PDA

Zobacz pełną wersję : Temperatury dolnego źródła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

Vld
21-08-2013, 23:14
Jasne :)
Pewnie ci co to pisali nawet nie wiedzieli co to jest ta temperatura parowania.
W ferworze walki wszystkie chwyty dozwolone ;)

Vld
22-08-2013, 08:13
Jakiej walki? :)

Można to nazwać inaczej - proza dnia codziennego, bo 3/4 treści tego działu forum to przepychanka zwolenników PG kontra PW.

Pyxis
22-08-2013, 08:30
Można to nazwać inaczej - proza dnia codziennego, bo 3/4 treści tego działu forum to przepychanka zwolenników PG kontra PW.

No ale jak widac chyba tych dwoch systemow pozyskania ciepla nie mozna traktowac zamiennie i jednak kalkulowac slynny "zwrot inwestycji" wg innych zasad i wspolczynnikow.
Ja jestem tylko nieco "zaszokowany" skala rozbiernosci SPFow PW i gruntowki.

Vld
22-08-2013, 08:47
Nie tylko ty. Mnie najbardziej razi, że producenta i instalatora czasem w ogóle nie obchodzą te KOPy i SKOPy u użytkownika. Pakują do nik kupe pompek, grzałek, mat grzewczych, a w kwestii sterowana ograniczają się tylko do włącz i po sprawie. Tak samo instalowane do pomp 12-16 kW zasobników CWU z weżownicą 1-1,5 m².
O bialej izolacji i 15m rurociągach w trawnikach już nie wspomnę.

Pyxis
22-08-2013, 09:28
To moze inaczej... Przy zapotrzebowaniu 9000kWh/rok
Ile pochlonie P/W ile G/W...dramatyczna roznica?
G/W nie zawsze i wszedzie moze byc zastosowane... A wiec uwazam ze systemy sa zamienne....
Trzeba tylko miec swiadomosc gorszego SCOP :)

Powiedz to inwestorowi, ktory wydaje gruba kase na markowa pompe PW ze swietym przekonaniem, ze za ta kase SPF=4 to jest dla niej pryszcz (bo przeciez wszyscy mowia, ze pompy ciepla tak maja) i do tego nie musi sobie ryc ogrodka. :)

hydraulik_
22-08-2013, 14:38
Powiedz to inwestorowi, ktory wydaje gruba kase na markowa pompe PW ze swietym przekonaniem, ze za ta kase SPF=4 to jest dla niej pryszcz (bo przeciez wszyscy mowia, ze pompy ciepla tak maja) i do tego nie musi sobie ryc ogrodka. :)

Wszyscy powtarzają ,że pc pw cop ma max 3,3 .Nie słyszałem ,żeby ktoś obiecywał cop 4.
Czy podejście do tematu -tylko gruntówki są nie dla idiotów ,jest właściwe.
Wystarczy mówić prawdę -to klient podejmuję decyzję.

Jak to sie dzieje ,ze ludzie ogrzewajęcy gazem ziemnym montuję kolektory słoneczne.?

Pyxis
22-08-2013, 15:48
Wszyscy powtarzają ,że pc pw cop ma max 3,3 .

Jak sie kura zesiura... ;)
Wlasnie o tym pisze. O takim podejsciu do inwestora ktory chce pompe PW. Dostaje takie info od instalatora.

hydraulik_
22-08-2013, 15:53
Jak sie kura zesiura... ;)
Wlasnie o tym pisze. O takim podejsciu do inwestora ktory chce pompe PW. Dostaje takie info od instalatora.

A dlaczego mam mu podawać inne dane niż powszechnie dostępne.
Podaj inne wiarygodne źródła.Ty też podajesz dane z dokumentacji.

Podaję tabele i wykresy.

Mogę jeszcze powiedzieć ,że jest do dupy .i zapytać czy reflektuje

Pyxis
22-08-2013, 15:55
A dlaczego mam mu podawać inne dane niż powszechnie dostępne..


Moze po to, zeby mu kitu nie pociskac (jesli taki powod bierzesz wogole pod uwage).

Gdzie masz takie dane rocznego SPF dla pomp p/w?

BTW (juz widziales zreszta):
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?218242-SCOP-zmierzony-w-skali-roku-pompa-powietrze-woda

Vld
22-08-2013, 16:02
Testował ktoś możliwości pochłaniania ciepła przezz DZ latem przy pracy jako klimazacja? Jakie parametry utrzyma jak pakować w nie 5-10 kW?
Są tego typu agregaty chlodnicze, czy agregaty wody lodowej chlodzone glikolem w wymienniku gruntowym?

Pyxis
22-08-2013, 16:13
Testował ktoś możliwości pochłaniania ciepła przezz DZ latem przy pracy jako klimazacja?

Ja mam klimakonwektor do chlodzenia bezposedniego ale przy poziomym DZ to nie dziala za wydajnie. Generalnie wiecej szumu niz chlodu.
Stabilnosc temperatury powinna byc taka sama jak przy czerpaniu z niego energii. To przeciez jeden i ten sam proces, tylko znakiem sie rozni. :)

Vld
22-08-2013, 16:33
Bardziej mam na myśli chłodzenie z wykorzystaniem spreżarki do produkcji wody lodowej 7C.
Z moca też nie do końca, bo jak do grzania starcza np 5kW, to niekoniecznie te same 5KW wystarczy do klimazowania całego domu.
Do tego mocy grzewczej zawsze jest 20-30% więcej niż chłodniczej.
Na logikę wsiąkło by wyjścia by nie miał, ale jaką temp skraplania mozna by utrzymac tak na dłuższą metę.
Napewno niższą niż przy chłodnicy powietrznej gdzie w upały pewnie dochodzi do 45-50C.


Ps: co do klimakonwektorów miałem kupować jedn 9kW kanałowy za 1700, a udalo się kupić dwa 3,8 kW po 200zł. Z tego szczęścia jeszcze zamówilem jeden pokojowy przyscienny 5kW za 500zł. Miało byc drogo, a wychodzi taniej niż grzejniki. O klimatyzacji kanałowej, czy multisplitach nie wspominając.

R90
24-08-2013, 17:10
Bardziej mam na myśli chłodzenie z wykorzystaniem spreżarki do produkcji wody lodowej 7C.
Z moca też nie do końca, bo jak do grzania starcza np 5kW, to niekoniecznie te same 5KW wystarczy do klimazowania całego domu.
Do tego mocy grzewczej zawsze jest 20-30% więcej niż chłodniczej.
Na logikę wsiąkło by wyjścia by nie miał, ale jaką temp skraplania mozna by utrzymac tak na dłuższą metę.
Napewno niższą niż przy chłodnicy powietrznej gdzie w upały pewnie dochodzi do 45-50C.


Ps: co do klimakonwektorów miałem kupować jedn 9kW kanałowy za 1700, a udalo się kupić dwa 3,8 kW po 200zł. Z tego szczęścia jeszcze zamówilem jeden pokojowy przyscienny 5kW za 500zł. Miało byc drogo, a wychodzi taniej niż grzejniki. O klimatyzacji kanałowej, czy multisplitach nie wspominając.

Niestety, EER będzie mniejszy niż COP dlatego chłodzenie będzie mniej wydajne od grzania.

Dorecki
28-08-2013, 13:03
Witam.
Chciałbym "pociągnąć za języki" odnośnie DZ.
Taka sprawa: Jest DZ pompy ciepła pracuje na skraju wytrzymałeści; wchodzi -5* wychodzi -11. za chwilę pompa ciapła się wyłączy/zabezpieczenia itp.
Czy takie temperatury oznaczją "koniec" DZ ; czy należałoby zwiększyć pompe obiegowa DZ, bo skoro jest delta 7* ; to znaczy żę energia DZ jeszcze jest?
Proszę o przemyślenia co zrobić w tej sytuacji /hipotetycznej/.
Pozdrawiam

R90
28-08-2013, 13:45
Witam.
Chciałbym "pociągnąć za języki" odnośnie DZ.
Taka sprawa: Jest DZ pompy ciepła pracuje na skraju wytrzymałeści; wchodzi -5* wychodzi -11. za chwilę pompa ciapła się wyłączy/zabezpieczenia itp.
Czy takie temperatury oznaczją "koniec" DZ ; czy należałoby zwiększyć pompe obiegowa DZ, bo skoro jest delta 7* ; to znaczy żę energia DZ jeszcze jest?
Proszę o przemyślenia co zrobić w tej sytuacji /hipotetycznej/.
Pozdrawiam

Mnie się wydaję, że jeśli pominie się jakieś zabezpieczenia, to wtedy przy podanych przez Ciebe temp DZ będzie musiało znacząco spaść ciśnienie za zaworem rozprężnym aby istotnie obnizyć temp. parowania czynnika , tak aby za parownikiem mieć czynnik w postaci pary. I teraz sprężarka ma określoną moc. Ze względu na to , istnieje ograniczona moc sprężania i przez to nastąpi mniejsze sprężenie czynnika a co za tym idzie, mniejsza temp. pary przegrzanej czynnika i istotnie mniejsza temp w GZ. Wszystko to widać ładnie na wykresach. Wtedy aby trzymać parametry trzeba by wspomagać się grzałką elektryczną ale wiadomo jak to wpływa na COP.

Pyxis
28-08-2013, 13:55
Witam.
Chciałbym "pociągnąć za języki" odnośnie DZ.
Taka sprawa: Jest DZ pompy ciepła pracuje na skraju wytrzymałeści; wchodzi -5* wychodzi -11. za chwilę pompa ciapła się wyłączy/zabezpieczenia itp.
Czy takie temperatury oznaczją "koniec" DZ ; czy należałoby zwiększyć pompe obiegowa DZ, bo skoro jest delta 7* ; to znaczy żę energia DZ jeszcze jest?
Proszę o przemyślenia co zrobić w tej sytuacji /hipotetycznej/.
Pozdrawiam

DZ jest za male i nic z tym nie zrobisz zwiekszajac przeplyw. Dalsze wyciaganie z niego energii spowoduje jego zamrozenie, co moze nawet (zwlaszcza w przypadku pinowego) doprowadzic do jego nieodwracalnego uszkodzenia. W tej sytuacji zostaje albo powiekszyc DZ, albo wspomacac prace pompy ciepla od pewnego momentu grzalkami.

vega1
28-08-2013, 19:45
Witam.
Chciałbym "pociągnąć za języki" odnośnie DZ.
Taka sprawa: Jest DZ pompy ciepła pracuje na skraju wytrzymałeści; wchodzi -5* wychodzi -11. za chwilę pompa ciapła się wyłączy/zabezpieczenia itp.
Czy takie temperatury oznaczją "koniec" DZ ; czy należałoby zwiększyć pompe obiegowa DZ, bo skoro jest delta 7* ; to znaczy żę energia DZ jeszcze jest?
Proszę o przemyślenia co zrobić w tej sytuacji /hipotetycznej/.
Pozdrawiama ile masz rury w ziemi i jaką moc pompy?

aleksus
01-09-2013, 11:32
DZ po 30min pracy 14,5*
Było więcej ale zimne noce zaczynają dawać znać o sobie.

kkdarch
01-09-2013, 20:16
Witam.
Chciałbym "pociągnąć za języki" odnośnie DZ.
Taka sprawa: Jest DZ pompy ciepła pracuje na skraju wytrzymałeści; wchodzi -5* wychodzi -11. za chwilę pompa ciapła się wyłączy/zabezpieczenia itp.
Czy takie temperatury oznaczją "koniec" DZ ; czy należałoby zwiększyć pompe obiegowa DZ, bo skoro jest delta 7* ; to znaczy żę energia DZ jeszcze jest?
Proszę o przemyślenia co zrobić w tej sytuacji /hipotetycznej/.
Pozdrawiam

Myślę że należało by sprawdzić czy wszystkie pętle pracują ,wygląda na zapowietrzone DZ.

ferrit
25-09-2013, 12:05
Jakie macie temp DZ (lub parowania) ?

Pyxis
25-09-2013, 14:25
Jakie macie temp DZ (lub parowania) ?

Okolice 14*C dla DZ.

rwxw
25-09-2013, 20:43
Jakie macie temp DZ (lub parowania) ?
sezon rozpoczęty:
http://pompaciepla24.com/graph_6.html
12-13*

lulukasz
27-09-2013, 09:31
Moja już 4 raz dzisiaj się włączyła, ale trzeci raz skrobałem autko z rana, cóż, jak jest poniżej zera i bez słońca w dzień musi dogrzać :)

Hektor_PL
30-09-2013, 14:11
Witam Wszystkich!!!

Mam pytanie. Jaką mieliście temperaturę DZ przy wygrzewaniu posadzki (jak pamiętacie). U mnie pompa (Nibe 1245 8KW - odwierty pionowe 2 x 90m - dom 150m2) pracuje w trybie wygrzewania posadzki 7 dni i tyle też ja posiadam (wylewka zrobiona około 2 miesięcy temu). Obecnie temperatura zadana na pompie 38*C, w domu jest około 33*C, ale martwi mnie trochę temperatura DZ, która po kilku godzinach pracy sprężarki spadła do 1,4*C (na wyjściu ok. -0,9*C) i utrzymywała się do momentu, aż temperatura posadzki nie osiągnęła z 30*C do 38*C zadanej temp. (trwało to około 1,5 doby). Czy jest to normalne przy wygrzewaniu posadzki i jeszcze sporą ilością wilgoci?

Pyxis
30-09-2013, 14:40
Pomijajac fakt, ze to co robisz jest rzecza mocno odradzana dla pomp ciepla (grzanie mokrego domu bez wspomagania innym zrodlem ciepla), to zachowanie DZ dobranego bez duzego przewymiarowania bedzie wlasnie takie. Ciagla praca pompy skutkuje poborem wiekszego strumienia ciepla niz ten na ktory jest liczone DZ i jego szybkim wychlodzeniem. Musisz bardzo mocno nadzorowac teraz prace pompy, bo jak zamrozisz sobie DZ pionowe, to bedzie tragedia. Albo wspomagaj grzalkami w pompie (jesli masz), albo jakims innym zrodlem ciepla (kominek, koza, farelki?). Nie wiem tez na ile sensowna jest cala operacja grzania posadzki do tak wysokiej temperatury, ale to juz inna sprawa.

Hektor_PL
30-09-2013, 15:47
Dzięki za szybką odpowiedź!!!
Szkoda, że tego samego nie powiedział mi serwisant odpalający pompę. Jak na razie DZ szybko się regeneruje przy postojach, ale przy odpaleniu pompy 7 dni temu temperatura DZ oscylowała w granicach 8*C. Po godzinie pracy stabilizowała się w granicach ok. 5-6*C. Pompka DZ ustawiona została przez serwisanta na 100% - czy nie jest to za dużo? Różnica między wejściem a wyciem oscyluje między 2-2,5*C więc wydaję się OK.

Pyxis
30-09-2013, 16:03
Dzięki za szybką odpowiedź!!!
Szkoda, że tego samego nie powiedział mi serwisant odpalający pompę. Jak na razie DZ szybko się regeneruje przy postojach, ale przy odpaleniu pompy 7 dni temu temperatura DZ oscylowała w granicach 8*C. Po godzinie pracy stabilizowała się w granicach ok. 5-6*C. Pompka DZ ustawiona została przez serwisanta na 100% - czy nie jest to za dużo? Różnica między wejściem a wyciem oscyluje między 2-2,5*C więc wydaję się OK.

Powinien powiedziec to serwisant a nie forumowicz - z tym sie zgodze.
Obiegowke zostaw na najwyzszym biegu Oszczednosci z tytulu wiekszego "COP" przewyzsza koszta jej wiekszego poboru mocy. Delta jak najbardzie prawidlowa i calkiem "ladna". :)
Zobacz, czy np pompy nie mozesz uruchamiac w cyklach. Bedzie to dla DZ duzo bardziej "zdrowe". Nie wiem jakei masz sterowanie, wiec wiecej nie podpowiem.
Czy moc pompy jest dobrana jako przewymiarowana, czy "na styk" do Twojego domu?

Hektor_PL
30-09-2013, 17:27
Tak więc jak pisałem domek ok 150m2 - ściany ytong 24cm + styropian 20cm termoorganika platinum, podłoga 18cm styropian 0,034, skosy 25 cm wełny 0,032. Sto procent podłogówka. Z wyliczeń, które było robione dla zapotrzebowania wynikało, że w zupełności starczy. A jeśli chodzi o sterowanie musiałbyś bardziej sprecyzować, bo nie wiem co mam konkretnie podać. Dom na razie nie jest zamieszkany i przez zimę nie będzie, więc parametry samego sterowanie zostały ustawione po wygrzewaniu na około 16*C, stopniominuty -120, a krzywa grzania 4 - przynajmniej tak jest w pompie Nibe. Jeśli chodzi o późniejszy nastaw to zobaczymy.
Jeszcze raz dzięki z odpowiedź

pitersson
30-09-2013, 17:33
Witam Wszystkich!!!

Mam pytanie. Jaką mieliście temperaturę DZ przy wygrzewaniu posadzki (jak pamiętacie). U mnie pompa (Nibe 1245 8KW - odwierty pionowe 2 x 90m - dom 150m2) pracuje w trybie wygrzewania posadzki 7 dni i tyle też ja posiadam (wylewka zrobiona około 2 miesięcy temu). Obecnie temperatura zadana na pompie 38*C, w domu jest około 33*C, ale martwi mnie trochę temperatura DZ, która po kilku godzinach pracy sprężarki spadła do 1,4*C (na wyjściu ok. -0,9*C) i utrzymywała się do momentu, aż temperatura posadzki nie osiągnęła z 30*C do 38*C zadanej temp. (trwało to około 1,5 doby). Czy jest to normalne przy wygrzewaniu posadzki i jeszcze sporą ilością wilgoci?

Czesc, ja wygrzewalem posadzke rowno rok temu ale nie do temp. 38*C na zasilaniu, mysle ze mozna to zrobic troche lagodniej idla wylewki i dla DZ . Jak masz wew. 33*C to niezla sauna :no: Pamietam ze wygrzewalem wylewke przez 2 tyg. skokami ,stopniowo zwiekszajac temp. zasilania i ze temp. w budynku na starcie miala ok. 15*C az ,,dobilem'' do 23*C ;)

ferrit
04-10-2013, 05:31
Co u Was w gruncie widać ? (jakby termometr przyłożyć)

Pyxis
04-10-2013, 08:47
Co u Was w gruncie widać ? (jakby termometr przyłożyć)

U mnie po 1h pracy 11,5 *C slychac.

pavosnop44
06-10-2013, 06:32
U mnie 8, 5 po godzince pokazuje

Jacek150
06-10-2013, 07:22
U mnie przed wyłączeniem sprężarki po grzaniu w nocy 6,5 / 2,0

Pyxis
06-10-2013, 08:48
Luz przed 8 rano w pod koniec ostatniego cyklu (po ok godzinie pracy) 10,9/5,2*C

Dorecki
06-10-2013, 11:21
Witam.
Kol.Pyxis. Czy masz możliwość znacznie zwiększyć przepływ DZ i sprawdzić jaka będzie zależność na GZ ?
Pozdrawiam

Pyxis
06-10-2013, 11:31
Niestety popmpa obiegowa pracuje juz na najwyzszym biegu.

Dorecki
06-10-2013, 12:47
...szkoda...
robiłem "badanie" pompy znanej polsko-chińskiej marki. zwiększając przepływ DZ uzyskiwałem na ciepłomierzu ok. 2 kW więcej ciepła po stronie GZ.
chciałbym to sprawdzić też na innej instalacji, czy u Kolegów też występuje tak znaczna zależność .Moze ktoś ma ciepłomierz i możliwość zdadania przypływu DZ ?
pozdrawiam

Pyxis
06-10-2013, 12:49
...szkoda...
robiłem "badanie" pompy znanej polsko-chińskiej marki. zwiększając przepływ DZ uzyskiwałem na ciepłomierzu ok. 2 kW więcej ciepła po stronie GZ.
chciałbym to sprawdzić też na innej instalacji, czy u Kolegów też występuje tak znaczna zależność .Moze ktoś ma ciepłomierz i możliwość zdadania przypływu DZ ?
pozdrawiam

To jest normalna sprawa i wielokrotnie tutaj na forum omawiana. Malo jest sytuacji, ze zmniejszenie biegu pomp obiegowych prowadzi do oszczednosci. Musial bys miec na tych nizszych biegach juz naprawde niska delte.

pom_pla
06-10-2013, 15:22
...szkoda...
robiłem "badanie" pompy znanej polsko-chińskiej marki. zwiększając przepływ DZ uzyskiwałem na ciepłomierzu ok. 2 kW więcej ciepła po stronie GZ.
chciałbym to sprawdzić też na innej instalacji, czy u Kolegów też występuje tak znaczna zależność .Moze ktoś ma ciepłomierz i możliwość zdadania przypływu DZ ?
pozdrawiam

Po niedzieli ma dotrzeć do mnie cieplomierz , tak ze tez ,,pochwale ,, sie wynikami.

maciejzi
07-10-2013, 05:02
Niestety, EER będzie mniejszy niż COP dlatego chłodzenie będzie mniej wydajne od grzania.

Ale różnica temperatur mniejsza. A dużo mniejsza niż w powietrznej pompie ciepła lub typowym klimatyzatorze.

hydraulik_
07-10-2013, 15:25
ja mam z ziemi 9 *C na starcie sezonu.
Wymiennik pionowy .Ogrzewam magazyn.Dlatego dopiero teraz odpaliłem PC.

wihajster
07-10-2013, 18:04
ja mam z ziemi 9 *C na starcie sezonu.
Wymiennik pionowy .Ogrzewam magazyn.Dlatego dopiero teraz odpaliłem PC.
To chyba masz za mały ten wymiennik że nawet się nie zdążył zregenerować.
Albo postaraj się o jakiś normalnie działający termometr.

marmag
07-10-2013, 19:44
ja mam z ziemi 9 *C na starcie sezonu.
Wymiennik pionowy .Ogrzewam magazyn.Dlatego dopiero teraz odpaliłem PC.
Na dzień dobry? - to licho

rosomakx4
08-10-2013, 06:39
Na dzień dobry? - to licho

Przy odwiertach to chyba całkiem normalna temp, na starcie mam więcej, ale po 5-10 min mam ok 10 st a potem spada do 7-8 i wydaje mi się to być normalne,

marmag
08-10-2013, 07:02
To muszę mieć coś nie tak bo 11 jest po kilku godzinach grzania

piotrp1
08-10-2013, 07:18
To jest normalna sprawa i wielokrotnie tutaj na forum omawiana. Malo jest sytuacji, ze zmniejszenie biegu pomp obiegowych prowadzi do oszczednosci. Musial bys miec na tych nizszych biegach juz naprawde niska delte.

Czy oznacza to że DZ należy "gonić" na najwyższym biegu pompki ?
Ja obecnie mam ustawioną na 2 bieg. Tylko jak jest na najwyższym biegu, czyli mamy duży przepływ i czynnik nie zdąży się ogrzać od ziemi, za to nie wyziębi otaczającej ziemi. Z kolei na małym biegu mamy wyższą temperaturę DZ i tym samym więcej ochładzamy ziemię.

Pyxis
08-10-2013, 08:11
To nie jest tak do konca. Slowo "zawsze" nie jest w tym przypadku najlepszym, ale majac na uwadze dobir pompy obiegowej przez producenta PCi jestesmy bardzo blisko. Sprawnosc bedzie zawsze lepsza przy delcie DZ=3K niz przy 5K. Jesli masz na DZ delte 2K na drugim biegu, to nie ma sensu gonic pompki na III. Jesli masz 4K, to ja bym bez wahania przelaczyl na rzeczana "trojke", bo wiecej zyszkasz na sprawnosci pompy niz wydasz na dodatkowy prad do obiegowki.

Vld
08-10-2013, 08:36
Nie byłbym tego taki pewien
Z 4K na 3K, to oznacza być moze wyższe parowanie o 0,5K
Wątpliwym też jest by przy delcie 4K na 2 biegu, można by osiągnąć 3K na 3 biegu.

piotrp1
08-10-2013, 09:00
To nie jest tak do konca. Slowo "zawsze" nie jest w tym przypadku najlepszym, ale majac na uwadze dobir pompy obiegowej przez producenta PCi jestesmy bardzo blisko. Sprawnosc bedzie zawsze lepsza przy delcie DZ=3K niz przy 5K. Jesli masz na DZ delte 2K na drugim biegu, to nie ma sensu gonic pompki na III. Jesli masz 4K, to ja bym bez wahania przelaczyl na rzeczana "trojke", bo wiecej zyszkasz na sprawnosci pompy niz wydasz na dodatkowy prad do obiegowki.
Deltę liczymy podczas pracy DZ ? Zasilanie minus powrót ? Bo jeżeli tak to teraz mam deltę ponad 5 albo 6 stopni. Czyli muszę zwiększyć przepływ ?

Pyxis
08-10-2013, 09:35
Deltę liczymy podczas pracy DZ ? Zasilanie minus powrót ? Bo jeżeli tak to teraz mam deltę ponad 5 albo 6 stopni. Czyli muszę zwiększyć przepływ ?

Oczywiscie,z e podczas pracy wg schematu ktory podales. Jesli masz 5-6K to bez chwili wahania pompka DZ na bieg najwyzszy.

Pyxis
08-10-2013, 09:37
Nie byłbym tego taki pewien
Z 4K na 3K, to oznacza być moze wyższe parowanie o 0,5K
Wątpliwym też jest by przy delcie 4K na 2 biegu, można by osiągnąć 3K na 3 biegu.

Jesli nie masz jak tego sprawdzic empirycznie, to zostaw sprawe tym, co maja taka mozliwosc.

Vld
08-10-2013, 09:44
Ok
Byle inni nie brali tego dogmatu w ciemno, bo zaraz piotrp1 w porywie emocji poleci do sklepu po WZ250

rudy_36
08-10-2013, 10:24
Z danych Copelanda wynika że zmiana temperatury DZ o 1 C ( w zakresie 0- 5 C) wpływa na COP o jakieś 2,7 % dla GZ 35 C. Zastanawiam się czy jest sens kręcić pompki na najwyższych obrotach/ biegach, dla takiego zysku - może iluzorycznego narażając instalację całego DZ, a więc i rury PE zakopane pod ziemią, często nie małym kosztem np. odwierty pionowe na skrócony żywot. Jak wiadomo zwiększony przepływ wytwarza zwiększone tarcie i rury starczą na krócej.

Pyxis
08-10-2013, 10:55
Ok
Byle inni nie brali tego dogmatu w ciemno, bo zaraz piotrp1 w porywie emocji poleci do sklepu po WZ250

Nie przeczytales chyba ze zrozumieniem moich sugestii.

Pyxis
08-10-2013, 10:56
Z danych Copelanda wynika że zmiana temperatury DZ o 1 C ( w zakresie 0- 5 C) wpływa na COP o jakieś 2,7 % dla GZ 35 C. Zastanawiam się czy jest sens kręcić pompki na najwyższych obrotach/ biegach, dla takiego zysku - może iluzorycznego narażając instalację całego DZ, a więc i rury PE zakopane pod ziemią, często nie małym kosztem np. odwierty pionowe na skrócony żywot. Jak wiadomo zwiększony przepływ wytwarza zwiększone tarcie i rury starczą na krócej.

Matko Boska! Przeczytaj jeszcze raz to co napisales. :D

rudy_36
08-10-2013, 11:09
Matko Boska! Przeczytaj jeszcze raz to co napisales. :D

nie wiem czego nie rozumiesz - jeżeli bym napisał samochód starczy na krócej to by było bardziej jasne?

Pyxis
08-10-2013, 11:32
nie wiem czego nie rozumiesz - jeżeli bym napisał samochód starczy na krócej to by było bardziej jasne?

Uznaje, ze nie robisz sobie jaj, tylko faktycznie nie kumasz co z Twoim rozumowaniem jest nie tak, wiec napisze.

Licze wg zalozen ktore podales. Przyjmijmu okres pracy pompy ciepla w sezone na 1600h i energie dostarczona na poziomie 12k kWh (dla pompy <>8kW mocy grzewczej). Zwiekszenie przeplywu o 1K spowoduje wzrost energii dostarczonej o 2,7% co daje 324kWh. Te 324kWh dzielmy na 1600h pracy pomy co daje 200W. Z tego wynika, ze jezeli zwiekszenie przeplywu na DZ ktore spowoduje spadek delty o 1K bedzie wymagalo dostarczenia mocy mniejszej niz obliczone 200W, to bedziemy na calej operacji nadal na "plus" bo ilosc energii dostarczonej bedzie mniejsza niz cieplo uzyskane z jej dostarczenia. Dodatkowo czas pracy pompy powinien byc w sezonie kroszy z tytulu wyzszego COP o jakies 43h, co przy naszej 8kW pompie daje jakies dodatkowe 86kWh oszcednosci.
W praktyce takie zmniejszenie delty z 5 na 4K nie wymaga az 200W. Najczesciej roznica w biegu pompki II i III to tylko kilkadziesiat Watt.

Co do zwiekszonego przeplywu powodujacego degradacje rur DZ, to wybacz, ale uznaje, ze to zjawisko ktore mozesz raczej rozpatrywac czysto teoretycznie i to w "geologicznej skali czasu".

rudy_36
08-10-2013, 12:45
Co do zwiekszonego przeplywu powodujacego degradacje rur DZ, to wybacz, ale uznaje, ze to zjawisko ktore mozesz raczej rozpatrywac czysto teoretycznie i to w "geologicznej skali czasu".

Nie wiem czy trwałość rur pe można rozpatrywać w geologicznej skali czasu. Jedni trwałość szacują na 50 lat inni na ponad 100. Wszystko zależy co w tym płynie, jakie temperatury, ciśnienia, wielkość przepływu i jaki przepływ (zwiększony przepływ zwiększa turbulencje - następuje lepsze mieszanie się czynnika - czyli COP to odczuje, ale nie koniecznie trwałość rur będzie przez to większa). Oszczędność w skali roku wynosząca mniej niż jedno wyjście do kina dla 2 osób dla jednych może być warta uwagi dla innych nieszczególnie..
Ps
Dając większy przepływ w DZ zużywasz nie tylko rury pe - bardziej oddziaływujesz na wymiennik ciepła - parownik w PC, wszystkie zaworki doprowadzjące i samą pompkę cyrkulacyjną - pewnie by wolała chodzić na niższych biegach.

jbloch
08-10-2013, 13:55
i samą pompkę cyrkulacyjną - pewnie by wolała chodzić na niższych biegach.

Żywotność izolacji na uzwojeniu silnika pompki obiegowej jest obliczeniowo na 20 lat , a z tymi biegami pompki , to wiesz ile obrotów taka [pompka ma 1 2 czy 3 biegu? Nie licz z tego powodu na jaką znacznie dłuższą żywotność pompki , szlag ją szybciej trafi , jak będzie miała dłuższe postoje niż podczas poprawnej pracy. .[

zużywasz nie tylko rury pe

Ciekawe że wodociągi stosują już tyle lat rury pe , zakopują to wzdłuż drogi , między korzeniami drzew , ciśnienie jest o wiele wyższe niż w DZ , i jakoś nie widać awarii zużycia rur

Vld
08-10-2013, 15:10
Uznaje, ze nie robisz sobie jaj, tylko faktycznie nie kumasz co z Twoim rozumowaniem jest nie tak, wiec napisze.

Licze wg zalozen ktore podales. Przyjmijmu okres pracy pompy ciepla w sezone na 1600h i energie dostarczona na poziomie 12k kWh (dla pompy <>8kW mocy grzewczej). Zwiekszenie przeplywu o 1K spowoduje wzrost energii dostarczonej o 2,7% co daje 324kWh. Te 324kWh dzielmy na 1600h pracy pomy co daje 200W. Z tego wynika, ze jezeli zwiekszenie przeplywu na DZ ktore spowoduje spadek delty o 1K bedzie wymagalo dostarczenia mocy mniejszej niz obliczone 200W, to bedziemy na calej operacji nadal na "plus" bo ilosc energii dostarczonej bedzie mniejsza niz cieplo uzyskane z jej dostarczenia. Dodatkowo czas pracy pompy powinien byc w sezonie kroszy z tytulu wyzszego COP o jakies 43h, co przy naszej 8kW pompie daje jakies dodatkowe 86kWh oszcednosci.
W praktyce takie zmniejszenie delty z 5 na 4K nie wymaga az 200W. Najczesciej roznica w biegu pompki II i III to tylko kilkadziesiat Watt.

Co do zwiekszonego przeplywu powodujacego degradacje rur DZ, to wybacz, ale uznaje, ze to zjawisko ktore mozesz raczej rozpatrywac czysto teoretycznie i to w "geologicznej skali czasu".

To nie jest tak proste jak tu opisaleś
O 2,5% nie zwiększy sie moc grzewcza tylko tylko wydajnośc COP. Częściowo, zwiększy sie moc i częściowo zmniejszy się prąd pobierany przez sprężarkę.

Pyxis
08-10-2013, 18:10
To nie jest tak proste jak tu opisaleś
O 2,5% nie zwiększy sie moc grzewcza tylko tylko wydajnośc COP. Częściowo, zwiększy sie moc i częściowo zmniejszy się prąd pobierany przez sprężarkę.

No to dla uproszczenia zalozmy, ze czas pracy pompy pozostanie jednakowy. Do obliczen przy obiegowce nie uwzglednialem jego skrocenia wogole. Jak bedzie ktocej, to jeszcze dodatkowy plusik, a czy wieksza moc grzewcxa, czy nizsza brana przez sprezarke, to sa wszystko oszczednosci.

Vld
08-10-2013, 18:38
Tak pod warunkiem, że ten wyższy bieg faktycznie przełoży się na mniejszą deltę o 1K. Przy deltach 6-7 C, tak może faktycznie być, ale trudno mi uwierzyć, że przełączenie pompy np z 60W, na 80W-90W zmniejszy deltę z 4 K do 3K. Musiałby to być baardzo przewymiarowany kolektor o znikomych oporach hydraulicznych.
Z własnych doświadczeń empirycznych dodam, że lepszy KOP osiągam grzejąc CWU z szeregowo połączonymi wentylatorami 95W zamiast 190W i pompce obiegowej 35W 1 bieg, niż 65W 3 bieg.

Zigobar
08-10-2013, 19:22
Tak pod warunkiem, że ten wyższy bieg faktycznie przełoży się na mniejszą deltę o 1K. Przy deltach 6-7 C, tak może faktycznie być, ale trudno mi uwierzyć, że przełączenie pompy np z 60W, na 80W-90W zmniejszy deltę z 4 K do 3K. Musiałby to być baardzo przewymiarowany kolektor o znikomych oporach hydraulicznych.

Być może zainteresują Cię pomiary jednego z użytkowników:
Moc obiegówki w DZ: 120/175/195W
1 bieg: DZ 7,1/2,6
Grzewcza 9,02kW

2 bieg: DZ 6,9/3,4
Grzewcza 9,4kW

3 bieg: DZ 6,8/3,8
Grzewcza 9,7kW

Vld
08-10-2013, 19:54
Te wyniki są mało wiarygodne. Albo nie były dokonane rzetelnie, albo dla róznych temperatur GZ.
Tu zmniejszenie delty o 1,2K daje wzrost mocy grzewczej o 7,77%
By faktycznie taki wzrost wystąpił delta między zasilaniem GZ, a DZ musiała by mięc ok 15,5K.
To na zasilaniu GZ musiało by być 22,5C, a na powrocie poniżej 20C

Druga strona medalu, na drugim biegu moc pompy cyrk wzrasta o 55W i skutkuje to wzrostem mocy PC o 380W, na trzecim wzrost o 20W i moc PC o 300W.
Dzieląc jedną moc przez drugą mamy w pierwszym przypadku każdy dodatkowy Wat pompy przyniósł 6W wiecej ciepła, a w drugim aż 15W więcej ciepła.
Jak by pompa miała 4 bieg, to pewnie doszło by już do 10,1 kW.

rwxw
08-10-2013, 20:15
czyli mamy duży przepływ i czynnik nie zdąży się ogrzać od ziemi, za to nie wyziębi otaczającej ziemi.
To kompletnie nie tak działa - zrób sobie mały przepływ na podłogówce i zobacz jaka będzie wymiana ciepła. Czym większy przepływ (mała delta), tym wymiana ciepła pomiędzy kolektorem/podłogówką a ziemią/domem jest większa. Przeniesiona energia zależy od różnicy temperatur i ilości medium (wody/glikolu) w jednostce czasu.
Przy małym przepływie wymiana ciepła następuje na krótkim kawałku rury, a reszta leży odłogiem, bo ciecz już się ogrzała/ochłodziła. Przy dużym przepływie cały kolektor pracuje w miarę równomiernie i stąd wymiana ciepła następuje o wiele lepiej.

Vld
08-10-2013, 20:26
Te 15K róznicy właściwie powinno być między parowaniem, a skraplaniem. Czyli na zasilaniu GZ powinien mięc nie więcej jak 14C
Raczej absurd

Dorecki
08-10-2013, 21:06
Witam.
Panowie, może teoretycznie wszystko się zgadza, ale niezaprzeczalnym faktem jest na mojej PC znaczny przyrost mocy GZ jeśli zwiększam przepływ DZ
pamiętam,że na III było to rzędu 3,4 m3/h, a przyrost mocy był rzędu2 kW /na pompie 16 kW/. Dlatego chciałbym to równiez sprawdzić w innych instalacjach.
Przy pompie meeting te różnice były w zasadzie niezauważalne, ale przy większej mocy i prawidłowych przepływach DZ i GZ różnice są nie do ominięcia.
Deltę DZ nawet robię 2* i jest super na GZ. a o to mi chodzi,aby uzyskac jak najwięcej ciepła nie patrząc nawet na zużycie prądu.mogę przeprowadzić jakieś konkretne doświadczenie jak ktoś ładnie opisze co zrobić.
Aktualnie borykam się z takim problemem,że nie można już zwiększyć przepływu DZ , a pompa ma za mało mocy na GZ i kombinujemy co zrobić, aby zwiększyć przepływy DZ./inna instalacja i inna pompa/
Pozdrawiam

piotrp1
09-10-2013, 16:12
Pompka przestawiona na III bieg (z 165W na 205W). Zobaczymy jakie to efekty przyniesie. Monitoring jest cały czas.

Pyxis
09-10-2013, 17:49
Podziel sie w swoim czasie wynikami eksperymentu. :)

vega1
09-10-2013, 20:03
będę czekał. Jestem bardzo ciekawy wyników...

lulukasz
10-10-2013, 07:23
Może się wtrącę, ale do wątku w temacie.

U mnie po dłuższym czasie niż kilka min. pracy PC ustabilizowana T dolnego źródła to jak na razie 12 stopni :)

Bad
10-10-2013, 18:39
U mnie też na razie po godzinie pracy 12,3 stopnia.

piotrp1
17-10-2013, 13:45
219047219048

Witam

Więc co do zmiany (wzrostu) mocy przy zwiększeniu przepływu to na dzień dzisiejszy wniosków wyciągnąć nie mogę. Moc jak widać osiąga i 14 kW, trwa to krótko i w większości idzie na mocy 12 – 10 kW i tak tez było i przy mniejszym przepływie. Jak będę miał czas to w przyszłym tygodniu zmniejszę prędkość przepływu i zrobię rejestrację w kilka dni – wtedy może coś porównam.
Co do temperatur dolnego źródła to widać że u mnie jest coś około 6 st przy pracy ok. 3h. DZ jest pionowe stąd też widać że inaczej zachowuje się od poziomego.

Piotrek

Pyxis
17-10-2013, 14:44
219047219048

Witam

Więc co do zmiany (wzrostu) mocy przy zwiększeniu przepływu to na dzień dzisiejszy wniosków wyciągnąć nie mogę. Moc jak widać osiąga i 14 kW, trwa to krótko i w większości idzie na mocy 12 – 10 kW i tak tez było i przy mniejszym przepływie. Jak będę miał czas to w przyszłym tygodniu zmniejszę prędkość przepływu i zrobię rejestrację w kilka dni – wtedy może coś porównam.
Co do temperatur dolnego źródła to widać że u mnie jest coś około 6 st przy pracy ok. 3h. DZ jest pionowe stąd też widać że inaczej zachowuje się od poziomego.

Piotrek

Obserwujac moc mozesz tego nie wylapac, bo to nie beda duze zmiany. Lepiej polcz sobie SPFa (to bedzie calka z mocy dla danego okresu). Wybierz cykl w kolejnosci "ABBA" (A jedna predkosc, B druga predkosc obiegowki).W ten sposob zniwelujesz do minimum roznice w temperaturze DZ. Dobrze by tez bylo, aby dobowy czas pracy urzadzenia na cele CO w okresie badania byl przyblizony.

piotrp1
17-10-2013, 16:59
Ba jak sam wiesz żeby okres był taki sam (dzień = dniu) to by było zbyt pięknie, za dużo zmiennych żeby choć jeden dwa dni by były takie same.

A teraz pytanie z innej beczki. Jak długo może trwać odpowietrzanie dolnego źródła ? Mam zainstalowane separatory powietrza zamiast typowych odpowietrzników i ciągle obserwuję spadek ciśnienia.

niedowiarek
17-10-2013, 18:25
A teraz pytanie z innej beczki. Jak długo może trwać odpowietrzanie dolnego źródła ?

U mnie dopiero po dwóch sezonach stanęło jak drut. W drugim sezonie dobijałem chyba 2 lub 3 krotnie - 600 m fi 32 w czterech pętlach i 80 m fi 50.

niedowiarek
17-10-2013, 18:29
U mnie też na razie po godzinie pracy 12,3 stopnia.

Ja mam po godzinie 10,4/6,2. Po 2,5 h 9,8/5,6.

elamysza
19-10-2013, 21:17
U mnie po 2 godz. 5,6 / 3,1

Bad
20-10-2013, 12:06
Być może - nie jestem typem pasjonata, który skaluje termometry i przesiaduje godzinami nad analizą danych dotyczących pompy. Podaję wartość ze sterownika pompy i tyle. Może jest zawyżona - ale taką mi pokazuje.

ferrit
30-10-2013, 06:34
Zauważyłem, że podniosła mi się temp w DZ. Wynika, że grunt się ocieplił. Sporo słońca + krótkie czasy pracy PC i grunt się ocieplił. Czy Wy też to widzicie u siebie ?

kkdarch
30-10-2013, 06:59
Zauważyłem, że podniosła mi się temp w DZ. Wynika, że grunt się ocieplił. Sporo słońca + krótkie czasy pracy PC i grunt się ocieplił. Czy Wy też to widzicie u siebie ?
Też to zauważyłem:D.

Pyxis
30-10-2013, 07:47
Zauważyłem, że podniosła mi się temp w DZ. Wynika, że grunt się ocieplił. Sporo słońca + krótkie czasy pracy PC i grunt się ocieplił. Czy Wy też to widzicie u siebie ?

Tak. Zreszta czego sie mozna spodziewac jak przedwczoraj wieczorem na termometrze na zewnatrz bylo 18*C! I podobnie przez ostatnie kilka dni.

jasiek71
30-10-2013, 08:08
u mnie z GWC cały czas miarowo spada jak co roku, obecnie jest 13,8*...
raczej grunt się wam nie podgrzał a po prostu mniej energii ciągniecie z kolektora bo cieplej na zewnątrz , to "zimno" co wcześniej tam wtłoczyliście się rozproszyło ...:yes:

Pyxis
30-10-2013, 09:12
Czyli to normalny proces regeneracji DZ i o tym tutaj piszemy.

ferrit
07-11-2013, 18:28
Rozpoczęły się chłodniejsze dni, słońca coraz mniej. Jakie macie temp DZ ?

Pyxis
07-11-2013, 18:37
Wczoraj po 1h grzania 10,1*C na wejsciu.

kkdarch
07-11-2013, 18:41
Rozpoczęły się chłodniejsze dni, słońca coraz mniej. Jakie macie temp DZ ?

Po 30 minutach pracy 8/6:D jeszcze.

niedowiarek
07-11-2013, 19:19
Po godzinie 10,0 / 6,3 cwu
po 1h20min. 9,9 / 6,7 STOP cwu - START c.o.
po 2h 9,5 / 5,2 c.o.
po 3h 9,0 / 5,0 c.o.
po 4h 8,9 / 4,8 c.o.
po 4h25min. 9,0 / 4,8 STOP c.o.

Ale się nagrzałem.....;)

Pyxis
10-11-2013, 09:31
Zauwazylem, ze teraz temperatura DZ na wejsciu jest o 2,3*C wyzsza niz w tym samym okresie zeszlego roku. Czas pracy pompy na cele CO rozni sie w okresie od poczatku wrzesnia o niecala 1h (mniej niz 1%, wiec w tym roku jakos nie moze byz duzo cieplej) a na cele CWU jest sporo wyzszy, a DZ i tak cieplejsze. Ciekawi mnie jak jest u Was? Prowadzi ktos takie obserwacje?

pavosnop44
14-11-2013, 14:04
13:00 do 15:00 tdz 6.8 i 3.6 tgz 34.5 i 26.0 pompa stop. Zjadła wraz z obiegowkami 4.6 kwh
Na zewnatrz 3.2 a w domku 23.6

lulukasz
22-11-2013, 13:14
U mnie po nocnej pracy: 7/2 i 27/32,5

Pyxis
22-11-2013, 13:15
U mnie po nocnej pracy: 7/2 i 27/32,5

Ustak sobie po jakim czasie od startu podajesz ta temperature i sie tego trzymaj. Wtedy jest jakis material do porownan. Inaczej niewiele to mowi.

Pyxis
23-11-2013, 10:21
godzina od startu jest w sam raz :)

No ja zawsze podaje wlasnie po tej godzince od startu. Mozna sobie porownac z dluzszego okresu sezonu. :)

Wczoraj po 1h 8,9*C na zasilaniu DZ.
Dokladnie rok temu mialem 6,6*C.

kkdarch
23-11-2013, 12:19
No ja zawsze podaje wlasnie po tej godzince od startu. Mozna sobie porownac z dluzszego okresu sezonu. :)

Wczoraj po 1h 8,9*C na zasilaniu DZ.
Dokladnie rok temu mialem 6,6*C.
U mnie jest odwrotnie bo mam o stopień niższe zasilanie niż w zeszłym roku.Dziś po 1 h pracy 5,5/3,5*C pewnie jest to spowodowane tym że włączyłem ogrzewanie prawie miesiąc wcześniej niż w zeszłym roku :eek: a pompa pracuje przeciętnie pięć-pięć i pół godziny na dobę razem z cwu. Na pewno nie bez znaczenia jest też brak opadów deszczu oraz suche lato tego roku.
U mojego kolegi robiliśmy DZ jakiś 1,5 miesiąca temu i na głębokości 1,4m woda płynęła w żwirze jak się patrzy więc wydajność na pewno będzie miał świetną.

Vld
23-11-2013, 13:43
Wiecie, że w ramach porownań lepiej podawać temperaturę powrotu, a nie zasilania DZ. 2-3K poniżej tej temperatury jest temperatura parowania i to ona jest bezpośrednim wskaźnikiem jakości i wydajności DZ, a tym samym całej PC.

Pyxis
23-11-2013, 13:47
Wiecie, że w ramach porownań lepiej podawać temperaturę powrotu, a nie zasilania DZ. 2-3K poniżej tej temperatury jest temperatura parowania i to ona jest bezpośrednim wskaźnikiem jakości i wydajności DZ, a tym samym całej PC.

A teraz pomysl. Przestawiam pompe obiegowa DZ na kolejne nizsze biegi. Temperatura powrotu spadnie - chyba jasne. Czyli wg Twojej metody pomiaru o "jakosci i wydajnosci" mojego DZ w glownej mierze decyduje moc pompy obiegowej?
Oj chyba gdzies pobladziles. :)

Vld
23-11-2013, 13:54
Nigdzie nie zblądziłem
spadnie t powrotu, spadnie i t parowania, prąd pobierany i moc, za to wzrośnie t zasilania DZ.
Czy pompa będzie lepiej, wydajniej pracować?

Pyxis
23-11-2013, 13:58
Nigdzie nie zblądziłem
spadnie t powrotu, spadnie i t parowania, prąd pobierany i moc, za to wzrośnie t zasilania DZ.
Czy pompa będzie lepiej, wydajniej pracować?

Wzrosnie t zasilania? Zmiana biegu pomy obiegowej spowoduje, ze u mnie w ogrodzie grunt sie zagrzeje? ;)

Vld
23-11-2013, 14:10
Wzrosnie t zasilania? Zmiana biegu pomy obiegowej spowoduje, ze u mnie w ogrodzie grunt sie zagrzeje? ;)

Cholera chyba faktycznie, zblądzilem :D
No nic, może jeszcze znajdzie się ktoś, kto blądzi tak samo jak ja.
Pozdr

Pyxis
23-11-2013, 14:29
Cholera chyba faktycznie, zblądzilem :D


Taki tekst to rzadkosc na forum, wiec szacun.

Chyba przeniosles zbyt automatycznie doswiadczenia z pomp PW. Tam pomiar temperatury wejsciowej powietrza wydaj sie byc mniej miarodajny niz wejscie DZ gruntowki, bo inne parametry pracy bedzie miala pompa PW przy temp pow +5*C i wilgotnosci 95% a inne przy tych samych 5*C i wilgotnosci 40%. Tam chyba bardziej miarodjany bedzie pomiar temperatury powietrza juz schlodzonego.
Mam nadzieje, ze teraz ja nie zbladzilem, bo intuicja nieraz potrafi czlowiek zawiesc. ;)

Zigobar
23-11-2013, 14:47
Cholera chyba faktycznie, zblądzilem :D
No nic, może jeszcze znajdzie się ktoś, kto blądzi tak samo jak ja.
Pozdr
Zatem "błądzimy" razem.
Temperatura parowania jest niższa od temperatury glikolu opuszczającego parownik, a temperatura skraplania jest wyższa od temperatury wody opuszczającej skraplacz.
Wspomniana różnica temperatur jest tym większa, im mniejsze są wymienniki.

Pyxis
23-11-2013, 15:14
Zatem "błądzimy" razem.
Temperatura parowania jest niższa od temperatury glikolu opuszczającego parownik, a temperatura skraplania jest wyższa od temperatury wody opuszczającej skraplacz.
Wspomniana różnica temperatur jest tym większa, im mniejsze są wymienniki.

Tylko jaki to ma wplyw na temperature glikolu ktory leci z ziemi do pompy ciepla? IMHO zaden, bo "obrobka" czynnika w samej pompie (zakladajac jednakowy uzysk ciepla z gruntu) nie ma wplywu na to, jaka temperature uzyskamy z DZ. Jednym slowem grunt na mojej dzialce nie wie, co ja robie z glikolem w pompie jesli tylko zabieram z niego podobna porcje energii.

Vld
23-11-2013, 15:34
Podobną, ale poprzez obniżeniu biegu i przepływu niestety mniejszą.
Jak przykładowo teraz masz na zasilaniu 11C po włączeniu, i 9C po godzinie, czy dwóch, a t powrotu 6C
To po obniżeniu biegu i przepływu, po takim samym czasie (gdy DZ się ustabilizuje) na zasilaniu możesz mieć 10C i 5C na powrocie.
Delta ci się zwiększa, ale ten wzrost nie przekłada się w 100% na t powrotu.
Analogicznie rzecz się ma z przegrzaniem w parowniku, niższy przepływ masowy, niższe parowanie, mniejsze wykorzystanie parownika, niższa moc chłodnicza i wyższe przegrzanie - tzn t czynnika za parownikiem.

Pyxis
23-11-2013, 15:41
Delta ci się zwiększa, ale ten wzrost nie przekłada się w 100% na t powrotu.


To sie zgadza, ale proporcje podane przez Ciebie sa nieprawidlowe. To bedzie raczej wartosc zmiany w 90% po stronie temperatury powrotu. Przynajmniej moja pompa tak reaguje na zmiane stanu pracy (np przejscie z grzania CWU przy skraplaczu 63*C do grzania podlogiwki przy temp na skraplaczu 33*C)

Reasumujac :Mysle, ze jednak przy DZ w pompie gruntowej parametrem bardziej nadajacym sie do porownan i oceny stanu DZ bedzie temperatura zasilania mierzona po ustabilizowaniu sie pracy ukladu. Okres 1h wydaje sie spelniac ten warunek.

Vld
23-11-2013, 15:47
Zatem "błądzimy" razem.
Temperatura parowania jest niższa od temperatury glikolu opuszczającego parownik, a temperatura skraplania jest wyższa od temperatury wody opuszczającej skraplacz.
Wspomniana różnica temperatur jest tym większa, im mniejsze są wymienniki.

Opiszę przygody z drugą PC u kolegi.

Zainstalowałem mu wziernik książkowo przed TZR, napełnił według wziernika. Jak były temp niższe, wszystko pracowało ok, przegrzanie za regeneracyjnym ustawialiśmy na ok 15C przy skraplaniu 35C. Gdy robiło się cieplej działy się cyrki, bo przegrzanie leciało na mordę i całość zaczynała latać sinusoidą, parowanie, przegrzanie, skraplanie i Tks. Stwierdziliśmy, że czynnika za mało, bo regeneracyjny zamiast być wypełniony cieczą i grzać mokre pary, był niemal pusty. Zasilanie cieczą zrobiłem tak, że czerpie z dna regeneracyjnego, wiec na wzierniku nic nie było widać.
Dolaliśmy półtorej puszki jakieś 0.55 kg, temperatura zewn spadła i zaczęły się kolejne cyrki. Póki PC szła na dwóch skraplaczach było ok, ale jak wyłączała się pompa nadksraplacza, 15 min i leciał pres HP. Pompa CO chodziła pełną parą, delta ok 3K, skraplacz na dotyk tylko u góry trochę ciepły, a pres wybija. Kolejne diagnoza za dużo czynnika. Zlał całą puszkę 370gr i chodzi jak powinno.
Wnioski ?
;)

Vld
23-11-2013, 15:52
To sie zgadza, ale proporcje podane przez Ciebie sa nieprawidlowe. To bedzie raczej wartosc zmiany w 90% po stronie temperatury powrotu. Przynajmniej moja pompa tak reaguje na zmiane stanu pracy (np przejscie z grzania CWU przy skraplaczu 63*C do grzania podlogiwki przy temp na skraplaczu 33*C)

Reasumujac :Mysle, ze jednak przy DZ w pompie gruntowej parametrem bardziej nadajacym sie do porownan i oceny stanu DZ bedzie temperatura zasilania mierzona po ustabilizowaniu sie pracy ukladu. Okres 1h wydaje sie spelniac ten warunek.

Nie che cie kłócić o procenty, ani nawet o to jak sobie te temperatury porównujecie.
Dodam tylko, że temperatura zasilania nic nie mówi o delcie, o przepływie i czasie jaki pracowała PC. Chcąc obiektywnie porównywać powinniście podawać ustabilizowaną temperaturę parowania, lub przynajmniej temperaturę powrotu.

Pyxis
23-11-2013, 16:17
Nie che cie kłócić o procenty, ani nawet o to jak sobie te temperatury porównujecie.
Dodam tylko, że temperatura zasilania nic nie mówi o delcie, o przepływie i czasie jaki pracowała PC. Chcąc obiektywnie porównywać powinniście podawać ustabilizowaną temperaturę parowania, lub przynajmniej temperaturę powrotu.

Ale nas nie interesuje ani delta, ani przeplyw. Czas zakladamy jednakowy dla porownan. Temperatura zasilania DZ jest tu jak najbardziej obiektywnym parametrem na podstawie ktorego mozna wnioskowac o stane DZ (np porownujac rok do roku).

Szkoda, ze wnioski do kotrych doszedles pare postow wyzej (ze bladzisz) juz nie sa dla Ciebie tak jasne.
Chyba jednak za wczesnie sie wyrwalem z "pochwala" za szczere przyznanie sie do bledu. :)

niedowiarek
23-11-2013, 17:39
...parametrem bardziej nadajacym sie do porownan i oceny stanu DZ bedzie temperatura zasilania mierzona po ustabilizowaniu sie pracy ukladu. Okres 1h wydaje sie spelniac ten warunek.

Nie u mnie. Po godzinie pompa dopiero się "rozkręca", bo najpierw grzeje cwu i to jej zajmuje prawie godzinkę. Dz po przełączeniu z cwu na c.o. leci na łeb. Przeważnie obserwuję najniższe temp. - pod koniec pracy. Gdzieś czytałem, że optymalna praca jest przy delcie dz w zakresie 3-5 K - czyli temp. parowania byłaby w okolicy średniej arytmetycznej. Vld, jak to się ma do Twoich wywodów?

Vld
23-11-2013, 19:38
Nie u mnie. Po godzinie pompa dopiero się "rozkręca", bo najpierw grzeje cwu i to jej zajmuje prawie godzinkę. Dz po przełączeniu z cwu na c.o. leci na łeb. Przeważnie obserwuję najniższe temp. - pod koniec pracy. Gdzieś czytałem, że optymalna praca jest przy delcie dz w zakresie 3-5 K - czyli temp. parowania byłaby w okolicy średniej arytmetycznej. Vld, jak to się ma do Twoich wywodów?

Nie wiem o co konkretnie pytasz.
Na CO leci bo ma większą moc chłodniczą i musi zejść z parowaniem by pobrać więcej ciepła. Parowanie nie jest arytmetyczną, ono przeważnie wypada 2-3K mniej niż temp powrotu.

adiqq
jakie masz temp gruntu gdy spręzarka nie chodi, gdy chodzi i delte np po 1-2h pracy?
Gdyby twoja t zas nie spadała to musiała by być dosyć duża delta, a DZ zbyt małe przepływy.

Pyxis
23-11-2013, 21:10
Nie u mnie. Po godzinie pompa dopiero się "rozkręca", bo najpierw grzeje cwu i to jej zajmuje prawie godzinkę.

No to mozesz sobie wybrac dowolny inny czas po ktorym dokonasz pomiaru. Chodzi tylko o to, zeby on byl taki sam przy kazdym pomiarze. Wtedy masz material do porownan.

Pyxis
23-11-2013, 21:11
u mnie po zmniejszeniu biegu obiegówki, temperatura zasilania DZ pozostaje prawie bez zmian, natomiast powrotu spada (robi się większa delta)

Czyli zachowanie taki samo jak u mnie.

Zigobar
24-11-2013, 11:47
Vld
Do oceny pracy układu u Twojego kolegi przydałby się ktoś o dużej wiedzy teoretycznej i praktycznej (np. wihajster jest "mocny w temacie"). Prędzej czy póżniej tutaj zajrzy, to może coś podpowie.

adiqq
Pomiar temperatury gruntu uzyskasz przy DZ nieobciążonym (gdy pracuje tylko obiegówka DZ).

Pyxis
24-11-2013, 12:12
jak nie zapomne, to po 15 spróbuje zrobić pomiary, chociaż nie wiem co taka informacja da....

Jesli nie masz materialu do porownan - to niewiele.

wihajster
24-11-2013, 12:15
(...) Póki PC szła na dwóch skraplaczach było ok, ale jak wyłączała się pompa nadksraplacza, 15 min i leciał pres HP. Pompa CO chodziła pełną parą, delta ok 3K, skraplacz na dotyk tylko u góry trochę ciepły, a pres wybija. Kolejne diagnoza za dużo czynnika. Zlał całą puszkę 370gr i chodzi jak powinno.
Wnioski ? ;)
Brak zbiornika cieczy lub jest za mały? Masz bardzo zmienne warunki jeśli są dwa skraplacze i nie zawsze pracują oba.

rafikW
24-11-2013, 13:34
Po godzinie pracy mam temp. DZ 6,9/3,3. (Termometry wyskalowane: od wskazań odejmuję 2,4 st.C)
I ta temperatura utrzymuje sie przez kolejne 0,5h (no, żeby być precyzyjnym: spadła jeszcze o 0,1 st.C)
Jakieś 2-3 tygodnie temu była o około 3 st. wyższa.
Na zewnątrz 4,4 st.C.

rafikW
24-11-2013, 15:47
nieźle, chyba zaczyna się zima ;) Około 13:00 było 7,1 st.C; później około 15:00 4,0 st.C a teraz, o 16:45 jest 1,2 st.C

niedowiarek
24-11-2013, 16:08
Nie wiem o co konkretnie pytasz.


O optymalną deltę dz.

ferrit
24-11-2013, 19:05
U mnie w tej chwili pada deszcz ze śniegiem, mocno wieje i temp spadła do 1,8'C. Tego śniegu to i tak niewiele.

k***a*z
25-11-2013, 07:42
Po 6 godzinach grzania mam temp. DZ 7/4 . Temp. Gz w tym czasie to 36/29 .

sciema
25-11-2013, 09:57
u mnie teraz DZ 3.2/-0.02, GZ 28/22.5

pompa pracuje w trybie wygrzewania posadzek, juz od srody 20.11, w sumie kompresor przepracowal 94h( zużywając 223kW + 6.5kW pompy obiegowe).

dwa dni temu zwolnilem pompe DZ z III na II bo mi rury zaczeły na wyjsciu z pompy zamarzać

pompa GZ chodzi na I biegu delta cały czas 5 - 5,5K

wygrzewal z was ktoś posadzki? teraz pompa przez kolejne 72h ma utrzymywać 35stopni ( w domu będzie sauna)- mozna zamrozić DZ?

plusfoto
25-11-2013, 11:03
Ja na twoim miejscu bym wspomógł pompę jakimś śmieciuchem.:)

rwojtek
25-11-2013, 19:34
A jak ktoś nie ma śmieciucha? Nie lepiej zrobić wygrzewanie jak jest jeszcze ciepło jesienią lub latem? Wygrzewa się przecież chyba tylko raz, więc nie jest lepiej zrobić to przed zamieszkaniem w cieplejszym okresie?

sciema
25-11-2013, 20:05
A jak ktoś nie ma śmieciucha? Nie lepiej zrobić wygrzewanie jak jest jeszcze ciepło jesienią lub latem? Wygrzewa się przecież chyba tylko raz, więc nie jest lepiej zrobić to przed zamieszkaniem w cieplejszym okresie?

A jak ktos sie przeprowadza zimą, i nedawno odpalił PCi?

W instrukcji piszą żeby wspomagać grzałką, więc chyba trzeba dopomóc w jakiś sposób, nagrzewnica piecem albo czymś innym.

Najgorsze to że ocieplenie poddasza w trakcie i tam najwiecej ciepła ucieka....

A może pod panele sobie odpuścić to wygrzewanie?

ferrit
25-11-2013, 20:07
U mnie pada pada śnieg, już go trochę napadało. Temp teraz +2'C. rano miałem lód na szybach od auta.

mar1973
25-11-2013, 20:30
u mnie teraz DZ 3.2/-0.02, GZ 28/22.5

pompa pracuje w trybie wygrzewania posadzek, juz od srody 20.11, w sumie kompresor przepracowal 94h( zużywając 223kW + 6.5kW pompy obiegowe).

dwa dni temu zwolnilem pompe DZ z III na II bo mi rury zaczeły na wyjsciu z pompy zamarzać

pompa GZ chodzi na I biegu delta cały czas 5 - 5,5K

wygrzewal z was ktoś posadzki? teraz pompa przez kolejne 72h ma utrzymywać 35stopni ( w domu będzie sauna)- mozna zamrozić DZ?

witam

można zamrozić dolne źródło
są znane w literaturze takie przypadki

wszystko zależy od rozmiarów Twojego dolnego źródła
jeżeli przewymiarowane to być może "wystraczy" do wiosny
jeżeli dobrane na styk to koniecznie wspomagaj się grzałkami, kominkiem...

pozdrawiam

Pyxis
25-11-2013, 20:35
dwa dni temu zwolnilem pompe DZ z III na II bo mi rury zaczeły na wyjsciu z pompy zamarzać
[...]
mozna zamrozić DZ?

I po zmniejszeni biegu pompy obiegowej rury Ci odmarzly???? :)

Pewnie ze mozna. W przypadku DZ pionowego moze to doprowadzic do jego zniszczenia lub co najmniej degradacji.

rafikW
25-11-2013, 21:06
Najgorsze to że ocieplenie poddasza w trakcie i tam najwiecej ciepła ucieka....


Nie chciałbym byc odebrany jako ktoś kto jest wścibski ale osobiście w sytuacij gdy wykonywane jest ocieplenie poddasza a po nim pewnie będa płyty k-g a po nich gładzie i malowanie, to montaż w tym samym czasie paneli uważam za poważny błąd. Deski trójwarstwowe kładła mi ekipa na samym końcu. Trzeba próbować tak zgrać terminy aby wygrzewanie posadzki przypadało na cieplejsze okresy. No chyba, że ktoś ma tzw. mus czasowy, to wtedy rzeczywiście trzeba się ratować: grzałki, kominek, nagrzewnica, koza, śmieciuch...



A może pod panele sobie odpuścić to wygrzewanie?


Pod żadnym pozorem ! To zwiastuje katastrofę z panelami.

sciema
26-11-2013, 07:27
Pyxis
Jak zwolnilem to mi odmarzly, teraz gdy PCi wchodzi w drugi etap wygrzewania (35 stopni przez 72h) znów pojawił się szron na rurkach wyjścia DZ a w okolicy Pompy lekki lód.

Wczoraj przymknalem do 0,5l/m poddasze bo tam oprócz docieplenia nie będzie nic więcej się działo. Dziś zobaczymy jakie są parametry.

Trzeba chyba podocieplać wszystkie rurki w kotłowni bo zbyt duza różnica temp i pewnie z tego powodu się szronią.

rafikW

U góry posadzki nie będa zakryte a na dole przez miesiąc chodził osuszacz i koza zanim odpaliłem pompę.
Wilgoci nie ma wogóle na parterze.

sciema
26-11-2013, 07:30
proponuję się wspomóc jakims dodatkowym źródłem ciepła - jesli jest presja czasowa, bo takie zarzynanie DZ może się źle skończyć,,,,

Mam mały bufor 100l w który dorzucę grzałkę 3-4kW i wepnę go w system to powinno pompę odciążyć.

Pyxis
26-11-2013, 15:06
sciema Jak zwolniles bieg pompki obiegowej DZ to na bank spadla temperatura powrotu i oszronienie powinno wzrosnac a nie zniknac. Pogorszyles tez raczej sobie paramtetry pracy pompy takim zabiegiem. Pompki powinny raczej gonic na maxa (poza sytuacjami, ze naprawde mocna obiegowka i male oproy instalacji i zmiana biegi na nizszy prawie nie zmienia delty).

sciema
26-11-2013, 18:09
sciema Jak zwolniles bieg pompki obiegowej DZ to na bank spadla temperatura powrotu i oszronienie powinno wzrosnac a nie zniknac. Pogorszyles tez raczej sobie paramtetry pracy pompy takim zabiegiem. Pompki powinny raczej gonic na maxa (poza sytuacjami, ze naprawde mocna obiegowka i male oproy instalacji i zmiana biegi na nizszy prawie nie zmienia delty).

Jakie powinny być zatem delty, ja mam 5 na GZ na 1szym biegu a na DZ delta oscyluje w granicach 3 (fakt że może niepotrzebnie zwolniłem DZ z 3 na 2) pompe mam wilo star 7,5

Pyxis
26-11-2013, 18:14
Generalnie - rozsadnie niskie.
Te delty ktore podales sa bardzo dobre i nie ma co ich "psuc", bo oszczednosci na obiegowce beda na bank mniejsze, niz straty na sprawnosci pompy.

sciema
26-11-2013, 18:16
a jak długo non stop PC pracowała? to istotne....bo przy uruchomieniu ogrzewania przy niskich temperaturach zewnętrznych trzeba dużo energii - to oczywiste, ale te temperatury DZ masz jakieś takie niskie......ja takie temperatury DZ to tak pod koniec stycznia....najmniej miałem +1,8C na zasilaniu, wtedy zaczął mi szronić powrót - nie bagatelizowałbym tego.
Jak masz ten kominek, to pal ile wlezie w kominku póki co

Od zeszlej środy do dziś bo dziś akurat prad wyłaczyli przez wiekszość dnia. Fakt że od 15 stopni ( bo tyle było na powrocie DZ jak wystartowaliśmy) do 25 podniosła w 17h więc całkiem nieźle. Ale to przez grzanie kozą bo we wrześniu ją już odpaliłem.

Chyba odpuszcze to wygrzewanie posadzek, na parterze beton jest suchy jak pieprz a na poddaszu i tak nic z podłogą nie będę robił, wygrzeje się przez całą zimę...

Co myślicie?

Jutro sie przeproszę z kozą chyba...

sciema
26-11-2013, 18:18
Generalnie - rozsadnie niskie.
Te delty ktore podales sa bardzo dobre i nie ma co ich "psuc", bo oszczednosci na obiegowce beda na bank mniejsze, niz straty na sprawnosci pompy.

Czyli może być 2gi bieg DZ w tej sytuacji?

Pyxis
26-11-2013, 18:19
Wspomaganie koza - jak najbardziej. Bedzie zdrowiej dla DZ.

Jesli nie masz zamiaru klasc nic na podloge tej zimy, to nie ma chyba sensu jakies specjalne wygrzewanie.

Pyxis
26-11-2013, 18:21
Czyli może być 2gi bieg DZ w tej sytuacji?

Jesli na drugim biegu pompki masz na DZ delte 3K (wczesnej zroumialem, ze byla na 3 biegu) , to IMHO w takiej sytuacji moze to zostac. Musisz miec stosunkowo mocna pompke i 3 odwierty tez tu popmagaja w zmniejszeniu oporow.

PS. A jaka delte DZ miales na tej III ?

PS2. Czy "ufasz" terometrom? Sprawdz jaka jest delta przy zalaczeniu samej obiegowki bez startu sprezarki. U mnie pokazuje wtedy pompa -1,7*C. Czyli delte pompa zaniza o 1,7*C ;)

sciema
26-11-2013, 22:32
Na 3 cim delta była ciut mniejsza
Pompka 7,5 dedykowana ale ze średnicą pojechałem bo poniżej 6/4 nie schodziłem, odwierty na PE 40

Co do termometru: wyjście z PCi mam widoczne w sterowniku pompy, a wejscie mierzę przylgowym i wpierw go sprawdzilem na wyjsciu i porownałem uwzględniłem poprawkę

Sprawdze na jałowo, jak dojde jak:)

sciema
26-11-2013, 22:39
jak non stop katujesz PC, to nic dziwnego że tak poleciało....poddasze jak nic nie będziesz robić, to odpuść, wspomagaj się kozą, bo beton może wyglądać na suchy, ale wcale nie znaczy, że w rzeczywistości taki jest
delty tak jak ci pyxis napisał masz ok

No ja jej nie katuję tylko ten program :) i instalator co ją odpalil....


Może przymknę to poddasze, niebawem folia paroizolacyjna pójdze to wtedy się powinno poprawić... A do tego czasu chyba mróz nie wejdzie.

Zatrzymalem to wygrzewanie, dziś pompa pracuje tylko w taniej taryfie :)

sciema
28-11-2013, 22:20
tak jak pisałem wyżej zatrzymałem to wygrzewanie, przeprosiłem koze, zmniejszyłem przepływ na nieocieplonym poddaszu to 0,5l/h i zablokowałem PCi do taniej taryfy czyli 12 na dobe w dwóch czasach. ( pierwszy 9h drugi 3h)

Teraz mam takie temperatury po 9h pracy:

DZ 2,3/0,6
GZ 27,6/23,4
Temperatura zew.: 5,4
Temp zadana : 23,9
Zużyłem 28,4kW co dzieląc na 12h daje 2,36kW/h a pompa ma w karcie dla B0/W35 - 2,4kW to nie wygląda to najgorzej.
Pompy obiegowe zużyły w tym czasie 1,73kW co daje około 144W/h ( obydwie pompy ustawione na II bieg)



Tak czy inaczej temp DZ wydają sie byc niskie jak na początek sezonu, ( uwzględniając fakt że poprzedni tydzień pompa chodziła non top - może potrzeba jakiegoś czasu zanim DZ " odpocznie" ?). Fakt że to pierwszy sezon ale wiercone było w lipcu, trochę się chyba te rurki juz obkleiły?


Jakie macie podbicie od temp zadanej?
mi ustawił instalator 2K

jak wg was to teraz wygląda?

bedę spisywał parametry codziennie o tej samej godzinei żeby miec jakiś podgląd na to co sie dzieje z DZ.

Pyxis
28-11-2013, 22:28
Jakie macie podbicie od temp zadanej?
mi ustawił instalator 2K


Ja ustawilem 3K, ale na to nie patrz, bo to tez zalezy od ustawien krzyzej grzewczej. U mnie ponizej -5*C krzywa idzie na tyle stromo, ze pompa nie ma szans dogrzac w taniej i wtedy zbliza sie do krzywej obnizonej w drogim pradzie. To taka opcja 100% wykorzystanie przy mrozach taniego pradu i jednoczesnie nieodcinajaca dostepu pompie do pradu drogiego. Odbywa sie to bez mojej ingerencji. Tylko za sprawa niskich temperatur zewnetrznych i sterowania pogodowego.

sciema
28-11-2013, 22:35
Ja ustawilem 3K, ale na to nie patrz, bo to tez zalezy od ustawien krzyzej grzewczej. U mnie ponizej -5*C krzywa idzie na tyle stromo, ze pompa nie ma szans dogrzac w taniej i wtedy zbliza sie do krzywej obnizonej w drogim pradzie. To taka opcja 100% wykorzystanie przy mrozach taniego pradu i jednoczesnie nieodcinajaca dostepu pompie do pradu drogiego. Odbywa sie to bez mojej ingerencji. Tylko za sprawa niskich temperatur zewnetrznych i sterowania pogodowego.

No tego jeszcze się muszę nauczyć, w pierwszym sezonie to pewni dopiero wyjdzie jak u mnie będzie wygladała krzywa.

nie wiem czy dobrze rozumuję ale to 2K u mnie to sa 2 stopnie wyżej/niżej od temp zadanej: czyli jak bym miał na powrocie z GZ 24stopnie a zadana jest 22 to pompa nie powinna sie właczyć.

Dla drogiej mam 5k więc pewnie teraz pompa się wogóle nie włączy ale dopóki trwają prace wewnątrz i jest palone w kozie to nie ma sensu grzać więcej. Jak sie wprowadzę to trzeba będzie te parametry pewnie ciut poprawić.

Wkurza mnie tylko to że pompa obiegowa GZ chodzi 24h....

Pyxis
28-11-2013, 22:44
Dla drogiej mam 5k więc pewnie teraz pompa się wogóle nie włączy ale dopóki trwają prace wewnątrz i jest palone w kozie to nie ma sensu grzać więcej. Jak sie wprowadzę to trzeba będzie te parametry pewnie ciut poprawić.


Nie wiem czy Cie dobrze rozumiem. Ja pisalem o obnizeniu temperatury wynikajacej z krzywej w drogim pradzie. To u mnie jest 3K. (mozna to traktowac jako podbicie w taniej, ale zadana temperatura jest ta ustawina dla taniej, wiec wole to pierwsze okeslenie jako precyzyjniejsze).

rafikW
28-11-2013, 22:45
po godzinie i 15 minutach: DZ 6,1/2,5
temp. zewnętrzna: 3,7
zadana temp powrotu GZ: 29,9 (przy podwyższeniu 3K; bez podwyższenia byłoby 26,9)
histereza 1,9K czyli zatrzyma się przy 31,8

PS. Nie mam za wysokich tych temperatur GZ przy takich temp. zewnętrznych ? W domu temperatura komfortowa dla nas: sypialnie ok.21; salon ok. 22, łazienki 23,2. Kurcze... czy mi się za szybko dom nie wychładza ? Koniecznie sprawdzę kamerką termowizyjna jak przyjdą mrozy...

Pyxis
28-11-2013, 22:49
po godzinie i 15 minutach: DZ 6,1/2,5
temp. zewnętrzna: 3,7
zadana temp powrotu GZ: 29,9 (przy podwyższeniu 3K; bez podwyższenia byłoby 26,9)
histereza 1,9K czyli zatrzyma się przy 31,8

PS. Nie mam za wysokich tych temperatur GZ przy takich temp. zewnętrznych ? W domu temperatura komfortowa dla nas: sypialnie ok.21; salon ok. 22, łazienki 23,2. Kurcze... czy mi się za szybko dom nie wychładza ? Koniecznie sprawdzę kamerką termowizyjna jak przyjdą mrozy...

No wlasnie czytam i dosyc wysoko lecisz. U mnie pompa wczoraj skonczyla prace przy temp powrotu 26,8*C. Miala zadana temperature posadzki na 24*C.

rosomakx4
29-11-2013, 05:51
Wkurza mnie tylko to że pompa obiegowa GZ chodzi 24h....


Mnie również, podobno mieli dać jakiś inny soft w tych Dimplexach ale jak widać mają Nas w d
Zastanawiam się nad podłączeniem pompki GZ wraz z pompką DZ i wtedy będzie pracowała tylko jak pracuje sprężarka, tylko po co mi ten bufor aż 100l ;)

A może ktoś ma Dimplexa i wyleczył go z tej choroby?
Wyjściem jest oszukiwanie pogodówki bo praca 24/24 jest bodaj poniżej 5 st, ew przejście na sterowanie pokojowe ale nie wiem czy Dimplex ma taki cud już dostępny, bo być powinien już rok temu

rafikW
29-11-2013, 08:24
No wlasnie czytam i dosyc wysoko lecisz. U mnie pompa wczoraj skonczyla prace przy temp powrotu 26,8*C. Miala zadana temperature posadzki na 24*C.

Czekaj... koniec miałeś przy 26,8 i to była temperatura zadana powrotu przy podniesieniu o 3K ? Z jakiej temperatury powrotu Ci startowała i ile musiała "zrobić" stopni aby osiągnąć tę temperaturę ? Jakby startowała powiedzmy od 21,0 (co i tak jest nisko) to miałaby do zrobienia 5,8 a to przy mocy Twojej PCi powinna zrobić w max około 2 godziny (bynajmniej u mnie z moją 7kW pompką robi te 4...6K w ~1,5-2 godziny) A to by oznaczało, że startując o 22:00 bardzo szybko osiągnęłaby zadaną temperaturę.
Jak to wygląda u Ciebie ? W jakim scenariuszu pracuje Twoja PCi ?
U mnie to wygląda przy tych temperaturach zewnętrznych (0 st.C w nocy... 4,0 w dzień) mniej więcej tak:

o 22:00 startuje i ma do zrobienia (podniesienia) temperaturę zadaną o jakieś 4...6K w zależności od jakiej temperatury musi podnieść. Kończy około 23:00-23:45
w nocy pewnie około 1:00... 3:00 znowu startuje i około 4:00 pewnie znowu
w dzień między 6:00 a 13:00 a więc w godzinach drogiego prądu czasami się załącza aby temperatura powrotu nie spadła zbyt nisko (nie mam obniżenia) Załącza się mniej więcej gdzieś w przedziale 9:00-11:00 zaleznie od temperatury zewnętrznej
o 13:00 startuje z podbiciem 3K i znowu ma do "zrobienia" 4...6K - pracuje do mniej więcej 14:00... 14:30 i ponownie startuje około 15:30 i chodzi do 16:00 i o tej godzinie kończy się podbicie 3K
Pomiędzy 16:00 a 22:00 załącza się z 1-2 razy aby utrzymać temperaturę.
W sumie startuje 8-9 razy na dobę.

Pyxis
29-11-2013, 09:38
Zadaje temperature wylewki, a temp powrotu tylko obserwowalem. W tym dniu co podalem do zrobienia bylo z jakis 21,8*C do 24,2*C (temp posadzki caly czas podaje). Pompa pracowala kolo 4,5h z tego co pamietam.

Pompa na CO startuje tylko w tanim pradzie gdzie jest podbijana temperatura wylewki o 3K do docelowej zadanej jej temperatury. Start jest o 14:00, 22:00 i najczesciej jeszcze raz nad samym ranem. Przy w miare stabilnej temperaturze zewnetrznej cykl pracy z grzaniem CWU to jakies 2-3h. Jak sa spadki w nocy to pogodowka na podstawie krzywej grzewczej ten czas pracy wydluza zwiekszajac zadana temperature wylewki.

Ja mam w tej chwili 5 startow na dobe w sumie razem z CWU. Samo CO nie startuje raczej czesciej niz 3x na dobe.

Sterowanie na podstawie temperatury powrotu powinno sie w sumie na podobnych zasadach opierac co moje, bo powrot i wylewka sa w scislej korelacji temperaturowej. Oczywiscie zakresy temperatur inny, ale zasada podobna chyba.

fachman19
01-12-2013, 11:18
Moja powietrzna ma całkiem wysoką temperaturę DZ.

rafikW
01-12-2013, 16:36
Moja powietrzna ma całkiem wysoką temperaturę DZ.

jak sama nazwa wskazuje: ma taką jak temperatura na zewnątrz :)

map78
01-12-2013, 21:29
jak sama nazwa wskazuje: ma taką jak temperatura na zewnątrz :)

O niekoniecznie;) Moja jak trochę popracuje to tak sobie wychładza okolicę, że na pompie jest czasem temp o 2st niższa niż rzeczywiście na dworze. Czyli w powietrznych DZ też się musi zregenerować:):) Aczkolwiek trwa to dużo szybciej niż u was;)

rafikW
02-12-2013, 17:28
O niekoniecznie;) Moja jak trochę popracuje to tak sobie wychładza okolicę, że na pompie jest czasem temp o 2st niższa niż rzeczywiście na dworze. Czyli w powietrznych DZ też się musi zregenerować:):) Aczkolwiek trwa to dużo szybciej niż u was;)

Temperatura wychłodzonego powietrza w okolicach czerpni w dalszym ciągu jest temperaturą zewnętrzną :D
A to, że jest ona niższa niż "dalsza" okolica to inna inszość

map78
02-12-2013, 17:39
Temperatura wychłodzonego powietrza w okolicach czerpni w dalszym ciągu jest temperaturą zewnętrzną :D
A to, że jest ona niższa niż "dalsza" okolica to inna inszość

Hej, sąsiad nie traktuj tego zbyt poważnie;) To żarcik był taki żeby zaistnieć w rozmowie:) Jako właściciel powietrznej PC nie mam zielonego pojęcia o problemach dotyczących temperatur DZ. Pozdrawiam:bye:

rafikW
02-12-2013, 18:02
Hej, sąsiad nie traktuj tego zbyt poważnie;) To żarcik był taki żeby zaistnieć w rozmowie:) Jako właściciel powietrznej PC nie mam zielonego pojęcia o problemach dotyczących temperatur DZ. Pozdrawiam:bye:

No tak to właśnie potraktowałem - patrz ikonka uśmiechu pełną gębą :yes:
Czytając forum dużo się uczymy: Ty o spadających temperaturach DZ pompki gruntowej a ja o wychłodzonej okolicy wokół czerpni Pompki powietrznej.... i o to chodzi... mam nadzieję, że ta "okolica" nie sięgnie do mnie :lol2:

Pozdrawiam sąsiada...

rafikW
02-12-2013, 18:05
U mnie ustabilizowała się jakoś temperatura DZ.
Od kilku dni po godzinie pracy +6,2/+2,7

Pyxis
02-12-2013, 18:13
U mnie ustabilizowała się jakoś temperatura DZ.
Od kilku dni po godzinie pracy +6,2/+2,7

U mnie po 1h pracy mam +6,6*C na wejsciu.

sciema
02-12-2013, 20:20
Dziś zrobiłem doświadczenie,

obniżyłem krzywą o 5 kwadracików na panelu startowym teoretycznie o 5K ( choć nie wiem czy to tak się przekłada). Temperatura zadana powrotu spadła z 23 do 15 stopni już po 24h. Teraz widać jak szybko mi się ten dom wychładza.... Naprawdę poddasze jest ogromnie ważne... Temperatura zewnetrzna w granicach 0 stopni. Ale prace sie posuwają więc jeszcze 2tyg i będzie ciepło w domu..

24h o 8 stopni.... nieźle... nie ma się co dziwić że przy poprzednich ustawieniach PCi " tyrała" 12h w taniej nie mogąc osiągnąć temp zadanej + podbicie...

podniosę ja o 3 kwadraciki (tak żeby na panelu były tylko 2 ) bo 21 stopni to za dużo do prac wykończeniowych, nie ma sensu tak mocno grzać skoro koza też jest rozpalana w ciagu dnia.

kkdarch
02-12-2013, 21:45
Po prawie godzinie pracy 3,3/1,5*C
Coś szybko poleciało w dół

Pyxis
02-12-2013, 22:04
Po prawie godzinie pracy 3,3/1,5*C
Coś szybko poleciało w dół

Nooo, cos az za mocno. U mnie po 1h teraz 6,7*C. "Zregenerowalo" sie o 0,1*C po weekendowych szalenstwach. ;)

rafikW
02-12-2013, 22:20
Po prawie godzinie pracy 3,3/1,5*C
Coś szybko poleciało w dół

Jak Ci pracuje PCi ? Tzn. do jakich temperatur zadanych jedzie obecnie ?
Pytam się, bo jak pamietam w zeszłym roku kiedy "eksperymentowałem" trochę bez sensu to goniłem swoją PCi do strasznie wysokch temperatur zadanych i to spowodowało ten sam efekt: szybkie wychłodzenie DZ, tak, że w grudniu-styczniu już miałem na powrocie DZ w okolicach -1,0... -2,5 st.C. W tym sezonie moim priorytetem jest zejście jak najniżej z temperaturą zasilania GZ.
Druga rzecz: filtr na wejściu solanki - po pierwszym sezonie odkręcenie i szok: strasznie był zabrudzony.

Zigobar
02-12-2013, 22:28
Druga rzecz: filtr na wejściu solanki - po pierwszym sezonie odkręcenie i szok: strasznie był zabrudzony.
Wzrostu delty na parowniku nie było?

kkdarch
02-12-2013, 22:32
Jak Ci pracuje PCi ? Tzn. do jakich temperatur zadanych jedzie obecnie ?
Pytam się, bo jak pamietam w zeszłym roku kiedy "eksperymentowałem" trochę bez sensu to goniłem swoją PCi do strasznie wysokch temperatur zadanych i to spowodowało ten sam efekt: szybkie wychłodzenie DZ, tak, że w grudniu-styczniu już miałem na powrocie DZ w okolicach -1,0... -2,5 st.C. W tym sezonie moim priorytetem jest zejście jak najniżej z temperaturą zasilania GZ.
Druga rzecz: filtr na wejściu solanki - po pierwszym sezonie odkręcenie i szok: strasznie był zabrudzony.
Dziś na zewnątrz -3*C pompa kończy pracę na 26,5/33*C wiec jak widzisz temperatury nie są wysokie.
Co do filtra to czyściłem w pierwszym roku 2x i praktycznie w drugim roku filtr był czyściutki więc go wyjąłem co poskutkowało zmniejszeniem delty na DZ z ponad 3 *C do 1,8*C co jednocześnie poprawiło wydajność energetyczną PC.
W tym roku nic nie eksperymentowałem z ustawieniami .

rafikW
02-12-2013, 22:37
Wzrostu delty na parowniku nie było?

Była bardzo duża delta temperatur DZ, z tego co pamiętam 6 czy nawet 8 K.
W tym sezonie na razie (oby tak dalej) jest w granicach 3,4...3,6

rafikW
02-12-2013, 22:38
Dziś na zewnątrz -3*C pompa kończy pracę na 26,5/33*C wiec jak widzisz temperatury nie są wysokie.
Co do filtra to czyściłem w pierwszym roku 2x i praktycznie w drugim roku filtr był czyściutki więc go wyjąłem co poskutkowało zmniejszeniem delty na DZ z ponad 3 *C do 1,8*C co jednocześnie poprawiło wydajność energetyczną PC.
W tym roku nic nie eksperymentowałem z ustawieniami .

1,8K delty na DZ to z kolei nie za mało ?
Coś mi "świta", że optimum to właśnie okolice 3.

sciema
03-12-2013, 04:16
Dziś na zewnątrz -3*C pompa kończy pracę na 26,5/33*C wiec jak widzisz temperatury nie są wysokie.
Co do filtra to czyściłem w pierwszym roku 2x i praktycznie w drugim roku filtr był czyściutki więc go wyjąłem co poskutkowało zmniejszeniem delty na DZ z ponad 3 *C do 1,8*C co jednocześnie poprawiło wydajność energetyczną PC.
W tym roku nic nie eksperymentowałem z ustawieniami .

ja juz raz czyściłem i było sporo syfu ale to był pierwszy raz po 24h obiegówki... teraz po około miesiącu użytkowania mam zamiar wyczyścić poraz drugi pewnie znów coś tam znajdę - potem wg. instrukcji można filtr wywalić

przepływy przez rotametry DZ mam bardzo podobne ( dwa sa niemal identyczne a trzeci około 4-5l ) czy w tej sytuacji nie byłoby lepiej wywalić je całkowicie? one napewno tłumią przepływ...

jak to z tymi biegami pompy DZ czy lepiej aby obiegówka pracowała na maxa i wtedy delta będzie mniejsza? znaczy im szybciej obiegówka pracuje tym " glikol " mniej zdąży sie podgrzać w DZ ?

chyba muszę założyć takie same czujniki temperatury po jednym na zasilaniu i powrocie - bo mi cos z obserwacji wynika że porównywanie z termometrem w PCi nie jest super dokładne.

instalator mówił że delta powinna być w granicach 2K a ja mam teraz na 2gim biegu od 1,8 do 2,7K ( o ile czujnik się nie rozjechał bo z porównania wyszło że muszę dodawać 0,5 stopnia do odczytu z zewnętrznego termometru)

Hektor_PL
03-12-2013, 19:41
U mnie po 1h pracy pompy temperatura utrzymuje się na poziomie ok. 3,8/1,0*C.

mar1173
03-12-2013, 19:51
U mnie po 1h pracy pompy temperatura utrzymuje się na poziomie ok. 3,8/1,0*C.
Po 2h DZ 7,2/3,0 GZ 34/28 CO
Po 1h DZ 7,5/4,0 GZ 49/45 CWU

Hektor_PL
03-12-2013, 20:04
Po 2h DZ 7,2/3,0 GZ 34/28 CO
Po 1h DZ 7,5/4,0 GZ 49/45 CWU

Ładne temperatury:rolleyes: U mnie pompa pracuje dopiero od 2,5 miesiąca i sporo w domku jeszcze wilgoci. Mam na dzieje, że za rok będzie troszkę wyżej.

aleksus
03-12-2013, 20:50
Po 1h grzania DZ 5/1.3

rafikW
03-12-2013, 20:58
po 1h grzania 7/4,5

To się nie liczy :P:P
Masz niewyskalowane termometry... odejmij tak na oko około 2,0...2,5 st.C :)

Pyxis
03-12-2013, 22:09
Po 1h na zasilaniu 6,6*C

slawek102
03-12-2013, 22:17
U mnie na zasilaniu 10,1oC powrót 6oC

niedowiarek
04-12-2013, 13:51
U mnie na zasilaniu 10,1oC powrót 6oC

Rewelacja! Napisz coś więcej o swoim systemie ogrzewania ściennego. Jakie masz temp. gz?

slawek102
04-12-2013, 14:46
Rewelacja! Napisz coś więcej o swoim systemie ogrzewania ściennego. Jakie masz temp. gz?
Trochę informacji znajdziesz na stronie w mojej stopce.
Ogrzewanie ścienne spisuje się naprawę dobrze. Na ścianach układane były rury Uponor MLC 16 na szynach mocujących. Pętle w granicach 70-80m. Wadą jest to, że nie akumuluje tak ciepła jak podłogówka (ale sterowalność lepsza), dlatego też będę montował bufor. Wtedy będzie można zróżnicować temperatury w pomieszczeniach, no i oczywiście wykorzystać bardziej prąd w taniej taryfie.

Pyxis
04-12-2013, 14:51
U mnie na zasilaniu 10,1oC powrót 6oC

Albo ja cos zle czytam wykresy z Twojej stopki, albo Ty masz po 45 zalczen sprezarki na dobe (?).

slawek102
04-12-2013, 15:18
Albo ja cos zle czytam wykresy z Twojej stopki, albo Ty masz po 45 zalczen sprezarki na dobe (?).
Niestety tak teraz jest. Dlatego konieczny jest bufor. Wody w całym układzie jest mało i pompa szybko ją podgrzewa. Że też chciało Ci się liczyć :)
P.S.
Było mniej załączeń, ale musiałem wyrównać temperatury w ciągu doby (żona naskoczyła na mnie, że jej chłodno)

Pyxis
04-12-2013, 15:23
Niestety tak teraz jest. Dlatego konieczny jest bufor. Wody w całym układzie jest mało i pompa szybko ją podgrzewa. Że też chciało Ci się liczyć :)

Spojrzalem na "zeby" na wykresie (srednio 2 zabki/h) i prosty rachunek. :)

Ja mam podobna ilosc podlog, podobna moc pompy i max 5 zalaczen pompy na dobe. Nie mam zadnego bufora.
Masz chyba cos nie tak ustawione w sterowaniu pompy. Jak sterujesz jej praca?

slawek102
04-12-2013, 15:39
Spojrzalem na "zeby" na wykresie (srednio 2 zabki/h) i prosty rachunek. :)

Ja mam podobna ilosc podlog, podobna moc pompy i max 5 zalaczen pompy na dobe. Nie mam zadnego bufora.
Masz chyba cos nie tak ustawione w sterowaniu pompy. Jak sterujesz jej praca?

Ale masz podłogówkę, u mnie tylko jedna pętla w kuchni. I jak sobie porównywałem to podłoga bardziej akumuluje ciepło. Sterowanie jest realizowane za pomocą pogodówki i czujnika pokojowego. Ustawiłem też czas pracy pompy na minimum 8 min. Mogę go podnieść, ale już teraz pompa podgrzewa wodę w układzie do prawie 40oC w ciągu tego czasu.
Wniosek nasuwa mi się jeden: potrzebuję wody, więcej wody. ;)

Pyxis
04-12-2013, 16:03
Zrozumialem, ze masz podlogowe i scienne a nie samo scienne.
Masz za mala moc GZ i nie odbierasz ciepla ktore podaje w instalacje pompa, dlatego rosnie temperatura zasilania. Nie za wesolo generalnie.
Ales "wydumal" z tym sciennym :)

slawek102
04-12-2013, 16:17
Zrozumialem, ze masz podlogowe i scienne a nie samo scienne.

Głównie ścienne, podłogówka tylko w kuchni.


Masz za mala moc GZ i nie odbierasz ciepla ktore podaje w instalacje pompa, dlatego rosnie temperatura zasilania. Nie za wesolo generalnie.

Dlatego potrzebuję wody. ;)


Ales "wydumal" z tym sciennym :)
Nie żałuję. Przyjemnie jest poczuć promieniowanie od ściany.
A bufor już by był, tylko zasugerowałem się wykonawcą, który powiedział że jego zdaniem jest niepotrzebny.

niedowiarek
04-12-2013, 16:19
Też mam ścienne tyle, że variotherm i ściany z silikatu. Podłoga w kuchni, ganku i łazienkach. Moje wykresy wyglądają tak:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=228506&d=1386173591.

Te zęby to podgrzewanie cwu - c.o. grzało dwa razy (po lewej na wykresie z jednym "zębem" na podgrzanie cwu i od 10:00 do 13:00). To wykres z niedzieli czyli cały czas II taryfa. W dni robocze załączenia jeszcze rzadsze.

Pyxis
04-12-2013, 17:36
Dlatego potrzebuję wody. ;)


Ty masz grzac nie wode, a dom. :)
Skoro musisz miec bufor, to masz cos nie teges z tym ogrzewaniem.

niedowiarek
04-12-2013, 19:24
też odnoszę takie wrażenie.....
ale to chyba bardziej wpływ przewymiarowania PC - przy mniejszej ilości wody w układzie (i mniejszej akumulacyjności) niż przy podłogówce daje to taki efekt....

Z tą mniejszą ilością wody to niewiadomo. Rurki ułożone na ścianach czy podłodze mają tą samą pojemność, a powinna być podobna ilość jeżeli założenia mocy i temperatur nie różniły się drastyczne. Nie wiem jakie tynki (czy też płyty g-k) otulają te rurki. Ściany z betonu komórkowego to niewielka akumulacyjność, a pompa o mocy 13 kW sporo przewymiarowana. Bufor do złagodzenia skoków temp. gz wyjdzie tak na wyczucie potężny. Ja mam 3 cm ciężkiego tynku tradycyjnego (systemowy był za drogi) na 25 cm silikat i też zauważyłem mniejszą akumulacyjność ścian w porównaniu z podłogą.

P.S.
slawek - też masz zbrojony tynk siatką lub włóknami? A może jeszcze inaczej?

sSiwy12
05-12-2013, 07:57
Ty masz grzac nie wode, a dom. :)
Skoro musisz miec bufor, to masz cos nie teges z tym ogrzewaniem.

A może z domem ?

Może gdzieś ciepelko ucieka ?

Badanie termowizyjne + szczelności, powinny coś rozjaśnic w tym zakresie.

mar1173
05-12-2013, 11:12
Też mam ścienne tyle, że variotherm i ściany z silikatu. Podłoga w kuchni, ganku i łazienkach. Moje wykresy wyglądają tak:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=228506&d=1386173591.

Te zęby to podgrzewanie cwu - c.o. grzało dwa razy (po lewej na wykresie z jednym "zębem" na podgrzanie cwu i od 10:00 do 13:00). To wykres z niedzieli czyli cały czas II taryfa. W dni robocze załączenia jeszcze rzadsze.

Jak to zrobiłeś że masz takie wykresy. Możesz jak krowie na rowie.

Pyxis
05-12-2013, 11:15
A może z domem ?

Może gdzieś ciepelko ucieka ?

Badanie termowizyjne + szczelności, powinny coś rozjaśnic w tym zakresie.

Jak mu rosnie zasilanie po kilku minutach do 40*C, to chyba dom na to za duzego wplywu nie ma.

sSiwy12
05-12-2013, 12:42
Ale temperatura pomieszczenia spada o ..... ? stopnia, średnio co 0,5h.



Było mniej załączeń, ale musiałem wyrównać temperatury w ciągu doby (żona naskoczyła na mnie, że jej chłodno)

Pyxis
05-12-2013, 12:49
Ale temperatura pomieszczenia spada o ..... ? stopnia, średnio co 0,5h.

Dom nie odbiera mocy, to i sie nic nie akumuluje. Zalaczenia po kilkanascie minut. Te spadki to raczej wynik niz przyczyna. IMHO.

sSiwy12
05-12-2013, 13:33
Chwilunia - wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli błądzę.

Ta ściana jakąś tam pojemność cieplną ma (24cm + tynk nad rurkami), nie taka małą, aby w tak krótkim czasie spadła temperatura wody (o ile ...?). która powoduje taktowanie (aż tak częste) PCi. A dodatkowo, akumulacja ciepła to także posadzka, nieogrzewana ściana itp.

Ps. Temperatura powietrza w domu jest stabilna, bo PCi taktuje - pytanie o ile spadnie kiedy PCi nie będzie pracowała przez np. 2 godziny.

Pyxis
05-12-2013, 13:56
Chwilunia - wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli błądzę.


Pompa pracuje z jakas moca wytwarzajac energie. Ta energia jest przekazywana do czynnika, ktory plywnie sobie w sicanach. Sciana ma odebrac ta energie. Jesli odbior bedzie zbyt wolny (ze zbyt mala moca), to zeby byla rownowaga, musi wzrosnac temperatura czynnika. Wtedy wzrosnie proporcjonalnie moc "grzejnika sciennego" (bedzie wyzsza delta przy tej samej powierzchni wymiany ciepla). Rownowaga by sie przy jakiejs odpowiednio wysokiej temperaturze ustalila, ale pmpa sie wylacza.
IMHO wniosek z tego taki, ze instalacja GZ powinna miec wieksza moc (wieksza powoerzchnia wymiany), co pozwoliloby pompie pracowac na nizszej temperaturze zasilania.

sSiwy12
05-12-2013, 14:22
Piszesz jak typowy programista ;)

Ale załóż, że np. są byle jak wykonane spoiny w ścianie lub ociepleniu - czyż efekt nie będzie taki sam ?

Moim zdaniem powiększenie zładu nie jest aż tak oczywiste.

niedowiarek
05-12-2013, 17:51
Jak to zrobiłeś że masz takie wykresy. Możesz jak krowie na rowie.

Jak masz sterownik Frisko RX910-SB21 mogę Ci podesłać gotowca. Potrzebujesz starego peceta w windowsem XP i kabelek RS-232:).
Całość jest postawiona na darmowej wersji programu SCADA. Darmowy bo wersja sprzed lat i ograniczenie do 10 zmiennych. Można się bawić z każdym sterownikiem posiadającym port szeregowy i komunikację w protokole MODBUS. Listę zmiennych udostępnił mi producent sterownika - nasz, Polski:wiggle:. Z zagranicznym bym się nie dogadał.

Pyxis
05-12-2013, 18:18
Piszesz jak typowy programista ;)

Ale załóż, że np. są byle jak wykonane spoiny w ścianie lub ociepleniu - czyż efekt nie będzie taki sam ?


Dalczego tak uwazasz? :)

No nie bedzie ten sam, bo wtedy pompa nie mialaby 40*C na zasilaniu po kilku minutach jak napisal kolega. Ciplo nie szlo dy w dom, ale instalacja zachowywala by sie "typowo".

niedowiarek
05-12-2013, 18:43
Slawek102 ma w stopce informację o ścianach z suporexu. Swego czasu YTONG się przechwalał, że ich bloczki z tego materiału spełniają normy izolacyjności dla muru jednowarstwowego. Taka ściana nie ma prawa dobrze akumulować ciepła. Jeżeli rurki są w tynku, to przynajmniej on przyjmuje ciepło, ale są też systemy z zabudową z płyt g-k, a wtedy to już kaplica. Biez bufora nie rozbieriosz.

slawek102
05-12-2013, 20:52
też odnoszę takie wrażenie.....
ale to chyba bardziej wpływ przewymiarowania PC - przy mniejszej ilości wody w układzie (i mniejszej akumulacyjności) niż przy podłogówce daje to taki efekt....
Też tak myślę. Dlatego bardzo nie mam wyboru i stąd ten bufor.

slawek102
05-12-2013, 21:19
Z tą mniejszą ilością wody to niewiadomo. Rurki ułożone na ścianach czy podłodze mają tą samą pojemność, a powinna być podobna ilość jeżeli założenia mocy i temperatur nie różniły się drastyczne. Nie wiem jakie tynki (czy też płyty g-k) otulają te rurki. Ściany z betonu komórkowego to niewielka akumulacyjność, a pompa o mocy 13 kW sporo przewymiarowana. Bufor do złagodzenia skoków temp. gz wyjdzie tak na wyczucie potężny. Ja mam 3 cm ciężkiego tynku tradycyjnego (systemowy był za drogi) na 25 cm silikat i też zauważyłem mniejszą akumulacyjność ścian w porównaniu z podłogą.

P.S.
slawek - też masz zbrojony tynk siatką lub włóknami? A może jeszcze inaczej?

Rury są w tynku Knauf MP 75. Tynk zbrojony siatką, ale nie taką do ociepleń tylko o większych oczkach do ogrzewania ściennego.
Warstwa tynku ok. 3 cm.

niedowiarek
05-12-2013, 22:11
....o większych oczkach do ogrzewania ściennego.
Warstwa tynku ok. 3 cm.

O to, to.....
Żebym ja miał bliżej do Radomia to bym się wprosił obejrzeć i podszkolić się z zdalnego monitorowania temperatur. Jak Ci wychodzi COP?

slawek102
05-12-2013, 22:21
O to, to.....
Żebym ja miał bliżej do Radomia to bym się wprosił obejrzeć i podszkolić się z zdalnego monitorowania temperatur. Jak Ci wychodzi COP?
A skąd jesteś, bo ja często bywam w stolicy. Jakby Ci kiedyś pasowało to możemy wyskoczyć na browarka i pogadać. Odnośnie COP korci mnie żeby sprawdzić, ale jeszcze nie mam ciepłomierza (będzie montowany razem z wymiennikiem do chłodzenia pasywnego), ale sądząc po czasie w jakim pompa nagrzewa wodę, i po temperaturach DZ musi być dobrze.

niedowiarek
05-12-2013, 22:38
A skąd jesteś, bo ja często bywam w stolicy

Ten sam kierunek, ale zwrot przeciwny (podkarpacie):eek:. Ale jak się nadarzy okazja, to czemu nie?

sSiwy12
07-12-2013, 08:33
Slawek102 ma w stopce informację o ścianach z suporexu. Swego czasu YTONG się przechwalał, że ich bloczki z tego materiału spełniają normy izolacyjności dla muru jednowarstwowego. Taka ściana nie ma prawa dobrze akumulować ciepła. ..

Biez bufora nie rozbieriosz.

24cm ściany + 3 cm tynku w sumie daje pojemność cieplną, bardzo zbliżoną, do posadzki betonowej o grubości 6 - 7cm, ale beton ma wyższą przewodność cieplną, tak więc medium szybciej oddaje do niego temperaturę.
Mając to na uwadze, raczej nie można mówić o szybszym "stygnięciu" medium w rurach w tej (takiej) ścianie.

slawek102
07-12-2013, 16:29
24cm ściany + 3 cm tynku w sumie daje pojemność cieplną, bardzo zbliżoną, do posadzki betonowej o grubości 6 - 7cm, ale beton ma wyższą przewodność cieplną, tak więc medium szybciej oddaje do niego temperaturę.
Mając to na uwadze, raczej nie można mówić o szybszym "stygnięciu" medium w rurach w tej (takiej) ścianie.
Pojemność cieplną liczymy tylko do 10cm wgłąb przegrody.

sSiwy12
08-12-2013, 12:05
Pojemność cieplną liczymy tylko do 10cm wgłąb przegrody.
\
To prawda, mówi o tym norma PN EN 13790:2008, liczymy wg jednego z trzech sposobów:
A. Metoda 10 cm w głąb przegrody od strony wewnętrznej,
B. Metoda do połowy grubości przegrody,
C. Metoda do pierwszej warstwy izolacji termicznej.

Ale norma nowa PN-EN ISO 13790 : 2009 nakazuje liczenie pojemności cieplnej przegrody nie tylko (uproszczona metoda) maksymalnie do grubości 10 cm (od strony wewnętrznej), ale też do pierwszej warstwy izolacyjnej.
Przy ogrzewaniu tej (takiej) przegrody (ogrzewanie ścienne) to wymaganie jest jak najbardziej uzasadnione.

slawek102
11-12-2013, 18:20
\
To prawda, mówi o tym norma PN EN 13790:2008, liczymy wg jednego z trzech sposobów:
A. Metoda 10 cm w głąb przegrody od strony wewnętrznej,
B. Metoda do połowy grubości przegrody,
C. Metoda do pierwszej warstwy izolacji termicznej.

Ale norma nowa PN-EN ISO 13790 : 2009 nakazuje liczenie pojemności cieplnej przegrody nie tylko (uproszczona metoda) maksymalnie do grubości 10 cm (od strony wewnętrznej), ale też do pierwszej warstwy izolacyjnej.
Przy ogrzewaniu tej (takiej) przegrody (ogrzewanie ścienne) to wymaganie jest jak najbardziej uzasadnione.
Pozwolisz, że się z Tobą nie zgodzę. Norma tak mówi, ale aby porównywać dwie przegrody pod względem pojemności cieplnej i akumulacyjności warunki powinny być takie same. W przypadku ogrzewania podłogowego praktycznie cały strumień ciepła przechodzi przez przegrodę (wylewka, płytki) "ładując" ją, natomiast przy ogrzewaniu ściennym jest trochę inaczej. Ponieważ rury ogrzewania ściennego są płytko zatopione w ścianie, pewna część strumienia ciepła (podejrzewam, że znaczna) promieniuje w kierunku pomieszczenia nie nagrzewając przegrody. Tak więc ilość ciepła zatrzymana w przegrodzie będzie dużo mniejsza. Takie są też wyniki porównania u mnie w domu, gdy obserwowałem jak zachowuje się podłogówka w kuchni i ogrzewanie ścienne w jadalni.

niedowiarek
11-12-2013, 18:30
Ponieważ rury ogrzewania ściennego są płytko zatopione w ścianie, pewna część strumienia ciepła (podejrzewam, że znaczna) promieniuje w kierunku pomieszczenia nie nagrzewając przegrody. Tak więc ilość ciepła zatrzymana w przegrodzie będzie dużo mniejsza. Takie są też wyniki porównania u mnie w domu, gdy obserwowałem jak zachowuje się podłogówka w kuchni i ogrzewanie ścienne w jadalni.

Mam identyczne odczucia.

aleksus
11-12-2013, 21:58
Po 1h grzania 4*/0,5 *

Pyxis
11-12-2013, 22:19
Po 1h na wejsciu 5,7*C

sciema
12-12-2013, 08:48
po 12h pracy w nocy:
+2.5 / +0.2
temp zadana: 24.5
temp zew: +2.2

fachman19
14-12-2013, 14:27
O mnie +5 w dzień i +3 w nocy
zasilanie 30*C
PC PW Bez kopania dziury w ziemi :cool:
Modulacja około 40%

Pyxis
14-12-2013, 14:41
O mnie +5 w dzień i +3 w nocy
zasilanie 30*C
PC PW Bez kopania dziury w ziemi :cool:
Modulacja około 40%

Lipa. Jeszcze zimy nie ma a juz jestes nizej niz grunt u mnie. ;)

fachman19
14-12-2013, 15:08
Lipa. Jeszcze zimy nie ma a juz jestes nizej niz grunt u mnie. ;)
Sprawdź termometr
Jaszcze zimy niema a ty grzejesz już 2 miesiące
Ale COPY podobne .:)

GRUNTÓWKA JEST LEPSZA.

Obserwowałem twoje temperatury DZ Wcześniej miałeś jeszcze wyższe niż ja.

Chcę tyko pokazać ,że tyle czasu już grzejemy na podobnych parametrach (Ty trochę taniej prawdopodobnie) .Ale nie są to powalające różnice.
Oczywiście za chwilę te parametry rozjadą się dość dramatycznie .
Ciekawe na jak długo.
Nie wiem czy przeglądałeś link w którym pokazano ,że COP PW podczas modulacji np 40% są wyższe niż przy pracy na 100% (ON/off)

fachman19
14-12-2013, 15:11
tia
a u mnie akurat temperatury na zewnątrz od -3 do +3
DZ pójde odczytać....ale też będzie lepiej pewnie ;)

I jakie jest DZ?

fachman19
14-12-2013, 15:22
Fajna tania zima.
Ale było też -15 *C w listopadzie .Wtedy Gruntówki były nie do przebicia.
Niech tak zostanie do maja

wiktor_core
14-12-2013, 17:30
Witam wszystkich - śledziłem wypowiedzi od kilku tygodni, ale dzisiaj założyłem konto.
Mam pompę 29,9kW solanka woda, DZ: 9 odwiertów po 134m. Dzisiejsza temp 6,1/0
COP dzisiaj 3,86, jeszcze tydzień temu miałem 4,0 :)

-
chciałbym zwrócić uwagę na to jak ważna jest cena za energię, do tej pory miałem z PGE: netto I - 0,30 i II też 0,30 zł (płaska stawka)
zmieniłem dostawcę i od 1 stycznia będę miał I - 0,35 zł a II po 0,158 zł

plusfoto
14-12-2013, 17:47
do tej pory miałem z PGE: netto I - 0,30 i II też 0,30 zł (płaska stawka)
zmieniłem dostawcę i od 1 stycznia będę miał I - 0,35 zł a II po 0,158 zł
Masz niesłychane chody u dostawców że za taką kasę miałeś i teraz będziesz miał. Wszyscy płacą prawie 100% więcej brutto.

wiktor_core
14-12-2013, 18:37
Masz niesłychane chody u dostawców że za taką kasę miałeś i teraz będziesz miał. Wszyscy płacą prawie 100% więcej brutto.
Nie do końca. Cenę mam wyższą niż dla gospodarstw domowych, bo to na firmę. Oczywiście zaznaczam że powyższa cena to stawka za 1kWh - za samą energię. Dochodzi przesył, ale o tym nie piszę, bo nie ma możliwości zmienić kosztów przesyłu - dla danego regionu są zatwierdzone przez URE i nikt nie nie będzie miał lepiej nawet o grosz. Cenę za energię mam wynegocjowaną, gdybym się tym nie zainteresował - PGE bez powiadamiania mnie od stycznia liczyła by w nowym cenniku: I - 0,45 (skandal) i II po 0,27 zł netto, + oczywiście koszty przesyłu.
Jak kogoś interesuje temat to tutaj można porównać oferty dostawców energii:
http://ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator/ure/formularz_kalkulator_html.php

wiktor_core
14-12-2013, 19:02
ale podając takie ceny wprowadzasz w błąd...chyba to nie problem dla ciebie dodać do ceny przesył i podać brutto?

też mogę napisać że płacę w 1T=0,3193 i w 2T=0,2228, ale jaki to ma sens? (obie wartości netto bez przesyłu)
Podałem tak dlatego że jak rozmawiasz o cenie z różnymi dostawcami - jest mowa o cenie 1kWh netto i takie wartości porównujesz w cennikach. Jak wyżej pisałem, nikt nie ma wpływu na koszty przesyłu i VAT, dlatego pisałem o wynegocjowanej stawce cennikowej. Ale poniżej ceny brutto z przesyłem:
I - 0,79 i II - 0,4087 zł
Biorąc pod uwagę COP=3,86 koszt 1 kWh energii cieplnej = 0,10588 zł korzystając z II-giej taryfy
Czyli 29,41 zł za GJ.
Ale dla mnie ważna jest cena netto, bo VAT odliczam.

Bad
15-12-2013, 08:27
Po 1 h grzania 6,1/4.0 (temperatury ze termometrów fabrycznych nie skalowanych w żadnej wodzie itp).

mar1173
15-12-2013, 08:36
Po ok 5h - 5/1,5

Bad
15-12-2013, 08:46
też nie skalowałem tych fabrycznych - ale mam termometr z sondą, jego właśnie wyskalowałem i nim dokonałem pomiarów. Okazało się że te w PC zawyżają o 2C. O tamtej pory podaję odczyty z PC, pomniejszone o te 2C
oczywiście, to wszystko zasługa Pyxisa :P

Spokojnie można też od moich wyników odjąć 2 st. Wyjdzie 4,1/2 st C

Pyxis
15-12-2013, 09:27
Sprawdź termometr


Nie musze, bo podaje Ci juz po poprawkach. Chyba pierwszy tu je wyskalowalem.

A co do czasu i COPu na 40% obciazeniu to sie tak nie podniecaj, bo do tej pory to jest ledwie 25% sezonowego zapotrzebowania na cieplo. Zima sie jeszcze nie zaczela. :)

niedowiarek
15-12-2013, 10:27
Chyba pierwszy tu je wyskalowalem.


Chwalipięta:p. Podawałem COP na podstawie pomiarów i wyskalowane temperatury zanim zamontowałeś u siebie pompę. Ale adiqqowych temperatur chyba już nigdy nie osiągnę, nawet po tej korekcie 2-stopniowej:no:. U mnie po 6 godzinach jest 4,5/1,4C.

map78
15-12-2013, 10:50
Nie musze, bo podaje Ci juz po poprawkach. Chyba pierwszy tu je wyskalowalem.

A co do czasu i COPu na 40% obciazeniu to sie tak nie podniecaj, bo do tej pory to jest ledwie 25% sezonowego zapotrzebowania na cieplo. Zima sie jeszcze nie zaczela. :)

Czyli można wywnioskować, że skoro do tej pory zużyłem niecałe 1500kWh to mogę liczyć na 4500kWh za sezon??? To byłoby super bo w optymistycznym wariancie założyłem zużycie 6000kWh. No ale trzeba poczekać - życie wszystko zweryfikuje:)

map78
15-12-2013, 11:13
no chyba nie możesz,bo źle liczysz....skoro do tej pory zużyłeś 1500 i ma to być 25%, to za całość będzie właśnie 6000kwh
zerknąłem do notatek z poprzednich lat i za umowny okres grzewczy od 1.10 - 31.03 miałem w okolicy 3700-4000kwh.
czyli te 25% by nawet w przybliżeniu pasowało...

No racja już z podniecenia zjadłem te 25%;) Niemniej jednak 6000kWh to i tak będzie dobry wynik, bo zakładając średnio 0,5zł z 1kWh to wyjdzie około 3000zł czyli o jakieś 1500zł mniej niż przy ekogroszku. Więc wychodzi na to, że zrezygnowanie z tego syfu opłaciło się również finansowo:yes: Choć na zwrot inwestycji mogę liczyć po jakiś 25 latach, to każdy rok bez wungla dla mnie liczy się podwójnie:D

Pyxis
15-12-2013, 11:15
czyli te 25% by nawet w przybliżeniu pasowało...

Chyba juz mnie na tyle znasz, ze jak cos moge policzyc, to policze nim podam. :)

wiktor_core
15-12-2013, 19:14
Dla porównania - ja mam taką statystykę z tego roku:
moc cieplna uzyskana
wrzesień - 1200 kWh
październik - 4300 kWh
listopad - 6800 kWh
grudzień - 4100 kWh
Do końca listopada miałem COP =4
w grudniu już ok. 3,86
Dzisiejsza temperatura 6,2 - 6,3 /0

dodam jeszcze, że dodatkowo na CWU np w grudniu - moc cieplna uzyskana 800 kWh

Pyxis
15-12-2013, 19:49
Dla porównania - ja mam taką statystykę z tego roku:
moc cieplna uzyskana
wrzesień - 1200 kWh
październik - 4300 kWh
listopad - 6800 kWh
grudzień - 4100 kWh
Do końca listopada miałem COP =4
w grudniu już ok. 3,86
Dzisiejsza temperatura 6,2 - 6,3 /0

dodam jeszcze, że dodatkowo na CWU np w grudniu - moc cieplna uzyskana 800 kWh

Niestety nie nalezysz do "typowych".
Fajnie, ze masz w pelni opomiarowany system.

fachman19
16-12-2013, 07:47
Nadal 5 *C (Powietrze)

Ale gruntowa jest lepsza

Vld
16-12-2013, 08:24
Nadal 5 *C (Powietrze)

Ale gruntowa jest lepsza

Jakie masz parowanje przy tej 40% modulacji i powoetrzu 5C?

Pyxis
16-12-2013, 10:36
Nadal 5 *C (Powietrze)

Ale gruntowa jest lepsza

Prawde piszesz.
U mnie 5,2*C :)

wiktor_core
16-12-2013, 14:08
Ja z kolei dzisiaj mam DZ 6,8 /0,5
Pionowe źródło się ładnie regeneruje. Przy rekordowych poborach, były już takie dni że miałem 4,8 /-2,2

BM Kleszczewo
17-12-2013, 21:46
DZ 5,5 / 1,0 przy temp zewn - 2,0

Pyxis
17-12-2013, 22:07
Po 1h DZ na wejsciu 5,3*C. Cieplej sie zrobilo, to i DZ nie spadlo.

Pyxis
17-12-2013, 22:08
DZ 5,5 / 1,0 przy temp zewn - 2,0

Dopisz jaki rodzaj DZ.

fachman19
18-12-2013, 07:02
w nocy 0 ale w dzień 4 Powietrze Chyba pionowe:yes:

map78
18-12-2013, 08:14
U mnie nad morzem przedwczoraj i wczoraj było +9 w dzień i +7 w nocy, dziś spadło do +5 także DZ bardzo fajne więc i zużycie praktycznie tylko na CWU:)

BM Kleszczewo
18-12-2013, 21:59
DZ 5,5 / 1,0 przy temp zewn - 2,0

DZ: pionowe 3x30m + 200m2 poziomego

Pyxis
18-12-2013, 22:12
DZ: pionowe 3x30m + 200m2 poziomego

Jak sie takie "hybrydowe" DZ sprawdza?

Konto usunięte na żądanie
19-12-2013, 15:03
Jakie macie temperatury parowania gazu przy takich temp. DZ

U mnie z DZ na zasileniu jest ok 10 do 11st. nie wiem ile na wyjściu bo nie mam czujnika ale temp. parowania gazu przy przepływie cieczy ok 1300l/h wynosi 3,5st.
Jak daję na dwie pompki i mam 2200l/h parowanie mam 4,5stC.

rafikW
19-12-2013, 15:12
Napisał rafikW 28-11-2013 22:45:

po godzinie i 15 minutach: DZ 6,1/2,5
temp. zewnętrzna: 3,7
zadana temp powrotu GZ: 29,9 (przy podwyższeniu 3K; bez podwyższenia byłoby 26,9)
histereza 1,9K czyli zatrzyma się przy 31,8

PS. Nie mam za wysokich tych temperatur GZ przy takich temp. zewnętrznych ? W domu temperatura komfortowa dla nas: sypialnie ok.21; salon ok. 22, łazienki 23,2. Kurcze... czy mi się za szybko dom nie wychładza ?



No wlasnie czytam i dosyc wysoko lecisz. U mnie pompa wczoraj skonczyla prace przy temp powrotu 26,8*C. Miala zadana temperature posadzki na 24*C.


Wydaje mi się, że znalazłem powód.
Otóż rotametrami na poszczególnych obwodach mocno tłumiłem przepływy. Oprócz obwodów zasilających łazienki - te były maksymalnie odkręcone. Od poniedziałku wszystkie obwody pootwierałem na ok. 3/4 (łazienkowe zostały nieruszone - maksymalne otwarcie) oraz zminiejszyłem temperaturę powrotu zasilania (obniżenie krzywej grzania o 3K) Wynik: temperatury w domu takie same jak przed zmianami a temperatura zasilania niższa o 3K. I do tego wszystko przy mniej więcej tych samych temperaturach zewnętrznych (dzisiaj było wyraźnie chłodniej +1,2 stC o 7:00 niż dwa dni temu: ~7,0 o 7:00)

rwxw
19-12-2013, 15:21
U mnie po ponad 3h pracy 5.4/1.8
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=230990&d=1387466424

Pyxis
19-12-2013, 16:06
Napisał rafikW 28-11-2013 22:45:

po godzinie i 15 minutach: DZ 6,1/2,5
temp. zewnętrzna: 3,7
zadana temp powrotu GZ: 29,9 (przy podwyższeniu 3K; bez podwyższenia byłoby 26,9)
histereza 1,9K czyli zatrzyma się przy 31,8

PS. Nie mam za wysokich tych temperatur GZ przy takich temp. zewnętrznych ? W domu temperatura komfortowa dla nas: sypialnie ok.21; salon ok. 22, łazienki 23,2. Kurcze... czy mi się za szybko dom nie wychładza ?


Wydaje mi się, że znalazłem powód.
Otóż rotametrami na poszczególnych obwodach mocno tłumiłem przepływy. Oprócz obwodów zasilających łazienki - te były maksymalnie odkręcone. Od poniedziałku wszystkie obwody pootwierałem na ok. 3/4 (łazienkowe zostały nieruszone - maksymalne otwarcie) oraz zminiejszyłem temperaturę powrotu zasilania (obniżenie krzywej grzania o 3K) Wynik: temperatury w domu takie same jak przed zmianami a temperatura zasilania niższa o 3K. I do tego wszystko przy mniej więcej tych samych temperaturach zewnętrznych (dzisiaj było wyraźnie chłodniej +1,2 stC o 7:00 niż dwa dni temu: ~7,0 o 7:00)

Odkrec wszystkie petle na maxa. Zobacz jaka jest wtedy temperatura na GZ (zasilanie i powrot) i to bedzie Twoja "baza" do porownan.
Na otwartych petlach niech pochodzi ze 2 doby. Ocenisz, czy gdzies masz za cieplo. Np w sypialni jesli bedzie trzeba to zakrecisz troszke. Jesli nie - zostawisz.
Stawiam dolary przeciwko orzechom, ze zuzycie pradu spadnie, a temperatury w domu sie wiele nie zmienia. Zasilanie i powrot tez spadna o kolejne 2K.

Pyxis
19-12-2013, 16:31
ja bym zrobił dokładnie tak samo :)
nie umie tylko znaleźć powodu, dlaczego te przepływy były poskręcane?!?

Zapewne Rafik chcial mocniej grzac lazienki, ale to powinno wynikac z gesciej rozlozonych rurek lub rodzaju ogrzewania (podlogowe+scienne), a nie z tlumienia przeplywu w calym domu, zeby proporcjonalnie w lazience bylo cieplej.

rafikW
19-12-2013, 16:46
Zapewne Rafik chcial mocniej grzac lazienki, ale to powinno wynikac z gesciej rozlozonych rurek lub rodzaju ogrzewania (podlogowe+scienne), a nie z tlumienia przeplywu w calym domu, zeby proporcjonalnie w lazience bylo cieplej.

Dokładnie taki był powód.
NIestety kolejny element mojej niewiedzy. I jak to u mnie bywa: auto-korekta pojawiła się po osobistym doświadczeniu.
Z tego co pamiętam, tak właśnie miałem na początku: odkręcone na maksa przepływy, a ponieważ w niektórych pomieszczeniach było za gorąco więc zamiast obniżać temp. zasilania (po prostu wtedy nie wiedziałem jak się "steruje" pompą) tłumiłem przepływy.
Kolejny etap to tak jak piszesz: odkręcenie na maksa czyli powrót do źródeł i dalsza obserwacja...

BM Kleszczewo
19-12-2013, 19:39
Jak sie takie "hybrydowe" DZ sprawdza?

Na razie nie moge więcej napisac, gdyż pompę mam od początku września 2013 i jeszcze jej nie ogarnąłem do końca.

wiktor_core
21-12-2013, 19:26
Dzisiejszy odczyt DZ: 7,0 /2,1 COP=4
Kilka cieplejszych dni i - COP jak w jesieni !

fachman19
21-12-2013, 19:31
Powietrze w dzień nawet 6 w nocy 2

Fajna zima

aleksus
21-12-2013, 20:31
Macie dobre Dz
u mnie po 1h grzania 3,5*/0,3*

rafikW
21-12-2013, 22:25
po 1h: 4,7 / 0,9

Pyxis
21-12-2013, 22:28
Po 1h pracy 4,8*C na wejsciu DZ.

rafikW
21-12-2013, 23:05
Odkrec wszystkie petle na maxa. Zobacz jaka jest wtedy temperatura na GZ (zasilanie i powrot) i to bedzie Twoja "baza" do porownan.
Na otwartych petlach niech pochodzi ze 2 doby. Ocenisz, czy gdzies masz za cieplo. Np w sypialni jesli bedzie trzeba to zakrecisz troszke. Jesli nie - zostawisz.
Stawiam dolary przeciwko orzechom, ze zuzycie pradu spadnie, a temperatury w domu sie wiele nie zmienia. Zasilanie i powrot tez spadna o kolejne 2K.

Eksperyment w toku. Wszystkie pętle odkręcone na maksa. Temperaturę powrotu zasilania obniżyłem o kolejne 1K. W domu stabilne 21,6 ale w łazienkach niestety tylko 22,0 +/- 0,2 st.C a więc trochę mało. Dziwne bo w łazience na piętrze dwie pętle gęsto co 10 cm powinny "dawać" więcej. Tak myślę, że przyczyną są okna w tej łazience: niestety wziąłem "typowe" łazienkowe FTT U3 zamiast wziąć takie jak w sypialniach U5. I chyba dużo ciepła ucieka właśnie tymi oknami. Zdjęcie z 27.01.2013 pokazuje po prawej stronie okna łazienkowe, po lewej pokój.
231305

Chyba zawieszę jakiś mikro grzejniczek elektryczny w tej łazience :D ...

Pyxis
22-12-2013, 00:17
U mnie w lazienkach podlogowka gesciej niz w reszcie pomieszczen, a temperatura w zasadzie tak jak w reszcie domu (22*C). Powiem Ci, ze jeszcze nie bylo sytuacji, zebym tam zmarzl.
Jak ktos faktyczne utrzymuje w domu 20*C, to wtedy lazienka przydaje sie cieplejsza, ale jak masz cieplo w calym domu.... :)

Jaka masz teraz temperature zasilania?