PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

Arturo72
03-06-2015, 18:57
Podziwiam Twój zapał.

Ponoc na szemranym można trochę dorobic ;), wiec zapał jest penie "niedarmowy"
W promowaniu czystego ogrzewania w tym przypadku gazem ziemnym zamiast ekosyfem ?

Odezwali się dwaj sprzedawcy,tu Was boli,że dudki uciekają ;)



Tym niemniej (gdyby to był moj dom) nigdy nie przyszłaby mi na myśl zmiana gazu na "eko"wegiel.
Te 10tyś zł wolalbym jednak przeznaczyć na ocieplenie


Jeżeli za tą kwotę jest możliwość poprawienia izolacji domu (dołożenie styro na ścianach, czy wełny na stropie) to moim zdaniem TO będzie najlepszym rozwiązaniem dla pytającego.


gdybym miał do wyboru wydać 10tys. na kocioł lub zainwestować te pieniądze w izolację, to wybrałbym izolację



Jako, ze to dom zużywa energię na ogrzewanie za tą kwotę ogranicz mu zużycie tej energii i ciesz się czystością w domu i nie myśl o syfie i byciem płaczem za max. 500zl rocznie.

A Co Wy proponujecie z własnego punktu widzenia czyli zarabiania na nieswiadomych inwestorach ?
Oczywiście przejście z gazu ziemnego na Wasze kotły na ekosyf ;)
I to jest szczyt wszystkiego...

JTKirk
03-06-2015, 19:48
A Co Wy proponujecie z własnego punktu widzenia czyli zarabiania na nieswiadomych inwestorach ?
Oczywiście przejście z gazu ziemnego na Wasze kotły na ekosyf ;)
I to jest szczyt wszystkiego...

nie przesadzaj
maja wykupiony PP - mają
dom jest nowy? - nie jest

więc doradzać mogą :P
mi to w niczym nie przeszkadza.
Inwestor podejmie sam decyzję, taka lub inną. Czy będzie zadowolony czy z dokonanego wyboru, to on sam będzie dopiero wiedzieć po jakimś czasie
Efekt oszczędności można uzyskać na 2 sposoby - skoro oni sprzedają kotły, to trudno żeby polecali inwestycje w izolacje :P
wyluzuj trochę...

rübezahl
03-06-2015, 20:06
nie przesadzaj
maja wykupiony PP - mają
dom jest nowy? - nie jest

więc doradzać mogą :P
mi to w niczym nie przeszkadza.
Inwestor podejmie sam decyzję, taka lub inną. Czy będzie zadowolony czy z dokonanego wyboru, to on sam będzie dopiero wiedzieć po jakimś czasie
Efekt oszczędności można uzyskać na 2 sposoby - skoro oni sprzedają kotły, to trudno żeby polecali inwestycje w izolacje :P
wyluzuj trochę...

No chyba ze w izolacje rur z kotła do zasobnika CWU, hehe, tak i jest świat :)

minertu
03-06-2015, 20:26
nie przesadzaj
maja wykupiony PP - mają
dom jest nowy? - nie jest

więc doradzać mogą :P
mi to w niczym nie przeszkadza.
Inwestor podejmie sam decyzję, taka lub inną. Czy będzie zadowolony czy z dokonanego wyboru, to on sam będzie dopiero wiedzieć po jakimś czasie
Efekt oszczędności można uzyskać na 2 sposoby - skoro oni sprzedają kotły, to trudno żeby polecali inwestycje w izolacje :P
wyluzuj trochę...

Arturo72 tego nigdy nie zrozumie .

SUSPENSER
03-06-2015, 21:46
Arturo z pewnością jest trolem i na pewno nie zna się na kotłach eko, ale chyba nie można odmówić mu odrobiny racji w tym przypadku, zanim pozna się więcej faktów:confused:
Instalacja RBR w domu to wydatek >10tys. zł, bo sam kocioł kosztuje ponad 8tys. Jeżeli za tą kwotę jest możliwość poprawienia izolacji domu (dołożenie styro na ścianach, czy wełny na stropie) to moim zdaniem TO będzie najlepszym rozwiązaniem dla pytającego. Dopiero gdy wykluczy się taką możliwość można zacząć dobierać kocioł - ale to moje zdanie;)

Zgadza się, dlatego napisałem, żeby wkleił link z wynikiem z cieplowlasciwie to poza doborem kotła zobaczymy ile którędy ciepła ucieka.

gekonix
03-06-2015, 21:57
No nie wiedziałem , że wywołań taką dyskusję :rolleyes:
jutro postaram się obliczyć i wkleić coś z cieplowlasciwe .

TwojPan
03-06-2015, 22:08
No nie wiem .Uważasz ,że 22 stopnie to luksus przy braku zimy?Nie jestem mam zdolności matematycznych do obliczeń ,ale twierdze że będzie taniej z opini innych urzytkowników i znajomych.Oczywiście nie mówię ,że nie masz racji.
To może lepiej zamienić mój kominek na kominek z płaszczem wodnym,bo to też brałem pod uwage?

Z tym 'brakiem zimy" to chyba nie do końca jest prawda.Zima trwa obecnie 6-7 miesięcy.Jeśli zakładasz,że zima to mróz i śnieg w czasie kalendarzowej zimy,to ja przy nieocieplonym stropodachu-spalam mniej w taką zimę,a niżeli w zimę "niekalendarzową",która trwa 6 miesięcy.Szczególnie jak brak śniegu.
Moim skromnym zdaniem,jak masz iglo ,które pochłania teraz takie ilości opału (energii)-kotłem na eko nie zaoszczędzisz.Zmiana źródła ciepła,w Twoim przypadku (niedoświadczony palacz) -to 300-500pln zaoszczędzone na sezon-przy temp.o jakiej wspomniałeś.Jak chcesz 25deg,to jeszcze mniej.Można zaoszczędzić więcej,paląc miałem-ale nie polecam.Tak więc zwrot inwestycji w czasie- raczej zbyt długim.
Posłuchaj tych co radzą OZC,a na początek-inspekcja kamerą termowizyjną.Potem wnioski.
Ja się godzę na spore spalanie,ale "obiekt" zarabia na siebie.Ty masz dom.
Wybór należy do Ciebie

karoka65
03-06-2015, 22:12
Odezwali się dwaj sprzedawcy,tu Was boli,że dudki uciekają ;)






A Co Wy proponujecie z własnego punktu widzenia czyli zarabiania na nieswiadomych inwestorach ?

A Ty kołku z państwowego lasu co proponujesz ?
Swoją pompkę za 15 tysięcy z wyobraźni ?
Chłop na gaz nie wyrabia a Ty go chcesz w maliny puścić bo Ty kasę za pościki pewnie zwiniesz.
On wie co mu zaproponowałem bo napisał przez allledrogo wiadomośc a Ty młotku nie musisz wiedzieć.
Aha, spadaj trollu pompowy że tak bardzo grzecznie napiszę.

TwojPan
03-06-2015, 22:22
A Ty kołku z państwowego lasu co proponujesz ?
Swoją pompkę za 15 tysięcy z wyobraźni ?
Chłop na gaz nie wyrabia a Ty go chcesz w maliny puścić bo Ty kasę za pościki pewnie zwiniesz.
On wie co mu zaproponowałem bo napisał przez allledrogo wiadomośc a Ty młotku nie musisz wiedzieć.
Aha, spadaj trollu pompowy że tak bardzo grzecznie napiszę.

Posiadam wyceny pomp ciepła.Z montażem,za PC PW ,nie ma szans "wyrobić" się poniżej 30k pln.To jest realna cena.Pompa bodajże 7,4kW Daikin Altherma ,grzałka,montaż ,rozruch- ok 28k,a z możliwością chłodzenia ponad 29k pln.
Amen.

asolt
03-06-2015, 22:28
Zgadza się, dlatego napisałem, żeby wkleił link z wynikiem z cieplowlasciwie to poza doborem kotła zobaczymy ile którędy ciepła ucieka.

Własnie, ze nie zobaczymy, podział strat obliczony przez ciepłowłasciwe diametralnie rózni sie od dokładnych obliczen ozc. Wyniki juz mniej sie róznią, najmniejsze co nie znaczy małe są błedy projektowego obciązenia cieplnego, duzo wieksze (nawet do 100%) są błedy zapotrzebowania na ciepło, podział strat to jeszcze wieksze błedy. Zawsze jednak to lepsze niz nic, jezeli dla kogos te wyniki są wyrocznią to nie ma problemu. Zauwazyłem jeszcze inną prawidłowość ciepławłasciwego, im starszy i gorzej ocieplony budynek tym błedy są wieksze w stosunku do budynków nowych i dobrze ocieplonych.

asolt
03-06-2015, 22:30
Posiadam wyceny pomp ciepła.Z montażem,za PC PW ,nie ma szans "wyrobić" się poniżej 30k pln.To jest realna cena.Pompa bodajże 7,4kW Daikin Altherma ,grzałka,montaż ,rozruch- ok 28k,a z możliwością chłodzenia ponad 29k pln.
Amen.

Ta wycena to chyba z zasobnikiem cwu, sama pompa to 23,5 k do 24 k

SUSPENSER
03-06-2015, 22:32
Własnie, ze nie zobaczymy, podział strat obliczony przez ciepłowłasciwe diametralnie rózni sie od dokładnych obliczen ozc. Wyniki juz mniej sie róznią, najmniejsze co nie znaczy małe są błedy projektowego obciązenia cieplnego, duzo wieksze (nawet do 100%) są błedy zapotrzebowania na ciepło, podział strat to jeszcze wieksze błedy. Zawsze jednak to lepsze niz nic, jezeli dla kogos te wyniki są wyrocznią to nie ma problemu. Zauwazyłem jeszcze inną prawidłowość ciepławłasciwego, im starszy i gorzej ocieplony budynek tym błedy są wieksze w stosunku do budynków nowych i dobrze ocieplonych.

Ważne, że zobaczymy jakie dane są podstawione to z nich można co nieco wywnioskować.

Co do dokładnych danych to masz rację, że ten kalkulator porządnego OZC nie zastąpi.

TwojPan
03-06-2015, 22:37
Ta wycena to chyba z zasobnikiem cwu, sama pompa to 23,5 k do 24 k

Jasne.Wydawało mi się to logiczne.Zasobnik 500l -dodatkowo 300pln.

kaszpir007
03-06-2015, 22:39
Hmmm ...

Na szybko sobie policzyłem ...

Policzyłem tak jak zakłada Arturo że pytającego dom zużywa około 20 000 KW na rok.

1Kw z kotła gazowego najjnowszej generacji kondensacyjnego (jak pracuje w odpowiednich warunkach do jego pracy) to około 0,23zł
Ale pytający ma kocioł 15 letni , nie kondensacyjny i sądzę że o marnej sprawności , więc zakładam że jest o 20-40% mniej oszczędny o obecnych kotłów na gaz.
Powiedzmy więc że 1Kw kosztuje go 0,26zł.

Czyli wychodzi mi że za ogrzewanie za rok płaci 5200zł i chyba tyle też podał pytający ...


Z ekogroszku wyszło mi 0,18 gr i to przy delikatnie mówiąc dość pesymistycznie przyjętej sprawności i kaloryczności ...

Czyli grzejąc ekogroszkiem wyszło by mu 3600zł

Czyli zysk roczny 1600zł ...

Dla mnie to sporo kasy ...

Choć dla mnie to trochę abstrakcja bo u mnie sezon zimowy (09.2014-05.2015) kosztował mnie zużycie około 2,16 tony opału czyli około 1300zł , łącznie z CWU.

Osobiście też bym ocieplił dom bo czym mniejszy zapotrzebowanie na ciepło , tym mniejsze rachunki ...

Ale z doświadczenia moich znajomych gaz w domach nieocieplonych to tragedia finansowa.
Cię sezon kosztuje ponad 5000zł i jeszcze palisz w kominku , więc faktycznie Twój dom to masakra energetyczna.

Obniżyć kosztyy ogrzewania możesz albo przez ocieplenie (ale tego nie chcesz) albo niestety poprzez wymianę na kocioł na ekogroszek , bo jednak jak by nie pisać 1KW z ekogroszku jest niższy niż z gazu a przy takim dużym zapotrzebowanie na ciepło różnica robi się naprawde spora ...

TwojPan
03-06-2015, 22:40
Zauwazyłem jeszcze inną prawidłowość ciepławłasciwego, im starszy i gorzej ocieplony budynek tym błedy są wieksze w stosunku do budynków nowych i dobrze ocieplonych.
Korzystanie z tego portalu,to jak wróżenie z fusów.Przy tego typu obliczeniach,takie rozbieżności ,są niedopuszczalne.

asolt
03-06-2015, 22:41
No nie wiedziałem , że wywołań taką dyskusję :rolleyes:
jutro postaram się obliczyć i wkleić coś z cieplowlasciwe .

Dyskusja była nieunikniona bo pojawiło sie hasło kocioł. Problem jest inny a dotyczy starych budynków, tutaj naprawdę ciezko doradzic bo jest szereg ograniczeń natury :
1) finansowej
2) techniczej
3) swiadomosci i wiedzy z zakresu energooszczednosci

Wiekszosc radzi ocieplac za kasę przeznaczoną na zakup kotła, izolacji nigdy dosyc, ale za 10000 zł to wiele nie zrobimy.
Bez dokładnych obliczen skutków działan termomodernizacyjnych, kosztów i zysków, tak na oko naprawdę nie mozna stwierdzić co bedzie najlepiej opłacalne.

Arturo72
03-06-2015, 22:57
Posiadam wyceny pomp ciepła.Z montażem,za PC PW ,nie ma szans "wyrobić" się poniżej 30k pln.To jest realna cena.Pompa bodajże 7,4kW Daikin Altherma ,grzałka,montaż ,rozruch- ok 28k,a z możliwością chłodzenia ponad 29k pln.
Amen.
Kto bogatemu zabroni wybierać Maybacha zamiast Mercedesa ;)
Daikiny są drogimi pompami a sadze,że przy okazji jako "zielonego" i nie kumającego od ekosyfu naciągnęli Cię na kasę.
Przedstaw szczegółową ofertę w dziale pompy ciepła to wypunktują Cię chlopaki rowno za brak nie wiedzy i jako leszcza za łykanie jak pelikan.

asolt
03-06-2015, 23:00
Jasne.Wydawało mi się to logiczne.Zasobnik 500l -dodatkowo 300pln.

Chyba 3000 a nie 300, takich tanich zasobników nie ma, 500l bedzie wiecej niz 3000 bo ma wezownice cwu.

asolt
03-06-2015, 23:05
Ważne, że zobaczymy jakie dane są podstawione to z nich można co nieco wywnioskować.

Co do dokładnych danych to masz rację, że ten kalkulator porządnego OZC nie zastąpi.

Słowo klucz "co nieco".
Osobiscie bym nie skreslał ciepławłasciwego bo czesc błedów wynika z niedokładnosci/niewiedzy korzystających z tego kalkulatora. Dokladnosc zresztą jest wskazana przy kazdych obliczeniach, a szczegolnie w takich gdzie jest duzo róznych parametrów i kazdy z nich ma znaczenie, jeden mniejsze drugi wieksze, ale ma.

Arturo72
03-06-2015, 23:17
Hmmm ...

Na szybko sobie policzyłem ...

Policzyłem tak jak zakłada Arturo że pytającego dom zużywa około 20 000 KW na rok.

1Kw z kotła gazowego najjnowszej generacji kondensacyjnego (jak pracuje w odpowiednich warunkach do jego pracy) to około 0,23zł
Ale pytający ma kocioł 15 letni , nie kondensacyjny i sądzę że o marnej sprawności , więc zakładam że jest o 20-40% mniej oszczędny o obecnych kotłów na gaz.
Powiedzmy więc że 1Kw kosztuje go 0,26zł.

Czyli wychodzi mi że za ogrzewanie za rok płaci 5200zł i chyba tyle też podał pytający ...


Z ekogroszku wyszło mi 0,18 gr i to przy delikatnie mówiąc dość pesymistycznie przyjętej sprawności i kaloryczności ...

Czyli grzejąc ekogroszkiem wyszło by mu 3600zł

Czyli zysk roczny 1600zł ...

Dla mnie to sporo kasy ...


Kaszpir,przecież o tym piszę cały czas :)
Wróć się do moich wypowiedzi ;)
Przy inwestycji ok.10000zł w kocioł na ekosyf mamy zysk roczny 1600zł ale za to mamy zamiast czystego domu syf i pierdzielenie się z ekosyfem czy mokry czy wilgotny,czy mocny czy zły itp i zabawę w palacza.
Ale jakby te 10000zł zamiast na ten syf co powyżej,przeznaczyć na ograniczenie strat energii cieplnej domu czyli na dodatkową izolację to uzyskamy tez 1600zł mniej ale bez tego syfu co wymieniłem.
Jaką drogą wg Ciebie powinien pójść inwestor,mądry inwestor a nie ogłupiony przez sprzedawców kotłów na ekosyf ?

Może co po niektórzy licząc już dudki nie zauwazyli,że inwestor ma juz ogrzewanie na gaz ziemny ???

Kto Twoim zdaniem byłby w stanie wyrzucić klimę w aucie na poczet otwierania szyb i to na korbki żeby zaoszczędzić ok.2l/100km paliwa ?
Wg mnie tylko desperat ;)

karoka65
03-06-2015, 23:24
Ciebie to najbardziej z tego wszystkiego to bolą Ci sprzedawcy, hehe.
Jakim doradcą i sprzedawcą pompek byłeś i jak szybko poszedłeś z torbami to Ci starsi stażem na forum dobrze wiedzą.
Gdybyś był taki mundry za jakiego chcesz żeby Cię uważano to powinieneś teraz leżeć na plaży w jakimś cieplutkim kraju a młode, cycate dupe..ki powinny Ci drinki do leżaka donosić.
A jak jest ? też widać.
Trzeba siedzieć od rana do rana na muratorze i baźgrać głupoty żeby licznik postów rósł :)
Dali Ci choć podwyżkę ?

Arturo72
03-06-2015, 23:37
Ciebie to najbardziej z tego wszystkiego to bolą Ci sprzedawcy, hehe.

Karoka,zgadłeś i rozszyfrowałeś mnie całkowicie :)
Będziecie zachowywali się przyzwoicie,nie będę pisał.
Pisałem wcześniej,szczytem chamstwa jest proponowanie komuś kto już grzeje gazem ziemnym swoich produktów nie polepszających w żaden sposób sytuacji inwestora.
Rozumiem,macie z tego kasę ale pozwólcie inwestorowi dokonać wyboru wśród lepszych dla niego alternatyw pozostawiając dom czystym.

A jako,że sam jestem inwestorem,ciemnym i zielonym od początku i budującym dom od zera wiem jak to jest.

Jak poszedłem z torbami to ostatni mój post w dzienniku budowy o tym świadczy ;)
Niezłe ujęcie ? Wiem,wiem,dom na kredyt ;)
Podwyzka ? Kurna,300% ;)

karoka65
03-06-2015, 23:48
Karoka,zgadłeś i rozszyfrowałeś mnie całkowicie :)
Będziecie zachowywali się przyzwoicie,nie będę pisał.
Pisałem wcześniej,szczytem chamstwa jest proponowanie komuś kto już grzeje gazem ziemnym swoich produktów nie polepszających w żaden sposób sytuacji inwestora.
Rozumiem,macie z tego kasę ale pozwólcie inwestorowi dokonać wyboru wśród lepszych dla niego alternatyw pozostawiając dom czystym.
Ale mnie znowu ubawiłeś tym "przyzwoicie" od kogo jak od kogo ale Ty i przyzwoitość ? chyba raczysz żartować.
ty chyba nie rozumiesz słowa "przyzwoitość" bo gdybyś go rozumiał pewnie byś się nie błaźnił jeszcze bardziej.
Szczytem chamstwa jest trollowanie przez Ciebie wszystkich wątków na tym forum.
Tak daj wybrać, bo co jest dobre dla Kowalskiego nie musi być też najlepsze dla Bobka_Budowniczego :)
Takie już bardzo stare powiedzenie jednego z naszych kolegów.

SUSPENSER
04-06-2015, 06:54
Słowo klucz "co nieco".
Osobiscie bym nie skreslał ciepławłasciwego bo czesc błedów wynika z niedokładnosci/niewiedzy korzystających z tego kalkulatora. Dokladnosc zresztą jest wskazana przy kazdych obliczeniach, a szczegolnie w takich gdzie jest duzo róznych parametrów i kazdy z nich ma znaczenie, jeden mniejsze drugi wieksze, ale ma.

Chodzi tu o przegląd sytuacji, żeby nie dopytywać ile jakiej izolacji ma tu a ile tam, na stronie z wynikiem mamy te informacje zebrane w jednym miejscu.

QIM
04-06-2015, 11:07
Kto bogatemu zabroni wybierać Maybacha zamiast Mercedesa ;)
Daikiny są drogimi pompami a sadze,że przy okazji jako "zielonego" i nie kumającego od ekosyfu naciągnęli Cię na kasę.
Przedstaw szczegółową ofertę w dziale pompy ciepła to wypunktują Cię chlopaki rowno za brak nie wiedzy i jako leszcza za łykanie jak pelikan.

Teraz mamy jasność. Tanie pompy ciepła są, ale nie dla wszystkich. Są tylko dla tych, którzy nie są "leszczami", nie "łykają jak pelikany" i nie dają się naciągać, nie są "zielonymi od ekosyfu" i "kumają". Acha, aby kupić pompę tanią ciepła, trzeba jeszcze mieć "wiedzę" (albo "nie wiedzę"). Dołóżmy jeszcze tak obrazowo przedstawioną w Twoim poście "życzliwość" użytkowników systemów ogrzewania opartych o pompy ciepła dla osób, które również chciałyby dostąpić zaszczytu bezobsługowego grzania... No, przestała mnie dziwić "popularność" tego systemu ogrzewania.

fenix2
04-06-2015, 11:24
Ta wycena to chyba z zasobnikiem cwu, sama pompa to 23,5 k do 24 k
24 tyś. A tu jeszcze niedawno głosili że za 15tyś. można zakupić dobrą. Arthuro to chyba nawet za darmo dostał. A może w leasingu to było.

Arturo72
04-06-2015, 11:50
24 tyś. A tu jeszcze niedawno głosili że za 15tyś. można zakupić dobrą. Arthuro to chyba nawet za darmo dostał. A może w leasingu to było.
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-daikin-7-5kw-zasobnik-cwu-i5370439812.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpowie trzna-pompa-ciepla-daikin-7-5kw-zasobnik-cwu-i5370439812.html)
i
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-cop-4-46-i5393488053.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-cop-4-46-i5393488053.html)

Czujesz ?


Teraz mamy jasność. Tanie pompy ciepła są, ale nie dla wszystkich. Są tylko dla tych, którzy nie są "leszczami", nie "łykają jak pelikany" i nie dają się naciągać, nie są "zielonymi od ekosyfu" i "kumają". Acha, aby kupić pompę tanią ciepła, trzeba jeszcze mieć "wiedzę" (albo "nie wiedzę"). Dołóżmy jeszcze tak obrazowo przedstawioną w Twoim poście "życzliwość" użytkowników systemów ogrzewania opartych o pompy ciepła dla osób, które również chciałyby dostąpić zaszczytu bezobsługowego grzania... No, przestała mnie dziwić "popularność" tego systemu ogrzewania.
I jak wyżej,kto bogatemu zabroni pozostaje aktualne...

fenix2
04-06-2015, 11:53
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-daikin-7-5kw-zasobnik-cwu-i5370439812.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpowie trzna-pompa-ciepla-daikin-7-5kw-zasobnik-cwu-i5370439812.html)
i
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-cop-4-46-i5393488053.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-cop-4-46-i5393488053.html)

Czujesz ?
..
TY mi tu nie dawaj linków do alledrogo (potrafię korzystać). Ty masz pompkę 9kW i kominek do "rekreacyjnego" smrodzenia sąsiadom. Czuję ten smród.

TwojPan
04-06-2015, 12:36
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-daikin-7-5kw-zasobnik-cwu-i5370439812.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpowie trzna-pompa-ciepla-daikin-7-5kw-zasobnik-cwu-i5370439812.html)
i
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-cop-4-46-i5393488053.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-cop-4-46-i5393488053.html)

Czujesz ?


I jak wyżej,kto bogatemu zabroni pozostaje aktualne...

Podawałem ceny Daikin Altherma,i tak:

Arturo72
04-06-2015, 12:47
Podawałem ceny Daikin Altherma,i tak:
No i się zgadza,stać Cię na tak drogą pompę i to w dodatku zintegrowaną z zasobnikiem cwu to ok.
Pisałem,że Daikiny są drogimi pompami ale kto bogatemu zabroni ;)

Ale w Twoim domu najtaniej wyjdzie i tak grzanie prądem.

TwojPan
04-06-2015, 13:36
No i się zgadza,stać Cię na tak drogą pompę i to w dodatku zintegrowaną z zasobnikiem cwu to ok.
Pisałem,że Daikiny są drogimi pompami ale kto bogatemu zabroni ;)

Ale w Twoim domu najtaniej wyjdzie i tak grzanie prądem.

Arturo,rozbieżności,rzędu 2-3k-nie zmienia faktu,że jesteśmy "bliżej" 30k ,a niżeli temu co podajesz,czyli 15k.Chyba,że coś się zmieniło w matematyce?

rübezahl
04-06-2015, 15:19
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-daikin-7-5kw-zasobnik-cwu-i5370439812.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpowie trzna-pompa-ciepla-daikin-7-5kw-zasobnik-cwu-i5370439812.html)
i
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-cop-4-46-i5393488053.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-cop-4-46-i5393488053.html)

Czujesz ?


I jak wyżej,kto bogatemu zabroni pozostaje aktualne...

I do Twojego Panasonica w komplecie :)


Rzuciłem okiem po sieci

Panasonic
Na oficjalnej stronie niechętnie mówią o gwarancji, więcej dowiedziałem się na stronie przedstawiciela dla konkretnego modelu (aquarea)
Okres gwarancji - "2 lata urządzenie, 5 lat sprężarka z możliwością przedłużenia gwarancji na całe urządzenie do 5 lat"
Warunki gwarancji - "Gwarancja jest ważna w przypadku prowadzenia przeglądów technicznych co 6 miesięcy"



Jasnym i oczywistym jest to, że jeżeli coś kupi się wyjatkowo tanio, to producent odbija to sobie w trakcie użytkowania.
Drukarki HP za 50 czy 100 zł daje w kośc przy zakupie tonerów czy tuszy.

fotohobby
04-06-2015, 15:22
A iie kosztuje ten przegląd ?

rübezahl
04-06-2015, 16:19
Zakładam, ze więcej niż 10zł :)
Przy mojej gazówce roczny przegląd to koszt ok. 250zł ( w tym dojazd).

TwojPan
05-06-2015, 07:40
No i się zgadza,stać Cię na tak drogą pompę i to w dodatku zintegrowaną z zasobnikiem cwu to ok.

Artur,nie po to "ograniczam" miejsce na kotłownię,aby rozbudować zestaw z PC,który potrzebuje rozmiarów kotłowni z kotłem na eko :)

map78
05-06-2015, 08:13
Jasnym i oczywistym jest to, że jeżeli coś kupi się wyjatkowo tanio, to producent odbija to sobie w trakcie użytkowania.
Drukarki HP za 50 czy 100 zł daje w kośc przy zakupie tonerów czy tuszy.

Producent w tym przypadku niczego sobie nie odbija, bo te pieniążki trafiają do serwisanta, a nie producenta;) Serwisantem najczęściej jest instalator, który z firmą Panasonic ma tyle wspólnego, że zamontował ich pompę. Przegląd kosztuje od 100 do 300zł, w zależności od wykonanych czynności.

Arturo72
05-06-2015, 09:31
Artur,nie po to "ograniczam" miejsce na kotłownię,aby rozbudować zestaw z PC,który potrzebuje rozmiarów kotłowni z kotłem na eko :)
No to kociołek elektryczny wielkości junkersa powiesić na ścianę i bojlerek 140l obok i działaj, najtaniej bo taki zestaw to 3,5tys.zł i to najlepsza opcja do Twojego domu. Z pompa podobnie, jednostka wewnętrzna wielkosci junkersa na ścianę, pod zasobnik cwu, zajęte ok.0,8m2 lub nawet 0,6m2 zależy od zasobnika.
Wnęka w suszarni 1m*1m wystarczy Ci całkowicie, kotłowni nie potrzebujesz ;)

rübezahl
05-06-2015, 12:00
Producent w tym przypadku niczego sobie nie odbija, bo te pieniążki trafiają do serwisanta, a nie producenta

Gwarancji udziela PRODUCENT, a nie INSTALATOR, jakie są pomiędzy nimi układy nie ma wpływu na to, że wyrób panasonica wiąże grawancję z PRZYMUSOWYMI PÓŁROCZNYMI przeglądami.

fenix2
05-06-2015, 17:39
Gwarancji udziela PRODUCENT, a nie INSTALATOR, jakie są pomiędzy nimi układy nie ma wpływu na to, że wyrób panasonica wiąże grawancję z PRZYMUSOWYMI PÓŁROCZNYMI przeglądami.

I wyszło szydło z worka jakie to pompki tanie.

Arturo72
05-06-2015, 19:43
I wyszło szydło z worka jakie to pompki tanie.
Jak za drogo to:
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5065627415.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Felter m-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5065627415.html)
Cena 2,4tys.zł i bez przeglądów i także bez konieczności posiadania kotłowni i komina czyli jakieś min.20tys.zl taniej niż z ekosyfem w nowym domu ;)
Czemu nie ?

A co do warunków gwarancji i kosztów to konkrety uzyskacie od użytkowników w innym dziale a nie od wujka google ;)

QIM
05-06-2015, 20:29
A co do warunków gwarancji i kosztów to konkrety uzyskacie od użytkowników w innym dziale a nie od wujka google ;)

Znowu jakaś wiedza tajemna, "kup Pan pompę, to pokażemy warunki gwarancji..."

Toż to prawie jak te sławetne papiery rbr-a ;) (coby nie było, że nie na temat piszę ;) )

rübezahl
05-06-2015, 22:10
A co do warunków gwarancji i kosztów to konkrety uzyskacie od użytkowników w innym dziale a nie od wujka google ;)

Zakupioną PC zamontuje mi jej dystrybutor, a nie koleś z forum. ;), a właśnie u jednego z dystrybutorów Panasonica znalazłem taką informację. Pytanie co zawiera sama umowa. Byc może informacja którą znalazłem to jedynie czubek góry lodowej, a moze nie???? Któż to wie - ten co kupi pompę i dostanie umowę :)



"kup Pan pompę, to pokażemy warunki gwarancji..."
Toż to prawie jak te sławetne papiery rbr-a ;) (coby nie było, że nie na temat piszę ;) )

Ano :)

Arturo72
05-06-2015, 22:36
Zakupioną PC zamontuje mi jej dystrybutor, a nie koleś z forum. ;), a właśnie u jednego z dystrybutorów Panasonica znalazłem taką informację. Pytanie co zawiera sama umowa. Byc może informacja którą znalazłem to jedynie czubek góry lodowej, a moze nie???? Któż to wie - ten co kupi pompę i dostanie umowę :)

Ano :)
Jest to ten sam czubek góry lodowej,który zatopił Tytanica ;)
Jak map Ci pisał,Panasonic wymaga jedynie montażu przez osobę akredytowaną przez niego,reszta jest w gestii instalatora a nie Panasonic-a :)

spiskowiec
06-06-2015, 08:23
a co bedzie jak pradu zabraknie?
pompa stoi a w rabarbarze mozna chociaz jego papierami popalic.

Arturo72
06-06-2015, 09:24
a co bedzie jak pradu zabraknie?
pompa stoi a w rabarbarze mozna chociaz jego papierami popalic.
Co będzie ? Dom traci max.1st.C przez 24h od nie grzania,kominek jest rezerwowym źródłem ciepła,powiedzmy po kilku dniach można go odpalić ;)
Oczywiście w dalszym ciągu mówimy o nowych domach,poprawnie zbudowanych.
Przez 40 lat nie zabrakło mi prądu więcej niż na 8h w mieszkaniu a w domu od trzech lat więcej niż na 1h :)

asolt
06-06-2015, 09:41
.......
Przez 40 lat nie zabrakło mi prądu więcej niż na 8h w mieszkaniu a w domu od trzech lat więcej niż na 1h :)

W okolicach Olkusza niektórzy w 2010 nie mieli zasilania przez 3 tygodnie, i wcale im nie było do smiechu jak Tobie (emotikon), to oczywiscie skrajnosc, ale na przerwy tylko godzinne tez bym nie liczył. Wszystko odnosisz do swojej systuacji. Polska taka mała nie jest i niektórzy dalej mają problem z zasilaniem, czy to z parametrami czy z ciągłoscią zasilania.
Przez prawie 40 lat mieszkałes w bloku, a miasta z reguły mają wiekszą pewnosc zasilania, tereny wiejskie takiej pewnosci nie miały. Oczywiscie linie przesyłowe SN i NN są modernizowane ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Wystarczą tylko huraganowe wiatry jakich ostatnimi czasy nie brakuje i jest bardzo wiele zgłoszeń o awariach, głownie na terenach wiejskich, wiem cos o tym jako pracownik Tauronu. Nie kazdy ma to szczescie mieszkac w takiej enklawie niezawodnosci zasilania jak Ty.

Arturo72
06-06-2015, 09:44
Nie kazdy ma to szczescie miekszac w takiej enklawie niezawodnosci zasilania jak Ty.
Dlatego potrzebne jest rezerwowe źródło ciepła jak i coś do gotowania bo byśmy z głodu zdechli jak sam prąd jest w domu.
Ja mam turystyczną kuchenkę na butlę w razie wojny ;)

asolt
06-06-2015, 09:56
Dlatego potrzebne jest rezerwowe źródło ciepła jak i coś do gotowania bo byśmy z głodu zdechli jak sam prąd jest w domu.
Ja mam turystyczną kuchenkę na butlę w razie wojny ;)

Gazowa kuchenka niewiele pomoze przy dłuższej przerwie zasilania lodówce czy zamrazarce, chyba ze przerwa będzie w zimie. W lecie grzac nie trzeba, ale lodówka i zamrazarka pracuje pełną "parą".

Jurgonka
06-06-2015, 09:58
Kominek gdy jest montowany w pomieszczeniu z WM nie jest rezerwowym źródłem ciepła. Zgodnie z prawem nie wolno go użytkować, potrzebna jest wentylacja grawitacyjna.

Arturo72
06-06-2015, 10:03
Kominek gdy jest montowany w pomieszczeniu z WM nie jest rezerwowym źródłem ciepła. Zgodnie z prawem nie wolno go użytkować, potrzebna jest wentylacja grawitacyjna.

Owszem możliwe jest łączenie wentylacji mechanicznej z kominkiem pod warunkiem, iż w pokoju w którym zainstalowany jest kominek będzie wykonana instalacja wentylacji wywiewnej grawitacyjnej (tj. kratka wentylacyjna przy tym samym kominie dymowym, do którego podłączony jest kominek), za wyjątkiem sytuacji gdy w budynku jest wentylacja mechaniczna zbilansowana (nawiew i wywiew) lub nadciśnieniowa - § 150 ust. 10 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia z dnia 12 kwietnia 2002 r Nr 75, poz. 690).

Jeśli chodzi o inne wymagania (niesprecyzowane w przepisach prawa ale wynikające ze sztuki budowlanej), kominek który ma pracować w takim budynku musi być szczelny (obudowa, drzwiczki) i mieć na wyposażeniu podłączenie powietrza zewnętrznego do spalania bezpośrednio do komory spalania w sposób szczelny.

Tak więc użytkowanie kominka w takiej sytuacji jest dopuszczalne prawnie. Natomiast bezpieczeństwo instalacji zależy w dużej mierze od jakości kominka i ustawienia parametrów pracy rekuperatora (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fekobudowanie.pl%2F wentylacja-i-odzysk-ciepla%2F69-co-to-wlasciwie-jest-rekuperator).

Kominki z zamkniętą komorą spalania można instalować w domach z dowolnym systemem wentylacji: z wentylacją naturalną, mechaniczną nawiewno-wywiewną lub mechaniczną wywiewną.
Podobnie jednak jak w wypadku kominków z otwartym paleniskiem należy zadbać o doprowadzenie powietrza niezbędnego do spalania. Ze względu na budowę wkładów i kaset powietrze zwykle doprowadza się bezpośrednio do paleniska kanałem ułożonym pod podłogą pomieszczenia. Kanał powinien być ocieplony i mieć przepustnicę odcinającą. Jeśli w budynku jest wentylacja naturalna, w pomieszczeniu z kominkiem musi się znaleźć osobny kanał wentylacyjny Wentylacja nawiewno-wywiewna w zasadzie nie wymaga specjalnych rozwiązań, choć niektórzy projektanci i w tym przypadku proponują zastosowanie dodatkowego kanału wywiewnego w pokoju kominkowym.

W pomieszczeniach z mechaniczną wentylacją wyciągową nie mogą pracować kominki, chyba że mają całkowicie szczelną komorę spalania, a powietrze doprowadzane jest do nich z zewnątrz, bezpośrednio do paleniska, a takich kominków jest na rynku niewiele. Podciśnienie mogłoby wywołać odwrócenie ciągu kominowego i przedostanie się dymu do pomieszczenia.

Dozwolona jest za to mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna zrównoważona lub nadciśnieniowa, czyli dostarczająca co najmniej tyle powietrza do pomieszczenia, ile jest z niego usuwane. W praktyce spełnienie tego warunku jest trudne, bo gdy palimy w kominku, to powietrze usuwane jest zarówno kanałem wentylacyjnym, jak i przez komin.

asolt
06-06-2015, 10:04
Kominek gdy jest montowany w pomieszczeniu z WM nie jest rezerwowym źródłem ciepła. Zgodnie z prawem nie wolno go użytkować, potrzebna jest wentylacja grawitacyjna.

Mozesz przedstawic jakie prawo mówi ze nie wolno uzytkowac kominka w przypadku gdy jest wm, mówimy o kominku z zamknietą komorą spalania. Prawo mówi ze nie moze być łaczona wm i grawitacyjna w jednym pomieszczeniu. Zadne prawo nie mówi ze przypadku kominka jest wymagana jedynie wentylacja grawitacyjna.

rübezahl
06-06-2015, 10:06
Kominek gdy jest montowany w pomieszczeniu z WM nie jest rezerwowym źródłem ciepła. Zgodnie z prawem nie wolno go użytkować, potrzebna jest wentylacja grawitacyjna.
Możesz podac podstawę prawną?
W jednym pomieszczeniu nie wolno stosowac jednocześnie wentylacji grawitacyjnej mechniacznje (jest jeden wyjątek, ale do innej sytuacji niż kominek)

Jurgonka
06-06-2015, 10:11
Bełkot - przeczytaj ze zrozumieniem. Popróbuj wyjaśnić kretynizm: "(tj. kratka wentylacyjna przy tym samym kominie dymowym, do którego podłączony jest kominek)" Mówimy o braku prądu, a więc i wentylacji zbilansowanej lub nadciśnieniowej.

Jurgonka
06-06-2015, 10:17
Jeszcze raz - gdy jest prąd i działa wentylacja mechaniczna (zgodnie z prawem - zrównoważona lub nadciśnieniowa) kominek działa prawidłowo. Brak prądu, awaria nadmuchu = działanie kominka jest nie zgodne z prawem, nie mamy wentylacji mechanicznej zrównoważonej lub nadciśnieniowej.

rübezahl
06-06-2015, 10:17
Owszem możliwe jest łączenie wentylacji mechanicznej z kominkiem pod warunkiem, iż w pokoju w którym zainstalowany jest kominek będzie wykonana instalacja wentylacji wywiewnej grawitacyjnej (tj. kratka wentylacyjna przy tym samym kominie dymowym, do którego podłączony jest kominek), za wyjątkiem sytuacji gdy w budynku jest wentylacja mechaniczna zbilansowana (nawiew i wywiew)[/B] lub nadciśnieniowa - § 150 ust. 10 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia z dnia 12 kwietnia 2002 r Nr 75, poz. 690).

Poczytaj jeszcze raz powoli i rozważeni i spróbuj zrozumiec, co tam jest napisane i jakie wynikają z tego następstwa.
A następnym razem nie pisz takich IDIOTYZMÓW!!!!!!!!!!!, bo ktoś cię jeszcze posłuch.

rübezahl
06-06-2015, 10:20
Jeszcze raz - gdy jest prąd i działa wentylacja mechaniczna (zgodnie z prawem - zrównoważona lub nadciśnieniowa) kominek działa prawidłowo. Brak prądu, awaria nadmuchu = działanie kominka jest nie zgodne z prawem, nie mamy wentylacji mechanicznej zrównoważonej lub nadciśnieniowej.

Gdy nie prądu nie ma żadnej wentylacji mechanicznej i wszystko jest w porządku - kominek funkcjonuje i grawitacyjnie odprowadza produkty spalania do kanały dymowego. Czyli jest OK

Jurgonka
06-06-2015, 10:22
Jeszcze raz- jakie urządzenie zamontowane w pomieszczeniu kominka informuje o tym, że możemy palić ogień w kominku. Jakie "papiery" wskazują na poprawność wykonania WM i instalacji kominka, jego szczelność.

Jurgonka
06-06-2015, 10:25
Gdy nie prądu nie ma żadnej wentylacji mechanicznej i wszystko jest w porządku - kominek funkcjonuje i grawitacyjnie odprowadza produkty spalania do kanały dymowego. Czyli jest OK

Gdy nie ma prądu nie ma wentylacji, która jest wymagana w pomieszczeniu z kominkiem.

rübezahl
06-06-2015, 10:48
Gdy nie ma prądu nie ma wentylacji, która jest wymagana w pomieszczeniu z kominkiem.

W którym akcie prawnym jest to napisane? Podaj proszę podstawę prawną.

JTKirk
06-06-2015, 11:09
Kominek gdy jest montowany w pomieszczeniu z WM nie jest rezerwowym źródłem ciepła. Zgodnie z prawem nie wolno go użytkować, potrzebna jest wentylacja grawitacyjna.

co jakiś czas temat wraca jak bumerang i znowu ty piszesz te same bzdury :jawdrop:

Jurgonka
06-06-2015, 11:10
Poddaje się, w pomieszczeniu z kominkiem (Szczelnym z doprowadzeniem powietrza do paleniska z zewnątrz) nie trzeba wentylacji, bo nie podałem podstawy prawnej , że jest inaczej.

rübezahl
06-06-2015, 11:27
W pomieszczeniach zmechaniczną wentylacją wyciągową nie mogą pracować kominki, chyba że mają całkowicie szczelną komorę spalania, a powietrze doprowadzane jest do nich z zewnątrz, bezpośrednio do paleniska, a takich kominków jest na rynku niewiele. Podciśnienie mogłoby wywołać odwrócenie ciągu kominowego i przedostanie się dymu do pomieszczenia.

CZŁOWIEKU OGARNIJ SIĘ, DOPÓKI PISZESZ NIEGROŹNE IDIOTYZMY, TO TWOJA SPRAWA, ALE TAK UWAGA MOŻE KOGOŚ ZABIC!!!!!!!!!!!!!
Zasadą jest niestosowanie wentylacji mechanicznej wyciągowej w pomieszczeniach z jakimkolwiek (kocioł piec) urządzeniem na paliwo stałe, bez względu na to co pisze producent.

Arturo72
06-06-2015, 12:10
Cytuję tylko znalezione w sieci podobnie jak warunki gwarancji z sieci ;)

rübezahl
06-06-2015, 12:28
To zacytuj i podaj podstawę prawną

Jurgonka
06-06-2015, 12:34
Rozdział 6. Wentylacja i klimatyzacja
§ 150.

"9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową."

rübezahl
06-06-2015, 12:49
Poddaje się, w pomieszczeniu z kominkiem (Szczelnym z doprowadzeniem powietrza do paleniska z zewnątrz) nie trzeba wentylacji, bo nie podałem podstawy prawnej , że jest inaczej.
Spokojnie, w pomieszczeniu z kominkiem zawsze stara się projektowac wentalcję grawitacyjną, nie dlatego że musi byc, ale dlatego że dobrze spełnia swoją rolę. Inaczej jest przy rekuperacji, w takim przypadku nie może się ona znaleźc, bo zabraniają tego przepisy.

rübezahl
06-06-2015, 12:51
Rozdział 6. Wentylacja i klimatyzacja
§ 150.

"9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową."

A to zacytowałeś w jakim kontekście??

Jurgonka
06-06-2015, 13:02
Przepisy nie zabraniają (zabrania wiedza i zdrowy rozsądek). Zgodnie z przepisami kominek w pomieszczeniu o zrównoważonej lub nadciśnieniowej WM jest OK. Rekuperacje można łączyć z WM i też jest OK z przepisami. Od ewentualnej tragedii uratować użytkownika może tylko rozum, nie przepisy.

zbigmaz01
06-06-2015, 13:07
Czy ten wasz kominek nazywa się RBR ?
Posty niezgodne z tytułem będą zgłaszane jako spam.

Proszę nie śmiecić, macie inne wątki w tych tematach a resztę użytkowników tego kotła też proszę o zgłaszanie do moderacji.

rübezahl
06-06-2015, 13:54
W zasadzie racja :)
Jeśli można to proszę wydzielic osobny wątek od postu #23767 do 23818

LiberTom
11-06-2015, 08:52
Witam

To jest wątek dotyczący kotłów RBR. Proszę osoby odpowiedzialne za porządek o moderowanie postu.
Zwracam się do Was RBRowców o pomoc w rozwiązaniu kilku problemów z nową instalacją.

Pisałem już na kilku forach ale cisza. Tłumaczę to sobie brakiem sezonu grzewczego, co za tym idzie brak na forum ludzi.

A teraz moje pytanie.
Zamówiłem piec RBR który już dawno stoi u mnie w garażu.
Będę go sam montował, bo lokalni hydraulicy to cwaniacy jakich mało, a na dodatek nie znają się na robocie.
Jeden z nich nigdy nie słyszał o zaworach 3D i 4D - wyglądało to jak rozmowa psa i świni.
Drugi na dzień dobry wypytuje o to jaki to kocioł (nie zna RBRa) jaka kotłownia itp i za każdym razem szuka asekuracji mówiąc że nie podejmie się roboty bo potem będę reklamował że się nie pali dobrze itp, ale jak chcę to jego kolega (wraz z nim) zrobią to na czarno ale bez odpowiedzialności za układ.
Niby ok, bo jak zrobią tak jak chcę to sam sobie będę winien. Ale cwaniactwo aż wychodzi ze słuchawki telefonicznej.
Głupie gadki o ciąg w kominie. Więc pytam, a co Pan chce poradzić na ciąg w moim kominie jeśli będzie zły? (myślałem że powie coś o RCK a on, że jak będzie źle się palić to wina komina heheheh - BEZNADZIEJA. Boże ratuj od takich fachowców.

Postanowiłem sam sobie zrobić podłączenie pieca i zmodernizować instalacje w mieszkaniu.
Będzie taniej i tak jak chcę. (mam doświadczenie w Hydraulice począwszy od starych rur gwintowanych w imadle przez plastiki co wyginały się od zbyt wysokiej temperatury aż po rury miedziane lutowane na miękko.
Takie doświadczenie mi wystarczy aby podołać wyzwaniu.

Potrzebuję tylko kilka porad. Bo to doświadczenie to było jako pomocnik hydraulika przez kilka wakacji z rzędu (dawno to było) - więc fachowcem nie jestem, ale manualnie zrobię wszystko.

Więc mogę pytać ?
Generalnie mam wizje mojej instalacji ale chciałem dopytać i przedyskutować kilka rozwiązań.

zbigmaz01
11-06-2015, 09:20
Zrób szkic, wstaw tutaj i będzie o czym dyskutować. Napisz coś o.tym jaki to dom i jak ocieplony i coś o instalacji.
Znajdą się dobre dusze to pomoga.

minertu
11-06-2015, 13:53
Witam

To jest wątek dotyczący kotłów RBR. Proszę osoby odpowiedzialne za porządek o moderowanie postu.
Zwracam się do Was RBRowców o pomoc w rozwiązaniu kilku problemów z nową instalacją.

Pisałem już na kilku forach ale cisza. Tłumaczę to sobie brakiem sezonu grzewczego, co za tym idzie brak na forum ludzi.

A teraz moje pytanie.
Zamówiłem piec RBR który już dawno stoi u mnie w garażu.
Będę go sam montował, bo lokalni hydraulicy to cwaniacy jakich mało, a na dodatek nie znają się na robocie.
Jeden z nich nigdy nie słyszał o zaworach 3D i 4D - wyglądało to jak rozmowa psa i świni.
Drugi na dzień dobry wypytuje o to jaki to kocioł (nie zna RBRa) jaka kotłownia itp i za każdym razem szuka asekuracji mówiąc że nie podejmie się roboty bo potem będę reklamował że się nie pali dobrze itp, ale jak chcę to jego kolega (wraz z nim) zrobią to na czarno ale bez odpowiedzialności za układ.
Niby ok, bo jak zrobią tak jak chcę to sam sobie będę winien. Ale cwaniactwo aż wychodzi ze słuchawki telefonicznej.
Głupie gadki o ciąg w kominie. Więc pytam, a co Pan chce poradzić na ciąg w moim kominie jeśli będzie zły? (myślałem że powie coś o RCK a on, że jak będzie źle się palić to wina komina heheheh - BEZNADZIEJA. Boże ratuj od takich fachowców.

Postanowiłem sam sobie zrobić podłączenie pieca i zmodernizować instalacje w mieszkaniu.
Będzie taniej i tak jak chcę. (mam doświadczenie w Hydraulice począwszy od starych rur gwintowanych w imadle przez plastiki co wyginały się od zbyt wysokiej temperatury aż po rury miedziane lutowane na miękko.
Takie doświadczenie mi wystarczy aby podołać wyzwaniu.

Potrzebuję tylko kilka porad. Bo to doświadczenie to było jako pomocnik hydraulika przez kilka wakacji z rzędu (dawno to było) - więc fachowcem nie jestem, ale manualnie zrobię wszystko.

Więc mogę pytać ?
Generalnie mam wizje mojej instalacji ale chciałem dopytać i przedyskutować kilka rozwiązań.

Kolego po to właśnie jest ten wątek . Pytaj.

LiberTom
11-06-2015, 21:13
Piszę z tabletu, przepraszam za literówki.
Dom stary, czerwona cegła, pustka powietrzna i znów czerwona cegła.
Mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze (na parterze mieszka kto inny i ma swój piec)
Metraż ok 90, same grzejniki, bez podłogówki.
Aktualnie piec śmieciucha który wylatuje za miesiąc a w jego miejsce będzie RBR12
Bojler też będzie nowy (stojący z wężownicą)
Wylatuje też stara instalacja która teraz jest grawitacyjna.
Kotłownia w piwnicy, komin ceglany 14x14; bojler koło pieca.
Na grzejnikach będę instalować termostaty.
Instalacja otwarta.
Pytanie: instalacja z zaworem 4d czy 3d jako dojrzewanie powrotu?
Myślałem sobie czy warto się pokusić i ułatwić grawitacji działanie choćby na kilku grzejnikach, wtedy lepszy byłby układ z zaworem 3d.
A może prosta instalacja i cwu jako mieszająca? Albo nawet dwu na grawitacji jak mam teraz

lestek27
11-06-2015, 21:24
Ja ze swojej strony mogę zasugerować przemyślenie tematu bojlera. W sensie jaki itp.
Całkiem niedawno taki stojacy Kospel z wężownicą wywaliłem. Nie wytrzymał nawe dwóch lat. A delikatna prpzeróbka i montaż nowego to kwota prawie 1000zł w moim przypadku.

minertu
11-06-2015, 21:46
Piszę z tabletu, przepraszam za literówki.
Dom stary, czerwona cegła, pustka powietrzna i znów czerwona cegła.
Mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze (na parterze mieszka kto inny i ma swój piec)
Metraż ok 90, same grzejniki, bez podłogówki.
Aktualnie piec śmieciucha który wylatuje za miesiąc a w jego miejsce będzie RBR12
Bojler też będzie nowy (stojący z wężownicą)
Wylatuje też stara instalacja która teraz jest grawitacyjna.
Kotłownia w piwnicy, komin ceglany 14x14; bojler koło pieca.
Na grzejnikach będę instalować termostaty.
Instalacja otwarta.
Pytanie: instalacja z zaworem 4d czy 3d jako dojrzewanie powrotu?
Myślałem sobie czy warto się pokusić i ułatwić grawitacji działanie choćby na kilku grzejnikach, wtedy lepszy byłby układ z zaworem 3d.
A może prosta instalacja i cwu jako mieszająca? Albo nawet dwu na grawitacji jak mam teraz
Jeżeli chcesz grzać CWU latem z kotła to ja nie robił bym grawitacji.
Ew CWU .

minertu
11-06-2015, 21:47
Ja ze swojej strony mogę zasugerować przemyślenie tematu bojlera. W sensie jaki itp.
Całkiem niedawno taki stojacy Kospel z wężownicą wywaliłem. Nie wytrzymał nawe dwóch lat. A delikatna prpzeróbka i montaż nowego to kwota prawie 1000zł w moim przypadku.
Dałbyś 3tyś za nierdzewkę i masz św.spokój.

Andrzej_M_
11-06-2015, 21:50
Piszę z tabletu, przepraszam za literówki.
Dom stary, czerwona cegła, pustka powietrzna i znów czerwona cegła.
Mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze (na parterze mieszka kto inny i ma swój piec) ,,,,

Jest jakiś nadzór (administracja) nad tymi piętrami ?.

lestek27
11-06-2015, 21:59
Dałbyś 3tyś za nierdzewkę i masz św.spokój.

Dałem ponad 4 tyś. i mam nasdzieję ze już nie będę się zajmował tym elementem instalacji:-)
Mądry Polak po szkodzie.

fenix2
12-06-2015, 06:42
Jeszcze raz - gdy jest prąd i działa wentylacja mechaniczna (zgodnie z prawem - zrównoważona lub nadciśnieniowa) kominek działa prawidłowo. Brak prądu, awaria nadmuchu = działanie kominka jest nie zgodne z prawem, nie mamy wentylacji mechanicznej zrównoważonej lub nadciśnieniowej.

Jurgonka ma trochę racji. Brak prądu PC nie działa więc odpala się kominek a ja nie ma prądu to WM nie działa. A w kominku się pali. Co jak kominek będzie nieszczelny? Zaczadzenie?

fenix2
12-06-2015, 07:09
Piszę z tabletu, przepraszam za literówki.
Dom stary, czerwona cegła, pustka powietrzna i znów czerwona cegła.
Mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze (na parterze mieszka kto inny i ma swój piec)
Metraż ok 90, same grzejniki, bez podłogówki.
Aktualnie piec śmieciucha który wylatuje za miesiąc a w jego miejsce będzie RBR12
Bojler też będzie nowy (stojący z wężownicą)
Wylatuje też stara instalacja która teraz jest grawitacyjna.
Kotłownia w piwnicy, komin ceglany 14x14; bojler koło pieca.
Na grzejnikach będę instalować termostaty.
Instalacja otwarta.
Pytanie: instalacja z zaworem 4d czy 3d jako dojrzewanie powrotu?
Myślałem sobie czy warto się pokusić i ułatwić grawitacji działanie choćby na kilku grzejnikach, wtedy lepszy byłby układ z zaworem 3d.
A może prosta instalacja i cwu jako mieszająca? Albo nawet dwu na grawitacji jak mam teraz

Jezeli nie ma przeciwskazań to zostaw sobie instalację grawitacyjną. Ewentualnie dołóż pompkę i zawór róznicowy równolegle! Wtedy przy braku prądu będzie ci to chodziło na grawitacji i mniejsze opory też będą bo rury grube. Ja był dał zawór 4D, ale taki 'ja ci tu dam' czyli 1.5" albo nawet 2".
Osobna pompka do CUW. Nie zapomnij o rurze do zbiornika wyrównawczego nie mniej jak 1". Komin 14x14cm ciut mało, ale może do 12kW wystarczy.

Jurgonka
12-06-2015, 08:52
Jurgonka ma trochę racji. Brak prądu PC nie działa więc odpala się kominek a ja nie ma prądu to WM nie działa. A w kominku się pali. Co jak kominek będzie nieszczelny? Zaczadzenie?

Gratuluje samodzielności myślenia. To rzadkość, choć składam zastrzeżenia do - "..ma trochę racji":D

minertu
12-06-2015, 09:20
Zawsze można pomyśleć o jakimś UPS-ie.
Mój wystarcza na 10h do samego kotła,2 pompki,podajnik i dmuchawa.

fenix2
12-06-2015, 09:25
To musiał by być UPS podpięty pod WM.

minertu
12-06-2015, 09:54
To musiał by być UPS podpięty pod WM.
Jak ma być podpięty to już musi o tym pomysleć sam użytkownik.
U mnie sporadycznie (2-4) razy w roku nie ma prądu , nie zdażyło się jednak aby to było na dłużej jak 4h tak więc mam spory zapas.

fenix2
12-06-2015, 11:36
Jak ma być podpięty to już musi o tym pomysleć sam użytkownik.
U mnie sporadycznie (2-4) razy w roku nie ma prądu , nie zdażyło się jednak aby to było na dłużej jak 4h tak więc mam spory zapas.
No przecież nie pod pompę ciepła.

LiberTom
12-06-2015, 12:12
O tym UPSie to musze podpytać co i Jak, bo też chciałbym.
A co do Bojlera to już prawie jest Viessman z wężownicą z nierdzewki i zbiornik też z nierdzewki.
Temat Bojlera prawie nie istnieje, no chyba że jego podłączenie.
Skoro wywołaliście temat bojlera do tablicy to oto moje pytania.
W DTR Viessman Vitocell jest rysunek gdzie rura zasilająca wchodzi od dołu bojlera stojącego wychodzi w połowie
a mój stary bojler który pracuje grawitacyjnie, zasilony jest jak grzejnik, zasilanie wody gorącej wchodzi w połowie zbiornika a wychodzi dołem i idzie do powrotu.

lestek27
12-06-2015, 19:12
Jezeli nie ma przeciwskazań to zostaw sobie instalację grawitacyjną. Ewentualnie dołóż pompkę i zawór róznicowy równolegle! Wtedy przy braku prądu będzie ci to chodziło na grawitacji i mniejsze opory też będą bo rury grube. Ja był dał zawór 4D, ale taki 'ja ci tu dam' czyli 1.5" albo nawet 2".
Osobna pompka do CUW. Nie zapomnij o rurze do zbiornika wyrównawczego nie mniej jak 1". Komin 14x14cm ciut mało, ale może do 12kW wystarczy.

U mnie kanał dymny jest właśnie 14x14 i przez dwa lata nie zauważyłem żeby powodował jakieś problemy. A mam właśnie RBR 11kW (12 kW)

karoka65
12-06-2015, 19:16
Chodzą na wkładach 100-kach po gazówkach, mam takie 3 sztuki, jedna u Tadeusza bodajże i jakoś chyba przez dwie zimy nie było problemu a bał się czy to ruszy w ogóle.

LiberTom
12-06-2015, 22:21
O komin się nie martwię ze za mały. Nie mam w nim rury ale może nie będzie w nim wilgoci. Brak mi też daszka na komin, ale nie spotkałem takiego co by groszek wytrzymał. Jak znacie to dajcie znać choćby na priv.
Wypowiecie się co do dtr tego bojlera? Tego podłączenia.
Dodatkowo zapytam was jakie rzeczy zakupić do niego.
Na zasilaniu zimnej wody dać zawór kultowy, potem antyskażeniowy i znów kulowy, czy to wystarczy?
Ciepłą wodę będę miał w cyrkulacji ale czy w obwodzie ciepłej wody dać jakieś zawory bezpieczeństwa lub zbiornik dla rozszerzające się ciepłej wody w zbiorniku?

zbigmaz01
13-06-2015, 13:09
U mnie na zimnej jest tak jak proponujesz + zwrotny aby przy brakach nie było cofki.
CWU do zbiornika na zasilaniu zwrotny i naczynie wzbiorcze i zawór ciśnieniowy.
Na głównym zasilaniu wody do budynku mam jeszcze regulator ciśnienia, zdarzało się u mnie że ciśnienie wzrastało do ponad 6 barów.
Daszka na komin nie dawaj, nie wytrzyma żaden kupny a nawet jak podczas pracy kotła w ostrą zimę jakieś pyły będą wraz ze spalinami ulatywać to nie spadną ci na dach tylko polecą dalej i dachówka czysta.

grzeh2000
13-06-2015, 20:20
Wygasł mi dzisiaj kocioł,moze ktos podac przyczyne?

grzeh2000
13-06-2015, 21:00
Zobaczcie na wykresie spalania.W godxinach gdzie temperatury wszystkie szły w dół spalanie 27-28kg/d.Piec zgasł a podajnik podawał cały czas wegiel?(18-19 godzina)

zbigmaz01
13-06-2015, 21:40
Brak opału? Zawiesił się w zasobniki?

minertu
13-06-2015, 21:41
Brak przyrostu temp spalin .

grzeh2000
13-06-2015, 21:46
Steruje z zagranicy.Zona mowiła ze zasypany był palnik.Moze to byc zbyt duzym zasyfieniem rury do komina?

grzeh2000
13-06-2015, 21:57
Nie moge tez zmienic zadnej wartosci.Nie reaguje sterownik przez neta.

minertu
13-06-2015, 22:02
Nie moge tez zmienic zadnej wartosci.Nie reaguje sterownik przez neta.
Musisz się ponownie zalogować.

zbigmaz01
14-06-2015, 07:12
Jeżeli miałeś palnik zasypany niespalonym węglem to wygasło w podtrzymaniu i tu szukaj ustawień. Gaśnie bo się nie wypala czy gaśnie bo wypala?

grzeh2000
14-06-2015, 09:05
Znowu dzisiaj wygasło,do tej pory wystarczało takie podtrzymanie jak było,wegla nie zmieniałem.Wczoraj dołozyłem sekunde pracy slimaka i skrociłem podtrzymanie o 5 min i znowu zgasło

minertu
14-06-2015, 09:19
Znowu dzisiaj wygasło,do tej pory wystarczało takie podtrzymanie jak było,wegla nie zmieniałem.Wczoraj dołozyłem sekunde pracy slimaka i skrociłem podtrzymanie o 5 min i znowu zgasło

A krótka przerwa nie jest za długa? Ustaw z 40 s.

LiberTom
17-06-2015, 15:48
Jaką grupę bezpieczeństwa polecacie do mojego rbra? Układ otwarty.
I gdzie ją skręcić bo na górze kotła oprócz wyjść zasilania jeden cal, jest jeszcze jedno 0,5 i jedno 3/4.
Manometr musi być a jak i termometr to weźcie pod uwagę aby był niski, najlepiej wskazówkowy a nie słupków.
Mile widziane linki gdzie go kupić gotową taką grupę.

A swoją drogą co to za wyjście na boku pieca w połowie. Najniżej jest na zawór spustowy, ale to w połowie to zagadka. Podejrzewam że to do układu zamkniętego.

minertu
17-06-2015, 16:39
3/4 z góry i z boku jest pod DBV dla układu zamkniętego.

LiberTom
18-06-2015, 10:21
Panowie

A co do mojej przyszłej instalacji, będą jakieś wypowiedzi, bo jak dotąd to mieliśmy krótką dyskusję na temat bojlera (będzie z nierdzewki tak jak pisałem)
Co do jego podłączenia to (wymaganych elementów, jak zawory, reduktor, grupa, zbiornik ) zbyt duże rady nie otrzymałem, ale doszkoliłem się z DTRel producentów zbiorników wyrównawczych do CWU.
Więc jak z ta instalacją - polecacie zrobić 3D, 4D czy odpuścić zawory mieszające i dogrzewać powrót w funkcji CWU + mieszająca?

minertu
18-06-2015, 10:34
Ja jestem zwolennikiem zaworu 4D.

Alessandro
18-06-2015, 11:01
Ja jestem zwolennikiem zaworu 4D.

Też jestem zwolennikiem zaworu 4 D, kocioł 100 l w temp. 55 st C, pompa CO alpha2 na najwolniejszym biegu 5 V....na grzejniki rozchodzą w temp. 36-40 st C, nie mam w kotle sadzy, strupów itp... zawory grzejnikowe elektroniczne sterowane w necie...pięknie działa na 188 m2 powierzchni :)

kobra64
18-06-2015, 11:19
Ja jestem zwolennikiem zaworu 4D. Oj ryzykowna deklaracja. Wpadnie tu pewien przeciwnik mieszaczy i będzie teksańska masakra piłą mechaniczną. A na poważnie - też lubię instalacje z 4D. Tylko trzeba dopilnować instalatora żeby dobrze dobrał i prawidłowo zamontował.

LiberTom
18-06-2015, 20:40
Sam będę odbierał i robił. Zastanawiałem sie nad zaworem 5/4 i rurą miedzianą 35 w obiegu kotła. Ale RBR ma wyjście jeden cal, to co sądzicie nad połączeniem dwóch wyjść (mam 4 wyjścia w piecu, dwa tylnie i dwa górne) zasilania oraz na połączeniu obu powrotów aby miała miejsce woda z CWU w rurze powrotnej. Zawór różnicowy też 5/4 a dalej pion 28

minertu
18-06-2015, 21:00
Dlaczego nie zamówiłeś sobie z większym przekrojem? Nie ma dopłaty za to. Ogólnie nic się nie stanie jak je pospinasz razem.

LiberTom
19-06-2015, 07:27
Jak to mówią - mądry Polak po szkodzie :)
Nie wiedziałem, że ten kocioł ma wyjścia 1 cal.
Nie wiedziałem też, że jest wybór. Sądziłem (błędnie) że będzie 5/4 lub 6/4 jak w moim śmieciuchu. Zresztą kupiłem szybko RBRa z wyprzedaży magazynowej. Ta promocja pomogła mi podjąć decyzję bo zastanawiałem się mocno nad niebieskim.
Nie wiedziałem też, że jak zamówię z tylnim wyjściem na zasilanie - to dostanę z tylnim plus przednie. Co akurat jest mi na rękę. Bo od przybytku głowa nie boli.
A co sądzicie o przekroju rury miedzianej w obiegu kotła 35 i zawór 4d w rozmiarze 5/4 ?

zbigmaz01
19-06-2015, 09:15
Ja grzeje ponad 300 m2 i nie mam takich przekrojów, pompa da radę na każdym czy duży czy mały. Duże przekroje to duża kasa :P

piotrek57
19-06-2015, 10:31
Witam.
Mam pytanie czy poza std czyszczeniem pieca z sadzy należy od czasu do czasu "przeczyścić: ślimak i dmuchawe (taki serwis raz do roku)?

Pozdrawiam

minertu
19-06-2015, 15:22
Witam.
Mam pytanie czy poza std czyszczeniem pieca z sadzy należy od czasu do czasu "przeczyścić: ślimak i dmuchawe (taki serwis raz do roku)?

PozdrawiamDmuchawę tak.Przedmuchać lub pędzelkiem łopatki wirnika wyczyścić.
Raz na 2 lata zaleca sie odbicie korony podajnika i wybranie pyłu z komory powietrznej.
Przy mokrym opale potrafi zrobić się nagar na korpusie palinka w palenisku,trzeba go zwyczajnie odbic jakims majzelkiem czy dłutkiem.

minertu
19-06-2015, 15:23
Ja grzeje ponad 300 m2 i nie mam takich przekrojów, pompa da radę na każdym czy duży czy mały. Duże przekroje to duża kasa :P
Oj nie tylko kasa w wydatku ale i w oszczędności :P

mchomen
19-06-2015, 17:26
Panowie a jak u was z sezonem grzewczym?Zakończony?Bo u mnie jeszcze nie,wieczorami trza grzać...:bye:

raf1.
19-06-2015, 18:46
Pytanie z innej beczki. Chciałbym trochę u sąsiada przycukrować :) otóż ma on sterownik SP-24 f-my Elektronics. (http://kotlyzywiec.eu/instrukcje/sp24.pdf) jak w nim ustawić tryb ręczny tak by można było palić jak w "śmieciuchu". Troche tam pisze o trybie ręcznym ale bardzo ubogo. Czy po prostu odłączyć podajnik

daamiann88
19-06-2015, 22:53
Panowie, szykuje instalacje elektryczna w kotłowni i moj elektryk pyta jaki kabel (przekrój) ma iść do pieca i jaki ma pobór?

Arturo72
20-06-2015, 01:23
Panowie, szykuje instalacje elektryczna w kotłowni i moj elektryk pyta jaki kabel (przekrój) ma iść do pieca i jaki ma pobór?
Gdzie dorwałeś kocioł pracujący optymalną sprawnością przy 3kW mocy grzewczej ?
No chyba,że się liczysz się z tym,że wsadzone 1t ekogrocha do zasobnika 600kg ujdzie Ci z dymem przez komin :)
O tym Ci wspominali sprzedawcy kotła czy zrobili Cie w jajo ?

Slawko123
20-06-2015, 07:33
Panowie, szykuje instalacje elektryczna w kotłowni i moj elektryk pyta jaki kabel (przekrój) ma iść do pieca i jaki ma pobór?standardowy czyli 3x2,5mm2. Typowy jak do gniazdek.

SUSPENSER
20-06-2015, 07:58
Gdzie dorwałeś kocioł pracujący optymalną sprawnością przy 3kW mocy grzewczej ?
No chyba,że się liczysz się z tym,że wsadzone 1t ekogrocha do zasobnika 600kg ujdzie Ci z dymem przez komin :)
O tym Ci wspominali sprzedawcy kotła czy zrobili Cie w jajo ?

Przestań bzdury pisać i atakować bo nie znasz się kompletnie na kotłach.

U mnie przy 4 kW osiągam sprawność 80% w kotle 18 kW, który w papierach ma maks. 80%, a przy grzaniu samej CWU latem [średniodobowa moc około 0,5 kW] wychodzi do 40%.

karoka65
20-06-2015, 09:43
Pytanie z innej beczki. Chciałbym trochę u sąsiada przycukrować :) otóż ma on sterownik SP-24 f-my Elektronics. (http://kotlyzywiec.eu/instrukcje/sp24.pdf) jak w nim ustawić tryb ręczny tak by można było palić jak w "śmieciuchu". Troche tam pisze o trybie ręcznym ale bardzo ubogo. Czy po prostu odłączyć podajnik
Przejrzałem na szybko tą instrukcję i jeśli nic nie przeoczyłem producent tego sterownika nie przewidział w oprogramowaniu obsługi rusztu awaryjnego.
Tryb ręczny o którym piszesz służy praktycznie tylko do rozpalenia kotła czy ewentualnie ręcznego uruchomienia np. pomp obiegowych, podajnika czy wentylatora podobnie jak w Twoim sterowniku ( włącz/wyłącz, ręcznie ).
Czyli pozostaje albo wypiąć wtyczkę podajnika z gniazda sterownika, będzie pilnował pomp, temperatur i wentyla a podkładasz ręcznie na ruszt, albo właśnie w trybie ręcznym uruchomić pompki które Cię interesują żeby pracowały i palić jak w śmieciuchu przy uchylonych drzwiczkach popielnika co jest trochę upierdliwe.

daamiann88
20-06-2015, 11:23
standardowy czyli 3x2,5mm2. Typowy jak do gniazdek.

Dzięki

IgnacC
20-06-2015, 11:33
standardowy czyli 3x2,5mm2. Typowy jak do gniazdek.

Typowe gniazdka mają obciążalność 16A i wystarczy przekrój 1,5mm2. Bezpiecznik do takiego gniazdka nie powinien być większy niż 16A. Kable sieciowe sterowników pieców mają w większości przekrój 3x1mm2 i zabezpieczenie takiego obwodu nie powinno być większe niż 10A. Osobiście polecam wykonanie niezależnego obwodu do zasilania pieca z oddzielną różnicówką i zabezpieczeniem prżeciwprzepięciowym.

fenix2
20-06-2015, 11:40
Typowe gniazdka mają obciążalność 16A i wystarczy przekrój 1,5mm2. Bezpiecznik do takiego gniazdka nie powinien być większy niż 16A. Kable sieciowe sterowników pieców mają w większości przekrój 3x1mm2 i zabezpieczenie takiego obwodu nie powinno być większe niż 10A. Osobiście polecam wykonanie niezależnego obwodu do zasilania pieca z oddzielną różnicówką i zabezpieczeniem prżeciwprzepięciowym.

Przewód 1.5mm2 nie może mieć większego zabezpieczenia jak 13A!

IgnacC
20-06-2015, 11:49
Przewód 1.5mm2 nie może mieć większego zabezpieczenia jak 13A!

13A to przy zasilaniu trójfazowym.

fenix2
20-06-2015, 11:57
13A to przy zasilaniu trójfazowym.

Jednofazowym.

dębowy
20-06-2015, 12:17
Mylicie dobór zabezpieczenia przewodu z obciążalnością długotrwałą przewodów.

Edit
Polecam lekturę
http://www.moeller.pl/Documentation/Poradniki/poradnik.pdf

fenix2
20-06-2015, 12:36
Ja nic nie pomyliłem pisałem o doborze zabezpieczenia, a nie o obciążalności.

mark3k
20-06-2015, 15:49
Ogólnie przyjmuje się 10A na 1mm2 przekroju przewodu miedzianego.
Nie ma co się szarpać i pisać elaboratów.

raf1.
20-06-2015, 16:31
Przejrzałem na szybko tą instrukcję i jeśli nic nie przeoczyłem producent tego sterownika nie przewidział w oprogramowaniu obsługi rusztu awaryjnego.
Tryb ręczny o którym piszesz służy praktycznie tylko do rozpalenia kotła czy ewentualnie ręcznego uruchomienia np. pomp obiegowych, podajnika czy wentylatora podobnie jak w Twoim sterowniku ( włącz/wyłącz, ręcznie ).
Czyli pozostaje albo wypiąć wtyczkę podajnika z gniazda sterownika, będzie pilnował pomp, temperatur i wentyla a podkładasz ręcznie na ruszt, albo właśnie w trybie ręcznym uruchomić pompki które Cię interesują żeby pracowały i palić jak w śmieciuchu przy uchylonych drzwiczkach popielnika co jest trochę upierdliwe.
Odłączyłem mu podajnik chyba najlepsze rozwiązanie i proste:D

Slawko123
20-06-2015, 21:30
Typowe gniazdka mają obciążalność 16A i wystarczy przekrój 1,5mm2. Bezpiecznik do takiego gniazdka nie powinien być większy niż 16A. Kable sieciowe sterowników pieców mają w większości przekrój 3x1mm2 i zabezpieczenie takiego obwodu nie powinno być większe niż 10A. Osobiście polecam wykonanie niezależnego obwodu do zasilania pieca z oddzielną różnicówką i zabezpieczeniem prżeciwprzepięciowym.Jak sie nie znasz na elektryce, tyo nie zabieraj głosu. Nie masz o niej jakiegokolwiek pojęcia i bzdury piszesz.

typowe obciążenie to 8A na każdy 1mm2. Zabezpieczenia nadprądowe daje się najbliższy z typoszeregu w dół.

Typoszereg to 6,10,16,20, 25,32,40 itd.
Czyli :

1mm2 - zabezpieczenie 6A (bo 10 za dużo)
1,5mm2 - zabezpieczenie 10A ( 12 nie ma a 16 za dużo)
2,5mm2 - zabezpieczenie 16A lub 20A typowo 16A bo 20 jest na styk
4mm2 - zabezpieczenie 25A lub 32A (typowo 25)

i tak dalej.

Slawko123
20-06-2015, 21:32
13A to przy zasilaniu trójfazowym.
Patrz wyżej, piszesz bzdury.
Nie ma znaczenia czy jednofazowe, dwu, trzy....... pięćdziesiąt ..... dwieście faz .
Obciążenie zawsze liczy się "na przewód" a nie na fazy

LiberTom
20-06-2015, 23:25
Też jestem elektrykiem, ale to nie dział elektryczny.
Skoncentrujcie swoje umysły odpowiadając na pytania o piec oraz hydraulikę. Jak zapytałem o zawór 3d lub 4d albo o prawidłowe podłączenie bojler to zapadła cisza. Nie wiem czy nie macie o tym pojęcia i nie chcecie wprowadzać mnie w błąd, czy jednak się znacie ale macie tajemnicę a tu szukacie tylko przyszłych klientów.
Sam zrobię instalacje o wiele lepiej niż fachowiec z okolicy który sam już nie wie ile liczyć za punkt, a zawór 4d nie tylko nie widział, ale nie wie ile ma za jego podłączenie wołać.
Kolejny spec zrobił sąsiadów układ zamknięty coś Ala bomba, nawet zbiornik wyrównawcze raz już rozerwało.
Proszę o fachowe porady, bo inaczej wstyd będzie jak coś zle zrobię i się tu pochwałę. Wtedy to wszyscy krytykują a doradzić nie ma komu.

Ps. Znalazłem firmę co mi przeniesie piec z garażu do piwnicy. Jak będzie po wszystkim to zrobię fotorelację.

kobra64
20-06-2015, 23:53
LiberTom - zapodaj schemat który będzie oddawał instalację jaką sobie wydumałeś. Narysuj i zapodaj w tym wątku. Jeżeli będę potrafił - poradzę.

fenix2
21-06-2015, 13:41
Też jestem elektrykiem, ale to nie dział elektryczny.
Skoncentrujcie swoje umysły odpowiadając na pytania o piec oraz hydraulikę. Jak zapytałem o zawór 3d lub 4d albo o prawidłowe podłączenie bojler to zapadła cisza. Nie wiem czy nie macie o tym pojęcia i nie chcecie wprowadzać mnie w błąd, czy jednak się znacie ale macie tajemnicę a tu szukacie tylko przyszłych klientów.
Sam zrobię instalacje o wiele lepiej niż fachowiec z okolicy który sam już nie wie ile liczyć za punkt, a zawór 4d nie tylko nie widział, ale nie wie ile ma za jego podłączenie wołać.
Kolejny spec zrobił sąsiadów układ zamknięty coś Ala bomba, nawet zbiornik wyrównawcze raz już rozerwało.
Proszę o fachowe porady, bo inaczej wstyd będzie jak coś zle zrobię i się tu pochwałę. Wtedy to wszyscy krytykują a doradzić nie ma komu.

Ps. Znalazłem firmę co mi przeniesie piec z garażu do piwnicy. Jak będzie po wszystkim to zrobię fotorelację.O

O zaworze 4D już pisałem. NIe wiem co jeszcze chcesz wiedzieć. Tak jak napisał kobra wrzuć schemat instalacji a my podpowiemy co poprawic/zmienić ewentualnie. Nikt tu nie ma szklanej kuli i nie wróży z fusów. Każda instalacja jest inna.

fenix2
21-06-2015, 18:31
Jaką grupę bezpieczeństwa polecacie do mojego rbra? Układ otwarty.
I gdzie ją skręcić bo na górze kotła oprócz wyjść zasilania jeden cal, jest jeszcze jedno 0,5 i jedno 3/4.
Manometr musi być a jak i termometr to weźcie pod uwagę aby był niski, najlepiej wskazówkowy a nie słupków.
Mile widziane linki gdzie go kupić gotową taką grupę.

A swoją drogą co to za wyjście na boku pieca w połowie. Najniżej jest na zawór spustowy, ale to w połowie to zagadka. Podejrzewam że to do układu zamkniętego.
Układ otwarty (naczynie wyrównawcze) to po co grupa bezpieczeństwa? Manometr wkręcasz na samym dole przy zaworze spustowym.
U góry w 3/4" wkręcasz zawór bezpieczeństwa na 1.5Bara.
Mile widziany link. A co góógla wyłączyli?

mark3k
21-06-2015, 20:23
Z tym 1,5 bar bym się mocno zastanowił. Taki u siebie założyłem (instalacja otwarta - normalne ciśnienie w układzie = 0,8bar) i któregoś dnia w kotłowni pełno wody. Zawór puścił i zalało kotłownię. Zawór firmowy - dwu letni. Teraz założyłem 2,5bar.

fenix2
21-06-2015, 20:32
Z tym 1,5 bar bym się mocno zastanowił. Taki u siebie założyłem (instalacja otwarta - normalne ciśnienie w układzie = 0,8bar) i któregoś dnia w kotłowni pełno wody. Zawór puścił i zalało kotłownię. Zawór firmowy - dwu letni. Teraz założyłem 2,5bar.
Nie strasz. Może po prostu się zepsuł. I również może się to zdarzyć temu na 2.5Bar.
A zgodnie z instrukcja kręciłeś co jakiś czas tym grzybkiem?
Najlepiej wyjście tego zaworu podłączyć do kanalizacji. Coś takiego planuje u siebie chce akurat do umywalki technicznej poprowadzić.

0degree
21-06-2015, 20:42
Z tym 1,5 bar bym się mocno zastanowił. Taki u siebie założyłem (instalacja otwarta - normalne ciśnienie w układzie = 0,8bar) i któregoś dnia w kotłowni pełno wody. Zawór puścił i zalało kotłownię. Zawór firmowy - dwu letni. Teraz założyłem 2,5bar.
Na odcinku kocioł - naczynie nie ma żadnej armatury odcinającej? Jest bezpośrednio rura min dn25?
W moim układzie zamkniętym o ciśnieniu 0.5 bar (P stat 0.3bar) przy temperaturze kotła w okolicach 100 stopni maksymalne ciśnienie w układzie było w okolicach 0.8 bar, wszystko zabezpieczone dwoma zaworami 1,5 bara. I jeśli z nich kapie to tylko wtedy gdy kontrolnie co kilka tygodni "obracam" nimi aby się nie zapiekły

fenix2
21-06-2015, 22:15
RBR w instrukcji jeśli się nie mylę ma ciśnienie max 2.5Bar więc trochę ryzyko.

mark3k
22-06-2015, 07:01
Mój zawór dość często puszczał trochę wody do awaryjnego zbiornika. Kręcę zaworkiem co najmniej 2 razy w miesiącu. A raz sobie wypuścił ok 50% wody z układu grzewczego. Wywaliłem badziewo.

karoka65
22-06-2015, 07:52
RBR w instrukcji jeśli się nie mylę ma ciśnienie max 2.5Bar więc trochę ryzyko.
Z informacji jakie posiadam od producenta sprawdzane są na 5 bar.

LiberTom
22-06-2015, 09:24
Panowie.

A zapytam o obejście pompy (to z zaworem różnicowym) . W allegro są gotowe, ale w ocynku.
Czy założyć takie, czy zrobić lutowane z miedzi.
Niby nie zaleca się stosować ocynku co CO,
Ale z drugiej strony tyle to pracuje u ludzi i działa.

fenix2
24-06-2015, 05:48
Nie zaleca się, ale jak dasz to nic się nie stanie.

cichy777
24-06-2015, 08:58
Zastanów się czy w ogóle potrzebujesz obejście pompy- przepływ grawitacyjny przez wyłączoną pompę jest całkiem spory, u mnie pomimo że grawitacja przechodzi przez pompę,ZZ klapowy, rozdzielacz i linie pex-ów 16 do 3szt drabinek łazienkowych działa to w miarę dobrze. A jak często masz wyłączenia prądu? I tak kocioł bez prądu długo nie pogrzeje. Wg. mnie to całkowicie zbędne. Chyba że masz zamiar palić ręcznie na ruszcie awaryjnym bez prądu.....

IgnacC
25-06-2015, 19:33
Jak sie nie znasz na elektryce, tyo nie zabieraj głosu. Nie masz o niej jakiegokolwiek pojęcia i bzdury piszesz.

typowe obciążenie to 8A na każdy 1mm2. Zabezpieczenia nadprądowe daje się najbliższy z typoszeregu w dół.

Typoszereg to 6,10,16,20, 25,32,40 itd.
Czyli :

1mm2 - zabezpieczenie 6A (bo 10 za dużo)
1,5mm2 - zabezpieczenie 10A ( 12 nie ma a 16 za dużo)
2,5mm2 - zabezpieczenie 16A lub 20A typowo 16A bo 20 jest na styek
4mm2 - zabezpieczenie 25A lub 32A (typowo 25)

i tak dalej.
To podaj obciążalność 120 mm2 przy Twoich przelicznika i zerknij przy okazji do fachowej literatury a nie na bazgroły w mecie.

Slawko123
25-06-2015, 19:57
To podaj obciążalność 120 mm2 przy Twoich przelicznika i zerknij przy okazji do fachowej literatury a nie na bazgroły w mecie.miedzi czy aluminium? Cos Ci sie pomieszało i pomyliłeś miedź z aluminium które stosuje się dla linii kablowych i napowietrznych. Dla aluminium jest inny przelicznik.

Teraz Ty szukaj w necie i sie doszkalaj :P zamiast pisać bazgroły :)

karoka65
25-06-2015, 20:05
Nie kłóćta się o jakieś druty :)
bo niema o co.

Slawko123
25-06-2015, 20:11
:) tez tak uważam, i już dawno zapomniałem o tej dyskusji, no ale....... :)

prz3kus
29-06-2015, 13:35
Kłótnie o grubość i wielkość, a czasami dobra technika wystarczy :P
Pisaliście wcześniej ile to prądu sie teraz nie ma, u mnie po ostatniej zawierucie 2 dni nie bylo i wtedy zrozumialem ze woda 36C w bojlerze też jest ciepla :)

Czerny
30-06-2015, 19:17
Hej, tak szybko. Czy coś się dzieje z serwerami? Nie mam wykresów. Wprawdzie dawno nie zaglądałem, ale teraz przeglądając dni wstecz, przeglądarka wyświetla mi "Wykres - brak danych". Sterownik cały czas podłączony do neta, więc nie rozumiem :confused:

zbigmaz01
30-06-2015, 20:13
Sprawdź kartę pamięci w sterowniku.

karoka65
30-06-2015, 20:20
U mnie to samo i niema kiedy się za to zabrać a karta już chyba ze 4 lata ma.
Odkręć dekiel, spróbuj sformatować i wrzuć stronę www od nowa, powinna ruszyć, jeśli nie ruszy wymiana, groszowe sprawy.

Czerny
30-06-2015, 20:28
OK, ale tak z ciekawości - dane są tylko na karcie? Czy po jej sformatowaniu wszystko pójdzie sobie w kosmos, czy też zostaną ściagnięte dane z serwera? Jak to wygląda?

Slawko123
30-06-2015, 20:32
Jeśli macie taki problem z kartami, to albo karty z jakiegoś odrzutu, co nikt nie chciał (20 gatunek) albo sterownik ma problem z oprogramowaniem lub sprzętowo jest do bani.
Mam do czynienia z kartami na co dzień na których jest część firmware'u i część danych urządzeń które obsługuję. Tylko raz zdarzyło się, że karta padła fizycznie, ale wtedy tylko do wymiany. Żadne formatowania i inne cuda nie pomagają.

Czerny
30-06-2015, 20:38
OK, wszystko jest jasne, tylko to nie jest odpowiedź na moje pytanie. Kartę się wymieni, no problem, ale co z danymi? Co jest na serwerach a co na karcie? Jest jakaś synchronizacja???

Slawko123
30-06-2015, 20:42
na "serwerach" nie ma nic, to służy tylko do komunikacji. Wszystkie dane są na karcie. Biorąc pod uwagę sposób działania sterownika, to na serwerze nie może nic być. Kazda awaria łącza lub serwera powodowałaby utratę danych.

karoka65
30-06-2015, 20:43
Jeśli macie taki problem z kartami, to albo karty z jakiegoś odrzutu, co nikt nie chciał (20 gatunek) albo sterownik ma problem z oprogramowaniem lub sprzętowo jest do bani.
Mam do czynienia z kartami na co dzień na których jest część firmware'u i część danych urządzeń które obsługuję. Tylko raz zdarzyło się, że karta padła fizycznie, ale wtedy tylko do wymiany. Żadne formatowania i inne cuda nie pomagają.
Przez prawie 4 lata wymieniłem chyba 2 sztuki u klientów także chyba nie są 20-ego gatunku :)
Kolegę Czerny chyba przyroda trafiła również.

skresz
30-06-2015, 20:44
Hej, tak szybko. Czy coś się dzieje z serwerami? Nie mam wykresów. Wprawdzie dawno nie zaglądałem, ale teraz przeglądając dni wstecz, przeglądarka wyświetla mi "Wykres - brak danych". Sterownik cały czas podłączony do neta, więc nie rozumiem :confused:

możne się przyda https://esterownik.pl/forum/posty,1936/brak-statystyk-na-stronie?m=63287#63287

karoka65
30-06-2015, 20:46
OK, wszystko jest jasne, tylko to nie jest odpowiedź na moje pytanie. Kartę się wymieni, no problem, ale co z danymi? Co jest na serwerach a co na karcie? Jest jakaś synchronizacja???
Wszystko jest na karcie , może uda Ci się na nią wejść i przekopiować z niej dane, wtedy wrzucić na nową czy po formacie, jeśli zdechła, zapisane dane poszły się kochać niestety.

Slawko123
30-06-2015, 20:52
Przez prawie 4 lata wymieniłem chyba 2 sztuki u klientów także chyba nie są 20-ego gatunku :)
Kolegę Czerny chyba przyroda trafiła również.tak napisałem, bo jakoś często słyszę w tym temacie o padniętych kartach :) albo mi sie tak wydaje :)

prz3kus
01-07-2015, 08:26
Nom moja po zakupie lubiala raz na miesiac sie zawieszac, to zrobilem zamiane zonie w aparacie ale Ciiii :)
No i teraz wszedzie działa OK, ja jakies 3lata temu też sporo pracowałem z kartami gdzie byly programy do skanowania i co najgorsze terminale przenoscne mialy mozliwosc obslugi kart do 1GB i zbieralem sam stary szajs z allegro i wiem ze te karty to loteria masakryczna. Odkąd powstaly klasy jakości na kartach jest o wiele lepiej :)

grzeh2000
02-07-2015, 18:11
Od poniedziałku (6 lipca 2015) portal eSterownik.pl oraz usługa Zdalny dostęp zostanie wyłaczona.
Wyłaczenie ma na prace konserwacyjne oraz niezbędne aktualizacje przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego.
Za wszystkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.Do kiedy?,bo daty zakonczenia nie ma

karoka65
02-07-2015, 18:43
Od poniedziałku (6 lipca 2015) portal eSterownik.pl oraz usługa Zdalny dostęp zostanie wyłaczona.
Wyłaczenie ma na prace konserwacyjne oraz niezbędne aktualizacje przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego.
Za wszystkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.Do kiedy?,bo daty zakonczenia nie ma
Czyli same dobre rzeczy.

mark3k
02-07-2015, 20:12
Od poniedziałku (6 lipca 2015) portal eSterownik.pl oraz usługa Zdalny dostęp zostanie wyłaczona.
Wyłaczenie ma na prace konserwacyjne oraz niezbędne aktualizacje przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego.
Za wszystkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.Do kiedy?,bo daty zakonczenia nie ma

Wyraźnie napisali: "przed nowym sezonem grzewczym" czyli nie prędko. Ruch na stronie e-sterownik potężny - użytkownicy on-line: 0 (czytaj ZERO).
Pozdrawiam.
Ps: przed nowym sezonem grzewczym wymiana sterownika na taki bez bajerów, ale potrafiący poprawnie spalać większość węgli łącznie z tymi "trudnymi".

grzeh2000
03-07-2015, 07:24
Potrzebuje tylko dostepu przez neta do pieca z zagranicy.Jest jakies obejscie?

Maher
03-07-2015, 08:42
Od poniedziałku (6 lipca 2015) portal eSterownik.pl oraz usługa Zdalny dostęp zostanie wyłaczona.
Wyłaczenie ma na prace konserwacyjne oraz niezbędne aktualizacje przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego.
Za wszystkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.Do kiedy?,bo daty zakonczenia nie ma

Czyli o informacji o awarii pieca SMS/email możemy zapomnieć, widać że producent sterownika jest trochę niepoważny. Nie byłoby problemu jakby była możliwość wyciągnięcia informacji o awarii z sterownika i bez problemu sygnał można byłoby puścić przez np. powiadomienie sytemu alarmowego i poprzez przekierowanie portów połączyć się ze sterownikiem i zobaczyć co się dzieje. Jeżeli wyłączenia miałoby dłużej potrwać producent pieca powinien zareagować bo właśnie taka funkcjonalność pieca trochę klientów mu "napędziła" i pewnie potencjalni klienci dłużej się zastanowią przed zakupem jak producent sterownika robi cyrki.

Maher
03-07-2015, 08:45
Potrzebuje tylko dostepu przez neta do pieca z zagranicy.Jest jakies obejscie?

Do pieca dostaniesz się z zagranicy tylko musisz mieć zewnętrzy adres IP w domu (czy to dynamiczny czy stały) i odpowiednio przekierować porty na routerze, tylko o informacji o awarii sterownika możesz zapomnieć.

minertu
03-07-2015, 09:36
Potrzebuje tylko dostepu przez neta do pieca z zagranicy.Jest jakies obejscie?Działa aplikacja na androidzie.

karoka65
03-07-2015, 09:37
Panowie, nie siejcie paniki. Nie potrwa to do zimy.

kobra64
03-07-2015, 10:46
A pewnie że nie potrwa. To raczej oczywiste - ES robi zmiany w interfejsie związane z debiutem nowego miśka. Nie mam pojęcia czy w estetyce też, ale muszą dojść nowe funkcjonalności związane chociażby z obsługą mieszacza. Jak skończą, będzie debiut nowego eCoala i nowego interfejsu. Tak myślę że max tydzień łącznie z testami u np.Karoki i Minertu. Więc Karoka mógłbyś się nie krygować tylko napisać wprost o co chodzi - o ile Ci ES oczywiście nie zabronił.

Maher
03-07-2015, 14:08
Panowie, nie siejcie paniki. Nie potrwa to do zimy.


Nie wszyscy grzeją piecem tylko w zimie, u mnie piec chodzi cały rok i rozumiem jakby to były prace konserwacyjne i trwające maksymalnie 24h, a tak będę pozbawiony informacji jakby coś z piecem było coś nie tak. Ciekawe jakbyś zareagował jakby twój np. dostawca internetu w związku z pracami konserwacyjnymi zawiesza działanie internetu do odwołania.
Ja kupując piec kupiłem go właśnie z taką funkcjonalnością i brak podglądu i powiadomienia ON-Line to dla mnie duże nieudogodnienie zwłaszcza w sezonie urlopowym, zobaczę jak wrócę z urlopu na warunki gwarancji/rękojmi pod kątem niezdolności zakupionego pieca z umową zwłaszcza po lakonicznej informacją na stronie esterownik.pl o braku terminu zakończenia prac.

karoka65
03-07-2015, 14:38
Ja też nie grzeję tylko zimą, grzeję CWU latem już ósmy sezon.
Patrz a nie którzy piszą że internet przy kotle węglowym to gadżet :)
A co do tej awarii internetu przeżyłem to już kilka razy, mogłem im tylko skoczyć na wałek a z drugiej strony słyszałem że trwa usuwanie awarii która zostanie usunięta w możliwie najkrótszym czasie.

kniazio
04-07-2015, 21:38
Mozna tez sprobowac przekierowac IP sterownika na routerze i polaczyc sie do niego z wan poza platforma

adkwapniewski
04-07-2015, 22:25
Panowie dlaczego ecoal ma w ... poważaniu temp zadaną CO 60*C ?

Tryb zima , priorytet CWU wyłączony , dopiero później włączyłem żeby sprawdzić czy podniesie temp CO.

323208

karoka65
04-07-2015, 22:42
Panowie dlaczego ecoal ma w ... poważaniu temp zadaną CO 60*C ?

Tryb zima , priorytet CWU wyłączony , dopiero później włączyłem żeby sprawdzić czy podniesie temp CO.

323208
Wytłumacz Adaś o co Ci chodzi bo nie mogę zajarzyć, widzę że wsio jest ok czyli włączyłeś priorytet i podniósł temp. zadaną ?
Jeśli jednak masz wszystko dogrzane CO i CWU to wtedy sterownik będzie tylko na temp. minimalnej a nie zadanej.
Nie wiem czy się rozumiemy i czy dobrze Ci wyjaśniłem ?

Św.Mikołaj
04-07-2015, 22:44
Panowie dlaczego ecoal ma w ... poważaniu temp zadaną CO 60*C ?

Tryb zima , priorytet CWU wyłączony , dopiero później włączyłem żeby sprawdzić czy podniesie temp CO.

323208

W trybie lato sterownik przechodzi na temperature minimalna i od niej podnosi tyle o ile ustawiony jest priorytet.
Ustaw temperature minimalna wyzsza niz 45 i po problemie.
Mam nadzieje ze wiesz na jakiej zasadzie dziala priorytet w misku i kiedy sie zalacza i jakie warunki musza byc spelnione by priorytet zadzialal.
Jezeli nie to polecam zajrzec do instrukcji ecoala i ja przeczytac, bo to podstawa
Zdrowia zycze

Św.Mikołaj
04-07-2015, 22:47
Wytłumacz Adaś o co Ci chodzi bo nie mogę zajarzyć, widzę że wsio jest ok czyli włączyłeś priorytet i podniósł temp. zadaną ?
Jeśli jednak masz wszystko dogrzane CO i CWU to wtedy sterownik będzie tylko na temp. minimalnej a nie zadanej.
Nie wiem czy się rozumiemy i czy dobrze Ci wyjaśniłem ?

Dokladnie tak jak Wiesiu pisze.
Jezeli wszystko dogrzane sterownik przechodzi w podtrzymanie i temp minimalna.

Św.Mikołaj
04-07-2015, 22:55
Nie wszyscy grzeją piecem tylko w zimie, u mnie piec chodzi cały rok i rozumiem jakby to były prace konserwacyjne i trwające maksymalnie 24h, a tak będę pozbawiony informacji jakby coś z piecem było coś nie tak. Ciekawe jakbyś zareagował jakby twój np. dostawca internetu w związku z pracami konserwacyjnymi zawiesza działanie internetu do odwołania.
Ja kupując piec kupiłem go właśnie z taką funkcjonalnością i brak podglądu i powiadomienia ON-Line to dla mnie duże nieudogodnienie zwłaszcza w sezonie urlopowym, zobaczę jak wrócę z urlopu na warunki gwarancji/rękojmi pod kątem niezdolności zakupionego pieca z umową zwłaszcza po lakonicznej informacją na stronie esterownik.pl o braku terminu zakończenia prac.

Zabiora czlowiekowi zabawke do obslugi pieca i juz problem, bo uzytkownik nie umie sobie z piecem poradzic.
A co gdyby ci na tydzien braklo pradu i musial bys na awaryjnym palic lub ognisko w domu rozpalac.
Nie dajmy sie zwariowac i nie popadajmy w paranoje kiedy jak co roku przed sezonem wylaczaja portal na tydzien.
To zakrawa na uzaleznienie od ecoala,portalu i aplikacji
Smsy i meile beda przychodzily prawie do konca konserwacji kiedy to na koniec sie tym zajmia to raptem 1 dzien z calego tygodnia
Chyba sie bez tego obedziemy
Ps. Przepraszam za uszczypliwosc, ale nie dajmy sie zwariowac

karoka65
04-07-2015, 23:12
Ja już wolałem ten pewien fragment przemilczeć.
Jest to usługa dodatkowa i bezpłatna, gdybym ponosił jakieś dodatkowe koszty z nią związane mógł bym zrozumieć czyjeś jakieś rozgoryczenie bo płacę a ktoś nie udostępnia mi tego za co płacę, dodatkowo gratisowo mam co miesiąc ładowane konto 10-cioma gratisowymi SMSami przez kilka lat gdzie w u konkurencji pisze się już o wprowadzeniu abonamentu za taką usługę.

Św.Mikołaj
04-07-2015, 23:21
Wiesiu tak to jest kiedy ES daje uzytkownikowi palec za darmo, a ten jeszcze chce całą ręke i to z pretensjami

neujan
05-07-2015, 05:00
Dzień dobry.
Używam od początku przekierowanie portów na routerze. Przede wszystkim dlatego, że jest możliwe zobaczyć pracę kotła w zasadzie na każdym telefonie komórkowym, który jest zdolny do wyświetlania stron internetowych.
Nie obchodzi mnie statystyka, bo dla mnie jest najlepsza statystyka popatrzeć ile pozostaje węgla.
:bye::bye:

adkwapniewski
05-07-2015, 07:15
Wytłumacz Adaś o co Ci chodzi bo nie mogę zajarzyć, widzę że wsio jest ok czyli włączyłeś priorytet i podniósł temp. zadaną ?
Jeśli jednak masz wszystko dogrzane CO i CWU to wtedy sterownik będzie tylko na temp. minimalnej a nie zadanej.
Nie wiem czy się rozumiemy i czy dobrze Ci wyjaśniłem ?


Mam ustawiony tryb zima bo kociołek stoi w chłodnym pomieszczeniu (30m2 12-18*C) i w tym trybie lepiej się zbiera.

Ustawiłem programator CO jak na obrazku czyli prawie cała doba obniżone do 40*C (wiadomo zrobi 42*C) a od 18:00 chciałem żeby CO podskoczyło do 60*C w trybie zima powinien tak zrobić czy trzeba jeszcze coś ustawić, zmienić ?

karoka65
05-07-2015, 20:28
Jeśli masz wszystko dogrzane ( CO i CWU ) to nie zrobi Ci te 60.
Dlaczego akurat chcesz w tych godzinach 60 ?
Może mi coś to pomoże w rozważaniach :) i coś wymyślę :)

Maher
05-07-2015, 22:09
Zabiora czlowiekowi zabawke do obslugi pieca i juz problem, bo uzytkownik nie umie sobie z piecem poradzic.
A co gdyby ci na tydzien braklo pradu i musial bys na awaryjnym palic lub ognisko w domu rozpalac.
Nie dajmy sie zwariowac i nie popadajmy w paranoje kiedy jak co roku przed sezonem wylaczaja portal na tydzien.
To zakrawa na uzaleznienie od ecoala,portalu i aplikacji
Smsy i meile beda przychodzily prawie do konca konserwacji kiedy to na koniec sie tym zajmia to raptem 1 dzien z calego tygodnia
Chyba sie bez tego obedziemy
Ps. Przepraszam za uszczypliwosc, ale nie dajmy sie zwariowac

Nie było by problemu jakby określili termin zakończenia prac, a tak to można gdybać że to będzie tydzień, a jak za tydzień napiszą że w tym roku się nie uporają i włącza na wiosnę? Ciekawe jakbyś zareagował jakby coś takiego napisał firma monitorująca ci dom (alarm oni ci zakładali i gratis miałeś w tym 5 lat abonamentu)? Chyba bardzo dobre porównanie do pieca?


Wiesiu tak to jest kiedy ES daje uzytkownikowi palec za darmo, a ten jeszcze chce całą ręke i to z pretensjami

Nic gratis nie dostałem, tylko kupując kocioł miałem usługę w zestawie.

karoka65
10-07-2015, 16:40
Chyba raczej nie będzie to do przyszłego roku: https://esterownik.pl/ :)

adkwapniewski
10-07-2015, 20:48
Chyba raczej nie będzie to do przyszłego roku: https://esterownik.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2F) :)


Jeszcze "chwilkę" im zejdzie :) Brak statystyk ...

karoka65
10-07-2015, 21:23
Z podanych informacji można wyczytać że w poniedziałek ma już być dostęp do sterów.

karoka65
10-07-2015, 21:26
Widzę że pojawił się już dostęp do sterów, jak pisałem poprzedniego posta jeszcze nie było :)

grzeh2000
12-07-2015, 19:12
Witam,wiadomo juz kiedy premiera koali II?,i ile ma kosztowac?

karoka65
12-07-2015, 19:22
Raczej zostanie jak obecnie dla producentów.

LiberTom
14-07-2015, 09:52
Witam po krótkiej przerwie.
Aktualnie jestem na etapie instalacji w pokojach. System dwururowy pętlicowy. Rurki miedziane lutowane instalowane w ścianie lub po ścianie (zależy w którym pomieszczeniu)
Jeden pion z rury 28 i odejście w lewo na 3 grzejniki oraz w prawo na 4 grzejniki.
Odejścia rurami 22 przechodzące w 18 i na końcu w 15.
Połowa roboty już wykonana.

Pytanie:
Potrzebuję wskazówek jak dojdę do momentu łączenia pionu z tymi dwiema poziomymi gałęziami.
robić jakąś belkę ala belka rozdzielacza, czy lutować bezpośrednio do trójników w pionie i finito.
Oczywiście na pionach (zasilanie i powrót) odpowietrzniki automatyczne.
jeśli miałbym robić coś na wzór belki to u użyciem rury 28 wraz z trójnikami na 22 jako zasilanie gałęzi. ale czy jest sens tak udziwniać?

Kupiłem do pieca RBR zawór 4D HERZ z alledrogo. Ale rozmiar 5/4 bo w zaworze 1 cal wydawało mi się zbyt małe światło przepływu dla wody.
Zawór ten wychodził najtaniej w porównaniu do konkurencji, jego siłownik też jest najtańszy. Siłownika nie kupiłem, może kiedyś.

adkwapniewski
14-07-2015, 20:09
Czym konserwujecie kosz ?

Po małym wypadku zjadło farbę w środku , wyczyściłem , pomalowałem podkładem, farbą właściwą ... ale miesiąc nie minął i już złazi ...

kedlaw0
14-07-2015, 20:15
Czym konserwujecie kosz ?

Po małym wypadku zjadło farbę w środku , wyczyściłem , pomalowałem podkładem, farbą właściwą ... ale miesiąc nie minął i już złazi ...

A próbował ktoś biteksem? Odporne to na uderzenia, delikatnie obklei się miałem i powinno być ok.

SUSPENSER
14-07-2015, 21:27
Czym konserwujecie kosz ?

Po małym wypadku zjadło farbę w środku , wyczyściłem , pomalowałem podkładem, farbą właściwą ... ale miesiąc nie minął i już złazi ...

Rdzę pomaluj Cortaninem, a na to farbę odporną na ścieranie np. taką do posadzek jaka jest na schodach w halach sportowych [we Wrocławiu w Orbicie lub Stulecia].

LiberTom
17-07-2015, 09:06
A czy warto pomalować dodatkowo kosz w nowym piecu który jeszcze nie był używany?
Pytam, bo zanim ruszy moja instalacja to mam na to czas.

Mam też kolejne pytanie do Was.
Z pieca będę miał wyprowadzone dwa zasilania. Jedno na zawór 4D a drugie na zasilanie bojlera CWU.
Pytanie, gdzie zrobić najlepiej rurkę do naczynia wyrównawczego, w gałęzi przed zaworem 4D,
czy w drugiej gałęzi na zasilaniu bojlera.

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że lepiej w gałęzi zasilania bojlera.
Ta część układu będzie się sama odpowietrzała, a w gałęzi z zaworem 4D i tak będą automatyczne odpowietrzniki na pionach.

Maher
17-07-2015, 17:28
Widzę że pojawił się już dostęp do sterów, jak pisałem poprzedniego posta jeszcze nie było :)


Może tylko dla uprzywilejowanych, ja od początku tej modernizacji nie mogę się zalogować na stronę pieca, a dzisiaj mi piec wygasł i żadne powiadomienie nawet nie przyszło.

karoka65
17-07-2015, 19:15
Może tylko dla uprzywilejowanych, ja od początku tej modernizacji nie mogę się zalogować na stronę pieca, a dzisiaj mi piec wygasł i żadne powiadomienie nawet nie przyszło.
Myslę że nie jestem pod tym względem jakoś specjalnie uprzywilejowany, jednak po zalogowaniu muszę wejść w "moje konto" dopiero widzę ster.
Próbowałeś tak ?
W wyszukiwarce też nie może mnie jeszcze znaleźć.

Maher
17-07-2015, 20:04
Myslę że nie jestem pod tym względem jakoś specjalnie uprzywilejowany, jednak po zalogowaniu muszę wejść w "moje konto" dopiero widzę ster.
Próbowałeś tak ?
W wyszukiwarce też nie może mnie jeszcze znaleźć.

Od początku modernizacji nie mogę się nawet zalogować na swoje konto (błędne hasło), po wyszukaniu na mapie widzę w sieci swój sterownik tylko jako gość bez możliwości zmian i tak jak wyżej pisałem powiadomienia nie dochodzą.

SUSPENSER
18-07-2015, 08:01
A czy warto pomalować dodatkowo kosz w nowym piecu który jeszcze nie był używany?
Pytam, bo zanim ruszy moja instalacja to mam na to czas..

Wg mnie warto - będzie dodatkowa warstwa ochronna.


Mam też kolejne pytanie do Was.
Z pieca będę miał wyprowadzone dwa zasilania. Jedno na zawór 4D a drugie na zasilanie bojlera CWU.
Pytanie, gdzie zrobić najlepiej rurkę do naczynia wyrównawczego, w gałęzi przed zaworem 4D,
czy w drugiej gałęzi na zasilaniu bojlera.

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że lepiej w gałęzi zasilania bojlera.
Ta część układu będzie się sama odpowietrzała, a w gałęzi z zaworem 4D i tak będą automatyczne odpowietrzniki na pionach

Rura do naczynia wg normy ma mieć przy tej mocy min 25 mm, można ją puścić z gałęzi od bojlera.

Temat naczyń i rur jest szeroko opisany pod linkiem:

http://instsani.webd.pl/projco24.htm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Finstsani.webd.pl%2 Fprojco24.htm)

Delphion1
18-07-2015, 11:31
Ja pomalowałem Cortanitem i na to Hameraita i jak na razie jest ok.

adkwapniewski
18-07-2015, 12:06
Zabiorę się za malowanko to za tydzień :) Sypię po worku teraz i będzie pusty za tydzień.

Jeszcze jedno pytanko :

Czym uszczelnić otwór czyszczaka ?

Dymi czasem z tego otworu (przy rozpalaniu), wczoraj czyściłem kociołek i sypał się z niego pył - nie dużo ale to chyba trzeba jakoś uszczelniać ?

pawko_
19-07-2015, 23:41
Statystyki ze spalania są niewidoczne tylko u mnie? Czy u wszystkich z platformy esterownik?

prz3kus
20-07-2015, 07:05
Statystyki ze spalania są niewidoczne tylko u mnie? Czy u wszystkich z platformy esterownik?

.. u wszystkich, a przynajmniej u mnie też :)

LiberTom
21-07-2015, 12:55
Mam pytanie - czy istnieje piec RBR17kW z wyprowadzeniem spalin do tyłu zamiast do góry na to kolano obrotowe?
Pytam, bo jak tej zimy dobrze spisze się mój RBR12kW to teściu też zmienia piec.
Wybór padł na RBR ponieważ jest niski i czyszczony przy tym od przodu, a kotłownia mimo że wysoka, to w piwnicy gdzie podchodzi woda (jak u mnie) i piec powędruje na wysokim podeście max do góry a pompa na powrocie :) ale to na wiosnę.

karoka65
21-07-2015, 13:39
Mam pytanie - czy istnieje piec RBR17kW z wyprowadzeniem spalin do tyłu zamiast do góry na to kolano obrotowe?

Jest taka możliwość, w zeszłym tygodniu zawoziłem taki do klienta, za nisko wstawili mu trójnik w kominie.

LiberTom
22-07-2015, 07:42
Dzięki Karoka za szybka odpowiedź.
Jak teściu będzie wymieniał piec to RBR jest faworytem.

ma ktoś może zbędny zasobnik do RBRa? Np miał standardowy i wymienił na nowy większy a stary mu został?
Pytam, bo mój zbiornik jest trochę za duży, klapa będzie uderzać o sufit i pomyślałem o nowym zbiorniku ale niższym.
Co prawda jak wprowadzę piec do piwnicy to dopiero będę widział na ile mi się otwiera ta klapa i na ile jest to uciążliwe.

Karoka - a jak wprowadzasz piec do piwnic? Masz jakiś sprzęt? czy siła chłopa razy bonus za pomoc?
Pytam, bo dziś wylewam fundament pod piec a za tydzień max dwa będę go tam ustawiał.
Zapytałem jedną firmę od przeprowadzek co wstawia szafy pancerne i kasy - generalnie się zgodzili, tylko nie mają czasu przyjechać i zobaczyć roboty aby wycenić.

karoka65
22-07-2015, 08:01
Wystarczyło powiedzieć przy zamówieniu że masz tak i tak, przecież nie problem zrobić klapę pod skosem żeby się otwierała na full, kilka takich wysyłałem.
Mam nowy zasobnik ( prawy ) ale na starszą wersję palnika ( mniejsza ramka ) i się nie nada bez przeróbek.
Obecnie niema różnicy czy prawa czy lewa strona.
Widzisz że bliżej nie znaczy że lepiej :)
Był chyba u Ciebie nawet instalator ?
Jak są jakieś schody, to kociołek się w 5 min rozkręca żeby było wygodniej i albo specjalnie skonstruowana pochylnia albo wózek do zjeżdżania po schodach.
Ostatnio u gościa wyjęcie starego kotła, wstawienie nowego + podłączenie nowego do komina wyszło chyba 5 stówek.
Dużo ?
Dalej chciał spróbować swoich sił :)

LiberTom
22-07-2015, 11:35
Hej

O wniesieniu pieca pogadamy jeszcze. ja stary piec już wytransportowałem na pasach z sąsiadem, ale RBR wydaje się za ciężki.
więc może byś coś z tej ceny urwał :)
wydaje mi się że nie da się zdemontować nic więcej jak zasobnik i palnik, a szkoda mi uszkodzić te ładne zielone blachy.
Co do zasobnika - to nie pomyślałem o tym zanim piec do mnie nie dotarł i pomierzyłem dopiero.
A że są różne opcje zasobnika (pochylone, zmniejszone itp ) nie pomyślałem, szybko kupiłem piec na tej wiosennej obniżce cen.
Cieszyłem się że piec mam w dobrej cenie :)

Teraz czas na montaż.
Przy okazji czekam na info od Suspensera czy ma już w ofercie dobry ekogroszek i w jakiej cenie.
moja pierwsza zima na piecu z podajnikiem więc chce kupić dobry węgiel aby cieszyć się z modernizacji CO.

Jak mnie wnerwi kosz zasypowy to zamówię u producenta taki jaki ma być a ten będzie na sprzedaż.
mógłbym ten przerabiać, ale nowy piec a łatany zasobnik - jakoś to nie pasuje.

Kupiłem akumulator do UPSa 134ah :) teraz pozostaje tylko zasilacz przetwornica UPS.
Wybór wstępnie padł na VOLT Sinuspro 1000W/700W lub mniejszy 800W/500W - ale jeszcze nie kupiłem.
Gdzieś w historii wpisów wyczytałem, że posiadasz (KAROKA) Orvaldi. Jak sie sprawuje? Jsteś nadal zadowolony?

karoka65
22-07-2015, 11:55
U mnie teraz kolejka z montażem na jakieś 3 tygodnie, gadaj z suspenserem bo widze na aukcjach że pisze o montażu, niema czasu, montujemy to co u nas zakupione.
Od 6-ego sierpnia urlop także jeszcze się wydłuży wszystko.
Tak mam dalej Orvaldi, nie trzeba więcej jak 500W, wiem z rozmów z klientami że teraz zmienili coś "recepturę" w produkcji Orvaldi i chyba dwóch miało problem z pomiarem temp. spalin, trzeba było pozakładać ferryty na przewody.
Kolega Mark3k wstawiał tutaj gdzieś link do innego UPSa, jest z niego zadowolony i był tańszy od Orvaldi.

LiberTom
22-07-2015, 12:05
Montaż mnie nie interesuje, tylko transport na miejsce przeznaczenia :)
Zostanę przy tej firmie od przeprowadzek :) maja silnych i chętnych do pracy ludzi :) niech zarobią.

skoro 800/500W wystarczy to raczej go kupię. Bałem się, że nie wytrzyma rozruchu silnika podajnika.

karoka65
22-07-2015, 12:08
Jak dobrze pamiętam to chyba któryś z tej stronki: http://www.voltpolska.pl/sinus.php
bodajże 600-12V-230V, Marek czasami bywa na forum, jak przeczyta to pewnie coś Ci podpowie, to łebski gościu w tych sprawach :)

wuwok
22-07-2015, 12:10
Hej

O wniesieniu pieca pogadamy jeszcze. ja stary piec już wytransportowałem na pasach z sąsiadem, ale RBR wydaje się za ciężki.
więc może byś coś z tej ceny urwał :)
wydaje mi się że nie da się zdemontować nic więcej jak zasobnik i palnik, a szkoda mi uszkodzić te ładne zielone blachy.
Co do zasobnika - to nie pomyślałem o tym zanim piec do mnie nie dotarł i pomierzyłem dopiero.
A że są różne opcje zasobnika (pochylone, zmniejszone itp ) nie pomyślałem, szybko kupiłem piec na tej wiosennej obniżce cen.
Cieszyłem się że piec mam w dobrej cenie :)

Teraz czas na montaż.
Przy okazji czekam na info od Suspensera czy ma już w ofercie dobry ekogroszek i w jakiej cenie.
moja pierwsza zima na piecu z podajnikiem więc chce kupić dobry węgiel aby cieszyć się z modernizacji CO.

Jak mnie wnerwi kosz zasypowy to zamówię u producenta taki jaki ma być a ten będzie na sprzedaż.
mógłbym ten przerabiać, ale nowy piec a łatany zasobnik - jakoś to nie pasuje.

Kupiłem akumulator do UPSa 134ah :) teraz pozostaje tylko zasilacz przetwornica UPS.
Wybór wstępnie padł na VOLT Sinuspro 1000W/700W lub mniejszy 800W/500W - ale jeszcze nie kupiłem.
Gdzieś w historii wpisów wyczytałem, że posiadasz (KAROKA) Orvaldi. Jak sie sprawuje? Jsteś nadal zadowolony?

Nie chcę się wpier.. a nie możesz do sufitu w kotłowni łańcuch z haczykiem zamontować?Dosypujesz węgla to łapiesz za uchwyt klapy haczykiem i po problemie. A w tym miejscu haczyk nikomu nie przeszkadza .

karoka65
22-07-2015, 12:27
Klapa jest na siłowniku także niema potrzeby montowania haczyka, chodzi o to że może się nie otwierać do końca i będzie niezbyt komfortowo zasypywać zasobnik.
Można było zrobić klapę pod kątem podciętą do przodu i wtedy otwierałaby się na na full, mam nawet u jednego pana z pompą ciepła pod Wrockiem ( drogi niewypał ) gdzie klapa nie jest otwierana normalnie od przodu do góry tylko z boku do góry, trzeba było ominąć reku.

LiberTom
22-07-2015, 12:34
Karoka ma racje - chodzi o to że klapa nie będzie się otwierać na całego. Siłownik ją skutecznie dociska do sufitu :) ale prześwit mały.
Będę się tym martwił jak piec stanie na podeście :) teraz to tylko gdybanie.

A co do gum pod piec. Dalej radzicie je dawać?
Jeśli tak, to pod nóżki od pieca plus podstawa od zasobnika, czy tylko dla tej jednej pod zasobnikiem?
Znalazłem na allegro różne gumy zbrojone płótnem i nie wiem czy kupić w pasku, czy płachcie :)

karoka65
22-07-2015, 12:52
Możesz te gumy oczywiście włożyć ale juz od dłuższego czasu kotły mają nóżki regulacyjne z wkładkami amortyzującymi ( powinny być w pudełku z czujnikami i przewodami do pomp w zasobniku, stopka również jest wyposażona w amortyzację.

adkwapniewski
22-07-2015, 13:37
Montaż mnie nie interesuje, tylko transport na miejsce przeznaczenia :)
Zostanę przy tej firmie od przeprowadzek :) maja silnych i chętnych do pracy ludzi :) niech zarobią.

skoro 800/500W wystarczy to raczej go kupię. Bałem się, że nie wytrzyma rozruchu silnika podajnika.

UPS`a tylko pod kocioł przemyśl ...

Mam dużego ups`a true sinus , ale kocioł nie jest do niego podpięty , oświetlenie,wifi, serwerek, itd tak.

Dlaczego ? Kocioł sam wstaje nawet po 8h braku prądu , a przez 8h dom się nie wychłodzi nawet o 2*C , cwu też może tyle poczekać.

Jeśli braknie na 2 dni to i tak agregat albo panele PV ...

czepciu
22-07-2015, 16:44
Jest taka możliwość, w zeszłym tygodniu zawoziłem taki do klienta, za nisko wstawili mu trójnik w kominie.

Witam wszystkich, baaardzo gorąco!!!
Jaki wkład do komina murowanego lepszy, żaroodporny czy ceramiczny? Opał będzie, groszek!

rübezahl
22-07-2015, 17:15
Ceramiczny

SUSPENSER
22-07-2015, 21:29
Mam pytanie - czy istnieje piec RBR17kW z wyprowadzeniem spalin do tyłu zamiast do góry na to kolano obrotowe?
Pytam, bo jak tej zimy dobrze spisze się mój RBR12kW to teściu też zmienia piec.
Wybór padł na RBR ponieważ jest niski i czyszczony przy tym od przodu, a kotłownia mimo że wysoka, to w piwnicy gdzie podchodzi woda (jak u mnie) i piec powędruje na wysokim podeście max do góry a pompa na powrocie :) ale to na wiosnę.

Tak jak najbardziej na zamówienie taki można zrobić, jak już Wiesiek napisał jest to sposób na niski wlot do komina.

SUSPENSER
22-07-2015, 21:48
ma ktoś może zbędny zasobnik do RBRa? Np miał standardowy i wymienił na nowy większy a stary mu został?
Pytam, bo mój zbiornik jest trochę za duży, klapa będzie uderzać o sufit i pomyślałem o nowym zbiorniku ale niższym.
Co prawda jak wprowadzę piec do piwnicy to dopiero będę widział na ile mi się otwiera ta klapa i na ile jest to uciążliwe.

Karoka - a jak wprowadzasz piec do piwnic? Masz jakiś sprzęt? czy siła chłopa razy bonus za pomoc?
Pytam, bo dziś wylewam fundament pod piec a za tydzień max dwa będę go tam ustawiał.
Zapytałem jedną firmę od przeprowadzek co wstawia szafy pancerne i kasy - generalnie się zgodzili, tylko nie mają czasu przyjechać i zobaczyć roboty aby wycenić.

Jeśli zasobnik będzie faktycznie przeszkadzał daj znać na @ to załatwię odpowiedni i się go wymieni.

Co do wnoszenia do piwnic także mam kontakt do firmy od "trudnych przypadków" ze sprzętem i ludźmi - namiar podam zaraz na @

Jeśli będą jeszcze jakieś tematy w których mogę być pomocny proszę śmiało pisać lub telefonować bo czasem mam 2-3 dni urlopu od forów ;)

karoka65
22-07-2015, 21:52
Ceramiczny
jestem takiego samego zdania :)

SUSPENSER
22-07-2015, 21:53
Przy okazji czekam na info od Suspensera czy ma już w ofercie dobry ekogroszek i w jakiej cenie.
moja pierwsza zima na piecu z podajnikiem więc chce kupić dobry węgiel aby cieszyć się z modernizacji CO.


Czekam już na dostawę "zimowego" ekogroszku, powinna być w przyszłym tygodniu i gdy go przetestuję dam znać.

karoka65
22-07-2015, 21:56
Tak jak najbardziej na zamówienie taki można zrobić, jak już Wiesiek napisał jest to sposób na niski wlot do komina.
Oczywiście w granicach przyzwoitości :) bo ta wysokość jest ograniczona samą konstrukcją wymiennika, bo może ktoś zrozumieć że jest to wysokość dowolna a tak nie jest.

LiberTom
23-07-2015, 08:08
Dzięki Suspenser za wszystkie info na @.
Bardzo pomogłeś. Zbiornik też wymieniamy tak jak zaproponowałeś.
To się nazywa kontakt z klientem - nic tylko wychwalać.
Co do groszku zimowego - to tak jak pisałem. Zamawiam, testuj i jak będzie dobra dostawa to biorę nawet ok 4T

SUSPENSER
23-07-2015, 08:58
Klapa jest na siłowniku także niema potrzeby montowania haczyka, chodzi o to że może się nie otwierać do końca i będzie niezbyt komfortowo zasypywać zasobnik.
Można było zrobić klapę pod kątem podciętą do przodu i wtedy otwierałaby się na na full, mam nawet u jednego pana z pompą ciepła pod Wrockiem ( drogi niewypał ) gdzie klapa nie jest otwierana normalnie od przodu do góry tylko z boku do góry, trzeba było ominąć reku.

Sprawdziłem u producenta - mówi, że skośnych klap nie robi od lat, za to może zrobić odpowiednio niższy zasobnik, żeby wsypywanie było wygodne.

karoka65
23-07-2015, 09:07
Sprawdziłem u producenta - mówi, że skośnych klap nie robi od lat, za to może zrobić odpowiednio niższy zasobnik, żeby wsypywanie było wygodne.
Przemilczę żeby znowu nie było :)

SUSPENSER
23-07-2015, 10:04
Przemilczę żeby znowu nie było :)

Ja także :)

czepciu
23-07-2015, 10:53
Ceramiczny

Tylko jak go teraz zamontować? Wymiar komina - 14x26ew.27, będzie ok.8mb.

Arturo72
23-07-2015, 10:55
Tylko jak go teraz zamontować? Wymiar komina - 14x26ew.27, będzie ok.8mb.
A bo najpierw się myśli ;)
Rozbierz teraz cegiełka po cegiełce a potem wsadzaj wkład element po elemencie ;)
Koszt systemowego komina ceramicznego to ok.1500zł :)

karoka65
23-07-2015, 11:02
Tylko jak go teraz zamontować? Wymiar komina - 14x26ew.27, będzie ok.8mb.
A po co Ci ten wkład potrzebny ?
Jeśli kupisz kocioł w miarę dopasowany mocą do strat budynku a nie jakąś krowę o 3 czy 4 razy za dużą to wkład jest zbędny.

minertu
23-07-2015, 12:20
Tylko jak go teraz zamontować? Wymiar komina - 14x26ew.27, będzie ok.8mb.
Jest jeszcze coś takiego jak szlamowanie komina. (https://www.google.pl/search?q=szlamowanie+komina&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CE4QsARqFQoTCPX85_-Q8cYCFcSOcgodOxoAuA&biw=1366&bih=658)

gmaj22
23-07-2015, 21:27
Przemilczę żeby znowu nie było :)

A'propos tej klapy... Nie można by w takim przypadku zrobić prostej ale dwudzielnej/dwuskrzydłowej lub łamanej? Jedyny problem z uszczelnieniem takiej klapy, ale jest to wykonalne.

minertu
23-07-2015, 21:35
Jeden z moich klientów ma taką klapę zdejmowanązdejmowaną. Zbiornik paliwa jest pod schodami więc taką trzeba było zrobić.

karoka65
23-07-2015, 21:40
A'propos tej klapy... Nie można by w takim przypadku zrobić prostej ale dwudzielnej/dwuskrzydłowej lub łamanej? Jedyny problem z uszczelnieniem takiej klapy, ale jest to wykonalne.
Nie wiem Grześ ale jak pisałem mam kilka takich RBRów zamontowanych z powodów jakie minertu podał i to nawet niedawno, podobnie jak ten z klapą uchylaną z boku.

gmaj22
23-07-2015, 21:43
To też jest jakieś rozwiązanie... Zamiast zawiasów - dwa dodatkowe zamki. Raz na tydzień albo i rzadziej to nie problem ściągnąć taką klapę.

SUSPENSER
23-07-2015, 23:21
To też jest jakieś rozwiązanie... Zamiast zawiasów - dwa dodatkowe zamki. Raz na tydzień albo i rzadziej to nie problem ściągnąć taką klapę.

Natchnąłeś mnie swoimi wpisami i można zrobić prościej bez wielkich zmian - wystarczy zdjąć siłownik, odkręcić i odwrócić jeden z zawiasów np. lewy, żeby klapę można było zdejmować w prawo.

Zostawiam to do przemyślenia LiberTom - mogę wziąć na montaż wkrętarkę, klucz, wiertła, śrubkę z nakrętką do zaślepienia otworu i wykonać ten myk na miejscu w trymiga.

LiberTom
24-07-2015, 09:24
Wolę już niższy kosz, nawet jeśli nie ma być skośny. To nie jest tak, że mi się nie otworzy wcale. Ale kąt otwarcia jest trochę mały aby worek ekogroszku tam władować wsypać, trzeba raczej szuflą.
Do Grzegorza :) - mam te wszystkie narzędzia na miejscu :) ale wole opcję z koszem. Na @ podam Ci nowe wymiary.
A co do Twojej ekipy która pomoże w sprawie wniesienia pieca - to chłopaki chętne i wycenili na 250zł czyli SUPER :)
Pogadam z nimi o dalszym zakresie robót - wprowadzeniu rury do ceglanego komina i uszczelnieniu.
Dzięki za pomoc.

czepciu
24-07-2015, 11:51
A po co Ci ten wkład potrzebny ?
Jeśli kupisz kocioł w miarę dopasowany mocą do strat budynku a nie jakąś krowę o 3 czy 4 razy za dużą to wkład jest zbędny.

No właśnie dlatego pytam, doświadczonych i oblatanych w temacie na tym forum.Czy jest potrzebny?Nie wiem, widzę że prawie wszyscy mają wkłady. Może ktoś pomoże. Mam ok.199m2 po posadzkach.Nowe budownictwo, na zapotrzebowanie ciepła wychodzi mi ok. 10kW.Plus jeszcze lekki zapas.Proponowano mi w sklepie kocioł 19-25kW.Pomyślałem, że to trochę za duży. Chodzi mi też o ochronę komina, na niskich mocach pracy kotła.Czy to nie będzie mu szkodziło.?

karoka65
24-07-2015, 12:00
Jeśli pytasz w temacie o RBR to wstaw 12kW i zapomnij o kominie :)
W sklepach czy hurtowniach to standard niestety.

asolt
24-07-2015, 12:00
No właśnie dlatego pytam, doświadczonych i oblatanych w temacie na tym forum.Czy jest potrzebny?Nie wiem, widzę że prawie wszyscy mają wkłady. Może ktoś pomoże. Mam ok.199m2 po posadzkach.Nowe budownictwo, na zapotrzebowanie ciepła wychodzi mi ok. 10kW.Plus jeszcze lekki zapas.Proponowano mi w sklepie kocioł 19-25kW.Pomyślałem, że to trochę za duży. Chodzi mi też o ochronę komina, na niskich mocach pracy kotła.Czy to nie będzie mu szkodziło.?

Jak na nowe budownictwo to te straty (projektowe obciązenie cieplne) czyli ok 10 kW plus lekki zapas powinno wystarczyc na 2 takie domy. Moze lepiej pomyslec o lepszym ociepleniu?

czepciu
24-07-2015, 12:18
Jak na nowe budownictwo to te straty (projektowe obciązenie cieplne) czyli ok 10 kW plus lekki zapas powinno wystarczyc na 2 takie domy. Moze lepiej pomyslec o lepszym ociepleniu?

Jeśli pytasz w temacie o RBR to wstaw 12kW i zapomnij o kominie
W sklepach czy hurtowniach to standard niestety.

To są obliczenia szacunkowe. Dom jeszcze nieocieplony, reszta zrobiona!Okna trzy szybki, drzwi drewniane, wełna na poddaszu 25cm.Można jeszcze dołożyć z 10cm na strychu, na skosy. Ocieplenie myślę ok.10-12cm.Jest sens dawać więcej? Ile mogę na tym zyskać? Może lepiej kociołek większy np.15-16kW?!

karoka65
24-07-2015, 12:28
Dać więcej ocieplenia na pewno nie zaszkodzi i szybko Ci się to wróci a co do mocy kotła to jestem tego pewien że nie będziesz potrzebował 15 czy 16kW :)

asolt
24-07-2015, 12:29
Jeśli pytasz w temacie o RBR to wstaw 12kW i zapomnij o kominie
W sklepach czy hurtowniach to standard niestety.

To są obliczenia szacunkowe. Dom jeszcze nieocieplony, reszta zrobiona!Okna trzy szybki, drzwi drewniane, wełna na poddaszu 25cm.Można jeszcze dołożyć z 10cm na strychu, na skosy. Ocieplenie myślę ok.10-12cm.Jest sens dawać więcej? Ile mogę na tym zyskać? Może lepiej kociołek większy np.15-16kW?!

Jezeli przeliczamy to na koszty inwestycji to idąc tym tokiem rozumowania nie warto w ogóle ocieplac tylko zainstalowac kocioł 25 kW, koszt niewiele wiekszy niz 15 kW, a 25 kW wystarczy bez problemu.
Wracając do grubosci ocieplenia to nie spotkałem sie przypadkiem aby ktos w nowym budynku az tak oszczedzał na styropianie.

karoka65
24-07-2015, 12:47
Z ostatniej chwili informacja z platformy eSterownik o nowej wersji sterownika eCoal:

Uprzejmie informujemy, że właśnie ukończyliśmy prace nad nowym sterownikiem do kotłów centralnego ogrzewania na paliwo stałe.
Nowy sterownik to przede wszystkim nowa platforma sprzętowa dająca nowe możliwości nieosiągalne dla sterownika poprzedniej generacji. Zmiana platformy sprzętowej to skutek braku możliwości rozbudowy poprzedniego sterownika.

Nowy sprzęt to nowe możliwości:

- obsługa 4 pomp
- obsługa zaworu 4D
- panel operatorski z graficznym wyświetlaczem OLED
- możliwość podłączenia większej ilości wyświetlaczy
- nowy szklany panel operatorski z interfejsem dotykowym i wyświetlaczem OLED (dla firm Ogniwo i Defro)
- 9 pomiarów temperatury
- wejście zabezpieczenia STB
- możliwość podłączenia czujnika otwarcia klapy
- możliwość podłączenia czujnika zerwania zawleczki
- dodatkowe wyjście sygnalizacji alarmowej
- dodatkowe zabezpieczenie wyjścia mocy podajnika
- wykrywanie przerwy w obwodzie zasilania toru podajnika
- interfejs CAN do podłączenia paneli operatorskich
- interfejs CAN do podłączenia modułów rozszerzeń np. dodatkowe zawory 4D, zapalarka, sonda lambda itd
- interfejs RS-485 do podłączenia modułów rozszerzeń np. falowniki
- internet
- pełne wsparcie protokołu DHCP
- prosta konfiguracja z platformą eSterownik.pl (parowanie urządzenia z platformą jednym kliknięciem)
- prosta aktualizacja oprogramowania sterownika (aktualizacja OTA)
- gromadzenie i dostęp do danych tylko w chmurze (możliwość przeglądania wykresów, alarmów nawet bez podłączonego sterownika do platformy)
- moduł komunikacji radiowej
- bezpieczna i szyfrowana komunikacja radiowa – AES128
- bezprzewodowe czujniki temperatury i wilgotności - nawet 20 szt.
- bezprzewodowe głowice termostatyczne nawet 50 szt – zarządzanie temperaturą w każdym pokoju
- bezprzewodowe przekaźniki np. sterowanie dodatkowym źródłem ciepła
- prosta konfiguracja urządzeń bezprzewodowych
- duży zasięg radiowy – nawet 2km w otwartej przestrzeni
- możliwość podłączenia dwóch modułów rozszerzeń na płycie sterownika

czepciu
24-07-2015, 12:54
Tak mam w projekcie z 2008r. Wiem już teraz 15cm, to mało.Dają już podobno 25cm. Coś tam można jeszcze dołożyć do tego ocieplenia.Ale to nie w tym roku.Teraz priorytet to kotłownia!
To szlamowanie to pewnie droga inwestycja?! Ale jak mówi Karoka, że wystarczy 12-tka...A jak ścisną syberyjskie po (- 25) !!!

karoka65
24-07-2015, 13:02
Tak, wystarczy :)

Pigmey
24-07-2015, 13:35
Z ostatniej chwili informacja z platformy eSterownik o nowej wersji sterownika eCoal:

Dlaczego RBR nie dostanie "macadełka" tak jak Ogniwo i Defro? :(

A tak na poważnie to jak to się ma do całokształtu? Przymierzam się do zakupu RBR'a 12kW za jakieś 2-3 miesiące pytanie brzmi czy dostanę już nowy sterownik?

karoka65
24-07-2015, 13:49
Dlaczego RBR nie dostanie "macadełka" tak jak Ogniwo i Defro? :(

A tak na poważnie to jak to się ma do całokształtu? Przymierzam się do zakupu RBR'a 12kW za jakieś 2-3 miesiące pytanie brzmi czy dostanę już nowy sterownik?
Co do macadełka nie wiem czy producent zdecyduje się na zabudowę panelu a napiszę że przy rozmowie nie za bardzo podobał mu się ten pomysł :)
Wiem za to na 100% że zaraz po niedzieli następne RBRy które będą wychodzić z produkcji będą już z nowymi sterownikami, starych praktycznie niema już od jakiś 3 tygodni, praktycznie producent dojechał na "oparach" :)

Pigmey
24-07-2015, 14:04
No to fajnie wszystko się składa - nie dość, że będę miał kocioł po "lifcie" to jeszcze z nowym sterem :p
To teraz pozostaje tylko czekać na opinie użytkowników choć na zbyt wiele ze względu na sezon letni nie liczę... ;)