PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

fi***o
28-04-2012, 08:31
Panowie mam rbr 23 już u siebie od środy dziś prawdopodobnie będzie rozruch pracował będzie ze solarami mam pytanie czy przewody od czujników mogą być łączone, odległość między piecem domem to 27 m a zasobnikiem 34m łączenia mają być dwa i jaki przekrój kabla czy można połączyć skrętką . Zakup i kontakt z panem DANIELEM super POLECAM

Można połączyć skrętką . Jeśli przewody będą łączone trzeba porządnie zabezpieczyć miejsca połączeń żeby nie dostała się wilgoć. Przewód 2x0,5mm2 wystarczy.
Trzeba pamiętać o skalibrowaniu czujników.

karoka65
28-04-2012, 19:19
Mirku mówiłem ci również że 2 X 0,25mm2 ale nie grubszy niż 2 x 0,5

zbigmaz01
29-04-2012, 12:39
Mirku mówiłem ci również że 2 X 0,25mm2 ale nie grubszy niż 2 x 0,5Ja na jego miejscu to puściłbym 4x0,5 lub 6x0,5 czyli w zapasie 2 lub 4 kable zapasowe. Od przybytku głowa nie boli a przydać się może. Duża różnica w cenie nie jest a może kiedyś jeszcze jakiś czujnik podłączy?

karoka65
29-04-2012, 13:01
Zbyszku miałem na myśli jedną parę. Kotłownia jest daleko oddalona to trzeba kilka par. Mirek wspominał coś o skrętce także żyły nie będą za grube.

zbigmaz01
29-04-2012, 13:49
Zbyszku miałem na myśli jedną parę. Kotłownia jest daleko oddalona to trzeba kilka par. Mirek wspominał coś o skrętce także żyły nie będą za grube. Będą w sam raz. U mnie od sterownika do najdalszego punktu z czujnikiem jest około 30 m kabla i też 0,5 i zdaje egzamin.

A czemu nie rozpalasz grila? Tylko siedzisz przy kompie?

minertu
29-04-2012, 13:58
A czemu nie rozpalasz grila? Tylko siedzisz przy kompie?
Ja za 2h rozpalam :)

karoka65
29-04-2012, 13:59
Zaraz wzniecimy jakiś Ogień :)

zbigmaz01
29-04-2012, 15:18
Zaraz wzniecimy jakiś Ogień :)
U mnie w kociołku cały czas wzniecony, a tak swoją drogą to ten czas podtrzymania mógłby być dłuższy niż te 120min.
Wczoraj otworzyłem sezon grillowy to dzisiaj tylko dorzuciłem i dalej się pali. A też się piecze i już się schłodziło http://emotikona.pl/emotikony/pic/0drinks.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

karoka65
29-04-2012, 15:36
No ja za chwilę też rozpalam.

zbigmaz01
05-05-2012, 11:44
No ja za chwilę też rozpalam.
No i palisz do tej pory? Masz zdrowie :)
Piszcie ludzie jak wam się pali, co się dzieje. Jakoś cicho tutaj. Chyba za dobre piecyki żeście kupili skoro niema problemów i mniema o czym pisać?

protronic
05-05-2012, 14:44
Witam, forumowiczów.

Po wielu godzinach studiowania tematu kotłów na paliwo stałe mój wybór skłania się ku
Rbr Ekouniversal.

Ale chciałbym dokonać zakupu wraz z montażem w jednym miejscu.
Pytanie czy mógłbym dostać kontakt do kompetentnej osoby we Wrocławiu.

Takiej z którą mógłbym najpierw ustalić szczegóły doboru mocy kotla, rozwiazania zagadnienia c.w.u.
a nastepnie zlecić jej wykonanie uzgodnionego rozwiazania.

Z góry dziekuję

zbigmaz01
06-05-2012, 07:13
Witam, forumowiczów.

Po wielu godzinach studiowania tematu kotłów na paliwo stałe mój wybór skłania się ku
Rbr Ekouniversal.

Ale chciałbym dokonać zakupu wraz z montażem w jednym miejscu.
Pytanie czy mógłbym dostać kontakt do kompetentnej osoby we Wrocławiu.

Takiej z którą mógłbym najpierw ustalić szczegóły doboru mocy kotla, rozwiazania zagadnienia c.w.u.
a nastepnie zlecić jej wykonanie uzgodnionego rozwiazania.

Z góry dziekujęTrudność polega (moje zdanie) na tym że takich firm jest mało które sprzedają i zakładają instalację. Więcej jest takich co sprzedają i tylko podłączają sam piec.
Jeszcze jedno dla rozjaśnienia tej propozycji dla osób zainteresowanych (ja taką nie jestem :) )
Podaj jeszcze czy to ma być w nowo budowanym budynku, czy tylko poprawa starego systemu grzejnego.
Więcej osób na tym forum jest ze względu na piec a nie instalacji chociaż i takie tematy się tu przewijają.
Najlepszym rozwiązaniem dla ciebie byłoby abyś sobie sam naszkicował to co chciałbyś mieć, podał na forum do oceny a potem wymagał tego od instalatora. Wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo że w instalacji będą błędy. Na taki układ powinieneś liczyć.
Nie twierdzę że nie znajdziesz takiej firmy, ale tak zawsze wiesz wcześniej co będziesz miał i czego się spodziewać.

Ja ze swojej strony mogę napisać tylko tyle że jak wybierzesz ten kociołek to nie będziesz żałował.
Z tego co czytam na forum to w porównaniu do innych kotłów mam łatwiejsze czyszczenie (żadnego rozkręcania obudów), łatwiejszy zasyp węgla ( nie muszę wyłączać pieca, bo się z zasobnika nie kopci podczas zasypu), piec pracuje w niskiej mocy (bez zatykania jakichś kanałów), jest mały (gabaryt porównywany z innymi), nie trzeba jakiś dodatkowych deflektorów (można o nich poczytać).
Jak chodzi o mnie to ten piecyk mogę polecić, ale musisz wziąć pod uwagę że moje poparcie jest stronnicze, ja paliłem tylko w tym piecu, a z innymi nie miałem do czynienia, o nich tylko czytałem.

karoka65
06-05-2012, 08:25
protronic jest taka możliwość.

Gelo_26
08-05-2012, 09:35
jakie paliwo się u was sprawdza podczas grzania cwu w okresie letnim w rbrkach? i jakie wam wychodzi spalanie na grzenie wody?
u mnie ekogroszek 25kg/7dni, miał 33kg/6dni temp wody 50C, zbiornik 220l.
To mój pierwszy sezon y grzaniem cwu i zastanawiam się czy to spalanie mieści się w normie

zbigmaz01
08-05-2012, 15:21
jakie paliwo się u was sprawdza podczas grzania cwu w okresie letnim w rbrkach? i jakie wam wychodzi spalanie na grzenie wody?
u mnie ekogroszek 25kg/7dni, miał 33kg/6dni temp wody 50C, zbiornik 220l.
To mój pierwszy sezon y grzaniem cwu i zastanawiam się czy to spalanie mieści się w normieTutaj będą różnice w spalaniu. Zależne to będzie od ilości osób oraz od wielkości zbiornika.
Twój wynik dla mnie wydaje się b.dobry. U mnie wychodzi więcej, ale to się okaże jak skończę zasobnik.

minertu
09-05-2012, 15:59
Trudność polega (moje zdanie) na tym że takich firm jest mało które sprzedają i zakładają instalację. Więcej jest takich co sprzedają i tylko podłączają sam piec.
Jeszcze jedno dla rozjaśnienia tej propozycji dla osób zainteresowanych (ja taką nie jestem :) )
Podaj jeszcze czy to ma być w nowo budowanym budynku, czy tylko poprawa starego systemu grzejnego.

Są takie firmy :)

zbigmaz01
09-05-2012, 16:21
Są takie firmy :)Wiem że są :) ale jest ich mało tak jak napisałem. Większość woli iść na łatwiznę i montować sam piec :)

zbigmaz01
10-05-2012, 16:02
Tutaj będą różnice w spalaniu. Zależne to będzie od ilości osób oraz od wielkości zbiornika.
Twój wynik dla mnie wydaje się b.dobry. U mnie wychodzi więcej, ale to się okaże jak skończę zasobnik.Tak jak pisałem wcześniej, zasobnik skończony i teraz liczenie. 120kg węgla Jaret plus (karoka tak to się pisze?) poszło w komin. Wychodzi 8,5kg na dobę czyli około 7,3zł na dobę dla 6 dorosłych i troje dzieci. Utrzymywana temp. wody 49*C

karoka65
10-05-2012, 16:08
Może być i tak :) ale dużo ci wychodzi spalanie.
Myślę że jeśli latem miałbyś zasilnie bojlera prosto z kotła to spalanie mogłoby spaść nawet o połowę.

zbigmaz01
10-05-2012, 16:38
Może być i tak :) ale dużo ci wychodzi spalanie.
Myślę że jeśli latem miałbyś zasilnie bojlera prosto z kotła to spalanie mogłoby spaść nawet o połowę.
Dla mnie to jest wystarczająco dobrze, tym bardziej że w czasie tych dni dogrzewałem jeszcze dom bo mi się dzieciaki rozchorowały. Zresztą tych dni takich typowo letnich w tym okresie u mnie nie było tak wiele. Dla mnie to wynik zadowalający 220 zł na miesiąc i mam co chcę. Jak naprawdę zrobi się lato to i ten wynik spadnie w dół.

karoka65
10-05-2012, 17:55
Myślałem że tyle ci połyka tylko dla potrzeb CWU.
Jak dogrzewasz jeszcze trochę chatkę to jest jak najbardziej ok.

minertu
10-05-2012, 21:01
Myślałem że tyle ci połyka tylko dla potrzeb CWU.
Jak dogrzewasz jeszcze trochę chatkę to jest jak najbardziej ok.
W ubiegłym sezonie na CWU szło dziennie ok 2,7-3,3kg /24h
Zbiornik CWU 140l dla 5 osób.

zbigmaz01
11-05-2012, 04:15
W ubiegłym sezonie na CWU szło dziennie ok 2,7-3,3kg /24h
Zbiornik CWU 140l dla 5 osób.U mnie jest ta różnica że ja grzeję cały bufor (!000L) to musi być więcej.

emisb
14-05-2012, 09:26
czy ktoś z was ma może ustawiona pompę mieszającą jako podłogówkę w ecoalu i ma zamontowany czujnik do podłogówki? Jeżeli czujnik dam do wylewki, to taka masa betonu ma strasznie dużą bezwładność temp. i mam wątpliwości czy to się sprawdzi, dlatego pytam. Jeżeli ktoś ma taki czujnik to gdzie go dokładnie umieścić?

fi***o
14-05-2012, 10:15
Witam
Czujnik podłogówki mierzy temperaturę powietrza a nie temperaturę posadzki . Powinien być umieszczony na ścianie na wysokości ok. 150 cm z dala od źródeł ciepła takich jak telewizor , kominek i tp.

emisb
14-05-2012, 10:44
Witam
Czujnik podłogówki mierzy temperaturę powietrza a nie temperaturę posadzki . Powinien być umieszczony na ścianie na wysokości ok. 150 cm z dala od źródeł ciepła takich jak telewizor , kominek i tp.

To konkretnie zapytam:
na parterze mam podłogówkę, na piętrze kaloryfery.
Myślałem żeby na piętzre dać czujnik temperatury wewn/zewn podłączony pod zaciski czujnika wewnętrznego w ecoalu.
A co zrobić na dole? Jaki czujnik najlepiej i gdzie go podłączyć?

fi***o
14-05-2012, 11:00
najlepiej taki sam jak na piętrze
Podłączamy pomiędzy cz. spalin a cz. temp. wewnętrznej

zbigmaz01
14-05-2012, 15:04
To konkretnie zapytam:
na parterze mam podłogówkę, na piętrze kaloryfery.
Myślałem żeby na piętzre dać czujnik temperatury wewn/zewn podłączony pod zaciski czujnika wewnętrznego w ecoalu.
A co zrobić na dole? Jaki czujnik najlepiej i gdzie go podłączyć?

najlepiej taki sam jak na piętrze
Podłączamy pomiędzy cz. spalin a cz. temp. wewnętrznej

Abyś dokładnie wiedział gdzie :)115816

aregh24
14-05-2012, 15:59
czy ktoś z was ma może ustawiona pompę mieszającą jako podłogówkę w ecoalu i ma zamontowany czujnik do podłogówki?
Ja tak wlasnie mam zrobione. Czujnik podlogowki umieszczony jest na parterze, natomiast czujnik temperatury wewnetrznej na pietrze. Oba zamontowane sa na wysokosci wlacznikow swiatel (w ramce modulowej).

fi***o
14-05-2012, 18:52
Abyś dokładnie wiedział gdzie :)115816

Zbyszek na Ciebie4 to zawsze można liczyć.
:) Pozdrawiam

zbigmaz01
14-05-2012, 19:06
czy ktoś z was ma może ustawiona pompę mieszającą jako podłogówkę w ecoalu i ma zamontowany czujnik do podłogówki? Jeżeli czujnik dam do wylewki, to taka masa betonu ma strasznie dużą bezwładność temp. i mam wątpliwości czy to się sprawdzi, dlatego pytam. Jeżeli ktoś ma taki czujnik to gdzie go dokładnie umieścić?

Nie odpowiadałem wcześniej bo pominąłem twój post. Tak ustawioną pompę możesz zobaczyć u mnie. Wszystkie czujniki są są wykorzystane, a niektóre np:CWU (przez krótki okres czasu) były wykorzystywane dodatkowo jako pokojowy. Czujników u mnie jest dość a i tak jeszcze jak by były to też bym wykorzystał.

Zbyszek na Ciebie4 to zawsze można liczyć.
:) Pozdrawiam
Jak coś wiem albo jest u mnie sprawdzone to dla czego mam się nie odezwać? :) Ja też na początku pytałem, nawet teraz niekiedy pytam :)

Maher
14-05-2012, 22:29
Ja tak wlasnie mam zrobione. Czujnik podlogowki umieszczony jest na parterze, natomiast czujnik temperatury wewnetrznej na pietrze. Oba zamontowane sa na wysokosci wlacznikow swiatel (w ramce modulowej).

Jaki przewód ciągnąłeś do czujnika (przekrój), masz może zdjęcia jak to wygląda w ramce ? Jak jest to skonfigurowane z układem pieca i powiązane z pracą pomp/siłowników.

aregh24
15-05-2012, 09:54
Jaki przewód ciągnąłeś do czujnika (przekrój), masz może zdjęcia jak to wygląda w ramce ? Jak jest to skonfigurowane z układem pieca i powiązane z pracą pomp/siłowników.
Nie bardzo pamietam jakie kable ciagnalem ale byly to chyba 2x0,5mm. Jesli chodzi o te remki to troche sie zagalopowalem bo jeszcze ich nie wybralem. Narazie czujniki leza w golych puszkach

Gelo_26
15-05-2012, 10:18
Odnośnie ramek to dużo osób robi tak że wstawia ramkę + zaślepkę do ramki w której frezuje lub nawierca się otworki my w firmie czasami realizujemy tak pomiar temperatury w budynkach przemysłowych :)

Mam pytanie czy ktoś z was ogrzewa wodę w bojlerze nie przechodząc na tryb letni tylko odłącza odbiór ciepła przez grzejniki.
Ja od kilku dni robię taki test że pompkę cwu mam ustawioną jako cyrkulacyjna ( 2min pracy i 40 postoju ) i trochę zszedłem z pracą podajnika w dół :). Wiem że takie rozwiązanie ma wadę w przypadku dużego odbioru ciepłej wody no ale u mnie przy moim zasobniku sprawdza się. A jak jeszcze wydłuży się praca do 10dni na jednym worku eko to będzie fajnie :)

aregh24
15-05-2012, 12:57
Odnośnie ramek to dużo osób robi tak że wstawia ramkę + zaślepkę do ramki w której frezuje lub nawierca się otworki my w firmie czasami realizujemy tak pomiar temperatury w budynkach przemysłowych :)
I tak dokladnie mam zamiar zrobic u siebie. Zastosuje zwykla zaslepke badz podswietlany wlacznik, w ktorym zdemontuje rzeczone podswietlenie.

karoka65
15-05-2012, 15:11
Jaki przewód ciągnąłeś do czujnika (przekrój), masz może zdjęcia jak to wygląda w ramce ? Jak jest to skonfigurowane z układem pieca i powiązane z pracą pomp/siłowników.
Pisałem już kilka razy że do czujników zew/wew/podł. stosujemy kabel 2 x 0,25mm2 ale nie grubsze jak 2 x 0,5 mm2.
Ustawiasz temp. na programatorach i wszystko. Gdy temp. w pomieszczeniu jest za niska to pompka pracuje, jeśli czujnik podaje zadaną wartość pompka się wyłączy. Nie trzeba żadnych siłowników po 400pln ani żadnych innych pierdół.
Proponuję przestudiować instrukcję ze sterowników i będziesz wszystko wiedział co i jak.
Przeglądnij instrukcję Cobry, eCoala, Bruli czy Ognika i może wtedy wybierzesz.
Instrukcje sterów znajdziesz na stronach producentów ewentualnie na mojej stronce wszystko znajdziesz.

Maher
15-05-2012, 21:09
Pisałem już kilka razy że do czujników zew/wew/podł. stosujemy kabel 2 x 0,25mm2 ale nie grubsze jak 2 x 0,5 mm2.
Ustawiasz temp. na programatorach i wszystko. Gdy temp. w pomieszczeniu jest za niska to pompka pracuje, jeśli czujnik podaje zadaną wartość pompka się wyłączy. Nie trzeba żadnych siłowników po 400pln ani żadnych innych pierdół.
Proponuję przestudiować instrukcję ze sterowników i będziesz wszystko wiedział co i jak.
Przeglądnij instrukcję Cobry, eCoala, Bruli czy Ognika i może wtedy wybierzesz.
Instrukcje sterów znajdziesz na stronach producentów ewentualnie na mojej stronce wszystko znajdziesz.

A dlaczego nie grubszy niż 2x0.5 (z punktu widzenia elektrycznego im grubszy przewód tym lepszy, mniejsze straty), akurat mam w nadmiarze przewodu 2x0.7 i myślałem że wykorzystam do ewentualnych czujników lub do siłowników od podłogówki.

fi***o
15-05-2012, 21:36
[QUOTE=Maher;5376285]A dlaczego nie grubszy niż 2x0.5 (z punktu widzenia elektrycznego im grubszy przewód tym lepszy, mniejsze straty), akurat mam w nadmiarze przewodu 2x0.7 i myślałem że wykorzystam do ewentualnych czujników lub do siłowników od podłogówki.[/Q

Spokojnie możesz wykorzystać przewód który masz . Czujniki warto później skalibrować bo mogą być nieznaczne odchyłki wskazań.

fi***o
15-05-2012, 21:38
Do siłowników podłogówki lepiej zastosować przewód 3 żyłowy wtedy mamy większy wachlarz sterowników do wyboru

karoka65
15-05-2012, 21:55
Nie jestem elektrykiem ale prawdopodobnie chodzi o opór takiego przewodu, piszę jakie powinny być.
Czujniki na pewno trzeba będzie skalibrować bo będą wskazywać błędne wartości.

Maher
15-05-2012, 22:07
Do siłowników podłogówki lepiej zastosować przewód 3 żyłowy wtedy mamy większy wachlarz sterowników do wyboru

Widziałem w dokumentacji że w większości sterowników potrzeba przewodu minimum 3 żyłowego na napięcie 230V (2 przewody zasilanie 230V i jeden przewód podający fazę na siłownik), sterowniki na przewody 2 żyłowe to tylko takie które zasilane są z baterii lub nie posiadają elektroniki tylko termostat.
Spotkał się ktoś z siłownikami na mniejsze napięcie niż 230V?

fi***o
15-05-2012, 22:24
Widziałem w dokumentacji że w większości sterowników potrzeba przewodu minimum 3 żyłowego na napięcie 230V (2 przewody zasilanie 230V i jeden przewód podający fazę na siłownik), sterowniki na przewody 2 żyłowe to tylko takie które zasilane są z baterii lub nie posiadają elektroniki tylko termostat.
Spotkał się ktoś z siłownikami na mniejsze napięcie niż 230V?

Oczywiście są wersje o napięciu 24v

Michał30
15-05-2012, 23:36
Widziałem w dokumentacji że w większości sterowników potrzeba przewodu minimum 3 żyłowego na napięcie 230V (2 przewody zasilanie 230V i jeden przewód podający fazę na siłownik), sterowniki na przewody 2 żyłowe to tylko takie które zasilane są z baterii lub nie posiadają elektroniki tylko termostat.
Spotkał się ktoś z siłownikami na mniejsze napięcie niż 230V?

Tak oczywiście że są siłowniki na 24V,np: http://salus-controls.pl/pl,ta24mr-24v-m30x1-5-silownik-termoelektryczny,80,p.html przerabiałem chwilowo ten temat w tym dziale http://forum.muratordom.pl/showthread.php?196302-si%C5%82owniki-w-pod%C5%82og%C3%B3wce-wodnej może znajdziesz coś dla siebie.

zbigmaz01
16-05-2012, 04:28
Widziałem w dokumentacji że w większości sterowników potrzeba przewodu minimum 3 żyłowego na napięcie 230V (2 przewody zasilanie 230V i jeden przewód podający fazę na siłownik), sterowniki na przewody 2 żyłowe to tylko takie które zasilane są z baterii lub nie posiadają elektroniki tylko termostat.
Spotkał się ktoś z siłownikami na mniejsze napięcie niż 230V?
A czy musisz zakładać te sterowniki? Zawsze to dodatkowe wydatki(zakup, zużycie energii....), jeśli możesz to rozrysuj swoją instalację i zapodaj tu na forum a spece coś doradzą jak to obejść. Instalacja im prostsza tym bardziej mniej zawodna. Zawsze co dwie głowy ..... :)

Gelo_26
16-05-2012, 07:53
ja tez planowałem siłowniki ale stwierdziłem że najpierw jeden sezon będę grzał bez tych siłowników. W sumie nie żałuje że ich nie kupiłem, wydaje mi się że przy odpowiednim wyregulowaniu przepływów na pętlach podłogówki one są zbyteczne.

zbigmaz01
16-05-2012, 15:44
ja tez planowałem siłowniki ale stwierdziłem że najpierw jeden sezon będę grzał bez tych siłowników. W sumie nie żałuje że ich nie kupiłem, wydaje mi się że przy odpowiednim wyregulowaniu przepływów na pętlach podłogówki one są zbyteczne.Tak jak piszesz. Całość można wyregulować rotametrami.

Maher
16-05-2012, 19:41
Tak jak piszesz. Całość można wyregulować rotametrami.

Wczoraj rozmawiałem z hydraulikiem który zrobił mi już rozprowadzenie cwu i kanalizacje i proponuje mi do całego domu w podłogówce że założy zawór 4-drogowy (aby obniżyć temperaturę na podłogówkę) do tego 2 rozdzielacze podłogówki (osobno na parter i piętro). Tylko mówił że same rotametry nie wystarczą aby wyrównać temperatury w pomieszczeniach tylko powinny być zamontowane razem z głowicami termostatycznymi (tyle ile pętli tyle głowic). Nie wiem czy same rotametry wystarczą czy trzeba dokupywać też głowice? Po drugie montując głowice stracę możliwość sterowania temperaturą bezpośrednio z sterownika z pieca bo głowica termostatyczna będzie dążyć zawsze do ustawienia takiej samej temperatury.
Wczoraj zacząłem powoli rozrysowywać sobie CO, ale na razie sobie to odpuściłem bo jestem na etapie elektryki i trochę to czasu zajmuje.

fi***o
16-05-2012, 20:32
Powtarzam to już ostatni raz do podłogówki najlepiej zastosować zawór termostatyczny bez względu na to czy będziesz miał głowice na pętlach czy nie .
Jeśli nie będzie głowic temperaturą w pomieszczeniu wzorcowym możesz ustawiać zdalnie bezpośrednio z ecoala . Reszta pomieszczeń być może będzie miała podobną temperaturę albo i nie .
Jeśli z kolei będzie to zawór N-drogowy musi być napęd dodatkowa automatyka i dodatkowy moduł do zdalnego sterowania.

zbigmaz01
16-05-2012, 21:16
Wczoraj rozmawiałem z hydraulikiem który zrobił mi już rozprowadzenie cwu i kanalizacje i proponuje mi do całego domu w podłogówce że założy zawór 4-drogowy (aby obniżyć temperaturę na podłogówkę) do tego 2 rozdzielacze podłogówki (osobno na parter i piętro). Tylko mówił że same rotametry nie wystarczą aby wyrównać temperatury w pomieszczeniach tylko powinny być zamontowane razem z głowicami termostatycznymi (tyle ile pętli tyle głowic). Nie wiem czy same rotametry wystarczą czy trzeba dokupywać też głowice? Po drugie montując głowice stracę możliwość sterowania temperaturą bezpośrednio z sterownika z pieca bo głowica termostatyczna będzie dążyć zawsze do ustawienia takiej samej temperatury.
Wczoraj zacząłem powoli rozrysowywać sobie CO, ale na razie sobie to odpuściłem bo jestem na etapie elektryki i trochę to czasu zajmuje.
Pamiętaj że ty za to płacisz. On ma z tego pieniądze, rabaty i procenty. A co ty masz? dodatkowe koszty, automatykę która może zawieść, no i dodatkowe zużycie prądu.
U mnie jest zawór termostatyczny 3 drogowy i resztę robią rotametry. Na pewno bym tego nie zmienił bo zdaje egzamin.
Kiedyś ktoś zapodał gdzieś schemat który w 3min zaadoptowałem aby stworzyć swój schemat. Jest nie do końca zrobiony ale oddaje to co działa u mnie. Zobacz jak jest podłączona podłogówka.116253
Użyłem tego schematu bez zgody autora za co przepraszam, ale jest na tyle zmieniony że na pewno działanie jest inne niż oryginał.

Gelo_26
17-05-2012, 08:29
ja mam cały dom w podłogówce zasilanie podłogówki poprzez zawór mieszający termostatyczny ESBE na którym mam ustawione 30C
oddzielny rozdzielacz na parter oddzielny na poddasze, rozdzielacze z głowicami ( przez cały sezon oni razu nie użyłem głowicy ) i rotametrami. Rotametrami kręciłem tylko na początku.

zbigmaz01
17-05-2012, 15:24
ja mam cały dom w podłogówce zasilanie podłogówki poprzez zawór mieszający termostatyczny ESBE na którym mam ustawione 30C
oddzielny rozdzielacz na parter oddzielny na poddasze, rozdzielacze z głowicami ( przez cały sezon oni razu nie użyłem głowicy ) i rotametrami. Rotametrami kręciłem tylko na początku.
U nie też jest 4 pomieszczenia w podłogówce.
Jak raz dobrze wyregulujesz przepływy to już masz z głowy na wieki.
Tam gdzie masz mieć cieplej, podłogówka jest ułożona gęściej i może (choć nie musi) mieć większy przepływ. Tam gdzie ma być chłodniej odwrotnie. Jedynie czym możesz kręcić w moim przypadku to termostatycznym zaworem 3drożnym zwiększając lub zmniejszając temp.
Ani razu podczas zimy nie kręciłem tym zaworem. Kiedy spada temp. eCoala załącza pompę i załatwia tą sprawę. Identycznie z grzejnikami, tylko tam już jest temp.CO bez zaworów n-drożnych.

P.S.
Co do temp. CO za mnie też robi to eCoala wg ustawionej krzywej grzania. Zimniej - wyższa, cieplej - niższa całkiem ciepło - przechodzi w ustawienia Lato od temp. którą mu ustawiłem.

Maher
17-05-2012, 17:56
ja mam cały dom w podłogówce zasilanie podłogówki poprzez zawór mieszający termostatyczny ESBE na którym mam ustawione 30C
oddzielny rozdzielacz na parter oddzielny na poddasze, rozdzielacze z głowicami ( przez cały sezon oni razu nie użyłem głowicy ) i rotametrami. Rotametrami kręciłem tylko na początku.

Czyli za piecem masz zawór mieszający ESBE za zaworem są dwa rozdzielacze, regulacja temperatury w pomieszczeniach polega na regulowaniu zaworu ESBE, podnoszenie temperatury na piecu nic nie zmienia bo zawór ESBE i tak ją obniży?

Gelo_26
17-05-2012, 21:17
Tak
Tak jak pisałem wcześnije tym zaworem kręciem tyko raz ustawiłem 30C i zero kręcenia reszte załatwi pompka i ecoal.
Masz racje zwiększenie temp na kotle nic nie da
Ja mam podłogówkę i grzejniki więc jesi chce szybko zwiększyć temperaturę to załatwiaja to grzejniki :)

minertu
19-05-2012, 07:56
Jakie wymierne korzyści daje mi palnik bruner w stosunku do brucera/ekoenergii w RBR`ce 11kW ?
Zmodyfikowana konstrukcja,jakość spalania ta sama.

zawijan
19-05-2012, 08:31
Jakie wymierne korzyści daje mi palnik bruner w stosunku do brucera/ekoenergii w RBR`ce 11kW ?


Zmodyfikowana konstrukcja,jakość spalania ta sama.

Jakość spalania - lepsza (mniejsze spiekanie żużlowe).
BURNER jest palnikiem MNIEJSZYM od Brucera/Ekoenergii.
Możliwość bardzo łatwej zmiany (zmniejszenia) maksymalnej mocy palnika przez użytkownika poprzez wymianę tanich członów wewnętrznych (w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby).

minertu
19-05-2012, 08:41
Jakość spalania - lepsza (mniejsze spiekanie żużlowe).
BURNER jest palnikiem MNIEJSZYM od Brucera/Ekoenergii.
Możliwość bardzo łatwej zmiany (zmniejszenia) maksymalnej mocy palnika przez użytkownika poprzez wymianę tanich członów wewnętrznych (w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby).
W obecnej chwili modyfikacja Brucer-ekoenergia pozwoliła dorównać Burnerowi-S.Wiadomo,to jest modyfikacja oraz klejenie korony.
W Burnerze-S wymiana członów.I tu i tu jest trochę zabawy.Dla chcącego nic trudnego.No ale wygoda kosztuje :)

fi***o
21-05-2012, 09:03
A czy oryginał będzie też dobrze działał bo przewody i rurki rozłożone a po posadzkach ma przyjść instalator i podłaczyć mi to wszystko według oryginalnego schematu. Ogolnie prze ta wod kan i co stracilem chyba z pieć lat życia instalatorowi nie spodobało się, że przedstawiłem mu projekt ogólnie według niego wszystko jest do dupy, pex uponor do dupy, kocioł za słaby grzejniki za małe,pompek za dużo, dylatacje płyt nie potrzebne, regulacji podłogówki nie ma bo nie ma zaworów a tak wogole to na 100% gdzieś mi coś zamarznie.

Jedyne sensowne rozwiązanie w tym przypadku to zmiana instalatora . Widać ten nadaje się jedynie do gadania , a pojęcia nie ma za grosz . Myślę że lepiej teraz znaleźć innego niż potem poprawiać źle wykonaną instalacje.

zbigmaz01
21-05-2012, 14:12
No i już masz odpowiedź. Lepiej teraz zmienić instalatora niż zapłacić za niefachową robotę a potem jeszcze raz płacić za przeróbki lub zezwolić aby to skończył a potem jeszcze płacić za nadmierne spalanie i mieć kłopoty z instalacją która nie zdaje egzaminu.
Z tego co piszesz to twój instalator zatrzymał się w czasie i nie dostosował się (nie nauczył) do nowych technologii wykonania instalacji.
Ostatecznie to są twoje pieniądze.

karoka65
22-05-2012, 20:30
Żeby sobie trochę ulżyć można odkręcić zasobnik, odkręcić podajnik, wyciągnąć ze środka ruszt awaryjny i zostaję sam kocioł, będzie lżej.
Można stosować w układzie zamkniętym po użyciu zaworu zabezpieczającego DBV, można zamówić z tym zaworem i dostaniesz już zamontowany na kotle z obejściem.
Nie ma problemu żeby kociołkiem grzać samą CWU latem i może pracować na budynku w którym jest tylko podłogówka.

zbigmaz01
22-05-2012, 20:31
Może i głupie pytanie :rolleyes: ale nie daje mi spać po nocy ... Jak "wkładaliście" kocioł do kotłowni ? Rbr11kW waży ~ 400kg ... Mam pare schodów wykręcanych po drodze - teleportacja ? ;) Serio pytam jak to "monstrum" włożyć do kotłowni :)

Drugie pytanie kto ma kocioł w układzie zamkniętym ?

Trzecie : kto ma Rbr`ke tylko z podłogówką i grzeje nim cwu bez dodatków typu solary itd ?Ja mam 17kW czyli troszkę większy i cięższy.
Odp.1 Do piwnicy mam okno 90x90cm i przez to okno, odkręciłem podajnik . Trzy osoby dały radę.
odp.2 Ja mam

karoka65
22-05-2012, 20:48
Ja jestem niespotykanie spokojny człowiek :)

zbigmaz01
22-05-2012, 21:41
:D wyslij mi na priv ile za ten zawór ...

To który kolega ma tylko podłogówkę i rbr`kę i mógłby wrzucić zdjęcia z kotłowni ?Moja kotłownia (zdjęcie była pokazana na str.14 post #265.
U mnie jest nie tylko podłogówka ale i grzejniki. Co cię interesuje ? Jak podłączone?

minertu
22-05-2012, 21:45
:D wyslij mi na priv ile za ten zawór ...

To który kolega ma tylko podłogówkę i rbr`kę i mógłby wrzucić zdjęcia z kotłowni ?
Osobiście znam jednego ale z innym kotłem.Cały dom w podłogówce i kocioł OE15kW,dom chyba 180m2 o ile pamiętam.

minertu
22-05-2012, 22:24
@minertu - ile ma pompek na tej podłogówce i czy zaraz na wyjściu co ma zawór 3drogowy ?
Nie wiem bo instalacji nie widziałem.

fi***o
22-05-2012, 22:36
@Zbigmaz - Intersuje mnie ta osobna "dziurka" do cwu w rbr`ce , w DTR raz jest jako wyjście cwu a raz jako powrót co .
Chciałem generalnie podpatrzeć jak to jest u innych :) Wole przemyśleć 10 razy i zrobić raz niż potem przerabiać ;)

@minertu - ile ma pompek na tej podłogówce i czy zaraz na wyjściu co ma zawór 3drogowy ?

Kotły RBR-EKOUNIWERSAL pracują w wielu instalacjach wyłącznie podłogowych . Rbr posiada dwa zestawy muf do instalacji dwa zasilania i dwa powroty . Chodzi o to żeby przy prostych instalacjach typu grzejniki - boiler czy też podłogówka -boiler mieć dwa niezależne obiegi bez kombinowania z trójnikami. Mufy na górnym deklu kotła można również wykorzystać w sposób opisany w DTR czyli jedna mufa może być zasilaniem druga powrotem zamiennie.

fi***o
22-05-2012, 22:46
Sprawdź priva

zbigmaz01
23-05-2012, 04:33
@Zbigmaz - Intersuje mnie ta osobna "dziurka" do cwu w rbr`ce , w DTR raz jest jako wyjście cwu a raz jako powrót co .
Myślę że już firmainstalco ci odpowiedział, jak masz jeszcze pytania to pytaj.
Jak widzisz producent zapewnia informację na bieżąco. Pomoc od firmy jest na najwyższym poziomie (nawet jak nie prosisz a pytasz), ja tego doświadczyłem za co im serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

karoka65
23-05-2012, 14:47
Nie cukruj, nie cukruj bo jeszcze ktoś pomyśli że to jakaś zmowa zbiorowa :)

zbigmaz01
23-05-2012, 16:16
Nie cukruj, nie cukruj bo jeszcze ktoś pomyśli że to jakaś zmowa zbiorowa :)Sam Wiesz że pomogli jak miałem kłopoty, a przecież się o pomoc do nich nie zwracałem. Miałbym duże problemy pewnie do tej pory i nie wiem czy sam bym z tego wyszedł.
Zmowy nie było żadnej.
A czy to źle że im dziękuje?
Jako całkowicie zielony w paleniu otrzymując taką pomoc dali mi spokojne noce i sny, nie wspominając o czasie na http://emotikona.pl/emotikony/pic/0drinks.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F) z kolegami http://emotikona.pl/emotikony/pic/zwyciestwo2.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
A ty co taki grzeczny:confused:
Pewnie się mnie boisz, bo ja mam pamięć :)
Z natury taki pamiętliwy jestem. http://emotikona.pl/emotikony/pic/0fuck.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
Musisz uważać na mnie http://emotikona.pl/emotikony/pic/035.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
Wracając do tematu to ciekawe jak tam się pali w tych naszych kociołkach w podtrzymaniu. U mnie jest super :p

karoka65
23-05-2012, 16:27
Przyjadę, przyjadę ale teraz to nie ma czasu nawet w tyłek się podrapać jak swędzi hehe.
Barek niech będzie w pogotowiu chociaż do połowy pełny :).

Gelo_26
23-05-2012, 20:22
u mnie było super az do czasu zmiany ekogroszku ( nie zdązyłem kupić tam co zawsze ) no i teraz musze przemęczyć te 80kg
juz mi 4 razy sie wyasił kociołek. A rozpalic ten eko to masakra pieklorza rozapalałem z uzyciem kilku tekturek a z tym męczyłem się 30 min. No ale teraz zmniejszyłem czas podtrzymania i histereze cwu mam nadziej ze będzie lepiej.

minertu
23-05-2012, 20:30
u mnie było super az do czasu zmiany ekogroszku ( nie zdązyłem kupić tam co zawsze ) no i teraz musze przemęczyć te 80kg
juz mi 4 razy sie wyasił kociołek. A rozpalic ten eko to masakra pieklorza rozapalałem z uzyciem kilku tekturek a z tym męczyłem się 30 min. No ale teraz zmniejszyłem czas podtrzymania i histereze cwu mam nadziej ze będzie lepiej.
No niestety jeżeli chodzi o podtrzymanie to trzeba po zmianie opału trochę się pomęczyć jak przy każdym sterowniku.
W automacie nie ma problemu.

Gelo_26
23-05-2012, 20:52
zdaje sobie z tego sprawę :) ale dotychczas nie musialem kombinowac a i jeszcze jeden minus z tego wegla otóż widać dym jak leci z komina :). Kumpel się śmieje że całą zimę nie paliłem a teraz jak upały to hajcze w kominie :))

emisb
25-05-2012, 10:02
Gelo_26 czy nie odniosłeś wrażenia po zimie, że 23kW na twój dom to jest za dużo. Albo zapytam raczej czy 17kW by Ci wystarczył?
Grzejesz w garażu?

Gelo_26
25-05-2012, 10:54
W garażu grzałem ale do maks 10C ale planuje grzać trochę więcej jak go wykończę już na tip top :)
Jak już kiedyś pisałem chciałem kupić 17kW ale że akurat strasznie mi się wtedy spieszyło i na 17 musiałbym czekać dwa tyg to kupiłem 23kW.
Powiem ci że nie znam się na wyliczeniach z jaka mocą pracuje kocioł i z jaka pracował w zimę ale na pewno jest on przewymiarowany ale czy dużo tego nie wiem. Paląc w kotle od września do maja spaliłem tone miału i 3 tony eko pieklorz z czego prawie cały miał to poszedł mi na wygrzewanie wylewek na początku września.
Wydaje mi się że nie jest to zły wynik jak na pierwszy sezon grzania.
Ale gdybym wtedy się nie spieszył to kupiłbym 17kW.

Doszedłem w końcu do ładu z tym badziewnym eko ( podtrzymanie 60min, histereza cwu 1,2C ) i w końcu nie gaśnie :)
w każdym bądź razie nie zgasł po nocy :). Jest jednak mały problem otóż czasami wydobywa mi się dym przy połączeniu palnika z kotłem wcześniej nic się nie dymiło tamtędy.
Jak najlepiej to teraz uszczelnić, obsmarować silikonem bez odkręcania palinka czy jednak trzeba odkręcić palnik i wtedy wysmarować wszystko?

fi***o
25-05-2012, 12:27
W garażu grzałem ale do maks 10C ale planuje grzać trochę więcej jak go wykończę już na tip top :)
Jak już kiedyś pisałem chciałem kupić 17kW ale że akurat strasznie mi się wtedy spieszyło i na 17 musiałbym czekać dwa tyg to kupiłem 23kW.
Powiem ci że nie znam się na wyliczeniach z jaka mocą pracuje kocioł i z jaka pracował w zimę ale na pewno jest on przewymiarowany ale czy dużo tego nie wiem. Paląc w kotle od września do maja spaliłem tone miału i 3 tony eko pieklorz z czego prawie cały miał to poszedł mi na wygrzewanie wylewek na początku września.
Wydaje mi się że nie jest to zły wynik jak na pierwszy sezon grzania.
Ale gdybym wtedy się nie spieszył to kupiłbym 17kW.

Doszedłem w końcu do ładu z tym badziewnym eko ( podtrzymanie 60min, histereza cwu 1,2C ) i w końcu nie gaśnie :)
w każdym bądź razie nie zgasł po nocy :). Jest jednak ale czasami wydobywa mi się dym przy połączeniu palnika z kotłem wcześniej nic się nie dymiło z tamtędy.
Jak najlepiej to teraz uszczelnić obsmarować silikonem bez odkręcania palinka czy jednak trzeba odkręcić palnik i wtedy wysmarować wszystko?

Spróbuj uszczelnić bez odkręcania jeśli nie pomoże wtedy można odkręcić palnik.

zbigmaz01
25-05-2012, 17:08
\Jest jednak mały problem otóż czasami wydobywa mi się dym przy połączeniu palnika z kotłem wcześniej nic się nie dymiło tamtędy.
Jak najlepiej to teraz uszczelnić, obsmarować silikonem bez odkręcania palinka czy jednak trzeba odkręcić palnik i wtedy wysmarować wszystko?
Ja przy wnoszeniu do piwnicy musiałem odkręcić cały podajnik od pieca. Przy montażu na nowo smarowałem silikonem wysokotemperaturowym i profilaktycznie na około po zewnętrznej. Żadnych kłopotów z kopceniem.
Może przy transporcie i ustawianiu zostało wzruszone to połączenie. Spróbuj najpierw posmarować silikonem a potem lekko dociągnąć te cztery śruby w rogach (klucz 17). Powinno być dobrze

arur
26-05-2012, 08:49
Witam!!!

Czy mozna palic tylko mialem w RBR ekouniwersal?

fi***o
26-05-2012, 08:54
Witam!!!

Czy mozna palic tylko mialem w RBR ekouniwersal?

Można z tym że musi to być miał przyzwoitej jakości bez zanieczyszczeń.

fi***o
26-05-2012, 08:55
Ja przy wnoszeniu do piwnicy musiałem odkręcić cały podajnik od pieca. Przy montażu na nowo smarowałem silikonem wysokotemperaturowym i profilaktycznie na około po zewnętrznej. Żadnych kłopotów z kopceniem.
Może przy transporcie i ustawianiu zostało wzruszone to połączenie. Spróbuj najpierw posmarować silikonem a potem lekko dociągnąć te cztery śruby w rogach (klucz 17). Powinno być dobrze

Wyjmowałeś z kotła cały palnik?

arur
26-05-2012, 08:59
Czy miał 23 badz 25 z kopalni piast moze byc? Wlasnie duuuzo pozytywnych opinni wyczytalem na temat tego kotła ale zastanawia mnie jak on bedzie pracowal tylko pod mialem bo z tego co widze to chyba nikt nie jedzie tylko na miale lecz na mieszankach roznego typu.

fi***o
26-05-2012, 09:03
Być może dlatego że dobry miał jest na prawdę ciężko kupić dodatkowo jeśli miał będzie wilgotny będzie się sklejał w koszu. Groszek jest po prostu wygodniejszy.

dino49
26-05-2012, 09:53
Ja przy wnoszeniu do piwnicy musiałem odkręcić cały podajnik od pieca. Przy montażu na nowo smarowałem silikonem wysokotemperaturowym i profilaktycznie na około po zewnętrznej. Żadnych kłopotów z kopceniem.
Może przy transporcie i ustawianiu zostało wzruszone to połączenie. Spróbuj najpierw posmarować silikonem a potem lekko dociągnąć te cztery śruby w rogach (klucz 17). Powinno być dobrze


Wyjmowałeś z kotła cały palnik?

Przy wnoszeniu do piwnicy /głęb. 1,5 m/ też będę musiał odkręcić podajnik z palnikiem, bo inaczej jak? szerokość drzwi mam 70 cm. Dla mnie wymiary RBR 11 KW są idealne /wys. osi czopucha/ mam wkład kominowy żaroodporny, więc obejdzie się bez przeróbki. http://emotikona.pl/emotikony/pic/zabawa.gif (http://emotikona.pl/emotikony/) :D

fi***o
26-05-2012, 10:00
Przy wnoszeniu do piwnicy /głęb. 1,5 m/ też będę musiał odkręcić podajnik z palnikiem, bo inaczej jak? szerokość drzwi mam 70 cm. Dla mnie wymiary RBR 11 KW są idealne /wys. osi czopucha/ mam wkład żaroodporny, więc obejdzie się bez przeróbki

Nie ma potrzeby wyjmować całego palnika z kotła. Palnik Ekoenergia jest dzielony więc wystarczy rozkręcić na rozpołowieniu . Połowa palnika ze ślimakiem można wtedy oddzielić a samo palenisko zostaje w kotle.

dino49
26-05-2012, 10:08
No, dobrze... a np. z palnikiem burner ?

fi***o
26-05-2012, 10:10
No, dobrze... a np. z palnikiem burner ?

Z Burnerem już nie mamy takiej możliwości

arur
26-05-2012, 11:51
czy mozliwe jest ze beda sie na samym miale(mial 25) robily spieki? Chce palic mialem ale boje sie ze ten slimak 0-32mm moze mi go zatykac... choc jak sie pytalem na skladzie to gosc mi powiedzial ze ten mial 25 ma dwa rodziaje max 45mm(ale zadko go dostaja) lub max 25mm. Moze ktos wiecej sie wypowiedziec na temat palenia miałem?

Alk
26-05-2012, 12:30
Ja paliłem na miale całą zimę (Ekomiał Rokita prosto z kopalni) kotłem z Burnerem. Robiły mi się spieki koksowe, ślimak się nie zatykał.

arur
26-05-2012, 13:36
Ja paliłem na miale całą zimę (Ekomiał Rokita prosto z kopalni) kotłem z Burnerem. Robiły mi się spieki koksowe, ślimak się nie zatykał.

kolego alk czy jaka miales kalorycznosc tego mialu? bardzo uciazliwe byly te spieki? stwarzalo to duze problemy? wygasal kocial czy tylko spieki lecialy do popielnika?


Pozdrawia arur

dino49
26-05-2012, 13:46
arur przeczytaj...
http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/palnik-burner-s/

arur
26-05-2012, 14:02
o dzieki:D i znowu wiem wiecej:-) Ja bym jednak kupil eko energie ale to tez jest palnik drugiej generacji wiec nie powinno byc problemu(tak mi sie wydaje) a jak to jest w praktyce, faktycznie spiei nie przaszkadzaja w urzytkowaniu?

dino49
26-05-2012, 14:07
Musisz poczekać cierpliwie na kolegów, odpowiedzą Ci, ja na razie jestem zielony... jak Ty :D
Przeczytaj posty zbigmaz01 na tym wątku - od początku - ma palnik ekoenergię, jest bardzo zadowolony. Z początku miał duże spieki, po uzyskaniu informacji z firmy Instalco, prawie nie ma, ale niestety, pali ekogroszkiem.
Też chce palić miałem i wydaję mi się, tak jak Alk pisał, że z miałem najlepiej radzi palnik Burner.

minertu
26-05-2012, 15:57
Musisz poczekać cierpliwie na kolegów, odpowiedzą Ci, ja na razie jestem zielony... jak Ty :D
Przeczytaj posty zbigmaz01 na tym wątku - od początku - ma palnik ekoenergię, jest bardzo zadowolony. Z początku miał duże spieki, po uzyskaniu rady z firmy Instalco, prawie nie ma, ale niestety, pali ekogroszkiem.
Też chce palić miałem i wydaję mi się, tak jak Alk pisał, że z miałem najlepiej radzi palnik Burner.
Nie miałem okazji przetestować spalania miału na Burnerze-S więc nic na ten temat nie napiszę,ekoenergia po modyfikacji ma wynik zadowalający.

sipus31
26-05-2012, 19:59
czy mozliwe jest ze beda sie na samym miale(mial 25) robily spieki? Chce palic mialem ale boje sie ze ten slimak 0-32mm moze mi go zatykac... choc jak sie pytalem na skladzie to gosc mi powiedzial ze ten mial 25 ma dwa rodziaje max 45mm(ale zadko go dostaja) lub max 25mm. Moze ktos wiecej sie wypowiedziec na temat palenia miałem?

Artur nie warto kupowac mialu ,dzisiejsza cena to 455 zl prosto z kopalni Piast,lepiej troszke doplacic do Retopalu (dzisiejsza cena to 516zl)rowniez z kopalni Piast a to ten sam opal tylko retopal jest weglem plukanym ,czyli malo w nim prochu,mniej sie kurzy ,i latwiej sie go przesypuje do workow.Ja wlasnie zakupilem 4t luzem na caly rok a sloneczko go ladnie suszy -).pozdrawiam Rbr-owcow nie udzielam sie ostatnio ale sledze watek caly czas.

zbigmaz01
26-05-2012, 20:29
Wyjmowałeś z kotła cały palnik?Przepraszam że tak późno się odzywam, ale jak zawsze brak czasu (chrzciny).
Tak, wyjmowałem komplet, czyli cały palnik(zdejmowałem koronę aby to wyjąć) razem ze ślimakiem i zasobnikiem. Wydawało mi się to mniej skomplikowane w rozbieraniu. to tylko cztery śruby M10. Na forum wtedy wyczytałem aby poprawić uszczelnienie między koroną a palnikiem, to było tak jakby bez dodatkowej pracy, bo i tak zdemontowane.

Czesc
Zastanwaiam sie na czym polega sterowanie podlogowka za pomoca ecoala. Moze moja niewiedza wynika z niezrozumienia zasady dzialania podlogowki? W kazdym razie jezeli tak jak u mnie mamy uklad rozdzielacz z rotametrami + zawor trojdrogowy do podmieszania. Zawor trojtrogowy zluzy do ustawienia maksymalnej dopuszalnej temperatury, rotametrami ustawiamy ile litrow przeplywa nam prze dana petle na godzine obie ustawione wartosci sa stale. Pompka podlaczona do sterownika powinna chodzic z tego co czytam stale a przy pracy cyklicznej z uwagi na duza bezwladnosc i tak nie da sie tego wysterowac. Jedyne sensowne dla podlogowki sterowanie czyli pogodowe jest jakby niezalezne bo od niego zalezy tylko do jakiej temperatury bedzie nagrzewala sie woda w kotle a zawor trojdrogowy i tak to wymiesza do jednej temperatury? No wiec czy to bedzie dzialalo automatycznie dla +5 lub -15? Czy gdzies sie myle w tym co pisze?
U mnie jak raz ustawiłem temperaturę na rotametrach to było to do pierwszych największych mrozów. Przy temp. -18 podniosłem na zaworze termostatycznym temp o 4*C i tak zostało do końca zimy. Jak ma być ciepło w pomieszczeniach to załatwia to eCoala włączając lub wyłączając pompę. Jest mały z tym problem o którym pisałem. Zbyt długie postoje pompy studzą za bardzo wodę która trafia na piec a ten dostaje wariacji, głupieje i daje wtedy do pieca. Czyli często jest tak że wentylator idzie na podwyższonych obrotach i następuje częstsze podawanie węgla. Ideałem w tym przypadku jest stała praca pompy połączona z regulacją automatyczną zaworu termostatycznego. Dawałem propozycję aby (nie wiem czy można to zrobić) pompa po osiągnięciu temp. zadanej w pomieszczeniu pracowała cyklicznie (np. co 10min. na 1 min) aby nie studzić takiej ilości wody, wtedy piec by nie dostawał świra. Myślę że takie rozwiązanie będzie brane pod uwagę przy tworzeniu nowego softu do sterownika. Ale to jest na inny temat.
Pytasz co będzie jak będzie +5 lub -15 ? Pompa sterowana sterownikiem to załatwi. Przy +5 będzie przykładowo włączała się co dwie lub trzy godz. na 10-20 min i się wyłączy, a przy -15 co 1-2 godz. a przy - 25 będzie działała na stałe ( to jest teoretyczne myślenie) Zależne to jest od utraty ciepła przez budynek.
Myślę że zrozumiałeś to co napisałem i o co mi chodziło.

Nie miałem okazji przetestować spalania miału na Burnerze-S więc nic na ten temat nie napiszę,ekoenergia po modyfikacji ma wynik zadowalający.Ja mam ekoenergię i nie mam żadnych problemów, ale ja palę ekogroszkiem. Niczym innym nie próbowałem. Ale to jest już po modyfikacjach przeprowadzonych przez producenta kotła.

Musisz poczekać cierpliwie na kolegów, odpowiedzą Ci, ja na razie jestem zielony... jak Ty :D
Przeczytaj posty zbigmaz01 na tym wątku - od początku - ma palnik ekoenergię, jest bardzo zadowolony. Z początku miał duże spieki, po uzyskaniu rady z firmy Instalco, prawie nie ma, ale niestety, pali ekogroszkiem.
Też chce palić miałem i wydaję mi się, tak jak Alk pisał, że z miałem najlepiej radzi palnik Burner.
Masz rację. Na początku miałem spieki i to takie jak kominy. Teraz nie mam po co zaglądać, wiem że ich nie będzie. tak jak wyżej napisałem, pomoc producenta bezcenna.
Jestem teraz na etapie testowania ekogroszu przed zakupem na zimę. I mam problem.
Polega on na tym że każdy się dobrze pali. Nie mam spieków na żadnym i nie wiem co dalej. Wszystko się dobrze spala. Teraz sprawdzam ile popiołu jest z każdej próby. Może podpowiecie co jeszcze powinienem brać po uwagę bo jestem w kropce. Co wsypę to spalone. Podtrzymanie też w porządku. Co mam obserwować?

...
lepiej troszke doplacic do Retopalu (dzisiejsza cena to 516zl)...
. Ja właśnie wsypałem Retopal ale cena luzem u mnie jest 720 (może troszkę zejdą w dół), no ale to na razie test przed zakupem :)
Pozdrawiam.



A tak nawiasem co to się stało że takie wywody piszę?
Coś jest nie tak http://emotikona.pl/emotikony/pic/035.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
http://emotikona.pl/emotikony/pic/2puchar.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

arur
26-05-2012, 20:49
Z tego co sie orientuje to nie da sie kupic wegla prosto z kopalni piast. U mnie w andrychowie jest prosto z kopalni piast mial 23 (500zl) jak i 25(540zl) retopal nie pamietam. Teraz do miesiaca czasu chce kupic opal i msyle nad 7 tonami mialu 25 a max do 2 miesiecy chce wymienic kociol i jak narazie msyle nad rbr palnik ekoenergia i sie zastanawiam czy to dobre polaczenie tego opalu z tym kotlem z gory dzieki wszytkim za cenne rady i uwagi.


Pozdrawia arur

zbigmaz01
26-05-2012, 21:32
Z tego co sie orientuje to nie da sie kupic wegla prosto z kopalni piast. U mnie w andrychowie jest prosto z kopalni piast mial 23 (500zl) jak i 25(540zl) retopal nie pamietam. Teraz do miesiaca czasu chce kupic opal i msyle nad 7 tonami mialu 25 a max do 2 miesiecy chce wymienic kociol i jak narazie msyle nad rbr palnik ekoenergia i sie zastanawiam czy to dobre polaczenie tego opalu z tym kotlem z gory dzieki wszytkim za cenne rady i uwagi.
Pozdrawia arur
Za daleko mieszkam od kopalni aby w niej bezpośrednio kupować. Skazany jestem na pośredników.
U mnie tak ja napisałem, Retopal jest po 720 a taki bez nazwy który o dziwo się dobrze spalił (30kg) luzem za 690 a z workowaniem +30.
Mnie interesują tylko worki:)
Natomiast co do palenia miałem to się nie wypowiem, tym nie paliłem.

sipus31
26-05-2012, 21:59
To sie slabo orientujesz,ja biore prosto z kopalnii,mam kwit,zero posrednikow tylko jeszcze transport trzeba zaplacic.

karoka65
27-05-2012, 07:18
No ale rozpisaliście się wczoraj a ja nie miałem czasu zajrzeć, sipus nawet wpadł po większej przerwie :)
Sławek chyba kończysz powoli ?

arur
27-05-2012, 07:24
Czy jest ktoś z okolicy andrychowa kęt wadowic bielska albo okolic u kogo mozna byc obejrzec ten piec rbr ekouniwersal? jutro jeszcze podzwonie sobie na piasta bo tak slyszalem. ale sa dwa oddzialy:
Oddział KWK "Piast" Ruch I
Oddział KWK "Piast" ZRD "Wola"
Z ktorego Ty kolego brales?

karoka65
27-05-2012, 07:28
Witaj arur, widzę że odnalazłeś to co Cię zainteresowało :)
Masz trochę lektury do przerobienia a i opinie użytkowników a nie tylko sprzedawców.
Czytaj i pytaj jak nie jest coś jasne.

zawijan
27-05-2012, 11:13
kolego alk czy jaka miales kalorycznosc tego mialu? bardzo uciazliwe byly te spieki? stwarzalo to duze problemy? wygasal kocial czy tylko spieki lecialy do popielnika?

Węgiel z kop. Piast nie tworzy spieków koksowych.
Ma spiekalność wg Rogi LR=0

minertu
27-05-2012, 12:56
Czy jest ktoś z okolicy andrychowa kęt wadowic bielska albo okolic u kogo mozna byc obejrzec ten piec rbr ekouniwersal? jutro jeszcze podzwonie sobie na piasta bo tak slyszalem. ale sa dwa oddzialy:
Oddział KWK "Piast" Ruch I
Oddział KWK "Piast" ZRD "Wola"
Z ktorego Ty kolego brales?
Jeżeli Wodzisław Śl ci odpowiada to możesz podjechać zobaczyć.
Najbliżej mam klienta w Bieruniu,jak chcesz to mogę podesłać namiary i się umówicie.Do kolegi sipus31 też nie masz daleko.

karoka65
27-05-2012, 13:31
Arur, w czwartek wyjechał kociołek RBR 17kW do kolegi Mylas z naszego forum. Jutro będzie u niego, rozmawiałem z nim i możesz się z nim umówić w jakieś popołudnie żeby go obejrzeć. Mogę Ci podesłać fona na priva bo mam jego zgodę.
Buduje się w Osieku także masz o rzut beretem :)

minertu
27-05-2012, 13:46
No widzisz ,masz go pod ręką :)

sipus31
27-05-2012, 14:07
Arur, w czwartek wyjechał kociołek RBR 17kW do kolegi Mylas z naszego forum. Jutro będzie u niego, rozmawiałem z nim i możesz się z nim umówić w jakieś popołudnie żeby go obejrzeć. Mogę Ci podesłać fona na priva bo mam jego zgodę.
Buduje się w Osieku także masz o rzut beretem :)

No prosze w Osieku 2 firmy piece z podajnikami robia a kolega Rbr kupuje ,niezle, sam tez tam bylem i ogladalem te piece, w sumie juz mialem kupowac ale jednak wybralem Rbr.

karoka65
27-05-2012, 14:34
Co ciekawe on go pierwszy raz zobaczy jutro jak wygląda, zakup w ciemno :)

sipus31
27-05-2012, 18:41
Czy jest ktoś z okolicy andrychowa kęt wadowic bielska albo okolic u kogo mozna byc obejrzec ten piec rbr ekouniwersal? jutro jeszcze podzwonie sobie na piasta bo tak slyszalem. ale sa dwa oddzialy:
Oddział KWK "Piast" Ruch I
Oddział KWK "Piast" ZRD "Wola"
Z ktorego Ty kolego brales?

Odzial Kwk Piast -Bierun :)

sipus31
27-05-2012, 18:43
No ale rozpisaliście się wczoraj a ja nie miałem czasu zajrzeć, sipus nawet wpadł po większej przerwie :)
Sławek chyba kończysz powoli ?

Witaj Karoka,wykanczam i wykanczam,planuje wrzesien/padziernik zamieszkac.
Ps.Fajna profesjonalna strona internetowa ;)

karoka65
27-05-2012, 19:43
Ps.Fajna profesjonalna strona internetowa ;)
Bo o mnie i minertu dbają profesjonaliści :)

Gelo_26
28-05-2012, 08:33
człowiek dwa dni eis nie logował a tu az dwie strony do czytania :) a czasami taka cisza;)

mam pytanie czy w dmuchawie do burnera ( ja mam chyba wp-07 coś w tym stylu dokładnie nie pamiętam) jest jakaś przepustnica. Jeśli tak to czy istnieje możliwość że mogła się zaciąć i pozostać w pozycji otwartej?

co do palenia miałem to ja trochę paliłem u siebie i wszystko ładnie cacy tylko dużo popiołu i trzeba często go wyrzucać :)
no i u mnie nie sprawdza eis przy grzaniu samego c.w.u.

arur
28-05-2012, 08:41
człowiek dwa dni eis nie logował a tu az dwie strony do czytania :) a czasami taka cisza;)

mam pytanie czy w dmuchawie do burnera ( ja mam chyba wp-07 coś w tym stylu dokładnie nie pamiętam) jest jakaś przepustnica. Jeśli tak to czy istnieje możliwość że mogła się zaciąć i pozostać w pozycji otwartej?

co do palenia miałem to ja trochę paliłem u siebie i wszystko ładnie cacy tylko dużo popiołu i trzeba często go wyrzucać :)
no i u mnie nie sprawdza eis przy grzaniu samego c.w.u.

kolego mozesz powiedziec dlaczego?

Gelo_26
28-05-2012, 08:47
jeśli mówimy o c.w.u to wychodzi kosztowo tyle samo co ekogroszkiem ( worek 33kg miału starcza na mniej dni niż worek 25kg ekogroszku ) a więcej popiołu.

Może jakby się pobawić i z czymś go mieszać, no ale u mnie trochę krucho z czasem na eksperymenty :)

arur
28-05-2012, 08:52
sorry kolego ale nie rozumiem worek 33kg czego?

Gelo_26
28-05-2012, 08:57
sorry ale z pracy pisze ;) oczywiście miału :)

arur
28-05-2012, 09:20
a orientujesz sie jaki miales mial i jaki Masz ekogroszek?

Gelo_26
28-05-2012, 09:31
miał 25kJ a ekogroszek to pieklorz chyba 27kJ

ciekawe jak by sie paliło tym http://allegro.pl/ekogroszek-z-mulu-weglowego-worki-120zl-t-netto-i2366716103.html

at123
28-05-2012, 09:38
jakiś czas temu zawijan pisał o przetargu na czyszczenie zbiorników na kopalniach z mułów i innych śmieci, może to z tego?

Gelo_26
28-05-2012, 09:46
jakiś czas temu zawijan pisał o przetargu na czyszczenie zbiorników na kopalniach z mułów i innych śmieci, może to z tego?

dokładnie o tym samym pomyślałem :) szkoda że przesyłka taka droga, ale może warto zadzwonić i dogadać się aby jeden worek na próbę wysłali i np. mieszać to z miałem albo ekogroszkiem 50/50.

arur
28-05-2012, 10:20
Bardzo podoba mi sie ten kociołek ale mam dosc duzo drewna do spalenia i dosc duzy sad. Z tego co slyszalem to palenie w tym piecu drewnem to kiepski pomysl bo palenisko jest bardzo male.

Gelo_26
28-05-2012, 10:46
awaryjnie czasami dało by rade ale tak ciągle palić drewnem hmm jakoś mi sobie ciężko to wyobrazić trochę było by to męczące no chyba ze często kłócisz się z zona i lubisz przesiadywać w kotłowni :))

mylas
28-05-2012, 11:34
Co ciekawe on go pierwszy raz zobaczy jutro jak wygląda, zakup w ciemno :)
Potwierdzam, poszedłem w ciemno, choć po dogłębnej lekturze forum myślę że również będę zadowolony :) . Żeby emocje nie opadły to dwie godziny temu dotarł do mnie ale owinięty czarną folią i dalej nic nie widziałem. Nie rozpakowałem bo koparka ma być wieczorem żeby włożyć go do garażu, a gdyby padało do tego czasu lub koparka nie dotarła to byłby dodatkowy problem. Myślę że wieczorem będzie wszystko jasne.

karoka65
28-05-2012, 15:06
To znaczy ile ? Łazienki będą "nad" bojlerem ~1,5m i ~4,5m, kuchnia ~10m - trzeba pompkę ?

Tak wiem miałem zadzwonić ... ale był reset i nie byłem wstanie :oops:
Tak jak ci mówiłem cyrkulacja to dobra rzecz bo odkręcasz kran i od razu masz ciepłą wodę ale generuje straty. Musisz wybrać albo ciepła woda od ręki ale większe straty, albo mniejsze straty na pracy cyrkulacji ale większe przy spuszczaniu chłodnej wody zanim pojawi się ciepła. Można korzystać z cyrkulacji czasowo, wtedy kiedy jesteście w domu, jeśli w pracy, szkole to nie musi pracować, oczywiście i koszt wykonania trochę wyższy.

karoka65
28-05-2012, 15:11
miał 25kJ a ekogroszek to pieklorz chyba 27kJ

ciekawe jak by sie paliło tym http://allegro.pl/ekogroszek-z-mulu-weglowego-worki-120zl-t-netto-i2366716103.html
Widziałeś jaka jest kaloryczność tego wynalazku ?
Spalisz tego ponad 2 razy więcej.

karoka65
28-05-2012, 15:34
Bardzo podoba mi sie ten kociołek ale mam dosc duzo drewna do spalenia i dosc duzy sad. Z tego co slyszalem to palenie w tym piecu drewnem to kiepski pomysl bo palenisko jest bardzo male.
Tak jak pisze Gelo, jeśli w sobotę kręcisz się koło domu i masz czas to oczywiście możesz sobie palić drewnem ale żaden kocioł z podajnikiem nie zapewni ci stałopalności na dłużej, większość miejsca w takich kotłach zajmuje palnik.
Piotrek42 o ile dobrze pamiętam pisał że w swojej N-ce chyba 2 lata utylizował drewniane pozostałości po budowie i dał radę, będąc w domu rozpalał na ruszcie i podgrzewał sobie CWU, także jak widać można ale jest to mało wygodne.
Druga sprawa że jak chce się podgrzać tylko wodę to nie musi się wcale długo palić jaszcze jak bojler jest większej pojemności.
Ja nie lubię, nie chce mi się itp, itd.
17lat paliłem w śmieciuchu i wystarczy.
Jak byłem przed zakupem takiego kotła to tylko pytania czy ma ruszt awaryjny, a jak po awarii sterownika 2 lata temu przyszło mi go założyć na dwa dni i palić to było już bardzo przykro :( i obym już nie musiał go używać, człowiek robi się leniwy i wygodny, szybko przyzwyczaja się do dobrego :)

Gelo_26
28-05-2012, 21:15
Widziałeś jaka jest kaloryczność tego wynalazku ?
Spalisz tego ponad 2 razy więcej.

no i zawijan jednak odradza stosowanie tego.

karoka65
28-05-2012, 21:27
Także jak widzisz ja mały żuczek myślę podobnie jak profesor :)

karoka65
28-05-2012, 21:33
Przydałby się mały wykładzić zawijana_2, on by dokładnie wyłożył czym to kleją do kupy, co się wydziela podczas spalania i jaki ma to wpływ na żywotność i brudzenie kociołka.

Maher
28-05-2012, 22:01
Tak jak ci mówiłem cyrkulacja to dobra rzecz bo odkręcasz kran i od razu masz ciepłą wodę ale generuje straty. Musisz wybrać albo ciepła woda od ręki ale większe straty, albo mniejsze straty na pracy cyrkulacji ale większe przy spuszczaniu chłodnej wody zanim pojawi się ciepła. Można korzystać z cyrkulacji czasowo, wtedy kiedy jesteście w domu, jeśli w pracy, szkole to nie musi pracować, oczywiście i koszt wykonania trochę wyższy.

Można też zrobić dodatkowy przycisk włączający pompkę od cyrkulacji na kilka minut koło włączników lub sterowanie czujką alarmową (tak będę miał u siebie).
Mam tylko jedno pytanie, bo ostatnio robili mi hydraulikę i rura cyrkulacyjna kończy się około 1,5m od prysznica i kranu czy tak powinno się to robić, czy powinno się dociągnąć rurę pod sam kurek (czy taka odległość nie jest za duża i za długo nie będę czekał na ciepłą wodę )?

zbigmaz01
29-05-2012, 04:09
Wszystko zależy jak mocno odkręcisz wodę. Jeżeli masz baterię termostatyczną i mocno odkręcisz to może to trwać ze 2sek.

minertu
29-05-2012, 14:52
Można też zrobić dodatkowy przycisk włączający pompkę od cyrkulacji na kilka minut koło włączników lub sterowanie czujką alarmową (tak będę miał u siebie).
Mam tylko jedno pytanie, bo ostatnio robili mi hydraulikę i rura cyrkulacyjna kończy się około 1,5m od prysznica i kranu czy tak powinno się to robić, czy powinno się dociągnąć rurę pod sam kurek (czy taka odległość nie jest za duża i za długo nie będę czekał na ciepłą wodę )?
Zazwyczaj z trzecią rura podchodzi się na ok 15cm od kranu.

fi***o
30-05-2012, 15:40
Jeśli już to taką http://www.wilo.pl/cps/rde/xchg/pl-pl/layout.xsl/2313.htm

zbigmaz01
30-05-2012, 15:46
Albo dać np taką pompkę:

http://www.wilo.pl/cps/rde/xchg/pl-pl/layout.xsl/2211.htm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.wilo.pl%2Fcps% 2Frde%2Fxchg%2Fpl-pl%2Flayout.xsl%2F2211.htm)Fajna pompa, ciekawa.
U mnie jest zamontowana taka118271

Piotrek42
30-05-2012, 15:55
U mnie jest dokladnie taka, http://www.wilo.pl/cps/rde/xchg/pl-pl/layout.xsl/2313.htm i teraz montuje również taką, gdzie od kotla do 1 baterii będzie ponad 20m!! Przy takich odległościach bardzo ważną rzeczą jest porzadne ocieplenie rurek.

fi***o
30-05-2012, 17:14
Rozumiem. Pompa z programatorem to też świetne rozwiązanie

minertu
30-05-2012, 20:32
Ciekawa alternatywa pompy tej firmy.Niczym nie odstępują WILO czy też GRUNDFOS.

Maher
30-05-2012, 20:55
Odnośnie pompki z timerem to dużo tańszym rozwiązaniem jest kupienie zwykłego gniazdkowego timera (koszt około 15zł), tylko to ma też swoje minusy bo pompka chodzi nie zawsze kiedy chcemy i dodatkowo wychładza wodę w bojlerze. Także lepszym rozwiązanie jest to co pisałem wcześniej dodatkowy przycisk w łazience/kuchni który uruchomi pompkę na 2 minuty lub podłączyć się pod system alarmowy i naruszenie czujnika w łazience/kuchni wyzwoli wyjście które załączy pompkę na określony czas.

Piotrek42
31-05-2012, 11:05
Beata&Slawek hehe życie zweryfikuje:) jestem uzytkownikiem który ma cyrkulację cwu, przy paleniu w kotle cyrkulacja to pratycznie rzecz pomijana,0 strat, ale jeżeli gasisz kocioł na lato, dogrzewasz zasobnik, prądem,gazem,pc, to juz są wymierne straty,z poziomu kilku lat wiem ze najlepiej ustawic jest cyrkulacje do sposobu życia mieszkanców w interwalach czasowych np wstajemy o 6 to cyrkulacja o 05:55 na 2-3 min(w zależnosci od instalacji) i powtarzamy ten cykl np do 7:30 jak dzieciaki pojdą do szkoły...pozniej powrót z pracy i wieczór wszystko zależy od preferencji użytkowników. a czy to bedzie pompka za 200czy 600zł... to juz sprawa drugorzędna i tak nie chodzi wiecej na dobę jak 30min.

dino49
31-05-2012, 16:02
Pod wzgledem wychladzania twoje rozwiazanie nie jest lepsze a nawet gorsze bo woda nie cyrkulowana okresowo a tylko po wzbudzeniu czujnika bedzie sie wychladzala jeszcze bardziej. Poza tym wyobrazmy sobie sytuacje wracam do domu po pracy w ogrodzie lub z kotlowni chce umyc rece i musze i tak czekac az ta wode pomka przepompuje przy czym bedzie to sie odbywalo wolniej niz przy spuszczeniu pod cisnieniem wody z kranu.

Osobny timer rzeczywiscie wyjdzie taniej.

Jest jeszcze inne rozwiązanie cyrkulacji cwu, wg mnie najlepsze

REGULATOR POMPY CYRKULACYJNEJ RPC-1 załącza pompę tylko wtedy gdy jest taka potrzeba

http://www.estyma.pl/czujnik-2.html

Maher
31-05-2012, 16:40
Jest jeszcze inne rozwiązanie cyrkulacji cwu, wg mnie najlepsze

REGULATOR POMPY CYRKULACYJNEJ RPC-1 załącza pompę tylko wtedy gdy jest taka potrzeba

http://www.estyma.pl/czujnik-2.html

No może nie takie idealne rozwiązanie bo urządzenie pobiera około 4Watów prądu przez 24H, to już lepiej wyjdzie kupić energooszczędną pompe cyrkulacyjną która pobiera około 4,5Wata kiedy pracuje.

dino49
31-05-2012, 16:52
No może nie takie idealne rozwiązanie bo urządzenie pobiera około 4Watów prądu przez 24H, to już lepiej wyjdzie kupić energooszczędną pompe cyrkulacyjną która pobiera około 4,5Wata kiedy pracuje.

Tak, ale pompa cyrkulacyjna nie pracuje 24 godz, urochomi wtedy gdy potrzebujesz ciepłej wody, przeczytaj dokładnie poniższą instrukcję

http://www.estyma.pl/download.php?id=pdf/607.pdf

Maher
31-05-2012, 20:04
Tak, ale pompa cyrkulacyjna nie pracuje 24 godz, urochomi wtedy gdy potrzebujesz ciepłej wody, przeczytaj dokładnie poniższą instrukcję

http://www.estyma.pl/download.php?id=pdf/607.pdf

Pompka tak uruchomi się kiedy chcemy, tylko w/w urządzenie pobiera tyle prądu co pompka przez całą dobę, także całe oszczędności związane z pracą pompki wyciągnie to urządzenie.

karoka65
31-05-2012, 23:10
Maher widzę że coraz bardziej lubisz tu przebywać :)
Zobaczysz jaka armia tutaj przybędzie z nowym sezonem

minertu
01-06-2012, 16:13
Maher widzę że coraz bardziej lubisz tu przebywać :)
Zobaczysz jaka armia tutaj przybędzie z nowym sezonem
Aż strach pomyśleć.

Maher
01-06-2012, 20:33
Maher widzę że coraz bardziej lubisz tu przebywać :)
Zobaczysz jaka armia tutaj przybędzie z nowym sezonem

Powoli kończę elektrykę i pasuje coś zacząć myśleć nad rozwiązaniem ogrzewania.
Znajomym dałem linki, aby sobie sami przeanalizowali jaki piec wybrać, ja jak nie znajdę dla siebie dobrego rozwiązania to może sobie odpuszczę zakup w tym sezonie (nie muszę się na szybko wprowadzać do nowego domu) i pooglądam u znajomych co zakupią, a może w międzyczasie wymyślą to co mi zależy od samego początku - sterownik internetowy sterujący zaworem 3D/4D.

bembol
06-06-2012, 14:27
Witam,

Od kilku tygodni przeczesuje fora w celu znalezienia odpowiedniego kotła dla mojego nowego domu. Powierzchnia użytkowa to 200 m2, przy czym 30m2 stanowi garaż i kotłownia których nie zamierzam ogrzewać. Technologia wykonania domu to Max Kozłowicki 30 cm + Styropian 12 cm. Dach docieplony wełną mineralną 25 cm. Okna 3 szybowe, 6 komorowe o całkowitym średnim współczynniku przenikalności cieplnej 0,8 - 0,9 w zależności od wymiaru danego okna. Parter chce ogrzewać podłogówką około 90m2, natomiast górę grzejnikami oraz częściowo podłogówka (łazienka + pralnio-szuszarnia).

Po przeczytaniu kilkuset stron z tego oraz innych wątków skłaniam się ku 2 opcjom:
1. RBR Ekouniwersal 17kW ( nie wiem jaki tu palnik wybrać Brucer, Ekoenergia czy Burner -S)
2. Ogniwo Eko Plus 16kW (tu nie ma problemu gdyż w standardzie jest Burner-S)

Mam jeden problem, nie wiadomo czemu murarze wymurowali komin tak że wysokości od posadzki do środka otworu czopucha jest równa 110 cm.

Z tego co wyczytałem, Ogniwo Eko Plus da rade podłączyć bezproblemowo gdyż ma wyjście spalin z tyłu a środek otworu wylotu spalin jest na wysokości 96 cm.
Wyczytałem również że nie ma problemu aby zamówić RBR Ekouniwersal z wylotem spalin z tyłu zamiast z góry który jest na wysokości wyższej niż środek otworu w kominie. Czy taka przeróbka nie wpływa negatywnie sam kocioł i nie dyskwalifikuje go już na wstępie ?

Pytanie co będzie lepszym wyborem ?

karoka65
06-06-2012, 17:00
Co do wlotu spalin odpisałem ci w Rankingu .....
O reszcie poczytaj lub możemy pogadać.

zbigmaz01
06-06-2012, 20:28
Witam,
Od kilku tygodni przeczesuje fora w celu znalezienia odpowiedniego kotła dla mojego nowego domu. Pytanie co będzie lepszym wyborem ?
To już jak tu jesteś to wystarczający dowód że znalazłeś się we właściwym miejscu, i dokonałeś właściwego wyboru http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

zbigmaz01
06-06-2012, 20:34
Witam,
1. RBR Ekouniwersal 17kW ( nie wiem jaki tu palnik wybrać Brucer, Ekoenergia czy Burner -S)
2. Ogniwo Eko Plus 16kW (tu nie ma problemu gdyż w standardzie jest Burner-S)

Pytanie co będzie lepszym wyborem ?Jeżeli masz palić tylko ekogroszkiem to nie dopłacaj do palnika. Wystarczy ekoenergia. Ja mam taką i pali się super.

decybel
07-06-2012, 15:08
Jak wygląda palenie na ruszcie awaryjnym ? A dokładniej, to przeglądnąłem DTR i jak dla mnie wygląda na to, że na ruszt awaryjny możemy obsługiwać (dokładać) środkowymi drzwiczkami. Wydaje mi się, że podczas palenia awaryjnego dobrze by było dokładać do pieca wyższymi drzwiczkami 'nad ogniem'. Może jednak dokłada się górnymi drzwiczkami ? niestety ciężko znaleźć dokładne informacje czy nawet zdjęcia tego pieca od wewnątrz dlatego pytam tutaj. Dzięki

karoka65
07-06-2012, 15:16
Dokłada się przez środkowe drzwiczki.

decybel
07-06-2012, 15:32
Dokłada się przez środkowe drzwiczki.

No to faktycznie trzeba podziwiać tego co spalił całe drewno po budowie :)
Dzięki

karoka65
07-06-2012, 15:42
Napiszę po raz n-ty, w kotłach z podajnikiem większość miejsca zajmuje palnik i w żadnym takim kotle nie możemy nastawiać się na jakieś wielkie palenia. Ruszt awaryjny traktujemy jak wskazuje na to jego nazwa.
Jeśli podstawowym paliwem u ciebie będzie drewno to nie kupuj kotła z podajnikiem, żaden nie spełni twoich wymagań pod tym względem.
Czy jest ruszt wodny, żeliwny, żeliwny sztabkowy, jedno, czy dwupoziomowy to tylko pieprzenie na które producenci czy sprzedawcy chcą złapać klienta.

decybel
07-06-2012, 17:00
Napiszę po raz n-ty, w kotłach z podajnikiem większość miejsca zajmuje palnik i w żadnym takim kotle nie możemy nastawiać się na jakieś wielkie palenia. Ruszt awaryjny traktujemy jak wskazuje na to jego nazwa.

A czy gdzieś tutaj napisałem, że służy do czegoś innego?


Jeśli podstawowym paliwem u ciebie będzie drewno to nie kupuj kotła z podajnikiem, żaden nie spełni twoich wymagań pod tym względem.

Mam ochotę mieć ruszt awaryjny, niezależnie jakiego typu to będzie ruszt i niezależnie od tego czy uważasz, że jest mi potrzebny czy nie. Takie 'widzimisie' klienta, czy się komuś podoba czy nie. Jednym na tym nie zależy, innym zależy, a jak widać chyba większości zależy skoro zostało to "wymuszone" na producentach, a ci jednak je robią i wymyślają różne teorie, które są lepsze od innych.


Czy jest ruszt wodny, żeliwny, żeliwny sztabkowy, jedno, czy dwupoziomowy to tylko pieprzenie na które producenci czy sprzedawcy chcą złapać klienta.

Dobrze, że nie pisze tego sprzedawca ;/ i dlaczego miałbym sądzić, że wszystko co napisałeś to nie pieprzenie tylko żeby złapać klienta ?

------

Teraz wiem jak wygląda spalanie na ruszcie awaryjnym w tym piecu. Uważam, że w OE+ jest dużo lepiej rozwiązane bo na górnym można "palić" cały czas, a na dolnym dokładać od góry. Czy to znaczy, że tam ruszt awaryjny nagle nie jest awaryjnym ? (nawet w zupełnie innym kotle znajomego na ruszt dokładać można z góry). Czy przekreśla to zakup tego pieca ? Czy to oznacza, że ten piec jest w ocenie ogólnej gorszy od innego ? Nie, bo nie ma idealnego pieca "dla każdego" ale rozważenie plusów i minusów i wydanie dobrych kilku tysięcy na piec w taki sposób, aby być najbardziej zadowolonym jak tylko można, uważam za normalne. Równie dobrze można by dyskutować na temat tego czy górne wyjście czopucha jest lepsze od tylnego, bocznego czy może ktoś wymyśli zaraz dolne i będzie gadał, że to jest zajebiste (o sterownikach k...a nie wspomnę) DŻIZAS zaraz się pewnie "Ranking..." tutaj zrobi, a człowiek się chciał upewnić jak działa ruszt w tym dokładnie kotle.

karoka65
07-06-2012, 17:23
Zapytałeś kolego to odpowiedziałem, a jak wiesz lepiej co jest lepsze to po co pytasz.
Życzę powodzenia przy paleniu na ruszcie awaryjnym w kotle z podajnikiem, ciekawe jak szybko ci się znudzi.
Jak może zauważyłeś to nie piszę tylko w tym wątku o tym kotle i nie tylko o kotłach i nie jest to jedyny kocioł który mam w ofercie.
A co do palenie w Ogniwie to paliłeś ? widziałeś jak się pali ? widziałeś ile tam można włożyć ?
Ja widziałem.
Podejrzewam że ty tylko czytałeś.

karoka65
07-06-2012, 17:31
Dopiszę jaszcze że przez 4 lata byłem zmuszony po awarii sterownika palić na tym ruszcie dwie doby i obym więcej nie musiał.
Niektórzy po przeczytaniu lektury forum niejednokrotnie za dużo sobie wyobrażają w niektórych sprawach ja wolę pisać jak jest żeby ktoś mi później nie zarzucił że coś mu nabajerowałem a w rzeczywistości jest inaczej. Ci co mieli ze mną styczność wiedzą jakie jest moje podejście.
Na to co niektórzy piszą weź trochę poprawki.

zbigmaz01
07-06-2012, 17:46
...
I po co te nerwy?
Po co te przekleństwa?
Pytałeś to odpowiedział tak abyś Ty zrozumiał, ale i inni którzy będą to czytać. Swoje pieniądze wydasz na co chcesz i tylko jednego nie rozumiem. Dlaczego tak reagujesz na odpowiedzi swoich pytań? Skoro wiesz lepiej, to nie pytaj, a skoro pytasz to znaczy że :
nie dokładnie czytasz,
za szybko czytasz
lub nie czytasz
i oczekujesz odpowiedzi na swoje pytanie?
Za dużo stron na tym temacie?
Jedno mogę tu napisać. Nikt nie chciał Ciebie obrazić, ani ja, ani karoka.
Teraz nie wiem czy jeszcze cię interesuje odpowiedź na twoje pytanie czy już nie?

karoka65
07-06-2012, 17:54
Jedno mogę tu napisać. Nikt nie chciał Ciebie obrazić, ani ja, ani karoka.

Dokładnie.
Chodzi o podanie rzetelnych informacji a nie papki marketingowej chyba że ktoś chce usłyszeć to co chciałby usłyszeć.

decybel
07-06-2012, 17:57
Zapytałeś kolego to odpowiedziałem, a jak wiesz lepiej co jest lepsze to po co pytasz.
I podziękowałem za odpowiedź, a komentarz co jest wg mnie lepsze powstał w odpowiedzi na twój post.

Życzę powodzenia przy paleniu na ruszcie awaryjnym w kotle z podajnikiem, ciekawe jak szybko ci się znudzi.
Może po godzinie, może po miesiącu co to ma do tego, że chciałbym rozwiązanie, które mi to umożliwi ? Zresztą napisałem jasno, że nie zamierzam go używać jako podstawowego paleniska i nie jest to jedyne kryterium, którym kieruje się przy wyborze kotła.

Jak może zauważyłeś to nie piszę tylko w tym wątku o tym kotle i nie tylko o kotłach i nie jest to jedyny kocioł który mam w ofercie.
Tak zauważyłem, że nie piszesz tylko w tym wątku o kotłach, oraz że ruszt awaryjny to ruszt awaryjny i nie służy do palenia ciągłego tylko do awaryjnego. Zauważyłem, że nie jest to jedyny kocioł w twojej ofercie ale naprawdę dopiero teraz zacząłem się zastanawiać, na który masz największą prowizję.

A co do palenie w Ogniwie to paliłeś ? widziałeś jak się pali ? widziałeś ile tam można włożyć ?
Ja widziałem.
Podejrzewam że ty tylko czytałeś.
Masz racje tylko czytałem, nie widziałem, nie paliłem co nie oznacza, że nie mogę mieć własnego zdania. A skoro masz takie doświadczenie to proszę odpowiedzieć, ile się mieści w Ogniwie, a ile w RBR, jak długo w razie awarii opala się w jednym kotle i w drugim, do którego jest łatwiej dołożyć ? Jeśli masz jeszcze porównania z innymi kotłami to też chętnie się dowiem.

decybel
07-06-2012, 18:24
I po co te nerwy?
Po co te przekleństwa?
Pytałeś to odpowiedział tak abyś Ty zrozumiał, ale i inni którzy będą to czytać. Swoje pieniądze wydasz na co chcesz i tylko jednego nie rozumiem. Dlaczego tak reagujesz na odpowiedzi swoich pytań? Skoro wiesz lepiej, to nie pytaj, a skoro pytasz to znaczy że :
nie dokładnie czytasz,
za szybko czytasz
lub nie czytasz
i oczekujesz odpowiedzi na swoje pytanie?
Za dużo stron na tym temacie?
Jedno mogę tu napisać. Nikt nie chciał Ciebie obrazić, ani ja, ani karoka.
Teraz nie wiem czy jeszcze cię interesuje odpowiedź na twoje pytanie czy już nie?


Dokładnie.
Chodzi o podanie rzetelnych informacji a nie papki marketingowej chyba że ktoś chce usłyszeć to co chciałby usłyszeć.

Nerwy, bo człowieka krew zalewa jak czyta milion stron ze wszystkich wątków i poza odpowiedzią (krótką zwięzłą i na temat), post dalej, dowiaduje się po raz n'ty, że ruszt awaryjny służy jako ruszt awaryjny, a całe gadanie to "pieprzenie producentów i sprzedawców" i tak naprawdę to nikomu on jest niepotrzebny.

I nie chodzi o jakieś obrażanie się nawzajem tylko na tym forum zauważyłem przypadłość taką, że na siłę chce się udowodnić komuś, że coś mu jest niepotrzebne.
To tak jakbym poszedł po auto i powiedział, że chcę klimatyzację w wyposażeniu, a sprzedawca mnie przekonywał, że jej nie potrzebuje bo lato jest tylko 2 miesiace w roku a poza tym "w cale nie jest gorące". Albo odnośnik do kotłów i tego forum: mówię że chciałbym internet to będą mnie przekonywać, że mi nie potrzebny do palenia i mogę kupić inny, który nie jest eCoalem. Lub w drugą stronę: chciałbym kolorowy wyświetlacz to ktoś się odezwie, że mi nie jest potrzebny kolorowy wyświetlacz do obsługi kotła, a poza tym on jest wielkości paczki papierosów

No kurde co kto lubi i co komuś jest potrzebne, lub tak mu się wydaje :) ważne żeby było to dobrze uargumentowane a nie tym, że ja nie potrzebuje to ty tez :)

W każdym razie ja za moje wulgary - wielkie sorry :)

zbigmaz01
07-06-2012, 18:27
ale naprawdę dopiero teraz zacząłem się zastanawiać, na który masz największą prowizję.

Najpierw pytasz o ruszt awaryjny, a teraz jeszcze o prowizję?
Cena zależy od producenta a nie od sprzedawcy. Jak byś poczytał na stronach producentów i sprawdził w jakich cenach są te kotły to byś zauważył że w takich samych cenach są sprzedawane przez sklepy czy internet. Tu decyduje producent a nie sprzedawca. Ale jeszcze może tego nie wiesz.


No kurde co kto lubi i co komuś jest potrzebne, lub tak mu się wydaje :) ważne żeby było to dobrze uargumentowane a nie tym, że ja nie potrzebuje to ty tez :)

To może gdzieś w supermarkecie sobie obejrzyj i kup. Tam na miejscu zobaczysz i usłyszysz odpowiedzi na swoje pytania. Tam człowiek pracuje bez prowizji.

fi***o
07-06-2012, 18:39
Kolego decybel!
Odpowiem żeby była jasność.
Kocioł RBR-EKOUNIWERSAL jest kotłem automatycznym do spalania węgla za pomocą palnika retortowego , ruszt który dodajemy do kotła służy do spalania suchego drewna w sytuacjach (awaryjnych) o jakiejś wielkiej stałopalności nie może tu być mowy do tego mamy w ofercie inne konstrukcje. Nie zamierzamy tego zmieniać ani wciskać informacji że jest inaczej.Ruszt awaryjny zostanie w formie jakiej jest w tej chwili. To klient decyduje czy chce kocioł z ręcznym załadunkiem paliwa z możliwością uruchomienia palnika , czy dobry kocioł automatyczny. Cudów nie ma przy połączeniu automatu z kotłem zasypowym musi być jakiś kompromis.

Pozdrawiam
Daniel Bałka

decybel
07-06-2012, 18:45
@decybel ściągnij sobie z sieci dtr kotłów i sam wydumaj ile się zmieści a najlepiej to poczytaj kilka tematów o kotłach na ekogroszek i tam opisy użytkowników jak im się sprawdza palenie na rusztach awaryjnych
Przecież napisałem że ściągnąłem DTR i pytam bo chciałbym się upewnić jak to jest w tym piecu wypisując +i- na kartce w kilku piecach aby w końcu podjąć decyzję. Otrzymałem odpowiedź, podziękowałem nie komentowałem nic i nie chciałem komentować. Dopiero następny post poszedł w ruch.

Mam nieodparte przeczucie, że kolega imbecyl jest tutaj nie przez przypadek i co mu koledzy nie odpowiecie to będzie nie zadowolony i wypomni wam stronniczość.
Na imbecyla to nawet mi się nie chce wdawać w pyskówki, ale tak masz racje nie trafiłem tutaj przez przypadek, rozważam zakup pieca RBR, czy na każdą odpowiedź będę niezadowolony to nie jestem prorokiem ale widać Beatka lub Sławek wie lepiej.


@decybel gdybyś podszedł do tematu z kulturą to może któryś z kolegów zaprosiłby cię do siebie i przekonałbyś się naocznie jak wygląda palenie na takim ruszcie a tak to każdy się teraz lęka, że zostanie pobity jak ci się coś nie spodoba.

wiesz co ... sorry :) zostanie pobity.... hehe na prawdę zabawne :) hhhtczz "za mały jest ten ruszt", hhhtczzzz "czemu nie ma internetu", hhhtczzzz "czemu taki kolor kotła", hhhtczzzzz "a to na zapas, do widzenia, nie biorę". Agresja i złoooo z tego jestem znany :)

Piotrek42
07-06-2012, 18:47
Co się czepiliście chłopaka??? chce wiedzieć to trzeba mu odpowiedzieć i tyle....decybel masz całkowitą rację ruszt awaryjny wymusili użytkownicy kotłow,dlaczego? ano dlatego ze niektórzy chcą spalać papiery,kartony, nie potrzebne drewno itd...mam kocioł z rusztem (nawet wodnym-co juz ponoć zakrawa o pomste do nieba ;) ) budowałem sie i zostało mi masę drewna...palety,ogrodzenie tymczasowe,resztki wiezby itd.. co z tym zrobić ?wyrzućić szkoda a jeszcze trzeba zapłacić za wywóz, podumalem... pomyslałem i spaliłem to (najpierw powoli-a pozniej doszedłem już do takiej wprawy że spaliłem to na sterowniku z opcją automatyczną) ale jest pewne ale..jak palisz drewnem-zwłaszcza takimi odpadami bardzo brudzi się kocioł który treba pozniej skrobać lub wypalić w wysokiej temperaturze (uwaga na czujnik spalin) a jak już poprubujesz palic samym eko to uwierz mi że poprostu nie bedzie ci się chciało chodzić i podkładać do pieca... ale jak to mówią żyjemy w wolnym kraju i każdy robi co uważa za słuszne... spokojnie spalisz drewno czy to rbr czy ogniwie (mam rbr-a własnie go montuje 20m od domu)

karoka65
07-06-2012, 18:51
Co do prowizji to mam taką samą na Sztokera, Skam-p Premium i kotły RBR.
Z mądrzejszymi od siebie nie mam zamiaru się przekomarzać to twój cyrk i twoje małpy jak to mówią.
Po napastliwym charakterze twoich wypowiedzi raczej zakończę tą dyskusję.
Jest jeden kolega który prowadzi ranking kotłów według urody, może z nim pogadaj bo nikt nie chce.
Aha, podobnie jak minertu nie żyję ze sprzedaży kotłów, normalnie pracuję zawodowo jako kierowca autobusu w PKS, to co kierowca może wiedzieć o kotłach :)
Minertu jest górnikiem, co on może wiedzieć o kotłach :)
Podjedź do jakiejś hurtowni tam przy którym kotle nie staniesz na dłużej niż 3 minuty powiedzą ci wszystko co o nim wiedzą czyli to że jest najlepszy.
Jak pojedziesz tam za trzy dni i staniesz na dłużej przy innym to znowu tamten będzie najlepszy.
Pozdrawiam i życzę trafnego wyboru.

decybel
07-06-2012, 18:58
Najpierw pytasz o ruszt awaryjny, a teraz jeszcze o prowizję?
Cena zależy od producenta a nie od sprzedawcy. Jak byś poczytał na stronach producentów i sprawdził w jakich cenach są te kotły to byś zauważył że w takich samych cenach są sprzedawane przez sklepy czy internet. Tu decyduje producent a nie sprzedawca. Ale jeszcze może tego nie wiesz.

To może gdzieś w supermarkecie sobie obejrzyj i kup. Tam na miejscu zobaczysz i usłyszysz odpowiedzi na swoje pytania. Tam człowiek pracuje bez prowizji.

No chyba Karoka coś na tym zarabia :) za darmo tego nie robi, a mogę się założyć że nie wszyscy producenci dają taką samą prowizję. To przecież przeczy prawom kapitalizmu :). Poza tym, nie pytam o prowizję, nie interesuje mnie to ile kto zarabia, pokaż mi to gdzie to zrobiłem :) :) :) i czemu nagle takie poruszenie, czemu niektórzy węszą spisek ? to ja się może też zastanowię czy tu nie ma jakiegoś spisku, że na wątku o RBR wszyscy zachwalają RBR ? :)

Sorry za cynizm ale te pobicie forumowiczów mnie jeszcze nadal bawi :)
I uważajcie, niewidzialna ręka ninja was dopadnie :)

fi***o
07-06-2012, 19:00
Panowie spokojnie żadne pyskówki ,ani przepychanki nie są na tym wątku nikomu potrzebne i do niczego nie prowadzą . Nie ma potrzeby denerwować się ani unosić bo to prowadzi do sytuacji które często występują na innych wątkach . Nie oto tutaj chodzi.

karoka65
07-06-2012, 19:05
a jak już poprubujesz palic samym eko to uwierz mi że poprostu nie bedzie ci się chciało chodzić i podkładać do pieca... ale jak to mówią żyjemy w wolnym kraju i każdy robi co uważa za słuszne... spokojnie spalisz drewno czy to rbr czy ogniwie (mam rbr-a własnie go montuje 20m od domu)
Dokładnie tak jak piszesz i ja nigdzie nie napisałem że nie można, tylko były już przypadki że po zachwytach i achah jednych inni klnęli jak diabli co prawda w przypadku innego kotła.
Daj znać jak odpalisz, kociołek się wystał trochę, od lutego chyba jak dobrze pamiętam ?

karoka65
07-06-2012, 19:12
mogę się założyć że nie wszyscy producenci dają taką samą prowizję. To przecież przeczy prawom kapitalizmu :). to ja się może też zastanowię czy tu nie ma jakiegoś spisku, że na wątku o RBR wszyscy zachwalają RBR ? :)


Współpracuję z normalnymi producentami i możesz cię to dziwi ale prowizja jest jednakowa.
Jak kupisz to też będziesz chwalił :)
Może lepiej nie, bo znowu jak ktoś inny zacznie czytać to też posądzi cię że jesteś w zmowie.

karoka65
07-06-2012, 19:13
Panowie spokojnie żadne pyskówki ,ani przepychanki nie są na tym wątku nikomu potrzebne i do niczego nie prowadzą . Nie ma potrzeby denerwować się ani unosić bo to prowadzi do sytuacji które często występują na innych wątkach . Nie oto tutaj chodzi.
Panie Danielu to chyba przez tą pogodę :)

fi***o
07-06-2012, 19:18
Prawdę mówiąc jak bym jako laik miał szukać na forum kotła dla siebie to też by mnie k.. zalewała.

Piotrek42
07-06-2012, 19:21
Prawdę mówiąc jak bym jako laik miał szukać na forum kotła dla siebie to też by mnie k.. zalewała.

hehe tak sobie szukałem teraz przez 3 dni w Pleszewie moje zmagania opisałem w rankingu....

zbigmaz01
07-06-2012, 19:25
Poza tym, nie pytam o prowizję, nie interesuje mnie to ile kto zarabia, pokaż mi to gdzie to zrobiłem :) :) :) i czemu nagle takie poruszenie, czemu niektórzy węszą spisek ?
Twój wpis tak zrozumiałem

ale naprawdę dopiero teraz zacząłem się zastanawiać, na który masz największą prowizję.

A co do spisku to już jak uważasz. Moje posty w tym temacie zaczęły się kiedy ten kociołek kupiłem i uruchomiłem, Jak poszukasz to zobaczysz że od połowy grudnia ubiegłego roku. Możesz jeszcze sprawdzić na wykresach w archiwum mojego kotła. Adres masz w mojej stopce :) Opisuję to co zaobserwowałem, i bez ściemy.


I uważajcie, niewidzialna ręka ninja was dopadnie :)
Już się boję http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

karoka65
07-06-2012, 19:49
Eee , raczej nie, kiedyś już też podpytywał trochę.

decybel
07-06-2012, 20:15
Nie będę już każdemu z osobna odpowiadał z cytatami bo mi się nie chce :).
Na pewno chcę powiedzieć Panu Danielowi, że na pewno nie mam zamiaru wymuszać na kimkolwiek jakichkolwiek rozwiązań w piecu oraz podziękować za zrozumienie k... jakiej można się nabawić generalnie na tym forum. Robię listę (subiektywną) plusów i minusów różnych kotłów w celach podjęcia decyzji zakupu stąd pytanie.
Piotrkowi za zrozumienie jako pierwszemu o co chodziło :) .
Karoke sorry za wulgary jeszcze raz, ale nie wytrzymałem po drugim poscie przy słowach dotyczącego "solenia" (pierwszy post mnie zadowolił w zupełności :))
Zbigmaz poddaje się, no chyba, że uda mi się wujka Chuck'a zabrać na spotkanie, ale on z czasem ma kiepsko odkąd kredyt próbuje załatwić :)

Tu ostatni cytat:

Panowie spokojnie :) kol @decybel wygląda jak niezadowolony sprzedawca innych kotłów / urz.grzewczych ... a to można prosto sprawdzić ... np po IP ale to już w gesti administracji forum, ciekawe czy teraz znikinie i włączy się z "mobile`a" ;)

:) :) :) :) :) dobre dobre, jak prawdziwy ninja rzucam kulką o podłogę i znikam :)

minertu
07-06-2012, 20:36
Widzę,że niezły ubaw tutaj macie.
Dla wyjaśnienia.
Kotły z podajnikiem w większości wyposażone są w ruszt awaryjny. Faktem jest ,że na rynku są kotły z dwoma paleniskami ,na retorcie i na ruszcie. Jest jednak ich wada,w nowym budownictwie ciężko takie ustrojstwo zamontować.Nie każdy ma kotłownie 4x4. A jak już ktoś zamontuje taki kocioł to z reguły wygląda to tak,że chwali się pod niebiosa ,że on ma kocioł z dwoma paleniskami,jednak na pytanie czy z niego korzysta odpowiada,że nie ale ma :) Czy kupuje groszek i węgiel odpowiada,tak miałem w ubiegłym roku ale teraz mam tylko groszek bo szkoda zabawy z dwoma rodzajami paliwa.Zresztą po co kupować kocioł za klika tysięcy zł z podajnikiem aby palić na ruszcie awaryjnym?Mam Ogniwo Eko i prawdę mówiąc z rusztu awaryjnego jeszcze nie korzystałem a kocioł mam 3 sezon.Mam jeden rodzaj paliwa,który spalam na retorcie ,nie bawię się w wielofunkcyjność.Śmieci segreguję,makulaturę odbierają za darmo wiec po co mi zabawa w palenie na ruszcie?
Tak jak Pan Daniel napisał ,dobierz kocioł do tego czym chcesz palić bo na dłuższą metę to pozostaje ci tylko "stodoła w kotłowni z dwoma paleniskami i ich zabawą".

karoka65
07-06-2012, 20:53
Adam jak będziesz gotowy to pisz.

karoka65
07-06-2012, 21:02
Decybel daleko mi od fochów i to chyba pierwszy mały wzrost ciśnienia na tym wątku.
Jest tak jak ci napisałem, niektórzy piszą różne bzdury żeby tylko sprzedać, ja podchodzę do tego inaczej, wolę żeby człowiek wiedział nawet więcej jak chce wiedzieć niż później ma być rozczarowany.
Jak będziesz miał jakieś pytania to zawsze znajdziesz tutaj ludzi którzy chętnie ci pomogą, ja również i jak kupisz inny kocioł i gdzie go nie kupisz także w miarę wolnego czasu. Wieczorami zawsze tu zaglądam, jest minertu, jest pan Daniel i koledzy którzy używają tego kotła i ich wiedza opiera się już na doświadczeniach którego nabyli na własnej skórze a to najlepsi doradcy.

fi***o
07-06-2012, 21:14
Koledzy , co Wy tak wszyscy " pan Daniel"
wystarczy po prostu Daniel:)

minertu
07-06-2012, 21:17
Daniel wysłałeś ?
!!!
W sobotę wędzenie !!!

karoka65
07-06-2012, 21:20
Jakie pędzenie :)
To może i ja się załapię, przy okazji kuzyna odwiedzę

minertu
07-06-2012, 21:20
Jakie pędzenie :)
To może i ja się załapię, przy okazji kuzyna odwiedzę
Nie ma problemu :)

Piotrek42
07-06-2012, 21:21
I tym oto miłym akcentem konczymy dzisiejsze przekomarzanie się na forum :) a swoja drogą co nie można? jak można:D jak sie chce to człowiek wszystko potrafi:)

Piotrek42
07-06-2012, 21:23
Koledzy , co Wy tak wszyscy " pan Daniel"
wystarczy po prostu Daniel:)

Ładniej brzmi....tak poważnie... :))) hehe na forum pisze się w formie TY,na Pan to można w PW napisac... gdzieś to w netykiecie wyczytałem ;)

fi***o
07-06-2012, 21:26
Kiedyś to mówili nawet "WY" chociaż był jeden ( taka zagadka natury):)

keteimj
07-06-2012, 21:27
Witam wszystkich :) :)

Dawno tu mnie nie było, ale widzę że RBR zmienił nazwe na decybel bo widzę że o tym się najwięcej tu pisze.
Panowie nie dajcie sie wciągnąć w tą grę bo poziom tego tematu drastycznie się obniża albo niech ktoś założy nowy temat " Psychoanaliza użytkownika forum decybel"
Jak ktoś chce wystawiać muła na wyścigi konne lub odwrotnie konia wyścigowego do wożenia węgla to jego sprawa i pieniądze.(szkoda tylko zwierzaka)

Mam pytanie ile kasy dziennie wychodzi wam na dzień w okresie letnim na podgarznie ciepłej wody i na ilu użytkowników bo ja po próbach na owsie przeszedłem jednak na mieszankę pellet - owies i wychodzi mi tak ok 4-5złna dobę na dwie osoby i to wydaje mi się że jest to trochę za dużo bo daje to ok 120 - 150 zyli na miesiąc jak to wygląda z waszego punktu widzenia ile kasy wam łyka ciepła woda

fi***o
07-06-2012, 21:33
Witam wszystkich :) :)

Dawno tu mnie nie było, ale widzę że RBR zmienił nazwe na decybel bo widzę że o tym się najwięcej tu pisze.
Panowie nie dajcie sie wciągnąć w tą grę bo poziom tego tematu drastycznie się obniża albo niech ktoś założy nowy temat " Psychoanaliza użytkownika forum decybel"
Jak ktoś chce wystawiać muła na wyścigi konne lub odwrotnie konia wyścigowego do wożenia węgla to jego sprawa i pieniądze.(szkoda tylko zwierzaka)

Mam pytanie ile kasy dziennie wychodzi wam na dzień w okresie letnim na podgarznie ciepłej wody i na ilu użytkowników bo ja po próbach na owsie przeszedłem jednak na mieszankę pellet - owies i wychodzi mi tak ok 4-5złna dobę na dwie osoby i to wydaje mi się że jest to trochę za dużo bo daje to ok 120 - 150 zyli na miesiąc jak to wygląda z waszego punktu widzenia ile kasy wam łyka ciepła woda

Wydaje mi się że sporo tej mieszanki spala się niepotrzebnie w trybie podtrzymania. Uważam że można ją trochę wzbogacić węglem i koszty powinny się zmniejszyć

karoka65
07-06-2012, 21:38
Ostatnio nie podliczałem, ale w tamtym roku na sterowniku Bruli wychodziło mi 2,7kg/dobę, czeskiego eko z Komoran. Bojler Kospel 140L z podwójnym płaszczem, 7 osób w domu, większość woli prysznic. Tego czecha kupiłem chyba z 2,5 roku temu po 300pln/tonę ale teraz to już niemożliwe.
Kończy się powoli ale lato jeszcze objadę. Wychodziło 81gr/dobę.
Pewnie ktoś napisze że pierdoły opowiadam.

karoka65
07-06-2012, 21:41
Wydaje mi się że sporo tej mieszanki spala się niepotrzebnie w trybie podtrzymania. Uważam że można ją trochę wzbogacić węglem i koszty powinny się zmniejszyć
Dodałbym wykorzystanie stref czasowych żeby kocioł nie grzał wody wg. histerezy czyli na przykład wtedy jak śpimy albo w godzinach kiedy nikogo nie ma w domu.

Slawko123
07-06-2012, 21:42
Witam.
Czytam ten watek jak i ten o OE+ i mam pytanie do Was jako użytkowników i handlujących tymi piecami.
Czym one tak naprawdę sie różnią? Wiem, ze wyglądem, konstrukcja wewnętrzną, ale który z nich jest praktyczniejszy. Juz nie pytam który lepszy, bo pewnie sa na tym samym poziomie(chyba, ze jednak da sie odpowiedzieć na to pytanie :) )

keteimj
07-06-2012, 21:45
Wydaje mi się że sporo tej mieszanki spala się niepotrzebnie w trybie podtrzymania. Uważam że można ją trochę wzbogacić węglem i koszty powinny się zmniejszyć

Oto wlasnie u mnie chodzi że to podtrzymanie ( tak podejżewam) zżera więcej niz samo podgrzanie wody.
Chyba jednak dołożę zasobnik. Ale jeszcze spróbóję z ekogroszkiem zobaczymy jak to pójdzie, chociaż jak mój wój mówił że jak jeden spróbował to później musiał sie ożenić:)
A i jeszcze jedno pytanie do firmy czy mogę w razie co liczyć na taką modyfikację jak mój niedaleki sąsiad:rolleyes:

fi***o
07-06-2012, 21:46
Witam.
Czytam ten watek jak i ten o OE+ i mam pytanie do Was jako użytkowników i handlujących tymi piecami.
Czym one tak naprawdę sie różnią? Wiem, ze wyglądem, konstrukcja wewnętrzną, ale który z nich jest praktyczniejszy. Juz nie pytam który lepszy, bo pewnie sa na tym samym poziomie(chyba, ze jednak da sie odpowiedzieć na to pytanie :) )

Trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie jednoznacznie . Bardzo wiele zależy od preferencji użytkownika , wielkości kotłowni i wielu wielu innych czynników

Slawko123
07-06-2012, 21:48
A pomijając wielkość kotłowni i jakie to czynniki.
jestem na etapie budowy i byłem juz zdecydowany na OE+, ale dotąd dopóki nie dowiedziałem sie o RBR. Teraz sam juz nie wiem.

fi***o
07-06-2012, 21:50
Oto wlasnie u mnie chodzi że to podtrzymanie ( tak podejżewam) zżera więcej niz samo podgrzanie wody.
Chyba jednak dołożę zasobnik. Ale jeszcze spróbóję z ekogroszkiem zobaczymy jak to pójdzie, chociaż jak mój wój mówił że jak jeden spróbował to później musiał sie ożenić:)
A i jeszcze jedno pytanie do firmy czy mogę w razie co liczyć na taką modyfikację jak mój niedaleki sąsiad:rolleyes:

Jasne że tak . Co do zbiornika to nie jestem pewien czy to rozwiąże problem kocioł i tak będzie większość czasu w podtrzymaniu . Warto zrobić próbę z groszkiem będzie pewność.

fi***o
07-06-2012, 21:52
A pomijając wielkość kotłowni i jakie to czynniki.
jestem na etapie budowy i byłem juz zdecydowany na OE+, ale dotąd dopóki nie dowiedziałem sie o RBR. Teraz sam juz nie wiem.

To już muszą zabrać głos użytkownicy . Moja wypowiedz może nie być odebrana obiektywnie.

keteimj
07-06-2012, 22:04
A pomijając wielkość kotłowni i jakie to czynniki.
jestem na etapie budowy i byłem juz zdecydowany na OE+, ale dotąd dopóki nie dowiedziałem sie o RBR. Teraz sam juz nie wiem.

Musisz zobaczyć na żywola jednego i drugiego wtedy ci będzie łatwiej nikt z tu obecnych dwóch tych kotłów jednocześnie nie uzytkuje także ci obiektywnie nie odpowie a ci co zajmują się sprzedażą i produkcją no cóż stawiasz ich w niezręcznej sytuacji zadając to pytanie na forum

Slawko123
07-06-2012, 22:07
Co do producentów i handlowców, to masz rację, ale użytkownicy mogliby napisać dlaczego wybrali ten a nie inny kocioł :)

fi***o
07-06-2012, 22:16
Oto wlasnie u mnie chodzi że to podtrzymanie ( tak podejżewam) zżera więcej niz samo podgrzanie wody.
Chyba jednak dołożę zasobnik. Ale jeszcze spróbóję z ekogroszkiem zobaczymy jak to pójdzie, chociaż jak mój wój mówił że jak jeden spróbował to później musiał sie ożenić:)
A i jeszcze jedno pytanie do firmy czy mogę w razie co liczyć na taką modyfikację jak mój niedaleki sąsiad:rolleyes:

Przecież ten niedaleki sąsiad ma identyczny kocioł i grzeje wodę groszkiem. Powinien wiedzieć ile spala .

karoka65
07-06-2012, 22:19
Sławko teraz jest po sezonie i bardzo mało użytkowników zagląda na forum ale zimą bardzo dużo ludzi tutaj będzie i nowych ładna grupa przybędzie, zapewniam :)

decybel
07-06-2012, 22:20
No widzę, że dyskusja idzie w dobrym kierunku, @decybel skąd pochodzisz?
Napisze Ci tak mój kocioł jeszcze nie uruchomiony zdecydowałem się na RBR w ciemno a w zasadzie to było tak, pytałem o kotły do mojego domu jeszcze w zimie i od P Daniela Białki dostałem radę telefoniczną żeby rozejrzeć się za kotłem o mniejszej mocy niż dostępny wtedy najmniejszy (17 kW) RBR, trochę mnie to zdziwiło. Ale zaczełem brać pod uwagę kocioł konkurencji. Byłem już właściwie dogadany aż ukazał się post bodajże minertu, trochę zagadkowy, że jest szansa na mniejszego RBR jeszcze na wiosnę. No więc poczekałem na tego mniejszego (11KW) i kupiłem mogę powiedzieć, że w ciemno i myślę, że będę zadowolony.

Bezpośrednio od producenta gdyż przed zakupem mogłem liczyć na pomoc P Daniela, która nie była uzależniana od tego czy kocioł kupię czy nie przy czym rozmowy dotyczyły całej instalacji min zbiornika CWU rodzaju instalacji rozwiązań technicznych itd i nigdy nie usłyszałem żadnego zniecierpliwienia.

Jak będzie dalej czas pokaże póki co napisz gdzie mieszkasz to może zgadamy się na rozruch mojego kotła, jak będzie trzeba wrzucimy coś do awaryjnego zobaczymy jak to wygląda.

Generalnie to śląsk, chociaż budowa za rzeką :/ :P więc napiszę województwo śląskie żeby nikogo nie sprowokować :)

Jeśli chodzi o moc to ja cały czas mam wahania. Już kilka osób mi pisało żeby najmniejszy wziąć, między innymi Karoka :). Tu tez jeszcze monetą pewnie rzucę ale trochę się boję. W projekcie niby wyliczyli 18kW - nie wiem może na śmieciucha, a to inny przelicznik, się człowiek nie zna to można gdybać, a nie zapłacę za drugi projekt, żeby sprawdzić pierwszego - zwłaszcza że robiony "na zamówienie". Jak wezmę 11-13 kw i będzie mi zimno to co zrobię - kupie farelki w Tesco ? :)

Obawy też bo generalnie lubię "tropiki" w mieszkaniu i chodzenie w krótkim rękawku (zimą w mieszkaniu temp nie spada poniżej 24C, a nie wiem czy bym nie skłamał jakbym powiedział, że jest 25-26C) Np w tej chwili mam 22C i mi "ciągnie" po nogach i siedzę w bluzie, a żona pod kocem się grzeje :), a z tego co czytam to większość to raczej do temperatury pokojowej 21C dąży, więc nie wiem czy np taki 11kw dociągnie do 25C przy -20 na zewnątrz (wiem, że to kilka dni w roku ale nie chce dogrzewać czymkolwiek w tym czasie bo takie pomysły też już widziałem :))

Może skoro tu jestem to sformułuje inne pytanie i na przykładzie RBR'a dostanę jakąś odpowiedź:
-przypomnę dom 130m2, budowany 15 lat temu, teraz dopiero kończony i przebudowany. Kwadrat 12x12m na zewnątrz zbudowany z Max'a + 5cm wełna + cegła (w sumie coś koło 48cm), poddasze nieużytkowe nieogrzewane, na strop bezpośrednio nad parterem pójdzie 20cm wełny. Dobudówka około 4x4m z porothermu 24cm. Na cały dom dojdzie 15cm styropianu. (projektant zamawiany do PNB wyliczyl 16.5kW CO - przy obecnych kaloryferach miedziano-aluminiowych konwektorowych - nie wiem może zsumował moce kaloryferów, które trzeba było zachować ? może te dwa okna tarasowe po 2m szerokie i zwykłe okno 2m szerokie i jeszcze dwa niskie 60cm ale tez na 2 m szerokie tak mu nabruździły w OZC. Napisał moc nominalna 18kW z cwu)
- a pytanie: który z RBR byłby lepszy ? i dlaczego 11kW :) a na poważnie jeśli 11kW to jakie konsekwencje (oprócz spokojniejszego łba) miałby zakup 17kW - większe spalanie ? o ile - w sensie pi razy drzwi jakie to mogą być koszty. Coś innego oprócz tego ? (pomijam koszt zakupu)

Dzieki

keteimj
07-06-2012, 22:25
Przecież ten niedaleki sąsiad ma identyczny kocioł i grzeje wodę groszkiem. Powinien wiedzieć ile spala .

Przy następnym spotkaniu przepytam go ale ostatnio było spotkanie w locie i opowiadał tylko jaką teraz ma torpedę i że jedzie na brunatnym za 500zł i że w popielniku pyłek

keteimj
07-06-2012, 22:42
Co do producentów i handlowców, to masz rację, ale użytkownicy mogliby napisać dlaczego wybrali ten a nie inny kocioł :)

Ja wybrałem bo:
1) zmieścił się w mojej malutkiej kotłowni
2) do producenta mam niedaleko także lepiej z serwisem niż u pewnej firmy z Giżycka( ale to nie jest żelazna reguła)
3) mogłem go na żywo zobaczyć w akcji u kilku użytkowników
4) Pali co mu przez tryby przelezie
A tak wogóle to mi Daniel naściemniał, że nawet jak się nic nie wsypie do zasobnika to też grzeje a ja głupi uwierzyłem :bash: - to oczywiście żart

Bierz RBR-a zielony kolor uspakaja następny weżmiesz OGNIWO i tak dopiero po dwóch latach będziesz wiedział sam czy dobrze zrobiłeś co byś nie wybrał

fi***o
07-06-2012, 22:43
Generalnie to śląsk, chociaż budowa za rzeką :/ :P więc napiszę województwo śląskie żeby nikogo nie sprowokować :)

Jeśli chodzi o moc to ja cały czas mam wahania. Już kilka osób mi pisało żeby najmniejszy wziąć, między innymi Karoka :). Tu tez jeszcze monetą pewnie rzucę ale trochę się boję. W projekcie niby wyliczyli 18kW - nie wiem może na śmieciucha, a to inny przelicznik, się człowiek nie zna to można gdybać, a nie zapłacę za drugi projekt, żeby sprawdzić pierwszego - zwłaszcza że robiony "na zamówienie". Jak wezmę 11-13 kw i będzie mi zimno to co zrobię - kupie farelki w Tesco ? :)

Obawy też bo generalnie lubię "tropiki" w mieszkaniu i chodzenie w krótkim rękawku (zimą w mieszkaniu temp nie spada poniżej 24C, a nie wiem czy bym nie skłamał jakbym powiedział, że jest 25-26C) Np w tej chwili mam 22C i mi "ciągnie" po nogach i siedzę w bluzie, a żona pod kocem się grzeje :), a z tego co czytam to większość to raczej do temperatury pokojowej 21C dąży, więc nie wiem czy np taki 11kw dociągnie do 25C przy -20 na zewnątrz (wiem, że to kilka dni w roku ale nie chce dogrzewać czymkolwiek w tym czasie bo takie pomysły też już widziałem :))

Może skoro tu jestem to sformułuje inne pytanie i na przykładzie RBR'a dostanę jakąś odpowiedź:
-przypomnę dom 130m2, budowany 15 lat temu, teraz dopiero kończony i przebudowany. Kwadrat 12x12m na zewnątrz zbudowany z Max'a + 5cm wełna + cegła (w sumie coś koło 48cm), poddasze nieużytkowe nieogrzewane, na strop bezpośrednio nad parterem pójdzie 20cm wełny. Dobudówka około 4x4m z porothermu 24cm. Na cały dom dojdzie 15cm styropianu. (projektant zamawiany do PNB wyliczyl 16.5kW CO - przy obecnych kaloryferach miedziano-aluminiowych konwektorowych - nie wiem może zsumował moce kaloryferów, które trzeba było zachować ? może te dwa okna tarasowe po 2m szerokie i zwykłe okno 2m szerokie i jeszcze dwa niskie 60cm ale tez na 2 m szerokie tak mu nabruździły w OZC. Napisał moc nominalna 18kW z cwu)
- a pytanie: który z RBR byłby lepszy ? i dlaczego 11kW :) a na poważnie jeśli 11kW to jakie konsekwencje (oprócz spokojniejszego łba) miałby zakup 17kW - większe spalanie ? o ile - w sensie pi razy drzwi jakie to mogą być koszty. Coś innego oprócz tego ? (pomijam koszt zakupu)

Dzieki

Gdyby nie te 15 cm dodatkowego styropianu to dla Twojego spokoju można by kupić 17 ale w tym przypadku 11 spokojnie wystarczy. Co do ilości spalanego węgla to zarówno 11 jak i 17 spalą te same ilości paliwa przy tym samym obciążeniu. A jakiej mocy miałeś poprzedni kocioł?

fi***o
07-06-2012, 22:55
A tak wogóle to mi Daniel naściemniał, że nawet jak się nic nie wsypie do zasobnika to też grzeje a ja głupi uwierzyłem :bash: - to oczywiście żart

Oczywiście jeśli to co masz wsypać do kotła weżniesz na plecy to z całą pewnością będzie ciepło:)

karoka65
07-06-2012, 23:01
Oczywiście jeśli to co masz wsypać do kotła weżniesz na plecy to z całą pewnością będzie ciepło:)
To dopiero byłby rekord w zużyciu, cała zima jednym workiem hehe.

decybel
07-06-2012, 23:02
Gdyby nie te 15 cm dodatkowego styropianu to dla Twojego spokoju można by kupić 17 ale w tym przypadku 11 spokojnie wystarczy. Co do ilości spalanego węgla to zarówno 11 jak i 17 spalą te same ilości paliwa przy tym samym obciążeniu. A jakiej mocy miałeś poprzedni kocioł?

Ogólnie to w kotłowni stoi śmieciuch chyba 10kW prawie nie używany (bo w domu praktycznie nikt nie mieszkał przez ostatnie dajmy na to 13lat). Przez chwilę, na początku teściowie pomieszkiwali i mówili, że za słaby był i było coś tam niedogrzane. My to teraz kończymy, remontujemy i naprawiamy :) i chcemy doprowadzić w końcu do użytku. Przechodziliśmy WZ i PNB i stąd wszystkie projekty i między innymi sanitarka (na marginesie to projektant sanit. miał projekt architektoniczny, na którym się opierał gdzie styropian był uwzględniony ). No i teraz obawy, projekt był liczony (niby w OZC), wszyscy na forum "za duży", teściowie mieli niby zimno (chociaż bez styro i dobudówek) i zostaje moneta :)

To jeśli mniej więcej spalą tyle samo (11 i 17) to dlaczego miałbym kupić 11kw a nie 17kw ? (i to jest pytanie naprawdę poważne - może za mało jeszcze wiem)

keteimj
07-06-2012, 23:13
Oczywiście jeśli to co masz wsypać do kotła weżniesz na plecy to z całą pewnością będzie ciepło:)

Jutro jadę biorę na plecy z Sitna worek brunatnego drugi worek tego po 600zł i zobaczymy jak to idzie czy tak dobrze jak u sąsiada:)
Swoją drogą czy ktoś jeszcze będzie miał tyle rodzajów opału do testowania co ja chybA PRZESADZAM
Dwa rodzaje peletu dwa rodzaje owsa a teraz dołożę dwa rodzaje groszku chyba do zimy mi zejdzie

Atak wogóle to jak było w zimie ok 0* i powyżej to palił mi niewiele więcej jak teraz

karoka65
07-06-2012, 23:15
To jeśli mniej więcej spalą tyle samo (11 i 17) to dlaczego miałbym kupić 11kw a nie 17kw ? (i to jest pytanie naprawdę poważne - może za mało jeszcze wiem)
Jak piszesz dom teraz docieplisz także wszystko się zmieni i to drastycznie.
Nie chciałbym podważać autorytetu ale będąc skrupulatnym zakładając że sprawność kotła jest podawana przy mocy nominalnej to:
Gdy 11-ka będzie pracowała powiedzmy na swojej mocy nominalnej a 17-ka na 11kW czyli na pi razy drzwi 65% swoich możliwości to jej sprawność będzie nieco niższa. W samym zużyciu paliwa to nie będą jakieś pokaźne różnice ale w samym zabrudzeniu wymiennika trochę będzie to widać.
Czy Daniel zgodzisz się za mną ?

fi***o
07-06-2012, 23:17
Po prostu 11 będzie pracowała bliżej swojej mocy nominalnej gdzie sprawność jest relatywnie najlepsza 17 natomiast raczej w dolnym zakresie mocy , gdzie sprawność spada .

fi***o
07-06-2012, 23:19
Jutro jadę biorę na plecy z Sitna worek brunatnego drugi worek tego po 600zł i zobaczymy jak to idzie czy tak dobrze jak u sąsiada:)
Swoją drogą czy ktoś jeszcze będzie miał tyle rodzajów opału do testowania co ja chybA PRZESADZAM
Dwa rodzaje peletu dwa rodzaje owsa a teraz dołożę dwa rodzaje groszku chyba do zimy mi zejdzie

Atak wogóle to jak było w zimie ok 0* i powyżej to palił mi niewiele więcej jak teraz

To dopiero TESTER

karoka65
07-06-2012, 23:20
keteimj to brakuje ci jeszcze pestek wiśni i fasoli bo tym też palą.
Aaa o rzepaku zapomniałem, też ktoś mieszał :)

keteimj
07-06-2012, 23:25
keteimj to brakuje ci jeszcze pestek wiśni i fasoli bo tym też palą.
Aaa o rzepaku zapomniałem, też ktoś mieszał :)

fasolą już jechałem bardzo dobry opał oczywiście w domieszce i cena najlepsza po 200zł/T czekam teraz na fasolowe żniwa a pestki niewiem skąd wziąść, ale z tego co widzę w zimie pójdzie fasola z peletem a w lecie groszek

Michał30
07-06-2012, 23:32
fasolą już jechałem bardzo dobry opał oczywiście w domieszce i cena najlepsza po 200zł/T czekam teraz na fasolowe żniwa a pestki niewiem skąd wziąść, ale z tego co widzę w zimie pójdzie fasola z peletem a w lecie groszek

Kiedy u mnie już zawita RBR w kotłowni to podobnie jak keteimj będę kombinował z opałem,nawet suszone kozie bobki :) Panowie ja cały czas obserwuje ten wątek nigdzie nie uciekłem:cool:

fi***o
07-06-2012, 23:37
Kiedy u mnie już zawita RBR w kotłowni to podobnie jak keteimj będę kombinował z opałem,nawet suszone kozie bobki Panowie ja cały czas obserwuje ten wątek nigdzie nie uciekłem

No to do kotła musisz jeszcze dokupić kozę ;)

karoka65
07-06-2012, 23:39
fasolą już jechałem bardzo dobry opał oczywiście w domieszce i cena najlepsza po 200zł/T czekam teraz na fasolowe żniwa a pestki niewiem skąd wziąść, ale z tego co widzę w zimie pójdzie fasola z peletem a w lecie groszek
Jakiś odmieniec :)
Wszystko na odwrót.

Michał30
07-06-2012, 23:41
Kiedy u mnie już zawita RBR w kotłowni to podobnie jak keteimj będę kombinował z opałem,nawet suszone kozie bobki Panowie ja cały czas obserwuje ten wątek nigdzie nie uciekłem

No to do kotła musisz jeszcze dokupić kozę ;)

A już myślałem że koza gratis do kociołka :)

karoka65
07-06-2012, 23:43
No to do kotła musisz jeszcze dokupić kozę ;)
Miał niedawno gościu niedaleko, dokładał czerwone gumowce gratis :)
Michał gdzie się podziewałeś tyle czasu, pewnie na wygnaniu.
Za chlebem panie za chlebem.

fi***o
07-06-2012, 23:44
Najgorzej jak w transporcie zdechnie :)

karoka65
07-06-2012, 23:46
Ludzie wiecie która godzina ?
Znowu 1-sza dochodzi, idziemy spać, pchły na dupę czekają :)
O czym jutro będziemy bazgrać.

Michał30
07-06-2012, 23:48
Miał niedawno gościu niedaleko, dokładał czerwone gumowce gratis :)
Michał gdzie się podziewałeś tyle czasu, pewnie na wygnaniu.
Za chlebem panie za chlebem.

Och za chlebem za chlebem Wiesiek!!! i nadal siedzę na tej zielonej wyspie i buduje im drogi żeby mieli się zielone ludki po czym poruszać. Ale jak będe wiedział coś o urlopie to na pewno będziesz o tym wiedział ;)

keteimj
07-06-2012, 23:49
Jakiś odmieniec :)
Wszystko na odwrót.

To dlatego że w zimie idzie więcej opału i popiół z tego co napisałem rozsypię na dwóch metrach kwadratowych natomiast ten po groszku z lata dam radę się pozbyć

Tak wogóle pytanie do tych co palą groszkiem ile fizycznie tego popiołu jest za sezon grzewczy

karoka65
07-06-2012, 23:53
Daniel, to jak zamówienia na RBRki złożone w czerwcu + koza gratis ?
Takiej promocji nikt nie ma :)

fi***o
07-06-2012, 23:58
Daniel, to jak zamówienia na RBRki złożone w czerwcu + koza gratis ?
Takiej promocji nikt nie ma :)

Dobra ja załatwiam kotły , a Ty kozy

Michał30
08-06-2012, 00:00
Ludzie wiecie która godzina ?
Znowu 1-sza dochodzi, idziemy spać, pchły na dupę czekają :)
O czym jutro będziemy bazgrać.

U mnie dopiero 12-sta dochodzi ale pchły już mnie wołają!!będe zmykał.

karoka65
08-06-2012, 00:00
Ale się wrąbałem.

keteimj
08-06-2012, 00:00
Daniel, to jak zamówienia na RBRki złożone w czerwcu + koza gratis ?
Takiej promocji nikt nie ma :)

Trzeba to opatentować peleciarka za free:)
Już dawno tak się smiałem o tej porze

Michał30
08-06-2012, 00:03
Ale się wrąbałem.

Nie ma lekko :) jak interes to interes :) Dla chleba Panie dla chleba :)

karoka65
08-06-2012, 00:05
Jeszcze trzeba coś w płuco strzelić i też się zbieram powoli, rano trzeba kości zbierać i do roboty wstawać a miało być tak pięknie.
Planowałem wyjazd z rodzinką na weekend do Koszarawy, po drodze miałem Sławka odwiedzić i wyszło jak wyszło ale wakacje niedługo to sobie odkuję.
Dobranoc wszystkim.

fi***o
08-06-2012, 00:07
Ja również spadam
:goodnight:

Michał30
08-06-2012, 00:09
Jeszcze trzeba coś w płuco strzelić i też się zbieram powoli, rano trzeba kości zbierać i do roboty wstawać a miało być tak pięknie.
Planowałem wyjazd z rodzinką na weekend do Koszarawy, po drodze miałem Sławka odwiedzić i wyszło jak wyszło ale wakacje niedługo to sobie odkuję.
Dobranoc wszystkim.

Dobranoc dobranoc! Tylko gratisów nie zapomnij nakarmić :)

zbigmaz01
08-06-2012, 07:36
Jak wezmę 11-13 kw i będzie mi zimno to co zrobię - kupie farelki w Tesco ? :)

Obawy też bo generalnie lubię "tropiki" w mieszkaniu i chodzenie w krótkim rękawku (zimą w mieszkaniu temp nie spada poniżej 24C, a nie wiem czy bym nie skłamał jakbym powiedział, że jest 25-26C) Np w tej chwili mam 22C i mi "ciągnie" po nogach i siedzę w bluzie, a żona pod kocem się grzeje :), a z tego co czytam to większość to raczej do temperatury pokojowej 21C dąży, więc nie wiem czy np taki 11kw dociągnie do 25C przy -20 na zewnątrz (wiem, że to kilka dni w roku ale nie chce dogrzewać czymkolwiek w tym czasie bo takie pomysły też już widziałem :))

Jak weźmiesz ten najmniejszy to będzie w sam raz. Z większym kotłem będziesz miał kłopot w miesiącach cieplejszych. Jeżeli budynek będzie tak docieplony jak piszesz to nie ma sensu brać większego. Jeszcze na twoim miejscu na tym stropie położyłbym dodatkowo z 10cm wełny (docelowo 30cm). Jeżeli lubisz ciepło w domu to tak jak u mnie temp. nie spadają poniżej 22-23*C a przeważnie jest więcej. Niekiedy dochodzą do 25-26*C Można to sprawdzić na wykresach które są dostępne. Mój budynek budował Adolf i myślisz że jest cieplejszy od twojego? Dwie ściany mam 10cm styro (z tej zawsze wieje) a dwie 5cm. Dach 25cm wełny. Na forum dawałem zdjęcia swojego domu, jak poszukasz to dowiesz się że ma 18,5m X 10,5 m, dwie kondygnacje, podpiwniczony. W zimie było 6 dorosłych osób i troje małych dzieci do ciepłej wody. Razem 320m2. Kocioł tylko 17kW. Palę tylko groszkiem bo za wygodny jestem aby się jeszcze bawić w jakieś mieszaniny.
Jestem zdania że ten mały załatwi sprawę.
Jak czytasz forum i szukasz wiadomości o piecach to pewnie trafiasz na: zatykanie jakiś kanałów, zmiany korony na mniejsze, podnoszenie jakiś klap do czyszczenia, kopcenia z zasobnika podczas załadunku, dokładanie cegieł, jakieś deflektory dodatkowe (to tak w skrócie) itp. Znajdź jakiś post w tym temacie i z tymi problemami który napisał użytkownik RBR-a.
To wszystko ciebie nie dotyczy.
Resztę należy do ciebie :)

Jeden plus dla ciebie że jak teraz będziesz kupował ten piecyk to (jak się będziesz targował) dostaniesz tą obiecaną kozę.
Tylko bierz z gumowcami to nie będzie uciekać :) :) :)
Pozdrawiam http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

zbigmaz01
08-06-2012, 08:19
To chyba się słabo targowałem bo ani żywej "peleciarki" ani żadnego gratisa nie mam obiecanego :( ;)Ja też dostałem goły http://emotikona.pl/emotikony/pic/0cray.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

decybel
08-06-2012, 10:12
To jeszcze inne trochę pytanie-sytuacja.
Raczej będę palił groszkiem ale... hipotetycznie czasy są różne i nigdy nie wiadomo co i jak (np "czy na ślunsku bydzie wungiel", "czy na ten git bydzie hajs") no i będzie trzeba palić czymś gorszym np. jakimś miałem, jakimiś mieszankami z peletem lub cokolwiek innego co niby się w miarę spala na tych palnikach (tak, wiem nie jest to szuflada, rynna czy śmieciuch i wszystkiego nie spale ale ponoć miał suchy pójdzie :)).
No i wiadomo gorsze paliwo to mniejsza kaloryczność i teraz jak to się przełoży na ciepło w domu czyli: czy jeśli będę musiał palić miałem to 11kW da rade rozgrzać dom do 25C przy -20 na zewnątrz ? to samo w sumie mogę zapytać przy 17kw bo nie mam pojęcia ;)
Dzieki,

decybel
08-06-2012, 10:22
A z kozą to popłynęliście, wieczorem na śpiocha już nie skumałem i myślę podłączać kozę dodatkowo w kotłowni, to mają pomysły lepsze niż ruszt awaryjny :)

a tu o brodacza chodzi i jego bobki :) Pomysł też mi się podoba ale czy organizację ochrony zwierząt nie będą miały nic przeciwko jeśli podwieszą taką kozę nad podajnikiem, i czy z otwartego podajnika nie będzie dymiło podczas pracy kotła w trybie automatycznym ? :P

karoka65
08-06-2012, 10:33
Decybel na palnikach Ekoenergia i Burner-S można palić nawet samym miałem pod warunkiem że jest to miał a nie piasek węglowy. Mieszanki o jakich pisesz to powiem że idealna sprawa, ładniej i czyściej spala się jakiś kiepski eko i lepiej spala się miał w takiej mieszance, jest dużo ładniejszy (drobniejszy) popiół także jak najbardziej możesz mieszać nawet pół na pół, eko i miał z pelletem i ziarnem zboża na przykład.

karoka65
08-06-2012, 10:37
Aha, miały czasami mają lepszą kaloryczność jak eko, zależy z jakiej kopalni. Z miału zawsze masz trochę więcej kurzu i mogą występować lekkie spieki dlatego dobrze jest coś domieszać "lżejszego". Miał jak pisałeś trzeba stosować suchy żeby nie było problemu z zawieszaniem w zasobniku.

zbigmaz01
08-06-2012, 11:46
Ja na temat spalania czego innego niż groszek nie będę się produkował, po prostu nie paliłem ani nie próbowałem.
A z tematem kozy - kominka nie masz gdzie postawić? Wtedy byłbyś na 100% pewny swego np przy braku energii. Kominek z płaszczem, do tego jakiś zbiornik wody (bufor), dobry inwerter na podtrzymanie i jesteś zabezpieczony na fest.
Swoją drogą to właśnie tak zabezpieczyłem swój piec i wszystkie pompy w układzie.


No i wiadomo gorsze paliwo to mniejsza kaloryczność i teraz jak to się przełoży na ciepło w domu czyli: czy jeśli będę musiał palić miałem to 11kW da rade rozgrzać dom do 25C przy -20 na zewnątrz ? to samo w sumie mogę zapytać przy 17kw bo nie mam pojęcia ;)
Dzieki,W instrukcji pieca napisali że przy 17kW potrafi spalić od 0,8 do 3,5kg/h czyli w ciągu doby max 84kg. Przy mrozach w Lutym -20 do -24 mój spalał od 40 do 45kg na dobę czyli z tego jakby pracował na 50%:confused:

minertu
08-06-2012, 13:23
Panowie wy się podniecajcie a tu opał o 14% w górę idzie a za miesiąc kolejne 9%,masakra.
Decybel masz do mnie 1h drogi to wpadnij na kawę.
Odpalimy i ocenisz jak to w praniu wygląda.

zbigmaz01
09-06-2012, 07:22
Panowie wy się podniecajcie a tu opał o 14% w górę idzie a za miesiąc kolejne 9%,masakra.
Decybel masz do mnie 1h drogi to wpadnij na kawę.
Odpalimy i ocenisz jak to w praniu wygląda.Czyli co? Na gwałt kupować to jeszcze po starej cenie się dostanie?
A to pewne?
Ja jeszcze jestem w fazie testów, czyli muszę się śpieszyć z podjęciem decyzji?

minertu
09-06-2012, 09:28
Czyli co? Na gwałt kupować to jeszcze po starej cenie się dostanie?
A to pewne?
Ja jeszcze jestem w fazie testów, czyli muszę się śpieszyć z podjęciem decyzji?
Na ŚLĄSKU pewne.

karoka65
09-06-2012, 09:56
Jeszcze trochę potrwa zanim ceny na składach pójdą w górę. Takich zapobiegliwych co kupują na następną zimę a co dopiero zakończyła się jedna jest mało.
Sprzedający tylko węgiel wiedzą że na składach teraz plaża, sprzedają stare zapasy żeby w ogóle coś sprzedać.

decybel
09-06-2012, 10:53
Ja na temat spalania czego innego niż groszek nie będę się produkował, po prostu nie paliłem ani nie próbowałem.
A z tematem kozy - kominka nie masz gdzie postawić? Wtedy byłbyś na 100% pewny swego np przy braku energii. Kominek z płaszczem, do tego jakiś zbiornik wody (bufor), dobry inwerter na podtrzymanie i jesteś zabezpieczony na fest.
Swoją drogą to właśnie tak zabezpieczyłem swój piec i wszystkie pompy w układzie.
W instrukcji pieca napisali że przy 17kW potrafi spalić od 0,8 do 3,5kg/h czyli w ciągu doby max 84kg. Przy mrozach w Lutym -20 do -24 mój spalał od 40 do 45kg na dobę czyli z tego jakby pracował na 50%:confused:

Kominek odpada, niby mam drugi komin pod kominek ale zrezygnowałem z kotłowni w salonie :) może na starość mi się zachce :)


Panowie wy się podniecajcie a tu opał o 14% w górę idzie a za miesiąc kolejne 9%,masakra.
Decybel masz do mnie 1h drogi to wpadnij na kawę.
Odpalimy i ocenisz jak to w praniu wygląda.

Dzieki, zobaczymy. dam znać jak się zdecyduję lub raczej znajdę chwile czasu :)

pawko_
09-06-2012, 12:59
Ja kupiłem 11kW na 160m2 :) ale sezon przede mną, zobaczymy jak będzie. Porotherm24cm+15cm styro, strop 20 cm styro, podłoga 10 cm styro.

zbigmaz01
09-06-2012, 13:23
Ja kupiłem 11kW na 160m2 :) ale sezon przede mną, zobaczymy jak będzie. Porotherm24cm+15cm styro, strop 20 cm styro, podłoga 10 cm styro.
Jak dobrze wszystko zrobiłeś to masz 50% zapasu :):):)

johny34
14-06-2012, 12:31
Witam po dłuższej przerwie :) nie mogę znaleźć (a wiem, że już o to pytałem) odpowiedzi na pytanie , czy RBR może pracować bez szkody dla komina jeśli nie założymy wkładu z kwasówki? Z góry dziękuję za odpowiedź. :)

karoka65
14-06-2012, 14:40
Hej johny, może pracować bez szkody dla komina. Jak już ktoś zakłada taki wkład to z kwasówki żaroodpornej, zwykłą szlak trafi w trymiga.

johny34
15-06-2012, 13:40
Hej Karoka :) Dzięki za odpowiedź, już mi to tłumaczyłeś , ale po prostu zapomniało mi się. Godzina "0" nadchodzi i za jakiś czas nawiążę kontakt celem ....transakcji :) A mam w takim razie jeszcze jedno pytanko - po piecu węglowym mam oklejony smołą i sadzą komin, przelot jest ok, ale ścianki są oklejone - czy trzeba to usunąć , czy zostawić. Komin wyczyściłem, ale nie wszystko mogę zdjąć z tych ścianek.

karoka65
15-06-2012, 14:37
Tutaj ci nie pomogę, trzeba by zapytać jakiegoś kuminiorza :) jak to wyczyścić.
Jak śmieciuch szedł to i RBRek da radę.

Michał30
17-06-2012, 17:42
Ja kupiłem 11kW na 160m2 :) ale sezon przede mną, zobaczymy jak będzie. Porotherm24cm+15cm styro, strop 20 cm styro, podłoga 10 cm styro.

Będzie dobrze zobaczysz!!!Ja planuje 11KW na 190m2 (160dom+30garaż) jak coś by poszło nie tak to odepnę garaż,ale myślę że nie będzie takiej potrzeby.Czasy przewymiarowanych kotłów do powierzchni domów odchodzą do lamusa:)

Simpka
18-06-2012, 07:49
A ja mam pytanie- może dziwne dla Was- znawców tematów" kotłowych". Ja wychowałam się na gazie :) Do rzeczy. Czy jeśli zamontuję system kominowy np. Plewa z wkladem ceramicznym to można podpiąć do tego piec RBR Ekouniwersal?