PDA

Zobacz pełną wersję : izolacja poddasza pianką



Strony : [1] 2 3 4 5 6

maluk
19-09-2010, 08:56
Witam,
Zastanawiam sie nad ociepleniem poddasza pianką poliuretanową Sealection 500 metodą natryskową.
Producent bardzo zachwala ta metode. Podobno eliminuje sie mostki termiczne, a własności pianki sa duzo lepsze (12 cm pianki odpowiada 25 cm wełny), a poza tym jest paroprzepuszczalna w zwiazku z tym nie ma potrzeby stosowania folii.

Co Wy sadzicie o tym? Warto?
(metoda ta jest droższa niz ocieplenie wełna)

Pozdrawiam,

resident.mgr
19-09-2010, 09:55
[QUOTE=maluk;4308230
Co Wy sadzicie o tym? Warto?
(metoda ta jest droższa niz ocieplenie wełna)/QUOTE]

Droższa? Dlaczego? W cenie pianki masz aplikację na poddasze i tyle. Żadnych dodatkowych kosztów. Chyba że o czymś nie wiem. Podaj swoje wyliczenia.

maluk
20-09-2010, 08:20
Mam poddasze o pow. ok 137 m2. Przy grubosci 14cm pianki mam zrobioną wycene na 9 000 zł, czyli 65zł/m2.

W przypadku wełny 15 cm +10 cm koszt wełny (Isover Uni mata, lambda 0,039) wynosi ok 3 700 zł. (27zł/m2). Do tego trzeba dodac jeszcze koszt robocizny

(nie wiem ile bedzie kosztować polożenie welny, ale wydaje mi się, że technologia piankowa jest droższa.)

Co myslicie, biorac pod uwage koszty podane powyzej, czy warto ocieplac pianka?

Wiesiek30
20-09-2010, 10:56
masz 2x drożej ale dokładniej, cieplej,. i chyba zdrowiej

rpilski
20-09-2010, 19:12
Jak to dokładnie się robi - czy piankę natryskuje się na więźbę i w ten sposób odcina dostęp powietrza do więźby ?

maluk
20-09-2010, 19:54
Moze ktos sie odezwie kto ma ocieplenie taka pianka?
Jak to sie sprawuje w praktyce?

Dla Radka:
szczegóły odnosnie tej metody: http://pgin.org/

voytas80
21-09-2010, 12:13
Chodzi o taki zabieg?

http://www.youtube.com/watch?v=6qq0psrklxE&feature=related

maluk
22-09-2010, 13:40
Chodzi o taki zabieg?

http://www.youtube.com/watch?v=6qq0psrklxE&feature=related

cos takiego

kotosha
22-09-2010, 16:13
Hmm, interesujący sposób z tą pianką... Ciekaw jestem doświadczenia innych forumowiczów. Który z fachowców się wypowie co jest lepsze? Wełna czy pianka a może ekofiber?

resident.mgr
22-09-2010, 21:12
Jak to dokładnie się robi - czy piankę natryskuje się na więźbę i w ten sposób odcina dostęp powietrza do więźby ?

Są 2 rodzaje pianek. Jedne sa paro przepuszczalne (tzw miękkie) do wykorzystania budynkach mieszkalnych. Są również pianki które sa prawie hermetyczne wykorzystywane w obiektach 'nie mieszkalnych" np. hale, magazyny itp.
Piankę aplikuje się bezpośrednio na folię, blachę itp. Rozprężenie jest 120-krotne. Kilka godzin i ocieplenie dachu zrobione.

resident.mgr
22-09-2010, 21:17
Mam poddasze o pow. ok 137 m2. Przy grubosci 14cm pianki mam zrobioną wycene na 9 000 zł, czyli 65zł/m2.

W przypadku wełny 15 cm +10 cm koszt wełny (Isover Uni mata, lambda 0,039) wynosi ok 3 700 zł. (27zł/m2). Do tego trzeba dodac jeszcze koszt robocizny

(nie wiem ile bedzie kosztować polożenie welny, ale wydaje mi się, że technologia piankowa jest droższa.)

Co myslicie, biorac pod uwage koszty podane powyzej, czy warto ocieplac pianka?

Cena za m2 to 65 PLN. Niby 2 razy drożej. Tyle, że w moim przypadku muszę zlecić ocieplenie dachu. Facet, który mi buduje dom wstępnie podał mi kwotę za ocieplenie wełną 50 PLN/m2. Nie dyskutowałem z nim na ten temat jeszcze ale wydaję mi się, że to rozbój w biały dzień.

Suma summarum, w moim przypadku pianka wyszłaby taniej.
Szybsze ocieplenie (kilka godzin), niższa przepuszczalność, większa trwałość (bo nic się nie będzie obsuwać i kruszyć z czasem).
Cały czas szukam jakiegoś negatywu na temat tego rozwiązania :)

ppred
23-09-2010, 00:56
Podaj parametry pianki (lambda)
Dla 0,026 14cm = 21cm wełny 0,039
Dla 0,036 14cm = 15 cm wełny 0,039
Przelicznik 12cm=25 cm wełny jest trochę naciągany.
Wg wartości z http://pgin.org/uploads/download/19e14c8029e54838f46c1b74d24c540a.pdf (Sealection 500) współczynnik lambda jest na poziomie 0,036-0,038
Żadna rewelacja.
Za ok 130 zł można już kupić wełnę 035 (1m3), pianka kosztuje coś koło 400 zł/m3. (należałoby skorygować to o koszt montażu)
Jak poddasze masz użytkowe, to i tak musisz zrobić płyty KG.
Pianka wychodzi drożej ale pewnie szczelniej, będzie mniej mostków, dziur.
Nie wiem jak z ewentualnym wpływem promieni UV na piankę. Na 99% pokrycie dachowe to wyeliminuje
W razie ew. pożaru duuużo większy kłopot niż przy wełnie. Palne i do tego wydziela trujące gazy.

farmi
27-09-2010, 08:14
To ja się pochwalę moimi izolacjami pianą natryskową którą nałożyłem na krokwie (h=20cm) oraz jako izolacja muru trójwarstwowego (suporex + ok13 cm piany + 2 cm szczelina wentylacyjna+ klinkier)

chomiq
29-09-2010, 15:11
Również interesuje mnie to rozwiązanie.
Piana jest pomiędzy krokwiami, czy odkryte krokwie nie robią mostku termicznego?
Zastanawia mnie sprawa izolacji okolic kominów, czy tu trzeba coś przewidzieć wcześniej?
Na marginesie, jeśli przy układanie wełny mogę wykonać samodzielnie, to izolacja pianą będzie się droższa. Prostsza wydaje się chyba zabudowa z płyt i jeszcze plus w postaci braku folii. Czekamy na odpowiedzi doświadczonych.

fenix2
09-10-2010, 18:23
Też słyszałem o tej metodzie już jakiś czas temu. Sam byłbym zainteresowany ale cena ciągle wysoka.

E&K
12-10-2010, 13:22
Są 2 rodzaje pianek. Jedne sa paro przepuszczalne (tzw miękkie) do wykorzystania budynkach mieszkalnych. Są również pianki które sa prawie hermetyczne wykorzystywane w obiektach 'nie mieszkalnych" np. hale, magazyny itp.
Piankę aplikuje się bezpośrednio na folię, blachę itp. Rozprężenie jest 120-krotne. Kilka godzin i ocieplenie dachu zrobione.

Wcale nie ma zanczenia czy mieszkalny czy nie mieszklany. Ja bede mial polipropylenowa pianka zamknieto komorkowa bo zalezy mi na jak najwiekszej szczelnosci, bede mial rekuperator.

E&K
12-10-2010, 13:27
[QUOTE=maluk;4308230
Co Wy sadzicie o tym? Warto?
(metoda ta jest droższa niz ocieplenie wełna)/QUOTE]

Droższa? Dlaczego? W cenie pianki masz aplikację na poddasze i tyle. Żadnych dodatkowych kosztów. Chyba że o czymś nie wiem. Podaj swoje wyliczenia.

Wysoka niewysoka kiedys to wyjdzie z czasem... Na pewno super szczelna. Welna po pewnym czasie opadnie i mostkow przy zakladaniu welny nie unikniemy. Kazdy musi sam zdecydowac - ja wybralm zamknieto komorkowa pianke polipropylenowa... Czekam na wrazenia ludzi ktorzy to juz zrobili ja bede dopiero za rok...

aadamuss24
18-10-2010, 20:03
Mam zrobione część poddasza wełną i część pianką. Nigdy więcej wełny :) Polecam pianę. pozdr adam

E&K
20-10-2010, 12:38
Dzieki za info u mnie decyzja juz zapdla tez wybieram pianke polipropylenowa:) Natrysk za rok,,,
Pytanie czy dawaliscie natrysk na cala krokwie jakas cieka warstwe czy tylko pomiedzy?

aadamuss24
20-10-2010, 20:07
Na całą krokiew o grubość łaty nabitej na krokwie. Pomiędzy krokwiami już tylko do normalnej grubości krokwi. pozdr adam

izoluk
20-10-2010, 22:11
Niby żadna rewelacja ale biorąc pod uwagę szczelność izolacji pianą poliuretanową to możesz położyć nawet 40 cm wełny ale i tak będziesz miał mostki termiczne i dziury spowodowane obwisaniem wełny a co za tym idzie ogromne straty ciepła za, które każdej zimy bedziesz płacił. A dlaczego uważasz, że w przypadku pożaru dużo większy kłopot z pianą niż z wełną? Uogulniając, za natrysk piany zapłacisz drożej ale tylko za instalacje i to jednorazowo, a za wełne...hmm zapłacisz może i o połowe mniej nawet z robocizną, ale efekt marny, każdej zimy będziesz płacił o 30% więcej za ogrzewanie domu. Więc tak naprawdę ten współczynnik lambda, który jest porównywalny między wełna a piana poliuretanowa nie ma praktycznego odniesienia po instalacji.

brachol
21-10-2010, 05:50
rozumiem że przed położeniem piany więźba musi być o określonej wilgotności? Czy kładzie się na mokre drewno?

aadamuss24
21-10-2010, 07:41
U mnie przy deskowaniu aby zachować przerwę na wentylację była dawana jakaś szmata na deski i dopiero potem natrysk. Myślę, że z mokrego drewna więźby robić się nie powinno :)

brachol
21-10-2010, 10:17
nie powinno się robić ale często sie robi poza tym wystarczy przecież ze jest kilka dni mokrych i wilgotność więźby wzrasta

JPAL
21-10-2010, 20:21
Witam wszystkich serdecznie ...

Przeczytałem kilka postów na temat pianki gdyż niestety mam z nią pewien problem. Otóż za namową kolegi wykonałem ocieplenie poddasza pianką natryskową. Pianka była pryskana zarówno na deski (dach tradycyjnie deskowany i papowany, na wierzchu dachówka ..) jak i mniejszą warstwą na krokwiach i murłacie.. Na poddaszu wszystko jest suche i szczelne ... Problem powstał w innym miejscu a mianowicie na deskach wychodzących poza obręb ścian na okapie. Tam gdzie styropian (15cm) ścienny styka się z deskami dachu wytrąca się spora ilość wilgoci, która nie ma gdzie ujść... W tym miejscu tworzą się grzyby i wielokolorowe wykwity, nic nie schnie pomimo tego że pogoda jest bez deszczu... Nie bardzo wiem co w obecnej sytuacji zrobić ... Jak zaczęliśmy nabijać deski ostatecznej warstwy ozdobnej podbitki na mokre deski dachowe to tak je w ciągu kilku dni powykręcało, że wyrywa wkręty montażowe a deski wichruje w banany ....
Co robić ?? Na stropie na strychu mam zamontowane ustrojstwo rekuperacji ale jeszcze nie podłączone... dom jest w fazie wykończeniówki więc w środku w domu jest sporo wilgoci, która nie jest mechanicznie wentylowana. Może w tym tkwi problem i należałoby wystartować z rekuperacją jak najszybciej ??
Czy ktoś miał podobne doświadczenia ??

Pozdrawiam

biro
22-10-2010, 13:07
Witam, czy ma ktoś namiary na sprawdzoną firmę (robiącą natrysk pianą poliuretanową) działającą na terenie woj. małopolskiego ??
mi udało się znaleźć tylko taką http://www.piankapoliuretanowa.eu/podd1.html czy ktoś miał z nimi do czynienia ? cena u nich za m2 o grubości 15cm 80zł +7%VAT, a grubości 10cm 56zł+ VAT

pozdr

izoluk
23-10-2010, 23:15
mpoplaw robi tu doskonałą antyreklamę piany poliuretanowej. To teraz odpowiedz nam wszystkim, czy jezeli ocieple poddasze wełną to krokiew nie będzie robiła za mostek termiczny? Nawet jeżeli położysz wełne nakrokwiowo (w poprzek krokwi) to jestem przekonany że po 3, góra 4 latach sznurki sie poobrywaja, wełna obwiśnie(znam to z doswiadczenia) i mostki termiczne w mniejszym lub większym stopniu będą. A w przypadku piany nie ma takiej opcji. Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości, bądz pytania odnośnie piany poliuretanowej to zapraszam do kontaktu: [email protected]

jer
24-10-2010, 09:21
Witam też jestem na podobnym etapie mam do ocieplenia poddasze jakieś 150m2 położona już jest folia paroprzepuszczalna znalazłem firme przez favore http://www.favore.pl/240586_ocieplanie-poddaszy-stropow-piana-termicza.html dzwoniłem i wyglada ciekawie żeby wyeliminować mostki na krokwiach powiedzieli żeby położyć najpierw stelaż pod G-K to i krokwie odizolują , jak dla mnie to uzyskalem odpowiedzi na większość pytań jakoś poniedziałek wtorek mam spotkanie na budowie to dam znać co i jak

brachol
24-10-2010, 10:25
coś chyba metoda się powoli przyjmuje i stąd takie reklamowe posty

E&K
26-10-2010, 12:02
coś chyba metoda się powoli przyjmuje i stąd takie reklamowe posty[/QUOTE]

Czy ja wiem czy reklamowe... Nawet wg mnie ta metoda jest jedna z lepszych na rynku pod wzgledem szczelnosci i wytrzymalosci...

jer
26-10-2010, 19:37
Niestety takie nasze życie zawsze 20 lat za ... np piana Gamo (producent www.icynene.com) stosowana jest od 24 lat i tam praktycznie całkowicie wyparła tradycyjne metody ocieplania. Wiem ,że reklamuje ale im więcej czytam i oglądam tym mi się bardziej podoba, jutro przyjeżdża "piankowiec" oglądać moje poddasze zobaczymy co powie

HenoK
26-10-2010, 21:58
Niestety takie nasze życie zawsze 20 lat za ... np piana Gamo (producent www.icynene.com) stosowana jest od 24 lat i tam praktycznie całkowicie wyparła tradycyjne metody ocieplania. Wiem ,że reklamuje ale im więcej czytam i oglądam tym mi się bardziej podoba, jutro przyjeżdża "piankowiec" oglądać moje poddasze zobaczymy co powieTam, to znaczy gdzie? Z Twojej wypowiedzi wynika, że zbankrutowali tam wszyscy producenci i dystrybutorzy wełny mineralnej, styropianu, styroduru, itp. Ile w tym wszystkim prawdy?

jer
26-10-2010, 23:54
Tam, to znaczy gdzie? Z Twojej wypowiedzi wynika, że zbankrutowali tam wszyscy producenci i dystrybutorzy wełny mineralnej, styropianu, styroduru, itp. Ile w tym wszystkim prawdy?

Skypowałem ze znajomym z Kanady i technologia izolacji natryskowych jest u nich często stosowana, może tez dlatego że tam w większości buduje się domy szkieletowe, a czy inni zbankrutowali to nie wiem

HenoK
27-10-2010, 06:01
a czy inni zbankrutowali to nie wiemTeraz już nie wiesz, a parę postów wcześniej pisałeś:

piana Gamo ... tam praktycznie całkowicie wyparła tradycyjne metody ocieplania

rpilski
27-10-2010, 13:13
.....Pianka była pryskana zarówno na deski (dach tradycyjnie deskowany i papowany, na wierzchu dachówka ..) jak i mniejszą warstwą na krokwiach i murłacie.. Na poddaszu wszystko jest suche i szczelne ... Problem powstał w innym miejscu a mianowicie na deskach wychodzących poza obręb ścian na okapie. Tam gdzie styropian (15cm) ścienny styka się z deskami dachu wytrąca się spora ilość wilgoci, która nie ma gdzie ujść... W tym miejscu tworzą się grzyby i wielokolorowe wykwity, nic nie schnie pomimo tego że pogoda jest bez deszczu... Nie bardzo wiem co w obecnej sytuacji zrobić ... Jak zaczęliśmy nabijać deski ostatecznej warstwy ozdobnej podbitki na mokre deski dachowe to tak je w ciągu kilku dni powykręcało, że wyrywa wkręty montażowe a deski wichruje w banany ....
Co robić ?? Na stropie na strychu mam zamontowane ustrojstwo rekuperacji ale jeszcze nie podłączone... dom jest w fazie wykończeniówki więc w środku w domu jest sporo wilgoci, która nie jest mechanicznie wentylowana. Może w tym tkwi problem i należałoby wystartować z rekuperacją jak najszybciej ??
Czy ktoś miał podobne doświadczenia ??

Pewnie doświadczeń to wielu z tym nie ma, bo technologia jest mniej popularna niż alternatywy. Jeśli to nie jest kwestia przecieku pokrycia wstępnego (pewnie nie bo przecieki byłyby pewnie lokalne) to wygląda to faktycznie na skraplanie się wilgoci pochodzącej z domu - w tym przypadku jak najwięcej wentylować i grzać, aby usunąć wilgoć z wnętrza domu. Twoje doświadczenia przeczyłyby teorii o tym, że pianka jest na tyle szczelna, że nie potrzebna jest paroizolacja.

bombaluk
28-10-2010, 09:15
Teraz już nie wiesz, a parę postów wcześniej pisałeś:

tak że praktycznie całkowicie a nie że całkowicie takie mam informacje że ta metoda jest tam naprawde szeroko stosowana

JPAL a jaką pianę masz położoną?

mirczan80
28-10-2010, 13:41
Witam czytam i czytam i jestem juz prawie zdecydowany na pianke. Tylko moje pytanie do tych co już polożyli. Ile cm? tzn na równi z krokwiami czy krokwie tez przykryć ale skoro przykryc to czy wieszaki do k-g wystarcza jak zamontuje przed trysnieciem pianki czy trzeba cale stelaże zamontowac? dzieki za pomoc

justkaaa
30-10-2010, 20:33
tak że praktycznie całkowicie a nie że całkowicie takie mam informacje że ta metoda jest tam naprawde szeroko stosowana


Ale to jer miał miec takie informacje a nie Ty bamboluk. Chyba że jer i bamboluk to ta sama osoba ;)

E&K
11-11-2010, 12:00
Witam czytam i czytam i jestem juz prawie zdecydowany na pianke. Tylko moje pytanie do tych co już polożyli. Ile cm? tzn na równi z krokwiami czy krokwie tez przykryć ale skoro przykryc to czy wieszaki do k-g wystarcza jak zamontuje przed trysnieciem pianki czy trzeba cale stelaże zamontowac? dzieki za pomoc

Ja robie 15cm pianka poliuretanowa zamknietokomorkowa 36-45kg/1m2 gestosc to juz ponoc wymog domu pasywnego i grubiej nie ma ponoc sensu. To informacja z firmy poniewaz chicalem 18cm na rowni z krokwiami. Teraz zostawaim tam szczeline.
Uchyty do g-k przykrecam przed pianowaniem i prysne rowniez na krowkie delikatna warstwe - jak juz ma byc szczelnie to do bolu - mam rekuperacje:)

rpilski
11-11-2010, 15:58
36-45kg/1m2 gestosc to juz ponoc wymog domu pasywnego i grubiej nie ma ponoc sensu. ..
a jakie U ma wg "firmy" taka 15cm warstwa ?

JPAL
04-12-2010, 23:26
Witam
Wracając do mojego wcześniejszego tekstu w sprawie problemów z pianką i wilgotnością niestety muszę przyznać, że problem nadal spędza nam sen z powiek... Generalnie sytuacja się pogarsza, deski z deskowania porastają pleśnią i grzybami, Gołym okiem widać, w których miejscach ciepłe wilgotne powietrze wydostaje się pomiędzy styropianem z elewacji a deskami bo w tych miejscach dookoła domu skrapla się woda i osiada na deskach a nawet spływa po ścianie (obecnie ze względu na temperatury zewnętrzne tworzą się sople). Oglądało to już sporo fachowców ale niestety nikt jeszcze nie był w stanie określić przyczyny a tym samym metody pozbycia się problemu. Na kamerze termowizyjnej dokladnie widać którymi szczelinami ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz.
Od strony poddasza, które pokryte jest pianą wszystko wygląda niby dobrze. Jest tam ciepło, nie czuje się specjalnie nadmiernej wilgoci.Warstwa pianki jest na tyle gruba, że wydaje się to niemożliwe żeby to powietrze wydostawało się przez szczeliny od strony poddasza. Dla pewności dopsikaliśmy jeszcze grubiej i to tak, że warstwa pianki pokrywa zarówno deski, częściowo krokwie, murłatę, całą ściankę kolankową i schodzi aż do podłogi stropu. Wszystko jest tak zabezpieczone, że nawet dźwięk nie ma szans się przedostać na zewnątrz.
Dodatkowo próbowaliśmy doszczelnić od zewnątrz domu dziury u szczytu elweacji na styku z deskami w miejscach gdzie czuje się wylatujące ciepłe powietrze.Wtryskiwaliśmy pianę montażową w sprayu tak jak uszczelnia się np. okna. Niestety jest to syzyfowa praca ponieważ jak udawało nam się zatkać dziurę to powietrze wyłaziło obok innym miejscem,które do tej pory było suche. Zastanawiamy się czy można szczelnie zabezpieczyć cały dom dookoła tak aby ciepłe powietrze nie miało którędy się wydostawać. Z drugiej strony wiadomo, że gdzieś to powietrze musi się wydostać..
Proszę o opinię czy jest możliwa taka teoria:
Ciepłe powietrze wyrzucane na zewnątrz szczeliną pomiędzy elewacją a deskami pochodzi nie z poddasza ocieplonego pianką ale ze szczeliny która powstaje na styku ściany murowanej z sylikatu ze styropianem ocieplenia elewacyjnego. Styropian był klejony klejem nakładanym plackami więc teoretycznie ciepłe powietrze z domu, które przenika przez warstwę sylikatu napotykając warstwę styropianu ucieka pomiędzy tymi plackami do góry i wydostaje się na zewnątrz skraplając się na deskach podbitki. Szczelna warstwa pianki oraz papa leżąca na deskach dachu nie pozwalają na wentylację tego miejsca dlatego gromadzi się tam cała wilgoć uciekająca z domu przez ściany.

Ilu oglądających tyle jak na razie teorii...

Nie wiem już co dalej z tym robić ...

s9 pat
06-01-2011, 15:46
A kto pozwala kłaść styropian na placki? Niedoszkoleni "dociepleniowcy".

raas
06-01-2011, 17:17
@JPAL- Wydaje mi się że masz rację. Powietrze spomiędzy muru a warstwy sturopianu wentylując tę szczelinę zabiera ze sobą wilgoć która osadza Ci się na wewnętrznej -spodniej połaci dachu-okapu. Raczej wyjściem będzie tylko uszczelnienie od góry tej szczeliny, wykonanie otworów wentylacyjnych i poprowadzenie ujścia powietrza w sposób kontrolowany.

JPAL
06-01-2011, 17:48
Dzięki za dpowiedź .... Zdecydowałem się na uszczelnienie całkowite wokół całego domu. Chłopaki z podnośnika lecą dookoła dachu, zdejmują podbitkę, osuszają deski i wycinają 2cm szczelinę u szczytu styropianu i wpuszczają do oporu piankę uszczelniającą do -12st C... Wygląda na to, że przynajmniej jeżeli chodzi o stan desek z deskowania to się wyraźnie poprawia. Nie widać już wylotów ciepłego powietrza a tym samym miejsc osadzania się szronu i tworzenia sopli...Deski się osuszają a pleśń znika..
Zastanawia mnie tylko to czy teraz powietrze nie będzie próbować uciekać w inny sposób ... np. szczeliami wokół okien ...Lub co gorsza wracać poprzez ściany do środka do domu... Ktoś też mi podpowadał, żeby wykonać otwory wentylacyjne żeby wymusić obieg powietrza tylko gdzie teraz je umieścić ?? U dołu elewacji ?? I czy wogóle warto je robić skoro całkowicie zamknąłem szczelinę u góry ..

raas
06-01-2011, 20:23
@JPAL- Te otwory musiałyby być u góry ,u dołu nic nie dają .Nie wytworzy się ciąg a po drugie nie osuszy (lub nie odprowadzi wilgoci z) górnej części muru.
Napisz jakiej wentylacji używasz w domu? Czy robiłeś jakieś pomiary wilgotności wewnątrz? Z jakiego materiału masz mury?

JPAL
07-01-2011, 09:22
Mur jest z silikatów na na tym 15cm styropianu., Poddasze jest całe zapryskane pianką bezpośrednio na deski ..
Pomiarów nie robiłem ponieważ cały czas w srodku trwają prace wykończeniowe, malowanie, szpachlowanie itp.. więc wynik i tak nie byłby miarodajny.. Jeżeli chodzi o wentylację to mam rekuparację, która chodzi od niedawna na maxa i osusza powietrze wewnątrz domu... Tak jak pisałem wcześniej chłopaki zapiankowali na głucho szczelinę na styku elewacji z deską dachową i od zewnątrz widać poprawę.. Deski się osuszają. Nie wiem tylko co będzie z zamkniętym od wewnątrz powietrzem ... Obecnie powstał konkretny ...termos..

yaiba83
08-01-2011, 12:24
Jakoś tej metody nie widziałem na żywo no i oczywiście z tego powodu mam obawy.

Są pianki paro przepuszczalne ok -wełna też jest. Tylko pytanie dlaczego przy membranie dachowej ocieplając wełną zaleca się zastosowanie ok 2 cm przerwy a przy pełnym deskowaniu 5cm. Przy piance nie ma tych szczelin wentylacyjnych. Stąd moje obawy o wilgoć.

Inna sprawa to mostki termiczne na krokwiach, jak krokwi nie opiankujesz to przez drewno ładnie będzie ciepło uchodzić.

Odnośnie ciekawostki przyrodniczej izoluk`a

mpoplaw robi tu doskonałą antyreklamę piany poliuretanowej. To teraz odpowiedz nam wszystkim, czy jezeli ocieple poddasze wełną to krokiew nie będzie robiła za mostek termiczny? Nawet jeżeli położysz wełne nakrokwiowo (w poprzek krokwi) to jestem przekonany że po 3, góra 4 latach sznurki sie poobrywaja, wełna obwiśnie(znam to z doswiadczenia) i mostki termiczne w mniejszym lub większym stopniu będą. A w przypadku piany nie ma takiej opcji. Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości, bądz pytania odnośnie piany poliuretanowej to zapraszam do kontaktu: [email protected]

Spróbuj zerwać sznurek snopowiązałkowy tak by ci szybciej w yayach nie strzeliło. Jak obsznurujesz co metr to ma prawo się obwisnąć, co 15cm nie ma prawa. Koszt sznurka 2km 18zł więc szczędzić nie ma na czym...

JPAL
08-01-2011, 12:59
u mnie nie ma żadnych szczelin wentylacyjnych pod deskowaniem .. Pianka została napryskana bezpośrednio na deski oraz na krokwie... Wszystko od środka jest zamknięte na głucho nawet dźwiękoszczelnie .... można ze strychu krzyczeć i na zewnątrz nawet na tarasie nic nie słychać .... Swoją drogą to właśnie przeszła mi myśl gdzie mogę zamykać swoją szanowną współlokatorkę ... jak zacznie...:mad:

izoluk
15-01-2011, 20:08
yaiba83 - ja mam na poddaszu zainstalowaną pianę natryskowa typu sealection 500, natrysk był wykonany miedzy krokwiami na grubość 15 cm oraz na krokwie o grubości 3 cm.
A sznurek mozesz dawać nawet co 5 cm ale chodzi tu o to że przy natrysku powstaje jednolita, bezszwowa powłoka, która sama w sobie nie tworzy mostów termicznych a przy wełnie - wybacz ale wełna to płyty wiec ile płyt tam zamontujesz tyle bedzie mostków termicznych, a co najgorsze jest prawdopodobienstwo że po jakimś czasie wełna moze sie obsuwać i wtedy dopiero ciepło ,,ŁADNIE" będzie Ci uciekac...

Maks77
17-01-2011, 11:46
Witam, ja miałem robiony natrysk pianką poliuretanowa poddasze i jestem bardzo zadowolony z firmy. Podaję ci adres strony ich firmy www.lubas.com.pl pozdrawiam

fenix2
17-01-2011, 11:57
Witam, ja miałem robiony natrysk pianką poliuretanowa poddasze i jestem bardzo zadowolony z firmy. Podaję ci adres strony ich firmy www.lubas.com.pl pozdrawiam

Jaka cena za metr2 na gotowo?

jozek131
18-01-2011, 20:28
Koszt montażu piany selection 500 w domku jednorodzinny około 65 zł za m2 koszt jest uzależniony od ilości metrów kwadratowych :wave:

Qter
18-01-2011, 20:29
Koszt montażu piany selection 500 w domku jednorodzinny około 65 zł za m2 koszt jest uzależniony od ilości metrów kwadratowych :wave:

a za jaką grubość i czy piana jest "otwarta" czy "zamknięta" ?

PZDR

Qter

jozek131
18-01-2011, 20:56
Grubości 15 cm piana SELECTION 500 jest otwarto komórkowa paro przepuszczalna można o tym produkcie poczytać na stronie www.pgin.pl

miloszenko
18-01-2011, 21:04
Grubości 15 cm piana SELECTION 500 jest otwarto komórkowa paro przepuszczalna można o tym produkcie poczytać na stronie www.pgin.pl

WItam, dopisuje sie do posiadaczy pianki selection 500. Mam rekuperacje (Brink renowent). Roszenie na oknach wystepuje jedynie na brzegach pomimo, ze mam ustwiona na 0.6 kubatury. Za to pianka spowodowala, ze zrobilo sie ekstra cieplutko :)Jest to element mojego domu, ktory wzbudza najwieksze zainteresowanie wsrod odwiedziajacych :) Juz plyta fundamentowa czy 100 % podlogowki poszly przez to w niepamiec :)

Pozdrawiam

farmi
20-01-2011, 12:52
Ja izolacji z piany natryskowej nie zamieniłbym na żadną inną......

mamut 74
21-01-2011, 14:59
rozmawiałem z dwoma wykonawcami jeden chciał 45 nett a drugi 60 netto +7% vat przy 200m2

mnie interesuje jak się ociepla poddasze jeżeli z zewnątrz dachu jest tylko paraizolacja (folia) kontrłata, łata i dachówka, czy pianka nie wypchnie foli? bo jeżeli tak to rozerwie się ona o dachówkę

miloszenko
21-01-2011, 17:59
rozmawiałem z dwoma wykonawcami jeden chciał 45 nett a drugi 60 netto +7% vat przy 200m2

mnie interesuje jak się ociepla poddasze jeżeli z zewnątrz dachu jest tylko paraizolacja (folia) kontrłata, łata i dachówka, czy pianka nie wypchnie foli? bo jeżeli tak to rozerwie się ona o dachówkę

Zapytaj wykonawcy. Niektorzy natrzaskali juz tysiace metrow, a Ty masz typowe rozwiazanie, wiec powinni wiedziec co i jak.

Pozdrawiam

jozek131
23-01-2011, 08:38
rozmawiałem z dwoma wykonawcami jeden chciał 45 nett a drugi 60 netto +7% vat przy 200m2

mnie interesuje jak się ociepla poddasze jeżeli z zewnątrz dachu jest tylko paraizolacja (folia) kontrłata, łata i dachówka, czy pianka nie wypchnie foli? bo jeżeli tak to rozerwie się ona o dachówkę


Piana niema na tyle siły żeby mogła wypchnąć folię paro izolacyjną :wave

marcinrad
23-01-2011, 20:14
witam mam zamiar zastosować piankę na poddaszu bezpośrednio na blachę, nie chodzi o oszczędność ale dach ma 15 lat i nie ma żadnej folii myślicie że ma to sens ?

compi
23-01-2011, 20:22
Czy temperatura nie zniszczy pianki?

marcinrad
23-01-2011, 20:24
stosuje się ją przy izolacji wielkich hal bezpośrednio na blachę więc ten problem raczej odpada

marcinrad
30-01-2011, 19:37
nikt nic już nie doda?

compi
30-01-2011, 20:12
No dalej drogo, hehe.

stach78
30-01-2011, 23:24
Witam! Pianka o której piszecie to totalna lipa. Widziałem to na targach i gość który promował to rozwiązanie po kilku moich pytaniach wymiękł i uciekł ze stoiska (totalna kompromitacja. czy wiecie jakie parametry powinien posiadać materiał do izolacji poddaszy? Jeśli decydujecie się na piankę to chyba nie bardzo. materiał izolacyjny do ocieplenia poddasza powinien posiadać odpowiedni wsp. lambada,gęstość przynajmniej 35kg/m3 aby uzyskać odpowiednią izolacyjność akustyczną,powinien mieć strukturę włóknistą bo tylko taka najlepiej tłumi dźwięki zarówno te powietrzne jak i mechaniczne, musi być niepalny i posiadać klasę odporności na ogień A1, musi być hydrofobizowany czyli odporny na zawilgocenia i oczywiście paroprzepuszczalny.Zalecane jest aby izolacja poddasza była położona w dwóch warstwach w sposób krzyżowy aby izolacja była szczelna.W pierwszym etapie należy sprawdzić jakiego typu mamy poddasze. Rozróżniamy poddasze typu szczelnego dla pary wodnej i typu nieszczelnego dla pary wodnej. Pianka jest łatwa do położenia ale ciężko odprowadzić pare wodną z obszaru pomiędzy pianką a pokryciem dachowym i doprowadzamy do zgnicia konstrukcji dachowej. najlepszy materiał do izolacji poddasza to niepalna wełna skalna. Jeśli ktoś z was chce dowiedzieć się jeszcze więcej n/t poddaszy i fasad to służę pomocą. I nie dajcie się nabierać na pianki bo to jest dziadostwo a ludzie którzy to sprzedają nie maja pojęcia o izolacji a fizyka budowli to dla nich coś niepojętego.

pozdrawiam
staszek.

farmi
31-01-2011, 07:53
"Pianka jest łatwa do położenia ale ciężko odprowadzić parę wodną z obszaru pomiędzy pianką a pokryciem dachowym i doprowadzamy do zgnicia konstrukcji dachowej"

nie wiem skąd miałoby sie wziąć tam tyle wilgoci żeby zgniła konstrukcja- tym bardziej że pianka jest paroprzepuszczalna ...i jeżeli jest zastosowana MEMBRANA( a nie jakaś tam folia spożywcza) ew wilgoć przenika spokojnie na zewnątrz- ale rozumiem wilgoć dosychania więźby i wykańczania budowy- w okresie eksploatacji domu nie wiem jaka wilgoć miałaby tam sie pojawić.
Ludzie nie wiem kiedy zrozumiecie że do odprowadzania wilgoci nie służą ściany i dach tylko WENTYLACJA!!!
STACH78 roztaczasz czarne wizje wobec materiału którego chyba za bardzo nie znasz. Ja też byłem na stoisku PGIN na Budmie i pomimo lekko "amełikańskiego " marketingu uważam rozmowę za bardzo rzeczową- tylko że ja podszedłem do tematu w ten sposób że obiektywnie poszukuję najlepszych rozwiązań do swojego domu a nie że "wełna jest najlepsza- i zagnę każdego zwolennika czegokolwiek innego"

fenix2
31-01-2011, 08:34
.
powinien posiadać odpowiedni wsp. lambada
Zalecane jest aby izolacja poddasza była położona w dwóch warstwach w sposób krzyżowy aby izolacja była szczelna.
staszek.

Zależy jaka izolacja. Akurat pianki nie położysz na krzyż i na pewno jest szczelniejsza niż wełna. :D
Pianka ma odpowiedni współczynnik.

Na e-dachy.pl piszą że:
"natrysk powłoki PUR o średniej grubości 11 cm - gęstość objętościowa 35 kg/m³ (odpowiada wełnie mineralnej grubości 20 cm) "

jozek131
31-01-2011, 19:51
jak pianę się natryskuję to grubości natrysku się często sprawdza jak jest jej za mało to się ją do try skuje do odpowiedniej grubości . zrozum piana rośnie 120 krotnie to natryskiwać 8 cm to jest niemożliwe przy dobrym ustawieniu maszyny .:yes:

Edyta M
01-02-2011, 02:42
Witam czy moze jest ktos na forum osoba,ktora korzystala z uslug firmy www.tech-spray.eu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tech-spray.eu) z Albigowa woj.podkarpackie.Oni nie maja pianki Selection 500 w ofercie tylko Ezero E500.

mamut 74
06-02-2011, 09:13
Witam! Pianka o której piszecie to totalna lipa. Widziałem to na targach i gość który promował to rozwiązanie po kilku moich pytaniach wymiękł i uciekł ze stoiska (totalna kompromitacja. czy wiecie jakie parametry powinien posiadać materiał do izolacji poddaszy? Jeśli decydujecie się na piankę to chyba nie bardzo. materiał izolacyjny do ocieplenia poddasza powinien posiadać odpowiedni wsp. lambada,gęstość przynajmniej 35kg/m3 aby uzyskać odpowiednią izolacyjność akustyczną,powinien mieć strukturę włóknistą bo tylko taka najlepiej tłumi dźwięki zarówno te powietrzne jak i mechaniczne, musi być niepalny i posiadać klasę odporności na ogień A1, musi być hydrofobizowany czyli odporny na zawilgocenia i oczywiście paroprzepuszczalny.Zalecane jest aby izolacja poddasza była położona w dwóch warstwach w sposób krzyżowy aby izolacja była szczelna.W pierwszym etapie należy sprawdzić jakiego typu mamy poddasze. Rozróżniamy poddasze typu szczelnego dla pary wodnej i typu nieszczelnego dla pary wodnej. Pianka jest łatwa do położenia ale ciężko odprowadzić pare wodną z obszaru pomiędzy pianką a pokryciem dachowym i doprowadzamy do zgnicia konstrukcji dachowej. najlepszy materiał do izolacji poddasza to niepalna wełna skalna. Jeśli ktoś z was chce dowiedzieć się jeszcze więcej n/t poddaszy i fasad to służę pomocą. I nie dajcie się nabierać na pianki bo to jest dziadostwo a ludzie którzy to sprzedają nie maja pojęcia o izolacji a fizyka budowli to dla nich coś niepojętego.

pozdrawiam
staszek.

kolego my tu rozmawiamy o piance to o czym piszesz to nie jest pianka, jak już powołujesz się na fizykę budowli to powinieneś wiedzieć że istnieje coś takiego jak wentylacja wewnętrzna domu i zewnętrzna dachu. dlaczego większość inwestorów chce wilgoć z domu odprowadzać przez ściany okna i dach?

ardziu
11-02-2011, 13:50
dlaczego większość inwestorów chce wilgoć z domu odprowadzać przez ściany okna i dach?

jak to dlaczego... "Bo pizga z kratek" oraz "bo ściany oddychają".

niestety - wciąż pojawia się zbyt wielu "fachofcuf" co tak twierdzą a ludzie im dają wiarę bo im to na rękę bardziej niż odpowiednia wentylacja.A my walczymy w wiatrakami :D

mamut 74
14-02-2011, 19:59
co sądzicie o ociepleniu poddasza 15cm warstwą piany zamkniętej komorowo

mamut 74
14-02-2011, 20:01
jak to dlaczego... "Bo pizga z kratek" oraz "bo ściany oddychają".

niestety - wciąż pojawia się zbyt wielu "fachofcuf" co tak twierdzą a ludzie im dają wiarę bo im to na rękę bardziej niż odpowiednia wentylacja.A my walczymy w wiatrakami :D

kiedyś albert einstein powiedział że kosmos i ludzka głupota nie mają granic:yes:

jozek131
14-02-2011, 20:22
co sądzicie o ociepleniu poddasza 15cm warstwą piany zamkniętej komorowo

Do piany zamknięto komórkowej musi być zastosowana klimatyzacja ze względu że wilgotne powietrze musi gdzieś ujść jak będzie piana zamknięto komórkowa to na ścianie będzie woda się skraplać i ściany będą boleć i wystąpi grzyb , dlatego w budynkach pasywnych musi być rekuperator z klimatyzacją . Zastosuj piane otwarto komórkową w grubości 15 cm będzie okej .:yes:

marcel232
15-02-2011, 19:36
Witam,

Mam dach KOPERTOWY, deskowany, SZCZELNIE zapapowany z dachowka ceramiczna.
Moi wspaniali budowlancy nie zrobili ZADNYCH szczelin/otworow wentylacyjnych przestrzeni pod deskowaniem.
Szukajac rozwiazania problemu trafilem na temat pianek i musze powiedziec, ze bardzo mnie zainteresowal.
Oczywiscie nie bede pytal sie producentow pianek co polecaja (bo wiadomo jaka bedzie odpowiedz) ale co wy byscie poradzili Forumowicze?
Korkwie mam 18cm. Zastanawiam sie czy ich szczelnie jakas zamknieta pianka nie zapiankowac. Czy nalezy obawiac sie o deskowanie (gnicie, itp) ktore z jednej strony bedzie zapiankowane a z drugiej SZCZELNIE zapapowane???
czy pod plyty GK daje sie jeszcze paroizolacje??
wiem, ze powstanie w domu termos ale bedziemy mieli wydajne reku i klimatyzacje.

prosze o rady i opinie.

Pozdrawiam

Marcel

EXCLUSIVEBUD
17-02-2011, 19:35
mpoplaw jeśli pan chce sie posługiwać naszymi opublikowanymi zdjęciami to wpierw niech sie pan blizej zapozna z nasza technologią
po pierwsze w naszej technologi dajemy min. 15 cm na nasze warunki mamy to sprawdzone 2 sezonem zimowym i przy użyciu kamery termowizyjnej sprawdzamy kazdego klijęta któremu wykonaliśmy natrysk
i tez zawsze wykonujemy natrysk na krokwie dzieki temu nie mamy mostków które sa widoczne doskonale przy kamerze
dodatkowo dajemy przy pełnym deskowaniu folie która słuzy do zdystansowania aby miec szczeline delatacyjna do odprowadzenia wilgoci która moze wystapic a dodatkowo mowiąc o grubości to zawsze kliję dostaje wiecej niz 15 a płaci za 15 w najcieszym miejscu klijet ma 15

compi
17-02-2011, 19:40
Bo klijęt pod krawatem jest klientem mniej awanturującym się.....

EXCLUSIVEBUD
17-02-2011, 19:42
mpoplaw niech pan powie mi w jaki sposób miezy sie parametr lambda skoro pan cały czas bazuje na tym parametrze

fenix2
17-02-2011, 20:08
mpoplaw niech pan powie mi w jaki sposób miezy sie parametr lambda skoro pan cały czas bazuje na tym parametrze

'Miezyć" to się nie da ale zmierzyć to już bardziej. :-)

fenix2
18-02-2011, 13:54
Znaczy rozumiem że jak układacie 15cm to oznacza że w żadnym puckie nie może być mniej niż 15cm? Czy 15cm to jest średnia czyli w jednym miejscu 10 a w innym 20 ?

EXCLUSIVEBUD
18-02-2011, 17:42
tak dokładnie czyli ze min.to 15 cm

fenix2
18-02-2011, 17:56
Czy po natrysku wykonujecie pomiar grubości warstwy?

miloszenko
18-02-2011, 20:41
Czy po natrysku wykonujecie pomiar grubości warstwy?

Strasznie sceptycznie podchodzicie do tematu, wiec mozna wasza ciekawosc rozwiazac po forumowemu, wystarczy obejzec na zywo i bedzie wszystko jasne.

U siebie zamawialem 14 cm piany, a wszedzie mam piane grubiej niz krokwie (kazdy to zobaczy, zdjecia juz wrzucalem na forum), wiec pytam co tu mierzyc ??

Pytanie ze 100 punktow: jak grube sa krokwie?? Otoz maja 16 cm. Jak pisalem wczesniej na koniec prac jeszcze chodzilem z kierownikiem ekipy a on sam ogladal kazdy zakamarek i kazal pracownikowi dopsikac tu i tam. Nie wiem czy wszyscy wykonawcy od piany tak robia czy nie, ale u mnie tak bylo.

Pozdrawiam

mamut 74
19-02-2011, 08:39
Strasznie sceptycznie podchodzicie do tematu, wiec mozna wasza ciekawosc rozwiazac po forumowemu, wystarczy obejzec na zywo i bedzie wszystko jasne.

U siebie zamawialem 14 cm piany, a wszedzie mam piane grubiej niz krokwie (kazdy to zobaczy, zdjecia juz wrzucalem na forum), wiec pytam co tu mierzyc ??

Pytanie ze 100 punktow: jak grube sa krokwie?? Otoz maja 16 cm. Jak pisalem wczesniej na koniec prac jeszcze chodzilem z kierownikiem ekipy a on sam ogladal kazdy zakamarek i kazal pracownikowi dopsikac tu i tam. Nie wiem czy wszyscy wykonawcy od piany tak robia czy nie, ale u mnie tak bylo.

Pozdrawiam

skąd brałeś firmę?

miloszenko
19-02-2011, 08:57
skąd brałeś firmę?

Mam piane od: http://pgin.org/ , lokalnego wykonawce (okolice Krakowa) moge wyslac na priv.

Pozdrawiam

mamut 74
19-02-2011, 09:25
Mam piane od: http://pgin.org/ , lokalnego wykonawce (okolice Krakowa) moge wyslac na priv.

Pozdrawiam:yes:

fenix2
19-02-2011, 11:16
Strasznie sceptycznie podchodzicie do tematu,
Pozdrawiam

Ja jestem za tylko ta cena.

miloszenko
19-02-2011, 11:47
Ja jestem za tylko ta cena.

No wychodzi drozej, ale to dosc nowa rzecz, zalet nie musze wymieniac, kosztowac musi bo maszyna nie jest tania i poki co sama piane sciagaja z daleka, minie troche czasu na pewno cena znormalnieje, ktos ta wyzsza zaplacic na poczatku musi :)

Dobrze szybko i tanio to tylko w E... :)

P.S. Jak przez ostatni rok mialem przyjemnosc ogladac wiele wersji styropianu i porownywac miedzy soba, to w sumie ciesze sie, ze nie mam welny bo wole nie wiedziec jak czesto i jak bardzo producent "ucieka" od deklarowanej jakosci materialu.

Pozdrawiam

lukasza
19-02-2011, 12:59
o ile jeszcze rozumiem wentylację dachu z membraną to co mają zrobić inwestorzy z dachem pokrytym papą? Na galeriach rożnych www. ocieplają dach pianką bezpośrednio na deskowanie. A gdzie wentylacją między deskami a pianką?
i jak się mają rekomendacje wykonawców izolacji pianką, iż najbardziej optymalna warstwa pianki to 15 cm, i to między krokwie (i niby to tworzy taką ciągłą, jednolitą warstwę ocieplenia) a co z mostkami termicznymi ciągłymi w postaci nieosłoniętych krokwi czy nawet jętek? Jak nic trzeba liczyć 20 cm pianki lub 10 cm między krokwie a 5 cm na krokwie (więc i tak dokupujemy stelaż i płacimy za jego położenie)

Ja to bym najchętniej dał miedzy krokwie (18 cm) sznurek, między to wełnę Schwenk 14 cm (4 cm szczeliny wentylacyjnej od strony desek) i dopiero na to (w tym na krokwie) ciągłą warstwę pianki 5-7 cm a 10 cm to już było by suuuper ocieplenie. Tylko te koszty ... zasadniczo wszystkie koszty zostają po staremu ze stelażem, płytami k-g, tylko zamiast 10 cm wełny za 20PLN /m2 musimy dać piankę za ok 50 PLN /m2. Jak ktoś pali olejem lub gazem z butli to może się opłaci. Przy pompie ciepła czy ekogroszku lepiej zostać z wełną i dać 25-30cm..

jozek131
19-02-2011, 17:59
o ile jeszcze rozumiem wentylację dachu z membraną to co mają zrobić inwestorzy z dachem pokrytym papą? Na galeriach rożnych www. ocieplają dach pianką bezpośrednio na deskowanie. A gdzie wentylacją między deskami a pianką?
i jak się mają rekomendacje wykonawców izolacji pianką, iż najbardziej optymalna warstwa pianki to 15 cm, i to między krokwie (i niby to tworzy taką ciągłą, jednolitą warstwę ocieplenia) a co z mostkami termicznymi ciągłymi w postaci nieosłoniętych krokwi czy nawet jętek? Jak nic trzeba liczyć 20 cm pianki lub 10 cm między krokwie a 5 cm na krokwie (więc i tak dokupujemy stelaż i płacimy za jego położenie)

Ja to bym najchętniej dał miedzy krokwie (18 cm) sznurek, między to wełnę Schwenk 14 cm (4 cm szczeliny wentylacyjnej od strony desek) i dopiero na to (w tym na krokwie) ciągłą warstwę pianki 5-7 cm a 10 cm to już było by suuuper ocieplenie. Tylko te koszty ... zasadniczo wszystkie koszty zostają po staremu ze stelażem, płytami k-g, tylko zamiast 10 cm wełny za 20PLN /m2 musimy dać piankę za ok 50 PLN /m2. Jak ktoś pali olejem lub gazem z butli to może się opłaci. Przy pompie ciepła czy ekogroszku lepiej zostać z wełną i dać 25-30cm..

Pianę można nałożyć bezpośrednio na deskowanie które są pokryte papą , papa nigdy nie jest szczelnie założona nie potrzeba robić żadnej dylatacji, pianę bezpośrednio się natryskuje . Przy natrysku krokwie można na trysnąć o grubości 2 cm ale nie jest to konieczne bo drewno jest izolacją ( domy góralskie są wykonane z drewna ) a pod płyty G/K musisz też założyć stelaż, można to wykonać w ten sposób że przed nakładaniem piany ułożyć stelaż pod płyty instalacje elektryczne ,wodne i wtedy wykonać natrysk . Dom ocieplony wełną mineralną o wielkości użytkowej 140 m2 spala się na sezon około4,5 tony po wymianie wełny na pianę spadło zużycie poniżej 3 ton , budynek wybudowany w 1994 natrysk piany wykonany w 2009 r drugi sezon grzania i efekty widoczne , koszt nałożenia piany wyniósł 10 000,- dwa sezony grzewcze to 3 tony eko groszku resztę można przeanalizować kiedy się piana zwróci . :bye:

lukasza
20-02-2011, 08:03
nie jestem przeciwnikiem tej piany tylko jej ceny :)
a tak serio to miałem dom rok pod papą i uwierz mi papa jest szczelna! Do tego przyszli inwestorzy coraz popularniejszych dachów z pełnym deskowaniem i papą poczytajcie o szczelinie wentylacyjnej między pianką lub wełną a deskami. Jest to element wymagany i nie można od niego odstępować!!! Myślałem, że może piana ma jakieś super właściwości oddychające i przegroda nie jest konieczna, ale tego nikt mi jeszcze nie udowodnił (być może to technologia tylko do dachu krytego membraną).
p.s. drewno to może i jest izolator, ale jak ma 40 cm grubości, albo w starciu z betonem, ceramiką jak dachówka ma lepsze właściwości jednak przy izolacji dachu to drewno w konfrontacji z wełną czy tym bardziej pianą to jest duży mostek termiczny (krokwi czy jętek jest sporo).

EXCLUSIVEBUD
20-02-2011, 08:10
ja jestem tez zdania ze musi byc dana szczelina wentylacyjna przy pełnym deskowaniu do szybszego odprowadzenia wilgoci i natrysk na krokwie obowiąskowo kamera termowizyjna wykrywa dosc spore straty na krokwiach

EXCLUSIVEBUD
20-02-2011, 08:18
polecam dla wszystkich sprawdzanie wykonawców czy to pianki czy wełny za pomoca kamer termowizyjnych to jest dla inwestorów największym potwierdzeniem dobrze wykonanej izolacji

EXCLUSIVEBUD
20-02-2011, 08:23
i nie wazne czy damy 45 cm wełny czy 20 cm piany jesli wystąpią nieszczelnosci czyli pustki powietrzne w warstawach w niewielkim stopniu to ucieczka ciepła przy duzej roznicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz jest bardzo duza

forgetit
20-02-2011, 16:58
Wszystko pięknie, ale macie na tą piankę aprobatę techniczną i certyfikat CE?

jozek131
20-02-2011, 19:00
Wszystko pięknie, ale macie na tą piankę aprobatę techniczną i certyfikat CE?

piana SEALECTION 500 posiada aprobatę techniczną -E.T.A.,prawo do oznaczeń CE oraz atest PZH.
Wszystkie atesty można zobaczyć na stronie www.pgin.org :yes:

marcel232
20-02-2011, 21:56
wyslalem zapytanie ofertowe do 4 roznych firm (piany otwarte i zamkniete)

w zapytaniu WYRAZNIE sie pytalem o to co dzieje sie z deskowaniem zamknietym z jednej strony szczelnie papa a z drugiej pianka i jaka jest gwarancja, ze mi to po prostu nie zgnije.

ZADNA firma nie odpisala mi konkretnie (ze np. daja gwarancje ze deskowanie nie zgnije) a lawirujac slowami pisali, ze piana bardzo dobrze trzyma sie desek i mozna ja nakladac bezposrednio na deskowanie.

takze dla mnie temat piany jest zamkniety (NIESTETY! :( )

nie mozna jej klasc na deskowanie pokryte papa - nikt nie gwarantuje (albo co gorsza nie wie) co sie dzieje z tak zamknietymi z dwoch stron deskami

pozdrawiam

forgetit
21-02-2011, 13:14
piana SEALECTION 500 posiada aprobatę techniczną -E.T.A.,prawo do oznaczeń CE oraz atest PZH.
Wszystkie atesty można zobaczyć na stronie www.pgin.org :yes:

proszę o linka, bo nie mogę znaleźć

jozek131
21-02-2011, 20:05
wyslalem zapytanie ofertowe do 4 roznych firm (piany otwarte i zamkniete)

w zapytaniu WYRAZNIE sie pytalem o to co dzieje sie z deskowaniem zamknietym z jednej strony szczelnie papa a z drugiej pianka i jaka jest gwarancja, ze mi to po prostu nie zgnije.

ZADNA firma nie odpisala mi konkretnie (ze np. daja gwarancje ze deskowanie nie zgnije) a lawirujac slowami pisali, ze piana bardzo dobrze trzyma sie desek i mozna ja nakladac bezposrednio na deskowanie.

takze dla mnie temat piany jest zamkniety (NIESTETY! :( )

nie mozna jej klasc na deskowanie pokryte papa - nikt nie gwarantuje (albo co gorsza nie wie) co sie dzieje z tak zamknietymi z dwoch stron deskami

pozdrawiam

Piana otwarto komórkowa nie zamyka drewna i niema to prawa do gnicia lub występowania grzybów prawo fizyki jak drewno będzie wilgotne to będzie miało po za panikowaniu swobodnie wyschnąć i oddychać ta piana jest stworzona głównie do domów drewnianych które występują w stanach .Lecz przy zamknięto komórkowej by wystąpił problem drewno może zbutwieć bardzo szybko .

jozek131
21-02-2011, 20:08
proszę o linka, bo nie mogę znaleźć

Jak podasz pocztę to ci certyfikaty skopiuję i wyślę osobiście .

lukasza
21-02-2011, 22:25
Piana otwarto komórkowa nie zamyka drewna i niema to prawa do gnicia lub występowania grzybów prawo fizyki jak drewno będzie wilgotne to będzie miało po za panikowaniu swobodnie wyschnąć i oddychać ta piana jest stworzona głównie do domów drewnianych które występują w stanach .Lecz przy zamknięto komórkowej by wystąpił problem drewno może zbutwieć bardzo szybko .

w takim razie czym jest wełna mineralna sprzedawana i stosowana powszechnie w całej Polsce - odpowiednikiem piany zamkniętej czy otwartej komórkowo??

marcel232
21-02-2011, 22:34
welna jest odpowiednikiem piany otwartej ktora ma lambda gorsze niz najlepsza welna a kosztuje 2 x tyle co welna. do tego zadna firma nie da ci gwarancji ze ci wiezba/deskowanie nie zgnije.
pierwsza firma ktora da mi gwarancje na to, ze wiezba/deskowanie nie zgnije (piana zamknieta) moze u mnie piankowac.
najpierw bylem za piana ale po otrzymaniu kilku ofert i po wyraznym pytaniu i gnicie drewna fimy 'omijaja' odpowiedz na to pytanie

pozdro

marcel

jozek131
21-02-2011, 22:42
w takim razie czym jest wełna mineralna sprzedawana i stosowana powszechnie w całej Polsce - odpowiednikiem piany zamkniętej czy otwartej komórkowo??

Jest różnica wełna mineralna czy szklana nie lubi wody spróbuj ją włożyć do wody i osusz ja to wełna straci właściwości cieplne bo się sfilcuje a piana poliuretanowa paro przepuszczalna wodę przyjmie lecz jak wyschnie to nie traci żadnych swoich parametrów i dla tego można ją nakładać na wilgotne elementy .piana zamknięto komórkowa nie przepuszcza wody i powietrza tak samo jak styropian ją się stosuje w domach pasywnych z wymuszaną wentylacją jeżeli by jej nie było to na ścianach będzie się woda skraplała .:yes:

jozek131
21-02-2011, 22:53
welna jest odpowiednikiem piany otwartej ktora ma lambda gorsze niz najlepsza welna a kosztuje 2 x tyle co welna. do tego zadna firma nie da ci gwarancji ze ci wiezba/deskowanie nie zgnije.
pierwsza firma ktora da mi gwarancje na to, ze wiezba/deskowanie nie zgnije (piana zamknieta) moze u mnie piankowac.
najpierw bylem za piana ale po otrzymaniu kilku ofert i po wyraznym pytaniu i gnicie drewna fimy 'omijaja' odpowiedz na to pytanie

pozdro

marcel

Każda autoryzowana firma grupy PGIN nakładająca piane poliuretanową o nazwie SEALECTION 500 musi wystawić gwarancję dożywotnią na ten produkt i montaż , to znaczy i na to że nie zgnije drewno ,oraz każdy klient jak chce to dostanie kopie dokumentów aprobat technicznych .

lukasza
21-02-2011, 23:15
Ja się wełną czy pianą w zamyśle pytania tak nie przejmowałem co połacią dachu pokrytego papą - drewna. A ta połać musi być bezwzględnie wentylowana! Skoro od góry jest papa to jest nakaz wentylowana od dołu. I tam bezwzględnie należy wykonać przerwę 3-5 cm dla wentylacji. Skoro twierdzicie, że piana otwarta komórkowo jest odpowiednikiem wełny mineralnej (przepuszczalność) to dlaczego wełny nie można dopychać do desek tak samo jak piany ?? (NIE interesuje mnie tu co się stanie z izolacją termiczną po zawilgoceniu). Wychodziło by na to, że pianki otwartej komórkowo nie można stosować do desek tak jak nie można tam dopychać wełny. Czyli pierwsza piana odpada.
Pozostaje piana zamknięta komórkowo ... skoro jest tak szczelna, że aż trzeba do domu dawać rekuperator żeby wilgoć nie zostawał na ścianach (oj czemu tego sprzedawcy piany nie mówią, iż bez inwestycji 10 -12 tys i więcej w rekuperator będzie woda na ścianie) to na pewno na nie zawilgotneije połać dachowa od strony domu. Tylko czy można sobie tak drewno obłożyć o obu stron (szczelna papa góra, szczelna pianka dół) ?? Nie się ktoś wypowie bo zaraz się może okazać, że nie można a wtedy wyjdzie, że obie piany czy to otwarta czy to zamknięta nie nadają się na pełne deskowanie i papowanie.

p.s. kategorii czy wiesz, że? .... polskie badania wykazują jednoznacznie, że w domach z popsutą/wadliwą wentylacją 97% wilgoci i tak uchodzi z domu wentylacją a w domach ze sprana wentylacją to 99% wilgoci uchodzi wentylacją.

marcel232
21-02-2011, 23:41
LUKASZA, widze, ze masz ten sam dylemat

mam dach kopertowy, dach zapapowany, brak wentylacji przestrzeni pod deskowaniem (na razie) i szukam czegos czym to ocieplic.
jak na razie z powysylanych ofert ZADNA firma nie chce przyjac na siebie gwarancji NIE ZGNICIA desek zamknietych z obu stron (z jednej papa z drugiej piana).
wiec albo nie wiedza co sie z tym stanie za 5-10 lat albo (co jest jeszcze gorsze) wiedza ze tak nie mozna ale zrobia wszystko zeby towar sprzedac.
Co z tego, ze firma da mi gwarancje na piane i montaz??
jak zgnija deski to co powiedza??
'no panie ale piana sie trzyma i ma taki sam stan i wlasciwosci jak w dniu aplikacji. pewnie papa przeciekala gdzies to niech pan tych od papy goni za bubel'
za dlugo jestem juz na tym swiecie i wiem jak w polsce takie sprawy sie zalatwia.

Jesli juz do pelnego deskowania to tylko piana ZAMKNIETA (bo tworzy powloke jak plastik).
na co nam 'paroprzepuszczalnosc piany' przy deskowanym i papowanym dachu??
wilgoc wejdzie w piane, deskowanie, wiezbe... i co dalej?? gdzie ujdzie??
bedziemy mieli zawilgocone deski jak i CALA izolacje cieplna - a juz wiemy co to znacza dla izolacyjnosci



jak pisalem cena budowy domu (jak i izolacji, itp) nie ma u mnie najmniejszego znaczenia.
chcialem miec piane ale jak na razie wszystko jest przeciwko niej
do czerwca jeszcze mam czas zeby sie zdecydowac

lukasza
22-02-2011, 09:30
marcel232

generalnie to rozważam pianę czysto teoretycznie bo coś mi tu przy pełnym deskowaniu nie pasuje wentylacja drewnianej połaci dachu z papowaniem. Ja u siebie jestem zdecydowany na wełnę 1 z 3 producentów 0,032 w 2 warstwy 2 x 15 cm. Pod krokwiami mam możliwość dać akurat do 20 cm, więc się z 15 cm wełny + płyta k-g zmieszczę. A między krokwiami daję 15 cm wełny, i pustka 3 cm. Niektórzy piszą, że wełny 0,032 są tak zbite iż nie trzeba sznurować od góry, ale ja dla pewności zasznuruje to. W sumie do zaizolowania mam skośną połać dachu o długości do 3 m, więc myślę, że 3 cm pustki będzie ok.
piany nie biorę na dziś pod uwagę z powodu:
a) ceny
b) niepewności co się stanie przy pełnym deskowaniu i papie
c) mostkach termicznych z krokwi i jętek (krokwie mam 18 cm, i jakbym miał je spryskać pomiędzy a potem na to kolejne 3 cm, to bym miał 21 cm piany co będzie kosztować ponad 100 zł i nadal mnie czeka opłata za robociznę przy stelażu, płytach k-g, z jakieś 27 zł, razem min: 127 zł ... za drogo. A do wełny mam sprawdzoną ekipę za 32-35 zł/m2 za na gotowo, plus wełna 30 cm - 40 zł/m2. Razem 72 zł m/2. Obie ceny bez stelaży i płyt k-g). Do izolacji mam połać skośną (krokwie) i poziomą (jętki) razem z 140 m2. To do piany dokładam min: 7000 zł. Wolę to dołożyć na lepszą PC lub kupić dobry rekuperator (a kanały do rekuperatora kupię zamiast budować komin :)

p.s. jak ta wełna ma 0,022 (choć niektórzy jej zarzucają, że ma mniej) to jej odpowiednikiem 15 cm, będzie jakieś 22 cm wełny 0,032. I te 15 cm piany nadal nie zakryje krokwi i jętek. Bezsens. Czyli moje 30 cm wełny to jakieś 20 cm pianki. A porównaj obie ceny ....

miloszenko
22-02-2011, 09:45
marcel232

p.s. jak ta wełna ma 0,022 (choć niektórzy jej zarzucają, że ma mniej) to jej odpowiednikiem 15 cm, będzie jakieś 22 cm wełny 0,032. I te 15 cm piany nadal nie zakryje krokwi i jętek. Bezsens. Czyli moje 30 cm wełny to jakieś 20 cm pianki. A porównaj obie ceny ....

Ja bym sugerowal nie brac 100% izolacyjnosci materialy, ktory uklada "Wiesiek z Czeskiem". Oni nawet jak im bedziesz patrzyl na rece idealnie tego nie zrobia. Troche mnie to dziwi zwlaszcza u osob, ktory juz sie pobudowaly. Ja przed rozpoczeciem budowy tez bylem zafascynowany jaki to mi super wyjdzie U dla sciany czy fundamentow, ale patrzac jak robia to inni i czesc prac wykonujac sam z nadgorliwa starannoscia moge zalozyc, ze przy montazu nawet najlepszym wartosc u dla calej przegrody bedzie znaczaca nizsza. Nie wiem jak dokladnie audytor OZC do tego podchodzi, ale porownywanie U dla samej welny i U dla piany uwazam za nieporozumienie.

Pozdrawiam

lukasza
22-02-2011, 10:23
Ja bym sugerowal nie brac 100% izolacyjnosci materialy, ktory uklada "Wiesiek z Czeskiem". Oni nawet jak im bedziesz patrzyl na rece idealnie tego nie zrobia. Troche mnie to dziwi zwlaszcza u osob, ktory juz sie pobudowaly. Ja przed rozpoczeciem budowy tez bylem zafascynowany jaki to mi super wyjdzie U dla sciany czy fundamentow, ale patrzac jak robia to inni i czesc prac wykonujac sam z nadgorliwa starannoscia moge zalozyc, ze przy montazu nawet najlepszym wartosc u dla calej przegrody bedzie znaczaca nizsza. Nie wiem jak dokladnie audytor OZC do tego podchodzi, ale porownywanie U dla samej welny i U dla piany uwazam za nieporozumienie.

Pozdrawiam

Też się nad tym zastanawiałem czysto teoretycznie bo 1 lub 2 strony wcześniej ktoś sugerował, że producenci wełny mineralnej mijają się z prawdą o jej lambdzie. Hmm ja się bym bardziej obawiał, że osoba która nakłada piankę bardziej postanowi oszczędzić na „wsadzie do maszyny” a co za tym idzie i na lambdzie niż duży producent wełny mineralnej (w sumie są sami duzi).
A jakie Pan ma odczucia
a) Co do produktów i zachowania izolacyjności z prospektu czy opakowania?
b) Co do montażu?
W montażu to raczej lepsi winni być Ci od piany, im chyba łatwiej o ciągłość izolacji (choć te pomysły z nieosłoniętymi krokwiami i jętkami …. temu przeczą). A co do montażu to i tak każdego trzeba pilnować, i w sumie tylko to gwarantuje sumienność pracy nawet najlepszej ekipy z najlepszym materiałem. Nieważne czy kładziesz wełnę tanią 0,042 (musi Ci zależeć żeby nadrabiać dokładnością prac izolacyjnych) czy wełnę 0,03 (musi Ci zależeć bo skoro tyle wydałeś na wełnę to teraz szkoda tracić przez słabą ekipę). Koło się zamyka i dobra ekipa w każdej pracy to 50% sukcesu.
Moja ekipa za 35 zł to nie Józki, normalna firma, na rynku już ponad 10 lat, widziałem ich praca 2 razy a ostatnio kolejną u sąsiada, zrobili poddaszy z kilkadziesiąt. U mnie takie są ceny, zawsze 20-40 % tańsze niż na forum ludzi wypisują.
p.s. mój synek kilku miesięczny i uziemił mamę w domku na najbliższe 1-2 lata. A że mam jest inż. bud. lądowego a lada chwila będzie mgr. z dobrej polibudy + lubi dokładność + mieszkamy 300 m od budowy to te ekipy u mnie naprawdę się męczą, ale jak wychodził murarz z budowy to wiadomości swoje o zbrojeniu poprawił x 3 

jak dla mnie temat piany dobiegł końca, pewnie za kilka lat bym zrobił pianę, ale jeszcze nie dziś. Nie stać mnie. Pozdrawiam wszystkich gorąco !!

miloszenko
22-02-2011, 10:38
A jakie Pan ma odczucia
a) Co do produktów i zachowania izolacyjności z prospektu czy opakowania?
b) Co do montażu?
W montażu to raczej lepsi winni być Ci od piany, im chyba łatwiej o ciągłość izolacji (choć te pomysły z nieosłoniętymi krokwiami i jętkami …. temu przeczą). A co do montażu to i tak każdego trzeba pilnować, i w sumie tylko to gwarantuje sumienność pracy nawet najlepszej ekipy z najlepszym materiałem. Nieważne czy kładziesz wełnę tanią 0,042 (musi Ci zależeć żeby nadrabiać dokładnością prac izolacyjnych) czy wełnę 0,03 (musi Ci zależeć bo skoro tyle wydałeś na wełnę to teraz szkoda tracić przez słabą ekipę). Koło się zamyka i dobra ekipa w każdej pracy to 50% sukcesu.
Moja ekipa za 35 zł to nie Józki, normalna firma, na rynku już ponad 10 lat, widziałem ich praca 2 razy a ostatnio kolejną u sąsiada, zrobili poddaszy z kilkadziesiąt. U mnie takie są ceny, zawsze 20-40 % tańsze niż na forum ludzi wypisują.
p.s. mój synek kilku miesięczny i uziemił mamę w domku na najbliższe 1-2 lata. A że mam jest inż. bud. lądowego a lada chwila będzie mgr. z dobrej polibudy + lubi dokładność + mieszkamy 300 m od budowy to te ekipy u mnie naprawdę się męczą, ale jak wychodził murarz z budowy to wiadomości swoje o zbrojeniu poprawił x 3 

jak dla mnie temat piany dobiegł końca, pewnie za kilka lat bym zrobił pianę, ale jeszcze nie dziś. Nie stać mnie. Pozdrawiam wszystkich gorąco !!

Moje doswiadczenia z montazu piany juz opisywalem w ktoryms watku o pianie, bylo 3 panow, 1 zarzadzal i pilnowal 2 robilo. Na sam koniec prac chodzilem z nim, on patrzyl gdzie mozna dopsikac piany i przy mnie kazal poprawiac pracownikowi, wiec ekipa miala same plusy.
Co do jakosci materialu: maszyna, ktora go z siebie wyrzuca jest troche drozsza niz przecietne elektronarzedzie, wiec mniemam, iz znacznie trudniej tu o spadek jakosci niz gdzie indziej (nie wiem jaki wplyw grzebanie przy niej mialoby na jej wlasciwosci fizyczne, technologiem nie jestem, ale domyslam sie, ze wymagania sa dosc surowe).

Co do jakosci welny: pisalem wczesniej o dosciwadczeniach ze styro, 3 rozne firmy niby te same parametry a roznice widac golym okiem. Pomijam wplyw sposobu przechowywania materialow na skladach budowlanych bo czasem potrafia wydac towar, ktory sie w rekach rozsypuje.

Powyzsze nie zmieni tego, ze piana wychodzi drozej, natomiast rozmawiamy tu o kilku tysiacach zlotych w skali 300-500 tys na cala budowe. Jak dzis jestem na etapie wykanczania domu, to mnie krew zalewa, ze np: polozenie podlogi w salonie i kuchni z materialem (typowe deska 3-warstwowa) kosztuje tyle samo co izolacja calego poddasza. Wykonczenie 2 lazienek kosztuje wiecej niz wszystkie izolacje w domu razem wziete !!! Nastepnym razem ( a taki bedzie juz w tym roku) kazda przegrode zaizoluje jeszcze lepiej niz teraz, a czesc wykonczeniowki zrobie sam, bede mial taniej i lepiej, nawet jak bede flizowal kazda sciane 2 razy :)

Pozdrawiam

forgetit
22-02-2011, 14:14
Każda autoryzowana firma grupy PGIN nakładająca piane poliuretanową o nazwie SEALECTION 500 musi wystawić gwarancję dożywotnią na ten produkt i montaż , to znaczy i na to że nie zgnije drewno ,oraz każdy klient jak chce to dostanie kopie dokumentów aprobat technicznych .
adres na PW

aadamuss24
22-02-2011, 14:27
Mam pianę na deskach, gdzieś już o tym pisałem. Na deski przybita jakaś szmata/mata na niej pianka lekko obwieszająca szmatę i tworząca szczelinę wentylacyjną pomiędzy pianką a deskami. Jakoś nie wyobrażam sobie, że ktoś od piany da gwarancję, że deski nie zgniją. Nawet dekarz nie daje na to gwarancji bo co on może ? Polecam pianę :)
Rożnica w cenie do przeżycia a jak się to porówna do wykończeniówki ( ktos wyżej o tym pisze) to wypada to jeszcze lepiej. pozdr adam

EXCLUSIVEBUD
22-02-2011, 16:33
Nasza firma bez wiekszego problemu da na to gwarancje ze deskowanie nie zgnije z winy piany gdyż twozymy szczelinę delatacyjną miedzy deskowaniem a pianą za pomoca membrany paroprzepuszczalnej która ma za zadanie chronic pianę przed zaciekiem z dachu

forgetit
22-02-2011, 16:42
I nie dostałem odpowiedzi z aprobatami :P
Pytałem, bo mam do zrobienia 460m2 dachu i 160m2 stropu.
No cóż :bye:

farmi
22-02-2011, 17:27
welna jest odpowiednikiem piany otwartej ktora ma lambda gorsze niz najlepsza welna a kosztuje 2 x tyle co welna. do tego zadna firma nie da ci gwarancji ze ci wiezba/deskowanie nie zgnije.
pierwsza firma ktora da mi gwarancje na to, ze wiezba/deskowanie nie zgnije (piana zamknieta) moze u mnie piankowac.
najpierw bylem za piana ale po otrzymaniu kilku ofert i po wyraznym pytaniu i gnicie drewna fimy 'omijaja' odpowiedz na to pytanie

pozdro

marcel

LUUDZIE- błagam was- skończcie z tym gniciem więźby- już nawet nie da się tego czytać.....
oświećcie mnie skąd w więźbie dachowej miałoby się pojawić tyle wilgoci żeby zgniła więźba- chyba że wasze sufity /poddasza naprawdę oddychają- to zaraz proponuję opatentować wasze rozwiązania.... i starać się o Nobla
rozumiem wilgoć z dosychania więźby-ale izolacje układa się kiedy dach już jest suchy i przy założeniu ze pokrycie dachowe jest szczelne- a jeżeli macie mokre krokwie to nawet najlepsza wełna od nich nawilżeje..- ale i tak przy dobrej membranie wszystko sobie z czasem powinno wyschnąć i tak powinno już pozostac na zawsze.
DO ODPROWADZANIA WILGOCI Z PODDASZA SŁUŻY WENTYLACJA...

jozek131
22-02-2011, 18:17
I nie dostałem odpowiedzi z aprobatami :P
Pytałem, bo mam do zrobienia 460m2 dachu i 160m2 stropu.
No cóż :bye:

Witam dokumenty poszły nie szło wcześniej też potrzeba trochę popracować

kalio
22-02-2011, 20:29
A może wdmuchiwanie wełny celulozowej, nie tworzy mostków jak wełna jest odporna na wilgoć i tańsza od piany

mamut 74
24-02-2011, 09:20
większość inwestorów popełnia jeden zasadniczy błąd na co uwagę zwrócił farmi, od kiedy to wilgoć z domu wyprowadza się przez ściany, stropy, dachy i okna? ci co tak twierdzą to po cholerę robią wentylacje w domu? po co kupujecie super ciepłe i szczelne okna w których za chwilę będziecie wycinali kawałki uszczelek?
znawcy budowy dachów niech się wypowiedzą jak przygotowują deski do pełnego deskowania dachu?dlaczego kładą papę na dach a potem szukają sposobu jak tu pozbyć się wilgoci z dachu?

miloszenko
24-02-2011, 09:32
w audytorze OZC jest parametr szczelność domu, czyli krotność wymiany powietrza dla różnicy ciśnień 50Pa, im dom szczelniejszy tym cieplejszy, a akurat piana ma w tym względzie spora przewagę, tyle że wełna ma bardzo konkretnego sprzymierzeńca, nazywa się folia paroszczelna + taśma samoprzylepna, kosztuje 60 groszy za m2 i można jej dać kilka warstw, przez co uzyskuje się porównywalną do piany szczelność i suma sumarum identyczne parametry za i tak mniejsze pieniądze

ale nadal rozmawiamy o kilku tyś zł więcej za dokładnie to samo

tytułem próby proponuje tobie wysłać mi bezzwrotną darowiznę na kilka tysięcy zł, będzie to dokładnie to samo co przepłacenie identycznej w funkci izolacji, i będziesz mógł sobie to tłumaczyć dokładnie tak samo, że w skali 500 tyś wywalenie w błoto kilku tyś to pestka

Mpoplaw, z calym szacunkiem dla Twojej osoby na forum, ale jesli wg Ciebie piana rozprezna to zupelnie to samo co plyty z welny przykryte folia to z cala stanowczoscia sie z tym nie zgadzam. Rozumiem, na stryszku wszystko tez bedzie szczelnie pokryte folia i zlecisz polozenie jej 5 razy i nadal bedzie to ta sama cena i szczelnosc jak przy pianie. W jednym zdaniu uzywasz 2 roznych epitetow: porownywalna szczelnosci i identycznie parametry, mozesz napisac co bedzie identyczne ??

Pozdrawiam

mamut 74
24-02-2011, 09:42
Mpoplaw, z calym szacunkiem dla Twojej osoby na forum, ale jesli wg Ciebie piana rozprezna to zupelnie to samo co plyty z welny przykryte folia to z cala stanowczoscia sie z tym nie zgadzam. Rozumiem, na stryszku wszystko tez bedzie szczelnie pokryte folia i zlecisz polozenie jej 5 razy i nadal bedzie to ta sama cena i szczelnosc jak przy pianie. W jednym zdaniu uzywasz 2 roznych epitetow: porownywalna szczelnosci i identycznie parametry, mozesz napisac co bedzie identyczne ??

Pozdrawiam

zgadzam się

mamut 74
24-02-2011, 09:43
A może wdmuchiwanie wełny celulozowej, nie tworzy mostków jak wełna jest odporna na wilgoć i tańsza od piany

jest na rynku coś tańszego

lukasza
24-02-2011, 14:00
Do wszystkich Józków co dają izolację czy to z wełny czy to z piany prosto (na styk) na pełne deskowanie nad którym jest papa:

"W większości poddaszy wykorzystywanych do celów mieszkalnych izolacja cieplna zostaje umieszczona między krokwiami. Sposób jej wentylowania zależy od rodzaju warstwy wstępnego krycia. Jeżeli jest to deskowanie z papą lub FWK wentylowana (folia wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności) to dla prawidłowego działania wentylacji dachu konieczne są dwie szczeliny.
Dolna szczelina wentylacyjna (1) zawarta między górną krawędzią termoizolacji a dolną krawędzią warstwy wstępnego krycia nie może w najniższym miejscu spaść poniżej 2,4 cm. (zgodnie z DIN 4108). Przekrój wentylacyjny musi wynosić co najmniej 200 cm2/m. Górna przestrzeń wentylacyjna (2) między kryciem wstępnym a pokryciem dachu również musi być wentylowana. Jej wysokość musi również wynosić co najmniej 2,4 cm. Będzie to zapewnione dzięki wbudowaniu kontrłat.
Otwory na powietrze dopływające i odpływające powinny odpowiadać przekrojom dolnej przestrzeni wentylacyjnej. Jeżeli warstwą wstępnego krycia jest materiał o dostatecznie wysokich własnościach dyfuzyjnych to umieszczona między krokwiami izolacja cieplna może się stykać bezpośrednio z tym materiałem i zbędna jest dolna szczelina wentylacyjna."

czyli papa wymaga wentylacji między izolacją a deskami

a dalej jeszcze:

"Jeśli między krokwiami nie ma wystarczającej przestrzeni dla potrzebnej izolacji cieplnej, to część izolacji można umieścić pod krokwiami. Ma to tę zaletę, że przy prostopadłym nabiciu legarów pod krokwie unika się niebezpieczeństwa powstawania mostków cieplnych. Drewno nie jest na tyle dobrym izolatorem aby dostatecznie chronić poddasze przed ucieczką ciepła. Dlatego gdy krokwie wypełnione są termoizolacją i górna ich krawędź styka się z FWK a dolna z paroizolacją to w zimie drewno przewodzi zbyt dużo ciepła na zewnątrz. Także i tutaj wentylacja musi spełniać warunki normy DIN 4108".

Każdy o tym wie poza specjalistami od pianki.

Piance na pełne deskowanie i papowanie mówimy: NIE
Piance tylko między krokwie mówimy: NIE

ale już piance na deski z FWK o wysokiej przepuszczalności + grubości z naddatkiem min 5 cm na krokwie mówimy TAK. Tylko teraz do wyceny przyjmijcie minimum 20 cm pianki (przy krokwi 15 cm)

p.s. czemu walczycie z podstawami budownictwa? czy sądzicie, że te normy w Polsce to ktoś wymyśla dla widzimisię? Jak nie wierzycie w polskie normy to popatrze na naszych sąsiadów, też mają wentylacje dachów (oczywiście wszystko zależy od technologii całej budowy)

lukasza
24-02-2011, 14:05
i wentylujemy połać dachową a nie jak inni myślą poddasze. Bo do wentylacji poddasza służy wentylacja o czym kilka dni temu też pisałem (p.s. także nie ma co się wychylać z wełną na ściany bo te ściany nie specjalnie oddychają. Za ściany oddycha wentylacja)

mamut 74
24-02-2011, 15:02
Zapytam "z głupia frant" co się stanie jak tą piankę naniesiemy na styropian ?

nic, tylko nanoś zamkniętokomorową

mamut 74
24-02-2011, 15:04
Do wszystkich Józków co dają izolację czy to z wełny czy to z piany prosto (na styk) na pełne deskowanie nad którym jest papa:

"W większości poddaszy wykorzystywanych do celów mieszkalnych izolacja cieplna zostaje umieszczona między krokwiami. Sposób jej wentylowania zależy od rodzaju warstwy wstępnego krycia. Jeżeli jest to deskowanie z papą lub FWK wentylowana (folia wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności) to dla prawidłowego działania wentylacji dachu konieczne są dwie szczeliny.
Dolna szczelina wentylacyjna (1) zawarta między górną krawędzią termoizolacji a dolną krawędzią warstwy wstępnego krycia nie może w najniższym miejscu spaść poniżej 2,4 cm. (zgodnie z DIN 4108). Przekrój wentylacyjny musi wynosić co najmniej 200 cm2/m. Górna przestrzeń wentylacyjna (2) między kryciem wstępnym a pokryciem dachu również musi być wentylowana. Jej wysokość musi również wynosić co najmniej 2,4 cm. Będzie to zapewnione dzięki wbudowaniu kontrłat.
Otwory na powietrze dopływające i odpływające powinny odpowiadać przekrojom dolnej przestrzeni wentylacyjnej. Jeżeli warstwą wstępnego krycia jest materiał o dostatecznie wysokich własnościach dyfuzyjnych to umieszczona między krokwiami izolacja cieplna może się stykać bezpośrednio z tym materiałem i zbędna jest dolna szczelina wentylacyjna."

czyli papa wymaga wentylacji między izolacją a deskami

a dalej jeszcze:

"Jeśli między krokwiami nie ma wystarczającej przestrzeni dla potrzebnej izolacji cieplnej, to część izolacji można umieścić pod krokwiami. Ma to tę zaletę, że przy prostopadłym nabiciu legarów pod krokwie unika się niebezpieczeństwa powstawania mostków cieplnych. Drewno nie jest na tyle dobrym izolatorem aby dostatecznie chronić poddasze przed ucieczką ciepła. Dlatego gdy krokwie wypełnione są termoizolacją i górna ich krawędź styka się z FWK a dolna z paroizolacją to w zimie drewno przewodzi zbyt dużo ciepła na zewnątrz. Także i tutaj wentylacja musi spełniać warunki normy DIN 4108".

Każdy o tym wie poza specjalistami od pianki.

Piance na pełne deskowanie i papowanie mówimy: NIE
Piance tylko między krokwie mówimy: NIE

ale już piance na deski z FWK o wysokiej przepuszczalności + grubości z naddatkiem min 5 cm na krokwie mówimy TAK. Tylko teraz do wyceny przyjmijcie minimum 20 cm pianki (przy krokwi 15 cm)

p.s. czemu walczycie z podstawami budownictwa? czy sądzicie, że te normy w Polsce to ktoś wymyśla dla widzimisię? Jak nie wierzycie w polskie normy to popatrze na naszych sąsiadów, też mają wentylacje dachów (oczywiście wszystko zależy od technologii całej budowy)

nie do końca jest tak jak mówisz, normy budowlane jeżeli zgodne są z prawami fizyki to masz rację

mamut 74
24-02-2011, 18:18
Zakładając, że kolega mamut74 ma rację (nie jestem specem, więc przyjmuję, że tak jest) to w przypadku pełnego deskowani i chęci zastosowania pianki:
- kupujemy piankę montażową do styro i przyklejamy 10 cm. styro do krokwi w taki sposób, by nie dotykał on desek (tak ze 2-4 cm. pustki wentylacyjnej)
- na to nakładamy piankę (grubość wedle zasobności portfela), w tym również na krokwie od wewn. budynku, by zlikwidować mostek termiczny
- robimy odpowiednie <wejścia> powietrza do wentylacji połaci dachowych
- zapominamy o ewentualnej wilgoci
- cieszymy się ze szczelnej i bardzo ciepłej (o ile portfel pozwoli) izolacji poddasza

Tak sobie myślę...:P

pzdr

hahahahahhahahahahhahahahhhahhahahah,

mamut 74
24-02-2011, 18:20
coś ci się pomyliło, przekładając na polski to co napisałeś to równie dobrze możesz nie montować okien:lol2::rotfl:

mamut 74
24-02-2011, 18:50
co sądzicie o tym produkcie?

http://isobooster.pl

mamut 74
24-02-2011, 19:09
bez obrazy ale po co ta szpara wentylacyjna za styropianem?

mamut 74
24-02-2011, 19:26
aby temu zapobiec są folie paro przepuszczalne i paroizolacyjne

mamut 74
24-02-2011, 19:28
jeżeli zostawisz tam szpare wentylacyjną to na pewno zgromadzi się tam wigoć

mamut 74
24-02-2011, 19:48
?

Jani_63
25-02-2011, 03:02
aby temu zapobiec są folie paro przepuszczalne i paroizolacyjne
Zdaje się że mówimy o pełnym deskowaniu i kryciu papą.
Pomysł ProStasia łączy dwa systemy ociepleń, na pewno jest pracochłonny (docinanie styropianu), ale efekt końcowy może dać całkiem przyzwoite efekty.
Przy pełnym deskowaniu z papą zapewnia
- wentylację przestrzeni pod deskowaniem
- w miarę tanie wypełnienie izolacyjne przestrzeni między krokwiowej
- likwidację mostków termicznych od krokwi poprzez natrysk piany
- W przypadku piany zamknięto komórkowej pozwala na rezygnację z paroizolacji
- zapewnia wysoką poroszczelność dzięki ciągłej warstwie piany.
Czy się mylę, a jeśli tak to gdzie?
Warunek!
Otwarcie kalenicy dla uchodzącego powietrza

HenoK
25-02-2011, 05:37
W zasadzie po takim poście z moje strony OT.
Chyba raczej EOT ;).

EOT - koniec tematu
OT - off topic - nie na temat
PLONK - umieszczenie w kill file'u
IMO - Moim zdaniem ( In My Opinion)
BTW - by the way (idac tropem etc)
IMHO - Moim skromnym zdaniem

HenoK
25-02-2011, 06:44
W jednym zdaniu uzywasz 2 roznych epitetow: porownywalna szczelnosci i identycznie parametry,
Z identycznymi parametrami bym się nie zgodził, ale z pewnością jest to porównywalna szczelność.
Najlepszym testem szczelności jest próba szczelności zwana Blower door.
Czy wykonawcy ocieplenia pianką mogą pochwalić się tym, że izolacja przez nich wykonana spełnia warunek szczelności dla domów pasywnych n50 (oczywiście bez dodatkowych środków typu folia paroszczelna)?
Dopiero taka gwarancja szczelności mogłaby być podstawą prawdziwości twierdzenia o nieporównywalnie lepszej szczelności izolacji piankowej nad to wykonana przy pomocy wełny mineralnej, czy styropianu.

miloszenko
25-02-2011, 08:30
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania...
wątek długi ponad 100 stron ale poruszali tam już wszystkie możliwe warianty i wersje, tam napisz że nie da się zrobić dobrej izolacji z wełny, że ciepło to tylko z pianką

Mozesz mi wskazac moj post, w ktorym twierdze, ze nie da sie zrobic dobrej izolacji z welny ?? Sam sugerujesz mi postawienie tezy, ktorej nigdzie nie stawialem?? Za przeproszeniem "wkladasz mi w usta" slowa, kotrych nie wypowiedzialem, rozumiem, ze jestes dlugo na forum i masz bogate doswiadczenie ale takie stawianie sprawy to polemika poziomu pewnego niskiego wzrostem polityka...

Pozdrawiam

farmi
25-02-2011, 11:18
Oświećcie mnie - Pełne deskowanie ze szczelną papą, pod tym szczelnie (bez wentylacji) natryśnięta piana (nawet niech będzie otwartokomórkowa - śmiem zaryzykować)- skąd w tym deskowaniu pod papą chcecie wziąć wodę - w takiej ilości żeby jeszcze zgniła więźba i deskowanie???

Jani_63
25-02-2011, 12:50
(...)
skąd w tym deskowaniu pod papą chcecie wziąć wodę - w takiej ilości żeby jeszcze zgniła więźba i deskowanie???
Z pary wodnej.
O ile natrysk daje szczelną izolację termiczną, to w przypadku piany otwarto-komórkowej nie jest przeszkodą dla przenikania pary wodnej.
No chyba że dokładasz dobrej jakości folię paroizolacyjną to co innego.

mamut 74
25-02-2011, 17:04
Oświećcie mnie - Pełne deskowanie ze szczelną papą, pod tym szczelnie (bez wentylacji) natryśnięta piana (nawet niech będzie otwartokomórkowa - śmiem zaryzykować)- skąd w tym deskowaniu pod papą chcecie wziąć wodę - w takiej ilości żeby jeszcze zgniła więźba i deskowanie???

też się zastanawiam:bash:

jozek131
25-02-2011, 18:40
Do wszystkich Józków co dają izolację czy to z wełny czy to z piany prosto (na styk) na pełne deskowanie nad którym jest papa:

"W większości poddaszy wykorzystywanych do celów mieszkalnych izolacja cieplna zostaje umieszczona między krokwiami. Sposób jej wentylowania zależy od rodzaju warstwy wstępnego krycia. Jeżeli jest to deskowanie z papą lub FWK wentylowana (folia wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności) to dla prawidłowego działania wentylacji dachu konieczne są dwie szczeliny.
Dolna szczelina wentylacyjna (1) zawarta między górną krawędzią termoizolacji a dolną krawędzią warstwy wstępnego krycia nie może w najniższym miejscu spaść poniżej 2,4 cm. (zgodnie z DIN 4108). Przekrój wentylacyjny musi wynosić co najmniej 200 cm2/m. Górna przestrzeń wentylacyjna (2) między kryciem wstępnym a pokryciem dachu również musi być wentylowana. Jej wysokość musi również wynosić co najmniej 2,4 cm. Będzie to zapewnione dzięki wbudowaniu kontrłat.
Otwory na powietrze dopływające i odpływające powinny odpowiadać przekrojom dolnej przestrzeni wentylacyjnej. Jeżeli warstwą wstępnego krycia jest materiał o dostatecznie wysokich własnościach dyfuzyjnych to umieszczona między krokwiami izolacja cieplna może się stykać bezpośrednio z tym materiałem i zbędna jest dolna szczelina wentylacyjna."

czyli papa wymaga wentylacji między izolacją a deskami

a dalej jeszcze:

"Jeśli między krokwiami nie ma wystarczającej przestrzeni dla potrzebnej izolacji cieplnej, to część izolacji można umieścić pod krokwiami. Ma to tę zaletę, że przy prostopadłym nabiciu legarów pod krokwie unika się niebezpieczeństwa powstawania mostków cieplnych. Drewno nie jest na tyle dobrym izolatorem aby dostatecznie chronić poddasze przed ucieczką ciepła. Dlatego gdy krokwie wypełnione są termoizolacją i górna ich krawędź styka się z FWK a dolna z paroizolacją to w zimie drewno przewodzi zbyt dużo ciepła na zewnątrz. Także i tutaj wentylacja musi spełniać warunki normy DIN 4108".

Każdy o tym wie poza specjalistami od pianki.

Piance na pełne deskowanie i papowanie mówimy: NIE
Piance tylko między krokwie mówimy: NIE

ale już piance na deski z FWK o wysokiej przepuszczalności + grubości z naddatkiem min 5 cm na krokwie mówimy TAK. Tylko teraz do wyceny przyjmijcie minimum 20 cm pianki (przy krokwi 15 cm)

p.s. czemu walczycie z podstawami budownictwa? czy sądzicie, że te normy w Polsce to ktoś wymyśla dla widzimisię? Jak nie wierzycie w polskie normy to popatrze na naszych sąsiadów, też mają wentylacje dachów (oczywiście wszystko zależy od technologii całej budowy)

Te normy są dla wełny lecz nie dla piany poliuretanowej SELECTION 500 ją można nakładać bezpośrednio na deski szczelnie kryte papą . Grubość piany dla polskich warunków klimatycznych nakłada się 10 -:-15 cm a jak ktoś chce mieć przykryte krokwie można na trysnąć 2 cm wystarczająco . :yes:

lelelek
25-02-2011, 21:37
10 cm dla polskich warunków?
przy lambdzie 0,0355 wychodzi nam U=0,355!!!!!!!

lukasza
25-02-2011, 22:04
10 cm dla polskich warunków?
przy lambdzie 0,0355 wychodzi nam U=0,355!!!!!!!

dzięki, że mnie wyręczyłeś.
Z tym, że przy lambdzie piany (o ile dopilnujesz wykonawcy przy wrzucaniu wsadu do maszyny) 0.022 to wyjdzie U=0,22 i teoretycznie to przechodzi - tylko teoretycznie bo tracisz krokwiami i jętami. A jak jętki masz 15, 16 czy 18 cm(najpopularniejsze) i chcesz na nie trysną 2 cm, to już Ci panki wyjdzie minimum 15+2 cm =17. Chyba, że chcesz tylko opryskać krokwie +2 cm. Radził bym min 5 cm!

p.s. ale Pan Józek131 nadal chyba nie rozumie, że szczelina wentylacyjna pod deskami z papą nie jest tylko dla wełny, ale dla desek! Zastosowanie piany tu niewiele zmienia. Izolacja ma się nie stykać z deskami, aby wentylować właśnie te deski. Ktoś opisywał rozwiązanie ze szmatą co się obwiesza. Nie brzmi to ładnie i nikt tego dokładnie nie opisał, ale może to jest jakieś wyjście z problemu. Oby systemowe i sprawdzone. Bo widzę a raczej czytam, że niektórzy tu sobie głowy porozbijają o ta piankę.

lukasza
25-02-2011, 22:30
tak z ciekawości przeliczyłem sobie na przykładzie własnego dachu jaki udział % w izolacji byłoby samego drewna (gdybym dawał tylko 10 cm pianki pomiędzy krokwie i nic na krokwie).
do zaizolowania jest:
połać skośna dachu (tam gdzie krokwie), po 2,6 m a obu stron co daje 5,2 m po skocie (oczywiście są dłuższe z tym że okapu czy poddasza nie izoluję)
połać pozioma dachu (tam gdzie jętki, nad jętkami nieogrzewane poddasze-nieużytkowe) długość 5,2 m
na szerokość dom ma 12 m
czyli izoluję dach 5,2+5,2 x 12m = 124,8 m2

ilość jętek (podwójne) = 30 sztuk, wymiar 0,05x0,16 m. Pole jętek 0,05 (szerokość) x 5,2 m (długie) x 30 sztuk = 7,8m2
ilość krokwi = 34 sztuki, wymiar 0,08x0,18 m. Pole krokwi 0,08 (szerokość) x 5,2 (długa) x 34 sztuk = 14,14 m2
razem w przybliżeniu 20 m2 co stanowi 16% dachu. I dlatego jętki i krokiew nie tylko można trysnąć 2 cm jak mówi Józek131 (wykonawca chyba - na Boga!!) co trzeba i to zalecam nie tylko 2 cm!!

teraz jak policzę U dla drewna z lambda 0,15 ... a muszę do obliczeń przyjąć miejsce gdzie kończy się pianka, czyli np proponowana grubość 10 cm, a nawet przyję 15 cm (choć sam bok 5 cm to już jest mostek i nie powinno się go liczyć) to wychodzi U=1, przy 10 cm U = 1,5.
p.s. niektórzy mają tyle m2 okien co jętek i krokwi i okna z U=1,5 nikt nie kupi. Dziś już niemal nikt z U=1,1 okna nie kupi bo woli dopłacić 800-1000 zl do kompletu okien z U=0,7

p.s. niektórzy podają lambdę drewna od 0,12 do 0,35!!!

jozek131
25-02-2011, 22:31
A po co te deski wentylować drewno swobodnie oddycha przez pianę nic z nim się nie stanie jest to sprawdzone i wytestowane przez firmę DEMILEC :yes:

Jani_63
26-02-2011, 00:11
Którędy to drewno, krokwie i deskowanie pełne oddychają?
Gdzie są opublikowane wyniki tych testów i jaki czasookres obejmują?

mamut 74
26-02-2011, 17:22
Którędy to drewno, krokwie i deskowanie pełne oddychają?
Gdzie są opublikowane wyniki tych testów i jaki czasookres obejmują?

jeżeli położysz folie paro przepuszczalną zamiast papy na dechy a między dechami zostawisz 2 mm przerwy to możesz dać nawet pianę zamkniętokomorową i nic się nie będzie działo

jozek131
26-02-2011, 18:26
Którędy to drewno, krokwie i deskowanie pełne oddychają?
Gdzie są opublikowane wyniki tych testów i jaki czasookres obejmują?

Jeżeli przez daną pianę SELECTION 500 umie przesiąknąć woda to deski swobodnie wyschną .
Na stronie www.pgin.org są karty o produkcie i w nich są dane że piana SELECTION 500 jest to piana paro przepuszczalna .:bye:

Jani_63
26-02-2011, 18:28
Ale tu nie chodzi o żadne "jeśli" tylko o konkretny przypadek pełnego deskowania pokrytego papą,
którego to w/g wypowiedzi jozka131 nie trzeba wentylować.
I ponawiam pytanie
Gdzie są opublikowane wyniki tych testów i jaki czasookres obejmują?

Jani_63
26-02-2011, 18:46
Jeżeli przez daną pianę SELECTION 500 umie przesiąknąć woda to deski swobodnie wyschną .

Wczesniej napisałeś że normy nie dotyczą piany tylko wełny.
Teraz twiedzisz że prawidła fizyki piany też nie dotyczą (dyfuzja pary wodnej).
Robi sie coraz ciekawiej :D

Jeżeli przez daną pianę SELECTION 500 umie przesiąknąć woda to deski swobodnie wyschną .

A która to z kart technicznych niby mówi o przeprowadzonych badaniach bo jakoś wcześniej nie znalazłem :(

jozek131
26-02-2011, 19:51
Przepraszam myślałem że na stronie jest a probata techniczna piany .Przepuszczalność pary wodnej ,EN 12086 - 18 x 10 \ 12 kg/msPa wartość u - 11

:yes:

Jani_63
26-02-2011, 21:35
Tylko co to wspólnego z wentylowaniem (odprowadzeniem wilgoci) konstrukcji drewnianej zamkniętej od góry szczelnie papą.
Chyba jednak nie rozumiesz o czym piszesz i w żaden sposób nie jesteś wstanie dostarczyć wyników takich badań.
Więc skończ się pogrążać.

I żeby wszystko było jasne.
Nie jestem w najmniejszym stopniu przeciwnikiem izolacji termicznej opartej na natrysku piany, ale taki nachalny marketing w/g którego dane technologia nadaje się do wszystkiego i w każdych warunkach jest wkurzający. :sick:
Natrysk piany to nie lekarstwo na całe zło (taki Amol termoizolacji :)) i wszystkie inne technologie muszą przejść do lamusa.
Są sytuacje, konstrukcje gdzie tej technologi nie powinno się stosować, bo można sobie narobić większego bałaganu w przyszłości niż krótkotrwały (w kategorii życia dachu) zysk w postaci ciągłości izolacji termicznej.

marcel232
27-02-2011, 06:36
Ja tez jestem zdania, ze piany NIE kladzie sie na deskowany i zapapowany dach.
Przekonali mnie sami producenci/wykonawcy,
Pisalem o tym pare postow wyzej.
Wyslalem do 4 firm zapytanie ofertowe wykonania izolacji natryskowej z opisem konstrukcji dachu (deskowany, szczelnie zapapowany).
Wyraznie pytalem sie o gwarancje na to, ze nic sie z deskami/konstrukcja dachu nie stanie.
ZADNA firma nie odpowiedziala na ostatnie pytanie.

Przyslali oferte cenowa, podali karty produktow, itp.
pisali, ze mozna pianke klasc na deski itp ALE nikt nie odpowiedzial na proste pytanie:
- czy deski nie zgnija?

a piana otwartokomorkowa? poczytajcie sobie strony o izolacji natryskowej w USA -
otwarto komorkowa - izolacja akustyczna
piana zamknieta - izolacja termiczna

mamut 74
27-02-2011, 12:10
dlaczego uparliście się na styro,wełnę albo pianę?

Jani_63
27-02-2011, 12:35
A jak chcesz dawać granulaty w skosy?

mamut 74
27-02-2011, 16:46
zasypowo

jozek131
27-02-2011, 20:06
zasypowo

piany na polskie klimaty wystarczy 15 cm a ty ile potrzebujesz miejsca na zasypanie granulatu czy papieru .

Panowie Jani_63 i marcel232 piane paro przepuszczalną SELECTION 500 na pewno się natryskuje na dachy pokryte papą , produkt jest stworzony głównie na domy drewniane szkieletowe dachy w stanach głównie są kryte gontami papowymi jest to szczelne jal papa . Ja wam przygotuję wszystkie parametry tylko będzie chwilę poczekać bo muszę się skontaktować że szkoleniowcem z stanów i dam wszystkie parametry . Ja też byłem niedowiarkiem i za pionowałem deskę mokrą prosto wziętą z tartaku świeżo przeciętą i ją za pionowałem dookoła po 4 miesiącach zerwałem pianę i była sucha i nie było sinizny i grzybów to znaczy że drewno swobodnie wysycha i sie nie zaparza .:yes:

lukasza
27-02-2011, 21:25
piany na polskie klimaty wystarczy 15 cm a ty ile potrzebujesz miejsca na zasypanie granulatu czy papieru .

Panowie Jani_63 i marcel232 piane paro przepuszczalną SELECTION 500 na pewno się natryskuje na dachy pokryte papą , produkt jest stworzony głównie na domy drewniane szkieletowe dachy w stanach głównie są kryte gontami papowymi jest to szczelne jal papa . Ja wam przygotuję wszystkie parametry tylko będzie chwilę poczekać bo muszę się skontaktować że szkoleniowcem z stanów i dam wszystkie parametry . Ja też byłem niedowiarkiem i za pionowałem deskę mokrą prosto wziętą z tartaku świeżo przeciętą i ją za pionowałem dookoła po 4 miesiącach zerwałem pianę i była sucha i nie było sinizny i grzybów to znaczy że drewno swobodnie wysycha i sie nie zaparza .:yes:

Ho ho ho, trzeba było być w "stanach" - rozumiem, że chodzi o USA żeby móc coś powiedzieć o ich dachach. Byłeś, czytałeś czy Ci się wydaje? Ja byłem, widziałem i wiem, że nikt w USA nie kładzie piany na deski dachowe. Czemu? Bo nie stosują desek na pokrycie połaci dachowej. Stosuje się tylko OSB (3 lub 4 z PUMF, odporną na wodę, sklejaną żywicznie itp itd) lub sklejkę wodoodporną.
Jakbyś Józku miał pojęcie o dachach to byś wiedział, że pod gont nie należy kłaść desek (ewentualnie deski na pióro lub wpust, 2 x częściej przybijane, ale to drogo wychodzi i w zakupie i w robociźnie). Zaleca się materiał: sztywny, odporny na wodę, wilgoć, schnięcie, odkształcenia itp a idealnie te warunki spełnia OSB lub sklejka. Przy płytach OSB lub sklejce już bym się o połać dachową tak nie obawiał jak o deski opapowane.

p.s. stan w stanach stanowi nie równy i co z tego, że np: 50% dachów w USA ma gont skoro 95% z nich postawionych jest w stanach południowych o warunkach bardziej zbliżonych do Chorwacji lub Grecji niż Polski.
Ja bym pianę zalecał tylko tym, którzy chcą zaoszczędzić miejsce na poddaszu. Jak nie to za jej cenę ja wolę 2 x wełnę 15 cm, 0,032. (pół między krokwie, pół na krokwie)

Jani_63
27-02-2011, 22:03
jozek131, Ty jednak dalej nie wiesz o czym piszesz i brniesz coraz bardziej.
Sprawę dachów krytych gontem pięknie wyjaśnił przedmówca.
Rozumiem że możesz nie mieć wysokiego mniemania o 'amikach", ale nawet w takim przypadku nie możesz zakładać że są nieodpowiedzialni i stawiając ściany szkieletowe wypełnione pianą (choć z wełny wcale jeszcze nie zrezygnowali) nie zabezpieczają ich przed przenikaniem wilgoci, i nie stosują folii poroszczelnych.
To taka drobna różnica której nie dostrzegasz.
Eksperyment z zapianowaną deską tez przeprowadziłeś po łepkach.
Zresztą wynik byłby podobny po owinięciu jej wełną, obsypaniem ekofibrem, czy granulatem styropianowym.
Piana paroprzepuszczalna pozwalała na odprowadzenie wilgoci z deski na zewnątrz, ale ma się nijak do warunków rzeczywistych jakie występują pod dachem.
Po pierwsze w przypadku pomieszczeń ogrzewanych wilgoć jest dostarczana ciągle, a
po drugie, szczelne przykrycie papą od góry uniemożliwia odprowadzenie tej wilgoci.
I zaczynam się zastanawiać czy nie dostrzegasz tych różnic bo zależy Ci na sprzedaży produktu za wszelką cenę, a problem jaki bedzie miał klient za lat 5-15 Ci zwisa, czy po prostu nie zdajesz sobie sprawy z problemu.
Jeśli to drugie, to znaczy że nie odrobiłeś lekcji i dołączyłeś do grona "fachowców", a nie Fachowców.
Tym z dużej litery należy się szacunek za profesjonalizm, tym pierwszym tylko ... :bye:

marcel232
28-02-2011, 06:59
Bez urazy Jozek, to nic osobistego ale nawet TY nie potrafisz mnie przekonac.

ja buduje dom w ktorym planuje mieszkac do konca zycia wiec 4 miesiace zapiankowania deski mnie nie przekonuje.
do tego piana otwarta ma gorsze parametry termiczne niz najlepsza welna i jest 2 razy drozsza.

ale jak pisalem jesli znajdzie sie producent piany ktory da mi pisemna gwarancje na trwalosc deskowania i wiezby to czemu nie (ale mowie o producencie PIANY nie jakiejs jednoosobowej firmy nakladajacej ja ktora zniknie za kilka miesiecy)

farmi
28-02-2011, 09:10
... .
Po pierwsze w przypadku pomieszczeń ogrzewanych wilgoć jest dostarczana ciągle, a
po drugie, szczelne przykrycie papą od góry uniemożliwia odprowadzenie tej wilgoci....
:

To jeżeli wilgoć jest dostarczana ciągle to co sie dzieje z wełną gdy mamy zapapowane deski..................
Ja nadal zrozumiem wilgoć z dosychania więźby ale potem już nie zaakceptuje ani grama wody - wtedy przecież pogarsza sie izolacyjność każdej izolacji...

miloszenko
28-02-2011, 09:22
to po kie licho cytujesz mój tekst, i pod nim piszesz że się z nim nie zgadzasz ??

dla przypomnienia mój tekst z którym się nie zgadzasz dotyczył wykonania taniej izolacji z wełny, foli oraz taśmy samoprzylepnej na identycznym poziomie szczelności i przenikania ciepła co pianka otwarto-komorowa

jeśli chcesz podyskutować o konkretnych parametrach technicznych w liczbach wymiernych to zapraszam do wyżej wymienionego wątku, jest wystarczająco merytoryczny

Chodzilo mi tylko o to, ze chciales narzucic mi stawianie tezy, ktorej nie popieram, co do merytorycznosci takiego porownania to juz Ci HENOK odpisal.

Pozdrawiam

Jani_63
28-02-2011, 11:34
Uff, ile można o tym pisać.
Ale skoro


Ja nadal zrozumiem wilgoć z dosychania więźby ale potem już nie zaakceptuje ani grama wody - wtedy przecież pogarsza sie izolacyjność każdej izolacji...
należysz do grona tych co nie zastosowali paroizolacji i wentylacji poszycia bo uważają że problem wilgoci występuje tylko przy dosychaniu to może to opiszesz.
Będzie to Twój wkład w opracowanie nowych zaleceń systemodawców od ociepleń :D

farmi
28-02-2011, 12:15
Nie mam deskowania - pod dachówką mam założona porządną membranę Delta-MAXX i na to bezpośrednio natryśnięta piana otwartokomórkowa. Jeżeli całość zamknę płyta gipsową i pomaluję jakąś nowoczesną farbą silikonową/ silikatową , która nie przepuszcza pary wodnej to skąd mam mieć wilgoć w izolacji żeby wentylować więźbę????

marcel232
28-02-2011, 14:54
z dziur i rozdarc jakie zdarzaja sie podczas montazu.
No chyba ze sam zakladales membrane i dachowke i jestes w 100% pewny, ze NIGDZIE nie jest uszkodzona.
w przeciwnym razie zgodnie z prawem Murphy'ego tamtedy bedzie zarzucac sniegiem i zacinac deszczem i woda bedzie przeciekac.

Jani_63
28-02-2011, 15:37
farmi, ale o co Ci chodzi?
Bo mam nadzieję że nie o sztuczne podsycanie dyskusji, która zaczyna się przeradzać w przepychanki.:sick:
Konstrukcja Twojego dachu nie ma nic wspólnego z omawianym przypadkiem pełnego deskowania pokrytego papą.
Jeśli mam napisać że natrysk pianą jest dobrym rozwiązaniem, choć będzie to moje zdanie, to TAK, jest to dobry materiał termoizolacyjny.
Czy nadaje się do zastosowanie w każdym przypadku - NIE

Pomijam Twoją koncepcję użycia farb zewnętrznych do podłoży mineralnych do pokrycia K-G w przestrzeni mieszkalnej, bo są i takie które do wnętrz się przy okazji też nadają.
Ale żadna z tych farb nie jest wstanie zastąpić paroizolacji, bo są to tkz. farby oddychające.
http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/0/EC4163E1895CDE8EC1256C13004D90FA?OpenDocument&Start=1&Count=1000&ExpandView&View=n&Cat=tt
ale wolność Tomku w swoim domku :D
Z drugiej strony jeśli jeszcze nie popełniłeś tego wynalazku (poczytaj karty katalogowe), to może przynajmniej uchroniłem Cie przed popełnieniem głupstwa. :)

Pokerface
28-02-2011, 17:01
Witam
Przestudiowałem intensywnie forum i tak same z siebie nasuwają się że te wszystkie piany otwarto-komórkowe to szmelc chociaż mam to zrobione u siebie klasa palności B3 bez wyjątku dostępnych pian na rynku. Tylko i wyłącznie piana zamniętokomórkowa gdzie lam 0.022. Sam dałem się nabrać na cudowne właściwości piany otwarto-komórkowej. Koszt 15 cm 80 zł brutto za sztywną a ja baran zapłaciłem ... za otwarto-komórkową.... Poniżej tabela jaką dostałem od innego wykonawcy. Temat piany poruszany nie pierwszy raz....

mamut 74
28-02-2011, 21:16
Nie mam deskowania - pod dachówką mam założona porządną membranę Delta-MAXX i na to bezpośrednio natryśnięta piana otwartokomórkowa. Jeżeli całość zamknę płyta gipsową i pomaluję jakąś nowoczesną farbą silikonową/ silikatową , która nie przepuszcza pary wodnej to skąd mam mieć wilgoć w izolacji żeby wentylować więźbę????

farmi zgadzam się z Tobą całkowicie

mamut 74
28-02-2011, 21:18
z dziur i rozdarc jakie zdarzaja sie podczas montazu.
No chyba ze sam zakladales membrane i dachowke i jestes w 100% pewny, ze NIGDZIE nie jest uszkodzona.
w przeciwnym razie zgodnie z prawem Murphy'ego tamtedy bedzie zarzucac sniegiem i zacinac deszczem i woda bedzie przeciekac.

kolego idąc tokiem twojego rozumowania należy przyjąć ze w domu powinno się montować tylko ramy okienne ponieważ jak napisałeś dziury i rozdarcia zdarzają się podczas montażu:D

lukasza
28-02-2011, 21:49
Witam
Przestudiowałem intensywnie forum i tak same z siebie nasuwają się że te wszystkie piany otwarto-komórkowe to szmelc chociaż mam to zrobione u siebie klasa palności B3 bez wyjątku dostępnych pian na rynku. Tylko i wyłącznie piana zamniętokomórkowa gdzie lam 0.022. Sam dałem się nabrać na cudowne właściwości piany otwarto-komórkowej. Koszt 15 cm 80 zł brutto za sztywną a ja baran zapłaciłem ... za otwarto-komórkową.... Poniżej tabela jaką dostałem od innego wykonawcy. Temat piany poruszany nie pierwszy raz....

teraz wystarczy policzyć.
1. Wełna mineralna 30 cm, 0,032, cena 45 złotych z Allegro U = 0,106. Straty na montaży wełny wg. producenta piany to 20%, według innych to 10%, policzmy stratę 15%. Czyli za 45 zł wełny mamy izolację U=0,120.
2. pianka otwarto komorowa 15 cm - 80 zł. Aby osiągnąć U na poziomie z punktu pierwszego trzeba prysnąć 28-29 cm, co będzie kosztowało ok 155 złotych.
I tak w obu przypadkach zapłacimy za stelaż pod płyty k-g. Do punktu 1 dojdzie koszt wepchnięcia taj waty, myślę że od 10 do 15 zł /2, razem maks 60 zł.

Na definitywny koniec w tym temacie. Piana otwarta komorowa 28 cm grubość to to samo U co wełna o grubości 30 cm. JEŚLI JESTEŚ W STANIE DOPŁACIĆ BLISKO 100 ZŁ PO TO ŻEBY ODCHUDZIĆ IZOLACJĘ O 2 CM TO KUP TWOJA DECYZJA.
ile kosztuje piana zamknięta komórkowo ...? jej trzeba liczyć 19 cm ... pewnie podobnie co otwarta

pa pa

miloszenko
01-03-2011, 07:21
teraz wystarczy policzyć.
1. Wełna mineralna 30 cm, 0,032, cena 45 złotych z Allegro U = 0,106. Straty na montaży wełny wg. producenta piany to 20%, według innych to 10%, policzmy stratę 15%. Czyli za 45 zł wełny mamy izolację U=0,120.
2. pianka otwarto komorowa 15 cm - 80 zł. Aby osiągnąć U na poziomie z punktu pierwszego trzeba prysnąć 28-29 cm, co będzie kosztowało ok 155 złotych.
I tak w obu przypadkach zapłacimy za stelaż pod płyty k-g. Do punktu 1 dojdzie koszt wepchnięcia taj waty, myślę że od 10 do 15 zł /2, razem maks 60 zł.

Na definitywny koniec w tym temacie. Piana otwarta komorowa 28 cm grubość to to samo U co wełna o grubości 30 cm. JEŚLI JESTEŚ W STANIE DOPŁACIĆ BLISKO 100 ZŁ PO TO ŻEBY ODCHUDZIĆ IZOLACJĘ O 2 CM TO KUP TWOJA DECYZJA.
ile kosztuje piana zamknięta komórkowo ...? jej trzeba liczyć 19 cm ... pewnie podobnie co otwarta

pa pa

Niestety Twoja kalkulacja to czysta teoria. Ja za piane placilem nie 80, a 58 zl/metr (14 cm - ale jak pisalem wczesniej w praktyce srednio to mam 16-18 ), w mojej okolicy nikt nie chcial polozyc welny ponizej 25 zl (Krakow), jak to sie ma do Twoich obliczen ?? Piana jest drozsza od welny to sprawa oczywista, ale kazdy pojedynczy przypadek moze dac inna kalkulacje. Ja mam dane rzeczywiste, zaplacilem wiecej ale cena nie byla jedynym kryterium. Poza tym sa sytuacje, ze kazdy centymetr grubosci izolacji na skosach jest istotny i wtedy ponosimy pewne koszty zeby te centymetry zaoszczedzic.

W tym watku temat juz jest dosc mocno rozwiniety. CIagle pozostaja watpliwosci natryskiwania piany bezposrednio na deskowanie, w wiekszosci przypadkow piana wychodzi drozej (z przyblizona lambda). Zalet wymieniac nie bede bo sa oczywiste.

Jeszcze co do kalkulacji: przypomina przyklad akademicki, bo zaden wykonawca nie bedzie natryskiwal piany na 30 cm. Dobrze najpierw sprawdzic a potem wyrokowac i wprowadzac w blad innych.

Pozdrawiam

lukasza
01-03-2011, 08:26
Niestety Twoja kalkulacja to czysta teoria.

Jeszcze co do kalkulacji: przypomina przyklad akademicki, bo zaden wykonawca nie bedzie natryskiwal piany na 30 cm. Dobrze najpierw sprawdzic a potem wyrokowac i wprowadzac w blad innych.

Pozdrawiam

nikogo, nigdzie w błąd nie wprowadzam. Dane wełny z Allegro, dane piany od forumowicza Pokerface , 4 posty wyżej z tabelki.
Użytkownik Pokerface pokazuje tabelę od wykonawcy piany min. otwartej komorowo czy tam komórkowo, i jej lambda jest nieco słabsza od dobrej wełny mineralnej. Jedynie różnica ciągłości izolacji pozwala zaoszczędzić 2 cm na pianie (28 cm) a wełna 30 cm.

Czytaj proszę ze zrozumieniem!! Podałem przykład piany otwarto komórkowo. Piana zamknięto komórkowo wyjdzie mniej cm - normalne, ale też pewnie każdy cm wyjdzie drożej od otwartej komórkowo.

Jak coś się nie podoba to zwróć się do Pokerface i jego danych. W końcu ja odpisywałem na jego post i jego konkretne dane. I tu błędu nie ma.

mamut 74
01-03-2011, 08:32
ja znalazłem pianę otwarto komorową za 45 zł za 15cm

mamut 74
01-03-2011, 08:37
z innej beczki, jeżeli wełne w rolce o gr 25cm ścisnę do grubości 18 cm to czy straci coś na właściwościach termoizolacyjnych?

Jani_63
01-03-2011, 09:59
Poniżej tabela jaką dostałem od innego wykonawcy. Temat piany poruszany nie pierwszy raz....
Ta tabele to czysty nachalny marketing sprzedawcy (piano-tryskacza) :P
45559
Manipulacja lambdą wełny i uzyskanym współczynnikiem przenikalności cieplnej "U", co łatwo przeliczyć.
Jakby nie patrzeć obowiązuje tu zasada którą podał mpoplaw :(

aadamuss24
01-03-2011, 10:53
z innej beczki, jeżeli wełne w rolce o gr 25cm ścisnę do grubości 18 cm to czy straci coś na właściwościach termoizolacyjnych?

Straci. Lepiej dać 18. pozdr adam

jozek131
01-03-2011, 20:36
Piana jak na tryśniesz to się rozrasta do 120 % i wejdzie w każdą szczeline i przyklej się wszędzie ,a wełnę się wciśnie tak jak się uda BROŃ BOŻE PO WEEKENDZIE Jak głowa boli to lambda będzie 0.00000 ???????????????????? :o

Pokerface
03-03-2011, 16:54
Taka ciekawostka. Większość firm ogłaszających się na serwisach nie ma pojęcia co reklamuje. Ponieważ znajomemu spodobała się ta technika izolacji poprosił mnie o znalezienie firmy która się tym zajmie.
Obdzwoniłem większość firm i moje wnioski:
- Mówią o pianie otwarto-komórkowej a parametry podają z zamknięto-komórkowej
- chwalą się że piana ma taką samą palność jak styropian chociaż on pali się jak benzyna
- do dzisiaj nie otrzymałem od nich aprobaty
- mówią o właściwościach piany ale w połączeniu z np: płytą gk A1 a pianką ma F (taka która nie nadaje się do niczego w budownictwie) i mówią że klasa palności to A1
Ręce opadają.
A to dostałem dzisiaj w odpowiedzi na moje zapytania aprobaty:
Znalazłem jeszcze pianę otwarto-komórkową Izopianol 03/10 N/S - Produkcji Purinowa
Opis producenta:
Izopianol 03/10 N stosuje się do produkcji poliuretanowej termiczno -akustycznej pół -sztywnej pianki natryskowej (stropy, ściany).

System ten jest stosowany głównie jako fonoizolacja - pianka nie posiada Aprobaty Technicznej - jest produktem palnym - klasa palności B3 - z klasyfikacją w zakresie zdolności samogaśnięcia - Wyrób Samogasnący. Jest to jedyny tego typu produkt na rynku.

DOPUSZCZENIE DO OBROTU I STOSOWANIA
W BUDOWNICTWIE:
« Ustawa o ogólnym bezpieczeństwie
produktów Dziennik Ustaw nr 229 z 2003
pozycja 2275
« Wyrób nie podlegający certyfikacji - nie
ujęty w Monitorze Polskim nr 32 z 2004 r
pozycja 571
najlepsze systemy termiczno-hydroizolacyjne stosowane w budownictwie

A do wyboru piany co prawda nie tej co oczekiwałem:) skłoniły mnie takie niuanse jak widok opadniętej i skotłowanej wełny u mojej mamy na poddaszu, widok wełny podczas remontu za gk gdzie jakieś zwierzątko urządziło sobie siedzibę kuna/kot, wełna koło komina gdzie ciekła woda z opierzeń i śliczny grzybuś na niej, ponieważ mam dwie lewe ręce do pracy:)) to koszt porównywalny do wełny z allegro z przesyłką. Koszt 20 cm cudownej piany otwartoporowej piany to 14 Euro Brutto:P, a zamknięto-porowej 15 cm to 20 Euro Brutto. Jak to się mówi wolność Tomku w swoim domku co do materiałów. Ale dostałem również ofertę na ekofiber:)

M/P
19-03-2011, 03:59
[/QUOTE]
A do wyboru piany co prawda nie tej co oczekiwałem:) skłoniły mnie takie niuanse jak ...[/QUOTE]

Dokladnie tak, tylko czy......
Ocieplac poddasze zamknietokomorowa z pelnym deskowaniem i papa,????
moze przed nalozeniem pianki pomierzyc wilgotnosc drewna??, tylko przy jakiej wilgotnosci mozna sadzic ze drewno nie zgnije gdy po ocieplaniu pianka zostanie odciete od dostepu powietrza??

Czy ktos juz zglebil temat zamknietokomorowej na deskowaniu z papa??
ryzykowac czy nie ????

jozek131
19-03-2011, 19:15
Nałożenie piany zamknięto komórkowej na drewno wilgotne jest ryzykowne , po nałożeniu piany w drewnie wilgotnym noże zacząć rosnąć grzyb i butwieć . Jest piana na rynku otwarto komórkowa o nazwie SELECTION*500 piana posiada Europejską aprobatę techniczną i klasyfikację na ogień B-s1,d0 oraz atest Higieniczny .
Produkt firmy DEMILEC nakładają tą pianę wyłącznie autoryzowani wykonawcy . :bye:

Pokerface
20-03-2011, 17:23
A oto następny b.... który wierzy w to co mu się powie "jozek131" ta możę i ma tą klasę palności ale nie piana i nie sama a schowana za płytą gipsowo kartonową, a PUKI co Ekuropejska aprobata to taka która ma przeprowadzane w każdym kraju w Instytucie Techniku Budowlanej badania puki co nie ma, więc pisanie Europejska pozostawia wiele do życzenia
Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej dla poszczególnych materiałów budowlanych, nwet na stronie dystrybutora nie ma nic do przeczytania ani pobrania.
Klasa palności to dla piany Agribalance a nie selection 500:)
Lambda tej twojej "super piany" to 0,037 i co w tym specjalnego???
wełna mineralna μ = 1
silikat, beton komórkowy, ceramika, keramzytobeton μ = 5 - 10
korek μ = 5 - 10
piana zamknięto-komórkowa 03/35 μ = 28 +/-10
styropian μ = 30 - 250
klinkier μ = 50 - 100
beton μ = 70 - 150
papa μ = 20000
paroizolacje μ = 10000 - 90000


Tak dla przypomnienia: Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej dla materiału budowlanego podaje jego paroprzepuszczalność w odniesieniu do warunków określonych normowo dla powietrza. Wartość współczynnika dla danego materiału określa ile razy jest on mniej przepuszczalny dla pary wodnej niż tej samej grubości warstwa powietrza.

Przegrody zewnętrzne wielomateriałowe powinny być tak kształtowane, aby opór dyfuzyjny kolejnych warstw malał od wewnątrz do zewnątrz.

jozek131
20-03-2011, 19:17
Fakt współczynnik przenikania jest taki sam jak wełna czy styropian lecz jednego i drugiego materiału nie da się szczelnie założyć żeby nie występowały mostki termiczne a na mostku termicznym tracisz bardzo dużo . A piana aprobatę techniczną posiada o numerze ETA-09/0129 ważna od 04-06-2009 do 03-06-2014 r aprobata jest do wglądu u każdego autoryzowanego wykonawcy grupy PGIN :wiggle:

Pokerface
20-03-2011, 20:31
ta rzeczywiście max 20% przy maksymalnie nieudanym wykonawcy:) Klasa palności F i trik podanie palności piany za płytą g-k ETA-09/0129- jest:) lambda 0,039 to wełna w Castoramie za 10 zł 15 cm ma lepsze właściwości
klasa palności F "F- wyrób bardzo łatwopalny (najniższa klasa), wydzielający bardzo dużo energii, przyczyniający się do tak szybkiego rozwoju pożaru, że określanie poziomu wytwarzania dymu i kropli nie ma już znaczenia; uwaga
- również wyrób niezbadany, niesklasyfikowany, o którym nic pewnego nie możemy powiedzieć." rzeczywiście jest co polecać!!!!

farmi
21-03-2011, 07:40
Wg mnie dyskusja - bez większego sensu- jak już się komuś dach zacznie palić to już raczej wszystko jedno jaka tam będzie izolacja podejrzewam, że strażacy zaleją cały dach ( przy większym pożarze ) i konieczna będzie totalna demolka. Jeżeli jakiś zwolennik wełny twierdzi że wełna chroni przed pożarem to gratuluję - nad wełne co sie daje?- folię paroprzepuszczalną- pod wełnę co sie daje? - folię paroizolacyją.....a folia wiadomo jak sie pali...- widziałem kiedys pożar izolacji wywołany nieszczelnością komina - w warstwie izolacji- i od komina w promieniu kilku metrów wełna była stopiona i spalona - właśnie dzięki foliom paroizolacyjnym i paroprzepuszczalnym.... wiec z całym szacunkiem Pokerface ale trzymanie sie palności izolacji to chyba nie o to chodzi - o zdrowy rozsądek bardziej

Pokerface
21-03-2011, 15:01
Farmi raz to palność a dwa właściwości. I trzy to prawdomówność wykonawcy. JAK by klienta informowali o rzeczywistych parametrach i ktoś by się na to decydował to tylko jego i wyłącznie jego wola. Na innych forach wyczytałem że autoryzowani wykonawcy, 16 cm piany s.......500 mówią że to odpowiednik wełny 40 cm i ludzie w przeświadczeniu, że to prawda wykonują. Tak samo ja się dałem m... innymi jakiś czas temu zrobić. A później koszta ogrzewania rosną i rosną:) i g... z tej oszczędności wychodzi, obiecałem sobie że jak spotkam mojego wykonawcę to mu dam w r... na targach:)

jozek131
23-03-2011, 23:41
nie szukając daleko post sprzed paru chwil na dowód prawdy w słowach pokerface


gdyby komuś się chciało to dotyczył on
http://www.purinova.com/product_promo,62,Izopianol-0310-NS

Ty podajesz link na piane pułsztywna o nazwie Izopianol to jest całkowicie co innego i ma słabe parametry ja proponuję pianę Selection500 , 15 cm piany mozna poruwnać do taniej wełny 40 cm z Castoramy lub Alegro jak chcesz dobrze ocieplić wełną dom to aktualny koszt co się dowiadywałem wynosi 58 zł za m2

Jani_63
24-03-2011, 00:54
Nie wstyd Ci takie głupoty pisać?
Z jakiej lamby to wyliczyłeś?

Pokerface
24-03-2011, 15:07
Jak ja widzę takie wypowiedzi to mnie ....... jozek131!!! trzy razy pomyśl zanim postanowisz dotknąć klawiaturę i coś dalej napisać o cudownych właściwościach tej twojej piany. S500 mi brak słów innym pewnie też.

AGAWA1961
24-03-2011, 22:08
Witajcie -cały wieczór poświęciłam na poczytanie wiadomości o ociepleniu poddasza pianką.Prawdę mówiąc mam niemały zamęt.Sama otrzymałam ofertę na tego rodzaju usługę i myślałam, że tu coś znajdę na potwierdzenie, że ten wybór jest właściwy.Ale co do podjęcia decyzji jest jeszcze daleko.Wszyscy piszecie o dachu odeskowanym.U mnie dach jest nie odeskowany jest więźba folia paroprzepuszczalna,blachodachówka Czy w tym przypadku można zastosować pianę,czy nie naciągnie za bardzo folie.Oferta jaką otrzymałam to system pian zamkniętokomórkowych producent Prodex System - EKOPRODUR S0329 komplet atestów klasa palności B2E R=0,15/0,023=6.52M2 K/W U=1/6.52=0,15 W/M2 K Będę wdzięczna za komentarz.:confused:

Pokerface
25-03-2011, 12:08
Agawa piana może być, "Przegrody zewnętrzne wielomateriałowe powinny być tak kształtowane, aby opór dyfuzyjny kolejnych warstw malał od wewnątrz do zewnątrz". U ciebie to kwestia ceny i wykonawcy.

Jani_63
25-03-2011, 14:15
Mogę ewentualnie zrozumieć że chcesz promować jakieś e-wydawnictwo,
tylko co to ma wspólnego z tematem wątku?:offtopic:

jozek131
26-03-2011, 21:39
Witam
Mam pytanie do Jani_63 jesteś doradcą do energooszczędzania to powiedz nam czy wełna mineralna ( obojętnie od jakiego producenta ) przechowywana na składzie budowlanym pod wiatą w porach deszczowych ma parametry te same jak na nadruku który znajduje się na opakowaniu ? . Piana poliuretanowa paro przepuszczalna powstaje na bazie wody i jej warunki wilgotne nie przeszkadzają tylko pomagają .:bye:

coulignon
27-03-2011, 06:59
Piana poliuretanowa paro przepuszczalna powstaje na bazie wody i jej warunki wilgotne nie przeszkadzają tylko pomagają .:bye:

Masz rację. Woda jest znanym izolatorem. I najlepszym.

Jak mawia mój kolega w takich sytuacjach: "Boże coś Polskę...." :-)

Jani_63
27-03-2011, 08:36
Witam
(...)
Piana poliuretanowa paro przepuszczalna powstaje na bazie wody i jej warunki wilgotne nie przeszkadzają tylko pomagają .:bye:
Woda izolatorem.
Coraz ciekawsze rzeczy piszesz.
Do tej pory myślałem że piany jednoskładnikowe twardnieją pod wpływem wilgoci z powietrza,
a dwuskładnikowym opartym na mieszaninie polioli i izocyjanianów mówiąc kolokwialnie - to zwisa.
Ty próbujesz nas (mnie) przekonać że piana Selection500 do izolacji wykorzystuje wodę.


Masz rację. Woda jest znanym izolatorem. I najlepszym.

Jak mawia mój kolega w takich sytuacjach: "Boże coś Polskę...." :smile:
Ja bym raczej powiedział:
-"Boże Ty to widzisz nie grzmisz"

Co do parametrów wełny przechowywanej pod wiatą odpowiedzi udzielił Ci FlachBack, praktyk mający o niej znacznie większą wiedzę niż moja.

ewa__77
28-03-2011, 15:11
LUUDZIE- błagam was- skończcie z tym gniciem więźby- już nawet nie da się tego czytać.....
oświećcie mnie skąd w więźbie dachowej miałoby się pojawić tyle wilgoci żeby zgniła więźba- chyba że wasze sufity /poddasza naprawdę oddychają- to zaraz proponuję opatentować wasze rozwiązania.... i starać się o Nobla
rozumiem wilgoć z dosychania więźby-ale izolacje układa się kiedy dach już jest suchy i przy założeniu ze pokrycie dachowe jest szczelne- a jeżeli macie mokre krokwie to nawet najlepsza wełna od nich nawilżeje..- ale i tak przy dobrej membranie wszystko sobie z czasem powinno wyschnąć i tak powinno już pozostac na zawsze.


DO ODPROWADZANIA WILGOCI Z PODDASZA SŁUŻY WENTYLACJA...

A słyszałeś o wykraplaniu się pary wodnej wynikłej z różnicy temperatur?

ewa__77
28-03-2011, 15:45
To jeżeli wilgoć jest dostarczana ciągle to co sie dzieje z wełną gdy mamy zapapowane deski..................
Ja nadal zrozumiem wilgoć z dosychania więźby ale potem już nie zaakceptuje ani grama wody - wtedy przecież pogarsza sie izolacyjność każdej izolacji...
Gdy mamy zapapowane deski to wełna moknie - wykraplanie z różnicy temperatur - należy taki dach wentylowac.
I ja właśnie po przeczytaniu tego forum i kilku telefonach do wykonawców mam zamiar zrobić tak:
dach wiazar obity płyta osb na to izolacja przeciwodna membrana epdm - czyli super szczelnie od góry
od dołu pianka otwartokomórkowa ale pomiedzy górnym pasem wiazara a pianka szczelina 4-5cm dylatacyjno-wentylacyjna (otwory wentylacyjne w attyce) i mam nadzieje ze mi to wystarczy spokojnie spać żebydrewno nie gniło.

lotnik
03-04-2011, 21:54
Witam,
. Podobno eliminuje sie mostki termiczne, a własności pianki sa duzo lepsze (12 cm pianki odpowiada 25 cm wełny),,

Kit jak bycze jaja,
Żeby 12 cm pianki zastąpiło 25 cm wełny to pianka musiałaby mieć lambdę dwa razy lepszą. Pomijając mostki termiczne które w ociepleniu pianką są też bardzo duże, największym mostkiem termicznym sa krokwie, na które kładziemy druga warstwę wełny żeby je zniwelować. To tylko jeden wzór w obliczeniach więc sami policzcie a nie łykać bablaninę marketingową

ewa__77
07-04-2011, 06:58
Kit jak bycze jaja,
Żeby 12 cm pianki zastąpiło 25 cm wełny to pianka musiałaby mieć lambdę dwa razy lepszą. Pomijając mostki termiczne które w ociepleniu pianką są też bardzo duże, największym mostkiem termicznym sa krokwie, na które kładziemy druga warstwę wełny żeby je zniwelować. To tylko jeden wzór w obliczeniach więc sami policzcie a nie łykać bablaninę marketingową

no właśnie, skoro lambda podobra do wełny 0,35 (a nawet wełnę mozna znalezc lepsza 0,32) to jak moze wyjsc z obliczen taki sam współczynnik przenikania ciepła przy mniejszej grubości - dla takiego samego lambda bedzie identyczy. JAk mówie to w firmach to oni na to, że nie powinno sie dla pianki liczyc tym samym wzorem, ale takiego "specjalnego" wzoru jeszcze nie opracowano !!! ja jednak po analizie sobie pianke daruje

Jani_63
07-04-2011, 07:48
:lol2:Dobre z tym specjalnym wzorem :)
Ty to wiesz, ale "pianowcy" posługują się takimi tabelami
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?166846-izolacja-poddasza-piank%C4%85&p=4603109&viewfull=1#post4603109
do tego często mamiąc klientów parametrami uzyskanymi przez pianę zamknięto-komórkową, a tryskają otwarto-komórkową.

Pokerface
09-04-2011, 16:12
51782
A oto ostatni wytwór który ściągnąłem ze strony

marcel232
12-04-2011, 02:57
Witam,

Widze w temacie pianki niewiele sie zmienilo.
Rowniez u mnie...
ZADEN z wykonawcow izolacji z pianki nie chce mi dac gwarancji (pisemnej) na to, ze kostrukcja (wiezba i deskowanie) szczelnie zapapowane nie zgnije gdy sie je zapiankuje. Oczywiscie przez telefon twierdza, ze jak najbardziej nie ma z tym problemu ale pisemnej gwarancji nie chca dac.
Zapala mi sie wtedy czerwone swiatlo jesli chodzi o ten sposob izolacji.

Dodatkowo byl u mnie przedstawiciel duzej firmy pomorskiej stawiajacej dachy i sprzedajacy pokrycia (od nich bralismy dachowke) i mowil, ze juz widzial w swojej karierze b. duzo dachow ktore po 10-15 latach uzytkowania po prostu zbutwialy bo deski i wiezba byly pozbawione wentylacji.
Drewno bylo suche ale rozsypywalo sie przy dotyku - on nie zajmuje sie ociepleniem z welny - zeby nie bylo ze tak mowil bo chcial mnie na cos od siebie naciagnac :)

takze nie wiem co mam o tym myslec............
w sumie chcialbym pianke bo izolacja dokladnie wykonana, cieplejsza niz welna ale co z tego jak NIKT nie wie co sie stanie z wiezba i deskowaniem za 10-15 lat??

Pokerface
12-04-2011, 08:29
marcel232 co ci a gwarancji jak będzie miała obwarowania, skorzystasz nie z tej foli paroizolacyjnej co trzeba i gwarancja nie ważna źle wykończysz gniazda(prąd włącznik światła) też przepada gwarancja, nie polepisz foli na taśmę też po gwarancji, nie ta firma wykonawcza bez szkolenia też nie ma gwarancji
Znalazłem kiedyś coś takiego:
Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej dla materiału budowlanego podaje jego paroprzepuszczalność w odniesieniu do warunków określonych normowo dla powietrza. Wartość współczynnika dla danego materiału określa ile razy jest on mniej przepuszczalny dla pary wodnej niż tej samej grubości warstwa powietrza.
Przegrody zewnętrzne wielomateriałowe powinny być tak kształtowane, aby opór dyfuzyjny kolejnych warstw malał od wewnątrz do zewnątrz.

Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej dla poszczególnych materiałów budowlanych
wełna mineralna μ = 1
silikat, beton komórkowy, ceramika, keramzytobeton μ = 5 - 10
korek μ = 5 - 10
piana zamknięto-komórkowa 03/35 μ = 28 +/-10
styropian μ = 30 - 250
klinkier μ = 50 - 100
beton μ = 70 - 150
drewno sosnowe μ =163 - 300
paroizolacje μ = 10000 - 90000
Tylko nie mogę znaleźć nigdzie info jaka ma papa mocowana mechanicznie.
Mi się wydaje że w twoim przypadku powinno być dobrze

Również znalazłem"im większa jest jej paro-przepuszczalność, tym mniej szczelna może być paroizolacja." patrząc odwrotnie jeżeli zrobisz szczelną paroizolacje to tez nie powinno być problemu ale to moje wnioski ze studiowania postów z internetu i artykułów.

marcel232
18-04-2011, 22:32
No i zdecydowalismy sie na pianke...

zamknieto-komorkowa, natrysk na deskowanie 20cm.
na to stelaz, dla swietego spokoju paroizolacja i plyta g-k.

Decyzje podjelismy sami bez sluchania 'bajek' firm zajmujacych sie natryskiem.
Zalety:
- dokladnosc wykonania
- szybkosc wykonania
- brak (albo zasadniczo ograniczona) mostkow termicznych.

Mamy na 'oku' oferty 2 firm zajmujacych sie natryskiem - czas sie teraz potargowac :)

izolacje bedziemy wykonywac lipiec/sierpien aby wiezba i deski byly jak najbardziej wysuszone przed 'zamknieciem' ich pianka

Pokerface
20-04-2011, 11:58
marcel232 jaki to teraz koszt m2 na te 20 cm pianą zamknięto-komórkową ponad 31 Euro Brutto?
No to już taka porządna będzie to izolacja.:) w sumie to taka jak powinna być.

marcel232
20-04-2011, 21:30
Witam,

Cena za 20cm to 97zl za m2 brutto.

Pokerface
20-04-2011, 22:37
Cena rewelacje, u mnie za sama pianę zamknięto-komórkową około 35 kg/m3 na ściany w przechowalni na 8,4 kg 20 cm zapłaciłem 95 zł brutto + robocizna 3 zł kg. Mam drugą komorę również do zrobienia. Jak możesz to zapodaj mi namiary na firmę na pw to w maju może i mi zrobią za taką kasą i sztywną pianę to naprawdę warto.

marcel232
20-04-2011, 23:59
Oferta z firmy

http://www.piankapoliuretanowa.eu/

u mnie jest 270m2 do ocieplenia wiec to moze tez miec wplyw na nizsza cene

jozek131
21-04-2011, 19:25
Witam,

Cena za 20cm to 97zl za m2 brutto.

Cena za usługę zbyt niska nie pokrywa kosztu materiału , na 20 centymetrową warstwę izolacji potrzeba około 8,4 kg materiału co koszt kg wynosi 12,20,- zł . To wynika ze firma która przygotowała tą ofertę pracuje charytatywnie :wiggle:

Pokerface
21-04-2011, 19:35
86,50 zł brutto - 15 cm

jozek131
21-04-2011, 20:14
86,50 zł brutto - 15 cm

Jakiego producenta jest piana i jakiej gęstości :cool:

marcel232
21-04-2011, 21:32
Czyli jozek co polecasz??

szukac drozej??

czy drozej = lepiej??

mam tez oferte 20cm za 105zl/m2 (www.eko-pur.pl)
jak i rowniez 130zl/m2 (www.saappur.com)

w sumie dom bedzie mnie kosztowal 1,2-1,4 mln zl wiec dla mnie to zadna roznica

Pokerface
22-04-2011, 08:09
Jozek to oferta z tej firmy co napisał Marcel
Marcel o tej ostatniej firmie to się naczytałem na necie przed moją realizacją i jej nie polecam.
Drożęj=Lepiej niekoniecznie.
Marcel jeżeli masz w ofercie jaki to producent piany jaka gęstość i klasa palności, bo może być zamknięto-komórkowa i mieć kl pal F ta jest dużo tańsza ale palna jak ....... Również ważne jest to żeby było napisane że przetryskują mur łatę/belkę, zabezpieczają wszystko i posprzątają po sobie, przetryskują krokwie na jaką grubość "później po robocie można to podrzeć" i między krokwiami jaka grubość będzie minimum i czy zabierają śmieci po sobie. I to wszystko za te twoje 97 zł Brutto to nie widzę problemu.

marcel232
22-04-2011, 09:28
Witam,

Pianka (ta za 97zl) to EKOPRODUR S0329, Produkowana przez 'Prodex-system' Sp. z o.o. Warszawa.
Pianka zamknieta o gestosci 35kg/m3, samogasnaca (wg PN-88/C-89297 - cokolwiek to znaczy...)

co zawiera umowa jeszcze nie wiem bo na razie poszukuje wykonawcy.

krokwie u mnie maja 18cm, natrysk 20cm na deskowanie wiec nie powinno byc 'technicznych' przeszkod w mierzeniu grubosci

Pokerface
22-04-2011, 11:29
Znalazłem Aprobate do tej pianki tylko skończyła się w lipcu 2010 ciekawe czy ją odnowili????:)
Właściwości nie wyglądają źle:) Dosyć tania oferta cenowo konkurencyjna.

marcel232
22-04-2011, 11:37
Przedluzyli aprobate do 2015 roku,

mam kopie w majlu z oferta..

A cena jak to z cena.

najgorzej wypadl sappur z cena ponad 120zl za m2 przy piance lekkiej o lambda 0,032 - czyli tyle co dobra welna

jozek131
22-04-2011, 14:46
Przedluzyli aprobate do 2015 roku,

mam kopie w majlu z oferta..

A cena jak to z cena.


najgorzej wypadl sappur z cena ponad 120zl za m2 przy piance lekkiej o lambda 0,032 - czyli tyle co dobra welna

Lambda 0,032 przy zamknięto komorowej pianie to grubości to grubość piany około 7 cm , przy grubości 20 cm to lambda będzie około 0,010 czy ta izolacja na nasze warunki atmosferyczne jest potrzebne , taką grubości stosuje sie do domów pasywnych . Musicie wziąć pod uwagę ze przy pianie zamknięto komorowej musicie mieć wymuszona cyrkulację powietrza bo inaczej na pianie będzie się skraplać woda .:)

marcel232
22-04-2011, 15:04
Chyba miales na mysli wartosc U.

Lambda to lambda ujednolicona jednostka przewodnosci cieplnej - nie wplywa na jej wartosc grubosc izolacji.

jozek131
22-04-2011, 15:40
Macie rację ze lambda jest stała ja podawałem współczynnik U . Lecz i tak stosować 20 cm piany jest zbędne .

wracam do marcel232 piana EKOPRODUR S0329 kosztuje kl. 2,8 EUR.netto
POLIURETAN SPRAY - 2,5 EUR netto
FONO SPRAY - 3,2 EUR netto
Ceny są z lutego 2011
To zastanawiam się w jaki sposób mu cena wychodzi 97 zł brutto to nie pokrywa materiału :rolleyes:

marcel232
22-04-2011, 15:49
jak kogos stac na ogrzewanie to izolowanie domu wogole jest zbedne - wystarczy kupic mocniejszy piec.

kazdy robi po swojemu.

Przeliczeniowe U mojej sciany to 0,12, okna 7 komorowe z 3 szybami (przestrzen miedzy szybami wypelniona gazem szlachetnym - cieplejszych nie ma),
w domu bedzie pompa ciepla, wszedzie podlogowka, reku, klima, kominek z plaszczem.
i teraz mialbym oszczedzac na paru cm izolacji pianka?

co do ceny to skad masz te ceny ktore tutaj podajesz??

jozek131
22-04-2011, 16:27
Ceny mam bezpośrednio od przedstawicieli handlowych ceny piany mogą być nisze lecz przy dużych zamówieniach . :wiggle:

Pokerface
22-04-2011, 16:27
Tak jak tu nikt nic nie wiedział o piance tam teraz sami znawcy:) I nawet ceny surowców mają:)
Jozek131 zarobią z 5100 zł , 2,25 z kg jak sami mówili współczynnik U=0,115 W m2K ja najbardziej trafny na nasze warunki klimatyczne tym bardziej przy pompach ciepła, 270 m2 chłopaki tez się namachają tym pistoletem, czy czymś-tam

marcel232
22-04-2011, 16:59
Pokerface,

tak wlasciwie to nie wiem o co chodzi jozkowi??
pisze, ze 'za tanio',
ze za 'grubo'

zaraz zacznie znowu namawiac na 'oddychajaca' (bardzo popularne slowo w budowlance) piane otwarto-komorkowa

jozek131
22-04-2011, 19:30
Koszt wykonania 1 m2 powinien wynosić około 125 zł m2:wiggle: bo na pewno żadna firma nie montuje piany charytatywnie .
O otwarto komorowej pianie naranie nic nie pisałem tylko o wentylacji która powinna być zachowana .
I jak ktoś tanio wykonuje usługę w to są w tym ukryte koszty lub tanie materiały .

Piana zamknięto komorowa materiał i montaż


270 m2 x 0.2 = 54 m3 piany x 35 kl. = 1890 kl + około 5% odpad = 1985 kl. X 11,2 zł = 22 232 ,- zł materiał .
Koszty dodatkowe ;
- dostawa materiału na obiekt 10 zestawów koszt = 500,-
- Pracownicy wykonanie 270 m2 to około 100 godzin x 40 zł = 4000,-zł
- agregat prądotwórczy 100 godzin x 3 litrów oleju = 300 x 5.2 = 1560,- zł
- materiały dodatkowe środki czyszczące i BHP - 1000,-
----------------------------------------
Koszt wykonania bez zysku = 29 292 / 270 = 108,50 zł m2 netto bez zysku

CENA REALNA ZA 1 m2 w granicach - 125,- zł netto
plus koszt dojazdu i noclegu jak jest to dalej nisz 150 kl od firmy bo wykonanie tylu metrów to około 3-:-4 dni

Pokerface
22-04-2011, 19:56
Widocznie im się opłaca:) skoro mogą.

Jani_63
22-04-2011, 23:44
Chyba miales na mysli wartosc U.

Lambda to lambda ujednolicona jednostka przewodnosci cieplnej - nie wplywa na jej wartosc grubosc izolacji.
To szczegół dla prawdziwego fACHOWCA ;)


Macie rację ze lambda jest stała ja podawałem współczynnik U . Lecz i tak stosować 20 cm piany jest zbędne .

wracam do marcel232 piana EKOPRODUR S0329 ...
Dobra, mniejsza o takie szczegóły. Lambda, współczynnik przewodzenia ciepła "U"
Ważne żeś marcel232 rzucił planowaną kwotą na dom,
więc fACHOWIEC kawałek z tego tortu chce wyrwać dla siebie :D :D

A torcik całkiem, całkiem ;)

jozek131
23-04-2011, 02:32
Pokerface,

tak wlasciwie to nie wiem o co chodzi jozkowi??
pisze, ze 'za tanio',
ze za 'grubo'

zaraz zacznie znowu namawiac na 'oddychajaca' (bardzo popularne slowo w budowlance) piane otwarto-komorkowa

A ty wiesz że jak zrobisz pianą zamknięto komorową dom mieszkalny to go musisz wygłuszyć .:wiggle:

jozek131
23-04-2011, 02:50
To szczegół dla prawdziwego fACHOWCA ;)


Dobra, mniejsza o takie szczegóły. Lambda, współczynnik przewodzenia ciepła "U"
Ważne żeś marcel232 rzucił planowaną kwotą na dom,
więc fACHOWIEC kawałek z tego tortu chce wyrwać dla siebie :D :D

A torcik całkiem, całkiem ;)

Mnie na takim torciku nie zależy bo przy pianie zamknięto komorowej się potrzeba na machać solidnie .
A co do cen jak cena jest za niska to to firma montująca kombinuje z produktami bo ceny w całej Polsce są jednakowe .
W Polsce ludzie są nauczeni przetargów ( wszystkie ceny ściągnięte do minimum ) a później plącz i lament FACHOWCY Źle WYKONALI a szczegół tkwi w kasie :stirthepot:

marcel232
23-04-2011, 08:42
czyli mam rozumiec, ze pianka nie nadaje sie do izolacji domkow jednorodzinnych??

bo jest 'za tania', bo trzeba ja 'wygluszac' a jak nie 'wyglusze' to co sie stanie?

czyli 'najlepiej' zostac przy tradycyjnej welnie??

jozek131
23-04-2011, 10:20
Jak znalazłeś wykonawcę co ci w tej cenie zagwarantuje montaż prawdziwą pianę o nazwie EKOPRODUR S0329 to brać .
Piana zamknięto komorowa ma bardzo dobrą izolacyjności lecz ma jeden mankament jest twarda i w pomieszczeniach mieszkalnych powstaje głuchy dźwięk a płyty gipsowe to dodatkowo wzmacniają ( pianę twarda o gęstości 35 kg /m2 stosuje się od ponad 50 lat głównie w ociepleniach hal produkcyjnych i magazynów ) , to dlatego napisałem że pianę potrzeba wygłuszyć bo ten temat przerabiałem . Dodatkowo jak nałożysz pianę twardą na krokwie i elementy drewniane to licz się z tym że drewno będzie się skurczało i odrywało od piany ( nie miłe efekty szumów i trzasków w nocy ) gdy silne wiatry wieją to na poddaszu zgrzyty i trzaski . Ja nigdy nie odradzam piany tylko klient powinien wiedzieć o problemach które mogą wystąpić jak inwestuje w coś drogiego .

Pokerface
23-04-2011, 10:41
Jozek131 głuchy efekt powstaje jak się puknie w płytę gk gdzie jest co najmniej 5 cm pustej przestrzeni miedzy gk a pianą:P Jak drewno schnie to sie kurczy hmmm to ciekawe stwierdzenie. Piana ma właściwości konstrukcyjne w wiec i wzmacnia dach. Kurczenie i odrywanie hmm ciekawe stwierdzenia tu wysuwasz ja tam wiem, że drewno potrafi się odkształcić pod wpływem schnięcia ale żeby kurczyć, że piana możne dostać skurczy to wiem przy wadliwym jej nakładaniu i proporcjach może się skurczyć po czasie. Skoro piana wypełnia wszystkie puste przestrzenie szczeliny miedzy łatami usztywnia to gdzie to drewno ma uciekać i po co wtedy stosować gdziekolwiek to pianę? Stare młyny katedry hydroizolację itp z tego co widze w aprobacie ma 28 U +/- paroprzepuszczalności czyli w zupełności wystarczy aby drewno sobie powoli schło. To mamy rozumieć ze płyty warstwowe tez przenoszą hałas drgania i trzeba je wygłuszać bo metal pod słońcem w lato się rozszerza i konstrukcja np hali pracuje? to co płyty tez się lamią i pękają. A twoje pojęcie drogiego pozostawiam inwestorowi do rozstrzygnięcia. Mnie tam się wydaje, że jesteś małym wykonawcą, który drogo kupuje surowiec ma w lisingu maszynę i nie może konkurować na runku usług natrysku piana bo na to mi wygląda. I nasłuchał się na targach jakie to ludzie kokosy pozarabiali na pianie:) i zęby kupić maszynę i samemu zacząć.

marcel232
23-04-2011, 10:59
Co do 'trzeszczenia' dachu podczas wiatorow (pracy wiezby) to pianka ma tu niewiele wspolnego.

Mieszkam teraz w mieszkaniu dwupoziowym, sypialnia jest na poddaszu i...tez wszystko trzeszczy przy silnych wiatrach.

a dach zaizolowany jest tradycyjnie, deskowanie, welna, stelaz, plyty g-k.

I jozek powiedz mi jedno: skoro jak slysze zajmujesz sie wykonawstwem izolacji z pianki dlaczego ja tak odradzasz???

jozek131
23-04-2011, 12:13
Proszę wy testować twarda pianę i dać odpowiedź po kilku latach , ja to przetestowałem .

A czy maszyna jest w leasingu czy za gotówkę kupiona koszty amortyzacji są takie same , ja styczności z twardą pianą mam 7 lat a z miękką 2 lata i wiem gdzie dany produkt powinien być zamontowany . Drewno na dach powinno być suche lecz kto ma czas go sezonować , a gdy jest wilgotne to na pewno się skurcza .

marcel232
23-04-2011, 12:24
No i doszlismy do sedna sprawy...

twarda piana jest BE natomiast otwarta jest OK.

takie same majle dostawalem od innych firm mowiacych o tym, ze piany otwarte sa niedobre i do izolacji termicznych to tylko zamkniete.

ile otwartej piany musialbym polozyc zeby miec U=0,12 (bo takie mam sciany w domu) ?

jozek131
23-04-2011, 12:50
254 mm to współczynnik przenikania U =0,15 W/Km2

marcel232
23-04-2011, 13:15
a co z wilgocia wchodzaca w taka izolacje?

jozek131
23-04-2011, 13:48
ORYGINALNA PIANA SEALECTION 500 – OPIS PRODUKTU
SEALECTION 500 to lekka piana do natrysku hydrodynamicznego, produkcji
DEMILEC USA LLC, wprowadzona na polski rynek w 2009 roku. Produkt wyznacza nowe
standardy jakości i efektywności energetycznej w szeroko pojętym budownictwie.
SEALECTION 500 to izolacja charakteryzująca się błyskawiczną aplikacją i
stanowiąca całkowicie innowacyjny produkt w dziedzinie izolacji termicznych i akustycznych.
Unikatowymi cechami wyróżniającymi pianę na rynku poliuretanów jest jej budowa oparta
na strukturze otwartych komórek (98%) oraz paro-przepuszczalność - tak ważna dla
zdrowego budownictwa mieszkalnego.
Wyrób Demilec znacząco redukuje straty energii. W związku z tym, wykonawcy są w
stanie dopasować systemy HVAC (Systemy Klimatyzacji i Wentylacji) większych powierzchni
mniejszymi nakładami. W niektórych przypadkach wielkość urządzeń HVAC została zredukowana
aż do 40%, a koszty ogrzewania i klimatyzacji aż do 50%.
Praca z oryginalnym systemem SEALECTION 500 to jednokrotny, szybki natrysk (do 300
m2 jednego dnia!). Pozwala uniknąć stosowania czasochłonnych i problematycznych folii
paroizolacyjnych i paro-przepuszczalnych a także elementów mocujących. System pozwala
dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Podczas aplikacji, SEALECTION 500 zwiększa swoją
objętość aż 120 razy, formując w ciągu 15 sekund półsztywną barierę, wypełniającą pęknięcia,
szczeliny, łączenia i puste przestrzenie, skutecznie niwelując niepożądane przenikanie temperatur.
Raz zaizolowany formułą Demilec obiekt utrzymuje swoje właściwości cieplne przez
całe ,,życie budynku”, inaczej niż w przypadku tradycyjnych izolacji, gdzie czas i temperatura
mają wpływ na pogorszenie parametrów i obniżenie skuteczności termicznej.
Piana jest nanoszona bezpośrednio na deskowanie, blachę, beton, płytę OSB i folię, podwyższając
ogólną efektywność energetyczną budynków, a także:
•Poprawia jakość powietrza wewnątrz
•Eliminuje w dużym stopniu przepływy powietrza przez przegrody, redukując ucieczki ciepła
podczas chłodów i napływ gorącego powietrza podczas upałów
•Redukuje i kontroluje hałas
•Minimalizuje zniszczenia powodowane zaciekającym deszczem i nie kumuluje wilgoci
•Zwiększa bezpieczeństwo użytkowników poprzez znaczne zastosowanie nietoksycznych
składników
SEALECTION 500, jako lekką pianę otwarto komórkową, wyróżnia fakt posiadania aprobaty
technicznej dopuszczającej do stosowania w budownictwie, nie tylko na terenie Polski,
ale w całej Unii Europejskiej.
Produkt posiada Europejską Aprobatę Techniczną (E.T.A.) o stopniu zgodności 3,
stanowiącą (podobnie jak normy zharmonizowane) - dokument odniesienia w procedurze oceny
zgodności pozwalającej na oznakowanie CE wyrobów budowlanych. Wyrób posiada także Atest
PZH oraz klasyfikację ITB w zakresie reakcji na ogień.
Innowacją na skalę europejską jest możliwość instalacji piany przez cały rok,
niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych - także w ujemnych temperaturach!
W przeciwieństwie do innych wyrobów tego typu, produkowanych zazwyczaj przy
współudziale poliestrów (strefy klimatyczne ciepłe), SEALECTION 500 jest produkowana
przy współudziale polieterów, zapewniających dokładną powtarzalność produkcyjną i
stabilność parametrów termicznych bez względu na temperatury zewnętrzne i upływ czasu.
Dlatego też autentyczna SEALECTION 500 posiada jakościową gwarancję producenta
obejmującą okres ,,życia budynku” !
SEALECTION 500 to miliony półsztywnych, otwartych komórek pochłaniających fale dźwiękowe
o różnych częstotliwościach, sprawiając iż możliwe jest wykonanie ścian i sufitów według Sound
Transmission Class, w zakresach STC 50 i więcej! Wszystkie domy, budynki i pomieszczenia
izolowane przedmiotową pianą wykazują wysoką ochronę przed hałasem.
Dość ciche pomieszczenia charakteryzują się wygłuszeniem pomiędzy 30-50 dB. Natomiast
np. kina domowe emitują dźwięki do 100 dB, co oznacza, iż by zapewnić optymalne wyciszenie w
domu, ściany potrzebują standardu STC w granicach 50 i więcej.
Typowa konstrukcja drewniana, izolowana metodą tradycyjną, z dwóch stron obłożona płytą
gipsowo-kartonową, posiada standard STC 27-34. System kina domowego emituje dźwięki
przekraczające 70 dB w pomieszczeniu o typowej konstrukcji drewnianej. Natomiast ściana
zbudowana z użyciem piany SEALECTION 500, w tych samych warunkach emituje dźwięki tylko
na poziomie 50 dB, a więc jest o 75% ciszej.
Ochrona środowiska
Unikatowa formuła SEALECTION 500 jest w znacznym stopniu oparta na odnawialnych surowcach
naturalnych. Tworzy energooszczędną bezszwową - jednolitą izolację cieplną, bez mostków
termicznych, stanowiąc jednocześnie przyjazny środowisku produkt tej gałęzi przemysłu na rynku
światowym, stworzony na bazie oleju sojowego i wody.
Chroniony patentem skład zawiera ponad 20% odnawianych zasobów naturalnych, jest
oparta na olejach warzywnych i składnikach podlegających procesom recyklingu. Pianę wyróżnia
także brak zawartości związków rakotwórczych i alergicznych. Piana SEALECTION 500 nie
zawiera związków typu CFC i HCFC (tradycyjna nazwa "freony"), niszczących warstwę ozonową
w atmosferze i zakazanych w większości krajów, zgodnie z podpisanymi traktatami międzynarodowymi.
Ewenementem na skalę światową jest fakt, że czynnikiem spieniającym nie są tu w/w
niepożądane i szkodliwe związki chemiczne ale PARA WODNA!
SEALECTION 500 jest wyjątkowym produktem posiadającym certyfikat LEED
(Leadership in Environmental and Energy Design). Jest to program federalny o najwyższych wymogach
promujący ,,zielone" i energooszczędne budownictwo w USA. Piana nie tylko spełnia,
ale przewyższa parametry LEED.
LEED to także amerykański system certyfikacji dla inwestycji zrównoważonych w budownictwie.
Pod względem popularności przewyższa takie systemy jak BREEAM (Wielka Brytania)
i DGNB (Niemcy). Systemy te nie konkurują ze sobą. Każdy z nich jest nadzorowany i administrowany
przez Radę Zielonego Budownictwa (Green Building Council) danego kraju, która z kolei
należy do WGBC, Światowej Rady Zielonego Budownictwa (World Green Building Council).
Dla inwestycji rządowych w USA The Leadership in Energy & Environmental Design jest
obowiązkowy. W Polsce Technologia Demilec stała się obiektem żywego zainteresowania
szerokiego przekroju społeczności, począwszy od prywatnych inwestorów i właścicieli nieruchomości
poprzez fabryki domów, deweloperów a skończywszy na konserwatorach zabytków, Akademiach
Technicznych i mediach.
Zebrane zalety piany SEALECTION 500:
•znaczne podniesienie sprawności energetycznej budynków, dostrzegalne w comiesięcznych
niższych kosztach utrzymania obiektu
•zmniejszenie obciążenia konstrukcji dachów i ścian
•wysoka adhezja do praktycznie wszystkich materiałów stosowanych w budownictwie
•korzystny stosunek całkowitej ceny instalacji do najwyższej jakości
•szybkość instalacji (jednokrotny natrysk do 300 m2 dziennie, z czasem zastygnięcia 15 s.)
•szczelność (brak mostków termicznych) eliminująca straty ciepła spowodowane konwekcją
•brak ograniczeń instalacyjnych w konstrukcjach o skomplikowanych kształtach
•brak ostrego zapachu przy natrysku i bezwonność w czasie użytkowania budynku
•zatrzymanie w budynku ciepła z jednoczesnym efektem ,,oddychania"
•znakomite wygłuszenie (produkt stosowany w studiach nagrań, kinach domowych,
gabinetach lekarskich, salach wykładowych),
•usztywnienie konstrukcji budynku (szczególnie pożądane w domach szkieletowych)
•ekologia (najbardziej przyjazny produkt tej gałęzi na rynku światowym, stworzony na bazie
wody i oleju sojowego)
•trwałość – właściwości fizyczne i parametry nie zanikają w wyniku utleniania lub
czasowego zamoknięcia (spowodowanego np. miejscowym uszkodzeniem dachu)
•parametry przeciwwilgociowe 4 razy przewyższające dane najlepszych folii
paroizolacyjnych.
•zabezpieczenie przed pyłkami i kurzem
•brak zawartości substancji atrakcyjnych dla gryzoni i insektów
•długoterminowa gwarancja jakości produktu
•instalacja wyłącznie przez profesjonalnych autoryzowanych wykonawców grupy PGIN
Innowacyjność i zalety piany SEALECTION 500 zostały docenione na targach
branżowych: I Miejsce Targów Kielce 2010, I Miejsce targów Katowice 2010, II miejsce
targów Kraków 2010 oraz wyróżnienia podczas imprez targowych w Opolu i Pietrowicach.

Pokerface
23-04-2011, 14:06
Jozek a w d..u..p..ę sobie wsadź to twoja piane z lambda 0,037 jak nie jeszcze gorsza i klasa palności F, pewnie to ty byłeś na targach budmie w Poznaniu i lądowałeś mi te kity o tych właściwościach cudownej piany. I nie reklamuj tego swojego gówna bo to sie do niczego nie nadaje a ubezpieczalnie to trzeba błagać żeby ubezpieczyli przez was izolowany budynek. Klasę palności podajecie za płytą gk i tak samo z przenikalności cieplną. cudowna klasa palności F::D::D:D

marcel tego jego badziewia to 33 centymetry żeby osiągnąć zbliżony współczynnik
np purinowy tym co ja mam zrobione 28 cm - E samogasnący


Marcel przy izolacji to pytanie czy potrzebujemy miejsca czy na miejscu nam nie zależy a chcemy lepiej mieć wyizolowany. Tana otwarto komórkowa o tych samych właściwościach co zamknięto jest przeważnie 10 zl tańsza na m2.

marcel232
23-04-2011, 14:59
No wlasnie czytalem o parametrach lambda,

na scianach domu mam 20cm styro o lambda 0,031 a na dach mialbym dawac cos o ,037?? to musialbym prawie 30cm natrysnac czyli tyle co welny.
ale poza tym to wiadomo nie o kase chodzi.

nie chce czegos co przepuszcza pare wodna bo jak pisalem wczesniej mam SZCZELNIE zapapowane deski. w lipcu/sierpniu mam zamiar zamknac to sztywna piana i zapomniec o problemie. a o 'oddychanie' domu zadba reku

jozek131
23-04-2011, 15:08
Jozek a w d..u..p..ę sobie wsadź to twoja piane z lambda 0,037 jak nie jeszcze gorsza i klasa palności F, pewnie to ty byłeś na targach budmie w Poznaniu i lądowałeś mi te kity o tych właściwościach cudownej piany. I nie reklamuj tego swojego gówna bo to sie do niczego nie nadaje a ubezpieczalnie to trzeba błagać żeby ubezpieczyli przez was izolowany budynek. Klasę palności podajecie za płytą gk i tak samo z przenikalności cieplną. cudowna klasa palności F::D::D:D

marcel tego jego badziewia to 33 centymetry żeby osiągnąć zbliżony współczynnik
np purinowy tym co ja mam zrobione 28 cm - E samogasnący


Marcel przy izolacji to pytanie czy potrzebujemy miejsca czy na miejscu nam nie zależy a chcemy lepiej mieć wyizolowany. Tana otwarto komórkowa o tych samych właściwościach co zamknięto jest przeważnie 10 zl tańsza na m2.

Widzę ze jesteś mocno wkurzony na wykonawcę który ci montował piane S-500 napisz co się dzieje jaki jest problem i po jakim czasie wystąpił . Ja wykonałem S-500* 76 domów i nie stwierdziłem żadnego problemu a cześć ich ma już po dwa sezony grzewcze jestem bardzo ciekawy co jest za problem i kto to wykonywał . Bo piana S-500 ma gwarancję dożywotnią czy ty tą gwarancję dostałeś . Na spotkaniu grupy w grudniu 2010 r w PGIN był poruszony temat że kturyś z wykonawców stosował zamiennik i został wykluczony z grupy . Podpytam i dam odpowiedź .

Jani_63
23-04-2011, 15:11
Ale bełkot marketingowy

na strukturze otwartych komórek (98%) oraz paro-przepuszczalność - tak ważna dla
zdrowego budownictwa mieszkalnego.I do tego izolacja termiczna płucami domu :P

marcel232
23-04-2011, 15:20
No jest jeden belkot,

wystarczy wejsc na stronke www.pgin.org i sprobowac znalezc w danych technicznach lambde.

nigdzie tez nie pisza, ze ma gorsze wlasciwosci izolacyjne od....welny.

i niech mi tez ktos wytlumaczy na czym polega ten fenomen 'oddychajacej izolacji' ???

jakim cudem zadeskowany, zapapowany, zapiankowany dach ma oddychac??? oddychanie to wymiana powietrza zapewniona przez wentylacje.
chyba nieporzadanym efektem jest wymiana powietrza przez przegrody??

Pokerface
23-04-2011, 16:34
http://www.vttexpertservices.fi/files/services/exp/products_certification/ETA_09_0129.pdf
http://www.optimumterm.pl/img/awards_pdf/28.pdf
oto link do aprobaty technicznej selacjtion 500
klasa palności F
lambda nawet jeszcze gorzej niż myslałem 0,0395
Zastanów się co proponujesz ludziom, ciekawe czy im mówisz o tej klasie palności tak jak twoi koledzy z targów!!!!

"F- wyrób bardzo łatwopalny (najniższa klasa), wydzielający bardzo dużo energii, przyczyniający się do tak szybkiego rozwoju pożaru, że określanie poziomu wytwarzania dymu i kropli nie ma już znaczenia; uwaga
- również wyrób niezbadany, niesklasyfikowany, o którym nic pewnego nie możemy powiedzieć." cytat z encyklopedii budowlanej

jozek131
23-04-2011, 16:54
dom ocieplony wełna mineralną też sie spali nic wolniej jak piana , tylko więcej śmieci zostanie do sprzątania i nikt nie lamentuje .

zefirispka
23-04-2011, 17:17
Witam Panowie. Śledzę Waszą dyskusję od jakiegoś czasu. Teraz postanowiłem dodać swoje, amatorsko-inwestorskie 3 grosze. Sam napisałem do jednej z wymienionych tu firm. Dostałem dość korzystną ofertę 84 zł/m2, ale zastanawia mnie jedno. Firma daje z jednej strony 10 lat gwarancji, nieco niżej podaje, że pianka ma żywotność do 40 lat. No dobrze, niech będzie i pół wieku, ale co dalej. Jak to wymienić, kiedy straci parametry? Odpadnie samo, mam to zeskrobać, czy budować nowy dach razem z więźbą? Ten fakt powoduje, że raczej skłaniam się ku wełnie mineralnej, bo nawet, jak ktoś tu napisał, opadanie, albo po prostu czas użycia minie, wtedy demontuję płyty G-K i wymieniam. W przypadku pianki po prostu tego nie widzę. Chyba, że macie na to sposób, wtedy chętnie poczytam.

Jani_63
23-04-2011, 17:27
dom ocieplony wełna mineralną też sie spali nic wolniej jak piana , tylko więcej śmieci zostanie do sprzątania i nikt nie lamentuje .
No wreszcie konkretny argument przemawiający za pianą SEALECTION 500 :P :D

Pokerface
23-04-2011, 19:05
A czytał ktoś kiedyś regulamin forum miało być bez firm i krypto reklamy a tu się aż roi od tego.
A z tym utlenianiem piany to hmm jak rozmawiałem z jak to się nazywa technik/konstruktor/technolog ten co misksuje pianę mówił o utracie 2% grubości na 20 lat. O utracie właściwości nic nie wspominał twierdził że piana nie jest wystawiona na warunki szkodliwe czy przyśpieszające jakiś tam proces i nie traci właściwości chodziło chyba o UV.

Znalazłem taką ciekawostkę jeszcze i to na stronie jednej z znanych firm:
http://www.kumibex.pl/pdf/case01_10_03_2011.pdf

Szczycą się tym jak nie wiem co budowa przegrody piana otwarto ileś tam cm piana zamknięto-komórkowa deski i... jak to się ma do budowy która mówi o paroprzepuszczalności mój inspektor budowlany powiedział że to zoonk na lata bo najpierw duża paroprzepuszczlanośc później mała i gdzie ta para ma uciec???

Jani_63
24-04-2011, 01:03
Twój inspektor ma oczywiście rację.
W przypadku stosowania materiałów o różnej paro-przepuszczalności układa się je zawsze warstwami od najmniejszej (najwiekszy opór dyfuzyjny) do największej licząc od wewnątrz do zewnątrz.

coulignon
24-04-2011, 06:57
...... na tyle skuteczną hydroizolację, że nie dopuściła do zalania wodą niższych kondygnacji budynku

a potem piana wciągnęła ogień i trzyma go wewnątrz zamkniętej struktury już 2 lata... Koszty ogrzewania spadły do zera..

Temat powoli robi się S-F.;)

Pokerface
24-04-2011, 08:58
Ciekawe czy inwestor się cieszy, że to ma na dachu?:):D:D: Pewnie ta, że ma materiał który sam grzeje:D:D: rozpala się i gaśnie:) II zbiera wilgoć, i później będzie działał jak nawilżacz powietrza.

marcel232
24-04-2011, 10:54
90 Netto za 20cm grubosci + Vat 8%,

do zrobienia 270m2

Rom-Kon
24-04-2011, 17:53
Boże! Ty patrzysz i nie grzmisz!

... i to byłoby tyle...

ps. wolę bajki robotów S. Lema.