PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 [102] 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

micro-jr
21-10-2015, 09:17
witam może ktoś zerknąć na mój palnik i wykresy bo coś mi się wydaje że mam za dużą różnice miedzy zasilaniem a powrotem wczoraj poszła podłogówka w ruch filmik z palnika poniżej

https://www.youtube.com/watch?v=poKVNEoKXjM

jak zasilasz podłogówkę?
możesz spojżeć na moje wykresy. dziś (21-10-2015) podłogówka załączyła się rano 8:15 - 8:55 na 40 minut

zawsze tak to wygląda (są też pojedyncze piki na powrocie jak się załącza) bo podłoga jest zasialna zaworem 3D na 40 stopni. i po ochłodzeniu na podłodze, wraca do pieca woda w zasadzie w temperaturze pokojowej.

sytuację ratuje u mnie zasobnik CWU który dogrzewa powrót, żeby trzymać 40 stopni.
po zalaniu zimną wodą piec musi sie chwilę rozkręcać, zęby podnieść co, przez to też ładnie opada, ale potem już daje radę. :)

75max
21-10-2015, 09:36
podłogówka jest zasilona po zaworze 4d po tym samym co idzie na dom powrót do grzejnika regulowany zaworem coś jak termostatycznym tylko z niebieską kropką :rolleyes: nie wiem jak się nazywa, te piki to chyba jak się termostaty otworzą na grzejnikach podłogówka chodzi cały czas od wczoraj.
Trochę mnie zastanawia wypowiedz kolegi z tą korona może faktycznie się odkleiła bo lewa strona faktycznie trochę nie dopalona

pawko_
21-10-2015, 10:10
Korona na 101% do uszczelnienia u mnie wyglądało to identycznie. Uszczelnienie go rozwiązało. Także najpierw zajmij się tym bo szkoda niespalonego paliwa.

A jak chcesz mieć wyższą temperaturę powrotu to zmień temp. załączenia pompy miesz. z 36°C na >52°C.

bobasxx
21-10-2015, 10:17
Pisałem że prawdopodobnie ma źle zrobioną instalacje lub zrobiona po-kosztach najtaniej, tylko czy na dłuższy okres będzie to taniej. Po pierwsze jak widziałeś temperatury CO (ok. 42C) i powrotu (ok. 30C) są poniżej bezpiecznego minimum, a piszę że się w domu gotuje (ok. 25C), a zejść niżej już nie jest w stanie i ciekawe jak długo piec z takim niskim powrotem pociągnie. Pewnie jak się w domu gotuje to musi otwierać okna aby zjechać temperaturą czyli oszczędności w spalaniu w RBR-ęże wypuści oknem. Sadza mu się wytwarza nie przez dmuchanie bo na palniku jest wysoka temperatura tylko przez niską temperaturę wymiennika.
Odnośnie zaworu 4D to jest po to aby właśnie wyeliminować wszystkie w/w niedogodności, to że producent RBR-a nie wymusza jego montażu jak inni producenci to nie znaczy że instalacja będzie działać prawidłowo przez cały rok i właśnie zawór 4D jest najlepszym rozwiązanie na okresy przejściowe aby zachować w kotle bezpieczną i wysoką temperaturę, a na instalacje puścić obniżoną aby nie gotować się w domu. Nie sterowany zawór 4D działa proporcjonalnie czyli jeżeli na piecu jest np.50C to można ustawić że za zaworem na instalacji będzie 30C i automatyczne zwiększanie temperatury CO spowoduje proporcjonalne zwiększanie temperatury na instalacji.

No i teraz wszystko jest jasne.

75max
21-10-2015, 10:37
zrobiłem jeszcze jeden filmik w popielniku nie ma nie dopalonego groszku
https://www.youtube.com/watch?v=-sS8KrbILkY

pawko_
21-10-2015, 10:55
Teraz wygląda ok. Tylko dlaczego wcześniej nie paliło się na całości ? Nie przegrzebałeś tego teraz czyszczakiem ?

75max
21-10-2015, 11:03
nie specjalnie zaglądałem też do popielnika i jest czysto cuda panie :lol2:

75max
21-10-2015, 19:27
mam taką nadzieje to już trzeci sezon się pali bez gaszenia i myślę że tak jeszcze parę latek pochodzi

arur
22-10-2015, 07:43
jaka mozna ustawic minimalna temperature na kotle ?

minertu
22-10-2015, 08:04
jaka mozna ustawic minimalna temperature na kotle ?
W zaawansowanych na 42deg.

arur
22-10-2015, 08:30
na sterowniku wiem ze taka mozna ale jaka jest bezpieczna dla kotla. Przy 47 zadanej mam powrot 35 stopni mozna jeszcze troche obnizyc zadana czy lepiej pokrecic zaworem 3D i dac zimniejszy powrot?

75max
22-10-2015, 08:58
Trochę z innej beczki wie ktoś może jaki powinien być kondensator do silnika BESEL 0,18KW strasznie głośno mi zaczyna buczeć normalnie słychać już go w całym domu:o , gdzieś wyczytałem że to może być wina kondensatora

75max
22-10-2015, 18:40
Na kondensatorze masz opis - u mnie był 10uF/450V , możesz kupić na 500V

nie do końca jestem przekonany że to pomoże bo raczej kondensator jest tylko do rozruchu silnika a tak na marginesie napisałem dziś do producenta silnika co może być przyczyna takiego buczenia silnika odpisali żeby podać nr fabryczny silnika podałem i na razie cisza. dziś popatrzyłem na mocowanie silnika i nie wiem czy da radę go dokręcić bez wyjęcia całego napędu nie ma podejścia do śrub.

75max
22-10-2015, 20:02
jest lekko ciepły ale bez przesady
Ten kondensator znajduje się pod tą puszką bo nie mogę się dostać do tych śrub od strony podajnika chyba trzeba demontować silnik

karoka65
22-10-2015, 20:43
Tak pod puszką. Nie trzeba odkręcać silnika ale nie obiecuj sobie cudów po tym zabiegu.

75max
22-10-2015, 20:57
tak też myślę że to nic nie da ten silnik to jakaś porażka jak słyszę u kolegi jak pracuje jego ten u mnie to normalnie drży jak by był wirnik nie wyważony

bobasxx
22-10-2015, 21:14
Mam inny problem , wymieniłem silnik bo stary się przygrzał , nowy popracował dzień i znowu blokada , wymieniłem kondensator w nowym i starym ale ślimak nie ruszył ...

Dopiero jak delikatnie puknąłem w ślimak młotkiem - odblokował się i ruszył - co to może być , nie trzeba czegoś "przesmarować" ?

Dużo masz groszku w zasobniku ? Może warto wyjąć ślimak i sprawdzić czy wszystko z nim OK ? :confused:

karoka65
22-10-2015, 21:32
Albo czy coś tam się nieodpowiedniego nie przedostało przypadkiem.

kniazio
23-10-2015, 06:28
Trochę z innej beczki wie ktoś może jaki powinien być kondensator do silnika BESEL 0,18KW strasznie głośno mi zaczyna buczeć normalnie słychać już go w całym domu:o , gdzieś wyczytałem że to może być wina kondensatora
Sprobuj podeprzec od dolu silnik czymkolwiek na chwile i sprawdz czy wtedy buczy. Jesli nie buczy to zrob sobie na stale jakas podporke tak jak ja i po krzyku.

pawko_
23-10-2015, 06:44
na sterowniku wiem ze taka mozna ale jaka jest bezpieczna dla kotla. Przy 47 zadanej mam powrot 35 stopni mozna jeszcze troche obnizyc zadana czy lepiej pokrecic zaworem 3D i dac zimniejszy powrot?

Wiele razy było pisane, że Rbr nie boi sie niskich temperatur, ale jak to jest w rzeczywistości ? Nie wiem czy ktoś Ci będzie w stanie odpowiedzieć.

lestek27
23-10-2015, 10:02
Ja tam wolę trzymać na kotle wyższą temp. tym bardziej że u mnie muszę ostro skręcić zawór 4-drożny żeby powrót był trochę wyższy.
I tak różnica miedzy powrotem a tym co na kotle bywa po 20 stopni.

75max
23-10-2015, 16:26
Sprobuj podeprzec od dolu silnik czymkolwiek na chwile i sprawdz czy wtedy buczy. Jesli nie buczy to zrob sobie na stale jakas podporke tak jak ja i po krzyku.

miałeś rację jest znacząca poprawa już tak nie buczy no cóż piec za tyle kasy a trzeba kijem podpierać :bash:

boluslolusj23
23-10-2015, 17:18
miałeś rację jest znacząca poprawa już tak nie buczy no cóż piec za tyle kasy a trzeba kijem podpierać :bash:

Panie Kolego, Panie Kolego,

a cóż to ten kij, skoro ten kocioł bronią niczym Kordecki Częstochowy. I sprawność ma każdy z nich powyżej coś tam coś tam i papiery ukryte, niczym za klauzurą w klasztorze Jasnogórskim (wstęp tylko wyświęconym i w habitach).

A buczenie silnika? Przyczyn może być kilka. Jedna, to utrata pojemności przez kondensator rozruchowy i tym samym utrudniony rozruch z powodu zmiany tzw. kąta przesunięcia fazowego. Wymień kondensator na identyczny. Sama zmiana na taki z wyższym napięciem pracy nic nie da. Podobnie jak zmiana kondensatora na taki o większej pojemności. Przejdziesz za punkt optymalny i kaplica pewna.

Kolejną przyczyną mogą być łożyska w silniku.

A następnie zwiększone opory w samym podajniku.

Krok po kroku i dasz radę. Tak myślę.

bobasxx
23-10-2015, 17:27
miałeś rację jest znacząca poprawa już tak nie buczy no cóż piec za tyle kasy a trzeba kijem podpierać :bash:

Pamiętam, że ktoś kiedyś tu pisał, że mu się śrubki mocujące silnik poluzowały. Sprawdzałeś ?

75max
23-10-2015, 17:42
wszystkie śruby sprawdzone a co do samego pieca to nic nie mam jestem bardzo zadowolony tylko to buczenie silnika spróbuje odkręcić ten dekielek od silnika tylko dwie śruby są tuż pod koszem i nie ma jak podejść śrubokrętem, kondensator jakaś fortuny nie kosztuje może warto spróbować

kniazio
24-10-2015, 05:19
wszystkie śruby sprawdzone a co do samego pieca to nic nie mam jestem bardzo zadowolony tylko to buczenie silnika spróbuje odkręcić ten dekielek od silnika tylko dwie śruby są tuż pod koszem i nie ma jak podejść śrubokrętem, kondensator jakaś fortuny nie kosztuje może warto spróbować
Sam sobie zaprzeczasz. Co ci da zabawa z kondensatorem jesli pomoglo ci podparcie silnika kijem:)
Buczenie spowodowane jest jakas czescia mechniczna wiec kondensatorowi daj spokoj

bobasxx
24-10-2015, 09:53
A może ta obudowa wiatraka z tyłu silnika się poluzowała ? Kiedyś przy sprzątaniu podłogi przypadkowo ją trąciłem i też zaczęła wibrować, trąciłem ponownie i już nie wibruje ;)

SiNi
24-10-2015, 17:26
Mam inny problem , wymieniłem silnik bo stary się przygrzał , nowy popracował dzień i znowu blokada , wymieniłem kondensator w nowym i starym ale ślimak nie ruszył ...

Dopiero jak delikatnie puknąłem w ślimak młotkiem - odblokował się i ruszył - co to może być , nie trzeba czegoś "przesmarować" ?

Ja też miałem kiedyś problem, że zawleczkę zerwało i nie chciał ruszyć. Próbowałem ruszyć kluczem ślimak i nie było mowy o tym by wystartował. Spuściłem groszek z zasobnika i znów kluczem. Namęczyłem się trochę ale wreszcie puściło (trzasnęło dość głośno). O dziwo nic nie znalazłem dziwnego w podajniku ani potem w popiele. Profilaktycznie całość rozebrałem i wyczyściłem (otwory spalinowe ponownie zakleiłem) nie ruszając korony. Do tej pory nie wiem co mi tak zblokowało ślimak, że nie mogłem go ruszyć kluczem. Ważne, że działa...
Teraz to nawet pokrywy na zawleczkę nie zakładam bo śrubę tylko wkładam bez zabezpieczania jej nakrętką. Coś średnio u mnie wszystko spasowane i jak zerwie zawleczkę to młotkiem muszę wybijać to co zostało. Nowa zaraz po ruszeniu silnika delikatnie się wygina i już nie ma mowy by wypadła.
Wymiana zawleczki u mnie to chwila zabawy - dłuższa niż u innych jak osłonka założona.

Co do tego co mi zblokowało ślimak to myślę, że jakiś kamień się dostał pod zwój ślimaka ale winowajcy nie znalazłem. Cieszę się, że śmiga i mam nadzieję, że kolejnego takiego przypadku nie będzie bo w domu jestem gościem (2-3 razy do roku).

Może u Ciebie ten sam problem występuje i coś co jakiś czas blokuje ci ślimak (kiepski groszek czy "cóś"). Ja przerobiłem kilka zawleczek w ciągu godziny. Po wyczyszczeniu działa już pół roku.

Wcześniej ktoś pytał się czy po 3 sezonach warto przekleić koronę. U mnie niedługo będą 2 pełne i nie mam zamiaru jej ruszać. Przed uruchomieniem kotła też nie ruszałem w przeciwieństwie do wielu użytkowników, którzy kupowali w podobnym czasie (i wcześniej) co ja.

Do hałasu żona się przyzwyczaiła. Ja mam twardy sen to nie przeszkadza mi jak w domu jestem, a do tego telewizor u teściowej będzie chyba musiał przejść "operację" bo już na całej wsi wszyscy wiedzą co ona ogląda (biedne nasze uszy). Zastanawiam się tylko jak mieć czas na operację by ona tego nie widziała.

75max
24-10-2015, 17:58
trochę udało mi się go uspokoić odkręciłem obudowę wiatraka i popuściłem te szpilki które skręcają cały silnik włączyłem go na chwilę tak parę razy i skręciłem jedna ze szpilek bardzo lekko poszła. Teraz jest zdecydowanie ciszej ale do milczenia to go chyba już nie zmuszę :)

mar-go
24-10-2015, 19:16
Mam pytanie do posiadaczy 17-ek (moja jest z czerwca 2015) czy u was kanał pionowy ten z czyszczakiem ma bezpośrednie połączenie z górną półką?
Instrukcja obrazująca obieg spalin pokazuje że nie, ale czyszcząc dzisiaj piec stwierdziłem coś innego.Jak jest u was?

SiNi
24-10-2015, 22:16
To, że zawleczki nie zerwało jest dziwne jak ślimak zatrzymało. Ona jest po to by silnik się nie spalił w razie zablokowania ślimaka, ale to każdy wie. Może u Ciebie ślimak zablokowany był przez jakiś niewielki kamień lub nawet groszek (dostał się w paru miejscach pod zwoje ślimaka i nie dało rady tego przemielić).

PS.
Próbowałem przebrnąć przez zaległości, które miałem w temacie ale po przepychankach na temat badań przez kilkanaście stron odpuściłem sobie. Mam nadzieję, że nic ważnego mi nie umknęło.

lestek27
25-10-2015, 08:27
Panowie moglibyście zerknąć na mój wykres z dzis?
Może ktoś potrafi wytłumaczyć patrząc na wykres temp. zewn. to co się stało o 7:32 i 8:24 ?

cichy777
25-10-2015, 09:08
Panowie moglibyście zerknąć na mój wykres z dzis?
Może ktoś potrafi wytłumaczyć patrząc na wykres temp. zewn. to co się stało o 7:32 i 8:24 ?
Myślę że po prostu dopiero o 7:32 sterownik zaktualizował czas - to powoduje "dziurę" wykresach - musiałeś mieć o 2:00 problemy z netem.
O 8:24 nie widzę nic szczególnego.

lestek27
25-10-2015, 09:26
No tak tylko tu nie ma dziury a dziwny skok do góry a o 8:24 nagły powrót

zbigmaz01
25-10-2015, 09:27
Tam nie było aktualizacji wykresy rysowane z godzinnym opóźnieniem. Jedynie co to o tej 7:32 podniosła się dość sporo temp. zew. i to może dziwić chyba że na czujnik padło słoneczko :)
Też nie widzę nic nadzwyczajnego w tym zakresie czasu.

lestek27
25-10-2015, 10:29
Słoneczko w tym miejscu nie możliwości dotarcia w żadnej porze dnia ale skąd taki skok temp. a potem powrót po niespełna godzinie?

kaniowy
25-10-2015, 10:32
Mam pytanie do posiadaczy 17-ek (moja jest z czerwca 2015) czy u was kanał pionowy ten z czyszczakiem ma bezpośrednie połączenie z górną półką?
Instrukcja obrazująca obieg spalin pokazuje że nie, ale czyszcząc dzisiaj piec stwierdziłem coś innego.Jak jest u was?

Ja mam rbr 12 po liftingu i mam tak samo, dzwoniłem do producenta w tej sprawie i wyjaśnił mi że teraz masz zamontowany u góry ten zawirowacz spalin, który trzeba wyjmować do czyszczenia. Szczerze mi tez się to nie podoba, ale dostałem zapewnienie od producenta, że sprawność jest taka sama jak była dzięki temu.
Tyle, wiec musiałem się pogodzić z tym i już i wierzyć że tak jest.

SiNi
25-10-2015, 11:41
Mam pytanie do posiadaczy 17-ek (moja jest z czerwca 2015) czy u was kanał pionowy ten z czyszczakiem ma bezpośrednie połączenie z górną półką?
Instrukcja obrazująca obieg spalin pokazuje że nie, ale czyszcząc dzisiaj piec stwierdziłem coś innego.Jak jest u was?

Moja 17-tka jest z grudnia 2013 i kanał pionowy ma połączenie tylko z dolną półką. Jeżeli jest tak jak piszesz to odezwij się do producenta w tej sprawie. Może tak ma być (DTRka nieaktualna), a jak nie jest to do sprzedawcy z reklamacją, że produkt jest niezgodny z deklaracją i niech z producentem się martwią jak to rozwiązać, bo obieg spalin wtedy masz dużo krótszy niż powinien być. Dziwne jest jednak to, ponieważ pan Henio, który to spawał miał troszkę więcej roboty by coś takiego "odwalić" (ciekawe jak dużo wcześniej musiał wypić by tak się pomylić - żarcik oczywiście).

W RBR 12kW to jest normalne, bo sucha półka musi być odpowiednio włożona, ale większe już mają (a przynajmniej powinny mieć) odseparowaną górną półkę od kanału pionowego z czyszczakiem.

----edit----
@lestek27 Gdzie masz ten czujnik? U mnie leży na parapecie to kot czy cokolwiek innego może się na nim uwalić to wtedy temperatura może szybko się zmienić. U mnie na kompie pokazuje tylko nagły wzrost temperatury, a potem już ładnie równo w górę idzie. Może gdzieś na łączeniu przewodów coś jest nie tak. Różnica nie jest ogromna, to na Twoim miejscu bym się nie martwił.

lestek27
25-10-2015, 12:19
U mnie czujnik jest na słupie pod wiatą tak że kor raczej nic nie uwaił. Zresztą taka sytuacja pierwszy raz się zdażyła. Umnie trraz też pokazuje nagły wzrost temp. a pootem spokojnie idzie w górę ale jak oisałem oierwszego posta o tym to o 8:24 byłs padek o taką samą wartość jak wzrost i tak samo nagły. Trochę mnie to dziwi. Tymbardziej że teraz już widać tykko wzrost.

zbigmaz01
25-10-2015, 13:05
....
Dokręć połączenia na złączach czujnika.

lestek27
25-10-2015, 13:31
Dokręć połączenia na złączach czujnika.

Ale przy czujnik czy na płycie sterownika? Czy w obu miejscach?

zawijan
25-10-2015, 14:14
Ja mam rbr 12 po liftingu i mam tak samo, dzwoniłem do producenta w tej sprawie i wyjaśnił mi że teraz masz zamontowany u góry ten zawirowacz spalin, który trzeba wyjmować do czyszczenia. Szczerze mi tez się to nie podoba, ale dostałem zapewnienie od producenta, że sprawność jest taka sama jak była dzięki temu.
Tyle, wiec musiałem się pogodzić z tym i już i wierzyć że tak jest.
Ciekawe, jaka??? Konkretnie - jaka???

SiNi
25-10-2015, 14:28
Ciekawe, jaka??? Konkretnie - jaka???

Już zapomniałeś? Jak to przy RBRze, tj. zadowalająca:lol2:.
Ja tam nie narzekam na kocioł, chociaż żałuję, że mniejszego nie wziąłem. Mój się nudzi i jeżeli uda mi się kiedyś z chatą skończyć by było jak chcę to też będzie się nudził mimo sporego zwiększenia kubatury do ogrzania. Wydajność wtedy mojej 17-tki będzie również wystarczająca.

kniazio
25-10-2015, 14:36
Panowie moglibyście zerknąć na mój wykres z dzis?
Może ktoś potrafi wytłumaczyć patrząc na wykres temp. zewn. to co się stało o 7:32 i 8:24 ?
U mnie to samo
Pewnie zmiana czasu
Na wykresach zdublowana godz 2.00

335155

lestek27
25-10-2015, 15:36
Może to faktycznie zmiana czasu chociaż dziwne że się zmieniła tak tylkko temp. zewn.

SiNi
25-10-2015, 16:50
Nie wiem jak u Was, ale u mnie na telefonie jak wykresy ładuję to fajne cyrki z temperaturami zewnętrznymi się dzieją. Potrafią skakać nawet co 10 stopni, więc za bardzo się tym nie przejmuję. Ważne, że kociołek sobie grzeje jak powinien.

mar-go
25-10-2015, 17:54
Więc muszę dzwonić w sprawie bo w 17-ce niema zawirowywaczy.Jutro spytam sprzedawcę co o tym sądzi.A swoją drogą to niezły psikus mnie spotkał.

mar-go
25-10-2015, 18:14
Halo rbr-owcy 17-nastkowicze po liftingu, czy tylko ja mam skrócony obieg spalin?
Czy są jeszcze inne takie przypadki?

SiNi
25-10-2015, 18:15
Niech Ci kociołek wymienią na taki bez wad i dorzucą z 50% groszku, który wypaliłeś od czasu zakupu, bo jednak sporo ciepełka w atmosferę puściłeś.

mar-go
25-10-2015, 18:40
Niech Ci kociołek wymienią na taki bez wad i dorzucą z 50% groszku, który wypaliłeś od czasu zakupu, bo jednak sporo ciepełka w atmosferę puściłeś.

Od uruchomienia 28.06.15 do dziś 975 kg - lipiec-sierpień CWU w 2 bojlerach 140+120 litrów.

kowal1978
26-10-2015, 09:45
Witam,
mógłby ktoś sprawdzić czemu mi statystyki nie działają?

micro-jr
26-10-2015, 10:57
Witam,
mógłby ktoś sprawdzić czemu mi statystyki nie działają?

w historii uzupełniłeś Zdarzenia => zakup węgla?
przypisałeś węgiel do zasypów?

mar-go
26-10-2015, 12:44
Halo rbr-owcy 17-nastkowicze po liftingu, czy tylko ja mam skrócony obieg spalin?
Czy są jeszcze inne takie przypadki?

Mam ktoś nową 17-kę do instalacji?Potrzebuję coś sprawdzić, wiadomość na priva.

malina321
26-10-2015, 14:13
Mar-go mam 17kw Rbra z z połowy czerwca i górna półka jest do samego końca nie ma żadnej sczeliny jest obieg spalin do przodu i póżniej zawracają do komina tak jak na rysunku spaliny będą Ci uciekały do komina !!!

mar-go
26-10-2015, 14:44
Mar-go mam 17kw Rbra z z połowy czerwca i górna półka jest do samego końca nie ma żadnej sczeliny jest obieg spalin do przodu i póżniej zawracają do komina tak jak na rysunku spaliny będą Ci uciekały do komina !!!

A u mnie jest tak335235335236335237335238335239
W miejscu wystającego czyszczaka powinien być pręt który gdzieś zaginął.Jeśli masz wersje po liftingu to też wg. producenta tak masz.

malina321
26-10-2015, 14:55
U mnie tak jak napisałem półka jest do samego konca nie ma zadnego pręta nic wspawane ciekawe może sie ktoś z fachowców wypowie?

mar-go
26-10-2015, 15:19
U mnie tak jak napisałem półka jest do samego konca nie ma zadnego pręta nic wspawane ciekawe może sie ktoś z fachowców wypowie?

Dostałem info od mojego sprzedawcy, że producent mnie przeprasza za niedopatrzenie i wysyła zaginiony pręt który mam sobie wsadzić.
A podobno u innego sprzedawcy stoi nowa 17-ka to prosiłem go by poprosił o zrobienie foty pręta w nówce i zamieszczenie na forum.

mar-go
26-10-2015, 16:30
U mnie tak jak napisałem półka jest do samego konca nie ma zadnego pręta nic wspawane ciekawe może sie ktoś z fachowców wypowie?

Skoro tak to zaczynam mieć mieszane uczucia bo dlaczego ty masz inaczej skoro mamy kotły wyprodukowane w jednym czasie?Faktycznie niech wypowiedzą się fachowcy ale coś ostatnio zapracowani i nie bywają.

malina321
26-10-2015, 17:33
Czy to nie jest ingerencja w konstrukcję kotła ???

mar-go
26-10-2015, 18:24
Czy to nie jest ingerencja w konstrukcję kotła ???

Masz może na myśli wsadzenie przezemnie onego pręta?

minertu
26-10-2015, 21:15
Pan malina ma jeszcze starszą wersję. W nowej co masz Ty górna półka nie jest łączona z wymiennikiem pionowym. W tym miejscu powinien być pręt aby tą szczeliną nie leciały spaliny. Ktoś po prostu zapomniał go tam wstawić.

TwojPan
26-10-2015, 22:05
Dostałem info od mojego sprzedawcy, że producent mnie przeprasza za niedopatrzenie i wysyła zaginiony pręt który mam sobie wsadzić.
A podobno u innego sprzedawcy stoi nowa 17-ka to prosiłem go by poprosił o zrobienie foty pręta w nówce i zamieszczenie na forum.

:bash:

mar-go
26-10-2015, 22:18
Pan malina ma jeszcze starszą wersję. W nowej co masz Ty górna półka nie jest łączona z wymiennikiem pionowym. W tym miejscu powinien być pręt aby tą szczeliną nie leciały spaliny. Ktoś po prostu zapomniał go tam wstawić.
Ale w DTR-ce z którą przyszedł kocioł nie ma o tym żadnej wzmianki. To mikro kawałek suchej półki jeśli tak można nazwać kawałek pręta,której do tej pory w 17-ce nie było.Nie wspominam już o mniejszej ilości wody w kotle niż deklarowana.Wygląda na to że zostałem właścicielem ,,budżetowej" wersji kotła
bo niby czemu służy takie rozwiązanie z normalnego na gorsze jakie zastosował producent niż oszczędności materiału?

mar-go
27-10-2015, 07:03
Pan malina ma jeszcze starszą wersję. W nowej co masz Ty górna półka nie jest łączona z wymiennikiem pionowym. W tym miejscu powinien być pręt aby tą szczeliną nie leciały spaliny. Ktoś po prostu zapomniał go tam wstawić.
A tak w ogóle to ciekawa metoda uszczelniania -,,na pręt" godna XXI wieku i opisu w encyklopedii techniki - wynalazca Instalco.

zawijan
27-10-2015, 07:16
A tak w ogóle to ciekawa metoda uszczelniania -,,na pręt" godna XXI wieku i opisu w encyklopedii techniki - wynalazca Instalco.
To nie jest taki zwykły pręt... to pręt, który można sobie wsadzić:rolleyes:

minertu
27-10-2015, 07:20
A tak w ogóle to ciekawa metoda uszczelniania -,,na pręt" godna XXI wieku i opisu w encyklopedii techniki - wynalazca Instalco.
Wyobraź sobie,że ta metoda jest całkiem skuteczna i nie pochodzi ona z XXI wieku ale dużo wcześniej.

zbigmaz01
27-10-2015, 07:31
Identycznie jak w twoim palniku, jak cegły nie wsadzisz albo nie postawisz to kłopoty.

mar-go
27-10-2015, 07:32
Wyobraź sobie,że ta metoda jest całkiem skuteczna i nie pochodzi ona z XXI wieku ale dużo wcześniej.

Czyja napisałem, że pochodzi? Napisałem ,,godna" a raczej niegodna kotła za taką kasę.

mar-go
27-10-2015, 07:42
Wyobraź sobie,że ta metoda jest całkiem skuteczna i nie pochodzi ona z XXI wieku ale dużo wcześniej.

Jestem wzrokowcem ,jak mi inni na forum potwierdzą,że też tak mają to jakoś się z tym pogodzę.Póki co jestem jedynym rbr-owcem z prętem uszczelnijącym
na tym forum.Może zamieść zdjęcia z jakiegoś nowego kotła jak to wygląda w kotle, ty masz dostęp do nówek.

minertu
27-10-2015, 07:45
Jestem wzrokowcem ,jak mi inni na forum potwierdzą,że też tak mają to jakoś się z tym pogodzę.Póki co jestem jedynym rbr-owcem z prętem uszczelnijącym
na tym forum.Może zamieść zdjęcia z jakiegoś nowego kotła jak to wygląda w kotle, ty masz dostęp do nówek.
Te co miałem zeszły na pniu,teraz wszystko idzie prosto od producenta więc nie mam możliwości sprawdzenia tego.

minertu
27-10-2015, 07:49
Zapytam jeszcze ile tego luzu tam jest?Za ta półka oczywiście,tak orientacyjnie.

mar-go
27-10-2015, 08:07
Zapytam jeszcze ile tego luzu tam jest?Za ta półka oczywiście,tak orientacyjnie.

W pozycji czyszczak jak na zamieszczonych fotkach ok.0,5cm albo i mniej .Wsuwając go od górnej pólki w dół zdecydowanie mniej luzu.

mar-go
27-10-2015, 08:16
Te co miałem zeszły na pniu,teraz wszystko idzie prosto od producenta więc nie mam możliwości sprawdzenia tego.

Czyli nie widziałeś a uwierzyłeś?

mar-go
27-10-2015, 08:46
Swoją drogą to jestem pechowcem, mój stary zasypowiec per-eko ksu-15kw w 2004r. kupowałem jako piec dolnego spalania tak go reklamował
producent a po paru latach okazało się, że to zwykły górniak. Teraz po wymianie pieca na nowy trafiłem akurat ja na jego ,,budżetową'' wersję.

mar-go
27-10-2015, 08:49
To nie jest taki zwykły pręt... to pręt, który można sobie wsadzić:rolleyes:

Ma pan rację to nie jest zwykły pręt ... to jest pręt niezgody.

LiberTom
27-10-2015, 11:23
Witam Wszystkich

Chciałem się pochwalić że uruchomiłem mojego RBRa w sobotę, a raczej pierwszego uruchomienia dokonał u mnie Suspenser.
Neta jeszcze nie mam, ale docelowo będzie. Wszystko ładnie działa, aż miło.
Podajnik dość cichy (a tego się obawiałem bo nie miałem doświadczenia z takimi piecami)
Najfajniejsze że pompa w AUTO pracuje z mocą - 6W :) a max widziałem na niej 10W
Więc - nowy użytkownik w szeregach.
Pozdrawiam.

micro-jr
27-10-2015, 12:11
Witam Wszystkich

Chciałem się pochwalić że uruchomiłem mojego RBRa w sobotę, a raczej pierwszego uruchomienia dokonał u mnie Suspenser.
Neta jeszcze nie mam, ale docelowo będzie. Wszystko ładnie działa, aż miło.
Podajnik dość cichy (a tego się obawiałem bo nie miałem doświadczenia z takimi piecami)
Najfajniejsze że pompa w AUTO pracuje z mocą - 6W :) a max widziałem na niej 10W
Więc - nowy użytkownik w szeregach.
Pozdrawiam.

Czemu wybrałeś RBR?

kamihi
27-10-2015, 12:37
Pewnie z tego samego powodu co ty . Jesteś niezadowolony z wyboru?

asolt
27-10-2015, 13:29
Pewnie z tego samego powodu co ty . Jesteś niezadowolony z wyboru?

Nie piszczcie ze jestescie zadowoleni bo zaraz Pan Bolus wam wypomni zescie nie sprawdzili certyfikatów, badan tego kotła i ze grozi wam smiertelne niebezpieczenstwo z racji jego uzytkowania, tak w zasadzie dostaniecie upomnienie z ponagleniem aby poddac wasze kotły certyfikacji (oczywiscie na wasz koszt)

kamihi
27-10-2015, 13:36
:rolleyes:

boluslolusj23
27-10-2015, 13:42
Nie piszczcie ze jestescie zadowoleni bo zaraz Pan Bolus wam wypomni zescie nie sprawdzili certyfikatów, badan tego kotła i ze grozi wam smiertelne niebezpieczenstwo z racji jego uzytkowania, tak w zasadzie dostaniecie upomnienie z ponagleniem aby poddac wasze kotły certyfikacji (oczywiscie na wasz koszt)

Gościu, myślałem, że jesteś mądrzejszy, a wyszło jak wyszło, czyli zwykła sus scrofa domestica

W jednym zdaniu kupa kłamstw z otworu górnego pana asolta. Czyli uwielbiasz pan sr.ć innym w papiery. To ci pa!

asolt
27-10-2015, 13:51
Gościu, myślałem, że jesteś mądrzejszy, a wyszło jak wyszło, czyli zwykła sus scrofa domestica

W jednym zdaniu kupa kłamstw z otworu górnego pana asolta. Czyli uwielbiasz pan sr.ć innym w papiery. To ci pa!

Pana ocena mojej mądrosci mnie nie interesuje, tą opinie prosze zachowac dla siebie. To była ironia, nie pojął Pan, a szkoda.

mar-go
27-10-2015, 13:56
Pewnie z tego samego powodu co ty . Jesteś niezadowolony z wyboru?

Jestem, jestem gdyby nie ten kawałek suchej półki w postaci pręta w mojej 17-ce.

micro-jr
27-10-2015, 15:47
Pewnie z tego samego powodu co ty . Jesteś niezadowolony z wyboru?

wręcz przeciwnie!

Ale może właśnie powinniśmy pytać nowych userów co ich przekonało do RBRa.

W końcu opinia kogoś kto wyłożył kilka tysiecy PLN jest więcej warta niż jakiegoś frustrata....

Dlatego ponawiam pytanie:
Co przekonało Cię do RBRa?

QIM
27-10-2015, 15:48
Czy ja dobrze widzę? oznaczenie CE na kotle? Jest deklaracja zgodności?
335235

mar-go
27-10-2015, 16:52
wręcz przeciwnie!

Ale może właśnie powinniśmy pytać nowych userów co ich przekonało do RBRa.

W końcu opinia kogoś kto wyłożył kilka tysiecy PLN jest więcej warta niż jakiegoś frustrata....

Dlatego ponawiam pytanie:
Co przekonało Cię do RBRa?

Jeśli do mnie pijesz to ten ,,frustrat'' też wyłożył taką samą kasę.
Uważasz że mam stulić uszy po sobie bo zakłócam wasze samouwielbienie ?

mar-go
27-10-2015, 16:55
Czy ja dobrze widzę? oznaczenie CE na kotle? Jest deklaracja zgodności?
335235
Wystarczy sprawdzić oferty na allegro tam widać dokładniej.

joorg1
27-10-2015, 19:09
Witam.
Panowie znowu robicie bu...el ubliżając sobie na wzajem a tu chodzi o kociol a nie "kto frustrat a kto nie" :) a ja kupilem kociol po przeczytaniu tego forum i esterownik i chyba rbr i oep miom zdaniem specjalnie sie nie roznia ale ZAZNACZAM TO MOJE ZDANIE.Oczywiscie sterownik byl waznym atutem ale oep tez taki ma.Przekonal mnie dostep do serwisu i montera "pod jednym adresem" a z tym byly trudnosci w mojej okolicy monterzy nazwijmy to niezalezni chcieli mnie poprostu okuc i jakos slabo orientowali w ecoalu. Reasumujac moj pierwszy sezon z rbr do tej pory jest ok kociol przetrawal palenie drewnem palenie grochu z flotem ( do ktorego wroce ) wiec czego jeszcze wymagac daje rade i tyle, moze inny tez by dawal rade ale ja wybralem rbr . :p .

bobasxx
27-10-2015, 19:22
Widzę, że już opanowałeś kociołek. Nie ma teraz problemów z sadzą i spiekami ? Czyżby ten flot był wszystkiemu winien ?

joorg1
27-10-2015, 19:34
Widzę, że już opanowałeś kociołek. Nie ma teraz problemów z sadzą i spiekami ? Czyżby ten flot był wszystkiemu winien ?
Pale teraz samym grochem i kociol smiga rewelacyjnie troche sadzy jest ale zadnych spiekow i koksu, a flot coz trzeba go spalic pozostal mi po smieciuchu i wtedy sadze i rozne inne takie trzeba wliczyc w koszty.Pozatym forumowicze sluza pomoca i swoja wiedza w ustabilizowaniu mojego smoka .

mar-go
27-10-2015, 19:35
Witam.
Panowie znowu robicie bu...el ubliżając sobie na wzajem a tu chodzi o kociol a nie "kto frustrat a kto nie" :) a ja kupilem kociol po przeczytaniu tego forum i esterownik i chyba rbr i oep miom zdaniem specjalnie sie nie roznia ale ZAZNACZAM TO MOJE ZDANIE.Oczywiscie sterownik byl waznym atutem ale oep tez taki ma.Przekonal mnie dostep do serwisu i montera "pod jednym adresem" a z tym byly trudnosci w mojej okolicy monterzy nazwijmy to niezalezni chcieli mnie poprostu okuc i jakos slabo orientowali w ecoalu. Reasumujac moj pierwszy sezon z rbr do tej pory jest ok kociol przetrawal palenie drewnem palenie grochu z flotem ( do ktorego wroce ) wiec czego jeszcze wymagac daje rade i tyle, moze inny tez by dawal rade ale ja wybralem rbr . :p .

Witam.
Wiem od minertu, że też masz kocioł z prętem jak ja. Jak u Ciebie wygląda zużycie opału i czy czyszcząc piec nie zahaczasz o ten pręt?

joorg1
27-10-2015, 19:42
Witam.
Wiem od minertu, że też masz kocioł z prętem jak ja. Jak u Ciebie wygląda zużycie opału i czy czyszcząc piec nie zahaczasz o ten pręt?

Preta nie posiadam moze minertu sie pomylil moim zdaniem nie warto kruszyc kopi o szczeline wielkosci 2do 5 mm bo pewnie w polowie sezonu sie zabrudzi i bedzie tylko wspomnieniem sprawdzalem czyszczakiem i daje sie go wcisnac ( z naciskiem na wcisnac ) wiec szczelina jest mala wiec preta nie bede tam wkladal bo pewnie bedzie przeszkadzal podczas czyszenia ktore jest proste i bezproblemowe.

mar-go
27-10-2015, 19:59
Preta nie posiadam moze minertu sie pomylil moim zdaniem nie warto kruszyc kopi o szczeline wielkosci 2do 5 mm bo pewnie w polowie sezonu sie zabrudzi i bedzie tylko wspomnieniem sprawdzalem czyszczakiem i daje sie go wcisnac ( z naciskiem na wcisnac ) wiec szczelina jest mala wiec preta nie bede tam wkladal bo pewnie bedzie przeszkadzal podczas czyszenia ktore jest proste i bezproblemowe.

W sumie masz rację, i kopi kruszył nie będę a piszę o tym może już przesadnie upierdliwie aby następni klienci wiedzieli o tym przed zakupem a nie po
jak ja.Mówił mi minertu że ma to dogrzewać pionowy wymiennik u góry kotła bo w normalnym rbr jest on na końcu obiegu spalin w kotle i tym mnie przekonał.Jednak uważam że powinno to być napisane w dtr-ce do kotła i nie było by sprawy.

joorg1
27-10-2015, 20:07
W sumie masz rację, i kopi kruszył nie będę a piszę o tym może już przesadnie upierdliwie aby następni klienci wiedzieli o tym przed zakupem a nie po
jak ja.Mówił mi minertu że ma to dogrzewać pionowy wymiennik u góry kotła bo w normalnym rbr jest on na końcu obiegu spalin w kotle i tym mnie przekonał.Jednak uważam że powinno to być napisane w dtr-ce do kotła i nie było by sprawy.

Co do wpisu do DTR to sie zgodze bo takimi duperelami producent robi sobie faule zupelnie niepotrzebnie.

mar-go
27-10-2015, 20:19
Co do wpisu do DTR to sie zgodze bo takimi duperelami producent robi sobie faule zupelnie niepotrzebnie.

Twój smok z ceramiką czy bez?

joorg1
27-10-2015, 20:22
Twój smok z ceramiką czy bez?

Z ceramika.

mar-go
27-10-2015, 20:32
Z ceramika.

Mój też i prawdę pisali że łatwiej dzięki niej utrzymać czystość wymienników.
Pozdrawiam.

karoka65
27-10-2015, 20:39
Witam po przerwie ale nie mogę sobie palcem w tyłek trafić :)
Sprawa pręta widzę trafiła też na forum, kolega mar-go chyba też przedwczoraj dzwonił do mnie pytając ale powoziłem i żeśmy sobie nie pogadali niestety bo zasięg kaput :)
Stała u mnie też 17-tka ta z prętem ale instalatory zabrali i już grzeje :) teraz nic nie stoi wszystko idzie od ręki.
Nie chcę tu usprawiedliwiać producenta ale skoro ja nie mogę sobie tym palcem to on chyba ma jeszcze gorzej, wszystkiego brakuje a każdy dzwoni kiedy będzie.
To palniki nie dojeżdżają na czas, to stery, dzisiaj miały wyjechać chyba 3 sztuki dla moich i znowu wentyli nie dowieźli i dalej sobie stoją.
Dzwoniłem po telefonie kolegi żeby jakiś zapis zrobił ale też nie miał czasu bo odpalali jakiś duży kocioł w jakiejś szkole bo się stary rozciekł i dzieciakom zimo.
Wiem też z jakiegoś tam doświadczenia żeby w większości i tak instalator robi co do niego należy i wg. jego "widzi mi się", pamiętam że ktoś nawet z forum dzwonił do mnie po długim czasie że jakaś blacha wala mu się po kotłowni, okazało się że instalatorzy wyciągnęli ją z kotła nie wiedząc co to jest i tak sobie palił chyba z 1,5 roku, nie wiem czy to nie był przypadkiem Adaś, drugi przypadek pamiętam podobny że ktoś palił chyba blisko ze dwie zimy bez założonego deflektora, dopiero ktoś wstawił tutaj jakoś przypadkowo zdjęcia kotła wewnątrz i dopiero się wyjaśniła sprawa że tam za pod półką ma być jeszcze deflektor.
Pozdrawiam wszystkich dyskutujących :) ale muszę znikać, niestety do roboty jeszcze :(

karoka65
27-10-2015, 20:48
Mój też i prawdę pisali że łatwiej dzięki niej utrzymać czystość wymienników.
Pozdrawiam.
Skoro używam takiego to dlaczego mam nie pisać że komory od zeszłego października nie czyściłem w ogóle ? :)
To że ktoś jest złośliwy z pewnego powodu chce z nas zrobić kłamczuszków nie znaczy że nimi jesteśmy :)
Nie piszę tu o Tobie, bo Ty też nie jesteś upierdliwcem ale nie do końca doinformowany, stąd pewnie Twoje wpisy.
Ktoś tu próbował tumanić ludzi o wielkim źle zastosowania ceramiki w komorach spalania, podobno tylko "mądra ręka" wie gdzie ją włożyć ale czytając forum widać że coraz więcej kotłów w 5-ej klasie ma całe komory wyłożone ceramiką, w rankingu kotłów można znaleźć już trochę fotek.
I żeby zaraz jakiś "szkolony" nie podłapał że karoka pisał że RBRy są w V-ej klasie :)
Da Bóg, może będą ? :)
Pozdrawiam i spadam bo znowu się wkręcę :)

Andrzej_M_
27-10-2015, 21:35
,,,, I żeby zaraz jakiś "szkolony" nie podłapał że karoka pisał że RBRy są w V-ej klasie :)
Da Bóg, może będą ? :) ,,,,,


Tak to jest, jak producent i sprzedawcy są bardziej przekonani ku Wierze niż nauce.

malina321
27-10-2015, 22:44
A ja chciałem pozdrowić kolegę Minertu był u mnie pół godziny po wykonaniu mojego telefonu mimo późnej pory wymienił spaloną płytę .Nic dodać nic ująć chylę czoła nad szybkoscią serwisu Rbra Pozdrawiam

minertu
27-10-2015, 23:02
A ja chciałem pozdrowić kolegę Minertu był u mnie pół godziny po wykonaniu mojego telefonu mimo późnej pory wymienił spaloną płytę .Nic dodać nic ująć chylę czoła nad szybkoscią serwisu Rbra Pozdrawiam
Zmień w stopce link do sterownika bo obecny masz nieaktualny :bye:
Właśnie kończę drugie,dobre :p

zawijan
28-10-2015, 07:07
Pozdrawiam wszystkich dyskutujących :) ale muszę znikać, niestety do roboty jeszcze :(
Taki szmal kosisz na tych tysiącach sprzedanych przez ciebie kotłów... to po co ty jeszcze pracujesz w tym zdezelowanym autobusie, czy czym tam???

LiberTom
28-10-2015, 07:53
Pytacie dlaczego wybrałem RBRa?
Nie jestem expertem, doświadczenia nie mam w piecach z podajnikiem ale odpowiem.
Na celowniku miałem tylko Zielonego i Niebieskiego. (po analizie Forum i sprawdzeniu u sprzedawcy obu produktów)
Dwóch sąsiadów ma Galmety i namawiali mnie strasznie - ale się nie dałem przekonać.
Ogniwo odpadało z powodu metody czyszczenia.
Oba są porównywalne i każdemu bym polecił ich zakup.
W Niebieskim Jarecki służy bardzo profesjonalną pomocą - to się bardzo chwali.
Był moment że mocno się zastanawiałem który kupić aż tu nagle zrobiła się wyprzedaż wiosenna i RBRa kupiłem o 500zł taniej - jeszcze stary model
Moje powody to Ecoal, czyszczenie, niski piec. (niższy niż Niebieski - który też by mi się zmieścił, a niski sufit, a raczej wysoki fundament pod piec - bo podchodzi na wiosnę woda - wymusił ten wybór) i cena.
W niebieskim przekonywał mnie ster i ARDEO oraz lepsza komora do spalania węgla, drewna i papierów.

Pracuję w automacie, ale jak się ogarnę z remontem i netem w piwnicy po podziałam coś więcej na piecu i będę Was prosił o porady.

joorg1
28-10-2015, 07:57
Taki szmal kosisz na tych tysiącach sprzedanych przez ciebie kotłów... to po co ty jeszcze pracujesz w tym zdezelowanym autobusie, czy czym tam???

No i zeszlismy do poziomu ze zagladamy sobie do kieszeni..................... wstyd................ szczescie ze sa tytaj jeszcze ludzie ktorzy pisza glownie o kotle i nie interesuje ich stan majatkowy innych.

mar-go
28-10-2015, 08:17
Taki szmal kosisz na tych tysiącach sprzedanych przez ciebie kotłów... to po co ty jeszcze pracujesz w tym zdezelowanym autobusie, czy czym tam???

Bo pewnie po prostu lubi tę pracę?

mar-go
28-10-2015, 08:23
Jak spalałeś drzewo to wyjmowałeś ceramikę, czy jak?

minertu
28-10-2015, 08:23
Ja powiem inaczej. W tej branży nie zawsze słońce świeci.

mar-go
28-10-2015, 08:25
[QUOTE=joorg1;6979864]
jak spalałeś drzewo to jak?

joorg1
28-10-2015, 08:46
[QUOTE=joorg1;6979864]
jak spalałeś drzewo to jak?

Wylmowałem ceramike bo inaczej rusztu nie włozysz ale juz mam sposob zeby bez wyjmowania ceramiki tylko trzeba ruszt troche przerobic. :cool:

tom5021
28-10-2015, 08:47
Witam. 50 stopni na piecu to jest ok czy za malo?. Nie mam zaworu n_drogowego, termostaty na grzejnikach.. Pozdrawiam

micro-jr
28-10-2015, 10:45
Witam. 50 stopni na piecu to jest ok czy za malo?. Nie mam zaworu n_drogowego, termostaty na grzejnikach.. Pozdrawiam

Na CO? Czy gdzie?
masz link do sterownika?

tom5021
28-10-2015, 11:17
Na CO? Czy gdzie?
masz link do sterownika?

Dla pieca ogolnie. Nie ma linka na dole?
Tylu tu fachowców:) to może mi ktos doradzi czy zainwestować w zawór czterodrozny czy olać obniżanie temperatury wody na grzejnikach.. Mam głowice termostatyczne na każdym, to na piętrze na dole mam podlogowke. Moim zdaniem jest ok.

bobasxx
28-10-2015, 12:10
w Twoim przypadku zawór n-drogowy jest zbędny, bo temperatura powrotu ładnie "podąża" za temperaturą CO.

A grzejesz CWU kotłem ?

tom5021
28-10-2015, 12:20
Tak w sumie to grawitacyjne mi grzeje.. Takze pompka nie pracuje. Nie wiem jak zrobic żeby temperatura zadana co. nie przebijala mi o 1stopien. Podejrzewam ze musze zmienic soft..

bobasxx
28-10-2015, 12:28
Musiałbyś przejść na spalanie w trybie ręcznym. Grupowe tak ma, przebija o 1 stopień plus czas na dopalenie dawki. W trybie eCoal przebija aż o 5 stopni.

mchomen
28-10-2015, 17:02
Witam. 50 stopni na piecu to jest ok czy za malo?. Nie mam zaworu n_drogowego, termostaty na grzejnikach.. Pozdrawiam

Zobacz u mnie jest 60 stopni zadanej,też mam termostaty ale mam tak wysoko bo fajnie grzeje mi wode(CWU).Ale na wiosne zakładam 3d , teraz już nie mam ochoty.

pawko_
28-10-2015, 18:36
mchomen popraw link do sterownika bo jest pustka.

micro-jr
29-10-2015, 08:22
Dla pieca ogolnie. Nie ma linka na dole?
Tylu tu fachowców:) to może mi ktos doradzi czy zainwestować w zawór czterodrozny czy olać obniżanie temperatury wody na grzejnikach.. Mam głowice termostatyczne na każdym, to na piętrze na dole mam podlogowke. Moim zdaniem jest ok.

Jest tak wiele koncepcji/filozofii, że trudno podać rozwiązanie gotowe - idealne.

podłogówka wymaga max 40 stopni, a kaloryfery lubią min. 55

z podłogówki masz powrót 25 stopni z kaloryferów 40...

ot zagadki...

mchomen
29-10-2015, 16:38
mchomen popraw link do sterownika bo jest pustka.

Teraz widać?

75max
29-10-2015, 19:07
widać :D

karoka65
29-10-2015, 22:17
Bo pewnie po prostu lubi tę pracę?
Widać że niektórym ciężko w to uwierzyć że można robić coś co się lubi a na pewno w tym przypadku nie jest to dla pieniędzy, oj nie.
Coraz częściej myślę że przyjdzie mi to rzucić bo już czasu niema na nic, w sumie to nawet już tak zdecydowałem przed wakacjami że od września koniec ale wyszło tak że szef nie chce się mnie pozbyć i dalej powożę :)
Szef firmy to już taki okaz na wyginięciu :) wśród szefów, gdyby wszyscy mieli takich inaczej by się ludziom pracowało.
Jak jest za co to opieprzy ale bardzo dobry i życiowy człowiek.
Kiedyś jak krucho było ze mną ( stan zdrowia ) był człowiekiem, ja teraz też jestem mu coś dłużny a nie walnąć kluczykami o stół bo mam troszkę lepiej i doopsko z wózka podniosłem. Ile dam jeszcze radę to wszystko pogodzić to sobie jeszcze pojeżdżę :)

karoka65
29-10-2015, 22:38
A tak w ogóle co tu tak cicho ? :)

joorg1
30-10-2015, 07:30
A tak w ogóle co tu tak cicho ? :)

Zacznie byc glosno jak zaczne palic mieszanka groch/ flot to bedzie mi potrzena pomoc zeby opanowac smoka, a mialem juz probke ze na palniku moga byc wtedy cuda :p .

Alessandro
30-10-2015, 15:17
A tak w ogóle co tu tak cicho ? :)

No właśnie cicho... :)

U mnie "moja" gmina zamierza przystąpić do Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Każdy chcący wymienić piec węglowy będzie mógł starać o dofinansowanie w wysokości do 70% kosztów inwestycji z programu KAWKA. Kwota bezzwrotnej dotacji może wynieść do 10 tys. zł
" Dofinansowanie będzie można uzyskać na likwidację indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych oraz zastąpienie ich przez żródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła takie jak: np. kotły gazowe, elektryczne, pompy ciepła, instalację kolektorów słonecznych do wytwarzania ciepła lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub połączenie budynków do istniejącej sieci ciepłowniczej "
Byłem w Urzędzie z pytaniem, dlaczego nie uwzględnili kotłów na ekogroszek klasy 5 ?... wzruszali ramionami, nie wiedzą dlaczego... przypuszczam, że program KAWKA obejmie całą Pyrlandię :)
Fakt, na przeciwko mojego budynku w odległości 30 m przebiega sieć ciepłownicza, ci co podłączyli się do sieci nie są zadowoleni, za wysoki koszt ! Z moich wyliczeń, nie wiem czy dobrze, koszt na 183 m2 w granicach 4,5 do 5,5 tysiaków na sezon :wiggle: Gaz GZ50 mam również w budynku, koszty przyłączenia prawie żadne... tylko, no właśnie.... jakie źródło cieplne ? Na razie jestem w kropce, najpierw muszę coś dokończyć /remont/, a potem zlecę OZC. :)

SUSPENSER
30-10-2015, 15:26
U mnie "moja" gmina zamierza przystąpić do Programu Ograniczenia Niskiej Emisji...Byłem w Urzędzie z pytaniem, dlaczego nie uwzględnili kotłów na ekogroszek klasy 5 ?... wzruszali ramionami, nie wiedzą dlaczego... przypuszczam, że program KAWKA obejmie całą Pyrlandię :)
Fakt, na przeciwko mojego budynku w odległości 30 m przebiega sieć ciepłownicza, ci co podłączyli się do sieci nie są zadowoleni, za wysoki koszt !

Widocznie nie po to gazownicy "załatwili" ten program, żeby oddać klientów innym.
Inwestycja w urzędników musi się zwrócić.

We Wrocławiu też ten program był i będzie znowu - korzysta na nim najwięcej gazownia.
Na Tarbud gazownicy twierdzili, że ogrzewanie starego sporego domu gazem sieciowym kosztuje podobnie do ekogroszku - tak bajerują klientów, a potem jest zdziwienie i komfortowa temperatura do życia obniża się do 18-20*C :o

U mnie ostatnio jest 24*C w prawie całym domu bo dziewczyny chcą biegać na bosaka i ma być ciepło, więc jest.

rustin
30-10-2015, 16:10
Jak już jesteśmy przy takim temacie. Zakładając taki sam dom , temp wewnątrz to jaka jest różnica w kosztach ekogroszek vs gaz ziemny ? Wiadomo , że nie da się stwierdzić dokładnie jakie będą koszta ale zakładając , że na sezon grochu pójdzie za 3 tyś to gazu ile ?

mchomen
30-10-2015, 16:23
Ja to nawet mam w kotłowni wyjście na kocioł gazowy ale nie w głowie mi ogrzewanie gazowe.Przy obecnej temperaturze w domu ,nie wiem czy by starczyłoby mi mojej skromnej wypłaty hehe...

rustin
30-10-2015, 16:53
Czyli można przyjąć , że ogrzewanie na gaz będzie ok 2 tyś droższe ? Dlaczego sprawność kotła ekogorchu przyjąłeś 60% gdzie podają nawet i sprawność 80 % ?

Ktosik
30-10-2015, 16:59
Czyli można przyjąć , że ogrzewanie na gaz będzie ok 2 tyś droższe ?
Wróżenie z fusów jak Ci pisał adkwapniewski bo zużycie w m3 na ogrzewanie jakie w wyliczeniach zawarł to wystarczyłoby na 2 nowe domy.
Wtedy by się zgadzało,że dwa nowe domy razem do kupy grzejąc ekogroszkiem zaplaca łącznie o 2tys.zł mniej.

Ktosik
30-10-2015, 17:22
Na dwa nowe kurniki 100m2 bez CWU może i tak ;) Artek to Ty ? :)

Z CWU ~11000 kWh za sezon wcale nie jest dużo , dodatkowo nie wiadomo co kol ogrzewa (nowy czy stary domek)

:)
No a przy gazie podałeś 20000kWh i 25000kWh ;)
A kolega będzie ogrzewał nowy dom ;)

rustin
30-10-2015, 17:25
ekosyf72 , znowu ty :sick:

minertu
30-10-2015, 17:33
Sam się zdemaskowałeś - to jak to jest z MJ i kWh ?

Nijak :)

Ktosik
30-10-2015, 17:33
ekosyf72 , znowu ty :sick:
Nie wiem o czym mówisz.
Zastosuj się lepiej do tego:


Najlepiej zrób OZC i audyt kamerką -> będziesz wiedział na czym stoisz :)
Bo reszta to całkowite wróżenie z fusów.


Sam się zdemaskowałeś - to jak to jest z MJ i kWh ?
??
1J=1Ws=0,001kWs=0,001kW*1/3600h=0,00000028kWh
1kJ=0,00028kWh
1MJ=0,28kWh

1kWh=1000Wh=1000*3600Ws=3600000J
1kWh=3600kJ
1kWh=3,6MJ

Alessandro
30-10-2015, 17:46
Fakt, na przeciwko mojego budynku w odległości 30 m przebiega sieć ciepłownicza, ci co podłączyli się do sieci nie są zadowoleni, za wysoki koszt ! Z moich wyliczeń, nie wiem czy dobrze, koszt na 183 m2 w granicach 4,5 do 5,5 tysiaków na sezon :wiggle: Gaz GZ50 mam również w budynku, koszty przyłączenia prawie żadne... tylko, no właśnie.... jakie źródło cieplne ? Na razie jestem w kropce, najpierw muszę coś dokończyć /remont/, a potem zlecę OZC. :)

Podane wyliczenia ogrzewania z sieci ciepłowniczej wynika z kosztów jakie ponosi moja znajoma, która mieszka w ocieplonym bloku na II piętrze. Ma powierzchnię mieszkania 62m2 i co miesiąc płaci 158 zł. czyli 2,55 zł/m2 (158zł : 62 zł = 2,548 zł). Na moje 183 m2 płaciłbym co miesiąc 466 zł, czyli rocznie 5592 zł ( 466 zł x 12 m-cy ) :wiggle:
Burmistrz apelował do właścicieli posesji w gazecie lokalnej do likwidacji pieców węglowych i zastąpienia go podłączeniem do sieci cieplnej... 8 lat temu zaledwie 11 posesji skorzystało przyłączeń...

Slawko123
30-10-2015, 17:53
Warszawa, ciepło miejskie
CO - 3,83zł/m2
Podgrzanie ciepłej wody - 11,49zł/m3

liczcie

Alessandro
30-10-2015, 17:57
Wróżenie z fusów ...

Założenia :

A)

1. Wungiel -> 25MJ/kg 750PLN/t , 4t , spr kociołka+instalacji 60% - 60000MJ

2.Gaz GZ-50 -> ~31MJ/m3 (wartość opałowa) cena za m3 -> w zależności od taryfy W 2,05PLN do 2,4PLN/m3 ... 1940m3 przy 100% spr, przy 80% -> 2425m3

(2,05PLN/m3)
spr 100% 1940m3 -> 3977PLN + abonament
spr 80% 2425m3 -> 4972PLN + abonament


Adam, sąsiadka o podobnym gabarycie /150m2/ i ocieplenia mojego domu, płaci za ogrzewanie gazem około 4 tys zł

KaliMi
30-10-2015, 18:00
Nijak :)
Dlaczego nie działa u Ciebie podgląd kotła.

Alessandro
30-10-2015, 18:09
Warszawa, ciepło miejskie
CO - 3,83zł/m2
Podgrzanie ciepłej wody - 11,49zł/m3

liczcie

No tak, to jaki byłby wskaźnik ogrzewania domowego budżetu z 3,83 zł/m2 do średnich zarobków warszawiaków... u mnie w gminie średnie zarobki około 2 tys, czyli 2,55 zł : 2000 zł = 0,13 % wskaźnika, a warszawiak ile? gdzieś około 4500 zł na rękę, czyli 3,83 zł : 4500 zł = 0,085 % wskaźnika :p

Ktosik
30-10-2015, 18:09
Podane wyliczenia ogrzewania z sieci ciepłowniczej wynika z kosztów jakie ponosi moja znajoma, która mieszka w ocieplonym bloku na II piętrze. Ma powierzchnię mieszkania 62m2 i co miesiąc płaci 158 zł. czyli 2,55 zł/m2 (158zł : 62 zł = 2,548 zł).
Ale to są normalne ceny za ogrzewanie miejskie ja rocznie za 53m2 płaciłem prawie 2500zł rocznie+ do tego było cwu.
Tyle płaciłem od kilkunastu już lat i co ? I tyle też zamierzałem płacić w nowym domu nie paląc śmieciami ;)

Slawko123
30-10-2015, 18:19
No tak, to jaki byłby wskaźnik z 3,83 zł/m2 do średnich zarobków warszawiaków... u mnie w gminie średnie zarobki około 2 tys, czyli 2,55 zł : 2000 tys zł = 0,13 % wskaźnika, a warszawiak ile? gdzieś około 4500 zł na rękę, czyli 3,83 zł : 4500 zł = 0,085 % wskaźnika :pjaja se robisz?????!!!!! na tyle to prawie 2 m-ce trzeba zapieprzać. Daj mi taką pracę a będę szybciej niż myślisz. jakby co jestem pierwszy w kolejce.

Alessandro
30-10-2015, 18:21
jaja se robisz?????!!!!! na tyle to prawie 2 m-ce trzeba zapieprzać. Daj mi taką pracę a będę szybciej niż myślisz.

Średnie płace warszawiaków znalazłem w necie ...

http://warszawa.stat.gov.pl/

W Gminie mojej są tacy, którzy zarabiają netto 1200 zł :(

minertu
30-10-2015, 18:35
Dlaczego nie działa u Ciebie podgląd kotła.

A u mnie działa.

Slawko123
30-10-2015, 19:01
W warszawie tez tacy są i to wcale nie mało ich jest. 2-2,5tys. to norma, 4 i powyżej to hohoho.

wuwok
30-10-2015, 19:18
W warszawie tez tacy są i to wcale nie mało ich jest. 2-2,5tys. to norma, 4 i powyżej to hohoho.

Ale co oni wykonują?Jakie prace

joorg1
30-10-2015, 19:31
A u mnie działa.

A u mnie nie dziala :cool::cool:

Slawko123
30-10-2015, 19:34
Ale co oni wykonują?Jakie pracenormalne, takie jak wszędzie. czasami sprzątaczka ma więcej, ale tylko czasami.

powiem Wam, ze wkurza mnie takie myślenie, ze jak pracuje w Warszawie, to już zarabia 1000 razy tyle niż gdziekolwiek indziej. Owszem, są i tacy co zarabiają po 10-15 tys. zł ale tacy są wszędzie.
A tą srednia, to z reguły licza tak:
jeden 40tys, 10 po 1tys. i już wszyscy trąbią jacy jakie to oni maja zajebiste zarobki po 4500 na rękę, bo tak podał GUS.

Slawko123
30-10-2015, 19:54
Arturo72, jest ładna pogoda, idź się przewietrz.

rustin
30-10-2015, 20:25
a ten znowu następny klon.

karoka65
30-10-2015, 21:06
W Gminie mojej są tacy, którzy zarabiają netto 1200 zł :(
Nie musisz w Gminie szukać :)

zbigmaz01
30-10-2015, 21:30
A u mnie działa.
Link się nie otwiera kieruje nie do tej str. co potrzeba.
Swoją drogą nie jestem na bieżąco z kotłami w których palisz (z forum nadrabiam), co to tak idzie w automacie i jakiego koloru jest?

minertu
30-10-2015, 22:00
normalne, takie jak wszędzie. czasami sprzątaczka ma więcej, ale tylko czasami.

powiem Wam, ze wkurza mnie takie myślenie, ze jak pracuje w Warszawie, to już zarabia 1000 razy tyle niż gdziekolwiek indziej. Owszem, są i tacy co zarabiają po 10-15 tys. zł ale tacy są wszędzie.
A tą srednia, to z reguły licza tak:
jeden 40tys, 10 po 1tys. i już wszyscy trąbią jacy jakie to oni maja zajebiste zarobki po 4500 na rękę, bo tak podał GUS.
Podobnie jest w górnictwie.
Pod górnictwo należ minn.Wyższy Urząd Górniczy,Okręgowy Urząd Górniczy,Prezesi,zastepcy,dyrektorzy,i wielu innych co nawet dołu nie widzieli a zarabiaja krocie.W innych branżach jest podobnie ale opinia jest taka,że ten duzo zarabia co zarabia najmniej bo średnia tak wykazuje.

minertu
30-10-2015, 22:07
Link się nie otwiera kieruje nie do tej str. co potrzeba.
Swoją drogą nie jestem na bieżąco z kotłami w których palisz (z forum nadrabiam), co to tak idzie w automacie i jakiego koloru jest?
Dziwne bo w sygnaturze było wszystko ok,wpisałem z palca i powinno byc teraz dobrze.
A pracuje dalej mój prototyp.

minertu
30-10-2015, 22:08
Dalej coś nie tak,trzeba kliknąć na końcówkę numeru /7951

Slawko123
31-10-2015, 06:11
Dalej coś nie tak,trzeba kliknąć na końcówkę numeru /7951
usuń cały link i wpisz od nowa https://esterownik.pl/device/7951 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fd evice%2F7951)

Jak będziesz wpisywał to wcześniej kliknij ten symbol A/A w lewym górnym rogu okienka edycji.
Pojawią Ci się znaczniki BBCode które musisz odpowiednio ustawić i usunąć zbędne rzeczy.

minertu
31-10-2015, 06:35
Dziękuję. :rolleyes:

boluslolusj23
31-10-2015, 13:33
Podobnie jest w górnictwie.
Pod górnictwo należ minn.Wyższy Urząd Górniczy,Okręgowy Urząd Górniczy,Prezesi,zastepcy,dyrektorzy,i wielu innych co nawet dołu nie widzieli a zarabiaja krocie.W innych branżach jest podobnie ale opinia jest taka,że ten duzo zarabia co zarabia najmniej bo średnia tak wykazuje.

A kto był taki be i Ci nie dał dojść do stołka dyrektora górniczego na przykład (dla niekumatych wyjaśnienie: w górnictwie są stopnie podobne do tych w armii). Albo chociaż załapać się na takiego kaprala górniczego, czyli górnika 3 stopnia. Miałbyś dopłatę do 67% co 7 lat ceny za mundur górniczy, miałbyś czako z czarnym pióropuszem, a może któryś z producentów kotłów fundnąłby ci do tego szpadę, bo z urzędu przysługuje nieco ważniejszym.
Na karczmie piwnej pośpiewałbyś, a może nawet Nieomylne Prezydium dałoby się przekabacić i zamiast o przysłowiowej poopie Maryni zaczęlibyście o kociołkach dyskusję? Gdyby tak, to dej se synek pozor i przed łorkiestre nie wychodź, bo cie zgodnie z tradycjom barbórkowej karczmy w dyby albo i co inkszego, gorszego. Bo wywalić 6 kufli, abo ino jedyn ale z mydlinami i mieć problem z wyjściem do ... to gorsze, niż ... łostać z niesprzedanym towarem kotłowym na koniec sezonu. Bo to grozi dupochlastem z łobu stron.

Szczęść Boże Górniczej Braci

Pozdrawio tyn z art. 3 pkt. 5a wg ustawy o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych

kedlaw0
31-10-2015, 16:08
Oczywiście kolejne wcielenie arturo72 łamie regulamin forum. Czy ten pan na pewno jest zdrowy? Leci raport za łamanie regulaminu.

bobasxx
31-10-2015, 17:38
Jeśli zlikwidują wszystkie przywileje górnicze,wyrzucą ze stołków darmozjadów i leśnych dziadków wtedy kopalnie zaczną być rentowne a tym samym węgiel zacznie być tańszy i konkurencyjny i śmiało może być spalany w elektrowniach w których instalowane są specjalne i bardzo wydajne filtry.
Dlatego w nowych domach powinien być całkowity zakaz instalacji ogrzewania na wegiel bo takowych filtów nikt w swoim domu nie posiada.
Niestety,darmozjady górniki nie pozwolą sobie na to i będzie ponowne palenie opon przed sejmem który próbował odebrać już 13 pensję,14 pensję,barbórkę,wcześniejsze emerytury,deputat węglowy.
Ktoś pisał o pensjach w Warszawie 4400zł,taki zwykły górnik biorąc pod uwagę wszystkie roczne dodatki zarabia ok.5000zł miesięcznie na rękę.
Wiecie teraz czemu kopalnie nie są rentowne i dlaczego polski węgiel jest drogi ?

Pitolisz Arturek jak potłuczony, pewnie dlatego że się nie dostałeś do roboty na kopalnię.
Polski węgiel nie byłby drogi gdyby nie spółki, pośrednicy itp. Wiesz może ile kosztuje wydobycie i transport 1 tony na górę ?
Wiesz może jakie kopalnie płacą podatki i daniny do państwa ?
5000 zł powiadasz, może i tyle zarabiają, za pracę w takich warunkach to nie jest kosmiczne wynagrodzenie. Ciekawe co powiesz na zarobki w KGHM ?
Dla porównania w KWB Konin, pracownik z 20 letnim stażem na odkrywce w systemie 4-brygadowym, zarabia średnio 3200 na rękę, dużo ?

fenix2
31-10-2015, 17:59
Dziwne bo w sygnaturze było wszystko ok,wpisałem z palca i powinno byc teraz dobrze.
A pracuje dalej mój prototyp.

Ciepło u ciebie. 17 stopni. U mnie 3 stopnie. :(

SUSPENSER
31-10-2015, 20:30
Jak już jesteśmy przy takim temacie. Zakładając taki sam dom , temp wewnątrz to jaka jest różnica w kosztach ekogroszek vs gaz ziemny ? Wiadomo , że nie da się stwierdzić dokładnie jakie będą koszta ale zakładając , że na sezon grochu pójdzie za 3 tyś to gazu ile ?

W teorii gazem drożej o 30-50%, w praktyce klienci podają nawet do 100%.

SUSPENSER
31-10-2015, 20:48
Czemu wprowadzasz w błąd ?
1kWh wg Jareckiego z polskiego węgla to 0,16zł przy optymalnie dobranym mocowo kotle na ekogroszek i zaawansowanym "palaczu",których jak na lekarstwo a z gazu ziemnego wg fizyki przy kotle kondensacyjnym to 0,22-0,25zł

Dlatego się niektórym nie podobam ;)

0,16x1,3 = ...
0,16x1,5= ...

zaawanasowanego palacza zastąpi dobry sterownik i należyta obsługa kotła.

SUSPENSER
31-10-2015, 20:52
Utwór ten pięknie oddaje moje przemyślenia w ten łykend ...


https://www.youtube.com/watch?v=07hM0Qo_b4s

Slawko123
31-10-2015, 21:32
W teorii gazem drożej o 30-50%, w praktyce klienci podają nawet do 100%.

Czemu wprowadzasz w błąd ?
1kWh wg Jareckiego z polskiego węgla to 0,16zł przy optymalnie dobranym mocowo kotle na ekogroszek i zaawansowanym "palaczu",których jak na lekarstwo a z gazu ziemnego wg fizyki przy kotle kondensacyjnym to 0,22-0,25zł

0,16x1,3 = ...
0,16x1,5= ...

Czy nie wystarczyło tyle zamiast dodatkowo wpakować bezsensowną papkę marketingową godną podrzędnego sprzedawcy bazującego na nie wiedzy zielonych inwestorów ?


A co ci sie nie podoba 30-50% za bardzo w oczy kole, wolisz aby inni widzieli cyferki i nie od razu załapali, ze to jest to samo.

minertu
31-10-2015, 22:23
A kto był taki be i Ci nie dał dojść do stołka dyrektora górniczego na przykład (dla niekumatych wyjaśnienie: w górnictwie są stopnie podobne do tych w armii). Albo chociaż załapać się na takiego kaprala górniczego, czyli górnika 3 stopnia. Miałbyś dopłatę do 67% co 7 lat ceny za mundur górniczy, miałbyś czako z czarnym pióropuszem, a może któryś z producentów kotłów fundnąłby ci do tego szpadę, bo z urzędu przysługuje nieco ważniejszym.
Na karczmie piwnej pośpiewałbyś, a może nawet Nieomylne Prezydium dałoby się przekabacić i zamiast o przysłowiowej poopie Maryni zaczęlibyście o kociołkach dyskusję? Gdyby tak, to dej se synek pozor i przed łorkiestre nie wychodź, bo cie zgodnie z tradycjom barbórkowej karczmy w dyby albo i co inkszego, gorszego. Bo wywalić 6 kufli, abo ino jedyn ale z mydlinami i mieć problem z wyjściem do ... to gorsze, niż ... łostać z niesprzedanym towarem kotłowym na koniec sezonu. Bo to grozi dupochlastem z łobu stron.

Szczęść Boże Górniczej Braci

Pozdrawio tyn z art. 3 pkt. 5a wg ustawy o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych

O mój mundur i czako się nie martw bo w szafie czekają na kolejną Barbórkę. A chmielowego też sporo potrafię spożyć.

minertu
31-10-2015, 22:30
Pitolisz Arturek jak potłuczony, pewnie dlatego że się nie dostałeś do roboty na kopalnię.
Polski węgiel nie byłby drogi gdyby nie spółki, pośrednicy itp. Wiesz może ile kosztuje wydobycie i transport 1 tony na górę ?
Wiesz może jakie kopalnie płacą podatki i daniny do państwa ?
5000 zł powiadasz, może i tyle zarabiają, za pracę w takich warunkach to nie jest kosmiczne wynagrodzenie. Ciekawe co powiesz na zarobki w KGHM ?
Dla porównania w KWB Konin, pracownik z 20 letnim stażem na odkrywce w systemie 4-brygadowym, zarabia średnio 3200 na rękę, dużo ?

Dla niego to dużo.
A na kopalnię nie pójdzie bo jakby tąpnęło to na górze byłby szybciej od szoli :)

minertu
31-10-2015, 22:38
O to chodzi ze to mi się bardzo podoba :)
Bo z tego widać ze w nowym domu różnica w rachunkach za sezon grzewczy między ekogroszkiem a gazem ziemnym to tylko max.50% czyli max.800zl :)

Niestety zieloni inwestorzy nie potrafią sobie przeliczyć % na PLN bo nie mają pojęcia jakie to są % w ich domu do PLN jakie powinni wydać czyli wychodzi brak jakiejkolwiek wiedzy na temat zużycia energii na ogrzewanie w ichnich domach :)

Masz na myśli dom czy kawałek budy? Tak się składa, że żona moja w gazowni pracuje i wie ile kosztuje ogrzewanie gazem dlatego mam go tylko przed domem.

rustin
31-10-2015, 22:49
ty jesteś chory psychicznie. ciągle cię banują, nikt nie chce z tobą mieć nic wspólnego a ty dalej zakładasz konta.ty chyba nawet budy dla psa nie masz, nie mówiąc od domu.człowieku oddaj się psychiatrze w ręce

fenix2
01-11-2015, 04:28
Masz rację,przynajmniej raz :)
Mam gaz ziemny przy działce i przed budową zdecydowałem się na ogrzewanie prądem a nie gazem ziemnym olewając przyłacze gazu ;)
Ale to wynika własnie z użycia kalkulatora ;)
W moim domu najtańszy do ogrzewania biorąc pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji był prąd,potem gaz ziemny na równi z pompą ciepła a na ostatnim miejscu był ekogroszek jako najdroższy :)
Ale ja dokładnie wiedziałem ile mój dom zużyje energii na ogrzewanie i to przed budową i mogłem decydować co będzie najbardziej zasadne ekonomicznie.

5 kopalń w promieniu 10km ;)
Arturo72 powrócił z zaświatów.

kedlaw0
01-11-2015, 09:36
Jak można pozwolić jednej, nie wiem czy zdrowej na umyśle osobie niszczyć większość dyskusji o wątkach o ogrzewaniu?

karoka65
01-11-2015, 10:07
ty jesteś chory psychicznie. ciągle cię banują, nikt nie chce z tobą mieć nic wspólnego a ty dalej zakładasz konta.ty chyba nawet budy dla psa nie masz, nie mówiąc od domu.człowieku oddaj się psychiatrze w ręce
Piszę mu już to od lat :) i ciągle jest tylko gorzej.
Niestety w tej chwili może jeszcze jakiś lekarz mu pomoże ale na pewno nie będzie to psychiatra.
Może jeszcze zadbać na przykład o nogi.
Jak jacyś sąsiedzi go tu czytają to dopiero mają ubaw, hehe

SiNi
01-11-2015, 11:42
Odpuśćcie sobie Arturka, bo tylko karmicie trola.
Ja może nie na temat, ale instalację RBR mi zasila, więc zadaję tutaj pytanko. Otóż w tym momencie mam starą instalację gdzie idą rury 5/4 cala w piwnicy i potem są odnogi o różnych średnicach prosto do grzejników. Te rury za bardzo mi grzeją piwnicę, a ocieplać ich nie mam zamiaru (dużo zabawy, bo stare ocieplenie trzeba ściągnąć). Niedawno w robocie znalazłem (miało to iść w kosz) fajne elektrozawory Honeywell 3/4 cala (6W biorą jak są otwarte, więc nie mam zamiaru ich marnować). Czy jak puszczę instalację na takim elektrozaworze (teraz jest zawór kulowy do odcięcia CO a wyłączenie pompy nie pomaga bo grawitacja śmiga jak ta lala) to będzie wszystko śmigać? Otóż wtedy wymienię te rury na PEXa w samej piwnicy by w domku nie robić bałaganu. Niestety mam stare żeliwne kaloryfery, które mają ogromną pojemność wodną. Do tego 2 z nich to armaty (jedna ma chyba 25 żeberek) i zastanawiam się czy taki przekrój (3/4 cala) da radę to zasilić by teściowa się nie zapłakała, że nie grzeje. Mogę w razie czego podzielić to na 2 sekcje i wtedy będę miał 2 nitki po 3/4 cala (każda zasila połowę chaty). Zużycie prądu wtedy wzrośnie do 12W, ale tyle przeżyję tym bardziej, że jak puszczę kocioł na wyższą temperaturę to mogę pomyśleć o cyklicznym otwieraniu elektrozaworów.

Teraz pytanie odnośnie zamontowania odpopielacza do mojej 17tki. Czy da radę to zrobić samemu czy jednak będzie problem. Chętnie bym to zrobił bo niestety za dużo jest wybierania po pełnym zasobniku grochu (kocioł z grudnia 2013 z zasobnikiem od 23ki). Gdybym jeszcze w PL był to wielki problem nie jest, ale ktoś to musi robić i wtedy albo między zasypami musi wyciągać szufladę, albo potem wybierać co nie zmieściło się w szufladzie.

A tak przy okazji to ile za ten odpopielacz trzeba dać?

timon120777
01-11-2015, 12:35
Panowie
wystarczy pod każdym jego postem napisanym z innego konta niż oficjalne kliknąć trójkącik i zgłosić jako niezgodne z regulaminem zakładanie kilku kont
nie trzeba mu odpisywać i z nim wchodzić w dyskusję. nie warto karmić trola. on już potrafi tylko cytowac samego siebie nawet pisząc z nowych kont i po tym się dość szybko zdradza.
albo nauczy się kultury dyskusji albo go całkiem wywalą- taką zresztą mam nadzieję

swoją drogą na tym forum regulamin jest jakoś wybiórczo traktowany,
znam fora na których takie zachowania są pacyfikowane bez potrzeby zgłaszania, przez moderatorów którzy znają regulamin i stosują go dla wszystkich według jednej miarki a nie jak im sie podoba
tu jest inaczej i moim zdaniem forum dzięki temu schodzi na psy. ludziska nie chcą tu pisać i czytac bo się coraz częściej zwyczajnie nie da. szkoda że redakcja ma to gdzieś

Sorki za OT

Slawko123
01-11-2015, 12:45
swoją drogą na tym forum regulamin jest jakoś wybiórczo traktowany,
znam fora na których takie zachowania są pacyfikowane bez potrzeby zgłaszania, przez moderatorów którzy znają regulamin i stosują go dla wszystkich według jednej miarki a nie jak im sie podoba
tu jest inaczej i moim zdaniem forum dzięki temu schodzi na psy. ludziska nie chcą tu pisać i czytac bo się coraz częściej zwyczajnie nie da. szkoda że redakcja ma to gdzieś

Sorki za OT jakie pismo, takie forum

dębowy
01-11-2015, 13:29
Dosadnie i szczerze.

boluslolusj23
01-11-2015, 13:29
O mój mundur i czako się nie martw bo w szafie czekają na kolejną Barbórkę. A chmielowego też sporo potrafię spożyć.

To jo Ci synek moj łodstompia, bo mi sie jusz nie chce tymi kulami na mole w te łone w szranku ciepać. Ino se pierze z mojego biołego na swoje czorne pominiosz i bydziesz mioł rychtig nowy ancug.
Wiesz karlusie, że jeszcze możesz se czerwone pierze fundnońć. Niech Ci sponzory łod kociełków kupiom fujarecka abo inkszy bemben i bydzesz groł. A tym co grajom, to sie czerwone pierze na czako przynależy. Do biołego nie dosz rady, bo jusz niezadługo gruby pozamykajom i tela z tego bydzie.

P.S. Kożdyn sztift dużo zupy we karczmie do rada. Ino zapominajom, co im pyncherz nie wydoli i sie jusz niejedyn na tym wyłonaczył. Bez to dej se synek pozór, jak godo dozór. Bo ci richtig dobrze prawi.

75max
02-11-2015, 16:25
może ktoś doradzi bo chyba czeka mnie wklejanie korony nie dopala po przeciwnej stronie podajnika tylko nie wiem jak się do tego zabrać bo to 11 tam miejsca jak na lekarstwo nie bardzo jest jak podejść żeby uderzyć od dołu macie może jakiś patent żeby to zrobić w miarę sprawnie i bez uszkodzenia korony

75max
02-11-2015, 16:41
dzięki musi być bardzo wystudzony piec czy można to robić na ciepłym i ile musi potem stać żeby sylikon zastygł

animuss
02-11-2015, 18:11
Masz na myśli dom czy kawałek budy? Tak się składa, że żona moja w gazowni pracuje i wie ile kosztuje ogrzewanie gazem dlatego mam go tylko przed domem.

Ale też macie zniżkę na gaz?
Mój kolo ma taniej grzeje gazem pracuje w gazowni .

karoka65
02-11-2015, 19:31
dzięki musi być bardzo wystudzony piec czy można to robić na ciepłym i ile musi potem stać żeby sylikon zastygł
W zeszłym roku zajechałem do jednej pani to kocioł się palił, wygrzebałem czyszczakiem z palnika żar ile się dało, brecha i korona na podwórko przed kotłownię, było zimno to stygło sobie a ja wiertarką objechałem rowek i doczyściłem palenisko.
Była jeszcze ciepła jak nakładałem sylikon, trzeba było nakładac szybko bo krzepł na ciepłym.
Korona na palenisko i za chwilę ogień od nowa, trzyma do dzisiaj ale jak masz czas to niech postoi trochę.
Trzeba było w tamtym przypadku załatwić to szybko bo jak wspomniałem było zimno a w domku były małe dzieciaczki.

75max
02-11-2015, 20:03
W zeszłym roku zajechałem do jednej pani to kocioł się palił, wygrzebałem czyszczakiem z palnika żar ile się dało, brecha i korona na podwórko przed kotłownię, było zimno to stygło sobie a ja wiertarką objechałem rowek i doczyściłem palenisko.
Była jeszcze ciepła jak nakładałem sylikon, trzeba było nakładac szybko bo krzepł na ciepłym.
Korona na palenisko i za chwilę ogień od nowa, trzyma do dzisiaj ale jak masz czas to niech postoi trochę.
Trzeba było w tamtym przypadku załatwić to szybko bo jak wspomniałem było zimno a w domku były małe dzieciaczki.

Dzięki bardzo za szybką odpowiedź

minertu
02-11-2015, 20:05
Dzięki bardzo za szybką odpowiedź

Zapomniałeś nr telefonu?

75max
02-11-2015, 20:20
nie zapomniałem nie chciałem Ci tyłka zawracać Ty i tak masz urwanie głowy, nie będę Ci głowy zawracał z byle pierdołą a na forum to może i innym się przyda taka rada jak zdjąć koronę.
pozdrawiam

karoka65
02-11-2015, 21:18
A co to za nowe porządki ?
RBR i inne kotły wyleciały z "Ogrzewania" ?
Chyba kotły na paliwo stałe mogą być w dziale Ogrzewanie ?
Jakoś tak śmiesznie :)

animuss
03-11-2015, 18:25
A co to za nowe porządki ?
RBR i inne kotły wyleciały z "Ogrzewania" ?
Chyba kotły na paliwo stałe mogą być w dziale Ogrzewanie ?
Jakoś tak śmiesznie :)

A pompki są?

bratciszek
03-11-2015, 20:11
mam pytanko jakiej szerokości zamontować drzwi do kotłowni aby zmieścił się kocioł planuję rbr najmniejszą moc. Proszę o info jaką szeroką macie sciankę pomiędzy kotłownią a nastepnym pomieszczeniem?

minertu
03-11-2015, 20:48
mam pytanko jakiej szerokości zamontować drzwi do kotłowni aby zmieścił się kocioł planuję rbr najmniejszą moc. Proszę o info jaką szeroką macie sciankę pomiędzy kotłownią a nastepnym pomieszczeniem?

160cm jak będzie to wystarczy. A drzwi 70cm

karoka65
03-11-2015, 21:02
mam pytanko jakiej szerokości zamontować drzwi do kotłowni aby zmieścił się kocioł planuję rbr najmniejszą moc. Proszę o info jaką szeroką macie sciankę pomiędzy kotłownią a nastepnym pomieszczeniem?
To dla Ciebie zamawiał instalator tą lewą 12-tkę ?

75max
04-11-2015, 06:58
Wczoraj przepychałem otwory w koronie dziś już widać efekty. Zdjęcia wieczorem bo nie mogę dodać z telefonu

mpepe
04-11-2015, 15:42
Witam,
wchodzę do sterownika mam ustawione na grupowym:

opcje-zaawansowane-praca pompy Co-wyłączona pompa chodzi dalej zrobiłem wyłączenie steronika odpinając od sieci i powtarzam czynność i pompa dalej pracuje???

75max
04-11-2015, 15:54
Wczoraj przepychałem otwory w koronie dziś już widać efekty. Zdjęcia wieczorem bo nie mogę dodać z telefonu

przed czyszczeniem
336183
po
336184

może obędzie się bez wklejania korony

zbigmaz01
04-11-2015, 16:02
Witam,
wchodzę do sterownika mam ustawione na grupowym:

opcje-zaawansowane-praca pompy Co-wyłączona pompa chodzi dalej zrobiłem wyłączenie steronika odpinając od sieci i powtarzam czynność i pompa dalej pracuje???

Jaka masz żądaną temp. wewnątrz? Może dogrzewa?

bratciszek
04-11-2015, 17:19
nie, nie dla mnie ja jeszcze z budowa w "polu". Na razie tak podpytuję.

mpepe
04-11-2015, 18:20
Jaka masz żądaną temp. wewnątrz? Może dogrzewa?


Nie mam włączonego reg. wewnętrznego jeśli o to pytałeś.

zbigmaz01
04-11-2015, 18:38
Nie mam włączonego reg. wewnętrznego jeśli o to pytałeś.

A jaka jest temp. na kotle?

karoka65
04-11-2015, 21:37
Witam,
wchodzę do sterownika mam ustawione na grupowym:

opcje-zaawansowane-praca pompy Co-wyłączona pompa chodzi dalej zrobiłem wyłączenie steronika odpinając od sieci i powtarzam czynność i pompa dalej pracuje???
Nic Ci nie da ustawienie pompy na "Wyłączona" jak piszesz, pompa i tak się nie wyłączy.
Tym parametrem możesz jedynie wybrać tryb pracy pompy dla pokojówki. Aktywujesz, dezaktywujesz bądź ustawiasz pracę cykliczną ale przy pokojówce.
Jeśli chcesz zatrzymać pompę możesz to zrobić przez włączenie trybu "Lato", auto-lato temperatura wtedy czujnik pogodowy będzie załączał bądź wyłączał grzanie ewentualnie auto-lato programator wtedy pompka ( ogrzewanie ) będzie się włączać bądź wyłączać wg. tego jak ustawisz sobie programator.

kveldulv
05-11-2015, 08:24
Przez kilka tygodni odkąd kominiarz wyczyścił mi komin, do pieca przez czopuch leci mi brązowa sadza.
Zaraz po czyszczeniu jak odpaliłem piec naleciało tego najwięcej, bo zamknęło odpływ i piec się wygasił.

Teraz może zbiera się tego mniej, ale 2 dni temu znowu to wybierałem.
Co to może być? Pozostałości syfu z komina?

75max
05-11-2015, 15:59
Przez kilka tygodni odkąd kominiarz wyczyścił mi komin, do pieca przez czopuch leci mi brązowa sadza.
Zaraz po czyszczeniu jak odpaliłem piec naleciało tego najwięcej, bo zamknęło odpływ i piec się wygasił.

Teraz może zbiera się tego mniej, ale 2 dni temu znowu to wybierałem.
Co to może być? Pozostałości syfu z komina?

czyściłeś rurę od pieca do kanału ?
może się zawiesiła sadza przy wylocie z kanału do pieca

animuss
05-11-2015, 16:10
Przez kilka tygodni odkąd kominiarz wyczyścił mi komin, do pieca przez czopuch leci mi brązowa sadza.
Zaraz po czyszczeniu jak odpaliłem piec naleciało tego najwięcej, bo zamknęło odpływ i piec się wygasił.

Teraz może zbiera się tego mniej, ale 2 dni temu znowu to wybierałem.
Co to może być? Pozostałości syfu z komina?

Od góry z czopucha odrywa się rdza. ;)

prz3kus
06-11-2015, 14:13
Przez kilka tygodni odkąd kominiarz wyczyścił mi komin, do pieca przez czopuch leci mi brązowa sadza.
Zaraz po czyszczeniu jak odpaliłem piec naleciało tego najwięcej, bo zamknęło odpływ i piec się wygasił.

Teraz może zbiera się tego mniej, ale 2 dni temu znowu to wybierałem.
Co to może być? Pozostałości syfu z komina?

Ja mam sporą rure z pieca do komina i co roku ją traktuje młotkiem, ponieważ brązowy syf leje sie z niej na potęgę i część mi wypływa na górę pieca.
Kiedyś Pan Karoka pisał, że to przez niską tmp spalin. Po potraktowaniu młotkiem wybieram syf z górnej półeczki pieca :)


EDIT:

Mam jeszcze pytanie na ES i na początku na forum pisane było ile spala kg groszku na minute pracy podajnika ludzie pisali od 0.21-0.28 Teraz kilka stron wcześniej ktoś z was pisał(już niechce mi sie szukać) 0.34 - 0.38
Więc kurna jak powinna wyglądać ta wartość?????????????

SiNi
06-11-2015, 14:31
prz3kus
To ile bierze groszku na minutę pracy podajnika zależy od groszku i od podajnika. Sam musisz to wyliczyć poprzez zasypanie konkretnej ilości groszku (im dokładniej zważysz tym lepiej) i jak się skończy wyliczyć na podstawie czasu podajnika ile ci bierze grochu na minutę.

prz3kus
06-11-2015, 16:53
SiNi
Rozumiem, jednak bez przesady różnica prawie dwa razy. Nie chodzi mi tutaj kilogram w te czy w tamte jednak czy spalam 10kg czy 15 to jest roznica :/

Z tego co pamietam to cyba zigmaz pisal osttanio o tych kilogramach moze sie wypoie :D

micro-jr
06-11-2015, 18:05
SiNi
Rozumiem, jednak bez przesady różnica prawie dwa razy. Nie chodzi mi tutaj kilogram w te czy w tamte jednak czy spalam 10kg czy 15 to jest roznica :/

Z tego co pamietam to cyba zigmaz pisal osttanio o tych kilogramach moze sie wypoie :D

ja sypię zawsze 4 worki (podobno 100kg)
i mi schodziło w 360 minut (jak było na czerwono, sypałem kolejne 4 i było pełno)
teraz perła mi się nie mieści, więc zmieniłem sobie na 400 minut.

generalnie wskaźnik jest po to, ze piec nie wie ile jest groszku w zbiorniku, ale wie ile chodził podajnik.
jeśli Ty wiesz na ile pracy podajnika starcza groszek. to możecie razem oszacować stan groszku w zbiorniku :)

zbigmaz01
06-11-2015, 18:31
SiNi
Rozumiem, jednak bez przesady różnica prawie dwa razy. Nie chodzi mi tutaj kilogram w te czy w tamte jednak czy spalam 10kg czy 15 to jest roznica :/

Z tego co pamietam to cyba zigmaz pisal osttanio o tych kilogramach moze sie wypoie :DPisałem, tak właśnie jest na moim podajniku. Przypomnę że mój kocioł zakupiony na początku grudnia 2011r a odpalony 14.XII.2011r a od tamtego czasu były zmiany podajników a tym samym ślimaków i przekładni. Moja przekładnia to Ewmar. Przypominam jeszcze że mam kocioł 17kW
Tak z moich obserwacji i liczenia wynika że na moim podajniku wartość ta jest od 0,30kg/min do 0,36kg/min.
Wartości te są zależne od tego jakim węglem zasypię zasobnik. Przy miale wychodziło 0,35 -0,36kg a przy grochu o ziarnach 8-32 już 0,30-032kg.
Im drobniejsza frakcja tym więcej na min. a im grubszy tym mniej.

125kg / 035kg/min = 357 min pracy podajnika.

cichy777
07-11-2015, 05:57
Pisałem, tak właśnie jest na moim podajniku. Przypomnę że mój kocioł zakupiony na początku grudnia 2011r a odpalony 14.XII.2011r a od tamtego czasu były zmiany podajników a tym samym ślimaków i przekładni. Moja przekładnia to Ewmar. Przypominam jeszcze że mam kocioł 17kW
Tak z moich obserwacji i liczenia wynika że na moim podajniku wartość ta jest od 0,30kg/min do 0,36kg/min.
Wartości te są zależne od tego jakim węglem zasypię zasobnik. Przy miale wychodziło 0,35 -0,36kg a przy grochu o ziarnach 8-32 już 0,30-032kg.
Im drobniejsza frakcja tym więcej na min. a im grubszy tym mniej.

125kg / 035kg/min = 357 min pracy podajnika.
Tu nie ma jakiś sztywnych danych - wszystko zależy od granulacji i "ciężaru właściwego" węgla.
Dla porównania mogę podać mój przypadek : groszek z chwałowic - palę nim nieprzerwanie od 2012 roku - piec chyba identyczny co zbimgaz i mam takie wyliczenia- w zasobniku mieści mi się 120kg - przy pełnym kanale ślimaka oczywiście, dokładnie zważone( no weszłoby na pewno 125 ale trzeba by to upchać) i spokojnie mogę ustawić 420 min - mam tolerancję +/- jedną dobę na zasyp, jeszcze nigdy nie wygasło z powodu braku opału, a zasypuję wyłącznie po wygenerowaniu alarmu. Więc daje to 0.286 kg/min. Prowadzę dość szczegółowe notatki zużycia i zakupów i przez te 3 lata wszystko się zgadza - w sensie ile kupiłem i ile wskazywało zużycie, więc mogę temu ufać.
120kg/0,286kg/min =420 min pracy podajnika

minertu
07-11-2015, 09:43
U mnie na groszku średnim z Chwałowic wychodzi 0.23 zasyp 160kg czas ok 740min.

zbigmaz01
07-11-2015, 13:39
Czyli tak jak wcześniej pisałem, inne przekładnie i ślimaki a to daje inne podawanie kg/min.

minertu
07-11-2015, 20:57
Mam Nordea 1-1

Mateo33
08-11-2015, 10:57
Minertu to całkiem korzystnie masz :)

malina321
08-11-2015, 18:08
Wtam Bawie sie sie ostatnio trybem zasypowym moim RBRem 17kw jak witać temp ma dworze wysoko dodatnie Pytanie do forumowiczów kociołek ładnie pracuje w trybie zasypowym ale po pewnym czasie pojawił sie alarm/ wygaszenie kotła/ no i kociołek zatrzymał sie no faktycznie nie było już dużo żaru ale skąd wie kiedy ma sie zatrzymać i wygasić czy to normalne czy zrobiłem coś ne tak Pozdrawiam

cichy777
08-11-2015, 18:29
Wtam Bawie sie sie ostatnio trybem zasypowym moim RBRem 17kw jak witać temp ma dworze wysoko dodatnie Pytanie do forumowiczów kociołek ładnie pracuje w trybie zasypowym ale po pewnym czasie pojawił sie alarm/ wygaszenie kotła/ no i kociołek zatrzymał sie no faktycznie nie było już dużo żaru ale skąd wie kiedy ma sie zatrzymać i wygasić czy to normalne czy zrobiłem coś ne tak Pozdrawiam
Sterownik czerpie te informacje z temperatury spalin - jeżeli przy pracującej dmuchawie nie wykryje określonego wzrostu temp. spalin to wygeneruje alarm i zatrzyma piec. Ty masz chyba czujnik wyjęty - więc co się dziwisz :-) . Można to wyłączyć w opcjach- "algorytm wygaszenia kotła" na "nieaktywny"

wojtas77
09-11-2015, 14:03
Działa już wyszukiwarka na ES :wave:
Może mi ktoś podpowiedzieć dlaczego w moich statystykach nie ma informacji dotyczącej średniej mocy kotła?
Wyświetla się że mam uzupełnić nominalną moc kotła ale nie wiem gdzie to wpisać :bash:

minertu
09-11-2015, 14:13
Działa już wyszukiwarka na ES :wave:
Może mi ktoś podpowiedzieć dlaczego w moich statystykach nie ma informacji dotyczącej średniej mocy kotła?
Wyświetla się że mam uzupełnić nominalną moc kotła ale nie wiem gdzie to wpisać :bash:

Tym sobie głowy nie zawracaj.

karoka65
09-11-2015, 17:55
Arturo, już chyba ze względu na Ciebie utworzono nowy dział na forum o kotłach na paliwo stałe a Ty znowu zabłądziłeś ?

karoka65
09-11-2015, 17:59
Sterownik czerpie te informacje z temperatury spalin - jeżeli przy pracującej dmuchawie nie wykryje określonego wzrostu temp. spalin to wygeneruje alarm i zatrzyma piec. Ty masz chyba czujnik wyjęty - więc co się dziwisz :-) . Można to wyłączyć w opcjach- "algorytm wygaszenia kotła" na "nieaktywny"
Tak się dzieje gdy palisz na palniku, w trybie "zasypowy" temperatura spalin nie jest brana pod uwagę.
Chodzi o brak przyrostu temp. na kotle.

tadeo58
09-11-2015, 20:26
witam wszystkich na forum, to moj pierwszy post

prosze was o pomoc w ustawieniu pieca, bo nie jestem pewien czy wszystko jest ok

dom 200m2, ocieplony styropianem 10cm, gorny strop 20cm, miedzy pietrami 5 cm,
piec 17kW RBR, wegiel Wesoła,


link do instalacji w sygnaturce

karoka65
09-11-2015, 22:07
Minertu to całkiem korzystnie masz :)
Pali groszkiem średnim także niema tu nic do tego "korzystnie" :)
To tylko gruba frakcja robi swoje.

Arti891
10-11-2015, 08:14
Witam jestem świeży na forum więc proszę o wyrozumiałość, mam takie krótkie proste pytanie do specjalistów interesuje mnie piec RBR Ekouniwersal 25 KW. W sieci widnieją dwa rodzaje zdjęć pieca, dokładniej interesował by mnie piec z większym popielnikiem taki jak na zdjęciu pierwszym
337063
Większości na stronach producentów jest foto drugie czyli:
337064

Czy ktoś by mógł określić który rodzaj pieca producent na tę chwile produkuję?
Pozdrawiam i dziękuje za pomoc

minertu
10-11-2015, 09:05
Witam jestem świeży na forum więc proszę o wyrozumiałość, mam takie krótkie proste pytanie do specjalistów interesuje mnie piec RBR Ekouniwersal 25 KW.

337064

Czy ktoś by mógł określić który rodzaj pieca producent na tę chwile produkuję?
Pozdrawiam i dziękuje za pomocOczywiście.
Ten ,który pozostawiłem . Now model tylko 12kW i 17kW , to ten,który wykasowałem.

prz3kus
10-11-2015, 11:43
stary ma ładniejszy kolor, nowy troche pedal*** :P

joorg1
10-11-2015, 12:36
stary ma ładniejszy kolor, nowy troche pedal*** :P
Kurde kolor pedal**** tylko prosze bez analogi do wlascicieli kotla z tym kolorem :P

prz3kus
10-11-2015, 12:57
Hehe, raczej skierowane w kierunku producenta :P

Arti891
10-11-2015, 13:51
Czy może ktoś z użytkowników posiada taki piecyk 25KW, chodzi mi o zasyp i popielnik, czy jeden zasyp wystarczy na jeden popielnik? Jak często trzeba opróżniać popiół? Rozumiem że to jest także zależne o jakości paliwa ale chodzi o takie orientacyjny przykład.

tadeo58
10-11-2015, 17:52
witam wszystkich na forum, to moj pierwszy post

prosze was o pomoc w ustawieniu pieca, bo nie jestem pewien czy wszystko jest ok

dom 200m2, ocieplony styropianem 10cm, gorny strop 20cm, miedzy pietrami 5 cm,
piec 17kW RBR, wegiel Wesoła,


link do instalacji w sygnaturce

ponawiam pytanie, dodam tylko ze bojler ma pojemnosc 200l, cyrkulacja rurami 50mb, oraz na instalacji zawór czterodrozny,

dodatkowo dolaczam zdjecia :

337111

337112

co sadzicie?

cichy777
10-11-2015, 19:09
ponawiam pytanie, dodam tylko ze bojler ma pojemnosc 200l, cyrkulacja rurami 50mb, oraz na instalacji zawór czterodrozny,

dodatkowo dolaczam zdjecia :

337111

337112

co sadzicie?
Oczekujesz odpowiedzi , ale nie napisałeś z czym masz problem ?
Link nie prowadzi do sterownika tylko do wyszukiwarki.

karoka65
10-11-2015, 21:41
Witam jestem świeży na forum więc proszę o wyrozumiałość, mam takie krótkie proste pytanie do specjalistów interesuje mnie piec RBR Ekouniwersal 25 KW. W sieci widnieją dwa rodzaje zdjęć pieca, dokładniej interesował by mnie piec z większym popielnikiem taki jak na zdjęciu pierwszym
337063
Większości na stronach producentów jest foto drugie czyli:
337064

Czy ktoś by mógł określić który rodzaj pieca producent na tę chwile produkuję?
Pozdrawiam i dziękuje za pomoc
12-tka i 17-tka ma poszerzone drzwiczki, 25-tka po staremu.
Podobnie z deflektorem ceramicznym, jest możliwość zamówienia z tym ustrojstwem 12 i 17kW, wyższe moce nie mają tej możliwości.
Tak zmieścisz popiół z zasobnika groszku w szufladzie, chyba że będziesz palił wyjątkowym syfem.
A tak w ogóle to to chcesz ogrzewać kotłem tak dużej mocy ?

tadeo58
11-11-2015, 10:22
Oczekujesz odpowiedzi , ale nie napisałeś z czym masz problem ?
Link nie prowadzi do sterownika tylko do wyszukiwarki.

dzieki za info,

o co mi sie rozchodzi.. otoz w popiele sa niedopalki, sadza w komorze, i ptanie czy moje ustawienia sa zblizone do optymalnych?

ps. jesli link dalej nie dziala to prosze o podpowiedzi jak to zrobic poprawnie ;)

Arti891
11-11-2015, 10:31
12-tka i 17-tka ma poszerzone drzwiczki, 25-tka po staremu.
Podobnie z deflektorem ceramicznym, jest możliwość zamówienia z tym ustrojstwem 12 i 17kW, wyższe moce nie mają tej możliwości.
Tak zmieścisz popiół z zasobnika groszku w szufladzie, chyba że będziesz palił wyjątkowym syfem.
A tak w ogóle to to chcesz ogrzewać kotłem tak dużej mocy ?

Super dzięki za odpowiedz. Ogrzewał będę dom 200m2 Piętrowy z poddaszem użytkowym, dachem dwuspadowym i garażem wbudowanym w dom, na parterze całość ogrzewanie podłogowe + w następnym roku dojdzie do ogrzania garaż około 80-100m2 z dachem dwuspadowym oddalony od domu jakieś 30m. Na samy początku Kocioł będzie ogrzewał sam dom przez pierwszy rok. Chciałem kocioł z zapasem żeby nie był za mały i w sumie Pan hydraulik który robił mi instalacje tak doradził. Czy będzie za duży? Skoro już zacząłem pisać to pozwólcie że się zapytam możliwe że już był temat poruszany ale zaryzykuje, jak wygląda palenie peletem w tym piecu jest to możliwe? czy sterownik sobie poradzi?

karoka65
11-11-2015, 10:39
Czyli docelowo będzie około 300m w tym do tego garażu przesył 30-to metrowy ?
Kilka osób paliło pelletem ale nie jest to kocioł przystosowany do spalania pelletu jak każdy retorciak.
Jeśli masz dostęp do tego paliwa po taniości raczej zalecałbym mieszanki z miałem, eko groszkiem czy groszkiem

cichy777
11-11-2015, 10:54
dzieki za info,

o co mi sie rozchodzi.. otoz w popiele sa niedopalki, sadza w komorze, i ptanie czy moje ustawienia sa zblizone do optymalnych?

ps. jesli link dalej nie dziala to prosze o podpowiedzi jak to zrobic poprawnie ;)
Bez podglądu na sterownik nic nie można powiedzieć - prawdopodobnie wkleiłeś link, ale nie udostępniłeś sterownika - na stronce e-sterownik w zakładce moje konto, urządzenia, kliknij ustawienia, a następnie zaznacz opcję "udostępnij sterownik publicznie"
Nic też nie wiadomo o paliwie, i zapotrzebowaniu na ciepło - podłogówka czy grzejniki, jakie ocieplenie, ile m2 itp.- niezbyt to dokładne, ale daje pewien oglad na zapotrzebowanie. To twój pierwszy sezon grzania?
A .. zapomniałem że podałeś nieco danych, ale nie ma informacji o instalacji -czy masz podłogówkę,jaki zawór4D itp. co to znaczy "cyrkulacja rurami"
Najlepiej wypełnij ankietę na : http://cieplowlasciwie.pl/ i wklej link do wyników.

bobasxx
11-11-2015, 11:37
A co to za nowe porządki ?
RBR i inne kotły wyleciały z "Ogrzewania" ?
Chyba kotły na paliwo stałe mogą być w dziale Ogrzewanie ?
Jakoś tak śmiesznie :)

No nieźle. Już się zastanawiałem gdzie temat wcięło, a przypadkiem na wątku Ogniwa się dowiedziałem że jest nowy dział.
Trochę bez sensu ta hierarchia.

SUSPENSER
11-11-2015, 13:13
Super dzięki za odpowiedz. Ogrzewał będę dom 200m2 Piętrowy z poddaszem użytkowym, dachem dwuspadowym i garażem wbudowanym w dom, na parterze całość ogrzewanie podłogowe + w następnym roku dojdzie do ogrzania garaż około 80-100m2 z dachem dwuspadowym oddalony od domu jakieś 30m. Na samy początku Kocioł będzie ogrzewał sam dom przez pierwszy rok. Chciałem kocioł z zapasem żeby nie był za mały i w sumie Pan hydraulik który robił mi instalacje tak doradził. Czy będzie za duży? Skoro już zacząłem pisać to pozwólcie że się zapytam możliwe że już był temat poruszany ale zaryzykuje, jak wygląda palenie peletem w tym piecu jest to możliwe? czy sterownik sobie poradzi?


Podstaw dane budynków po kolei do kalkulatora pod linkiem:

www.cieplowlasciwie.pl/start i wklej linki do stron z wynikami.

stefan_ems
11-11-2015, 14:01
Czy może ktoś z użytkowników posiada taki piecyk 25KW, chodzi mi o zasyp i popielnik, czy jeden zasyp wystarczy na jeden popielnik? Jak często trzeba opróżniać popiół? Rozumiem że to jest także zależne o jakości paliwa ale chodzi o takie orientacyjny przykład.
Mam ten piec od niedawna i baaaardzo trudno mi sobie wyobrazić sytuacje, żeby jeden zasyp zmieścił się w popielniku. Oczywiście życzę sobie, żeby mi się to kiedyś udało. Jak pisałem, piec mam od niedawna i wymaga jeszcze dopieszczenia i wyboru tego właściwego paliwa.
Jak będziesz kupował, to spytaj czy stopka pod zasobnikiem jest odpowiedniej długości. :p

malina321
11-11-2015, 14:52
Ari891 Znajomy kupił RBR 25kw na powieszchnie 330m2 piec nawet się nie rozpędził jest dużo za duży nie wiem jak w duże mrozy których będzie pewnie kilka dni ale kociołek dużo za duży nawet nie wiesz ile mocy w nim drzemie Znajomy czeka na mrozy bo w domu sie ugotowąć można Pozdrawiam

karoka65
11-11-2015, 15:11
To Malina zależy ile kolega zainwestuje w ten 30-to metrowy przesył do garażu.
Jeśli zrobi to dobrze 17-kW to obskoczy, jeśli metoda gospodarcza a z tą bywa różnie to 17-tka może "pierdzieć" :)

minertu
11-11-2015, 19:15
Ari891 Znajomy kupił RBR 25kw na powieszchnie 330m2 piec nawet się nie rozpędził jest dużo za duży nie wiem jak w duże mrozy których będzie pewnie kilka dni ale kociołek dużo za duży nawet nie wiesz ile mocy w nim drzemie Znajomy czeka na mrozy bo w domu sie ugotowąć można Pozdrawiam

Dodaj ,że znajomy czeka na rozbudowę budynku gdzie będzie ponad 400m2 do ogrzania bez ocieplenia i ze słabym stropem.

SiNi
11-11-2015, 19:29
To Malina zależy ile kolega zainwestuje w ten 30-to metrowy przesył do garażu.
Jeśli zrobi to dobrze 17-kW to obskoczy, jeśli metoda gospodarcza a z tą bywa różnie to 17-tka może "pierdzieć" :)

Patrząc na to co moje 17-kW robi przy około 100m2 (docelowo około 200 z ociepleniem) bez ocieplenia to łyknie te 300m2 bez zająknięcia byle doinwestować w izolację przesyłu do garażu. Ja bym polecił by użyć perlitu - łatwo będzie szczelnie zasypać rury (oczywiście z zewnątrz jakoś trzeba to zabezpieczyć).

Przez Arturka moje pytanka pozostały bez odpowiedzi; zaginęły między przepychankami z Artkiem. Powtórzę to co najważniejsze. Czy da radę samemu dołożyć odpopielacz do 17-tki z grudnia 2013 czy jednak z tym będzie problem (czy nie trzeba czasem dziurawić wymiennika)? Jaka cena za ten odpopielacz? Myślę by go założyć przy okazji przeróbki instalacji (co prawda w przyszłym roku, ale wolę zorientować się w temacie czy jest sens i ewentualnie zacząć odkładać na wszystko).

karoka65
11-11-2015, 21:38
Sini powiem Ci szczerze że nikt o to nie pytał i nie do końca mogę Ci precyzyjnie odpowiedzieć.
Pewnie by można bo przecież tylko ludzie to robią :) ale na etapie produkcji i jak wiesz to też duże koszty i masa roboty jak na warunki domowe.
Kocioł musisz odstawić tyłem od ściany minimum ze 40 centów bo musi się tam zmieścić motoreduktor taki jak ten który napędza ślimak z tym że inna ( szybsza ) przekładnia.
Te które podają węgiel robią 1 obrót na minutę, przy odpopielaczu trzeba ze 4 obroty.
Wymiennika nie trzeba pruć bo to jest w popielniku, już pod płaszczem. Musiałbyś pruć tył ( izolacja, wzmocnienie zrobić ), tak jak z tym motoreduktorem pisałem ( prowadzenie ślimaka ), przerabiać drzwiczki, jeśli pod worek wstawić flansze, jeśli pod zbiornik jeszcze więcej roboty, musi to być szczelne, to tak z grubsza.

minertu
12-11-2015, 06:33
Patrząc na to co moje 17-kW robi przy około 100m2 (docelowo około 200 z ociepleniem) bez ocieplenia to łyknie te 300m2 bez zająknięcia byle doinwestować w izolację przesyłu do garażu. Ja bym polecił by użyć perlitu - łatwo będzie szczelnie zasypać rury (oczywiście z zewnątrz jakoś trzeba to zabezpieczyć).

Przez Arturka moje pytanka pozostały bez odpowiedzi; zaginęły między przepychankami z Artkiem. Powtórzę to co najważniejsze. Czy da radę samemu dołożyć odpopielacz do 17-tki z grudnia 2013 czy jednak z tym będzie problem (czy nie trzeba czasem dziurawić wymiennika)? Jaka cena za ten odpopielacz? Myślę by go założyć przy okazji przeróbki instalacji (co prawda w przyszłym roku, ale wolę zorientować się w temacie czy jest sens i ewentualnie zacząć odkładać na wszystko).

Aby zamontować odpopielacz jakieś 3cm musisz zaingerować w wymiennik z tyłu. Nie zmieści się inaczej rura z flanszą do zamocowania przekładni.Jak znajdę foto to wstawię jak to z grubsza wygląda.

SiNi
12-11-2015, 20:35
Widzę, że nie ma sensu. To już łatwiej by było powiększyć popielnik (obniżyć w nim podłogę). Do tego przerobić drzwiczki by były wyższe. Przynajmniej w wymiennik nie trzeba ingerować. Ewentualnie samemu pomyśleć o własnej konstrukcji odpopielacza montowanej zamiast drzwiczek. Na razie pomysł ten muszę porzucić, ale kto wie co będę robił jak będzie mi się nudziło.

malina321
13-11-2015, 08:35
Witam szanownych formowiczów Czy może ktoś bardziej doświadczony zerknąc na mój schemat i ustawienia .Sytuacje a taką że co na piecu ustawione 50st przy temp 54st podajnik podaje i dmuchawa wciąz dmucha na 38% dopiero po ustawianiu na 48st buchawa zatrzymala sie i nie podawala dopiero jak różnica wyniosła 6 st Po ustawieniu na 48st temp na kotle utrzymuje sie w granicach 53 st spalanie wyjdzie mi jakies 25kg to trochę dużo Pompkę ma ustawioną na najmiej czyli 5w zawór trójdrogowy już zamknołem powrót mi sie zrównał z wyjsciem Być może to normalne zachowanie sterownika ale chciałbym sie upewnić za każdą rade i odpowiedz będe wdzieczny Pozdrawiam

minertu
13-11-2015, 10:04
Witam szanownych formowiczów Czy może ktoś bardziej doświadczony zerknąc na mój schemat i ustawienia .Sytuacje a taką że co na piecu ustawione 50st przy temp 54st podajnik podaje i dmuchawa wciąz dmucha na 38% dopiero po ustawianiu na 48st buchawa zatrzymala sie i nie podawala dopiero jak różnica wyniosła 6 st Po ustawieniu na 48st temp na kotle utrzymuje sie w granicach 53 st spalanie wyjdzie mi jakies 25kg to trochę dużo Pompkę ma ustawioną na najmiej czyli 5w zawór trójdrogowy już zamknołem powrót mi sie zrównał z wyjsciem Być może to normalne zachowanie sterownika ale chciałbym sie upewnić za każdą rade i odpowiedz będe wdzieczny Pozdrawiam

A co słuchałeś jak mówiłem, że odstawi się dopiero jak przebije 5st powyżej zadanej?

malina321
13-11-2015, 10:11
No to dałem d......y hehheheh Dzięki Czyli co jak chce 50 stop na kociołku ustawic mam 45 st ?

Alessandro
13-11-2015, 10:43
No to dałem d......y hehheheh Dzięki Czyli co jak chce 50 stop na kociołku ustawic mam 45 st ?
Jak masz zawór mieszający 4D, można ustawić na 50 st, a za zaworem w kaloryfery można puścić temperaturę np. przy dzisiejszym pogodzie 34-36 st. :)

malina321
13-11-2015, 11:10
Mam 3D ale jak widac na schemacie na piecu nastawilem juz 45st zawór 3D juz praktycznie zakrecony a na dom 46st

raf1.
13-11-2015, 17:22
Dziwnie mi się wyświetla schemat bez opisów. O co chodzi?

zbigmaz01
13-11-2015, 17:42
Źle się wczytał schemat, uruchom jeszcze raz. Błąd z internetu.

raf1.
13-11-2015, 20:27
tak samo czyżby atak hakerów :)

karoka65
13-11-2015, 22:19
tak samo czyżby atak hakerów :)
Chyba żartujesz :)
Gdybym był taki dobry w te zabawki i był hakerem na pewno nie zawracałbym sobie dupy jakimś kotłem eko groszkowym :)
Ja widzę Twój ster jak najbardziej ok.

raf1.
13-11-2015, 22:33
Chyba żartujesz :)
Gdybym był taki dobry w te zabawki i był hakerem na pewno nie zawracałbym sobie dupy jakimś kotłem eko groszkowym :)
Ja widzę Twój ster jak najbardziej ok.

o wróciło do normy :yes: "opatrznośc" czy co???