PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 [80] 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

adkwapniewski
21-08-2014, 13:45
A ja wyjadę z takim trudnym pytaniem: co mogę zrobić by choć trochę przygłuszyć pracę podajnika podczas podawania?
Czy jeśli zapodam jakąś gumę pod nóżkę od podajnika, to będzie ciszej? Mój podajnik stoi bezpośrednio na płytkach w kotłowni.

kol. mark3k opracował : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223043-Wyciszenie-napędu-podajnika-ślimakowego-kotła-(RBR)&highlight=mark3k

karoka65
21-08-2014, 13:45
Każdemu proponuję żeby pod nóżkę i pod kocioł dać uzbrojoną gumę.

TwojPan
21-08-2014, 13:50
A ja wyjadę z takim trudnym pytaniem: co mogę zrobić by choć trochę przygłuszyć pracę podajnika podczas podawania?


Kupić PC ? :)

zbigmaz01
21-08-2014, 14:04
Każdemu proponuję żeby pod nóżkę i pod kocioł dać uzbrojoną gumę.Dodaj jeszcze połączenie rury spalinowej z kominem na sznur (lub wełnę) a nie na sztywno zaprawą, jest poprawa bo nie przenosi tego rezonansu na komin i ściany.

bobasxx
21-08-2014, 14:10
Pół złotego, to jest pół złotego.
Procenty sa ważne tylko w napojach wyskokowych.
Te moje 16% a Twoje pół złotego na dobę to 182,5zł przez rok, a za tą kwotę można już kupić dobry napój wyskokowy.

zbigmaz01
21-08-2014, 14:13
Panowie proszę przestańcie dyskutować tutaj z Arturo72, a zacznijcie używać tego trójkącika pod jego postamiJa tak robię ale jedno zgłoszenie to za mało.

mchomen
21-08-2014, 15:22
Panowie jak to jest z tymi zasypami mam je wpisywać w zakładce zdarzenia i tam dodac ile kilo ,date i z jakiej parti jest węgiel ,czy w panelu głownym ecoala ?Bo jeśli robie to w zakładce zdarzenia do nie przerzuca mi tego na panel główny ecoala, a jeśli zrobie to na ecoalu i mam np. zapasa kilkunastu minut to te minuty mi kasuje i wrzuca te ktoe wpisałem nowe.Jak to mam być tak konkretnie ?

bobasxx
21-08-2014, 15:30
Panowie jak to jest z tymi zasypami mam je wpisywać w zakładce zdarzenia i tam dodac ile kilo ,date i z jakiej parti jest węgiel ,czy w panelu głownym ecoala ?Bo jeśli robie to w zakładce zdarzenia do nie przerzuca mi tego na panel główny ecoala, a jeśli zrobie to na ecoalu i mam np. zapasa kilkunastu minut to te minuty mi kasuje i wrzuca te ktoe wpisałem nowe.Jak to mam być tak konkretnie ?

Ja wciskam zasyp paliwa na panelu www. Ale staram się to robić jak już opał w zasobniku się kończy, mam dokładnie wyliczony przesyp.
Jak masz zapas kilkunastu minut to możesz zawsze sobie zmienić czas pracy podajnika do opróżnienia zasobnika czyli dodać ten zapas do wcześniej wyliczonego czasu.

zbigmaz01
21-08-2014, 15:33
Panowie jak to jest z tymi zasypami mam je wpisywać w zakładce zdarzenia i tam dodac ile kilo ,date i z jakiej parti jest węgiel ,czy w panelu głownym ecoala ?Bo jeśli robie to w zakładce zdarzenia do nie przerzuca mi tego na panel główny ecoala, a jeśli zrobie to na ecoalu i mam np. zapasa kilkunastu minut to te minuty mi kasuje i wrzuca te ktoe wpisałem nowe.Jak to mam być tak konkretnie ?Tak właśnie jest. Jeżeli nie dosypujesz do pełna a tylko częściowo to te pozostałe min. sobie doliczaj.

bpiter79
21-08-2014, 16:51
A z jakiego powodu ma się nie włączyć ? Prąd będzie za gęsty ?

Przepraszam - źle się wyraziłem. Włączy się, swoje padu zeżre, a i tak ciepła z tego żadnego nie będzie!!! Ale ty to wszystko wiesz, tylko próbujesz wcisnąć kit niedoinformowanym inwestorom o cudownych właściwościach pompki :D

Arturo72
21-08-2014, 17:03
Przepraszam - źle się wyraziłem. Włączy się, swoje padu zeżre, a i tak ciepła z tego żadnego nie będzie!!! Ale ty to wszystko wiesz, tylko próbujesz wcisnąć kit niedoinformowanym inwestorom o cudownych właściwościach pompki :D
Narazie przy -18st.C pracowała na ogrzewanie przez 6-7h bo tyle jej wystarczylo zeby utrzymac 22,5st.C w domu i zzerajac przy tym 3,2kWh na godzinę pracy.
Czy jak będzie o 7st.C mniej będzie dużo więcej zarla czy tylko będzie dłużej pracowała np.o 2-3h ?

zbigmaz01
21-08-2014, 17:20
Przepraszam - źle się wyraziłem. Włączy się, swoje padu zeżre, a i tak ciepła z tego żadnego nie będzie!!! Ale ty to wszystko wiesz, tylko próbujesz wcisnąć kit niedoinformowanym inwestorom o cudownych właściwościach pompki :DNie zaczepiaj to nie będzie powodów do robienia bagna z wątku tematycznego, spamer zawsze szuka powodu.

minertu
21-08-2014, 17:39
Np. samoczyszczacy...
Hm... taki sobie skonstruowałem i zamontowałem w mojej i nie tylko kotłowni.Mój pracuje od kwietnia a drugi od 2 tyg .
Czyżbym przewidział co się szykuje?Nie przecież ja tego nie rozumie.Ale co tam.Szkoda tylko,że misiek dostał zwiechy bo nie wykrył trendów , wymiennik równo wygrzany,temp spalin wyższa od poprzedników.Co o tym myśleć?

minertu
21-08-2014, 18:20
Ja tak robię ale jedno zgłoszenie to za mało.
A ja z praktyki wiem,że jak się do kogoś nie odzywasz to gorzej niż byś mu w mordę przylał :)

wuwok
21-08-2014, 18:45
Hm... taki sobie skonstruowałem i zamontowałem w mojej i nie tylko kotłowni.Mój pracuje od kwietnia a drugi od 2 tyg .
Czyżbym przewidział co się szykuje?Nie przecież ja tego nie rozumie.Ale co tam.Szkoda tylko,że misiek dostał zwiechy bo nie wykrył trendów , wymiennik równo wygrzany,temp spalin wyższa od poprzedników.Co o tym myśleć?

Kiedy coś więcej napiszesz na temat swojego wyrobu?? Lubie ludzi którzy umieją coś więcej niż jak jak bycie klakierem :P

minertu
21-08-2014, 18:49
Kiedy coś więcej napiszesz na temat swojego wyrobu?? Lubie ludzi którzy umieją coś więcej niż jak jak bycie klakierem :P Jeszcze na to czas,gdybym pokazał jak wygląda od środka ,bez patentu ten wymiennik zniknie razem ze mną.

bpiter79
21-08-2014, 18:52
Nie zaczepiaj to nie będzie powodów do robienia bagna z wątku tematycznego, spamer zawsze szuka powodu.

Przepraszam, już nie będę :)

bpiter79
21-08-2014, 18:53
Jeszcze na to czas,gdybym pokazał jak wygląda od środka ,bez patentu ten wymiennik zniknie razem ze mną.

A jaka moc?

minertu
21-08-2014, 18:54
Przyznam,że mogłem siedzieć cicho i czekać na finał ale jestem tylko człowiekiem.

minertu
21-08-2014, 18:55
A jaka moc?
Nie mam tego czym zmierzyć,jedyna miara to jak to po staremu liczono,powierzchnia wymiany.Szacuję na 15-17 kW.Z powierzchni wyszło 1,9m2.

karoka65
21-08-2014, 18:56
Narazie przy -18st.C pracowała na ogrzewanie przez 6-7h bo tyle jej wystarczylo zeby utrzymac 22,5st.C w domu i zzerajac przy tym 3,2kWh na godzinę pracy.
Czy jak będzie o 7st.C mniej będzie dużo więcej zarla czy tylko będzie dłużej pracowała np.o 2-3h ?
Spadaj trolu.
Kogo tutaj to obchodzi, idź siądź sobie przed pompką, strzep gruszkę a później podniecaj się dalej z kolegami pompiarzami.
Piszemy tu o kotle węglowym, nie masz o tym pojęcia to nie troluj.
Jeśli ja czy ktoś inny będzie chciał poczytać o pompach zapewniam Cię że każdy potrafi odnaleźć odpowiedni wątek, Ty widać gubisz się na forum.

minertu
21-08-2014, 18:59
Spadaj trolu.
Kogo tutaj to obchodzi, idź siądź sobie przed pompką, strzep gruszkę a później podniecaj się dalej z kolegami pompiarzami.
Piszemy tu o kotle węglowym, nie masz o tym pojęcia to nie troluj.
Jeśli ja czy ktoś inny będzie chciał poczytać o pompach zapewniam Cię że każdy potrafi odnaleźć odpowiedni wątek, Ty widać gubisz się na forum.
On tego do końca swego żywota nie zrozumie.

karoka65
21-08-2014, 19:02
Myślę że tak ale będzie miał za co mnie podpieprzyć do Redakcji :)

wuwok
21-08-2014, 19:05
Nie mam tego czym zmierzyć,jedyna miara to jak to po staremu liczono,powierzchnia wymiany.Szacuję na 15-17 kW.Z powierzchni wyszło 1,9m2.
Masz jakieś zawirowacze? 2 kociołek jest tej samej wielkości?

minertu
21-08-2014, 19:14
Masz jakieś zawirowacze? 2 kociołek jest tej samej wielkości?
Nie ma zawirowywaczy są za to przeloty dopalająco-czyszczące.Cały wymiennik jest nad palnikiem.Nie ma nic poniżej.Przeloty spalin służą również do odpylania wymiennika.Na tym zakończę info mojego wymiennika.

zbigmaz01
21-08-2014, 19:15
A ja z praktyki wiem,że jak się do kogoś nie odzywasz to gorzej niż byś mu w mordę przylał :)Jemu to jest obojętne bo i tak będzie spamował.


Jeszcze na to czas,gdybym pokazał jak wygląda od środka ,bez patentu ten wymiennik zniknie razem ze mną.Napisz jak ci wychodzi czyszczenie, masz porównanie do poprzedników. Z tego co się domyślam to możesz to zrobić w minutę i zmiotką :)
Odpopielacz zamontowałeś?


Nie mam tego czym zmierzyć,jedyna miara to jak to po staremu liczono,powierzchnia wymiany.Szacuję na 15-17 kW.Z powierzchni wyszło 1,9m2.
Jak to wygląda w porównaniu z BBR`rem? Jaką koronę masz zamontowaną? Modyfikowana?

wuwok
21-08-2014, 19:23
Nie ma zawirowywaczy są za to przeloty dopalająco-czyszczące.Cały wymiennik jest nad palnikiem.Nie ma nic poniżej.Przeloty spalin służą również do odpylania wymiennika.Na tym zakończę info mojego wymiennika.
Pytałem o wielkość ,czy tamten będzie/jest mniejszy gdyż im mniejszy wymiennik tym trudniej odebrać ciepło z spalin.

minertu
21-08-2014, 19:24
Zbyszku,duży nacisk kładłem na to aby jak najrzadziej kocioł czyścić.Czy mi się udałe nie wiem,wiem jednak to,że b.duża ilość pyłów spada do popielnika.
Co do porównania do RBR-a to powiem tak.Palniki te same,Sterowanie te same .Poprawić po sobie mogę ale na to za wcześnie..Nie uważam,że mój Kocioł jest lepszy od RBR-a.jest po prostu inny niż obecne na rynku.

gmaj22
21-08-2014, 19:26
Narazie przy -18st.C pracowała na ogrzewanie przez 6-7h bo tyle jej wystarczylo zeby utrzymac 22,5st.C w domu i zzerajac przy tym 3,2kWh na godzinę pracy.
Czy jak będzie o 7st.C mniej będzie dużo więcej zarla czy tylko będzie dłużej pracowała np.o 2-3h ?

Przydałoby się trochę elementarnej wiedzy na początek... Jeśli sądzisz, że do podgrzania wody czy powietrza o 5 stopni C w zakresie +15C-(+20)C albo np. -15C- (-10)C potrzeba tyle samo ciepła to jesteś w będzie...duzym błędzie.

minertu
21-08-2014, 19:29
Pytałem o wielkość ,czy tamten będzie/jest mniejszy gdyż im mniejszy wymiennik tym trudniej odebrać ciepło z spalin.
To nie jest tak do końca.Możesz mieć wymiennik większy.Dlaczego? Zauważyłem,że średnio kocioł ma ok 48 cm szer wymiennika.Gdyby były szersze to miał bym pole do popisu.Starałem się jednak trzymać jakiejś miary powiedzmy standardowej. Czy słusznie,nie wiem.
Czy trudniej odebrać? Jak to policzyć? Kocioł ma różne punkty temperatur.Jest cieplej i zimniej.Mi udało się uzyskać wszędzie prawie taką samą (nie nad palnikiem bo tam jest cieplej) .

minertu
21-08-2014, 19:30
Przydałoby się trochę elementarnej wiedzy na początek... Jeśli sądzisz, że do podgrzania wody czy powietrza o 5 stopni C w zakresie +15C-(+20)C albo np. -15C- (-10)C potrzeba tyle samo ciepła to jesteś w będzie...duzym błędzie.
Powiedział bym w ogromnym.

gmaj22
21-08-2014, 19:51
Fakt...pisałem tylko o róznicy temperatur, a należałoby wspomieć jeszcze choćby o ciśnieniu...

Arturo72
21-08-2014, 20:07
Przydałoby się trochę elementarnej wiedzy na początek... Jeśli sądzisz, że do podgrzania wody czy powietrza o 5 stopni C w zakresie +15C-(+20)C albo np. -15C- (-10)C potrzeba tyle samo ciepła to jesteś w będzie...duzym błędzie.
A gdzie tak sądzę ? Przecież widzę,że im zimniej tym więcej żere lub dłużej pracuje.
Z tym,że różnica w żarciu od temp 5st.C do -18st.C to jest raptem 0,8kWh na godzinę pracy.

grzeh2000
22-08-2014, 05:58
Witam,uzywa ktos do cyrkulacji programator czasowy z lcd?,ktory miałby wiecej niz 8 właczen i 8 wyłaczen dobowo.Mam manuala ale chciałbym ustawic mniej niz 15 min właczenia

zawijan
22-08-2014, 06:26
Te moje 16% a Twoje pół złotego na dobę to 182,5zł przez rok, a za tą kwotę można już kupić dobry napój wyskokowy.

I tak 16% w prosty sposób zmienia się w 40% :)

zawijan
22-08-2014, 06:33
...Nie uważam,że mój Kocioł jest lepszy od RBR-a.jest po prostu inny niż obecne na rynku.

Jeśli nie jest lepszy, to po jakie licho go robić?

adkwapniewski
22-08-2014, 07:55
Jeśli nie jest lepszy, to po jakie licho go robić?

Czasami taka niedoskonała istota która się Komuś/Czemuś wybitnie nie udała ma ochotę coś zbudować ... może pierwszy twór nie jest doskonały czy lepszy ale następny ... :)

minertu
22-08-2014, 15:10
Jeśli nie jest lepszy, to po jakie licho go robić?Bo chciałem?

gmaj22
22-08-2014, 20:44
A gdzie tak sądzę ? Przecież widzę,że im zimniej tym więcej żere lub dłużej pracuje.
Z tym,że różnica w żarciu od temp 5st.C do -18st.C to jest raptem 0,8kWh na godzinę pracy.
Naprawdę? Znów matematyka mi się nie zgadza... :) Przecież przy takiej rozpiętości temperatur delta T jest ponad dwukrotnie większa i skoro współczynniki przenikania się nie zmieniają, powierzchnie przegród również nie, zakładam, że temperaturę wewnątrz utrzymujesz stabilną, to chcąc nie chcąc zużycie energii musi być co najmniej dwukrotnie większe.

Jeśli u Ciebie jest to zaledwie 0,8 kW/h więcej to gratuluję domu, bo rzeczywiście wystarczy ogrzać go zapalniczką....

timon120777
22-08-2014, 21:02
on ma durszlak a nie dom tylko jeszcze o tym nie wie
sam się kiedyś chwalił że odkrył duże mostki termiczne(pewnie wykasował ten post, żeby śladu nie bylo po tym jak to wspaniale pilnował budowy i nie dopilnował)
tylko trzeba zimy normalnej a nie jesieni jak była w tym sezonie żeby mu oczy otworzyć.
on ma specjalny kalkulator który liczy tak żeby jemu wyszło najtaniej i najlepiej
potem ludzie czytaję te głupoty i pakują się w kłopoty

karoka65
22-08-2014, 21:09
on ma specjalny kalkulator który liczy tak żeby jemu wyszło najtaniej i najlepiej
potem ludzie czytaję te głupoty i pakują się w kłopoty
Ile razy ja to pisałem :)

gmaj22
22-08-2014, 21:46
Może ten kalkulator przecinek w złym miejscu stawia, albo na odwrót pokazuje i miało być 8,0 kW wiecej? Wtedy bym nawet słowa nie pisnął...

Arturo72
22-08-2014, 22:02
Naprawdę? Znów matematyka mi się nie zgadza... :) Przecież przy takiej rozpiętości temperatur delta T jest ponad dwukrotnie większa i skoro współczynniki przenikania się nie zmieniają, powierzchnie przegród również nie, zakładam, że temperaturę wewnątrz utrzymujesz stabilną, to chcąc nie chcąc zużycie energii musi być co najmniej dwukrotnie większe.

Jeśli u Ciebie jest to zaledwie 0,8 kW/h więcej to gratuluję domu, bo rzeczywiście wystarczy ogrzać go zapalniczką....
Czy wiecie,ze jest coś takiego jak COP ? Sądzę,że nie macie o tym pojęcia ;)
Urządzenie przy 5st.C na godzinę pracy pobiera 2,4kWh a przy -18st.C pobiera 3,2kWh czyli jakby ni ebyło różnica w zużyciu to 0,8kWh/h pracy.
Przy +5st.C urządzenie pracuje jakieś 4h/dobę na ogrzewanie.
Temperatura zasilania różni się w zależności od temperatury zewnętrznej,przy 5st.C jest o 28-30st.C przy -18st.C jest to max.35st.C bo taki max mam ustawiony.

Może ten kalkulator przecinek w złym miejscu stawia, albo na odwrót pokazuje i miało być 8,0 kW wiecej? Wtedy bym nawet słowa nie pisnął...
Nie wiem z jaką mocą czyli z jakimi kW w danej chwili pracuje urządzenie bo to jest inwenter czyli płynna moc w zależności od potrzeby domu.
Wiem za to dokładnie ile energii czyli ile kWh pobiera w tym czasie.

gmaj22
22-08-2014, 22:21
(...)Przy +5st.C urządzenie pracuje jakieś 4h/dobę na ogrzewanie.(...)
A ile godzin na dobę pracuje przy -18C?;)
COP to nie perpetuum mobile....
Zresztą po temperaturach medium wnioskuję, że masz podłogówkę, wiec bezwładność układu jest dość duża i wszelkie "krótkoterminowe" wyniki i płynące z nich wnioski też mogą być mylące.

Arturo72
22-08-2014, 22:25
on ma durszlak a nie dom tylko jeszcze o tym nie wie
sam się kiedyś chwalił że odkrył duże mostki termiczne(pewnie wykasował ten post, żeby śladu nie bylo po tym jak to wspaniale pilnował budowy i nie dopilnował)

A czego mam się wstydzić,żebym musiał usuwać posty,które mogą innym inwestorom pomóc ?
Oczywiście po pierwszym sezonie wychodzą niektóre babole:


1.Na pewno do ocieplenia jest ściana garażu,która jest wspólna z kuchnią,myślałem,że w pseudo spiżarce będzie chłodniej ale było zimno zamiast chłodniej a że nie było szczelnego zamknięcia od kuchni to zimno przedostawało się do kuchni.
2.Nie mam zaizolowanej murłaty i izolacja zewnętrzna ścian nie jest połączona z izolacją wewnętrzną stropu przez co ściany zewnętrzne wychładzały się przy suficie i były wyczuwalnie zimniejsze niż na dole-błąd i nie dopilnowanie wykonawcy/pana Kazia,którego wziąłem do ciężko dostępnych miejsc na poddaszu.
3.drzwi tarasowe z sypialni mają wadę lub nie są wyregulowane dobrze,gdyż miedzy ramą a skrzydłem mam spory prześwit i dmucha,było amatorsko regulowane i nie pomogło,jak zrobi się chłodniej będzie zgłoszona reklamacja do producenta,gdyż sprzedawca,który mi sprzedał i montował okna plajtnąl.


Dlatego też usuwam teraz te mostki i zużycie energii na ogrzewanie będzie niższe niż w tym sezonie,nawet jak zima będzie mroźniejsza a że przechodzę na G12w także sprzedawcy ekogroszka przygotujcie się na rekordy za ogrzewanie bez syfu w domu :)

Arturo72
22-08-2014, 22:28
A ile godzin na dobę pracuje przy -18C?;)
COP to nie perpetuum mobile....
6-7h na ogrzewanie plus max.2h na cwu.
Obciążenie domu przy -20st.C to 3,5kW.
Licz to może ci wyjdzie :)

A rekordu nie pobiję bo na elektrycznym są goście z obciążeniem 2,5kW w domach 160m2 :D

SUSPENSER
22-08-2014, 22:28
Chyba przesadzasz.
Nie zapominajmy,że RBR ma 2kanały poziomie, które także trzeba wyczyścić i ta czynność nie jest inna jak w np. w galmecie, Twojej ence czy skamie
Wajhą czyścić kanał pionowy do którego nie ma fizycznego, mechanicznego dostępu, więc skoro nie widzę co czyszczę a chcę to mieć lepiej ogarnięte, to machnę tym kilka razy...
czy będzie przy tym wielka oszczędność czasu w stosunku do jednego kanału płaskiego więcej w takiej ence, skamie czy galmecie,- raczej sprawa wątpliwa czy tez stoperowa.

Zaoszczędzi się ciut czasu w stosunku do modeli z kanałami pionowymi zarówno w przypadku enki, skama, galmeta czy też rbr-a

Zgodzisz się z takim stwierdzeniem?

Sporo zależy od tego co ile trzeba czyścić te kanały poziome bo przecież najpierw jest pionowy, więc przy dobrym węglu i ustawieniu na poziomy powinno niewiele trafiać.

Tak naprawdę ktoś musiałby zrobić test jak to wygląda w RBR bo np. u mnie w Enka temp. spalin zaczyna wzrastać po około 300 kg spalonego ekogroszku, czyli powinienem czyścić wymiennik co drugi zasyp - i tego się trzymam.

Może któryś z kolegów sprawdzi zimą w okresie w miarę stabilnych temperatur jak to u niego wygląda tj. po jakiej ilości spalonego węgla przy czyszczeniu tylko wajchą zacznie rosnąć temp. spalin i poda nam wynik na forum - wtedy będzie wiadomo jak to wygląda w praktyce [byle nie palił węglem z Komoran ;)].

Arturo72
22-08-2014, 22:39
A rekordu nie pobiję bo na elektrycznym są goście z obciążeniem 2,5kW w domach 160m2 :D
Minertu i karoka,jaki kocioł RBR dobierzecie do w/w 160m2 jak przyjdzie do was taki gość ?
12kW będzie ok ?

karoka65
22-08-2014, 23:11
Twoje liczydło pewnie by wyliczyło pompę ciepła 9kW jak i u Ciebie :)
I najlepiej żeby ten gość u Ciebie kupił a może dałbyś mu też w gratisie żeby wyszła taniej niż kocioł ?

Arturo72
22-08-2014, 23:14
Twoje liczydło pewnie by wyliczyło pompę ciepła 9kW jak i u Ciebie :)
I najlepiej żeby ten gość u Ciebie kupił a może dałbyś mu też w gratisie żeby wyszła taniej niż kocioł ?
Gość ma kable 12kW,ciekawy jestem jakby taki kolo podszedł do ciebie i powiedział,że ma 160m2,jaki kocioł, byś mu zaproponował znając jego obciążenie 2,5kW ? A jaki nie znając jego obciążenia ?
Mowa o R&K.

Widzisz czemu musisz sam robić OZC chcąc postępować uczciwie wobec klienta a nie tylko łoić z niego kasę ?
Gro osób w tym temacie ma znacznie przewymiarowane kotły wg obciążenia nawet nie wiedząc o tym,nawet nie wiedząc o tym,że zużywają o ok.50 do nawet 100% więcej energii niż powinni bo sprzedawca kotła RBR o tym ich nie poinformował tylko wcisnął im to na czym zarabia.
Postępujesz uczciwie w stosunku do nich ?
Wg mnie nie ale co tam,niech mają wrażenie że grzeją najtaniej jak można ;)

adkwapniewski
23-08-2014, 07:00
Gość ma kable 12kW,ciekawy jestem jakby taki kolo podszedł do ciebie i powiedział,że ma 160m2,jaki kocioł, byś mu zaproponował znając jego obciążenie 2,5kW ? A jaki nie znając jego obciążenia ?
Mowa o R&K.

Widzisz czemu musisz sam robić OZC chcąc postępować uczciwie wobec klienta a nie tylko łoić z niego kasę ?
Gro osób w tym temacie ma znacznie przewymiarowane kotły wg obciążenia nawet nie wiedząc o tym,nawet nie wiedząc o tym,że zużywają o ok.50 do nawet 100% więcej energii niż powinni bo sprzedawca kotła RBR o tym ich nie poinformował tylko wcisnął im to na czym zarabia.
Postępujesz uczciwie w stosunku do nich ?
Wg mnie nie ale co tam

Ok Nauczycielu. Pokaż jak to wyliczyłeś na przykładzie kotła 7kW i 12kW ?
Dodatkowo policz ile więcej będzie to kosztować ... do obliczeń weź Miał workowany 25MJ/kg w cenie 400PLN z teleportacją do kotłowni.

Myślę że dasz radę to policzyć ...

Nie zapomnij o cwu - niech będzie dla 4os rodzinki 2 na 2 (dwa samce , dwie samice)

Arturo72
23-08-2014, 07:25
Najpierw trzeba poznać straty energii jakie traci dom następnie można wyliczyć ile potrzeba tej energii do uzupełnienia tych strat.
Liczenie tej energii wg zużycia węgla nie ma sensu bo nie wiadomo ile wyleci kominem zamiast do domu.

karoka65
23-08-2014, 09:42
Liczenie tej energii wg zużycia węgla nie ma sensu bo nie wiadomo ile wyleci kominem zamiast do domu.
Czyli tak jak pisałem: forumowy pleciuga :)
Jak to jest że chyba dwa posty wyżej podajesz 50 czy 100% leci w komin i poszło w świat.
Teraz już klepiesz co innego.
Skąd wziąłeś te 50 czy 100% a teraz piszesz że to niema sensu.
Jak zwykle pieprzysz żeby pieprzyć.
Już Ci pisałem że ja nie muszę nic liczyć a nawet inwestor nie musi robić takich rzeczy, kto chce są od tego fachowcy którzy się na tym znają i robią takie rzeczy.
Aha, Ciebie oczywiście nie uważam za takiego fachowca, Ty jesteś tylko forumowym bajkopisarzem, uczulonym nawet nie na ogrzewanie paliwami stałymi a na mnie :)

grzeh2000
23-08-2014, 12:25
Witam,moze ktos zerknac na moje spalanie?jeszcze 4-5 dni temu spalałem 3,5kg/d teraz ok 6-7kg/d,wydłuzałem tylko czas miedzy załaczeniem sie pompy obiegowej 15 min pracy 1 godz postoju.Wczesniej chodzilo 15min pracy 30 postoju.P cyrkulacyjna erga

zbigmaz01
23-08-2014, 17:53
Witam,moze ktos zerknac na moje spalanie?jeszcze 4-5 dni temu spalałem 3,5kg/d teraz ok 6-7kg/d,wydłuzałem tylko czas miedzy załaczeniem sie pompy obiegowej 15 min pracy 1 godz postoju.Wczesniej chodzilo 15min pracy 30 postoju.P cyrkulacyjna ergaWoda dłużej stoi i się bardziej wychładza, trzeba ją podgrzać. Jeszcze zrobiłeś zmianę na histerezie, może to też dopełnia ?

mchomen
23-08-2014, 18:54
Witam,moze ktos zerknac na moje spalanie?jeszcze 4-5 dni temu spalałem 3,5kg/d teraz ok 6-7kg/d,wydłuzałem tylko czas miedzy załaczeniem sie pompy obiegowej 15 min pracy 1 godz postoju.Wczesniej chodzilo 15min pracy 30 postoju.P cyrkulacyjna erga

U mnie podobnie , tylko było tak , że na jakiś czas miałem wyłączoną podłogówke .jakieś dwa tygodnie temu znowu załączyłem (bo ktoś mi tam pisał ,że musi sie ponownie wygrzać ale dodam grzeje sie juz dwa tygodnie to chyba dawno sie wygrzała).Wczesniej spalał mi max 4kg/d a teraz 6kg/d .Jakoś nikt nic mądrego nie doradził.

grzeh2000
23-08-2014, 19:55
Zmienilem programator na cyrkulacyjnej,moze padniety był,zobaczym jutro

karoka65
23-08-2014, 20:09
Jakoś nikt nic mądrego nie doradził.
A to pech.

zbigmaz01
23-08-2014, 20:32
Zmienilem programator na cyrkulacyjnej,moze padniety był,zobaczym jutroA ty co na urlopie?

bpiter79
23-08-2014, 23:14
Dla wyjaśnienia i wyprowadzenia z błędu:

A pompka p-w i prąd jednak nie zgęstniał...



Została również poruszona kwestia PC typu powietrze/woda. Tu jestem na nie. Trche czytałem na ten temat i z tego co się dowiedziąłem to jest to zawodny system. Bez jakichś większych obaw można go stosować do podgrzewania wody ale do grzania w domu to juz rośnie problem i pare firm mi to odradziło bo system po osiągnięciu - 20 czy - 30 stopni na zewnątrz domu potrafi się wyłaczyć całkowicie. Tak więc ja osobiście bym się w to nie pakował i nie zamierzam.


Dla wyjaśnienia i wyprowadzenia z błędu :)
Słowo przeciw słowu

Arturo72
24-08-2014, 00:35
U mnie podobnie , tylko było tak , że na jakiś czas miałem wyłączoną podłogówke .jakieś dwa tygodnie temu znowu załączyłem (bo ktoś mi tam pisał ,że musi sie ponownie wygrzać ale dodam grzeje sie juz dwa tygodnie to chyba dawno sie wygrzała).Wczesniej spalał mi max 4kg/d a teraz 6kg/d .Jakoś nikt nic mądrego nie doradził.
Cudów nie ma,chociaż jak sam sprzedawca RBR twierdzi,że:

A to pech.
to jedynie wypada liczyć na cuda bo opierać się na kimś kto nie ma pojęcia o specyfice domu to jak być saperem.

Jeśli nic w ustawieniach nie zmieniałeś a opał jest ten sam to jest kilka opcji:
1.Podłogówka po przerwie musiała przyjąć odpowiednio większą ilość energii i być może było to czasowe większe zużycie
2.Warunki na zewnątrz zmieniły się na tyle,że dom potrzebuje większej ilości energii,nie wiem czy macie krzywe grzewcze w sterach
3.Opał niby ten sam ale z innego worka może mniej kaloryczny czyli chrzczony ?
4.Wymiennik jest zarościały i nie odbiera ciepła
5.RBR rozdziawił się tak,że łyka większą ilość kg bez przyczyny

Chociaż widzę,że ekosyf jest raczej oderwany od fizyki i nie koniecznie w/w opcje,które wystąpią przy cywilizowanym źródle ciepła,mogą być wiążące dla ekogroszka a zużycie to jak rosyjska ruletka,zależy od tego czy górnik ma dobry dzień :)

zbigmaz01
24-08-2014, 03:35
Cudów nie ma,chociaż jak sam sprzedawca RBR twierdzi,że:

to jedynie wypada liczyć na cuda bo opierać się na kimś kto nie ma pojęcia o specyfice domu to jak być saperem.

Jeśli nic w ustawieniach nie zmieniałeś a opał jest ten sam to jest kilka opcji:
1.Podłogówka po przerwie musiała przyjąć odpowiednio większą ilość energii i być może było to czasowe większe zużycie
2.Warunki na zewnątrz zmieniły się na tyle,że dom potrzebuje większej ilości energii,nie wiem czy macie krzywe grzewcze w sterach
3.Opał niby ten sam ale z innego worka może mniej kaloryczny czyli chrzczony ?
4.Wymiennik jest zarościały i nie odbiera ciepła
5.RBR rozdziawił się tak,że łyka większą ilość kg bez przyczyny

Chociaż widzę,że ekosyf jest raczej oderwany od fizyki i nie koniecznie w/w opcje,które wystąpią przy cywilizowanym źródle ciepła,mogą być wiążące dla ekogroszka a zużycie to jak rosyjska ruletka,zależy od tego czy górnik ma dobry dzień :)Czy takie obrażanie i pisanie o użytkownikach kotłów na węgiel i ekogroszek jest przez ciebie zamierzony? Czy celowo naruszasz zasady regulaminu obrażając tych użytkowników? Każdy twój post w których będą stosowane zasady regulaminu będę zgłaszał do moderatora i redakcji. Do skutku aż się nauczysz pisać bez obrażania ty "OLIMP FORUM"
Do ciebie można pisać i mówić jak do nałogowego alkoholika, mówisz mu nie pij a on dalej pije a do ciebie nie pisz w temacie na którym się nie znasz a ty piszesz. Będę robił to do skutku aż wezmą ciebie na odwyk i innych będę do tego namawiał.

mchomen
24-08-2014, 06:33
A to pech.

Panie W .... złośliwości pozostaw dla siebie i swojej licznej gromadki w domu o ile ją masz....

minertu
24-08-2014, 10:15
Skoro nic nie zmieniałeś w ustawieniach a warunki atmosferyczne są takie same , opał taki sam i suchy to coś musiało się zmienić w kotle.Zawsze zaczynamy od tego czy wymiennik się nie zasyfił,czy czujnik spalin jest czysty.

Arturo72
24-08-2014, 12:36
Czy takie obrażanie i pisanie o użytkownikach kotłów na węgiel i ekogroszek jest przez ciebie zamierzony? Czy celowo naruszasz zasady regulaminu obrażając tych użytkowników?
W którym miejscu w zacytowanym przez ciebie poście kogoś obraziłem ?
Wytłuść proszę tą obrazę.

Wojtek_mazury
24-08-2014, 13:54
W którym miejscu w zacytowanym przez ciebie poście kogoś obraziłem ?
Wytłuść proszę tą obrazę.

Arturo. Odpuść proszę, bo od paru ładnych lat nie znajdujesz na tym forum nikogo, kto by twoje wpisy traktował poważnie. Oczywiste niedorzeczności, które wypisywałeś i wypisujesz, po zorientowaniu się w nich, kasujesz. My to wiemy. Nic się w naszych oczach nie zmieniłeś kasując swoje kompromitacje. Pozwól wymieniać tutaj poglądy na tematy kotłów ludziom, kotłami zainteresowanym.

djhiq
25-08-2014, 21:06
Witajcie ponownie. Pół roku mnie nie było a tutaj widzę jak było tak jest. Arturo spamuje i wkur%$a Wieśka. Minertu puścił parę z gełby :) o swoim cudzie techniki. Novy dalej kibicuje. Zbigmaz asystuje itd itp (bez urazy dla każdego - to takie żarciki). Widać że sezon się zbliża. Ale wracając do wątku. Miałem w lecie SPP na testach. Przebiegły tak sobie (trochę go poznałem). Wydaje mi się że w lecie to nie jest dobry czas na testy. Napewno algorytm spalania jest "czystszy" niż ecoal. CO do spalania u mnie wychodziło mniej na coali. ok 3,2 kg na SPP do ok 2,6 kg na ecoalu - dlaczego? nie wiem. Tak wychodziło i już. Ogólnie nie przekonał mnie i narazie nie zamierzam kupować. Może potestuję jeszcze zimą. Ogólnie będę się wprowadzał na te święta zatem będę już testował na żywym organizmie. Sam jestem ciekaw jak to będzie. Miałem przedsezon rozruchowy a teraz trzeba będzie już przejechać tak zeby nie zamarznać. Pozdrowienia dla wszystkich

gmaj22
26-08-2014, 21:04
Spotkałem się też z opiniami,że to właśnie latem można się lepiej przekonać co do czystości spalania i wartości sterownika. Nie mam na ten temat własnego zdania, gdyż nie miałem okazji jeszcze porównać SPP z eCoalem. Pewnie ile osób, tyle opinii, tym bardziej, że każdy ma inną instalację, inny opał czy inny kocioł.

Maher
26-08-2014, 21:32
Jak ktoś z forum ma piec podłączony do netu mobilnego i kończy mu się promocja to mogę podsunąć pomysł na drugą promocje (miałem kilka/kilkanaście pw na ten temat), po tym jak aero2 do sterowania piecem się nie nadaję.

mpepe
27-08-2014, 09:47
Dobrze wyczyścić, jak gdzies ruda się pokazała to czymś zapaprać, niektórzy zabezpieczają antykorozyjnie miejsca w zasobniku tam gdzie osuwające się paliwo uszkodziło powierzchnię lakierowaną.
Czy otwierać czy zamykać zależy od warunków w kotłowni.
Jedni mówią otwierać, drudzy pozatykać co możliwe.
Nie mam z tym problemu bo palę cały rok :)


Witam wszystkich przed sezonem po długiej przerwie.

Trochę czasu minęło od ostatniej wizyty w kotłowni. Kocioł zamknąłem na 4 spusty w tamtym tygodniu zajrzałem do pieca i widzę że to był błąd w środku strasznie zawilgocony gdzieniegdzie trochę rdzy się pojawiło otworzyłem i przez kilka dni wszystko ładnie wyschło.

mpepe
27-08-2014, 09:50
Zapodaj pomysł. Za dwa miesiące kończy mi się umowa z neo i myślę o nielimitowanym LTE z Polsatu lub Play. Sprawdzał ktoś ile średnio przez miesiąc w sezonie tracił transferu na obsługę kotła?

tomkowski
27-08-2014, 10:04
Witam wszystkich,
To zdaje się mój pierwszy post w tym wątku. I pierwszy "pełny" sezon z RBR 17kW na pokładzie.
Z zeszłego sezonu (suszenie domu, wygrzewanie i "okolicznościowe" regularne palenie) zostało mi kilka worków czegoś na kształt ekogroszku. Ni czorta nie potrafiłem pozbyć się spieków/niedopałów. Czytałem rady i tu i na eS.
No i stoję przed koniecznością zakupu opału na kolejny sezon. Czytałem testy Suspensera - na ich podstawie wybrałem Wesołą z Bartexu. Dobry plan do tego kociołka? W innym miejscu tego wątku ludzie na Bartexie psy wieszali. Sam już nie wiem. Zależy mi na małej ilości popiołu. No i ładnym dopalaniu (czyli jak wszystkim :P).
Sterownik wrzuciłem w stopkę. Piec odpaliłem wczoraj - jedzie na starych zasobach węgla.

Jeszcze czeka mnie odpowietrzanie instalacji - blech.. Na razie mi pompki gonią powietrze po rurkach co spać trochę przeszkadza.

grzeh2000
27-08-2014, 20:23
Panowie czy szykujecie korone na sezon?,przeklejacie,czyscicie otwory?(oczywiscie w koronie hehe)

lestek27
27-08-2014, 20:27
Ja uszczelnię koronę na nowo bo jak to robiłem w tamtym roku przed odpaleniem to dałem silikon tylko w rowku a na dole już nie. Przy okazji zobaczę co tam słychać ciekawego:)

minertu
27-08-2014, 20:32
Ja w swoim dałem tylko z góry i śmiga jak ta lala.Dziś dorobiłem sobie dosuszanie i nie mogę dziada opanować :)

SUSPENSER
27-08-2014, 20:46
Spotkałem się też z opiniami,że to właśnie latem można się lepiej przekonać co do czystości spalania i wartości sterownika. Nie mam na ten temat własnego zdania, gdyż nie miałem okazji jeszcze porównać SPP z eCoalem. Pewnie ile osób, tyle opinii, tym bardziej, że każdy ma inną instalację, inny opał czy inny kocioł.

Latem spala się mniej węgla, więc ważniejsze są testy zimowe.

Do samej CWU warto ustawić niską moc kotła i pracę w dwustanie żeby po przejściu w podtrzymanie węgiel się nie "wędził" na palniku.

Opinie opiniami, ale gdy są poparte wynikami obliczonymi na podstawie danych z ciepłomierza to jest co porównać.

mchomen
27-08-2014, 21:08
MINERTU widze,że u ciebie jak i u mnie ciepłolubni i grzejesz Co.

minertu
27-08-2014, 21:14
Grzeję bo marudzenie i zimne stopy mnie wk....ją :)

mchomen
28-08-2014, 06:38
Kto tym razem doradzi?Wczoraj chciałem przepalić i włączyłem CO no i widze problem po kilku godzinach mimo ,że piec ustawiony na 48 stopni to przy ustawieniach pieca 8KW i 39% dmuchawy temp staje przy 42 i nic,musze dmuchawe ustawić min 45 to cos się dzieje.Dodam ,że mam rbr 12 , powierzchnia 120m/2 no i pod to wszystko podczepione 11 grzejnikoów panelowych metrowych i podłogówki 10m/2.Czyżby kocioł za mały , czy raczej węgiel nic niewart?

grzeh2000
28-08-2014, 06:51
Mam ten sam kocioł,powierznia tez 120m2 i nigdy nie bylo problemu zeby do zadanej doszedł.Grzejnikow mam mniej bo 4 metrowe i 4 drabinki.Raczej wegiel do d...

kobra64
28-08-2014, 07:57
Kilka godzin to dość krótko po pierwszym uruchomieniu kotła - zimne ściany, wilgoć w powietrzu, duże obciążenie pomimo wysokiej temperatury zewnętrznej. Tym bardziej że i kawałek podłogówki jest. Dodaj mu trochę mocy i będzie git. Albo ustaw 8/12 i też będzie. Pierwszych kilka dni grzania tak bywa - wydaje się że ciepło a kocioł coś zagrzać nie chce. Jak węgiel się czysto wypala to nie szukałbym w węglu winowajcy. No chyba że spiek koksowy masz na pół palnika a bokami blade płomyczki się snują - wtedy rzeczywiście będziesz miał problem.

mchomen
28-08-2014, 08:08
Jeśli chodzi o to jak węgiel się wypala to w sumie zostaje sam czysty popiół.Rozumiem mam czekac.

kobra64
28-08-2014, 08:19
Nie podnosiłbym alarmu. Jak to pierwsze odpalenie to raczej normalne że trochę pogoni. Dodałbym mocy żeby uzyskiwał zadaną - po kilku dniach się wyrówna do normalnego poziomu. O ile to nie pierwszy sezon grzewczy - wtedy wyrównywać się może długo, kto wie czy sezonu starczy

minertu
28-08-2014, 08:25
Nie szukaj przyczyny w kotle.Wygrzej dom i jak kobra64 podpowiada zwiększ mu moc.
mój pyka na ustawieniu 8kW z powtórzeniem x4 i sobie radzi.

mchomen
28-08-2014, 08:32
Znaczy się u mnie jest to pierwszy sezon grzewczy dla tego kotła(wcześniej grzałem śmieciuchem), przełączyłem go na automat ecoala,i zmniejszyłem temp. co na 42 bo na CO nie mam ani 3D ani termostatów na grzejnikach, 3D mam ale tylko na podłogę.Niech sobie teraz chodzi zobaczymy.Dzięki panowie za podpowiedzi.

minertu
28-08-2014, 09:47
Pozostanie ci nietypowa regulacja temp wyjściową .Będziesz raczej skazany na oszukanie go . eCoal daje taką możliwość.

TwojPan
28-08-2014, 10:15
Kto tym razem doradzi?Wczoraj chciałem przepalić i włączyłem CO no i widze problem po kilku godzinach mimo ,że piec ustawiony na 48 stopni to przy ustawieniach pieca 8KW i 39% dmuchawy temp staje przy 42 i nic,musze dmuchawe ustawić min 45 to cos się dzieje.Dodam ,że mam rbr 12 , powierzchnia 120m/2 no i pod to wszystko podczepione 11 grzejnikoów panelowych metrowych i podłogówki 10m/2.Czyżby kocioł za mały , czy raczej węgiel nic niewart?

Kolegi,pisałem ci już wcześniej.Nadmuch dla mocy 8kW,jest za wysoki.Proponuje ustawić 37% ,a po dobie obserwacji skorygować.Po wykresie spalin widać,że nadmuch jest za wysoki,Wymiennik nie nadąża odbierać ciepła ze spalin.

edgar184
28-08-2014, 15:02
Witajcie, dwa pytania.
Montować zawór 3/4 drożny, w celu ochrony powrotu pieca??
Ma ktoś doświadczenie w paleniu/spalaniu/ użytkowaniu pieca przed i po montażu bufora ciepła??

TwojPan
28-08-2014, 16:26
Witajcie, dwa pytania.
Montować zawór 3/4 drożny, w celu ochrony powrotu pieca??

Jak są termostaty w układzie z kalafiorami,zawór XD jest zbędny.

animuss
28-08-2014, 18:22
Witajcie, dwa pytania.
Montować zawór 3/4 drożny, w celu ochrony powrotu pieca??
Ma ktoś doświadczenie w paleniu/spalaniu/ użytkowaniu pieca przed i po montażu bufora ciepła??
Zawór 4-drogowy tak .
Do kotła z podajnikiem i do podłogówki ,bufor nie.

edgar184
28-08-2014, 18:29
Jak są termostaty w układzie z kalafiorami,zawór XD jest zbędny.

Są termostaty.
Chciałby zaworem xd wyeliminować w okresie przejściowym (a było i będzie takich dni całkiem sporo, kiedy tryb lato i zima będą się przełączały w czasie dnia) zalewanie kotła zimną wodą, kiedy będzie się załączała pompa co.
Czy to już jest nadwrażliwość z mojej strony?

A i ciekaw jestem Twojej opini o spp ale po zimie.

edgar184
28-08-2014, 18:30
Zawór 4-drogowy tak .
Do kotła z podajnikiem i do podłogówki ,bufor nie.

Kocioł z podajnikiem, ale podłogówka to u mnie jest symboliczna bo w sumie ok 20m2 i na zaworach rtl.

djhiq
28-08-2014, 18:32
Hejka. Gdyby komuś akurat po odpaleniu instalacji padła Pompa obiegowa to posiadam 3 szt na popchnięcie. Praktycznie nowe zainstalowane w lutym WILO STAR RS 25-6 oraz 25-4. Cena do negocjacji. Jeżeli tym postem naruszyłem regulamin to przepraszam i proszę o przeniesienie ewentualnie do innego tematu

Pozdrawiam Wszystkich

animuss
28-08-2014, 19:00
Kocioł z podajnikiem, ale podłogówka to u mnie jest symboliczna bo w sumie ok 20m2 i na zaworach rtl.

Kocioł z podajnikiem ,więc bufor jest zbędny,ostatecznie bufor można zastosować do kotła z podajnikiem ale na pellety .

TwojPan
28-08-2014, 19:21
Są termostaty.
Chciałby zaworem xd wyeliminować w okresie przejściowym (a było i będzie takich dni całkiem sporo, kiedy tryb lato i zima będą się przełączały w czasie dnia) zalewanie kotła zimną wodą, kiedy będzie się załączała pompa co. .

Ustawisz tryb pompy CWU + mieszkająca i po sprawie.Nie pchaj się w zbędne pierdoły.Zawór 4D do nich należy.Układ CO ma być najprostszy z możliwych.

edgar184
28-08-2014, 19:47
Ustawisz tryb pompy CWU + mieszkająca i po sprawie.Nie pchaj się w zbędne pierdoły.Zawór 4D do nich należy.Układ CO ma być najprostszy z możliwych.

I tak mam ustawione, ale martwią mnie te spadki powrotu w okresie przejściowym.

TwojPan
28-08-2014, 19:54
I tak mam ustawione, ale martwią mnie te spadki powrotu w okresie przejściowym.
Musisz sam zgłębić temat prowadzenia kotła skoro się na taki zdecydowałeś.Ja preferuje inne prowadzenie kotła,takie na jakie jest zapotrzebowanie, a nie męczenie konia 8kW grupowe,czy zima czy lato :)

karoka65
28-08-2014, 20:03
a nie męczenie konia 8kW grupowe,czy zima czy lato :)
Do mnie pijesz ? :)
O jakim męczeniu konia piszesz ?
Pamiętasz pewnie co pisałem tamtej jesieni ? że nic nie będę grzebał i będzie ok.
Dla Ciebie nie musi być ok, dla mnie jest, ja nie mam zamiaru mieszkać w kotłowni a przede wszystkim nie mam na to już teraz czasu.
Wszystkiego dobrego życzę.

Arturo72
28-08-2014, 20:08
ostatecznie bufor można zastosować do kotła z podajnikiem ale na pellety .
Wg mnie tam jest zbędny bo tam zapalarka reguluje grzanie i nie ma zmartwienia,że nadmiar ciepła pójdzie kominem.
jak już będzie ciepło t po prostu kocioł się wygasi.

Jarecki79
28-08-2014, 20:31
Wg mnie tam jest zbędny bo tam zapalarka reguluje grzanie i nie ma zmartwienia,że nadmiar ciepła pójdzie kominem.
jak już będzie ciepło t po prostu kocioł się wygasi.

To się zastanów i policz...
Zastanów się jakiej mocy jest zapalarka i ile ciągnie prądu oraz jak długo podczas cyklu rozpalania (podpowiem Tobie jakieś 2minuty)
Zastanów się czy częściej będzie pracować z buforem czy bez, zauważ,że pellet ma ok.17MJ.

Spróbuj policzyć w stosunku do ok. 1 pod 1,3kg/h węgla (takiego 22-24MJ w trybie letnim) straconego na dobę na proces podtrzymania, gdzie on się naturalnie spala a tylko okresowo ruszy się podajnik, zaokrąglijmy taką pracę na 10minut w skali doby (silnik 90W)

Teraz policz po ilu cyklach w skali dobry będzie to dużo mniej opłacalne.... - ogarniesz taką matematykę?

tomkowski
28-08-2014, 20:38
ja nie mam zamiaru mieszkać w kotłowni a przede wszystkim nie mam na to już teraz czasu.


Oooo!! to, to, to! Do tego właśnie zmierzam :)
Może ktoś rzuci okiem na moje pytanie (kilka postów wcześniej) i rozjaśni mi nieco w głowie?

gmaj22
28-08-2014, 21:33
Nie wiem, na ile moje informacje cokolwiek rozjaśnią, ale w ubiegłym sezonie paliłem Wesołą kupioną w Bartexie, zachecony dobrymi opiniami o tym węglu, Szczerze powiedziawszy byłem trochę rozczarowany, ale na ile była to "wina" samego węgla a ile mojej słabej wiedzy na temat palenia...tego nie wiem. Był to mój pierwszy sezon z kotłem na ekogroszek, stąd sporo zmieniałem w ustawieniach, uczyłem się, jak go właściwie prowadzić. Do dziś do końca nie wiem ;) Z węglem jest jak z ustawieniami: nie ma idealnego węgla dla każdego kotła i każdego "palacza". Choć z pewnością są tacy ludzie, którzy z każdym węglem sobie poradzą. Ja do takich nie należę.... Najbardziej zadowolony byłem z efektów spalania Kazimierza-Juliusza (niebieska Iskra), ale był to ostatni testowany przeze mnie węgiel i niewiele wtedy przy ustawieniach grzebałem.

animuss
28-08-2014, 21:34
Wg mnie tam jest zbędny bo tam zapalarka reguluje grzanie i nie ma zmartwienia,że nadmiar ciepła pójdzie kominem.
jak już będzie ciepło t po prostu kocioł się wygasi.

Kotły na pellet inaczej się prowadzi nie powinny pracować na zbyt malej mocy, również temperatura wody kotłowej nie może być niska ,chodzi o wilgoć w paliwie ,to drewno, będzie następowało skraplanie pary wodnej w spalinach co doprowadzi do powstawania osadów w kotle oraz szybszego zużycia. Palnik pelletowy oferuje większą modulacje mocy ale czy powinno się przesadzać ?.Częste rozpalanie zapalarką pociąga za sobą częstą kondensację większe zużycie prądu i szybsze zapalarki . Dlatego lepiej zastosować zbiornik buforowy akumulujący nadwyżkę energii.

Maher
28-08-2014, 21:40
Oooo!! to, to, to! Do tego właśnie zmierzam :)
Może ktoś rzuci okiem na moje pytanie (kilka postów wcześniej) i rozjaśni mi nieco w głowie?

Ja kupiłem wesoła premium z prestige ekogroszekpakowany.pl , w zeszłym roku się nie zawiodłem i myślę że w tym roku nie będzie źle. Testowałem okolicznych dostawców i ten jest dużo lepszy, z worków się nie leje i widać że jest dobrze odsiany (brak miału) i w spalaniu wychodzi taniej niż nawet tańsze węgle czeskie.

grzeh2000
28-08-2014, 21:51
Czy do przyklejenia korony moze posluzyc czarny uszczelniacz soudal?

lestek27
28-08-2014, 22:17
Czy do przyklejenia korony moze posluzyc czarny uszczelniacz soudal?

Ja użyłem właśnie czarnego do 1200 st.

minertu
29-08-2014, 08:34
Soudal uszczelniacz kominkowy 1500 stC

djhiq
29-08-2014, 08:51
Mój piec narazie stoi. Dokładnie wszystko wyczyściłem ale piec zaczął się wewnątrz pocić i narobiło się sporo rdzawego nalotu. Ogólnie nie będę w późniejszym czasie pieca wogóle odstawiał bo będzie grzał CWU ale mam pytanie jak to jest z ta jego wentylacją. U mnie drzwiczki otwarte a w popielniku mam wapno wsypane (tak mi zalecił Minertu). Pytam z ciekawości bo jak wspomniałęm raczej mnie ten problem dotyczyć nie będzie bo będę palił cały rok

kniazio
29-08-2014, 10:19
Ja użyłem właśnie czarnego do 1200 st.

Gdzie można kupic taki uszczelniacz bo na alledrogo nie widze?

Delphion1
29-08-2014, 10:28
Gdzie można kupic taki uszczelniacz bo na alledrogo nie widze?
Praktycznie wszędzie w każdym markecie budowlanym.

lestek27
29-08-2014, 11:22
Gdzie można kupic taki uszczelniacz bo na alledrogo nie widze?

Dokładnie tak jak kolega Delphion napisał. Ja kupiłem tuż obok mojej pracy w małym sklepiku z farbami klejami itp.
Nie ma z tym najmniejszego problemu.

gmaj22
29-08-2014, 16:55
Gdzie można kupic taki uszczelniacz bo na alledrogo nie widze?

Na alledrogo tez widac. Wystarczy wpisać "soudal wysokotemperaturowy"

SUSPENSER
29-08-2014, 21:17
Ja kupiłem wesoła premium z prestige ekogroszekpakowany.pl , w zeszłym roku się nie zawiodłem i myślę że w tym roku nie będzie źle. Testowałem okolicznych dostawców i ten jest dużo lepszy, z worków się nie leje i widać że jest dobrze odsiany (brak miału) i w spalaniu wychodzi taniej niż nawet tańsze węgle czeskie.

Chyba drogie masz te czeskie bo u mnie Komorany wychodzą znacznie taniej - chociaż ja ich nie chcę ;)

Maher
29-08-2014, 23:10
Chyba drogie masz te czeskie bo u mnie Komorany wychodzą znacznie taniej - chociaż ja ich nie chcę ;)

Wesoła wychodzi mi w lecie około 2kg, czeski 3kg (zima 12kg i 18kg) czyli jak za wesoła z transportem płacę 860zł to za czeskiego musiałbym płacić poniżej 570zł aby się opłacało, do tego dochodzi więcej popiołu i dużo więcej czyszczenia pieca na brunatnym.

SUSPENSER
30-08-2014, 08:32
Wesoła wychodzi mi w lecie około 2kg, czeski 3kg (zima 12kg i 18kg) czyli jak za wesoła z transportem płacę 860zł to za czeskiego musiałbym płacić poniżej 570zł aby się opłacało, do tego dochodzi więcej popiołu i dużo więcej czyszczenia pieca na brunatnym.

Z popiołem i czyszczeniem zgadza się - dlatego ja go nie chcę i sprzedaję tylko tym, którzy bardzo chcą i wybierają go świadomie.

Zużycie patrząc na kaloryczność się zgadza - Wesoła 29,5 a Komorany 19,8.

Ceny - nie wiem o którym czeskim piszesz, ale u mnie Komorany są po 500 zł / tonę z transportem.

gmaj22
01-09-2014, 18:42
Zabrałem się za solidne czyszczenie ścianek kotła przed sezonem. Oprócz "sadzo-pylu" na ściankach jest coś w rodzaju skorupy grubości ok. 1-2mm. Jest twarda, sucha i ostukana zgarniakiem odpada płatami, mimo że dość mocno i szczelnie przylega do ścianek kotła. Jak to traktować? Czy zostawić jak jest czy obić do końca? Czy to coś w rodzaju warstwy ochronnej ścianek kotła, czy raczej niepotrzebny izolator?

SUSPENSER
01-09-2014, 21:34
Zabrałem się za solidne czyszczenie ścianek kotła przed sezonem. Oprócz "sadzo-pylu" na ściankach jest coś w rodzaju skorupy grubości ok. 1-2mm. Jest twarda, sucha i ostukana zgarniakiem odpada płatami, mimo że dość mocno i szczelnie przylega do ścianek kotła. Jak to traktować? Czy zostawić jak jest czy obić do końca? Czy to coś w rodzaju warstwy ochronnej ścianek kotła, czy raczej niepotrzebny izolator?


Ta skorupa to izolator, więc obij ile odpada i się złuszcza - reszta odpadnie po wygaszeniu, ostygnięciu kotła oraz ponownym odpaleniu i rozgrzaniu.

karoka65
01-09-2014, 21:55
Tak jak pisze Suspenser, obij to wszystko, w starym kotle tak mi po czechu tego narosło że skrobak zniszczyłem od tłuczenia po blachach a płatami odchodziło.

djhiq
01-09-2014, 22:01
Ja drapałem takie twarde coś że trwało to cały wieczór i wylazłęm z tamtąd jak górnik

SUSPENSER
01-09-2014, 22:12
Ja drapałem takie twarde coś że trwało to cały wieczór i wylazłęm z tamtąd jak górnik


Dlatego podałem sposób jak się tego łatwiej pozbyć - dziadostwo nie jest odporne na rozszerzalność cieplną stali i po ochłodzeniu wymiennika już zaczyna odpadać, a po rozgrzaniu go potem do 60*C odpada samo ;)

Kazek13
02-09-2014, 11:31
Tylko uważajcie, żeby Wam jakiś większy kawałek tej skorupy nie zastawił drogę spalin. U mnie w RBR taka skorupa odpadła i zastawiła prawie całkowicie drogę spalin na "suchej półce". Wyczyściłem uradowany a tu dalej dym z dmuchawy. Wygasiłem w piecu i zabrałem się za sprawdzanie reszty i okazało się, że skorupa oderwała się również w czopuchu. Uważajcie.

djhiq
02-09-2014, 21:52
Odpaliłem dziś piec po ok 3 tygodniach postoju. I jakos dziwnie zaczął mi "gwizdać" palnik. Nie wiem czy to dysze się zawaliły czymś i któraś świszczy czy coś się stało z silikonem głowicy. Macie ktoś podobne doświadczenia??

animuss
02-09-2014, 23:51
Dlatego podałem sposób jak się tego łatwiej pozbyć - dziadostwo nie jest odporne na rozszerzalność cieplną stali i po ochłodzeniu wymiennika już zaczyna odpadać, a po rozgrzaniu go potem do 60*C odpada samo ;)

To "dziadostwo" odkłada się na wymienniku przez palenie na ruszcie awaryjnym ,dlatego tu spalania nie polecam .

marela29
03-09-2014, 10:31
[Witam.
Po przeczytaniu kilkudziesięciu opini na temat RBR-a, chciałbym się dowiedzieć Panowie gdzie mogę nabyć takowy kocioł w województwie łódzkim.
Druga rzecz jak to jest z serwisem gdzie najbliższy łodzi?
Dziękuję i pozdrawiam.

djhiq
03-09-2014, 11:58
[Witam.
Po przeczytaniu kilkudziesięciu opini na temat RBR-a, chciałbym się dowiedzieć Panowie gdzie mogę nabyć takowy kocioł w województwie łódzkim.
Druga rzecz jak to jest z serwisem gdzie najbliższy łodzi?
Dziękuję i pozdrawiam.

Kocioł jest dostępny jedynie w dwóch sklepach prowadzących sprzedaż internetową. www.karoka.eu oraz www.minertu.eu CO do serwisu to zapewne odpowiedzą ci później Karoka65 oraz Minertu ale z tego co wiem jakoś to jest realizowane (serwis). Sterownik jest dostarczany przez firmę z Kutna

Arturo72
03-09-2014, 12:02
Spamerze wredny czy nie nauczyli cię w szkole odpowiadać na pytania a nie zawracać dupę jałowymi gadkami. Odejdź do swoich pompiarzy. Widać nie macie co robić
A jak ktoś zada ci pytanie jakie narzędzie ma użyć,żeby popełnić samobójstwo to też mu odpowiesz zgodnie z jego oczekiwaniem ?
Czy jak obciążenie cieplne przy -20st.C będzie na poziomie 3kW jest odpowiednie dla kotła 12kW ?
Podstawą przy doborze mocy źródła ciepła jest znajomość dokładnego obciążenia cieplnego domu i o tym piszę.
Bez znajomości tego prosimy się sami o klopoty.

adkwapniewski
03-09-2014, 12:18
A jak ktoś zada ci pytanie jakie narzędzie ma użyć,żeby popełnić samobójstwo to też mu odpowiesz zgodnie z jego oczekiwaniem ?
Czy jak obciążenie cieplne przy -20st.C będzie na poziomie 3kW jest odpowiednie dla kotła 12kW ?
Podstawą przy doborze mocy źródła ciepła jest znajomość dokładnego obciążenia cieplnego domu i o tym piszę.
Bez znajomości tego prosimy się sami o klopoty.


Tak ... :rolleyes:

Napisz proszę "Nauczycielu" jakiej mocy urządzenia grzewczego potrzebuje żeby szybko (np max do 1h ) zagrzać baniak np 200l z 10*C do 60*C ?

Arturo72
03-09-2014, 12:30
Tak ... :rolleyes:

Napisz proszę "Nauczycielu" jakiej mocy urządzenia grzewczego potrzebuje żeby szybko (np max do 1h ) zagrzać baniak np 200l z 10*C do 60*C ?
A czemu nie od razu baniak 40l do 90st.C ?
200l nagrzane do 60st.C to ok.380l cwu do wykorzystania od razu i trzeba by było mieć bardzo liczną rodzinę żeby za 1h potrzebowac zużyć następne 380l.
U mnie na 3 osoby schodzi 300l/dobę nagrzane do 46st.C gdzie korzystamy tylko z wanny.

fotohobby
03-09-2014, 12:35
Poza tym, rzadko kiedy grzeje się caly baniak od 10C, tylko na bieżąco dogrzewa straty.
Do tego nie potrzeba mocy 11,6kWh....

adkwapniewski
03-09-2014, 12:53
A czemu nie od razu baniak 40l do 90st.C ?
200l nagrzane do 60st.C to ok.380l cwu do wykorzystania od razu i trzeba by było mieć bardzo liczną rodzinę żeby za 1h potrzebowac zużyć następne 380l.
U mnie na 3 osoby schodzi 300l/dobę nagrzane do 46st.C gdzie korzystamy tylko z wanny.

Znowu wykręcasz kota ogonem - nie policzyłeś - nie potrafisz ?



Poza tym, rzadko kiedy grzeje się caly baniak od 10C, tylko na bieżąco dogrzewa straty.
Do tego nie potrzeba mocy 11,66kWh....

To zależy jak korzystasz z cwu - 3 strefy w ciągu doby i duże zużycie szczególnie po 19:00 , dodatkowo dochodzi np 1km podłogówki grzanej do 35*C - kociołek nie musi się przełączać między podłogówką a baniakiem - grzeje i to i to równocześnie.

map78
03-09-2014, 12:54
Poza tym, rzadko kiedy grzeje się caly baniak od 10C, tylko na bieżąco dogrzewa straty.
Do tego nie potrzeba mocy 11,6kWh....

:no:
Ci od węgla uważają zasobnik powyżej 120l za zbytek luksusu (wiem, bo sam takowy miałem:() Przy tak małej pojemności mając nawet średniej wielkości wannę niestety trzeba grzać cały zasobnik od tych 8-10st. Ale z drugiej strony, co to za problem dla kotła 25kW:D

adkwapniewski
03-09-2014, 13:02
:no:
Ci od węgla uważają zasobnik powyżej 120l za zbytek luksusu (wiem, bo sam takowy miałem:() Przy tak małej pojemności mając nawet średniej wielkości wannę niestety trzeba grzać cały zasobnik od tych 8-10st. Ale z drugiej strony, co to za problem dla kotła 25kW:D

Kolejny ...


Kociołek 12kW , baniak 250L , >1km podłogówki + dwie drabinki w łazienkach. Wanien "schodzi" więcej jak jedna i 250l to mało. Powtórzę jeszcze raz nikomu nie chcę się czekać 2-3h - woda ciepła do kąpieli ma być i już.

Dodatkowo kociołek grzeje równocześnie baniak cwu i podłogówkę.

@marela29 (http://forum.muratordom.pl/member.php?121549-marela29)

Mogę Ci polecić Karoka65 - serwis załatwiony od ręki a mieszkam pod giewontem :)

Arturo72
03-09-2014, 13:08
Kolejny ...


Kociołek 12kW , baniak 250L , >1km podłogówki + dwie drabinki w łazienkach. Wanien "schodzi" więcej jak jedna i 250l to mało. Powtórzę jeszcze raz nikomu nie chcę się czekać 2-3h - woda ciepła do kąpieli ma być i już.

Dodatkowo kociołek grzeje równocześnie baniak cwu i podłogówkę.
Nie zdarzylo nam się nigdy czekać na ciepłą wodę,zasobnik jest grzany przez jakieś 1h nad ranem i 1h przed przyjściem z pracy.
Ogrzewanie chodzi w największe mrozy max.7h na dobę i nie ma potrzeby przelaczania z c.o na cwu.

map78
03-09-2014, 13:15
Kolejny ...

Kociołek 12kW , baniak 250L , >1km podłogówki + dwie drabinki w łazienkach. Wanien "schodzi" więcej jak jedna i 250l to mało. Powtórzę jeszcze raz nikomu nie chcę się czekać 2-3h - woda ciepła do kąpieli ma być i już.

I komu Ty to mówisz;)
Przecież to ja od zawsze trąbię, że dla mnie liczy się komfort, a ciepła woda ma być o każdej porze dnia i nocy i to ad-hoc, czyli z cyrkulacją, a nie w wyznaczonych porach i to jak zleci:( Ale tego nie zapewni Ci bojler 120l i to chciałem podkreślić swoją wypowiedzią, a nie dyskredytować wybór Twojego źródła ogrzewania (którego skądinąd nie rozumiem...) Pozdrawiam i sorry za offtopy - już spadam z Waszej świątyni;)

SUSPENSER
03-09-2014, 18:13
Kocioł jest dostępny jedynie w dwóch sklepach prowadzących sprzedaż internetową. www.karoka.eu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.karoka.eu) oraz www.minertu.eu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.minertu.eu) CO do serwisu to zapewne odpowiedzą ci później Karoka65 oraz Minertu ale z tego co wiem jakoś to jest realizowane (serwis). Sterownik jest dostarczany przez firmę z Kutna


Ja także taką prowadzę: www.suspenser.eu

karoka65
03-09-2014, 18:15
Już trole pompowe się zbiegły bo ktoś o kocioł pyta, hehe
Arturek już chyba palpitacji serca dostał bo karoka znów może coś sprzedać :)
Widzisz trolu już nie mam czasu nawet pisać na forum, taki zapierdziel, Ty możesz tylko się ślinić.

Arturo72
03-09-2014, 20:22
Już trole pompowe się zbiegły bo ktoś o kocioł pyta, hehe
Arturek już chyba palpitacji serca dostał bo karoka znów może coś sprzedać :)
Widzisz trolu już nie mam czasu nawet pisać na forum, taki zapierdziel, Ty możesz tylko się ślinić.
W starych domach se montuj i śliń się,w nowych domach robisz krzywdę inwestorom dlatego ponownie zacytuje żeby utkwiło wśród nowych inwestorów i żeby nie zrobili się w balona:

A jakie jest obciążenie cieplne domu ?
Bo może okazać się,że kocioł się nie nadaje ze względu na znacznie większą moc grzewczą niż potrzeba ?

karoka65
03-09-2014, 20:29
Pleciuga, szkoda mi mojego cennego czasu na głupie pogaduszki z Tobą.
Domy budują raczej ludzie dorośli.
Pisz sobie dalej bo nic innego zrobić nie możesz byle nie tutaj bo tutaj jesteś tylko zwykłym forumowym trolem i Twoje wypociny będę zgłaszał do moderacji.
To konkretny wątek o konkretnym kotle.
Dlaczego nie trolujesz innych ?
Wiem, bo tam rzadko ja pisuję :)
Możesz mnie w pompkę cmoknąć :)

czubasa
03-09-2014, 21:06
cześć wszystkim już dawno mnie nie była i trochę miałem zaległości jak widzę doszło nowych użytkowników, pomału zbliża się sezon grzewczy i ja się skusiłem na dokładne wyczyszczenie pieca

mchomen
03-09-2014, 21:09
Kocioł jest dostępny jedynie w dwóch sklepach prowadzących sprzedaż internetową. www.karoka.eu oraz www.minertu.eu CO do serwisu to zapewne odpowiedzą ci później Karoka65 oraz Minertu ale z tego co wiem jakoś to jest realizowane (serwis). Sterownik jest dostarczany przez firmę z Kutna

Nie tylko oni opylają RBR....Ale z tego co wiem są tu niezawodni....nikt tak sie nie wczuwa w "serwis" tak jak oni.....

karoka65
03-09-2014, 21:14
Zachodniopomorskie szykuje się do zimy :)

TwojPan
03-09-2014, 21:20
Zachodniopomorskie szykuje się do zimy :)

Tu się nie ma co uśmiechać.Sypanie worków z opałem i wynoszenie popiołu,do przyjemnych nie należy.Zwłaszcza za własną,nie małą kasę.

mchomen
03-09-2014, 21:28
Zachodniopomorskie szykuje się do zimy :)

Chyba tak właśnie w sobote podpiołem Pański RBR i z tego co wiem to nie jeden w gminie Mieszkowice:rolleyes:

mchomen
03-09-2014, 21:33
Tu się nie ma co uśmiechać.Sypanie worków z opałem i wynoszenie popiołu,do przyjemnych nie należy.Zwłaszcza za własną,nie małą kasę.

Mała nie mała , a ciekawe co byś powiedział jak do tej pory co sezon musiałem przewalic, pociąć , przerąbać i poukładać conajmniej 35 m drzewa w sezonie.To będzie mój pierwszy sezon z RBR-em ale nawet niech dołoże do interesu , to dorzucenie pare worków i wyczyszczenie szuflady z tym co robiłem wcześniej to mały pikuś.

karoka65
03-09-2014, 21:36
Tu się nie ma co uśmiechać.Sypanie worków z opałem i wynoszenie popiołu,do przyjemnych nie należy.Zwłaszcza za własną,nie małą kasę.
Ja tam lubię zimę :)
A za Ciebie ktoś wsypuje ? czy może już spamerzy namówili Cię na pompkę :)
Ale prawda to nie aż taka przyjemność, dobrze choć że co kilka dni.

TwojPan
03-09-2014, 21:37
Mała nie mała , a ciekawe co byś powiedział jak do tej pory co sezon musiałem przewalic, pociąć , przerąbać i poukładać conajmniej 35 m drzewa w sezonie.To będzie mój pierwszy sezon z RBR-em ale nawet niech dołoże do interesu , to dorzucenie pare worków i wyczyszczenie szuflady z tym co robiłem wcześniej to mały pikuś.
Oby się na tym skończyło.Przewiduje raczej dłuższe pikusie :)

karoka65
03-09-2014, 21:39
Chyba tak właśnie w sobote podpiołem Pański RBR i z tego co wiem to nie jeden w gminie Mieszkowice:rolleyes:
Ty jesteś instalator taki "firmowy" czy amator ?
No do samych Mieszkowic to chyba z 6 wysłałem a i w okolicy tez coś się znajdzie :)
Choćby w Chojnie :)

mchomen
03-09-2014, 21:42
Ty jesteś instalator taki "firmowy" czy amator ?
No do samych Mieszkowic to chyba z 6 wysłałem a i w okolicy tez coś się znajdzie :)
Choćby w Chojnie :)

Powiedzmy amator z jakimś nabytym doświadczeniem , który by zaskoczył(tak myśle) nie jednego fachmana:bash:

karoka65
03-09-2014, 21:43
Oby się na tym skończyło.Przewiduje raczej dłuższe pikusie :)
Z naciskiem na "przewiduje"
Novy to co Ty robisz nie musi też bawić innych :)
Masz czas, trochę praktyki, baw się dobrze, ja Ci wrogiem nigdy nie byłem.

mchomen
03-09-2014, 21:43
Oby się na tym skończyło.Przewiduje raczej dłuższe pikusie :)

Wszystko wyjdzie w praniu, chyba to miałeś na myśli.......

czubasa
03-09-2014, 21:44
widzę ze pamieć dobra a no trzeba bo już wkrótce rodzina się zwiększy i trzeba będzie grzać

karoka65
03-09-2014, 21:45
Powiedzmy amator z jakimś nabytym doświadczeniem , który by zaskoczył(tak myśle) nie jednego fachmana:bash:
Nie wątpię i dobrze wiedzieć.

Arturo72
03-09-2014, 21:48
Chyba tak właśnie w sobote podpiołem Pański RBR i z tego co wiem to nie jeden w gminie Mieszkowice:rolleyes:
Tylko nie zróbcie w konia mojego wujasa,radnego w gminie Cedynia...
ja już go poinstruje na co ma miec baczenie.

karoka65
03-09-2014, 21:49
widzę ze pamieć dobra a no trzeba bo już wkrótce rodzina się zwiększy i trzeba będzie grzać
Ja już stary tetryk jestem, hehe ( pamiętam, pamiętam )
No i pogratulować :)

mchomen
03-09-2014, 21:50
Tylko nie zróbcie w konia mojego wujasa,radnego w gminie Cedynia...
ja już go poinstruje na co ma miec baczenie.

A o co kaman z tym wujasem?

mchomen
03-09-2014, 21:52
Panowie a Wy spać nie musicie , pózna pora jutro trza do pracy.Ja za to mam wolne haha

czubasa
03-09-2014, 21:55
Ja już stary tetryk jestem, hehe ( pamiętam, pamiętam )
No i pogratulować :)

dzięki bardzo, jeszcze jutro podłączyć jeden grzejnik i powiedzmy że do zimy gotowy
hehe :)

TwojPan
04-09-2014, 11:33
Z naciskiem na "przewiduje"
Novy to co Ty robisz nie musi też bawić innych :)
Masz czas, trochę praktyki, baw się dobrze, ja Ci wrogiem nigdy nie byłem.

Nie wmawiaj sobie ,że siedzę w kotłowni.Schodzę tam tylko zasypać i wysypać.Resztę czytam z wykresów.
BTW,tu gdzie teraz siedzę też jest diabelnie ciepło :)
Nie wmawiaj innym,że nie muszą tam zaglądać,bo tak nie jest.Dedykowany sterownik ,nie posiada ani jednego ustawienia trybu pracy,gdzie nie trzeba zaglądnąć na palnik i zakurzyć sobie nosa.O umiejętności ustawienia nadmuchu i podania,nawet w trybie auto nie wspomnę.Więc racz nie pisać kłamstw.Jesteś lepszy ,niż Arturo w mataczeniu klienta.

karoka65
04-09-2014, 16:31
Nie wmawiaj sobie ,że siedzę w kotłowni.Schodzę tam tylko zasypać i wysypać.Resztę czytam z wykresów.
BTW,tu gdzie teraz siedzę też jest diabelnie ciepło :)
Nie wmawiaj innym,że nie muszą tam zaglądać,bo tak nie jest.Dedykowany sterownik ,nie posiada ani jednego ustawienia trybu pracy,gdzie nie trzeba zaglądnąć na palnik i zakurzyć sobie nosa.O umiejętności ustawienia nadmuchu i podania,nawet w trybie auto nie wspomnę.Więc racz nie pisać kłamstw.Jesteś lepszy ,niż Arturo w mataczeniu klienta.
No to dawaj gdzie mataczę czy kłamię ?
Sterownik widać, co kręcę ?
Ty kręcisz bo lubisz i masz za dużo czasu :)
Pamiętasz jak Ci pisałem w zeszłym roku ?
Skończy się zima, kocioł przejdzie w tryb "lato" i będzie sobie grzał wodę do następnej zimy bez grzebania, i co ?
Przedwczoraj dostałem alarm o wygaszeniu.
Dlaczego ?
Pamiętasz jaką mam dmuchawkę ?
Ma cieniutkie przewody i jeden się udryndał przy kostce, przykręciłem przewód i bay kociołku aż węgla zabraknie, przyjdzie alarm o braku paliwa :)
Novy jak ktoś chce psa uderzyć to kij zawsze się znajdzie, Ty widać lubisz bić od pewnego czasu i czego chcesz, nie wiem.
Pozdrawiam i wyleguj się dalej, mi skończyło się to dobre :(

zbigmaz01
04-09-2014, 17:19
...
Skończy się zima, kocioł przejdzie w tryb "lato" i będzie sobie grzał wodę do następnej zimy bez grzebania, i co ?
Przedwczoraj dostałem alarm o wygaszeniu.
Dlaczego ?
...:(
Miałem podobnie, SMS o pustym zasobniku przyszedł późno wieczorem i nie chciało mi się reagować, skasowałem dopiero na drugi dzień i to z odległości bo nie było mnie w domu. A zasyp był dopiero na trzeci dzień jak sobie przypomniałem. Bez kręcenia i przestawiania pyka sobie tak jak on chce. Zaglądam do kotła przy wybieraniu popiołu, bo nie ma potrzeby tam grzebać lub jak zmieniam opał na inny ale i wtedy nie za bardzo grzebię :)

lestek27
04-09-2014, 19:53
Mała nie mała , a ciekawe co byś powiedział jak do tej pory co sezon musiałem przewalic, pociąć , przerąbać i poukładać conajmniej 35 m drzewa w sezonie.To będzie mój pierwszy sezon z RBR-em ale nawet niech dołoże do interesu , to dorzucenie pare worków i wyczyszczenie szuflady z tym co robiłem wcześniej to mały pikuś.

Pan Pikuś:)

Ja się przesiadłem ze starego śmieciucha i w porównaniu do niego to bardzo duży komfort.

lestek27
04-09-2014, 19:57
Nie wmawiaj sobie ,że siedzę w kotłowni.Schodzę tam tylko zasypać i wysypać.Resztę czytam z wykresów.
BTW,tu gdzie teraz siedzę też jest diabelnie ciepło :)
Nie wmawiaj innym,że nie muszą tam zaglądać,bo tak nie jest.Dedykowany sterownik ,nie posiada ani jednego ustawienia trybu pracy,gdzie nie trzeba zaglądnąć na palnik i zakurzyć sobie nosa.O umiejętności ustawienia nadmuchu i podania,nawet w trybie auto nie wspomnę.Więc racz nie pisać kłamstw.Jesteś lepszy ,niż Arturo w mataczeniu klienta.

Ja tam nie przesiedziałem przy kotle zbyt długo.
Poczytałem forum trochę wcześniej i już przed zakupem coś wiedziałem.
To nie prawda że trzeba mieć dużą wiedzę żeby spokojnie spalać węgiel w takim kociołku. Kilka podstaw wystarczy. No chyba że ktoś chce dążyć do jakiś ideałów to już jego sprawa. Na szczęście są jeszcze na forum osoby które też pomogą w razie potrzeby.

Alina&Mariusz
04-09-2014, 21:02
Czyli według Ciebie jest sterownik, który sam sobie wszystko dobierze?

zbigmaz01
04-09-2014, 21:30
Czyli według Ciebie jest sterownik, który sam sobie wszystko dobierze?Jeżeli ja miał bym na to pytanie odpowiedzieć to nie ma takiego sterownika. Każdemu trzeba podpowiedzieć co ma robić. Za dużo jest pseudo instalatorów, za dużo kombinatorów przy sprzedaży opału aby sterownik jaki by to nie był sobie z tym poradził. Na pewno spali to co wsypiesz, na pewno dogrzeje to co chcesz i na pewno możesz nie mieć z nim nic do roboty. Jednak znając realia większość dąży do ideału czyli mało tanio i dobrze. Lubimy zawsze coś poprawiać, usprawniać i zaoszczędzić.
Jednemu to pasuje aby się z tym bawić, innym brak wiedzy i chęci a jeszcze innym nie zależy.
I teraz jaka może być odpowiedź?
Są takie czy ich nie ma?
Dla jednych jest a dla innych nie ma :)

karoka65
04-09-2014, 21:31
Czyli według Ciebie jest sterownik, który sam sobie wszystko dobierze?
Nie ma takich, nawet w starszych wersjach eCoala gdzie nie było możliwości ustawienia podawania, ani korekty nadmuchu w auto, nie było grupowego, nie było ręcznego ale trzeba było zadać temp. na kotle i na CWU a to już jakieś nastawy :)
A powiem Wam z tego co widzę u ludzi którzy używają tego sterownika to właśnie te stare oprogramowania są dalej na topie i nikt nie chce żeby mu wgrać aktualizację za darmo, taka prawda panowie.
Na forach jest dokładnie garstka ludzi którzy chcą czegoś innego, mają czas, jakieś tam wsparcie i trochę wiedzy tutaj nabytej.
Cała masa sterowników nie jest podłączona do sieci, ludzie nawet nie wiedzą że można, to druga prawda :)
Tak samo w wychwalanym przez Novego w tej chwili z naciskiem "na tą chwilę" sterowniku SPP są nastawy a i sam kolega Novy korzystał na forum producenta z porad starszym użytkowników tego sterownika.
Tak p. Marku czytałem.
Akurat Ciebie Mariusz cytowałem :)

minertu
05-09-2014, 05:45
Dalej się przepychacie?
Nie ma takiego co by każdemu dogodził i nie będzie.

zawijan
05-09-2014, 10:51
Pisałem już o tym. Napiszę jeszcze raz.
Obserwuję kocioł, niedaleko mnie, u zaprzyjaźnionej rodziny.
Kocioł OGNIWO EKO 35kW
z pierwszym palnikiem BRUCER
ze sterownikiem eCoal v.1 (TAK! - WERSJA JEDEN)
NASTAWIA SIĘ TYLKO TEMPERATURĘ ZADANĄ WODY WYCHODZĄCEJ Z KOTŁA
nie ma fizycznej możliwości dokonywania innych nastaw
Kocioł przepracował 5 sezonów, teraz zaczyna 6-ty.

Maher
05-09-2014, 18:09
Pisałem już o tym. Napiszę jeszcze raz.
Obserwuję kocioł, niedaleko mnie, u zaprzyjaźnionej rodziny.
Kocioł OGNIWO EKO 35kW
z pierwszym palnikiem BRUCER
ze sterownikiem eCoal v.1 (TAK! - WERSJA JEDEN)
NASTAWIA SIĘ TYLKO TEMPERATURĘ ZADANĄ WODY WYCHODZĄCEJ Z KOTŁA
nie ma fizycznej możliwości dokonywania innych nastaw
Kocioł przepracował 5 sezonów, teraz zaczyna 6-ty.

Nie wiem do czego tym postem się odnosisz, ale ja też jak bym się nie przeprowadził do nowego domu to bym 11rok palił w starym śmieciuchu i wynosił popiół. Piec nadal się ma dobrze i roboty też nie było przy nim wiele (raz dziennie przegrzebałem żar i dosypałem węgla i wyciągałem z popielnika popiół) i nic nie regulowałem poza temperaturą zadaną wychodzącą z kotła.
Ciekawiej by było jakbyś napisał że kupili teraz RBR-a lub ogniwo 12KW i po zimie zostało im z 2 tony węgla i po przeliczeniu wyszło że po pięciu latach przez źle pobrany piec są w plecy 2 zimy opału, lub przynajmniej po wymianie sterownika są +/- ileś kilogramów węgla w plecy lub do przodu.

mchomen
05-09-2014, 20:45
Ciekawiej by było jakbyś napisał że kupili teraz RBR-a lub ogniwo 12KW i po zimie zostało im z 2 tony węgla i po przeliczeniu wyszło że po pięciu latach przez źle pobrany piec są w plecy 2 zimy opału, lub przynajmniej po wymianie sterownika są +/- ileś kilogramów węgla w plecy lub do przodu.

No ja może napisze tak na wiosne.Otóż miałem do tej pory śmiecucha 27KW (teraz 12KW).W zeszłym roku kupiłem 60 kg wągla (całość weszła mi do mojego byłego śmieciucha).Myślałem sobie ,że na samą wode popali sie chociaż ze 3 dni, no i klapa rano zarzuciłem,rozpaliłem a wieczorem pustki w piecu.Teraz z RBR pale CWU plus podłoga no i 50 kg to minimum półtora tygodnia palenia.Ale jeszcze nie zachwalam zobaczymy co zima pokaże.

karoka65
05-09-2014, 22:17
Pisałem już o tym. Napiszę jeszcze raz.
Obserwuję kocioł, niedaleko mnie, u zaprzyjaźnionej rodziny.
Kocioł OGNIWO EKO 35kW
z pierwszym palnikiem BRUCER
ze sterownikiem eCoal v.1 (TAK! - WERSJA JEDEN)
NASTAWIA SIĘ TYLKO TEMPERATURĘ ZADANĄ WODY WYCHODZĄCEJ Z KOTŁA
nie ma fizycznej możliwości dokonywania innych nastaw
Kocioł przepracował 5 sezonów, teraz zaczyna 6-ty.
O tym samym Zawijan pisałem troszkę wyżej :)
Tutaj pewnie poza Tobą, minertu i mną chyba nikt nie wie co to jest eCoal v.1 :)
W starszych wersjach 2-ki jest tak samo i do teraz nikt nie chce nic innego, nawet za darmo jak również pisałem :)

Maher
05-09-2014, 22:49
No ja może napisze tak na wiosne.Otóż miałem do tej pory śmiecucha 27KW (teraz 12KW).W zeszłym roku kupiłem 60 kg wągla (całość weszła mi do mojego byłego śmieciucha).Myślałem sobie ,że na samą wode popali sie chociaż ze 3 dni, no i klapa rano zarzuciłem,rozpaliłem a wieczorem pustki w piecu.Teraz z RBR pale CWU plus podłoga no i 50 kg to minimum półtora tygodnia palenia.Ale jeszcze nie zachwalam zobaczymy co zima pokaże.

No i po to te forum aby ludziom oczy otworzyć szerzej na świat. Dla większości na plus ale są takie przypadki jak ostatnio gościu na stacji gazowej skarżył mi się że dawniej było dużo lepiej bo przyjeżdżał klient polonezem co palił mu 15-16 litrów gazu /100km zrobił kilka rundek i na następny dzień był z powrotem, a teraz część się w połowie tego spalania zmieści. Tak samo jest z sterownikami i piecami jak producent się nie rozwija to za kilka lat towaru od niego nikt nie kupi bo konkurencja nie śpi. Co prawda niższa cena wymusza gorszą jakość i częściej się słyszy że piec zepsuł się zaraz po gwarancji i człowiek chciałby nawet dopłacić i kupić coś lepszego, a na rynku konkurencja wymiotła droższe rzeczy.

Maher
06-09-2014, 10:31
Nie pisz takich rzeczy bo decydując się na ekogroszka w nowym domu macie oczy dalej bardzo mocno przymknięte,ba nawet niedowidzicie ;)

Dla was nie wynoszenie popiołu to super sprawa dla mnie jako blokersa od 40 lat nie do pomyślenia jest samodzielne dbanie o ciepło w domu a tym bardziej o dokładanie do pieca i wynoszenie popiołu :)
Ja miałem ciepło od zawsze bez mrugnięcia okiem :)

A forum(ogólnie) jest dla ludzi myślących,chcących budować świadomie a ten temat jest tylko i wyłącznie w celach marketingowych sprzedawców i dla jeleni nie chcących lub nie potrafiących samodzielnie myśleć i liczyć :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6597477&viewfull=1#post6597477

Budując dom myślałem o pompie ciepła (podłogówka jest nawet przeliczona pod nią), ale póki ceny pomp są brane z kosmosu to jej nie kupie, a głupie wyliczanie że mogłem nie budować kotłowni i komina mnie nie przekonują i wyjdzie podobna cena mnie nie przekonują. Podobnie wygląda sytuacja z solarami, teraz w okresie letnim ogrzewanie ciepłej wody z podtrzymaniem pieca kosztuje mnie 50-60zł to inwestycja w solary za kilkanaście tysięcy kiedy się zwróci. Poczytaj sobie lub pewnie wiesz ale wolisz o tym nie pisać ile kosztuje głupi wentylator do pompy ok.1200zł nie mówiąc o innych droższych elementach na którą cenę dyktuje producent i zamienników brak, analogiczna sytuacja jak w nowych samochodach.

zbigmaz01
06-09-2014, 10:37
...
Jak będziesz mu tak odpowiadał to to jest woda na młyn dla niego. Poleci kupa spamu nic nie wnoszącego do tego wątku.

pawko_
06-09-2014, 14:05
Zacznie znowu siebie cytować i wypisywać tysiące razy powtórzone już przez niego kłamstwa. To jest człowiek psychicznie chory.

Arturo72
06-09-2014, 14:39
Budując dom myślałem o pompie ciepła
A czemu nie myślałeś o prądzie ? Koszt kociołka to tylko 2,5tys.zł to chyba nie z kosmosu jak pompa za 20tys.zł ?
Ile Twój dom zużywa energii na ogrzewanie i czemu tak dużo ? To znaczy,czemu nie zmniejszyłeś zużycia ?

grzeh2000
06-09-2014, 19:43
Panowie kto uzywa zmywarki podpietej pod cwu?,prosze o model i uwagi dotyczace uzytkowania

fenix2
06-09-2014, 19:57
Panowie kto uzywa zmywarki podpietej pod cwu?,prosze o model i uwagi dotyczace uzytkowania

Proszę:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?24629-PRALKA-ZMYWARKA-z-opcj%C4%85-pod%C5%82aczenia-ciep%C5%82ej-wody

grzeh2000
06-09-2014, 20:20
fenix2 jak sprawuje sie zmywarka?,czy sa jakies znaczace oszczednosci?

fenix2
06-09-2014, 20:51
fenix2 jak sprawuje sie zmywarka?,czy sa jakies znaczace oszczednosci?

Powiem ci że nie wiem dopiero planuje zakupić. Kuchnia jeszcze nie gotowa. ;-)
A co do oszczędności trudno powiedzieć. Jeżeli cena samej zmywarki nie jest dużo większa od zwykłej. To moim zdaniem warto. Ale nie róbmy to OT. Bo zaraz zaraz zlinczują. :rolleyes:

grzeh2000
06-09-2014, 21:10
Jak o dupie marynie leci po kilkanascie stron to jest ok?,to po czesci pod rbr bedzie podłaczone

Arturo72
06-09-2014, 21:39
Ale nie róbmy to OT. Bo zaraz zaraz zlinczują. :rolleyes:
Widzisz,dla przypomnienia to jest forum ogólnobudowlane a nie stricte producenta czy jakiegokolwiek sprzedawcy kotła i w każdym temacie występują poboczne kwestie dotyczące budowy domu.
Podobnie jest tutaj ze zmywarką.
Chociaz ja to widzę tak,że za dużo jest cwu i nie wiadomo co z nim zrobić i dlatego do zmywary ;)
Ja również mam tańszą cwu z pompy niż zmywara z sieci ale osobiście bym w to nie wszedł :)
Są to groszowe sprawy.

grzeh2000
07-09-2014, 09:46
Tutaj jest to dobrze opisane,a wg fachmana 1/3 kosztow mniej w ciagu roku to raczej takie grosze nie jest.http://www.dobrzemieszkaj.pl/kuchnia_i_jadalnia/agd/109/ekozmywanie_za_grosze,3106_2.html

dino49
08-09-2014, 10:16
Polacy coraz poważniej myślą o powrocie do ogrzewania domów węglem

http://www.biztok.pl/biznes/producenci-kotlow-zacieraja-rece-czekaja-az-rosja-zakreci-kurek-z-gazem_a15893

karoka65
08-09-2014, 21:19
Polacy coraz poważniej myślą o powrocie do ogrzewania domów węglem

http://www.biztok.pl/biznes/producenci-kotlow-zacieraja-rece-czekaja-az-rosja-zakreci-kurek-z-gazem_a15893
Dino, powiem Ci że nie wracają ale dalej jest to najczęściej wybierany nośnik i jeszcze bardzo długo, długo tak będzie :)

minertu
09-09-2014, 07:11
I będzie jeszcze długo. Pozdrawiam z gorącej Taby.

Maher
09-09-2014, 12:07
Ja kupiłem wesoła premium z prestige ekogroszekpakowany.pl , w zeszłym roku się nie zawiodłem i myślę że w tym roku nie będzie źle. Testowałem okolicznych dostawców i ten jest dużo lepszy, z worków się nie leje i widać że jest dobrze odsiany (brak miału) i w spalaniu wychodzi taniej niż nawet tańsze węgle czeskie.

W tym roku go nie polecam jednak, bo kupiłem po raz trzeci i chyba ostatni bo już 3 razy mi piec sam wygasł (wcześniej nawet na czeskim z takimi samymi czasami mi się to nie zdarzało) i spalanie w trybie letnim na starej dostawie wahało się pomiędzy 1,7-2,3kg/24h teraz nigdy nie zszedłem poniżej 2 kilogramów (czyściłem piec, zmieniałem ustawienie) i widać że ostatnia dostawa jest dużo gorsza.

szczudlo
09-09-2014, 21:36
Witam
Jakiś czas temu pytałem o ustawienia sterownika do groszku chwałowice. Pytanie nie było zbyt precyzyjne to i odpowiedz uzyskałem nieprecyzyjną :). Zapytam jeszcze raz o te ustawienia, bo piec wygasa systematycznie, węgiel jakby się sklejał i piętrzył ze środka paleniska a sam żar się zapada. Z jaką mocą dmuchawy powinienem startować do tego węgla, ile powtórzeń podawania, no i jak ustawić parametry podtrzymania bo na dzień dzisiejszy to chyba głównie o to chodzi. Tutaj dwie fotki jak to mniej więcej wygląda na palenisku, https://www.dropbox.com/sh/9qma1iaps9ceqx9/AABI0mE3OzVb0i7FZs_uYL3Za?dl=0
Dzięki

karoka65
09-09-2014, 21:53
Tomek ? a dużo tego kupiłeś ?

szczudlo
09-09-2014, 21:56
Tomek ? a dużo tego kupiłeś ?

Wieśku, 3 tony :bash:

Alina&Mariusz
09-09-2014, 21:57
W starych domach tak ale w nowych jedynie bezmyslni.
Dobrze,że od 2017r będzie mocno ograniczona głupota inwestorów a od 2020r głupota i bezmyślność nowych inwestorów już nie wystąpi.

Dlaczego obrażasz forumowiczów a moderator nic z tym nie robi? Za coś takiego powinieneś dostać dożywotniego bana!

karoka65
09-09-2014, 22:02
Mariusz on ma w rękawie jeszcze kilka "asów" tzn. nicków.
To taki zażarty troll.
Proponuję nie dyskutować tylko zgłaszać do moderacji.
Ja mawia mój jeden serdeczny przyjaciel: "z głupimi ludzi się nie dyskutuje"
i tego proponuję się trzymać.

karoka65
09-09-2014, 22:07
Wieśku, 3 tony :bash:
Tomek, to tylko dwie fotki i nie wiem kiedy je zrobiłeś ale nie chcę krakać że możesz mieć problema skoro już teraz ten wungielek "rogi" pokazuje.
Luknę jak przyjdę z kąpieli bo trochę nie świeży jestem :)
Zacząłem od dzisiaj z synkami "pakować" bo po wakacjach najbardziej to mi się rozwinął mięsień ale piwny :)

szczudlo
09-09-2014, 22:18
Tomek, to tylko dwie fotki i nie wiem kiedy je zrobiłeś ale nie chcę krakać że możesz mieć problema skoro już teraz ten wungielek "rogi" pokazuje.
Luknę jak przyjdę z kąpieli bo trochę nie świeży jestem :)
Zacząłem od dzisiaj z synkami "pakować" bo po wakacjach najbardziej to mi się rozwinął mięsień ale piwny :)

Jedna fotka zrobiona godzinę po ponownym rozpaleniu kotła, druga fota 1,5h później. Ta z większym bajzlem na palenisku jest jako pierwsza fotka.

szczudlo
09-09-2014, 22:20
No i już widzę, że kocioł zaraz wygaśnie :mad: ehh idę do wyra. Wieśku jak możesz i masz chęć zerknij na ustawienia i popraw co trzeba, może jeszcze utrzymasz żar w piecu. Pozdro.

szczudlo
09-09-2014, 22:38
Tomek, to tylko dwie fotki i nie wiem kiedy je zrobiłeś ale nie chcę krakać że możesz mieć problema skoro już teraz ten wungielek "rogi" pokazuje.
Luknę jak przyjdę z kąpieli bo trochę nie świeży jestem :)
Zacząłem od dzisiaj z synkami "pakować" bo po wakacjach najbardziej to mi się rozwinął mięsień ale piwny :)

Właśnie zrobiłem dwie nowe fotki, piecyk dmuchał już na 85% więc wygaszenie było blisko. Zlazłem do piwnicy cyknąłem fotkę w trakcie palenia i po oczyszczeniu paleniska oraz podniesieniu żaru. Strasznie dymi się z tego węgla, płomień dziwny mimo wyłączonej dmuchawy. Czy ma to jakiś związek z tym, że węgiel nie jest jakoś super suchy? Tutaj fotki teraźniejsze https://www.dropbox.com/sh/eqykt081b5jr5l5/AACpeY0rLvyGk4-WTD40LFsJa?dl=0

karoka65
09-09-2014, 23:24
Tomek, zniknąłeś mi z udostępnionych.
A co do węgla to jak pisałem, nie chcę krakać ale możesz mieć przekichaną zimę.

kobra64
09-09-2014, 23:59
E tam - niech sobie worek Retopalu kupi i zmieszać spróbuje na połowę. Albo Jareta. W najgorszym razie starczy mu tego na dwie zimy - jak trzeba będzie mieszać. Ja bym z tym nie walczył na siłę - jak bez mocy daje taki koks to co będzie w zimie? Połowę z popielnika wybierze. A zmieszane może się całkiem przyjemnie spalić.

minertu
10-09-2014, 05:42
Ja bym powiedział, że to nie jest węgiel z chwałowic no chyba ,że kupiłeś prosto z kopalni.

Maher
10-09-2014, 12:06
Właśnie zrobiłem dwie nowe fotki, piecyk dmuchał już na 85% więc wygaszenie było blisko. Zlazłem do piwnicy cyknąłem fotkę w trakcie palenia i po oczyszczeniu paleniska oraz podniesieniu żaru. Strasznie dymi się z tego węgla, płomień dziwny mimo wyłączonej dmuchawy. Czy ma to jakiś związek z tym, że węgiel nie jest jakoś super suchy? Tutaj fotki teraźniejsze https://www.dropbox.com/sh/eqykt081b5jr5l5/AACpeY0rLvyGk4-WTD40LFsJa?dl=0

Patrzyłem na twoje wykresy i wygląda że za dużo dmuchasz i przerwy miedzy podaniami są za duże, a do tego nie masz odbioru ciepła i piec chodzi cały czas w podtrzymaniu. Próbowałeś przełączyć na automat - on chodzi dużo częściej?
Ja teraz mam podobną sytuacje po zakupie nowej dostawy ekogroszku, Podpaliłem palnikiem dwie bryłki z starej i nowej dostawy i nowy szybciej się zapala i wypala na popiół i tego popiołu jest mniej niż starego i trzeba po prostu inaczej piec ustawić (krótsze przerwy z mniejszymi dawkami z mniejszym dmuchaniem). Wcale nie jest powiedziane że ten węgiel co masz jest gorszy.
Pomyśl logicznie, jak wyczyściłeś piec i palnik, dotarł tam węgiel na który dmuchasz dużą mocą to momentalnie go wypalisz, a popiołu masz nie dużo to do następnej akcji nie masz żaru aby coś rozdmuchać i popiołu też niewiele i zapada ci się żar.
Po pierwsze podziel czasy podczymania na krótsze okresy z mniejszym dmuchaniem, po drugie do puki na palniku nie nazbiera ci się odpowiednia ilość popiołu ręcznie musisz go podnosić, bo ci do tego czasu żar będzie się zapadał (najlepiej byłoby palnik zasypać miałem/popiołem aby mieć masę która przetrzyma żar do następnej akcji). W zimie nie powinieneś też mieć z tym węglem problemu po cały czas masz odbiór ciepła i piec żadko kiedy będzie wchodził w podczymanie.

bobasxx
10-09-2014, 12:12
W zimie nie powinieneś też mieć z tym węglem problemu po cały czas masz odbiór ciepła i piec żadko kiedy będzie wchodził w podczymanie.

A widziałeś tego spieka ? Jak teraz się taki tworzy to zimą przy większym zapotrzebowaniu może być tylko gorzej.

Maher
10-09-2014, 12:58
A widziałeś tego spieka ? Jak teraz się taki tworzy to zimą przy większym zapotrzebowaniu może być tylko gorzej.

Oglądałem zdjęcia i nic dziwnego jak dmucha na niego w podczymaniu na 43 i więcej. Ja kupiłem podobny węgiel i zszedłem do 37 i jest jeszcze za dużo.
W zimie jak zmniejszy nadmuch odpowiednio to powinien się ładnie popalić.

kobra64
10-09-2014, 13:04
Maher nie upieraj się bo błądzisz. Latem na małej mocy, krótkim podaniu, długiej przerwie i delikatnym wiaterku prawie wszystko się daje spalić. Im więcej będzie potrzeba mocy tym więcej będzie koksu. Skracania podawania, ograniczanie nadmuchu i takie podobne manewry - coś owszem pomogą. Ale jak to się tak spieka bez odbioru ciepła - to czarno widzę. Wiatrak idzie na dużą moc - bo nie ma czym grzać i ster dodaje mocy. Taki spiek ma może ze 20 - 30% powierzchni jaką miałyby te małe koksiki które go tworzą gdyby były osobno. To co się ma palić i grzać? Dodatkowo on cały nadmiar powietrza podany przez dmuchawę wywala bokiem obok tego spieka - to skąd spalina ma mieć temperaturę? To powietrze jeszcze ją chłodzi. Włączanie stera w automat tylko zaszkodzi. Ster nie widząc wzrostu temperatury będzie się pchał do pełnej mocy - i chłopakowi ten kalafior kominem wyjdzie bo im więcej ster da mocy tym szybciej spiek będzie rósł.

Maher
10-09-2014, 13:41
Jak zasypał nowy węgiel po czyszczeniu i na palniku ma czysty węgiel to oczywiste że jak będzie dmuchał pełną mocą dmuchawy to mu się spiek zrobi, po drugie jak na palniku nie ma popiołu (bo palnik czysty, a co się wypaliło to albo wydmuchał dmuchawą, albo skleiło się do spieka) to niema co przetrzymać do następnego podawania.

TwojPan
10-09-2014, 15:13
Jak zasypał nowy węgiel po czyszczeniu i na palniku ma czysty węgiel to oczywiste że jak będzie dmuchał pełną mocą dmuchawy to mu się spiek zrobi, po drugie jak na palniku nie ma popiołu (bo palnik czysty, a co się wypaliło to albo wydmuchał dmuchawą, albo skleiło się do spieka) to niema co przetrzymać do następnego podawania.

Majer,nie udawaj znawcy.Kilka tygodni temu wiedziałeś jedynie gdzie się wsypuje opał,a teraz doradzasz innym,i to źle.O czytaniu wykresów, nie masz pojęcia,więc nie pisz bzdur.

Jarecki79
10-09-2014, 15:20
kupić jaret i tego bym szukał.... max retopal i wymieszać z tym czyms co posiada albo na próbę chociaż kilka worków z marketu jakiegoś czecha do wymieszania.
jak jest dostęp i cena niska można do domieszki użyć także ziarna owsa lub pelletu, powinno się wówczas poprawić....

a może jest opcja, aby dostawca sobie to cos odebrał czy wymienił na coś co się nadaje do palenia?

kobra64
10-09-2014, 15:36
Na razie tak widać jakby mu się uspokoiło nieco - obcięli z Karoką nadmuch i podawanie dla 8 kW i wygląda chyba lepiej. Tyle że ja to tak widzę: rozpalił tym na zimnym kotle i trzeba było trochę popracować żeby zagrzać - wtedy się spiekło. Teraz kocioł jest wygrzany, CWU też i tylko sobie pyka. Przypomni o swoich Rogach jak znów będzie mu trzeba mocy. Latem da się spalić prawie wszystko. Kiedy trzeba pogrzać ostrzej - węgiel pokazuje swoją naturę. Trzeba by go pogonić dla testu - najlepiej jak baniak się opróżni to jednocześnie mu podnieść zadaną z 5 stopni, dać nastawę mocy taką jaka była potrzebna w ubiegłym sezonie ( nie wiem jak tam palił kolega, czy 8/8 starczało czy trzeba było np. 8/12 ) i wtedy popatrzeć co będzie.

karoka65
10-09-2014, 15:52
Ja bym z tym nie walczył na siłę - jak bez mocy daje taki koks to co będzie w zimie? Połowę z popielnika wybierze. A zmieszane może się całkiem przyjemnie spalić.
Dlatego właśnie żartobliwie napisałem wcześniej o pokazywaniu "rogów" :)
Po tych fotkach widać że coś te Chwałowice chyba nie halo skoro jak piszesz przy prawie niczym już robią problem.
Tak jak piszecie z Jarkiem jak się to nie uspokoi to mieszałbym to z jaretem albo Ledvicami.
Włączył bym na próbę nad ranem bo najchłodniej pompkę CO i pogonił go mocniej żeby zobaczyć jakiego gluta wyciśnie.
Jak będzie źle to już znaleźć coś do domieszki żeby zima nie zaskoczyła problemami.

karoka65
10-09-2014, 15:58
Latem na małej mocy, krótkim podaniu, długiej przerwie i delikatnym wiaterku prawie wszystko się daje spalić. Im więcej będzie potrzeba mocy tym więcej będzie koksu. Skracania podawania, ograniczanie nadmuchu i takie podobne manewry - coś owszem pomogą. Ale jak to się tak spieka bez odbioru ciepła - to czarno widzę. Wiatrak idzie na dużą moc - bo nie ma czym grzać i ster dodaje mocy. Taki spiek ma może ze 20 - 30% powierzchni jaką miałyby te małe koksiki które go tworzą gdyby były osobno. To co się ma palić i grzać? Dodatkowo on cały nadmiar powietrza podany przez dmuchawę wywala bokiem obok tego spieka - to skąd spalina ma mieć temperaturę? To powietrze jeszcze ją chłodzi. Włączanie stera w automat tylko zaszkodzi. Ster nie widząc wzrostu temperatury będzie się pchał do pełnej mocy - i chłopakowi ten kalafior kominem wyjdzie bo im więcej ster da mocy tym szybciej spiek będzie rósł.
Taki mały, najkrótszy podręczniczek niektórych zależności i zjawisk w kotle :)

kobra64
10-09-2014, 16:00
Aż zapalę jutro w zakładzie Chwałowicami - bo coś mi tu nie pasuje. Z poprzedniej dostawy orzecha trochę skruszyłem i przepaliłem - było zaskakująco dobrze, koksu praktycznie zero tylko popiołu ciut dużo - ale drobny. To było z miesiąc temu., Nawet się zastanawiałem czy nie wziąć tego groszka 5 - 25. Muszę to zbadać a mam świeży orzech z Chwałowic na placu - zrobię sobie worek eko i zapalę.

karoka65
10-09-2014, 16:02
Majer,nie udawaj znawcy.Kilka tygodni temu wiedziałeś jedynie gdzie się wsypuje opał,a teraz doradzasz innym,i to źle.O czytaniu wykresów, nie masz pojęcia,więc nie pisz bzdur.
Panie Marku, nie traktuj pan kolegi tak z grubej rury, chłopisko działa w dobrej wierze myślę.
Nie każdy jest czy był "asem" na początku, uczmy się razem, jeden liznął trochę więcej, drugi na razie mniej a troli dość tu zagląda to i pokłócić się też zawsze z kimś można jak ktoś czuje taką potrzebę :)

TwojPan
10-09-2014, 17:34
Panie Marku, nie traktuj pan kolegi tak z grubej rury, chłopisko działa w dobrej wierze myślę.


Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.
Nie zamierzam się z nikim spierać,na pewno nie z nim.Dla mnie sprawa jest jasna.Jak się nie znam to się nie odzywam.Bezsensowne bicie piany to też trolowanie.

Co do ustawień kolego szczudło,to tak na szybko-nadmuch w podtrzymaniu jest za moim zdaniem za wysoki.

szczudlo
10-09-2014, 19:47
Dziękuję wszystkim za dobre chęci. Wczoraj zlazłem o północy do piwnicy żeby uratować żar w piecu, wyczyściłem palenisko z glutów podniosłem zapadnięty żar a w ustawieniach nic nie zmieniałem, karoka też bo coś udostępnienie nawaliło. Rano piecyk sobie pykał, więc myślę sobie, że karoka cuda zdziałał, ku mojemu zdziwieniu nic nikt nie zmieniał... Teraz o 20 byłem w piwnicy zobaczyć co za cudo znajdę na palenisku, ale prócz zapadniętego kopczyka nic takiego strasznego nie znalazłem. Tutaj fotki z ostatniej godziny https://www.dropbox.com/sh/35w1yr2s2dccs2e/AADaZQfQ9K039ACkXwiQR8lga?dl=0
Piecyk wyczyściłem, kopczyka nie podniosłem, zobaczymy co będzie dalej.
Jednak coś mi się wydaje, że będzie tak jak mówicie. Przyjdzie zima dostanie kopa do grzania, to w tedy będę zbierał kalafiory do wiaderka :jawdrop:. Chciał se człowiek zrobić dobrze...
Zmniejszę ten nadmuch w podtrzymaniu może nie będzie żar tak nisko schodził.

Temat oddania węgla czy wymiany na inny nie wchodzi w grę. Kupiony został luzem w Bielskich Składach Opałowych niby autoryzowany sprzedawca kompani węglowej... Spakowałem sobie węgiel do worków i nie wyobrażam sobie żeby teraz to wszystko wyciągać i pakować na samochód. O ile w ogóle doszło by do porozumienia stron...

Maher
10-09-2014, 20:21
Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.
Nie zamierzam się z nikim spierać,na pewno nie z nim.Dla mnie sprawa jest jasna.Jak się nie znam to się nie odzywam.Bezsensowne bicie piany to też trolowanie.

Co do ustawień kolego szczudło,to tak na szybko-nadmuch w podtrzymaniu jest za moim zdaniem za wysoki.


Ponadawałeś na mnie że wykresów nie umiem czytać i jak inni napisali że trzeba zmniejszyć nadmuch to co ja od początku pisałem to co doradzasz - zmniejszyć nadmuch. Takiś cwany, ale wykresów już nie udostępniasz aby inni nie mogli ci udowodnić głupoty, a palisz najprostszym sposobem krótka przerwa i krótkie podawanie aby wykres był najprostszy, co ja uważam za mało ekonomiczne.

Maher
10-09-2014, 20:31
Dziękuję wszystkim za dobre chęci. Wczoraj zlazłem o północy do piwnicy żeby uratować żar w piecu, wyczyściłem palenisko z glutów podniosłem zapadnięty żar a w ustawieniach nic nie zmieniałem, karoka też bo coś udostępnienie nawaliło. Rano piecyk sobie pykał, więc myślę sobie, że karoka cuda zdziałał, ku mojemu zdziwieniu nic nikt nie zmieniał... Teraz o 20 byłem w piwnicy zobaczyć co za cudo znajdę na palenisku, ale prócz zapadniętego kopczyka nic takiego strasznego nie znalazłem. Tutaj fotki z ostatniej godziny https://www.dropbox.com/sh/35w1yr2s2dccs2e/AADaZQfQ9K039ACkXwiQR8lga?dl=0
Piecyk wyczyściłem, kopczyka nie podniosłem, zobaczymy co będzie dalej.
Jednak coś mi się wydaje, że będzie tak jak mówicie. Przyjdzie zima dostanie kopa do grzania, to w tedy będę zbierał kalafiory do wiaderka :jawdrop:. Chciał se człowiek zrobić dobrze...
Zmniejszę ten nadmuch w podtrzymaniu może nie będzie żar tak nisko schodził.



Tak jak ci pisałem wcześniej, jak wyczyściłeś palnik to musisz odbudować kopczyk (mieć poniżej niego mieszankę popiołu, miału i ekogroszku aby żar mógł w czymś przetrwać do następnego podawania po podtrzymaniu). Musisz kopczyk podnosić bo jak się zapadnie to dmuchanie nie będzie go już rozpalać tylko będzie dmuchać nad nim i wszystko wygaśnie. Przy tym węglu musisz palić częściej z mniejszymi przerwami i mniejszym nadmuchem.

gmaj22
10-09-2014, 20:36
@szczudło

Próbowałeś spalić ten węgiel w trybie ręcznym? Trudne i spiekające się węgle lubią krótkie podawanie i dłuższą przerwę. Ja w ten sposób radzę sobie z kapryśną i drobną Wesołą. Podawanie 3s, przerwa 87 do 107 s, wiatr 37%, histereza c.o. nie więcej niż 0,5C. Grzeję tylko ciepłą wodę, wiec takie proporcje spokojnie wystarczają.

bobasxx
10-09-2014, 20:42
Tak jak ci pisałem wcześniej...mieć poniżej niego mieszankę popiołu, miału i ekogroszku...

A skąd kolega ten miał ma wytrzasnąć jak groszkiem pali ?



Musisz kopczyk podnosić bo jak się zapadnie to dmuchanie nie będzie go już rozpalać tylko będzie dmuchać nad nim i wszystko wygaśnie.


A ten spiek na górze retorty to niby co jest, nie kopczyk ?
Toż to koks, węgiel w czystej postaci. I o ten spiek tu chodzi, jak się węgiel tak skoksuje, spiecze, zbryli, to ta właśnie skorupa powoduje że się reszta zapada, bo blokuje swobodny przepływ powietrza i dopalenie tego jest już niemożliwe.

Zmniejszenie nadmuchu teraz będzie ok, natomiast zimą będzie ch.., d... i koksowych spieków kupa ;)

Maher
10-09-2014, 21:00
A skąd kolega ten miał ma wytrzasnąć jak groszkiem pali ?



A ten spiek na górze retorty to niby co jest, nie kopczyk ?
Toż to koks, węgiel w czystej postaci. I o ten spiek tu chodzi, jak się węgiel tak skoksuje, spiecze, zbryli, to ta właśnie skorupa powoduje że się reszta zapada, bo blokuje swobodny przepływ powietrza i dopalenie tego jest już niemożliwe.

Zmniejszenie nadmuchu teraz będzie ok, natomiast zimą będzie ch.., d... i koksowych spieków kupa ;)

Wystarczy jak bezpośrednio wysypie na palnik to co ma na dnie worka i może domieszać trochę popiołu, ale teraz już jest OK bo odbudował się kopczyk.

A ten spiek to nie żaden Koks (chyba nie paliłeś nigdy w śmieciuchu i nie miałeś do czynienia z koksem), on nadaje się jedynie do popielnika bo jego już spalił, a jak już to jest odwrotność koksa czyli żużel.

bobasxx
10-09-2014, 21:20
A ten spiek to nie żaden Koks (chyba nie paliłeś nigdy w śmieciuchu i nie miałeś do czynienia z koksem), on nadaje się jedynie do popielnika bo jego już spalił, a jak już to jest odwrotność koksa czyli żużel.

A wyobraź sobie że paliłem.

Nie koks ? Załóż okulary kolego.

Andy_X
11-09-2014, 06:00
W związku z tym, iż to mój pierwszy post na tym forum to chciałbym się przywitać.

Stoję przed wyborem kotła z podajnikiem i dlatego zapytam czy kocioł ten dobrze spala pellet.

Szukam kotła, który radzi sobie dobrze z eko-groszkiem i pelletem palonymi na zmianę. Czasami wyjeżdżam i wtedy żona raczej nie będzie wsypywać groszku (waga, pył) ona woli palić peletem, ja mogę groszkiem. Szukam więc kotła który okresowo bedzie spalał tylko pelet bez żadnych dodatkowych kombinacji norweskich.

Pozdrawiam

Andrzej_M_
11-09-2014, 06:32
,,,, Czasami wyjeżdżam i wtedy żona raczej nie będzie wsypywać groszku (waga, pył) ona woli palić peletem, ja mogę groszkiem. Szukam więc kotła który okresowo bedzie spalał tylko pelet bez żadnych dodatkowych kombinacji norweskich.

Pozdrawiam

Bardzo niebezpieczna opcja, ponieważ ten kocioł ma "turbo doładowanie", w postaci zamontowanego w zasobniku osuszacza opału.

Maher
11-09-2014, 06:38
W związku z tym, iż to mój pierwszy post na tym forum to chciałbym się przywitać.

Stoję przed wyborem kotła z podajnikiem i dlatego zapytam czy kocioł ten dobrze spala pellet.

Szukam kotła, który radzi sobie dobrze z eko-groszkiem i pelletem palonymi na zmianę. Czasami wyjeżdżam i wtedy żona raczej nie będzie wsypywać groszku (waga, pył) ona woli palić peletem, ja mogę groszkiem. Szukam więc kotła który okresowo bedzie spalał tylko pelet bez żadnych dodatkowych kombinacji norweskich.

Pozdrawiam

Z automatu na pewno nie przejdziesz z groszku na pellet (musisz zmieniać ustawienia aby było to ekonomiczne i bez niespodzianek, jak czytasz wątek to widzisz co się dzieje nawet przy zmianie na inny ekogroszek). Odnośnie ekogroszku to przy załadunku nie ma żadnego pylenia bo w workach ekogroszek jest delikatnie wilgotny, a dla żony możesz zakupić w workach po 10kg.

Andy_X
11-09-2014, 07:48
OK dzięki za sugestie

TwojPan
11-09-2014, 08:02
...... palisz najprostszym sposobem krótka przerwa i krótkie podawanie aby wykres był najprostszy, co ja uważam za mało ekonomiczne.

Po tych słowach widać ,że szkoda na ciebie i twoje brednie czasu.

Andy_X
11-09-2014, 09:03
Świadectwo Charakterystyki Energetycznej domu:
budynek nowy, powierzchnia ogrzewana 230 m2, EP= 35,83 kWh(m2rok) 117,16
jakość en. osłony zewnętrznej budynku =0,48 W/(m2K)
Piwnica ok 60 m (w tym kotłownia)14m
parter ok 100m (80m podłogówki), garaż wbudowany częściowo w bryłę (możliwość ogrzewania)
poddasze grzejniki

dachówka ceramiczna , mata, pełne deskowanie, wełna.
ściany zewnętrzne szary styropian 20 cm

Zakup kotła jednopaliwowego (pelet) wydaje mi się takim samym zakupem jak kupienie kabrioleta jako samochodu rodzinnego (jeszcze dzieci nie mamy, a potem założy się dach).
Pelet jest w miarę nowym paliwem i nie wiadomo jak długo będzie dostępnie - opłacalny, dlatego wolę mieć w rezerwie użycie innego paliwa z podajnika.

Maher
11-09-2014, 10:55
Po tych słowach widać ,że szkoda na ciebie i twoje brednie czasu.

Na ciebie też mi szkoda czasu, nie chce się rozpisywać, może lepiej kup sobie następny kociołek i ponadawaj jaki to jest nieudany to się czymś zajmiesz.

minertu
11-09-2014, 12:26
Bardzo niebezpieczna opcja, ponieważ ten kocioł ma "turbo doładowanie", w postaci zamontowanego w zasobniku osuszacza opału.

No i co z tego? Jeżeli zachowa tryb ciągły to bez problemu może pellet em palić.

kobra64
11-09-2014, 12:31
Żeby tutaj nie śmiecić, opisuję moje zmagania z Chwałowicami w wątku Ranking Paliwa typu Ekogroszek. Na razie nie wygląda to najlepiej.

SUSPENSER
11-09-2014, 14:09
W związku z tym, iż to mój pierwszy post na tym forum to chciałbym się przywitać.

Stoję przed wyborem kotła z podajnikiem i dlatego zapytam czy kocioł ten dobrze spala pellet.

Szukam kotła, który radzi sobie dobrze z eko-groszkiem i pelletem palonymi na zmianę. Czasami wyjeżdżam i wtedy żona raczej nie będzie wsypywać groszku (waga, pył) ona woli palić peletem, ja mogę groszkiem. Szukam więc kotła który okresowo bedzie spalał tylko pelet bez żadnych dodatkowych kombinacji norweskich.

Pozdrawiam

Witaj i nie przejmuj się zbytnio nieco nawiedzonymi osobnikami - postaramy się Ci doradzić jak najlepiej, a wybór i tak będzie Twój :)


Pellety maja mniejszą kaloryczność, więc trzeba ich częściej dorzucać, jedyna zaleta to mniejsza ilość popiołu, ale gdy kupisz Wesołą to też jest go tylko ok. 3%


Świadectwo Charakterystyki Energetycznej domu:
budynek nowy, powierzchnia ogrzewana 230 m2, EP= 35,83 kWh(m2rok) 117,16

Podaj EK bo EP jest przemnożone przez współczynnik zależny od rodzaju paliwa - podałeś pellety ?



Zakup kotła jednopaliwowego (pelet) wydaje mi się takim samym zakupem jak kupienie kabrioleta jako samochodu rodzinnego (jeszcze dzieci nie mamy, a potem założy się dach).


Hehe z tym masz rację, bo przecież co jest do wszystkiego to zwykle do niczego jest ;)



Pelet jest w miarę nowym paliwem i nie wiadomo jak długo będzie dostępnie - opłacalny, dlatego wolę mieć w rezerwie użycie innego paliwa z podajnika.


Pellet nie jest opłacalny - wychodzi znacznie drożej za jednostkę energii [GJ] i raczej nie będzie opłacalny.

Znamiennym jest, że lokalny producent pelletów kupił u mnie kocioł na ... ekogroszek :) i nim zamierza palić w domu.

Andy_X
11-09-2014, 14:46
Witaj i nie przejmuj się zbytnio nieco nawiedzonymi osobnikami - postaramy się Ci doradzić jak najlepiej, a wybór i tak będzie Twój :)



Podaj EK bo EP jest przemnożone przez współczynnik zależny od rodzaju paliwa - podałeś pellety ?




Dzięki

Nie podawałem pelletu - gościu sam wpisał biomase EP=35,83

dla węgla, oleju podaje wartość EP 117,16

EK (chyba - "roczne jednostowe zapotrzebowanieenergii końcowej") z analizy tabelek odpowiednio wynosi 90,36kWh/(m2rok)

Andy_X
11-09-2014, 15:19
Zegar postów przesunięty o 2 godziny - serwer na azorach?

karoka65
11-09-2014, 15:20
Andy w RBR można spalić również sam pellet choć nie jest to zbyt ekonomiczne jak koledzy wspomnieli ale już mieszanki pelletów z miałem czy groszkiem jak najbardziej.
Jest tu na forum kolega Johny34, wiem że pozostało mu owego czasu coś około 600kg pelletów i spalał je w tym kotle.
O ile pamiętam palił na początku w mieszankach ale i jakąś ilość spalił w czystej postaci.
Jednak gdybyś decydował się na pellet kupiłbym kocioł typowo pelletowy.
Czasem ludzie mają gdzieś jakiegoś lokalnego producenta i mogą zakupić to paliwo w bardzo dobrej cenie choć czasem jego jakość jest adekwatna do ceny niestety ale jak napisałem wyżej możesz używać tego bez problemu w mieszankach.

kobra64
11-09-2014, 15:36
Dziękuję wszystkim za dobre chęci. Wczoraj zlazłem o północy do piwnicy żeby uratować żar w piecu, wyczyściłem palenisko z glutów podniosłem zapadnięty żar a w ustawieniach nic nie zmieniałem, karoka też bo coś udostępnienie nawaliło. Rano piecyk sobie pykał, więc myślę sobie, że karoka cuda zdziałał, ku mojemu zdziwieniu nic nikt nie zmieniał... Teraz o 20 byłem w piwnicy zobaczyć co za cudo znajdę na palenisku, ale prócz zapadniętego kopczyka nic takiego strasznego nie znalazłem. Tutaj fotki z ostatniej godziny https://www.dropbox.com/sh/35w1yr2s2dccs2e/AADaZQfQ9K039ACkXwiQR8lga?dl=0
Piecyk wyczyściłem, kopczyka nie podniosłem, zobaczymy co będzie dalej.
Jednak coś mi się wydaje, że będzie tak jak mówicie. Przyjdzie zima dostanie kopa do grzania, to w tedy będę zbierał kalafiory do wiaderka :jawdrop:. Chciał se człowiek zrobić dobrze...
Zmniejszę ten nadmuch w podtrzymaniu może nie będzie żar tak nisko schodził.

Temat oddania węgla czy wymiany na inny nie wchodzi w grę. Kupiony został luzem w Bielskich Składach Opałowych niby autoryzowany sprzedawca kompani węglowej... Spakowałem sobie węgiel do worków i nie wyobrażam sobie żeby teraz to wszystko wyciągać i pakować na samochód. O ile w ogóle doszło by do porozumienia stron... Po moich dzisiejszych eksperymentach z groszkiem 5 - 25 z Chwałowic muszę Ci powiedzieć, że jeżeli będziesz chciał to spalić przy dużym zapotrzebowaniu to moim zdaniem będziesz musiał polubić dwustan. Krótkie podania, możliwie niewiele wiatru i powinno pójść. No i jeszcze jakaś bardzo niewielka histereza, żeby się zanadto nie musiał rozpędzać do odrabiania. Jutro będę eksperymentował z mieszanką pół na pół z Jaretem - właściwie to samo się przez noc poeksperymentuje bo właśnie w koszu zamieszałem i zostawiam do rana. Mam nadzieję że nie wygaśnie bo mi się już z nastawami dziś pieprzyć nie chce - zostaje jak jest. Jak jutro do zakładu przyjadę wrzucę w wątku Ranking ekogroszku fotki z tego co się na takiej mieszance pokaże.

karoka65
11-09-2014, 15:44
Czytałem co pisałeś w rankingu, czyli Tomek musi mieć to samo.
Przy tej mieszance napewno będzie ok, dałeś pół na pół ?
Będzie taki ala Jaret Plus :)

kobra64
11-09-2014, 15:49
Czytałem co pisałeś w rankingu, czyli Tomek musi mieć to samo.
Przy tej mieszance napewno będzie ok, dałeś pół na pół ?
Będzie taki ala Jaret Plus :) Pół na pół - metodą na oko. Jaret Plus - ale taki więcej ciulowy, bo i popiołu z tych Chwałowic jest niemało. Taki naprawdę fajnie zrobiony Jaret Plus ( Wesoła + Jaret z Janiny ) jednak daje popiołu niewiele - rzędu 6 - 7%. Z tej mieszanki się nie spodziewam mniej jak 9 do 10%.

karoka65
11-09-2014, 16:00
Taki naprawdę fajnie zrobiony Jaret Plus ( Wesoła + Jaret z Janiny ) jednak daje popiołu niewiele - rzędu 6 - 7%.
No to mi chyba wyszedł :) popiół wychodzi z mojego między 5,5 a 6,5.

kobra64
11-09-2014, 16:23
Jak niektórzy Jaret z Sobieskiego stosują - wtedy z popiołem jest gorzej, a i frakcja taka brzydko nierówna.

Maher
11-09-2014, 17:40
Ja teraz mam podobną zabawę z wesołą - deklarowana wartość popiołu 3%, codziennie mi zapada się kopczyk i dmuchawa dmucha po górze a na dole mi wszystko wygasa. Wygląda na to że rok wcześniej kupiłem wesoła wymieszaną z jakimś słabszym groszkiem i jakoś to szło, teraz mam czystą wesołą - wypala się praktycznie do 0, a to co zostanie spada na dół palnika, podajnik podaje niewiele bo kilka bryłek groszku wystarczy aby rozgrzać piec i taki mam efekt. Jedynie zostaje mi poczekać aż uzbiera się trochę popiołu i może kopczyk się ustabilizuje lub czekać aż się trochę ochłodzi i będzie częstszy odbiór ciepła niż tylko CWU.
Szkoda że niema jakiś nakładek na koronę palnika, aby zmniejszyć jego wielkość do palenia latem lepszym ekogroszkiem (kolega w swoim piecu ma wymienne korony do palenia peletem i biomasami i inną do ekogroszku).

SUSPENSER
11-09-2014, 17:44
Dzięki

Nie podawałem pelletu - gościu sam wpisał biomase EP=35,83

dla węgla, oleju podaje wartość EP 117,16

EK (chyba - "roczne jednostowe zapotrzebowanieenergii końcowej") z analizy tabelek odpowiednio wynosi 90,36kWh/(m2rok)


U mnie EK wynosi 85,2 i przy 185 m2 po podłogach maksymalne średniodobowe zapotrzebowanie na ciepło wyniosło najostrzejszej zimy poniżej 8 kW, więc kocioł 12 kW spokojnie u Ciebie da radę.

Napisz skąd jesteś - może będziesz mógł zobaczyć taki "na żywo".

kobra64
11-09-2014, 18:08
Ja teraz mam podobną zabawę z wesołą - deklarowana wartość popiołu 3%, codziennie mi zapada się kopczyk i dmuchawa dmucha po górze a na dole mi wszystko wygasa. Wygląda na to że rok wcześniej kupiłem wesoła wymieszaną z jakimś słabszym groszkiem i jakoś to szło, teraz mam czystą wesołą - wypala się praktycznie do 0, a to co zostanie spada na dół palnika, podajnik podaje niewiele bo kilka bryłek groszku wystarczy aby rozgrzać piec i taki mam efekt. Jedynie zostaje mi poczekać aż uzbiera się trochę popiołu i może kopczyk się ustabilizuje lub czekać aż się trochę ochłodzi i będzie częstszy odbiór ciepła niż tylko CWU.
Szkoda że niema jakiś nakładek na koronę palnika, aby zmniejszyć jego wielkość do palenia latem lepszym ekogroszkiem (kolega w swoim piecu ma wymienne korony do palenia peletem i biomasami i inną do ekogroszku). Paliłem czystą Wesołą 2 lata na samo CWU. Szło koło 3 kilo na dobę i nigdy nie miałem problemów z wygasaniem. W starej fajce. Masz źle podtrzymanie ustawione - wot i wsio. Idź na dwustan i dograj podtrzymanie - będzie dobrze. Suspenser też chyba Wesołą CWU grzał, spalanie miał mniejsze niż ja i też mu nie gasło.

karoka65
11-09-2014, 18:10
Maher owego czasu Zawijan_2 doradzał żeby w takim przypadku zasypać palnik popiołem z szufaldki, może wtedy przytrzyma Ci kopiec.

karoka65
11-09-2014, 18:12
Wiosną zeszłego roku paliłem grubą Wesołą żeby spróbować co będzie się działo przy samym CWU.
Nie było wygaszania, jedynie musiałem skrócić postój podajnika w podtrzymaniu parę minut.

Maher
11-09-2014, 18:23
Paliłem czystą Wesołą 2 lata na samo CWU. Szło koło 3 kilo na dobę i nigdy nie miałem problemów z wygasaniem. W starej fajce. Masz źle podtrzymanie ustawione - wot i wsio. Idź na dwustan i dograj podtrzymanie - będzie dobrze. Suspenser też chyba Wesołą CWU grzał, spalanie miał mniejsze niż ja i też mu nie gasło.

Niepotrzebnie chciałem wypalić stary węgiel do 0 i popatrzyć sobie na pusty palnik i dopiero jak znów go napełnię będę musiał się trochę pomęczyć. Na wcześniejszej wesołej wychodziłem na CWU między 1,7-2,3kg/24h. Nie chcę też iść w dwu stan, bo według wyliczeń wychodzi mi że mniej zużywam trzymając piec w podczymaniu i grzać tylko wtedy kiedy jest zapotrzebowanie. Widać że idę w dobrym kierunku, bo i palnik się powoli napełnia i do popielnika mi jeszcze nic nie spadło (wesoła 3% popiołu) i wygaszenia są coraz później.

karoka65
11-09-2014, 18:26
No to znowu się Novemu naraziłeś tym wpisem :)

Maher
11-09-2014, 18:27
Maher owego czasu Zawijan_2 doradzał żeby w takim przypadku zasypać palnik popiołem z szufaldki, może wtedy przytrzyma Ci kopiec.

Kilka stron wcześniej doradzałem to samo forumowiczowi, ale popiołu nie mam i chcę też trochę się pobawić kotłem (poobserwować statystyki pracy w podczymaniu i jego wygaszanie i odwzorowanie statystyk względem zapadania się kopczyka).

kobra64
11-09-2014, 18:29
A co dwustan ma do tego czy grzejesz kiedy trzeba czy ciągle?

Maher
11-09-2014, 18:38
No to znowu się Novemu naraziłeś tym wpisem :)

Ja staram się przynajmniej przeanalizować statystyki zanim coś napiszę, on pali najprostszym sposobem ( kiedyś jak udostępniał statystki lub wybrane jego wycinki wyglądało to ładnie), ale takie palenie mi nie odpowiada. Tak jak wcześniej pisałem chcę podobnie palić jak piecem gazowym (według mnie najbardziej ekonomiczne ale i najtrudniejsze).
Mogę też jak Nowy ponarzekać na wielkość i moc palnika, ale to nic mi w spalaniu nie pomoże i trzeba to zaakceptować.

Maher
11-09-2014, 18:46
A co dwustan ma do tego czy grzejesz kiedy trzeba czy ciągle?

W okresie letnim przy 8kw/8kw praktycznie nie ma różnicy, ale w zimię braknie większych mocy i musiałbym cały system grzania w domu przerobić (pompy podłogówki włączają mi się tylko wtedy kiedy jest zapotrzebowanie na ciepło)

gmaj22
11-09-2014, 18:52
Zegar postów przesunięty o 2 godziny - serwer na azorach?

Gwoli wyjaśnienia: UTC , czyli tzw. czas uniwersalny :)

Maher
11-09-2014, 19:04
Tak sobie na szybko przeliczyłem że podajnik od załadunku pracuje 54minuty x 0.29kg/min co daje 0,46kg popiołu. Ciekawe ile muszę jeszcze wypalić groszku aby palnik się wypełnił?

Od załadunku zużył mi średnio 2,2kg/24h do podczymania i grzania CWU i są to zawyżone dane bo policzone są obroty wypełnienia ślimaka i palnika, także może nie być zły ten tegoroczny groszek.

gmaj22
11-09-2014, 19:10
Wiosną zeszłego roku paliłem grubą Wesołą żeby spróbować co będzie się działo przy samym CWU.
Nie było wygaszania, jedynie musiałem skrócić postój podajnika w podtrzymaniu parę minut.

Ja równiez wypalam ubiegłoroczną Wesołą i jak już wcześniej wspomniałem, daję długie przerwy w podawaniu, mianowicie 3s/87sek. Przy podtrzymaniu 4 x4 sek co 60 sek i postoju 240 min juz mi kilka razy przygasł nad ranem i się juz nie wybudził. Zmieniłem więc na 3x4 co 60 sek i postój 120 min. Powinno pomóc...