PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

karoka65
15-01-2013, 20:28
No idzie wyczuć już dużo. Cwańszy i bardziej doświadczony lepiej na tym wyjdzie :)
Staram się tam nie zaglądać żeby mnie palce nie świerzbiły hehe

Piotrek42
15-01-2013, 20:34
Staram się tam nie zaglądać żeby mnie palce nie świerzbiły hehe

Dokładnie...nie smarują tutaj, nie pchają się z reklamami więc my tez nie będziemy im się na siłe wciskac. może jakis porzadęk się utrzyma- w co nie wierze...

karoka65
15-01-2013, 20:37
To widać że Ciebie już świerzbią hehe

karoka65
15-01-2013, 20:43
Nooo w mojej to tak by wyglądało więc nie wklejam zdjęć z kotłowni co by potem nie używali ich jako "modelowej węglowej" :D


Nic się nie martw byłbym jeszcze przed Tobą :)
Kotłownię mam zrobioną ze starego pomieszczenia gospodarskiego.
Do pieca jeszcze jakoś idzie dojść od przodu nie licząc dwóch butli z winuniem za dupą hehe

STEFAN_BR
15-01-2013, 22:27
Mam pytanie czy czujnik podłogówki instaluje się za pompą podłogówki na rozdzielaczu czy też do sterowania powinno się użyć czujnika temperatury w pomieszczeniu gdzie działa podłogówka.

Piotrek42
15-01-2013, 22:41
Mam pytanie czy czujnik podłogówki instaluje się za pompą podłogówki na rozdzielaczu czy też do sterowania powinno się użyć czujnika temperatury w pomieszczeniu gdzie działa podłogówka.

a ja nie wiem:) mnie nie interesuje temp podłogi a temp w pomieszczeniu :) czy ona ma 23 czy 28st srednio mnie to obchodzi:)

STEFAN_BR
15-01-2013, 22:47
a ja nie wiem:) mnie nie interesuje temp podłogi a temp w pomieszczeniu :) czy ona ma 23 czy 28st srednio mnie to obchodzi:)

Czyli do sterowania podłogówką może być wykorzystany spokojnie czujnik temp. wewnętrznej w pomieszczeniu gdzie jest ona zainstalowana. Tak?

Piotrek42
15-01-2013, 22:51
czyli do sterowania podłogówką może być wykorzystany spokojnie czujnik temp. Wewnętrznej w pomieszczeniu gdzie jest ona zainstalowana. Tak?

dokładnie....

81marek
16-01-2013, 14:31
Witam:D mam 3 szybkie pytanka:
1. Na jakiej wysokości montować czujnik podłogówki, gdzieś wyczytałem, że 130 cm od podłogi?
2. Czy warto montować czujnik podłogówki w linii pionowej z czujnikiem wewnętrznym, czy lepiej żeby były w innych miejscach?
3. Jaka jest najlepsza temperatura do dogrzewania domu w pierwszym sezonie grzewczym, bo obecnie mam ok. 22 st. na pomieszczenia użytkowane (salon,sypialnia, kuchnia i łazienki) i 17 na nieużywane (2 pokoje).
Pozdrawiam:D

Piotrek42
16-01-2013, 15:17
adn 1 tak 130-150cm od podłogi w przewiewnym miejscu z daleka od słońca,drzwi wejsciowych czy grzejników
adn2 a jak chcesz :) jak chcesz sterować temp wody w podłogówce to tak, a jak chcesz sterować temp czujnika temp wewnętrznej to bez sensu....
adn3 Taka jaka Tobie pasuje :) i jaka jest dla twojej rodziny najbardziej komfortowa:)

STEFAN_BR
16-01-2013, 15:41
adn 1 tak 130-150cm od podłogi w przewiewnym miejscu z daleka od słońca,drzwi wejsciowych czy grzejników
adn2 a jak chcesz :) jak chcesz sterować temp wody w podłogówce to tak, a jak chcesz sterować temp czujnika temp wewnętrznej to bez sensu....
adn3 Taka jaka Tobie pasuje :) i jaka jest dla twojej rodziny najbardziej komfortowa:)

Piotrek42 - podpowiedz proszę czy do podłączenia do ecoala trzeba poprowadzić dwa osobne czujniki tj. jeden mierzący temp. wewnętrzną a drugi mierzący temp. podłogówki czy w jakiś sposób można wykorzystać jeden czujnik do obu pomiarów ( nie wiem może mostkując go na płytce sterownika).?

zbigmaz01
16-01-2013, 15:51
Piotrek42 - podpowiedz proszę czy do podłączenia do ecoala trzeba poprowadzić dwa osobne czujniki tj. jeden mierzący temp. wewnętrzną a drugi mierzący temp. podłogówki czy w jakiś sposób można wykorzystać jeden czujnik do obu pomiarów ( nie wiem może mostkując go na płytce sterownika).?Napisz może wyraźnie co chcesz osiągnąć poprzez te czujniki. Każdy osobno podłączony może sterować osobną nitką ogrzewania. Jeden do jednej pompy zasilającej.
Co chcesz sterować?

STEFAN_BR
16-01-2013, 16:00
Napisz może wyraźnie co chcesz osiągnąć poprzez te czujniki. Każdy osobno podłączony może sterować osobną nitką ogrzewania. Jeden do jednej pompy zasilającej.
Co chcesz sterować?

Na chwile obecną mam zamontowany jeden czujnik w salonie, który będzie grzany podłogówką. Podłączę go na płytce sterowni8ka pod czujnik podłogówki. Na płytce tej jest miejsce jeszcze między innymi na czujnik wewnętrzny. Pytam się czy muszę mieć poprowadzony osobny czujnik i podłączyć go pod gniazdo czujnik wew, czy też w jakiś inny sposób można wykorzystać ten jeden czujnik do pomiaru temp. podłogówki i temp. wew. bo ona będzie prawie jednakowa.

zbigmaz01
16-01-2013, 16:03
Na chwile obecną mam zamontowany jeden czujnik w salonie, który będzie grzany podłogówką. Podłączę go na płytce sterowni8ka pod czujnik podłogówki. Na płytce tej jest miejsce jeszcze między innymi na czujnik wewnętrzny. Pytam się czy muszę mieć poprowadzony osobny czujnik i podłączyć go pod gniazdo czujnik wew, czy też w jakiś inny sposób można wykorzystać ten jeden czujnik do pomiaru temp. podłogówki i temp. wew. bo ona bedzie prawie jednaskowa.Nie czytałem twoich wcześniejszych postów za co przepraszam ale ile obiegów grzewczych i na ilu pompach masz w swojej instalacji?

STEFAN_BR
16-01-2013, 16:19
Nie czytałem twoich wcześniejszych postów za co przepraszam ale ile obiegów grzewczych i na ilu pompach masz w swojej instalacji?

Nie masz czego żałować, że nie czytałeś w szczególności jak mi na początku instalację zmontowano do ecoala na jednej pompie.

Sprawa jest taka. Na parterze budynku mam podłogówkę i kaloryfery. Zasadniczo grzał będę podłogówką. Jest tam chyba sześć obiegów, wszystko na jednej pompie podłączonej obecnie pod ecoala. Chodzi mi teraz o to że chyba muszę podłączyć czujnik podłogówki aby wyłączał pompę jak osiągnie zadaną temperaturę. Chcę do tego wykorzystać czujnik temp. wew. Na płycie sterownika jest również miejsce do podłączenia czujnika temp wew i dlatego się pytam czy można wykorzystać ten jeden czujnik aby mierzyć te temperatury skoro będą prawie jednakowe.

161720

zbigmaz01
16-01-2013, 16:29
Jeżeli jedna pompa to tak. Podłączysz ten czujnik to możesz widzieć temp. w pomieszczeniu w którym go powiesisz.

zbigmaz01
16-01-2013, 16:31
...

Zaczynam czytać :) Co oni ci tam stworzyli?

STEFAN_BR
16-01-2013, 16:37
Jeżeli jedna pompa to tak. Podłączysz ten czujnik to możesz widzieć temp. w pomieszczeniu w którym go powiesisz.

Czyli co można go podłączyć mostkując do zacisków czujnika podłogówki i czujnika temp. wew na płytce ?

STEFAN_BR
16-01-2013, 16:41
Zaczynam czytać :) Co oni ci tam stworzyli?

Weź coś na uspokojenie 161722

zbigmaz01
16-01-2013, 16:57
Czyli co można go podłączyć mostkując do zacisków czujnika podłogówki i czujnika temp. wew na płytce ?Jeżeli zmostkujesz to nie będzie działać. Podłącz pod inne zaciski czyli np. pod CO jeżeli takiej pompy nie masz (chociaż nie wiem na pewno)

STEFAN_BR
16-01-2013, 17:04
Jeżeli zmostkujesz to nie będzie działać. Podłącz pod inne zaciski czyli np. pod CO jeżeli takiej pompy nie masz (chociaż nie wiem na pewno)

Chyba nie będę mostkował tylko dam osobny czyjnik do mierzenia temperatury wewnętrznej a osobny do mierzenia temperatury podłogówki. Na obecnym etapie budowy mogę sobie pomontować jeszcze czujniki gdzie chcę. Pompy mam trzy. CO, CWU i podłogówka. Na razie czujniki podłączone CO, CWU, powrotu, wewnętrzny, zewnętrzny, podajnika, spalin.

zbigmaz01
16-01-2013, 17:10
Chyba nie będę mostkował tylko dam osobny czyjnik do mierzenia temperatury wewnętrznej a osobny do mierzenia temperatury podłogówki. Na obecnym etapie budowy mogę sobie pomontować jeszcze czujniki gdzie chcę. Pompy mam trzy. CO, CWU i podłogówka. Na razie czujniki podłączone CO, CWU, powrotu, wewnętrzny, zewnętrzny, podajnika, spalin.Pompa podłogowa napędza podłogówkę, pompa CWU wodę do mycia a co napędza pompa "CO" ? Grzejniki?

karoka65
16-01-2013, 17:11
Stefan słuchaj.
Masz obecnie w instalacji 3 pompy.
Jedna do CWU, sprawa prosta, podłączasz pod gniazdo pompa CWU, czujnik do bojlera i jazda.
Druga pompa CO zasilanie grzejników, podłączasz pod gniazdo pompa CO do tego podłączasz czujnik temp. wewnętrznej w miejsce na płycie glównej i czujnik w pomieszczeniu gdzie są grzejniki. Po osiągnięciu temp. w tym pomieszczeniu czujnik wyłączy pompkę CO.
Trzecia pompka to ta przy rozdzielaczu która będzie gonić wodę po podłodze. Wpinasz ją pod gniazdo pompy mieszającej, ustawiasz w parametrach sterownik mieszającą jako podłogowa. Podłączasz drugi czujnik wewnętrzny pod zaciski podłogowa na płycie sterownika a czujnik umieszczasz tam gdzie grzeje podłogówka.
Gdy temp. w pomieszczeniu gdzie grzeje podłoga zostanie osiągnięta to czujnik wyłączy pompkę od podłogi która jest przy rozdzielaczu.
Masz możliwość sterowania wszystkimi pompkami.
Jarzysz o co chodzi ?
Jak coś to dzwoń to dotłumaczę.

STEFAN_BR
16-01-2013, 17:14
Pompa podłogowa napędza podłogówkę, pompa CWU wodę do mycia a co napędza pompa "CO" ? Grzejniki?

Tak, grzejniki. Na piętrze podłogówkę mam tylko w łazience i nad garażem, pozostałość grzejniki. Na dole też mam awaryjnie zamontowane grzejniki gdyby podłogówka padła ale jak bedę grzał podłogówka to je sobie zakręcę na głowicach.

zbigmaz01
16-01-2013, 17:17
Tak, grzejniki. Na piętrze podłogówkę mam tylko w łazience i nad garażem, pozostałość grzejniki. Na dole też mam awaryjnie zamontowane grzejniki gdyby podłogówka padła ale jak bedę grzał podłogówka to je sobie zakręcę na głowicach.
No t wyciągaj czujnik na górę tam gdzie masz grzejniki i tam będziesz miał oddzielne sterowanie grzejnikami. Podłączasz czujnik pod gniazdo od CO i sprawa załatwiona.

STEFAN_BR
16-01-2013, 17:19
Stefan słuchaj.
Masz obecnie w instalacji 3 pompy.
Jedna do CWU, sprawa prosta, podłączasz pod gniazdo pompa CWU, czujnik do bojlera i jazda.
Druga pompa CO zasilanie grzejników, podłączasz pod gniazdo pompa CO do tego podłączasz czujnik temp. wewnętrznej w miejsce na płycie glównej i czujnik w pomieszczeniu gdzie są grzejniki. Po osiągnięciu temp. w tym pomieszczeniu czujnik wyłączy pompkę CO.
Trzecia pompka to ta przy rozdzielaczu która będzie gonić wodę po podłodze. Wpinasz ją pod gniazdo pompy mieszającej, ustawiasz w parametrach sterownik mieszającą jako podłogowa. Podłączasz drugi czujnik wewnętrzny pod zaciski podłogowa na płycie sterownika a czujnik umieszczasz tam gdzie grzeje podłogówka.
Gdy temp. w pomieszczeniu gdzie grzeje podłoga zostanie osiągnięta to czujnik wyłączy pompkę od podłogi która jest przy rozdzielaczu.
Masz możliwość sterowania wszystkimi pompkami.
Jarzysz o co chodzi ?
Jak coś to dzwoń to dotłumaczę.

Wszystko rozumiem. Tak myślałem zrobić chciałem tylko się zapytać czy można wykorzystać mostkować czujnik ale jak tak sobie posiedziałem i pomyślałem to sam doszedłem, że nie. Z tym już mam wszystko jasne. Zaraz jadę na budowę zobaczyć ich poprawki. Zrobię fotki i się zobaczy czy wszystko poprawili. Jak u nich byłem dałem im Twój telefon gdyby mieli problemy ale chyba nikt nie dzwonił ?

zbigmaz01
16-01-2013, 17:22
Jedno co mnie zastanawia to że o ile tak na szybko popatrzyłem na zdjęcia to masz dwie pompy na jednej rurze wychodzącej z kotła. Jedna będzie zawsze osłabiona czyli będzie zabierała wodę tej drugiej. Jeżeli kocioł ma tyle niezależnych wyjść można zrobić podłączenia osobno do CO i do podłogi lub jedno wyjście z kotła grubszą rurą (np.28 ) a dopiero od niej odnogi. U ciebie jest wyjście z kotła pompa co a dopiero potem odejście na podłogę z osobną pompą. Podłoga sobie a radę a co będzie z CO?

PS
Tak samo z CWU. pompa jest za pompą CO? Wszystko zdublowane przez pompę CO?

karoka65
16-01-2013, 17:24
Nie nikt nie dzwonił.

karoka65
16-01-2013, 17:25
Zbyszku mieli to przerobić, to co widziałeś to już było po pierwszej poprawce :)

zbigmaz01
16-01-2013, 17:31
Zbyszku mieli to przerobić, to co widziałeś to już było po pierwszej poprawce :)
To znaczy że jest już lepiej czy dopiero ma być lepiej? Bo to co na zdjęciach to jest dla mnie nie do przyjęcia, chyba że gdzieś na szybko źle patrzyłem :(

STEFAN_BR
16-01-2013, 17:32
Jedno co mnie zastanawia to że o ile tak na szybko popatrzyłem na zdjęcia to masz dwie pompy na jednej rurze wychodzącej z kotła. Jedna będzie zawsze osłabiona czyli będzie zabierała wodę tej drugiej. Jeżeli kocioł ma tyle niezależnych wyjść można zrobić podłączenia osobno do CO i do podłogi lub jedno wyjście z kotła grubszą rurą (np.28 ) a dopiero od niej odnogi. U ciebie jest wyjście z kotła pompa co a dopiero potem odejście na podłogę z osobną pompą. Podłoga sobie a radę a co będzie z CO?

PS
Tak samo z CWU. pompa jest za pompą CO? Wszystko zdublowane przez pompę CO?

Te fotki to są jeszcze przed przeróbkami. Zrobiłem te fotki poprosiłem kolegów z Forum i podpowiedzieli jak to ma być zrobione. Obecnie CO i CWU bedzie wychodziło z kotła osobnymi wyjściami. Zaraz jadę to zobaczyć.

zbigmaz01
16-01-2013, 17:35
Te fotki to są jeszcze przed przeróbkami. Zrobiłem te fotki poprosiłem kolegów z Forum i podpowiedzieli jak to ma być zrobione. Obecnie CO i CWU bedzie wychodziło z kotła osobnymi wyjściami. Zaraz jadę to zobaczyć.A podłogowa? Jak będzie zrobione odejście na podłogową? Za pompą od CO?

zbigmaz01
16-01-2013, 17:37
Te fotki to są jeszcze przed przeróbkami. Zrobiłem te fotki poprosiłem kolegów z Forum i podpowiedzieli jak to ma być zrobione. Obecnie CO i CWU bedzie wychodziło z kotła osobnymi wyjściami. Zaraz jadę to zobaczyć.A podłogowa? Jak będzie zrobione odejście na podłogową? Za pompą od CO?

PS
Każde odejście powinno być przed jakimikolwiek pompami bezpośrednio z kotła. Wtedy to będzie miało sens.

zbigmaz01
16-01-2013, 17:38
Dobra :)
Dawaj nowe zdjęcia :)
Coś dzisiaj mnie nawiedziło do pisania :)

STEFAN_BR
16-01-2013, 17:39
To znaczy że jest już lepiej czy dopiero ma być lepiej? Bo to co na zdjęciach to jest dla mnie nie do przyjęcia, chyba że gdzieś na szybko źle patrzyłem :(

Nie te zdjęcia są stare. Było to tak, że na początku wszystko zrobili na jednej pompie. Jak powiedziałem im, że wszystko ma byc sterowane osobnymi pompami to faktycznie dołożyli pompe na CWU ale tak jak widzisz na foto na jednej nitce z CO. Kazałem to zmienić i podłączyć CWU osobno do pieca, zdjąc ten sterownik od podłogówki co zamontowali przy rozdzielaczu, podłączyć ja pod sterownik pieca i właśnie zaraz pojadę zobaczyć co zrobili.

zbigmaz01
16-01-2013, 17:41
Nie te zdjęcia są stare. Było to tak, że na początku wszystko zrobili na jednej pompie. Jak powiedziałem im, że wszystko ma byc sterowane osobnymi pompami to faktycznie dołożyli pompe na CWU ale tak jak widzisz na foto na jednej nitce z CO. Kazałem to zmienić i podłączyć CWU osobno do pieca, zdjąc ten sterownik od podłogówki co zamontowali przy rozdzielaczu, podłączyć ja pod sterownik pieca i właśnie zaraz pojadę zobaczyć co zrobili.
Zwróć uwagę na nitkę zasilającą podłogówkę, gdzie ona ma swój początek. Jak za pompą od CO to do przeróbki.
PS
Bo pompa podłogowa myślę że zostaje przy rozdzielaczu.

STEFAN_BR
16-01-2013, 17:47
Zwróć uwagę na nitkę zasilającą podłogówkę, gdzie ona ma swój początek. Jak za pompą od CO to do przeróbki.
PS
Bo pompa podłogowa myślę że zostaje przy rozdzielaczu.

Tak pompa wraz z zaworem mieszającym zostaje tylko bedzie podłączona pod sterownik pieca.

zbigmaz01
16-01-2013, 17:51
Tak pompa wraz z zaworem mieszającym zostaje tylko bedzie podłączona pod sterownik pieca.To odejście rurami musi być przed pompą CO

zbigmaz01
16-01-2013, 17:53
Mój nieskończony schemat instalacji może ci pomoże zrozumieć o co chodzi
161738

STEFAN_BR
16-01-2013, 18:06
Mój nieskończony schemat instalacji może ci pomoże zrozumieć o co chodzi
161738

Rozumiem o co Ci chodzi. Z tego co widziałem i z tego co zresztą widać na zdjęciach to chyba gorąca woda do zaworu mieszającego na rozdzielaczu idzie z CO - nie wiem skąd ale chyba za pompą bo przed pompą nie widzę żadnego podłączenia. Nie wiem jak to jest podłączone, nie mam w tej chwili się kogo zapytać może jutro.

zbigmaz01
16-01-2013, 18:14
Rozumiem o co Ci chodzi. Z tego co widziałem i z tego co zresztą widać na zdjęciach to chyba gorąca woda do zaworu mieszającego na rozdzielaczu idzie z CO - nie wiem skąd ale chyba za pompą bo przed pompą nie widzę żadnego podłączenia. Nie wiem jak to jest podłączone, nie mam w tej chwili się kogo zapytać może jutro.Właśnie o to i chodzi. Pompa podłogowa dostanie dopalacz turbo jak się załączy pompa od CO a jak się wyłączy to dostanie dodatkowe obciążenie bo przez nią musi przeciągnąć to co potrzebuje. A może wtedy pójdzie poprzez zawór różnicowy? (o ile tam jeszcze jest :) )

Piotrek42
16-01-2013, 18:16
hehe ale mu namieszaliście :D

Piotrek42
16-01-2013, 18:20
Po kolei sterownik ecoal/bruli jest ograniczony, Proponuję Ci kolego wyprowadzić kabel na górę i jeden do salonu i tu dasz czujnik temp i tam dasz czujnik temp, ale jeden czujnik bedzie sterował bezposrednio z pieca a drugi na niezaleznym sterowniu niezależnym od pieca (auron digitime-moze być wifi) jest to najwygodniejsze sterowanie ustawiasz żadane temperatury i w spada ci temp w salonie ( tam masz czujnik z kotła) i kocioł załancza pompkę spada ci temp na górze termostat załancza pomkę- spada temp wody w kotle i kocioł zaczyna pracować :)

STEFAN_BR
16-01-2013, 18:21
hehe ale mu namieszaliście :D

Żałuję, że nie jestem hydraulikiem 161792

STEFAN_BR
16-01-2013, 18:24
Po kolei sterownik ecoal/bruli jest ograniczony, Proponuję Ci kolego wyprowadzić kabel na górę i jeden do salonu i tu dasz czujnik temp i tam dasz czujnik temp, ale jeden czujnik bedzie sterował bezposrednio z pieca a drugi na niezaleznym sterowniu niezależnym od pieca (auron digitime-moze być wifi) jest to najwygodniejsze sterowanie ustawiasz żadane temperatury i w spada ci temp w salonie ( tam masz czujnik z kotła) i kocioł załancza pompkę spada ci temp na górze termostat załancza pomkę- spada temp wody w kotle i kocioł zaczyna pracować :)

Chodzi Ci o CO czy podłogówkę ?

Piotrek42
16-01-2013, 18:31
Chodzi Ci o CO czy podłogówkę ?

A skad woda idzie na podłogowke??? z CO :)))) przeczytaj powoli 3x :)

zbigmaz01
16-01-2013, 18:31
Piotrek ale czujnik podłogówki na dole będzie nią sterował poprzez sterownik, na górze czujnik od CO też poprzez sterownik. Po co tam jakiś auraton?
Jak go podłączysz to tak dla przykładu masz dużo zimnej wody jak się załączy a nie masz możliwości wprowadzenia cyklicznej.

Piotrek42
16-01-2013, 18:37
Zbyszek ale to jest ciężkie w komforcie użytkowania, masz non stop albo przegrzewasz chate albo nie dogrzewasz...nie jestem za sterowniem temp w domu w trybie cyklicznym lub temp wody... spada w domu temp np z zadanej 22 na 21,9 załancza sie podłogówka, osiąga 22,1 podłogówka się wyłancza

STEFAN_BR
16-01-2013, 18:38
A skad woda idzie na podłogowke??? z CO :)))) przeczytaj powoli 3x :)

U góry praktycznie wszystko idzie z CO podłogówka podłączona jest pod rury CO z jakimś potencjometrem w ścianie

161833 161835

zbigmaz01
16-01-2013, 18:44
U góry praktycznie wszystko idzie z CO podłogówka podłączona jest pod rury CO z jakimś potencjometrem w ścianie

161833 161835Nie widać co to jest w tej ścianie. Czy to jakiś termostatyczny czy odcinający? Nie wiem.

Piotrek42
16-01-2013, 18:45
Podejrzewam ze jest to jakiś zawór 3-drożny lub zwykła głowica gdzie ustawiasz temp wody...

zbigmaz01
16-01-2013, 18:49
Zbyszek ale to jest ciężkie w komforcie użytkowania, masz non stop albo przegrzewasz chate albo nie dogrzewasz...nie jestem za sterowniem temp w domu w trybie cyklicznym lub temp wody... spada w domu temp np z zadanej 22 na 21,9 załancza sie podłogówka, osiąga 22,1 podłogówka się wyłancza
Jest ciężkie do początkowego ustawienia ale potem idzie. Ja tak jadę i kocioł pracuje stabilniej. Teraz masz taką cyrkulację na obu obiegach, dojdzie do zadanej i dalej cykliczna, spadnie temp. załączy pompę dochodzi do zadanej i znowu :)
Przy ciągłej by było jeszcze ładniej ale u mnie się na razie nie da :) Wiosną pomyślę :)

STEFAN_BR
16-01-2013, 18:51
Nie widać co to jest w tej ścianie. Czy to jakiś termostatyczny czy odcinający? Nie wiem.


Nie wiem co to nie znam sie mówili, że do ustawiania temperatury podłogi w łazience. A z całą pewnością podłączone to jest pod obieg CO.

161841

zbigmaz01
16-01-2013, 18:54
Podejrzewam ze jest to jakiś zawór 3-drożny lub zwykła głowica gdzie ustawiasz temp wody...Za słabe (za małe ) to zdjęcie aby coś zobaczyć. Jedno to że jest to (chyba) do jednego obiegu a nie wiemy czy to tylko w jednym miejscu. Cyba będzie ocięcie pomieszczenia bo 3D ma przy rozdzielaczu tak samo jak termostatyczny.

zbigmaz01
16-01-2013, 18:56
Za d ługa pisałem a tu doszło jeszcze jedno zdjęcie :)
A może to jakiś RTL?

zbigmaz01
16-01-2013, 18:59
A teraz innej beczki :)
Folia wywinięta na ścianę jest a gdzie pianka lub styro? Płyta podłogowa powinna być też odcięta od ściany.

0degree
16-01-2013, 19:01
Stefan ma podłogówki na dole zrobione poprzez rozdzielacz z pompą, rotametrami i zaworem trójdrożnym termostatycznym i to jest dobre, a w łazience na górze ze zdjęć wynika że jest obwód podłogi wpięty z rozdzielacza grzejnikowego i z zaworem rtl i to jest średnio dobrze ale działać bedzie.

STEFAN_BR
16-01-2013, 19:07
Za d ługa pisałem a tu doszło jeszcze jedno zdjęcie :)
A może to jakiś RTL?

Wieksze foto jest tutaj https://picasaweb.google.com/116441476346084086055/KOTOWNIA?authkey=Gv1sRgCLSd8uOTg6TraQ

zbigmaz01
16-01-2013, 19:08
Stefan ma podłogówki na dole zrobione poprzez rozdzielacz z pompą, rotametrami i zaworem trójdrożnym termostatycznym i to jest dobre, a w łazience na górze ze zdjęć wynika że jest obwód podłogi wpięty z rozdzielacza grzejnikowego i z zaworem rtl i to jest średnio dobrze ale działać bedzie.Mam tak u siebie w jednym pomieszczeniu na RTL i powiem tak że muszę to przerobić bo mam RTL na zasilaniu a przerobię na wyjście. Nie mam możliwości inaczej . Jeszcze nie wymyśliłem ale do wiosny mam czas to może i się uda :)

zbigmaz01
16-01-2013, 19:10
Stefan ma podłogówki na dole zrobione poprzez rozdzielacz z pompą, rotametrami i zaworem trójdrożnym termostatycznym i to jest dobre, a w łazience na górze ze zdjęć wynika że jest obwód podłogi wpięty z rozdzielacza grzejnikowego i z zaworem rtl i to jest średnio dobrze ale działać bedzie.Po tych ostatnich zdjęciach chyba masz rację :)

STEFAN_BR
16-01-2013, 19:21
Stefan ma podłogówki na dole zrobione poprzez rozdzielacz z pompą, rotametrami i zaworem trójdrożnym termostatycznym i to jest dobre, a w łazience na górze ze zdjęć wynika że jest obwód podłogi wpięty z rozdzielacza grzejnikowego i z zaworem rtl i to jest średnio dobrze ale działać bedzie.

Zdjęcia wstawiłem tutaj https://picasaweb.google.com/116441476346084086055/KOTOWNIA?authkey=Gv1sRgCLSd8uOTg6TraQ. A czemu średnio dobrze? Podpowiedz coś żebym nabył wiedzy.

0degree
16-01-2013, 19:24
Mam tak u siebie w jednym pomieszczeniu na RTL i powiem tak że muszę to przerobić bo mam RTL na zasilaniu a przerobię na wyjście. Nie mam możliwości inaczej . Jeszcze nie wymyśliłem ale do wiosny mam czas to może i się uda :)
Trzeba przerobić, bo ogranicznik temperatury powrotu - RTL, ma być na powrocie

STEFAN_BR
16-01-2013, 19:25
Po tych ostatnich zdjęciach chyba masz rację :)

Rozumiem, że oprócz tego co napisał Odegree to podłączenie podłogówki za pompą CO jest żle, tak ?

0degree
16-01-2013, 19:40
Zdjęcia wstawiłem tutaj https://picasaweb.google.com/116441476346084086055/KOTOWNIA?authkey=Gv1sRgCLSd8uOTg6TraQ. A czemu średnio dobrze? Podpowiedz coś żebym nabył wiedzy.
Od razu nie panikuj, ale ograniczenie RTL-em polega na tym że ten zawór zamyka się kiedy przepływa przez niego woda o temperaturze na jaką jest w danej chwili nastawiony - dokładne temperatury odpowiadające cyfrze na głowicy są zwykle podane na opakowaniu zaworu. Jak wiadomo taki zawór będzie dotąd otwarty
aż przez całą pętle podłogówki popłynie gorąca woda (taka jaka wychodzi z kotła), część ciepła po drodze odda w beton aż dotrze do zaworu który nagrzeje się i zamknie przepływ, po czym po wychłodzeniu ponownie się otworzy itd.(Można to nazwać pracą cykliczną) A średnio dobrze dlatego, bo zwykle maksymalną temperaturą jaką się dopuszcza na posadzki to 50 st. więc jeśli masz obliczone grzejniki pod parametr 75/55/20 to większe mrozy może być konieczność nastawy takiej temperatury na kotle- 75 st. i też taka gorąca woda płynie w pętle z RTL-em. Jeśli ktoś wyliczył grzejniki na parametr 55/45/20 i zastosował zawór mieszający na obwód c.o to problemów być nie powinno.

zbigmaz01
16-01-2013, 19:45
Trzeba przerobić, bo ogranicznik temperatury powrotu - RTL, ma być na powrocie
Prawie pięć lat temu tego nie wiedziałem bo tak by było :)

zbigmaz01
16-01-2013, 19:46
Rozumiem, że oprócz tego co napisał Odegree to podłączenie podłogówki za pompą CO jest żle, tak ?Tak ja uważam :)

zbigmaz01
16-01-2013, 19:49
...
A odniesiesz się do tego?
A teraz innej beczki :)
Folia wywinięta na ścianę jest a gdzie pianka lub styro? Płyta podłogowa powinna być też odcięta od ściany.

81marek
16-01-2013, 19:51
Piotrek42 dzięki za odpowiedzi:D nurtuje mnie jednak czy te 17 st. wystarczy do wygrzania tych nieużytkowanych 2 pokoi, żeby w kolejnym sezonie nie trzeba było robić tego na nowo:o pozdrawiam:D

STEFAN_BR
16-01-2013, 19:53
Od razu nie panikuj, ale ograniczenie RTL-em polega na tym że ten zawór zamyka się kiedy przepływa przez niego woda o temperaturze na jaką jest w danej chwili nastawiony - dokładne temperatury odpowiadające cyfrze na głowicy są zwykle podane na opakowaniu zaworu. Jak wiadomo taki zawór będzie dotąd otwarty
aż przez całą pętle podłogówki popłynie gorąca woda (taka jaka wychodzi z kotła), część ciepła po drodze odda w beton aż dotrze do zaworu który nagrzeje się i zamknie przepływ, po czym po wychłodzeniu ponownie się otworzy itd.(Można to nazwać pracą cykliczną) A średnio dobrze dlatego, bo zwykle maksymalną temperaturą jaką się dopuszcza na posadzki to 50 st. więc jeśli masz obliczone grzejniki pod parametr 75/55/20 to większe mrozy może być konieczność nastawy takiej temperatury na kotle- 75 st. i też taka gorąca woda płynie w pętle z RTL-em. Jeśli ktoś wyliczył grzejniki na parametr 55/45/20 i zastosował zawór mieszający na obwód c.o to problemów być nie powinno.

Oj biedny ja biedny, chyba czeka mnie niezły bigos z tym ogrzewaniem. Ale od początku - do podłączenie podłogówki trzeba przerobić tak aby zasilanie do rozdzielacza szło nie za pompą CO tylko równolegle z nią. Tak?

0degree
16-01-2013, 19:53
Możliwe że się mylimy co do tego połączenia pętli w łazience na górze i ona będzie wpięta w rozdzielacz na dole w tym z zaworem termostatycznym bo na zdjęciu jest miejsce na siódmy obwód, a w tej skrzynce na górze ma być tylko odpowietrznik. I to by było najlepsze rozwiązanie. Trzeba więcej zdjęć.

0degree
16-01-2013, 19:59
Jeśli chodzi o pompy to, jeśli zdjęcia są aktualne te nad piecem to pompy są tam połączone szeregowo czyli źle, pompa od cwu powinna być w tej sytuacji wpięta w pierwszy trojak nad kotłem, czyli zamiast trojaka może tam być czwórnik i od niego na boki obie pompy.
Na zdjęciu jest co prawda dodatkowo zawór 4dr, ale tu chodzi o połączenie równoległe pomp.

karoka65
16-01-2013, 20:04
Taa, nie wiadomo co autor tej instalacji miał na myśli :)

STEFAN_BR
16-01-2013, 20:05
Możliwe że się mylimy co do tego połączenia pętli w łazience na górze i ona będzie wpięta w rozdzielacz na dole w tym z zaworem termostatycznym bo na zdjęciu jest miejsce na siódmy obwód, a w tej skrzynce na górze ma być tylko odpowietrznik. I to by było najlepsze rozwiązanie. Trzeba więcej zdjęć.

Nie nie będzie wpięta do rozdzielacza. Na górze są trzy obwody tj.1. łazienka 2. nad garażem 3. nad garażem i wszystkie podłączone od CO tak ja na foto.

zbigmaz01
16-01-2013, 20:07
Taa, nie wiadomo co autor tej instalacji miał na myśli :)
Rzeźbienie :)

STEFAN_BR
16-01-2013, 20:10
Jeśli chodzi o pompy to, jeśli zdjęcia są aktualne te nad piecem to pompy są tam połączone szeregowo czyli źle, pompa od cwu powinna być w tej sytuacji wpięta w pierwszy trojak nad kotłem, czyli zamiast trojaka może tam być czwórnik i od niego na boki obie pompy.
Na zdjęciu jest co prawda dodatkowo zawór 4dr, ale tu chodzi o połączenie równoległe pomp.

Pompa CWU powinna już w tej chwili być podłączona osobno od pieca. Z drugiego wyjścia CO tylko chyba jest problem bo za pompa CO jest rozgałęzienie do zaworu mieszającego i pompy podłogówki a jak pisał zbigmaz01 powinny iść równolegle od pieca.

Piotrek42
16-01-2013, 20:13
Piotrek42 dzięki za odpowiedzi:D nurtuje mnie jednak czy te 17 st. wystarczy do wygrzania tych nieużytkowanych 2 pokoi, żeby w kolejnym sezonie nie trzeba było robić tego na nowo:o pozdrawiam:D

Wystarczy ,wystarczy :) co nie wystarczy to latem od słoneczka się dogrzeje :)

zbigmaz01
16-01-2013, 20:15
...
Ważne że już łapiesz jak to ma wyglądać i działać.
Pamiętaj że raz zrobione ma służyć naście lub dziesiąt lat a nie rok czy dwa. Ty za to płacisz i to ma działać tak aby potem nie było płaczu czy większych kosztów.
Rób dużo zdjęć wszystkiego co ci montują, każdej instalacji od elektryki po kanalizę potem będziesz wiedział co gdzie szukać i gdzie można gwoździa wbić.

0degree
16-01-2013, 20:20
Pompa CWU powinna już w tej chwili być podłączona osobno od pieca. Z drugiego wyjścia CO tylko chyba jest problem bo za pompa CO jest rozgałęzienie do zaworu mieszającego i pompy podłogówki a jak pisał zbigmaz01 powinny iść równolegle od pieca.
Stefan wymienić należy ten trójnik zaraz nad piecem- śrubunkiem i zastąpić go czwórnikiem, i z tego czwórnika zrobić dodatkowe wyjście poprzez zawór/filtr/pompa/zawór zwrotny i do bojlera. Reszte zostawić tak jak jest.

STEFAN_BR
16-01-2013, 20:22
Ważne że już łapiesz jak to ma wyglądać i działać.
Pamiętaj że raz zrobione ma służyć naście lub dziesiąt lat a nie rok czy dwa. Ty za to płacisz i to ma działać tak aby potem nie było płaczu czy większych kosztów.
Rób dużo zdjęć wszystkiego co ci montują, każdej instalacji od elektryki po kanalizę potem będziesz wiedział co gdzie szukać i gdzie można gwoździa wbić.

Tak właśnie robię. Pomimo późnej pory pojadę zrobić fotki bo już nie mogę wytrzymać.

STEFAN_BR
16-01-2013, 20:23
Stefan wymienić należy ten trójnik zaraz nad piecem- śrubunkiem i zastąpić go czwórnikiem, i z tego czwórnika zrobić dodatkowe wyjście poprzez zawór/filtr/pompa/zawór zwrotny i do bojlera. Reszte zostawić tak jak jest.

Nie patrz na te fotki bo są już nie aktualne tam jest już podłączone osobno CWU na osobnym podłączu bezpośrednio z pieca. Jadę zrobić fotki,

0degree
16-01-2013, 20:26
Nie patrz na te fotki bo są już nie aktualne tam jest już podłączone osobno CWU na osobnym podłączu bezpośrednio z pieca. Jadę zrobić fotki,
Ok

0degree
16-01-2013, 20:28
Tak właśnie robię. Pomimo późnej pory pojadę zrobić fotki bo już nie mogę wytrzymać.
Tylko spokojnie nie szarżuj bo ślisko, my spać nie idziemy ;)

STEFAN_BR
16-01-2013, 21:34
Tylko spokojnie nie szarżuj bo ślisko, my spać nie idziemy ;)

Już wróciłem, przerobili zaraz wrzucę fotki. Zrobiłem też fotkę tego zaworu od podłogówki w łazience u góry.

zbigmaz01
16-01-2013, 21:34
Tylko spokojnie nie szarżuj bo ślisko, my spać nie idziemy ;)
Ja idę :)
:goodnight:

PS
Pośpieszyłem się ? :)

STEFAN_BR
16-01-2013, 21:43
Ja idę :)
:goodnight:

PS
Pośpieszyłem się ? :)

Wklejam tutaj fotki które zrobiłem. https://picasaweb.google.com/116441476346084086055/KOTOWNIAPO2PRZEROBCE?authkey=Gv1sRgCPykpKOju_nslwE

zbigmaz01
16-01-2013, 21:48
Wklejam tutaj fotki które zrobiłem. https://picasaweb.google.com/116441476346084086055/KOTOWNIAPO2PRZEROBCE?authkey=Gv1sRgCPykpKOju_nslwE (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpicasaweb.google. com%2F116441476346084086055%2FKOTOWNIAPO2PRZEROBCE %3Fauthkey%3DGv1sRgCPykpKOju_nslwE)
Czyli CWU przerobiona a zostaje jeszcze podłogowa do przeróbki. Tego zaworu nie znam to się nie wypowiem.

Piotrek42
16-01-2013, 21:53
Wklejam tutaj fotki które zrobiłem. https://picasaweb.google.com/116441476346084086055/KOTOWNIAPO2PRZEROBCE?authkey=Gv1sRgCPykpKOju_nslwE

i można cwu na osobnych rurkach?? można.. tak jak mowiłem to jest jakis zawór do ustawiania temperatury wody na podłogówkę do łazienki, Zbyszek a co chcesz przerabiac w podłogówce??

STEFAN_BR
16-01-2013, 21:53
Czyli CWU przerobiona a zostaje jeszcze podłogowa do przeróbki. Tego zaworu nie znam to się nie wypowiem.

Ten zawór to na górze ale tak jak mówiłeś do przeróbki jest podłączenie podłogówki na dole. Przyglądałem się i z całą pewnością podłączona jest gdzieś odnogą za pompą CO - czyli źle. Nie widać tego musi być gdzieś w posadzce.

0degree
16-01-2013, 21:58
Już wróciłem, przerobili zaraz wrzucę fotki. Zrobiłem też fotkę tego zaworu od podłogówki w łazience u góry.
W łazience masz kasetowy ogranicznik temperatury http://www.schlosser.com.pl/kaseta_rtl.html w opisie można wpiąć do instalacji o parametrach 70/55, ale powinna być zabezpieczona do 50 st. :/
Z pompami już git, tylko teraz nie bardzo widze sens montażu tego zaworu różnicowego, no ale za to będzie poważnie wyglądał ;)
No i się niedopatrzyłem zaworu zwrotnego za pompą c.o

STEFAN_BR
16-01-2013, 21:58
i można cwu na osobnych rurkach?? można.. tak jak mowiłem to jest jakis zawór do ustawiania temperatury wody na podłogówkę do łazienki, Zbyszek a co chcesz przerabiac w podłogówce??

Chodzi mu o podłączenie równoległe od pieca pompy CO i podłogówki a nei tak jak jest teraz szeregowo czyli podłogowa za CO

Piotrek42
16-01-2013, 22:01
Chodzi mu o podłączenie równoległe od pieca pompy CO i podłogówki a nei tak jak jest teraz szeregowo czyli podłogowa za CO

Aaaa spoko pojdzie szeregowo ale równolegle jest lepiej, mają chłopaki racje

Piotrek42
16-01-2013, 22:01
0degree na podłogówkę to 40 st to max!!

zbigmaz01
16-01-2013, 22:01
Jest dwie pompy na jednej rurze, pierwsza CO potem podłoga. Podłoga da sobie radę a CO będzie kulało jak się będzie pompa od podłogi załączać.

STEFAN_BR
16-01-2013, 22:02
W łazience masz kasetowy ogranicznik temperatury http://www.schlosser.com.pl/kaseta_rtl.html w opisie można wpiąć do instalacji o parametrach 70/55, ale powinna być zabezpieczona do 50 st. :/
Z pompami już git, tylko teraz nie bardzo widze sens montażu tego zaworu różnicowego, no ale za to będzie poważnie wyglądał ;)

O jakim zaworze różnicowym piszesz i gdzie ma być zamontowany?

zbigmaz01
16-01-2013, 22:03
0degree na podłogówkę to 40 st to max!!
Na siłę to i 50*C puścisz ale nie na długo bo będą nogi puchły.

zbigmaz01
16-01-2013, 22:04
O jakim zaworze różnicowym piszesz i gdzie ma być zamontowany?Ten zaraz nad kotłem w pobliżu pompy CO

STEFAN_BR
16-01-2013, 22:06
Jest dwie pompy na jednej rurze, pierwsza CO potem podłoga. Podłoga da sobie radę a CO będzie kulało jak się będzie pompa od podłogi załączać.

Póki jeszcze dom w stanie budowy powiem, żeby przerobili, jak nie teraz to na wiosnę. Najważniejsze że wytłumaczyliście o co chodzi i już na ten temat wiem o co biega.

Piotrek42
16-01-2013, 22:06
Póki jeszcze dom w stanie budowy powiem, żeby przerobili, jak nie teraz to na wiosnę. Najważniejsze że wytłumaczyliście o co chodzi i już na ten temat wiem o co biega.

Że Cie jeszcze instalatorzy nie spuścili ze schodów???

:D:lol2:

0degree
16-01-2013, 22:07
O jakim zaworze różnicowym piszesz i gdzie ma być zamontowany?
On już jest zamontowany ale niepotrzebnie bo z grawitacją u Ciebie będzie kiepsko, ale przyjmijmy że jest dużo lepiej.

STEFAN_BR
16-01-2013, 22:07
Ten zaraz nad kotłem w pobliżu pompy CO

A do czego służy ten zawór różnicowy?

zbigmaz01
16-01-2013, 22:07
Ten zaraz nad kotłem w pobliżu pompy CO


161932

minertu
16-01-2013, 22:10
Aleście tu postów na trzaskali.

zbigmaz01
16-01-2013, 22:10
A do czego służy ten zawór różnicowy?
Przepuszcza wodę na grawitacji jak nie ma energii lub pompy stoją.

minertu
16-01-2013, 22:10
No powoli u Stefana instalacja kolorów nabiera.

zbigmaz01
16-01-2013, 22:11
Aleście tu postów na trzaskali.

Jak nie piszą to nawet tydzień a jak się dorwą to ze trzy strony :)

Piotrek42
16-01-2013, 22:12
No powoli u Stefana instalacja kolorów nabiera.

Ale jak na niego pewnie klną :PPP

0degree
16-01-2013, 22:13
A do czego służy ten zawór różnicowy?
Otwiera się kiedy nie ma prądu, aby woda z pieca mogła swobodnie grawitacyjnie popłynąć do grzejników. Warunkiem tego jest wykonanie całej instalacji do pracy w grawitacji a Twoja do takiej nie należy, zresztą chyba jak zdecydowana większość instalek.

karoka65
16-01-2013, 22:14
Aleście tu postów na trzaskali.
Będziesz pół nocy czytał hehe

0degree
16-01-2013, 22:18
Ale jak na niego pewnie klną :PPP
Na pewno, ale się może wreszcie nauczą czegoś

STEFAN_BR
16-01-2013, 22:18
Ale jak na niego pewnie klną :PPP

Nie, nie ma z tym problemu. Wszystko jest omawiane na spokojnie. Nie wiem jak będzie jak im powiem, że trzeba przerobić podłącze do podłogówki ale zobaczymy.

karoka65
16-01-2013, 22:18
On już jest zamontowany ale niepotrzebnie bo z grawitacją u Ciebie będzie kiepsko, ale przyjmijmy że jest dużo lepiej.
Wstawi UPSa i olać grawitację i to raczej tylko dlatego żeby w tyłek nie marznąć jak prądu braknie.
Kocioł się nie przegrzeje, tylko zacznie normalnie wygasać zresztą tobie nie muszę tego mówić :)

zbigmaz01
16-01-2013, 22:18
Będziesz pół nocy czytał hehe
Ja nadrabiam od popołudnia :)

STEFAN_BR
16-01-2013, 22:21
W łazience masz kasetowy ogranicznik temperatury http://www.schlosser.com.pl/kaseta_rtl.html w opisie można wpiąć do instalacji o parametrach 70/55, ale powinna być zabezpieczona do 50 st. :/
Z pompami już git, tylko teraz nie bardzo widze sens montażu tego zaworu różnicowego, no ale za to będzie poważnie wyglądał ;)
No i się niedopatrzyłem zaworu zwrotnego za pompą c.o

Czyli z tym kasetowym ogranicznikiem ( a jest ich 3 szt - na każdej pętli w każdym pomieszczeniu osobny) będzie dobrze, czy to też należałoby jakoś przerobić?

zbigmaz01
16-01-2013, 22:21
Teraz już na pewno :)
Mam ostatnią noc nieprzespaną i ty Wiesiek chyba wiesz dlaczego :(
:goodnight:

karoka65
16-01-2013, 22:23
Nie, nie ma z tym problemu. Wszystko jest omawiane na spokojnie. Nie wiem jak będzie jak im powiem, że trzeba przerobić podłącze do podłogówki ale zobaczymy.
Na spokojnie dopóki tam jesteś hehe.
Nie chciałbyś słyszeć tego co jest jak odjedziesz.
Powinni cię fachowcy dobrze opić na koniec że ich trochę roboty nauczyłeś :)
Będą teraz najbardziej kompetentną firmą w okolicy do montażu kotłów z takimi sterownikami.
Podziękować wypada koledze Odegree że spojrzał fachowym okiem na całość.

0degree
16-01-2013, 22:24
Nie, nie ma z tym problemu. Wszystko jest omawiane na spokojnie. Nie wiem jak będzie jak im powiem, że trzeba przerobić podłącze do podłogówki ale zobaczymy.
Z tą podłogówką na górze to jeszcze się wstrzymaj, bo jeśli masz grzejniki tak dobrane że nie będziesz musiał garować w kotle przy mrozach więcej niż 55 st. to nie ma źle. Dowiedz się ile watów liczyli na metr kwadratowy.
A podłogówka na dole jest ok, nie widać tylko za pompą c.o nad kotłem zaworu zwrotnego i o to bym się czepił.

karoka65
16-01-2013, 22:25
Wiem Zbuszku, wiem, znam ten ból, sam rodziłem.
Wybacz żarcik ale wtedy do śmiechu mi nie było.

minertu
16-01-2013, 22:28
No ja mogę powiedzieć ,że udało mi się znaleźć dobrego fachowca z Dąbrowy Górniczej.
Przy pierwszym montażu RBR-a miał pełno pytań.Teraz montuje i praktycznie nie dzwoni :)
A co do samego sterowania to mówi,ze pojęcia nie miał jaki to prosty sterownik.20 lat w swoim fachu i co najlepsze uważnie słuchał mnie co i jak ma być.

0degree
16-01-2013, 22:32
No ja mogę powiedzieć ,że udało mi się znaleźć dobrego fachowca z Dąbrowy Górniczej.
Przy pierwszym montażu RBR-a miał pełno pytań.Teraz montuje i praktycznie nie dzwoni :)
A co do samego sterowania to mówi,ze pojęcia nie miał jaki to prosty sterownik.20 lat w swoim fachu i co najlepsze uważnie słuchał mnie co i jak ma być.
I tak powinno być, po to ma człowiek dwoje oczu, rąk , uszu a tylko jedną gębę żeby więcej słuchać, podpatrywać, robić a nie tylko gadać ;)

STEFAN_BR
16-01-2013, 22:35
Z tą podłogówką na górze to jeszcze się wstrzymaj, bo jeśli masz grzejniki tak dobrane że nie będziesz musiał garować w kotle przy mrozach więcej niż 55 st. to nie ma źle. Dowiedz się ile watów liczyli na metr kwadratowy.
A podłogówka na dole jest ok, nie widać tylko za pompą c.o nad kotłem zaworu zwrotnego i o to bym się czepił.

A wiesz, ze właśnie w tej chwili to samo zauważyłem na zdjęciach i miałem do Was pisać. Nad POMPĄ CWU jest zaraz zawór kulkowy.

STEFAN_BR
16-01-2013, 22:46
Z tą podłogówką na górze to jeszcze się wstrzymaj, bo jeśli masz grzejniki tak dobrane że nie będziesz musiał garować w kotle przy mrozach więcej niż 55 st. to nie ma źle. Dowiedz się ile watów liczyli na metr kwadratowy.
A podłogówka na dole jest ok, nie widać tylko za pompą c.o nad kotłem zaworu zwrotnego i o to bym się czepił.

Zasadniczo projekt nie przewidywał podłogówki tylko grzejniki, które zostały dobrane jak to napisano w projekcie "wielkości, typy i moce grzejników zostały dobrane do strat ciepła w poszczególnych pomieszczeniach". i tak zostały zamontowane. Podłogówka jest dodatkowo.

0degree
16-01-2013, 22:51
A wiesz, ze właśnie w tej chwili to samo zauważyłem na zdjęciach i miałem do Was pisać. Nad POMPĄ CWU jest zaraz zawór kulkowy.
Nad pompą cwu jest zawór kulowy, oczywiście niepotrzebny bo za raz nad nim jest zawór zwrotny - taki mosiężny on jest bardzo potrzebny. I taki zawór zwrotny powinien być za pompą c.o , to jest po to potrzebne aby w czasie pracy tylko jednej pompy nie nastąpiło zasysanie wstecz przez drugą niepracującą pompę. A i jeszcze ważna sprawa, te zawory OBOWIĄZKOWO muszą mieć metalowy grzybek a nie plastik w środku. Polecam zawory klapowe, albo zwrotne po usunięciu sprężynki ze środka (najlepiej szydełkiem)

STEFAN_BR
16-01-2013, 23:01
Nad pompą cwu jest zawór kulowy, oczywiście niepotrzebny bo za raz nad nim jest zawór zwrotny - taki mosiężny on jest bardzo potrzebny. I taki zawór zwrotny powinien być za pompą c.o , to jest po to potrzebne aby w czasie pracy tylko jednej pompy nie nastąpiło zasysanie wstecz przez drugą niepracującą pompę. A i jeszcze ważna sprawa, te zawory OBOWIĄZKOWO muszą mieć metalowy grzybek a nie plastik w środku. Polecam zawory klapowe, albo zwrotne po usunięciu sprężynki ze środka (najlepiej szydełkiem)

Dzięki, rozumiem, jutro im przekażę. Rozumiem, ze w takim podłączeniu jak jest obecnie jak nie będzie pracować pompa CO pompa CWU może zasysać wstecz.

0degree
16-01-2013, 23:02
Zasadniczo projekt nie przewidywał podłogówki tylko grzejniki, które zostały dobrane jak to napisano w projekcie "wielkości, typy i moce grzejników zostały dobrane do strat ciepła w poszczególnych pomieszczeniach". i tak zostały zamontowane. Podłogówka jest dodatkowo.
No właśnie tylko aby dobrać wielkość i moc grzejnika zakładamy jakim parametrem będziemy go zasilać dam przykład;
grzejnik purmo C11 1000x600 parametr 75/65 moc- 1018W
grzejnik purmo C11 1000x600 parametr 55/45 moc- 517W

0degree
16-01-2013, 23:04
Dzięki, rozumiem, jutro im przekażę. Rozumiem, ze w takim podłączeniu jak jest obecnie jak nie będzie pracować pompa CO pompa CWU może zasysać wstecz.
Teoretycznie tak, a w praktyce różnie bywa lepiej jednak na tym etapie to wykluczyć

0degree
16-01-2013, 23:08
Zasadniczo projekt nie przewidywał podłogówki tylko grzejniki, które zostały dobrane jak to napisano w projekcie "wielkości, typy i moce grzejników zostały dobrane do strat ciepła w poszczególnych pomieszczeniach". i tak zostały zamontowane. Podłogówka jest dodatkowo.
A jeśli w pomieszczeniach jest dodatkowa podłogówka to na bank Ci mocy nie braknie, pytanie tylko czy we wszystkich pomieszczeniach dokładałeś podłogówki, czy pozostały jakieś z samymi grzejnikami?

STEFAN_BR
16-01-2013, 23:09
No właśnie tylko aby dobrać wielkość i moc grzejnika zakładamy jakim parametrem będziemy go zasilać dam przykład;
grzejnik purmo C11 1000x600 parametr 75/65 moc- 1018W
grzejnik purmo C11 1000x600 parametr 55/45 moc- 517W

Mam rozpiskę z wymiarami grzejników i mocą ale bez parametrów temperaturowych.

161937

0degree
16-01-2013, 23:11
Mam rozpiskę z wymiarami grzejników i mocą ale bez parametrów temperaturowych.
Daj kilka na przykład i jakiej firmy/typ/model?

STEFAN_BR
16-01-2013, 23:14
Daj kilka na przykład i jakiej firmy/typ/model?

Do poprzedniego postu wkleiłem rozpiskę.

STEFAN_BR
16-01-2013, 23:18
A jeśli w pomieszczeniach jest dodatkowa podłogówka to na bank Ci mocy nie braknie, pytanie tylko czy we wszystkich pomieszczeniach dokładałeś podłogówki, czy pozostały jakieś z samymi grzejnikami?

W sypialni nie ma podłogówki ale za to dołożyłem jeden grzejnik. U dzieciaków w pokojach na górze podłogówka jest tylko na połowie a założone trochę wieksze grzejniki niż w rozpisce.

0degree
16-01-2013, 23:26
Do poprzedniego postu wkleiłem rozpiskę.
Do przykładu biorę grzejnik nr2 z listy kuchia v22 800x600 - 848W
Odpowiednik purmo ventil compact v22 800x600 param 75/65 - 1367W
param 55/45 - 685W
Coś pośrodku wychodzi, a nie pamiętasz firmy grzejników?

STEFAN_BR
16-01-2013, 23:29
Do przykładu biorę grzejnik nr2 z listy kuchia v22 800x600 - 848W
Odpowiednik purmo ventil compact v22 800x600 param 75/65 - 1367W
param 55/45 - 685W
Coś pośrodku wychodzi, a nie pamiętasz firmy grzejników?

PURMO, mam je na fotkach. https://picasaweb.google.com/116441476346084086055/Grzejniki?authkey=Gv1sRgCI6i0qK8wP7pTw

0degree
16-01-2013, 23:38
Pewnie ventil compact , tak jak pisałem wychodzi coś pośrodku tego parametru czyli ok 65/55, ale jak piszesz że jeszcze dokładasz w niektórych miejscach i są dodatkowe podłogówki to nie sądze abyś musiał prowadzić kiedyś kocioł wyżej niż 55 st. oczywiście to jest dobrane gdy na dworze jest -20 st. a ile takich dni jest.

STEFAN_BR
16-01-2013, 23:46
Pewnie ventil compact , tak jak pisałem wychodzi coś pośrodku tego parametru czyli ok 65/55, ale jak piszesz że jeszcze dokładasz w niektórych miejscach i są dodatkowe podłogówki to nie sądze abyś musiał prowadzić kiedyś kocioł wyżej niż 55 st. oczywiście to jest dobrane gdy na dworze jest -20 st. a ile takich dni jest.

Tak masz rację, znalazłem fotki Purmo Ventil compact.

STEFAN_BR
17-01-2013, 00:02
Pewnie ventil compact , tak jak pisałem wychodzi coś pośrodku tego parametru czyli ok 65/55, ale jak piszesz że jeszcze dokładasz w niektórych miejscach i są dodatkowe podłogówki to nie sądze abyś musiał prowadzić kiedyś kocioł wyżej niż 55 st. oczywiście to jest dobrane gdy na dworze jest -20 st. a ile takich dni jest.

Czyli z tymi kasetowymi ogranicznikami będą dobrze chodziły te pętle podłogówki u góry czy może być problem?

zbigmaz01
17-01-2013, 04:19
Czyli z tymi kasetowymi ogranicznikami będą dobrze chodziły te pętle podłogówki u góry czy może być problem?Jeżeli przewymiarowałeś grzejniki, pompy będą podłączone w odpowiedni sposób z zaworami zwrotnymi a zawory RTL które masz zamontowane w odpowiedni sposób to powinno działać. Chyba że jeszcze czegoś nie widać i czegoś nie wiemy :P

0degree
17-01-2013, 07:13
Czyli z tymi kasetowymi ogranicznikami będą dobrze chodziły te pętle podłogówki u góry czy może być problem?
Jeśli tak jak pisałem, nie będziesz nastawiał wyższej temperatury na kotle niż 55st. a z Twojego opisu wielkości i ilości grzejników wychodzi że nie, czyli będzie działało dobrze.

0degree
17-01-2013, 07:17
Tak na marginesie ja w swojej instalacji mam obliczone grzejniki pod parametr 45/35 i w takich temperaturach jak np. dzisiaj (-1 st) na instalacje idzie mi 35 st. a w domu 22-23 st. temperatura regulowana zaworem 4 drożnym ;)

jazzy77
17-01-2013, 08:35
Panowie, jakich używacie UPSów ? Co prawda prądu jeszcze nie zabrakło tej zimy, ale na wsi różnie bywa.

Piotrek42
17-01-2013, 08:51
Panowie, jakich używacie UPSów ? Co prawda prądu jeszcze nie zabrakło tej zimy, ale na wsi różnie bywa.

Orvaldi np http://www.mse.pl/awaryjne-zasilanie/44-orvaldi-inverter-inv-12v-500w-sinus-z-funkcja-ups-3104.html

zbigmaz01
17-01-2013, 14:37
Orvaldi np http://www.mse.pl/awaryjne-zasilanie/44-orvaldi-inverter-inv-12v-500w-sinus-z-funkcja-ups-3104.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mse.pl%2Fawary jne-zasilanie%2F44-orvaldi-inverter-inv-12v-500w-sinus-z-funkcja-ups-3104.html)Jak masz taki sam co w linku to ja też taki mam :)

jazzy77
17-01-2013, 15:14
Średnio, jak Wam wychodzi podtrzymanie?

zbigmaz01
17-01-2013, 16:03
Średnio, jak Wam wychodzi podtrzymanie?Bardzo dobrze :) Sam sobie staje jak czuje taką potrzebę lub ja go o to proszę :) Nawet i dwie godziny stoi :)
A tak na poważnie to wszystko zależy od wkładu :) No groszku :)

karoka65
17-01-2013, 17:04
Raczej chodziło koledze jak długo na UPSie podtrzymuje zasilanie ? :)
Mam INV 12V/500W ( Orvaldi) w sezonie zimowym na akumulatorze 12V/115Ah podtrzymuje pracę kotła około 8 godzin.

zbigmaz01
17-01-2013, 17:46
Raczej chodziło koledze jak długo na UPSie podtrzymuje zasilanie ? :)
Mam INV 12V/500W ( Orvaldi) w sezonie zimowym na akumulatorze 12V/115Ah podtrzymuje pracę kotła około 8 godzin.Aaaaaaaaaa :)
Jeżeli to o to to 72Ah - 5,5godz :)

teodor2424
17-01-2013, 18:28
Czytam wątek już dłuższy czas i teraz się zastanawiam czy powinien być zatytułowany RBR ekouniwersal??
Mozę by tak trzymać się tematu? Tak żeby ktoś miał z tego pożytek, jeżeli jest coś jeszcze do omówienia to można stworzyć inny wątek odpowiadający konwersacji.

karoka65
17-01-2013, 18:42
Widzisz teodor my sobie tutaj tak pieprzymy o wszystkim jak trzeba :)
Co ciekawe nikt się tutaj nie kłuci, nie wyzywa to chyba jest dobrze.
Kto zainteresowany jest tym kociołkiem i przeczyta kilkanaście stron wstecz otrzyma odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.
Jeśli coś cię interesuje a nie możesz znaleźć to wal jak w dym :)
Pytaj, dyskutuj, każdy jest na wątku mile widziany.
Wątek o awaryjnym zasilaniu kotłów jest również gdzieś na forum, pisałem tam trochę chyba ponad dwa lata do tyłu ale jak ktoś z klientów czy chłopaków pyta tutaj to dlaczego nie odpowiedzieć.
Jeśli znam odpowiedź czy mogę coś doradzić to dlaczego nie, tak mi się wydaje.
UPSów nie sprzedaję, także to nie reklama :)

karoka65
17-01-2013, 18:45
Aaaaaaaaaa :)
Jeżeli to o to to 72Ah - 5,5godz :)
Patrząc na pojemność to widać że mój już trochę słabszy no ale ma już 4 latka.

zbigmaz01
17-01-2013, 18:51
Czytam wątek już dłuższy czas i teraz się zastanawiam czy powinien być zatytułowany RBR ekouniwersal??
Mozę by tak trzymać się tematu? Tak żeby ktoś miał z tego pożytek, jeżeli jest coś jeszcze do omówienia to można stworzyć inny wątek odpowiadający konwersacji.
Jeżeli czytasz już dłuższy czas to znaczy że cię interesuje lub czegoś szukasz. Jeżeli potrzebujesz wiadomości to naprawdę warto zapytać a odpowiedź dostaniesz. Nie warto czekać a warto pytać :)
Jak widzisz jest tu taka rodzina ludzi z kociołkami i nie tylko tymi którego dotyczy ten wątek, wszyscy sobie pomagają i tak jak karoka napisał panuje tu taka fajna rodzinna atmosfera :)
Pytanie nie boli :)
Jak nie pytasz to wtedy może boleć :)

Krzysiek23
17-01-2013, 18:59
U Was też na sofcie eCoal.pl:
0.3.1.3
jak zabraknie prądu to potem parametr podawania groszku wraca na 5 sekund ??

Piotrek42
17-01-2013, 19:01
U Was też na sofcie eCoal.pl:
0.3.1.3
jak zabraknie prądu to potem parametr podawania groszku wraca na 5 sekund ??

Też

jszbp
17-01-2013, 19:27
Mam jeszcze 3 tygodnie na wybranie pieca, nadal nie jestem zdecydowany...Teraz w rankingu stoją RBR oraz SKAM-P Premium i kociołek firmy z pod Płocka (nazwy w tej chwili nie pomnę), oba ostatnie budową wymiennika i gabarytami dość podobne. Ten ostatni ma 10 lat gwarancji "na wszystko", osobne wyjścia na wodę CO i CWU i jest najtańszy z całej trójki, sprzedawany w komplecie ze sterownikiem TECH ST-48 i palnikiem Ekoenergii. Można go kupić też bez sterownika, i tu się zastanawiam - bruli czy ST-48?

Ale do rzeczy: wielka prośba, czy ktoś mający RBR 11 kW mógłby zrobić mi parę zdjęć tego kotła??
1. od frontu widok na całość z koszem
2. przez drzwiczki od wyczystki na środek (wnętrze)
2. przez pozostałe drzwiczki - na wnętrze

Nie mam niestety gdzie tego pieca zobaczyć, a producent się nie kwapi jakieś zdjęcia udostępnić...

karoka65
17-01-2013, 19:41
Jak daleko możesz podjechać żeby obejrzeć kociołek ?
Fotki mogę pstryknąć w sobotę bo teraz jak dojeżdżam do domu to już prawie ciemno.
Na szybko znalazłem 60km od ciebie ale nie jestem pewien czy w Ostrołęce nie mam tego kociołka, było by bliżej.

zbigmaz01
17-01-2013, 19:51
U Was też na sofcie eCoal.pl:
0.3.1.3
jak zabraknie prądu to potem parametr podawania groszku wraca na 5 sekund ??W ES wiedzą i będzie to poprawione.

karoka65
17-01-2013, 20:11
jszbp kocioł na pewno nie ma gwarancji 10 lat na wszystko, ewentualnie na wymiennik i doczytaj to co jest drobnym drukiem.
Podzespoły kotła czyli dmuchawa, sterownik i palnik z napędem mają gwarancję 2 lata.

jszbp
17-01-2013, 22:08
Jak daleko możesz podjechać żeby obejrzeć kociołek ?
(...)
Na szybko znalazłem 60km od ciebie ale nie jestem pewien czy w Ostrołęce nie mam tego kociołka, było by bliżej.

Preferuję Ostrołękę, bo bliżej i dojazd dobry, ale i 60 km mogę dojechać...
Ale i same zdjęcia dużo mi powiedzą, bo jak na razie to w ogóle nic nie widziałem, poza przekrojem z dtr i zdjęciami ze strony producenta.

Na ten kocioł co pisałem, faktycznie pokręciłem jesli chodzi o gwarancję: "10 lat na wymiennik i spawy" wg słów "dystrybutora". A gwarancję wiadomo, czyta się przed zakupem...Kusi mnie te 10 lat i cena: za kociołek 12 kW z brulim zapłaciłbym poniżej 6 tyś zł, a niestety muszę się liczyć z groszem.

zbigmaz01
17-01-2013, 22:17
Preferuję Ostrołękę, bo bliżej i dojazd dobry, ale i 60 km mogę dojechać...
Ale i same zdjęcia dużo mi powiedzą, bo jak na razie to w ogóle nic nie widziałem, poza przekrojem z dtr i zdjęciami ze strony producenta.

Na ten kocioł co pisałem, faktycznie pokręciłem jesli chodzi o gwarancję: "10 lat na wymiennik i spawy" wg słów "dystrybutora". A gwarancję wiadomo, czyta się przed zakupem...Kusi mnie te 10 lat i cena: za kociołek 12 kW z brulim zapłaciłbym poniżej 6 tyś zł, a niestety muszę się liczyć z groszem.
Ale nie zapominaj że zielony to nie to co niebieski :)

karoka65
17-01-2013, 22:35
Kusi mnie te 10 lat i cena: za kociołek 12 kW z brulim zapłaciłbym poniżej 6 tyś zł, a niestety muszę się liczyć z groszem.
No kociołek z półki za 5 tysięcy z pompą obiegową lub bojlerem w gratisie.
Szału nie będzie. Skąd wiem ?
Bo na taki kiedyś dałem się nabrać hehe.
Studiując dogłębnie warunki gwarancji równie dobrze można ją stracić za trzy lata czy dwa.
Jutro się rozejrzę jeszcze za kociołkiem który pracuje gdzieś koło ciebie.
Na zdjęciu to i moja teściowa ładnie wygląda :)

zbigmaz01
17-01-2013, 22:58
...
Na zdjęciu to i moja teściowa ładnie wygląda :)
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

jszbp
17-01-2013, 23:07
Jutro się rozejrzę jeszcze za kociołkiem który pracuje gdzieś koło ciebie.


OK, to czekam na namiar...i zdjęcia, jakby ktoś mógł podesłać/zamieścić w sieci - myślę, że nie tylko ja skorzystam.
Gwarancję na tamten kocioł sobie do weekendu przeczytam...

STEFAN_BR
18-01-2013, 02:00
OK, to czekam na namiar...i zdjęcia, jakby ktoś mógł podesłać/zamieścić w sieci - myślę, że nie tylko ja skorzystam.
Gwarancję na tamten kocioł sobie do weekendu przeczytam...

Kilka fotek masz tutaj, może coś pomogą w decyzji https://picasaweb.google.com/116441476346084086055/KOTOWNIA?authkey=Gv1sRgCLSd8uOTg6TraQ

zbigmaz01
18-01-2013, 04:17
Kilka fotek masz tutaj, może coś pomogą w decyzji https://picasaweb.google.com/1164414...CLSd8uOTg6TraQ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpicasaweb.google. com%2F1164414...CLSd8uOTg6TraQ)Stefan popraw link bo nie działa.

Alina&Mariusz
18-01-2013, 08:15
Gdzie macie zamontowane UPS'y? Stoją na podłodze w kotłowni czy macie inne rozwiązania zastosowane?

mylas
18-01-2013, 13:42
Czy sa jakies wiadomosci odnosnie glosno chodzacych podajnikow? Informacja miala byc podana na dniach ale to bylo w okolicach swiat, poki co czas leci i nic sie w tej sprawie nie dzieje, u kilku osob za posrednictwem sprzedawcow z forum wymieniono podajniki reszta czeka, moze przynajmniej jakis update czy cos sie dzieje w tym kierunku?
Również cierpliwie czekam, a to na dniach się faktycznie robi w tygodnie.

zbigmaz01
18-01-2013, 15:02
Gdzie macie zamontowane UPS'y? Stoją na podłodze w kotłowni czy macie inne rozwiązania zastosowane?
Mam taką półkę za kotłem (za zasobnikiem), stoi aku a na nim inwerter.

karoka65
18-01-2013, 16:26
Również cierpliwie czekam, a to na dniach się faktycznie robi w tygodnie.
Dzisiaj rozmawiałem nawet w tej sprawie z producentem.
Praktycznie już coś wiadomo ale nie zostałem upoważniony do przekazywania szczegółów.
Ekoenergia już ustosunkowała się do tematu, na dniach pewnie producent zamieści odpowiednią informację.

karoka65
18-01-2013, 16:27
Gdzie macie zamontowane UPS'y? Stoją na podłodze w kotłowni czy macie inne rozwiązania zastosowane?
Mój stoi na regale obok kotła, koło niego akumulator w pogotowiu :)

STEFAN_BR
18-01-2013, 18:09
Stefan popraw link bo nie działa.

Poprawiłem https://picasaweb.google.com/116441476346084086055/KOTOWNIA?authkey=Gv1sRgCLSd8uOTg6TraQ

jszbp
19-01-2013, 10:11
Poprawiłem https://picasaweb.google.com/116441476346084086055/KOTOWNIA?authkey=Gv1sRgCLSd8uOTg6TraQ

Dzięki, coś zawsze pomogą, ale nadal przydałyby się zdjęcia z wnętrza kotła.
Karoka65 - numer tel. przesłałem Ci na priv. Jak będziesz miał jakieś namiary na RBR w mojej okolicy, który mogę zobaczyć, to proszę o telefon!

STEFAN_BR
19-01-2013, 19:40
Dzięki, coś zawsze pomogą, ale nadal przydałyby się zdjęcia z wnętrza kotła.
Karoka65 - numer tel. przesłałem Ci na priv. Jak będziesz miał jakieś namiary na RBR w mojej okolicy, który mogę zobaczyć, to proszę o telefon!

Popatrz sobie na tym forum tylko trochę się cofnij. Ja czytałem całe od początku i jest sporo fotek szczególnie przy postach jak ktoś się radzi odnośnie spalania, spieków, dziwnych nalotów czyszczenia itp.

jszbp
19-01-2013, 20:37
Ja też ten wątek cały przeczytałem, ale nie pamiętam, gdzie takie fotki były. Przewalić teraz 200 postów to masakra...:(

karoka65
19-01-2013, 20:40
jszbp dostał już namiar na kolegę Vasko. Rzadko teraz zagląda na forum ale jak po rozmowie wynikało bardzo zadowolony ze swojego wyboru.
Trochę roboty mu narobiłem przy sobocie ale z tej rozmowy też coś wyniósł.
Przy okazji dziękuję swoim klientom za to że zawsze jak zadzwonię i zapytam czy mogę kogoś podesłać na oględziny czy chociaż o rozmowę jeszcze nikt mi nie odmówił.
Jeśli byłbym przyszłym kupującym, rozsądnie myśląc to dla mnie zawsze będzie miała największą wartość rozmowa z użytkownikiem danego wyrobu niż opinie sprzedawcy czy producenta.
Dziękuję chłopaki.

karoka65
19-01-2013, 20:51
jszbp i jak rozmawiałeś z Vasko ?
Zabrakło czasu dzisiaj na fotki ale może uda ci się obejrzeć kociołek na żywo.
Byłem dzisiaj na osłuchaniu kociołka mojego klienta w pobliżu który po przeczytaniu kilku wpisów na forum zadzwonił z pytaniem czy mógłbym w wolnej chwili podjechać i osłuchać kociołek. Domek grzeją trochę ale jeszcze pusty.
Zabrałem przezornie cały motoreduktor ale wszystko było jak trzeba.
Mają coś chyba około 220m do grzania i palili chyba raptem trochę ponad tydzień.
Sam teraz twierdzi że ciężko było mu przetrawić że 17kW to i tak rozpusta w rym domu bo instalator więcej proponował.
Mówi że teraz chyba bym go na 11kW namówił nawet :)
Tak to wygląda w praktyce panowie.
Kurde jak mi się ta moja stopka podoba hehe.

karlos3
19-01-2013, 20:54
Może ktoś mnie poratować, bo nie daje sobie rady ze spiekami żużlowymi, które wyglądają tak: http://imageshack.us/a/img23/5903/p1050064a.jpg. Musze je codziennie usuwać z palnika i już mam tego dość. Mam RBR 17kW ogrzewający dom 170m2, 60m2 podłogówki i 8 kaloryferów (bez termostatów).
Na początku próbowałem z ustawieniami eCoala: zmniejszać nadmuch dla automatu, zmieniać czy podawania, czasy pompy cyklicznej. Efekt jaki udało mi się uzyskać to przyzwoicie wyglądające wykresy - bez gwałtownych zmian, ale spieki były duże. Jak ustawiałem za mały nadmuch to spieków nie było, ale do było bardzo dużo niedopałów.
Potem przestawiłem na spalanie grupowe. Poprawa była zauważalna, bo spieki się zmniejszyły, ale do ideału jeszcze daleko. Tak wyglądam mój popielnik:
http://imageshack.us/a/img94/3585/p1050060a.jpg
http://imageshack.us/a/img854/453/p1050058a.jpg

Trzykrotnie uszczelniałem koronę i nie pomogło. Za pierwszym razem było gorzej, bo za słabo docisnąłem, ale w dwóch kolejnych podejściach nic się nie zmieniło. Za drugim razem już na pewno było dobrze oszadzona (było widać po jej zerwaniu).

Myślałem też że mam problem z za dużym ciągiem kominowym, więc próbowałem uchylania drzwiczek wyczystki. Jak otwierałem za szeroko to osadzała się sadza, jak mniej to nie było wielkiej różnicy w spiekach. Rozważam kupno takiego regulatora [http://www.domer.pl/regulator-ciagu-przepustnica-70x45x70-tr-6a.html]
Podejrzewałem też swój ekogorszek - podobno 27MJ z polskiej kopalni (ale nie wiem z której). Na próbę kupiłem więc trochę groszku z marketu - 24MJ i spiekalności max RI=4. Spieki były tylko nieco mniejsze niż na moim groszku, więc to że mam fatalny groszek chyba odpada.

Ostatnio zauwazyłem, że sporo użytkowników ma w koronie otwory. Ja mam tylko pionowe nacięcia. Co niektórzy mają pozaklejane nacięcia i zastąpione otworami. Czy taki tuning palnikca coś zmieni? http://img692.imageshack.us/img692/2814/palnik1.jpg
Mój sterownik [https://esterownik.pl/remote/1617]. Szczególnie w weekendy palę w kominku, więc wtedy wykresy mogą nie być reprezentatywne.

karoka65
19-01-2013, 21:11
karlos po pierwszej fotce twierdzę że to wina korony, wina po stronie paliwa w następnych również nie wykluczona, to że kupiłeś węgiel w markecie to nic nie znaczy bynajmniej że jest lepszy bo tańszy a wręcz odwrotnie niestety.
Proponuję ci żeby jak zrobi się cieplej trochę i mróz popuści i będziesz mógł ze 3 czy 4 dni oblecieć na kominku to zerwij jeszcze raz koronkę i wyślij do p. Daniela.
Po tuningu będzie dużo lepiej.
Możesz dać namiar nawet do mnie na priva to załatwię sprawę choć nie jesteś moim klientem.

Delphion1
19-01-2013, 21:43
jszbp dostał już namiar na kolegę Vasko. Rzadko teraz zagląda na forum ale jak po rozmowie wynikało bardzo zadowolony ze swojego wyboru.
Trochę roboty mu narobiłem przy sobocie ale z tej rozmowy też coś wyniósł.
Przy okazji dziękuję swoim klientom za to że zawsze jak zadzwonię i zapytam czy mogę kogoś podesłać na oględziny czy chociaż o rozmowę jeszcze nikt mi nie odmówił.
Jeśli byłbym przyszłym kupującym, rozsądnie myśląc to dla mnie zawsze będzie miała największą wartość rozmowa z użytkownikiem danego wyrobu niż opinie sprzedawcy czy producenta.
Dziękuję chłopaki.
jakby było trzeba w przyszłości można liczyć na ogledziny u mnie :)

Piotrek42
19-01-2013, 21:50
karlos3 masz chyba dobrze ocieplony dom ,albo bardzo dobrze a kocioł widać za duży... dużo za duży, dlaczego nie przedziesz w tryb ecoal?? z dmuchawą +2:+3?? i czasami podawania 3-4s?? te górki to na bank wina opału, kup sobie 100kg eko w brico czy casto ale porządnego tak 26-28 Mj i zobaczysz.

jszbp
19-01-2013, 22:00
jszbp i jak rozmawiałeś z Vasko ?
Dzieciaki dały mi dziś "popalić" i nawet zadzwonić nie dałem rady :(
Ale wybiorę się na pewno...Karoka, poszukaj jeszcze proszę tego namiaru z Ostrołęki - miałbym o wiele lepszy dojazd tam.

bartus825
20-01-2013, 06:05
karlos po pierwszej fotce twierdzę że to wina korony, wina po stronie paliwa w następnych również nie wykluczona, to że kupiłeś węgiel w markecie to nic nie znaczy bynajmniej że jest lepszy bo tańszy a wręcz odwrotnie niestety.
Proponuję ci żeby jak zrobi się cieplej trochę i mróz popuści i będziesz mógł ze 3 czy 4 dni oblecieć na kominku to zerwij jeszcze raz koronkę i wyślij do p. Daniela.
Po tuningu będzie dużo lepiej.
Możesz dać namiar nawet do mnie na priva to załatwię sprawę choć nie jesteś moim klientem.

Witam!Możesz napisać na czym tuning polega?Nie jeden użytkownik może sam zrobi,po co zaraz truć głowę p.Danielowi.
Pozdrawiam.Trochę więcej na priva

karlos3
20-01-2013, 08:55
karlos3 masz chyba dobrze ocieplony dom ,albo bardzo dobrze a kocioł widać za duży... dużo za duży, dlaczego nie przedziesz w tryb ecoal?? z dmuchawą +2:+3?? i czasami podawania 3-4s?? te górki to na bank wina opału, kup sobie 100kg eko w brico czy casto ale porządnego tak 26-28 Mj i zobaczysz.

Dom jest dobrze ocieplony: 15cm styropianu i do 50cm wełny na poddaszu. Teraz wiem, że wystarczyłby mi piec 11kW, a hydraulicy radzili mi nawet 25kW ech...
W trybie ecoal miałem większe spieki niż w grupowym
Przy kupowaniu opału na próbę kierowałem się spiekalnoscią podaną na opakowaniu. Nic mniejszego niż RI=4 nie znalazłem.

karoka65 Jako klient minertu zgłosze się do niego w sprawie korony.

minertu
20-01-2013, 09:06
Witam!Możesz napisać na czym tuning polega?Nie jeden użytkownik może sam zrobi,po co zaraz truć głowę p.Danielowi.
Pozdrawiam.Trochę więcej na privaNie napisze tutaj bo inni producenci tu siedzą i dostają coś co wymyśliłem za darmo !!!

karoka65
20-01-2013, 09:20
karoka65 Jako klient minertu zgłosze się do niego w sprawie korony.
Trzeba było od razu do grześka pisać, on wie co trzeba zrobić :)

minertu
20-01-2013, 09:27
Dom jest dobrze ocieplony: 15cm styropianu i do 50cm wełny na poddaszu. Teraz wiem, że wystarczyłby mi piec 11kW, a hydraulicy radzili mi nawet 25kW ech...
W trybie ecoal miałem większe spieki niż w grupowym
Przy kupowaniu opału na próbę kierowałem się spiekalnoscią podaną na opakowaniu. Nic mniejszego niż RI=4 nie znalazłem.

karoka65 Jako klient minertu zgłosze się do niego w sprawie korony.karlos3 jakoś z nicka cię nie kojarzę a patrząc na ilość postów to klientem moim z forum nie jesteś.
Zdjęcie z nawierconą koroną to pierwsza dysza tak wykonana prze zemnie u mojego klienta z Rybnika.Jak dotąd ma się dobrze i nie ma problemów , przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.Jak jesteś z moich okolic to załatwimy to w jeden dzień.

karoka65
20-01-2013, 09:32
jakby było trzeba w przyszłości można liczyć na ogledziny u mnie :)
No do ciebie to mam za daleko a na razie nie wybieram się w tamte strony.

minertu
20-01-2013, 09:33
Trzeba było od razu do grześka pisać, on wie co trzeba zrobić :)Wie bo sam to wymyślił :) i przetestował.Do dziś na brucerze z mniejszą dyszą śmiga aż miło.

Pamiętajcie jednak,że sama dysza nie jest problemem spieków i niedopałów !!! Zastanówcie się na czym opiera się proces spalania i jakie macie warunki cyrkulacji powietrza w kotłowni a dojdziecie do tego co trzeba zrobić.
To tak w skrócie przy porannej kawie :)

Piotrek42
20-01-2013, 10:54
Panowie to nie wina kotła a ustawień... popatrzecie jak duże róznice w trybach są poooustawiane rzędu 18-30 st!!! przy takich ustawieniach nie ma leszcza że będą spieki !! piec jak ma wejsć na wyższa temp pracuje praktycznie z całą swoja mocą !! duzo niepotrzebnych ruchów.. zamiast 1 parametr i kilka h przerwy...

karlos3
20-01-2013, 11:00
karlos3 jakoś z nicka cię nie kojarzę a patrząc na ilość postów to klientem moim z forum nie jesteś.
Zdjęcie z nawierconą koroną to pierwsza dysza tak wykonana prze zemnie u mojego klienta z Rybnika.Jak dotąd ma się dobrze i nie ma problemów , przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.Jak jesteś z moich okolic to załatwimy to w jeden dzień.

Na forum może nie jestem zbyt aktywny ;) , ale sporo czytam. Do Ciebie mam daleko (centralna Polska) i nie za bardzo mogę sobie pozwolić na wygaszenia kotła na kilka dni. Jeśli nie będzie innych opcji poczekam z tym do wiosny, chyba że da się to jakoś wymienić.

STEFAN_BR
20-01-2013, 15:07
Popatrz sobie na tym forum tylko trochę się cofnij. Ja czytałem całe od początku i jest sporo fotek szczególnie przy postach jak ktoś się radzi odnośnie spalania, spieków, dziwnych nalotów czyszczenia itp.


Na stronie 7 masz np fotki sipus31 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal/page7

arur
20-01-2013, 17:05
Witam Wszystkich!

Po dluzszej przerwie wyjasnila sie sprawa glosnej pracy podajnika. W czwartek byl serwis z ekoenergi(ten serwis byl slowny i nie moge zlego slowa o nim powiedziec). Gdy serwisanci weszli do kotlowni i uslyszeli podajnik powiedzieli "ale cicho pracuje" w domu tez powiedzeli ze to normalna praca cicha praca. Przywiezli pare roznych zestawow
przekladnia z silnikiem. Po zdemontowaniu mojego zestawu i podlaczeniu na sucho wraz z innymi to moj pracowal najciszej... Pierwsze zostal zamontowany zestaw przekladnia norda i silnik besela. W domu zauwazalna roznica dla domownikow, serwisanci mowili ze i tak bylo wczesniej cicho. Ale dla mnie i reszty rodziny byla zauwazalna roznica.
Teraz w mojej sypialni praktycznie slychac jedynie chrupanie wegla i to zadko. Na dole czyli na tym samym poziomie co kotlownia (bo nie mam piwnicy) i cos slychac ale trzeba sie naprawde wsluchac. W kotlowni tez jest roznica. Serwis nie uznal tego za usterke gdyz to normalna praca... Za wymianie przekladni musialem zaplacic badz zostac przy starym zestawie(o kosztach nie bede pisal) Po zamontowaniu nastepnych zestawow czyli przekladnia transtech(nie wiem czy dobrze napisalem) i silnika besela bylo tak samo jak na moim pierwotnym zestawie. Pozniej byla przekladnia taka jak mam teraz i silnik norda i taki sam efekt. Wedlug mnie i testow w siedzibie ekoenergi przekladnia norda i silnik besela to najcichszy zestaw. Mialem tez w rekach stary silnik besela(caly niebieski) i tez tak samo drga. Myslalem ze silnik norda bede cichszy a wcale ciszej nie pracuje i tez tak samo drzy.Nord w swojej przekladni ma na laczeniu przekladni z silnikiem jakies sprzegielko. Silnik teraz jest zamontowany wzdluznie ze slimakiem. Szkoda ze firma Instalco nie daje informacji i tym ze mozna sobie wybrac czy chce sie miec cicho pracujaca przekladnie a taka ktorej prawie wogole nie slychac. Dostalem tez informacje ze mozna troszeczke
zmniejszyc glosna prace poprzez delikatne popuszczenie 4 srub M5 ktore lacza silnik z przekladnia ale nie odrecenie ich tylko o deliktanie popuszenie np. 1/4 obrotu u mnie efekt minimalnie zauwazalny ale w kotlowni. Ja nie kombinowalem z uszczelkami, silikonami, sprzeglami itp. ale wedlug mnie drgania przenosi silnik. Moze by wystarczyla jakas uszczelka na laczeniu silnika z przekladnia.Problem u mnie rozwiazany ale niestety musialem zaplacic. Podobno u mnie podajnik pracowal wczesniej bardzo cicho.
Prace przekladni byly sprawdzane z decybelomierzem w domu tez ale decybelomierz nie byl az tak dokladny aby wskazac w domu roznice w pracach roznych zestawow. Po tylu bojach dochodze do wniosku ze chcac miec super cisze to chyba trzeba zamontowac silnik trojfazowy i wtedy drgania znikna. Szkoda ze ta sprawa tak dlugo sie ciagnela ale wreszcie koniec.

Pozdrawiam wszystkich.

karoka65
20-01-2013, 18:54
jedni czekają na komunikat innym robią sprzedawcy we własnym interesie i chwała im za to a do innych przejeżdża ekoenergia i kasuje za usługę. Możesz zdradzić ile za to zapłaciłeś?
No to może powiedz jaki ja mam w tym interes ?
Chyba to że spalę paliwo w swoim samochodzie i spieprzę sobie kilka godzin swojego wolnego czasu.
Kup sobie kociołek z sklepie, markecie czy hurtowni zobaczymy czy sprzedawca do ciebie przyjedzie.
Pojechałem w sobotę bo poczuwałem się do tego żeby sprawdzić a miałem nie daleko.
Nie wziąłem od klienta nawet za paliwo, nie wystawiłem p. Danielowi ani Ekoenergii faktury za tą wycieczkę.
Faktycznie interes życia.

jszbp
20-01-2013, 20:01
Na stronie 7 masz np fotki sipus31 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal/page7

Dzięki, ale to są zdjęcia 17kW a mi zależy na 11kW - chyba się te kotły różnią wymiarami - czy nie..?

minertu
20-01-2013, 20:01
Nie atakujesz naszego produktu bo nim nie jest.
Wybraliśmy go do oferty z polecenia bo jest naprawdę dobry.Jak do tej pory ma b.dobre opinie.
To on ogrzewa Wasze domki (już nie długo i mój w ramach oceny). Podajnik podaje tylko opał.
Układ podający jest własnością EKOENERGII i to oni odpowiadają za niego.Serwisowo i gwarancyjnie.
Nikogo tutaj nie bronię.

Krzysiek23
20-01-2013, 20:11
Witam Wszystkich!

Po dluzszej przerwie wyjasnila sie sprawa glosnej pracy podajnika. W czwartek byl serwis z ekoenergi(ten serwis byl slowny i nie moge zlego slowa o nim powiedziec). Gdy serwisanci weszli do kotlowni i uslyszeli podajnik powiedzieli "ale cicho pracuje" w domu tez powiedzeli ze to normalna praca cicha praca. Przywiezli pare roznych zestawow
przekladnia z silnikiem. Po zdemontowaniu mojego zestawu i podlaczeniu na sucho wraz z innymi to moj pracowal najciszej... Pierwsze zostal zamontowany zestaw przekladnia norda i silnik besela. W domu zauwazalna roznica dla domownikow, serwisanci mowili ze i tak bylo wczesniej cicho. Ale dla mnie i reszty rodziny byla zauwazalna roznica.
Teraz w mojej sypialni praktycznie slychac jedynie chrupanie wegla i to zadko. Na dole czyli na tym samym poziomie co kotlownia (bo nie mam piwnicy) i cos slychac ale trzeba sie naprawde wsluchac. W kotlowni tez jest roznica. Serwis nie uznal tego za usterke gdyz to normalna praca... Za wymianie przekladni musialem zaplacic badz zostac przy starym zestawie(o kosztach nie bede pisal) Po zamontowaniu nastepnych zestawow czyli przekladnia transtech(nie wiem czy dobrze napisalem) i silnika besela bylo tak samo jak na moim pierwotnym zestawie. Pozniej byla przekladnia taka jak mam teraz i silnik norda i taki sam efekt. Wedlug mnie i testow w siedzibie ekoenergi przekladnia norda i silnik besela to najcichszy zestaw. Mialem tez w rekach stary silnik besela(caly niebieski) i tez tak samo drga. Myslalem ze silnik norda bede cichszy a wcale ciszej nie pracuje i tez tak samo drzy.Nord w swojej przekladni ma na laczeniu przekladni z silnikiem jakies sprzegielko. Silnik teraz jest zamontowany wzdluznie ze slimakiem. Szkoda ze firma Instalco nie daje informacji i tym ze mozna sobie wybrac czy chce sie miec cicho pracujaca przekladnie a taka ktorej prawie wogole nie slychac. Dostalem tez informacje ze mozna troszeczke
zmniejszyc glosna prace poprzez delikatne popuszczenie 4 srub M5 ktore lacza silnik z przekladnia ale nie odrecenie ich tylko o deliktanie popuszenie np. 1/4 obrotu u mnie efekt minimalnie zauwazalny ale w kotlowni. Ja nie kombinowalem z uszczelkami, silikonami, sprzeglami itp. ale wedlug mnie drgania przenosi silnik. Moze by wystarczyla jakas uszczelka na laczeniu silnika z przekladnia.Problem u mnie rozwiazany ale niestety musialem zaplacic. Podobno u mnie podajnik pracowal wczesniej bardzo cicho.
Prace przekladni byly sprawdzane z decybelomierzem w domu tez ale decybelomierz nie byl az tak dokladny aby wskazac w domu roznice w pracach roznych zestawow. Po tylu bojach dochodze do wniosku ze chcac miec super cisze to chyba trzeba zamontowac silnik trojfazowy i wtedy drgania znikna. Szkoda ze ta sprawa tak dlugo sie ciagnela ale wreszcie koniec.

Pozdrawiam wszystkich.

Czyli można powiedzieć że Ekoenergia Nas olała....Cała nadzieja w Firmie Instalco...

karoka65
20-01-2013, 20:12
Wiem ile to kosztowało a ile powinno kosztować.
Nie twierdzę że niema u ciebie takiego problemu bo zdarza się to nawet w najlepszej rodzinie.
Wydaje mi się jednak że niektórzy po prostu nie byli świadomi do końca co do tego jak pracuje taki kocioł.
Ludzie są różni, jednemu przeszkadza jak komar leci za uchem i nie dla nich taki kocioł a drugiemu młot pneumatyczny wali za oknem cały dzień i tego nie słyszy.
No przykład może trochę za bardzo dosadny.
Jeszcze ktoś pomyśli że to takie odgłosy dochodzą z kotłowni :)
Co do narzekania od klientów na kocioł to też masz rację, jeszcze nie słyszałem a czasem dzwonią tu i tam żeby dopytać czy kocioł odpalony, jak pracuje, czy jest pan zadowolony ?
Częściej to ja dzwonię niż ktoś do mnie i zawsze to samo słyszę, pełne zadowolenie, panie kolega był, brat był, znajomy był itp. itd. i to samo jaki fajny i zgrabny kocioł , czy taki malutki daje radę, ci co mają sterowniki dwustanowe jajo niosą na miejscu :) a po prezentacji na ekranie monitora to patrzą z niedowierzaniem czy sobie jaj z nich nie robią.
Mam klienta spod Wrocławia. wtopił masę pieniędzy w pompę ciepła i teraz przed zimą zdecydował się już dłużej nie marznąć.
Wybrał również RBRa, jest szefem jakiejś grupy informatyków ( nie pamiętam jak to ładnie nazwał ) mówi że takich ludzi ciężko jest czym zadziwić bo to ich chleb powszedni ale byli pewni uznania dla tego co prezentuje nawet sam sterownik, nie są co prawda w tym temacie ale nie wiedzieli że coś takiego jest stosowane w kotłach węglowych.

karoka65
20-01-2013, 20:18
Dzięki, ale to są zdjęcia 17kW a mi zależy na 11kW - chyba się te kotły różnią wymiarami - czy nie..?
Jedenastka jest trochę mniejsza, ma zaledwie 100cm wysokości, zasobnik jest troche wyższy bo to ten sam co przy 17kW żeby można było trochę zasypać i żeby wystarczyło na dłużej, szerokość całkowita 108cm. Wszystko znajdziesz w DTR, jest do ściągnięcia pod opisem kotła na mojej stronie czy u Grześka (minertu).

Krzysiek23
20-01-2013, 20:25
Jeżeli zostaniemy zmuszeni do zapłacenia za wymianę na cichy motoreduktor to nie pozostaje nam nic innego jak robic ANTY reklamę w internecie ....wywalając 8 tysi za zestaw chyba mamy prawo mieć wieksze wymagani niż kupując taki za 5 tysiecy... Dla mnie opłata za wymianę na towar wolny od wad jest niedopuszczalna praktyką i mówię temu stanowcze NIE!!!

Piotrek42
20-01-2013, 21:21
Jeżeli zostaniemy zmuszeni do zapłacenia za wymianę na cichy motoreduktor to nie pozostaje nam nic innego jak robic ANTY reklamę w internecie ....wywalając 8 tysi za zestaw chyba mamy prawo mieć wieksze wymagani niż kupując taki za 5 tysiecy... Dla mnie opłata za wymianę na towar wolny od wad jest niedopuszczalna praktyką i mówię temu stanowcze NIE!!!

Mi się również BARDZO NIE PODOBA taka forma reklamacji!!! pamietam była (w zeszłym roku) podobna sprawa z firma co prawda od kotła na pelet i szczytem bezszczelności tej firmy była 3 -krotna zmiana DTR Tego samego kotła podczas gdy nic w nim nie zmieniano...byle tylko nie płacic klientówi (bo zrobić nie umieli...)

minertu
20-01-2013, 21:25
Mi się również BARDZO NIE PODOBA taka forma reklamacji!!! pamietam była (w zeszłym roku) podobna sprawa z firma co prawda od kotła na pelet i szczytem bezszczelności tej firmy była 3 -krotna zmiana DTR Tego samego kotła podczas gdy nic w nim nie zmieniano...byle tylko nie płacic klientówi (bo zrobić nie umieli...)Tyle,że DTR ma klient w ręce wraz z kotłem.
Tam też w karcie gwarancyjnej pisze o dopuszczalnych db .

Maher
20-01-2013, 22:47
Czyli jeżeli Instalco nic nie zrobi w sprawie głośności kupując nowego RBR jesteśmy teraz skazani na głośną jego pieca. Widać że ci co już kupili zostali zmuszeni to tego że jak chcą mieć piec bez wad muszą dodatkowo za niego zapłacić. Jak zaczął się problem z głośną pracą RBR to ja na priva dostałem kilka propozycji od konkurencji na zakup ich dużo cichszego a może i lepszego pieca, także konkurencja nie śpi. Na miejscu tych co kupili piec w nowej serii - czyli BUCZĄCY RBR jak firma instalco się na nich wypnie twierdząc że przekładnie produkuje inny producent lub jest wszystko OK można doradzić aby przynajmniej raz w tygodniu o tym napisali na którymkolwiek forum budowlanym/grzewczym i każdy potencjalny nowy klient najpierw trafi na post o buczącym RBR niż na stronę producenta i sprzedaż im sporo spadnie.

minertu
21-01-2013, 04:04
Nie nam to oceniać co zrobi producent kotła i producent układu podawania.
A ,że konkurencja nie śpi to wszyscy wiedzą,nawet sami do nas piszą, dzwonią udając klienta i wypytują o różne rzeczy aby się nieco podszkolić.
I nie buczy RBR tylko zastosowana przekładnia w układzie podawania.Równie dobrze to samo może się stać u konkurencji.

zbigmaz01
21-01-2013, 04:30
Nie nam to oceniać co zrobi producent kotła i producent układu podawania.
A ,że konkurencja nie śpi to wszyscy wiedzą,nawet sami do nas piszą, dzwonią udając klienta i wypytują o różne rzeczy aby się nieco podszkolić.
I nie buczy RBR tylko zastosowana przekładnia w układzie podawania.Równie dobrze to samo może się stać u konkurencji.Czyli u konkurencji też są zastosowane te same podajniki co w naszych kotłach? Tak sobie myślę że przecież producent podajnika nie sprzedaje swojego wyrobu tylko tej jednej firmie, a jakoś u innych nie ma takiego szumu na tym tle. Myślę że szum poszedł tylko w jedną stronę (jeden producent kotła) a powinien swoim zasięgiem objąć troszkę szerzej a tu jakaś cisza?

81marek
21-01-2013, 08:04
Witam ponownie, niestety ja cały czas mam problem z niedopalaniem i ze spiekami:(. W sobotę porządnie wyczyściłem kocioł, po uprzednim paleniu miałem (90kg) 4 dni. Po takim paleniu wyciągnąłem 2 szuflady popiołu;)również niedopały;). Kocioł uzupełniłem eko-groszkiem "bobrek" fakt, że rozpalałem od początku przy ustawieniach min. 8kw - dmuchawa 42%, max 12 kw - 48%.
Po 18 godz. palenia taki efekt 163158163159163160,
Następnie zmieniłem ustawienia dmuchawy 8- 46, 12-52 i po 20 godzinach taki efekt163163163164 dodam tylko, że piec pracuje na grupowym, woda co 50 st. obniżone 10, cwu 39 st.
Ponadto jeśli chodzi o paliwo to chyba jest w porządku, bo osobiście sprawdzałem jak dopala na innych piecach, testowałem też eko z Chwałowic niestety efekt spieków jeszcze gorszy. Wcześniej pisałem, że sprawdzałem koronę i żadnych dodatkowych przedmuchów nie wykryłem, ale może jednak gdzieś jest jakiś przedmuch bo jak widać na zdjęciach w przedniej części ładny popiołek, a środek i tył bryły, na koronie też tworzą się koralowce. Co robić?
Pozdrawiam:p

zbigmaz01
21-01-2013, 15:01
Mozesz dopisac co masz na mysli?

Jesli chodzi o inne piece to nie do konca jest tak jak piszesz na ecola masz podobny watek ale am jest w mniejszej skali i juz ucichlo wiec pewnie byla reakcja producenta. Masz tam filmiki i nawet podane rozwiazanie jakie zastosowal jeden z urzytkownikow. Kolega dragon z tego forum polaczyl silnik i przekladnie sprzeglem sprezynowym i pisze,ze mozna tez uzyc sprzeglo klowe. Moze to jest jakies rozwiazanie i sprawdzic to u producenta?Tylko to co napisałem. Przecież producent palnika nie sprzedaje tylko jednemu odbiorcy, czyli w innych kotłach też się pojawi(ł) ten problem.

Maher
21-01-2013, 20:29
Nie nam to oceniać co zrobi producent kotła i producent układu podawania.
A ,że konkurencja nie śpi to wszyscy wiedzą,nawet sami do nas piszą, dzwonią udając klienta i wypytują o różne rzeczy aby się nieco podszkolić.
I nie buczy RBR tylko zastosowana przekładnia w układzie podawania.Równie dobrze to samo może się stać u konkurencji.

Producent sprzedając piec odpowiada za cały produkt, takie przenoszenie winy na producenta układu podawania jest dla mnie trochę niepoważne (równie dobrze producent układu podawania wypnie się mówiąc że dostał nie odpowiednią stal czy żeliwo i to ich wina i tak dalej). Odnośnie konkurencji to gdy zaczęło się pisać o buczących RBR, to jeden z konkurencji napisał do mnie że dużo wcześniej zauważył ten problem ze swoim produktem i odpowiednio szybko zareagował aby wadliwy produkt nie trafił do klienta, co nie zrobiła firma INSTALCO. Odpowiednio razem z producentem układu podawania poprzerabiał układ i podobno po tych zabiegach jest jeszcze cichszy niż wcześniej, ale wiadomość dostałem na priva także nie jestem chyba upoważniony do podawania więcej szczegółów tego rozwiązania na forum.

karoka65
21-01-2013, 20:42
Heh, to ja wiem który to producent :)
A on wie że ja wiem.

Piotrek42
21-01-2013, 21:01
Test głośności podajnika, uruchamiamy zmywarkę i słuchamy, idziemy do kotłowni i słuchamy :) silniki w obu urządzeniach mają pracować podobnie:)

0degree
21-01-2013, 21:10
Test głośności podajnika, uruchamiamy zmywarkę i słuchamy, idziemy do kotłowni i słuchamy :) silniki w obu urządzeniach mają pracować podobnie:)
A jak podajnik będzie głośniejszy, test powtórzyć z porównaniem do odkurzacza :) ;)

karoka65
21-01-2013, 21:15
Czyli jeżeli Instalco nic nie zrobi w sprawie głośności kupując nowego RBR jesteśmy teraz skazani na głośną jego pieca. Widać że ci co już kupili zostali zmuszeni to tego że jak chcą mieć piec bez wad muszą dodatkowo za niego zapłacić. Jak zaczął się problem z głośną pracą RBR to ja na priva dostałem kilka propozycji od konkurencji na zakup ich dużo cichszego a może i lepszego pieca, także konkurencja nie śpi. Na miejscu tych co kupili piec w nowej serii - czyli BUCZĄCY RBR jak firma instalco się na nich wypnie twierdząc że przekładnie produkuje inny producent lub jest wszystko OK można doradzić aby przynajmniej raz w tygodniu o tym napisali na którymkolwiek forum budowlanym/grzewczym i każdy potencjalny nowy klient najpierw trafi na post o buczącym RBR niż na stronę producenta i sprzedaż im sporo spadnie.
Na nic nie jesteśmy skazani, jakoś RBRy cały czas się sprzedają i nie widać jakichś zastępów niezadowolonych czy choćby narzekających.
Nikt do niczego nikogo nie zmuszał to po drugie, bo znam trochę sprawę.
Czy słyszałeś te buczące RBRy ? z tego co piszę chyba 4 osoby to o buczących silnikach a silniki jednofazowe buczały, buczą i będą buczeć jak któryś kolega słusznie zauważył silnik trzyfazowy nie buczy.
A skąd wiesz że te kotły konkurencji pracują ciszej ? Aha bo producent tak ci napisał :)
O sprzedaż się nie martw bo mimo że po sezonie to dalej się sprzedają.
Dzisiaj nawet klient dzwonił z za Wrocławia ( Prusice ) że odpalił właśnie po południu, zagląda tutaj czasem i właśnie pytał co za pierdoły tu piszą o głośnej pracy.
Chcesz z nim pogadać ?
Bo powiesz że coś ściemniam.
Widzę tutaj na forum nawet takich z którymi rozmawiałem ale ktoś ich przegiął w inną stronę ale to ich kasa. Całymi wieczorami i po nocach teraz siedzą i jakie macie nastawy, na drugi dzień że te nastawy do dupy bo u niego nie działa i jeszcze długo działać nie będą po takiej pomocy
Nie wszyscy kolego muszą mieć RBRa.
Kup sobie od tej konkurencji to będziesz miał tak samo cicho dopóki nie kupisz a na dodatek będziesz miał czym kręcić do woli po nocach.
Pozdrawiam. Wiesiek

Piotrek42
21-01-2013, 21:17
A jak podajnik będzie głośniejszy, test powtórzyć z porównaniem do odkurzacza :) ;)

eee to takie dla początkujących palaczy :D zeby wiedzieli że kocioł cicho nie chodzi :) natężenie DB podobne... a z odkurzaczem miałbym problem -mam z regulowanymi obrotami:D

karoka65
21-01-2013, 21:19
Test głośności podajnika, uruchamiamy zmywarkę i słuchamy, idziemy do kotłowni i słuchamy :) silniki w obu urządzeniach mają pracować podobnie:)
Dokładnie, odgłosy silnika są podobne bo to silniki jednofazowe, dodatkowo jak jest węgiel wysokokaloryczny a jeszcze spod kruszarki dochodzi chrupanie kruszonego węgla przez ślimak co jest bardziej słyszalne, bez wyjątków.

0degree
21-01-2013, 21:19
eee to takie dla początkujących palaczy :D zeby wiedzieli że kocioł cicho nie chodzi :) natężenie DB podobne... a z odkurzaczem miałbym problem -mam z regulowanymi obrotami:D
Więc z moim podajnikiem przed wymianą łożysk mógłby polec w starciu ;)

karoka65
21-01-2013, 21:20
A jak podajnik będzie głośniejszy, test powtórzyć z porównaniem do odkurzacza :) ;)
To nie jest za dobre porównanie, tam ryczy turbina :)

zbigmaz01
21-01-2013, 21:29
Heh, to ja wiem który to producent :)
A on wie że ja wiem.Najlepsze z tego wszystkiego jest to że ja jako użytkownik owego RBR-a też się domyślam :p
A jeszcze tylko mogę się domyślać więcej, czy to nie jest jakaś specjalna pomoc :wiggle:

raf1
21-01-2013, 21:30
No rzeczwiście ciszej pracuje nie ma tego "buczenia" a producent powinnien coś z tym zrobić. Ręka mnie trochę swierzbi i kol. Karoce mógłbym pokazać (co może w najblizszej przyszłości zrobię) jak bardzo cicho może pracować podajnk tak że i teraz po mimo wymianie, Rbr-mógłby się skryć. Widać że panowie z Ekoenergi znalezłi sobie nowe źródło dochodu - w ramach akcji serwisowej będą odpłatnie wymieniać przekładnie :p

zbigmaz01
21-01-2013, 21:42
No rzeczwiście ciszej pracuje nie ma tego "buczenia" a producent powinnien coś z tym zrobić. Ręka mnie trochę swierzbi i kol. Karoce mógłbym pokazać (co może w najblizszej przyszłości zrobię) jak bardzo cicho może pracować podajnk tak że i teraz po mimo wymianie, Rbr-mógłby się skryć. Widać że panowie z Ekoenergi znalezłi sobie nowe źródło dochodu - w ramach akcji serwisowej będą odpłatnie wymieniać przekładnie :pJa to bym jeszcze zapytał o tą wymianę co arur miał zrobioną. Papiery na to jakieś są? faktura? gwarancja? Jakieś stwierdzenie na piśmie podstawy do wymiany i z określoną opłatą za tą wymianę? Może to ekstra taksa wystawiona tylko przez serwis a nie przez producenta?

karoka65
21-01-2013, 21:43
Kolego raf ja nigdzie nie pisałem że coś takiego nie mogło zaistnieć i że tego nie ma, zajrzyj stronę wstecz.
Ale widzę że nawet ci co jeszcze nie mają to mają najwięcej do powiedzenia bo gdzieś czytali, słyszeli lub konkurencja tak pisała.

karoka65
21-01-2013, 21:47
No rzeczwiście ciszej pracuje nie ma tego "buczenia" a producent powinnien coś z tym zrobić. Ręka mnie trochę swierzbi i kol. Karoce mógłbym pokazać (co może w najblizszej przyszłości zrobię) jak bardzo cicho może pracować podajnk tak że i teraz po mimo wymianie, Rbr-mógłby się skryć. Widać że panowie z Ekoenergi znalezłi sobie nowe źródło dochodu - w ramach akcji serwisowej będą odpłatnie wymieniać przekładnie :p
Aha raf mi nie musisz nic pokazywać bo wiem jak pracuje podajnik w RBR, w Ogniwo Eko Plus bardzo często mam okazję je słyszeć.

Piotrek42
21-01-2013, 21:51
Więc z moim podajnikiem przed wymianą łożysk mógłby polec w starciu ;)

a gdzie Ci łozyska poszły na silniku??

raf1
21-01-2013, 21:52
Kolego raf ja nigdzie nie pisałem że coś takiego nie mogło zaistnieć i że tego nie ma, zajrzyj stronę wstecz.
Ale widzę że nawet ci co jeszcze nie mają to mają najwięcej do powiedzenia bo gdzieś czytali, słyszeli lub konkurencja tak pisała.

Jest głośny i tyle i po co te niepotrzebne wywody. Będę miał wiecej czasu to podeśle no to forum jak może cicho pracować przekładnia oczywiście konkurencji nie RBR-a. A Hef-a słyszałeś zapraszam do mnie?

Krzysiek23
21-01-2013, 21:56
no to Panowie jaki zestaw? przekładnia nord i silnik besela to cichy zestaw ? potwierdzacie ?

karoka65
21-01-2013, 21:57
Sprawa zręcznie ewoluuje, najpierw było sprawę znamy mała partia, pracujemy nad tym, potem były święta i ekoenergia zamknięta do 6 stycznia, potem okres oczekiwania na komunikat, teraz wyciekło dzięki arurowi to przechodzimy do ofensywy, marudzi tylko czterech reszta to sami szczęśliwcy a tamtym się zdaje. najlepiej jeszcze wkręcić w to jakiegoś klienta z pod wrocławia któremu może nie buczy więc się dziwi o czym wypisują inni. Ale to tak wyglądało od początku, że idziecie w tą stronę tylko graliście na zwłokę bo już nie jeden post był o tym, że IM się coś wydaje. A ja zabuliłem i piec słychać w każdym kącie w domu mimo, że jest z silikatów które dobrze tłumią.

Jak tylko czterech to co macie za problem chyba producent nie zbankutuje jak przyjadą i załatwią te cztery egzemplarze?
Kolego po prostu denerwują mnie trochę niektóre wpisy i insynuacje mogę powiedzieć nawet groźby czy szantaże.
Czasem to się nawet cieszę że niektórzy nie kupili tych kotłów u mnie.
Widziałeś gdzieś tutaj że producent powiedział że cię olał ?
Wy znowu nakręcacie się wzajemnie jak to było trzy tygodnie temu, jeden coś pierdnie, drugi dołoży a trzeci już mówi że tamten się zesrał.
Idę spać. Dobrej Nocy życząc.

karoka65
21-01-2013, 22:00
Napisałeś ustami klienta z wrocławia którego nikt nie zna, że Ci którym buczy piszą pierdoły.
To były jego słowa, być może że jak podłaczy się pod neta to i tutaj się pojawi.

Krzysiek23
21-01-2013, 22:10
Mówisz że Instalko już wie to dlaczego nas nie informuje? Ekoenergia już się wypowiedziała więc na co czekać ?

raf1
21-01-2013, 22:13
Mówisz że Instalko już wie to dlaczego nas nie informuje? Ekoenergia już się wypowiedziała więc na co czekać ?
Ty napewno myślisz że ci za free coś zrobią, masz przykład arturo zaplacił więc ma w "miarę" cicho;)

Maher
21-01-2013, 22:20
Nie wiem jak wygląda DTR-ka RBR czy jest tam zawarta głośność całego zestawu pieca wyrażona w decybelach, wystarczy pomierzyć , porównać z innymi i wyjdzie czy jest i jak bardzo głośniej. Czytałem wcześniej że serwis ekoenergi był wyposażony w decybelomierz to można zamieścić pomiary aby mieć jakieś porównanie. Ja gdzieś w magazynie mam czujnik sejsmiczny z możliwością podłączenia voltomierza i odczytu wielkości wibracji i jeżeli buczenie to nie kwestia głośności tylko przenoszonych wibracji to mogę go odszukać porobię pomiary na różnych sprzętach domowych i mogę go bezpłatnie udostępnić aby wszyscy mieli wyobrażenie przed kupnem pieca z jakim hałasem/wibracjami będą musieli żyć kupująć RBR-a.

karoka65
21-01-2013, 22:20
Mówisz że Instalko już wie to dlaczego nas nie informuje? Ekoenergia już się wypowiedziała więc na co czekać ?
Krzysiek moja firma nazywa się Karoka-Eko, nie pracuję w Instalco, nie jestem jej szefem, udziałowcem, współwłaścicielem czy czym tam jeszcze, zapewne oświadczenie się ukaże ale to nie do mnie te słowa czy do Minertu.
Gdzie Ekoenergia się wypowiedziała ?
Wypowiedział się za nią chyba tylko Beata&Sławek, ja na razie nic takiego nie czytałem.
Naprawdę przepraszam ale spadam spać, rano do pracy a szykuje się ciężki poranek na drodze bo śnieg napierdziela równo.

karoka65
21-01-2013, 22:29
Ja gdzieś w magazynie mam czujnik sejsmiczny z możliwością podłączenia voltomierza i odczytu wielkości wibracji i jeżeli buczenie to nie kwestia głośności tylko przenoszonych wibracji to mogę go odszukać porobię pomiary na różnych sprzętach domowych i mogę go bezpłatnie udostępnić aby wszyscy mieli wyobrażenie przed kupnem pieca z jakim hałasem/wibracjami będą musieli żyć kupująć RBR-a.
A Ty masz takie wyobrażenie ?
Wiesz jak pracują ?
Słyszałeś ten huk i czułeś te wibracje, czy tylko tak sobie piszesz bo masz jakiś zły humor dzisiaj i chcesz obsrywać to co tylko widziałeś na obrazku ?

Piotrek42
21-01-2013, 22:34
Beata&Slawek ja tam bym sie nie pierdzielił ,zgłosiłbym pisemną reklamacje i tyle. masz 2 wyjscia albo uznają albo bedziesz płacić za nieuzasadnione wezwanie serwisu! w ostateczności można napisać do instalko niech zabiorą sobie kocioł i tyle , a co:)

karoka65
21-01-2013, 22:38
Jednak nie pojmujesz lub nie chcesz Sławek się za ekoenergię wypowiedział czy trafił w sedno? Bo moim zdaniem kasując artura wypowiedziała się ekoenergia.
Nie wiem w co trafiłeś i nie pisz do mnie bo ja tu nie mam za wiele do powiedzenia, to samo odpowiedziałby ci sklepikarz czy hurtownik.
Zwracasz się nie do tego co trzeba ile mogę tyle pomogę, myslę że robię dużo więcej jak nawet powinienem ale to moja sprawa.
Co do skasowania arura nie będę się wypowiadał bo tam nie byłem ani to mój klient choć miał być.
Wiem co nie co ale myslę że nie do mnie należy tutaj się wypowiadać bo jak zawsze piszę nie lubię plotek.

karoka65
21-01-2013, 22:45
Beata&Slawek w ostateczności można napisać do instalko niech zabiorą sobie kocioł i tyle , a co:)
Na miejscu p. Daniela tak bym zrobił, zresztą wiesz Sławek jak go nie chcesz i ma ci zatruwać życie to ja go wezmę dla siebie. Mój badziewiaczek już trochę sezonów zaliczył, jest dwa razy za duży a i tak mam zamiar zmienić w przyszłości na RBRa. Ty masz chyba 11-tkę potrzebuję prawy jak taki masz to biorę i uwolnię cię od tych męk moimo że nie kupiłeś u mnie. Kupisz sobie jakiś lepszy.
Pasuje ?

Maher
21-01-2013, 22:51
A Ty masz takie wyobrażenie ?
Wiesz jak pracują ?
Słyszałeś ten huk i czułeś te wibracje, czy tylko tak sobie piszesz bo masz jakiś zły humor dzisiaj i chcesz obsrywać to co tylko widziałeś na obrazku ?

RBR-a jeszcze nie widziałem, inne piece widziałem i hałas jest znośny. W nowym domu kotłownia jest za ścianą sypialni i głośność pracy jest jednym z poważnych parametrów branych prze zemnie pod uwagę przy zakupie. Chętnie oglądnę RBR-a jak jest taka możliwość w małopolsce i jeszcze lepiej jakby były dwa rodzaje stary-cichy i nowy buczący (mogę zabrać nawet ze sobą miernik i pomierzyć różnice).

arur
21-01-2013, 23:29
Z racji ze tak tak duza liczba ludzi pisze do mnie na priva odpowiadam:
Dla mnie najciszej pracowal nord + besel i taki zestaw jest drozszy(w ekoenergii) o 150zl netto i tyle zaplacilem(choc moj stary zestaw juz pracowal) za wymianie nic nie placilem ( w drodze wyjatku) Serwis ekoenergi powiedzial mi ze mieli pare razy zgloszenie o glosnej pracy ale to byla baaaardzo glosna praca(tak mi powiedzieli) a to co jest u mnie to normalna praca i ze kociol z podajnikiem zawsze bedzie cos slychac. Teraz mam zestaw cichy ale na tym samym poziomie jak jest calkowita cisza to go slychac(wiec cos go slychac) Jest ktos na forum co wogole nie slyszy swojego podajnika? Moze kolega czarny bo na tym jego filmiku to podajnik pracuje mega cicho ale ciekawe jak jest u niego w domu?
Nie dziwie sie ze nowym urzytkownikom nie podoba sie glosna praca bo sam tak mialem ale dla mnie taki kociol moze pracowac cicho bo da sie to zrobic. Ekoenergia sprzedaje takich zestawow okolo 7tys rocznie. Stanowisko serwisu ekoenergi juz znam bo byli u mnie ale produkt kupilismy od firmy instalco a oni jakos mila bo nic oficjanie nie powiedzieli. Na forum mamy pare dobrych ludzi co oferuja kotly i pomagaja nam jak ustawic dobrze nasze piece ale tez oni nic oficjalnie nie powiedzieli za firme instalco wiec ludzie czekaja i sie denerwuja czy glosna praca bedzie zignorowana czy jak? Serwisant podobno pare razy rozmawial ze swoim dyrektorem i jedyne co mogli u mnie zrobic to wymienic przekladnie na nord-a ale musialem pokryc roznice w cenie. Naprawde mam juz dosc dzwonienia i pytania "jak tam moj problem glosnej pracy przekladni?" Juz mi naprawde bokiem zaczal wychodzi ten problem ciagnacy sie chyba ze trzy miesiace. a najwiecej nerwow mi zjadl ten nie slowny serwisant ktory byl u mnie dwa razy co sie pozniej okazalo powiedzial swoim przelozonym ze wymienial u mnie przekladnie(co nie jest prawda) Mam wrazenie ze chyba tylko ja(z pojedynczych konsumentow)zglosilem usterke do firmy instalco. Skoro ani karoka ani minertu nie moga powiedziec oficjalnie jak wyglada sprawa z gosna praca to moze niech ktokolwiek zadzwoni do firmy instaco i sie sam spyta?
Pisze po raz kolejny z kotla rbr jestem bardzo zadowolony glownie go wzialem z racji na super sterownik(co chwilke jakies nowinki w sofcie itp sami dobrze wiecie.) i bardzo dobre opinie. Naprawde jedyny smak zabijala glosna praca podajnika. Nie wiem czy faktyczne odzwierciedlenie ma wynik na decybelomierzu przy podajniku, do tego co slychac w domu...

mylas
22-01-2013, 07:32
Ja wczoraj w ramach drobnej przerwy w pracach wykończeniowych wziąłem silnik podajnika na tapetę. Po odkręceniu od motoreduktora silnik wydaje się pracować w normie (jak na silnik 1-fazowy) lekkie buczenie ale nie uciążliwe. Po przyłożeniu pracującego silnika do różnych elementów kotłowni, posadzki dźwięk ten moduluje i się potęguje do naszego w ku........ buczenia włącznie. To potwierdza sprawę przekładni u kolegi arur związaną z przekładnią, nord prawdopodobnie ma lepsze zasprzęglenie wału silnika, lepiej tłumi u samego źródła hałasu/drgań jakim jest silnik. W obecnym układzie kolejne elementy mechaniczno konstrukcyjne powiązane ze sobą powodują to że nasz "instrument" gara ładną melodię bądź fałszuje w zależności od zestrojenia ich do kupy. Stąd u niektórych wystarczy podłożyć filc pod nogę podajnika i jest git a u innych jak i u mnie to prawie nic. Już samo to co zasugerowali koledze arur spece z ekoenergii a więc poluzowanie śrub na silniku poprawia komfort akustyczny. Mi wniosek nasuwa się jeden, ekoenergia prawdopodobnie jako dostawca zestawu będzie pewnie spełniać normy jako dla samego zestawu, ina sprawa jest z producentem kotła INSTALCO który ten zestaw instaluje w swojej konstrukcji i to on finalnie odpowiada za produkt jako całość. I to w jego głowie, interesie jest tak zamontować, wytłumić aby kocioł (nie tylko jego element pracował cicho). Jeżeli to nie jest możliwe to informacja o wszelkich oddziaływaniach uciążliwych, szkodliwych, niebezpiecznych powinna się zawierać w DTR. Jeżeli do spełnienia optymalnej pracy kotła mają być spełnione dodatkowe informacje dotyczące montażu, posadowienia również powinny być w DTR czego brak.
W oczekiwaniu na zajęcie stanowiska przez INSTALCO, mylas.

Piotrek42
22-01-2013, 07:46
Beata&Slawek ja tam złożyłbym reklamacje....a gdzie mieszkacie??

Czerny
22-01-2013, 08:21
Ja jak wiecie to na pracę podajnika na razie nie narzekam (słyszeliście zresztą na filmie) ale za to mam teraz MEGA WIELKI inny problem i z tym MEGA wcale nie przesadzam, zobaczcie zresztą sami:
163538
163539
Najgorsze jest to, że takie mega spieki powstają w ciągu niecałego jednego dnia palenia.

Wczoraj po zrobieniu tych zdjęć wyczyściłem porządnie kocioł, wywaliłem dwie szuflady kartofli i doprowadziłem palnik do takiego stanu:
163540

Po godzinie jednak zrobiło się już coś takiego:
163541

Zacząłem kombinować w ustawieniach i zmniejszyłem korektę dmuchawy z -3 na 0 ale chyba nic to nie zmieniło.
Tak sobie cicho podejrzewam, że może to być przyczynatego, że nie mieszkając jeszcze w domu, mam przykręcone grzejniki i podłogówkę na minimum i utrzymuję temperaturę ok. 15 st. w pomieszczeniach i piec w tym momencie może być za duży na obecne potrzeby ciepła - czy dobrze kombinuję?

Jeżeli tak, to poradźcie jak zmienić jego ustawienia by zmniejszyć mu moc, bo w sterowniku mogę tylko ustawić typ kotła najniżej na 15 kW.

No chyba, że widzicie przyczynę gdzie indziej.

Ps. węgiel mam chyba dobry, bo już od dłuższego czasu nim palę, i dawał ładny popiołek

mylas
22-01-2013, 10:09
Tak sobie cicho podejrzewam, że może to być przyczynatego, że nie mieszkając jeszcze w domu, mam przykręcone grzejniki i podłogówkę na minimum i utrzymuję temperaturę ok. 15 st. w pomieszczeniach i piec w tym momencie może być za duży na obecne potrzeby ciepła - czy dobrze kombinuję?

Ja też jeszcze nie mieszkam i również utrzymuję 15 stopni, RBR 17, co prawda ogrzewam tylko parter poddasze tylko co by nie marzło. Mi zasobnik wystarcza na 8-9 dni u ciebie widzę około 3 dni. Ja się dopiero uczę sterować ta bestią więc moje spostrzeżenia i oceny mogą być nie do końca trafne:
- Po pierwsze przydałby się przynajmniej czujnik temp wew by było wiadomo co i jak. Jak na pracę ciągłą pompy CO i do tego pompa mieszająca to wg mnie temperatura powrotu niska. Albo dom jeszcze nie docieplony i bardzo duże straty lub mocno przykręcony układ na termostatach i do tego dom dobrze ocieplony a kocioł większość czasu w podtrzymaniu. Pompa mieszająca załącza się dopiero poniżej 40 stopni CO czyli dość rzadko. Jeżeli dobrze kombinuję to trzeba kombinować w parametrach podtrzymania np skrócić czas podawania, wydłużyć czas postoju podajnika, ograniczyć dmuchawę.
To tylko moje gdybania nie znając specyfiki budynku, instalacji. Parametry najlepiej zmieniać po jednym i obserwować jaka reakcja na wykresach. Ja u siebie kombinuję po jednym na 24h, przychodzę coś podłubać przy budowie to zerknę coś zmienię i do roboty i następny dzień obserwacja.

Czerny
22-01-2013, 10:13
@czerny podjedź gdzieś na dobre składay w okolicy niekoniecznie te najtańsze i weź ze 4 worki jakiegoś innego węgla na próbę.

Qrcze, kupuję raczej w dobrym składzie w Stargardzie. Jakoś nie jestem przekonany, że rodzaj węgla może spowodować aż takie kalafiory. Wcześniej nie miałem tego problemu. Jakby ktoś zerknął na moje nastawy w sterowniku i podpowiedział co można/trzeba zmienić to byłoby super.

Już trzeci raz z rzędu kocioł sam się wygasza po dwóch dniach (mimo, że w zasobniku jest jeszcze połowa paliwa) i muszę awaryjnie jechać na budowę by go wyczyścić i na nowo odpalić. Wczoraj musiałem rozbijać tego kalafiora, bo nie chciał nawet wyjść przez drzwiczki :o


... Pompa mieszająca załącza się dopiero poniżej 40 stopni CO czyli dość rzadko...

Jak to jest z tą pompą mieszającą, w mojej instalacji jeszcze jej nie ma a sterownik rzeczywiście pokazuje, że ona pracuje i się załącza. Można to jakoś skorygować???

emisb
22-01-2013, 10:36
Jak to jest z tą pompą mieszającą, w mojej instalacji jeszcze jej nie ma a sterownik rzeczywiście pokazuje, że ona pracuje i się załącza. Można to jakoś skorygować???
1. Przełóż kabelek zasilający wchodzący do sterownika od pompy CO do gniazda oznaczonego pompa CO, bo chyba masz włożoną wtyczkę do gniazdka pompa mieszająca.
2. Sprawdź czy nie masz zamienionych czujników CWU z czujnikiem powrotu.

W ogóle posprawdzaj wszystkie czujniki i wtyczki od pomp bo coś tam masz namieszane.

mylas
22-01-2013, 10:36
Jak to jest z tą pompą mieszającą, w mojej instalacji jeszcze jej nie ma a sterownik rzeczywiście pokazuje, że ona pracuje i się załącza. Można to jakoś skorygować???
Jak jest to nie wiem bo nie mam, odczytałem tylko z twoich ustawień, nie widzę aby była tam opcja wyłącz. Nie wiem jak jest u mnie bo ja się łączę tylko przez kompa a nie jestem na budowie. Może ona miała pełnić rolę pompy podłogowej jeżeli taka jest u ciebie, ale tu też jest potrzebny czujnik podłogówki. Pewnie niedługo wypowiedzą się spece to będziesz miał jasność.

emisb
22-01-2013, 10:48
Póki co w Anglii, dom buduje się w lubuskiem w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego, wolałbym być na miejscu, przy kosztach jakie miał arur nie ma problemu, można składać


I tak to powinno być załatwione, złożyć reklamacje oficjalną, drogą papierową bądź telefonicznie, a nie poprzez forum. Od kilku miesięcy nic tylko buczący piec. Już mi się tu zaglądać nie chcę bo wiem co tu znowu przeczytam. Zaczynam myśleć, że Beata&Slawek to konkurencja (np na na litere J).

ps.
A kolega 81marek (zdaje się) kilka stron wcześniej pisał że ma problem, i nikt mu nie pomógł, a chyba po to to forum jest, ale jak piec buczy od kilku miesięcy to wszyscy od razu coś mają do powiedzenia.
Kolego 81marek wydaje mi się że albo masz koronę źle spasowaną (połączoną) albo węgiel do du.y.

Czerny
22-01-2013, 11:09
1. Przełóż kabelek zasilający wchodzący do sterownika od pompy CO do gniazda oznaczonego pompa CO, bo chyba masz włożoną wtyczkę do gniazdka pompa mieszająca....

Nie ma takiej potrzeby, podłączenie jest właściwe. Pompa CO pracuje i mogę ją wyłączyć i włączyć. Natomiast do wejścia sterownika dla pompy mieszającej nie mam nic podłączone.


2. Sprawdź czy nie masz zamienionych czujników CWU z czujnikiem powrotu.
Tzn. też się zastanawiam, czy nie zrobiłem pewnego błędu... Otóż czujnik powrotu jest oczywiście podłączony na powrocie i pomyłki tu nie było nigdy, natomiast ze względu na to, że nie mam jeszcze podłączonego zbiornika na CWU a nie było nigdzie w opcjach czujnika CWU, że można go wyłączyć, podłączyłem go pod wyjście CW z kotła, by w ten sposób nie załączała się "na sucho" pompa CWU. W tej chwili czujnik CWU melduje więc taką temperaturę jaka wychodzi z pieca, czyli praktycznie to samo co czujnik CO. Zastanawiam się zatem teraz czy takie tymczasowe rozwiązanie nie przynosi jakichś przekłamań i czy lepiej nie byłoby, gdybym czujnik CWU odczepił od sterownika?

mylas
22-01-2013, 11:39
Czerny, jakiej marki masz motoreduktor bo na filmiku nie dopatrzyłem się?

Piotrek42
22-01-2013, 12:04
kol Czerny ja bym dał korekte dmuchawy na +2 +3, czas pracy podajnika 3-4 (jak bedzie zimno to ew na 5) a czas postoju podajnika w podtrzymaniu dałbym na 60-70 min i zmiejszył moc dmuchawy do 45%

emisb
22-01-2013, 12:08
a nie było nigdzie w opcjach czujnika CWU, że można go wyłączyć, podłączyłem go pod wyjście CW z kotła, by w ten sposób nie załączała się "na sucho" pompa CWU. W tej chwili czujnik CWU melduje więc taką temperaturę jaka wychodzi z pieca, czyli praktycznie to samo co czujnik CO. Zastanawiam się zatem teraz czy takie tymczasowe rozwiązanie nie przynosi jakichś przekłamań i czy lepiej nie byłoby, gdybym czujnik CWU odczepił od sterownika?

Jak nie chcesz żeby pompa była widoczna to trzeba wypiąć czujnik temperatury dla CWU.
Ponadto jeszcze przełączył bym funkcję pompy mieszającej na inną niż masz teraz, np cyrkulacyjną i tam czas pracy ustawiłbym na 0 min.

emisb
22-01-2013, 12:46
Czerny zrób jak pisze Piotrek i daj czas podawania na 3 sekundy.

Czerny
22-01-2013, 12:58
Piotrek42, emisb - dzięki za radę. Wprowadziłem te parametry. Po pracy podjadę na budowę i wypnę ten czujnik CWU ze sterownika. Odczytam też dane tego motoreduktora i odpiszę wieczorem mylas, bo ze zdjęć, które zrobiłem, też niezbyt dokładnie widać producenta.

Na razie przeraża mnie to, że tyle węgla idzie przy tak obniżonej temperaturze w domu.

arur
22-01-2013, 13:02
mialem ta przekladnie u siebie zamontowana co ma kolega czerny(gdy byl u mnie serwis) i praca wydaje sie byc taka sama jak na tej mojej starej przekladni i beselu.

Czerny a slyszysz prace podajnika w mieszkaniu?

Czerny
22-01-2013, 13:31
Ja mam kotłownię w przybudówce do domu na jednym poziomie. Powiem szczerze, że ostatnio jak coś robiłem na budowie zacząłem szczególnie nastawiać ucho i doszedłem do wniosku, że jednak słyszę, gdy pracuje podajnik. Ale to nie jest tak, że on mi przeszkadza. W tej chwili w domu jest pusto, brak mebli, praktycznie gołe ściany, więc słyszę chyba każde pierdnięcie kreta na dworze :p Słyszę nawet szum wody w kaloryferach :-)

Tak więc chyba nie mi się wypowiadać czy mój podajnik chodzi głośno czy cicho, po prostu chodzi jak chodzi a ja się do niego przyzwyczaiłem. Wiem też, że gdy jestem na imprezie u szwagra, a on ma kocioł firmy chyba VAKOMET zamontowany w piwnicy, to w salonie nad piwnicą nie słychać podawania paliwa (ale wtedy zwykle jesteśmy już po jednym, więc...) :wiggle: Natomiast, gdybym miał z powodu zbyt głośnej pracy podajnika przechodzić stres w chacie a jeszcze gdyby to potwierdzali domownicy, to od razu bym kocioł reklamował u sprzedawcy (niezgodność z umową) - ten sposób reklamacji jest w 99% szybciej realizowany.

Piotrek42
22-01-2013, 13:45
Panowie mała sugestia... nie denerwujcie się że w waszych niewykończonych domkach idzie dużo eko, po prostu domki sa niewygrzane i pierwszy sezon to spalanie jest wysokie ( ja w 1 sezonie spaliłem ok 4,5T eko) a pozniej już było tylko lepiej:) z tego co widzę do końca stycznia spalę pozostałości eko z zeszłego roku czyli od 15 wrzesnia do 31-01-2013 spalę dokładnie 1500kg eko.

karoka65
22-01-2013, 17:56
Może się okazać, że ta sprawda wygląda tak, że normy są zachowane słyszalność zależy od wielu czynników i po prostu nie ma podstaw do reklmacji. Tak jak pisał karoka, te piece tak mają a w niektórych warunkach może to być w większej skali niż u innych, bywa i tak.Jeśli tak zawsze możemy spróbować to usprawnić i liczyć na własną pomysłowość.

Ogólnie póki co kończe z tematem buczenie, mam nadzieję, że ktoś się zgłosi i wrócimy do tematu jak już coś znajdziemy.
No to w końcu bardzo się cieszę że nie uznajesz że karoka to wróg :)
Nigdy tak nie było, zawsze staram się załatwić tak żeby klient był zadowolony, nie wszystko mogę, choć czasem wydaje mi się że mogę więcej wskórać przy dobrej woli i dobrym słowem u producenta jak nie jedna hurtownia.
Moja babcia zawsze mawiała:
"Synku z dużą dupą wszędzie się zmieścisz ale z wielką gębą nie dasz rady"
To mądra kobieta była, świeć panie nad jej duszą.