PDA

Zobacz pełną wersję : Marzyć każdy może (dom do 300 tyś. zł)



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

JK2010
26-12-2010, 22:12
Mam pytanie do budujących i tych co już wybudowali.
Czy za max. 300 tys. zł uda się wybudować dom do stanu pozwalającego na zamieszkanie w nim? (elewacja może być nie wykończona)
Zakładając, że ma się uzbrojoną działkę.

certa
27-12-2010, 07:11
Napisz jaki ten dom ma byc pietrowy parterowy 50m czy 150m? W większości projektów masz podane koszty +/- SSO i SSZ.

bowess
27-12-2010, 07:40
Uda się. Zależnie od wielkości domu z mniejszym lub większym wkładem pracy własnej. Ale wybór dobrego, taniego w budowie i ewentualnie z możliwością etapowania wykończeń projektu to podstawa.

IZA30
27-12-2010, 10:31
uda sie sama mam takie plany,ale jeszcze mysle o elewacji :)

EZS
27-12-2010, 11:07
zalezy jaki duży dom
zalezy od projektu
zalezy od systemu (firma vs gospodarczy)
zależy od wkładu wlasnej pracy
zalezy od tego, co chcemy w nim mieć (np pompa ciepła...)

dużo zależy
tak postawione pytanie nie ma odpowiedzi

JK2010
27-12-2010, 19:28
Myślę o takich projektach lub domach tej wielkości:

http://www.z500.pl/projekt/z124,kompaktowy,dom,garazem,i,wykuszem,Ekonomiczny ,w,budowie,dach,dwuspadowy.html

http://www.z500.pl/projekt/z35,Projekt,domu,parterowego,z,przestronnym,salone m,i,duzym,garazem.html

Ogrzewanie najlepsze byłaby pompa cieplna, a jak nie da rady to olej lub groszek.

bowess
28-12-2010, 08:49
Sugeruję jeszcze poszukać wśród domów z kosztorysem w okolicach 250 tys. Większa rezerwa w razie jakichś skoków cen materiałów lub robocizny, większa szansa na pompę, spełnienie jakichś drobnych marzeń w wykończeniach lub wyposażeniu domu.

Z35 zmieści się w 300tys. tylko pod warunkiem, że włożysz własną robociznę najlepiej za więcej niż 10 tys., a i to licząc bez żadnej rezerwy.

EZS
28-12-2010, 15:40
Z35 ma drogi dach, niezależnie czy połozysz dachówkę czy blachę, dwuspadowy wyjdzie kilka tyś taniej
Z35 ma duzy garaz, potrzebny ci taki? to kosztuje
jeżeli zrobisz go w wersji z poddaszem, to bedzie sporo droższy, niż ten z124 a do tego mniej wygodny strych ma. jeżeli jednak potraktujesz go jako parterówkę, nie dasz stropu ani okien a na górze zrobisz graciarnię bez ogrzewania i bez zabudowy, to będzie znacznie taniej.

generalnie 300 tyś to nie jest mało i powinno wystarczyc. Choć odejmij 50 tyś na pompę, to już nie jest tak różowo.
Zawsze masz dwie drogi - oszczędny projekt, tani system gospodarczy a jak zostanie, to można poszaleć albo wypasiony projekt z drogim dachem i... jakoś to będzie ;)
Ja na dom podobny do z124 (mniejszy o garaż) wydałam ok 350 tyś z przyłaczami a bez mebli. Dla potanienia budowaliśmy bez garażu, bez podłogówki (kaloryfery), bez reku. Nie wiele mam w domu drogich bajerów (parkiet, droga kabina) a przy wykończeniówce duuużo robiliśmy sami. Pewnie ktoś inny by wybudował ten sam dom za 200 tyś (tymi ręcami) albo za 500 (firmą na gotowo).

aksamitka
29-12-2010, 11:40
JK2010 ja przymierzam się do z35 - na górze planuje strych, mam nadzieje ze w 300 tys stan deweloperski się uda

pozdrawiam

kosadob
12-01-2011, 20:06
Witam.

Tak czytam to forum i czytam i muszę przyznać, że sa bardzo podzielone zdania co do kosztów budowy naszych domów.
Zdaję sobie z tego sprawę, że tam gdzie za działkę ok. 1100 m2 trzeba zapłacić 60 - 100 tyś zł. to koszty budowy są także chyba wyższe, napewno robocizny.

Czy dam rade wybudować ten "dom marzeń" za ok. 300 - 350 tyś zł.
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=208

System budowy - gospodarczy - w mojej okolicy lioczą sobie ok 20 - 30 tyś. z dachem.
W mojej gestii całe malowanie, układanie paneli, teśc prawdopodobnie położy wszędzie tam gdzie bedą planowane płytki (jeżeli będzie w kraju).
Dodam, że działka juz jest! Kasa będzie na projekt, adaptację, ogrodzenie i może coś ok. 10 15 tyś, na poczet fundamentów, reszta, czyli ok. 300 - 350 tyś kredyt, którego połowę lub trochę więcej spłace po sprzedaży teraźnijszego mieszkania.

Dom jest dwupokoleniowy i taki muszę budować, gdyż muszę zabrać ze sobą rodziców, gdyż nie dam rady działać na dwa domy, mieszkamy w takim układzie (dół rodzice, góra my) odzielne kuchnie, łazienki, w sumie oddzielne mieszkania juz ponad 4 lata i jes Ok poza małymi zgrzytami.

jar.os
12-01-2011, 22:00
gdyby miał 120 m2 a nie 200 to by było realne

kalumet
12-01-2011, 22:18
jeżeli nie będziecie szaleć przy wykończeniówce
i jak najwięcej zrobicie sami
zamiast dachówki dać blachę
to powinno wystarczyć

face
13-01-2011, 15:33
wg kosztorysu to koszt 380 tys, zapewne netto... wiec...
bez szalenstw i pod warunkami ktore wymieniles sie powinno udac

Dzika
13-01-2011, 17:32
Nie da rady. Chyba, że wszystko zrobicie sami i wybierzecie tanie materiały. Niestety kosztorysy podawane przez biura projektowe nijak się mają do rzeczywistości. Musisz policzyć za 1m2 powierzchni netto 2000 - 2500 zł. Ten dom ma około 250 m2 netto, więc sobie policz. Ale projekt ładny:)

jan_z_wolna
13-01-2011, 17:58
To duży dom. Za 300 nie ma mowy. 350 kasy będzie bardzo na styk. Na konstrukcji nie oszczędzaj. W wykończeniówkę trzeba będzie się moooooocno zaangażować. Materiały najtańsze. Moim zdaniem kosztorys jest całkiem realny. Sprawdziłem kilka większych pozycji i tak mniej więcej się zgadzają.
Pamiętaj jednak o kosztach uzbrojenia działki (prąd, woda), transportu materiałów itd., paliwa i innych takich "dupereli". Tych pozycji nie ma w kosztorysie a suma summarum dochodzą pewnie do kilku % całej kwoty.
Jak bym miał 350 tysi, to bym startował pod warunkiem, że byłbym na 100% pewny, że mam umiejętności i czas na własną pracę i pilnowanie całej budowy. Ekipami tego nie postawisz.

prawdziwy.anika
13-01-2011, 18:01
kurcze,widze,ze temat goracy i czesto powtarzany...
ciekawe czy znajdzie sie ktos,kto powie,ze mozna za taka kase zbudowac ten dom.....
przede wszystkim kosadob rozpisz sobie kosztorys i trzymaj sie go...nie dawaj sie namawiac na nic "bo lepsze",czy pozniej moze sie przyda.....inaczej poplyniesz .....

Kicek26
14-01-2011, 18:37
Jeden postawi innemu braknie tyle kasy, wszystko rozbija się z jakich materiałów, ile pracy własnej no i jak wielki jest dom...
Ktoś kto ma czas i chęci i trochę umiejętności sporo zrobi samemu to się spokojnie zmieści ale kto nie ma i weźmie ekipy do wszystkiego to nie ma najmniejszych możliwości.
Na takie pytanie to ludzie sami sobie powinni odpowiadać a nie pytać innych ... co można doradzić takiej osobie? Ktoś powie że postawi inny że nie ma sensu, trzeba usiąść przekalkulować wszystko i wtedy podjąć decyzję a nie zapytać na forum ^^

Artur-M
14-03-2011, 18:11
Witam,
jak w temacie marzyć każdy może, a ja jestem typem marzyciela :)

Chciałbym (już poczyniłem pierwsze kroki MAM DZIAŁKĘ), zbudować dom do 300tyś złotych pod klucz, ale bez mebli itp., oczywiście w kredycie na EURO 35lat :)

PROJEKT DOMU:
http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/zacisze/0/356#top

Zastanawiam się z jakich materiałów wybudować dom aby było tanio a powiedzmy na przyzwoitym poziomie. Myslałem o gazobetonie, jak chodzi o dach to BLACHOdachówka, bez zbednych dodatków jak w projekcie typu ozgobne cegiełki na około... troszkę mniej okien na piętrze itp..

Jak chodzi o ogrzewanie to pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe (ale na to mam gotówkę) ogólnie chodzi o wybudowanie domu pod klucz za kwotę do 300 000zł bez działki, oraz ogrzewania :)

jest to realne z tym projektem??:)

Prosze o jakieś wskazówki, jakie są teraz najlepsze systemy do budowania domu w miare ekonomiczne a na przyzwoitym poziomie. Na czym można zaoszczedzić, na czym się nie da itp .. i czy moje plany są realne...

aa i najważniejsze - nie chce basenu i tak nie umiem pływać :)


Pozdrawiam
Artur-M

beton44
14-03-2011, 21:46
hahaha

tego Gargamela???

NIE-REALNE


a co jest ekonomiczne:

przeglądnij forum,
tam będzie:

1. bez garażu
2. bryła stodoła dwuspadowy dach
3. bez wykuszy, ganków, KOMINÓW jak skrzydło Airbusa

itd....

Artur-M
14-03-2011, 22:50
ok, wracam do marzeń ;)
ehh 500 000zł.. to o 200 000 więcej jak chcieliśmy na to przeznaczyć.

Widzę, że ciężko będzie wybudować piękny domek za 300 000 - 350 000.

beton44
14-03-2011, 22:59
gargamel - jest piękny ????

Artur-M
14-03-2011, 23:06
czego gargamel??:)
mojej 2 połówce się podoba.. mi w sumie też, coś innego ;) zapada w pamięć.

Ogólnie chodzi nam o jakiś domek do 160mkw ... w cenie do 300 000zł (działkę już mamy 12ar lekko pod prostokąt)
Mamy również odłożone 50 000zł które zapewne pójdzie na pompę ciepła + ogrzewanie podłogowe (ogólnie full service z robocizną).

Szukamy.. ciągle szukamy, a ten wydawał się taki ładny i jeszcze ta antresola... ogólnie sypialnia nad garażem... trochę na uboczu domu.
Ładny projekt ;)

beton44
14-03-2011, 23:08
ojej...

50 tysięcy wpłać na konto w banku będzie na 20 lat ogrzewania gazem....

a za 300 tysięcy - naprawdę - stodoła z dwuspadowym dachem, bez garażu i gargamelowych wykuszy, wieżyczek, facjatek, balkonów
i wystarczy pewnie....

naprawdę. zresztą zrobisz co chcesz....

Artur-M
14-03-2011, 23:21
garaż jest potrzebny :) mamy 2 samochody, ciężko to trzymać na zewnątrz mając juz domek i działkę...

Artur-M
14-03-2011, 23:43
w sumie 120mkw to i tak dużo prawda?
teraz mamy 48mkw w bloku... także by było więcej o 72mkw :)

tylko znaleźć ładny domek tak jak piszecie prosty a w miarę ciekawy to problem... chyba, że projekt na zamówienie...
iść do architekta i wykonać projekt jakiś taki, który by nam najbardziej odpowiadał.

Czyli coś typu zacisze ale proste, w sensie domek 4 ściany bez jakiegoś połączenia tunelem do pokoju nad garażem..
Układ w środku nam bardzo odpowiada, ale może rzeczywiście zmniejszyć to do 120mkw .. i ustawić jakoś inaczej te garaże.

jimminen
15-03-2011, 08:10
Słuchaj kolegów bo dobrze radzą wiem że wygląd to kwestia gustu, ale i stodoła może ładnie wyglądać a garaż 2 stanowiskowy upchasz w 14x9 m. Szablon koszmarny do ogrzania, a sam komin to z 3o tys.

Artur-M
15-03-2011, 08:21
a co powiecie np na układ jak w zaciszu (pokoje, itp... antresola) - to wg nas prawie idealne jest
Ale bez tych kominów... garaż gdzieś postawić osobno nie przyłączony do domu

Zmniejszyć trochę domek, powiedzmy do tych 120-130mkw da się wtedy dojść do 300k zł wykończony??:)

i czy tak na serio OPŁACA SIĘ instalować ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła wiem że to z 50 000zł będzie kosztować.
Oczywiście pompa zintegrowana z butla ze 220l na wodę.

Aleksandryta
15-03-2011, 08:25
Ja nie mogę tego gargamela otworzyć z linku podanego przez Artur-M !!!!
Artur weź "się zbierz" ;) i zacznij myśleć bardziej realnie....:)

Havena
15-03-2011, 08:28
Nie wydaje mi sie, zeby wystarczylo Ci 300tys. na taki dom (nawet bez ogrzewania).
Zwroc tez uwage na slupy w salonie. Nie beda Ci przeszkadzac? Horyzont sie lubuje w slupach. Do tego projektuja stalowe domy (za nas sie smiali w Centrostalu, jak powiedzielismy, ze potrzebujemy taka ilosc stali do budowy domu jednorodzinnego...).

Havena
15-03-2011, 08:31
czy tak na serio OPŁACA SIĘ instalować ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła wiem że to z 50 000zł będzie kosztować.
Oczywiście pompa zintegrowana z butla ze 220l na wodę.

Ale co to znaczy 'oplaca'? Na pewno Ci sie nie 'zwroca' poniesione naklady... Za to wygoda nie do opisania :)

tomek131
15-03-2011, 08:59
Artur,chce coś chyba oryginalnego,ciut innego niż szablon.Ale oryginalność kosztuje.Za 300 bez szans.Trzeba dorzucić drugie 300.Ja myślę o domu 120-130 w parterze ;ub 130-150 w poddaszu i liczę bez garażu ,że sam dom bez działki,przyłączy,papierów ,ogrodzenia ,zagospodarowania terenu to będzie 450 jak nic.Może się miło rozczaruję.
A parterówki na dwuspadzie nie chcesz - http://www.domforma.pl/toronto
Trochę by go trzeba powiększyć i koniecznie ściankę gdzie te dwa słupy koło stołu jadalnianego dać ,żeby oddzielić trochę od kuchni.Nie wiem czy 300 by starczyło,ale też by brakło ze 100 w/g mnie
Na taki z poddaszem po powiększeniu też nie wiem czy by stykło,też plus 100 (kuchnia chyba nie ustawna) http://www.domforma.pl/mediolan
Wklejam dla przykładu bo takie ciekawe w/g mnie.W cale nie muszą być ciekawe w/g ciebie.
Garaż jednostanowiskowy i z boku wiata?
A może dwustanowiskowy wypasiony za 20tys -blacha ,styro,tynk jak na domku,dach jak na domku ,z zewnątrz nie do odróżnienia od murowanego ,a jakieś myślę 70tys zostanie w kieszeni.Potrzeba samochodom salonu większego niż twój salon.Do tego za 100tys?Po to tylko by rano nie zgarniać sniegu?Może i dla kogoś potrzeba.Ale jeśli masz 300 to musisz poszukać kompromisów.Pamiętaj ,że garaż od twojego salonu różni w zasadzie brakiem kanapy i i jakiejś komódki i tv.Noi może tańsze płytki na podłodze.Reszta to koszt jak domu.

anetina
15-03-2011, 12:00
nawet budując systemem gospodarczym takiego domu to i my byśmy za 300 tys. nie postawili
oczywiście po znacznych poprawkach można by spróbować :)

adwersarz
15-03-2011, 12:45
co ten architekt ćpał ? :D

Artur-M
15-03-2011, 13:03
Rzeczywiście chyba trzeba będzie zmienić projekt :)
Ok to stanęło na....

zmiana z "gargamela" na stodołe :) garaż gdzieś oddzielnie na 2 stanowiska tak aby z zewnątrz wyglądał jak dom :)

Ojj widzę, że to będzie ciężka przeprawa... aby wszystko wyszło ciekawie a w kwocie do 300 000 (mając działkę) + 50 000 na pompe z podłogówką.

Teraz tylko materiał... czy np solbet to dobre rozwiązanie??:)

Artur-M
15-03-2011, 13:52
Ale żeś się uwziął na tą PCi ;) Solbet to bardzo dobre rozwiązanie,najcieplejszy materiał do budowy a przy tym nie drogi.Będzie taniej jak na zewnętrzne dasz BK a wewnątrz silikat,jeśli chcesz po całości taniej to buduj z silikatu 18cm(najtańszy w tej chwili materiał) a na to słuszną warstwę styro.

podobno pompa to bardzo dobre rozwiązanie ;) wolę chyba dać trochę kasy za instalacje takiego systemu i potem placić mniejsze rachunki.. biorąc pod uwagę, że na dom idzie kredyt... to jednak lepiej na poczatku dać więcej a potem płacić kredyt i mniejsze opłaty aby wyrobić :)

a po drugie pompa zintegrowana ze zbiornikiem 220l da mi ciepła wodę dodatkowo ;)
i podłogówka każdy wie jakie ma plusy :)

tak BTW nie wiedziałem że z domem jest tyle zachodu :D

Aleksandryta
15-03-2011, 13:59
Jasne Artur pompa da Ci ciepłą wodę dodatkowo i zrobisz sobie basen w salonie :D ;)

tomek131
15-03-2011, 16:12
Możesz jeszcze kupić pompę ciepła powietrze/woda dobrej klasy.Wyliczano gdzieś ,że rachunki rocznie wyższe o 300 czy 400zł od tej z odwiertami a różnica w cenie koło 20tys chyba.
Chyba niemal total górna półka w takich pompach to mitsubishi zubadan za 25tys (ponoć grzeje do -25)poszukaj info.Na forum jest użytkownik.Są też takie ponad 18kW za jedyne 11tys zł .Linki masz na wątku o pompach powietrze woda.HenoK (znana postać z tego forum,pozytywnie znana) był u gościa z tymi pompami po 11tys.

Artur-M
15-03-2011, 16:40
Możesz jeszcze kupić pompę ciepła powietrze/woda dobrej klasy.Wyliczano gdzieś ,że rachunki rocznie wyższe o 300 czy 400zł od tej z odwiertami a różnica w cenie koło 20tys chyba.
Chyba niemal total górna półka w takich pompach to mitsubishi zubadan za 25tys (ponoć grzeje do -25)poszukaj info.Na forum jest użytkownik.Są też takie ponad 18kW za jedyne 11tys zł .Linki masz na wątku o pompach powietrze woda.HenoK (znana postać z tego forum,pozytywnie znana) był u gościa z tymi pompami po 11tys.

gdzieś czytałem o tych pompach, zapewne jak znajdę odpowiedni projekt wtedy będe patrzył jakie ogrzewanie będzie dla niego najlepsze :) wiem, że na pewno będzie to powiązane z podłogówka :)

przynajmniej forum sprowadziło mnie na ziemię :) teraz tylko znależć odpowiedni domek... ahh

a tak przy okazji orientuje się ktoś, jak to jest z projektami indywidualnymi??
w sensie architekt + burza mózgów inwestorów = projekt domu
duże koszty są takiego rozwiązania??

Artur-M
15-03-2011, 17:08
Mój architekt robiący adaptację krzyczał sobie za indywidualny od 8-12tys.zł

wow, troche sobie cenił - to chyba lepiej wyjdę jak kupię gotowy projekt i go po prostu przerobię??:)

Artur-M
15-03-2011, 17:56
http://tnij.org/domekvol2 a może taki domek??:)
koszt wg projektu 240 netto ;)

gdyby tak zrobić to solbetem, pokryć blachodachówką to w 300k bym się zmieścił jeszcze z garażem obok na 2 stanowiska ;)

ida2
15-03-2011, 18:07
Arturo tzn musiałeś gotowy projekt za 2tys. a potem adaptacja 3,5 jeszcze??
te 8-10 tys. za indywidualny to chyba lekka przesada :confused:

kama33
15-03-2011, 20:53
8-10tys.zł za indywidualny z pojektami branżowymi to jest normalny koszt.
Za projekt indywidualny ze wszystkim co potrzeba płacę 5400 zł.

kama33
15-03-2011, 21:43
No to cena fajna,u nas takich dobrych wujków architektów nie ma ;)

Za to u nas jest kilku, bo pytałam różnych i wszyscy podawali podobną cenę ;)

Artur-M
15-03-2011, 21:47
Za to u nas jest kilku, bo pytałam różnych i wszyscy podawali podobną cenę ;)

a gdzie to??:)
może i ja się tam przejadę hehe, skoro jest tylu tanich architektów... może warto :)

Izzie
15-03-2011, 21:52
Pozwólcie że się wtrącę..u nas tj.w świętokrzyskim architekt śmieje się z tych którzy zaczynają budowę mając 40 tys.,bo za sam projekt indywidualny bierze 12-13tys.Mnie tam na to nie stać ale są tacy dla których i tyle nie jest dużo:jawdrop:

gliczarowianin
15-03-2011, 21:56
Arturo tzn musiałeś gotowy projekt za 2tys. a potem adaptacja 3,5 jeszcze??
te 8-10 tys. za indywidualny to chyba lekka przesada :confused:

Na podhalu od 10 tysiecy w gore. Brat zaplacil 15. Inny znajomy za adaptacje juz zaplacil 6 tys a projekt dostal za 3. Ponoc zmiana kontow dachu powoduje zmiane calkowicie projektu :confused: Tak wiec trzeba dobrze sie zastanowic nad gotowym planem.

anetina
16-03-2011, 06:40
Za projekt indywidualny ze wszystkim co potrzeba płacę 5400 zł.

a ja miałam projekt za 2,6 tys.
u nas takie ceny są

Artur-M
16-03-2011, 06:43
aż z ciekawości popytam po architektach w rzeszowie, ciekawe ile biorą - znając życie 10tyś jak nic :)) droga sprawa, ale chyba jednak lepiej kupić gotowca i zrobić adaptację... coś powiększyć coś pomniejszyć, zmienić układ i też będzie "po swojemu" a mniejsza kasa :)

tak przy okazji http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-topola/m3f019b603e63f "pod klucz" wg projektu nieco ponad 300 000, także blachodachówka solbet i mamy 300 000 ;))

mjakob
16-03-2011, 07:11
aż z ciekawości popytam po architektach w rzeszowie, ciekawe ile biorą - znając życie 10tyś jak nic :)) droga sprawa, ale chyba jednak lepiej kupić gotowca i zrobić adaptację... coś powiększyć coś pomniejszyć, zmienić układ i też będzie "po swojemu" a mniejsza kasa :)

tak przy okazji http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-topola/m3f019b603e63f "pod klucz" wg projektu nieco ponad 300 000, także blachodachówka solbet i mamy 300 000 ;))

Nie nieco, tylko 33 tyś. I to cena netto. Brutto to już w sumie 410 tyś. Jeszcze wyposażenie no i zagospodarowanie (chociazby symboliczne) działki i przyłącza.
Samo okno w wykuszu będzie kosztować 6-7tyś! Jak nie lepiej.
Jeśli chcesz potanić ten dom, to zrównaj wykusze, spłaszcz dach, wywal to kosmiczne okno i balkon.

Artur-M
16-03-2011, 08:09
chyba nigdy nie znajdę ładnego domku w dobrej cenie, chociaż będę próbował :) każdy mnie na ziemię sprowadza. Chociaż tak jak wyżej napisane - adaptacja adaptacja :)

coś się uda zrobić :)

ale rzeczywiście, balkony są niepotrzebne - wystarczy dać jakieś ładne poręcze, w końcu po co komu balkon w domku jednorodzinnym jak można po prostu wyjść na ogród ;)

anetina
16-03-2011, 08:12
Artur, a jaki domek szukasz?
nie przeglądałam wszystkich wpisów :)

anetina
16-03-2011, 08:26
ja mam balkon na górze w sypialni - a chociażby po to, by pościel przewietrzyć
no sorry, ale nie wystawię pościel na tarasa - ani mi sie z nią by nie chciało schodzić z góry, ani to za ciekawy widok dla mnie i dla wszystkich na tarasie
na tarasie to ja wolę kawkę pić na leżaczku i patrzeć na bawiące się dzieci :)

MusiSieUdac
16-03-2011, 08:29
Artur tak czytam ten watek i wydaje mi sie jakbys byl z kosmosu. Ciagle tylko wspominasz o tej pompie ciepla i pokazujesz linki do domow, ktore sa na pewno duuuzo drozsze niz 300 tys. Wez no sie w garsc i poczytaj dzienniki ludzi, kosztorysy.
Chcesz dom do 3 stow, to bez wykuszy, podcieni, do 110 m, dach dwuspadowy, bez roznych zbednych kosztow.

Jest duzo projektow fajnych, prostych domkow. Usiadz z zona, wezcie kartke i wypiszcie co musi byc na pewno, jaki duzy salon, ile sypialni, jaka kuchnia ( otwarta, zamknieta, duza lub nie) itepe... itede. A potem jeszcze usiadzcie i pomyslcie pod katem tego ze kazdy metr to minimum 2500 -3000 zl i zastanowcie sie czy kazdy metr jest Ci potrzebny

MusiSieUdac
16-03-2011, 08:33
Dodam tylko ze nie wszystko zloto co sie swieci, czasem dom wyglada fajnie z zewnatrz a w srodku jest komplenie nie funkcjonalny.
Dobrze Ci radze, najpierw patrz na funkcjonalnosc w srodku .

anetina
16-03-2011, 08:34
MusiSieUdac dobrze radzi - my też najpierw środek robiliśmy, a dopiero co nam wyszło z zewnątrz z zewnątrz mamy mały domek, a w środku mimo wszystko naprawdę funkcjonalne pomieszczenia

Artur-M
16-03-2011, 08:42
Dodam tylko ze nie wszystko zloto co sie swieci, czasem dom wyglada fajnie z zewnatrz a w srodku jest komplenie nie funkcjonalny.
Dobrze Ci radze, najpierw patrz na funkcjonalnosc w srodku .

jako, że całe życie spędziłem w bloku... nigdy nie miałem kontaktu z domami jednorodzinnymi (moja druga połówka również) ciężko jest mi ocenić czy dom będzie funkcjonalny, czy dany projekt będzie tańszy droższy itp. Póki co jest nas 2, ale będzie docelowo 4, dlatego patrzymy na przestronne domki ale mniejsze jak 140mkw.

Nie mam takiej wyobraźni jak ludzie, którzy mieszkali w domkach czy mieli z nimi kontakt. W sumie ze wszystkich moich znajomych może 1 osoba ma "domek jednorodzinny" i w dodatku szeregówkę.

Reszta, albo planuje mieć domek (i myślą podobnie jak ja... że uda się za 300 000 nie wiadomo co) albo mieszkają w blokach.

anetina
16-03-2011, 08:50
dlatego spróbujcie sobie rozrysować, co byście chcieli w takim domku, poczawszy od kuchni, spizarki, salonu, wiatrołapu, łazienki
a później dalej będziecie tworzyć

MusiSieUdac
16-03-2011, 08:52
To nakresl co bys chcial miec w srodku i postaramy Ci sie pomoc. Z drugiej strony nic to nie ma do rzeczy, ze nie mieszkales w domu...ale czytac umiesz i mozesz przegladac dzienniki budowy na forum. Mozesz wsiasc w auto i pojezdzic, popytac ludzi, ktorzy sie buduja... wystarcza szczere checi i glowa do myslenia

Zobacz, dalismy Ci wytyczne: dach jak najprostszy, pow. do 120m ( chociaz ja bym obstawala przy max 110m), najlepiej jak najmniej kominow, lazienki w jednym pionie, bez wykuszy, roznicy poziomow, podcieni i innych takich.

Artur-M
16-03-2011, 08:55
to zabieramy się za pracę :)
ołówek w rękę i do dzieła - pewnie na weekendzie pojawi się tutaj "rysunek" projekt domku :)

anetina
16-03-2011, 08:56
i wtedy rysunek pokaż i jak coś to podpowiemy co nieco :)

Artur-M
16-03-2011, 09:11
obawiam się, że wyjdzie wtedy dom za 500 000 PRZYNAJMNIEJ ;)

niby będzie prosto... na dole łazienka / pom. gospodarcze / kotłownia (pewnie obok przedzielona jakąś ścianką) duży salon z jadalnia i kuchnia oraz malutką spiżarnią.

A na piętrze? cóż docelowo będzie nas 4.. także pewnie 3-4 sypialnie (jedna z garderobą i łazienką maluuuuutką) + dodatkowa łazienka i chyba tyle.
Garaż na 2 stanowiska powstanie pewnie gdzieś obok domku.. mały może tylko wiata drewniana... a może coś podobnego do domku...

swego czasu bardzo nam się podobały (i chyba dalej podobają) antresole nad salonem / jadalnią... ale to już chyba koszty koszty koszty...

anetina
16-03-2011, 09:16
no to ja ci w skrócie powiem, jak jest u mnie

na dole
kuchnia ze spiżarką
salon
schody na górę :)
pod schodami łazienka z ubikacją
gabinet obok
jest jeszcze kotłownia i garaż na 1 auto :)

na górze
wielka sypialnia z garderobą, nad - strych
duży pokój z garderobą - z wejsciem na mały stryszek
wielki pokój inwestorka z garderobą i antresola nad :)
mały pokój z wielką garderoba
spora łazienka

dom z zewnątrz malutki - bo powiedzmy, ze prawie kwadrat 10,7 m na 10,7 m

MusiSieUdac
16-03-2011, 09:28
A jaki Ci powiem tak albo dokladasz kase, albo zapierniczasz sam albo weryfikujesz swoje marzenia

Artur-M
16-03-2011, 09:53
MusiSieUdac :) po prostu musi hehe.

Będę dążył do celu tak aby wszystko pogodzić - kasę, marzenia, pracę.

Havena
16-03-2011, 09:53
Ciagle tylko wspominasz o tej pompie ciepla
Uwazam, ze ma bardzo dobre podejscie! Naprawde mam dosc moich sasiadow, ktorzy pala jakims syfem i zadymiaja cala okolice! Oby wiecej bylo takich myslacych inwestorow! PC to przyszlosc.

anetina
16-03-2011, 09:59
u mnie sąsiedzi - jak to na wsi - palą czymś, co dymi straszliwie, no i śmierdzi

MusiSieUdac
16-03-2011, 10:03
Podsune Ci wzor, wydaje mi sie, ze akurat koszt tego domu to tak troche blizej 400 tys niz 300 ,ale zobacz: http://www.mtmstyl.pl/projekt-bielik_2/rzuty/

Nie jest to czego szukasz i nie jest tez idealny ( balkon, trzy kominy)Troche rzeczy mozna by tu pozmieniac, ale pokazalam ten dom, zeby nakreslic Ci bryle

MusiSieUdac
16-03-2011, 10:10
Rozumiem i tez jestem za proekologicznymi rozwiazaniami, ale tylko jak masz na to kase. A ze w Polsce koszt pompy ciepla jest nierealny, to nijak ma sie do definicji domu taniego w budowie. Chodzi mi o to zeby Artura nie wprowadzic w blad tylko sprowadzic na Ziemie. Mi tez kazdy pisal o kosztach o ktorych sie zapomina, a trzeba zaplacic. A teraz sama widze, ze naprawde sporo kasy idzie na to czego nawet nie widac, ale sporo tez mozna zaoszczedzic jak sie poglowkuje.
Bo przeciez wszystko zaczyna sie od projektu i tu jest caly pies pogrzebany!

MusiSieUdac
16-03-2011, 10:30
Amen:)

Artur-M
16-03-2011, 11:13
W małym,tanim domku gdzie każdy grosz jest na wagę złota nie można sobie pozwolić na taki wydatek.
Nie tylko PCi jest ekologiczna,grzanie samym prądem również,całkowity koszt wodnej podłogówki z piecem elektrycznym,"kotłownią" to koszt 8-10tys.zł na dom ok.130m2,koszt "kotłowni" z PCi to min.50tys.zł.
Przy zapotrzebowaniu domku na ciepło rzędu 40-50kWh/m2 daje nam rachunki za ogrzewanie za sezon ok.2tys.zł,doprowadzenie tak małego domu do takiego zapotrzebowania nie jest bardzo kosztowne.
PCi to przyszłość na...kilka,kilkanaście lat.Daję głowę,że po tym czasie wymyślą coś innego ;)
Inna sprawa,ze za kilka lat PCi będą w cenie lodówki i wtedy bez przeszkód i wydawania dużej kasy możemy podpiąć PCi pod podłogówkę :)
Oczywiście,jeśli ktoś nie liczy się z kasą to może kupić PCi+ doprowadzić do zapotrzebowania na ciepło jak wyżej i wtedy rachunki za ogrzewanie za sezon wyniosą 700zł ale czy warto za 1300zł rocznie i zwrot kasy za 25lat(jeśli PCi będzie dalej sprawna) ?

a jak to jest z wodą przy takim ogrzewaniu?? ile wychodzi to miesięcznie??

kama33
16-03-2011, 13:19
a gdzie to??:)
może i ja się tam przejadę hehe, skoro jest tylu tanich architektów... może warto :)

Skoro jesteś z Rzeszowa to zapraszam bo blisko ;)

Może usciślę: projekt przygotowuje mi projektant, wszelkie pieczątki podbija architekt. W cenie którą podałam (5400 zł) mam wliczony projekt domu, projekty przyłaczy prądu i sanitarne, wpisanie w działkę, projekt zjazdu z działki, uzgodnienie ZUD czyli wszystko, co jest potrzebne do pozwolenia na budowę. Dostałam od projetujacego wycenę dla projektu indywidualnego i gotowego. Różnica w cenie to 550 zł na korzyść gotowego, ale w nim dochodzą jeszcze zmiany dodatkowo płatne. Z tego wychodzi, że cena samego projektu indywidualnego wynosi ok 2600.

Artur-M
16-03-2011, 13:45
Do cwu albo bojler grzany w II taryfie,koszt zależy od zużycia ale z tego co czytam to jakieś 200-300kWh x 0,3zł albo mała PCi do cwu za ok.5tys.zł i średniorocznie dzielisz to przez COP 2,5.

i znów PCi ;) zlinczują mnie Ci którzy czytając ten temat widzą, że chcę wydać 300 000zł no 350 000zł (50k mam odłożone) na dom a myślę o PCi chociaż w tym wypadku to już jakaś mała pompa, pewnie powietrze :)

MusiSieUdac
16-03-2011, 14:11
Artur, a mozesz zargumentowac dlaczego ma byc pompa ....?

Izzie
16-03-2011, 14:47
A czy moglibyście zerknąć na ten dom,ile trzeba by na coś takiego mieć?http://www.dobredomy.pl/projekt/lunaIII

Artur-M
16-03-2011, 15:13
dlaczego ciągle mi po głowie chodzi PCi??
Biorę pod uwagę to, iż kredyt idzie na ten dom.. biorąc pod uwagę jego koszt (pewnie koło 1500zł/mc) dodatkowo licząc wszystkie opłaty (prad, woda, gaz, paliwo do samochodów + jedzenie itp.) koszty idą znacznie w górę. Pojawia się myśl więcej włoże w ogrzewanie itp.. mniej będę pózniej wkładał na miesiąc i bedzie można jakoś wszystko ładnie poukładać.

Tak sobię myślę tylko...

kubanski
16-03-2011, 16:58
Weź kalkulator i policz po prostu.
Wszystko kwestia kalkulacji.
Załóżmy bierzesz kredyt na 300 tyś zł. Na kredytach dokładnie się nie znam ale zakładam że musisz oddać 40% więcej niż pożyczyłeś więc masz 300 000 * 1.4 = 420tys
Teraz bierzesz kredyt na 265 tyś (50 już masz i "wrzucasz" to w budowę, a 15tyś załóżmy kosztuje kotłownia alternatywna do pompy ciepła z podłogówką). 265 tyś * 1.4 = 371 tyś. Więc tutaj już masz różnicę w odsetkach kredytu i zastanów się jaki sens ma twoja pompa ciepła. To, że będziesz spłacał kredyt przez 30 czy 25 nie oznacza, że go nie odczujesz.
Przekalkukuj to i zastanów się czy na prawdę na tym oszczędzisz.
Zapłacisz może i niewiele mniej za ogrzewanie ale będziesz musiał spłacać większy kredyt. Przy obydwu opcjach masz 300k na budowę + kotłownie.
A teraz weź kalkulator dokładne warunki kredytu i oblicz sobie.
Zastanów się czy warto budować "ładny" dom dla sąsiadów czy dom użyteczny ale prosty dla siebie. Niestety "ładne domy" to trochę wyższy przedział cenowy a przecież żyjesz w środku nie na zewnątrz. Kredyt można wziąć i wybudować ładny ale potem całe życie będzie się kręcić wokół spłaty kredytu. Na wakacje będzie mniej pieniędzy, na zabawę, na życie.
Wszystko trzeba przemyśleć na spokojnie.
Jak mieszkasz teraz na 48 metrach to na pewno na 120 ciasno Ci nie będzie.
I weź pod uwagę potencjalne koszty obsługi pompy a alternatywnego źródła zasilania. Pompa w tym pułapie cenowym i metrażu wg mnie to nieporozumienie ale to tylko moja opinia.

Każdy kalkuluje na sucho ale nigdy nie brane pod uwagę jest finansowanie przedsięwzięcia.

Artur-M
16-03-2011, 17:22
Weź kalkulator i policz po prostu.
Wszystko kwestia kalkulacji.
Załóżmy bierzesz kredyt na 300 tyś zł. Na kredytach dokładnie się nie znam ale zakładam że musisz oddać 40% więcej niż pożyczyłeś więc masz 300 000 * 1.4 = 420tys
Teraz bierzesz kredyt na 265 tyś (50 już masz i "wrzucasz" to w budowę, a 15tyś załóżmy kosztuje kotłownia alternatywna do pompy ciepła z podłogówką). 265 tyś * 1.4 = 371 tyś. Więc tutaj już masz różnicę w odsetkach kredytu i zastanów się jaki sens ma twoja pompa ciepła. To, że będziesz spłacał kredyt przez 30 czy 25 nie oznacza, że go nie odczujesz.
Przekalkukuj to i zastanów się czy na prawdę na tym oszczędzisz.
Zapłacisz może i niewiele mniej za ogrzewanie ale będziesz musiał spłacać większy kredyt. Przy obydwu opcjach masz 300k na budowę + kotłownie.


trafna sugestia, nie myślałem o tym w taki sposób :)
tylko trzeba wybrać projekt... wycenić wszystko dokładnie... pomyśleć kilka razy... znów użyć kalkulatora i się na coś zdecydować to w końcu 30 lat życia... zła decyzja może wiele zmarnować...

kubanski
16-03-2011, 18:11
To jest właśnie magia budowy na kredyt a oszczędności na pompie ciepła. Odsetki wyjdą może mniejsze może większe. Wszystko trzeba przeliczyć wg np oferty jednego typu kredytu w jednym banku. Byłbym za to wdzięczny gdybyś tak na szybko policzył i tutaj to przedstawił. Wg mnie różnica mimo wszystko wyjdzie i pompa okaże się nieopłacalna. Tutaj różnica wyszła 49 tysięcy ale myślę, że grubo przesadziłem w tych moich obliczeniach "na oko".
W każdym bądź razie czytałem trochę o PC i nikt o tym nie wspomniał a jednak mimo wszystko to jest istotne.

MusiSieUdac
16-03-2011, 18:36
Celowo sie Ciebie zapytalam o argument posiadania pompy przy ograniczonym budzecie. Po prostu pompa ciepla jest bardzo droga inwestycja i jesli budujesz sie z kredytu to nie jest to rozwiazanie korzystne w twoim przypadku, bedziesz mial wiekszy koszt kredytu niz korzysci z pompy.

Ja pamietam jak rozwazalam solary, bo w lato za friko ciepla woda, kredyt dofinansowujacy zakup solarow itepe itede Ale jak sobie wszystko policzylam to doszlam do wniosku ze instalacje solarna trzeba bedzie wymienic, zanim zwroci mi sie ich koszt, a kredyt wiekszy trzeba placic. Po drugie przy niewielkiej powierzchni domu sa to inwestycje malo oplacalne.
Wiesz nie zawsze trzeba slepo wierzyc w to o czym pisza w gazetach, ostatnio pompy ciepla maja fajny marketing i w kazdym muratorze, ladnym domie czy BD obowiazkowo sa artykuly zachwalajace ich dobrodziejstwo, te firmy niezle placa za to

MusiSieUdac
16-03-2011, 18:52
Pytam się gdzie tu ktoś widzi tanio eksploatację PCi ??
To jest właśnie magia mediów,wpływ znajomych,zaciemnianie faktów i...moda :)


Dokladnie, przede wszystkim jak masz duza chate, a co za tym idzie duza powierzchnie do ogrzania i kase na pompe to why not??Ale w twojej sytuacji jest to bez ekonomicznego poparcia

Artipb
16-03-2011, 20:03
Też jestem z Rzeszowa kolego i planuję podobnie jak Ty - tylko ja nie mam działki (a raczej mam upatrzoną-jeszcze nie kupioną, ale wstępnie zaklepaną). Po zakupie działki zostanie mi jakieś 170 tys, więc planuję wziąć jakieś 160 tys kredytu - na dom przeznaczam 300 tys +/- 30 tys zł.

Pierwszy projekt to faktycznie GARGAMEL pod każdym względem. Podejrzewam, że działeczka musiałaby być spora, żeby to w ogóle postawić i w naszych stronach trzeba liczyć około 500 tys.

Krok pierwszy - rzut oka w MPZP (na 90% takiego czegoś nie ma) lub wystąpienie o warunki zabudowy (pierwsze zderzenie z formalnościami budowlanymi, które może skutecznie ostudzić zapał, jak się czeka 3 miesiące na decyzję).
Wydane warunki zabudowy skutecznie weryfikują wszelkie plany - od tej pory poszukujesz w necie kompromisu między tym, co chciałbyć mieć na działce,a tym na co cię stać, po czym 70% propozycji odwalasz, bo niezgodne z warunkami zabudowy.

Przy projektach unikasz - lukarn, wykuszy, potężnych murowanych kominów, nietypowych okien, dużych ilości balkonów, skomplikowanej bryły - słowem stodoła lub coś w kształcie litery L z dwuspadowym dachem.
Pompa ciepła, solary i inne bajery odpadają - nie w tym budżecie, nawet u nas na Podkarpaciu.

W moim budżecie z ekstrawagancji planuję wentylację mechaniczną ( ok. 14 tys zł) i kominek z DGP, tradycyjna technologia murowana z ociepleniem ze styropianu. W środku będą tanie płytki i panele, żadnych innych luksusów. Założyłem, że garaż 2-st musi być - bo jak zbuduję dom, to nie będzie mnie stać na budowę wolnostojącego garażu, który wychodzi jednak znacznie drożej niż coś wbudowane w bryłę domu ( dawniej biedni chłopi też żywy inwentarz trzymali pod jednym dachem, a nie w osobnej obórce ze względu na koszty właśnie:wiggle:). Chcę trzymać autko pod dachem, a oprócz tego mieć miejsce na rowery, kosiarkę i inne dziwne rzeczy. Podłoga garażu nie musi być od razu w płytkach jak się oszczędza - może być pomalowana wylewka betonowa przez dłuższy czas. Niewyszpachlowane ściany też w garażu nie rażą zbytnio, więc z porównaniami garażu i salonu bym nie przesadzał - łączy je tylko koszt budowy ścian.

Osobiście rozważałem trzy projekty:
http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/agatka_z_garazem/151/opis
http://www.projektoskop.pl/p-64956.html
http://www.extradom.pl/projekt-domu-murator-c221-racjonalny-waj1559.aspx

Oczywiście w grę wchodzą drobne zmiany, bez ingerowania w konstrukcję.

Ten pierwszy ludzie stawiają z podwójnym garażem całkowicie gospodarczo za 250-270 tys., półgospodarczo za 300-330tys. Jeśli dobierze się tego firma budująca całkowicie za ciebie, 450 tys. może okazać się mało.

Budować najlepiej półgospodarczo - mając ograniczone środki sam musisz organizować roboty i zatrudniać poszczególnych wykonawców - ale nie musisz w tym wariancie sam mieszać betonu i cegieł podawać.

Pierwszy domek wyceniono mi bardzo wstępnie - stan surowy z dachem z gontu bitumicznego jakieś 120 tys., opaska wokół fundamentu ze względu na podmokłą działkę ok. 10 tys. Inne roboty różnie - prąd pod 8 tys., ogrzewanie ( w tym piec gazowy i zwykłe kaloryfery a nie podłogówka) ok. 30 tys. wykończenia wnętrz ok. 50 tys robocizna + materiały, papiery jakieś 12 tys.
Na razie zbieram baaaardzo wstępne oferty, tu coś liznę, tam coś usłyszę - na konkrety jeszcze trochę czasu.

Niemniej wierzę, że na Podkarpaciu jakieś 140 m pow. zabudowy z użytkowym poddaszem bez fajerwerków w wykończeniu w 300 tys się zamknie.
Ile w tym prawdy, czas pokaże...

MusiSieUdac
16-03-2011, 20:32
C221 bardzo fajny, jak wprowadzisz kosmetyke to naprawde fajny, duzy dom. Z kolei Bolek przekombinowany. Aczkolwiek z tymi 300 tys.na takie domy to i tak skromnie....bylebys sie w stanie developerskim zamknal:(

Zobacz jeszcze ten, podobna funkcjonalnosc a tanszy dach
http://projekty.muratordom.pl/projekt_codzienny-wariant-iv,1138,1,0.htm

salata123
16-03-2011, 22:06
Witam. Jeżeli Masz gaz sieciowy to nic innego się nie opłaca ( na całą instalację z przyłączeniem gazu kotłem i zasobnikiem CWU wydasz około 10 000 no może 12 000, wpłacasz pozostałe 40 000 na konto na 5 procent i masz 2000 zl czyli masz na gaz na cały rok !!! ), jeżeli nie ma gazu to jest problem ??? Jeżeli chcesz mieć radość z bezobsługowego domu to też bym brał PC. I jeżeli jest to południe Polski to nawet powietrzną, + ewentualnie 2 - 3 biokominki do dogrzania piętra ( żadnego kominka z DGP ). Mieszkam od 3 miesięcy w swoim domu. Moje błędy to kominek, i poddasze użytkowe z wełną gips kartonami i zimne mimo 30 - 40 cm dobrej wełny ( teraz robiłbym poddasze wylewane z betonu, lub dom parterowy, lub piętro murowane ) Pozdrowienia.

Dziesiatka
16-03-2011, 22:25
Moje błędy to kominek, i poddasze użytkowe z wełną gips kartonami i zimne mimo 30 - 40 cm dobrej wełny ( teraz robiłbym poddasze wylewane z betonu, lub dom parterowy, lub piętro murowane ) Pozdrowienia.
Witam,
możesz to rozwinąć w czym błąd?Czym ogrzewasz poddasze?pozdrawiam

salata123
16-03-2011, 22:32
Witam. Wszystko zależy od ilości ocieplenia i jeszcze bardziej od rejonu w którym mieszkamy. Ja ociepliłem dom 20 cm czarnego styropianu na ściany, 25 w podłogę na gruncie, 30 cm wełny w skosy i 40 na sufit , okna U 0,8 i średnio spaliłem od 17 grudnia 12,5 metra gazu dziennie ( dom powierzni 280 m po podłodze ). Ale śledząc pogodę widzę że mieszkając w woj podlaskim mam ciągle zimniej o ok 5 stopni niż na płudniowym zachodzie, myślę że tam mieszkając zaoszczędziłbym połowę gazu !!! Zawsze piszcie gdzie mieszkacie bo przekłamania mogą być duże. Grzanie prądem ma tym większy sens im dalej mieszkamy od Suwałk. Pozdrowienia.

Artur-M
17-03-2011, 07:02
z opisu jak czytam, wychodzi że dom jest bardzo dobrze ocieplony - no zależy jeszcze od materiału z jakiego był budowany dom (ściany), ale wydaje się, że wszystko jest dobrze zrobione ... dobra warstwa ocieplenia ... bym się bał takiego zapotrzebowania na ciepło :) rachunki pewnie są piękne na sezon :)

my jesteśmy na etapie rysowania swojego projektu, jak pisałem pewnie na weekendzie wrzucę tutaj jakieś rysunki ;)

Tomi78__
17-03-2011, 07:27
Witam,

Udzielalem sie na wątku"dom za 200tys" ale mój jednak do tej kategorii bardziej pasuje bo w 200tys sie nie zmieszcze.

Tomi78__
17-03-2011, 07:29
Jaki to problem ?? Prądu nie ma ? To jest dopiero bezobsługowe źródło ciepła !
Ja mimo,że mam gaz to będę grzał prądem w II taryfie.Niepotrzebny byłby wydatek opłat stałych za prąd i za gaz a tak mam tylko jedne medium,jedne opłaty a i komin niepotrzebny,dodatkowa oszczedność ;)
W domu o małym zapotrzebowaniu na ciepło,prąd jest bardzo dobrym i tanim rozwiązaniem.

Popieram kolege jak najbardziej :)

Tomi78__
17-03-2011, 07:31
Witam. Jeżeli Masz gaz sieciowy to nic innego się nie opłaca ( na całą instalację z przyłączeniem gazu kotłem i zasobnikiem CWU wydasz około 10 000 no może 12 000, wpłacasz pozostałe 40 000 na konto na 5 procent i masz 2000 zl czyli masz na gaz na cały rok !!! ), jeżeli nie ma gazu to jest problem ??? Jeżeli chcesz mieć radość z bezobsługowego domu to też bym brał PC. I jeżeli jest to południe Polski to nawet powietrzną, + ewentualnie 2 - 3 biokominki do dogrzania piętra ( żadnego kominka z DGP ). Mieszkam od 3 miesięcy w swoim domu. Moje błędy to kominek, i poddasze użytkowe z wełną gips kartonami i zimne mimo 30 - 40 cm dobrej wełny ( teraz robiłbym poddasze wylewane z betonu, lub dom parterowy, lub piętro murowane ) Pozdrowienia.

Kolego, co za te 10-12 tys bys mial ? kociol starego typu i blaszane kaloryfery, i sam bys to musial zamontowac.... taka kotlownia na gaz to bez przyłaczenia lekko ponad 20tys zl, na sredniej klasy materialach.

kasia1981
17-03-2011, 11:20
Tomi78 masz rację. Ty to wiesz i ja to wiem że za 10-12 tys nie zrobimy tego wszystkiego. Są pewnie ludzie na tym forum którzy w to uwierzą i sobie założą ze za tyle się uda. Najbardziej nie chce mi się wierzyć ze taką kwotę podała osoba która już się wybudowała.

Artur-M
17-03-2011, 12:14
to w jakich cenach średnio chodzi instalacja z montażem itp np ogrzewania elektrycznego / węgowego / gazowego?? ma ktoś doswiadczenie z takim pakietem?? urzadzenia + montaż (full service)??

salata123
17-03-2011, 12:23
Koszty bez kaloryferów, podłogówki i robocizny ( te są podobne we wszystkich rodzajach ogrzewania ), same przyłącze gazu 4500, pierwsza opłata do gazowni 1700, kocioł z zasobnikiem 5000

slvk
17-03-2011, 12:24
Witam,
wszystko zależy ile własnej robocizny możesz włożyć w budowę. I jakie materiały zastosujesz. Jako lekturę polecam Ci z forum muratora dziennik budowy Net'beta "Cedryk bez tajemnic czyli jak sami wybudowaliśmy dom".
Ja właśnie buduję dom typu "stodoła" (120 m2 + garaż) i za nic nie zmieszczę się w 300 tys.
Ale życzę powodzenia.

adwersarz
17-03-2011, 13:00
wychodzi że dom jest bardzo dobrze ocieplony - no zależy jeszcze od materiału z jakiego był budowany dom (ściany)
nie zależy

Artur-M
17-03-2011, 13:16
nie zależy

z tego co mi ludzie mówili to materiał, z którego buduje się ściany zwłaszcza zewnętrzne też ma wpływ na zapotrzebowanie na ciepło. Może ktoś mnie w błąd wprowadził... nie znam się ale na logikę też tak wychodzi :)

MusiSieUdac
17-03-2011, 13:36
Przy scianach dwuwarstwowych od ciepla jest wlasciwa izolacja, a material konstrukcyjny ma byc przede wszystkim mocny i wytrzymaly

Tomi78__
17-03-2011, 13:46
to w jakich cenach średnio chodzi instalacja z montażem itp np ogrzewania elektrycznego / węgowego / gazowego?? ma ktoś doswiadczenie z takim pakietem?? urzadzenia + montaż (full service)??

Prosze bardzo, ogrzewanie elektryczne Devi, kable + 7sterownikow, calosc 6500zl brutto, sam zamontowalem, ale montaz ok 2000zl przez elektryka robione.
Kotłwnia na piec z podłogowka, bez kaloryferow 4000zl sama robota, tak mi kiedys wyliczyl hydraulik

Tomi78__
17-03-2011, 13:49
z tego co mi ludzie mówili to materiał, z którego buduje się ściany zwłaszcza zewnętrzne też ma wpływ na zapotrzebowanie na ciepło. Może ktoś mnie w błąd wprowadził... nie znam się ale na logikę też tak wychodzi :)

jesli dasz 20cm dobrego styro, na sciane zew, to sciana moze byc nawet z zelbetu a bedzie i tak U- 0,2 czyli 33% lepiej od polskiej normy

Tomi78__
17-03-2011, 13:52
Witam,
wszystko zależy ile własnej robocizny możesz włożyć w budowę. I jakie materiały zastosujesz. Jako lekturę polecam Ci z forum muratora dziennik budowy Net'beta "Cedryk bez tajemnic czyli jak sami wybudowaliśmy dom".
Ja właśnie buduję dom typu "stodoła" (120 m2 + garaż) i za nic nie zmieszczę się w 300 tys.
Ale życzę powodzenia.

Tobie sie nie uda a innym tak, bo maja tansze materialy, bardziej prosty dom, nie maja garazu, blachodachowke, mniejszy dom (zwłaszcza) i wiele wiele innych tanszych rzeczy. Wiec z Twojej strony to wielkie uogolnienie.

Artur-M
17-03-2011, 17:43
chyba zacznę szukać po rodzinie / znajomych / na około hmm znajomości ;))
może wtedy przynajmniej robocizna będzie tańsza - albo będę miał kogoś poleconego "dobrego"

basia z b.
17-03-2011, 19:07
Zawsze najprostsze domy są najładniejsze i najtańsze w budowie.

Tomi78__
17-03-2011, 19:32
Zawsze najprostsze domy są najładniejsze i najtańsze w budowie. Mi podoba się taki; http://www.najciekawszeprojekty.pl/projekt/zz-684/z124

No tu w 300tys trzeba bedzie sie baaaardzo postarac, generalnie dla nie budowlanca, niedyrydy za 300tys.

PS. po co komu sypialnie po 21m2? ja mam taki duzy salon!(?)

MusiSieUdac
17-03-2011, 21:09
Artur, a zobacz ten dom:

http://www.extradom.pl/projekt-domu-vigo-lmp-229-wrb1375.aspx

Przez przypadek mi wpadl w rece, gdyby powiekszyc kuchnie kosztem wiatrolapu to naprawde fajny dom.

Artur-M
17-03-2011, 21:53
Artur, a zobacz ten dom:

http://www.extradom.pl/projekt-domu-vigo-lmp-229-wrb1375.aspx

Przez przypadek mi wpadl w rece, gdyby powiekszyc kuchnie kosztem wiatrolapu to naprawde fajny dom.


Zawsze najprostsze domy są najładniejsze i najtańsze w budowie. Mi podoba się taki; http://www.najciekawszeprojekty.pl/projekt/zz-684/z124

oba projekty mi się bardzo podobają, proste wyglądają na małe a jednak są b. ciekawe.. oczywiście małe zmiany bym wprowadził... np w tym 2 "najciekawszeprojekty.pl" by się przydało jedną garderobę zamienić na łazienkę (chyba nawet piętro niżej jest równo inna łazienka) dla "naszej sypialni". Akurat tego nie podarujemy, chcemy mieć łazienkę oraz garderobę w sypialni... ale to chyba angielskie przyzwyczajenie... nawet w najmniejszym domu w Anglii (a spędziliśmy tam chwilę) są przynajmniej 2 łazienki na 1 piętrze... 1 ogólna + 1 dla Rodziców. Na dole duży salon + jadalnia + kuchnia wszystko "prawie" razem przedzielone małymi ściankami...

ahh ;) ale jesteśmy widzę co raz bliżej tego "idealnego" projektu... jeszcze kilku internetowych surferów i pojawią się tutaj bardzo ciekawe linki do domków, które będzie można wybudować za kwotę ~300 000zł (+/-).

Do tego może znajdą się również osoby, które takowe domki wybudowały i chcą się podzielić wiedzą co gdzie jak i za ile ;)

Tomi78__
17-03-2011, 22:14
oba projekty mi się bardzo podobają, proste wyglądają na małe a jednak są b. ciekawe.. oczywiście małe zmiany bym wprowadził... np w tym 2 "najciekawszeprojekty.pl" by się przydało jedną garderobę zamienić na łazienkę (chyba nawet piętro niżej jest równo inna łazienka) dla "naszej sypialni". Akurat tego nie podarujemy, chcemy mieć łazienkę oraz garderobę w sypialni... ale to chyba angielskie przyzwyczajenie... nawet w najmniejszym domu w Anglii (a spędziliśmy tam chwilę) są przynajmniej 2 łazienki na 1 piętrze... 1 ogólna + 1 dla Rodziców. Na dole duży salon + jadalnia + kuchnia wszystko "prawie" razem przedzielone małymi ściankami...

ahh ;) ale jesteśmy widzę co raz bliżej tego "idealnego" projektu... jeszcze kilku internetowych surferów i pojawią się tutaj bardzo ciekawe linki do domków, które będzie można wybudować za kwotę ~300 000zł (+/-).

Do tego może znajdą się również osoby, które takowe domki wybudowały i chcą się podzielić wiedzą co gdzie jak i za ile ;)

Ten drugi projekt moze za 300 by wydal, ale ten pierwszy odpada....

MusiSieUdac
18-03-2011, 07:34
Tomi, akurat Vigo wydaje sie byc duzo tanszy od tego drugiego i tutaj sie z Toba nie zgodze. Aczkolwiek obydwa sa fajne

Tomi78__
18-03-2011, 07:42
Tomi, akurat Vigo wydaje sie byc duzo tanszy od tego drugiego i tutaj sie z Toba nie zgodze. Aczkolwiek obydwa sa fajne

Sorki sprostowanie: Vigo tanszy i o niego mi chodzilo, pomylilem kolejnosc, ten Z124 zdecydowanie za drogi

PS w vigo da sie prosto zrobic trzy niemale sypialnie na poddaszu zamiast dwóch...:)

Artur-M
18-03-2011, 11:45
w sumie to największym problemem chyba będzie ogrzewanie... tak mi się jednak wydaje

Tomi78__
18-03-2011, 12:02
w sumie to największym problemem chyba będzie ogrzewanie... tak mi się jednak wydaje

Zalezy jak bardzo mozesz sobie pozwolic na obsługowosc, i ile pieniazkow chcesz wydac...

Artur-M
18-03-2011, 12:59
Zalezy jak bardzo mozesz sobie pozwolic na obsługowosc, i ile pieniazkow chcesz wydac...

tak jak w temacie :) mam działkę
dom do 350 000zł

obsługi minimum tego ogrzewania, ale rachunki oby jak najmniejsze :)
skoro idzie na dom kredyt muszę z miesięcznymi rachunkami max zejść w dół :)

Tomi78__
18-03-2011, 13:29
tak jak w temacie :) mam działkę
dom do 350 000zł

obsługi minimum tego ogrzewania, ale rachunki oby jak najmniejsze :)
skoro idzie na dom kredyt muszę z miesięcznymi rachunkami max zejść w dół :)

To okresl jeszcze wymagania co do domu to cos powymyslamy :)

MusiSieUdac
18-03-2011, 14:00
Dzialka uzbrojona w media czy nie?? Jesli nie to jaki masz dostep do mediow??
Sprawdz jakie masz mozliwosci z mediami, prad, woda, kanaliza i gaz i jakie warunki gruntowe....

Artur-M
18-03-2011, 15:24
Dzialka uzbrojona w media czy nie?? Jesli nie to jaki masz dostep do mediow??
Sprawdz jakie masz mozliwosci z mediami, prad, woda, kanaliza i gaz i jakie warunki gruntowe....

Działka uzbrojona 50/50

Prąd - JEST
Woda - JEST
Kanalizacja - DOCHODZI (jeszcze tydzień / dwa)
Gaz - DOCHODZI (do 2 tygodni)


Co do wymagań wobec domku :) nie chce siedzieć cały dzień w "kotłowni", to raczej automat by się zdał... elektryka / gaz ale nie wiem, które rozwiązanie będzie tańsze jak chodzi o miesięczne opłaty... jak już wiecie początkowo myślałem o PCi, chociaż pewnie i jakieś trzeba będzie zamontować by na wiosnę / lato ogrzewać "za free" przynajmniej wodę.

Tomi78__
18-03-2011, 16:03
Działka uzbrojona 50/50

Prąd - JEST
Woda - JEST
Kanalizacja - DOCHODZI (jeszcze tydzień / dwa)
Gaz - DOCHODZI (do 2 tygodni)


Co do wymagań wobec domku :) nie chce siedzieć cały dzień w "kotłowni", to raczej automat by się zdał... elektryka / gaz ale nie wiem, które rozwiązanie będzie tańsze jak chodzi o miesięczne opłaty... jak już wiecie początkowo myślałem o PCi, chociaż pewnie i jakieś trzeba będzie zamontować by na wiosnę / lato ogrzewać "za free" przynajmniej wodę.

Napisz jakie wymagania co do budynku a nie co taniej wyjdzie w grzaniu bo nie wiemy co chcesz grzac, blok 3pietra 1000m2, czy maly domek 80m2?

lukep3
18-03-2011, 16:17
jesli gaz "dochodzi" - to bierz gaz - nie ma co myślec bo jakby nie liczył przy standardowej izolacji wyjdzie najtaniej (jesli chodzi o bezobsługowośc oczywiście)

Tomi78__
18-03-2011, 16:27
jesli gaz "dochodzi" - to bierz gaz - nie ma co myślec bo jakby nie liczył przy standardowej izolacji wyjdzie najtaniej (jesli chodzi o bezobsługowośc oczywiście)

Standardowe ocieplenie to troche nie ta epoka, izolacja to pierwsze paliwo, i w to trzeba inwestowac.....

lukep3
18-03-2011, 16:33
zgadza się tylko pamiętajmy że izolacja to działanie kompleksowe - to nie tylko przegrody, ale i okna zalecane 0,5 - 0,6 na szybie + ciepłe ramy+ dobry montaż (najlepiej z roletami), przyzwoite drzwi zew, wentylacja mechaniczna, usytuwanie i odpowiednie oszklenie budynku wzgledem stron świata - a jesli to wszystko już mamy to szkoda wkładac kociołka z mizerną sprawnością tylko też by trza jakis lepszejszy; a jak zadbamy o te wszytkie aspekty związane z energooszczędnością to będziemy sobie na wykończeniu żałowac? wątpie...no i 400 tys szybko staje się sumą już nie tak kosmiczną (bynajmniej ja tak miałem :) hehe

lukep3
18-03-2011, 16:35
więc za 300 to wcale nie zaszalejemy jak to koledzy piszą...;)

Tomi78__
18-03-2011, 16:41
więc za 300 to wcale nie zaszalejemy jak to koledzy piszą...;)

Przeczytaj moja stopke....

wiecej niz 250 tys zl mi za to nie wyjdzie.... tylko dom musi byc maly

lukep3
18-03-2011, 16:49
a jak te 40 - 50 kwh kolega chce uzyskac bez tych działań wymienionych przeze mnie powyżej?

lukep3
18-03-2011, 16:51
wiekszośc certyfikowanych przeze mnie domów nowych do Ek około 140 - 150 kwh, nieliczne były ok 100-120 , a juz sporadyczne przypadki poniżej 100 kwh.. - pisze o Ek

Tomi78__
18-03-2011, 16:52
a jak te 40 - 50 kwh kolega chce uzyskac bez tych działań wymienionych przeze mnie powyżej?

do kogo ta wypowiedz?

lukep3
18-03-2011, 16:58
do kolegi arturo :)

Tomi78__
18-03-2011, 17:01
wiekszośc certyfikowanych przeze mnie domów nowych do Ek około 140 - 150 kwh, nieliczne były ok 100-120 , a juz sporadyczne przypadki poniżej 100 kwh.. - pisze o Ek

A wrzuc jakis przykladowy domek, o EK 100kWh, zobaczymy jaki standart daje taki wynik....

lukep3
18-03-2011, 17:12
budynek Ek = 146,83 kwh/m2/rok
sciana zew - U 0,23, podloga 0,302, dach 0,178
wentyl graw
piec gazowy kondens
2 osoby - cwu35 l/ osobe dla 329 dni w roku (55 stopni)
temp eksploatacyjna 20 stopni
pow ogrzewana 111,11 m2l kubatura wentylowana 288,86 m3
budynek parterowy o pow. zab 138,43, obwod 43,81; A/V = 1,01
grunt piasek, II strefa przemarzania

Tomi78__
18-03-2011, 17:14
budynek Ek = 146,83 kwh/m2/rok
sciana zew - U 0,23, podloga 0,302, dach 0,178
wentyl graw
piec gazowy kondens
2 osoby - cwu35 l/ osobe dla 329 dni w roku (55 stopni)
temp eksploatacyjna 20 stopni
pow ogrzewana 111,11 m2l kubatura wentylowana 288,86 m3
budynek parterowy o pow. zab 138,43, obwod 43,81; A/V = 1,01
grunt piasek, II strefa przemarzania

jakie okna?

lukep3
18-03-2011, 17:15
rachunki za ogrzewanie pokrywają się ze stanem ze świadectwa - nawet są lekko wyższe - ale program liczy stopniodni z ostatniego roku no i pierwszy seozn więc bedzie wiecej (akurat był to budynek znajomej wiec mogłem sprawdzic)

Tomi78__
18-03-2011, 17:17
rachunki za ogrzewanie pokrywają się ze stanem ze świadectwa - nawet są lekko wyższe - ale program liczy stopniodni z ostatniego roku no i pierwszy seozn więc bedzie wiecej (akurat był to budynek znajomej wiec mogłem sprawdzic)

a znasz caloroczny koszt co + cwu?

lukep3
18-03-2011, 17:17
szyby 1,1 , rama 1,8- wiec w calosci będzie ok 1,5

lukep3
18-03-2011, 17:22
zmieniam okna na u = 0,5 rama ciepła 1,1 - wiec w całosci okno da nam nie wiecej niż 0,8 (dla okien średnich - te większe rzecz jasna będą miały u 0,6-0,7 a te małe 0,9) - i wychodzi nam 137,13 kwh (pamietajmy że im cieplejsze okienka tym mniejszy współczynnik g - przepuszczalnosci energii słonecznej o którym tak często sprzedawcy zapominaja przebijając się tylko wartościami U...)

Tomi78__
18-03-2011, 17:24
szyby 1,1 , rama 1,8- wiec w calosci będzie ok 1,5

a policzył bys mi U, podłoga nad nieogrzewana piwnica 45m2 : plyta zeranska 24cm, styro 0,38 - 11cm, 11cm wylewka cementowa ? mam z tym klopot

lukep3
18-03-2011, 17:31
sprobowałem dołożyc izolacji ściany z 15 do 25 cm, strop z 20 cm do 30 cm; podłoga z 10 cm - do 30 cm; WM nadciśnieniowa; okna o średnim u = 0,8 /.....
i przy tej bryle otrzymujemy ok 80 kwh/m2...ale gdzie nam do tych 40 - 50 kwh/m2 ? :)

Tomi78__
18-03-2011, 18:09
Co prawda mi wychodzi EK=71,9kWh/m2 przy -20st.C ale widzę pole manewru ;)

a ile placisz za C.O.?

Tomi78__
18-03-2011, 18:14
Będę płacił...za rok ;)

a no własnie, tak jak ja.....

moje załozenie to max 5000kWh rocznie na cele grzewcze tylko w II taryfie

lukep3
18-03-2011, 18:17
pamiętajcie że nie każdemu podoba się 20 cm na ścianie....już nie mówie że powyżej pewnych wartości nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla większych grubosci (oczywiscie w przypadku budynkow energooszczednych).....w moim budynku wyszło Ek liczone przeze mnie ok 67 kwh/m2/rok, sa 2 balkony, + jeden nad wykuszem, wykusz, 2 facjaty; izolacji dałem 18 cm 0,30 lam. bo nie chciałem ograniczac powierzchni balkonów...

lukep3
18-03-2011, 18:21
cieszę się że wśród Was jest duża świadomośc budowlana...ja skończyłem się budowac jakieś 3 mce temu, a się dziwili że 18 cm styropian, a że szary co to za cudo, a że Wm,, a że za szczelnie...i inne :) pozdrawiam i życze miłego wieczorku

Tomi78__
18-03-2011, 18:41
U mnie tak samo, tyle styro ???, jaka wentylacja??? grzanie prądem??? wariat??? okna z trzema szybami??? po co???

Artur-M
18-03-2011, 19:09
dużo pytań ;)

nasz domek będzie mieć około 120mkw będzie bez garażu (garaż obok na 2 stanowiska) projekt jest w fazie produkcji ;) moja 2 połówka siedzi i projektuje.
Domek typu stodoła (mniej więcej) bez balkonów... możliwe, że będzie antresola nad salonem ale tego jeszcze do końca nie wiemy.

Ogrzewanie podłogowe to już pewne, gaz będzie na działce także pewnie ogrzewanie będzie gazem... teraz tylko pytanie co zainstalować aby "za darmo" ogrzewać wodę wiosna / lato / jesień i żeby nie było to cholernie drogie ;) (nie, nie chcemy paneli słonecznych hehe)

Dom będzie budowany z solbetu a ściany wewnętrzne z silikatu. Pokryty blachodachówką :)

salata123
18-03-2011, 20:37
Myślę że jak będzie gaz to grzanie wody gazem nie jest drogie, też nie inwestowałem w solary czy PC ( chyba że te PC co pokazał Arturo da się zastosować też do dogrzewania domu jesienią i wiosną wtedy może, może ).

MusiSieUdac
18-03-2011, 21:42
Artur, gratulacje. Zaczynasz isc dobrym tropem. Wrzuccie rysunki jak juz zrobicie plany. Z ta antresola jest tak ze moze i fajnie wyglada ale
a) zabiera cieplo :mad:
b) niewykorzystana przestrzen
c) schody juz wtedy tylko raczej w centralnej czesci domu
d) jest zaj..cie niebezpieczna po pijaku :):cool:

Moja siostra ma antresole i drugi raz by nie zrobila ze wzgledow praktycznych - chociazby zwisy dzieci na barierkach brrr

MusiSieUdac
18-03-2011, 21:50
Widzę,że zadanie domowe "lektura forum" pomaga ;)
Bardzo dobry zestaw na ściany.
Do cwu proponuję coś tego typu,może cwu nie za darmo ale prawie za pół darmo ;) (w lato COP4)
http://www.eko-instal.pl/rotaberg-rsj-35-300-rdn3-pompa-ciepla-z-wezownica.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.eko-instal.pl%2Frotaberg-rsj-35-300-rdn3-pompa-ciepla-z-wezownica.html)
Masz od razu zasobnik 300l z wężownicą,także w zimie możesz grzać "toto" gazem :)


Arturo, a wez Ty jak blondynce wytlumacz jak to dziala. To nie jest tak ze wiecej kasy wydasz na instalacje i eksploatacje tegoz to- niz wyszedlby Cie koszt ogrzania gazem kilku litrow wody?? Dla mnie to za bardzo tajemne:)

jajmar
18-03-2011, 21:51
.. teraz tylko pytanie co zainstalować aby "za darmo" ogrzewać wodę wiosna / lato / jesień i żeby nie było to cholernie drogie ;)

hmm za darmo to nawet panele nie wyrobią.

Mam gaz i CWU grzeje gazem latem placę teraz 70-80zł/mc za CWU. Rodzina 2+2.

Artur-M
18-03-2011, 22:27
dodatkowo będziemy mieć płytę indukcyjną w kuchni z piekarnikiem elektrycznym, także gazu jeszcze mniej będzie znikało... w sumie tylko na ogrzanie wody i domu :)

Tomi78__
18-03-2011, 23:13
jesli sie nastawiasz na gaz to trwaj przy tym.....

Tomi78__
18-03-2011, 23:19
Ja mam projekt za 1,6kzl|+ 1,5kzł za adaptacje

lukep3
19-03-2011, 08:42
jak robisz przyłącze gazowe to wykorzystaj je już na 100 % - czyli co, cwu, i kuchnia; u mnie cwu - koszt podgrzania 100 l do 50 stopni to ok 54 groszy - w niecale 10 minut - wiec mam wode dosc tanio, a co najwazniejsze w mozliwe krotkim czasie, woda nie stoi w zasobniku i nie wychladza sie (piec kondens z zasobnikiem warstwowym); wiec dla dwóch osob płace ok 4,0 m3 x 0,54 = ok 21 złotych za mc (bez opłat stałych, taryfa W2, 1m3 GZ = 1,83 zł - gazownia pomorska)

Artipb
19-03-2011, 09:49
dużo pytań ;)

nasz domek będzie mieć około 120mkw będzie bez garażu (garaż obok na 2 stanowiska) projekt jest w fazie produkcji ;) moja 2 połówka siedzi i projektuje.
Domek typu stodoła (mniej więcej) bez balkonów... możliwe, że będzie antresola nad salonem ale tego jeszcze do końca nie wiemy.

Co ci z tej antresoli? Zabiera miejsce, podraża koszty ( trzeba będzie doprojektowywać, bo w typowych projektach z antresolą się nie spotkałem). Dodatkowo ja mam na razie jedną trzylatkę, może pomyślimy o drugim dzieciątku i boję się o fragment poręczy na schodami, co dzieciom do głowy przyjść może, a taka antresola - brrrr - nie mógłbym robić nic innego, tylko cały czas trzeba by pilnować, co małe potwory wyprawiają... A Ty zdaje się o dzieciątkach też coś wspominałeś...


Ogrzewanie podłogowe to już pewne, gaz będzie na działce także pewnie ogrzewanie będzie gazem... teraz tylko pytanie co zainstalować aby "za darmo" ogrzewać wodę wiosna / lato / jesień i żeby nie było to cholernie drogie ;) (nie, nie chcemy paneli słonecznych hehe)

Dom będzie budowany z solbetu a ściany wewnętrzne z silikatu. Pokryty blachodachówką :)

Grzanie gazem CWU poza sezonem grzewczym przy założeniu, że jest piec dwufunkcyjny nie kosztuje tyle, aby ekonomicznie uzasadnione było kombinowanie nad innymi źródłami grzania - co prawda taka np. pompa ciepła może i jest znacznie tańsza w eksploatacji, ale koszt zakupu w połączeniu z planowaną żywotnością wskazuje, że najprawdopodobniej pompa padnie, zanim się zamortyzuje...

Tak przy okazji - wczoraj rozmawiałem z pracownikiem firmy deweloperskiej, który rzucił okiem na projekty wymienione w jednym z moich poprzednich postów - na dokładne wyceny potrzeba projektu budowlanego, ale patrząc na elewacje i rzuty przesłane z biura projektów, stwierdził, iż koszt budowy SSZ w ich wykonaniu w tradycyjnej technologii wyniesie mniej niż 140 tys. Licząc, iż zazwyczaj jest to jakieś 40% kosztów, nie szalejąc z wykończeniem, w 300 tys. jest szansa się zmieścić. Do tego dochodzi papierologia, przyłącza ( w moim wypadku woda i kanalizacja na działce, prąd i gaz 100m), ciut kosteczki, płotek od frontu i siatka na pozostałych trzech bokach, AGD w kuchni - bez mebli w pokojach jest szansa na wejście do domu w kwocie poniżej 350 tys. Niestety - żelazna dyscyplina z ołówkiem w ręku, nie planuję podłogówki, lecz jakieś zwykłe przyzwoite kaloryfery, standard wykończenia w panelach i płytkach ceramicznych za ok. 40 zł-50 zł/m, armatura polska lub najwyżej coś w przedziale np. KLUDI, drzwi wewnętrzne "sklejka-plaster miodu", w garażu tylko tynk i betonur na wylewce...

Artur-M
19-03-2011, 13:43
co do gazu owszem będę się go trzymał jak chodzi o grzanie ;)

ale płyta indykcyjna do kuchni to b. przyjemna rzecz / mało prądu bierze (teraz mam taką płytę) grzeje tylko jak jest na niej garnek, jak się go ściągnie robi się zimny blat także nikt się nie poparzy itp itp itp... ;)

co do antresoli, rzeczywiście nie myślimy o bezpieczeństwie dzieci ;) jeszcze ich nie mamy i jakoś nie mamy w świadomości, że mogą mieć różne pomysły :O
fakt faktem trzeba pomyśleć w projekcie długoterminowo... dzieci będą małe przez kilka lat :) kilka lat niebezpieczeństw i głupich pomysłów

Łukasz_K
19-03-2011, 14:21
ale płyta indykcyjna do kuchni to b. przyjemna rzecz / mało prądu bierze (teraz mam taką płytę)
A nawet gdy nie wyjdzie ekonomiczniej przy zakupie i eksploatacji, to wygoda korzystania jest wyraźnie na korzyść indukcji.



co do antresoli, rzeczywiście nie myślimy o bezpieczeństwie dzieci ;) jeszcze ich nie mamy i jakoś nie mamy w świadomości, że mogą mieć różne pomysły :O
fakt faktem trzeba pomyśleć w projekcie długoterminowo... dzieci będą małe przez kilka lat :) kilka lat niebezpieczeństw i głupich pomysłów

Lecz czy taka antresola coś daje, oprócz wyglądu i przestrzeni?? Czy jest przydatna?? Czy warta dodatkowych kosztów?? A przy dzieciach to jeden dzień głupich pomysłów starczy do nieszczęścia, co dopiero kilka lat.

Podłączę się przy okazji do dyskusji. Często pada stwierdzenie, że podstawą taniego domu jest prosta bryła. Rozumiem, że brak wykuszy, balkonów itp lecz czy rzeczywiście załamanie linii obrysu budynku w celu jak największej "stodołowatości" znacznie obniża koszta?? Czy projekt taki jak ten http://www.dobredomy.pl/projekt/agisII (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dobredomy.pl%2 Fprojekt%2FagisII) oznacza od razu dużo droższy koszt postawienia domu??

Małolat
19-03-2011, 17:14
thermomur, dosyc ciekawe i w miare "tanie" rozwiązanie. zdr.

Małolat
19-03-2011, 17:42
chciałem jeszcze zapytać
budowanie domu "pod klucz" tzn gotowiec z ogrodzoną posesją meblami i sprzetem rtv i agd?
a system "gospodarczy" czym sie różnią te 2 pojęcia??
za szybkie odp z góry dziękuję i pozdrawiam.

Małolat
19-03-2011, 17:43
Arturo72 Ciekawe ale nie tanie...

ojciec stawia znajomemu właśnie dom taką metodą z poddaszem, 120 m2 pow użytk.
i nie przekroczą granicy 300 000 na gotowca.

Artur-M
20-03-2011, 10:29
chciałem jeszcze zapytać
budowanie domu "pod klucz" tzn gotowiec z ogrodzoną posesją meblami i sprzetem rtv i agd?
a system "gospodarczy" czym sie różnią te 2 pojęcia??
za szybkie odp z góry dziękuję i pozdrawiam.

pod klucz = do zamieszkania full wykończony
systemem gospodarczym = własnymi siłami (z tego co wyczytałem), czyli budujesz powiedzmy samemu :) Mała lektura na ten temat (http://www.archipelag.pl/buduj-z-nami/zanim-zaczniesz-budowac/abc-budowania-system-gospodarczy.html)

splatch
17-07-2011, 02:26
Witam,
Do wszystkich sceptyków zacisza - poszperałem po internecie. Kosztorysy oraz wiele zdjęć z budowy:
http://www.szymek2424.mojabudowa.pl/?menu=koszty
http://www.alicja.bogusz.mojabudowa.pl/?menu=koszty

Życzę miłej lektury :)

M. W.
17-07-2011, 12:48
Chciałbym (już poczyniłem pierwsze kroki MAM DZIAŁKĘ), zbudować dom do 300tyś złotych pod klucz, ale bez mebli itp., oczywiście w kredycie na EURO 35lat :)
Artur-M

Szanowny Panie!

Bardzo dużo pieniędzy można zaoszczędzić na dobrze dobranym kredycie hipotecznym:) W okresie spłacania rozłożonym na 35 lat przy kwocie 300 tysięcy złotych, można zaoszczędzić nawet około 250 tysięcy(to nie jest żart!). Tu jest różnica, polegająca na tym, że w "dobrym" banku spłaci Pan koło 470 tyś, a w innym 720 tyś.

Czy jest już Pan zdecydowany, na jakiś konkretny bank?;>

Pozdrawiam!:)

aiverson12
19-07-2011, 18:50
Panie i Panowie mam pytanie, moze ktos udzieli mi sensownej odpowiedzi:)
niebawem zaczynam budowe tego oto domku:
http://www.extradom.pl/projekt-domu-murator-m95-roze-w-ogrodzie-waj1589.aspx
a pytanie brzmi czy dam rade go wybudowac za 250 tys ??
tak na gotowo, bez mebli i calego wyposazenia jedynie??
duzo rzeczy bedziemy robic sami...
czy raczej nie zmieszcze sie w tej sumie...?

aiverson12
19-07-2011, 19:49
bedzie drewniany:) no to zobaczymy co z tego wyjdzie, gdyz nie chce brac kredytow a w domu beda mieszkali tylko rodzice:):)

bowess
19-07-2011, 20:03
Też uważam, że 250 wystarczy. Bez kredytu buduje się troszkę wolniej (my 3 lata), ale za to potem jest dom bez rat i spłat. :)

Jak na 2 osoby, to uważam, że dość duży domek (fajna garderoba przy wejściu, duże p.g., 3 sypialnie). Za ciekawy domek dla dwóch osób uważam też M91 - dwie sypialnie, większy salon i kuchnia, a mniejszy metraż i jeszcze mniejszy koszty budowy.
http://projekty.muratordom.pl/projekt_lilie-i-piwonie,1860,1,0.htm?frm_search=1&id_grupy=0&symbol=m91&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=0&y=0&nr=0

kosadob
17-12-2011, 21:01
Witam.

Troche czasu mineło, mnie na forum nie było, ale....powracam, dużo sie pozmieniało.
Działka jest, prąd na działce jest, woda będzie na wiosnę, murarz załtwiony (nie firma!!!), projekt ZAKUPIONY, gość od adaptacji umówiony na marzec,
Działka ogrodzona bedzie na wiosnę (na potrzeby budowlane - siatka leśna).

Mam zaamiar zmieścić się w max. 350 tyś., wykończeniówka cała po mojej stronie.

Jako pierwszy chyba będę realizował projekt Biedronka

Przemoo121
03-01-2012, 11:58
Witam!
A co powiecie na możliwość zbudowania tego domu w kwocie 300 000,00 PLN do stanu pod klucz ale bez mebli z pełną kuchnią (meble i AGD), działkę już mamy?
http://www.z500.pl/projekt/z119,Popularny-dom-latwy-w-budowie-z-dwuspadowym-dachem-i-funkcjonalnym-wnetrzem.html

swistak81
03-01-2012, 12:45
Ja swój dom wybudowałem za niecałe 300tyś zł. Z pełnym wyposażeniem (wszystko umeblowane). Z "bajerami" typu WM z reku, GWC, podłogówka, grzanie gazem + powietrzna PC, odk. centralny, tynk silikonowy, ciepłe okna, rolety elektr... itp. Szczegóły w dzienniku.

Ale byłem na budowie codziennie od pon. do piątku od 16-21 (soboty cały dzień) a i dłużej nieraz. W niedzielę jeździło się na zakupy.
Masę rzeczy robiłem sam. Co tylko uważałem że dam radę. Murowałem, szalowałem, zbroiłem, lałem stropy, ocieplałem (z rodziną), wszystkie instalacje (z drobną pomocą odpowiednich kolegów), malowanie, płytki...
Pracy było masę! Ale udało się.
Dodam, że na "bajerach" mogłem oszczędzić ponad 60tyś. Więc zmieściłbym się wówczas poniżej 250 tyś zł.
Ale NIGDY nie da się zejść do takich kwot robiąc wykonawcami.
Dodam, że kolega budując dom 180m2 wydał 700tyś. Ale palcem nie tknął.
A sam pomagałem jego ekipie wykonać podłogówkę i WM...

12michal
05-01-2012, 22:41
A co powiecie na taki domek ?
http://www.z500.pl/projekt/zx100,Nowoczesny-dom-parterowy-z-garazem-od-frontu-w-stylu-modernistycznym.html

Ja chciałbym za max 300 000 zamieszkać w nim już na gotowo, czyli meble, tv, itp.
Realne ?

Nefer
05-01-2012, 22:48
Zależy jaki telewizor...:). Nierealne jeśli ekipami.

zerkol
06-01-2012, 10:58
Co powiecie na taki domek http://www.hgatelier.com.pl/h3a/index.html?addtostore=1&id_projektu=76 ?
Mam następujące założenia 250 tys. na stan developerski + 100 tys. na wykończenie. (Nie wliczam mebli).
Zakładam ok 2500 za metr powierzchni użytkowej oraz 1000 na wykończenie metra powierzchni użytkowej.
Zamierzam budować sposobem gospodarczym. (ogólnie mówiąc troszkę zrobię sam).
Nie doliczam do ceny działki ani przygotowania do budowy czyli papierologi.

Dla przykładu podam wycenę domu, który zamierzałem budować na początku.
Wycena jest przedstawiona przez firmę z województwa lubelskiego.
Firma kupuje/buduje wszystko mnie nic nie interesowało (materiały średniej klasy umówiony podczas rozmowy). Poniższa cena dotyczy wybudowania domu do stanu develeporskiego - w domu nie było źródła energii czyli pieca. Były rozporowadzone instalecje tynki itd...
http://projekty.lipinscy.pl/Ontario/ cena 204 tys. brutto. wycena październik 2011r.
Proszę o opinie co do moich założeń.
Pozdrawiam.

12michal
06-01-2012, 21:18
Zależy jaki telewizor...:). Nierealne jeśli ekipami.

Raczej większość ekipami, choć zaprzyjaźnionymi. Mam też dobre układy w hurtowniach budowlanych, a to wszystko dlatego, że jestem tak jakby z branży. Wykończeniówkę zrobię samodzielnie lub z pomocą rodziny.
A jak z kosztem takiego płaskiego dachu ? Dużo można zaoszczędzić w porównaniu z dachem dwu lub wielospadowym ?

Zielony ogród
06-01-2012, 22:10
Zależy jaki telewizor...:). Nierealne jeśli ekipami.

ale mnie rozsmieszyłaś tym telewizorem.........................

Nefer
06-01-2012, 22:53
ale mnie rozsmieszyłaś tym telewizorem.........................
Mnie sie podobają Bang and Olufsen, ale musiałabym zbudować o połowę mniejszy dom :)

Zielony ogród
07-01-2012, 10:25
Mnie sie podobają Bang and Olufsen, ale musiałabym zbudować o połowę mniejszy dom :)

no taki tv BeoVision 7-40 to tylko 20% ceny mojego domku.......

na tym przykładzie widać jak bezsensowne są tak ogólnikowe pytania i odpowiedzi - że coś sie da albo nie da.

Zbynek123
07-01-2012, 19:33
dlaczego ciągle mi po głowie chodzi PCi??
Biorę pod uwagę to, iż kredyt idzie na ten dom.. biorąc pod uwagę jego koszt (pewnie koło 1500zł/mc) dodatkowo licząc wszystkie opłaty (prad, woda, gaz, paliwo do samochodów + jedzenie itp.) koszty idą znacznie w górę. Pojawia się myśl więcej włoże w ogrzewanie itp.. mniej będę pózniej wkładał na miesiąc i bedzie można jakoś wszystko ładnie poukładać.

Tak sobię myślę tylko...

Jeżeli włożysz te 50tys. w budowę a nie w PC to masz 50tys. kredytu mniej. Teraz sobie policz odsetki od tych 50tys. przez 25-30 lat. Wg mnie rób wszystko żeby wziąć jak najmniejszy kredyt i na tym zaoszczędzić, a nie ładuj kasę w technologię która ma duże szanse nigdy się nie zwrócić.

AgaKuba
08-01-2012, 18:35
Bez kredytu buduje się troszkę wolniej (my 3 lata), ale za to potem jest dom bez rat i spłat. :)[/URL]
Racja, ten sam staż budowlany i też głowa wolna od zmartwień kredytowych :)

12michal
16-01-2012, 20:10
A co powiecie na taki dom ?
http://www.z500.pl/projekt/z123,Parterowy-dom-z-obszerna-strefa-dzienna-bocznym-garazem-i-kopertowym-dachem.html#project-general-info
Realne za 300 000 do wprowadzenia się ? Oczywiście wiele zmian w kierunku oszczędności (okna standardowe, blachodachówka, brak kominka itp )

lukep3
19-01-2012, 17:21
pewnie się da ale za 300 szału nie będzie - z blachą na dachu to może taka stodółka wyjść...tak bliżej 500 i pewnie zaczął by jakoś wyglądać :)

kinka
22-01-2012, 12:36
pewnie się da ale za 300 szału nie będzie - z blachą na dachu to może taka stodółka wyjść...tak bliżej 500 i pewnie zaczął by jakoś wyglądać :)
Jaka stodółka ????? Ja mam blachodachówkę i dom wyglada nieźle.Do tego okna w obustronnym kolorze,kominek i okna dachowe bo jest poddasze użytkowe.Teraz zaczyna się wykończeniówka i myślę że spokojnie w 200tys się zmieszcze.12Michalmyślę że 300tys spokojnie wystarczy ci na ten dom,ma prostą bryłę,brak balkonów i okien dachowych,a kominek to nie taki wielki koszt ja bym zrobiła.

Zielony ogród
22-01-2012, 12:45
pewnie się da ale za 300 szału nie będzie - z blachą na dachu to może taka stodółka wyjść...tak bliżej 500 i pewnie zaczął by jakoś wyglądać :)

a nie zauważyliście, że stodółki są po prostu klasyczne, piekne i modne? da sie wyczuć w powietrzu, że to trend przyszłości.

12michal
29-01-2012, 21:35
Jaka stodółka ????? Ja mam blachodachówkę i dom wyglada nieźle.Do tego okna w obustronnym kolorze,kominek i okna dachowe bo jest poddasze użytkowe.Teraz zaczyna się wykończeniówka i myślę że spokojnie w 200tys się zmieszcze.12Michalmyślę że 300tys spokojnie wystarczy ci na ten dom,ma prostą bryłę,brak balkonów i okien dachowych,a kominek to nie taki wielki koszt ja bym zrobiła.
Też myślę, że powinno się udać.
Mam jeszcze jedną propozycję - ten projekt powinien być tańszy w budowie, jak myślicie ?
http://www.extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-rubinowej-2-KRK1213

Dzejson
02-02-2012, 11:28
Mój znajomy ma tę sama kwestię. Założylem się z nim że przekroczy 300koła.

lukep3
04-02-2012, 10:20
można kupić nowy samochód za 40 tys i za 200 tys - dla jednego ten za 40 tys to szczyt motoryzacji a dla drugiego coś co przypomina samochód - ale już oczami kogoś kto się zna na motoryzacji wskazanie tego lepszego/gorszego będzie jednoznaczne.....i tak jest z nieruchomościami - dlatego 200 tys a 400 tys na tym samym projekcie to jest różnica i to jest bezsporne

kama33
04-02-2012, 10:49
można kupić nowy samochód za 40 tys i za 200 tys - dla jednego ten za 40 tys to szczyt motoryzacji a dla drugiego coś co przypomina samochód - ale już oczami kogoś kto się zna na motoryzacji wskazanie tego lepszego/gorszego będzie jednoznaczne.....i tak jest z nieruchomościami - dlatego 200 tys a 400 tys na tym samym projekcie to jest różnica i to jest bezsporne

Jeżeli porównujesz te same projekty domu, to moze porównaj też te same samochody. Wtedy tak kolosalna różnica w cenie będzie już wyrzuceniem pieniędzy w błoto ;)
Zauważ, ze samochodem za 40 tys można również jeździć długo, bezawaryjnie i być bardzo szczęśliwym z jego posiadania. Podobnie z domem. Jedni wybudują za 200 tys, inni za 300tys, a ktoś jeszcze za 800tys. Potrafisz odpowiedzieć kto jest bardziej szczęśliwy?
Wszystko zależy od tego, po co budujemy dom: 1. Żeby mieć swój własny kąt, kawałek zielonego ogródka i kawę na własnym tarasie 2. Aby poprawić zdecydowanie komfort życia wyprowadzajac się z mieszkania 100metrów z bloku do domu co najmniej 200 metrowego 3. Na pokaz
W 2 i 3 przypadku 500 tys moze byc mało. W przypadku 1 wystarczy 200 tys :) Wybór zależy od nas. Dyskusja nad tym, czy budynek za 200-300tys jest domem, albo czy jest gorszy od tego za 500 tys jest bez sensu. Wyśmiewanie innych z powodu tańszego domu jest delikatnie mówiąc niewłaście i świadczy tylko o tych, którzy własnie tak się zachowują :)

Malcolm
04-02-2012, 11:01
Jeżeli porównujesz te same projekty domu, to moze porównaj też te same samochody. Wtedy tak kolosalna różnica w cenie będzie już wyrzuceniem pieniędzy w błoto ;)
Zauważ, ze samochodem za 40 tys można również jeździć długo, bezawaryjnie i być bardzo szczęśliwym z jego posiadania. Podobnie z domem. Jedni wybudują za 200 tys, inni za 300tys, a ktoś jeszcze za 800tys. Potrafisz odpowiedzieć kto jest bardziej szczęśliwy?
Wszystko zależy od tego, po co budujemy dom: 1. Żeby mieć swój własny kąt, kawałek zielonego ogródka i kawę na własnym tarasie 2. Aby poprawić zdecydowanie komfort życia wyprowadzajac się z mieszkania 100metrów z bloku do domu co najmniej 200 metrowego 3. Na pokaz
W 2 i 3 przypadku 500 tys moze byc mało. W przypadku 1 wystarczy 200 tys :) Wybór zależy od nas. Dyskusja nad tym, czy budynek za 200-300tys jest domem, albo czy jest gorszy od tego za 500 tys jest bez sensu. Wyśmiewanie innych z powodu tańszego domu jest delikatnie mówiąc niewłaście i świadczy tylko o tych, którzy własnie tak się zachowują :)

Miałem to samo napisać tylko ktoś mnie uprzedził. :rolleyes:

lukep3
04-02-2012, 11:15
nie miałem zamiaru nikogo urazić - pisze obiektywnie o kosztach wybudowania domu - wątki typu czy dam radę za 200 czy 300 wybudować dom wg mnie nie mają sensu z uwagi na skomplikowany proces i indywidualny charakter procesu.....dalej twierdze że ten sam budynek można wybudować za 200 ale i za 400 :)

lukep3
04-02-2012, 11:15
uderzyłem w stół hehe :)

Malcolm
04-02-2012, 11:46
wątki typu czy dam radę za 200 czy 300 wybudować dom wg mnie nie mają sensu z uwagi na skomplikowany proces i indywidualny charakter procesu.....

Ja z kolei uważam, że wątki tego typu są potrzebne. Liczba osób które się w nich udzielają już o czymś świadczy.


dalej twierdze że ten sam budynek można wybudować za 200 ale i za 400 owszem da się, tylko tutaj masz przepis jak tego dokonać za 200tyś.

aksamitka
04-02-2012, 11:54
dalej twierdze że ten sam budynek można wybudować za 200 ale i za 400 :)

ten sam ale nie taki sam

kama33
04-02-2012, 12:05
nie miałem zamiaru nikogo urazić - pisze obiektywnie o kosztach wybudowania domu - wątki typu czy dam radę za 200 czy 300 wybudować dom wg mnie nie mają sensu z uwagi na skomplikowany proces i indywidualny charakter procesu.....dalej twierdze że ten sam budynek można wybudować za 200 ale i za 400 :)

Zgadzam się, że dom wg takiego samego projektu mozna wybudować za kolosalnie rózniące się kwoty. Nie zgadzam sie natomiast, ze wątki o budowie za 200 - 300 tys są nie potrzebne. Ja swojego domu za 200 tys na pewno nie wybuduję, ale nie znaczy to, ze nie zaglądam na wątek o domach za 200 tys. Ba! Przeczytałam go od poczatku do końca. Jest to skarbnica wiedzy dla tych, których dom jest większy, ale chcą go wybudować w miarę tanim kosztem. Tanim, ale nie znaczy ze byle jak.

alic
04-02-2012, 13:22
Co to znaczy tanio wybudować dom?Największe znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniego projektu i własna robocizna,nie bardzo widzę oszczędności na etapie ssz,wiadomo,że fundament to podstawa,dobre materiały kosztują,jeżeli ktoś na wszystkim oszczędza to prędzej czy póżniej to się zemści,pewne oszczędności są oczywiście na etapie wykończeniówki-tańsze płytki,panele,kuchnia gotowa a nie ze studia kuchennego,armatura sanitarna itp.Budowa domu to kosztowna inwestycja,trzeba mieć na to środiki własne lub z kredytu,marzeniami się domu nie zbuduje.

alic
04-02-2012, 13:24
ale kwota 300 tys.zł jest jak najbardziej realna,ja się w takiej kwocie zmieściłam,dom z poddaszem 130m,pozdr.....

Crazy
04-02-2012, 15:43
ale kwota 300 tys.zł jest jak najbardziej realna,ja się w takiej kwocie zmieściłam,dom z poddaszem 130m,pozdr.....

Pokaż projekt albo DB.

alic
04-02-2012, 16:17
Mówisz-masz: dom w mandarynkach archonu

manika
04-02-2012, 16:31
Ładny domek, ale sama pow. zabudowy to już 198,8 m2.:confused:
Moim skromnym zdaniem uważam, że nie jest to realne w przypadku tego projektu.
Dom można wybudować i za 300 tyś, i za 200 tyś, ale z mniejszą powierzchnią. To zależy przede wszystkim od wielu czynników, pow. zabudowy- im większa tym większy koszt fundamentów, pow. dachu 337,7 m2 to też sporo itd. i itp.
Radzę poszukać innego projektu na miarę twoich kieszeni.
Czy warto budować dom marzeń, który zostanie zrealizowany do pewnego etapu?
I co dalej? Kredyt zaciągnięty, dom nie skończony.
A swoją drogą banki dają kredyt adekwatny do projektu domu. Więc proponuję dwie opcje, albo wziąść większy kredyt, gdzie potem można odstąpić od ostatniej transzy jeśli się uda wybudować taniej. Albo szukać innego projektu, gdzie domek będzie podobny, ale mniejszy.:)

koka1
04-02-2012, 19:18
nie miałem zamiaru nikogo urazić - pisze obiektywnie o kosztach wybudowania domu - wątki typu czy dam radę za 200 czy 300 wybudować dom wg mnie nie mają sensu z uwagi na skomplikowany proces i indywidualny charakter procesu.....dalej twierdze że ten sam budynek można wybudować za 200 ale i za 400 :)

Witam wszystkich!
Od pewnego czasu regularnie podczytuję ten wątek, jak i jego poprzednika (dom za 200 tysięcy).
Zgadzam się w 100% z lukep3, jeden i ten sam dom można wybudować za 300, ale i 500 tysięcy. Wszystko zależy od bardzo wielu rzeczy, o których tu już nie raz była mowa. Zawsze dużo taniej jest wybudować, angażując duże pokłady własnej pracy. A w materiałach, można kupić nawet tylko blachodachówkę na dach, ale jedna z nich kosztuje np. 15 zł brutto za metr kw., a inna kosztować będzie i 50 zł. Można cieszyć oko gresem na posadzkach za 90 zł/m.kw, ale także można położyć kafle marki Casto- za 35 zł/m.kw. A to wszystko przekłada się na metry, metry, metry, bo dom, to nie mieszkanie.
Napiszę Wam z autopsji.
W październiku 2010 r. robiłam kosztorys dla banku naszego wymarzonego projektu. Miałam wrażenie, że będzie mocno przysadzony. Wówczas pracownia na swej stronie podawała wydatki na stan developerski rzędu ok. 345 tys. zł netto. Nasza ułańska fantazja, zakładająca angażowanie ekip (nie jednej, a kilku systemem gospodarczym i to bez vat), tylko do SSZ, zaś prawie całą resztę zatrzymująca w rękach inwestorskich, uważała, że to mocno przesadzona cena. Nastał nam 2011 r., inwestycję podjęliśmy w czerwcu i co? Nasz kosztorys został powalony już na fundamentach, mimo, że małżonek sam docieplał i izolował cały poziom "0", tym samym odbierając pracę naszej ekipie murarzy; sam wykonał manufakturalnie całego chudziaka (190 m.kw), co dla nas było nie lada oszczędnością. Minęło kilka miesięcy, na stronie pracowni pojawił się nowy kosztorys - za stan developerski po cenach średnich wyszło im 261 tys. zł netto. I to mnie powaliło w drugą stronę. Bo z dzisiejszymi cenami materiałów budowlanych, które na przestrzeni 2011 r. wzrosły ok. 25%, to jakiś kosmos. Rok wcześniej były inne realia, być może ich kosztorysant jest rok w tył :confused:
Dziś doszliśmy do SSZ, dokonując nie jednego cięcia kosztów, wszystkie materiały kupowaliśmy lub zamawialiśmy sami tam, gdzie było najtaniej, co wcale nie znaczy gorszej jakości; niektóre materiały jechały do nas 200 km, bo pomimo kosztów transportu było taniej, niż w rodzimej hurtowni, czy markecie budowlanym. Niestety, nie udało się osiągnąć wymarzonego poziomu wydatków. Dużo jeszcze przed nami, mąż zamierza sam zrobić wszystkie instalacje (ma w tym już doświadczenie), w wykończeniówce też sporo sam pociągnie, ale i tak, kosztorysowej kwoty nie osiągniemy. Na SSO zakładaliśmy 125 tys. - poszło 145. Całość chcieliśmy zamknąć w kwocie 270 tys., ale jak stanie na 320, to będzie dobrze. I w materiałach wykończeniowych cudów nie będzie, gresy polerowane już dawno zostały pochowane, ogród zimowy - może synowie kiedyś zbudują ;)
Także, jak w temacie wątku, marzyć każdy może, ale kosztorysy trzeba planować z bardzo dużym zapasem, bo jak zostanie górka, to na pewno się ją wykorzysta, a jak zabraknie ??
To już wtedy Święty Boże nie pomoże :)
Pozdrawiam.

Xeremelegue
19-02-2012, 22:19
Witam Wszystkich bardzo serdecznie. Jestem nowy na forum i jak widać jest to mój pierwszy post. Nie wiem czy w dobrym dziale to piszę, więc od razu proszę nie krzyczeć jak coś źle robię.

Przeszukałem forum i powiem szczerze, że nadal nie znalazłem pełnej odpowiedzi na pytanie które mnie nurtuje..
Moje pytanie brzmi czy dam radę wybudować dom za 300tyś. Od razy informuję, że działkę już posiadam. Chodzi mi o sam dom od zera. Nie chce jakiegoś wielkiego kolosa, chodzi mi o mały przytulny ładny domek. Tak więc czy dam radę za te 300 tyś i mniej więcej do jakiej powierzchni mam mieć granicę chodzi o to ile max za te pieniążki będzie m2. jeszcze jedno byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś mnie nakierował na zdjęcia domków wybudowanych w tych właśnie kosztach ( do 300tyś ).
Bardzo dziękuję za odpowidzi :)

mWilQ
20-02-2012, 10:59
Obstawiam domek 100-120m2 wybudowany ze średniej jakości materiału (ale jak najbardziej wystarczającego i opłacalnego). Wykończenie do stanu przed umeblowaniem. Oczywiście wszystko zależy od etapów generujących kwoty (instalacje, system ogrzewania po elementy typowo wykończeniowe kafelki, ceramika, armatura). Jeśli nie masz doświadczenie możesz po części sugerować się kosztorysami umieszczonymi przy projektach (na większości stron takie znajdziesz). Przynajmniej rzędowo porównasz sobie jakie różnice wychodzą między domkami małymi, małymi z garażem, z dachem czterospadowym itd. Dolicz sobie zapasu ok 20% jak nie wykorzystasz to przynajmniej będzie na ścieżki, podjazdy i ogród. Powodzenia

marchew
20-02-2012, 11:05
tu masz wątek pełen porad jak wybudować za 200 tysięcy:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171092-Dom-do-ok.200-ty%C5%9B.-jest-sens-marzy%C4%87
dowiesz się jakie elementy podrażają budowę, czego unikać
da Ci to wyobrażenie na co możesz sobie pozwolić z Twoimi finansami
powodzenia!

kama33
20-02-2012, 14:14
A tutaj temat o domach za 300tys http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175027-Marzy%C4%87-ka%C5%BCdy-mo%C5%BCe-(dom-do-300-ty%C5%9B.-z%C5%82)

ewemal
29-02-2012, 08:59
300 tysięcy to mnóstwo pieniędzy. Nie wybieraj przebajerowanego projektu i najdroższych materiałów - często wcale nie są najlepsze. Gdy kupujesz materiał albo zamawiasz ekipę, negocjuj cenę, sprawdzaj, gdzie jest taniej - po prostu nie wydawaj niepotrzebnie, skoro możesz zaoszczędzić a jeszcze ci zostanie na ogródek.

Cisol
07-03-2012, 11:42
Witam
planuje do 300k
JAK NAJPROSTSZY dach, zadnych wystajacych czesci - czysty prostokat
taras mam od poludnia - mysle o przeszkleniach od tej strony (slonce = grzanie)

http://projekty.muratordom.pl/parterowe/projekt_dom-na-102-wariant-iii,211,1,1.htm?nr=78

chce tylko go porzadnie ocieplic bo mysle nad samym pradem (niskie koszty inwestycji)
czy mysliscie ze pod poznaniem (komorniki) uda sie systemem gospodarczym w takiej kwocie?

piotrmak
07-03-2012, 12:02
a nie zauważyliście, że stodółki są po prostu klasyczne, piekne i modne? da sie wyczuć w powietrzu, że to trend przyszłości.

Nie, nie zauważyłem. Dorabianie mody, trendu itp. do zamożności to lekkie przegięcie:P
Idąc tym tokiem to zauważyłem, że często nie zrobione ogrodzenia, trawniki, zaniedbane posesje też są trendy:P

Geodeta08
07-03-2012, 12:31
Da się, mam z 3 znajomych... warunek jest taki że wszystkie prace (lub 80%) robili sami z pomocą znajomych, kolegów (sam też w tym uczestniczyłem).
Przynajmniej wiadomo ze zrobiłeś to dobrze, w dobie internetu wszystkiego można się dowiedzieć i ciężko coś spartolić :)

Zielony ogród
08-03-2012, 19:06
Nie, nie zauważyłem. Dorabianie mody, trendu itp. do zamożności to lekkie przegięcie:P
Idąc tym tokiem to zauważyłem, że często nie zrobione ogrodzenia, trawniki, zaniedbane posesje też są trendy:P

do zamożności? nie zrozumiałam - co tu zamożność ma do rzeczy, nie rozumiem. chodziło o to, że w użytym tutaj sformułowaniu określenie domu "stodoła" ma wydźwiek negatywny (że prosty, że biedny, beee), podczas gdy stodoły to naprawde eleganckie projekty
wnioskuje o modzie z licznych programów na DOMO i z niektórych watków tutaj, no i oglądałam jakis ranking najlepszych projektów architektonicznych w Polsce - z domów jednorodzinnych to tam własnie tylko jakaś "stodoła" sie przewinęłą. wystarczy wrzucić w wyszukiwarke grafiki "dom stodoła" - przepiekne projekty sie pojawiają.
tu np. podobno bardzo tani dom stodoła- kontrowersyjny, ale moim zdaniem piękny:
http://www.mrva.net/cz/portfolio/dolnibecva.html


jeszcze w nawiązaniu do innej wypowiedzi: może warto zastanowic sie nad grą słów: "tanio wybudować dom" a "wybudować tani dom". Dwie różne sprawy.
Nie wierzę, że dom z kosztorysem na 600 tys. ktos wybuduje zgodnie z prawem i sztuką budowlana za 300 tys. (tanio)
Natomiast można wybudować dom z kosztorysem na 320 tys. za 300 tys. - po prostu tani dom. Lekceważymy kosztorysy, i to bardzo, myśląc, że tu ekipa na czarno, tam cos skleję sam, tu kupię bez faktury i już. Wbrew pozorem to nie są "oszczędności" wieksze niż 10-20% w stosunku do kosztorysu.

owp
13-03-2012, 20:33
A ja sądzę, że marże budowlańców są bardzo duże i jeśli ktoś umie sam coś zrobić, to może dużo zaoszczędzić.

lukep3
14-03-2012, 19:35
wydałem 360 tys na materiał i jakieś 90 tys na robocizne (materiały starałem się kupić z rabatami ale i tak zawsze coś uda się kupić taniej a coś drożej...) czy za 90 tys warto budować dom samemu i stracić na to jakieś 2 lata ?- na to już każdy sam musi sobie odpowiedzieć, w moim przypadku to co mogłem robiłem sam - ale następnym razem niektórych rzeczy bym się nie podjął samemu (po prostu szkoda czasu....)

bitter
14-03-2012, 19:36
No i w końcu ja tu trafiłem. Właściwie to sam nie wiem co robię w wątku dom do 200 tys bo przeca ja planowałem 300 - 400. A że mnie bank zmusił do 300 ;-) to spróbujmy. Dla tych co nie widzieli to projekt taki:

http://projekty.muratordom.pl/projekt_roze-w-ogrodzie,1951,1,0.htm

z wieloma zmianami (m.in. szary styro 25cm na ściany, 40 wełny w strop, więźba z wiązarów, dach podniesiony do 30 stopni (wymóg WZ), wentylacja mechaniczna, grzanie czystym prądem w podłogówce wodnej, okna 3 szyby z firmy MS). Zrobiłem sobie wstępny kosztorys i chętnie podyskutuję czego tu brak? Część rzeczy jest szacowana "zgrubnie" ale starałem się dołożyć a nie obcinać na kosztorysie. Wyszło, że prawie się zmieszczę.

AgaKuba
14-03-2012, 19:46
Także, jak w temacie wątku, marzyć każdy może, ale kosztorysy trzeba planować z bardzo dużym zapasem, bo jak zostanie górka, to na pewno się ją wykorzysta, a jak zabraknie ??
To już wtedy Święty Boże nie pomoże :)
Pozdrawiam.

O to właśnie chodzi.

Zielony ogród
14-03-2012, 20:43
No i w końcu ja tu trafiłem. Właściwie to sam nie wiem co robię w wątku dom do 200 tys bo przeca ja planowałem 300 - 400. A że mnie bank zmusił do 300 ;-) to spróbujmy. Dla tych co nie widzieli to projekt taki:

http://projekty.muratordom.pl/projekt_roze-w-ogrodzie,1951,1,0.htm

z wieloma zmianami (m.in. szary styro 25cm na ściany, 40 wełny w strop, więźba z wiązarów, dach podniesiony do 30 stopni (wymóg WZ), wentylacja mechaniczna, grzanie czystym prądem w podłogówce wodnej, okna 3 szyby z firmy MS). Zrobiłem sobie wstępny kosztorys i chętnie podyskutuję czego tu brak? Część rzeczy jest szacowana "zgrubnie" ale starałem się dołożyć a nie obcinać na kosztorysie. Wyszło, że prawie się zmieszczę.

Bitter, burżuju, wracaj na 200 tys!
tu sa nudy

Truteń
14-03-2012, 22:00
A ja sądzę, że marże budowlańców są bardzo duże i jeśli ktoś umie sam coś zrobić, to może dużo zaoszczędzić.
No i tu masz bardzo dużo racji. Ponieważ sam przymierzam się do budowy domu więc od pewnego czasu poodnawiałem kontakty ze znajomymi z branży budowlanej a że z zawodu sam jestem handlowcem (ale w IT :)) to oczywiście interesowały mnie marże i rabaty dla firm budowlanych jak i osób które nie mają działalności a pracują w "szarej strefie" no i doznałem dość dużego szoku. Średni rabat w budowlance to od 20-40% na materiały (nie dotyczy cegieł, ceramiki etc) i tyle dostaje Pan Zdzichu który kilka, kilkanaście razy w roku kupuje materiał dla swojego klienta, więc jeśli ktoś cieszy się z 10-15% upustu w hurtowni to w większości przypadków i tak dostaje mniej niż jej stały klient. To jest wytłumaczenie dlaczego tak często fachowiec proponuje swoje materiały :)

Przykładowe rabaty jakie mają firmy bądź dystrybutorzy (kto nie wierzy to jego sprawa):
- kominki - (25-45%) im mniej znana firma tym większy rabat od ceny producenta, i tu jest ukryta różnica cenowa pomiędzy wkładami z marketu a prosto od firmy kominkowej, oczywiście i tu i tu zdaża się szajs z tym że markety mają go więcej :)
- gładzie, tynki etc - do 40%

no a teraz coś co o mało nie spowodowało mojego zgonu w wyniku zakrztuszenia się kieliszkiem wódki, rabat na kable elektryczne ..... taaaadaaam 82%, tyle dostaje elektryk który zaopatruje się regularnie w hurtowni.

Generalnie jak w całym handlu najwyższe marże i narzuty są na drobiazgach bo nikt nie przejmuje się ceną gwoździ a czy te będa po 10 gr za sztukę czy po 20 to i tak ginie w całej sumie z tym że tych gwoździ musimy mieć np. 1000 a wtedy po podliczeniu juz wychodzi jakaś suma.
Najwięcej w stosunku do całości kosztów przycinają na inwestorach elektrycy i hydraulicy i tu mozna na materiałach bardzo dużo zaoszczędzić.

Wracając do tematu czyli budowy domu za 300 000, da się i to wcale nie mały powierzchniowo bo spokojnie 120-150m2, wszystko zależy od stopnia skomplikowania projektu, bez dodatkowych obciążających budżet wykuszy, balkonów, wolich oczek, PC, etc zbudujemy taki dom, a co do tego że dom za 500 tysięcy będzie wyglądał lepiej od tego samego ale zbudowanego za 300 tys, niekoniecznie. Jezeli ten droższy będzie budowała firma od A-Z a tańszy zbudujemy sami z pomocą rodziny (u mnie sporo jest budowlańców którzy już chcą pomagać :)) to oszczędzamy jakieś 100-150 tysięcy na samej robociźnie a biorąc pod uwagę że dla siebie zawsze buduje się dokładniej niż dla klienta to zaryzykowałbym stwierdzenie że ten tańszy dom może być zbudowany z lepszych materiałów i nie chodzi mi tu o wykończenie wnetrza.

A kto nie wierzy że da się samemu zbudować to proponuje poczytać dziennik budowy NETBETA, człowiek o 1000 umiejętności :) Jeśli dobrze pamiętam to dom około 160m2 powierzchni, niecałkowicie wykończony ale już zamieszkały kosztował go niespełna 200 tys PLN, fakt że oprócz ekipy od dachu wszystko robił sam lub z pomocą rodziny ale dokonał wydawało by się że niemożliwego.

bitter
15-03-2012, 05:47
Bitter, burżuju, wracaj na 200 tys!
tu sa nudy

Droga moja ależ ja tam ciągle będę. Może jednak mi się uda wybudować za 200 ;-)))) Poza tym tak nie śmiałbym opuścić tak przemiłego towarzystwa. A że każdy facet ma ciągotki na skok w bok to wybacz ;-)

Gumol
15-03-2012, 11:28
Jestem Ciekawy czy da rade wybudować stan deweloperski (bez pieca) za kwote ok 300-350 tys brutto? Jak Wasze zdanie na ten temat
Całość w zasadzie przez różne ekipy. We własnym zakresie tylko elektryka.
http://www.mgprojekt.com.pl/party

lukep3
15-03-2012, 16:25
pewnie że się da samemu tylko trzeba mieć duużo czasu - w moim przypadku koszty robocizny to było ok 25 % kosztów budowy - czyli tych prac których nie wykonałem sam....ale i tak za malowanie drugi raz bym się nie zabierał :) hehe..... pamiętajcie że budowa domu własnym sumptem to zawsze kosztem pracy zawodowej - trzeba policzyć nie w każdym przypadku się opłaca - czasami szkoda czasu - życie takie piękne... :)

bitter
15-03-2012, 17:49
Jestem Ciekawy czy da rade wybudować stan deweloperski (bez pieca) za kwote ok 300-350 tys brutto? Jak Wasze zdanie na ten temat
Całość w zasadzie przez różne ekipy. We własnym zakresie tylko elektryka.
http://www.mgprojekt.com.pl/party

Po co Ci 200m po podłogach i podwójny garaż? Moim zdanie 500 tys jak nic.

Crazy
15-03-2012, 18:06
lukep3 mógłbyś pokazać projekt swojego domu, albo najlepiej dziennik budowy jak masz?

Gumol
15-03-2012, 18:39
Bitter przy tak prostej bryle domu, rezygnująć z kominka 500 za deweloperski jest mocno przesadzone. Może na gotowo z instalacjami itd to ok.

Mi te powiedzmy 350 tyś wydaje się realne na deweloperski. Na dniach zrobię pewnie wstępny kosztorys to się podzielę wstępnymi przemyśleniami :)

koka1
15-03-2012, 19:02
Bitter przy tak prostej bryle domu, rezygnująć z kominka 500 za deweloperski jest mocno przesadzone. Może na gotowo z instalacjami itd to ok.

Mi te powiedzmy 350 tyś wydaje się realne na deweloperski. Na dniach zrobię pewnie wstępny kosztorys to się podzielę wstępnymi przemyśleniami :)

Obejrzałam projekt, bardzo ładny i funkcjonalny.
Byłabym jednak sceptyczna, co do kosztorysu w kwocie 300 tys. zł., też budując i znając prawie aktualne ceny rynku bydgoskiego.
Mnie kiedyś poniosła fantazja cenowa i teraz, tuż przed wykończeniówką wiem, że założonej kwoty mojego kosztorysu na pewno nie osiągniemy.
Ale życzę powodzenia i daj znać znać po kosztorysie wstępnym, którego zwiększ o jakieś 15% na przewidziane wydatki.
Pozdrawiam.

bitter
15-03-2012, 20:01
Bitter przy tak prostej bryle domu, rezygnująć z kominka 500 za deweloperski jest mocno przesadzone. Może na gotowo z instalacjami itd to ok.

Mi te powiedzmy 350 tyś wydaje się realne na deweloperski. Na dniach zrobię pewnie wstępny kosztorys to się podzielę wstępnymi przemyśleniami :)

Ja miałem na myśli na gotowo. Pytanie czy potrzebny Ci tak duży dom.

lukep3
15-03-2012, 20:03
nie mam dziennika...a projekt to rododendron 5 - coś ok 130 m2 użytkowej wyszło....

Kwitko
15-03-2012, 20:11
Gumol jak ja zaczynałam budowę całkiem realne wydawało mi się że postawie i wykończę dom za 160 tys. W trakcie budowy stwierdziłam że dobrze będzie jak w 200 tys. się zmieszczę. A teraz myślę że pewnie wyjdzie ze 220 tys. Tak więc punkt widzenia zależy od... etapu budowy na którym jesteś.

koka1
15-03-2012, 20:37
Tak więc punkt widzenia zależy od... etapu budowy na którym jesteś.

Święte słowa, podpisuję się obiema rękoma :)

Gumol
15-03-2012, 21:43
Zdaję sobie sprawę, że koszty z reguły wychodzą większe niż się zakłada :) Myślę, że w najgorszym wypadku zamieszka się bez wykończonej elewacji (sam zaciągnięty styropian), którą zrobi się stopniowo przy napływie gotówki.

Bitter nie wydaje mi się, że 137m2 powierzchni użytkowej dla 4 osobowej rodziny jest za dużo. Jedyne szaleństwo w tej powierzchni to garaż dwustanowiskowy. Jednak mieszkając pod miastem 2 auta to minimum. Zresztą później ciężko powiększyć dom o tą przestrzeń. Wiadomo, że przy ograniczonych kosztach trzeba iść na kompromisy. Możliwe, że przy wykonaniu wstępnego kosztorysu jeszcze się nawrócę, choć i tak wydaje mi się on minimalistyczny (dach dwuspadowy, brak wykuszy, kominka, lukarn, balkonów czy piwnicy).

koka1
15-03-2012, 21:53
Możliwe, że przy wykonaniu wstępnego kosztorysu jeszcze się nawrócę, choć i tak wydaje mi się on minimalistyczny (dach dwuspadowy, brak wykuszy, kominka, lukarn, balkonów czy piwnicy).

A nad kominkiem i jego brakiem, to się jeszcze zastanów :yes:
To dobre i alternatywne źródło energii (tej krótkiej, ale mroźnej zimy nasz - spalił masę zbędnych palet budowlanych, ciepełko było znaczne, a przy tym zużycie głównego paliwa - dużo mniejsze :))

bitter
16-03-2012, 05:19
Zdaję sobie sprawę, że koszty z reguły wychodzą większe niż się zakłada :) Myślę, że w najgorszym wypadku zamieszka się bez wykończonej elewacji (sam zaciągnięty styropian), którą zrobi się stopniowo przy napływie gotówki.

Bitter nie wydaje mi się, że 137m2 powierzchni użytkowej dla 4 osobowej rodziny jest za dużo. Jedyne szaleństwo w tej powierzchni to garaż dwustanowiskowy. Jednak mieszkając pod miastem 2 auta to minimum. Zresztą później ciężko powiększyć dom o tą przestrzeń. Wiadomo, że przy ograniczonych kosztach trzeba iść na kompromisy. Możliwe, że przy wykonaniu wstępnego kosztorysu jeszcze się nawrócę, choć i tak wydaje mi się on minimalistyczny (dach dwuspadowy, brak wykuszy, kominka, lukarn, balkonów czy piwnicy).

Gumol, jako człowiek, który myślał tak jak Ty i się nawrócił mam pełne prawo Cię ochrzanić ;-) ;-) ;-). Nie patrz na powierzchnię użytkową a "po podłogach". Spojrzałem na projekt. On ma wymiary wewnętrzne ok 14x8,6m co daje Ci ponad 120m kwadratowych na jednej kondygnacji! A piętro?
Określenie "powierzchnia użytkowa" zostało wymyślone chyba przez architektów, żeby sprzedawać drogie projekty jako tanie w wybudowaniu. A powiedz mi te niepoliczone przez architekta "nieużytkowe" 100m2 to nie będziesz murował. tynkował, robił stropu, malował ścian, kładł podłóg, robił elektryki, hydrauliki, nie będzie tam mebli i drzwi, klamek lamp itp?

No i garaż. Chłopie czy Twoje samochody są warte tyle aby budować im dom za 50 tys zł??? bo tyle minimum będzie Cię kosztować postawienie podwójnego garażu. Skalkuluj to tak. Nie budujesz grarażu i masz 50 tys w kieszeni. Ile razy za to wymienisz samochody na nowsze? (sprzedaż i będziesz dopłacał do nowszych), albo ile razy pojedziesz na wycieczkę z rodziną "pod palmy" za 50 tys? A jak obetniesz sobie te nieużytkowe 100m i zaoszczędzisz dodatkowe 50 tys to chłopie jeździsz na wycieczki przez całe życie raz w roku ZA DARMO! No i kominek. Lepiej żeby auta miały cieplutko czy, żeby usiąść w Wigilię przy palącym się ogniu i poczuć tę magię świąt jeszcze dobitniej?

To oczywiście mój punkt widzenia i może dla Ciebie być ważniejsze wnoszenie zakupów do domu, żeby Ci na głowę nie kapało. Sądzę jednak, że w domu za 300tys na taki luksus nie można sobie pozwolić. Zobacz mój projekt w stopce. Na 100m2 na parterze zmieściłem 3 pokoje dwie łazienki, salon kuchnię i jadalnię no i kominek też dał radę a nawet jest pomieszczenie gospodarcze. Ja wyliczyłem, że raczej nie zmieszczę się w 300 tys z moim domem a Twój jest dwa razy większy. Oczywiście mam droższy dach ale to jest 20 tys większy koszt od Twojego dachu.

Mam kolegę, który do dziś dziękuje mi, że odwiodłem go od pomysłu budowania swojego domu. Też był "mały" i miał "tylko" 150mkw powierzchni użytkowej.

pionan
16-03-2012, 05:40
a ja mam garaż, na głowe się nie będzie lało przy wnoszeniu zakupów. Ba, nawet brama na pilota :) i zmieściłem się w 300k zł i to z meblami :)
120m2 po podłogach (z garażem koło 150). Projekt WB-3303 z pracowni agrobisp. Troche pracy własnej, ale raczej niewiele, bo jestem laikiem w sprawach budowlanych. I kominek też jest, nawet z DGP.

bitter
17-03-2012, 07:31
pionan a masz rozpiskę co na jakim etapie ile Cię kosztowało? Nie przeczę, że z garażem można się zmieścić ale to już naprawdę trudna sztuka.

pionan
17-03-2012, 09:11
mam w zeszycie spisane wszystkie wydatki od początku do dnia dzisiejszego. Jak będe miał dostep do skanera, to postaram sie zeskanować. jak będziesz chciał puszcze Ci mailem. Z tym, że nie ma tam rozbicia na częśc mieszkalną i garaż.

bitter
17-03-2012, 16:12
lepiej by było dla potomnych zebrać to w jakieś działy p.t. fundament materiał tyle + robocizna tyle, ściany parteru, strop itd o ile to możliwe

pionan
17-03-2012, 20:34
ok, po świętach, jak już się wprowadzimy, to siądę, zliczę i umieszcze tutaj. Pzdr.

bitter
06-04-2012, 15:32
wątek zmarł

jaalicja
07-04-2012, 16:38
To ja się (i wątek też) trochę ożywię :)

Jak myślicie - uda się takie cudo postawić do stanu zamieszkiwalnego ;) do 300k?

http://www.domplan.com.pl/Kendra/Kendra.html

Podoba mi się ten projekt bo:
- ma prostą bryłę na planie prostokąta z doklejonym garażem,
- mało udziwnień i fajerwerków - tylko jedna lukarna
- jest na planie prostokąta - małe komplikacje przy fundamentach i murarce generalnie
- prosty dwuspadowy dach
- ma przejście z garażu do domu i oddzielną kotłownię za garażem
- wygodne dwubiegowe schody
- spiżarnię i sporą kuchnię
- dobrze wykorzystana przestrzeń - z tych m2 całkiem sporo pomieszczeń udało się wykroić.
- salon i jadalnie od południa (u nas), taras od zachodu a garaż i ściana bez okien od północy.

Nie podoba mi się:
- mało miejsca na jadalnię (?)
- trochę za wąski garaż
- to, że nie ma nikogo kto buduje ten domek... (jeszcze)

Co wy na to >?

bitter
07-04-2012, 18:11
To ja napiszę o minusach:
- dwda balkony szkoda pieniędzy i tak się nie korzysta
- garaż - pokoik dla samochodu za 50 tys zł - aż tak kochasz auto?
- piętro (to minus dla mnie ale rozumiem, że komuś może się podobać)
- 180m2 po podłogach - za duży dom jak na 300 tys
- lukarna - dodatkowe koszty

Ja mam swój osobisty miernik "czy da się". Moim zdaniem "da się" ale w domu do 120m po podłogach a nie jakimiś tam użytkowymi czy innymi

jaalicja
09-04-2012, 15:31
ok - a znajdziesz mi 6 pokoi na 120m2 ?

Idac twoim tokiem rozumowania nie kazdy ma $ zeby fundowac samochodowi dodatkowe metry kwadratowe dzialki... U nas taniej wyjdzie zbudowac garaz jednostanowiskowy w bryle domu (i wykorzystac pomieszczenie nad nim niz budowac osobny garaz (plus koszty jego budowy).

Nefer
09-04-2012, 16:00
Istnieje opcja : zamiast garażu zrobić pokój , a na górze nad nim - drugi.A samochód stoi na zewnątrz.
Ten dom po podłogach ma ile - 230 metrów ? 135 użytkowej bez garażu i strychu. Na oko na poddaszu 90 mkw, garaż 16 to już kolejne 106 m2 (nie chce mi się dokładnie liczyć)
230 m2 za 300k - mooooocno wątpię. Raczej za 500k z dużą ilością pracy własnej.

jaalicja
09-04-2012, 20:44
parter z garażem 95,22
poddasze 98,7

jak na taki metraż wydaje mi się to być mega-kompaktowy i przy tym całkiem dobrze pomyślany projekt.

Jeśli chodzi o koszty - to tak jak w każdym projekcie gdzie jest poddasze i skosy w dachu część tej nieużytkowej powierzchni nie będzie wymagała kładzenia, płytek, malowania, ogrzewania itp, itd....

Oczywiście, że garaż podnosi koszty - tu nie ma się o co spierać - pytanie, na które każdy musi znaleźć odpowiedź brzmi jaki poziom "komfortu" go satysfakcjonuje. W skrajnym przypadku przecież można nie stawiać nawet wiaty - tylko parkować na ulicy. Albo wogóle nie jeździć samochodem - bo benzyna droga a ruch to zdrowie....

Zarówno garaż w bryle domu jak i sam samochód to przecież jakieś udogodnienia...

Mam nadzieję, że nam będzie bliżej 300 niż 500k - nawet jeśli rzucimy się na ten projekt :)
pozdrawiam serdecznie

Nefer
09-04-2012, 20:59
200 x 2500 = ...........
jeśli umiecie kłaść płytki, malować, robić instalację elektryczną/wode/kanalizę, teść robi dachy, a szwagier jest murarzem, macie na działce wszystkie media ....
200 x 2000 =............

To nie w kwestia nadziei tylko matematyki. Ale każdy jest kowalem swojego losu.

P.s. nie zachwycają mnie projekty, w których wc na parterze otwiera się wprost na jadalnię w salonie (smacznego) - co gorsza po otwarciu drzwi widzi się kibel. To szkolny błąd. uczą tego na pierwszym roku studiów. Zadziwiające,że jeszcze takie babole przechodzą ...

lelelek
09-04-2012, 21:07
Jaalicja oczywiście ze masz racje z tym samochodem chodzeniem itp. ale wszystko wyglada niestety na to że masz już mocno wyrobione zdanie na ten temat. Podane przez innych argumenty są bardzo prawidłowe, ja jak zacząłem budować oliwke z hb to tez patrzalem się na dana 123 m2 pow użytkowej, teraz wiem ze mam ok 220 m2 podłogi. To na ta powierzchnie robiłem wylewki płytki strop itp Jeśli uważasz ze to jest dom dla was to super ale nie oszukuj siebie ze wybudujesz go za 300k Nie ma szans.

fotohobby
10-04-2012, 07:09
Jeśli chodzi o koszty - to tak jak w każdym projekcie gdzie jest poddasze i skosy w dachu część tej nieużytkowej powierzchni nie będzie wymagała kładzenia, płytek, malowania, ogrzewania itp, itd....



??
Nie wiem, czy dobrze rozumiesz pojęcie nieużytkowa część poddasza...
Tak w projektach jest ujęta ta część pomieszczeń, która jest niższa, niż 1,90.
Jak więc masz zamiar jej nie wykańczać i nie ogrzewać ?? :)

W tym projekcie masz 193m2 powierzchni podłóg ze ścianami wokół i dachem nad tą powierzchnią.
Jeśli chcesz sie zmieścić w 300tyś, to oznacza niewiele ponad 1500 za m2... Niewykonalne.

KrzysztofLis2
10-04-2012, 07:20
jak na taki metraż wydaje mi się to być mega-kompaktowy i przy tym całkiem dobrze pomyślany projekt.(...)
Jeśli oczekiwałaś, że na forum zostaniesz poklepana po plecach i forumowicze napiszą Ci "dalej, bierz się za to, na pewno dasz radę, uda Ci się", to wybrałaś złe forum.

Oswój się z myślą, że jeśli masz 300k PLN to Cię na taki dom nie stać i tyle. Poszukaj mniejszego, prostszego, tańszego w budowie.

bowess
10-04-2012, 08:17
jaalicja pamiętam jak pisałaś o projektach Dijon II czy Pogodny. Już udało Ci się bardzo "potanić" przyszłą budowę. Jeszcze raz przemyśl priorytety. Nawet najpiękniejszy na wizualce dom z różnymi udogodnieniami nie będzie cieszył, kiedy budowa zacznie się ciągnąć latami, bo ciągle trzeba będzie zaciskać pasa i "dozbierywać" kasę na wykończenie czegoś, bez czego spokojnie można by się obyć. Wnioskuję, że mieszkać mają w tym domu również dziadkowie. Zwróć w takim wypadku uwagę na łazienkę na parterze - niech będzie wygodna dla starszych osób.

Co do kryteriów - w wyszukiwarce projektów zaznaczyłam do 120m2 i 5 pokoi - znalazło się 206 projektów. Po zaznaczeniu jeszcze garażu jednostanowiskowego - 61. Bez garażu byłoby znacznie łatwiej, zarówno znaleźć projekt z 4 sypialniami, jak i dopiąć kosztorys. Wygoda korzystania z samochodu to jedno, ale dokończenie domu jednak ważniejsze. Zresztą mam po sąsiedzku sporo przykładów parkowania pod chmurką pomimo posiadania garażu w bryle - a to nie ma kasy na automatykę, a wysiadanie i otwieranie bram niewygodne, a to nie ma podjazdu, a to garaż pełni funkcje składu. Ogólny wniosek - kasa na budowę poszła, a funkcji swojej nie spełnia. Mam nadzieję, że jeżeli się zdecydujesz na garaż, to uwzględnisz takie detale i będzie Ci dobrze służył. :)

Jeszcze pytanie jedno. Czy planujecie jakiś wkład własnej robocizny? Jeżeli tak, to w jakim zakresie?

Nefer
10-04-2012, 18:25
Dokładnie tak samo zostałam sprowadzona na ziemię, gdy kilka lat temu zapytałam o swój projekt.
Na stronie został wyceniony na 350k. Dom 300mkw.
Forumowicze mnie wyśmiali. I mieli rację.
Osobiście - bardzo im za to dziękuję. Bo nie dołączyłam do grona sprzedających stan surowy zamknięty poniżej kosztów,bo "nie starczyło".
Ale każdy decyduje sam co zrobi.

Żeby nie było : tu temat, który założyłam w 2005 roku z pytaniem o to czy mi się uda :):):)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?49009-Dorad%C5%BAcie-czy-ten-dom-warto-budowa%C4%87&p=935788#post935788

kosadob
10-04-2012, 20:02
Witam.

I ja coś dodam od siebie w tym temacie.
Ja także zostałem wyśmiany na tym forum, no ale..... Wszystko zależy jakiego standardu wykończenia się planuje (oczekuje).
Co umiesz i możesz zrobić samemu (malowanie, kładzenie paneli, kładzenie płytek), ja z budową ruszam ok. połowy maja i myślę że dam radę w ok. 370 tyś. (o projekcie już pisałem i zostałem wgnieciony w ziemię) tyle tylko, że jak napisałem ile zapłacę za robociznę bez dachu to wszyscy mówią "jak za darmo" na szczęście pochodzę z prawie "wioski" i nie ma u nas cen działek oraz robocizny z kosmosu!!!

A tak za zakończenie, ten projekt:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_letni-wieczor,557,1,0.htm

mój przełożony z pracy postawiał za ok. 380 tyś - wszystko, w tym koszty działki, media, papiery itp. ok. 50 tyś. zł, czyli budowa ok. 330 tyś. (z loggiami oczywiście)

Także się da, jak się nie wymaga marmurów w domu oraz nie idzie się w wynalazki, które i tak nigdy się nie zwrócą.

Nefer
10-04-2012, 20:07
Nikt nikogo nie wyśmiewa i nie wdeptuje w ziemię. Jak zapewne zauważyłeś (o ile przeczytałeś powyżej) jeśli inwestor zamierza zakasać rękawy i robić samemu/ze szwagrem/z teściem i znajomymi to koszt metra wyjdzie ok. 1500 pln (przy duuuużym udziale pracy własnej).
Bez takiego udziału zejście poniżej 2.500 za metr graniczy z cudem. Oczywiście - można wszystko co najtańsze - tylko po co wykańczać badziewiem ... nie lepiej zbudować mniejszy dom, ale wyposażyć go tak, że się będzie chciało do niego wracać ? Można się wprowadzić na goły beton i bez ocieplenia i twierdzić, że się zbudowało tanio. Tylko i tak wprzyszłości te pieniądze trzeba będzie wydać. Można wszystko.
Cóż - każdy ma swoje priorytety - byle nie oszczędzać tam, gdzie nie trzeba, bo potem się pojawiają wątki o opadającej podłodze ..

P.s. plazma też się nie zwraca, a jakoś ludzie kupują. Dom to inwestycja - ale tylko jak ktoś buduje na sprzedaż :) Więc nie wiem co się ma w nim zwracać.

bartus7
11-04-2012, 07:32
[...] Dom to inwestycja - ale tylko jak ktoś buduje na sprzedaż :) Więc nie wiem co się ma w nim zwracać.


Dom "dla siebie" to też inwestycja. Inwestycja w własne dobre samopoczucie, poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Nie zawsze inwestując pieniądze zysk mamy też w pieniądzach, czasami chodzi o dobra niematerialne. Przynajmniej ja tak to rozumuję :)

PS. Witam Wszystkich ;)

fotohobby
11-04-2012, 07:38
Ja tam wolę zrezygnować z 10m2, czy droższej dachówki, na rzecz bezobsługowego źródła ogrzewania i lepszego ocieplenia... Bo to nie kwestia "zwracania się", co mojego komfortu, czasu i sił.

Ola_i_Piotr
11-04-2012, 17:18
Cześć!

Ponieważ nie ma to jak zdrowa, bezlitosna weryfikacja kosztorysów ze stron biur architektonicznych, mam pytanie.
Czy dobrze kombinuję, że dom nr2 tak naprawdę będzie ponad 50 tys tanszy w budowie? W pierwszym nie wliczono strychu nad garazem - tylko dlatego, że nie ma bezpośredniego połączenia z domem.

1. Dom z103, pow. użytkowa 162m2, po podłogach 240 m2, kosztorys jest na 360 tys.
http://www.z500.pl/projekt/Z103,Komfortowy-projekt-domu-z-poddaszem-duzym-salonem-oraz-wygodnym-pom-gosp.html

2. Dom z108, pow. użytkowa 155m2, po podłogach 218 m2, kosztorys 376 tys.
http://www.z500.pl/projekt/Z108,Dom-z-poddaszem-wykuszem-w-jadalni-dodatkowym-pokojem-na-parterze-i-garazem.html

Liczę 2,5 tys zl za 1m2 powierzchni po podłodze.

Mika_77
11-04-2012, 19:08
Hmmm... Dom za 300 tys. oczywiście, że się da, nawet za 250 tys. a jak się przyciśniemy to i za 200 tys. a co...

Całe szczęście, że byłam taka naiwna, bo gdybym wiedziała co mnie czeka chyba nie zaczęłabym budowy.

Miałam 250 tys., wszystkie przyłącza i stan zero wraz z zalanym chudziakiem i już robiłam projekty kuchni i obu łazienek oczywiście w pięknych, drogich kaflach.
Zaczęłam w maju 2011r. co wyszło z marzeń:
kuchni brak, łazienka tylko jedna (ale w pełni wykończona), nie wykończone schody, brak płytek w pralni, garażu i kotłowni. O braku kostki, tynku na elewacji, parapetów (zewnętrznych, jak i wewnętrznych) nawet nie będę wspominała.
Masę roboty zrobiliśmy sami tzn. całe użytkowe poddasze (wełna, płyty K-G, gładzie), mąż samodzielnie zrobił hydraulikę oraz instalację alarmową, sami dociepliliśmy budynek, sami montowaliśmy drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, instalację elektryczną po części również robił sam mąż, że o takich pierdołach jak panele (tanie panele), malowanie, gładzie nie spomnę.

I co? Właśnie 300 pękło, i do wykończenia jeszcze daleka droga. Nasz domek nazwaliśmy "jeszcze tylko".

Acha, i żeby nie było:
uczciwie przyznaję, że po podłogach blisko 200m2, ale budynek prosty, bez udziwnień, jedyne szaleństwo to kopertowy dach (ale zupełnie prosty, z samymi oknami dachowymi, bez lukarn, koszów i innych wolich oczek).

Na upartego mieszkać się da.

Nefer
11-04-2012, 22:40
Ja tam wolę zrezygnować z 10m2, czy droższej dachówki, na rzecz bezobsługowego źródła ogrzewania i lepszego ocieplenia... Bo to nie kwestia "zwracania się", co mojego komfortu, czasu i sił.
Dokładnie tak. Komfort kosztuje i nie musi się wcale zwracać. Kupujemy wygodę, patrzenie na zielone, kawę na tarasie. Każdy ma swoje priorytety. Najważniejsze to się nie przeliczyć, bo można sobie napytać kłopotów.

Nefer
11-04-2012, 22:43
Na upartego mieszkać się da.

I chwałaBuce :) Gorzej, gdy mieszkać się nie da, sprzedać się nie da i kredytu spłacać się nie da... Dacie radę. Włożyliście mnóstwo pracy własnej, więc myślę, że wylądujecie na 400k. lub nieco mniej. A to już niedaleko :):)
Bez wkładu pracy własnej na mniej niż 2500 za m2 nie ma co liczyć. Przy lepszym wykończeniu - 3.ooo za metr.

Aleksandryta
12-04-2012, 09:57
A pod Warszawą dochodzi już do 4 tys. za m2 :)

You__stych
12-04-2012, 13:06
Witam
właśnie się zastanawiamy nad tym projektem:

http://www.z500.pl/projekt/z124.html

W kosztorysie mamy, że dom można wybudować za 316 tyś., ale czy budując systemem gospodarczym damy radę zejść do 250 tyś. Od razu zaznaczę, że nie planujemy od razu wykończyc całości domu, tzn. zrezygnować z elewacji (którą zrobi sie później), na początek dach pokryć papą, a dachówkę założyć jak "wpadnie troche kasy". Zamierzamy budowac systemem gospodarczym, odchodzą nam również sprawy zwiazane z zakładaniem podłóg, malowaniem, kafelkowaniem, bo robiliśmy to już sami na obecnym mieszkaniu i nie boimy się podjąć tego po raz kolejny. Czy jest szansa w takim wypadku "zejść " z kosztami do ok. 200-250 tyś.?

Aleksandryta
12-04-2012, 13:19
Witam
właśnie się zastanawiamy nad tym projektem:

http://www.z500.pl/projekt/z124.html

W kosztorysie mamy, że dom można wybudować za 316 tyś., ale czy budując systemem gospodarczym damy radę zejść do 250 tyś. Od razu zaznaczę, że nie planujemy od razu wykończyc całości domu, tzn. zrezygnować z elewacji (którą zrobi sie później), na początek dach pokryć papą, a dachówkę założyć jak "wpadnie troche kasy". Zamierzamy budowac systemem gospodarczym, odchodzą nam również sprawy zwiazane z zakładaniem podłóg, malowaniem, kafelkowaniem, bo robiliśmy to już sami na obecnym mieszkaniu i nie boimy się podjąć tego po raz kolejny. Czy jest szansa w takim wypadku "zejść " z kosztami do ok. 200-250 tyś.?

Czy Ty sobie z nas żartujesz??? To jest dom za minimum 450-500 tys. a Ty chcesz zejść do 250 tys. Z czym?????? A może chcesz zbudować dom bez dachu? Za 200-250 tys. to taki dom zbudujesz
http://www.z500.pl/projekt/Z139,Parterowy-dom-tani-w-budowie-z-trzema-pokojami-takze-na-mala-dzialke.html

Kalisa
12-04-2012, 13:23
200 tyś za dom, który ma prawie 190 m? Nierealne. Zobacz co Nefer napisała o kosztach.

Aleksandryta
12-04-2012, 13:30
Dwa posty wyżej Nefer podała obecne koszty budowy domu (a i tak uważam, że w wersji optymistycznej :P) , a i tak forumowicze wklejają projekty dla "bogaczy" z pytaniem, czy zbuduje za 200 tys..... echhhhh :sick:

Kwitko
12-04-2012, 13:52
No ale każdy myśli że jemu uda się taniej, i za nic w świecie nie przegadasz ;)
Tylko po co uczyć się na swoich błędach jak można na czyichś?