na co zwrócić uwagę przy kupnie okien?
a oto nasza andromedka http://www.euwaex.com/andromeda/index.html

TomekP787
02-09-2007, 09:29
Wydaje mi się, że ludzie, którzy decydują się na likwidacje przejścia z garażu mają chyba obawy o
1. bezpieczeństwo p.poż. - ciekawe, czy uzasadnione, czy dobre drzwi nie wytrzymują tyle samo albo i więcej co ten suporex albo porotherm 24 cm;

2. zapachy mogące dostawać się do pom. mieszkalnych - przy odpowiednim dbaniu o samochód nie powinien on wydawać żadnych zapachów beznzyny, olejów itd. - chyba, że ktoś chce mieć garaż tzw. brudny , połączony z miniwarsztatem, to bym się zastanawiał, chociaż i wtedy, jak się wstawi szczelne drzwi - a takie teraz najczęściej są i będzie się je zamykać, to nie powinny przenikać do pomieszczeń mieszk. żadne zapachy, tym bardziej, że między garażem a mieszkaniem jest jeszcze pom. gosp. My z żoną nie wyobrażamy sobie nowego domu bez takiego przejścia. Nie trzeba przecież zawsze z niego korzystać, ale np. czuję już tą wściekłość z jego braku jak przyjeżdżam z kilkoma zgrzewkami wody mineralnej i zamiast zanieść ją prosto do pom. gos. z samochodu, to muszę tachać przez podwórko. Moi rodzice nie mają takiego przejścia i jest to irytujące.

TomekP787
02-09-2007, 09:41
Mam pytanie do Syncia,

Oglądałem Twoje nowe fotki i zainteresował mnie wkład kominkowy. Jaki to jest ? Rozumiem, że z zamkniętą komorą spalania? Mógłbyś rzucić jakiś link na takie wkłady? To spiro do powietrza to chyab 160 cm? Gdzie ono potem idzie - do pom. gosp. a potem na zewnątrz? Masz jakąś przepustnicę do zamykania tego dopływu powietrza? Ciągle sie zastanawiam jak to rozwiązać, żeby ta przepustnica była łatwa w użytkowaniu (zamykanie-otwieranie) i szczelna. Zastanawiam się nad rozwiązaniem u mnie tego problemu, bo moje doprow. powietrza będzie wychodziło na wschód.

Syncio09
02-09-2007, 22:58
Mam pytanie do Syncia,

Oglądałem Twoje nowe fotki i zainteresował mnie wkład kominkowy. Jaki to jest ? Rozumiem, że z zamkniętą komorą spalania? Mógłbyś rzucić jakiś link na takie wkłady? To spiro do powietrza to chyab 160 cm? Gdzie ono potem idzie - do pom. gosp. a potem na zewnątrz? Masz jakąś przepustnicę do zamykania tego dopływu powietrza? Ciągle sie zastanawiam jak to rozwiązać, żeby ta przepustnica była łatwa w użytkowaniu (zamykanie-otwieranie) i szczelna. Zastanawiam się nad rozwiązaniem u mnie tego problemu, bo moje doprow. powietrza będzie wychodziło na wschód.

Hej,

... już ten temat kiedyś wałkowaliśmy, ale powtórzę. ;)

Wkład kominkowy, to PRISMA E51 firmy HAJDUK (http://www.hajduk.com.pl/).
Długo się rozglądałem za właściwym wkładem, i ... jeśli chodzi o taki w 100% przystosowany do rekuperacji, to na rynku jest (był wtedy jak kupowałem) tylko jeden, a mianowicie TEMPORIS D (chyba SPARTHERM'a), ale ... ma płaską szybę, i przy takim ustawieniu jak w Andromedzie nie bardzo mi pasował.
Szukałem wkładu z panoramiczną lub trapezową szybą, i z zewnętrznym doprowadzeniem powietrza.
Ta PRISMA ma doprowadzenie powietrza do spalania wyłącznie z zewnątrz, ale ... trzeba przerobić doprowadzenie powietrza do systemu "czystej szyby", bo w oryginale czerpie z pomieszczenia w którym się znajduje.
Ja mam zamiar "załatwić" to zabudową, której dolna część utworzy komorę do której jedyny dopływ powietrza będzie przeprowadzony przez ścianę zewnętrzną. Tu nie jest potrzebny duży otwór (wystarczy fi 50mm), i nie ma znaczenia kierunek świata. ;)

Powietrze do spalania mam doprowadzone rurką fi 160, która biegnie od kominka przez pomieszczenie gospodarcze i garaż do zachodniej ściany, czyli w moim przypadku ściany frontowej. Wylot jest umieszczony w pobliżu bramy garażowej.
W sumie ta rurka ma ok 11m długości, ale ... fachowcy od kominków przekonali mnie, że skierowanie czerpni do powietrza kominkowego z innej strony jak zachodnia (przynajmniej w moim rejonie) byłoby mocno ryzykowne! :(
Nie miałem więc jakby innego wyjścia ... , zresztą nie kosztowało mnie to wiele, gdyż wykorzystałem do tego pozostałe po instalacji kanalizacyjnej rury PCV. Jedyny w sumie mankament, to to że powstanie niska półka pod ścianą garażu, ale może się przydać do ustawiania na niej różnego rodzaju puszek i pudełeczek! :D
Przepustnicy żadnej tam nie wstawiałem, jest ona wbudowana we wkład kominkowy.


Pozdrawiam,


Piotrek

tomeki1
03-09-2007, 12:14
Nie chcę przejścia do garażu, bo boje sie włamania przez garaż - to będzie najsłabszy punkt w domu, a poza tym oczywiście zapachy dochodzące z garażu. Przed zapachami ostrzegali nas znajomi. Poza tym przesunelismy lazienke na dole w stronę pomieszczenia gospodarczego - w ten sposob mamy wiekszy pokoj na dole. Pomieszczenie gospodarcze będzie teraz na tyle wąskie, że drzwi zajelyby prawie całą scianę. Pomyslimy jeszcze, ale jestem na nie.
Łazienka na górze będzie miała po podlodze prawie 9 m kw. Wiem, ze są skosy i jakaś super wielka nie bedzie, ale podnosimy scianke kolankową o 50 cm, więc powinno dać radę.

pabloxx
03-09-2007, 13:21
Witam,

Z nowości: jest podbitka dachowa:
http://gallery.rosol.eu.org/d/7686-1/podbitka1.jpg

Pytanie: planuję na wiosnę uporządkować teren: ogrodzenie i wjazd. Myślę o kostce granitowej, najlepiej tej o takim żółtawym zabarwieniu. Skądinąd wiem, że towar ciężko znajdywalny, długo się czeka i ceny przeróżne, może ktoś ma jakieś doświadczenia...

Pozdrawiam,
Paweł

TomekP787
03-09-2007, 16:09
Nie chcę przejścia do garażu, bo boje sie włamania przez garaż - to będzie najsłabszy punkt w domu, a poza tym oczywiście zapachy dochodzące z garażu. Przed zapachami ostrzegali nas znajomi. Poza tym przesunelismy lazienke na dole w stronę pomieszczenia gospodarczego - w ten sposob mamy wiekszy pokoj na dole. Pomieszczenie gospodarcze będzie teraz na tyle wąskie, że drzwi zajelyby prawie całą scianę. Pomyslimy jeszcze, ale jestem na nie.
Łazienka na górze będzie miała po podlodze prawie 9 m kw. Wiem, ze są skosy i jakaś super wielka nie bedzie, ale podnosimy scianke kolankową o 50 cm, więc powinno dać radę.

Hm... Włamanie przez garaż? Nie przesadzasz? Równie dobrze, a nawet lepiej mogłoby być przez drzwi balkonowe, przez okno albo przez suporex :-)
Co do zapachów nie ma ich przy dobrze utrzymanym, czystym samochodzie.

asik283
09-09-2007, 08:33
Witam!!!! Ile płaciliście za zrobienie dachu kompletnie???Więźba+dach z obrobieniem kominow, wstawieniem okien, rynnami, podbitka... czyli full. Sprawa bardzo pilnaaaaaaaaaaaa!!!! Rzucają mi cenę robocizny wszyscy około 20 000tyś.PILNEEEEEEE!!!:):)
Pozdrawiam
Tomek
Dawno nie byłem na forum,
dekarze wrocławscy za sam dach/bez więźby/ chcą od 14 do 20 tys zł
Pozdro

Asik

konradus71
09-09-2007, 11:44
Napiszcie ile płaciliście z zabudowę poddasza tz. wełna, ruszt, folia i płyta G-K.
Mi krzyczą ok. 40zł/m2 - wdaje się troche drogo jak na okolicę Konina. :-?

asik283
09-09-2007, 12:26
Napiszcie ile płaciliście z zabudowę poddasza tz. wełna, ruszt, folia i płyta G-K.
Mi krzyczą ok. 40zł/m2 - wdaje się troche drogo jak na okolicę Konina. :-?
Witam, jeszcze nie jestem na tym etapie, ale ceny mam uzgodnione na 40 zł/m, wtym: ocieplenie wełna, rusztowanie, folia, rigipsy. Generalnie dużo, ale taniej już nie będzie, chyba że: samemu się przyuczyć , dobę wydłużyć o 12 godzin, brać prochy na bezsenność, znaleźć pomocnika do robót. :)

Pozdrawiam

P.S. Kilka nowych fotek podłączyłem do albumika. Co sądzicie o drugiej lukarnie, widocznej na zdjęciu.

Asik

TomekP787
09-09-2007, 23:06
W sumie lukarna nie psuje wyglądu domku, ale dach staje się już naprawdę fikuśny, chociaż bywają bardziej udziwnione. Moi cieśle mówili, że pierwszy raz robią taki, jak w andromedzie, ale nie dopytałem o co konkretnie chodzi.

Sławinkaa
10-09-2007, 14:17
Hejka!!!, To znów ja - Sławinka :D
Strasznie dawno nie zglądałam na forum, a tu proszę - Andromedowiczów coraz więcej. My budowę już zakończyliśmy, ale chciałabym podzielić się z wami wrażeniami z zamieszkiwania w Andromedzie.
Mieszkamy w naszym domku już ponad rok i zapewniam Was, nie znalazłam jeszcze ani jednej rzeczy, czy rozwiązania projektowego, które chciałabym zmienić - to jest naprawdę wspaniały projekt! :P
Wszystkich, którzy jeszcze się wahają, czy budować Andromedę gorąco do tego namawiam - nie będziecie żałować. Niebawem uzupełnię galerię zdjęć.

Czy ktoś może napisać co się stało z Jolcią?
:cry: [/quote]

TomekP787
10-09-2007, 14:50
Czy ktoś może napisać co się stało z Jolcią?


Nie wiem. Pytałem na forum, ale dostałem jednoznacznej odpowiedzi co dokładnie.

TomekP787
10-09-2007, 15:02
Sławinko! Napisz czym wykończyłaś ścianki okrągłe tarasu? Jakiś twardy tynk? (mozaikowy?)

asik283
10-09-2007, 15:45
Witaj Sławinko, od razu zrobiło się raźniej na duszy, jak się odezwałaś i mimo chłodu i deszczu za oknem zrobiło się cieplej.
Wielu z nas jeszcze "ciągnie" budowę Andromedy, wielu z nas piszących tu na forum i jeszcze większa ilość osób tylko czytających powoli kończy swoje budowy.
Jeszcze więcej szukających projektu domku dla siebie się zastanawia nad wyborem projektu.
Twoje słowa na pewno nie pozostawią wątpliwości co do wyboru. Cieszymy się ogromnie, że jesteście z rodziną szczęśliwi.
Jak zauważyłaś Sławinko, coraz więcej albumów-będących wręcz instrukcją budowania Andromedy- pojawia się w linkach.


Niech Andromeda będzie z nami!!!

Asik

Kostki
10-09-2007, 19:36
Witam serdecznie.

My także, chociaż rzadko piszemy na forum systematycznie je odwiedzamy i "podczytujemy". Jesteśmy pod wrażeniem Waszych budów, zresztą coraz więcej ludzi decyduje się na budowę Andromedy.

Ostatnio, będąc w okolicach Szczyrku jadąc samochodem wypatrzyliśmy następną Andromedkę - fajne uczucie zobaczyć że ktoś buduje to co my, w zupełnie innym miejscu kraju.

A teraz do rzeczy - pytanie które nas nurtuje - jesteśmy na etapie tynków, powiedzcie z doświadczenia lepiej położyć w środku tynki cementowo - wapienne, albo gipsowe? Co polecacie?

Serdecznie pozdrawiamy.

TomekP787
10-09-2007, 19:46
Niech Andromeda będzie z nami!!!



Czy to już jakaś sekta :-)

asik283
10-09-2007, 21:12
Sekta?! Dobre. :D Na pewno nie sekta. Choć pewne wspólne cechy są do sekty podobne: poświęcenie, oddanie, wszelkie wolne pieniążki idą na Andromedę, wolne chwile na budowie przy Andromedzie, myśli się najczęściej o Andromedzie, itp. Ale myślę, że to raczej "coś" o charakterze koła zainteresowań.
A propos Andromedy, to gdzieś wyczytałem że za już za 3 miliardy lat grozi nam od niej katastrofka z naszą galaktyką.
Tyle wtrąceń poza tematyką budowlaną. Sorki.

Jutro Energia Pro stawia szafkę energetyczną, będziemy mieli zatem już za niedługo swoje źródełko zasilania budowy. W sobotę studniarze wywiercą koło Andromedy studzienkę , zatem będzie własna woda. Cena 200zł/m wiercenia + materiały.

Asik

Sławinkaa
11-09-2007, 09:08
Sławinko! Napisz czym wykończyłaś ścianki okrągłe tarasu? Jakiś twardy tynk? (mozaikowy?)

Tak, ścianki tarasu obłożyliśmy tynkiem mozaikowym, a potem zrobiliśmy nasyp ziemny.

A co do sekty.... hmmmm.... ja bym to nazwała grupą wsparcia AA (Anonimowych Andromedowiczów). :D

tadeusz Freudenreich
11-09-2007, 11:23
Sławinko! Napisz czym wykończyłaś ścianki okrągłe tarasu? Jakiś twardy tynk? (mozaikowy?)

Tak, ścianki tarasu obłożyliśmy tynkiem mozaikowym, a potem zrobiliśmy nasyp ziemny.

A co do sekty.... hmmmm.... ja bym to nazwała grupą wsparcia AA (Anonimowych Andromedowiczów). :D

A ja proponuje aby ta grupa AA spotkała się i na żywo powymieniała swoje doświadczenia. Moglibyśmy zrobić jakiś piknik? wziąć dzieciaki! Co Wy na to?

Sławinkaa
11-09-2007, 11:29
proszę bardzo - schody w Andromedzie na fotkach w moim albumie :P

Sławinkaa
11-09-2007, 12:01
Podpisuje sie pod tym rękami i nogami!!! :D To bardzo dobry pomysł. :D
Tylko coś mi się zdaje z realizacją może być lekki kłopot... :roll:

asik283
11-09-2007, 15:07
Jestem zaaaa! Ale u kogo? znaczy się w jakim lokalu i który weekend.

U mnie np. nie ma jeszcze parapetów. :)

Asik

tadeusz Freudenreich
11-09-2007, 18:37
W związku z tym iż każdy z nas mieszka w innym mieście proponuje aby każdy się tutaj wpisał z jakiego miasta jest i ile osób będzie mu towarzyszyć w tym dzieci. Znajdźmy lokal w dogodnej dla każdego odległości z możliwością po korzystnej cenie noclegu, wiadomo każda stówka to andromedka .

1.
2. TF wraz z żonką i 2 dzieciaków 6 i 13
3.
4.

Sławinkaa
12-09-2007, 07:36
No dobra, to ja się dopisuję:
Płock; 2 + 1 (16 lat)

TF, pomysł był twój, to może ty to skoordynujesz? :roll: A my ci pomożemy...

Tinus i Linka
12-09-2007, 20:43
Płock; 2 + 1 (16 lat)

niech się każdy nadpisuje - będzie wszystko w jednym mailu.

Warszawa 2+2 (wiek jak w stopce) lub ja sam...

Dzięki, pozdrawiam
t.

TomekP787
13-09-2007, 20:01
My szczerze mówiąc nie mamy teraz za bardzo czasu. Pełno różnych wydarzeń w życiu osobistym w tym budowa domu...

Sławinko jaki masz kolor okien? Czy to jest dąb bagienny czy orzech i jakiej firmy?
Zastanawiamy się aktualnie nad oknami. Przez dłuższy czas miał być złoty dąb. Ale teraz zaczynamy skłaniać się ku orzechowi tylko chciałbym zobaczyć dom z tymi oknami i wiedzieć , że to właśnie orzech...

anrewi
14-09-2007, 11:45
Witam!

W końcu i ja mogę się pochwalić, że rozpoczęliśmy budowę :) Fundamenty już wylane, a stan zero będzie w przyszłym tygodniu :D

Myślę, że teraz będę częściej do Was zaglądać i korzystać z wielu cennych uwag.

Pozdrawiam wszystkich

TomD
16-09-2007, 16:00
Mam pytanie dotyczące więźby. Moja ekipa mocuje krokwie do murłat i krokwi koszowych przy pomocy 2 długich gwoździ wbitych pod kątem z obu stron krokwi. Zastanawiam sie czy tak jest prawidłowo ? Czy nie powinno sie do tego uzywać metalowych łączników ciesielskich ? ( Twierdzą - jak zwykle - że zawsze tak robią i jest OK )

Mirek K
16-09-2007, 17:02
Mam pytanie dotyczące więźby. Moja ekipa mocuje krokwie do murłat i krokwi koszowych przy pomocy 2 długich gwoździ wbitych pod kątem z obu stron krokwi. Zastanawiam sie czy tak jest prawidłowo ? Czy nie powinno sie do tego uzywać metalowych łączników ciesielskich ? ( Twierdzą - jak zwykle - że zawsze tak robią i jest OK )

Moje krokwie są nacięte na styku z murłatą, a z obu stron mocowane łącznikami - tak zwanymi L-kami :)
Do krokwi koszowych chyba poza L-kami stosowali gwoździe (25 lub 30cm !!!).

Pozdrawiam
Mirek

Syncio09
16-09-2007, 22:12
Mam pytanie dotyczące więźby. Moja ekipa mocuje krokwie do murłat i krokwi koszowych przy pomocy 2 długich gwoździ wbitych pod kątem z obu stron krokwi. Zastanawiam sie czy tak jest prawidłowo ? Czy nie powinno sie do tego uzywać metalowych łączników ciesielskich ? ( Twierdzą - jak zwykle - że zawsze tak robią i jest OK )


Yo,

... spoko, tak jest OK! ;)

U mnie eLki były użyte wyłącznie do konstrukcji stolca (4 słupy).
Krokwie zarówno do murłaty, kalenicy i płatwi były nacinane, i mocowane wyłącznie za pomocą gwoździ (250 i 300 mm), i z tego co mi wiadomo tak się po prostu robi. ;)
Nawet pytałem cieśli, czy nie lepsze by były śruby, na co odpowiedział (i chyba ma rację), ze śruby są zbyt twarde, i przy pracy drewna by po prostu pękały! ;)


Pozdro,


Piotrek

Sławinkaa
17-09-2007, 06:59
My szczerze mówiąc nie mamy teraz za bardzo czasu. Pełno różnych wydarzeń w życiu osobistym w tym budowa domu...

Sławinko jaki masz kolor okien? Czy to jest dąb bagienny czy orzech i jakiej firmy?
Zastanawiamy się aktualnie nad oknami. Przez dłuższy czas miał być złoty dąb. Ale teraz zaczynamy skłaniać się ku orzechowi tylko chciałbym zobaczyć dom z tymi oknami i wiedzieć , że to właśnie orzech...

Tomku, okna mamy w orzechu, a kupiliśmy je w firmie Dziadek. Uważam, że prezentują się bardzo ładnie. :D

TomekP787
17-09-2007, 18:12
My szczerze mówiąc nie mamy teraz za bardzo czasu. Pełno różnych wydarzeń w życiu osobistym w tym budowa domu...

Sławinko jaki masz kolor okien? Czy to jest dąb bagienny czy orzech i jakiej firmy?
Zastanawiamy się aktualnie nad oknami. Przez dłuższy czas miał być złoty dąb. Ale teraz zaczynamy skłaniać się ku orzechowi tylko chciałbym zobaczyć dom z tymi oknami i wiedzieć , że to właśnie orzech...

Tomku, okna mamy w orzechu, a kupiliśmy je w firmie Dziadek. Uważam, że prezentują się bardzo ładnie. :D

Oczywiście, że ładne. Pasują do ogólnej koncepcji domu.

m_beata
20-09-2007, 12:16
My szczerze mówiąc nie mamy teraz za bardzo czasu. Pełno różnych wydarzeń w życiu osobistym w tym budowa domu...

Sławinko jaki masz kolor okien? Czy to jest dąb bagienny czy orzech i jakiej firmy?
Zastanawiamy się aktualnie nad oknami. Przez dłuższy czas miał być złoty dąb. Ale teraz zaczynamy skłaniać się ku orzechowi tylko chciałbym zobaczyć dom z tymi oknami i wiedzieć , że to właśnie orzech...

Tomku, okna mamy w orzechu, a kupiliśmy je w firmie Dziadek. Uważam, że prezentują się bardzo ładnie. :D

Oczywiście, że ładne. Pasują do ogólnej koncepcji domu.



Witam!
Odnośnie okien - chciałabym zapytać jakie okna wybrałeś do swojego domku. Zastanawiam się nad oknami kratkowanymi tj. takimi jak w projekcie. ale wszyscy odradzają, mówią, że niemodne, nie praktyczne itp. Jeżeli miałabym się zdecydować na inne okna, to tylko szyba w całości bez podziałów. Nie wiem z kolei czy będzie to możliwe przy tak dużych oknach jak w naszej Andromedzie. Mam również pytanie odnośnie instalacji. Czy znasz już szacunkowe koszty instalacji co, elekt. wod-kan w swoim domku?
Pozdrawiam m_beata

piwopijca
20-09-2007, 13:00
Mozliwe sa tak duze okna, ale ...
Nie warto chyba ryzykowac i lepiej "podeprzec" je jakas konstrukcyjna belka/slupkiem. Szczegolnie te w salonie, aczkolwiek w jadalni tez nie sa male :lol:
Do tak duzych okien lepiej zeby dali grubsza szybe bo "normalna" moze pekac

Pzdr.

konradus71
22-09-2007, 21:34
Cześć.


Dodałem kilka nowych fotek do swojego albumu ale coś szwankuje ta strona, stare fotki widać, a nowe nie zawsze :( .
http://foto.onet.pl/20upa,yc0sk4zs405z,u.html?P=1

Dla niewtajemniczonych - mam troche pozmieniany układ pomieszczeń na poddaszu.

Napiszcie ile kosztowała Was robocizna:
- 1m2 zabudowy poddasza (40zł)
- docieolenie (elewacja)
- podbitka
- wylewki (10zł)
- tynki (10zł)
- gipsowanie

w nawiasach ceny które płaciłem :) lub zapłace :cry:

asik283
23-09-2007, 10:22
Witam, mam pytanie, nie mam jeszcze ścianek działowych na poddaszu. Zastanawiam się na grubością ścianki dzielącej przestrzeń na polowę nad garażem od komina do sciany szczytowej/ pokój i łazienka/. Czy nie dać jej o grubości 24cm? Czy przy cieńszej nie będzie problemu z montażem urządzeń, powieszenia czegokolwiek w łazience? No i przy grubszej będzie trochę ciszej :)

Pozdrawiam
Asik

tadeusz Freudenreich
23-09-2007, 19:58
No dobra, to ja się dopisuję:
Płock; 2 + 1 (16 lat)

TF, pomysł był twój, to może ty to skoordynujesz? :roll: A my ci pomożemy...

Witam,

celowo czekałem na innych grupowiczów budujących andromedkę. Ale jak sama widzisz jest nas niewielu chętnych na spotkanie i wymianę doświadczeń. Może niedługo grupa zdobędzie "nowych" i wtedy zorganizujemy spotkanie.

asik283
23-09-2007, 20:10
Witaj Tadeusz, do spotkania też się dopisujemy tj. 2+2 z Wrocławia.
Myślę, że chętnych będzie dużo więcej, gdy padnie jakaś propozycja miejsca i terminu spotkania. Będzie można wtedy spojrzeć w swoje terminarze i zaplanować wyjazd i dać odpowiedź na forum w formie jakiejkolwiek deklaracji

Pozdrawiam

Asik

Syncio09
23-09-2007, 22:47
Witam, mam pytanie, nie mam jeszcze ścianek działowych na poddaszu. Zastanawiam się na grubością ścianki dzielącej przestrzeń na polowę nad garażem od komina do sciany szczytowej/ pokój i łazienka/. Czy nie dać jej o grubości 24cm? Czy przy cieńszej nie będzie problemu z montażem urządzeń, powieszenia czegokolwiek w łazience? No i przy grubszej będzie trochę ciszej :)

Pozdrawiam
Asik

Yo,

... nie jestem pewien, czy 24cm nie będzie za ciężka nawet na podwójną belkę terrivy?!

A co do wieszania czegoś na tej ścianie, to w/g projektu tam wisi zdaje się tylko umywalka (czy nawet dwie), a na tym bardzo rzadko się siada, ... no, chyba że po dobrej imprezie !!! :D
Jeśli więc nie zmieniasz aranżacji łazienki, to spoko, umywalka na pewno się utrzyma i na ścianie o grubości 12 cm!! ;)

Ja natomiast trochę zmieniłem aranżację łazienki, gdyż umieszczenie kibelka pod skosem niepokoiło mocno męską część domowników, z których każdy ma ponad 180 cm wzrostu.
A tak prawdę mówiąc, to mnie przede wszystkim! ;)

I tak:
- ścianę "wejściową" przesunąłem jakieś 80 cm w głąb łazienki, przez co na górze powstał całkiem miły hol, a nie tylko korytarz. ;)
- w głębi zamiast ściany z drzwiami, zrobiłem dwie ścianki-przepierzenia, i na dodatek nie są one w jednej linii
- za pierwszą ścianką (na ścianie działowej, za kabiną) zamontowałem kibelek i bidet
- za drugą ścianką (tą od strony skosu), powstało miejsce na pralkę i całą obsługę prania.

Umieszczenie kibelka pod skosem odpadało "na starcie". Z tym, że w pierwotnej wersji myślałem o umieszczeniu go w miejscu jednej z umywalek (ktoś tu na forum mówił, że ma tak zrobione), ale po chwili doszedłem do wniosku, że nawet symboliczne oddzielenie świątyni dumania od reszty łazienki umożliwi jakby wieloosobowe korzystanie z tego pomieszczenia! :D
Dodam, że to działa wyśmienicie, spoko druga osoba może się umyć, wziąć prysznic, czy nawet wleźć do wanny bez konieczności narażania się na widok kogoś mocno zajętego! Wbrew pozorom, to wcale nie jest takie nieistotne ! ;)
Mieszkając w mieszkaniu, człowiek jakby się pogodził z tym, że jest tylko jedna łazienka. Budując dom z dwoma łazienkami mogło by się wydawać, że problem się rozwiąże, ale nic bardziej mylnego. Chyba, że ilość łazienek będzie się równać ilości mieszkańców!! W mojej Andromedce łazienki są dwie, a ludzi cztery!! ;)
Fakt, wieczorkiem zajętość (brak) pomieszczeń sanitarnych jest jakby mniej odczuwalna, ale za to rano, gdy wszyscy wychodzą z domu w tym samym czasie, a np takiej nastolatce (żonę przemilczę) potrzeba jakieś od 4 do 5 godzin na samą "toaletę" przed wyjściem do szkoły, to .... zgroza!! :o
Wtedy uzyskanie dostępu do łazienki wymaga nie byle jakiego sprytu, bo numer "z telefonem" przestaje działać po jakiś 3-4 razach!! :)
... i tu wtedy, możliwość "wieloosobowego" skorzystania z choć jednej z łazienek ma wręcz kluczowe znaczenie!! :D
A już nie wspomnę, że np obserwowanie pracującej pralki podczas "tych ważnych" czynności wpływa mocno inspirująco! :D


Pozdo,


Piotrek

Syncio09
23-09-2007, 22:55
Witaj Tadeusz, do spotkania też się dopisujemy tj. 2+2 z Wrocławia.
Myślę, że chętnych będzie dużo więcej, gdy padnie jakaś propozycja miejsca i terminu spotkania. Będzie można wtedy spojrzeć w swoje terminarze i zaplanować wyjazd i dać odpowiedź na forum w formie jakiejkolwiek deklaracji

Pozdrawiam

Asik

... to prawda, choć przybliżony termin mocno by mógł pomóc w podejmowaniu decyzji! ;)

A jakby co, to 2 osoby z Legnicy można by wstępnie dopisać do listy! ;)

Pozdro,


Piotrek

asik283
23-09-2007, 22:56
Dzięki za podpowiedź.
Szczerze mówiąc,też takie obawy mam że ścianka o tej grubości może być po prostu za ciężka. Co prawda YTONG nie należy do najcięższych materiałów, ale na pewno nie należy do "cichych izolacji". Dylemat pozostaje.
Mam jeszcze kilka dzionków na tzw.szybką decyzję w tej sprawie.

Asik

pabloxx
01-10-2007, 16:45
Hej andromedowicze,

Ciekaw jestem, jak urządzacie dolny salon w kwestii kina domowego?

Jestem na etapie wykańczania i mam pewne dylematy jak to poustawiać. Mając na uwadze, że naprzeciw dużego okna w salonie ma stać kominek, telewizor chyba musi wylądować na ścianie między kominkiem a oknem. Kanapę główną trzeba będzie wstawić tak na 2/3 długości pokoju... No i jak tu rozmieścić głośniki od kina domowego itd. Chcę wpuścić peszle w wylewkę przed położeniem podłogi ale waham się w których miejscach. Same dylematy.....


Może ktoś z doświadczenia napisze co zrobić/czego nie robić?

THX z góry

TomekP787
01-10-2007, 17:40
My szczerze mówiąc nie mamy teraz za bardzo czasu. Pełno różnych wydarzeń w życiu osobistym w tym budowa domu...

Sławinko jaki masz kolor okien? Czy to jest dąb bagienny czy orzech i jakiej firmy?
Zastanawiamy się aktualnie nad oknami. Przez dłuższy czas miał być złoty dąb. Ale teraz zaczynamy skłaniać się ku orzechowi tylko chciałbym zobaczyć dom z tymi oknami i wiedzieć , że to właśnie orzech...

Tomku, okna mamy w orzechu, a kupiliśmy je w firmie Dziadek. Uważam, że prezentują się bardzo ładnie. :D

Oczywiście, że ładne. Pasują do ogólnej koncepcji domu.



Witam!
Odnośnie okien - chciałabym zapytać jakie okna wybrałeś do swojego domku. Zastanawiam się nad oknami kratkowanymi tj. takimi jak w projekcie. ale wszyscy odradzają, mówią, że niemodne, nie praktyczne itp. Jeżeli miałabym się zdecydować na inne okna, to tylko szyba w całości bez podziałów. Nie wiem z kolei czy będzie to możliwe przy tak dużych oknach jak w naszej Andromedzie. Mam również pytanie odnośnie instalacji. Czy znasz już szacunkowe koszty instalacji co, elekt. wod-kan w swoim domku?
Pozdrawiam m_beata

Witam! Przepraszam, że tak późno się odzywam, ale nie mieliśmy ostatnio w ogóle czasu. Co do okien to rozważaliśmy (a może jeszcze rozważamy) trzy firmy oknoplast, avante i ms. Avante za drogo wyszły, nie warto przepłacać. Chyba jednak zdecydujemy się na ms. Kolor złoty dąb. Ten kolor może budzić emocje, itd, że oklepany ale po głębszej analizie stwierdzamy, że orzech wygląda zbyt ponuro a złoty dąb w cieniu wygląda najbardziej odpowiednio. Gorzej jak słońce nań poświeci, ale my front mamy od północy. Też stwierdziliśmy, że te okleiny to jeden pies, chyba nawet jeden producent tych oklein jest bo są identyczne. Pani w oknoplaście powiedziała nawet, że odcienie różnią się w zależności od dostawy. To samo kolor szprosów międzyszybowych. Tak więc będziemy mieli niezły ale jednak plastikowy złoty dąb zamiast stylowych, niepraktycznych, pięknych, kłopotliwych w utrzymaniu, dodających domowi niepowtarzalnego uroku, sypiących się po kilku latach OKIEN DREWNIANYCH. Masz na myśli kratkowanie szprosami międzyszybowymi? Nie uważam, że są niemodne. Nawet kratkowania szprosami konstrukcyjnymi są fajne pod warunkiem, że i jedne i drugie nie są za gęsto.

TomekP787
03-10-2007, 15:29
Mam wycenę bramy garażowej
Wiśniowski 8000,-
Hormann 8100,-

Te same parametry (grubość 40, napęd kolor złoty dąb przetłoczenia poziome).

Którą wybrać?

piwopijca
03-10-2007, 15:44
Hej andromedowicze,

Ciekaw jestem, jak urządzacie dolny salon w kwestii kina domowego?

Jestem na etapie wykańczania i mam pewne dylematy jak to poustawiać. Mając na uwadze, że naprzeciw dużego okna w salonie ma stać kominek, telewizor chyba musi wylądować na ścianie między kominkiem a oknem. Kanapę główną trzeba będzie wstawić tak na 2/3 długości pokoju... No i jak tu rozmieścić głośniki od kina domowego itd. Chcę wpuścić peszle w wylewkę przed położeniem podłogi ale waham się w których miejscach. Same dylematy.....


Może ktoś z doświadczenia napisze co zrobić/czego nie robić?

THX z góry

Ja dopiero beda budowal, ale juz mysle nad tym samym. Lamie sie nad sufitem. Jest to bezpieczne miejsce zeby umiescic kabelki i pozniej glosniki surround a w przyszlosci jezeli nie bede juz ich potrzebowal latwo zaszpachlowac sufit i nie widac nic. Podloga ma pewne wady, jezeli chcialbys robic impreze wieksza to moga przeszkadzac glosniki i gniazdka wystajace np. z parkietu.
Jezeli natomiast kiedys bede mial projektor to pod sufit tez go wrzuce i bedzie gicio :D
Pod sufitem mozna wykonac instalacje np. pod 7.1 a uzywac na razie 5.1 DD (albo co kto woli) a przewody nadmiarowe na razie pozostawic zaszpachlowane.

Pzdr.

TomekP787
04-10-2007, 14:51
Mam wycenę bramy garażowej
Wiśniowski 8000,-
Hormann 8100,-

Te same parametry (grubość 40, napęd kolor złoty dąb przetłoczenia poziome).

Którą wybrać?

Sam sobie odpowiadam. Najgorsza decyzja jest lepsza niż brak decyzji. Wybrałem hormanna. Jednak kierowałem się uznaną renomą tej firmy, mniej konkretami, bo te konkrety są takie same, a czy to była dobra decyzja to się dowiem po paru latach.
Mam tylko pytanie do osób, które zmawiały bramy w okleinie. Ja mam złoty dąb tylko powiedzieli, że rama bramy ( z boków) musi być biała i trzeba na nią założyć taką wkładkę w takiej samej okleinie jak panele (za dodatkową opłatą oczywiście 150 zł). Czy tak jest u innych firm też???

Tinus i Linka
04-10-2007, 20:52
Mam tylko pytanie do osób, które zmawiały bramy w okleinie. Ja mam złoty dąb tylko powiedzieli, że rama bramy ( z boków) musi być biała i trzeba na nią założyć taką wkładkę w takiej samej okleinie jak panele (za dodatkową opłatą oczywiście 150 zł). Czy tak jest u innych firm też???

Ja mam Krispol z automatem Nice - opisz o co cho - bo za bardzo nie wiem (jakie boki ? Która wkładka ?) a napisze jak to wygląda w przypadku Krispola.

t.

Tinus i Linka
04-10-2007, 21:01
Hej andromedowicze,
Ciekaw jestem, jak urządzacie dolny salon w kwestii kina domowego?
Jestem na etapie wykańczania i mam pewne dylematy jak to poustawiać. Mając na uwadze, że naprzeciw dużego okna w salonie ma stać kominek, telewizor chyba musi wylądować na ścianie między kominkiem a oknem. Kanapę główną trzeba będzie wstawić tak na 2/3 długości pokoju... No i jak tu rozmieścić głośniki od kina domowego itd. Chcę wpuścić peszle w wylewkę przed położeniem podłogi ale waham się w których miejscach. Same dylematy.....
Może ktoś z doświadczenia napisze co zrobić/czego nie robić?
THX z góry
Ja dopiero beda budowal, ale juz mysle nad tym samym. Lamie sie nad sufitem. Jest to bezpieczne miejsce zeby umiescic kabelki i pozniej glosniki surround a w przyszlosci jezeli nie bede juz ich potrzebowal latwo zaszpachlowac sufit i nie widac nic. Podloga ma pewne wady, jezeli chcialbys robic impreze wieksza to moga przeszkadzac glosniki i gniazdka wystajace np. z parkietu.
Jezeli natomiast kiedys bede mial projektor to pod sufit tez go wrzuce i bedzie gicio :D
Pod sufitem mozna wykonac instalacje np. pod 7.1 a uzywac na razie 5.1 DD (albo co kto woli) a przewody nadmiarowe na razie pozostawic zaszpachlowane.
Pzdr.

Ja z kolei zrobiłem odwrotnie. Kanapa stoi w zacisznym zaułku. Nad głową będę miał 2 głośniczki od kina. TV wisi na ścianie prosto-skośnej (nie wiem jak ją opisać ale jeśli mam Andro II lustro, wejście od zachodu to na ścianie południowej a w zasadzie jej prostym kawałku - na 42'' wystarczy). Wady - TV widać od razu po wejściu do domu - ale że jest płaski, wisi na ścianie i wszystkie kable ukryte - może nie będzie tragedii. Jak zmienie zdanie to.... oprawie go w ramy i będzie udawał obraz. Zalety: Kanapa daje poczucie "zaciszności", blisko kominka, koło duzego okna. Stolik na gazety, popielniczka na cygara i podstawka pod J. Danielsa... eeeh, rozmarzyłem się...

Kable pociagnięte do pełnego kina i zakończone klasycznymi "kontaktami" ale na czincze lub taka małą dziurką z której wychodzi kabelek. Lub końcówkami głośnikowymi. Z tym nie ma problemu.

TomekP787
04-10-2007, 22:04
No chodzi o ramę bramy segmentowej ta, która jest w środku garażu po montażu a jej część zewnętrzna jest widoczna z zewnątrz. I właśnie z zewnątrz nakłada się na nią taki kątownik w kolorze złoty dąb.

piwopijca
05-10-2007, 15:53
Ano wlasnie od tego trzeba zaczac, gdzie ma stac TV i cala reszka kina domowego. Ja planuje na scianie od garazu a sofy na "srodku" pokoju. Jedna skierowana na TV a druga tylem do okna (zona chce powiekszyc okno i bedzie 240x230 z dwoma slupkami konstr.) no i kominek wyjdzie na wprost tej kanapy. Moze nie bedzie tak zle :wink: W moim przypadku nie ma szans na scienne powieszenie glosnikow lub podlogowe, musze sufit wykorzystac. Moze bedzie dobrze.

Pzdr.

Tinus i Linka
05-10-2007, 20:34
Ano wlasnie od tego trzeba zaczac, gdzie ma stac TV i cala reszka kina domowego. Ja planuje na scianie od garazu a sofy na "srodku" pokoju. Jedna skierowana na TV a druga tylem do okna (zona chce powiekszyc okno i bedzie 240x230 z dwoma slupkami konstr.) no i kominek wyjdzie na wprost tej kanapy. Moze nie bedzie tak zle :wink: W moim przypadku nie ma szans na scienne powieszenie glosnikow lub podlogowe, musze sufit wykorzystac. Moze bedzie dobrze.
Pzdr.

Nie wiem dlaczego (nie mieżyłem tego jeszcze) wydaje mi się że ten saloon :-) jakis taki wąski...
Mam kanapkę 3 osobową i mam wrażenie, że mało miejsca zostanie po bokach...
Mierzył to ktoś ??

dlaczego nie możesz podwiesić głośników ?
A na suficie ? Tzn ? tez podwieszone ale pod sufitem a nie na ścianach ? Tak ?
Też moze być fajnie...

t.

Tinus i Linka
05-10-2007, 20:36
aha, a teraz nie o budowaniu...
Pamietam, że ktoś z andromeda jest z Legnicy, nieprawdaż ?
Czy "ten ktoś" zna się dość dobrze na motoryzacji, samochodach ??
Jesli tak - proszę o info na priv.
Dzięki
znikam...
:evil:

Syncio09
05-10-2007, 22:48
Ano wlasnie od tego trzeba zaczac, gdzie ma stac TV i cala reszka kina domowego. Ja planuje na scianie od garazu a sofy na "srodku" pokoju. Jedna skierowana na TV a druga tylem do okna (zona chce powiekszyc okno i bedzie 240x230 z dwoma slupkami konstr.) no i kominek wyjdzie na wprost tej kanapy. Moze nie bedzie tak zle :wink: W moim przypadku nie ma szans na scienne powieszenie glosnikow lub podlogowe, musze sufit wykorzystac. Moze bedzie dobrze.
Pzdr.

Nie wiem dlaczego (nie mieżyłem tego jeszcze) wydaje mi się że ten saloon :-) jakis taki wąski...
Mam kanapkę 3 osobową i mam wrażenie, że mało miejsca zostanie po bokach...
Mierzył to ktoś ??

dlaczego nie możesz podwiesić głośników ?
A na suficie ? Tzn ? tez podwieszone ale pod sufitem a nie na ścianach ? Tak ?
Też moze być fajnie...

t.

Yo,

... ja wpuściłem kabelki do głośników w podłodze i wyprowadziłem w rogach plus na ukośnej ściance koło drzwi balkonowych. W długiej ścianie z oknem puściłem potrójną ilość kabelków, i w tym momencie nie musiałem już teraz decydować z której strony co będzie stało. Po prostu "skrosuję" te długie przebiegi w zależności od potrzeby. Fakt, kabelka poszło parę metrów więcej, ale ... ;)
Co do wysokości umieszczania głośników, to ... po pierwsze, z tego co wiem, to satelity powinny być umieszczone mniej więcej na wysokości uszu (w tym momencie siedzącego) człowieka, czyli ok 100 cm, a po drugie, to w miarę porządne głośniki do kina domowego nie są takie małe, toteż wiszące u sufitu chyba by się mocno rzucały w oczy!
Gdzie natomiast stoi subwoofer nie ma w sumie znaczenia, gdyż i tak człowiek nie jest w stanie określić kierunku z którego rozchodzą się niskie tony! :)
... nooo, chyba że mówimy o głośniczkach np firmy BOSE lub Bang & Oluffsen, one są wręcz malutkie, ale tu cena idzie w grube tysiączki! :(



Pozdro,


Piotrek

monia9
09-10-2007, 10:36
Witam,
Bardzo proszę o informację, czy podwyższaliście kominy, czy mają one wysokość zgodną z projektem i czy żaden kominarz tego nie kwestionował???!!!
Będę wdzięczna za info
Pozdrawiam

asik283
11-10-2007, 11:29
Witam, czytając ostatnich kilka postów, o przewodach do kina domowego, nasunęła mi się myśl, czy wielu z Was, równolegle układało także przewody do instalacji alarmowych/ czujki, sygnalizatory,itp./? Czy można je ułożyć , po otynkowaniu ścian?

Pozdrawiam


asik283

pabloxx
11-10-2007, 11:33
Witam, czytając ostatnich kilka postów, o przewodach do kina domowego, nasunęła mi się myśl, czy wielu z Was, równolegle układało także przewody do instalacji alarmowych/ czujki, sygnalizatory,itp./? Czy można je ułożyć , po otynkowaniu ścian?

Akurat alarm i inne niskonapięciowe położyłem przed tynkami, pozostały mi właśnie audio i np. kucie rury pod wiszący TV ;-)

Generalnie póki nie masz pomalowanych ścian i np. paneli na podłogach to mozna jeszcze robić bałagan - gorzej jak mieszkasz w miarę normalnie to zawsze jest problem bo pyłu i kurzu przy takich operacjach jest co niemiara...

Tinus i Linka
11-10-2007, 18:39
Witam, czytając ostatnich kilka postów, o przewodach do kina domowego, nasunęła mi się myśl, czy wielu z Was, równolegle układało także przewody do instalacji alarmowych/ czujki, sygnalizatory,itp./? Czy można je ułożyć , po otynkowaniu ścian?
Akurat alarm i inne niskonapięciowe położyłem przed tynkami, pozostały mi właśnie audio i np. kucie rury pod wiszący TV ;-)
Generalnie póki nie masz pomalowanych ścian i np. paneli na podłogach to mozna jeszcze robić bałagan - gorzej jak mieszkasz w miarę normalnie to zawsze jest problem bo pyłu i kurzu przy takich operacjach jest co niemiara...

Ja wszystko mam juz położone (elektryka, zasilanie bramy, domofon, TV, alarm, internet, telefon) - czyli przed tynkami. Liczę się z tym że coś trzeba będzie przesunąć o 10-15 cm ale lepiej kuć 10 cm niż pół ściany :-)
Poza tym tak to rozlokowałem, że jhak tynkarze nie zpiep** to nic nie będę musiał kuć. Oczywiście pewne rzeczy można kłaśc po tynkowaniu ale po co: 1) kable mają iść po wierzczu, lub
2) tak jak przedmówca zaznaczył - kucie to wybuch bomby w domu.

Tinus i Linka
11-10-2007, 18:41
Ja wszystko mam juz położone (elektryka, zasilanie bramy, domofon, TV, alarm, internet, telefon) - czyli przed tynkami. Liczę się z tym że coś trzeba będzie przesunąć o 10-15 cm ale lepiej kuć 10 cm niż pół ściany :-)
Poza tym tak to rozlokowałem, że jhak tynkarze nie zpiep** to nic nie będę musiał kuć. Oczywiście pewne rzeczy można kłaśc po tynkowaniu ale po co: 1) kable mają iść po wierzczu, lub
2) tak jak przedmówca zaznaczył - kucie to wybuch bomby w domu.

aha - pamietajcie, że do N-ki trzeba położyć 2 kable antenowe (do nagrywarki) i dodatkowo antena "z powietrza"
Tak samo jeśli chodzi o internet "nie_TePsowy" - kabelek telefoniczny na komin ! ;-)

Mirek K
14-10-2007, 18:36
[quote=Tinus i Linka] aha- pamietajcie, że do N-ki trzeba położyć 2 kable antenowe (do nagrywarki) i dodatkowo antena "z powietrza"
Tak samo jeśli chodzi o internet "nie_TePsowy" - kabelek telefoniczny na komin ! ;-)

Witam
O jakim Internecie piszesz?
Widzę ten uśmiech, ale trochę jaśniej jakbyś mógł...
O co chodzi z tym kabelkiem telefonicznym na kominie?

Nie mam szans na net z TP.
Może ktoś się orientuje jaka jest szansa na net z platform cyfrowych TV?
Czy "N" TV ma taką opcję?

Pozdrawiam
Mirek