PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

bobasxx
11-12-2013, 19:05
Pewnie że można w RBR-eże przekraczać sporo ponad 200deg, nie ma mniejszego problemu zwłaszcza w 11KW gdzie wycieli półkę wodną i pewnie nie robi to nikomu problemu zgłasza jak może przynieść sobie węgiel z pracy w kieszeniach. Ja jak wczoraj pytałem się na składzie o ekoret to kosztuje 920zł + 50zł transport i dla mnie wypuszczanie ciepła przez komin do duże koszty. Pisałem że ograniczyłem ustawieniami temperaturę spalin i już widzę oszczędności w granicach 20%.

Czyli to nie była wina kotła czy jego budowy, tylko Twoja i Twojego braku umiejętności w ustawieniu tegoż kotła.

karoka65
11-12-2013, 19:10
P_79 luknij na priva.

5iatka
11-12-2013, 19:12
u mnie grzeje się od godziny przez duże G. ( bardzo duże, ale jeszcze nie zaje*iscie duże )

PS.
na takie * przyjdzie pewnie pora przy minus 20st

Maher
11-12-2013, 20:13
Zanim coś palniesz to poczytaj najpierw jaki wpływ ma temp. spalin na sprawność i ile na tym można stracić.
Zrobiło się cieplej, dom się wygrzewa to i spalanie będzie powoli spadać.
Na wątku o Ogniewie Zawijan już dość dawno wstawiał takie porównania jak się to ma z czyszczeniem, spalinami i sprawnością.

Palę na automacie i węglu brunatnym i ustawienia są najniższe jakie mogę ustawić (podawanie 3sek) i korekta dmuchawy dobrana tak aby sadzę się w kotle nie zbierały. Każdy lepszy węgiel jaki załadowałem i zmniejszyłem całkowicie ustawienia powodował tylko skoki temperatury i nie było to proporcjonalne do uzyskanej energii jaką piec miał oddawać do wody tylko ogrzewał atmosferę. Temperatury jak sprawdzałem są podobne w testowych tygodniach i dom stał cały rok czekając na nowego ecoala i się nie doczekał także wilgotność oscyluje w granicach 50% i nic się więcej nie wygrzeje.
Po prostu RBR 11 po usunięciu półki wodnej ma za krótką drogę spalin i zwiększanie mocy kotła powoduje tylko ogrzanie atmosfery i po to jest spalanie grupowe aby zminimalizować straty spowodowane ciągła pracą pieca na lepszych węglach. Instalco poszła najniższą możliwą drogą aby wyprodukować piec mniejszej mocy, czyli wycięło całą półkę wymiennika zamiast proporcjonalnie zmniejszyć cały wymiennik.

Maher
11-12-2013, 20:25
Czyli to nie była wina kotła czy jego budowy, tylko Twoja i Twojego braku umiejętności w ustawieniu tegoż kotła.

Ograniczyłem ustawieniami temperaturę spalin bo z obliczeń wychodziło że wcale zwiększenie mocy kotła wcale nie przekładało się na zwiększeniu oddawania ciepła do instalacji jak to powinno być w porządnym piecu gdzie najwyższą sprawność uzyskuje się przy mocy nominalnej. Chciałem na początku tak ustawić mając 100% podłogówki aby zgromadziła maksymalnie ciepło przy pracy nominalnej kotła i później piec przechodził by w podczymanie i w zależności od temperatury zewnętrznej cykle podczymania byłyby różne.

karoka65
11-12-2013, 20:26
Czyli to Ty powinieneś projektować i budować kotły skoro wiesz lepiej jak powinno być.
Przeczytałeś dokładnie co Ci napisałem ?
Raczej nie.
Za dużo bzdur naczytałeś się na forach.
Skoro wszystko wiesz to proszę podaj mi jaka wg. Ciebie powinna być ta temperatura spalin ?
Pewnie więcej takich ciekawych się znajdzie.

pawko_
11-12-2013, 20:28
Zanim coś palniesz to poczytaj najpierw jaki wpływ ma temp. spalin na sprawność i ile na tym można stracić.
Zrobiło się cieplej, dom się wygrzewa to i spalanie będzie powoli spadać.
Na wątku o Ogniewie Zawijan już dość dawno wstawiał takie porównania jak się to ma z czyszczeniem, spalinami i sprawnością.
Jakieś informacje i zależności pomiędzy temp. spalin a czyszczeniem ? Gdzie to można znaleźć ? Jak nie czyscilem kotła to temp. spalin dochodziła nawet do 230℃ po czyszczeniu nie więcej jak 160℃ przy grupowym 8/12.

Maher
11-12-2013, 20:36
Czyli to Ty powinieneś projektować i budować kotły skoro wiesz lepiej jak powinno być.
Przeczytałeś dokładnie co Ci napisałem ?
Raczej nie.
Za dużo bzdur naczytałeś się na forach.
Skoro wszystko wiesz to proszę podaj mi jaka wg. Ciebie powinna być ta temperatura spalin ?
Pewnie więcej takich ciekawych się znajdzie.

Jak nie wiesz jaka powinna być temperatura spalin to zawsze możesz przeczytać bloga Zawijana, nie mam czasu na zrobienie wszystkiego sam w domu, choć dużo w domu sam robię i poprawiam po fachowcach kiedy braknie mi czasu aby ich przypilnować i muszę też zajmować się pracą aby zarobić na opał do reaktorka.

Maher
11-12-2013, 20:42
Jakieś informacje i zależności pomiędzy temp. spalin a czyszczeniem ? Gdzie to można znaleźć ? Jak nie czyscilem kotła to temp. spalin dochodziła nawet do 230℃ po czyszczeniu nie więcej jak 160℃ przy grupowym 8/12.

Ja średnio czyszczę piec co drugi dzień, bo i tak muszę wybrać popiół z popielnika bo więcej się nie zmieści, mam też pirometr i temperatury zgadzają się z tymi na piecu.

5iatka
11-12-2013, 20:43
jaki masz ten pirometr?

karoka65
11-12-2013, 20:44
Także zajrzyj tam a nie powtarzaj pierdół po kimś komu się wydaje że wie wszystko najlepiej i tworzy następną po tej o nadmuchu między 37 a 40 dla 8kW.
Tak się niektórzy tym przejęli że wysypują do kosza niedopalony węgiel ale nie dadzą więcej bo na forum tak pisali :)

Maher
11-12-2013, 20:56
jaki masz ten pirometr?

Jeden z tych tańszych z allegro, ale porównywałem pomiary z profesjonalnym pirometrem dwu-pomiarowym i jak bateria jest nowa alkaliczna i przebywa w pomieszczeniu badanym przynajmniej z 10 minut to wyniki są podobne.

Maher
11-12-2013, 21:04
Także zajrzyj tam a nie powtarzaj pierdół po kimś komu się wydaje że wie wszystko najlepiej i tworzy następną po tej o nadmuchu między 37 a 40 dla 8kW.
Tak się niektórzy tym przejęli że wysypują do kosza niedopalony węgiel ale nie dadzą więcej bo na forum tak pisali :)

Przecież to oczywistość jak niedopalony do więcej wiatru, jak spieki to mniej. tylko jak ktoś pali bardzo kalorycznym ekogroszkiem to dając więcej wiatru spowoduje że spaliny przekroczą z 250C i tak w RBR-eże a zwłaszcza 11KW tej mocy ze spalin nie odbierze i wszystko jedno czy straci to przez komin czy popielnik.

Novy!
11-12-2013, 21:06
Także zajrzyj tam a nie powtarzaj pierdół po kimś komu się wydaje że wie wszystko najlepiej i tworzy następną po tej o nadmuchu między 37 a 40 dla 8kW.
Tak się niektórzy tym przejęli że wysypują do kosza niedopalony węgiel ale nie dadzą więcej bo na forum tak pisali :)

I to się Panie zgadza.
Pamiętam,że Pan chętnie takie granice wyznaczał.Jak pisałem koledze "f" aby dodał wiatru,to Pan mu kręcił nosem....
Rozgrzewam układ do 60deg,zobaczymy co ta Pana cudna ceramika potrafi.
Pozdrawiam :)

kalio
11-12-2013, 21:07
Jeden z tych tańszych z allegro, ale porównywałem pomiary z profesjonalnym pirometrem dwu-pomiarowym i jak bateria jest nowa alkaliczna i przebywa w pomieszczeniu badanym przynajmniej z 10 minut to wyniki są podobne.

Maher jestes inteligetny a piszesz takie rzeczy

mam sasiadów i są podobni jeden waży 100kg a drugi 60

a termometry też mają podobne wyniki tak ok +- 10deg.

Pirometrem bez korekty widma to se można.

kalio
11-12-2013, 21:08
I to się Panie zgadza.
Pamiętam,że Pan chętnie takie granice wyznaczał.Jak pisałem koledze "f" aby dodał wiatru,to Pan mu kręcił nosem....

Wiesz szofer ma zawsze racje bo jak nie to wysiadka z watku

Maher
11-12-2013, 21:09
Maher jeżeli można spytać, w jakim punkcie kotła dokonywałeś pomiaru temperatury strugi spalin ?. Oczywiście pirometrem.

Otwarłem wyczystkę na rurze od RBR nad termometrem i włożyłem kawałek czarnej blachy na środku i na niej mierzyłem temperaturę.

kalio
11-12-2013, 21:10
Próbowałem się dodzwonić dziś do instalco z zapytaniem o certyfikaty - brak rezutlatu.

Może jutro też sprubuje

Mam wrażenie że badanie nie poszły po myśli Instalko i teraz przedabiją ten kawał złomu

Novy!
11-12-2013, 21:12
Przecież to oczywistość jak niedopalony do więcej wiatru, jak spieki to mniej.
Nie zawsze tak się postępuje.Czasem status quo należy zachować.

tylko jak ktoś pali bardzo kalorycznym ekogroszkiem to dając więcej wiatru spowoduje że spaliny przekroczą z 250C i tak w RBR-eże a zwłaszcza 11KW tej mocy ze spalin nie odbierze i wszystko jedno czy straci to przez komin czy popielnik.
I tu się kłania Pan Konstruktor kotła.Ten efekt miał w doopie...Najważniejsza niskoemisyjność :)

Novy!
11-12-2013, 21:14
Wiesz szofer ma zawsze race bo jak nie to wysiadka z watku

Bez takich proszę,albo bez cytowania mnie.Ja tak nie uważam.Krytyka owszem,ale bez chamstwa.Ludźmi jesteśmy...przecież.

kalio
11-12-2013, 21:14
Nie wiem czy zauważyliście ale kotły RBR znikneły już z oferty Firmy karoka-eko i minertu
http://karoka.eu/produkty
http://minertu.eu/produkty

Będą pewnie aktualizować dopuki Instalco certyfikatu nie dostanie

Maher
11-12-2013, 21:16
Maher jestes inteligetny a piszesz takie rzeczy

mam sasiadów i są podobni jeden waży 100kg a drugi 60

a termometry też mają podobne wyniki tak ok +- 10deg.

Pirometrem bez korekty widma to se można.

Hydraulik pożyczył mi porządny pirometr i jak zrobiłem z kilkadziesiąt pomiarów i porównałem i wyniki były podobne to uznałem że działa prawidłowo (tylko jak pisałem bateria musi być nowa i pirometr musi poleżeć z 10minut w pomieszczeniu w którym będę robił pomiary).

kalio
11-12-2013, 21:20
Hydraulik pożyczył mi porządny pirometr i jak zrobiłem z kilkadziesiąt pomiarów i porównałem i wyniki były podobne to uznałem że działa prawidłowo (tylko jak pisałem bateria musi być nowa i pirometr musi poleżeć z 10minut w pomieszczeniu w którym będę robił pomiary).
Ja tylko chce Ci zwrócić uwagę że lepiej nie pisać podobny bo RBR o OE+ też są podobne :) mają eCoal
Lepiej jak napiszesz że róznica nie większa niż 1 czy 0,5

gmaj22
11-12-2013, 21:21
Nie wiem czy zauważyliście ale kotły RBR znikneły już z oferty Firmy karoka-eko i minertu
http://karoka.eu/produkty
http://minertu.eu/produkty

Będą pewnie aktualizować dopuki Instalco certyfikatu nie dostanie
Przyklad bardzo tendencyjny. Jak rozwiniesz wszystkich producentow, zobaczysz, ze wszystkie kotly zniknely... bez wyjatku. Te z certyfikatami rowniez.

minertu
11-12-2013, 21:26
Próbowałem się dodzwonić dziś do instalco z zapytaniem o certyfikaty - brak rezutlatu.

Może jutro też sprubuje

Mam wrażenie że badanie nie poszły po myśli Instalko i teraz przedabiją ten kawał złomu

A to już po badaniach? Widać wiesz więcej niż my.

kalio
11-12-2013, 21:28
Niemożliwe. To już druga osoba jest, która nie umie się dodzwonić to tego producenta kotłów. Może wy nie macie aktualnego numeru telefonu, lub dzwoniłeś po godzinie 22:00.

Dziś lub wczoraj ktoś bardzo narzekał, że do pewnego producenta kotłów można dodzwonić się tylko pomiędzy 7:00 a 15:00, ale telefony odbierają.

dzwoniłem o 10 i o 11:17 i o 12 potem o 14 i o 15

Wybierałem dwa razy aż rozłaczyło

może już przerwa świąteczna

Maher
11-12-2013, 21:28
Nie zawsze tak się postępuje.Czasem status quo należy zachować.

I tu się kłania Pan Konstruktor kotła.Ten efekt miał w doopie...Najważniejsza niskoemisyjność :)

Także zostaje nam palić najgorszym ekogroszkiem i wtedy uzyskamy z RBR najwyższą sprawność i liczyć że mrozów nie będzie za dużo, bo wtedy i najmniej kaloryczny ekogroszek ogrzeje atmosferę lub tak jak ty dorabiać zawirowacze spalin aby odebrać coś więcej energii.

kalio
11-12-2013, 21:29
A to już po badaniach? Widać wiesz więcej niż my.

no przeciez badaniabyły w październiku a teraz miały być wyniki tak sami pisaliście

minertu
11-12-2013, 21:32
Nie wiem czy zauważyliście ale kotły RBR znikneły już z oferty Firmy karoka-eko i minertu
http://karoka.eu/produkty
http://minertu.eu/produkty

Będą pewnie aktualizować dopuki Instalco certyfikatu nie dostanieGdybyś nie zauważył to zniknęło wszystko.

A to dlatego ,że padł serwer z danymi. Czepiasz się zamiast pomyśleć.

minertu
11-12-2013, 21:33
no przeciez badaniabyły w październiku a teraz miały być wyniki tak sami pisaliście
Tak? A gdzie tak napisałem?

Novy!
11-12-2013, 21:48
no przeciez badaniabyły w październiku a teraz miały być wyniki tak sami pisaliście

Co Cię tak rozgniewało,że ster zniknął?Daj podgląd.

karoka65
11-12-2013, 22:11
no przeciez badaniabyły w październiku a teraz miały być wyniki tak sami pisaliście
Pisałem Ci że ciekawość to pierwszy stopień do piekła.
Dowiesz się jak przyjdzie na Ciebie pora.
Co do stron to jak grzesiek napisał a ja pisałem chyba wczoraj albo dwa dni temu że serwer szlak trafił po Xsawerym i wszystko poszło się kochać.
Chyba ze 4 dni w ogóle nie były widoczne ale Ty czytasz tylko to gdzie można by się czegoś przypieprzyć.

Arturo72
11-12-2013, 22:18
Czyli to Ty powinieneś projektować i budować kotły skoro wiesz lepiej jak powinno być.

A może żaden z tych kotłów nie powinien być i nie ma prawa być w nowobudowanym domu lub starszym z obciążeniem pon.8kW ?

Jeśli jednak się tam znajdzie to czyja to jest wina ?
Wg mnie oczywiście inwestora bo nie ma pojęcia co potrzebuje a wina sprzedawcy,że wykorzystuje niewiedzę inwestora i pakuje mu coś co nie powinien.

karoka65
11-12-2013, 22:27
Uważaj Artur bo spamerów zaczynają banować.
Tu się pisze o takim kotle RBR-Ekouniwersal a nie co powinno, nie powinno, ma prawo być czy nie być.

karoka65
11-12-2013, 22:33
Niemożliwe. To już druga osoba jest, która nie umie się dodzwonić to tego producenta kotłów. Może wy nie macie aktualnego numeru telefonu, lub dzwoniłeś po godzinie 22:00.

.
Popatrz a mi się udało chyba ze 6 a może nawet z 8 razy dodzwonić.
Pierwszy chyba o 8,26 a ostatni już po 22-ej :)
Z jednym klientem rozmawiałem tuż przed 22-gą i też udało mu się do mnie dodzwonić.

Arturo72
11-12-2013, 22:52
Uważaj Artur bo spamerów zaczynają banować.
Tu się pisze o takim kotle RBR-Ekouniwersal a nie co powinno, nie powinno, ma prawo być czy nie być.

A może żaden RBR-Ekouniwersal o mocy grzewczej 11kW nie powinien być zainstalowany do żadnego domu o projektowym obciążeniu cieplnym pon.7kW gdyż zawsze będzie stwarzał problemy czy to z sadzą czy ze zbytnim spalaniem paliwa ?

Drake
11-12-2013, 23:00
Wkrótce i ja stanę się właścicielem tego cudu techniki, jakim jest RBR 11kW, więc wypada się przywitać.

Co prawda dojechałem dopiero do 183 strony tego tematu, gdzie aktualnie walczy się z buczącymi przekładniami i byłem nadal zadowolony z wyboru, aż tu ostatnio przeskoczyłem na najświeższe posty i okazuje się, że zamówiłem szmelc jakich mało na rynku ;) Dodam, że na ten kociołek byłem zdecydowany od początku budowy (2010r.), kiedy to najmniejszym był jeszcze 17kW (oglądałem to cudo na targach w Lublinie - wtedy Instalco jeszcze na te targi zajeżdżało).

Obecnie dom ogrzewamy kominkiem z DGP, do tego w kotłowni wisi sobie kondensat, który daje nam ciepłą wodę w kranach. W przyszłym roku mają pojawić się solary w darze od UE i żeby tego było mało, to dokładam jeszcze kocioł z podajnikiem, a co :)

W związku z tym, że dysponuję mikrokotłownią (chyba nikt z Was nie ma tak małej), mam dylemat jak ustawić kocioł. Pozwolę sobie więc zadać kilka laickich pytań i mam nadzieję na wyrozumiałość, bo nigdy nie miałem do czynienia z takim cudem.
1. Jak wygląda temat demontażu ślimaka po zablokowaniu? Opróżnia się podajnik i wyciąga sam ślimak czy może należy opróżnić podajnik, odkręcić korpus od podajnika i kotła (czyli w zasadzie zdemontować kosz podajnika) i wtedy wyciąga się ślimak ze zdemontowanego korpusu? Ile miejsca poza obrys kosza jest potrzebne, żeby wykonać opcję z demontażem kosza? Wg. schematów ze strony ekoenergii wychodzi mi, że jakieś 35cm i da się już to wyszarpać.

2. Druga z opcji montażu zakłada ustawienie kotła frontem do komina i pozostawieniu między nimi przestrzeni ok. 70cm na obsługę. Wypuszczam wtedy rurę z czopucha w pion, gdzie na pewnej wysokości zakładam kolano i pod kątem ładuję je w przewód kominowy na wys. ok. 240cm. Pytanie tylko pod jakim minimalnym kątem należy łączyć kocioł z kominem, żeby zapewnić jeszcze odpowiedni ciąg spalin? Odległość od czopucha do komina w poziomie to jakieś 110cm. Średnica przewodu spalinowego - 20cm. Wysokość komina - ok. 8m.

Co do trudnego dodzwonienia się do firmy Instalco, to również potwierdzam, że jednego dnia nie chcieli wcale odbierać telefonów. Na maile nie odpowiadają, ale w końcu kocioł udało mi się zamówić. Tyle, że ja w siedzibie byłem kiedyś osobiście, więc potrafię zrozumieć dlaczego mogą mieć problem z czasem na rozmowy przez telefon :)

Arturo72
11-12-2013, 23:03
Wkrótce i ja stanę się właścicielem tego cudu techniki, jakim jest RBR 11kW,
Czy masz obliczone obciążenie cieplne dla -20st.C +22st.C ,że wiesz na pewno,że "musi" być RBR 11kW ?
Jeśli tak to ile ono wynosi ?

karoka65
11-12-2013, 23:04
Mówiłem Ci już kilka razy żebyś nie zabierał głosu w temacie gdzie nie masz nic do powiedzenia.
A po starych znajomościach widać że Ci jeszcze dużo pozostało.
Jak Ty lubisz kręcić, edytować te wypowiedzi, to coś wycinasz to coś dopisujesz, stosownie do sytuacji.
Zobacz z jaką średniodobową mocą pracuje mój kocioł, przyjedź, zobacz te sadze, dam Ci na pamiątkę albo wkleisz na forum.
Ostatnio wpadł do mnie jeden z kolegów z forum, zajrzał też do mojego piecyka a także był w domu, poczuł jaka jest temperatura szkoda że nie był to inny niedowiarek.
Przepraszam p. Marku ale z tym pan przegiął pałę.

Arturo72
11-12-2013, 23:07
Mówiłem Ci już kilka razy żebyś nie zabierał głosu w temacie gdzie nie masz nic do powiedzenia.
.
jw
Zapytanie do Drake:

Czy masz obliczone obciążenie cieplne dla -20st.C +22st.C ,że wiesz na pewno,że "musi" być RBR 11kW ?
Jeśli tak to ile ono wynosi ?
A może RBR 17kW będzie ok jeśli obciążenie cieplne będzie pod ten kocioł ?
Jakie masz wyliczone obciążenie cieplne ?
A może potrzebujesz tylko kocioł RBR-Ekouniwersal o mocy 5kW,żeby w pełni zaopatrzyć wyliczone obciążenie ?
Przewymiarowanie kotła jest bardzo szkodliwe.
Żądaj pełnego wyliczenia i doboru kotła pod te wyliczenie.
RBR-Ekouniwersal powinien spełnić żądania.

Novy!
11-12-2013, 23:11
Mówiłem Ci już kilka razy żebyś nie zabierał głosu w temacie gdzie nie masz nic do powiedzenia.
A po starych znajomościach widać że Ci jeszcze dużo pozostało.
Jak Ty lubisz kręcić, edytować te wypowiedzi, to coś wycinasz to coś dopisujesz, stosownie do sytuacji.
Zobacz z jaką średniodobową mocą pracuje mój kocioł, przyjedź, zobacz te sadze, dam Ci na pamiątkę albo wkleisz na forum.
Ostatnio wpadł do mnie jeden z kolegów z forum, zajrzał też do mojego piecyka a także był w domu, poczuł jaka jest temperatura szkoda że nie był to inny niedowiarek.
Przepraszam p. Marku ale z tym pan przegiął pałę.

Nie za bardzo rozumiem koniec tego posta.Pan to pisał do mnie?

karoka65
11-12-2013, 23:18
Tak, chyba ostatnie dwa zdania to w pana kierunku.
Reszta do Artura, jego zacznę cytować żeby zostawały posty w oryginalnej postaci a nie powycinane czy z dopiskami.

Arturo72
11-12-2013, 23:21
Nie za bardzo rozumiem koniec tego posta.Pan to pisał do mnie?
Nie,karoka z powodu stresu i trzęsących się nogawek z powodu wprowadzania w błąd nowych klientów myli adwersarzy i myślę,że ten post był skierowany do mnie.

Arturo72
11-12-2013, 23:26
Nie,karoka z powodu stresu i trzęsących się nogawek z powodu wprowadzania w błąd nowych klientów myli adwersarzy i myślę,że ten post był skierowany do mnie.
A ja nie zawaham się zadawać pytań merytorycznych dotyczących doboru kotła RBR-Ekouniwersal pod konkretne obciążenie cieplne ze względu na dobro potencjalnego przyszłego inwestora i klienta.
Karoka,skończył się dobór kotła na oko...pod portfel klienta.

Novy!
11-12-2013, 23:26
Tak, chyba ostatnie dwa zdania to w pana kierunku.
Reszta do Artura, jego zacznę cytować żeby zostawały posty w oryginalnej postaci a nie powycinane czy z dopiskami.
Panie Wisławie.Pisałem Panu nie raz.Proszę nie robić sobie żartów.na mnie Pana moc perswazji nie działa.Jeśli ma Pan temp,w domu 26-27deg jak Pan pisał,i takie marne zużycie CWU na tylu mieszkańców,to ja naprawdę chylę czoła przed Pana spalaniem.Chyba,że ma Pan kubaturę kurnika.
Proszę dać spokój.Traci Pan zaufanie....

karoka65
11-12-2013, 23:27
jw
Zapytanie do Drake:

A może RBR 17kW będzie ok jeśli obciążenie cieplne będzie pod ten kocioł ?
Jakie masz wyliczone obciążenie cieplne ?
A może potrzebujesz tylko kocioł RBR-Ekouniwersal o mocy 5kW,żeby w pełni zaopatrzyć wyliczone obciążenie ?
Przewymiarowanie kotła jest bardzo szkodliwe.
Żądaj pełnego wyliczenia i doboru kotła pod te wyliczenie.
RBR-Ekouniwersal powinien spełnić żądania.
Czyli patrząc na Twoje wyliczenia powinien wziąć 15 kW.
Ty wyliczyłeś sobie chyba 3 a pompa wstawiłeś ponad 9 kW.
Na początku miała być świeczka, później farelka a skończyło się jak skończyło
Kotłownia w salonie.
Tak, tak, wiem to dla klimatu a pompa większa bo w nocy grzejesz, w dzień podsuwasz jakiś konar do kominka.

karoka65
11-12-2013, 23:31
Panie Wisławie.Pisałem Panu nie raz.Proszę nie robić sobie żartów.na mnie Pana moc perswazji nie działa.Jeśli ma Pan temp,w domu 26-27deg jak Pan pisał,i takie marne zużycie CWU na tylu mieszkańców,to ja naprawdę chylę czoła przed Pana spalaniem.Chyba,że ma Pan kubaturę kurnika.
Proszę dać spokój.Traci Pan zaufanie....
Mój kurnik pan widział.
Pisałem że 25 na dole a u góry skacze między 26 a 27, tam mieszkają rodzice w podeszłym wieku i muszą mieć cieplej.
Jak będzie pan gdzieś przypadkiem przejeżdżał to mimo wszystko zapraszam, bez telefonu żebym kominkiem nie dogrzał :)
Żartuję nie mam kominka.

Arturo72
11-12-2013, 23:33
Czy masz obliczone obciążenie cieplne dla -20st.C +22st.C ,że wiesz na pewno,że "musi" być RBR 11kW ?
Jeśli tak to ile ono wynosi ?
Pytam się Draka...

Wkrótce i ja stanę się właścicielem tego cudu techniki, jakim jest RBR 11kW, więc wypada się przywitać.

Czy masz obliczone obciążenie cieplne przed doborem kotła ? Skąd wiesz,że RBR11kW nie będzie przewymiarowany lub niedowymiarowany ?
Obciążenie cieplne domu liczy się dla parametrów przy temperaturze zewnętrznej odpowiedniej dla konkretnej strefy klimatycznej i dla temp.wewnętrznej.
Czy masz to policzone ? Jakie Ci wyszło ?

Drake
11-12-2013, 23:40
jw
Zapytanie do Drake:

A może RBR 17kW będzie ok jeśli obciążenie cieplne będzie pod ten kocioł ?
Jakie masz wyliczone obciążenie cieplne ?
A może potrzebujesz tylko kocioł RBR-Ekouniwersal o mocy 5kW,żeby w pełni zaopatrzyć wyliczone obciążenie ?
Przewymiarowanie kotła jest bardzo szkodliwe.
Żądaj pełnego wyliczenia i doboru kotła pod te wyliczenie.
RBR-Ekouniwersal powinien spełnić żądania.

Nie robiłem żadnych obliczeń. Zaprosiłem pana Bałkę do domu, aby ocenił instalację i dobrał odpowiedniej mocy kocioł. Ten 11kW ma wg. DTR zakres pracy 3-14kW, więc myślę, że spokojnie uciągnie moją instalację i przewymiarowany na pewno nie będzie - z tego co zdążyłem zauważyć, kilka takich kociołków już pracuje w podobnej do mojego domu kubaturze i spalanie ze statystyk odpowiada mi w zupełności.
Planuję zużyć do 3t na sezon (na razie grzanie CWU odpuszczam - będzie to robił gazowiec), jak wyjdzie w praniu - pokaże czas.
Obecnie dom (poza garażem, wiatrołapem i łazienką) do 23st. na dole i 22st. na górze z powodzeniem bez większego wysiłku opala kominek 14kW z DGP.

karoka65
11-12-2013, 23:42
Nie,karoka z powodu stresu i trzęsących się nogawek z powodu wprowadzania w błąd nowych klientów myli adwersarzy i myślę,że ten post był skierowany do mnie.
Do kogo był napisany wyjaśniłem a Ty się nie baw w adwokata.

Arturo72
11-12-2013, 23:48
Nie robiłem żadnych obliczeń. Zaprosiłem pana Bałkę do domu, aby ocenił instalację i dobrał odpowiedniej mocy kocioł. Ten 11kW ma wg. DTR zakres pracy 3-14kW, więc myślę, że spokojnie uciągnie moją instalację i przewymiarowany na pewno nie będzie - z tego co zdążyłem zauważyć, kilka takich kociołków już pracuje w podobnej do mojego domu kubaturze i spalanie ze statystyk odpowiada mi w zupełności.
Planuję zużyć do 3t na sezon (na razie grzanie CWU odpuszczam - będzie to robił gazowiec), jak wyjdzie w praniu - pokaże czas.
Obecnie dom (poza garażem, wiatrołapem i łazienką) do 23st. na dole i 22st. na górze z powodzeniem bez większego wysiłku opala kominek 14kW z DGP.
Jeszcze raz zapytam,jaką moc źródła ciepła potrzebujesz do swojego domu ?
No cóż,za późno na naukę aczkolwiek widzę,że łosiów dla nowego kotła minertu będzie całkiem sporo ;)

Swoją drogą dobry pomysł na biznes bo bezmyślnych inwestorów jest masa,trzeba będzie wynająć garaż i kilku spawaczy ;)
Jakby co to zastrzegam sobie kolor kotła ŻÓŁTY :)

keteimj
12-12-2013, 02:09
Jeszcze raz zapytam,jaką moc źródła ciepła potrzebujesz do swojego domu ?
No cóż,za późno na naukę aczkolwiek widzę,że łosiów dla nowego kotła minertu będzie całkiem sporo ;)

Swoją drogą dobry pomysł na biznes bo bezmyślnych inwestorów jest masa,trzeba będzie wynająć garaż i kilku spawaczy ;)
Jakby co to zastrzegam sobie kolor kotła ŻÓŁTY :)

Łosiu żołty już dawno zajęty przez firmę K..., ale kominek możesz sobie trzasnąć na żółto. Rozbierz drugi komin to pompa wyjdzie Ci za darmo:lol2:

zawijan
12-12-2013, 06:42
Nie robiłem żadnych obliczeń. Zaprosiłem pana Bałkę do domu, aby ocenił instalację i dobrał odpowiedniej mocy kocioł. Ten 11kW ma wg. DTR zakres pracy 3-14kW, więc myślę, że spokojnie uciągnie moją instalację i przewymiarowany na pewno nie będzie...

Jak poczytasz dalej (niż dotąd przeczytałeś), to zobaczysz, że użytkownicy podają, iż bez problemów potrafi pracować z mocą ponad 20kW. To bardzo uniwersalny kocioł, jeśli chodzi o moce.

P.S.
Czytaj dalej. Warto.

minertu
12-12-2013, 07:09
Jeszcze raz zapytam,jaką moc źródła ciepła potrzebujesz do swojego domu ?
No cóż,za późno na naukę aczkolwiek widzę,że łosiów dla nowego kotła minertu będzie całkiem sporo ;)

Swoją drogą dobry pomysł na biznes bo bezmyślnych inwestorów jest masa,trzeba będzie wynająć garaż i kilku spawaczy ;)
Jakby co to zastrzegam sobie kolor kotła ŻÓŁTY :)Nie rozumie do czego pijesz kolego!!! Jakich Łosiów i do jakiego kotła?

A tak na marginesie jak chcesz kogoś przestrzegać to podjedź do najbliższej hurtowni i przestrzegaj tych,co kupują 25kW dla 160m2 , całkiem blisko Ciebie wcisnęli gościowi kocioł węglowy gdzie podkreślił jasno,że będzie palił pelletem.
Idź i oświecaj hurtowników a nie nas.

krzysztof7
12-12-2013, 07:36
Popatrz a mi się udało chyba ze 6 a może nawet z 8 razy dodzwonić.
Pierwszy chyba o 8,26 a ostatni już po 22-ej :)
Z jednym klientem rozmawiałem tuż przed 22-gą i też udało mu się do mnie dodzwonić.

Byłoby co najmniej dziwne gdyby producent nie odbierał telefonów od przedstawiciela handlowego. Bo na nasze (klientów - userów) telefony, e-maile nie odpowiada. Ma na nas frajerów wy...... . Kupiłeś cieciu to się ciągnij - naczelna zasada producenta instalko. Niech się tobą zajmie Karoka i Minertu. Cóż, jaka firma, taki kontakt.
Dobrze, że Karoka i Minertu telefony odbierają i pomagają nowicjuszom w dziedzinie palenia i wszystkim innym. I to jedyny pozytyw. :yes:
Pozdrawiam.

Novy!
12-12-2013, 07:37
Jak poczytasz dalej (niż dotąd przeczytałeś), to zobaczysz, że użytkownicy podają, iż bez problemów potrafi pracować z mocą ponad 20kW. To bardzo uniwersalny kocioł, jeśli chodzi o moce.

P.S.
Czytaj dalej. Warto.
I to jest ciekawe.Pisałem o tym ponad miesiąc już temu.Ktoś mi doradził cichcem bym przestał,bo mnie zlinczują...
W moim przypadku taki zapas mocy to nic złego,ale wolałbym wiedzieć co kupuję.

krzysztof7
12-12-2013, 07:40
Kupiłeś reaktor, a one (reaktory) są mało-przewidywalne (szczególnie te z okolic związku zdradzieckiego), stąd lubią "błysnąć" mocą. :D

OK. Juz nic nie pisze bo się zaraz zacznie zadyma.
W kotle się nadal pali, co cieszy. :p

Novy!
12-12-2013, 08:04
Kupiłeś reaktor, a one (reaktory) są mało-przewidywalne (szczególnie te z okolic związku zdradzieckiego), stąd lubią "błysnąć" mocą. :D

OK. Juz nic nie pisze bo się zaraz zacznie zadyma.


Informacje producenta powinny być rzetelne i prawdziwe.Amen.

Piotrek42
12-12-2013, 08:06
Ale syf zrobiliście z porządnego wątku szkoda słów... raptem kilku gości...

zawijan
12-12-2013, 08:08
Ale syf zrobiliście z porządnego wątku szkoda słów... raptem kilku gości...

No popatrz. I nawet bez Ciebie się obyło.

Piotrek42
12-12-2013, 08:10
No popatrz. I nawet bez Ciebie się obyło.


No widzisz:) wystarczy że swoją sfore wygnałeś , Nie??

Novy!
12-12-2013, 08:20
Ale syf zrobiliście z porządnego wątku szkoda słów... raptem kilku gości...
Rozumiem Piotrek,że porządny wątek to taki z samymi zadowolonymi userami.Tak jak do pewnego dnia było na wątku o Ogniwie?
Jesteś inteligentny koleś,wiesz jak wygląda branża kotlarska w tym kraju.Wiesz też,że nie wszystko odbyło się tu tak jak powinno.Ja mam w doopie certyfikaty,chciałbym wiedzieć tylko jaki kocioł kupiłem,nawet jak to już nic tego nie zmieni.Interesują mnie wyniki 11kW z ceramiką.I tyle.Chcę wiedzieć czy moje myślenie o tej "branży" jest poprawne.Czy można na potrzeby rynku nazwać 17kW ,mianem 11kW ot tak.Bez żadnych testów ,badań itd.
To aż tak wiele wymagam?

zawijan
12-12-2013, 08:38
No widzisz:) wystarczy że swoją sfore wygnałeś , Nie??

Jak zwykle.
Wiesz mniej, niż Ci się wydaje.

w84u
12-12-2013, 09:13
Panie Wisławie.Pisałem Panu nie raz.Proszę nie robić sobie żartów.na mnie Pana moc perswazji nie działa.Jeśli ma Pan temp,w domu 26-27deg jak Pan pisał,i takie marne zużycie CWU na tylu mieszkańców,to ja naprawdę chylę czoła przed Pana spalaniem.Chyba,że ma Pan kubaturę kurnika.
Proszę dać spokój.Traci Pan zaufanie....

Mój kurnik pan widział.
Pisałem że 25 na dole a u góry skacze między 26 a 27, tam mieszkają rodzice w podeszłym wieku i muszą mieć cieplej.
Jak będzie pan gdzieś przypadkiem przejeżdżał to mimo wszystko zapraszam, bez telefonu żebym kominkiem nie dogrzał :)
Żartuję nie mam kominka.
Nie mam nic do ciebie, ale zaintrygował mnie twój wynik ;) poprostu nie rozumię, z wyliczeń pomiędzy zasypami 1.12.2013 godz. 10.31 a następnym 09.12.2013 godz.10.03 a więc po równo 8 dniach spaliłeś 125 kilogramów. Proste wyliczenie 125/8 wynik 15,6 kg/d średnio a kalkulator ES wylicza ten okres mniej więcej na 10,5 kg. Myślisz , ze to jakiś bug w opogramowaniu, czy ja coś mylę ;):yes: Pytam z ciekawości, bo często, jeżeli użytkownik nie podaje statystyk, to w ten sposób obliczam jego zużycie opału.

Piotrek42
12-12-2013, 09:23
Novy! nie o to chodzi, to był chyba Ostatni wątek na FM gdzie ludzie otrzymywali realną pomoc, rozmawiało się o sterowniu, kotle,instalacji i takich tam pierdołkach.. pomagano nawet użytkownikom róznych kotłów czy sterowań ,mi osobiście krytyka nie przeszkadza ( osobiście nigdy nie byłem za ceramiką w kotle) ale to co się zrobiło z wątku to szkoda gadać..

minertu
12-12-2013, 09:25
A u ciebie zużycie się zgadza?
Bo u mnie tak.

Drake
12-12-2013, 09:27
Jeszcze raz zapytam,jaką moc źródła ciepła potrzebujesz do swojego domu ?
No cóż,za późno na naukę aczkolwiek widzę,że łosiów dla nowego kotła minertu będzie całkiem sporo ;)

Swoją drogą dobry pomysł na biznes bo bezmyślnych inwestorów jest masa,trzeba będzie wynająć garaż i kilku spawaczy ;)
Jakby co to zastrzegam sobie kolor kotła ŻÓŁTY :)

A co mi to da, skoro mniejszego kotła i tak nie kupię? Może obliczysz dla mnie OZC, wtedy poproszę Instalco o napisanie na FV, że kocioł jest 5kW, jeśli to Cię uspokoi ;)

BTW. może ktoś jednak podpowie coś w temacie moich pytań o przestrzeń do wyciągnięcia ślimaka (i którą metodą się to robi) i dobór kąta rury wylotu spalin, bo jednak na tym mi zależy najbardziej. Kotła już nie zmienię, więc dyskusja w temacie doboru jest jałowa i szkoda ją ciągnąć dalej, bo niczego nie wnosi.

I więcej luzu Chłopaki, to dłużej pożyjecie ;)

w84u
12-12-2013, 09:40
A u ciebie zużycie się zgadza?
Bo u mnie tak.
Jeżeli to do mnie pytanie to tak, z dokładnością do +/- 1kg. Ale tu różnica jest 5 kg na dobę, i jeżeli zasypuje wciąż 125 kg to albo podajnik jest z gumy , bo z każdego zasypu zostaje 40 kilo, albo bieżące zużycie jest inne, czyli ustawienie podawania ślimaka (kg/min) bo z tego jest informacja zużycia w statystykach. BTW Twoje zużycie uważam za realne, byłem u ciebie i widziałem budowlę ;)

minertu
12-12-2013, 09:42
Jeżeli to do mnie pytanie to tak, z dokładnością do +/- 1kg. Ale tu różnica jest 5 kg na dobę, i jeżeli zasypuje wciąż 125 kg to albo podajnik jest z gumy , bo z każdego zasypu zostaje 40 kilo, albo bieżące zużycie jest inne, czyli ustawienie podawania ślimaka (kg/min) bo z tego jest informacja zużycia w statystykach. BTW Twoje zużycie uważam za realne, byłem u ciebie i widziałem budowlę ;)
A kiedy Ty u mnie byłeś?
Widzisz a bernard mi zarzuca ,że oszukuję :)

w84u
12-12-2013, 10:02
A kiedy Ty u mnie byłeś?
Widzisz a bernard mi zarzuca ,że oszukuję :)
Przed zakupem OE. Przyjęła mnie Twoja urocza żona. Nie zgadzam się z bernardem, nie jest alfą i omegą. dobry chłop, ale czasami nazbyt "nonszalancko" ocenia i za wcześnie wystawia cenzurkę. :yes:

Novy!
12-12-2013, 11:04
Novy! nie o to chodzi, to był chyba Ostatni wątek na FM gdzie ludzie otrzymywali realną pomoc, rozmawiało się o sterowniu, kotle,instalacji i takich tam pierdołkach..

I dalej tak jest,przynajmniej w moim przypadku dzieje się to przez priv.Kto chce,taką pomoc otrzymuje.
Piotrek,nikt nie lubi być oszukiwany lub,nazwę to delikatnie-niedoinformowany.Samo stwierdzenie-o co Panu chodzi?Ma Pan ciepło?No to jest ok! -W mojej ocenie jest niedopuszczalne.Jeszcze by brakowało by nie grzał.Nie o to tu chodzi.Nie o moje pretensje,zaufałem sprzedawcy,nie zagłębiałem się w temat czy to "wykastrowana " 17kW czy nie.Zapytałem o 11kW,zobaczyłem co mogłem wtedy przez chwilę zobaczyć-trudno siedzieć u gościa tydzień w kotłowni :)
W "praniu" okazało się (po rozmowie ze starszym Panem z Instalco),że palnik "nie toleruje" zbyt kalorycznego opału,powyżej 26MJ.Obiecał ,że takie info pojawi się na stronie producenta.Tylko ja kupując tego nie wiedziałem.Nie wiedziałem tez wielu innych rzeczy,takich jak brak badań "oferowanej" mocy kotła.
Zaraz zacznie się lincz,czemu nie pytałeś itd.A to temu ,że jak coś kupuję w legalnej sprzedaży to ufam ,że to jet to co pisze na produkcie.Tak jest w normalnym świecie.zanim coś trafi na półkę jest sprawdzone kilka razy,to jest chyba normalne.Po co miałem pytać czy ma badania czy nie.Skoro można to kupić w sklepie,to chyba jasne ,że takie normy spełnia...
Ale tak być powinno...Niestety tak nie jest.
I tak nie mam żadnych pretensji do karoki,bo tak mu obiecałem.Jeśli wiedział ,że ten kocioł nie jest sprawdzony i przebadany,to z takim sprzedawcą nie chcę się więcej widzieć.A może był tak nieświadom jak ja...

echelon
12-12-2013, 11:09
...
W "praniu" okazało się (po rozmowie ze starszym Panem z Instalco),że palnik "nie toleruje" zbyt kalorycznego opału,powyżej 26MJ.Obiecał ,że takie info pojawi się na stronie producenta.Tylko ja kupując tego nie wiedziałem.Nie wiedziałem tez wielu innych rzeczy,takich jak brak badań "oferowanej" mocy kotła....
Że co? Masz ekoenergię tak? Super, kociołek miał spalać to co do niego wrzucamy...

Novy!
12-12-2013, 11:16
Że co? Masz ekoenergię tak? Super, kociołek miał spalać to co do niego wrzucamy...
Zadzwoń zapytaj.ja od starszego gościa w rozmowie tel.dostałem takie info.
Zamówiłem już tone czecha,korna trza zakasać rękawy i mieszać...

echelon
12-12-2013, 11:22
Zadzwoń zapytaj.ja od starszego gościa w rozmowie tel.dostałem takie info.
Zamówiłem już tone czecha,korna trza zakasać rękawy i mieszać...

Myslę że należy zrewidować ranking kotłów/palników/sterowań. Widzę że każdy polecany producent wcześniej czy później się w jakiś sposób wysypuje i okazuje się, że to produkty dobre/średnie, a na pewno nie rewelacyjne....

mark3k
12-12-2013, 11:23
Zadzwoń zapytaj.ja od starszego gościa w rozmowie tel.dostałem takie info.
Zamówiłem już tone czecha,korna trza zakasać rękawy i mieszać...

Na taki hard cor to ja się nie piszę. Mieszał wungla i wdychał pyły nie będę. Będziesz prawie górnik.:)

zawijan
12-12-2013, 11:25
I dalej tak jest,przynajmniej w moim przypadku dzieje się to przez priv.Kto chce,taką pomoc otrzymuje.

O ho!
Widzę, że wątek przeniósł się do podziemia. Pod dywan, gdzie najłatwiej ukryć problemy, które ujawniły się od pewnego czasu.
Kochani.
Pod ziemią te problemy dalej będą. Będą tylko ukryte przed oczami potencjalnych nowych nabywców kotłów.
Czy o to chodzi?

jack18
12-12-2013, 11:26
Myslę że należy zrewidować ranking kotłów/palników/sterowań. Widzę że każdy polecany producent wcześniej czy później się w jakiś sposób wysypuje i okazuje się, że to produkty dobre/średnie, a na pewno nie rewelacyjne....
Nie wiem czy są rewelacyjne piece na węgiel?

echelon
12-12-2013, 11:29
Zadzwoń do 3 osoób z tego forum K...., M...., J....., a dowiesz się że są! Skamp, RBR, kiedyś Ogniwo, a nawet jakieś Tilgnery...

zawijan
12-12-2013, 11:29
Nie wiem czy są rewelacyjne piece na węgiel?

Nie ma!

Choć zależy, co dla kogo jest rewelacją.

echelon
12-12-2013, 11:35
O ho!
Widzę, że wątek przeniósł się do podziemia. Pod dywan, gdzie najłatwiej ukryć problemy, które ujawniły się od pewnego czasu.
Kochani.
Pod ziemią te problemy dalej będą. Będą tylko ukryte przed oczami potencjalnych nowych nabywców kotłów.
Czy o to chodzi?
Problemy są nadal.
Palimy w RBR bez badań, w palnikach ekonergii co to ponoć nie tolerują mocnego eko, prowadzone to jest wszystko przez ecoal który nie potrafi trzymać temp zadanej, itd.
Wszystkie te rzeczy mają cechę wspołną. W każdej macał palce Pan dr inż J.Z .

zawijan
12-12-2013, 11:50
Problemy są nadal.
Palimy w RBR bez badań, w palnikach ekonergii co to ponoć nie tolerują mocnego eko, prowadzone to jest wszystko przez ecoal który nie potrafi trzymać temp zadanej, itd.
Wszystkie te rzeczy mają cechę wspołną. W każdej macał palce Pan dr inż J.Z .

Pleciesz Pan.

Novy!
12-12-2013, 11:57
Co Ty powiesz? Nikt nie odpowiedział?
Ani karoka, ani minertu, ani Bałka? Jak to możliwe?
Przepraszam, że wymieniam tylko tych trzech, ale więcej serwisantów z INSTALCO nie znam.


O ho!
Widzę, że wątek przeniósł się do podziemia. Pod dywan, gdzie najłatwiej ukryć problemy, które ujawniły się od pewnego czasu.
Kochani.
Pod ziemią te problemy dalej będą. Będą tylko ukryte przed oczami potencjalnych nowych nabywców kotłów.
Czy o to chodzi?

Nie.Udzielam pomocy tym co jej chcą.Ja temat wyczerpałem.Zaczekam na odpowiedź.Co złego to nie ja,bynajmniej nie celowo.

echelon
12-12-2013, 12:08
Pleciesz Pan.


Problemy są nadal.
Palimy w RBR bez badań, w palnikach ekonergii co to ponoć nie tolerują mocnego eko, prowadzone to jest wszystko przez ecoal który nie potrafi trzymać temp zadanej, itd.
Wszystkie te rzeczy mają cechę wspołną. W każdej macał palce Pan dr inż J.Z .

Ja plecę? Może zaprzeczysz? Ale w sumie to fajny zestaw do palenia w domu. Tylko reklamowany jako Ferrari, a takim nie jest jak się okazuje...

osde
12-12-2013, 12:08
Pytanko o ustawienia wstępne: RBR 17 kw
Dla Wesoła Iskra z Kareny
Dla Iskra Seledynowa

Na tą chwilę używam spalania grupowego.

Pozdrawiam

Z góry dzięki.

Wojtek_mazury
12-12-2013, 12:11
W "praniu" okazało się (po rozmowie ze starszym Panem z Instalco),że palnik "nie toleruje" zbyt kalorycznego opału,powyżej 26MJ.Obiecał ,że takie info pojawi się na stronie producenta.Tylko ja kupując tego nie wiedziałem.

No proszę. Nie żeby się chwalić ale na wątku o spalaniu w dwustanie założonym właśnie przez kolegę Novy! w polemice z Boleckim zawarłem taką uwagę : " Ale kto wie, czy oprócz podawanej obecnie granulacji (czyli mechanicznych wymiarów) nie należało by podawać wartości opałowej?"
Było to zaledwie 3 grudnia.
A tak na prawdę to uważam, że facet z INSTALCO się myli. Nie cała wina jest w palniku.

keteimj
12-12-2013, 13:03
No coraz ciekawsze rzeczy tu mozna przeczytać, niedługo się dowiem,że w RBR-ku to tylko sianem należy palić, bo co bo ktoś jest w gorącej wodzie kąpany i niewysłucha nikogo do konca ale już swoje wie i to wie najlepiej, Ja paliłem i Wieczorkiem i próbowałem KJ i Chwałowice i nie wpomnę o innych przynajmniej sprzedawca miał kwity na ten węgiel i źle na moje mało wprawne oko nie wyglądał i nie zauważyłem żeby czegoś nie trawił i dalej twierdze, że wszystko co przez slimak przelezie da się spalić( no może bez przesady bo wiadomo mimo szczerych chęci.......:) ) Wiadomo do każdego opalu trzeba trochę cierpiliwości i dać szansę kotłowi i sterownikowi nie że po dobie palenia pojawi sie mały spiek czy niedopał to już zaczyna się na forum alarm i ocena kotła, opału, sterownika i.t.d
Jak się RBR skończy to zamontuję sobie PC ale wcześniej pojadę cichcem do Arturo starego wygi:)w tym temacie niech mi wszystko objaśni :D

zawijan
12-12-2013, 13:22
Ja plecę? Może zaprzeczysz?

Zaprzeczam.

tzn. Nie zaprzeczam, że pleciesz.

echelon
12-12-2013, 13:31
Zaprzeczam.
Fajno. Zawsze mówisz tylko prawdę i samą prawdę, najprawdziwszą prawdę. Najprawdziwszejszejszą.
:p Zdrówka i udanego kociołka 7kW!

keteimj
12-12-2013, 13:35
Zaprzeczam.

O a ja cały czas sądziłem ,że masz udział w dziele RBR i to chyba na podstawie twoich wypowiedzi.
Ale tylu teraz tych zawijanów na forum może to nie Ty

mpepe
12-12-2013, 13:36
A może żaden RBR-Ekouniwersal o mocy grzewczej 11kW nie powinien być zainstalowany do żadnego domu o projektowym obciążeniu cieplnym pon.7kW gdyż zawsze będzie stwarzał problemy czy to z sadzą czy ze zbytnim spalaniem paliwa ?

No nie żartuj, że zakupiłeś piec węglowy za 8000zł do domu o obciążeniu 7 KW?
Bo moim zdaniem takich ludzi należałoby ubezwłasnowolnić a przynajmniej odebrać im dalsze fundusze na skończenie budowy i niech robią to za nich żony. :wave:

zawijan
12-12-2013, 13:39
O a ja cały czas sądziłem ,że masz udział w dziele RBR i to chyba na podstawie twoich wypowiedzi.
Ale tylu teraz tych zawijanów na forum może to nie Ty

Poprawiałem knota, którego przysłali do badań i z którego wyszedł potem RBR 23kW.
Z pozostałymi RBR-ami nie miałem nic wspólnego.

zawijan
12-12-2013, 13:40
Fajno. Zawsze mówisz tylko prawdę i samą prawdę, najprawdziwszą prawdę. Najprawdziwszejszejszą.
:p Zdrówka i udanego kociołka 7kW!

Odpowiem tak...
Nie kłamię.

mpepe
12-12-2013, 13:42
Wkrótce i ja stanę się właścicielem tego cudu techniki, jakim jest RBR 11kW, więc wypada się przywitać.

Co prawda dojechałem dopiero do 183 strony tego tematu, gdzie aktualnie walczy się z buczącymi przekładniami i byłem nadal zadowolony z wyboru, aż tu ostatnio przeskoczyłem na najświeższe posty i okazuje się, że zamówiłem szmelc jakich mało na rynku ;) Dodam, że na ten kociołek byłem zdecydowany od początku budowy (2010r.), kiedy to najmniejszym był jeszcze 17kW (oglądałem to cudo na targach w Lublinie - wtedy Instalco jeszcze na te targi zajeżdżało).

Obecnie dom ogrzewamy kominkiem z DGP, do tego w kotłowni wisi sobie kondensat, który daje nam ciepłą wodę w kranach. W przyszłym roku mają pojawić się solary w darze od UE i żeby tego było mało, to dokładam jeszcze kocioł z podajnikiem, a co :)

W związku z tym, że dysponuję mikrokotłownią (chyba nikt z Was nie ma tak małej), mam dylemat jak ustawić kocioł. Pozwolę sobie więc zadać kilka laickich pytań i mam nadzieję na wyrozumiałość, bo nigdy nie miałem do czynienia z takim cudem.
1. Jak wygląda temat demontażu ślimaka po zablokowaniu? Opróżnia się podajnik i wyciąga sam ślimak czy może należy opróżnić podajnik, odkręcić korpus od podajnika i kotła (czyli w zasadzie zdemontować kosz podajnika) i wtedy wyciąga się ślimak ze zdemontowanego korpusu? Ile miejsca poza obrys kosza jest potrzebne, żeby wykonać opcję z demontażem kosza? Wg. schematów ze strony ekoenergii wychodzi mi, że jakieś 35cm i da się już to wyszarpać.

2. Druga z opcji montażu zakłada ustawienie kotła frontem do komina i pozostawieniu między nimi przestrzeni ok. 70cm na obsługę. Wypuszczam wtedy rurę z czopucha w pion, gdzie na pewnej wysokości zakładam kolano i pod kątem ładuję je w przewód kominowy na wys. ok. 240cm. Pytanie tylko pod jakim minimalnym kątem należy łączyć kocioł z kominem, żeby zapewnić jeszcze odpowiedni ciąg spalin? Odległość od czopucha do komina w poziomie to jakieś 110cm. Średnica przewodu spalinowego - 20cm. Wysokość komina - ok. 8m.

Co do trudnego dodzwonienia się do firmy Instalco, to również potwierdzam, że jednego dnia nie chcieli wcale odbierać telefonów. Na maile nie odpowiadają, ale w końcu kocioł udało mi się zamówić. Tyle, że ja w siedzibie byłem kiedyś osobiście, więc potrafię zrozumieć dlaczego mogą mieć problem z czasem na rozmowy przez telefon :)

Do tego brakuje ci jeszcze pompy ciepła, grzejników elektrycznych i ogrzewania miejskiego. Po co ci tyle źródeł wytwarzania ciepła do nowego domu, kondensat i tyle ewentualnie kominek jak się ktoś upiera.

keteimj
12-12-2013, 13:53
To chyba bardzo dobrze, że świadomość społeczeństwa przy wymianie poglądów stopniowo wzrasta w funkcji czasu.

Czyż nie ?.

Pewnie, że tak i tak ostatecznie to użytkownik odpowiada za to jaki kocioł czy sposób ogrzewania wybierze i ponosi tego konsekwencje.

keteimj
12-12-2013, 14:00
Poprawiałem knota, którego przysłali do badań i z którego wyszedł potem RBR 23kW.
Z pozostałymi RBR-ami nie miałem nic wspólnego.

O to teraz wiem dlaczego moja 17-ka tak fajnie smiga:D

Novy!
12-12-2013, 14:10
Pewnie, że tak i tak ostatecznie to użytkownik odpowiada za to jaki kocioł czy sposób ogrzewania wybierze i ponosi tego konsekwencje.

Warunek jest jeden.Użytkownik kupił to co było z nazwy i specyfikacji tym produktem ,który chciał kupić.

mpepe
12-12-2013, 14:17
Poprawiałem knota, którego przysłali do badań i z którego wyszedł potem RBR 23kW.
Z pozostałymi RBR-ami nie miałem nic wspólnego.


A RBR 17 podobno poszedł do Łodzi i podobno nie jest badany ale pojechał na badania :-) :-) info Karoka65

zawijan
12-12-2013, 14:21
O to teraz wiem dlaczego moja 17-ka tak fajnie smiga:D

Chciałbym w tym momencie zwrócić uwagę Wszystkich na fakt, że ja nigdzie nie napisałem (jeszcze), że RBR-y to złe kotły. Zwracam tylko uwagę na - powiedzmy - pewne nieprawidłowości w ich dystrybucji, z marketingiem włącznie.

A Ty, Kolego, próbujesz być złośliwym w stosunku do mnie, ale wychodzi Ci to głupio. Nie wygłupiaj się, proszę.

mpepe
12-12-2013, 14:23
Tez sie zastanawiam pod jakim wzgledem palnik nie toleruje tego opalu? Pale w tym roku wesola z bartexu w ubieglym ekoretem od lokalnego ale znanego dostawcy. Po spieciu powrotow okres od zasypu do zasypu wydluzyl sie, z jednego zasypu wyszlo kolo 1.5 popielnika, troche sadzy jest ale jak ma nie byc jak +8 na zewnatrz i srednia moc kotla to nie wiecej niz 3kW.

Jakieś nowe dane o jakości węgla? ja zasłyszałem od Naszych ekspertów że tylko opał first class bo inaczej to spalanie, sadza, same problemy a teraz producent nie zaleca palenia mocnym grochem to jakiś żart ?

mpepe
12-12-2013, 14:24
O to teraz wiem dlaczego moja 17-ka tak fajnie smiga:D

Pewnie dla tego właśnie :yes:

Delphion1
12-12-2013, 14:25
A ja mam inne pytanko.
Czy jest ktoś komu padł kiedys sterownik eCoal i co było przyczyną jak już?

Ja swoje wiem a Wam Panowie krzykacze, proponuje wstrzymać zwieracze i zająć się rodzina przed świętami.
Wystarczy napisać raz a nie co 2 strony sie powtarzać.Zapewne chodzi o to aby przypadkiem nowy uzytkownik nie przeoczył wpisu, to może piszcie to samo co post , lub w stopce sobie zapiszcie aby nikomu nie umknęło.

Piec ma grzać,palić mało moich pieniędzy i mam mieć cieplucho .Ja akurat jestem zadowolony ,pewnie z niebieskiego też bym był.
To co od niego wymagam wykonuje 2 sezon i jeszcze mi troszkę kasy zostaje.
Z ciekawości zapytam:
Ktoś mnie pobije 1000 zł opał na całą zimę ?
Pozdrawiam i może dałem do myślenia. :P

Drake
12-12-2013, 14:26
Do tego brakuje ci jeszcze pompy ciepła, grzejników elektrycznych i ogrzewania miejskiego. Po co ci tyle źródeł wytwarzania ciepła do nowego domu, kondensat i tyle ewentualnie kominek jak się ktoś upiera.

Gdyby gaz był o połowę tańszy, to nawet nie myślałbym o niczym innym. Ba, nawet bym w kominku nigdy nie rozpalił, bo i po co.
Kondensat nawet ze swoim 108% swoje musi spalić, jak się chce mieć 23stopnie w domu.

Delphion1
12-12-2013, 14:38
Drake a ja do tego dołożę kosmiczne ceny przyłącza.Mi wyliczono 16k. :O

keteimj
12-12-2013, 14:49
Chciałbym w tym momencie zwrócić uwagę Wszystkich na fakt, że ja nigdzie nie napisałem (jeszcze), że RBR-y to złe kotły. Zwracam tylko uwagę na - powiedzmy - pewne nieprawidłowości w ich dystrybucji, z marketingiem włącznie.

A Ty, Kolego, próbujesz być złośliwym w stosunku do mnie, ale wychodzi Ci to głupio. Nie wygłupiaj się, proszę.

Skoro grzecznie prosisz :) To proszę bardzo, muszę pogonić tego z widełkami bo coś mi ciągle tam do ucha truje:D


To zapytam też grzecznie bo było tu tyle wywodów, odnośników, linków itd. Jakie badania i atesty, certyfikaty i.t.d zgodnie z prawem polskim i UE musi mieć kocioł CO aby mógł być sprzedawany na polskim rynku nie pytam oto co by było wskazane ,co zaleca się, tylko o to co musi być
To nie jest pytanie tyko do zawijana tylko prosze jak ktoś nie wie to poprostu nie odpowiada

Arturo72
12-12-2013, 14:51
Gdyby gaz był o połowę tańszy, to nawet nie myślałbym o niczym innym. Ba, nawet bym w kominku nigdy nie rozpalił, bo i po co.
Kondensat nawet ze swoim 108% swoje musi spalić, jak się chce mieć 23stopnie w domu.
Ograniczenie zużycia energii na ogrzewanie odbywa się przez ograniczenie strat ciepła przez dom.Jeśli je ograniczysz do minimum to i zużycie gazu byłoby minimalne,tym bardziej że jest to nowy dom.
Nie zrozumie decyzji,że mając już gaz ktoś pakuje się w węgiel.

Drake
12-12-2013, 14:57
Ograniczenie zużycia energii na ogrzewanie odbywa się przez ograniczenie strat ciepła przez dom.Jeśli je ograniczysz do minimum to i zużycie gazu byłoby minimalne,tym bardziej że jest to nowy dom.
Nie zrozumie decyzji,że mając już gaz ktoś pakuje się w węgiel.

Zobacz tylko ilu ludzi ma gaz i nie czepia się kominka, a drewno też w większości przypadków za darmo nie jest, a zużycie przecież na gazie jest minimalne, to po co palą w kominku? ;)

mpepe
12-12-2013, 15:05
A ja mam inne pytanko.
Czy jest ktoś komu padł kiedys sterownik eCoal i co było przyczyną jak już?

Ja swoje wiem a Wam Panowie krzykacze, proponuje wstrzymać zwieracze i zająć się rodzina przed świętami.
Wystarczy napisać raz a nie co 2 strony sie powtarzać.Zapewne chodzi o to aby przypadkiem nowy uzytkownik nie przeoczył wpisu, to może piszcie to samo co post , lub w stopce sobie zapiszcie aby nikomu nie umknęło.

Piec ma grzać,palić mało moich pieniędzy i mam mieć cieplucho .Ja akurat jestem zadowolony ,pewnie z niebieskiego też bym był.
To co od niego wymagam wykonuje 2 sezon i jeszcze mi troszkę kasy zostaje.
Z ciekawości zapytam:
Ktoś mnie pobije 1000 zł opał na całą zimę ?
Pozdrawiam i może dałem do myślenia. :P


To za drewno do kominka przypuszczam

Arturo72
12-12-2013, 15:05
Zobacz tylko ilu ludzi ma gaz i nie czepia się kominka, a drewno też w większości przypadków za darmo nie jest, a zużycie przecież na gazie jest minimalne, to po co palą w kominku? ;)
Ponieważ nie ograniczają strat ciepła domu,podobnie jak Ty nie mają pojęcia jak to jest ważne i jak wpływa na zużycie energii na ogrzewanie.
Zrób sobie OZC to dowiesz się jakie byś miał rachunki przy gazie i jak izolacja wpływa na zużycie.

Arturo72
12-12-2013, 15:09
...
Podaj parametry domu.

mpepe
12-12-2013, 15:10
Gdyby gaz był o połowę tańszy, to nawet nie myślałbym o niczym innym. Ba, nawet bym w kominku nigdy nie rozpalił, bo i po co.
Kondensat nawet ze swoim 108% swoje musi spalić, jak się chce mieć 23stopnie w domu.

A kocioł na węgiel nie musi swojego spalić?
Cena węgla jest niska wg ciebie? za dobry groszek trzeba już płacić po 1000zł z dostawą uwierz mi że w nowym domu za połowę z tego gazem ogrzejesz. Mam porównanie w najbliższym otoczeniu w nowych domach i taniej wychodzi na gazie, koleżanka ma 150mkw z rekuperatorem z odzyskiem ciepła i kondensat gazowy 500zł/mieś kosztuje ją ogrzanie do 24 stopni no ale nowy ocieplony solidnie dom

mpepe
12-12-2013, 15:16
Ale o co Ci chodzi napisałem, że do spalania nic nie mam pali mniej około 10 kg na dobę to na co mam narzekać? Nic się złego nie dzieje popiołu mało, trochę sadzy ale to też da się wyjaśnić. Może i możnaby to jeszcze poprawić ale do tego trzeba być na miejscu i poobserwować, póki co jako podstawę do oceny biorę ile mie to kosztuje i jest ok.

Pozostała do rozwiązania jeszcze kwestia hałasu bo pomimo zastosowania oringów nie ustał.

U mnie hałas niestety powrócił dokręciłem śruby z oringami wczoraj wieczorem bo sprawdziłem po tygodniu i były trochę luźne chyba oringi się uleżały, i już tak kolorowo nie ma. Z tego co mówił mi sprzedawca to Ewmar ma ceramiczne zębatki i to może być poniekąd przyczyną ale czy to prawda ? nie wiem

edgar184
12-12-2013, 15:20
U mnie hałas niestety powrócił dokręciłem śruby z oringami wczoraj wieczorem bo sprawdziłem po tygodniu i były trochę luźne chyba oringi się uleżały, i już tak kolorowo nie ma. Z tego co mówił mi sprzedawca to Ewmar ma ceramiczne zębatki i to może być poniekąd przyczyną ale czy to prawda ? nie wiem

A może węgla już brakuje, i hałas przez pusty zasobnik coraz większy??
Taka dodatkowa opcja gratis, powiadamianie dźwiękowe o pustym zasobniku :).

mpepe
12-12-2013, 15:21
Skoro grzecznie prosisz :) To proszę bardzo, muszę pogonić tego z widełkami bo coś mi ciągle tam do ucha truje:D


To zapytam też grzecznie bo było tu tyle wywodów, odnośników, linków itd. Jakie badania i atesty, certyfikaty i.t.d zgodnie z prawem polskim i UE musi mieć kocioł CO aby mógł być sprzedawany na polskim rynku nie pytam oto co by było wskazane ,co zaleca się, tylko o to co musi być
To nie jest pytanie tyko do zawijana tylko prosze jak ktoś nie wie to poprostu nie odpowiada

Grzecznie odpowiadam, ;) ktoś napisał kilkanaście stron wcześniej że żadne badania nie obowiązują

jack18
12-12-2013, 15:22
A kocioł na węgiel nie musi swojego spalić?
Cena węgla jest niska wg ciebie? za dobry groszek trzeba już płacić po 1000zł z dostawą uwierz mi że w nowym domu za połowę z tego gazem ogrzejesz. Mam porównanie w najbliższym otoczeniu w nowych domach i taniej wychodzi na gazie, koleżanka ma 150mkw z rekuperatorem z odzyskiem ciepła i kondensat gazowy 500zł/mieś kosztuje ją ogrzanie do 24 stopni no ale nowy ocieplony solidnie dom

a jak wyliczyłeś ze spali w tym domu za większą kwotę eko groszku?

wuwok
12-12-2013, 15:25
A ja mam inne pytanko.
Czy jest ktoś komu padł kiedys sterownik eCoal i co było przyczyną jak już?

Ja swoje wiem a Wam Panowie krzykacze, proponuje wstrzymać zwieracze i zająć się rodzina przed świętami.
Wystarczy napisać raz a nie co 2 strony sie powtarzać.Zapewne chodzi o to aby przypadkiem nowy uzytkownik nie przeoczył wpisu, to może piszcie to samo co post , lub w stopce sobie zapiszcie aby nikomu nie umknęło.

Piec ma grzać,palić mało moich pieniędzy i mam mieć cieplucho .Ja akurat jestem zadowolony ,pewnie z niebieskiego też bym był.
To co od niego wymagam wykonuje 2 sezon i jeszcze mi troszkę kasy zostaje.
Z ciekawości zapytam:
Ktoś mnie pobije 1000 zł opał na całą zimę ?
Pozdrawiam i może dałem do myślenia. :P
Mi w 25kw padł eCoal i zostaw wymieniony,serwis sprawnie był na następny dzień od zgłoszenia. Sterownik zaczął się wieszać bez przyczyny.

mpepe
12-12-2013, 15:26
A może węgla już brakuje, i hałas przez pusty zasobnik coraz większy??
Taka dodatkowa opcja gratis, powiadamianie dźwiękowe o pustym zasobniku :).

Niestety hałas powrócił po dokręceniu muszę zastosować chyba inne oringi obecne są chyba za miękkie i się ugniatają za szybko tam są siły dlatego musi być to skręcone jak należy

mpepe
12-12-2013, 15:27
a jak wyliczyłeś ze spali w tym domu za większą kwotę eko groszku?

Gdzie to wyliczenie napisałem? napisałem że tona kosztuje 1000zł a za połowe tej ceny czyli 500 ogrzejesz dom gazem a ile weglem nie napisałem, ale szwagier i kuzynka grzeją nowe domy już o tym pisałem wcześniej, że szwagier płaci za ogrzewanie znacznie więcej obecnie około 25kg /24h kocioł HEF domy w obydwóch przypadkach nowe z termopora i 10 cm wełny na elewacji z tym że kuzynki dom jest 10 mkw większy

wuwok
12-12-2013, 15:29
A kocioł na węgiel nie musi swojego spalić?
Cena węgla jest niska wg ciebie? za dobry groszek trzeba już płacić po 1000zł z dostawą uwierz mi że w nowym domu za połowę z tego gazem ogrzejesz. Mam porównanie w najbliższym otoczeniu w nowych domach i taniej wychodzi na gazie, koleżanka ma 150mkw z rekuperatorem z odzyskiem ciepła i kondensat gazowy 500zł/mieś kosztuje ją ogrzanie do 24 stopni no ale nowy ocieplony solidnie dom
500zl??????? to ja mam 160m użytkowej i na cały rok koszt mam 2500zl z ciepła wodą [aha u nas gazu nie ma jak coś] Rekuperator może założę ..fajna sprawa to jest :)

keteimj
12-12-2013, 15:31
Ograniczenie zużycia energii na ogrzewanie odbywa się przez ograniczenie strat ciepła przez dom.Jeśli je ograniczysz do minimum to i zużycie gazu byłoby minimalne,tym bardziej że jest to nowy dom.
Nie zrozumie decyzji,że mając już gaz ktoś pakuje się w węgiel.

I tu się poniekąd z tobą zgodzę, bo kiedyś mieszkałem dobrych kilka lat w mieszkaniu gdzie miałem piec dwu obiegowy na gaz mieszkanie 64,8m2 średnia wysokość lokalu to 3,5m( na ziemi krzyżackiej to było) i póżniej w typowym bloku 54m2 i rachunki nie przerażały nie wiem nie analizowałem może ceny gazu poszły w górę albo co innego ogrzać mieszkanie a co innego dom, w każdy razie mój osobisty szwagier jak sądze ze względów ekonomicznych też ma gaz oddzielnie kocioł do CO i do CWU na gaz i w tam tym roku zamontował smieciucha z miarkownikiem ciagu pali drewnem i wunglem jest zadowolony bo nauczył się rozpalać od góry i ma stałopalność 7 godz na jednym załadunku także każdy ma swoje doświadczenia i swoją kalkulację i to nie jest powiedziane,że za parę lat nie zmienisz oceny swojego super taniego ogrzewania

Tu nic nie oszuka za energię trzeba płacić w takiej czy innej postaci jak zapłacisz za super wydajne urządzenie to masz tańsze rachunki, jak włożysz w ocieplenie to masz nizsze rachunki, jak nie zapłacisz za prąd to za drewno do kominka :yes:kwestia co kto wybierze i jakie ma możliwości czy wyłożyć kase od razu czy później placi w ratach, czy kogoś staćna leżenie bykiem czy chce lub musi przerzucić parę kilo opału i popiłu, pozatym niektórzy to lubią i co pan zrobisz nic pan nie zrobisz

mpepe
12-12-2013, 15:40
500zl??????? to ja mam 160m użytkowej i na cały rok koszt mam 2500zl z ciepła wodą [aha u nas gazu nie ma jak coś] Rekuperator może założę ..fajna sprawa to jest :)

z cwu i gotowaniem

wuwok
12-12-2013, 15:42
z cwu i gotowaniem
Cwu tak,,cały rok [możesz zobaczyć ubytki na ciepłej wodzie jak moi kawalerowie się moczą :) ] Do gotowania mam indukcje.

edgar184
12-12-2013, 15:42
Niestety hałas powrócił po dokręceniu muszę zastosować chyba inne oringi obecną są chyba za miękkie i się ugniatają za szybko tam są siły dlatego musi być to skręcone jak należy

A możesz obrazowo pokazać gdzie te oringi montujesz??

mpepe
12-12-2013, 15:44
I tu się poniekąd z tobą zgodzę, bo kiedyś mieszkałem dobrych kilka lat w mieszkaniu gdzie miałem piec dwu obiegowy na gaz mieszkanie 64,8m2 średnia wysokość lokalu to 3,5m( na ziemi krzyżackiej to było) i póżniej w typowym bloku 54m2 i rachunki nie przerażały nie wiem nie analizowałem może ceny gazu poszły w górę albo co innego ogrzać mieszkanie a co innego dom, w każdy razie mój osobisty szwagier jak sądze ze względów ekonomicznych też ma gaz oddzielnie kocioł do CO i do CWU na gaz i w tam tym roku zamontował smieciucha z miarkownikiem ciagu pali drewnem i wunglem jest zadowolony bo nauczył się rozpalać od góry i ma stałopalność 7 godz na jednym załadunku także każdy ma swoje doświadczenia i swoją kalkulację i to nie jest powiedziane,że za parę lat nie zmienisz oceny swojego super taniego ogrzewania

Tu nic nie oszuka za energię trzeba płacić w takiej czy innej postaci jak zapłacisz za super wydajne urządzenie to masz tańsze rachunki, jak włożysz w ocieplenie to masz nizsze rachunki, jak nie zapłacisz za prąd to za drewno do kominka :yes:kwestia co kto wybierze i jakie ma możliwości czy wyłożyć kase od razu czy później placi w ratach, czy kogoś staćna leżenie bykiem czy chce lub musi przerzucić parę kilo opału i popiłu, pozatym niektórzy to lubią i co pan zrobisz nic pan nie zrobisz

Jasna sprawa za każdą energię trzeba płacić ale tylko za niektóre należy płacić i jeszcze dokładać, czyścić, zwozić opał, rąbać itd

mpepe
12-12-2013, 15:48
229761
A możesz obrazowo pokazać gdzie te oringi montujesz??

pomiędzy silnik a motoreduktor

kalio
12-12-2013, 17:46
Grzecznie odpowiadam, ;) ktoś napisał kilkanaście stron wcześniej że żadne badania nie obowiązują

A ja jeszcze dopowiem że niektóre gminy dopłacają do wymiany kotłów weglowych na ekologiczne - weglowe - i Tu można dostać do 50% ceny kotła z powrotem

I warunkiem takiej dopłaty jest właśnie CERRTYFIKAT ekologiczny lub równoważny

Delphion1
12-12-2013, 17:51
To za drewno do kominka przypuszczam
To źle przypuszczasz:)
Kominka jeszcze się nie dorobiłem ,ale komin stoi.

edgar184
12-12-2013, 17:54
Dzięki mpepe, sam z ciekawości będę coś próbował z tym działać. Choć osobiście mi ten hałas nie przeszkadza, a w sumie to go nie słyszę.
Tylko w głuchą, bezwietrzną noc, gdy na prawdę jest cichutko w domu, to słychać pracę podajnika. Ale w sumie jak lodówka się włączy to bardziej przeszkadza.

Jeszcze pytanie do bardziej obeznanych, jak widać po moich wykresach spaliny u mnie są dosyć niskie, choć nikt tak na prawdę nie ustalił punktu odniesienia, jakie powinny być.
I pytanie w jaki sposób sprawdzić czy w kominie nie dzieje się nic złego??
Komin systemowy, 9m, fi 200.
Do komina mogę zaglądnąć tylko poprzez wyczystkę, i otwór rewizyjny w kolanie łączącym piec z ceramicznym kominem.
I teraz tak, na poziomie wyczystki jest sucho, na ile tam mogę wsadzić łapę to jest sucho, z komina nic nie wypływa.
Na poziomie wejścia spalin z pieca do komina sucho, tam już łapy nie wsadzę, bo i tak nie dostanę do ceramiki.

Czy gdzieś w wyższych partiach nie wkrapla się ta skur..skroplina która potrafi przez mury przejść?
Czy ona się tam gdzieś nie wkrapla i nie zatrzymuje się na pewnym poziomie, np przez sadzę albo przez grubą zaprawę, w niewidocznym dla mnie miejscu???
Wiem że dziwne pytanie, ale jakoś nie chciałbym zobaczyć u siebie tego czarnego wykwitu.
A może ktoś jakoś u siebie sprawdza komin?:)

kalio
12-12-2013, 18:07
Ale karoka z minertu czyszczą posty normalnie stron wątku ubywa

lestek27
12-12-2013, 18:09
Ale karoka z minertu czyszczą posty normalnie stron wątku ubywa

Nie wiem kto ale ktokolwiek to jest to robi dobrą robotę jeśli usuwa posty powtarzające się co 2 stronę i te kompletnie nie w temacie.

mpepe
12-12-2013, 18:18
A ja jeszcze dopowiem że niektóre gminy dopłacają do wymiany kotłów weglowych na ekologiczne - weglowe - i Tu można dostać do 50% ceny kotła z powrotem

I warunkiem takiej dopłaty jest właśnie CERRTYFIKAT ekologiczny lub równoważny

to czyżby do gazu nie dopłacały? szczególnie z wymiany węglowy na gaz?

jack18
12-12-2013, 18:29
A kocioł na węgiel nie musi swojego spalić?
Cena węgla jest niska wg ciebie? za dobry groszek trzeba już płacić po 1000zł z dostawą uwierz mi że w nowym domu za połowę z tego gazem ogrzejesz.

Ten początek Twojej wypowiedzi mógł mi to zasugerować. Widocznie się pomyliłem- jak coś to sorki...

edgar184
12-12-2013, 18:34
Ale karoka z minertu czyszczą posty normalnie stron wątku ubywa

Miejmy nadzieję że głównie Twoje certyfikowane posty kasują, które nic nie wnoszą do tematu, a powtarzasz je w co drugim słowie.
:D

mpepe
12-12-2013, 18:36
Dzisiaj miałem dostawę eko z Wesołej i tu pytano jestem na stronie http://wegiel.katowice.pl/wegle/kwk__myslowice_wesola_/
i nie ma ekogroszku w ich ofercie dobrze się domyślam, że firmy typu Bartex kruszą gruby węgiel na eko?
Poza tym dostałem węgiel cholernie mokry woda się leje z worów cena 800zł. A i znalazłem kolejnego magika co za podobno ten sam węgiel chce 700zł workowany to ciekawe ile on kosztuje na kopalni ?

kalio
12-12-2013, 18:36
Widzę ,że kolega znalazł wreszcie "kumpli" aby pogadać.Wpisy w dzienniku budowy bez zainteresowania i odzewu,zresztą się nie dziwię,chata w szczerym polu,projekt lata 90-te,ale o gustach się nie dyskutuje.Nikgo nie za bardzo to ciekawi,nie ma z kim pogadać,no to sru na wątek o kotłach,i już jest gorąco.
Daj pokój kolego,jak kupisz RBR-a to pogadamy.Póki co, buduj dalej.Każdy tu ,jest świadomy co i dlaczego zakupił.

To jak z tą świadomością ???

kalio
12-12-2013, 18:37
to czyżby do gazu nie dopłacały? szczególnie z wymiany węglowy na gaz?

Dopłacają ale trzeba jeszcze miec gaz,k amo mozna też PC solary, grzały

mpepe
12-12-2013, 18:37
Ten początek Twojej wypowiedzi mógł mi to zasugerować. Widocznie się pomyliłem- jak coś to sorki...

Nie ma problemu nie obrażam się :D

mark3k
12-12-2013, 18:39
Pytanie. Czy Wasze kociołki też tak szybko zarastają pyłem i sadzą? U mnie normalnie masakra. Czyszczę kocioł co 4-ry dni. Po wyczyszczeniu (skrobakiem ) temperatura spalin spada o 20oC, a kocioł dużo szybciej łapie temperaturę. Nawet już za radą kolegi NOVY przeszedłem na spalanie dwustanowe, niby płomień ładny, zero dymu lub jakiś mikro-dymek, a kocioł zarasta w zbyt szybkim tempie. Ciąg kominowy dobry (komin 11mb). Węgiel jakiś szajsowaty - Bartex pseudo Pieklorz z Bobrka. Groszek spala się ładnie, niemal zero niedopałków, tylko to zarastanie kotła - i cała komora spalania czarna jak smoła, wymiennik także czarny. Chyba kocioł pragnie ceramiki. :)

Novy!
12-12-2013, 18:53
Pytanie. Czy Wasze kociołki też tak szybko zarastają pyłem i sadzą? U mnie normalnie masakra. Czyszczę kocioł co 4-ry dni. Po wyczyszczeniu (skrobakiem ) temperatura spalin spada o 20oC, a kocioł dużo szybciej łapie temperaturę. Nawet już za radą kolegi NOVY przeszedłem na spalanie dwustanowe, niby płomień ładny, zero dymu lub jakiś mikro-dymek, a kocioł zarasta w zbyt szybkim tempie. Ciąg kominowy dobry (komin 11mb). Węgiel jakiś szajsowaty - Bartex pseudo Pieklorz z Bobrka. Groszek spala się ładnie, niemal zero niedopałków, tylko to zarastanie kotła - i cała komora spalania czarna jak smoła, wymiennik także czarny. Chyba kocioł pragnie ceramiki. :)
Zwiększ nadmuch.

mark3k
12-12-2013, 18:56
Zwiększ nadmuch.

To mi zaczyna się zapadać żar na palniku , a zwiększenie czasu podawania znowu powoduje konieczność zwiększenia nadmuchu i koło się zamyka.
Przydałaby się połówka % w dmuchaniu lub muszę kupić przesłonę na dmuchawkę.
Zwiększyłem o 1% i zmniejszyłem czas przerwy o 1s. Zobaczę rano co będzie na palniku.

Novy!
12-12-2013, 19:16
Zwiększyłem o 1% i zmniejszyłem czas przerwy o 1s. Zobaczę rano co będzie na palniku.
Tak się nie robi.regulujesz jeden parametr.To ,że po zwiększeniu nadmuchu zapadł się kopczyk to normalne. Trochę potrwa zanim kocioł "przyzwyczai" się do nowych warunków spalania.Daj mu czas,tak z 2h.Kopiec ma być zawsze taki sam,nie może maleć ani rosnąć,ale na taką reakcję trzeba czasu.

mark3k
12-12-2013, 19:23
OK. Tak ustawię. :)

SiNi
12-12-2013, 19:24
Fajnie, że ktoś czyści temat, ale przez to nie potrafię znaleźć gdzie skończyłem czytać temat. Ponad 80% miałem za sobą i teraz już odpuszczam bo szkoda czasu na szukanie tym bardziej, że im dalej tym mniej rzeczowych porad tylko dyskusja nie na temat.

Wracając do RBRa to chciałbym się zapytać na co zwrócić uwagę przy pierwszym odpalaniu kotła? Na dniach (w przyszłym tygodniu) mi go przywiozą i potem max 2 tygodnie będę czekał na jego podłączenie do instalacji. Chciałbym od razu ale nie wiem jak mój instalator z czasem wyrobi. Jakbym miał sprzęt odpowiedni to chyba sam dałbym radę, ale bez tego nie ma co nawet zaczynać.

Novy!
12-12-2013, 19:26
To jak z tą świadomością ???
Świadomość jest też wynikiem dostępu do informacji.Ja wtedy otrzymałem jakie otrzymałem.

pawko_
12-12-2013, 19:34
A może ktoś jakoś u siebie sprawdza komin?:)
Wsadzam łapę z aparatem do wyczystki i robię zdjęcie z lampą i wszystko ładnie widać:) Tyle, że ja mam komin 3 m niższy.

minertu
12-12-2013, 19:37
Fajnie, że ktoś czyści temat, ale przez to nie potrafię znaleźć gdzie skończyłem czytać temat. Ponad 80% miałem za sobą i teraz już odpuszczam bo szkoda czasu na szukanie tym bardziej, że im dalej tym mniej rzeczowych porad tylko dyskusja nie na temat.

Wracając do RBRa to chciałbym się zapytać na co zwrócić uwagę przy pierwszym odpalaniu kotła? Na dniach (w przyszłym tygodniu) mi go przywiozą i potem max 2 tygodnie będę czekał na jego podłączenie do instalacji. Chciałbym od razu ale nie wiem jak mój instalator z czasem wyrobi. Jakbym miał sprzęt odpowiedni to chyba sam dałbym radę, ale bez tego nie ma co nawet zaczynać.

Ustaw 55deg na kotle i powoli puszczaj na instalacje.Dla pompy CO kup sobie (ok 10zł) kabel ze wzmacniacza komp i wepnij pompę CO na sztywno w gniazdko.Efekt taki,że równomiernie będzie wygrzewać wodę w instalacji.Zawsze tak uruchamiam nową instalację.

SiNi
12-12-2013, 19:45
Do CO mam zamiar kupić pompę energooszczędną z autoadapt (na 95% będzie to wilo stratos 25/60, bo instalacja otwarta i w przyszłości ma być piętro) i raczej na starcie z gniazdka pójdzie, a potem pod sterownik podłączę bo 1 stycznia wyjeżdżam za granicę (znowu:() i chciałbym mieć możliwość sterowania wszystkim.
Co do kabla to jedna uwaga, jest to kabel do zasilacza, a nie wzmacniacza. Lubię się czepiać szczegółów, więc się przyzwyczajajcie, bo już taki jestem:cool:

minertu
12-12-2013, 19:47
Ale karoka z minertu czyszczą posty normalnie stron wątku ubywa
Że co?
Nie mam admina więc zastanów się co piszesz !!!

5iatka
12-12-2013, 19:48
Fajnie, że ktoś czyści temat, ale przez to nie potrafię znaleźć gdzie skończyłem czytać temat. Ponad 80% miałem za sobą i teraz już odpuszczam bo szkoda czasu na szukanie tym bardziej, że im dalej tym mniej rzeczowych porad tylko dyskusja nie na temat.

Wracając do RBRa to chciałbym się zapytać na co zwrócić uwagę przy pierwszym odpalaniu kotła? Na dniach (w przyszłym tygodniu) mi go przywiozą i potem max 2 tygodnie będę czekał na jego podłączenie do instalacji. Chciałbym od razu ale nie wiem jak mój instalator z czasem wyrobi. Jakbym miał sprzęt odpowiedni to chyba sam dałbym radę, ale bez tego nie ma co nawet zaczynać.

jeśli jesteś wyczulony na 'przeszkadzajki' to zawczasu zadbaj o wyciszenie kotła:
stawiaj na gumowych podkładkach (np. z pasów transmisyjnych )
dołożyłbym uszczelkę ( może sznur ) między koszem a korpusem palnika
jest też patent z oringami między silnikiem, a przekładnią ( chyba fi70 )

Dodatkowo uszczelnienie korony palnika.

Przygotuj sobie kable pod czujniki, pompy, 230V dla sterownika.....

minertu
12-12-2013, 19:50
No tak,z zasilacza :)

minertu
12-12-2013, 19:52
5iatka kable do pomp są w zestawie,nie dostałeś?

minertu
12-12-2013, 19:54
A ja jeszcze dopowiem że niektóre gminy dopłacają do wymiany kotłów weglowych na ekologiczne - weglowe - i Tu można dostać do 50% ceny kotła z powrotem

I warunkiem takiej dopłaty jest właśnie CERRTYFIKAT ekologiczny lub równoważny
To już pisałem nie raz ,że tylko do dopłat jest certyfikat potrzebny.

5iatka
12-12-2013, 19:56
Kable do pomp si si, ja musiałem jeden zrobić dłuższy.
Miałem na myśli głównie kable pod czujniksy.

edgar184
12-12-2013, 19:56
Wsadzam łapę z aparatem do wyczystki i robię zdjęcie z lampą i wszystko ładnie widać:) Tyle, że ja mam komin 3 m niższy.

Ooo to może być dobry patent, spróbuję :lol2:.

minertu
12-12-2013, 19:59
Kable do pomp si si, ja musiałem jeden zrobić dłuższy.
Miałem na myśli głównie kable pod czujniksy.
No te trzeba na miarę dokupić.Nie są w zestawie.

karoka65
12-12-2013, 20:20
Że co?
Nie mam admina więc zastanów się co piszesz !!!
O to chodzi że pieprzy żeby pieprzyć.
Widać że ktoś nie wytrzymał i robi sie mały porządek.
I jak dalej będzie takie trolowanie to łby się posypią podejrzewam, nie ważne jak zasłużone.
Jeszcze jakiegoś moda z jajami trzeba wybrać i trole będą miały od razu wakacje.
Prze 300 stron dość gnoju tu narobili.
Nie chodzi żeby był miód i malina a o to żeby jakieś szumowiny wątek nie rozpieprzały.
Założyciel wątku jasno napisał w jakim celu go założył i tego proszę się trzymać.
Pozdrawiam i życzę Dobrej Nocy.

kobra64
12-12-2013, 20:33
Dzisiaj miałem dostawę eko z Wesołej i tu pytano jestem na stronie http://wegiel.katowice.pl/wegle/kwk__myslowice_wesola_/
i nie ma ekogroszku w ich ofercie dobrze się domyślam, że firmy typu Bartex kruszą gruby węgiel na eko?
Poza tym dostałem węgiel cholernie mokry woda się leje z worów cena 800zł. A i znalazłem kolejnego magika co za podobno ten sam węgiel chce 700zł workowany to ciekawe ile on kosztuje na kopalni ? Jest groszek II 8 - 20mm na Wesołej. 652 zeta brutto na kopalni kosztuje w drobnicach. Luzem - workowanego kopalnia nie sprzedaje.

minertu
12-12-2013, 20:41
O to chodzi że pieprzy żeby pieprzyć.
Widać że ktoś nie wytrzymał i robi sie mały porządek.
I jak dalej będzie takie trolowanie to łby się posypią podejrzewam, nie ważne jak zasłużone.
Jeszcze jakiegoś moda z jajami trzeba wybrać i trole będą miały od razu wakacje.
Prze 300 stron dość gnoju tu narobili.
Nie chodzi żeby był miód i malina a o to żeby jakieś szumowiny wątek nie rozpieprzały.
Założyciel wątku jasno napisał w jakim celu go założył i tego proszę się trzymać.
Pozdrawiam i życzę Dobrej Nocy.

Każdy pieprzy jak potrafi :)

minertu
12-12-2013, 20:49
Jak zechcesz to mogę bezinteresownie zrobić zestawienie np. z okresu ostatniego tygodnia wraz z wykresem aktywności ( trolowania ) poszczególnych forumowiczów.

Podobno statystyki nie kłamią ?.

Nawet byłbym za ale prościej jest pisać na temat.

karoka65
12-12-2013, 20:59
Jak zechcesz to mogę bezinteresownie zrobić zestawienie np. z okresu ostatniego tygodnia wraz z wykresem aktywności ( trolowania ) poszczególnych forumowiczów.

Podobno statystyki nie kłamią ?.
Ty jesteś stronniczy, odpadasz.
Andrzeju proszę odpisz na priva bo potrzebuję ja Twojej pomocy, poważnie.

mpepe
12-12-2013, 21:26
Jest groszek II 8 - 20mm na Wesołej. 652 zeta brutto na kopalni kosztuje w drobnicach. Luzem - workowanego kopalnia nie sprzedaje.

Dzięki, a w tym cenniku z linka tego groszku dlaczego nie ma?
i jakim sposobem można zapakować w worki przewieź na plac kilkaset km i sprzedać go za 700? to jest sztuka polak potrafi

kobra64
12-12-2013, 21:39
Bo on nie zawsze jest w sprzedaży. Bywa że go nie sprzedają jakiś czas tylko wszystko dają na Zakład Przeróbczy do produkcji Ekoretu.

kalio
12-12-2013, 21:40
O to chodzi że pieprzy żeby pieprzyć.
Widać że ktoś nie wytrzymał i robi sie mały porządek.
I jak dalej będzie takie trolowanie to łby się posypią podejrzewam, nie ważne jak zasłużone.
Jeszcze jakiegoś moda z jajami trzeba wybrać i trole będą miały od razu wakacje.
Prze 300 stron dość gnoju tu narobili.
Nie chodzi żeby był miód i malina a o to żeby jakieś szumowiny wątek nie rozpieprzały.
Założyciel wątku jasno napisał w jakim celu go założył i tego proszę się trzymać.
Pozdrawiam i życzę Dobrej Nocy.

No znam takiego jednego trola prze duże T.

Tylko niestety jest pod osłoną - gatunek zaginiony czy jakoś

karoka65
12-12-2013, 22:01
No znam takiego jednego trola prze duże T.

Tylko niestety jest pod osłoną - gatunek zaginiony czy jakoś
Kalio proszę, skończ już pisać głupoty.
Tu nikt niema żadnej ochrony czy osłony.
Byłem i jestem userem takim jak Ty.
Profil wykupiłem dlatego żeby mieć spokój z takimi jak Ty i widać że to były źle wydane pieniądze.
Popatrz na tych co nie dali ani grosza a handlują na forum ile wlezie.
Nawet największy spamer z tego forum strasznie ludzi uświadamiał, doradzał a naganiał klientów swojemu przyjacielowi niedoli a później i sobie.
Jeździł po budowach a nie miał odwagi przyznać się że to on jest tym światłym z doradcą.

karoka65
12-12-2013, 22:08
Jest groszek II 8 - 20mm na Wesołej. 652 zeta brutto na kopalni kosztuje w drobnicach. Luzem - workowanego kopalnia nie sprzedaje.
Do tego 61gr netto za worek, chyba tak ostatnio mi liczyli, opłacić ludków, paleta, jakiś prąd, paliwo o transporcie już nawet nie wspomnę żeby przywieźć z kopalni a później do klienta dostarczyć.
No chyba że ten węgiel to Święty Mikołaj sprzedaje i robi takie prezenty :).
Ja bynajmniej jak i zdecydowana większość chyba, sprzedaję żeby na nim coś zarobić a nie do tego dokładać.
Jest taka mała jasność co się kupuje po taniości, na pewno nie jest to co macie obiecywane czy deklarowane żeby było ładnie.

Drake
12-12-2013, 22:22
Podaj parametry domu.

Po raz ostatni: wydaję swoje pieniądze, na swój dom, dla swojego komfortu psychicznego.
Jeśli już musisz wiedzieć, to 167m2 pow. użytkowej.
Ściana suporex 24cm + styropian grafit 15cm Lambda 0,031.
Dach - wełna 28cm Lambda 0,033 + jedna warstwa do szczytu 18cm między krokwiami na strychu dodatkowo.
Podłoga 18cm styropian Lambda 0,036.
Okna PCV z pakietem 3-szybowym o Uszyby=chyba 0,8, U okien nie sprawdzałem nawet.
Wentylacja grawitacyjna.
Ek=122kWh/m2 x rok przy T=20st.C
Z obliczeń wychodzi mi, że dla 5-miesięcznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło wg. powyższego wskaźnika to 5,7kW, dla 6-miesięcznego sezonu grzewczego to 4,7kW, ale liczę to w łopatologiczny sposób, więc nie wiem czy poprawnie. Obliczenia dla T=20st.C. Jak wzrośnie dla 23 - chętnie się dowiem, bo sam tego nie obliczę.

I czy możemy już zakończyć dyskusję?

kalio
12-12-2013, 22:33
Dobra kończe pisać głupoty

miałem zasyp 81kg Julka Kazika, - równiutki popielnik wyszedł popiołu drobniutkeigo - chawłowice trzeba było codziennie wybierać,

czas na podaniku to 310min czyli ok 2,5kg/min

ps. A certyfikatu dalej nie mam - a termin składania dokumentów się zbliża

Drake
12-12-2013, 22:57
Drake zrób szkic a najlepiej rysunek techniczny z wymiarami kotłowni, to wtenczas dużo łatwiej będzie kolegom odpowiedzieć na Twoje dylematy.

Poniżej na szybko sklecone 2 warianty ustawienia.
Wariant 1 = wejście w komin na wys. 120cm, ale b. mało miejsca na wyjęcie ślimaka. Pytanie czy da się go wyjąć i jak się go demontuje (odkręca się kosz i odkręca obudowę od kotła czy tylko wyjeżdża z obudowy, gdy całość jest skręcona).
https://picasaweb.google.com/DrakeJ11/Schody?authkey=Gv1sRgCPXnnazyyOGdcg#59566411700101 85394

Wariant 2 = dobra obsługa ślimaka, ale wąsko przed drzwiczkami (ok. 70cm) i wejście w komin na wys. 2,4m - pod jakim minimalnym kątem można taką rurę spalinową prowadzić?
https://picasaweb.google.com/DrakeJ11/Schody?authkey=Gv1sRgCPXnnazyyOGdcg#59566411722468 98098

Będę wdzięczny za poradę :)

karoka65
12-12-2013, 22:59
Dobra kończe pisać głupoty

miałem zasyp 81kg Julka Kazika, - równiutki popielnik wyszedł popiołu drobniutkeigo - chawłowice trzeba było codziennie wybierać,

czas na podaniku to 310min czyli ok 2,5kg/min

ps. A certyfikatu dalej nie mam - a termin składania dokumentów się zbliża
Czyli musiałeś mieć prawdziwego "Kazika", taki poipół z niego powinien być tylko ja chyba prze ponad 4 lata miałem go dwa razy, Chwałowice maja powera ale popił niestety dużo większy a jak się źle trafi to i przypieka.
Nie wal ogniem, dostaniesz :)

karoka65
12-12-2013, 23:09
Poniżej na szybko sklecone 2 warianty ustawienia.
Wariant 1 = wejście w komin na wys. 120cm, ale b. mało miejsca na wyjęcie ślimaka. Pytanie czy da się go wyjąć i jak się go demontuje (odkręca się kosz i odkręca obudowę od kotła czy tylko wyjeżdża z obudowy, gdy całość jest skręcona).
https://picasaweb.google.com/DrakeJ11/Schody?authkey=Gv1sRgCPXnnazyyOGdcg#59566411700101 85394

Wariant 2 = dobra obsługa ślimaka, ale wąsko przed drzwiczkami (ok. 70cm) i wejście w komin na wys. 2,4m - pod jakim minimalnym kątem można taką rurę spalinową prowadzić?
https://picasaweb.google.com/DrakeJ11/Schody?authkey=Gv1sRgCPXnnazyyOGdcg#59566411722468 98098

Będę wdzięczny za poradę :)
Wariant 1 raczej ślimaka nie wyciągniesz, ja przez 6 lat nie wyciągałem ani razu ale może się zdarzyć i zdarza się nawet po tygodniu.
Powiedz co masz za tą ścianą po prawej stronie gdzie jest napis "wolna przetrzeń" ?
Drugi wariant, ja napisałeś ciasnawo będzie trochę ale szufladę wyciągniesz tyle że mi sie nie podoba :)
Ciągnąć tyle rur nad głową ?
Nie musisz demontować zasobnika, wyciągasz zabezpieczenie ( tzw. zawleczka) 4 śruby odkręcasz, odchodzi przekładnia i wyciągasz ślimak, wsio :)

karoka65
12-12-2013, 23:11
Aha, jak popuścisz opaski kolana nastawnego to rurę możesz prawie w pion skierować.

Piotrek42
12-12-2013, 23:12
Karoka .... mogłbyś się wyrażać??? ja tam polonistą nie jestem, ale przesadzasz !!! NIe przeszkadza mi że czasami ktoś łaciną rzuci na forum... ale to TY najwięcej rzucasz mięsem ...

karoka65
12-12-2013, 23:20
Gdzie Piotr ? gdzie się zapomniałem :)
Kurde wiocha to wiocha :)
Nie widzę ostatnio ale jak coś to przepraszam.
Dobrej nocki.

Drake
12-12-2013, 23:46
Dziękuję za odpowiedź :)


Wariant 1 raczej ślimaka nie wyciągniesz, ja przez 6 lat nie wyciągałem ani razu ale może się zdarzyć i zdarza się nawet po tygodniu.
Powiedz co masz za tą ścianą po prawej stronie gdzie jest napis "wolna przetrzeń" ?
Tam jest łazienka i między pomieszczeniami ściana działowa 12cm, więc wkuwanie otworu nie wchodzi w grę ;) Też o tym myślałem...


Drugi wariant, ja napisałeś ciasnawo będzie trochę ale szufladę wyciągniesz tyle że mi sie nie podoba :)
Ciągnąć tyle rur nad głową ?
Nad głową będzie tylko rura z czopucha. Reszta rurek będzie wpięta w instalację na tej wąskiej ścianie 138+8 (kociołek będzie odsunięty w prawo o kilkanaście cm od ściany), więc tu nic nie będzie przeszkadzać.


Nie musisz demontować zasobnika, wyciągasz zabezpieczenie ( tzw. zawleczka) 4 śruby odkręcasz, odchodzi przekładnia i wyciągasz ślimak, wsio :)
Ale kombinuję, że równie dobrze mogę go zdemontować (lub nawet nie) i odkręcić od kotła cały zespół z przekładnią i wentylatorem. Wtedy ślimaka do wyciągnięcia z kotła wg. schematu na stronie ekoenergii w kotle jest trzydzieści-kilka cm i przy odrobinie szczęścia wychodzi mi to na styk przy ścianie.Tylko chyba wtedy część palnika siedząca wewnątrz kotła również odkręci się (wydaje mi się, że jest to skręcane jednym kompletem śrub przez ścianę kotła).
Skoro zerwanie zawleczki i blokada ślimaka nie zdarza się nadzwyczaj często, to te nawet kilka razy w sezonie byłbym skłonny zaryzykować.

Tak jeszcze kombinuję, żeby zrobić kwadratową metalową ramkę opartą na 4 kółkach ogumowanych, na tej ramce oprzeć zasobnik (włożyć w jej środek lej zasobnika) i wtedy cały zasobnik po odkręceniu korpusu palnika wyjeżdża mi w prawo i można sobie grzebać ślimakiem. Dodatkowo mam stabilizację zasobnika, bo w standardzie stoi biedak tylko na jednej nóżce ;)

Arturo72
13-12-2013, 00:25
Po raz ostatni: wydaję swoje pieniądze, na swój dom, dla swojego komfortu psychicznego.
Jeśli już musisz wiedzieć, to 167m2 pow. użytkowej.
Ściana suporex 24cm + styropian grafit 15cm Lambda 0,031.
Dach - wełna 28cm Lambda 0,033 + jedna warstwa do szczytu 18cm między krokwiami na strychu dodatkowo.
Podłoga 18cm styropian Lambda 0,036.
Okna PCV z pakietem 3-szybowym o Uszyby=chyba 0,8, U okien nie sprawdzałem nawet.
Wentylacja grawitacyjna.
Ek=122kWh/m2 x rok przy T=20st.C
Z obliczeń wychodzi mi, że dla 5-miesięcznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło wg. powyższego wskaźnika to 5,7kW, dla 6-miesięcznego sezonu grzewczego to 4,7kW, ale liczę to w łopatologiczny sposób, więc nie wiem czy poprawnie. Obliczenia dla T=20st.C. Jak wzrośnie dla 23 - chętnie się dowiem, bo sam tego nie obliczę.

I czy możemy już zakończyć dyskusję?
Jasne,że możemy,Twój dom,Twoja kasa,Twój komfort ale nie zaznasz komfortu ani psychicznego ani fizycznego,co zresztą widać z tego wątku i z tym musisz się pogodzić ;)
Przy tym domu wyszło mi ok.60kWh/m2/rok,przy gazie ziemnym dla zwykłego kotła koszt 1kWh to 0,27zł czyli 167*60=10000kWh*0,27zł=2700zł za sezon grzewczy czyli jakieś 3,5t dobrego ekogroszka a ekogroszka spalisz za jakieś 1700-2000zł.
700zł-1tys.zł różnicy ? Twój komfort :)
Nie ważne,że masz katastrofalnie przewymiarowany kocioł bo obciążenie jest ok.

P_79
13-12-2013, 06:09
Witam

Mam pytanie czy przy spalaniu grupowym wylacza wszytkie pompy jak temperatura spadnie do 44. Stopni???

Pozdrawiam

zawijan
13-12-2013, 06:32
Że co?
Nie mam admina więc zastanów się co piszesz !!!

Ty to zawsze mglisz.
Każdy, powtarzam KAŻDY, może wykasować SWOJE wpisy w każdej chwili.
Nie trzeba do tego "mieć admina".

zawijan
13-12-2013, 06:40
To już pisałem nie raz ,że tylko do dopłat jest certyfikat potrzebny.

Co Ty mglisz? Jaki certyfikat? Naucz się może, co to znaczy "certyfikat".

Nie ma czegoś takiego, jak "certyfikat" dla kotłów.

Dla uzyskania dofinansowania trzeba udokumentować, że kocioł uzyskuje parametry określone przez dysponenta środków finansowych. To ten dysponent określa, jakie to parametry i jak je dokumentować. I ten dysponent sprawdza te dokumenty.

Dla wypuszczenia kotła na rynek trzeba udokumentować, że kocioł spełnia parametry określone stosownymi przepisami, aktualnymi w momencie wypuszczania kotła na rynek.

piotrek57
13-12-2013, 06:43
Witam.
Dzis stratup kotła - tak na początek jekie ustawienia należy zastosować - ekogroszek z Wesołej (wystarczą ustawienia fabryczne)?

minertu
13-12-2013, 06:45
Tak.

minertu
13-12-2013, 06:48
Co Ty mglisz? Jaki certyfikat? Naucz się może, co to znaczy "certyfikat".

Nie ma czegoś takiego, jak "certyfikat" dla kotłów.

Dla uzyskania dofinansowania trzeba udokumentować, że kocioł uzyskuje parametry określone przez dysponenta środków finansowych. To ten dysponent określa, jakie to parametry i jak je dokumentować. I ten dysponent sprawdza te dokumenty.

Dla wypuszczenia kotła na rynek trzeba udokumentować, że kocioł spełnia parametry określone stosownymi przepisami, aktualnymi w momencie wypuszczania kotła na rynek.
Aby uzyskać dofinansowanie wymagany jest certyfikat ekologiczny. O nim cały czas jest mowa.

zawijan
13-12-2013, 06:49
Jeszcze jakiegoś moda z jajami trzeba wybrać i trole będą miały od razu wakacje.
Prze 300 stron dość gnoju tu narobili.
Nie chodzi żeby był miód i malina a o to żeby jakieś szumowiny wątek nie rozpieprzały.
Założyciel wątku jasno napisał w jakim celu go założył i tego proszę się trzymać.

Rozumiem, że chodzi Ci o takiego, który będzie po Twojej stronie.
Czy do tego potrzebne są jaja, to nie wiem

Wiem natomiast, co napisał założyciel wątku.

Witam,
wiem że to nie sezon, ale zakładam nowy temat, aby użytkownicy kotlów Rbr z firmy Instalco, mieli gdzie, dzielić się uwagami z zakresu szeroko rozumianej obsługi i wrażeń z użytkowania

Rozumiem teraz, dlaczego karoka i minertu kupili sobie kotły RBR.
Właśnie po to, aby być użytkownikami kotła RBR, bo inaczej nie mogliby dzielić się swoimi uwagami.

minertu
13-12-2013, 06:49
Dobra , źle się wyraziłem , świadectwo.

zawijan
13-12-2013, 06:52
Dobra , źle się wyraziłem , świadectwo.

Tak.
Świadectwo z badań.

minertu
13-12-2013, 06:56
RBRa kupiłem po to aby wiedzieć co sprzedaje. A tak dla jasności to sam wymiennik.

zawijan
13-12-2013, 07:43
RBRa kupiłem po to aby wiedzieć co sprzedaje. A tak dla jasności to sam wymiennik.

Z tym kupnem, to był taki żart.:yes:

Piotrek42
13-12-2013, 07:45
Dobra , źle się wyraziłem , świadectwo.

Niekoniecznie zle.... byłem właśnie w Urzędzie Miasta i z ciekawości się zapytałem ( bo u nas jest dofinansowanie (20-30%) ) i pani powiedziała wyraznie i 2 razy !!CERTYFIKAT !! O TYM ŻE KOCIOŁ SPEŁNIA WARUNKI EMISJI czyli jak to co niektórzy piszą śliweczka albo gałązka z iphw (jak zwał tak zwał ) wiec nie mieszaj Zawijan ludziom w głowach..i nie czepiaj się detali.

zawijan
13-12-2013, 08:03
Niekoniecznie zle.... byłem właśnie w Urzędzie Miasta i z ciekawości się zapytałem ( bo u nas jest dofinansowanie (20-30%) ) i pani powiedziała wyraznie i 2 razy !!CERTYFIKAT !! O TYM ŻE KOCIOŁ SPEŁNIA WARUNKI EMISJI czyli jak to co niektórzy piszą śliweczka albo gałązka z iphw (jak zwał tak zwał ) wiec nie mieszaj Zawijan ludziom w głowach..i nie czepiaj się detali.

Aha! Pani powiedziała...
Fajnie.

Piotrek42
13-12-2013, 08:06
Aha! Pani powiedziała...
Fajnie.

Tak PANI !!! bo TY dofinansowania nie dajesz.... więc co TY i Twoja nazwa obchodzi kogoś kto bierze dofinansowanie???

zawijan
13-12-2013, 08:11
Tak PANI !!! bo TY dofinansowania nie dajesz.... więc co TY i Twoja nazwa obchodzi kogoś kto bierze dofinansowanie???

No to - trzeba badać kotły, czy nie trzeba?

P.S.
Ja już nie badam kotłów. Żeby było jasne.

Piotrek42
13-12-2013, 08:18
No to - trzeba badać kotły, czy nie trzeba?

P.S.
Ja już nie badam kotłów. Żeby było jasne.

I nie dajesz również dofinansowania - Żeby było jasne....jak napisałem wcześniej wg. urzędu masz mieć CERTYFIKAT ( a czy na nim pisze certyfikat czy świadectwo to urzędu akurat nie obchodzi, generalnie ma być PAPIER !!) wraz dowodem zakupu i ceną. koniec kropka masz jakiś problem w jego załatwieniu??podejrzewam że każdy sprzedawca Ci taki załatwi...No Problem... wystarczy że na fakt zakupu, wpisze kociołek o mocy na którą ma papier i sprawa rozwiązana... żyjemy w Polsce

Novy!
13-12-2013, 08:24
Aha, jak popuścisz opaski kolana nastawnego to rurę możesz prawie w pion skierować.
Odpowie Pan wreszcie na pytanie kolegi w84u dotyczące Pana zasypów i statystyk spalania?

tadek w
13-12-2013, 08:25
No to - trzeba badać kotły, czy nie trzeba?

P.S.
Ja już nie badam kotłów. Żeby było jasne.

Ja bardzo przepraszam za to moje ,,może głupie,, pytanie ale chcę się dowiedziec czy to pan jest autorem tych wszystkich bardzo ciekawych i pouczających wypowiedzi na temat spalania które można przeczytać w internecie?

zawijan
13-12-2013, 08:29
Ja bardzo przepraszam za to moje ,,może głupie,, pytanie ale chcę się dowiedziec czy to pan jest autorem tych wszystkich bardzo ciekawych i pouczających wypowiedzi na temat spalania które można przeczytać w internecie?

Przypuszczam, że nie wszystkie "bardzo ciekawe i pouczające wypowiedzi na temat spalania które można przeczytać w internecie" są mojego autorstwa. Piszę jednak w internecie na temat kotłów i spalania.

Piotrek42
13-12-2013, 08:36
Przypuszczam, że nie wszystkie "bardzo ciekawe i pouczające wypowiedzi na temat spalania które można przeczytać w internecie" są mojego autorstwa. Piszę jednak w internecie na temat kotłów i spalania.

Zawijan sie tylko pod nimi podpisał :) to taki żart... który chodzi po uczelni.... po co profesor ma doktora?doktor magistra.. itd :)

zawijan
13-12-2013, 08:38
Zawijan sie tylko pod nimi podpisał :) to taki żart... który chodzi po uczelni.... po co profesor ma doktora?doktor magistra.. itd :)

Pisać umie każdy.
A do podpisania trzeba jeszcze odwagi.
Lub głupoty.

MARTINOS
13-12-2013, 08:45
Niekoniecznie zle.... byłem właśnie w Urzędzie Miasta i z ciekawości się zapytałem ( bo u nas jest dofinansowanie (20-30%) ) i pani powiedziała wyraznie i 2 razy !!CERTYFIKAT !! O TYM ŻE KOCIOŁ SPEŁNIA WARUNKI EMISJI

Ja takie dofinansowanie dostałem. zresztą pisałem już kiedys o tym. Przynajmniej w mojej gminie musisz mieć:
- dowód zakupu kotła np. faktura gdzie jest wymieniona nazwa i model pieca
- dowód zdania na złom starego pieca
- oświadczenie, że nowy piec bedzie w danym miejscu minimum 5 lat
- oświadczenie kominiarza, że podłączenie jest OK
- oświadczenie instalatora, że podłączenie jest OK
- świadectwo czy certyfikat (jak zwał tak zwał) gdzie jest o ile pamiętam oznaczenie A --> dostajesz to od producenta lub sprzedawcy. na certyfikacie/świadectwioe musi być nazwa i model kotła, który jest na fakturze.

Nikt nie ogląda pieca, nie sprawdza gdzie on jest, kominiarz wydaje oświadczenie nie wchodząc na dach, nikt nie sprawdza czym palisz, jak palisz itp itd.
Dostałem zwrot 1/3 faktury. Termin otrzymania pieniędzy - około 12 miesięcy od złożenia wniosku.

P.S. Sorry za offtop... w sumie nie w temacie...

Piotrek42
13-12-2013, 08:59
P.S. Sorry za offtop... w sumie nie w temacie...

Ale ...ważne !! Coraz więcej miast i gmin wprowadza dofinansowania, bo jest na to kasa z unii...acha ma to być stricte wymiana ze śmieciucha lub nie ekologicznego kotła i ma to być nowa wymiana-zamontowane już kotły nie łapią się na dofinansowanie.

tadek w
13-12-2013, 09:18
Przypuszczam, że nie wszystkie "bardzo ciekawe i pouczające wypowiedzi na temat spalania które można przeczytać w internecie" są mojego autorstwa. Piszę jednak w internecie na temat kotłów i spalania.

Pytam bo nie rozumiem,czytałem troszke co pan pisze i moge powiedzieć że ma pan OGROMNĄ wiedze w tym temacie ,jest to ogromny zasób wiedzy dla takiego laika jak ja żywie ogromny szacunek do pana i pańskiej wiedzy Ale nie rozumie tego co pan tu na tym forum pisze i w jakim stylu Naprawde nie moge tego pojąć

kalio
13-12-2013, 09:20
Czyli musiałeś mieć prawdziwego "Kazika", taki poipół z niego powinien być tylko ja chyba prze ponad 4 lata miałem go dwa razy, Chwałowice maja powera ale popił niestety dużo większy a jak się źle trafi to i przypieka.
Nie wal ogniem, dostaniesz :)

Ogień to tylko w kotle puki nie wybuchnie

Piotrek42
13-12-2013, 09:20
Naprawde nie moge tego pojąć

Jest w słowniku polskim taki wyraz...... BIZNES :D

zawijan
13-12-2013, 09:28
Pytam bo nie rozumiem,czytałem troszke co pan pisze i moge powiedzieć że ma pan OGROMNĄ wiedze w tym temacie ,jest to ogromny zasób wiedzy dla takiego laika jak ja żywie ogromny szacunek do pana i pańskiej wiedzy Ale nie rozumie tego co pan tu na tym forum pisze i w jakim stylu Naprawde nie moge tego pojąć

A czego nie możesz pojąć?

kalio
13-12-2013, 09:29
Ja takie dofinansowanie dostałem. zresztą pisałem już kiedys o tym. Przynajmniej w mojej gminie musisz mieć:
- dowód zakupu kotła np. faktura gdzie jest wymieniona nazwa i model pieca
- dowód zdania na złom starego pieca
- oświadczenie, że nowy piec bedzie w danym miejscu minimum 5 lat
- oświadczenie kominiarza, że podłączenie jest OK
- oświadczenie instalatora, że podłączenie jest OK
- świadectwo czy certyfikat (jak zwał tak zwał) gdzie jest o ile pamiętam oznaczenie A --> dostajesz to od producenta lub sprzedawcy. na certyfikacie/świadectwioe musi być nazwa i model kotła, który jest na fakturze.

Nikt nie ogląda pieca, nie sprawdza gdzie on jest, kominiarz wydaje oświadczenie nie wchodząc na dach, nikt nie sprawdza czym palisz, jak palisz itp itd.
Dostałem zwrot 1/3 faktury. Termin otrzymania pieniędzy - około 12 miesięcy od złożenia wniosku.

P.S. Sorry za offtop... w sumie nie w temacie...

To jeszcze doczytaj że przez te 5 lat moga zweryfikować dokumnty ze stanem realnym - czy np kotła nie sprzedałęś, lub czy nie jest inny,
U mnie w gminie sprawdzają kocioł od razu, robią fotki i naklejąja naklejkę z gwiadkami "współfinansowane ze środków EU"

Piotrek42
13-12-2013, 09:35
To jeszcze doczytaj że przez te 5 lat moga zweryfikować dokumnty ze stanem realnym - czy np kotła nie sprzedałęś, lub czy nie jest inny,
U mnie w gminie sprawdzają kocioł od razu, robią fotki i naklejąja naklejkę z gwiadkami "współfinansowane ze środków EU"


i Co udowodnia może ze 11 a 17 to inne kotły???bez jaj.....aaa sorry 17 też nie moze byc.. a to zawsze można załatwić papier na 23 :D

tadek w
13-12-2013, 09:54
A czego nie możesz pojąć?
Nie moge pojąc tego jak pan sie zmienia ,porównując to co pan pisze w internecie to pełen SZACUNEK a po tym co tutaj....... ,nie jest moim zamiarem pan obrażac ani w jakis sposób panu urągać ale pan wybaczy to tak jakby dwie całkowicie inne osoby pisały

Piotrek42
13-12-2013, 09:59
Nie moge pojąc tego jak pan sie zmienia ,porównując to co pan pisze w internecie to pełen SZACUNEK a po tym co tutaj....... ,nie jest moim zamiarem pan obrażac ani w jakis sposób panu urągać ale pan wybaczy to tak jakby dwie całkowicie inne osoby pisały

Dr Jekyll And Mr Hyde ??:)))

kalio
13-12-2013, 10:01
Pomyśl - każdy kocioł ma coś takiego jak tabliczka znamionowa - co tam jest napisane

No chyba że inteligentnie wydrukujesz sobie najleke z ogniwa - Ale kazda taka zmiana to oszustwo jest paragraf i za wyłudzenie też

Jak jesteś taki odważny to powodzenia

Drake
13-12-2013, 10:06
J
Przy tym domu wyszło mi ok.60kWh/m2/rok.

No ale moje 122kWh są wyliczone w świadectwie energetycznym przez osoby, które tematami termomodernizacji zajmują się profesjonalnie (w sensie, że to nie jakiś tam pan, który zaliczył kurs i ma programik i wylicza, żeby tylko się w normie dom zmieścił). Dziwi mnie zatem rozbieżność w tych wartościach.
Ja jestem jednym z tych zboczeńców, którzy wydają raz więcej, a później cieszą się że płacą mniej, choć w ogólnym rozrachunku oszczędności są symboliczne lub może żadne.

Pozostaje mieć nadzieję, że to cudo energetyki cieplnej przemysłu węglowego pochodzi dłużej niż 8 lat ;)

Piotrek42
13-12-2013, 10:08
kalio Ty to poważnie piszesz??? tabliczka znamionowa jest dla Ciebie....może odpaść ,możesz ją zgubić... etc na urzędników wystarczy naklejka na której sobie wypiszesz co chcesz...byle by sie zgadzało z papierem.. jak wspomniałem żyjemy w Polsce przykład idzie z góry... nawet ostatnio z rządu.. ja niestety się nie załapie bo mam już inwestycję wykonaną...

MARTINOS
13-12-2013, 10:27
To jeszcze doczytaj że przez te 5 lat moga zweryfikować dokumnty ze stanem realnym - czy np kotła nie sprzedałęś, lub czy nie jest inny,
U mnie w gminie sprawdzają kocioł od razu, robią fotki i naklejąja naklejkę z gwiadkami "współfinansowane ze środków EU"

OK, nie ma problemu. Formalności mam dopełnione. Dokumenty w segregatorze. A piec jak wytrzyma to postoi i dłużej w tym miejscu ;-)
Choć naklejek żałuję :o

Chciałem tylko powiedzieć, że certyfikat vel świadectwo rzeczywiście potrzebne jest tylko w kwestii dopłaty - jak to ktoś wcześniej napisał.

zawijan
13-12-2013, 10:38
Nie moge pojąc tego jak pan sie zmienia ,porównując to co pan pisze w internecie to pełen SZACUNEK a po tym co tutaj....... ,nie jest moim zamiarem pan obrażac ani w jakis sposób panu urągać ale pan wybaczy to tak jakby dwie całkowicie inne osoby pisały

I tego Pan nie pojmuje?

Mogę to wytłumaczyć tylko tak.
W różnych światach pisze się różnie. Tak, jak tego wymaga konkretny świat.
To takie trudne do pojęcia?

zawijan
13-12-2013, 10:43
Chciałem tylko powiedzieć, że certyfikat vel świadectwo rzeczywiście potrzebne jest tylko w kwestii dopłaty - jak to ktoś wcześniej napisał.

Dla Ciebie - tak może być.

Piotrek42
13-12-2013, 10:49
Dla Ciebie - tak może być.

i dla dziesiątek tysięcy użytkowników kotłów.....

zawijan
13-12-2013, 10:56
i dla dziesiątek tysięcy użytkowników kotłów.....

też...

tadek w
13-12-2013, 11:09
I tego Pan nie pojmuje?

Mogę to wytłumaczyć tylko tak.
W różnych światach pisze się różnie. Tak, jak tego wymaga konkretny świat.
To takie trudne do pojęcia?
Dla mie tak, trudno mi to pojąc uwarzam że jeśli mi jakieś towarzystwo i atmosfera panująca w nim nie odpowiada to po prostu opuszczam je i nie próbuje zniżać się do ich poziomu tak uważam choćby z jednego powodu SZACUNKU DLA SAMEGO SIEBIE

zawijan
13-12-2013, 11:30
Dla mie tak, trudno mi to pojąc uwarzam że jeśli mi jakieś towarzystwo i atmosfera panująca w nim nie odpowiada to po prostu opuszczam je i nie próbuje zniżać się do ich poziomu tak uważam choćby z jednego powodu SZACUNKU DLA SAMEGO SIEBIE

Ależ mi to towarzystwo odpowiada i nie mam najmniejszego zamiaru nad nie się wywyższać.

mark3k
13-12-2013, 12:17
OK, nie ma problemu. Formalności mam dopełnione. Dokumenty w segregatorze. A piec jak wytrzyma to postoi i dłużej w tym miejscu ;-)
Choć naklejek żałuję :o

Chciałem tylko powiedzieć, że certyfikat vel świadectwo rzeczywiście potrzebne jest tylko w kwestii dopłaty - jak to ktoś wcześniej napisał.

A faktyczne (przebadane, zmierzone, opisane) parametry pracy kotła potwierdzone świadectwem nie mają żadnego znaczenia?
To są dane kotła, na podstawie których decydujesz który kocioł kupić. Ważnym jest, aby parametry kotła opisane w DTR miały odzwierciedlenie w potwierdzających je badaniach.
Chyba, że ja jestem z innej epoki i wypisanie danych na papierze w/g własnego widzi mi się jest dzisiaj normą. ;)

MARTINOS
13-12-2013, 12:46
A faktyczne (przebadane, zmierzone, opisane) parametry pracy kotła potwierdzone świadectwem nie mają żadnego znaczenia?
To są dane kotła, na podstawie których decydujesz który kocioł kupić. Ważnym jest, aby parametry kotła opisane w DTR miały odzwierciedlenie w potwierdzających je badaniach.
Chyba, że ja jestem z innej epoki i wypisanie danych na papierze w/g własnego widzi mi się jest dzisiaj normą. ;)

W pełni się z tobą zgadzam. Moja krótka wypowiedź dotyczyła jedynie "postawy EKO" i jej propagowania m.in. przez dopłaty z UE. Sam piec nie wystarczy. Daje Ci jedynie podstawę. A to czym palisz i jak go prowadzisz jest w tej sytuacji wyznacznikiem.

Choć nie jest chyba tak źle jak myślę. Rozmawiałem np. ostatnio z kominiarzem, który robił mi przegląd. Np. u mnie komin suchy i prawie w ogóle niezanieczyszczony. A w przeszłości bywało naprawdę różnie. Powiedział mi, że świadomość ludzi jest coraz wyższa i wiekszość pali dobrym grochem i tylko grochem. Są nadgorliwcy, którzy np. na awaryjnym próbują spalić coś więcej (nie mówię tu węglu czy drewnie) ale pewnie do pierwszego czyszczenia komory, wymiennika czy komina i dają sobie spokój. I dobrze.

Powtarzam - certyfikat czy badania to bardzo wazna rzecz ale nie gwarancja, że jest się "EKO".

zawijan
13-12-2013, 12:52
Powtarzam - certyfikat czy badania to bardzo wazna rzecz ale nie gwarancja, że jest się "EKO".

Słusznie. Bo jeszcze jest operator ze swoimi umiejętnościami i poglądami.

Czy jednak kocioł, który w badaniach atestacyjnych nie osiąga założonych kryteriów (wszystko jedno jakich - założonych) osiągnie je w trakcie eksploatacji?
Czy taki kocioł powinien znaleźć się na rynku?

Novy!
13-12-2013, 13:04
Czy jednak kocioł, który w badaniach atestacyjnych nie osiąga założonych kryteriów (wszystko jedno jakich - założonych) osiągnie je w trakcie eksploatacji?
Czy taki kocioł powinien znaleźć się na rynku?
Bezapelacyjnie,nie powinien.Nawet nie może.

MARTINOS
13-12-2013, 13:22
Słusznie. Bo jeszcze jest operator ze swoimi umiejętnościami i poglądami.
:yes:


Czy jednak kocioł, który w badaniach atestacyjnych nie osiąga założonych kryteriów (wszystko jedno jakich - założonych) osiągnie je w trakcie eksploatacji?
Czy taki kocioł powinien znaleźć się na rynku?
wiem do czego pijesz, bo czasem przeglądam ten właśnie wątek. :p cięzko mi się odnieść, w przeciwieństwie do większości tutaj fachowcem nie jestem. ale na zdrowy rozum chyba :no: --> tak subiektywnie z punktu widzenia konsumenta... Piszę "chyba" bo nie znam prawa, norm i regulacji w tym zakresie.

zawijan
13-12-2013, 13:32
:yes:


wiem do czego pijesz, bo czasem przeglądam ten właśnie wątek. :p cięzko mi się odnieść, w przeciwieństwie do większości tutaj fachowcem nie jestem. ale na zdrowy rozum chyba :no: --> tak subiektywnie z punktu widzenia konsumenta... Piszę "chyba" bo nie znam prawa, norm i regulacji w tym zakresie.

Nie zrozumiałem tej odpowiedzi.
Zapytam jeszcze raz. Wyraźniej.
Czy kocioł w eksploatacji może osiągać wyniki lepsze, niż uzyskał w badaniach atestacyjnych?

MARTINOS
13-12-2013, 14:05
Czy kocioł w eksploatacji może osiągać wyniki lepsze, niż uzyskał w badaniach atestacyjnych?

Nie znam się na kotłach i ich badaniach atestacyjnych. Ponadnormatywność czasem bywa pożądana ale czy jest zawsze możliwa?
To pytanie w pierwszej kolejności do producenta i jego działu projektowego / jakości. A może nawet i planu biznesowego/marketingowego. Nie prościej pytać u źródła? Jeśli to prawda to jest przecież się czym chwalić!

Koniec offtopu. I tak już ponadnormatywnie zaśmieciłem wątek ;)

zyzolek
13-12-2013, 15:15
Tak historia pisała mój życiorys. Musiałem bronić pewnego dogmatu, który niebawem legł w gruzach.

Mark3k po północy to posprzątamy po sobie. Dobrze.

Lepiej posprzątajcie, bo jak ZOMO i ORMO przyjdą, to aż strach się bać;)

Ciekawe, czy dzisiejsze pokolenie, choćby trzydziestolatków, w ogóle kojarzy jeszcze te skróty?

keteimj
13-12-2013, 16:35
Nie zrozumiałem tej odpowiedzi.
Zapytam jeszcze raz. Wyraźniej.
Czy kocioł w eksploatacji może osiągać wyniki lepsze, niż uzyskał w badaniach atestacyjnych?

Pewnie, że może tyko jak to udowodnić i konkretnie o jakie wyniki pytasz bo jeżeli chodzi o poziom emisji różnego rodzaju badziewia to wystarczy że będę używał opał bardziej eko niż na testach i już są lepsze:D

Piotrek42
13-12-2013, 17:35
Lepiej posprzątajcie, bo jak ZOMO i ORMO przyjdą, to aż strach się bać;)

Ciekawe, czy dzisiejsze pokolenie, choćby trzydziestolatków, w ogóle kojarzy jeszcze te skróty?

Nie kojarzy, bo oni nie oglądali teleranku :D (którego 13-12 nie było:D )

Delphion1
13-12-2013, 17:44
Nie rozumie Pana Zawijana,mianowicie założył forum ogniwa i tam powinien radzić i być aktywnym.Natomiast pozwala sobie na pytania nawet tam nie odpowiadać użytkowników którzy kupili "jego"piec".Jaki ma cel swojej ostatnio dużej aktywności na tym wątku skoro kilka miesięcy temu pisał iż więcej już nie będzie tutaj zaglądał?
Boli go ,że to forum jest aktywne i na każde pytanie zawsze dostawało się odpowiedź(pomijam ostatnie dni trolowania oczywiście).
Proszę nie odbierać tego jako ataku ,ale moim zdaniem przede wszystkim powinien się Pan zająć "swoimi"Klientami.
No chyba,że strategia Ogniwa przewiduje :sprzedaj i zapomnij o kupującym i niech sobie radzi.

Może ktoś załozy wspólny wątek?;)
Obecnie coraz więcej użytkowników ogniwa pisze na forum rbr i jakoś miło ich tutaj witamy i ich pytania nie pozostają tutaj bez odpowiedzi a przynajmniej tak było.Więc jaki cel chce Pan osiągnąć?Ja się kur...pogubiłem i całkowicie nie rozumie prób pozbawienia pomocy wzajemnej użytkowników.

Kazek13
13-12-2013, 18:37
A ja w mroźną noc, tuż po północy, w stolicy "wyłączałem" główną centrale telefoniczną.

To już wiemy czemu sklepy M. i K. Nie działają

ps
Piszę oczywiście w żartach, bez urazy proszę

minertu
13-12-2013, 19:33
Z tym kupnem, to był taki żart.:yes:

Absolutnie to nie był żart.

berdnard
13-12-2013, 20:13
Witam
zapraszam na esterownik-jest na co popatrzeć
:stirthepot:

mpepe
13-12-2013, 20:17
Mpepe spróbuj Ty tylko zapakować ten opał w te worki. O przewiezieniu nie wspominam

Mi tego nie musisz tłumaczyć :-) napisałem już, że Polak potrafi

minertu
13-12-2013, 20:21
Witam
zapraszam na esterownik-jest na co popatrzeć
:stirthepot:

Na co?

berdnard
13-12-2013, 20:33
Na co?

szukam chetnego do ustawienia na bruli auto
kol r sie zgłosił i dostał władze nad miśkiem
;)

minertu
13-12-2013, 20:44
szukam chetnego do ustawienia na bruli auto
kol r sie zgłosił i dostał władze nad miśkiem
;)
Co tam ustawiać jak nic tam nie zmienisz?

berdnard
13-12-2013, 20:52
jesteś chętny

berdnard
13-12-2013, 21:19
temp podł -pokazuje jaka jest temp zewn od zachodu 99 % własnie wieje z tej strony -temp podajnika -powrót z grzejników przed zaworem 3 d a reszta jest wporzo

kobra64
13-12-2013, 21:25
szukam chetnego do ustawienia na bruli auto
kol r sie zgłosił i dostał władze nad miśkiem
;)
bernard a wyczyściłeś wcześniej popielnik? Bo to szkoda będzie tyle węgla wyrzucić... A jak się z popiołem zmiesza to już dupa.

minertu
13-12-2013, 21:30
Poprawiałem knota, którego przysłali do badań i z którego wyszedł potem RBR 23kW.
Z pozostałymi RBR-ami nie miałem nic wspólnego.

Że co poprawiałeś?Przecież Ty (jak piszesz) na kotłach się nie znasz to co poprawiałeś,pomijając fakt że to chyba jedyny kocioł,który tak wnikliwie przebadaliście z niedowierzania,że taki jest dobry.

Piotrek42
13-12-2013, 21:39
Że co poprawiałeś?Przecież Ty (jak piszesz) na kotłach się nie znasz to co poprawiałeś,pomijając fakt że to chyba jedyny kocioł,który tak wnikliwie przebadaliście z niedowierzania,że taki jest dobry.

hehe pamietam jak Zawijan pisał o nim.. skromnie..." moje dziecko''," również przyczyniłem się do jego powstania"...etc.. widac Łaska Pańska na pstrym koniu jezdzi :)

zby-net
13-12-2013, 21:45
300 stron o niczym. Zajebiście

minertu
13-12-2013, 21:53
300 stron o niczym. Zajebiście

Napisz o czymś to będzie dobrze.I tak o dziwo jesteś zadowolony :)

skap
13-12-2013, 22:05
Więc musisz częściej zaglądać na ten wątek, ostatnio sporo się tu dzieje.

Można by rzec, że wieje nowy wiatr historii kotlarstwa. Padają mury ceramiczne i ugruntowane w świadomości ludzkiej dogmaty.


13 grudzień 1981.

Czyżbyś Andrzeju wyrzucił ceramikę ze swojego kotła?:(

berdnard
13-12-2013, 22:09
bernard a wyczyściłeś wcześniej popielnik? Bo to szkoda będzie tyle węgla wyrzucić... A jak się z popiołem zmiesza to już dupa.

byłem popatrzeć-spoko jak na razie- jest dobry groszek wsypany a maluch burnerek wsio połknie
;)

minertu
13-12-2013, 22:14
Połknie dobrze tylko jak to wypluje?

kobra64
13-12-2013, 22:17
E, może i nie będzie źle - szybko z tego 20/20 uciekł.

berdnard
13-12-2013, 22:37
jest jak na razie spoko-nie można z dziurki 11/12 cm wymagać za wiele musze go lepiej poznać i wtedy podejmę decyzje komu go opyle -mam do dyspozycji jeszcze obrotówke -ten będzie lepszy- aby strawić 25-40 kg na dobe groszku

Novy!
14-12-2013, 00:16
Odpowie Pan wreszcie na pytanie kolegi w84u dotyczące Pana zasypów i statystyk spalania?

Podnoszę,do skutku.Brzydzę się oszustami.

grzeh2000
14-12-2013, 06:02
Witam,statystyki pokazuje mi od 01:00?,jak zmienic na 00:00?

mpepe
14-12-2013, 06:33
Pewnie, że może tyko jak to udowodnić i konkretnie o jakie wyniki pytasz bo jeżeli chodzi o poziom emisji różnego rodzaju badziewia to wystarczy że będę używał opał bardziej eko niż na testach i już są lepsze:D


Tylko zdaje się, że producent już zadba o to żeby opał do badań był najwyższej jakości choćby miał go ściągnąć z Australii :-)

mpepe
14-12-2013, 06:48
Jak długo RBR jest w sprzedaży? czy 23 i 17 zostały wprowadzone w jednym okresie?

Czy RBR to projekt Instalko czy zapożyczony? ktoś kiedyś pisał, że jest jakiś kocioł bliźniaczo podobny do RBR.

minertu
14-12-2013, 07:31
Jak długo RBR jest w sprzedaży? czy 23 i 17 zostały wprowadzone w jednym okresie?

Czy RBR to projekt Instalko czy zapożyczony? ktoś kiedyś pisał, że jest jakiś kocioł bliźniaczo podobny do RBR.

A ile innych jest bliźniaczo podobnych?