PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

karoka65
12-05-2015, 21:10
On by wygrzebał trupa spod ziemi ale nie miał by jak ugryźć :)
Cały plan mu rozwaliłeś, hehe

TwojPan
12-05-2015, 21:43
.Nikt nigdy nie powiedział ani nie napisał że OGNIWO PLUS jest gorszy. Osobiście uważam że EKO PLUS jest świetnym kotłem i z cała pewnością warto go kupić, a RBR jest po prostu trochę inny. Tak musi być żeby klient miał wybór. To klient powinien zadecydować który kocioł bardziej odpowiada jego preferencjom czy warunkom kotłowni. Uważam też że nawet najlepsze konstrukcje nie są wiele warte dla zwykłego użytkownika, który nie ma wiedzy o regulacji procesu spalania. Ze zwykłym sterownikiem są to dla nich kotły z podajnikiem opału , dopiero ze sterownikiem eCoal można je nazwać kotłami automatycznymi. Myślę że moją opinię na ten temat podziela większość właścicieli takich czy innych kotłów ze sterownikiem eCoal.
Przy okazji chciałbym złożyć podziękowania twórcom sterownika tj. Zawijanowi, Zawijanowi_2, którego niestety nie ma już na tym forum ( wielka szkoda) I całej ekipie ELEKTRO-SYSTEMU którym to ludziom "chciało się" zbudować sterowanie na miarę XXI w. nie mające równego sobie odpowiednika na rynku. Mam nadzieję że tak zostanie.

Pozdrawiam
Daniel Bałka
Przepraszam ,że z cyt.z posta p.Wiesława.
Do P.Daniela Białka.
Herr Atom Man !
Gratuluję produktu.Choć mam kilka zastrzeżeń,to chciałbym nieoficjalnie,podziękować za "wybawienie" od kotła jaki poprzednio posiadałem,czyli OEP 25kW.
Bardzo raz jeszcze dziękuję.Kibicuję Wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom w tym pięknym i zniszczonym kraju,bo sam "wlekę" mała firmę na poczet podatków US.
Chyba jako jeden z niewielu,mogę śmiało porównywać te kotły (OEP~~RBR).Moc ,z tytułu różnych -jakie posiadałem-ma chyba mniejsze znaczenie-bo nie o samym "paleniu" w nich pisałem.Jest z tym kotłem Pana różnie.Pan wie,wywaliłem ceramikę,bo jak pokazałem na fotkach-nie miała prawa zasłużyć na jej posiadanie.Fajnie,że teraz jest "demontowalna"-okazuje się,że żaden kiepsko położony klej nie jest potrzebny.Miło też widzieć,że nowy RBR ma już nieco inną "drogę spalin"-czytanie postów Mahera chyba sie Panu czka do dziś-ale i tak miło.Dobry ruch.
Ja tam znawca kotłów nie jestem,napiszę tylko tak.Nigdy,nie chciałbym wrócić do tematu wyciorów w kanałach pionowych OEP.
Ani też,do potężnej "japy" jego palnika.Ani też,do "rozmów" via forum ,z jego twórcami,wytwórcami,serwisantami itd.Nigdy.
Produkuje Pan staff,choć z garage,to i tak o całkiem niezłym poziomie.Choć drogi,to chyba wart wydanej kasy-co się pewnie okaże.
Moim skromnym zdaniem,wciąż ma na "pokładzie" nie tego "kapitana" co potrzeba.Ale i do tego sam Pan dojdzie.Wiele przeróbek,nie było by koniecznych-gdyby Pan podjął współpracę z genialnym sterownikiem SPP.Ale to tylko moje skromne zdanie.
Sukcesów.
Pozdrawiam.

TwojPan
12-05-2015, 22:01
A teraz narzekacie na Zawijanów ale pomyślcie sobie jak co nie które osoby ponosiła by fantazja na temat swoich produktów.. Teraz pieją poematy o swoim idealny wyrobie. Gdyby nie Zawijany to machali by papierkami ,pokazali czarne na białym..A tak?są pewne rzeczy tajne...
wuwok...lubisz kropki :)
Pozwolisz,że coś skrobnę.
O "papierkach" -o jakich piszesz,napisałeś-jest głośno od niedawna.Wielu spala "czarny towar" -a nigdy ich nie widziało.I póki nie będzie konieczności 100% ich posiadania,tak jak przy PC które sobie ludzie sami wykonali,nie będzie o co się bić.
Czy kupując swój kocioł-dbałeś o to?Jak sobie przypominam-nie :)

TwojPan
12-05-2015, 22:03
Ale Ty na ES nic nie pokazałeś...
A ES co pokazało?Odpaliło FORUM,i"zebrało burzę mózgów" do kupy za free?Kto i kiedy podziękował tam ludkom za pomysły ,jakie tam za darmo padły?
Hmmm?

Św.Mikołaj
12-05-2015, 22:13
A ES co pokazało?Odpaliło FORUM,i"zebrało burzę mózgów" do kupy za free?Kto i kiedy podziękował tam ludkom za pomysły ,jakie tam za darmo padły?
Hmmm?

Słuszna Uwaga

TwojPan
12-05-2015, 22:46
Większość userów traktowała cię tam z przymrożeniem oka. [delikatnie to i tak ująłem]


Tak jak i Ciebie ( i mnie i nie tylko)-na start.
Nie rób ściemy.Fajny gość jesteś.I choć dysponujesz już ,pewnie w wielkim stopniu -przerobionym kotłem i palnikiem-wciąż wypowiadasz się jak user ":fabrycznej" wersji.
Kiedyś,w priv rozmowie z Wieslawem ,powiedziałem mu,że takie harce z przerabianiem palnika,kotła i Bóg wie czego tam jeszcze-powinny być tutaj na oficjalnym forum zabronione.Czasy są takie,że ludzie są walnięci ostro.Forum to mekka wiedzy.Forum i już masz wiedzę.
Kurna,nawet płyty fundamentowe sobie pod domy na krechę z banku-modernizują,wylewają itd.Takie forum traci sens.
Obłęd.

wuwok
12-05-2015, 23:03
Tak jak i Ciebie ( i mnie i nie tylko)-na start.
Nie rób ściemy.Fajny gość jesteś.I choć dysponujesz już ,pewnie w wielkim stopniu -przerobionym kotłem i palnikiem-wciąż wypowiadasz się jak user ":fabrycznej" wersji.
Kiedyś,w priv rozmowie z Wieslawem ,powiedziałem mu,że takie harce z przerabianiem palnika,kotła i Bóg wie czego tam jeszcze-powinny być tutaj na oficjalnym forum zabronione.Czasy są takie,że ludzie są walnięci ostro.Forum to mekka wiedzy.Forum i już masz wiedzę.
Kurna,nawet płyty fundamentowe sobie pod domy na krechę z banku-modernizują,wylewają itd.Takie forum traci sens.
Obłęd.

Witam Novy. Odnośnie kotła to mój odbiega bardzo od seryjnego.[nie ukrywam tego,jak i twierdzę że kocioł to proste urządzenie i można modyfikować . Ale należy robić to z głową] Przy zakupie patrzyłem na papierki [badania] ..
By było w temacie ,podobało mi się jak Karoka porobił zdjęcia nowej wersji Rbr. Pokazał co i jak. Żadnych tajemnic,oglądasz i wiesz co kupujesz. To rozumiem,taką walkę o potencjalnych nabywców.

Andrzej_M_
12-05-2015, 23:06
Kiepsko się starasz ;)
http://sanpro.pl/upload/sklep/wtyczki/produkty/produkty/746/files/rbrparametry_1.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsanpro.pl%2Fupload %2Fsklep%2Fwtyczki%2Fprodukty%2Fprodukty%2F746%2Ff iles%2Frbrparametry_1.jpg)


Ten fragment dokumentu, który raczyłeś powtórnie światu okazać, to czwarta strona DTR-ki kotła RBR-ekouniwersal, która z niewiadomych przyczyn znikła z witryny internetowej producenta kotła RBR-ekouniwersal jak i jego autoryzowanych sprzedawców, po dniu 9 października roku pańskiego 2013.

316889

W tym dniu zachęcony wypowiedzią na forum jednego z autoryzowanych sprzedawców kotłów RBR-ekouniwersal, pobrałem i zapoznałem się z nową DTR kotła RBR-ekouniwersal.


ps.
Jedynie co mogę dodać to , że plik z dokumentem kotła DTR-ekouniwersal został pobrany 1931 razy i nikt nie zauważył zapisów niezgodnych z prawdą.


ps2.
Adkwapniewski dzięki.

TwojPan
12-05-2015, 23:15
By było w temacie ,podobało mi się jak Karoka porobił zdjęcia nowej wersji Rbr. Pokazał co i jak. Żadnych tajemnic,oglądasz i wiesz co kupujesz. To rozumiem,taką walkę o potencjalnych nabywców.
Jesteśmy malutkimi pionkami w dużej ,bardzo dużej grze.Oprócz producentów,w posiadaniu " piłki " są,sprzedawcy,dystrybutorzy,konstruktorzy-stera i kotła- a nawet p... leni właściciele sporych składów z opałem.Biznes jest potężny.Mało tylko kto,zdaje sobie z tego sprawę.Ja,po tym czego doświadczyłem na pewnym forum-już dobrze wiem.
Teraz,interesuje mnie tylko czy mój syn,jutro pojedzie na rowerze bez dodatkowych kółek.Polecam Ci,każde hobby-byle nie napieprzanie za free kasy tym,co i tak mają jej w bród.
Pozdrawiam.
Trzymaj się,amigos...........:)

Św.Mikołaj
12-05-2015, 23:26
Jesteśmy malutkimi pionkami w dużej ,bardzo dużej grze.Oprócz producentów,w posiadaniu " piłki " są,sprzedawcy,dystrybutorzy,konstruktorzy-stera i kotła- a nawet p... leni właściciele sporych składów z opałem.Biznes jest potężny.Mało tylko kto,zdaje sobie z tego sprawę.Ja,po tym czego doświadczyłem na pewnym forum-już dobrze wiem.
Teraz,interesuje mnie tylko czy mój syn,jutro pojedzie na rowerze bez dodatkowych kółek.Polecam Ci,każde hobby-byle nie napieprzanie za free kasy tym,co i tak mają jej w bród.
Pozdrawiam.
Trzymaj się,amigos...........:)

Przeciez nikt na sile na tym forum ci nic nie uswiadamial i nie wciskał.
To był twoj świadomy wybór
A pamiec mam dobrą

TwojPan
12-05-2015, 23:30
Przeciez nikt na sile na tym forum ci nic nie uswiadamial i nie wciskał.
To był twoj świadomy wybór
A pamiec mam dobrą

Dlatego 20% głosowało na Kukiza.
Choć polityk z niego żaden.Rozumiesz analogię?

Św.Mikołaj
12-05-2015, 23:37
Dlatego 20% głosowało na Kukiza.
Choć polityk z niego żaden.Rozumiesz analogię?

Dlaczego 33,77 glosowalo na Komorowskiego choc z niego slaby prezydent.
Dlaczego Tusk spieprzyl do Brukseli wiedzac ze jego partia i rzady chyla sie ku upadkowi.
Dlaczego Putin wykancza opozycje, by dalej stosowac rzady autorytarne.
Rozumiesz analogie?????

zawijan
13-05-2015, 05:52
Kiepsko się starasz ;)
http://sanpro.pl/upload/sklep/wtyczki/produkty/produkty/746/files/rbrparametry_1.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsanpro.pl%2Fupload %2Fsklep%2Fwtyczki%2Fprodukty%2Fprodukty%2F746%2Ff iles%2Frbrparametry_1.jpg)
Niestety...
sprawność cieplna - jedyny parametr energetyczno-emisyjny podany w tabelce - jest nieprawdziwy.

...ale karoka się na tym "nie zna" - bo mu tak wygodnie

rübezahl
13-05-2015, 06:38
Ten fragment dokumentu, który raczyłeś powtórnie światu okazać
Nie ja, ale sprzedawca kotła. W initernecie nataknąłem się na kilka witryn ze skanami stron z DTRki, i nie jest wcale tak je trudno znaleźc. Faktem jest, że na cala dokumentację techniczno-rozruchową się na natknąłem. Otrzymałem ją bez problemów od jednego z dystrybutorów.


Niestety...
sprawność cieplna - jedyny parametr energetyczno-emisyjny podany w tabelce - jest nieprawdziwy.
Czyżby informacje zawarte w dołączanych do kotła badaniach były nieprawdziwe?? Są tam zbliżone wartości

zawijan
13-05-2015, 06:50
Czyżby informacje zawarte w dołączanych do kotła badaniach były nieprawdziwe?? Są tam zbliżone wartości
Nie widziałem tych informacji... nie widziałem raportów z tych badań... nie potrafię nic o nich powiedzieć.
Co do tych z tej tabelki - wiem, że są nieprawdziwe. Dlatego zresztą zniknęły, po moich wpisach na forum, tym i innym.

rübezahl
13-05-2015, 07:04
Niestety nie mogę ich pokazac, ponieważ dostełem je jedynie do wglądu z jasną klauzulą ich nieujawniania - prawo producenta, więc szanuję to.
Zakładam, że informacje w nich zawarte są zgodne z prawdą -nie ma obecnie podstaw, by twierdzic inaczej.

adkwapniewski
13-05-2015, 09:59
Mam prośbę : Panowie macie wątek RBR bez cenzury (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222750-Rbr_Ekouniwersal-bez-cenzury&highlight=cenzury) , bardzo was proszę piszcie sobie tam o certyfikatach i innych tematach wojenkowo-marketingowych.

Tutaj chciałbym poczytać o tym np jak zejść do 4kg czecha na dzień grzejąc cwu, lub o nowym małym palniku do rbr`ka :)

Św.Mikołaj
13-05-2015, 10:05
Mam prośbę : Panowie macie wątek RBR bez cenzury (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222750-Rbr_Ekouniwersal-bez-cenzury&highlight=cenzury) , bardzo was proszę piszcie sobie tam o certyfikatach i innych tematach wojenkowo-marketingowych.

Tutaj chciałbym poczytać o tym np jak zejść do 4kg czecha na dzień grzejąc cwu, lub o nowym małym palniku do rbr`ka :)

Jaki masz sterownik w rbr swoim.
Jezeli misiek lub zielony to chcialbym luknac na niego.
Moze cos podpowiem

adkwapniewski
13-05-2015, 20:08
Jaki masz sterownik w rbr swoim.
Jezeli misiek lub zielony to chcialbym luknac na niego.
Moze cos podpowiem


misiek.

Spokojnie to tylko przykład - ja sobie radzę :)

IgnacC
13-05-2015, 21:40
Wczoraj pierwszy raz opróżniłem szufladę popielnika. Było tego 12,5 kg - popiół z groszku "Sobieski" 22MJ, 120 kg.

rutino78
14-05-2015, 11:49
dzień dobry.
ile potrzebujecie węgla na dobę do samego CWU? i jakie macie przy tym ustawienia pieca?

Arturo72
14-05-2015, 12:23
dzień dobry.
ile potrzebujecie węgla na dobę do samego CWU? i jakie macie przy tym ustawienia pieca?
Przy zuzyciu ok.300l na dobe cwu powinno to byc zuzycie energii ok.10kWh,zakladajac ze 1kWh z ekogroszka to 0,16zl powinienes zuzyc na kwote 1,6zl a to jest jakies 2kg ?
No chyba,ze 1kWh z eko wychodzi znacznie drozej ;)

rutino78
14-05-2015, 13:47
nikt ciebie trollu nie prosił o odpowiedź

Delphion1
14-05-2015, 13:53
Średnie zużycie
1.6 kg/d
Średnia moc kotła
0.3 kW
Średni koszt
1.5 PLN/d
Całkowite zużycie

10.8 kg
Dane z ostatniego tygodnia.
Dziś trzeba troszkę pogrzac bo chłodniej się zrobiło .

raf1.
14-05-2015, 14:41
popieram ja też uważam by trolle z tego forum znikły dot. Arturo72

Arturo72
14-05-2015, 15:02
popieram ja też uważam by trolle z tego forum znikły dot. Arturo72
Jak widzisz fizyka i matematyka to podstawa w określaniu zużycia energii nawet w przypadku ekogroszka.
Dotyczy to i cwu i zużycia energii na ogrzewanie.
Napisałem 2kg i 1,6zl a byly moderator potwierdził.

poltowski2000
14-05-2015, 16:36
2-3 kg. -prysznic
nawet do 5kg - wanna

karoka65
14-05-2015, 19:07
2-3 kg. -prysznic
nawet do 5kg - wanna
Czyli też w normie bo zależy też jakim węglem palisz.
W większości przy prysznicu, wykorzystaniu stref czasowych na CWU można zejść w widełki 1,8 do 2,2kg/dobę
przy korzystaniu dodatkowo z wanny i cyrkulacji może to być między 4,5 do 5,5 nawet.

Św.Mikołaj
14-05-2015, 19:09
Zapis w statystykach na moim sterowniku:-) sterownik w sygnaturze
Mozna podejrzec
Zuzycie ok 300 l na dobe-cyrkulacja na 5 minut co 25 minut.
2 lazienki 2 kuchnie

rübezahl
14-05-2015, 19:49
No chyba,ze 1kWh z eko wychodzi znacznie drozej ;)
O kurcze koszt wytworzenia kWh porównywalny z PC - i jak z tym teraz żyć, no jak:bash::bash:

Arturo72
14-05-2015, 19:53
O kurcze koszt wytworzenia kWh porównywalny z PC - i jak z tym teraz żyć, no jak:bash::bash:
?
Ja mam 1kWh w cenie 0,29zł/COP3= ???

raf1.
14-05-2015, 19:57
O kurcze koszt wytworzenia kWh porównywalny z PC - i jak z tym teraz żyć, no jak:bash::bash:
kup więcej drzewa do kominka zamiast hajsu do gazu :yes:

Św.Mikołaj
14-05-2015, 20:07
?
Ja mam 1kWh w cenie 0,29zł/COP3= ???

Co niektórzy jak Arturek ze swoja Pc lubia chodzic w sweterku i dresach po domu majac 21 stopni.
Moja rodzinka lubi jak jest 24 i chodzimy w krótkich spodenkach i podkoszulkach.
Oj te 0.29 gr by wzroslo gdyby Arturek mial w domku 24 stopnie

rübezahl
14-05-2015, 20:43
kup więcej drzewa do kominka zamiast hajsu do gazu :yes:

O mnie się nie martw - już mam ok. 25 metrów buka za 750zł - wystarczy na dwa sezony ;)

rübezahl
14-05-2015, 20:50
?
Ja mam 1kWh w cenie 0,29zł/COP3= ???
http://www.viessmann.pl/content/dam/internet-pl/images/home/wykresy/1kWh.jpg
Jest to dla mnie wiarygodniejsze i realniejsze niż obliczenia "górnika" w stanie spoczynku ;)
Sorry za OT, kończę pogadankę, trza jeszcze coś dziś popracować, bo zima zbliża się wielkimi krokami;)
PS podziel przez COP4 będzie wyglądało jeszcze ładniej.;)

Arturo72
14-05-2015, 21:07
http://www.viessmann.pl/content/dam/internet-pl/images/home/wykresy/1kWh.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.viessmann.pl%2 Fcontent%2Fdam%2Finternet-pl%2Fimages%2Fhome%2Fwykresy%2F1kWh.jpg)
Jest to dla mnie wiarygodniejsze i realniejsze niż obliczenia "górnika" w stanie spoczynku ;)
Sorry za OT, kończę pogadankę, trza jeszcze coś dziś popracować, bo zima zbliża się wielkimi krokami;)
Ja wiem,że pracujący na dole mają "gorzej" ale rylem nie byłem nigdy ;)
To raczej do minertu pretensje jako działającego dalej ryla.
Ale odwiedź stronę Tauron Gliwice i zerknij na cennik taryfy G12W
Sądze,że wiesiek przedstawił taryfę G11 i to sie zgadza bo dla powietrznej z COP3 1kWh wychodzi 0,18zł*3=0,54zł czyli tyle ile miałem w poprzednim sezonie w G11.
Obecnie grzeję w cenie 1kWh=0,29zł/COP3=?

karoka65
14-05-2015, 21:15
Ja wiem,że pracujący na dole mają "gorzej" ale rylem nie byłem nigdy ;)
To raczej do minertu pretensje jako działającego dalej ryla.
Ale odwiedź stronę Tauron Gliwice i zerknij na cennik taryfy G12W
Sądze,że wiesiek przedstawił taryfę G11.
No przecież papiery na kopalnię złożyłeś tylko po co Ty im tam potrzebny byłbyś :)
Taki przeciwnik węglowego syfu a za ryla chcesz iść ?
Jakoś śmiesznie to wygląda Artek ?
Czego się nie robi dla publiki i dla kaski, hehe
Powiem grzecznie, spadaj trollu.

rübezahl
14-05-2015, 22:21
Ja wiem,że pracujący na dole mają "gorzej" ale rylem nie byłem nigdy ;)
To raczej do minertu pretensje jako działającego dalej ryla.
Ale odwiedź stronę Tauron Gliwice i zerknij na cennik taryfy G12W
Sądze,że wiesiek przedstawił taryfę G11 i to sie zgadza bo dla powietrznej z COP3 1kWh wychodzi 0,18zł*3=0,54zł czyli tyle ile miałem w poprzednim sezonie w G11.
Obecnie grzeję w cenie 1kWh=0,29zł/COP3=?

Ostania moja wypowiedź nie całkiem w temacie. Jesteś pewny tego COP=3. Równie dobrze mogę napisać o konkurencji:

1. Kocił XXX spawność ok. 90% (jest już ich kilka na rynku) - jest certyfikat, są badania, wiec nie mam prawa wątpić, biorę do obliczeń
2. Ekogroszek np z Kormorana- kaloryczność deklarowana przez producenta 22,00MG/kg cena z przesyłka za 1T 580zł http://allegro.pl/komorany-czeski-ekogroszek-promocja-hit-i5141289843.html - nie ma podstaw aby wątpić - biorę do obliczeń

No to liczymy:

1kG węgla to 1x22000/3600=6,11kWh przy deklarowanej sprawności kotła 90% daje nam 5,5kWh z 1kg w kotle z 90% sprawnością Czyli:

1kWh kosztuje 10,5gr - bosko!! - biorę i głoszę światu jak jest bosko i tanio Klawiatura przyjmie każdy bełkot, każdy

Jak to ładnie określasz w swoich wyliczeniach - "można, można. I kto to przebije".

Oczywiście na wszystko jest papier i certyfikat i podpisy doktorów docentów i producentów, ale jakoś tak nijak ma się to do rzeczywistości, bo faktycznie jest to, jak potwierdzają doświadczeni praktycy ok 16-17gr, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Więc czyżby marketingowy bełkot naginał rzeczywistość celem zwiększenia sprzedaży. Manipulowanie rzeczywistością to rzecz dziś standardowa i trzeba mieć tego świadomość.

Liczę się, że realna sprawność RBRa którego być może kupię, to 60-70%, może z pomocą innych dam radę wyciągnąć więcej (będzie bufor, to trochę łatwiej) i realny koszt wyniesie te naście groszy.

raf1.
14-05-2015, 22:32
O mnie się nie martw - już mam ok. 25 metrów buka za 750zł - wystarczy na dwa sezony ;)
Powiedz mi gdzie tez chetnie kupie (kubik 30 zł !!!!!!!!!)chociaż myślę ze w tej cenie musiałeś coś dodać od siebie nie wiem np. :żone na weekend:D oczywiście jak jest ładna

Św.Mikołaj
14-05-2015, 22:32
No przecież papiery na kopalnię złożyłeś tylko po co Ty im tam potrzebny byłbyś :)
Taki przeciwnik węglowego syfu a za ryla chcesz iść ?
Jakoś śmiesznie to wygląda Artek ?
Czego się nie robi dla publiki i dla kaski, hehe
Powiem grzecznie, spadaj trollu.
Wiesiu cos ty ze swoja sygnaturą zrobil.
Jakis dziennik budowy.
Chalpe stawiasz????

Św.Mikołaj
14-05-2015, 22:38
Powiedz mi gdzie tez chetnie kupie chociaż myślę ze w tej cenie musiałeś coś dodać od siebie nie wiem np. :żone na weekend:D

Moze to tylko koło buka lezalo.
Albo jak kolezanka kasia kupila sobie debowy parkkiet i upadajaca wtyczka od zelaska zrobila jej wgniecenie w nowiuskim parkiecie.
Dobrze ze dodala puzniej ze to taki guick parkiet( nazwy nie wymienie) a nie tradycyjny.
To sie zalamala dziewczyna ze dala sie namowic na dmuchany parkiet z konglomeratu debowego.
Ja to na to mowie dmuchany parkiet, ktory po jednym cyklinowaniu zdziera sie do wylewki.
Zycie jest brutalne niestety

karoka65
14-05-2015, 22:43
Za stary już chyba jestem na nową chałupę :)
Tyle co mi zostało to już w swoim starym "kamieniaczku" dociągnę :)
To z tego profilu standardowo kleją, musiałem wykupić dla świętego spokoju bo juz posta nie mogłem napisać, pompki wszystko klikały a później jeszcze na forum baźgrali że to ja ich podpierdzielam a rzadko kiedy w te wykrzykniki klikam chyba że już przesadzają.

karoka65
14-05-2015, 22:47
Kolega Rubezahl chyba jakiś czas temu pisał że ma swój las także chyba tylko koszty pozyskania i robocizny liczył ale czy dobrze pamiętam ? nie wiem :)

rübezahl
14-05-2015, 22:47
oczywiście jak jest ładna
Oczywiście, ze jest, rzekłbym Miss World ;)


Powiedz mi gdzie tez chetnie kupie (kubik 30 zł !!!!!!!!!)
U wdzięcznego inwestora - za dwa lata pewnie tak dobrze nie będzie u niego z ceną, ale jak to mówia Carpe Diem, no skorzystałem. Może się inny trafi, albo będę miał wdzięcznego sprzedawcę wungla.

rübezahl
14-05-2015, 22:57
Kolega Rubezahl chyba jakiś czas temu pisał że ma swój las także chyba tylko koszty pozyskania i robocizny liczył ale czy dobrze pamiętam ? nie wiem :)

Tamten las już poszedł z dymem, teraz znowu zakupowywuję. W tym roku się udało po preferencyjnej cenie, ale normalnie, to rąbnięta buczyna w cenie ok. 120-140zł z rabatem i przywózką. Układanie samodzielne - bezcenne, czas oczekiwania także także bezcenny pod własną wiatą. Podejrzewam że przy korzystaniu z groszka, to te 25m3 starczy na 3-4 lat. Chociaż to różnie bywa - szwagrowie zakupili ok 150m3 buka i miało starczyć na długie lata a rozeszło się raptem w 10 lat, ale u nich buda jeszcze większa niż u mnie i dodatkowo mieli kominek w budynku biurowym, to mieli co grzeć


Za stary już chyba jestem na nową chałupę :)
Eeeee tam, moja "mamiusia" dobija powoli do 70 i właśnie kończy budowę kolejnego domu - tym razem na starość :)

minertu
15-05-2015, 08:27
Ja wiem,że pracujący na dole mają "gorzej" ale rylem nie byłem nigdy ;)
To raczej do minertu pretensje jako działającego dalej ryla.
Ale odwiedź stronę Tauron Gliwice i zerknij na cennik taryfy G12W
Sądze,że wiesiek przedstawił taryfę G11 i to sie zgadza bo dla powietrznej z COP3 1kWh wychodzi 0,18zł*3=0,54zł czyli tyle ile miałem w poprzednim sezonie w G11.
Obecnie grzeję w cenie 1kWh=0,29zł/COP3=?

Masz coś do ryli?

SUSPENSER
15-05-2015, 12:25
Ostania moja wypowiedź nie całkiem w temacie. Jesteś pewny tego COP=3. Równie dobrze mogę napisać o konkurencji:

1. Kocił XXX spawność ok. 90% (jest już ich kilka na rynku) - jest certyfikat, są badania, wiec nie mam prawa wątpić, biorę do obliczeń
2. Ekogroszek np z Kormorana- kaloryczność deklarowana przez producenta 22,00MG/kg cena z przesyłka za 1T 580zł http://allegro.pl/komorany-czeski-ekogroszek-promocja-hit-i5141289843.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fkomor any-czeski-ekogroszek-promocja-hit-i5141289843.html) - nie ma podstaw aby wątpić - biorę do obliczeń

No to liczymy:

1kG węgla to 1x22000/3600=6,11kWh przy deklarowanej sprawności kotła 90% daje nam 5,5kWh z 1kg w kotle z 90% sprawnością Czyli:

1kWh kosztuje 10,5gr - bosko!! - biorę i głoszę światu jak jest bosko i tanio Klawiatura przyjmie każdy bełkot, każdy

Jak to ładnie określasz w swoich wyliczeniach - "można, można. I kto to przebije"..

Za drogo ten węgiel wpisałeś - można wziąć 25 ton luzem za 57% tej ceny, a wtedy wyjdzie <6 gr i kto to przebije :cool:

http://www.oferteo.pl/fuego-poland-s-c/ekogroszek-czeski-komorany/83396-47922

JTKirk
15-05-2015, 12:33
Za drogo ten węgiel wpisałeś - można wziąć 25 ton luzem za 57% tej ceny, a wtedy wyjdzie <6 gr i kto to przebije :cool:

http://www.oferteo.pl/fuego-poland-s-c/ekogroszek-czeski-komorany/83396-47922

nie prowokuj:P

rübezahl
15-05-2015, 12:44
Za drogo ten węgiel wpisałeś - można wziąć 25 ton luzem za 57% tej ceny, a wtedy wyjdzie <6 gr i kto to przebije :cool:

http://www.oferteo.pl/fuego-poland-s-c/ekogroszek-czeski-komorany/83396-47922

Znajomy kombinuje przywieźć prosto w czeskiej kopalni - całą patelnie chyba po 220zł/t + przywózka, aż boję się liczyć;)

Jeżeli uzyskam 0,16zł za kWh będę niezmiernie zadowolony ;)

Alessandro
15-05-2015, 12:52
Za drogo ten węgiel wpisałeś - można wziąć 25 ton luzem za 57% tej ceny, a wtedy wyjdzie <6 gr i kto to przebije :cool:

http://www.oferteo.pl/fuego-poland-s-c/ekogroszek-czeski-komorany/83396-47922

No dobra, a taki ekogroszek "produkuje" sadzę? chyba, że pół na pół z ekogroszkiem wegla kamiennego?
Ekogroszek czeski trzeba by z 1-rocznym wyprzedzeniem kupić na wyparowanie wody, co?, a miejsca mam!

raf1.
15-05-2015, 13:38
Czy ten czeski eko to to samo co TaniOpał z castoramy?

rutino78
15-05-2015, 14:23
Masz coś do ryli?
Minertu przydzwoń mu w końcu, całe forum prosi :)

karoka65
15-05-2015, 14:43
Czy ten czeski eko to to samo co TaniOpał z castoramy?
Tak tylko bez wody i nie jest uszlachetniany błotem miałowym :)

rübezahl
15-05-2015, 17:01
Tak tylko bez wody i nie jest uszlachetniany błotem miałowym :)
czyli dużo gorszy ;)

adkwapniewski
15-05-2015, 18:08
czyli dużo gorszy ;)

Suchy i jakby płukany nie ma prawie miału.

Jest za to bardzo słaby.

W porównaniu do odsiewki z lokalnego składu to powiem że bardzo słabiutki ... dodatkowo 200PLN droższy (590PLN/t)

raf1.
15-05-2015, 19:02
Suchy i jakby płukany nie ma prawie miału.

Jest za to bardzo słaby.

W porównaniu do odsiewki z lokalnego składu to powiem że bardzo słabiutki ... dodatkowo 200PLN droższy (590PLN/t)
Kupiłem parę worków i muszę stwierdzić że w ogóle mi się nie spieka tak jak eko z kopalni Julian z Piekar Śl. A jak kupiłem kiedyś na składzie to była dopiero tragedia, tak się spiekał że na palniku miałem ostrosłup

minertu
15-05-2015, 19:45
Minertu przydzwoń mu w końcu, całe forum prosi :)

Szkoda baterii :)

IgnacC
15-05-2015, 20:17
Ciekawy jestem czy ktoś zgodnie dlaczego na moim wykresie z 14.05 w nocy temperatura zewnętrzna szalała. Czujnik pod osłonką z nierdzewki 2,5 metra nad ziemią od strony ogrodu.

minertu
15-05-2015, 20:22
Ciekawy jestem czy ktoś zgodnie dlaczego na moim wykresie z 14.05 w nocy temperatura zewnętrzna szalała. Czujnik pod osłonką z nierdzewki 2,5 metra nad ziemią od strony ogrodu.

Ktoś na osłonę poświecił ?

zbigmaz01
15-05-2015, 21:07
Dokręć złącza na przewodach.

minertu
15-05-2015, 21:12
Dokręć złącza na przewodach.

:rolleyes:

IgnacC
16-05-2015, 13:07
Setki tysięcy podłączonych przewodów w mojej karierze i żadnych reklamacji. Zadziałała natura. Przez szczelinę 10x15mm wcisnął się pod osłonę nietoperz. Następnej nocy też kombinował, ale chyba był bardziej najedzony i się nie zmieścił. Piszczł z wściekłości chyba i mnie obudził. Fałszerz temperatury złapany na "gorącym" uczynku.

zbigmaz01
16-05-2015, 13:55
To już wiesz że jak jest podobny wykres czego szukać i gdzie :P

mchomen
17-05-2015, 15:53
Pany kupujcie rbr-y bo widze ,że tańsze jak w zeszłym sezonie.A jak ja kupowałem to żeden ze sprzedających tu Panów nawet zeta nie opuścił.Na szczęście był taki jeden poza forum u którego można było kupić o 7 stówek taniej :razz ::razz ::razz:

zawijan
17-05-2015, 16:14
Pany kupujcie rbr-y bo widze ,że tańsze jak w zeszłym sezonie.A jak ja kupowałem to żeden ze sprzedających tu Panów nawet zeta nie opuścił.Na szczęście był taki jeden poza forum u którego można było kupić o 7 stówek taniej :razz ::razz ::razz:
A cóż to za panika ? ;)

rübezahl
17-05-2015, 17:17
A cóż to za panika ? ;)

Wiosenne porządki alias czyszczenie magazynów :)

fenix2
17-05-2015, 18:05
Pany kupujcie rbr-y bo widze ,że tańsze jak w zeszłym sezonie.A jak ja kupowałem to żeden ze sprzedających tu Panów nawet zeta nie opuścił.Na szczęście był taki jeden poza forum u którego można było kupić o 7 stówek taniej :razz ::razz ::razz:
Gdzie, gdzie biorę wszystko na pniu. ;-)

Andrzej_M_
17-05-2015, 18:16
Wiosenne porządki alias czyszczenie magazynów :)

Rübezahl trudno polemizować z taką wypowiedzią, ale to co wypisujesz to istne herezje.

Nie wyobrażam sobie tego, by kiedykolwiek w magazynach zalegały (kurzyły się) kotły RBR-ekouniwersal.
To jest zapewne jakieś nieporozumienie, przecież jeszcze niedawno długie oczekiwanie na zamówiony kocioł, było traktowane jako swoista oznaka jakości kotłów marki INSTALCO.

fenix2
17-05-2015, 18:21
Rübezahl trudno polemizować z taką wypowiedzią, ale to co wypisujesz to istne herezje.

Nie wyobrażam sobie tego, by kiedykolwiek w magazynach zalegały (kurzyły się) kotły RBR-ekouniwersal.
To jest zapewne jakieś nieporozumienie, przecież jeszcze niedawno długie oczekiwanie na zamówiony kocioł, było traktowane jako swoista oznaka jakości kotłów marki INSTALCO.
Czy jakości to nie wiem. Ślusarz-Spawacz był chory. ;-)

rübezahl
17-05-2015, 18:40
Rübezahl trudno polemizować z taką wypowiedzią, ale to co wypisujesz to istne herezje.
Eeeee, wiem co mówię
I proszę nie imputowac takich rzeczy ;)

karoka65
17-05-2015, 20:39
Promocja dotyczy tylko obecnie sprzedawanej wersji.
Aktualne zdjęcia na stronie.

lestek27
17-05-2015, 20:47
Promocja dotyczy tylko obecnie sprzedawanej wersji.
Aktualne zdjęcia na stronie.

Czyli wersja przed udoskonaleniami.

karoka65
17-05-2015, 20:53
Pany kupujcie rbr-y bo widze ,że tańsze jak w zeszłym sezonie.A jak ja kupowałem to żeden ze sprzedających tu Panów nawet zeta nie opuścił.Na szczęście był taki jeden poza forum u którego można było kupić o 7 stówek taniej :razz ::razz ::razz:
Mchomen ja nie jestem taki zdesperowany żeby z opolskiego wystawić fakturę na 8% dla gościa spod Szczecina gdzie ani jego ani kotłowni nie widziałem.
Już się jeden napasł 8-ioma procentami, ja tam wolę nie zarobić i spać sobie spokojnie :)
Powinieneś na tej stawce zapłacić z 9 stówek mniej, tak w pamięci licząc.

karoka65
17-05-2015, 20:56
Czyli wersja przed udoskonaleniami.
Czy ja wiem udoskonaleniami ?
Taka kosmetyka, przecież czytamy forum :)
Tak tylko obecnie sprzedawane, one też były udoskonalane używając Twojego słowa :)
Inne malowanie, mniej spawów, inna podstawa, powiększane szuflady itp. i itd.

minertu
17-05-2015, 21:04
Nie wiem czy jeszcze coś producentowi zostało :wiggle:

lestek27
17-05-2015, 21:14
Czy ja wiem udoskonaleniami ?
Taka kosmetyka, przecież czytamy forum :)
Tak tylko obecnie sprzedawane, one też były udoskonalane używając Twojego słowa :)
Inne malowanie, mniej spawów, inna podstawa, powiększane szuflady itp. i itd.

No chociażby ta powiększona szuflada. Niby kosmetyka ale jakże pomocna:-)
Chętnie bym zamienił swoją starszą na nowszą wersję. Hehe

minertu
17-05-2015, 21:21
No chociażby ta powiększona szuflada. Niby kosmetyka ale jakże pomocna:-)
Chętnie bym zamienił swoją starszą na nowszą wersję. Hehe
Nie jeden by tak zrobił.
No cóż nie stoi się w miejscu :)

minertu
17-05-2015, 21:24
Panowie tak proforma,zachęcam do czyszczenia łopatek wirnika dmuchawy po zakończonym sezonie grzewczym.
Na mojej było nieco nagromadzonego pyłu ,który był powodem spadku jej wydajność.

lestek27
17-05-2015, 21:36
Panowie tak proforma,zachęcam do czyszczenia łopatek wirnika dmuchawy po zakończonym sezonie grzewczym.
Na mojej było nieco nagromadzonego pyłu ,który był powodem spadku jej wydajność.

Dużo z tym roboty? Jak się do tego zabrać?

minertu
17-05-2015, 21:45
Dużo z tym roboty? Jak się do tego zabrać?
Jakieś 5 min.Ja swoją odkręciłem i pędzelkiem wyczyściłem.Można też sprężonym powietrzem ale gdzieś na zewnątrz bo będzie się kurzyć.

Andrzej_M_
17-05-2015, 21:48
Panowie tak proforma,zachęcam do czyszczenia łopatek wirnika dmuchawy po zakończonym sezonie grzewczym.
Na mojej było nieco nagromadzonego pyłu ,który był powodem spadku jej wydajność.

Minertu dziwie się, że tak bardzo martwisz się o wydajność i sprawność dmuchawy w Twoim kotle na paliwo stałe.


Pozwolisz, że nieco zmodyfikuję fragment Twego posta:

W moich płucach było nieco nagromadzonego pyłu ,który był powodem spadku wydajności mego organizmu.

minertu
17-05-2015, 21:53
Minertu dziwie się, że tak bardzo martwisz się o wydajność i sprawność dmuchawy w Twoim kotle na paliwo stałe.


Pozwolisz, że nieco zmodyfikuję fragment Twego posta:

W moich płucach było nieco nagromadzonego pyłu ,który był powodem spadku wydajności mego organizmu.
Albo ja tego nie mogę zrozumieć , albo TY nie wiesz co napisałeś.
W moich płucach niestety już się nieco pyłu nagromadziło więc na wydajności straciły.

lestek27
17-05-2015, 21:57
Chyba nikt nie spędza tyle czasu w kotłowni żeby mu się nagromadziło dużo pyłu w płucach. Śmiem twierdzić że więcej i bardziej szkodliwego wdychamy na zewnątrz.

minertu
17-05-2015, 22:05
Chyba nikt nie spędza tyle czasu w kotłowni żeby mu się nagromadziło dużo pyłu w płucach. Śmiem twierdzić że więcej i bardziej szkodliwego wdychamy na zewnątrz.
Tyle,że ja wdycham pył z urabiania węgla w ścianie :)

Andrzej_M_
17-05-2015, 22:09
Albo ja tego nie mogę zrozumieć , albo TY nie wiesz co napisałeś.
W moich płucach niestety już się nieco pyłu nagromadziło więc na wydajności straciły.

Przypuszczam, że Ty wiesz i rozumiesz, a ja wiem co napisałem.


Co w Twoich płucach, w związku z wykonywanym przez Ciebie zawodem mogło się przez lata nagromadzić, to ja dokładnie nie wiem, ale mogę sobie to wyobraźić.

minertu
17-05-2015, 22:12
Przypuszczam, że Ty wiesz i rozumiesz, a ja wiem co napisałem.


Co w Twoich płucach, w związku z wykonywanym przez Ciebie zawodem mogło się przez lata nagromadzić, to ja dokładnie nie wiem, ale mogę sobie to wyobraźić.
Tego nie trzeba sobie wyobrażać,wystarczy poczytać co to pylica.http://pl.wikipedia.org/wiki/Pylica_p%C5%82uc

lestek27
17-05-2015, 22:22
Tyle,że ja wdycham pył z urabiania węgla w ścianie :)

Wiem czym się zajmujesz. To była odpowiedź na post Andrzeja_M

mchomen
18-05-2015, 09:05
Mchomen ja nie jestem taki zdesperowany żeby z opolskiego wystawić fakturę na 8% dla gościa spod Szczecina gdzie ani jego ani kotłowni nie widziałem.
Już się jeden napasł 8-ioma procentami, ja tam wolę nie zarobić i spać sobie spokojnie :)
Powinieneś na tej stawce zapłacić z 9 stówek mniej, tak w pamięci licząc.

Tu masz chyba racje,bo 12 KW jak kosztował bodajże 8100 ja dałem 7200(plus pompa co energooszczędna gratis).Niestety ,żeby u mnie kotłownia wyglądała jak na fotce musiałem sugerować sie ceną.A to co napisałem wyżej to żadna złośliwość tylko podpowiedz dla tych którzy zastanawiają sie nad zakupem,pare stówek można zaoszczędzić

karoka65
18-05-2015, 17:32
I nie odebrałem tego za złośliwość :)
Trzeba zrozumieć że niektórzy dla paru złotych nie chcą nadstawiać tyłka a można oberwać i to bardzo mocno :)

mchomen
18-05-2015, 18:45
I nie odebrałem tego za złośliwość :)
Trzeba zrozumieć że niektórzy dla paru złotych nie chcą nadstawiać tyłka a można oberwać i to bardzo mocno :)

No i dzięki ,że sie rozumiemy ;) bo nie jesteśmy tu poto aby sobie dogryzać,ewentualnie pomagać.Pozdrawiam

IgnacC
18-05-2015, 20:19
Nie jeden by tak zrobił.
No cóż nie stoi się w miejscu :)
Dla samego popielnika warto zapłacić za nowy. Popiół ze 120 kg Sobieskiego to już coś. Dodam, że wszystko mieściło się w szufladzie - nic poza.
Ile to będzie mniej pyłu w płucach - przypuszczam, że połowę.

lestek27
18-05-2015, 20:44
Dla satmego popielnika warto zapłacić za nowy. Popiół ze 120 kg Sobieskiego to już coś. Dodam, że wszystko mieściło się w szufladzie - nic poza.
Ile to będzie mniej pyłu w płucach - przypuszczam, że połowę.

Kolega już zdaje się pali w tej ulepszonej wersji.
Aż tak uciążliwa ta starsza wersja nie jest choć nie ukrywam że nowsza robi wrażenie.
Masz ceramikę czy odpuściłeś sobie?

IgnacC
18-05-2015, 20:44
Minertu dziwie się, że tak bardzo martwisz się o wydajność i sprawność dmuchawy w Twoim kotle na paliwo stałe.


Pozwolisz, że nieco zmodyfikuję fragment Twego posta:

W moich płucach było nieco nagromadzonego pyłu ,który był powodem spadku wydajności mego organizmu.
25 lat pracy przy wentylatorach(o mocy nawet do 1MW) nauczyło mnie respektu do zanieczyszczeń na łopatkach wirnika. Niewidoczna dla oka warstwa pyłu może powodować znaczny spadek wydajności, a wentylator, który pracuje z częstymi postojami bardzo szybko "łapie" niewyważenie wirnika, co powoduje szybsze zużycie łożysk oraz wibracje, które zwiększają pobór prądu i zmniejszają obroty.

IgnacC
18-05-2015, 20:46
Kolega już zdaje się pali w tej ulepszonej wersji.
Aż tak uciążliwa ta starsza wersja nie jest choć nie ukrywam że nowsza robi wrażenie.
Masz ceramikę czy odpuściłeś sobie?

Tak. Mam ceramikę. Można ją w każdej chwili wyjąć.

lestek27
18-05-2015, 20:50
Tak. Mam ceramikę. Można ją w każdej chwili wyjąć.

To też ciekawa opcja.
Próbowałeś palić z ceramiką i bez? Jeśli tak to widać jakąś znaczną różnicę?

IgnacC
18-05-2015, 21:01
Teraz takie coś nie ma sensu. Przetestuję w sezonie grzewczym.

SUSPENSER
19-05-2015, 21:51
Czy teraz okapca się trochę czy jest czysta - bo u mnie deflektor czasem czernieje w trybie lato.

lestek27
20-05-2015, 06:59
Czy teraz okapca się trochę czy jest czysta - bo u mnie deflektor czasem czernieje w trybie lato.

U mnie jednak trochę czarno w lecie. Może to wynika z braku umiejętności palenia:)

minertu
20-05-2015, 07:12
To kwestia pracy w podtrzymaniu i odcięcia tlenu.

lestek27
20-05-2015, 07:25
Tak też myślę. W zimie nie ma takiego problemu nawet jak się trochę odstawia ale latem niestety chyba nie da się nic zrobić żeby nie było trochę czarno.

minertu
20-05-2015, 07:28
Tak też myślę. W zimie nie ma takiego problemu nawet jak się trochę odstawia ale latem niestety chyba nie da się nic zrobić żeby nie było trochę czarno.
To jest węgiel stety :)

lestek27
20-05-2015, 07:39
Nie przeszkadza mi to zbytnio. Wodę grzeje właściwie:)

SUSPENSER
20-05-2015, 16:58
To jest węgiel stety :)

Zgadza się - węgiel to podstawa inp. Komorany znacznie bardziej kopcą od Ruska czy Wesołej.

lestek27
20-05-2015, 17:09
Ja palę jeszcze Retopalem z sezonu zimowego. Jak się skończy - a będzie to niebawem, to kupię trochę Jareta.

karoka65
20-05-2015, 17:12
Ja palę jeszcze Retopalem z sezonu zimowego. Jak się skończy - a będzie to niebawem, to kupię trochę Jareta.
Na pewno będzie to lepszy wybór niż ten czeski sadzo-śmierdziel :)
Cenowo wyjdzie też pewnie podobnie w Twojej okolicy.

lestek27
20-05-2015, 17:55
Za workowany Jaret płaciłem w tamtym roku 670zł a za Retopala 730zł
Pewnie nie jesr to najtaniej ale w mojej okolicy węgiel tani nie jest:-)

IgnacC
20-05-2015, 18:36
Na Sobieskim ostatnio idzie ładny Jaret. Kiepski zbyt grubego i kruszarka nie próżnuje. Janina ostatnio ma przerwę w wydobyciu i Sobieski zwiększył moce.

IgnacC
20-05-2015, 18:44
Za workowany Jaret płaciłem w tamtym roku 670zł a za Retopala 730zł
Pewnie nie jesr to najtaniej ale w mojej okolicy węgiel tani nie jest:-)

Jaret czy Jaret Plus?

IgnacC
20-05-2015, 18:48
Czy teraz okapca się trochę czy jest czysta - bo u mnie deflektor czasem czernieje w trybie lato.

Jest trochę okopcona. Wystarczy jednak dmuchnąć lub ruszyć miękką szczotką i wszystko spada.

lestek27
20-05-2015, 18:55
Jaret czy Jaret Plus?

Jaret. Tamtego lata ladnie się spisywał i tego roku nie będę nic kombinował tylko wezmę ze dwa worki na próbę i jak będzie ok to trochę więcej. Ostanio wziąłem niecałe pół tony a tym razem pewnie jeszcze mniej bo mam jeszcze Retopala chyba 4 albo 5 worków. Jest jeszcze 3 worki Wesołej z Bartexu sprzed dwóch lat ale tego latem nie będe sypał.

raf1.
20-05-2015, 19:22
Ile maxymalnie można dać czas podtrzymania? Ja mam na 3 h i ktoś może więcej ustawił?

IgnacC
20-05-2015, 20:32
Ile maxymalnie można dać czas podtrzymania? Ja mam na 3 h i ktoś może więcej ustawił?
Cykl jednego przepalania w Twoim podtrzymaniu trwa około 13 minut. Wynika z tego, że żar ma bardzo ciężko się obudzić. Temperatura podajnika wskazuje natomiast, że żar schodzi nisko do gardzieli. Policz łączny czas pracy podajnika w jednym cyklu. Gdy temperatura spalin wzrasta zbyt wolno to sterownik dodaje kolejne dawki i produkuje większą ilość żaru, który po wyłączeniu wentylatora emituje więcej sadzy. Może lepiej będzie częściej a po mniej.

raf1.
20-05-2015, 21:30
Cykl jednego przepalania w Twoim podtrzymaniu trwa około 13 minut. Wynika z tego, że żar ma bardzo ciężko się obudzić. Temperatura podajnika wskazuje natomiast, że żar schodzi nisko do gardzieli. Policz łączny czas pracy podajnika w jednym cyklu. Gdy temperatura spalin wzrasta zbyt wolno to sterownik dodaje kolejne dawki i produkuje większą ilość żaru, który po wyłączeniu wentylatora emituje więcej sadzy. Może lepiej będzie częściej a po mniej.

U ciebie wychodzi ok 10 min. i wydaje mi się że wiecej zużywasz eko w podtrzymaniu

minertu
20-05-2015, 21:42
U ciebie wychodzi ok 10 min. i wydaje mi się że wiecej zużywasz eko w podtrzymaniuA jakim to cudem 10 min jest więcej od 13 min?

raf1.
20-05-2015, 22:12
A jakim to cudem 10 min jest więcej od 13 min?

doprecyzuje a no taki że częściej tj. czas podtrzymania 55 min:yes:

minertu
21-05-2015, 04:56
doprecyzuje a no taki że częściej tj. czas podtrzymania 55 min:yes:

To jeszcze zależy ile podań zrobi na jeden cykl podtrzymania.

pawko_
21-05-2015, 11:00
Panowie jak Wy to liczycie. Patrząc na mój wykres to jak to widzicie? Powiedzcie jak to policzyć.

minertu
21-05-2015, 11:39
Panowie jak Wy to liczycie. Patrząc na mój wykres to jak to widzicie? Powiedzcie jak to policzyć.Masz licznik?
Przychwyć go kiedy zacznie cykl podtrzymania i policz ile zrobi powtórzeń x ustawione sec pracy i wyjdzie ci ile podaje oczywiście x ilość cykli na 24 h samego podtrzymania.

SUSPENSER
21-05-2015, 15:43
Jest trochę okopcona. Wystarczy jednak dmuchnąć lub ruszyć miękką szczotką i wszystko spada.

I o to chodzi :)

TwojPan
21-05-2015, 15:51
U mnie jednak trochę czarno w lecie. Może to wynika z braku umiejętności palenia:)
Raczej z proponowanego przez sterownik trybu pracy.Kilka sekund pracy i godzina w postoju :no:
Komora spalania ma prawo być lekko czarna.Choć nie powinna.Wymiennik,powinien być szary,nigdy czarny.

lestek27
21-05-2015, 16:35
Raczej z proponowanego przez sterownik trybu pracy.Kilka sekund pracy i godzina w postoju :no:
Komora spalania ma prawo być lekko czarna.Choć nie powinna.Wymiennik,powinien być szary,nigdy czarny.

Nie jest to kolor centralnie czarny ale rózni się od tego jaki widać zimą. W zimie jest to jasno beżowy a teraz coś jakby grafitowy. Sterownik jest myślę całkiem przyzwoity. Oferuje dużo możliwości choć pewnie do ideału mu brakuje. Jak na moją wiedzę i umiejętności to jest git. Może po tym jak nabędę wiecej doświadczenia stwierdzę że jest lepszy sterownik na rynku i zamienię obecny na inny.

TwojPan
21-05-2015, 17:01
Sterownik jest myślę całkiem przyzwoity.
Skoro w kotle jest czarno-są dwie opcje.Wina palacza,lub sterownika.Sterownik ma funkcję auto,odpal,zaczekaj.Jeśli skutek będzie taki jak dotychczas,wyeliminujesz palacza.Znajdziesz winnego :)

lestek27
21-05-2015, 17:09
Skoro w kotle jest czarno-są dwie opcje.Wina palacza,lub sterownika.Sterownik ma funkcję auto,odpal,zaczekaj.Jeśli skutek będzie taki jak dotychczas,wyeliminujesz palacza.Znajdziesz winnego :)

Znam Woje zdanie na temat tego sterownika i wiem który uważasz za najlepszy. Ja nie dążę do idealnego spalania węgla tylko do przyzwoitego. Niedopałków raczej nie widać, na palniku też ok, a że trochę ciemniej latem w komorze spalania to szczegół. Razna jakiścp czas przeczyszczę, wsypię trochę grochu i tyle. Wodę użytkową grzeje, tyłek w zimie też, roboty przy tym bardzo mało więc jest tak jak chciałem. Choć nie twierdzę że nie da się lepiej spalać węgla

IgnacC
21-05-2015, 18:00
Myślałem, że w piecu jest czarniej. Oto fotki z porównaniem do czarnego dekielka.317910317911317912

adkwapniewski
21-05-2015, 18:12
Myślałem, że w piecu jest czarniej. Oto fotki z porównaniem do czarnego dekielka.317910317911317912

To mój jest chyba zepsuty ... ;)

Twój wygląda idealnie , choćbym się zes.ał na miękko to tak nie wyglądał , nawet na spp

Chyba będę musiał egzorcyzmy na moim odpalić :D

lestek27
21-05-2015, 18:31
To mój jest chyba zepsuty ... ;)

Twój wygląda idealnie , choćbym się zes.ał na miękko to tak nie wyglądał , nawet na spp

Chyba będę musiał egzorcyzmy na moim odpalić :D

No u mnie też nie jest tak ładnie jak u kolegi. Ale tragedii nie ma

IgnacC
21-05-2015, 18:51
Węgiel z Sobieskiego niechętnie daje sadzę, nawet w zasypowcu.

IgnacC
21-05-2015, 18:55
A teraz porównanie wykresów temperatury jednego cyklu w podtrzymaniu mojego pieca i pieca raf1.
317931317932

karoka65
21-05-2015, 19:02
Myślałem, że w piecu jest czarniej. Oto fotki z porównaniem do czarnego dekielka.317910317911317912
Kurde i można mieć w kotle siwo paląc na kolali nawet latem i to w automacie :)
Przedtem to tylko sprzedawcy RBRów tak pisali że można :)

IgnacC
21-05-2015, 19:08
Na razie pali się sam Sobieski. Ciekawy jestem jak będzie gdy do palnika dotrze Ziemowit.

Andrzej_M_
21-05-2015, 21:44
A teraz porównanie wykresów temperatury jednego cyklu w podtrzymaniu mojego pieca i pieca raf1.
317931317932

Sterownik kotła można oszukać na wiele sposobów.

Jednym z nich jest, świadome lub nie świadome "odseparowanie" części wymiennika ciepła kotła z funkcji wymiany ciepła.
Stąd ta stroma charakterystyka, gwałtownie narastającej temperatury strugi spalin.

Andrzej_M_
21-05-2015, 22:41
Sterownik kotła można oszukać na wiele sposobów.

Jednym z nich jest, świadome lub nie świadome "odseparowanie" części wymiennika ciepła kotła z funkcji wymiany ciepła.
Stąd ta stroma charakterystyka, gwałtownie narastającej temperatury strugi spalin.

To co napisałem (zaznaczone na czerwono), jest nieprawdą.

Prawidłowo powinno być tak "z funkcji przenikania ciepła".

rübezahl
22-05-2015, 07:01
Mały OT - natknąłem się na tego zapaleńca przez przypadek
https://www.youtube.com/watch?v=zHQqlnTVa7M

IgnacC
22-05-2015, 20:40
Sterownik kotła można oszukać na wiele sposobów.

Jednym z nich jest, świadome lub nie świadome "odseparowanie" części wymiennika ciepła kotła z funkcji wymiany ciepła.
Stąd ta stroma charakterystyka, gwałtownie narastającej temperatury strugi spalin.
Czy naprawdę myślisz, że oszukuję? Sterownik po starcie przepalania w podtrzymaniu sprawdza przyrost temperatury w ciągu 3 minut. Jeżeli w tym czasie temperatura nie wzrośnie o odpowiedni zakres następuje podanie następnych dawek paliwa i pomiar za kolejne minuty. Najkorzystniejszy jest więc czas 3 minut narostu temperatury. Jeżeli chodzi o oszukiwanie przez skracanie obiegu spalin to właśnie przeprowadziłem taki test.
318122
Do punktu 1 praca normalna.
Od 1 do 2 praca z otwartą kierownicą spalin. Spaliny bezpośrednio z komory spalania wypływają na półkę poziomą z pominięciem komory tylnej.
Podwyższona temperatura spalin w czasie gdy nie pracuje palnik i wentylator wynika z wychładzania ceramiki przez ich strumień.
Punkt 2 to moment zamknięcia kierownicy spalin i jednoczesnego wysunięcia zawirowywacza z odsłonięciem przelotu spalin bezpośrednio z komory tylnej do komina. Powoduje to nieznaczne podwyższenie temperatury spalin ale zwiększa przepływ grawitacyjny(ciąg) przez wyłączony wentylator(brak oporu przepływu spalin przez zawirowywacz).
Punkt 3 to powrót do normalnego obiegu spalin.

minertu
22-05-2015, 21:00
Po co się tłumaczyć :)

Andrzej_M_
22-05-2015, 23:35
Po co się tłumaczyć :)

Ton Twej wypowiedzi dotyczącej ostatniego postu IgnacC-a, to moim zdaniem jedna z technik perswazji na autora posta, oraz wpływ na odbiór czytających treść tego posta.


Minertu, o ile mnie pamięć nie myli, to nigdy nie podałeś na forum ( także na innych forach ), tak ciekawych i interesujących informacji jak IgnacC, który to dopiero wczoraj pierwszy raz uruchomił swój kocioł.

Zawsze lubiłeś podawać tylko medialne fakty.

Andrzej_M_
22-05-2015, 23:44
Czy naprawdę myślisz, że oszukuję? ,,,,

Odpowiem w niedzielę wieczorem.

minertu
23-05-2015, 05:00
Ton Twej wypowiedzi dotyczącej ostatniego postu IgnacC-a, to moim zdaniem jedna z technik perswazji na autora posta, oraz wpływ na odbiór czytających treść tego posta.


Minertu, o ile mnie pamięć nie myli, to nigdy nie podałeś na forum ( także na innych forach ), tak ciekawych i interesujących informacji jak IgnacC, który to dopiero wczoraj pierwszy raz uruchomił swój kocioł.

Zawsze lubiłeś podawać tylko medialne fakty.

Bo gdybym to robił ja nie było by to takie wiarygodne. Kiedyś mi zarzucono ,że wychwalam bo handluję. IgnacC nie handluje więc jest bardziej wiarygodny. Ty oczywiście nie spał byś w nocy gdybyś się czegoś nie czepił.

IgnacC
23-05-2015, 08:10
Po co się tłumaczyć :)

To nie jest tłumaczenie się.
Jeżeli ktoś chce wyniki fałszowane, to niech wie jak wyglądają.

rübezahl
23-05-2015, 11:25
Jeżeli ktoś chce wyniki fałszowane, to niech wie jak wyglądają.
:yes:

Zdun Darek B
24-05-2015, 09:53
Proponuje rozwinąć ten pomysł w sieć podajników węgla "ze składu do domu " lub SCZW - System Centralnego Zasilania Węglem , tylko co na to kolejarze ?
Bezrobocie ?

IgnacC
24-05-2015, 11:05
Wczoraj rano padał deszcz. Ogródek musiał poczekać. Ja w tym czasie postanowiłem przeprowadzić pewne obserwacje. Najpierw jeden cykl mojego podtrzymania.
318275
Sterownik już w drugiej minucie stwierdza przyrost temperatury i nie podaje następnej dawki paliwa. W ciągu trzech minut stwierdza przyrost temperatury o co najmniej 15oC i kończy przepalanie.
A teraz wykres kolegi z tego forum.
318276
Sterownik nie stwierdza odpowiedniego przyrostu(jest nawet spadek) temperatury w ciągu trzech minut i podaje następną dawkę z równoczesnym zwiększeniem mocy wentylatora. Powolny przyrost temperatury powoduje jeszcze dwukrotne powtórzenie tej operacji. Dopiero w 10 minucie następuje osiągnięcie wymaganego przyrostu temperatury i zakończenie cyklu przepalania.
Edycja: Oczywiście chodzi o temperaturę spalin.

IgnacC
24-05-2015, 12:59
Proponuje rozwinąć ten pomysł w sieć podajników węgla "ze składu do domu " lub SCZW - System Centralnego Zasilania Węglem , tylko co na to kolejarze ?
Bezrobocie ?

Gaz, paliwa płynne, a kiedyś może i węgiel rurociągiem do domu(prosto do pieca).

rübezahl
24-05-2015, 12:59
Jakie okablowanie dołączone jest w komplecie z eCoalem?
Zakładam, że podajnik, dmuchawa, czujnik spalin i podajnika. Czy coś jeszcze?

karoka65
24-05-2015, 13:04
Jakie okablowanie dołączone jest w komplecie z eCoalem?
Zakładam, że podajnik, dmuchawa, czujnik spalin i podajnika. Czy coś jeszcze?
Powrotu, zewnętrzny ( pogodowy ), wewnętrzny ( pokojowy ) przewody do pomp z wtyczkami i przewód RS 232.
Kolano jest w zestawie i rura spalinowa 0,5m

rübezahl
24-05-2015, 13:09
Powrotu, zewnętrzny ( pogodowy ), wewnętrzny ( pokojowy ) przewody do pomp z wtyczkami i przewód RS 232.
Kolano jest w zestawie i rura spalinowa 0,5m
Jaka długośc ma czujnik zew.?

karoka65
24-05-2015, 13:16
Jaka długośc ma czujnik zew.?
Do zewnętrznego i wewnętrznego trzeba dokupić sobie przewody jakiej długości będą Ci potrzebne, te czujniki są bez przewodów.

IgnacC
24-05-2015, 13:45
Ja dostałem jeszcze w komplecie czujnik podłogówki.

rübezahl
24-05-2015, 13:48
OK wszystko jasne
Dzięki
Właśnie przymierzam się do do całego sterownia i trochę tego wyszło :) Musze rozciągnąc ok. 40 najróżniejszych kabli zasilających i do czujek

IgnacC
24-05-2015, 13:48
Jest jeszcze czujnik CWU wpięty do sterownika z 3m kablem.

rübezahl
24-05-2015, 13:53
Jest jeszcze czujnik CWU wpięty do sterownika z 3m kablem.

Zobaczę, co uda mi się wykorzystac z oryginalnych, mam zamiar eCoala przenieśc z zasobnika na ścianę koło kotła - blisko rozdzielnicy ze sterownikami - liczę się z tym, że nie wszystkich dołączonych kabli styknie.

karoka65
24-05-2015, 14:06
Zobaczę, co uda mi się wykorzystac z oryginalnych, mam zamiar eCoala przenieśc z zasobnika na ścianę koło kotła - blisko rozdzielnicy ze sterownikami - liczę się z tym, że nie wszystkich dołączonych kabli styknie.
Co będziesz miał za krótkie możesz sobie po przedłużać, każdy czujnik ma możliwość kalibracji.

Maher
24-05-2015, 14:22
Wczoraj rano padał deszcz. Ogródek musiał poczekać. Ja w tym czasie postanowiłem przeprowadzić pewne obserwacje. Najpierw jeden cykl mojego podtrzymania.
318275
Sterownik już w drugiej minucie stwierdza przyrost temperatury i nie podaje następnej dawki paliwa. W ciągu trzech minut stwierdza przyrost temperatury o co najmniej 15oC i kończy przepalanie.
A teraz wykres kolegi z tego forum.
318276
Sterownik nie stwierdza odpowiedniego przyrostu(jest nawet spadek) temperatury w ciągu trzech minut i podaje następną dawkę z równoczesnym zwiększeniem mocy wentylatora. Powolny przyrost temperatury powoduje jeszcze dwukrotne powtórzenie tej operacji. Dopiero w 10 minucie następuje osiągnięcie wymaganego przyrostu temperatury i zakończenie cyklu przepalania.
Edycja: Oczywiście chodzi o temperaturę spalin.

To możesz jeszcze doliczyć czas pracy podajnika i zobaczyć która metoda jest oszczędniejsza czy mniejszą ilość i kilka cykli czy duża dawka na jeden cykl.

rübezahl
24-05-2015, 14:23
Co będziesz miał za krótkie możesz sobie po przedłużać, każdy czujnik ma możliwość kalibracji.

Łatwiej jest mi układac przewody i wykorzystac otrzymane czujki - rachu ciachu i po strachu.

raf1.
24-05-2015, 18:14
Wczoraj rano padał deszcz. Ogródek musiał poczekać. Ja w tym czasie postanowiłem przeprowadzić pewne obserwacje. Najpierw jeden cykl mojego podtrzymania.
318275
Sterownik już w drugiej minucie stwierdza przyrost temperatury i nie podaje następnej dawki paliwa. W ciągu trzech minut stwierdza przyrost temperatury o co najmniej 15oC i kończy przepalanie.
A teraz wykres kolegi z tego forum.
318276
Sterownik nie stwierdza odpowiedniego przyrostu(jest nawet spadek) temperatury w ciągu trzech minut i podaje następną dawkę z równoczesnym zwiększeniem mocy wentylatora. Powolny przyrost temperatury powoduje jeszcze dwukrotne powtórzenie tej operacji. Dopiero w 10 minucie następuje osiągnięcie wymaganego przyrostu temperatury i zakończenie cyklu przepalania.
Edycja: Oczywiście chodzi o temperaturę spalin.
To jakie masz średnie żużycie? Bo widze po statystykach że twoja metoda jest droższa a moja oszczędniejsza czyli duża dawka na jeden cykl.

IgnacC
24-05-2015, 19:32
To jakie masz średnie żużycie? Bo widze po statystykach że twoja metoda jest droższa a moja oszczędniejsza czyli duża dawka na jeden cykl.

U Ciebie wychodzi około 35 sekund podania na jeden cykl, czyli połowa z tego na godzinę. U mnie średnia z dziesięciu cykli to około 16 sekund na godzinę. Nie o to jednak chodzi. Jeżeli braknie prądu na dwie godziny to Twój może się już nie podnieść(przy braku prądu tuż przed doładowaniem-to razem 4 godziny). W moim przypadku będzie to 3 godziny. Poza tym niskie schodzenie żaru w palniki przyspiesza jego zużycie.
Moje statystyki jeszcze nic nie mówią, za krótki okres i nie dobrane jeszcze dokładnie minutowe zużycie paliwa.
Czy możesz podać ile masz wpisane podawanie na 1 minutę? Ja wpisałem 0,3kg na minutę, ale widzę, że tyle nie schodzi.
Edit. Odebrałeś moje PW?

IgnacC
24-05-2015, 19:39
Zobaczę, co uda mi się wykorzystac z oryginalnych, mam zamiar eCoala przenieśc z zasobnika na ścianę koło kotła - blisko rozdzielnicy ze sterownikami - liczę się z tym, że nie wszystkich dołączonych kabli styknie.
Ja też mam zamiar przenieść sterownik na ścianę po prawej stronie pieca ponieważ nad zasobnikiem mam zbiornik CWU i przeciek może być niebezpieczny dla elektroniki.

rübezahl
24-05-2015, 19:48
Ja w powodu bliskości wszystkich kabli do czujek "niepiecowych" (zew., CWU, kabel sieciowy) oraz wygodniejszego do niego dostępu.
Zastanawiam się jeszcze czy samego panala nie wrzucic gdzieś do części mieszkalnej - takie ułatwienie, dla pozostałych domowników - czym są połączone, sieciówką?

pawko_
24-05-2015, 19:51
IgnaC a u mnie w podtrzymaniu jest 170 minut i chyba odrazu się podnosi jeśli dobrze patrzę ?

IgnacC
24-05-2015, 20:01
Twoje podnoszenie trwa 5 minut. Przy takim czasie pewnie masz wysoki kopczyk i dobry węgiel. Jak na tak dużą przerwę masz szybkie podnoszenie.
Jeżeli to Jaret to jest to węgiel o niskiej temperaturze zapłonu i dobrze trzyma żar ale pod kołderką z popiołu.

IgnacC
24-05-2015, 21:08
Ja w powodu bliskości wszystkich kabli do czujek "niepiecowych" (zew., CWU, kabel sieciowy) oraz wygodniejszego do niego dostępu.
Zastanawiam się jeszcze czy samego panala nie wrzucic gdzieś do części mieszkalnej - takie ułatwienie, dla pozostałych domowników - czym są połączone, sieciówką?

Nie sprawdzałem, ale pewnie to 4 żyły.

rübezahl
24-05-2015, 21:13
Już znalazłem w instrukcji: LIYY 4x0,25mm2.
A ma ktoś z was panel w części mieszkalnej?

minertu
24-05-2015, 21:14
Tak 4 żyły. Zastanowił bym się jednak nad jego przenoszeniem. Np zerwie zawleczkę to będzie trochę nie wygody.

karoka65
24-05-2015, 21:16
Już znalazłem w instrukcji: LIYY 4x0,25mm2.
A ma ktoś z was panel w części mieszkalnej?
A po co Ci ten panel w domu ?
Tableta sobie podłącz a będzie i ładniej :)

rübezahl
24-05-2015, 21:25
Żona i te sprawy. A tableta, jak małe, pyskate porwie to hoohohoho a może i dłużej ;) I weź się tu człowieku doproś
Zastawiam się.....

rübezahl
24-05-2015, 21:26
Tak 4 żyły. Zastanowił bym się jednak nad jego przenoszeniem. Np zerwie zawleczkę to będzie trochę nie wygody.

No i mamy zwycięzcę:)

minertu
25-05-2015, 05:56
No i mamy zwycięzcę:)

Nie ma co kombinować. Panel ma być przy kotle. Do pomieszczeń tablet albo komp. Możesz też żonie tel z andkiem sprawić .

A tak zapytam. W Karpaczu też tak słonko od rana świeci bo w Szklarskiej Porębie pogoda wymarzona.

rübezahl
25-05-2015, 06:05
A i owszem, tylko temperaturowa tak sobie. Czyżbyś zawitał w moje strony??

minertu
25-05-2015, 06:46
Tak do środy. Dziś wypad do Harahova :)

rübezahl
25-05-2015, 07:02
Gdyś miał okazję zapraszam :)

minertu
25-05-2015, 07:26
Będzie ciężko bo harmonogram mamy napięty.

rübezahl
25-05-2015, 07:45
Ok :)

pawko_
25-05-2015, 10:30
Twoje podnoszenie trwa 5 minut. Przy takim czasie pewnie masz wysoki kopczyk i dobry węgiel. Jak na tak dużą przerwę masz szybkie podnoszenie.
Jeżeli to Jaret to jest to węgiel o niskiej temperaturze zapłonu i dobrze trzyma żar ale pod kołderką z popiołu.

Tak jak piszesz wysoki kopczyk. Węgiel Jaret.

IgnacC
25-05-2015, 19:28
Tak jak piszesz wysoki kopczyk. Węgiel Jaret.

Do palnika dotarł Ziemowit i od razy w podtrzymaniu kopczyk niższy, mniej żaru i podnoszenie trudniejsze. Winowajcą jest niższa zawartość popiołu i cieńsza kołderka chroniąca żar. Popiół jest bardziej proszkowy i wentylator potrzebuje więcej czasu aby się przez niego przebić. Poza tym Ziemowit ma wyższą temperaturę zapłonu i wolniej się rozpala. Co do Jaretu, to ostatnio zmieniły się władze Sobieskiego i jest nagonka na trzymanie jakości.

IgnacC
26-05-2015, 18:05
Żona i te sprawy. A tableta, jak małe, pyskate porwie to hoohohoho a może i dłużej ;) I weź się tu człowieku doproś
Zastawiam się.....

Jako panel domowy proponuje tablet w ramce przykręconej do ściany na stałe. Masz wtedy podgląd na wszystkie parametry na raz i nie musisz manewrować przyciskami, na których folia ochronna może nie wytrzymać zbyt długo przy ciągłych manewrach. Zasilanie tabletu podłączyć na stałe. Pobór energii na poziomie 2 -3 W daje na miesiąc około 1zł kosztów(przy włączonym wygaszania).

rübezahl
26-05-2015, 18:33
Jako panel domowy proponuje tablet w ramce przykręconej do ściany na stałe. Masz wtedy podgląd na wszystkie parametry na raz i nie musisz manewrować przyciskami, na których folia ochronna może nie wytrzymać zbyt długo przy ciągłych manewrach. Zasilanie tabletu podłączyć na stałe. Pobór energii na poziomie 2 -3 W daje na miesiąc około 1zł kosztów(przy włączonym wygaszania).

Warte zastanowienia,

karoka65
26-05-2015, 18:39
To samo Ci mówiłem a po drugie ten panel to za piękny nie jest żeby trzymać go na ścianie :) tablet lepiej się w komponuje i nie mysi być jakiś bardzo drogi.

rübezahl
26-05-2015, 18:40
Właśnie do mnie dotarło, żeby zakupic specjalnie w tym celu.

SUSPENSER
26-05-2015, 21:54
Właśnie do mnie dotarło, żeby zakupic specjalnie w tym celu.

Gdy się znudzi zawsze można go wykorzystać w innym celu w przeciwieństwie do panela pokojowego [ choć u mnie od kilku lat robi taki za obudowę do czujnika temp. wewn. innego sterownika ;)].

IgnacC
27-05-2015, 19:44
Wrażenia z pierwszego czyszczenia:
Najpierw usunąłem nadmiar popiołu z korony palnika i oczyściłem dokładnie popielnik. Następnie dokładnie wyczyściłem wszystkie powierzchnie i zakamarki wymiennika łącznie z ceramiką. Nazbierało się niecałe pół litra szarego pyłku. Najwięcej pyłku było przy zawirowywaczu spalin w miejscu ich nawrotu nad kierownicą. Sporo tego pyłku było też w tylnej części szuflady na popiół(tego nie liczę do objętości). Świadczy to o tym, że nawrót spalin powoduje w tych miejscach ich samooczyszczania.

karoka65
27-05-2015, 20:07
Ignac jeśli mogę podpowiedzieć to zaczynaj od góry i jedź w dół coraz niżej :)
Szamotu nie ruszaj, samo spadnie, mój od października nie ruszany.

lestek27
27-05-2015, 20:12
No, tak by było chyba lepiej.
Ja jednak czasem tą ceramikę przlecę. To tak trochę bardziej z nudów niż z potrzeba. Czasem aż tak dziwnie jakoś że się nic przy kociołku nie robi.

TwojPan
27-05-2015, 21:09
Tak jak piszesz wysoki kopczyk. Węgiel Jaret.

Włóż pogrzebacz do palnika.Czasem,pełny palnik to tylko złudzenie jest.

lestek27
27-05-2015, 21:22
Włóż pogrzebacz do palnika.Czasem,pełny palnik to tylko złudzenie jest.

Spotkałem się z czymś takim co zasugerowłeś. Wkładasz pogrzebacz a tu wszystko leci w dół.

Andrzej_M_
27-05-2015, 21:31
Wrażenia z pierwszego czyszczenia:
Najpierw usunąłem nadmiar popiołu z korony palnika i oczyściłem dokładnie popielnik. Następnie dokładnie wyczyściłem wszystkie powierzchnie i zakamarki wymiennika łącznie z ceramiką. Nazbierało się niecałe pół litra szarego pyłku. Najwięcej pyłku było przy zawirowywaczu spalin w miejscu ich nawrotu nad kierownicą. Sporo tego pyłku było też w tylnej części szuflady na popiół(tego nie liczę do objętości). Świadczy to o tym, że nawrót spalin powoduje w tych miejscach ich samooczyszczania.



Ignac jeśli mogę podpowiedzieć to zaczynaj od góry i jedź w dół coraz niżej
Szamotu nie ruszaj, samo spadnie, mój od października nie ruszany.



No, tak by było chyba lepiej.

Ja jednak czasem tą ceramikę przlecę. To tak trochę bardziej z nudów niż z potrzeba. Czasem aż tak dziwnie jakoś że się nic przy kociołku nie robi.


Nie wiem co sądzić po tych wypowiedziach kolegów.
Ja bym reklamował tę ceramikę u producenta kotła.

Uważam , że na podstawie wielu postów użytkowników kotła RBR-Ekouniwersal z okładzinami ceramicznymi w komorze spalania, tam na tych okładzinach ceramicznych nie powinno się gromadzić ani grama pyłu.

Andrzej_M_
27-05-2015, 21:38
IgnacC w tym temacie na pewno zasługujesz na miano " aksamitnego królika "

minertu
27-05-2015, 21:40
Teraz to dołożyłeś do pieca. A niby dlaczego nie może?

Andrzej_M_
27-05-2015, 21:57
Teraz to dołożyłeś do pieca. A niby dlaczego nie może?


U mnie w kotle, na przykład na ściankach o właściwościach izolacyjnych nie zbiera się "warstwa" pyłu.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=318757&d=1432759855&thumb=1&stc=1


ps.
Nie pamiętam w tej chwili, nazwy handlowej okładziny izolacyjnej, którą zastosowałem w komorze spalania mego kotła (odpad z piecy do wytopu aluminium)

minertu
27-05-2015, 22:11
Bo masz inny kocioł a w nim spalin a zapyla w górę i nie ma czasu się odłożyć.

Andrzej_M_
27-05-2015, 22:32
Bo masz inny kocioł a w nim spalin a zapyla w górę i nie ma czasu się odłożyć.

Minertu, od czasu do czasu spotykamy się w przeszczeni wirtualnej.

Tym razem, po prostu nie wiem co chciałeś mi,swą wypowiedzią przekazać.

karoka65
27-05-2015, 22:44
Minertu, od czasu do czasu spotykamy się w przeszczeni wirtualnej.

Tym razem, po prostu nie wiem co chciałeś mi,swą wypowiedzią przekazać.
Endriu :) może załóż sobie wątek o swoim Lazarze i dziel się wiedzą, co ?
Będę wiernym czytelnikiem i kibicem ale pisał nie będę :)

minertu
27-05-2015, 22:44
Nic , tak sobie w fona klepie bo nie mam co robić tak jak Ty.

Pokaż lepiej jak wygląda u Ciebie górna część wymiennika.

Arturo72
27-05-2015, 22:52
Endriu :) może załóż sobie wątek o swoim Lazarze i dziel się wiedzą, co ?
Będę wiernym czytelnikiem i kibicem ale pisał nie będę :)
Też będę kibicem bo to dla mnie to jeden z dwóch najlepszych kotłów na rynku :)

Andrzej_M_
28-05-2015, 06:37
Nic , tak sobie w fona klepie bo nie mam co robić tak jak Ty.

Pokaż lepiej jak wygląda u Ciebie górna część wymiennika.


Zawsze tę dolną część zdjęcia zamazywałem, ale teraz dla Ciebie zrobię wyjątek.
Poglądowy opis tego co znajduje się w pośrodku jest tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181882-z-zawijanem-o-sterowaniu-kot%C5%82em-nieco-inaczej&p=5107836&viewfull=1#post5107836

Ja nie polecam nikomu takigo typu kotła jaki posiadam, chociaż jest bardzo trwały.

318768


Poniżej nieco nowsze zdjęcie.

318769

minertu
28-05-2015, 07:02
Zawsze tę dolną część zdjęcia zamazywałem, ale teraz dla Ciebie zrobię wyjątek.
Poglądowy opis tego co znajduje się w pośrodku jest tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181882-z-zawijanem-o-sterowaniu-kot%C5%82em-nieco-inaczej&p=5107836&viewfull=1#post5107836

Ja nie polecam nikomu takigo typu kotła jaki posiadam, chociaż jest bardzo trwały.

318768


Poniżej nieco nowsze zdjęcie.

318769

Masz foto nieczyszczonego kotła od 3 tygodni. To co wkleiłeś to dopiero co spod szczotki wyszło.

pawko_
28-05-2015, 07:36
Novy kopczyk się nie zapada.

Andrzej_M_
28-05-2015, 07:36
Masz foto nieczyszczonego kotła od 3 tygodni. To co wkleiłeś to dopiero co spod szczotki wyszło.

Nie.
Z tyłu poskrobałem wymiennik by pokazać, że warstwa przylegającej błony (nie wiem jak to się fachowo nazywa) jest cienka.

Trochę przesadzę, ale i po trzech miesiącach wymiennik kotła będzie w takim samym stanie.

Jest jeden warunek, to sukcesywne odkurzanie wnętrza tego metalowego pudełka (upierdliwe zajęcie).
Nie wiem dlaczego i jakie zjawiska tam zachodzą, ale ta 6 mm blacha wychwytuje i osadza na swej wewnętrznej powierzchni pyły (być może to tylko gwałtowna zmiana prędkości)

wuwok
28-05-2015, 08:08
Wrażenia z pierwszego czyszczenia:
Najpierw usunąłem nadmiar popiołu z korony palnika i oczyściłem dokładnie popielnik. Następnie dokładnie wyczyściłem wszystkie powierzchnie i zakamarki wymiennika łącznie z ceramiką. Nazbierało się niecałe pół litra szarego pyłku. Najwięcej pyłku było przy zawirowywaczu spalin w miejscu ich nawrotu nad kierownicą. Sporo tego pyłku było też w tylnej części szuflady na popiół(tego nie liczę do objętości). Świadczy to o tym, że nawrót spalin powoduje w tych miejscach ich samooczyszczania.

Dużo spaliłeś węgla zanim czyściłeś kocioł?Tak około ile kg?

TwojPan
28-05-2015, 13:25
Nie wiem dlaczego i jakie zjawiska tam zachodzą, ale ta 6 mm blacha wychwytuje i osadza .........)
Co ta "blacha" jeszcze potrafi?

Andrzej_M_
28-05-2015, 20:13
Co ta "blacha" jeszcze potrafi?

Na przykład, "przekazać ciepło" na drodze promieniowania do żeliwnych ścianek wymiennika kotła.

IgnacC
31-05-2015, 10:57
Chyba mnie nie podejrzewacie o skrobanie ceramiki. Nie skrobałem też żadnych blach. Czyszczenie tego kotła to dla mnie omiatanie wszystkich płaszczyzn szczotką z włosia końskiego. Co do ceramiki to odkłada się na niej pył w czasie pracy w podtrzymaniu(zbyt niska jej temperatura). Gdy kocioł wejdzie w tryb pracy to następuje jej samoczyszczenie. Oczywiście nie ma potrzeby jej czyścić - zrobiłem to z ciekawości - a miękka szczotka jej nie uszkodzi. Do momentu czyszczenia spaliłem około 200kg groszku Sobieski.

spiskowiec
31-05-2015, 12:42
Chyba mnie nie podejrzewacie o skrobanie ceramiki. Nie skrobałem też żadnych blach. Czyszczenie tego kotła to dla mnie omiatanie wszystkich płaszczyzn szczotką z włosia końskiego. Co do ceramiki to odkłada się na niej pył w czasie pracy w podtrzymaniu(zbyt niska jej temperatura). Gdy kocioł wejdzie w tryb pracy to następuje jej samoczyszczenie. Oczywiście nie ma potrzeby jej czyścić - zrobiłem to z ciekawości - a miękka szczotka jej nie uszkodzi. Do momentu czyszczenia spaliłem około 200kg groszku Sobieski.

Ignac
nikt cie o skrobanie nie podejrzewa. nawet cba i proboszcz.

z tego co piszesz to jak w tym kotle jest goraco to sie nawet pył spali?
Pył czyli to co niepalne.

Gratulacje i dziubeczki

wuwok
31-05-2015, 13:57
Chyba mnie nie podejrzewacie o skrobanie ceramiki. Nie skrobałem też żadnych blach. Czyszczenie tego kotła to dla mnie omiatanie wszystkich płaszczyzn szczotką z włosia końskiego. Co do ceramiki to odkłada się na niej pył w czasie pracy w podtrzymaniu(zbyt niska jej temperatura). Gdy kocioł wejdzie w tryb pracy to następuje jej samoczyszczenie. Oczywiście nie ma potrzeby jej czyścić - zrobiłem to z ciekawości - a miękka szczotka jej nie uszkodzi. Do momentu czyszczenia spaliłem około 200kg groszku Sobieski.

"Spiskowiec" zrozumiałł o co mi chodziło...masz super węgiel że z 200kg masz około 1/2 litra pyłu.

Tutaj #23698
poprzednia strona..popiół to nie pył :)

rübezahl
31-05-2015, 14:08
"Spiskowiec" zrozumiałł o co mi chodziło...masz super węgiel że z 200kg masz około 1/2 litra pyłu.
A gdzie jest napisane ze z 200kg uzbierało się jedynie 0,5l pyłu?

IgnacC
31-05-2015, 17:59
Szkoda słów. Co mój wpis to jakieś idiotyczne komentarze. Widać, że niektórzy nie mają pojęcia o czy się tu dyskutuje.

rübezahl
31-05-2015, 18:25
"Spiskowiec" zrozumiałł o co mi chodziło...masz super węgiel że z 200kg masz około 1/2 litra pyłu.

Tutaj #23698
poprzednia strona..popiół to nie pył :)
Ja tam czytam, że dodatkowo uzbierał 0,5L pyłu, który sam nie spadł do popielnika

Andrzej_M_
31-05-2015, 18:53
Szkoda słów. Co mój wpis to jakieś idiotyczne komentarze. ,,,,

IgnacC spokojnie, to tylko takie serdeczne uszczypliwości. (ot, taka gra słówek)

Ja na przykład bardzo polubiłem kocioł RBR-Ekouniwersal, kiedy dowiedziałem się od sprzedawców tegoż kotła, że ceramika o właściwościach izolacyjnych, wklejana z niezwykłą starannością przez producenta kotła, do wymiennika kotła w obrębie komory spalania, jest zdolna gromadzić ciepło w czasie tzw. pracy kotła, by później w czasie tzw. potrzymania to ciepło oddawać.

Zapewne dzięki takim rewelacjom, ten Twój kocioł ma takie "uznanie".

asolt
31-05-2015, 19:16
... dzięki takim rewelacją, .........

rewelacjom

Andrzej_M_
31-05-2015, 19:25
rewelacjom

Dziękuję, poprawiłem.

adkwapniewski
31-05-2015, 19:54
Panowie ma to sens ?
319100

Andrzej_M_
31-05-2015, 20:44
Panowie ma to sens ?
319100

Moim zdaniem NIE.

W komorze spalania, powinno się wykorzystywać maksymalnie ciepło z płomienia oraz gazów spalinowych na drodze promieniowania.

Ty natomiast utworzyłeś szczelną przegrodę (zasłonę) dla przenoszenia ciepła drogą promieniowania.
Wystarczającą izolacją w komorze spalania jest gruba nieruchoma warstwa laminarna spalin przy ściankach wymiennika, no i osiadły pył na tychże ściankach.

U samej góry, można by wykonać "wklęsły sufit".

karoka65
31-05-2015, 21:07
U samej góry, można by wykonać "wklęsły sufit".
Tak żebyś trochę poznał to o czym tak namiętnie próbujesz pisać to powiem Ci że tam u góry na wysokości kierownicy spalin jest potężny deflektor, w starszych kotłach żeliwny a od dłuższego już czasu płyta szamotowa.

Andrzej_M_
31-05-2015, 21:37
,,,, tam u góry na wysokości kierownicy spalin jest potężny deflektor, w starszych kotłach żeliwny a od dłuższego już czasu płyta szamotowa.

Moim zdaniem, płyta szamotowa to nie to samo co "wklęsły sufit".

Wyobrażam sobie, że gazy spalinowe z nad paleniska, unoszone wartko ku górze dzięki dużej różnicy temperatur, przy tym "wklęsłym suficie" będą wpadały w inną "turbulencje".

minertu
01-06-2015, 19:34
Moim zdaniem, płyta szamotowa to nie to samo co "wklęsły sufit".

Wyobrażam sobie, że gazy spalinowe z nad paleniska, unoszone wartko ku górze dzięki dużej różnicy temperatur, przy tym "wklęsłym suficie" będą wpadały w inną "turbulencje".

A co to za nowy dopalacz ten wklęsły sufit? Jest to z czegoś zrobione?

gekonix
03-06-2015, 10:09
Witam wszystkich. Panowie poczytałem troszkę na temat tego kociołka i mam pewną sprawę.Poszukuję konkretnego pana do sprzdarzy mi tego piecyka i montażu u mnie na chacie.Od razu informuje okolica Zielonej Góry.W domu mam zamontowany już piec gazowy który daję radę od 15 lat ,ale koszty są zbyt wysokie i chciałbym przejść na palenie np.ekogroszkiem. Chciałbym by kocioł wspołpracował już z istniejącą instalacją czyli latem paliłbym gazem a zimą Rbr-em.Dom coś w okolicach 200m ,więc myślę że 17kw by wystrarczyło.Do kotła gazowego jest podłączony zasobnik 150l.To tak pokrótce.
Dziekuje i czekam na jakieś sugestie i propozycję.

Arturo72
03-06-2015, 10:50
Witam wszystkich. Panowie poczytałem troszkę na temat tego kociołka i mam pewną sprawę.Poszukuję konkretnego pana do sprzdarzy mi tego piecyka i montażu u mnie na chacie.Od razu informuje okolica Zielonej Góry.W domu mam zamontowany już piec gazowy który daję radę od 15 lat ,ale koszty są zbyt wysokie i chciałbym przejść na palenie np.ekogroszkiem. Chciałbym by kocioł wspołpracował już z istniejącą instalacją czyli latem paliłbym gazem a zimą Rbr-em.Dom coś w okolicach 200m ,więc myślę że 17kw by wystrarczyło.Do kotła gazowego jest podłączony zasobnik 150l.To tak pokrótce.
Dziekuje i czekam na jakieś sugestie i propozycję.
A czy Ty myślisz, ze przy tak duzej inwestycji będzie znacznie taniej ? Jak tak to się mylisz i to bardzo.
Za 8tys.zł otrzymujesz jako niedoświadczony palacz 1kWh w cenie 0,20zł i syf w domu a teraz przy gazie 1kWh masz w cenie 0,22-0,25zl i czysto w domu.
Jako, ze to dom zużywa energię na ogrzewanie za tą kwotę ogranicz mu zużycie tej energii i ciesz się czystością w domu i nie myśl o syfie i byciem płaczem za max. 500zl rocznie.

poltowski2000
03-06-2015, 10:55
Witam wszystkich. Panowie poczytałem troszkę na temat tego kociołka i mam pewną sprawę.Poszukuję konkretnego pana do sprzdarzy mi tego piecyka i montażu u mnie na chacie.Od razu informuje okolica Zielonej Góry.W domu mam zamontowany już piec gazowy który daję radę od 15 lat ,ale koszty są zbyt wysokie i chciałbym przejść na palenie np.ekogroszkiem. Chciałbym by kocioł wspołpracował już z istniejącą instalacją czyli latem paliłbym gazem a zimą Rbr-em.Dom coś w okolicach 200m ,więc myślę że 17kw by wystrarczyło.Do kotła gazowego jest podłączony zasobnik 150l.To tak pokrótce.
Dziekuje i czekam na jakieś sugestie i propozycję.

jakie masz zużycie gazu , ile placisz za gaz. ?

gekonix
03-06-2015, 11:22
jakie masz zużycie gazu , ile placisz za gaz. ?

ponad 5tys rocznie i w chacie zimno 22stopnie plus palę w kominku a zimy od dwoch lat nie było. Może bardziej precyzyjnie za okres 2014.12.17 - 2015.02.18 faktura 1.734 zł i powtarzam nie było zimy plus kominek .

Arturo72
03-06-2015, 12:00
ponad 5tys rocznie i w chacie zimno 22stopnie plus palę w kominku a zimy od dwoch lat nie było. Może bardziej precyzyjnie za okres 2014.12.17 - 2015.02.18 faktura 1.734 zł i powtarzam nie było zimy plus kominek .
No tak jak mowilem, zużycie energii z gazu na c.o + cwu to 20000kWh. Paląc ekosyfem doświadczony palacz uzyska te 20000kWh kosztem 3200zl, Ty nie mając do tej pory styczności zapłacisz min. 4000zł.
Gdzie sens ?
Za kwote przeznaczona na kociol na ekosyf Ogranicz zużycie energii na ogrzewanie i zostaw czysty dom. Będzie tanio i komfortowo.

gekonix
03-06-2015, 12:08
No tak jak mowilem, zużycie energii z gazu na c.o + cwu to 20000kWh. Paląc ekosyfem doświadczony palacz uzyska te 20000kWh kosztem 3700zl, Ty nie mając do tej pory styczności zapłacisz min. 4000zł.
Gdzie sens ?
Ogranicz zużycie energii na ogrzewanie i zostaw czysty dom. Będzie tanio i komfortowo.

No nie wiem .Uważasz ,że 22 stopnie to luksus przy braku zimy?Nie jestem mam zdolności matematycznych do obliczeń ,ale twierdze że będzie taniej z opini innych urzytkowników i znajomych.Oczywiście nie mówię ,że nie masz racji.
To może lepiej zamienić mój kominek na kominek z płaszczem wodnym,bo to też brałem pod uwage?

Arturo72
03-06-2015, 12:16
No nie wiem .Uważasz ,że 22 stopnie to luksus przy braku zimy?Nie jestem mam zdolności matematycznych do obliczeń ,ale twierdze że będzie taniej z opini innych urzytkowników i znajomych.Oczywiście nie mówię ,że nie masz racji.
To może lepiej zamienić mój kominek na kominek z płaszczem wodnym,bo to też brałem pod uwage?
Za kwotę jaką chcesz wydać na ekosyf ogranicz zużycie energii domu na ogrzewanie i będzie tanio.
To zamiast wrzucania butelek plastikowych i śmieci do kotła wyjdzie ci na zdrowie, uczul też sąsiadów i znajomych ze palenie śmieciami i plastikiem szkodzi.

gekonix
03-06-2015, 12:20
Za kwotę jaką chcesz wydać na ekosyf ogranicz zużycie energii domu na ogrzewanie i będzie tanio.
To zamiast wrzucania butelek plastikowych i śmieci do kotła wyjdzie ci na zdrowie, uczul też sąsiadów i znajomych ze palenie śmieciami i plastikiem szkodzi.

A gdzie jest powiedziane ,że bede palił śmieciami?!
I co rozumiesz przez "ogranicz zużycie energi"? Ja kumam ,że masz pewnie chate eko, moja taka nie jest i nie będzie.

Arturo72
03-06-2015, 12:27
A gdzie jest powiedziane ,że bede palił śmieciami?!
I co rozumiesz przez "ogranicz zużycie energi"? Ja kumam ,że masz pewnie chate eko, moja taka nie jest i nie będzie.
Jest wiele sposobów na ograniczenie strat energii przez dom a chaty nie mam eko tylko z właśnie z niskimi stratami energii.
W każdym domu jest to możliwe do zastosowania.

Jeśli nie będziesz palił śmieciami lub byle gownem kosz 1kWh będzie ci wynosił ile pisałem.

gekonix
03-06-2015, 12:41
Jest wiele sposobów na ograniczenie strat energii przez dom a chaty nie mam eko tylko z właśnie z niskimi stratami energii.
W każdym domu jest to możliwe do zastosowania.

Jeśli nie będziesz palił śmieciami lub byle gownem kosz 1kWh będzie ci wynosił ile pisałem.

Więc proszę napisz mi jak mam za tą kwotę ograniczyć straty energii.Tak pokrótce jak byś mogł?
?

kaszpir007
03-06-2015, 12:52
A gdzie jest powiedziane ,że bede palił śmieciami?!
I co rozumiesz przez "ogranicz zużycie energi"? Ja kumam ,że masz pewnie chate eko, moja taka nie jest i nie będzie.

Słuchaj dalej Arturo , to za chwile każe ci zburzyć dom , bo masz durszlak , a jak nie to grzać czystym prądem ...
Koszty dla niego to żaden problem , bo te koszty byś TY poniósł a nie on ...

Co do Twojej sytuacji ...

Uważam że w Twojej sytuacji przejście z gazu na ekogroszek jest opłacalne. Sądzę że oszczędności w skali roku mogą być nawet 30-50%.
Nowoczesny kocioł ma nowoczesną (inteligentną) elektronikę i nie trzeba być jakimś "wybitnym" fachowcem aby poprawnie i oszczędnie spalać opał , bo to robi sterownik.
Masz duże zapotrzebowanie na ciepło , więc i zyski w kosztach ogrzewania będą spore.

Osobiście w Twoim przypadku wziąłbym tańszy kocioł (Skamp 15KW) z palnikiem Ardeo i sterownikiem SPP.
Prosty sterownik a zarazem z naprawdę świetnym algorytmem i prosty w obsłudze , a sam kocioł tańszy ...

Dla Artura każdy kto użytkuje kocioł na paliwo stałe to wróg i uważa że każddy kto ma kocioł na paliwo stałem pali śmieciami i zasmradza całą okolicę ..

To taki forumowy troll , który pisze by pisać i obraża kogo się da .


Dodatkowo proponowalbym jeśli zdecydujesz się na kocioł całkowitą rezygnację z gazu. Po co płacić abonament za gaz ?
Kotłem wodę też można grzać w lato. Mój kocioł grzeje obecnie tylko wodę. Wystarczy sobie spojrzeć w moim podpisie i masz pełen podgląd pracy mojego kotła i jakie ma spalanie w lato ...

Oczywiście grzejąc gazem masz pełny komfort i czystość. Przy kotle tak różowo nie będzie , wymaga trochę pracy , trochę trzeba się ubrudzić , pomęczyć , ale za to koszty eksploatacji są niższe ...

Coś za coś ...

rübezahl
03-06-2015, 12:54
A gdzie jest powiedziane ,że bede palił śmieciami?!
I co rozumiesz przez "ogranicz zużycie energi"? Ja kumam ,że masz pewnie chate eko, moja taka nie jest i nie będzie.

Nie słuchaj go,bo wszystkie jego wypowiedzi wskazują na to, że jest naganiacz sprzedawców pomp ciepła :)
Jeżeli rachunki za gaz są już dla Ciebie za wysokie, to każde inne rozwiązanie niż kocioł na groszek będzie Cię kosztowało więcej niż obecnie.
Czy zamian kominka na płaszcz wodny to dobry krok? Nie wiem, ale ja sobie bardzo chwalę - zamieniłem swojego Cheminées Philippe na 24kW Lechmę z płaszczem wodnym. Przez dwa ostatnie sezony to właściwie gaz jest wspomagającym kominek, a nie odwrotnie. Mając kominek w płaszczem wodnym ogrzewam nim cały budynek oraz zasobnik wody (160L).
Podobnie jak Ty zamierzam dostawic u siebie kocioł na eko, chciałem 12kW, bo tak wychodzi mi z obliczeń, ale jeden ze "znawców tematu" przekonał mnie do wzięcie 17kW, z powodu łatwiejszego i mniej problematycznego prowadzenia takiego kotła.
Dobry kocioł i dobre paliwo, ze sprawdzonego źródła powinny spełnic Twoje założenia.

Arturo72
03-06-2015, 13:04
I znowu nie czytacie ze zrozumieniem i chcecie do czystego domu wpakować parowóz na ekosyf za 8000zl dla oszczędności paru stowek rocznie.
Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło już o 3000kWh przy gazie da już tyle co palenie ekosyfem.

Kolejne idiotyczne propozycje to wyrzucenie gazu i wstawienie za to syfu.
Frajdę wam sprawia robienie krzywdy inwestorom ?

I powtórzę, to DOM zużywa energię na ogrzewanie.

SUSPENSER
03-06-2015, 13:09
Witam wszystkich. Panowie poczytałem troszkę na temat tego kociołka i mam pewną sprawę.Poszukuję konkretnego pana do sprzdarzy mi tego piecyka i montażu u mnie na chacie.Od razu informuje okolica Zielonej Góry.W domu mam zamontowany już piec gazowy który daję radę od 15 lat ,ale koszty są zbyt wysokie i chciałbym przejść na palenie np.ekogroszkiem. Chciałbym by kocioł wspołpracował już z istniejącą instalacją czyli latem paliłbym gazem a zimą Rbr-em.Dom coś w okolicach 200m ,więc myślę że 17kw by wystrarczyło.Do kotła gazowego jest podłączony zasobnik 150l.To tak pokrótce.
Dziekuje i czekam na jakieś sugestie i propozycję.

Witaj,

Podstaw dane swojego domu do kalkulatora pod linkiem

www.cieplowlasciwie.pl/start

i wklej link do strony z wynikiem to zobaczymy jakiej mocy potrzebujesz.

Komin masz murowany czy systemowy typu Schiedel, w instalacji grzejniki czy także podłogówka ?

PS do porad trolla Arturo podchodź z rezerwą bo on nie zna się na kotłach na ekogroszek.

gekonix
03-06-2015, 13:16
Wkońcu jakieś konkretne odpowiedzi.Napisz konkretnie Arturo co trzeba zrobić!

fotohobby
03-06-2015, 13:18
Witam wszystkich. Panowie poczytałem troszkę na temat tego kociołka i mam pewną sprawę.Poszukuję konkretnego pana do sprzdarzy mi tego piecyka i montażu u mnie na chacie.Od razu informuje okolica Zielonej Góry.W domu mam zamontowany już piec gazowy który daję radę od 15 lat ,ale koszty są zbyt wysokie i chciałbym przejść na palenie np.ekogroszkiem. Chciałbym by kocioł wspołpracował już z istniejącą instalacją czyli latem paliłbym gazem a zimą Rbr-em.Dom coś w okolicach 200m ,więc myślę że 17kw by wystrarczyło.Do kotła gazowego jest podłączony zasobnik 150l.To tak pokrótce.
Dziekuje i czekam na jakieś sugestie i propozycję.

Co to za dom?
Termomodernizacji nie dasz rady tam robić ?
Przez ostatnie dwa lata mieszkałem w podobnym domu (190m2, sciana 1W Porotherm 48cm) i tez za dwa lekkie zimowe miesiace płaciłem okolo 1500zl za gaz.
Tym niemniej (gdyby to był moj dom) nigdy nie przyszłaby mi na myśl zmiana gazu na "eko"wegiel.
Te 10tyś zł wolalbym jednak przeznaczyć na ocieplenie

fotohobby
03-06-2015, 13:23
Uważam że w Twojej sytuacji przejście z gazu na ekogroszek jest opłacalne. Sądzę że oszczędności w skali roku mogą być nawet 30-50%.
Nowoczesny kocioł ma nowoczesną (inteligentną) elektronikę i nie trzeba być jakimś "wybitnym" fachowcem aby poprawnie i oszczędnie spalać opał , bo to robi sterownik.
.

Troche temu przeczą Twoje posty o problemach ze spalaniem, przesypywaniem i suszeniem mokrego opału, kombinowaniem z ustawieniami....

map78
03-06-2015, 13:28
PS do porad trolla Arturo podchodź z rezerwą bo on nie zna się na kotłach na ekogroszek.

Arturo z pewnością jest trolem i na pewno nie zna się na kotłach eko, ale chyba nie można odmówić mu odrobiny racji w tym przypadku, zanim pozna się więcej faktów:confused:
Instalacja RBR w domu to wydatek >10tys. zł, bo sam kocioł kosztuje ponad 8tys. Jeżeli za tą kwotę jest możliwość poprawienia izolacji domu (dołożenie styro na ścianach, czy wełny na stropie) to moim zdaniem TO będzie najlepszym rozwiązaniem dla pytającego. Dopiero gdy wykluczy się taką możliwość można zacząć dobierać kocioł - ale to moje zdanie;)

gekonix
03-06-2015, 13:45
Arturo z pewnością jest trolem i na pewno nie zna się na kotłach eko, ale chyba nie można odmówić mu odrobiny racji w tym przypadku, zanim pozna się więcej faktów:confused:
Instalacja RBR w domu to wydatek >10tys. zł, bo sam kocioł kosztuje ponad 8tys. Jeżeli za tą kwotę jest możliwość poprawienia izolacji domu (dołożenie styro na ścianach, czy wełny na stropie) to moim zdaniem TO będzie najlepszym rozwiązaniem dla pytającego. Dopiero gdy wykluczy się taką możliwość można zacząć dobierać kocioł - ale to moje zdanie;)

Nie ma możliwości poprawy izolacji! nie pytajcie dlaczego :p powód jest taki ,że na chacie jest boazeria pcv.

kaszpir007
03-06-2015, 13:52
Troche temu przeczą Twoje posty o problemach ze spalaniem, przesypywaniem i suszeniem mokrego opału, kombinowaniem z ustawieniami....

Powiem tak ...
Przez kilka lat problemów zbytnio nie miałem.
Problemy się zaczęły jak zmieniłem opał ruski na polski i dodatkowo trafi mi się opał (miał) o paskudnych właściwościach koksująco-spiekający.
Dlatego polecam najpierw kupić kilka worków na test i sprawdzić jak się dany opał spala , aby nie wpakować się na minę ..
Mi udało się ten opał spalić , ale sądzę że dla wielu byłby to opał nie nadający sie do spalania ...

Podstawą jest dobry , sprawdzony opał , bo jak trafi się na jakiś felerny (jak ja) to zaczynają się problemy ...

Inna rzecz że dążyłem do "ideału" i aby popiół był idealny i itd , ale to nie jest możliwe i należy odpuścić , bo szkoda czasu i nerwów ...

Obecnie od kilku miesięcy koicioł idzie na takich samych ustawieniach a ja przychodzę do kotłowni wybrać popiół i załadować opał.

Obecnie grzeję tylko wodę. Kocioł odpaliłem 20 majai widzę że następny załadunek czeka mnie sądzę że w lipcu ...

rübezahl
03-06-2015, 13:57
Nie ma możliwości poprawy izolacji! nie pytajcie dlaczego :p powód jest taki ,że na chacie jest boazeria pcv.

Obniżysz koszty gdzieś o połowę. Masz stary kocioł gazowy i koszt wytworzenia 1kWh wynosi 0,32zł a może i wyżej. Przy nowoczesnym kotle gazowym możesz osiągnąc cenę w okolicach 24-26gr za kWh czyli rachunki o jedną czwartą w dół. Przy groszku koszt to 16-18gr za kWh czyli kolejne 20-25% w dół.
A tak a'propos kazdą "boazerię" można zdemontowac i zamontowac ponownie :), docieplenie budynku to dobra inwestycja, ale długofalowa, doraźne rozwiązanie na poprawienie komfortu cieplnego to kocioł na groszek.

gekonix
03-06-2015, 14:04
Obniżysz koszty gdzieś o połowę. Masz stary kocioł gazowy i koszt wytworzenia 1kWh wynosi 0,32zł a może i wyżej. Przy nowoczesnym kotle gazowym możesz osiągnąc cenę w okolicach 24-26gr za kWh czyli rachunki o jedną czwartą w dół. Przy groszku koszt to 16-18gr za kWh czyli kolejne 20-25% w dół.
A tak a'propos kazdą "boazerię" można zdemontowac i zamontowac ponownie :), docieplenie budynku to dobra inwestycja, ale długofalowa, doraźne rozwiązanie na poprawienie komfortu cieplnego to kocioł na groszek.

Dom to stara technologia,pustak w środku 5cm styropianu i na zew 2cm styropianu + boazeria.

rübezahl
03-06-2015, 14:07
Czyli rewelacji nie ma, ale docieplenie do słuszna droga. Węgiel nie jest idealnym rozwiązaniem, ale da ci parę lat oddechu, na doprowadzenie domu to lepszego standardu, przy jednocześnie kosztach do zaakceptowania.

Wojtek_mazury
03-06-2015, 14:07
Każdy, kto podejmuje polemikę z Fujaro72 sam sobie wystawia świadectwo. To jest przecież ten sam facet, który chciał u siebie na strychu zamontować pompę ciepła, bo tam jest najcieplejsze powietrze w domu, i tak umieszczoną pompą ogrzewać dom. Już to swiadczy o jego poziomie umysłowym i zdolności do rozumienia kwestii technicznych. No i nie rozumie jeszcze jednej rzeczy. Otóż prąd w Polsce jest wytwarzany z węgla. Ze sprawnością około 33%. A pompiarze zużywaja ten prąd do ogrzewania domów. Zwalczanie więc przez Fujaro72 ogrzewania domów węglem domów jest jego swoistą schizofrenią.

gekonix
03-06-2015, 14:15
A może mi ktoś opisać jak u niego wygląda koszt takiego ogrzewania?

map78
03-06-2015, 14:23
Nie ma możliwości poprawy izolacji! nie pytajcie dlaczego :p powód jest taki ,że na chacie jest boazeria pcv.

A strop/dach? Tamtędy często najwięcej ciepełka ucieka, a stosunkowo łatwo i tanio można to uszczelnić (nie zawsze oczywiście)

rübezahl
03-06-2015, 14:28
A może mi ktoś opisać jak u niego wygląda koszt takiego ogrzewania?

A co już masz?
Jeżeli kotłownie z kominem to zakosztuje Cię: kocioł 8400 + trochę klamotów za 1000-1500zł + spięcie tego wszystkiego za ???? Jeżeli nie masz kotłowni z kominem to dojdzie Ci jego dostawienie za ok. 200-220zł za mb + "stworzenie" kotłowni

gekonix
03-06-2015, 14:50
A co już masz?
Jeżeli kotłownie z kominem to zakosztuje Cię: kocioł 8400 + trochę klamotów za 1000-1500zł + spięcie tego wszystkiego za ???? Jeżeli nie masz kotłowni z kominem to dojdzie Ci jego dostawienie za ok. 200-220zł za mb + "stworzenie" kotłowni

Mam komin po kominku i kotłownie.

Strop jest ocieplony no już takim durakiem nie jestem:p

rübezahl
03-06-2015, 14:52
Mam komin po kominku i kotłownie.

Strop jest ocieplony no już takim durakiem nie jestem:p

Więc załóż ok 10 tyś na inwestycję.

karoka65
03-06-2015, 15:23
To zamiast wrzucania butelek plastikowych i śmieci do kotła wyjdzie ci na zdrowie, uczul też sąsiadów i znajomych ze palenie śmieciami i plastikiem szkodzi.
Nie wszyscy tak jak Ty walisz butelki do kominka żeby podlicznik od pompki nie zwariował, bo jakby tu i co na forum później pisać, hehe
Teraz już wiesz od czego masz sadze na dachówce :)

karoka65
03-06-2015, 15:26
Więc proszę napisz mi jak mam za tą kwotę ograniczyć straty energii.Tak pokrótce jak byś mogł?
?
Kup pompę ciepła od Arturo i trzymaj 18 stopni w domu, musisz tylko wmówić domownikom że to bardzo zdrowa i komfortowa temperatura :)
W sumie to najlepiej wyburz swój dom, postaw nowy na płycie, zrób wszędzie podłogówkę i kup pompę ciepła, do tego skłoni Cię pomoc Arturka.

JTKirk
03-06-2015, 15:26
gdybym miał do wyboru wydać 10tys. na kocioł lub zainwestować te pieniądze w izolację, to wybrałbym izolację



Strop jest ocieplony no już takim durakiem nie jestem:p

wiesz, tu było już sporo przypadków - ze ktoś pisze co zrobić, bo nie potrafi w domu nagrzać....i po jakimś czasie okazywało się, np. że strop jeszcze nie jest ocieplony....

karoka65
03-06-2015, 15:28
Słuchaj dalej Arturo , to za chwile każe ci zburzyć dom , bo masz durszlak , a jak nie to grzać czystym prądem ...
Koszty dla niego to żaden problem , bo te koszty byś TY poniósł a nie on ...


Czytam po kolei i tak sobie komentuję spamera ale widzę że Kaszpir już wcześniej mnie uprzedził :)

Arturo72
03-06-2015, 16:45
Nie słuchaj go,bo wszystkie jego wypowiedzi wskazują na to, że jest naganiacz sprzedawców pomp ciepła :)


Kup pompę ciepła od Arturo i trzymaj 18 stopni w domu, musisz tylko wmówić domownikom że to bardzo zdrowa i komfortowa temperatura :)
W sumie to najlepiej wyburz swój dom, postaw nowy na płycie, zrób wszędzie podłogówkę i kup pompę ciepła, do tego skłoni Cię pomoc Arturka.


To jest tak jak "mądrzy" czytają ze zrozumieniem,dla których gaz ziemny=pompa ciepła ;)

Za kwotę jaką chcesz wydać na ekosyf ogranicz zużycie energii domu na ogrzewanie i będzie tanio.



Za 8tys.zł otrzymujesz jako niedoświadczony palacz 1kWh w cenie 0,20zł i syf w domu a teraz przy gazie 1kWh masz w cenie 0,22-0,25zl i czysto w domu.

minertu
03-06-2015, 18:30
To jest tak jak "mądrzy" czytają ze zrozumieniem,dla których gaz ziemny=pompa ciepła ;)

Podziwiam Twój zapał.

rübezahl
03-06-2015, 18:46
Podziwiam Twój zapał.

Ponoc na szemranym można trochę dorobic ;), wiec zapał jest penie "niedarmowy"