PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

minertu
14-12-2013, 07:33
Tylko zdaje się, że producent już zadba o to żeby opał do badań był najwyższej jakości choćby miał go ściągnąć z Australii :-)

Z tego co wiem to producent kotłów do badań nie wozi opału,ale zawsze mogę się mylić.

zby-net
14-12-2013, 09:38
Panowie i Panie napiszcie jakie macie spalanie w jakich kociołkach przy temperaturze bliskiej "0" tak z ciekawości oczywicie.

Bo jak wiadmomo wszystko jest zależne od ocieplenia, kubatury itp.
Bo mi wychodzi obecnie około 25 kg a dobę. Nie wiem czy to mało czy dużo.

Ale chciałbym wiedzieć czy mam jeszcze kombinować coś z kotłem, czy nie (najbardziej podobało mi sie spalanie 09.12.2013) i zaraz coś zepsułem. Szkoda że nie ma możliwości zapisu backupu ustawień kotła.

kniazio
14-12-2013, 09:50
Panowie i Panie napiszcie jakie macie spalanie w jakich kociołkach przy temperaturze bliskiej "0" tak z ciekawości oczywicie.

Bo jak wiadmomo wszystko jest zależne od ocieplenia, kubatury itp.
Bo mi wychodzi obecnie około 25 kg a dobę. Nie wiem czy to mało czy dużo.

Ale chciałbym wiedzieć czy mam jeszcze kombinować coś z kotłem, czy nie (najbardziej podobało mi sie spalanie 09.12.2013) i zaraz coś zepsułem. Szkoda że nie ma możliwości zapisu backupu ustawień kotła.
Jest mozliwosc zapisu backupu kotla
http://ecoal.pl/download/NightlyBuilds/Software_eCoal.pl_2.0.0.11.exe
Zainstaluj na kompie i zrob kopie ustawien
Co do spalania to ja tez spalam nawet ponad 25kg na dobe
Piecyk RBR 17 ok 200m2 nieocieplony

mark3k
14-12-2013, 12:08
Przy nieocieplonym domu to raczej norma. W okolicach 0oC także mi spala ok 25kg groszku. Docieplam podłogę na poddaszu i już widzę efekty. Obniżyłem temp. wody na grzejniki do 42oC przy 0oC na zewnątrz (do tej pory było na pogodowym ustawione 43oC). Na dzisiaj mam docieplone ok. 50% podłogi poddasza (styro 80mm + płyta OSB na styropian).

Novy!
14-12-2013, 12:17
Panowie i Panie napiszcie jakie macie spalanie w jakich kociołkach przy temperaturze bliskiej "0" tak z ciekawości oczywicie.

Bo jak wiadmomo wszystko jest zależne od ocieplenia, kubatury itp.
Bo mi wychodzi obecnie około 25 kg a dobę. Nie wiem czy to mało czy dużo.

Ale chciałbym wiedzieć czy mam jeszcze kombinować coś z kotłem, czy nie (najbardziej podobało mi sie spalanie 09.12.2013) i zaraz coś zepsułem. Szkoda że nie ma możliwości zapisu backupu ustawień kotła.
Spróbuj palić grupowym trochę inaczej.Ustaw moc na 8/12kW, i ustaw większą Histerezę CO na początek.1deg.W takim dużym kotle ,aż się prosi aby trochę zbuforować wody.Lecisz z mocą na styk.Mnie sie wydaje,że taki kocioł jak 17kW trzeba prowadzić z większa mocą...Jedziesz na 5 biegu,ale z prędkością 40km/h :)Gdybyś leciał na 5 biegu ponad 70km/h było by już prawie ok.Na tym forum jest dziwne przekonanie,że aby mało spalić trzeba "jechać" z jak najmniejszą spaliną,na jak najmniejszej mocy.Bez względu na zapotrzebowanie na ciepło,metraż budynku czy moc kotła :) Dla mnie to dziwne przekonanie,no ale jak kto tam woli.
Pozdrawiam.

animuss
14-12-2013, 12:26
Panowie i Panie napiszcie jakie macie spalanie w jakich kociołkach przy temperaturze bliskiej "0" tak z ciekawości oczywicie.

Bo jak wiadmomo wszystko jest zależne od ocieplenia, kubatury itp.
Bo mi wychodzi obecnie około 25 kg a dobę. Nie wiem czy to mało czy dużo.

Ale chciałbym wiedzieć czy mam jeszcze kombinować coś z kotłem, czy nie (najbardziej podobało mi sie spalanie 09.12.2013) i zaraz coś zepsułem. Szkoda że nie ma możliwości zapisu backupu ustawień kotła.
Też mi wychodzi +2*C 25 kg na dobę / 400m2

Novy!
14-12-2013, 12:27
Też mi wychodzi 25 kg na dobę / 400m2

:) i to jest ta różnica.operator kotła.

wuwok
14-12-2013, 12:31
Też mi wychodzi +2*C 25 kg na dobę / 400m2
Pod wrażeniem jestem. Ciekawe jakie spalanie mieli byście jak u nas w nocy -6 jest :( a ostatnio już -8.
Domek nowy,dopiero zamieszkały .Teraz pale 20-23kg miału na dobę . Powierzchnia 240m2 ,temp w domu około 24 stopnie.

w84u
14-12-2013, 12:42
Dzisiaj i wczoraj (13 i 14.) oba dni w okolicach zera, ok. 15 na dobę. Ok. 250 m2:yes:

Novy!
14-12-2013, 13:04
Dzisiaj i wczoraj (13 i 14.) oba dni w okolicach zera, ok. 15 na dobę. Ok. 250 m2:yes:

Ładnie pyka,ocieplona chata i wprawny operator i można palić takie ilości.Ja obecnie ok 140m2,nieocieplony stropodach,ściany bez ocieplenia,piwnica nieogrzeana pod całością,większość stara stolarka,obiekt firmowy,temp.od -5/0 deg do 25 kg,opał Wesoła 3:1 z peletem.
Wewnątrz 21deg.

w84u
14-12-2013, 13:15
Pomiędzy 10 a 12 był pobór wody dla zmywarki. W wymienniku CWU zasilanie zimnej wody z sieci wprowadzone jest obok powrotu ciepłej wody z CO. i to zaburza wykresy, ale wiem już jak to załatwić . stosunkowo łatwo, ale kosztuje stówę...

Novy!
14-12-2013, 13:20
Pomiędzy 10 a 12 był pobór wody dla zmywarki. W wymienniku CWU zasilanie zimnej wody z sieci wprowadzone jest obok powrotu ciepłej wody z CO. i to zaburza wykresy, ale wiem już jak to załatwić . stosunkowo łatwo, ale kosztuje stówę...
Nie przesypuje Ci przy 1:5 na tak małym nadmuchu?Nie pamiętam już,ale w moim Ogniwie 39% to nie był na pewno nadmuch dla dawki 1:5 ;) Chyba ,że zmienili dmuchawki.

animuss
14-12-2013, 13:23
Pod wrażeniem jestem. Ciekawe jakie spalanie mieli byście jak u nas w nocy -6 jest :( a ostatnio już -8.

Miałem już takie temperatury w tym roku ,tak się składa że tak do -3 *C mój kocioł spala mniej
niż przy dodatniej wilgoć bliskiej 0*C A przy - 7 dobija do 30 - 32kg

w84u
14-12-2013, 14:02
Nie przesypuje Ci przy 1:5 na tak małym nadmuchu?Nie pamiętam już,ale w moim Ogniwie 39% to nie był na pewno nadmuch dla dawki 1:5 ;) Chyba ,że zmienili dmuchawki.

Podejrzewam, że spokojnie na tym burner-s pojechałbym 1:4. mogę spróbować, ale wygenerowałbym więcej żużla (mam RI 10) przy zwiększonym nadmuchu. Przy tym samym musiałbym przywrócić do pracy jeden segment burnera. Ale nie ma potrzeby. W tej chwili od paru dni zwiększałem moc palnika, aby dowieźć pewnemu niedowiarkowi, że zwiększanie mocy, (wbrew tzw.logice i chłopskiemu rozumowi :yes: ) w niektórych układach zmniejsza zużycie paliwa

Delphion1
14-12-2013, 14:03
Też mi wychodzi +2*C 25 kg na dobę / 400m2
Szacun,ja się nie będę wygłupiał ze swoimi statystykami nawet.

animuss
14-12-2013, 14:15
Szacun,ja się nie będę wygłupiał ze swoimi statystykami nawet.
Dlaczego ? takie pisanie niewiele wnosi ,po pierwsze uczciwość ,po drugie zapotrzebowanie domu powierzchni zależy od izolacji ocieplenia ,mostków utrzymywanej temperatury i wielu innych składników .

lestek27
14-12-2013, 14:23
Szacun,ja się nie będę wygłupiał ze swoimi statystykami nawet.

Czym palisz?
Miał + ekogroszek to znaczy że mieszasz? Czy trochę tym a trochę tamtym?
Jaka powierzchnia do ogrzania?
Te Twoje statystyki są całkiem ok.

MARTINOS
14-12-2013, 14:25
Dlaczego ? takie pisanie niewiele wnosi ,po pierwsze uczciwość ,po drugie zapotrzebowanie domu powierzchni zależy od izolacji ocieplenia ,mostków utrzymywanej temperatury i wielu innych składników .

dziwnie czasem wyglądają wykresy np.CWU. baniak ~150l, rodzina wieloosobowa a wykres jak od linijki :lol2:

Novy!
14-12-2013, 14:39
dziwnie czasem wyglądają wykresy np.CWU. baniak ~150l, rodzina wieloosobowa a wykres jak od linijki :lol2:
Jak ktoś leci na jednej pompie i ma duży zbiornik to zużycia na wykresie po krótkim prysznicu nawet nie widać na wykresie.

Novy!
14-12-2013, 14:40
Podejrzewam, że spokojnie na tym burner-s pojechałbym 1:4. mogę spróbować, ale wygenerowałbym więcej żużla (mam RI 10) przy zwiększonym nadmuchu. Przy tym samym musiałbym przywrócić do pracy jeden segment burnera. Ale nie ma potrzeby. W tej chwili od paru dni zwiększałem moc palnika, aby dowieźć pewnemu niedowiarkowi, że zwiększanie mocy, (wbrew tzw.logice i chłopskiemu rozumowi :yes: ) w niektórych układach zmniejsza zużycie paliwa
W tym wątku tego nie udowodnisz.Ja próbowałem.Nie da rady.

w84u
14-12-2013, 14:57
W tym wątku tego nie udowodnisz.Ja próbowałem.Nie da rady. Niczego nie chcę udowadniać, jestem tu gościem ;) na stronie głównej z działu Ogrzewanie pisze "To największe w Polsce forum o budowaniu i o życiu. " No to ja właśnie o życiu :yes: Bo wielu widzę, żyje kotłownią i w kotłowni :D

gmaj22
14-12-2013, 15:49
W tym wątku tego nie udowodnisz.Ja próbowałem.Nie da rady.

Da sie...:yes: Niektorzy sa w stanie zrozumiec, ze zwiekszenie mocy np. o 20 % spowoduje wzrost sprawnosci o 30 %. Przeciez najwieksza sprawnosc jest przy mocy nominalnej, a ta z reguly jest w gornych zakresach pracy kotla.

zby-net
14-12-2013, 15:54
Spróbuj palić grupowym trochę inaczej.Ustaw moc na 8/12kW, i ustaw większą Histerezę CO na początek.1deg.W takim dużym kotle ,aż się prosi aby trochę zbuforować wody.Lecisz z mocą na styk.Mnie sie wydaje,że taki kocioł jak 17kW trzeba prowadzić z większa mocą...Jedziesz na 5 biegu,ale z prędkością 40km/h :)Gdybyś leciał na 5 biegu ponad 70km/h było by już prawie ok.Na tym forum jest dziwne przekonanie,że aby mało spalić trzeba "jechać" z jak najmniejszą spaliną,na jak najmniejszej mocy.Bez względu na zapotrzebowanie na ciepło,metraż budynku czy moc kotła :) Dla mnie to dziwne przekonanie,no ale jak kto tam woli.
Pozdrawiam.

Zrobiłem tak jak sugerujesz, co dziwne mogłem zgrać ustawianie, ale juz przy próbie przywrócenia ustawień zawiesiło mi sie w połowie, czekalem z 10 min i anulowałem.

U Was również tak jest?

Delphion1
14-12-2013, 17:03
Czym palisz?
Miał + ekogroszek to znaczy że mieszasz? Czy trochę tym a trochę tamtym?
Jaka powierzchnia do ogrzania?
Te Twoje statystyki są całkiem ok.
Palę tylko miałem 25 z czeczota stosunek cena /jakość do zaakceptowania.
Ma to też wady(sadza) w przyszłym sezonie spróbuję lepszego opału.Zapewne spali mniej piec bardziej kalorycznego opału i może sadzy ubędzie?
Przy moich niespełna 120m2 palę tyle co widać a co do izolacji w opisie opisane.
Fajnie jest podpatrzeć bardziej doświadczonych użytkowników i samemu próbować, szkoda że niektórzy ustawienia zachowuja tylko dla siebie.
Drugi raz zdecydowanie dołozyłbym styro do podłogi i do dachu .
No i dłużej bym szukał instalatora!

Novy!
14-12-2013, 18:57
Zrobiłem tak jak sugerujesz, co dziwne mogłem zgrać ustawianie, ale juz przy próbie przywrócenia ustawień zawiesiło mi sie w połowie, czekalem z 10 min i anulowałem.

U Was również tak jest?

Jutro zobaczysz czy jest lepiej.Po co kombinacje.Potrzebujesz zachować ustawienia robisz screena i cześć.Ile zmieniasz raptem parametrów,chyba nie wszystkie :)

Novy!
14-12-2013, 19:00
Palę tylko miałem 25 z czeczota stosunek cena /jakość do zaakceptowania.
Ma to też wady(sadza) w przyszłym sezonie spróbuję lepszego opału.Zapewne spali mniej piec bardziej kalorycznego opału i może sadzy ubędzie?
Przy moich niespełna 120m2 palę tyle co widać a co do izolacji w opisie opisane.
Fajnie jest podpatrzeć bardziej doświadczonych użytkowników i samemu próbować, szkoda że niektórzy ustawienia zachowuja tylko dla siebie.
Drugi raz zdecydowanie dołozyłbym styro do podłogi i do dachu .
No i dłużej bym szukał instalatora!

Miał,brrr.W domu ogrzewam miałowcem.Wyrazy współczucia.Taniej wychodzi?Ile taniej?A nadmiar popiołu?Za to trzeba też zapłacić jak przyjadą po śmieci :)

Novy!
14-12-2013, 19:15
Podejrzewam, że spokojnie na tym burner-s pojechałbym 1:4. mogę spróbować, ale wygenerowałbym więcej żużla (mam RI 10) przy zwiększonym nadmuchu
Wesoła w tym roku też łatwa w paleniu nie jest.Może taki nadmuch wystarcza bo przy małym zapotrzebowaniu na ciepło robi krótkie cykle...Jeśli nie dostarczasz dodatkowego powietrza to musisz mieć inną dmuchawkę.Ja musiałem dmuchać 42-45% dla 1:5.Chyba,że to efekt przeróbki palnika.Co do ustawień mocy.Mnie uczono tak prowadzić kocioł aby tyle stał co pracował(pomoże histereza),a sinusoida wyglądała tak że po lewej stromo do góry,po prawej łagodnie w dół.U mnie tak się nie da.Za duży odbiór ciepła...

mpepe
14-12-2013, 19:33
Mam problem z pompą CO zauważyłem że grzejniki zrobiły się letnie schodzę do kotłowni a pompa nie działa wyłączyłem na chwilę sterownik od zasilania włączyłem i odpaliła za 5 minut wyłączyła się ponownie znowu restart i znowu to samo miał ktoś taki problem? Dajcie jakąś poradę bo niedziela przed nami

czp01
14-12-2013, 19:39
Przy brulim miałem w tym roku podobnie. Trzeba było mocniej docisnąć wtyczkę do gniazda pompy w obudowie bruliego i załapało. Minęło z 2 miesiące i jeszcze działa. ( widocznie był jakiś mały luz).

gmaj22
14-12-2013, 19:42
Mam problem z pompą CO zauważyłem że grzejniki zrobiły się letnie schodzę do kotłowni a pompa nie działa wyłączyłem na chwilę sterownik od zasilania włączyłem i odpaliła za 5 minut wyłączyła się ponownie znowu restart i znowu to samo miał ktoś taki problem? Dajcie jakąś poradę bo niedziela przed nami

Na poczatku eksploatacji mialem podobny przypadek. U mnie pomoglo wyciagniecie wtyczki pompy z gniazda sterownika i ponowne dokladne wcisniecie. Jesli to nie pomoze, podejrzewalbym problem w sterowniku. Triak?
PS Dziekuje czp1 :)

mpepe
14-12-2013, 19:44
Na poczatku eksploatacji mialem podobny przypadek. U mnie pomoglo wyciagniecie wtyczki pompy z gniazda sterownika i ponowne dokladne wcisniecie. Jesli to nie pomoze, podejrzewalbym problem w sterowniku. Triak?
PS Dziekuje czp1 :)

Qurna już chyba z 5 razy wkładałem i wyciągałem bo to podejrzewałem że nie łączy. Idę na wszelki wypadek zrobić to jeszcze raz

gmaj22
14-12-2013, 19:57
Qurna już chyba z 5 razy wkładałem i wyciągałem bo to podejrzewałem że nie łączy. Idę na wszelki wypadek zrobić to jeszcze raz

Poprobuj jeszcze zamienic miejscami kable do pomp z gniazdami. Tym sposobem wykluczysz co najmniej jedna opcje. Bedziesz wiedzial, czy to pompa uszkodzona, czy jej przewod, czy wyjscie w sterowniku. Nie majac przynajmniej multimetra taki sposob jest dosc skuteczny. Dopilnuj tylko wczesniej i podnies na moment zadana co i cwu, zebys mial "zielone kropki" na pompach.:yes:

mpepe
14-12-2013, 19:58
Włączyłem ręcznie pompę/ wyłączyłem i przełączyłem z powrotem na tryb retortowy-ręczny

mpepe
14-12-2013, 20:01
Poprobuj jeszcze zamienic miejscami kable do pomp z gniazdami. Tym sposobem wykluczysz co najmniej jedna opcje. Bedziesz wiedzial, czy to pompa uszkodzona, czy jej przewod, czy wyjscie w sterowniku. Nie majac przynajmniej multimetra taki sposob jest dosc skuteczny. Dopilnuj tylko wczesniej i podnies na moment zadana co i cwu, zebys mial "zielone kropki" na pompach.:yes:

Dzięki właśnie już to robiłem pompa CWU również się wyłączyła po chwili pracy, póki co CO już chwile kręci ale nie podoba mi się to

kniazio
14-12-2013, 20:08
Jutro zobaczysz czy jest lepiej.Po co kombinacje.Potrzebujesz zachować ustawienia robisz screena i cześć.Ile zmieniasz raptem parametrów,chyba nie wszystkie :)
Chyba raczej kilka screenow :)

Delphion1
14-12-2013, 20:27
Miał,brrr.W domu ogrzewam miałowcem.Wyrazy współczucia.Taniej wychodzi?Ile taniej?A nadmiar popiołu?Za to trzeba też zapłacić jak przyjadą po śmieci :)

Spoko, mam gdzie wysypywac popiol I nie trzeba placic:)A nawet przy oplatach place od osoby I wsio odbieraja bez gadania.

Taniej o polowe wychodzi , wiec jak na razie jest ok.W domu cieplo I woda goraca jest .
SORKI ZA BRAK PL pisze z tel.

mpepe
14-12-2013, 21:11
I to jest właśnie dla mnie chore bo w okresie zimowym powinien być dodatkowy wór na popiół lub pojemnik po co to mieszać i zwiększać objętość wysypiska

U mnie w gminie burmistrz zorganizował plac, na który można wywozić bezpłatnie popiół i gruz. Dobry pomysł, dodatkowo kontenery przy cmentarzach są do dyspozycji mieszkańców, pomału ludzie zaczynają się przyzwyczajać, że rowy i lasy pełnią inną funkcję niż śmietnisko

bpiter79
14-12-2013, 21:19
Witam bardzo serdecznie forumowiczów. Mam małe pytanko: w przyszłym roku zabieram się za wykonanie instalacji CO w moim nowo budowanym domu. Zamierzam palić ekogroszkiem. Dom 126m2 pow. uż., 7-8 cm styro na podłodze, 25cm waty na poddaszu, 16-18cm styro na ścianach zew. I teraz moje pytanie: czy lepiej zrobić w całym domu podłogówkę (parter i poddasze), czy na dole podłogówka a na górze grzejniki alu? Obawiam się, że za kilka lat może być "moda" na zakaz palenia w piecach węglem i wtedy będę się musiał przesiąść na inne źródło ciepła. Przy montażu grzejników ten wybór będzie pewnie ograniczony. Proszę o porady.
Pozdrawiam

edgar184
14-12-2013, 21:24
Witajcie.
Jak palicie miałem to samym miałem czy mieszacie w jakiś proporcjach z groszkiem??

kalio
14-12-2013, 21:45
Witam bardzo serdecznie forumowiczów. Mam małe pytanko: w przyszłym roku zabieram się za wykonanie instalacji CO w moim nowo budowanym domu. Zamierzam palić ekogroszkiem. Dom 126m2 pow. uż., 7-8 cm styro na podłodze, 25cm waty na poddaszu, 16-18cm styro na ścianach zew. I teraz moje pytanie: czy lepiej zrobić w całym domu podłogówkę (parter i poddasze), czy na dole podłogówka a na górze grzejniki alu? Obawiam się, że za kilka lat może być "moda" na zakaz palenia w piecach węglem i wtedy będę się musiał przesiąść na inne źródło ciepła. Przy montażu grzejników ten wybór będzie pewnie ograniczony. Proszę o porady.
Pozdrawiam

Przedewszystkim zmień podejście do izolacji budy, 7-8 cm w podłodze to chyba naet nie bedzie zdognie z obowiązującymy przepisami no chyba że dasz aerożel, styropian to min 10 w 20 optymalnie a 30 wypas - to teraz za rok pewnie się pogrubi :D

bpiter79
14-12-2013, 21:51
Na zmiany w izolacji podłogi już za późno :(. Tak to jest, jak człowiek sam nie dopatrzy. A co lepsze, pewnie cała chata w podłogówce?

mpepe
14-12-2013, 22:06
Ja bym podłogówki nie dawał za wiele bez dokładnego wyliczenia strat ciepła, jeżeli masz dobrze ocieplony dom to podłogą bym poleciał całość jeśli nie to tam gdzie są płytki kuchnia, łazienka, ewentualnie ganek. Ale to kwestia indywidualnego wyboru.

animuss
14-12-2013, 22:07
Witam bardzo serdecznie forumowiczów. Mam małe pytanko: w przyszłym roku zabieram się za wykonanie instalacji CO w moim nowo budowanym domu. Zamierzam palić ekogroszkiem. Dom 126m2 pow. uż., 7-8 cm styro na podłodze, 25cm waty na poddaszu, 16-18cm styro na ścianach zew. I teraz moje pytanie: czy lepiej zrobić w całym domu podłogówkę (parter i poddasze), czy na dole podłogówka a na górze grzejniki alu? Obawiam się, że za kilka lat może być "moda" na zakaz palenia w piecach węglem i wtedy będę się musiał przesiąść na inne źródło ciepła. Przy montażu grzejników ten wybór będzie pewnie ograniczony. Proszę o porady.
Pozdrawiam

Tu masz temat tu pytaj .
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?210318-Czy-jest-sens-robić-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=6270345#post6270345

mpepe
14-12-2013, 22:09
Pompa działa być może jakieś niegroźne "krótkie spięcie" było.
Wchodzi wam dobrze logowanie do ecoal po IP? od kilku dni muszę kilka razu próbować się zalogować "połączenie zostało zresetowane", a przez esterownik logowanie wchodzi bezproblemowo

animuss
14-12-2013, 22:09
Wypnij pompę ze sterownika zasil bezpośrednio do gniazdka 230V i na niskim biegu puść ją niech tłoczy non stop.

cichy777
14-12-2013, 23:33
Na zmiany w izolacji podłogi już za późno :(. Tak to jest, jak człowiek sam nie dopatrzy. A co lepsze, pewnie cała chata w podłogówce?

Ja również jestem za podłogówką po całości - moim zdaniem nie ma co mieszać - albo podłogówka, albo grzejniki - unikniesz wielu problemów stosując jednorodny system. W perspektywie zakazu grzania węglem - pozostaje jedynie podłogówka. Sam mam wyłącznie podłogówkę - do kotła na ekogroszek naturalnie bardziej pasuje ogrzewanie grzejnikowe, ale i z podłogówką można go również świetnie "sprzęgnąć", a w razie zmiany źródła ogrzewania jesteś przygotowany. ( potem podłogówki raczej nie dobudujesz)

gmaj22
14-12-2013, 23:51
Ja również jestem za podłogówką po całości - moim zdaniem nie ma co mieszać - albo podłogówka, albo grzejniki - unikniesz wielu problemów stosując jednorodny system. W perspektywie zakazu grzania węglem - pozostaje jedynie podłogówka. Sam mam wyłącznie podłogówkę - do kotła na ekogroszek naturalnie bardziej pasuje ogrzewanie grzejnikowe, ale i z podłogówką można go również świetnie "sprzęgnąć", a w razie zmiany źródła ogrzewania jesteś przygotowany. ( potem podłogówki raczej nie dobudujesz)

Najlepiej przez sprzeglo hydrauliczne... :D nomen omen

Delphion1
15-12-2013, 07:25
I to jest właśnie dla mnie chore bo w okresie zimowym powinien być dodatkowy wór na popiół lub pojemnik po co to mieszać i zwiększać objętość wysypiska
Moja gmina każdemu dawała za friko 3 kosze: mały na organiczne, duży plastik na komunalne i duży metalowy na popiół właśnie.
Do segregacji worki kolorowe.
Nie wiem jak jest u Was ale u mnie nie ma żadnego z tym problemu a obecnie nie korzystam z tego kosza bo wysypuje na niezrobiony podjazd.Zawsze to potem mniej kamienia wejdzie ;).A później normalnie z metalowego będę korzystał bez dodatkowych opłat bo tak jak pisałem płacę i zabierają wszystko co się wystawi.Całkiem dobrze jest w Bieruniu to zorganizowane.

Delphion1
15-12-2013, 07:35
A co do podłogówki to mam wszędzie nawet pod panelami i jak na razie jesteśmy zadowoleni z wyboru.
Dołozyłem w sypialniach na poddaszu kaloryfery i to było bardzo dobre rozwiązanie , bo jak podłogówka nie wyrabia pod panelami ,to kaloryfery dogrzewają ,ale to się dzieje bardzo sporadycznie.Początkowo nie chciałem tam podłogówki ,ale teraz wiem,że dobrze zrobiłem i nie żałuję.Ewentualna zmiana w przyszłości zasilania, nie zrobi mi kłopotu.A i najważniejsze,chyba spalanie mniejsze niż przy kaloryferach .;)

grzeh2000
15-12-2013, 07:55
Odpowie ktos na nr 15324.Delphion odbierz priva

mpepe
15-12-2013, 08:48
Wypnij pompę ze sterownika zasil bezpośrednio do gniazdka 230V i na niskim biegu puść ją niech tłoczy non stop.

Zostawiłem wczoraj pompę na noc wpiętą w sterownik i na razie chodzi bez zarzutu

mpepe
15-12-2013, 08:50
Ja również jestem za podłogówką po całości - moim zdaniem nie ma co mieszać - albo podłogówka, albo grzejniki - unikniesz wielu problemów stosując jednorodny system. W perspektywie zakazu grzania węglem - pozostaje jedynie podłogówka. Sam mam wyłącznie podłogówkę - do kotła na ekogroszek naturalnie bardziej pasuje ogrzewanie grzejnikowe, ale i z podłogówką można go również świetnie "sprzęgnąć", a w razie zmiany źródła ogrzewania jesteś przygotowany. ( potem podłogówki raczej nie dobudujesz)

Wierzysz w całkowity zakaz palenia węglem? ja teraz patrząc na mój "bezdymny komin" skłaniałbym się do całkowitego zakazu palenia ale tylko w śmieciuchach to tak na początek. A myślę, że lobby węglowe nie dopuści do całkowitego zakazu palenia węglem.

mark3k
15-12-2013, 09:19
Jeśli ceny węgla zostaną ustalone na poziomie +/- 2000,- , to sami przestaniemy palić węglem.
Nie będą potrzebne żadne zakazy :)

Delphion1
15-12-2013, 09:25
Jeśli ceny węgla zostaną ustalone na poziomie +/- 2000,- , to sami przestaniemy palić węglem.
Nie będą potrzebne żadne zakazy :)
To będziemy kupować sprowadzany a kopalnie pozamykają!
A do tego rząd nigdy nie dopuści bo to nasze "czarne złoto".
Nawet chiński węgiel bede palił jak wyjdzie taniej :P
Tutaj nie bedę miał sentymentu i mimo ,że jestem ze śląska ważniejsze jest ile za to musze zapłacić.

Novy!
15-12-2013, 09:30
Ja uważam, że wcześniej czy później to nastąpi
Oby jak najrychlej.

fenix2
15-12-2013, 09:32
Oby jak najrychlej.

Niech zakazują tylko trzeba najpierw dać ludziom dobrą i tania alternatywę.

mark3k
15-12-2013, 09:38
To będziemy kupować sprowadzany a kopalnie pozamykają!
A do tego rząd nigdy nie dopuści bo to nasze "czarne złoto".
Nawet chiński węgiel bede palił jak wyjdzie taniej :P

Teoretycznie tak, ale kopalnie podniosą ceny węgla z biegiem czasu, bo to norma. Obawiam się , że z jakiś czas opodatkowanie węgla (VAT, akcyza, podatek ekologiczny i nikt nie wie jaki jeszcze rządzący wymyślą ...) i z obecnej ceny z dnia na dzień zrobi się 2000,- + VAT z 1 tonę. Niemożliwe ? Jak najbardziej możliwe. Kogo z pryncypałów na górze (nie ma znaczenia jaka opcja polityczna obecnie na świeczniku) obchodzi, że Polacy nie zarabiają kroci, że kupili , wybudowali domy biorąc duże kredyty i będą je spłacać przez kolejne kilkanaście, -dziesiąt lat i chcą te domy w miarę oszczędnie ogrzewać. Oni "elyta" tego kraju mają nas małych polaczków głęboko w doopie. Możemy co najwyżej usłyszeć sławetne "spieprzaj dziadu" jak Ci się nie podoba, to sprzedaj chatę, idź do bloku.
Ja do puki nie docieplę domu (ściany) to przy temp. poniżej zera jestem niemal skazany na węgiel, powyżej zera pozostaje gaz, który mam doprowadzony do kotłowni. W przyszłym roku pewnie jakiegoś Buderusa stacjonarnego wstawię.

jack18
15-12-2013, 09:38
Niech zakazują tylko trzeba najpierw dać ludziom dobrą i tania alternatywę.

Po co czekać na zakaz ?.Jak się komuś do tego spieszy to już może zmienić źródło ciepła.

Delphion1
15-12-2013, 09:50
mark3k juz teraz kopalnie się borykają z nadmiarem produkcji i leży węgiel .Nikt nie jest samobójcą aby podnosić ceny węgla i ryzykować iz kupujacy odwróca się od rodzinnego rynku.Węgiel był i będzie jednym z podstawowych paliw Polski a uzależnianie się od ruskich i ich kaprysów co do cen gazu?Jaki rząd się na to zgodzi?Pis dojdzie na pewno do władzy a z ruskimi sie lubia jak "pies z kotem"
Ponadto ludzie nie tylko palą węglem sa przecież alternatywne paliwa:pellet,fasola itp.Nikt Ci nie każe palić węglem ale kazdy pali tym cotańsze a na te chwilę wygrywa węgiel moim zdaniem i kolejne 10 lat ,mam pewność tak samo bedzie jak nie taniej :)
Od zeszłego roku u mnie ceny węgla sa na tym samym poziomie lub nawet taniej.

kaszpir007
15-12-2013, 09:58
mark3k juz teraz kopalnie się borykają z nadmiarem produkcji i leży węgiel .Nikt nie jest samobójcą aby podnosić ceny węgla i ryzykować iz kupujacy odwróca się od rodzinnego rynku.Węgiel był i będzie jednym z podstawowych paliw Polski a uzależnianie się od ruskich i ich kaprysów co do cen gazu?Jaki rząd się na to zgodzi?Pis dojdzie na pewno do władzy a z ruskimi sie lubia jak "pies z kotem"
Ponadto ludzie nie tylko palą węglem sa przecież alternatywne paliwa:pellet,fasola itp.Nikt Ci nie każe palić węglem ale kazdy pali tym cotańsze a na te chwilę wygrywa węgiel moim zdaniem i kolejne 10 lat ,mam pewność tak samo bedzie jak nie taniej :)
Od zeszłego roku u mnie ceny węgla sa na tym samym poziomie lub nawet taniej.

Już teraz firmy i ciepłownie importują opał ze wschodu , bo obecnie nie ma "wymogu" brania z PL kopalni ...
Kopalnie straciły na tym duuużo , a duże firmy importują bo na zachodzie taniej ...

Jedynie osoby prywatne w większości kupują ale też jest dużo importerów węgla z Rosji i powoli często polski węgiel jest wypierany przez obcy tańszy węgiel ...

fenix2
15-12-2013, 10:01
Już teraz firmy i ciepłownie importują opał ze wschodu , bo obecnie nie ma "wymogu" brania z PL kopalni ...
Kopalnie straciły na tym duuużo , a duże firmy importują bo na zachodzie taniej ...

Jedynie osoby prywatne w większości kupują ale też jest dużo importerów węgla z Rosji i powoli często polski węgiel jest wypierany przez obcy tańszy węgiel ...

Jak zwykle w Polsce się nic nie opłaca lepiej importować.
Jak to jest że innym się opłaci wydobyć zarobić i jeszcze przetransportować taki kawał drogi.

edgar184
15-12-2013, 10:13
Witajcie.
Ja dziś upchnąłem 134 kg do kosza :D. Myślę że jakbym jeszcze porozgarniał po bokach to by 135 weszło.
Podpowie ktoś palący miałem, czy sypie sam miał czy mieszankę z groszkiem??

zawijan
15-12-2013, 10:17
Pewnie, że może tyko jak to udowodnić i konkretnie o jakie wyniki pytasz bo jeżeli chodzi o poziom emisji różnego rodzaju badziewia to wystarczy że będę używał opał bardziej eko niż na testach i już są lepsze:D

Skoro nie potrafisz udowodnić, to dlaczego piszesz, że może?

Pytałem o wyniki, które wychodzą z badań atestacyjnych.

Delphion1
15-12-2013, 10:18
Sam miał ale gruby, tej lipy 19 z np.Piasta nie polecam, bo kiepsko sie pali i ile wsadzisz, tyle popiołu wyciągniesz.Jak już to minimum 23.

zawijan
15-12-2013, 10:20
Nie rozumie Pana Zawijana...

To Twój problem.
Coś Ci jednak doradzę. Załóż nowy wątek na ten temat. Jest tu kilka osób, które rozumieją, o co mi chodzi. Może Ci to wytłumaczą.
Ja nie mam zamiaru tłumaczyć się przed Tobą.

Delphion1
15-12-2013, 10:22
kaszpir007 prawo wolnego rynku :)
Kopalnie musza zejść z ceny jak chcą sprzedać, ponadto w cenie kazdej tony jest wliczony szereg opłat, które wpływaja na cenę końcowa to jak z paliwem prawie :D
Ja bym się nie martwił o przyszłość węgla bo wkońcu ktoś na górze się opamieta i bedzie się starał aby "nasze" lepiej się sprzedawało.
Tylko do tego muszą najpierw sporo stracić nim coś zrobią bo tak działa nasze Państwo od zawsze,że robi sie dopiero jak się stanie :D

Do posta powyżej :dziękuje za radę i sam zdecyduję co bedę robił.
A brak odpowiedzi potwierdza tylko co pisałem.

zawijan
15-12-2013, 10:24
Poprawiałem knota, którego przysłali do badań i z którego wyszedł potem RBR 23kW.
Z pozostałymi RBR-ami nie miałem nic wspólnego.

Że co poprawiałeś?Przecież Ty (jak piszesz) na kotłach się nie znasz to co poprawiałeś,pomijając fakt że to chyba jedyny kocioł,który tak wnikliwie przebadaliście z niedowierzania,że taki jest dobry.

Teraz już zwyczajnie bredzisz.
Chyba, że to taki głupi żarcik. Bardzo głupi.

zawijan
15-12-2013, 10:26
hehe pamietam jak Zawijan pisał o nim.. skromnie..." moje dziecko''," również przyczyniłem się do jego powstania"...etc.. widac Łaska Pańska na pstrym koniu jezdzi :)

Tak pisałem, bo tak rzeczywiście jest.
Z małym sprostowaniem - "moje" tzn. "nasze", jak wszystko co piszemy z partnerem na forach.

zawijan
15-12-2013, 10:29
Jak długo RBR jest w sprzedaży? czy 23 i 17 zostały wprowadzone w jednym okresie?

Nie zostały wprowadzone w jednym okresie. RBR 17kW sporo później.
Od kiedy jest w sprzedaży RBR 23kW? Sprawdź datę świadectwa w wykazie IChPW, to będziez wiedział.

minertu
15-12-2013, 10:38
Teraz już zwyczajnie bredzisz.
Chyba, że to taki głupi żarcik. Bardzo głupi.
To jest na pewno żarcik.

Poprawiałem knota, którego przysłali do badań i z którego wyszedł potem RBR 23kW.
.

mpepe
15-12-2013, 10:54
Jeśli ceny węgla zostaną ustalone na poziomie +/- 2000,- , to sami przestaniemy palić węglem.
Nie będą potrzebne żadne zakazy :)

Może nie tyle cena samego węgla a stosunek cen węgiel/gaz zadecyduje o odejściu od węgla, czego wszystkim Polakom szczerze życzę.

mpepe
15-12-2013, 11:16
Nie zostały wprowadzone w jednym okresie. RBR 17kW sporo później.
Od kiedy jest w sprzedaży RBR 23kW? Sprawdź datę świadectwa w wykazie IChPW, to będziez wiedział.

Certyfikat nr : 1015 klasa A wydany 2010-03-08
Dla kotła "RBR-EKOUNIWERSAL" typu [ AUT ] na paliwo typu [ WGr ] o mocy 23
Zleceniodawca : Firma "INSTALCO" Ryszard Bałkaul. Kolejowa 1 22-650 Łaszczów

Czyli 2010r 23KW a 17KW kiedy? pytam bo mam 17 i ciekawe ile już sezonów "przeżyła".

Delphion1
15-12-2013, 11:17
ile kosztowało by ogrzewanie gazem Mpepe Twojego domu?Pytam z ciekawości.
Moja zona ma w pracy ogrzewanie gazowe i jakoś nie jest szef zachwycony rachunkami a sąsiedzi którzy kilka lat temu opalali gazem nie chcą do niego wrócić ,czemu skoro to taka gratka?
Osobiście myslałem nad gazem ale koszty przyłącza mnie pokonały :)
Nie mam porównania niestety i nie wiem co lepsze?Na pewno wygoda po stronie gazu ale czy kasa tez?
Kociołek rbr ma tak dogodną obsługę,że właściwie niewiele mam przy nim pracy więc i tak namiastka luksusu gazowego jest :D

mpepe
15-12-2013, 11:21
Po co czekać na zakaz ?.Jak się komuś do tego spieszy to już może zmienić źródło ciepła.

W końcu jesteśmy w czymś w Europejskiej czołówce


W Krakowie liczba dni, w których dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM 10 (50 µg/m3) został przekroczony to 150,5.
W Nowym Sączu - 126. W Tarnowie - 82. Tymczasem Unia Europejska dopuszcza tylko 35 dni w roku z przekroczoną normą PM 10. W zestawieniu znalazło się 387 miast.

Miejsce Miasto Kraj Liczba dni z zanieczyszczonym powietrzem (PM 10)
1. Pernik Bułgaria 180 dni w roku
2. Płowdiw Bułgaria 161
3. KRAKÓW Polska 150,5
4. Plewen Bułgaria 150
5. Dobricz Bułgaria 145
6. NOWY SĄCZ Polska 126
7. Gliwice Polska 125
8. Zabrze Polska 125
9. Sosnowiec Polska 124
10. Katowice Polska 123
15. Rybnik Polska 113
23. Tychy Polska 105
27. Kielce Polska 100
28. Przemyśl Polska 99
29. Legnica Polska 99
30. Rzeszów Polska 98
34. Ostrów Wielkopolski Polska 91
36. Poznań Polska 88
37. Piotrków Trybunalski Polska 88
46. TARNÓW Polska 82
80. Warszawa Polska 57,5

230293

Mapa zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym (PM10). Czerwone kropki oznaczają miasta z największym stężeniem pyłu, a zielone najmniejszym. W Polsce na czerwono dominują regiony południowe i centralne, a na zielono północne.

jawrob
15-12-2013, 11:32
Witam!

Teraz po małej stabilizacji tak trochę więcej jak worek 25kg czecha no ale dziś ponad +5 stopni -jak było w okolicach 0 -1 3 worki na 2 doby..
pow 220m2 ocieplone 15cm styro,poddasze 15+20 wełna
Jawrob



Panowie i Panie napiszcie jakie macie spalanie w jakich kociołkach przy temperaturze bliskiej "0" tak z ciekawości oczywicie.

Bo jak wiadmomo wszystko jest zależne od ocieplenia, kubatury itp.
Bo mi wychodzi obecnie około 25 kg a dobę. Nie wiem czy to mało czy dużo.

Ale chciałbym wiedzieć czy mam jeszcze kombinować coś z kotłem, czy nie (najbardziej podobało mi sie spalanie 09.12.2013) i zaraz coś zepsułem. Szkoda że nie ma możliwości zapisu backupu ustawień kotła.

mpepe
15-12-2013, 11:33
ile kosztowało by ogrzewanie gazem Mpepe Twojego domu?Pytam z ciekawości.
Moja zona ma w pracy ogrzewanie gazowe i jakoś nie jest szef zachwycony rachunkami a sąsiedzi którzy kilka lat temu opalali gazem nie chcą do niego wrócić ,czemu skoro to taka gratka?
Osobiście myslałem nad gazem ale koszty przyłącza mnie pokonały :)
Nie mam porównania niestety i nie wiem co lepsze?Na pewno wygoda po stronie gazu ale czy kasa tez?
Kociołek rbr ma tak dogodną obsługę,że właściwie niewiele mam przy nim pracy więc i tak namiastka luksusu gazowego jest :D

Jeślibym zrobił termoizolację jak należy i zakupił kocioł jak należy tzn. kondensat to gaz byłby uzasadniony ekonomicznie dlatego do nowego domu tylko gaz lub inne alternatywne dla węgla źródło dostarczania ciepła.
W tamtym roku wywaliłem gazówkę starej generacji chyba pierwsze jakie wychodziły w latach 80-tych spalanie na nim miałem ze starymi oknami i drzwiami około 50-60zł/doba x 30 dni/mies a i było już to kilka lat temu. Ale moi znajomi obecnie wsadzają tylko gazówki + niektórzy rekuperatory z odzyskiem ciepła i pisałem już wcześniej jakie rezultaty nie licząc wygody, ekologii, które są dodatkowym atutem.

mark3k
15-12-2013, 11:58
. My podpisaliśmy umowę według której zapłacimy także za gaz którego nie odbierzemy. Niczego jeszcze nie sugeruje ale to wszystko wygląda dziwnie.

.

Nie tylko my taką umowę podpisaliśmy. Takie warunki przedstawia eksporter gazu i importer musi je przyjąć. Oczywiście są niuanse np. jaki procent kwoty za gaz nieodebrany importer musi zapłacić. Gdy się nad tematem zagłębisz to uznasz takie umowy za logicznie poprawne. W Polsce firmy zamawiające gaz do celów przemysłowych podpisując taka umowę z PGNiG mają zapis typu: za nieodebrany gaz w okresie rozliczeniowym uiszczamy opłatę w wysokości 75% jego wartości. Oczywiście wszystko uprościłem, dokładne dane są podane na stronach PGNiG Warszawa.

mpepe
15-12-2013, 12:05
Ciekawe kto zlecił te badania i w jakim celu wciskają nam te brednie.
Odnośnie tych badań to zapewniam Was, że wystarczy pojechąc do zagłębia Rury lub w okolice Londynu gdzie mieszkam żeby gołym okiem lub głęboko pooddychać żeby przekonać się o jakości powietrza, jakoś Dortmundu czy Londynu nie ma na liście.

Mi wystarczy pościel którą żona wczoraj suszyła na "Świeżym" powietrzu musiała iść po raz kolejny do prania tak śmierdziała dymem węglowym, a od kilku tygodni zamieniłem piękne jeszcze zielone ścieżki nad Dunajcem na bieżnię jak myślisz dlaczego? W Krakowie znajomej w ciąży lekarz zabronił spacerów na Świeżym powietrzu.

W Polsce od kilku lat zrobiono sporo aby uniezależnić się od WSCHODU budujemy Gazoport
zdjęcie z czerwca 230294
230299230300

Co do danych o uzależnieniu Polski od Rosji masz nieaktualne dane:
tekst z Forbes:
"w 2011 roku mogliśmy kupić tylko 9 proc. całego importu z kierunku innego niż wschodni, czyli innego niż Gazprom. I to nie wiązało się z długoterminowymi umowami, tylko po prostu z fizyczną możliwością dostarczenia gazu do Polski – podkreśla Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu.

Dziś 45 proc. importu gazu Polska może realizować spoza Rosji, w 2015 r. – zdaniem prezesa Gaz-Systemu – może to być 80 proc., a w 2018 r. – nawet 100 proc. Zwiększenie możliwości przesyłu gazu z różnych kierunków jest możliwe dzięki inwestycjom operatora, m.in. w rozbudowę połączenia z Niemcami, wybudowanie nowego połączenia z Czechami i uruchomienie tzw. rewersu wirtualnego na gazociągu Jamał. – Gospodarka polska jest już w miarę zdywersyfikowana pod względem dostaw gazu, zmierzamy do tego, by to zróżnicowanie było pełne. Będzie to możliwe poprzez terminal LNG w Świnoujściu oraz po uruchomieniu dodatkowych połączeń, nad którymi pracujemy."

jack18
15-12-2013, 12:05
W końcu jesteśmy w czymś w Europejskiej czołówce


W Krakowie liczba dni, w których dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM 10 (50 µg/m3) został przekroczony to 150,5.
W Nowym Sączu - 126. W Tarnowie - 82. Tymczasem Unia Europejska dopuszcza tylko 35 dni w roku z przekroczoną normą PM 10. W zestawieniu znalazło się 387 miast.

Miejsce Miasto Kraj Liczba dni z zanieczyszczonym powietrzem (PM 10)
1. Pernik Bułgaria 180 dni w roku
2. Płowdiw Bułgaria 161
3. KRAKÓW Polska 150,5
4. Plewen Bułgaria 150
5. Dobricz Bułgaria 145
6. NOWY SĄCZ Polska 126
7. Gliwice Polska 125
8. Zabrze Polska 125
9. Sosnowiec Polska 124
10. Katowice Polska 123
15. Rybnik Polska 113
23. Tychy Polska 105
27. Kielce Polska 100
28. Przemyśl Polska 99
29. Legnica Polska 99
30. Rzeszów Polska 98
34. Ostrów Wielkopolski Polska 91
36. Poznań Polska 88
37. Piotrków Trybunalski Polska 88
46. TARNÓW Polska 82
80. Warszawa Polska 57,5

230293

Mapa zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym (PM10). Czerwone kropki oznaczają miasta z największym stężeniem pyłu, a zielone najmniejszym. W Polsce na czerwono dominują regiony południowe i centralne, a na zielono północne.
W czołówce to my jesteśmy w ilości zakazów i nakazów- w większości raczej bzdurnych. Np nakaz wymiany opon na zimowe w chwili kiedy i tak 90% polaków robi to dobrowolnie. Myślisz ze Ci co ich nie stać na gaz przestana palić węglem w Krakowie?

mpepe
15-12-2013, 12:18
W czołówce to my jesteśmy w ilości zakazów i nakazów- w większości raczej bzdurnych. Np nakaz wymiany opon na zimowe w chwili kiedy i tak 90% polaków robi to dobrowolnie. Myślisz ze Ci co ich nie stać na gaz przestana palić węglem w Krakowie?

Widziałem projekt ustawy miasto ma dopłacać do rachunków za gaz tym, którzy zrezygnują z węgla i dodatkowo mają możliwość podpięcia pod MPEC

mpepe
15-12-2013, 12:21
Powielasz jakieś teksty sponsorowane przez rząd, które są logicznie niespójne, skoro tak doskonale dywersyfikujemy źródła to po cholorę Pawlak podpisał umowę na 25 lat i i tak musimy ten gaz od Rosjan kupować, ta sama odpowiedź tyczy się marka tylko od tyłu skoro mamy taką świetną umowę z Rosją na takich warunkach jak inne kraje europejskie to po co tak usilnie dywersyfikować, coś tu nie pasuje.

To lekarze też są sponsorowani przez Rząd zakazując kobieta w ciąży spacerków na "świeżym" powietrzu i sportowcom uprawiania sportów w zimie?

Co podpisanej umowy to nie ją podpisałem tylko Pawlak zapytaj Go dlaczego tak mi się to też nie podoba. Ale podpisaliśmy ją w 2010r kiedy Polska mogła sprowadzić max 9% gazu przez 3 lata zrobiono ogromny skok. W umowie jest jeszcze zapis o negocjacji cen w trakcie trwania umowy jeśli ceny gazu znacząco zmienią się z czego skorzystaliśmy. Jak przypłynie do Nas gaz z USA i innych kierunków w tym liczę na łupki to i Gazpromowi "rura zmięknie". W najgorszym wypadku przerobimy samochodu na CNG i gaz do dechy przepalimy nadwyżki.

Delphion1
15-12-2013, 12:22
Chesz mieć coś dobrze to trzeba to samemu wyprodukować i dlatego gaz łupkowy byłby świetną sprawą i nie wiedzieć czemu nagle ucichło to co miało być dla nas wielkie, stało się nieznane.A czy kupujemy od Czech czy Niemiec to i tak Rosja macza w tym łapy. Gaz na razie przegrywa z moim rbr-kiem i jak się to zmieni to wtedy sie zastanowię.Obecnie nie podchodze do tematu bo węgiel wygrywa.
Zakazałbym palenia śmieci ,używania freonu ,wycinania lasów itd. To tylko kilka elementów wpływająch na zanieczyszczenie i węgiel nie jest jedynym,ale ważnym zapewne.

mark3k
15-12-2013, 12:29
Powielasz jakieś teksty sponsorowane przez rząd, które są logicznie niespójne, skoro tak doskonale dywersyfikujemy źródła to po cholorę Pawlak podpisał umowę na 25 lat i i tak musimy ten gaz od Rosjan kupować, ta sama odpowiedź tyczy się marka tylko od tyłu skoro mamy taką świetną umowę z Rosją na takich warunkach jak inne kraje europejskie to po co tak usilnie dywersyfikować, coś tu nie pasuje.

Nie napisałem, że mamy podpisana "ŚWIETNĄ" umowę. Cenowo mamy umowę kiepską, ale jak się szabelką wymachuje to się od gazu ginie, lub bez taniego gazu ginie. :lol2: Gaz musimy kupować, bo na chwilę obecną mamy go zbyt mało, a ruscy mają go w nadmiarze i praktycznie tylko ruscy. Skandynawowie także mają gaz, ale jeszcze droższy. Nadzieja w łupkach i może Katar (LNG), może...
Ps: Dla ruskich Polska to zbyt mały odbiorca, aby rosjanie się gospodarczo wyłożyli. Taka jest prawda, a że mi polakowi się to nie podoba..., co ruchola obchodzi. Płać i płacz......

jack18
15-12-2013, 12:50
Od kiedy miasto komuś dopłaca? Dopłaca mieszkańcy ze swojej kieszeni a miasto będzie tylko pośrednikiem.

MARTINOS
15-12-2013, 12:58
ile kosztowało by ogrzewanie gazem Mpepe Twojego domu?Pytam z ciekawości.
Moja zona ma w pracy ogrzewanie gazowe i jakoś nie jest szef zachwycony rachunkami a sąsiedzi którzy kilka lat temu opalali gazem nie chcą do niego wrócić ,czemu skoro to taka gratka?
Osobiście myslałem nad gazem ale koszty przyłącza mnie pokonały :)
Nie mam porównania niestety i nie wiem co lepsze?Na pewno wygoda po stronie gazu ale czy kasa tez?
Kociołek rbr ma tak dogodną obsługę,że właściwie niewiele mam przy nim pracy więc i tak namiastka luksusu gazowego jest :D

Punkt widzenia zależy od wielu elementów.
Ja zawsze miałem zwykły piec i dymanie z węglarką chlebem powszednim. W 2012 zmieniłem piec na ekogroszek. Pod względem wygody nie ma porównania. Hałas & bezobsługowość jest pojęciem subiektywnym. W każdym razie ja jestem zadowolony.

Teść ma kilkuletni dom i całą instalację gazową. Jest megazadolony. Jak widział u mnie zimą piec jak pracuje itp na przestrzeni kilku dni to raczej nie podzialał w całości mojego zadowolenia. :cool:

W pracy mam gaz. Nowa instalacja. Fajna i wygodna obsługa. Ale szef narzeka na rachunki... Ale on ciagle narzeka na wszelkie rachunki...;)

Moja siostra ma gaz - dom i instalacja około 10 lat. Ale chałupa spora - 4 kondygnacje - pewnie ponad 300m2. Rachunki spore. Też chciała przejść na ekogroszek. Jak zobaczyła jak to u mnie wygląda... worki, popiół, działający piec to... wstrzymała się ze zmianą.

Mój sąsiad miał przez 2 lata gaz ale z zewnętrznej butli (u nas nie ma sieci) Finansowo wytrzymał 2 lata. Teraz ma coś na węgiel.

W okolicy domek postawił sobie znany lokalny instalator CO i sprzedawca produktów grzewczych itp. Dom grzeje... prądem.

mpepe
15-12-2013, 13:04
Nie da się polemizować z bzdurami jakie tu wypisujesz.

Ty chyba myślisz, że masz monopol na rację. A Twoje teorie spiskowe sponsorowania przez Rzad wszystkiego są pokroju Macierewicza teorii o bombie w Smoleńsku. Napisałem, że umowa z GAZPROM też mi się nie podoba a to że nie zauważyłeś że polska podpisała ją w 2010r a wtedy mogliśmy ściągnąć 9% gazu to już nie doczytałeś zastanów się jaką mieliśmy wtedy alternatywę co innego teraz.

Drake
15-12-2013, 13:33
Moi znajomi mają domy kilkuletnie (tak do 7 lat). Jeden grzeje go tylko i wyłącznie gazem, kubatura trochę większa od mojego, ocieplenie minimalnie słabsze (gorsze parametry Lambda) i sezon zamyka w kwotach ok. 3500zł przy wewnętrznej temp. 19st.C, bo tak się przyzwyczaił i mu wygodnie.
Drugi znajomy daje gazem do 21st.C i spala na jakieś 3500 zł rocznie. Ale jak tylko wróci z roboty to rozpala kotłownię w salonie i spala w niej 5-7m3 drewna (grab lub dąb).
Trzeci znajomy z Wieliczki miesięcznie w sezonie grzewczym spala gazu na 350zł, ale że większość czasu siedzi w domu przy kompie, to kominek działa praktycznie non stop i te 8-10m3 drewna połyka.
Czwarty znajomy z Łańcuta przeprowadził się do nowego domu, którego jednak on nie budował i odziedziczył go z instalacją c.o. z kotłem bez zasobnika, ale już sterowanym dmuchawą i sterownikiem z czujnikami temp. w pomieszczeniu. Spala 2-2,5t kalorycznego węgla, dom ma przegrzany do 24st. Dorzuca raz na dobę i jest szczęśliwy jak dziecko.

Nawet sam rozważałem zakup takiego kotła jako alternatywy dla mojego gazu i kominka jak już żona wróci do pracy po odchowaniu dzieciaków, ale kocioł z podajnikiem ma dla mnie najlepszy stosunek koszt/nakład pracy.

Gdyby nasz rząd nie wymyślił zaboru wcześniej nadanych pięcioletnich prac do zwrotu VAT za materiały budowlane, to nawet bym jeszcze o kotle nie myślał, tylko nadal ogrzewał najtańszym źródłem, czyli kominkiem (instalacja 7000zł, koszt ogrzewania - 1400zł/sezon). Wada: trzeba mieć w domu emeryta, który będzie pilnował żaru, a oni już tak tanio w eksploatacji nie wychodzą (dobrze, że ja mam żonę ;)).

Czytając wiele przed i w trakcie budowy nt. ogrzewania domu gazem też niejednokrotnie napotkałem na raporty ze spalania gazu na poziomie 350zł/miesiąc. Jak się okazało jeden dzielił koszt na 12 miesięcy, a inny nic nie wspominał o codziennym przepalaniu w kominku.

wuwok
15-12-2013, 14:06
Panowie na dzień dzisiejszy taniej niż węglem domków nie ogrzejemy!! Ja zamiast restrykcyjnych nakazów zrobił akcje uświadamiającą jak efektywnie węgiel spalać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Może nie starsi ale cześć młodych poprawiła by efektywność palenia. Większość ludzi nawet nie wie jak można węgiel dobrze spalać,nas będących na forach uważają za niegroźnych "zboczeńców". Lecz gdyby zobaczyli ze spalając efektywnie węgiel maja taniej, inaczej podeszli by do tego .

bobasxx
15-12-2013, 14:11
Panowie na dzień dzisiejszy taniej nie węglem domków nie ogrzejemy!! Ja zamiast restrykcyjnych nakazów zrobił akcje uświadamiającą jak efektywnie węgiel spalać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Może nie starsi ale cześć młodych poprawiła by efektywność palenia. Większość ludzi nawet nie wie jak można węgiel dobrze spalać,nas będących na forach uważają za niegroźnych "zboczeńców". Lecz gdyby zobaczyli ze spalając efektywnie węgiel maja taniej, inaczej podeszli by do tego .

Coś w tym jest.

Ostatnio sąsiad mnie zagadał, dlaczego jeszcze w piecu nie palę ? Ja mu na to, że cały czas palę, a on, ale przecież dym nie leci tzn. że nie palę ;)
Próbowałem mu coś tam tłumaczyć o całkowitym spalaniu i prawidłowo przebiegającym procesie spalania, ale patrzył na mnie jak na idiotę ;)

Arturo72
15-12-2013, 14:13
W okolicy domek postawił sobie znany lokalny instalator CO i sprzedawca produktów grzewczych itp. Dom grzeje... prądem.
I wszystko w temacie :)

Rachunki za energię do ogrzewania w małym stopniu zależą od tego czym grzejemy ale w głównej mierze od tego ile strat ciepła przez dom musimy uzupełnić grzejąc.
To dom jest sposobem na niskie rachunki a nie węgiel.
Prawdopodobnie ten instalator,który w tym siedzi,ma pojęcie o tym dlatego wybrał prąd.

piotrek57
15-12-2013, 14:24
Witam.
Kocioł 17kW odpalony w trybie retortowym eCoal. Węgiel z Wesołej. Nastwy:czas pracy podajnika 6s, czas postoju wydajnika 60s, czas krótkiej przerwy 35s, ilosc powtórzen 3, moc dmuchawy 55% (tego nie rozumie wogóle - z wieksza moca dmuchawa pracuje na 45%, po zmniejszeniu 35%.) Temperatura CO 55C - przeciąga do 62C. Węgiel nie dopalony.
Ktos pomoże? Sterownik niestety nie online. Mam printscrreny z ustawien.

imrahil
15-12-2013, 14:33
w tym wątku też dyskusja o zakazie palenia węglem? w nowym budownictwie palenie węglem i prądem samo się wyelminuje zgodnie z rozporządzeniem: http://www.cieplej.pl/imgturysta/file/artykuly/2013/WT2013%20og%C5%82oszenie.pdf
Należy zwrócić uwagę na dopuszczalną wartość energii pierwotnej (za CO + CWU) na metr kwadratowy. z tego wynika, że trzeba będzie wybudować o sumarycznym zapotrzebowaniu na ciepło około 6300 kWh (zakładając dom o powierzchni 100 m2 i zużycie CWU 3000 kWh). to będzie wymagało izolacji rzędu 25-30 cm styro na ścianach i wentylacji mechanicznej. rozporządzenie podaje też minimalne wartości U przegrody, problem w tym, że przy tych wartościach nie spełnimy warunku o energii pierwotnej. ogrzewanie domu o zapotrzebowaniu 6300 kWh na CO i CWU gazem dzisiaj kosztuje pewnie z 1600 zł rocznie, powietrzną pompą ciepła dwa razy mniej. jak ktoś ma (będzie miał) taki dom i gaz blisko, to podłączy gaz. jeśli nie, to zamiast dobudowywać kotłownię na ekogroszek, kupi pompę ciepła o niewielkiej mocy. grzanie tylko prądem CO + CWU nie będzie już możliwe od przyszłego roku.

każdy obecny inwestor powinien to sobie przemyśleć.

jeśli chodzi o stare domy, to powinno się im dać spokój. ewentualnie dotować wymianę pieca na ekogroszkowy dla chętnych.

szczudlo
15-12-2013, 14:34
Arturo72 dostałeś mojego priva?

kaszpir007
15-12-2013, 14:35
Chesz mieć coś dobrze to trzeba to samemu wyprodukować i dlatego gaz łupkowy byłby świetną sprawą i nie wiedzieć

Tylko głupcy niszczą swoje środowisko naturalne , a jak ktoś sądzi że wydobycie gazu łupkowego jest dla środowiska "obojętne" to jest głupcem ...
Do szczelinowania potrzeba mnóóóóstwo wody , a w Polsce jakoś nadmiaru nie ...
Potem ta woda nie nadaje się już do spożycia ...

Czy naprawdę chcemy zrobić w Polsce pustynię a ludzie będą kupowali wodę tylko w butlkach ?
A kasę to zarobi Chevron , bo on ma technologię i ma koncesje ...

My będziemy ODKUPOWAĆ od Chevronu gaz i zapewne płacić wolnorynkową cenę ...
Chevron zarobi krocie a my zniszczymy sobie środowisko ...

No po prostu super ...

Ja chyba jednak wolę ruski gaz ...
Tyle że rząd bardzo chce ten "gaz łupkowy" bo się będzie można "nałupić na głupkach" ...

raf1
15-12-2013, 14:35
Witam.
Kocioł 17kW odpalony w trybie retortowym eCoal. Węgiel z Wesołej. Nastwy:czas pracy podajnika 6s, czas postoju wydajnika 60s, czas krótkiej przerwy 35s, ilosc powtórzen 3, moc dmuchawy 55% (tego nie rozumie wogóle - z wieksza moca dmuchawa pracuje na 45%, po zmniejszeniu 35%.) Temperatura CO 55C - przeciąga do 62C. Węgiel nie dopalony.
Ktos pomoże? Sterownik niestety nie online. Mam printscrreny z ustawien.


Nie jestem może biegły jak inny forumowicze (pale rbr 2 sezon) ale wydaję mi się że za dużo podajesz paliwa - stąd ten nie dopalony eco. Zmniejsz czas podawania na 5 s ilość powtórzeń na 2 i obserwuj najlepiej wymieć popiół na czas zmiany. A przeciąga zresztą u mnie to samo bo po przejściu z trybu podtrzymanie na grzanie zaczyna zimna woda z instalacji schodzić i kocioł musi dośc w szybkim tempie ja zagrzać stąd temp. CO widuję ponad nastawy

pietruch78
15-12-2013, 14:35
Widziałem projekt ustawy miasto ma dopłacać do rachunków za gaz tym, którzy zrezygnują z węgla i dodatkowo mają możliwość podpięcia pod MPEC
No wiesz z tym doplacaniem do rachunkow to nie jest tak rozowo, bo bedzie sie tym zajmowal MOPS , a to niestety jedna wielka biurokracja i paranoja bo niech ci tylko twoj dochod przekroczy o zlotowke ich smieszny prog i doopa z doplat.
Co do mozliwosci podpiecia do MPEC to wyglada to mniej wiecej tak:
www.dziennikpolski24.pl/pl/region/miasto-krakow/1288943-walcza-ze-smogiem-na-papierze.html

Powiem ci tak : mieszkam w poludniowejczesci Krakowa ,otoczony dwoma wezlami cieplowniczymi:
-jeden to wezel EC Skawina
-drugi to wezel EC Leg
Chcielismy z sasiadami podlaczyc 23 domki ( jedna ulica ) do ktoregos z wezlow. Oferowalismy bezproblemowe przejscie przez trzy prywatne dzialki nitki od wezla tzn wlasciciele tych dzialek pozwolili na rozkopanie ich bez zadnych gratyfikacji , ani odszkodowan.
Odpowiedz MPEC brzmiala NIE
Powod : niska oplacalnosc inwestycji

A tak naprawde to poprostu boja sie ruszac istniejacych przestarzalych wezlow ,aby sie cos czasem nie ze....ralo

Arturo72
15-12-2013, 14:55
Arturo72 dostałeś mojego priva?
Już patrzę...

gmaj22
15-12-2013, 15:07
Coś w tym jest.

Ostatnio sąsiad mnie zagadał, dlaczego jeszcze w piecu nie palę ? Ja mu na to, że cały czas palę, a on, ale przecież dym nie leci tzn. że nie palę ;)
Próbowałem mu coś tam tłumaczyć o całkowitym spalaniu i prawidłowo przebiegającym procesie spalania, ale patrzył na mnie jak na idiotę ;)

To samo mialem z moim sasiadem :) A poniewaz spotkalem go nieco dalej od domu, wiec pokazalem mu na telefonie, jak pracuje moj kociol. Chyba do dzis mi nie uwierzyl, bo jeszcze do mnie nie zawital...:confused:

minertu
15-12-2013, 15:13
Witam.
Kocioł 17kW odpalony w trybie retortowym eCoal. Węgiel z Wesołej. Nastwy:czas pracy podajnika 6s, czas postoju wydajnika 60s, czas krótkiej przerwy 35s, ilosc powtórzen 3, moc dmuchawy 55% (tego nie rozumie wogóle - z wieksza moca dmuchawa pracuje na 45%, po zmniejszeniu 35%.) Temperatura CO 55C - przeciąga do 62C. Węgiel nie dopalony.
Ktos pomoże? Sterownik niestety nie online. Mam printscrreny z ustawien.
Ten niedopał masz jak już pisałem z tego odstawiania. Doprowadź do pracy ciągłej najlepiej w grupowym 8kW nadmuch 38%

bila111
15-12-2013, 15:21
Witam serdecznie.
RBR17 hula od jakiegoś czasu. Niestety martwi mnie dość duży pobór ekogroszku, tj. ok 30kg/dobę przy temperaturach ok. 0 do -5 stopni. Dom ok. 170 m2. Przy takim wydatku paliwa moc kotła ok. 4 - 6 kW w zależności od pracy palnika. Kaloryczność węgla ok. 21 kJ - z marketu. Instalator który składał instalację i od czasu do czasu steruje piecem przez neta twierdzi że duży pobór paliwa jest wynikiem jego słabej kaloryczności. Kupuję właśnie węgiel ok. 25kJ zobaczę.
Zastanawiam się jak by można obniżyć koszty. Czy ktoś z szanownych kolegów palił w tym piecu owsem lub innymi ziarnami? Czy samym owsem, czy mieszanką z węglem. W jakich proporcjach. A może innymi ziarnami? Rzepak,jęczmień może coś innego.
Trochę pola jest, na przyszły rok mogę posiać.
Jaka odmianę owsa polecacie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

fenix2
15-12-2013, 15:42
Witam serdecznie.
RBR17 hula od jakiegoś czasu. Niestety martwi mnie dość duży pobór ekogroszku, tj. ok 30kg/dobę przy temperaturach ok. 0 do -5 stopni. Dom ok. 170 m2. Przy takim wydatku paliwa moc kotła ok. 4 - 6 kW w zależności od pracy palnika. Kaloryczność węgla ok. 21 kJ - z marketu. Instalator który składał instalację i od czasu do czasu steruje piecem przez neta twierdzi że duży pobór paliwa jest wynikiem jego słabej kaloryczności. Kupuję właśnie węgiel ok. 25kJ zobaczę.
.

Jak ocieplony ten dom, jakie okna?

animuss
15-12-2013, 15:50
Witam serdecznie.
RBR17 hula od jakiegoś czasu. Niestety martwi mnie dość duży pobór ekogroszku, tj. ok 30kg/dobę przy temperaturach ok. 0 do -5 stopni. Dom ok. 170 m2. Przy takim wydatku paliwa moc kotła ok. 4 - 6 kW w zależności od pracy palnika. Kaloryczność węgla ok. 21 kJ - z marketu. Instalator który składał instalację i od czasu do czasu steruje piecem przez neta twierdzi że duży pobór paliwa jest wynikiem jego słabej kaloryczności. Kupuję właśnie węgiel ok. 25kJ zobaczę.
Zastanawiam się jak by można obniżyć koszty. Czy ktoś z szanownych kolegów palił w tym piecu owsem lub innymi ziarnami? Czy samym owsem, czy mieszanką z węglem. W jakich proporcjach. A może innymi ziarnami? Rzepak,jęczmień może coś innego.
Trochę pola jest, na przyszły rok mogę posiać.
Jaka odmianę owsa polecacie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.Co do paliwa to domieszki z owsa czy pelletu,czy innego ziarna, pestek itd.. obniżają kaloryczność ,jedynie zmniejszą ilość popiołu .Żeby przyniosły oszczędności to musisz mieszać z miałem ale wtedy zwiększy się ilość popiołu.

mpepe
15-12-2013, 17:06
jest wręcz na odwrót taka moda w polsce jak ktoś ma inne zdanie to jest przyjacielem macierewicza i kto pierwszy tego argumentu użyje ten lepszy. Piszesz bzdury przenosząc problem jednego miasta na skalę kraju w dodatku te twoje wywody są nie spójne bo kraj to nie piaskownica i w nie tylko w 2010 ale dużo wcześniej rządzący powinni planować co bedzie w 2012 ty zaś piszesz, że umowę podpisano w 2010 na 25 lat a już 3 lata później mamy prawie gazoport gotowy i tuskowym cudem sytuacja obraca się o 180 stopni. Wdług ciebie im szybciej wszyscy bedą mieli gaz tym lepiej a sam własnie kupileś piec na węgiel. Piec kupiłeś a zanim do ciebie dotarł zdążyłeś już powiesić na nim stado psów. Przy tobie i twoich wywodach macierewicz to przedszkolak i tak przez ostatnie 6 lat kraj brnie w przepaść a wszystkiemu winni kaczyński z macierewiczem.

m-a-l-k-o-n-t-e-n-t

mpepe
15-12-2013, 17:21
No wiesz z tym doplacaniem do rachunkow to nie jest tak rozowo, bo bedzie sie tym zajmowal MOPS , a to niestety jedna wielka biurokracja i paranoja bo niech ci tylko twoj dochod przekroczy o zlotowke ich smieszny prog i doopa z doplat.
Co do mozliwosci podpiecia do MPEC to wyglada to mniej wiecej tak:
www.dziennikpolski24.pl/pl/region/miasto-krakow/1288943-walcza-ze-smogiem-na-papierze.html

Powiem ci tak : mieszkam w poludniowejczesci Krakowa ,otoczony dwoma wezlami cieplowniczymi:
-jeden to wezel EC Skawina
-drugi to wezel EC Leg
Chcielismy z sasiadami podlaczyc 23 domki ( jedna ulica ) do ktoregos z wezlow. Oferowalismy bezproblemowe przejscie przez trzy prywatne dzialki nitki od wezla tzn wlasciciele tych dzialek pozwolili na rozkopanie ich bez zadnych gratyfikacji , ani odszkodowan.
Odpowiedz MPEC brzmiala NIE
Powod : niska oplacalnosc inwestycji

A tak naprawde to poprostu boja sie ruszac istniejacych przestarzalych wezlow ,aby sie cos czasem nie ze....ralo


Słuchałem w radio Kraków, że teraz MPEC będzie miało obowiązek podpięcia, a jak mówisz będzie nieopłacalność inwestycji to miasto o ile pamiętam przez 5 lat będzie miało obowiązek dopłat. Złóżcie za jakiś czas ponownie wniosek o podpięcie a w razie czego napiszcie do gazety lokalnej albo do radia KRK. Zresztą macie jeszcze kilka lat zanim zacznie to obowiązywać. Życzę powodzenia.

mpepe
15-12-2013, 17:30
Witam.
Kocioł 17kW odpalony w trybie retortowym eCoal. Węgiel z Wesołej. Nastwy:czas pracy podajnika 6s, czas postoju wydajnika 60s, czas krótkiej przerwy 35s, ilosc powtórzen 3, moc dmuchawy 55% (tego nie rozumie wogóle - z wieksza moca dmuchawa pracuje na 45%, po zmniejszeniu 35%.) Temperatura CO 55C - przeciąga do 62C. Węgiel nie dopalony.
Ktos pomoże? Sterownik niestety nie online. Mam printscrreny z ustawien.

Mam taki sam węgiel i kocioł 17 niedopałków brak chodzi mi na ręcznym mogę podać ci moje ustawienia:
czas pracy 4s
czas przerwy 40s
dmuchawa 40%

podtrzymanie
Czas pracy podajnika [sek] 4
Czas postoju podajnika [min] 80
Czas krótkiej przerwy [sek] 16
Ilość powtórzeń podajnika 4
Moc dmuchawy [%] 64

mpepe
15-12-2013, 17:32
Witam serdecznie.
RBR17 hula od jakiegoś czasu. Niestety martwi mnie dość duży pobór ekogroszku, tj. ok 30kg/dobę przy temperaturach ok. 0 do -5 stopni. Dom ok. 170 m2. Przy takim wydatku paliwa moc kotła ok. 4 - 6 kW w zależności od pracy palnika. Kaloryczność węgla ok. 21 kJ - z marketu. Instalator który składał instalację i od czasu do czasu steruje piecem przez neta twierdzi że duży pobór paliwa jest wynikiem jego słabej kaloryczności. Kupuję właśnie węgiel ok. 25kJ zobaczę.
Zastanawiam się jak by można obniżyć koszty. Czy ktoś z szanownych kolegów palił w tym piecu owsem lub innymi ziarnami? Czy samym owsem, czy mieszanką z węglem. W jakich proporcjach. A może innymi ziarnami? Rzepak,jęczmień może coś innego.
Trochę pola jest, na przyszły rok mogę posiać.
Jaka odmianę owsa polecacie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ja 100kg marketowego brunatnego z Castoramy spaliłem w 3 dni szkoda twojego czasu nerwów i kasy. Instalator miał rację kup dobry węgiel 26J to minimum

mpepe
15-12-2013, 17:37
Od kiedy miasto komuś dopłaca? Dopłaca mieszkańcy ze swojej kieszeni a miasto będzie tylko pośrednikiem.

Niestety nie masz racji pieniądze na tą inwestycję będą z UE w ramach ochrony środowiska

Tyson
15-12-2013, 18:06
Witam.
Kocioł 17kW odpalony w trybie retortowym eCoal. Węgiel z Wesołej. Nastwy:czas pracy podajnika 6s, czas postoju wydajnika 60s, czas krótkiej przerwy 35s, ilosc powtórzen 3, moc dmuchawy 55% (tego nie rozumie wogóle - z wieksza moca dmuchawa pracuje na 45%, po zmniejszeniu 35%.) Temperatura CO 55C - przeciąga do 62C. Węgiel nie dopalony.
Ktos pomoże? Sterownik niestety nie online. Mam printscrreny z ustawien.

U mnie jak narazie najlepsze wyniki w spalaniu wesołej osiągnąłem w trybie ręcznym. Podawanie 4s przerwa 47s, dmuchawa 40%.

pietruch78
15-12-2013, 18:18
Słuchałem w radio Kraków, że teraz MPEC będzie miało obowiązek podpięcia, a jak mówisz będzie nieopłacalność inwestycji to miasto o ile pamiętam przez 5 lat będzie miało obowiązek dopłat. Złóżcie za jakiś czas ponownie wniosek o podpięcie a w razie czego napiszcie do gazety lokalnej albo do radia KRK. Zresztą macie jeszcze kilka lat zanim zacznie to obowiązywać. Życzę powodzenia.

Wiesz podziwiam twoj optymizm , ale uwiez ja to mam na zywo i widze jak to dziala.
Nie wiem czy wiesz ze piec lat temu w Krakowie zostal uchwalony podobny zakaz tylko dotyczyl opalania mialem oraz smieciami. Wiesz jak to sie skonczylo?
Uchwala ta jest martwym przepisem ze wzgledu na brak instrumentow prawnych do wykonania tej uchwaly.
Bo Straz Miejska wedlug swojej ustawy o Strazach Gminnych z 1997r moze tylko wizualnie oceniac czy ktos pali smieci , gumy ....itp i moze tylko fotografowac badz filmowac i nastepnie kierowac wniosek do rozpatrzenia przez Sad , ktory moze zakwestionowac foto lub film jako dowod w sprawie.

Jedynym , ktory moze pobrac probki popiolu jest Inspektor Ochrony Srodowiska w asyscie Policji . Jest jedno ale.... otoz jak wlasciciel posesji sie uprze to moze zadac nakazu sadowego pozwalajacego na wejscie tych sluzb na posesje , i doopa blada , bo wcale tak latwo i szybko nie jest sie w stanie uzyskac taki nakaz.

Co do skladania wnioskow to uwierz ze w moim i sasiadow przypadku jest po sprawie . Otoz wszyscy maja w czterech literach laske Urzedu Miasta i zakupili kotly na eko groszek pewnej firmy i teraz panowie ze Strazy Miejskiej usilnie poszukuja dymu:D:D
Jeszcze ci powiem ze w tej samej ulice dalej wybudowano wystawny hotel ( przez Urzad Miasta ) , z salami konferencyjnymi , do ktorego rowniez MPEC nie wydal zgody na podlaczenie , wiec wpakowano tam gaz ,pomimo ze nitka cieplownicza oddalona jest od budynku o 100m:bash:
Wspomne jeszcze ze budowla ta nie funkcjonuje poniewaz nasi wlodarze zapomnieli o drodze PPOZ , ( Co poniektozy z piszacych tutaj beda kojarzyc o ktorym hotelu pisze:) )

Chcialem ci tylko jakos uswiadomic jak dziala Urzad Miasta w tym i jakie kretynskie ruchy wykonuje.
Bo zamiast zakazow moze by zaczac edukowac? moze by tak przemyslec aspekt ekonomiczny( w niektorych przypadkach potrzeba zgody konserwatora i prywatnych wlascicieli kamiennic?
A co z polozeniem Miasta? przeciez nie zatrzymaja pylow , ktore wiatry przywiewaja do miasta , i ktore nie sa wywiewane bo Wydzial Urbanistyczny UMK wydal kretynskie pozwolenia na zabudowe naturalnych kanalow wentylacyjnych Miasta ,ktore to kanaly za komuny byly nietykalne.

keteimj
15-12-2013, 18:52
Panowie mam prośbę sam też to deklaruję usuńmy te posty na temat zanieczyszczenia dostaw gazu , działania urzędów, parti polit. itp , parę stron będzie mniej i wszystkim lżej.

keteimj
15-12-2013, 19:16
Witam serdecznie.
RBR17 hula od jakiegoś czasu. Niestety martwi mnie dość duży pobór ekogroszku, tj. ok 30kg/dobę przy temperaturach ok. 0 do -5 stopni. Dom ok. 170 m2. Przy takim wydatku paliwa moc kotła ok. 4 - 6 kW w zależności od pracy palnika. Kaloryczność węgla ok. 21 kJ - z marketu. Instalator który składał instalację i od czasu do czasu steruje piecem przez neta twierdzi że duży pobór paliwa jest wynikiem jego słabej kaloryczności. Kupuję właśnie węgiel ok. 25kJ zobaczę.
Zastanawiam się jak by można obniżyć koszty. Czy ktoś z szanownych kolegów palił w tym piecu owsem lub innymi ziarnami? Czy samym owsem, czy mieszanką z węglem. W jakich proporcjach. A może innymi ziarnami? Rzepak,jęczmień może coś innego.
Trochę pola jest, na przyszły rok mogę posiać.
Jaka odmianę owsa polecacie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ja paliłem samym owsem i nie ma żadnego problemu, ale jak cena poszła coś tam powyżej 500PLN to dla mnie stało się nieopłacalne, ale kolega Adam https://remote.esterownik.pl :8080/device/360/ którego przy okazji pozdrawiam:bye: (o ile jeszcze to czytasz) już nie pierwszy rok jedzie na samym owsie i jest zadowolony nawet nie chce aktualizowac stera bo mówi że dobrze działających rzeczy się nie zmienia. Z tego co pamietam to uprawia jakąś specjalną odmianę owsa chyba jak mnie pamięć nie myli to się zwała RAJTAR

mpepe
15-12-2013, 19:22
Wiesz podziwiam twoj optymizm , ale uwiez ja to mam na zywo i widze jak to dziala.
Nie wiem czy wiesz ze piec lat temu w Krakowie zostal uchwalony podobny zakaz tylko dotyczyl opalania mialem oraz smieciami. Wiesz jak to sie skonczylo?.........................
.

Tylko teraz pieniądze na przyłącz i rekompensaty będą pochodzić z funduszy UE

keteimj
15-12-2013, 19:23
Nie jest to żaden problem. Czasami na niemoc władzy kur... bierze i co nieco piszemy. :D

A ile można pisać o kociołku, spalaniu dymieniu etc.... :D

To nie pisz lub załóż inny wątek:D

zawijan
15-12-2013, 19:49
To jest na pewno żarcik.

To, co ja napisałem, to nie był żarcik. Z pewnością.

zawijan
15-12-2013, 19:50
Czyli 2010r 23KW a 17KW kiedy? pytam bo mam 17 i ciekawe ile już sezonów "przeżyła".

Ja tego nie wiem.

minertu
15-12-2013, 20:26
Od 2010 na pewno.

bila111
15-12-2013, 20:28
Jak ocieplony ten dom, jakie okna?
Dom ocieplony, okna plastikowe, tylko klatka schodowa bez odcięcia pięter i drzwi.


Ja 100kg marketowego brunatnego z Castoramy spaliłem w 3 dni szkoda twojego czasu nerwów i kasy. Instalator miał rację kup dobry węgiel 26J to minimum
Właśnie kupuję 28 MJ. Zobaczę może będzie lepiej.


Ja paliłem samym owsem i nie ma żadnego problemu, ale jak cena poszła coś tam powyżej 500PLN to dla mnie stało się nieopłacalne, ale kolega Adam https://remote.esterownik.pl :8080/device/360/ którego przy okazji pozdrawiam (o ile jeszcze to czytasz) już nie pierwszy rok jedzie na samym owsie i jest zadowolony nawet nie chce aktualizowac stera bo mówi że dobrze działających rzeczy się nie zmienia. Z tego co pamietam to uprawia jakąś specjalną odmianę owsa chyba jak mnie pamięć nie myli to się zwała RAJTAR
Dzięki za odpowiedź. Chodziło mi głównie o to czy ten palnik radzi sobie z takim paliwem.
Na początek skombinuję ze dwa worki owsa i zrobię próby.
Jak wyjdzie dobrze, to na wiosnę w pole i zasiew. Zawsze będzie trochę oszczędniej.

pozdr.

kalio
15-12-2013, 20:29
50 kW z kotła 11kW niezła jazda

minertu
15-12-2013, 20:35
50 kW z kotła 11kW niezła jazda
Gdzie?

pawko_
15-12-2013, 20:38
50 kW z kotła 11kW niezła jazda

Rzeczywiście :) Może Ty halę sportową ogrzewasz :) ?

Delphion1
15-12-2013, 20:58
powierzchnia budynku 320 i 11kw?
ja bym brał 17 kw .
Kolega wyżej ma rację.

animuss
15-12-2013, 21:08
powierzchnia budynku 320 i 11kw?
ja bym brał 17 kw .
Kolega wyżej ma rację.

Mogą spokojnie dwa 11kw w kaskadzie pracować .

kalio
15-12-2013, 21:44
dla malkontenttów to wczoraj zasypalem 125kg,
po paro dniowej przerwie w paleniu
i sam sie zdziwilem tymi 50kW a wegla nie bralko - jak co to by sie zawleczka zerwala
tylko ze pali sie dalej

kalio
15-12-2013, 22:05
powierzchnia budynku 320 i 11kw?
ja bym brał 17 kw .
Kolega wyżej ma rację.
A po co jak z 11 wyciskam 110kW zaraz po rozpaleniu
Niedługo to PEC otworze na rbr 11 :D

emisb
16-12-2013, 06:40
A po co jak z 11 wyciskam 110kW zaraz po rozpaleniu
Niedługo to PEC otworze na rbr 11 :D
Zobacz co wpisałeś w statystykach przy pozycji zasyp węgla. Sprawdź jak wpisałeś kaloryczność.

tadek w
16-12-2013, 08:17
Witajcie.
Ja dziś upchnąłem 134 kg do kosza :D. Myślę że jakbym jeszcze porozgarniał po bokach to by 135 weszło.
Podpowie ktoś palący miałem, czy sypie sam miał czy mieszankę z groszkiem??

witam,ja sypie sam miał nie mieszam,a groch czeka na inne czasy, kurna musze chyba zmienić wage bo na mojej wychodziło nawet ok 150kg miału i to suchego

wojtek65
16-12-2013, 10:18
Jeszcze pytanie do bardziej obeznanych, jak widać po moich wykresach spaliny u mnie są dosyć niskie, choć nikt tak na prawdę nie ustalił punktu odniesienia, jakie powinny być.
I pytanie w jaki sposób sprawdzić czy w kominie nie dzieje się nic złego??
Komin systemowy, 9m, fi 200.
A może ktoś jakoś u siebie sprawdza komin?:)
Ja od wczoraj widzę co się dzieje 5,5 metra powyżej czopucha, czyli 1 metr od wylotu z komina, i wbrew pozorom wcale nie dmucham spalinami do domu.

Novy!
16-12-2013, 14:28
Ja od wczoraj widzę co się dzieje 5,5 metra powyżej czopucha, czyli 1 metr od wylotu z komina, i wbrew pozorom wcale nie dmucham spalinami do domu.

Chyba nic złego się nie dzieje skoro zmniejszyłeś moc dmuchawy?Zanim to zrobiłeś kocioł szybciej "docierał do zadanej".napisz proszę ,dlaczego taka reakcja?

edgar184
16-12-2013, 15:33
A jakby tak zrobić, że zamontuję sobie wolny czujnik spalin na końcówce komina, i podepnę go pod wolne gniazdo podłogówki, żeby mieć pogląd na wykresie jaka jest temperatura spalin tam na górze.
Tylko teraz pytanie jaka powinna być temperatura spalin tam na górze, żeby cały komin był suchy??
I jaka powinna być temperatura spalin w kominie w zależności od temperatury zewnętrznej??

Novy!
16-12-2013, 15:38
A jakby tak zrobić, że zamontuję sobie wolny czujnik spalin na końcówce komina, i podepnę go pod wolne gniazdo podłogówki, żeby mieć pogląd na wykresie jaka jest temperatura spalin tam na górze.
Tylko teraz pytanie jaka powinna być temperatura spalin tam na górze, żeby cały komin był suchy??
I jaka powinna być temperatura spalin w kominie w zależności od temperatury zewnętrznej??

Jeśli się mylę,to proszę,niech mnie ktoś poprawi.Jeśli widzisz biały dym z komina,a opał jest suchy-wtedy świadczy to "zimnej" spalinie.

wojtek65
16-12-2013, 15:42
Chyba nic złego się nie dzieje skoro zmniejszyłeś moc dmuchawy?Zanim to zrobiłeś kocioł szybciej "docierał do zadanej".napisz proszę ,dlaczego taka reakcja?
To zmniejszenie mocy dmuchawy miało związek z obserwacją temp. spalin wyżej w kominie. Normalnie dla mojej Wesołej i małego palnika ardeo 27% jest wystarczające, a czyszczenie polegało na ogarnięciu zmiotką wymiennika. Od 4 dni robię test jakiegoś eko podobno z Piekar, na 28% i zauważyłem nalot taki bardziej smołowy ale nie czarny. Chciałbym dokończyć test porównawczy względem miału Piekary i nie wiem czy da radę na 28% a wolałbym nie zmieniać.

Novy!
16-12-2013, 15:50
To zmniejszenie mocy dmuchawy miało związek z obserwacją temp. spalin wyżej w kominie. Normalnie dla mojej Wesołej i małego palnika ardeo 27% jest wystarczające, a czyszczenie polegało na ogarnięciu zmiotką wymiennika. Od 4 dni robię test jakiegoś eko podobno z Piekar, na 28% i zauważyłem nalot taki bardziej smołowy ale nie czarny. Chciałbym dokończyć test porównawczy względem miału Piekary i nie wiem czy da radę na 28% a wolałbym nie zmieniać.
Ok,pytałem z czystej ciekawości.jak dla mnie szybciej dochodził z przed zmiany nadmuchu,chyba że zmiana opału się odbyła.No ale ja stary już jestem,i wzrok nie ten :)
Jak możesz cyknij opał z wesołej na tym palniku,tak aby płomyk było widać.Ciekaw jestem tego palnika.
Pozdrawiam

raf1
16-12-2013, 16:44
mam pytanie do kolegów użytkowników rbr-a, czy rdzewieje wam zasobnik, bo u mnie widać niewielkie ślady??

Piotrek42
16-12-2013, 16:47
mam pytanie do kolegów użytkowników rbr-a, czy rdzewieje wam zasobnik, bo u mnie widać niewielkie ślady??

W Rbr (17) po roku mi nie zardzewiał-nawet sladu rdzy nie ma :) ale w ence 3 sezonów nie wytrzymał ...:mad:

raf1
16-12-2013, 16:48
może głupie pytanie co za enka?

mpepe
16-12-2013, 16:53
może głupie pytanie co za enka?

Nie ma głupich pytań. Nie wiesz - pytasz. Wiesz nie pytasz - odpowiadasz

http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly_set2.html

wojtek65
16-12-2013, 16:54
230520230521
Starsze fotki ten sam czas z lampą i bez. Palnik obrotowy ale obrót mam wyłączony, brak doświadczenia i nie wiadomo jak na to patrzeć to niech chociaż w miejscu stoi. Histogramów na grupowym nie szło opanować , ale po zmniejszeniu powietrza antyspalinowego coś zaczęło się jakby klarować. Niedopału nia widzę a resztą się nie przejmuję, ciepłomierz mówi że jest dobrze i to wystarczy.
Pozdrawiam.

Piotrek42
16-12-2013, 16:57
Nie ma głupich pytań. Nie wiesz - pytasz. Wiesz nie pytasz - odpowiadasz

http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly_set2.html

dokładnie to ta :D http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly_set3.html kocioł pancerny ( blacha 6-7mm) ale brak dosuszania paliwa i zasobnik 3-4 lata to max max-ów :)

Piotrek42
16-12-2013, 17:02
wojtek65 Co ty masz za temp wewnętrzne???:lol2:

minertu
16-12-2013, 17:13
wojtek65 Co ty masz za temp wewnętrzne???:lol2:

Pewnie temp czopucha mierzy.

mpepe
16-12-2013, 17:14
Pytałem już o problemy ze sterem macie problemy z zalogowanie po IP? u mnie wielokrotnie muszę powtarzać tę czynność wyskakuje błąd "połączenie zresetowane".

I druga sprawa wejście z telefonu na stronę sterownika jest niemożliwe zawiesza się na szarej stronie z napisem ecoal i pasku ładowania strony gdy osiągnie jakieś w 1/4%. Wchodząc przez program na android działa własciwie.

animuss
16-12-2013, 17:17
wojtek65 Co ty masz za temp wewnętrzne???:lol2:
Ma pomylony czujnik od temp.podajnika i temp. wew.

wojtek65
16-12-2013, 17:25
Pewnie temp czopucha mierzy.
Dokładniej 5,5 metra nad czopuchem a 1 metr przed wylotem z komina. Dzień bez testów dzień stracony:yes: W kociołku się pali a coś trzeba eksperymentować. Ciekawe jak długo wytrzyma czujnik wewnetrzny bez tej obudowy z kompletu owinięty folią aluminiową na przewodzie elektrycznym 2x 0,5 . Próbowałem inny od starego sterownika i Bruli go nie odczytuje. Inny pt 100 od innego miernika też nie odczytuje także zamiana pt 100 w miejsce KTY 81 210 nie wchodzi w grę.

minertu
16-12-2013, 17:41
Dokładniej 5,5 metra nad czopuchem a 1 metr przed wylotem z komina. Dzień bez testów dzień stracony:yes: W kociołku się pali a coś trzeba eksperymentować. Ciekawe jak długo wytrzyma czujnik wewnetrzny bez tej obudowy z kompletu owinięty folią aluminiową na przewodzie elektrycznym 2x 0,5 . Próbowałem inny od starego sterownika i Bruli go nie odczytuje. Inny pt 100 od innego miernika też nie odczytuje także zamiana pt 100 w miejsce KTY 81 210 nie wchodzi w grę.
Z CWU ma 4m długości,można go przedłużyć.U mnie ten czujnik właśnie wewnętrzną mierzy.

Magda_lena85
16-12-2013, 17:59
Dzień bez testów dzień stracony:yes: .
do czasu aż kilka nocy z rzędu obudzi Cię alarm i trzeba się zwlec i iść sprawdzić

edgar184
16-12-2013, 18:01
Jeśli się mylę,to proszę,niech mnie ktoś poprawi.Jeśli widzisz biały dym z komina,a opał jest suchy-wtedy świadczy to "zimnej" spalinie.

Kurde, ale jaki ma być jak nie biały/ biało szary???

Magda_lena85
16-12-2013, 18:12
byłam zmuszona - i niestety nie powiem, że dużo wiem;)
ale uczę się

75max
16-12-2013, 18:14
Kurde, ale jaki ma być jak nie biały/ biało szary???

u mnie sąsiedzi się dziwią że nie pale w piecu bo jeszcze dymu nie widzieli sąsiad ma piec z podajnikiem i pali miałem to ładna smuga idzie z komina mogę mu policzyć ile piec pracuje :D

5iatka
16-12-2013, 18:30
u mnie z komina nic nie widać, za to sąsiedzi smolą na całą okolicę, jak elektrociepłownia.

ps.
też mam problemy z wejściem na sterownik po IP
Raz działa bez problemu, innym razem wcale ( loteria )

minertu
16-12-2013, 18:33
u mnie z komina nic nie widać, za to sąsiedzi smolą na całą okolicę, jak elektrociepłownia.

ps.
też mam problemy z wejściem na sterownik po IP
Raz działa bez problemu, innym razem wcale ( loteria )
Jak po IP to to jest raczej problem u ciebie ,Twojej sieci.

mpepe
16-12-2013, 18:57
u mnie z komina nic nie widać, za to sąsiedzi smolą na całą okolicę, jak elektrociepłownia.

ps.
też mam problemy z wejściem na sterownik po IP
Raz działa bez problemu, innym razem wcale ( loteria )

Mam to samo i niestety nie działa wejście z komórki poprzez stronę esterownik mogę się zalogować ale nie wejdę w ustawienia gdzie jest ten ładny niebieski kociołek wyświetlony :-(

Jarecki79
16-12-2013, 19:00
. Od 4 dni robię test jakiegoś eko podobno z Piekar, na 28% i zauważyłem nalot taki bardziej smołowy ale nie czarny. .

Otwórz mocniej przysłonę na dmuchawie, powinno pomóc na taki węgiel... teraz za bardzo kisisz na przysłonie...
Sorry że w tym wątku, no ale cóż....

kniazio
16-12-2013, 19:04
Panowie juz bylo o tym
Jak cos dzieje sie na esterownik to po lokalnym IP tez muli
Co prawda nie wiem czemu tak jest bo przeciez to dwa rozne adresy, a jednak :)

minertu
16-12-2013, 19:07
Po IP nie powinno mieć nic wspólnego z eSterownik.pl
To jest połączenie lokalne.

wojtek65
16-12-2013, 19:26
Otwórz mocniej przysłonę na dmuchawie, powinno pomóc na taki węgiel... teraz za bardzo kisisz na przysłonie...
Sorry że w tym wątku, no ale cóż....
Pewnie to śmieszne ale ja przesłonę od początku mojego palenia zawsze mam otwartą na maxa. Już kiedyś robiłem próby z tym miałem ale na ręcznym, z obrotem i powietrzem entyspalinowym otwartym całkowicie a teraz jest przymknięte. Ja to reguluję tak że popuszczam dwie nakrętki od dmuchawy i przesuwam blaszkę która przysłania otwór antyspalinowy.
Częściowo przymknięte
Jeszcze chwilę dam mu szansę na poprawe, a histogramy u mnie zawsze wyglądały kiepsko.

galwiecie
16-12-2013, 19:42
Witam wszystkich,z rbr to mój pierwszy sezon i proszę o radę, wcześniej paliłam ekogroszkiem 27 kal i miałam kłopot z wysoką temp. podajnika teraz mieszam go z 22 kal, temp. podajnika uspokoiła się ale mam dużo sadzy. Będę wdzięczna za wszystkie rady.

mpepe
16-12-2013, 19:46
Sprawa wejścia z komórki rozwiązana nie wejdę z andka froyo z Jelly bean bez problemu. Po ostatniej awarii esterownika widocznie coś zmienili i niestety obsługa strony ze starszych systemów nie jest wspierana.

galwiecie
16-12-2013, 19:47
https://remote.esterownik.pl:8080/device/2920/
mój poprawny adres sterownika

minertu
16-12-2013, 19:49
Witam wszystkich,z rbr to mój pierwszy sezon i proszę o radę, wcześniej paliłam ekogroszkiem 27 kal i miałam kłopot z wysoką temp. podajnika teraz mieszam go z 22 kal, temp. podajnika uspokoiła się ale mam dużo sadzy. Będę wdzięczna za wszystkie rady.

Dołóz ze 2 oczka nadmuch i podnieś zadaną CO do 50deg

galwiecie
16-12-2013, 19:51
Dzięki, już to robię.

minertu
16-12-2013, 19:53
I daj mu popracować do rana :)

galwiecie
16-12-2013, 19:54
Ok

minertu
16-12-2013, 20:00
Zostaw te minimalną CO na 42DEG ,czego się boisz?

kalio
16-12-2013, 20:12
Zobacz co wpisałeś w statystykach przy pozycji zasyp węgla. Sprawdź jak wpisałeś kaloryczność.

kalorycznośc 25
podawanie 2.5

i takie kwiatki

galwiecie
16-12-2013, 20:20
Zostaw te minimalną CO na 42DEG ,czego się boisz?

Jak zostawię minimalną 42, to jak ustawić te 50 na piecu? zmienić krzywą grzania?

minertu
16-12-2013, 20:20
kalorycznośc 25
podawanie 2.5

i takie kwiatki

To zmień podawanie na 0.25

minertu
16-12-2013, 20:27
Zostaw te minimalną CO na 42DEG ,czego się boisz?

Jak zostawię minimalną 42, to jak ustawić te 50 na piecu? zmienić krzywą grzania?

Wyłącz pogodowy

karoka65
16-12-2013, 20:40
To zmień podawanie na 0.25
To chyba na orzech średni :)

gmaj22
16-12-2013, 20:47
Zostaw te minimalną CO na 42DEG ,czego się boisz?

Jak zostawię minimalną 42, to jak ustawić te 50 na piecu? zmienić krzywą grzania?

Przypuszczam, ze krzywa grzania i tak bedziesz musiala zmienic, skoro chcesz zostac przy pogodowce. Nie wyobrazam sobie, zeby przy -10*C ogrzac dom zadana 52*C. Chyba ze chcesz ciagle minimalna podnosic? Albo masz "dom-termos", mimo ze wykresy na to nie wskazuja, bo kociol odstawialby sie na dosc dlugo. Proponuje ustawic na krzywej temp. 60*C dla -10*C.

galwiecie
16-12-2013, 20:53
Pogodowy wyłączony :yes:
a jak reszta ustawień, może być?

galwiecie
16-12-2013, 20:56
Fajnie, że pomagacie dzięki krzywa poprawiona :D

karoka65
16-12-2013, 21:06
Nie wyobrazam sobie, zeby przy -10*C ogrzac dom zadana 52*C. Chyba ze chcesz ciagle minimalna podnosic? Albo masz "dom-termos", mimo ze wykresy na to nie wskazuja, bo kociol odstawialby sie na dosc dlugo. Proponuje ustawic na krzywej temp. 60*C dla -10*C.
Grześ, niektórzy większość zimy przelatują na 42 czy 43 stopnie w największe mrozy podnoszą o 3 czy 4 stopnie.
Zależy to tez od kilku czynników.
Nie wiem czy jak byłeś u mnie dotykałeś grzejnika jaka jest jego temperatura, są tylko trochę ciepłe a w domu jak jest widziałeś.
Na kotle jest chyba 48 ale przycięta temp. na 4D który został w spadku po starym pleszewiaku.

gmaj22
16-12-2013, 21:14
Grześ, niektórzy większość zimy przelatują na 42 czy 43 stopnie w największe mrozy podnoszą o 3 czy 4 stopnie.
Zależy to tez od kilku czynników.
Nie wiem czy jak byłeś u mnie dotykałeś grzejnika jaka jest jego temperatura, są tylko trochę ciepłe a w domu jak jest widziałeś.
Na kotle jest chyba 48 ale przycięta temp. na 4D który został w spadku po starym pleszewiaku.

Nie dotykalem, to fakt. Nie zaprzeczam, ze mozna i w wieksze mrozy obskoczyc ogrzewanie przy 50C. Ale wtedy albo intensywnosc wymiany wieksza, czyli szybsza praca pompy obiegowej, do tego odpowiedni zapas goracej wody. W RBR 11 kW chyba zbyt wielkiego nie ma? Czy jeszcze o czyms zapomnialem? Rzeczywiscie: mozna jeszcze dobrac grzejniki jak dla 55/40 np., czyli nieco przewymiarowac. Zaznaczam, ze nie mowimy tu o podlogowce...

Pioyso
16-12-2013, 21:26
Witam, jestem absolutnym debiutantem w kontakcie z kotlem na ekogroszek. Od pewnego czasu mam problem z temperaturą podajnika. Wykorzystałem już wszystkie znane metody i sztuczki. Bez sukcesu. Temperatura oscyluje w przedziale 70 - 80, chwilami spada w okolice 65. Mam pytanie, czy taka temperatura nie szkodzi podajnikowi? Czy pozostawić jak jest, czy szukać innych rozwiązań? Kocioł to RBR 11kW. Pracuje w automacie, inna opcja nie wchodzi w rachubę. Będę wdzięczny za pomoc.

gmaj22
16-12-2013, 21:41
@Pioyso:

1/ czy czujnik jest skalibrowany?
2/ czy jest we wlasciwym miejscu?
3/ czy zmieniales korekty ustawien fabrycznych, tzn. nadmuchu ewentualnie podawania? Byc moze robi sie krater i cofa zar?

Novy!
16-12-2013, 21:51
To chyba na orzech średni :)
Odniesie się Pan do pytania kolegi w84u a propos Pańskich zasypów?Czy nie?
Proszę przestać,"łagodnie" wkraczać w temat tylko odpowiedzieć.Gmaj,bez ujmy dla niego -łyknie wszystko -ja nie.
I co za pierdoły z grzejnikami.kogo Pan wkręca?Czy Pan myśli ,że nikt nie kuma zasady działania termostatu?

gmaj22
16-12-2013, 22:00
Odniesie się Pan do pytania kolegi w84u a propos Pańskich zasypów?Czy nie?
Proszę przestać,"łagodnie" wkraczać w temat tylko odpowiedzieć.Gmaj,bez ujmy dla niego -łyknie wszystko -ja nie.
I co za pierdoły z grzejnikami.kogo Pan wkręca?Czy Pan myśli ,że nikt nie kuma zasady działania termostatu?
Gmaj tez wszystkiego nie lyknie :) Zeby sie upewnic, popyta i poczyta... Bez ujmy dla siebie.

PS: A termostaty najlepiej dzialaja znacznie powyzej 40*C na zasilaniu. Bodajze najlepsza to min 55*C. Sprawdzone na moich.

karoka65
16-12-2013, 22:23
Odniesie się Pan do pytania kolegi w84u a propos Pańskich zasypów?Czy nie?
Proszę przestać,"łagodnie" wkraczać w temat tylko odpowiedzieć.Gmaj,bez ujmy dla niego -łyknie wszystko -ja nie.
I co za pierdoły z grzejnikami.kogo Pan wkręca?Czy Pan myśli ,że nikt nie kuma zasady działania termostatu?
A co tam znowu kolega Novy za atrakcje wynalazł ? bo w temacie nie jestem.
Mam ważniejsze rzeczy na głowie ostatnio niż niszczenie sobie wątroby na forum jak to mawia mój kolega niedoli.

karoka65
16-12-2013, 22:26
Aaa, gdzie ja coś o termostatach napisałem, co znowu wkręcam i kogo ?

piotrek57
17-12-2013, 07:31
Witam. Widziałem kiedyś że była mowa o regulatorach ciagu - mozecie podesłać linka (przy takiej ilości stron nie da się nic znależć) ? Ja dalej walcze w niedopalonym weglem i wygrzewaniem wylewek - w dpmu trudno wytrzymac :) Pozdrawiam

Tyson
17-12-2013, 07:39
Witam, jestem absolutnym debiutantem w kontakcie z kotlem na ekogroszek. Od pewnego czasu mam problem z temperaturą podajnika. Wykorzystałem już wszystkie znane metody i sztuczki. Bez sukcesu. Temperatura oscyluje w przedziale 70 - 80, chwilami spada w okolice 65. Mam pytanie, czy taka temperatura nie szkodzi podajnikowi? Czy pozostawić jak jest, czy szukać innych rozwiązań? Kocioł to RBR 11kW. Pracuje w automacie, inna opcja nie wchodzi w rachubę. Będę wdzięczny za pomoc.

U mnie temperatura podajnika znacznie obniżyła się po odłączeniu dosuszania zasobnika.

Magda_lena85
17-12-2013, 07:50
a jakie to metody i sztuczki są na obniżenie Pioyss?
miałam z tym problem ( ale przekraczało 60) - po zmianie 3 ustawień zgodnie z tym co na forum radzili jest 43-50 max.

kalio
17-12-2013, 08:21
Odniesie się Pan do pytania kolegi w84u a propos Pańskich zasypów?Czy nie?
Proszę przestać,"łagodnie" wkraczać w temat tylko odpowiedzieć.Gmaj,bez ujmy dla niego -łyknie wszystko -ja nie.
I co za pierdoły z grzejnikami.kogo Pan wkręca?Czy Pan myśli ,że nikt nie kuma zasady działania termostatu?

Dopuki nie bedie w esterownik podladu na dane szczegulowe paliwa i dane zasypu to nie ma o co kopi kruszyć,

Spalanie karoki to sciema i tyle - chyba że nie liczy tych dodatkowych 4 workow pomiedzy zasypami - ale to szczegol

To tak samo jak ja i moj certyfikat juz miał być już

Novy!
17-12-2013, 09:03
Wczoraj napisał do mnie na priv,następny "bardzo zadowolony" posiadacz RBR 11kW z ceramiką.Pan Wiesiek uraczył go "cackiem" jak i mnie,o tym jak ten kocioł został "stworzony" -też od Pana Wieśka się nie dowiedział,ale po fakcie z forum.O innych jego mankamentach oraz braku certyfikatu-też nie od Pana Wieśka.Coś skromnie u Pana z tymi informacjami :)
Mam nadzieję ,że kolega się odezwie sam.Panie Wieśku to chyba nie ten Pana znajomy o którym ciągle pan wspomina,że u niego 11kW z ceramiką chodzi jak zegarek,tylko dostępu on line do nie go jakoś nie ma...

Novy!
17-12-2013, 09:09
Witam. Widziałem kiedyś że była mowa o regulatorach ciagu - mozecie podesłać linka (przy takiej ilości stron nie da się nic znależć) ? Ja dalej walcze w niedopalonym weglem i wygrzewaniem wylewek - w dpmu trudno wytrzymac :) Pozdrawiam

Ten palnik tak spala "trudniejsze" paliwa,nic nie poradzisz,mniej lub bardziej,ale tak pozostanie.
Link do akcesoria kominowe Darco :http://www.darco.com.pl/oferta/k,81,akcesoria-kominowe.html

Novy!
17-12-2013, 09:13
Witam, jestem absolutnym debiutantem w kontakcie z kotlem na ekogroszek.
Tak jak ten kocioł jest debiutantem w kontakcie z użytkownikiem :)


Od pewnego czasu mam problem z temperaturą podajnika. Wykorzystałem już wszystkie znane metody i sztuczki. Bez sukcesu. Temperatura oscyluje w przedziale 70 - 80, chwilami spada w okolice 65. Mam pytanie, czy taka temperatura nie szkodzi podajnikowi? Czy pozostawić jak jest, czy szukać innych rozwiązań? Kocioł to RBR 11kW. Pracuje w automacie, inna opcja nie wchodzi w rachubę. Będę wdzięczny za pomoc.

Na te pytania z chęcią odpowie producent.Dzwoń śmiało.powiedzą co i jak trzeba zrobić.Skoro forumowe "sztuczki" zawodzą to może mają złoty środek :)

taival
17-12-2013, 09:14
Podobnie jak większość w tym temacie zostałem posiadaczem reaktora 11 KW z ceramiką. Jest to mój pierwszy piec na eko-groszek wiec nie wiem nawet czego mogę a czego nie powinienem od niego oczekiwać. Abstrahując od braku certyfikatu, o braku którego de facto dowiedziałem się przez lekturę tego tematu nie do końca podoba mi się spalanie a właściwie ilość pożeranego węgla i jakość popiołu. Palę WESOŁĄ z lokalnego składu jednak mam 100 % pewność, że to wesoła (znajomy właściciel sam jeździ do kopalni). Jeśli spojrzycie na mój sterownik https://esterownik.pl/sterownik/2912 (temp podłogi to temperatura wody za zaworem 4 drogowym) to widać, że pożera obecnie ok. 17 kg na dobę. Wynik bardzo średni. Mój dom to ok. 150 m2 do ogrzania, styropian 10cm na ścianach i 20 cm wełny na dachu nowe budownictwo ściany z ceramiki 24 cm w większości grzejniki z głowicami, podłogówki tylko w łazienkach. Dwie rzeczy jednak cały czas nie dają mi spokoju. Nie mogę w żaden sposób wyeliminować spieków. Obecnie przy ustawieniach 8/42, 12/48 (spalanie grupowe) w popielniku pojawiają się zarówno spieki żużlowe jak i koksowe. Nie jest ich dramatycznie dużo jednak są. Przy większych wartościach dmuchawy spieki koksowe robiły się większe(ok. 3x3 cm) i temperatura spalin szybowała na 170 Deg. Przy takich ustawieniach jak teraz wydaje mi się że spala optymalnie. Nie doświadczam żadnego nadmiernego a w zasadzie żadnego osadzania się sadzy w wymienniku. Poniżej korony palnika i owszem jednak w wymienniku jest tylko pyłek. Na drzwiczkach oczywiście jest jej też trochę. Z eksploatacyjnych rzeczy to po ok. miesiącu użytkowania pękła jedna z płyt ceramicznych jednak to chyba nie wpływa na jakość spalania. Co poradzicie koledzy aby zmniejszyć spalanie i pozbyć się spieków. Zastanawia mnie też dlaczego aż tak przebija mi zadaną temperaturę i to pomimo mrozów za oknem?
Pozdrawiam Łukasz.

Novy!
17-12-2013, 09:24
Podobnie jak większość w tym temacie zostałem posiadaczem reaktora 11 KW z ceramiką.
Przykro mi.

. Dwie rzeczy jednak cały czas nie dają mi spokoju. Nie mogę w żaden sposób wyeliminować spieków. Obecnie przy ustawieniach 8/42, 12/48 (spalanie grupowe) w popielniku pojawiają się zarówno spieki żużlowe jak i koksowe. Nie jest ich dramatycznie dużo jednak są.
Post powyżej napisałem ,że palnik ekoenergii tak właśnie sobie nieradzi z kalorycznym opałem.Pan z Instalco ,z którym rozmawiałem,powiadomił mnie też że takie info pojawi się na stronie producenta wraz ze specyfikacją zalecanego paliwa.Amen.

Z eksploatacyjnych rzeczy to po ok. miesiącu użytkowania pękła jedna z płyt ceramicznych jednak to chyba nie wpływa na jakość spalania.
Dziwi mnie reakcja,dawno powinieneś reklamować wadę.


Co poradzicie koledzy aby zmniejszyć spalanie i pozbyć się spieków. Zastanawia mnie też dlaczego aż tak przebija mi zadaną temperaturę i to pomimo mrozów za oknem?
Pozdrawiam Łukasz.
Wyłącz i włącz sterownik,niech rysuje wykresy od nowa.Ja tez palę Wesołą,tylko ja dmucham teraz "inaczej' więc moje ustawienia Ci nie pomogą.Zobaczymy co narysuje po restarcie.To paliwo trzeba spalać nieco wolniej...z mniejszym nadmuchem.
A temp spalin będzie i 200deg,Pan Wiesiek mówi ,że to nic nie szkodzi-ale on ma skład z opałem...:)
Napiszę Ci na priv jak zrobić zawirowywacz do tego śmiecia.

mark3k
17-12-2013, 09:26
Ten palnik tak spala "trudniejsze" paliwa,nic nie poradzisz,mniej lub bardziej,ale tak pozostanie.
Link do akcesoria kominowe Darco :http://www.darco.com.pl/oferta/k,81,akcesoria-kominowe.html

Odnośnie spalania , to wygląda dokładnie tak jak w samochodach: jednemu automat spala mniej od manuala (skrzynia biegów), choć producent podaje odwrotnie, no i jeśli ktoś pisze, że benzyna 2litry spala mu 4,5l etyliny na - no właśnie na ile? Logika - 60km, ale u gościa na 100km. I da się pokroić za te bzdury. :D
Jeśli ktoś ma termos to ogrzeją go domownicy i ewentualnie kominek przez parę godzin dziennie. U mnie niestety muszę spalić trochę czarnego złota, ale takie potrzeby energetyczne ma moja budowla i tyle. Choć mógłbym napisać, że spalam np. 12kg/24h - tylko po co? Na chwile obecna spalanie jest do zaakceptowania, choć przy temp ujemnych apetyt na paliwo zaczął gwałtownie rosnąć, co jest dość niepokojące. Zobaczę co będzie dalej.
Od 14.09 do dzisiaj spaliłem 1275kg węgla Bobrek. Palę non stop.

Ps: Za nawową kolego NOVY od 11.12.2013 pale w trybie ręcznym. Parametry do spalania: 3s/32s/43%. Pojawiają się małe koksiki, ale to efekt odstawiania kotła, na krótki czas ale jednak. Mój węgiel musi palić sie na małych dawkach, przy dłuższym czasie są niedopałki , a przy zwiększeniu nadmuchu spieki. Cóż, taki węgiel kupiłem. Na chwile obecna spalanie jest zadawaląjące, choć nadal mam sporo sadzy w całym kotle, łącznie z komora spalania. :(

Novy!
17-12-2013, 09:41
Za nawową kolego NOVY od 11.12.2013 pale w trybie ręcznym. Parametry do spalania: 3s/32s/43%. Pojawiają się małe koksiki, ale to efekt odstawiania kotła, na krótki czas ale jednak. Mój węgiel musi palić sie na małych dawkach, przy dłuższym czasie są niedopałki , a przy zwiększeniu nadmuchu spieki. Cóż, taki węgiel kupiłem. Na chwile obecna spalanie jest zadawaląjące, choć nadal mam sporo sadzy w całym kotle, łącznie z komora spalania. :(

Jak w życiu,albo za słabo dmuchasz,albo za mocno :) Zrób fotkę płomyka przed odstawieniem.sadza może być także wynikiem zbyt dużego nadmuchu.Jeśli nic nie przerabiałeś w palniku i dmuchawie...nie pamiętam już,to ten nadmuch wydaje się być za duży do tej dawki.Ale tego nie wiem.

kalio
17-12-2013, 09:43
..... Na chwile obecna spalanie jest zadawaląjące, choć nadal mam sporo sadzy w całym kotle, łącznie z komora spalania. :(

O kolejny co ma sadze w kotle a jej tam nie miało być

Arturo72
17-12-2013, 09:46
to widać, że pożera obecnie ok. 17 kg na dobę. Wynik bardzo średni. Mój dom to ok. 150 m2 do ogrzania, styropian 10cm na ścianach i 20 cm wełny na dachu nowe budownictwo ściany z ceramiki 24 cm w większości grzejniki z głowicami, podłogówki tylko w łazienkach.
Pozdrawiam Łukasz.
Jak na tak cienki dom to spalanie i tak niezle,nie wiem czego się spodziewales.
17kg to jest ok.22-25kWh czyli spoko.

Delphion1
17-12-2013, 09:48
Mam pytanie:czy ktoś juz dokładnie zwazył ile wchodzi do podajnika?
Mi się wydaje,że 120 kg ale jeden pisze 114 drugi ,że 134 to w końcu ile ?
No chyba ,że doliczyć trzeba to co w przekładni siedzi to wtedy by te 120 pasowało +ślimak ,niestety nie mam wagi :(
Mógły ktoś dokładnie napisać ile wchodzi gdy się ślimak w podajniku pokazuje do pełna z rozgarnieciem na boki?
Dzięki

taival
17-12-2013, 09:54
Sterownik już zrestartowany. Ja do zasobnika sypię 120 kg suchego groszku. Można upchnąć pewnie i ze 130 jak się zasypie pod samą klapę.

mark3k
17-12-2013, 10:11
Jak w życiu,albo za słabo dmuchasz,albo za mocno :) Zrób fotkę płomyka przed odstawieniem.sadza może być także wynikiem zbyt dużego nadmuchu.Jeśli nic nie przerabiałeś w palniku i dmuchawie...nie pamiętam już,to ten nadmuch wydaje się być za duży do tej dawki.Ale tego nie wiem.

Dmuchałem 40% - tragedia, 41% - dużo sadzy, przy 43% przynajmniej sadza wypalona z deflektora, choć nadal występuje. Komora spalania czarna.. Ogień pod koniec palenia rozbija się o deflektor. Mam 17-tkę . Na dzisiaj nic nie przerabiałem, jedynie wstawiłem na dolna półkę zawirowywacz o szerokości drzwiczek (aby sie łatwiej wyjmowało do czyszczenia). Kocioł muszę czyścic co 4 dni - niestety. po czyszczeniu temp. spalin o 15 do 20oC w dół.
Wieczorem pstryknę fotkę.

Ps: do zasobnika wsypuje 5 worków po 25 kg ( w workach brakuje ok: 1 do 1,5kg - w każdym). To taka "marża handlowa.

taival
17-12-2013, 10:30
Dmuchałem 40% - tragedia, 41% - dużo sadzy, przy 43% przynajmniej sadza wypalona z deflektora, choć nadal występuje. Komora spalania czarna.

Więc jednak jakiś pożytek z ceramiki jest. Ja pomimo ustawiania zbyt małego nadmuchu (dużo niedopałków w popiole) nie miałem problemów z sadzą. Na samym początku jak miałem nadmuch przy 8 kw na poziomie 38 % sadza była jednak przy 41,42 % sadzy nie stwierdzam. Boję się tylko co będzie z temp. spalin jak mrozy przyjdą -15 lub większe.

mark3k
17-12-2013, 10:55
Więc jednak jakiś pożytek z ceramiki jest. Ja pomimo ustawiania zbyt małego nadmuchu (dużo niedopałków w popiole) nie miałem problemów z sadzą. Na samym początku jak miałem nadmuch przy 8 kw na poziomie 38 % sadza była jednak przy 41,42 % sadzy nie stwierdzam. Boję się tylko co będzie z temp. spalin jak mrozy przyjdą -15 lub większe.

Pewnie są plusy i minusy takiego rozwiązania.
Niestety nie mamy przedstawionych żadnych danych z badań obu typów kotłów. I wszystko co piszemy jest w sferze domysłów i gdybań.
U mnie temperatura spalin obecnie dociąga w porywach do 110oC (gdy za oknem minus na termometrze). Teraz z bieda dociąga do 90oC.

Novy!
17-12-2013, 11:09
Pewnie są plusy i minusy takiego rozwiązania.
Niestety nie mamy przedstawionych żadnych danych z badań obu typów kotłów. I wszystko co piszemy jest w sferze domysłów i gdybań.
U mnie temperatura spalin obecnie dociąga w porywach do 110oC (gdy za oknem minus na termometrze). Teraz z bieda dociąga do 90oC.

Ja nie mogę sobie pozwolić na takie temp.spalin,8k pln.to dla mnie spory wydatek.Nawet gdyby strata kominowa była nie 1% na każde 15-20deg,a 5% to i tak mój kocioł nie zobaczyłby temp spalin 90-100deg.
Jak miałem Ogniwo to tez kilku "fachmanów" od niskiej spaliny pisało ,że się nie ma czym martwić.Po 2 latach wynosiłem ten kocioł z piwnicy,wiem co widziałem.Pomijam wymianę czopucha (łącznika z kominem) który był jak sito,i tego co teraz się dzieje z górnym fragmentem (wylot) wkładu kominowego.Przestrzegam.Każdy zrobi jak zechce.Zawijan pisał kiedyś ,że "bezpieczna temp spalin" to 140-160deg (W przeciętnych warunkach technologicznych eksploatacji kotłów węglowych kwasowy punkt rosy może osiągać wartości do 140⁰C, przy zawartości siarki w węglu 1% (według M.Kwestarz, M.Pronobis – „Modernizacja kotłów energetycznych”, WNT, Warszawa 2002).

Novy!
17-12-2013, 11:13
Więc jednak jakiś pożytek z ceramiki jest. Ja pomimo ustawiania zbyt małego nadmuchu (dużo niedopałków w popiole) nie miałem problemów z sadzą. Na samym początku jak miałem nadmuch przy 8 kw na poziomie 38 % sadza była jednak przy 41,42 % sadzy nie stwierdzam. Boję się tylko co będzie z temp. spalin jak mrozy przyjdą -15 lub większe.

Nadmuch dla 8kW jest poprawny,dla 12kW zbyt duży(tak mówi Histogram,trzeba to kontrolować),proponuje ustawić na początek 43%,za kilka godzin kontrola.

mark3k
17-12-2013, 11:15
Ja nie mogę sobie pozwolić na takie temp.spalin,8k pln.to dla mnie spory wydatek.Nawet gdyby strata kominowa była nie 1% na każde 15-20deg,a 5% to i tak mój kocioł nie zobaczyłby temp spalin 90-100deg.
Jak miałem Ogniwo to tez kilku "fachmanów" od niskiej spaliny pisało ,że się nie ma czym martwić.Po 2 latach wynosiłem ten kocioł z piwnicy,wiem co widziałem.Pomijam wymianę czopucha (łącznika z kominem) który był jak sito,i tego co teraz się dzieje z górnym fragmentem (wylot) wkładu kominowego.Przestrzegam.Każdy zrobi jak zechce.Zawijan pisał kiedyś ,że "bezpieczna temp spalin" to 140-160deg (W przeciętnych warunkach technologicznych eksploatacji kotłów węglowych kwasowy punkt rosy może osiągać wartości do 140⁰C, przy zawartości siarki w węglu 1% (według M.Kwestarz, M.Pronobis – „Modernizacja kotłów energetycznych”, WNT, Warszawa 2002).

OK. Przy mniejszym dmuchaniu mam niższą temperaturę spalin. Chyba, że ustawie kocioł na min. 12kW , to może będzie ze 130oC. Wysoka moc kotła = szybkie nagrzewanie i długi postój kotła. A tego staram się unikać (obecnie jest ok 50/50% - praca - postój).
Nie zaniżam celowo temperatury spalin i nie zamierzam za 3 lata wymieniać kotła. :)

Novy!
17-12-2013, 11:20
OK. Przy mniejszym dmuchaniu mam niższą temperaturę spalin. Chyba, że ustawie kocioł na min. 12kW , to może będzie ze 130oC. Wysoka moc kotła = szybkie nagrzewanie i długi postój kotła. A tego staram się unikać (obecnie jest ok 50/50% - praca - postój).
Nie zaniżam celowo temperatury spalin i nie zamierzam za 3 lata wymieniać kotła. :)
Pisałem Ci kiedyś ,że przy takim zapotrzebowaniu na ciepło było by energią el.,na pewno w okresie przejściowym.Ten kocioł jest i tak ,za duży-dlatego dzieje się tak jak opisujesz...

Novy!
17-12-2013, 11:23
Więc jednak jakiś pożytek z ceramiki jest.
Przy takim jej rozmieszczeniu,nie ma żadnego pożytku.Może jedynie zmniejsza emisję pyłów,możesz być teraz eco-trendy :)

mark3k
17-12-2013, 11:45
Pisałem Ci kiedyś ,że przy takim zapotrzebowaniu na ciepło było by energią el.,na pewno w okresie przejściowym.Ten kocioł jest i tak ,za duży-dlatego dzieje się tak jak opisujesz...

Dokładnie tak jest jak piszesz. Jednak zrobiłem sobie takie prywatne OZC i wynik zapotrzebowania na ciepło CO + CWU wyniósł ok 20 - 21kW. Stąd nie zaryzykowałem zakupu kotła 11kW.
Pisałem już wcześniej o chęci zakupu kotła gazowego "kondensata" i załączanie go w okresach przejściowych, gdy temp. jest o zera w górę.
Przy minusowych kocioł węglowy.
Z biegiem czasu powinno to być korzystne rozwiązanie i przy gazie full wypas. :D

taival
17-12-2013, 13:00
Nadmuch dla 8kW jest poprawny,dla 12kW zbyt duży(tak mówi Histogram,trzeba to kontrolować),proponuje ustawić na początek 43%,za kilka godzin kontrola.

Narazie zmiejszyłem do 47 popielnik wyczyszczony i sterownik restartnięty zobaczymy co z niedopałkami.

taival
17-12-2013, 13:03
Przy takim jej rozmieszczeniu,nie ma żadnego pożytku.Może jedynie zmniejsza emisję pyłów,możesz być teraz eco-trendy :)

Na ceramice nie osadza się tych pyłow zbyt dużo natomiast pomiędzy półkami tą wodna a stalową już całkiem sporo. Nie doświadczyłem natomiast zjawiska opisywanego wcześniej , że sadza zaczęła sie wytrącać właśnie w okolicy półek.

bobasxx
17-12-2013, 16:31
Link do akcesoria kominowe Darco :http://www.darco.com.pl/oferta/k,81,akcesoria-kominowe.html

A kupowałeś bezpośrednio u producenta, czy na Allegro ?

bobasxx
17-12-2013, 16:34
Jeśli spojrzycie na mój sterownik https://esterownik.pl/sterownik/2912 (temp podłogi to temperatura wody za zaworem 4 drogowym) to widać, że pożera obecnie ok. 17 kg na dobę. Wynik bardzo średni. Mój dom to ok. 150 m2 do ogrzania, styropian 10cm na ścianach i 20 cm wełny na dachu nowe budownictwo ściany z ceramiki 24 cm w większości grzejniki z głowicami, podłogówki tylko w łazienkach.
Pozdrawiam Łukasz.


Przy takim ociepleniu metrażu i ociepleniu to jest przyzwoity wynik.

mark3k
17-12-2013, 16:44
A kupowałeś bezpośrednio u producenta, czy na Allegro ?

Ja kupowałem na alledrogo. Przesyłka kurierem. Dostawa ekspresowa.

mark3k
17-12-2013, 16:52
Jak w życiu,albo za słabo dmuchasz,albo za mocno :) Zrób fotkę płomyka przed odstawieniem.sadza może być także wynikiem zbyt dużego nadmuchu.Jeśli nic nie przerabiałeś w palniku i dmuchawie...nie pamiętam już,to ten nadmuch wydaje się być za duży do tej dawki.Ale tego nie wiem.

Fotki płomyka przy dochodzeniu do temp zdanej.230670230671230672

Piotrek42
17-12-2013, 17:15
Nadmuch dla 8kW jest poprawny,dla 12kW zbyt duży(tak mówi Histogram,trzeba to kontrolować),proponuje ustawić na początek 43%,za kilka godzin kontrola.

Pogieło was???? ustawiaćie kotły pod temp spalin???:bash::jawdrop: masakra jakaś...kocioł ma oddawać ciepło to raz, dwa eko ma być dopalone,trzy ma nie być w kotle sadzy... nie wspominam o takim detalu jak emisja spalin- czyli komin ma nie kopcić,a temp spalin to wypadkowa...

Piotrek42
17-12-2013, 17:16
Co niektórzy jednak to nie powinni mieć kotłów... albo sterowników z podglądem spalania....:mad:

kalio
17-12-2013, 17:27
To ciekawe jak zwięekszyć temp spalin

U mnie jest bufor wiec powinien dawać troche bardziej w rure ale niestety to nie jest tak do konca nawet jak ustwie na 12 to temp na czopuchu w okolicach 120*C

Novy!
17-12-2013, 18:10
Pogieło was???? ustawiaćie kotły pod temp spalin???:bash::jawdrop: masakra jakaś...kocioł ma oddawać ciepło to raz, dwa eko ma być dopalone,trzy ma nie być w kotle sadzy... nie wspominam o takim detalu jak emisja spalin- czyli komin ma nie kopcić,a temp spalin to wypadkowa...
A kto tak robi?Ja wybieram palenie z większą mocą i spaliną,mam inne priorytety.Jeśli opał pozwala to staram się tak palić.Ale można z mniejszą mocą i spaliną,jeśli zapotrzebowanie na ciepło pozwala...

animuss
17-12-2013, 18:26
Ktoś powinien zacząć ,już czas złożyć to wszystko do kupy ,w socjalizmie już to przerabialiśmy :p
można śmiało wzorować się na tej stronce :
http://fiat126.republika.pl :lol2:

SiNi
17-12-2013, 18:36
Kocioł dziś dotarł. Nie mam nisko piwnicy, dość szerokie drzwi to 3 osoby dały radę, gdzie ja jako ten trzeci niewiele ciężkiej roboty miałem, ale ktoś musiał przekładać rurki i dechy podkładać (a nawet czasem potrzymać kocioł czy popchnąć/pociągnąć).
Mam pytanie odnośnie korony. Czy powinna ona być nawiercona z każdej strony czy od strony podajnika niekoniecznie? Mam ten drugi wariant i zdaje mi się, że ktoś z forum modyfikował koronę bo mu z jednej strony groszku nie dopalało. Zaznaczam, że to jest 17kW. Zawiasy w klapie podajnika do wyregulowania bo trochę krzywo się domyka, spawy jak na moje oko nie są złe jak na ręczną robotę (sam muszę teraz kiedyś posmarkać, bo inaczej nie da się nauczyć spawać).
Instalco pomyliło się przy pakowaniu i zamiast czujnika podłogówki wrzucili mi dodatkowy kabel do pompy:p. Szkoda, że do tej pory nie dodają przejściówki RS232/USB, więc starego blaszaka chyba w kotłowni na parę dni uruchomię.

Ktoś tutaj wspominał, że jak esterownik nie działa to kiepsko ecoal chodzi po IP. Wydaje mi się, iż jest to związane z tym, że sterownik za wszelką cenę chce się połączyć z esterownikiem i wtedy mniejszy priorytet daje na połączenie lokalne. Mogę się mylić, ale całkiem prawdopodobne takie rozwiązanie. Dla osób, które mają problem się wbić na sterownik lokalnie bo występuje komunikat "połączenie zostało zerwane" proponuję wyczyścić cache przeglądarki, a jak to nie pomoże to sprawdzić na innej przeglądarce. Jak to nie pomaga to bardzo możliwe, że coś jest nie tak z siecią lokalną. U mnie był kiedyś taki "fajny" switch, że kopiowanie szło spoko, a reszta do kitu. Okazało się, że siał dziwnymi pakietami na lewo i prawo. Może też jakieś urządzenie u Was tak ma.

Nie skończyłem pisać to dostałem telefon od sprzedawcy i już na temat korony mam odpowiedź. Dzięki Wieśku.

bobasxx
17-12-2013, 19:01
Dobra to jak to jest z tą temperaturą spalin? Pytam bo nie ma nic w DTR o tym parametrze, żadnych nakazów zakazów, u mnie jest 90-110 st przy nadmuchu 39 na mocy 8kw, to co teraz musiałbym sztucznie zawyżać parametry żeby utrzymywać temperaturę spalin na określonym poziomie?

Temperatura spalin powinna być.. Tzn. powinna wynikać z odpowiednio ustawionego nadmuchu do podawania.

Jeśli przy grupowym 8/8 kW i nadmuchu 39% dopala Ci eko, nie ma niedopałków i jakichś wielkich kalafiorów, to Twoja temperatura spalin jest ok. Chyba że przy tych temperaturach zewnętrznych ma 200 oC i więcej ;)

Kiedy w końcu do Was to dotrze, że nikt nie jest w stanie określić jaka ona - temperatura spalin, powinna być. To zależy od opału, cyrkulacji w kotłowni, czystości i osadzenia czujnika spalin ;)

mpepe
17-12-2013, 19:12
To ciekawe jak zwięekszyć temp spalin

U mnie jest bufor wiec powinien dawać troche bardziej w rure ale niestety to nie jest tak do konca nawet jak ustwie na 12 to temp na czopuchu w okolicach 120*C


Uchyl minimalnie kierownice jeśli bardzo zależy ci na temp spalin i już, ja zrobiłem malutki teścik i temp wskoczyła o 40stopni. Tylko po co obniżać sprawność

karoka65
17-12-2013, 19:14
Kiedy w końcu do Was to dotrze, że nikt nie jest w stanie określić jaka ona - temperatura spalin, powinna być. To zależy od opału, cyrkulacji w kotłowni, czystości i osadzenia czujnika spalin ;)
Dopóki będą tu pisać bzdury Ci którzy myślą że wszystko wiedzą najlepiej bo im się tak wydaje.

raf1
17-12-2013, 19:18
230694
Witam!
Mam taki popiuł miejscami widać niedopałki czy można jeszcze coś zmienić żeby dojść do perfekcji. Za wszelkie uwagi z góry dzięki

adkwapniewski
17-12-2013, 19:29
Chciałbym mieć taki - mój wungiel się spieka niezależnie od nadmuchu , za mało spieki i czarno się robi + pojedyncze niedopałki , za dużo to "piekę" "ciastka"... :)

karoka65
17-12-2013, 19:32
Wczoraj napisał do mnie na priv,następny "bardzo zadowolony" posiadacz RBR 11kW z ceramiką.Pan Wiesiek uraczył go "cackiem" jak i mnie,o tym jak ten kocioł został "stworzony" -też od Pana Wieśka się nie dowiedział,ale po fakcie z forum.O innych jego mankamentach oraz braku certyfikatu-też nie od Pana Wieśka.Coś skromnie u Pana z tymi informacjami :)
Mam nadzieję ,że kolega się odezwie sam.Panie Wieśku to chyba nie ten Pana znajomy o którym ciągle pan wspomina,że u niego 11kW z ceramiką chodzi jak zegarek,tylko dostępu on line do nie go jakoś nie ma...
Czy pan Wiesiek coś wciskał panu na chama czy komu innemu stąd ?
Niech napiszą Ci co rozmawiali ze mną czy tak było, co odpowiadałem na pytania o ceramikę.
Coś bardzo kolega Novy polubił mnie ostatnio.
Od kiedy mnie polubił wiemy dobrze, jak zwróciłem uwagę swojemu koledze na pewne sprawy, ten pożalił się Tobie i zaczęła się cała awantura odtąd kolega chce robić mi koło doopy. Nie ja roztrzepałem to po całym forum tylko kolega. Wiedzieliśmy tylko w trójkę o tej sprawie, widać to było za mało.
Pisałem jasno że jak nie podoba się ceramika i jest do du... to chętnie się zamienię, jakoś wysłuchałem tylko dziwnych wymówek, zarzutów i dalej nie chcesz się jej dziwnym trafem pozbyć.
Nie chcesz mi jej dać to bierz młotek i wal aż będzie dudnieć przecież nic nie tracisz w sumie.
Jakie informacje ktoś chce uzyskać takie otrzymuje także daruj sobie, nawet Ci co nie kupili ani u mnie ani u grześka też z nami rozmawiali, świat jest mały szukali taniej ich sprawa, siedzą teraz i czytają fora.
Ile godzin trzeba pracować żeby zarobić 100 czy 200 złotych ?
Teraz to przeliczyć przez godziny spędzone na forach, zniszczony węgiel, opłacało się ?
Biorę się za robotę bo szkoda mi czasu na odpowiadanie na takie posty.
Pozdrawiam i życzę sukcesów w manual-rules

taival
17-12-2013, 19:39
Co niektórzy jednak to nie powinni mieć kotłów... albo sterowników z podglądem spalania....:mad:

Witam.

A powiedz kolego Piotrek42 po czym wnosisz, że ustawiam kocioł pod temperaturę spalin. Idąc Twoim tokiem rozumowania można wysnuć stwierdzenie, że co nie którzy nie powinni odpowiadać na pytania których nie rozumieją ;P Jak napisałem wcześniej chcę pozbyć sie niedopałków i spieków i ograniczyć zużycie węgla. Nigdzie nie było, że chcę ograniczyć temp. spalin. Ta która jest obecnie 120-140 deg w zupełności mi odpowiada. Nie chciałbym jednak aby sięgała powyżej 200 deg. Rady kolegi Novy są bardzo pomocne, bo o dziwo po zmniejszeniu nadmuchu z 48 na 46 niedopałków nie pojawiło się więcej a spieków wyraźnie ubyło.

Pozdrawiam

raf1
17-12-2013, 19:42
Chciałbym mieć taki - mój wungiel się spieka niezależnie od nadmuchu , za mało spieki i czarno się robi + pojedyncze niedopałki , za dużo to "piekę" "ciastka"... :)
miałem taki problem zeszłym roku. zmieniłem dostawcę wungla i jest o niebo lepiej:yes:

taival
17-12-2013, 19:48
miałem taki problem zeszłym roku. zmieniłem dostawcę wungla i jest o niebo lepiej:yes:
Wiadomo dostawca dostawcy nierówny. Ja mam Wesołą z lokalnego składu. Trochę sie spieka ale mam nadzieję i ten mankament opanowac. Jeżeli na przyszły rok będzie taka sama to napewno kupiej ją znowu.

Maher
17-12-2013, 20:35
Ja teraz palę najtańszym możliwym ekogroszkiem brunatnym z OBI i temperatury spalin wahają się średnio od 65-100C i w czasie większego zapotrzebowania na ciepło skaczą chwilowo do 180C. Tak jak ktoś wcześniej napisał że RBR czy ekoenergia spala najgorsze paliwo to może z lepszymi sobie nie radzi. Zamówiłem już podobno najlepszy ekogroszek z Wesołej to zobaczę czy to się będzie bardziej kalkulowało od najtańszego. Teraz ogrzewam jakieś 70m2 z temperaturą 22C i z 30m2 temperaturą około 15C (grzanie kotłowni i garażu poprzez niezaizolowane rury) i około 70m2 utrzymuje powyżej 10C, dom w miarę dobrze ocieplony, cały zasyp około 120kg wystarcza przy obecnych temperaturach na tydzień. Komin mam systemowy schiedla i chyba niskich temperatur nie powinienem się bać.

kalio
17-12-2013, 20:54
Dopóki będą tu pisać bzdury Ci którzy myślą że wszystko wiedzą najlepiej bo im się tak wydaje.

No własnie to może lepiej nie pisz

jak tam certyfikaty już zrobiliscie w paincie ?? czy gołąb niesie ??

Maher
17-12-2013, 21:00
Patrze na swoje wykresy i wygląda na to co pisałem wyżej że mniej RBR pożera opału gdy może wolniej dostarczać ciepła, a za to w dłuższym czasie.
Pisałem wcześniej że zmniejszyłem zużycie groszku ustawiając piorytet CWU (gdy spadała temperatura wody i włączała się pompa CWU i równocześnie pompa CO to piec chodził z pełną mocą i temperatury spalin przekraczały 250C, gdy włączyłem priorytet CWU włączają się pompy po kolei, temperatura spalin dochodzi do 180C i spalanie spadło z 20%), samo przełączenie pompy z biegu 1 na drugi spowodowało że woda zamiast 25minut potrzebuje 15minut do nagrzania, ale zużycie węgla wzrosło o kilkanaście sekund na jedno nagrzanie wody. Nie wiem jak w innych piecach, ale w RBR -eże 11KW temperatura spalin jest ściśle związana z zużyciem opału im wyższa tym spalanie większe, RBR widocznie za słabo odbiera ciepło z spalania, może właśnie przez to że brakuje mu choć jedynej półki wodnej i najwyższą sprawność uzyskuje przy około 3,5KW.

karoka65
17-12-2013, 21:03
No własnie to może lepiej nie pisz

jak tam certyfikaty już zrobiliscie w paincie ?? czy gołąb niesie ??
A czy Ci jakiś certyfikat obiecywałem ?
Pisz do swojego instalatora.
Pewnie już byś miał a tak czepiasz się ludzi co Ci nic nie są winni.

kalio
17-12-2013, 21:04
Patrze na swoje wykresy i wygląda na to co pisałem wyżej że mniej RBR pożera opału gdy może wolniej dostarczać ciepła, a za to w dłuższym czasie.
Pisałem wcześniej że zmniejszyłem zużycie groszku ustawiając piorytet CWU (gdy spadała temperatura wody i włączała się pompa CWU i równocześnie pompa CO to piec chodził z pełną mocą i temperatury spalin przekraczały 250C, gdy włączyłem priorytet CWU włączają się pompy po kolei, temperatura spalin dochodzi do 180C i spalanie spadło z 20%), samo przełączenie pompy z biegu 1 na drugi spowodowało że woda zamiast 25minut potrzebuje 15minut do nagrzania, ale zużycie węgla wzrosło o kilkanaście sekund na jedno nagrzanie wody. Nie wiem jak w innych piecach, ale w RBR -eże 11KW temperatura spalin jest ściśle związana z zużyciem opału im wyższa tym spalanie większe, RBR widocznie za słabo odbiera ciepło z spalania, może właśnie przez to że brakuje mu choć jedynej półki wodnej i najwyższą sprawność uzyskuje przy około 3,5KW.

To by był hit sezonu kocioł na wegiel o mocy nominalnej 3,5 kw
w normalnych kotlach najwyższa sprawność jest w okolicach mocy nominalnej

kalio
17-12-2013, 21:10
A czy Ci jakiś certyfikat obiecywałem ?
Pisz do swojego instalatora.
Pewnie już byś miał a tak czepiasz się ludzi co Ci nic nie są winni.

Odpisze tak razem z minertu deklarowaliście że certyfikaty bedą do grudnia - wszytstkie posty na temat certyfikatów - swoje posty POUSUWALISCIE.

Z tego można wnioskowac że albo Instalko i Wy jesteście wielkimi kłamcami i kotły nie były nigdy w łodzi na badaniach, lub też że kotły nie przeszły badań i nie otrzymały certyfikatów, a wy dalej brniecie bo jest prowizja.

Piotrek42
17-12-2013, 21:16
kalio pochwal się w koncu za ile tego rbr-a wyrwałeś?? że taniej jak sprzedaje minertu i karoka to juz wiemy, pytanie- ile taniej??

karoka65
17-12-2013, 21:17
Nie wiem jak w innych piecach, ale w RBR -eże 11KW temperatura spalin jest ściśle związana z zużyciem opału im wyższa tym spalanie większe, RBR widocznie za słabo odbiera ciepło z spalania, może właśnie przez to że brakuje mu choć jedynej półki wodnej i najwyższą sprawność uzyskuje przy około 3,5KW.
Właśnie typowy przykład wypisywania takich głupot a drugi filozof z przypadku mu przyklaskuje.
Tak Maher w innych kotłach to jest inaczej, spaliny są coraz niższe, temperatura na kotle rośnie i pali coraz mniej.
Później te spaliny spadają jeszcze niżej, woda w piecu zaczyna się gotować a w zasobniku zaczyna przybywać węgla, musisz zaczynać wybierać powoli żeby pokrywy nie wyrwało.
Gratuluję wniosków.
Idę spać bo mnie szlak trafi zaraz albo w drugim przypadku umrę ze śmiechu.

echelon
17-12-2013, 21:19
Ze strony karoki i minertu (widocznie serwer powrocił):

- niska emisja zanieczyszczeń do atmosfery potwierdzona Świadectwem na Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego

Czyli jakiś papier już jest... :o

karoka65
17-12-2013, 21:20
Odpisze tak razem z minertu deklarowaliście że certyfikaty bedą do grudnia - wszytstkie posty na temat certyfikatów - swoje posty POUSUWALISCIE.

Z tego można wnioskowac że albo Instalko i Wy jesteście wielkimi kłamcami i kotły nie były nigdy w łodzi na badaniach, lub też że kotły nie przeszły badań i nie otrzymały certyfikatów, a wy dalej brniecie bo jest prowizja.
Komu obiecałem to się wywiązałem i wywiążę.
Ty do tych osób nie należysz.
Ja nie usunąłem stąd żadnego napisanego posta żeby było jasne.
Są tacy co kasują lub po kilku następnych robią dopiski.

taival
17-12-2013, 21:21
Patrze na swoje wykresy i wygląda na to co pisałem wyżej że mniej RBR pożera opału gdy może wolniej dostarczać ciepła, a za to w dłuższym czasie.
Pisałem wcześniej że zmniejszyłem zużycie groszku ustawiając piorytet CWU (gdy spadała temperatura wody i włączała się pompa CWU i równocześnie pompa CO to piec chodził z pełną mocą i temperatury spalin przekraczały 250C, gdy włączyłem priorytet CWU włączają się pompy po kolei, temperatura spalin dochodzi do 180C i spalanie spadło z 20%), samo przełączenie pompy z biegu 1 na drugi spowodowało że woda zamiast 25minut potrzebuje 15minut do nagrzania, ale zużycie węgla wzrosło o kilkanaście sekund na jedno nagrzanie wody. Nie wiem jak w innych piecach, ale w RBR -eże 11KW temperatura spalin jest ściśle związana z zużyciem opału im wyższa tym spalanie większe, RBR widocznie za słabo odbiera ciepło z spalania, może właśnie przez to że brakuje mu choć jedynej półki wodnej i najwyższą sprawność uzyskuje przy około 3,5KW.
To i ja wtrocę 3 grosze. Obserwując spalanie na moim kotle z ceramiką moge stwierdzić, że ilość spalanego węgla spadła w przypadku zmniejszenia nadmuchu przy spalaniu grupowym. Przy małym zapotrzebowaniu na ciepło dla mocy ustawionej na 12kW i nadmuchu 48 % pojawiały sie i niedopałki i spieki żużlowe. Teraz gdy przyszły większe mrozy (u nas w górach mrozi) z radą kolegi Novy zmniejszyłem nadmuch o 2 oczka i o dziwo i spieków mniej i spalanie mniejsze. Ceramika ma swoja bezwładność ale jak już zacznie oddawać ciepło to sie nawet kocioł potrafi ugotować ;)

kalio
17-12-2013, 21:26
Ze strony karoki i minertu (widocznie serwer powrocił):

- niska emisja zanieczyszczeń do atmosfery potwierdzona Świadectwem na Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego

Czyli jakiś papier już jest... :o

No tylko rob screna aby nie zgineło :)
Bo to może być bład w druku

Jutro juz tego nie bedzie

zby-net
17-12-2013, 21:28
Pytani, czy sterowik przy włączonej pompie pilnuje temperatury wewnętrznej? Czy pozostaje tylko regulacja termostatmi? Pytam bo mam cały czas 1 niedogrzane pomieszczenie. a pozostałe sa ok. Co radzicie. Jeszcze większe grzejniki? Czy może to pomieszczenie podłączyć jako podłogówkę? Narazie aby go nie wyziębiało ustawiłem na cykliczną.

kalio
17-12-2013, 21:34
kalio pochwal się w koncu za ile tego rbr-a wyrwałeś?? że taniej jak sprzedaje minertu i karoka to juz wiemy, pytanie- ile taniej??

Nie rozumiem z kąd takie insynuacje

karoka65
17-12-2013, 21:35
Pytani, czy sterowik przy włączonej pompie pilnuje temperatury wewnętrznej? Czy pozostaje tylko regulacja termostatmi? Pytam bo mam cały czas 1 niedogrzane pomieszczenie. a pozostałe sa ok. Co radzicie. Jeszcze większe grzejniki? Czy może to pomieszczenie podłączyć jako podłogówkę? Narazie aby go nie wyziębiało ustawiłem na cykliczną.
Przy "włączonej" nie pilnuje, pompa pracuje non-stop
Doregulować termostatami jak są gdzie jest za ciepło

Piotrek42
17-12-2013, 21:35
Nie rozumiem z kąd takie insynuacje

Dobra dobra:) miałes fotke faktury zapodac:) coś sie wzbraniasz:):yes:

Maher
17-12-2013, 21:35
Właśnie typowy przykład wypisywania takich głupot a drugi filozof z przypadku mu przyklaskuje.
Tak Maher w innych kotłach to jest inaczej, spaliny są coraz niższe, temperatura na kotle rośnie i pali coraz mniej.
Później te spaliny spadają jeszcze niżej, woda w piecu zaczyna się gotować a w zasobniku zaczyna przybywać węgla, musisz zaczynać wybierać powoli żeby pokrywy nie wyrwało.
Gratuluję wniosków.
Idę spać bo mnie szlak trafi zaraz albo w drugim przypadku umrę ze śmiechu.

U mnie mogło być to bardzo prawdopodobne z tym że w zasobniku przybywać będzie węgla bo Inslalco dostarczyło mi nie sprawdzony kocioł i podajnik kręcił się w przeciwną stronę i w zasobniku nigdy nie ubyło węgla, a jak coś wsypałem na palnik to momentalnie zwiększała się zawartość zasobnika.

Szkoda że wykresach ecoala brakuje wykresów podawania opału i pracy poszczególnych pomp, bo nie trzeba było to liczyć ręcznie i łatwe by to było do udowodnienia że w RBR albo pracuje jako tako z małą mocą na małokalorycznych ekogroszkach lub na lepszych nadmiar wylatuje przez komin lub popielnik.

zby-net
17-12-2013, 21:38
Przy "włączonej" nie pilnuje, pompa pracuje non-stop
Doregulować termostatami jak są gdzie jest za ciepło

Czyli lepiej na "właczonej" niż na "cyrkulacyjnej" ?

kalio
17-12-2013, 21:38
Dobra dobra:) miałes fotke faktury zapodac:) coś sie wzbraniasz:):yes:

A co Ci ona da ??
Pzycja kocioł RBR 11kW jest kupiona za 6422*PLN

*netto

karoka65
17-12-2013, 21:39
PRZYDATNE LINKI

KAROKA.EU- sklep internetowy
ELEKTRO-SYSTEM producent sterownika eCoal.pl



ps.
Karoka65 dalej mam sprawdzać ?.
Coś jest nie tak z tymi linkami ?
Nie działają ? :)

kalio
17-12-2013, 21:41
Coś jest nie tak z tymi linkami ?
Nie działają ? :)

Przynajmiej jeden jest bez sensu zgadnij który.

taival
17-12-2013, 21:41
że w RBR albo pracuje jako tako z małą mocą na małokalorycznych ekogroszkach lub na lepszych nadmiar wylatuje przez komin lub popielnik.

Nie wiem skąd kolega ma takie inforamcje ale u mnie na Wesołej przez komin nie wylatuje nic a przynajmniej nie widać ;P W popielniku natomiast są spieki ale żużlowe.

Piotrek42
17-12-2013, 21:42
A co Ci ona da ??
Pzycja kocioł RBR 11kW jest kupiona za 6422*PLN

*netto

Aaaa netto wyrwałeś:)))

karoka65
17-12-2013, 21:43
Przynajmiej jeden jest bez sensu zgadnij który.
Bez sensu to Ty tu baźgrzesz pierdoły.

Piotrek42
17-12-2013, 21:44
U mnie mogło być to bardzo prawdopodobne z tym że w zasobniku przybywać będzie węgla bo Inslalco dostarczyło mi nie sprawdzony kocioł i podajnik kręcił się w przeciwną stronę

hehe miałem lepszy cyrk , jak kupiłem enkę to dmuchawa kreciła się w drugą stronę, cos tam na palniku było słychać:) ale powietrza to raczej nie przybywało:)

kalio
17-12-2013, 21:44
Aaaa netto wyrwałeś:)))

nie z 23VAT - a jak bym dostał zwrot z gm - no wlasciwie nie dostalem bo nie mam certyfikatu eko, i 4000 poszly w las