PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

minertu
26-05-2014, 20:24
Nie widzisz nic ciekawego bo ślepy jesteś!
Zrób takie wykresy jakie są u mnie na Twoim SPP i pokaż wymiennik.
Na palniku koksu nie ma!

TwojPan
26-05-2014, 20:39
Nie widzisz nic ciekawego bo ślepy jesteś!
Zrób takie wykresy jakie są u mnie na Twoim SPP i pokaż wymiennik.
Na palniku koksu nie ma!
Ale co tam widać ,na tych wykresach?Kocioł w podtrzymaniu z czasem postoju 55 min?Oświeć mnie,proszę.Ja mogę tak ustawić swój kocioł,ale ty jesteś bogiem,ustaw swój tak jak mój,z wahaniami CO do 0,5 deg, w podtrzymaniu.Dasz radę?Co podmuchasz odkurzaczem jak się odpali podtrzymanie? :)
Co ty tam pokazujesz,brak kontroli nad zadaną z każdą dawką podaną po 55 min podtrzymania?Panujesz nad nim,jeśli tak to co nazywasz "panowaniem"?Przebijanie znaczne powyżej zadanej CO?Kurna,na co ty liczysz,że ktoś powie że to sukces?Potrafiłbym ustawić go lepiej on line,bez zaglądania na palnik-tylko po co?Co ty chcesz udowodnić,i komu?

Looknij kolo na mój ster,i wyluzuj ;)

P.S.
Zobacz jak mój kocioł dochodzi do poprzedniego stanu,po "wylaniu" 100l wody CWU.A jak doszedł niedawno Twój,zerknij na swe spaliny i temp CO .

karoka65
26-05-2014, 20:53
Novy, zarzuć mu pompkę CWU, zrzuć bojler wody i go zagrzej.
Może jeszcze dożyję jak Twoje dzieciaki dorosną i będziesz miał w domu kawalerkę.
Skończy się Twoja teoria jednej pompki i dogrzewanie CWU grawitacją.
No chyba że wprowadzisz grafik do kąpieli.
Na razie to sobie ktoś łapki ochlapie dwa czy trzy razy w firmie na zmianę i to wszystko.
Novy grzałem grawitacją kilka ładnych lat i wiem jak to wygląda.
Wejdzie córcia na pół godzinki pod prysznic a następny po niej za dwie godziny jak Ci ta grawitacja następny bojlerek zagrzeje.
Tak to kolego będzie wyglądać.
Szybciutko Ci się znowu orientacja zmieni.
Aaa i gdzie kto napisał że mam mieć odchyłki po 0,5 stopnia ?
To następna Twój wymysł i jeśli Tobie on odpowiada to nie znaczy że każdy jest i ma być Novym.

minertu
26-05-2014, 21:01
Nie porównuj pracy sterownika bo gdy spadnie temp zadana CO na kotle to on przechodzi w grzanie.W grzaniu leci do podbicia o 5deg i się odstawi ale zrobi to zanim CWU osiągnie zadaną. Sterowniki pracują inaczej,mój i Twój.
Poza tym jak byś czytał uważnie to pisałem o fotkach w galerii , jak wygląda popiół , wymiennik i na palniku co widać przy takiej pracy eCoala.
Dla jasności w moim kotle (prototypie) kapilara dla czujnika CO jest umieszczona w jego najcieplejszym punkcie na głębokości 12 cm ( wyjściowa z kotła ma tyle co zadana mierzona czujnikiem elektronicznym zewnętrznym).U ciebie czujnik mierzy temp CO w innym miejscu niż u mnie.

TwojPan
26-05-2014, 21:14
Nie porównuj pracy sterownika bo gdy spadnie temp zadana CO na kotle to on przechodzi w grzanie.
Mój tez tak robi.Tylko "płynnie włada mocą" wooowwww :) Nie widzę związku....

Poza tym jak byś czytał uważnie to pisałem o fotkach w galerii , jak wygląda popiół , wymiennik i na palniku co widać przy takiej pracy eCoala.
Sranie po krzakach.Jak testowałem w grzaniu,były zaczepki ,że nie da rady latem.Teraz zostajemy only dust?

Dla jasności w moim kotle (prototypie) kapilara dla czujnika CO jest umieszczona w jego najcieplejszym punkcie na głębokości 12 cm ( wyjściowa z kotła ma tyle co zadana mierzona czujnikiem elektronicznym zewnętrznym).U ciebie czujnik mierzy temp CO w innym miejscu niż u mnie.

No i tu mamy sedno.jak nie ma się do czego przyczepić,jest czujnik.Po co mi to znów było..Ehhh.
Oddaję honor,bez odbioru :)

TwojPan
26-05-2014, 21:17
Novy, zarzuć mu pompkę CWU, zrzuć bojler wody i go zagrzej.
Może jeszcze dożyję jak Twoje dzieciaki dorosną i będziesz miał w domu kawalerkę.
Skończy się Twoja teoria jednej pompki i dogrzewanie CWU grawitacją.


Większych bzdur nie czytałem.Poprawnie zrobiony obieg CWU grawitacja (czytaj: odpowiedni przekrój rur,odległość od kotła ) nie daje takiego dyskomfortu o jakim pan piszesz.Owszem,to nie tak jak na pompie CWU,ale to jest kocioł CO kurcze.Nie zagrzeje tak jak gazowy ,czy inny.Ma "walcować cykle" a zbiornik i tak nie nadąży odebrać -jak u minertu przed chwilą ?Wykres jego kotła oddaje to co piszę w 100%.....
Zobacz jak "doszedł" mój,a jak jego?po co tyle cykli grzania,jak zasobnik jest w d...pie z prędkością odbioru tego ciepła...

minertu
26-05-2014, 21:25
Daremne pisanie z tobą.Ja o kozie a ty o wozie.
Dobranoc.

karoka65
26-05-2014, 21:26
Ja Ci napisałem co miałem napisać a resztę dopiszę jak dożyję :)
Żyj sobie w swoim świecie, i nie piszę że on jest dobry czy zły ale nie wciągaj mnie do niego, ok ?
Dobranoc, bo nie mam jakoś dziś ochoty na takie pogawędki czy następne przepychanki.

karoka65
26-05-2014, 21:27
Minertu też nie masz ochoty ?
Chyba taka senna pogoda :)

minertu
26-05-2014, 21:31
Minertu też nie masz ochoty ?
Chyba taka senna pogoda :)
Idę za chwilę do roboty.Jestem od 5:00 na nogach a jeszcze nocka przede mną.

TwojPan
26-05-2014, 21:37
Idę za chwilę do roboty.Jestem od 5:00 na nogach a jeszcze nocka przede mną.

Bez obrazy.Ja mam ciągle wrażenie,że rozmawiam z "obcymi".
Oceniając Twoje wykresy minertu napisałem chyba ze 4 pytania.Dla grzeczności było by odpowiedzieć, a nie pisać o czujnikach,kapilarach,sadzy,pyle i dupie Maryni.
Ale taka to widać Wasza 'taktyka" na potrzeby forum.zatem,dobrooonoc itd.
Pozdrawiam ;)
Marek.

minertu
26-05-2014, 21:46
Bez obrazy.Ja mam ciągle wrażenie,że rozmawiam z "obcymi".
Oceniając Twoje wykresy minertu napisałem chyba ze 4 pytania.Dla grzeczności było by odpowiedzieć, a nie pisać o czujnikach,kapilarach,sadzy,pyle i dupie Maryni.
Ale taka to widać Wasza 'taktyka" na potrzeby forum.zatem,dobrooonoc itd.
Pozdrawiam ;)
Marek.
Też mam takie wrażenie.
To odpiszę ci tak.
Twierdzisz non stop,że eCoal nie potrafi prowadzić kotła czysto w podtrzymaniu,że przerzuca węgiel (koks) do popielnika i produkuje sadze!!! Ja prowadzę go czysto nawet z przebijaniem o 8-10deg i kupą żaru na palniku (tym samym co masz ty) z trybem grzania eCoal i dupna histerezą.
Napisałem też abyś na SPP poprowadził kocioł aby miał takie wykresy jak ja .
Ps. I zapomniałem dodać,pokaż później wymiennik.

TwojPan
26-05-2014, 21:57
Też mam takie wrażenie.
To odpiszę ci tak.
Twierdzisz non stop,że eCoal nie potrafi prowadzić kotła czysto w podtrzymaniu,że przerzuca węgiel (koks) do popielnika i produkuje sadze!!!
Temat sadzy to taki uboczny raczej problem,przy którym pozostałeś.Łatwiej "łatać" dziury w temacie wybranymi epitetami.Co z resztą pytań?Spalanie,niewykorzystana i bajeczna temp spalin-kiedy większość "małych" wymienników kotłów sobie najzwyczajniej w odbiorze ciepła z tych spalin nie radzi (w takim wątku jesteśmy,RBR 11kW-dla przypomnienia) i wieloooma pytaniami userów TU jak i na forum ES.

Ja prowadzę go czysto nawet z przebijaniem o 8-10deg i kupą żaru na palniku (tym samym co masz ty) z trybem grzania eCoal i dupna histerezą.
Napisałem też abyś na SPP poprowadził kocioł aby miał takie wykresy jak ja .
Nie widzę potrzeby prowadzenia kotła "grubo" powyżej zdanej jak ty to czynisz.Pomijam nawet spalanie,chodzi o komfort -nawet psychiczny.Ustawiam 55 deg,mam świadomość że jak źle ustawiłem to dotrze do 58deg.Ale- o zgrozo-o 10deg i więcej?A po co to komu?

A zatem ponawiam pytania:
Ale co tam widać ,na tych wykresach?Kocioł w podtrzymaniu z czasem postoju 55 min?Oświeć mnie,proszę.Ja mogę tak ustawić swój kocioł,ale ty jesteś bogiem,ustaw swój tak jak mój,z wahaniami CO do 0,5 deg, w podtrzymaniu.Dasz radę?Co podmuchasz odkurzaczem jak się odpali podtrzymanie?
Co ty tam pokazujesz,brak kontroli nad zadaną z każdą dawką podaną po 55 min podtrzymania?Panujesz nad nim,jeśli tak to co nazywasz "panowaniem"?Przebijanie znaczne powyżej zadanej CO?Kurna,na co ty liczysz,że ktoś powie że to sukces?Potrafiłbym ustawić go lepiej on line,bez zaglądania na palnik-tylko po co?Co ty chcesz udowodnić,i komu?

Jak masz jaja,to nie pogrywaj ze mną w taki sposób,masz większe doświadczenie-ale głupka ze mnie nie rób.Proszę.

minertu
26-05-2014, 22:03
Szkoda czasu .

TwojPan
26-05-2014, 22:08
Szkoda czasu .


"There must be some way out of here," said the joker to the thief,.."

Musi być stąd jakieś wyjście,powiedział błazen do łotrzyka....

Bob Dylan - All Along the Watchtower

I tyle mam do powiedzenia.

kobra64
26-05-2014, 22:20
Ja tam wolę w wykonaniu Jimmiego. Power zajebisty.

TwojPan
26-05-2014, 22:39
Ja tam wolę w wykonaniu Jimmiego. Power zajebisty.

Jasne.Tyle że U2 na Rattle And Hum,robi to bajecznie :)

kobra64
27-05-2014, 08:09
........
Novy grzałem grawitacją kilka ładnych lat i wiem jak to wygląda.
Wejdzie córcia na pół godzinki pod prysznic a następny po niej za dwie godziny jak Ci ta grawitacja następny bojlerek zagrzeje.
....... Przesadzasz Karoka - grzeję grawitacyjnie bojler i jeszcze się mi nie zdarzyło żeby zabrakło wody. Jak jest dobrze zrobione ( blisko, odpowiednio wysoko, zachowane spadki bez syfonów i przekrój odpowiedni ) to grawitacja grzeje jak szatan.

TwojPan
27-05-2014, 08:48
Przesadzasz Karoka - grzeję grawitacyjnie bojler i jeszcze się mi nie zdarzyło żeby zabrakło wody. Jak jest dobrze zrobione ( blisko, odpowiednio wysoko, zachowane spadki bez syfonów i przekrój odpowiedni ) to grawitacja grzeje jak szatan.
kobra,pokazywałem kiedyś memu bratu u niego w układzie (starym,nie zmienionym od czasu "śmieciucha") jak szybko grzeje CWU na pompie i bez niej.A,że ciężki z niego gość robiliśmy to prawie z zegarkiem w ręku.Różnica była naprawdę niewielka,zarówno przy dużym jak i małym rozbiorze wody.

Mnie intryguje podejście minertu do grzania swego CWU.
Kocioł ,który stoi np.50 min -dostaje sygnał grzać,po spadku CWU (szybciej lub wolniej,zależy od CO na kotle).To czy lepiej jak wchodzi w cykl grzania (tak jak w ecoalu) idąc szybko do góry i odrabiając straty -bez względu czy zbiornik CWU nadąża czy nie w odbiorze ciepła z CO?Przecież kocioł nie wie,ile tej wody ubyło ,czy ubędzie z CWU i jaki zaliczy spadek.A automat wali z grubej rury-do góry :) Efekt jest taki,że szybko dociera do zadanej i się odwala.Znów oddaje do CWU itd.Rezultat jest taki,że przy małym ubytku CWU- przebija CO mniej, a przy większym więcej.Pomijam to ,że po 50min "leżakowania" -zdrowo by było dla niego,palnika i komina ,aby sobie spokojnie rozpalił to co ma na palniku i spokojniej (najlepiej wraz ze wzrostem CWU doszedł z powrotem do zadanej...
Moim zdaniem,ta droga jest lepsza....

Mnie chodzi o takie zachowanie:
Górna kreska CO,dolna CWU

minertu
27-05-2014, 09:08
Żadnej nowości nie odkryłeś! Jak pisałem wcześniej, ja o kozie ty o wozie. Pokazałem fotki jak wygląda wymiennik , palnik i popiół w trybie lato z przechodzeniem w grzanie.

TwojPan
27-05-2014, 09:21
Żadnej nowości nie odkryłeś! Jak pisałem wcześniej, ja o kozie ty o wozie. Pokazałem fotki jak wygląda wymiennik , palnik i popiół w trybie lato z przechodzeniem w grzanie.
Daj już spokój fotkom wymiennika,palnika i Bóg wie czego tam jeszcze.
Skupmy się nad zachowaniem Twego automatu.Dlaczego CO tak szybuje w górę -zbiornika już nie musiał grzać,(pompa się wyłączyła) a poszybował w górę z temp.CO.O czym to świadczy?A no o tym,że w tym krótkim czasie "naprodukował" zbyt dużo mocy :) A,że nic jej nie odbiera,efekt jest jaki jest.
Mój ster po przejściu w grzanie,po ubytku CWU,produkuje tego ciepła tyle ile potrzeba.Widać to po przebiciu do max 1deg ,kiedy wraca do zadanej.

Nawet ,gdybym grzał tym sterownikiem,to zrozumiałbym ,że część tej naprodukowanej mocy (ciepła) pójdzie psu w d...kę.Bo po 55min znów odpali podtrzymanie.Ja odbierałem ten nadmiar ciepła z kotła do zbiornika CWU,cyklicznymi włączeniami pompy CWU w trybie cykliczna (programator),można podmieszać tez inaczej.Oczywiście trzeba robić to z głową.I ,żeby nie było-to pomysł Romka VERBA,sprawdzał się wyśmienicie....

minertu
27-05-2014, 10:04
A myślisz,że ja ten nadmiar energii wypuszczam do wiatru? Przecież gorąca woda czeka sobie w kotle na jej wykorzystanie.Nic jej nie wystudza!
Grzej sobie po swojemu a ja po swojemu.
Takie grzanie jak moje ci się nie podobało bo -kocioł produkował sadzę,wymiennik zarastał a popiół był skoksowany! Zapomniałeś już?
Grzej sobie na tej grawitacji. Ciekaw jestem wykresów jak 3 osoby ,jedna po drugiej wypuści ci wodę z baniaka i ta powiedzmy trzecia zacznie lamentować ,że musi tak długo czekać na ciepłą wodę.

TwojPan
27-05-2014, 10:15
A myślisz,że ja ten nadmiar energii wypuszczam do wiatru? Przecież gorąca woda czeka sobie w kotle na jej wykorzystanie.Nic jej nie wystudza!
Aha,nic jej nie wystudza,ze 400kg stali kotłowej utrzymuje ją w tej samej temp.non stop :) zanim doczeka się rozbioru CWU,stygnie-czy Ci się to podoba czy nie.Myślę,że zbiornik CWU zmagazynowałby ją lepiej-na pewno z korzyścią.

Grzej sobie po swojemu a ja po swojemu.
A pewnie,że tak.

Takie grzanie jak moje ci się nie podobało bo -kocioł produkował sadzę,wymiennik zarastał a popiół był skoksowany! Zapomniałeś już?
Ty ciągle o tej sadzy.Kiedy przestaniesz?A kiedy to ja pisałem do Ciebie takie słowa bezpośrednio?

Grzej sobie na tej grawitacji. Ciekaw jestem wykresów jak 3 osoby ,jedna po drugiej wypuści ci wodę z baniaka i ta powiedzmy trzecia zacznie lamentować ,że musi tak długo czekać na ciepłą wodę.

Ja nie grzeję na grawitacji.
Panie Grzegorzu,kiedyś się inaczej z Panem rozmawiało.Za swoje nieodpowiednie słowa Pana przeprosiłem,nawet jeśli nie uznał Pan przeprosin,to grzecznie było by wiedzieć ,jeśli już rozmawiamy,jakim sprzętem i układem CO dysponuję obecnie>zakładam,że wie Pan jaki mam kocioł,na 100% Pan wie jaki sterownik.Nie róbmy pyskówki,staram się utrzymać dyskusję na normalnym poziomie.ja Panu odpowiadam,Pan mnie nie.Zadałem kilka pytań,oprócz powrotu do sadzy i stanu wymiennika,dalej nie ma na nie odpowiedzi.Jak Pan sobie nie życzy,kończymy rozmowę.

bila111
27-05-2014, 12:34
Witam.
Zamierzam kupić rozdrabniacz gałęzi pod kątem wykorzystania zrębek do palenia w piecu RBR. Czy ktoś z szanownych Kolegów pali/palił w piecu RBR rozdrobnionymi gałęźmi, tj. takimi po rozdrabniaczu? Czy podajnik ślimakowy się nie zablokuje?

Maher
27-05-2014, 19:07
Odnośnie grzania CWU grawitacyjnie i pompą to też trzeba wsiąść pod uwagę na jakim biegu pompa pracuje, ja mam ustawione na 1 i podejrzewam że czas nagrzania wody jest porównywalny do grzania grawitacyjnego i tak samo nie przebija mi temperatury zadanej i mam kontrolę też nad temperaturą jaka mam być w bojlerze (jest to mniejsza temperatura niż na CO). W okresie zimy też zauważyłem większe spalanie jak CWU było równocześnie grzane z podłogówkami (ustawiłem piorytet CWU i spalanie spadło), to samo dotyczyło grzania CWU na 3 biegu.

minertu
27-05-2014, 20:59
Aha,nic jej nie wystudza,ze 400kg stali kotłowej utrzymuje ją w tej samej temp.non stop :) zanim doczeka się rozbioru CWU,stygnie-czy Ci się to podoba czy nie.Myślę,że zbiornik CWU zmagazynowałby ją lepiej-na pewno z korzyścią.

A pewnie,że tak.

Ty ciągle o tej sadzy.Kiedy przestaniesz?A kiedy to ja pisałem do Ciebie takie słowa bezpośrednio?


Ja nie grzeję na grawitacji.
Panie Grzegorzu,kiedyś się inaczej z Panem rozmawiało.Za swoje nieodpowiednie słowa Pana przeprosiłem,nawet jeśli nie uznał Pan przeprosin,to grzecznie było by wiedzieć ,jeśli już rozmawiamy,jakim sprzętem i układem CO dysponuję obecnie>zakładam,że wie Pan jaki mam kocioł,na 100% Pan wie jaki sterownik.Nie róbmy pyskówki,staram się utrzymać dyskusję na normalnym poziomie.ja Panu odpowiadam,Pan mnie nie.Zadałem kilka pytań,oprócz powrotu do sadzy i stanu wymiennika,dalej nie ma na nie odpowiedzi.Jak Pan sobie nie życzy,kończymy rozmowę.
Dalej rozmawia się ze mną tak samo.
Wiem co masz i nie muszę mieć żadnego tłumaczenia.Wiesz jak pracuje eCoal i co było powodem,że zdecydowałeś się na jego zmianę.Na pewno nie było to przebijanie temp CO tylko to co od kilku postów ci trąbie czyli sadza w Twoim kotle.Ja pokazałem foty a nie wykresy jak wygląda kocioł w środku przy paleniu w trybie LATO gdzie Ty i kilku innych miało problemy.
Kończę bo jak zwykle znowu wyskoczysz z wykresami a mi nie o nie chodzi!!!

TwojPan
27-05-2014, 21:46
.
Wiem co masz i nie muszę mieć żadnego tłumaczenia.Wiesz jak pracuje eCoal i co było powodem,że zdecydowałeś się na jego zmianę.Na pewno nie było to przebijanie temp CO tylko to co od kilku postów ci trąbie czyli sadza w Twoim kotle.

Grzegorz,na prawdę myślisz,że po tym co przeszedłem (zmiana kotła,długie godziny w kotłowni itd)-sadza w kotle była powodem zmiany sterownika ?.
Była by to, dla wielu wygodna informacja.Otóż nie.Owszem był to jeden z powodów.Ale chyba na ostatniej pozycji.
Nie chcę znów porównywać tych sterowników,ale....Jak dla mnie SPP to bardzo elegancki staff,z wieloma możliwościami.Natomiast ecoal,to przereklamowany sterownik dwustanowy,bo na dzień dzisiejszy pozostałe opcje (automat,grupowe)-zawierają błędy i nie pozwalają na prowadzenie poprawnego procesu spalania.Takie jest moje zdanie na ten temat.Jak napisałeś,każdy ma to co chce.Pamiętaj tylko,że nie tylko Ty masz pojęcie o tym co się dzieje w kotle i jak odczytać wykres.
O reszcie zdecyduje user.Tym co piszą do mnie na priv,piszę to samo co napisałem tobie.Nigdy więcej ecoala.
Pozdrawiam.
Marek.

bobasxx
28-05-2014, 12:06
Ale robicie "szum". Wszystko zależy od instalacji i od zużycia CWU.

Ja spalając 2,9-3,2kg/dobę miału z Piasta 23 MJ, w nocy przy nie pracującej pompie cyrkulacyjnej mam maksymalne skoki na CO 1 st., a w dzień przy pracującej pompie i normalnym rozbiorze CWU, skoki wahają się w okolicach 2 st.
Jak ktoś weźmie dłuższą kąpiel w pełnej wannie, to temperatura CO spada niżej ale jakoś większego przebicia nie zauważyłem.

I to wszystko na seryjnym eCoal-u z tym, że w trybie ręcznym.

TwojPan
28-05-2014, 13:04
Ale robicie "szum".

I to wszystko na seryjnym eCoal-u z tym, że w trybie ręcznym.

Tyle,że dyskusja jest o automacie,od jej samego początku :bash:

bobasxx
28-05-2014, 15:05
Tyle,że dyskusja jest o automacie,od jej samego początku :bash:

Co nie zmienia faktu, że niepotrzebnie się napinacie :bash:

Automat eCoala jaki jest każdy widzi, na temat SPP się nie wypowiadam bo go nie posiadam.

TwojPan
28-05-2014, 19:31
Co nie zmienia faktu, że niepotrzebnie się napinacie :bash:

Automat eCoala jaki jest każdy widzi, na temat SPP się nie wypowiadam bo go nie posiadam.

Wiesz co,nie napinałbyś się gdyby Ci z portfela ubyło ponad 3k pln ,to moja strata po zmianie kotła,kotła który jako laik kupiłem zamieniając kocioł olejowy na automat ecoal z kotłem na ekogroch-bo tryb auto byl priorytetem?Wtedy (2009r.) nie miałem pojęcia o tym ,że automat jest tylko z "nazwy"-a teraz (2014r) dowiadujesz się ,że tryb pracy automat nie był przeznaczony dla palnika jaki miałeś w kotle (czytaj wypowiedź pracownika ES na oficjalnym forum tej firmy),choć tak sprzedano go fabrycznie ?Jest to Twoim zdaniem ok,kiedy musiałbys zrezygnowac z trybu pracy automat i nauczyć się tego co w takim sterowniku jest ostatecznością (manual)?Ilu innych userów kupiło go do pracy w automacie?Sam wiesz ilu jest niezadowolonych.Tak powinno być?Teraz widzę,że straciłem kasę -nie dla tego ,że to wina kotła czy moja-skoro sama firma ES tak opisuje przeznaczenie tej pracy sterownika nie dla niego , a raczej nie dla tego palnika.
Temat zamykam.Prawdy się nie dowiem.Oficjalnie odpisano mi ,że słowa pracownika są nieprawdziwe,i odwołano się do spalania grupowego dla tego palnika (burner-s)-którego nie było w sterowniku jaki wtedy zakupiłem...

wuwok
28-05-2014, 20:14
Co nie zmienia faktu, że niepotrzebnie się napinacie :bash:

Automat eCoala jaki jest każdy widzi, na temat SPP się nie wypowiadam bo go nie posiadam.
Czemu spalasz opał na ręcznym?Nie lepiej automat?grupowe?

wuwok
28-05-2014, 20:18
Dalej rozmawia się ze mną tak samo.
Wiem co masz i nie muszę mieć żadnego tłumaczenia.Wiesz jak pracuje eCoal i co było powodem,że zdecydowałeś się na jego zmianę.Na pewno nie było to przebijanie temp CO tylko to co od kilku postów ci trąbie czyli sadza w Twoim kotle.Ja pokazałem foty a nie wykresy jak wygląda kocioł w środku przy paleniu w trybie LATO gdzie Ty i kilku innych miało problemy.
Kończę bo jak zwykle znowu wyskoczysz z wykresami a mi nie o nie chodzi!!!
Minertu mam pytanie,mianowicie jak ty to robisz ze umiesz spalić opał bez sadzy,bardziej efektywnie?Czemu inni /większość tego nie umie? Doświadczeni palacze jadą na ręcznym ,mniej doświadczeni na grupowym .I jakby nie palili to zazwyczaj towarzyszy im sadza[w stosunku do twojej osoby nie jestem złośliwy,jak uznasz ze to złośliwość nie odpowiadaj.]

minertu
28-05-2014, 21:06
Minertu mam pytanie,mianowicie jak ty to robisz ze umiesz spalić opał bez sadzy,bardziej efektywnie?Czemu inni /większość tego nie umie? Doświadczeni palacze jadą na ręcznym ,mniej doświadczeni na grupowym .I jakby nie palili to zazwyczaj towarzyszy im sadza[w stosunku do twojej osoby nie jestem złośliwy,jak uznasz ze to złośliwość nie odpowiadaj.]
Nie jestem złośliwy ani też tego tak nie odbieram z Twojej strony.
Dlaczego nie mam sadzy?
Hm,odpowiedź jest tutaj w tych kilkuset postach.Jak ktoś doczytał to ok a jak ktoś moje posty wyśmiał to jego problem.

djhiq
28-05-2014, 23:07
Podeślecie jakieś pewne parametry podtrzymanie dla czecha??

TwojPan
29-05-2014, 08:32
Podeślecie jakieś pewne parametry podtrzymanie dla czecha??
Daj sobie spokój z czechem,Jaret jest w tej samej cenie,no może ciut drożej.Przynajmniej u mnie.
Ale jak już to na start przy czechu u brata ustawiałem :
Tryb podtrzymanie
Czas pracy podajnika [sek] 5
Czas postoju podajnika [min] 120 (wtedy na obecnym sofcie ,nie można było więcej,ale jak chcesz by długo stał daj mu 180 ;)
Czas krótkiej przerwy [sek] 120
Ilość powtórzeń podajnika 1
Moc dmuchawy [%] więcej o +/- 3 oczka od ustawień w czasie grzania.

bobasxx
29-05-2014, 08:52
Wiesz co,...

Nie zwalaj wszystkiego na sterownik, zamieniłeś kocioł z podobnego powodu co ja, bo właśnie jako laikowi ktoś wcisnął Ci 25 kW. Ja też straciłem na wymianie ale uważam że były to najlepiej stracone pieniądze. Jak sobie przypomnę te wiadra sadzy, to mną rzuca ;)

Automat jest dla leniwych ludzi, którym nie zależy na wielkich oszczędnościach (chociaż były takie przypadki że automat spalał komuś najmniej). Ma się palić i już.

Nawet jakby ten nieszczęsny automat jako tako u Ciebie pracował to i tak prędzej czy później spróbowałbyś innych trybów (i tak musiałbyś się ich nauczyć), a dlaczego, bo taką masz naturę lubisz eksperymentować i zależy Ci na jak najekonomiczniejszym spalaniu tego "czarnego złota". Teraz masz inny sterownik i nadal coś poprawiasz, dostrajasz i szukasz najlepszych ustawień ;)

bobasxx
29-05-2014, 08:53
Czemu spalasz opał na ręcznym?Nie lepiej automat?grupowe?

Próbowałem wszystkich trybów i ręczny najbardziej mi odpowiada. Najmniej przebija zadaną i najmniej mi spala opału.

zawijan
29-05-2014, 09:01
Ilu innych userów kupiło go do pracy w automacie?Sam wiesz ilu jest niezadowolonych.

No! Ilu? Sam jestem ciekaw.

TwojPan
29-05-2014, 09:04
No! Ilu? Sam jestem ciekaw.
Jesteś na forum ES duszą i w wielu osobach.Poczytaj,policz-zrób ranking.Dodatkowo zerknij ile osób prowadzi Twój palnik w automacie ;)

zawijan
29-05-2014, 09:11
Jesteś na forum ES duszą i w wielu osobach.Poczytaj,policz-zrób ranking.Dodatkowo zerknij ile osób prowadzi Twój palnik w automacie ;)

Wystarczy mi, że przez 5 sezonów obserwowałem BEZPOŚREDNIO jeden. Z eCoalem w wersji 1.0. Bez żadnych możliwości ingerencji.
Ty piszesz o niezadowolonych - to Ty podaj ich liczbę.
eCoala zakupiło już ponad 8.000 użytkowników. Ilu z nich chce go odsprzedać?

minertu
29-05-2014, 09:26
Bardzo dobre pytanie.Ilu?

TwojPan
29-05-2014, 09:26
Wystarczy mi, że przez 5 sezonów obserwowałem BEZPOŚREDNIO jeden. Z eCoalem w wersji 1.0. Bez żadnych możliwości ingerencji.
szkoda,że nie byłeś taki chętny do obserwacji jak ja przechodziłem męki z Twoim "dziełem".Ale jak masz ochotę,jest user tomalawroc,roman chmielewski -ma 35kW (spala 30% więcej ekogroszku niż miału na śmieciuchu)-masz to na start,zanim sprzedadzą albo zmienią sterownik-ustaw go.
A swoją drogą,potrzeba było 5 sezonów aby zbadał właściwie trendy spalin i zadziałał właściwie ? ;)

Ty piszesz o niezadowolonych - to Ty podaj ich liczbę.
Daj spokój.Zrób ranking ilu korzysta z automatu i niech Twoi kumple i ES nie bierze w nim udziału,tylko dla userów z tym sterownikiem.

eCoala zakupiło już ponad 8.000 użytkowników. Ilu z nich chce go odsprzedać?
Kilka ogłoszeń z forum ES skasowano,kilka poszło przez priv.Moje dwa nie chcą się sprzedać :(
Pożyjemy,zobaczymy.

zawijan
29-05-2014, 10:13
...niech Twoi kumple...

Nie mam kumpli.
I to nie ja występuję w 3 osobach.

Bywaj

keteimj
29-05-2014, 18:23
Minertu mam pytanie,mianowicie jak ty to robisz ze umiesz spalić opał bez sadzy,bardziej efektywnie?Czemu inni /większość tego nie umie? Doświadczeni palacze jadą na ręcznym ,mniej doświadczeni na grupowym .I jakby nie palili to zazwyczaj towarzyszy im sadza[w stosunku do twojej osoby nie jestem złośliwy,jak uznasz ze to złośliwość nie odpowiadaj.]

Jak coś to u mnie też nie ma sadzy tak samo jak u większości :), to tak jak by zapytał dlaczego Ty umiesz jeździć z automatyczną skrzynią biegów a niektórzy nie i wymieniają automat na manualną i mówią, że jest lepsza. Twoja wola Panie jak Ci pasuje inny sterownik i wyłożyć na niego kolejne parę stówek to dawaj ( ciekawe kiedy ci się zamortyzuje, pewnie pali ze 2kg na dobę mniej) tylko po co zaśmiecacie ten wątek, ja sypie w okresie letnim 120 kg na półtora miesiąca i mi to lotto czy przebija zadaną CO 15 , 5 czy 0.5*C. Jak lubicie proste kreski i siedzieć w kotłowni lato jesień ,zima wiosna to to rozumiem takie dodatkowe hobby, ale po co pluć na wszystko i wszystkich

tesel
29-05-2014, 18:42
szkoda,że nie byłeś taki chętny do obserwacji jak ja przechodziłem męki z Twoim "dziełem". ....

Nie grzesz !!! Może i stary jestem ale pamiętam jak zawijany i nie tylko, próbowali Ci pomóc.Tylko,że Ty zamiast ich słuchać,cały czas tylko narzekałeś,przeklinałeś piec i nic do Ciebie nie docierało.
Wybacz szczerość.Byłeś odporny na wszystkie rady.

zbigmaz01
29-05-2014, 20:53
Jak coś to u mnie też nie ma sadzy tak samo jak u większości :), to tak jak by zapytał dlaczego Ty umiesz jeździć z automatyczną skrzynią biegów a niektórzy nie i wymieniają automat na manualną i mówią, że jest lepsza. Twoja wola Panie jak Ci pasuje inny sterownik i wyłożyć na niego kolejne parę stówek to dawaj ( ciekawe kiedy ci się zamortyzuje, pewnie pali ze 2kg na dobę mniej) tylko po co zaśmiecacie ten wątek, ja sypie w okresie letnim 120 kg na półtora miesiąca i mi to lotto czy przebija zadaną CO 15 , 5 czy 0.5*C. Jak lubicie proste kreski i siedzieć w kotłowni lato jesień ,zima wiosna to to rozumiem takie dodatkowe hobby, ale po co pluć na wszystko i wszystkichPopieram, macie na ten cel inny wątek.

PS

keteimj pozwoliłem sobie pokolorować twoją wypowiedź

TwojPan
29-05-2014, 21:48
Nie grzesz !!! Może i stary jestem ale pamiętam jak zawijany i nie tylko, próbowali Ci pomóc.Tylko,że Ty zamiast ich słuchać,cały czas tylko narzekałeś,przeklinałeś piec i nic do Ciebie nie docierało.
Wybacz szczerość.Byłeś odporny na wszystkie rady.
Mylisz się co do zawijanów,oni nie chcieli pomóc.
Wybacz szczerość,jak sobie przypominam i Tobie podrzucałem pomysły....czyż nie?Takie jakich oni Ci nie zaproponowali nawet...:) Szkoda gadać.

Ok.To na tyle.

djhiq
29-05-2014, 23:19
Daj sobie spokój z czechem,Jaret jest w tej samej cenie,no może ciut drożej.Przynajmniej u mnie.
Ale jak już to na start przy czechu u brata ustawiałem :
Tryb podtrzymanie
Czas pracy podajnika [sek] 5
Czas postoju podajnika [min] 120 (wtedy na obecnym sofcie ,nie można było więcej,ale jak chcesz by długo stał daj mu 180 ;)
Czas krótkiej przerwy [sek] 120
Ilość powtórzeń podajnika 1
Moc dmuchawy [%] więcej o +/- 3 oczka od ustawień w czasie grzania.

Na takich ustawieniach ci na czechu nie wygasało ?? chcesz co 3 godziny podawać 5 sec?? Masakra. Ktoś może potwierdzić takie ustawienia ??

wuwok
29-05-2014, 23:45
Popieram, macie na ten cel inny wątek.

PS

keteimj pozwoliłem sobie pokolorować twoją wypowiedź

Ten wątek jest jak samochód (jakoś tak to leciało) jestem nim zainteresowany. Może sobie go kupie.

wuwok
30-05-2014, 00:08
Jak coś to u mnie też nie ma sadzy tak samo jak u większości :), to tak jak by zapytał dlaczego Ty umiesz jeździć z automatyczną skrzynią biegów a niektórzy nie i wymieniają automat na manualną i mówią, że jest lepsza. Twoja wola Panie jak Ci pasuje inny sterownik i wyłożyć na niego kolejne parę stówek to dawaj ( ciekawe kiedy ci się zamortyzuje, pewnie pali ze 2kg na dobę mniej) tylko po co zaśmiecacie ten wątek, ja sypie w okresie letnim 120 kg na półtora miesiąca i mi to lotto czy przebija zadaną CO 15 , 5 czy 0.5*C. Jak lubicie proste kreski i siedzieć w kotłowni lato jesień ,zima wiosna to to rozumiem takie dodatkowe hobby, ale po co pluć na wszystko i wszystkich
Pyt było, liczyłem na odp w pigułce. Czyli w kilku podpunktach, trudno. Niestety brak czasu na siedzenie w kotłowni, mając 2 pracę ciężko. Stąd jak dla mnie warunkiem dobrego sterownika,(praktycznego) dostęp z neta. A czemu wnikam? Widzisz potrafię dosyć efektywnie spalić węgiel na ecoalu, i pomimo chęci nie udawało mi się to taki sposób jak teraz. Wiec pytam gdzie popełniam błędy? I tyle..

zbigmaz01
30-05-2014, 04:08
Ten wątek jest jak samochód (jakoś tak to leciało) jestem nim zainteresowany. Może sobie go kupie.Wiedziałem że jesteś jak dziecko ale nie wiedziałem że aż takie.

wuwok
30-05-2014, 05:48
Wiedziałem że jesteś jak dziecko ale nie wiedziałem że aż takie.
Nie każdy chce dorosnąć.

pawko_
30-05-2014, 06:03
Na takich ustawieniach ci na czechu nie wygasało ?? chcesz co 3 godziny podawać 5 sec?? Masakra. Ktoś może potwierdzić takie ustawienia ??
Palę ruskiem, (chyba paliwa porównywalne ?) zajrzyj do mnie :)

kobra64
30-05-2014, 09:12
Palę ruskiem, (chyba paliwa porównywalne ?) zajrzyj do mnie :) No nie bardzo porównywalne. Szczególnie jeżeli ten czech to Ledvice a rusek akurat się przyzwoity trafił - będzie i do 40% różnicy w wartości opałowej.

TwojPan
30-05-2014, 09:59
Na takich ustawieniach ci na czechu nie wygasało ?? chcesz co 3 godziny podawać 5 sec?? Masakra. Ktoś może potwierdzić takie ustawienia ??

Prosiłeś o potencjalne ustawienia i tak odpisałem.Nie pisałem,że ustawiłem 180min podtrzymania,a jedynie 120min-wtedy to był max jaki można było ustawić-soft nie pozwalał na więcej,choć wydawałoby się ,że wytrzyma dłużej.Musisz wiedzieć,że to były ustawienia dla warunków jakie panują w tej kotłowni i dla takiego komina.A to jest bardzo ważne.
Musisz sobie je skorygować wg.potrzeb.Tak jak pisałem,chcesz aby długo stał,próbujesz inaczej.Chcesz krótsze postoje,ustawienia będą inne.
Jak nie grzejesz już domku,a jedynie CWU-moc dla grupowego można by ustawić "oszczędniej"-w krótkich cyklach 8/12kW może być za dużo.

TwojPan
30-05-2014, 10:03
Jak lubicie proste kreski i siedzieć w kotłowni lato jesień ,zima wiosna to to rozumiem takie dodatkowe hobby, ale po co pluć na wszystko i wszystkich

Proste kreski lubi każdy układ z kotłem na ekogroszek.
Co do reszty,nikt nie zaśmieca wątku.Jestem w posiadaniu kotła RBR 11kW,więc chyba mogę coś skrobnąć w tym temacie.A ,że inny ster..to robi jakąś różnicę?Wielu ciekawi jak pracuje inny sterownik z tym kotłem.Wyobraź sobie,że są tacy których "2kg mniej " interesuje bardzo :)

keteimj
30-05-2014, 13:53
Proste kreski lubi każdy układ z kotłem na ekogroszek.
Co do reszty,nikt nie zaśmieca wątku.Jestem w posiadaniu kotła RBR 11kW,więc chyba mogę coś skrobnąć w tym temacie.A ,że inny ster..to robi jakąś różnicę?Wielu ciekawi jak pracuje inny sterownik z tym kotłem.Wyobraź sobie,że są tacy których "2kg mniej " interesuje bardzo :)

Mialem już sie nie odzywać ale do 1000 trzeba dociągnąć :D.
Tobie zapewne nie robi różnicy na co narzekasz czy to piec czy sterownik zawsze coś można obsmarować tylko pytanie ile można?
Ciekawe że jak miałeś koalę to nie udostępniałeś sterownika a teraz proszę:)
I tak zajrzałem z ciekawości i jakiegoś cudu tam nie widzę chyba poza jednym jak w takim ch..wym kotle temperatura spalin jest przez 99% czasu pracy niższa od temperatury CO o około 10*C( sprawność pewnie ok 102%):) , a czujnik temp. wewnętrznej masz chyba w złym miejscu albo masz takie przeciągi że temperatura skacze co 5min o 2*, ale w sumie twój kocioł i sterownik i gdzie sobie czujnik wetkniesz twoja sprawa.
Te 2kg to tak dla przykładu rzucone spod palca bo chyba nie chcesz powiedzieć, że teraz jak spalam 3kg na dobę to że jeszcze 2kg mogę zaoszczędzić:), poza tym obleć cały sezon z tym urządzeniem, lub chociaż kawałek zimy jak będzie -20*C dopiero będziesz go zachwalał a tak jesteś w gorącej wodzie kompany jesteś mało wiarygodny, plujesz i kopiesz wokoło jak znerwicowany dzieciak na oślep bez konkretnych argumentów
To tyle pozdrawiam do 1100-nej strony
A w razie gdyby te 2kg/d faktycznie było realne to ja się też pisze:D

neujan
30-05-2014, 18:43
Dzień dobry. Nie rozumiem, jak można mówić o tym samym w kółko.

minertu
30-05-2014, 21:55
Dzień dobry. Nie rozumiem, jak można mówić o tym samym w kółko.
Uwierz,że można :)

berdnard
30-05-2014, 23:24
a niby o czym tak w- KÓŁKO
:cool:

zbigmaz01
31-05-2014, 07:59
...Żyjesz?

Maher
31-05-2014, 08:30
Proste kreski lubi każdy układ z kotłem na ekogroszek.
Co do reszty,nikt nie zaśmieca wątku.Jestem w posiadaniu kotła RBR 11kW,więc chyba mogę coś skrobnąć w tym temacie.A ,że inny ster..to robi jakąś różnicę?Wielu ciekawi jak pracuje inny sterownik z tym kotłem.Wyobraź sobie,że są tacy których "2kg mniej " interesuje bardzo :)

Takie licytowanie się ile ktoś mniej spali jest trochę bez sensu, bo w okresie zimowym gdy grzeje CO są rożne domy i każdy ma inne preferencje grzania,
dla kogoś 17C jest za gorącą dla kogoś 23 jest za zimno. W sezonie letnim sprawa jest trochę prostsza bo grzejemy tylko CWU, ale licytowanie się że schodzi się poniżej 2kg to tak jak pisanie że się nie myje, u mnie jak nie było mnie w domu to zeszłem na czeskim do takiej wartości, ale każdy prysznic i to krótki to 1kg węgla do tego dochodzi cyrkulacja i mycie rąk.

wuwok
31-05-2014, 09:08
Takie licytowanie się ile ktoś mniej spali jest trochę bez sensu, bo w okresie zimowym gdy grzeje CO są rożne domy i każdy ma inne preferencje grzania,
dla kogoś 17C jest za gorącą dla kogoś 23 jest za zimno. W sezonie letnim sprawa jest trochę prostsza bo grzejemy tylko CWU, ale licytowanie się że schodzi się poniżej 2kg to tak jak pisanie że się nie myje, u mnie jak nie było mnie w domu to zeszłem na czeskim do takiej wartości, ale każdy prysznic i to krótki to 1kg węgla do tego dochodzi cyrkulacja i mycie rąk.
I tak i nie. Widzisz gdyby nie sprzeczki, pisanie ile komu spala to palił bym jak znajomi. Czyli w temp 0-5 stopni około 25kg paliwa. W lecie też dużo więcej. Nie wspomnę już o prawidłowym spalaniu. Napewno macie znajomych z którymi podczas rozmowy powiecie ile eko spalacie to uważają że to nie możliwe. Tak samo z sadzą, twierdzą że musi być. Wiec to przynosi wymierne zyski, a że potem walczymy o każde deko węgla?!. To jak z samochodami, każdy chce mieć dobry, szybki, ekonomiczny.

kobra64
31-05-2014, 09:14
........... każdy prysznic i to krótki to 1kg węgla do tego dochodzi cyrkulacja i mycie rąk. Krótki - 10 minut - prysznic to max 40 litrów wody. Żeby ją zagrzać o 35 stopni od temperatury wody z sieci ( a to będzie raczej gorący prysznic ) potrzeba 1.6 kWh. To jest jakieś 30 deko czecha.

zbigmaz01
31-05-2014, 09:48
I tak i nie. Widzisz gdyby nie sprzeczki, pisanie ile komu spala to palił bym jak znajomi. Czyli w temp 0-5 stopni około 25kg paliwa. W lecie też dużo więcej. Nie wspomnę już o prawidłowym spalaniu. Napewno macie znajomych z którymi podczas rozmowy powiecie ile eko spalacie to uważają że to nie możliwe. Tak samo z sadzą, twierdzą że musi być. Wiec to przynosi wymierne zyski, a że potem walczymy o każde deko węgla?!. To jak z samochodami, każdy chce mieć dobry, szybki, ekonomiczny.
I trójkącik :)

wuwok
31-05-2014, 10:03
I trójkącik :)
Se możesz...
Świat jest pełen... "informatorów".. Pewnie jeszcze komuno wróć :-D

zbigmaz01
31-05-2014, 10:15
Pisz w tematach
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page335
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego/page804
a będzie na temat.
Nie masz tego kotła i nie palisz z tym sterownikiem.
Co do twoich sugestii to ..... szkoda klawiatury a ty i tak wiesz :P

wuwok
31-05-2014, 10:35
Pisz w tematach
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page335
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego/page804
a będzie na temat.
Nie masz tego kotła i nie palisz z tym sterownikiem.
Co do twoich sugestii to ..... szkoda klawiatury a ty i tak wiesz :P
Skąd wiesz jaki dziś sterownik prowadzi kocioł?
Zapomniałeś poinformować.. Przypominam, trójkącik :-D

TwojPan
31-05-2014, 10:59
I trójkącik :)

Prawda jest taka,że jesteś z tych których mocno boli pojawienie się SPP.Nie umiesz jednak w normalny sposób zanegować informacji ,że to świetny sterownik.Wiesz dla czego?Bo obala Twoją teorię o tym ,że coś jest dobre dla jednego nie musi być dobre dla innego.Bo to jest farsa,jaką pewni "gracze " ci wmówili. Każdy układ CO ma tę samą zasadę działania.SPP udowadnia,że jest możliwe poprawne sterowanie w każdej instalacji.

TwojPan
31-05-2014, 11:09
Takie licytowanie się ile ktoś mniej spali jest trochę bez sensu, bo w okresie zimowym gdy grzeje CO są rożne domy i każdy ma inne preferencje grzania,


Dlaczego "jest bez sensu"?A co ma sens?Pisanie ,że ecoal to najlepszy sterownik?Kolega wuwok porównał spalanie na obu (ecoal,SPP) w tej samej instalacji,w porównywalnych warunkach zewn.-opisał to jasno.SPP spalił mniej opału.Ja jestem "niewiarygodny',wuwok też?:)

wuwok
31-05-2014, 11:39
Dlaczego "jest bez sensu"?A co ma sens?Pisanie ,że ecoal to najlepszy sterownik?Kolega wuwok porównał spalanie na obu (ecoal,SPP) w tej samej instalacji,w porównywalnych warunkach zewn.-opisał to jasno.SPP spalił mniej opału.Ja jestem "niewiarygodny',wuwok też?:)
Novy tak spaliłem mniej. Ale też pisałem ze na cwu grzeje teraz samym jaretem .Miał zostawiam sobie na chłodne dni ,szybciej go spale :)
Niektórzy tu uważają że uważam eCoala za zły sterownik.To nie prawda!!To dobry sterownik dla początkujących w temacie eko. Pozwala ekonomicznie spalać węgiel,i w dużej większości to ludziom wystarcza. Niestety zawsze pojawia się osoby co szukają czegoś więcej ,tak Novy mowa o nas. Piszemy nasze postrzeżenia i generalnie ludzie maja pozytywne odczucia,gorzej z kimś co w jakiś sposób lody kreci ...
Nie każdego stać na wymianę stera, kupienie czegoś w ciemno i testowanie. Czekam na ręczny+ do ecoala i tez będę go testował,puki palenie eko traktuje jako zabawę póty będę pisał tutaj,na FM.

zbigmaz01
31-05-2014, 11:53
Prawda jest taka,że jesteś z tych których mocno boli pojawienie się SPP.Nie umiesz jednak w normalny sposób zanegować informacji ,że to świetny sterownik.Wiesz dla czego?Bo obala Twoją teorię o tym ,że coś jest dobre dla jednego nie musi być dobre dla innego.Bo to jest farsa,jaką pewni "gracze " ci wmówili. Każdy układ CO ma tę samą zasadę działania.SPP udowadnia,że jest możliwe poprawne sterowanie w każdej instalacji.Jesteś w błędzie i to grubym.
Reszta w odpowiednim wątku o tym sterowniku.

karoka65
31-05-2014, 14:35
Prawda jest taka,że jesteś z tych których mocno boli pojawienie się SPP.Nie umiesz jednak w normalny sposób zanegować informacji ,że to świetny sterownik.Wiesz dla czego?Bo obala Twoją teorię o tym ,że coś jest dobre dla jednego nie musi być dobre dla innego.Bo to jest farsa,jaką pewni "gracze " ci wmówili. Każdy układ CO ma tę samą zasadę działania.SPP udowadnia,że jest możliwe poprawne sterowanie w każdej instalacji.
Novy problem w tym że to próbujesz wszystkim wmówić że my wmawiamy ludziom że eCoal to najlepszy sterownik.
Jeśli masz dobrą pamięć choć Twoja chyba pamięta to co chce pamiętać to ja a nawet jak tu kilka razy pisałem to nawet szef E-S nigdy tak nie powiedział.
Mówi że oni po prostu mieli taki pomysł, ktoś może mieć inny i nie jest wykluczony że będzie lepszy.
Także przestań pieprzyć w koło macieju.
Jeśli ktoś to Ty to sobie uroiłeś i próbujesz coś wmawiać.
Z resztą nie tak dawno sam go tu na forum wychwalałeś pod niebiosa, zresztą nie tylko sterownik a jak było czy jest później to wszyscy co Cię znają pamiętają.
Wyluzuj się trochę zapal grila i wyjdź w końcu z tej kotłowni, świat poza nią jest piękny :)

wuwok
31-05-2014, 16:29
Novy problem w tym że to próbujesz wszystkim wmówić że my wmawiamy ludziom że eCoal to najlepszy sterownik.
Jeśli masz dobrą pamięć choć Twoja chyba pamięta to co chce pamiętać to ja a nawet jak tu kilka razy pisałem to nawet szef E-S nigdy tak nie powiedział.
Mówi że oni po prostu mieli taki pomysł, ktoś może mieć inny i nie jest wykluczony że będzie lepszy.
Także przestań pieprzyć w koło macieju.
Jeśli ktoś to Ty to sobie uroiłeś i próbujesz coś wmawiać.
Z resztą nie tak dawno sam go tu na forum wychwalałeś pod niebiosa, zresztą nie tylko sterownik a jak było czy jest później to wszyscy co Cię znają pamiętają.
Wyluzuj się trochę zapal grila i wyjdź w końcu z tej kotłowni, świat poza nią jest piękny :)

Novy dokładnie wyjdź,daj zarabiać innym kasę.
W końcu masz w kotłowni mercedesa ,tak pewnie zapomniałeś i chciałem ci to "donieść"
Czemu pisze w waszym temacie? Bo bez was waszej reklamy nie ma, nie może być żadnego wątku.Gdzie ktoś założy temat,piszecie reklamujecie ,spamujecie. Żądacie by inni szanowali wasz wątek a sami macie gdzieś zasady:) .W temacie Spp dużo piszecie a generalnie macie gdzieś sterownik.Chodzi o zaśmiecenie wątku.Jeden moderator który w tamtym roku tu modował zrozumiał ze pod przykrywką udawanej życzliwości kryje się tylko chęć zarabiania kasy .Wybraliście kolejnego ,on chyba tez zrozumiał ze miał odwalać brudna robotę w postaci usuwania niewygodnych postów .
To tyle,obraziłem się i już nie będę więcej na FM pisał.
Żartowałem :) dla was parę słów zawsze skreślę.Tak ,nie przepadam za wami bo wami kieruje tylko $$$$$$$$$$$$$$$ .

Ciekawe czy jakbym narzekał na ogniwo a wzdychał do rbra to mógłbym pisać w tym temacie? Większość kumatych osób tutaj sama sobie odpowie na pytanie.Wadą dla was jest to ze dużo pracuje,ale mam dostęp do komputera z pracy i forum:).Puki mnie to bawi będę pisał :)

zbigmaz01
31-05-2014, 16:40
Novy dokładnie wyjdź,daj zarabiać innym kasę.
W końcu masz w kotłowni mercedesa ,tak pewnie zapomniałeś i chciałem ci to "donieść"
Czemu pisze w waszym temacie? Bo bez was waszej reklamy nie ma, nie może być żadnego wątku.Gdzie ktoś założy temat,piszecie reklamujecie ,spamujecie. Żądacie by inni szanowali wasz wątek a sami macie gdzieś zasady:) .W temacie Spp dużo piszecie a generalnie macie gdzieś sterownik.Chodzi o zaśmiecenie wątku.Jeden moderator który w tamtym roku tu modował zrozumiał ze pod przykrywką udawanej życzliwości kryje się tylko chęć zarabiania kasy .Wybraliście kolejnego ,on chyba tez zrozumiał ze miał odwalać brudna robotę w postaci usuwania niewygodnych postów .
To tyle,obraziłem się i już nie będę więcej na FM pisał.
Żartowałem :) dla was parę słów zawsze skreślę.Tak ,nie przepadam za wami bo wami kieruje tylko $$$$$$$$$$$$$$$ .
Mój wnuk szybciej zrozumie od ciebie, lub może ty jeteś młodszy?

grzeh2000
31-05-2014, 17:37
Jaką histereze ustawiacie w lecie?,zeby dłuzej sie odstawiał?,czy krócej?

karoka65
31-05-2014, 18:18
Jaką histereze ustawiacie w lecie?,zeby dłuzej sie odstawiał?,czy krócej?
O której histerezie piszesz ?

zbigmaz01
31-05-2014, 18:36
Jaką histereze ustawiacie w lecie?,zeby dłuzej sie odstawiał?,czy krócej?Ja ustawiłem tak aby odstawianie (podtrzymanie) spełniało się jako doładowanie do CWU czyli częściej się załącza aby podnieść temp. CO a z tego CWU. Mam też komin z cegły i nie chcę abym tam coś nieoczekiwanego znalazł. Teraz mam taką mieszankę wszystkich pozostałości z tym miałem gdzie jest 50% kamienia (kupionym rok temu) i jak mi ostatnio wyłączyli prąd na 6 h to po podaniu dawki i włączeniu wentylatora wstał bez problemu.
U ciebie trzeba zapewnić CWU i tu musisz patrzeć, w tym kierunku.

Maher
31-05-2014, 21:55
Też uważam że ecoal jest niedopracowanym sterownikiem zwłaszcza teraz to widać jak grzeje CWU i gdy piec więcej pracuje w podtrzymaniu potrafi przy podaniu nowej dawki na początku przykopcić i zarosnąć sadzą, dopiero po kilku minutach jakoś się rozpali i się to prostuje, w zimnie jak ustawiłem odwrotnie moce na spalaniu grupowym lepiej wszystko dopalał (na początku mocniej podmuchał, później startował z mniejszą dawką i mniejszym dmuchaniem). Zawszę też wydawało się mi że RBR nie kopci dopóki ostatnio nie montowałem anteny na kominie i trafiłem na początek podtrzymania i musiałem uciekać bo bym się udusił, po minucię dopiero jak się rozpalił to się uspokoił. Nie wiem jaki algorytm jest w SPP ale wystarczy aby ecoal w grupowym podzielił proces spalania na trzy etapy (start,podtrzymanie,dopalenie) i byłoby idealnie. Podejrzewam że w SPP nie ma tylu ustawień aby sterować 3 pompami itd. i dopóki nie będzie to dla samego sterowania piecem nie skuszę się na jego zakup.

zbigmaz01
31-05-2014, 22:07
Popracuj nad podtrzymaniem, wydłuż krótką przerwę niech troszkę więcej dopali na palniku to przestanie tak kopcić lub podnieś troszkę nadmuch. Może być że i jedno i drugie. Jak dobrze ustawisz to przy wyjściu z podtrzymania niepuści żadnego bąka a i po zakończeniu nie zostanie niedopalony groch który też kopci.

Maher
31-05-2014, 23:09
Popracuj nad podtrzymaniem, wydłuż krótką przerwę niech troszkę więcej dopali na palniku to przestanie tak kopcić lub podnieś troszkę nadmuch. Może być że i jedno i drugie. Jak dobrze ustawisz to przy wyjściu z podtrzymania niepuści żadnego bąka a i po zakończeniu nie zostanie niedopalony groch który też kopci.

Zwiększyłem krótką przerwę i będę obserwował. U mnie kopci gdy zaczyna podawanie po długiej przerwie przez około minutę, później jest OK.

mchomen
01-06-2014, 21:00
Hej hej panowie , od jakiegoś czasu tu zaglądam(bo od jakiegoś miesiąca jestem właścicielem RBR-ka , chociaż jeszcze niepodłączony,przygotowuje kotłownie).Sorki ale za dużo sobie dogryzacie,spróbuje troche to rozładować ,bo może już w przyszłym tygodniu będe Go montował.No i moje pytanko,troche czytałem w instrukcji jak zainstalować sterownik Ecoala jak mam konto na stronie Esterownik?Będe próbował ale jakoś tego nie ogarniam(dodam ,że mam Liveboxa).No....i teraz pole do popisu dla tych co się za dużo ty wyrażają,opiszcie jak to mam zrobić ,jako ktoś kto jest troche kumaty ale nie tak do końca.Pozdrowonka dla wszystkich!!!!!

karoka65
01-06-2014, 21:28
Tu masz wszystko opisane albo dzwoń do sprzedawcy, przecież sam może Ci konto założyć i podać co gdzie wklepać.
https://esterownik.pl/faq
Znajdź w faq "jak podłączyć sterownik do modemu livebox"

zbigmaz01
01-06-2014, 21:31
Hej hej panowie , od jakiegoś czasu tu zaglądam(bo od jakiegoś miesiąca jestem właścicielem RBR-ka , chociaż jeszcze niepodłączony,przygotowuje kotłownie).Sorki ale za dużo sobie dogryzacie,spróbuje troche to rozładować ,bo może już w przyszłym tygodniu będe Go montował.No i moje pytanko,troche czytałem w instrukcji jak zainstalować sterownik Ecoala jak mam konto na stronie Esterownik?Będe próbował ale jakoś tego nie ogarniam(dodam ,że mam Liveboxa).No....i teraz pole do popisu dla tych co się za dużo ty wyrażają,opiszcie jak to mam zrobić ,jako ktoś kto jest troche kumaty ale nie tak do końca.Pozdrowonka dla wszystkich!!!!!Jest taki temat opisany co i jak zrobić. Poczytaj : https://esterownik.pl/faq w temacie "Pytania dotyczące obsługi sterownika ze strony WWW"

zbigmaz01
01-06-2014, 21:32
Tu masz wszystko opisane albo dzwoń do sprzedawcy, przecież sam może Ci konto założyć i podać co gdzie wklepać.
https://esterownik.pl/faq (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Ff aq)
Znajdź w faq "jak podłączyć sterownik do modemu livebox"Byłeś szybszy :(

karoka65
01-06-2014, 22:10
Mchomen ja nawet nie kojarzę po nickach z forum wszystkich tych co u mnie kupili kotły.
Teraz już wiem kto Ty jesteś i po prostu takie rzeczy robię klientom jak nie mogą sobie poradzić.
A co do ceny to ja gdzieś nie mam na tyle odwagi żeby na 500km ode mnie podpisać fakturę na montaż z 8% VAT.
Gościu zarobił jak ta lala bo wyszło mu za ten kocioł prawie 8300.
Dobrej nocy.

minertu
02-06-2014, 08:07
Ja już miałem US na głowie,dobrze,że sprzedaż była na miejscu.Z nimi nie ma żartów!!!

prz3kus
02-06-2014, 09:28
Gościu zarobił jak ta lala bo wyszło mu za ten kocioł prawie 8300.
Dobrej nocy.
Możesz mi to wytłumaczyć bo ja nie rozumiem jak zarobił?
Przecież zwrotu vat nie dostanie?

minertu
02-06-2014, 10:13
No nie dostanie bo okradają nas z każdej strony. Co ni zmienia faktu, że inwestor i tak dał się wykiwać.

karoka65
02-06-2014, 10:17
Możesz mi to wytłumaczyć bo ja nie rozumiem jak zarobił?
Przecież zwrotu vat nie dostanie?
pozostałe 15 procent ma właśnie w vat.
także piękny zarobek tyle że jak długo.
już była taka jedna firma, niektórzy tam kupili z forum, już nie sprzedają tych kotłów.

karoka65
02-06-2014, 10:19
Napisałem o sprzedawcy.

minertu
02-06-2014, 11:26
No tak inwestorowi to jest obojętne ,ze sprzedawcą na usługę już gorzej.
W tym przypadku sprzedawca nieźle zarobił.

prz3kus
02-06-2014, 11:33
Czyli sprzedał niezgodnie z prawem, czy mógł uzyskać prawo na sprzedaż z 8% vatem?(sorki że wałkuje ale ciekawy jestem)

Slawko123
02-06-2014, 12:47
Źle to rozumujecie.
7200 przy 8%vat to ok.6660 zł netto.
7900 przy 23%vat to ok.6420zł netto.
jak widac sprzedawca zarobil ok.200zł wiecej stosujac nizszy vat, ale klient zaplacil 700zł mniej.
Nie wiem skad Wam sie wzielo 8300.
Dla klienta cena do zaplaty jest najistotniejsza, a vst nie ma znaczenia bo i tak US juz nie zwraca roznicy.

prz3kus
02-06-2014, 13:03
Źle to rozumujecie.
7200 przy 8%vat to ok.6660 zł netto.
7900 przy 23%vat to ok.6420zł netto.
jak widac sprzedawca zarobil ok.200zł wiecej stosujac nizszy vat, ale klient zaplacil 700zł mniej.
Nie wiem skad Wam sie wzielo 8300.
Dla klienta cena do zaplaty jest najistotniejsza, a vst nie ma znaczenia bo i tak US juz nie zwraca roznicy.
Nie znam sie ale wydaje mi się że sprzedawca kupuje od producenta z 23% watem i to od niego sobie odlicza, a nie od tego za ile sprzedał, dlatego tutaj karoka pisze że zarobił(i ma racje).
Pytanie tylko czy można sprzedawać piece z 8% watem bo patrząc na reakcje minertu i karoki wieje przekrętem ;)

lestek27
02-06-2014, 14:09
Nie znam sie ale wydaje mi się że sprzedawca kupuje od producenta z 23% watem i to od niego sobie odlicza, a nie od tego za ile sprzedał, dlatego tutaj karoka pisze że zarobił(i ma racje).
Pytanie tylko czy można sprzedawać piece z 8% watem bo patrząc na reakcje minertu i karoki wieje przekrętem ;)

Mi się wydaje że można tylko tutaj raczej chodzi o odległość sprzedawcy od miejsca montażu. Bo z tym 8% VAT-em to się sprzedaje usługę montażu wraz z towarem a nie towar. Jeśli ktoś tak sobie posprzedaje dużo a nie ma zatrudnionych kilku ekip montażowych to ciężko będzie udowodnić skarbówce że sam zamontował tyle kotłów w takich odległościach. Ale mogę się mylić:)

Andrzej_M_
02-06-2014, 15:01
Mi się wydaje że można tylko tutaj raczej chodzi o odległość sprzedawcy od miejsca montażu. Bo z tym 8% VAT-em to się sprzedaje usługę montażu wraz z towarem a nie towar. Jeśli ktoś tak sobie posprzedaje dużo a nie ma zatrudnionych kilku ekip montażowych to ciężko będzie udowodnić skarbówce że sam zamontował tyle kotłów w takich odległościach. Ale mogę się mylić:)


Należy poszukać co się kryje pod usługą "montaż kotła".

Może wystarczy tylko skręcić śrubunek kotła z przygotowaną wstępnie instalacją CO, podłączyć pod sterownik urządzenia peryferyjne i uruchomić go z odpowiednimi parametrami oraz rozpalić w kotle wraz z instruktażem obsługi?.

karoka65
02-06-2014, 15:37
Mi się wydaje że można tylko tutaj raczej chodzi o odległość sprzedawcy od miejsca montażu. Bo z tym 8% VAT-em to się sprzedaje usługę montażu wraz z towarem a nie towar. Jeśli ktoś tak sobie posprzedaje dużo a nie ma zatrudnionych kilku ekip montażowych to ciężko będzie udowodnić skarbówce że sam zamontował tyle kotłów w takich odległościach. Ale mogę się mylić:)
To jedna sprawa.
Druga że ja podpisuję i potwierdzam pieczątką firmową że ten kocioł zamontowałem.
Pan Franio zza butki z piwem walnie sobie babola a w razie czego on dalej będzie siedział za tą budką a za jajca złapią wiesia bo to on niby montował.
W myśl przepisów taka sprzedaż jest w domkach jednorodzinnych o określonej powierzchni zabudowy i kotłownią znajdującą się bezpośrednio w budynku, jeśli jest to jakiś garaż, szopa czy coś już niema tam VATu 8%.
Z reszta dlaczego ja mam kogoś uczyć.
Nie chciałbym żeby skarbówka wyciągnęła taką fakturę za 3 czy 4 lata.
Także panowie lepiej sobie odpuścić takie zarobki niż później płakać czy być ciąganym po sądach, za jakiś czas ktoś może nie pamiętać że się mu dobrze zrobiło czego juz małe dowody widać nawet na tym wątku, nie wytykając paluchami :)
Przykłady ?
Ostatnio w takiej sprawie dzwoni gościu spod stolicy, wypytałem co i jak, układ miał być zamknięty, to tłumaczę że RBRa można w takim montować ale obowiązkowo musi być zabezpieczony wężownicą bądź zaworem DBV a on zaraz uczy mnie że rozmawiał z instalatorem a tamten twierdzi że nic takiego nie trzeba.
Jest odważny żeby taka fakturę dać gościowi ?
W zeszłym tygodniu koło Grześka rozbierano kocioł w celu zmniejszenia jego wagi przed wniesieniem, przy montażu ktoś włożył czujnik temp. nie do kapilary a wsunął go tylko w ten plastikowy dławik i wisiał sobie w powietrzu, dobrze że był wkręcony zwykły termometr, kocioł zaczynał się gotować z czujnik wskazywał 42 stopnie.
Dwa miesiące temu taka sama sytuacja tyle że monter w miejsce gdzie powinien być czujnik mierzący temp. kotła wsadził czujnik podajnika.
Ktoś chce pisać takie faktury ?

karoka65
02-06-2014, 15:54
prz3kus teoretycznie i praktycznie w określonych warunkach można, a jeśli się tego nie robi to przekręt za który można beknąć.
Sławko dobrze przeliczyłeś, ja to ze łba walnąłem bez liczenia z fona odpisywałem.
Sprzedawców czy producentów nie interesuje cena brutto, interesuje ich tylko cena netto, oni są tylko pośrednikami w płaceniu VAT do US, to nie są ich pieniądze a fiskusa.
Czyli sprzedając za 7200 na 8% podniósł sobie cenę netto ( swój zarobek ) o 240pln.
Nie wszyscy ale jeszcze część inwestorów może odpisać różnicę a VAT.
I sprzedawca nie jest tu żadnym samarytaninem bo jak pisałem to co niby mu mniej wpływa na konto to reszta wyrównuje się w rozliczeniu VATu do pełnej kwoty czyli w tym przypadku za kocioł wychodzi sprzedawcy 8200pln a nie 7900.

minertu
02-06-2014, 18:33
Należy poszukać co się kryje pod usługą "montaż kotła".

Może wystarczy tylko skręcić śrubunek kotła z przygotowaną wstępnie instalacją CO, podłączyć pod sterownik urządzenia peryferyjne i uruchomić go z odpowiednimi parametrami oraz rozpalić w kotle wraz z instruktażem obsługi?.
Skoro montujesz to podpisujesz się pod tym,że dany montaż jest wykonany prawidłowo.Resztę przykładów podał tutaj Wiesław.Jak komuś wy..pi furtka z pieca to mnie będą za szmaty brali a nie tego co faktycznie podłączył i się śmieje bo nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

mpepe
02-06-2014, 18:44
Czy kotły na zimę jakoś specjalnie należy przygotować ? czy wszystkie drzwiczki wymiennik zasobnik powinny zostać zamknięte? otwarte?

Andrzej_M_
02-06-2014, 18:58
Skoro montujesz to podpisujesz się pod tym,że dany montaż jest wykonany prawidłowo. ,,,,

To jest jasne.
Ale można zamiast sprzedaży kotła bezpośrednio klientowi (oczywiście z nim wszystko jest uzgadniane), sprzedać instalatorowi, który do wykonanej instalacji CO i CWU doliczy kocioł z 8% Vat.

karoka65
02-06-2014, 19:05
Tak Andrzeju, wtedy możesz spokojnie spać.

minertu
02-06-2014, 19:12
A tu jeden z pomysłów fachowców.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma&p=6503814#post6503814

karoka65
02-06-2014, 19:13
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma/page231
Tu jest fajny wpis jareckiego, można przeczytać jakich mamy fachmanów :)
Z tym Sztokerem to mój przypadek z poprzedniej jesieni.
Gościu sam chciał klientowi Sztokera sprzedać bo je podobno montował a że został mi się w starej cenie to wziął ode mnie.
Zamiast na palniku wzniecił ogień w szufladzie na popiół i nie mógł kotła zagrzać zadymiając całą chałpę :)

lestek27
02-06-2014, 19:13
Tak Andrzeju, wtedy możesz spokojnie spać.

Zgadza się. Tylko gdzie jest taki instalator który kupi u sprzedawcy kotła i bez zysku wyfakturuje na 8% klientowi:)
To by był kolejny pośrednik między producentem a nabywcą a każdy pośrednik chce zarobić.
Tak czy siak sprzedaż na 8% VAT bez faktycznego montażu sprzedanego kotła przez fakturującego to dosyć śliska sprawa.

karoka65
02-06-2014, 19:15
A tu jeden z pomysłów fachowców.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma&p=6503814#post6503814
Widzę że też czytałeś :)

minertu
02-06-2014, 19:16
A czytam :)

karoka65
02-06-2014, 19:17
Zgadza się. Tylko gdzie jest taki instalator który kupi u sprzedawcy kotła i bez zysku wyfakturuje na 8% klientowi:)
To by był kolejny pośrednik między producentem a nabywcą a każdy pośrednik chce zarobić.
Tak czy siak sprzedaż na 8% VAT bez faktycznego montażu sprzedanego kotła przez fakturującego to dosyć śliska sprawa.
Zdarza się tak Leszku, niedawno do Iławy tak dwa kotły wysłałem, instalator też coś z tego uskubnie a i zawsze jest więcej do zrobienia jak tylko sam kocioł.

karoka65
02-06-2014, 19:21
Czy kotły na zimę jakoś specjalnie należy przygotować ? czy wszystkie drzwiczki wymiennik zasobnik powinny zostać zamknięte? otwarte?

Dobrze wyczyścić, jak gdzies ruda się pokazała to czymś zapaprać, niektórzy zabezpieczają antykorozyjnie miejsca w zasobniku tam gdzie osuwające się paliwo uszkodziło powierzchnię lakierowaną.
Czy otwierać czy zamykać zależy od warunków w kotłowni.
Jedni mówią otwierać, drudzy pozatykać co możliwe.
Nie mam z tym problemu bo palę cały rok :)

lestek27
02-06-2014, 19:23
Zdarza się tak Leszku, niedawno do Iławy tak dwa kotły wysłałem, instalator też coś z tego uskubnie a i zawsze jest więcej do zrobienia jak tylko sam kocioł.

Sam też handluję stosując VAT 8% i wiem jak to wygląda. Ja tam wolałem kupić na 23% i odliczyć (jeszcze zdążyłem)
Teraz już odliczeń nie ma ale chyba jeśli ktoś rozpoczął budowę przed wejściem przepisu to jeszcze ma taką możliwość.
To jest handel a tu każdy patrzy żeby zarobić. każdy pośrednik musi zarobić. Nie ma w takich kwestiach Caritasu:)

minertu
02-06-2014, 19:24
Instalator kumaty zawsze coś zarobi.

lestek27
02-06-2014, 19:27
Wieśku jest poprawa po wydłużeniu czasu krótkiej przerwy w podtrzymaniu. Pojawiają się po większych rozbiorach CWU spieki rozpadające się po ruszeniu pogrzebaczem. To jest kwestia zbyt dużego nadmuchu czy może tak już jest z Jaretem? A może jeszcze coś innego?

karoka65
02-06-2014, 19:30
Leszku instalator też człowiek i żyć musi, rabacik dostaje, zamiast te 8 zrobi 10 czy 11, patrz przypadek wyżej, jakieś przeróbki tez trzeba zrobić a to też kosztuje i chłopisko głodne nie będzie :)

Andrzej_M_
02-06-2014, 19:34
Zgadza się. Tylko gdzie jest taki instalator który kupi u sprzedawcy kotła i bez zysku wyfakturuje na 8% klientowi:)
To by był kolejny pośrednik między producentem a nabywcą a każdy pośrednik chce zarobić. ,,,,

Przecież instalator montuje ten kocioł. Więc już ma zarobek na montażu.
Napisze na fakturze np. cenę kotła podwyższoną o połowę zarobku za montaż, plus w oddzielnej pozycji montaż (połowę ceny za montaż).

karoka65
02-06-2014, 19:34
Odpisałem na PW

karoka65
02-06-2014, 19:36
Tak się nie pisze Andrzeju faktury na 8%, ciągle coś zmieniają, dobrze że mam starego "wścipskiego" :) księgowego i nadąża nad tym wszystkim.
Kiedyś pisałeś "Montaż kotła w budynku jednorodzinnym, i musisz podać PKWiU bo jeśli VAT jest inny jak 8% to obowiązkowo, w tym przypadku 1110 + paragon na kasie biło się "Usługa mieszkaniowa"
Później trzeba było zmienić PLU na kasie i Montaż kotła.
Teraz jeszcze inaczej.

minertu
02-06-2014, 19:52
Oj to chyba jestem po tyle bo nic mi księgowy nie mówił,że jest inaczej.

lestek27
02-06-2014, 19:55
Tak się nie pisze Andrzeju faktury na 8%, ciągle coś zmieniają, dobrze że mam starego "wścipskiego" :) księgowego i nadąża nad tym wszystkim.
Kiedyś pisałeś "Montaż kotła w budynku jednorodzinnym, i musisz podać PKWiU bo jeśli VAT jest inny jak 8% to obowiązkowo, w tym przypadku 1110 + paragon na kasie biło się "Usługa mieszkaniowa"
Później trzeba było zmienić PLU na kasie i Montaż kotła.
Teraz jeszcze inaczej.

U mnie na fakturze jest usługa budowlana zgodnie z art. ... paragraf ... itd.
Co do zarobku instalatora i innych. Mówiłem tu o naciąganiu. Wiadomo że każdy potrzebuje jakoś żyć i za darmo nikt nic nie zrobi
Gorzej jak ktoś widzi jelenia i naciąga jak się da. A takich przypadków już widziałem wiele i z pewnością się jeszcze naoglądam.

karoka65
02-06-2014, 19:56
Tobie to w ogóle mało co mówią :)
Zmień firmę.
Tak samo z tą kasą było na początku.

karoka65
02-06-2014, 19:57
Leszku nie wiem czym się zajmujesz, piszę o kotłach.

minertu
02-06-2014, 20:12
Byle kasę łoją,ech :(

lestek27
02-06-2014, 20:12
Leszku nie wiem czym się zajmujesz, piszę o kotłach.

Ty o kotłach czyli raczej piwnice a ja dachy to trochę wyżej. Pewnie stąd różnica:)

minertu
02-06-2014, 20:36
Ty o kotłach czyli raczej piwnice a ja dachy to trochę wyżej. Pewnie stąd różnica:)
Nie zawsze piwnica bo zdarza się za ścianą salonu :)

Maher
02-06-2014, 20:45
Teraz już odliczeń nie ma ale chyba jeśli ktoś rozpoczął budowę przed wejściem przepisu to jeszcze ma taką możliwość.

Odliczenia się dla budujących skończyły, jeszcze jest właśnie sposób wyżej opisywany "zakup z montażem" lub zawsze też można sprzedać fakturę.
Ostatnio nawet u siebie wykańczałem dom i wykonawca mi zaproponował cenę za usługę, a różnicę w VAT za materiały mi odliczy od ceny usługi.

lestek27
02-06-2014, 20:48
Nie zawsze piwnica bo zdarza się za ścianą salonu :)

Zgadza się. Nawet u mnie jest na parterze za ścianą pokoju. Ale nie wyciszam podajnika:)

lestek27
02-06-2014, 20:50
Odliczenia się dla budujących skończyły, jeszcze jest właśnie sposób wyżej opisywany "zakup z montażem" lub zawsze też można sprzedać fakturę.
Ostatnio nawet u siebie wykańczałem dom i wykonawca mi zaproponował cenę za usługę, a różnicę w VAT za materiały mi odliczy od ceny usługi.

Polak to mistrz kombinacji. Zawsze jest sposób żeby ominąć przepis.

karoka65
02-06-2014, 20:52
No jeszcze coś zostało ale nie dla wszystkich.
Dajta spokój już z tymi Vatami :)

Slawko123
02-06-2014, 21:36
Panowie, inwestora nie interesuje co sobie robi sprzedawca, jak odlicza vat i czy beknie przed US czy nie. To jego sprawa i inwestorowi nic do tego.
Dla inwestora najistotniejsza rzecz to cena jaką musi zapłacić za kocioł. Montaż kotła, to nie nie budowa i wykonanie całego uzbrojenia kotłowni, a tylko i wyłącznie podłączenie kotła do armatury w kotłowni, jego uruchomienie i sprawdzenie czy wszystko działa poprawnie, także montaż kotła można wykonać w 2h(czas trochę strzeliłem, bo nie wiem ile dokładnie czasowo wychodzi ustawienie kotła, podłączenie do komina, podłączenie do istniejącego oprzyrządowania kotłowni).

Policzmy jeszcze raz.
Mam do wyboru kupienie takiego samego kotła z 8% VAT za 7200zł i z 23% Vat za 7900zł.

Mam więcej niz 36 lat i nie spełniam warunków ustawy o odliczeniu Vat od materiałów budowlanych - wybieram opcję 7200zł (chyba logiczne, nie muszę tłumaczyć dlaczego?)
mam możliwość odliczenia VAT wybieram:

policzmy:

7900zł brutto, to 1477,24zł VATu z czego do zwrotu mogę uzyskać max 963,46zł

kwota zwrotu VAT za materiały budowlane dla stawki 23% VAT ma być od 2014 r. równa 65,22% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,195% kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu.

czyli wybieram opcje droższą(teoretycznie).
Praktycznie opcję tańszą. Dlaczego? dlatego, że składanie wniosku, czekanie 4 miesięcy itp, to bardziej opłaca mi się "dostać" juz teraz 700zł niz czekać iles tam miesięcy na dodatowe 260zł.

karoka65
02-06-2014, 21:58
Do kogo będzie miał w razie czego czepić się inwestor jak pół budy wyleci w powietrze ?
Myślę że szybko zapomni że sprzedawca był taki dobry dla niego :)
Kto będzie chodził po sądach i prostował się przed "prorokiem" ?
Co w przypadku kontroli tzw. krzyżowej ?
Co będzie jak się okaże że dom ma ze 320m2 ?
A niech jeszcze się trafi że ktoś kotłownię ma poza domem a tam już nie można dać na niskim Vat, wiesz kto co ma 300 czy 500km do Ciebie ? czy przejedziesz się popatrzeć ?
Lepiej czasem nie zarobić i spać spokojnie jak już pisałem.
Każdy ma swój rozum i niech on go prowadzi :)

Slawko123
02-06-2014, 22:27
Do kogo będzie miał w razie czego czepić się inwestor jak pół budy wyleci w powietrze ? do hydraulika co mu robił kotłownie.
Myślę że szybko zapomni że sprzedawca był taki dobry dla niego :)
Kto będzie chodził po sądach i prostował się przed "prorokiem" ? sprzedawca, on odpowiada
Co w przypadku kontroli tzw. krzyżowej ?
Co będzie jak się okaże że dom ma ze 320m2 ? problem ma sprzedawca, to on odpowiada za interpretacje przepisów.
A niech jeszcze się trafi że ktoś kotłownię ma poza domem a tam już nie można dać na niskim Vat, wiesz kto co ma 300 czy 500km do Ciebie ? czy przejedziesz się popatrzeć ? jak wyżej
Lepiej czasem nie zarobić i spać spokojnie jak już pisałem.
Każdy ma swój rozum i niech on go prowadzi :)

karoka65, wszystko zalezy też od innych czynników i relacji (umów jeśli takowe są) pomiędzy inwestorem a sprzedawcą/usługodawcą.

fenix2
03-06-2014, 04:38
Warunki korzystania ze zwrotu od 01.01.2014:

przedsięwzięcie, powyższe, było realizowane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r.;
powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, nie przekracza odpowiednio:

75 m2 i 100 m2,

85 m2 i 110 m2 – w przypadku gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwolenia na budowę, wychowywała przynajmniej troje dzieci spełniających warunki dotyczące wieku, stopnia niepełnosprawności lub kontynuacji edukacji;


osoba fizyczna do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, nie ukończyła 36 lat – w przypadku małżonków – warunek dotyczy młodszego z małżonków;
do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków osoba fizyczna nie była:

właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny



– z wyłączeniem domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego, co do których przysługuje zwrot; warunek ten dotyczy obojga małżonków.

lestek27
03-06-2014, 07:52
Do kogo będzie miał w razie czego czepić się inwestor jak pół budy wyleci w powietrze ?
Myślę że szybko zapomni że sprzedawca był taki dobry dla niego :)
Kto będzie chodził po sądach i prostował się przed "prorokiem" ?
Co w przypadku kontroli tzw. krzyżowej ?
Co będzie jak się okaże że dom ma ze 320m2 ?
A niech jeszcze się trafi że ktoś kotłownię ma poza domem a tam już nie można dać na niskim Vat, wiesz kto co ma 300 czy 500km do Ciebie ? czy przejedziesz się popatrzeć ?
Lepiej czasem nie zarobić i spać spokojnie jak już pisałem.
Każdy ma swój rozum i niech on go prowadzi :)

W pełni się zgadzam. Jest dobrze jak jest dobrze. Ale jak się pojawi jakiś problem to tyłek moczy zarówno sprzedawca jak i inwestor. Przecież sprzedawca musi mieć jakąś umowę z inwestorem który w takim przypadku poświadcza nieprawdę.
Ale odważnych na tym świecie nie brakuje. Widzę to na co dzień.

Slawko123
03-06-2014, 09:07
W pełni się zgadzam. Jest dobrze jak jest dobrze. Ale jak się pojawi jakiś problem to tyłek moczy zarówno sprzedawca jak i inwestor. dokładnie tak i nie ma znaczenia czy kupione z 8% czy 23% VATem. Zawsze sprzedawca będzie sie migał, a inwestor kombinował jak wyrwać kasę/naprawę/ wymianę itp.

konsul69
04-06-2014, 22:56
witam wszystkich uzytkownikow kotla RBR dopiero sie zarejestrowalem na wasze forum szukam dobrego kotla z podajnikiem dlatego tu jestem a moje pytanie do was czy na dzien dzisiejszy gdybyscie byli w moim polozeniu byscie wybrali ten kociol czy inny prosze o odpowiedz ,przymierzam sie do tego kotla od paru lat a dzisiaj nadszedl czas aby cos kupic prosze o rade jaki kociolek bedzie dla mnie najlepszy do ogrzania 270m /cztery kondygnacje/ocieplony . z gory wam dziekuje pozdrawiam wszystkich

karoka65
04-06-2014, 23:34
Napisz może trochę więcej o tym ociepleniu, bo wiesz różnie niektórzy rozumieją dobre ocieplenie.
Czasem właśnie słyszę: panie ja mam dobrze ocieplony dom a później się dowiaduję że jest 5cm styro na bloczku żelbetonowym.
Napisz trochę więcej o domu, jakie to ocieplenie na zewnątrz, w dachu, jakie okna, jaka instalacja ( podłogówka, grzejniki ), jaki duży zasobnik na CWU i takie tam :)

zbigmaz01
05-06-2014, 04:30
witam wszystkich uzytkownikow kotla RBR dopiero sie zarejestrowalem na wasze forum szukam dobrego kotla z podajnikiem dlatego tu jestem a moje pytanie do was czy na dzien dzisiejszy gdybyscie byli w moim polozeniu byscie wybrali ten kociol czy inny prosze o odpowiedz ,przymierzam sie do tego kotla od paru lat a dzisiaj nadszedl czas aby cos kupic prosze o rade jaki kociolek bedzie dla mnie najlepszy do ogrzania 270m /cztery kondygnacje/ocieplony . z gory wam dziekuje pozdrawiam wszystkichPisząc o samym kotle to bym wybrał jeszcze raz ten sam. Łatwość czyszczenia, łatwość podłączenia na większość ilość podłączeń na kotle, łatwe podłączenie do komina poprzez wyprowadzenie od góry z ustawianym kolanem, długa gwarancja, dobre spalanie z dedykowanym sterownikiem i najważniejsze to pomoc na forum od użytkowników. Co do serwisu to wszędzie obecny, czyli forum i telefon zawsze czynny. To tyle mogę napisać jako użytkownik od 2011 roku.
Co do mocy kotła to za mało danych, może masz OZC? Może wstępnie policz sobie http://cieplowlasciwie.pl/start

grzeh2000
08-06-2014, 09:36
Witam, pany zerknijcie na zrzut ekranu co moge w histogramie zmienic bo cos duzo kresek pionowych.Steruje na odległosc i nie bardzo mam jak na palnik i popół zerkac http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/23579bad5c3fb48f.html

lestek27
08-06-2014, 21:36
Witam, pany zerknijcie na zrzut ekranu co moge w histogramie zmienic bo cos duzo kresek pionowych.Steruje na odległosc i nie bardzo mam jak na palnik i popół zerkac http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/23579bad5c3fb48f.html

Ja bym obniżył nadmuch zarówno w grzaniu jak i w podtrzymaniu ale są tu osoby bardziej kompetentne:)

zbigmaz01
09-06-2014, 08:11
Witam, pany zerknijcie na zrzut ekranu co moge w histogramie zmienic bo cos duzo kresek pionowych.Steruje na odległosc i nie bardzo mam jak na palnik i popół zerkac http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/23579bad5c3fb48f.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2F23579bad5c3fb48f.html)Sądzę że nie masz się czym przejmować, te wykresy są pewnie dla podtrzymania a nie za palenie. Tak jak wyżej kolega napisał
...
ale są tu osoby bardziej kompetentne:) Pewnie jeszcze ktoś coś napisze :)

kalio
09-06-2014, 09:12
Jednak nie można oszukiwać klientów bez karnie

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140605/BYDGOSZCZ01/140609487

prz3kus
10-06-2014, 06:51
Zrobili przekręty na kilkadziesiąt milionów złotych a nie dostana więcej niż 2 lata o ile nie w zawiasach
Więc to raczej są przykłady jak można oszukiwać :)

karoka65
12-06-2014, 21:58
Witam, pany zerknijcie na zrzut ekranu co moge w histogramie zmienic bo cos duzo kresek pionowych.Steruje na odległosc i nie bardzo mam jak na palnik i popół zerkac http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/23579bad5c3fb48f.html
Tak jak chłopaki już napisali co najmniej ze 4 do 5 oczek w dół w grzaniu i z 5 w podtrzymaniu.
Ty nie gap się w histogramy non-stop bo wzrok stracisz :)

kobra64
14-06-2014, 09:38
.......
Novy grzałem grawitacją kilka ładnych lat i wiem jak to wygląda.
Wejdzie córcia na pół godzinki pod prysznic a następny po niej za dwie godziny jak Ci ta grawitacja następny bojlerek zagrzeje.

........... Miałem tutaj nie pisać, ale skoro spamujecie na potęgę wątek o SPP- to sobie pozwolę. Miałem Cię już nie ruszać, ale skoro na normalnie zadane pytanie nie potrafisz odpowiedzieć prosto i rzeczowo - Twój pech. W wątku o SPP napisałeś że palisz 2 kg swojego węgla na CWU. W wątku o ekogroszku w ubiegłym roku pisałeś że grzejesz CWU dla 7 osób ( dokładniej - dla 7 ludków ). No to teraz tak - 2 kg węgla 26 MJ to jest przy sprawności 70% około 290 litrów wody zagrzanej z temp. sieci do temp użycia ( zakładam że w sieci ma 10 stopni, a używa się w 40 stopniach ). Czyli Twoja rodzina dysponuje 43 -ma litrami ciepłej wody na głowę/ doba. Dla 7 osób normalne zużycie CWU bez kąpieli ( każdy 2 razy dziennie zęby umyć, ze 3 razy dziennie ręce, ogolić się, jakieś gotowanie i sprzątanie ) wyniesie minimum 100 - 150 litrów dziennie. No ale niech będzie 100. Półgodzinny prysznic tej córci - między 100 a 120 litrów. Mamy 220 litrów wylane. Na kąpiel całej reszty zostaje 70 litrów wody. Dla 6 osób - i pod warunkiem że zmywa zmywarka podłączona do zimnej wody. Bo przy ręcznym zmywaniu już tylko koło 30 - 40 litrów Wam zostanie. To rzeczywiście tygodniowy grafik kąpieli musicie mieć ustalony - prócz tej córci 2 osoby dziennie mogą wziąć szybciutki prysznic.

karoka65
14-06-2014, 09:56
Córcia od roku we Wrocku mieszka, także teraz w sumie 6-tka pozostała w tym dwoje staruszków.
Co nazywasz spamem ?

kobra64
14-06-2014, 10:13
Córcia od roku we Wrocku mieszka, także teraz w sumie 6-tka pozostała w tym dwoje staruszków.
Co nazywasz spamem ? Więc córcia odpada - czyli do 70 dodamy 120 które liczyłem na jej prysznic - macie 190 litrów/ doba na kąpiele dla 6 osób. Po 33 litry na głowę Wam wychodzi. Swoją drogą ciekawą masz metodę - półgodzinny prysznic córci z Wrocka jako argument w dyskusji o swoim sposobie grzania CWU podajesz.... A spamem jest wszystko co w wątku o SPP piszesz - Każdy Twój post i każde Twoje słowo tam napisane jest zwykłym spamem służącym do tego, żeby wątek nie trzymał tematu i żeby już nikomu nie chciało się szukać żadnych konstruktywnych uwag na temat samego sterownika, jego ustawiania itp. Zalaliście wątek potokiem gówna.

wuwok
14-06-2014, 10:21
Więc córcia odpada - czyli do 70 dodamy 120 które liczyłem na jej prysznic - macie 190 litrów/ doba na kąpiele dla 6 osób. Po 33 litry na głowę Wam wychodzi. Swoją drogą ciekawą masz metodę - półgodzinny prysznic córci z Wrocka jako argument w dyskusji o swoim sposobie grzania CWU podajesz.... A spamem jest wszystko co w wątku o SPP piszesz - Każdy Twój post i każde Twoje słowo tam napisane jest zwykłym spamem służącym do tego, żeby wątek nie trzymał tematu i żeby już nikomu nie chciało się szukać żadnych konstruktywnych uwag na temat samego sterownika, jego ustawiania itp. Zalaliście wątek potokiem gówna.
Myślałem Kobra ze tylko ja to widzę.

kobra64
14-06-2014, 10:24
Błąd zrobiłem w obliczeniu - po 31,7 litra na głowę / doba na kąpiele zostaje. Ciekawe co z tą kawalerką synów? No bo jak się już zaczęła to jakby nie ma prawa starczyć dla wszystkich, grafik kąpieli musi być...

karoka65
14-06-2014, 10:40
Jasne, raz w tygodniu :)

kobra64
14-06-2014, 10:50
Jasne, raz w tygodniu :)
W wannie do pełna nalanej - tak właśnie wychodzi. Raz w tygodniu - każda osoba innego dnia. Praw fizyki pan nie zmienisz.

karoka65
14-06-2014, 10:51
Tego się trzymaj :)

kobra64
14-06-2014, 11:23
Tego się trzymaj :) To raczej Ty się grafiku trzymaj. Mam dosyć doświadczenia w obsłudze kotła na ekogroszek żeby wiedzieć czego ja się mam trzymać. Kiedy Kaszpir pisze że na CWU zużywa 1,8 do 2 kilo węgla - wierzę mu. Bo sam pisze że to na rodzinę 2 + 2, że ma mały ( bodaj 80 litrów ) bojler i bardzo oszczędzają wodę - oszczędne baterie, tylko prysznice i to oszczędne - z zakręcaniem wody podczas namydlania itp. To jest realne zużycie przy takim sposobie korzystania z CWU. Ale nie dla 6 osób nie oszczędzających wody. Córcia jak się okazuje w Twoim domu już nie mieszka. Powoli się wycofujesz z bredni. Zastanów się teraz czy synkowie się w domu kąpią - do tej kawalerki się przygotowując. Może już u panien przed i po się pod prysznic ładują żeby w domku taniej było.

wuwok
14-06-2014, 11:33
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17516-najbardziej-ekonomiczne-paliwo-do-pieca-z-retortą-drugiej-generacji/#entry185232
Post "13" ..dalej sugeruje że ma 7 osób :)
aha post z dnia -02 czerwiec 2014 - 21:17

karoka65
14-06-2014, 11:39
A skąd Wy wiecie jak i kto się u mnie kąpie ?
Co mam cały dobowy grafik podać, co jak, gdzie i kiedy ?
A kto leje po sobie cały czas wodą pod prysznicem, jak się namydlić czy szampon na włosy nałożyć.
Jednemu kobra wierzysz a drugiemu już nie ?
To tak samo jak z tym spalaniem, jeden może a drugi nie ?

TwojPan
14-06-2014, 11:44
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17516-najbardziej-ekonomiczne-paliwo-do-pieca-z-retortą-drugiej-generacji/#entry185232
Post "13" ..dalej sugeruje że ma 7 osób :)
aha post z dnia -02 czerwiec 2014 - 21:17
Przypomnijcie sobie statystyki pana Wiesława ze spalaniem.Jak został wyliczony, do dziś statystyk brak.Kłamca i tyle.

karoka65
14-06-2014, 11:45
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17516-najbardziej-ekonomiczne-paliwo-do-pieca-z-retortą-drugiej-generacji/#entry185232
Post "13" ..dalej sugeruje że ma 7 osób :)
aha post z dnia -02 czerwiec 2014 - 21:17
No i co znowu jakąś rewelację znalazłeś jak SPP ?
A co nie mam ?
Pisałem już kilka lat, dzięki Bogu wszyscy żyją w jako takim zdrowiu.
Żona z racji wykonywanej pracy, musi wykąpać się po pracy bo po dniówce wali aromatami do ciastek, także tylko krótki przysznic wieczorem, syn podobnie tyle że tam plastiki, wanna jak już pisałem bardzo sporadycznie przez mamę używana, coś jeszcze ? godziny podać czy kolor majtek żony ?

karoka65
14-06-2014, 11:50
Przypomnijcie sobie statystyki pana Wiesława ze spalaniem.Jak został wyliczony, do dziś statystyk brak.Kłamca i tyle.
Jednak XXXX Novy jesteś. Właśnie dlatego ich nie widać żeby tacy filozofowie nie mieli się czego czepiać.
Jak wejdę teraz na statystyki i wezmę je z tygodnia, wychodzi 2,2, poprzedni tydzień 2,1.
Ale jak wezmę od zasypu 17-ego maja i dodam datę zasypu jaką podaje sterownik czyli 25 czerwca wychodzi że zasobnik wystarczy na 39 dni.
Licząc zasyp 125kg/ 39dni wyjdzie coś około 3,3kg/dobę.
I co karoka kłamie ?
Nie, bo w maju było jeszcze chłodno i dogrzewał chałpe gdzie spalanie wychodziło po 7 czy 9kg/dobę i jak to wygląda ?
Tak że jakiś filozof może sobie ulżyć.
Także statystyki są moje i wara Novemu od nich.

karoka65
14-06-2014, 11:53
No byłoby się wuwokowi przypadkiem dostało :)

karoka65
14-06-2014, 11:54
Niema Novy i nie będzie tak jak nie było podglądu Twojego sterownika, taka sama sytuacja podobna, jest tylko Twój i wara mi od niego.

wuwok
14-06-2014, 11:56
:)
Ja wiem że ...
110:10=7

karoka65
14-06-2014, 12:00
Wuwok to Ty mnie jeszcze nerwowego nie widziałeś :)
Jestem bardzo spokojnego usposobienia, raczej jak mi ktoś zaczyna pod skórę zachodzić to wolę spowodować żeby jemu zwieracze zaczynały puszczać :)
Widzisz dopiero pisałeś że szanujesz :)
Ty chcesz żeby Ciebie szanowano a innych nie chcesz.

karoka65
14-06-2014, 12:07
No przepraszam Novego za tego matoła bo czasem tak się zachowuje w swych złośliwościach ale jak chce to pisze z sensem.
Gdyby tylko był mniej złośliwy co do niektórych ( w tym i mnie ) to już doświadczony palacz.

kobra64
14-06-2014, 12:22
A skąd Wy wiecie jak i kto się u mnie kąpie ?
Co mam cały dobowy grafik podać, co jak, gdzie i kiedy ?
A kto leje po sobie cały czas wodą pod prysznicem, jak się namydlić czy szampon na włosy nałożyć.
Jednemu kobra wierzysz a drugiemu już nie ?
To tak samo jak z tym spalaniem, jeden może a drugi nie ? Napisałem Ci wyraźnie, dlaczego wierzę Kaszpirowi. Bo jest ich 4, mają mały bojler i oszczędzają wodę. A Ty napisałeś, że Twoja córcia na pół godziny wchodzi pod prysznic i wylewa cały baniak wody - wcześniej pisałeś że 120 czy tam 150 litrów baniak masz( okazuje się że pojemność Twojego baniaka w tym wypadku jest bez znaczenia - bo ona to jednak we Wrocławiu jakiś bojler opróżnia). I że synkowie na kawalerkę się szykując też wody nie oszczędzają ( teraz się okazuje że jednak syn to w pracy się kąpie - znaczy że tam wody nie oszczędza ). To jak niby mam Ci wierzyć? Da się spalić 2 kg - na niewielką liczbę osób i używając wody bardzo oszczędnie. Nie da się tyle spalić na 7 osób - czy tam 6 - i jak wynika z Twoich postów lejących wodę bez oszczędności. Gdybyś napisał - palę 2 kilo na 6 osób, ale syn i żona kąpią się w pracy a reszta oszczędza wodę jak tylko się da - nie miałbym nic do gadania. Ale Ty o 7 osobach, o kawalerkach synów, o półgodzinnych prysznicach córci - i przy tym wszystkim rewelacyjnym zużyciu 2 kilogramy na dobę. Tak to tylko RBR potrafi - oczywiście z Brulim czy tam eCoalem.

karoka65
14-06-2014, 12:30
Tak to tylko RBR potrafi - oczywiście z Brulim czy tam eCoalem.
Nie inaczej kobra, nie inaczej.
Wieczorem też prysznic trzeba wziąć, nie ? mimo tego po pracy.
Wody zużywamy tyle ile potrzeba, bez oszczędzania.
Nie grzeję wtedy kiedy nie jest potrzebna, programator widać przecież.
W bolerze mam jakiś tam rozpraszać wody żeby dolatującą rozpraszało po baniaku, jak widzisz nie mam takich krech w dół jak np. u wuwoka że odkręcasz kran i krecha pionowa w dół od temp. wody.

TwojPan
14-06-2014, 12:40
Panie Wiesławie,daj pan pokój.Jak sztubak.Z panem i "ekipą od strucla" jest tak,że co by nie robić- wszędzie was pełno.Jak już się pojawiacie ,to syf robicie jedynie.A takie wpisy jak pana zbigmaz,że niby coś tam chce kupić i coś go tam w DTR ciekawi-są cienkie jak barszcz i obrażają każdego inteligentnego gościa.Głupek by się nie zorientował -po co one tam są.
Szkoda tylko,że jak pan z "ekipą od strucla" się pojawiacie,nie odpisujecie na posty związane z działaniem automatu ecoal.Ani pan,ani zbigmaz (no tu się nie dziwię,minertu mu nie dostarczył wiedzy) ,nawet Grzegorz wije się jak piskorz i nie chce tematu przebijania temp o 5deg -zamiast oscylacji i pracy ciągłej wokół zadanej-wytłumaczyć :)

Ja tam znawcą sterowników ani kotłów nie jestem,po dwa miałem jedynie-ale pan i owszem.Niech pan założy ranking,ja rozumiem ,że forum pana zniewoliło i uzależniło,mógłby pan wspomóc takim rankingiem kupujących...A nie ciągle ten RBR i ecoal...Do znudzenia ;)
Otwartym trzeba być,nie zacofanym.

wuwok
14-06-2014, 12:41
Nie inaczej kobra, nie inaczej.
Wieczorem też prysznic trzeba wziąć, nie ? mimo tego po pracy.
Wody zużywamy tyle ile potrzeba, bez oszczędzania.
Nie grzeję wtedy kiedy nie jest potrzebna, programator widać przecież.
W bolerze mam jakiś tam rozpraszać wody żeby dolatującą rozpraszało po baniaku, jak widzisz nie mam takich krech w dół jak np. u wuwoka że odkręcasz kran i krecha pionowa w dół od temp. wody.
Te krechy pionowe to prysznice lub kąpiel w wannie.Niestety nie umiem wypełnić wanny woda ciepła bez ubytku jej w bojlerze :)

TwojPan
14-06-2014, 12:46
Niema Novy i nie będzie tak jak nie było podglądu Twojego sterownika, taka sama sytuacja podobna, jest tylko Twój i wara mi od niego.

Sterownik miałem udostępniony tak długo,póki pan nie zaczął wytykać ile razy na dobę i jakie zmiany robię.Wtedy o zasadzie cytowanej powyżej pan nie pamiętał,niestety.

kobra64
14-06-2014, 12:47
Coś się tak tego spadku u Wuwoka uwiesił? Widziałeś do ilu mu spadło? Do 46,5 stopnia. To i tak jest dość znacznie powyżej temperatury użycia CWU, czyli baniak nadal był gotów na kolejną kąpiel kolejnej osoby. Ty o ile dobrze widziałem grzejesz baniak do 47 - i jest dobrze? A u Wuwoka 46,5 zaraz po dużym rozbiorze jest źle? Weź się zastanów.

karoka65
14-06-2014, 12:50
Wuwok przeczytaj jeszcze raz co napisałem a nie chlap byle chlapać.
Nie piszę że taki skok to coś nienormalnego, napisałem o rozpraszaczu i że dlatego czujnik łagodniej reaguje.

karoka65
14-06-2014, 12:54
Coś się tak tego spadku u Wuwoka uwiesił? Widziałeś do ilu mu spadło? Do 46,5 stopnia. To i tak jest dość znacznie powyżej temperatury użycia CWU, czyli baniak nadal był gotów na kolejną kąpiel kolejnej osoby. Ty o ile dobrze widziałem grzejesz baniak do 47 - i jest dobrze? A u Wuwoka 46,5 zaraz po dużym rozbiorze jest źle? Weź się zastanów.
Kobra a gdzie ja napisałem że jest u niego źle ?
Co napisałem że nie podoba mi się to że do pełnej temp. dochodzi godzinami, nie każdemu to odpowiada, w tym mnie dlatego też nie kombinuję z odchudzaniem parametrów ( zminimalizowaniu mocy ) żeby mi się kocioł zbierał godzinę, ma kopnąć trochę mocniej dogrzać i stać.
Mi się tak podoba i mi tak odpowiada, Wam nie musi ani nikomu innemu.

karoka65
14-06-2014, 12:59
Ja tam znawcą sterowników ani kotłów nie jestem,po dwa miałem jedynie-ale pan i owszem.Niech pan założy ranking,ja rozumiem ,że forum pana zniewoliło i uzależniło,mógłby pan wspomóc takim rankingiem kupujących...A nie ciągle ten RBR i ecoal...Do znudzenia ;)
Otwartym trzeba być,nie zacofanym.
Jarecki prowadzi ranking sterowników, można znaleźć na forum, także każdy może odnaleźć.
A coście się tak zacietrzewili na tego RBRa i eCoala. co ja tylko jeden piec sprzedaję, co on Was tak boli, ha ? :)
Skamy jareckiego mam, kotły Tilgnera, Sztokery a Wy tylko RBR i RBR :)
A zobacz ile różnych sterowników, i niektórych więcej idzie jak eCoali czy Bruli i jakoś cisza.
Dziwy panie, dziwy.
No spadam panowie, bo sobota dzisiaj.

kobra64
14-06-2014, 13:05
Ja się na nic nie zacietrzewiłem. Postanowiłem tylko wlać Ci tutaj taką samą rzekę bezproduktywnego gówna jak Ty wlewasz na wątek o SPP. A przy okazji troszeczkę o Twoich drobnych kłamstewkach sobie popiszę.

kobra64
14-06-2014, 13:14
Jarecki prowadzi ranking sterowników, można znaleźć na forum, także każdy może odnaleźć.
.......j. Z tego co wiem Jarecki nie prowadzi rankingu sterowników na forum - to co prowadzi to jest przegląd sterowników. Bez porównywania i bez przyznawania lokat. Po prostu przegląd dostępnych na rynku sterowań.

zbigmaz01
14-06-2014, 16:02
Panie Wiesławie,daj pan pokój.Jak sztubak.Z panem i "ekipą od strucla" jest tak,że co by nie robić- wszędzie was pełno.Jak już się pojawiacie ,to syf robicie jedynie.A takie wpisy jak pana zbigmaz,że niby coś tam chce kupić i coś go tam w DTR ciekawi-są cienkie jak barszcz i obrażają każdego inteligentnego gościa.Głupek by się nie zorientował -po co one tam są.
Szkoda tylko,że jak pan z "ekipą od strucla" się pojawiacie,nie odpisujecie na posty związane z działaniem automatu ecoal.Ani pan,ani zbigmaz (no tu się nie dziwię,minertu mu nie dostarczył wiedzy) ,nawet Grzegorz wije się jak piskorz i nie chce tematu przebijania temp o 5deg -zamiast oscylacji i pracy ciągłej wokół zadanej-wytłumaczyć :)

Ja tam znawcą sterowników ani kotłów nie jestem,po dwa miałem jedynie-ale pan i owszem.Niech pan założy ranking,ja rozumiem ,że forum pana zniewoliło i uzależniło,mógłby pan wspomóc takim rankingiem kupujących...A nie ciągle ten RBR i ecoal...Do znudzenia ;)
Otwartym trzeba być,nie zacofanym. Dla mnie obojętnie co byś nie napisał to i tak zostaniesz taki sam.
Może wtedy głupek zrozumie po co są moje wpisy.
Do ciebie i tak co bym nie napisał to i tak nie zrozumiesz.
Pozdrawiam głupka.

minertu
15-06-2014, 08:09
Panie Wiesławie,daj pan pokój.Jak sztubak.Z panem i "ekipą od strucla" jest tak,że co by nie robić- wszędzie was pełno.Jak już się pojawiacie ,to syf robicie jedynie.A takie wpisy jak pana zbigmaz,że niby coś tam chce kupić i coś go tam w DTR ciekawi-są cienkie jak barszcz i obrażają każdego inteligentnego gościa.Głupek by się nie zorientował -po co one tam są.
Szkoda tylko,że jak pan z "ekipą od strucla" się pojawiacie,nie odpisujecie na posty związane z działaniem automatu ecoal.Ani pan,ani zbigmaz (no tu się nie dziwię,minertu mu nie dostarczył wiedzy) ,nawet Grzegorz wije się jak piskorz i nie chce tematu przebijania temp o 5deg -zamiast oscylacji i pracy ciągłej wokół zadanej-wytłumaczyć :)

Ja tam znawcą sterowników ani kotłów nie jestem,po dwa miałem jedynie-ale pan i owszem.Niech pan założy ranking,ja rozumiem ,że forum pana zniewoliło i uzależniło,mógłby pan wspomóc takim rankingiem kupujących...A nie ciągle ten RBR i ecoal...Do znudzenia ;)
Otwartym trzeba być,nie zacofanym.

To co chcesz wiedzieć na temat tego przebijania? Wszyscy go rozumieją, ale ty nie?

kobra64
15-06-2014, 17:14
Kobra a gdzie ja napisałem że jest u niego źle ?
Co napisałem że nie podoba mi się to że do pełnej temp. dochodzi godzinami, nie każdemu to odpowiada, w tym mnie dlatego też nie kombinuję z odchudzaniem parametrów ( zminimalizowaniu mocy ) żeby mi się kocioł zbierał godzinę, ma kopnąć trochę mocniej dogrzać i stać.
Mi się tak podoba i mi tak odpowiada, Wam nie musi ani nikomu innemu. Nie czaisz bazy. Wuwok sam pisał że zrezygnował z obniżania dawki, ja obecnie palę dawką 1 do 6 - nie chodzi o to żeby dawkę obniżać. Grzanie CWU grawitacją powoduje, że nadmiar ciepła z kotła stale jest odbierany przez bojler. Także i ten nadmiar który kocioł produkuje podczas palenia dawki niezbędnej do utrzymania go w ruchu. To dlatego Darase po przejściu na grawitację zauważył obniżenie spalania. Grzanie przebiega może i wolniej, ale bojler jest nagrzany w całej swojej objętości. Do samego dna. To dlatego Wuwok napisał, że ma jakby więcej wody. Grzanie pompą przy standardowo na górze baniaka umieszczonym czujniku powoduje, że stop grzania następuje kiedy zagrzeje się góra baniaka. Woda bliżej dna jest znacznie chłodniejsza. I druga sprawa - jaki jest cel takiego grzania. Zobacz, jak duży musi być spadek temperatury CWU żeby spowodować wzrost spalania do 0,2 kg/ h. Przy niewielkim rozbiorze kocioł praktycznie nie reaguje - nadal pali 0,1 kg/h. To jest wykorzystanie warunków grawitacji i wymiany ciepła: mała różnica temperatur - niewielki przepływ i wolna wymiana. Im większa różnica - tym wyższy przepływ i lepsza wymiana. Czyli - im bardziej potrzebujesz szybszego grzania tym ono robi się szybsze - bo tak to natura wymyśliła.

karoka65
15-06-2014, 17:53
Kobra wykładów to mi nie musisz tu pisać, co nie co obiło mi się o uszy :)
Czy każdy ma czujnik na górze bojlera ? nie.
Mój np. ma na środku bocznego dekla i w głęboko w kapilarze.
Ja nie twierdzę że jest źle że grzejecie grawitacją, mi np. to nie odpowiada, Tobie czy komuś innemu może tak pasuje ale czy wszyscy którzy mają inaczej to matoły ?
Tak jakbym Arturka czytał :)

kobra64
15-06-2014, 18:09
Kobra wykładów to mi nie musisz tu pisać, co nie co obiło mi się o uszy :)
Czy każdy ma czujnik na górze bojlera ? nie.
Mój np. ma na środku bocznego dekla i w głęboko w kapilarze.
Ja nie twierdzę że jest źle że grzejecie grawitacją, mi np. to nie odpowiada, Tobie czy komuś innemu może tak pasuje ale czy wszyscy którzy mają inaczej to matoły ?
Tak jakbym Arturka czytał :) A gdzie napisałem że matoły? Sam pompą grzałem parę lat zanim zacząłem grawitacją. I też musiałem dla czujnika nowe miejsce zrobić - mój baniak fabrycznie miał kapilarkę niemal na samej górze, w dodatku dość blisko miejsca przyłącza zasilania płaszcza z kotła. W dziesięć minut po załączeniu pompy zdawało się mu że jest zagrzany. I po jednym prysznicu już był z powrotem zimny. Kicha totalna to była, więc przeniosłem czujnik prawie że na dno. Ale wtedy znów ostrą zimą po dużym rozbiorze CWU kocioł zaczynał sapać. Pomogła mi awaria załączania pompy CWU w sterowniku ST 37 - tymczasowo złożyłem na grawitacji. I tak już zostało - bo zrobiło się naprawdę dobrze. Nie wymyśliłem tego - samo się wymyśliło.

kobra64
15-06-2014, 18:21
Może jeszcze dożyję jak Twoje dzieciaki dorosną i będziesz miał w domu kawalerkę.
Skończy się Twoja teoria jednej pompki i dogrzewanie CWU grawitacją.
No chyba że wprowadzisz grafik do kąpieli.
Na razie to sobie ktoś łapki ochlapie dwa czy trzy razy w firmie na zmianę i to wszystko.
Novy grzałem grawitacją kilka ładnych lat i wiem jak to wygląda.
Wejdzie córcia na pół godzinki pod prysznic a następny po niej za dwie godziny jak Ci ta grawitacja następny bojlerek zagrzeje.
Tak to kolego będzie wyglądać.
Szybciutko Ci się znowu orientacja zmieni.
...... Tak żeby uzupełnić - z tego cytatu to wynika że raczej Ty uważasz grzejących CWU grawitacyjnie za matołów - ewentualnie za brudasów.

animuss
15-06-2014, 18:23
Pomogła mi awaria załączania pompy CWU w sterowniku ST 37 - tymczasowo złożyłem na grawitacji. I tak już zostało - bo zrobiło się naprawdę dobrze. Nie wymyśliłem tego - samo się wymyśliło.Ktoś czuwa nad tobą :yes:

karoka65
15-06-2014, 19:00
Tak żeby uzupełnić - z tego cytatu to wynika że raczej Ty uważasz grzejących CWU grawitacyjnie za matołów - ewentualnie za brudasów.
Ja tego też nie napisałem, napisałem że akurat mi to nie odpowiada, tylko tyle.
A już w ogóle nie rozumiem tych brudasów, Ty naprawdę za dużo Arturka czytasz :)

TwojPan
15-06-2014, 19:15
Ja tego też nie napisałem, napisałem że akurat mi to nie odpowiada, tylko tyle.
A już w ogóle nie rozumiem tych brudasów, Ty naprawdę za dużo Arturka czytasz :)

Kobra,pan Wiesław jest nie reformowalny i biegły w sztuce "zawijania hot-doga"-lata praktyki :) Może tak godzinami :lol2:

TwojPan
15-06-2014, 19:17
To co chcesz wiedzieć na temat tego przebijania? Wszyscy go rozumieją, ale ty nie?

E tam,znudziły mi się pytania,ile można czekać na odpowiedzi?Mamy najzwyczajniej inne wyobrażenie słowa "automatyczny" i "poprawny".Ale nic w tym złego.Powodzenia.

kobra64
15-06-2014, 19:21
Ja tego też nie napisałem, napisałem że akurat mi to nie odpowiada, tylko tyle.
A już w ogóle nie rozumiem tych brudasów, Ty naprawdę za dużo Arturka czytasz :) Napisałeś że musi wody brakować przy większych rozbiorach. Że trzeba na nią czekać po dwie godziny między prysznicami. Znaczy - albo matołki albo brudasy. Poprawne rozumowanie?

karoka65
15-06-2014, 19:35
A tego to ja już nie wiem jak Ty sobie rozumujesz.
Nie każdemu Kobra zasobnik wisi nad kotłem, u mnie przedtem właśnie tak było z tym czekaniem.
Instalacja była jeszcze grawitacyjna, rury stalowe o dużych przekrojach, później dopiero dołożona jedna pompa.
Także nie generalizujcie bo ludzie się tego naczytają i może być podwójna robota, z resztą znam już taki jeden przypadek tyle że z łączeniem powrotów.
Tak tutaj z forum.

karoka65
15-06-2014, 19:39
Kobra,pan Wiesław jest nie reformowalny
I tego trzymaj się Novy, bo ja trzymam się ostatnio z daleka od tych zreformowanych.
I nie pisz mi więcej żebym to ja Tobie dał spokój, skoro Ty nie możesz dać go mi.

grzeh2000
15-06-2014, 19:54
Jaki powinien byc mniej wiecej czas powrotu temperatury CWU na grawitacji do stanu np z przed prysznica zeby grawitacja miała sens?,chodzi mi o to ze mam cwu 140L i gdy zaczynam prysznic temp CWU to np. 50oC,pozniej spada i po jakims tam czasie wraca znowu do 50oC.Chyba im szybciej tym lepie?j ale u mnie to tak na szybko bez sprawdzania dokładnie trwa kilka dobrych godzin

wuwok
15-06-2014, 20:05
A tego to ja już nie wiem jak Ty sobie rozumujesz.
Nie każdemu Kobra zasobnik wisi nad kotłem, u mnie przedtem właśnie tak było z tym czekaniem.
Instalacja była jeszcze grawitacyjna, rury stalowe o dużych przekrojach, później dopiero dołożona jedna pompa.
Także nie generalizujcie bo ludzie się tego naczytają i może być podwójna robota, z resztą znam już taki jeden przypadek tyle że z łączeniem powrotów.
Tak tutaj z forum.
Może napisze jednak. Karoka ja mam CWU na pompie ,czyli tak samo działa jak u ciebie [ stref nie posiadam gdyż pracuje w różnych godzinach,wiec chce mieć ciepłą wodę zawsze]. Spadnie temperatura w bojlerze do chyba 43 stopni i się pompka załącza.Do tego mam grawitacje,czyli pompka się wyłącza [gdyż już mam 45 stopni w bojlerze] i nadwyżka ciepła dalej jest przesyłana do bojlera. Dlatego jest wykorzystana stosunkowo wysoka temperatura na kociołku .
Połączyłem zalety cwu na pompie z zaletami grawitacji.

karoka65
15-06-2014, 20:10
Jaki powinien byc mniej wiecej czas powrotu temperatury CWU na grawitacji do stanu np z przed prysznica zeby grawitacja miała sens?,chodzi mi o to ze mam cwu 140L i gdy zaczynam prysznic temp CWU to np. 50oC,pozniej spada i po jakims tam czasie wraca znowu do 50oC.Chyba im szybciej tym lepie?j ale u mnie to tak na szybko bez sprawdzania dokładnie trwa kilka dobrych godzin
Grzechu co Ty znowu za głupoty piszesz, ja tu jestem od tego :)
Chcesz też być tym nie zreformowanym ?
Niektórzy po prostu nie potrafią zrozumieć niektórych rzeczy, że ktoś ma inne potrzeby, inną instalacją no i wtedy jest od razu niezreformowany.
Ciężko gadać z takimi ludźmi, ja mam wszystko najlepiej, ja mam wszystko dobrze, ty musisz mieć tak samo.

karoka65
15-06-2014, 20:12
Może napisze jednak. Karoka ja mam CWU na pompie ,czyli tak samo działa jak u ciebie [ stref nie posiadam gdyż pracuje w różnych godzinach,wiec chce mieć ciepłą wodę zawsze]. Spadnie temperatura w bojlerze do chyba 43 stopni i się pompka załącza.Do tego mam grawitacje,czyli pompka się wyłącza [gdyż już mam 45 stopni w bojlerze] i nadwyżka ciepła dalej jest przesyłana do bojlera. Dlatego jest wykorzystana stosunkowo wysoka temperatura na kociołku .
Połączyłem zalety cwu na pompie z zaletami grawitacji.
Masz bajpas na zasilaniu bojlera ?
Dlaczego dochodzi Ci po większym rozbiorze do temp. wyjściowej kilka godzin ?
Zobacz nawet w dniu wczorajszym, miałeś większy pobór chwilę po godzinie 12-ej, po 17-ej jeszcze nie całkiem wrócił do temp wyjściowej.
Poza tym masz źle skalibrowane czujniki w koali bo temp. CWU wskazuje Ci wyżej jak temp na kotle.

kobra64
15-06-2014, 20:20
Masz bajpas na zasilaniu bojlera ?
Dlaczego dochodzi Ci po większym rozbiorze do temp. wyjściowej kilka godzin ? Zapewne dlatego że nie spada poniżej temp. załączenia pompy. najniżej miał koło 46, a napisał przecież że pompa się załącza przy 43. Czyli wyrabia się mu grawitacja, a ta pompa to jest tylko rodzaj bezpiecznika gdyby jakoś naprawdę bardzo nisko spadło CWU i trzeba było szybko odrobić.

kobra64
15-06-2014, 20:24
Grzechu co Ty znowu za głupoty piszesz, ja tu jestem od tego :)
Chcesz też być tym nie zreformowanym ?
Niektórzy po prostu nie potrafią zrozumieć niektórych rzeczy, że ktoś ma inne potrzeby, inną instalacją no i wtedy jest od razu niezreformowany.
Ciężko gadać z takimi ludźmi, ja mam wszystko najlepiej, ja mam wszystko dobrze, ty musisz mieć tak samo. Karoka nie przeginaj - przecież to Ty masz najlepszy kocioł z dedykowanym najlepszym sterownikiem. Kto ma inny, przeprowadza się do kotłowni. Szczególnie jak ten inny to Defro - wtedy się z kotłowni nie wychodzi.

karoka65
15-06-2014, 20:27
Właśnie widzę jak się wyrabia, grzech też pisze jak się u niego wyrabia a ja wiem jak się u mnie wyrabiała.
Kobra łebski z Ciebie gość i szanuję Cię za wiedzę, spróbuj przemyśleć to na spokojnie i bez złośliwości.
Dobrze wiem że nie musisz nawet myśleć bo dobrze wiesz.

kobra64
15-06-2014, 20:28
Jaki powinien byc mniej wiecej czas powrotu temperatury CWU na grawitacji do stanu np z przed prysznica zeby grawitacja miała sens?,chodzi mi o to ze mam cwu 140L i gdy zaczynam prysznic temp CWU to np. 50oC,pozniej spada i po jakims tam czasie wraca znowu do 50oC.Chyba im szybciej tym lepie?j ale u mnie to tak na szybko bez sprawdzania dokładnie trwa kilka dobrych godzin To zależy od temperatury kotła, przekroju rury, różnicy wysokości, odległości bojlera od kotła, różnicy temperatur kocioł - bojler, tego jak był nagrzany bojler przed rozbiorem i jak duży był rozbiór. No i od miejsca pomiaru temperatury.

karoka65
15-06-2014, 20:30
Karoka nie przeginaj - przecież to Ty masz najlepszy kocioł z dedykowanym najlepszym sterownikiem. Kto ma inny, przeprowadza się do kotłowni. Szczególnie jak ten inny to Defro - wtedy się z kotłowni nie wychodzi.
Widzisz jak patrzę na to co zacytowałeś to jakoś to się nic kupy nie trzyma ta Twoja odpowiedź do tego cytatu.
Gdzie jak coś o Defro napisałem tam czy o swoim kotle czy jakimś najlepszym ?

kobra64
15-06-2014, 20:30
Właśnie widzę jak się wyrabia, grzech też pisze jak się u niego wyrabia a ja wiem jak się u mnie wyrabiała.
Kobra łebski z Ciebie gość i szanuję Cię za wiedzę, spróbuj przemyśleć to na spokojnie i bez złośliwości.
Dobrze wiem że nie musisz nawet myśleć bo dobrze wiesz. Skoro mu wody wystarcza i jej temperatura nie spada poniżej 46 stopni - to chyba się wyrabia? A jak długo później się grzeje żeby się niemal zrównać z temperaturą kotła - cz to Twoim zdaniem ma znaczenie?

karoka65
15-06-2014, 20:31
To zależy od temperatury kotła, przekroju rury, różnicy wysokości, odległości bojlera od kotła, różnicy temperatur kocioł - bojler, tego jak był nagrzany bojler przed rozbiorem i jak duży był rozbiór. No i od miejsca pomiaru temperatury.
Patrz a jak ja to piszę to Twój kolega niedoli napisał że ja jestem nie zreformowany.

karoka65
15-06-2014, 20:34
Skoro mu wody wystarcza i jej temperatura nie spada poniżej 46 stopni - to chyba się wyrabia? A jak długo później się grzeje żeby się niemal zrównać z temperaturą kotła - cz to Twoim zdaniem ma znaczenie?
Jeśli mu wystarcza a widać ma tylko większy pobór raz dziennie to niema znaczenia bo zdąży mu się dogrzać do następnego poboru.
Mi to nie odpowiada, czy to coś dziwnego ? Widać dla Ciebie tak.

wuwok
15-06-2014, 20:34
Masz bajpas na zasilaniu bojlera ?
Dlaczego dochodzi Ci po większym rozbiorze do temp. wyjściowej kilka godzin ?
Grawitacje mam trochę na cienkich rurkach zrobiona :( .Mam tak ustawiona by ciepła woda była, nadwyżkę po grawitacji wysyłał do cwu.[Ja na piecu mam 57 stopni ]Minimum cwu mam 45 stopni,ty 47 wiec mamy temp podobna. I jeśli mi spadnie do 43 to włącza się pompka i dobija do 45. A że potem......piecyk sobie pyka,nadwyżka ciepła idzie ogrzać wodę,i mając piec w podtrzymaniu mam więcej ciepłej wody w ogólnym rozrachunku.

kobra64
15-06-2014, 20:34
Patrz a jak ja to piszę to Twój kolega niedoli napisał że ja jestem nie zreformowany. no przecież chyba jasne jest, że nikt nie oczekuje prawidłowego działania grawitacji przy podłączeniu np. półcalową rurą bojlera umieszczonego 10 metrów od kotła i pół metra poniżej wyjścia zasilania z kotła? Jakieś bazowe warunki muszą być zachowane.

karoka65
15-06-2014, 20:37
Grawitacje mam trochę na cienkich rurkach zrobiona :( .Mam tak ustawiona by ciepła woda była, nadwyżkę po grawitacji wysyłał do cwu.[Ja na piecu mam 57 stopni ]Minimum cwu mam 45 stopni,ty 47 wiec mamy temp podobna.
Pytam czy masz bajpas ?
Jak daleko masz zasobnik od kotła ?

karoka65
15-06-2014, 20:39
no przecież chyba jasne jest, że nikt nie oczekuje prawidłowego działania grawitacji przy podłączeniu np. półcalową rurą bojlera umieszczonego 10 metrów od kotła i pół metra poniżej wyjścia zasilania z kotła? Jakieś bazowe warunki muszą być zachowane.
No widzisz, przecież pisałem że wiesz :)
Z tym że nie wszędzie tak jest, to chyba ciężko Ci zrozumieć.

grzeh2000
15-06-2014, 20:42
Mam podobnie jak wuwok czyli chodzi po grawitacji ale pompa Cwu tez jest,co dalo by usuniecie pompy?,jakies korzysci czy minusy?Czy podnies wyzej temp CWU zeby pompa sie wlaczała przy wiekszym rozbirze wody?

wuwok
15-06-2014, 20:44
Pytam czy masz bajpas ?
Jak daleko masz zasobnik od kotła ?
Wiem do czego pijesz. Zasobnik mam nad piecem ,i co sprawdzi się u mnie nie musi już u kogoś innego.
Grzesku jak masz jak ja,wykorzystaj grawitacje na tzn dobicie zasobnika.Pompka przy dużych rozbiorach musi być.

karoka65
15-06-2014, 20:45
Mam podobnie jak wuwok czyli chodzi po grawitacji ale pompa Cwu tez jest,co dalo by usuniecie pompy?,jakies korzysci czy minusy?
Przeczytaj to co napisał Kobra jak ja pisze same głupoty.
Ja Ci napiszę że jeśli nie masz odpowiednich przekroi, spadów i zasobnik w dalszej odległości od kotła to będzie tylko gorzej a Ty słuchaj kogo chcesz.

karoka65
15-06-2014, 20:48
Wiem do czego pijesz. Zasobnik mam nad piecem ,i co sprawdzi się u mnie nie musi już u kogoś innego.
Nie było moim zamiarem podebrać Cię znowu żeby sobie ulżyć.
Ja nie żyję tylko po to żeby komuś robić na złość, jeśli on mi nie robi.
Nie chcesz gadać to nie.
Na razie.

grzeh2000
15-06-2014, 20:52
Zasobnik mam dokładnie nad piecem

kobra64
15-06-2014, 21:11
A jaką masz średnicę rur, czy zasilanie idzie przez obejście czy musi pokonać opór pompy? Jak jest obejście to po co wywalać pompę, ona w takim wypadku nie ma wpływu na działanie grawitacji.

grzeh2000
15-06-2014, 21:16
Tak to wyglada na zdjeciu http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/96a9b9e8b6872863.html Nad tym zbiornikiem cisnieniowym jest zasobnik i ta pompa z przodu to cwu,kiedys chodziło tylko na pompie ale po wywaleniu zz zaczeło na grawitacj.Tak dokladniej widac http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/136eec45f8a984d2.html

kobra64
15-06-2014, 21:33
Rura chyba 18 albo max 22 i idzie przez pompę - mało skuteczna ta grawitacja będzie. Dodatkowo sporo zakrętów - też nie pomaga. Żeby było naprawdę korekt, trzeba by rury 28 i obejście. Znaczy - tam gdzie jest pompa zawór różnicowy a pompa na pętelce.

karoka65
15-06-2014, 21:54
Wuwok nie chciał odpowiedzieć czy ma obejście wietrząc podstęp :)
Podejrzewam że jeśli omijał tej odpowiedzi to ma podobnie jak Grzechu a to żadna grawitacja, to takie przebijanie przez pompę.

wuwok
15-06-2014, 21:59
Wuwok nie chciał odpowiedzieć czy ma obejście wietrząc podstęp :)
Podejrzewam że jeśli omijał tej odpowiedzi to ma podobnie jak Grzechu a to żadna grawitacja, to takie przebijanie przez pompę.
Tak mam przez pompę. Na razie to działa..[chciałem sprawdzić,jak to u mnie się sprawdzi.Okazało się ze pomimo że "żadna" to działa.]Zobaczę jak będzie w zimie,ale prawdopodobnie zmodyfikuje to,by dołożyć obejście.

karoka65
15-06-2014, 22:00
Takie cuś tam trzeba wstawić: http://allegro.pl/obejscie-1-do-pompy-by-pass-najtaniej-i4324108467.html
Pierwsza z brzegu aukcja z alledrogo, tak poglądowo, między tymi śrubunkami pompka.

kobra64
15-06-2014, 22:03
....... to żadna grawitacja, to takie przebijanie przez pompę. No i muszę się z Tobą zgodzić - nie można oczekiwać pełnego i prawidłowego działania grawitacji jeżeli jedynym zabiegiem do jej uwolnienia jest usunięcie ZZ. Instalacja pod grawitację musi być odpowiednio wykonana - wtedy bangla jak się patrzy.

karoka65
15-06-2014, 22:06
Tak mam przez pompę. Na razie to działa..[chciałem sprawdzić,jak to u mnie się sprawdzi.Okazało się ze pomimo że "żadna" to działa.]Zobaczę jak będzie w zimie,ale prawdopodobnie zmodyfikuje to,by dołożyć obejście.
Gdybyś miał te cienkie rurki i zasobnik kilka metrów dalej nie działałoby to wcale.
Dlatego tak długo powraca Ci do temp. wyjściowej, tak jak napisałem wyżej, masz praktycznie jeden większy pobór i do następnego powoli się pipcy :)
Gdyby poszło Ci kilka osób po kolei to kiszka panie, bez pompki kiszka.
Pewnie zaraz jakiś zreformowany napisze że głupota jest wstawianie i wywalanie kasy na drugą pompkę ale jemu też się za parę lat orientacja zmieni, zresztą nie po raz pierwszy żeby tak sielankowo ten wieczór się nie skończył :)
Dobranoc.

wuwok
15-06-2014, 22:11
No i muszę się z Tobą zgodzić - nie można oczekiwać pełnego i prawidłowego działania grawitacji jeżeli jedynym zabiegiem do jej uwolnienia jest usunięcie ZZ. Instalacja pod grawitację musi być odpowiednio wykonana - wtedy bangla jak się patrzy.
Będzie panowie. Po prostu dla testów zmodyfikowałem wstępnie.A że działa..To pisze,staram się pisać to co mam sprawdzone u siebie.
Ale ja nigdy nie napisałem ze zrezygnuje z pompki. Mi się podoba ze jak teraz piec dogrzał wodę do 45 stopni to grawitacyjnie mam już 50..powoli a stale:)

karoka65
15-06-2014, 22:12
No i muszę się z Tobą zgodzić - nie można oczekiwać pełnego i prawidłowego działania grawitacji jeżeli jedynym zabiegiem do jej uwolnienia jest usunięcie ZZ. Instalacja pod grawitację musi być odpowiednio wykonana - wtedy bangla jak się patrzy.
No w końcu :)
Widzisz Kobra, nie wszyscy mają takie pojęcie o hydraulice jak Ty, ja to tam buc jestem nie zreformowany :)
Wpadają ludzie na forum, naczytają się jednego, drugiego że to tak fajnie, mało się spala, kocioł stabilnie pracuje i heja, oni też tak chcą a wiesz sam i co też potwiedziłeś nie jest to tak hop na krowę i cielę jest :)
Bywaj.

Maher
15-06-2014, 22:14
Grawitacje mam trochę na cienkich rurkach zrobiona :( .Mam tak ustawiona by ciepła woda była, nadwyżkę po grawitacji wysyłał do cwu.[Ja na piecu mam 57 stopni ]Minimum cwu mam 45 stopni,ty 47 wiec mamy temp podobna. I jeśli mi spadnie do 43 to włącza się pompka i dobija do 45. A że potem......piecyk sobie pyka,nadwyżka ciepła idzie ogrzać wodę,i mając piec w podtrzymaniu mam więcej ciepłej wody w ogólnym rozrachunku.

Po prostu powyżej 45C nie masz kontroli nad wodą w bojlerze, skraca ci się czas podtrzymania bo piec dodatkowo dogrzewa bojler i w czasie zimy wymusza wyższą moc w ogólnym rozrachunku, a energia nie bierze się z księżyca, po prostu minimalnie więcej spalisz bo dokładają ci się straty na bojlerze. Tak samo tracisz kontrole nad zdalnym sterowaniem bo zdalnie nie zamkniesz obejścia pompy.

animuss
15-06-2014, 22:15
Rura chyba 18 albo max 22 i idzie przez pompę - mało skuteczna ta grawitacja będzie. Dodatkowo sporo zakrętów - też nie pomaga. Żeby było naprawdę korekt, trzeba by rury 28 i obejście. Znaczy - tam gdzie jest pompa zawór różnicowy a pompa na pętelce.
Nie mam pompki tyle lat do CWU i działa na grawitacji zasilanie najlepsza rura 2" albo 1,1/2" jak nie ma w zasobniku takiej średnicy to bierzesz baniak z dwoma wejściami zasilania i powrotu.
Pytanie o szybkość nagrzania zasobnika i czy wody starczy na 2 4 osoby, to wszystko reguluje temperatura na kotle.Czym wyższą ustawisz na kotle tym wyższa w zasobniku ,wtedy bardziej rozcieńczasz używając z zimną bo wrzątku nikt nie leje na ciało.Ładowanie też szybsze na wyższej temperaturze. Ot i cała tajemnica .

karoka65
15-06-2014, 22:22
Po prostu powyżej 45C nie masz kontroli nad wodą w bojlerze, skraca ci się czas podtrzymania bo piec dodatkowo dogrzewa bojler i w czasie zimy wymusza wyższą moc w ogólnym rozrachunku, a energia nie bierze się z księżyca, po prostu minimalnie więcej spalisz bo dokładają ci się straty na bojlerze. Tak samo tracisz kontrole nad zdalnym sterowaniem bo zdalnie nie zamkniesz obejścia pompy.
No i ja zgodzę się z Maherem, choć pewnie dostanie nam sie obu :)
Maher Ty wolisz panować na temperaturami, ja też.
Prawdą jest że to nam odpowiada, komu innemu nie musi, każdy ma swój cyrk i niech się w nim zabawia, nie narzucając drugiemu czy go krytykując za to że chce inaczej.
Tylko o tyle pół dnia pisania.

wuwok
15-06-2014, 22:24
Po prostu powyżej 45C nie masz kontroli nad wodą w bojlerze, skraca ci się czas podtrzymania bo piec dodatkowo dogrzewa bojler i w czasie zimy wymusza wyższą moc w ogólnym rozrachunku, a energia nie bierze się z księżyca, po prostu minimalnie więcej spalisz bo dokładają ci się straty na bojlerze. Tak samo tracisz kontrole nad zdalnym sterowaniem bo zdalnie nie zamkniesz obejścia pompy.
A ja to widzę tak,mam na piecu temperaturę 57 stopni ,teraz w lecie pompka nie musi śmigać,grawitacja spokojnie uzupełnia straty ciepłej wody [chyba że mam naprawdę duży rozbiór ciepłej wody wtedy pompka się załącza]...straty są minimalne.[w kotłowni mam ciepło bo od 35 do nawet 40 stopni:) ] Zależało mi na spokojnej pracy pieca.I to mi daje ,do tego widzę że jest to jak dla mnie opłacalnie ekonomicznie.
Zresztą miałem jak piszecie na samej pompce i teraz o wiele bardziej mi to pasuje.

kobra64
15-06-2014, 22:35
No i ja zgodzę się z Maherem, choć pewnie dostanie nam sie obu :)
Maher Ty wolisz panować na temperaturami, ja też.
Prawdą jest że to nam odpowiada, komu innemu nie musi, każdy ma swój cyrk i niech się w nim zabawia, nie narzucając drugiemu czy go krytykując za to że chce inaczej.
Tylko o tyle pół dnia pisania. Tak tylko przypomnę że cała gadka się zaczęła od Twojego stwierdzenia że grawitacją się nie da, że jak córcia baniak półgodzinnym prysznicem opróżni to się na wodę czeka po 2 godziny i że to jest do dupy i prędzej czy później Novy z takiego sposobu grzania CWU się wycofa. Więc kto komu próbuje narzucić własne rozwiązanie jako jedynie słuszne i krytykuje to co innemu pasuje? Bo już się gubię teraz.

Maher
15-06-2014, 22:54
A ja to widzę tak,mam na piecu temperaturę 57 stopni ,teraz w lecie pompka nie musi śmigać,grawitacja spokojnie uzupełnia straty ciepłej wody [chyba że mam naprawdę duży rozbiór ciepłej wody wtedy pompka się załącza]...straty są minimalne.[w kotłowni mam ciepło bo od 35 do nawet 40 stopni:) ] Zależało mi na spokojnej pracy pieca.I to mi daje ,do tego widzę że jest to jak dla mnie opłacalnie ekonomicznie.
Zresztą miałem jak piszecie na samej pompce i teraz o wiele bardziej mi to pasuje.

Ostatnio palę kartony po meblach bo mi się już do worków z segregacją nie mieszczą i im wyższa temperatura w CWU tym większe spadki temperatury (dogrzałem wodę powyżej 70C nie było mnie w domu i dużo szybciej się wychładzała niż standardowe ustawienie na 42C). Czujnik CWU mam standardowo w połowie pionowego bojlera Galmetu i po nawet szybkim prysznicu temperatura CWU spada poniżej 30C i wcale następna osoba nie kąpie się w zimnej wodzie, miałem to przerabiać i się przyzwyczaiłem, po drugie piec szybciej zareaguje na spadek wody w bojlerze. Przy paleniu kartonów (bojler doładowany do 70C i CWU tylko z tego korzystało) udało mi się zejść do 1,9kg/24h na czeskim węglu czyli wychodzi że tyle piec potrzebuje na podtrzymanie palenia.

karoka65
15-06-2014, 22:59
Kobra czas pokaże.
I tak było jak córcia weszła do drugi już nie miał po co iść.
Miałem zasilanie na calowej rurze stalowej bojler z 6m od kotła, rurami jeszcze dalej.
Grawitację to ma animuss i to taką że hoho :)
Jeśli ktoś decyduje się na grzanie CWU grawitacją to zamawia się jak w przypadku grzecha kocioł z jedenym większym zasilaniem np. 5/4 czy 1,5 cala, wstawia odpowiednie rury, nie pamiętam jak tam na tej fotce było ale dałbym jak jest możliwość zasobnik na tej ścianie za kotłem, rura w pion z zasilania, lekki spadek do bojlera i powrót prościutko w dół i jest git.
O takich rzeczach myśli się wcześniej jak to Arturo pisze, tutaj słusznie :)

karoka65
15-06-2014, 23:06
Aha, Kobra ja Novemu nic nie narzucam, zapotrzebowanie się zmieni z czasem.
Ja miałem wiem jak było i tak nie chcę.
Zapytaj Novego na PW kto i ile korzysta obecnie z tej wody którą grzeje, ja już nie chcę zabierać tam głosu bo zaraz będzie że coś ujawniam i nowa wojenka.

kobra64
16-06-2014, 01:12
Kobra czas pokaże.
I tak było jak córcia weszła do drugi już nie miał po co iść.
Miałem zasilanie na calowej rurze stalowej bojler z 6m od kotła, rurami jeszcze dalej.
Grawitację to ma animuss i to taką że hoho :)
Jeśli ktoś decyduje się na grzanie CWU grawitacją to zamawia się jak w przypadku grzecha kocioł z jedenym większym zasilaniem np. 5/4 czy 1,5 cala, wstawia odpowiednie rury, nie pamiętam jak tam na tej fotce było ale dałbym jak jest możliwość zasobnik na tej ścianie za kotłem, rura w pion z zasilania, lekki spadek do bojlera i powrót prościutko w dół i jest git.
O takich rzeczach myśli się wcześniej jak to Arturo pisze, tutaj słusznie :) Ja mam bojler nad kotłem, tak gdzieś 1 m długości ma zasilanie. Pionowo w górę i pionowo w dół. Calówką - wystarczająco, jeszcze mi ciepłej wody dla czwórki nie zabrakło. Animuss ma więcej - ale kryzuje więc trzeba by sprawdzić jak faktycznie ma otwarte przepływy. Dwucalówką wychodząc z kotła to grawitacyjnie sporą chatę da się ogrzać. U mnie jest na instalację wyjście 5/4 i w chacie 15x11 z użytkowym poddaszem wszystkie grzejniki chodzą na grawitacji. Przez 4D w dodatku i termostatyczne głowice. Całą jesień i wiosnę tak grzeję, pompy używam jak się naprawdę zimno robi - nie raz o tym pisałem.

QIM
16-06-2014, 07:11
Ostatnio palę kartony po meblach bo mi się już do worków z segregacją nie mieszczą i im wyższa temperatura w CWU tym większe spadki temperatury (dogrzałem wodę powyżej 70C nie było mnie w domu i dużo szybciej się wychładzała niż standardowe ustawienie na 42C). Czujnik CWU mam standardowo w połowie pionowego bojlera Galmetu i po nawet szybkim prysznicu temperatura CWU spada poniżej 30C i wcale następna osoba nie kąpie się w zimnej wodzie, miałem to przerabiać i się przyzwyczaiłem, po drugie piec szybciej zareaguje na spadek wody w bojlerze. Przy paleniu kartonów (bojler doładowany do 70C i CWU tylko z tego korzystało) udało mi się zejść do 1,9kg/24h na czeskim węglu czyli wychodzi że tyle piec potrzebuje na podtrzymanie palenia.
Z powyższej wypowiedzi wynika, że pomiar temperatury zasobnika jest nieco mylący. Jednocześnie widać, że mimo spadku temperatury w okolicy czujnika, w bojlerze nadal jest gorąca woda, a dokładniej w jego górnej części.

zbigmaz01
16-06-2014, 07:21
Takie cuś tam trzeba wstawić: http://allegro.pl/obejscie-1-do-pompy-by-pass-najtaniej-i4324108467.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fobejs cie-1-do-pompy-by-pass-najtaniej-i4324108467.html)
Pierwsza z brzegu aukcja z alledrogo, tak poglądowo, między tymi śrubunkami pompka.
O tym samym już było pisane troszkę wcześniej
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=6494684&viewfull=1#post6494684
Jeden największy problem u grzeha jest taki że on wszystko widzi na wykresach a nie na żywo. Jak jest w domu to całkiem inaczej kocioł pracuje, jak wybywa to troszkę się wszystko zmienia :)
Wcześniej coś takiego sugerowałem, po wstawieniu na lato grawitacja, na zimę przez pompę. Myślę że to by mu odpowiadało.

Maher
16-06-2014, 08:12
A ja to widzę tak,mam na piecu temperaturę 57 stopni ,teraz w lecie pompka nie musi śmigać,grawitacja spokojnie uzupełnia straty ciepłej wody [chyba że mam naprawdę duży rozbiór ciepłej wody wtedy pompka się załącza]...straty są minimalne.[w kotłowni mam ciepło bo od 35 do nawet 40 stopni:) ] Zależało mi na spokojnej pracy pieca.I to mi daje ,do tego widzę że jest to jak dla mnie opłacalnie ekonomicznie.
Zresztą miałem jak piszecie na samej pompce i teraz o wiele bardziej mi to pasuje.

Ja oprócz tego że pompa CWU wyłącza się powyżej 42C i zawór zwrotny zamyka całkowicie bojler mam jeszcze dla bezpieczeństwa przed poparzeniem przez dzieci dodatkowo na wyjściu z bojlera na instalacje zawór trójdrożny termostatyczny ustawiony na 45C (przydaje się teraz przy paleniu kartonów gdy wodę dobijałem do 70C. U ciebie nie przeszkadza ci że jak raz odkręcisz masz 45C raz 57C, przy 57C można się już chyba poparzyć.

kobra64
16-06-2014, 08:59
Też mam taki zawór - już parę razy pisałem że to bardzo dobra rzecz. I nie jest tak jak bodaj Novy pisał że trzeba nim kręcić - raz ustawiasz i święto ( Jedyny problem przy braku zmywarki - może i rzeczywiście do ręcznego zmywania garów pasowałoby mieć wodę cieplejszą niż ta do celów higieny osobistej. Ale to na upartego się też da zrobić - jeden Pex więcej z baniaka jest potrzebny, koszt parę groszy. ) Nie ma potrzeby mieszania bateriami a wody w bojlerze jakby więcej było - no bo zawsze bierze coś z sieci do podmieszania. Co nie zmienia faktu, że temperaturę baniaka przy grawitacyjnym grzaniu jesteś w stanie sobie jakoś ustawić. Obniżam od 23.oo temp kotła do 46 - i CWU po ostatnim dużym rozbiorze przez kilka godzin nocnych wolniutko się dogrzewa do tych 45 stopni w punkcie poboru CWU z bojlera. Później wieczorem potrzebuję szybszego grzania - temp. kotła idzie 6 stopni w górę. Wobec faktu że jest to już w czasie dużych rozbiorów nie ma szans na wywalenie temperatury CWU gwałtownie w górę - to służy szybszemu uzupełnianiu strat. Wyższa temperatura kotła i większa różnica temperatur kocioł - bojler powodują większy przepływ i lepszą wymianę. A później z powrotem temp. kotła w dół - i parę godzin nocnych sobie spokojniutko i powolutku pyka żeby znów na rano w punkcie poboru CWU z baniaka było tych 45 stopni. A na dnie baniaka 41 - 42. Unika się konieczności pracy kotła z dużą mocą kiedy pompa CWU załączy się po dużych rozbiorach ( a im wyżej umieszczony czujnik tym później się pompa załączy - więc tym zimniejsza będzie woda która wróci z płaszczy bojlera do kotła i większa początkowa moc potrzebna do odrobienia spadku ). Kocioł pracuje płynnie i bez wielogodzinnych odstawień. Mnie i jeszcze kilku innym tak pasuje - innym nie. Wolny kraj.

wuwok
16-06-2014, 09:30
Ja oprócz tego że pompa CWU wyłącza się powyżej 42C i zawór zwrotny zamyka całkowicie bojler mam jeszcze dla bezpieczeństwa przed poparzeniem przez dzieci dodatkowo na wyjściu z bojlera na instalacje zawór trójdrożny termostatyczny ustawiony na 45C (przydaje się teraz przy paleniu kartonów gdy wodę dobijałem do 70C. U ciebie nie przeszkadza ci że jak raz odkręcisz masz 45C raz 57C, przy 57C można się już chyba poparzyć.
Temperatura dla tego tak wysoka by mając 2 łazienki, dużą wannę wody starczyło na kompiele. Posiadam mały 140litrowy zasobnik na CWU. Kolejna sprawa to nie posiadam małych dzieci, chyba że studenci podchodzą pod maleństwa. Czyli jak pisałem mam pod siebie ustawione CWU. Mi pasuje to w tej formie co aktualnie mam. Mam o wiele więcej cieplej wody, piec spokojnie pracuje. A spokojnie znaczy się ekonomicznej.

animuss
16-06-2014, 18:26
Ja mam bojler nad kotłem, tak gdzieś 1 m długości ma zasilanie. Pionowo w górę i pionowo w dół. Calówką - wystarczająco, jeszcze mi ciepłej wody dla czwórki nie zabrakło. Animuss ma więcej - ale kryzuje więc trzeba by sprawdzić jak faktycznie ma otwarte przepływy. Dwucalówką wychodząc z kotła to grawitacyjnie sporą chatę da się ogrzać. U mnie jest na instalację wyjście 5/4 i w chacie 15x11 z użytkowym poddaszem wszystkie grzejniki chodzą na grawitacji. Przez 4D w dodatku i termostatyczne głowice. Całą jesień i wiosnę tak grzeję, pompy używam jak się naprawdę zimno robi - nie raz o tym pisałem.
Mam tego typy zasobnik :
http://www.chelchowski.pl/images/stories/2_PLASZCZ_STOJACY-NUMERY_NOWY.JPG

janklos12
16-06-2014, 19:07
jak już tak rozmawiacie o grawitacji to wam pokaże jak to wygląda u mego teścia, ta instalacja lepiej śmiga niż u nie jednego na pompie,:D i do tej instalacji będę wpinał kocioł z podajnikiem, bez żadnych pompek, zaworów itp. nie będę poprawiał czegoś co działa rewelacyjnie. dojdzie tylko kilka zaworów termostat na grzejniki, 265797

TwojPan
16-06-2014, 22:21
Kocioł pracuje płynnie i bez wielogodzinnych odstawień.

I tak chyba powinno być.Chyba,bo nikt nie dba o smród jaki leci z komina,jak opał się tli na palniku. Zwłaszcza wtedy,kiedy kręci nim "nieudolny " automat-pozostawiając na nim nadmiar opału.Podtrzymanie 30,60,180 min -czyni to samo (patrz wyniki VERB forum ES).
Reasumując,palisz latem na CWU,siedzisz pod domem z grilkiem-a smrodzik zatruwa ci powietrze.Arturo ma rację,jak smrodzić to wtedy kiedy potrzeba,albo wcale.

zawijan
17-06-2014, 07:15
A mnie np. bardzo wqrwia smród z grilla.

zbigmaz01
17-06-2014, 08:29
A mnie np. bardzo wqrwia smród z grilla.
Jak się mieszka w bloku to takie smrody są najbardziej wq.....ce.

Slawko123
17-06-2014, 08:39
Mam tego typy zasobnik :
http://www.chelchowski.pl/images/stories/2_PLASZCZ_STOJACY-NUMERY_NOWY.JPG
Mozna cos wiecej o tym zasobniku?

dino49
17-06-2014, 08:51
Mozna cos wiecej o tym zasobniku?

Tu poczytaj...

http://www.chelchowski.pl/oferta/97-wymienniki-wody-cieplej-ze-stali-nierdzewnej-dwuplaszczowe-poziome-lub-pionowe

http://www.acv.com/pl-pl/03_04/25/app.rvb

zawijan
17-06-2014, 10:11
Jak się mieszka w bloku to takie smrody są najbardziej wq.....ce.

Wszędzie mnie wq...

zbigmaz01
17-06-2014, 10:44
Wszędzie mnie wq...Znam to, też mieszkałem w mieście i to w samym środku.

QIM
17-06-2014, 10:55
Benzo(a)piren wszędzie drażni...

animuss
17-06-2014, 19:13
Mozna cos wiecej o tym zasobniku?

Nie do końca się zrozumieliśmy .Mam zasobnik dwu-płaszczowy pionowy.To był przykład takiego zasobnika

Mój jest Firmy NIBE VPA 300 CU .
pojemność zbiornika c.w.u. -205,0 litrów
pojemność wodna płaszcza zewnętrznego-66,0 litrów

Chodziło mi o to że mój nie posiada wężownicy tylko jest zbiornik w zbiorniku ,więc woda przemieszczając się grawitacyjnie ma mniejsze opory przepływu .

NIBE produkuje te zasobniki do pomp ciepła .
Jako ciekawostka dodam że specjalnie zastosowałem ten zasobnik w takich zbiornikach do podgrzewania C.W.U. nie ma anody magnezowej ,płaszcz wewnętrzny zbiornika z ciepłą wodą użytkową jest miedziany i nie ma potrzeby stosowania anody.

kobra64
17-06-2014, 19:31
Fakt że w tych z wężownicą grawitacja jest mniej skuteczna. Zresztą także i pompowe grzanie trwa w nich dłużej - nawet te z podwójną wężownicą zazwyczaj mają sporo mniejszą powierzchnię wymiany. . Ja mam dwupłaszczowy poziomy - też nieźle śmiga.

animuss
17-06-2014, 19:59
Fakt że w tych z wężownicą grawitacja jest mniej skuteczna. Zresztą także i pompowe grzanie trwa w nich dłużej - nawet te z podwójną wężownicą zazwyczaj mają sporo mniejszą powierzchnię wymiany. . Ja mam dwupłaszczowy poziomy - też nieźle śmiga.
Miałem zastosować zbiornik 2-płaszczowy z nierdzewki ale z tą nierdzewką też jest jeszcze większy kłopot bo nie dość że trzeba stosować anodę ,to są problemy na styku metali stali czarnej ,miedzi z nierdzewką .Chodzi o zjawiska korozji kontaktowej (galwanicznej) w przypadku bojlerów z nierdzewki trzeba oddzielać od siebie różne metale obu materiałów uszczelką gumową. W środowisku elektrolitu stykające się ze sobą różne materiały tworzą ogniwa galwaniczne i mniej szlachetny metal ( tu jest akurat anoda) ulega korozji. Materiał stanowiący katodę w takiej parze nie koroduje lub koroduje bardzo powoli. W przypadku łączenia stali nierdzewnej z miedzią to stal nierdzewna jest katodą, więc może spowodować korozję instalacji miedzianej czy grzałki miedzianej.

berdnard
17-06-2014, 20:54
A mnie np. bardzo wqrwia smród z grilla.
zapewne z zielonej grilowej:D
a na dodatek jakiś tani brykiecik=smrud

animuss
17-06-2014, 21:39
Wszędzie mnie wq...
Co do grilla to robię czasem ale mam grilla z RBS-em nie jadam z takich smrodzących ustrojstw.:D

minertu
18-06-2014, 03:57
A ja wręcz uwielbiam zapach z grilla.Mógłbym grillować codziennie.

Slawko123
18-06-2014, 07:33
Nie do końca się zrozumieliśmy .Mam zasobnik dwu-płaszczowy pionowy.To był przykład takiego zasobnika

Mój jest Firmy NIBE VPB 300 CU .
pojemność zbiornika c.w.u. -205,0 litrów
pojemność wodna płaszcza zewnętrznego-66,0 litrów

Chodziło mi o to że mój nie posiada wężownicy tylko jest zbiornik w zbiorniku ,więc woda przemieszczając się grawitacyjnie ma mniejsze opory przepływu .

NIBE produkuje te zasobniki do pomp ciepła .
Jako ciekawostka dodam że specjalnie zastosowałem ten zasobnik w takich zbiornikach do podgrzewania C.W.U. nie ma anody magnezowej ,płaszcz wewnętrzny zbiornika z ciepłą wodą użytkową jest miedziany i nie ma potrzeby stosowania anody.Ja tylko pytałem o sam zasobnik nie wnikając w dyskusję :)
Trochę cena mnie powala na kolana, ale wiem czego szukać.

Co do tego Nibe, to na stronie widzę, że są z wężownicami. Nie widzę takich z płaszczem wodnym.

dino49 dzięki na wskazówki

edit: znalazłem, ale on się nazywa VPA

prz3kus
18-06-2014, 08:04
Co do grilla to robię czasem ale mam grilla z RBS-em nie jadam z takich smrodzących ustrojstw.:D
Ja wrecz przeciwnie, jak juz mam jeść to prawdziwy grill lub ognisko gdzie kiełbaska przesiąka 'sadzą' i dydm drzewnym :D
Jak mam piec na elektrycznym czy gazowym to juz wole sobie podgrzać na patelce w domu ;)

ps. widze ze wam sie nudzi tutaj ostro a ja mam sporo roboty na działce może wpadniecie pomóc to już wam rozpale tego grilla :D