PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

raf1
17-12-2013, 21:47
Do użytkownika Maher
ja tez walczyłem z spalinami w okolicach 250 deg. (można zobaczyć wykresy od stycznia do lutego 2012). Problem był banalny otóż deflektor był za długi- i tutaj uwaga dla producenta aby miał to na uwadze. sytuacja wyglądala w ten sposób, że w trakcie grzania deflektor pod wplywem temp. wydłużał się i tym samym powodował że kierownica spalin stawiała się na "sztorc: czyli pionowo. Po pprostu deflektor dociskał kierownicę spalin do krawędzi blachy. krótszy deflektor załatwił problem

Piotrek42
17-12-2013, 21:48
nie z 23VAT - a jak bym dostał zwrot z gm - no wlasciwie nie dostalem bo nie mam certyfikatu eko, i 4000 poszly w las

Bo d... jestes:) mogłes przycisnąć sprzedawce zeby wystawił ci fakt na 23kw i miałbys certyfikat od ręki :)

karoka65
17-12-2013, 21:49
Ważne, że na Twojej stronie działają.

Ta informacja "Wykorzystano opis że strony producenta" powinna być wyeksponowana ( może w innej formie) na początku opisu każdego kotła.
Takie jest moje zdanie.
No pogrubiłem i w moim "ekologicznym" kolorze dodatkowo :)
Ale jak skończę już ze stroną i będzie trochę czasu to może jeszcze to wyeksponuję na "czołówce" :)

taival
17-12-2013, 21:51
Bo d... jestes:) mogłes przycisnąć sprzedawce zeby wystawił ci fakt na 23kw i miałbys certyfikat od ręki :)

Bo d... Jesteś:) Mogłeś zapytac sprzedawcę czy ten który kupujesz ma certyfikat i go obejżeć. Miałbys problem z głowy:)

kalio
17-12-2013, 21:52
Bo d... jestes:) mogłes przycisnąć sprzedawce zeby wystawił ci fakt na 23kw i miałbys certyfikat od ręki :)

dupa to sam jestes już Ci pisałem, jest u nasz inspektor co to odbiera i co moze jeszcze jemu miałem dać w lape a na tabliczce od kotła flamasterem napisać 23kW,
aż żal Cię słuchać - czytać

Maher
17-12-2013, 21:54
Nie wiem skąd kolega ma takie inforamcje ale u mnie na Wesołej przez komin nie wylatuje nic a przynajmniej nie widać ;P W popielniku natomiast są spieki ale żużlowe.

Zamówiłem wesoła to porobię próby i porównam i opiszę. Piszę tylko na razie o temperaturze spalin, że im z większą mocą RBR pracuje tym wyższa temperatura spalin i mniej z tego ciepła trafia na instalacje, a nie wylatuje przez komin. Każdy może zrobić eksperyment i porównać . Wystarczy upuścić przy np. kąpaniu z 100 litrów ciepłej wody z bojlera z najmniejszą mocą pompy CWU i zobaczyć ile minut musi popracować podajnik aby tą wodę ogrzać, następnie zwiększyć moc pompy na maksimum i wypuścić tą samą ilość wody i porównać wyniki. Przy pracy na maksymalnej mocy pompy CWU piec musi pracować z dużo wyższą mocą i wyższymi temperaturami spalin.

karoka65
17-12-2013, 21:54
Czyli lepiej na "właczonej" niż na "cyrkulacyjnej" ?
Można i tak i tak sobie poradzić.
Przy włączonej przyciąć na termostatach a wtedy gdzie najchłodniej będzie grzało cały czas lub spróbować cyklicznej, nie wiem jaki będzie efekt i ile to pomieszczenie potrzebuje żeby Cię to zadowoliło.

kalio
17-12-2013, 21:57
No pogrubiłem i w moim "ekologicznym" kolorze dodatkowo :)
Ale jak skończę już ze stroną i będzie trochę czasu to może jeszcze to wyeksponuję na "czołówce" :)

Ale "Wykorzystano opis że strony producenta" Dotyczy tylko miał Turbo - w RBR to szczera prawda musi być

taival
17-12-2013, 22:01
Zamówiłem wesoła to porobię próby i porównam i opiszę. Piszę tylko na razie o temperaturze spalin, że im z większą mocą RBR pracuje tym wyższa temperatura spalin i mniej z tego ciepła trafia na instalacje, a nie wylatuje przez komin. Każdy może zrobić eksperyment i porównać . Wystarczy upuścić przy np. kąpaniu z 100 litrów ciepłej wody z bojlera z najmniejszą mocą pompy CWU i zobaczyć ile minut musi popracować podajnik aby tą wodę ogrzać, następnie zwiększyć moc pompy na maksimum i wypuścić tą samą ilość wody i porównać wyniki. Przy pracy na maksymalnej mocy pompy CWU piec musi pracować z dużo wyższą mocą i wyższymi temperaturami spalin.

Nie do końca. Jeżeli na grupowym ustawimu 8/12 (ja tak mam ) to piec i tak powużej 12 nie wyskoczy. A z mojej praktyki pompe CWU najlepiej ustawić an minimaly bieg bo jak masz np na piecu 60 a CWU ustawione na 40 to na wysokim biegu bardzo przebija zadana CWU.

Piotrek42
17-12-2013, 22:01
wiesz co??? to co tak dumnie pokazujesz na awatorze.... to kupiłem sobie za 50 zł na aledro... dlaczego ? bo taki był wymóg...Dla mnie najlepszym OZC jest ilość spalanego eko.. I ty taki gość... dałeś sie naciąć na kupno kotła bez papierów?? gdzie miałes oczy jak to kupowałeś??? swoja droga myślisz że inspektor na wszystkim się zna?? dupa jesteś i tyle!! kupiłeś z własnej głupoty kociołek który nie ma papierów, dotację szlag trafił,chciałeś żeby ci karoka oddał 100% kasy (za którą notabene do dziś nie pokazałeś faktury) nie udało się, to teraz smęcisz po wątku...

karoka65
17-12-2013, 22:04
dupa to sam jestes już Ci pisałem, jest u nasz inspektor co to odbiera i co moze jeszcze jemu miałem dać w lape a na tabliczce od kotła flamasterem napisać 23kW,
aż żal Cię słuchać - czytać
Jednak Piotr dobrze to określił :)
Tych najmądrzejszych zawsze w du..sko ładują :)

Maher
17-12-2013, 22:11
Do użytkownika Maher
ja tez walczyłem z spalinami w okolicach 250 deg. (można zobaczyć wykresy od stycznia do lutego 2012). Problem był banalny otóż deflektor był za długi- i tutaj uwaga dla producenta aby miał to na uwadze. sytuacja wyglądala w ten sposób, że w trakcie grzania deflektor pod wplywem temp. wydłużał się i tym samym powodował że kierownica spalin stawiała się na "sztorc: czyli pionowo. Po pprostu deflektor dociskał kierownicę spalin do krawędzi blachy. krótszy deflektor załatwił problem

U ciebie przynajmniej jest 17Kw i masz przynajmniej jedną półkę wodną i jest coś co odbierze ciepło.Odnośnie deflektora to u mnie chyba wyczerpałem limit usterek producenta na jeden kocioł (nie chcę kolejny raz to opisywać) i mam nadzieję że reszta jest dobrze zrobiona, zresztą jak poustawiałem ecoala to sporo obniżyłem temperaturę spalin i spalanie ekogroszku. Trochę jeszcze muszę posiedzieć nad piecem bo to numer jeden u mnie w domu najbardziej nieekonomiczne urządzenie i największy koszt w miesięcznych wydatkach na dom.

kalio
17-12-2013, 22:12
Jednak Piotr dobrze to określił :)
Tych najmądrzejszych zawsze w du..sko ładują :)

A z kad wiesz ???

Ale pewnie wiesz co piszesz

kalio
17-12-2013, 22:15
wiesz co??? to co tak dumnie pokazujesz na awatorze.... to kupiłem sobie za 50 zł na aledro... dlaczego ? bo taki był wymóg...Dla mnie najlepszym OZC jest ilość spalanego eko.. I ty taki gość... dałeś sie naciąć na kupno kotła bez papierów?? gdzie miałes oczy jak to kupowałeś??? swoja droga myślisz że inspektor na wszystkim się zna?? dupa jesteś i tyle!! kupiłeś z własnej głupoty kociołek który nie ma papierów, dotację szlag trafił,chciałeś żeby ci karoka oddał 100% kasy (za którą notabene do dziś nie pokazałeś faktury) nie udało się, to teraz smęcisz po wątku...
Po 1 widziełem ze nie ma certyfikatu.
po 2 rozmiawialem z Panem Bałką przed zakpupem i On sam mówił mi że certyfikat bedzie to końca listopada.

Wiec masz racje dupa ze mnie że dałem się oszukać ale nie sprzedawcy - bo on zamówił kocioł taki jak chciałęm, tylko producentowi że certyfiakta bedzie,

gmaj22
17-12-2013, 22:18
Przy "włączonej" nie pilnuje, pompa pracuje non-stop
Doregulować termostatami jak są gdzie jest za ciepło

Sorry za wtracenie, ale czy nie jest tak, ze po osiagnieciu zadanej, obniza ja o ustawiony prog (jesli go zas nie ma, pojawia sie tylko strzalka w dol) a pompa mimo to pracuje dalej, jesli ustawiona na ciagla?

Piotrek42
17-12-2013, 22:20
Wiec masz racje dupa ze mnie że dałem się oszukać ale nie sprzedawcy - bo on zamówił kocioł taki jak chciałęm, tylko producentowi że certyfiakta bedzie,

I tym optymistycznym stwierdzeniem, zakończę pogawędkę z Tobą...Bo nie mam zamiaru sie szarpać...( jakoś mi się nie chce)

Maher
17-12-2013, 22:20
Nie do końca. Jeżeli na grupowym ustawimu 8/12 (ja tak mam ) to piec i tak powużej 12 nie wyskoczy. A z mojej praktyki pompe CWU najlepiej ustawić an minimaly bieg bo jak masz np na piecu 60 a CWU ustawione na 40 to na wysokim biegu bardzo przebija zadana CWU.

Ja pale na sterowaniu automatycznym i u mnie podawanie dobierane jest automatycznie, ograniczając zapotrzebowanie chwilowe na ciepło i rozkładając to w czasie robię to co ty ustawiając piec na spalaniu grupowym, tylko u mnie częściej pracuje z mniejszymi mocami w granicach 3-4KW a rzadziej przechodzi w podczytywanie. Jedynie problem robiło się gdy kilka urządzeń równocześnie upominało się o ciepło i wtedy chodził z mocą maksymalną i większość tej mocy wylatywało przez komin, ale z tym sobie już poradziłem.

Piotrek42
17-12-2013, 22:23
. Jedynie problem robiło się gdy kilka urządzeń równocześnie upominało się o ciepło i wtedy chodził z mocą maksymalną i większość tej mocy wylatywało przez komin, ale z tym sobie już poradziłem.

To nie problem kolego :) a Twój zysk !! kocioł pracował wtedy z dużą mocą wiec efektywniej i z większa sprawnością.

Maher
17-12-2013, 22:33
To nie problem kolego :) a Twój zysk !! kocioł pracował wtedy z dużą mocą wiec efektywniej i z większa sprawnością.

Na przykładzie z upuszczeniem wody widzę że RBR-11KW wcale nie zachowuje się tak jak powinien prawidłowo wykonany piec czy inne urządzenie, że przy pełnej mocy ma najwyższą sprawność, chyba że dla 11KW najwyższa sprawność to około 4KW, a reszta to straty przy pracy z większą mocą. Sam producent ostatnio przyznał że RBR nie radzi sobie z bardzo kalorycznymi ekogroszkami czyli moc kotła jest niższa i maksymalną sprawność uzyskuje przy mniejszej mocy.

Pioyso
17-12-2013, 22:36
Witam ponownie, odpowiem globalnie. Przy uruchomieniu wszystkie czujniki zostały skalibrowane, poprawnie. Przez pierwszy miesiąc kociłek pykał sobie wesoło, temperatura podajnika w okolicy 50 stopni, to był błogi czas. Sielanka została przerwana niespodziewanym alarmem gorącego podajnika. Powtarzał to kilkukrotnie, szczytowe osiągnięcie: 110 stopni. Praca tylko w automacie. Opał nieprzerwanie ten sam. Wertowanie forum i próbowanie róznych ustawień, bezowocnie, podajnik żyje nadal własnym życiem. Zmieniałem na próbę czterokrotnie węgiel, podajni żachnąl się i konsekwentnie realizował własną wizję������. W bezradności udostępniłem sterownik, szanowany użytkownik, niestety, poległ. Konkluzja: przesunięcie czujnika lub grupowe. Grupowe z zasady odpada( kupiłem kocioł ze względu na automat ), czyli pora na sztuczki. Zaślepiłem przewód osuszania, podajnik parchnął śmiechem i wrócił do swojego świata������. Jedynie zasobnikowi nie było do śmiechu, cały pokrył się rosą. Pozostały dwie opcje: przesunięcie czujnika lub zmienienie ofsetu. Wybrałem pierwszą opcję. Temperatura obniżyła się o około dwadzieścia stopni, czyli rzeczywista, w miejscu fabrycznego mocowania czujnika, oscyluje między 85 - 95 do 100 stopni. Podłoga pod zasobnikiem ma temperaturę 21stopni. Podłogówka w kotłowni gratis. Producent odpowiedział ustami sprzedawcy, że to jest normalne zjawisko, ten typ podajnika tak ma i w automacie tak będzie się zachowywał. Pasjonująca rozmowa������. Pytam więc na forum, doświadczonych i świadomych - tak mniemam - użytkowników tego typu kotłów: czy takie temperatury eksploatacji podajnika nie wpływają na żywotność tegoż? Proszę, w miarę możliwości, o odpowiedzi zero-jedynkowe lub rzeczowe porady. Pozdrawiam.

karoka65
17-12-2013, 22:44
N chyba że dla 11KW najwyższa sprawność to około 4KW, a reszta to straty przy pracy z większą mocą. Sam producent ostatnio przyznał że RBR nie radzi sobie z bardzo kalorycznymi ekogroszkami czyli moc kotła jest niższa i maksymalną sprawność uzyskuje przy mniejszej mocy.
Odpowiem Ci może krótko w stylu Zawijana:
"chyba" to się przez płot,
na jakiej podstawie sądzisz że najwyższą sprawność ma na 4kW ?
jaka reszta ? jakiego rzędu to są straty ? jak je wyliczyłeś ?
podaj link gdzie i co producent przyznał ?

Maher
17-12-2013, 22:52
Witam ponownie, odpowiem globalnie. Przy uruchomieniu wszystkie czujniki zostały skalibrowane, poprawnie. Przez pierwszy miesiąc kociłek pykał sobie wesoło, temperatura podajnika w okolicy 50 stopni, to był błogi czas. Sielanka została przerwana niespodziewanym alarmem gorącego podajnika. Powtarzał to kilkukrotnie, szczytowe osiągnięcie: 110 stopni. Praca tylko w automacie. Opał nieprzerwanie ten sam. Wertowanie forum i próbowanie róznych ustawień, bezowocnie, podajnik żyje nadal własnym życiem. Zmieniałem na próbę czterokrotnie węgiel, podajni żachnąl się i konsekwentnie realizował własną wizję������. W bezradności udostępniłem sterownik, szanowany użytkownik, niestety, poległ. Konkluzja: przesunięcie czujnika lub grupowe. Grupowe z zasady odpada( kupiłem kocioł ze względu na automat ), czyli pora na sztuczki. Zaślepiłem przewód osuszania, podajnik parchnął śmiechem i wrócił do swojego świata������. Jedynie zasobnikowi nie było do śmiechu, cały pokrył się rosą. Pozostały dwie opcje: przesunięcie czujnika lub zmienienie ofsetu. Wybrałem pierwszą opcję. Temperatura obniżyła się o około dwadzieścia stopni, czyli rzeczywista, w miejscu fabrycznego mocowania czujnika, oscyluje między 85 - 95 do 100 stopni. Podłoga pod zasobnikiem ma temperaturę 21stopni. Podłogówka w kotłowni gratis. Producent odpowiedział ustami sprzedawcy, że to jest normalne zjawisko, ten typ podajnika tak ma i w automacie tak będzie się zachowywał. Pasjonująca rozmowa������. Pytam więc na forum, doświadczonych i świadomych - tak mniemam - użytkowników tego typu kotłów: czy takie temperatury eksploatacji podajnika nie wpływają na żywotność tegoż? Proszę, w miarę możliwości, o odpowiedzi zero-jedynkowe lub rzeczowe porady. Pozdrawiam.

Może popróbuj takich metod jak u mnie, mnie przy okazji też sporo spadła temperatura podajnika, kiedyś miałem w okolicach 50-60, teraz mam średnio 25-35. Czyli ograniczenie mocy chwilowej przez np. włączenie priorytetu CWU lub tak poustawiać programatory aby piec nie potrzebował za dużo chwilowej mocy. Pompe CWU na najniższy bieg, to samo z pompami CO (częściej grzanie z mniejszymi temperaturami).

gmaj22
17-12-2013, 22:52
Pytani, czy sterowik przy włączonej pompie pilnuje temperatury wewnętrznej? Czy pozostaje tylko regulacja termostatmi? Pytam bo mam cały czas 1 niedogrzane pomieszczenie. a pozostałe sa ok. Co radzicie. Jeszcze większe grzejniki? Czy może to pomieszczenie podłączyć jako podłogówkę? Narazie aby go nie wyziębiało ustawiłem na cykliczną.
A czy to pomieszczenie jest najbardziej oddalone od kotla? Moze straty cisnienia za duze? Moim zdaniem, sprobuj podniesc nieco predkosc pompy obiegowej co, wzglednie zadana c.o. Na probe mozesz oba parametry podniesc. Nie wiem, w jaki spsob przebiegaja u Ciebie rurki i galazki do grzejnikow, ale w tym najdalszym grzejniku moze byc juz kilka stopni mniej niz na kotle. Zwlaszcza jesli rury ida po wierzchu scian. Glowice termostatyczne tez lubia temperature powyzej 50*C.

raf1
17-12-2013, 22:52
U ciebie przynajmniej jest 17Kw i masz przynajmniej jedną półkę wodną i jest coś co odbierze ciepło.Odnośnie deflektora to u mnie chyba wyczerpałem limit usterek producenta na jeden kocioł (nie chcę kolejny raz to opisywać) i mam nadzieję że reszta jest dobrze zrobiona, zresztą jak poustawiałem ecoala to sporo obniżyłem temperaturę spalin i spalanie ekogroszku. Trochę jeszcze muszę posiedzieć nad piecem bo to numer jeden u mnie w domu najbardziej nieekonomiczne urządzenie i największy koszt w miesięcznych wydatkach na dom.
a jakiego masz rbr-a??

Novy!
17-12-2013, 23:00
Jednak Piotr dobrze to określił :)
Tych najmądrzejszych zawsze w du..sko ładują :)

Fakt zatajenia braku odpowiednich dla tego kotła badań ,jak zwał tak zwał,dokumentów jest zwykłym oszustwem.Amen.

Maher
17-12-2013, 23:02
Odpowiem Ci może krótko w stylu Zawijana:
"chyba" to się przez płot,
na jakiej podstawie sądzisz że najwyższą sprawność ma na 4kW ?
jaka reszta ? jakiego rzędu to są straty ? jak je wyliczyłeś ?
podaj link gdzie i co producent przyznał ?

Nie chcę mi się teraz szukać ale ktoś pisał że rozmawiał z Panem Białką i przyznał że z ekogroszkami powyżej 26 RBR sobie nie radzi za dobrze. Odnośnie strat to liczę czas podawania podajnika i gdy tylko zwiększałem moc chwilową to spalanie rosło razem z temperaturą spalin. Straty możesz sam obliczyć (wcześniej czas podawania 80min/24h teraz 60min/24h ) i spokojnie mogę zmienić ustawienia na poprzednie i podajnik na dobę zwiększa podawanie.

gmaj22
17-12-2013, 23:03
Na przykładzie z upuszczeniem wody widzę że RBR-11KW wcale nie zachowuje się tak jak powinien prawidłowo wykonany piec czy inne urządzenie, że przy pełnej mocy ma najwyższą sprawność, chyba że dla 11KW najwyższa sprawność to około 4KW, a reszta to straty przy pracy z większą mocą. Sam producent ostatnio przyznał że RBR nie radzi sobie z bardzo kalorycznymi ekogroszkami czyli moc kotła jest niższa i maksymalną sprawność uzyskuje przy mniejszej mocy.
Moze to nie wina kotla? I warto blizej przyjrzec sie palnikowi? Czy np. uzytkownicy RBR 23 kW z wiekszym palnikiem borykaja sie z podobnymi problemami? Bo ja tu glownie dostrzegam wlascicieli "11" oraz "17".

Maher
17-12-2013, 23:03
a jakiego masz rbr-a??

11KW i cieszę się przynajmniej że jest bez ceramiki.

raf1
17-12-2013, 23:14
11KW i cieszę się przynajmniej że jest bez ceramiki.

wybacz ale nie jestem w temacie a ponadto widzę że cos nie tak z certyfikatem dla naszych rbr-ów.Też teraz zastanawiam się dlaczego tak mi "przeciąga" ponad zadaną temp. CO. Ot teraz mam nowe zajęce ten ten sezon :)

gmaj22
17-12-2013, 23:40
wybacz ale nie jestem w temacie a ponadto widzę że cos nie tak z certyfikatem dla naszych rbr-ów.Też teraz zastanawiam się dlaczego tak mi "przeciąga" ponad zadaną temp. CO. Ot teraz mam nowe zajęce ten ten sezon :)

Palisz w automacie, wiec przebijac bedzie. Teoretycznie o 5 stopni, praktycznie ma prawo o kilka wiecej...pod warunkiem, ze pracuje pompa c.o. i sterownik pokojowy jej nie wylaczyl. Ale u Ciebie sa przebicia momentami do 75*C, czyli do maksymalnej ustawionej przez Ciebie. Nie znam instalacji, ale w takiej sytuacji w mojej instalacji dalbym pompe c.o. na prace ciagla i pozwolil decydowac o temperaturze wewnetrznej termostatom na grzejnikach a nie czujnikowi temp. wewnetrznej KTY. Nie boje sie pracy ciaglej pompy, bo nie jest pradozerna i mam termostaty na grzejnikach. W dalszej kolejnosci ewentualnie obnizyl nieco zadana (nie nizej jednak niz 50 *C, wiedzac ze i tak dobije do 55-58*C) i zwiekszyl predkosc pompy. To na pewno obnizyloby nieco ta "amplitude".
PS: Zauwaz, ze dmuchawa sie wylacza a temperatura wciaz rosnie. Nie masz odbioru, wiec mu go daj... :)

raf1
17-12-2013, 23:58
Palisz w automacie, wiec przebijac bedzie. Teoretycznie o 5 stopni, praktycznie ma prawo o kilka wiecej...pod warunkiem, ze pracuje pompa c.o. i sterownik pokojowy jej nie wylaczyl. Ale u Ciebie sa przebicia momentami do 75*C, czyli do maksymalnej ustawionej przez Ciebie. Nie znam instalacji, ale w takiej sytuacji w mojej instalacji dalbym pompe c.o. na prace ciagla i pozwolil decydowac o temperaturze wewnetrznej termostatom na grzejnikach a nie czujnikowi temp. wewnetrznej KTY. Nie boje sie pracy ciaglej pompy, bo nie jest pradozerna i mam termostaty na grzejnikach. W dalszej kolejnosci ewentualnie obnizyl nieco zadana (nie nizej jednak niz 50 *C, wiedzac ze i tak dobije do 55-58*C) i zwiekszyl predkosc pompy. To na pewno obnizyloby nieco ta "amplitude".
PS: Zauwaz, ze dmuchawa sie wylacza a temperatura wciaz rosnie. Nie masz odbioru, wiec mu go daj... :)

W zeszłym sezonie próbowałem na pracę ciągłą Co - to miałem spalanie eko na poziomie 100 kg/24 h - dzieki ale nie skorzystam. Dodam że wszystkie pompy mam energooszczędne. Ale dzięki za pomoc

cichy777
18-12-2013, 01:17
Witam ponownie, odpowiem globalnie. Przy uruchomieniu wszystkie czujniki zostały skalibrowane, poprawnie. Przez pierwszy miesiąc kociłek pykał sobie wesoło, temperatura podajnika w okolicy 50 stopni, to był błogi czas. Sielanka została przerwana niespodziewanym alarmem gorącego podajnika. Powtarzał to kilkukrotnie, szczytowe osiągnięcie: 110 stopni. Praca tylko w automacie. Opał nieprzerwanie ten sam. Wertowanie forum i próbowanie róznych ustawień, bezowocnie, podajnik żyje nadal własnym życiem. Zmieniałem na próbę czterokrotnie węgiel, podajni żachnąl się i konsekwentnie realizował własną wizję������. W bezradności udostępniłem sterownik, szanowany użytkownik, niestety, poległ. Konkluzja: przesunięcie czujnika lub grupowe. Grupowe z zasady odpada( kupiłem kocioł ze względu na automat ), czyli pora na sztuczki. Zaślepiłem przewód osuszania, podajnik parchnął śmiechem i wrócił do swojego świata������. Jedynie zasobnikowi nie było do śmiechu, cały pokrył się rosą. Pozostały dwie opcje: przesunięcie czujnika lub zmienienie ofsetu. Wybrałem pierwszą opcję. Temperatura obniżyła się o około dwadzieścia stopni, czyli rzeczywista, w miejscu fabrycznego mocowania czujnika, oscyluje między 85 - 95 do 100 stopni. Podłoga pod zasobnikiem ma temperaturę 21stopni. Podłogówka w kotłowni gratis. Producent odpowiedział ustami sprzedawcy, że to jest normalne zjawisko, ten typ podajnika tak ma i w automacie tak będzie się zachowywał. Pasjonująca rozmowa������. Pytam więc na forum, doświadczonych i świadomych - tak mniemam - użytkowników tego typu kotłów: czy takie temperatury eksploatacji podajnika nie wpływają na żywotność tegoż? Proszę, w miarę możliwości, o odpowiedzi zero-jedynkowe lub rzeczowe porady. Pozdrawiam.

Ja palę już drugi sezon -też ciągle w automacie i mam ten sam problem - w poprzednim sezonie mimo że zdalnie nadzorowalem kocioł to nie było większych problemów - w sumie może ze trzy razy musiałem interweniować w związku z temperaturą podajnika. Przebudowałem czujnik i wydawało się że problemy zniknęły- temp 40 do 50 stopni. W tym sezonie już mieszkam i JEDYNY problem jaki mam z piecem to właśnie przegrzewanie podajnika. Przeszedłem podobny jak ty cykl prób- zaślepianie przewietrzania itd (może poza zmianą opału - palę cały czas węglem z chwałowic - kupiłem go w zeszłym roku 6T i wyglada na to że do końca 2014 wystarczy, ). Oto moje wnioski :
po pierwsze - mam bardzo suchy opał - dobrze wpływa na spalanie, lecz niestety sprzyja zapłonowi wegla poniżej otworów napowietrzajacych i słabo chłodzi kanał ślimaka , co w połączeniu z powietrzem dostarczanym przez układ osuszania zasobnika powoduje powolne rozżazanie coraz niżej płożonego wegla.
po drugie - mam bardzo silny ciąg kominowy , co z kolei sprawia że nawet po zatrzymaniu dmuchawy dalej powoli podsyca się żar na palniku- to też ułatwia penetrację ognia w gląb palnika(w tym momencie podajnik nie przesuwa węgla) A teraz możliwe rozwiązania-
Po pierwsze - klapka na dmuchawie -Przeprowadziłem eksperyment polegający na tym że poświęciłem się i po niebezpiecznym podwyższeniu się temperatury podajnika po każdorazowym zatrzymaniu dmuchawy przez sterownik schodziłem do kotłowni i przykładałem kartkę papieru do dmuchawy ( mocno ją przysysało), a tuż przed momentem rozpoczęcia grzania znowu schodziłem i wyciągałem ową kartkę ( taka symulacja klapki na dmuchawie - tylko obawiam się że klapka by i tak została otwarta przez ciąg kominowy) - po kilku cyklach temperatura ładnie spadała, lecz za to w komorze spalania pojawiła sie znaczna ilość sadzy. - więc niekorzystnie.
Po drugie - RCK (regulator ciagu kominowego) - niestety trudno to zasymulować więc uchyliłem wyczystkę i obecnie to testuję, lecz to rozwiązanie równiez ma tę wadę że znacznie wychładza komin - a to wiadomo jest również niekorzystne. Zauważyłem że prawie nigdy nie wzrasta temperatura przez kilka dni tuż po zasypie ( prawdopodobnie przez "chłodzące" działanie zimnego węgla).
Jeżeli nic nie wskóram to niestety pozostaje przejście na spalanie grupowe ( przy częstym podawaniu problem nie wystepuje)
Równiez mam obawy co do trwałości tak eksploatowanego podajnika, chociaż ja nigdy nie doprowadzam do tak wysokiej temperatury - po prostu jak zauważam niebezpieczy wzrost temperatury to załączam dodatkowo podajnik zdalnie na ok minutę. - pomaga, ale jest stasznie wkurzające
Sądzę że zdecyduję się jednak na zabudowę RCK i bedę obserwował co się dzieje w kominie.
Pozdrawiam i proszę innych o podzielenie się swoimi doświadczeniami w tej kwesti.

Piotrek42
18-12-2013, 07:47
Na przykładzie z upuszczeniem wody widzę że RBR-11KW wcale nie zachowuje się tak jak powinien prawidłowo wykonany piec czy inne urządzenie, że przy pełnej mocy ma najwyższą sprawność.

A jak wg. Ciebie powinien zachowywać się'' prawidłowo wykonany piec"??

Maher
18-12-2013, 08:04
A jak wg. Ciebie powinien zachowywać się'' prawidłowo wykonany piec"??

Powinien przynajmniej proporcjonalnie zwiększając moc kotła oddawać ciepło do instalacji też proporconalnie. Paląc nie mam spieków, ani niedopalonego węgla, ani jakieś dużej ilości sadzy na ściankach czyli piec jest dobrze ustawiony i tryb automatyczny sobie radzi. Czyli nie powinno być różnicy w zużyciu opału gdy tą samą ilość wody zagrzeje w czasie szybszym niż wolniej z mniejszą mocą, nawet powinno być że piec pracując z mocą nominalną powinien zużyć mniej opału. U mnie włączając równocześnie pompę CO i CWU poza dużo wyższą temperaturą spalin i zwiększonym zużyciem opału o około 20% nie zauważyłem żadnych korzyści, a powinno być odwrotnie.

raf1
18-12-2013, 09:24
Nie boje sie pracy ciaglej pompy, bo nie jest pradozerna i mam termostaty na grzejnikach. W dalszej kolejnosci ewentualnie obnizyl nieco zadana (nie nizej jednak niz 50 *C, wiedzac ze i tak dobije do 55-58*C) i zwiekszyl predkosc pompy. To na pewno obnizyloby nieco ta "amplitude".
PS: Zauwaz, ze dmuchawa sie wylacza a temperatura wciaz rosnie. Nie masz odbioru, wiec mu go daj... :)
Ok dzięki może rzeczywiście bo pompę CO mam na 1 biegu, spróbuje dać na 2 :yes:

Novy!
18-12-2013, 10:10
Powinien przynajmniej proporcjonalnie zwiększając moc kotła oddawać ciepło do instalacji też proporconalnie. Paląc nie mam spieków, ani niedopalonego węgla, ani jakieś dużej ilości sadzy na ściankach czyli piec jest dobrze ustawiony i tryb automatyczny sobie radzi. Czyli nie powinno być różnicy w zużyciu opału gdy tą samą ilość wody zagrzeje w czasie szybszym niż wolniej z mniejszą mocą, nawet powinno być że piec pracując z mocą nominalną powinien zużyć mniej opału. U mnie włączając równocześnie pompę CO i CWU poza dużo wyższą temperaturą spalin i zwiększonym zużyciem opału o około 20% nie zauważyłem żadnych korzyści, a powinno być odwrotnie.

W moim przypadku jest nieco inaczej.Choć podobnie.Zwiększanie mocy powyżej 1:8 niczego już nie zmienia..No może poza wzrostem temp.spalin i zużyciem opału.Nie przedkłada się to na szybszy wzrost temp na CO.Wygląda to tak jakby wymiennik ciepła nie odbierał już szybciej i więcej ciepła,choć moc jest większa.
Albo jest tak,że ceramika robi tę "złą" robotę,albo wielkość i konstrukcja wymiennika już na taka pracę (z większą mocą ) nie daje zamierzonych efektów.


Piotrek42,jesteś w tej materii dobrze poinformowany.Wytłumaczysz,proszę?

bobasxx
18-12-2013, 10:16
W moim przypadku jest nieco inaczej.Choć podobnie.Zwiększanie mocy powyżej 1:8 niczego już nie zmienia..No może poza wzrostem temp.spalin i zużyciem opału.Nie przedkłada się to na szybszy wzrost temp na CO.Wygląda to tak jakby wymiennik ciepła nie odbierał już szybciej i więcej ciepła,choć moc jest większa.
Albo jest tak,że ceramika robi tę "złą" robotę,albo wielkość i konstrukcja wymiennika już na taka pracę (z większą mocą ) nie daje zamierzonych efektów.


Piotrek42,jesteś w tej materii dobrze poinformowany.Wytłumaczysz,proszę?

A zdajesz sobie sprawę, że przy stosunku 1:8, średnia moc kotła to jakieś 15 kW ?

Novy!
18-12-2013, 10:24
A zdajesz sobie sprawę, że przy stosunku 1:8, średnia moc kotła to jakieś 15 kW ?
Chyba trochę przesadziłeś.Wg tej tabeli http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=128414&d=1343746198,jest ona tylko przykładowa dla kotła 15kW (choć pewnie niebawem,jesli zobaczymy badania) okaże się ,że 11kW bez ceramiki ma ponad 11kW-wynika że to moc ok 10-11kW. Dochodzi tu dodatkowo wielkość nadmuchu..

I jeszcze jedno.
Palnik mam od 17kW,tak? To co on robi w gabarytach 11kW co?

bobasxx
18-12-2013, 10:36
Chyba trochę przesadziłeś.Wg tej tabeli http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=128414&d=1343746198,jest ona tylko przykładowa dla kotła 15kW (choć pewnie niebawem,jesli zobaczymy badania) okaże się ,że 11kW bez ceramiki ma ponad 11kW-wynika że to moc ok 10-11kW. Dochodzi tu dodatkowo wielkość nadmuchu..

I jeszcze jedno.
Palnik mam od 17kW,tak? To co on robi w gabarytach 11kW co?

Ale my chyba rozmawiamy o kotle RBR a nie o tym z tabeli ;)

Zresztą nie ważne jaki kocioł, ważne ile węgla i o jakiej kaloryczności, efektywnie spalamy.

Zakładając pracę ciągłą przez całą dobę przy stosunku 1:8 to trzy godziny pracy podajnika w ciągu doby, czyli 180 minut. 180*0,32kg/min=57,6 kg/dobę.

57,6/24h/3600s*28000kJ=18,66kW*80%=14,93kW, przy opale 28000kJ i sprawności 80 %.

Owszem można sobie ustawić 1:5 czy nawet 1:3, dostarczyć odpowiednią ilość powietrza i uzyskać moc dużo większą, ale co z tego jak wymiennik nie odbierze takiej ilości energii.

Co do palnika się nie wypowiadam, nie wiem jaki jest w 17 kW.

Novy!
18-12-2013, 10:50
Ale my chyba rozmawiamy o kotle RBR a nie o tym z tabeli ;)

Zresztą nie ważne jaki kocioł, ważne ile węgla i o jakiej kaloryczności, efektywnie spalamy.

Zakładając pracę ciągłą przez całą dobę przy stosunku 1:8 to trzy godziny pracy podajnika w ciągu doby, czyli 180 minut. 180*0,32kg/min=57,6 kg/dobę.

57,6/24h/3600s*28000kJ=18,66kW*80%=14,93kW, przy opale 28000kJ i sprawności 80 %.

Owszem można sobie ustawić 1:5 czy nawet 1:3, dostarczyć odpowiednią ilość powietrza i uzyskać moc dużo większą, ale co z tego jak wymiennik nie odbierze takiej ilości energii.

Co do palnika się nie wypowiadam, nie wiem jaki jest w 17 kW.
Ja spalam teraz przy mocy 1:8 około 25kg/24h.Gdybym ustawił mniejszą moc -spalałbym jeszcze więcej.Wiesz dlaczego grupowe 8kW dla wielu jest panaceum na każdą temp.zewnętrzną?Bo to i tak jest zbyt duże podawanie jak na ilość paliwa podawaną przez ślimak na ten palnik..Wielu czy trzeba czy nie trzeba-musi podnieść nadmuch aby dopalić taką dawkę paliwa.A jeśli opał jest trudniejszy i bardziej kaloryczny,nie ma jak go spalić wolniej,tylko w ręcznym z mała dawką i większa przerwą.Podawanie w grupowym powinno być max 2-3sek to max.Można wtedy skorygować nadmuch i dopalać wolniej opał.Sam wiesz,że każdy opał można spalić -kwestia nadmuchu.Ale jak to opał spiekający i wymaga "innego" traktowania-sprawa nie jest tak różowa.
Co do tabeli,niech Instalco zrobi własna tabelę,a nie na mordę ustala sobie moc kotła w zależności od potrzeb rynku.Tylko ,że nie może zrobić takiej tabeli bo nie ma badań mocy i sprawności swych wszystkich produktów.

A palinik masz w 11kW od 17kW-czy nie tak?

bobasxx
18-12-2013, 10:56
Tu chyba coś nie tak z tą liczbą jest.

Tyle podaje mała Ekoenergia na minutę pracy ślimaka, u mnie przy opale 5-25 mm

bobasxx
18-12-2013, 10:59
Ja spalam teraz przy mocy 1:8 około 25kg/24h.Gdybym ustawił mniejszą moc -spalałbym jeszcze więcej.Wiesz dlaczego grupowe 8kW dla wielu jest panaceum na każdą temp.zewnętrzną?Bo to i tak jest zbyt duże podawanie jak na ilość paliwa podawaną przez ślimak na ten palnik..Wielu czy trzeba czy nie trzeba-musi podnieść nadmuch aby dopalić taką dawkę paliwa.A jeśli opał jest trudniejszy i bardziej kaloryczny,nie ma jak go spalić wolniej,tylko w ręcznym z mała dawką i większa przerwą.Podawanie w grupowym powinno być max 2-3sek to max.Można wtedy skorygować nadmuch i dopalać wolniej opał.Sam wiesz,że każdy opał można spalić -kwestia nadmuchu.Ale jak to opał spiekający i wymaga "innego" traktowania-sprawa nie jest tak różowa.
Co do tabeli,niech Instalco zrobi własna tabelę,a nie na mordę ustala sobie moc kotła w zależności od potrzeb rynku.Tylko ,że nie może zrobić takiej tabeli bo nie ma badań mocy i sprawności swych wszystkich produktów.

A palinik masz w 11kW od 17kW-czy nie tak?

Tyle spalasz bo kocioł przechodzi w podtrzymanie. Jakby nie przechodził spalałbyś prawie 60 kg.

Odlew jest taki sam, ale nie wiem jak jest z koroną ;)

Novy!
18-12-2013, 11:03
Tyle spalasz bo kocioł przechodzi w podtrzymanie. Jakby nie przechodził spalałbyś prawie 60 kg.



Sam teraz widzisz,że twoje wyliczenia nie do końca są słuszne.

bobasxx
18-12-2013, 11:08
Sam teraz widzisz,że twoje wyliczenia nie do końca są słuszne.

Słuszne, słuszne, bo skoro podajesz i spalasz opał w stosunku 1:8, to w czasie grzania z taką mocą kocioł pracuje, tzn. pracowałby jeśli uzyskałbyś sprawność 80 % i cały podany węgiel efektywnie byś spalił. A może jak zaczyna grzać to kopiec jest niższy niż jak dochodzi do zadanej ? Co oznaczałoby, że nie spalasz tyle ile podajesz.

bobasxx
18-12-2013, 11:11
Według mnie jest to bardzo dużo. Wychodzi 5,33 gram na jedną sekundę

Dlatego inne nastawy są w RBR i inne w Ogniwie, bo tam podaje mniej.

Piotrek42
18-12-2013, 11:33
Piotrek42,jesteś w tej materii dobrze poinformowany.Wytłumaczysz,proszę?

Widzisz Kolego,napiszę chociaż moje odpowiedzi nie są zbyt popularne (nie zgadzają się z linią watku ;) ) Uważam ze staliście się Panowie trochę ofiarami słowa pisanego (zwłaszcza na FM ) Zawsze uważałem że OZC dla kotła węglowego to strata pieniędzy i przerost formy nad treścią, ( dla PC, prądu czy gazu - jak najbardziej potrzebne) wmówiono WAM że wg OZC wasze zapotrzebowanie na moc kotła to 8-12 KW , oczywiście zgodzę się z tym ale pod jednym warunkiem!!,zapewnicie stały i niezakłócony odbiór ciepła w waszym domu ,czyli-instalacja na jednej pompce i praca stała kotła,w waszym przypadku dochodzi do zaburzeń tej pracy (1 wł zawór zawór termostatyczny na grzejniku tej pracy nie zaburzy ,ale kilka? kilkanaście? na pewno tak) mały kocioł = mała pojemność wody w kotle, a czy wiecie że woda w kotle również jest buforem?? co sie stanie jak wezmiecie 5l gorącej wody z kotła?- nic, a jak 50l?? kocioł nagle się ochłodzi i będzie za wszelką cenę starał sie podnieść temp zadaną i bedzie wchodził na moc maksymalną i nie ważne straty, będzie tak ostro grzał zeby szybko dogrzac wodę,stad macie wysokie temp spalin -ale przecież macie narzędzie?? -cóż z tego jak mało kto go uzywa... ( regulacja temp spalin w sterowniku) robicie wszystko w sposobie spalania a nie robicie nic w sposobie dystrybucji ciepła które kocioł wyprodukuje ,chcecie mieć Ładne wykresy,niskie spaliny,ciepła wodę i na to wszystko spalać z 10kg eko/doba a to się tak nie da...albo robicie prosta instalacje na jednej pompce i godzicie się z przegrzewaniem pomieszczeń w okresach przejściowych,albo kupujecie kocioł o wyższej mocy ustawiacie pod taką prace jaka wam pasuje czyli podtrzymanie a jak jest potrzeba to wtedy grzeje sobie domek czy cwu..i tyle... uwierzcie... wszystko jest do zrobienia... ale to wymaga,czasu nerwów i miec w sobie trochę samozaparcia- generalnie , poświęcić 1 sezon na poznanie dynamiki domu, instalacji i naszych nawyków. a POzniej to już z górki:D chcecie pogodzić ogień z woda po 2-3 miesiącach palenia... a jak to ktos powiedział..... nie idzie tą drogą :D

janklos12
18-12-2013, 11:39
Dlatego inne nastawy są w RBR i inne w Ogniwie, bo tam podaje mniej. co to znaczy inne nastawy? masz na myśli chyba tryb ręczny

bobasxx
18-12-2013, 12:13
co to znaczy inne nastawy? masz na myśli chyba tryb ręczny

Mam na myśli to, że niektórzy podpatrują ustawienia innych, którym rzekomo kocioł mało spala i na pałę ustawiają u siebie takie same. A mają inny palnik, inną instalację inny opał itd.

Głównie ręczny ale grupowy także. Bo jak podajnik podaje więcej węgla, to trzeba mu dostarczyć więcej powietrza lub przerwę wydłużyć.

We wszystkich trybach jest także podtrzymanie, które też inaczej się ustawia dla różnych kotłów i opału.

Novy!
18-12-2013, 12:46
Widzisz Kolego,napiszę chociaż moje odpowiedzi nie są zbyt popularne (nie zgadzają się z linią watku ;) ) Uważam ze staliście się Panowie trochę ofiarami słowa pisanego (zwłaszcza na FM ) Zawsze uważałem że OZC dla kotła węglowego to strata pieniędzy i przerost formy nad treścią, ( dla PC, prądu czy gazu - jak najbardziej potrzebne) wmówiono WAM że wg OZC wasze zapotrzebowanie na moc kotła to 8-12 KW , oczywiście zgodzę się z tym ale pod jednym warunkiem!!,zapewnicie stały i niezakłócony odbiór ciepła w waszym domu ,czyli-instalacja na jednej pompce i praca stała kotła,w waszym przypadku dochodzi do zaburzeń tej pracy (1 wł zawór zawór termostatyczny na grzejniku tej pracy nie zaburzy ,ale kilka? kilkanaście? na pewno tak) mały kocioł = mała pojemność wody w kotle, a czy wiecie że woda w kotle również jest buforem?? co sie stanie jak wezmiecie 5l gorącej wody z kotła?- nic, a jak 50l?? kocioł nagle się ochłodzi i będzie za wszelką cenę starał sie podnieść temp zadaną i bedzie wchodził na moc maksymalną i nie ważne straty, będzie tak ostro grzał zeby szybko dogrzac wodę,stad macie wysokie temp spalin -ale przecież macie narzędzie?? -cóż z tego jak mało kto go uzywa... ( regulacja temp spalin w sterowniku) robicie wszystko w sposobie spalania a nie robicie nic w sposobie dystrybucji ciepła które kocioł wyprodukuje ,chcecie mieć Ładne wykresy,niskie spaliny,ciepła wodę i na to wszystko spalać z 10kg eko/doba a to się tak nie da...albo robicie prosta instalacje na jednej pompce i godzicie się z przegrzewaniem pomieszczeń w okresach przejściowych,albo kupujecie kocioł o wyższej mocy ustawiacie pod taką prace jaka wam pasuje czyli podtrzymanie a jak jest potrzeba to wtedy grzeje sobie domek czy cwu..i tyle... uwierzcie... wszystko jest do zrobienia... ale to wymaga,czasu nerwów i miec w sobie trochę samozaparcia- generalnie , poświęcić 1 sezon na poznanie dynamiki domu, instalacji i naszych nawyków. a POzniej to już z górki:D chcecie pogodzić ogień z woda po 2-3 miesiącach palenia... a jak to ktos powiedział..... nie idzie tą drogą :D
Zgoda.
Ograniczenie temp.spalin jest tylko w trybie ręcznym.
W moim Ogniwie 25kW było 68l wody,w RBR 11kW-jeśli producent nie kłamie-jest 74l.Tym się sugerowałem.W Ogniwie,wielkość wymiennika spalin,lub powinienem napisać-jego praca w odbieraniu ciepła pozostawiała wiele do życzenia.Ale to takie moje spostrzeżenia.Tutaj jest lepiej,ale chyba zbyt przesadzono z jego zmniejszeniem.Dodatkowo przesłonięto część szamotem,zbyt dużą część.Chętnie bym wywalił ten szamot,ale to co pisze karoka to bzdura.szamot opiera się jeden na drugim,boczne wykładziny -zgoda można wywalić,ale na czym oprze się spód wymiennika który także jest z szamotu,skoro teraz opiera się na bocznych wykładzinach?napiszę do Instalco,niech mi pomogą.Jak to usunę,będę miał pełen obraz tego co w tym kotle uczyniono.

bobasxx
18-12-2013, 12:57
Zgoda.
Ograniczenie temp.spalin jest tylko w trybie ręcznym.
W moim Ogniwie 25kW było 100l wody,w RBR 11kW-jeśli producent nie kłamie-jest 110l.Tym się sugerowałem.W Ogniwie,wielkość wymiennika spalin,lub powinienem napisać-jego praca w odbieraniu ciepła pozostawiała wiele do życzenia.Ale to takie moje spostrzeżenia.Tutaj jest lepiej,ale chyba zbyt przesadzono z jego zmniejszeniem.Dodatkowo przesłonięto część szamotem,zbyt dużą część.Chętnie bym wywalił ten szamot,ale to co pisze karoka to bzdura.szamot opiera się jeden na drugim,boczne wykładziny -zgoda można wywalić,ale na czym oprze się spód wymiennika który także jest z szamotu,skoro teraz opiera się na bocznych wykładzinach?napiszę do Instalco,niech mi pomogą.Jak to usunę,będę miał pełen obraz tego co w tym kotle uczyniono.

W dtr-ce stoi, że 74.

Piotrek42
18-12-2013, 12:58
Ja tam zamieniłbym się z karoką... 2 by było szczęśliwych:) tym bardziej że to nic nie będzię Cię kosztować (najwyżej posprzątanie kotłowni ) ale to nie moja sprawa, wg mnie czy skujesz sam ceramikę czy się zamienisz dalej będziesz miał schody ze wzgledu na (oczywiście wg mnie ) za mały kocioł opcjonalnym rozwiązaniem była by 17.... możesz również pokombinować w pracy pompek cyklicznej czy wyłączonej a trzymać wyzsza temp na kotle...możliwości trochę jest...

Novy!
18-12-2013, 13:13
Ja tam zamieniłbym się z karoką... 2 by było szczęśliwych:) tym bardziej że to nic nie będzię Cię kosztować (najwyżej posprzątanie kotłowni ) ale to nie moja sprawa, wg mnie czy skujesz sam ceramikę czy się zamienisz dalej będziesz miał schody ze wzgledu na (oczywiście wg mnie ) za mały kocioł opcjonalnym rozwiązaniem była by 17.... możesz również pokombinować w pracy pompek cyklicznej czy wyłączonej a trzymać wyzsza temp na kotle...możliwości trochę jest...
Karoki kocioł chodzi na takich temp.,że ja go nie chcę.Niech da mi nowy.A z tym niech robi co chce.

Piotrek42
18-12-2013, 13:21
Karoki kocioł chodzi na takich temp.,że ja go nie chcę.Niech da mi nowy.A z tym niech robi co chce.

Dlatego mówię że się nie chcę wtrącać... wasza sprawa..

bobasxx
18-12-2013, 13:24
No to zajefajnie,szkoda że nie zrobiłem screena tego co było wcześniej w tej DTR-ce.Jak nie skasowano moich wcześniejszych postów to to odnajdę.

W tej co dostałem do kotła, też jest 74 dm3

Novy!
18-12-2013, 13:24
W dtr-ce stoi, że 74.
A gdzie sie podziały DTR ze strony karoki i minertu?Ja nie widzę,czy ich tam już nie ma?

Novy!
18-12-2013, 13:26
W tej co dostałem do kotła, też jest 74 dm3

Ok przepraszam,w Ogniwie 25kW jest 68 dm3,a w RBR 74 dm3.Pamiętałem ,że jest w nim więcej Przepraszam.Sprostuję posty.Tak czy siak jest więcej w RBR.

bobasxx
18-12-2013, 13:27
Chyba nie ma.
Kiedyś pobrałem jak jeszcze była ;)

Novy!
18-12-2013, 13:35
Chyba nie ma.
Kiedyś pobrałem jak jeszcze była ;)

Ok,przepraszam za te błędne ilości.Chodziło mi jedynie w rozmowie z Piotrkiem,że sugerowałem się ilością wody w płaszczu RBR-a,bo nie było jej mniej niż w OEP 25kW tylko więcej.Taki to miało mieć sens.Nie kupiłem zatem kotła "mniejszego" pod tym względem.Raz jeszcze sorrki.

animuss
18-12-2013, 14:08
W dtr-ce stoi, że 74.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=230784&d=1387371452
A ta sprawność cieplna większa niż 88% dla każdego z typów ?

Novy!
18-12-2013, 14:10
A ta sprawność cieplna większa niż 88% dla każdego z typów ?
Przebadali jeden,a przypisali wszystkim.Co koorna nie wolno im? :)

animuss
18-12-2013, 14:14
Przebadali jeden,a przypisali wszystkim.Co koorna nie wolno im? :)
Na pewno tak nie było ,musieli robić jakieś badania .Przecież powierzchnia grzewcza inna itd..
Może sprawność taka była ale inne wartości mogły się zmieniać .

To inne kotły jak ktoś zna przepisy, to wie że nie można nic zmienić wewnątrz .Wtedy można opierać się na takim badaniu .

Novy!
18-12-2013, 14:25
Na pewno tak nie było ,musieli robić jakieś badania .Przecież powierzchnia grzewcza inna itd..
Może sprawność taka była ale inne wartości mogły się zmieniać .

To inne kotły jak ktoś zna przepisy, to wie że nie można nic zmienić wewnątrz .Wtedy można opierać się na takim badaniu .
Tych DTR-ek już nie ma.Nie ma o czym rozmawiać.Gdyby nie wojna na forum o certyfikaty,służyłyby by do dziś...

animuss
18-12-2013, 14:27
Tych DTR-ek już nie ma.Nie ma o czym rozmawiać.Gdyby nie wojna na forum o certyfikaty,służyłyby by do dziś...
Tu producent jasno określił że jest większa niż 88%
(może to być np. 88,2% wystarczy)
musi mieć na to jakiś papier do każdego typu ,bo w sądzie by przegrał każdą sprawę związaną z produktem, gdyby wstawił odwrotnie znak (czyli miej niż) i napisał 90 czy 92% to nikt nie mógł by mu nic zarzucić .

raf1
18-12-2013, 16:11
A certyfikat CE te kotły posiadają? Bo jeżeli nie to ewidentnie sprawa nadaje do postępowania przed UOKiK:wiggle:

kalio
18-12-2013, 17:11
Chyba trochę przesadziłeś.Wg tej tabeli http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=128414&d=1343746198,jest ona tylko przykładowa dla kotła 15kW (choć pewnie niebawem,jesli zobaczymy badania) okaże się ,że 11kW bez ceramiki ma ponad 11kW-wynika że to moc ok 10-11kW. Dochodzi tu dodatkowo wielkość nadmuchu..

I jeszcze jedno.
Palnik mam od 17kW,tak? To co on robi w gabarytach 11kW co?

Przeciez to już pisałem we wrześniu.

To co oddajesz kocioł ??

Novy!
18-12-2013, 17:19
Przeciez to już pisałem we wrześniu.

To co oddajesz kocioł ??

Dobrze wiesz,że od groma z tym zachodu.Pogadam z prawnikiem.Jeśli brakuje dokumentów na to co kupiłem,to można to uznać za niezgodność towaru z umową.Ja chcę kocioł z wszelkimi dokumentami,moc,badania,itd-wszystko co powinienem otrzymać.Jak Pan karoka wyniesie i wniesie,i zainstaluje nowy kocioł (z wszelkimi dokumentami) na pokładzie,uznam że sprawy nie było :)

szczudlo
18-12-2013, 17:23
Dobrze wiesz,że od groma z tym zachodu.Pogadam z prawnikiem.Jeśli brakuje dokumentów na to co kupiłem,to można to uznać za niezgodność towaru z umową.Ja chcę kocioł z wszelkimi dokumentami,moc,badania,itd-wszystko co powinienem otrzymać.Jak Pan karoka wyniesie i wniesie,i zainstaluje nowy kocioł (z wszelkimi dokumentami) na pokładzie,uznam że sprawy nie było :)

Novy! czytać się już Ciebie nie da. Może lepiej pogadaj z psychologiem, lub z psychiatrą...

Novy!
18-12-2013, 17:25
Novy! czytać się już Ciebie nie da. Może lepiej pogadaj z psychologiem, lub z psychiatrą...

Minie trochę czasu-sam skorzystasz z jego usług.

kalio
18-12-2013, 17:27
Dobrze wiesz,że od groma z tym zachodu.Pogadam z prawnikiem.Jeśli brakuje dokumentów na to co kupiłem,to można to uznać za niezgodność towaru z umową.Ja chcę kocioł z wszelkimi dokumentami,moc,badania,itd-wszystko co powinienem otrzymać.Jak Pan karoka wyniesie i wniesie,i zainstaluje nowy kocioł (z wszelkimi dokumentami) na pokładzie,uznam że sprawy nie było :)

Proponuje Ci napoczątku wystosować pismo z żądaniem dostarczenia dokumentów potwierdzajacych sprawność dla twojego kotła.
Lub zgłoszenie reklamacji z tyt. niezgodności towaru z umową, podstawa brak deklarowanej sprawności oraz mocy kotła.
Jeśli nie mineło 6 miesiecy od zakupu to możesz od razu zażądać wymiany na nowy wolny od wad obnizenia ceny lub zwrotu zapłaty, z tyż że po stronie sprzedawcy jest pokrycie wszelkich kosztów związanych z demontażem transportem itp.

Miałem już raz podobną sprawę i niesamowitą frajde jak mina sprzedawcy zmiękła jak na własny koszt musiał wszystko nosić i zabierać.

taival
18-12-2013, 17:31
Witam Kolegów.

Przerabiał może ktoś taką sytuację:
CO ustawione np na 55 st.
CWU ustawione np. 57 st.

Zasobnik cwu 300l robi za taki mały buforek. Pewnie trzeba by było jako pompe CWU dać jakiegoś Stratosa ale powinno działać.

kalio
18-12-2013, 17:36
A zwrócił ktoś uwagę na fakt ,że w dtr'ce podany jest zakres mocy palnika(tego samego) w dwóch różnych mocach kotła i te wartości różnią się ?? Jestem ciekaw jak to możliwe i dlaczego tak jest :). Zresztą konkurent na O.... ma tak samo :) Normalnie cuda na kiju......

Konkurent na O ma rozne ilosci powietrza powinienes to wiedzieć,

a w I.. sa te same paliniki i te same dysze - taka sama liczba otworów

kalio
18-12-2013, 17:37
Witam Kolegów.

Przerabiał może ktoś taką sytuację:
CO ustawione np na 55 st.
CWU ustawione np. 57 st.

Zasobnik cwu 300l robi za taki mały buforek. Pewnie trzeba by było jako pompe CWU dać jakiegoś Stratosa ale powinno działać.

bedzie działać jak wode CWU bedziesz grzał wezownicą CO a całość właczysz w układ CO

Piotrek42
18-12-2013, 17:38
Proponuje Ci napoczątku wystosować pismo z żądaniem dostarczenia dokumentów potwierdzajacych sprawność dla twojego kotła.
Lub zgłoszenie reklamacji z tyt. niezgodności towaru z umową, podstawa brak deklarowanej sprawności oraz mocy kotła.
Jeśli nie mineło 6 miesiecy od zakupu to możesz od razu zażądać wymiany na nowy wolny od wad obnizenia ceny lub zwrotu zapłaty, z tyż że po stronie sprzedawcy jest pokrycie wszelkich kosztów związanych z demontażem transportem itp.

.

A co zrobiłeś już tak i zabrali ci rbr-a???:jawdrop: Oj Marek Marek... od zachywytów we wrzesniu-pazdzierniku do klęski w grudniu:) a mówiłem..... nie chwal dnia....Co Ty sie tak kurczowo trzymasz tych ładnych wykresów.... zmiast z kotłem pokombinuj troche z instalacją....

Slawko123
18-12-2013, 17:43
A zwrócił ktoś uwagę na fakt ,że w dtr'ce podany jest zakres mocy palnika(tego samego) w dwóch różnych mocach kotła i te wartości różnią się ?? Jestem ciekaw jak to możliwe i dlaczego tak jest :). Zresztą konkurent na O.... ma tak samo :) Normalnie cuda na kiju......a to zupełnie tak jak z idetycznymi silnikami w różnych modelach aut, jeden do setki ma 10s a drugi 15s. Normalnie cuda na kiju.

Novy!
18-12-2013, 17:46
W O... nie ma 'różnych ilości powietrza' te same palniki z identyczną liczbą otworów nadmuchowych jeżeli o to Ci chodzi.....
Piotrek,ten kocioł (z zakichana ceramiką) jest tak wrażliwy na zimny powrót,że jak tylko kryzuje CWU na powrocie,ciężko mu dojść do zadanej.Jak nie ma stabilnego układu,to najzwyczajniej nie ma w nim palenia.Nie wiem,powrót studzi tę ceramike czy jak?Coś tu jest nie tak,sam widzisz co się działo przy zimnym powrocie.
Zawory w instalacji są pokryzowane,długo to trwało ale jest ok.Co mogę więcej zrobić?Nie ma szans na cykliczną ani wyłączoną pracę pompy.

Piotrek42
18-12-2013, 17:57
Piotrek,ten kocioł (z zakichana ceramiką) jest tak wrażliwy na zimny powrót,że jak tylko kryzuje CWU na powrocie,ciężko mu dojść do zadanej.Jak nie ma stabilnego układu,to najzwyczajniej nie ma w nim palenia.Nie wiem,powrót studzi tę ceramike czy jak?Coś tu jest nie tak,sam widzisz co się działo przy zimnym powrocie.

eeee tam:) TY trochę za nerwowy jesteś ;) masz instalacje na termostatach, tak? -tak,
temp kotła na 60-65st pompa CO na wył lub cyklicza i zabawa, właczy się termostat pompa przepchnie ciepła wodę tam gdzie potrzeba i kocioł zacznie sie nagrzewac... ale za ładnie nie bedzie to wygladac...1 ceramika przeciągnie o jakieś 20 st, będa ostre spadki na powrocie... ale po to jest kocioł, że ma nagrzać wodę :) nałóż mu kaganiec na temp spalin żebyś nie grzał atmosfery i cześć

Novy!
18-12-2013, 18:04
eeee tam:) TY trochę za nerwowy jesteś ;) masz instalacje na termostatach, tak? -tak temp kotła na 60-65st pompa CO na wył lub cyklicza i zabawa, właczy się termostat pompa przepchnie ciepła wodę tam gdzie potrzeba i kocioł zacznie sie nagrzewac... ale za ładnie nie bedzie to wygladac...1 ceramika przeciągnie o jakieś 20 st, będa ostre spadki na powrocie... ale po to jest kocioł, że ma nagrzać wodę :) nałóż mu kaganiec na temp spalin żebyś nie grzał atmosfery i cześć
He he ,kaganiec mówisz.Kto go będzie czyścił ,jak zejdę z dmuchawą w dół,powyżej np.160deg,a podawanie zostanie takie samo?Niedopał,syf w kotle.Takie bedą efekty.Znam już to.
Cyklicznej i wyłączonej pracy pompy próbowałem już z Ogniwem,ten obiekt jak się wychłodzi -będę go grzał potem tydzień..
Ceramika nic nie przeciągnie...zrozum -ona nie kumuluje żadnego ciepła,przeszkadza jedynie w jego wymianie.Popatrz na wykresy,półgodzinny cykl,4 min odstawienia i leci w dół.Teraz jak cykle są powtarzalne,to przynajmniej grzeje.Atmosferę też,spaliny 170deg :)

Piotrek42
18-12-2013, 18:09
He he ,kaganiec mówisz.Kto go będzie czyścił ,jak zejdę z dmuchawą w dół,powyżej np.160deg,a podawanie zostanie takie samo?Niedopał,syf w kotle.Takie bedą efekty.Znam już to.
Cyklicznej i wyłączonej pracy pompy próbowałem już z Ogniwem,ten obiekt jak się wychłodzi -będę go grzał potem tydzień..
Ceramika nic nie przeciągnie...zrozum -ona nie kumuluje żadnego ciepła,przeszkadza jedynie w jego wymianie.Popatrz na wykresy,półgodzinny cykl,4 min odstawienia i leci w dół.Teraz jak cykle są powtarzalne,to przynajmniej grzeje.

hehe:) nie spróbujesz nie bedziesz wiedział:) że próbowałeś z ogniwem nie znaczy ze z rbr-em będzie tak samo ,ważna rzecz przy termostatach. czujniki od temp wew wisi w NAJCHŁODNIEJSZYM POMIESZCZENIU kaganiec ustaw na np 200st (wartośc jeszcze akceptowalna.. a przesypywanie? niedopał,syf?? o czym to świadczy??? o złym prowadzeniu kotła ;) i tak zeby ustawic kaganiec musisz iść w dwustan :D

Aaaa możesz ustawić tryb pracy na ciągły- bez przerw 24h/doba nie bedzie odbioru to kocioł sie odstawi.. ale na kotle musisz dac wysoko ze 60-65 st Zeby szybko nagrzewał pomieszczenia:) no ale straty bedziesz znowu miał z cyrkulacji CO...

Ps masz narzędzia- wykorzystuj je !!

Novy!
18-12-2013, 18:15
hehe:) nie spróbujesz nie bedziesz wiedział:) że próbowałeś z ogniwem nie znaczy ze z rbr-em będzie tak samo ,ważna rzecz przy termostatach. czujniki od temp wew wisi w NAJCHŁODNIEJSZYM POMIESZCZENIU kaganiec ustaw na np 200st (wartośc jeszcze akceptowalna.. a przesypywanie? niedopał,syf?? o czym to świadczy??? o złym prowadzeniu kotła ;) i tak zeby ustawic kaganiec musisz iść w dwustan :D

Teraz jadę w dwustanie,kocioł jest czyściutki,wymiennik też.Jak włączę regulator temp spalin,to już taki nie będzie.Zrobi ostatnie cykle z mniejszym nadmuchem a ta samą dawką,i jak myślisz -jaki będzie tego wynik?:)
Czujnik,można skalibrować tak aby pokazywał 2 deg mniej,na to samo wyjdzie.Ehh..nie chce mi się juz,ale spróbuje z cykliczną pracą.Jutro pracownicy mnie zlinczują,czuje że będzie im zimno...:)

P.S.No tak zapomniałem,Alpha 2 tego chyba nie zniesie (cyklicznej) :)

Piotrek42
18-12-2013, 18:18
Teraz jadę w dwustanie,kocioł jest czyściutki,wymiennik też.Jak włączę regulator temp spalin,to już taki nie będzie.Zrobi ostatnie cykle z mniejszym nadmuchem a ta samą dawką,i jak myślisz -jaki będzie tego wynik?:)
Czujnik,można skalibrować tak aby pokazywał 2 deg mniej,na to samo wyjdzie.Ehh..nie chce mi się juz,ale spróbuje z cykliczną pracą.Jutro pracownicy mnie zlinczują,czuje że będzie im zimno...:)


Nie zapomnij podniesć CO !!! bo faktycznie Cię zlinczują :) widze mrozik jest u Ciebie więc z 60-65 będzie OK - (nie wiem jak masz grzejniki dobrane)

Novy!
18-12-2013, 18:21
Nie zapomnij podniesć CO !!! bo faktycznie Cię zlinczują :) widze mrozik jest u Ciebie więc z 60-65 będzie OK - (nie wiem jak masz grzejniki dobrane)
Są z małym zapasem mocy :)Bardziej lekko zbyt duże,niż za małe.
Boje się o pompę ,myślisz że Alphie się nic nie stanie?

szczudlo
18-12-2013, 18:23
...Co mogę więcej zrobić?...
Sprzedaj RBR'a kup śmieciucha i rób syf na innym forum. Takie to proste.
Ok sorry, już kończę, ale ileż można biadolić w kółko i to samo?

Piotrek42
18-12-2013, 18:25
Są z małym zapasem mocy :)Bardziej lekko zbyt duże,niż za małe.
Boje się o pompę ,myślisz że Alphie się nic nie stanie?

no to tak jak mowie 60-65 na kocioł i wio....tam gdzie temp bedzie OK termostat wyłaczy grzejnik, Marek przypomnij mi instalacje , bo po twoich przeróbkach juz zapomniałem...

Piotrek42
18-12-2013, 18:25
Sprzedaj RBR'a kup śmieciucha i rób syf na innym forum. Takie to proste.

Da radę... jest tyle możliwości...

Piotrek42
18-12-2013, 18:28
Sprzedaj RBR'a kup śmieciucha i rób syf na innym forum. Takie to proste.
Ok sorry, już kończę, ale ileż można biadolić w kółko i to samo?

Jak nie da rade to mowi sie trudno... sprzedam mu swoją enkę 26kw !!!

adkwapniewski
18-12-2013, 18:32
Jak nie da rade to mowi sie trudno... sprzedam mu swoją enkę 26kw !!!

:D


Lepiej nie ;)

Piotrek42
18-12-2013, 18:32
Boje się o pompę ,myślisz że Alphie się nic nie stanie?

Oooo masz alphę?? fajnie ,daj jej pracę ciągła (podłącz ją pod wejście mieszajacej) ustaw na programatorze 24h i czesć.

Piotrek42
18-12-2013, 18:32
:D


Lepiej nie ;)

Ale zobacz jaki będzie miał zapas mocy !!! ;)

kalio
18-12-2013, 18:50
Ale zobacz jaki będzie miał zapas mocy !!! ;)
To może taki

http://allegro.pl/kociol-piec-co-350-kw-i3777347131.html

tylko przydał by się własna bocznica

taival
18-12-2013, 18:54
Ceramika nic nie przeciągnie...zrozum -ona nie kumuluje żadnego ciepła,przeszkadza jedynie w jego wymianie.

Pozwolę sobie nie zgodzić się z kolegą. Przykład z życia wzięty. Zadana 55st. Kociołek grzeje sobie w grupowym więc przebicie 1 t. A wiec temperatura spadła i zaćzyna się grzanie. Grzeje, grzeje aż do 56 st. Dokładnie w punkcie 56,1 st wyłącza sie dmuchawa. Po wyłączeniu dmuchawy w przeciągu 10 min temperatura rośnie jeszcze do 58 st. więc ja najbardziej ceramika akumuluje ciepło.

mpepe
18-12-2013, 18:57
Przebadali jeden,a przypisali wszystkim.Co koorna nie wolno im? :)


A nie napisali, że można do podajnika wrzucić pomarańcze a ślimak zrobi z nich sok?:yes:

mpepe
18-12-2013, 19:01
Dobrze wiesz,że od groma z tym zachodu.Pogadam z prawnikiem.Jeśli brakuje dokumentów na to co kupiłem,to można to uznać za niezgodność towaru z umową.Ja chcę kocioł z wszelkimi dokumentami,moc,badania,itd-wszystko co powinienem otrzymać.Jak Pan karoka wyniesie i wniesie,i zainstaluje nowy kocioł (z wszelkimi dokumentami) na pokładzie,uznam że sprawy nie było :)


Normalnie, przecieram oczy i nie wierze. Chłopaki z forum w końcu otworzyli oczy na rzeczywistość. Niech ktoś mnie uszczypnie!!!!
No i dobrze bo do tej pory to ja byłem etatowym "narzekaczem"

kalio
18-12-2013, 19:12
ba nie ty jeden

Piotrek42
18-12-2013, 19:14
Tak jest.. jest was 3 no może 4 co rozpiepszyliście cały wątek...

gmaj22
18-12-2013, 19:20
Pozwolę sobie nie zgodzić się z kolegą. Przykład z życia wzięty. Zadana 55st. Kociołek grzeje sobie w grupowym więc przebicie 1 t. A wiec temperatura spadła i zaćzyna się grzanie. Grzeje, grzeje aż do 56 st. Dokładnie w punkcie 56,1 st wyłącza sie dmuchawa. Po wyłączeniu dmuchawy w przeciągu 10 min temperatura rośnie jeszcze do 58 st. więc ja najbardziej ceramika akumuluje ciepło.

To sprawdz jeszcze , czy wtedy na pewno nie ma zadnego odbioru? Innymi slowy, czy pompy chodza czy stoja?A jak chodza to czy glowice na grzejnikach sa zamkniete.

Piotrek42
18-12-2013, 19:23
gmaj22 , taival ma racje... widziałem co robi szamot w rbr jak nie ma odbioru ciepła....przy np grupowym i termostatach lub wyłaczonej pracy pomp wg temp wew w ciągu poł godziny kocioł przeciąga i to znacznie 20 st w górę to standard...tz przy nagłym wyłączeniu odbioru ciepła i przejściu z pracy w podtrzymanie

taival
18-12-2013, 19:28
To sprawdz jeszcze , czy wtedy na pewno nie ma zadnego odbioru? Innymi slowy, czy pompy chodza czy stoja?A jak chodza to czy glowice na grzejnikach sa zamkniete.

Pompa CO cały czas włączona odbiór ciężko określić jednak prawdopodobnie głowice sie nagle nie zakręciły. Sytuacja o której piszę miała miejsce dzisiaj o 16.51. Akurat byłem w kotłowni wiec dokładnie mogłem stwierdzic moment wyłączenia dmuchawy. Głowice mam nie na wszystkich grzejnikach. 4 szt są bez głowic i 2 podlogówki w łazienkach.

edgar184
18-12-2013, 19:33
Kurde, z tego co Wy tu już piszecie to kupiłem największego gniota, garażowaca, bez papierów, itd.
Tylko jakoś u mnie wszystko ok, ciepło, miło i przyjemnie.

W sumie jak ktoś się spodziewa obsługi, i sprawności gazowca to nie ma się czego dziwić.

animuss
18-12-2013, 19:37
Nie wiem dlaczego tak narzekacie na ceramikę w kotle ,szamot pozwala na prawidłowe spalanie paliwa na niskich mocach ,akumulując ciepło utrzymuje "w gotowości" komorę spalania do dalszej pracy w odpowiednich warunkach temperaturowych .Po przejściu z podtrzymania w stan pracy ,komora spalania szybciej osiąga odpowiednią temperaturę do prawidłowego spalania dopalania paliwa .

mark3k
18-12-2013, 19:40
Nie jest aż tak źle z tym paleniem. Gdyby nie ta pieprz....a sadza to byłoby całkiem dobrze. Dzisiaj podniosłem dmuchawkę do 44% i skróciłem czas przerwy do 33s - tryb pracy manual. Obojetne jaki system pracy wybiorę i tak sadza mnie nie opuszcza i oczywiście kocioł zbyt szybko zarasta. Do komina nawet nie zaglądam. :( , bo strach się bać zaglądnąć. :D

Piotrek42
18-12-2013, 19:41
Nie wiem dlaczego tak narzekacie na ceramikę w kotle ,szamot pozwala na prawidłowe spalanie paliwa na niskich mocach ,akumulując ciepło utrzymuje "w gotowości" komorę spalania do dalszej pracy w odpowiednich warunkach temperaturowych .
Tak, do ciągłej pracy i małych rozbiorów cwu, jest jak najbardziej OK, ale nie do do nagłych poborów CWU czy do dużych poborów wody na CO, np otwacia kilku zaworów termostatycznych, czy włączenia podłogówki...

animuss
18-12-2013, 19:45
Nie jest aż tak źle z tym paleniem. Gdyby nie ta pieprz....a sadza to byłoby całkiem dobrze. Dzisiaj podniosłem dmuchawkę do 44% i skróciłem czas przerwy do 33s - tryb pracy manual. Obojetne jaki system pracy wybiorę i tak sadza mnie nie opuszcza i oczywiście kocioł zbyt szybko zarasta. Do komina nawet nie zaglądam. :( , bo strach się bać zaglądnąć. :D

A pomyślałeś że po osiągnięciu zadanej ,wyłączeniu przez sterownik dmuchawy ,odcinasz tlen palącemu się w pełnym biegu palenisku z węglem.

minertu
18-12-2013, 19:47
Pogodowy wyłączony :yes:
a jak reszta ustawień, może być?

Czy po zmianie ustawień coś się poprawiło?

minertu
18-12-2013, 19:48
A pomyślałeś że po osiągnięciu zadanej ,wyłączeniu przez sterownik dmuchawy ,odcinasz tlen palącemu się w pełnym biegu palenisku z węglem.

To ważne zjawisko mało kto bierze pod uwagę.

timon120777
18-12-2013, 19:54
Nie jest aż tak źle z tym paleniem. Gdyby nie ta pieprz....a sadza to byłoby całkiem dobrze. Dzisiaj podniosłem dmuchawkę do 44% i skróciłem czas przerwy do 33s - tryb pracy manual. Obojetne jaki system pracy wybiorę i tak sadza mnie nie opuszcza i oczywiście kocioł zbyt szybko zarasta. Do komina nawet nie zaglądam. :( , bo strach się bać zaglądnąć. :D

jak chcesz się pozbyć sadzy to po jaką cholerę podnosząc nadmuch skracasz przerwe?
przecież to niewiele zmienia
aby zwiększyć ilość tlenu potrzebnego do prawidłowego przebiegu procesu należy albo podnieść nadmuch albo WYDŁUŻYĆ przerwę
Twoim manewrem nie zmieniłeś zbyt wiele a na pewno nie we właściwym kierunku
reguluj tylko wiatr(do góry) lub tylko przerwę(wydłużaj)

animuss
18-12-2013, 19:54
Tak, do ciągłej pracy i małych rozbiorów cwu, jest jak najbardziej OK, ale nie do do nagłych poborów CWU czy do dużych poborów wody na CO, np otwacia kilku zaworów termostatycznych, czy włączenia podłogówki...
A w czym tobie ona przeszkadza ,ceramika rozgrzewa się do pewnej temperatury i to wszystko ,na większych mocach nic się nie zmienia ,to że "widzisz" przy większym rozbiorze wyższą temperaturę spalin ,to wina wymiennika że nie jest z gumy i na większych mocach nie zwiększa swojej powierzchni wymiany ciepła .

Wojtek_mazury
18-12-2013, 20:00
A pomyślałeś że po osiągnięciu zadanej ,wyłączeniu przez sterownik dmuchawy ,odcinasz tlen palącemu się w pełnym biegu palenisku z węglem.


A czy nie było by tak, że gdyby sadze powstawały tylko od tego to wypaliły by się po przejściu w tryb grzania?

taival
18-12-2013, 20:02
Ja także z Tobą się nie zgodzę.
To że po wyłączeniu dmuchawy temperatura wody w wymienniku kotła nadal rośnie, wcale nie oznacza, że jest to zasługa ceramiki.

Cegła
Ciepło właściwe 850 J/(kg*K)
Gęstość 1400 kg/m3
Pojemność cieplna 1 190 000 J/(m3*K)

Stal
Ciepło właściwe 449 J/(kg*K)
Gęstość 7875 kg/m3
Pojemność cieplna 3 535 875 J/(m3*K)

Woda
Ciepło właściwe 4 190 J/(kg*K)
Gęstość 998 kg/m3
Pojemność cieplna 4 181 620 J/(m3*K)
Z tych trzech materiałów wodę i stal moża wykluczyć wiec pozostaje "cegła" a ciepło właściwe tej cegły szamotowej to nie jak kolega pisze 850 tylko ok 1300 . http://wipos.p.lodz.pl/baza/03-02.html. Poza tym sytuacja którą opisuje nie jest teoretyczna tylko praktyczna. We wrześniu jak był mały odbiór ciepła to potrafiło i o 10 st przebić

animuss
18-12-2013, 20:08
A czy nie było by tak, że gdyby sadze powstawały tylko od tego to wypaliły by się po przejściu w tryb grzania?
Na pewno częściowo się mogą wypalać, tam gdzie płomień sięga ale do ich spalania potrzebny jest tlen. Powietrze ,które przeważnie dociera to tylko mieszanina spalin i azot ,ponieważ przebiegający proces w palenisku zubożył powietrze w tlen ,(dmuchawa tłoczy powietrze przez ogień ). Następne wyłączenie procesu (odcięcie dmuchawy) dokłada nową porcję sadzy itd.....

taival
18-12-2013, 20:09
Nie wiem dlaczego tak narzekacie na ceramikę w kotle ,szamot pozwala na prawidłowe spalanie paliwa na niskich mocach ,akumulując ciepło utrzymuje "w gotowości" komorę spalania do dalszej pracy w odpowiednich warunkach temperaturowych .Po przejściu z podtrzymania w stan pracy ,komora spalania szybciej osiąga odpowiednią temperaturę do prawidłowego spalania dopalania paliwa .

Ja na ceramikę wcale nie narzekam. Jej największy plus jak dla mnie to ZERO sadzy. A do palenia z nią trzeba po prostu inaczej podejśc. Wydaje mi się, że nie lubi ona zbyt dużych mocy bo wtedy dużo ucieka w komin. Przy stałym odbiorze natomiast lub wolniejszym nagrzewaniu działa wyśmienicie. Nie wspomnę o trybie lato bo to już cud miód i orzeszki.

mark3k
18-12-2013, 20:16
jak chcesz się pozbyć sadzy to po jaką cholerę podnosząc nadmuch skracasz przerwe?
przecież to niewiele zmienia
aby zwiększyć ilość tlenu potrzebnego do prawidłowego przebiegu procesu należy albo podnieść nadmuch albo WYDŁUŻYĆ przerwę
Twoim manewrem nie zmieniłeś zbyt wiele a na pewno nie we właściwym kierunku
reguluj tylko wiatr(do góry) lub tylko przerwę(wydłużaj)

Może i dobrze radzisz, ale nie do końca. Pozostawienie przerwy na nie zmienionym poziomie czyli 37s i podniesieniu nadmuchu o 1% wypala dziurę na palniku w czasie grzania, a nie po odstawieniu. Wniosek - za mało paliwa w trybie grzania. Nadmuch na poziomie 43% skutkuje pod koniec grzania dymienie w komorze a dym w grzaniu = sadza w całym kotle.. Jeśli się mylę ,to mnie popraw. Pozostawienie nadmuchu na niezmienionym poziomie a wydłużanie przerwy w podawaniu = dziura na palniku. Żar schodzi zbyt nisko. Słucham rad...

animuss
18-12-2013, 20:17
Z tych trzech materiałów wodę i stal moża wykluczyć wiec pozostaje "cegła" a ciepło właściwe tej cegły szamotowej to nie jak kolega pisze 850 tylko ok 1300 . http://wipos.p.lodz.pl/baza/03-02.html. Poza tym sytuacja którą opisuje nie jest teoretyczna tylko praktyczna. We wrześniu jak był mały odbiór ciepła to potrafiło i o 10 st przebić
Cegła szamotowa grzeje kocioł jak mrówka słonia ;) (może trochę przesadziłem ) zapomniałeś wyjąć żar z paleniska po zatrzymaniu pracy palnika.:D

animuss
18-12-2013, 20:22
To zależy w którym miejscu te sadza w kotle spocznie.
Jeżeli poza komorą spalania, to żadna struga gorących spalin tej sadzy szkody nie zrobi (tzn. nie dopali jej)

Natomiast jeżeli jest to w komorze spalania, w której są odpowiednie warunki cieplne i ta sadza osiądzie na materiale o słabym współczynniku przewodności np. szamot, pył i na dodatek to miejsce nie jest zbytnio oddalone od źródła promieniowania cieplnego (czyli palnika), to ta sadza zostanie spalona.Do spalenia sadzy potrzebny jest tlen (tworzy się w tych miejscach -warunkach gdzie go brak ) sadza nawet zapali się od iskry w kominie ale wyczystka na dole musi przerdzewieć i dopuszczać tlen :cool:

Piotrek42
18-12-2013, 20:23
Cegła szamotowa grzeje kocioł jak mrówka słonia ;) (może trochę przesadziłem ) zapomniałeś wyjąć żar z paleniska po zatrzymaniu pracy palnika.:D

szkoda ze nie widziałes kotła w okresie przejsciowym... jak się pobór CO i CWU wyłaczył.....

animuss
18-12-2013, 20:31
Ja na ceramikę wcale nie narzekam. Jej największy plus jak dla mnie to ZERO sadzy. A do palenia z nią trzeba po prostu inaczej podejśc. Wydaje mi się, że nie lubi ona zbyt dużych mocy bo wtedy dużo ucieka w komin. Przy stałym odbiorze natomiast lub wolniejszym nagrzewaniu działa wyśmienicie. Nie wspomnę o trybie lato bo to już cud miód i orzeszki.
Szamot nic nie ma do tego .
Jeżeli palnik ma możliwość modulacji mocy ,a takie palniki są w tych kotłach czy innych, (od np. 5kW potrafi przeistoczyć się w bestię 17kW) to musicie zrozumieć że, czym większa moc palnika tym większy wymiennik potrzebny jest do odbioru wygenerowanego ciepła tego się nie przeskoczy .A wymiennik jest stalowy a nie z gumy .Z gumy powiększała by się jego powierzchnia, jak by moc palnika rosła ,wtedy temp. spaliny można by utrzymywać na jednym poziomie .

animuss
18-12-2013, 20:35
szkoda ze nie widziałes kotła w okresie przejsciowym... jak się pobór CO i CWU wyłaczył.....

Grzeję w kotle cały sezon, latem samą ciepłą wodę ,mam tyle szamotu że kilka osób mógł bym obdarować :), ale wymiennik mam z gumy bo ma 38kW .

Wojtek_mazury
18-12-2013, 20:54
Może i dobrze radzisz, ale nie do końca. Pozostawienie przerwy na nie zmienionym poziomie czyli 37s i podniesieniu nadmuchu o 1% wypala dziurę na palniku w czasie grzania, a nie po odstawieniu. Wniosek - za mało paliwa w trybie grzania. Nadmuch na poziomie 43% skutkuje pod koniec grzania dymienie w komorze a dym w grzaniu = sadza w całym kotle.. Jeśli się mylę ,to mnie popraw. Pozostawienie nadmuchu na niezmienionym poziomie a wydłużanie przerwy w podawaniu = dziura na palniku. Żar schodzi zbyt nisko. Słucham rad...

Palnikowi brakuje powietrza. Ale nie pierwotnego ("podniesieniu nadmuchu o 1% wypala dziurę na palniku w czasie grzania,") a wtórnego. Zastanów się jak masz owierconą koronę...

mark3k
18-12-2013, 21:07
Palnikowi brakuje powietrza. Ale nie pierwotnego ("podniesieniu nadmuchu o 1% wypala dziurę na palniku w czasie grzania,") a wtórnego. Zastanów się jak masz owierconą koronę...

Co mam zrobić z koroną? Dodatkowe otwory ? Kocioł dopiera zaczął żywot, dodatkowe otwory = brak gwarancji. A teoretycznie mam jej (gwarancji) 5 lat.

taival
18-12-2013, 21:07
Właśnie rozpocząłem test . Jak pisałem wcześniej chcę wykożystac zasobnik CWU jako bufor dla CO pompa CWU włączona na stałe temp CWU zadana powyżej CO. Rano zobaczymy co powie czas zasypu ;)

edgar184
18-12-2013, 21:29
Właśnie rozpocząłem test . Jak pisałem wcześniej chcę wykożystac zasobnik CWU jako bufor dla CO pompa CWU włączona na stałe temp CWU zadana powyżej CO. Rano zobaczymy co powie czas zasypu ;)

Ciekawe, ciekawe. Rozwiniesz tą cwu powyżej co?

kobra64
18-12-2013, 21:30
Novy w OE+ miałeś 68 litrów wody w naczyniu ( bo wymiennik to także naczynie na wodę jest ) o powierzchni wymiany 2,2 m2. Tutaj masz 74 litry i to mieści się w naczyniu o powierzchni wymiany 1,3 m2. Nie rozumiem czego oczekujesz - sama ilość wody to nie wszystko. Piszesz, że przy OE+ 24 kW jak się obiekt wychłodził to dogrzać go nie szło - i wziąłeś 11 kW kocioł żeby sobie z tym poradził? To raz. Dwa - nie wiem co Was dziwi z grupowym i ewentualnym przerzucaniem opału przy większych mocach. Np. dla mocy 12 KW macie proporcję w grupie - bo to jest całość - około 1 do 10 ( i to by się zgadzało zakładając opał 26MJ, dla jakiego najczęściej ustala się parametry kotłów ). Wszystko dobrze, ale zdarzą się węgle dla których przerwa miedzy podaniami ( tu już jest 1 do 3 ) okaże się za krótka i w trzecim podaniu zapełni palnik a w czwartym i piątym nieco przerzuci zanim dojdzie do fazy dopalania. Nie zawsze da się to rozwiązać podbijaniem nadmuchu - bo wtedy pod koniec fazy dopalania na końcu grupy mu może zacząć brakować opału i zamiast grzać zacznie studzić. Zresztą są węgle które nie lubią dużego dmuchania. Normalne przypadłości kotła na paliwo stałe.Podobnie zresztą jak dalszy wzrost temperatury o ten jeden czy dwa stopnie po odstawieniu się dość ostro prowadzonego kotła, który do zadanej doszedł i odstawił się przy temperaturze spalin koło 140 stopni. To taka - norma. Nawet na instalacjach ze sporym odbiorem są takie przebicia przy takim prowadzeniu kotła. Dlatego uważam, że to jest błąd ( no - powiedzmy słabość ) w algorytmie spalania grupowego - to że nie wraca na mniejszą z ustawionych mocy po zatrzymaniu spadku i ustabilizowaniu wzrostu temperatury. Podobnie zresztą jak kończenie na siłę rozpoczętej grupy z mniejszą mocą pomimo tego że temperatura lawiną w dół wali i dawno zostały spełnione warunki do załączenia wyższej mocy. To moim zdaniem jest tak troszeczkę na odwrót zrobione - niższa moc powinna służyć do hamowania przed zadaną a po dłuższej pracy ze sporą mocą to hamowanie chwilę musi trwać - kocioł nie czajnik. Niechby sobie startował z tą niższą mocą, ale po spełnieniu warunków do załączenia wyższej powinien przerwać podawanie, dopalić proporcjonalnie do ilości wykonanych podań i załączyć wyższą moc. Po odbiciu ze spadku i ustabilizowaniu wzrostu powinien dokończyć grupę i od następnej rozpocząć hamowanie - przełączyć się na niższą z ustawionych mocy.

kobra64
18-12-2013, 21:31
Co mam zrobić z koroną? Dodatkowe otwory ? Kocioł dopiera zaczął żywot, dodatkowe otwory = brak gwarancji. A teoretycznie mam jej (gwarancji) 5 lat. Na palnik masz 2 lata.

taival
18-12-2013, 21:43
Dlatego uważam, że to jest błąd ( no - powiedzmy słabość ) w algorytmie spalania grupowego - to że nie wraca na mniejszą z ustawionych mocy po zatrzymaniu spadku i ustabilizowaniu wzrostu temperatury. .
Ale własnie tak się dzieje. Po podbicu temp w pobliże zadanej chyba 1 oczko niżej przełącza moc na tą niższą. a i startuje z niższą. Właśnie ślęczę nad sterownikiem i dokładnie tak się zachowuje.

kobra64
18-12-2013, 21:45
Ale własnie tak się dzieje. Po podbicu temp w pobliże zadanej chyba 1 oczko niżej przełącza moc na tą niższą. a i startuje z niższą. Właśnie ślęczę nad sterownikiem i dokładnie tak się zachowuje.
Nie tak się dzieje. Poślęcz jeszcze.

minertu
18-12-2013, 21:48
Tak się zachowuje.Jest jednak jedna rzecz,jeżeli w czasie dopalania grupy temp zostaje osiągnięta a nawet przekroczona o kilka stopni (zawsze tak się może stać) to kończy dopalanie nadmuchem z grupy jaka zaczął.Tak więc nie zawsze hamuje na niższej grupie bo czasami nie zdąży i zakończy na wyższej.Paliwo musi dopalić.

animuss
18-12-2013, 21:49
W kotle z reguły mamy nadmiar tlenu.
Natomiast wydaje mi się, że jest "niedobór" odpowiedniej temperatury i czasu.
Zawijan_2 wspominał kiedyś, by cząsteczka węgla uległa całkowitemu utlenieniu potrzebuje przebyć drogę od 9m do 14m.

Co do sadzy w kominie i samozapłonie jej, to zdarzają się takie sytuacje, ale myślałem, że mówimy tutaj o kotłach, które wytwarzają jakieś niewielkie ilości sadzy.Na małych mocach wcale nie jest dużo tlenu bo niecałe 9-10% a do spalania paliwa w palenisku trzeba doprowadzić około dwa razy więcej powietrza, niż wynika to z zapotrzebowania teoretycznego.Najprawdopodobniej te resztkowe ilości tlenu nie biorą udziału już w procesie spalania (za małe stężenie) a jedynie uczestniczą w trakcie wymiany ciepła przez wymiennik wodzie.
Mamy spalanie niecałkowite,otrzymujemy sadzę, czysty węgiel, proces ten zachodzi przy dużym niedoborze powietrza - tlenu, czyli stężenie ilość tlenu ma tu zasadnicze znaczenie .

taival
18-12-2013, 21:49
Nie tak się dzieje. Poślęcz jeszcze.
Hmm wiec wytłumacz mi kolego co żle interpretuję. Mam ustawione grupowe 8/12. Nadmuchy to 41 i 46. Jak kocioł zaczyna grzać to widzę 41 % dmuchawę. Później przełącza się na 46 % a na sam koniec tak jak pisałem chyba 1 stopień poniżej zadanej znów widze 41 % . Co źle interpretuję ??

minertu
18-12-2013, 21:51
kobra64
Jak szybko będziesz w stanie przewidzieć,że na wyższej grupie (np w połowie jej cyklu) zamknęło ci się naraz 5 grzejników?
To co piszesz było by idealne ale tak nie jest.

taival
18-12-2013, 21:54
Szybkie pytanie . Dlaczego ecoal odłączył mi pompe CWU przed dojściem do zadanej. Temp za kotle zaczęła spadać ale i tak chyba nie powinien.

EDIT już wiem.
Jak CO jest niższe od CWU odłącza pompe CWU ;)

kobra64
18-12-2013, 21:57
Moją wypowiedź. Zaczyna grzać na 8 KW - owszem. Potem nie bacząc na to, że zostały spełnione warunki do załączenia 12 KW kończy cały cykl podań dla 8 KW plus oczywiście dopalanie - i dopiero załącza 12 KW. To jest pierwsza słabość - moim zdaniem byłoby lepiej gdyby z tym nie czekał na skończenie całej grupy, tylko przerwał podawanie, dopalił i przełączył od razu jak zaistnieją warunki do przełączenia. I później - spadnie ze 3 stopnie pod zadaną. Odbije i ustabilizuje wzrost na 12 KW. I znów idzie kolejną grupę na 12 KW aż nie dojdzie do podwójnej histerezy i dopiero tam przełącza - oczywiście po uprzednim zakończeniu grupy na 12 KW. A to już Jóźku za późno - i przebicie musi być.

minertu
18-12-2013, 21:57
Szybkie pytanie . Dlaczego ecoal odłączył mi pompe CWU przed dojściem do zadanej. Temp za kotle zaczęła spadać ale i tak chyba nie powinien.

EDIT już wiem.
Jak CO jest niższe od CWU odłącza pompe CWU ;)

Dopnij grzałkę do bojlera bo tego pieca nie dogrzejesz :)

minertu
18-12-2013, 22:01
Z tym przejściem w trakcie się zgodzę.
Z tym co będzie po dogrzaniu już nie bo jeżeli w wyższej mocy temp CO wpadnie w histerezę to przechodzi na moc niższą.

kobra64
18-12-2013, 22:03
kobra64
Jak szybko będziesz w stanie przewidzieć,że na wyższej grupie (np w połowie jej cyklu) zamknęło ci się naraz 5 grzejników?
To co piszesz było by idealne ale tak nie jest. Nie chodzi o przewidywanie, tylko o reagowanie. Jak powstrzymał spadek, zaczął rosnąć i urósł z narastającym tempem przyrostu o kilka dziesiętnych - to jasne jest, że dojdzie do zadanej na mniejszej mocy. Poza tym napisałem, że przed przełączeniem z powrotem na niższą moc powinien dokończyć grupę - nie tak jak miałoby to być przy spadku, tylko całą grupę i dopiero przełączyć. Ale nie czekać na histerezę - stabilny wzrost powinien być sygnałem do obniżenia mocy. PS. mój poprzedni wpis zaczynał się od odpowiedzi na pytanie - co źle interpretuję.

minertu
18-12-2013, 22:07
Tyle,że stabilny wzrost może (nie musi) zostać zakłócony przez spadek temp .Przecież ta energia nie zginie.

kobra64
18-12-2013, 22:13
No to by musiał być jakiś dramatycznie wielki rozbiór, żeby rozpędzony pracą na wyższej mocy kocioł wyhamować tak, żeby na niższej nie osiągnął zadanej. Ale w sumie masz rację - ta energia nie zginie. Tyle, że dłuższe postoje to potem głębsze spadki i dłuższa praca z wyższą mocą - kółko się zamyka. Taka trochę PID -owska przypadłość eliminacji błędu błędem.

Novy!
18-12-2013, 22:52
No to by musiał być jakiś dramatycznie wielki rozbiór, żeby rozpędzony pracą na wyższej mocy kocioł wyhamować tak, żeby na niższej nie osiągnął zadanej. Ale w sumie masz rację - ta energia nie zginie. Tyle, że dłuższe postoje to potem głębsze spadki i dłuższa praca z wyższą mocą - kółko się zamyka. Taka trochę PID -owska przypadłość eliminacji błędu błędem.

A do tego zbyt "mało" dozowalna dawka dla trudniejszego opału.5sek dla mocy 8kW ,potem 20sek przerwy i znów 5 sek podawania-jaki opał zareaguje właściwie na taki cykl?Dla każdego opału?Nawet laik wie ,że opał na dzisiejszym targu to mix.A jak trafisz dobry ,kaloryczny opał to swoje Rogi ma.A algorytm grupowego szuka szybkiego przyrostu spalin. Mineru zdradź z jakim softem masz do czynienia.Może sprawa się wyjaśni.

Vld
18-12-2013, 23:03
Oko tego algorytmu widzi wypalajace się części lotne, więc im ich mniej w paliwie, tym bardziej oko jest ślepe.

Novy!
18-12-2013, 23:15
Oko tego algorytmu widzi wypalajace się części lotne, więc im ich mniej w paliwie, tym bardziej oko jest ślepe.
I dlatego IMHO te wszystkie algorytmy spalania tak działające to wielki bzdet.

Vld
18-12-2013, 23:21
To twoje zdanie.
Moje jest inne, choć wolałbym dwustana z algorytmem napełniania i opróżniania palnika.

Widzisz, z tą wesołą jest tak jak z kotłem. Jedni chwalą inni bezmyślnie kupują.
Trochę refleksji i dystansu do forum nikomu nie zaszkodzi.

gmaj22
18-12-2013, 23:40
Ja także z Tobą się nie zgodzę.
To że po wyłączeniu dmuchawy temperatura wody w wymienniku kotła nadal rośnie, wcale nie oznacza, że jest to zasługa ceramiki.

Cegła
Ciepło właściwe 850 J/(kg*K)
Gęstość 1400 kg/m3
Pojemność cieplna 1 190 000 J/(m3*K)

Stal
Ciepło właściwe 449 J/(kg*K)
Gęstość 7875 kg/m3
Pojemność cieplna 3 535 875 J/(m3*K)

Woda
Ciepło właściwe 4 190 J/(kg*K)
Gęstość 998 kg/m3
Pojemność cieplna 4 181 620 J/(m3*K)

Ale:
Cegła szamotowa:
Cieplo wlasciwe: 0,879 kJ/kg K czyli zeby odniesc to do takich samych jednostej jak u Ciebie, to bedzie: 879 J/kg K
gestosc: 1800-1900 kg/m3
poj. cieplna: taka sama jak dla cegly zwyklej, czyli 1190 kJ/m3 K

A jeszcze ciezsza cegla magnezytowa o gestosci 2350 kg/m3 ma cieplo wlasciwe: 1047 J/kg K .

Wydaje mi sie, ze bardziej interesowalby nas tutaj wsp. przewodnictwa cieplnego, czyli lambda. I jesli sobie pozniej porownamy z takimi samymi grubosciami, bedziemy mieli opor cieplny. Im wyzszy, tym trudniej nagrzac dany material. odwrotnosc oporu to wsp. przenikania ciepla.
Woda: lambda 0,6 W/m K
Stal: 58 W/m K
Cegla szamotowa 0,84 W/m K

Wniosek: Zeby spaliny ogrzaly wode w kotle bez ceramiki musza pokonac opor cieplny stali, ktorej np 6 mm wynosi 0,006m : 58 W/m/K = 0,0001 m2K/W zas jesli jest przed nia jeszcze szamot chocby 3 cm dodatkowy opor cieplny wynosi: 0,03m : 0,84 W/mK = 0,035 m2K/W. Innymi slowy wsp. przenikania 6mm stali jest w granicach 10000 W/m2K zas 3cm szamotu zaledwie 2,86 W / m2K. Az sam sie przerazilem ze taka roznica jest i nie jestem pewien, czy gdzies sie o rzad wielkosci nie pomylilem. Bo wychodzi na to, ze szamot stawia 3000 razy wyzszy opor niz stal....Sic!!

PS: Pozna pora i moglem gdzies sie pomylic. jesli tak, jutro skoryguje

kobra64
19-12-2013, 06:53
To twoje zdanie.
Moje jest inne, choć wolałbym dwustana z algorytmem napełniania i opróżniania palnika.

Widzisz, z tą wesołą jest tak jak z kotłem. Jedni chwalą inni bezmyślnie kupują.
Trochę refleksji i dystansu do forum nikomu nie zaszkodzi. Wesoła ma części lotne 31 - 34, więc w normie ( Pieklorz do 32, Jaret 33 - 34, KJ 36) Tylko Retopal ma wyraźnie więcej - 38 do 40. No i brunatny - pewnie koło 50, nie chce mi się szukać. Algorytmu chyba nie pisze się dla ścisłych parametrów węgla - musi tolerować te 20 - 25 % różnice.

zawijan
19-12-2013, 07:26
Ja na ceramikę wcale nie narzekam. Jej największy plus jak dla mnie to ZERO sadzy. A do palenia z nią trzeba po prostu inaczej podejśc. Wydaje mi się, że nie lubi ona zbyt dużych mocy bo wtedy dużo ucieka w komin. Przy stałym odbiorze natomiast lub wolniejszym nagrzewaniu działa wyśmienicie. Nie wspomnę o trybie lato bo to już cud miód i orzeszki.

Super!
Masz świetny kocioł na lato.
A jakim grzejesz w zimie?

wuwok
19-12-2013, 07:34
I dlatego IMHO te wszystkie algorytmy spalania tak działające to wielki bzdet.
Witam, z ciekawość zapytam jakie cechy ma spełnić według ciebie idealny piec węglowy????
Sadza? w każdym kotle będzie,bo w końcu z węgla się bierze [a ile jej zależy od prowadzenia pieca ,jakości opału]
Przebicia temp?? piec to nie kuchenka gazowa ze się ja wyłączy.
Myślałeś nad buforem ??może ci taniej wyjdzie niż wymiana pieców . Generalni ludzie czytając rożne watki szukają jednego info a mianowicie "ŻE TEN" piec pali 5kg na dobę przy -20 stopni i w środku zawsze wygląda jak nowy .A spalanie zależy od kilku czynników, jakość węgla,zapotrzebowanie domu na ciepło,instalacja [jej prawidłowe wykonanie] ,nawet liczbę osób i ilość kąpieli w wannie :) ,też ważnym czynnikiem jest region gdzie się mieszka .Ja powiem ze ostatnio rozmawiałem z 2 kolegami w pracy na temat ilości spalonego węgla i z nich naj mniej spaliłem a mam dom z nich największy ,piec najmniejszy [w tym roku wszyscy się wprowadziliśmy ] i pale miałem gdy oni sypią eko.Tylko ze ja poznałem swoja instalacje w domu,piec i powiedzmy ustawiłem pod siebie a oni maja włączony Pid i grzeją.Chcecie mało spalać?? poświecić potrzeba czasu na dogranie wszystkiego,i efekt będzie :)

galwiecie
19-12-2013, 07:35
Witam,
mam pytanie,piec trochę się męczy zanim dojdzie do zadanej, węgiel to mieszanka 22 z 27 kal pół na pół może dodać mu większą moc tylko nie mam pojęcia jaki dać nadmuch doradźcie proszę :(

zawijan
19-12-2013, 07:45
Odpowiem Ci może krótko w stylu Zawijana:
"chyba" to się przez płot...

Odpowiadaj Ty lepiej w swoim stylu.
Masz lepszy styl ode mnie.

wojtek65
19-12-2013, 07:57
Oko tego algorytmu widzi wypalajace się części lotne, więc im ich mniej w paliwie, tym bardziej oko jest ślepe.
Tak to wygląda w praktyce, Wesoła i miał Piekary - na histogramie kreski po prawej, niby ślepy ale coś czuje bo jakoś sobie radzi. Od wczoraj palę czechem i kreski poszły na lewo, bo dużo części lotnych.

taival
19-12-2013, 08:07
Super!
Masz świetny kocioł na lato.
A jakim grzejesz w zimie?

Jeżeli spojżysz na moje wykresy, no poza tym z ostatniej nocy, to zauważysz kolego, że ten "Letni
' kociołek całkiem żwawo dostarcza ciepełka również w zimie.

PS. Z przeprowadzonego testu wynika, że zasobnik CWU nie nadaje się do buforowania ciepła z CO. Nie bardzo potrafię zinterpretować wykresy. W jakiś "cudowny" sposób CWU osiągnęło temp. znacznie powyżej temperatury CO. Magia ;)

adkwapniewski
19-12-2013, 08:31
Panowie czy taka praca jest groźna dla kociołka ?

230900230901

Jeżeli nie to dla mnie zbawienie :)

Któryś z kolegów wspomniał o magnetycie - można go gdzieś kupić w detalu ? Szukam od pół roku i nie mogę znaleźć w detalu , potrzebuje parę bloczków.

mark3k
19-12-2013, 08:33
PS. Z przeprowadzonego testu wynika, że zasobnik CWU nie nadaje się do buforowania ciepła z CO. Nie bardzo potrafię zinterpretować wykresy. W jakiś "cudowny" sposób CWU osiągnęło temp. znacznie powyżej temperatury CO. Magia ;)

Kocioł przebija temperaturę zadana, a zbiornik ten nadmiar ciepła przejmuje, lub drugie wytłumaczenie: źle skalibrowane czujniki CO i CWU. Cudów nie ma, chyba, że w ERZE. :D
Z wykresu wynika ,że masz czujnik rozjechany (na CWU).

Novy!
19-12-2013, 08:53
Witam, z ciekawość zapytam jakie cechy ma spełnić według ciebie idealny piec węglowy????
Sadza? w każdym kotle będzie,bo w końcu z węgla się bierze [a ile jej zależy od prowadzenia pieca ,jakości opału]
Przebicia temp?? piec to nie kuchenka gazowa ze się ja wyłączy.
Myślałeś nad buforem ??może ci taniej wyjdzie niż wymiana pieców . Generalni ludzie czytając rożne watki szukają jednego info a mianowicie "ŻE TEN" piec pali 5kg na dobę przy -20 stopni i w środku zawsze wygląda jak nowy .A spalanie zależy od kilku czynników, jakość węgla,zapotrzebowanie domu na ciepło,instalacja [jej prawidłowe wykonanie] ,nawet liczbę osób i ilość kąpieli w wannie :) ,też ważnym czynnikiem jest region gdzie się mieszka .
Wiesz co miły z Ciebie gość ,ale sobie daruj.To forum ma magiczną moc "tworzenia "geniuszy. Hoooj tam studia,praktyki,nauki.Niedawno błądziłeś po omacku -miesiąc później dajesz rady.Forum FM powinno dostać Nobla.

Ja powiem ze ostatnio rozmawiałem z 2 kolegami w pracy na temat ilości spalonego węgla i z nich naj mniej spaliłem a mam dom z nich największy ,piec najmniejszy [w tym roku wszyscy się wprowadziliśmy ] i pale miałem gdy oni sypią eko.Tylko ze ja poznałem swoja instalacje w domu,piec i powiedzmy ustawiłem pod siebie a oni maja włączony Pid i grzeją.Chcecie mało spalać?? poświecić potrzeba czasu na dogranie wszystkiego,i efekt będzie :)
Tak nie dawno pisałeś mi,że spalasz tak dużo bo spalasz byle co,trociny,miał itd.To Twoi koledzy spalając więcej od Ciebie palą papierem,zapałkami czy jak?
Powiem tylko na koniec tak.
Producent tego kotła powinien się cieszyć ,że ma tak "wymagających" i dociekliwych klientów.Bez urazy.
Pozdrawiam

minertu
19-12-2013, 09:22
A do tego zbyt "mało" dozowalna dawka dla trudniejszego opału.5sek dla mocy 8kW ,potem 20sek przerwy i znów 5 sek podawania-jaki opał zareaguje właściwie na taki cykl?Dla każdego opału?Nawet laik wie ,że opał na dzisiejszym targu to mix.A jak trafisz dobry ,kaloryczny opał to swoje Rogi ma.A algorytm grupowego szuka szybkiego przyrostu spalin. Mineru zdradź z jakim softem masz do czynienia.Może sprawa się wyjaśni.

Ja dozuje mniej niż Twój czyli wolniej powinien dochodzić do zadanej i tak też robi.

Novy!
19-12-2013, 09:28
Ja dozuje mniej niż Twój czyli wolniej powinien dochodzić do zadanej i tak też robi.
Jak ma wolniej dochodzić do zadanej jak grupowe 8kW zasypuje palnik,co?nadmuchem muszę nadrabiać...
Nie każdy ma takie "narzędzia" jak Ty.Jaki opał takie "narzędzia".Też bym cwaniakował ,gdybym miał takie możliwości jak Ty.Dobrze wiesz o czym mówię.
A inni -co tam -niech się męczą .Ehh,darował byś sobie przynajmniej to co zacytowałem.Zwykłe cwaniactwo.Nie chcę tu pisać co i jak bo Ci obiecałem.Choć co niektórzy nie mają chyba oczu-widzą Twój ster, a nie wiedzą o co chodzi.Przykro mi,że tak "załatwiacie" ludzi.
Żegnam.

keteimj
19-12-2013, 09:53
Jak ma wolniej dochodzić do zadanej jak grupowe 8kW zasypuje palnik,co?nadmuchem muszę nadrabiać...
Nie każdy ma takie "narzędzia" jak Ty.Jaki opał takie "narzędzia".Też bym cwaniakował ,gdybym miał takie możliwości jak Ty.Dobrze wiesz o czym mówię.
A inni -co tam -niech się męczą .Ehh,darował byś sobie przynajmniej to co zacytowałem.Zwykłe cwaniactwo.Nie chcę tu pisać co i jak bo Ci obiecałem.Choć co niektórzy nie mają chyba oczu-widzą Twój ster, a nie wiedzą o co chodzi.Przykro mi,że tak "załatwiacie" ludzi.
Żegnam.

Tobie żadne narzędzie nie pomoże, weź kolego się ogarnij bo tego sie nie da już czytać, najpierw sam sie ogłosiłeś jako geniusza przewyższającego wiedzą zawijana a praktyką pozostłych co ładnych parę lat w tym siedzą i zacząłeś wszystkim poprawiać instalacje i ustawiac kotły a ze swoim nie możesz sobie poradzić, daj go do obsługi jakiemuś pracownikowi bo podobno takich zatrudniasz i będzie robił swoje.

Czy widziałeś gdzieś na tym forum żeby minertu czy karoka pisali że ich sposób prowadzenia kotła jest wzorem dla pozostałych, ich kocioł ich opał ich sprawa gdzie i jaki czujnik sobie wetkną i jaki palnik zamontują i dlamnie moga spalać ile chcą, a ty odrazu przyjmujesz że jesteś najmądrzejszy, a reszta to same głąby i myślą, ze jak minertu spala za 1,2pln na dobe to i ja tak mam mieć

Novy!
19-12-2013, 10:09
Tobie żadne narzędzie nie pomoże, weź kolego się ogarnij bo tego sie nie da już czytać, najpierw sam sie ogłosiłeś jako geniusza przewyższającego wiedzą zawijana a praktyką pozostłych co ładnych parę lat w tym siedzą i zacząłeś wszystkim poprawiać instalacje i ustawiac kotły a ze swoim nie możesz sobie poradzić, daj go do obsługi jakiemuś pracownikowi bo podobno takich zatrudniasz i będzie robił swoje.

Wielu skorzystało z moich rad,obrażając mnie-obrażasz ich.


Czy widziałeś gdzieś na tym forum żeby minertu czy karoka pisali że ich sposób prowadzenia kotła jest wzorem dla pozostałych, ich kocioł ich opał ich sprawa gdzie i jaki czujnik sobie wetkną i jaki palnik zamontują i dlamnie moga spalać ile chcą, a ty odrazu przyjmujesz że jesteś najmądrzejszy, a reszta to same głąby i myślą, ze jak minertu spala za 1,2pln na dobe to i ja tak mam mieć

Chłopie,nie wiesz o co chodzi,nie wtrącaj się.Popatrz na sterownik minertu.Co tam widzisz,spalanie grupowe..popatrz dobrze jak ono się odbywa,tak jak u Ciebie?Ślepy jesteś?

keteimj
19-12-2013, 10:21
Wielu skorzystało z moich rad,obrażając mnie-obrażasz ich.



Chłopie,nie wiesz o co chodzi,nie wtrącaj się.Popatrz na sterownik minertu.Co tam widzisz,spalanie grupowe..popatrz dobrze jak ono się odbywa,tak jak u Ciebie?Ślepy jesteś?

Ślepy to ty jesteś i na dodatek głuchy, kto Ci dał prawo traktować ludzi jak matoły, jeszcze raz ci powtarzam minertu może w swoim kotle palić diamentami,a na wykresach mieć sinusoidę , linie prostą czy co tam kto uważa, ty możesz mieć same proste każdy ma swój kocioł swój opał i robi z nim co chce, a na dociekania i nabywanie wiedzy o sprzęcie jest czas przed zakupem i dziwna śprawa,że wszycy tu najmądrzejsi krzykacze co wszystko tak wiedzą tak sie dali w jajo zrobić

Novy!
19-12-2013, 10:24
Ślepy to ty jesteś i na dodatek głuchy, kto Ci dał prawo traktować ludzi jak matoły, jeszcze raz ci powtarzam minertu może w swoim kotle palić diamentami,a na wykresach mieć sinusoidę , linie prostą czy co tam kto uważa, ty możesz mieć same proste każdy ma swój kocioł swój opał i robi z nim co chce, a na dociekania i nabywanie wiedzy o sprzęcie jest czas przed zakupem i dziwna śprawa,że wszycy tu najmądrzejsi krzykacze co wszystko tak wiedzą tak sie dali w jajo zrobić
Nie rozumiesz.Napisz do niego,może Ci odpowie-i nie obrażaj mnie jak nie wiesz o co chodzi. Minertu nie pali tak jak Ty czy ja,i nie o paliwo tu chodzi ani ustawienia,rozumiesz?Nie wiesz czego szukać,nie wyliczysz.Więc do spostrzegawczych nie należysz.

szczudlo
19-12-2013, 10:29
Novy! Ciebie chyba żal ściska, że ktoś inny potrafi obsługiwać kocioł w lepszy sposób niż Ty sam. Przestań podglądać innych sterowniki to będziesz zdrowszy, masz jakąś obsesje chłopie. Sam nie wiesz czego chcesz, aaa zapomniałem, chcesz nowy kocioł rbr 11kw bez ceramiki, tak żebyś mógł robić kolejny syf na inny temat, i tak bez końca. . .

adkwapniewski
19-12-2013, 10:30
Nie rozumiesz.Napisz do niego,może Ci odpowie-i nie obrażaj mnie jak nie wiesz o co chodzi. Minertu nie pali tak jak Ty czy ja,i nie o paliwo tu chodzi ani ustawienia,rozumiesz?Nie wiesz czego szukać,nie wyliczysz.Więc do spostrzegawczych nie należysz.


To poproś zamiast krzyczeć ... kup sobie taki palnik jak ma Minertu , poproś gości z esterownik może dostaniesz magiczną dmuchawkę DC z "obsługą" będziesz mógł się poczuć jak Minertu - wątpię że po tych zabiegach będziesz zadowolony - nie będziesz.

Wystarczy że węgiel dostaniesz "dupiaty" - Dla Ciebie widzę tylko prund - jak V i f się zgadza nie da się tak łatwo "oszukać" a że kosztuje swoje to Artur z sąsiadem pompkę Ci sprzedadzą - będzie Pan zadowolony :)

keteimj
19-12-2013, 10:41
Nie rozumiesz.Napisz do niego,może Ci odpowie-i nie obrażaj mnie jak nie wiesz o co chodzi. Minertu nie pali tak jak Ty czy ja,i nie o paliwo tu chodzi ani ustawienia,rozumiesz?Nie wiesz czego szukać,nie wyliczysz.Więc do spostrzegawczych nie należysz.

No widzę, że wpadłeś już na ten poziom świadomości co kiedyś zawijan2, czyli wiesz że ja nie wiem, ale posłuchać innych to już nie łaska, bo ty wiesz i nikt Ci nie powie:)

Kończę bo znowu darmowa młocka:sleep:

bobasxx
19-12-2013, 10:45
No widzę, że wpadłeś już na ten poziom świadomości co kiedyś zawijan2, czyli wiesz że ja nie wiem, ale posłuchać innych to już nie łaska, bo ty wiesz i nikt Ci nie powie:)

Novy ma trochę racji, bo sam minertunapisał że:


Ja dozuje mniej niż Twój czyli wolniej powinien dochodzić do zadanej i tak też robi.


Popatrz jak u niego grupowe pracuje, tzn ile ma podań ;)

minertu
19-12-2013, 10:52
Panowie trochę spokoju.
Novy czy ja cwaniakuję?
Tak mam inne narzędzie bo testuje różne opcje aby w przyszłości innym było lepiej.

Novy!
19-12-2013, 10:52
Novy ma trochę racji, bo sam minertunapisał że:
Popatrz jak u niego grupowe pracuje, tzn ile ma podań ;)

Kolego,nie wątpiłem w Twa inteligencję.Co do wpisów powyżej,to gdybyście mieli jej tyle co kolega,dawno byście zauważyli że mają inne softy,różne podawania.
Pieniaczami na forum jesteście Wy.Nic nie kumacie,podawałem gotowe rozwiązania,teraz korzystacie i plujecie na mnie.A goowno wiecie,patrzycie na ster i nic nie widzicie.Iną dmuchawkę bp ma % inne wartości i tyle.
Dlatego pisałem że mają"narzędzia".Inny opał,można dopasować soft.

Novy!
19-12-2013, 10:54
Panowie trochę spokoju.
Novy czy ja cwaniakuję?
Tak mam inne narzędzie bo testuje różne opcje aby w przyszłości innym było lepiej.

To sobie możesz pozwolić na "mniejsze" podawanie.A to ,ze u mnie i 100 innych przerzuca opał za spora kasę to co tam.I trzeba spalać byle jak,z większym nadmuchem i temp.spalin 200deg. Wkoorwiał byś się gdybyś w popielniku znajdował niedopał za gruba kasę?
Za ile kupujesz opał?Masz z deputatu?Miałbyś 27deg gdybyś nie miał opału za free?
Kiedy to jest w przyszłości?Po 2 sezonach wyrzucania niedopału?

BTW,co tu gadać.jak chwalone to cacy.Jak coś napisać źle,zaraz sfora do gardła.Najpierw korzystają z podanych rozwiązań,a potem plucie.

minertu
19-12-2013, 10:56
Jak wnikliwie czytacie forum to z postów wynika,że jedni chcą aby do zadanej dochodził szybciej,drudzy chcą aby do niej dochodził wolniej.Nie będzie nikt pisał softów jak do skorpiona czy innych sterów pod każdego klienta indywidualnie.Ktoś to musi przetestować i wyciągnąć wnioski.Panowie różne paliwa a jeden soft.Takie jest założenie.Jednostka tego nie zrobi.
Nie zapomnijcie,że kopalnie po węgle sięgają coraz niżej i są one trochę trudniejsze w spaleniu.

keteimj
19-12-2013, 10:57
Novy ma trochę racji, bo sam minertunapisał że:




Popatrz jak u niego grupowe pracuje, tzn ile ma podań ;)

Jeszcze raz powtarzam to jego kocioł i może mieć nawet złote śróbki i wymennik ze srebra ja mam swój kocioł i to moja sprawa jak go prowadzę jak będę chciał sie poradzic minertu to zapytam konkretnie i sądzę że mi odpowie( chyba że będzie miał inny kaprys:D)

berdnard
19-12-2013, 10:59
RBR Ekouniwersal 11kW Ceramic-nie polecam !!!!!
Morosophi moriones pessimi

Witam
ech Markowski -no i co przyznajesz mi w końcu rację-trza było wyłożyć pare stówek dla mnie za tego pierwszego internetowego piecyka i na dzień dzisiejszy nie było by tematu -w końcu pozbędzięsz się i tego drugiego wymarzonego -ciekawy jestem jak przyjdą mrozy co wtedy się będzie działo na tym ściernisku:cool:

minertu
19-12-2013, 10:59
To sobie możesz pozwolić na "mniejsze" podawanie.A to ,ze u mnie i 100 innych przerzuca opał za spora kasę to co tam.I trzeba spalać byle jak,z większym nadmuchem i temp.spalin 200deg. Wkoorwiał byś się gdybyś w popielniku znajdował niedopał za gruba kasę?
Za ile kupujesz opał?Masz z deputatu?Miałbyś 27deg gdybyś nie miał opału za free?
Kiedy to jest w przyszłości?Po 2 sezonach wyrzucania niedopału?

Panikujesz,masz narzędzie do wysterowania go ręcznie.Nie da się?

Ps: Ja na ten deputat zapier...lam świątki, piątki i niedziele.
Nikt nikomu nie bronił iść pracować tam gdzie ja.

minertu
19-12-2013, 11:03
RBR Ekouniwersal 11kW Ceramic-nie polecam !!!!!
Morosophi moriones pessimi

Witam
ech Markowski -no i co przyznajesz mi w końcu rację-trza było wyłożyć pare stówek dla mnie za tego pierwszego internetowego piecyka i na dzień dzisiejszy nie było by tematu -w końcu pozbędzięsz się i tego drugiego wymarzonego -ciekawy jestem jak przyjdą mrozy co wtedy się będzie działo na tym ściernisku:cool:

Cześć benek.
Pochwal się jak już tu jesteś ile ci ten pochłaniacz wchłania?
Jakoś nie miałeś okazji nigdzie tego napisać.

Novy!
19-12-2013, 11:15
Panikujesz,masz narzędzie do wysterowania go ręcznie.Nie da się?
Da się.Mnie się udało.A co jak ktoś nie potrafi? :)


Ps: Ja na ten deputat zapier...lam świątki, piątki i niedziele.
Nikt nikomu nie bronił iść pracować tam gdzie ja.
Znasz moje podejście do waszej ciężkiej pracy.
Nie zmienia to faktu ,że z opałem się nie liczysz.Chyba nigdy nie wiedziałeś co znaczy "puścić z dymem " 3-5k pln,co ?:)
A parenaście kilo niedopału nie robi na Tobie wrażenia :),albo temp.spalin 200deg-tak jak po Panu Wieśku-spływa!Skład opału bowiem pod domem :)

bobasxx
19-12-2013, 11:17
Jak wnikliwie czytacie forum to z postów wynika,że jedni chcą aby do zadanej dochodził szybciej,drudzy chcą aby do niej dochodził wolniej.Nie będzie nikt pisał softów jak do skorpiona czy innych sterów pod każdego klienta indywidualnie.Ktoś to musi przetestować i wyciągnąć wnioski.Panowie różne paliwa a jeden soft.Takie jest założenie.Jednostka tego nie zrobi.
Nie zapomnijcie,że kopalnie po węgle sięgają coraz niżej i są one trochę trudniejsze w spaleniu.

No właśnie, jedni dążą do pracy ciągłej, drudzy odwrotnie.

Jeśli chodzi o testy, to ES mogłoby to robić oficjalnie. Kto chce, ten niech sobie po testuje.
Kolega Verb z eSterownika też już chyba to testował, ba nawet wstawił sobie wentylatorek do czopucha/komina. Nikt do niego pretensji nie miał.

A w przyszłości można by tak rozbudować grupowe, żeby każdy sam mógł (nie musiał), wprowadzać sobie ile dawek, co ile, jak dużych itd ;)

animuss
19-12-2013, 11:19
Nie ważne czy się bardzo pomyliłeś w obliczeniach (nie sprawdzałem), ale pokazałeś istotę problemu.

Spaliny muszą także pokonać opór wnikania ciepła z spalin do przegrody jakim jest stal czy też szamot.
Ten opór będzie różny nie tylko z tego powodu, że są to różne materiały, ale także ze względu na temperature jaka panuje na powierzchni tych przegród.
Wiadomo, że sprawniej dogrzać przedmiot chłodny niż gorący.




Najważniejsza chyba sprawa, wymiana ciepła w kotle następuje także poprzez promieniowanie cieplne.
W komorze spalania, ta wymiana poprzez promieniowanie jest zdecydowanie większa niż poprzez konwekcje ( przynajmniej tak to sobie wyobrażam).

Więc jeżeli przesłonimy wymiennik zasłoną, na dodatek o sporym oporze cieplnym, to te promieniowanie nie dotrze do stalowego wymiennika kotła.

Szamot jako materiał szary będzie to promieniowanie cieplne rozpraszał, przekazując ciepło między innymi do tlenu, którego jest w nadmiarze i azotu, który jest balastem.
Cząsteczki tlenu i azotu ze względu na to, że są grupą o dwóch atomach, mniej sprawnie przenoszą ciepło dalej do wymiennika.

Natomiast jeżeli promieniowanie cieplne z palnika trafi bezpośrednio na powierzchnię stalową wymiennika w komorze spalania, to można przyjąć, że wniknie prawie całkowicie do stali (materiał czarny).
Nie szukajcie w szamocie tych samych cech co w stali ,bo bez sensu byłoby umieszczanie go zakrywając stal .
Faktycznie szamot "wyłącza" osłania część komory spalania przed dynamiczną wymianą przez promieniowanie, konwekcję czy przewodzenie,ale w kotłach z podajnikiem bardzo mała ilość węgla płonie w tyglu,nie ma tu kontaktu z medium grzewczym,energia spalania jest
przekazywana właściwie jedynie przez promieniowanie gazu,ażeby to występowało musi być odpowiednia wilgotność opału ,nie może być za suchy .
Szamot przyjmuje powstałą przy spalaniu wilgoć (nie szkodząc sobie), którą przy zaawansowanej fazie spalania ponownie oddaje.
Gazy powinny być dopalone zanim dotrą do wymiennika ,czyste spaliny gwarantują lepszą wymianę w dłuższym okresie czasu ,czyli do następnego czyszczenia wymiennika.
Temperatura i wilgotność powietrza w komorze ma wpływ na skuteczność warunków spalania.

mark3k
19-12-2013, 11:19
Jak wnikliwie czytacie forum to z postów wynika,że jedni chcą aby do zadanej dochodził szybciej,drudzy chcą aby do niej dochodził wolniej.Nie będzie nikt pisał softów jak do skorpiona czy innych sterów pod każdego klienta indywidualnie.Ktoś to musi przetestować i wyciągnąć wnioski.Panowie różne paliwa a jeden soft.Takie jest założenie.Jednostka tego nie zrobi.
Nie zapomnijcie,że kopalnie po węgle sięgają coraz niżej i są one trochę trudniejsze w spaleniu.

Mam małą sugestię do prowadzenie kotła w spalaniu grupowym, a mianowicie było by super wprowadzić korektę w podawaniu paliwa: np +/- do 2s w interwale co 1s. Pewnie byłoby łatwiej ustawić kocioł, a taka mała zmiana w kodzie nie zajmuje dużo miejsca i pewnie zmieści się w pamięci sterownika.
Jeśli możesz taka sugestie przekazać do ES byłbym wdzięczny. Chyba, że to co napisałem nie ma w/g Ciebie sensu.
Ps: ES tak mocno zajął się nowy projektem, że od roku (niemal) o nas zapomniał. :(

Novy!
19-12-2013, 11:21
Witam
ech Markowski -no i co przyznajesz mi w końcu rację-trza było wyłożyć pare stówek dla mnie za tego pierwszego internetowego piecyka i na dzień dzisiejszy nie było by tematu -w końcu pozbędzięsz się i tego drugiego wymarzonego -ciekawy jestem jak przyjdą mrozy co wtedy się będzie działo na tym ściernisku:cool:
Spoko dam radę.Bernard,zrobiłem błąd ,że kupiłem ten kocioł z ceramiką.Mogłem go kupić bez,i wykleić ceramika tam gdzie być powinna.Piszesz się na przeróbką RBR11kW z ceramiką,he he :)

Novy!
19-12-2013, 11:21
Mam małą sugestię do prowadzenie kotła w spalaniu grupowym, a mianowicie było by super wprowadzić korektę w podawaniu paliwa: np +/- do 2s w interwale co 1s. (

O tym piszemy przez ostatnie kilkanaście postów.

mark3k
19-12-2013, 11:26
O tym piszemy przez ostatnie kilkanaście postów.

W takim razie przypomniałem o tej potrzebie w sposób jak najbardziej bezpośredni.
W mojej ocenie przy takim węglu jaki nam się trafi takie ustawienia są nie tyle przydatne co wręcz pożądane i konieczne. Może ktoś z ES czyta to forum i weźmie sobie nasze sugestie do serca i potraktuje nas użytkowników ich sterownika poważnie.

Delphion1
19-12-2013, 11:27
http://esterownik.pl/forum/posty,17/propozycja-wersje-testowe-oprogramowania
Tutaj się zgłasza propozycje.

Arturo72
19-12-2013, 11:30
Ps: Ja na ten deputat zapier...lam świątki, piątki i niedziele.
Nikt nikomu nie bronił iść pracować tam gdzie ja.
Mam kilku górników w rodzinie z kilku kopalń i wiem jak te za...nie wygląda,także nie opowiadaj bajek.
Do tego za ok.4h faktycznego czasu pracy dochodzą barborki,srorki,trzynastki,deputaty i emerytura w wieku 45 lat w kwocie ok.4tys.zł.

bobasxx
19-12-2013, 11:35
Mam kilku górników w rodzinie z kilku kopalń i wiem jak te za...nie wygląda,także nie opowiadaj bajek.
Do tego za ok.4h faktycznego czasu pracy dochodzą barborki,srorki,trzynastki,deputaty i emerytura w wieku 45 lat w kwocie ok.4tys.zł.

To chyba nie górnicy, a pracownicy kopalni.
Zjeżdżają pod ziemię ?

minertu
19-12-2013, 11:37
To sobie możesz pozwolić na "mniejsze" podawanie.A to ,ze u mnie i 100 innych przerzuca opał za spora kasę to co tam.I trzeba spalać byle jak,z większym nadmuchem i temp.spalin 200deg. Wkoorwiał byś się gdybyś w popielniku znajdował niedopał za gruba kasę?
Za ile kupujesz opał?Masz z deputatu?Miałbyś 27deg gdybyś nie miał opału za free?
Kiedy to jest w przyszłości?Po 2 sezonach wyrzucania niedopału?

BTW,co tu gadać.jak chwalone to cacy.Jak coś napisać źle,zaraz sfora do gardła.Najpierw korzystają z podanych rozwiązań,a potem plucie.

Kto korzysta z Twoich rozwiązań?
To co Ty zaczynasz pisać dawno już jest testowane.
Ogarnij się chłopie i nie ubliżaj mi bo ja tego Tobie nie robię.

minertu
19-12-2013, 11:39
Mam kilku górników w rodzinie z kilku kopalń i wiem jak te za...nie wygląda,także nie opowiadaj bajek.
Do tego za ok.4h faktycznego czasu pracy dochodzą barborki,srorki,trzynastki,deputaty i emerytura w wieku 45 lat w kwocie ok.4tys.zł.

Byłeś tam,widziałeś,pracowałeś czy tylko z opowiadań opisujesz jak tam jest?

berdnard
19-12-2013, 11:42
Spoko dam radę.Bernard,zrobiłem błąd ,że kupiłem ten kocioł z ceramiką.Mogłem go kupić bez,i wykleić ceramika tam gdzie być powinna.Piszesz się na przeróbką RBR11kW z ceramiką,he he :)

niet- nie pisze się nie chce mieć żadnego wroga-na stare lata

mark3k
19-12-2013, 11:42
http://esterownik.pl/forum/posty,17/propozycja-wersje-testowe-oprogramowania
Tutaj się zgłasza propozycje.

Dokładnie. Minertu ma "chody" w ES, to może wpłynie na wprowadzenie tej małej zmiany w oprogramowaniu.
Taka propozycja już tam istnieje , ale odzew jak widać.... zerowy. :(

minertu
19-12-2013, 11:52
Da się.Mnie się udało.A co jak ktoś nie potrafi? :)

Znasz moje podejście do waszej ciężkiej pracy.
Nie zmienia to faktu ,że z opałem się nie liczysz.Chyba nigdy nie wiedziałeś co znaczy "puścić z dymem " 3-5k pln,co ?:)
A parenaście kilo niedopału nie robi na Tobie wrażenia :),albo temp.spalin 200deg-tak jak po Panu Wieśku-spływa!Skład opału bowiem pod domem :)

Mylisz się i to bardzo.
Na kotle nr 1 spaliłem 6200kg za cały sezon2010/2011
5800 za sezon 2011/2012
na kotle nr1 i po części 2
sezon 2012/2013 5500kg cały rok
wynik z tego sezonu podam w kwietniu bo wtedy zakupiłem 6000gk groszku średniego.Zakupiłem bo z deputatu mi na niego nie starczy.

adkwapniewski
19-12-2013, 11:52
Dokładnie. Minertu ma "chody" w ES, to może wpłynie na wprowadzenie tej małej zmiany w oprogramowaniu.
Taka propozycja już tam istnieje , ale odzew jak widać.... zerowy. :(

+ dla "podłogowców" sterowanie pracą cykliczną pomp w zależności od temp zewnętrznej lub od "czasu" dojścia do zadanej w programatorach pokojowych

berdnard
19-12-2013, 11:55
M kol może się okazać że ten szamot -to będzie działać jak ocieplenie steropianem chaty więc bierz do reki MŁOT jak sie to mówi WAL PAN ŚMIAŁO

minertu
19-12-2013, 11:56
Dokładnie. Minertu ma "chody" w ES, to może wpłynie na wprowadzenie tej małej zmiany w oprogramowaniu.
Taka propozycja już tam istnieje , ale odzew jak widać.... zerowy. :(

Bo zmiany potrzebują czasu a minertu to nie Bóg i nie wszystko łatwo przychodzi.
Poza tym te propozycje są najpierw analizowane,później testowane.

minertu
19-12-2013, 12:01
M kol może się okazać że ten szamot -to będzie działać jak ocieplenie steropianem chaty więc bierz do reki MŁOT jak sie to mówi WAL PAN ŚMIAŁO

Benek jak czytasz to odpowiedz.

Arturo72
19-12-2013, 12:04
To chyba nie górnicy, a pracownicy kopalni.
Zjeżdżają pod ziemię ?Górnicy,zatrudnieni od kilkunastu lat przez kopalnię a nie przez spółkę kopalniana.
Zjeżdżają na dół,czas od momentu wejścia na kopalnie do momentu rozpoczęcia pracy na dole to 2h,z powrotem to samo czyli prawdziwie pracują tylko 4h dziennie.
Kopalnia Wirek i Makoszowy.
Mam też młodego górnika ale on sobie nie chwali bo jest młody :)

berdnard
19-12-2013, 12:08
Napisałem sie -lecz sie nie ukazało-zbyt wolno i długo pisze-nie spalam mniej jak poprzednio-tylko jest różnica w czystości spalanio-ot taka ciekawostka

animuss
19-12-2013, 12:08
M kol może się okazać że ten szamot -to będzie działać jak ocieplenie steropianem chaty więc bierz do reki MŁOT jak sie to mówi WAL PAN ŚMIAŁO
:lol2:

Napisałem sie -lecz sie nie ukazało-zbyt wolno i długo pisze-nie spalam mniej jak poprzednio-tylko jest różnica w czystości spalanio-ot taka ciekawostkaMusisz napisać ,skopiować , otworzyć od nowa wiadomość ,wkleić i dopiero wysłać ,to forum szybko wylogowuje użytkownika .

berdnard
19-12-2013, 12:20
MAM TAKIE COSIK-Licznik czasu pracy LT 920-V, FVAT, Wrocław, GW A PELET MI PASI JAK NA RAZIE

bobasxx
19-12-2013, 12:21
Górnicy,zatrudnieni od kilkunastu lat przez kopalnię a nie przez spółkę kopalniana.
Zjeżdżają na dół,czas od momentu wejścia na kopalnie do momentu rozpoczęcia pracy na dole to 2h,z powrotem to samo czyli prawdziwie pracują tylko 4h dziennie.
Kopalnia Wirek i Makoszowy.
Mam też młodego górnika ale on sobie nie chwali bo jest młody :)

Po wejściu na kopalnię, już jest w pracy, przez te 4 h pod ziemią, napracuję się więcej niż nie jeden przez 8 czy 10 h.

Policjantom czy strażakom też nie płaci się za ilość złapanych przestępców czy ugaszonych pożarów tylko za godziny służby. A także mają przywileje i odchodzą na wcześniejszą emeryturę ;)

Novy!
19-12-2013, 12:29
Kto korzysta z Twoich rozwiązań?
To co Ty zaczynasz pisać dawno już jest testowane.
Ogarnij się chłopie i nie ubliżaj mi bo ja tego Tobie nie robię.
Nie pisałem ,że ty korzystasz.Koniec posta nie dotyczy Ciebie.Natomiast dotyczy Ciebie to co napisałem o cwaniakowaniu.Sugerując swoje podawanie w sofcie do którego inni nie mają dostępu jest conajmniej niegrzeczne i cwaniackie.Tak czy siak,nic do Ciebie nie mam.Tylko tak się nie robi.

Arturo72
19-12-2013, 12:31
Po wejściu na kopalnię, już jest w pracy, przez te 4 h pod ziemią, napracuję się więcej niż nie jeden przez 8 czy 10 h.

Policjantom czy strażakom też nie płaci się za ilość złapanych przestępców czy ugaszonych pożarów tylko za godziny służby. A także mają przywileje i odchodzą na wcześniejszą emeryturę ;)
I tak to Polski nie zbudujemy.
Przywileje branżowe powinny być zlikwidowane bez dwóch zdań.
W każdej pracy jest niebezpiecznie,uciążliwie itp także nie powinno być wyróżniania.

bobasxx
19-12-2013, 12:36
Przywileje branżowe powinny być zlikwidowane bez dwóch zdań.
W każdej pracy jest niebezpiecznie,uciążliwie itp także nie powinno być wyróżniania.

Tylko że są grupy zawodowe, m.in. górnicy, policjanci czy strażacy, które w swoich zawodach do 67 roku życia nie będą w stanie pracować.

Mowa o prawdziwych przedstawicielach tych grup, a nie o Pani Krysi czy Panu Franku, którzy są zatrudnieni w w/w zakładach, ale np. w biurze czy magazynie.

Arturo72
19-12-2013, 12:46
Tylko że są grupy zawodowe, m.in. górnicy, policjanci czy strażacy, które w swoich zawodach do 67 roku życia nie będą w stanie pracować.

A czemu mają nie pracować do 67 roku ?Święte krowy ?A gdzie sprawiedliwość ?
Czym różni się kierowca TIRA,hutnik,magazynier,szwaczka,sprzedawca i inni w wieku 67 lat od policjanta,żołnierza czy strażaka ?
NICZYM !

Darmozjady,blokują tylko swoje uprawnienia do wcześniejszych emerytur.

adkwapniewski
19-12-2013, 12:49
A czemu mają nie pracować do 67 roku ?Święte krowy ?A gdzie sprawiedliwość ?
Czym różni się kierowca TIRA,hutnik,magazynier,szwaczka,sprzedawca w wieku 67 lat od policjanta czy strażaka ?
NICZYM !

Załóżmy że Policjant wykonuje swoją pracę czyli np biega za złodziejem - wyobraź sobie grupę interwencyjną , "opancerzoną" składającą się z gości po 60`tce ...

kaszpir007
19-12-2013, 12:51
Tylko że są grupy zawodowe, m.in. górnicy, policjanci czy strażacy, które w swoich zawodach do 67 roku życia nie będą w stanie pracować.

Mowa o prawdziwych przedstawicielach tych grup, a nie o Pani Krysi czy Panu Franku, którzy są zatrudnieni w w/w zakładach, ale np. w biurze czy magazynie.

To później mogą przecież pracować na innym stanowisku ...

W kopalniach i spółkach węglowych nie pracują wszyscy pod ziemią ...

Po prostu później ludzi się przenosi na inny stanowiska i to wszystko ...

sebsa
19-12-2013, 12:54
Załóżmy że Policjant wykonuje swoją pracę czyli np biega za złodziejem - wyobraź sobie grupę interwencyjną , "opancerzoną" składającą się z gości po 60`tce ...

W innych krajach tzw służby mundurowe nie mają tak rozbudowanych przywilejów jak w PL. Wszystko to jest spadkiem po poprzednim systemie. Poza tym nie ma przymusu pracy w charakterze policjanta, prokuratora, górnika itd. Pewne grupy nie mogą korzystać względem pozostałej części społeczeństwa.

bobasxx
19-12-2013, 12:56
A czemu mają nie pracować do 67 roku ?Święte krowy ?A gdzie sprawiedliwość ?
Czym różni się kierowca TIRA,hutnik,magazynier,szwaczka,sprzedawca i inni w wieku 67 lat od policjanta,żołnierza czy strażaka ?
NICZYM !

Darmozjady,blokują tylko swoje uprawnienia do wcześniejszych emerytur.

Widać, że znasz ten świat tylko z opowiadań.

Ciekawe jakie mieliby miny ci Twoi znajomi jakby się dowiedzieli, że będą dymać do 67.

bobasxx
19-12-2013, 12:57
Załóżmy że Policjant wykonuje swoją pracę czyli np biega za złodziejem - wyobraź sobie grupę interwencyjną , "opancerzoną" składającą się z gości po 60`tce ...

Albo strażak w pełnym umundurowaniu i z pełnym osprzętem, pędzi na 20 piętro po schodach ;)

kaszpir007
19-12-2013, 12:57
Załóżmy że Policjant wykonuje swoją pracę czyli np biega za złodziejem - wyobraź sobie grupę interwencyjną , "opancerzoną" składającą się z gości po 60`tce ...

Wczoraj w wiadomościach pokazywali jak sprawny jest "emeryt" po przepracowaniu 17lat w policji , który na EMEREYTURZE pracuje jako ochroniarz na lotnisku , chodzi o ten filmik o ochroniarzu którzy uratował dziecko przed upadkiem ...

To jest chore. Każdy jest równy i przywileje to zło ...

Ktoś kto nabywa uprawienia emerytalne z automatu powinien mieć brak możliwości "dodatkowego" zarobkowania.
Jeśli przeszedł na emeryturę to oznacza że osiągnął wiek w którym powinien już odpoczywać , a jak ma siłę na pracę to jaka emerytura ?

A tak mamy stado "mlodych emerytów" którzy maja pokaźne emerytury i zabierają młodych pracę ...

Arturo72
19-12-2013, 12:57
Załóżmy że Policjant wykonuje swoją pracę czyli np biega za złodziejem - wyobraź sobie grupę interwencyjną , "opancerzoną" składającą się z gości po 60`tce ...
Wyobrażasz sobie ślepego dziadka za kierownicą TIR-a ?
A może babcię,która nawleka igłę albo dziadka skaczacego po stosach ze stalą lub przy piecu hutniczym ?
Każdemu powinny przysługiwać uprawnienia a nie tylko wybranym darmozjadom.

Arturo72
19-12-2013, 13:01
Albo strażak w pełnym umundurowaniu i z pełnym osprzętem, pędzi na 20 piętro po schodach ;)Zapewne jesteś strażakiem i nie masz pojęcia o innych zawodach.
Mam 20 letni staż w hutnictwie w tym 15 lat w warunkach szkodliwych i zapewniam Cię,że jest to cięższa i bardziej uciążliwa praca niż strażaka,górnika czy policjantów

bobasxx
19-12-2013, 13:13
Ktoś kto nabywa uprawienia emerytalne z automatu powinien mieć brak możliwości "dodatkowego" zarobkowania.
Jeśli przeszedł na emeryturę to oznacza że osiągnął wiek w którym powinien już odpoczywać , a jak ma siłę na pracę to jaka emerytura ?

A tak mamy stado "mlodych emerytów" którzy maja pokaźne emerytury i zabierają młodych pracę ...

Tu się zgadzam.

bobasxx
19-12-2013, 13:18
Wyobrażasz sobie ślepego dziadka za kierownicą TIR-a ?
A może babcię,która nawleka igłę albo dziadka skaczacego po stosach ze stalą lub przy piecu hutniczym ?
Każdemu powinny przysługiwać uprawnienia a nie tylko wybranym darmozjadom.

Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora.

Przecież pisałem, że nie każdemu pracownikowi Policji, Straży pożarnej, czy Kopalni powinna się należeć wcześniejsza emerytura.




Zapewne jesteś strażakiem i nie masz pojęcia o innych zawodach.
Mam 20 letni staż w hutnictwie w tym 15 lat w warunkach szkodliwych i zapewniam Cię,że jest to cięższa i bardziej uciążliwa praca niż strażaka,górnika czy policjantów

Nie jestem strażakiem zawodowym, ale bywam ochotnikiem i nie mam z tego tytułu żadnych przywilejów, ale za to wiem jak ta praca wygląda.

Skoro pracowałeś w warunkach szkodliwych, to miałeś z tego tytułu jakieś inne przywileje.

adkwapniewski
19-12-2013, 13:18
W innych krajach tzw służby mundurowe nie mają tak rozbudowanych przywilejów jak w PL. Wszystko to jest spadkiem po poprzednim systemie. Poza tym nie ma przymusu pracy w charakterze policjanta, prokuratora, górnika itd. Pewne grupy nie mogą korzystać względem pozostałej części społeczeństwa.


Mam może za duże skróty myślowe. Uważam że praca do 67 to jest bez sens - emertytura równo po 40 4all + chopper na oddchodne -> ;)

zawijan
19-12-2013, 13:36
No widzę, że wpadłeś już na ten poziom świadomości co kiedyś zawijan2...

A co Tobie znowu zawinił zawijan_2? Nie ma go tu już od wielu, wielu miesięcy. Więc się odczep.
A do jego poziomu świadomości to Ci troszkę daleko...

zawijan
19-12-2013, 13:38
...testuje różne opcje aby w przyszłości innym było lepiej.

Dobry człowiek z Ciebie.

adkwapniewski
19-12-2013, 13:39
To się nikomu nie będzie chciało uczyć.
Po gimnazjum do roboty + 40 lat pracy = emerytura

To od razu podpowiadam, że lepiej zostać wasalem tych ze wschodu lub zachodu.

Nie masz wrażenia że już jesteśmy ? Wcześniej wschodnich , dziś zachodnich ?

Polska to dziwny kraj ... tu się nic nie opłaca ... wszyscy to kombinatorzy i złodzieje a bliźni bliźniemu wilkiem ...


wieczorem posprzątam.

sylwek1974
19-12-2013, 13:53
Witam,

od 2 m c-y ma RBR'a 11 kW. Niestety mam chyba kiepski węgiel bo nie spala się do końca, więc za namową P. Daniela Bałki przeszedłem na spalanie grupowe i mam następujące ustawienia:
moc min 8kw
moc max 8kw
moc dmuchawy dla 8 kw 40%
czas pracy w podtrzymaniu 5s
czas krótkiej przerwy w podtrzymaniu 20s
ilość powtórzeń w podtrzymaniu 3
moc dmuchawy w podtrzymaniu 55%
czas przerwy w podtrzymaniu 60 minut

zrobiło się odrobine lepiej niż na automacie ale tylko odrobine bo niespalony węgiel nadal wysypuje się z podajnika na boki. Niedawno znajomy który też ma kocioł na groszek widząc mój palnik powiedział że mój piec za często i w za dużych ilościach podaje nowy węgiel tak że jeszcze nie zdąży spalić tego który już jest na palniku.

Ponieważ nie zna mojego sterownika zasugerował mi żebym poprosił o pomoc ekspertów e-coala i kotła RBR.

Poradźcie mi co powinienem skorygować żeby poprawić dopalanie węgla.

Z góry dziękuję za sugestie.


Witam ponownie, czy jesteście mi w stanie podsunąć jakąś sugestię? Czy mój palnik dostaje za mało powietrza czy krótko węgiel jest na palniku?

A może jeszcze coś innego?

mark3k
19-12-2013, 14:13
Witam ponownie, czy jesteście mi w stanie podsunąć jakąś sugestię? Czy mój palnik dostaje za mało powietrza czy krótko węgiel jest na palniku?

A może jeszcze coś innego?

Przy spalaniu grupowym możesz tylko regulować moc palnika i korektę nadmuchu. Skoro nie dopala to podnieś nadmuch np. o 1% i popatrz na palnik po 2 - 3 godzinach.

sylwek1974
19-12-2013, 15:02
Przy spalaniu grupowym możesz tylko regulować moc palnika i korektę nadmuchu. Skoro nie dopala to podnieś nadmuch np. o 1% i popatrz na palnik po 2 - 3 godzinach.

A czas podawania i przerwa? Czy tu nie można czegoś zmienić żeby trochę rzadziej podajnik nowy groch podawał skoro stary się nie wypalił?

mark3k
19-12-2013, 15:04
A czas podawania i przerwa? Czy tu nie można czegoś zmienić żeby trochę rzadziej podajnik nowy groch podawał skoro stary się nie wypalił?

Nie ma takiej opcji i dlatego większość z nas userów ecoal-a takie zmiany chciała by widzieć w kolejnej wersji softu.
Próbuj osiągnąć cel zwiększając nadmuch.

sylwek1974
19-12-2013, 15:32
Nie ma takiej opcji i dlatego większość z nas userów ecoal-a takie zmiany chciała by widzieć w kolejnej wersji softu.
Próbuj osiągnąć cel zwiększając nadmuch.

Kupowałem kocioł w sierpniu i wydawało mi się że takie rzeczy mam możliwe do ustawienia w parametrach spalania. Tylko nie wiem na jakiej zasadzie to działa tj. czas pracy/krótka przerwa/ilość powtórzeń i co mi dają zmiany tych parametrów w jedną bądź drugą stronę. Mam wersję V 2.1 e-coal.

keteimj
19-12-2013, 15:57
A co Tobie znowu zawinił zawijan_2? Nie ma go tu już od wielu, wielu miesięcy. Więc się odczep.
A do jego poziomu świadomości to Ci troszkę daleko...

A kiedyś była taka mała wojenka na forum esterownik i mnie pouczał, że ja niewiem że on wie (bo mam udostepnione statystyki) ile kosztuje mnie CWU w lecie i że prądem taniej itd..:yes: a póżniej i tak poszło wszystko do kosza,
Zawijan 3 to też twoja stajnia? Widzisz jak kotła nie znasz to sie na jego temat nie wypowiadasz, a mój poziom swiadomosci potrafisz ocenić, Prorok czy cóś?

kalio
19-12-2013, 16:35
Tylko że są grupy zawodowe, m.in. górnicy, policjanci czy strażacy, które w swoich zawodach do 67 roku życia nie będą w stanie pracować.

Mowa o prawdziwych przedstawicielach tych grup, a nie o Pani Krysi czy Panu Franku, którzy są zatrudnieni w w/w zakładach, ale np. w biurze czy magazynie.
A chcial byś aby woził cie 67 kierowca lub strzygla 67 letnia fryzjerka

kalio
19-12-2013, 16:43
Jak zrobic auto stop pompy co po osiagnieciu zadanej lub np +5min ???

I jescze jedno temp powrotu mam 55,5 a na kotle temp co 54,5 czujki skalibrowane
i grzeje sobie komin :))

adkwapniewski
19-12-2013, 16:44
A chcial byś aby woził cie 67 kierowca lub strzygla 67 letnia fryzjerka

Ostatnio modne są salony fryzjerskie "topless" - wyobraź to sobie :D

W programatorze pompy czas pracy i postoju na 0.

Piotrek42
19-12-2013, 16:47
Ostatnio modne są salony fryzjerskie "topless" - wyobraź to sobie :D

wyobrażam... byłem na wczasach w Hiszpanii tam generalnie kobiety opalają się topless, nawet fajny widok :) ale trafiają się i niemieckie emerytki którym się wydaje że mają naście lat... no i tez opalają się topless..... masakra

bobasxx
19-12-2013, 16:49
A chcial byś aby woził cie 67 kierowca lub strzygla 67 letnia fryzjerka

Tak się składa, że wozi mnie 76 letni kierowca ;) Ale już ostatni rok, bo lekarz mu nie che więcej zdolności podpisać.

adkwapniewski
19-12-2013, 16:51
wyobrażam... byłem na wczasach w Hiszpanii tam generalnie kobiety opalają się topless, nawet fajny widok :) ale trafiają się i niemieckie emerytki którym się wydaje że mają naście lat... no i tez opalają się topless..... masakra

emerytki jeszcze ale niemieckie - przesadziłeś :lol:

bobasxx
19-12-2013, 16:54
Jak zrobic auto stop pompy co po osiagnieciu zadanej lub np +5min ???

I jescze jedno temp powrotu mam 55,5 a na kotle temp co 54,5 czujki skalibrowane
i grzeje sobie komin :))

Pewnie Ci CWU dogrzewa powrót.

I rozwiń, o co Ci chodzi w pierwszym pytaniu.

kalio
19-12-2013, 16:57
W programatorze pompy czas pracy i postoju na 0.

W programatorze CO nie ma tej funkcji a pompe CO chce zatrzymywać

chyba ze chodzilo Ci o Parametry CO a tam tylko 1 najmiej mozna

Pompa CO ładuje bufor pompa podlogowa "rozbiera" cieplo z bufora do poglogi

Chodzi o to aby po uzyskaniu jakiejs tam tem na kotle wylacza sie pompa CO, i kociol nie kradł ciepła z bufora.

kalio
19-12-2013, 17:05
zadanej na CO, zadana wew jest na podlodze ograniczona

bobasxx
19-12-2013, 17:06
W programatorze CO nie ma tej funkcji a pompe CO chce zatrzymywać

chyba ze chodzilo Ci o Parametry CO a tam tylko 1 najmiej mozna

Pompa CO ładuje bufor pompa podlogowa "rozbiera" cieplo z bufora do poglogi

Chodzi o to aby po uzyskaniu jakiejs tam tem na kotle wylacza sie pompa CO, i kociol nie kradł ciepła z bufora.


To ustaw regulator temperatury wewnętrznej na "pokojowy", tryb pracy pompy na "wyłączona" i podepnij czujnik temperatury wewnętrznej do sterownika a przyczep do bufora i tam sobie zadaj jakąś temperaturę. Tylko nie wiem jaką można maksymalna ustawić.

Piotrek42
19-12-2013, 17:20
emerytki jeszcze ale niemieckie - przesadziłeś :lol:

No toż mówię że MASAKRA !!

w84u
19-12-2013, 17:34
Tylko że są grupy zawodowe, m.in. górnicy, policjanci czy strażacy, które w swoich zawodach do 67 roku życia nie będą w stanie pracować.

Mowa o prawdziwych przedstawicielach tych grup, a nie o Pani Krysi czy Panu Franku, którzy są zatrudnieni w w/w zakładach, ale np. w biurze czy magazynie.
Gdzie indziej mogą (prawie ) http://www.nettg.pl/news/23343/emerytury-gornicze-w-unii-europejskiej :) i nie padają jak muchy

edgar184
19-12-2013, 17:54
Witajcie.
Podpowie ktoś bardziej obiegany w ustawieniach o próbie zrobienia bufora z cwu? Ktoś już tu pisał o takiej próbie, ale nie mogę odnaleść kto i jakie efekty osiągnął.
u mnie bufor 140L, wiem że mało ale co mi szkodzi spróbować.
Malkontentom od razu mówię że u mnie wszystko ok, po prostu chce spróbować.
Interesuje mnie trzymanie cwu wyżej niż pieca.
Czyli nastawiam np 60 na cwu, ale na ile piec? Priorytet na cwu?? Jaką histerezę na cwu, tak żeby szklanka wody już nie zmuszała pieca do ponownej pracy.

bobasxx
19-12-2013, 18:09
Gdzie indziej mogą (prawie ) http://www.nettg.pl/news/23343/emerytury-gornicze-w-unii-europejskiej :) i nie padają jak muchy

Bo tu jest Polska, a tam Europa ;)

animuss
19-12-2013, 18:38
Witajcie.
Podpowie ktoś bardziej obiegany w ustawieniach o próbie zrobienia bufora z cwu? Ktoś już tu pisał o takiej próbie, ale nie mogę odnaleść kto i jakie efekty osiągnął.
u mnie bufor 140L, wiem że mało ale co mi szkodzi spróbować.
Malkontentom od razu mówię że u mnie wszystko ok, po prostu chce spróbować.
Interesuje mnie trzymanie cwu wyżej niż pieca.
Czyli nastawiam np 60 na cwu, ale na ile piec? Priorytet na cwu?? Jaką histerezę na cwu, tak żeby szklanka wody już nie zmuszała pieca do ponownej pracy.
Nie można rozgrzać zasobnika C.W.U wyżej niż źródło ciepła - kocioł.

mpepe
19-12-2013, 18:48
Po wejściu na kopalnię, już jest w pracy, przez te 4 h pod ziemią, napracuję się więcej niż nie jeden przez 8 czy 10 h.

Policjantom czy strażakom też nie płaci się za ilość złapanych przestępców czy ugaszonych pożarów tylko za godziny służby. A także mają przywileje i odchodzą na wcześniejszą emeryturę ;)



) to górnikom płaci się za godziny służby? :)

w84u
19-12-2013, 18:55
Bo tu jest Polska, a tam Europa ;)
Wystarczy trochę Europy wpuścić do Polski i wszystko się da :yes: http://www.polityka.pl/rynek/gospodarka/1563143,1,jak-czesi-wykupili-polskie-kopalnie.read

marek43
19-12-2013, 18:56
wyobrażam... byłem na wczasach w Hiszpanii tam generalnie kobiety opalają się topless, nawet fajny widok :) ale trafiają się i niemieckie emerytki którym się wydaje że mają naście lat... no i tez opalają się topless..... masakra
:yes:

mpepe
19-12-2013, 19:00
Wczoraj w wiadomościach pokazywali jak sprawny jest "emeryt" po przepracowaniu 17lat w policji , który na EMEREYTURZE pracuje jako ochroniarz na lotnisku , chodzi o ten filmik o ochroniarzu którzy uratował dziecko przed upadkiem ...

To jest chore. Każdy jest równy i przywileje to zło ...

Ktoś kto nabywa uprawienia emerytalne z automatu powinien mieć brak możliwości "dodatkowego" zarobkowania.
Jeśli przeszedł na emeryturę to oznacza że osiągnął wiek w którym powinien już odpoczywać , a jak ma siłę na pracę to jaka emerytura ?

A tak mamy stado "mlodych emerytów" którzy maja pokaźne emerytury i zabierają młodych pracę ...

Mam kolegę w moim wieku za 5 lat będzie emerytem policjantem :bash: a ja... szkoda o tym myśleć studiowałem w sumie 6 lat w Polsce 3 i 3 za granicą, pracuje w zawodzie od 6 lat i mam jeszcze przed sobą całe życie pracy do 67 roku gdzie sprawiedliwość? no ale powiecie, że nikt mi nie kazał się uczyć no i prawda bo nikt sam chciałem ale czy ja muszę robić do 67 żeby inni się huśtali po 35 roku życia?

zawijan
19-12-2013, 19:17
Zawijan 3 to też twoja stajnia? Widzisz jak kotła nie znasz to sie na jego temat nie wypowiadasz, a mój poziom swiadomosci potrafisz ocenić, Prorok czy cóś?

zawijan_2 to mój partner. Pracujemy razem już 7 lat.

zawijan_3 to jakiś żartowniś. Na razie nie czaję, o co mu chodzi.

A Twój poziom oceniam po tym, co piszesz.

Novy!
19-12-2013, 19:19
) to górnikom płaci się za godziny służby? :)

Nie pitol.Chciałbyś być górnikiem na "spodzie" ziemi?To bądź.szanuj,nie obrażaj.Póki takie źródło energii jest potrzebne,goście robią "krecia " robotę.Uszanuj to,proszę.

timon120777
19-12-2013, 19:32
Może i dobrze radzisz, ale nie do końca. Pozostawienie przerwy na nie zmienionym poziomie czyli 37s i podniesieniu nadmuchu o 1% wypala dziurę na palniku w czasie grzania, a nie po odstawieniu. Wniosek - za mało paliwa w trybie grzania. Nadmuch na poziomie 43% skutkuje pod koniec grzania dymienie w komorze a dym w grzaniu = sadza w całym kotle.. Jeśli się mylę ,to mnie popraw. Pozostawienie nadmuchu na niezmienionym poziomie a wydłużanie przerwy w podawaniu = dziura na palniku. Żar schodzi zbyt nisko. Słucham rad...

trochę się gubię
jak masz dym pod koniec okresu pracy przy wietrze 43% to znaczy przewęglony palnik- wydłużanie przerwy lub skrócenie czasu podawania ale skąd ten dym jeśli w fazie pracy kopiec schodzi w dół to za dużo powietrza- nie obniżać wentylatorem bo wydaje mi się że te 37% ~` to jest próg wydajności tego wiatraka i poniżej mocno słabnie
zostawić nadmuch a regulować dawkami
trochę mi się myśli połączyły ale jak przebrnąłem przez tych kilka stron bełkotu to mnie głowa rozbolała
generalnie spróbowałbym zmiany czasu podawania np +1sekunda i dopiero do tego przerwa i nadmuch
ustaw okolice 40% i do tego reguluj tylko przerwę podawania
ja trochę nakręciłem na poczatku postu ale i ty mną również tym zamieszaniem z wyzszym wiatrem i dymieniem oraz z niższym i kraterem
jedyne co mi do głowy przychodzi w tym to że dla każdego z tych nadmuchów inna przerwa podawania była ustawiona

może nasze posty nie zginą w tym bałaganie to uda się coś konstruktywnego ustalić i poprawić
a jak nie to może na wątek Novy-ego przeskoczmy z tym dwustanem Twoim- Ty decyduj

Arturo72
19-12-2013, 19:32
Nie pitol.Chciałbyś być górnikiem na "spodzie" ziemi?To bądź.
Nie ma takiej szansy,podań o pracę w każdej z kopalń na Śląsku są tysiące.
Do pracy dostają się tylko znajomki wszelakiej maści związkowców,sztajgerów itp.

gmaj22
19-12-2013, 19:38
Panowie czy taka praca jest groźna dla kociołka ?

230900230901

Jeżeli nie to dla mnie zbawienie :)

Któryś z kolegów wspomniał o magnetycie - można go gdzieś kupić w detalu ? Szukam od pół roku i nie mogę znaleźć w detalu , potrzebuje parę bloczków.
Bloki i plyty magnezytowe stanowia min. wypelnienie akumulacyjnych piecow grzewczych. Moze to jest jakis slad?

Novy!
19-12-2013, 19:38
Nie przesadzaj :)
Może masz rację.ja jednak szanuję to czego nigdy bym nie zrobił,nawet dla kasy.Siedziałem po uszy w betonie na krańcach Europy,wszystko poszalowane,bezpieczne,a jednak 20m pod horyzontem majty się trzesą.Niech im Bozia daje. Zabierać trzeba,Policji vel Milicji,urzędasom US,ZUS,politykom itd.

Novy!
19-12-2013, 19:40
może nasze posty nie zginą w tym bałaganie to uda się coś konstruktywnego ustalić i poprawić
a jak nie to może na wątek Novy-ego przeskoczmy z tym dwustanem Twoim- Ty decyduj

Było by miło,sam chętnie się "wzbogacę" o wiedzę z darmowego garnucha. ;)

w84u
19-12-2013, 19:47
Może masz rację.ja jednak szanuję to czego nigdy bym nie zrobił,nawet dla kasy.Siedziałem po uszy w betonie na krańcach Europy,wszystko poszalowane,bezpieczne,a jednak 20m pod horyzontem majty się trzesą.Niech im Bozia daje. Zabierać trzeba,Policji vel Milicji,urzędasom US,ZUS,politykom itd. Nie mierz wszystkiego własną miarą, ja nie umiałbym pracować w rzeźni. ale to nie znaczy, że rzeźnik ma pracować do 43 lat ;)Minertu też nie pracuje jak za króla Ćwieczka, ma klimę, a maszyną steruje pilotem sto metrów od przodka :yes:

Novy!
19-12-2013, 19:56
Nie mierz wszystkiego własną miarą, ja nie umiałbym pracować w rzeźni. ale to nie znaczy, że rzeźnik ma pracować do 43 lat ;)Minertu też nie pracuje jak za króla Ćwieczka, ma klimę, a maszyną steruje pilotem sto metrów od przodka :yes:

Tego jak pracuje minertu nie wiem.Wiem ,że mu nie zazdroszczę,może tego solidnego opału w rozliczeniu za jego job :)
Pozdrawiam,jak masz czas wpadnij na wątek,chciałem pogadać o PW w kotle.
Pozdrawiam

w84u
19-12-2013, 20:25
Tego jak pracuje minertu nie wiem.Wiem ,że mu nie zazdroszczę,może tego solidnego opału w rozliczeniu za jego job :)
Pozdrawiam,jak masz czas wpadnij na wątek,chciałem pogadać o PW w kotle.
Pozdrawiam
Jeżeli będę miał coś do powiedzenia to się odezwę, ale na wiele nie licz :yes:

minertu
19-12-2013, 20:50
Piszecie pierdoły.Nie liczy się moment wejścia tylko odbicia dyskietki zjazdowej.Tak więc np zmiana 1 w pracy 5:30,przebieranie i podział od godz 6:00 odbicie dyskietki i zjazd.To,ze ja muszę dojść pod ziemią czy dojechać do ściany 3-4km to niestety jest wliczone w godziny pracy bo węgiel pod szybem nie leży !!!

Wyjazd 13:30 ,jak się uda to jesteś za bramą o 14:00 , płacą nam za 7,5h nie za 8h :P

mpepe
19-12-2013, 20:52
Nie pitol.Chciałbyś być górnikiem na "spodzie" ziemi?To bądź.szanuj,nie obrażaj.Póki takie źródło energii jest potrzebne,goście robią "krecia " robotę.Uszanuj to,proszę.


Nie, nie chciał bym.
Kogo obraziłem pytaniem ? "to górnikom płaci się za godziny służby" ? (chyba tylko Ciebie)

Minertu jak cię obraziłem i wszystkich górników w tym mojego wujka Tadzika :D to przepraszam jak mogłem. :yes:

Novy nie ośmieszaj się.
To co piszesz od kilkunastu stron to już nawet na moją (nie delikatną) wrażliwość jest niestrawne.

mpepe
19-12-2013, 20:54
Nie ma takiej szansy,podań o pracę w każdej z kopalń na Śląsku są tysiące.
Do pracy dostają się tylko znajomki wszelakiej maści związkowców,sztajgerów itp.

Arturo72 nie wiem czy i Ty nie obraziłeś tym górników:yes:

mpepe
19-12-2013, 20:56
Może masz rację.ja jednak szanuję to czego nigdy bym nie zrobił,nawet dla kasy.Siedziałem po uszy w betonie na krańcach Europy,wszystko poszalowane,bezpieczne,a jednak 20m pod horyzontem majty się trzesą.Niech im Bozia daje. Zabierać trzeba,Policji vel Milicji,urzędasom US,ZUS,politykom itd.

Łaskawy jesteś dla księży, rolników i nauczycieli hmm widocznie masz dobre serce

Arturo72
19-12-2013, 21:00
Arturo72 nie wiem czy i Ty nie obraziłeś tym górników:yes:
Raczej nie,bo ja chciałbym pracować pod ziemią ale niestety nie mam wujka związkowca i moje podanie leży w kadrach na Makoszowych i na Knurowie;)
Do pracy miałbym 3km a nie wykluczone,że ryłbym pod własnym domem ;)