PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

tesel
25-09-2013, 18:01
Słuchaj,ja zakończyłem tą dyskusję.Reagujecie z Piotrkiem w trochę dziwny sposób,kiedy ktoś ma inne zdanie od Was.I trochę uważam zbyt sarkastycznie,te wzmianki typu cyt:"A niech sobie pisze"..
Jak się okazało Piotrek nie miał możliwości sprawdzenia u siebie(w tym samym układzie instalacji CO )obu rozwiązań o jakich pisałem ja.Ja natomiast taką możliwość miałem.Więc napisałem jak to było u mnie.Nie zamierzam nikomu nic udowadniać.To że miałem do czynienia z "wadliwym" produktem nie czyni ze mnie głupca.Myślę że przerobiłem przez dwa lata wszystkie możliwe ustawienia tego sterownika.Nie czyni to ze mnie w każdym razie znawcy tematu.
Jak obraziłem .Przepraszam.
Było bez A.Nie uważam Cię za głupca i nie miałem zamiaru Cię urazić.Jeśli tak to zabrzmiało to przepraszam.
Wiem jakie miałeś problemy z poprzednim piecem i szanuję Cię za determinację.
Nie obraziłem się.

Novy!
25-09-2013, 18:07
Było bez A.Nie uważam Cię za głupca i nie miałem zamiaru Cię urazić.Jeśli tak to zabrzmiało to przepraszam.
Wiem jakie miałeś problemy z poprzednim piecem i szanuję Cię za determinację.
Nie obraziłem się.
Ok,zatem wszystko jasne.Dzięki.Pozdrawiam.

karoka65
25-09-2013, 18:24
No i dali sobie buzi, hehe
Tak lepiej.
Nie ma ludzi nieomylnych i wszystko wiedzących, ja za takiego się nie uważam również.
Podobnie jak Wy wszyscy także się cały czas uczę, o Was też.
Mamy z grześkiem może tylko odrobinę więcej doświadczenia, trochę lepiej znamy sterowniki.
To że coś sprawdza się u jednego nie musi u kogoś innego, są różni ludzie o różnych wymaganiach, są różne domy, instalacje, palimy różnymi paliwami.

neujan
25-09-2013, 18:25
Witam, palil ktoś weglem z Bogatyni? Jakie maćie doświadczenia z tym węglem?

karoka65
25-09-2013, 18:28
Odradzam.

neujan
25-09-2013, 18:34
dziękuję za info

timon120777
25-09-2013, 18:35
tak z ciekawości:
1. jaka jest 'bezpieczna' temp. powrotu ( a raczej jaka różnica między temp. kotła a temp. powrotu )?
2. mam w instalacji grzejniki + podłogówkę z rozdzielaczem mieszającym.
Podłoga jeszcze nie włączona i nie wiem jaki będzie wpływ na temp powrotu, stąd pytanie jak ewentualnie 'łagodzić' zimny powrót z podłogi ?
.......?

nie ma konkretnej wartości granicznej dla bezpiecznej temperatury powrotu.
pisane było o tym w wielu wątkach
zbyt dużo zmiennych ma wpływ na skraplanie nie tylko sama temperatura
u jednego może nie być krzywdy gdy będzie 30stC a u innego przy 50 będzie lipa
nikt Ci cyfry nie poda nawet w przybliżeniu, no chyba że z dokładnością do 100stC;)

timon120777
25-09-2013, 19:03
poczytaj blog zawijana
on tam opisał kwasowy punkt rosy
a właściwie zacytował pewną Panią doktor czy profesor- nie pamiętam dokładnie

ja definicji nie podam bo jestem zbyt cienki w uszach w tym temacie
piszę o tym o czym przeczytałem w tekstach mądrzejszych ode mnie

Piotrek42
25-09-2013, 19:06
Kol Novy! widzę ze Ty wszystko wiesz.... dla twojej wiadomości ! pomogłem już kilku? może kilkudziesięciu? osobom (również z tego forum ) i wcale sie tym nie chwalę-(uważam to za normalną rzecz) ktoś poprosi o pomoc, WSPÓLNIE coś wymyslimy i jeżeli wszytko jest OK mamy z tego satysfakcje.Z całym szacunkiem i żalem inforumuję Cię , że niestety nie że nie mogłem sprawdzić twoich rozwiązań bo poradziłem sobie dzięki rozbudowanemu sterownikowi,nie wymieniłem kotła CO i nie przerabiałem instalacji po to żeby sprawdzić Twoje ustawienia. Po prostu zaprzęgłem sterownik do pracy i SAM doszedłem do tego co doszedłem,TY niestety musiałeś wymienić kocioł bo miałes przewymiarowany (ja mam przewymiarowany 200-300% i spokojnie daje sobie z tym radę, musiałeś przerobic instalację- ja nie musiałem,pomogłeś koledzebartus8 i chwała Ci za to, (ale czy to jest powód do chwalenia się tym na forum? )tobie tez pomagali więc spałacasz po prostu dług :) Nie masz pojęcia ile jest rodzajów instalacji,(kilka pompek,bufor,ogrzewanie podłogowe etc..naprawde jest tego masa) a twoje porady ograniczają się do porad lekarza w stylu Dobrego wojaka Szwejka :D -dla wszystkich (niezależnie od dolegliwości lewatywa! wg Ciebie wszyscy mają założyć jedną pompkę i tak jechac- to powiedz mi po co kupiłeś tak zaawansowany sterownik? mogłeś kupić tylko sterownik który pilnuje temp wody (tak jak były pierwsze sterowniki do kotłów na ekogroszek) kupiłbyś najtańszy ster i gra...nie sztuką jest kazać komuś przerabiać poł instalacji a sztuką jest tak ustawić rozbudowane opcje sterownika żeby w domu było ciepło i była ciepła CWU. i to wszystko zrobić tak żeby koszty opału nie były wysokie. Tyle razy powtarzam.... CO JEST DOBRE DLA UŻYTKOWNIKA XYZ - NIEKONIECZNIE JEST DOBRE DLA PIOTREK42 !!! więc po prostu nie mierz wszystkich Swoją miarą !!

timon120777
25-09-2013, 19:17
z tego co kojarzę to najczęściej w okolicy króćca powrotnego
obecnie konstrukcje są tak zmodyfikowane aby dół strefy z płaszczem wodnym był powyżej linii palnika tak by minimalizować zagrożenie zimnego powrotu i aby woda wracająca trafiała od razu w strefę wysokich temperatur.
lepiej Ci to wyłuszczy Jarecki np lub karoka
mam zbyt małą wiedzę w tej materii po prostu

samo podnoszenie temperatur może nie pomóc
wilgotny opał, niewłaściwe parametry spalania, zawartość siarki, wilgoć w kotłowni i brak należytej wentylacji, długie okresy podtrzymania- to tylko niektóre zmienne mające wpływ na efekt końcowy

gmaj22
25-09-2013, 19:37
Można, np do pompy obiegowej (cyrkulacja)

Koledze chyba chodzi o te czujniki w bialych gustownych opakowaniach :) To nie ma osobnego czujnika do sterowania pompa cyrkulacyjna? Takiego, jaki jest do sterowania pompa cwu? Czyli mozna po prostu zrobic jak kol. Zbigmaz pisal w pozniejszym poscie... wyjac czujnik z obudowy, przylutowac do przewodu i w koszulce termokurczliwej przykleic gdzies pod izolacja do rurki cwu? Pewnie najlepiej gdzies w domu przy najdalszym podejsciu cw , najlepiej do tego, z ktorym spieta jest cyrkulacja. Juz zaluje ze mam tylko trzyparowy przewod miedzy kotlownia a domem...dwie pary zajmie net, tylko jedna para zostaje albo na czujnik pokojowy, albo na czujnik cyrkulacji.... Klops, nie darmo mowia, ze zycie jest sztuka dokonywania wyborow. Tylko ktory jest ten sluszny? :))

bobasxx
25-09-2013, 19:42
Koledze chyba chodzi o te czujniki w bialych gustownych opakowaniach :) To nie ma osobnego czujnika do sterowania pompa cyrkulacyjna? Takiego, jaki jest do sterowania pompa cwu? Czyli mozna po prostu zrobic jak kol. Zbigmaz pisal w pozniejszym poscie... wyjac czujnik z obudowy, przylutowac do przewodu i w koszulce termokurczliwej przykleic gdzies pod izolacja do rurki cwu? Pewnie najlepiej gdzies w domu przy najdalszym podejsciu cw , najlepiej do tego, z ktorym spieta jest cyrkulacja. Juz zaluje ze mam tylko trzyparowy przewod miedzy kotlownia a domem...dwie pary zajmie net, tylko jedna para zostaje albo na czujnik pokojowy, albo na czujnik cyrkulacji.... Klops, nie darmo mowia, ze zycie jest sztuka dokonywania wyborow. Tylko ktory jest ten sluszny? :))

Załóż net bezprzewodowy ;)

gmaj22
25-09-2013, 19:58
3xSFTP :) Ekranowany , foliowany i 12 par do wykorzystania , jednym net resztą co to tam chcesz :) A jak masz w rurce bez dużej ilości kolanek to możesz podwiązać do obecnego i wciągnąć te 3:)

Sek w tym, ze nie pamietam, w czym on idzie, bo to bylo 14 lat temu :)) A ryzykowac nie chce, bo probujac przeciagac nowe przewody przy pomocy starego moge zostac bez zadnego:mad: Dlatego albo wifi i punkt dostepu w kotlowni, albo "wybor"... ale mam chyba nieco luzu w peszlach, w ktorych ida cw i cyrk. . Jak bede w domu, sprobuje jakiegos "pilota" nimi przepchac...oby sie udalo :) Jest w zasadzie bez zalaman i w jednym kawalku, 7 m nie powinno byc przeszkoda. Dzieki za rade kol. adkwapniewski ...podsunales mi niezle rozwiazanie. Jak sie uda to sobie na tych 12 parach cale "centrum dowodzenia" domem w kotlowni zrobie :))

gmaj22
25-09-2013, 20:03
Załóż net bezprzewodowy ;)

Dzieki. Mam juz router w domu, ale sterownik wolalbym miec na "kablu". Jak nie pomoze przeciagniecie nowych przewodow, wtedu "access point" w kotlowni bede musial postawic.

karoka65
25-09-2013, 20:56
z tego co kojarzę to najczęściej w okolicy króćca powrotnego
obecnie konstrukcje są tak zmodyfikowane aby dół strefy z płaszczem wodnym był powyżej linii palnika tak by minimalizować zagrożenie zimnego powrotu i aby woda wracająca trafiała od razu w strefę wysokich temperatur.

Właśnie dlatego w RBRach te powroty są tak wysoko :) i producent nie wymaga jakiejś minimalnej temp. na powrocie, wysokich temperatur zasilania, stosowania zaworów N-drożnych czy pomp mieszających.
Czy ma rację zobaczymy po latach, ja też :)
Ja sam na siebie bata bym nie kręcił, także chyba wie co robi.
Na jakich temp. spalin idzie mój kocioł widać i jest w nim sucho :)

Piotrek42
25-09-2013, 21:00
Na jakich temp. spalin idzie mój kocioł widać i jest w nim sucho :)

A co Karoka nie masz wody w kotle?? ;):jawdrop:

karoka65
25-09-2013, 21:01
Taaa, na sucho idzie żeby nie zgnił hehe

karoka65
25-09-2013, 21:22
No czasem to lepiej nie żartować bo niektórzy wszystko łykają jak pelikany :)

kniazio
26-09-2013, 05:16
Poniewaz temat Orvaldiego troche ucichl postanowilem go odswiezyc.
Kontaktowalem sie ze sprzedawca i producentem.
Obydwaj obiecali rozpatrzyc temat ale do tej pory nic konkretnego nie wymyslili. Po prostu jak narazie olali sprawe.
Co prawda z problemem poradzilem sobie sam stosujac filtry, lecz nie podoba mi sie podejscie jednej i drugiej strony.
Moim zdaniem to zenujace aby w sprzecie kosztujacym nie malo stosowac chinski badziew w postaci wentylatora np.
Bo tak naprawde to wlasnie on w 99 % powoduje te bledy czujnika.
Dziwne ze producent do tej pory na to nie wpadl tylko odpisuje bzdury klientowi ze "szukamy caly czas przyczyny"

fenix2
26-09-2013, 06:52
A czy mogę w RBR 11kW palić samym miałem? Nie będzie problemów?

Delphion1
26-09-2013, 08:30
A czy mogę w RBR 11kW palić samym miałem? Nie będzie problemów?
Palę miałem i nie mam żadnych problemów poza większą ilością popiołu i sadzy.Oczywiście trzeba go wysuszyć bo inaczej podajnik cierpi ale to chyba jasne :)

Mam priv sprawę
Widzę,że jesteś ze ślaska i znasz się na alarmach :)?
Daleko masz do mnie?
Przy okazji wymienimy doświadczenia ;)

minertu
26-09-2013, 08:45
Taaa, na sucho idzie żeby nie zgnił heheU mnie też sucho a historia alarmów mówi sama za siebie.Zapomniałem,że mam piec w kotłowni :wiggle:

fenix2
26-09-2013, 09:20
Palę miałem i nie mam żadnych problemów poza większą ilością popiołu i sadzy.Oczywiście trzeba go wysuszyć bo inaczej podajnik cierpi ale to chyba jasne :)

Mam priv sprawę
Widzę,że jesteś ze ślaska i znasz się na alarmach :)?
Daleko masz do mnie?
Przy okazji wymienimy doświadczenia ;)

To fajnie, że nie ma problemów z miałem.
Jak coś pisz na priv.

minertu
26-09-2013, 10:34
W tych palnikach miał spala się dobrze.Mam klienta co pali miałem 2 sezony (teraz 3) i nie narzeka.Po prostu zdaje sobie sprawę z tego,że ma więcej gorszego popiołu.

Novy!
26-09-2013, 11:13
W tych palnikach miał spala się dobrze.Mam klienta co pali miałem 2 sezony (teraz 3) i nie narzeka.Po prostu zdaje sobie sprawę z tego,że ma więcej gorszego popiołu.

Hej,odbierz maila proszę.Dzięki.

Novy!
26-09-2013, 11:25
Kol Novy! widzę ze Ty wszystko wiesz.... dla twojej wiadomości ! pomogłem już kilku? może kilkudziesięciu? osobom (również z tego forum ) i wcale sie tym nie chwalę-(uważam to za normalną rzecz) ktoś poprosi o pomoc, WSPÓLNIE coś wymyslimy i jeżeli wszytko jest OK mamy z tego satysfakcje.Z całym szacunkiem i żalem inforumuję Cię , że niestety nie że nie mogłem sprawdzić twoich rozwiązań bo poradziłem sobie dzięki rozbudowanemu sterownikowi,nie wymieniłem kotła CO i nie przerabiałem instalacji po to żeby sprawdzić Twoje ustawienia. Po prostu zaprzęgłem sterownik do pracy i SAM doszedłem do tego co doszedłem,TY niestety musiałeś wymienić kocioł bo miałes przewymiarowany (ja mam przewymiarowany 200-300% i spokojnie daje sobie z tym radę, musiałeś przerobic instalację- ja nie musiałem,pomogłeś koledzebartus8 i chwała Ci za to, (ale czy to jest powód do chwalenia się tym na forum? )tobie tez pomagali więc spałacasz po prostu dług :) Nie masz pojęcia ile jest rodzajów instalacji,(kilka pompek,bufor,ogrzewanie podłogowe etc..naprawde jest tego masa) a twoje porady ograniczają się do porad lekarza w stylu Dobrego wojaka Szwejka :D -dla wszystkich (niezależnie od dolegliwości lewatywa! wg Ciebie wszyscy mają założyć jedną pompkę i tak jechac- to powiedz mi po co kupiłeś tak zaawansowany sterownik? mogłeś kupić tylko sterownik który pilnuje temp wody (tak jak były pierwsze sterowniki do kotłów na ekogroszek) kupiłbyś najtańszy ster i gra...nie sztuką jest kazać komuś przerabiać poł instalacji a sztuką jest tak ustawić rozbudowane opcje sterownika żeby w domu było ciepło i była ciepła CWU. i to wszystko zrobić tak żeby koszty opału nie były wysokie. Tyle razy powtarzam.... CO JEST DOBRE DLA UŻYTKOWNIKA XYZ - NIEKONIECZNIE JEST DOBRE DLA PIOTREK42 !!! więc po prostu nie mierz wszystkich Swoją miarą !!

Piotrek źle mnie zrozumiałeś,trudno.
Nie jestem zwolennikiem jednej pompy dla Wszystkich układów CO,tylko przeciwnikiem zaworów 4D w 99% przypadków,ale to moje zdanie.
Bez urazy,proszę.
Pozdrawiam,Marek.

Piotrek42
26-09-2013, 11:42
Piotrek źle mnie zrozumiałeś,trudno.
Nie jestem zwolennikiem jednej pompy dla Wszystkich układów CO,tylko przeciwnikiem zaworów 4D w 99% przypadków,ale to moje zdanie.
Bez urazy,proszę.
Pozdrawiam,Marek.

Dla Twojego lepszego smopoczucia :) nie mam zaworu 4d- mam wymiennik :)

softhd6
26-09-2013, 14:28
Zawory 3D i 4D są bardzo dobre, jedynie trzeba umieć je ustawić i z ich zalet skorzystać.
Takie jest moje zdanie. :)

kniazio
26-09-2013, 14:43
Zawory 3D i 4D są bardzo dobre, jedynie trzeba umieć je ustawić i z ich zalet skorzystać.
Takie jest moje zdanie. :)
Wlasnie jak ustawic?
Ja mam ustawiony na 7 bo tak ustawil instalator
Moglbys zerknac na moj kociolek ?
Na co trzeba patrzec przy ustawieniou tego zaworu?
Kiedy bardziej zawor miesza zasilanie z powrotem przy nastawach wyzszych czy nizszych?
Czy jesli mam ustawiony na 7 to znaczy ze bardziej miesza jak by byl ustaiony na 3 np?

Piotrek42
26-09-2013, 14:59
Wlasnie jak ustawic?
Ja mam ustawiony na 7 bo tak ustawil instalator
Moglbys zerknac na moj kociolek ?
Na co trzeba patrzec przy ustawieniou tego zaworu?
Kiedy bardziej zawor miesza zasilanie z powrotem przy nastawach wyzszych czy nizszych?
Czy jesli mam ustawiony na 7 to znaczy ze bardziej miesza jak by byl ustaiony na 3 np?

daj na 3 i zobacz co sie dzieje:) nie boj się nic nie popsujesz:)

lestek27
26-09-2013, 15:16
daj na 3 i zobacz co sie dzieje:) nie boj się nic nie popsujesz:)

Dokładnie. Raczej nic się nie popsuje:)

gmaj22
26-09-2013, 15:47
Czujnik najlepiej zamaskować umieszczając go w podwójnej obudowie włącznika, tzn wywiercic w pomieszczeniu gdzie ma byc czujnik dwa otwory pod puszke w jednej umiescić włącznik światła a w taobok włożyć czyjnik i załozyć zaślepkę.
Czy czujnik umieszczony w takim miejscu bedzie miarodajny? Wszak brak swobodnego przeplywu powietrza i male badz co badz ale jednak pole elektromagnetyczne od przewodow elektrycznych...do tego cieplo emitowane przez przewody. Znikome ale dla czujnika istotne... Czy jestem zbyt przewrazliwiony?

0degree
26-09-2013, 17:03
Piotrek źle mnie zrozumiałeś,trudno.
Nie jestem zwolennikiem jednej pompy dla Wszystkich układów CO,tylko przeciwnikiem zaworów 4D w 99% przypadków,ale to moje zdanie.
Bez urazy,proszę.
Pozdrawiam,Marek.
Kol. Novy, może nie byłbyś takim przeciwnikiem zaworów 4 dr. gdyby faktycznie ich przekrój i połączenie (obieg kotłowy) było tak dobrane przez instalatora, że nie była by potrzebna włączana opcja cwu+miesz. bo po prostu zawór spełnił by tą funkcje. Jak jest robione każdy widzi, zawory są montowane zbyt daleko od kotłów, na zaniżonych średnicach rur, często taki 4 dr. działa zupełnie jak 3 dr.

kniazio
26-09-2013, 17:53
daj na 3 i zobacz co sie dzieje:) nie boj się nic nie popsujesz:)
No wlasnie ze nie moge za bardzo zauwazyc roznice
Powiedzcie o co chodzi w koncu z tym zaworem :)

zby-net
26-09-2013, 18:08
Panowie i Panie, co trzeba ustawić, bo mam wrażenie że moj kociołem pracuje non-stop i strasznie mi przegrzewa obecnie mieszkanie. kiedy nie zaglądam to dmucha i nic nie trzyma na podtrzymaniu :(

bobasxx
26-09-2013, 18:13
Panowie i Panie, co trzeba ustawić, bo mam wrażenie że moj kociołem pracuje non-stop i strasznie mi przegrzewa obecnie mieszkanie. kiedy nie zaglądam to dmucha i nic nie trzyma na podtrzymaniu :(

W ustawieniach zaawansowanych przestaw Tryb pracy pompy CO dla regulatora wewnętrznego - na wyłączona wtedy po osiągnięciu temperatury wewnętrznej pompa CO się wyłączy, a jak spadnie o histerezę to załączy.

cichy777
26-09-2013, 19:07
No wlasnie ze nie moge za bardzo zauwazyc roznice
Powiedzcie o co chodzi w koncu z tym zaworem :)
Do obserwacji działania zaworu musisz mieć termometr za zaworem - wtedy widać jego działanie. Istotny jest też sposób montażu - przy prawidłowym montażu kręcenie w prawo powoduje zwiększanie temperatury podawanej na układ i odwrotnie.

minertu
26-09-2013, 19:07
W ustawieniach zaawansowanych przestaw Tryb pracy pompy CO dla regulatora wewnętrznego - na wyłączona wtedy po osiągnięciu temperatury wewnętrznej pompa CO się wyłączy, a jak spadnie o histerezę to załączy.Sposobów regulacji jest wiele.Podałeś najprostszy .

karoka65
26-09-2013, 19:10
Zby-net już chyba wie wszystko :)

bobasxx
26-09-2013, 19:21
Sposobów regulacji jest wiele.Podałeś najprostszy .

Pisał że mu przegrzewa, to podałem najprostszy.
W opisie instalacji na eSterowniku ma też, że posiada termostaty, więc w sumie nie powinno przegrzewać :)

zby-net
26-09-2013, 20:11
W ustawieniach zaawansowanych przestaw Tryb pracy pompy CO dla regulatora wewnętrznego - na wyłączona wtedy po osiągnięciu temperatury wewnętrznej pompa CO się wyłączy, a jak spadnie o histerezę to załączy.

Dzięki bardzo. Reakcja użytkowników tego forum i nie tylko jest natychmiastowa.

zby-net
26-09-2013, 20:13
Zby-net już chyba wie wszystko :)

Wiem juz sporo, ale napewno nie wszystko :)

Jeszcze sporo przede mną.

Piotrek42
26-09-2013, 20:50
no, no za oknem +5 ....

zbigmaz01
27-09-2013, 04:11
no, no za oknem +5 ....Masz rację, zimno.

Delphion1
27-09-2013, 08:37
Masz rację, zimno.
U mnie cieplutko :)
Też mi przegrzewa i dziś musiałem pogrzebać w ustawieniach.
Jutro bedę miał więcej czasu to przysiądę przy programatorach.

tadek w
27-09-2013, 08:39
Mam pytanko,jak jest lepiej,ustawić dmuchawe na wiekszą moc i niech szybciej nabije temp. czy niech sobie pomalutku dmucha i stopniowo dobija

lestek27
27-09-2013, 09:42
Mam pytanko,jak jest lepiej,ustawić dmuchawe na wiekszą moc i niech szybciej nabije temp. czy niech sobie pomalutku dmucha i stopniowo dobija

To czy szybciej nagrzeje chyba nie zależy tylko od siły nadmuchu.

lestek27
27-09-2013, 09:43
Myślę że trzeba by mu jeszcze podać trochę więcej paliwa

Novy!
27-09-2013, 09:55
Mam pytanko,jak jest lepiej,ustawić dmuchawe na wiekszą moc i niech szybciej nabije temp. czy niech sobie pomalutku dmucha i stopniowo dobija
Kolego to troszkę bardziej skomplikowane,tak jak proces spalania węgla.Ale co by nie teoretyzować,nadmuch nie może być za mały,ani za duży.Trzeba obserwować płomień,a nie jest to łatwe (po 2 latach,ciągle pytam "fachmanów" czy jest ok ;) )
Spalanie grupowe i histogram pomoże Ci ustalić nadmuch dla wybranej mocy.
Powodzenia.

Novy!
27-09-2013, 12:27
Kol. Novy, może nie byłbyś takim przeciwnikiem zaworów 4 dr. gdyby faktycznie ich przekrój i połączenie (obieg kotłowy) było tak dobrane przez instalatora, że nie była by potrzebna włączana opcja cwu+miesz. bo po prostu zawór spełnił by tą funkcje. Jak jest robione każdy widzi, zawory są montowane zbyt daleko od kotłów, na zaniżonych średnicach rur, często taki 4 dr. działa zupełnie jak 3 dr.

Nie jestem ich przeciwnikiem,dla mnie w instalacji z kotłem CO na paliwo stałe są po prostu ...zbędne ;)
Instalatorzy mówią,że kwestie zimnego powrotu w domach z samą podłogówką ,o niebo lepiej rozwiązuje sprzęgło hydrauliczne,ale ja się tam nie znam .

keteimj
27-09-2013, 12:39
Czytaliscie dzisiejsza prase? Do 2020 chca wprowadzic calkowity zakaz opalania weglem! Widac komus w tym durnym rzadzie bardzo przeszkadzaja resztki polskiego przemyslu, jesli to wejdzie to od 2020 zamiast weglem ze slaska bedziemy palic gazem z syberii i zamiast w kotle Biecz, Ogniwo, Skam, RBR..... bedziemy zmuszeni kupic viessman, junkers, buderus. Ciekawe czym mam palic na wsi gdzie nie mam dostepu do gazu?

Co się martwisz nie tak to szybko będzie, jeszcze zanim to wejdzie to Rząd i koncepcja zmieni się dwa razy, teraz też niektórych rzeczy niewolno palić a są tacy co palą, połowę narodu nie zamkną :no: , a pozatym w RBR pellet też dobrze idzie i jeszcze do tego jak dadzą jakieś dopłaty to może będzie jeszcze lepiej chociaż wszyscy mówią, że lepiej to już było

gmaj22
27-09-2013, 13:53
Wreszcie zabieram sie do montazu kotla. Mam nieco malo miejsca, zeby zmiescic wszystko tak jak bym chcial, dlatego musze zrezygnowac z niektorych "postanowien" przedmontazowych :) Min. z umieszczenia pompy co na powrocie. Cwu robie grawitacyjno-pompowe, daje zawor 4D na nitce co do grzejnikow. Na razie skladam wszystko do kupy "na sucho". Wieczorem zrobie fotki i poddam pod dyskusje. Jutro mam zamiar lutowac..potem juz nie bedzie odwrotu ;))

SUSPENSER
27-09-2013, 14:01
Czytaliscie dzisiejsza prase? Do 2020 chca wprowadzic calkowity zakaz opalania weglem! Widac komus w tym durnym rzadzie bardzo przeszkadzaja resztki polskiego przemyslu, jesli to wejdzie to od 2020 zamiast weglem ze slaska bedziemy palic gazem z syberii i zamiast w kotle Biecz, Ogniwo, Skam, RBR..... bedziemy zmuszeni kupic viessman, junkers, buderus. Ciekawe czym mam palic na wsi gdzie nie mam dostepu do gazu?

Nic nie wejdzie bo jak im górnicy napalą oponami pod cyrkiem i podrzucą kilka śrub w okolicę limuzyn to rządzącym od razu rury zmiękną ;)

bobasxx
27-09-2013, 14:35
Wreszcie zabieram sie do montazu kotla. Mam nieco malo miejsca, zeby zmiescic wszystko tak jak bym chcial, dlatego musze zrezygnowac z niektorych "postanowien" przedmontazowych :) Min. z umieszczenia pompy co na powrocie. Cwu robie grawitacyjno-pompowe, daje zawor 4D na nitce co do grzejnikow. Na razie skladam wszystko do kupy "na sucho". Wieczorem zrobie fotki i poddam pod dyskusje. Jutro mam zamiar lutowac..potem juz nie bedzie odwrotu ;))

Jak umiesz lutować, to rozlutowywać tym bardziej ;) ;) ;)

kniazio
27-09-2013, 14:49
Panowie zaktualizowalem soft do wersji 3.1.6 oraz strone www rowniez do wersji 3.1.6 i teraz nie moge wejsc na panel przez lokalne IP
Przez esterownik normalnie wchodzi
Przez adres lokalny mam komunikat Połączenie zostało zresetowane
Czy moge majac wersje softu 3.1.6 wgrac wersje www 3.1.4?

Juz jest OK pobralem soft jeszcze raz i wgralem na nowo www i teraz smiga.

SUSPENSER
27-09-2013, 15:24
Jakoś za Kraków górnicy nie umieraja a tam już zakaz wprowadzili, jeśli nie uda im się w skali kraju to będą to robili wolnymi krokami na poziomie województw lub nawet większych miast na początek. Jak im lobby przypomni kto daje na kampanię to nie odpuszczą. Żałuje tylko jednego, że nie mam podlogówki po całym domu a namawiał mnie projektant.

Górnicy jeszcze nie odczuli tego zakazu, lecz gdy odczują to akcje Dudy będą tylko prologiem wydarzeń.

Vld
27-09-2013, 16:34
Nie chodzi o energetykę i przemysł, tylko gospodarswa domowe.
Żaden górnik nie pojedzie was bronić, bo on dalej będzie swoje ferdrował.

75max
27-09-2013, 18:08
czy przewidywany czas zasypu pokazuje się zaraz po zasypie czy trzeba jakiś czas czekać?

lestek27
27-09-2013, 18:25
Chyba minutę trzeba poczekać

gmaj22
27-09-2013, 18:32
Jak umiesz lutować, to rozlutowywać tym bardziej ;) ;) ;)
Nie bedzie dzis fotek. Stanalem w polowie, bo zabraklo mi ksztaltek i mocnych uchwytow do rur. Jak zwykle zabraklo lukow nyplowych fi28 oraz musze zrobic dwa obejscia 28, wiec kilka lukow 45 st. tez sie przyda. Ale pompy mam uzbrojone, czesc rurek rozprowadzona. Staram sie unikac umieszczenia pomp i innej delikatnej armatury w poblizu kroccow wylotowych i czopucha. Obawiam sie, ze wieksza temperatura (od spalin) moze wplynac zle na plastikowe elementy. Czy ktos zaobserwowal cos takiego?

lestek27
27-09-2013, 18:36
Ja mam usiebie dosyć blisko pompy zarówno CWU jak i CO ale jak na razie nic się nie dzieje

lestek27
27-09-2013, 18:43
CWU ok 12 cm rury spalinowej a CO ok 27 cm

bobasxx
27-09-2013, 18:44
Nie bedzie dzis fotek. Stanalem w polowie, bo zabraklo mi ksztaltek i mocnych uchwytow do rur. Jak zwykle zabraklo lukow nyplowych fi28 oraz musze zrobic dwa obejscia 28, wiec kilka lukow 45 st. tez sie przyda. Ale pompy mam uzbrojone, czesc rurek rozprowadzona. Staram sie unikac umieszczenia pomp i innej delikatnej armatury w poblizu kroccow wylotowych i czopucha. Obawiam sie, ze wieksza temperatura (od spalin) moze wplynac zle na plastikowe elementy. Czy ktos zaobserwowal cos takiego?

Zostaw trochę miejsca przy czopuchu chociażby na czyszczenie. Raz na jakiś czas tam też trzeba zaglądnąć ;)

75max
27-09-2013, 18:56
Chyba minutę trzeba poczekać

ok dzięki już jest:rolleyes:

zbigmaz01
27-09-2013, 19:16
ok dzięki już jest:rolleyes:To nie jest minuta, kocioł musi zacząć pracować aby mógł sobie sterownik przeliczyć, jak stoi to nie ma co analizować.

lestek27
27-09-2013, 19:18
Miałem na myśli przepracowanie minuty chociaż mogę się mylić

zbigmaz01
27-09-2013, 19:55
Miałem na myśli przepracowanie minuty chociaż mogę się mylić
Teraz się zgodzę, wcześniej nie było tego dodatku :p

lestek27
27-09-2013, 20:15
He he. Myślałem że to oczywiste:)

lestek27
27-09-2013, 20:16
Spojrzysz kolego na mój kociołek?
Jakoś mało ekonomicznie mi to wychodzi. Co prawda to ta mieszanka co ją pokazałem na forum ale mimo wszystko.

zbigmaz01
27-09-2013, 20:37
Spojrzysz kolego na mój kociołek?
Jakoś mało ekonomicznie mi to wychodzi. Co prawda to ta mieszanka co ją pokazałem na forum ale mimo wszystko.Fakt faktem to chyba jest związane z opałem. Nie masz dużej ilości wody a jednak dość długo ci kocioł pracuje aby to dogrzać. Biorąc do porównania taką ilość wody jaką ja mam a pojemność twojej instalacji na tak mały (w porównaniu z moim) domek to jest dość długo. W opale szukał bym przyczyny. Jeszcze że tak zapytam, czy aż taką delikatną rodzinkę masz że musisz dać histerezę na pokojowym 0,2*C? nie wystarczy 0,5? To jest tylko jeden stopień różnicy a nie 0,4? Nie pamiętam twojej instalacji ale po wykresach widać że masz (chyba) 4D tu też możesz minimalnie popuścić aby troszkę szybciej dogrzewało.

krzysztof7
27-09-2013, 20:46
Chyba masz ceramika. Temperatura spalin bardzo wysoka, a przyrost temperatury na kotle słabiutki.
Nie masz wymiennika zapylonego nadmiernie? Wymiennik słabo odbiera ciepło ze spalin.

lestek27
27-09-2013, 20:48
Ilość wody w instalacji pewnie nie jest tak duża jak u Ciebie ale mało jej nie jest. Z obliczeń wyszło razem z pojemnością kotła ok 230 l
4-drożny jest i teraz jest ustawiony tak żeby bardziej dogrzewać powrót a woda w grzejnikach cały czas letnia. W razie spadku temp. w pomieszczeniu podniesie temp na kotle i pójdzie cieplejsza na grzejniki. Na wcześniejszych ustawieniach długo mu schodziło żeby zagrzał tyle litrów wody. Na razie próbuję tych ustawień i zobaczymy co się bardziej opłaci

lestek27
27-09-2013, 20:49
Chyba masz ceramika. Temperatura spalin bardzo wysoka, a przyrost temperatury na kotle słabiutki.
Nie masz wymiennika zapylonego nadmiernie? Wymiennik słabo odbiera ciepło ze spalin.

Zgadza się. Ceramik. Przeczyściłem go kilka dni temu bo z tego opału jest trochę syfu,

SUSPENSER
27-09-2013, 21:00
Za 7 latek to pewnie jaką DIY powietrzną się zmontuje przy pomocy kolegów z forum ;)

VLD już wykonał taki prototyp i za takie pieniądze, że pompiarzom kopary powinny poopadać :yes:

Novy!
27-09-2013, 21:21
Zgadza się. Ceramik. Przeczyściłem go kilka dni temu bo z tego opału jest trochę syfu,

Nie bardzo rozumiem.przegrzewasz pomieszczenia i masz grupowe 8/12kW. Histogram dla mocy 12kW jest nie poprawny,chyba że płomień mówi inaczej.Ja dałbym dla 12kW powietrze +1% i czekasz.Ceramika musi się rozgrzać.I nie zerkaj tak co 5min,najlepiej reset sterownika-niech rysuje histogramy od nowa.Nie sugeruj się że u innych 12kW jest na 42%,to nie reguła.Jak opał kiepski to na 8kW trzeba dmuchać z 44%.Płomień obserwuj,histogram jedynie naprowadza,to nie wyrocznia ;)
CO nie za wysokie?Wiadomo że grupowe przegrzewa o 1deg,u Ciebie więcej.Ustaw 8/8 kW,zwiększ nadmuch i zaczekaj.da radę.Tylko nie czekaj 5min tylko dobę ;)

Już ci przegrzewa o 5-6deg...:)
Gdybym miał tak "opatuloną chatkę" -to ogrzałbym się płomieniem z zapalniczki,żoną,i grupowym 8kW do końca zimy..a może dłużej.
Pozdrawiam.

lestek27
27-09-2013, 21:28
Z tego co usłyszałem tu na forum to w czecha nie wieje się zbyt mocno. Tego się trzymam bo taki opał właśnie mam w zasobniku ale to już resztka. Pewnie się jutro skończy albo pojutrze i wsypię coś lepszego.

Novy!
27-09-2013, 21:30
Z tego co usłyszałem tu na forum to w czecha nie wieje się zbyt mocno. Tego się trzymam bo taki opał właśnie mam w zasobniku ale to już resztka. Pewnie się jutro skończy albo pojutrze i wsypię coś lepszego.

Bzdura,paliłem czechem 2 lata.Aby z tego szajsu coś wysupłać,trzeba wiać,i to ostro.
Wiać,odstawka,itd...:)

lestek27
27-09-2013, 21:30
Nie bardzo rozumiem.przegrzewasz pomieszczenia i masz grupowe 8/12kW. Histogram dla mocy 12kW jest nie poprawny,chyba że płomień mówi inaczej.Ja dałbym dla 12kW powietrze +1% i czekasz.Ceramika musi się rozgrzać.I nie zerkaj tak co 5min,najlepiej reset sterownika-niech rysuje histogramy od nowa.Nie sugeruj się że u innych 12kW jest na 42%,to nie reguła.Jak opał kiepski to na 8kW trzeba dmuchać z 44%.Płomień obserwuj,histogram jedynie naprowadza,to nie wyrocznia ;)
CO nie za wysokie?Wiadomo że grupowe przegrzewa o 1deg,u Ciebie więcej.Ustaw 8/8 kW,zwiększ nadmuch i zaczekaj.da radę.Tylko nie czekaj 5min tylko dobę ;)

Już ci przegrzewa o 5-6deg...:)
Gdybym miał tak "opatuloną chatkę" -to ogrzałbym się płomieniem z zapalniczki,żoną,i grupowym 8kW do końca zimy..a może dłużej.
Pozdrawiam.

A kto powiedział że zerkam co 5 minut? Zerkam często ale na laptopie

5iatka
27-09-2013, 21:32
mam wsypane Komorany dmuchawa na 36% przy grupowym 8kw i czarno wokół palnika-jednak brudzi mocno.
Jak grzane było tylko CWU nie było tego tak bardzo widać, teraz więcej pracuje i raczej nie widzę tego węgla przy mojej nieocieplonej budzie przy minus 20.
Jak temp. spadnie to do zadanej trochę musi popśtykać.

lestek27
27-09-2013, 21:35
mam wsypane Komorany dmuchawa na 36% przy grupowym 8kw i czarno wokół palnika-jednak brudzi mocno.
Jak grzane było tylko CWU nie było tego tak bardzo widać, teraz więcej pracuje i raczej nie widzę tego węgla przy mojej nieocieplonej budzie przy minus 20.
Jak temp. spadnie to do zadanej trochę musi popśtykać.

To podobnie jak u mnie. Syfi dużo więcej i zdecydowanie dłużej dochodzi do zadanej. Paliłem wcześniej kamiennym kupionym w markecie i był dużo lepszy.

Novy!
27-09-2013, 21:41
To podobnie jak u mnie. Syfi dużo więcej i zdecydowanie dłużej dochodzi do zadanej. Paliłem wcześniej kamiennym kupionym w markecie i był dużo lepszy.

To wędźcie tak dalej.Będzie mniej syfu ;) Ehh ,ja tez kochałem powędzić,dajcie spokój.
Dmuchać ,Panowie!

Nie miałem z czecha żadnego syfu,oprócz brunatnego pyłu.Przy niskim nadmuchu,komin będzie zawalony.

5iatka
27-09-2013, 21:44
jakiś czas temu dawałem korektę na minus ze względu na 'kształt' popiołu po konsultacji z Minertu.
Nie znam się na ekogroszkowcach i pewne rzeczy po omacku zanim poobserwuję i się nauczę.

Novy!
27-09-2013, 21:46
jakiś czas temu dawałem korektę na minus ze względu na 'ształt' popiołu po konsultacji z Minertu.
Nie znam się na ekogroszkowcach i pewne rzeczy po omacku zanim poobserwuję i się nauczę.

Czech się wypala jak...się wypala.czego oczekiwałeś?Popiołu?Nie ta liga.Nadmuch na 8kW -39%.I może być mało :)
Ale wasza wola.

5iatka
27-09-2013, 21:48
to zerknij na kocioła jak masz chwilę i zaproponuj zmiany.
Jak napisałem w niektórych kwestiach poruszam się po omacku więc jeszcze dużo obserwacji przede mną, zanim uda się wnioskować i ewentualnie samemu zaradzić.

Ps. najwięcej mam eko Kazimierz-Juliusz, oraz Retopal - jak znasz te groszki to podpowiedz ustawienie 'wyjściowe', bo jeszcze trochę na czesiu, a potem zmiana.

Novy!
27-09-2013, 21:52
to zerknij na kocioła jak masz chwilę i zaproponuj zmiany.
Jak napisałem w niektórych kwestiach poruszam się po omacku więc jeszcze dużo obserwacji przede mną, zanim uda się wnioskować i ewentualnie samemu zaradzić.

Zaraz mnie ktoś okrzyczy że podaję gotowe ustawienia.
Napisałeś że syfi,poprzednik że ma czarno wokół palnika.Nic wam to nie mówi?Trzeba podnieść nadmuch,i za jakiś czas -podnieść dupsko do kotła i sprawdzić,Najlepiej za 2 filmy z Bondem.Mają długie czasy przerwy :)
Patrzcie na wykresy.Spaliny powinny mieć wzrost wraz z temp CO.
Obserwujcie po zmianach czas do zasypu.To najprostsza droga do sukcesu.

5iatka
27-09-2013, 21:56
chyba "gotowców" się podać nie da, bo inna instalacja, inne temperatury itp ( chyba, że się mylę )
Nadmuch zmniejszaliśmy, po zerknięciu na popioły..... generalnie nie mam czasu :( na sprawdzanie 'wszystkiego' i wszelkie podpowiedzi bardzo mile widziane.

Novy!
27-09-2013, 22:00
chyba "gotowców" się podać nie da, bo inna instalacja, inne temperatury itp ( chyba, że się mylę )
Nadmuch zmniejszaliśmy, po zerknięciu na popioły..... generalnie nie mam czasu :( na sprawdzanie 'wszystkiego' i wszelkie podpowiedzi bardzo mile widziane.

Ja się nie znam.Popatrz na swój ster teraz.Co widzisz? :)Po zmianie nadmuchu?
Zobacz ja szybuje temp CO wraz ze wzrostem spali,widzisz?
A czas do zasypu,rośnie?Czy maleje?

karoka65
27-09-2013, 22:08
mam wsypane Komorany dmuchawa na 36% przy grupowym 8kw i czarno wokół palnika-jednak brudzi mocno.
Jak grzane było tylko CWU nie było tego tak bardzo widać, teraz więcej pracuje i raczej nie widzę tego węgla przy mojej nieocieplonej budzie przy minus 20.
Jak temp. spadnie to do zadanej trochę musi popśtykać.
Pisałem o tym już lat temu kilka ale wszyscy muszę odczuć na swojej dupie, hehe.
Wiem cena kusi, ale tylko cena.

karoka65
27-09-2013, 22:13
To wędźcie tak dalej.Będzie mniej syfu ;) Ehh ,ja tez kochałem powędzić,dajcie spokój.
Dmuchać ,Panowie!

Nie miałem z czecha żadnego syfu,oprócz brunatnego pyłu.Przy niskim nadmuchu,komin będzie zawalony.
Novy spaliłem tego gówna ponad 12 ton w swoim starym badziewiaczku, co prawda inny kocioł i palnik ale jak dołożyłem trochę wiatru to albo zgasł albo temp. zamiast do góry to szła w dół :)
Syfił, syfi i syfił będzie ale jak wyżej :)
Napisałem już kilka razy, ja jestem wyleczony z tego węgla na wieki, wieków :)

Novy!
27-09-2013, 22:18
Novy spaliłem tego gówna ponad 12 ton w swoim starym badziewiaczku, co prawda inny kocioł i palnik ale jak dołożyłem trochę wiatru to albo zgasł albo temp. zamiast do góry to szła w dół :)
Syfił, syfi i syfił będzie ale jak wyżej :)
Napisałem już kilka razy, ja jestem wyleczony z tego węgla na wieki, wieków :)
Wszystko się zgadza,ale oni chcą napalić ogniem z tego opału,a nie spaliną. Kto to widział tak wędzić?Sam miałem takie zapędy,przestrzegam.:)

Novy!
27-09-2013, 22:33
to zerknij na kocioła jak masz chwilę i zaproponuj zmiany.

Nadmuch +1%,czyli na 40%.Go please!

Novy!
27-09-2013, 22:59
5iatka,masz za mały nadmuch,czym chcesz się ogrzać?

5iatka
28-09-2013, 07:45
Pisałem o tym już lat temu kilka ale wszyscy muszę odczuć na swojej dupie, hehe.
Wiem cena kusi, ale tylko cena.

Na swoje usprawiedliwienie napiszę ;), że nie dotarłem do tych rad. :)
Przeczytałem natomiast, że nadaje się świetnie na lato.
Podsumowując - na szczęście kupiłem tylko 500kg :)

@Novy! - zrobiłem 40%
Jak się "dobudzę" to zobaczę jak wygląda palnik.

Novy!
28-09-2013, 08:07
Podsumowując - na szczęście kupiłem tylko 500kg :)


Miewałem gorszy opał,jakbyś w ubiegłym roku palił Pieklorzem jaki miałem,doceniłbyś spiekalność czeskiego opału RI 0 :)
Z każdym opałem,lepiej czy gorzej,ale można sobie poradzić.A jak nie ma kasy to się pali co się ma :)


@Novy! - zrobiłem 40%


Moim zdaniem ,nadmuch dla tego opału to 42-43%,na pewno nie 36% ;)

lestek27
28-09-2013, 08:22
Na swoje usprawiedliwienie napiszę ;), że nie dotarłem do tych rad. :)
Przeczytałem natomiast, że nadaje się świetnie na lato.
Podsumowując - na szczęście kupiłem tylko 500kg :)

@Novy! - zrobiłem 40%
Jak się "dobudzę" to zobaczę jak wygląda palnik.

A u mnie na szczęście zostało może z 20 kg w zasobniku:)
Chociaż i tak nie wiadomo jak będzie z tym niby lepszym:)

Novy!
28-09-2013, 08:27
A u mnie na szczęście zostało może z 20 kg w zasobniku:)
Chociaż i tak nie wiadomo jak będzie z tym niby lepszym:)

Obyś tylko nie zawędził tego "nowego opału" na śmierć-jak tego biednego czecha :P
Sorrki za sarkazm,jakoś tak mam od ranka :)

lestek27
28-09-2013, 08:35
Nie uważam że go wędzę. Sprawdzę pewnie i Twoja teorię. Na razie szukam dobrych ustawień.

Novy!
28-09-2013, 08:40
Nie uważam że go wędzę. Sprawdzę pewnie i Twoja teorię. Na razie szukam dobrych ustawień.

To poniżej to twoje słowa?

To podobnie jak u mnie. Syfi dużo więcej i zdecydowanie dłużej dochodzi do zadanej. Paliłem wcześniej kamiennym kupionym w markecie i był dużo lepszy.
To objawy wędzenia,wystarczy popatrzeć na twoje wykresy.Napisałeś -dłużej dochodzi do zadanej.A dlaczego?Mój kolega VERB-nazywa to wędzeniem.Ma 100% racji :P

lestek27
28-09-2013, 09:11
To poniżej to twoje słowa?

To objawy wędzenia,wystarczy popatrzeć na twoje wykresy.Napisałeś -dłużej dochodzi do zadanej.A dlaczego?Mój kolega VERB-nazywa to wędzeniem.Ma 100% racji :P

Na początku jak wsypałem ten opał nadmuch był większy i różnicy nie zauważyłem. To jest po prostu opał który więcej syfi moim zdaniem.

Novy!
28-09-2013, 09:14
Na początku jak wsypałem ten opał nadmuch był większy i różnicy nie zauważyłem. To jest po prostu opał który więcej syfi moim zdaniem.

Dobrze,koniec tematu.Twój opał, Twoje pieniądze.Wiesiek ma rację,uparte z Was bestie ;)
Pozdrawiam

75max
28-09-2013, 09:16
chyba mam jakiś wymieszany opał bo mi jakieś głupoty pokazuje na histagramie do piecyka nie zaglądam a raz pokazuje za mało powietrza raz za dużo. ;)

Novy!
28-09-2013, 09:20
chyba mam jakiś wymieszany opał bo mi jakieś głupoty pokazuje na histagramie do piecyka nie zaglądam a raz pokazuje za mało powietrza raz za dużo. ;)
Ustaw 1% wyżej,zresetuj sterownik.I zaczekaj dłużej.Tomek,lepiej trzymać nadmuch 1% za dużo,niż za mało-ale to moje zdanie.
Wykresy wydają się być ok.Temp CO ładnie rośnie wraz ze wzrostem spalin.

75max
28-09-2013, 09:25
Ustaw 1% wyżej,zresetuj sterownik.I zaczekaj dłużej.Tomek,lepiej trzymać nadmuch 1% za dużo,niż za mało-ale to moje zdanie.
Wykresy wydają się być ok.Temp CO ładnie rośnie wraz ze wzrostem spalin.

jaeśli dobrze czytam histogram do dla mocy max jest w miarę dobrze ale to przecież to ta samo moc dmuchawy

Novy!
28-09-2013, 09:31
jaeśli dobrze czytam histogram do dla mocy max jest w miarę dobrze ale to przecież to ta samo moc dmuchawy

Tomek teraz masz prawie poprawny histogram.Pisałem Ci już że ,jak jedziesz na jednej mocy to histogramy trzeba odczytać tak, jakbyś nałożył jeden na drugi...

tadek w
28-09-2013, 09:34
Dobrze,koniec tematu.Twój opał, Twoje pieniądze.Wiesiek ma rację,uparte z Was bestie ;)
Pozdrawiam

Novy dlatego wczoraj się pytałem jak ustawic dmuchawe,troszke kombinuje z ustawieniami ale jak widze po sobie lepiej troszke wiecej dmuchnąć niż ma się mulić ,ale chciałem sie zapytać

75max
28-09-2013, 09:36
Tomek teraz masz prawie poprawny histogram.Pisałem Ci już że ,jak jedziesz na jednej mocy to histogramy trzeba odczytać tak, jakbyś nałożył jeden na drugi...

ok będę w domu to zresetuje ster. i podniosę dmuchawę na 39% zobaczę czy coś się zmieni. Dzięki

Novy!
28-09-2013, 09:38
@Novy! - zrobiłem 40%
Jak się "dobudzę" to zobaczę jak wygląda palnik.

Nie zmienia się tak często nadmuchu.Zmiana 1%,i przynajmniej 2-3h czekania :)

Novy!
28-09-2013, 09:39
lepiej troszke wiecej dmuchnąć....

Dokładnie,tak jak w życiu :):)

5iatka
28-09-2013, 09:42
Nie zmienia się tak często nadmuchu.Zmiana 1%,i przynajmniej 2-3h czekania :)

Czytając kolejne wpisy zrobiłem jeszcze zmianę, ale już nie ruszam. Będę co nieco rzeźbił przed "blokiem" to zaglądne jak efekta ;)

kobra64
28-09-2013, 10:02
Bodajże w lutym robiłem próby z czechem z Ledvic, pamiętam że było tak jakoś -15 albo w okolicach tego. Spaliłem kosz + resztka z ostatniego worka, łącznie 175 kg. Zależność była taka - im mocniej dmuchasz, tym słabiej grzeje. Zszedłem z dmuchawą tak nisko, jak jeszcze nigdy dla żadnego z polskich węgli i zaczął grzać a ogień tuż po podaniu z trudem mieścił się w piecu. Tyle że szło go sporo, bo w dwustanie nawet dla tak niskiego wiatru proporcje podawanie - przerwa miał wyższą nią dla polskiego eko przy sporo wyższym nadmuchu. W pewnym stopniu problem syfienia ogranicza podniesienie temperatury kotła, ale to tak w okolice 60 stopni. Dla mnie to nie problem, bo po prostu przykręciłem sobie niżej na 4D, który moim zdaniem jest ogromnie przydatny w każdej instalacji, w której nie zastosowano wymiennika ciepła czy pompy mieszającej. Niestety często jest tak, jak wcześniej napisał kol. Odegree - w wielu instalacjach funkcjonalność 4D została skutecznie wykastrowana przez wadliwy montaż i niewłaściwie dobrane przekroje.

Novy!
28-09-2013, 10:15
Zszedłem z dmuchawą tak nisko, jak jeszcze nigdy dla żadnego z polskich węgli i zaczął grzać a ogień tuż po podaniu z trudem mieścił się w piecu. Tyle że szło go sporo, bo w dwustanie nawet dla tak niskiego wiatru proporcje podawanie - przerwa miał wyższą nią dla polskiego eko przy sporo wyższym nadmuchu.

Spaliłem Ledvic 7-8 ton.Nawet w Ogniwie nie było sporo syfu,ot brunatny pył.Ja nie piszę o zbyt dużym nadmuchu,tylko o odpowiednim nadmuchu.Jak koleś wędził na 36% nadmuch to 46deg nie mógł osiągnąć i odpalił moc 12kW.po podniesieniu nadmuchu do 39%-jechał już tylko na 8kW :) A jeszcze przebijał o 2-3deg :)Warunki na zewnątrz,takie same.Więc jak to jest?

kobra64
28-09-2013, 12:26
Ano tak, ze Ty cały czas piszesz o nadmuchu rzekłbym średnim. 36%, 39% - to są dość kosmetyczne różnice. Ja piszę o niskim. O zejściu poza granicę, przy której wydawałoby się że już się palić i grzać nie da. Mój stary TECH sterował dmuchawą w zakresie 1 do 10 Polski węgiel paliłem z dmuchem 4, czasem 5 ( czyli też średnim ). Czecha paliłem z dmuchem 2, bo na 1 wiatrak już brzęczał. Gdyby nie to, czech paliłby się z dmuchem 1. A tak to przymknąłem mu jeszcze lekko przesłonę. Kopiec na granicy przesypywania. W piecu miałem morze ognia o wyglądzie ogniska palonego w bezwietrzny dzień i grzał bardzo ładnie.

Novy!
28-09-2013, 12:36
jaeśli dobrze czytam histogram do dla mocy max jest w miarę dobrze ale to przecież to ta samo moc dmuchawy

Teraz nadmuch jest perfect.Nie grzeb już,dla tej mocy jest odpowiedni.Pozdrawiam.

Novy!
28-09-2013, 12:43
..... Kopiec na granicy przesypywania. W piecu miałem morze ognia o wyglądzie ogniska palonego w bezwietrzny dzień i grzał bardzo ładnie.

Na palniku Ogniwa,który jest jak wiadro,lub innym sporych rozmiarów-czecha można palić jak piszesz.Na małej ekoenergii,nie ma szans.
Pozdrawiam.

kniazio
28-09-2013, 17:54
Panowie dlaczego ja mam inny panel www niz np https://esterownik.pl/remote/1757 chociaz mamy ta sama wersje 0.3.1.6 ? Chodzi mi szczegolnie o Ustawienia-Spalanie

Juz chyba wiem :) ja mam ecoal a on ma grupowe :)
Czy tak?

krzysztof7
28-09-2013, 18:14
Nawet na pewno tak.:yes:

75max
28-09-2013, 19:23
co myślicie o tym żeby puścić instalacje w grawitacji nie mam jeszcze odkręconej podłogówki a reszta chodzi w grawitacji jestem ciekaw jak piec się zachowa chyba wyjmę wtyczkę z pompki na noc

krzysztof7
28-09-2013, 19:50
Bezpieczniej będzie gdy wyjmiesz wtyczkę na dzień i poobserwujesz zachowanie kotła i instalacji.
Ja bym tak zrobił.

rutino78
28-09-2013, 20:59
jak ustawić histerezę zadanej temperatury wewnętrznej?
teraz jest chyba za duża
https://esterownik.pl/remote/2348

5iatka
28-09-2013, 21:02
4,5st .... powoli powoli sezon się rozkręca.

W zeszłym roku na "rozgrzewce" sezonu zamieniałem grzejniki na większe, teraz już widzę że warto by kilka zmian... - na mniejsze ;) hehe

lestek27
28-09-2013, 21:02
jak ustawić histerezę zadanej temperatury wewnętrznej?
teraz jest chyba za duża
https://esterownik.pl/remote/2348

Masz ustawioną 0,3 to chyba niewielka.
Zakładka Programatory - Programator pokojowy

rutino78
28-09-2013, 21:12
ok, dzięki.

Delphion1
28-09-2013, 23:31
Znowu są problemy a przynajmniej u mnie z zalogowaniem się na swój sterownik.Też macie z tym problem czy coś mi się naknociło ?;)

5iatka
28-09-2013, 23:43
u mnie o dziwo loguje się po sieci lokalnej ( mam z tym często problem )
a przez esterownik ecoal jest offline

krzysztof7
29-09-2013, 07:47
Pewnie trwają prace konserwacyjne na serwerach. Sporo sterowników offline.

skap
29-09-2013, 13:02
co myślicie o tym żeby puścić instalacje w grawitacji nie mam jeszcze odkręconej podłogówki a reszta chodzi w grawitacji jestem ciekaw jak piec się zachowa chyba wyjmę wtyczkę z pompki na noc

Witam
Możesz pompę co ustawić jako wyłączoną przy odpowiednio wysokiej zadanej temperaturze wewnętrznej w pomieszczeniach.
U mnie, obecnie tak działa instalacja tzn. na grawitacji. Włączone (odkręcone głowice termostatyczne) tylko na niektórych grzejnikach.
Na razie dobrze to się sprawuje, zobaczymy jak będzie przy niższych temp.
Wydaje mi się, żeby grawitacja działała temp. co powinna być pow. 55 C.
Pozdrawiam

lestek27
29-09-2013, 13:42
Ja mogę oglądnąć statystyki ale jak chcę wejść w sterownik żeby coś pozmieniać to już nie ma szans.
Na panelu znajdującym się na kotle wywala ciągle alarm: "Konflikt adresów IP"
Co jest grane? Prace konserwacyjne czy u mnie coś nie tak z siecią?

75max
29-09-2013, 14:18
Witam
Możesz pompę co ustawić jako wyłączoną przy odpowiednio wysokiej zadanej temperaturze wewnętrznej w pomieszczeniach.
U mnie, obecnie tak działa instalacja tzn. na grawitacji. Włączone (odkręcone głowice termostatyczne) tylko na niektórych grzejnikach.
Na razie dobrze to się sprawuje, zobaczymy jak będzie przy niższych temp.
Wydaje mi się, żeby grawitacja działała temp. co powinna być pow. 55 C.
Pozdrawiam
od wczoraj działa na grawitacji na razie wydaje mi się że jest ok w domu ciepło termostaty działają temperaturę mam ustawioną na pogodowy minimalna 47 i działa

lestek27
29-09-2013, 14:23
Jaki IP w LAN przydzieliłeś sterowi ? (Ustawienia -> Internet -> Adres IP)

Jak go ustalisz , wyłącz sterownik i ping`nij ten adres ze swojego kompa - będzie wiadomo czy jakieś urządzenie nie ma takiego samego , najlepiej

przydzielić IP powyżej 200 np 192.168.1.250 , takie IP jest z poza zakresu serwera dhcp większości domowych "rojterków". Prawdopodobnie sterownik ma wpisany adres IP z zakresu przydzielonego w serwerze dhcp i stąd kłopot

Dokładnie tak jak mówisz. Adres IP przydzielony był 110 i zmieniłem na 111 no i oczywiście zadziałało:)
Myślałem że to trzeba przydzielić adres właśnie z przedziału zapisanego w routerze.
Ale do tej pory działało na tamtym adresie.
Wiem że można jakoś przydzielić stały adres dla sterownika w routerze ale jak wpisuję tam adres MAC stera to mi wypisuje BAD Adress

lestek27
29-09-2013, 14:32
Serwer DHCP ma zakres od 100 do 199
Ale to nie jest tak że musi być wpisany adres sterownika z tego zakresu?

lestek27
29-09-2013, 14:43
Adres routera wiem jaki jest więc nie ma problemu.
Ok spróbuję tak jak mówisz:)

lestek27
29-09-2013, 14:43
A czy muszę tan adres wpisać z panelu na kotle czy w laptopie mogę?

lestek27
29-09-2013, 14:54
Przytrzymujesz dłużej przycisk "OK" i przechodzisz w parametr INSTERNET.
Tak przewijając w górę lub dół szukasz pozycji Adres IP wciskasz ok i przyciskami góra - dół wpisujesz adres jaki chcesz a potem go zatwierdzasz OK

Novy!
29-09-2013, 15:03
Zapraszam do dyskusji na forum ES w temacie o wadach i zaletach układu CO z 1 pompą Alpha 2,w wątku pod tytułem :
Proste jest piękne - historia jednej pompy http://esterownik.pl/forum/posty,1218/proste-jest-piękne-historia-jednej-pompy?m=34906#34906

Ciekaw jestem waszego zdania Panowie :)

lestek27
29-09-2013, 15:06
No i proszę da się :) A Jeszcze jakbyś przypomniał jak wprowadzić z panelu zasyp ... :) Człowiek po grzebaniu przez net zapomina takie rzeczy :) Muszę sobie druknąć karteczkę i za laminować (jak nastawy zaworów 3D )

Tego niestety nigdy nie robiłem z panela więc nie pomogę.:)

krzysztof7
29-09-2013, 16:41
Zapraszam do dyskusji na forum ES w temacie o wadach i zaletach układu CO z 1 pompą Alpha 2,w wątku pod tytułem :
Proste jest piękne - historia jednej pompy http://esterownik.pl/forum/posty,1218/proste-jest-piękne-historia-jednej-pompy?m=34906#34906

Ciekaw jestem waszego zdania Panowie :)

Ma to jakiś sens, ale .... Każdy ocenia i wybiera sam. Mnie pasuje układ na 2 pompach i tak zostanie. Gdy założę dodatkowo podłogówkę to pewnie dorzucę następną pompę lub pozostanie pompa CO do grzejników i podłogi.
Każdy robi jak mu pasuje najlepiej. Nic na siłę ....:rolleyes:

krzysztof7
29-09-2013, 17:22
Czy połącznie ze sterownikiem poza siecią lokalna musi odbwać się koniecznie poprzez sewery esterownika? U mnie jeszcze wszystko powyłanczanie więc nie sprawdzę ale czy nie da się wejsć na sterownik przez router? Czy połączenie przebiega po jakimś konkretnym porcie? Mozna by wtedy przekierować port w routerze zarejestrować domene w dyndns wpisać do routera i uniezależnić się od esterownika.

Port 27854, powinno się udać możesz to adaś sprawdzić? Potrzebny będzie router z możliwością dopisywania dyndns.

A możesz wyjaśnić: po co komplikować sobie życie, szukając innego serwera. Co na tym zyskasz?

krzysztof7
29-09-2013, 17:32
Komplikowanie sobie życia to czytanie tekstu bez zrozumienia.

Czytam ze zrozumieniem i zadałem proste pytanie, na które nie jesteś w stanie odpowiedzieć. Czytasz ze zrozumieniem i pojmujesz pytanie?
Łączysz się bezpośrednio po lan i ewentualnie dodatkowo przez serwer eSterownik, który udostępnia dane do połączenia dokładnie do serwera eSterownik.

krzysztof7
29-09-2013, 17:43
Więc skoro zrozumiałeś to o szukanie jakiego serwera pytasz?

To Ty szukasz serwera pośredniczącego bo DDNS (Dynamic Domain Name System) czyli usługi dynamicznego serwera nazw, gdy nie masz stałego IP.

krzysztof7
29-09-2013, 17:55
To kup sobie router z openwrt i skonfigurujesz sobie tak, że Ci wysle info o bieżacym ip bez serwera ddns, jeśli znalezienie ddnd jest wielkim problemem. Generalnie chodzi kolego o zostawienie sobie furtki awaryjnej trwa to może łącznie 30 minut a może uchronić od zapierdzielania na budowę lub odrywania teścia od obiadu żeby poleciał sprawdzić. Napisałem to żeby uswiadomić kolegom, że jest taka możliwość a Ty wykorzystujesz to żeby wejść w niepotrzebną polemikę która bynajmniej nikomu nie pomaga. Z tego co czytam co jakiś czas jakieś problemy na esterowniku występują, nie częste ale jednak.

P.S. Ja nic nie szukam od lat uzywam no-ip bo jest bezpłatne i niezwodne przez około 8 lat była tylko jedna awaria.

Widzisz, mam router z openwrt, a właściwie z najnowszym Attitude Adjustment i jeśli będzie mi to potrzebne to bez problemu skonfiguruję.
Teraz mam inne zajęcia.

krzysztof7
29-09-2013, 18:01
Zamontuj mocniejszą antenkę i powinieneś przebić się przez liście.

krzysztof7
29-09-2013, 18:23
I jeszcze do routerka podłaczyć kamerę - to i pooglądac okolicę lub kocioł możesz. :)

krzysztof7
29-09-2013, 18:38
Jest skype, to można i pogadać i popatrzeć. Ale samotność i tak pozostaje...

Kurcze, macie nowe hawiry postawione i super docieplone. Ja o takim spalaniu to mogę tylko pomarzyć. Jeśli mieszczę się w 12-14 kg/na dobę to jest super. I grzeję tylko CO, bez CWU.
Niestety stara chata to i groszku potrzebuje.

75max
29-09-2013, 19:16
sprawdzam statystyki i coś mi się nie zgadza wychodzi że spala mi między zasypami ponad 120kg a ja zazwyczaj więcej niż 105 nie sypie

kniazio
29-09-2013, 19:22
Czy połącznie ze sterownikiem poza siecią lokalna musi odbwać się koniecznie poprzez sewery esterownika? U mnie jeszcze wszystko powyłanczanie więc nie sprawdzę ale czy nie da się wejsć na sterownik przez router? Czy połączenie przebiega po jakimś konkretnym porcie? Mozna by wtedy przekierować port w routerze zarejestrować domene w dyndns wpisać do routera i uniezależnić się od esterownika.

Port 27854, powinno się udać możesz to adaś sprawdzić? Potrzebny będzie router z możliwością dopisywania dyndns.
Port 27854 nie dziala to jest port na esterownik wlasnie
Ecoal pracuje na standardowym porcie http czyli 80
Wystarczy zalozyc sobie dyndns lub no-ip i w routerze dopisac ddns oraz przekierowac port 80 pod adres lokalny sterownika pod warunkiem ze w sieci nic nie pracuje juz na tym porcie np serwer www lub inny wynalazek typu NAS

grzeh2000
29-09-2013, 19:29
Witam,bede zaczynał 1 sezon grzewczy.Na razie kociolek chodzi w trybie auto-lato.Jakiego spalania spodziewac sie?,przez ostatnie 12 dni spalił ok.100kg groszku.Jestem zagranica i na razie nie mam netu zeby skorygowac ale dosyc mocno przegrzewa podłogowke(25-26)st.Mam ok 80m2 podlogowki,5 grzejnikow i 3 drabinki lazienkowe.Dom pustak max 29cm+12cm styropianu,poddasze 20cm wełny +płyta osb,okna 3 szybowe.Cwu 140l

minertu
29-09-2013, 19:39
Witam,bede zaczynał 1 sezon grzewczy.Na razie kociolek chodzi w trybie auto-lato.Jakiego spalania spodziewac sie?,przez ostatnie 12 dni spalił ok.100kg groszku.Jestem zagranica i na razie nie mam netu zeby skorygowac ale dosyc mocno przegrzewa podłogowke(25-26)st.Mam ok 80m2 podlogowki,5 grzejnikow i 3 drabinki lazienkowe.Dom pustak max 29cm+12cm styropianu,poddasze 20cm wełny +płyta osb,okna 3 szybowe.Cwu 140lMasz regulacje temp podłogówki?

grzeh2000
29-09-2013, 19:44
Mam podpiety czujnik do podlogowki i zawor3d

5iatka
29-09-2013, 19:45
czy przypadkiem nie powinienem mieć plastikowego "kapselka" ( osłony ) w miejscu widocznym na zdjęciu ?
215376

minertu
29-09-2013, 19:47
Mam podpiety czujnik do podlogowki i zawor3dTo zawór 3D czy mieszacz?

5iatka
29-09-2013, 19:50
No i chyba będzie pierwszy "minus" dzisiaj , strasznie "ciągnie" z Kasprowego ...

dzisiaj nad ranem było u mnie 1,5*, widzę że u Ciebie już jest tyle....

grzeh2000
29-09-2013, 19:50
Wysylalem p.zdjecie kiedys http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/758b0940efecc378.html z tym spalaniem to jakiego sie spodziewac?,wydaje sie ze duzo zjada jak na taki domek +docieplenie,okna

lestek27
29-09-2013, 19:50
czy przypadkiem nie powinienem mieć plastikowego "kapselka" ( osłony ) w miejscu widocznym na zdjęciu ?
215376

U mnie jest tak samo.
Chyba wszystko w normie.

minertu
29-09-2013, 19:51
czy przypadkiem nie powinienem mieć plastikowego "kapselka" ( osłony ) w miejscu widocznym na zdjęciu ?
215376A nie masz?

5iatka
29-09-2013, 19:57
@Minertu:
nie - tak przyjechał.
Widziałem to wcześniej, ale dopiero teraz do tego wracam.

grzeh2000
29-09-2013, 20:01
Mozna w sterowniku ustawic pozadana temperature podlogowki?

75max
29-09-2013, 20:03
215388
czy przypadkiem nie powinienem mieć plastikowego "kapselka" ( osłony ) w miejscu widocznym na zdjęciu ?
215376

u mnie jest identycznie coś tam brakuje jeszcze :confused:

5iatka
29-09-2013, 20:05
wygląda, że brakuje takiego dekielka plastikowego jak poniżej przy ślimaku ( tylko mniejszego )
Poza tym raczej wszystko ok. :)

minertu
29-09-2013, 20:06
Mozna w sterowniku ustawic pozadana temperature podlogowki?Podłogówkę musisz regulować mieszaczem lub pracą cykliczną pompy podłogowej.

bobasxx
29-09-2013, 20:08
U mnie taki był.

lestek27
29-09-2013, 20:10
wygląda, że brakuje takiego dekielka plastikowego jak poniżej przy ślimaku ( tylko mniejszego )
Poza tym raczej wszystko ok. :)

To brakuje tam tego dekla czy tak to ma być?
Niby ruchoma część powinna być osłonięta ale może producent uznał że nie ma potrzeby?

krzysztof7
29-09-2013, 20:20
Ten dekielek pewnie był zbyt "drogi" i produkcja motoreduktora stała by się nieopłacalna. :)

Z paluchami z daleka bo gwarancja ni obejmuje

zbigmaz01
30-09-2013, 04:27
http://esterownik.pl/forum/posty,222/powiesc-w-odcinkach-wizyta-u-producenta-sterwonika-ecoal?m=34963#34963

kniazio
30-09-2013, 07:25
Witam
Sluchajcie mam taki zamysl by utworzyc niezalezne forum RBR-a z odpowiednimi dzialami, bo to forum z ktorego obecnie korzystamy to porazka jesli chodzi o znalezienie czegokolwiek
To wlasciwie nie jest forum tylko jeden nie konczacy sie watek
Zalozylem takie forum (testowe) na probe na swoim prywatnym serwerze
Jesli chcecie to zobaczcie jak to by wygladalo
Ewentualnie jakies uwagi, spostrzezenia, propozycje
Ja osobiscie moge zajac sie zalozeniem takiego forum na jakims darmowym serwerze
Co o tym myslicie?
Adres tymczasowego (probnego) forum:
http://ipboxhd.dyndns.org/rbr/index.php
Mozna sie rejestrowac, zakladac tematy, pisac posty :)

minertu
30-09-2013, 07:43
Witam
Sluchajcie mam taki zamysl by utworzyc niezalezne forum RBR-a z odpowiednimi dzialami, bo to forum z ktorego obecnie korzystamy to porazka jesli chodzi o znalezienie czegokolwiek
To wlasciwie nie jest forum tylko jeden nie konczacy sie watek
Zalozylem takie forum (testowe) na probe na swoim prywatnym serwerze
Jesli chcecie to zobaczcie jak to by wygladalo
Ewentualnie jakies uwagi, spostrzezenia, propozycje
Ja osobiscie moge zajac sie zalozeniem takiego forum na jakims darmowym serwerze
Co o tym myslicie?
Adres tymczasowego (probnego) forum:
http://ipboxhd.dyndns.org/rbr/index.php (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fipboxhd.dyndns.org %2Frbr%2Findex.php)
Mozna sie rejestrowac, zakladac tematy, pisac posty :)
Taki temat będzie niedługo na innym forum więc chyba nie będzie potrzeby zakładania .Za dużo tego wszystkiego by było.

kniazio
30-09-2013, 07:48
Taki temat będzie niedługo na innym forum więc chyba nie będzie potrzeby zakładania .Za dużo tego wszystkiego by było.
Bedzie temat czy niezalezne forum
Bo jak temat to bedzie to samo co tutaj czyli tasiemiec w ktorym nic nie mozna doczytac

minertu
30-09-2013, 07:54
Bedzie temat czy niezalezne forum
Bo jak temat to bedzie to samo co tutaj czyli tasiemiec w ktorym nic nie mozna doczytac
Będzie niezależne forum.

kniazio
30-09-2013, 07:58
Będzie niezależne forum.
No chyba ze tak :)
To sie spoznilem :)
Pozdrawiam

P.S. Widze ze sie zarejestrowales :)

minertu
30-09-2013, 08:05
No chyba ze tak :)
To sie spoznilem :)
Pozdrawiam

P.S. Widze ze sie zarejestrowales :)
Tak bo chciałem sprawdzić co tam masz :)

lestek27
30-09-2013, 09:27
Mam pytanie.
W które miejsce podpiąć drugi czujnik temp. dołączony do zestawu.
Chcę mieć tylko podgląd temperatury.

5iatka
30-09-2013, 10:03
A nie masz?

Trzeba wymyślić jakiś zamiennik

karoka65
30-09-2013, 10:16
Mam pytanie.
W które miejsce podpiąć drugi czujnik temp. dołączony do zestawu.
Chcę mieć tylko podgląd temperatury.
Zacisk t.zaw na płycie

krzysztof7
30-09-2013, 10:18
Kiedy i gdzie będzie niezależne forum o RBR-ach?
Faktycznie te niemal 500 stron jest mało zjadliwa.

zbigmaz01
30-09-2013, 10:19
Mam pytanie.
W które miejsce podpiąć drugi czujnik temp. dołączony do zestawu.
Chcę mieć tylko podgląd temperatury.
Nie ma podglądu u ciebie i nie ma jak doradzić gdzie podpiąć, na płycie sterownika masz gniazda do podpięcia to podepnij pod wolne. Widok płytki i miejsc do podpięcia znajdziesz w DTR'ce

taival
30-09-2013, 11:25
Witam. Czy ktoś może mi powiedzeć jak w/g histogramu ustawioną mam dmuchawę ?? W kotle zaczyna pojawiać sie trochę sadzy a popiół to takie małe brązowe żużelki rozpadające się w palcach. Mój sterownik to https://esterownik.pl/remote/2912

minertu
30-09-2013, 12:59
Witam. Czy ktoś może mi powiedzeć jak w/g histogramu ustawioną mam dmuchawę ?? W kotle zaczyna pojawiać sie trochę sadzy a popiół to takie małe brązowe żużelki rozpadające się w palcach. Mój sterownik to https://esterownik.pl/remote/2912 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fr emote%2F2912)

Zejdź 2% z nadmuchem dla 8kW.

krzysztof7
30-09-2013, 14:26
Zejdź 2% z nadmuchem dla 8kW.

Sądziłem, że pojawienie się sadzy powinno skutkować podwyższeniem dawki powietrza, czy jestem w błędzie?

kniazio
30-09-2013, 14:29
Zacisk t.zaw na płycie
Apropo czujnika :)
Wyslales mi ?

taival
30-09-2013, 14:56
Ja w sumie też uważam, że powinienem podnieść wiatrowanie ;)

krzysztof7
30-09-2013, 17:36
U mnie pomogło zwiększenie nadmuchu sporo do góry , zrobiło się bardziej szaro jak czarno i tych brązowych jest dużo mniej ... do ideału jeszcze brakuje ale to się zobaczy jak temp zejdzie poniżej -5 i tak zostanie :)

Jakim wunglem palisz, że tak mocno dmuchasz?
Pytam poważnie, kilka osób radzi zejść poniżej 40...

krzysztof7
30-09-2013, 19:10
Komin mam zwykły starej generacji 140 x 240.
Ustawiłem 48 i zostawię do jutra. U mnie także przy 42 jest dość sporo sadzy.

taival
30-09-2013, 19:20
Ja mam malutki ceramiczny 14x14 jednak za radami kolegów dałem 41 i zobaczymy, Jeżeli spieki nie zwieksza się to jutro daje na 42. W/g histogramu 40 jest w sam raz jednak podobno nie do końca można mu wierzyc.

krzysztof7
30-09-2013, 19:33
U mnie histogram wyglądał dość dobrze przy 42, ale sadza ......
Dałem sobie spokój, ustawię tak aby w komorze na ściankach był pył, a nie sadza.
Jeśli będzie trzeba to dam 50%

karoka65
30-09-2013, 19:45
Pisałem chyba ze dwie strony że te 37 do 39 czy 40 to żadna reguła.
Jeden może mieć 37 a drugi 47 :)

karoka65
30-09-2013, 19:47
Apropo czujnika :)
Wyslales mi ?
Kniazio jutro z samego rana.
Dziś "ostatni", jak z roboty przyjechałem z papierów nie mogę wyleźć a jeszcze co chwila telefon dzwoni a ja dalej w ciemnej dupie :(
Chwila przerwy na forum :)

krzysztof7
30-09-2013, 20:26
Jakoś do ręcznego nie mam przekonania, może mój błąd lub zwykłe lenistwo.
Ster taki wypas i ręcznie... fujjjj :no::lol:

5iatka
30-09-2013, 21:40
u mnie było 42%, 43%, a wcześniej 36%
Na czeskim mocno brudzi, wrzuciłem 44% rano zobaczę co się dzieje
Jeszcze trochę do "utylizacji" komoran zostało....może jeszcze kupię worek, ale na pewno nie 500kg;)

Novy!
30-09-2013, 21:50
Jakoś do ręcznego nie mam przekonania, może mój błąd lub zwykłe lenistwo.
Ster taki wypas i ręcznie... fujjjj :no::lol:

Dobrze,ale to dobrze dobrane ręczne ustawienia dają z tym sterownikiem zajebista frajdę i najniższe spalanie jakie można sobie wymarzyć.Ale to moja skromna opinia :)
A dla tych co mają RBR z ceramika,powiem tylko jedno.Nie ma mowy o grzaniu poniżej 50deg. Sprawdzałem 50,53,teraz leci na 55deg i coś się zaczyna dziać dopiero :)

optymista111
30-09-2013, 21:54
Witam i pozdrawiam, podziękowania dla Karoki za dostawe ,
jutro odpalam po raz pierwszy mojego rbra 11kW,
strasznie rozbudowana ta instrukcja ecoal, stąd prośba o pomoc- czy musze ustawic parametry spalania jesli na początek wybiore automat, a jesli tak to jakie? (mam podpiete czujniki temp.zewn i wewn, )
Generalnie jak najprościej go uruchomić?

5iatka
30-09-2013, 22:39
@Novy!
na Komoranach jest sens podnosić temp na kotle ( w moim przypadku ) pali się dobrze po Twoich podpowiedziach, ale dalej brudno.
Ten węgiel to chyba nie da rady czyściej spalić ?

gmaj22
30-09-2013, 22:48
Kociolek odpalony!!! Po dwoch dniach i pol nocy walki ze zmeczeniem, zona i wlasnym uporem udalo mi sie wszystko popodlaczac i uruchomic. Nie omieszkalem poradzic sie przed odpaleniem bardziej doswiadczonego uzytkownika, za co przy okazji dziekuje kol. Zbigmaz:yes:
Na razie idzie w automacie, nie podlaczylem jeszcze czujnikow ani netu, ale mysle, ze lada dzien kociol bedzie widoczny na necie.
Zrobilem tez wreszcie fotki, jutro wrzuce na forum. Zastanawia mnie, czy zawor DVB w sytuacji awaryjnej dopuszcza zimna wode do powrotu, czy miesza ja rownoczesnie z ta wyrzucana? Pytam, poniewaz wpadlo mi do glowy, zeby zasilanie tego zaworu zrobic np. ciepla woda z bojlera, podmieszana z zimna przez zawor mieszajacy. Ale to juz czysta teoria, bo przeciez ten zawor zadziala bardzo sporadycznie (albo i wcale), wiec skorka niewarta wyprawki.
Zawor mieszajacy dalem natomiast na wyjsciu cwu, jako ze uklad grzania cw jest grawitacyjno-pompowy i zeby uniknac sytuacji poparzenia goraca woda po odkreceniu baterii.
Na razie przez kilka dni sprobuje sie go "nauczyc", nie ingerujac zbytnio w fabryczne nastawy. Zapoznam sie z instrukcja sterownika, czym i jak to jesc...:)
Przy uruchomieniu nawet zonka mi pomogla...posciagala folie ochronna z "lusterek". :D

Novy!
30-09-2013, 22:53
@Novy!
na Komoranach jest sens podnosić temp na kotle ( w moim przypadku ) pali się dobrze po Twoich podpowiedziach, ale dalej brudno.
Ten węgiel to chyba nie da rady czyściej spalić ?

Czecha warto spalić w ręcznych.Histogramy przy nim oszukują.Paliłem czecha jak dobrze pamiętam 5/40 z nadmuchem 40%.Było ok.Na pewno oszczędniej i czyściej niż w grupowym.Testuj,najwyżej skorygujesz jak będzie "stękał" na palniku.Przy okazji zrobisz wstęp do porządnego opału.
Manual nie jest łatwy,niestety....

Novy!
30-09-2013, 22:59
@Novy!
na Komoranach jest sens podnosić temp na kotle ( w moim przypadku )....ale dalej brudno.
Ten węgiel to chyba nie da rady czyściej spalić ?

Właśnie ,aby spalić "czyściej"-warto podnieść temperaturę na kotle....:p
I można spalić mniej opału,,,,
Nie baw się w obniżanie temp.Termostaty zapewnią Ci komfort przez całą dobę.Tylko nie zamykaj znów 4D :P

Aaa i jak chcesz palić czechem,to sobie pal.W przyszłym roku kupisz inny opał,sam porównasz :)

5iatka
30-09-2013, 23:12
Czesia mam ( miałem ) 500kg z przeznaczeniem na lato...i wczesną jesień.
Dwa, do trzech zasypów:stirthepot: i poszłoooo :yes:

zbigmaz01
01-10-2013, 04:09
...
Powitać w gronie odpalonych :)
Zawsze pisałem że jak są pytania to jest odpowiedź i jest to mniej bolesne :)

cichy777
01-10-2013, 05:52
Witam i pozdrawiam, podziękowania dla Karoki za dostawe ,
jutro odpalam po raz pierwszy mojego rbra 11kW,
strasznie rozbudowana ta instrukcja ecoal, stąd prośba o pomoc- czy musze ustawic parametry spalania jesli na początek wybiore automat, a jesli tak to jakie? (mam podpiete czujniki temp.zewn i wewn, )
Generalnie jak najprościej go uruchomić?
Na początek nie musisz nic ustawiać - zasyp, ustaw spalanie na automat , regulator kotła na CO(tak chyba jest ustawiony fabrycznie) i daj mu popracować przynajmniej dobę - potem zerknij na palnik i do popielnika. Jeżeli na palniku nie ma "dołka", a w popielniku niedopalonego węgla to zostaw tak na dłuższy czas. W moim przypadku już drugi sezon idę na prawie fabrycznych ustawieniach - jedynie co zmieniłem to czas podawania przy czeskim węglu - nasz dobrze spala na standardowych 5s. Pamiętaj że musisz poczekać aż wszystko się "rozrusza"

decybel
01-10-2013, 10:31
Witam,
Mam pytanko. W zeszlym sezonie piec dzialal byle działac dogrzewal niemieszkany dom. Od Maja dogrzewal tylko CWU.

Teraz zaczynam dogrzewac lekko dom (pogodowym) ale mam problem, a skoro mam teraz w koncu net to moge spytać :). Przy dogrzewaniu znacznie wzrasta temperatura podajnika i nie potrafie tego skontrolowac. Na chwile obecna kociol sie "wygasil" bo wykryto zapalenie wegla i wysoką temp podajnika. W domu bede dopiero wieczorem ale zona byla w kotlowni, odwarla piec i ponoć buchnął ogien i sie wystraszyla :D

Powinienem zmniejszyc ilośc powietrza ? W tej chwili wentylator jest prawie caly zaklejony i została mala szparka (latem sam ciąg kominowy powodowal zbyt duzą ilosc powietrza i po prostu piec w potrzymaniu wypalal cala dawke).

Wegiel z wesołej. sterownik obecnie na:
http://dom.ican2.pl:50002/
user/user

Dzieki za rady
dB

lestek27
01-10-2013, 11:07
Dobrze,ale to dobrze dobrane ręczne ustawienia dają z tym sterownikiem zajebista frajdę i najniższe spalanie jakie można sobie wymarzyć.Ale to moja skromna opinia :)
A dla tych co mają RBR z ceramika,powiem tylko jedno.Nie ma mowy o grzaniu poniżej 50deg. Sprawdzałem 50,53,teraz leci na 55deg i coś się zaczyna dziać dopiero :)

A przy próbie grzania na takiej temp. nie przebija Ci mocno temp. kotła?
U mnie potrafiło przebić o 20 stopni.

krzysztof7
01-10-2013, 11:09
Witam,
Mam pytanko. W zeszlym sezonie piec dzialal byle działac dogrzewal niemieszkany dom. Od Maja dogrzewal tylko CWU.

Teraz zaczynam dogrzewac lekko dom (pogodowym) ale mam problem, a skoro mam teraz w koncu net to moge spytać :). Przy dogrzewaniu znacznie wzrasta temperatura podajnika i nie potrafie tego skontrolowac. Na chwile obecna kociol sie "wygasil" bo wykryto zapalenie wegla i wysoką temp podajnika. W domu bede dopiero wieczorem ale zona byla w kotlowni, odwarla piec i ponoć buchnął ogien i sie wystraszyla :D

Powinienem zmniejszyc ilośc powietrza ? W tej chwili wentylator jest prawie caly zaklejony i została mala szparka (latem sam ciąg kominowy powodowal zbyt duzą ilosc powietrza i po prostu piec w potrzymaniu wypalal cala dawke).

Wegiel z wesołej. sterownik obecnie na:
http://dom.ican2.pl:50002/
user/user

Dzieki za rady
dB

Możesz mieć kilka problemów:
1. Zbyt duży ciąg kominowy powoduje dopalanie węgla (wysoce kalorycznego - Wesoła) w palniku i powoduje zejście żaru w pobliże ślimaka.
Taki stan skutkuje wysoką temp. podajnika. Sposób obniżenia ciągu: regulator ciągu komina.
2. Domieszaj jakiegoś węgla do wesołej o niskiej kaloryczności i podnieś ręcznie kopczyk nad koronę palnika.

Regulator ciągu:
http://allegro.pl/e-kominy-regulator-ciagu-kominowego-darco-14x14-i3575182148.html
Taki mam założony i problem przeciągania zniknął.

minertu
01-10-2013, 11:28
Palnik jest chłodzony powietrzem z dmuchawy.Każde rozbujanie palnika i odstawienie (przejście w podtrzymanie ) powoduje wzrost temp podajnika poprzez promieniowanie z paleniska.

decybel
01-10-2013, 11:35
Możesz mieć kilka problemów:
1. Zbyt duży ciąg kominowy powoduje dopalanie węgla (wysoce kalorycznego - Wesoła) w palniku i powoduje zejście żaru w pobliże ślimaka.
Taki stan skutkuje wysoką temp. podajnika. Sposób obniżenia ciągu: regulator ciągu komina.
2. Domieszaj jakiegoś węgla do wesołej o niskiej kaloryczności i podnieś ręcznie kopczyk nad koronę palnika.

Regulator ciągu:
http://allegro.pl/e-kominy-regulator-ciagu-kominowego-darco-14x14-i3575182148.html
Taki mam założony i problem przeciągania zniknął.

Dzieki za odp.

Generalnie wyglada na to, że ciąg w kominie jest zbyt duży dlatego zakleilem prawie cały wentylator jeszcze na wiosne bo w postoju wypalalo mi prawei caly wegiel ktory bym nie podal przy grzaniu CWU (brak przeslony na wentylatorze w RBR wiec tasma klejaca zdaje rezultat). Reg ciagu musze rozwazyc ale to nie jest rozwiazanie na juz i pewnie wymaga przerobek w kotlowni. O ile rozumiem dobrze to efekt koncowy (tyle ze nieautomatyczny) da sie uzyskac przez wyczystke lub przyslaniajac wentylator.

Troche mnie dziwi tylko, ze ta temp wzrasta podczas grzania CO (potrzymanie CWU jest w miare opanowane) wiec nie wiem czy wentylator sie za bardzo jeszcze kreci czy jak ? (szpara na wentylatorze jest na prawde minimalna i sam ciag kominowy jest bardzo stlumiony - przynajmniej tak mi sie wydaje :))


dB

decybel
01-10-2013, 11:40
Palnik jest chłodzony powietrzem z dmuchawy.Każde rozbujanie palnika i odstawienie (przejście w podtrzymanie ) powoduje wzrost temp podajnika poprzez promieniowanie z paleniska.

Dzieki,

No wydaje sie sensowne tylko jak temu zaradzic ? lub zminimalizowac ten skutek chcac jednak troche dogrzewac dom na pogodowym+pokojowym ? Bo jednak w chwili obecnej zbyt sie chyba to grzeje ?

lestek27
01-10-2013, 11:49
U mnie też właśnie zauważyłem że się żar obniżył dosyć mocno.
Nie wiem czy go przełączyć w tryb ręczny i podciągnąć do góry podajnikiem czy po prostu zwiększyć podawanie w grzaniu i podtrzymaniu?

minertu
01-10-2013, 12:35
Tu trzeba trochę pokombinować.
Podajniki żeliwne tak maja.Zmniejszyć ciąg a do temp 70deg się nie przejmować.To się nagrzewa.

zbigmaz01
01-10-2013, 14:25
Dzieki,

No wydaje sie sensowne tylko jak temu zaradzic ? lub zminimalizowac ten skutek chcac jednak troche dogrzewac dom na pogodowym+pokojowym ? Bo jednak w chwili obecnej zbyt sie chyba to grzeje ?Obojętnie co byś nie zrobił na już to będzie prowizorka. W twoim przypadku zaklejanie taśmą zdało egzamin w podtrzymaniu. W grzaniu takiej możliwości nie masz dlatego że sterownik dostaje informację że musi grzać i podaje groch i dmucha. Masz zaklejony wentylator i tego powietrza wpada mniej, wolniej się podnosi temp. i sterownik dokłada następne porcje a powietrza znowu skąpo i tak do osiągnięcia temp. zadanej. W trakcie tego na palniku tworzy się duży kopiec który nie nadążał się spalić podczas pracy i dopiero po zatrzymaniu sterownika duży ciąg kominowy dalej ci to wypala i rośnie temp. podajnika. Dlatego twojej żonie buchnął ogień.
Rada doraźna otworzyć wyczystkę i w ten sposób zlikwidujesz ciąg poprzez wentylator. Kupujesz regulator ciągu i zakładasz na drzwiczki wyczystki i problem z głowy.

sebsa
01-10-2013, 14:37
.... Rada doraźna otworzyć wyczystkę i w ten sposób zlikwidujesz ciąg poprzez wentylator. Kupujesz regulator ciągu i zakładasz na drzwiczki wyczystki i problem z głowy.

Nie na wszystkie drzwiczki wyczystki regulator ciągu da się założyć. Czasem jak u mnie prościej kupić taki na ścianę i wykuć otwór pod ten regulator.
Młotek/mesel - max godzina pracy. Młotowiertarka z dłutem ok 5- 10 minut..

decybel
01-10-2013, 14:46
Obojętnie co byś nie zrobił na już to będzie prowizorka. W twoim przypadku zaklejanie taśmą zdało egzamin w podtrzymaniu. W grzaniu takiej możliwości nie masz dlatego że sterownik dostaje informację że musi grzać i podaje groch i dmucha. Masz zaklejony wentylator i tego powietrza wpada mniej, wolniej się podnosi temp. i sterownik dokłada następne porcje a powietrza znowu skąpo i tak do osiągnięcia temp. zadanej. W trakcie tego na palniku tworzy się duży kopiec który nie nadążał się spalić podczas pracy i dopiero po zatrzymaniu sterownika duży ciąg kominowy dalej ci to wypala i rośnie temp. podajnika. Dlatego twojej żonie buchnął ogień.
Rada doraźna otworzyć wyczystkę i w ten sposób zlikwidujesz ciąg poprzez wentylator. Kupujesz regulator ciągu i zakładasz na drzwiczki wyczystki i problem z głowy.

mozecie wkleić fotke jak to wyglada zamontowane na drzwiczkach wyczystki. czy się to latwo demontuje jesil trzeba wybrać z wyczystki ? po obrazkach w necie jakos nie widze jak to zamontowac ;/

Dzieki

zbigmaz01
01-10-2013, 14:54
mozecie wkleić fotke jak to wyglada zamontowane na drzwiczkach wyczystki. czy się to latwo demontuje jesil trzeba wybrać z wyczystki ? po obrazkach w necie jakos nie widze jak to zamontowac ;/

DziekiJa ci nie wyślę a to z tej przyczyny że takowej nie mam. Mam ją w planie od prawie początków palenia ale jak do tej pory nic z tym nie zrobiłem. Otwieram wyczystkę ale do końca roku będzie zamontowana. Wtedy będę szukał.
http://allegro.pl/listing/listing.php?string=regulator+ci%C4%85gu+kominowego&search_scope=category-1520

bobasxx
01-10-2013, 15:04
mozecie wkleić fotke jak to wyglada zamontowane na drzwiczkach wyczystki. czy się to latwo demontuje jesil trzeba wybrać z wyczystki ? po obrazkach w necie jakos nie widze jak to zamontowac ;/

Dzieki


Ja się czaję na taki, co prawda ocynkowany ale chyba zaraz go nie zeżre ;)

http://www.abceko.pl/pl/p/Regulator-ciagu-kominowego-Z-4/4840

zbigmaz01
01-10-2013, 15:15
Ja się czaję na taki, co prawda ocynkowany ale chyba zaraz go nie zeżre ;)

http://www.abceko.pl/pl/p/Regulator-ciagu-kominowego-Z-4/4840 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.abceko.pl%2Fpl %2Fp%2FRegulator-ciagu-kominowego-Z-4%2F4840)
Ale on jest chyba sterowany ręcznie a nie nastawiany na odpowiednią wartość którą utrzymuje automatycznie.

krzysztof7
01-10-2013, 15:36
na ilu % stanęło ?

Jadę na 44%. Nie przeciąga temp. za mocno i w miarę mało sadzy. Przy 46 mocno przeciąga i zauważalnie więcej spala podgrzewając otoczenie komina. :lol2:

kalio
01-10-2013, 16:16
Napiszcie mi czy 11 i 17 na podtrzymaniu zużyją tyle samo opału ???

zbigmaz01
01-10-2013, 17:32
Napiszcie mi czy 11 i 17 na podtrzymaniu zużyją tyle samo opału ???Mają te same palniki o ile się nie mylę, a jeżeli się mylę to ktoś mnie poprawi :)

lestek27
01-10-2013, 17:56
Kolego Zbigmaz zerknij proszę na mój kociołek i oceń jak pracuje.
Wsypanego mam Pieklorza z BARTEXU. Po wykresach widać o której mniej więcej wczoraj zaczął go zjadać. Widzę że zdecydowanie szybciej się rozkręca niż na tej mieszance czecha z czymś tam.

lestek27
01-10-2013, 17:57
Obniżyłem mu trochę nadmuch żeby nie ogrzewać atmosfery nad dachem ale nie wiem czy dobrze zrobiłem.

gmaj22
01-10-2013, 18:07
Powitać w gronie odpalonych :)
Zawsze pisałem że jak są pytania to jest odpowiedź i jest to mniej bolesne :)

Niemniej jednak dobre rady sa bezcenne :)
Wrzucam kilka fotek, na poczatku z montazu "na sucho", ktory zabral mi caly dzien, bo robilem kilka modyfikacji na biezaco, ze wzgledu na szczuplosc miejsca na jednej sciance oraz checi jak najwiekszego "skompresowania" instalacji. I tak jeszcze w srodku zostalo nieco miejsca.
215778215779215780
Postanowilem nie oszczedzac na srubunkach, jako ze z pewnoscia niejednokrotnie najdzie mnie chec zmiany czegos czy poprawienia a wtedy latwiej jest rozkrecic niz rozlutowac :bash:

Kolejne zdjecia przedstawiaja instalacje i kociol juz po uruchomieniu wczoraj wieczorem.
215781215782
Mam jeszcze kilka, ale nie chca sie zaladowac, wiec dodam je przy najblizszej okazji. Zapewne bedzie kilka pytan, za rady tez bede wdzieczny.
Tam gdzie wyraznie widac spadki rur, jest to cwu grawitacyjne, dodalem jednak pompe cwu na obejsciu w razie naglego wiekszego zapotrzebowania. Jak widac pompa z zaworami jest pod zaworem roznicowym i koliduje nieco z zespolem pompy co, ale nie chcialem dawac pompy cwu ponad zaworem, mimo miejsca na to, bo ciagle by sie zapowietrzala. Odchylilem nieco ja od pionu i bez problemu wszystko sie zmiescilo. Pompa cyrkulacyjna cwu jest zamontowana bezposrednio na kroccu zbiornika. Oczywiscie tloczy wode do zbiornika i sila rzeczy nie ma za nia zaworu zwrotnego, ale jest przed nia - wiem, ze to niezgodne ze sztuka...;)

5iatka
01-10-2013, 18:08
właśnie mi przeszła przez myśl by kolejne zasypy już zrobić w mieszance K. Juliusza ( którego mam najwięcej ) z czesiem, którego to jeszcze trochę trzeba "wydymac" przez komin. Jest to sens mieszać ? i jak się taka mieszanka może sprawdzić.
W planach miałem ( póki jeszcze nie ma zimna, a zapowiadają nawet ładnie i ciepło ) zmordować czeski i dopiero potem zasypać Julka.

Ps.
Dzięki Nowy! za zainteresowanie, ale tymczasowo mnie nie ma domu, a żony nie będę mordował by oglądała popielnik i palnik, więc do weekendu musi popracować na czesiu z obecnymi ustawieniami.
Na pewno wrócimy do tematu przy Kaziku Juliuszu, czy Retopalu jak chłodkiem zawieje.

pozdro!

gmaj22
01-10-2013, 18:21
215783215784215785

c.d.

Niezalezne zasilania c.o. i c.w.u., zabezpieczenie konsola bezpieczenistwa na zasilaniu cwu, dodatkowo zawor bezpieczenstwa 1,5 bara na kotle i zawor DBV. Nie mam jeszcze podlaczonego zasilania zaworu DBV, poniewaz mysle podac go z bojlera cwu, a konkretnie juz za mieszaczem, czyli maksymalnie temp. 45 st C. Obawiam sie bezposredniego podlaczania zimnej wody, tym bardziej, ze wylot z DBV mam nie do krocca powrotu a bezposrednio do krocca 3/4 cala z boku kotla na dole.
215786
Ciepla woda podmieszana na wyjsciu zmniejsza ryzyko oparzenia goraca woda w sytuacji wysokiej temperatury na kotle (przy cwu grawitacyjnym).
Przy okazji dobra rada dla wszystkich, ktorzy podobnie jak ja chca sie zabrac za montaz a nie maja zbytniego doswiadczenia.... Najpierw lutujemy miedz, zwlaszcza tam, gdzie ma sasiadowac z PEX, potem rozprowadzamy PEX. Ja zrobilem na odwrot i...kawalek PEXa do wymiany :jawdrop::jawdrop:
Nie mam zaciskarki do PEX, fragment instalacji zaciskanej zostal wykorzystany ze "starego" podlaczenia. Nie pytajcie mnie tylko, ile sily wlozylem w rozkalibrowanie tego PEXA do ksztaltek skrecanych:bash:

zbigmaz01
01-10-2013, 18:27
Obniżyłem mu trochę nadmuch żeby nie ogrzewać atmosfery nad dachem ale nie wiem czy dobrze zrobiłem.To czy dobrze z nadmuchem to sam ocenisz na palniku i w popielniku. To że lepiej wstaje to też sprawa ustawień, grochu i korekt których sobie nie szczędzisz :)
Jak ci się sprawdzi ręczny z pogodowym to się będziesz cieszył a jak jeszcze spalanie zmniejszysz na ręcznym w stosunku do grupowego i nie będziesz puszczał kominem ani wysypywał z popiołem niedopałków to wtedy możesz być zadowolony że dajesz radę :)

zbigmaz01
01-10-2013, 18:37
...
No i jak po pierwszym odpaleniu? Cel został osiągnięty taki jak zamierzony?
Co to za kranik z tym zwrotnym?

gmaj22
01-10-2013, 18:41
No i jak po pierwszym odpaleniu? Cel został osiągnięty taki jak zamierzony?
Co to za kranik z tym zwrotnym?

Ten kranik ze zwrotnym to sluzyl do nabicia instalacji przed uruchomieniem...taka mala proba szczelnosci :D Zeby mi sie woda do kranika nie cofnela.... Teraz go oczywiscie juz nie ma.

lestek27
01-10-2013, 18:42
To czy dobrze z nadmuchem to sam ocenisz na palniku i w popielniku. To że lepiej wstaje to też sprawa ustawień, grochu i korekt których sobie nie szczędzisz :)
Jak ci się sprawdzi ręczny z pogodowym to się będziesz cieszył a jak jeszcze spalanie zmniejszysz na ręcznym w stosunku do grupowego i nie będziesz puszczał kominem ani wysypywał z popiołem niedopałków to wtedy możesz być zadowolony że dajesz radę :)

A te temperatury spali nie są za wysokie?
W ustawieniu pomógł mi Piotrek i na razie zostanę przy takim choć nie pewnie jeszcze coś pokombinuję. Żeby tylko cała zima nie minęła na ustawieniach różnego typu. Nie wiem czy oblecę na jednych ustawieniach taką pogodę jak teraz i konkretne mrozy.

zbigmaz01
01-10-2013, 18:56
A te temperatury spali nie są za wysokie?
W ustawieniu pomógł mi Piotrek i na razie zostanę przy takim choć nie pewnie jeszcze coś pokombinuję. Żeby tylko cała zima nie minęła na ustawieniach różnego typu. Nie wiem czy oblecę na jednych ustawieniach taką pogodę jak teraz i konkretne mrozy.To daj mu trochę czasu bez porażek nich sobie po pracuje i się dobra, za często go regulujesz i zaglądasz. A co do spalin to nie jestem ekspertem, jedno wiem że im niższa ich temp. to mniej w komin a więcej w domu.

gmaj22
01-10-2013, 19:18
No i jak po pierwszym odpaleniu? Cel został osiągnięty taki jak zamierzony?
Co to za kranik z tym zwrotnym?

PS> Pytanie o cel bylo....nie odpowiedzialem. Tak naprawde to cel przyswieca mi jeden: jak najwiecej ciepla przy jak najmniejszej ilosci opalu :yes:
Nie potrafie jeszcze ocenic parametrow spalania po wygladzie popiolu czy opalu na palniku. Ale dojde i do tego...wszystko wymaga czasu. Tymczasem moge pokusic sie o wrzucenia fotek i po raz kolejny zapytac o opinie bardziej doswiadczonych...

Novy!
01-10-2013, 19:34
Ps.
Dzięki Nowy! za zainteresowanie, ale tymczasowo mnie nie ma domu, a żony nie będę mordował by oglądała popielnik i palnik, więc do weekendu musi popracować na czesiu z obecnymi ustawieniami.
Na pewno wrócimy do tematu przy Kaziku Juliuszu, czy Retopalu jak chłodkiem zawieje.

pozdro!

Spoko.Nie ma za co.
Nie mieszałbym tych opałów.Nic to nie da,oba mają znikome (czech zerowe) RI.Zostaw sobie czecha na lato.Kazimierz jest "łatwy" w prowadzeniu.Jaki nadmuch nie ustawisz,pyłek w popielniku.Ale moc ma kiepską,spaliłem 3 tony dwa lata wstecz.Za te pięniadze-nigdy więcej.Chyba że ktoś ma leniwy tyłek i nie chce mu się popiołu wyrzucać za często :)

Maher
01-10-2013, 19:46
215783215784215785

c.d.

Niezalezne zasilania c.o. i c.w.u., zabezpieczenie konsola bezpieczenistwa na zasilaniu cwu, dodatkowo zawor bezpieczenstwa 1,5 bara na kotle i zawor DBV. Nie mam jeszcze podlaczonego zasilania zaworu DBV, poniewaz mysle podac go z bojlera cwu, a konkretnie juz za mieszaczem, czyli maksymalnie temp. 45 st C. Obawiam sie bezposredniego podlaczania zimnej wody, tym bardziej, ze wylot z DBV mam nie do krocca powrotu a bezposrednio do krocca 3/4 cala z boku kotla na dole.
215786
Ciepla woda podmieszana na wyjsciu zmniejsza ryzyko oparzenia goraca woda w sytuacji wysokiej temperatury na kotle (przy cwu grawitacyjnym).
Przy okazji dobra rada dla wszystkich, ktorzy podobnie jak ja chca sie zabrac za montaz a nie maja zbytniego doswiadczenia.... Najpierw lutujemy miedz, zwlaszcza tam, gdzie ma sasiadowac z PEX, potem rozprowadzamy PEX. Ja zrobilem na odwrot i...kawalek PEXa do wymiany :jawdrop::jawdrop:

Schemat instalacji robiłeś z głowy czy masz jakiś na którym można było się wzorować. Ja u siebie planuje instalacje w układzie zamkniętym na zaworze DBV, zawór czterodrogowy i spodobał mi się pomysł z pompowym lub jak się uda grawitacyjnym zasileniem bojlera CWU i dołożeniem zaworu trójdrożnego termostatycznego na wyjściu z bojlera na krany (bojler ładuje temperaturę taką jak ma piec, a na krany idzie temperatura wyregulowana na zaworze trójdrożnym).

75max
01-10-2013, 19:56
mam szybkie pytanie
Ilość kg/min pracy podajnika bo mam wpisane 0.34 ale to jest chyba za dużo

gmaj22
01-10-2013, 19:57
215816215817215818

Sa i zdjecia obrazujace spalanie... Ekogroszek Retopal, 24 MJ, podobny jakim pali ad kwapniewski . Jego ustawien raczej nie powinienem "malpowac", gdyz mamy inne domy, inne programowanie, u mnie nie ma jeszcze czujnikow wew./zewn.
Foto 1/ popiol barwy szaro brunatnej, grudki rozpadaja sie w palcach, ilosc popiolu po pelnej dobie palenia
Foto 2/ palnik i zar na nim nad korona, widoczne na krawedziach "popkorny".
Foto 3/ drzwiczki palnika...niestety to sadza, niewiele, ale jednak...skorygowalem nadmuch w trybie co na + 3 % /czy slusznie/

Prosze o opinie i wskazowki, za ktore bede batdzo wdzieczny.:)

Novy!
01-10-2013, 20:00
mam szybkie pytanie
Ilość kg/min pracy podajnika bo mam wpisane 0.34 ale to jest chyba za dużo

Szybko Ci odpowiem.A kto to wie?
Spalasz do zera,aż pokaże się ślimak,wsypujesz worek.Zerujesz licznik.I czekasz ,tak długo aż pokaże się ślimak ;)Potem dzielisz wagę opału jaki wsypałeś przez ilość wykręconych minut przez podajnik i masz :)

zbigmaz01
01-10-2013, 20:12
215816215817215818

Sa i zdjecia obrazujace spalanie... Ekogroszek Retopal, 24 MJ, podobny jakim pali ad kwapniewski . Jego ustawien raczej nie powinienem "malpowac", gdyz mamy inne domy, inne programowanie, u mnie nie ma jeszcze czujnikow wew./zewn.
Foto 1/ popiol barwy szaro brunatnej, grudki rozpadaja sie w palcach, ilosc popiolu po pelnej dobie palenia
Foto 2/ palnik i zar na nim nad korona, widoczne na krawedziach "popkorny".
Foto 3/ drzwiczki palnika...niestety to sadza, niewiele, ale jednak...skorygowalem nadmuch w trybie co na + 3 % /czy slusznie/

Prosze o opinie i wskazowki, za ktore bede batdzo wdzieczny.:)Dopiero rozpaliłeś i na pewno dużo ustawiałeś, daj mu czasu na dogrzanie domu a i na palniku się ustabilizuje. Na pewno nie raz zaglądasz na palnik jak tam wygląda i to zmienia otoczenie palnika i warunki spalania. to co podniosłeś może być za dużo, daj mu czas do jutra i ocenisz.
Ja bym zostawił tak jak było i czekał bo ta sadza to może być z rozpalenia i pierwszych podań.

zbigmaz01
01-10-2013, 20:14
Moich ustawień na pewno nie :) U mnie jeszcze "wiater" hula wieczorami - to widać po wykresach temp spada bo nawiewa mi "grawitacyjnie" nieskończoną wentylacją (kanały wentylacyjne są nie spięte na stryszku)

Ja bym jeszcze podniósł o 5 nadmuch zostawił do rana i zobaczył co na palniku będzie i na drzwiczkach (wcześniej je wyczyść) i potem schodził po 1% z nadmuchu aż będzie "popiołek" i nie będzie sadzy albo w drugą stronę podnosić o 1 oczko nadmuch i obserwować
Ale on pali w automacie a tam jest podnoszenie dość ograniczone.

gmaj22
01-10-2013, 20:15
@ Maher

U mnie to naprawde proste rozwiazania, wyglada moze skomplikowanie, ale to tylko ze wzgledu na szczuplosc miejsca. Schematu jako takiego nie mialem, opieralem sie na opisach na forum i pomyslach uzytkownikow, reszta to wlasna wiedza i bardzo mala praktyka;) Nawet zawor 4D podlaczalem bez instrukcji, tylko zajrzalem do niego i popatrzylem, jak ustawia sie przegroda. Regula jest jedna> jesli na 12stej zasilanie c.o. z kotla to na 9tej wyjscie na grzejniki, na 6stej powrot z instalacji a na 3ciej powrot do kotla. Naturalnie to jedno z wielu mozliwych ustawien, w moim przypadku akurat takie bylo odpowiednie. Jak widac na wyjsciu do instalacji co dalem termometr, pozwalajacy latwo sprawdzic temperature wody wychodzaca na grzejniki.

Pomysl z podmieszaniem c.w. na wyjsciu z bojlera podchwycilem z jakiegos forum. Wykonanie zas mozliwie najprosciej to przy samym bojlerze...zadnych rurek tylko sporo ksztaltek. Fajnie wszystko pasuje jesli odleglosc pomiedzy kroccami z.w. i c.w. w bojlerze wynosi 100 mm, trzeba tylko zgrac wysokosc, dlatego na z.w. mam zawory bezpieczenstwa i zwrotny "dwa w jednym".

gmaj22
01-10-2013, 20:21
Ale on pali w automacie a tam jest podnoszenie dość ograniczone.
Faktycznie....Juz mam +3% i jak podniose jeszcze 5 to juz bede mial maksymalne 8...Ale kol. Zbigniew ma racje>zagladam na ten palnik kilka razy dziennie, do popielnika rowniez. Moze faktycznie dac mu spokoj na jakis czas. I sobie z kotlem rowniez....;)

zbigmaz01
01-10-2013, 20:27
Niemożliwe.

Przecież wszyscy zapewniali, że w tym kotle sadzy nie uświadczysz.
Nawet burzliwe batalie wojenne przetoczyły się przez niektóre fora, na temat tej sadzy, ale do tej pory nikt jej w kotle nie widział.

A tu proszę, i to na dodatek na drzwiczkach, które nie są częścią wymiennika ciepła. Zapewne temperatura ich jest sporo wyższa niż ścianek wymiennika.Odpowiedź na twoje pytanie tkwi w mojej poprzedniej wypowiedzi.
Niemożliwe ?

Novy!
01-10-2013, 20:28
Niemożliwe.

Przecież wszyscy zapewniali, że w tym kotle sadzy nie uświadczysz.
Nawet burzliwe batalie wojenne przetoczyły się przez niektóre fora, na temat tej sadzy, ale do tej pory nikt jej w kotle nie widział.

A tu proszę, i to na dodatek na drzwiczkach, które nie są częścią wymiennika ciepła. Zapewne temperatura ich jest sporo wyższa niż ścianek wymiennika.

Ty masz w sobie jednak coś z rycerza.
VERB ma koorna rację.

zbigmaz01
01-10-2013, 20:32
Kolega pierwszy raz rozpalił ...Wczoraj wieczór ....

gmaj22
01-10-2013, 20:39
Zobaczymy czy za rok też tak Jego drzwiczki będą wyglądać i wtedy pogadamy :)

Ja mam nadzieje ze za tydzien beda wygladac inaczej...;)

zbigmaz01
01-10-2013, 20:40
Dużo czyta, dużo pyta i szybko się uczy :)

gmaj22
01-10-2013, 20:42
Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
Zobaczymy czy za rok też tak Jego drzwiczki będą wyglądać i wtedy pogadamy
Ja mam nadzieje ze za tydzien beda wygladac inaczej...;)

PS: Chyba nie doczytalem kontekstu... Oczywiscie, ze za rok moja wiedza na temat spalania bedzie sporo wieksza niz dzis i chociazby na recznym sterowaniu bede potrafil poradzic sobie, aby tej sadzy nikt juz nie uswiadczyl. Czyzbym tym jednym zdjeciem rozpetal jakas nowa "wojne"?:P

gmaj22
01-10-2013, 20:45
Dużo czyta, dużo pyta i szybko się uczy :)

Najpierw przede wszystkim czyta, potem pyta, czego nie doczytal albo nie znalazl...:P

gmaj22
01-10-2013, 20:57
Jeszcze wczoraj chcialem podejrzec kociol przez zlacze RS232...Nie udalo sie, poniewaz w sterowniku jest gniazdo, w lapku gniazdo, zas przejsciowka dolaczana do sterownika to wtyk - gniazdo.:mad:

zbigmaz01
01-10-2013, 21:14
Już kiedyś coś takiego promowanego było na temat oleju opałowego i gazu, potem ceny poszły i dopłaty które ludziska pobrali poszły w dwa lata i co mają teraz?

Maher
01-10-2013, 21:28
Możesz zrobić przewodzik cross`owy i podpiąć się z karty sieć. lapka do sterownika. Adresy IP na sztywno i gotowe
Jak ma lapka nowszego to nie potrzebuje tez przewodu crossowego bo sam laptop rozpozna połączenie i się dostosuje.

Maher
01-10-2013, 21:32
Jak dołączacie na forum zdjęcia, bo mi piszę że maksymalny rozmiar to 19,5kB , a widzę że niektóre zdjęcia mają powyżej 100.

lestek27
01-10-2013, 21:33
To daj mu trochę czasu bez porażek nich sobie po pracuje i się dobra, za często go regulujesz i zaglądasz. A co do spalin to nie jestem ekspertem, jedno wiem że im niższa ich temp. to mniej w komin a więcej w domu.

Ok. Niech odpocznie trochę chociaż do jutra.
Z tego co pamiętam to Ty też kupowałeś tego Pieklorza z BARTEXU.
Sprawdzałeś go już może? Trzeba w niego mało wiać czy więcej? Bo jak patrzę na temp. spalin to pasowało by zmniejszyć jeszcze nadmuch.

Maher
01-10-2013, 21:40
Przerobiłem trochę DTR RBR do moich potrzeb , czy w miarę prawidłowo czy o czymś zapomniałem?

karoka65
01-10-2013, 21:58
Lestek za dużo kombinujesz, z resztą nie tylko Ty.
Czy Wy nie macie innego zajęcia ? :)
Dziś mi wywaliło alarm braku paliwa, po południu nasypałem, popiołu nie chciało się wybierać to do soboty musi wytrzymać :)
Pójdę znowu jak węgla braknie.
Zostawcie w spokoju już te nowe zabawki i pokręćcie się ale koło żony w łóżku, hehe

lestek27
01-10-2013, 22:02
Lestek za dużo kombinujesz, z resztą nie tylko Ty.
Czy Wy nie macie innego zajęcia ? :)
Dziś mi wywaliło alarm braku paliwa, po południu nasypałem, popiołu nie chciało się wybierać to do soboty musi wytrzymać :)
Pójdę znowu jak węgla braknie.
Zostawcie w spokoju już te nowe zabawki i pokręćcie się ale koło żony w łóżku, hehe

Nie bardzo mogę. Praktycznie 9-ty miesiąc to nie bardzo:)

karoka65
01-10-2013, 22:04
Pociągnij osobne rurki (zasilanie ,powrót) do rozdzielaczy (średnica - żeby nie była za mała). Ja zrobiłem osobne zawory 3D na piętro i parter i dobrze bo piętro jest zasilane dużo niższą temp jak parter i dopiero się temp. wyrównały. Chyba że planujesz termostaty w pokojach i siłowniki na zaworach w rozdzielaczach ...

Samą pracą cykliczną czy on/off pomp możesz nie wyregulować temp na poszczególnych piętrach ...
Dobre rozwiązanie, tylko zawory termostatyczne lepiej dać, trochę drożej ale stabilniejsza temperatura.
To że sterownik daje możliwość sterowania pompką podłogówki wg. wskazań czujnika nie znaczy że mamy z tego korzystać.
Jakaś tam moja teoria głosi że jest lepiej jak podłogówka pracuje non-stop z dobrze dobraną. stabilną, temperaturą zasilania.

lestek27
01-10-2013, 22:05
Z resztą jak się już potrafi ustawić kociołek jak trzeba to łatwo się mówi nie kombinujcie:)
Jakoś musimy dojść do wiedzy chociaż tej przeciętnej na temat ustawień/