PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

adkwapniewski
03-02-2014, 19:41
Właśnie co z tą półką? Dopchną do końca?

Trzeba ją dopchać na max do środka , inaczej droga spalin się skraca ... czasami przy czyszczeniu pociągnie się ją skrobakiem i nie dolega do tylnej ścianki ... 30-50*C na plus do temp spalin ...

Możesz też mieć za długi deflektor - któremuś koledze podnosił kierownicę spalin jak się nagrzał.

gmaj22
03-02-2014, 19:43
Dogrzewam budowę na kotle 45 st, w domu 17-18 od zasypu do zasypu 10 dni, 55 st w domu 17-18 od zasypu do zasypu 7 dni, wybór jest chyba prosty. Przy -10 miałeś 180 st i to jest ok? A moge wiedzieć ile wtedy spalał?

Sprawdzilem srednia 24-26.01.2014 i pokazuje mi w granicach 35 kg/24h. Statystyki nieco zawyzaja, ale mozna przyjac, ze na pewno bylo to nieco ponad 30 kg ze srednia moca kotla pomiedzy 7-8 kW.

minertu
03-02-2014, 19:48
No widzisz nie piszę czegoś a potem odcinam dostep do pieca, teraz spójrz ile czasu dochodził wtedy do zadanej przy tych 150, a mówimy o 45 stopniach bo jak podniosłem do 55 to po 3 dniach musiałbym uzupełniać zasobnik.

Grzechu co masz na myśli pisząc wygrzej? Grzeje właśnie drugi sezon.

Trzymaj wyższą CO , bez zapasu ciepłej wody ten dom będziesz wygrzewał wieki.
Nie wiem z czego wybudowany masz dom.Standardowo wygrzewanie trwa min 2 sezony.
Jak masz surowe wylewki (bez kafelek) na podłogówce to zrób sobie mały test.Rozłóż na niej 1m2 folii,jak do tyg nie pojawi się pod nia rosa (ciemna plama) to wtedy możesz uznać,że dom jest co nie co wygrzany. Pozostana mury ale bez wietrzenia to będzie długa droga.

pawko_
03-02-2014, 19:49
Minertu czyli jak mam instalację niskotemperaturową to mam problem ? U mnie 100% podlogówka. Czy temp. 45℃ jest bezpieczna dla kotła ?

minertu
03-02-2014, 19:51
Minertu czyli jak mam instalację niskotemperaturową to mam problem ? U mnie 100% podlogówka. Czy temp. 45℃ jest bezpieczna dla kotła ?
A wygrzewasz dom?
Jak tak to trzymaj wyższą na kotle mieszacz ci i tak więcej nie puści niż mu ustawisz.

minertu
03-02-2014, 19:53
To nie mało jak dla mnie. U mnie po podniesieniu temperatury z 45-55 podniesieniu pracy pomki podłogowej z 2 do 4 minut na mocy 12kW, podkreślam na chodzącej instalacji gdzie woda już była zagrzana pomieszczenia zagrzane temperatura spalin poszła do 200 st i zajęło mu 1.5 godziny do dojścia do teperatury. Jeszcze raz podkreślam mam prace cykliczną pompek więc jest czas kiedy nie ma żadnego odbioru a piec nie potrafi dojść do 55 st.
Chcesz powiedzieć,że woda w kotle stoi a TY nie możesz jej dogrzać?
Ile litrów wody ma Twoja instalacja?

pawko_
03-02-2014, 19:55
Wygrzewam. Wg Ciebie jaka jest optymalna temp. CO ? Jaki węgiel i jakiej kaloryczności polecasz do 11stki?

Novy!
03-02-2014, 20:00
Ja bym ci odpisał tu na forum ale jest tutaj parę osób,które śmieją się z mojej teori.Chcesz to pytaj na PRIV.

Jeśli pijesz do mnie.
Pełna racja z kontrolowanym dostępem powietrza do kotłowni.Miałem okazję przekonać się w mrozy.Teraz działa komin wentylacyjny-nadmuchuje powietrze stałym przekrojem 15X15 ,a drugi odbiera nadmiar tym samym przekrojem,tak jak ma działać grawitacja.Czasem oba nadmuchują,lub oba wyciągają.-tak jak mówią prawa fizyki.Zrobiło się chłodniej w kotłowni,ale za to mamy więcej tlenu ;)
W rezultacie -dużeee zejście z nadmuchem.

pawko_
03-02-2014, 20:01
Trochę w tym racji co pisze beata i sławek. U mnie kilometr podlogówki. Dwie pompy chodzą na stałe- cykliczna u mnie się nie sprawdzi bo nie korzystam z czujnika wewnętrznego (jest tylko do poglądu temp.) Steruję regulatorami pokojowymi z silownikami na rozdzielaczu. Przy grupowym 8/8 ciężko mu dojść do zadanej. Ustawie 8/12 i temp. spalin ok. 200℃ albo i ponad.

wuwok
03-02-2014, 20:10
To nie mało jak dla mnie. U mnie po podniesieniu temperatury z 45-55 podniesieniu pracy pomki podłogowej z 2 do 4 minut na mocy 12kW, podkreślam na chodzącej instalacji gdzie woda już była zagrzana pomieszczenia zagrzane temperatura spalin poszła do 200 st i zajęło mu 1.5 godziny do dojścia do teperatury. Jeszcze raz podkreślam mam prace cykliczną pompek więc jest czas kiedy nie ma żadnego odbioru a piec nie potrafi dojść do 55 st.

Dom z silki palenie rozpoczełem jakieś 3 lata po rozpoczęciu, test z folią robiłem, nie ma żadnej plamy. To nie jest budowa jednosezonowa, gdzie na wiosnę wbija się szpadel a we wrześniu juz są okna i wszystko się kisi.
Wtrącę się .
Mianowicie stawiałem dom 3 lata [wietrzenie itd] od stycznia ubiegłego roku grzeje w domu . I co? szok ,dom dobrze ocieplony,okna szczelne i okazało się ze mam mega wilgoć w środku. W listopadzie się wprowadziłem na dobre i w lutym założę wentylacje mechaniczna :( . Też myślałem ze mam dom wysuszony :( .
W nowym szczelnym domu wentylacja grawitacyjna to pomyłka.

minertu
03-02-2014, 20:10
Jeśli pijesz do mnie.
Pełna racja z kontrolowanym dostępem powietrza do kotłowni.Miałem okazję przekonać się w mrozy.Teraz działa komin wentylacyjny-nadmuchuje powietrze stałym przekrojem 15X15 ,a drugi odbiera nadmiar tym samym przekrojem,tak jak ma działać grawitacja.Czasem oba nadmuchują,lub oba wyciągają.-tak jak mówią prawa fizyki.Zrobiło się chłodniej w kotłowni,ale za to mamy więcej tlenu ;)
W rezultacie -dużeee zejście z nadmuchem.
A jednak?

minertu
03-02-2014, 20:13
No nie cały czas stoi, wejdź na 25/01 i będziesz widział jak to było.

Masz regulator ciągu?
Wiesz co się dzieje gdy na zewnatrz robi się chłodniej?

gmaj22
03-02-2014, 20:15
To nie mało jak dla mnie. U mnie po podniesieniu temperatury z 45-55 podniesieniu pracy pomki podłogowej z 2 do 4 minut na mocy 12kW, podkreślam na chodzącej instalacji gdzie woda już była zagrzana pomieszczenia zagrzane temperatura spalin poszła do 200 st i zajęło mu 1.5 godziny do dojścia do teperatury. Jeszcze raz podkreślam mam prace cykliczną pompek więc jest czas kiedy nie ma żadnego odbioru a piec nie potrafi dojść do 55 st.
(...).

Jestem niemalze pewien, ze szybciej doszedlby do zadanej, gdyby pompa podlogowki chodzila caly czas. Po jej uruchomieniu (nie wiem, jaki miales czas postoju) schlodzilo znacznie powrot, dlatego troche to trwalo, zanim doszlo do podwyzszonej zadanej. Trzeba przyznac, ze podczas postoju w podlogowce woda nie stygnie tak szybko jak w grzejnikach, wygrzany juz beton ma jednak jakas akumulacje. Mimo to przy duzej ilosci wody w petlach (przy 100mb jest to ok. 11,5 litra) powrot potrafi sporo spasc.

minertu
03-02-2014, 20:18
No nie cały czas stoi, wejdź na 25/01 i będziesz widział jak to było.

No i co Cie tam dziwi?
Popatrz u mnie jak długo dochodzi do zadanej jak spadnie woda w bojlerze do 35deg,masz przykład z dziś.

I wyłącz te grzałke w bojlerze :)

minertu
03-02-2014, 20:20
He he 2 h zabawy a narzekania na cały rok.
Litości.

minertu
03-02-2014, 20:22
Wzrasta różnica ciśnień itd itd a tymczasem odjerzdżamy od sedna, wygrzewanie, ciągi. Na mnie te metody nie działają ale jak chcecie pograć w głupiego jasia to dobrze:

"Witam. Pisałem do państwa w sprawie kotła. Do takiego domku można wstawić Rbr-Ekouniwersal 17kW, Skam-p Premium 17kW bądź nawet Skam-p Premium 12kW.
Wszystkie te kotły ma w swojej ofercie. W kotlę RBR standardowo jest montowany internetowy sterownik eCoal a w Skam-p Premium można zamówić za dopłatą. Standardowo w cenie Skam-p jest sterownik RT-09 Pid firmy Tatarek ewentualnie Ognik Plus Pid z firmy Elektro-Miz. Można wybrać także internetowy sterownik Bruli bądź Cobra Pid."

Jak myślicie od kogo to? I co potem dzwoniłbym potem płakał, że sadza syf itd, ruszyłoby sumienie?

Poczytaj sobie moją stopkę.

minertu
03-02-2014, 20:27
No widzisz w mądrej głowie dość po 2h.

Szkoda Twojego i mojego czasu.
Wygrzej po swojemu i wróć za dwa lata.

gmaj22
03-02-2014, 20:29
Wtrącę się .
Mianowicie stawiałem dom 3 lata [wietrzenie itd] od stycznia ubiegłego roku grzeje w domu . I co? szok ,dom dobrze ocieplony,okna szczelne i okazało się ze mam mega wilgoć w środku. W listopadzie się wprowadziłem na dobre i w lutym założę wentylacje mechaniczna :( . Też myślałem ze mam dom wysuszony :( .
W nowym szczelnym domu wentylacja grawitacyjna to pomyłka.

Szczelny dom ma to do siebie, ze nie wpuszcza powietrza z zewnatrz... Gdybys skorzystal chociazby z funkcji rozszczelnienia okien przy okuciach, wzglednie zastosowal nawietrzniki okienne, nawet wentylacja grawitacyjna funkcjonowalaby jak nalezy. Jesli nie masz parterowki, rozszczelnij okna i przyloz zapalniczke do wylotu wentylacji. Ta sama funkcje czasami spelni doprowadzenie powietrza z zewnatrz pod ruszt w kominku...

pawko_
03-02-2014, 20:35
Jestem niemalze pewien, ze szybciej doszedlby do zadanej, gdyby pompa podlogowki chodzila caly czas. Po jej uruchomieniu (nie wiem, jaki miales czas postoju) schlodzilo znacznie powrot, dlatego troche to trwalo, zanim doszlo do podwyzszonej zadanej. Trzeba przyznac, ze podczas postoju w podlogowce woda nie stygnie tak szybko jak w grzejnikach, wygrzany juz beton ma jednak jakas akumulacje. Mimo to przy duzej ilosci wody w petlach (przy 100mb jest to ok. 11,5 litra) powrot potrafi sporo spasc.
U mnie chodzi na stałe pompa podłogowa i tak szybko nie dochodzi do zadanej. Ogrzewanie podłogowe i ręcznikowiec w łazience mam ustawione na stałe rotametrem. Reszta sterowniki pokojowe. Czasem zamkną się wszystkie pętle regulator da sygnał, że trzeba grzać, wszystko się otworzy i zalewa kocioł.

minertu
03-02-2014, 20:41
Dobrze jeszcze się tylko: spytam ile klientów można wpedzić w gó..o wciskając 17 do takiej powierzchni jak sie jeszcze nie ma 11 w ofercie? Bo jedno jest pewne spokojnie tutaj posta nie mozna napisac jak wam w interesie przeszkadza, inna sprawa że nie zawsze jest to w interesie klientów. I co tu więcej pisać.

Teraz to Cię nie rozumię.
Płaczesz ,że masz za mały a większego nie chciałeś.
Widzisz jaki naiwny jesteś.

minertu
03-02-2014, 20:49
Dlatego proponuję innym po swoich doświadczeniach żeby brali większy na co Wy oponujecie chociaż wcześniej wciskaliście duży, mi na pewno nie chodzi o zarobek, a o co Wam chodziło wtedy a teraz?

Oj jaki jam głupi,zamieniłem 24kW na 17kW aby ogrzewać 320m2,grubo ponad 2x tyle co Twój domek.
Wróć za dwa lata jak wygrzejesz domek,tylko zmień nicka żeby się ze wstydu nie spalić.
Pozdrawiam.

kaszpir007
03-02-2014, 21:00
Wtrącę się .
Mianowicie stawiałem dom 3 lata [wietrzenie itd] od stycznia ubiegłego roku grzeje w domu . I co? szok ,dom dobrze ocieplony,okna szczelne i okazało się ze mam mega wilgoć w środku. W listopadzie się wprowadziłem na dobre i w lutym założę wentylacje mechaniczna :( . Też myślałem ze mam dom wysuszony :( .
W nowym szczelnym domu wentylacja grawitacyjna to pomyłka.

Wentylacja grawitacyjna nie jest zła ...
W zimę jest bardzo efektywna (aż za bardzo) ...

Same wietrzenie to za mało. Wymagana jest ciągła wymiana powietrza ...

Sądzę że jakbyś miał w oknach nawiewniki to problemu z wilgocią już byś nie miał ...
Wietrzenie to za mało ...

W zimę powietrze jest suche i świetnie wysusza , ale trzeba najpierw te powietrze wpuścić i wypuścić wilgotne ..

Maher
03-02-2014, 21:02
Dobrze jeszcze się tylko: spytam ile klientów można wpedzić w gó..o wciskając 17 do takiej powierzchni jak sie jeszcze nie ma 11 w ofercie? Bo jedno jest pewne spokojnie tutaj posta nie mozna napisac jak wam w interesie przeszkadza, inna sprawa że nie zawsze jest to w interesie klientów. I co tu więcej pisać.

Ja też po kilku miesiącach palenia i przeliczania statystyk uważam że RBR-11Kw lub może 12Kw lub może kto tam wie ile, jest na szybko bez przemyślenia zrobionym kotłem aby nadążyć za konkurencją do nowych dobrze ocieplonych domów. Ciekawe czy jak wyjdzie w konkurencji kocioł z mniejszą mocą to wytną ostatnią półkę wodną i palnik będzie można oglądać przez komin. Zmniejszenie mocy kotła powinno za sobą pociągnąć zmianę palnika, oprogramowania i wymiennika (ale w sposób przemyślany). W nowych domach gdzie komin jest systemowy i dodatkowo ocieplony niska temperatura spalin w niczym nie zaszkodzi. Każdy kto ma zamiar kupić RBR-11Kw powinien sobie z tego zdawać sprawę i powinien być poinformowany przez sprzedawce czym się różni od większej 17.

Novy!
03-02-2014, 21:02
Wróć za dwa lata jak wygrzejesz domek,tylko zmień nicka żeby się ze wstydu nie spalić.
Pozdrawiam.

Z tym wygrzewaniem domu ,to nie dajmy się ponieść zbyt daleko.Racja-kilkanaście (lub dziesiąt) ton budulca robi swoje.Tylko co kolego wuwok ma z tym wspólnego wilgoć?tanie budowanie,samemu budowanie,z forum FM budowanie=jedna wielka pomyłka.
Wilgoć to brak prawidłowej wentylacji-nawet grawitacyjna jest w takim razie niepoprawnie i bez rozmysłu zaprojektowana :)
.Dom projektuje się indywidualnie-do potrzeb ludzi którzy tam zamieszkają,a nie projektem za 2k pln z neta lub od sąsiada-z kilkoma przeróbkami(pewnie bez zgody architekta),potem płacz słychać zamiast śmiechu.

BTW-najwięcej wilgoci ,zapachów itd.przechowują tynki gipsowe.I tak bedzie ,aż do Twojej śmierci :)

minertu
03-02-2014, 21:07
Z tym wygrzewaniem domu ,to nie dajmy się ponieść zbyt daleko.Racja-kilkanaście (lub dziesiąt) ton budulca robi swoje.Tylko co kolego wuwok ma z tym wspólnego wilgoć?tanie budowanie,samemu budowanie,z forum FM budowanie=jedna wielka pomyłka.
Wilgoć to brak prawidłowej wentylacji-nawet grawitacyjna jest w takim razie niepoprawnie i bez rozmysłu zaprojektowana :)
.Dom projektuje się indywidualnie-do potrzeb ludzi którzy tam zamieszkają,a nie projektem za 2k pln z neta lub od sąsiada-z kilkoma przeróbkami(pewnie bez zgody architekta),potem płacz słychać zamiast śmiechu.

Piszemy o wilgoci technologicznej , o tej wodzie w zaprawie,wylewce itd.

Maher
03-02-2014, 21:10
Szkoda Twojego i mojego czasu.
Wygrzej po swojemu i wróć za dwa lata.


Zawszę lepiej zwalić na niewygrzany dom niż przyznać się do błędu. Za dwa lata napiszesz że gaz w oknach stracił swoje właściwości termiczne itd.
Nie problem pomierzyć wilgotność pomieszczeń i wyjdzie czy dom jest wygrzany i osuszony.

minertu
03-02-2014, 21:12
Zawszę lepiej zwalić na niewygrzany dom niż przyznać się do błędu. Za dwa lata napiszesz że gaz w oknach stracił swoje właściwości termiczne itd.
Nie problem pomierzyć wilgotność pomieszczeń i wyjdzie czy dom jest wygrzany i osuszony.

Zawsze lepiej zwalić na sprzedawcę i za mały kocioł niż poczekać aż się dom dobrze wygrzeje.
I tak możemy w kółko.

bartus825
03-02-2014, 21:16
I jedna i druga.
3 rzędy mają mniejsze fi
2 rzędy większe fi
Reasumując dostarczasz tyle samo powietrza.
Zrezygnowano z nacięć aby spalać wyżej stąd wiercenie otworów.
Ciekawostka jest to,że i w jednym i drugim przypadku spalało się tak samo stąd obecnie sa 2 rzędy bo jest mniej wiercenia.
A może tu tkwi mój problem z wysoką temperaturą mojego podajnika o którym to pisałem jakiś czas temu?Czy wymiana mojej korony z nacięciami na tę z otworami rozwiąże problem?Można ją kupić w twoim sklepie?

minertu
03-02-2014, 21:17
Tylko ja tego pieca nie wyniosłem i nie wstawiłem do bardziej wilgotnego budynku i piszę, że w pewnych warunkach widać brak powierzchni wymiany. Ale o czymś trzeba popisac jak się nie da odpowiedzieć wprost. I jak widać nie jestem odosobniony we wnioskach.

Ten kocioł będzie jeszcze za duży jak zmniejszy się zapotrzebowanie na ciepło.
Tymczasem zmykam do pierza bo o 04:00 trzeba do pracy wstać.

Maher
03-02-2014, 21:47
Ten kocioł będzie jeszcze za duży jak zmniejszy się zapotrzebowanie na ciepło.
.

Przy piecu z podajnikiem i palnikiem przy kominie systemowym przewymiarowanie pieca nie ma już takiego znaczenia jak w starym śmieciuchu (chociaż ja z 10lat paliłem przewymiarowanym śmieciuchem ze starym kominem zrobionym z kanalizacyjnej rury kamionkowej średnicy 250 i nic się z kominem nie stało, dorobiłem pięćdziesiątką odpływ do kanalizacji i poza stratami na sprawności spowodowanej kiszeniem się węgla w piecu innych niekorzystnych efektów nie zauważyłem),nawet najniższa temperatura spalin nie spowoduje się skraplanie pary jak opał będzie suchy. Dawkę paliwa można rozłożyć w czasie i dogrzać temperaturę kotła do zadanej zwłaszcza jak RBR11 i RBR17 palniki mają takie same.

Novy!
03-02-2014, 21:58
Tylko ja tego pieca nie wyniosłem i nie wstawiłem do bardziej wilgotnego budynku i piszę, że w pewnych warunkach widać brak powierzchni wymiany. Ale o czymś trzeba popisac jak się nie da odpowiedzieć wprost. I jak widać nie jestem odosobniony we wnioskach.
Dajcie spokój (nigdy nie wiem czy piszecie to razem,czy osobno).
Podstawowy błąd to kocioł na paliwo stałe,a nie jego wady i zalety.Miało być tanio,będzie drogo.Trzeba "potuptać za miedza " jeszcze parę lat.No cóż,tam jecie ziemniaki,a w Polsce macie DOM.A w kotłowni syf,kocioł na ekogroszek to nie zabawka.Jeszcze nie zamieszkały dom ,a już kurz itd.Jak się wprowadzicie,sami ten kurz rozniesiecie po domu :)Koorna,nowa chata i kocioł.
Trzeba było PROJEKTOWAĆ a nie czytać po pracy forum muratora.

djhiq
03-02-2014, 22:25
Powiedzcie mi co muszę zrobić aby na sterowniku pojawiły mi się statystyki i liczyło mi ile opału idzie n dzień itd. U mnie widać tylko zasypy :)

BBE
03-02-2014, 22:28
Kolego Novy - jedno proste pytanie: dlaczego i po co obrażasz innych? Czemu wyśmiewasz ich dorobek, co? Zawistny jesteś, bo Ci z kolejnym piecem nie wyszło? Czy popycha Cię do tego zdecydowany brak zaradności życiowej?

Novy!
03-02-2014, 22:42
Kolego Novy - jedno proste pytanie: dlaczego i po co obrażasz innych? Czemu wyśmiewasz ich dorobek, co? Zawistny jesteś, bo Ci z kolejnym piecem nie wyszło? Czy popycha Cię do tego zdecydowany brak zaradności życiowej?

Się nadziwić nie mogę,że ludzie którzy tak zap...za granica żałują na indywidualny projekt tego,w czy spędza resztę życia.Wolą uwierzyć w to,że innych "pseudo" doświadczenie pozwoli zaoszczędzić na kasie.Bzdura.
A tu nikt nie lubi ostrej "gry".Jak po pomoc ,to do głupszych.Beata&Sławek jakby mogli to powietrzem by palili.Napisałem im to co myślę.Nikt im nie pomoże,maja spalic tyle co potrzebuje ich dom,a że połowa w śmietnik (jakby go nie nazwać) to już inna sprawa.
Do kogo te żale?Czytałeś co pisali jak było na zewnątrz +10deg?Nie? To poczytaj.Same superlatywy.Ubyło opału w kotłowni-to jazda.Ehhh.

Odpowiedź na Twoje pytanie jest taka.Polak mądry przed,i po szkodzie.Kocioł na paliwo stałę w domu,czy to kocioł czy kocioł-kominek-to nieporozumienie.Zrozumcie to wreszcie ludzie.Kurzy się,i kurzyć będzie zawsze.Odkurzacze nie pomoga.Farba PARA na ścianie z Kanady za grubą kase,zmywalna na wieki-a kurz na ścianach z kotła w kotłowni w bryle budynku.Jest w tym logika?Moi profesorowie na uczelni,architekci mówili jasno.ten kro projektuje kotłownie na paliwo stałe w bryle budynku to debil jest a nie architekt :)

Novy!
03-02-2014, 22:53
Oczom nie wierzę ;)

A masz oczy jeszcze?Tez pewnie oszczędzasz na energii :)

gmaj22
03-02-2014, 23:29
Powiedzcie mi co muszę zrobić aby na sterowniku pojawiły mi się statystyki i liczyło mi ile opału idzie n dzień itd. U mnie widać tylko zasypy :)

Musi byc co najmniej dwa zasypy w jakims okresie czasu. Nie jestem pewien, jaki jest ten minimalny okres czasu, bo w statystykach najmniejsza dostepny przedzial po rozwinieciu to jest 7 dni.Jak klikniesz na statystyki reczne to na pewno zobaczysz prosty wykres wynikajacy z wpisow. Zeby zas miec pelne wykresy automatyczne, nalezy w ustawieniach uzytkownika odznaczac zasyp paliwa, (zeruje sie tym samym licznik po zasypie) i wpisywac ilosc minut do oproznienia zasobnika.

Novy!
03-02-2014, 23:33
Powiedzcie mi co muszę zrobić aby na sterowniku pojawiły mi się statystyki i liczyło mi ile opału idzie n dzień itd. U mnie widać tylko zasypy :)

Zasyp np.100kg opału.Wyzeruj licznik.Zaczekaj aż się spali do zera-ślimak zobaczysz.Podziel 100kg przez ilość minut pracy zasobnika.Tym wynikiem wypełnij dane w rubryce dotyczącej zasypu,jest tam tez ilość zakupionych ton opału i ich cena,

minertu
04-02-2014, 03:37
240619
Wypełnij wszystkie pola w zakupie paliwa.

zawijan
04-02-2014, 06:22
Wiesz ile miałem zimy w zeszłym roku ? dwa dni, w jeden -15 a w drugi -12 i zima się skończyła.
Tej zimy chyba aż ze 3 dni było w minusie chyba po -12 w nocy.

Nie ciesz się tak.
W przyszłym roku też będzie zima. Nowa.

kowal1978
04-02-2014, 06:53
Jakby ktoś bardziej doświadczony mógł zawładnąć do mojego sterownika i powiedzieć co o jego działaniu to byłbym wdzięczny.

kalio
04-02-2014, 07:48
Jaka jest temperatura spalin dla rbr 12 przy mocy nominalnej i na jakim opale ??????

gmaj22
04-02-2014, 07:55
Jakby ktoś bardziej doświadczony mógł zawładnąć do mojego sterownika i powiedzieć co o jego działaniu to byłbym wdzięczny.

Zagladnac...zagladnalem, zawladnac nim nie moge bo nie mam takich uprawnien ;) Calkiem fajnie Ci to chodzi, ale masz pare "niekonsekwencji" w ustawieniach:
1/ temp zadana CO=45C, obnizona zas to 40C - kociol nie dopusci do spadku do obnizonej, poniewaz minimalna CO masz taka sama jak zadana;
2/ to samo dotyczy CWU... zadana 40C, obnizona 35C - nie spadnie do tej temperatury, gdyz CWU+mieszjaca ustawiona na 40C nie dopusci do obnizenia powrotu ponizej 40C i mimochodem bedzie dogrzewac CWU. Stad mimo obnizenia, temperatura CWU idzie w slad za temp. powrotu.

Moze celowo masz tak ustawione, zeby osisgnac ladna linie wykresu? ;)

lestek27
04-02-2014, 07:56
Jakby ktoś bardziej doświadczony mógł zawładnąć do mojego sterownika i powiedzieć co o jego działaniu to byłbym wdzięczny.

Całkiem dobrze to wygląda jak dla mnie ale ja fachowcem nie jestem.
Jest tu specjalistów dużo więc pewnie ktoś coś więcej powie.
Ile Ci połyka opału na dobę?

gmaj22
04-02-2014, 08:03
Jaka jest temperatura spalin dla rbr 12 przy mocy nominalnej i na jakim opale ??????

180 C przy mocy okolo 8kW, Pieklorz, nadmuch 44%....wyzej nie sprawdzalem, ale to nic trudnego. Wsyp opal, daj mu na palnik 40-45 kg dobrego opalu na dobe i sam zobaczysz jaka bedzie po czasie temp. spalin

kobra64
04-02-2014, 08:48
Te 40 kg to raczej na dobę? A mocą wskazywaną w statystykach raczej bym się nie sugerował. To jest tylko wyliczenie przy założeniu jakiejś tam wartości opałowej węgla ( a nie wiesz jaką faktycznie ma Twój węgiel ) i jakiejś tam - bodaj 60% - sprawności ( a nie wiesz jaką faktycznie osiągasz ).

bobasxx
04-02-2014, 08:57
Szczelny dom ma to do siebie, ze nie wpuszcza powietrza z zewnatrz... Gdybys skorzystal chociazby z funkcji rozszczelnienia okien przy okuciach, wzglednie zastosowal nawietrzniki okienne, nawet wentylacja grawitacyjna funkcjonowalaby jak nalezy. Jesli nie masz parterowki, rozszczelnij okna i przyloz zapalniczke do wylotu wentylacji. Ta sama funkcje czasami spelni doprowadzenie powietrza z zewnatrz pod ruszt w kominku...

Dokładnie o to chodzi.
Po to się robi Z-tki w kotłowni i tak samo powinno się robić jakiś nawiew/nawiewy dla wentylacji grawitacyjnej, bo każdy chce żeby kratki wyciągały tylko skąd to powietrze mają brać ?

Ja wpakowałem w ścianę w piwnicy, rurę fi 200. Zimą trochę z niej piździ, ale coś za coś. Na poddaszu nawiewniki w 6-ciu oknach dachowych na stałe otwarte.

gmaj22
04-02-2014, 08:58
Te 40 kg to raczej na dobę? A mocą wskazywaną w statystykach raczej bym się nie sugerował. To jest tylko wyliczenie przy założeniu jakiejś tam wartości opałowej węgla ( a nie wiesz jaką faktycznie ma Twój węgiel ) i jakiejś tam - bodaj 60% - sprawności ( a nie wiesz jaką faktycznie osiągasz ).
Tak, oczywiscie ze na dobe...juz poprawilem. Poczatkowo napisalem ok. 2 kg na godzine, pozniej zmienilem na ilosc dzienna, ale zapomnialem zmienic jednostki :) Naturalnie wszystkie wartosci sa przyblizone, jak slusznie zauwazyles. Dlatego bez porzadnego cieplomierza nie ma co do zagadnienia podchodzic.

bobasxx
04-02-2014, 09:02
Wszystko zależy od tego jak się pali, jak długo trzymasz wyższą temperaturę spalin to i palnik i podajnik się nagrzeje. Ja staram się palić skokowo,aby podajnik miał czas ostygnąć i temperatura podajnika jest nie wysoka (mierzyłem pirometrem aby potwierdzić pomiar).

Ogólnie jak testuje różne techniki palenia to najkorzystniej ekonomicznie wychodzi jak piec pracuje skokowo (z podczymania możliwie najkrócej dochodzi do temperatury spalin 100-150C (najlepsze w RBR-11kW oddawanie ciepła do wymiennika) i ten czas utrzymuje do czasu osiągnięcia temperatury zadanej i z powrotem przechodzi do podczymania. Do tego trzeba instalacje tak zgrać aby możliwie był stały odbiór ciepła.

Ciekawe jest to co piszesz. U mnie akurat jak pracuje dmuchawa, to podajnik się chłodzi. w podtrzymaniu nagrzewa.

Hehe, tak by było najlepiej. Wychodzi z podtrzymania, dwa podania i już spaliny 150 stopni. Tylko jakiś nowy algorytm trzeba by stworzyć ;)

wuwok
04-02-2014, 09:16
Dokładnie o to chodzi.
Po to się robi Z-tki w kotłowni i tak samo powinno się robić jakiś nawiew/nawiewy dla wentylacji grawitacyjnej, bo każdy chce żeby kratki wyciągały tylko skąd to powietrze mają brać ?

Ja wpakowałem w ścianę w piwnicy, rurę fi 200. Zimą trochę z niej piździ, ale coś za coś. Na poddaszu nawiewniki w 6-ciu oknach dachowych na stałe otwarte.
Zetka w kotłowni jest. Nawiewniki w oknach dachowych są ,rozszczelnienie tez. Jedynie to brak prawdziwej zimy !! żeby miało okazje wyciągnąć wilgoć.Wada taka ze bardzo pilnowałem ocieplenia :) i po prostu mam je dobrze wykonane :).Jeśli tak proste jest wietrzenie domu z wilgoci technologicznej to dlaczego coraz więcej osób ma z tym problemy??Zresztą i tak miałem założyć rekuperator,szybciej podjęta została decyzja :)

gmaj22
04-02-2014, 09:17
Ciekawe jest to co piszesz. U mnie akurat jak pracuje dmuchawa, to podajnik się chłodzi. w podtrzymaniu nagrzewa.

Hehe, tak by było najlepiej. Wychodzi z podtrzymania, dwa podania i już spaliny 150 stopni. Tylko jakiś nowy algorytm trzeba by stworzyć ;)

I tak powinno byc, tak tez pewnie jest u wiekszosci uzytkownikow. Nie mowie o sytuacji, gdy zar juz zszedl nisko do podajnika, bo wtedy po wlaczeniu dmuchawy rzeczywiscie moze dojsc do zwiekszenia temperatury. Ale to juz sytuacja wyjatkowa, z ktora sterownik tez sobie poradzi, wyrzucajac paliwo z zarem do popielnika po przekroczeniu temperatury krytycznej.

Novy!
04-02-2014, 09:19
Ciekawe jest to co piszesz. U mnie akurat jak pracuje dmuchawa, to podajnik się chłodzi. w podtrzymaniu nagrzewa.

Hehe, tak by było najlepiej. Wychodzi z podtrzymania, dwa podania i już spaliny 150 stopni. Tylko jakiś nowy algorytm trzeba by stworzyć ;)

Kolega Maher nie za bardzo rozumie co znaczy uzupełniać braki ciepła,jemu się wydaje, że nie ma oddawania ciepła w układzie.Kocioł stygnie sam,ot tak.Nie rozumie ,że w instalacji ma pewnie więcej wody a niżeli w kotle,a gdy się układ schłodzi -bo nastąpi wymiana z otoczeniem (bez względu czy to grzejnik,podłoga itd) -to chciałby to uzupełnić w kilkanaście sekund.
Maher,pisałem Ci kiedyś,chcesz szybko dochodzić do zadanej,to zwiększ moc.Spytasz o ile?Sprawdź ile odbierze wymiennik.Przywal mu 1:7 z odpowiednim nadmuchem i zobaczysz gwiazdki ;) Na pewno dojdzie do zadanej szybciej niż obecnie.Gwarantuję :) Bo będzie miał z czego tak szybko dotrzeć do zadanej.Chciałbyś spalać mało i mieć ciepło.Ok.Ale nie pisz bzdur.
Jak pisałem o układach z jedna pompą CO to był śmiech.Zakładajcie dalej siłowniki do podłogówek,korzystajcie z programatorów itd.Ja twierdze jedno,im bardziej prosto -tym bardziej stabilny układ CO=mniejsze spalaaanieee!
Układ ma pracować tak aby uzupełniać braki ciepła w budynku.Ale jak się robi cieplej,to się nie zmienia temp CO na kotle w dół.Wykorzystuje się słoneczko,pompa schodzi z obrotów,termostaty się przymykają.Spalamy mniej,wykorzystujemy ciepło słoneczne.Wieczorkiem chłodniej-termostaty się otwierają,pompa podnosi obroty.Grzejemy.
I tak do śmierci :)
Amen.

wuwok
04-02-2014, 09:28
Z tym wygrzewaniem domu ,to nie dajmy się ponieść zbyt daleko.Racja-kilkanaście (lub dziesiąt) ton budulca robi swoje.Tylko co kolego wuwok ma z tym wspólnego wilgoć?tanie budowanie,samemu budowanie,z forum FM budowanie=jedna wielka pomyłka.
Wilgoć to brak prawidłowej wentylacji-nawet grawitacyjna jest w takim razie niepoprawnie i bez rozmysłu zaprojektowana :)
.Dom projektuje się indywidualnie-do potrzeb ludzi którzy tam zamieszkają,a nie projektem za 2k pln z neta lub od sąsiada-z kilkoma przeróbkami(pewnie bez zgody architekta),potem płacz słychać zamiast śmiechu.

BTW-najwięcej wilgoci ,zapachów itd.przechowują tynki gipsowe.I tak bedzie ,aż do Twojej śmierci :)
Poczekamy jak ty wybudujesz. Ciekaw jestem za ile?jak? znasz się na ogrzewaniu,ociepleniu domów....cholera na wszystkim :D .Często obrażasz czyjś dorobek życia!! A sam co masz?? Ganeczek ,który stoi na przeszkodzie by wymienić piec :) .Jeśli do tego ganeczka dobudujesz dom to możemy rozmawiać na temat budowy,wykańczania,praktyczności.Piec na węgiel w nowym domu? a co w tym złego? Ja szukałem taniego palenia,wygodnego palenia. Ogrzeje dom na 100% za 2400 zł z Cwu przez cały rok . To chciałem osiągnąć i to mam!!! [a jest duża szansa ze będzie o wiele taniej :) ]
Piszesz ze masz spaliny 150 stopni i ze złotówki ci uciekają przez komin,innym razem ze 150 stopni nic złego... Czytał byś Waćpan co piszesz!! Pisałeś tak samo ze brak badan masz gdzieś , teraz robisz dymy że ich brak !! Szkoda ze mrozy nie przycisnęły, wtedy byś miał pole do popisu.

Novy!
04-02-2014, 09:51
Piszesz ze masz spaliny 150 stopni i ze złotówki ci uciekają przez komin,innym razem ze 150 stopni nic złego... Czytał byś Waćpan co piszesz!! Pisałeś tak samo ze brak badan masz gdzieś , teraz robisz dymy że ich brak !! Szkoda ze mrozy nie przycisnęły, wtedy byś miał pole do popisu.
Strata kominowa będzie zawsze,czy chcesz tego czy nie.Można jechać z małą mocą i dużą sprawnością.Po co kupować 17kW?By jechać z dużą mocą i małą sprawnością?
Co do badań.Powinny być takie jakie powinny być.Nic więcej,nic mniej. Jeśli produkt trafia na rynek,powinien mieć badania które potwierdzają jego moc.I tyle.
Co do budowania domu.Ja obiekt kupiłem.Kupiłem oznacza,że zastałem pewne warunki.Gdybym budował jak Wy,to dom bym projektował.Projektował oznacza,dostosował bym dom do własnych potrzeb.Od A-Z.Integralną częścią takiego projektu jest też ogrzewanie.Nie można zbudować a potem projektować ogrzewanie.Macie kotły w domu (w bryle budynku).Na forum ES jest fajnych kilka zdjęć nowych kotłowni,które po sezonie nie są już nowe.Kurz,zadymione ściany.Nie ma opcji,część tego użytkowania kotła przeniesie się tez do warunków wnętrza mieszkalnego.To jest ok?
Każdy ma prawo do takiego ogrzewania jakie sobie wymyśli.Inną rzeczą jest jego funkcjonalność,wygoda itd.Wszystko jest sprawa odpowiedniego zaprojektowania.Tam gdzie chodzi kocioł na eko jest tanio.Ale gdyby dom był projektowany po inne źródło ciepła,mogło by być jeszcze taniej.

adkwapniewski
04-02-2014, 10:01
Kocioł daje rade, zasilanie podłogówki 43*C, pompy chodzą cały czas od wczoraj, włączony automat.
Zobaczymy co będzie na palniku (pewnie lawa z tego niby "retopalu").

W domu sauna : pietro w KG >30*C , parter tynki tradycyjne >27*C , spalanie prorokowane 40kg/d, zew na wykresie
Wczoraj jak zaczynał grzać na maks , spaliny pod 180*C, pewnie w trybie ręcznym można to lepiej ustawić ale mi się nie chce ;)

240666

Dla porównania , normalna praca, 22*C wszędzie, pompy pracują cyklicznie , zasilanie podłogi też 43*C(szybciej dochodzi do zadanej w regulatorze pokojowym) spalanie 11-12kg/d , zew na wykresie
Tryb retortowy ręczny
240668

wuwok
04-02-2014, 10:04
Strata kominowa będzie zawsze,czy chcesz tego czy nie.Można jechać z małą mocą i dużą sprawnością.Po co kupować 17kW?By jechać z dużą mocą i małą sprawnością?
Co do badań.Powinny być takie jakie powinny być.Nic więcej,nic mniej. Jeśli produkt trafia na rynek,powinien mieć badania które potwierdzają jego moc.I tyle.
Co do budowania domu.Ja obiekt kupiłem.Kupiłem oznacza,że zastałem pewne warunki.Gdybym budował jak Wy,to dom bym projektował.Projektował oznacza,dostosował bym dom do własnych potrzeb.Od A-Z.Integralną częścią takiego projektu jest też ogrzewanie.Nie można zbudować a potem projektować ogrzewanie.Macie kotły w domu (w bryle budynku).Na forum ES jest fajnych kilka zdjęć nowych kotłowni,które po sezonie nie są już nowe.Kurz,zadymione ściany.Nie ma opcji,część tego użytkowania kotła przeniesie się tez do warunków wnętrza mieszkalnego.To jest ok?
Każdy ma prawo do takiego ogrzewania jakie sobie wymyśli.Inną rzeczą jest jego funkcjonalność,wygoda itd.Wszystko jest sprawa odpowiedniego zaprojektowania.Tam gdzie chodzi kocioł na eko jest tanio.Ale gdyby dom był projektowany po inne źródło ciepła,mogło by być jeszcze taniej.
Osobiście mam kotłownie w dobudowanym do domu garażu. Wiec powiedzmy ze kotłownie oddziela garaż który jest jako pomieszczenie gospodarcze.Ogrzej 240m2 po podłogach taniej :).Kolejna sprawa zacznij budowę!!!! Niedawno pisałeś ze będziesz już zaczynał stawiać dom...skończyło się na gadaniu :) . Chyba ze inwestycja w super ocieplenie dachu to ta budowa, ale czekaj....to tez za rok :) . Wrócę do mojego ogrzewania a wiec moja filozofia taka żeby moc tanio grzać. Oczywiście dziś byłbym w stanie ogrzewać dom gazem .Ale co za 10 lat?.Skąd wiem ze będę tak samo sytuowany materialnie jak dziś??Kolejna sprawa ze dokładam rekuperator i mam zapotrzebowanie max 7,5 kw :).Piec zawsze mogę zmienić,jeśli będą działy się dalej cyrki z węglem to następny będzie na pelet :).

gmaj22
04-02-2014, 10:07
Kolega Maher nie za bardzo rozumie co znaczy uzupełniać braki ciepła,jemu się wydaje, że nie ma oddawania ciepła w układzie.Kocioł stygnie sam,ot tak.Nie rozumie ,że w instalacji ma pewnie więcej wody a niżeli w kotle,a gdy się układ schłodzi -bo nastąpi wymiana z otoczeniem (bez względu czy to grzejnik,podłoga itd) -to chciałby to uzupełnić w kilkanaście sekund.
Maher,pisałem Ci kiedyś,chcesz szybko dochodzić do zadanej,to zwiększ moc.Spytasz o ile?Sprawdź ile odbierze wymiennik.Przywal mu 1:7 z odpowiednim nadmuchem i zobaczysz gwiazdki ;) Na pewno dojdzie do zadanej szybciej niż obecnie.Gwarantuję :) Bo będzie miał z czego tak szybko dotrzeć do zadanej.Chciałbyś spalać mało i mieć ciepło.Ok.Ale nie pisz bzdur.
Jak pisałem o układach z jedna pompą CO to był śmiech.Zakładajcie dalej siłowniki do podłogówek,korzystajcie z programatorów itd.Ja twierdze jedno,im bardziej prosto -tym bardziej stabilny układ CO=mniejsze spalaaanieee!
Układ ma pracować tak aby uzupełniać braki ciepła w budynku.Ale jak się robi cieplej,to się nie zmienia temp CO na kotle w dół.Wykorzystuje się słoneczko,pompa schodzi z obrotów,termostaty się przymykają.Spalamy mniej,wykorzystujemy ciepło słoneczne.Wieczorkiem chłodniej-termostaty się otwierają,pompa podnosi obroty.Grzejemy.
I tak do śmierci :)
Amen.
Mysle, ze moznaby to kol. Maher wytlumaczyc prosciej: grzejemy ciagle, jak jest cieplo i sie termostaty przymkna, to wzrasta temp. powrotu, czyli zmniejsza roznica temperatury, o ktora musimy uzupelnic(podgrzac). Jesli kociol sie odstawi, do tego pompy sie zatrzymaja to uklad sie po jakims czasie wychlodzi w momencie ponownego startu powrot spadnie o kilkanascie stopni. Ta roznice trzeba uzupelnic, dajac mocniej w palnik, a to juz wyraznie odbija sie na kilogramach i zlotowkach :). 1 kaloria to ilosc ciepla, ktora trzeba dostarczyc, aby podgrzac 1g wody o 1C (K). Dalej rachunek jest prosty...:)

adkwapniewski
04-02-2014, 10:08
Ciach

Kolejna sprawa ze dokładam rekuperator i mam zapotrzebowanie max 7,5 kw :).Piec zawsze mogę zmienić,jeśli będą działy się dalej cyrki z węglem to następny będzie na pelet :).

To bierz przez palce ... wody nie będzie, zaduchu , świeże powietrze - tak. Oszczędności nie wiadomo jakich nie. Plus taki że to Ty decydujesz kiedy i jak chcesz wentylować - dla mnie to dużo.

Chyba że zrobisz dodatkowo gwc/ggwc wtedy oszczędności chyba większe ...

bobasxx
04-02-2014, 10:16
http://esterownik.pl/forum/posty,1568/uszkodzony-sterownik?m=48661#48661

Tak dla rozluźnienia, szczególnie sposób drugi :lol2:

wuwok
04-02-2014, 10:32
To bierz przez palce ... wody nie będzie, zaduchu , świeże powietrze - tak. Oszczędności nie wiadomo jakich nie. Plus taki że to Ty decydujesz kiedy i jak chcesz wentylować - dla mnie to dużo.

Chyba że zrobisz dodatkowo gwc/ggwc wtedy oszczędności chyba większe ...
Biorę ,lecz uważam ze warte tej ceny jest gdy się samemu zrobi . Koszt nie taki straszny a komfort życia o wiele lepszy.Choć będę mógł decydować o wentylacji w domu, paleniu w kotłowni :) . Namiastka wolności :D

SUSPENSER
04-02-2014, 12:24
Przy piecu z podajnikiem i palnikiem przy kominie systemowym przewymiarowanie pieca nie ma już takiego znaczenia jak w starym śmieciuchu (chociaż ja z 10lat paliłem przewymiarowanym śmieciuchem ze starym kominem zrobionym z kanalizacyjnej rury kamionkowej średnicy 250 i nic się z kominem nie stało, dorobiłem pięćdziesiątką odpływ do kanalizacji i poza stratami na sprawności spowodowanej kiszeniem się węgla w piecu innych niekorzystnych efektów nie zauważyłem),nawet najniższa temperatura spalin nie spowoduje się skraplanie pary jak opał będzie suchy. Dawkę paliwa można rozłożyć w czasie i dogrzać temperaturę kotła do zadanej zwłaszcza jak RBR11 i RBR17 palniki mają takie same.

Co oznacza "opał będzie suchy" ?

Sprawdzałeś czy paląc czeskim brunatnym "ekogroszkiem" zawierającym w stanie powietrzno-suchym 30% wody przy niskiej temperaturze spalin nie pojawi się skraplanie ?

Piotrek42
04-02-2014, 13:33
Chłopaki grzejacy prądem mają podobne rachunki za ogrzewanie do Was grzejacych ekogroszkiem.

No baaa,,, a ci co sprzedają PC to praktycznie grzeją domy za grosze...:lol2:

adkwapniewski
04-02-2014, 13:40
No baaa,,, a ci co sprzedają PC to praktycznie grzeją domy za grosze...:lol2:

Nawet komin mają do kotłowi w salonie - ale ten komin to w gratisie do pompy ciepła dodają - także wiesz "do przodu" jak to mawiał Krzynówek ;)

adkwapniewski
04-02-2014, 13:55
Ale za to nie postawiłem komina z kotlowni w kotłowni na czym oszczędzilem ok.5tys.zł
Jako że jestem miastowy z mieszkania kominek w domu był podstawą.

Ja oszczędziłem ok 5tys.zł na kominie do kotłowni w salonie , jako że jestem miastowy z mieszkania, kotłownia w salonie odpada.


Za jakiś czas pompka wejdzie do kotłowi, albo kogenerator - raczej samoróba lub modowany chińczyk , na razie domek się wygrzeje , za zaoszczędzone 5tyś można już zbudować fajną pompkę z lepszym COP niż nie jedna fabryczna - dobrze że są jeszcze takie miejsca jak np elektroda.pl :)

djhiq
04-02-2014, 13:57
Bardzo mądre słowa i sama prawda.
Czytam,że niektórzy za kilka lat chcą przejść na pompę ciepła,fajnie ale dzięki temu wyrzucą na śmietnik ok.15tys.zł za kocioł i komin zamiast myśleć nad oszczednoscią tej kasy jeszcze przed budową.
Chłopaki grzejacy prądem mają podobne rachunki za ogrzewanie do Was grzejacych ekogroszkiem.

Tak jest mają te same rachunki za prąd ale grzeją 118m2 a ten co ma tyle samo za węgiel grzeje 250m2. Ale ty gardzisz węglem który ci uformował standard życia w regionie w którym mieszkasz ale co tam ja się będę produkował

adkwapniewski
04-02-2014, 14:10
Myślałem wcześniej , dokładnie przeliczyłem , wtedy nie było meetinga 7Kw dostępnego w Polsce za 4200PLN , teraz jest :) Trzeba było zamawiać , i statkiem "wozić" ...

pompka do -5*C , poniżej kociołek albo i nie się okaże , ale to za jakiś czas ... tym czasem kociołek daje radę i mogę udowodnić całej wsi że podłogówka da radę ogrzać domek - zrobiłem 30*C dla niedowiarków - w przeciągu paru godzin , nie dni...(Będzie wizytacja dzisiaj )

Uważam że jeden komin w domu wypada mieć - w razie W , czy w kotłowni czy w salonie - kwestia gustu

Mam tylko podłogówkę i mogę do niej podłączyć co mi się żywnie podoba.

djhiq
04-02-2014, 14:13
Ja podłogówką w nieocieplonym i zawilgoconym domu zamarzniętym od środka zrobiłem >20* w kilka dni zatem myślę że bez problemu

kalio
04-02-2014, 14:17
180 C przy mocy okolo 8kW, Pieklorz, nadmuch 44%....wyzej nie sprawdzalem, ale to nic trudnego. Wsyp opal, daj mu na palnik 40-45 kg dobrego opalu na dobe i sam zobaczysz jaka bedzie po czasie temp. spalin

Mnie interesuje co jest na kwitach

adkwapniewski
04-02-2014, 14:18
Ja podłogówką w nieocieplonym i zawilgoconym domu zamarzniętym od środka zrobiłem >20* w kilka dni zatem myślę że bez problemu

Ja to wiem , tylko co nie którzy zatrzymali się w erze betonu,ocieplania deską i hajcung`ów zasilanych wodą o temp 70*C

Chcę zobaczyć miny niedowiarków , 30*C to niespodzianka ;)

Podłogówka miała "nie grzać" a kociołek 11kW to 10x za mały :)

zyzolek
04-02-2014, 14:18
Jak pisałem o układach z jedna pompą CO to był śmiech.Zakładajcie dalej siłowniki do podłogówek,korzystajcie z programatorów itd.Ja twierdze jedno,im bardziej prosto -tym bardziej stabilny układ CO=mniejsze spalaaanieee!
Układ ma pracować tak aby uzupełniać braki ciepła w budynku.Ale jak się robi cieplej,to się nie zmienia temp CO na kotle w dół.Wykorzystuje się słoneczko,pompa schodzi z obrotów,termostaty się przymykają.Spalamy mniej,wykorzystujemy ciepło słoneczne.Wieczorkiem chłodniej-termostaty się otwierają,pompa podnosi obroty.Grzejemy.
I tak do śmierci :)
Amen.

Tu się z tobą nie zgodzę.
Termostaty na grzejnikach działają tak samo, jak siłowniki OP.
Termostaty pokojowe podpięte do układu sterowania pompami mają tą przewagę, że je stopują . A jak jest stop, to ogrzewanie stop, Kocioł stop. Możesz mi wierzyć, albo nie, ale takie sterowanie, oparte na kilku pompach CO w dużym domu daje spore oszczędności. W moim przypadku przy 425m2 jest to około 30%, a wcześniej miałem sterowanie cepa, temp zadana, tu i tam, zawory, przepływy itd. Nie da się tego wyregulować bez kagańców.

djhiq
04-02-2014, 14:36
Ciekawe co ty zrobisz jak ci ten prąd wyłączą na cały dzień w -30* bez dodatkowego źródła ogrzewania. Ja sobie jakoś poradzę z UPSem lub generatorem małym

adkwapniewski
04-02-2014, 14:39
Jeden dzień to nie problem , miesiąc już tak

Dla rozluźnienia :
http://www.wiocha.pl/1063374,Nowy-sport

Piotrek42
04-02-2014, 14:46
Tu się z tobą nie zgodzę.
Termostaty na grzejnikach działają tak samo, jak siłowniki OP.
Termostaty pokojowe podpięte do układu sterowania pompami mają tą przewagę, że je stopują . A jak jest stop, to ogrzewanie stop, Kocioł stop. Możesz mi wierzyć, albo nie, ale takie sterowanie, oparte na kilku pompach CO w dużym domu daje spore oszczędności. W moim przypadku przy 425m2 jest to około 30%, a wcześniej miałem sterowanie cepa, temp zadana, tu i tam, zawory, przepływy itd. Nie da się tego wyregulować bez kagańców.

Daj spokój... komu chcesz tłumaczyć??? Gosciowi co ma instalacje na jednej pompce?? który narzeka na kocioł,sterownik,eko... który wykorzystuje 5% możliwości sterownika , bo tak ma zrobioną instalacje... a na forum za fachmana robi???? mi juz się nie chce...

djhiq
04-02-2014, 14:53
A ciekawe co zrobisz jak nie będzie tydzień prądu :) Dobra nieważne. Powiem ci tak. Daj mi PC taką która mój dom ogrzeje przez cały rok za powiedzmy 4000 zł wraz z CWU (oczywiście na piśmie - jak nie da rady spotykamy się w sądzie) a ja już jutro i ją zamawiam. Instalację mam przygotowaną tak ze w każdym momencie mogę sobie zmienić źródło ciepła w domu

Maher
04-02-2014, 16:32
Ciekawe jest to co piszesz. U mnie akurat jak pracuje dmuchawa, to podajnik się chłodzi. w podtrzymaniu nagrzewa.

Hehe, tak by było najlepiej. Wychodzi z podtrzymania, dwa podania i już spaliny 150 stopni. Tylko jakiś nowy algorytm trzeba by stworzyć ;)


Mniej więcej o to samo chodzi, tylko jak pisałem na podstawie temperatury spalin. Jak porównasz wykresy trybu ecoal i grupowego to zobaczysz że w tryb ecoal stara się utrzymywać stałą temperaturę spalin (mniejszy czas pomiędzy szczytami temperatury spalin), natomiast tryb grupowy działa podobnie tylko czas między szczytami jest dłuższy i dłużej pracuje w podczymaniu i w tym czasie podajnik się wychładza i w czasie grzania krótszy jest czas w którym się nagrzewa.

Odnośnie drugiej części to tak staram się palić, startuje z pełną mocą i później tylko dogrzewa i na koniec robi szpilkę do góry, może kiedyś w ES zobaczą że trzymanie stałej stabilnej temperatury spalin wcale nie jest ekonomiczne i wprowadzą zmiany w algorytmie, zresztą idą w dobrym kierunku wprowadzając spalanie grupowe.

Maher
04-02-2014, 16:42
Kolega Maher nie za bardzo rozumie co znaczy uzupełniać braki ciepła,jemu się wydaje, że nie ma oddawania ciepła w układzie.Kocioł stygnie sam,ot tak.Nie rozumie ,że w instalacji ma pewnie więcej wody a niżeli w kotle,a gdy się układ schłodzi -bo nastąpi wymiana z otoczeniem (bez względu czy to grzejnik,podłoga itd) -to chciałby to uzupełnić w kilkanaście sekund.
Maher,pisałem Ci kiedyś,chcesz szybko dochodzić do zadanej,to zwiększ moc.Spytasz o ile?Sprawdź ile odbierze wymiennik.Przywal mu 1:7 z odpowiednim nadmuchem i zobaczysz gwiazdki ;) Na pewno dojdzie do zadanej szybciej niż obecnie.Gwarantuję :) Bo będzie miał z czego tak szybko dotrzeć do zadanej.Chciałbyś spalać mało i mieć ciepło.Ok.Ale nie pisz bzdur.
Jak pisałem o układach z jedna pompą CO to był śmiech.Zakładajcie dalej siłowniki do podłogówek,korzystajcie z programatorów itd.Ja twierdze jedno,im bardziej prosto -tym bardziej stabilny układ CO=mniejsze spalaaanieee!
Układ ma pracować tak aby uzupełniać braki ciepła w budynku.Ale jak się robi cieplej,to się nie zmienia temp CO na kotle w dół.Wykorzystuje się słoneczko,pompa schodzi z obrotów,termostaty się przymykają.Spalamy mniej,wykorzystujemy ciepło słoneczne.Wieczorkiem chłodniej-termostaty się otwierają,pompa podnosi obroty.Grzejemy.
I tak do śmierci :)
Amen.

A ty odróżnij w ogrzewaniu dwie rzeczy, jedna to stabilny odbiór ciepła z instalacji druga to takie sterowanie kotłem aby szybko nadrobić straty ciepła przejście w podczymanie i wtedy zaczniesz mniej narzekać na ekonomikę pieca. Ja nic nowego nie wymyśliłem tylko tak samo jak w innych układach się to sprawdza, sprawdza się i w paleniu w piecu węglowym. Tak samo działa piec gazowy, tak samo się jeździ ekonomicznie samochodem (szybkie rozpędzenie do prędkości zadanej i później delikatne operowanie pedałem gazu aby tą prędkość utrzymać).

Maher
04-02-2014, 16:50
Co oznacza "opał będzie suchy" ?

Sprawdzałeś czy paląc czeskim brunatnym "ekogroszkiem" zawierającym w stanie powietrzno-suchym 30% wody przy niskiej temperaturze spalin nie pojawi się skraplanie ?

Paliłem węglem czeskim brunatnym i słyszałem o jego możliwościach wchłaniania wody. Paliłem nim w trybie ecoal (on utrzymuje stabilne wysokie temperatury spalin) i węgiel był raczej suchy i w kominie nic mi się nie skraplało, zresztą w piecu też nie. Raczej do tego węgla nie wrócę bo strasznie brudzi piec i komin i w cale nie wychodzi ekonomiczniej od kamiennego.

bynio2
04-02-2014, 17:25
Już pisałem,że zużycie energii na ogrzewanie zależy od domu.Pompa na godzinę pracy zużywa ok.3kWh,cenę kWh znasz,powinieneś wiedzieć także ile godzin będzie w Twoim domu pracowało źródło ciepła o mocy grzewczej 11kW.
Znając te dane,znasz koszty na ogrzewanie pompą.
Chcesz się doksztalcic wejdz na wątki pompowe,tam ludzie grzeja takie domy jak Twój pompą i podają zużycie na bierzaco.

No właśnie!Zielonego pojęcia nie mam po co się produkujesz na tym forum?

Arturo72
04-02-2014, 17:36
No właśnie!Zielonego pojęcia nie mam po co się produkujesz na tym forum?
A zauwazyleś,że odpowiadam tylko na pytania skierowane do mnie ?
Może co poniektorzy dowiedzą się przy okazji coś o swoich domach o których nie mają pojęcia co wybudowali.

minertu
04-02-2014, 18:38
Witam.
Ktoś dobijał się do mnie na PRIV ale skrzynka była pełna.
Zrobiłem trochę miejsca.

karoka65
04-02-2014, 18:41
A zauwazyleś,że odpowiadam tylko na pytania skierowane do mnie ?

A kto i o co Cię tu pytał ?
Znowu śmiecisz temat gdzie nie masz nic do powiedzenia.
Skasowałeś chyba z 5 tysięcy największych debilizmów które były Ci niewygodne i których napisanie wytykali Ci userzy.
Przed Nowym Rokiem ogłosiłeś swoje odejście z forum a znowu zaczyna Ci postów przybywać zamiast ubywać.
Ty po prostu odchodzisz już ale od zmysłów.

mpepe
04-02-2014, 18:45
Można dokupić dodatkową szufladę (popielnik) na popiół do 17-stki?

bobasxx
04-02-2014, 18:50
Mniej więcej o to samo chodzi, tylko jak pisałem na podstawie temperatury spalin. Jak porównasz wykresy trybu ecoal i grupowego to zobaczysz że w tryb ecoal stara się utrzymywać stałą temperaturę spalin (mniejszy czas pomiędzy szczytami temperatury spalin), natomiast tryb grupowy działa podobnie tylko czas między szczytami jest dłuższy i dłużej pracuje w podczymaniu i w tym czasie podajnik się wychładza i w czasie grzania krótszy jest czas w którym się nagrzewa.

Odnośnie drugiej części to tak staram się palić, startuje z pełną mocą i później tylko dogrzewa i na koniec robi szpilkę do góry, może kiedyś w ES zobaczą że trzymanie stałej stabilnej temperatury spalin wcale nie jest ekonomiczne i wprowadzą zmiany w algorytmie, zresztą idą w dobrym kierunku wprowadzając spalanie grupowe.

Nic bardziej mylnego.
Tryb retortowy - eCoal ma gdzieś temperaturę spalin. Dąży do jak najszybszego uzyskania zadanej, a później zwalnia, co by spróbować się nie odstawić.

W grupowym masz większą kontrolę nad tym ile podajesz i jak mocno dmuchasz.

bobasxx
04-02-2014, 18:53
Tak samo działa piec gazowy, tak samo się jeździ ekonomicznie samochodem ( szybkie rozpędzenie do prędkości zadanej i później delikatne operowanie pedałem gazu aby tą prędkość utrzymać ).

To też nie prawda (z tym samochodem). Lepiej łagodnie przyspieszać niż wciskać gaz do dechy. Jakbyś się przejechał autem z tzw. ekonomizerem, to byś wiedział.

minertu
04-02-2014, 18:59
To też nie prawda (z tym samochodem). Lepiej łagodnie przyspieszać niż wciskać gaz do dechy. Jakbyś się przejechał autem z tzw. ekonomizerem, to byś wiedział.

Jak u kogo,jedni wola jazdę bez trzymanki a drudzy wolny bieg.Nie wygodzisz bracie.

mark3k
04-02-2014, 19:02
To też nie prawda (z tym samochodem). Lepiej łagodnie przyspieszać niż wciskać gaz do dechy. Jakbyś się przejechał autem z tzw. ekonomizerem, to byś wiedział.

Tutaj są dwie szkoły, z przewagą na szybsze przyspieszanie. Nie chodzi o "butowanie" do dechy, a dość zdecydowane przyspieszenie i utrzymanie prędkośc. Taki system jest bardziej ekonomiczny jak mulenie non stop.

PS: przy bardziej agresywnym grzaniu kocioł mniej spala. Coś w tym musi być. :confused:

Novy!
04-02-2014, 20:33
Daj spokój... komu chcesz tłumaczyć??? Gosciowi co ma instalacje na jednej pompce?? który narzeka na kocioł,sterownik,eko... który wykorzystuje 5% możliwości sterownika , bo tak ma zrobioną instalacje... a na forum za fachmana robi???? mi juz się nie chce...
Doradzałeś adkwapniewskiemu cykliczną pracę pompy CO.Było ok,przez 2-3dni,chwaliłeś że można tak zejść ze spalaniem.Tylko....potem musiał wydać na opał sporo więcej jak wychłodził podłogi.VERB ma rację mówiąc o Tobie....ehh.Nie zacytuję,obiecałem.Próbowałem Cię podpuścić z ta cykliczna pracą CO.Już ustawiłem ,ale w porę się wycofałeś mówiąc ...ok to był priv,więc nie mogę.Wsadź sobie swoje rady w tyłek :) Gdybyś zastał instalację nie wiadomo jaką bo w stropie,w zakupionym starym budynku-piszczałbyś cienko.Głośniej niż ja.Na bank :)

Novy!
04-02-2014, 20:36
To też nie prawda (z tym samochodem). Lepiej łagodnie przyspieszać niż wciskać gaz do dechy. Jakbyś się przejechał autem z tzw. ekonomizerem, to byś wiedział.

Mało jeździsz,albo z małymi silniczkami :)
Ekonomiczna jazda,to szybkie przyspieszenie do zamierzonej prędkości i 6 bieg :)

P.S.
Jutro wysyłam klapkę.
Pozdrawiam

Piotrek42
04-02-2014, 20:47
Doradzałeś adkwapniewskiemu cykliczną pracę pompy CO.Było ok,przez 2-3dni,chwaliłeś że można tak zejść ze spalaniem.Tylko....potem musiał wydać na opał sporo więcej jak wychłodził podłogi.VERB ma rację mówiąc o Tobie....ehh.Nie zacytuję,obiecałem.Próbowałem Cię podpuścić z ta cykliczna pracą CO.Już ustawiłem ,ale w porę się wycofałeś mówiąc ...ok to był priv,więc nie mogę.Wsadź sobie swoje rady w tyłek :) Gdybyś zastał instalację nie wiadomo jaką bo w stropie,w zakupionym starym budynku-piszczałbyś cienko.Głośniej niż ja.Na bank :)

Cykliczną ?? chyba cie pogieło???Nigdy nie doradzam cyklicznej bo z tym jest najwięcej roboty... zmieni się temp i minuta w tą minuta w tamtą... nigdy nie byłem zwolennikiem cyklicznej..tylko komfortu użytkowania , nie grzebię nonstop i nie zmieniam nastaw codziennie jak Ty, Romkiem sobie gęby nie wycieraj ,bo znam go chyba lepiej od ciebie i mogę zadzwonić i sie zapytać...nie mam przegrzanych lub niedogrzanych pomieszczeń jak Ty, spalanie również mam mniejsze, głąb i burak jesteś i tyle, nie dochodzi do ciebie że ludzie mają rózne priorytety i wymagania, Ty tylko masz cykliczną i pracę pompki non stop, ciągle ci coś nie pasują i do wszystkich w około masz pretensje, tylko nie do siebie...olejowe Ci nie pasowało, ogniwo też nie,rbr -również Tobie nic nigdy nie bedzie pasować.... wazne żeby wykresy były ŁADNE !!!

Maher
04-02-2014, 20:53
Nic bardziej mylnego.
Tryb retortowy - eCoal ma gdzieś temperaturę spalin. Dąży do jak najszybszego uzyskania zadanej, a później zwalnia, co by spróbować się nie odstawić.

W grupowym masz większą kontrolę nad tym ile podajesz i jak mocno dmuchasz.


Może i ma gdzieś temperaturę spalin, ale jakbyś popalił w jednym i drugim trybie w podobnych warunkach i przyglądnął się wykresom to byś może zauważył o czym pisałem. W trybie eCoal czas pomiędzy szczytami temperatury spalin jest mniejszy, podobnie jest w paleniu dwustanowym (podajnik cały czas się nagrzewa i nie ma czasu na ochłodzenie), a tak uważasz że wiesz lepiej i masz taką temperaturę podajnika (mi wystarczyło kilka dni aby to zauważyć i wprowadzić odpowiednie zmiany, bo też miałem na początku palenia podobne temperatury).

Novy!
04-02-2014, 20:54
Cykliczną ?? chyba cie pogieło???Nigdy nie doradzam cyklicznej bo z tym jest najwięcej roboty... zmieni się temp i ...!

Masz jeszcze nasz priv?Wróć do niego i poczytaj o tej...jednej z dróg-jak ją nazwałeś.Masz szczęście że ja nie sprzedaję priv-u publicznie.Nawet za cenę tego że to mnie nie uwierzą-nie zacytuję.
A Twoją wymianę z adkwapniewski jutro odnajdę.Chwalenie jego niskiego spalania przy cyklicznej pracy CO-przez Twoją zacną osobę też odszukam.

Albo za dużo pijesz z bratem adwokatem,i nie pamiętasz albo....
Moje uwagi dotyczyły kotła RBR 11kW z ceramiką.Takiego już nie ma,i nie było.
I pokaż ster-na forum ES od lat cwaniakujesz a stera nie chcesz pokazać....

Maher
04-02-2014, 20:58
To też nie prawda (z tym samochodem). Lepiej łagodnie przyspieszać niż wciskać gaz do dechy. Jakbyś się przejechał autem z tzw. ekonomizerem, to byś wiedział.

Tu nawet nie muszę ci odpowiadać bo inni forumowicze zrobili to za mnie. Samochodem nawet nie z ekonomizerem a z komputerem i rejestracją wszystkich parametrów jazdy (czasy wtrysków, kąty wyprzedzenia zapłonu, wykresów sondy lambda itd.) przejeździłem więcej niż ci się wydaję.

adkwapniewski
04-02-2014, 21:02
Masz jeszcze nasz priv?Wróć do niego i poczytaj o tej...jednej z dróg-jak ją nazwałeś.Masz szczęście że ja nie sprzedaję priv-u publicznie.Nawet za cenę tego że to mnie nie uwierzą-nie zacytuję.
A Twoją wymianę z adkwapniewski jutro odnajdę.Chwalenie jego niskiego spalania przy cyklicznej pracy CO-przez Twoją zacną osobę też odszukam.

Albo za dużo pijesz z bratem adwokatem,i nie pamiętasz albo....
Moje uwagi dotyczyły kotła RBR 11kW z ceramiką.Takiego już nie ma,i nie było.
I pokaż ster-na forum ES od lat cwaniakujesz a stera nie chcesz pokazać....

Przecież tak jest , cykliczna praca = mniejsze spalanie + spieczki - przynajmniej u mnie.

praca ciągła = dopalanie "retopalu", ale większe spalanie.


Cyklicznie muszą pracować pompy i CO musi chodzić w trybie grzanie ostro -długi postój.

Jeśli pompy pracują ON-OFF - podłoga wychładza się za bardzo i potem musi dużo nadganiać.

Dlatego dla podłogówek najlepsze było by sterowanie pracą cykliczną pomp w zależności od temp zew, ale też fajny byłby dwu stan który czas postoju też miałby uwarunkowany temp zew - lub spadkiem wew i czasem dochodzenia do zadanej.

karoka65
04-02-2014, 21:03
W trybie eCoal czas pomiędzy szczytami temperatury spalin jest mniejszy, podobnie jest w paleniu dwustanowym (podajnik cały czas się nagrzewa i nie ma czasu na ochłodzenie), .
Czy możesz potwierdzić swoją teorię czy dobrze Cię zrozumiałem ?
Wg. Ciebie jeśli kocioł się odstawia to w tym czasie podajnik stygnie ?

Maher
04-02-2014, 21:09
Tutaj są dwie szkoły, z przewagą na szybsze przyspieszanie. Nie chodzi o "butowanie" do dechy, a dość zdecydowane przyspieszenie i utrzymanie prędkośc. Taki system jest bardziej ekonomiczny jak mulenie non stop.

PS: przy bardziej agresywnym grzaniu kocioł mniej spala. Coś w tym musi być. :confused:

Są dwie szkoły, bo w przypadku samochodu szybsze przyspieszanie jest ekonomiczniejsze pod względem paliwa, ale nie ekonomiczniejsze pod kosztem jego serwisu (szybsze zużywanie się części za to odpowiedzialnych).
W przypadku ogrzewania piecem z palnikiem taki niekorzystny efekt nie istnieje, tylko też trzeba wsiąść pod uwagę że mamy RBR-a i szybsze dogrzanie z temperatury spalin około 60C do temperatury około 100C (początkowy zakres efektywnego oddawania ciepła do wymiennika) przynosi też straty tylko one są i tak mniejsze niż trzymanie wysokiej temperatury spalin przez dłuższy czas.

mark3k
04-02-2014, 21:10
Czy możesz potwierdzić swoją teorię czy dobrze Cię zrozumiałem ?
Wg. Ciebie jeśli kocioł się odstawia to w tym czasie podajnik stygnie ?

Dość dziwna reoria, bo powietrze tłoczone przez wentylator chłodzi podajnik i palnik. Tak jest u mnie, a może się nie znam na fizyce i termice.:):confused:

karoka65
04-02-2014, 21:12
Tu nawet nie muszę ci odpowiadać bo inni forumowicze zrobili to za mnie. Samochodem nawet nie z ekonomizerem a z komputerem i rejestracją wszystkich parametrów jazdy (czasy wtrysków, kąty wyprzedzenia zapłonu, wykresów sondy lambda itd.) przejeździłem więcej niż ci się wydaję.
Zrobiłbym z Tobą mały zakładzik.
Przejechalibyśmy powiedzmy moim służbowym autobusem po dniówce.
Ja tą samą trasę po swojemu "muląc" a Ty po swojemu agresywnie.
Zobaczylibyśmy efekt pod dystrybutorem.
Wydaje mi się że u mnie w firmie dopłacałbyś do wypłaty.
Przychodzili tacy kamikadze, szybko założyli na nogi tanisówki i ściągnęli trapery :)
Porównania do niektórych przypadków z motoryzacji były już tu prowadzone o ile pamiętam to chyba jarek z zawijanem często się w to bawili :)

Piotrek42
04-02-2014, 21:12
I pokaż ster-na forum ES od lat cwaniakujesz a stera nie chcesz pokazać....

Moj ster od samego początku jest widoczny na E_S -nigdy go nie chowałem... w przeciwieństwie do twojego stera......

karoka65
04-02-2014, 21:14
Dość dziwna reoria, bo powietrze tłoczone przez wentylator chłodzi podajnik i palnik. Tak jest u mnie, a może się nie znam na fizyce i termice.:):confused:
Dlatego Marku pytam czy dobrze zrozumiałem teorię kolegi bo coraz częściej próbują tu niektórzy tworzyć swoje teorie.

mark3k
04-02-2014, 21:15
Są dwie szkoły, bo w przypadku samochodu szybsze przyspieszanie jest ekonomiczniejsze pod względem paliwa, ale nie ekonomiczniejsze pod kosztem jego serwisu (szybsze zużywanie się części za to odpowiedzialnych).
.
Jeśli robisz to z głową, a nie butem - nic się nie dzieje, a i silnika nie zabijesz zamuleniem.
Nie mam mocnego silnika (jedynie 150PS), ale aż się prosi przyspieszyć i wrzucić 6-ty bieg, a nie turlać się bo mi komputer pokładowy będzie pokazywał małe spalanie chwilowe.
Kocioł prowadzę troszkę agresywnie i spalanie dość niskie.
Pozdrawiam.

Przy dużych autach (autobus, transport towarowy) agresywne przyspieszanie nie działa (wiry w baku deformują zbiornik) :lol2:. W osobówkach tak.

Novy!
04-02-2014, 21:18
Jeśli robisz to z głową, a nie butem - nic się nie dzieje, a i silnika nie zabijesz zamuleniem.
Nie mam mocnego silnika (jedynie 150PS), ale aż się prosi przyspieszyć i wrzucić 6-ty bieg, a nie turlać się bo mi komputer pokładowy będzie pokazywał małe spalanie chwilowe.
Kocioł prowadzę troszkę agresywnie i spalanie dość niskie.
Pozdrawiam.
Trzeba wiedzieć jaką prędkośc się chce osiągnąć..Spróbuj pomulić prawie 200KM silnikiem.Ekonomicznie jest zawsze tak,chcesz jechać 120km/h -szybko zmierzasz do celu rozpędzając auto przez wszystkie biegi (no prawie) i wrzucasz najniższy np.6 bieg.

mark3k
04-02-2014, 21:22
Trzeba wiedzieć jaką prędkośc się chce osiągnąć..Spróbuj pomulić prawie 200KM silnikiem.Ekonomicznie jest zawsze tak,chcesz jechać 120km/h -szybko zmierzasz do celu rozpędzając auto przez wszystkie biegi (no prawie) i wrzucasz najniższy np.6 bieg.

Zdarza mi się i to dość często pomijać 5-ty bieg. Na 6-tym także ładnie przyspiesza.:)

karoka65
04-02-2014, 21:23
Przy dużych autach (autobus, transport towarowy) agresywne przyspieszanie nie działa (wiry w baku deformują zbiornik) :lol2:. W osobówkach tak.
Czyli jak słusznie zauważyłeś motoryzacja wymięka przy piecu na węgiel, hehe

Maher
04-02-2014, 21:23
Czy możesz potwierdzić swoją teorię czy dobrze Cię zrozumiałem ?
Wg. Ciebie jeśli kocioł się odstawia to w tym czasie podajnik stygnie ?

Wystarczy prześledzić moje wykresy, paliłem w obu trybach w podobnych temperaturach zewnętrznych w domu podobny odbiór ciepła. Podajnik przecież nagrzewa się od palnika, jak palnik ma mniejszą temperaturę to i podajnik będzie miał też mniejszą(nie piszę tu o nie umiejętnym paleniu i zapadaniu się żaru). Trochę też na to ma wpływ czas pomiędzy podaniami paliwa (nowa partia węgla w podajniku też wychładza podajnik), ale i tak większy wpływ na temperaturę podajnika ma temperatura palnika niż wychładzanie spowodowane częstszymi podaniami w trybie ecoal lub w dwu-stanie.

Novy!
04-02-2014, 21:29
..wyhamuj trochę bo zaczynasz ludzi denerwować...
Lepiej denerwować niż śmieszyć jak Ty.Masz szczęście ,że jestem człowiek honorowy i nie zacytuję tego co mi pisałeś na priv.

nie tylko mnie zresztą jak widzę...
A kogo jeszcze...takich jak Ty?Pytałem Cię kiedyś czy miałeś 1 pompę w układzie,bo ja miałem też i dwie. Odpowiedziałeś ,że nie -ale wiesz że to błąd.Tak jak wtedy,tak i teraz mówię żegnam.Bo ty wiesz lepiej...
Out.

karoka65
04-02-2014, 21:29
Wystarczy prześledzić moje wykresy, paliłem w obu trybach w podobnych temperaturach zewnętrznych w domu podobny odbiór ciepła. Podajnik przecież nagrzewa się od palnika, jak palnik ma mniejszą temperaturę to i podajnik będzie miał też mniejszą(nie piszę tu o nie umiejętnym paleniu i zapadaniu się żaru). Trochę też na to ma wpływ czas pomiędzy podaniami paliwa (nowa partia węgla w podajniku też wychładza podajnik), ale i tak większy wpływ na temperaturę podajnika ma temperatura palnika niż wychładzanie spowodowane częstszymi podaniami w trybie ecoal lub w dwu-stanie.
Nie chcę słyszeć więcej Twoich teorii bo znam te zależności już od kilku lat a nie dwóch miesięcy choć może zabrzmiało to nieskromnie.
Zapytałem tylko o to czy dobrze zrozumiałem to co napisałeś ?

Maher
04-02-2014, 21:35
Zrobiłbym z Tobą mały zakładzik.
Przejechalibyśmy powiedzmy moim służbowym autobusem po dniówce.
Ja tą samą trasę po swojemu "muląc" a Ty po swojemu agresywnie.
Zobaczylibyśmy efekt pod dystrybutorem.
Wydaje mi się że u mnie w firmie dopłacałbyś do wypłaty.
Przychodzili tacy kamikadze, szybko założyli na nogi tanisówki i ściągnęli trapery :)
Porównania do niektórych przypadków z motoryzacji były już tu prowadzone o ile pamiętam to chyba jarek z zawijanem często się w to bawili :)

Większość z nas kupiła małe piece, ja też pisałem o porównaniu silników o małej pojemności gdzie czasy wtrysków nie przekraczają 9,9ms.
Ja też jak bym w starym dużym piecu chciał to uzyskać co robię w małym RBR-eże to bym pozbył się opału w jeden dzień.
Ty w swoim autobusie możesz się jedynie porównać do przewymiarowanego kotła.

Piotrek42
04-02-2014, 21:35
Lepiej denerwować niż śmieszyć jak Ty.Masz szczęście ,że jestem człowiek honorowy i nie zacytuję tego co mi pisałeś na priv.

A kogo jeszcze...takich jak Ty?Pytałem Cię kiedyś czy miałeś 1 pompę w układzie,bo ja miałem też i dwie. Odpowiedziałeś ,że nie -ale wiesz że to błąd.Tak jak wtedy,tak i teraz mówię żegnam.Bo ty wiesz lepiej...
Out.

Ojciec miał 1 ale to było 30 lat temu.... ja mam 4 ! nie licząc dodatkowej do cyrkulacji i dodatkowej do solarów..

Maher
04-02-2014, 21:45
Nie chcę słyszeć więcej Twoich teorii bo znam te zależności już od kilku lat a nie dwóch miesięcy choć może zabrzmiało to nieskromnie.
Zapytałem tylko o to czy dobrze zrozumiałem to co napisałeś ?

Ale mi wystarczy kilka dni na przeliczenie i przemyślenie pewnych zjawisk i wprowadzenie odpowiednich zmian.
Teraz palę w odwróconym spalaniu grupowym i zgodnie niektórymi teoriami nie powinno to działać, a pali się i mimo że algorytm normalnego spalania grupowego się idealnie do tego nie nadaję (jest najbardziej zbliżony z wszystkich trybów do tego co chcę uzyskać) to spalam mniej opału i jakby algorytm był dopracowany do tego typu spalania to nie przekroczyłbym 140C temperatury spalin.

Czerny
04-02-2014, 21:46
A ja z innej beczki. Ile w końcu kg opału mieści zbiornik 17-tki, bo do wczoraj paliłem węglem z pewnej hurtowni i mieściło się w nim 5 worków 25 kg i troszkę miejsca jeszcze zostało, a dzisiaj przyjechał transport z innym węglem, też w workach 25 kg i zapakowałem go jedynie 4 i 3/4 aż się wysypywał :no: I dodać muszę, że zasobnik był całkowicie pusty wraz z podajnikiem, który musiałem najpierw zapełnić :lol2::confused::lol2:

Piotrek42
04-02-2014, 21:51
A ja z innej beczki. Ile w końcu kg opału mieści zbiornik 17-tki, bo do wczoraj paliłem węglem z pewnej hurtowni i mieściło się w nim 5 worków 25 kg i troszkę miejsca jeszcze zostało, a dzisiaj przyjechał transport z innym węglem, też w workach 25 kg i zapakowałem go jedynie 4 i 3/4 aż się wysypywał :no: I dodać muszę, że zasobnik był całkowicie pusty wraz z podajnikiem, który musiałem najpierw zapełnić :lol2::confused::lol2:

Inna granulacja eko....wsyp np miał do zasobnika (przedtem go zważ ) a pozniej wsyp ekogroszku i też go zważ :)

Maher
04-02-2014, 21:51
Ojciec miał 1 ale to było 30 lat temu.... ja mam 4 ! nie licząc dodatkowej do cyrkulacji i dodatkowej do solarów..

Ja też uważam że u mnie jedna pompa nie zdała by rezultatu, może i by sobie poradziła ale bym musiał dodatkowo latać do kotłowni i kręcić zaworami aby utrzymać stałą temperaturę na obu kondygnacjach, a zależało mi i zależy abym rozpalił w jesieni i zgasił na wiosnę i ewentualną regulacje wprowadzał zdalnie z komputera.

Czerny
04-02-2014, 21:53
Inna granulacja eko....wsyp np miał do zasobnika (przedtem go zważ ) a pozniej wsyp ekogroszku i też go zważ :)

A mi się wydaje, że ta pierwsza hurtownia jednak nie do końca była uczciwa:no:

Piotrek42
04-02-2014, 21:54
Ja też uważam że u mnie jedna pompa nie zdała by rezultatu, może i by sobie poradziła ale bym musiał dodatkowo latać do kotłowni i kręcić zaworami aby utrzymać stałą temperaturę na obu kondygnacjach, a zależało mi i zależy abym rozpalił w jesieni i zgasił na wiosnę i ewentualną regulacje wprowadzał zdalnie z komputera.

Do niektórych to jeszcze nie dochodzi.....,ze 2-3 lata temu było o tym na forum i to dosyć grubo ;)

bobasxx
04-02-2014, 22:01
Mało jeździsz,albo z małymi silniczkami :)
Ekonomiczna jazda,to szybkie przyspieszenie do zamierzonej prędkości i 6 bieg :)

P.S.
Jutro wysyłam klapkę.
Pozdrawiam

Hej.
Teraz już mało, jeszcze cztery lata temu przekraczałem 10000 km miesięcznie. A silniczek ponad 400 KM. ;)

bobasxx
04-02-2014, 22:04
Może i ma gdzieś temperaturę spalin, ale jakbyś popalił w jednym i drugim trybie w podobnych warunkach i przyglądnął się wykresom to byś może zauważył o czym pisałem. W trybie eCoal czas pomiędzy szczytami temperatury spalin jest mniejszy, podobnie jest w paleniu dwustanowym (podajnik cały czas się nagrzewa i nie ma czasu na ochłodzenie), a tak uważasz że wiesz lepiej i masz taką temperaturę podajnika (mi wystarczyło kilka dni aby to zauważyć i wprowadzić odpowiednie zmiany, bo też miałem na początku palenia podobne temperatury).

Jakbyś dokładnie poznał działanie poszczególnych algorytmów, to wiedziałbyś dlaczego tak jest.

Mam taką temperaturę podajnika, bo widocznie taka być musi. Chociaż mam ciepło w kotłowni ;)

Novy!
04-02-2014, 22:08
Hej.
Teraz już mało, jeszcze cztery lata temu przekraczałem 10000 km miesięcznie. A silniczek ponad 400 KM. ;)
Będziesz musiał zadowolić się samą klapką.Przesłona dmuchawy jest używana,ale o klapkę Ci chodziło?

karoka65
04-02-2014, 22:10
A mi się wydaje, że ta pierwsza hurtownia jednak nie do końca była uczciwa:no:
Pojemność 17-tki to 170dm3.
Zależy to od samego węgla, jeden przy jakiejś objętości jest lżejszy a drugi cięższy, druga sprawa frakcja ( granulacja )
Miału wsypiesz więcej kg, eko groszku mniej a groszku jeszcze mniej.
Czas pracy ślimaka do opróżnienia zasobnika będzie najniższy dla miału, wyższy dla eko groszku a najwyższy dla groszku.
Niekoniecznie musieli Cię ciupnąć.
Tak prosto pisząc :)

Maher
04-02-2014, 22:12
Jakbyś dokładnie poznał działanie poszczególnych algorytmów, to wiedziałbyś dlaczego tak jest.

Mam taką temperaturę podajnika, bo widocznie taka być musi. Chociaż mam ciepło w kotłowni ;)

Chętnie jak jest możliwość to bym coś więcej chciał się dowiedzieć o działaniu poszczególnych algorytmów niż tylko z tego co zaobserwuje w wykresach i w podglądzie on-line, tylko pewnie ES tak samo chroni to tajemnica jak Instalco certyfikat.

bobasxx
04-02-2014, 22:13
Tutaj są dwie szkoły, z przewagą na szybsze przyspieszanie. Nie chodzi o "butowanie" do dechy, a dość zdecydowane przyspieszenie i utrzymanie prędkośc. Taki system jest bardziej ekonomiczny jak mulenie non stop.

PS: przy bardziej agresywnym grzaniu kocioł mniej spala. Coś w tym musi być. :confused:

Tak samo jak są dwie szkoły palenia, z długim i krótkim (albo brakiem) podtrzymaniem. Każda ma swoje wady i zalety ;)

karoka65
04-02-2014, 22:16
A co to Cię obchodzi drobny sprzedawczyku ?
.
Zapomniałeś jak jeździłeś po budowach ludzi kołować ?
Ja choć mam na tyle odwagi żeby się przyznać do tego co robię.
Ty radziłeś po forum ale na budowie nie przyznawałeś się kim jesteś.
Spadaj cieciu, znowu Cię prądowcy pogonili ?

bobasxx
04-02-2014, 22:18
Chętnie jak jest możliwość to bym coś więcej chciał się dowiedzieć o działaniu poszczególnych algorytmów niż tylko z tego co zaobserwuje w wykresach i w podglądzie on-line, tylko pewnie ES tak samo chroni to tajemnica jak Instalco certyfikat.


Ale mi wystarczy kilka dni na przeliczenie i przemyślenie pewnych zjawisk i wprowadzenie odpowiednich zmian.


To obserwuj i wyciągaj wnioski. Możliwość podglądu tych wszystkich sterowników na eSterownik to wielka szansa na poznanie tej tajemnicy.

Arturo72
04-02-2014, 22:23
Zapomniałeś jak jeździłeś po budowach ludzi kołować ?
Ja choć mam na tyle odwagi żeby się przyznać do tego co robię.
Ty radziłeś po forum ale na budowie nie przyznawałeś się kim jesteś.
Spadaj cieciu, znowu Cię prądowcy pogonili ?
Mnie to tam wali co o mnie myślą ale Ty pokazujesz jakim jesteś ćwokiem dymającym inwestorów z kasy,także sprzedaż spadnie,oj spadnie...
Instalco będzie musiało poszukać bardziej wiarygodnego sprzedawcę bo ten już się skończył.

Ja tam nikomu nie muszę niczego udowadniać,mam dom,mieszkam,mam rachunki jakie mam,nie grzeję dla nikogo,nie mam syfu,płacę rachunki za siebie,przepłacam za G11,namawiają mnie wszyscy na G12 i tyle.
Za to mam własne zdanie...

Maher
04-02-2014, 22:27
To obserwuj i wyciągaj wnioski. Możliwość podglądu tych wszystkich sterowników na eSterownik to wielka szansa na poznanie tej tajemnicy.

Ja już wnioski powyciągałem, teraz zostaje mi czekać na odpowiednie zmiany w oprogramowaniu ecoala, pewnie jakbym kupił RBR-17 lub inny piec nie potrzebne by mi były te zmiany (inne konstrukcje wymiennika), ale teraz nawet RBR-11 daje radę.

karoka65
04-02-2014, 22:33
Mnie to tam wali co o mnie myślą ale Ty pokazujesz jakim jesteś ćwokiem dymającym inwestorów z kasy,także sprzedaż spadnie,oj spadnie...
Instalco będzie musiało poszukać bardziej wiarygodnego sprzedawcę bo ten już się skończył.


Ty się tam mną nie przejmuj.
Pamiętasz jak Ci życzyłem wszystkiego dobrego kiedy zarejestrowałeś firmę ?
Pisałem Ci jak pamiętasz że przyszłości Ci z tymi drogimi zabawkami nie wróżę ale spróbowałeś, choć tyle.
Ja tam sobie dalej te gnioty na brudny węgiel sprzedaję i jeszcze długo będę sprzedawał.
Taki cwaniak jesteś a znalazł się cwańszy co Cię wydymał.

adkwapniewski
04-02-2014, 22:35
Bo ważny jest kamuflaż :D

http://kwejk.pl/obrazek/1998301/kamuflaz.html

bobasxx
04-02-2014, 22:37
Ja już wnioski powyciągałem, teraz zostaje mi czekać na odpowiednie zmiany w oprogramowaniu ecoala, pewnie jakbym kupił RBR-17 lub inny piec nie potrzebne by mi były te zmiany (inne konstrukcje wymiennika), ale teraz nawet RBR-11 daje radę.

Ciekawe jakie, skoro piszesz że nie wiesz jak algorytmy działają ?

A co ma nie dawać rady ? Mój spalał już tej zimy po prawie 30 kg/dobę i spaliny nie przekraczały 140-150 stopni.

Maher
04-02-2014, 23:12
Ciekawe jakie, skoro piszesz że nie wiesz jak algorytmy działają ?

A co ma nie dawać rady ? Mój spalał już tej zimy po prawie 30 kg/dobę i spaliny nie przekraczały 140-150 stopni.

Jest jeszcze pewnie sporo szczegółów których nie wiem. Przy odpowiednim sterowaniu wysokiej temperatury spalin nie będzie, ale też utrzymywanie takich temperatur zbyt długo też nie jest ekonomiczne i może też powodować to co się u ciebie dzieje - wysoką temperaturę podajnika (większe prawdopodobieństwo zapłonu zasobnika i dodatkowy niepotrzebnie grzejący się element na którego też zużywasz opał).

zby-net
05-02-2014, 06:51
Bardzo mądre słowa i sama prawda.
Czytam,że niektórzy za kilka lat chcą przejść na pompę ciepła,fajnie ale dzięki temu wyrzucą na śmietnik ok.15tys.zł za kocioł i komin zamiast myśleć nad oszczednoscią tej kasy jeszcze przed budową.
Chłopaki grzejacy prądem mają podobne rachunki za ogrzewanie do Was grzejacych ekogroszkiem.

Arturo, nie zgodzę się z tobą.

Ponieważ szwagier ogrzewa dom prądem, grzejniki akumulacyjne z termostatami, ładuje je w taryfach tańszych (nocnej) w dzień mu oddają ciepło. Płaci za to miesięcznie około 400 zł. Ogrzewa 52m2

Ja piecem na groch, opalam 175m2 - 21stopni i 130m2 - 12c - około 800 zł miesięcznie.

Oczywiście wszystko zależy od ceny energii, u nas w sam raz drogi jest sam przesył.

No oczywiście pompa ciepła zużywa znacznie mniej, tylko inwestycja starczy na zakup opału na 10 lat. Domyślam się również że pompę trzeba serwisować co jakiś czas bo inaczej nie będzie gwarancji itd..

simonsaid
05-02-2014, 07:56
witam od jakiegos czasu uzytkuje RBR 17 kW, narazie nie mam połaczenia z siecia bo jestem na etapie wykonczenia budynku i neta nie ma, mam do Was pytanie jak ustawić pompe podłogówki. układ działa na 4 pompach: CO, podłogówka za zaworem 3D, CWU i cyrkulacja podłączona niezależnie( nie pod sterownik) . pompa CO służy do zasilania grzejników na górze a na dole sama podłogówka, ustawiłem programator pokojowy, czujnik wewnetrzny mam na dole i steriownik włączając pompe CO załącza na górze ogrzewanie a nie wiem jak ustawić pompe podogówki ktora jest wpięta w gniazdo mieszającej.

bobasxx
05-02-2014, 08:02
Będziesz musiał zadowolić się samą klapką.Przesłona dmuchawy jest używana,ale o klapkę Ci chodziło?

Tak o klapkę. Przesłonę mogę sobie dorobić jak będzie potrzebna ;)

bobasxx
05-02-2014, 08:11
witam od jakiegos czasu uzytkuje RBR 17 kW, narazie nie mam połaczenia z siecia bo jestem na etapie wykonczenia budynku i neta nie ma, mam do Was pytanie jak ustawić pompe podłogówki. układ działa na 4 pompach: CO, podłogówka za zaworem 3D, CWU i cyrkulacja podłączona niezależnie( nie pod sterownik) . pompa CO służy do zasilania grzejników na górze a na dole sama podłogówka, ustawiłem programator pokojowy, czujnik wewnetrzny mam na dole i steriownik włączając pompe CO załącza na górze ogrzewanie a nie wiem jak ustawić pompe podogówki ktora jest wpięta w gniazdo mieszającej.

A masz czujnik od podłogówki ? Termostaty na grzejnikach ? I czy w ustawieniach zaawansowanych masz ustawioną funkcję pompy mieszającej na "podłogowa" ?

simonsaid
05-02-2014, 08:24
jeszcze nie mam czujnika podłogówki ale jeżeli jest potrzeba i bedzie to miało w czymś pomóc moge dzis podłączyć, termostaty na grzejnikach oczwiście są, próbowałem w ustawieniach mieszjąca na podłogową nastawic ale nie widziałem aby to cos zmieniało tzn. pompa CO startowała a podłogowa wciaż była wyłączona

edit:
a czy w ustawieniach: niezależna praca pompy mieszającej ma być: TAK czy NIE ??

gmaj22
05-02-2014, 09:58
jeszcze nie mam czujnika podłogówki ale jeżeli jest potrzeba i bedzie to miało w czymś pomóc moge dzis podłączyć, termostaty na grzejnikach oczwiście są, próbowałem w ustawieniach mieszjąca na podłogową nastawic ale nie widziałem aby to cos zmieniało tzn. pompa CO startowała a podłogowa wciaż była wyłączona

edit:
a czy w ustawieniach: niezależna praca pompy mieszającej ma być: TAK czy NIE ??

Nie mam wprawdzie podlogowki, lecz kwestie ustawien rozumiem w ten sposob: Jesli wybrales wyjscie pompy mieszajacej jako podlogowa i podlaczyles ja do gniazda mieszajacej, to wtedy ustawienie dotyczace pompy mieszajacej odnosi sie do pompy CWU pracujacej dodatkowo jako mieszajaca (CWU+mieszajaca). Temperatura zalaczenia pompy mieszajacej to zasadniczo minimalna temperatura powrotu, jaka utrzymuje wtedy pompa CWU.
Ustawienie na TAK powoduje niezalezna prace pompy CWU jako mieszajaca rowniez latem, kiedy nie korzysta sie z pompy CO (dziala wtedy niezaleznie od CO). Jesli korzystasz z Androida w telefonie albo tablecie, tam kazda opcja jest dokladnie opisana. Dodatkowo w ustawieniach sterownika Programatory/Programator ogrzewania podlogowego masz opcje zaprogramowania temp. dziennej i nocnej oraz cyklicznej pracy pompy podlogowej. Z tym, ze aby ta funkcje uaktywnic, moze byc konieczne podlaczenie czujnika podlogowki tak, jak napisal kolega wczesniej. Inaczej nie bedziesz w stanie monitorowac temperatury podlogi. Wydaje mi sie jednak, ze cykliczna prace pompy podlogowej uaktywnia juz samo podlaczenie tej pompy do gniazda i wybranie opcji pmpy mieszajacej jako podlogowa. Wystarczy sprawdzic...

simonsaid
05-02-2014, 10:45
dzięki panowie za pomoc, dzis po pracy napewno podłącze czujnik podłogówki i bede próbował ruszyc pompe podłogówki ,
Beata&Sławek projekt Karmelita 2m po podłogach 230m2 a odejmując skosy, kotłownie i garaż ( choc tam też mam dwa grzejniki ale narazie nie grzeję) to zostaje ok 160 m2, ocieplenie 15 cm grafitu na scianie, 28 cm wełny w sufitach i 18 na strychu. podłgówka 100 m2 a grzejniki w reszcie pomieszczeń, pewnie zaraz pojawią sie głosy, że trzeba było 11 kW i jestem tego świadomy bo długo sie biłem z myslami ktory wziąc jednak wybor padł na 17, po ostatnich wpisach chyba jeszcze sie upewniłem, że to dobry wybór a jak po następnym sezonie zmieszcze sie z ogrzaniem w 3-3,5k za sezon to bede pewny ze to był dobry wybór :) jak tylko odpale internet napewno zapodam linka abyscie lookneli jako bardziej sdoswiadczeni i doradzili czy mozna cos udoskonalić w spalaniu

bobasxx
05-02-2014, 11:13
jeszcze nie mam czujnika podłogówki ale jeżeli jest potrzeba i bedzie to miało w czymś pomóc moge dzis podłączyć, termostaty na grzejnikach oczwiście są, próbowałem w ustawieniach mieszjąca na podłogową nastawic ale nie widziałem aby to cos zmieniało tzn. pompa CO startowała a podłogowa wciaż była wyłączona

edit:
a czy w ustawieniach: niezależna praca pompy mieszającej ma być: TAK czy NIE ??

Ja u siebie mam tak: pompa od grzejników (energooszczędna z autoadaptem) podłączona jest na stałe pod 230 V, temperaturę regulują termostaty na grzejnikach. W sterowniku u mnie CO to jest podłoga. Czujnik mam w salonie, pompa działa jako cyrkulacyjna, czyli na programatorze pokojowym mam ustawione 22,5 stopnia, dopóki nie osiągnie tej temperatury to pracuje cały czas, jak przekroczy zadaną z programatora, przechodzi do pracy cyklicznej wg ustawionych czasów. U mnie się to sprawdza.
Dzięki temu zabiegowi, mogłem podłączyć pompkę cyrkulacyjną pod sterownik i korzystać z cyrkulacji jak chcę i kiedy chcę.

karoka65
05-02-2014, 11:18
jeszcze nie mam czujnika podłogówki ale jeżeli jest potrzeba i bedzie to miało w czymś pomóc moge dzis podłączyć, termostaty na grzejnikach oczwiście są, próbowałem w ustawieniach mieszjąca na podłogową nastawic ale nie widziałem aby to cos zmieniało tzn. pompa CO startowała a podłogowa wciaż była wyłączona

edit:
a czy w ustawieniach: niezależna praca pompy mieszającej ma być: TAK czy NIE ??
Już chyba wszystko jasne ? :)

Drake
05-02-2014, 11:25
projekt Karmelita 2m po podłogach 230m2 a odejmując skosy, kotłownie i garaż ( choc tam też mam dwa grzejniki ale narazie nie grzeję) to zostaje ok 160 m2, ocieplenie 15 cm grafitu na scianie, 28 cm wełny w sufitach i 18 na strychu.

mamy podobne projekty (u Ciebie większy garaż i pokój nad nim), podobne ocieplenie, więc jak już zapodasz sterownik to będę Cię podglądał dla porównania ;)
Z moich tygodniowych obserwacji wynika, że nawet te 11kW dają radę na 8kW przy -16 deg. i wietrze huraganowym na 2 elewacje nieosłonięte drzewami.

lestek27
05-02-2014, 11:34
mamy podobne projekty (u Ciebie większy garaż i pokój nad nim), podobne ocieplenie, więc jak już zapodasz sterownik to będę Cię podglądał dla porównania ;)
Z moich tygodniowych obserwacji wynika, że nawet te 11kW dają radę na 8kW przy -16 deg. i wietrze huraganowym na 2 elewacje nieosłonięte drzewami.

Jak się sprawdza utrzymywanie temperatury CO za pomocą podtrzymanie?
Są oszczędności czy nie bardzo?

Drake
05-02-2014, 11:46
Jak się sprawdza utrzymywanie temperatury CO za pomocą podtrzymanie?
Są oszczędności czy nie bardzo?

Od północy podajnik pracował 25min, ale nie wiem czy to dużo czy mało, bo za krótko w temacie siedzę. Nie wiem jakie są cykle standardowe przy 8kW (ile razy podaje i jaką dawkę), bo nie wsłuchiwałem się ile razy kręci, ale w podtrzymaniu moim zdaniem lepiej dopala mi paliwko (soft 0.3.1.6) zapodane w trybie standardowym, choć jeszcze próbuję dobrać optymalny nadmuch i dawkę. Na pewno wydłużył się cykl od jednego startu na 8kW do kolejnego, co moim zdaniem jest ok.

Na razie to trochę błądzę jak dziecko we mgle, ale w domu ciepło, tylko w razie czego trochę więcej opału wypalę ;)

Możesz spojrzeć na wykresy czy Twoim zdaniem jest warto się w to bawić:
https://remote.esterownik.pl:8080/device/4218/

simonsaid
05-02-2014, 11:53
Już chyba wszystko jasne ? :)

jak najbardziej jasne :)


Ja u siebie mam tak: pompa od grzejników (energooszczędna z autoadaptem) podłączona jest na stałe pod 230 V, temperaturę regulują termostaty na grzejnikach. W sterowniku u mnie CO to jest podłoga. Czujnik mam w salonie, pompa działa jako cyrkulacyjna, czyli na programatorze pokojowym mam ustawione 22,5 stopnia, dopóki nie osiągnie tej temperatury to pracuje cały czas, jak przekroczy zadaną z programatora, przechodzi do pracy cyklicznej wg ustawionych czasów. U mnie się to sprawdza.
Dzięki temu zabiegowi, mogłem podłączyć pompkę cyrkulacyjną pod sterownik i korzystać z cyrkulacji jak chcę i kiedy chcę.

a powiem szczerze, że chyba jak zacznę uzywać CWU to sprubuję takiego rozwiązania, brzmi całkiem sensownie



mamy podobne projekty (u Ciebie większy garaż i pokój nad nim), podobne ocieplenie, więc jak już zapodasz sterownik to będę Cię podglądał dla porównania ;)
Z moich tygodniowych obserwacji wynika, że nawet te 11kW dają radę na 8kW przy -16 deg. i wietrze huraganowym na 2 elewacje nieosłonięte drzewami.

faktycznie bardzo podbny, czy to projekt Julka ? bo przerabiałem ich troche zanim sie zdecydowałem na Karmelitę, a co do mocy kotła to wiem, ze jest "trochę" na wyrost bo widziałem, że jest tu uzytkownik 11 w moim projekcie - wojtas77
a czy Ty swój zamierzasz udostępnic, ja czekam na Auro2 i lada dzien cos wymyślę aby był online

EDIT
widze, że ster juz jest w stopce :)

Drake
05-02-2014, 12:46
faktycznie bardzo podbny, czy to projekt Julka ? bo przerabiałem ich troche zanim sie zdecydowałem na Karmelitę, a co do mocy kotła to wiem, ze jest "trochę" na wyrost bo widziałem, że jest tu uzytkownik 11 w moim projekcie - wojtas77
a czy Ty swój zamierzasz udostępnic, ja czekam na Auro2 i lada dzien cos wymyślę aby był online

EDIT
widze, że ster juz jest w stopce :)

U mnie projekt Ambrozja I po delikatnym tuningu ;)
Ja na szczęście nie miałem dylematów co do wyboru mocy, bo większy by mi się nie zmieścił w kotłowni (nad węglowcem wisi gazowiec).

BTW. Czy w podtrzymaniu algorytm podbija wentylator w górę o 10% przy jakichś warunkach? Czasem widzę na schemacie 55%, czasem 65%, a ustawione 45%...

lestek27
05-02-2014, 12:55
Od północy podajnik pracował 25min, ale nie wiem czy to dużo czy mało, bo za krótko w temacie siedzę. Nie wiem jakie są cykle standardowe przy 8kW (ile razy podaje i jaką dawkę), bo nie wsłuchiwałem się ile razy kręci, ale w podtrzymaniu moim zdaniem lepiej dopala mi paliwko (soft 0.3.1.6) zapodane w trybie standardowym, choć jeszcze próbuję dobrać optymalny nadmuch i dawkę. Na pewno wydłużył się cykl od jednego startu na 8kW do kolejnego, co moim zdaniem jest ok.

Na razie to trochę błądzę jak dziecko we mgle, ale w domu ciepło, tylko w razie czego trochę więcej opału wypalę ;)

Możesz spojrzeć na wykresy czy Twoim zdaniem jest warto się w to bawić:
https://remote.esterownik.pl:8080/device/4218/

Nie wiem ile Ci wcześniej spalał ale te 25 minut to chyba w miarę ok.
W grupowym przy 8KW podaje 5 dawek po 5 sekund czyli w jednym cyklu podajnik pracuje 25 sekund.
Jak Ci się wydłużył czas do zasypu to chyba dobrze tylko nie wiadomo czy to zasługa Twoich zmian w sterowaniu czy ocieplenia.

lestek27
05-02-2014, 12:58
BTW. Czy w podtrzymaniu algorytm podbija wentylator w górę o 10% przy jakichś warunkach? Czasem widzę na schemacie 55%, czasem 65%, a ustawione 45%...[/QUOTE]

Jeśli masz aktywny algorytm wygaszania kotła w podtrzymaniu to podbija wentylator o 10 % jeśli nie nastąpi odpowiedni wzrost temperatury spalin.
A u Ciebie widzę jest aktywny. Ustawienia Zaawansowane.

gmaj22
05-02-2014, 13:06
Ja u siebie mam tak: pompa od grzejników (energooszczędna z autoadaptem) podłączona jest na stałe pod 230 V, temperaturę regulują termostaty na grzejnikach. W sterowniku u mnie CO to jest podłoga. Czujnik mam w salonie, pompa działa jako cyrkulacyjna, czyli na programatorze pokojowym mam ustawione 22,5 stopnia, dopóki nie osiągnie tej temperatury to pracuje cały czas, jak przekroczy zadaną z programatora, przechodzi do pracy cyklicznej wg ustawionych czasów. U mnie się to sprawdza.
Dzięki temu zabiegowi, mogłem podłączyć pompkę cyrkulacyjną pod sterownik i korzystać z cyrkulacji jak chcę i kiedy chcę.

To dlatego masz taka mala roznice pomiedzy zasilaniem a powrotem na kotle, nawet jak chodzi pompa CO (czyli podlogowa) :) Puszczasz na ppodloge przez 4D czy sprawe zalatwia 3D termostatyczny? Chociaz patrzac na Twoj sterownik przypuszczam, iz masz i jedno i drugie.

gmaj22
05-02-2014, 13:14
mamy podobne projekty (u Ciebie większy garaż i pokój nad nim), podobne ocieplenie, więc jak już zapodasz sterownik to będę Cię podglądał dla porównania ;)
Z moich tygodniowych obserwacji wynika, że nawet te 11kW dają radę na 8kW przy -16 deg. i wietrze huraganowym na 2 elewacje nieosłonięte drzewami.

Jesli nie dopuscisz do nadmiernego "wystudzenia" budynku, to z pewnoscia da rade... Teraz to masz pewnie te dwie elewacje osloniete zaspami :) Ja mialem pod koniec stycznia nieciekawa sytuacje, bo podczas mojej nieobecnosci kociol wygasl, i przez dobe temperatura wewnatrz spadla do 15 C, na zewnatrz zas bylo minus 10C. Po odpaleniu prawie dwa dni odrabial straty, ale wystarczyly mu ustawienia 8kW/12kW i 40%/46% przy zadanej ok.70C.

bobasxx
05-02-2014, 13:36
To dlatego masz taka mala roznice pomiedzy zasilaniem a powrotem na kotle, nawet jak chodzi pompa CO (czyli podlogowa) :) Puszczasz na ppodloge przez 4D czy sprawe zalatwia 3D termostatyczny? Chociaz patrzac na Twoj sterownik przypuszczam, iz masz i jedno i drugie.

4D mam na grzejniki, a 3D termostatyczny na podłogówkę. Różnica jest mała bo nie mam osobnej pompy na CWU, tylko leci na tej samej co grzejniki, na stałe załączonej. Czujnik powrotu jest na wspólnym powrocie z CO i CWU za zaworem 4D przed samym kotłem.

Powrót z podłogówki jest wpięty osobno.

gmaj22
05-02-2014, 13:53
bobasxx napisal: "Powrót z podłogówki jest wpięty osobno."

Naturalnie wpiety jest jeszcze przed 4D? :) Wtedy wszystko staje sie jasne...

minertu
05-02-2014, 14:29
z tego co napisał mineru to dwa, ale kto to wie:D
(ja osobiście mam dwa rbr11 kupiony w wakacje 2013)

Ja dzisiaj 6:30 pobudka sms zapłon paliwa, tak się kończy zabawa na ręcznym, że do pracy godzinę później pojechałem :(

Kiedy ster będzxie dostępny?

bobasxx
05-02-2014, 14:39
bobasxx napisal: "Powrót z podłogówki jest wpięty osobno."

Naturalnie wpiety jest jeszcze przed 4D? :) Wtedy wszystko staje sie jasne...

Nie, jest wpięty do drugiego króćca powrotnego w kotle.

gmaj22
05-02-2014, 15:05
Czyli ostateczne podmieszanie powrotow nastepuje juz w samym kotle... W sumie algorytm nie korzysta ze wskazan temp. powrotu, wiec na jego dzialanie wplywu to nie ma. Na dzialanie zas kotla...owszem ;)

fenix2
05-02-2014, 15:23
4D mam na grzejniki, a 3D termostatyczny na podłogówkę. Różnica jest mała bo nie mam osobnej pompy na CWU, tylko leci na tej samej co grzejniki, na stałe załączonej. Czujnik powrotu jest na wspólnym powrocie z CO i CWU za zaworem 4D przed samym kotłem.

Powrót z podłogówki jest wpięty osobno.

A dlaczego nie podłączyłeś zaworu 3D pod 4D?

bobasxx
05-02-2014, 15:38
A dlaczego nie podłączyłeś zaworu 3D pod 4D?

Tzn. za 4D ?

Zawór 4D dokładałem później, przy wymianie kotła. Obieg podłogówki z 3D i pompą pozostał bez zmian.

fenix2
05-02-2014, 16:02
Tzn. za 4D ?

Zawór 4D dokładałem później, przy wymianie kotła. Obieg podłogówki z 3D i pompą pozostał bez zmian.

Tak za. To znaczy z kotła do 4D a z niego na 3D.

timon120777
05-02-2014, 16:09
bobasx
a w którym miejscu masz czujnik podajnika? wrzuć no fotke jakąś może -chyba że już gdzieś było to mnie skieruj(reszta dalej na priv po Twoich obserwacjach)

bobasxx
05-02-2014, 16:39
bobasx
a w którym miejscu masz czujnik podajnika? wrzuć no fotke jakąś może -chyba że już gdzieś było to mnie skieruj(reszta dalej na priv po Twoich obserwacjach)

Tam gdzie oryginalnie jest umieszczony, pod wylotem na dosuszanie.

gmaj22
05-02-2014, 17:31
Tam gdzie oryginalnie jest umieszczony, pod wylotem na dosuszanie.
240927240928

U mnie fabryczne miejsce jest tuz obok krocca dosuszania, widoczne w postaci "wargi" z blaszki, pod ktora wsuwa sie czujnik. Nie ma go tam w tej chwili, gdyz przewod czujnika okazal sie za krotki po przeniesieniu sterownika w inne miejsce (o tym blizej w nastepnym poscie). Trzymam czujnik w dloni, zeby pokazac, o ile jest za krotki. W sumie drobiazg...wystarczy przedluzyc, albo zamowic nowy czujnik z pol metra dluzszym przewodem. Niemniej chcialbym zauwazyc, iz takie umiejscowienie czujnika jest troche niefortunne. Dokladnie z przeciwnej strony dmucha wentylator i skutecznie schladza czujnik, dlatego tez nie pokazuje on dokladnie temperatury podajnika, co najwyzej temperature "rogow". Zeby sie o tym przekonac, wystarczy przylozyc dlon do miejsca, w ktorym zamontowany jest czujnik oraz do samej tulei podajnika (tej czesci, w ktorej chodzi slimak). Roznica jest wyraznie wyczuwalna, sadze ze kilkanascie stopni. Nie ma to wplywu na temperature zaplonu, ktora jest znacznie wyzsza, ale mysle, ze ta roznice nalezaloby uwzgledniac przy ustawieniach temperatury wyrzutu paliwa z podajnika. Moim zdaniem warto przeniesc go nieco w dol, na sam korpus slimaka.

gmaj22
05-02-2014, 17:44
c.d.

W ubieglym tygodniu, korzystajac z chwilowego ocieplena, zmienilem zawor zwrotny na ladowaniu CWU z klapowego na sprezynowy. Temperatura CWU wprawdzie w dalszym ciagu nieco przebija, ale spowodowane jest to opcja CWU+mieszajaca. Przenioslem tez panel sterujacy eCoal z kotla na zasobnik, zas sam sterownik dalem na sciane za kotlem. Przy uzupelnianiu opalu do zasobnika, nagminnie wysypywaly sie drobiny do tylu na sterownik, ktore trzeba usuwac spomiedzy przewodow. Sam panel sterujacy zas jest moim zdaniem bezpieczniejszy na zasobniku niz nad drzwiczkami kotla, a na pewno mniej narazony na temperature czy pyl. Zreszta takie rozwiazanie z powodzeniem stosowane jest przez "innego wiodacego producenta" ;)
Poza tym wywalilem 4D, spialem powroty i zaizolowalem wszystkie rury. (wiem, ze sa lepsze izolacje, ale dalem, co mialem:) )
240929240930240931

bobasxx
05-02-2014, 17:57
240927240928

U mnie fabryczne miejsce jest tuz obok krocca dosuszania, widoczne w postaci "wargi" z blaszki, pod ktora wsuwa sie czujnik. Nie ma go tam w tej chwili, gdyz przewod czujnika okazal sie za krotki po przeniesieniu sterownika w inne miejsce (o tym blizej w nastepnym poscie). Trzymam czujnik w dloni, zeby pokazac, o ile jest za krotki. W sumie drobiazg...wystarczy przedluzyc, albo zamowic nowy czujnik z pol metra dluzszym przewodem. Niemniej chcialbym zauwazyc, iz takie umiejscowienie czujnika jest troche niefortunne. Dokladnie z przeciwnej strony dmucha wentylator i skutecznie schladza czujnik, dlatego tez nie pokazuje on dokladnie temperatury podajnika, co najwyzej temperature "rogow". Zeby sie o tym przekonac, wystarczy przylozyc dlon do miejsca, w ktorym zamontowany jest czujnik oraz do samej tulei podajnika (tej czesci, w ktorej chodzi slimak). Roznica jest wyraznie wyczuwalna, sadze ze kilkanascie stopni. Nie ma to wplywu na temperature zaplonu, ktora jest znacznie wyzsza, ale mysle, ze ta roznice nalezaloby uwzgledniac przy ustawieniach temperatury wyrzutu paliwa z podajnika. Moim zdaniem warto przeniesc go nieco w dol, na sam korpus slimaka.

U mnie także jest taka blaszka trzymająca czujnik, akurat schowała się za wężem od dosuszania ;)

Mam inny odlew (ten starszy), ale dmuchawa też jest z drugiej strony.

kowal1978
05-02-2014, 18:12
Całkiem dobrze to wygląda jak dla mnie ale ja fachowcem nie jestem.
Jest tu specjalistów dużo więc pewnie ktoś coś więcej powie.
Ile Ci połyka opału na dobę?
Szczerze Ci powiem że nie wiem. Kończę remont. 120kg starczało mi na 6-7 dni. Zależy jaka temp. na zewnątrz. Dół mam w podłogówce a góre grzejniki. Mam założoną centralkę ze sterowaniem każdego pomieszczenia. Za 2-3 tygodnie będę wiedział dokładnie to dam znać.

kowal1978
05-02-2014, 18:20
Zagladnac...zagladnalem, zawladnac nim nie moge bo nie mam takich uprawnien ;) Calkiem fajnie Ci to chodzi, ale masz pare "niekonsekwencji" w ustawieniach:
1/ temp zadana CO=45C, obnizona zas to 40C - kociol nie dopusci do spadku do obnizonej, poniewaz minimalna CO masz taka sama jak zadana;
2/ to samo dotyczy CWU... zadana 40C, obnizona 35C - nie spadnie do tej temperatury, gdyz CWU+mieszjaca ustawiona na 40C nie dopusci do obnizenia powrotu ponizej 40C i mimochodem bedzie dogrzewac CWU. Stad mimo obnizenia, temperatura CWU idzie w slad za temp. powrotu.

Moze celowo masz tak ustawione, zeby osisgnac ladna linie wykresu? ;)

Szczerze Ci powiem że ustawiałem na chybił trafił... Pierwszy raz w życiu palę w piecu;). O ustawieniach na sterowniku to uczyłem się na przykładzie innych. Po prostu dobierałem mniej więcej podobne parametry do kogoś kto miał podobną kubaturę domu. Może to i głupie ale na początek starcza- w dom jest ciepło:no:. Będę się uczył jak się już wprowadzę do domu. Na razie jestem tam z doskoku.

gmaj22
05-02-2014, 18:51
Szczerze Ci powiem że ustawiałem na chybił trafił... Pierwszy raz w życiu palę w piecu;). O ustawieniach na sterowniku to uczyłem się na przykładzie innych. Po prostu dobierałem mniej więcej podobne parametry do kogoś kto miał podobną kubaturę domu. Może to i głupie ale na początek starcza- w dom jest ciepło:no:. Będę się uczył jak się już wprowadzę do domu. Na razie jestem tam z doskoku.

I to chodzi....tak trzymaj :) Ja choc pale juz kilkanascie lat (w smieciuchu...z podajnikiem dopiero od kilku miesiecy), jeszcze sporo musze sie nauczyc

kalio
05-02-2014, 20:45
Patrzcie jak się ładnie spala - na popiół
240962
240963

minertu
05-02-2014, 20:56
Tyle dmuchasz przy tak małej dawce paliwa?
Wychładzasz (rozrzedzasz) spaline nadmiarem powietrza to się nie dziwie,że tak to u ciebie wygląda.

kalio
05-02-2014, 21:04
Tyle dmuchasz przy tak małej dawce paliwa?
Wychładzasz (rozrzedzasz) spaline nadmiarem powietrza to się nie dziwie,że tak to u ciebie wygląda.

No to Cie zmartwię to było przy dawce 4 dla 8kw i nadmuchu 40%
dopiero wczoraj miedzy 20-21 dokonałem zmian

I i jest to miał z marcela 28MJ

karoka65
05-02-2014, 21:04
240927240928

Moim zdaniem warto przeniesc go nieco w dol, na sam korpus slimaka.
Tak Grześ, tylko jak pisaliśmy o tym dawno temu z minertu to zaraz kilku filozofów zaczęło swoje wywody.
W Pancerpolu była specjalnie przyspawana tulejka na czujnik pod zasobnikiem, w tych palnikach tego w ogóle niema.
Producent dorabia te blaszki bo tam było najwygodniej.
Zgłaszaliśmy z grzeskiem że niekiedy przez to a w szczególności przy dużych wiatrach u niektórych użytkowników jest problem z temp. podajnika.
Niektórzy posłuchali i po problemie a Ci którzy wiedzą lepiej wolą baźgrać po forum :)

karoka65
05-02-2014, 21:08
No to Cie zmartwię to było przy dawce 4 dla 8kw i nadmuchu 40%
Mówiłem Ci że szybko rura Ci wymięknie jak zaczniesz palić ale Ty chciałeś być mądrzejszy od radia i sobie pofilozofować.
Nie odpisałeś mi na pytanie jakie Ci zadałem kilka stron wcześniej.
Co znaczyło z tą koroną wyżej lub niżej ?

kalio
05-02-2014, 21:17
Mówiłem Ci że szybko rura Ci wymięknie jak zaczniesz palić ale Ty chciałeś być mądrzejszy od radia i sobie pofilozofować.
Nie odpisałeś mi na pytanie jakie Ci zadałem kilka stron wcześniej.
Co znaczyło z tą koroną wyżej lub niżej ?

odpisałem Ci że 3,5cm od góry korony

kobra64
05-02-2014, 21:21
No to Cie zmartwię to było przy dawce 4 dla 8kw i nadmuchu 40%
dopiero wczoraj miedzy 20-21 dokonałem zmian

I i jest to miał z marcela 28MJ A weź jeszcze znajdź sobie jaką ma liczbę Rogi ten miał.

pawko_
05-02-2014, 21:24
Szczerze Ci powiem że ustawiałem na chybił trafił... Pierwszy raz w życiu palę w piecu;). O ustawieniach na sterowniku to uczyłem się na przykładzie innych. Po prostu dobierałem mniej więcej podobne parametry do kogoś kto miał podobną kubaturę domu. Może to i głupie ale na początek starcza- w dom jest ciepło:no:. Będę się uczył jak się już wprowadzę do domu. Na razie jestem tam z doskoku.

Masz grzejniki czy ogrzewanie podłogowe ? Jeśli OP to jaką masz temperaturę zasilania ? Sterowniki i siłowniki w każdym pomieszczeniu ?

kalio
05-02-2014, 21:31
A weź jeszcze znajdź sobie jaką ma liczbę Rogi ten miał.

Węgiel gazowy 33 Węgiel średnio spiekający, o zdolności spiekania RI powyżej 40 do 55, może być stosowany tylko w kotłach z palnikami retortowymi nowej generacji.

ze strony http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/klasyfikacja-wegli/

karoka65
05-02-2014, 21:47
Węgiel gazowy 33 Węgiel średnio spiekający, o zdolności spiekania RI powyżej 40 do 55, może być stosowany tylko w kotłach z palnikami retortowymi nowej generacji.

ze strony http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/klasyfikacja-wegli/
No to sobie odpowiedziałeś po części ale nie do końca jest toteż prawda bo zależy jak się trafi.
Kuzyn pracuje na Marcelu i z tego co mi ostatnio opowiadał to dokładnie taki wungiel jest na pokładach Marcela, oni ryją już pod Marklowicami i nie pamiętam gdzie jeszcze ale zaczęli przesiewać to nawet na 25mm, Pali tym cały ten sezon w RBRze, mówi że powera ma nieziemskiego bo z tego co mówią to i do 31Mj dochodzi, spala się dobrze, kazalem mu trochę dysze zmodyfikować do tego węgla bo na około palnika zastygał.
Problem jest z nim latem, ciężko kocioł przy życiu utrzymać, chodził chyba na 30min przerwy podajnika żeby nie zdychał, także na lato całkiem kicha.

karoka65
05-02-2014, 21:48
odpisałem Ci że 3,5cm od góry korony
Nie o to pytałem o to pytał minertu.

kobra64
05-02-2014, 21:49
Najwyraźniej Twój palnik poradnika nie czytał.

kobra64
05-02-2014, 21:51
Karoka, wiesz przecież że z miałem to jednak inna broszka.

karoka65
05-02-2014, 21:58
Karoka, wiesz przecież że z miałem to jednak inna broszka.
Jeszcze z takim, tam pewnie nikt na to nie patrzy gdzie urobiony.
Nie mam pojęcia jak to spali, chyba że z chechem zutylizuje a syfu będzie do ciu.a :)

timon120777
05-02-2014, 21:58
Tam gdzie oryginalnie jest umieszczony, pod wylotem na dosuszanie.
to weź go odwróć na początek i spróbuj skierować w dół jeśli da się blaszkę obrócić
niech zbiera temperaturę z rury podajnika poniżej a nie z palnika prawie bo jest bardzo blisko kotła.
zerknij sobie na wykres między 20:40 a 20:55- kociołek dłużej pracował i temperatura podajnika mocniej się obniżyła
wyciągaj przerwę podawania by pracował dłużej. będą efekty
przy podawaniu 1:11 masz czas do zadanej w kwadrans więc zapas mocy jest ogromny i masz gdzie zejść
tylko pilnuj nadmuchu jak pisałem i schodzenia żaru

bobasxx
05-02-2014, 22:11
to weź go odwróć na początek i spróbuj skierować w dół jeśli da się blaszkę obrócić
niech zbiera temperaturę z rury podajnika poniżej a nie z palnika prawie bo jest bardzo blisko kotła.
zerknij sobie na wykres między 20:40 a 20:55- kociołek dłużej pracował i temperatura podajnika mocniej się obniżyła
wyciągaj przerwę podawania by pracował dłużej. będą efekty
przy podawaniu 1:11 masz czas do zadanej w kwadrans więc zapas mocy jest ogromny i masz gdzie zejść
tylko pilnuj nadmuchu jak pisałem i schodzenia żaru
Ok. Mogę go przymocować gdzie tylko chcesz. Opasek zaciskowych, Ci u mnie dostatek ;)

timon120777
05-02-2014, 22:18
On nie ma być gdzie ja chcę
ma złapać przyzwoitą temperaturę podajnika w miejscu gdzie jeszcze nic złego się nie dzieje(daleko od kosza)
u Ciebie jest tuż przy bocznej ścianie wymiennika i zbiera ciepło z palnika a nie z rury podajnika a z niej powinien, stąd zawyżanie.
jak masz pirometr lub inny wynalazek mierzący temperatury to zmierz ile masz na rurze poniżej i ile jest na ścianie kotła
różnice będą dość znaczące a jak pisali koledzy daleko jest do temperatury zapłonu. to zwyczajnie wina materiału. żeliwo się mocniej grzeje
w podajniku stalowym miałbyś jakieś 45st przy takim mocowaniu czujnika. ja te z tak miałem a że Cobra ma alarm przy 65st to było ciekawie.
odwróciłem czujnik bez przenoszenia w inne miejsce.
alarmy się skończyły i nadal pali się na palniku a nie w koszu

bobasxx
05-02-2014, 22:26
On nie ma być gdzie ja chcę
ma złapać przyzwoitą temperaturę podajnika w miejscu gdzie jeszcze nic złego się nie dzieje(daleko od kosza)
u Ciebie jest tuż przy bocznej ścianie wymiennika i zbiera ciepło z palnika a nie z rury podajnika a z niej powinien, stąd zawyżanie.
jak masz pirometr lub inny wynalazek mierzący temperatury to zmierz ile masz na rurze poniżej i ile jest na ścianie kotła
różnice będą dość znaczące a jak pisali koledzy daleko jest do temperatury zapłonu. to zwyczajnie wina materiału. żeliwo się mocniej grzeje
w podajniku stalowym miałbyś jakieś 45st przy takim mocowaniu czujnika. ja te z tak miałem a że Cobra ma alarm przy 65st to było ciekawie.
odwróciłem czujnik bez przenoszenia w inne miejsce.
alarmy się skończyły i nadal pali się na palniku a nie w koszu

Czujnik jest teraz jak na zdjęciu, temperatura poszła w górę ;)

timon120777
05-02-2014, 22:31
to go podpal:bash:
u mnie pomogło więc idąc tą samą drogą liczyłem że bedzie podobnie:no:
jak widać byłem daleko od prawdy- wybacz
niech minertu z karoką zdradzą gdzie go umieścić. ja jak widać za krótki jestem
możemy tylko w temacie ustawień kontynuować jeśli chcesz
czujniki jak widać mnie nie lubią:confused::confused::confused:

bobasxx
05-02-2014, 22:34
On nie ma być gdzie ja chcę
ma złapać przyzwoitą temperaturę podajnika w miejscu gdzie jeszcze nic złego się nie dzieje(daleko od kosza)
u Ciebie jest tuż przy bocznej ścianie wymiennika i zbiera ciepło z palnika a nie z rury podajnika a z niej powinien, stąd zawyżanie.
jak masz pirometr lub inny wynalazek mierzący temperatury to zmierz ile masz na rurze poniżej i ile jest na ścianie kotła
różnice będą dość znaczące a jak pisali koledzy daleko jest do temperatury zapłonu. to zwyczajnie wina materiału. żeliwo się mocniej grzeje
w podajniku stalowym miałbyś jakieś 45st przy takim mocowaniu czujnika. ja te z tak miałem a że Cobra ma alarm przy 65st to było ciekawie.
odwróciłem czujnik bez przenoszenia w inne miejsce.
alarmy się skończyły i nadal pali się na palniku a nie w koszu

Ja nie mam stresa, że coś mi się zapali w podajniku :) (wiem przy jakiej temperaturze się węgiel zapala). Po prostu się zastanawiam, dlaczego u innych podajnik się tak nie nagrzewa ? Chodzi mi głównie o ślimak i jego "bezpieczny" zakres temperatury pracy.

bobasxx
05-02-2014, 22:39
to go podpal:bash:
u mnie pomogło więc idąc tą samą drogą liczyłem że bedzie podobnie:no:
jak widać byłem daleko od prawdy- wybacz
niech minertu z karoką zdradzą gdzie go umieścić. ja jak widać za krótki jestem
możemy tylko w temacie ustawień kontynuować jeśli chcesz
czujniki jak widać mnie nie lubią:confused::confused::confused:

Dla pocieszenia, następny zasyp będzie mniej kalorycznym eko i temperatura podajnika spadnie o około 20 stopni ;) Mam to przetestowane.

Jak przyjdzie klapka na wentyl od Novego i będę ją montował, to z ciekawości wyciągnę ślimaka (jak będę umiał) i zobaczę jak się miewa.

Jarecki79
05-02-2014, 22:58
Węgiel gazowy 33 Węgiel średnio spiekający, o zdolności spiekania RI powyżej 40 do 55, może być stosowany tylko w kotłach z palnikami retortowymi nowej generacji.

ze strony http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/klasyfikacja-wegli/

Dawno temu na tamtym blogu były też fotki jak to sie to trudne paliwo jeszcze wówczas w brucerze spala, ciężko to nazwać spalaniem.
Wiele razy się kłóciłem z autorem bloga, aby wreszcie zakończyć bajki o spalaniu węgla tzw trudnego w tych palnikach, bo to,że potrafi on ewakuować różne twory z paleniska nie jest dla mnie równoznaczne z tym,że można mówić o spalaniu czegoś takiego.

Autor bloga zresztą w prasie fachowej pisał,że węgle można mieszać, były sugestie,że to właściwy kierunek itd. i wówczas idzie to spalić.

Jarecki79
05-02-2014, 23:12
odszukałem, myślę, że się Zawijan nie obrazi, przeczytaj i przemyśl, fotka w artykule także jest
http://www.instalator.pl/archi/2008/mi2(114)/24.pdf
http://www.instalator.pl/archi/2008/mi2(114)/25.pdf
http://www.instalator.pl/archi/2008/mi2(114)/26.pdf

minertu
06-02-2014, 03:45
bobasxx Moja sugestia,jak się ociepli opróżnij zasobnik i rozkręć w połowie korpus podajnika.Wewnątrz są za silikonowane 4 otwory przeciwdymne.Czasami ten silikon zostanie wypchany do kanału powietrznego i wtedy rośnie temp podajnika.
Rada albo zaspawać albo kupić sobie na allegro cement do tłumików (http://allegro.pl/versachem-cement-uszczelniacz-do-naprawy-tlumikow-i3874898149.html) (ja go stosuję) i dokładnie zakleić te otwory.

kowal1978
06-02-2014, 04:21
Masz grzejniki czy ogrzewanie podłogowe ? Jeśli OP to jaką masz temperaturę zasilania ? Sterowniki i siłowniki w każdym pomieszczeniu ?
Parter mam cały w podłogówce( łazienka, hol, kuchnia płytki na podłodze a w pokojach panele), na górze tylko łazienka bo dom nie ma stropu tylko powałę, reszta ma grzejniki. Tak każde pomieszczenie ma swój sterownik i siłownik. Temperatura zasilania to 45 stopni.

cichy777
06-02-2014, 07:04
bobasxx Moja sugestia,jak się ociepli opróżnij zasobnik i rozkręć w połowie korpus podajnika.Wewnątrz są za silikonowane 4 otwory przeciwdymne.Czasami ten silikon zostanie wypchany do kanału powietrznego i wtedy rośnie temp podajnika.
Rada albo zaspawać albo kupić sobie na allegro cement do tłumików (http://allegro.pl/versachem-cement-uszczelniacz-do-naprawy-tlumikow-i3874898149.html) (ja go stosuję) i dokładnie zakleić te otwory.
U mnie właśnie to chyba było powodem wysokiej temperatury podajnika - właśnie jestem po spaleniu całego zasobnika od zaklejenia tych otworów i wygląda na to że w/w sposób rozwiązał mój odwieczny problem -popatrz na wykresy : https://esterownik.pl/sterownik/2118
Minertu -dzięki jeszcze raz za radę.
Pozdrawiam

acha - nie trzeba czekać na ocieplenie - mnie to samemu zajęło wraz z ponownym odpaleniem max 2 godziny a było minus 5 na dworze - układ nie zdążył wystygnąć.
Tylko przedtem dokładnie do końca wypal cały węgiel z podajnika.Na gorącym korpusie szybciej cement się utwardzi.

gmaj22
06-02-2014, 07:27
Nie o to pytałem o to pytał minertu.

Pewnie sie koledze glupio teraz zrobilo, bo zrozumial w koncu, ze niezaleznie od glebokosci osadzenia korony, odleglosc otworow od gory czy dolu korony pozostaje bez zmian. Wszak otwory sa w samej koronie a nie w palniku...

bobasxx
06-02-2014, 08:13
bobasxx Moja sugestia,jak się ociepli opróżnij zasobnik i rozkręć w połowie korpus podajnika.Wewnątrz są za silikonowane 4 otwory przeciwdymne.Czasami ten silikon zostanie wypchany do kanału powietrznego i wtedy rośnie temp podajnika.
Rada albo zaspawać albo kupić sobie na allegro cement do tłumików (http://allegro.pl/versachem-cement-uszczelniacz-do-naprawy-tlumikow-i3874898149.html) (ja go stosuję) i dokładnie zakleić te otwory.
Ok. Zrobi się. Jutro mam przewidywany czas zasypu, więc się tym zajmę.
Wszystkie zaślepić ? A jest możliwość zaślepienia ich poprzez wkręcenie jakichś śrub, jest dostęp ?

Novy!
06-02-2014, 08:32
bobasxx Moja sugestia,jak się ociepli opróżnij zasobnik i rozkręć w połowie korpus podajnika.Wewnątrz są za silikonowane 4 otwory przeciwdymne.Czasami ten silikon zostanie wypchany do kanału powietrznego i wtedy rośnie temp podajnika.
Rada albo zaspawać albo kupić sobie na allegro cement do tłumików (http://allegro.pl/versachem-cement-uszczelniacz-do-naprawy-tlumikow-i3874898149.html) (ja go stosuję) i dokładnie zakleić te otwory.

Na pewno wszystkie otwory?Karoka mówił bratu że 1,3,4 ,drugi ma być nie zaślepiony. To jak to jest?

bobasxx
06-02-2014, 08:47
Na pewno wszystkie otwory?Karoka mówił bratu że 1,3,4 ,drugi ma być nie zaślepiony. To jak to jest?

Dlatego pytam, bo też gdzieś o tym czytałem. Chyba Jarecki coś pisał na ten temat.

bobasxx
06-02-2014, 08:53
Jarecki zamieścił takie oto zdjęcie w RANKINGU KOTŁÓW...

To ile teraz jest tych otworów ?

mark3k
06-02-2014, 09:14
Z tego co pamiętam Jarecki79 opisywał, że trzeba jeden otwór zostawić, ale na focie rozstaw otworów był w poprzek, a nie tak jak na tej focie powyżej - wzdłuż. Trzeba zaślepić 3 z 4-rech otworów.

Zostaw profilaktycznie jeden otwór, a pozostałe zaślep, o ile masz taki tunel ślimaka jak na zdjęciu.

bobasxx
06-02-2014, 09:24
Z tego co pamiętam Jarecki79 opisywał, że trzeba jeden otwór zostawić, ale na focie rozstaw otworów był w poprzek, a nie tak jak na tej focie powyżej - wzdłuż. Trzeba zaślepić 3 z 4-rech otworów.

Zostaw profilaktycznie jeden otwór, a pozostałe zaślep, o ile masz taki tunel ślimaka jak na zdjęciu.

To zdjęcie jest dość stare bo z 2010 roku, pewnie nie raz się coś zmieniało w konstrukcji.

Jak rozbiorę będę wiedział. Przy wnoszeniu do kotłowni, rozkręcałem już palnik, ale nie pamiętam jak to wyglądało ;)

prz3kus
06-02-2014, 10:25
Kiedy ster będzxie dostępny?
Jest cały czas: https://remote.esterownik.pl:8080/device/3579/
:)

Potwierdzam zaspawałem wszystkie otwory i problem znikł, po co one w ogóle były?

Jarecki79
06-02-2014, 10:29
Jarecki zamieścił takie oto zdjęcie w RANKINGU KOTŁÓW...

To ile teraz jest tych otworów ?

Ta fota jest stara jak kamienie, chyba z drugiej wersji palnika
Od długiego, długiego czasu dziury sa w poprzek w jednym rzędzie a nie wzdłuż.
Dziur jest 4.
Jak słusznie zaczyna tutaj ktoś główkować zaklejanie guzik daje, też się w to bawiłem swego czasu. Prędzej czy później węgiel slicon wypchnie.....
Korzystając z dużej eko, tylko spawanie ma sens.

Jarecki79
06-02-2014, 10:32
Z tego co pamiętam Jarecki79 opisywał, że trzeba jeden otwór zostawić,.

Nie tyle trzeba, co warto.
Nie zawsze jest potrzebny (np. zbędny dla miału, bez niego pali sie na środku), ale akurat jeden to można zakleić lub odkleić a pozostałe zaspawać.
Zostawia się drugi od mocowania dmuchawy, ale Wy macie powietrze doprowadzane wężem do kosza, więc Wam żaden z tych otworów nie jest potrzebny.

Z tymi dziurami to chodzi o to,że przy nie do końca właściwych warunkach napowietrzenia kotłowni, ciągu kominowego mocniej może się cofac dym do kosza a otwór sam w sobie też dosuszał paliwo podawane na palnik.

prz3kus
06-02-2014, 11:18
No i wszytko jasne, ja tylko powiem że te otwory są tulejkowe na szlifierce obciąłem 4 śruby z łbem stożkowym. Ładnie się dopasowało i smyrnołem spawarką, Wszytko zajęło mi z wybieraniem węgla z kosza jakieś 3h i problemu nie ma. Szkoda tylko że fimra instalco tego nie robi jeżeli wiedzą że to zbyteczne :P
Ja po rozkręceniu miałem 3 otwory odetkane i żar mi się strasznie cofał.

bobasxx
06-02-2014, 14:07
No i wszytko jasne, ja tylko powiem że te otwory są tulejkowe na szlifierce obciąłem 4 śruby z łbem stożkowym. Ładnie się dopasowało i smyrnołem spawarką, Wszytko zajęło mi z wybieraniem węgla z kosza jakieś 3h i problemu nie ma. Szkoda tylko że fimra instalco tego nie robi jeżeli wiedzą że to zbyteczne :P
Ja po rozkręceniu miałem 3 otwory odetkane i żar mi się strasznie cofał.

No właśnie tu jest problem, bo nie mam spawarki w domu. Dlatego pytałem czy śrubami można zaślepić ? Np. takimi z płaskim łbem i dodatkowo na czerwony silikon ?

Jarecki79
06-02-2014, 14:15
poproś jakiegos magika i zaspawaj, ten typ żeliwa z którego jest robiona ekoenergia spokojnie cyknie różową elektrodą, nie musi być do żeliwa.
czerwonym bym tego nie zaklejał...

bobasxx
06-02-2014, 14:21
poproś jakiegos magika i zaspawaj, ten typ żeliwa z którego jest robiona ekoenergia spokojnie cyknie różową elektrodą, nie musi być do żeliwa.
czerwonym bym tego nie zaklejał...

Czerwony silikon tylko do uszczelnienia tych śrub. Wolałbym to zrobić w taki sposób, żeby była możliwość doprowadzenia palnika do stanu pierwotnego ;)

Jarecki79
06-02-2014, 14:25
po co? abyś uwalony ślimak wymieniał?

bobasxx
06-02-2014, 15:09
po co? abyś uwalony ślimak wymieniał?

Gwarancji jeszcze trochę jest na podajnik, a spawanie to już trwała ingerencja w konstrukcję.


Ma ktoś aktualną fotkę jak te dziury wyglądają w starszym odlewie (bez rogów) ?

minertu
06-02-2014, 15:51
Gwarancji jeszcze trochę jest na podajnik, a spawanie to już trwała ingerencja w konstrukcję.


Ma ktoś aktualną fotkę jak te dziury wyglądają w starszym odlewie (bez rogów) ?
Dlatego ja zaklejam to tym cementem z linka.

bobasxx
06-02-2014, 15:59
Dlatego ja zaklejam to tym cementem z linka.

Mam gdzieś klej do metalu, muszę sprawdzić jakie temperatury wytrzymuje.

bobasxx
06-02-2014, 19:37
Patrząc na przewidywany czas do następnego zasypu i po zaglądnięciu do zasobnika, operację "otwory antyspalinowe" odkładam na sobotę, a miałem mieć wolną :lol2:

Ponawiam pytanie, zaklejać (cementować), zakręcać czy spawać ?

mark3k
06-02-2014, 19:48
Zanitować :lol2:

gmaj22
06-02-2014, 21:06
Wspominalem bodajze wczoraj o za krotkim przewodzie do czujnika temp. podajnika. Po upewnieniu sie, ze wszystkie czujniki sa takie same (z wyjatkiem czujnika spalin), zamienilem miejscami czujniki CWU (ktory ma znacznie dluzszy przewod) oraz podajnika. Naturalnie zamienilem tez na szynie w sterowniku. Sam czujnik spalin przykleilem pod "rogiem" do korpusu podajnika. Przelozylem rowniez wentylator na przeciwna strone, jest teraz za kotlem i pobiera powietrze z tylu kotla. Mam wrazenie, iz jest ono tam nieco cieplejsze niz na wprost nawiewu umieszczonego w dole drzwi do kotlowni. (ok. ,1,2 m od kotla). Naturalnie nie obracalem o 90 stopni zasobnika, zeby zgrac krociec dosuszania, pomocny okazal sie nieco dluzszy waz ogrodniczy 3/4 cala. Pasuje idealnie.

pawell_1610
06-02-2014, 22:38
Panowie,
Zerknie ktoś na mój kocioł i spróbuje odpowiedzieć, dlaczego od wczoraj piec nie może osiągnąć temperatury zadanej? W komorze spalania mokro, ekogroszek na palniku przesypywany, w kotłowni szaro od dymu, generalnie dramat...

gmaj22
06-02-2014, 22:54
Panowie,
Zerknie ktoś na mój kocioł i spróbuje odpowiedzieć, dlaczego od wczoraj piec nie może osiągnąć temperatury zadanej? W komorze spalania mokro, ekogroszek na palniku przesypywany, w kotłowni szaro od dymu, generalnie dramat...

Jesli nie miales alarmu: "zanieczyszczony kociol" to nie znaczy, ze jest czysty. Poruszaj ta wajcha z tylu, ide o zaklad, ze ciezko bedzie chodzic. Jak przeczyscisz kanaly pionowe, sytuacja poprawi sie na pewno. Sprawdez tez czopuch (kolano) i przy okazji wyczysc czujnik spalin, bo pewnie czarny od sadzy. Potem mozesz zajac sie czyszczeniem reszty... Powodzenia. Napisz czy pomoglo :)

PS: Jak juz wyczyscisz kociol, mozesz spokojnie wrocic do parametrow spalania 8kW/8kW z nadmuchem 38-39% (nie wiem, jaki masz opal).

pawell_1610
07-02-2014, 05:46
Jesli nie miales alarmu: "zanieczyszczony kociol" to nie znaczy, ze jest czysty. Poruszaj ta wajcha z tylu, ide o zaklad, ze ciezko bedzie chodzic. Jak przeczyscisz kanaly pionowe, sytuacja poprawi sie na pewno. Sprawdez tez czopuch (kolano) i przy okazji wyczysc czujnik spalin, bo pewnie czarny od sadzy. Potem mozesz zajac sie czyszczeniem reszty... Powodzenia. Napisz czy pomoglo :)

PS: Jak juz wyczyscisz kociol, mozesz spokojnie wrocic do parametrow spalania 8kW/8kW z nadmuchem 38-39% (nie wiem, jaki masz opal).

@gmaj22

Problem polega na tym, że wczoraj w okolicach godziny 16 wyczyściłem kanały pionowe i poziome, a także komorę spalania. Czopucha (kolanka) nie czyściłem, dzisiaj po powrocie do domu się tym zajmę. Pytanie jak to zrobić, bo nawet jak odkręcę ę blaszkę, to jak miałbym wyczyścić sam czopuch?:confused: Na tę chwilę nie widać poprawy w spalaniu...

Dziś rano ok 5:30 wyczyściłem szmatką czujnik spalin (efekty widać na wykresie). Jednak na czujniku pozostał jeszcze "osad". Macie jakieś sprawdzone sposoby, jak ten czujnik doczyścić "do nowości"?

mark3k
07-02-2014, 06:25
@gmaj22

Problem polega na tym, że wczoraj w okolicach godziny 16 wyczyściłem kanały pionowe i poziome, a także komorę spalania. Czopucha (kolanka) nie czyściłem, dzisiaj po powrocie do domu się tym zajmę. Pytanie jak to zrobić, bo nawet jak odkręcę ę blaszkę, to jak miałbym wyczyścić sam czopuch?:confused: Na tę chwilę nie widać poprawy w spalaniu...

Dziś rano ok 5:30 wyczyściłem szmatką czujnik spalin (efekty widać na wykresie). Jednak na czujniku pozostał jeszcze "osad". Macie jakieś sprawdzone sposoby, jak ten czujnik doczyścić "do nowości"?

Płyn do mycia silników np. K2. Zmywa smołę i nagary węglowe.

berdnard
07-02-2014, 06:48
Witam ja używam tego-KENOTEK Globo 3600 -dobry-tylko trza uważać z dawką -rozcieńczania z wodą-jak do mycia karoserii
zdrówka

gmaj22
07-02-2014, 08:39
@gmaj22

Problem polega na tym, że wczoraj w okolicach godziny 16 wyczyściłem kanały pionowe i poziome, a także komorę spalania. Czopucha (kolanka) nie czyściłem, dzisiaj po powrocie do domu się tym zajmę. Pytanie jak to zrobić, bo nawet jak odkręcę ę blaszkę, to jak miałbym wyczyścić sam czopuch?:confused: Na tę chwilę nie widać poprawy w spalaniu...

Dziś rano ok 5:30 wyczyściłem szmatką czujnik spalin (efekty widać na wykresie). Jednak na czujniku pozostał jeszcze "osad". Macie jakieś sprawdzone sposoby, jak ten czujnik doczyścić "do nowości"?
To prawda, wyraznie widac, ze ok.5.30 czujnik byl wyciagany :) Widac tez, iz temperatura zadana rosnie do momentu osiagniecia temp. minimalnej CO ( 44C), kiedy to startuje pompa CO i powrot wychladza kociol. I tak w kolko... Nie wiem, jak wyglada u Ciebie podlaczenie do komina, ale z tego co piszesz, nie jest ono na wprost kotla, czyli po odkreceniu zaslepki na kolanie nie masz mozliwosci wyczyszczenia go az do wlotu do komina. Ja na Twoim miejscu sprawdzilbym jeszcze dwie rzeczy: odchylil kierownice spalin i sprawdzil, jak reaguje czujnik i czy spaliny nie uciekaja juz do kotlowni. Temperatura powinna dosc szybko wzrosnac do ponad 200 C. Po drugie: wentylator czy na recznym sterowaniu reaguje na zmiany mocy, 50%, 75%, 100%. Tylko wczesniej zamknij z powrotem kierownice spalin, bo przy przesypanym palniku i nadmuchu 100% bardzo szybko mozesz miec temperature 700C :( U siebie jeszcze niedawno mialem podobne objawy i przyczyna bylo zanieczyszczenie kanalow pionowych i czopucha, zas na czujniku spalin byl gruba warstwa sadzy.
A tak nawiasem mowiac, widze ze temperatura spalin jest stabilna, Temp. CO tez, choc nie dochodzi do zadanej. Zmien moc maksymalna z 12kW na 8kW, albo zwieksz nadmuch dla tych 12 kW co najmniej do 48%. Powinno sie poprawic. Tak jak masz teraz, czyli 8kW/12kW przy nadmuchach 37%/38% to dla tej wyzszej mocy stanowczo za malo. A poniewaz teraz temperatura CO jest nizsza o podwojna histereze od zadanej, to podaje i dmucha jak dla 12 kW. Dlatego opal sie przesypuje i kisi...
Wiec albo dajesz 8kW/8kW z nadmuchem 40% (38% moze byc za malo, jak pokazuje wykres z 6 lutego o godz.21.00), albo zostawiasz 8kW/12kW z nadmuchami na poczatek 40%/48%.
Jesli jak piszesz kociol i czopuch masz czysty, przyczyna powinna lezec w podawaniu i nadmuchu.

pawell_1610
07-02-2014, 10:20
(...) Nie wiem, jak wyglada u Ciebie podlaczenie do komina, ale z tego co piszesz, nie jest ono na wprost kotla, czyli po odkreceniu zaslepki na kolanie nie masz mozliwosci wyczyszczenia go az do wlotu do komina. Ja na Twoim miejscu sprawdzilbym jeszcze dwie rzeczy: odchylil kierownice spalin i sprawdzil, jak reaguje czujnik i czy spaliny nie uciekaja juz do kotlowni. Temperatura powinna dosc szybko wzrosnac do ponad 200 C. Po drugie: wentylator czy na recznym sterowaniu reaguje na zmiany mocy, 50%, 75%, 100%. Tylko wczesniej zamknij z powrotem kierownice spalin, bo przy przesypanym palniku i nadmuchu 100% bardzo szybko mozesz miec temperature 700C :( U siebie jeszcze niedawno mialem podobne objawy i przyczyna bylo zanieczyszczenie kanalow pionowych i czopucha, zas na czujniku spalin byl gruba warstwa sadzy.
A tak nawiasem mowiac, widze zniewaz teraz temperatura CO jest nizse temperatura spalin jest stabilna, Temp. CO tez, choc nie dochodzi do zadanej. Zmien moc maksymalna z 12kW na 8kW, albo zwieksz nadmuch dla tych 12 kW co najmniej do 48%. Powinno sie poprawic. Tak jak masz teraz, czyli 8kW/12kW przy nadmuchach 37%/38% to dla tej wyzszej mocy stanowczo za malo. A poza o podwojna histereze od zadanej, to podaje i dmucha jak dla 12 kW. Dlatego opal sie przesypuje i kisi...
Wiec albo dajesz 8kW/8kW z nadmuchem 40% (38% moze byc za malo, jak pokazuje wykres z 6 lutego o godz.21.00), albo zostawiasz 8kW/12kW z nadmuchami na poczatek 40%/48%.
Jesli jak piszesz kociol i czopuch masz czysty, przyczyna powinna lezec w podawaniu i nadmuchu.

Dzięki kolego za pomoc. Moc kotła już zmieniłem, zobaczymy, czy coś to pomoże. Test z kierownicą spalin wykonam po powrocie do domu. Na dzisiaj mam też zamówionego kominiarza. Kocioł dokładnie wczoraj czyszczony. Co do komina, to wygląda to w ten sposób: http://esterownik.pl/gfx/upload/0584f81b.jpg oraz http://esterownik.pl/gfx/upload/0584f81b.jpg Dopiero na górze rura skręca pod kątek 90* w prawo do ściany (do komina). Wszystkie rury w kotłowni są ocieplone (zdjęcia sprzed 2 lat). Ciekawi mnie jednak dlaczego kocioł nagle zaczął się tak "kisić". Jeszcze 5 lutego pracował normalnie. A teraz w całej piwnicy jest dym...


Płyn do mycia silników np. K2. Zmywa smołę i nagary węglowe.

Dzisiaj spróbuję, dzięki:yes:

djhiq
07-02-2014, 11:31
Panowie podpowiedzcie dlaczego w dalszym ciągu nie mam statystyk automatycznych. Co jeszcze muszę zrobić żeby się pojawiły?

bobasxx
07-02-2014, 11:38
Panowie podpowiedzcie dlaczego w dalszym ciągu nie mam statystyk automatycznych. Co jeszcze muszę zrobić żeby się pojawiły?

A uzupełniłeś wszystkie pola we wpisie "zakup paliwa" ?

prz3kus
07-02-2014, 11:38
Jak wprowadzałeś zakup paliwa uzupełniłeś wszystkie dane?

djhiq
07-02-2014, 12:45
Dobra już działają statystyki. Nie maiłęm wybranego węgla z listy na danym zasypie. Narazie spalam ponad 50 kg /dobę :) (wygrzewanie podłogówek/ osuszanie budynku).

gmaj22
07-02-2014, 13:32
Dzięki kolego za pomoc. Moc kotła już zmieniłem, zobaczymy, czy coś to pomoże. Test z kierownicą spalin wykonam po powrocie do domu. Na dzisiaj mam też zamówionego kominiarza. Kocioł dokładnie wczoraj czyszczony. Co do komina, to wygląda to w ten sposób: http://esterownik.pl/gfx/upload/0584f81b.jpg oraz http://esterownik.pl/gfx/upload/0584f81b.jpg Dopiero na górze rura skręca pod kątek 90* w prawo do ściany (do komina). Wszystkie rury w kotłowni są ocieplone (zdjęcia sprzed 2 lat). Ciekawi mnie jednak dlaczego kocioł nagle zaczął się tak "kisić". Jeszcze 5 lutego pracował normalnie. A teraz w całej piwnicy jest dym...



Dzisiaj spróbuję, dzięki:yes:

Ten test z kierownica to po to, aby sie przekonac, czy zapchane sa kanaly pionowe, czy czopuch albo komin. Zmieniles moc na 8kW/8kW ale nie podniosles dla tej mocy nadmuchu. Przynajmniej przestanie przesypywac opal, bo mniej teraz podaje, ale czy go spali? Jesli bedziesz mial niedopalony wegiel w popielniku, to nadmuch do korekty. Owszem, jeszcze przedwczoraj chodzilo dobrze do momentu, w ktorym zmniejszyles nadmuch z 40% na 37%. Zauwaz, ze w trybie eCoal, czyli pelnym automacie, kociol sobie radzil z temperatura i spalinami. Po wizycie kominiarza wszystko juz bedzie jasne :)
PS: Dopiero teraz zauwazylem, ze masz wymiennik plytowy. Rozumiem, ze w malym obiegu (kotlowym) pompa dziala tez jako mieszajaca? Czy masz odddzielna pompe mieszajaca? Bo pompa CWU grzeje tylko wode, co widac w ustawieniach.

PS 2: Widze, ze wszystko wrocilo do normy. Czyzby po wizycie kominiarza? :) Podziel sie wiesciami, co bylo przyczyna, bo sam jestem ciekaw...

Novy!
07-02-2014, 14:08
Rozumiem, ze w malym obiegu (kotlowym) pompa dziala tez jako mieszajaca? Czy masz odddzielna pompe mieszajaca? Bo pompa CWU grzeje tylko wode, co widac w ustawieniach.
Zerkam sobie na Twój sterownik,bo szukam sterownika z podawaniem w grupie większym niż 4,a przy tym z poprawnym Histogramem.Bo ja mam obiekcje czy wtedy pokazuje prawidłowo.I chciałbym dwa słowa o Twoim dwustanie...
Kolego,ja tam się nie znam,choć męczyłem dwustan długo,niestety przy moim rozbiorze ciepła,potrzebuję mocy i sporego nadmuchu-a przy wesołej i jej spiekaniu to problem.
Powinieneś się zastanowić jak chcesz by ten Twój dwustan wyglądał.
1.Jeśli chcesz by się kocioł odstawiał,ustawiona moc jest zbyt mała.
2.Jeśli ma iść w ciągłej-to masz ustawioną zbyt dużą moc.Kocioł ma nigdy nie dotrzeć do zadanej,sam musisz ocenić na jakie minimum możesz sobie pozwolić.Owszem,zrobi się cieplej-to się odstawi.To nieuniknione,ale póki co zmniejsz nadmuch i rozciągnij podawanie ile się da.Ustawiłeś 3 sek pracę podajnika-jest to jak najbardziej poprawne na ten palnik :)
Powodzenia.

gmaj22
07-02-2014, 15:11
Zerkam sobie na Twój sterownik,bo szukam sterownika z podawaniem w grupie większym niż 4,a przy tym z poprawnym Histogramem.Bo ja mam obiekcje czy wtedy pokazuje prawidłowo.I chciałbym dwa słowa o Twoim dwustanie...
Kolego,ja tam się nie znam,choć męczyłem dwustan długo,niestety przy moim rozbiorze ciepła,potrzebuję mocy i sporego nadmuchu-a przy wesołej i jej spiekaniu to problem.
Powinieneś się zastanowić jak chcesz by ten Twój dwustan wyglądał.
1.Jeśli chcesz by się kocioł odstawiał,ustawiona moc jest zbyt mała.
2.Jeśli ma iść w ciągłej-to masz ustawioną zbyt dużą moc.Kocioł ma nigdy nie dotrzeć do zadanej,sam musisz ocenić na jakie minimum możesz sobie pozwolić.Owszem,zrobi się cieplej-to się odstawi.To nieuniknione,ale póki co zmniejsz nadmuch i rozciągnij podawanie ile się da.Ustawiłeś 3 sek pracę podajnika-jest to jak najbardziej poprawne na ten palnik :)
Powodzenia.

Dziekuje za rade. Owszem, korzystajac z tego, ze jestem teraz w domu, eksperymentuje troche z dwustanem. Przez ostatnie cztery dni testowalem opal z lokalnych skladow. Wzialem po worku i przy takim samym podawaniu 3s/57s dobieralem tylko nadmuch. Stad tak czeste zmiany. Od dzis wracam do mojego "niepokornego" Pieklorza, stad rozciagniecie postoju do 67 s oraz zmniejszenie nadmuchu do 40%. Poniewaz sie odstawil, rozciagne jeszcze. Tymczasem poczekam kilka godzin, bo temperatura na zewnatrz spada i zapowiada sie spory rozbior cieplej wody :)
W grupowym na sofcie 0.3.1.8 palilem jeszcze niedawno, jak byly mrozy w granicach -5C/-10C. O ile pamietam mialem ustawienia 8kW/12kW, podawanie 4krotne i wiatr 39/45% dla Pieklorza. Praktycznie w dzien sie nie odstawial....

mpepe
07-02-2014, 17:16
Ok schodzimy na inne tematy, wczoraj zakupiłem w Resover opał 1.5 tony Wesołej ma trochę więcej miału niż ta z Bartex i jest mory. Do tego 0.5 tony miały 27MJ mokry jak cholera wygląda jak błoto zawiesza się w zasobniku - nie polecam. Przesypałem do jutowych worów po wesołej z Bartexu niech schnie. Dobrze, że nie wziąłem calej tony miału bo bym miał problem :-)


Ooo Ooo posprzątane :-)

Piotrek42
07-02-2014, 19:52
Ok schodzimy na inne tematy, wczoraj zakupiłem w Resover opał 1.5 tony Wesołej ma trochę więcej miału niż ta z Bartex i jest mory. Do tego 0.5 tony miały 27MJ mokry jak cholera wygląda jak błoto zawiesza się w zasobniku - nie polecam. Przesypałem do jutowych worów po wesołej z Bartexu niech schnie. Dobrze, że nie wziąłem calej tony miału bo bym miał problem :-)


Ooo Ooo posprzątane :-)


hehe w resower kupiłeś eko??? już widzę te 27MJ :)

Novy!
07-02-2014, 21:10
Dziekuje za rade. .

Ok,to jest ten "gorszy",ale niezgorszy sposób.Uzbroić się trzeba w cierpliwość,i użyć nadmuchu w granicach 36-37% bo...za dużo dmuchasz.Obserwuj trendy spalin.Przy takim prowadzeniu,temp spalin ma niewielki przyrost,ale temp na kotle musi za nim biegnąć. Będzie to taka hibernacja.Nie daj się zwieść nadmuchowi-temu co widzisz na palniku.Tylko intuicja.Zerkaj co 1h czy nie zapada się palnik.Jak jest lekko powyżej to ok.Jak wyżej,1 sek mniej w podawaniu.ale na Boga,masz potencjał.Nie dmuchaj tak :)

kveldulv
07-02-2014, 21:23
W jaki sposób kontrolować moc pieca w trybie ręcznym?
Grupowe ma opcję ustawienia mocy. Gdy były duże mrozy, na ustawieniu 8/8kW wolne się zbierał, dałem 8/12 i poszło.
A co robić w trybie ręcznym gdy nie będzie uzyskiwał zadanej temperatury? A może moc sam sobie dobiera?

Novy!
07-02-2014, 21:31
W jaki sposób kontrolować moc pieca w trybie ręcznym?
Grupowe ma opcję ustawienia mocy. Gdy były duże mrozy, na ustawieniu 8/8kW wolne się zbierał, dałem 8/12 i poszło.
A co robić w trybie ręcznym gdy nie będzie uzyskiwał zadanej temperatury? A może moc sam sobie dobiera?

Dbać o komfort w domu.Dobierając tak parametry,aby było Ci najzwyczajniej...ciepło :)

kveldulv
07-02-2014, 21:42
Sporo jest użytkowników RBRa którzy narzekają na niedopałki. Na zbyt duży pobór w grupowym, że nie ma do ustawienia czasu podawania itd.
Dlaczego więc nie przejść na ręczny? Tam mamy do wyboru oba parametry - czas podawania i przerwę.
Co z ręcznym jest nie tak? :) Bo małe mam doświadczenie z tym trybem.

karoka65
07-02-2014, 21:42
Co jest niełatwym zadaniem dla laika :)

kveldulv
07-02-2014, 21:44
Ja żeby zadbać o komfort cieplny w domu mogę ubrać sweter.
Albo wejść z żoną pod kołdrę :)

Ale parametry na piecu to już jakaś czarna magia hehe

Novy!
07-02-2014, 21:46
Ja żeby zadbać o komfort cieplny w domu mogę ubrać sweter.
Albo wejść z żoną pod kołdrę :)

Ale parametry na piecu to już jakaś czarna magia hehe

Zamiast ubierać sweter,zadbaj o taką temp na CO aby go nie ubierać.....

karoka65
07-02-2014, 22:17
Ja żeby zadbać o komfort cieplny w domu mogę ubrać sweter.
Albo wejść z żoną pod kołdrę :)

Ale parametry na piecu to już jakaś czarna magia hehe
Ja wolę wariant drugi :)

Novy!
07-02-2014, 22:18
Ja żeby zadbać o komfort cieplny w domu mogę ubrać sweter.
Albo wejść z żoną pod kołdrę :)

Ale parametry na piecu to już jakaś czarna magia hehe

Jeśli jesteś w posiadaniu kotła RBR11kW ,a masz nieocieplony budynek ,a kocioł dobrany "w sam raz"-masz kiwanie w kotłowni.Ten kooooocioł ma jedna podstawowa wadę.Po usunięciu półki jak w 17kW,robi się przelot spalin do komina,bez wymiany w górnej części wymiennika.Efekt jest taki,że na małych mocach jest ok,jak przychodzą mroźne dni-taka wymiana na krótkim obiegu spalin,bez półki z wodą -daje efekt srania,a nie grzania.Trzeba mu dołożyć-i tu jest efekt skarbonki dla małego dziecka.Sypiesz mało,masz dużo w skarbonce ,ale nominały tak małe ,że nic sobie za to dziecko nie kupi.Chyba ,że wpadną dziadkowie-wtedy rozpasanie.
Ty masz do dyspozycji,małą moc-z dużą sprawnością i niewielkie przyrosty temperatury CO,albo większa moc,spora stratę w kominie i dojście do zadanej w całkiem przyzwoitym czasie.
Wybieraj.

pawell_1610
07-02-2014, 22:31
PS 2: Widze, ze wszystko wrocilo do normy. Czyzby po wizycie kominiarza? :) Podziel sie wiesciami, co bylo przyczyna, bo sam jestem ciekaw...

Witam po krótkiej przerwie. Tak jak wcześniej zapowiadałem, dzisiaj miałem wizytę kominiarza. Godzinę każdy z Was sprawdzi na wykresie. Generalnie kominiarz wyciągnął z komina tyle syfu (sadzy, a w ostatnim stadiu palenia [ostatnie 2 dni] nawet szlam). Kominiarz mówił o czyszczeniu kotła nawet co kwartał, zatem Panowie i Panie dbajmy o nasze kociołki! Jak widać na wykresach, po oczyszczeniu komina i wyciągnięciu kilku kg syfu wszystko wróciło do normy. Żadnych zmian nastawów, jak ręką odjął poprawiło się spalanie...
Zatem test kolegi @gmaj22 z kierownicą spalania nie doszedł do skutku:) niemniej jednak jestem bardzo wdzięczny za okazaną pomoc!

Drake
08-02-2014, 01:03
Jak się sprawdza utrzymywanie temperatury CO za pomocą podtrzymanie?
Są oszczędności czy nie bardzo?

Pokusiłem się o mały test.
Czas badania: 2014-02-06 00:05 - 02:45
Cztery cykle pracy od wyłączenia dmuchawy do ponownego wyłączenia.
Pierwszy cykl: wyłączone podtrzymanie (czas postoju podajnika = 55min).
Drugi, trzeci, czwarty cykl: włączone podtrzymanie (czas postoju podajnika = 5min).
Start testu - czas pracy podajnika: 43m21s
Koniec pierwszego cyklu: 45m1s (czas pracy podajnika: 1m40s) (czas trwania cyklu: 35minut) (współczynnik: czas pracy podajnika/ czas trwania cyklu = 0,0476)
Koniec drugiego cyklu: 46m26s (czas pracy podajnika: 1m25s) (czas trwania cyklu: 35minut) (współczynnik: czas pracy podajnika/ czas trwania cyklu = 0,0404)
Koniec trzeciego cyklu: 48m16s (czas pracy podajnika: 1m40s) (czas trwania cyklu: 40minut) (współczynnik: czas pracy podajnika/ czas trwania cyklu = 0,0417)
Koniec czwartego cyklu: 50m30s (czas pracy podajnika: 2m14s) (czas trwania cyklu: 55minut) (współczynnik: czas pracy podajnika/ czas trwania cyklu = 0,0406)

Warunki początkowe dla obu cykli podobne.

Dla spalania bez podtrzymania w tych warunkach podajnik pracował średnim czasem: 2m48s/h
Dla spalania z podtrzymaniem w tych warunkach podajnik pracował odpowiednio: 2m25s/h, 2m30s/h, 2m26s/h.

Wynika z tego, że w danej temperaturze w mojej instalacji lepiej sprawdza się spalanie z podtrzymaniem, więc przy takim pozostaję.

Wydaje mi się, że im więcej podbić w podtrzymaniu, tym większy zysk w stosunku do standardowego trybu grzania.
W sofcie 0.3.1.8. może już być zupełnie inaczej (zmniejszona ilość podań w cyklu).

Slawko123
08-02-2014, 09:11
J
Ty masz do dyspozycji,małą moc-z dużą sprawnością i niewielkie przyrosty temperatury CO,albo większa moc,spora stratę w kominie i dojście do zadanej w całkiem przyzwoitym czasie.
Wybieraj.
A nie jest czasem odwrotnie? Wydaje mi się, że większa sprawność będzie jak więcej energii odzyskamy ze spalin.
Czym różni się 11-12 od 17? Palnik ten sam (różnica w ilości otworów napowietrzających w koronie co można skompensować ilością podawania powietrza) 11 ma mniejsza powierzchnie wymiany(krótsza droga spalin) w 17 dłuższa droga spalin, co owocuje większą wymianą energii. To, ze 11 ma mniejsza pojemność wodną, nic nie daje, bo trzeba brać pod uwagę całą objętość układu CO.
Wydaje mi się, że lepiej gdyby kocioł miał dwa układy wymiany ciepła, jeden "gorący" a drugi "chłodny" i całość zasilała by bufor ciepła na zasadzie, że układ "gorący" ogrzewa górę bufora(tak jak to teraz jest stosowane) a układ "chłodny" dolną lub środkową część bufora(np. zamiast solarów[przykład]).
Ten "chłodny" układ byłby w końcowej fazie przelotu spalin w piecu.

Wydaje mi się, że okrojenie mocy 11-12 względem 17 polegało na "wycięciu" powierzchni wymiany ciepła i zmniejszeniu pojemności wodnej. jak najbardziej skutkuje to zmniejszeniem mocy oddawanej do układu, ale nie mocy wytwarzanej przez palnik. Ta niewykorzystana moc gdzieś musi ulecieć. Gdzie? wiadomo, w komin :)

Oczywiście mogę sie mylić.
Na razie tylko teoretycznie. Mam podobny domek do Waszych(nowy, dobrze ocieplony, ale bez przesady) i zamierzam kupić ten piec. Nawet już byłem skłonny na 11, ale z tego co czytam, to jednak 17 bedzie lepsza.

czp01
08-02-2014, 10:57
....... Kominiarz mówił o czyszczeniu kotła nawet co kwartał, zatem Panowie i Panie dbajmy o nasze kociołki! Jak widać na wykresach, po oczyszczeniu komina i wyciągnięciu kilku kg syfu wszystko wróciło do normy. Żadnych zmian nastawów, jak ręką odjął poprawiło się spalanie...


Kominiarz mas rację w 100 % - ja swój kocioł ( no zupełnie inny bo żeliwny) ale czyszczę zawsze co zasyp ekogroszku a więc co 7 a góra co 18 dni ( w zależności jak szybko się spala) Pozwala mi to na utrzymanie jakiej takiej sprawności tego śmieciucha z podajnikiem i w miarę poprawne spalanie:

:cool:

Slawko123
08-02-2014, 12:22
17 wybrałem zanim powstała 11. Dom mam 240m2 po podłogach(120 na poddaszu ale trzeba odliczyć skosy), reku jest, Sciany: 24 beton komórkowy λ0,09 +12 styro grafit λ0.031, dach ok 22cm Pianki PIR(ma być, ale nie jestem pewien czy na pewno).

karoka65
08-02-2014, 12:22
Sławek, to Twoja kasa i żebyś sobie bidy nie narobił.
Ile potrzebował będziesz tej mocy ?
Weź pod uwagę choćby ostatnie dwie zimy.
Powiem Ci weź dużą poprawkę na to co piszą niektórzy, żaden z tych najmniejszych nie będzie generował 10 czy 12kW ze spaliną 100stopni czy nawet 160.
Powiem Ci że mam kontakt też z tymi których instalatorzy ciężko wystraszyli i zdecydowali się na "zapasy".
Instalator wziął pieniądze i poszedł w siną w dal a teraz telefonu, panie wieśku co robić bo każdym połączeniem czarna maź się leje, rura zalepiona śmierdzącym syfem.
Jak się nie słuchało kierowcy który sprzedaje kotły :) tylko tych którym się coś wydaje to nic na to nie poradzę.

karoka65
08-02-2014, 12:38
17 wybrałem zanim powstała 11. Dom mam 240m2 po podłogach(120 na poddaszu ale trzeba odliczyć skosy), reku jest, Sciany: 24 beton komórkowy λ0,09 +12 styro grafit λ0.031, dach ok 22cm Pianki PIR(ma być, ale nie jestem pewien czy na pewno).
Przy tych 240 kilka dni pochodzi a później pyku, pyku, tu jest jeszcze trochę tej powierzchni do grzania i idzie to jeszcze przetrawić a jak czytają niektóre wpisy ludzie którzy mają po 100, 120, 140m2 ?

Slawko123
08-02-2014, 12:44
Napisze tak:
nie mam pojęcia o użytkowaniu kotłów jakichkolwiek. W projekcie mam piec CO gazowy 25kW, wiem, ze to jest co innego, dlatego wydaje mi się, ze 17kW z węgla będzie ok, zwłaszcza, że dla mnie i mojej rodziny temperatura w pomieszczeniach poniżej 23*C to Arktyka :) 24*C to będzie optymalna temperatura(sprawdzone :) ), a w łazienkach ok 26*C.

Mam znajomych co maja domki i ogrzewają gazem. utrzymuja temperaturę ok 20-21*C . Jak jadę do nich w odwiedziny w zimę, to zakładam kalesony, podwójne ciepłe skarpety i ze dwa podkoszulki. Oczywiście po 2-3h jestem i tak przemarznięty(moja rodzina też).
Dziwię sie tym dla których utrzymywanie 20*C jest ok, no ale to Oni tam mieszkają.

bpiter79
08-02-2014, 12:47
Karoka pytanie troszkę z innej beczki: czy orientujesz się kiedy wyjdzie nowy sterownik z Elektro Systemu (następca ecoali)? I drugie pytanie: czy będzie on w zestawie z RBR 12?

karoka65
08-02-2014, 13:09
Karoka pytanie troszkę z innej beczki: czy orientujesz się kiedy wyjdzie nowy sterownik z Elektro Systemu (następca ecoali)? I drugie pytanie: czy będzie on w zestawie z RBR 12?
Wiesz znowu jakiś złośliwiec napisze że coś chcę zataić czy się wykręcam ale nie lubię wychodzić przed szereg i nieupoważniony jestem żeby coś obiecywać.
To wyłącznie zależy od producenta sterownika firmy Elektro-System.
Mogę powiedzieć na podstawie tego co wiem że nie będzie to szybciej jak drugie półrocze 2014 z tym że jak wyżej :)
Tak będzie na wyposażeniu standardowym RBR 12kW z tego co mi wiadomo.

bpiter79
08-02-2014, 13:15
Dzięki za info :bye:

edgar184
08-02-2014, 17:20
Napisze tak:
nie mam pojęcia o użytkowaniu kotłów jakichkolwiek. W projekcie mam piec CO gazowy 25kW, wiem, ze to jest co innego, dlatego wydaje mi się, ze 17kW z węgla będzie ok, zwłaszcza, że dla mnie i mojej rodziny temperatura w pomieszczeniach poniżej 23*C to Arktyka :) 24*C to będzie optymalna temperatura(sprawdzone :) ), a w łazienkach ok 26*C.

Mam znajomych co maja domki i ogrzewają gazem. utrzymuja temperaturę ok 20-21*C . Jak jadę do nich w odwiedziny w zimę, to zakładam kalesony, podwójne ciepłe skarpety i ze dwa podkoszulki. Oczywiście po 2-3h jestem i tak przemarznięty(moja rodzina też).
Dziwię sie tym dla których utrzymywanie 20*C jest ok, no ale to Oni tam mieszkają.

Popieram w 100%.
Ja się spotkałem ze stwierdzeniem że 18stopni to jest ok :D.
I w dodatku zrobiłem wtedy z właścicielem 18 stopni w domu flaszkę, i byłem przemarznięty.
W domu powyżej 22,5 to standard w najzimniejszym pokoju, a łazienki 26 minimum, i na szczęście tą zimę tak przeszedłem. :lol2:
Z 18 to tylko dziewczęta :D.

keteimj
08-02-2014, 18:26
Przy tych 240 kilka dni pochodzi a później pyku, pyku, tu jest jeszcze trochę tej powierzchni do grzania i idzie to jeszcze przetrawić a jak czytają niektóre wpisy ludzie którzy mają po 100, 120, 140m2 ?

Nie ma strachu na stu metrach z kawałkiem jadę trzeci sezon 17-ką i nie widzę żadnej tragedii ani kapie ani sadzy, a są tacy co z 12-ki przy 140 m2 sadzę wiadrem wybierają, także uważam, że prawda leży gdzieś po środku

bobasxx
08-02-2014, 19:19
Otwory antyspalinowe zaślepione. Klapka na dmuchawę zainstalowana (o zgrozo).

Zajęło mi to 5 godzin, z czego klapka 3 godziny :confused:

Niestety chyba w moim przypadku producent zapomniał zaślepić te otwory antyspalinowe, coś próbował przy pierwszym z lewej, ale jednak słabo to wyszło... Silikonu ani śladu. Zdjęcie nr 1.

Klapka, hmm...
Tu podziękowania dla kolegi Novy za podesłanie mi klapki i informacji o komplikacjach jakie napotkam :) Niestety miał rację, przejściówka pomiędzy palnikiem, a dmuchawą okazała się pancerna (jakieś tworzywo nieziemsko twarde). Szlifowałem ją dwie godziny, żeby klapka się swobodnie otwierała (aż mi się czasy technikum przypomniały i obróbka ręczna na praktykach ;) ). Zdjęcia 2 i 3.

Na szczęście udało mi się temat ogarnąć, po konsultacji z serwisantem ekoenergii, otwory zaspawałem. Mam nadzieję że temperatura podajnika w końcu się unormuje.

Ze swojej strony mogę tylko dodać, że po prawie roku użytkowania "małej ekoenergii", nie stwierdzam żadnych oznak zużycia, wszystko prawie jak nówka, no właśnie prawie... Zdjęcie nr 4, idę o zakład, że jeszcze rok i w miejscu niezaślepionych otworów, ślimak by klęknął, bo już się ładnie przegrzał :(

kowal1978
08-02-2014, 19:58
Witam ponownie. Chciałbym się dowiedzieć gdzie mam wpisać dane aby przeliczało mi średnie zużycie paliwa, średni koszt itp. Dlaczego po wpisaniu czasu pracy podajnika i wyzerowaniu licznika pracy podajnika nie wyświetla mi daty kolejnego zasupu?
Dziękuję za odpowiedź.

lestek27
08-02-2014, 20:22
Witam ponownie. Chciałbym się dowiedzieć gdzie mam wpisać dane aby przeliczało mi średnie zużycie paliwa, średni koszt itp. Dlaczego po wpisaniu czasu pracy podajnika i wyzerowaniu licznika pracy podajnika nie wyświetla mi daty kolejnego zasupu?
Dziękuję za odpowiedź.

Wchodzisz w statystyki ręczne i tam dodajesz wpis "zakup paliwa".
Wypełniasz tam wszystkie pola i powinno być ok.
Co do daty kolejnego zasypu to po minucie pracy podajnika powinna się pojawić data kolejnego.

lestek27
08-02-2014, 20:37
Oczywiście należało by dodać jeszcze wpis "zasyp paliwa"