PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 [109] 110 111 112 113 114

minertu
03-12-2016, 21:36
Odbierz PW

klaudiusz_x
03-12-2016, 21:43
Korekta dmuchawy ustawiona za zero.
Za godzinę przywróce przez komputer funkcję wygaszania kotła.

grzeh2000
04-12-2016, 07:51
Panowie od instalco,chyba nie było by zbyt duzym dyshonorem(kosztem) podjechac serwisantowi do tego kotła?.Do tanich nie nalezy a najlepiej sprzedac i zapomnieć.

minertu
04-12-2016, 08:01
Poczytaj parę postów wcześniej co pisałem.

kobra64
04-12-2016, 11:34
Ja się nie znam, nic nie wiem, .
Powtórze po raz kolejny, tam nie można nic ustawić.
Wszystkie Wasze wypowiedzi to potwierdzają!

Nie chce mi się Was wszystkich cytować.
Wracając do sedna 2 zdarzeń.

Kocioł miał to w algorytmie...
Ponadto wczoraj i dziś sam się wygasił, bo sterownik uznał że zabrakło opału, bo nie dał rady podnieść temperatury układu z 600l wody o jakąś tam przewidzianą deltę.
He he
Oczywiście nie da się wprowadzić w sterowniku tego czynnika, bo sam ecoal to wie lepiej...

I kiedy słyszę że są złe nastawy, w kontekście Waszych wypowiedzi, to mnie zwala z nóg.

Po co piszecie że kocioł źle prowadzony?
Po co?
Sami piszecie sprzeczne wypowiedzi...

Kocioł szedł na korekcie dmuchawy ustawionej na 0 (ZERO), czyli na najlepszej z możliwych opcji .
Czyli w zależności od kierunku wiatru, tak mi się wydaje :P korekta powinna być zmieniana przez stałęgo obserwatora na stawce minimalnej krajowej :P dodatkowo dopasowanej do zmiennego kursu waluty i kaprysów prezentera pogody (pogodynki :P ).
Jednak za Waszą wszystkich sugestia o złym prowadzeniu, zostało to zmienione.

Proszę, wskażcie gdzie się mylę.Klaudiusz ja się zgadzam że algorytm eCoal to kompletna porażka. Pisałem o tym zresztą wielokrotnie. Że to syf, że dużo pali, że kopci itepe. Ale że nic ustawić się nie da - to łgarstwo albo brak wiedzy. Masz korektę nadmuchu - przy jej pomocy masz wpływ na wysokość kopca. Obśmiałeś wygaszanie - że niby eCoal sam ustala. A później pokazali Ci koledzy że racji nie masz. Są jeszcze inne istotne parametry spalania, na które masz wpływ. Taką propozycję mam. Ty się nie angażuj w prowadzenie tego kotła jego właścicielowi. Bo zapewniam Cię, że więcej szkód robisz niż przynosisz pożytku. Masz absolutnie zerową wiedzę o paleniu w kotle z podajnikiem i absolutnie zerową wiedzę o możliwościach sterownika który próbujesz obsługiwać. I oczekujesz sukcesów. Może zacznij od uważnego przestudiowania instrukcji.

TwojPan
04-12-2016, 19:42
Automatyczny sterownik eCoal ...i automatycznie robi mi się niedobrze :no:
Jak ja się ciesze ,że go już nie oglądam...

TwojPan
04-12-2016, 19:53
Korekta dmuchawy ustawiona za zero.
Za godzinę przywróce przez komputer funkcję wygaszania kotła.

Nienawidzę tego sterownika,ale może pomogę.Spędziłem z nim (plus kilku gości z forum) sporo czasu.Naucz się jak najszybciej palić w każdym trybie tylko nie auto.
Czy na 100% nie ma niczego w podajniku ,co może blokować węgiel?Kawałek drewna,większy kamień?

klaudiusz_x
04-12-2016, 19:59
Są jeszcze inne istotne parametry spalania, na które masz wpływ.



Z iinych parametrów do regulacji pozostała tylko korekta dmuchawy i czas podawania,

Link do kotła umieściłem w stopce, by każdy mógł zerknąć i doradzić.
Oraz po to by było wszystko jasne i przejrzyste.



Obśmiałeś wygaszanie - że niby eCoal sam ustala. A później pokazali Ci koledzy że racji nie masz. Są jeszcze inne istotne parametry spalania, na które masz wpływ.


Wiedziałem o parametrze wygaszania, tylko ciesze się z każdej pomocy, stąd podziękowałem.
Zrresztą napisałem że dla bezppieczeństwa go przywrócę.

klaudiusz_x
04-12-2016, 20:18
kobra64
Przepraszam. Z rozpędu napisałem, Wybacz :)


Nienawidzę tego sterownika,ale może pomogę.Spędziłem z nim (plus kilku gości z forum) sporo czasu.Naucz się jak najszybciej palić w każdym trybie tylko nie auto.
Czy na 100% nie ma niczego w podajniku ,co może blokować węgiel?Kawałek drewna,większy kamień?
Ostanie wygaszanie kotła z wczoraj.
Zrzuty ekranu.
Kocioł po wygaszeniu po chwili został włączony, co widać na zrzutach.
Ruszył i szedł normalnie.Nic nie było robione, wyciągane, kombinowane.



375010
375011

Zdjęcie z palnika zrobionę chwilkę później, tj z godziny 23:15
375012

Tak jak pisałem wcześniej.
Po wygaszeniu, normalnie włącz←ć należy ponownie tryb automatyczny i wszystko idzie normalnie.


No jeżeli Twoim zdaniem 58 to jest to samo co 50 - to faktycznie nie ma. Korekta na minus obniża wyliczoną przez algorytm nastawę nadmuchu w całym zakresie pracy algorytmu o wartość wprowadzonej korekty. Jak dasz korektę -5 to tam gdzie algorytm wylicza nadmuch 50, będzie szedł z nadmuchem 45. Tam gdzie wyliczy 65, będzie szedł na 60. Przy zachowaniu dawek opału jakie algorytm wylicza dla wyjściowej, nie korygowanej wartości nadmuchu,.Czyli korekta zmienia ilość powietrza podawaną dla danej stałej dawki opału. No to jak ja coś wiem o paleniu węgla - to wpływ na pracę kotła jako żywo ma. Ogromny.
Tego posta rozumiem jako nie dotykać korekty, bo algorytm wie lepie

kobra64
04-12-2016, 22:07
...


Tego posta rozumiem jako nie dotykać korekty, bo algorytm wie lepieTen post należy rozumieć: używaj korekty zależnie od tego co widzisz na palniku. Jeżeli nie ma kopca, płomień jest biały i porozrywany, pali się głęboko albo wręcz poniżej otworów nadmuchowych - koryguj w dół. Jeżeli przewala niedopał, kopiec jest zbyt wielki, płomień czerwony i dymiący - koryguj w górę.

kobra64
04-12-2016, 22:30
Popatrzyłem na Twoje wykresy z 02.12 i 03.12. Szczególnie na te wygaszenia. One są zawsze po dużym przebiciu i długim postoju w odstawieniu. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest zbyt rzadko i zbyt ubogo ustawione przepalanie. Szczególnie jeżeli ciąg kominowy jest duży. W podtrzymaniu żar bardzo głęboko wypala się z palnika i nie ma się z czego zebrać kiedy trzeba zacząć grzać. W związku z tym spaliny nie rosną o wymaganą wartość w wymaganym czasie, sterownik zgłasza alarm wygaszenia. Przy wyłączonym alarmie wygaszania najczęściej zebrałby się, bo rzadko jest tak że wypali się aż do wygaśnięcia i przy nieaktywnym alarmie w końcu po dłuższym czasie zbierze się, rozpali i zacznie grzać. PS. Rozwiązania - znacznie skrócić czas między przepaleniami, zwiększyć ilość powtórzeń, czasem też trzeba zmniejszyć czas krótkiej przerwy. Albo wyłączyć algorytm wygaszania - jednak wtedy istnieje ryzyko zasypania popielnika opałem, gdyby naprawdę wygasł.

Mobe
05-12-2016, 07:48
Miałem na początku (14.X) podobny problem z algorytmem wygaszania kotła, w automacie temp. spalin nie wzrastała przez ponad 30 min ponad 50 stopni. Kocioł jakby się zawieszał. Nie potrafię powiedzieć czy u Ciebie jest podobna sytuacja. Karoka podobno problem zdiagnozował, a chodzi o ustawienia dmuchawy w trybie ręcznym, które nie są dostosowane do RBR-K. Niestety do tej pory nie próbowałem tego poprawiać, bo w grupowym się ładnie pali i nie wiem za bardzo. który parametr trzeba zmienić.
Na razie proponuje dać korektę dmuchawy +2. Wydaje mi się, że problem tkwi w tym, że kocioł za słabo dmucha gdy pracuje w niższej mocy.

klaudiusz_x
05-12-2016, 10:41
Mobe, zmienie na grupowe i się zobaczy.
Jaki masz węgiel?

kveldulv
05-12-2016, 11:12
Nie da się , chyba że masz naprawdę mocny odkurzacz z odpowiednim przekrojem rury ssącej + krzywki (wejście przez otwór dmuchawy lub napowietrzania zbiornika)

Lepiej ją ściągnąć bo silikon mógł się wykruszyć i będą nieszczelności - 30min roboty z czyszczeniem resztek silikonu i podsychaniem nowego silikonu, Wiesław kiedyś podał fajny patent na stary silikon - wiertarką (ja robię wkrętarką) - dopasuj wiertło do rowka - i wio :)


Udrożniłem gwoździem dziury w komorze palnika.
Sporo było zapchanych. Efekt jest zadowalający - brak niedopałków.
Tylko teraz pytanie na jak długo takie udrażnianie zadziała. Bo podejrzewam, że popiół który wepchnąłem gwoździem do środka, siedzi w palniku.
Więc z czasem pewnie zapcha się na cacy... mam rację?

minertu
05-12-2016, 11:22
Zaleca się 1 raz na sezon zdemontować dyszę i wyczyścić. Najlepiej po sezonie letnim.

Mobe
05-12-2016, 11:27
Mobe, zmienie na grupowe i się zobaczy.
Jaki masz węgiel?
Zaczynałem na Bartex Rubin, teraz palę Energo Extra, w międzyczasie testowałem Karenę Iskrę żółtą i Bartex Gold. Z żadnym nie miałem problemów jak narazie.

Ustaw na początek dmuchawę dla 8kW na 40% i zmień histerezę kotła na mniejszą, np. 0.5 stopnia. W grupowym, żebym teraz nie pomylił, po wejściu w podtrzymanie kocioł startuje z mniejszą mocą gdy temp kotła spadnie o wartość histerezy i wchodzi na wyższą moc gdy spadnie temp na kotle o podwójną wartość histerezy.

Teraz mam jeszcze pytanie do lepiej zorientowanych:
- u klaudiusza kocioł jest w podtrzymaniu, w tymże podtrzymaniu ma ustawioną dmuchawę na 45%, więc dlaczego dmucha na 55% a za chwilę 65%? Po co jest to ustawienie mocy dmuchawy w podtrzymaniu?

zbigmaz01
05-12-2016, 14:26
Nie osiągnął temp. na spalinach i podniósł sobie o jeden stopień do góry jednocześnie podając następną dawkę paliwa. Tak masz w podtrzymaniu.

karoka65
05-12-2016, 16:02
=Mobe;7355461
Teraz mam jeszcze pytanie do lepiej zorientowanych:
- u klaudiusza kocioł jest w podtrzymaniu, w tymże podtrzymaniu ma ustawioną dmuchawę na 45%, więc dlaczego dmucha na 55% a za chwilę 65%? Po co jest to ustawienie mocy dmuchawy w podtrzymaniu?
Jeśli jest włączony algorytm wygaszania kotła to po każdym podaniu w podtrzymaniu ( Ilość powtórzeń ) zwiększa się moc wentylatora o 10%.

raf1.
05-12-2016, 16:27
Dzięki.
Zmieniony na nieaktywny.

Jednak śmiem wątpić w sterownik.
Może zawalić kocioł węglem i znów dym zawali cały dom.

Problem jest poważny.

Dzisiaj miałem podobnie ale pale 4 sezon i nigdy mi sie to nie zdażyło . Schodze do kotłowni i alarm kocioł zanieczyszczony. W komorze spalania tylko dym i pełno węgla na retorze. Przestawiłem z powrotem algorytm wygaszania tylko w grzaniu, wyczyściłem cały kocioł łącznie z czopuchem. Dodam że wszystko się tak jakby "dusiło" raczej nie było ciągu. Może pomoże.

Maher
05-12-2016, 20:03
No i miałem pierwszą awarie od uruchomienia kotła (po 3 latach palenia non-stop).
Do końca nie wiem jaka przyczyna, ale zerwało zawleczkę i nowej nie dało się założyć bo wałek ślimaka wysunął się tak że mijał się z wałkiem podajnika.
Musiałem wywalić cały węgiel i wyjąłem ślimaka, wszystko wyczyściłem tak że palcami można było go kręcić, znalazłem mały kamień - może to była przyczyna zerwania zawleczki, a pył z kilku lat palenia uniemożliwił wbicie wałka tak aby założyć zawleczkę.
Z braku czasu rano założyłem ruszta wsypałem trochę węgla i przełączyłem tryb pracy na zasypowy i mam pytanie - w trybie zasypowym sam muszę włączać/wyłączać dmuchawę, pompy od CO i CWU bo same po dojściu do odpowiedniej temperatury same się nie wyłączały, a mogłem nimi sterować nie tak jak w przypadku palenia grupowego?

karoka65
05-12-2016, 21:03
Przy kamyku Maher niema potrzeby spuszczać węgla i zawleczkę też da się normalnie założyć, to jakaś minuta do dwóch roboty jak nowa zawleczka jest pod ręką, jakiś gwóźdź, młoteczek i klucz.

Maher
05-12-2016, 22:14
Przy kamyku Maher niema potrzeby spuszczać węgla i zawleczkę też da się normalnie założyć, to jakaś minuta do dwóch roboty jak nowa zawleczka jest pod ręką, jakiś gwóźdź, młoteczek i klucz.

Zacząłem trochę analizować mogą awarie i problem z założeniem zawleczki i znalazłem przyczynę.
Kamień zerwał zawleczkę (normalna rzecz, dla mnie dobrze że aż po 3 latach), ale gdy zerwał zawleczkę obrót ślimakiem spowodował że spadł ślimak z ośki przy palniku i to uniemożliwiało założenie nowej zawleczki. gdy opróżniłem cały podajnik i wyciągnąłem ślimaka okazało się że blokada która blokuje luzy na ślimaku to kawałek rury większej średnicy nałożony na wałek. Tylko ten kawałek rury jest za krótki o jakieś 5-10mm i to powoduje że ślimak może spaść z prowadnicy przy palniku i bez opróżnienia podajnika nie założę nowej zawleczki.

minertu
05-12-2016, 22:24
Kręciłeś w prawo czy w lewo?

Maher
05-12-2016, 22:43
Kręciłeś w prawo czy w lewo?

W jedną i drugą stronę.

Arturo72
05-12-2016, 22:49
No i miałem pierwszą awarie od uruchomienia kotła (po 3 latach palenia non-stop).

No patrz Maher,u mnie po prawie 4 latach grzania non stop ani widu czy slychu o awarii a miałem już zlomowac wg niektorych :D
Co więcej,jeszcze rok na gwarancji :D

Maher
05-12-2016, 23:01
No patrz Maher,u mnie po prawie 4 latach grzania non stop ani widu czy slychu o awarii a miałem już zlomowac wg niektorych :D
Co więcej,jeszcze rok na gwarancji :D

Zerwanie zawleczki to jak wymiana bezpiecznika, także nie ma się czym przejmować. Po drugie do takiego pieca do naprawy podchodzi się z młotkiem bez studiowania skomplikowanych instrukcji jak to jest w przypadku pomp ciepła. Po trzecie rozebrałem sobie jak wyżej czytałeś piec i nie widać po tych 3 latach jakiegokolwiek zużycia czy to na ślimaku (żeliwo) czy palniku (też żeliwo), przekładnia też bez luzów po za to co pisałem wyżej czyli źle dobraną długością rury dystansowej przez producenta, ale jak się to kiedyś powtórzy to znajdę kawałek rury, szlifierkę kątową i wytnę odpowiednią długość i podmienię.
I tak jak pisałem wyżej do naprawy podeszłem z młotkiem i płaskim kluczem, a z racji że rano mi się spieszyło wrzuciłem na palnik łopatę węgla zamknąłem drzwiczki i pojechałem do pracy i piec grzał przez kolejne kilka godzin co w przypadku awarii pompy ciepła by się nie udało.

Arturo72
05-12-2016, 23:41
I tak jak pisałem wyżej do naprawy podeszłem z młotkiem i płaskim kluczem, a z racji że rano mi się spieszyło wrzuciłem na palnik łopatę węgla zamknąłem drzwiczki i pojechałem do pracy i piec grzał przez kolejne kilka godzin co w przypadku awarii pompy ciepła by się nie udało.Do TV lub pralki też podchodzisz z młotkiem ? :D Być może żyjecie w świecie "lepszego sortu" ale w świecie "gorszego sortu" m.in w Gliwicach jest kilkudziesięciu serwisantów pomp w tym chyba ze 20 autoryzowanych Panasa a w promieniu 30km ode mnie sądze,ze jest ich kilkuset ;)Sądzisz,że w przeciągu paru godzin żaden z nich by się nie pojawił ?Autentycznie nie wiem w jakim swiecie zyjecie :D

Maher
06-12-2016, 05:30
Do TV lub pralki też podchodzisz z młotkiem ? :D Być może żyjecie w świecie "lepszego sortu" ale w świecie "gorszego sortu" m.in w Gliwicach jest kilkudziesięciu serwisantów pomp w tym chyba ze 20 autoryzowanych Panasa a w promieniu 30km ode mnie sądze,ze jest ich kilkuset ;)Sądzisz,że w przeciągu paru godzin żaden z nich by się nie pojawił ?Autentycznie nie wiem w jakim swiecie zyjecie :D

Specjalnie użyłem sformułowania "podejścia z młotkiem" aby pokazać że przy piecu z ekogroszkiem każdy kto nie ma dwóch lewych rąk sobie z serwisem jego poradzi i to w dowolnym dla niego terminie i nie jest skazany na serwis który też za darmo nie przyjedzie i nie potrzebuje się dostosowywać do godziny przyjazdu serwisu (np. brać dodatkowy urlop). Jak uruchomiłem piec kilka lat temu i zaczynał się okres grzewczy to przed jedną pomp zbierało się powietrze i pompa trochę bulgotała zanim zaczęła poprawnie pracować i zadzwoniłem do hydraulików o dołożenie kolanka, kawałka rury i dodatkowego odpowietrznika i każdy odpowiedział "panie zaczął się sezon grzewczy i mam masę roboty i najwcześniej za kilka dni się pojawię" , także też sam to przerobiłem w dowolnie mi pasującym terminie. Właśnie taka nawet możliwość nieskomplikowanej naprawy i niezależności od serwisu też przemawiała do mnie przy zakładaniu ogrzewania na ekogroszek.

klaudiusz_x
06-12-2016, 09:53
Może zacznij od uważnego przestudiowania instrukcji.

Wracając do instrukcji


375170

lestek27
06-12-2016, 11:18
Przy kamyku Maher niema potrzeby spuszczać węgla i zawleczkę też da się normalnie założyć, to jakaś minuta do dwóch roboty jak nowa zawleczka jest pod ręką, jakiś gwóźdź, młoteczek i klucz.

Tak przy okazji. Po montażu kotła zapasowe zawleczki leżały w pudełku które dziwnym trafem zaginęło.
Jakie parametry mają te zawleczk? Z tego co pamietam to śruba o odpowiedniej twardośći i długości?
I może jeszcze jeśli ktoś wie to podpowie jaki kondensator jest potrzebny do dmuchawy. Kociołek pracuje 4 sezon i odpukać żadnych problemów poza koniecznością zaspawania otworów ze wzgledu na temp. podajnika a pasowało by mieć pod ręką zawleczki czy kondensator na wymianę.

Delphion1
06-12-2016, 13:55
Skoro tylu serwisantów i jak mniemam wszyscy z tego żyją? To awaryjność musi im tę pracę zapewnić, o zgrozo...

zbigmaz01
06-12-2016, 14:55
Tak przy okazji. Po montażu kotła zapasowe zawleczki leżały w pudełku które dziwnym trafem zaginęło.
Jakie parametry mają te zawleczk? Z tego co pamietam to śruba o odpowiedniej twardośći i długości?
I może jeszcze jeśli ktoś wie to podpowie jaki kondensator jest potrzebny do dmuchawy. Kociołek pracuje 4 sezon i odpukać żadnych problemów poza koniecznością zaspawania otworów ze wzgledu na temp. podajnika a pasowało by mieć pod ręką zawleczki czy kondensator na wymianę.Takiej jak ta szukaj, twardość 8.8 załatwia sprawę
http://www.domer.pl/sruba-maszynowa-m-5x60-ocynk-302-zawleczka-do-motoreduktora-twardosc-8-8-sztuka.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domer.pl%2Fsru ba-maszynowa-m-5x60-ocynk-302-zawleczka-do-motoreduktora-twardosc-8-8-sztuka.html)

Co do tego jaki kondensator to nie wiem, nie zaglądałem ani do wentylatora ani do sinika.

Arturo72
06-12-2016, 15:18
Skoro tylu serwisantów i jak mniemam wszyscy z tego żyją? To awaryjność musi im tę pracę zapewnić, o zgrozo...
No niestety w świecie "gorszego sortu" pompa ciepła to takie samo urzadzenie jak lodowka czy klimatyzacja które to są w tym świecie na porządku dziennym a w świecie "lepszego sortu" pompa czy klimatyzacja to urzadzenia wprost z kosmosu tak jak kotły RBR gdzie na serwisanta szukać ze swieczka :D
Awaryjność ? Na czym polega bo przez 4 lata nie poznalem tego terminu ? ;)

Arturo72
06-12-2016, 15:20
Mechanikow samochodowych w Gliwicach jest też więcej niż 1 :D

karoka65
06-12-2016, 16:08
Pierdoła72 znowu się zgubiłeś na forum?
Tu nie o pompach i nie o mechanikach samochodowych piszą.
Piszą o tym o czym nie masz zielonego pojęcia także spadaj z wątka panie pompka :)

raf1.
06-12-2016, 20:30
Pierdoła72 znowu się zgubiłeś na forum?
Tu nie o pompach i nie o mechanikach samochodowych piszą.
Piszą o tym o czym nie masz zielonego pojęcia także spadaj z wątka panie pompka :)


Popieram:rotfl:

adkwapniewski
06-12-2016, 20:33
Udrożniłem gwoździem dziury w komorze palnika.
Sporo było zapchanych. Efekt jest zadowalający - brak niedopałków.
Tylko teraz pytanie na jak długo takie udrażnianie zadziała. Bo podejrzewam, że popiół który wepchnąłem gwoździem do środka, siedzi w palniku.
Więc z czasem pewnie zapcha się na cacy... mam rację?


Tu nie chodzi tylko o otwory tylko o to co znajduje się w kanale powietrznym. Ściągniesz dyszę to zobaczysz niespodziankę ;)

gmaj22
06-12-2016, 20:34
Takiej jak ta szukaj, twardość 8.8 załatwia sprawę
http://www.domer.pl/sruba-maszynowa-m-5x60-ocynk-302-zawleczka-do-motoreduktora-twardosc-8-8-sztuka.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domer.pl%2Fsru ba-maszynowa-m-5x60-ocynk-302-zawleczka-do-motoreduktora-twardosc-8-8-sztuka.html)

Co do tego jaki kondensator to nie wiem, nie zaglądałem ani do wentylatora ani do sinika.

Dmuchawa WPA 07- zalecany przez producenta silnika EBM - 1,0 uF, montowany najczęściej 0,68 uF

minertu
06-12-2016, 21:54
Dmuchawa WPA 07- zalecany przez producenta silnika EBM - 1,0 uF, montowany najczęściej 0,68 uF

Ja jak podmieniam to na 1.0uF

lestek27
07-12-2016, 21:20
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Trzeba się zabezpieczyć :)

tom5021
08-12-2016, 10:37
Witam
Potrzebuje kabel USB rs 232 do ecoa . Strona forum esterownik nie działa więc piszę tu. Jakiś tani działający. Podajcie namiary proszę. Pozdrawiam

zbigmaz01
08-12-2016, 10:55
Pytaj dystrybutorów kotłów, oni powinni mieć.

Kazek13
08-12-2016, 11:00
http://www.ceneo.pl/7670868
Taki dostałem razem z kotłem od Minertu.
Działa bez zarzutu, tylko z tego co pamiętam to musiałem poszukać sterowników do Win7.

raf1.
08-12-2016, 19:11
Dzięki wielkie Wiesławie (karoka65) za deflektor dzisiaj przyszedł. To fajnie że jednak są z nami tacy sprzedawcy. Pozdrowienia :wave:

karoka65
08-12-2016, 19:12
Witam
Potrzebuje kabel USB rs 232 do ecoa . Strona forum esterownik nie działa więc piszę tu. Jakiś tani działający. Podajcie namiary proszę. Pozdrawiam
Kup Digitusa bo z tymi tanimi jest czasami tak że ster Ci się "powiesi" i zostaniesz bez oprogramowania, i wtedy będziesz dopiero kombinował.
Możesz też podpiąć pod jakiegoś stacjonarnego kompa, one przeważnie mają jeszcze RSa.

karoka65
08-12-2016, 19:13
Dzięki wielkie Wiesławie (karoka65) za deflektor dzisiaj przyszedł. To fajnie że jednak są z nami tacy sprzedawcy. Pozdrowienia :wave:
Niema za co, leżał to niech Ci służy.

gmaj22
08-12-2016, 19:42
Kup Digitusa bo z tymi tanimi jest czasami tak że ster Ci się "powiesi" i zostaniesz bez oprogramowania, i wtedy będziesz dopiero kombinował.
Możesz też podpiąć pod jakiegoś stacjonarnego kompa, one przeważnie mają jeszcze RSa.

Potwierdzam, że Digitus za niecałe 50,-PLN to pewniak. W "Media Nie Dla Idiotów" jest też Hama trzy razy drozsza, więc wybór dość spory :)

Pigmey
09-12-2016, 09:49
Ruszyło forum esterownik.pl
Z tego co widzę to zostało gruntownie "wyczyszczone".
Powiedziałbym nawet, że zbyt gruntownie...

tom5021
09-12-2016, 10:51
Dziękuję zamówiłem digitusa.

Mobe
09-12-2016, 16:52
Ruszyło forum esterownik.pl
Z tego co widzę to zostało gruntownie "wyczyszczone".
Powiedziałbym nawet, że zbyt gruntownie...
W dziale ecoal v.3.5 nie został nawet jeden post. Cały mój temat usunięty, dziadostwo, delikatnie ujmując. Jednocześnie zmiana regulaminu, ale już nie chce mi się tego czytać.

softhd6
09-12-2016, 18:02
Na forum ES nastała "DOBRA" zmiana. Zasłużona krytyka przestała się podobać i kopiując poczynania znanej "lubianej" partyjki z Misiewiczami po nocnym posiedzeniu powycinali niemal wszystko. Niech spadają ofermy z tym prawie sterownikiem. :goodnight::goodnight::goodnight:

rybkins1
14-12-2016, 10:27
Gorąca prośba, gdzie dokładnie trzeba wysilikonować koronę? Ciezko jest wysilikonowac w miejscu gdzie sa te pionowe naciecie zeby silikon zostal na czubku korony a nie wszedl w te pionowe naciecia.

Mam kociol od 4 lat i dopiero pierwszy raz to robie. "Fabrycznie" praktycznie wszystkie pionowe naciecia byly w silikonie, musialem je czyscic.

375843
375844

karoka65
14-12-2016, 14:42
Masz jeszczą jedną z pierwszych dysz po modyfikacji wierconą jeszcze na 3 rzędy.
Oryginalne nacięcia niczemu nie służą bo są zaspawane.

zbigmaz01
14-12-2016, 19:25
Gorąca prośba, gdzie dokładnie trzeba wysilikonować koronę? Ciezko jest wysilikonowac w miejscu gdzie sa te pionowe naciecie zeby silikon zostal na czubku korony a nie wszedl w te pionowe naciecia.

Mam kociol od 4 lat i dopiero pierwszy raz to robie. "Fabrycznie" praktycznie wszystkie pionowe naciecia byly w silikonie, musialem je czyscic.

Już było na tym forum to zdjęcie. 375866

karoka65
14-12-2016, 19:39
I to w zupełności wystarczy, byle dobrze to wyczyścić z pozostałości po poprzednim klejeniu.
Jak Ci się chce możesz opaprać wewnętrzną "podkowę" ale nie jest to konieczne.

rybkins1
15-12-2016, 14:29
Dziekuje za odpowiedzi, tak tez zrobilem. W takim razie głownym problemem byly pozapychane dziurki, ktore oczywiscie udrożniłem. Po oczyszczeniu musialem zejść z nadmuchem z ponad 40% na 35%, a planik zaczął grzać całą powierzchnią. Spadło także średnie spalanie z jakiś ponad 20kg na 16kg. Dla ludzi którzy wahają się jeszcze czy należy czyścić palnik to odpowiem że tak, a sama wymiana nie jest nawet zbyt trudna. Sam będę już to robił regularnie gdy tylko zobaczę że jest to wymagane.

zbigmaz01
15-12-2016, 15:23
Dużo roboty z tym nie ma a i koszt niewielki, można profilaktycznie to zrobić przed sezonem grzewczym.

Jarecki79
15-12-2016, 16:31
Nie można tylko trzeba, mimo ględzenia jednej czy drugiej osoby,że 2lata nie rusza czy 3lata
Producent palnika zaleca częstsze czyszczenie.

Uważam i zalecam, aby to robić minimum raz w roku albo po sezonie grzewczym albo jak kto woli przed jego startem
Dodatkowo odkręcić motoreduktor, wyjąć zawleczkę, zakonserwować smarem do łożysk końcówkę ślimaka (po zdjęciu motoreduktora)
Sprawdzić jak wygląda ślimak, pozbyć się po roku z rury podajnika utartego miału. Pamiętajcie, że ta drobna frakcja to materiał ścierny, ubija się, wyciera, po głowie dostaje ślimak, rosną opory podawania i cierpi sama przekładnia

Pierwsze objawy, że gorzej pracuje, to niedopałki, podwyższone spalanie (może też oznaczać rozszczelnienie paleniska)
mocniej zawalony palnik zacznie przegrzewać korpus i wywalać częściej alarm zapłonu paliwa/podajnika

ZATEM CZYŚCIĆ i KONSERWOWAĆ, NAJLEPIEJ MINIMUM PRZED SEZONEM GRZEWCZYM
pamiętajcie,że jak u Iksińskiego nie było to robione od 3lat i wsio działa, to nie oznacza,że Masztalski po roku nie będzie musiał czyścić. Iksiński mógł miec dobowe spalanie na poziomie 12-15kg a Masztalski może przerzucać na dobę 30-35kg w sezonie

berdnard
19-12-2016, 14:17
Witam mam do sprzedania
http://allegro.pl/bruli-sterownik-kotla-i6651460109.html

czp01
19-12-2016, 18:47
Witam mam do sprzedania
http://allegro.pl/bruli-sterownik-kotla-i6651460109.html

Heh to może i mojego bruliego opchnę - teraz wiem po ile chodzą :)

kobra64
19-12-2016, 19:09
No - raczej wiesz tylko ile by Bernard chciał otrzymać za swój egzemplarz.

bobasxx
19-12-2016, 21:55
Nie do końca.
Verb ledwo co napisał na esterownik.pl posta że chce sprzedać i za chwilę już ktoś go sprzątnął. https://esterownik.pl/forum/posty,3280/sprzedam-bruli

berdnard
20-12-2016, 05:39
Witam a co zły jest bruli -napewno lepszy jak ten nowszy bo ma chistogram i można ocenić stan jaki jest na palniku w telef czy w komputerze :yes: a cena jest adekwatna mnie brak jest czystego groszku gdyż zakupiłem miał gruby pod palnik obrotowy który wszystko spalił idealnie a kupiłem wymiennik rbeerka i palnik obrot nie mieścił się w nim i zmuszony byłem do zainstalowania odchudzonego burnerka
podejrzewam iż przesiądziecie się na Verbomata naszego hobby już za nie długo -oj będzie się działo:yes:

TwojPan
20-12-2016, 12:49
Nie do końca.
Verb ledwo co napisał na esterownik.pl posta że chce sprzedać i za chwilę już ktoś go sprzątnął. https://esterownik.pl/forum/posty,3280/sprzedam-bruli

On tam dalej pisuje?Tyle razy się zarzekał ,że nawet tam nie zajrzy....W kraju to chyba norma.Co innego piszemy,co innego robimy.

TwojPan
20-12-2016, 12:50
podejrzewam iż przesiądziecie się na Verbomata naszego hobby już za nie długo -oj będzie się działo:yes:
Z całego serca życzę.Słyszałem to ze 3 lata temu.Obyście Panowie zdążyli ,przed wprowadzeniem zakazu spalania paliw stałych ,w gospodarstwach domowych :P

bobasxx
21-12-2016, 13:05
On tam dalej pisuje?Tyle razy się zarzekał ,że nawet tam nie zajrzy....W kraju to chyba norma.Co innego piszemy,co innego robimy.

Pisuje, pisuje... Nick się zmienił ale podejście do użytkowników nie, jak zawsze pomocny. ;)

bobasxx
21-12-2016, 13:07
podejrzewam iż przesiądziecie się na Verbomata naszego hobby już za nie długo -oj będzie się działo:yes:

Bardzo chętnie, niech kończy testy, neta i platformę i "zrobimy rząd" z ES ;)
Strach tam teraz cokolwiek napisać, tak się porobiło...

klaudiusz_x
23-12-2016, 23:39
Apetyt kotła rośnie.
Wczoraj zjadł 40 kg węgla...

12kw i taki smok.

Tylko 10 kg brakuje by dobić do śmieciucha w największe mrozy.
Mrozy z -11*C za dnia i -16* w nocy.
Bez udziału słońca w dzień.

adkwapniewski
24-12-2016, 00:19
Apetyt kotła rośnie.
Wczoraj zjadł 40 kg węgla...

12kw i taki smok.

Tylko 10 kg brakuje by dobić do śmieciucha w największe mrozy.
Mrozy z -11*C za dnia i -16* w nocy.
Bez udziału słońca w dzień.

W taki dzień ~16kg miału razem z CWU. Jak się słońce pojawi to z 3 - 4 kg mniej i temp w domu >=24*C :)

Coś ten domek dziurawy że 40kg zjada ...

Dziwnie temp CWU spada - takie zużycie czy cyrkulacja ?

Delphion1
24-12-2016, 06:46
Zdrowych i Wesołych Świat wszystkim.
Mi obecnie około 12 srednio bierze miału.

Pigmey
26-12-2016, 19:06
Witam,
Od ponad roku jestem właścicielem RBR 12kW z palnikiem Batory.
Poważne użytkowanie tegoż kotła rozpocząłem gdzieś tak w październiku i od tamtej pory borykam się z pewnym problemem.
Otóż jak widać na poniższych zdjęciach krawędź palnika (zarówno z prawej jak i z lewej strony) znajduje się bardzo blisko wkładu ceramicznego skutkiem czego każdy, nawet bardzo mały i kruchy spiek zawiesza się, blokuje zamiast zlecieć do popielnika. W ten oto sposób po kilku godzinach narasta na palniku wielka korona popiołu. Czy to normalne? Niestety jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o palenie w kotle i cała moja teoretyczna wiedza opiera się tylko na tym co wyczytałem między innymi na tym forum. Fakt faktem na pewno znaczenie ma tutaj jakość opału ale czy paliłem ekomiałem rokita, czy paliłem jakimś szajskim miałem z pobliskiego składu, czy w zasobniku był rusek z Obi - sytuacja zawsze wygląda tak samo. Niewielkie spieki zawsze się tworzyły i blokowały po prawej i lewej stronie palnika zamiast spadać na dół.
Czy to normalna sytuacja? Bo już mnie naszła myśl aby wyjąć tą ceramikę i trochę ją "podciąć" aby jednak ta szczelina między nią a palnikiem była trochę większa...


376709376710

raf1.
27-12-2016, 09:01
Witam,
Od ponad roku jestem właścicielem RBR 12kW z palnikiem Batory.
Poważne użytkowanie tegoż kotła rozpocząłem gdzieś tak w październiku i od tamtej pory borykam się z pewnym problemem.
Otóż jak widać na poniższych zdjęciach krawędź palnika (zarówno z prawej jak i z lewej strony) znajduje się bardzo blisko wkładu ceramicznego skutkiem czego każdy, nawet bardzo mały i kruchy spiek zawiesza się, blokuje zamiast zlecieć do popielnika. W ten oto sposób po kilku godzinach narasta na palniku wielka korona popiołu. Czy to normalne? Niestety jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o palenie w kotle i cała moja teoretyczna wiedza opiera się tylko na tym co wyczytałem między innymi na tym forum. Fakt faktem na pewno znaczenie ma tutaj jakość opału ale czy paliłem ekomiałem rokita, czy paliłem jakimś szajskim miałem z pobliskiego składu, czy w zasobniku był rusek z Obi - sytuacja zawsze wygląda tak samo. Niewielkie spieki zawsze się tworzyły i blokowały po prawej i lewej stronie palnika zamiast spadać na dół.
Czy to normalna sytuacja? Bo już mnie naszła myśl aby wyjąć tą ceramikę i trochę ją "podciąć" aby jednak ta szczelina między nią a palnikiem była trochę większa...


376709376710
Wydaje mi się że za mocno dmuchasz. Zejdz z wentylatorem o 1%

Tommyle
27-12-2016, 11:04
376752

U mnie wygląda to w ten sposób. Nic nie blokuje z lewej strony. Z prawej czasami się coś zawiesi ale chwilę potem i tak spadnie.
Wydaje się, że masz większy palnik od mojego.
Najlepiej pytaj Karoki65 lub Suspensera.
O ile się nie mylę część 12kW było sprzedawanych z większym palnikiem

Pigmey
27-12-2016, 11:29
Wydaje mi się że za mocno dmuchasz. Zejdz z wentylatorem o 1%

Próbowałem. Zszedłem 1, 2, 3...
Nic to nie dało. Popiołu jak z papierosa nie uzyskałem, a za to miałem domową wytwórnię koksu i opał w popielniku.

Pigmey
27-12-2016, 11:33
Wydaje mi się że za mocno dmuchasz. Zejdz z wentylatorem o 1%

Tez mi się tak wydaje, że mam za duży palnik. Z tego co kiedyś wyczytałem to najprawdopodobniej mam Batorego 17kW. Tylko konstruktor wsadzając go do kotła z ceramiką nie wziął pod uwagę jego gabarytów i wyszedł klops...

karoka65
27-12-2016, 14:03
376752

U mnie wygląda to w ten sposób. Nic nie blokuje z lewej strony. Z prawej czasami się coś zawiesi ale chwilę potem i tak spadnie.

I tak ma wyglądać :)
Na prawej masz korpus i tam w każdym palniku coś zalega aż się uzbiera i spadnie samo.

SUSPENSER
27-12-2016, 18:25
Tez mi się tak wydaje, że mam za duży palnik. Z tego co kiedyś wyczytałem to najprawdopodobniej mam Batorego 17kW. Tylko konstruktor wsadzając go do kotła z ceramiką nie wziął pod uwagę jego gabarytów i wyszedł klops... Lublin

Wtedy nie było jeszcze tych najmniejszych, dlatego jest średni Batory.

U mnie w innym kotle też się zawieszają spieki żużlowe bo boczne ścianki są blisko, chyba, że palę Wesołą, wtedy problemu nie ma bo nie ma spieków - generalnie nie ruszam tego bo w niczym nie przeszkadza, tylko gdy opróżniam popielnik wtedy to spycham, żeby wynieść od razu jak najwięcej i mieć spokój na dłużej.

karoka65
27-12-2016, 21:12
To prawda, nie było 10-tek szły 20-tki ale pracuje ich bardzo dużo i pracują bez problemu nawet z deflektorami ceramicznymi.
Ja tam co innego widzę ale mną się nie przejmujcie, stary i ślepy już jestem :)

Pigmey
27-12-2016, 21:52
Ja tam co innego widzę ale mną się nie przejmujcie, stary i ślepy już jestem :)

Oj tam od razu stary i ślepy. ;)
Pisz co widzisz bo ja to coraz głupszy się robię przy tym kotle...

ballstop
29-12-2016, 16:19
On tam dalej pisuje?Tyle razy się zarzekał ,że nawet tam nie zajrzy....W kraju to chyba norma.Co innego piszemy,co innego robimy. Ile razy ? Znam jednego, co się trzy razy zaparł :]

prz3kus
30-12-2016, 12:50
Oj tam od razu stary i ślepy. ;)
Pisz co widzisz bo ja to coraz głupszy się robię przy tym kotle...
Ja tam nie wiem co te dziadki widzą ale z swojego doświadczenia zrobił bym tak:
- zmniejszył czas podawania, oraz wiaterek (jeżeli jedziesz na ręcznym)
- kupił węgiel o zerowej spiekalności (jeżeli palisz w automacie)

Prawda jest taka, że na większej części węgli nie da się palić w tym piecu(lub bardziej na tym sterowniku) na automacie normalnie (już nawet nie piszę optymalnie),a na grupowym nie jest to optymalne.

Obecnie już 2 lata pale na ręcznym i dzięki temu w zimę dziennie zostaje kasa conajmniej na browara :D

Pigmey
30-12-2016, 17:39
Dzięki prz3kus za odpowiedź :)
Tamtego opału już nie mam, to był jakiś rusek z Obi - Czarny Diament czy jakoś tak...
Teraz testuję ekomiał z Bartexu, również zakupiony w Obi - tutaj sytuacja jest całkiem inna.
Kocioł w podtrzymaniu strasznie kopci i zarasta sadzą, tworzą się też spieki koksowe pomimo mocnego dmuchania.
Ale żużla praktycznie nie ma, popiołu też jest bardzo mało i jest drobniutki wiec z tej strony jest ok.
Aha, kopiec mi się tak jakby zapada choć nie wiem jak bym nie podnosił podawania ale jakiejś tragedii raczej nie ma.
Jak to szło? Ten kocioł w połączeniu z tym sterownikiem miał bezproblemowo spalać "trudne" paliwa? Czy to o tym niebieskim tak mówiono/pisano?

zbigmaz01
30-12-2016, 17:41
Podawaj jak najmniejszymi dawkami i do tego ustaw dmuchawkę.

Pigmey
30-12-2016, 20:07
Podawaj jak najmniejszymi dawkami i do tego ustaw dmuchawkę.
Ok, spróbuję.
Dzięki wielkie!

klaudiusz_x
31-12-2016, 18:28
Trzeba wyczyścić wymiennik w rbrk 12kw.

To jest oczywiste.
Kocioł pali jak mu się podoba ogromne ilości węgla.
Wymiennik jest zarośnięty i to mocno.
Nie ma innego wytłumaczenia.

Powinno to było zostać zrobione po zdarzeniu w październiku, a potem systematycznie tak jak w innych kotłach.

Jak to zrobić?

zbigmaz01
31-12-2016, 20:39
Daj więcej danych, szukanie wstecz jest takie nie fajne :)
Jak obrośnięty to czym - zdjęcia będą pomocne, a co było w październiku to sorry ale mam tyły w czytaniu forum :(

zbigmaz01
01-01-2017, 20:17
Mokry opał?

klaudiusz_x
01-01-2017, 20:27
Od sierpnia w ogrzewanej piwnicy luzem.

klaudiusz_x
01-01-2017, 20:29
Jest problem.
Trzeba go rozwiązać.
Tylko tyle...
Az tyle...!

karoka65
01-01-2017, 21:08
Trzeba wyczyścić wymiennik w rbrk 12kw.

Jak już pisałem wcześniej jedynym "przyrządem" jest tak rączka ale oczywiście można się dostać do wymiennika jeśli chce pan to wyczyścić za zicher.
Być może wtedy jak się tak zawędził pozostało po tym zdarzeniu dużo osadu, mazi i teraz czyszczak nie daje rady tego zgarnąć do czysta.
Nie znam do tej pory przypadku żeby ktoś to inaczej czyścił jak tą rączką.

klaudiusz_x
01-01-2017, 21:13
Jak już pisałem wcześniej jedynym "przyrządem" jest tak rączka ale oczywiście można się dostać do wymiennika jeśli chce pan to wyczyścić za zicher.
Być może wtedy jak się tak zawędził pozostało po tym zdarzeniu dużo osadu, mazi i teraz czyszczak nie daje rady tego zgarnąć do czysta.
Nie znam do tej pory przypadku żeby ktoś to inaczej czyścił jak tą rączką.

Ponawiam pytanie.
Jak wyczyścić wymiennik?
Czy chcę lotu na księżyc, na marsa? Za miliony $?
Chcę tylko prostej informacji, jak to zrobić i jak nie stracić gwarancji na kocioł który ma być prosty w obsłudze, a nie jest!

karoka65
01-01-2017, 21:21
Odpisałem jak to zrobić.
Stracić gwarancję za wyczyszczenie kotła?
Nie popadajmy w paranoję.

zbigmaz01
01-01-2017, 22:03
A ta wajcha z tyłu zostaje wyciągnięta na zewnątrz po czyszczeniu?

Beata&Slawek
01-01-2017, 23:34
Z opisu wynika, że masz kotłownię w piwnicy, jak duże to pomieszczenie, jakie drzwi są w pomieszczeniu, masz jakieś dodatkowe napowietrzanie pomieszczenia, pytam bo już trochę ten temat śledze, kiedyś się nawet udzielałem ale o takich problemach z sadzą nie było jeszcze, sam mam 12kw od 3 sezonów palę wesołą i ze sadzą nie mam problemów.

klaudiusz_x
02-01-2017, 08:30
Wymiennik w rbrk.


https://drive.google.com/open?id=0BwvT1vRdiYKCZnlURnRmNndlWjQ

raf1.
02-01-2017, 10:13
A czy spalanie na poziomie 28 kg/24h jest normalne. Co prawda teraz pale czechem. A jak u was wygląda?

Beata&Slawek
02-01-2017, 11:12
Wymiennik w rbrk.


https://drive.google.com/open?id=0BwvT1vRdiYKCZnlURnRmNndlWjQ

Zapewniam cię, że to nie wina pieca, ta sadza albo źle palisz, albo masz złe warunki spalania, albo masz złe paliwo, albo po prostu ściemniasz, piec na ekogroszek to nie challanger wię technologia jego wytworzenia jest prosta tak samo jak powtarzalność produkcji, krótko mówiąc każdy kto ma rbr miałby taką sadzę gdyby to był jakiś błąd konstrukcji. I wracamy teraz do zagadnienia konstrukcji, krótko mówiąc co można zj..ć w takim piecy, czym te wszystkie piece z tych wszystkich rankingów się różnią?

neujan
02-01-2017, 11:40
klaudiusz_x
Dużo bałaganu w wymienniku. Nigdy bym nie uwierzył gdybym nie widział to wideo. RBR używam trzeci sezon, ale żadnych problemów nie miałem. U mnie działa cały rok, ponieważ latem podgrzewa ciepłą wodę i wszystko gra. Spalanie jest proporcjonalne do zużycia ciepła i ciepłej wody. Według mnie RBR jest piecem dla leniwych.

klaudiusz_x
02-01-2017, 11:44
Tam jest automat.
Można ustawić tylko korektę dmuchawy.
Aktualnie jest na -3 co widać w panelu.
Korekta jest na minusie po to, by obniżyć spalanie.
Każda próba podniesienia korekty kończy się zwiększonym zużyciem opału.

Tam jest automat i to on jest odpowiedzialny za spalanie.
Zwalanie winy na mnie nie rozwiąże problemu.

minertu
02-01-2017, 12:10
Jaki tam jest wysoki komin i jego przekrój. Miałeś mi adres wysłać bo wyczyściłem skrzynkę całą.

kuba171
02-01-2017, 16:52
Witam.Panowie jakiego czujnika spalin szukać do rbr 17kw, jaki model czy coś w tym stylu.

klaudiusz_x
02-01-2017, 19:20
Instalacja ma ponad 500 litrów wody. Otwarta. Temperatura w czasie rozruchu kotła na powrocie prawie zawsze spada poniżej 40*C. Zasilająca spada poniżej 50*C.
Brak zaworów termostatycznych na grzejnikach.
Zawór 4d ręczny ustawiony na 1,5 w skali do 5.

Tyle w celu przypomnienia.
Duży dom, słabe ocieplenie jak na dzisiejsze standardy.

Jednak z doświadczenia ze śmieciuchem palonym od góry, 12kw jest aż nadto.

minertu
02-01-2017, 22:01
Jak masz ecoal v3.5 to PT1000
Jak poprzednią wersję to PT100

minertu
02-01-2017, 22:05
Przy takiej ilości wody ustaw kocioł na pogodowe, dopasuj krzywą grzania i pompa stale włączona.

siema64
03-01-2017, 04:49
Ponawiam pytanie.
Jak wyczyścić wymiennik?
Czy chcę lotu na księżyc, na marsa? Za miliony $?
Chcę tylko prostej informacji, jak to zrobić i jak nie stracić gwarancji na kocioł który ma być prosty w obsłudze, a nie jest!

Kocioł jest prosty w obsłudze i czyści się go nieporównywalnie lepiej od np. najnowszego ogniwa M który miałam przez 3 miesiące i został wymieniony na RBR 23 kw.Tez mam dom słabo ocieplony 400 m mieszkalno-usługowy. Palę miałem sianym z kareny. Ojciec go czyścił co 2 dzień/spalamy ok 65 kg/doba/ ale taka potrzeba zachodziła przy groszku rubin z bartexu a przy obecnym miale jest znacznie czyściej i ekonomiczniej i czyszczenie rzadsze. Należy tylko odpowiednio dobrać parametry spalania-u mnie grupowe.

klaudiusz_x
03-01-2017, 08:50
Kocioł jest prosty w obsłudze i czyści się go nieporównywalnie lepiej od np. najnowszego ogniwa M który miałam przez 3 miesiące i został wymieniony na RBR 23 kw.Tez mam dom słabo ocieplony 400 m mieszkalno-usługowy. Palę miałem sianym z kareny. Ojciec go czyścił co 2 dzień/spalamy ok 65 kg/doba/ ale taka potrzeba zachodziła przy groszku rubin z bartexu a przy obecnym miale jest znacznie czyściej i ekonomiczniej i czyszczenie rzadsze. Należy tylko odpowiednio dobrać parametry spalania-u mnie grupowe.
By go wyczyścić należy zdemontować czujnik temperatury spali, wajchę z boku, rurę spalinową całą, odkręcić 4 śruby (nakrętki), wyjąć cały trzepak do góry.
Przy tym trzeba mieć odpowiednio puszczone rury.
Aktualnie się nie da.
Monter zamówiony, będzie przerabiał instalację by można było wyczyścić kocioł.
Więc proszę, miej na uwadze, że jednak roboty troche jest.
No i czyszczenie pewnie także będzie karkołomne, bo mały otwór z góry, a będzie trzeba sięgać pewnie gdzieś w zakamarki przy mocno ograniczonym miejscu.
Ale to opiszę po wizycie montera.

minertu
03-01-2017, 09:03
To co to za monter był? Nie wiedział , że jak jest z góry dekiel to musi być dojście do niego?

Tommyle
03-01-2017, 10:01
klaudiusz_x (http://forum.muratordom.pl/member.php?143057-klaudiusz_x) o czym ty piszesz.
Nic nie trzeba demontować do czyszczenia. Tylko wajcha co zasyp.
Mam dwa miesiące ten kocioł i tylko tak czyszczę i wystarcza.
U Ciebie coś nie tak z obsługą, instalacją albo z opałem.
Innego wytłumaczenia nie ma.

zawijan
03-01-2017, 10:07
Kocioł jest prosty w obsłudze i czyści się go nieporównywalnie lepiej od np. najnowszego ogniwa M który miałam przez 3 miesiące i został wymieniony na RBR 23 kw.Tez mam dom słabo ocieplony 400 m mieszkalno-usługowy. Palę miałem sianym z kareny. Ojciec go czyścił co 2 dzień/spalamy ok 65 kg/doba/ ale taka potrzeba zachodziła przy groszku rubin z bartexu a przy obecnym miale jest znacznie czyściej i ekonomiczniej i czyszczenie rzadsze. Należy tylko odpowiednio dobrać parametry spalania-u mnie grupowe.
Nie gniewaj się, ale... pleciesz bzdury. Przecież przez te kilka tygodni, kiedy miałaś RBR-a, nie czyściłaś go ani razu. Tak, NIE CZYŚCIŁAŚ! Ty tylko usuwałaś z niego popiół i niedopały oraz sadze, które tworzyły się w wyniku eksploatacji tego kotła z mocą powyżej jego możliwości maksymalnych. Kocioł OEPM 26kW był zbyt mały, jak dla Twojego ciepło-żernego obiektu. Nie rób wody z mózgów innych użytkowników, bo na kotłach znasz się kiepsko. Kocioł RBR 23kW okazał się dobry, bo...
po pierwsze
ma ogromne nadwyżki mocy ponad określoną dla niego moc nominalną (wiem o tym, bo znam go dobrze);
po drugie
nigdy nie pracował w tak wymagających warunkach, jak OEPM, bo takich mrozów już później nie było, a poza tym zmniejszyłaś potrzeby grzewcze obiektu, wyłączając z ogrzewania niektóre jego części;
Taka jest prawda, niestety... :yes:

Czyszczenie kotła OEPM o dobrze dobranej mocy (nie za małego) jest bajecznie proste.

zbigmaz01
03-01-2017, 10:59
Zawijan zbłądziłeś?

siema64
03-01-2017, 14:08
Fakt-na kotłach się nie znam ale wiem który z 2 kotłów czyści mi się wygodniej. To wybieranie długich zawirowaczy -bujających się cały czas i wkładanie ich na miejsce nie było łatwe i proste dla kobiety nie mającej doświadczenia w trafianiu do celu ;)i wspominam to jak koszmar. Teraz otwieram drzwiczki, macham motyczką i po sprawie-ręce przy tej czynności mi nie mdleją. A i obecnie ogrzewam cały obiekt -co do jednego grzejnika i to miałem.Mrozy u nas na północnym wschodzie już były i idą kolejne. Nie straszne nam. Mamy zapas mocy.:rolleyes:

S76
03-01-2017, 15:07
Palę miałem sianym z kareny. Ojciec go czyścił co 2 dzień/spalamy ok 65 kg/doba/ ale taka potrzeba zachodziła przy groszku rubin z bartexu a przy obecnym miale jest znacznie czyściej i ekonomiczniej i czyszczenie rzadsze. Należy tylko odpowiednio dobrać parametry spalania-u mnie grupowe.

Witam, chciałbym zapytać, czy to ten miał:

http://iskra.karena.pl/oferta/ekomial/11,iskra-ekomial-siany

Jeśli tak, będę wdzięczny za informację, jaka jest (oczywiście w przybliżeniu) jego granulacja.

Pozdrawiam
S76

siema64
03-01-2017, 15:17
Napisałam wyżej o nim -tym palę obecnie

kobra64
03-01-2017, 19:23
... Kocioł OEPM 26kW był zbyt mały, jak dla Twojego ciepło-żernego obiektu.... Mnie wychodzi, że przy sprawności rzędu 70% to ten kocioł żeby osiągał swoją nominalną moc musiałby palić na dobę jakieś 150 kilo opału który stosowała w nim koleżanka siema64. Przy czym palić musiałoby znaczyć palić a nie przewalać węgiel do popielnika.

zawijan
03-01-2017, 19:41
Fakt-na kotłach się nie znam ale wiem który z 2 kotłów czyści mi się wygodniej. To wybieranie długich zawirowaczy -bujających się cały czas i wkładanie ich na miejsce nie było łatwe i proste dla kobiety nie mającej doświadczenia w trafianiu do celu ;)i wspominam to jak koszmar. Teraz otwieram drzwiczki, macham motyczką i po sprawie-ręce przy tej czynności mi nie mdleją. A i obecnie ogrzewam cały obiekt -co do jednego grzejnika i to miałem.Mrozy u nas na północnym wschodzie już były i idą kolejne. Nie straszne nam. Mamy zapas mocy.:rolleyes:
Zawirowywaczy w OEPM nie trzeba wyciągać wcale...
To dobrze, że masz nadmiar mocy... RBR 23kW ma nadmiar mocy ponad nominalną tak z 80% :rolleyes:

zawijan
03-01-2017, 19:43
Mnie wychodzi, że przy sprawności rzędu 70% to ten kocioł żeby osiągał swoją nominalną moc musiałby palić na dobę jakieś 150 kilo opału który stosowała w nim koleżanka siema64. Przy czym palić musiałoby znaczyć palić a nie przewalać węgiel do popielnika.
W tym kotle zdarzyło się wszystko, co tylko można wymyślić... począwszy od walniętego sterownika na początek :D
Inne M-ki pracują raczej dobrze. Przynajmniej tak słyszę.

karoka65
03-01-2017, 21:21
W tym kotle zdarzyło się wszystko, co tylko można wymyślić... począwszy od walniętego sterownika na początek :D
Inne M-ki pracują raczej dobrze. Przynajmniej tak słyszę.
Miszczu znowu przyszedłeś pieprzyć 3 po 3 ?
Ile sterownik był zepsuty? 3 doby, i co? po wymianie płyty było to samo.
Zapas mocy? to jak go badałeś?
Gdyby Twoje super dzieło osiągało moc deklarowaną a nie miało tylko papierkowej problemu by nie było.
Dla Ciebie jak podajnik przerzuci węgiel do szuflady to już jest moc wyliczona, węgiel jak się spali wtedy się moc liczy, chyba ja ciemny chłop z brudnej wsi nie muszę Cię tego uczyć? tak zasłużonego doktora chyba wszystkich byłych i obecnej RP.
Oj napracowały się że hoho.
Właśnie teraz już wychodzi jak się napracowały Twoje poprzednie cuda techniki, karoka niema wolnego popołudnia.
Chcesz możemy o tym podyskutować a w sobotę następne fotki mogę Ci wrzucić, bo następnego złamasa i dziurawca jadę robić.
Wszyscy są głupi tylko zawijan jeden mądry.
Tak na swój jedyny słuszny sposób.

zawijan
04-01-2017, 06:29
karoka65
Zapomniałeś już, że to Ty poleciłeś jej i to Ty sprzedałeś jej ten kocioł? Z pełną świadomością.
Nie wiem , czyś mądry, czy głupi chłop, bo się na tym nie znam :)

minertu
04-01-2017, 06:32
Widzę, że też masz roboty po pachy. Ten sezon to jakaś masakra ale z drugiej strony to dobrze heh.

kveldulv
04-01-2017, 10:40
A mi zardzewiał popielnik ;)
Wiem, że może uznacie, że to błacha sprawa... ale może jednak powinienem się zacząć tym przejmować?
Być może przyczyną było to, że wyjmowałem popielnik z zawartością na podłogę, żeby popiół ostygł i dopiero po czasie wysypywałem popiół do wora. Może to zbyt częste leżakowanie na podłodze w kotłowni go uszkodziło? Dziura jest w nim na spodzie.
Macie jakiś pomysł?

raf1.
04-01-2017, 12:31
A mi zardzewiał popielnik ;)
Wiem, że może uznacie, że to błacha sprawa... ale może jednak powinienem się zacząć tym przejmować?
Być może przyczyną było to, że wyjmowałem popielnik z zawartością na podłogę, żeby popiół ostygł i dopiero po czasie wysypywałem popiół do wora. Może to zbyt częste leżakowanie na podłodze w kotłowni go uszkodziło? Dziura jest w nim na spodzie.
Macie jakiś pomysł?

Zrób sobie nowy i to z blachy 4 mm i będzie git. Jak tak zrobiłem:wave:

karoka65
04-01-2017, 22:17
karoka65
Zapomniałeś już, że to Ty poleciłeś jej i to Ty sprzedałeś jej ten kocioł? Z pełną świadomością.
Nie wiem , czyś mądry, czy głupi chłop, bo się na tym nie znam :)
Żebym nie musiał Ci przypomnieć, chyba że już z moderowałeś po raz kolejny swój sławetny blog picerski?
Chcesz znowu rozdrapywać swoje stare rany?

karoka65
04-01-2017, 22:22
Widzę, że też masz roboty po pachy. Ten sezon to jakaś masakra ale z drugiej strony to dobrze heh.
W sumie to teraz wpadam tylko się przebrać i przespać kilka godzin w domu :)
W sumie to trzeba by chyba podziękować Zawijanowi, hehe
Szkolę młodych bo na przyszły rok trzeba będzie chyba ruszać na dwie ekipy.

minertu
05-01-2017, 06:21
Ja to niestety muszę ogarniać sam.

berdnard
05-01-2017, 09:25
kol Zawijanie chcesz zobaczyć mój porządny nowy piec steruje nim sterownik verbomat i burner 3 segmentowy z nietypową dmuchawką ten zestaw jest dla mnie -bajką, wymiennik pieca nie projektowali doktory czy mecenasy tak jak np w ogniwie hee
a czyszczenie wymiennika w białej koszuli z krawatem i białymi rękawiczkami trwa max 2 sekundy :)
zapraszam


sprzedam
http://allegro.pl/sterownik-kotla-bruli-nowa-dmuchawa-wpa06-i6669049501.html

zawijan
05-01-2017, 11:05
kol Zawijanie chcesz zobaczyć mój porządny nowy piec steruje nim sterownik verbomat i burner 3 segmentowy z nietypową dmuchawką ten zestaw jest dla mnie -bajką, wymiennik pieca nie projektowali doktory czy mecenasy tak jak np w ogniwie hee
a czyszczenie wymiennika w białej koszuli z krawatem i białymi rękawiczkami trwa max 2 sekundy :)
zapraszam

Nie jestem zainteresowany:no:
Znajdź kogoś kto zechce na nim zrobić biznes i sprzedaj mu go za dobra cenę.
Życzę powodzenia.

Wlodek_PID
05-01-2017, 12:11
kol Zawijanie chcesz zobaczyć mój porządny nowy piec steruje nim sterownik verbomat

A co to za sterownik, ten verbomat? Jakieś zdjęcie?

berdnard
05-01-2017, 12:19
[QUOTE=Wlodek_PID;7378346]A co to za sterownik, ten verbomat? Jakieś zdjęcie?[/QUOTE

najlepszy- dla koneserów ;)

berdnard
05-01-2017, 14:30
kol Zawijanie zobacz jak to wygląda w rzeczywistości niestety- smutnej

Zatkany komin sadzą Kocioł na eko groszek firmy Ogniwo piec nie czyszczony przez miesiąc czasu
Sergej Ivanov
Sergej Ivanov

karoka65
05-01-2017, 22:39
......................czyszczenie wymiennika w białej koszuli z krawatem i białymi rękawiczkami trwa max 2 sekundy :)

Widać nawet kiedy dzisiaj musiałeś założyć białą koszule, krawat i białe rękawiczki :)
A jak tam w Palianie?

berdnard
06-01-2017, 05:44
w Palianie jak widać - cała prawda w wykresach jest piec nie dynchnoł nawet 1 sekundy paliwo zakupili po mojej myśli jakie było dostempne -a kol prezesa ma plusa od profesorów -nie umie go strawić :bash: jak zobaczył prace rbr-k :D

karoka65
06-01-2017, 10:11
No faktycznie ładnie "ciągnie" :)
Jak kociołek ma zapewnione jakieś minimum to i koala ciągnie jak po sznurku.
Można luknąć: https://esterownik.pl/device/12075
1 stycznia fajnie wygląda :) firma zamknięta, nikt mu nie przeszkadzał :)
Bernard z Verbem montowali kociołek :)

Wlodek_PID
06-01-2017, 20:05
[QUOTE=Wlodek_PID;7378346]A co to za sterownik, ten verbomat? Jakieś zdjęcie?[/QUOTE

najlepszy- dla koneserów ;)

Rozumiem. To wszystko tłumaczy. :rolleyes:

lestek27
07-01-2017, 18:08
Przypomni mi ktoś jak ustawić dogrzewanie powrotu pompą CWU? Ustawiłem cwu + mieszkająca i co dalej? Nie widzę ustawienia załączeniu jej przy określonej temperaturze powrotu. Czy trzeba ją podłączyć pod gniazdo mieszającej i ustawić temperaturę załączenie pompy mieszającej?

IgnacC
07-01-2017, 18:49
Ustawienia - Zaawansowane - Temp. załączenia pompy miesz. [°C] - to co masz ustawione 25oC przestaw na żądaną.

Widzę, że już działa.

lestek27
07-01-2017, 18:59
Przedstawiłem na 50 stopni i nic. Nie załącza się.

siema64
07-01-2017, 19:02
Musi być ustawiona temp wyżej iż temp kotła

lestek27
07-01-2017, 19:22
Dlaczego wyżej? Załóżmy że chcę żeby pompa załączona się kiedy powrót spada do 40 st. Jak to ustawić?

klaudiusz_x
07-01-2017, 19:31
Coś wykresy z esterownika nie działają.
Ostatnio , wydaje mi się że temperatura spalin osiągła 170*C.
Niestety nie mam jak tego potwierdzić, nie działają wyukresy do tyłu na kilka dni.

Dziś był monter, niestety okazało się, że CWU nie ma zaworu i trzeba spuścić ponad 500 litrów wody z układu (w sumie ponad 600 ze starym kotłem).
Sprawdzony komin przez wyczystkę, widać kwadratowy zarys nieba. Gruby szary papier podpalony, został wciągnięty przez wyczystkę.
Rura spalinowa do komina sprawdzona, czysta.
Skąd tak wysoka jednorazowa temperatura spalin?

Operacja zmiany rur odłożona na cieplejsze dni.

klaudiusz_x
07-01-2017, 19:45
Po wykresie temperatury spalin wnioskuję, że kocioł osiągnął swoją moc maksymalną dzisiejszej nocy.
Temperatura na zewnątrz osiągła -22*C.
Prawie stała temperatura spalin, na poziomie około 150*C.
Możecie się odnieść do mojego przypuszczenia o max kotła?
Czy przy teoretycznych -30*C, sterownik pozwoli na pracę?
Teoretycznie tak.
Bo wcześniej dopuścił do pracy przy temperaturze spalin 170*C.
Może ktoś w temacie się odniesie do moich słów?

Rano kocioł został wyłączony ze względu na przeróbkę instalacji, która nie nastąpiła.

IgnacC
07-01-2017, 20:17
Przedstawiłem na 50 stopni i nic. Nie załącza się.

Po przestawieniu pompa Ci się załączyła i cały czas pracuje - żółty kolor na pompie CWU oznacza, że pracuje ona jako mieszająca, żółto zielony to wysterowanie z mieszania i z grzania CWU jednocześnie a zielony tylko CWU. Tam gdzie wpisałeś 55 wpisz 40 i mieszanie będzie załączać się przy 39,9oC a wyłączać przy 40,5oC.

lestek27
07-01-2017, 21:05
Dzięki.
Podglądałem na telefonie i jak zmieniłem funkcję pompy mieszającej na mieszając to zauważyłem że pracuje.

minertu
07-01-2017, 22:18
Klaudiusz popatrz na moje wykresy.

mpepe
08-01-2017, 12:23
Pilne I

Sterownik zawiesił się podczas aktualizacji proszę o szybką odpowiedz wykonałem poradę kolegi Seby ze Sterownik.pl. czyli:

"Jeśli podczas aktualizacji oprogramowania w sterowniku pojawi się błąd, aktualizacja zostanie przerwana i wyświetla się na wyświetlaczu sterownika napis Loading... proszę wykonać następujące kroki:

1. Wyłączyć sterownik.
2. Uruchomić program aktualizacyjny.
3. Wybrać właściwy port RS232
4. Wybrać przycisk aktualizuj oprogramowanie.
5. Status powinien się zmienić na: Oczekiwanie na sterownik.
6. Włączyć sterownik.
7. Powinien rozpocząć się proces aktualizacji...


I nic sterownik wyświetla loadnig... *Jak go zresetować aby wyjść z trybu aktualizacji ? Proszę o szybka odp bo kociak nie grzeje

karoka65
08-01-2017, 12:35
Powtarzać te czynności do skutku.
Przejściówka może być coś nie halo i się przywiesił.

mpepe
08-01-2017, 12:43
Problem w tym ze teraz nie może się połączyć ze sterownikiem komunikat brak połączenia a podłączony jestem przez kabel rs232 do kompa stacjonarnego do portu rs232

mpepe
08-01-2017, 12:50
Uff poszło Karoka65 dzięki. Pomimo statutu "Nie połączony" ze sterownikiem włączyłem aktualizuj i odpaliło.

karoka65
08-01-2017, 12:52
Niema za co. Czasem tak się zdarzy ale nie słyszałem żeby dostał zwiechy przy bezpośrednim połączeniu RSem.

zbigmaz01
08-01-2017, 12:58
Ja pierdziele, 13;23 zgłoszenie a 13;50 zgłoszone że usunięte.
Co za kocioł i serwis ?
Gdzie takie kupić?

mpepe
08-01-2017, 13:40
Ja pierdziele, 13;23 zgłoszenie a 13;50 zgłoszone że usunięte.
Co za kocioł i serwis ?
Gdzie takie kupić?


Mała awaria co zrobić... nauczka aby aktualizacje wykonywać wiosną/latem. Posiadam przejściówkę rs232 na usb ale nie połaczyła się z laptopem dlatego podłączyłem kompa stacjonarnego i rs232-rs232 w trakcie aktualizacji komp się zwiesił i lipa. Potem reset i walka o ponowne połączenie steru z kompem na szczęście kliknąłem "aktualizuj" pomimo braku komunikatu "połączony" i zadziałało.

zbigmaz01
08-01-2017, 13:54
4 lata temu miałem podobnie, tylko u mnie trzeba było wymienić płytę sterownika.
Awaria usunięta o ile sobie przypominam w 2 godz dzięki serwisowi :yes:

karoka65
08-01-2017, 16:43
4 lata temu miałem podobnie, tylko u mnie trzeba było wymienić płytę sterownika.
Awaria usunięta o ile sobie przypominam w 2 godz dzięki serwisowi :yes:
Ile teraz Ci młuci groszku przy tych mrozach?

zbigmaz01
08-01-2017, 16:57
Jak wieje to nawet 35-37 a jak jest normalnie to 30-32

TwojPan
08-01-2017, 18:27
Jak wieje to nawet 35-37 a jak jest normalnie to 30-32

U mnie 30-32kg/24h.
I ku...a mać,gdzie ta wygoda jak trzeba zapierdzielać z "szufladą" raz dziennie.Co roku opał coraz gorszy,choć deklarują,że ten sam.Masakra.
Zabieram się w przyszłym roku,za termomodernizację dachu swego iglo,ścian nie tykam-i zapodaję ogrzewanie elektryczne Kospelem.
Mam w nosie te 2tys rocznie więcej.Przez czas jaki tracę na zabawę w palenie,wnoszenie worków,wynoszenie popiołu -spokojnie zarobię rocznie więcej.

zbigmaz01
08-01-2017, 18:32
Co dwa - trzy dni a nie codziennie, co do iglo to od wiosny coś też będę myślał bo ze strychu już cztery wiadra śniegu wyniosłem :(

TwojPan
08-01-2017, 18:41
Co dwa - trzy dni a nie codziennie, co do iglo to od wiosny coś też będę myślał bo ze strychu już cztery wiadra śniegu wyniosłem :(

Policz ile to godzin w tygodniu,miesiącu,roku.Tylko uczciwie.Policz każdą czynność z osobna.Pamiętaj,że deorganizacja zajęć nawet co 3 dni z tytułu posiadania złomu do grzania,to nie sam czas na obsługę.

Ja na szczęście mam stropodach.Przykleję ze 20cm styropapy,potem papa i na kilka lat spokój.

zbigmaz01
08-01-2017, 18:59
3 x 3 min = 9 min Wybieranie popiołu, czyszczenie kotła, zasyp węgla ze sprzątaniem zaokrąglając 10 min.
Ale te czynności wybierania popiołu i zasypu rzadko kiedy schodzą się razem. Czyszczenie też nie zawsze podczas wybierania popiołu, prędzej co trzeci :)
Ważne że przestało wiać bo przy temp na zewnątrz 0*C spalanie było takie jak przy -15*C

TwojPan
08-01-2017, 19:12
3 x 3 min = 9 min Wybieranie popiołu, czyszczenie kotła, zasyp węgla ze sprzątaniem zaokrąglając 10 min.
Ale te czynności wybierania popiołu i zasypu rzadko kiedy schodzą się razem. Czyszczenie też nie zawsze podczas wybierania popiołu, prędzej co trzeci :)
Ważne że przestało wiać bo przy temp na zewnątrz 0*C spalanie było takie jak przy -15*C
10min to masa czasu ;)
Ehhh,to taka nasza polska kłamliwa mentalność.Jesteś cały w gównie,ale wystający z niego mankiet rękawa jest jeszcze biały ;)
Kotłowni nie sprzątasz,popiołu nie wyrzucasz do kubła poza domem itd itd...

To co napisałeś o "wianiu" powinni poczytać amatorzy porothermu i grubej spoiny,którzy twierdzą ,że izolacja przyklejona na ścianie wszystko załatwia.
A słowo szczelność budynku,jest im nieznane.Ale Ty swego domu nie budowałeś,a i wątek nie jest o tym więc pozdrawiam ciepło...i miłej zabawy do końca świata i ..jeden dzień dłużej :)
Ja zastanawiam się tylko nad jednym.Zapłaciłem 24k za urządzenie do ogrzewania+zbiornik CWU 250l i cały osprzęt do tego.Ile kosztuje teraz urządzenie kotłowni pod kocioł CO przynajmniej 4 klasy,komin,miejsce na opał itd...

zbigmaz01
08-01-2017, 19:39
Wchodzimy na :offtopic:

Co do czasu to tak orientacyjnie, jest krócej ale dla słowa pisanego lepiej wygląda.
Osprzęt i zbiornik będzie i tu i tu taki sam, reszta to różnica w cenie zakupu urządzenia do grzania (jak zawał tak zawał).
Teraz policz, jak ja kupiłem kociołek 5 lat temu za 7,7kzł i spalam 5-5,5 T grochu przez okrągły rok, bez wygaszania, do wody mam obecnie 7 osób.
Kiedy mi się to zwróci? Taryfa G12w
Dobra, to wątek o kotłach więc koniec :offtopic:

berdnard
09-01-2017, 13:38
witam kol M
podziel się prosze jakim obecnie piecu ogrzewasz swoje ukojenie jak w tytule czy innym i czy masz jeszcze porcelanke;)

TwojPan
09-01-2017, 13:54
witam kol M
podziel się prosze jakim obecnie piecu ogrzewasz swoje ukojenie jak w tytule czy innym i czy masz jeszcze porcelanke;)
Witam Rajmund!
Dalej RBR 11kW (teraz to chyba 12kW ;) )
Porcelanka odeszła dawno w zapomnienie,jak dobrze pamiętam już pod koniec pierwszego sezonu,a i tak pewnie dłużej-sądząc po tym jak była klejona,by nie wytrzymała...
Przeganiam w nim nawet jakieś 37kg/doba przy -20deg przez kilka wietrznych dni-w mym iglo z lat 70-tych, bez centymetra izolacji na ścianach zewn.I jak czytam, są tu tacy,co przy obecnej aurze w nowych domach spalają ponad 25kg/doba,a ja 30-33kg-więc źle chyba nie jest :)
Miałem ochotę zamienić RBR-a,na nowy wypust Władcy Pierścieni-ale do tej pory,nie mogę się otrząsnąć po poprzednim jego cudeńku ;) Czytając zimową porą posty obecnych userów kotłów OEP,które po 4 latkach mają dziury w palnikach-cieszę się bardzo ,że wyrwałem chwasta.
Trzeba było posłuchać Wiesława Karoki, gość ma pojęcie o biznesie.Gdybym 4 lata temu otworzył serwis,teraz na tych struclach zbijałbym fortunę... :(

berdnard
09-01-2017, 15:07
tak -porcelanka jest super i wcale nie musi być przyspawana do wymiennika brak jest sterowania i okrągłego palnika no i jako taki palny groszek i sukces gwarantowany
od wczoraj już wiem że po 4 msc użytkowaniu rbr z porcelanką koledzy ZZ mieli i mają racja co do palenia- wędzenia w komorze spalania ale nie dotyczy to ich dzieci-kotłów bo ich wymiennik -komora spalanio obrasta sadzą po prostu blacha wymiennika ma stanowczo za małą temperaturę -prawda kol ZZ
a skąd to wiem- od wczoraj jak zużycie mi spadło w znacznym stopniu
a z komina dosłownie zero dymku wszyćkie odchody zostały spalone a kolor porcelanki prawie jak nówki wyglądają
ale za to sąsiady dają popalić dolniokami -syf kiła i mogiła
na przyszły sezon już nie zakupię miału tylko groszek z ziemowita no i mały okrągły obrotowy palniczek sobie ustrugam plus werbomat do kompletu
oj będzie się działo;)

TwojPan
09-01-2017, 15:17
tak -porcelanka jest super i wcale nie musi być przyspawana do wymiennika brak jest sterowania i okrągłego palnika no i jako taki palny groszek i sukces gwarantowany
od wczoraj już wiem że po 4 msc użytkowaniu rbr z porcelanką koledzy ZZ mieli i mają racja co do palenia- wędzenia w komorze spalania ale nie dotyczy to ich dzieci-kotłów bo ich wymiennik -komora spalanio obrasta sadzą po prostu blacha wymiennika ma stanowczo za małą temperaturę -prawda kol ZZ
a skąd to wiem- od wczoraj jak zużycie mi spadło w znacznym stopniu
a z komina dosłownie zero dymku wszyćkie odchody zostały spalone a kolor porcelanki prawie jak nówki wyglądają
ale za to sąsiady dają popalić dolniokami -syf kiła i mogiła
na przyszły sezon już nie zakupię miału tylko groszek z ziemowita no i mały okrągły obrotowy palniczek sobie ustrugam plus werbomat do kompletu
oj będzie się działo;)

Pozostał mi jeno ceramiczny deflektor.Niestety,trzeba przyznać że z ceramiką -którą wyłożona była komora spalania-było w kotle czyściutko.Sam szary pyłek.Gorzej z jego pracą....Może gdyby nie był dobrany na styk,a nawet nieco za mały-było by ok.
Gdyby kotły były dobierane na styk,albo nawet nieco mniej a niżeli wynika z audytu OZC,o smogu moglibyśmy jedynie pomarzyć.A tak trzeba czy nie trzeba,każdy ma 16-25kW w piwnicy-jak w horrorze.Masakra.
Pozdrawiam i sukcesów.

Alina&Mariusz
09-01-2017, 16:40
U mnie 30-32kg/24h.
I ku...a mać,gdzie ta wygoda jak trzeba zapierdzielać z "szufladą" raz dziennie.Co roku opał coraz gorszy,choć deklarują,że ten sam.Masakra.
Zabieram się w przyszłym roku,za termomodernizację dachu swego iglo,ścian nie tykam-i zapodaję ogrzewanie elektryczne Kospelem.
Mam w nosie te 2tys rocznie więcej.Przez czas jaki tracę na zabawę w palenie,wnoszenie worków,wynoszenie popiołu -spokojnie zarobię rocznie więcej.
To się ciesz, że raz dziennie. Ja mam dwie szuflady popiołu dziennie z 40kg zużycia. Normalnie ekogroszki cuda a prawie wszystko jedno g...o. Chyba już tylko bartex trzyma poziom przy goldzie.

karoka65
09-01-2017, 21:33
Szufladę to ja opróżniam jak spalę zasobnik :)
Czasami zostaje 2 czy 3 łopatki popiołu powyżej tego co mieści się w szufladzie.

TwojPan
09-01-2017, 21:53
Szufladę to ja opróżniam jak spalę zasobnik :)
Czasami zostaje 2 czy 3 łopatki popiołu powyżej tego co mieści się w szufladzie.
Panie Wiesławie,gdyby wybierał się Pan w moje okolice,proszę o kontakt.
Dziękuję.

raf1.
09-01-2017, 22:02
Pozostał mi jeno ceramiczny deflektor.Niestety,trzeba przyznać że z ceramiką -którą wyłożona była komora spalania-było w kotle czyściutko.Sam szary pyłek.Gorzej z jego pracą....Może gdyby nie był dobrany na styk,a nawet nieco za mały-było by ok.
Gdyby kotły były dobierane na styk,albo nawet nieco mniej a niżeli wynika z audytu OZC,o smogu moglibyśmy jedynie pomarzyć.A tak trzeba czy nie trzeba,każdy ma 16-25kW w piwnicy-jak w horrorze.Masakra.
Pozdrawiam i sukcesów.

Mi wychodzi średnio 28 kg/d a pale czechem. Gdyby był lepszy groch to pewnie bym zszedł do ok 20 kg/d. Na dzień dzisiejszy nie ma tanszego opalania domu. Wszekie gdybanie sprowadza się do tematu czym jest wygodniej i czy na to mnie stać. Przecież do marketu mogę pojechać Oplem Astrą III a nie Mercedesem SLK. Oczywiscie moge sobie założyć gaz a jeszcze lepiej pompę ciepła pytanie czy przysłowiowego Kowalskiego na to stać. U nas nie ma żadnych zachęt aby coś takiego zrobić jedynie sa nakazy np. nowelizacja Prawa budowlanego która na dzień dzisiejszy nakazuje projektowanie i budowanie budynków o klasie energetyczności EP 95 poprzednio 140. Wiąże się to z tym że bez rekuperacji sie to nie obedzie a wiąze się to z wiekszym zuzyciem prądu

bynio2
09-01-2017, 22:06
Szufladę to ja opróżniam jak spalę zasobnik :)
Czasami zostaje 2 czy 3 łopatki popiołu powyżej tego co mieści się w szufladzie.

Panie Wieśku, jakim węglem Pan palisz że tak mało popiołu?
A tak przy okazji, widzę ze masz Pan RBR z dziwnym softem?
Co prawda swojego nie odświeżałem ze 2 lata ( 0.3.1.8)ale to cuś co Pan ma
to jakieś dziwne jest i raczej swojego nie zmienię.
Chyba jednak jestem do tyłu z nowinkami.
Pozdrowienia z Małastowa:yes:
Zbyszek

karoka65
09-01-2017, 22:31
Panie Wiesławie,gdyby wybierał się Pan w moje okolice,proszę o kontakt.
Dziękuję.
Panie Marku, ja już nawet nie pamiętam gdzie i kiedy mam jechać co zrobić :).
Jak coś obiecam staram się tego trzymać ale nie teraz chyba że coś się trafi w okolicy.
Proponuję pomyśleć o tym o czym pan wspomniał kilka postów wyżej :) bo ja już nie wyrabiam a we dwóch jeździmy

karoka65
09-01-2017, 22:33
Panie Wieśku, jakim węglem Pan palisz że tak mało popiołu?
A tak przy okazji, widzę ze masz Pan RBR z dziwnym softem?
Co prawda swojego nie odświeżałem ze 2 lata ( 0.3.1.8)ale to cuś co Pan ma
to jakieś dziwne jest i raczej swojego nie zmienię.
Chyba jednak jestem do tyłu z nowinkami.
Pozdrowienia z Małastowa:yes:
Zbyszek
A gdzieś się pan podziewał p. Zbyszku? :)
Palę tym co na stronie, niestety drogo ale coś za coś.
A to inne, nowe przy moim kotle to nowsza wersja sterownika eCoal.
Kocioł też nowy, tu znowu nowsza wersja rabarbara, na razie się pali :)

TwojPan
10-01-2017, 09:20
Panie Marku, ja już nawet nie pamiętam gdzie i kiedy mam jechać co zrobić :).
Jak coś obiecam staram się tego trzymać ale nie teraz chyba że coś się trafi w okolicy.
Proponuję pomyśleć o tym o czym pan wspomniał kilka postów wyżej :) bo ja już nie wyrabiam a we dwóch jeździmy
Panie Wiesławie,to co napisałem było bez sarkazmu.Wie Pan jakie mam zdanie od lat o OEP i Władcy Pierścieni.Kilka lat temu pisałem,że nie wróżę niczego dobrego maszynie 25kW-widząc jak wyglądała po chyba jednym sezonie jak ja sprzedawałem.Teraz można poczytać o dziurach w palniku po 4 sezonach :) Ciszę się,że miałem rację,a Panu życzę jak najwięcej pracy-której pewnie w dużej części dostarczają te maszyny.
Mnie się nie spieszy,nie widzę lepszego serwisanta od pana teamu.
Zaczekam ile trzeba.

minertu
10-01-2017, 16:11
Cóż Wy tak sobie cukrujecie?

berdnard
10-01-2017, 18:22
a ja nie sole dzisiaj-jutro bedą wyniki euro 5 po połud -podejrzew będą gorzkie :yes:

TwojPan
10-01-2017, 19:32
Cóż Wy tak sobie cukrujecie?

Miałem wiele ciętych wymian zdań z kolegą Karoka.Mogę się z nim nie zgadzać w wielu sprawach,ale..Miałem do czynienia z serwisem Ogniwa,potem ze sławetnym panem "S" i mogę pisać to co powyżej.Serwis Wieśka jest na miarę naszych czasów.

minertu
10-01-2017, 20:15
No tak.

joorg1
11-01-2017, 09:50
Witam.
Pale na grupowym 8/12 temp. zadana 56* i jakos "dychawicznie" dochodzi do zadanej podnioslem do 57* i tu słabo ze tak powiem nie doszedl zauwazyłem ze rzadko przechodzil na max 12kW mimo ze nie potrafil dobic do zadanej. Jak ustawiłem 12/12 to doszedł do zadanej a wydaje mi sie ze dlatego ustawia sie 8/12 zeby przechodzil sam miedzy mocami.Chyba ze cos myle to prosze o sprostowanie i ewentualne wskazówki .

bynio2
11-01-2017, 11:18
Dziwne.Na kominie wysoko, powrót wysoki w domu ciepło
a piec jakby miał gdzieś że węgiel spala.
U mnie przy takiej temp. na kominie to woda w piecu miała by najmniej
60st.
Może kocioł mocno zabrudzony sadzą:o
Albo kierownica otwarta:jawdrop:

joorg1
11-01-2017, 11:32
Dziwne.Na kominie wysoko, powrót wysoki w domu ciepło
a piec jakby miał gdzieś że węgiel spala.
U mnie przy takiej temp. na kominie to woda w piecu miała by najmniej
60st.
Może kocioł mocno zabrudzony sadzą:o
Albo kierownica otwarta:jawdrop:

Kocioł czysty , pale kiepskim paliwem wiec czesto musze czyscic bo duzo popiolu i pyłu, a kierownica napewno we wlasciwej pozycji ;)

kobra64
11-01-2017, 13:58
Witam.
Pale na grupowym 8/12 temp. zadana 56* i jakos "dychawicznie" dochodzi do zadanej podnioslem do 57* i tu słabo ze tak powiem nie doszedl zauwazyłem ze rzadko przechodzil na max 12kW mimo ze nie potrafil dobic do zadanej. Jak ustawiłem 12/12 to doszedł do zadanej a wydaje mi sie ze dlatego ustawia sie 8/12 zeby przechodzil sam miedzy mocami.Chyba ze cos myle to prosze o sprostowanie i ewentualne wskazówki .

Co Ty chcesz od tego kotła? Prawidłowo Ci przecież chodzi. Moc 8 kW masz tak ustawioną żeby nie za łatwo osiągał zadaną - to i tak chodzi. Masz 55 zadaną i 1 histerezy. No i działa jak należy. Startuje na 8. Na 12 się przełączy kiedy spadnie o dwie histerezy - czyli poniżej 53. Jak odrobi ten spadek, przełączy się z powrotem na 8. Tak ma być.

Slawko123
11-01-2017, 18:06
Witam.
Mam pytanie odnośnie sterowania zaworu 4D. Najnowszy sterownik ecoal umozliwia to, ale czy jest to tożsame ze sterowaniem zaworu 3D?
Wiadomo, że oba zawory działaja troche na innej zasadzie, dlatego pytam.

kobra64
11-01-2017, 19:34
Jak masz 3D jako mieszacz, to sterowanie nim jest jeden pies co 4D. Ustalasz kierunek otwierania mieszacza ( otwieranie - czyli zwiększanie przepływu z kotła i przymykanie przepływu z powrotu ), ustawiasz temperaturę za mieszaczem, możesz sobie pomóc krzywą grzewczą, obniżeniem tej temperatury w strefach itepe. Jak masz 3D jako rozdzielacz do ochrony powrotu, to w zasadzie też jest jeden pies co 4D. Ustawiasz zadaną za zaworem, ustalasz kierunek otwierania ( w tym przypadku otwieranie to zwiększanie przepływu z kotła na powrót i przymykanie przepływu z kotła na instalację ) i gotowe. Przy sterowaniu 4D też musisz się zdecydować co chcesz wysterować. Czy temperaturę za mieszaczem na instalację, czy temperaturę na powrocie. Jednoczesną regulację powrotu i zasilania instalacji można by uzyskać jedynie gdyby kocioł szedł po kresce, powrót z instalacji do 4D szedł po kresce i przepływ przez instalację szedł też po kresce.

Slawko123
11-01-2017, 19:49
dzięki. robię kotłownie i chciałem dać sterowanie temperatury na grzejniki poprzez zawór 3D. Obwody grzewcze będą szły przez powiedzmy mały bufor nagrzewany do wyższej temperatury niz byłaby potrzebna dla grzejników

joorg1
12-01-2017, 07:42
Co Ty chcesz od tego kotła? Prawidłowo Ci przecież chodzi. Moc 8 kW masz tak ustawioną żeby nie za łatwo osiągał zadaną - to i tak chodzi. Masz 55 zadaną i 1 histerezy. No i działa jak należy. Startuje na 8. Na 12 się przełączy kiedy spadnie o dwie histerezy - czyli poniżej 53. Jak odrobi ten spadek, przełączy się z powrotem na 8. Tak ma być.

W sumie chce tylko zeby mi dom ogrzał wiec pewnie nie cudów ;) mysłałem ze to działa w nastepujacy sposób: startuje z 8kW a jak nie potrafi dogrzac to dopiero wtedy przechodzi na 12 kW. Jak mam zadana 55 to spoko dopiero przy 57 sie biesił ,a z drugiej strony zadanej nie osiagnol a spaliny wysokie mimo czystego pieca .

miuzziker
12-01-2017, 10:40
Mam problem ze swoim kotłem. Często zdarza się tak, jakby kocioł był zatkany, czyli płomień jest podajnik podaje prawie cały czas, pełno dymu w komorze, a temperatura nie może się podnieść. Dodam, że czyszcze kocioł co tydzień poruszam prawie codziennie dźwignią do sczyszczenia z tyło kotła i dalej jest to samo. Komin jest nowy z ceramiki o średnicy 20cm. Dom nowy, ocieplony 15 cm styropianu. Nie dzieje się tak cały czas, np. prawie przez cały grudzień paliło się super, teraz już jest problem. Popali się jeden dzień dobrze, a na drugi już jest problem. Co to może być? Używam ekogroszku z wesołej. Na inny węglu też było podobnie. Parametry jakie mam ustawione CO - 56st. Krótka przerwa 78s, długa przerwa 76min, ilość podawań 2, czas podawania 4s. dmuchawa 49%.
Proszę pomóżcie.

pawko_
12-01-2017, 12:59
Zobacz czy czopuch (czyli ta czarna rura idąca od kotła do komina) nie jest zapchany. Odkręć rewizje od czopucha i porządnie przeczyść druciakiem.

Poza tematem dymienia, coś mocno dmuchasz-dmuchawa 49 % ? Taki nadmuch to miałem przy rozpaleniu kotła.

miuzziker
12-01-2017, 13:20
Czopuch czyszcze co miesiąć. Sprawdzałem wczoraj i jest OK. Nadmuch miałem wcześniej ustawiony na 40%, ale zwiększyłem gdyż myślałem, że może to pomoże. Jaką ty masz ustawiony nadmuch?

Zastanawmia mnie jedna rzeczy czy jak mam ten czopuch delikatnie w dół to to może powodować te problemy. Wiem, że powinien wychodzić od kotła w górę do komina.

jasiek11
12-01-2017, 21:11
Lekki spadek czopucha nie powinien być tu przyczyną. Jesli masz jakies kolana na czopuchu, to może tam trzeba wyczyścić.

pawko_
13-01-2017, 06:35
U mnie nadmuch niezmienie oscyluje w granicach 38/39%. Jeśli chodzi o czopuch to już trzeba czytać w instrukcji ew mądrzejsi koledzy się wypowiedzą.
Czy masz doprowadzone powietrze do kotłowni ?
W jakich okolicznościach pojawia się ten dym ? Podczas pracy kotła czy w podtrzymaniu ?

miuzziker
13-01-2017, 06:37
Jakie macie ustawione parametry na kotle? Zmienialiście coś w ustawieniach zaawansowanych?

pawko_
13-01-2017, 06:39
Udostępnij sterownik.

Tommyle
13-01-2017, 08:30
Czy któryś z kolegów użytkowników rbra pali aktualnie lub palił w przeszłości żółtą iskrą z kareny.
Mam problem z sadzą i zapadającym się kopczykiem w podtrzymaniu. Sadzy nie jest bardzo dużo ale na słabszym eko (czerwona iskra) nie miałem jej prawie wcale.
Dmucham przy 8kW na 45% ilość powtórzeń 4 temp. zadana 48 stopni.

lestek27
13-01-2017, 12:01
U mnie aktualnie jest zasypana żółta iskra z Kareny. Problemu z sądzą absolutnie nie ma. W komorze czysto a że w podtrzymaniu długo nie czeka to zapadania kopczyka nie zauważyłem. Ustawiona krzywa grzewcza i ster. pokojowy. Jak dla mnie to dmuchasz za mocno. U mnie 39%

Tommyle
13-01-2017, 13:20
To bardzo ciekawe. Na podobnych ustawieniach jak u kolegi było bardzo dużo sadzy dlatego sukcesywnie zwiększyłem nadmuch.
Takie ustawienia jak u kolegi bardzo dobrze sprawdzały mi się na iskrze czerwonej.
Na żółtej jakoś się nie sprawdzają

lestek27
13-01-2017, 13:36
To bardzo ciekawe. Na podobnych ustawieniach jak u kolegi było bardzo dużo sadzy dlatego sukcesywnie zwiększyłem nadmuch.
Takie ustawienia jak u kolegi bardzo dobrze sprawdzały mi się na iskrze czerwonej.
Na żółtej jakoś się nie sprawdzają

A ja wcześniej miałem zasypana właśnie iskrę czerwoną i ustawień wcale nie zmieniałem. Tylko jak były te większe mrozy to pompę CO włączyłem na stałe żeby dogrzać powrót a temperaturę na kotle obniżyłem jednocześnie puszczając na zaworze 4D cieplejsze wodę na grzejniki.

Tommyle
13-01-2017, 13:41
A ja wcześniej miałem zasypana właśnie iskrę czerwoną i ustawień wcale nie zmieniałem. Tylko jak były te większe mrozy to pompę CO włączyłem na stałe żeby dogrzać powrót a temperaturę na kotle obniżyłem jednocześnie puszczając na zaworze 4D cieplejsze wodę na grzejniki.

Bardzo ciekawe.
Już nic dziś nie będę zmieniał bo wprowadziłem nowe ustawienia i muszę zobaczyć jak to będzie wyglądało.

golderos
13-01-2017, 15:30
Sprawdź cug w kominie.

golderos
13-01-2017, 15:36
To mialo byc do miuzikera

miuzziker
13-01-2017, 17:30
Cug jest, komin czysty, czopuch również czysty. Sądzę, że trzeba ustawić odpowiednie parametry. Postaram się przez weekend w końcu połączyć sterownik z internetem. Szkoda, że sterownik nie ma karty bezprzewodowej.

adkwapniewski
13-01-2017, 19:31
Cug jest, komin czysty, czopuch również czysty. Sądzę, że trzeba ustawić odpowiednie parametry. Postaram się przez weekend w końcu połączyć sterownik z internetem. Szkoda, że sterownik nie ma karty bezprzewodowej.

Skoro kanał spalinowy drożny (kocioł->komin), wentylacja kotłowni prawidłowa to może "kanał powietrzny" w palniku zatkany ? Dyszę kiedy kleiłeś ostatni raz ? Można odkręcić samą dmuchawę i zerknąć czy drożny.

Przychodzi taki czas że podnoszenie nadmuchu nic nie daje - czas na prze-klejenie dyszy i czyszczenie kanału powietrznego w palniku :)

Beata&Slawek
13-01-2017, 20:16
Panowie Karoka, Minertu, wyrobicie się do sierpnia z 5 klasą,?

minertu
13-01-2017, 20:38
A dlaczego to pytanie kierujesz do nas?

gmaj22
13-01-2017, 21:35
Cug jest, komin czysty, czopuch również czysty. Sądzę, że trzeba ustawić odpowiednie parametry. Postaram się przez weekend w końcu połączyć sterownik z internetem. Szkoda, że sterownik nie ma karty bezprzewodowej.

I co z tego, ze nie ma? Dajesz w kotłowni lub obok zwykły punkt dostępu jako "klient" (np. taki: TL-WA901ND i łączysz go z kotłem skrętką, zaś z routerem.po wi-fi.

pawko_
14-01-2017, 10:12
Miuzzikier podłączasz router np. TP LINK z modem i kartą jakiejś sieci komórkowej z pakietem internetowym i tyle. Pokaż zdjęcia z palnika. Może nie pali się na całości węgiel i dlatego kopci bo jak ktoś już wcześniej wspomniał może być rozszczelniona dysza.

karoka65
14-01-2017, 18:51
Panowie Karoka, Minertu, wyrobicie się do sierpnia z 5 klasą,?
Jak Grzesiek pisze, to nie do nas pytanie, z tego co wiem to producent "zapędy" ma a co wyjdzie zobaczymy.
"Zapędy" w trakcie a co wyjdzie jak wyżej, znaczy zobaczymy.
Musiał zrobić między czasie kotły pelletowe w Brnie bo była taka potrzeba, tutaj wyszło od strzału za pierwszym razem, węgiel do poprawki bo to co wyszło go nie zadowala, tyle mogę napisać.
Nie pisać na PW bo na więcej jest zakaz pisania :)

karoka65
14-01-2017, 18:55
Miuzziker, jak chłopaki piszą, albo jest coś jeszcze nie doczyszczone albo korona spalająca się rozszczelniła, innej możliwości nie ma.

miuzziker
15-01-2017, 19:08
Jak sprawdzić że korona się rozszczelniła. Teraz to ja wogóle nie mogę osiągnąć zadanej temperatury

adkwapniewski
15-01-2017, 20:35
Jak sprawdzić że korona się rozszczelniła. Teraz to ja wogóle nie mogę osiągnąć zadanej temperatury

Właśnie tak :)

Ściągnij ją , wyczyść kanał powietrzny , zamontuj na silikonie 1500*C najlepiej sou.al - zobaczysz różnicę , chyba że Ci kamieni malowanych sprzedali ;)

miuzziker
15-01-2017, 20:50
ale jak wygląda ta korona?

adkwapniewski
15-01-2017, 21:26
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=7336686&viewfull=1#post7336686

berdnard
18-01-2017, 07:37
drzwiczki konstrukcja i dokładność wykonania to full wypas w K :yes:
a porcelanka- zajeło mi to troche czasu aby rozszyfrować jak może być powkładana - full wypas stawiam piwko dla projektanta ;)
z powodu bardzo nieudolnego dostawcy prądu -częste wyłączanie go jestem zmuszony do demontażu porcelanki
za nie długo nabazgram -jaka jest rórznica w w zużyciu paliwa bez porcelanki wiadomo z porcelanką piec czyściutki jak dupa niemowlaka hee

minertu
18-01-2017, 09:02
A co powiesz o rozwiązaniu czyszczenia kanałów pionowych?

berdnard
18-01-2017, 09:12
kosmos :yes:

miuzziker
18-01-2017, 10:28
Próbowałem wczoraj ściągnąć koronę i nie udało mi się jej ściągnąć. Uderzałem młotkiem po koronie lub przez jakieś drewno, podważałem prętem i wszystkim co mi przyszło do głowy i ani nie drgnie. Nie chcę walić z całej siłu młotem, gyż jest to żeliwo i może pęknąć. Przeczyściłem tylko dziurki i sprawdziłem czy dmucha i czy gdzieś nie uciek powietrze. Wszystko wygląda OK.
Rozpaliłem kocioł i szybko osiągnął temperaturę, nawet na niskim poziomie nadmuchu, lecz gdy włączyłem podłogówkę to już nie mogło osiągnąć w ogóle temperatury i dalej dymiło na czarno. Dodam, że piec wyczyściłem tak dokładnie, że chyba już dokładniej nie można.
Podłączyłem sterownik do internetu przez kabel podpięty do routera. Wpisałem numer IP i się połączyłem, lecz na drugi dzień już nie mogłem się połączyć oraz nie mogę ustawić w żaden sposób zdalnego dostępu. Zmieniłem adres IP i dalej nic nie pomogło. Co może być przyczyną?

minertu
18-01-2017, 12:10
A uderzałeś od dołu w rant korony?

raf1.
18-01-2017, 13:57
Mam pytanie do znawców węgla. Przy ostatniej dostawie zauważyłem że niektóre worki zawierają węgiel który ma "biały" nalot . Co to może oznaczać?

karoka65
18-01-2017, 15:32
drzwiczki konstrukcja i dokładność wykonania to full wypas w K :yes:
a porcelanka- zajeło mi to troche czasu aby rozszyfrować jak może być powkładana - full wypas stawiam piwko dla projektanta ;)
z powodu bardzo nieudolnego dostawcy prądu -częste wyłączanie go jestem zmuszony do demontażu porcelanki
za nie długo nabazgram -jaka jest rórznica w w zużyciu paliwa bez porcelanki wiadomo z porcelanką piec czyściutki jak dupa niemowlaka hee
Rajmek tylko jak będziesz wkładał to wyczyść to dobrze bo pewnie się usyfi blacha.

karoka65
18-01-2017, 15:36
Mam pytanie do znawców węgla. Przy ostatniej dostawie zauważyłem że niektóre worki zawierają węgiel który ma "biały" nalot . Co to może oznaczać?
A te worki to są nowe czy może z jakiegoś piekarnianego odzysku.
Wiem że Ci z niektórych składów kupują worki z piekarni po mące bo piekarz pozbywa się śmieci a takie worki są dużo tańsze.
Poważnie piszę.
Jak wysypiesz węgiel to spróbuj walnąć tym workiem gdzieś na dworze o jakieś drzewo czy słupek czy się mąka nie kurzy, ewentualnie po jakiejś paszy z mieszalni czy śrucie.

raf1.
18-01-2017, 17:24
A te worki to są nowe czy może z jakiegoś piekarnianego odzysku.
Wiem że Ci z niektórych składów kupują worki z piekarni po mące bo piekarz pozbywa się śmieci a takie worki są dużo tańsze.
Poważnie piszę.
Jak wysypiesz węgiel to spróbuj walnąć tym workiem gdzieś na dworze o jakieś drzewo czy słupek czy się mąka nie kurzy, ewentualnie po jakiejś paszy z mieszalni czy śrucie.

Raczej to nie jest "nalot" tylko taki węgiel podobny do kamienia

karoka65
18-01-2017, 18:06
A próbowałeś to potraktować młotkiem? czy się kruszy?
Czasami na składach gdzie zdarzają się kradzieże skrapia się węgiel wapnem.
Jak ma się jakiegoś nocnego wspólnika :) to rano widać że znowu był.

raf1.
18-01-2017, 19:26
A próbowałeś to potraktować młotkiem? czy się kruszy?
Czasami na składach gdzie zdarzają się kradzieże skrapia się węgiel wapnem.
Jak ma się jakiegoś nocnego wspólnika :) to rano widać że znowu był.

Tak, jest to węgiel tylko że częściowo "biały"

adkwapniewski
18-01-2017, 19:40
Wrzuć jeden biały "kruszek" do ciepłej wody

berdnard
18-01-2017, 20:03
nie miałem co pucować a i blacha brozowa zielona jak nówka -taraz to już jestem w niebie a i sąsiada bym ogrzał :wave:
a i burnerek mega pyka bo już nie musi 50 i więcej kg podać na dobe hee a te kusioczki to do Daniela i Ojca:hug:

Slawko123
18-01-2017, 20:46
@bernard, czy mógłbyś w skrócie napisać jaki masz piec?
Nie sledze wszystkich watków i innych for, ale czy dobrze rozumuje?
RBR-K, palink jakis burner, a sterownik? czy to e-coal vel bruli z innym oprogramowaniem niż oryginalne?

berdnard
18-01-2017, 21:04
piec rbr -k 17
palnik burner 3 podkowy-sam
sterowanie verbomat

Slawko123
18-01-2017, 21:13
co to ten verbomat? jakis link? cokolwiek? czytajac ten temat wpadła mi w oczy ta nazwa, ale ni hu hu :)

A za reszte odpowiedzi dziękuję :)

berdnard
19-01-2017, 07:27
tu sobie poczytaj
Verbomat- Nowe Podejście Do Procesu Spalania. Testy

kobra64
19-01-2017, 09:08
No ostatnio to tam afery raczej niż merytoryczna dyskusja. Ktoś się obraził, bo z Verbomatu do SKZP niby poszło jakieś ustawienie. Podbicie dmuchawy w trakcie podawania chyba. Śmieszne jest to że rozwiązanie stare jak świat, stosowane w sterach których istnienia zapewne już wielu z Was nie pamięta. Więc i verbomat skądś je zapożyczył - a obraza jakby autorem był co najmniej. Podobnie stare są dobiegi i wybiegi dmuchawy ( kto jeszcze kojarzy sterownik Compit? Stary dwustan? ), zwalnianie dmuchawy w określonej odległości od zadanej ( tak tak, w dwustawnych też tak bywało, jeszcze zanim PID-y powymyślali ), przełączanie między mocami, rozdmuch po starcie i inne podobne. Temat jest typu Nihil Novi sub Solem. Wszystko już było, zmieniają się tylko konfiguracje. Ktoś udoskonali próg zmiany mocy, ktoś poprawi rozdmuch na podanie, ktoś to do kupy pozbiera i zrobi nowy sterownik. Na starych pomysłach, tyle że lepiej dobranych i może ciut rozwiniętych. PS. Znam Verbomat tylko z opisów, jednak wśród jego funkcji tak naprawdę nie słyszałem dotąd o czymś z czym nie spotkałbym się wcześniej. I to nawet w sterownikach o których jak pisałem współczesny użytkownik kotła z podajnikiem nawet w większości wypadków nie słyszał.

berdnard
19-01-2017, 12:24
za pewne nie znasz wielu funkcji w verbomacie -nie spotykanych w innych sterownikach a podbicie dm to ja stosowałem już w 1997 roku a sterownik był tylko dwustanowy chcesz to mogę pokazać ci na oryginalnym bruli w dwustanie albo auto z dodatkową dmuchawką dm 32sf idealnie się nadaje do takiego sterowania ;)

a ten twój komputerek to ma przedmuchy kiedy chce czyli nie kontrolowane ni w pi-da ni w oko
w verbomacie masz wszystko czytelne i masz 100% władzy kiedy ile na jaki czas i siłą ma dostać przedmuch ot i tyle.

kobra64
19-01-2017, 14:24
Bernard, miałem go dostać na testy do mojego syfiarskiego palnika rynnowego i miału z Piasta. Prawdziwe wyzwanie - nawet Ewmar Ness uznał że się na tym palniku nie da palić i wycofał go z produkcji. Że się przegrzewa, że dymi i kopci, że niestabilny. U mnie SPP sobie z tą rynną radzi bez nikakich. Testując Verbomat poznałbym go lepiej, gdybym znalazł funkcje z którymi się dotąd nie spotkałem napisałbym o tym Verbowi. No ale ponoć testów koniec - więc na razie to Ty twierdzisz że funkcje są nowe, ja będę się upierał że dla każdej z nich znajdę odpowiednik w znanych mi sterownikach.

berdnard
19-01-2017, 14:44
na pewno nie ma takiego drugiego w jednym opakowaniu mogę sie mylić bo ci co go testowali kłódka z gęby już otworzyli .

joorg1
21-01-2017, 22:06
Witam.
Panowie mam instalacje otwarta na grawitacji i w razie potrzeby pompa, stare zawory dn 20 . Chciałbym zamienic stare zawory na zawory termostatyczne ale zeby dzialala grawitacja i tu pytanie czy sa zawory ktore dzialaja na grawitacji bo na pompie dzialaja wszystkie ale nie chcialbym zrezygnowac z grawitacji.

Kolanin
22-01-2017, 08:41
Jak najbardziej,są takie zawory o zwiększonym przepływie firmy HERZ TS-E,1/2",3/4",1".
Na przyszły sezon również będę chciał u siebie takie zamontować.

http://allegro.pl/zawor-termostatyczny-herz-3-4-zwiekszony-przeplyw-i6585493585.html?reco_id=b3abe6a2-e07d-11e6-950e-023fdab54094&ars_rule_id=201

ballstop
22-01-2017, 17:33
Bernard, miałem go dostać na testy do mojego syfiarskiego palnika rynnowego i miału z Piasta. Prawdziwe wyzwanie Wspominał, że w lutym będzie posyłał, czy zawoził. Ale pokażę mu o co właściwie chodzi :stirthepot:

grzeh2000
24-01-2017, 13:54
Witam,zmieniłem router na tp-linka musze wpisac jakies ustawienia,bo podgląd nie bangla?

minertu
24-01-2017, 14:12
IP maska brama

grzeh2000
24-01-2017, 14:23
Dzieki

joorg1
25-01-2017, 07:04
Jak najbardziej,są takie zawory o zwiększonym przepływie firmy HERZ TS-E,1/2",3/4",1".
Na przyszły sezon również będę chciał u siebie takie zamontować.

http://allegro.pl/zawor-termostatyczny-herz-3-4-zwiekszony-przeplyw-i6585493585.html?reco_id=b3abe6a2-e07d-11e6-950e-023fdab54094&ars_rule_id=201

Dziekuje, tez mam zamiar sie zabrac za wymiane po zakonczeniu sezonu.

TwojPan
25-01-2017, 09:34
na pewno nie ma takiego drugiego w jednym opakowaniu mogę sie mylić bo ci co go testowali kłódka z gęby już otworzyli .

Bernard,życzę powodzenia.Ktoś tam zapodał fajnym tekstem:
"Widzę chłopaki,że instalacje macie ogarnięte..." ;) To zawsze rozwiązuje jeden z cudów "prostej kreski".Ja w tych wykresach nie widzę niczego specjalnego.Przy dobrze zrobionej,prostej instalacji oraz suchym i dobrym (nie mieszanym opale) na SPP widok wykresu jest ten sam.Komorę spalania miałem z szamotem dużo czystszą -a o wymienniku nie wspomnę.
Jestem ciekaw,jak poradzi sobie ten prototyp w większości przewymiarowanych instalacji,gdzie na 100m2 stoi kocioł 16kW,do tego podłogówka i grzejniki i ze cztery pompy na dokładkę ;)
Tak czy siak,jestem pełen podziwu i życzę sukcesów.Choć w czasach,kiedy choćby PC jest w coraz większym zasięgu dla inwestora nowego domu,kto by tam biegał z węglem i popiołem...
Pozdrawiam.

Maher
25-01-2017, 18:59
Bernard,życzę powodzenia.Ktoś tam zapodał fajnym tekstem:
"Widzę chłopaki,że instalacje macie ogarnięte..." ;) To zawsze rozwiązuje jeden z cudów "prostej kreski".Ja w tych wykresach nie widzę niczego specjalnego.Przy dobrze zrobionej,prostej instalacji oraz suchym i dobrym (nie mieszanym opale) na SPP widok wykresu jest ten sam.Komorę spalania miałem z szamotem dużo czystszą -a o wymienniku nie wspomnę.
Jestem ciekaw,jak poradzi sobie ten prototyp w większości przewymiarowanych instalacji,gdzie na 100m2 stoi kocioł 16kW,do tego podłogówka i grzejniki i ze cztery pompy na dokładkę ;)
Tak czy siak,jestem pełen podziwu i życzę sukcesów.Choć w czasach,kiedy choćby PC jest w coraz większym zasięgu dla inwestora nowego domu,kto by tam biegał z węglem i popiołem...
Pozdrawiam.

U mnie też podejrzewam że ten sterownik by sobie nie poradził, bo dla mnie priorytetem była stabilna temperatura w domu a nie "proste kreski" w piecu, a że spali minimalnie więcej to trudno, bo za komfort trzeba trochę więcej zapłacić. U mnie pompy od podłogówek i od CWU pracują tylko wtedy kiedy temperatura w pomieszczeniach czy bojlerze jest niższa od zadanej (+ 5 minut pracy na 30minut przerwy aby nie wychłodzić podłogi).
Przeglądam czasami różne nowości na forum i nie widzę aby coś lepiej sobie poradziło od ecolala nie tracąc wszystkich funkcjonalności tego sterownika.

TwojPan
25-01-2017, 21:36
Maher ty nie powinieneś mieć kotła.I sam dobrze wiesz o tym.
Nie widziałem jak verbomat pracuje,ale pamiętam testy Bernarda ze stałopalnym pracującym tłem w zanadrzu.Chłopaki testowali też SPP,oddali bo Bolecki nie chciał mnie słuchać.Trzeba było wprowadzić stale pracujące tło,jako druga moc-w zależności od zapotrzebowania na moc.
Kupię ster od verba,ale wiem ,że kobra ma rację.Nic,co znamy tam nie znajdę.
Mają jednak jaja.Znaleźli sposób na wredny towar jaki jest na rynku.I na prosta instalację.

TwojPan
25-01-2017, 22:18
U mnie też podejrzewam że ten sterownik by sobie nie poradził,
Poradzi.
Pomyśl tak.
Masz do dyspozycji opał ,na naszą miarę,mieszany.Zapewne z 2-3 gatunków węgla.Innego nie kupisz.Co się dzieje.
A no to,że każdy ster który bierze pod "uwagę" temp.spalin-na przedbiegach odpada.
Następny,ecoa...ze swym ..jak on tam się zwał,o dyskretnym podawaniem-idzie w niwecz.
Ale wyobraź sobie,że możesz spalać tak jak chcesz,czyli masz władzę nad nadmuchem,podawaniem i jeszcze nad tym,że pomiędzy tymi cyklami możesz tez zadziałać-nie zatrzymujesz spalania.To tak,jak gdybyś mógłbyś "iść" na bardzo małej mocy,a osiągać zamierzona temperature...

adkwapniewski
25-01-2017, 22:18
Wszystko sobie lepiej radzi od ecoa...i to cały problem Ster za fortunę,a cieniuśny jak winko z piwnicy zaraz po zapodaniu do butli.
Maher ty nie powinieneś mieć kotła.I sam dobrze wiesz o tym.
Nie widziałem jak verbomat pracuje,ale pamiętam testy bernarda ze stałopalnym pracującym tłem w zanadrzu.Chłopaki testowali też SPP,oddali bo Bolec nie chciał mnie słuchać.Trzeba było wprowadzić stale pracujące tło,jako druga moc-w zależności od zapotrzebowania na moc.
Kupię ster od verba,ale wiem ,że kobra ma rację.Nic,co znamy tam nie znajdę.
Mają jednak jaja.Znaleźli sposób na wredny towar jaki jest na rynku.I na prosta instalację.

"stary" eCoal nie jest zły. Kocioł czysty , proste kreski są i to z podłogówką - jak pompki pracują ciągle lub cyklicznie, jak pracują on-off to "żodyn" bez przynajmniej namiastki SI nie zrobi "ciągle" prostych kresek na CO.

"stary" eCoal spełnia zadanie - proste kreski są na wykresie temp wewnętrznych, kocioł czysty i w dodatku za grosze - sezon(1.wrzesień->30.kwiecień) nie przekroczy 1000PLN CO+CWU razem z prundem - w domu 23*C parter piętro a CWU 52*C w V strefie :)

Ma coś czego nie mają nowsze, "lepsze" - full sterowanie po LAN bez netu , abo itd.

Maher
25-01-2017, 22:24
Wszystko sobie lepiej radzi od ecoa...i to cały problem Ster za fortunę,a cieniuśny jak winko z piwnicy zaraz po zapodaniu do butli.
Maher ty nie powinieneś mieć kotła.I sam dobrze wiesz o tym.
Nie widziałem jak verbomat pracuje,ale pamiętam testy bernarda ze stałopalnym pracującym tłem w zanadrzu.Chłopaki testowali też SPP,oddali bo Bolec nie chciał mnie słuchać.Trzeba było wprowadzić stale pracujące tło,jako druga moc-w zależności od zapotrzebowania na moc.
Kupię ster od verba,ale wiem ,że kobra ma rację.Nic,co znamy tam nie znajdę.
Mają jednak jaja.Znaleźli sposób na wredny towar jaki jest na rynku.I na prosta instalację.

Może ecoal nie jest za dobrym sterownikiem do idealnego spalania ekogroszku ale ma swoją otoczkę którą innym sterownikom brakuje, w ecoalu mam wszystko co chciałem mieć czyli stronę ze swoim serwerem zewnętrznym (nie ma problemu z zmiennym lub brakiem zewn. IP), ma statystyki z historią od uruchomienia kotła, ma pomiary całej instalacji CO i CWU z czujnikami w pomieszczeniu i na zewnątrz, ma też dopracowaną aplikacje na telefony i powiadomienie SMS i Mail. Znajdź taki sterownik w którym to wszystko działa bez dodatkowych miesięcznych kosztów z poprawionym spalaniem to chętnie to przetestuje (oczywiście z sterowaniem tak jak u mnie czyli jak zimno to grzeje jak jest OK to wszystko się wyłącza i przechodzi w podczymanie).

Co do posiadania przeze mnie pieca to już nieraz pisałem że w obecnej sytuacji mam o 1000% lepiej od tego co miałem wcześniej, a dużo jest jeszcze minusów abym założył sobie pompkę ciepła (gazu u mnie nie ma).

Maher
25-01-2017, 22:31
Poradzi.
Pomyśl tak.
Masz do dyspozycji opał ,na naszą miarę,mieszany.Zapewne z 2-3 gatunków węgla.Innego nie kupisz.Co się dzieje.
A no to,że każdy ster który bierze pod "uwagę" temp.spalin-na przedbiegach odpada.
Następny,ecoa...ze swym ..jak on tam się zwał,o dyskretnym podawaniem-idzie w niwecz.
Ale wyobraź sobie,że możesz spalać tak jak chcesz,czyli masz władzę nad nadmuchem,podawaniem i jeszcze nad tym,że pomiędzy tymi cyklami możesz tez zadziałać-nie zatrzymujesz spalania.To tak,jak gdybyś mógłbyś "iść" na bardzo małej mocy,a osiągać zamierzona temperature...

Tylko takiego sterownika nie spotkałem "proste kreski" to dobry sterownik robi na temperaturze wychodzącej z kotła i oczywiście stałej temperaturze spalin, ale nie spotkałem jeszcze takiego który by to połączył z temperaturą wewnątrz pomieszczeń i do tego miał "otoczkę" tego co ma ecoal.

kobra64
25-01-2017, 23:10
...
Masz do dyspozycji opał ,na naszą miarę,mieszany.Zapewne z 2-3 gatunków węgla.Innego nie kupisz.Co się dzieje.
A no to,że każdy ster który bierze pod "uwagę" temp.spalin-na przedbiegach odpada.
Następny,ecoa...ze swym ..jak on tam się zwał,o dyskretnym podawaniem-idzie w niwecz.
... Palę miałem. Pomijając różnice wynikające ze start - stop pompy CWU i zmiany stref mieszacza wahanie temp. spalin zamyka się w max 30 stopniach. Przez tydzień parę dni temu testowałem mixy z 3 groszków, którymi będę handlował w przyszłym sezonie. Pomijając start - stop CWU i zmiany strefy mieszacza, wahanie temp. spalin zamykało się w max 20 stopniach. Możesz wyjaśnić, dlaczego ster bazujący na temperaturze spalin nie miałby sobie poradzić z takim opałem?

TwojPan
25-01-2017, 23:12
Ma coś czego nie mają nowsze, "lepsze" - full sterowanie po LAN bez netu , abo itd.
Tak mój drogi.
Taki ster,gdzie "pali się ciągle" ma pewnie 5 lub 6(sic!) klasę.
Już rozumiesz?

TwojPan
25-01-2017, 23:14
Tylko takiego sterownika nie spotkałem "proste kreski" to dobry sterownik robi na temperaturze wychodzącej z kotła i oczywiście stałej temperaturze spalin, ale nie spotkałem jeszcze takiego który by to połączył z temperaturą wewnątrz pomieszczeń i do tego miał "otoczkę" tego co ma ecoal.

Maher,maher....
Gdybyś pomyślał chwilkę wcześniej,miałbyś PC i rachunki w okolicach 2-3k/rok.
Masz co masz.

TwojPan
25-01-2017, 23:21
Palę miałem. Pomijając różnice wynikające ze start - stop pompy CWU i zmiany stref mieszacza wahanie temp. spalin zamyka się w max 30 stopniach. Przez tydzień parę dni temu testowałem mixy z 3 groszków, którymi będę handlował w przyszłym sezonie. Pomijając start - stop CWU i zmiany strefy mieszacza, wahanie temp. spalin zamykało się w max 20 stopniach. Możesz wyjaśnić, dlaczego ster bazujący na temperaturze spalin nie miałby sobie poradzić z takim opałem?

A tak.
Jak dostaniesz ster verba,porozmawiamy.
Jak dobrze pamiętam,najlepszą instalacja jest na niej jedna pompa na CO-pierwszy obszar.
Kobra,już Ci pisałem kiedyś.Może na fajce tak się da,ale na moim palniku każdy mieszany opał to zabawa w ustawienia.Ja sobie poradzę,ale laik już nie.
Zrozum,verb robi ster na taki opał jaki jest na "polskiej ziemi".Zmiana czasu podawania (dawki),nadmuchu itd,a wreszcie pełen wgląd i ingerencja w sam proces dawkowania,w czasie i przestrzeni.Jak opatentował,to zarżnie rynek :)
Bolkowi kiedyś tłumaczyłem,mam ster z % ustawieniem tła.dlaczego nie skumał tego co robił Bernard na ytube,sam mu robił soft....

kobra64
25-01-2017, 23:43
Na jakiej fajce? Fajka stoi sobie luzem w piwnicy. Na wypadek gdyby mi się zechciało wrócić do palenia groszkiem. Jak chciałbyś na fajce miałem palić? Obecnie palkę na obrotówce Ardeo ( w Defro ) i na syfiarskiej rynnie Ewmar Ness ( w Skamie ). Wierz mi, przy rynnie Twoja Ekoenergia to jest palnik ideał, kosmiczny prom.

TwojPan
25-01-2017, 23:49
przekroczy 1000PLN CO+CWU razem z prundem - w domu 23*C parter piętro a CWU 52*C w V strefie :)
.
Zapłacę projektowane 3300pl/rok z CWU.Może to duzo,węgla nie chcę widzieć na oczy w mym nowym domu.Węgla,drewna itd.
Amen.