PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

gmaj22
01-10-2013, 22:06
Przerobiłem trochę DTR RBR do moich potrzeb , czy w miarę prawidłowo czy o czymś zapomniałem?

Na pewno nie sugeruj sie pod;laczeniem zaworu 4D wg tego rysunku. Zawsze na przeciwko zasilania z kotla powinien byc powrot z instalacji. Mozesz wykorzystac moja odpowiedz na Twoje poprzednie pytanie. 12=z kotla, 6= powrot z instalacji, 9=zasilanie instalacji i 6=powrot do kotla. Wazne: pokretlo w ustawieniu na max pomiedzy 12 a 9 = pelny przeplyw na instalacje co. Naczynie przeponowe razem z zaworem bezp. i odpowietrznikiem lepiej zamontowac nad kotlem, wtedy jest dobre odpowietrzenie. Drugi zawor bezp. mozesz dac na gorze kotla w kroccu 1/2 cala. Pomysl tez o tym, co i mnie chodzi po glowie: skoro chcesz zastosowac mieszacz na wyjsciu z bojlera, uzyj tej wody do zasilenia zaworu DBV zamiast calkowicie zimnej. Pamietaj, ze rowniez cwu grawitacyjne jest swoistym wentylem bezpieczenstwa i nawet w razie zaniku pradu i niekontrolowanego wzrostu temperatury na kotle, wystarczy odkrecic wszystkie baterie z ciepla woda w domu :)Doplywajaca zimna chlodzi skutecznie wezownice.

karoka65
01-10-2013, 22:06
Nie bardzo mogę. Praktycznie 9-ty miesiąc to nie bardzo:)
Eeee tam, uszko czy nosek poprawić czy co :)
To jeszcze trochę i ci się zacznie :) dasz spokój kociołkowi i będziesz nadrabiał spanie jak pozwoli.

Maher
01-10-2013, 22:10
Pociągnij osobne rurki (zasilanie ,powrót) do rozdzielaczy (średnica - żeby nie była za mała). Ja zrobiłem osobne zawory 3D na piętro i parter i dobrze bo piętro jest zasilane dużo niższą temp jak parter i dopiero się temp. wyrównały. Chyba że planujesz termostaty w pokojach i siłowniki na zaworach w rozdzielaczach ...

Samą pracą cykliczną czy on/off pomp możesz nie wyregulować temp na poszczególnych piętrach ...

Do rozdzielaczy mam już pociągnięte osobne rurki, o ile się nie mylę to 25. Nad zaworami też się zastanawiam, czyli 3-drogowy termostatyczny?
Myślałem że powinno wystarczyć wyłączanie pompy na 1p. (na rozdzielaczach mam tylko przepływomierze i nie planuje dokładać siłowników).

lestek27
01-10-2013, 22:10
Z resztą jak się już potrafi ustawić kociołek jak trzeba to łatwo się mówi nie kombinujcie:)
Jakoś musimy dojść do wiedzy chociaż tej przeciętnej na temat ustawień/

Mam jeszcze miesiąc na ogarnięcie w miarę kociołka. Muszę trochę popróbować:)
Jedna daje w kość a jak jeszcze pojawi się druga to zapomnę jak się nazywam:)
Chyba faktycznie zapomnę o kotle. hehe:)

Maher
01-10-2013, 22:20
Na pewno nie sugeruj sie pod;laczeniem zaworu 4D wg tego rysunku. Zawsze na przeciwko zasilania z kotla powinien byc powrot z instalacji. Mozesz wykorzystac moja odpowiedz na Twoje poprzednie pytanie. 12=z kotla, 6= powrot z instalacji, 9=zasilanie instalacji i 6=powrot do kotla. Wazne: pokretlo w ustawieniu na max pomiedzy 12 a 9 = pelny przeplyw na instalacje co. Naczynie przeponowe razem z zaworem bezp. i odpowietrznikiem lepiej zamontowac nad kotlem, wtedy jest dobre odpowietrzenie. Drugi zawor bezp. mozesz dac na gorze kotla w kroccu 1/2 cala. Pomysl tez o tym, co i mnie chodzi po glowie: skoro chcesz zastosowac mieszacz na wyjsciu z bojlera, uzyj tej wody do zasilenia zaworu DBV zamiast calkowicie zimnej. Pamietaj, ze rowniez cwu grawitacyjne jest swoistym wentylem bezpieczenstwa i nawet w razie zaniku pradu i niekontrolowanego wzrostu temperatury na kotle, wystarczy odkrecic wszystkie baterie z ciepla woda w domu :)Doplywajaca zimna chlodzi skutecznie wezownice.

Tak jak pisałeś wcześniej DBV raczej nie będzie miał co robić, bo jak braknie prądu to powinno wszystko zgasnąć . W domu też leży mi sporo UPS-ów to pewnie któryś trafi do kotłowni (chętnie mogę się wymienić za coś z hydrauliki). Mam też już podłączone powiadomienia o braku 230V itd , czekałem że może doczekam się na nową wersje ecoala z większą ilością wejść/wyjść, ale nie zanosi się chyba w najbliższym czasie.

karoka65
01-10-2013, 22:24
Z resztą jak się już potrafi ustawić kociołek jak trzeba to łatwo się mówi nie kombinujcie:)
Jakoś musimy dojść do wiedzy chociaż tej przeciętnej na temat ustawień/
A czy ja wiem czy potrafię ?
Bernard mówi żeby nie pozwolił żeby jego piec tak chodził.
Mi znowu to nie przeszkadza jak on chodzi, chyba się pali bo mam ciepło, za dużo chyba nie spala a z resztą mam jeszcze chyba ze 100 palet na placu to mi nie braknie, hehe.
Wszystkim mówiłem że to jest sterownik dla leniwych, kto chce sie pobawić, ma na to czas, to niech się bawi, ma taką możliwość, kto nie chce wrzuca retortowy ecoal i niema za bardzo czym kręcić.
Nie mówię że automat jest super i hiper bo pokona go wprawny operator ale nie za miesiąc czy dwa i na różnych paliwach.
Jak już kilka razy pisałem, mają ludzie koale jeszcze bez korekt dawki i nadmuchu, bez ręcznego i grupowego i palą już kilka lat nie wiedząc że coś takiego jest, nie przeszkadza im program który przeciąga o +5, teraz przeciąga, temperatura spadnie, zwiększy się odbiór to będzie ciągnął po kresce.

karoka65
01-10-2013, 22:26
Chyba faktycznie zapomnę o kotle. hehe:)
Będzie to z pożytkiem dla obu :)

karoka65
01-10-2013, 22:30
Tak jak pisałeś wcześniej DBV raczej nie będzie miał co robić, bo jak braknie prądu to powinno wszystko zgasnąć . W domu też leży mi sporo UPS-ów to pewnie któryś trafi do kotłowni (chętnie mogę się wymienić za coś z hydrauliki). Mam też już podłączone powiadomienia o braku 230V itd , czekałem że może doczekam się na nową wersje ecoala z większą ilością wejść/wyjść, ale nie zanosi się chyba w najbliższym czasie.
Poczytaj sobie relację piotrka po wizycie w E-S z 29 września:
http://esterownik.pl/forum/posty,222/powiesc-w-odcinkach-wizyta-u-producenta-sterwonika-ecoal,5

Maher
01-10-2013, 22:42
Poczytaj sobie relację piotrka po wizycie w E-S z 29 września:
http://esterownik.pl/forum/posty,222/powiesc-w-odcinkach-wizyta-u-producenta-sterwonika-ecoal,5

Tak jak myślałem nowy sterownik raczej nie będzie prędko, rok temu coś podobnego słyszałem. Co do nowej platformy to też jakoś tego po za zmianą graficzną nie widzę (bo dodatkowe urządzenia trzeba do czegoś wpiąć, a ecoal/bruli już ma wszysko pozajmowane).

karoka65
01-10-2013, 22:47
Nie przeczytałeś chyba dokładnie :)

Maher
01-10-2013, 22:57
Nie przeczytałeś chyba dokładnie :)

Piszę że w tym roku wejdzie nowy panel wykonawczy, a ecoal/bruli w przyszłym roku czyli to co słyszałem dokładnie rok temu.

pawko_
02-10-2013, 12:08
Mam też już podłączone powiadomienia o braku 230V
Mnie informuje instalacja alarmowa na telefonik pod postacią sms :)

bobasxx
02-10-2013, 12:52
Ale on jest chyba sterowany ręcznie a nie nastawiany na odpowiednią wartość którą utrzymuje automatycznie.

Napisałem do nich, zobaczymy co odpiszą.

Cena w stosunku do Darco, atrakcyjna.

bobasxx
02-10-2013, 13:05
Już odpisali,
regulator automatycznie otwiera lub przymyka klapkę w zależności od potrzeby.

Alina&Mariusz
02-10-2013, 13:45
Kto zbiera zapisy na nowości? :D

zbigmaz01
02-10-2013, 15:23
Już odpisali,
regulator automatycznie otwiera lub przymyka klapkę w zależności od potrzeby.Czyli chyba można to zrozumieć że jest ustawiona jedna wartość bo tak ze zdjęcia nie widać gdzie jest jakaś regulacja.
Coś więcej napisali?

zbigmaz01
02-10-2013, 15:24
Kto zbiera zapisy na nowości? :DTeż bym się zapisał :P

minertu
02-10-2013, 15:32
Kto zbiera zapisy na nowości? :D
Nie ma jeszcze zapisów.

wuwok
02-10-2013, 15:33
Nie ma jeszcze zapisów.
I pozwolę się wtrącić...tez che :) ..wiec proszę mnie wpisać..

minertu
02-10-2013, 15:45
I pozwolę się wtrącić...tez che :) ..wiec proszę mnie wpisać..

Źle to ująłem,nie ma zapisów i nie będzie.

kniazio
02-10-2013, 16:24
Też bym się zapisał :P
Jakie zapisy na co bo jakos mi umknelo?

krzysztof7
02-10-2013, 16:28
Zapisy, ? jak za komuny..... :lol2::D:lol2:

taival
02-10-2013, 16:40
WItam .

Dlaczego mój kocioł aż tak przeciąga temp. ? 10 stopni to chyba troche za dużo. Jakie porady ?

krzysztof7
02-10-2013, 16:51
Masz wyłożenie ceramiczne, które akumuluje ciepło i po wyłączeniu palnika ceramika oddaje ciepło podnosząc wysoko temp w kotle. Ceramika niby pomaga, ale coś za coś .......
Może, gdy będą ujemne temperatury i kocioł będzie pracował stabilnie to ceramika się przyda.
Ja nie mam ceramika, a i tak ster przeciąga temp.
Spodziewałem się bardziej stabilnej temperaturowo pracy kotła .

tesel
02-10-2013, 17:38
Jakie zapisy na co bo jakos mi umknelo?

Zapisy na pielgrzymkę do Częstochowy.:yes:

bobasxx
02-10-2013, 18:00
Czyli chyba można to zrozumieć że jest ustawiona jedna wartość bo tak ze zdjęcia nie widać gdzie jest jakaś regulacja.
Coś więcej napisali?

W sumie to nie dużo napisali, bo zapytałem czy regulacja odbywa się automatycznie, czy jak ustawię odpowiednie podciśnienie to klapka sama się będzie przymykać lub otwierać. Odpisali, że jest dokładnie tak jak napisałem ;)

Na zdjęciu to wygląda, jakby tym pokrętłem ustawiało się stopień wyważenia klapki i pod wpływem większego lub mniejszego ciągu klapka się wychyla. Ja też tam żadnej skali nie widzę.

Maher
02-10-2013, 18:55
Pociągnij osobne rurki (zasilanie ,powrót) do rozdzielaczy (średnica - żeby nie była za mała). Ja zrobiłem osobne zawory 3D na piętro i parter i dobrze bo piętro jest zasilane dużo niższą temp jak parter i dopiero się temp. wyrównały. Chyba że planujesz termostaty w pokojach i siłowniki na zaworach w rozdzielaczach ...

Samą pracą cykliczną czy on/off pomp możesz nie wyregulować temp na poszczególnych piętrach ...

Czyli w instalacji masz zawór 4D następnie rozgałęzienie na 2 zawory 3D-termostatyczne ?
Pompy do podłogówek gdzie masz podpięte przed 3D czy za?

Maher
02-10-2013, 19:36
Mam tylko 2 zawory 3d termostatyczne , za zaworem filtr i pompa , za pompą zwrotny , oczwiście kulowe wszędzie , coby pompę filtr i 3d dało się wykręcić bez spuszczania całej wody

Kotłownia nie jest taka piękna ale nie mam teraz kasy na "pierdoły" górę trzeba zrobić, schody , łazienki ... stare zdjęcie , jak chcesz to jutro Ci cyknę lepsze :

216046

Większość rurek już po ocieplałem, na zdjęciu wszystko jeszcze nagie :)

Odnośnie podłogówki dużo masz obwodów i po ile metrów pętle i jakie to pompy i czy wyrabiają (ja myślę nad zakupem 2szt. 25-40 i zastanawiam czy wyrobią). Teraz przy zaworach 3D termostatycznych jedyna regulacja na ecoal to sterowanie pompami on/off ? Właśnie się zastanawiam czy dawać tylko jeden 4D czy 4D+2szt 3D czy tak jak u ciebie.

karoka65
02-10-2013, 19:42
[QUOTE=krzysztof7;6152349
Może, gdy będą ujemne temperatury i kocioł będzie pracował stabilnie to ceramika się przyda.

Spodziewałem się bardziej stabilnej temperaturowo pracy kotła .[/QUOTE]
Dobra odpowiedź również na Twoje oczekiwania :)

karoka65
02-10-2013, 19:55
Mam tylko 2 zawory 3d termostatyczne , za zaworem filtr i pompa , za pompą zwrotny , oczwiście kulowe wszędzie , coby pompę filtr i 3d dało się wykręcić bez spuszczania całej wody



216046
.
Maher przeczytaj jeszcze raz :)
Ma tylko 2 sztuki 3D termostatyczne, jeden na górę drugi na dół.
Ja uważam że podłogówka powinna chodzić non-stop i odradzam korzystania z czujnika pokojowego przy podłogówce, lepiej dobrać taką temp. na zasilaniu podłogi żeby temp. odczuwalna była ok.
Adam dał sobie na podłogę dwie pompki Grungfos Alpha2 energooszczędne i nie ucierpi na zużyciu prądu przy ciągłej ich pracy.
To czy wystarczą 25-tki zależy od tego jak wysoko trzeba podnieść wodę.

kalio
02-10-2013, 20:06
Mają te same palniki o ile się nie mylę, a jeżeli się mylę to ktoś mnie poprawi :)

Jeśli palą tyle samo w podtrzymaniu to majac bufor to żadna różnica czy 11 17 czy 24 bo ilość zmarnowanego opału będzie taka sama

A w sumie to dziwne że mając 17 gonisz tylko na 8-9 bo powinien kocioł iśc na pełnej mocy naładować bufor i przejść w podtrzymanie, czym większy kocioł tym dłuższe podtrzymanie ale krótsze grzanie mały kocioł długie grzanie krótkie podtrzymanie

Masz gdzieś fotki swojego bufora ???

karoka65
02-10-2013, 20:10
Czy zbigmaz napisał że palą tyle samo ?
Maja takie same palniki a to nie to samo co palą.
23kW ma większy palnik, o jakim marnowaniu piszesz ?

taival
02-10-2013, 20:16
Możliwe , że przy wiekszym zapotrzebowaniu na ciepło praca się uspokoi zarazie kociołek troche szaleje bo jak widac z wykresów po zakończeniu wypalania temperatura rośnie jeszcze o ok 8 st. Teraz dziekuje, że nie posłuchałem Wieśka i założyłem zawór 4d ;) Jednak sie przydaje.

kalio
02-10-2013, 20:26
Czy zbigmaz napisał że palą tyle samo ?
Maja takie same palniki a to nie to samo co palą.
23kW ma większy palnik, o jakim marnowaniu piszesz ?

rozważam kocioł z instalcją z buforem i zaletami 11 nad 17 czy 23
wiem że 11 i 17 ma takie same palniki - wiec koszt pracy na podtrzymaniu powinien być taki sam
jeśli do zaladunku bufora potrzeba 11kWh to 11 na pełnej mocy będzie pracować przez 1h a 17 przez 38,4min
po tym czasie wychładzanie i odbiór ciepła będzie taki sam dla 11 i 17 załóżmy 3h po czym z nowu praca 11 przez 1h; 17 przez 38,4min
To powiedzcie mi Panowie który kocioł będzie bardziej ekonomiczny ???

Maher
02-10-2013, 20:30
łącznie ~1000m rurki diamond :) Lepsza jak marketówki , tańsza jak wavin , układałem sam więc wiem co piszę :) Dwa rozdzielacze parter , piętro , na każdy rozdzielacza po 8 pętli , najdłuższa pętle ~70m.

Pompy do podłogówki to alphy2 25-40, do cwu leszno elektroniczna 25-40. Nie dawałem 4D bo mam osobny obieg z cwu , i pompka cwu może działać jak mieszająca ... strasznie wychładza wodę, 4D pewnie też

Regulacja na zaworach 3Dtermo temp zasilania , piętro mam teraz na ~23*C , parter ~26*C. Powinno wystarczyć.

Co do 4D to nie wiem, musisz zdecydować , ale wydaje mi się że albo albo , albo 3Dtermo - ustawiasz temp. raz i podłogówka się sama ma regulować , albo 4D - ustawiasz i potem proporcjonalnie do temp na kotle masz na wyjściu

U mnie ciągle daje w doope nieskończona wentylacja , wychładza pomieszczenia strasznie im niższa temp. na zew. tym więcej ciągnie , wczoraj jak mierzyłem to wiało 8*C do salonu , Jutro muszę połączyć przewody do skrzynek rozdzielczych i do reku. Wtedy wyniki będą prawdziwe :)

Kocioł z podłogówką dają radę ale spalanie wzrasta :)

Dzisiaj zdobyłem 10worków "wesołej" , przełączyłem na automat - szybciej wypali zasobnik , szybciej potestuję :)

U mnie jest kilka pętli delikatnie przekroczone 100m (musiałem ostro walczyć z hydraulikiem aby nie było 2 razy więcej) i myślę skoro u ciebie 25-40 wyrabia na 1 biegu to u mnie też powinna wyrobić.
Czemu kupowałeś grunfosy do podłogówki a leszno do cwu (po za autoadapt chyba niczym się nie różnią, a jak nie masz siłowników to autoadapt nic nie da i można było kupić tańszą alpha 2L i ustawić ręcznie lub tą Leszno - chyba że coś źle myślę).

Ja z ogrzewaniem kombinuje aby CWU szło na grawitacji i od czasu gdy spadnie znacznie temperatura na bojlerze było wspomagane pompą + do tego drugie wyjście 6/4" pieca na 4D na grawitacji, a za 4D dopiero 2 pompy z możliwością sterowania on/off pompami. Oczywiście wszystko w układzie zamkniętym z zaworem DBV.

karoka65
02-10-2013, 20:40
Możliwe , że przy wiekszym zapotrzebowaniu na ciepło praca się uspokoi zarazie kociołek troche szaleje bo jak widac z wykresów po zakończeniu wypalania temperatura rośnie jeszcze o ok 8 st. Teraz dziekuje, że nie posłuchałem Wieśka i założyłem zawór 4d ;) Jednak sie przydaje.
To nie jest szaleństwo a raczej w tych warunkach normalne :)
Odbiór prawie żaden, duża sinusoida, kocioł stoi w podtrzymaniu to 1,5 godziny.
Co do zaworu mówię że nie jest wymagany, kto chce to montuje kto nie chce nie musi.
Zależy to jak zrobiona jest instalacja o jaka to instalacja.
Chcesz niższą sinusoidę to zmniejsz zadaną :) albo pal w ręcznym.
Nie chcesz korzystać z pokojówki, kombinuj z zaworem.
Wybór jest obszerny.

kobra64
02-10-2013, 20:45
Przerobiłem trochę DTR RBR do moich potrzeb , czy w miarę prawidłowo czy o czymś zapomniałem?
Maher, tak jak na tym rysunku podłączony 4D nie ma prawa działać. Co więcej - przy takim podłączeniu 4D cała instalka nie ma prawa działać. W lewym skrajnym położeniu woda będzie krążyć w CO za 4D, kocioł odcięty od CO. W prawym skrajnym położeniu pompy CO zaciągną wodę z króćca powrotnego kotła i zwrócą ją do kotła przez zasilanie. W położeniach pośrednich będą ciągnąć ze wszystkich 3 portów, woda z CO nie będzie miała swobodnej drogi powrotu do kotła.. Ten lewy powrót ( ten do którego jest dopięte CWU ) przepnij na dół 4D ( tam, gdzie teraz masz zasilanie z kotła ) i zadbaj, żeby pod 4D był na tej rurze min. 80 cm. pionowy odcinek. Zasilanie z kotła wepnij w miejsce po tym przepiętym powrocie. Wtedy będzie banglać. Gmaj, rozumiem że u Ciebie pompa tłoczy wodę do 4D a jego przegroda jest w poziomie i dla zwiększenia przepływu na instalację kręcisz zaworem w lewo? Napisz proszę, czy testowałeś działanie 4D na różnych położeniach i czy działa prawidłowo. Przede wszystkim chodzi mi o to, czy obniża temperaturę na zasilaniu grzejników przy skręceniu zaworu tak np. na 3/4 przepływu w instalację, 1/4 na dogrzanie powrotu.

karoka65
02-10-2013, 20:52
Ja z ogrzewaniem kombinuje aby CWU szło na grawitacji i od czasu gdy spadnie znacznie temperatura na bojlerze było wspomagane pompą + do tego drugie wyjście 6/4" pieca na 4D na grawitacji, a za 4D dopiero 2 pompy z możliwością sterowania on/off pompami. Oczywiście wszystko w układzie zamkniętym z zaworem DBV.
Jak dla mnie to źle kombinujesz.
Jak chcesz grzać bojler grawitacyjnie a jednocześnie dogrzewać pompką ?
Wiesz jak będzie działać grawitacja za 4D ?
Wiesz jakie zamieszanie może być na tych ukladach za 4D w zależności od załączania i wyłączania się pomp ?

Maher
02-10-2013, 21:13
Maher, tak jak na tym rysunku podłączony 4D nie ma prawa działać. Co więcej - przy takim podłączeniu 4D cała instalka nie ma prawa działać. W lewym skrajnym położeniu woda będzie krążyć w CO za 4D, kocioł odcięty od CO. W prawym skrajnym położeniu pompy CO zaciągną wodę z króćca powrotnego kotła i zwrócą ją do kotła przez zasilanie. W położeniach pośrednich będą ciągnąć ze wszystkich 3 portów, woda z CO nie będzie miała swobodnej drogi powrotu do kotła.. Ten lewy powrót ( ten do którego jest dopięte CWU ) przepnij na dół 4D ( tam, gdzie teraz masz zasilanie z kotła ) i zadbaj, żeby pod 4D był na tej rurze min. 80 cm. pionowy odcinek. Zasilanie z kotła wepnij w miejsce po tym przepiętym powrocie. Wtedy będzie banglać. Gmaj, rozumiem że u Ciebie pompa tłoczy wodę do 4D a jego przegroda jest w poziomie i dla zwiększenia przepływu na instalację kręcisz zaworem w lewo? Napisz proszę, czy testowałeś działanie 4D na różnych położeniach i czy działa prawidłowo. Przede wszystkim chodzi mi o to, czy obniża temperaturę na zasilaniu grzejników przy skręceniu zaworu tak np. na 3/4 przepływu w instalację, 1/4 na dogrzanie powrotu.

Schemat z 4D narysowałem tak aby się zmieścił (wyżej podany jest prawidłowy sposób podłączenia - ten z godzinami). Rozrysuje jeszcze raz na karce i wrzucę zdjęcie z przekrojami i odległościami i uwagami z forum.

zbigmaz01
02-10-2013, 21:15
rozważam kocioł z instalcją z buforem i zaletami 11 nad 17 czy 23
wiem że 11 i 17 ma takie same palniki - wiec koszt pracy na podtrzymaniu powinien być taki sam
jeśli do zaladunku bufora potrzeba 11kWh to 11 na pełnej mocy będzie pracować przez 1h a 17 przez 38,4min
po tym czasie wychładzanie i odbiór ciepła będzie taki sam dla 11 i 17 załóżmy 3h po czym z nowu praca 11 przez 1h; 17 przez 38,4min
To powiedzcie mi Panowie który kocioł będzie bardziej ekonomiczny ???Tu nie jest to takie proste, dwa kotły o różnych pojemnościach wodnych i różnych (wielkością) wymienników. Jeżeli w podtrzymaniu sterownika nie interesuje nic innego jak wzrost temp. spalin o potrzebną wielkość to mniejszy dojdzie szybciej do tej zadanej niż większy. Przy grzaniu tu nie będę się spierał ale też te zależności będą trochę inne biorąc pod uwagę wymienniki jak i zużycie prądu przy pracach pomp. Mniejszy się szybciej rozgrzeje niż większy i to przy takich samych palnikach (bo nikt nie napisał że jest inaczej).

Maher
02-10-2013, 21:23
Jak dla mnie to źle kombinujesz.
Jak chcesz grzać bojler grawitacyjnie a jednocześnie dogrzewać pompką ?
Wiesz jak będzie działać grawitacja za 4D ?
Wiesz jakie zamieszanie może być na tych ukladach za 4D w zależności od załączania i wyłączania się pomp ?
Bojler będzie nad piecem i będzie podobny układ jak przy starych grawitacyjno-pompowych układach z zaworem różnicowym, osobne wyjście z pieca, odnośnie wspomagania pompki to jak woda bojlerze spadnie z 10C poniżej zadanej to pompa się włączy tylko do czasu jej podgrzania.
Grawitacja 4D ma tylko działać tylko po stronie pieca (i tylko gdy obie pompy będą wyłączone), za zaworem 4D pompy będą działać na podobnej zasadzie jak bym miał zamiast podłogówki zwykłe kaloryfery z termostatami, też jak termostat otworzy to popłynie zimna woda i po to zabezpieczenie dodatkowe z CWU(grawitacyjne) i dodatkowo 4D.

kalio
02-10-2013, 21:34
Tu nie jest to takie proste, dwa kotły o różnych pojemnościach wodnych i różnych (wielkością) wymienników. Jeżeli w podtrzymaniu sterownika nie interesuje nic innego jak wzrost temp. spalin o potrzebną wielkość to mniejszy dojdzie szybciej do tej zadanej niż większy. Przy grzaniu tu nie będę się spierał ale też te zależności będą trochę inne biorąc pod uwagę wymienniki jak i zużycie prądu przy pracach pomp. Mniejszy się szybciej rozgrzeje niż większy i to przy takich samych palnikach (bo nikt nie napisał że jest inaczej).

No dobra czyli trzeba to sprawdzić :))

Chyba jako jedyni będziemy mieli kotły podajnikowe z buforem - wiec będziemy mogli porównywać swoje spostrzeżenia, ja właśnie sprzedałem mój błąd defro Optomi komfort 25 - nie wiem gdzie producent widział ten komfort i teraz stoję przed zakupem nowego kotła, na razie jadę na solarach choć słoneczko nie rozpieszcza.

Jak masz ocieplony bufor ??

zbigmaz01
02-10-2013, 21:47
No dobra czyli trzeba to sprawdzić :))

Chyba jako jedyni będziemy mieli kotły podajnikowe z buforem - wiec będziemy mogli porównywać swoje spostrzeżenia, ja właśnie sprzedałem mój błąd defro Optomi komfort 25 - nie wiem gdzie producent widział ten komfort i teraz stoję przed zakupem nowego kotła, na razie jadę na solarach choć słoneczko nie rozpieszcza.

Jak masz ocieplony bufor ??Na PW posłałem parę linków gdzie wstawiałem zdjęcia i schematy.

gmaj22
02-10-2013, 22:23
@kobra64...Gmaj, rozumiem że u Ciebie pompa tłoczy wodę do 4D a jego przegroda jest w poziomie i dla zwiększenia przepływu na instalację kręcisz zaworem w lewo? Napisz proszę, czy testowałeś działanie 4D na różnych położeniach i czy działa prawidłowo. Przede wszystkim chodzi mi o to, czy obniża temperaturę na zasilaniu grzejników przy skręceniu zaworu tak np. na 3/4 przepływu w instalację, 1/4 na dogrzanie powrotu.

Owszem, sprawdzalem na moment i rzeczywiscie zauwazylem nieznaczne obnizenie temperatury za zaworem 4D (mam tam termometr). Jest tylko jedna rzecz...podlaczylem dzis czujniki zewn. i wewn. i od razu spadla temperatura zadana na kotle z 50 C na 45 C. Wiec to obnizenie nie jest miarodajne. Ale jutro sprawdze to w sposob, jaki piszesz i podam dokladniej rezultat.

gmaj22
02-10-2013, 22:31
@Maher: Ja z ogrzewaniem kombinuje aby CWU szło na grawitacji i od czasu gdy spadnie znacznie temperatura na bojlerze było wspomagane pompą + do tego drugie wyjście 6/4" pieca na 4D na grawitacji, a za 4D dopiero 2 pompy z możliwością sterowania on/off pompami.

Z cwu na grawitacji sie zgodze, ale co grawitacyjno pompowe, do tego pompy za zaworem 4D....nie widze tego. Tzn. dzialanie takiego systemu jest nieprzewidywalne. U mnie w tej chwili zawor 4D jest w pozycji otwartej na max i pewnie tak pozostanie, zwlaszcza od momentu jak wlaczylem sterowanie pogodowe. W zasadzie to teraz 4D juz mi niepotrzebny:yes: Ale kupiony byl pol roku temu na fali zakupow do nowego kotla, wiec go zainstalowalem, zeby darmo na polce nie lezal. Tak naprawde to 4D sprawdza sie lacznie z silownikiem zamiast pogodowki...z pogodowka to dwa grzyby w barszcz...

Maher
02-10-2013, 23:00
@Maher: Ja z ogrzewaniem kombinuje aby CWU szło na grawitacji i od czasu gdy spadnie znacznie temperatura na bojlerze było wspomagane pompą + do tego drugie wyjście 6/4" pieca na 4D na grawitacji, a za 4D dopiero 2 pompy z możliwością sterowania on/off pompami.

Z cwu na grawitacji sie zgodze, ale co grawitacyjno pompowe, do tego pompy za zaworem 4D....nie widze tego. Tzn. dzialanie takiego systemu jest nieprzewidywalne. U mnie w tej chwili zawor 4D jest w pozycji otwartej na max i pewnie tak pozostanie, zwlaszcza od momentu jak wlaczylem sterowanie pogodowe. W zasadzie to teraz 4D juz mi niepotrzebny:yes: Ale kupiony byl pol roku temu na fali zakupow do nowego kotla, wiec go zainstalowalem, zeby darmo na polce nie lezal. Tak naprawde to 4D sprawdza sie lacznie z silownikiem zamiast pogodowki...z pogodowka to dwa grzyby w barszcz...

Przy podłogówce trzeba obniżyć temperaturę na podłogę (nie mogę mieć 60 na piecu i 60 puścić na podłogę), po drugie gdy pompy staną coś musi mieszać wodę w piecu i stąd myślałem nad 4D przed pompami. Może coś masz nie tak z 4D i przez to się to nie sprawdza, ja kiedyś wyczytałem że po stronie pieca powinno być zrobione przynajmniej zrobione na 6/4" aby grawitacja w 4D prawidłowo działała.

gmaj22
02-10-2013, 23:06
Przy okazji: niestety nie uda mi sie doprowadzic netu do kotlowni po skretce. Dwa przewody z szesciu nie maja przejscia...myszy zzarly albo zgnily pod ziemia :( Podlaczylem wiec tylko czujnik temp. wewn, net zas bede musial dac po wifi, jesli nie uda mi sie jutro przeciagnac nowej skretki. Mam router netiaspot i dodatkowo router belkin. Moze uda sie jeden z nich jako access point ustawic? Nie wiem jeszcze jak to zrobic, ale jutro sprawdze i moze sie uda. Myslalem tez o adapterach wtykanych do gniazd elektrycznych i korzystajacych z instalacji elektr. w domu. Czy to prawda ze dzialaja pod warunkiem, ze sa wpiete do tej samej fazy?

Maher
02-10-2013, 23:16
Przy okazji: niestety nie uda mi sie doprowadzic netu do kotlowni po skretce. Dwa przewody z szesciu nie maja przejscia...myszy zzarly albo zgnily pod ziemia :( Podlaczylem wiec tylko czujnik temp. wewn, net zas bede musial dac po wifi, jesli nie uda mi sie jutro przeciagnac nowej skretki. Mam router netiaspot i dodatkowo router belkin. Moze uda sie jeden z nich jako access point ustawic? Nie wiem jeszcze jak to zrobic, ale jutro sprawdze i moze sie uda. Myslalem tez o adapterach wtykanych do gniazd elektrycznych i korzystajacych z instalacji elektr. w domu. Czy to prawda ze dzialaja pod warunkiem, ze sa wpiete do tej samej fazy? Ruter przy piecu musisz ustawić jako klienta a nie AP, podejrzewam że żaden z nich nie ma takiego trybu, taniej pewnie wyjdzie ci kupić jakiegoś AP niż puszczać gniazdkami.

krzysztof7
03-10-2013, 06:36
Ruter przy piecu musisz ustawić jako klienta a nie AP, podejrzewam że żaden z nich nie ma takiego trybu, taniej pewnie wyjdzie ci kupić jakiegoś AP niż puszczać gniazdkami.

Na 100% taniej, bo AP-Client kupi nowy za 60 zł, a używkę za 30 złociszy. Na dzisiaj to sprzęt do WiFi kosztuje śmieszne grosze.

grzeh2000
03-10-2013, 08:33
Witka,czy moge np podpiac pod piecyk tp-linka wn722n jako AP?,jest co prawda na usb ale przejsciowke mozna chyba dostac?.Nie mam neta jeszcze stacjonarnego i mysle coby na internecie mobilnym kociołek podłaczyc,da rade?

kalio
03-10-2013, 09:01
Na PW posłałem parę linków gdzie wstawiałem zdjęcia i schematy.


Zastanawia mnie dlaczego grzejesz tak kocioł nisko ok 50 czy nie lepiej ustawić większa histeze i grzać bufora do tych 70 ???

krzysztof7
03-10-2013, 09:16
Witka,czy moge np podpiac pod piecyk tp-linka wn722n jako AP?,jest co prawda na usb ale przejsciowke mozna chyba dostac?.Nie mam neta jeszcze stacjonarnego i mysle coby na internecie mobilnym kociołek podłaczyc,da rade?


Musisz mieć AP-Client a nie AP przy kotle i to nie AP na USB tylko na skrętce (kabelku). Na USB z przejściówką (LAN-USB) może nie działać.

grzeh2000
03-10-2013, 10:18
Moze napisze ktos co potrzebuje zeby połaczyc sie uzywajac internetu mobilnego?.Taki mały schemacik co z czym połaczyc i po taniosci

Alina&Mariusz
03-10-2013, 10:47
A co masz? Tzn. modem? router?

grzeh2000
03-10-2013, 13:26
Mam modemy huawei 1750 i 3131

zbigmaz01
03-10-2013, 14:18
Zapowietrza mi się obieg CWU jak postoi dłużej bez kręcenia , to już 3 raz , znowu będę musiał puknąć w pompę i spuszczać i dopuszczać wody żeby przepchać ...

Na obiegu jest zamontowany odpowietrznik automatyczny (sprawny jest)

Jest jakieś rozwiązanie żeby się tak nie robiło ? Jakiś odpowietrznik do pompy ? Pompa uszkodzona ?
Skoro się zapowietrza to nie wszystko z instalacji wyleciało. Spróbuj puścić na szybszym biegu przez jakiś czas to powinno wypompować do odpowietrznika.

zbigmaz01
03-10-2013, 14:22
Zastanawia mnie dlaczego grzejesz tak kocioł nisko ok 50 czy nie lepiej ustawić większa histeze i grzać bufora do tych 70 ???Jak wiesz to jest dwa zbiorniki, jeden w drugim. Nie puszczę na CWU tak wysokiej temp. To jest do przeróbki na zawór 3D termo i wtedy tak będzie. Tylko jeszcze czekam na nowinki nowego sterownika do przeróbki instalacji bo wtedy jak będę miał tak wysoką temp to na grzejnikach też mi taka niepotrzebna i tu szukam sterowania jakimś zaworem. Poczekam na sterownik a wtedy decyzja jak przerobić.

gmaj22
03-10-2013, 17:40
216282@kobra64

c.d. Sprawdzilem dzis dzialanie zaworu 4D przy roznych ustawieniach, ale zanim napisze jakie byly rezultaty, chcialbym dodac, ze mierzac temperature za zaworem na wyjsciu na grzejnik nie uzyskamy znacznej zmiany temperatury. poniewaz dziala on objetosciowo, tzn. zmniejsza lub zwieksza ilosc doplywajacej wody, ale o stalej temperaturze, takiej jak na zasilaniu z kotla. Roznice bylyby wieksze, gdyby mierzyc zmiany temperatury na powrocie do kotla, gdzie bylyby rozne proporcje wody powrotnej podmieszanej z zasilajaca. Do rzeczy: pozostajac przy tych samych oznaczeniach, co poprzednio, czyli 12=z kotla, 6=powrot z instalacji, 9=do instalacji i 3=powrot do kotla... pokretlo nastawy ma zakres od 7=maksymalne otwarcie przeplywu do instalacji do 11=calkowite podmieszanie do powrotu. Mozna przyjac, ze 10=1/4 nastawy, 9=1/2 nastawy oraz 8=3/4 nastawy. Przy temperaturze na kotle 52 C i nastawie 11=min przeplywu temperatura za zaworem byla zaledwie 35 C. Przy nastawie 10=1/4 przeplywu temp. za zaworem 4D wzrosla do 48 C, pozniej zas przy pozostalych nastawach, czyli 1/2 oraz 3/4 i max byla juz taka sama jak na kotle, czyli 52 C.

Wnioski maga byc zbyt pochopne, bo nie uwzgledniajace ciaglej zmiany warunkow panujacych w instalacji, wlaczajacych sie i wylaczajacych pomp, pracujacej nonstop grawitacyjnej cwu. Zasadniczo z wyjatkiem calkowitego przymkniecia zaworu, na wszystkich pozostalych ustawieniach temperatura powinna byc taka jak na kotle. Rozny bedzie tylko czas potrzebny do jej osiagniecia oraz ustabilizowania.

Maher
03-10-2013, 18:41
Mam modemy huawei 1750 i 3131

Nie wiem co kombinujesz ale najprościej kupić tp-link mr3220(85zł) do tego wpinasz huawei. Tp-link stawiasz w kotłowni lub niedaleko niej aby się nie zakurzył i łączysz go skrętką z ecoal, a po wifi masz neta na laptopy. Możesz też kupić tp-link mr3420(125zł) bo ma znacznie lepszy sygnał po WIFI (2 anteny i pasmo N). Jak będziesz miał stały net to wpinasz tylko go w port wan i ustawiasz który jest główny, a który zapasowy.

Maher
03-10-2013, 18:44
Zapowietrza mi się obieg CWU jak postoi dłużej bez kręcenia , to już 3 raz , znowu będę musiał puknąć w pompę i spuszczać i dopuszczać wody żeby przepchać ...

Na obiegu jest zamontowany odpowietrznik automatyczny (sprawny jest)

Jest jakieś rozwiązanie żeby się tak nie robiło ? Jakiś odpowietrznik do pompy ? Pompa uszkodzona ?

Może masz odpowietrznik automatyczny zamontowany na powrocie i zaciąga ci powietrze (powinny być zamontowane tylko na zasilaniu).

gmaj22
03-10-2013, 19:03
Zajrzalem do zasobnika, a tam juz slimak widac !! :eek:
W poniedzialek wieczorem podczas rozpalania wsypalem 50 kg Retopala, czyli dokladnie trzy doby temu. Dom byl nieogrzewany i wyziebiony, temperatura w nocy spadala w okolice zera, nie dogrzewalem niczym alternatywnym, wiec sciany byly wychlodzone. W dzien zonka uwielbia wietrzyc dom przeciagami, stad spalanie w ciagu dnia tez nieco wieksze. Dopiero od wczoraj wieczorem sterowanie kotla jest czujnikami wewn/zewn, wczesniej bylo temp.kotla 50 C. Dzis wieczorem wsypalem worek Wesolej zeby porownac efekty. Nie ukrywam, iz kilka razy dziennie zagladalem na palnik i do popielnika, stad warunki spalania wyjatkowo niestabilne.;) Palilem dzien w automacie "retorta eCoal", na drugi dzien zmiana na "retorta grupowe", od dzisiaj znow "eCoal automat"

Wnioski...czy sluszne?
1/ czeste zagladanie do kotla nie pozwala na miarodajna ocene?
2/ nie mam jeszcze ustawionych stref czasowych na poszczegolne dni tygodnia. Jest co prawda programowe obnizenie o 10 C cwu oraz co, ale w sytuacji, gdy brak stref czasowych to obnizenie nie ma miejsca?
3/ mialem od dwoch dni podbity nawiew +2% dzis wrocilem do ustawienia bez korekty.
4/ skoro cwu jest rowniez cyrkulacyjne, wiec chodzi nonstop, niezaleznie od sygnalu do pompu cwu. Zadana cwu jest 42 C, obnizenie o 10 C. Ale temp. zalaczenia pompu cyrkulacyjnej cwu jest 40 C. Czyli w momencie obnizenia pompa cyrkulacyjna cwu chodzi caly czas, wychladza instalacje, kociol sie zalacza, zeby nagrzac wode i tak w kolko.... Bojler jest w kotlowni praktycznie obok kotla, wiec straty zadne, za to dom od kotlowni 7 m. Cyrkulacja c.w. ma co robic. Ktorys z kolegow wspominal wczesniej, ze obawia sie wychladzania kotla przez cyrkulacje i okazuje sie, ze mial racje... :)

Jak wspomnialem wnioski moga byc mylace, dlatego ciekaw jestem, czy podobne doswiadczenie z pierwszym odpaleniem kotla mieli inni uzytkownicy?

gmaj22
03-10-2013, 19:18
Na koniec cos na wesolo...:) Odwiedzila dzis moja zone sasiadka i zaskoczona byla, ze mamy w domu cieplo. Poniewaz mam niski komin, sasiedzi pierwsi wiedzieli, kiedy zaczynam na smieciuchu sezon grzewczy ;) Teraz nie widac nawet dymu z komina, wiec myslala, ze marzniemy... Kiedy dowiedziala, sie, co za cudo zamontowalem, pokiwala "ze zrozumieniem" glowa i pobiegla do swojego domu. Czy mam sie lada dzien spodziewac wizyty sasiada z flaszka?:):)

lestek27
03-10-2013, 19:37
Na koniec cos na wesolo...:) Odwiedzila dzis moja zone sasiadka i zaskoczona byla, ze mamy w domu cieplo. Poniewaz mam niski komin, sasiedzi pierwsi wiedzieli, kiedy zaczynam na smieciuchu sezon grzewczy ;) Teraz nie widac nawet dymu z komina, wiec myslala, ze marzniemy... Kiedy dowiedziala, sie, co za cudo zamontowalem, pokiwala "ze zrozumieniem" glowa i pobiegla do swojego domu. Czy mam sie lada dzien spodziewac wizyty sasiada z flaszka?:):)

Pewnie będzie wizyta tak jak mówisz. Człowiek z natury jest ciekawy:)

Mam pytanie przy okazji. W poniedziałek wsypałem Pieklorza do zasobnika (popiołu bardzo mało trzeba przyznać). Trzeba było znacznie obniżyć nadmuch bo temperatury mocno szły w górę. Jest trochę problem z obniżaniem się żaru. Uchyliłem drzwi wyczystki na ok 5 cm ale mimo to jeszcze trochę się zapada. Stąd też widoczny wzrost temp., podajnika.
Jest może jeszcze jakieś rozwiązanie dodatkowe które pomoże podnieść żar na palniku?

kobra64
03-10-2013, 20:01
Gmaj, czyli można wnioskować, że Twój 4D nie pracuje prawidłowo. Tak zresztą myślałem, że ten sposób montażu obetnie mu funkcje. Pompa przy 4D montowanym na zasilaniu powinna być za nim i wyciągać wodę z portów. Przy takim montażu nawet przykręcenie zaworu o 10% powinno powodować obniżenie temperatury wody wychodzącej na instalację. Obawiam się, że pompa pchając wodę w zawór przy nastawach pośrednich blokuje drogę na zasilanie instalacji wodzie powracającej z instalacji i przekierowuje wracającą wodę w całości tam, gdzie ma mniejszy opór bądź gdzie jest szerzej otwarty port - czyli w tym przypadku na powrót do kotła. Ja montując Twoją instalację dałbym zawór nad kotłem, tam jest dosyć miejsca na montaż 4D, obejścia i pompy. Mylisz się twierdząc, że poza nastawą skrajną temperatura za zaworem powinna być równa tej na kotle. Tak działa zawór trzydrogowy montowany przed pompą na powrocie - co prawda dogrzewa powrót ale nie reguluje temperatury na zasilanie. Zawór czterodrogowy zamontowany prawidłowo ma jednocześnie dogrzewać powrót do kotła i obniżać temperaturę na zasilanie w całym zakresie nastaw ( oczywiście poza skrajnymi, gdzie albo wydaje całą wodę z kotła na instalację albo odcina kocioł od instalacji ). Bez względu na to, jak długo kocioł pracuje, przy jakimkolwiek odbiorze ciepła-a pisałeś, że część grzejników nie ma głowic i jest stale otwarta - zawsze jest chłodniejsza woda z powrotu z instalacji, którą 4D może podmieszać z wodą z kotła. Prawidłowo zamontowany 4D wydaje na instalację zawsze tą samą objętość, ( oczywiście przy tej samej nastawie pompy CO ) , zmiana nastaw 4D powoduje zmianę proporcji gorącej wody z kotła i chłodniejszej wody z powrotu z instalacji w objętości wody wydawanej na instalację.

Maher
03-10-2013, 20:02
Problemem jest obieg CWU , CO działa i się nie zapowietrza

Podłogówki są odpowietrzone po jednej pętli (zakręcałem wszystkie, odkręcałem pierwszą i spuszczałem wodę z zasilania , a powrotem dopuszczałem - przelewało i się odpowietrzyło :) Na rozdzielaczach mam po 2 automatyczne (powrót,zasilanie), na obiegu CWU mam jeden w najwyższym punkcie przy zasobniku , jeszcze jeden jest na naczyniu przeponowym (nad)

Jeszcze przed chwilą wywaliło mi alarm że 90*C na kotle , zdążyłem zanim puściło z zaworów :)



eeee no mam nad naczyniem przeponowym - to "łon" jest winny ? Przepona na powrocie.

Odpowietrznik automatyczny w grupie bezpieczeństwa na powrocie się nie liczy bo za duża odległość od obiegu wody aby pociągało powietrze.

Maher
03-10-2013, 20:08
216282@kobra64

c.d. Sprawdzilem dzis dzialanie zaworu 4D przy roznych ustawieniach, ale zanim napisze jakie byly rezultaty, chcialbym dodac, ze mierzac temperature za zaworem na wyjsciu na grzejnik nie uzyskamy znacznej zmiany temperatury. poniewaz dziala on objetosciowo, tzn. zmniejsza lub zwieksza ilosc doplywajacej wody, ale o stalej temperaturze, takiej jak na zasilaniu z kotla. Roznice bylyby wieksze, gdyby mierzyc zmiany temperatury na powrocie do kotla, gdzie bylyby rozne proporcje wody powrotnej podmieszanej z zasilajaca. Do rzeczy: pozostajac przy tych samych oznaczeniach, co poprzednio, czyli 12=z kotla, 6=powrot z instalacji, 9=do instalacji i 3=powrot do kotla... pokretlo nastawy ma zakres od 7=maksymalne otwarcie przeplywu do instalacji do 11=calkowite podmieszanie do powrotu. Mozna przyjac, ze 10=1/4 nastawy, 9=1/2 nastawy oraz 8=3/4 nastawy. Przy temperaturze na kotle 52 C i nastawie 11=min przeplywu temperatura za zaworem byla zaledwie 35 C. Przy nastawie 10=1/4 przeplywu temp. za zaworem 4D wzrosla do 48 C, pozniej zas przy pozostalych nastawach, czyli 1/2 oraz 3/4 i max byla juz taka sama jak na kotle, czyli 52 C.

Wnioski maga byc zbyt pochopne, bo nie uwzgledniajace ciaglej zmiany warunkow panujacych w instalacji, wlaczajacych sie i wylaczajacych pomp, pracujacej nonstop grawitacyjnej cwu. Zasadniczo z wyjatkiem calkowitego przymkniecia zaworu, na wszystkich pozostalych ustawieniach temperatura powinna byc taka jak na kotle. Rozny bedzie tylko czas potrzebny do jej osiagniecia oraz ustabilizowania.

Czyli lepiej zamontować zawór 3D termostatyczny do regulacji podłogówki niż 4D?

gmaj22
03-10-2013, 20:26
Mysle, ze wczesniejsza odpowiedz kol. kobra64 jest juz wyczerpujaca. Musze przyznac mu racje, ze lepszym rozwiazaniem byloby zamontowanie zaworu 4D przed pompa, Chociaz w moim przypadku, przy braku podlogowki oraz korzystania z regulatora pogodowego to otwarcie tego zaworu na max powoduje sytuacje, jakby go w ogole nie bylo. Opisana sytuacja z temperaturami przy roznych nastawach dotyczy wylacznie rozwiazania, jakie jest u mnie. Mozna powiedziec, ze u mnie dziala on jak zwykly 3D...sluzy wylacznie podgrzaniu powrotu do kotla...Tu sie chyba nie myle?;)

krzysztof7
03-10-2013, 20:32
216282@kobra64

c.d. Sprawdzilem dzis dzialanie zaworu 4D przy roznych ustawieniach, ale zanim napisze jakie byly rezultaty, chcialbym dodac, ze mierzac temperature za zaworem na wyjsciu na grzejnik nie uzyskamy znacznej zmiany temperatury. poniewaz dziala on objetosciowo, tzn. zmniejsza lub zwieksza ilosc doplywajacej wody, ale o stalej temperaturze, takiej jak na zasilaniu z kotla. Roznice bylyby wieksze, gdyby mierzyc zmiany temperatury na powrocie do kotla, gdzie bylyby rozne proporcje wody powrotnej podmieszanej z zasilajaca. Do rzeczy: pozostajac przy tych samych oznaczeniach, co poprzednio, czyli 12=z kotla, 6=powrot z instalacji, 9=do instalacji i 3=powrot do kotla... pokretlo nastawy ma zakres od 7=maksymalne otwarcie przeplywu do instalacji do 11=calkowite podmieszanie do powrotu. Mozna przyjac, ze 10=1/4 nastawy, 9=1/2 nastawy oraz 8=3/4 nastawy. Przy temperaturze na kotle 52 C i nastawie 11=min przeplywu temperatura za zaworem byla zaledwie 35 C. Przy nastawie 10=1/4 przeplywu temp. za zaworem 4D wzrosla do 48 C, pozniej zas przy pozostalych nastawach, czyli 1/2 oraz 3/4 i max byla juz taka sama jak na kotle, czyli 52 C.

Wnioski maga byc zbyt pochopne, bo nie uwzgledniajace ciaglej zmiany warunkow panujacych w instalacji, wlaczajacych sie i wylaczajacych pomp, pracujacej nonstop grawitacyjnej cwu. Zasadniczo z wyjatkiem calkowitego przymkniecia zaworu, na wszystkich pozostalych ustawieniach temperatura powinna byc taka jak na kotle. Rozny bedzie tylko czas potrzebny do jej osiagniecia oraz ustabilizowania.

Fatalnie i niezgodnie ze sztuką oraz zamieszczonymi wielokrotnie schematami zamontowałeś zawór 4D. :(:no:
Taki montaż faktycznie powoduje niemal zerową regulację a właściwie jest regulacja ale w zakresie ok 10o (stopni).
Pompa ma być zamontowana na wyjściu zaworu. Prawidłowo zamontowany zawór 4D bardzo precyzyjnie i dość liniowo reguluje temp. na grzejniki. Mam na zaworze 4D siłownik i idealnie reguluje temp. na grzejnikach. :yes:
Do podłogówki jak najbardziej zawór termostatyczny. lub regulowany siłownikiem 3D, 4D

gmaj22
03-10-2013, 20:47
@kobra64

Czyli, pozostajac przy tych samych oznaczeniach "godzinowych" i nie zmieniajac podlaczen portow, pompa u mnie powinna wyciagac wode z portu na godz. 9 pchac ja do instalacji... Wyobrazilem sobie tam pompe, patrzac na zawor 4D i wiedzac jak dziala i w ktorym miejscu jest przegroda, widze ze rzeczywiscie masz racje w tym co napisales. Szkoda, ze nie przeczytalem tego wczesniej:) Teraz juz nie bede niczego zmienial, ale u mnie nie powinno byc z tym wiekszego problemu: srubunkow sporo i jak juz ktorys z kolegow mi napisal: trzeba tez sie nauczyc rozlutowywac:D

gmaj22
03-10-2013, 20:55
@krzysztof7:[I] "Fatalnie i niezgodnie ze sztuką oraz zamieszczonymi wielokrotnie schematami zamontowałeś zawór 4D. "[/I

Niestety, zdalem sobie z tego sprawe, zgubila mnie szczuplosc miejsca i koniecznosc wlaczenia sie do istniejacej instalacji w scisle okreslonym miejscu. Zamiast przewiesic zasobnik bardziej na lewo i zwolnic tym samym miejsce na calej scianie kominowej, zaczalem "eksperymentowac"...jak widac, z mizernym skutkiem. Niemniej jednak mam mozliwosc naprawy tego i z pewnoscia tak zrobie. Szkoda tylko, ze tymi zdjeciami i postami moglem wprowadzic w blad innych uzytkownikow. Ale to dobrze, ze jest ktos, kto potrafi takie rzeczy "wyprostowac". Za to rowniez dziekuje...:yes:

kalio
03-10-2013, 23:25
Jak wiesz to jest dwa zbiorniki, jeden w drugim. Nie puszczę na CWU tak wysokiej temp. To jest do przeróbki na zawór 3D termo i wtedy tak będzie. Tylko jeszcze czekam na nowinki nowego sterownika do przeróbki instalacji bo wtedy jak będę miał tak wysoką temp to na grzejnikach też mi taka niepotrzebna i tu szukam sterowania jakimś zaworem. Poczekam na sterownik a wtedy decyzja jak przerobić.

Właściwie to nurtuje mnie jedno pytanie dla Twojego kotła temp spalin to ok 80-100*C
Jeśli kocioł jest mniejszy - mniejsza pow odbioru ciepła, a palnik ten sam to temperatura spalin będzie większa = większa strata kominowa a co za tym idzie mniejsza sprawność kotła,
To tak jak by do karoserii od fiacika 126p wsadzić silnik od poloneza silnik spali tyle samo, a będzie się gorzej jechało.

zbigmaz01
04-10-2013, 04:19
Właściwie to nurtuje mnie jedno pytanie dla Twojego kotła temp spalin to ok 80-100*C
Jeśli kocioł jest mniejszy - mniejsza pow odbioru ciepła, a palnik ten sam to temperatura spalin będzie większa = większa strata kominowa a co za tym idzie mniejsza sprawność kotła,
To tak jak by do karoserii od fiacika 126p wsadzić silnik od poloneza silnik spali tyle samo, a będzie się gorzej jechało.W fiaciku pojedziesz szybciej :)
A tu jest pole do popisu dla sterownika i softu spalania czyli jak często podawać aby osiągnąć to co ma zadane.

lestek27
04-10-2013, 07:01
Mam pytanie.
Jaka temperatura podajnika jest już niebezpieczna?
Po zmianie opału zdecydowanie wzrosła. W momencie odstawienia wzrasta nawet do 65 stopni .

kalio
04-10-2013, 07:22
po prostu wg mnie chyba trafnie bedzie jak na 8 KW 17 będzie pracowała z większą sprawności niż 11 - lepszy odbiór ciepła ze spalin

bobasxx
04-10-2013, 08:15
Mam pytanie.
Jaka temperatura podajnika jest już niebezpieczna?
Po zmianie opału zdecydowanie wzrosła. W momencie odstawienia wzrasta nawet do 65 stopni .

Węgiel zapala się przy około 300 st.

Ja mam ustawiony alarm na 110 st.

lestek27
04-10-2013, 08:28
Węgiel zapala się przy około 300 st.

Ja mam ustawiony alarm na 110 st.

Rozumiem że mam się tym zbytnio nie martwić.
Dzięki za odpowiedź.

krzysztof7
04-10-2013, 09:32
Panowie!
Nurtuje mnie jedno pytanie. W kociołku 17kW jest zaślepka stalowa do spalania awaryjnego (zrobienie kotła śmieciowego :eek:).
U mnie ta zaślepka nie odcina całkowicie komory spalania od górnego wymiennika. Szczelina ma wymiar ok 5 mm w poziomie (po lewej stronie drzwiczek wyczystki). Jest to zrobiony celowo "zawór bezpieczeństwa" w przypadku zapchania dołu palnika przez popiół?
Zamierzam tam dospawać kawałek blachy. Szczelina ta moze powodować niepotrzebny wzrost temp. spalin i powstanie nikomu nie potrzebna strata kominowa w kieszeni :)
Macie jakieś dane w tej kwestii?

krzysztof7
04-10-2013, 09:37
@krzysztof7:[I] "Fatalnie i niezgodnie ze sztuką oraz zamieszczonymi wielokrotnie schematami zamontowałeś zawór 4D. "[/I

Niestety, zdalem sobie z tego sprawe, zgubila mnie szczuplosc miejsca i koniecznosc wlaczenia sie do istniejacej instalacji w scisle okreslonym miejscu. Zamiast przewiesic zasobnik bardziej na lewo i zwolnic tym samym miejsce na calej scianie kominowej, zaczalem "eksperymentowac"...jak widac, z mizernym skutkiem. Niemniej jednak mam mozliwosc naprawy tego i z pewnoscia tak zrobie. Szkoda tylko, ze tymi zdjeciami i postami moglem wprowadzic w blad innych uzytkownikow. Ale to dobrze, ze jest ktos, kto potrafi takie rzeczy "wyprostowac". Za to rowniez dziekuje...:yes:

Po sezonie zmienisz i docenisz bardzo dobre funkcjonowanie zaworu 4D. Szkoda tylko Twojego dużego wysiłku i pracy włozonej w zrobienie instalacji, ale co tam... całe życie się uczymy i głupcami odchodzimy... :)
Pozdrawiam.

bobasxx
04-10-2013, 09:45
Panowie!
Nurtuje mnie jedno pytanie. W kociołku 17kW jest zaślepka stalowa do spalania awaryjnego (zrobienie kotła śmieciowego :eek:).
U mnie ta zaślepka nie odcina całkowicie komory spalania od górnego wymiennika. Szczelina ma wymiar ok 5 mm w poziomie (po lewej stronie drzwiczek wyczystki). Jest to zrobiony celowo "zawór bezpieczeństwa" w przypadku zapchania dołu palnika przez popiół?
Zamierzam tam dospawać kawałek blachy. Szczelina ta moze powodować niepotrzebny wzrost temp. spalin i powstanie nikomu nie potrzebna strata kominowa w kieszeni :)
Macie jakieś dane w tej kwestii?

Też się nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku że jakby to było spasowane na maxa to nie dałoby rady tego wyjąć z pieca lub manewrować przy czyszczeniu.
Tylko ja mówię o luzie w pionie. Poza tym jak jest otwarta na zasypowy to trzeba ją dosunąć do lewej strony, żeby się "zabezpieczyła" :)

malymephisto
04-10-2013, 09:51
Witam

Czy aby uszczelnic korone w rbr 17 trzeba demontowc podajnik z palnikiem. Probowalem ja zdjac gdy jest wewnatrz pieca , ale ona ani drgnie

krzysztof7
04-10-2013, 09:52
Mierzyłem i bez problemu da się wyjąć wstawiając płaskownik o wymiarach 100 x 6mm z boku tej blachy oryginalnej. Sprawdzę i pomierzę jeszcze raz i raczej wspawam. Jak nie będzie ok, to flex jeszcze w szafce czeka :lol2:

bobasxx
04-10-2013, 09:54
Witam

Czy aby uszczelnic korone w rbr 17 trzeba demontowc podajnik z palnikiem. Probowalem ja zdjac gdy jest wewnatrz pieca , ale ona ani drgnie

Spróbuj opukać delikatnie przez jakieś drewienko i podważać jednocześnie koronę. Musi zejść.

malymephisto
04-10-2013, 10:16
Mlotkiem stukalem ale tez nie pomoglo, wiem ze jak go wnosili do piwnicy to kociolek byl rozebrany a korona zdjeta i byl tam silikon ale pewnie skladajac nie zasilikonowlai od nowa, moze sie zapiekla po probnym odpalaniu wiosna

Adams11
04-10-2013, 10:48
Witam,

mam kilka pytań do użytkowników kotła RBR. Czy można zainstalować panel pokojowy do kotła RBR, jeżeli tak to np. jaki? Bo nie chce odpalać kompa żeby coś sprawdzić na kotle. Jak jest ogólne z jakością wykonania RBR, bo na zdjęciach wygląda dość topornie, ok. nie o wygląd tu chodzi?
Co w przypadku, jak czyszczak do czyszczenia kanału pionowego się spier... jak tam potem dojść? Jak jest z załadunkiem węgla, bo klapa do podajnika jest od góry, a podajnik jest strasznie wysoki.

bobasxx
04-10-2013, 11:08
Mlotkiem stukalem ale tez nie pomoglo, wiem ze jak go wnosili do piwnicy to kociolek byl rozebrany a korona zdjeta i byl tam silikon ale pewnie skladajac nie zasilikonowlai od nowa, moze sie zapiekla po probnym odpalaniu wiosna

A po co zdejmowali koronę ?

Spróbuj podważać jakimś drewnianym kołkiem raz z jednej raz z drugiej strony.

bobasxx
04-10-2013, 11:14
Witam,

mam kilka pytań do użytkowników kotła RBR. Czy można zainstalować panel pokojowy do kotła RBR, jeżeli tak to np. jaki? Bo nie chce odpalać kompa żeby coś sprawdzić na kotle. Jak jest ogólne z jakością wykonania RBR, bo na zdjęciach wygląda dość topornie, ok. nie o wygląd tu chodzi?
Co w przypadku, jak czyszczak do czyszczenia kanału pionowego się spier... jak tam potem dojść? Jak jest z załadunkiem węgla, bo klapa do podajnika jest od góry, a podajnik jest strasznie wysoki.

Panela pokojowego raczej nie znajdziesz. Jak nie chce Ci się kompa odpalać, to może masz telefon z Androidem albo neta w TV ?

Jeśli chodzi o jakość wykonania to wg mnie jest zadowalająca. Widziałem kotły ładniejsze i brzydsze, ale przecież w salinie go nie postawisz.

Do czyszczaka dostęp jest chyba przez popielnik, piszę chyba bo pewności nie mam, ktoś kiedyś pisał że miał jakąś awarię i wymienili.

Chyba w każdym podajniku zasyp opału jest od góry. Czy jest bardzo wysoko, nie powiedziałbym. To pewnie złudzenie na zdjęciach, bo po prostu kocioł jest dość niski i podajnik w 11 kW jest wyższy od kotła.

krzysztof7
04-10-2013, 11:26
Witam,

mam kilka pytań do użytkowników kotła RBR. Czy można zainstalować panel pokojowy do kotła RBR, jeżeli tak to np. jaki? Bo nie chce odpalać kompa żeby coś sprawdzić na kotle.

Kup sobie tablet z adroidem na pokładzie, jeden z najtańszych i po wifi połączysz się z kotłem. Tablet podłącz na stałe do ładowarki, ewentualnie uchwyt na ścianę i już masz full wypas, 23 wiek normalnie. :wiggle::) Wystarczy spoko 7".
Ja tak mam, jak mi się nie chce zapuszczać laptopa.

bobasxx
04-10-2013, 11:37
Kup sobie tablet z adroidem na pokładzie, jeden z najtańszych i po wifi połączysz się z kotłem. Tablet podłącz na stałe do ładowarki, ewentualnie uchwyt na ścianę i już masz full wypas, 23 wiek normalnie. :wiggle::) Wystarczy spoko 7".
Ja tak mam, jak mi się nie chce zapuszczać laptlopa.


O, świetny pomysł. Full wypas :)

szczudlo
04-10-2013, 12:23
Witam,

mam kilka pytań do użytkowników kotła RBR. Czy można zainstalować panel pokojowy do kotła RBR, jeżeli tak to np. jaki? Bo nie chce odpalać kompa żeby coś sprawdzić na kotle. Jak jest ogólne z jakością wykonania RBR, bo na zdjęciach wygląda dość topornie, ok. nie o wygląd tu chodzi?
Co w przypadku, jak czyszczak do czyszczenia kanału pionowego się spier... jak tam potem dojść? Jak jest z załadunkiem węgla, bo klapa do podajnika jest od góry, a podajnik jest strasznie wysoki.

Dojście do czyszczaka jest od strony popielnika, u mnie była awaria i z wymianą nie było problemu. Przy wymianie potrzebne są dwie osoby, jedna raczej tego nie wymieni.

malymephisto
04-10-2013, 13:34
A po co zdejmowali koronę ?

Spróbuj podważać jakimś drewnianym kołkiem raz z jednej raz z drugiej strony.

Nie pamietam dobrze ale odkrecili chyba te sruby dalej oddalone i chyba caly palnik wyjeli przy znoszeniu

gmaj22
04-10-2013, 14:21
Po sezonie zmienisz i docenisz bardzo dobre funkcjonowanie zaworu 4D. Szkoda tylko Twojego dużego wysiłku i pracy włozonej w zrobienie instalacji, ale co tam... całe życie się uczymy i głupcami odchodzimy... :)
Pozdrawiam.
Szczerze mowiac, juz sie przymierzalem do zmiany...:yes , Potrzebuje pol dnia na przerobke, w niedziele jednak wyjezdzam i boje sie, ze jesli cos pojdzie nie tak, zostawie rodzinke bez ogrzewania. Na razie niech jest jak jest...4D otwarty na max, czyli jakby go wcale nie bylo :D. Dzis zajme sie jeszcze podlaczeniem netu do kotlowni. Kupilem access point i przede mna konfiguracja lacza....Mam nadzieje, ze pojdzie dobrze. Ze zmiana podlaczenia 4D mam juz wszystko przeglowkowane i nawet lepiej bedzie to wygladac. Przy okazji pompa co bedzie w poziomie pod pod pompa cwu, przeniose tez pompe cyrkulacyjna na sciane za bojlerem.Wprawdzie utrudniony jest tam dostep z kluczem, ale calosc jest na rurce PEX, wiec bez problemu wyjdzie mi calosc do przodu. Przy okazji przeniose zawor zwrotny za pompe cyrkulacyjna cwu /zgodnie ze sztuka/. Nie obedzie sie bez rozlutowywania, ale postaram sie wykorzystac cale dotychczasowe odcinki rur. Dodam tez dodatkowa kapilare na termometr na powrocie z co, bo teraz czujnik powrotu jest na cyrkulacyjnym powrocie cwu. / to chyba niezbyt dobrze? /

zbigmaz01
04-10-2013, 15:02
Mlotkiem stukalem ale tez nie pomoglo, wiem ze jak go wnosili do piwnicy to kociolek byl rozebrany a korona zdjeta i byl tam silikon ale pewnie skladajac nie zasilikonowlai od nowa, moze sie zapiekla po probnym odpalaniu wiosnaObstukać młotkiem przez drewno i na wagę (jak łomem) przez górne drzwiczki, na pewno puści.




Mierzyłem i bez problemu da się wyjąć wstawiając płaskownik o wymiarach 100 x 6mm z boku tej blachy oryginalnej. Sprawdzę i pomierzę jeszcze raz i raczej wspawam. Jak nie będzie ok, to flex jeszcze w szafce czeka :lol2:Ja bym raczej tego nie ruszał. Na pewno jest to zrobione celowo. Mój tok myślenia idzie w kierunku wypełnienia całej przestrzeni gorącymi spalinami i jakieś małe ujście na pewno pozwoli aby te gorące spaliny doszły do samego rogu. Zawsze to jakieś zawirowanie w komorze.

zbigmaz01
04-10-2013, 15:23
Witam,

mam kilka pytań do użytkowników kotła RBR. Czy można zainstalować panel pokojowy do kotła RBR, jeżeli tak to np. jaki? Bo nie chce odpalać kompa żeby coś sprawdzić na kotle. Jak jest ogólne z jakością wykonania RBR, bo na zdjęciach wygląda dość topornie, ok. nie o wygląd tu chodzi?
Co w przypadku, jak czyszczak do czyszczenia kanału pionowego się spier... jak tam potem dojść? Jak jest z załadunkiem węgla, bo klapa do podajnika jest od góry, a podajnik jest strasznie wysoki.
Na temat panelu dostałeś odpowiedź i jest to idealne rozwiązanie. Czyszczak nie jestem w stanie odpowiedzieć w jaki sposób może się zepsuć. Używam 2 lata i jedyna możliwa awaria jaką sobie wymyśliłem to taka że może się dźwignia wykręcić z czyszczaka. Tak jak napisali wcześniej dwóch ludzi naprawi w 5 min.
Jeżeli chodzi o toporność to miałem okazję parokrotnie widzieć różne kotły koło siebie, mój wydaje mi się naprawdę ładny. Tak małego kotła o tej mocy chyba nie znajdziesz a co do zasypu to tak jak wcześniej napisali wszystkie zasypy są od góry a jeżeli są zasypy niskie to ma to odzwierciedlenie w ilości zasypanego grochu. To zasypujesz i nic nie musisz przesuwać aby więcej weszło. Mój zasobnik jest jakieś 112 cm wysoki i na taką wysokość trzeba podnieść woreczek.
Podajniki większości kotłów są na podobnej wysokośći a jeżeli jest niżej to jaka szuflada na popiół tam wejdzie?
Jednemu podoba się BMW a innemu Fiat :)
Co do wykonania? To robią ludzie i na pewno producent to sprawdza aby nie było jakiś baboli.

minertu
04-10-2013, 15:26
Witam,

mam kilka pytań do użytkowników kotła RBR. Czy można zainstalować panel pokojowy do kotła RBR, jeżeli tak to np. jaki? Bo nie chce odpalać kompa żeby coś sprawdzić na kotle. Jak jest ogólne z jakością wykonania RBR, bo na zdjęciach wygląda dość topornie, ok. nie o wygląd tu chodzi?
Co w przypadku, jak czyszczak do czyszczenia kanału pionowego się spier... jak tam potem dojść? Jak jest z załadunkiem węgla, bo klapa do podajnika jest od góry, a podajnik jest strasznie wysoki.
Bułka z masłem. No prawie bo potrzebne 2 osoby :)

Adams11
04-10-2013, 15:55
O, świetny pomysł. Full wypas :)

Dzięki, faktycznie niezły pomysł. Tylko obawiam się, że będę potem szukać tego tableta u dzieci w szpargałach.:)

zbigmaz01
04-10-2013, 16:06
Dzięki, faktycznie niezły pomysł. Tylko obawiam się, że będę potem szukać tego tableta u dzieci w szpargałach.:)W T mobile dawali dwa :P

szczudlo
04-10-2013, 16:22
Czyszczak nie jestem w stanie odpowiedzieć w jaki sposób może się zepsuć. Używam 2 lata i jedyna możliwa awaria jaką sobie wymyśliłem to taka że może się dźwignia wykręcić z czyszczaka.
U mnie zerwał się gwint w dźwigni czyszczaka, po oględzinach okazało się, że dźwignia była źle nagwintowana.

zbigmaz01
04-10-2013, 16:41
U mnie zerwał się gwint w dźwigni czyszczaka, po oględzinach okazało się, że dźwignia była źle nagwintowana.Czy przesadziłem z czasem naprawy? Pomijam rozmowy i dyskusje, chodzi mi o faktyczny czas.

szczudlo
04-10-2013, 16:51
Czy przesadziłem z czasem naprawy? Pomijam rozmowy i dyskusje, chodzi mi o faktyczny czas. Trzeba wygasić odpowiednio wcześnie piec, tak żeby się nie sparzyć. Sama naprawa to faktycznie może potrwać 5min jeśli się dobrze w dziure trafi :-) ale wiadomo, że po omacku to z tą celnością różnie bywa ;-) .

zbigmaz01
04-10-2013, 16:55
Trzeba wygasić odpowiednio wcześnie piec, tak żeby się nie sparzyć. Sama naprawa to faktycznie może potrwać 5min jeśli się dobrze w dziure trafi :-) ale wiadomo, że po omacku to z tą celnością różnie bywa ;-) .Włosów brakło czy za sucho?http://emotikona.pl/emotikony/pic/0LOL.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

lestek27
04-10-2013, 18:15
Może ktoś zerknie i oceni czy jest ok czy może coś poprawić?
To jest ilość z 38kg Pieklorza z BARTEXU
216476

krzysztof7
04-10-2013, 18:37
Te ciemne kawałki to czasami nie jest niedopalony groszek?

lestek27
04-10-2013, 18:40
Tak mi się właśnie trochę wydaje. Ale to trochę dziwne bo żar jest nawet trochę zapadnięty na palniku to kiedy by wyrzucało niedopałki? chyba że za słabo dmucham i nie dopala. Może zaraz zrobię fotkę tego co się dzieje na palniku to coś więcej będzie można powiedzieć. Tylko chyba poczekam aż skończy grzać.:)

krzysztof7
04-10-2013, 18:46
Ja dmucham 43% i teraz jest prawie dobrze. Robią się spieki, ale lepsze to jak wyrzucać groszek do kubła. Niestety ten "pieklorz" z Bartexu to kicha. Do pieklorza mu bardzo daleko. :bash:

lestek27
04-10-2013, 18:49
Jak dmuchałem mocniej to mi temp. spalin szła mocno w górę i trochę ogrzewałem atmosferę a i tak kocioł nie dochodził do zadanej szybciej.

lestek27
04-10-2013, 18:54
Tak to w tej chwili wygląda podczas palenia.
216487

krzysztof7
04-10-2013, 18:56
Płomień ładny, skoro przy taki nadmuchu nie masz sadzy to zostaw lub podnieś jedno lub dwa oczka. Zobacz jutro czy wszystko spalone.

lestek27
04-10-2013, 19:01
Płomień ładny, skoro przy taki nadmuchu nie masz sadzy to zostaw lub podnieś jedno lub dwa oczka. Zobacz jutro czy wszystko spalone.

Nie jestem fachowcem w tych sprawach i trudno mi ocenić czy to sadza ale w kątach jest trochę ciemniejszy osad niż po środkach komory spalania.
Czy ciemniejszy czy jaśniejszy to jest jednak tylko pyłek który po ruszeniu pogrzebaczem sypie się w dół i zostaje czysta ceramika. Nic oklejającego ścianki co wymagało by intensywnego skrobania.

kobra64
04-10-2013, 19:11
@kobra64

Czyli, pozostajac przy tych samych oznaczeniach "godzinowych" i nie zmieniajac podlaczen portow, pompa u mnie powinna wyciagac wode z portu na godz. 9 pchac ja do instalacji... Wyobrazilem sobie tam pompe, patrzac na zawor 4D i wiedzac jak dziala i w ktorym miejscu jest przegroda, widze ze rzeczywiscie masz racje w tym co napisales. Szkoda, ze nie przeczytalem tego wczesniej:) Teraz juz nie bede niczego zmienial, ale u mnie nie powinno byc z tym wiekszego problemu: srubunkow sporo i jak juz ktorys z kolegow mi napisal: trzeba tez sie nauczyc rozlutowywac:D

Gmaj, w ostatnim swoim poście piszesz, ze masz przegłówkowane. Ja tak tylko pro forma Cię uprzedzę - przełożenie pompy w to miejsce wskazane w cytacie nic nie da.Może nawet być niebezpieczne - pompa może próbować pociągnąć ze wszystkich trzech portów, także i z powrotu do kotła. W położeniu przegrody na 50% będzie mieć autostrady ze wszystkich stron a na poziomej rurze grawitacja jej nie wskaże właściwych kierunków. Podmieszanie na zasilaniu to jedno - robi je pompa ciągnąc przez zawór z zasilania z kotła i z powrotu z instalacji. Podmieszanie powrotu to zupełnie co innego, musi je zrobić grawitacja. Tak obrazowo ujmując - pompa przez 4D ciągnie wodę w górę a jakaś część wody zaciąganej z kotła i z powrotu z instalacji musi drugą stroną 4D opaść w dół do powrotu kotła. Między portem z którym jest spięty króciec powrotu kotła a tym króćcem musi być kawałek pionowej rury o przekroju minimum cal ( Cu 28 ). 5/4 cala ( Cu 35mm ) daje pewność zadziałania krótkiego obiegu 4D - powrót kotła. Pompa może w instalacji zostać gdzie jest teraz, to zawór trzeba przenieść. Obrócić o 90 stopni ( port z 9 na 12, zresztą 4D często mają port do wyjścia na instalację opisany UP, i to UP ma być górą zaworu albo bywa też narysowana strzała wskazująca kierunek w którym ma ciągnąć pompa ) i przełożyć go nad piec. Od osi zaworu do króćca powrotnego kotła około metra pionowej rury, jak będzie trzeba to zakręty na poziomie króćca kotła. Pompa ma ciągnąć z portu na12, powrót do kotła z portu na 6. Przegroda zaworu w położeniu " pół na pół " ma być pionowo. Wtedy zawór będzie miał obie swoje funkcjonalności - dogrzeje powrót i obniży temperaturę na zasilaniu. Pierwsza zasada - zawór jak najbliżej kotła i tak około metra nad króćcem powrotu. Jak będziesz przerabiał, zamontuj 4D na tej rurze wychodzącej z króćca zasilania na kotle. Ona jest pionowo ( ja bym ją trochę skrócił żeby jej oś była około metra nad osią króćca powrotu ), potem ma kolano i kawałek poziomo i na tym poziomym odcinku daj jeszcze raz kolano w lewo żeby z boku wejść do 4D ( na 3 ). Będziesz go już miał umieszczonego, to dopasujesz powrót z instalacji ( na 9 ) a powrót do kotła ( na 6 ) wyjdzie sam. Na poziomym odcinku powrotu z instalacji przed miejscem w którym będziesz go podnosił do portu 4D dałbym na wszelki wypadek zawór klapowy. Żeby np. podczas postoju pompy CO woda nie chciała się cofać do tego powrotu. Nad zaworem powinno Ci zostać miejsce na pompę na obejściu, jak Ci się będzie chciało to możesz ją tam przenieść i ewentualnie gdzieś za nią w najwyższym przebiegu rury na zasilanie dać odpowietrznik.

tesel
04-10-2013, 21:07
Ja dmucham 43% i teraz jest prawie dobrze. Robią się spieki, ale lepsze to jak wyrzucać groszek do kubła. Niestety ten "pieklorz" z Bartexu to kicha. Do pieklorza mu bardzo daleko. :bash:
Ja podałbym mniejsze dawki paliwa ale częściej.

tesel
04-10-2013, 21:29
Sorry.nie wiedziałem ,że jedziesz na grupowym.Ja,przy kiepskim paliwie dmucham 36-38 %.

lestek27
04-10-2013, 21:35
Tak jadę na grupowym więc z dawkowaniem nic nie zrobię.
Podniosłem dmuchawę z 33 na 35 i sprawdzę jutro jak będzie.

Novy!
04-10-2013, 21:38
Tak jadę na grupowym więc z dawkowaniem nic nie zrobię.
Podniosłem dmuchawę z 33 na 35 i sprawdzę jutro jak będzie.

lestek,pisałem Ci już wcześniej,uwędzisz ten opał.Kto Ci powiedział żeby ustawić nadmuch tak nisko w grupowym?Zajedziesz komin,zasyfisz kocioł i ubrudzisz się przy czyszczeniu.Z takim nadmuchem można by go spalić tylko w manualu....

lestek27
04-10-2013, 21:45
Jak podniosę nadmuch to ogrzewam atmosferę. Z tego co już nie raz czytałem na forum to im większa temp. spalin tym więcej strat ciepła.

tesel
04-10-2013, 21:51
Jak podniosę nadmuch to ogrzewam atmosferę. Z tego co już nie raz czytałem na forum to im większa temp. spalin tym więcej strat ciepła.
Kolego.Bardzo dużo zmian dzisiaj dokonałeś.Zostaw piec do jutra.Zajmij się żoną.:yes:Wiem,wiem.Jutro zobaczymy co się dzieje.

karoka65
04-10-2013, 21:57
Jak podniosę nadmuch to ogrzewam atmosferę. Z tego co już nie raz czytałem na forum to im większa temp. spalin tym więcej strat ciepła.
Tylko że ja tam nie widzę żadnej tragedii.

szczudlo
04-10-2013, 21:57
Jak podniosę nadmuch to ogrzewam atmosferę. Z tego co już nie raz czytałem na forum to im większa temp. spalin tym więcej strat ciepła.

To jaka temperatura spalin jest odpowiednia? Tak z ciekawości pytam.

zbigmaz01
04-10-2013, 21:59
Jak podniosę nadmuch to ogrzewam atmosferę. Z tego co już nie raz czytałem na forum to im większa temp. spalin tym więcej strat ciepła.
A może jak by coś tu wyczyścić to i temp spadnie o parę *C ?

zbigmaz01
04-10-2013, 22:03
To jaka temperatura spalin jest odpowiednia? Tak z ciekawości pytam.
Taka jest właściwa z jakiej jesteś zadowolony i masz sucho w kominie :)

tesel
04-10-2013, 22:03
A może jak by coś tu wyczyścić to i temp spadnie o parę *C ?

Zibi.Ty już byś czyścił.Ja nie pamiętam kiedy ostatnio czyściłem.;)

Novy!
04-10-2013, 22:07
Jak podniosę nadmuch to ogrzewam atmosferę. Z tego co już nie raz czytałem na forum to im większa temp. spalin tym więcej strat ciepła.

Zawsze to robisz,trzeba poszukać kompromisu.Teraz wywalasz niedopał,nie szkoda Ci kasy?
Kto Ci mówił ,że nie ogrzejesz atmosfery małym nadmuchem?

bobasxx
04-10-2013, 22:08
A może jak by coś tu wyczyścić to i temp spadnie o parę *C ?

Ja dzisiaj czyściłem około 9.30 Od razu widać zmianę na wykresach :)

karoka65
04-10-2013, 22:12
To jaka temperatura spalin jest odpowiednia? Tak z ciekawości pytam.
A kto to wie :)
Legły teorie wielu "mózgowców" jak w jedną tak i w drugą stronę.
Książka swoje a życie swoje :)

karoka65
04-10-2013, 22:14
Ja dzisiaj czyściłem około 9.30 Od razu widać zmianę na wykresach :)
Tylko że lestek ani czyścić nie bardzo ma co :)

lestek27
04-10-2013, 22:16
Dwa dni temu przeczyściłem trochę tym pogrzebaczem dołączonym do zestawu i ruszyłem kilka razy wajchą z tyłu. Pólki górne czyściłem z tydzień temu. Myśle że kocioł jest w miarę czysty.
Tak czy siak zaczekam do jutra i sprawdzę jak będzie po podniesieniu tego nadmuchu.

lestek27
04-10-2013, 22:17
Tylko że lestek ani czyścić nie bardzo ma co :)

Dokładnie:)

lestek27
04-10-2013, 22:22
Zastanawiam się jeszcze czy nie wrócić do ustawień z 27.09
Zdecydowanie stabilniej pracował niż na obecnych

gmaj22
04-10-2013, 22:22
Witam...mam juz widoczny sterownik online :) Lacze z kotlownia poprzez AP Client, mialem troche zachodu z konfiguracja ale wszystko juz smiga. Spojrzalem na statystyki i nie wygladaja za ciekawie. musze sprawdzic czujnik temp. wewnetrznej, najprawdopodobniej czegos nie dolutowalem...
Dziekuje za rade dotyczaca montazu zaworu 4D kol. kobra64. Na pewno skorzystam z tego instruktazu. Znow sie czegos nauczylem, za co jeszcze raz dziekuje:):)

bobasxx
04-10-2013, 22:23
Tylko że lestek ani czyścić nie bardzo ma co :)
Ja ostatnio czyściłem 09.09. Generalnie co zasyp czyszczę. Mógłbym czyścić częściej ale czy będzie mi się chciało tak często "białą koszulę" wkładać :):):)

karoka65
04-10-2013, 22:24
Dwa dni temu przeczyściłem trochę tym pogrzebaczem dołączonym do zestawu i ruszyłem kilka razy wajchą z tyłu. Pólki górne czyściłem z tydzień temu. Myśle że kocioł jest w miarę czysty.
Tak czy siak zaczekam do jutra i sprawdzę jak będzie po podniesieniu tego nadmuchu.
Nie wiem jak to wygląda na żywo ale to będzie i tak za mało podejrzewam.
Palenie to szukanie kompromisów jak ci Novy napisał, czyli jakby nie patrzył to dupa zawsze z tyłu :)
Nie patrzcie że ten spalił tyle a ja tyle i ja też tak chcę.
Nie można porównywać starszego do z niewielkim ociepleniem do domów nowo budowanych gdzie po 15 czy 20cm porządnego styro na ścianach i po 30 czy 35cm porządnej wełny w dachu, do tego paliwo prawie każdy ma inne.

tesel
04-10-2013, 22:26
A kto to wie :)
Legły teorie wielu "mózgowców" jak w jedną tak i w drugą stronę.
Książka swoje a życie swoje :)
Oj działo się wtedy,oj działo.

lestek27
04-10-2013, 22:31
Jak będzie za mało do się jeszcze doda.
Chodzi o to żeby spalić w miarę przyzwoicie ten opał który już jest. Nie zauważyłem żeby kocioł szybciej dochodził do temp. zadanej przy wyższym nadmuchu dlatego schodziłem w dół z nadmuchem jak widziałem temp. spalin rzędu 160 st.
Teraz pojawiły się niedopałki więc za radą podnoszę z powrotem.
I tak szukam czegoś po środku

tesel
04-10-2013, 22:34
Jak będzie za mało do się jeszcze doda.
Chodzi o to żeby spalić w miarę przyzwoicie ten opał który już jest. Nie zauważyłem żeby kocioł szybciej dochodził do temp. zadanej przy wyższym nadmuchu dlatego schodziłem w dół z nadmuchem jak widziałem temp. spalin rzędu 160 st.
Teraz pojawiły się niedopałki więc za radą podnoszę z powrotem.
I tak szukam czegoś po środku
Taki opał najlepiej spalić na ręcznym.

karoka65
04-10-2013, 22:41
Zastanawiam się jeszcze czy nie wrócić do ustawień z 27.09
Zdecydowanie stabilniej pracował niż na obecnych
Lestek, luknij na to: https://esterownik.pl/remote/2670
To identyczny kociołek jak Twój 3km ode mnie.
Gościu jedzie w automacie, grzeje trochę ponad 200m, zobacz jakie wykresy.
Mówi że wykresy to on ma wiesz gdzie :)
Pali teraz chyba coś około 9kg/dobę, chata bardzo mizernie ocieplona.
Przedtem jak wracał po robocie to żeby wodę ruszyć trochę zjarał ze dwa czy 3 wiadra wungla, teraz jednego na dobę nie spala i cały czas równa temperatura.
Z węglami kombinował trochę, teraz pali moim groszkiem.

karoka65
04-10-2013, 22:51
Ja ostatnio czyściłem 09.09. Generalnie co zasyp czyszczę. Mógłbym czyścić częściej ale czy będzie mi się chciało tak często "białą koszulę" wkładać :):):)
Dajta spokój z tymi koszulami :)
Widzę ze jedziesz na wykresie ala"VERB :)
Będę miał może trochę więcej czasu zimą a przede wszystkim chęci, to zobaczę jaka wyjdzie różnica w wyglądzie wykresu typu "brzeszczot" a moimi "falami Dunaju" :)

kalio
04-10-2013, 23:11
Jak będzie za mało do się jeszcze doda.
Chodzi o to żeby spalić w miarę przyzwoicie ten opał który już jest. Nie zauważyłem żeby kocioł szybciej dochodził do temp. zadanej przy wyższym nadmuchu dlatego schodziłem w dół z nadmuchem jak widziałem temp. spalin rzędu 160 st.
Teraz pojawiły się niedopałki więc za radą podnoszę z powrotem.
I tak szukam czegoś po środku

A mi się wydaje że przy 11 jak zejdziesz niżej z nadmuchem to masz niedopałki jak dasz nadmuch to w komin bedzie szło 160C, - tak jak zakłada producent, za krótki obieg spalin i nie jesteś w stanie odebrać całego ciepła, ot i cała prawda


Lestek, luknij na to: https://esterownik.pl/remote/2670
To identyczny kociołek jak Twój 3km ode mnie.
Gościu jedzie w automacie, grzeje trochę ponad 200m, zobacz jakie wykresy.
Mówi że wykresy to on ma wiesz gdzie :)
Pali teraz chyba coś około 9kg/dobę, chata bardzo mizernie ocieplona.
Przedtem jak wracał po robocie to żeby wodę ruszyć trochę zjarał ze dwa czy 3 wiadra wungla, teraz jednego na dobę nie spala i cały czas równa temperatura.
Z węglami kombinował trochę, teraz pali moim groszkiem.

Ale Twój klient ma 17 na 11 nie bedziesz miał takiej niskiej tem spalin porównaj to do https://esterownik.pl/remote/2077
Lepiej na małych mocach wypada OEP10, porównaj moc kotła z temp. spalin i złapiesz o co w tym chodzi

Novy!
04-10-2013, 23:18
Taki opał najlepiej spalić na ręcznym.

Pisałem powyżej,he he.Laików postów się nie czyta,prawda? ;)
Palę Wesołą na 2 kotłach brothers RBR 11kW.W swoim (palimy z VERB-em,ukłony).Mój manual,drugi grupowe.Legła teoria automatu,potem półautomatu (grupowe).Opał koksuje,nie piszę o auto bo szkoda czasu,na grupowym dużyyyy koks,manual -drobnica.

kalio
04-10-2013, 23:24
Pisałem powyżej,he he.Laików postów się nie czyta,prawda? ;)
Palę Wesołą na 2 kotłach brothers RBR 11kW.W swoim (palimy z VERB-em,ukłony).Mój manual,drugi grupowe.Legła teoria automatu,potem półautomatu (grupowe).Opał koksuje,nie piszę o auto bo szkoda czasu,na grupowym dużyyyy koks,manual -drobnica.

Czyli co algorytm spalania samodostosowywania legł w gruzach -- jak by tak sondę Lambde podłączyć to wtedyy ....

Novy!
04-10-2013, 23:30
Czyli co algorytm spalania samodostosowywania legł w gruzach -- jak by tak sondę Lambde podłączyć to wtedyy ....

Algorytm jest matematycznym ciągiem czynności jakie trzeba wykonać ,aby coś wykonać.Jest tylko ciągiem czynnności...Jest i musi być powtarzalny ,aby dotrzeć do celu.W tym przypadku jest kierowany czujnikiem i temp,spalin.Każdy opał potrzebuje więcej czy mniej tlenu,algorytm działa powtarzalnie,lepiej -gorzej ,ale powtarzalnie...Więc może to zrobić błędnie(dba tylko o doprowadzenie do celu)bowiem "na patelni" ciągle nie ma tej samej potrawy :)

Dam Ci jeszcze jeden przykład,antywirusa.Bada heurystykę,czyli metodę dla której nie ma rozwiązania całkowitego.Wtedy przy użyciu algorytmu tylko dąży do znalezienia rozwiązania..uczy się problemami powtarzalności..ale póki co mamy ecoala.I jest ok :)

minertu
05-10-2013, 01:51
Czyli co algorytm spalania samodostosowywania legł w gruzach -- jak by tak sondę Lambde podłączyć to wtedyy ....

Co wtedy?
Badania wykazały,że w większości sterowników sonda tylko jest i nic nie robi.Co ona daje wg ciebie?

bartus825
05-10-2013, 06:03
Cały czas tryb spalania mam ustawione min.moc kotła i max.moc kotła na 8kW.Kiedy i czy w ogóle zwiększamy moc maksymalną?Jeżeli już przestawiamy to na jaką moc można ustawić,mając do wyboru 6 mocy moją 11-stkę?Pozdrawiam

minertu
05-10-2013, 07:13
Cały czas tryb spalania mam ustawione min.moc kotła i max.moc kotła na 8kW.Kiedy i czy w ogóle zwiększamy moc maksymalną?Jeżeli już przestawiamy to na jaką moc można ustawić,mając do wyboru 6 mocy moją 11-stkę?PozdrawiamA masz taką potrzebę?

krzysztof7
05-10-2013, 07:26
Cały czas tryb spalania mam ustawione min.moc kotła i max.moc kotła na 8kW.Kiedy i czy w ogóle zwiększamy moc maksymalną?Jeżeli już przestawiamy to na jaką moc można ustawić,mając do wyboru 6 mocy moją 11-stkę?Pozdrawiam

Twoja ceramiczna 11-tka ma mały wymiennik oraz dodatkowo w komorze spalania wyłożenie ceramiczne które zanim się rozgrzeje stanowi dla wymiennika izolator cieplny.Dopiero po nagrzaniu ceramiki to ciepło zostaje przekazane do wody w kotle (pośrednio). W mojej ocenie ceramika ma sens tylko wtedy gdy kocioł się nie odstawia, lub odstawia na krótko max kilkanaście minut (do 30). W tym czasie ceramika oddaje pobrane ciepło do kotła. Po tym czasie stygnie. I zabawa zaczyna się od nowa.
U mnie przy nadmuchu 43% temperatura spalin osiąga max 110oC i to w końcowej fazie nagrzewania (spalanie grupowe 8/8kW, kocioł 17kW).
Mój wymiennik jest większy i lepiej odbiera ciepło ze spalin.
To moja teoria - sądzę, że jedynie słuszna.

bartus825
05-10-2013, 07:31
Dlatego moje pytanie.Po czym poznać,że trzeba zwiększyć moc max.Moja 11 nie ma ceramiki.
A masz taką potrzebę?

bartus825
05-10-2013, 07:36
Właśnie,kiedy jest ta potrzeba?

minertu
05-10-2013, 07:37
Dlatego moje pytanie.Po czym poznać,że trzeba zwiększyć moc max.Moja 11 nie ma ceramiki.Kiedy w domu zrobi się zimno.Skoro piec na 8kW osiąga to co ma osiągać to po co zmieniać?

bartus825
05-10-2013, 07:44
Ciepło zadane mam,ale wydaje się,że często się uruchamia.Włączyłem na 12kW to chodził z taką mocą.

zawijan
05-10-2013, 07:48
Dlatego moje pytanie.Po czym poznać,że trzeba zwiększyć moc max.

Ludzie trochę za bardzo zaczynają tu filozofować.

A sprawa jest prosta.
Jeśli nie osiągasz temperatury zadanej wody wychodzącej z kotła - zwiększasz moc max.
Jeśli jest Ci za zimno - zwiększasz temperaturę zadaną wody wychodzącej z kotła.

bartus825
05-10-2013, 07:56
Zadaną osiągnę,ale kociołek może chodzić na okrągło a spaliny 200 stopni.Stąd pytanie.Jeżeli zrobiłem kłopot pytaniem to się wycofuję.Pozdrawiam

minertu
05-10-2013, 08:04
Zadaną osiągnę,ale kociołek może chodzić na okrągło a spaliny 200 stopni.Stąd pytanie.Jeżeli zrobiłem kłopot pytaniem to się wycofuję.PozdrawiamA jak się ma kierownica spalin?Jest przelot przytkany?

minertu
05-10-2013, 08:08
Zadaną osiągnę,ale kociołek może chodzić na okrągło a spaliny 200 stopni.Stąd pytanie.Jeżeli zrobiłem kłopot pytaniem to się wycofuję.PozdrawiamNo to czegoś nie rozumie. Chcesz zwiększać moc mając spaliny dla 8kW na 200deg? Po co?
To ,że pracuje ciągle to dobrze dla efektywnego spalenia węgla.

bartus825
05-10-2013, 08:11
Dziękuję .

karoka65
05-10-2013, 08:37
Bartus za dużo kręcisz wszystkim, nawet tym co nie trzeba i nie jest teraz w ogóle ważne.
Zawijan wytłumaczył bardzo prosto, prościej chyba się nie da.
Popatrz tylko na wykresy z wczorajszego dnia i wyciągnij wnioski :)

kniazio
05-10-2013, 08:45
Zastanawiam się jeszcze czy nie wrócić do ustawień z 27.09
Zdecydowanie stabilniej pracował niż na obecnych
Czy da sie przywrocic ustawienia z jakiegos dnia np jednym klikiem czy trzeba pojedynczo parametry zmieniac?
Jesli tak to jak to zrobic.

lestek27
05-10-2013, 08:47
Lestek, luknij na to: https://esterownik.pl/remote/2670
To identyczny kociołek jak Twój 3km ode mnie.
Gościu jedzie w automacie, grzeje trochę ponad 200m, zobacz jakie wykresy.
Mówi że wykresy to on ma wiesz gdzie :)
Pali teraz chyba coś około 9kg/dobę, chata bardzo mizernie ocieplona.
Przedtem jak wracał po robocie to żeby wodę ruszyć trochę zjarał ze dwa czy 3 wiadra wungla, teraz jednego na dobę nie spala i cały czas równa temperatura.
Z węglami kombinował trochę, teraz pali moim groszkiem.

Zwiększyłem ten nadmuch do 37. Wyrzucę popiół i wieczorem lub jutro sprawdzę czy dalej są niedopałki.
Też bym chętnie popalił Twoim grochem ale drogi trochę.
To by pewnie była najlepsza opcja:)

5iatka
05-10-2013, 08:59
Pytanie z kategorii Tak lub Nie
Czy da się spalając czeski z Komoran by było czysto w wymienniku ?
( już nic nie będę zmieniał w ustawieniach raczej, a przy tej pogodzie 2tyg palenia, albo i mniej - z naciskiem na mniej :) i czeski będzie daleko poza kotłownią ) Potem wsypuję coś normalnego.
Pyt2.
Chodzi mi o temp. powrotu vs. temp co - czy można przyjąć, że jest ok, czy przydała by się wyższa (powrót )
( obecnie tylko kilka grzejników jest odkręconych, większe skoki temp. występują, gdy otwiera się jakaś głowica term )

Mogę jeszcze włączyć cwu + mieszająca jeśli się okaże, że powrót za zimny, ale chcę poobserwować co się będzie działo.
Pytanie w jakiej sytuacji należało by przyjąć, że powrót, lub różnica co/powrót jest nie odpowiednia.?

kalio
05-10-2013, 09:08
tylko przy 8KW dla 11 spaliny maja ok 110C a dla 17 w granicach 80C i jaki kocioł jest bardziej oszczędny jeśli palniki są te same ?? Przecież po to kupuję się mały kocioł aby pracował bardziej wydajnie a tu coś takiego.

lestek27
05-10-2013, 09:12
Pytanie z kategorii Tak lub Nie
Czy da się spalając czeski z Komoran by było czysto w wymienniku ?
( już nic nie będę zmieniał w ustawieniach raczej, a przy tej pogodzie 2tyg palenia, albo i mniej - z naciskiem na mniej :) i czeski będzie daleko poza kotłownią ) Potem wsypuję coś normalnego.
Pyt2.
Chodzi mi o temp. powrotu vs. temp co - czy można przyjąć, że jest ok, czy przydała by się wyższa (powrót )
( obecnie tylko kilka grzejników jest odkręconych, większe skoki temp. występują, gdy otwiera się jakaś głowica term )

Mogę jeszcze włączyć cwu + mieszająca jeśli się okaże, że powrót za zimny, ale chcę poobserwować co się będzie działo.
Pytanie w jakiej sytuacji należało by przyjąć, że powrót, lub różnica co/powrót jest nie odpowiednia.?

Myślę że Ty akurat nie masz się czym zbytnio martwić jeśli chodzi o temp. powrotu.
Spójrz na moje wykresy. Tam dopiero jest momentami niski powrót.
Też bym chętnie usłyszał odpowiedź na Twoje pytanie.

5iatka
05-10-2013, 09:45
też mi się tak wydaje na razie, ale w zasadzie głowice otwierają w minimalnym zakresie i nie ma dużo zimnej wody.
Wiem ( bo już tutaj pisane było ), że nie ma jednoznacznej odpowiedzi dot. temp co vs temp. powrotu, ale jak już w sezonie wychwycę jak zachowuje się instalacja i będę miał możliwość choćby drobnej korekty w stronę 'lepszych warunków' to pewnie warto zwrócić uwagę. ( kocioł ma mi trochę popracować ;) )

Novy!
05-10-2013, 11:08
Myślę że Ty akurat nie masz się czym zbytnio martwić jeśli chodzi o temp. powrotu.
Spójrz na moje wykresy. Tam dopiero jest momentami niski powrót.
Też bym chętnie usłyszał odpowiedź na Twoje pytanie.

Odpowiedz sobie sam.Najpierw włącz CWU+miesz na 1-2 dni.Efekty zobaczysz sam :)

karoka65
05-10-2013, 11:12
tylko przy 8KW dla 11 spaliny maja ok 110C a dla 17 w granicach 80C i jaki kocioł jest bardziej oszczędny jeśli palniki są te same ?? Przecież po to kupuję się mały kocioł aby pracował bardziej wydajnie a tu coś takiego.
Jakieś dziwne wnioski wyciągasz.
Zobacz na mój, też mam 11-tkę :)

bobasxx
05-10-2013, 11:24
Odpowiedz sobie sam.Najpierw włącz CWU+miesz na 1-2 dni.Efekty zobaczysz sam :)
lestek27
Dokładnie zrób taki jednodniowy test. Ustaw cwu + mieszająca, temperatura załączenia pompy mieszającej na 60 stopni i dodatkowo możesz zaniżyć trochę odczyt z czujnika powrotu tak o 2 stopnie, żeby pompa cwu pracowała cały czas. Zobaczysz efekty i sam wyciągniesz wnioski ;)

kniazio
05-10-2013, 12:36
No jak jest z tymi ustawieniami?
Pytalem we wczesniejszym poscie ale jakos nikt nie poradzil:)
Chodzi o to czy da sie zapisac ustawienia do pliku i potem je przywrocic

zbigmaz01
05-10-2013, 12:46
No jak jest z tymi ustawieniami?
Pytalem we wczesniejszym poscie ale jakos nikt nie poradzil:)
Chodzi o to czy da sie zapisac ustawienia do pliku i potem je przywrocicJeżeli zapiszesz na sterowniku jako ustawienia fabryczne to tak tylko jak to zrobić to na starym sofcie wiedziałem a tu musiałbym poszukać.

PS

Nie widzę albo nie mogę znaleźć lub za szybko szukam :)

kniazio
05-10-2013, 13:36
Znalazlem w necie program Software_eCoal.pl_2.0.0.11, jest na moim upie jakby co http://http://ipboxhd.dyndns.org/atm/index.php (http://ipboxhd.dyndns.org/atm/index.php)
Mozna w nim zapisac ustawienia do pliku i potem je odtworzyc (zaimportowac)
Moze sie komus przyda :)

zbigmaz01
05-10-2013, 14:36
Znalazlem w necie program Software_eCoal.pl_2.0.0.11, jest na moim upie jakby co http://http://ipboxhd.dyndns.org/atm/index.php (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fipboxhd.dyndns.org %2Fatm%2Findex.php)
Mozna w nim zapisac ustawienia do pliku i potem je odtworzyc (zaimportowac)
Moze sie komus przyda :)
Też znalazłem stary :)
http://esterownik.pl/forum/posty,33/-oprogramowanie-wersje-testowe-?m=2098#2098

kniazio
05-10-2013, 15:42
Też znalazłem stary :)
http://esterownik.pl/forum/posty,33/-oprogramowanie-wersje-testowe-?m=2098#2098
Nie rozumiemy sie
Znalazlem program (nie soft do pieca) dzieki ktoremu mozna podgladac prace pieca tak jak przez przegladarke a dodatkowo mozna zapisywac sobie ustawy
Mozna zrobic tez pelen Backup
http://ipboxhd.dyndns.org/atm/index.php

P.S. Zna moze ktos pin do trybu zaawansowanego tego programu?

zbigmaz01
05-10-2013, 16:33
Nie rozumiemy sie
Znalazlem program (nie soft do pieca) dzieki ktoremu mozna podgladac prace pieca tak jak przez przegladarke a dodatkowo mozna zapisywac sobie ustawy
Mozna zrobic tez pelen Backup
http://ipboxhd.dyndns.org/atm/index.php (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fipboxhd.dyndns.org %2Fatm%2Findex.php)

P.S. Zna moze ktos pin do trybu zaawansowanego tego programu?Właśnie o to mi chodziło :)
Tam jest link do serwera proxy

kniazio
05-10-2013, 16:46
Właśnie o to mi chodziło :)
Tam jest link do serwera proxy
Do jakiego serwera proxy
To jest program ktory instalujesz na kompie i sobie sterujesz piecem jak przez www i mozna dodatkowo zapisywac ustawy do pliku
Proxy serwer to calkiem inny program
Zassij go sobie odemnie z upa to zobaczysz o co mi chodzi
Poszukuje hasla do ustawien zaawansowanych do tego programu

zbigmaz01
05-10-2013, 16:59
do jakiego serwera proxy
to jest program ktory instalujesz na kompie i sobie sterujesz piecem jak przez www i mozna dodatkowo zapisywac ustawy do pliku
proxy serwer to calkiem inny program
zassij go sobie odemnie z upa to zobaczysz o co mi chodzi
poszukuje hasla do ustawien zaawansowanych do tego programu7492 :p

zbigmaz01
05-10-2013, 17:04
To jest to co pisałem wcześniej, starsza wersja która już nie jest rozwijana. Nowa wersja nie ma wejścia do zapisu ustawień i nie wiem dlaczego. W nowej wersji już nie masz hasła :)
Najnowsza wersja w wyglądzie jak na stronie www nosi nr 0.3.1.4 i jest do pobrania http://esterownik.pl/forum/posty,33/-oprogramowanie-wersje-testowe-?m=14749#14749

grzeh2000
05-10-2013, 17:47
Pany,pytanko,czy ktos trzyma groszek w skrzyniopaletach?,jezeli tak to ile go mozna wsypac?(w kg)

zbigmaz01
05-10-2013, 17:51
Pany,pytanko,czy ktos trzyma groszek w skrzyniopaletach?,jezeli tak to ile go mozna wsypac?(w kg)Wszystko zależy od zawiasów :)

grzeh2000
05-10-2013, 17:54
a na poważnie?

kalio
05-10-2013, 17:58
Jakieś dziwne wnioski wyciągasz.
Zobacz na mój, też mam 11-tkę :)

Wnioski mam dobre skoro przy ok 3kW mocy masz temperature spalin prawie 100C

i 17 też ma temp spalin ok 100,

ale przy 8kw już jest widoczna różnica 11 ma zdecydowanie wyższą temp spalin niż 17

Czy gdzieś znajde zdjęcia 11 jak wyglądają kanały i komora spalania

zbigmaz01
05-10-2013, 18:16
a na poważnie?Miałem kiedyś taką co miała odmykany bok na zawiasach dlatego pytam o zawiasy. Jeżeli masz inną i bez zawiasów to wszystko zależy od wykonania producenta. Jakie szczeble, jakie szpary itd. Można trochę wzmocnić od środka wstawiając jakąś płytę. To ile się zmieści zależy od tego jakiej maści kupisz opał, miału będzie mniej jak grochu ale tonę grochu to chyba nie zmieścisz.

zbigmaz01
05-10-2013, 18:18
Wnioski mam dobre skoro przy ok 3kW mocy masz temperature spalin prawie 100C

i 17 też ma temp spalin ok 100,

ale przy 8kw już jest widoczna różnica 11 ma zdecydowanie wyższą temp spalin niż 17

Czy gdzieś znajde zdjęcia 11 jak wyglądają kanały i komora spalaniaGdzie ty czerpiesz takie informacje z jaką mocą pracuje?

kalio
05-10-2013, 18:25
Gdzie ty czerpiesz takie informacje z jaką mocą pracuje?

Jak gdzie na wykresach https://esterownik.pl/sterownik/2489 drugi wykres

wykres z temp spalin masz po kliknięciu na komin

zbigmaz01
05-10-2013, 18:55
Jak gdzie na wykresach https://esterownik.pl/sterownik/2489 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fs terownik%2F2489) drugi wykres

wykres z temp spalin masz po kliknięciu na komin
To porównaj ten wykres z drugim wykresem i jakie znajdziesz przesunięcie czasowe? Czy to będzie dokładne? Czy wpisane wartości przy zakupie grochu są miarodajne? Czy wpis o podawaniu na min jest dokładny?
To jest wartość orientacyjna a nie dokładna i jest to wartość uśredniona.

keteimj
05-10-2013, 19:06
Wnioski mam dobre skoro przy ok 3kW mocy masz temperature spalin prawie 100C

i 17 też ma temp spalin ok 100,

ale przy 8kw już jest widoczna różnica 11 ma zdecydowanie wyższą temp spalin niż 17

Czy gdzieś znajde zdjęcia 11 jak wyglądają kanały i komora spalania

A gdzie ty znalazłeś 11 i 17 pracujace z taką mocą ?
Dziwne prowadzisz porównania to tak jak byś porównywał pojazdy tej samej marki pierwszy sedan drugi furgon z takim samym silnikiem i mówił że nieważne, że jeden jest załadowany i jedzie pod górkę na rosyjskim paliwie i tak wiecej dymi to pewnie jest mniej eknomiczny http://emotikona.pl/emotikony/pic/2gwizd.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

kniazio
05-10-2013, 19:11
To jest to co pisałem wcześniej, starsza wersja która już nie jest rozwijana. Nowa wersja nie ma wejścia do zapisu ustawień i nie wiem dlaczego. W nowej wersji już nie masz hasła :)
Najnowsza wersja w wyglądzie jak na stronie www nosi nr 0.3.1.4 i jest do pobrania http://esterownik.pl/forum/posty,33/-oprogramowanie-wersje-testowe-?m=14749#14749
Ja mam ta Software_eCoal.pl_2.0.0.11 nowszej juz niema bynajmniej nie znalazlem
Starsza z kolei nie wspolpracuje z wersja softu 3.1.6. Taki mialem komunikat jak chcialem ja polaczyc ze swoim sterem w wersji 3.1.6
Pisalo zeby pobrac wlasnie ta wersje czyli Software_eCoal.pl_2.0.0.11 . W tej wersji jest haslo do ustawien zaawansowanych jak rowniez mozliwosc exportu i importu ustawien

kalio
05-10-2013, 19:25
To porównaj ten wykres z drugim wykresem i jakie znajdziesz przesunięcie czasowe? Czy to będzie dokładne? Czy wpisane wartości przy zakupie grochu są miarodajne? Czy wpis o podawaniu na min jest dokładny?
To jest wartość orientacyjna a nie dokładna i jest to wartość uśredniona.

Jeśli sterownik liczy przybliżoną moc kotła to akurat opis na worku od groszku nie ma znaczenia, a przesunięć nie znajdziesz a jak szukasz to napisze że wraz ze wzrostem mocy idzie zużycie i koszt a wiec zmienia się tylko paramert na osi Y, x - jest czasem i dla tych trzech zależnych od siebie parametrów pozostaje w jednej funkcji - funkcji czasu

Szukam odpowiedzi czemu 11 niby jest bardziej efektywna - a może ekonomiczna w odróżnieniu od 17

zbigmaz01
05-10-2013, 20:09
Jeśli sterownik liczy przybliżoną moc kotła to akurat opis na worku od groszku nie ma znaczenia, a przesunięć nie znajdziesz a jak szukasz to napisze że wraz ze wzrostem mocy idzie zużycie i koszt a wiec zmienia się tylko paramert na osi Y, x - jest czasem i dla tych trzech zależnych od siebie parametrów pozostaje w jednej funkcji - funkcji czasu

Szukam odpowiedzi czemu 11 niby jest bardziej efektywna - a może ekonomiczna w odróżnieniu od 17Czy taki sam wykres wyjdzie jak napiszę że ślimak pobiera 0,34kg/min a wyjdzie 0,32kg/min? Czy właściwie będzie policzone jak wpiszę wartość opałową 27MJ a będę palił 24MJ/kg? Jak takie dwa zestawienia się zejdą czy to będzie właściwe wyrysowane?
Taka sama nazwa opału kupiona u różnych sprzedawców nie będzie znaczyła że tym samym palimy.
Dla orientacji taki wykres jest możliwy ale nie dla wyliczeń czy porównań.

keteimj
05-10-2013, 20:35
..............

Szukam odpowiedzi czemu 11 niby jest bardziej efektywna - a może ekonomiczna w odróżnieniu od 17

Obawiam się, że nie znajdziesz :no:, bo to zależy dla kogo i do czego chce jej użyć ja chętnie bym swoją 17 zamienił na 11 bo napewno by lepiej pasowała do mojej niewielkiej powierzchni i malutkiej kotłowni ale musiałbym założyć bojler pompkę itd żeby mieć cieplą wodę także w tej chwili 17 z cwu jest dlamnie bardziej ekonomiczna a czy 11ką spaliłbym mniej? pewnie tak ale pewnie też te oszczędności nie rzucają na kolana także każdy musi zdecydować

kalio
05-10-2013, 21:32
To grzejesz tą CWU przepływowo ???

Jak by do 11 był zastosowany miejszy palinik to by pewnie miało to wiekszy sens ....

kalio
05-10-2013, 21:59
Czy taki sam wykres wyjdzie jak napiszę że ślimak pobiera 0,34kg/min a wyjdzie 0,32kg/min? Czy właściwie będzie policzone jak wpiszę wartość opałową 27MJ a będę palił 24MJ/kg? Jak takie dwa zestawienia się zejdą czy to będzie właściwe wyrysowane?
Taka sama nazwa opału kupiona u różnych sprzedawców nie będzie znaczyła że tym samym palimy.
Dla orientacji taki wykres jest możliwy ale nie dla wyliczeń czy porównań.

a czy ta moc nie jest liczona z przyrostu temp w funcji czasu ???? jeśli w czasie X podgrzjesz wode o Y to masz moc zużytą i nie ma tu nic ile wpiszesz MJ zreszta zawsze możan spróbować ustaw że spalasz 50MJ/kg i bedziemy wiedzieć.

Novy!
05-10-2013, 23:26
Panowie.Szkoda dla Was czasu i porad.Tak jak kolega lestek,palcie na 33% wiatru.I tak pewnie lestek martwisz się,że reszta w komin idzie ;)Sorrki.Wiele na temat kotłów było jazdy i wymiany zdań.Ale teraz dochodzi do ...Popukajcie się w dyńkę..Lestek wyciąga z popielnika 50% niedopału,wstawia fotki i...pyta dlaczego?A odpowiedź na jego pytanie padła 100 razy.Zwolnijcie kanał,może ktoś potrzebuje pomocy,Wy już ją otrzymaliście.

Delphion1
06-10-2013, 06:25
Mam pytanie czy nie wydaje się Wam,że przy odpowiednim ustawieniu retortowo-ręczny jest najbardziej ekonomicznym trybem?
Potrzymanie sobie dopracowałem ale z grzaniem jeszcze potrzebuje czasu.

Dużo się bawię ustawieniami i coraz bardziej dochodze do wniosku ,że jednak muszę to i owo po sezonie przerobić :mad:

lestek27
06-10-2013, 06:59
Panowie.Szkoda dla Was czasu i porad.Tak jak kolega lestek,palcie na 33% wiatru.I tak pewnie lestek martwisz się,że reszta w komin idzie ;)Sorrki.Wiele na temat kotłów było jazdy i wymiany zdań.Ale teraz dochodzi do ...Popukajcie się w dyńkę..Lestek wyciąga z popielnika 50% niedopału,wstawia fotki i...pyta dlaczego?A odpowiedź na jego pytanie padła 100 razy.Zwolnijcie kanał,może ktoś potrzebuje pomocy,Wy już ją otrzymaliście.

Po pierwsze nie sądzę żeby w tym co pokazałem było 50 % niedopałków.
Po drugie nie pytałem dlaczego, tylko prosiłem o opinię fachowców tym temacie czy jest ok czy nie.
Nie znam się i nie jestem w stanie ocenić po wyglądzie popiołu czy jest ok. Wydawało mi się że jest niedopalony węgiel ale to co mi się wydaje jak na razie muszę skonfrontować z opinią kogoś kto się zna. Za radą bardziej doświadczonych podniosłem nadmuch i czekam na efekty.
Ty masz swoje zdanie i ok. Szanuję je ale myślę że są na tym forum ludzie jednak bardziej doświadczeni i może najpierw posłucham właśnie takich.
Nie będę się z Tobą przerzucał złośliwościami bo to nie ten poziom.

krzysztof7
06-10-2013, 08:15
Lestek27.
Ustaw sobie histerezę CO na min. czyli 0.2oC. Te niby tylko 2oC powodują, że kocioł z podtrzymania bardzo długo dogrzewa wadę. Zmniejsz nadmuch o 1%, bo mocno przebija temp. w kominie. 200oC to zdecydowanie za dużo jak na takie temperatury na zewnątrz. i napisz co z niedopałkami.

lestek27
06-10-2013, 08:33
Muszę wyjechać teraz i wrócę pewnie wieczorem.
Też mi się zdaje że ten 1% trzeba obniżyć. Nie wiem czy zdąże sprawdzić czy są niedopałki. Z resztą wczoraj zgasł mi po poradach kolegów donośnie włączenia pompy CWU + miesz. i trochę opału wpadło do popielnika

krzysztof7
06-10-2013, 08:49
Panowie, kto pali na ręcznym? łapka do góry :)

F1 - Sebastian Vettel znów wygrał.

kobra64
06-10-2013, 09:28
tylko przy 8KW dla 11 spaliny maja ok 110C a dla 17 w granicach 80C i jaki kocioł jest bardziej oszczędny jeśli palniki są te same ?? Przecież po to kupuję się mały kocioł aby pracował bardziej wydajnie a tu coś takiego.

Palniki są te same. Nastawy są te same. Czyli w jednostce czasu spala się ta sama ilość węgla. Załóżmy, że to taki sam węgiel. 17 -tka ma o około 40% większą powierzchnię wymiany od 11-tki. No to niby dlaczego dziwi Cię, że spaliny w 17-tce są chłodniejsze?

krzysztof7
06-10-2013, 09:37
Wyglądem i gabarytowo palniki sa identyczne, ale z tego co gdzieś kiedyś wyczytałem to mają inny system napowietrzania i niby przez to osiągają mniejsza moc. Jeśli jest tak jak piszesz to po co robić 11-tkę - pod publikę, aby sumienie było spokojne ??
To ta rzekoma jedenastka to jakiś kastrat .....??

bobasxx
06-10-2013, 09:39
Panowie, kto pali na ręcznym? łapka do góry :)

F1 - Sebastian Vettel znów wygrał.

Ja :)

bobasxx
06-10-2013, 09:40
To ta rzekoma jedenastka to jakiś kastrat .....??

Można tak powiedzieć, bo nie ma jednej półki wodnej tylko tzw. "suchą półkę"

tesel
06-10-2013, 09:49
Panowie, kto pali na ręcznym? łapka do góry :)

F1 - Sebastian Vettel znów wygrał.

Łapka w górze.
No i dobrze,że wygrał.Jest najlepszy to wygrywa.

Novy!
06-10-2013, 09:50
Panowie, kto pali na ręcznym? łapka do góry :)

F1 - Sebastian Vettel znów wygrał.

Only manual :)
Grupowego używam jedynie po zmianie opału,daje informacje jaki nadmuch dla jakiej mocy.I tyle.Automat,nie wiem nawet jak pracuje :)

Novy!
06-10-2013, 09:53
.....Z resztą wczoraj zgasł mi po poradach kolegów donośnie włączenia pompy CWU + miesz. i trochę opału wpadło do popielnika

Większej bzdury nie słyszałem,co ma tryb pompy CWU+miesz do wygaszenia kotła?Wyjaśnisz?
O zwiększeniu nadmuchu (zwiększeniu ,ale nie w ten sposób jak to zrobiłeś,1% i przynajmniej 12h czekania) pisałem Ci na forum i bodaj na priv od kilku dni.
Rozumiem,że potrzebujesz porad samych fachowców.Przepraszam.Więcej nie będę.Pozdrawiam

krzysztof7
06-10-2013, 09:57
Można tak powiedzieć, bo nie ma jednej półki wodnej tylko tzw. "suchą półkę"

O kurcze, tego nie wiedziałem!!! No to poszła firma Instalko po bandzie.
Dobrze że jakikolwiek wymiennik jest :P:bash:;)

Jeśli wpadną na pomysł zrobienia 7kW to pewnie kupią w Castoramie "górniaka" i wstawią palnik ekoenergia. I jak tanio .......

zby-net
06-10-2013, 09:58
216796

Wczoraj dotarł do mnie węgiel, jeszcze dopalam stary wiec w spalaniu różnicy nie widzę. Ale wzrokowa juz widac różnice w jakości węgla, ponieważ ten co spalalem do tej pory wyglada jak czarny mat , popiół zbrylony i rudy jak by z glina w środku . Ten po lewej jak widać świecący czarnulek co do spalania to sie jeszcze okaże.

Po co wystawiłem ten post. A no po to aby pokazać wszystkim nowym takim jak ja ze z węglem jest jak z paliwem, polskie, czeskie, z ORLENU, BP i od mojego rosyjskiego sąsiada.

bobasxx
06-10-2013, 10:00
O kurcze, tego nie wiedziałem!!! No to poszła firma Instalko po bandzie.
Dobrze że jakikolwiek wymiennik jest :P:bash:;)

Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś, 11 ma jedną wodną półkę mniej niż 17 :)

75max
06-10-2013, 10:01
Większej bzdury nie słyszałem,co ma tryb pompy CWU+miesz do wygaszenia kotła?Wyjaśnisz?
O zwiększeniu nadmuchu (zwiększeniu ,ale nie w ten sposób jak to zrobiłeś,1% i przynajmniej 12h czekania) pisałem Ci na forum i bodaj na priv od kilku dni.
Rozumiem,że potrzebujesz porad samych fachowców.Przepraszam.Więcej nie będę.Pozdrawiam

ja od wczoraj mam ustawianą mieszającą na 60 wydaje mi się że to ma sens chyba piec bardziej stabilniej pracuje tak mi się wydaje ale fachowcem nie jestem w tej dziedzinie możesz Novy zerknąć na wykresy

bobasxx
06-10-2013, 10:04
ja od wczoraj mam ustawianą mieszającą na 60 wydaje mi się że to ma sens chyba piec bardziej stabilniej pracuje tak mi się wydaje ale fachowcem nie jestem w tej dziedzinie możesz Novy zerknąć na wykresy

Oszukaj do tego jeszcze czujnik powrotu o około 2 stopnie. Bo jak temperatura powrotu = się temperaturze CO to pompa mieszająca się zatrzymuje i takie zęby wychodzą.

krzysztof7
06-10-2013, 10:11
Łapka w górze.
No i dobrze,że wygrał.Jest najlepszy to wygrywa.

Ty się nie liczysz :yes:, bo masz inny kocioł :yes::lol2:

krzysztof7
06-10-2013, 10:15
Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś, 11 ma jedną wodną półkę mniej niż 17 :)

Zrozumiałem i to bardzo dobrze, dlatego sarkastycznie stwierdziłem, że "Jeśli wpadną na pomysł zrobienia 7kW to pewnie kupią w Castoramie "górniaka" i wstawią palnik ekoenergia. I jak tanio ....... " i wymiennikiem ciepła będą tylko ścianki pionowe w kotle, ale założenie osiągnięte: 7kW (słownie: siedem kW) :lol2:, a temperatura spalin 400oC :mad::bash::bash::bash:

75max
06-10-2013, 10:18
Oszukaj do tego jeszcze czujnik powrotu o około 2 stopnie. Bo jak temperatura powrotu = się temperaturze CO to pompa mieszająca się zatrzymuje i takie zęby wychodzą.

zmniejszyłem zobaczymy teraz ale już zrobiłem sobie print scrn-a żeby potem nie bawić się znowu w kalibracje

Novy!
06-10-2013, 10:38
ja od wczoraj mam ustawianą mieszającą na 60 wydaje mi się że to ma sens chyba piec bardziej stabilniej pracuje tak mi się wydaje ale fachowcem nie jestem w tej dziedzinie możesz Novy zerknąć na wykresy
Zerkam.
1.Nadmuch ok.Tak jak Ci pisałem na priv,lepiej oczko w górę niż w dół.Histogram mówi wszystko.Zobacz jak długo musiałeś zaczekać,sam widzisz,że trzeba cierpliwości.
2.Temp CO rośnie wraz ze wzrostem spalin bardzo fajnie,wszystko jak należy.Zobacz lecisz grupowe 8kW a wykres wygląda prawie jak manual w dwustanie ;)
3.Co do ciągłej pracy CWU+miesz. Zmierzałbym raczej w stronę jej cyklicznej pracy.Teraz póki jest chłodny powrót,(termostaty trzymają,a grzejniki"prawie" nie pracują) jest ok.Potem jak zacznie się zima na dobre,powrót będzie cieplejszy.Taki tryb pompy nie będzie potrzebny. Włącz cykliczną pracę,daj temp.załączenia np.na 40deg i obserwuj.Jak za mało,o 1deg w górę i długie czekanie.Trzeba zoptymalizować działanie układu,ustawiasz wszystko raz i potem ewentualnie tylko zmiana skrajnej mocy na wyższą,a może nie będzie to konieczne.Pamiętaj,nie kręć termostatami,ustaw raz a dobrze i nigdy do tego nie wracaj.
4.Tomek,widzę że preferujesz CWU w granicach 42-45deg,ustaw mieszającą na 44deg.Przyjemne z pożytecznym :)
5.Potrzebne tryb CWU priorytet?Takie podbicie 3deg?Za wolno się grzeje?Przy CWU mieszającej masz gorącą wodę non stop.Warto zatem takie podbicie i priorytet,jest taka potrzeba?Jeśli nie to wyłącz,programator CWU moż tez nie jest potrzebny?Im stabilniej,tym lepiej :)
6.Podwyższyłeś CO,a spalanie spadło :)Mówiłem :)
7.Bardzo się cieszę,że dałeś się namówić na rozkręcenie 4D tak ,jakby go nie było.
Pozdrawiam

5iatka
06-10-2013, 10:49
75 max masz zawór 4d w instalacji ?

Przy cwu+mieszająca programator cwu poszedł się "paść" zobaczę jak w 'sezonie' będzie najbardziej optymalnie, ale u mnie potrzeba cwu występuje z przerwami i obniżenie mogło by mieć sens.

bobasxx
06-10-2013, 10:59
Zerkam.

3.Co do ciągłej pracy CWU+miesz. Zmierzałbym raczej w stronę jej cyklicznej pracy.Teraz póki jest chłodny powrót,(termostaty trzymają,a grzejniki"prawie" nie pracują) jest ok.Potem jak zacznie się zima na dobre,powrót będzie cieplejszy.Taki tryb pompy nie będzie potrzebny. Włącz cykliczną pracę,daj temp.załączenia np.na 40deg i obserwuj.Jak za mało,o 1deg w górę i długie czekanie.Trzeba zoptymalizować działanie układu,ustawiasz wszystko raz i potem ewentualnie tylko zmiana skrajnej mocy na wyższą,a może nie będzie to konieczne.Pamiętaj,nie kręć termostatami,ustaw raz a dobrze i nigdy do tego nie wracaj.
4.Tomek,widzę że preferujesz CWU w granicach 42-45deg,ustaw mieszającą na 44deg.Przyjemne z pożytecznym :)

Pozdrawiam

Ja u siebie zauważyłem że pompa cwu destabilizowała mi pracę układu. Dlatego najpierw zmuszałem ją do ciągłej pracy, a ostatecznie całkiem wywaliłem ;)

Novy!
06-10-2013, 11:04
Ja u siebie zauważyłem że pompa cwu destabilizowała mi pracę układu. Dlatego najpierw zmuszałem ją do ciągłej pracy, a ostatecznie całkiem wywaliłem ;)

Ile wytrzymałeś,dałeś dostatecznie dużo czasu po takim ustawieniu ?
BTW,nie znam twego układu,nigdy nie zerkałem na ster.Może u Ciebie taki tryb CWU po prostu nie jest konieczny,i tyle. :)

75max
06-10-2013, 12:00
Zerkam.
1.Nadmuch ok.Tak jak Ci pisałem na priv,lepiej oczko w górę niż w dół.Histogram mówi wszystko.Zobacz jak długo musiałeś zaczekać,sam widzisz,że trzeba cierpliwości.
2.Temp CO rośnie wraz ze wzrostem spalin bardzo fajnie,wszystko jak należy.Zobacz lecisz grupowe 8kW a wykres wygląda prawie jak manual w dwustanie ;)
3.Co do ciągłej pracy CWU+miesz. Zmierzałbym raczej w stronę jej cyklicznej pracy.Teraz póki jest chłodny powrót,(termostaty trzymają,a grzejniki"prawie" nie pracują) jest ok.Potem jak zacznie się zima na dobre,powrót będzie cieplejszy.Taki tryb pompy nie będzie potrzebny. Włącz cykliczną pracę,daj temp.załączenia np.na 40deg i obserwuj.Jak za mało,o 1deg w górę i długie czekanie.Trzeba zoptymalizować działanie układu,ustawiasz wszystko raz i potem ewentualnie tylko zmiana skrajnej mocy na wyższą,a może nie będzie to konieczne.Pamiętaj,nie kręć termostatami,ustaw raz a dobrze i nigdy do tego nie wracaj.
4.Tomek,widzę że preferujesz CWU w granicach 42-45deg,ustaw mieszającą na 44deg.Przyjemne z pożytecznym :)
5.Potrzebne tryb CWU priorytet?Takie podbicie 3deg?Za wolno się grzeje?Przy CWU mieszającej masz gorącą wodę non stop.Warto zatem takie podbicie i priorytet,jest taka potrzeba?Jeśli nie to wyłącz,programator CWU moż tez nie jest potrzebny?Im stabilniej,tym lepiej :)
6.Podwyższyłeś CO,a spalanie spadło :)Mówiłem :)
7.Bardzo się cieszę,że dałeś się namówić na rozkręcenie 4D tak ,jakby go nie było.
Pozdrawiam

temperaturę CWU chyba zwiększę żeby nie wychładzało bardzo pieca po załączeniu mieszającej, zmieniłem teraz temperaturę mieszającej zobaczymy jak to będzie

tesel
06-10-2013, 12:15
Ty się nie liczysz :yes:, bo masz inny kocioł :yes::lol2:
Kurdę.Ja to się nigdzie nie liczę.Bo mam SKAP-a z koalą.Sam o sobie mówię,że jestem kundlem (mieszańcem).:bash:

Novy!
06-10-2013, 12:26
temperaturę CWU chyba zwiększę żeby nie wychładzało bardzo pieca po załączeniu mieszającej, zmieniłem teraz temperaturę mieszającej zobaczymy jak to będzie

Nie ma takiej potrzeby,ustaw włączenie mieszającej na 44/45 deg,będziesz miał zawsze cały baniak wody +/- w tej temperaturze :)
I zostaw w spokoju na dobę,potem jak trzeba-skorygujesz.
Póki co zdejmij te 46deg z CWU.

Tomek to nie perpetum mobile,kocioł musi wyprodukować więcej mocy,niewiele bo niewiele,ale więcej.Ustaw CWU+miesz na +/- taką temp jaką chcesz mieć wodę CWU.Nic więcej,nic mniej.Zauważysz że brakuje Ci ciepłej wody,ustawisz +1deg, i tak aż do skutku.
BTW,grupowe i tak Ci przebija o 2-3deg ;0

minertu
06-10-2013, 12:49
Kurdę.Ja to się nigdzie nie liczę.Bo mam SKAP-a z koalą.Sam o sobie mówię,że jestem kundlem (mieszańcem).:bash: E tam opowiadasz:wiggle:

tesel
06-10-2013, 13:01
E tam opowiadasz:wiggle:
Grzesiu.Ty jesteś wyjątkiem.Wszędzie gdzie piszę,to mi odpowiadają,że to nie twój temat.
Dlatego szwendam się po różnych wątkach.

krzysztof7
06-10-2013, 13:18
Kurdę.Ja to się nigdzie nie liczę.Bo mam SKAP-a z koalą.Sam o sobie mówię,że jestem kundlem (mieszańcem).:bash:

To masz jakiś przeszczep czy cuś? :D

tesel
06-10-2013, 13:28
To masz jakiś przeszczep czy cuś? :D
Owszem.Mam przeszczepionego koalę do Skam-pa.

krzysztof7
06-10-2013, 13:35
minertu
Co Ty tam palisz w kociołku :confused:?
Przy takim nadmuchu,:lol: to mi węgiel do komina przerzuca... :)

krzysztof7
06-10-2013, 13:37
Owszem.Mam przeszczepionego koalę do Skam-pa.

Skoro daje radę i jesteś zadowolony to nic więcej do szczęścia w kotłowni nie potrzeba, chyba, że ewentualnie aby ciepło jeszcze z tego połączenia było.:)

tesel
06-10-2013, 13:47
minertu
Co Ty tam palisz w kociołku :confused:?
Przy takim nadmuchu,:lol: to mi węgiel do komina przerzuca... :)

Ha,ha,ha.Raczej nie polecam nastaw minertu.
On pali kamieniami.
Oszust jeden.

tesel
06-10-2013, 13:48
Skoro daje radę i jesteś zadowolony to nic więcej do szczęścia w kotłowni nie potrzeba, chyba, że ewentualnie aby ciepło jeszcze z tego połączenia było.:)
Dzięki za dodanie otuchy.

Novy!
06-10-2013, 14:39
Ha,ha,ha.Raczej nie polecam nastaw minertu.
On pali kamieniami.
Oszust jeden.

Chciałbym mieć takiego "dmuchawca",może się uda :)

gmaj22
06-10-2013, 15:26
Kociolek zamkniety na ponad tydzien, chodzi w automacie, wreszcie ode mnie odpocznie...a ja troche od niego i chyba obaj na tym skorzystamy:yes:
Bede zagladal do niego przez net i postaram sie przez jakis czas niczego nie zmieniac. Niemniej jednak bede wdzieczny za wszelkie wskazowki od innych uzytkownikow. Po tygodniu sprobuje przelaczyc na grupowe 8kW, zeby porownac efekty. O ile bedzie taka potrzeba...

krzysztof7
06-10-2013, 17:06
Zassaj z netu DTR z dmuchawy, Tam są wszystkie wymiary.

Tu masz wszystkie dane:
http://allegro.pl/dmuchawa-wpa-07-klapka-przyslona-uszczelka-mplusm-i3601195789.html

karoka65
06-10-2013, 17:26
Po co ci taka duża dmuchawa ?

Novy!
06-10-2013, 17:33
Po co ci taka duża dmuchawa ?

Lubi sobie dmuchnąć może ;)
Ja chcę malutką ,jak masz Ty,on lubi duże płomyki ;)

krzysztof7
06-10-2013, 17:36
Dzięki

można gdzieś dokupić klapkę do WPA06 ? (Klapka się zamyka jak dmuchawa nie dmucha)

Kupisz w firmie M plus M - producent wentylatora. Do WPA07 zamówiłem przez telefon. Za 2 dni w domu kurierem. Koszt: 5 zł klapka, 21 zł kurier.:D

Acha: klapka nie zdała egzaminu i kupiłem regulator ciągu w kominie. Teraz jest OK.

kobra64
06-10-2013, 18:38
Zrozumiałem i to bardzo dobrze, dlatego sarkastycznie stwierdziłem, że "Jeśli wpadną na pomysł zrobienia 7kW to pewnie kupią w Castoramie "górniaka" i wstawią palnik ekoenergia. I jak tanio ....... " i wymiennikiem ciepła będą tylko ścianki pionowe w kotle, ale założenie osiągnięte: 7kW (słownie: siedem kW) :lol2:, a temperatura spalin 400oC :mad::bash::bash::bash:

No teraz to trochę Ty po bandzie jedziesz. Wszyscy tutaj wiedzą, że nie należę do klubu ślepo oddanych miłośników RBR -a i sterowników z Elektro System. Ale takie trochę na ślepo walenie w producenta jest nie fair. Niby jak inaczej niż manipulując powierzchnią wymiany można uzyskać niższe moce kotła ? Oferta mocy palników jest przecież ograniczona, są palniki powiedzmy do 15W, potem do 25 kW, potem większe. Najmniejszy palnik musi obsłużyć ze 3 najmniejsze moce. Przecież tak robią wszyscy producenci kotłów. No, może oprócz tych, co 35 kW palniki ładują we wszystkie kotły i tylko wymiennik dają różnej wielkości dla różnych mocy. Do jakiegoś zakresu mocy kotła jakiś najmniejszy palnik, potem większy a moc kotła reguluje się w zakresach stosowania tego samego palnika powierzchnią wymiany. No i tak w ogóle - wybieracie kocioł nie czytając DTR? Czy też czytając DTR olewacie informacje w niej zawarte? Jak można nie znać powierzchni wymiany czy pojemności wodnej kotła który się kupuje? To czym się kierujecie przy wyborze?

wuwok
06-10-2013, 18:42
@krzysztof7 - dzieki :)

@Wiesław faktycznie WPA07 nie wiem co mi z tą 06 , nie chcę dmuchawy tylko klapkę zamykającą + RCK na komin



Zmontowałem w końcu reku i już widać różnicę :) temp. w pomieszczeniach stoi - wcześniej już się zmniejszała , teraz trzeba dopracować pracę "kocioła" i będzie git
Praktykował ktoś dodatkowe docieplenie kotła ? :evil:
cześć może nie ten watek ale ile cie wszystko kosztowało [rekuperator]...i jaki koszt prądu miesięczny wyniesie dla rekuperatora..w przybliżeniu?

krzysztof7
06-10-2013, 19:12
No teraz to trochę Ty po bandzie jedziesz. Wszyscy tutaj wiedzą, że nie należę do klubu ślepo oddanych miłośników RBR -a i sterowników z Elektro System. Ale takie trochę na ślepo walenie w producenta jest nie fair. Niby jak inaczej niż manipulując powierzchnią wymiany można uzyskać niższe moce kotła ? Oferta mocy palników jest przecież ograniczona, są palniki powiedzmy do 15W, potem do 25 kW, potem większe. Najmniejszy palnik musi obsłużyć ze 3 najmniejsze moce. Przecież tak robią wszyscy producenci kotłów. No, może oprócz tych, co 35 kW palniki ładują we wszystkie kotły i tylko wymiennik dają różnej wielkości dla różnych mocy. Do jakiegoś zakresu mocy kotła jakiś najmniejszy palnik, potem większy a moc kotła reguluje się w zakresach stosowania tego samego palnika powierzchnią wymiany. No i tak w ogóle - wybieracie kocioł nie czytając DTR? Czy też czytając DTR olewacie informacje w niej zawarte? Jak można nie znać powierzchni wymiany czy pojemności wodnej kotła który się kupuje? To czym się kierujecie przy wyborze?

Tak, masz rację - pojechałem po bandzie. Sądziłem (teraz wiem - GŁUPIO sądziłem), że szanujący się producent stosuje (zamawia) zmodyfikowany palnik do kotłów o dość dużej (50%) rozpiętości mocy. A w DTR jest napisane: SPRAWNOŚĆ CIEPLNA KOTŁA >88%. Przy 40% mniejszym wymienniku taka sprawność ? Chyba z sufitu ten parametr wyssany. Celowo piszę CHYBA.
Możesz mi to wytłumaczyć, bo ja za ciemny jestem. Nie nalatuję na RBR-a, ale te parametry to..... trudno mi się odnieść. Wszystkie kotły RBR powyżej 88% sprawności.
Odnośnie wyboru i doboru kotła.
Tak czytam DTR, kryterium jest także ilość wody w kotle - więcej wody - wyższa bezwładność cieplna (bufor) i oczywiście OZC budynku. Ja tak dobrałem moc kotła dla siebie, a ktoś inny może czytać nawet z gwiazd. Ja mu nie będę palił i groszku kupował :)

Delphion1
06-10-2013, 19:16
Gdzieś ktoś juz pisał o zmniejszeniu mocy kotła przy pomocy cegieł szamotowych.
Może to głupie pytanie ale czy i jakie daje efekty oraz gdzie je umieścić oraz kiedy to ma sens?

kalio
06-10-2013, 19:19
No teraz to trochę Ty po bandzie jedziesz. Wszyscy tutaj wiedzą, że nie należę do klubu ślepo oddanych miłośników RBR -a i sterowników z Elektro System. Ale takie trochę na ślepo walenie w producenta jest nie fair. Niby jak inaczej niż manipulując powierzchnią wymiany można uzyskać niższe moce kotła ? Oferta mocy palników jest przecież ograniczona, są palniki powiedzmy do 15W, potem do 25 kW, potem większe. Najmniejszy palnik musi obsłużyć ze 3 najmniejsze moce. Przecież tak robią wszyscy producenci kotłów. No, może oprócz tych, co 35 kW palniki ładują we wszystkie kotły i tylko wymiennik dają różnej wielkości dla różnych mocy. Do jakiegoś zakresu mocy kotła jakiś najmniejszy palnik, potem większy a moc kotła reguluje się w zakresach stosowania tego samego palnika powierzchnią wymiany. No i tak w ogóle - wybieracie kocioł nie czytając DTR? Czy też czytając DTR olewacie informacje w niej zawarte? Jak można nie znać powierzchni wymiany czy pojemności wodnej kotła który się kupuje? To czym się kierujecie przy wyborze?

Firma instalco nie zamieszcza informacji w DTR o braku pułki wodnej, jest na rysunku jeden przekrój dla wszystkich, powierzchnie wymiany można zmniejszać nie tylko poprzez półki - ich brak, ale i przez wielkość komory załadunkowej paleniska, skracając trasę spalin spowodowali że 11 grzeją komin można było zwęzić kanały spalinowe w 17, długość trasy spalin by była prawidłowa, a pow. wymiany by była zredukowana. Dla zobrazowania jak myślicie czy więcej ciepła odbierzecie ze spalin odprowadzając je rurą fi100mm o dł 3,2m czy rurą fi320mm o dlugości 1m - powierzchnia wymiany jest taka sama


Niestety każdy kocioł ma wady i zalety - i wszędzie można się czegoś doszukać


Tak, masz rację - pojechałem po bandzie. Sądziłem (teraz wiem - GŁUPIO sądziłem), że szanujący się producent stosuje (zamawia) zmodyfikowany palnik do kotłów o dość dużej (50%) rozpiętości mocy. A w DTR jest napisane: SPRAWNOŚĆ CIEPLNA KOTŁA >88%. Przy 40% mniejszym wymienniku taka sprawność ? Chyba z sufitu ten parametr wyssany. Celowo piszę CHYBA.
Możesz mi to wytłumaczyć, bo ja za ciemny jestem. Nie nalatuję na RBR-a, ale te parametry to..... trudno mi się odnieść. Wszystkie kotły RBR powyżej 88% sprawności.


Producent jest po to by wyprodukować i stara zasada papier wszystko przyjmie się sprawdza zawsze - bo jak zakwestionujesz sprawność kotła, sprawność sterownika - automat super, a wszyscy w ręcznym jadą bo oszczędniej
Badanie przechodzi tylko jeden kocioł z szeregu mocy zazwyczaj 25, zawsze można poprosić minertu luk karoka65 o dostarczenie dokumentu z badań o ile są takie.


ps a kocioł idealny to taki co sobie i sam zaprojektujesz i sam zrobisz

krzysztof7
06-10-2013, 19:39
Gdzieś ktoś juz pisał o zmniejszeniu mocy kotła przy pomocy cegieł szamotowych.
Może to głupie pytanie ale czy i jakie daje efekty oraz gdzie je umieścić oraz kiedy to ma sens?

Było coś na forum, ale dotyczyło chyba OEP 16kW - ktoś sobie zdrowo przewymiarował kocioł i wkładał jakiś szamot do palnika BURNER-S (chyba). Miało to na celu zmniejszenie gardzieli palnika, a tym samym mocy palnika.. Takie było założenie o ile dobrze kojarzę. Poszukaj na forum.

Znalazłem, ale nie na tym forum, a na esterownik.pl
http://esterownik.pl/forum/posty,1118/zmniejszenie-objetosci-palnika-wg-kol-w84u
Poczytaj, w/g mnie ma to sens.

krzysztof7
06-10-2013, 20:05
Ja nie odpowiem, a nie mam czasu na takie eksperymenty.
Przed zimą zostało mi jeszcze zabezpieczenie i wyczyszczenie oczka wodnego xz rybkami.
Zapowiada się ciepły tydzień to powinienem to ogarnąć.:)

karoka65
06-10-2013, 20:09
Zbigmaz kombinował z cegłami na początku.
Komu się chce niech sobie odgrzebie.

Novy!
06-10-2013, 20:09
W naszym przypadku (mała ekoenergia) ma to sens ? Zmniejszenie powierzchni wpłynie na sprawność ?

Przepraszam,dziwi mnie jedna rzecz.Dla większości z Was to pierwszy sezon z kotłem CO,i pierwszy kocioł CO na eko.
Nie wiecie jeszcze jak dobrze napalić tych kotłach,a już zabieracie się za przeróbki,cegły i inne pierdoły.Zamiast zgłębiać wiedzę z blogu Pana Z,o spalaniu węgla-kombinujecie jak zmniejszyć moc swego nabytku.A może nie trzeba będzie zmniejszać,ale zwiększać?
:)

zbigmaz01
06-10-2013, 20:16
Ja nie kombinowałem, tylko taką dostałem poradę.
Próbowałem pozbyć się spieków z którymi na początku nie mogłem sobie poradzić.
Była próba która nic nie dała a efektem tego było to że zaliczyłem zawleczki i silnik podajnika tak gorący że można było jajka gotować.
Krótko i na temat - nic to nie dało na tym palniku a jedyne co dało to problemy i doświadczenie.

zbigmaz01
06-10-2013, 20:22
Przepraszam,dziwi mnie jedna rzecz.Dla większości z Was to pierwszy sezon z kotłem CO,i pierwszy kocioł CO na eko.
Nie wiecie jeszcze jak dobrze napalić tych kotłach,a już zabieracie się za przeróbki,cegły i inne pierdoły.Zamiast zgłębiać wiedzę z blogu Pana Z,o spalaniu węgla-kombinujecie jak zmniejszyć moc swego nabytku.A może nie trzeba będzie zmniejszać,ale zwiększać?
:)Dobrze prawisz, najpierw trzeba poznać co palnik i kocioł potrafi a dopiero potem bawić się jeżeli komuś coś nie pasuje.
Co do zwiększenia mocy to o to niech się nie boją, natomiast zmniejszanie mocy na palniku ekoenergii będzie trudne. Połączenie kotła RBR i tego palnika daje super kpl. który zadowoli każdego bez obaw o sytuacje graniczne.
Mocy można szukać jak ktoś będzie g...em palił :P

lestek27
06-10-2013, 20:24
Większej bzdury nie słyszałem,co ma tryb pompy CWU+miesz do wygaszenia kotła?Wyjaśnisz?
O zwiększeniu nadmuchu (zwiększeniu ,ale nie w ten sposób jak to zrobiłeś,1% i przynajmniej 12h czekania) pisałem Ci na forum i bodaj na priv od kilku dni.
Rozumiem,że potrzebujesz porad samych fachowców.Przepraszam.Więcej nie będę.Pozdrawiam

Nie strzelaj focha kolego bo nie o to mi chodzi. Nie sądziłem że można Cię urazić takimi słowami:)
Co do CWU + miesz. Zwróć uwagę na mój wykres z wczoraj. Konkretnie 14:45. Właśnie wtedy włączyłem funkcję CWU _miesz. i nastawiłem za radą jednego z kolegów temp. załączenia 60 stopni. Pewnie i nie ma wpływu tak jak mówisz ale jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności akurat wczoraj jak to zrobiłem woda pompowana przez tą pompę schłodziła wodę w kotle, temp. spalin i kociołek nie mógł się podnieść (spaliny zamiast w górę szły w dół przy uruchomionym nawiewie a co za tym idzie musiałem rozpalać:)
Co do siły nadmuchu to podniosłem 2% bo sugerowałeś że o wędzę kocioł to domyśliłem się że 1% nie zmieni zbyt wiele. I tak potem Karoka dodał że pewnie i to będzie za mało.

optymista111
06-10-2013, 20:36
witam,
no i następny RBR 11kW odpalony tym razem w okolicach Zgorzelca, a właściwie to pracuje już od 5 dni, w porównaniu do starego śmieciucha (paliłem drzewem z weglem) to jakby przejście w inny wiek, wstaje rano ciepło, wracam z pracy ciepło, co ja teraz bede robić...(najważniejsze że żona zadowolona, a to już co najmniej połowa sukcesu),
jak napaliłem w starym piecu to czasem czopuch był czerwony , a tutaj 60-80 stopni:jawdrop:szok
na razie rbrek pracuje spokojnie, zasypałem i zmieszałem 1xwesoła ,2x pieklorz, 1xkormorany,
na razie netu niet, chodzi na automacie, jedynie ustawiłem c.o. na 52 stopnie, mam termoregulatory przy grzejnikach, żadnych zaworów n-drogowych i tylko 1 pompa jak na zdjęciu, bardzo proste i stabilne.
Podziękowania dla Pana Wieśka vel Karoka65 za dobór i profesjonalną obsługę.
Wszyscy się dziwią jak widzą taki mały kociołek, he,he,he.
Na koniec pytanko - jeśli czujnik temp.zewn wskazuje ok.4-5 stopnie za dużo, to można jakoś go skalibrować, a może kabel za długi ok.10m?

216916216917216918216919

Maher
06-10-2013, 20:37
Firma instalco nie zamieszcza informacji w DTR o braku pułki wodnej, jest na rysunku jeden przekrój dla wszystkich, powierzchnie wymiany można zmniejszać nie tylko poprzez półki - ich brak, ale i przez wielkość komory załadunkowej paleniska, skracając trasę spalin spowodowali że 11 grzeją komin można było zwęzić kanały spalinowe w 17, długość trasy spalin by była prawidłowa, a pow. wymiany by była zredukowana. Dla zobrazowania jak myślicie czy więcej ciepła odbierzecie ze spalin odprowadzając je rurą fi100mm o dł 3,2m czy rurą fi320mm o dlugości 1m - powierzchnia wymiany jest taka sama


Niestety każdy kocioł ma wady i zalety - i wszędzie można się czegoś doszukać




Producent jest po to by wyprodukować i stara zasada papier wszystko przyjmie się sprawdza zawsze - bo jak zakwestionujesz sprawność kotła, sprawność sterownika - automat super, a wszyscy w ręcznym jadą bo oszczędniej
Badanie przechodzi tylko jeden kocioł z szeregu mocy zazwyczaj 25, zawsze można poprosić minertu luk karoka65 o dostarczenie dokumentu z badań o ile są takie.


ps a kocioł idealny to taki co sobie i sam zaprojektujesz i sam zrobisz

Czyli kupując RBR-11KW mamy RBR-17KW z tym że 6KW ogrzewa komin i atmosferę ? Ciekawe czy węgla też idzie tyle samo. Nie wiecie zatem jak rozwiązała to konkurencja w ogniwie i skam-P?

lestek27
06-10-2013, 20:43
witam,
no i następny RBR 11kW odpalony tym razem w okolicach Zgorzelca, a właściwie to pracuje już od 5 dni, w porównaniu do starego śmieciucha (paliłem drzewem z weglem) to jakby przejście w inny wiek, wstaje rano ciepło, wracam z pracy ciepło, co ja teraz bede robić...(najważniejsze że żona zadowolona, a to już co najmniej połowa sukcesu),
jak napaliłem w starym piecu to czasem czopuch był czerwony , a tutaj 60-80 stopni:jawdrop:szok
na razie rbrek pracuje spokojnie, zasypałem i zmieszałem 1xwesoła ,2x pieklorz, 1xkormorany,
na razie netu niet, chodzi na automacie, jedynie ustawiłem c.o. na 52 stopnie, mam termoregulatory przy grzejnikach, żadnych zaworów n-drogowych i tylko 1 pompa jak na zdjęciu, bardzo proste i stabilne.
Podziękowania dla Pana Wieśka vel Karoka65 za dobór i profesjonalną obsługę.
Wszyscy się dziwią jak widzą taki mały kociołek, he,he,he.
Na koniec pytanko - jeśli czujnik temp.zewn wskazuje ok.4-5 stopnie za dużo, to można jakoś go skalibrować, a może kabel za długi ok.10m?

216916216917216918216919

Można go skalibrować w zakładce "ustawienia"
Na samym dole jest kalibracja czujników.

zby-net
06-10-2013, 20:45
Napewno to można skalibrować po podłączeniu internetu. Ja równeż kalibrowałem. Na samym sterowniku pewnie również jest, ale gdzieś głębiej.
216922

zbigmaz01
06-10-2013, 20:50
Czyli kupując RBR-11KW mamy RBR-17KW z tym że 6KW ogrzewa komin i atmosferę ? Ciekawe czy węgla też idzie tyle samo. Nie wiecie zatem jak rozwiązała to konkurencja w ogniwie i skam-P?Jeżeli już stwierdziłeś że ogrzewa atmosferę to po co pytasz o spalanie? Czy to nie jest powiązane? A nie wziąłeś pod uwagę palnika że na takiej mocy też pracuje z odpowiednio dobrą sprawnością skoro go producent z nim sprzedaje? Jeżeli ci nie pasuje to jest wiele innych do wyboru które też można opisywać i to nie tylko na temat sprawności. Jeszcze jedno, czy sądzisz że taki kocioł był by sprzedawany wtedy ze sterownikiem który posiada jak było by to problematyczne?

BBE
06-10-2013, 20:51
A ja mam takie pytanie - dlaczego tak wiele "jedenastek" ma już teraz tak wysoką temperaturę spalin? I jak mrozy sięgną choćby -15 st. C to czy temperatura 300 st C w kominie to będzie normalka?

karoka65
06-10-2013, 21:07
Czyli kupując RBR-11KW mamy RBR-17KW z tym że 6KW ogrzewa komin i atmosferę ? Ciekawe czy węgla też idzie tyle samo. Nie wiecie zatem jak rozwiązała to konkurencja w ogniwie i skam-P?
Tak RBR 11 i 17kW mają takie same palniki, 23kW ma dużą Ekoenergię.
Skam 12kW ma odpowiednik małej Ekoenergii ( APPM-1 Ewmar ), 17-tkę miałem zaś już na odpowiedniku dużej Ekoenergii ale też Awmar.
W Ogniwo Eko Plusach 10, 16 i 25kW jest ten sam palnik czteroczłonowy, różnią się tylko ilością szczelin powietrznych.
To tak krótko co do palników.

zbigmaz01
06-10-2013, 21:10
A ja mam takie pytanie - dlaczego tak wiele "jedenastek" ma już teraz tak wysoką temperaturę spalin? I jak mrozy sięgną choćby -15 st. C to czy temperatura 300 st C w kominie to będzie normalka?Kup se i się przekonaj, a jak cię nie stać to nie zawracaj d....

tesel
06-10-2013, 21:15
A ja mam takie pytanie - dlaczego tak wiele "jedenastek" ma już teraz tak wysoką temperaturę spalin? I jak mrozy sięgną choćby -15 st. C to czy temperatura 300 st C w kominie to będzie normalka?
Mam Skamp-a 12kw i ogrzewam 60m2.Temp.spalin nie przekracza 100deg.

Maher
06-10-2013, 21:18
Jeżeli już stwierdziłeś że ogrzewa atmosferę to po co pytasz o spalanie? Czy to nie jest powiązane? A nie wziąłeś pod uwagę palnika że na takiej mocy też pracuje z odpowiednio dobrą sprawnością skoro go producent z nim sprzedaje? Jeżeli ci nie pasuje to jest wiele innych do wyboru które też można opisywać i to nie tylko na temat sprawności. Jeszcze jedno, czy sądzisz że taki kocioł był by sprzedawany wtedy ze sterownikiem który posiada jak było by to problematyczne?

Pisałem z pytajnikami czy tak w rzeczywistości jest. Skoro w DTR nic nie ma na temat skrócenia komory skalania to nie wiem czy to nie jest oszustwo, równie dobrze mogli w ogóle nie robić kanałów dymnych i mocą zeszli by jeszcze niżej. Ja teraz mam zwykłego śmieciucha SAS-a i tylko przy rozpalaniu mogę poparzyć się dotykając rury wylotowej do komina, po rozpalenie nie ma wyższej temperatury niż temperatura wody w kotle i to wydaję mi się dużą zaletą. Ponawiam pytanie jak rozwiązali zmniejszenie mocy w Ogniwie i Skam-P.