PDA

Zobacz pełną wersję : Dom do ok.200 tys. jest sens marzyć?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50

DEZET
07-05-2014, 08:45
Ty pod pompe musialbys przewymiarowac grzejniki, brat pod grocha nie musi.
Nie wiem ile mu pojdzie i faktycznie moze byc kiepsko z 2tys, choc patrze na ceny i widze taniosc. Wiem za to ile jest w domu, ktory teraz wynajmuje. Pow grzana ok.85-90m2, dwie kondygnacje. Na dole salon, kuchnia, przedsionek 2 duze grzejniki + 1 maly. Pietro - 2 sypialnie, lazienka 3 sredniej wielkosci grzejniki. Gora jest mocno przewymiarowana jak na ten dom - grzejniki w sypialni skrecone na 1 cala tegoroczna 'zime'. Lazienka na 3. Grzejniki na dole na 5. Temp 22-23stopnie non stop. Patrzac po cenach na ceneo to grzejniki na ten domek spokojnie za 1500zl by kupil - tak mi sie wydaje, bo tematu grzejnikow nigdy nie zglebialem - nie bylo potrzeby. http://warmcom.pl/product_info.php?products_id=9196 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwarmcom.pl%2Fprodu ct_info.php%3Fproducts_id%3D9196)
Moze byc, ze jestem w bledzie ale suma sumarum - kalafiory sa tansze od podlogowki, bo nawet jesli brat wylozy 3tys to jest to 5tys taniej od mojej podlogowki.

Moze ktos sie wypowie, kto zakladal grzejniki ostanio - jaki to faktyczny koszt jest?

Najpierw trzeba zrobić OZC, żeby wiedzieć ile potrzeba dla domu dostarczyć mocy. Inaczej gdybanie, że 3 grzejniki tu, 2 tam wystarczą... do czego? Żeby non stop kotłować groszek, bo za zimno? Z reguły grzejniki daje się przewymiarowane o kilkanaście %. Kupujesz grzejnik za 300zł, do niego zawory: do termostatu i na powrocie. Doprowadzenie ileś mb rury+ kolanka i złączki z gwintem. Sam osprzęt z grzejnikiem wyjdzie ok. 400-500 zależnie od długości rur z pieca. Do tego jeszcze głowica termostatyczna za 60-100zł. Montaż- bo sam nie zrobisz- 150zł. Razem 1 grzejnik: od 610 do 650zł. Za tyle mam ~200mb porządnego pex/al/pex na podłogówkę. Gdzie ta taniość i prostota rozwiązania z grzejnikami?

inwestorbb
09-05-2014, 10:01
chcesz naprawdę oszczędzić - idz do architekta po indywidualny. Zrobi ci to za 12 tyś - z charakterystyką energetyczną budynku, z uważaniem na twój portfel. Wiem, że wydaje ci się to drogo w porównaniu z kosztem gotowca (2,5 tyś) na pierwszy rzut oka. Ale to tylko 4% wartości budowy (300 tyś)
Architekt w tej cenie załatwi pozwolenia, zgody na przyłącza, adaptację (np. płytę), projekt przyłączy (ludzie zapominają o tym koszcie!), projekty instalacji wewnętrznych (gotowiec + to, co wymieniłam to ok. 8-10 tyś w rzeczywistości).
W dodatku projekt będzie dokładnie pod twoje wymagania, architekt pomoże ci zaoszczędzić na zbrojeniach (które w gotowcach są jak w bunkrach), na kominach, na niepotrzebnych ozdobnikach elewacji (te betonowe słupy) itd.

Witam

Pozwolę sobie zwątpić w Twoją wyliczankę. Architekt nie zrobi Ci projektów branżowych tj. instalacji wod-kan, elektrycznej, gazowej czy przeliczeń konstrukcji płyty, więźby, stropów czy fundamentów bo nie posiada stosownych uprawnień branżowych. Chyba, że jest małym omnibusem. On zleci to koledze.

Większość (o ile nie wszystkie) projekty gotowe zawierają projekty instalacji wewnętrznych.

Każdy projekt gotowy musi być adaptowany do warunków lokalnych ale czy każdy jest ponownie przeliczany? Zazwyczaj NIE, bo projekt gotowy jest liczony dla skrajnych niekorzystnych warunków. Przeliczenie kosztuje, wprowadza konieczność zmian rysunków, przekrojów słowem ROBOTY i możliwością popełnienia błędu. Prościej nic nie robić podbić pieczątkę i jest dobrze, a inwestorzy za to płacą.

Co innego przy projekcie indywidualnym. Tutaj inwestor marudzi, konstruktor chce swoją "działkę", a każda z instalacji wewnętrznych kosztuje swoje. Oczywiście można ustalić rozsądną cenę i za taką zrealizować swoją część projektu. W moich rejonach projekt indywidualny małego domu z niezbędnymi instalacjami wew oraz projektem zjazdu na drogę to od 6-7 tyś i w górę. Podejrzewać, że połowa tej koty idzie głównie na konstruktora oraz na projekty branżowe i stosowne pieczątki.

Chcąc wybudować dom relatywnie tani w budowie trzeba wiedzy doświadczonego kierownika budowy, reki architekta i określenia budżetu inwestora.

ps. Nie bronię tu ani jednej, ani drugiej strony.

compi
09-05-2014, 10:25
Mój architekt policzył sobie za projekt 4500zł. Miałem w tym wszystko co było potrzebne do złożenia w urzędach. Projekt był wykonany w oparciu o plusy kilku innych zbliżonych do siebie układem pomysłów znalezionych w sieci. Dodatkowo płaciłem jedynie geodecie, ZE no i w urzędach standardowe procedury typu mapki etc.

imrahil
09-05-2014, 10:55
Mój architekt policzył sobie za projekt 4500zł. Miałem w tym wszystko co było potrzebne do złożenia w urzędach. Projekt był wykonany w oparciu o plusy kilku innych zbliżonych do siebie układem pomysłów znalezionych w sieci. Dodatkowo płaciłem jedynie geodecie, ZE no i w urzędach standardowe procedury typu mapki etc.

Dokładnie tak samo było u mnie (nawet cena projektu ta sama). Dodatkowo płaciłem poza tym co wymieniłeś jeszcze za projekt przyłącza wodociągowego (500 zł). Do energetyki żadnego projektu nie potrzebowałem, wystarczyło dostarczyć skan mapy do celów projektowych oraz wykonać opłatę przyłączeniową (w tej chwili nieco ponad 70 zł za 1 kW mocy) i pokazać gdzie ma stać skrzynka.

inwestorbb
09-05-2014, 11:01
Dokładnie tak samo było u mnie (nawet cena projektu ta sama). Dodatkowo płaciłem poza tym co wymieniłeś jeszcze za projekt przyłącza wodociągowego (500 zł). Do energetyki żadnego projektu nie potrzebowałem, wystarczyło dostarczyć skan mapy do celów projektowych oraz wykonać opłatę przyłączeniową (w tej chwili nieco ponad 70 zł za 1 kW mocy) i pokazać gdzie ma stać skrzynka.

Ja za projekt przyłącza wod/kan zapłaciłem 1.400 zł ale uwzględniał przekładkę istniejącej, kolidującej z budową kanalizacji, niezbędne wysokości, szkice polowe etc. potrzebne do docelowego jej odbioru.

imrahil
09-05-2014, 11:49
Ja za projekt przyłącza wod/kan zapłaciłem 1.400 zł ale uwzględniał przekładkę istniejącej, kolidującej z budową kanalizacji, niezbędne wysokości, szkice polowe etc. potrzebne do docelowego jej odbioru.

u mnie kanalizacji brak, ale uwzględniał wszystko co potrzebne, dodatkowo był projektem rozbudowy sieci wraz z dociągnięciem przyłącza do kolejnej działki (sąsiada, jeszcze nie sprzedanej), żeby potem nie robić u mnie bałaganu na działce w ramach przyłącza kolejnego domu. jak widać ceny znacznie mogą się różnić.

inwestorbb
09-05-2014, 11:53
u mnie kanalizacji brak, ale uwzględniał wszystko co potrzebne, dodatkowo był projektem rozbudowy sieci wraz z dociągnięciem przyłącza do kolejnej działki (sąsiada, jeszcze nie sprzedanej), żeby potem nie robić u mnie bałaganu na działce w ramach przyłącza kolejnego domu. jak widać ceny znacznie mogą się różnić.

Owszem, tym bardziej, że ja w cenie miałem pomiary geodezyjne i mapkę po wykonawczą :cool:

Kończę temat i nie zaśmieca już wątku głównego.

CodeSnipper
09-05-2014, 15:42
U mnie 6700 kompletny projekt ale kanadyjczyka z zagospodarowaniem terenu i proponowanymi trasami wody i prądu w drodze gminnej. Niestety mam kawałek do słupa i kawałek do rury i projekt utknął w ZUDP :(

Elfir
09-05-2014, 16:05
Pozwolę sobie zwątpić w Twoją wyliczankę.

Architekt daje mi projekt - kogo sobie do tego zatrudni jego sprawa.
Gotowce w końcu też nie są robione przez jednego architekta tylko całą grupę ludzi. Rolą architekta jest koordynowanie ich prac i to on podpisuje sie pod projektem jako całością a nie tylko pod częścią designu budynku.
Ja nie pisałam jedynie o projekcie instalacji wewnętrznych tylko o projektach przyłączy.



Każdy projekt gotowy musi być adaptowany do warunków lokalnych ale czy każdy jest ponownie przeliczany? Zazwyczaj NIE,

I dlatego inwestor przepłaca w gotowcu zwykle za przewymiarowaną konstrukcję

CodeSnipper
09-05-2014, 17:06
A ja mam już wstępny koszt mojego szkieletora po złożonych i wybranych ofertach na materiały. 100 tysi wychodzi mi stan surowy zamknięty tzn:

szkielet obity OSB z otynkowaną wełną na elewacji i blachą na dachu, oknami i płytami KG na wykończenie wewnętrzne. Najwięcej kosztuje drewno i ciepła wełna.

Elfir
09-05-2014, 18:18
code - rozważałeś celuloze zamiast wełny, jak w Skandynawii? Czy to u nas za drogie?

CodeSnipper
09-05-2014, 19:39
Celuloza to lambda 0,037 a wełna 0,034. No i wełne kładę sam - czyli taniej.

m&m0123
09-05-2014, 22:20
Najpierw trzeba zrobić OZC, żeby wiedzieć ile potrzeba dla domu dostarczyć mocy. Inaczej gdybanie, że 3 grzejniki tu, 2 tam wystarczą... do czego? Żeby non stop kotłować groszek, bo za zimno? Z reguły grzejniki daje się przewymiarowane o kilkanaście %. Kupujesz grzejnik za 300zł, do niego zawory: do termostatu i na powrocie. Doprowadzenie ileś mb rury+ kolanka i złączki z gwintem. Sam osprzęt z grzejnikiem wyjdzie ok. 400-500 zależnie od długości rur z pieca. Do tego jeszcze głowica termostatyczna za 60-100zł. Montaż- bo sam nie zrobisz- 150zł. Razem 1 grzejnik: od 610 do 650zł. Za tyle mam ~200mb porządnego pex/al/pex na podłogówkę. Gdzie ta taniość i prostota rozwiązania z grzejnikami?

Rozumiem, ze podlogowki wszyscy teraz robia sami a grzejniki wieszaja tylko fachowcy... Wydaje sie mi, ze juz wystarczajaco nagdybalismy. Ile podlogowka kosztuje to wiem, bo zaplacilem za owa. Teraz moze ktos sie wypowie jaki jest rzeczywisty koszt instalacji CO na grzejnikach?

Elfir
09-05-2014, 22:45
a jak to porównasz? Musiałbyś porównywać dwa identyczne domy z jednakowym rozplanowaniem przestrzeni

m&m0123
09-05-2014, 23:18
a jak to porównasz? Musiałbyś porównywać dwa identyczne domy z jednakowym rozplanowaniem przestrzeni

Tak by bylo idealnie - niestety trzeba wziasc poprawke jak na wiekszosc wyliczen/kosztow na tym forum ;)

wskazówka
09-05-2014, 23:35
niestety trzeba wziasc poprawke jak na wiekszosc wyliczen/kosztow na tym forum ;)
Forum informuje co i za ile,forum podpowiada inwestorom co i za ile,wtedy inwestor wie co i za ile i szuka i negocjuje.
Forum pomaga jeleniom stać się świadomym inwestorem...

m&m0123
09-05-2014, 23:47
...Forum pomaga jeleniom stać się...

Sorry Artek ale jak czytam Twoje posty to glownie widze cos w ten desen :P

wskazówka
10-05-2014, 00:02
Sorry Artek ale jak czytam Twoje posty to glownie widze cos w ten desen :P
dom z forum nie dla idiotów...
dom bez forum dla idiotów...

Chociaż zauważyłem,że w ostatnim czasie forum w postaci "naczelnych dowódców" foruma pomaga robić idiotów z inwestorów za kilka srebrników dodatkowo na koncie...
Dlatego sens pierwszych sentencji jest w czasie przeszłym i sądzę,że nie będzie już w czasie teraźniejszym ze względu na zobowiązania wobec płacących srebrniki...

DEZET
10-05-2014, 09:09
Rozumiem, ze podlogowki wszyscy teraz robia sami a grzejniki wieszaja tylko fachowcy... Wydaje sie mi, ze juz wystarczajaco nagdybalismy. Ile podlogowka kosztuje to wiem, bo zaplacilem za owa. Teraz moze ktos sie wypowie jaki jest rzeczywisty koszt instalacji CO na grzejnikach?
Czy nie mając narzędzi zrobisz podłaczenia do grzejników- jakieś zaciskarki, palnik, itp. - zależy jaka instalacja.Te narzędzia kosztują.
Rurę podłogówki sam rozłożysz i podłączysz do rozdzielacza 1 kluczem.
Masz podłogówkę- weź np. salon(musisz wiedzieć ile mocy potrzebujesz) i policz ile wydałeś na rury, cenę rozdzielacza podziel przez ilość sekcji i zsumuj.
Mając moc salonu dobierz moc grzejników i do tego osprzęt. Potem porównaj koszt i napisz, co sam zrobisz- grzejniki, czy podłogówkę(koszt fachowca). Pamiętaj, że często hydraulik bierze "od punktu", czyli np. 10 grzejników x ...zł.
Upraszczam celowo instalację tylko do rozdzielacza. Przy piecu robota będzie... porównywalna.

Mam nadzieję, że Twoja podłogówka to nie w stylu "damy rurkę co 15cm i będzie pan zadowolony" ;)

dr_au
10-05-2014, 10:06
[...]

Wkleiłem przykład skrajny, by wylać kubeł zimnej wody na gorące głowy, którym się wydaje, że jak zbudują dom bez RECU, WM, GWC, PW, PC, SRUTUTU, poczwórnych szyb, potrójnych posadzek, popiątnych izolacji, to po prostu umrą!
[...]

ROTFL, racja :). Inna sprawa, że wiele instalacji, które na forum są wręcz obowiązkowe, w prawdziwym świecie wciąż są spotykane rzadko. Np. reku (które akurat sobie sprawiłem) to ciągle egzotyka.

m&m0123
10-05-2014, 10:07
...Mam nadzieję, że Twoja podłogówka to nie w stylu "damy rurkę co 15cm i będzie pan zadowolony" ;)

Tez mam taka nadzieje;) Robiona przez goscia z pojeciem, ze tak powiem tematyka energooszczednosci nie jest mu obca (to forum rowniez :p). Jesienia starujemy ;)

dr_au
10-05-2014, 10:11
DEZET - podłogówka pewnie łatwiejsza do wykonania sposobem gospodarczym, ale zakładając wykonywanie instalacji za pomocą fachowców, podłogówka w całym domu wyjdzie kilka tys drożej. Tak przynajmniej wynika z moich potyczek z hydraulikami. Nie jest to różnica powalająca, ale jest.

imrahil
10-05-2014, 10:31
DEZET - podłogówka pewnie łatwiejsza do wykonania sposobem gospodarczym, ale zakładając wykonywanie instalacji za pomocą fachowców, podłogówka w całym domu wyjdzie kilka tys drożej. Tak przynajmniej wynika z moich potyczek z hydraulikami. Nie jest to różnica powalająca, ale jest.

Tak, ale w tym wątku zakłada się, że im więcej prac inwestor wykona sam, tym większa szansa zmieścić się w zakładanym budżecie. A podłogówka sprzyja samodzielnemu wykonaniu.

Elfir
10-05-2014, 11:37
ale chyba liczycie system grzejnikowy z najtańszymi grzejnikami, które potem trzeba gdzieś ukrywać, bo ładne nie są? Bo czasem jeden ładny grzejnik może kosztować tyle co 1/3 podłogówki :)

http://grzejnikipanelowe.pl/p/2013/11/purmo-c33-600x900-compact-tani-grzejnik-4-3685740041.jpg
vs
http://www.info-ogrzewanie.pl/p/o/Grzejnik_Moon.jpg

DEZET
10-05-2014, 14:39
Sposób wyliczania robocizny przez fachowców jest dla mnie... hmmm dziwny. Kiedyś kręcili stalowe rury, gwintowali- cena za ciężką robotę- ok. Potem plasticzki lub miedź i cena szybowała w górę, bo "nowoczesna "technologia.
Choć gdybym sam był takim hydraulikiem też może dawałbym ceny "z czapy", bo można więcej zarobić, niby obniżając stawkę ;)
Elfir- oczywiście, że prędzej ktoś kupi zwykły grzejnik, niż pokazane przez Ciebie dzieło- to nie ten wątek. Standardowo grzejnik wisi pod oknem, za firaną, więc i tak jest "schowany". Zresztą każdy jest przyzwyczajony do ich widoku, bo są używane wszędzie.

m&m0123
10-05-2014, 14:49
...
http://www.info-ogrzewanie.pl/p/o/Grzejnik_Moon.jpg

Grzejnik jak grzejnik....podloga ladniejsza;)

compi
10-05-2014, 14:52
Dezet, ale lepsze jest wrogiem dobrego. Dzisiaj oprócz grzejnika/drabinki w łazience nie wyobrażam sobie grzejników pod oknami, na których firanki nie wiszą. Masz rolety rzymskie, rolety zwykłe, żaluzje.... do podłogi to jakoś nie sięga. Za tym tak niby popularnymi grzejnikami ludzie kleją folie na taśmach styro, muszą je zdejmować do remontu, w końcu co byś nie robił zbiera się tam kurz. Jedyny powód gdy zrozumiem montaż grzejników to obawy o parkiet, wymierne oszczędności na buforze przy grzaniu węglem lub moment gdy mamy te grzejniki w super promocji lub z odzysku.

DEZET
10-05-2014, 15:35
compi- pełna zgoda, ale gdzie nawet w nowym bloku znajdziesz podłogówkę? Tam królują grzejniki. Upierdliwości z nimi jest trochę, nie przeczę, ale nie ma co demonizować. Z odzysku jedynie, co można wykorzystać to żeliwniaki, bo włożenie używanego blaszaka, to proszenie się o kłopoty.

compi
10-05-2014, 16:07
Tylko że my tu nie o mieszkaniu, a o domku piszemy. Wg mnie podłogówka to taniej, szybciej, mniej prucia ścian i podłóg, komfort i estetyka. Tradycjonaliści jednak na pewno nie będą demonizowani. Tutaj każdy chyba stara się doradzić wg swoich odczuć i doświadczeń.

Kasia242
10-05-2014, 19:11
Podłogówka taniej i szybciej? Oj chyba nie:)
Zreszta podłogówka ma wiele wad np. duza bezwładnośc..czyli sterowalność a co za tym idzie przy uzytkowaniu cięzko to wysterowac w stosunku do potrzeb..potrzebujemy oszczedzac-zakrecamu...potrzebujemy nagrzac- długo czekamy..archaizm..po drugie nie mozna desek na legarach dać,kilometry rurek..no i podobno niewskazane na niektóre choroby ale to nie jest takie oczywiste...
Przeciez wazne zeby było ciepło i niezbyt drogo..grzejniczki na scianie to nie obraz Modiglianiego który ma prowadzić do omdlenia,grzejnik to element wyposazenia jak wycieraczka ,dach czy szczoteczka do zebów ,to sie nie ma podobać tylko normalnie spełnaic funkcje,problem w tym ze dla wielu dom nie jest tylko do mieszkania ale takze do podziwiania:no:

Elfir
10-05-2014, 19:39
najszybciej w takim razie to jest nadmuchowe - zdecydowanie nie jest bezwładne. Jest zdecydowanie taniej niż grzejniki i podłogówka.
A zgodnie z nowymi przepisami domu i tak musi mieć WM

compi
10-05-2014, 20:55
Podłogówka taniej i szybciej? Oj chyba nie:)
Zreszta podłogówka ma wiele wad np. duza bezwładnośc..czyli sterowalność a co za tym idzie przy uzytkowaniu cięzko to wysterowac w stosunku do potrzeb..potrzebujemy oszczedzac-zakrecamu...potrzebujemy nagrzac- długo czekamy..archaizm..po drugie nie mozna desek na legarach dać,kilometry rurek..no i podobno niewskazane na niektóre choroby ale to nie jest takie oczywiste...
Przeciez wazne zeby było ciepło i niezbyt drogo..grzejniczki na scianie to nie obraz Modiglianiego który ma prowadzić do omdlenia,grzejnik to element wyposazenia jak wycieraczka ,dach czy szczoteczka do zebów ,to sie nie ma podobać tylko normalnie spełnaic funkcje,problem w tym ze dla wielu dom nie jest tylko do mieszkania ale takze do podziwiania:no:
No popatrz, a ja głupi zamontowałem na każdej pętli podobny potencjometr jaki widzisz na grzejniku. W kotłowni regulowałem tym może dwie zimy temu, a ubiegłej skręciłem w dół odrobinę tylko wiatrołap. Mam ciepło i nie było drogo, a podziwiać grzejników już nie muszę. Ba, nawet nie musze tak jak w mieszkaniu zastanawiać się czy zastawienie ich biurkiem czy szafką nie spowoduje zawirowań w grzaniu. Nie prowadzi mnie to też do omdlenia bo juz nie mam tego wyposażenia. Nie jest po prostu mi potrzebne. Bezwładnościami, akumulacjami przejmowałem się gdy planowałem pętle i grubości posadzek. Teraz jestem zadowolonym użytkownikiem. Nie ma co dorabiać do tego ideologii o szkodliwościach i braku sterowalności. Po prostu plusów jest więcej niż minusów.

niktspecjalny
11-05-2014, 07:45
Elfir jeśli pozwolisz........... to do czego ma służyć ten watek tak już bardzo niemerytoryczny?By compi prawił morały o zasadności stosowania potencjometrów na kalafiorach?By podłogówce fronta 247 dać upust?Dodając do tego dezetowatego używanego blaszaka jest prawie komlet nie na temat.
Zaiste o tem prawim

Dom do ok.200 tys. jest sens marzyć? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171092-Dom-do-ok-200-tys-jest-sens-marzy%C4%87/page529)

Te marzenia to w końcu środek-serce domu czy jego konstrukcja zew.???

compi
11-05-2014, 08:37
Niktuś ogarnij się! Bo co nowy Twój występ na forum tym bardziej żenująco się robi. Przeczytaj wpisy na temat podłogówki i odpowiedz co tam znajdziesz w mianowniku większości wypowiedzi? Że jest tańsza! A więc porady są jak najbardziej właściwe w wątku gdzie inwestorzy szukają tańszych rozwiązań, tym bardziej gdy jest jeszcze taniej w wykonaniu własnoręcznym. Czego w tym nie pojmujesz zaiste nie wiem. Zagadkowa Niedziela nam się szykuje?

DEZET
11-05-2014, 18:38
NS- To nie mój pomysł z odzyskiwanymi grzejnikami, czytaj uważniej. No i marzeniami i miłością chałupy przez całą zimę nie nagrzejesz, choćbyś się nie wiem jak starał ;)

Kasia242
12-05-2014, 21:23
compi ale wg mojej skromnej wiedzy podłogówka to jest albo pradem w taniej taryfie no i wtedy jakies to ma uzasadnienie tzn. wady da się zepchnac na bok bo ma być ekonomicznie grzane,albo zwykła podłogówka wodna na jakies paliwo stałe i tu juz uzasadnienia brak...bo ogólna zasada to raczej taka ze grzejemy niskotemperaturowo..czyli akumulujemy to ciepło w posadzce i ta posadzka je potem oddaje....hmm to trwa długo..najpierw grzejesz wode,potem grzejesz rurki,potem posadzke..a potem pomieszczenie dopiero....mi sie wydaje ze lepiej te kroki pominąć i grzać od razu pomieszczenie no najpierw kaloryfer...Wydaje mi sie ze wazniejsze jest by temp utrzymac jak najdłużej a nie jak najdłużej grzać. Uwazam ze trzeba sobie postawic pytanie: Domek nagrzany do 20 C po wyłaczeniu ogrzewania ..jak długo utrzyma dana temp. lub o ile ta temp spadnie w danych okresie czasu...no i wtedy dobierac system ogrzewania.
pozdrawiam
ps. niktspecjalny..da sie wybudowac domek za 200 tysiecy z palcem w d....:lol2:

asolt
12-05-2014, 21:26
najszybciej w takim razie to jest nadmuchowe - zdecydowanie nie jest bezwładne. Jest zdecydowanie taniej niż grzejniki i podłogówka.
A zgodnie z nowymi przepisami domu i tak musi mieć WM

Mozesz podac które to przepisy mówią o obowiązkowej wm?

Elfir
12-05-2014, 21:35
asolt - chodzi mi o te wytyczne dotyczące zapotrzebowania na energię. Są wyśrubowane i w zasadzie trudno się obejśc w domu powoli bez odzysku ciepła z wentylacji

asolt
12-05-2014, 22:18
asolt - chodzi mi o te wytyczne dotyczące zapotrzebowania na energię. Są wyśrubowane i w zasadzie trudno się obejśc w domu powoli bez odzysku ciepła z wentylacji

Az tak wysrubowane nie są, nie tak rzadko dostaje projekty do policzenia z wg. Wysrubowane to dopiero będą ale od 2017 nie mówiąc juz 2021.
Ogolnie to przepisu nakazującego wm jeszcze nie ma, pojawi sie na pewno, kiedy? nie wiadomo.

surgi22
12-05-2014, 22:49
Uważam że dziś dom bez WM to jak samochód bez klimy - można ale komfort żaden. :bye:

compi
12-05-2014, 23:22
compi ale wg mojej skromnej wiedzy podłogówka to jest albo pradem w taniej taryfie no i wtedy jakies to ma uzasadnienie tzn. wady da się zepchnac na bok bo ma być ekonomicznie grzane,albo zwykła podłogówka wodna na jakies paliwo stałe i tu juz uzasadnienia brak...bo ogólna zasada to raczej taka ze grzejemy niskotemperaturowo..czyli akumulujemy to ciepło w posadzce i ta posadzka je potem oddaje....hmm to trwa długo..najpierw grzejesz wode,potem grzejesz rurki,potem posadzke..a potem pomieszczenie dopiero....mi sie wydaje ze lepiej te kroki pominąć i grzać od razu pomieszczenie no najpierw kaloryfer...Wydaje mi sie ze wazniejsze jest by temp utrzymac jak najdłużej a nie jak najdłużej grzać. Uwazam ze trzeba sobie postawic pytanie: Domek nagrzany do 20 C po wyłaczeniu ogrzewania ..jak długo utrzyma dana temp. lub o ile ta temp spadnie w danych okresie czasu...no i wtedy dobierac system ogrzewania.
pozdrawiam
ps. niktspecjalny..da sie wybudowac domek za 200 tysiecy z palcem w d....:lol2:
Wodę w obiegu możesz grzać jak chcesz. Czy będziesz ciepło akumulował to też Twój wybór. W kanadyjce nie ma praktycznie gdzie jej akumulować, stąd tak popularne za kałużą, wspomniane przez Elfir ogrzewanie nadmuchowe. W okresach przejściowych podobno sprawdza się super, przynajmniej tak twierdzi chyba Miłoszenko w wątku o ogrzewaniu elektrycznym. Dogrzewa się klimą, a nawet chyba farelką. Jednak w przypadku zimy to już z komfortem nie będzie miało wiele wspólnego. A rurki grzeję porządnie raz, później jedynie podtrzymuję temperaturę zadaną. Jeśli komuś wychodzi, że węgiel będzie najtańszy, to reszta to tylko wybór czy grzejemy bufor i dorzucamy zawory do podłogówki, czy od razu łoimy ciepełko w grzejniki. Tak to chyba wygląda.

Elfir
12-05-2014, 23:44
Az tak wysrubowane nie są, nie tak rzadko dostaje projekty do policzenia z wg. Wysrubowane to dopiero będą ale od 2017 nie mówiąc juz 2021.
Ogolnie to przepisu nakazującego wm jeszcze nie ma, pojawi sie na pewno, kiedy? nie wiadomo.

To przepraszam, źle zinterpretowałam

Elfir
12-05-2014, 23:44
Jednak w przypadku zimy to już z komfortem nie będzie miało wiele wspólnego.

to jak sobie radza w Kanadzie i na Alasce zimą?

compi
13-05-2014, 06:00
to jak sobie radza w Kanadzie i na Alasce zimą?
Miałem na myśli klimę i farelkę. Tam zdaje się częściej chodzi olejak lub gazowiec niż węglowy. Kosztów profesjonalnych systemów z nadmuchem nie znam.

Kasia242
13-05-2014, 07:16
compi jesli chodzi o grzejniki bardziej miałem na mysli..grzejniki elektryczne...
Na tym forum wiele juz róznych opcjii było omawiane ale duzo z tego to teoria ,potem jak juz ktos mieszka to jest duzo mniej opinii z praktyki ,stad cięzko tak naprawde ustalić jak to bedzie działac...czyli czy bedzie i komfortowo i niedrogo .:rolleyes:

DEZET
13-05-2014, 10:49
Obniżenie kosztów co i cwu proste niby jest... właśnie... w teorii. Ci już mieszkający nie chcą lub nie mogą(są wyjątki oczywiście) pochwalić się praktycznymi wynikami. Pomysłów na obniżenie rachunków jest sporo: gwc, solary, podpołaciowce, wiatraki, PV, kolektory membranowe, puszkowce, GMC, cysterny, odzysk przez reku, baterie bezdotykowe, pci itd. Niektórym działa, niektórym nie- trudno stwierdzić. Wydatek na te sprzęty musi być ekonomicznie uzasadniony. Poza tym każdy żyje wg swoich upodobań.

Elfir
13-05-2014, 11:32
Dezet - to, co wymienileś chyba nie mieści się w budżecie domu za 200 tyś.
IMHO lepiej władować więcej cm styropianu w ściay, podlogi, dachy niż budowac GWC

DEZET
14-05-2014, 10:33
Dezet - to, co wymienileś chyba nie mieści się w budżecie domu za 200 tyś.
IMHO lepiej władować więcej cm styropianu w ściay, podlogi, dachy niż budowac GWC

Oczywiście, że nie wszystkie rzeczy ww tu się nadają- przytoczyłem tylko jakie są możliwości. I tak jak piszesz- lepiej dołożyć do ocieplenia niż cudować z niektórymi, niesprawdzonymi gadżetami.

compi
21-05-2014, 06:21
Do instalacji elektrycznej dodaj gazową i ręczne kopanie fundamentów oraz montaż podbitki, hahaa! Nie zaczynaj znowu zbaczać z tematu taniego domu na temat zagadki jak powinien wyglądać ten wątek. Sklejenie, skręcenie, sprasowanie systemowo rurek w domowej instalacji CO i CWU nie wymaga ukończenia szkoły. Wystarczy poczytać dzienniki samorobów. Zachowanie odpowiednich przekrojów, spadków, kilka prób i sprawa jest załatwiona. Przykładów z tego forum mogę podać przynajmniej kilkanaście.

sakon1123
23-05-2014, 16:38
witam planuję wraz z żoną budowę małego domu do 120m czy wyrobię się w kwocie 200 tyś pod klucz , bardzo proszę o komentarze i podpowiedzi ludzi którzy juz wybudowali podobny dom , oraz o funkcjonalny projekt domu i tani w budowie

Elfir
23-05-2014, 18:08
pod klucz - wątpię.
Do stanu deweloperskiego, projekt do 100 m pow. całkowitej, wykonanie prawie w całości twoje - jest szansa.

No, chyba, że chcesz coś naprawdę małego (60-80 m2) wybudować?

Jakie masz media przy dzialce? Jaka działka - orientacja wzgledem stron świata, wielkosć? Jaki MPZP? Ile pokoi?

niktspecjalny
25-05-2014, 05:38
pod klucz - wątpię.
Do stanu deweloperskiego, projekt do 100 m pow. całkowitej, wykonanie prawie w całości twoje - jest szansa.

No, chyba, że chcesz coś naprawdę małego (60-80 m2) wybudować?

Jakie masz media przy dzialce? Jaka działka - orientacja wzgledem stron świata, wielkosć? Jaki MPZP? Ile pokoi?



Stan deweloperski

Stanem developerskim nazywamy taki etap w budowie domu, w którym zakończone są już wszystkie prace związane z ociepleniem domu, przyłączami, wykonane są też częściowo prace związane z przestrzenią wokół domu. Na tym etapie między innymi wykonuje się elewację, zapewniająca całkowitą już ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wraz z wykończeniem kominów, parapetów, osadzeniem rur spustowych, wykończeniem schodów zewnętrznych i montażem balustrad schodowych oraz osadzeniem parapetów zewnętrznych. Stan deweloperski oznacza, że mamy więc ocieplone ściany i poddasze, zamontowane są instalacje kanalizacyjne, ciepłej i zimnej wody, grzewcze tradycyjne, elektryczne, telefoniczne i telewizyjne oraz przyłącza (ale bez odpowiedniej infrastruktury). W zakres prac stanu developerskiego wchodzi również postawienie ogrodzenia i drogi dojazdowej do garażu.




Zawsze to zaznaczałem ale tu w tym topiku tak jak to np. uczynił DEZET chodzi o wybudowanie chałupy,powtarzam domu 100-120 mKw za 200 tysiaków,mając oczywiście działkę i wszystkie przyłącza.Tak to mi wytłumaczono i powoli choć topornie staram się to zrozumieć.Dezet jak to ma w stopce napisane wybudował taki ale wkład własny jest ogromny.

Elfir
25-05-2014, 14:24
niktspecjalny - stan deweloperski - nie ma takiego pojęcia w prawie budowlanym. To pojęcie stworzyli deweloperzy i oznacza minimalny możliwy do obioru budowlanego przez NB stan techniczny lokalu. Zaleznie od dewelopera zakres nieco się różni.

A NB odbierze dom nawet jak działka jest ogrodzona siatką leśną.

Graż w ogóle nie wchodzi w rachubę przy domu do 200 tyś. Chyba, że garaż + aneks mieszkalny :D

niktspecjalny
25-05-2014, 18:05
niktspecjalny - stan deweloperski - nie ma takiego pojęcia w prawie budowlanym. To pojęcie stworzyli deweloperzy i oznacza minimalny możliwy do obioru budowlanego przez NB stan techniczny lokalu. Zaleznie od dewelopera zakres nieco się różni.

A NB odbierze dom nawet jak działka jest ogrodzona siatką leśną.

Graż w ogóle nie wchodzi w rachubę przy domu do 200 tyś. Chyba, że garaż + aneks mieszkalny :D


. Do stanu deweloperskiego, projekt do 100 m pow. całkowitej, wykonanie prawie w całości twoje - jest szansa.........


..stan deweloperski - nie ma takiego pojęcia w prawie budowlanym. ..........

Czy ja coś pominąłem w tej definicji???.Posługujesz się tym nazewnictwem przecież sama.Przytoczyłem definicje z sieci a Ty mi tu ,że tej opcji nie ma. O co kaman???

Elfir
25-05-2014, 19:14
Posłużyłam się pewnym popularnym sformułowaniem występującym w opisach nieruchomosci.
W tym konkretnym przypadku zostało użyte jako opozycja określenia "pod klucz" (która wydaje mi się, że obejmuje meble, armaturę, wykończone podłogi, pomalowane ściany itd.)

Zwrócilam tobie uwagę, że nie ma sensu cytować definicji, bo takiej po prostu nie ma. Stąd to, czy dzialka jest ogrodzona czy nie albo czy będą utwardzone dojścia będzie zawsze kwestią dyskusyjną.

Pytający nie poprosił o rozszerzenie pojęcia, które użyłam. Nie ma sensu więc dalej się rozpisywać.

Kasia242
25-05-2014, 22:05
pod klucz - wątpię.
Do stanu deweloperskiego, projekt do 100 m pow. całkowitej, wykonanie prawie w całości twoje - jest szansa.

No, chyba, że chcesz coś naprawdę małego (60-80 m2) wybudować?

J

Ja bede miał 83 m2+ 36 na górze do pózniejszej adopcjii co bedzie mnie kosztowac juz liczyłem 5600 zł co do grosika. jako że jestem na etapie dokańczania stanu deweloperskiego(instalacje,tynki) mój kosztorys zamknie sie na pewno w 155 tysiącach.No kilka ulubionych mebelków wezmę ze starej chaty ze soba...meble to rzeczy uzytkowe jak sie stare rozsypią to kupię nowe ale na pewno nie wtedy kiedy sie tylko przeprowadzam...nie zaczynam nowej drogi zycia,tylko zmieniam miejsce zamieszkania dom ma mi słuzyć wiernie jak pies..a nei być skarbbonka na pokaz.
Mój znajomy budujący sie tuz obok mojej działki parterówka 134 m2...na pewno wyda 250-300 tys.
Kolosalne znaczenie ma projekt,u mnie np. instalacja woda+kanaliza to jakeis 500-600 zł ..dosłownie kilka metrów rurek...u znajomego jak zobaczyłem samo prowadzenie wody to masakra..to samo okna,dach,i pelno innych pierdół
Praca własna to gro oszczednosci...jesli wynająłbym firme od A do Z to bym sie moze zamknął w 250 tysiącach ale raczej ciezko by było....Ja dom zbuduje w 2 lata po godzinach a spróbuj w 2 lata po godzinach zarobic 100-150 tys:)
Przemyslane zakupy....znam człowieka który za podobna ilość okien jaka jest u mnie wydał 32 tysiące..ja wydałem 10 tys...naprawde niekiedy jak patrze co ludzie wyczyniają jak dostana kredyt to masakra pytanie tylko - po co..?

Elfir
25-05-2014, 22:14
Ja bede miał 83 m2+ 36 na górze do pózniejszej adopcjii (...)mój kosztorys zamknie sie na pewno w 155 tysiącach.

Dlatego zaproponowałam budowę mniejszego domu niż 120 m2

niktspecjalny
26-05-2014, 05:49
pod klucz - wątpię.
Do stanu deweloperskiego, projekt do 100 m pow. całkowitej, wykonanie prawie w całości twoje - jest szansa.

No, chyba, że chcesz coś naprawdę małego (60-80 m2) wybudować?

Jakie masz media przy dzialce? Jaka działka - orientacja wzgledem stron świata, wielkosć? Jaki MPZP? Ile pokoi?

Przecież DEZET i nie tylko wybudował taki dom i to większy ,który Ty np. proponujesz.


.funkcjonalny projekt domu.....
pytasz go o pokoje a on o projekt (nie ma projektu to i nie ma pokoi) pogubiłem się w tym.:( Biorę udział w tym wątku nie po to by psuć atmosferę tylko po to by po kumać tych co wybudowali ponieważ niedługo sam stanę w tej opcji próbując coś córce pod Warszawa wybudować.

sakon1123
26-05-2014, 07:00
witam , dziękuję za odpowiedzi na moje pytanie .
Co do działki mam własną ,wszystkie media [gaz,prąd, wodociąg, kanalizacja] są tuż obok działki , mój tata buduję domy od 30 lat i powiedział ze mi wybuduję i wykończy za darmo ale z moją i rodziny pomocą , jedynie będę musiał wynająć ludzi do instalacji elektrycznej , centralnego ogrzewania i podłączenie gazu . i dostałem zapewnienie od taty ze 120 metrowy dom wybuduję i wykończy do 200 tys , ja uważam ze jest to realne ,

gti11
26-05-2014, 09:39
witam , dziękuję za odpowiedzi na moje pytanie .
Co do działki mam własną ,wszystkie media [gaz,prąd, wodociąg, kanalizacja] są tuż obok działki , mój tata buduję domy od 30 lat i powiedział ze mi wybuduję i wykończy za darmo ale z moją i rodziny pomocą , jedynie będę musiał wynająć ludzi do instalacji elektrycznej , centralnego ogrzewania i podłączenie gazu . i dostałem zapewnienie od taty ze 120 metrowy dom wybuduję i wykończy do 200 tys , ja uważam ze jest to realne ,
Tak realnie to miałeś łopatę dłużej niż 5 minut w ręce ? Masz możliwości i chęci do pracy na dwie zmiany przez kilka lat ? Kolega NS czasami pieprzy ale akurat w pewnych sprawach ma racje , jesteś gotowy na podjazd z "hasi" , siatkę leśną i palety czy pustaki zamiast tarasu i tysiąc pięcet innych tymczasowych rozwiązań ?

Elfir
26-05-2014, 09:54
oj tam, jako posiadaczka tarasu z palet nie widze w tym nic złego :)

sakon - szukaj projektu:
1. prostokąt lub kwadrat
2. parterowy
3. bez ścian nośnych, poza zewnętrznymi (jest mozliwe o ile dom nie będzie szerszy od 7 m - dla stropu teriva)
4. Z jedną łazienką i jednym większym pom. gospodarczym (kotłownia, pralnia, składzik w jednym)
5. z jednym oknem na pomieszczenie
6. dwuspadowy dach, ewentualnie płaski lub pulpitowy
7. bez słupów, wykuszy
8. Jesli nie masz dzieci zastanów się nad budową domu małego ale z możliwoscią dalszej rozbudowy o dodatkowe pokoje.

Zastanów się nad ogrzewaniem.
Chcesz budować energooszczednie, czy tradycyjnie?
Bo możesz ogrzewac prądem (kable w podłodze lub nadmuchowo) i wówczas odpadną ci koszty podłączania gazu i robienia CO

sakon1123
26-05-2014, 10:12
kolego gt11 powiem ci tak jeśli miałbyś ojca murarza to na pewno byś wiedział o czym mówię , pracowałem u taty popołudniami i w soboty i wiem jak ciężki jest to chleb , i nie zadawaj takich głupich pytań czy trzymałem łopatę w reku , obecnie pracuje przy wykończeniach cały rok wiec chyba mam jakieś pojecie .

sakon1123
26-05-2014, 10:18
Elfir to jest mój projekt domu http://projekty.muratordom.pl/projekt_gladki-z-wentylacja-mechaniczna,2697,0,0.htm?search=&photo_id=37363&kdg=2&q=&t=1&page=2&p_0=&p_1=, taki zamierzam postawić i wykończyć za 200tys

Elfir
26-05-2014, 10:24
Po po kiego grzyba zadajesz tu pytania, jak wszytsko wiesz, masz wybrany projekt?

sakon1123
26-05-2014, 10:33
Po kiego grzyba ? bo chce być pewny ze nie porywam się z motyką na słońce, bo kasę można łatwo wydać ale mogę nie mięć i domu i kasy , a co do centralnego ogrzewania z tym mam największy problem jakie zrobić gazowe ,co, a może elektryczne

Elfir
26-05-2014, 10:41
Moim zdaniem to nie jest dobry projekt do budowanictwa energooszędnego i taniego, ale ty wiesz lepiej.

sakon1123
26-05-2014, 10:44
a dlaczego tak sądzisz podaj jakieś argumenty

DEZET
26-05-2014, 10:45
Nikt specjalny - niepotrzebnie (jeszcze) dajesz mnie za przykład, bo dom nie skończony i do tego nie mieści się w przyjętych tu "ramach", choćby ze względu na garaż. Ale celuję w jak najniższą kwotę za wybudowanie. Praca własna to duże oszczędności- jeśli ktoś ma zmysł techniczny i 2 "prawe" ręce. Tu gra idzie tylko o kasę- a nowy dom, to nie 100-letnia chałupa, w której stale coś szwankuje ze starości, koszty remontów przewyższają budowę nowego... bo trzeba stare rozebrać i nowe włożyć (czyt. robocizna x 2).
P.S. Dziennik trochę zaniedbałem, ale wkrótce relacja z postępów.

anSi
26-05-2014, 11:04
Elfir to jest mój projekt domu http://projekty.muratordom.pl/projekt_gladki-z-wentylacja-mechaniczna,2697,0,0.htm?search=&photo_id=37363&kdg=2&q=&t=1&page=2&p_0=&p_1= (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprojekty.muratordo m.pl%2Fprojekt_gladki-z-wentylacja-mechaniczna%2C2697%2C0%2C0.htm%3Fsearch%3D%26photo _id%3D37363%26kdg%3D2%26q%3D%26t%3D1%26page%3D2%26 p_0%3D%26p_1%3D), taki zamierzam postawić i wykończyć za 200tys

Bardzo fajny ten projekt. Będę z uwagą przyglądała się realizacji, jeśli zechcesz dzielić się postępami na FM :)

niktspecjalny
26-05-2014, 11:19
Po po kiego grzyba zadajesz tu pytania, jak wszytsko wiesz, masz wybrany projekt?

Widzisz i stąd się biorą nieporozumienia.Zadaje pytania i głupka z człowieka struga.Myślałem ,że to laik z małżonką a tu gwiazdor nad gwiazdory.:yes::D

niktspecjalny
26-05-2014, 11:21
Nikt specjalny - niepotrzebnie (jeszcze) dajesz mnie za przykład, bo dom nie skończony i do tego nie mieści się w przyjętych tu "ramach", choćby ze względu na garaż. Ale celuję w jak najniższą kwotę za wybudowanie. Praca własna to duże oszczędności- jeśli ktoś ma zmysł techniczny i 2 "prawe" ręce. Tu gra idzie tylko o kasę- a nowy dom, to nie 100-letnia chałupa, w której stale coś szwankuje ze starości, koszty remontów przewyższają budowę nowego... bo trzeba stare rozebrać i nowe włożyć (czyt. robocizna x 2).
P.S. Dziennik trochę zaniedbałem, ale wkrótce relacja z postępów.

Daję to za mało powiedziane.Jakoś to twe budowanie przypada mi coraz bardziej do gustu a mam w tym cel bo j/w pisałem wkrótce i ja będę się mierzył z rzeczywistością u córki.

pozdrawiam.

namira
26-05-2014, 11:23
sakon,całkiem fajny ten dom,mały dach i fundamenty,zwarta bryła,jak masz ojca murarza to kwota 200tys. jest ok,jak dla mnie jedyny minus to trochę mała strefa dzienna,ale jak się ma ograniczone fundusze to nie szaleje sie z metrażem,lepiej mały dom,ale wykończony,niż rozgrzebana budowa ciągnąca się latami.

Elfir
26-05-2014, 11:33
jak dla mnie koszty generują - słup, nietypowe okna szczytowe na poddaszu, okna połaciowe, ocieplanie wełną połaci + k-g, wygłuszanie dodatkowego stropu, kominek, wiele okien, w tym w pomieszczeniach rzadko używanych (kotłownia), dwa kominy, itd.

gti11
26-05-2014, 11:53
kolego gt11 powiem ci tak jeśli miałbyś ojca murarza to na pewno byś wiedział o czym mówię , pracowałem u taty popołudniami i w soboty i wiem jak ciężki jest to chleb , i nie zadawaj takich głupich pytań czy trzymałem łopatę w reku , obecnie pracuje przy wykończeniach cały rok wiec chyba mam jakieś pojecie .
Szanowny kolego ojca murarza i tynkarza miałem i te wycieczki rodzinne sobie daruj a tym się różnię od Ciebie , że ja zamiast zastanawiać się czy mi starczy kasy wybudowałem dom i w nim mieszkam . Jest sporo projektów np Z7 rozebranych na czynniki pierwsze i przerobione w te i we wte , wystarczy policzyć materiały i robociznę uwarunkowaną lokalnie , trudno ? Dla Ciebie chyba tak .

darkob
26-05-2014, 12:40
Elfir to jest mój projekt domu http://projekty.muratordom.pl/projekt_gladki-z-wentylacja-mechaniczna,2697,0,0.htm?search=&photo_id=37363&kdg=2&q=&t=1&page=2&p_0=&p_1=, taki zamierzam postawić i wykończyć za 200tys

Myśle że dasz rade jeżeli dużo będziesz robił sam.Zwróć uwage na projekt już sprawdzony LK506 (buduje taki tylko że powiększony o garaż- lk518 )

sakon1123
26-05-2014, 13:07
mam nadzieje w tym roku załatwić wszystkie pozwolenia i zalać fundamenty , i postaram się informować na forum o kosztach jakie poniosłem i za co a dla zainteresowanych tym projektem wyśle parę fotek poszczególnych etapów budowy

sakon1123
26-05-2014, 15:02
gti11 pewnie i ojca szklarza masz ?

DEZET
27-05-2014, 10:34
kolego gt11 powiem ci tak jeśli miałbyś ojca murarza to na pewno byś wiedział o czym mówię , pracowałem u taty popołudniami i w soboty i wiem jak ciężki jest to chleb , i nie zadawaj takich głupich pytań czy trzymałem łopatę w reku , obecnie pracuje przy wykończeniach cały rok wiec chyba mam jakieś pojecie .

Niby doświadczenie swoje lub rodzica w budowlance masz, ale policzyć nie możesz, ile Ci wyjdzie za materiały na tą chałupkę? Ceny robocizny Ci odchodzą, poza tymi wymienionymi od prądu i ew. gazu, bo zrobisz z rodziną. Skoro "robisz" w wykończeniach, to wiesz, ile to kosztuje, bo za darmo (chyba) nie pracujesz. Wielu jest tu forumowiczów, którzy pierwszy raz pracowali na budowie, dla Ciebie to nie będzie nowość. Popatrz na projekt- co można uprościć, czy kominy można zgrupować, instalacje poprowadzić prościej, zmienić kształt okien(choć te w szczytach są fajne), itp. Dla mnie szkoda by było, tych ok.20m2 powierzchni na poddaszu - tej poniżej 1,9m, bo zbudować trzeba, a wykorzystać w pełni się nie da.

sakon1123
27-05-2014, 10:44
DEZET ja już to liczyłem i kalkulowałem 100 razy i wychodzi mi ze za 200tys jak będę robił wszystko sam lub z rodziną to dam radę , natomiast z tych okien w szczycie nie zrezygnuję bo mi się bardzo podobają , mimo ze będą droższe, poddasze podniosę o 3 pustaki i zrobię ławy,
rozważam też inny wariant z salonem i klatką schodową , dlatego jestem ciekawy co wy byście zmienili , świeże spojrzenie na projekt jest czasami bezcenne , z kominka na pewno zrezygnuję

Ronifcb
27-05-2014, 16:43
Witam.Jestem na etapie wybierania projekty.Czy jest szansa wybudowania tego domku http://z500.pl/projekt/720/Z273,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przekryty-dachem-kopertowym/dane-ogolne.html do kwoty 200 tys zł do stanu deweloperskiego? O ile wieksze orientacyjnie mogłyby być koszty jakbyśmy dołożyli garaż 29m2 dostępny na stronie z500 w innym wariancie?

Elfir
27-05-2014, 17:17
tu jest czterospadowy dach. Jak chcesz dołożyć garaż?

bowess
27-05-2014, 17:38
http://z500.pl/thumb/res/rzuty/Z273/Z273_a_L_GL_dzialka_250_0_tl_normal.png
Garaż jest dołożóny w taki sposób.
To jest w odbiciu lustrzanym - ciemna jest łazienka.

Elfir
27-05-2014, 17:59
czyli dodatkowe kosze, dachówki kalenicowe.
O wiele łatwiej i taniej dostawiac do dachu dwuspadowego.

bowess
27-05-2014, 18:00
Do kalkulacji szacunkowej przyjęto, że materiały na dach będą kosztowały 14 415 netto, a to na 172m2 dachu na konstrukcji z wiązarów i dachówkę sądzę, że raczej nie wystarczy.
Jeżeli wszystkie prace mają być zlecone, to 200 może być trochę za mało, no ale tu też dużo zależy od wybranych materiałów.
Na pewno przed zakupem projektu zorientowałabym się, ile w Twojej okolicy kosztują wiązary.
Dokładka garażu - 30-40k? Tu strzelam, bo znowu najwięcej zależy od kosztu więźby. Reszta konstrukcji jest dość prosta.

Kasia242
27-05-2014, 20:01
Witam.Jestem na etapie wybierania projekty.Czy jest szansa wybudowania tego domku http://z500.pl/projekt/720/Z273,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przekryty-dachem-kopertowym/dane-ogolne.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fz500.pl%2Fprojekt% 2F720%2FZ273%2Ckompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przekryty-dachem-kopertowym%2Fdane-ogolne.html) do kwoty 200 tys zł do stanu deweloperskiego? O ile wieksze orientacyjnie mogłyby być koszty jakbyśmy dołożyli garaż 29m2 dostępny na stronie z500 w innym wariancie?
Może i do stanu deweloperskiego by sie udało ale cięzko bedzie bez wkładu ,własnej pracy...garaz jakies 20-30 tysiecy+ wykonczeniówka jakies 80 tysiecy ..oczywiscie z robocizną...minimum. Czyli do zamieszkania musi lezec na stole 260-300 tysięcy....jak sami bedziecie budowac to można od razu odjąć 100 tysięcy

niktspecjalny
28-05-2014, 06:38
DEZET ja już to liczyłem i kalkulowałem 100 razy i wychodzi mi ze za 200tys jak będę robił wszystko sam lub z rodziną to dam radę , natomiast z tych okien w szczycie nie zrezygnuję bo mi się bardzo podobają , mimo ze będą droższe, poddasze podniosę o 3 pustaki i zrobię ławy,
rozważam też inny wariant z salonem i klatką schodową , dlatego jestem ciekawy co wy byście zmienili , świeże spojrzenie na projekt jest czasami bezcenne , z kominka na pewno zrezygnuję

Skoro liczyłeś to na co tu liczysz jeszcze???Ja to poproszę o wytłumaczenie tego.


............poddasze podniosę o 3 pustaki i zrobię ławy...........

Oświeć mnie .jakich zmian dokonałeś we współpracy z Panem adoptującym projekt ,no chyba ,że jesteś na etapie "mądry po szkodzie" i sam znowelizujesz swe plany.

Ronifcb
28-05-2014, 06:58
Budowane będzie wszystko systemem zleconym, gdyż na co dzień pracujemy za granicą...
Czy jakby zamienił wiązary na strop tradycyjny (bo chciałbym mieć strych np na siłownię itp czy koszt znacząco wzrośnie?
Czyli z garażem wyjdzie około 30tys więcej??

bowess
28-05-2014, 07:36
Ronifcb - w takim razie nie ten projekt. Tu na wieńcu jest specyficzna ścianka kolankowa z drewna, obita płytą osb. W adaptacji na stropie trzeba by zrobić tą kolankową wymurowaną z pionowym zbrojeniem, na to wieniec. Więźbę można dać tradycyjną, ale miałbyś na tym strychu słupy podpierające. Wychodzą wysokie koszty adaptacji - przeprojektowanie, przeliczenie. W tym projekcie nie ma miejsca na schody (można je unieścić tylko kosztem któregoś z pomieszczeń), a korzystanie z poddasza przez rozkładanie schody strychowe, wniesienie tam sporych sprzętów sportowych to totalna pomyłka.

Jeżeli chcesz wykorzystać poddasze, to w kilku wyszukiwarkach masz taką opcję "poddasze do adaptacji" Przynajmniej nie trzeba będzie tyle przeprojektowywać.

Mogę odpowiedzieć tak - u mnie w regionie wiązary sa znacznie droższe od tradycyjnej więźby, więc projekt ze stropem i tradycyjną więźbą wyszedłby niewiele drożej, ale jest tu wielu forumowiczów, którzy na wiązary się zdecydowali i mieli na nie dobrą cenę.
No powiedzmy, że 30k więcej z garażem.
Wydaje mi się, że bez własnej pracy trochę za mały budżet na dom z opcją użytkowania poddasza, bo tym poddaszem bardzo podbijesz metraż podłóg. Docieplenie musi iść po dachu, a nie po stropie, skosy trzeba jakoś wykończyć. Jakieś okno połaciowe wstawić, czy wolisz sztuczne oświetlenie? Trochę świeżego powietrza też by się przydało, bez wentylacji nie widzę szans na ćwiczenie w takim pomieszczeniu.
Moim zdaniem taki dom (do deweloperskiego) w wersji z garażem i opcją poddasza to podchodzi pod 300k.
Tyle, że jak pisałam, w tym projekcie opcja poddasza jest kiepska.

Arturo72
28-05-2014, 07:53
Witam.Jestem na etapie wybierania projekty.Czy jest szansa wybudowania tego domku http://z500.pl/projekt/720/Z273,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przekryty-dachem-kopertowym/dane-ogolne.html do kwoty 200 tys zł do stanu deweloperskiego? O ile wieksze orientacyjnie mogłyby być koszty jakbyśmy dołożyli garaż 29m2 dostępny na stronie z500 w innym wariancie?
Jeśli zlecasz wszystko ekipom czyli zero pracy własnej to nie ma szans budowy tego domu w kasie jak z tematu,prędzej 250-300tys.zł do stanu deweloperskiego.
Poza tym budowanie domu na odległość to duże ryzyko błędów i fuszery przy budowie a znając realia polskich ekip jak nie przypilnujesz i nie znasz się cokolwiek na budowie to ciężko będzie dom nazwać domem...
Ja bym się na to nie pisał.
W moim przypadku strop o pow.160m2 składa się z 5m3 belek czyli wyszedł ok.3tys.zł,dodając do tego osb wyszedł 5tys.zł,strop lany o takiej pow.kosztowałby o ok.10tys.zł więcej.Dostawiony garaż to ok.30-40tys.zł.

DEZET
28-05-2014, 08:49
DEZET ja już to liczyłem i kalkulowałem 100 razy i wychodzi mi ze za 200tys jak będę robił wszystko sam lub z rodziną to dam radę , natomiast z tych okien w szczycie nie zrezygnuję bo mi się bardzo podobają , mimo ze będą droższe, poddasze podniosę o 3 pustaki i zrobię ławy,
rozważam też inny wariant z salonem i klatką schodową , dlatego jestem ciekawy co wy byście zmienili , świeże spojrzenie na projekt jest czasami bezcenne , z kominka na pewno zrezygnuję

To ja bym rozważył, bo coś wspominałeś o gazie- zamontowanie pieca gazowego turbo w łazience (jeśli kubatura pozwala) i wyrzut spalin przez ścianę. Wtedy masz krótsze instalacje i bliżej miejsca największego poboru cwu. Rezygnujesz z 1 komina.
Podniesienie ścianki kolankowej o 75-80cm może zaburzyć proporcje domu- uważam, że to półśrodek na mankamenty projektu.
Zrezygnowałbym też z podwójnych drzwi na taras- zbyteczne przy tak dużym oknie obok.

Elfir
28-05-2014, 10:50
A starczyłoby po prostu zamowic u architekta "projekt domu za 200 tyś" - idealnie dopasowany do potrzeb rodziny i warunk.ów na działce. Bez ryzykownych adaptacji.

Ronifcb
28-05-2014, 15:50
Dziekuję za odpowiedzi.Z poddasza mogę zrezygnować ,a poszerze garaz o 60-90cm ,albo postawie garaż blaszany gdzieś obok domu i go otynkuje pod kolor domu.Coraz bardziej zastanawiam się nad takim rozwiązaniem.Co do budowy na odległośc to myślę ze nie będzie problemu jak się weźmie sprawdzoną ekipę i rodzice codziennie będą na budowie :)

Elfir
28-05-2014, 16:06
zdecydowanie taniej jest dostawić garaż w lekkiej konstrukcji na lekkim fundamencie (punktowym przy lekkich konstrukcjach) niż budowac go w bryle budynku

DEZET
28-05-2014, 19:09
Odbiegając trochę od tematu- ciekawy sposób na własny dom: http://www.kupilismystarydom.pl/

sylwekr
29-05-2014, 07:44
Witam wszystkich.
Broniłem się jak mogłem aby nie budować domu. Wiem jaki to nakład prac ile wyrzeczeń, no i bałem się kosztów. Dlatego prawie 2 lata szukałem coś gotowego kupić: czyli dom albo do remontu, albo do wykończenia (aby zrobić wszystko "po swojemu"). Niestety nic ciekawego nie znalazłem... jeśli cena atrakcyjna to znowu jakieś inne poważne minusy, jeśli natomiast sam dom do zaakceptowania to znowu cena nie, albo lokalizacja itp... W końcu trafiłem na ten temat no tym forum. Przeczytałem jego znaczną część i z każdą stroną coraz bardziej przekonywałem się aby jednak sam pobudować. Nawet zmieniłem założenia, wcześniej szukałem domu z zamiarem sprzedania (lub zamiany) mieszkania i dopłacenia do tego, a teraz czytając to forum doszedłem do wniosku, mieszkanie zostaje dla dzieci, a dom i tak pobuduję. Dobra koniec smęcenia...
Działka już prawie kupiona - załatwiam notariusza. Projekt prawie wybrany. Na początku był Tebe (mój wybór, ale żona mnie przekonała do tych dodatkowych paru metrów) i teraz jest Mała Talia http://pracownia-projekty.dom.pl/arp_talia_mala.htm
Zamierzam wybudować sam (z pomocą rodziny), jedynie tylko dach zlecę fachowcą (w życiu tylko garaż pobudowałem, ale doświadczenia w wykończeniówce mam sporo - elektryka, hydraulika, jakieś ścianki, gładzie malowania, kładzenie płytek i nawet większość mebli obecnie mam samodzielnie zrobionych - zatem myślę, że dam radę) . Ze zmian z projektu w miejsce pralni zostanie zrobione WC, a pralnia będzie w kotłowni. Co byście jeszcze zmienili aby było funkcjonalnie, tanio, może ktoś buduje lub budował według tego projektu i podzielił by się swoimi uwagami ? Jedyny spory dylemat jaki mam to ogrzewanie, węgla nie chcę, gazu nie ma w okolicy, elektrycznie - trochę boję się kosztów, pompa ciepła - troche droga inwestycja i czy przy takim domku się kiedyś zwróci... ale jeszcze trochę czasu mam na decyzje :-)

Sylwek

Elfir
29-05-2014, 09:33
teraz jest Mała Talia http://pracownia-projekty.dom.pl/arp_talia_mala.htm


Tutaj możesz podzielić się doświadczeniami w budowaniu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225559-projekt-TALIA-MA%C5%81A-pracownia-ARCHIPORTAL&highlight=talia

Przy takim układzie kotłowni nie sądzę, by kocioł na paliwo stałe był dobrym wyborem - nie ma wejscia z zewnątrz.
PC chyba tylko powietrzna, inna będzie przerostem formy nad treścią.
Mozesz spróbowac kominek + gaz ze zbiornika.
Przy dwustronnym wkładzie kominkowym drewno mozna byłoby dokładac od strony kotłowni i nie miałbyś kotłowni w salonie.

sylwekr
29-05-2014, 11:58
Przy dwustronnym wkładzie kominkowym drewno mozna byłoby dokładac od strony kotłowni i nie miałbyś kotłowni w salonie.

O o czymś takim nie słyszałem. Na pewno nie chciał bym robić kotłowni w salonie, ale jeśli kominek można by "obsługiwać" z pomieszczenia gospodarczego + ogrzewanie elektryczne - warte do przemyślenia

Elfir
29-05-2014, 17:31
możesz przepytać w dziele kominków o takie wkłady.

portaga
29-05-2014, 19:52
zdecydowanie taniej jest dostawić garaż w lekkiej konstrukcji na lekkim fundamencie (punktowym przy lekkich konstrukcjach) niż budowac go w bryle budynku

Tyle, że taki garaż będzie stanowił nierozłączną całość z budynkiem i odległości od granic działki szlag trafi.

Elfir
29-05-2014, 20:45
właśnie piszę o tym, by garaż nie był nierozłączną częscią konstrukcyjną budynku. Osobna konstrukcja ale dostawiona (w końcu konstrukcyjny garaż też zajmuje miejsce na działce i też trzeba brac pod uwagę odległości od granic), do budynku i z nim połączona przejściem. Cos jak wiata, tylko ze ścianami i drzwiami garażowymi. To jest ułamek ceny murowanego garażu.

eprom
31-05-2014, 22:28
Ja juz zakupilem projekt kornel energo, dom wydaje sie prosty, stan surowy zamkniety mam wyceniony na ok 100 tys brutto, reszte mam zamiar zrobic sam, chcialbym zamknac sie w magicznych 200 tys, jednak biore awaryjnie margines 30 tys.

DEZET
01-06-2014, 11:10
Ja juz zakupilem projekt kornel energo, dom wydaje sie prosty, stan surowy zamkniety mam wyceniony na ok 100 tys brutto, reszte mam zamiar zrobic sam, chcialbym zamknac sie w magicznych 200 tys, jednak biore awaryjnie margines 30 tys.

Niefortunne ustawienie drzwi przesuwnych za stołem- kto tamtędy wyjdzie? no i te drzwi przesuwne- 2 szt. to może być 10% budżetu. Zastanawia mnie też , czy nie za dużo zbytku przez umieszczenie drzwi na taras w każdej sypialni.
Ale poza tymi uwagami projekt fajny do taniego budowania: 1 komin, instalacje zgrupowane i blisko siebie, układ funkcjonalny, brak ścian nośnych w środku.

eprom
01-06-2014, 11:36
Oczywiscie w salonie zostawiam tylko jedne drzwi na taras, reszte zastepuje oknami.

sylwekr
06-06-2014, 12:39
...no to u mnie można powiedzieć rozpoczęła się przygoda z budową domu. Od 3 dni jestem właścicielem działki budowlanej i już pierwsze coś idzie do przodu. Byłem już załatwiać podłączenie wody i energii elektrycznej. Złożyłem wniosek o wydanie mapki która później potrzebna do zgłoszenia budowy ogrodzenia. U geodety zamówiłem mapki do celów projektowych. Na ogrodzenie - słupki będę miał za free - koszt farby, piasek, żwir tylko koszt transportu, skrzynka elektryczna budowlana " za flaszkę", bloczki na fundament załatwione za bardzo dobrą cenę, jak by tak dalej szło to z 200 tys jeszcze sporo zostanie :D, ale niestety tak nie będzie i trzeba będzie głęboko sięgać do kieszeni.

syla135
06-06-2014, 15:07
trzymam kciuki za wszystkich
ja też jestem jedną z tych co ma zamiar za 200tys postawić i zamieszkać w takim domu. mam już projekt ale nie umiem wstawić zdjęć:(

Elfir
06-06-2014, 18:12
trzymam kciuki za wszystkich
ja też jestem jedną z tych co ma zamiar za 200tys postawić i zamieszkać w takim domu. mam już projekt ale nie umiem wstawić zdjęć:(

Mamy taki specjalny wątek w którym tego uczymy :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?51245-Jak-doda%C4%87-zdj%C4%99cia-%C5%BCeby-by%C5%82y-widoczne-na-forum
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?197051-Jak-umie%C5%9Bci%C4%87-zdj%C4%99cie-na-forum

szkodniki
09-06-2014, 10:53
witam

bycmoze dołącze do grona szczesliwie-nieszczesliwie budujacyhc
natomiast mam pytanie o nadbudowę poddasza uzytkowego
zastanawiam się nad kupnem domu ktory jest wybudowany do poziomu stropu
jakbym kupila to czekaloby mnie zrobienie poddasza uzytkowego, dachu itd
podpiwedzcie z jakim kosztem trzeba sie liczyc?

karolwajs
09-06-2014, 11:11
To zalezy jakie materiały chcesz użyć, ile tego poddasza miało by być.

Kwestia czy robocizna - praca samemu z rodziną czy wynajęta firma.

szkodniki
09-06-2014, 11:46
samemu odpada nie znam sie
poszukam firmy jak zdecyduje sie na kupno tego domu
poki co musze sobie zrobic rachunek sumienia zeby wiedziec z jakimi ksoztami mam sie liczyc
wlascicel tego domu chce go sprzedac na etapie stropu musze wiedziec ile mnie bedzie reszta kosztowac oraz jakie materiely i sposoby budowy wybrac

dom ma w podstawie ok 1000x1000 dach ma byc 2x dwuspadowy (nie iwem jak to fachowo wytlumaczyc ale ma byc 2 spadowy nad czesicia z pokojami oraz d spadowy mniejszy nad schodami ) prtotyp projektu to dom w rododendronach czy jakos tak ale zmodyfikowany
nie wiem jakie materialy najlepsze jakie na moją kieszen albo jakie musza byc odpoweidnie do tego co juz stoi? kompletnie sie nie znam
tyle juz jest i co dalej
264555

_artur_
09-06-2014, 12:38
to zeszłoroczna budowa czy dłużej stoi?

szkodniki
09-06-2014, 13:11
prawdopodobnie zeszloroczna
tak mowi sprzedajacy

DEZET
09-06-2014, 18:22
witam

bycmoze dołącze do grona szczesliwie-nieszczesliwie budujacyhc
natomiast mam pytanie o nadbudowę poddasza uzytkowego
zastanawiam się nad kupnem domu ktory jest wybudowany do poziomu stropu
jakbym kupila to czekaloby mnie zrobienie poddasza uzytkowego, dachu itd
podpiwedzcie z jakim kosztem trzeba sie liczyc?
Witaj!
Sprzedający ma projekt i dziennik budowy i w nich powinny być zmiany zawarte. Zakładam, że nie jest to samowola budowlana. Na zdjęciu widać wystające pręty, więc powyżej stropu będzie jeszcze ścianka kolankowa i na niej dach, czyli więźba tradycyjna. Jeśli to "dom w rododendronach" to tanie zrobienie poddasza nie będzie. Do tego 3 kominy, których pewnie jeszcze nie ma, więc kolejne koszty. Lukarny i balkony też podrażają budowę. Pokrycie dachu też będzie miało znaczenie w kosztach. Ile wyniesie tu dokładnie nie policzymy. Sama robocizna jest różna w regionach kraju, materiały mogą być w podobnych cenach.
Poza tym kwestia ceny tego, co już wybudowane, też będzie miała znaczenie przy zakupie- sprzedający może sobie słono wycenić ten stan budynku, mimo, że to może 1/3 budowy.

szkodniki
10-06-2014, 07:52
dezet dzieki za odpowiedz w projekcie jest zmieniony dach na dwuspadowy z oknami w dachu zamiast lukarn i sa zlikwidowane chyba wszytkie balkony :/
nie ma okien tarasowych a zamiast garazu jest wielkosici polowy garazu zrobiona kotłownia.
kominy sa do stropu zrobione
w projekcie wyczytalam ze dach ma byc taki:
80% 39st
Blachodachówka
łaty - kontrałaty
papa
deskowanie
pustka powietrzna
foila
welna 20cm
folia
plyta g/k

czy z tej czerwonej cegly i z takim dachem da sie zrobic energooszczedny dom?

Kalisa
10-06-2014, 08:55
Teraz to ja juz odpuszczam. Piszesz w dwóch wątkach, pod ten podpięłaś się zupełnie bez sensu, bo za 200 tys domu nie wybudujesz. Nie wiesz czym się różni powierzchnia użytkowa od całkowitej i zamierzasz budować dom energooszczędny ? Chyba boję się twojej definicji domu energooszczędnego.
Naprawdę nie chcę być złośliwa, ale nie traktuj tego forum jak google. Jesli coś ci podpowiadamy to spróbuj coś na ten temat poczytać w necie. Czerwona cegła - nawet nie wiesz z czego jest dom budowany a pisałam ci chyba 5 razy że wszystko jest w dokumentach. Moja rada - umów się z właścicielem, wypytaj o wszystko, poproś o dokumenty i wtedy zadawaj pytania na forum.

_artur_
10-06-2014, 10:34
trochę racji w tym co powyżej jest.. to dom z porothermu a nie czerwonej cegły..
wszystko to kwestia ceny - ile za to chce szprzedający, lokalizacja, działka, jakie w projekcie jest ogrzewanie, jakie ma być ocieplenie, okna, czy jest taras wylewany z posadzką itp. ciężko jednoznacznie cokolwiek powiedzieć

Rafałer
10-06-2014, 10:41
domek postawisz ale wyposażenie drogie

bowess
10-06-2014, 11:03
Jeżeli pytasz w tym wątku z zamiarem dokończenia budowy tego domu za 200k, to moim zdaniem nie ma szans. Do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo. Kupujesz około połowy SSO.
Piszesz, że dom jest około 10x10m. Po podłogach zapewne trochę mniej, ale i tak wyjdzie pewnie ze 160-180m2 (zależy, co nad garażem). To niemało - trzeba dokończyć część budowlaną, zrobić instalacje i wykończeniówkę.
Która wesja domu w rododendronach była kupiona jako bazowa? Nie znając szczegółów powiem z grubsza, że na zrobienie tego domu pod klucz od momentu widocznego na zdjęciu potrzebna jest kwota rzędu 350-400k. A liczę i tak "po gospodarsku", czyli targowanie, promocje i skromna wykończeniówka.

szkodniki
10-06-2014, 11:57
wybaczcie nieznajomosc tematu jest to nowa sprawa i chce sie dowiedziec czy sie pakowac w to czy nie mam do wyboru albo kupuje drozej ze zrobionym dachem do stanu otwartego albo zamknietego z oknami albo to co stoi taniej ale nie wiem ile moze byc taniej zebym nie przeplacila

DEZET
10-06-2014, 18:52
wybaczcie nieznajomosc tematu jest to nowa sprawa i chce sie dowiedziec czy sie pakowac w to czy nie mam do wyboru albo kupuje drozej ze zrobionym dachem do stanu otwartego albo zamknietego z oknami albo to co stoi taniej ale nie wiem ile moze byc taniej zebym nie przeplacila

Na razie, to my nic nie wiemy o tym domu- ile chce za to sprzedawca, ile jest zrobione- po 1 zdjęciu nikt nie wywnioskuje.

eprom
12-06-2014, 18:57
U mnie pojawily sie schody, okazuje sie ze na dzialce mam bardzo wysoki poziom wod gruntowych przylacze do wodociagu ma kosztowac 7tys a nie 2, 5 tys jak wczesniej wyceniala firma, na glebokosci ok 1 metra juz sie zbiera woda, fundamenty wyjda tez drozej niz zakladalem gdyz trzeba je dodatkowo izolowac i lac lepszy beton.

DEZET
13-06-2014, 08:56
U mnie pojawily sie schody, okazuje sie ze na dzialce mam bardzo wysoki poziom wod gruntowych przylacze do wodociagu ma kosztowac 7tys a nie 2, 5 tys jak wczesniej wyceniala firma, na glebokosci ok 1 metra juz sie zbiera woda, fundamenty wyjda tez drozej niz zakladalem gdyz trzeba je dodatkowo izolowac i lac lepszy beton.

Przykra sprawa. Nie bardzo jednak rozumiem, co ma kosztować dodatkowe 5k za zakopanie rury wodociągowej?

eprom
14-06-2014, 11:04
Firma twierdzi ze musza wiekszy wykop robic gdyz sie obsypuje, dodatko studzienka musi byc plastikowa a nie betonowa i to wszystko to 2 dni roboty. W poniedzialek bede rozmawial jeszcze z druga firma zobaczymy co oni powiedza.

DEZET
16-06-2014, 10:44
Moim zdaniem- mocno naciągane te utrudnienia.

Beniuś
16-06-2014, 17:26
Przyłączam się do tematu :D
Razem z żoną weszliśmy w posiadanie trochę nietypowej działki (niestety nie możemy jej sprzedać i kupić innej :mad:). Naszkicowałem sobie na niej nieduży domek. Chciałbym poznać waszą opinię nt. wybudowania go w kwocie do 200tyś.
Jestem na forum pierwszy raz - proszę bardzo nie wyzywać :)
A teraz spróbuje wkleić fotke z moim projekcikiem.
265782
Jak widać garaż jest jako oddzielny budynek - chciałbym w nim mieć kotłownie. Trochę to przedroży, ale przynajmniej są trzy sypialnie :) Jakie materiały: piwnicy brak, fundament ława+bloczki, ściany z keramzytu, ocieplenie pewno 20cm styropian bo taniej, dach jednospadowy z gotowych wiązarów razem z konstrukcją dla podwieszanego sufitu g/k, blachodachówka bo lekko (na początku i tak pewno papa na deskowaniu), piec z zasobnikiem na ekogroszek(nie ma gazu), materiały wykończeniowe ekonomiczne, mały wkład pracy własnej, duży zapał. Więcej grzechów nie pamiętam.:D

Tutaj moje inspiracje odnośnie konstrukcji:
domek http://pracownia-projekty.dom.pl/pt_lublana_murowany_caloroczny.htm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpracownia-projekty.dom.pl%2Fpt_lublana_murowany_caloroczny.h tm)
garaż http://www.1000domow.pl/6330-projektg7.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.1000domow.pl%2 F6330-projektg7.html)

Pozdr.

"Możecie mówić, że jestem marzycielem, ale nie jestem jedyny"

Elfir
16-06-2014, 17:50
po co ci w małym domku kotłownia?
Mały domek spokojnie obskoczysz prądem i kominkiem.

Elfir
16-06-2014, 17:53
trochę niefortunnie ustawiona kuchnia w salonie.
Dlaczego tak wszytsko rozstrzeliłeś po działce?
Na dodatek od południa nie masz zadnego okna. Wszytskie od północy.

Wiesz, co - zainwestuj jednak w architekta zamiast samemu się bawić :)

DEZET
16-06-2014, 17:58
Witaj Beniuś!
Domek jak się dopatrzyłem ok.90m2 + garaż 30m2. Minusem jest kotłownia 8 m od domu- to jednak straty ciepła. Przy dobrym ociepleniu można by to grzać prądem. Wiązary w tym przypadku można zrobić samemu na budowie- prefabrykowane "trochę" kosztują (4 lata temu było to ok.70/m2, teraz nie wiem). Dach uważam, że lepiej zrobić docelowo i zapomnieć o nim. Deskowanie pod blachodachówkę nie jest konieczne. Generalnie żadnych trudniejszych spraw tu nie ma i ww kwota mogłaby starczyć, ale swojej pracy trzeba by trochę włożyć.
Od granicy masz 1,5m - tak może być?

Elfir
16-06-2014, 18:14
działka jest węzsza niż 17 m, więc można.
Jak w okolicy są duże działki, można pokusić się o wystąpienie o odstępstwo i zlokalizować w granicy.

Beniuś
16-06-2014, 19:18
działka jest węzsza niż 17 m, więc można.
Jak w okolicy są duże działki, można pokusić się o wystąpienie o odstępstwo i zlokalizować w granicy.

Tak, dla wąskich dziełek poniżej 16m, można budować w granicy albo 1,5m od granicy. W obydwu wariantach nie mam okien od południa, wjazd mam od północy, a od południa granicze z sąsiadem. Niestety taką mamy działkę. Ale już to przetrawiłem. Rozważałem grzanie prądem, ale trochę się obawiam kosztów. Wiem, że odchodzi koszt kotłowni, komina, ale koszt grzania pewno i tak ze 2,5 raza większy. Macie doświadczenie w grzaniu prądem ? Co do zabawy w architekta - zamieszczony szkic jest podstawą do rozważań ;) Tak jak napisałeś nie mam okien od południa, no bo ich tam nie mogę mieć :( A przecież wszyscy piszecie, że potrzebny jest wkład pracy własnej. Wstępne rozmieszczenie pomieszczeń w budynku zrobię sam, a kompletny projekt budowlany zrobi mi znajomy za 2 tyś. ;)

Odnośnie gotowych wiązarów, podoba mi się ich powtarzalność wymiarowa, odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane drewno, szybkość montażu, nieużeranie się z ekipą "fachoffcuf" cieśli, ale to takie moje przemyślenia. :)

Elfir
16-06-2014, 19:21
a dlaczego domu nie przystawisz do północnej granicy?
Dlaczego garaż nie jest w pionie tylko poziomie? Masz wówczas długi podjazd i to równa się więcej kostki.

Widze po prostu w twoim projekcie pewne błędy i nie wiem czy akurat oszczędność na projekcie to dobry pomysł.

Beniuś
16-06-2014, 19:38
a dlaczego domu nie przystawisz do północnej granicy?
Dlaczego garaż nie jest w pionie tylko poziomie? Masz wówczas długi podjazd i to równa się więcej kostki.

Widze po prostu w twoim projekcie pewne błędy i nie wiem czy akurat oszczędność na projekcie to dobry pomysł.

Dzięki za uwagi :)
Długi podjazd ma swoje zalety - można na nim zaparkować drugi samochód, poza tym jestem trochę ukryty przed czujnym okiem sąsiadów ;) Rozważałem budowę w granicy, argumentem przeciw jest to, że nie mam dostępu do swojej elewacji (w przypadku jej odnawiania muszę to robić z działki sąsiada). W przypadku, gdyby sąsiad chciał się budować, to wtedy MUSI do mojego domu w granicy. Tu z kolei musi odkopywać cały mój fundament i się "dopinać " do niego, to też fachowcy potrafią zepsuć.

Elfir
16-06-2014, 19:44
Drugi samochód można zaprakowac inaczej organizującprzestrzeń.
mogłabym pomóc, ale musiałaby obejrzeć wiekszy fragment mapki geodezyjnej.

Dlaczego nie przysuniesz domu 1,5 do granicy pólnocnej? Będzie to wymagać zmiany układu wejścia, ale jest do wykonania.


Mam wrażenie, że zafiksowałes się na tej jednej wizji i nie widzisz alternatyw, które dla kogoś, kto patrzy świezym okiem sa oczywiste.

zastanawiam się dlaczego nie zbliżysz domu i garażu do siebie?

Beniuś
16-06-2014, 20:21
Drugi samochód można zaprakowac inaczej organizującprzestrzeń.
mogłabym pomóc, ale musiałaby obejrzeć wiekszy fragment mapki geodezyjnej.

Dlaczego nie przysuniesz domu 1,5 do granicy pólnocnej? Będzie to wymagać zmiany układu wejścia, ale jest do wykonania.


Mam wrażenie, że zafiksowałes się na tej jednej wizji i nie widzisz alternatyw, które dla kogoś, kto patrzy świezym okiem sa oczywiste.

zastanawiam się dlaczego nie zbliżysz domu i garażu do siebie?

Mapki niestety nie mam pod ręką, ale wygląda to mniej więcej tak, wymiary działki 12,5x70m (widać to na moim szkicu), od wschodu, południa i zachodu graniczę z sąsiadami, a od strony północnej wzdłuż działki jest droga - tak więc do granicy północnej nie mogę się dostawić (odległość od osi jezdni 6m - wychodzi, że najbliżej granicy północnej mogę być na 3,5m) :( Rozważałem już wiele wariantów, na pewno nie wszystkie, ale nie mam innych pomysłów.
Dziękuje Ci za zainteresowanie moim problemem. Może faktycznie trochę za bardzo rozstrzeliłem ten garaż, ale jak spojrzysz na szkic, to na stronę garażu (w tej wersji projektu oczywiście), wychodzi okno z jednej sypialni. Ale troszkę na pewno można przysunąć garaż - może nawet obrócić? :)

Elfir
16-06-2014, 20:32
ja bym rozwazyła wystąpienie o odstępstwo od planów i zgodę na przystawienie budynku o 1,5 m od granicy północnej.
Po co ci dom z oknami od ulicy i od północy? Ciemna nora i zero prywatności?

Czy masz już MPZP?

Elfir
16-06-2014, 20:35
Rozważ też inną rzecz - postawienie przy ulicy ciągu sklepów i wybudowanie się z czynszu w lepszym miejscu :)

Beniuś
16-06-2014, 20:44
ja bym rozwazyła wystąpienie o odstępstwo od planów i zgodę na przystawienie budynku o 1,5 m od granicy północnej.
Po co ci dom z oknami od ulicy i od północy? Ciemna nora i zero prywatności?

Czy masz już MPZP?

Dla mojej działki nie ma MPZP, muszę wystąpić o warunki zabudowy, pogadam z projektantem jak widzi 1,5m od północy od strony formalności i czy to jest do przejścia. Pomysł dobry, Dzięki. Wybacz, że zwracałem się do Ciebie jak do faceta, nie spojrzałem. :hug:

Beniuś
16-06-2014, 20:46
Rozważ też inną rzecz - postawienie przy ulicy ciągu sklepów i wybudowanie się z czynszu w lepszym miejscu :)

Sklepy odpadają - dookoła ich pełno

Elfir
16-06-2014, 21:19
co raczej oznacza, że to dobry punkt pod najem powierzchni handlowo-usługowych.

aralkaa
25-06-2014, 00:29
Witam! Chcialabym zapytac jaki metraz moglabym brac pod uwage majac powyzszy budzet? Zalozenia sa nastepujace: dzialka juz jest, projekt bylby maksymalnie prosty ('stodola'), dach dwuspadowy, bez garazu i podpiwniczenia, niewielki wklad pracy wlasniej (glownie wykonczeniowka- brak nam umiejetnosci by brac sie za cos powazniejszego) a sama budowa mialaby miejsce na lubelszczyznie- wiec ciut nizsze koszty robocizny. Nie chce wliczac w to kosztow stricte wykonczeniowych, zalezy mi na stanie deweloperskim. Najchetniej parterowy z mozliwoscia adaptacji poddasza.

Nefer
25-06-2014, 01:24
Pojęcie "stan deweloperski" został wymyślony przez deweloperów. I trzymając się tego niezbyt ścisłego pojęcia stawiam na 100 mkw.

Aleksandryta
25-06-2014, 07:58
Pojęcie "stan deweloperski" został wymyślony przez deweloperów. I trzymając się tego niezbyt ścisłego pojęcia stawiam na 100 mkw.
Oczywiście powierzchni całkowitej. :yes:

dzabij
25-06-2014, 08:51
Celowałbym w projekt z dachem dwuspadowym o małym kącie nachylenia i poddasze o pełnej wysokości, bez skosów. Wtedy można maksymalnie wykorzystać powierzchnię a koszty będą takie same albo i niższe jak przy klasycznym domu z poddaszem użytkowym i skosami.

Kalisa
25-06-2014, 09:02
Jest cały wątek w którym od kilku lat wałkowany jest temat domu za 200 tys.

Nefer
25-06-2014, 10:34
Oczywiście powierzchni całkowitej. :yes: Dokładnie.

aralkaa
25-06-2014, 10:35
Dobrze, wiec moze troche bardziej konkretnie- czy ten projekt http://projekty.muratordom.pl/projekt_piekny,2848,0,0.htm?c=105&mirror=yes po dodaniu okien dachowych ale bez adaptacji poddasza nadal mialby szanse sie domknac w 200tys?

Nefer
25-06-2014, 10:53
To zależy :) Na przykład od tego czy masz działkę uzbrojoną, a jeśli nie - jak daleko masz do przyłączy. Ja bym szacowała mkw na 2000 pln i to jest wersja tania, bez szaleństw.

namira
25-06-2014, 11:21
aralkaa,dobry projekt wybrałaś pod swój budżet,myślę podobnie jak Nefer - 2000zł mkw,bez szaleństw i pewne rzeczy można zrobić póżniej,już mieszkając np.elewację

marchew
25-06-2014, 11:29
Z tym, że w tym projekcie jest bardzo nisko na strychu - nie wiem czy jest możliwość/sens adaptacji tego na pomieszczenia mieszkalne.

krolwesoly
25-06-2014, 15:39
Z tym, że w tym projekcie jest bardzo nisko na strychu - nie wiem czy jest możliwość/sens adaptacji tego na pomieszczenia mieszkalne.

Za nisko masz racje:)

aralkaa
25-06-2014, 21:54
Dzieki wielkie za uwagi. Wedlug projektu po adaptacji na poddaszu mialabym 34m2- akurat na 2 sypialnie i lazienke. Docelowo bylaby to powierzchnia wylacznie dla dzieci, wiec wydaje sie wystarczajaca, ale zawsze mozna rozwazyc niewysoka scianke kolankowa.

jajmar
25-06-2014, 23:25
Dzieki wielkie za uwagi. Wedlug projektu po adaptacji na poddaszu mialabym 34m2- akurat na 2 sypialnie i lazienke. Docelowo bylaby to powierzchnia wylacznie dla dzieci, wiec wydaje sie wystarczajaca, ale zawsze mozna rozwazyc niewysoka scianke kolankowa.

No może na 2 sypialnie i łazienkę Ci styknie, co kto lubi, ale wanna nie wejdzie do łazienki. Ale potrzbujesz jeszcze m2 na jakiś korytarz i schody.

bowess
26-06-2014, 08:21
U mnie przy podobnym metrażu parteru, poddasza jest około 50m2 - dwie spore sypialnie (a wielofunkcyjny pokój dziecka właściwie powinien być nieco większy niż sypialnia rodziców, która służy tylko do spania i przechowywania), łazienka z wanną i korytarzyk. Ściany kolankowej nie mamy podniesionej, w projekcie są przedścianki. A metraż poddasza większy, bo większy kąt nachylenia dachu.
Nasz dom jest za 200k na gotowo, ale włożyliśmy bardzo dużo własnej robocizny. Twój jest dość zbliżony, więc myślę, że z robocizną ale bez poddasza będzie można zamieszkać.

aralkaa
26-06-2014, 10:26
Bowess, przyznam szczerze ze Twoja budowa byla dla mnie inspiracja. Fanatastyczny dom, no i ten budzet... Mnie troche ograniczaja dwie lewe rece i dzialka z wjazdem od poludnia, bo inaczej bralabym sie za Kokosza.

bowess
26-06-2014, 20:35
Miło mi. :)
Popatrzyłam na wyszukiwarkę i niestety projektów gotowych tego typu z wjazdem od południa jest wybór praktycznie żaden. Może indywidualny projekt wzorowany na Pięknym? U nas kąt dachu to 42 stopnie przy szerokości budynku 8,4 (tylko 0,2 więcej niż Piękny) - poddasze wyjdzie wtedy wygodne dla dwójki dzieci, ale też nie przesadnie duże.

Ronifcb
28-06-2014, 18:48
Co myslicie nad róznicą cen domu z garażem i bez ...Projekt to :
http://z500.pl/projekt/724/Z273_a,powiekszona-wersja-projektu-z273-z-kotlownia-na-ekogroszek.html
179 tyś zł....
a z garazem:
http://z500.pl/projekt/750/Z273_a_L_GL,wersja-powiekszona-w-odbiciu-lustrzanym-z-garazem-jednostanowiskowym-po-lewej-stronie.html
251 tyś zł...
72tyś zł róznicy .... Moim zdnaiem to bardzo dużo... Jak to możliwe?

Elfir
28-06-2014, 18:54
1. jeden z kosztorysanów bardziej przylożył się do pracy
2. jeden z kosztorysów był stworzony kilka lat później

bowess
28-06-2014, 19:06
Kosztorysy są szacunkowe. Najwyraźniej policzone z m2, bo 29 dodatkowych metrów po niecałe 2500zł daje akurat 72k.

Elfir
28-06-2014, 19:12
o to jest trzecia opcja :D
zapomniałam o niej.

Ronifcb
28-06-2014, 19:18
No to 2 odpowiedzi całkowicie sobie zaprzeczające :) Zajebiści eksperci tyle powiem :)
Dodam tylko ze koszt fundamentow ,scian i komina to 13 tyś zł robocizna.24tyś wiązary.....(mówię o projekcie z garażem...) Naprawde nie wiem skąd te 72tys zł..

bowess
28-06-2014, 19:26
To jest kosztorys szacunkowy, czyli każdy metr budynku policzony z pewnej mitycznej średniej kosztu budowy metra domu, którą w takich szacunkach sobie biuro stosuje.
Tak to już ze średnimi jest, że jak jeden ma głowę, a drugi nie, to średnio mamy dwóch półgłówków. :)


No to 2 odpowiedzi całkowicie sobie zaprzeczające http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif Zajebiści eksperci tyle powiem http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif
To sam rusz głową i doczytaj co dane biuro przedstawia pod nazwą "koszty budowy", "kosztorys".

Groszek80
28-06-2014, 20:32
Ja wychodzę z założenia, że skoro mnie nie stać na porządny, tani w utrzymaniu dom to nie będę go budować. Nie sztuka zbudować - sztuka mieszkać i nie zerować się z kasy np. na ogrzewanie miesiąc w miesiąc :)

Elfir
28-06-2014, 21:03
Groszek - mały , ciepły dom to nie więcej jak 200 zł/mc w sezonie grzewczym przy gazie.

pollo_loco
29-06-2014, 16:13
Ale mały i w dodatku ciepły dom trzeba mieć za co zbudować! :P

Arturo72
29-06-2014, 16:30
Ale mały i w dodatku ciepły dom trzeba mieć za co zbudować! :P
Sądzę,że jak się człowiek postara to zbuduje taki domek w cenie mieszkania lub niewiele drożej.

DEZET
29-06-2014, 21:10
Ale mały i w dodatku ciepły dom trzeba mieć za co zbudować! :P

Za to duży i pożerający paliwo buduje się sam i za darmo? :P
Za nierealne ceny mieszkań, można, jak pisze Arturo zbudować dom, który będzie na pewno lepszym rozwiązaniem niż M w bloku.
Wybór jednego lub drugiego, oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb inwestora.

Elfir
29-06-2014, 21:46
I od działki. Domku bez działki nie wybudujesz.
Jak do kosztów budowy 250 tyś, musisz dolożyć drugie 200 tyś na działkę niezbyt daleko od miasta to robią się koszty, niestety.

Łatwiej budować się bezdzietnym, wolnym zawodom - bo nie są związani z centrum miasta jako miejscem pracy czy nauki. Mogą kupić tanie działki na zadupiu.

Znajomyx
30-06-2014, 12:51
Łatwiej budować się bezdzietnym, wolnym zawodom - bo nie są związani z centrum miasta jako miejscem pracy czy nauki. Mogą kupić tanie działki na zadupiu.
Na pewno łatwiej, ale w takim przypadku tez łatwo popełnić błąd. Jeśli ktoś w takiej sytuacji nie zdaje sobie sprawy z wygody bliskości "miasta", łatwo później obudzić się w dosyć nieciekawej sytuacji, jak już pojawią się dzieci...

DEZET
30-06-2014, 21:47
Wszystko zależy gdzie ta działka. Nie wszystkie leżą blisko wielkich miast i kosztują tyle co stawiany dom. Nie wszyscy mieszkają wokół metropolii . Czasem łatwiej podjechać do miasta z wioski, niż przejechać z jednego końca miasta na drugi.

Kasia Wojtek
01-07-2014, 07:14
Pewnie aż trudno to zrozumieć, ale nie wszyscy mieszkają w Warszawie, Krakowie czy innym Wrocławiu :-)

Mieszkamy na "zadupiu" i szczerze mówiąc, mamy łatwiejszy dostęp do cywilizacji niż mieszkając wcześniej w mieście.

Elfir
01-07-2014, 10:52
Kasia Wojtek - w okolicach Poznania można znaleźć działki za 300 zł/m2 i za 80 zł/m2. Ale różnica w cenie to właśnie możliwość dojazdu komunikacją publiczną, dostepną dla dziecka, by dziecka codzennie do szkoły nie wozić. Co ma zrobić miejska rodzina z dwójką dzieci na samotnej dzialce, przy gruntowej drodze pełnej dziur, gdzie dostąpny jest tylko prąd, a nie ma innych mediów? Dla nich zdecydowanie lepiej byłoby już mieszkać w bloku.

niktspecjalny
01-07-2014, 10:54
Z tym łatwiejszym dostępem do cywilizacji to mogę się zgodzić bo tak mam.Ale zadupiem nazywając moja np. okolicę to już protestuję i mówię stanowcze "NIE".:yes::D.Gdyby to była "Pipidówka"to zupełnie co innego.;)

Kasia Wojtek
01-07-2014, 10:58
Celowo używam formy Zadupie, jako historycznie uzasadnionej :-)

Oczywiście, mówię o działkach nie w lesie czy w zupełnej dziczy, taki złoty środek. Dla Ślązaków wytłumaczę, że mieszkamy w Wyrach pod Mikołowem.

niktspecjalny
01-07-2014, 10:59
.......................... Ale różnica w cenie to właśnie możliwość dojazdu komunikacją publiczną, dostepną dla dziecka, by dziecka codzennie do szkoły nie wozić. Co ma zrobić miejska rodzina z dwójką dzieci .......................

Ten problem jest dla nowo Bogackich i dla tych ,którzy wiedzą na co się porywają. Dostępność do wszelkiej dobroci państwowej nie musi być przeszkodą by chałupa stanęła na pipidówce oddalonej od w/w .

niktspecjalny
01-07-2014, 11:04
Celowo użyłem porównania pipidówka do zadupia bo ma historyczne podłoże ale nie zawsze musi to być gąszcz i jedyne domostwo w promieniu np.10 Km.Do lube-laków i ich krainy powiem ,że mieszkam w malowniczej krainie dolinie Chodel-ki.Oni wiedzą jaki ma czar.

Elfir
01-07-2014, 11:11
niktspecjalny - skoro masz dobre skomunikowanie się z miastem i dostep do cywilizacji to nie jest to zadupie.
Ale też nie sądzę by ceny działek w twojej okolicy były niskie.

Sama wybudowałam się w małej miejscowości ale właśnie poprzez dobre skomunikowanie i zaplecze cyilizacyjne nie jest to zadupie a ceny działek sa z tego powodu wysokie.

Piszałam o zadupiu jako sposobie na kupno taniej działki. Prawda jest taka, że dobre miejsca NIGDY nie beda tanie. Tanie będą zadupia, gdzie nikt nie chce się budowac.

niktspecjalny
01-07-2014, 15:54
niktspecjalny - skoro masz dobre skomunikowanie się z miastem i dostep do cywilizacji to nie jest to zadupie.
Ale też nie sądzę by ceny działek w twojej okolicy były niskie.

Sama wybudowałam się w małej miejscowości ale właśnie poprzez dobre skomunikowanie i zaplecze cyilizacyjne nie jest to zadupie a ceny działek sa z tego powodu wysokie.

Piszałam o zadupiu jako sposobie na kupno taniej działki. Prawda jest taka, że dobre miejsca NIGDY nie beda tanie. Tanie będą zadupia, gdzie nikt nie chce się budowac.

Masz rację mówiąc :
......skoro masz dobre skomunikowanie się z miastem i dostęp do cywilizacji to nie jest to zadupie...........
Chciałem tylko zaznaczyć ile w naszym życiu znaczy pojęcie pipidówka-zadupie.Mam dostępność do wielu rzeczy w tym mojej matni.Tak matni,bo tak udało mi się z rodzina wejść w kompromis.

Mitoko
02-07-2014, 09:23
niktspecjalny - skoro masz dobre skomunikowanie się z miastem i dostep do cywilizacji to nie jest to zadupie.
Ale też nie sądzę by ceny działek w twojej okolicy były niskie.

Sama wybudowałam się w małej miejscowości ale właśnie poprzez dobre skomunikowanie i zaplecze cyilizacyjne nie jest to zadupie a ceny działek sa z tego powodu wysokie.

Piszałam o zadupiu jako sposobie na kupno taniej działki. Prawda jest taka, że dobre miejsca NIGDY nie beda tanie. Tanie będą zadupia, gdzie nikt nie chce się budowac.

Święta racja - wszystko zależy od tego co rozumiemy przez pipidówę - i mówię to zarówno jako pośrednik z 15-letnim stażem jak i jako osoba, która wybudowała się poza miastem, tyle że:
- miejscowość ma pełne zaplecze handlowo-usługowo-oświatowe;
- ma stację na której stają wszystkie pociągi osobowe do Gdańska + linie autobusowe;
- mam 30 km do pracy - więc samochodem dojeżdżam w 35-45 minut.

Natomiast jest dużo "świetnych lokalizacji", w których bez 2 samochodów lepiej nie zamieszkiwać.

niktspecjalny
02-07-2014, 09:31
.......Natomiast jest dużo "świetnych lokalizacji", w których bez 2 samochodów lepiej nie zamieszkiwać.................

Uwierz mi ...mylisz się.;)

Mitoko
03-07-2014, 08:39
A tak może szerzej ??

niktspecjalny
03-07-2014, 09:05
A tak może szerzej ??

Szerzej!!! Szerzej się nie da............cytat jest cytat.do niego się odniosłem.
Przecież ja tego nie napisałem

..Natomiast jest dużo "świetnych lokalizacji", w których bez 2 samochodów lepiej nie zamieszkiwać...........

anSi
04-07-2014, 09:45
....
Natomiast jest dużo "świetnych lokalizacji", w których bez 2 samochodów lepiej nie zamieszkiwać.

Święta prawda :) Moi sąsiedzi w 1,5 roku po zamieszkaniu w nowowybudowanym domu wyprowadzili się. Powód - jeden samochód,którym sąsiad musiał każdego ranka zawieźć żonę do pracy, syna do szkoły w zupełnie innej dzielnicy niż żonina praca i sam dojechać do pracy w jeszcze innym miejscu. Logistyczny koszmar. A żona prawa jazdy nie miała i nie chciała zrobić.

Nefer
04-07-2014, 10:24
z jednym dzieckiem to jest pikuś, ale jak dwójka i duża różnica wieku (dwie różne placówki) to się można zastrzelić.

Elfir
04-07-2014, 11:29
Ja nie mam prawa jazdy, dlatego wybudowanie się w miejscu, gdzie nie ma sprawnej komunikacji nie wchodziło w rachubę.

Nefer
04-07-2014, 11:34
i mądra z Ciebie dziewczynka. Podobnie jest z wyborem projektu. Jeśli nigdy nasze imprezy nie kończą się w kuchni - nie musi mieć ona 20mkw, bo nagle nie zmienimy przyzwyczajeń. Jeśli nigdy we dwójkę z partnerem nie korzystamy z łazienki to po co nam dwie umywalki. Ludziom się wydaje, że jak zbudują dom to staną się INNYMI ludźmi. Jakoś dojadą, jakoś dowiozą dzieci, jakoś przestaną się bać czarnego lasu za oknem i jakoś to będzie. Często, niestety, nie da się wytrzymać i jest wielkie rozczarowanie.

CodeSnipper
04-07-2014, 11:42
Ja przy projektowaniu uwzględniłem nawet meble które mamy teraz i wstawiłem je w rysunek sprawdzając odległości i wolną przestrzeń aby wiedzieć ile minimum miejsca potrzebujemy. Kasy mało, więc powstał dom, który na parterze ma tyle ile potrzebujemy teraz plus trzy sypialnie z łazienką na poddaszu. Nawet jeśli nie uda się od razu zrobić całości, wiem że mogę mieszkać na parterze przez dwa-trzy lata i nie będę miał z tym problemu.

Mitoko
04-07-2014, 11:49
i mądra z Ciebie dziewczynka. Podobnie jest z wyborem projektu. Jeśli nigdy nasze imprezy nie kończą się w kuchni - nie musi mieć ona 20mkw, bo nagle nie zmienimy przyzwyczajeń. Jeśli nigdy we dwójkę z partnerem nie korzystamy z łazienki to po co nam dwie umywalki. Ludziom się wydaje, że jak zbudują dom to staną się INNYMI ludźmi. Jakoś dojadą, jakoś dowiozą dzieci, jakoś przestaną się bać czarnego lasu za oknem i jakoś to będzie. Często, niestety, nie da się wytrzymać i jest wielkie rozczarowanie.
Niestety większość ludzi nie "widzi przestrzeni" i sugeruje się opisami. Dlatego kupują projekty, które potem często okazują się mocno niepraktyczne.
Wiem to po sobie (a po 15 latach w nieruchomościach niby trochę wiem) ile projektów przerzuciłem przez pół roku aby znaleźć coś sensownego i rozsądnego w kosztach budowy. A i tak jeszcze przerabiałem projekt (np. poszerzenie domu o 60 cm okazało się świetnym pomysłem).

fenix2
04-07-2014, 18:12
Święta prawda :) Moi sąsiedzi w 1,5 roku po zamieszkaniu w nowowybudowanym domu wyprowadzili się. Powód - jeden samochód,którym sąsiad musiał każdego ranka zawieźć żonę do pracy, syna do szkoły w zupełnie innej dzielnicy niż żonina praca i sam dojechać do pracy w jeszcze innym miejscu. Logistyczny koszmar. A żona prawa jazdy nie miała i nie chciała zrobić.

Jak nie zrobiła to jej problem.
A autobusy i inna komunikacja nie funkcjonuje??

Elfir
04-07-2014, 18:38
fenix - przecież nie wszędzie jeżdzą autobusy. Albo jeżdzą - 2 dziennie.
Mieszkam w samym Kórniku - do Poznania autobus co 15 minut. Ale jakby mieszkała w Kleszczewie, to już 1 na godzinę, albo rzadziej. W Runowie są tylko autobusy szkolne chyba.

_artur_
05-07-2014, 08:58
moja żona która od zawsze nie jeździła ani samochodem ani nawet rowerem (argumenty typowe - nie umiem, boję się, nie mam wyczucia odległości itp.) odkąd pojawiła się działka zapisała sie na kurs, prawo jazdy zrobiła i od dwóch lat jeździ samochodem bez problemow.. więcej wiary w siebie..

DEZET
05-07-2014, 13:37
Działka, dom to nowe wyzwania. Trzeba dodać, że nie jedyne... jak choćby zrobienie prawka, koszenie trawy, czy w ogóle pielęgnacja ogrodu, jeśli mieszkało się wcześniej w bloku i bez ogródka. Zmiana nawyków, niektórych może przerosnąć i sprzedadzą dom.

anSi
05-07-2014, 16:20
Jak nie zrobiła to jej problem.
A autobusy i inna komunikacja nie funkcjonuje??

Funkcjonuje, autobus, ale dość rzadko jeździ. Dziecko za małe zaś było, aby samodzielnie dojeżdżać z przesiadkami :)

Kalisa
06-07-2014, 09:01
z jednym dzieckiem to jest pikuś, ale jak dwójka i duża różnica wieku (dwie różne placówki) to się można zastrzelić.

Święte słowa, własnie przez to przechodzę. Dodam że największy hardcore jest wtedy gdy jedno dziecko choruje a drugie trzeba zawieźć do szkoły, autobusem byłoby ciężko.


Ja nie mam prawa jazdy, dlatego wybudowanie się w miejscu, gdzie nie ma sprawnej komunikacji nie wchodziło w rachubę.

Ja mam prawo jazdy, ale mimo wszystko nie kupiłabym działki bez sprawnej komunikacji . Nie zamierzam do końca życia być taksówką dla moich dzieci, za kilka lat będą mogły same podjechać autobusem do szkoły, kolegów, kina itp.

surgi22
06-07-2014, 10:40
Dlatego cieszę się że mieszam na wsi przez którą jeździ i tramwaj i autobusy :cool:

Nefer
07-07-2014, 19:40
Ja mam prawo jazdy, ale mimo wszystko nie kupiłabym działki bez sprawnej komunikacji . Nie zamierzam do końca życia być taksówką dla moich dzieci, za kilka lat będą mogły same podjechać autobusem do szkoły, kolegów, kina itp.

Dokładnie tak. Nawet nocny się przyda :)

sylwekr
10-07-2014, 21:43
A ja świadomie wybrałem "zadupie". Mieszkam obecnie w małym miasteczku, ale na obrzeżach i mam wszędzie daleko. Dlatego w domu 2 samochody. Kupiłem działkę parę kilometrów od miasta na wsi, ale wybór świadomy. Obecnie dojeżdzam do pracy pociągiem, ale na stację muszę dojechać autem. Jak uda się postawić ten mały ale własny domek, to do stacji PKP będę miał niecały kilometr, do szkoły dzieci ok 400 m, lokalny sklep ok kilometr. Zadupie ale jak dla mnie wcale nie będzie jakimś utrudnieniem w życiu codziennym. Poza tym działkę kupiłem za 1/3 ceny którą bym musiał dać w moim mały miasteczku. Zresztą taki wybór jak ja zrobiło wcześniej już sporo osób bo w okolicy już mnóstwo nowych domów, a ok 100 metrów od mojej działki 2 budowy w trakcie.
W tym tygodniu akcja ogrodzenie, siedzę przy kompie styrany po 12 godzinach pracy.... oj takie uroki, jak budżet musi się "dopiąć" przy budowie....

Budujący Radom
13-07-2014, 16:41
Witam wszystkich.
Przymierzamy się z zoną do budowy małego domku do 100m2. Bardzo przypadł nam do gustu projekt z241
http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji.html
Czy to odpowiedni dział do tego projektu lub projekt do watku? Co zmienilibyście lub co dołozyli. Jakieś uwagi , podpowiedzi? Jestem otwarty. Piszcie.

DEZET
13-07-2014, 19:24
Witam wszystkich.
Przymierzamy się z zoną do budowy małego domku do 100m2. Bardzo przypadł nam do gustu projekt z241
http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fz500.pl%2Fprojekt% 2F213%2FZ241%2Cdom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji.html)
Czy to odpowiedni dział do tego projektu lub projekt do watku? Co zmienilibyście lub co dołozyli. Jakieś uwagi , podpowiedzi? Jestem otwarty. Piszcie.
Witaj! Skoro przypadł Wam do gustu, to po co, coś zmieniać lub dokładać. My mamy tam mieszkać, czy to domek dla Was?
Przemyślcie sobie układ pomieszczeń, jakie będzie ogrzewanie, ile możecie zrobić sami... i do pracy ;)

Budujący Radom
13-07-2014, 20:05
Witaj! Skoro przypadł Wam do gustu, to po co, coś zmieniać lub dokładać. My mamy tam mieszkać, czy to domek dla Was?
Przemyślcie sobie układ pomieszczeń, jakie będzie ogrzewanie, ile możecie zrobić sami... i do pracy ;)

Oczywiście że my będziemy mieszkać. Zadałem pytanie czy to uzasadniony ekonomicznie wybór w watku dom do 200tyś. Oczywiscie podobają mi się inne domy bardziej ale na ziemię sprowadza nas "portfel". Czy do gustu przypadł? Taki złoty srodek między kosztami a funkcjonalnością. Od pól roku szukam projektu i czytam fora. Zaczynałem od chałupy 150m2 ale dziś juz mniej wiecej wiem na co bedzie mnie stać.

kinka
13-07-2014, 20:45
Domek fajny z dużym salonem,bardzo funkcjonalny i jak najbardziej realny do zrealizowana w tej kwocie ;)

Budujący Radom
13-07-2014, 21:23
Dzieki. Nie wiem czy duzy salon. 30m2 to jest razem z kuchnią

Mitoko
14-07-2014, 08:22
Dla 3 osób dobry dom ekonomiczny o ile zmieści się w działce.
Przy 4 osobach zabraknie miejsca na "graciarnię".

Budujący Radom
14-07-2014, 09:06
Dla 3 osób dobry dom ekonomiczny o ile zmieści się w działce.
Przy 4 osobach zabraknie miejsca na "graciarnię".

Własnie to miejsce na graciarnię. Jaki moze byc dodatkowy koszt z garazem np. 4x6m od strony sypialni z dachem jednospadowym bez tynków w srodku , blacha trapezowa , 2 małe okienka, drzwi przejściowe do domu, brama garażowa, wylewka betonowa, i oczywiscie ocieplenie styropianem?
z tego co wyczytałem to powierzchni gospodarczej koszt trzeba liczyc 1000zł/m2 co przy takim metrażu 24m2 moze być dla mnie kwotą zaporową.

Elfir
14-07-2014, 09:38
garaż zawsze mozecie sobie dobudować. Budybek gospodarczy takze.
Temu projektowi przydałaby się korekta okien, aby był ustawniejszy. Ale to już dużo zalezy od rodzaju działki.
To parterówka. Jak zaplanujesz rekuperator, to poza oknem salonowym, pozostałe mogą być fixami - to spora oszczędnosć.

Budujący Radom
14-07-2014, 10:06
garaż zawsze mozecie sobie dobudować. Budybek gospodarczy takze.
Temu projektowi przydałaby się korekta okien, aby był ustawniejszy. Ale to już dużo zalezy od rodzaju działki.
To parterówka. Jak zaplanujesz rekuperator, to poza oknem salonowym, pozostałe mogą być fixami - to spora oszczędnosć.

Nie wiem czy żona by się zgodziła na fixy. Z działką nie ma problemu ok. 33x36mb. Wjazd od wschodu.
Wydaje mi się że taki garaż dobudowując pozniej to większe koszta. Nowy plan, wszystkie materiły dodatkowy transport, mniej materiału nizsze ceny, mnie materiału drozsza usługa itd, itd, niż zrobic to za jednym zamachem,. Chciało by się ale chyba za duzo wtedy weźmiemy na siebie.
Juz wiem ze tak, chciałbym:
- pompę ciepła nie wegiel
- podłogówkę nie grzejniki
- wiązary lub terrivę a nie klasyczną więźbę
- wentylację mechaniczną (to tak 50/50) np. zamiast komina wentylacyjnego, zależy od róznicy kosztów.

To wszystko robi już podejrzewam koszt o kilkadziesiąt tyś. wyższy od zakładanego a tu jeszcze nad garażem się zastanawiam. ;)

Elfir
14-07-2014, 10:39
w tym domu tak nie mógłbyś grzać węglem.

Zastanawiam się czy nie lepiej grzać prądem i kominkiem zamiast PC

Robienie pełnego stropu teriva w domu parterowym jest nieporozumieniem. Lekka konstrukcja drewniana. Albo ocieplana w połaci dachu (wówczas pomieszczenia sa wysokie) + k-g albo ocieplenie na stropie.

DEZET
14-07-2014, 10:49
Budujący Radom- zwróć uwagę, że dobudowując do domu garaż szer. 4m z domem masz ponad 17m. Warunki zabudowy mogą ograniczać długość budynku. Wiązary mogą być dobrym rozwiązaniem, bo można tak je zaprojektować, że uzyskasz fajny stryszek (wejście po chowanych schodach z korytarza). Poza tym za jednym zamachem masz konstrukcję więźby i pas stropowy- robiąc terivę i tak na to dokładasz więźbę. Koszty mogą wyjść podobne, ale np. ocieplenie stropu zabierze wysokość ze stryszku.
Komin wentylacyjny to "grosze" w stosunku do WM.

Koszty garażu nie są małe- optymistycznie od 20k trzeba liczyć za garaż przy domu.

Budujący Radom
14-07-2014, 11:20
w tym domu tak nie mógłbyś grzać węglem.

Zastanawiam się czy nie lepiej grzać prądem i kominkiem zamiast PC

Robienie pełnego stropu teriva w domu parterowym jest nieporozumieniem. Lekka konstrukcja drewniana. Albo ocieplana w połaci dachu (wówczas pomieszczenia sa wysokie) + k-g albo ocieplenie na stropie.

Mógłbym grzać weglem właśnie dobudowując kotłownię za garażem ale chcę tego uniknąc, i to bardzo.
Wiem ze strop w parterówce powinien być lekki, ale oczytałem się o tych lekkich stropach i przyszedł mi pomyłś aby zrobić chociaż Terrive.
Jednym z przewijających sie argumentów na forach jest np. zdarzenie losowe tj. wichura która zabierze dach (zdarza się ) i wtedy nie zostaje nic, a przy ciezkim stropie problem ten jest wyeliminowany. Działka jest na otwartym polu na leciutkim wzniesieniu i potrafi tam naprawdę wiać.
Oczywiście jest to tylko koncepcja i nie upieram sie przy tym rozwiazaniu. Przyznam ze na naszych terenach (Radom i okolice) stosowanie wiązarów prfabrykowanych to absolutna rzadkość. Zastanawiam mnie skąd taka niechęć tubylców do tego rozwiązania? Koszty? Niedostepność? Tartaków u nas dużo, więc nie wiem dlaczego.

Budujący Radom
14-07-2014, 11:22
Budujący Radom- zwróć uwagę, że dobudowując do domu garaż szer. 4m z domem masz ponad 17m. Warunki zabudowy mogą ograniczać długość budynku. Wiązary mogą być dobrym rozwiązaniem, bo można tak je zaprojektować, że uzyskasz fajny stryszek (wejście po chowanych schodach z korytarza). Poza tym za jednym zamachem masz konstrukcję więźby i pas stropowy- robiąc terivę i tak na to dokładasz więźbę. Koszty mogą wyjść podobne, ale np. ocieplenie stropu zabierze wysokość ze stryszku.
Komin wentylacyjny to "grosze" w stosunku do WM.

Koszty garażu nie są małe- optymistycznie od 20k trzeba liczyć za garaż przy domu.

Z warunkami nie ma problemu. A no widzisz bo myślałem ze przy wiazarach stryszku jest podobno (tak czytałem) jak na lekarstwo

ARTUR_EMI
14-07-2014, 11:40
Witam
Ja jestem na etapie SSZ projekt Apollo 2a z Domusa powierzchnia okolo200m2 , na obecna chwile koszty to plus-minus 100000 zł czyli 500 zł m2 .
PS.
Nie buduje z najtańszych materiałów .

Budujący Radom
14-07-2014, 11:44
Witam
Ja jestem na etapie SSZ projekt Apollo 2a z Domusa powierzchnia okolo200m2 , na obecna chwile koszty to plus-minus 100000 zł czyli 500 zł m2 .
PS.
Nie buduje z najtańszych materiałów .

:o A i dom nie mały. Podejrzałem sobie

schizo85
14-07-2014, 17:51
Z warunkami nie ma problemu. A no widzisz bo myślałem ze przy wiazarach stryszku jest podobno (tak czytałem) jak na lekarstwo

A ja Ci powiem że się zdziwiłem wielkością naszego strychu. Niby w projekcie wiązarów pisało że stryszek 30m2 ale jak teraz wyjdę na niego to jest ładny kawał miejsca na składowanie gratów. Jak nie zapomnę to jutro zrobię fotkę z góry i pokażę.

Budujący Radom
14-07-2014, 20:48
A ja Ci powiem że się zdziwiłem wielkością naszego strychu. Niby w projekcie wiązarów pisało że stryszek 30m2 ale jak teraz wyjdę na niego to jest ładny kawał miejsca na składowanie gratów. Jak nie zapomnę to jutro zrobię fotkę z góry i pokażę.
A z chęcią, fajnie. Czy masz już schody strychowe z holu?

schizo85
15-07-2014, 06:07
Mam schody strychowe, zamontowałem pod koniec tamtego tygodnia, tego też zrobię fotkę.

Budujący Radom
15-07-2014, 08:04
Mam schody strychowe, zamontowałem pod koniec tamtego tygodnia, tego też zrobię fotkę.


Jaki wymiar tych schodów? To mnie też ciekawi. Jakieś Thermo?

DEZET
15-07-2014, 16:51
Z warunkami nie ma problemu. A no widzisz bo myślałem ze przy wiązarach stryszku jest podobno (tak czytałem) jak na lekarstwo
Zajrzyj do mojego DB - jest gdzieś na początku rysunek moich wiązarów. Zamiast tego proponowanego na stronie Z500 w pliku "Rysunek szczegółowy", projektant w wytwórni wiązarów może tak przeprojektować, że miejsca będzie całkiem sporo., nie tylko taki trójkącik, jak w ich projekcie.

sylwekr
15-07-2014, 21:31
Witajcie
Już wybrałem projekt, ale... oczywiście jakieś zmiany. Koszt projektu gotowego prawie 1900 zł, ale chcieliśmy poszerzyć budynek i zmienić strop z drewnianego na monolityczny, poprosiłem o wycenę firmę projektową i :jawdrop:
- koszt poszerzenia budynku o 0,5 m - 1100 netto
- zmiana stropu 2650 netto
Normalnie kopara mi opadła..... Dzisiaj odwiedził nas zaproszony architekt, przedstawiliśmy projekt jaki nam się podoba i zmiany jakie chcemy (poza tymi dwoma głównymi jeszcze zmiana kąta nachylenia dachu i parę drobiazgów) - i pytanie o cenę...... 2300 - za projekt (nie przeróbki gotowego projektu), jeszcze raz zapytałem czy to z adaptacją i, gość potwierdził, jeszcze będzie mi robił przyłącze wody - projekt 500 zł. Według mnie to dobra cena, co o tym sądzicie, jakieś mogą być ukryte dodatkowe koszty, o coś zapytać ..... ? W sumie architekt polecony przez znajomych, ich projekt znacznie większego budynku wyniósł 3 tys, gość dorabia po godzinach, on rysuje, ktoś inny mu to "podbija".

sylwekr
16-07-2014, 06:50
Robienie pełnego stropu teriva w domu parterowym jest nieporozumieniem. Lekka konstrukcja drewniana. Albo ocieplana w połaci dachu (wówczas pomieszczenia sa wysokie) + k-g albo ocieplenie na stropie.

Dlaczego nieporozumienie ? Ja akurat chcę strop monolityczny, bo według mnie to będzie solidniej i bez problemu będzie można użytkować stryszek. Jakie argumenty za stropem drewnianym ? Bo jeszcze mogę to u siebie zmienić.

Arturo72
16-07-2014, 09:04
Jakie argumenty za stropem drewnianym ? Bo jeszcze mogę to u siebie zmienić.
Koszt.

CodeSnipper
16-07-2014, 10:14
Również łatwiej prowadzić instalacje i można położyć więcej izolacji i łatwiej się ją kładzie niż gdyby trzeba było kłaść w dachu.

Elfir
16-07-2014, 12:16
Dlaczego nieporozumienie ? Ja akurat chcę strop monolityczny, bo według mnie to będzie solidniej i bez problemu będzie można użytkować stryszek. Jakie argumenty za stropem drewnianym ? Bo jeszcze mogę to u siebie zmienić.


Jesli chcesz mieć dom parterowy to po co ci stryszek?
Jak chcesz użytkowac poddasze to zbuduj dom z użytkowym poddaszem po prostu.
Koszt takiego stryszka będzie niewspółmiernie drogi w stosunku do funkcjonalnosci otrzymanej przestrzeni.

Elfir
16-07-2014, 12:21
W sumie architekt polecony przez znajomych, ich projekt znacznie większego budynku wyniósł 3 tys, gość dorabia po godzinach, on rysuje, ktoś inny mu to "podbija".

Skoro mu ktoś podbija to nie jest to architekt. To moze być albo student budownictwa albo jakiś konstruktor, który nie ma sensownej pracy (sądząc po niskiej cenie)

Chcesz mieć papiery do urzędu, by uzyskać PnB? Możesz robić tanio u tego znajomego.

Chcesz mieć projekt domu indywidualnego, który będzie przemyślany od mądrej konstrukcji poprzez ekonomiczne rozwiązania po funcjonalnośc przestrzeni? - to nie da się tanio. Kosztuje praca instalatorów, architekta, konstruktora - bo tyle branż robi prawdziwy projekt budowlany.

sylwekr
16-07-2014, 15:08
Dzisiaj byłem w biurze projektowym i rozmawiałem o tym samym. Koszt adaptacji projektu gotowego 1500 jeśli bez zmian, każda zmiana 300 - 400 zł. Projekt indywidualny 10 tys. Po chwili negocjacji, że to mały dom parterowy, prosta konstrukcja itp, cena zeszła do 8 tys. Raczej nie ma porównania zapłacić 8 tys, a 2300, zwłaszcza, że ja już sam wszystko rozrysowałem ze szczegółami jak bym chciał, tylko potrzebuję aby ktoś z tego zrobił projekt na który dostanę pozwolenie na budowę. Nie widzę potrzeby aby za to samo może nawet lepiej zrobione na papierze płacić 3-4 razy więcej.
Co do stropu monolitycznego to argument ceny mnie nie przekonuje. Mam już na działce 50 ton płukanego żwiru, 50 ton piachu i 75 ton pospółki która mnie prawie nic nie kosztowała (3l 40% trunku) i jak będzie potrzeba to kolejne 100 ton może mi być przywiezione. Zatem strop to dla mnie stal + cement + deski (które i tak wykorzystam), i z pomocą rodziny go zrobimy (i wtedy nie wiem czy będzie droższy od drewnianego, ale nie będę się obawiał, że ta konstrukcja gips/karton kiedyś mi na głowę spadnie - jak ktoś tu na forum zdjęcia pokazywał jak mu się sufit zawalił pod obciążeniem samego ocieplenia)
Tylko niech ktoś nie pisze, że beton z betoniarki to nie to samo co B20 z betoniarni itp, dla mnie jest istotne, że ten beton z betoniarki będzie solidniejszy od płyt gips/karton.
Dom będzie miał powierzchnię ok 100 m kwadratowych, dla mnie ten stryszek to jest dodatkowe dosyć duże pomieszczenie gospodarcze które zakładam, że niejednokrotnie się przyda. Jeśli ktoś ma jeszcze inne argumenty aby z tego zrezygnować i zrobić strop drewniany proszę pisać, wszystko będę brał pod uwagę, ale koszt wydaje mi się, że dla mnie nie będzie znacząco wyższy.

Grayson
16-07-2014, 18:01
Witam.Ja startuje z projektem http://z500.pl/projekt/Z254,maly-dom-parterowy-takze-na-waska-dzialke-z-duzym-pomieszczeniem-gospodarczym.html.Chciałbym sprawdzić swoje pobieżne wyliczenia z opiniami osób w trakcie budowy budynków o podobnej wielkości.

Witam ponownie.Wracam po kilku miesiącach bogatszy w wiedze i koszty budowy.Zaczynałem od pozwoleń poprzez wyszukanie ekip i przygotowanie do budowy poprzez walkę o przyłącza i bitwy z ekipą..Łopata wbita 02.04.2014.Stan na dziś?Do końca miesiąca powinien zostać zamknięty ostatni etap i wchodzi wykończeniówka.Praca moja przy tej budowie to wyszukiwanie materiałów i sprzątanie.Na nic więcej czasu nie starczało.Dużo pomogli ludzie z ekipy,kierownik podpowiadali, gdzie szukać i, kto robi dobra robotę.Kto chce niech pyta, ile mogę to doradzę, ale ekspertem nie jestem :rolleyes:

kalizbi
16-07-2014, 19:03
do sylwekr
Dwa tygodnie temu wylałem strop monolityczny,system gospodarczy,koszt ok. 100 zł za 1metr kwadratowy.Czytając kilka dzienników spotkałem opinie osób mających wiązary że,drugi raz wybraliby strop monolityczny.Jestem bardzo ciekawy kosztu metra sześciennego betonu przygotowanego na budowie i podanego na strop.Jeszcze jedno gips/karton to nie strop tylko wykończenie.

sylwekr
16-07-2014, 20:28
do sylwekr
Dwa tygodnie temu wylałem strop monolityczny,system gospodarczy,koszt ok. 100 zł za 1metr kwadratowy.Czytając kilka dzienników spotkałem opinie osób mających wiązary że,drugi raz wybraliby strop monolityczny.Jestem bardzo ciekawy kosztu metra sześciennego betonu przygotowanego na budowie i podanego na strop.Jeszcze jedno gips/karton to nie strop tylko wykończenie.
Jeśli ja zmieszczę się w 100 zł za metr kwadratowy będzie O.K.
Wiem, że gips/karton to wykończenie, ale ja wolę spokojnie wejść na strych wrzucić tam jakieś stare graty, kartony itp nie obawiając się że coś stanie się z tymi wiszącymi płytami. Na monolicie mogę położyć nawet pół metra wełny, na tym zrobić posadzkę z desek i na tym spokojnie chodzić i użytkować bez obaw że coś z tym wiszącym sufitem się stanie.

Arturo72
16-07-2014, 20:40
Jeśli ja zmieszczę się w 100 zł za metr kwadratowy będzie O.K.

U mnie strop drewniany na 160m2 to 5m3 belek za ok.3tys.zł czyli 18zł/m2 ;)
Druga sprawa,w parterówce ociepla się tylko strop czyli na lany musisz dać jeszcze izolację a potem dodatkową wylewkę bo po styropianie nie będziesz chodził.

Elfir
16-07-2014, 21:14
Projekt indywidualny 10 tys. Po chwili negocjacji, że to mały dom parterowy, prosta konstrukcja itp, cena zeszła do 8 tys. Raczej nie ma porównania zapłacić 8 tys, a 2300,

A w ilu biurach byłeś się pytać?
Ech, kiedyś myslałam podobnie jak ty - zapłacić jak najmniej.
Mala płaca=gówniana robota.

Elfir
16-07-2014, 21:15
U mnie strop drewniany na 160m2 to 5m3 belek za ok.3tys.zł czyli 18zł/m2 ;)
Druga sprawa,w parterówce ociepla się tylko strop czyli na lany musisz dać jeszcze izolację a potem dodatkową wylewkę bo po styropianie nie będziesz chodził.

I rozwiązać mostek cieplny na styku stropu i ścian szczytowych.

kalizbi
16-07-2014, 21:36
Chciałbym sprecyzować że średni koszt ok.100 zł/m2 stropu obejmuje wieńce nadproża podciągi i nawet jeden słup,porównywanie tego z kosztem belek na strop drewniany jest nieporozumieniem i wprowadzaniem w błąd.

Arturo72
16-07-2014, 21:42
Chciałbym sprecyzować że średni koszt ok.100 zł/m2 stropu obejmuje wieńce nadproża podciągi i nawet jeden słup,porównywanie tego z kosztem belek na strop drewniany jest nieporozumieniem i wprowadzaniem w błąd.
Strop to strop,tak jak napisałem,strop to u mnie 5m3 belek za 3tys.zł na pow.160m2.

kalizbi
16-07-2014, 21:47
I rozwiązać mostek cieplny na styku stropu i ścian szczytowych.

Rzeczywiście w domach energooszczędnych jest to problem, w moim przypadku ściany szczytowe będą z ytong 400 ocieplone obustronne,myślę że to powinno dostatecznie zminimalizować mostek.

sylwekr
16-07-2014, 22:56
A w ilu biurach byłeś się pytać?
Ech, kiedyś myslałam podobnie jak ty - zapłacić jak najmniej.
Mala płaca=gówniana robota.

I tu nie zawsze masz rację. Moja pierwsza praca była w budownictwie (ale nie budowa domów jednorodzinnych). Poszedłem do pracy na wakacje i tak przepracowałem ponad 9 lat. Miałem na codzień do czynienia z dokumentacją, po krótkim czasie jak się zorientowali, że jestem "kumaty" zacząłem awansować, a później przez parę lat głównie papierologią zajmowałem się. Przez parę lat przewinęło mi się przez ręce wiele projektów i żaden nie był zrobiony w 100% dobrze. Zawsze były mniejsze lub większe błedy i takie rzeczy musiałem na bierząco wychwytywać. Zatem projekt projektem, ale trzeba mieć głowę na karku aby wszystko zrobić dobrze i zgodnie ze sztuką, a nie tylko zgodnie z papierem.
Również w innych kwestiach przekonałem się niejednokrotnie płacac więcej niby za fachową robotę, to fachowo tylko faktura była wystawiona, a często ta tańsza usługa była znacznie lepiej wykonana.

Elfir
16-07-2014, 23:21
Oczywiście nie zawsze tak jest, bo można trafić na ceniącego się partacza. Dlatego pytam czy byłeś w kilku biurach?

Nad prawdziwym projektem siedzi kilku specjalistów i kazdy z nich chce dostać swoją działkę, dlatego nie może być tanio, tyle co za gotowca.
Jak zapłacisz za projekt 2 tyś, to ile z tego zobaczy konstruktor czy branżysta od instalacji? A badania gruntu? opinia geologiczna? projekt zjazdu? A mapki?
Jak komuś gówno płacą, to leci z szablonu, a nie opracowuje indywidualny projekt.
Sama zapłaciłam mało za indywidualny i konstruktorowi nie chciało się liczyć, przewymiarował mi zbrojenia.
Teraz wiem, że należało wybrać przede wszytskim architekta, który nie zajmuje się adaptacjami gotowców.

jajmar
16-07-2014, 23:55
Mam już na działce 50 ton płukanego żwiru, 50 ton piachu i 75 ton pospółki która mnie prawie nic nie kosztowała (3l 40% trunku) i jak będzie potrzeba to kolejne 100 ton może mi być przywiezione.

Kurcze kupujesz kradzione materiały i chwalisz się tym ? Za 200zł nie nabyłes tego legalnie.


Tylko niech ktoś nie pisze, że beton z betoniarki to nie to samo co B20 z betoniarni itp, dla mnie jest istotne, że ten beton z betoniarki będzie solidniejszy od płyt gips/karton.

Z betoniarki nie ukrecisz B20, chyba że ukradniesz z gruszki.

Z betoniary zrobisz B12 max B15 -na strop dobrze zaprojektowany wystarczy. Ale z tego co widze kasy na projekt szkoda.

Jak zrobisz strop lichy z lichego betonu a tak wnisoskuję z opisu, to na głowe nie spdanie Ci g-k tylko beton. Rozsadnyc wyborów życzę.

compi
17-07-2014, 07:01
Świadomie wybrałem strop monolit w samodzielnie stawianej parterówce. Nigdy jednak nie zdecydowałbym się na wylewanie tego samodzielnie. Może dnia zabraknąć.

sylwekr
17-07-2014, 07:23
Kurcze kupujesz kradzione materiały i chwalisz się tym ? Za 200zł nie nabyłes tego legalnie.

Z betoniary zrobisz B12 max B15 -na strop dobrze zaprojektowany wystarczy. Ale z tego co widze kasy na projekt szkoda.

Jak zrobisz strop lichy z lichego betonu a tak wnisoskuję z opisu, to na głowe nie spdanie Ci g-k tylko beton. Rozsadnyc wyborów życzę.

1) Nie kupuję kradzionych materiałów. Mam po prostu dobre "wejście" na kopalni żwiru. Załatwione w 100% legalnie (bezpośrednio z władzami kopalni, a parę buteleczek poszło do pracowników którzy mi to na samochód ładowali i przywozili).
2) Nie szkoda mi kasy za projekt, po prostu jestem rozsądny, jeśli jedna osoba chce mi zrobić za 2300 a druga za 8000, to tylko głupi by nie zastanowił się czy dogadać się z tańszym. Dla mnie cena też podejrzana, dlatego znajomego poprosiłem aby mi podrzucił ich projekt robiony przez tą samą osobę. Projekt ja przeglądałem, byłem z nim u kolegi który przez kilkanaście lat stawia domy i tylko stwierdził - że widział gorzej zrobione, że nie widzi poważnych braków / błędów.
3) Stropy " z betoniarki" wylewane były przez wiele lat (sam parę razy pomagałem przy tej robocie) i nie znam żadnego przypadku aby spadł na głowę, a większość tych stropów jest obciążanych a nie tylko są stropem stryszku. Już nie raz czytam na tym forum opinie że beton tylko kupuje się w betoniarni. A ja wam powiem coś na temat tego betonu, bo z tym też miałem do czynienia. Betoniarnie wydają atest na beton, ale z parametrami tego betonu bywa różnien po badaniu przez niezależne laboratorium. Spotkałem się z 1 przypadkiem gdzie beton był znacznie mocniejszy niż wydany na niego atest, często były parametry koło tego co wydany atest, ale i zdarzało się nie rzadko że parametry znacznie gorsze. Znam przypadek rozbierania konstrukcji która była wylana z betonu odpowiedniej klasy, a jak po przebadaniu próbek drastycznie nie spełniał on parametrów wszystko zostało rozebrane. Sprawa zakończona w sądzie, bo wykonawca nie chciał pokrywać dodatkowych kosztów, jak i betoniarnia która sprzedała beton.

compi
17-07-2014, 07:40
Równie dobrze możesz założyć, że kupiony/darowany cement nie będzie trzymał normy.

Budujący Radom
17-07-2014, 12:00
Witam. jakiś czas temu zapytałem o projekt z241 czy zmiesciłbym się w budżecie 200t. lub lekko ponad.
http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji.html
Dziś przeglądając jeszcze projekty natknąłem sie na z273
http://z500.pl/projekt/720/Z273,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przekryty-dachem-kopertowym.html
pytanie takie czy bardzo dużo odbiegałby cenowo od z241 .
Wiem ze dach troche droższy choć nie koniecznie, wiem że dodatkowa sciana nosna.
Ale bryła budynku, rozplanowanie mi się bardziej podoba . No moze pokoje odrobina mniej ustawne.
Co wy na to?

jajmar
17-07-2014, 12:42
1) Nie kupuję kradzionych materiałów. Mam po prostu dobre "wejście" na kopalni żwiru. Załatwione w 100% legalnie (bezpośrednio z władzami kopalni, a parę buteleczek poszło do pracowników którzy mi to na samochód ładowali i przywozili).

Litości, jeżeli ktoś Ci daje coś co nie nalezy do niego a rozumiem że władze koplani to są pracownicy a nie właściele - to jest kradzież.



3) Stropy " z betoniarki" wylewane były przez wiele lat (sam parę razy pomagałem przy tej robocie) i nie znam żadnego przypadku aby spadł na głowę, a większość tych stropów jest obciążanych a nie tylko są stropem stryszku. Już nie raz czytam na tym forum opinie że beton tylko kupuje się w betoniarni. A ja wam powiem coś na temat tego betonu, bo z tym też miałem do czynienia. Betoniarnie wydają atest na beton, ale z parametrami tego betonu bywa różnien po badaniu przez niezależne laboratorium. Spotkałem się z 1 przypadkiem gdzie beton był znacznie mocniejszy niż wydany na niego atest, często były parametry koło tego co wydany atest, ale i zdarzało się nie rzadko że parametry znacznie gorsze. Znam przypadek rozbierania konstrukcji która była wylana z betonu odpowiedniej klasy, a jak po przebadaniu próbek drastycznie nie spełniał on parametrów wszystko zostało rozebrane. Sprawa zakończona w sądzie, bo wykonawca nie chciał pokrywać dodatkowych kosztów, jak i betoniarnia która sprzedała beton.

Przecież napisałem że jak ktoś rozsądnie zaprojektuje strop uwzględni beton max B15 zrobi do tego odpowiednie zbrojania strop bezie wisiał długie lata.

Jak dostaniejsz projekt stropu zrobiony na B20-B25 a ty dasz B12-B15 może byc problem. W cenie projektu za 2300 nie dostaniesz dobrze rozrysowanego zbrojenia stropu monolitycznego.

Tylko nie pisz że widziałeś już strop i to żadna filozofia to zrobić.

Co do spiskowej teorii zawyżania klasy betonu w sumie Ciebie rozumiem, jak możesz wierzyć w klasę betonu skoro wiesz że żwir pojechał do Ciebie, to do betonu go nie wsadzą :)

sylwekr
17-07-2014, 14:51
Litości, jeżeli ktoś Ci daje coś co nie nalezy do niego a rozumiem że władze koplani to są pracownicy a nie właściele - to jest kradzież.

Nie wiesz, nie znasz sytuacji, to ludzi nie nazywaj złodziejami.


Jak dostaniejsz projekt stropu zrobiony na B20-B25 a ty dasz B12-B15 może byc problem. W cenie projektu za 2300 nie dostaniesz dobrze rozrysowanego zbrojenia stropu monolitycznego.
)
Dlaczego, jak tanio to źle. Nie każdy ma firmę, zatrudnia projektantów, księgowego, sekretarkę itp. wynajmuje pomieszczenia biurowe i ma kupę dodatkowych kosztów dlatego musi się cenić. Ale np. jego pracownik dorabiający po godzinach, może to samo zrobić znacznie taniej i nawet solidniej. Nie dotyczy to tylko branży archtektonicznej ale i innych.



Co do spiskowej teorii zawyżania klasy betonu w sumie Ciebie rozumiem, jak możesz wierzyć w klasę betonu skoro wiesz że żwir pojechał do Ciebie, to do betonu go nie wsadzą :)

Przecież mi nie przywieźli ukradzionego żwiru z betoniarni tylko z kopalni i co to ma do jakości sprzedawanego betonu.

Ludzie litości, ile tu widzę zawiści, że ktoś coś może mieć taniej lub za darmo (a sami musieli za to samo słono płacić)

Co niektórzy to myślą niezwykle prostolinijnie
tanio = źle
za darmo = złodzieje

kalizbi
17-07-2014, 15:08
do sylwekr
jajmar, compi,elfir jako ci co wybudowali dobrze Ci radzą,Ty w swojej niewiedzy starasz się być najmądrzejszy,najlepiej i najtaniej sklonuj technologię Arturo72

sylwekr
17-07-2014, 15:41
Gdzie tu dobre rady: nie decyduj się na taniego projektanta bo na pewno będzie zły projekt. Co innego jak by ktoś widział projekty tej osoby i odradził to bym zrozumiał. Dlatego pisałem na początku jak to zweryfikować, na co zwrócić uwagę itp, a tu nikt nic sensownego nie doradził Druga dobra rada nie wykorzystuj znajomości do załatwiania materiałów, bo to złodziejstwo, kurna, gdzie tu dobre rady......
Nie uważam że jestem najmądrzejszy, po to tu piszę licząc że właśnie ktoś mądrzejszy coś rozsądnego doradzi, a tu jak by mogli to od razu by za kraty ludzi powsadzali bo za darmo piach dali...., a dali pracownikowi który tam przepracował kilkadziesiąt lat a teraz odchodzi na emeryturę (mój teść oficjalnie załatwił dla córki na budowę, żadne lewe kombinacje)

CodeSnipper
17-07-2014, 16:02
Jeśli kupiłeś tyle materiału za trzy flaszki to:

1. albo właściciel kopalni lubi robić Ci prezenty,
2. albo właściciel (nie kierownik czy dyrektor) o niczym nie wie.

Pierwsze - OK - masz farta i dobre znajomości, drugie to kradzież. Trzeciej opcji nie ma.

Wchodzisz, pytasz i na siłę próbujesz udowadniać swoją rację. Na co liczysz, że będą Cię ludzie głaskać?

kalizbi
17-07-2014, 16:02
Gdzie tu dobre rady: nie decyduj się na taniego projektanta bo na pewno będzie zły projekt. Co innego jak by ktoś widział projekty tej osoby i odradził to bym zrozumiał. Dlatego pisałem na początku jak to zweryfikować, na co zwrócić uwagę itp, a tu nikt nic sensownego nie doradził Druga dobra rada nie wykorzystuj znajomości do załatwiania materiałów, bo to złodziejstwo, kurna, gdzie tu dobre rady......
Nie uważam że jestem najmądrzejszy, po to tu piszę licząc że właśnie ktoś mądrzejszy coś rozsądnego doradzi, a tu jak by mogli to od razu by za kraty ludzi powsadzali bo za darmo piach dali....
Moim zdaniem lanie stropu z betoniarki jest nieporozumieniem,bez względu na to czy się ma żwir czy nie.
Co do klasy betonu zależy ona również od zawibrowania i pielęgnacji nie tylko od betoniarni.
W zbrojeniu stropu bardzo ważne są szczegóły ,podpowiedzi typu " tak się robi"bez konsultacji z KB lub konstruktorem nie mogą mieć zastosowania
źle wykonany strop żelbetowy jest trudny do poprawy, w trakcie realizacji gwarantuję Ci że zmienisz zdanie i na zbrojeniu oraz marce betonu nie będziesz oszczedzał

sylwekr
17-07-2014, 16:06
Jeśli kupiłeś tyle materiału za trzy flaszki to:

1. albo właściciel kopalni lubi robić Ci prezenty,
2. albo właściciel (nie kierownik czy dyrektor) o niczym nie wie.

Pierwsze - OK - masz farta i dobre znajomości, drugie to kradzież. Trzeciej opcji nie ma.



Przeczytaj wyżej co napisałem a nie będziesz dorabiał kolejne teorie skąd mam żwir, a nie jakieś kolejne domysły..... i że innych opcji nie ma


Moim zdaniem lanie stropu z betoniarki jest nieporozumieniem,bez względu na to czy się ma żwir czy nie.
Co do klasy betonu zależy ona również od zawibrowania i pielęgnacji nie tylko od betoniarni.
W zbrojeniu stropu bardzo ważne są szczegóły ,podpowiedzi typu " tak się robi"bez konsultacji z KB lub konstruktorem nie mogą mieć zastosowania
źle wykonany strop żelbetowy jest trudny do poprawy, w trakcie realizacji gwarantuję Ci że zmienisz zdanie i na zbrojeniu oraz marce betonu nie będziesz oszczedzał

Bardzo możliwe, że to nie będzie beton z betoniarki tylko gotowy. Jeszcze nie buduję, wiem ile mnie pracy czeka i jakie wyzwaniem będzie zalanie tego stropu robiąc beton w betoniarce. Jeśli tylko stwierdzę, że nie dam rady, że mam dosyć zapier..., to na pewno zamówię gotowy beton. Jednak pisze tutaj odnośnie zmiany stropu z drewnianego na monolityczny aby poznać za i przeciw. Jestem niemal na 100% zdecydowany, że będzie to monolit ale może nie wszystkie za i przeciw znam dlatego oczekuję mądrych opinii ludzi którzy takie wybory mają za sobą i mają coś do powiedzenia.

CodeSnipper
17-07-2014, 16:56
Nie doczytałem. Mój błąd, przepraszam. Co nie zmienia faktu że Teść dostał prezent - bo są tylko dwie opcje, jak już pisałem.

Moim zdaniem powinieneś policzyć wszystko dokładnie i wyjdzie ci, który strop się bardziej opłaca. Ja betonu nie lubię z zasady więc Ci nie pomogę wybrać. Każdy ma swoje argumenty za tym co wybrał.

sylwekr
17-07-2014, 18:39
Moim zdaniem powinieneś policzyć wszystko dokładnie i wyjdzie ci, który strop się bardziej opłaca. Ja betonu nie lubię z zasady więc Ci nie pomogę wybrać. Każdy ma swoje argumenty za tym co wybrał.
To nie do końca co się opłaca. Możliwe, że mnie to więcej będzie kosztowało, ale wydaje mi się że jednak betonowy będzie solidniejszy. Pewnie drewniany, pod warunkiem prawidłowego wykonania też by był O.K. Jednak ja wychowałem się na osiedlu domków jednorodzinnych wybudowanych w większości w latach 70, 80 -tych - tylko beton. Parę razy pomagałem w zalewaniu stropu i wiem mniej więcej o co w tym chodzi. Ze stropami drewnianymi nie miałem wogóle do czynienia. Kila razy na tym forum czytałem opinie ludzi co zrobili drewniany i jak by drugi raz robili to już by był beton, jakoś nie znalazłem opinii odwrotnych.

CodeSnipper
17-07-2014, 18:50
No to chyba sam sobie odpowiedziałeś właśnie. U mnie szkielet więc w ogóle inna bajka bo trzy stropy drewniane :D

kalizbi
17-07-2014, 19:29
do sylwekr
chcesz strop żelbetowy zrób go poprawnie,zrobisz inny później możesz zawsze żałować że nie zrobiłeś żelbetu.

DEZET
18-07-2014, 08:39
Czy w ogóle żwir prosto z kopalni nadaje się do betonu na strop? Zaraz napiszesz, że tak robiono i nic się nie dzieje- to tak w kwestii solidności, o której piszesz. Jakoś nie bardzo widzę, te dziesiątki ton wniesionych na strop- robota masakryczna- zaoszczędzisz może kilkaset zł, a "umierać" ze zmęczenia będziesz tydzień. Szkoda zdrowia- roboty będziesz miał i tak powyżej nosa... Znajomy robił tylko fundamenty- ok. 40-50mb- cały dzień w kilku ludzi i do późnej nocy, bo betonowanie zakończyć trzeba. A przede wszystkim licz, co się będzie opłacało.