PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

minertu
18-02-2013, 10:39
Do prawidłowego podgrzania powrotu właśnie.
Kiedy ta grawitacja nie działa, to wtedy zawór 4dr działa jak 3dr z funkcją mieszaniaPanowie ile sera tyle masła.Chcecie tym powiedzieć,że zawory 4D wg tej teorii powinno się montować dużo większe od przepływu rur wychodzących na układ grzejnikowy? W obiegu wymuszonym to nie ma znaczenia.

minertu
18-02-2013, 10:45
Co do wyjść w rbr to chorym pomysłem jest zrobienie dwóch powrotów calowych do kotła,
jak ten jeden czujnik powrotu ma faktycznie zmierzyć prawdziwą temperaturę powrotu wody do kotła jeśli ktoś wykorzysta oba wejścia?To nie chory pomysł ale służy to wygodzie podejścia powrotu dla instalatora.Jak zwykle ich rozumowanie jest takie,że jak mają dwa zasilania do wpinają się w dwa powroty.Druga sprawa to w tym kotle (jak podaje sam producent) nie ma potrzeby stosowania dogrzewania wody powracającej do kotła.To ,że sterownik ma taką funkcję CWU+ mieszająca nie znaczy,że w tym przypadku musi z tego korzystać.Jak chce z tego korzystać to musi zrobić wspólny powrót i tyle.

0degree
18-02-2013, 11:16
Panowie ile sera tyle masła.Chcecie tym powiedzieć,że zawory 4D wg tej teorii powinno się montować dużo większe od przepływu rur wychodzących na układ grzejnikowy? W obiegu wymuszonym to nie ma znaczenia.
To zależy co się rozumie przez dużo większe wg. mnie to do kotła o mocy do 15kW średnica zaworu i obwodu kotłowego 5/4 do kotła 16-30kW średnica zaworu i kotłowego 6/4.
Srednice rur za zaworem gdzie pracuje pompa żądzą się innymi prawami zależnymi od wielkości instalacji, ilości grzejników, generalnie od wyliczonych oporów

gm71
18-02-2013, 11:29
Wygoda powinna iść w parze ze świadomością. Wykonawca powinien zastosować takie rozwiązanie użytkownikowi aby w każdej chwili mógł skorzystać z każdej opcji, jaką daje mu sterownik. Ewentualnie uświadomić użytkownika o możliwych rozwiązaniach i pomóc wybrać optymalne rozwiązanie. W przypadku gdy jest jedno wyjście na powrót nawet przy " nieświadomym" wykonawcy nie jest źle. Dlatego tez jestem zwolennikiem jednego zasilania i powrotu. Uważam również że mufy powinny być 5/4 cala. Ale to są tylko moje spostrzeżenia.

A wracając do "wygody", to mufy powinny być 2 calowe. Bo co będzie jak kocioł zostanie wpięty do starej grawitacyjnej instalacji ze słusznymi przekrojami rur a w razie długotrwałego braku prądu użytkownik będzie chciał palić na awaryjnym bez inwestycji w dodatkowe źródło zasilania ?;)

minertu
18-02-2013, 12:14
Wygoda powinna iść w parze ze świadomością. Wykonawca powinien zastosować takie rozwiązanie użytkownikowi aby w każdej chwili mógł skorzystać z każdej opcji, jaką daje mu sterownik. Ewentualnie uświadomić użytkownika o możliwych rozwiązaniach i pomóc wybrać optymalne rozwiązanie. W przypadku gdy jest jedno wyjście na powrót nawet przy " nieświadomym" wykonawcy nie jest źle. Dlatego tez jestem zwolennikiem jednego zasilania i powrotu. Uważam również że mufy powinny być 5/4 cala. Ale to są tylko moje spostrzeżenia.

A wracając do "wygody", to mufy powinny być 2 calowe. Bo co będzie jak kocioł zostanie wpięty do starej grawitacyjnej instalacji ze słusznymi przekrojami rur a w razie długotrwałego braku prądu użytkownik będzie chciał palić na awaryjnym bez inwestycji w dodatkowe źródło zasilania ?;)W tym kotle ilość i wielkość wyjść jest wg życzenia klienta/instalatora.

gm71
18-02-2013, 14:34
Tak dokładnie jest i chwała za to producentowi że jest na tyle elastyczny i dostosuje wyrób do potrzeb klienta. Ja zmierzałem do tego że zredukować przekrój to nie problem, natomiast na odwrót się nie da. Nie każdy wykonawca instalacji jak i przyszły użytkownik czyta DTR przed zakupem kotła aby wyłapać taki szczególik . :bash:
Najważniejsze aby wszystko na końcu zadziałało poprawnie i bez kłopotów :)

minertu
18-02-2013, 15:03
Tak dokładnie jest i chwała za to producentowi że jest na tyle elastyczny i dostosuje wyrób do potrzeb klienta. Ja zmierzałem do tego że zredukować przekrój to nie problem, natomiast na odwrót się nie da. Nie każdy wykonawca instalacji jak i przyszły użytkownik czyta DTR przed zakupem kotła aby wyłapać taki szczególik . :bash:
Najważniejsze aby wszystko na końcu zadziałało poprawnie i bez kłopotów :)Producent robi kotły standardowo jednak my pytamy się klienta jakie mają być podejścia i ile oraz sami podpowiadamy jakie rozwiązanie będzie najlepsze w konkretnym przypadku.
Zdarzyło się nie raz wpiąć standardowy kocioł w starą instalację i pracują bez zarzutu.

0degree
18-02-2013, 16:55
Jeszcze kontynuując ten offtop, to dodam że stosowanie zaworów mieszających to nie jedyny sposób aby podgrzać powrót i obniżyć temeprature wody na grzejniki. Mam na myśli sprzęgła hydrauliczne, czyli proste urządzenia które kosztują około 50pln, ale wymagają o jedną pompę więcej na obwodzie c.o. Plusem w tym rozwiązaniu jest brak obiegu grawitacyjnego, czyli i konieczności stosowania dużych średnic.

lowca
18-02-2013, 17:28
Witam posiadaczy tego pieca.
Chcialem sie poradzic czy polecalibyscie mi ten piecyk (rbr ekouniwersal 11kw). Mam 90m2 pow. uzytkowej, zasobnik na ciepla wode 140l, i w planach okolo 15m2 podlogowki w trzech petlach. Szukam malego pieca w sensie KW oczywiscie ale z posrod tych z podajnikiem na ekogroszek to ciezko. Jak dotad znalazlem RBR 11kw, Ogniwo 10kw i Defro 12kw. Najlepiej wiec spytac u zdrodla czyli uzytkownikow.
Pozdrawiam, Tomek.

karoka65
18-02-2013, 17:33
Na pewno nic większego panie kolego :)
Ta 11-tka nie będzie miał się przy czym napracować.

karoka65
18-02-2013, 17:40
Dokładnie. Tak powinno być wykonane. Szkoda że producent RBR-a robi 1 calowe wyjścia z kotła. Uważam że powinno to być 5/4 wtedy można zastosowac 35 cu na obieg kotłowy. A tak mamy przewężenie na wyjściu z i wejściu do kotła. Przeciez łatwiej zredukować z 5/4 na cal.
Miałem juz zamówienia na 2 cale :)
Tak jak grześ napisał kotły idą nie tylko do nowych domów i na nowe instalacje.

lowca
18-02-2013, 18:06
Na pewno nic większego panie kolego :)
Ta 11-tka nie będzie miał się przy czym napracować.

No wlasnie boje sie przewymiarowac. Teoretycznie w opisach wiekszych piecy zakres pracy i ogrzewanych powierzchni czy kubatury jest dosc szeroki ale z opinii uzytkownikow wiem z przewymiarowanymi piecami sa problemy jesli temp na zewnatrz podchodzi w okilice 0 stopni. A jak uzytkowanie, czyszczenie i uzyte materialy w tej 11kw?

karoka65
18-02-2013, 18:39
No wlasnie boje sie przewymiarowac. Teoretycznie w opisach wiekszych piecy zakres pracy i ogrzewanych powierzchni czy kubatury jest dosc szeroki ale z opinii uzytkownikow wiem z przewymiarowanymi piecami sa problemy jesli temp na zewnatrz podchodzi w okilice 0 stopni. A jak uzytkowanie, czyszczenie i uzyte materialy w tej 11kw?
Jeśli to nowy domek i docieplony to każdy taki kocioł będzie u ciebie przewymiarowany niestety.
Podobnie jak przy większych rozbieżność co do ogrzewanych powierzchni jest również bardzo duża. można taki kociołek wstawić na 70m2 w starym i przewiewnym domu ale równie dobrze może pracować na 170 metrach.
Produkowany jest z tej samej blachy co starsi i więksi bracia. Co do czyszczenia pogadaj z użytkownikami bo moja opinia może być brana jako stronnicza i mało obiektywna :)

pukul
18-02-2013, 19:51
za namową niektórych rozsądnych forumowiczów rozważam zakup kotła RBR - poszukuję przedstawiciela, najlepiej montera z woj. świętokrzyskiego. Jeśli ktoś ma jakieś namiary będę wdzięczna :)

johny34
18-02-2013, 20:37
No wlasnie boje sie przewymiarowac. Teoretycznie w opisach wiekszych piecy zakres pracy i ogrzewanych powierzchni czy kubatury jest dosc szeroki ale z opinii uzytkownikow wiem z przewymiarowanymi piecami sa problemy jesli temp na zewnatrz podchodzi w okilice 0 stopni. A jak uzytkowanie, czyszczenie i uzyte materialy w tej 11kw?

Karoka dobrze ci podpowiada - ja mam 17KW , ale jak w 11KW obsługa i czyszczenie wygląda tak samo to się nie zastanawiaj tylko bierz :)

lowca
18-02-2013, 20:44
Dzieki za informacje. Domek jest nowy. 15 styropianu na scianie, 30 welny na stropie, fundamenty ocieplone.
Pakul, co Cie przekonalo? Tez jestem ze swietokrzyskiego :)

karoka65
18-02-2013, 20:50
Karoka dobrze ci podpowiada - ja mam 17KW , ale jak w 11KW obsługa i czyszczenie wygląda tak samo to się nie zastanawiaj tylko bierz :)
Dokładnie tak samo.

marek43
18-02-2013, 21:13
do łowcy ja mam 17 Rbr pół roku czyszczenie to prostota ja nawet czysciłem go w białej koszuli poto tylko aby sąsiadowi pokazać latwosć i brak syfu przy tej czynności przy zerowej tem. smiga dobrze a to za sprawą sterownika ja jestem bardzo zadowolony a przyznać muszę że poswieciłem wiele wiele czasu na zakup czegoś co bedzie sprawować się dobrze a pozatym jest wykonany solidnie i bardzo estetycznie

Delphion1
18-02-2013, 23:16
Ja mam 11Kw do domku 100M2 i nic mi wiecej nie potrzeba:) Właściwie jest jedno małe ale ale to zamontuje drzwi wewn i dopiero potem bedę marudził :P

Alina&Mariusz
19-02-2013, 11:16
Zerknie ktoś na moje wykresiki?
Temperatura powrotu w rzeczywistości jest dużo niższa. Na chwilę obecną temperatura powrotu na wykresach to temperatura wody wychodzącej na grzanie podłogi.
Właśnie zmieniłem pracę pompy CO na cykliczną ze stałej. Pompa CO to pompa podłogówki - grzejników brak - no poza łazienkami i garażem, ale one pracują niezależnie.

0degree
19-02-2013, 12:32
Zerknie ktoś na moje wykresiki?
Temperatura powrotu w rzeczywistości jest dużo niższa. Na chwilę obecną temperatura powrotu na wykresach to temperatura wody wychodzącej na grzanie podłogi.
Właśnie zmieniłem pracę pompy CO na cykliczną ze stałej. Pompa CO to pompa podłogówki - grzejników brak - no poza łazienkami i garażem, ale one pracują niezależnie.
Dlaczego mierzysz czujnikiem powrotu podłogówkę?
Aby jeszcze pompa zaczeła pracować cyklicznie to chyba jeszcze trzeba zmienić z regulatora c.o na wewnętrzny i przekroczyć zadaną temp pomieszczenia. Na marginesie po co ustawiasz cyklicznie pompy, to nie jest dobre rozwiązanie.

marek43
19-02-2013, 12:33
171562

Alina&Mariusz
19-02-2013, 12:56
Dlaczego mierzysz czujnikiem powrotu podłogówkę?
Aby jeszcze pompa zaczeła pracować cyklicznie to chyba jeszcze trzeba zmienić z regulatora c.o na wewnętrzny i przekroczyć zadaną temp pomieszczenia. Na marginesie po co ustawiasz cyklicznie pompy, to nie jest dobre rozwiązanie.

Mierzę, żeby widzieć dokładnie jaka idzie temp. wody w podłogę. Innego zastosowania tego czujnika u mnie nie wymyśliłem. Mam termostatyczny zawór 3d. Co do aktywacji reg wew. to jak ustawiłem mu 23 stopnie zaczął dmuchać na full ale nie potrafisz doprowadzić do takiej temp. wew z uwagi na resztę ustawień.
Czyli lepiej jeśli pompy od podłogówki będą chodziły stale?

0degree
19-02-2013, 13:10
Mierzę, żeby widzieć dokładnie jaka idzie temp. wody w podłogę. Innego zastosowania tego czujnika u mnie nie wymyśliłem. Mam termostatyczny zawór 3d. Co do aktywacji reg wew. to jak ustawiłem mu 23 stopnie zaczął dmuchać na full ale nie potrafisz doprowadzić do takiej temp. wew z uwagi na resztę ustawień.
Czyli lepiej jeśli pompy od podłogówki będą chodziły stale?
Na podłogę innej jak nastawiona na termostacie 3 drogowym nie puścisz (no z małym marginesem). Dlatego nie osiągnął 23 stopni bo nastawa 35 z termostatu była niewystarczająca, i aby to osiągnąć trzabyło by ja podnieść do np 40 st. włączyć regulator wewnętrzny i po tym ustawić cykliczną pracę pompy. Tylko po co? praca cykliczna pomp przy takiej wielkości podłogówek dopiero by rysowała wykresy.
Czujnik powrotu przełóż na powrót kotła, tym bardziej że masz włączony tryb c.w.u + mieszająca i pompa bez przerwy pompuje wodę przez zasobnik grzejąc wodę w nim, powrót w rzeczywistości masz dużo wyższy niż Ci się wydaje bo sterownik widzi go jako zupełnie coś innego.
Tak lepiej jak pompy pracują powoli, ale stale.

0degree
19-02-2013, 13:11
A co napędza pompę do grzejników w łazienkach i garażu?

Alina&Mariusz
19-02-2013, 14:03
A co napędza pompę do grzejników w łazienkach i garażu?

Sterownik za kilka zł, który tylko wyłączy pompę jeśli temp. na kotle spadnie poniżej ok. 38st.

0degree
19-02-2013, 14:19
Sterownik za kilka zł, który tylko wyłączy pompę jeśli temp. na kotle spadnie poniżej ok. 38st.
To nie lepiej było wykorzystać wyjścia z ecoala do obsługi pomp a cyrkulacje wpiąć do sterownika za kilka zł.?

Alina&Mariusz
19-02-2013, 15:45
To nie lepiej było wykorzystać wyjścia z ecoala do obsługi pomp a cyrkulacje wpiąć do sterownika za kilka zł.?

No właśnie nie, bo grzejniki mają pracować ciągle, a cyrkulacja ma działać cyklicznie, co zapewnia eCoal :D

marcin_bnk
20-02-2013, 20:13
Witam .
Mam pytanie z innej beczki .
Otóz mam grzejniki zimne od połowy w dół a górą gorące - nie są zapowietrzone .
Czy moze byc tego przyczyna ze mam za niska temperature na piecu ?? mam cykliczna prace prompy ustawioną 4 min / 60 min .
Temepratura w domu jest wporzadku , lecz temperatura powrotu jest bardo niska - czy to jest jakieś poważne zagrożenie dla pieca ??
Piec mam około 12 m od domu , rury puszczone ziemią , wiec napewno sa jakies straty .
Czy moje ustawienia sa w miare wporzadku ?? Dla takich ustawień pali mi najmniej - około 25 kg na dobe - pierwszy sezon grzewczy,
Powinienem coś zmienic w ustawieniach ?? I czy przejmowac sie tymi grzejnikami ??

https://esterownik.pl/remote/2227

Piotrek42
20-02-2013, 20:21
marcin_bnk -daj pompkę na wyższy bieg:)

marcin_bnk
20-02-2013, 20:29
mam na najwyzszym . Na 3 pozycji.
cisnenie wody mam rzedu 1-1,2 atm. na zegarze przy naczyniu przeponowym .

bobasxx
20-02-2013, 20:39
A filtry sprawdzałeś ?

0degree
20-02-2013, 20:41
Witam .
Mam pytanie z innej beczki .
Otóz mam grzejniki zimne od połowy w dół a górą gorące - nie są zapowietrzone .
Czy moze byc tego przyczyna ze mam za niska temperature na piecu ?? mam cykliczna prace prompy ustawioną 4 min / 60 min .
Temepratura w domu jest wporzadku , lecz temperatura powrotu jest bardo niska - czy to jest jakieś poważne zagrożenie dla pieca ??
Piec mam około 12 m od domu , rury puszczone ziemią , wiec napewno sa jakies straty .
Czy moje ustawienia sa w miare wporzadku ?? Dla takich ustawień pali mi najmniej - około 25 kg na dobe - pierwszy sezon grzewczy,
Powinienem coś zmienic w ustawieniach ?? I czy przejmowac sie tymi grzejnikami ??

https://esterownik.pl/remote/2227
Powodem też tego może być cykliczna praca pompy i jej aktualne nastawy.
Próbowałeś obniżyć nastawe na kotle do np 46st. i ustawić pompe cyklicznie na 1 minute pracy , 4 min postój

monia_
20-02-2013, 20:50
Ja mam 11Kw do domku 100M2 i nic mi wiecej nie potrzeba:) Właściwie jest jedno małe ale ale to zamontuje drzwi wewn i dopiero potem bedę marudził :P

Jakie masz spalanie ekogroszku?

Piotrek42
20-02-2013, 20:52
Powodem też tego może być cykliczna praca pompy i jej aktualne nastawy.
Próbowałeś obniżyć nastawe na kotle do np 46st. i ustawić pompe cyklicznie na 1 minute pracy , 4 min postój

ee raczej nie..stawiam na słabe tłoczenie..
marcin_bnk a jak podajesz wodę na grzejniki? z kotła?? wymiennik? bezposrednio?? podaj moc pompki...

0degree
20-02-2013, 21:04
ee raczej nie..stawiam na słabe tłoczenie..
marcin_bnk a jak podajesz wodę na grzejniki? z kotła?? wymiennik? bezposrednio?? podaj moc pompki...
Chyba jednak tak, spójrz na jego wykresy wg nich dzisiaj od północy do ok 17 temperatura pokojowa była wieksza od zadanej w pokoju czyli cały ten czas pompa działała 4 minuty co godzine, a wykresy temperatury co to tylko potwierdzają

0degree
20-02-2013, 21:09
* marcin_bnk jaką moc grzejników dobierałeś do metra kwadr. domu? Coś mi tu zalatuje sporym przewymiarowaniem.....

monia_
20-02-2013, 21:18
Jeszcze jedna kwestia. Wybor palnika, burner-s czy brucer czy ekoenergia?
Pozdrawiam posiadaczy.

Delphion1
20-02-2013, 22:49
Jakie masz spalanie ekogroszku?
Witaj,ekogroszkiem przestałem palić(miałem czeski brunatny) i teraz palę miałem 25 z Piasta i ku mojemu zdziwieniu spala mniej :O pomiar z ostatnich 3 dni wskazuje na spalanie na poziomie 9,9-10,3(o ile przelicznik na minutę pracy jest 0,33 z tego co pamiętam?) ale temp w środku 19 st. i nie grzeję CWU. Chyba zostane przy tym paliwie.No zobaczymy .

Delphion1
20-02-2013, 22:56
Jeszcze jedna kwestia. Wybor palnika, burner-s czy brucer czy ekoenergia?
Pozdrawiam posiadaczy.
Tutaj nic nie kombinuj tylko bierz ekoenergię,gwarantuje zadowolenie i wszystkopalność :)

chris__
21-02-2013, 06:30
mam na najwyzszym . Na 3 pozycji.
cisnenie wody mam rzedu 1-1,2 atm. na zegarze przy naczyniu przeponowym .

Szarpiesz strasznie piec ustawiając pompkę na 3.
Zimna woda wpada ko kotła w ogromnej ilości, piec w tedy gaz do dechy i wali węgieł do palnika
Jak w samochodzie wciskasz gaz do dechy i spalanie rośnie do 40l/h

Przez takie ustawienie nasz niski powrót.
Przestaw "Niezależna praca pompy mieszającej" - na tak.
Przestaw pompkę na 1 bieg piec będzie pracował z mniejszą mocą i spokojniej - mniej spali.

marcin_bnk
21-02-2013, 08:50
Witam.
Dzisiaj sprawdze moc pompki , mam 2 pompy jedna do Co druga do CWU .
Piec mam poza domem i woda leci bezposrednio do domu do rozdzielni i czesc przechodzi przez uniboxy do podlogowki a czesc leci prosto do kaloryferów - tak mi ise wydaje przynajmniej,
Kaloryfery mam podobierane około 80-100 W na m2 , wiec chyba nie sa przewymiarowane mocno.

Grzeje od 4 miesiecy wiec filtry myślę nie sa zabite .
Proboawalem róznych ustawień z Karoką , przy wyłaczonym trybie pracy pompy , jak splywala zimna woda do pieca to jak sie rozpalal to spaliny dochodzily do 350 stopni.
Przy ciaglej pracy pompy i ustawieniu temepratury Co na 42 stopnie w domu było jak w saunie - 26 stopni .
Wiec probuje na cyklicznej najmniej mi pali wegla przy ustawieniu 3/60 , 4/60 , wiem ze przy krótszym cyklu ten powrót był by cieplejszy ale wtedy wzrasta spalanie - przy tym układzie mam około 25 kg na dobe .

Do Chris :
"Przez takie ustawienie nasz niski powrót.
Przestaw "Niezależna praca pompy mieszającej" - na tak.
Przestaw pompkę na 1 bieg piec będzie pracował z mniejszą mocą i spokojniej - mniej spali."

zmieniajac te ustawienia i przekrecajac tryb pracy pompki na 1 , powienienem zmienic parametry czasu dla pompy cyklicznej??

Aha mam 2 powroty :
Jeden od Cwu a ddrugi z CO (kaloryfery + podłogówka).

Pozniej napisze moc pompek .

chris__
21-02-2013, 09:49
Witam.
Dzisiaj sprawdze moc pompki , mam 2 pompy jedna do Co druga do CWU .


Do Chris :
"Przez takie ustawienie nasz niski powrót.
Przestaw "Niezależna praca pompy mieszającej" - na tak.
Przestaw pompkę na 1 bieg piec będzie pracował z mniejszą mocą i spokojniej - mniej spali."

zmieniajac te ustawienia i przekrecajac tryb pracy pompki na 1 , powienienem zmienic parametry czasu dla pompy cyklicznej??

Aha mam 2 powroty :
Jeden od Cwu a ddrugi z CO (kaloryfery + podłogówka).

Pozniej napisze moc pompek .
Praca cykliczna działa tylko jak osiągnięto temperaturę w pomieszczeniu.
Przy twoim ustawieniu nie działa cyklika pompki, bo temperatura spada szybciej niż 60min i włącza ją programator pokojowy.

chris__
21-02-2013, 09:58
Włącz tylko pompkę na niższy bieg.
"Niezależna praca pompy mieszającej" - na tak
Jak masz możliwość zmień oprogramowanie na wyższe będzie wiadomo co poprzestawiałeś.

marcin_bnk
21-02-2013, 10:04
ale temperatura jaka jest jest w domu jest ciągle wyższa od zadanej - więc pompa chodzi cyklicznie i nie włacza jej programator pokojowy .
Czy te 60 min to nie zadługo ?? popróbawać po zmianie na 2/30 lub 1/10 ma to wogole sens zeby pompa chodziła tak króciutko , czy lepiej zostawic 4/60 ??

Nie mam kabla

chris__
21-02-2013, 10:19
ale temperatura jaka jest jest w domu jest ciągle wyższa od zadanej - więc pompa chodzi cyklicznie i nie włacza jej programator pokojowy .
Czy te 60 min to nie zadługo ?? popróbawać po zmianie na 2/30 lub 1/10 ma to wogole sens zeby pompa chodziła tak króciutko , czy lepiej zostawic 4/60 ??

"Niezależna praca pompy mieszającej" - zrób na nie
Masz skopaną instalację bo te 2 powroty powinny być spięte razem

chris__
21-02-2013, 10:23
TY wiesz o tym i nic nie piszesz
Twój problem był już przez nas poruszany.
Włącz tylko regulator pokojowy
Instalacja do przeróbki

marcin_bnk
21-02-2013, 10:31
o to chodzi ze nie chce tego przerabiac , poniewaz musialbym wydzierac wszystko z ziemi i rozwalac podloge w lazience , co nie wchodzi w rachube .
Na wiosne zepne te 2 powroty w jeden przy piecu - bo to jest do zrobienia - pomoże to coś ????
to jak mam wreszcie ustawic : " Niezalezna pracy pompa mieszającej " - na tak czy nie ??? zmieniac ta moc pompki z 3 na 1 ???
jak włacze tylko regulator pokojowy to spójrz co sie bedzie działo - na archiwum od np 7.12.2012 - do 24.12.2012 .
Dlatego własnie przeszedłem na cykliczna prace pompki,

minertu
21-02-2013, 11:00
o to chodzi ze nie chce tego przerabiac , poniewaz musialbym wydzierac wszystko z ziemi i rozwalac podloge w lazience , co nie wchodzi w rachube .
Na wiosne zepne te 2 powroty w jeden przy piecu - bo to jest do zrobienia - pomoże to coś ????
to jak mam wreszcie ustawic : " Niezalezna pracy pompa mieszającej " - na tak czy nie ??? zmieniac ta moc pompki z 3 na 1 ???
jak włacze tylko regulator pokojowy to spójrz co sie bedzie działo - na archiwum od np 7.12.2012 - do 24.12.2012 .
Dlatego własnie przeszedłem na cykliczna prace pompki,
Przedzwoń do mnie 721274788

chris__
21-02-2013, 11:50
o to chodzi ze nie chce tego przerabiac , poniewaz musialbym wydzierac wszystko z ziemi i rozwalac podloge w lazience , co nie wchodzi w rachube .
Na wiosne zepne te 2 powroty w jeden przy piecu - bo to jest do zrobienia - pomoże to coś ????
to jak mam wreszcie ustawic : " Niezalezna pracy pompa mieszającej " - na tak czy nie ??? zmieniac ta moc pompki z 3 na 1 ???
jak włacze tylko regulator pokojowy to spójrz co sie bedzie działo - na archiwum od np 7.12.2012 - do 24.12.2012 .
Dlatego własnie przeszedłem na cykliczna prace pompki,
Musisz przerobić przy piecu a nie w domu. Wszystkie powroty spiąć do kupy i podłączyć do 1 wejścia w piecu.

0degree
21-02-2013, 12:08
Kaloryfery mam podobierane około 80-100 W na m2 , wiec chyba nie sa przewymiarowane mocno.
Marcin masz przewymiarowane grzejniki i to sporo






Przy ciaglej pracy pompy i ustawieniu temepratury Co na 42 stopnie w domu było jak w saunie - 26 stopni .

A to jest tego dowód






zmieniajac te ustawienia i przekrecajac tryb pracy pompki na 1 , powienienem zmienic parametry czasu dla pompy cyklicznej??

Wg. mnie to powinieneś ustawić parametry cykliczne; 1 minuta pracy, 4 minuty postoju




Aha mam 2 powroty :
Jeden od Cwu a ddrugi z CO (kaloryfery + podłogówka).

.

Po sezonie powroty połączyć razem, ale zanim to zrobisz to czujnik powrotu umocuj tam gdzie wraca woda z wymiennika c.w.u i w sterowniku ustaw funkcje c.w.u + mieszająca, i dodatkowo niezależna praca pompy c.w.u na TAK, temperaturę załączania pompy mieszającej ustaw na 40 stopni

minertu
21-02-2013, 13:49
Czujnik nie na powrocie z CWU ale z instalacji grzejnikowej.

jazzy77
21-02-2013, 16:33
Niestety znowu muszę zwrócić się o pomoc.
Ponieważ kończy mi się węgiel zakupiony w sierpniu (spieki z popielnika wybierałem - zdjęcia parę postów wyżej), postanowiłem sprawdzić innego dostawcę. Kupiłem, więc 4 worki 28,5 MJ z innego składu.
W popielniku po 24h wybierałem pełen tego:
172240

A tak się paliło:
172241

Oczywiście próbowałem kombinować z dmuchawą, ale bez zmian. Z popielnika wybierałem gorzej niż poprzednio, jak paliłem węglem z sierpnia.
No, więc stwierdziłem, że wrócę jednak do dostawcy z sierpnia i na próbę kupiłem 3 worki, które wrzuciłem wczoraj. Wg dostawcy jest to Pieklorz. 29 MJ
Rano wyciągnąłem to co na wierzchu wiadra, wielkie kalafiory.
172242
Teraz, popołudniu w popielniku to
172243
A tak się pali
172244

Jest o wiele gorzej niż było.
Totalnie nie wiem, co robić, bo nastawy dmuchawy dla tego ostatniego mam takie same, jak dla węgla z sierpnia.
Wiem, że te dostawy na pewno się różnią, ale generalnie węgiel jest zachwalany od tego dostawcy.

Dla przypomnienia korona była jesienią wywalana i wstawiana na nowo. Wyczystka zamknięta, czy uchylona bez zmian.

marcin_bnk
21-02-2013, 18:23
witam.
Pnownie probowalem sie dodzwonic do minertu ale nie odbierał.
Przestawilem pompe CO na 1 bieg - 50 W , oraz CWu na 2 - bieg 35W.
Czujnik powrotu mam przyklejony taśma papierową do powrotu z CO , wiec jego odczyty mogą byc malo wiarygodne ale mniejsza o to.
Powienienem poprzestawiac te tryby pracy pompy mieszajacej czy nic nie robic i zosawic tak jak jest ??
Zmienilem czasy dla pompy cyklicznej na 3/30 , zmienic na jeszcze krótsze cykle ?
Niewiem jakie wachania temepratury CO sa najlepsze ?? pewnie takie zeby po zakonczeniu pracy pompy temeratura CO nie spadała ponizej zadanej ??
Czy takie ustawienie dla pieca jak mialem 4/60 są złe , czy lepsze powinny byc krotsze np 2/15 czy 1/5 ???

0degree
21-02-2013, 18:36
witam.
Pnownie probowalem sie dodzwonic do minertu ale nie odbierał.
Przestawilem pompe CO na 1 bieg - 50 W , oraz CWu na 2 - bieg 35W.
Czujnik powrotu mam przyklejony taśma papierową do powrotu z CO , wiec jego odczyty mogą byc malo wiarygodne ale mniejsza o to.
Powienienem poprzestawiac te tryby pracy pompy mieszajacej czy nic nie robic i zosawic tak jak jest ??
Zmienilem czasy dla pompy cyklicznej na 3/30 , zmienic na jeszcze krótsze cykle ?
Niewiem jakie wachania temepratury CO sa najlepsze ?? pewnie takie zeby po zakonczeniu pracy pompy temeratura CO nie spadała ponizej zadanej ??
Czy takie ustawienie dla pieca jak mialem 4/60 są złe , czy lepsze powinny byc krotsze np 2/15 czy 1/5 ???
Moje zdanie już znasz, a czy takie nastawy jak pisałem są lepsze to się dowiesz jak spróbujesz. ;)

marcin_bnk
21-02-2013, 18:42
czyli co radzisz konkretnie w tym momencie ??

karoka65
21-02-2013, 18:43
Marcin numer do mnie znasz :) grzesiek nic ciekawszego ci nie powie, tak myślę.
Pisałem ci żeby zmniejszyć te czasy dla cyklicznej co i potwierdził ci Odegre. Przy tak krótkim czasie pompy i tak długim postoju nie jest mozliwe żeby grzejniki całe się rozgrzały, są przewymiarowane i to dużo, pyknie chwilę i to już wystarcza żeby nawet przegrzać mieszkanie.
Piotrek podpowiada żeby podnieść bieg pompy choć już miałeś na maxa żeby rozgrzać grzejniki do końca, nic to też nie da, pompka rusza ostro wypcha goracą wodę z kotła i znowu dupa bo jej po prostu braknie.

chris__
21-02-2013, 18:51
witam.
Pnownie probowalem sie dodzwonic do minertu ale nie odbierał.
Przestawilem pompe CO na 1 bieg - 50 W , oraz CWu na 2 - bieg 35W.
Czujnik powrotu mam przyklejony taśma papierową do powrotu z CO , wiec jego odczyty mogą byc malo wiarygodne ale mniejsza o to.
Powienienem poprzestawiac te tryby pracy pompy mieszajacej czy nic nie robic i zosawic tak jak jest ??
Zmienilem czasy dla pompy cyklicznej na 3/30 , zmienic na jeszcze krótsze cykle ?
Niewiem jakie wachania temepratury CO sa najlepsze ?? pewnie takie zeby po zakonczeniu pracy pompy temeratura CO nie spadała ponizej zadanej ??
Czy takie ustawienie dla pieca jak mialem 4/60 są złe , czy lepsze powinny byc krotsze np 2/15 czy 1/5 ???

1 bieg - 50 W to na 3 ze 100w policz koszty jak będziesz przerabiał zmień pompę na energooszczędną EFEKTA 25/60 LFP, GRUNDFOS ALPHA 2.
Czujnik powrotu mam przyklejony taśma papierową do powrotu z CO - nie ma znaczenia i tak głupoty pokazuje
Powienienem poprzestawiac te tryby pracy pompy mieszajacej - na nie - bo masz skopany powrót
Zmienilem czasy dla pompy cyklicznej na 3/30 - musisz sam dopasować
zakonczeniu pracy pompy temeratura CO nie spadała ponizej 40
Czy takie ustawienie dla pieca jak mialem 4/60 - dopasuj sam oby nie przegrzewało

0degree
21-02-2013, 18:51
czyli co radzisz konkretnie w tym momencie ??
Przeczytaj mój post z godz. 13.08
A na przyszłość pomyśl o zamontowaniu zaworu 4 drogowego lub sprzęgła hydraulicznego przy kotle.

marcin_bnk
21-02-2013, 18:58
Na pierwszym biegu 50 W , a na trzecim 65 W jest .
Przy pompie Do Cwu mam na 1 biegu 25 W a na 3 - 45 W .
Zmieniłem na 1 bieg dla Co i na 2 dla Cwu. - zostawic tak ??
Zmienic trub pompy mieszjajacej na nie?? i dopiero przestawic na tak po spieciu powrotów w jeden ??
Ma znaczenie przy przeróbce w która dziuple w piecu wsadzic powrót ??

jazzy77
21-02-2013, 19:01
Podbijam się z prośbą o pomoc co robić :/

karoka65
21-02-2013, 21:11
Na pierwszym biegu 50 W , a na trzecim 65 W jest .
Przy pompie Do Cwu mam na 1 biegu 25 W a na 3 - 45 W .
Zmieniłem na 1 bieg dla Co i na 2 dla Cwu. - zostawic tak ??
Zmienic trub pompy mieszjajacej na nie?? i dopiero przestawic na tak po spieciu powrotów w jeden ??
Ma znaczenie przy przeróbce w która dziuple w piecu wsadzic powrót ??
Jakiś dziwny rozrzut ma ta pompka od CO, tą od CWU tym bardziej na pierwszy bo ona goni tylko wodę przez sam bojler.
Jeśli nie dasz CWU+mieszająca to nie masz co grzebać na "tak" czy na "nie"
Nie jest ważne w którą "dziuple" wstawisz :)
Ja osobiście ten powrót bym olał jak to robię u siebie :)

karoka65
21-02-2013, 21:13
Podbijam się z prośbą o pomoc co robić :/
A Tobie grześ coś podpowie jak z szychty wróci, nie będę mu się wpieprzał między wódkę a zakąskę :)
Najgorzej jak dziesięciu kręci na raz.

karoka65
21-02-2013, 21:17
Będziemy z Grzegorzem na targach w Sosnowcu w ten weekend, może spotkamy się z niektórymi kolegami z forum na żywo :)

jazzy77
22-02-2013, 06:01
A Tobie grześ coś podpowie jak z szychty wróci, nie będę mu się wpieprzał między wódkę a zakąskę :)
Najgorzej jak dziesięciu kręci na raz.

Będę czekał z niecierpliwością. Chciałem dzisiaj zamawiać ten węgiel, ale w tym układzie się wstrzymam.

minertu
22-02-2013, 07:19
Będę czekał z niecierpliwością. Chciałem dzisiaj zamawiać ten węgiel, ale w tym układzie się wstrzymam.Remik dzwoń , właśnie do Sosnowca wyjeżdżam i nie będę na necie do Niedzieli.
Tak na szybko to składy lubią takie mieszanki węgla zgotować ,że będziesz miał spieki i żużlowe i koksowe a to już ciężko normalnie spalić.
Trzeba szukać cierpliwie dobrego węgla ( ja mam Chwałowice i szybko go nie zmienię) to trudne i żmudne ale takie czasy.

zbigmaz01
22-02-2013, 09:34
Będziemy z Grzegorzem na targach w Sosnowcu w ten weekend, może spotkamy się z niektórymi kolegami z forum na żywo :)

A gdzie was szukac na tych targach? Pisane z tabletu bo moj lapek padl. Moze sie pojawie, jeszcze sie zastanawiam :)

karoka65
22-02-2013, 16:57
A gdzie was szukac na tych targach? Pisane z tabletu bo moj lapek padl. Moze sie pojawie, jeszcze sie zastanawiam :)
Przed głównym wejściem na halę po lewej.
Dlaczego nie mówiłeś że chcesz jechać, mogłeś jechać ze mną, tylko że zostaję w hotelu do niedzieli.
Jadę jutro rano.

zbigmaz01
22-02-2013, 17:37
Przed głównym wejściem na halę po lewej.
Dlaczego nie mówiłeś że chcesz jechać, mogłeś jechać ze mną, tylko że zostaję w hotelu do niedzieli.
Jadę jutro rano.
Przed wejsciem? To musze ubrac cieple buty? A co do wyjazdu to dla mnie jest to wyjazd rozpoznawczy a dla ciebie praca :)

karoka65
22-02-2013, 17:57
Przed wejsciem? To musze ubrac cieple buty? A co do wyjazdu to dla mnie jest to wyjazd rozpoznawczy a dla ciebie praca :)

Z pracy to ja niedawno dopiero wróciłem :)

Alina&Mariusz
22-02-2013, 20:15
I zainstalowałem najnowsze oprogramowanie. W sumie nie było to trudne :D

karoka65
22-02-2013, 20:22
Mariusz wiesz, za pierwszym razem to tak ze wszystkim :)

Alina&Mariusz
22-02-2013, 21:40
Być może jutro pierwsze próby ze spalaniem grupowym.

zbigmaz01
23-02-2013, 16:30
Być może jutro pierwsze próby ze spalaniem grupowym.
No i co z tym gupowym?

Piotrek42
23-02-2013, 19:22
Śśśfintuch ;) :D


no kurde!!! opłułem monitor:)

Delphion1
23-02-2013, 20:30
Dziś pomontowałem drzwi wewnetrzne i mam pewne obawy co do komfortu :P no zobaczymy czy będę wojował w temacie wcześniej poruszanym.

A dla kolegów z forum walka Saleta-Gołota za free otwierac puszki i oglądać i dziękować nie musicie ;)
http://www.wynikilive.pl/boks,na,zywo.php
lub
http://dvbsport.net/

Piotrek42
23-02-2013, 20:34
Delphion1 a o której oni będa okładać się po pyskach???

Delphion1
23-02-2013, 20:41
Już siedzą w szatniach i wszystko zalezy jak szybko potoczą sie pojedynki wcześniejsze>zaplanowane na 23 ale cholera ich wie.

Alina&Mariusz
23-02-2013, 22:08
No i co z tym gupowym?

Eeee... nie było czasu posiedzieć i poczytać dokładnie na czym to polega.
Na chwilę obecną puściłem kociołek na pełnym automacie i moje obserwacje są takie:
przed zmianą softu już ładnie się dopasował do węgla i w miarę ładnie potrafił go spalić,
po zmianie węgiel bardziej dopalony, więcej popiołu wygląda jak ten z papierosa, chociaż drobne spieki nadal się trafiają. Teraz myślę co by tu jeszcze można zrobić żeby pozostałą już tylko minimalną cząstkę spieków dopalić do pyłku :D

lowca
24-02-2013, 20:21
Podajcie jeszcze jaka jest grubosc stali kotlowej w RBR Ekouniwersal 11kw.

karoka65
24-02-2013, 20:43
Płaszcz wewnętrzny 6mm, zewnętrzny 4mm.
Ściągnij sobie DTR kotła z mojej strony albo grześka, jest po opisem kotła.

minertu
25-02-2013, 07:22
Panowie taka mała uwaga.Dla jednego koksiku niedopalonego nie warto się męczyć.Ten koksik nie ma żadnej wartości opałowej albo ma naprawdę niewiele.Kombinując możecie więcej zepsuć niż naprawić.To tylko moje zdanie dla mieszanek węgla pochodzenia niewiadomego.

lowca
25-02-2013, 16:45
Płaszcz wewnętrzny 6mm, zewnętrzny 4mm.
Ściągnij sobie DTR kotła z mojej strony albo grześka, jest po opisem kotła.

Dzieki za info. Nie dopatrzylem w dtr. Chyba sie zdecyduje na ten piec na moje 90m2. Trojnik mam na wys. 138cm (os) od podlogi wiec bedzie bardzo blisko. Na tym kolanie nastawnym mozna chyba osiagnoac jakis nieduzy kat do gory. W DTR jest 120cm do osi, wiec chodzi o 18cm. Dobrze kombinuje?
Pozdrawiam.

Piotrek42
25-02-2013, 17:16
Wiecie co?? w am to się w ....pieprz, porządny należy !!! byliście na targach w Sosnowcu i ani słowem... jacy wystawcy, jakie rozwiazania jakie nowości... normalnie lenistwo straszne!!!

karoka65
25-02-2013, 17:56
Dzieki za info. Nie dopatrzylem w dtr. Chyba sie zdecyduje na ten piec na moje 90m2. Trojnik mam na wys. 138cm (os) od podlogi wiec bedzie bardzo blisko. Na tym kolanie nastawnym mozna chyba osiagnoac jakis nieduzy kat do gory. W DTR jest 120cm do osi, wiec chodzi o 18cm. Dobrze kombinuje?
Pozdrawiam.
Tak na 120cm a przy skręcie na kolanie nastawnym można wyjść prawie w pion :)
Przy 90m to kociołek pojedzie na wczasy hehe

karoka65
25-02-2013, 17:58
Wiecie co?? w am to się w ....pieprz, porządny należy !!! byliście na targach w Sosnowcu i ani słowem... jacy wystawcy, jakie rozwiazania jakie nowości... normalnie lenistwo straszne!!!
Zabrakło redaktora naczelnego i cisza :)
Zbigmaz był może on mniej leniwy hehe

minertu
25-02-2013, 18:00
Wiecie co?? w am to się w ....pieprz, porządny należy !!! byliście na targach w Sosnowcu i ani słowem... jacy wystawcy, jakie rozwiazania jakie nowości... normalnie lenistwo straszne!!!A co chciałbyś wiedzieć?Pięciu wystawców z tego tylko dwóch liczących się na rynku wg rankingu.Pogoda do bani,targi drogie jak diabli.

minertu
27-02-2013, 16:55
Jakoś temat ucichł.
Dziś rozmawiałem z producentem Panem Danielem i podjęliśmy decyzję,że kocioł 17kW dla mojego domu będzie posiadał system odpopielania komory popielnika.
System ten jest sprawdzony w kotłach dużej mocy,działa już po kilka lat więc nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować to w kotłach małej mocy.Jak to wszystko wyjdzie dowiemy się za ok 2tyg o ile wg prognozy się ociepli na zewnątrz.Oczywiście zrobię zdjęcia a może i nakręcę filmik jak to będzie pracować.

szczudlo
27-02-2013, 17:20
To ja z innej beczki.
Od około 2tygodni pojawia się u mnie niedopalony węgiel w popielniku. Zmniejszyłem czas pracy podajnika, nie pomogło, zwiększyłem moc dmuchawy w grzaniu i w podtrzymaniu, niedopalony węgiel dalej jest a przy tym spieki większe. Mógłby ktoś zerknąć i coś poradzić?Zdjęcie paleniska po 2 dniach palenia.

minertu
27-02-2013, 18:09
To ja z innej beczki.
Od około 2tygodni pojawia się u mnie niedopalony węgiel w popielniku. Zmniejszyłem czas pracy podajnika, nie pomogło, zwiększyłem moc dmuchawy w grzaniu i w podtrzymaniu, niedopalony węgiel dalej jest a przy tym spieki większe. Mógłby ktoś zerknąć i coś poradzić?Zdjęcie paleniska po 2 dniach palenia.A jak ten piec wygląda po 1 dniu palenia?Masz suchy opał?

szczudlo
27-02-2013, 18:17
Opał jest suchy, no niestety nie mam aktualnego zdjęcia po 1 dniu palenia, mam natomiast starsze zdjęcia po 1dniu w miarę dobrego palenia, takiego co było przez całą zimę.

minertu
27-02-2013, 18:40
Przejdź na grupowe i dobierz dmuchawę,ty nie palisz tylko wędzisz kocioł.Co ile go czyścisz?

minertu
27-02-2013, 18:43
Jaki jest powód korekty dmuchawy na +4% w grzaniu?

szczudlo
27-02-2013, 18:49
Przejdź na grupowe i dobierz dmuchawę,ty nie palisz tylko wędzisz kocioł. Co ile go czyścisz? Jaki jest powód korekty dmuchawy na +4% w grzaniu?

Niestety na grupowe nie da rady bo jak widzisz mam stary soft jeszcze wgrany, w przyszłym tygodniu będę w PL to postaram się wgrać najnowszy soft (co mi przypomniało, że muszę kupić kabel) Myślałem, że jak podniosę dmuchawę w grzaniu na +4% to lepiej będzie przepalał węgiel a co za tym idzie, znikną niedopałki w popielniku. Kocioł jest czyszczony przez operatora pieca ( tata ) myślę że przynajmniej raz w tygodniu go przeczyści, ale tylko kanały poziome wymiennika. Komory spalania raczej nie czyści. Na dzień dzisiejszy kanału pionowego też nie czyści bo czyszczak w piecu uleciał i czekamy na serwis. Czy zabrudzony kanał pionowy może mieć wpływ na pojawienie się niedopalonego węgla?

Piotrek42
27-02-2013, 18:50
Jaki jest powód korekty dmuchawy na +4% w grzaniu?


podoba mu się 4 :) czytaj posty !!! poprzednia strona!

minertu
27-02-2013, 19:15
podoba mu się 4 :) czytaj posty !!! poprzednia strona!Pytam się go aby sprawdzić czy ma świadomość co robi :P

szczudlo
27-02-2013, 19:19
Pytam się go aby sprawdzić czy ma świadomość co robi :P

Przez chwilę poczułem się znowu jak w szkole :D

keteimj
27-02-2013, 19:43
Przez chwilę poczułem się znowu jak w szkole :D

To może w tej szkole zabaw się w nauczyciela :yes: i operatora pieca przeszkol z zasad czyszczenia pieca, tak zarośniętą komorę spalania to chyba bym miał po 2 miesiącach jak bym nie czyścił, z własnych obserwacji widzę, że po paru dniach jak tylko oskrobię ścianki samej komory spalania to temperatura spalin spada ok 15 -20stopni. Oczywiście że kanał pionowy powinien być czyszczony pewnie stąd ta wędzarnia.
Co to znaczy że czyszczak w piecu uleciał, a może operator go zostawił niewyciągnięty podczas palenia i tam zarósł razem z kanałem pionowym i później ni w lewo ni w prawo i tylko gałka w ręku została.
Jednak odpowiednie czyszczenie to ważna sprawa

minertu
27-02-2013, 20:10
. Oczywiście że kanał pionowy powinien być czyszczony pewnie stąd ta wędzarnia.
Co to znaczy że czyszczak w piecu uleciał, a może operator go zostawił niewyciągnięty podczas palenia i tam zarósł razem z kanałem pionowym i później ni w lewo ni w prawo i tylko gałka w ręku została.
Jednak odpowiednie czyszczenie to ważna sprawaI tak też mogło być.

szczudlo
27-02-2013, 20:44
Nie mówię, że nie, osobiście tego nie widziałem. Z relacji podobno czyszczak zaczął się kiwać w trakcie czyszczenia a potem cały mechanizm czyszczący wpadł do popielnika a pręt do poruszania tym mechanizmem został w ręce. Tak więc wychodzi na to, że nie jest to wina nie wyciągnięcia czyszczaka. Akurat na ten czyszczak bardzo zwracałem uwagę ojcu, tak żeby nie było przypadkiem tego co podejrzewacie. Podobno komora spalania jest czyszczona raz w tygodniu...

Maher
27-02-2013, 21:08
Jakoś temat ucichł.
Dziś rozmawiałem z producentem Panem Danielem i podjęliśmy decyzję,że kocioł 17kW dla mojego domu będzie posiadał system odpopielania komory popielnika.
System ten jest sprawdzony w kotłach dużej mocy,działa już po kilka lat więc nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować to w kotłach małej mocy.Jak to wszystko wyjdzie dowiemy się za ok 2tyg o ile wg prognozy się ociepli na zewnątrz.Oczywiście zrobię zdjęcia a może i nakręcę filmik jak to będzie pracować.

A producent uporał się już buczącym podajnikiem, że bierze się za unowocześnianie pieca? Ostatnio rozmawiałem z nowym nabywcą RBR i mówił że jest głośny i podobno coś z tym mają zrobić.

karoka65
27-02-2013, 22:22
A producent uporał się już buczącym podajnikiem, że bierze się za unowocześnianie pieca?
Tak tylko jeszcze Tobie coś buczy.
Systemy automatycznego odpopielania są montowane od dawna na zamówienie ale nie proponujemy bo trochę to kosztuje to nie żadne "unowocześnienie"

Maher
27-02-2013, 22:34
Tak tylko jeszcze Tobie coś buczy.
Systemy automatycznego odpopielania są montowane od dawna na zamówienie ale nie proponujemy bo trochę to kosztuje to nie żadne "unowocześnienie"

Czyli to oficjalne oświadczenie że RBR już nie ma problemu z buczącym podajnikiem, można wiedzieć jak rozwiązali ten problem?
Może napiszą też osoby które zgłaszały do producenta problemy z głośną pracą czy ich reklamacje też pozytywnie zostały załatwione.

karoka65
27-02-2013, 22:39
Wszystkie kotły mają takie problemy, zależy głównie kto ich słucha. Tam gdzie były faktycznie problemy zostały rozwiązane myślę a niektóre są jeszcze w trakcie.
Ja nie jestem upoważniony do wydawania oświadczeń.

chris__
28-02-2013, 06:26
Czyli to oficjalne oświadczenie że RBR już nie ma problemu z buczącym podajnikiem, można wiedzieć jak rozwiązali ten problem?
Może napiszą też osoby które zgłaszały do producenta problemy z głośną pracą czy ich reklamacje też pozytywnie zostały załatwione.
To piszą.
U mnie został wymieniony motoreduktor z silnikiem.
Drgania przenosiły się na konstrukcje budynku.
Było go słychać wszędzie od piwnicy po 2 piętro.
W kibelku który sąsiaduje z kotłownią uszy przytykało
Kotłownia doklejona do budynku.
Teraz muszę się wsłuchiwać żeby usłyszeć jak podaje.

rafalcon
28-02-2013, 08:22
To piszą.
U mnie został wymieniony motoreduktor z silnikiem.
Drgania przenosiły się na konstrukcje budynku.
Było go słychać wszędzie od piwnicy po 2 piętro.
W kibelku który sąsiaduje z kotłownią uszy przytykało
Kotłownia doklejona do budynku.
Teraz muszę się wsłuchiwać żeby usłyszeć jak podaje.

Jakiego producenta teraz masz motoreduktor i silnik?

rafalcon
28-02-2013, 08:25
Jakoś temat ucichł.
Dziś rozmawiałem z producentem Panem Danielem i podjęliśmy decyzję,że kocioł 17kW dla mojego domu będzie posiadał system odpopielania komory popielnika.
System ten jest sprawdzony w kotłach dużej mocy,działa już po kilka lat więc nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować to w kotłach małej mocy.Jak to wszystko wyjdzie dowiemy się za ok 2tyg o ile wg prognozy się ociepli na zewnątrz.Oczywiście zrobię zdjęcia a może i nakręcę filmik jak to będzie pracować.

RBR 17kW w miejsce OE 24kW? Przypomnij jaka jest powierzchnia do ogrzania :)? A tak w sumie jakie są przyczyny wymiany pieca??

Alina&Mariusz
28-02-2013, 08:48
System odpopielania?
Jak to działa? Ile kosztuje? Można domówić do pracującego pieca? Dlaczego to przeoczyłem przy zamawianiu?

minertu
28-02-2013, 09:30
RBR 17kW w miejsce OE 24kW? Przypomnij jaka jest powierzchnia do ogrzania :)? A tak w sumie jakie są przyczyny wymiany pieca??Z własnej ciekawości czy da sobie rade a wiem ,że da.Powierzchnia to 320m2 i temp wew 26deg -podgląd poniżej.

minertu
28-02-2013, 09:38
System odpopielania?
Jak to działa? Ile kosztuje? Można domówić do pracującego pieca? Dlaczego to przeoczyłem przy zamawianiu?No niestety w istniejących kotłach raczej nie do zrobienia.Choć warto producenta zapytać.
W tych kotłach z tego co mi wiadomo (chodzi o kotły małej mocy ) nie było to jeszcze montowane.Osobiście chciałem duży popielnik ale konstrukcja na to nie pozwala więc przedyskutowaliśmy temat systemu odpopielania komory popielnika.Jest to zabudowa przekładni z silnikiem z tyłu kotła (potrzeba na to miejsce) ślimak wewnątrz popielnika po całej głębokości i specjalny kosz przed kotłem (trzeba na to miejsce) , do którego będzie wypychany popiół i spiętrzany.Wszystko szczelne.Zero kurzu,zero wybierania popiołu z popielnika.
Koszt ok 1500-1800zł.Tanio nie jest ale wygodnie.

Alina&Mariusz
28-02-2013, 10:44
Ehhhh..... Chciałbym coś takiego mieć :D

rafalcon
28-02-2013, 11:06
Odnośnie tego systemu odpopielniania...
Taki pełny kosz popiołu wynosimy w całości (szczelnie zamknięty), czy wybieramy z niego popiół ręcznie? Pierwsza opcja byłaby naprawdę ciekawa, w tym drugim przypadku byłoby to po prostu zwiększenie pojemności popielnika.

Można to zobaczyć gdzieś w sieci? ..konkretny producent, model?

chris__
28-02-2013, 11:18
Jakiego producenta teraz masz motoreduktor i silnik?
Silnik to nie wiem myślę że bajzel;) nie chciało mi się z lusterkiem się wyginać bo ciasno mam
Motoreduktor to ekoenerga

jazzy77
28-02-2013, 17:56
A Tobie grześ coś podpowie jak z szychty wróci, nie będę mu się wpieprzał między wódkę a zakąskę :)
Najgorzej jak dziesięciu kręci na raz.

I po kilku telefonach z minertu i kombinacjach okazało się, że problem leży w węglu. W między czasie była uszczelniana korona ponownie, kombinacje z powietrzem, itp. Wg dostawcy miałem węgiel Pieklorz, zostawiał on spieki i to całkiem nie małe w popielniku. Teraz zarzucony węgiel na próbę z kopalni Ziemowit i spieków już takich nie ma.
Głównie co chciałem napisać, że moja żona się dziwi, że są jeszcze tacy sprzedawcy, którzy pomagają długo po tym, jak piec sprzedali. Tak, więc oficjalnie po raz kolejny wielkie dzięki.

minertu
28-02-2013, 17:57
Odnośnie tego systemu odpopielniania...
Taki pełny kosz popiołu wynosimy w całości (szczelnie zamknięty), czy wybieramy z niego popiół ręcznie? Pierwsza opcja byłaby naprawdę ciekawa, w tym drugim przypadku byłoby to po prostu zwiększenie pojemności popielnika.

Można to zobaczyć gdzieś w sieci? ..konkretny producent, model?Nie wiem kto to stosuje,jak u mnie zamontuję to zrobię zdjęcia jak to wygląda .Osobiście tego nie widziałem na oczy ale mam wyobraźnię.
Popiół będzie spiętrzany do pojemnika.Odpinasz i wynosisz do kosza.
Popiół najbardziej unosi się w powietrze jak jest ciepły,tutaj już będzie schłodzony.
Sam jestem ciekaw , trzeba być cierpliwym.

minertu
28-02-2013, 18:10
I po kilku telefonach z minertu i kombinacjach okazało się, że problem leży w węglu. W między czasie była uszczelniana korona ponownie, kombinacje z powietrzem, itp. Wg dostawcy miałem węgiel Pieklorz, zostawiał on spieki i to całkiem nie małe w popielniku. Teraz zarzucony węgiel na próbę z kopalni Ziemowit i spieków już takich nie ma.
Głównie co chciałem napisać, że moja żona się dziwi, że są jeszcze tacy sprzedawcy, którzy pomagają długo po tym, jak piec sprzedali. Tak, więc oficjalnie po raz kolejny wielkie dzięki.Z mojej strony dziękuję ci za cierpliwość do mnie :) .Nie jeden by się zniechęcił do całej tej sytuacji.Do poleceń zrób to , zrób tamto.
Swoją drogą spalanie grupowe się sprawdziło.

minertu
28-02-2013, 18:13
Głównie co chciałem napisać, że moja żona się dziwi, że są jeszcze tacy sprzedawcy, którzy pomagają długo po tym, jak piec sprzedali. Tak, więc oficjalnie po raz kolejny wielkie dzięki.Zanim go kupiłeś usłyszałeś ode mnie ,że w cenie kotła masz również wsparcie i pomoc.
Zastanawiam się co by było gdyby tego nie było?

jazzy77
28-02-2013, 18:16
Zastanawiam się co by było gdyby tego nie było?

Nie chce sobie tego wyobrażać.

jazzy77
28-02-2013, 18:18
A no i zaskakująca dla mnie jest ta temp. spalin.

minertu
28-02-2013, 19:09
A no i zaskakująca dla mnie jest ta temp. spalin.W końcu grzejesz wodę w kotle a nie komin :)

karoka65
28-02-2013, 20:24
W końcu grzejesz wodę w kotle a nie komin :)
Chyba głównie o to chodzi hehe

rafalcon
01-03-2013, 12:36
Czym różnią się od siebie sterowniki eCoal i bruli ??

chris__
01-03-2013, 12:56
Czym różnią się od siebie sterowniki eCoal i bruli ??

eCoal ma wszystkie funkcje bruliego + automat

patyk05
01-03-2013, 16:41
Witam
Czy moglby mi ktos pomoc jak powinna byc zrobiona instalacja. W tej chwili specjalisci mi tak zrobili ze aby grzac ciepla wode musze grzec caly dom. Ponizej przedstawiam zdjecia jak wyglada to w tej chwili. w nastepnym tygodniu maja przyjsc zmienic ale nie chce aby znowu cos zrobili nie tak dlatego pytam expertow jak to powinno wygladac. 173748173749173750173751

patyk05
01-03-2013, 17:49
Witam
Czy moglby mi ktos pomoc jak powinna byc zrobiona instalacja. W tej chwili specjalisci mi tak zrobili ze aby grzac ciepla wode musze grzec caly dom. Ponizej przedstawiam zdjecia jak wyglada to w tej chwili. w nastepnym tygodniu maja przyjsc zmienic ale nie chce aby znowu cos zrobili nie tak dlatego pytam expertow jak to powinno wygladac. 173748173749173750173751

Dodam że te 2 pompki przy wymienniku są spiete razem z pompka co i wpiete razem do sterownika. Jak wpialem te 2 pompki osobno do sterownika w miejsce pompy mieszajacej to wogóle mi nie grzalo wody mimo ze na kotle bylo 70 stopni.

0degree
01-03-2013, 17:53
Witam
Czy moglby mi ktos pomoc jak powinna byc zrobiona instalacja. W tej chwili specjalisci mi tak zrobili ze aby grzac ciepla wode musze grzec caly dom. Ponizej przedstawiam zdjecia jak wyglada to w tej chwili. w nastepnym tygodniu maja przyjsc zmienic ale nie chce aby znowu cos zrobili nie tak dlatego pytam expertow jak to powinno wygladac. 173748173749173750173751
Firma robiąca kotłownie chyba miała wietrzenie magazynu, bo zastosowanie wymiennika płytowego jest ok ale duet ze sprzęgłem a właściwie trio bo i moduł dołożyli. Ja bym ich zapytał nieśmiało, jak teraz przerobią abyś grzał samo c.w.u? dołożą jeszcze jeden wymiennik płytowy?

minertu
01-03-2013, 20:40
Jak się ludziom mówi aby zrobić jak najprościej to nie słuchają.
Wyprowadź zasilanie CWU prosto z kotła.
Chyba mam na dzisiaj dość wrażeń.

szczudlo
01-03-2013, 21:23
Mam aktualną fotkę po 1 dniu palenia. Ogólnie z problemem niedopalonego węgla w popielniku poradziłem sobie sam :) i jestem z tego dumny :D. Zmniejszyłem ilość powtórzeń podajnika w podtrzymaniu z 2 na 1 odpukać na razie pomogło. A tak wygląda palenisko po 1 dniu palenia.

patyk05
02-03-2013, 08:05
Firma robiąca kotłownie chyba miała wietrzenie magazynu, bo zastosowanie wymiennika płytowego jest ok ale duet ze sprzęgłem a właściwie trio bo i moduł dołożyli. Ja bym ich zapytał nieśmiało, jak teraz przerobią abyś grzał samo c.w.u? dołożą jeszcze jeden wymiennik płytowy?

Powiedz mi zatem prosze co moge z tego wywalic. Dodam ze na gorze mam podlogowke + grzejniki. Góra i dół działa na jednej pompce.

0degree
02-03-2013, 08:29
Powiedz mi zatem prosze co moge z tego wywalic. Dodam ze na gorze mam podlogowke + grzejniki. Góra i dół działa na jednej pompce.
Zrób jeszcze zdjęcia otwartych szafek rozdzielaczy, podejrzewam że podłogówkę regulujesz rtl-ami.
Wg. mnie sprzęgła tam nie powinno być wcale, tylko bezpośrednio z wyjścia wymiennika 1pompa na rozdzielacze nastawiając w kotle max temperaturę 55 st., albo za wymiennikiem zawór 3 drogowy, i brak ograniczeń maksymalnej temperatury na kotle.
Pompa C.W.U ma być wpięta w obieg w którym pracuje kocioł, czyli układ otwarty. Wtedy nie będzie potrzeby grzać w lecie całej kotłowni i uruchomieniu 4 pomp na raz po to żeby nagrzać wodę.
W tej konfiguracji co masz teraz koszty ciepłej wody w lecie są większe niż byś grzał zbiornik prądem

patyk05
02-03-2013, 14:27
Zrób jeszcze zdjęcia otwartych szafek rozdzielaczy, podejrzewam że podłogówkę regulujesz rtl-ami.
Wg. mnie sprzęgła tam nie powinno być wcale, tylko bezpośrednio z wyjścia wymiennika 1pompa na rozdzielacze nastawiając w kotle max temperaturę 55 st., albo za wymiennikiem zawór 3 drogowy, i brak ograniczeń maksymalnej temperatury na kotle.
Pompa C.W.U ma być wpięta w obieg w którym pracuje kocioł, czyli układ otwarty. Wtedy nie będzie potrzeby grzać w lecie całej kotłowni i uruchomieniu 4 pomp na raz po to żeby nagrzać wodę.
W tej konfiguracji co masz teraz koszty ciepłej wody w lecie są większe niż byś grzał zbiornik prądem

Nie podlogówkę reguluję poprzez glowice termostatyczne 173972 ale powiem szczerze że jest to mało precyzyjne sterowanie bo jak nastawie po 30 stopni to np w lazience mam ciepla podloge a w kuchni zimna :(. Jak to mozna zmienic ?
Czyli rozumiem ze wywalamy sprzeglo i jedna pompke. Zostanie nam 1 pompka do wymiennika, wymiennik, 1 pompa do rozdzczielaczy CO i jedna do CWU który musi byc wpieta przed wymiennikiem. Ale moze wychodzic z tego samego miejsca co CO ? czy musi wychodzic z drugiej strony ?

0degree
02-03-2013, 15:06
Nie podlogówkę reguluję poprzez glowice termostatyczne 173972 ale powiem szczerze że jest to mało precyzyjne sterowanie bo jak nastawie po 30 stopni to np w lazience mam ciepla podloge a w kuchni zimna :(. Jak to mozna zmienic ?
Czyli rozumiem ze wywalamy sprzeglo i jedna pompke. Zostanie nam 1 pompka do wymiennika, wymiennik, 1 pompa do rozdzczielaczy CO i jedna do CWU który musi byc wpieta przed wymiennikiem. Ale moze wychodzic z tego samego miejsca co CO ? czy musi wychodzic z drugiej strony ?
Taki urok termostatów rtl, niech zgadnę ten z lewej strony jest do kuchni.
Wywalić sprzęgło z pompą, zzostawić wymiennik pompę przed nim spiąć z pompą c.o i do sterownika w wyjście c.o.
Pompa c.w.u MUSI być przed wymiennikiem, bo nie bedzie działać funkcja autolato, lato, w sterowniku i będzie ogólnie do bani. Po przeróbce pompa bojlera ma być podłączona w wejście c.w.u w sterowniku

0degree
02-03-2013, 15:29
Patyk do czego są te rury pex biegnące po ścianie, bo nie mogę ich rozszyfrować.

patyk05
02-03-2013, 22:22
Patyk do czego są te rury pex biegnące po ścianie, bo nie mogę ich rozszyfrować.

Tak dokładnie po lewej stronie jest od kuchni. A te rury są od wody ciepła zimna.

0degree
03-03-2013, 09:29
Tak dokładnie po lewej stronie jest od kuchni.
Więc powiedz swoim fachurom aby tego rtl-a oddalili kilka cm od belki zasilacza (kawałek pexa, lub przedłużka 1/2") bo niestety nagrzewa się jego korpus gdy pracują grzejniki i dokładniejsza regulacja jest niemożliwa.To samo od razu mogą zrobić z drugim rtl-em.

minertu
03-03-2013, 14:29
Więc powiedz swoim fachurom aby tego rtl-a oddalili kilka cm od belki zasilacza (kawałek pexa, lub przedłużka 1/2") bo niestety nagrzewa się jego korpus gdy pracują grzejniki i dokładniejsza regulacja jest niemożliwa.To samo od razu mogą zrobić z drugim rtl-em.A co z przepływem?

0degree
03-03-2013, 15:43
A co z przepływem?
Z przepływem przez co?

minertu
03-03-2013, 17:08
Z przepływem przez co?Każdego z obiegów w zależności od ich długości.

0degree
03-03-2013, 17:48
Każdego z obiegów w zależności od ich długości.
Przy tego typu rozdzielaczach jakie ma Patyk nie dowiemy się jaki będzie przepływ - brak rotametrów. Jednak przy tej ilości obwodów przepływ będzie wystarczający, problemem jest montaż termostatu rtl który przekłamuje pomiar czynnika wypływającego z pętli bo korpus zaworu jest zbyt blisko belki powrotu który się nagrzewa od powrotów grzejników. Dlatego od razu pytałem czy problematyczna głowica jest z lewej (cieplejszej) strony rozdzielacza.

0degree
03-03-2013, 19:39
W jaki sposób na tych rozdzielaczach wyregulować przepływy ? Nie ma ani rotametru ani zaworka ręcznego/automatu ...

W takim przypadku zawór montuje się za rozdzielaczem ? Czy jest inna metoda ?

Kol. patyk05 pisał że w łazience ma ciepło (pewnie rozstaw co 10) a w kuchni zimo (pewnie co 15 minus strefa na szafki).

Czy są jakieś zawory termostatyczne z czujką zewnętrzną którą można przyłożyć np do połogi i sterować przepływem przez pętle temp. podłogi ?

Pytam bo u znajomego podobna sytuacja - "iższtalatorzy" dali popalić...


Przy niewielkich pomieszczeniach i tylko do np 2 pomieszczeń, można zastosować moduły kasetowe coś takiego jak to;
http://www.instsani.webd.pl/unibox.htm
z tym że decydując się na takie rozwiązanie należy zabezpieczyć instalacje aby woda nie przekraczała 55 stopni.


Jednak jeśli w domu jest więcej podłogówek rozwiązuje się to zupełnie na innych rozdzielaczach, mieszaczach -generalnie temat nie na ten wątek.

minertu
03-03-2013, 20:11
Dokładnie chodziło mi o przepływ na każdej z pętli.Może się okazać ,ze któraś z podłóg będzie nie dogrzana z racji tego,że woda znajdzie sobie krótszą drogę a to ją trzeba ograniczyć aby więcej wody poszło w pętlę dłuższą.Zamontował bym przynajmniej zwykłe zaworki odcinające i nimi regulował przepływ.

Delphion1
04-03-2013, 12:31
Kilka dni walczyłem z podpięciem sterownika do neta i problem leżał nie w ustawieniach a w mojej przeglądarce:/
Z chromka wszystko poszło bez problemu
Teraz liczę,że koledzy mnie naprowadzą na właściwą drogę ustawień :)

Gelo_26
04-03-2013, 21:11
Witam
Panowie mam do was kilka pytań otóż powoli konczy się sezon grzewczy :) w zwiazku z tym chiałbym się powoli przygotować do wygaszenia rbrka po 18 miesiącach nieprzerwanej pracy, wymiany sznurka w drzwiczkach, uszczelnienia połączenia podajnika z kotłem oraz wyczyszczenia kotła.
Z wiązku z tym mam pytanie
- jaki rozmiar sznurka zastosować w drzwiczkach
- czy odkręcenie podajnika od kotła i jego wyjęcie ogranicza się tylko do odkręcenia tych 4 śrub przy podajniku?

karoka65
04-03-2013, 21:21
Drzwiczki masz regulowane, wystarczy dociągnąć na śrubach regulujących.
Jeśli chce ci się bawić z palnikiem to można tylko te 4 śrubki odkręcić i odejdzie ci cała przekładnia z rurą i ślimakiem.
Przepaliłem 5-tą zimę i nigdy nie wyciągałem ślimaka :) bo i po co.
Jeśli jest dobrze to nie grzeb, jak coś to możesz przed sezonem przekleić głowicę choć jak pali się dobrze to zostaw, nawet gdyby się rozszczelniła w trakcie sezonu to też nie wielkie halo.

rafalcon
05-03-2013, 05:44
Drzwiczki masz regulowane, wystarczy dociągnąć na śrubach regulujących.
Jeśli chce ci się bawić z palnikiem to można tylko te 4 śrubki odkręcić i odejdzie ci cała przekładnia z rurą i ślimakiem.
Przepaliłem 5-tą zimę i nigdy nie wyciągałem ślimaka :) bo i po co.
Jeśli jest dobrze to nie grzeb, jak coś to możesz przed sezonem przekleić głowicę choć jak pali się dobrze to zostaw, nawet gdyby się rozszczelniła w trakcie sezonu to też nie wielkie halo.

karoka65 jaki dokładnie masz piec, powierzchnię do grzania i jak ocieplony budynek?? Jak oceniasz Twój dobór pieca?? :)

Alina&Mariusz
05-03-2013, 08:26
Czy Wy też tak macie, że jeśli dosypujecie powiedzmy worek węgla przed całkowitym opróżnieniem zasobnika i wpiszecie w ilości zasypanej 25 kg to na wykresie pojawi się kosmiczne spalanie i stwierdzi, że zasobnik jest pełny? Nie można by tego zrobić tak, że jest podana pojemność zasobnika i uzupełniamy do połowy, to na wykresie też pojawia się połowa skoro i tak ster ma podany czas całkowity pracy i ilość podczas zasypu?

Gelo_26
05-03-2013, 09:53
Drzwiczki masz regulowane, wystarczy dociągnąć na śrubach regulujących.
Jeśli chce ci się bawić z palnikiem to można tylko te 4 śrubki odkręcić i odejdzie ci cała przekładnia z rurą i ślimakiem.
Przepaliłem 5-tą zimę i nigdy nie wyciągałem ślimaka :) bo i po co.
Jeśli jest dobrze to nie grzeb, jak coś to możesz przed sezonem przekleić głowicę choć jak pali się dobrze to zostaw, nawet gdyby się rozszczelniła w trakcie sezonu to też nie wielkie halo.

Palnika bym nie odkręcał ale jest tam nieszczelność którą tak na szybkiego zakleiłem bo mi dym tamtędy leciał. Pan Daniel nawet przysłał mi sznur do uszczelnienia ale od tamtej pory nie mialem czasu poluzowac tamtych śrub.

A z drzwiczkami to myślałem że co jakiś czas powinno się wymienić te sznurki.

zbigmaz01
05-03-2013, 17:48
Palnika bym nie odkręcał ale jest tam nieszczelność którą tak na szybkiego zakleiłem bo mi dym tamtędy leciał. Pan Daniel nawet przysłał mi sznur do uszczelnienia ale od tamtej pory nie mialem czasu poluzowac tamtych śrub.

A z drzwiczkami to myślałem że co jakiś czas powinno się wymienić te sznurki.
Dlugi czas mnie nie bylo ale na biezaco czytam. Spokoj tutaj :) Ja wychodze z zalozenia ze jak nic sie nie dzieje to nie ruszam :) Drzwiczki mozna dociagnac a na styku podajnika z kotlem jak masz sznur to jak bedziesz mial chwile to zakladaj, zawsze to troche wibracji zniwelujesz. Pisane z tabletu i brak polskiej trzcionki :(

keteimj
06-03-2013, 11:44
Czy Wy też tak macie, że jeśli dosypujecie powiedzmy worek węgla przed całkowitym opróżnieniem zasobnika i wpiszecie w ilości zasypanej 25 kg to na wykresie pojawi się kosmiczne spalanie i stwierdzi, że zasobnik jest pełny? Nie można by tego zrobić tak, że jest podana pojemność zasobnika i uzupełniamy do połowy, to na wykresie też pojawia się połowa skoro i tak ster ma podany czas całkowity pracy i ilość podczas zasypu?

To po co zerujesz zasyp? jak w zasobniku jest jeszcze paliwo, dodaj 25kg do poprzedniego zasypu i odpowiednio wydłuż czas pracy podajnika do opróżnienia zasobnika (np.: 25/ 0,33 = 76). Nie bardzo rozumiem co proponujesz, moim zdaniem jest dobrze, są to wskazania orientacyjne i te +/-2kg na zasyp nie rzutuje na komfort jazdy jak ktoś chce dokladnie wiedzieć zawsze może przeważyć parę zasypów i wie co do grama ile mu poszło w danym okresie i ma możliwość według swoich obliczeń dokonać korekcji danych a wykresy pokażą już dokładnie to co podasz:D

zby-net
07-03-2013, 20:32
Johny34, napisz jeszcze czy po wymianie z oleju na RBR, przerabiałeś instalację z trybu zamknietego na otwarty?


Ja palę pierwszy sezon RBR -em , ale dom nie jest nowy i ocieplony 2 lata temu. Powierzchni grzewczej około 200 m2 - 21-22 kg/24h - jestem zadowolony :).
Wcześniej olej ciągnął mnie za kieszeń, że tylko na olej pracowałem :) , a teraz 1/3 kosztów i może nie bez obsługowo, ale za te 2/3 kosztów w kieszeni chętnie do kotłowni pójdę dosypać groszku czy wyrzucić popiół :)

karoka65
07-03-2013, 21:02
Tak jak napisałem ci RBR może pracować w układzie otwartym i zamkniętym o zabezpieczeniu również ci napisałem co i jak :)

johny34
08-03-2013, 11:16
Johny34, napisz jeszcze czy po wymianie z oleju na RBR, przerabiałeś instalację z trybu zamknietego na otwarty?
Ja mam od początku układ otwarty - nie musiałem robić żadnych przeróbek. :)

Tyson
08-03-2013, 11:34
Witam właśnie dziś dokończył w mojej firmie żywota mój 16 letni kociołek śmieciuszek. Jest to okazja ku temu by mojego przewymiarowanego miałowca z domu (25KW) przenieść właśnie do firmy, a w domu zainstalować coś odpowiedniego z podajnikiem.

Problem jest taki że powierzchnia kotłowni jest mała i wpasować będzie coś ciężko ewentualnie w rachubę wchodzi RBR ekouniwersal i Sztoker mini. Powierzchnia domu to ok 150 m2 dom 4 letni, ocieplony wg średniego standardu dach 20cm welna sciany 15cm styropian.

Pomóżcie który z kotłów wybrać i jaką moc 11 czy 17 RBR czy może 15 KW Sztokera?

minertu
08-03-2013, 12:16
Witam właśnie dziś dokończył w mojej firmie żywota mój 16 letni kociołek śmieciuszek. Jest to okazja ku temu by mojego przewymiarowanego miałowca z domu (25KW) przenieść właśnie do firmy, a w domu zainstalować coś odpowiedniego z podajnikiem.

Problem jest taki że powierzchnia kotłowni jest mała i wpasować będzie coś ciężko ewentualnie w rachubę wchodzi RBR ekouniwersal i Sztoker mini. Powierzchnia domu to ok 150 m2 dom 4 letni, ocieplony wg średniego standardu dach 20cm welna sciany 15cm styropian.

Pomóżcie który z kotłów wybrać i jaką moc 11 czy 17 RBR czy może 15 KW Sztokera?Nie wiem ile to jest u Ciebie średnio ocieplony ale ja brał bym na tę powierzchnię RBR 11kW.

dialo
08-03-2013, 12:38
Też uważam, że do Twojego domu spokojnie wystarczy 11 kw. Również jestem w trakcie wymiany kotła i na 145 m starego domu (10 grafitu ściany i 15 wełna na posadzce strychu) + 140L bojler zamówiłem 10 kw. Od dwóch sezonów prowadzę statystyki i w sezonie 2011/2012 przy -30 w nocy i -20 w dzień największe spalanie jakie miałem oscylowało około 35-40 kg orzecha 26MJ na dobę. Przyjmując 70% (raczej nie realne) sprawności kotła wychodzi, że pracował ze średnią mocą 7,5-8,5 kWh. Także, myślę 11kw w Twoim domu będzie się nudziło przez większość sezonu.

Tyson
08-03-2013, 12:54
u mnie bojler 120l na 2 osoby. Podłogówki 60m2 reszta grzejniki. To co decydować się na te 11 KW RBRka? Najwyższe spalanie jakie zanotowałem to ok 50 kg na dobę, ale to na miale którego wartość opałowa oscyluje myślę w granicach 20-21MJ. Teraz spalanie około 1kg/godzinę.

dialo
08-03-2013, 13:44
ostateczna decyzja nalezy do Ciebie, wg mnie 11 da sobie spokojnie rade. Kolego ma RBR17 na 240m nowego domu (15 styropian biały sciana + 20 wełna dach), ogrzewa pierwszy sezon i RBR17 specjalnie nie ma co robić u niego ( od poczatku sezonu spalił niecałe 4 t ekogroszku 24 MJ). To jest pierwszy sezon u niego więc dom jeszcze nie wygrzany.

karoka65
08-03-2013, 16:40
11kW i nic więcej :)
Prosiłeś o kontakt, wysłałem numer mailem z telefonu, nie wiem czy doszedł ?

keteimj
08-03-2013, 17:07
u mnie bojler 120l na 2 osoby. Podłogówki 60m2 reszta grzejniki. To co decydować się na te 11 KW RBRka? Najwyższe spalanie jakie zanotowałem to ok 50 kg na dobę, ale to na miale którego wartość opałowa oscyluje myślę w granicach 20-21MJ. Teraz spalanie około 1kg/godzinę.

Zobacz statystyki w poszczególnych sterownikach użytkowników , nawet u kolegi zbigmaz01 który grzeje 300m2 średnia moc kotła nie przekracza 6kW, ja myślę że jeszcze trochę i producenci pomyślą o kociołkach o mocy poniżej 10kW i takie będą się cieszyły największym wzięciem o ile takie maleństwo da się wysterować:)

karoka65
08-03-2013, 17:38
kateijm sterowanie to pikuś :)
Problem w tym że nie ma jeszcze takiego mądrego żeby skonstruował taki mały palnik który da się dobrze wysterować.

Delphion1
08-03-2013, 17:45
Witam właśnie dziś dokończył w mojej firmie żywota mój 16 letni kociołek śmieciuszek. Jest to okazja ku temu by mojego przewymiarowanego miałowca z domu (25KW) przenieść właśnie do firmy, a w domu zainstalować coś odpowiedniego z podajnikiem.

Problem jest taki że powierzchnia kotłowni jest mała i wpasować będzie coś ciężko ewentualnie w rachubę wchodzi RBR ekouniwersal i Sztoker mini. Powierzchnia domu to ok 150 m2 dom 4 letni, ocieplony wg średniego standardu dach 20cm welna sciany 15cm styropian.

Pomóżcie który z kotłów wybrać i jaką moc 11 czy 17 RBR czy może 15 KW Sztokera?
Ja mam 100 m2 do ogrzania kociołkiem 11kw i jak mi na początku pisano iż 7/8kw to bedzie max myślałem ,że sobie jaja ze mnie robią a teraz kociołek idzie ciągle na minimum i w domciu i tak około 20 st.A srednia moc pracy kotła to jakies 3-4kw.Ja bym sie nie zastanawiał tylko brał 11KW i nic wiecej!
Podziekujesz nam później :)Podobnie m2 a nawet więcej ma kolega szczudlo(Tomek)i 11kw kociołek świetnie sobie radzi.
Ja spaliłem przez cała zimę niecałe 1,5 tony miału/ekogroszku.
Może się powtarzam ale dzięki Wiesiek i Grzesiek za pomoc w wyborze idealnego kociołka.
Obsługa banalna, czyszczenie bajka,wizualizacja obłęd a do tego zgrabniutki i ładny :)(żona doceniła)
A jak ostatnio dodałem stera do neta to usłyszałem"ale to kurcze fajne i nie muszę ruszać du..)

karoka65
08-03-2013, 17:51
Panowie jesienią w małopolskę wysłalem 3 RBRki 11kW na 160m2 dodatkowo jeszcze jeden z klientów ma do tego 30m2 garażu, dzwoniłem do nich chyba początkiem lutego pytając czy nie marzną :) bo instalatorzy chcieli pocisnąć 25-ki a w jednym przypadku nawet 32kW.
Żaden nie zmarzł :) michy uśmiechnięte sądząc po rozmowach.

Delphion1
08-03-2013, 18:02
Z tego wniosek iż sprawność kociołka przewyższa konkurencję co pociskają 25kw :)
Raz w tygodniu zasypać,przeczyścić i wysypać popiół.Czy można czegoś więcej oczekiwać?
Zaznaczam iż nie mam jeszcze odpowiedniej wiedzy w nastawach ale ciagle sie uczę i podpatruje inne sterowniki :p
Nie będę robił reklamy chłopakom ale powiedzcie gdzie i kto interesuje sie klientem jak mu już sprzeda towar???

karoka65
08-03-2013, 18:05
Ja mam 100 m2 do ogrzania kociołkiem 11kw i jak mi na początku pisano iż 7/8kw to bedzie max myślałem ,że sobie jaja ze mnie robią a teraz kociołek idzie ciągle na minimum i w domciu i tak około 20 st.A srednia moc pracy kotła to jakies 3-4kw.Ja bym sie nie zastanawiał tylko brał 11KW i nic wiecej!
Podziekujesz nam później :)Podobnie m2 a nawet więcej ma kolega szczudlo(Tomek)i 11kw kociołek świetnie sobie radzi.
Ja spaliłem przez cała zimę niecałe 1,5 tony miału/ekogroszku.
Może się powtarzam ale dzięki Wiesiek i Grzesiek za pomoc w wyborze idealnego kociołka.
Obsługa banalna, czyszczenie bajka,wizualizacja obłęd a do tego zgrabniutki i ładny :)(żona doceniła)
A jak ostatnio dodałem stera do neta to usłyszałem"ale to kurcze fajne i nie muszę ruszać du..)
Jedni dają się jakoś pomału przekonać co prawda czasami w wielkich bólach, nie którzy nie ale co zrobić :)
Powiem przyjemnie czytać wpisy chłopaków którzy są zadowoleni ze swojego wyboru.
Nie jesteśmy z grześkiem ( minertu ) nastawieni na to żeby od klienta wyciągnąć jak najwięcej bo to działanie na krótką metę, lepiej dobrze doradzić, parę złotych mniej zarobić ale żeby klient był zadowolony.
Ciężko nam czasami przebrnąć niektóre sprawy bo wiadomo instalator który jest znany w okolicy, montuje kotły os 30-tu lat a tu jakiś gostek z drugiego końca Polski którego zna się tylko z forum chce podważyć jego fachowość czy wiedzę.
Nie zawsze chodzi tylko o fachowość ale przeważnie że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
Pociśnie większy kocioł, wiadomo dużo droższy to i hurtownik jest dla niego łaskawszy.
Można to brutalna ale chyba prawda patrząc z perspektywy czasu.

Delphion1
08-03-2013, 18:16
Klient zadowolony to najlepsza reklama i tak byc powinno :)
zapomniałem dopisać iż pracuje praktycznie bez dymu z komina :)

szczudlo
08-03-2013, 18:20
Potwierdzam
U mnie też około 150m2 plus garaż, 11kW styka, a dom jeszcze niewykończony przeciągi itp. Nie masz się co zastanawiać tylko 11kW brać.

minertu
08-03-2013, 18:29
Nie wiem czy jeszcze mogę coś dodać do powyższej wypowiedzi.
U nas nie kupujecie tylko kocioł ale naszą wiedzę (myślę,że nie małą) i doświadczenie poparte praktyką.
No i co najważniejsze,co najmniej jeden sezon pomocy z naszej strony.

minertu
08-03-2013, 18:30
Potwierdzam
U mnie też około 150m2 plus garaż, 11kW styka, a dom jeszcze niewykończony przeciągi itp. Nie masz się co zastanawiać tylko 11kW brać.Byłem,widziałem i potwierdzam.

keteimj
08-03-2013, 18:32
Wszyscy chwalą a w ankiecie RBR na 2 miejscu, to co że zabawa ale ja nawet w "3,5,8" lubię wygrać:p

minertu
08-03-2013, 18:37
Wszyscy chwalą a w ankiecie RBR na 2 miejscu, to co że zabawa ale ja nawet w "3,5,8" lubię wygrać:pŻycie pokazuje,że z drugiego miejsca lepiej się finiszuje.

zbigmaz01
08-03-2013, 20:05
Byłem na targach i to co usłyszałem to możecie nie wierzyć, RBR 11kW w testach poszedł z mocą 23kW (chyba się nie mylę?). Wybieraj 11kW i nic więcej, a i rozglądaj się jak chałupę możesz powiększyć bo ten kociołek nawet na obroty nie wejdzie :)

minertu
08-03-2013, 20:21
Byłem na targach i to co usłyszałem to możecie nie wierzyć, RBR 11kW w testach poszedł z mocą 23kW (chyba się nie mylę?). Wybieraj 11kW i nic więcej, a i rozglądaj się jak chałupę możesz powiększyć bo ten kociołek nawet na obroty nie wejdzie :)Nie nie mylisz się :)

zbigmaz01
09-03-2013, 08:14
Nie nie mylisz się :)
Wychodzi na to że nawet u mnie dał by radę :) Z tego widać jaki duży kocioł będzie następny :)
Tylko jak kupowałem swojego to mniejszych nie było a i ja byłem zielony w ogrzewaniu ekogroszkiem i nie wiedziałem co takie kotły potrafią.

Tyson
09-03-2013, 08:15
Dzięki za informację, wezmę zgodnie z waszymi poradami 11KW, może mi ktoś powiedzieć jaka jest głębokość RBRa razem z otwartymi drzwiami popielnika?

karoka65
09-03-2013, 08:48
Czekaj, zaraz podejdę zmierzyć :)

zbigmaz01
09-03-2013, 08:53
Dzięki za informację, wezmę zgodnie z waszymi poradami 11KW, może mi ktoś powiedzieć jaka jest głębokość RBRa razem z otwartymi drzwiami popielnika? Nie zmieniaj decyzji bez względu na inne oferty. Będziesz jeszcze chwalił że nie kupiłeś jakiegoś grzmota którego nie wiadomo jak wpasować do kotłowni http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl)

karoka65
09-03-2013, 08:57
Jest tak:
sam kocioł 62cm głębokość
z drzwiczkami otwartymi to 100cm
szuflada na popiół 56cm z uchwytem, sama 53cm
czyli 62 +56 żeby wyciągnąć szufladkę
musisz jeszcze doliczyć odsunięcie trochę plecy kotła od ściany żeby wejść powrotami. myślę że jakieś 8cm wystarczy żeby wkręcić kolano K7

zbigmaz01
09-03-2013, 09:00
Wszędzie wlezie http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://emotikona.pl)

karoka65
09-03-2013, 09:04
No ostatnio upchałem 17kW w kotłowni przygotowanej pod gaz ( kliteczka ), instalator nie miał pomysłu jak tam coś wstawić na wungiel i jeszcze z podajnikiem :)
Co ciekawe do wszystkiego jest miejsce na obsługę, włacznie z wyciągnięciem ślimaka gdyby kiedyś była taka potrzeba.

Tyson
09-03-2013, 09:04
mam 127 cm, będzie na styk

karoka65
09-03-2013, 09:08
Na styk, trochę upierdliwe będzie wyciąganie szufladki z uzupełnianiem paliwa ok.
Jak masz gdzieś kotłownię na uboczu to możesz zrezygnować z szufladki i wybierać szufelką, niektórzy tak robią i mówią że wygodniej ale to zależy gdzie jest kotłownia i jaka.

tesel
09-03-2013, 09:22
Wszędzie wlezie http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://emotikona.pl)

Zbyszek.Co Ty dzisiaj z tym włażeniem.Na sterownik nie mogłeś wejść tutaj piszesz,że wszędzie Ci wchodzi.:lol2:

Tyson
09-03-2013, 09:30
Jak wrócę do domu to wrzucę parę fotek kotłowni by zobrazować jak to faktycznie wygląda. Miejmy nadzieję że da się go jakoś upchnąć.

zbigmaz01
09-03-2013, 09:35
Zbyszek.Co Ty dzisiaj z tym włażeniem.Na sterownik nie mogłeś wejść tutaj piszesz,że wszędzie Ci wchodzi.:lol2:
Bo ładnie zaczyna mi się układać i wszystko zaczyna wracać do normy (obojętnie co by to znaczyło:) ) :)

zby-net
09-03-2013, 09:38
Panowie, i Panie czy któryś z Państwa posiada RBR-a w trybie zamkniętym?. Zastanawiam się ponieważ trochę to jak bomba pod mieszkaniem.
(obecnie mam kocioł Viessmana na olej 22kW) w układzie zamkniętym. Jest stały dopływ wody, obecnie podłączony do pieca i mam kratkę ściekową w pomieszczeniu.)

Jeżeli tak nie jest proszę wyprowadźcie mnie z błędu.

Jeżeli ktoś ma to poproszę kilka fotek.

karoka65
09-03-2013, 09:51
Tak jak mówiłem, wstawiasz wężownicę schładzającą lub zawór DBV-1 i masz zabezpieczoną instalację w układzie zamkniętym jeśli chcesz zamkniętym.
Wysyłałem dużo kociołków z zamontowanymi fabrycznie tymi zaworami, dysponuję nazwiskami i adresami ale na forum tego nie podam z wiadomych względów, nie wiem czy po nickach coś uda się rozszyfrować.

Piotrek42
09-03-2013, 09:53
Bo ładnie zaczyna mi się układać i wszystko zaczyna wracać do normy (obojętnie co by to znaczyło:) ) :)

NO to cieszymy się razem z Tobą:)

zbigmaz01
09-03-2013, 10:29
NO to cieszymy się razem z Tobą:)
Dzięki :)

zbigmaz01
09-03-2013, 10:30
Panowie, i Panie czy któryś z Państwa posiada RBR-a w trybie zamkniętym?. Zastanawiam się ponieważ trochę to jak bomba pod mieszkaniem.
(obecnie mam kocioł Viessmana na olej 22kW) w układzie zamkniętym. Jest stały dopływ wody, obecnie podłączony do pieca i mam kratkę ściekową w pomieszczeniu.)

Jeżeli tak nie jest proszę wyprowadźcie mnie z błędu.

Jeżeli ktoś ma to poproszę kilka fotek.
Mam i się cieszę że to nie otwarty :)

Tyson
09-03-2013, 12:03
Teściu właśnie mnie obśmiał jak mu powiedziałem, że kupuję 11 KW, on ma 35KW na 160m2 :)

karoka65
09-03-2013, 12:08
Mina teścia będzie bezcenna jak zobaczy taką zabawkę hehe

chris__
09-03-2013, 14:16
Teściu właśnie mnie obśmiał jak mu powiedziałem, że kupuję 11 KW, on ma 35KW na 160m2 :)
Ja pokole ale doradca.
Ja mam 17, w sylwestra grzałem około 600m2 spokojnie dawał radę
Piec szedł z mocą ok 22kw żarł 100kg na dobę

Delphion1
09-03-2013, 14:17
Teściu właśnie mnie obśmiał jak mu powiedziałem, że kupuję 11 KW, on ma 35KW na 160m2 :)
Mnie też wysmiewano a mina instalatora bezcenna jak kocioł zobaczył :)
Teraz nikt sie nie smieje a nawet widze ,że zazdroszczą:)
Teścia z poczatku okłamałem i na pytanie jaka moc powiedziałem mu ,że do 17kw ale właściwie niewiele sie pomyliłem bo piec w testach nawet 23kw poszedł :P
Teraz nie pyta bo nie ma potrzeby jak wszystko ok :)
Zapytaj Tescia ile spalił przez zime i załóż się z nim o flaszkę;) ,że spalisz mniej co najmniej 25%.

Delphion1
09-03-2013, 14:22
Ja pokole ale doradca.
Ja mam 17, w sylwestra grzałem około 600m2 spokojnie dawał radę
Piec szedł z mocą ok 22kw żarł 100kg na dobę

No i proszę i nie trzeba było 32kw :)
chrisa wypowiedzi śledze od poczatku i jak widać zadowolony chyba jest a ma co grzać ;)
Czemu jak wszyscy zadowoleni Ty miałbys nie być?
Nie mamy w tym interesu żadnego aby Cie namawiać i decyzja należy do Ciebie.
Jak dobrze doradzimy to domagam sie piwa :D

Tyson
09-03-2013, 14:26
NIe mam się co z nim zakładać bo już teraz spalam ze 2 tony mniej.

karoka65
09-03-2013, 14:32
Ja pokole ale doradca.
Ja mam 17, w sylwestra grzałem około 600m2 spokojnie dawał radę
Piec szedł z mocą ok 22kw żarł 100kg na dobę
Jak grzał to i spalił, cudów nie ma ale nagrzał :)
A jak malutki się sprawuje chyba u teściów o ile dobrze pamiętam ?

karoka65
09-03-2013, 14:38
Długo zbigmaz trzymał pierwsze miejsce ale chris poszedł po bandzie :)
Długo chyba będzie na pierwszym miejscu w kraju a i chyba poza ich granicami w mocy kotła co do ogrzewanej nim powierzchni.

Delphion1
09-03-2013, 14:39
NIe mam się co z nim zakładać bo już teraz spalam ze 2 tony mniej.
To teraz będzie jeszcze lepiej.

Mam prośbę do zaawansowanych uzytkowników:Histogram jak to rozszyfrować w moim przypadku?
Muszę jeszcze dołozyc mocy dmuchawy w grupowym aby mi sie słupki do środka przesunęły?
Dzieki

keteimj
09-03-2013, 18:01
To teraz będzie jeszcze lepiej.

Mam prośbę do zaawansowanych uzytkowników:Histogram jak to rozszyfrować w moim przypadku?
Muszę jeszcze dołozyc mocy dmuchawy w grupowym aby mi sie słupki do środka przesunęły?
Dzieki

Może nie jestem zawansowanym użytkownikiem,ale z tego co mówią "przepisy FIFA" to powinieneś podnieść nadmuch, ale ja już dałem sobie z tym spokój zajrzę raz na jakiś czas do palnika jak jest ok (a tak jest:yes:) to niema co się tym przejmować specjalnie z tego wynika że podczas procesu spalania za dużo jest zmiennych na które nie mamy wpływu lub mamy ale znikomy żeby nad tym tak ostatecznie i do końca zapanować owszem jest to jakiś wyznacznik w którą stronę podążac ale nie ma co przesadzać. Ja na twoim miejscu zróżnicowalbym min i max moc i na tej wyższej dał ze 3% wiecej i zobaczysz jak to wplynie na histogram. Moje histogramy wyglądają czasami tak jak twoje a czasami gorzej a niekiedy można wziąć za wzór ale nie zamierzam ciągle kręcić dmuchawą.
A na potwierdzenie, że jest dobrze to dodam tylko, że jak przeszedłem w chyba w grudniu ( już dokładnie nie pamiętam) tak na probę na grupowe tak zapomniałem do tej pory wrócić na automat chociaż na ecoalu też było ok.

tesel
09-03-2013, 18:23
A ja prawie cały sezon jadę na dwustanie i jest ok.Na grupowym miałem większe spalanie.Histogram to tylko podpowiedź.Ważne jest to co na palniku i w popielniku.

zbigmaz01
09-03-2013, 18:25
Długo zbigmaz trzymał pierwsze miejsce ale chris poszedł po bandzie :)
Długo chyba będzie na pierwszym miejscu w kraju a i chyba poza ich granicami w mocy kotła co do ogrzewanej nim powierzchni.Teraz nawet jak bym zmienił na 11kW to chrisa nie przebiję a wiem że taki kociołek u mnie by wystarczył :)

zbigmaz01
09-03-2013, 18:25
A ja prawie cały sezon jadę na dwustanie i jest ok.Na grupowym miałem większe spalanie.Histogram to tylko podpowiedź.Ważne jest to co na palniku i w popielniku.Z tym się zgadzam jak najbardziej :)

zbigmaz01
09-03-2013, 18:28
Może nie jestem zawansowanym użytkownikiem,ale z tego co mówią "przepisy FIFA" to powinieneś podnieść nadmuch, ale ja już dałem sobie z tym spokój zajrzę raz na jakiś czas do palnika jak jest ok (a tak jest:yes:) to niema co się tym przejmować specjalnie z tego wynika że podczas procesu spalania za dużo jest zmiennych na które nie mamy wpływu lub mamy ale znikomy żeby nad tym tak ostatecznie i do końca zapanować owszem jest to jakiś wyznacznik w którą stronę podążac ale nie ma co przesadzać. Ja na twoim miejscu zróżnicowalbym min i max moc i na tej wyższej dał ze 3% wiecej i zobaczysz jak to wplynie na histogram. Moje histogramy wyglądają czasami tak jak twoje a czasami gorzej a niekiedy można wziąć za wzór ale nie zamierzam ciągle kręcić dmuchawą.
A na potwierdzenie, że jest dobrze to dodam tylko, że jak przeszedłem w chyba w grudniu ( już dokładnie nie pamiętam) tak na probę na grupowe tak zapomniałem do tej pory wrócić na automat chociaż na ecoalu też było ok.Tak samo reaguję :)

karoka65
09-03-2013, 18:37
Ja tam mówię, nie ma co świrować jak jest dobrze :)
Jak kateijm napisał, jest to podpowiedź w którą stronę dążyć ale nie ma to jak czujne oko wielkiego brata hehe

Piotrek42
09-03-2013, 18:38
Teraz nawet jak bym zmienił na 11kW to chrisa nie przebiję a wiem że taki kociołek u mnie by wystarczył :)

kurcze tez bym zamienił:) ciekawe ile bym spalił:)

karoka65
09-03-2013, 18:43
kurcze tez bym zamienił:) ciekawe ile bym spalił:)
Co chcesz jeszcze jeden, bierz nie braknie hehe

zby-net
09-03-2013, 19:11
@Karoka65, czytałem czytałem, pytam na forum użytkowników czy jakiś tu jest :)


Tak jak mówiłem, wstawiasz wężownicę schładzającą lub zawór DBV-1 i masz zabezpieczoną instalację w układzie zamkniętym jeśli chcesz zamkniętym.
Wysyłałem dużo kociołków z zamontowanymi fabrycznie tymi zaworami, dysponuję nazwiskami i adresami ale na forum tego nie podam z wiadomych względów, nie wiem czy po nickach coś uda się rozszyfrować.

zbigmaz01
09-03-2013, 19:23
@Karoka65, czytałem czytałem, pytam na forum użytkowników czy jakiś tu jest :)Ja już ci odpisałem że jest :):D

minertu
09-03-2013, 19:48
Użytkowników tych kociołków w układzie zamkniętym jest sporo lecz nie są za bardzo aktywni na forum bo wykańczają swoje domki.Nie mają tam jeszcze internetu aby był podgląd.Do jesieni powinni się wyrobić :) wtedy i czasu będą mieli więcej aby coś na forum naskrobać.

karoka65
09-03-2013, 19:58
Dokładnie jak pisze minertu :)
Z nicków mogę powiedzieć jeszcze Byniu2 i Vasko ale oni teraz rzadko zaglądają, ma jeszcze chyba z 9 osób z zamkniętym ale po nazwisku i tego nie podam.
Masz zbigmaza, to też mój klient, chyba raczej zadowolony z wyboru, przyjechał do mnie co prawda obejrzeć co innego a wyjechał z czym innym i to byla jego decyzja bez jakichkolwiek moich sugestii czy nagabywania.

zbigmaz01
09-03-2013, 20:23
Dokładnie jak pisze minertu :)
Z nicków mogę powiedzieć jeszcze Byniu2 i Vasko ale oni teraz rzadko zaglądają, ma jeszcze chyba z 9 osób z zamkniętym ale po nazwisku i tego nie podam.
Masz zbigmaza, to też mój klient, chyba raczej zadowolony z wyboru, przyjechał do mnie co prawda obejrzeć co innego a wyjechał z czym innym i to byla jego decyzja bez jakichkolwiek moich sugestii czy nagabywania.Pisze prawdę :D

karoka65
09-03-2013, 20:33
Staram się pisać i mówić prawdę bo picowanie nie popłaca na dłuższą metę.
Niektórych rzeczy ja czy grzesiek nie możemy z pewnych względów pisać publicznie ( nie oznacza to że tutaj bajdurzymy, po prostu jest nie wszystko) przez co bynajmniej ja preferuję rozmowę telefoniczną a dodatkowo szybciej i więcej można uczciwie przekazać niż pisząc po nocach.

keteimj
09-03-2013, 21:16
@zby-net
Mój też jest w układzie zamkniętym, ja mam dwa zawory zabezpieczające z tego co wywnioskowałem to dbv i drugi jakiś CW617 z czerwonym łepkiem:) i teraz właśnie zacząłem się zastanawiać po co mi ten drugi, chyba że do zabezpieczenia obwodu cwu bo ja mam kocioł z produkcją cwu, nic to skoro firma zainstalowała to pewnie ma być tylko że wcześniej nie zastanowiłem się dlaczego wylot z tego drugiego nie jest spięty i wyprowadzony do kanalizacji tak jak ten pierwszy nic to wrazie czego kratka odpływowa w kotłowni jest.
Może ktoś mi podpowie do czego ten drugi czerwony

zbigmaz01
09-03-2013, 21:38
@zby-net
Mój też jest w układzie zamkniętym, ja mam dwa zawory zabezpieczające z tego co wywnioskowałem to dbv i drugi jakiś CW617 z czerwonym łepkiem:) i teraz właśnie zacząłem się zastanawiać po co mi ten drugi, chyba że do zabezpieczenia obwodu cwu bo ja mam kocioł z produkcją cwu, nic to skoro firma zainstalowała to pewnie ma być tylko że wcześniej nie zastanowiłem się dlaczego wylot z tego drugiego nie jest spięty i wyprowadzony do kanalizacji tak jak ten pierwszy nic to wrazie czego kratka odpływowa w kotłowni jest.
Może ktoś mi podpowie do czego ten drugi czerwonyA nie jest do spuszczania wody?

keteimj
09-03-2013, 21:51
A nie jest do spuszczania wody?

do spuszczania wody jest z karanikiem z u dołu po drugiej stronie od zasobnika, tam mam założone kawałek węża i zwinięty czeka żeby w razie czego poszło prosto do kratki ściekowej, to nic pewnie mi tłumaczyli jak zakończyli montaż kotła ale wtedy za dużo było wszystkiego naraz w przyszłym tygodniu sobie to wyjaśnie.

Teraz właśnie sobie przypomniałem że ktoś na forum miał taki zawór zamontowany ale z kolei nie miał tego dbv - ten kolega co mu deweloper takie tam cuda odstawiał z montażem kotła i z instalacją muszę poszukać

zbigmaz01
09-03-2013, 21:59
Ten symbol CW617 to dotyczy korpusu (mosiężny) a reszta to albo zdjęcie albo pytaj instalatora :D

karoka65
09-03-2013, 22:00
To pewnie zawór ciśnieniowy, to teraz jedziesz jak w dwóch gumkach hehe

keteimj
09-03-2013, 22:38
To pewnie zawór ciśnieniowy, to teraz jedziesz jak w dwóch gumkach hehe

Dobre :) , może i bezpieczniej ale nie ta przyjemność:lol2:

keteimj
09-03-2013, 23:10
175454175454

tak wygląda

zbigmaz01
09-03-2013, 23:20
Ciśnieniowy na 2,5 bara :)

PS
karoka miał rację, dwie gumy :wave:

jazzy77
10-03-2013, 09:37
Użytkowników tych kociołków w układzie zamkniętym jest sporo

Ja mam w zamkniętym.
Co do mocy pieca to po ostatnich kombinacjach pomyślałem, że u mnie też 11kw by chyba starczył.

zbigmaz01
10-03-2013, 10:03
Ja mam w zamkniętym.
Co do mocy pieca to po ostatnich kombinacjach pomyślałem, że u mnie też 11kw by chyba starczył.I tu masz 100% racji, popieram :p
A co do wykresów na esterownik to czemu nie wpiszesz zakupu? Będzie ładnie rysowało i liczyło :P

jazzy77
10-03-2013, 10:05
No właśnie dzisiaj to zrobiłem, bo wczoraj kupiłem świeżą tonę. Trochę po ostatnich testach z różnym węglem się statystyki rozjechały, ale teraz już zasyp do pełna i prawidłowa ilość zasypanego.

chris__
10-03-2013, 10:23
Długo zbigmaz trzymał pierwsze miejsce ale chris poszedł po bandzie :)
Długo chyba będzie na pierwszym miejscu w kraju a i chyba poza ich granicami w mocy kotła co do ogrzewanej nim powierzchni.
17 kupiłem na swoje 720 m2 nie po to żeby komuś coś udowodnić.
Piec miał obniżyć koszty utrzymania mojego pensjonatu i spełnia swoją funkcję
Na groszek wydałem 5500 a to jest 1/3 kosztów oleju opałowego.
Olejak 40kw stoi w zapasie bo mam świadomość że jak byłoby -15 w sylwestra to piec nie dał by rady.
Nie wiem także czy da rade zagrzać wodę w lecie jak w domu będzie 50 osób a CWU mam tylko 300l
Zużycie wody w lipcu i sierpniu mam na poziomie 400m3

chris__
10-03-2013, 10:25
Jak grzał to i spalił, cudów nie ma ale nagrzał :)
A jak malutki się sprawuje chyba u teściów o ile dobrze pamiętam ?
Sprawuje się jak na rbr przystało.
Ostatnio ojca się pytam ile pali. Pali tyle ile musi ;)

karoka65
10-03-2013, 11:48
17 kupiłem na swoje 720 m2 nie po to żeby komuś coś udowodnić.
Piec miał obniżyć koszty utrzymania mojego pensjonatu i spełnia swoją funkcję
Na groszek wydałem 5500 a to jest 1/3 kosztów oleju opałowego.
Olejak 40kw stoi w zapasie bo mam świadomość że jak byłoby -15 w sylwestra to piec nie dał by rady.
Nie wiem także czy da rade zagrzać wodę w lecie jak w domu będzie 50 osób a CWU mam tylko 300l
Zużycie wody w lipcu i sierpniu mam na poziomie 400m3
Wiesz że to było w żartach :)
ale bądź co bądź robi też wrażenie.
U ciebie kociołek ma przy czym zapierdzielać.
Jednak widzć że wungiel jeszcze długo będzie nie do pobicia, jest brudniej bo cudów też niema, ale wydać na ogrzewanie takiego hangaru 5,5 tysia a np.16 to duża różnica, chyba warto raz na kilka dni nosek przypudrować hehe

zby-net
10-03-2013, 12:28
W takim razie cieszę się że jest kilka osób, z obiegiem zamkniętym, jest szansa na jakieś fotki jak wyglądają mniej więcej takie kotłownie, w swojej chce pozostawić olejaka jak kolega chris, widzę że dla mnie 17 jak najbardziej wystarczy. No i oczywiście RBR'a

karoka65
10-03-2013, 12:34
Przez to warto zajrzeć na forum, nie słuchasz tego co ci chce powiedzieć producent czy sprzedawca ale masz opinie ludzi którzy używają na co dzień tego wyrobu, to najlepsze źródło informacji.
Cofając się wstecz wątku znajdziesz też trochę fotek, chłopaki coś tam wrzucali, dopytywali czy jest ok.

zbigmaz01
10-03-2013, 18:16
W takim razie cieszę się że jest kilka osób, z obiegiem zamkniętym, jest szansa na jakieś fotki jak wyglądają mniej więcej takie kotłownie, w swojej chce pozostawić olejaka jak kolega chris, widzę że dla mnie 17 jak najbardziej wystarczy. No i oczywiście RBR'aZmieniłeś orientacje i to ci się chwali, na pewno nie będziesz żałował a jeżeli chodzi o zdjęcie to wstawiałem
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=5200894&viewfull=1#post5200894
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus&p=5214006&viewfull=1#post5214006 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus&p=5214006&viewfull=1#post5214006)

sakus
11-03-2013, 10:11
W takim razie cieszę się że jest kilka osób, z obiegiem zamkniętym, jest szansa na jakieś fotki jak wyglądają mniej więcej takie kotłownie, w swojej chce pozostawić olejaka jak kolega chris, widzę że dla mnie 17 jak najbardziej wystarczy. No i oczywiście RBR'a

Ja mam RBR 17-kę w układzie zamkniętym z zaworem DBV, który był zamontowany przez producenta już w momencie dostawy kotła do domu. Również zmieniałem kocioł z olejowego na ekogroszek i teraz w końcu mogę odetchnąć z ulgą pod względem kosztów ogrzewania. Kocioł olejowy udało mi się sprzedać.
Jeszcze pięknie by było gdyby tak nie hałasował a właściwie przenosił drgania z silnika / motoreduktora... A kotłownia za ścianą salonu - więc to przeszkadza. Ale sam kocioł godny polecenia!

piotrek57
11-03-2013, 12:40
Witam.
Znacie kogos kto ma RBR-ka 17kW pow domu 160-200m2 na śląsku? Chetnie bym zobaczył piec na żywo.

Pozdrawiam
Piotrek

chris__
11-03-2013, 14:14
Witam.
Znacie kogos kto ma RBR-ka 17kW pow domu 160-200m2 na śląsku? Chetnie bym zobaczył piec na żywo.

Pozdrawiam
Piotrek
Po co ci 17, wystarczy 10 i to z zapasem.
Wejdź na esterownik.pl kliknij mapę i znajdź w pobliżu wyślij wiadomość na priv to ktoś ci pokaże jak to działa.

karoka65
11-03-2013, 15:05
Witam.
Znacie kogos kto ma RBR-ka 17kW pow domu 160-200m2 na śląsku? Chetnie bym zobaczył piec na żywo.

Pozdrawiam
Piotrek
Gdzie kolega dokładnie mieszka ? mam na śląsku kilka kociołków, znajdę coś żeby było w miarę odległościowo :)

marek43
11-03-2013, 16:30
Gdyby ci pasowało odległośćiowo to proszę mam 17Rbr Swierczyniec koło Bierunia chetnie zaprezentuje 17 lub 11 budową się nie różni tylko wymiarami ale posuchaj kolegow bo oni mają racje 11 smiało ci wystarczy ja docelowo grzał bede 300m i dlatego mam 17 wczesniej obstawalem przy 23kw lecz nastąpiła zmiana i dobrze bo kocioł by się nudził rbr są bardzo sprawnymi kotlami.

marek43
11-03-2013, 16:35
11rbr nie mam słowo lub nie powinno wystepować:)

Delphion1
11-03-2013, 22:25
Witam.
Znacie kogos kto ma RBR-ka 17kW pow domu 160-200m2 na śląsku? Chetnie bym zobaczył piec na żywo.

Pozdrawiam
Piotrek
Jak dom ocieplony to 17 się zanudzi :)

minertu
12-03-2013, 09:55
marek43 i jak obecnie sytuacja u Ciebie wygląda?
Też zamówiłem 17kW.

marek43
12-03-2013, 10:44
marek43 i jak obecnie sytuacja u Ciebie wygląda?
Też zamówiłem 17kW.

Witam Grzesiu jest ok to znaczy spalanie, pale teraz retopalem jest o niebo lepiej paliłem mialem i juz tego nie kupię wiecej jakaś dziwna mieszanka na oko to ładnie wyglądał był suchy ale dużo odpadów w tym jakieś biale kamyki takie płaskie no i syfił kocioł przez to nie chce powiedzieć że palnik nie dawał sobie rady kocioł osiągał temperature przy zakupie nie byla jaks duża różnica bo 80zł na tonie teraz już wiem że na takie kwoty nie warto miał to miał a i kaloryczność po obserwacji napewno nie byla jak deklarowana to jest25 jeszcze coś sie zapytam ale to już w następnym pośćie - a jak ty oceniasz ten retopal co kupiłeś na próbę pamietasz ?

minertu
12-03-2013, 11:27
Witam Grzesiu jest ok to znaczy spalanie, pale teraz retopalem jest o niebo lepiej paliłem mialem i juz tego nie kupię wiecej jakaś dziwna mieszanka na oko to ładnie wyglądał był suchy ale dużo odpadów w tym jakieś biale kamyki takie płaskie no i syfił kocioł przez to nie chce powiedzieć że palnik nie dawał sobie rady kocioł osiągał temperature przy zakupie nie byla jaks duża różnica bo 80zł na tonie teraz już wiem że na takie kwoty nie warto miał to miał a i kaloryczność po obserwacji napewno nie byla jak deklarowana to jest25 jeszcze coś sie zapytam ale to już w następnym pośćie - a jak ty oceniasz ten retopal co kupiłeś na próbę pamietasz ?Porównywalny popiół do Chwałowic ale opał gorszy.

marek43
12-03-2013, 12:13
Porównywalny popiół do Chwałowic ale opał gorszy.
powiedz mi Grzegorz ile kosztuje obecnie tona chwałowickiego i gdzie go można dostać latem chciałbym kupić mam na uwadze odległość czy to się będzie kalkulować.Mam do ciebie pytanie - czy w trakcie spalania na palniku żar-ogień ma występować na całym obwodzie korony bo u mnie lewa strona z narożnikiem w głąb pieca jest zawsze zasypana węglem i on się nieco tli- czy to jest prawidłowość mając na uwadze budowę ślimaka podającego węgiel do środka palnika tak aby nie wysypywał na zewnątrz .

minertu
12-03-2013, 12:29
powiedz mi Grzegorz ile kosztuje obecnie tona chwałowickiego i gdzie go można dostać latem chciałbym kupić mam na uwadze odległość czy to się będzie kalkulować.Mam do ciebie pytanie - czy w trakcie spalania na palniku żar-ogień ma występować na całym obwodzie korony bo u mnie lewa strona z narożnikiem w głąb pieca jest zawsze zasypana węglem i on się nieco tli- czy to jest prawidłowość mając na uwadze budowę ślimaka podającego węgiel do środka palnika tak aby nie wysypywał na zewnątrz .
:)
Zadzwoń.

jazzy77
14-03-2013, 19:42
Takie pytanie laika. Dwa dni temu wieczorem wyłączyli prąd. UPSa brak. Po włączeniu po ok. 2 godzinach temp. CO urosła do 65st. i później spadła bo pompy ruszyły. Ciekawi mnie co by się stało i czy jest to możliwe, gdyby temp. w momencie wyłączenia pieca miałbym np. ok 60 paru stopni. Czy teoretycznie jest możliwe osiągniecie w takim stanie 100stopni? Co by się wtedy stało?

zyzolek
14-03-2013, 19:49
Raczej nic się nie stanie.
Będzie jak w komiku się żarzyć

karoka65
14-03-2013, 19:55
Temperatura urosłaby do siedemdziesiąt parę i później zaczęłaby spadać.
Próbowałem dawno temu u siebie, poszlo chyba w górę o 14 stopni i później zaczęło spadać powoli.
To nie śmieciuch, wg. mojej teorii jest za mało żaru w takim palniku żeby przez promieniowanie z niego tyle się rozgrzało.

bobasxx
14-03-2013, 20:04
Skoro z 51 st, urosła do 65 st, to analogicznie z 60 st urośnie do 74 st. TEORETYCZNIE !!! Ciesz się, że nie spadła do 30 st. ;)

bobasxx
14-03-2013, 20:10
Obserwując trend temperatury spalin, prąd wyłączyli akurat przed przejściem w stan podtrzymania (temp spalin 110 st.), czyli na palniku było akurat najwięcej rozżarzonego węgla.

karoka65
14-03-2013, 20:18
No nie doczytalem że miał 51.
A teraz napiszę jak powinno wyjść w skrajnych przypadkach w które bardzo nie wierzę.
Jeśli mamy układ otwarty po zagotowaniu wody kocioł dostanie ulgę przez naczynie wyrównawcze.
Przy układzie zamkniętym który jak pisze w DTR kocioł powinien być zabezpieczony wężownicą lub zawór przelewowy, nastąpi wychłodzenie przez własnie węzownicę lub zawór puści chłodną wodę studząc kocioł.

Tyson
15-03-2013, 15:58
Dobra kociołek zamówiłem zgodnie z waszymi sugestiami RBR11KW mam nadzieję, że podoła zadaniu ogrzania mej chawiry. W środę powinien być u mnie :)

Delphion1
16-03-2013, 20:20
Dobra kociołek zamówiłem zgodnie z waszymi sugestiami RBR11KW mam nadzieję, że podoła zadaniu ogrzania mej chawiry. W środę powinien być u mnie :)

Nie będziesz żałował.

Pulse
17-03-2013, 10:11
Witam,
Jestem na etapie budowy, ale lepiej jak kwesite z wiązane z grzaniem będą już określone.
Śledząc ten wątek do tej pory skłaniałem się ku ekogroszkowi i RBRowi. Ostatnio sprawy się nieco zmieniły, pojawiła się możliwość podłączenia pod gaz.
Średniej klasy kocioł vaillanta kodensat kosztuje ok 4k zl. Czy różnica w cenie jest spora, czy ma ktoś doświadczenie z kotłem gazowym (kondesnacyjnym) i RBRem? Jakiej skali są to różnice finansowe?

Czy do ogrzania domu 190m2 (160 bez garażu i pom.gospodarczego) z ciepłą wodą wystarczyłby RBR 11kw, na jakiej wysokości jest wylot spalin?