PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 [69] 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

bobasxx
29-01-2014, 15:18
U mnie dzisiaj też za wysoka temperatura podajnika, pseudo zapłon :) Właściwie nie wiem dlaczego ?
Też mam kupować RCK ? Mam systemomy komin Shiedla chyba też fi200. Wyczystka to takie prostokątne drzwi jak na zdjęciu 238460

Jaki RCK pasowałby do takich drzwi ?

Ja kupiłem ten: http://allegro.pl/regulator-ciagu-kominowego-rco-ch-darco-i3871546792.html
i założę to tak jak ma adkwapniewski http://youtu.be/tl6uN42Di6Q

Do wyczystki shiedel-a żaden nie będzie pasował idealnie.

pawko_
29-01-2014, 15:43
Tylko jak to zamontować w takich metalowych drzwiach i czy będzie to szczelne ?

bobasxx
29-01-2014, 16:28
Tylko jak to zamontować w takich metalowych drzwiach i czy będzie to szczelne ?

No właśnie montaż będzie najtrudniejszy, ale te prostokątne regulatory są za duże w drzwiczki, a z małe w światło wyczystki.

Jak się uda dokładnie wyciąć otwór w drzwiczkach, to można uszczelnić silikonem.

75max
29-01-2014, 16:42
witam od wczoraj jakoś dziwnie mi świszcze wentylator tak jakby się coś zacierało czy tarło nagrałem filmik ale nie bardzo to słychać a przy okazji możecie zerknąć na palnik czy dobrze to wygląda


http://www.youtube.com/watch?v=8JvJZ8Bd_7I

Slawko123
29-01-2014, 17:00
No właśnie montaż będzie najtrudniejszy, ale te prostokątne regulatory są za duże w drzwiczki, a z małe w światło wyczystki.

Jak się uda dokładnie wyciąć otwór w drzwiczkach, to można uszczelnić silikonem.
A nie wygodniej i prościej byłoby to zamontować w trójniku nad piecem? Na rurze pomiędzy nim a kominem zawsze jest kolano. Zamiast kolana montujemy trójnik a w wolny wlot montujemy RCK.
Tak ja to widzę.

jazzy77
29-01-2014, 17:29
nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc że grzejnikom trochę zajmuje dochodzenie do zadanej???
masz tam urządzenia zwane zaworami 3d/4d może trzeba z ich dobrodziejstwa dodatkowo skorzystać?
jeśli zmiana przepływów zmienia parametry to trzeba nadrobić róznice powstałe korygując inny parametr.
jak jest chłodniej to podnieść temperaturę czynnika na obwodzie gdzie chłodniej.
nie jestem instalatorem więc moje propozycje mogą nie być trafne. spróbuj jeszcze podpytać bardziej doświadczonych w tematach instaacyjnych
Kombinowałem dzisiaj z tym i jednak pomimo odkręcenia 4d na maxa to zauważam, że długo to trwa. Poza tym zauważyłem jeszcze jedno, dziś pomimo, że pompka CO na 1 biegu a podłoga na 3 biegu to rurka od podłogi letnia. Wywaliłem wtyczkę z pompki CO rurka od pogłogi natychmiast ciepła (oczywiście za pompą). Włączyłem CO znowu rurka od pogłogi letnia. Spróbowałem jeszcze nie wyłączając pompy CO zamknąć jej dopływ wody poprzez zawór, który jest zaraz przed nią. Dla rurki od podłogi nic się to nie zmieniło, nadal była letnia. Naprawdę nie wiem już co robić. Chciałbym grzać normalnie równocześnie to i to.

karoka65
29-01-2014, 17:47
Jazzy pamiętasz jak pytałem jak to jest podłączone ?
Timon też Ci to wyjaśnił.
Masz drugi króciec, nie ?
CO i podłogę dał Ci na jednym a sam bojler na drugim.
Rozdziel podłogę i CO, wyjaśniałem to już kilku chłopakom i nie chce mi się któryś raz smarować.
Jest to w tym momencie skopane w instalacji i będzie tak non-stop.

kalio
29-01-2014, 17:55
taki news

Andrzeju dziękuje za odpowiedz jednak napisałeś obszerną wypowiedz, ale nie na zadane prze ze mnie pytania. Tylko widzę że wylewasz żółć.
Czy jesteś niezadowolony z RBR a jeśli tak to co konkretnie jest nie tak? Oczywiście po za brakiem Świadectwa czy badań. TAK brakiem bo ja kocioł dostałem w styczniu a świadectwa nie było w dokumentach! Sprzedawca skierował mnie do Instalko a oni milczą.

jazzy77
29-01-2014, 18:16
Jazzy pamiętasz jak pytałem jak to jest podłączone ?
Timon też Ci to wyjaśnił.
Masz drugi króciec, nie ?
CO i podłogę dał Ci na jednym a sam bojler na drugim.
Rozdziel podłogę i CO, wyjaśniałem to już kilku chłopakom i nie chce mi się któryś raz smarować.
Jest to w tym momencie skopane w instalacji i będzie tak non-stop.

Oczywiście, że pamiętam. Dlatego chciałem do tego wrócić. A powrót zostawić tak, jak jest? Ma wracać do zaworu 4d, czy też spotkać się już za zaworem przed wejściem do pieca?

bobasxx
29-01-2014, 18:37
A nie wygodniej i prościej byłoby to zamontować w trójniku nad piecem? Na rurze pomiędzy nim a kominem zawsze jest kolano. Zamiast kolana montujemy trójnik a w wolny wlot montujemy RCK.
Tak ja to widzę.

No nie zawsze, przynajmniej nie zawsze 90 st.

U siebie nie widzę dogodnego miejsca na montaż na rurze.

Zdjęcie trochę nieaktualne, ale podłączenie kotła do komina pozostało bez zmian ;)

kobra64
29-01-2014, 18:42
djhiq ten start pomp przy 43*C dotyczy także podłogówki? Jeżeli tak, to na wygrzewanie budynku ja bym je załączył na stałe, niech się nie wyłączają. Na początku zeżre jeszcze "trochę" więcej, ale potem się ustabilizuje. Przy zimnym budynku i pracy cyklicznej to straszną katorgę fundujesz piecykowi a i to wygrzewanie będzie trwać całe wieki. Ten sam efekt masz przy starcie pomp ustawionym na określoną temperaturę - na przykład tych 43 stopnie. Piec się dogrzewa, pompa rusza na chwilę i zaraz staje, bo temperatura pieca spada poniżej temp. załączenia pomp. Podłoga błyskawicznie oddaje ciepło do pomieszczeń i ścian, stojąca woda się wychładza i jak pompa znów ruszy zalewa kocioł który musi zaczynać wszystko odrabiać od nowa. Ja bym na mieszaczach ustawił temperaturę pożądaną na podłodze i pozwolił pompom kręcić na stałe. Przełączysz do pracy cyklicznej jak uzyskasz wewnątrz pożądane temperatury i praca kotła będzie służyć tylko do uzupełniania strat. Jakby się piec przy takim ustawieniu nie wyrabiał, to można go z lekka wspomóc -zakładasz ruszt awaryjny i układasz na nim 2 - 3 brykiety, najlepiej ołówki ( takie jak do kominka ). Będą się palić równolegle z pracującym palnikiem. Można też położyć polano suchego drewna. Kiedy zacznie regularnie dobijać do zadanej i odstawiać się - przestaniesz go wspomagać. I histerezę dałbym możliwie najmniejszą, na przykład 0,2C. Histereza określa, jaki spadek temperatury kotła spowoduje jego ponowne załączenie po odstawieniu. Ja bym mu w okresie wygrzewania nie dawał wystygnąć zanadto, bo potem bardzo trudno zatrzymać i odrobić spadek temperatury. No i jak nie korzystasz z ciepłej wody, to wyłącz grzanie CWU. Będzie mu ciut łatwiej. Bobass a do tego pomieszczenia w którym masz wyczystkę i będziesz montował to RCK jest jakoś dostarczane z zewnątrz powietrze?

karoka65
29-01-2014, 18:44
A powrót zostawić tak, jak jest? Ma wracać do zaworu 4d, czy też spotkać się już za zaworem przed wejściem do pieca?
Powrót to pikuś, zaś co do 4D to wstawia się go z myślą o podmieszaniu właśnie powrotu z zasilaniem żeby uzyskać żądaną wartość na zasilaniu i chronić przy okazji kocioł przed chłodnym powrotem.

Slawko123
29-01-2014, 18:45
No nie zawsze, przynajmniej nie zawsze 90 st.


W tym wypadku mozna dać trójnik 45*.
nie wiem, nie mam pieca(na razie) tak mi sie wydaje.

jazzy77
29-01-2014, 20:32
Powrót to pikuś, zaś co do 4D to wstawia się go z myślą o podmieszaniu właśnie powrotu z zasilaniem żeby uzyskać żądaną wartość na zasilaniu i chronić przy okazji kocioł przed chłodnym powrotem.

Sorry, że tak dopytuje, czyli jednym słowem przerobić to tak, by zasilanie dla podłogówki było z wyjścia razem z CWU, ale powrót wracał do 4D razem z grzejnikami? Bo CWU powrót wraca u mnie już poza 4D. Oczywiście wszystko razem spotyka się w jednym wejściu powrotu do pieca.

gmaj22
29-01-2014, 21:11
Sorry, że tak dopytuje, czyli jednym słowem przerobić to tak, by zasilanie dla podłogówki było z wyjścia razem z CWU, ale powrót wracał do 4D razem z grzejnikami? Bo CWU powrót wraca u mnie już poza 4D. Oczywiście wszystko razem spotyka się w jednym wejściu powrotu do pieca.

Sugerowalbym raczej spiecie CWU i CO z jednego krocca zasilajacego, zas podlogowke dal z drugiego. Co zas do powrotow, bezwzglednie jestem za wpieciem powrotu z CWU bezposrednio przed kotlem, wtedy mozna posilkowac sie CWU+mieszajaca gdyby temperatura powrotu bardzo spadala, gdyz bedzie dodatkowo wychladzana przez powrot podlogowki.- to wtedy, gdy powrot podlogowki bedzie wpiety za powrotem 4D. Dlatego jestem za spieciem rowniez powrotow CO oraz podlogowki jeszcze przed zaworem 4D, zas powrotu CWU, jak juz wczesniej wspomnialem, przed samym kotlem.
Takie jest moje zdanie, jesli sie myle, zaraz ktos mnie tu poprawi :)
karoka65 wczesniej napisal: "Rozdziel podłogę i CO".... I tak wlasnie zrob, tylko nie dopinaj podlogi do krocca razem cwu, odseparuj ja calkowicie. CWU i CO wyprowadz i rozdziel z drugieggo... Jak zrobisz tak, jak napisales w powyzszym poscie, bedziesz mial jak w porzekadle: "zamienil stryjek siekierke na kijek" :)

djhiq
29-01-2014, 21:36
djhiq ten start pomp przy 43*C dotyczy także podłogówki? Jeżeli tak, to na wygrzewanie budynku ja bym je załączył na stałe, niech się nie wyłączają. Na początku zeżre jeszcze "trochę" więcej, ale potem się ustabilizuje. Przy zimnym budynku i pracy cyklicznej to straszną katorgę fundujesz piecykowi a i to wygrzewanie będzie trwać całe wieki. Ten sam efekt masz przy starcie pomp ustawionym na określoną temperaturę - na przykład tych 43 stopnie. Piec się dogrzewa, pompa rusza na chwilę i zaraz staje, bo temperatura pieca spada poniżej temp. załączenia pomp. Podłoga błyskawicznie oddaje ciepło do pomieszczeń i ścian, stojąca woda się wychładza i jak pompa znów ruszy zalewa kocioł który musi zaczynać wszystko odrabiać od nowa. Ja bym na mieszaczach ustawił temperaturę pożądaną na podłodze i pozwolił pompom kręcić na stałe. Przełączysz do pracy cyklicznej jak uzyskasz wewnątrz pożądane temperatury i praca kotła będzie służyć tylko do uzupełniania strat. Jakby się piec przy takim ustawieniu nie wyrabiał, to można go z lekka wspomóc -zakładasz ruszt awaryjny i układasz na nim 2 - 3 brykiety, najlepiej ołówki ( takie jak do kominka ). Będą się palić równolegle z pracującym palnikiem. Można też położyć polano suchego drewna. Kiedy zacznie regularnie dobijać do zadanej i odstawiać się - przestaniesz go wspomagać.

Podobnie mówił mi Minertu jak u mnie był. Tylko że jak włączyłem te pompy na stałe to na piecu miałem temperaturę 20* i nie jak nie mogłem go zagrzać palnikiem. Jedynie musiałbym rzeczywiście wtrynić te ruszta i jechać na awaryjnym dodatkowo. Moja instalacja jest przeogromna - mam ok 1800 m rury podłogówki więc jak to całe ruszy to jest masakra. Nie wiem co lepsze - jechać na cyklicznym i sucho w piecu czy jechać na stale załączonych pompach i w piecu 20* i woda się leje. CHyba ze robimy to mega palenie przez cały wieczór i ogień z komina ?? :) Poradźcie

djhiq
29-01-2014, 22:02
Przemyślałem jeszcze raz to co napisał kobra64 i myślę że trochę w tym racji. Prawda taka że ja muszę do mojego budynku dostarczyć pewną ilość energii która go wygrzeje. Problem jest jedynie w tym że nie dostarczam w tej chwili tej mocy zbyt szybko. Gdyby przyspieszyć jej dopływ (grzać z wyższą mocą) wówczas pójdzie tyle samo paliwa a moc się dostarczy szybciej. Jedyne ograniczenie to ile jest w stanie przejać wymiennik (z tego co piszą to ok 20 kW może lecieć) Zatem może przejsć na grupowym na 16 kW i ładować tam ile wlezie (choćby i 100 kg spaliło za dzień) i dodatkowo dopalać na awaryjnym tak zeby spaliny nie dochodziły do więcej niż 300* 350*. A jak juz w końcu ta moja buda łyknie to co potrzebóje wówczas zminiejszać moc grzewczą i tylko podtrzymywać i tak aż do wiosny :). Już teraz widzę zmieny na ściankach mojego kotła spowodowane tyż że mi po ściankach woda leciałą a teraz podejrzewam zimnym powrotem na poziomie min ok 19* (przy zasilaniu ok 33*)

kobra64
29-01-2014, 22:23
Się właśnie dowiedziałem, że w RBR to będzie problem z tym wspomaganiem na awaryjnym ruszcie - rzeczywiście nie przemyślałem tego, kierownica spalin może przeszkadzać. Dzięki za zwrócenie uwagi, Jarek. W innych kotłach się da robić takie rzeczy - i jak trzeba to się robi. W takim razie dawaj go na 20 - 20 kW, nadmuch dobierz żeby nie przerzucał i niech zapier...la. Jak masz 250 metrów podłogi, to jest sporo ton zimnego betonu. Tego się nie pogilga. Kondensat już nie powinien się pokazać - bo on jest najczęściej z zimnego komina a komin już zagrzałeś.

gmaj22
29-01-2014, 22:38
Podobnie mówił mi Minertu jak u mnie był. Tylko że jak włączyłem te pompy na stałe to na piecu miałem temperaturę 20* i nie jak nie mogłem go zagrzać palnikiem. Jedynie musiałbym rzeczywiście wtrynić te ruszta i jechać na awaryjnym dodatkowo. Moja instalacja jest przeogromna - mam ok 1800 m rury podłogówki więc jak to całe ruszy to jest masakra. Nie wiem co lepsze - jechać na cyklicznym i sucho w piecu czy jechać na stale załączonych pompach i w piecu 20* i woda się leje. CHyba ze robimy to mega palenie przez cały wieczór i ogień z komina ?? :) Poradźcie
Masz ponad 200 litrow wody w ukladzie podlogowki. Zeby ja podgrzac tylko o 30 stopni potrzebujesz: 4,19 kJ/kgK x 1000kg/m3 x 0,2m3 x 30K, czyli 25140 kJ,

tj. ponad 25 MJ. x 0,28 = 7 kWh. To juz wyglada imponujaco....Pozycje wyjsciowa juz masz. Dostarcz ta energie na poczatek, a pozniej nie pozwol, aby uciekala z budynku. Bedziesz ja tylko uzupelnial.

Jarecki79
29-01-2014, 22:48
Pewnie inni pomogą.

Uważam,że Andrzej dobrze podpowiada.

Posiedź przy kotle i zobacz ile jest w stanie na Twoim obiekcie max. z dobrym skutkiem przepalić.
O 100kg/24h w małym palniku zapomnij, to jest 25kw, jak się uda wszystko spalić.... tak w skrócie mówiąc.

Ja bym celował, aby na godzinę nie brał więcej jak 2kg, to i tak mocno nadwyręży palnik. Najlepiej celuj, aby szło 1,5kg/h
To wygrzewanie starałbym się robić w trybie dwustanowym.
Otwórz część pętli i niech grzeje ciągle, jak się to wygrzeje, to dopiero dokładaj możliwie już po małych ilościach danych pętli...
Cierpliwości i do przodu.

djhiq
29-01-2014, 22:50
Się właśnie dowiedziałem, że w RBR to będzie problem z tym wspomaganiem na awaryjnym ruszcie - rzeczywiście nie przemyślałem tego, kierownica spalin może przeszkadzać. Dzięki za zwrócenie uwagi, Jarek. W innych kotłach się da robić takie rzeczy - i jak trzeba to się robi. W takim razie dawaj go na 20 - 20 kW, nadmuch dobierz żeby nie przerzucał i niech zapier...la. Jak masz 250 metrów podłogi, to jest sporo ton zimnego betonu. Tego się nie pogilga. Kondensat już nie powinien się pokazać - bo on jest najczęściej z zimnego komina a komin już zagrzałeś.

Ale proponujesz go puścić na stałe z tymi pompami ?? Jutro mu dopierd**e rano na 16 kW i pozakręcam mu całą podłogówkę w piwnicy. Zostawie jeszcze na cyklicznym. Jak wróce z roboty i da rady to dopierd**e mu jeszcze mocniej na 20 kW i będę się bawił tymi obiegami. Muszę doprowadzić do tego żeby kocioł się zagrzał do zadanej i potem trzymał ten parametr w miarę możliwości. Mam sprzęgło hydrauliczne ale narazie nie daje rady ogrzać powrotu zeby nie upadł (zasilania zreszta też). ALe teraz to lecę jedynie na 12 kW na 43 % nadmuchu. Węgiel mi się koksuje. Nie wiem jak mu dowalić żeby tego nie było. Muszę się spodziewać od jutra spalin 300* i zużycia 100kg/d :)

djhiq
29-01-2014, 22:55
Pewnie inni pomogą.

Uważam,że Andrzej dobrze podpowiada.

Posiedź przy kotle i zobacz ile jest w stanie na Twoim obiekcie max. z dobrym skutkiem przepalić.
O 100kg/24h w małym palniku zapomnij, to jest 25kw, jak się uda wszystko spalić.... tak w skrócie mówiąc.

Ja bym celował, aby na godzinę nie brał więcej jak 2kg, to i tak mocno nadwyręży palnik. Najlepiej celuj, aby szło 1,5kg/h
To wygrzewanie starałbym się robić w trybie dwustanowym.
Otwórz część pętli i niech grzeje ciągle, jak się to wygrzeje, to dopiero dokładaj możliwie już po małych ilościach danych pętli...
Cierpliwości i do przodu.

Ok to chyba jest najbardziej odpowiednie podejscie. Rozumiem że pompy na stałe Puszczone? Jutro tak rano zrobię i zobaczymy co się stanie.

kobra64
29-01-2014, 23:14
Jak masz Chwałowice to przy tak dużym zapotrzebowaniu będziesz miał problem. Poszukaj sobie gdzieś może jakiegoś łatwopalnego węgla - na przykład Retopalu. Tak z pół tony na potrzeby rozruchu instalacji. Wtedy palnik więcej będzie w stanie łyknąć bez niedopału i koksu - najwyżej szlaki trochę wyprodukuje z popiołu.

djhiq
30-01-2014, 05:36
Jak masz Chwałowice to przy tak dużym zapotrzebowaniu będziesz miał problem. Poszukaj sobie gdzieś może jakiegoś łatwopalnego węgla - na przykład Retopalu. Tak z pół tony na potrzeby rozruchu instalacji. Wtedy palnik więcej będzie w stanie łyknąć bez niedopału i koksu - najwyżej szlaki trochę wyprodukuje z popiołu.

No właśnie od dwóch dni mam retopala z bartexu. Ale właśnie z tym to dopiero mi się koksuje. Nie wiem jak to dmuchać. Dziś rano wyniosłem do ojca do śmieciucha całą szufladę koksików. Załączyłem dziś ustwienie 12-16 kW i na 16 dmucham 50%. Zobaczymy co się będzie działo. Najwyżej niech już będą te spieki ale żeby wykorzystywało ten węgiel na maxa. Dodatkowo wyłączyłem pompę co pcha wodę na dwie kondygnacje i grzeję obecnie (nadal cyklicznie) tylko jedno piętro ok 90m2 po podłodze. Mam nadzieję ze piec w końcu dojdzie do zadanej a sprzęgło da radę nadązyć z ogrzewaniem powrotu żeby w końcu kocioł bujał się stabilnie. Wtedy przełączę pompy na stałe i będę pojedyńczo wstawiał kolejne obiegi z dwóch pozostałych pięter. Głównie to teraz mam problem z tym jak dmuchać w ten węgiel i na czym jechać. Czy to grupowe jest napewno dobrym rozwiązaniem do wygrzewania zimnej chaty

bobasxx
30-01-2014, 07:29
Bobass a do tego pomieszczenia w którym masz wyczystkę i będziesz montował to RCK jest jakoś dostarczane z zewnątrz powietrze?

Bezpośrednio nie. To pomieszczenie jest oddzielone od kotłowni drzwiami, pod którymi jest szpara ok 1,5 cm. Jak otworzę wyczystkę to zapałka gaśnie, więc powietrze gdzieś drogę znajduje.

Jarecki79
30-01-2014, 08:41
djhiq

Napisze krótko i się więcej na wątek nie wtrącam.
Jak trafiłeś jak to określam miękki węgiel, to na małej eko spalisz w miarę rozsądnie pod 45-48kg/24h, będzie deko niedopału i trochę więcej kalafiorów.
Jak trafiłeś jak to określam twardy węgiel, to na takim palniku zacznie Ci zwalać koks po przekroczeniu pok.35kg/24h

Stąd moja sugestia, abyś przeszedł w tryb dwustanowy, wyłącz grupowe.
Dobierz tak, abyś w trybie ciągłym spalał na maxa najlepiej 1,5kg/h a góra 2kg/h (zależy jaki ten węgiel)

Jak "miękki" to ustaw ok. 1:5 do 1:6, czyli np. 3sek podawanie i 15sek pauza, do tego wentyl, na wyczucie zacząć od ok. 46% i stopniowo dibierać góra/dół, aby uzyskać odpowiedni popiół.

Jak "twardy" to ustaw ok. 1:7 do 1:8, czyli 3sek podawanie i 20-24sek pauza i do tego nadmuch ok. 42% - koryguj nadmuch aż uzyskasz dobry popiół

W zależności od tego jak mocno możesz pójść, aby nie marnowac węgla - otwórz daną ilośc pętli ogrzewania, jak się to wygrzeje za np. 3-4dni, to stopniowo dodawaj nowe pętle.

djhiq
30-01-2014, 08:50
Dzięki Jarecki. Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło. Mam mało czasu na spędzanie w kotłowni ale dziś tam chwilę zakotwiczę i poobserwuję co się dzieje z popiołem. Zobaczymy też co będzie dziś jak wrócę z pracy. Jadę na 16 kW na 50% nadmuchu ale myślę że będzie masakra w popielniku jak wrócę do domu. Wyłaczyłem też pomkpę i z ogrzewanej powierzchni zostało jakieś 35-40%. Ogólnie zacznę testować dwustan bo ciężko ten węgiel dobrze spalić a narazie to mi zależy żeby jak najwięcej energii wpompować w moje podłogi - o przegrzewanie się narazie nie boję :)

djhiq
30-01-2014, 08:52
djhiq

Napisze krótko i się więcej na wątek nie wtrącam.
Jak trafiłeś jak to określam miękki węgiel, to na małej eko spalisz w miarę rozsądnie pod 45-48kg/24h, będzie deko niedopału i trochę więcej kalafiorów.
Jak trafiłeś jak to określam twardy węgiel, to na takim palniku zacznie Ci zwalać koks po przekroczeniu pok.35kg/24h



Pomimo tego że mieszkam na ślasku to "szpecem" od wunglo nie jestem - możesz mi powiedzieć jak to ocenic czy mam miękki czy twardy. Kupiłem Retopal z Bartexu - tyle mi wiadomo

kobra64
30-01-2014, 09:14
Retopal nie daje spieków koksowych. Przy zbyt dużej dawce może przerzucać niedopałki, ale węgiel nie zlepia się podczas spalania. Spieka się popiół - takie spieki widać na Twoich zdjęciach z pierwszego postu. Przy ostrym prowadzeniu może wręcz tworzyć taką obwódkę szlaki wokół palnika, którą trzeba będzie raz - dwa razy dziennie zrzucić bo sama nie spadnie. Popatrzyłem w Twoje posty i 28 stycznia pisałeś, że palisz Chwałowicami i są mocniejsze od tego co paliłeś wcześniej? Spróbuj przejść na sterowanie dwustanowe. Daj sobie na początek nastawy jakie sugeruje Jarecki - 1 do 6 przy krótkim podaniu, więc np. 3 do 18. Tylko z wiatrem pewnie trzeba będzie iść wyżej, jak masz tą 40 watt dmuchawkę. Przed startem eksperymentu oczyść popielnik, żeby było widać czy nie produkuje niedopału. Tylko to jak będziesz przy piecu i będziesz miał wolnych kilka godzin - bo na pewno trzeba będzie coś poprawiać. Gdzie na Śląsku mieszkasz?

kobra64
30-01-2014, 09:18
A tak w ogóle to kup jakiś starter na kartę, wygrzeb w chacie jakiś stary modem i ruter ( prawie każdy ma jakiegoś nieużywanego sprzęta ) i pokaż sterownik online - będzie łatwiej.

jazzy77
30-01-2014, 10:11
Sugerowalbym raczej spiecie CWU i CO z jednego krocca zasilajacego, zas podlogowke dal z drugiego. Co zas do powrotow, bezwzglednie jestem za wpieciem powrotu z CWU bezposrednio przed kotlem, wtedy mozna posilkowac sie CWU+mieszajaca gdyby temperatura powrotu bardzo spadala, gdyz bedzie dodatkowo wychladzana przez powrot podlogowki.- to wtedy, gdy powrot podlogowki bedzie wpiety za powrotem 4D. Dlatego jestem za spieciem rowniez powrotow CO oraz podlogowki jeszcze przed zaworem 4D, zas powrotu CWU, jak juz wczesniej wspomnialem, przed samym kotlem.
Takie jest moje zdanie, jesli sie myle, zaraz ktos mnie tu poprawi :)
karoka65 wczesniej napisal: "Rozdziel podłogę i CO".... I tak wlasnie zrob, tylko nie dopinaj podlogi do krocca razem cwu, odseparuj ja calkowicie. CWU i CO wyprowadz i rozdziel z drugieggo... Jak zrobisz tak, jak napisales w powyzszym poscie, bedziesz mial jak w porzekadle: "zamienil stryjek siekierke na kijek" :)

OK. Czyli wszystko na odwrót. Zasilanie 1 wyjście CWU od razu do bojlera oraz do 4D a zanim CO. Zasilanie 2 wyjście: Podłogówka, czyli do mieszacza 3d i dalej pompa podłogowa.
A powrót: CO do 4D, podłoga do 4D, a CWU za 4D i wszystko dalej jedną rurką powrotu już do pieca.

Karoka co Ty na to?

djhiq
30-01-2014, 10:20
Gdzie na Śląsku mieszkasz?

W Rybniku. Tu gdzie fedrują Chwałowice :)

kobra64
30-01-2014, 10:41
Na Wodzisławskiej w Rybniku masz dilera KW SA - firma TRANS Kaczmarczyka, brałem przez nich kilka razy i było OK. Kup sobie u nich parę worków Retopalu i porównaj spalanie z tym co masz z Bartexu. No i susz węgiel przed zasypem - zapas na 2 kosze do kotłowni do jakichś pojemników, w najgorszym razie do worków jutowych

djhiq
30-01-2014, 11:24
Na Wodzisławskiej w Rybniku masz dilera KW SA - firma TRANS Kaczmarczyka, brałem przez nich kilka razy i było OK. Kup sobie u nich parę worków Retopalu i porównaj spalanie z tym co masz z Bartexu. No i susz węgiel przed zasypem - zapas na 2 kosze do kotłowni do jakichś pojemników, w najgorszym razie do worków jutowych

Suszę węgiel w kotłowni w domu obok (mieszkam tam aktualnie). ALe ogólnie to wiadomo ze ten opał mam mokry bo aktualnie nie idzie kupic suchego (bynajmniej u mnie nigdzie na miejscu) Ten z Bartexu też przyszedł mokry jak diabli

USER_RBR_12kW
30-01-2014, 11:41
Poprawiłem schemat instalacji. Czy teraz jest poprawnie?
Proszę ekspertów o wypowiedz.

238624

bobpoz
30-01-2014, 12:20
Dokonałem zmian w ustawieniach:
Moc min. 12kw nadmuch 37%
Moc max. 16kw nadmuch 40%
Czas postoju w podtrzymaniu 15min
Histeraza CO 1C.

Od przedwczoraj temperatura w domu spadła za 17C do 15,6C
Palę aktualnie groszkiem Ekobran (to mieszanka węgli syberyjskich) o niskiej spiekalności i kaloryczności w okolicy 23-25MJ

Co dzisiaj będzie na palniku i w popielniku zobaczę po popołudniowej wizycie żony.

pawko_
30-01-2014, 12:57
Dzisiaj znowu wysoka temp. podajnika. 95oC. Czy to przez wiatr ? Kiedyś jak wyłączyłem kocioł przyłożyłem ogień z zapalniczki do dmuchawy- nie był przez nią zasysany. Gdzieś na aukcji RCK wyczytałem, że jeśli płomień wciąga to trzeba założyć RCK. Albo na odwrót to było... Zapomniałem. Wiem, że u mnie było OK, zgodnie z opisem na aukcji.

adkwapniewski
30-01-2014, 13:25
Sprawdź kilka razy ciąg w kominie nie jest stały ...

Ja mam 14`tkę 11m i tak jest za "duża" ...

mark3k
30-01-2014, 14:31
RCK na 100% nie zaszkodzi, a przy problemach z nadmiernym ciągiem kominowym wręcz jedyną, skuteczną witaminką na tą przypadłość.
Kosztuje jedynie lub aż ok 170 zł jednak warto zamontować. Takie jest oczywiście moje zdanie.

75max
30-01-2014, 17:06
możecie ocenić płomień chyba trochę za bardzo dmucham parę stron wcześniej wrzuciłem filmik odnośnie dmuchawy i tam było nagrane z mniejszym nadmuchem ale nikt nie odpowiedział
238665

Maher
30-01-2014, 17:20
Poprawiłem schemat instalacji. Czy teraz jest poprawnie?
Proszę ekspertów o wypowiedz.

238624

Poszukaj mojego tematu na temat schematu kotłowni, zrobiłem prawie dokładnie jak na schemacie i działa i jest bardzo podobny do tego co ty narysowałeś.
Jak cię zainteresuje to opiszę ci jakie zmiany jeszcze na etapie łączenia zrobiłem.

gmaj22
30-01-2014, 18:06
Poprawiłem schemat instalacji. Czy teraz jest poprawnie?
Proszę ekspertów o wypowiedz.

238624

Poczytaj jeszcze na poprzedniej stronie na temat problemu jaki mial jazzy77 przy takim podlaczeniu. Mozesz sie rowniez zastanowic, czy nie warto zrobic tak, jak sugerowalem koledze jazzy, a przede mna jeszcze karoka65. Odseparuj zasilanie podlogowki od C.O.

USER_RBR_12kW
30-01-2014, 19:21
Poszukaj mojego tematu na temat schematu kotłowni, zrobiłem prawie dokładnie jak na schemacie i działa i jest bardzo podobny do tego co ty narysowałeś.
Jak cię zainteresuje to opiszę ci jakie zmiany jeszcze na etapie łączenia zrobiłem.

Tak proszę opisz chętnie poczytam.

USER_RBR_12kW
30-01-2014, 19:23
Poczytaj jeszcze na poprzedniej stronie na temat problemu jaki mial jazzy77 przy takim podlaczeniu. Mozesz sie rowniez zastanowic, czy nie warto zrobic tak, jak sugerowalem koledze jazzy, a przede mna jeszcze karoka65. Odseparuj zasilanie podlogowki od C.O.

Czytałem tylko nie wiem jaki układ ma jazzy77. Jeśli rozdzielę grzejniki i podłogówkę to jaki jest sens dawać ten zawór 4D? Chyba że powroty będą do niego wchodziły a tylko zasilania rozdzielone?

Maher
30-01-2014, 19:49
Tak proszę opisz chętnie poczytam.

Poszły inne zawory 3D-termo (tańsze a z większymi przepływami).
Zrezygnowałem z grawitacji (zawór różnicowy) na CWU.
Drabinki w łazienkach poszły równolegle do CWU.
Naczynie przeponowe CWU poszło na zimną wodę (dłużej wytrzyma).

Z użytkowania schemat sprawdza się dobrze, nie wiem czy teraz nie zrezygnowałbym z 4D (dobrze pracuje w układzie gdzie jest stały przepływ np. 1 pompa, u mnie gdy pompy włączają się różnie i jest wtedy różny przepływ w zależności ile pomp pracuje różnie obniża temperaturę.

bynio2
30-01-2014, 20:08
Poprawiłem schemat instalacji. Czy teraz jest poprawnie?
Proszę ekspertów o wypowiedz.

238624

No właśnie.Podpinam się do posta i mam takie pytanie.Mam taką samą instalacje i proszę o podpowiedz czy mogę podłączyć dodatkowo powrót CWU z powrotem CO,bez dodawania mieszającej a ze zmianą ustawień CWU +mieszająca?Wtedy na 4-D miałbym cieplejszy powrót przy grzaniu CWU i chyba mógłbym ustawić temp.zał.miesz. do pod mieszania powrotu?Dobrze myślę czy nie?
Pozdrawiam i proszę o podpowiedz :yes::D

bynio2
30-01-2014, 20:46
możecie ocenić płomień chyba trochę za bardzo dmucham parę stron wcześniej wrzuciłem filmik odnośnie dmuchawy i tam było nagrane z mniejszym nadmuchem ale nikt nie odpowiedział
238665

Płomień wysoki jak cholera ja takiego przy normalnej pracy nie widziałem,no chyba że rozkręcam piec na ręcznym po rozpaleniu:D,ale ja mam opał z dupy:lol2:
Patrzyłem na Twój ster i ...pierwsze pytanie,nie masz za zimno ?Sądzę po sobie,bo moja żonka jest ciepłolubna:yes:i 20,2 s to za zimno.
Mamy podobne domy co do powierzchni i myślę że też masz 4-D i nim regulujesz temp. na zasilaniu:yes:Ja mam podobnie tylko jeszcze na dole jest podłoga na 3-D.Myślę o połączeniu powrotów CWU z CO i jak jusz pisałem powyzej czekam na podpowiedz.
Sądzę ze za mocno dmuchasz do tego węgla co masz,ja jadę na dwustanowym i jest o niebo lepiej :yes:

gmaj22
30-01-2014, 20:47
Czytałem tylko nie wiem jaki układ ma jazzy77. Jeśli rozdzielę grzejniki i podłogówkę to jaki jest sens dawać ten zawór 4D? Chyba że powroty będą do niego wchodziły a tylko zasilania rozdzielone?

Pompa C.O. "zasysalaby" wode na zasilanie C.O. przez zawor 4D, zas na podlogowce i tak masz (jesli masz...) zawor 3D termostatyczny. Zreszta jak sam zauwazyles, w tej sytuacji sens zastosowania zaworu 4D wydaje sie byc bardzo watpliwy. Na to zwraca tez chwile wczesniej uwage kol. Maher. Ja u siebie 4D wywalilem - jest calkowicie niepotrzebny. Uzywam sterowania pogodowego/krzywej grzania oraz termostatow na grzejnikach. Wczesniej mialem : 4D, i kilka pomp, C.W.U. na grawitacji...slowem kilka "grzybow w barszczu". Teraz sukcesywnie te grzyby wyciagam :)) Zostalo mi tylko zamienic jeszcze ZZ na CWU z klapowego na sprezynowy, bo mimo pompy, sporo CWU grawitacyjnie przebija.

PS: Maher ma w zasadzie sama podlogowke, poza drabinkami wpietymi w uklad CWU, zas USER_RBR_12kW grzejniki i podlogowke, wiec uklady sa rozne i bezkrytyczne kopiowanie rozwiazan nie zawsze przynosi pozadany efekt.

djhiq
30-01-2014, 22:15
Na dziś koniec walki z piecem. Po pierwsze to rano dowaliłem mu moc max 16 kW i nadmuch 50% (grupowe) i ogrzewałem tylko jedno piętro. No i jak wróciłem to na piecu miałem temp 57* i powrót w okolicach 45*. Piec się odstawiał. Na górze zrobiło się przyjemnie zatem dał sobie rady z tym nagrzaniem. Ale jednak niedopałków za duzo w popielniku (spalam je drugi raz u ojca w zasypowym) . Zrobiłem zatem tak jak kazał mi Jarecki. Przeszedłem na dwustan. Podawanie 3s i przerwa 15s - nadmuch 46%. No i po jakimś czasie do popielnika zaczęła zjeżdzać taka rozżażona do czerwoności bryła jakby ostudzonej magmy wulkanicznej. Podniosłem zatem nadmuch na 48% ale dalej to samo. Nic no stwierdziłem że będę zaczynał od drugiej propozycji czyli większe przerwy i mniej dmuchania. ALe efek jednak nadal taki sam. Piec oczywiscie już nie był w stanie sie tak nagrzać jak wcześniej ale jakos tam se radził (spadał max do 43* - powrót do 35*) Zapomiałem dodać ze przed odpaleniem dwustanu otwarłem mu 3 pętle na parterze. Nie chciałem ryzykować żeby zostawić to tak jak miałem i wróciłem do grupowego z nadmuchem jeszcze większym (12-16 45% 52%). Zobacze rano ale cudów się nie spodziewam. Jedynie tego ze się wygrzeje. Powiedzcie co byście zrobili z taką sytuacja. COś ten retopal z tego bartexu nie do okiełznania. Postaram się neta podpiąć w tym tygodniu moze się uda to udostepnie stera

75max
31-01-2014, 05:23
Płomień wysoki jak cholera ja takiego przy normalnej pracy nie widziałem,no chyba że rozkręcam piec na ręcznym po rozpaleniu:D,ale ja mam opał z dupy:lol2:
Patrzyłem na Twój ster i ...pierwsze pytanie,nie masz za zimno ?Sądzę po sobie,bo moja żonka jest ciepłolubna:yes:i 20,2 s to za zimno.
Mamy podobne domy co do powierzchni i myślę że też masz 4-D i nim regulujesz temp. na zasilaniu:yes:Ja mam podobnie tylko jeszcze na dole jest podłoga na 3-D.Myślę o połączeniu powrotów CWU z CO i jak jusz pisałem powyzej czekam na podpowiedz.
Sądzę ze za mocno dmuchasz do tego węgla co masz,ja jadę na dwustanowym i jest o niebo lepiej :yes:

Trochę przesadziłem z tym dmuchaniem już jest zmniejszone co do temperatury to czujnik jest na dole na korytarzu i tam jest zakręcony grzejnik nie mam jak przeciągnąć czujnika do góry normalna temperatura w domu musi byś w granicach 23 bo też wszystko zimno ludne i do tego dzieci :yes: Co do zaworu po mam ale jest odkręcony na grzejnikach termostaty i tylko łazienka puszczona na ful żeby dogrzewało powrót. Muszę popróbować z tym dwu-stanem

jazzy77
31-01-2014, 05:30
Poczytaj jeszcze na poprzedniej stronie na temat problemu jaki mial jazzy77 przy takim podlaczeniu. Mozesz sie rowniez zastanowic, czy nie warto zrobic tak, jak sugerowalem koledze jazzy, a przede mna jeszcze karoka65. Odseparuj zasilanie podlogowki od C.O.

Ja niestety kotłownie mam już od roku. Jak rok temu wrzucałem fotki mojej to nikt nie zwrócił uwagi na to, że mogę mieć taki problem. Teraz za zmiany muszę już niestety zapłacić.

djhiq
31-01-2014, 06:51
Rano byłem przy piecu i o zgrozo w popielniku połowa to był jeszcze czerwony żar co mnie bardzo dziwi. Jakoś ten węgiel się strasznie długo żarzy i zamiast do popielnika lecieć popiół leci lawa. Ustawiłem na dwustanowym 3s podawania 40 s postoju i 40% nadmuchu. Żeby się to paliło na palniku a nie w popielniku :) Pojechałem do pracy. Zobaczymy co będzie po powrocie (o ile nie zgaśnie). Możliwe że będę jeszcze większą przerwę musiał zrobić. Coś mi to do tego co piszecie o Retopalu niepodobne.

kalio
31-01-2014, 08:19
Rano byłem przy piecu i o zgrozo w popielniku połowa to był jeszcze czerwony żar co mnie bardzo dziwi. Jakoś ten węgiel się strasznie długo żarzy i zamiast do popielnika lecieć popiół leci lawa. Ustawiłem na dwustanowym 3s podawania 40 s postoju i 40% nadmuchu. Żeby się to paliło na palniku a nie w popielniku :) Pojechałem do pracy. Zobaczymy co będzie po powrocie (o ile nie zgaśnie). Możliwe że będę jeszcze większą przerwę musiał zrobić. Coś mi to do tego co piszecie o Retopalu niepodobne.

Jak masz ławę to na pewno za dużo dmuchasz
i teraz tak opał by się wypalić musi być na palniku talnik jest taki jaki jest i nie ma gdzie się do końca wypalić bo kołnierz korony jest mały - wiec wszystko spada, w normalnej retorcie talerz jest o wiele szerszy, również w retorcie powierzchnia żaru jest mniejsza,
Zjedź z tym dmuchaniem na 43 dla 12kw
i patrz aby nie przesypywało do popielnika

kobra64
31-01-2014, 08:54
Ten popielnik zasypany żarem to miałeś po nocy palenia na grupowym na 12 - 16 kW? To wróć do tego co miałeś przedwczoraj - 12 - 16 kW z nadmuchem 50 dla 16 kW. Niedopałki jeszcze przez 2 - 3 dni przeżyjesz, potem zejdziesz z mocą to powinny zniknąć. Jak dołożyłeś te 3 pętle to ile jeszcze zostało nieczynnych? A te 3 nowo uruchomione się zagrzały i temp. w pomieszczeniach które grzeją wzrosła odczuwalnie?

bynio2
31-01-2014, 08:54
No właśnie.Podpinam się do posta i mam takie pytanie.Mam taką samą instalacje i proszę o podpowiedz czy mogę podłączyć dodatkowo powrót CWU z powrotem CO,bez dodawania mieszającej a ze zmianą ustawień CWU +mieszająca?Wtedy na 4-D miałbym cieplejszy powrót przy grzaniu CWU i chyba mógłbym ustawić temp.zał.miesz. do pod mieszania powrotu?Dobrze myślę czy nie?
Pozdrawiam i proszę o podpowiedz :yes::D

239153


tu narysowałem o co mi chodzi(troszkę koślawo)Mój powrót CWU wchodzi do pieca osobno-nie jak na rysunku,chciałbym go połączyć tak jak narysowałem bez pompy.Teraz jak grzeję wode to mi bardzo spada powrót:( i nie wiem dlaczego bo woda z powrotu CWU jest b/gorąca i nie powinna tak bardzo wychładzać pieca.Podejrzewam że to jakieś problemy z zaburzeniem przepływu przez 4-D robi taki numer:yes:Proszę o pomoc:yes:

Andrzej_M_
31-01-2014, 09:09
,,,, nie ma gdzie się do końca wypalić bo kołnierz korony jest mały - wiec wszystko spada, w normalnej retorcie talerz jest o wiele szerszy, również w retorcie powierzchnia żaru jest mniejsza, ,,,,


Kalio chciałem zaznaczyć, że na tych obrzeżach retorty węgiel już się nie spala a jedynie "dogorywa lub kona" jak kto woli.

Ten węgiel na obrzeżach to i owszem może się zamienić w ładny popiół, ale z tego powodu, że spalać się będzie poprzez żarzenie i do tego bardzo powoli.
Więc pozyskanego ciepła w ten sposób spalania będzie niewiele.

bynio2
31-01-2014, 09:13
239153


tu narysowałem o co mi chodzi(troszkę koślawo)Mój powrót CWU wchodzi do pieca osobno-nie jak na rysunku,chciałbym go połączyć tak jak narysowałem bez pompy.Teraz jak grzeję wode to mi bardzo spada powrót:( i nie wiem dlaczego bo woda z powrotu CWU jest b/gorąca i nie powinna tak bardzo wychładzać pieca.Podejrzewam że to jakieś problemy z zaburzeniem przepływu przez 4-D robi taki numer:yes:Proszę o pomoc:yes:

239155

Tak to bym chciał zrobić:) tylko nie wiem czy tak można.U nas w małopolsce cięzko o dobrego instalatora.
Jak im opisuję co chcę uzyskać w ten sposób to się dziwią i twierdzą że sobie cuda wymyślam:yes:

bynio2
31-01-2014, 09:21
Rano byłem przy piecu i o zgrozo w popielniku połowa to był jeszcze czerwony żar co mnie bardzo dziwi. Jakoś ten węgiel się strasznie długo żarzy i zamiast do popielnika lecieć popiół leci lawa. Ustawiłem na dwustanowym 3s podawania 40 s postoju i 40% nadmuchu. Żeby się to paliło na palniku a nie w popielniku :) Pojechałem do pracy. Zobaczymy co będzie po powrocie (o ile nie zgaśnie). Możliwe że będę jeszcze większą przerwę musiał zrobić. Coś mi to do tego co piszecie o Retopalu niepodobne.

Powiem Ci tak,wszyscy gadają ze masz za duży nadmuch a ja Ci powiem że masz o wiele za krótką przerwe w podawaniu.Ja mam 11-tke co prawda ale ja mam przerwe w 2-stanie 95s i jest b/dobrze.Za dużo węgla i za mały okres czasu aby go dopalić.Takie moje zdanie.Zresztą możesz luknąć na mój ster:)

djhiq
31-01-2014, 09:25
Ten popielnik zasypany żarem to miałeś po nocy palenia na grupowym na 12 - 16 kW? To wróć do tego co miałeś przedwczoraj - 12 - 16 kW z nadmuchem 50 dla 16 kW. Niedopałki jeszcze przez 2 - 3 dni przeżyjesz, potem zejdziesz z mocą to powinny zniknąć. Jak dołożyłeś te 3 pętle to ile jeszcze zostało nieczynnych? A te 3 nowo uruchomione się zagrzały i temp. w pomieszczeniach które grzeją wzrosła odczuwalnie?

Dostałem cynk z domu że w piecu wygasło. Podejrzewam ze za mało paliwo podawałem i spadło na maxa i się wygasił. CO do dodatkowych pętli to spokojnie się wygrzały. Nawet poszło na nie za dużo temperatury bo aż 40* bo narazie zawór trójdrożny reguluję sam (nie mam sterowania). Nie wiem jak to ustawic żeby ta lawa nie szła. Ten nadmuch po płomieniu wydawał się ok (40%). Jedynie chyba miałem za duze przerwy w podawaniu. Znów dzis rozpalańsko i grzanie ale myślę ze juz pojadę na 12 kW albo na dwustanie jak już w końcu odczaruję ustawienia

Jarecki79
31-01-2014, 09:37
Kalio chciałem zaznaczyć, że na tych obrzeżach retorty węgiel już się nie spala a jedynie "dogorywa lub kona" jak kto woli.

.

Tutaj kolego jesteś w błędzie i zanim zaczniesz ferować takie wyroki, to może przyjrzyj sie lepiej i baczniej kilku palnikom oraz sposobom dystrybucji powietrza.
Powiedzmy,że Twoje zdanie w tym zakresie jest prawdziwe dla większości palników, ale nie dla wszystkich.

Normalnie, jak dawno dawno temu słusznie wniosek wyciągnąłeś ten szerszy rant pozwala na "usypanie" wyższego złoża węgla, a co to oznacza tłumaczyć nikomu nie trzeba.

Jarecki79
31-01-2014, 09:44
Powiem Ci tak,wszyscy gadają ze masz za duży nadmuch a ja Ci powiem że masz o wiele za krótką przerwe w podawaniu.Ja mam 11-tke co prawda ale ja mam przerwe w 2-stanie 95s i jest b/dobrze.Za dużo węgla i za mały okres czasu aby go dopalić.Takie moje zdanie.Zresztą możesz luknąć na mój ster:)

Jak masz małe zapotrzebowanie, to sobie możesz podawac co 95sek, jak ktoś musi ładować i potrzebuje mocy, to niestety tak se nie da.

17kW oznacza mniej-więcej prawidłowe wypalanie ok. 65kg/24h przy sprawności 88% i kaloryczności ok.26MJ/kg (ok.2,67kg/h)
Jak pisałem wcześniej dla tego palnika kolega musi max. podawać 1,5kg/h przy węglu, który ciężko spalić lub max.2kg/h przy takim, który nie jest kłopotliwy w spalaniu (jak to mówie "miękki")
Jak wcześniej dawał rade przy samych pętlach na górze, to było tak zostawić jak się to dobrze wygrzeje przez 2-3dni i dopiero dołączac po małej ilości dalszych pętli.

Nie da się takich rzeczy zrobic z doskoku, musi przed kotłem posiedzieć, ze spokojem obserwowac i dobierać, odkręcac pętle itd.
Jest weekend- więc na budowę, krzesełko i do dzieła.
Jak wygrzeje się buda, to będzie sobie mógł puścić na grupowe i będzie spokój, ale jak teraz musi fest podawać, to musi patrzeć na ograniczenia palnika.

kobra64
31-01-2014, 09:54
No 3 do 40 to miałeś przeszło 1 do 13 - raczej musiało zgasnąć przy dość mocnym dmuchaniu. A ile masz jeszcze pętli do uruchomienia? Tyle że zanim rozpalisz to te już wygrzane zdążą się raczej trochę wystudzić - ja bym na początek po rozpaleniu uruchomił tylko to co było włączone na samym początku, jak się ustabilizuje to dołączyłbym te 3 które wczoraj dołączałeś i dopiero jak to się ustabilizuje to walczyłbym z resztą. A na kotle bym dał to co miałeś przy grzaniu tego pierwszego fragmentu instalacji - 12 - 16 kW z dmuchem 50 dla 16 kW ( czyli to co było przed zmianami ustawień i powodowało jakiś tam niedopał, jak masz gdzie to spalić to olej to, bo to jeszcze góra 2 - 3 dni i będzie po zabawie, będziesz mógł iść z mocą w dół na powiedzmy 12 - 12 albo nawet na 8 - 12 i tam sobie dobierzesz prawidłowe dmuchanie ). Gdybyś chciał się bawić w dwustan - to płomień i wygląd palnika na początku po wprowadzeniu zmian nic Ci nie powiedzą - to trzeba co najmniej godziny - dwóch pracy kotła żeby zmiany się uwidoczniły. To tak działa i masz na to dowód dzisiaj. Bardzo zubożyłeś nastawy i miał za mało węgla - no ale na początku przez dość długi czas wypalał jeszcze ten nadmiar który miał usypany na palnik z poprzednich nastaw i wydawało się że jest OK. Jak się zapas skończył, to i problem wyszedł.

mark3k
31-01-2014, 09:55
Jak masz małe zapotrzebowanie, to sobie możesz podawac co 95sek, jak ktoś musi ładować i potrzebuje mocy, to niestety tak se nie da.

17kW oznacza mniej-więcej prawidłowe wypalanie ok. 65kg/24h przy sprawności 88% i kaloryczności ok.26MJ/kg (ok.2,67kg/h)
Jak pisałem wcześniej dla tego palnika kolega musi max. podawać 1,5kg/h przy węglu, który ciężko spalić lub max.2kg/h przy takim, który nie jest kłopotliwy w spalaniu (jak to mówie "miękki")
Jak wcześniej dawał rade przy samych pętlach na górze, to było tak zostawić jak się to dobrze wygrzeje przez 2-3dni i dopiero dołączac po małej ilości dalszych pętli.

Nie da się takich rzeczy zrobic z doskoku, musi przed kotłem posiedzieć, ze spokojem obserwowac i dobierać, odkręcac pętle itd.
Jest weekend- więc na budowę, krzesełko i do dzieła.
Jak wygrzeje się buda, to będzie sobie mógł puścić na grupowe i będzie spokój, ale jak teraz musi fest podawać, to musi patrzeć na ograniczenia palnika.

Ładnie to wszystko ująłeś i w pełni się z Tobą zgadzam.
Reasumując: palnik mała ekoenergia nie jest w stanie (fizycznie) osiągnąć moc 17kW.
Chyba, że gdzieś na świecie wykopią węgiel o kaloryczności min 40MJ/kg = utopia.
Mój palnik przy trudnym w spalaniu węglu, a taki na ten sezon zakupiłem potrzebuje małych i częstych dawek paliwa. Piszę o tym po raz kolejny.
Wielkości dawek (czasy podawania) określone w sterowaniu grupowym dla mocy 12 i 17kW (mówię o małej ekonenergii) są zdecydowanie za duże i palnik przesypuje niedopalony węgiel do popielnika.

gmaj22
31-01-2014, 10:19
Powiem Ci tak,wszyscy gadają ze masz za duży nadmuch a ja Ci powiem że masz o wiele za krótką przerwe w podawaniu.Ja mam 11-tke co prawda ale ja mam przerwe w 2-stanie 95s i jest b/dobrze.Za dużo węgla i za mały okres czasu aby go dopalić.Takie moje zdanie.Zresztą możesz luknąć na mój ster:)

Jesli podajemy przerwe w podawaniu, wypadaloby jeszcze dodac czas tego podawania. U Ciebie jest to 5s, wiec przy podawaniu 3s, zeby uzyskac taki sam efekt, ta przerwa musialaby byc w granicach 55-60s. Zwracam na to uwage, bo osoby mniej obeznane z tematem moga wyciagac niewlasciwe wnioski. A po za tym czasami lepiej jest podac krocej a czesciej, zwlaszcza wysokokaloryczny wegiel.
PS: Zwraca tez na to uwage kol. [I]mark3k/I] w poscie wyzej, co dopiero teraz zauwazylem :)
Zainstalowalem nowy soft i mimo zmian ilosci podawania, przydalyby sie dodatkowo/lub zamiast zmiany czasu podawania w grupowym. 6x3 a 3x6 zgadza sie tylko w matematyce, w spalaniu w kotle juz niezbyt :) Chociaz musze uczciwie przyznac, ze jest lepiej niz dotychczas, pomimo iz teraz trzeba opanowac w grupowym dwa parametry:nawiew i podawanie, dotychczas zas dobieralo sie tylko nawiew. Dzieki temu udalo mi sie doprowadzic kociol do pracy w grupowym 8kW/8kW praktycznie bez odstawiania. Nazwalbym to "spalaniem w trybie recznym z zaletami spalania grupowego" :)

djhiq
31-01-2014, 10:49
Ten popielnik zasypany żarem to miałeś po nocy palenia na grupowym na 12 - 16 kW? To wróć do tego co miałeś przedwczoraj - 12 - 16 kW z nadmuchem 50 dla 16 kW. Niedopałki jeszcze przez 2 - 3 dni przeżyjesz, potem zejdziesz z mocą to powinny zniknąć. Jak dołożyłeś te 3 pętle to ile jeszcze zostało nieczynnych? A te 3 nowo uruchomione się zagrzały i temp. w pomieszczeniach które grzeją wzrosła odczuwalnie?
Przy tym wcześniejszym dmuchaniu 50% też nie było szału z popielnikiem. CO do petli jeszcze nieczynnych to zostało jeszcze 11 szt :)Te trzy dogrzały sie nawet za bardzo bo nie zmniejszyłem nastaw na trójdrogowym i poleciało na nie nawet 40*. Czy to może mieć jakieś złe skutki ze od razy zabudowałem taką temperaturę w te pętle?? Temperatura na wcześniej ogrzewanym poziomi juz była bardzo fajna w odczuciu - grzeje się

zby-net
31-01-2014, 11:09
Panowie i Panie mam pytanie :)

Czy przy temp. -12 -:-15 która obecnie u nas utrzymuje, popiół wybieram raz dziennie (jest prawie na równo z bocznymi ściankami szuflady) to dobrze, czy źle? Chodzi mi o porównanie, w domu ciepło w piecu się pali, czasami powstają koksy które ręcznie zwalam.

mark3k
31-01-2014, 11:32
Jeśli masz węgiel o dużej zawartości popiołu (a z opisu wynika, że tak jest) to przy sporym spalaniu powstaje sporo popiołu, choć codziennie z szufladą biegać to prawie jak przy śmieciuchu.
Zmień węgiel, bo ten to jakiś poparany. :D

lestek27
31-01-2014, 11:33
Panowie i Panie mam pytanie :)

Czy przy temp. -12 -:-15 która obecnie u nas utrzymuje, popiół wybieram raz dziennie (jest prawie na równo z bocznymi ściankami szuflady) to dobrze, czy źle? Chodzi mi o porównanie, w domu ciepło w piecu się pali, czasami powstają koksy które ręcznie zwalam.

Trochę dużo tego popiołu ale to raczej zależy od węgla.
Ja palę Wesołą i Pieklorzem z Bartexu i ze 100kg węgla mam szufladę z kawałkiem popiołu.

mark3k
31-01-2014, 11:35
Zainstalowalem nowy soft i mimo zmian ilosci podawania, przydalyby sie dodatkowo/lub zamiast zmiany czasu podawania w grupowym. 6x3 a 3x6 zgadza sie tylko w matematyce, w spalaniu w kotle juz niezbyt :) Chociaz musze uczciwie przyznac, ze jest lepiej niz dotychczas, pomimo iz teraz trzeba opanowac w grupowym dwa parametry:nawiew i podawanie, dotychczas zas dobieralo sie tylko nawiew. Dzieki temu udalo mi sie doprowadzic kociol do pracy w grupowym 8kW/8kW praktycznie bez odstawiania. Nazwalbym to "spalaniem w trybie recznym z zaletami spalania grupowego" :)

Na nowym sofcie jadę 6 x 5s (oczywiście 8/8kW) i nadmuch był 48 do 49%, a dzisiaj jest zdecydowanie cieplej i ustawienia: 8/8kW, 5 x 5s i nadmuch 45%. Możliwe, że jeszcze obniżę parametry spalania. Temp. za oknem non stop do góry. Na teraz +3,9oC.

Arturo72
31-01-2014, 11:35
Te trzy dogrzały sie nawet za bardzo bo nie zmniejszyłem nastaw na trójdrogowym i poleciało na nie nawet 40*. Czy to może mieć jakieś złe skutki ze od razy zabudowałem taką temperaturę w te pętle??
Wręcz przeciwnie,jeśli nie wygrzewales wylewki wcześniej to taka temperatura zasilania a nawet wyższa jest wskazana.
Jest specjalny system wygrzewu wylewki,znajdź na forum.

kobra64
31-01-2014, 11:47
Przy tym wcześniejszym dmuchaniu 50% też nie było szału z popielnikiem. CO do petli jeszcze nieczynnych to zostało jeszcze 11 szt :)Te trzy dogrzały sie nawet za bardzo bo nie zmniejszyłem nastaw na trójdrogowym i poleciało na nie nawet 40*. Czy to może mieć jakieś złe skutki ze od razy zabudowałem taką temperaturę w te pętle?? Temperatura na wcześniej ogrzewanym poziomi juz była bardzo fajna w odczuciu - grzeje się
No pisałeś że był niedopał - ale tak Ci pisałem, jak dobrze grzało i kocioł dochodził do zadanej, odstawiał się i poradził sobie z tymi 3 dołączonymi pętlami a niedopał się nie zmarnuje tylko zużyjecie go w tym drugim kotle - to ja bym to olał. Szkoda sobie dupy zawracać poszukiwaniem ustawienia na parę dni. Bo nawet dołączając po 4 pętle co drugi dzień po tygodniu będziesz po zabawie, a gdyby się udało dołączać po 3 codziennie to w 4 dni się oblecisz ze wszystkim. Wtedy jeszcze z dniówkę dla pewności dasz mu chodzić na wyższych mocach, a potem poszukasz prawidłowego dmuchania dla 8 - 12 czy nawet 8 - 8 kW ( ponoć idzie jakieś ocieplenie ). Te 40* to pikuś, nic się nie stało. Niektórzy wygrzewają podłogówkę sporo wyższymi temperaturami.

bynio2
31-01-2014, 11:48
239155

Tak to bym chciał zrobić:) tylko nie wiem czy tak można.U nas w małopolsce cięzko o dobrego instalatora.
Jak im opisuję co chcę uzyskać w ten sposób to się dziwią i twierdzą że sobie cuda wymyślam:yes:

Czy moglibyście pomóc:)

tomasz.d
31-01-2014, 12:12
Witam wszystkich
mam problem z ustawieniem pieca

zby-net
31-01-2014, 12:20
Witam wszystkich
mam problem z ustawieniem pieca

Witaj, czy mógłbyś napisać coś więcej?

mark3k
31-01-2014, 13:36
Witam wszystkich
mam problem z ustawieniem pieca

Ale jesteś wylewny i tyle podałeś konkretów. Nie wiemy od czego zacząć. :confused::confused::confused:

gmaj22
31-01-2014, 13:39
Czy moglibyście pomóc:)

Czyli chcesz wpiac powrot cwu przed powrotem z 4D? Nie polecam takiego rozwiazania z co najmniej dwoch powodow. Po pierwsze bedzie to destabilizowalo prace 4D, po drugie ograniczysz mozliwosc dogrzewania powrotu przez cwu. Zastanow sie, jak to bedzie pracowac latem, gdy CO bedzie wylaczone a grzac bedziesz jedynie CWU. Jak juz wczesniej wspomnialem, jestem zwolennikiem wpiecia powrotu CWU jako ostatniego przed samym kotlem. Takie rozwiazanie proponuja tez zreszta bardziej doswiadczeni uzytkownicy.

PS: Przy okazji: korzystajac z chwilowego ocieplenia, wymienilem na ladowaniu CWU ZZ klapowy na sprezynowy z mosieznym grzybkiem. Mam nadzieje uzyskac tym lepsza kontrole nad temperatura CWU a przede wszystkim zapobiec przebijaniu grawitacyjnie temp. CWU. Wlasnie sie uklad ponownie "rozpedza"... :)

gmaj22
31-01-2014, 13:44
Alerz jesteś wylewny i tyle podałeś konkretów. Nie wiemy od czego zacząć. :confused::confused::confused:

Majac "az" tyle informacji, jedyna rada jaka mozna dac koledze to, zeby ustawil na "retorta eCoal" i nic nie ruszal. Jutro zas napisal, co widzi na palniku i w popielniku ;)

bobasxx
31-01-2014, 13:45
No i RCK zamontowane ;) W środę zamówiłem, wczoraj przyszło. Teraz tylko jeszcze klapkę skołuje i mój komin będzie ujarzmiony (mam nadzieję).

Trochę przesadziłem z silikonem, ale nie o estetykę tu chodzi.

bynio2
31-01-2014, 13:54
Czy moglibyście pomóc:)


Czyli chcesz wpiac powrot cwu przed powrotem z 4D? Nie polecam takiego rozwiazania z co najmniej dwoch powodow. Po pierwsze bedzie to destabilizowalo prace 4D, po drugie ograniczysz mozliwosc dogrzewania powrotu przez cwu. Zastanow sie, jak to bedzie pracowac latem, gdy CO bedzie wylaczone a grzac bedziesz jedynie CWU. Jak juz wczesniej wspomnialem, jestem zwolennikiem wpiecia powrotu CWU jako ostatniego przed samym kotlem. Takie rozwiazanie proponuja tez zreszta bardziej doswiadczeni uzytkownicy.



PS: Przy okazji: korzystajac z chwilowego ocieplenia, wymienilem na ladowaniu CWU ZZ klapowy na sprezynowy z mosieznym grzybkiem. Mam nadzieje uzyskac tym lepsza kontrole nad temperatura CWU a przede wszystkim zapobiec przebijaniu grawitacyjnie temp. CWU. Wlasnie sie uklad ponownie "rozpedza"... :)

Ale to znaczy ze mogę go wpiąc w powrót z CO jako w jeden kanał za 4-D już przy piecu?

mark3k
31-01-2014, 14:04
No i RCK zamontowane ;) W środę zamówiłem, wczoraj przyszło. Teraz tylko jeszcze klapkę skołuje i mój komin będzie ujarzmiony (mam nadzieję).

Trochę przesadziłem z silikonem, ale nie o estetykę tu chodzi.

Popełniłeś spory błąd. Opadająca sadza lub (i) popiół w kominie będzie Ci blokowała klapkę w RCK. RCK miałeś zamontować w najwyższym punkcie drzwiczek wyczystki. :(

gmaj22
31-01-2014, 14:44
Dokladnie tak... zostaw sobie jeszcze ewentualnie miejsce na kapilare do czujnika powrotu tuz za wpietym powrotem CWU. Bedziesz wtedy mogl monitorowac temperature powrotu przed samym kotlem. To tylko jeden trojnik wiecej, albo przymocujesz czujnik bezposrednio do rury powrotu.

bobasxx
31-01-2014, 14:54
Popełniłeś spory błąd. Opadająca sadza lub (i) popiół w kominie będzie Ci blokowała klapkę w RCK. RCK miałeś zamontować w najwyższym punkcie drzwiczek wyczystki. :(

Hmmm. Zobaczymy jak się to będzie zachowywało. Jak na razie na tym dolnym rancie wyczystki, nic mi się nigdy nie zbierało.

Wstawiłem RCK na dole, bo jakbym to zrobił na górze, to nie mógłbym korzystać z oryginalnego zamykania (i tak musiałem je ostro przyciąć).

Ale nie twierdzę, że nie masz racji ;)

bynio2
31-01-2014, 15:10
Dokladnie tak... zostaw sobie jeszcze ewentualnie miejsce na kapilare do czujnika powrotu tuz za wpietym powrotem CWU. Bedziesz wtedy mogl monitorowac temperature powrotu przed samym kotlem. To tylko jeden trojnik wiecej, albo przymocujesz czujnik bezposrednio do rury powrotu.

No w końcu zajarzyłem co i jak:)jeszcze tylko wypne podłoge ze stera bo i tak chodzi na stałe i zrobie CWU + mieszającą i bedzie OK...chyba:):yes:
Dzięki za pomoc.Pytanko...chciałem zerknąć na Twój ster...a tu zonk :(
Pozdrawiam

zbigmaz01
31-01-2014, 15:17
Piszecie że nie można spalić tak dużej ilości węgla?

Może nie 17kW ale deczko mniej i nie prawdą jest że spalanie w granicach 60 kg/doba jest niemożliwe.

Jeden z kolegów tak pali i widać można.
239197239198239199239200

Novy!
31-01-2014, 15:42
Piszecie że nie można spalić tak dużej ilości węgla?

Może nie 17kW ale deczko mniej i nie prawdą jest że spalanie w granicach 60 kg/doba jest niemożliwe.

Jeden z kolegów tak pali i widać można.


Zbyszek,jeśli tak mogę.Miałem nadzieję,że spotykamy się tutaj aby porozmawiać o "spalaniu opału w kotle RBR"-a nie o puszczaniu z dymem wungla(jak to ktoś napisał):)
Miły i inteligentny z Ciebie gość,nie chciej abym pomyślał ,że należysz do tych co mają korzyści ze sprzedaży tego "majstersztyku" lub do tych co mają pustkę w czaszce.Przez każdy kocioł da się "przewalić "takie ilości.Pytam tylko,jaki wymiennik w takim czasie odbiera taką ilość ciepła ze spalin?W RBR 11kW,17kW?Co ty facet piszesz?
Dobrze wiesz (albo nie,bo sam już wątpię) że w 11kW wymiennik przy temp spalin powyżej pewnego pułapu (nie ważne jakiego,ważne że tak się dzieje w niewysokim pułapie) nie daje rady odebrać już ciepła ze spalin-dlatego kocioł generuje temp spalin przy -10/15deg grubo powyżej 200deg.Teraz trzeba sie zastanowić dlaczego.u mnie sprawa jest prosta,takie było założenie.Mniejszy kocioł,w najzimniejsze dni spalanie ponad normę.Ocieplę dach,będzie w sam raz.
Ale co z innymi?Wszyscy mają takie spaliny bo myśleli tak jak ja?
Powiem krótko,mówiłem 3 miesiące temu ,że niebawem zajdą poprawki w RBR 11kW-i zajdą.Dostałem takie małe info 2-3 dni temu,ale ja pisałem o tym dawno.
Bez zawirowywacza spalin,który aby była jasność może nie zmniejsza temp.spalin ale nieźle nimi kręci,miałbym kiepsko-szczególnie w grupowym.

Więc proszę,daj spokój.
Pozdrawiam :)

I ceń sobie jakość,nie ilość-taka rada od estety :)

A co do spalania opału.Idealnym rozwiązaniem dla mnie było by manualne ustawienie 3-4 ustaw na różne temp.,tak aby sterownik sam modulował ustawioną wcześniej moc,w zależności od temp.na zewn.
Palę grupowym 8kW trochę na siłę,raz że nie mam wyboru (manual przy moich obecnych stratach ciepła wiąże się z częstymi zmianami ustawień-a czasu brakuje).Palę 8kW z róznym podawaniem,od 3-6 a to dla tego ,że wolę mniej (choć i tak za dużo)a częściej, a niżeli więcej a rzadziej 12kW,16kWitd... ;) Masakra jest jak muszę palić 12kw.Temp spalin ponad 200deg.

zawijan
31-01-2014, 16:02
Ktoś tu kiedyś pisał, że RBR 11kW pójdzie bez problemów 19kW.

zbigmaz01
31-01-2014, 16:04
Nie rozumiem tego co piszesz.
Nie jest to odpowiedź na twój post bo nie poruszam kotła 11kW.

Ilości które podałem były odpowiedzią na palenie w kotle 17kW o którym było tu pisane.
Pokazałem że można takie ilości w kotle 17kW spalić. Na statystykach jest pokazane że kocioł pracuje z mniejszą sprawnością niż 17kW ale też w statystykach jest napisane:
"Wszystkie prezentowane dane są wyliczone, przybliżone i mogą różnić się od rzeczywistych
Przyjęta sprawność kotła dla trybu Lato: 45%, dla trybu Zima: 65%"
Ja przyjąłem że średnio wzrokowo jest to 13KW dla 65% sprawności, czyli dla jakiej sprawności osiągnie 17kW? Czy to jest 85%? Jest to podobne do tego kotła?

I jeszcze aby nie było niedomówień, nie dyskutuję z tobą na temat kotłów i to obojętnie jakiej mocy i jakiegokolwiek producenta. Twoje odczucia mnie nie interesują, za długo jestem na tym forum, za dużo czytam i dużo pamiętam. Jak miałbym się wypowiadać na temat tego co piszesz ty by ci się nie spodobało, dlatego ja się powstrzymuję i nie odpowiadam na twoje posty i ty zrób to samo w stosunku do moich postów.

zbigmaz01
31-01-2014, 16:05
Ktoś tu kiedyś pisał, że RBR 11kW pójdzie bez problemów 19kW.Ja pisałem i na pewno to pamiętasz.

75max
31-01-2014, 16:11
witam chciałem spróbować na ręcznym ale nie wiem od jakich ustawień zacząć pomoże ktoś

mark3k
31-01-2014, 16:15
Non stop piszemy o efektywnym i jakościowym (całkowitym) spalaniu paliwa, a to że przerzucę przez palnik nawet z 80kg węgla to nie znaczy że go spaliłem, a tylko trochę nadpaliłem. :confused: Reszta jest w popielniku i, lub w kominie. :(
A węgla za darmo nikt nie chce dać.:(:confused:
11kW )czy tam 12kW) i 17 kW mają takie same palniki to pewnie dadzą radę przerzucić te 60 kg węgla, bo spalić efektywnie to już nie dadzą rady.:(

zbigmaz01
31-01-2014, 16:23
Non stop piszemy o efektywnym i jakościowym (całkowitym) spalaniu paliwa, a to że przerzucę przez palnik nawet z 80kg węgla to nie znaczy że go spaliłem, a tylko trochę nadpaliłem. :confused: Reszta jest w popielniku i, lub w kominie. :(
A węgla za darmo nikt nie chce dać.:(:confused:
11kW )czy tam 12kW) i 17 kW mają takie same palniki to pewnie dadzą radę przerzucić te 60 kg węgla, bo spalić efektywnie to już nie dadzą rady.:(Nie napisałem że przerzucił przez palnik a tak pali i to dobrze pali. Jak byś poczytał posty tak prawie dwa lata do tyłu to byś wiedział o kogo chodzi.

Novy!
31-01-2014, 16:25
Non stop piszemy o efektywnym i jakościowym (całkowitym) spalaniu paliwa, a to że przerzucę przez palnik nawet z 80kg węgla to nie znaczy że go spaliłem, a tylko trochę nadpaliłem. :confused: Reszta jest w popielniku i, lub w kominie. :(
A węgla za darmo nikt nie chce dać.:(:confused:
11kW )czy tam 12kW) i 17 kW mają takie same palniki to pewnie dadzą radę przerzucić te 60 kg węgla, bo spalić efektywnie to już nie dadzą rady.:(

Kolega zbig Ci nie odpisze,wybiera tych z którymi rozmawia.Zwykle są to Ci zachwyceni :)

mark3k
31-01-2014, 16:30
Nie napisałem że przerzucił przez palnik a tak pali i to dobrze pali. Jak byś poczytał posty tak prawie dwa lata do tyłu to byś wiedział o kogo chodzi.

OK. Wszystko zależy także jakim węglem pali. Kormorany czy ledvice to namiastka węgla i takiego siana i mu podobnych to i z 80 kg spali.
Ja swojego węgla nie jestem w stanie spalić w tak wielkich ilościach. Już spalenie 40 kg/24h stanowiło niezłe wyzwanie.
Wielu doświadczonych userów tak twierdzi i ja się z nimi zgadzam.
Na przyszły sezon może uda mi się kupić opał dostosowany do sterownika, choć kupując kocioł z tak zaawansowanym sterownikiem sądziłem, że sterownik dopasuję do posiadanego węgla. Niestety to był mój błąd w myśleniu, a prośby do ES to tak jak :bash::bash::bash:
Cały czas jednak mam nadzieję na zmiany w sofcie dotyczące liczby dawek (co już jest ) i czasu podawanych dawek.

zbigmaz01
31-01-2014, 16:33
Kolega zbig Ci nie odpisze,wybiera tych z którymi rozmawia.Zwykle są to Ci zachwyceni :)Masz rację, muszę dbać o zdrowie. Za stary jestem na takie durnoty. Odpisuję na to co wiem i co sprawdziłem.

PS

I jeszcze dopiszę jak tu było pisane że odpowiadam komu chcę i kiedy chcę.

zbigmaz01
31-01-2014, 16:36
OK. Wszystko zależy także jakim węglem pali. Kormorany czy ledvice to namiastka węgla i takiego siana i mu podobnych to i z 80 kg spali.
...
Aby ogrzać do tych temp co są na wykresie i przy 720m2 to śmiem twierdzić że to musi być dobry groch a nie czech.

pawko_
31-01-2014, 16:42
No i RCK zamontowane ;) W środę zamówiłem, wczoraj przyszło. Teraz tylko jeszcze klapkę skołuje i mój komin będzie ujarzmiony (mam nadzieję).

Trochę przesadziłem z silikonem, ale nie o estetykę tu chodzi.

Dobrze Ci to wyszło.



Na przyszły sezon może uda mi się kupić opał dostosowany do sterownika

Tzn. o jakim węglu myślisz na przyszły sezon ?

Novy!
31-01-2014, 16:53
Aby ogrzać do tych temp co są na wykresie i przy 720m2 to śmiem twierdzić że to musi być dobry groch a nie czech.
Pokazać Ci,że spalę 80kg/doba w mojej 11kw na 140m2? Tylko Co z tego odbierze wymiennik?Zapłać za opał,a ja spalę nawet 100kg/doba :)

kobra64
31-01-2014, 16:57
Tak z pozycji obserwatora, który ma pod opieką i karmi coraz więcej kotłów z Coalą czy Brulim: nie rozumiem troszkę oczekiwań kolegów chcących mieć w grupowym jeszcze wpływ na czas podawania i przerwy między podaniami. Jak to dostaniecie - to czym będzie się różnić grupowe od ręcznego? Jak zamierzacie ustawić podawanie i krótkie przerwy? Czy tak, żeby na palniku było jak przy dwustanie? To do czego ma wtedy służyć ta długa przerwa na dopalanie? Kto z Was krzycząc o możliwość regulacji czasu podawania i przerwy między podaniami myśli teraz o tym, że to trzeba będzie ustawiać tak, żeby z każdym kolejnym podaniem przybywało na palniku tak, żeby po ostatnim podaniu w danej grupie palnik był pełny przed rozpoczęciem dopalania - bo inaczej to nie będzie żadne spalanie grupowe tylko lekko zmodyfikowany ręcznie ustawiany dwustan? Możliwość wyboru ilości powtórzeń jest moim zdaniem wystarczająca. No może dla jakichś wyjątkowo trudnych węgli można by się pokusić o możliwość skrócenia czasu podawania do tych 3 sekund - ale nawet w takim przypadku czas przerwy powinien pozostać narzucany z automatu. Powiedzmy dla 8 kW albo podaje 5 z przerwą 20. albo 3 z przerwą 12. Po wybranej liczbie podań - dopalanie przez czas wyliczony przez algorytm. Ale to naprawdę nie jest konieczne. Znam wiele sterów, w których 5 sekund jest najmniejszą możliwą do ustawienia dawką. Znam też takie, gdzie zaczyna się od 10 sekund.

gmaj22
31-01-2014, 16:59
No w końcu zajarzyłem co i jak:)jeszcze tylko wypne podłoge ze stera bo i tak chodzi na stałe i zrobie CWU + mieszającą i bedzie OK...chyba:):yes:
Dzięki za pomoc.Pytanko...chciałem zerknąć na Twój ster...a tu zonk :(
Pozdrawiam

Wlasnie juz uporalem sie z "zonkiem" :). Wylaczalem sterownik kilka razy na kilkanascie minut. Teraz juz jest wszystko ok. Z wykresami dzis po poludniu jest nieco chaosu, ale do poludnia i wczoraj bylo calkiem ok.

Novy!
31-01-2014, 17:01
No może dla jakichś wyjątkowo trudnych węgli można by się pokusić o możliwość skrócenia czasu podawania do tych 3 sekund - ale nawet w takim przypadku czas przerwy powinien pozostać narzucany z automatu. Powiedzmy dla 8 kW albo podaje 5 z przerwą 20. albo 3 z przerwą 12. Po wybranej liczbie podań - dopalanie przez czas wyliczony przez algorytm. Ale to naprawdę nie jest konieczne. Znam wiele sterów, w których 5 sekund jest najmniejszą możliwą do ustawienia dawką. Znam też takie, gdzie zaczyna się od 10 sekund.

I tylko o to Waść chodzi :) No może,aż o to.
Teraz jest jeszcze możliwość wprowadzenia ustawień zakresu mocy min/max np.dla mocy min 8kW/3 podania/a mocy max 8kW/6 podań.I to ma wielki sens.
Daje to możliwość dokładniejszego prowadzenia kotła w pracy ciągłej,bez konieczności odstawiania-dla każdej z mocy.A przecież praca ciągła-to było zamierzenie grupowego.Potem okazało się ,że przy takich dawkach to grupowy-dwustan ;)

mark3k
31-01-2014, 17:05
Przerwa w podawaniu zostaje na nie zmienionym poziomie. W mojej ocenie regulacja czasu podawania jest priorytetem umożliwiającym efektywne spalenie "trudnego" wysokokalorycznego węgla (a taki posiadam).
O regulacji czasu przerwy w podawaniu nigdy nie pisałem, bo to jest stały i ważny element podawania w spalaniu grupowym, na którym to oparty jest algorytm takiego sposobu spalania.
Wprowadzenie liczby podań dla zakresu mocy to już jest kamień milowy dla tego systemu spalania.
A kropką nad "i" byłaby możliwość regulacji czasu podawania, nawet kosztem likwidacji liczby dawek w danej hipotetycznej mocy kotła.
Pozdrawiam.

Ps. Na dzisiaj wystarczy. Idę na piwko i kręgle.
Miłego wieczoru.:)

kobra64
31-01-2014, 17:35
Żeby uzupełnić - korekta czasu przerwy jest owszem niezbędna, ale w trybie eCoal. Coś na zasadzie tego co funkcjonuje dla nadmuchu - wyliczony czas przerwy plus ( albo minus ) wielkość ustalana przez usera. Nie wszystko się da zrobić korektą dmuchawy.

gmaj22
31-01-2014, 17:49
I tylko o to Waść chodzi :) No może,aż o to.
Teraz jest jeszcze możliwość wprowadzenia ustawień zakresu mocy min/max np.dla mocy min 8kW/3 podania/a mocy max 8kW/6 podań.I to ma wielki sens.
Daje to możliwość dokładniejszego prowadzenia kotła w pracy ciągłej,bez konieczności odstawiania-dla każdej z mocy.A przecież praca ciągła-to było zamierzenie grupowego.Potem okazało się ,że przy takich dawkach to grupowy-dwustan ;)
1/ Czy tu czasem nie ma jakiejs literowki? Bo ja nie zauwazylem w nowym sofcie, aby byla mozliwosc ustawienia roznej krotnosci dawki jesli jest taka sama moc MIN i MAX , np. 8 kW? Chociaz...gdyby tak bylo to juz bylby full wypas :)
2/ Taki wlasnie efekt udalo mi sie osiagnac palac na grupowym 8/8 oraz 8/12 przez ostatnie dwa-trzy dni, kiedy temperatura oscylowala w granicach -10C. Kociol praktycznie sie nie odstawial, choc musialem w trakcie wprowadzac male korekty.

zbigmaz01
31-01-2014, 18:01
Żeby uzupełnić - korekta czasu przerwy jest owszem niezbędna, ale w trybie eCoal. Coś na zasadzie tego co funkcjonuje dla nadmuchu - wyliczony czas przerwy plus ( albo minus ) wielkość ustalana przez usera. Nie wszystko się da zrobić korektą dmuchawy.Byłoby to idealne rozwiązanie dla automatu.

gary1982
31-01-2014, 19:10
Witam. Jaką najniższą temperature C.O. można palic w RBR tak żeby mu nie zaszkodzić za bardzo. W tym momencie przepalam budowę węglem kormorany

kobra64
31-01-2014, 20:34
Byłoby to idealne rozwiązanie dla automatu. Automat ma jakieś dane wyjściowe - na przykład podawanie, przerwę i nadmuch dla max. mocy. Na podstawie danych z czujników wylicza modulację przerwą i nadmuchem w zależności od zapotrzebowania, temperatury wody czy spalin czy tam trendów tych temperatur. . Jednak jeżeli dla danego węgla dane wyjściowe okazują się niewłaściwe - automat musi działać źle. Spiekać, koksować, niedopalać, wypalać dziurę albo jeszcze coś. Nie da się napisać skutecznego automatu przy jednych danych startowych dla wszystkich dostępnych na rynku węgli ( chociaż Włodek ciągle wierzy, że się da ) - dobrze wykonana przez usera na podstawie obserwacji palnika i popiołu korekcja przerwy znacznie poszerzyłaby zakres paliw dobrze i skutecznie spalanych w automacie.

Novy!
31-01-2014, 21:19
1/ Czy tu czasem nie ma jakiejs literowki? Bo ja nie zauwazylem w nowym sofcie, aby byla mozliwosc ustawienia roznej krotnosci dawki jesli jest taka sama moc MIN i MAX , np. 8 kW? Chociaz...gdyby tak bylo to juz bylby full wypas :)

Właśnie nie ma takiej możliwości aby ustawić np.moc MIN 8kW z krotnością 3,a moc MAX z krotnością 6.Na takie małe palniki jak "nasze" to jest rozwiązanie.Do tego podawanie po 3 sek-i jest ok.To samo dla innych mocy.Każdy "przeskok" na wyższą moc miałby kilka takich "przedmocy".Ja upieram się bowiem przy rozwiązaniu:
mniej a częściej,zamiast więcej a rzadziej ;)

Novy!
31-01-2014, 21:29
Nie da się napisać skutecznego automatu przy jednych danych startowych dla wszystkich dostępnych na rynku węgli ( chociaż Włodek ciągle wierzy, że się da ) - dobrze wykonana przez usera na podstawie obserwacji palnika i popiołu korekcja przerwy znacznie poszerzyłaby zakres paliw dobrze i skutecznie spalanych w automacie.

Da się.Musiałby to tylko nie być algorytm.Normalny programik który uczyłby się tak jak antywirus.Heurystyka-szukanie podobieństw w powtarzalności,nie koniecznie ich znajdowanie.Lepiej zbliżyć się do rozwiązania,a niżeli na siłę je uzyskiwać.Tylko chłopaki uparli się na algorytmy i nie dadza rady :) A i tak za kilka lat opał typu węgiel odejdzie w zapomnienie,a wraz z nim jeden z największych przekrętów w sprzedaży.Najdroższa woda na świecie ;)

gmaj22
31-01-2014, 21:33
Właśnie nie ma takiej możliwości aby ustawić np.moc MIN 8kW z krotnością 3,a moc MAX z krotnością 6.Na takie małe palniki jak "nasze" to jest rozwiązanie.Do tego podawanie po 3 sek-i jest ok.To samo dla innych mocy.Każdy "przeskok" na wyższą moc miałby kilka takich "przedmocy".Ja upieram się bowiem przy rozwiązaniu:
mniej a częściej,zamiast więcej a rzadziej ;)

Dlatego tez kilka/-nascie postow wczesniej zwrocilem uwage, ze 3x6 i 6x3 to zgadza sie tylko w matematyce. Na palniku juz niekoniecznie ;)

adkwapniewski
31-01-2014, 21:43
Da się.Musiałby to tylko nie być algorytm.Normalny programik który uczyłby się tak jak antywirus.Heurystyka-szukanie podobieństw w powtarzalności,nie koniecznie ich znajdowanie.Lepiej zbliżyć się do rozwiązania,a niżeli na siłę je uzyskiwać.Tylko chłopaki uparli się na algorytmy i nie dadza rady :) A i tak za kilka lat opał typu węgiel odejdzie w zapomnienie,a wraz z nim jeden z największych przekrętów w sprzedaży.Najdroższa woda na świecie ;)

... a program to nie realizuje algorytmu ? Heurystykę to jakbyś chciał zawrzeć w programie ? :)

Dopóki kocioł i domek nie będą traktowane jako całość , jeden "organizm" dopóty to będzie działać jak działa :) Tylko pojawia się problem ... ile domków tyle instalacji ...

Na koniec zabawy i tak dojdziecie do wniosku że taniej i szybciej będzie "zlutować" w garażu całkiem sprawną pompkę ciepła niż doprowadzić do perfekcji spalanie wungla - dlaczego ? Bo choćby nie wiadomo jak algo był by sprawny to zawsze skład wungla może was wydymać ... Dwa woreczki super , dwa inne już nie z tej samej dostawy . Z prądem tak się nie da ...pewnie dlatego kosztuje tyle ile kosztuje ;)

Novy!
31-01-2014, 21:44
Dlatego tez kilka/-nascie postow wczesniej zwrocilem uwage, ze 3x6 i 6x3 to zgadza sie tylko w matematyce. Na palniku juz niekoniecznie ;)
Zapewniam Cię ,że kolesie z ES nigdy nie widzieli podawania 12 lub 16kW,w poprzednim wydaniu czyli z krotnością 5.Gdyby widzieli,zmiany krotności podań były by już od roku :)

tomasz.d
31-01-2014, 21:44
Witam jeszcze raz mam dom o powierzchni 160 m2 ogrzewani podłogowe około 80 m2 i 9 grzejników zasobnik na wodę 250 l piec 11kw tak mi doradził sprzedawca . Temperatura dochodzi do 44 stopni i spada a spaliny są powyżej 300 potrzebuje pomocy

Novy!
31-01-2014, 21:47
Witam jeszcze raz mam dom o powierzchni 160 m2 ogrzewani podłogowe około 80 m2 i 9 grzejników zasobnik na wodę 250 l piec 11kw tak mi doradził sprzedawca . Temperatura dochodzi do 44 stopni i spada a spaliny są powyżej 300 potrzebuje pomocy

Link do sterownika,szkic układu CO,rodzaj opału.Tyle na początek :)

gmaj22
31-01-2014, 21:57
Witam jeszcze raz mam dom o powierzchni 160 m2 ogrzewani podłogowe około 80 m2 i 9 grzejników zasobnik na wodę 250 l piec 11kw tak mi doradził sprzedawca . Temperatura dochodzi do 44 stopni i spada a spaliny są powyżej 300 potrzebuje pomocy

Pewnie masz ustawiona temp. minimalna CO wlasnie na 44C i po jej osiagnieciu startuje pompa CO, po czym zimny powrot zalewa kociol i "zabawa"zaczyna sie od poczatku. Co zas do wysokiej temperatury spalin, to sprawdz, czy kierownica spalin nie jest otwarta. Zdarza sie podczas czyszczenia nieswiadomie ja odchylic. Co zas do reszty, bez blizszych szczegolow, jak wspomnial Novy! ciezko bedzie cokolwiek doradzic.

Na poczatek idz do kotla i sprawdz ta kierownice. Jesli to jest przyczyna, to i temperatura CO szybko wzrosnie :)

adkwapniewski
31-01-2014, 22:00
Sucha półka nie założona lub nie dociśnięta do końca ... może też być za długi deflektor jak jeden z kol. pisał - po nagrzaniu odpychał kierownicę spalin ...


Z innej beczki :

Żeby zmusić kocioł do pracy ciągłej , pompy muszą być włączone na stałe ?
Trzeba też dwu-stan ustawić tak żeby nie dochodził do zadanej ? Czy inaczej się to robi ?

Novy!
31-01-2014, 22:07
Żeby zmusić kocioł do pracy ciągłej , pompy muszą być włączone na stałe ?
Trzeba też dwu-stan ustawić tak żeby nie dochodził do zadanej ? Czy inaczej się to robi ?
Mniej więcej.Przy twoim zapotrzebowaniu zacznij od 3/90 :)

kobra64
31-01-2014, 22:27
eh Novy, Novy. Na stacjach chrzczą paliwo. Zakazać jazdy autami na wachę. Gaz też chrzczą - to i LPG zakazać. Mięso nastrzykują jakimś świństwem - zakazać spożycia. W ogóle to generalissimus i mały kapral najlepiej porządek by zaprowadzili.

adkwapniewski
31-01-2014, 22:29
Mao + rower w zestawie z drelichem ;)

tomasz.d
31-01-2014, 22:34
jeżeli chodzi o kierownice to jest zamknięta , co jest na minimalnej 45 mam zwiększyć na 60

Novy!
31-01-2014, 22:37
jeżeli chodzi o kierownice to jest zamknięta , co jest na minimalnej 45 mam zwiększyć na 60

To jak,dochodzi do zadanej czy nie?Jak miałeś ustawione 44deg to prawie doszedł,więc o co chodzi?Ustaw taką jaką chcesz mieć i zaczekaj,to nie kocioł na gaz.

kobra64
31-01-2014, 22:38
Dlaczego daje do myślenia? Rzecz jest prosta. Na uruchomienie małego składziku starczy kawałek placu i z 50 tysi na początek - diler co prawda ciut drożej, ale i solówką przywiezie towar. Ze 6 gatunków węgla po 10 ton - 60 ton po cenie półhurtowej + koszt jakiegoś wózka i paścia do rozwózki - bo łyżkę to i samemu można zrobić. A ile trzeba na uruchomienie stacji paliw? a z tym Wielkim Człowiekiem to o skrót Ci idzie - że WC ( znaczy - kibel ) ?

tomasz.d
31-01-2014, 22:41
https://remote.esterownik.pl:8080/device/3835/
jak możesz to sprawdź ok

kobra64
31-01-2014, 22:50
Nie lubisz być dymany a jesteś fanem tego, który w historii chyba najbardziej nas wydymał? A w każdym razie był ojcem założycielem tradycji dymania Polski przez Zachód?

Novy!
31-01-2014, 22:51
https://remote.esterownik.pl:8080/device/3835/
jak możesz to sprawdź ok

Wróć do grupowego 8kW.
Jakim opałem palisz?Trzeba tak dmuchać?Nie dopalał opału?

Novy!
31-01-2014, 22:52
Nie lubisz być dymany a jesteś fanem tego, który w historii chyba najbardziej nas wydymał? A w każdym razie był ojcem założycielem tradycji dymania Polski przez Zachód?
Co do gadki o opale.Wiedziałem,że ty się odezwiesz pierwszy :)Każdy robi to co robi.Ja Ci nie wróg.
Moje zdanie jest takie.Jak najszybciej koniec z kotłami na paliwa stałe,żadnych rusztów do spalania czegokolwiek oprócz drewna ,oleju,gazu,biomasy i innych biopaliw.Amen.

kobra64
31-01-2014, 22:53
Surowa ocena. Rzekłbym nawet - nieco arogancka. Pozwolę sobie się nie zgodzić.

Novy!
31-01-2014, 23:10
https://remote.esterownik.pl:8080/device/3835/
jak możesz to sprawdź ok

Nie dmuchaj tak ostro.Zacznij od 36%.Popatrz za godzinę, czy dopala opał,czy nie dymi.I w razie potrzeby zwiększaj nadmuch.Kieruj się tym,aby opał był dopalany na palniku,a nie w popielniku.
Pompa podłogowa na 1 bieg,zakres temp.na podłogę tylko taki aby było komfortowo.Jak przegrzewa,użyj programatora pompy podłogowej.

gmaj22
01-02-2014, 08:16
https://remote.esterownik.pl:8080/device/3835/
jak możesz to sprawdź ok

Wprowadzasz zbyt czeste i zbyt drastyczne zmiany w ustawieniach. Kociol w tej chwili jest praktycznie w pracy ciaglej, mimo to nie dochodzi do zadanej. Skoro kierownica ok, sprawdz przy okazji jeszcze czyszczak, czy sie swobodnie przesuwa. Moze kanaly pionowe przybrudzone? Najlepiej zaczac od wyeliminowania najprostszych rzeczy. Pompa podlogowa chodzi 60'/0' wiec non-stop, skad wiec ta "pila" temp. zadanej CO w nocy bez jej osiagniecia, skoro nie masz ani obnizenia, ani praktycznie nie korzystasz z programatorow godzinowych?

Zwroc uwage na jedna rzecz: ze temperatura CO skacze pomiedzy minimalna CO a temperatura zalaczenia pompy mieszajacej. W nocy bylo to 48C/40C, od rana zas po zmianie minimalnej na 42C, "pila" zaczyna oscylowac pomiedzy 42C a 40C. Jestes pewien, ze masz wlasciwie podlaczone pompy w sterowniku? Ze nie sa zamienione miejscami CO i mieszajaca/podlogowa? Albo pompy CO z CWU? Bo temp CO idzie w slad za temp. CWU....Ze schematu wynika, ze pompy mieszajacej jako tako nie masz, w jej gniazdo powinna byc wpieta pompa podlogowki. Wtedy w ustawieniach zaawansowanych jesli chcesz pozostawic temperature zalaczenia pompy mieszajacej
na 40C to powinienes uzktywnic funkcje CWU+MIESZ. Wtedy pompa CWU bedzie pilnowac temperatury powrotu, dogrzewajac przy okazji bojler. Jesli masz powrot CWU wpiety jako ostatni przed kotlem, powinno to funkcjonowac. Jesli nie chcesz korzystac z tej funkcji, wtedy temperatura zalaczenia mieszajacej na 60C.

PS: Podniesienie minimalnej niewiele da, spowoduje jedynie podwyzszenie progu zalaczenia pomp (wszystkich trzech!!) i bardzo szybko jak temp spadnie o niecale dwa stopnie, pompy sie wylacza i zabawa zacznie sie od nowa.... W ten sposob nie dojdziesz do zadanej...chyba ze minimalna podniesiesz do jej poziomu, ale nie o to przeciez chodzi.

Zastanawia mnie rowniez, ze jednoczesnie wlaczaja sie i wylaczaja wszystkie trzy pompy, niezaleznie od ustawien. Skoro podlogowke masz wygrzana, odlacz moze na probe ze sterownika pompe podlogowki i zostaw wlaczone CO i CWU. Zobaczymy co wtedy... Probowales restartu sterownika?

Jesli masz spora ilosc wody w ukladzie, tzn. grube rury, zeliwne grzejniki, daj mu troche popalic...Ustaw 8kW/12kW z nadmuchami np. 38% oraz 44% i wygrzej dobrze zlad. Pozniej wrocisz do 8kW/8kW zeby tylko uzupelniac straty.
Przepraszam, ze tyle roznych, czasem sprzecznych informacji podaje, ale inaczej sie nie da, nie majac chociaz szkicu instalacji. Sama obecnosc np. 4D i sposob podlaczenia powrotow potrafi sporo "namieszac" w instalacji.

PS2: Poobserwowalem troche Twoje wykresy i jesli nie masz brudnego kotla, (rowniez czyszczak!) ani pol tony wody w ukladzie, odlacz na jakis czas pompe podlogowa, albo przynajmniej czesc petli. Pozwol mu dobic do zadanej i wygrzac pomieszczenia z grzejnikami.
Dzis bedzie duzo latwiej, bo temperatura na zewnatrz sprzyja.

Jesli masz zas kociol z ceramika to juz kol. Novy! bardziej jest w stanie pomoc niz ja ;)

USER_RBR_12kW
01-02-2014, 10:12
Witam,

Ktoś ma jakiś pomysł na podłączenie zielonego do komina ceramicznego fi200?

Przyłącza z DARCO ze sznurem są 180/200. Czyli co stosować dodatkową redukcję 180 na 130?

Czy z jakiejś innej firmy znajdę bezpośrednio z 200 na 130?

gmaj22
01-02-2014, 10:36
Witam,

Ktoś ma jakiś pomysł na podłączenie zielonego do komina ceramicznego fi200?

Przyłącza z DARCO ze sznurem są 180/200. Czyli co stosować dodatkową redukcję 180 na 130?

Czy z jakiejś innej firmy znajdę bezpośrednio z 200 na 130?

Jesli nie znajdziesz bezposredniej przejsciowki 130/200 ze sznurem to pozostaje zastosowac 180/200 plus 130/180. Mozna tez kupic 130/180 stalowa Bertrams, koncowke 180 owinac sznurem 12 mm i wcisnac w trojnik ceramiczny. Pomiedzy stala a ceramika musi byc kompensacja. Przy zakupie zwracaj uwage na oznaczenie: ma byc 130/180 a nie 180/130 :)

http://allegro.pl/darco-redukcja-ze-130-na-180mm-i3855404430.html

Tej nie polecam: http://allegro.pl/redukcja-200-130-bertrams-zaroodporna-i3911572198.html
Nie dosc, ze jest odwrotna niz taka, jakiej potrzebujesz, to jeszcze wkladajac taka bezposrednio w kanal ceramiczny ryzykujesz jego pekniecie.

Najprosciej bedzie kupic redukcje 130/180 oraz dokupic do niej sama "nasadke" kompensacyjna fi200 ze sznurem . Wazne tylko, aby sprawdzic, czy ta nasadka wejdzie na koncowke redukcji 180

gmaj22
01-02-2014, 11:17
jeżeli chodzi o kierownice to jest zamknięta , co jest na minimalnej 45 mam zwiększyć na 60

Prosze przeczytac priv...

edgar184
01-02-2014, 11:23
Witam,

Ktoś ma jakiś pomysł na podłączenie zielonego do komina ceramicznego fi200?

Przyłącza z DARCO ze sznurem są 180/200. Czyli co stosować dodatkową redukcję 180 na 130?

Czy z jakiejś innej firmy znajdę bezpośrednio z 200 na 130?

Witaj.

Wsadzasz kawałek rury, tej z zestawu, centrycznie, odpowiednim końcem do np.wiaderka które ma fi ok 190.
Zalewasz klejem do płytek, ewentualnie dla wzmocnienia wrzucasz kawałki drutu które Ci zostały po budowie, ubijasz by ładnie się uleżało.
Czekasz aż stwardnieje, rozcinasz wiaderko, i masz piękna redukcję którą wsadzasz do komina na silikon wysokotemperaturowy :D.
Oczywiście żeby wiaderko było trochę wysokie, czyli redukcja odpowiednio gruba/wysoka.
Zaoszczędzone pieniądze przeznaczasz na cukierki dla dzieci, piwo dla siebie, opał do pieca.
Oczywiście jak się czujesz na siłach, bo jak nie to kupujesz wyżej polecane.
Nic nie pęka, pięknie pasuje do komina fi200, i u mnie się sprawuje bezproblemowo.

mark3k
01-02-2014, 11:28
Witaj.

Wsadzasz kawałek rury, tej z zestawu, centrycznie, odpowiednim końcem do np.wiaderka które ma fi ok 190.
Zalewasz klejem do płytek, ewentualnie dla wzmocnienia wrzucasz kawałki drutu które Ci zostały po budowie, ubijasz by ładnie się uleżało.
Czekasz aż stwardnieje, rozcinasz wiaderko, i masz piękna redukcję którą wsadzasz do komina na silikon wysokotemperaturowy :D.
Oczywiście żeby wiaderko było trochę wysokie, czyli redukcja odpowiednio gruba/wysoka.
Zaoszczędzone pieniądze przeznaczasz na cukierki dla dzieci, piwo dla siebie, opał do pieca.
Oczywiście jak się czujesz na siłach, bo jak nie to kupujesz wyżej polecane.
Nic nie pęka, pięknie pasuje do komina fi200, i u mnie się sprawuje bezproblemowo.

Pomysłowy Dobromir :). Gratuluję pomysłu. Polak to jednak potrafi i potrafi zadziwić. :)

USER_RBR_12kW
01-02-2014, 11:59
Pomysłowo z tym wiaderkiem!

tomasz.d
01-02-2014, 14:22
239397

tomasz.d
01-02-2014, 14:23
udało mi się narysować schemat instalacji

fenix2
01-02-2014, 14:44
Co się dzieje z liczbą stron w tym wątku? Raz wyświetla około 400 a raz ~800!

Novy!
01-02-2014, 19:24
Jesli masz zas kociol z ceramika to juz kol. Novy! bardziej jest w stanie pomoc niz ja ;)

He he,wolne żarty :)
kol Novy! myśli ile tej ceramiki ma "wykaraskać" i z jakich miejsc.Tylna ścianka komory spalania na 100%,ale jest jeszcze wymiennik.....

gmaj22
01-02-2014, 20:44
He he,wolne żarty :)
kol Novy! myśli ile tej ceramiki ma "wykaraskać" i z jakich miejsc.Tylna ścianka komory spalania na 100%,ale jest jeszcze wymiennik.....

Mialem raczej na mysli specyfike tego kotla z ceramika. Nie mam takiego, nigdy nie mialem, wiec nie wiem, jak odbiera cieplo ze spalania wegla.
Probowalem doradzic kol. tomasz.d bo mial problemy z osiagnieciem zadanej temp. CO. Nie pomagalo nawet spalanie 8kW/12kW. Ewidentnie kociol nie byl w stanie odebrac temperatury, mimo iz wszystkie pompy staly. Stad sugestia z ta ceramika...

djhiq
01-02-2014, 21:01
Panowie podłączyłem sterownik do netu i niby wszystko ok tylko nie wiem dlaczego nie jest widoczny na sterownikach na esterownik.pl Mozecie jakoś pomóc??

zbigmaz01
01-02-2014, 21:06
Panowie podłączyłem sterownik do netu i niby wszystko ok tylko nie wiem dlaczego nie jest widoczny na sterownikach na esterownik.pl Mozecie jakoś pomóc??A zaznaczyłeś w ustawieniach internetowych "Połączenia aktywne " na "tak" ?

djhiq
01-02-2014, 21:24
Zbigmaz01 już działa. Więc zdaję relację. Ostatnie zagaszenie kotła to wina zawleczki. W węglu sporej ilości stalowy pręt ok fi 8mm z łbem jakby od nitu. No i widzę że mam węgiel którego nie da rady spalić w całości niezależnie od nastaw. On się tak zachowuje że się spieka i żarzy się zamiast palić. I do popielnika leci lawa jak dowale mu na grupowym konkretną moc. Od pewnego czasu jadę na ustawieniach recznych i kombinuje. Mam problem bo muszę jechać z dosyć dużą mocą żeby wygrzać budowę. Kupiłęm Retopal z Bartexu i nikomu go polecić nie mogę. Karoka stwierdził że skoro tak się pali to to nie jest retopal. Na szczęście te niedopały mieszam ojcu z jego mułem i pali to w śmieciuchu w domu w którym aktualnie mieszkam (obok). Jak możecie coś teraz więcej poradzić na podstawie mojego udostępnionego sterownika to chętnie skorzystam

kowal1978
02-02-2014, 08:42
Witam,
mam problem z podłączeniem sterownika do internetu. Połączenie jest na pewno bo sprawdzałem laptopem. Jednak jeśli ustawię na sterowniku dane jak w instrukcji to wyskakuje mi info że strona internetowa jest niedostępna.
Brama jak i maska są dokładnie takie jak przy połączeniu z laptopem a zmieniłem tylko adres IP. Trzeba jeszcze coś zmieniać w ustawieniach?
Neta mam z neostrady.
Czy muszę łączyć najpierw sterownik z kompem jeśli mam na sterowniku oprogramowanie 0.3.1.6? Nie mam gniazda RS232 w kompie. Jeśli muszę się połączyć sterownik z laptopem to muszę kupić adapter USB/RS232 tak?
Proszę o pomoc

kalio
02-02-2014, 10:02
Witam,

Ktoś ma jakiś pomysł na podłączenie zielonego do komina ceramicznego fi200?

Przyłącza z DARCO ze sznurem są 180/200. Czyli co stosować dodatkową redukcję 180 na 130?

Czy z jakiejś innej firmy znajdę bezpośrednio z 200 na 130?

darco ma pełen zakres

jak chcesz to i do 200/130 jest

djhiq
02-02-2014, 10:24
Zmieniłęm znów dziś na grupowe żebyście mogli popatrzeć na te histogramy. Ja narazie tego nie ogarniam. Może jakieś mądre głowy poradzą. Nie mam pojęcia jak w ten mój szemrany Retopal dmuchać. Spieka się w takie bryły i lawą schodzi do popielnika (na grupowym). Jak jechałem na ręcznym to przy ustawieniu 3/27 i nadmuchu 42% było sporo skoksowanych niedopałów ale lawa nie szła bo zdążyła wygasnąć na palniku. Czekam na propozycje ustawień kotła

gary1982
02-02-2014, 12:33
witam. Zapytam raz jeszcze bo wcześniej nikt nie raczył odpisać, jaką minimalną temperaturą palić w piecu tak żeby mu nie zaszkodzić ?

bobasxx
02-02-2014, 13:09
witam. Zapytam raz jeszcze bo wcześniej nikt nie raczył odpisać, jaką minimalną temperaturą palić w piecu tak żeby mu nie zaszkodzić ?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć.
Ustaw 42 stopnie i obserwuj. Jak się w kotle mokro nie zrobi, to powinno być ok.

minertu
02-02-2014, 13:22
Zmieniłęm znów dziś na grupowe żebyście mogli popatrzeć na te histogramy. Ja narazie tego nie ogarniam. Może jakieś mądre głowy poradzą. Nie mam pojęcia jak w ten mój szemrany Retopal dmuchać. Spieka się w takie bryły i lawą schodzi do popielnika (na grupowym). Jak jechałem na ręcznym to przy ustawieniu 3/27 i nadmuchu 42% było sporo skoksowanych niedopałów ale lawa nie szła bo zdążyła wygasnąć na palniku. Czekam na propozycje ustawień kotła

Dla obu mocy histogram wskazuje,że za mocno dmuchasz.Jak w kotle msz sucho i siwo to dla 12kW zdejmij jedno oczko w dół.

kalio
02-02-2014, 13:47
Niedopanie

walczę ciągle z niedopalniem opału - niestety karoka źle wyrokował źle wklejaną lub rozszczelnioną koronę, po wklejeniu dalej to samo,
zauważyłem że pogrzebanie z palniku powoduje przyrost ognia i lepsze jego rozłożenie - ale nie oto chyba idzie w kotle automatyczny. Ja mam koronę tylko ponawiercaną od trzech stron w dwóch rzędach, od strony zasobnika otworów brak. Otwory są ponawirecane dość głęboko w palniku i nie wiem czy to nie jest właśnie problem czy te otwory nie powinny być wyżej aby dmuchać w strefę żaru na powierzchni palnika a nie tak jak obecnie w dole, powoduje to wegług mnie spalanie w palniku zamiast na palniku.
Jak jest u was ???

minertu
02-02-2014, 13:58
Jak zdjąłeś koronę to od środka jak wysoko był 1 rząd?
Generalnie otwory maja byc po 3 bokach w 2 rzędach.

bobasxx
02-02-2014, 14:16
Niedopanie

walczę ciągle z niedopalniem opału - niestety karoka źle wyrokował źle wklejaną lub rozszczelnioną koronę, po wklejeniu dalej to samo,
zauważyłem że pogrzebanie z palniku powoduje przyrost ognia i lepsze jego rozłożenie - ale nie oto chyba idzie w kotle automatyczny. Ja mam koronę tylko ponawiercaną od trzech stron w dwóch rzędach, od strony zasobnika otworów brak. Otwory są ponawirecane dość głęboko w palniku i nie wiem czy to nie jest właśnie problem czy te otwory nie powinny być wyżej aby dmuchać w strefę żaru na powierzchni palnika a nie tak jak obecnie w dole, powoduje to wegług mnie spalanie w palniku zamiast na palniku.
Jak jest u was ???

U mnie otwory są identycznie jak u Ciebie. Też się już zastanawiałem czy to nie jest powodem, że żar mi schodzi dość nisko.

Tak się zastanawiam, jak to możliwe że niektórzy mają temperaturę podajnika w okolicach 30 stopni ?

lestek27
02-02-2014, 14:25
U mnie otwory są identycznie jak u Ciebie. Też się już zastanawiałem czy to nie jest powodem, że żar mi schodzi dość nisko.

Tak się zastanawiam, jak to możliwe że niektórzy mają temperaturę podajnika w okolicach 30 stopni ?

Widzę że pojawił się temat temp. podajnika.
Zerknijcie może jak u mnie od kilku dni idzie w górę. Zastanawiam się co będzie jutro lub jeszcze dziś.
Może trzeba uchylić drzwi wyczystki?
Ja miałem temp. podajnika 30 stopni jak grzałem miałem w lecie wodę.

lestek27
02-02-2014, 14:30
U mnie otwory są identycznie jak u Ciebie. Też się już zastanawiałem czy to nie jest powodem, że żar mi schodzi dość nisko.

Tak się zastanawiam, jak to możliwe że niektórzy mają temperaturę podajnika w okolicach 30 stopni ?

Tak z ciekawości. Masz zawór 4-drożny czy puszczasz na grzejniki to co na kotle?

kalio
02-02-2014, 14:48
Jak zdjąłeś koronę to od środka jak wysoko był 1 rząd?
Generalnie otwory maja byc po 3 bokach w 2 rzędach.

1 rz od góry korony 3-3,5 cm

gmaj22
02-02-2014, 15:41
U mnie otwory są identycznie jak u Ciebie. Też się już zastanawiałem czy to nie jest powodem, że żar mi schodzi dość nisko.

Tak się zastanawiam, jak to możliwe że niektórzy mają temperaturę podajnika w okolicach 30 stopni ?

Tak sie sklada, ze u mnie wlasnie taka jest, ale czujnik temp. spalin nie jest wetkniety przy podajniku, lecz wisi sobie swobodnie kolo kotla. Po przeniesieniu centralki sterownika na sciane, przewod czujnika spalin jest za krotki. A jakos checi i czasu brakuje, zeby go przedluzyc... Przy okazji: po zmianie dlugosci przewodu, ewentualnie lutowaniu, nalezaloby ponownie skalibrowac czujnik?

mark3k
02-02-2014, 15:57
Przy niewielkim odcinku kabelka np. do 2mb nic nie musisz kalibrować.

minertu
02-02-2014, 17:03
1 rząd otworów o ile o tym samym piszemy wyjdzie 3-3,5cm od rantu dyszy.

minertu
02-02-2014, 17:07
Jeżeli trzymacie groszek w składzikach lub pomieszczeniach wilgotnych,jeżeli groszek jest mokry (wilgotny) , jeżeli dmuchawa zasysa wilgotne powietrze to musicie sie liczyć z niedopałem.

mark3k
02-02-2014, 17:23
Czasami czytam także forum ES.
Dzisiaj doczytałem takie dość nieciekawe info:
"seba napisał » 2014-01-17 22:08

Nikt z pracowników nie przychodzi tutaj dla przyjemności, bo jest fajna atmosfera i nie pracują za free. Więc trzeba się rozwijać, szukać nowych rozwiązań, projektów, obszarów działania. Dlatego też nasze zaangażowanie w aktualny rozwój sprzętu zmienia się - to naturalne. Musimy więcej czasu poświęcać na rozwój nowych rzeczy. Za aktualizację softu nikt firmie nie płaci, ani użytkownicy ani producenci, z którymi współpracujemy."
Z powyższego tekstu jasno wynika, że ten sterownik za który sporo zapłaciliśmy (chyba najdroższy na rynku) poszedł już w odstawkę i mamy to co mamy. Na więcej nie ma co liczyć , bo nikt nie płaci....... Trochę żałosne podejście do klientów którzy już kupili ster.............. .
Mimo wszystko życzę firmie ES sukcesów, choć z drugiej strony przy takim podejściu ...... to spory znak zapytania. Kupię kolejny ster i za trzy lata - spadaj , bo mamy nową zabawkę na stole... .

bobpoz
02-02-2014, 17:25
Witam,

Wczoraj z uwagi na ocieplenie wprowadziłem zmiany w spalaniu, przeszedłem z ustawień 12-16 na 8-12. Nadmuch był ustawiony 8kw - 37%, 12% - 40%, czas postoju w podtrzymaniu 15min., histeraza CO 0,5C. Generalnie chodziło mi o możliwie pracę w trybie "ciągłym" aby dogrzać dom (wczoraj miałem około 17C).
Dzisiaj po przyjeździe na budowę okazało, się że do poziomu korony mam niespalony, przerzucony węgiel (spieki). Wyszło tego ponad 2 wiadra :( Palę Ekobranem.
Macie jakieś tropy w którą stronę mam iść?

minertu
02-02-2014, 17:29
Czasami czytam także forum ES.
Dzisiaj doczytałem takie dość nieciekawe info:
"seba napisał » 2014-01-17 22:08

Nikt z pracowników nie przychodzi tutaj dla przyjemności, bo jest fajna atmosfera i nie pracują za free. Więc trzeba się rozwijać, szukać nowych rozwiązań, projektów, obszarów działania. Dlatego też nasze zaangażowanie w aktualny rozwój sprzętu zmienia się - to naturalne. Musimy więcej czasu poświęcać na rozwój nowych rzeczy. Za aktualizację softu nikt firmie nie płaci, ani użytkownicy ani producenci, z którymi współpracujemy."
Z powyższego tekstu jasno wynika, że ten sterownik za który sporo zapłaciliśmy (chyba najdroższy na rynku) poszedł już w odstawkę i mamy to co mamy. Na więcej nie ma co liczyć , bo nikt nie płaci....... Trochę żałosne podejście do klientów którzy już kupili ster.............. .
Mimo wszystko życzę firmie ES sukcesów, choć z drugiej strony przy takim podejściu ...... to spory znak zapytania. Kupię kolejny ster i za trzy lata - spadaj , bo mamy nową zabawkę na stole... .
Zwyczajnie nie potrafisz zrozumieć co SEBA miał na myśli.

mark3k
02-02-2014, 17:37
Zwyczajnie nie potrafisz zrozumieć co SEBA miał na myśli.

A co mam czytać między wierszami? Taki geniusz jesteś to mnie oświeć, między którymi wierszami mam czytać, bo nie ma tego za dużo.:confused::confused::confused:

edgar184
02-02-2014, 17:41
Czasami czytam także forum ES.
Dzisiaj doczytałem takie dość nieciekawe info:
"seba napisał » 2014-01-17 22:08

Nikt z pracowników nie przychodzi tutaj dla przyjemności, bo jest fajna atmosfera i nie pracują za free. Więc trzeba się rozwijać, szukać nowych rozwiązań, projektów, obszarów działania. Dlatego też nasze zaangażowanie w aktualny rozwój sprzętu zmienia się - to naturalne. Musimy więcej czasu poświęcać na rozwój nowych rzeczy. Za aktualizację softu nikt firmie nie płaci, ani użytkownicy ani producenci, z którymi współpracujemy."
Z powyższego tekstu jasno wynika, że ten sterownik za który sporo zapłaciliśmy (chyba najdroższy na rynku) poszedł już w odstawkę i mamy to co mamy. Na więcej nie ma co liczyć , bo nikt nie płaci....... Trochę żałosne podejście do klientów którzy już kupili ster.............. .
Mimo wszystko życzę firmie ES sukcesów, choć z drugiej strony przy takim podejściu ...... to spory znak zapytania. Kupię kolejny ster i za trzy lata - spadaj , bo mamy nową zabawkę na stole... .

Kolego, wklej całego posta a nie wyrwane pare zdań.

Ale żeby Cię nie trudzić, to zrobię za Ciebie :D.
Jakbyś chciał redukcję z wiaderka to też mogę Ci zrobić :D

"Lista życzeń
Dodane: 2014-01-17 22:08


Nigdy nie zostawimy Was bez wsparcia. Tak jak pisaliśmy wielokrotnie będziemy rozwijać aktualną platformę do momentu aż będzie to możliwe sprzętowo. Aktualna platforma sprzętowa powstała w 2009 roku i od tego momentu minęło sporo czasu, powstały nowe mikroprocesory, szybsze, wydajniejsze i tańsze. Sporo rzeczy się zmieniło, część rozwiązań należy przeprojektować, gdyż straciły już rację bytu (min. aktualizacja przez port RS232). Jak każda firma aby istnieć musi przynosić zysk. Nikt z pracowników nie przychodzi tutaj dla przyjemności, bo jest fajna atmosfera i nie pracują za free. Więc trzeba się rozwijać, szukać nowych rozwiązań, projektów, obszarów działania. Dlatego też nasze zaangażowanie w aktualny rozwój sprzętu zmienia się - to naturalne. Musimy więcej czasu poświęcać na rozwój nowych rzeczy. Za aktualizację softu nikt firmie nie płaci, ani użytkownicy ani producenci, z którymi współpracujemy. Cała platforma eSterownik również jest darmowa, wysyłane SMSy z alarmami także. Koszty utrzymania i administrowania serwerami nie są małe, a użytkowników korzystających z platformy przybywa coraz więcej. Już dwukrotnie zwiększaliśmy moce obliczeniowe serwerów aby nie było problemów z działaniem.
Rozumiem, że pomysły jest bardzo łatwo proponować, to nic nie kosztuje. Im więcej głów, tym więcej pomysłów. Niektóre pomysły mają sens, ale większość sprawdziła by się tylko u osoby, która go wymyśliła. Nie ma co się obrażać, że nie jesteśmy czasami zainteresowani Waszymi pomysłami, ale nie starczyło by nam życia aby wszystkie wdrożyć. "

mark3k
02-02-2014, 17:42
Witam,

Wczoraj z uwagi na ocieplenie wprowadziłem zmiany w spalaniu, przeszedłem z ustawień 12-16 na 8-12. Nadmuch był ustawiony 8kw - 37%, 12% - 40%, czas postoju w podtrzymaniu 15min., histeraza CO 0,5C. Generalnie chodziło mi o możliwie pracę w trybie "ciągłym" aby dogrzać dom (wczoraj miałem około 17C).
Dzisiaj po przyjeździe na budowę okazało, się że do poziomu korony mam niespalony, przerzucony węgiel (spieki). Wyszło tego ponad 2 wiadra :( Palę Ekobranem.
Macie jakieś tropy w którą stronę mam iść?

Nie znam Twojego węgla, ale skoro nie dopala to zmniejsz krotność podawania paliwa (nowy soft .18 ) lub więcej dmuchaj.
To cała filozofia w spalaniu grupowym. Dmuchać musisz z minimalnym nadmiarem powietrza.

bobasxx
02-02-2014, 17:47
Tak z ciekawości. Masz zawór 4-drożny czy puszczasz na grzejniki to co na kotle?

Mam 4D. Czujnik od podłogówki pokazuje temperaturę za zaworem.

edgar184
02-02-2014, 17:47
U mnie otwory są identycznie jak u Ciebie. Też się już zastanawiałem czy to nie jest powodem, że żar mi schodzi dość nisko.

Tak się zastanawiam, jak to możliwe że niektórzy mają temperaturę podajnika w okolicach 30 stopni ?

U mnie na retopalu jest w tych granicach, natomiast przy jaret plus szło ostro w górę, i przy pieklorzu też.

bobpoz
02-02-2014, 17:49
Jeżeli trzymacie groszek w składzikach lub pomieszczeniach wilgotnych,jeżeli groszek jest mokry (wilgotny) , jeżeli dmuchawa zasysa wilgotne powietrze to musicie sie liczyć z niedopałem.

W jakim stopniu wilgotność pomieszczenia wpływa na niedopał?
Czy zakładając że mam otwarte kilka worków węgla w moim najcieplejszym pomieszczeniu, czyli kotłowni dosuszanie może mieć bezpośrednie przełożenie na niedopalanie?

mark3k
02-02-2014, 17:50
Kolego, wklej całego posta a nie wyrwane pare zdań.

"

Zacytowałem fragment który znalazłem w jednym z postów na ES. Niemniej, propozycja dotyczyła regulacji czasu podawania w grupowym i proponował ją user znany i poważany VERB. Programiści z ES wiedzą lepiej jak spalić węgiel - trudny węgiel. Co do SMS - jeśli ktoś chce to sobie wykupi kilknacie sms-ów. To nie majątek dla nas, a spora kwota dla ES-a, choć przy takich cenach sterownika to także nie jest problem. Rynek wszystko zweryfikuje, bo od tego jest net i fora.

bobpoz
02-02-2014, 17:51
Nie znam Twojego węgla, ale skoro nie dopala to zmniejsz krotność podawania paliwa (nowy soft .18 ) lub więcej dmuchaj.
To cała filozofia w spalaniu grupowym. Dmuchać musisz z minimalnym nadmiarem powietrza.

Nadmiar sprawdzę już jutro :) i zobaczę jak to wygląda. Mam nadzieję, że to tylko kwestia regulacji nadmuchu.

edgar184
02-02-2014, 17:57
Zacytowałem fragment który znalazłem w jednym z postów na ES. Niemniej, propozycja dotyczyła regulacji czasu podawania w grupowym i proponował ją user znany i poważany VERB. Programiści z ES wiedzą lepiej jak spalić węgiel - trudny węgiel. Co do SMS - jeśli ktoś chce to sobie wykupi kilknacie sms-ów. To nie majątek dla nas, a spora kwota dla ES-a, choć przy takich cenach sterownika to także nie jest problem. Rynek wszystko zweryfikuje, bo od tego jest net i fora.

Nie no spoko, ja Ci nie wróg.
Akurat tego posta osobiście czytałem chwilę temu, trochę źle wyglądało wyrwanie z kontekstu.

minertu
02-02-2014, 17:57
W jakim stopniu wilgotność pomieszczenia wpływa na niedopał?
Czy zakładając że mam otwarte kilka worków węgla w moim najcieplejszym pomieszczeniu, czyli kotłowni dosuszanie może mieć bezpośrednie przełożenie na niedopalanie?

Wysusz sobie przez 2 tyg groszku na dwa zasypy.Najpierw spalaj 2 zasypy takiego jaki masz czyli wilgotny,jeżeli to nie problem czyść kocioł co dwa dni,po dwóch zasypach wrzuć groszek ten,który suszysz i zrób to samo .Nie zmieniaj ustawień kotła i napisz co zauważyłeś.

kalio
02-02-2014, 18:06
1 rząd otworów o ile o tym samym piszemy wyjdzie 3-3,5cm od rantu dyszy.

Ja podałem 1 rz jako ten od góry palinika bo stała wysokość korone można można wbić mocniej lub słabiej

bobasxx
02-02-2014, 18:08
U mnie na retopalu jest w tych granicach, natomiast przy jaret plus szło ostro w górę, i przy pieklorzu też.

Ja też ostatnio wygrzebałem zeszłoroczną "wesołą" i temperatura podajnika skoczyła o 20 stopni do góry. A temperaturę w okolicach 30 stopni, to chyba tylko na wygaszonym kotle u siebie widziałem ;)

minertu
02-02-2014, 18:11
Odgarnij trochę żaru z rób fotkę 1 rzędu.

karoka65
02-02-2014, 18:20
bo stała wysokość korone można można wbić mocniej lub słabiej
Możesz to rozwinąć ?

kalio
02-02-2014, 18:37
Odgarnij trochę żaru z rób fotkę 1 rzędu.

proszę

240227

od góry do pierwszych otworów 3,5 cm

czemu zrezygnowano z otworów w górnej części - tych dopalających ??

minertu
02-02-2014, 18:43
proszę

240227

od góry do pierwszych otworów 3,5 cm

czemu zrezygnowano z otworów w górnej części - tych dopalających ??

Jeżeli masz tak jak na zdjęciu to jest prawidłowo.
Z otworów na górze zrezygnowano z powodu nadmiernego schładzania popiołu co powoduje powstawanie szlaki.

Maher
02-02-2014, 18:53
Tak się zastanawiam, jak to możliwe że niektórzy mają temperaturę podajnika w okolicach 30 stopni ?

Wszystko zależy od tego jak się pali, jak długo trzymasz wyższą temperaturę spalin to i palnik i podajnik się nagrzeje. Ja staram się palić skokowo,aby podajnik miał czas ostygnąć i temperatura podajnika jest nie wysoka (mierzyłem pirometrem aby potwierdzić pomiar).

Ogólnie jak testuje różne techniki palenia to najkorzystniej ekonomicznie wychodzi jak piec pracuje skokowo (z podczymania możliwie najkrócej dochodzi do temperatury spalin 100-150C (najlepsze w RBR-11kW oddawanie ciepła do wymiennika) i ten czas utrzymuje do czasu osiągnięcia temperatury zadanej i z powrotem przechodzi do podczymania. Do tego trzeba instalacje tak zgrać aby możliwie był stały odbiór ciepła.

Slawko123
02-02-2014, 19:18
Witam.
panowie, mam takie pytanie odnośnie wentylatora.
Czy on pracuje non-stop z różną mocą? czy jest możliwość jego pracy z przerwami? np. 30s pracuje 10 s stoi. (czasy podałem dla przykładu).

minertu
02-02-2014, 19:23
Witam.
panowie, mam takie pytanie odnośnie wentylatora.
Czy on pracuje non-stop z różną mocą? czy jest możliwość jego pracy z przerwami? np. 30s pracuje 10 s stoi. (czasy podałem dla przykładu).

Nie ma takiej możliwości.

Slawko123
02-02-2014, 19:31
Dzięki, czyli chciał nie chciał, wentylator musi pracować non-stop.

minertu
02-02-2014, 19:46
Dzięki, czyli chciał nie chciał, wentylator musi pracować non-stop.

Nie musi ale tak jest najlepiej.

Slawko123
02-02-2014, 20:07
Nie musi ale tak jest najlepiej.
A próbowaliście w jakiś sposób(nie pytam w jaki) sterować czasem pracy wentylatora? np. 100% mocy praca np.10s, przerwa np.20s i tak w kółko.
Może w tym kierunku trzeba iść aby wszystko ładnie się spalało. Nie wiem, tylko teoretyzuję.
na razie pieca nie mam, ale pewnie w tym roku zakupię.

pawko_
02-02-2014, 20:33
Jeżeli masz tak jak na zdjęciu to jest prawidłowo.
Z otworów na górze zrezygnowano z powodu nadmiernego schładzania popiołu co powoduje powstawanie szlaki.

Czyli u mnie szlaka będzie powstawać ? Takie sklejone, które nie bardzo chce spaść do popielnika ? Jeśli źle rozumuję to proszę mnie wyprowadzić z błędu.
240249

mark3k
02-02-2014, 20:37
Do Sławko 123
Nie kombinuj, bo najpierw sporo poczytaj o spalaniu węgla, a gdy posiądziesz wiedzę teoretyczną, to po zakupie i odpaleniu kotła będziesz miał czas się wykazać jako w pełni świadomy palacz.:)

kalio
02-02-2014, 21:15
Czyli u mnie szlaka będzie powstawać ? Takie sklejone, które nie bardzo chce spaść do popielnika ? Jeśli źle rozumuję to proszę mnie wyprowadzić z błędu.
240249

ty masz 11 czy 17 ???

Slawko123
02-02-2014, 21:28
Do Sławko 123
Nie kombinuj,
nie kombinuję, tylko się pytam. po co mam ameryke odkrywać, jak być może już ktos to zrobił, ale widzę, że od tej strony nikt nie kombinował :D

kowal1978
02-02-2014, 21:53
Witam,
mam problem z podłączeniem sterownika do internetu. Połączenie jest na pewno bo sprawdzałem laptopem. Jednak jeśli ustawię na sterowniku dane jak w instrukcji to wyskakuje mi info że strona internetowa jest niedostępna.
Brama jak i maska są dokładnie takie jak przy połączeniu z laptopem a zmieniłem tylko adres IP. Trzeba jeszcze coś zmieniać w ustawieniach?
Neta mam z neostrady.
Czy muszę łączyć najpierw sterownik z kompem jeśli mam na sterowniku oprogramowanie 0.3.1.6? Nie mam gniazda RS232 w kompie. Jeśli muszę się połączyć sterownik z laptopem to muszę kupić adapter USB/RS232 tak?
Proszę o pomoc
Czyżby nikt nie znał odpowiedzi?

Andrzej_M_
02-02-2014, 21:53
,,,, Z otworów na górze zrezygnowano z powodu nadmiernego schładzania popiołu co powoduje powstawanie szlaki.

Minertu chyba zacznę kolekcjonować te Twoje złote myśli.

Drake
02-02-2014, 22:01
Szybkie pytanie, bo czegoś nie rozumiem...

Jeśli ustawioną temperaturę CO mam na 48st., kocioł nagrzeje ją do 49st., to powinien przejść w tryb podtrzymania, czyli w moim przypadku dmuchać z prędkością 40%?
W moim przypadku po osiągnięciu 1st. więcej od zadanej dmuchawa wyłącza się (0%) i nie za bardzo wiem o co chodzi...

https://remote.esterownik.pl:8080/device/4218/

prz3kus
02-02-2014, 22:32
Podtrzymanie to nie są te krótkie przerwy :)

edit:
ja sie na tym nie znam ale tak mi się wydaje, że w tryb potrzymanie wchodzi jeżeli minie czas z parametru "Czas postoju podajnika [min]" czyli u ciebie po 120min
Jednak to tylko takie moje zgadywanie :p

Drake
02-02-2014, 22:36
Podtrzymanie to nie są te krótkie przerwy :)

Podtrzymanie to "tryb podtrzymanie" w ustawieniach spalania? Ten tryb powinien załączyć się przy temperaturze CO 1st. powyżej zadanej?

bobpoz
02-02-2014, 22:37
Co ma wpływ na zachowanie kotła w podtrzymaniu?
Mój po osiągnięciu temperatury, wchodzi w podtrzymanie i dość mocno się wystudza......, histeraza ustawiona na 0.5C. Jaki parametr ma jeszcze na to wpływ?
Jeśli grzejniki są z termostatami to pompa CO lepiej w pracy ciągłej, czy cyklicznej?

pawko_
02-02-2014, 22:47
ty masz 11 czy 17 ???

11

djhiq
02-02-2014, 23:20
Panowie jeżeli możecie to proszę o porady. Dziś jechałem praktycznie cały dzień na grupowym z ustawieniami 8/12 z nadmuchem 36/40. Po powrocie do domu mój płomień i popiół wyglądał jak na załaczonych zdjęciach. Przeszedłem teraz na 12/12 kW z nastawą również 40%. Możecie spojrzeć na histogram jak to wygląda? Na szczęście mam gdzie spalić ten koks. Wyczyściłem piec i od razu spaliny poleciały w dół zatem chyba dobry zabieg. Dodatkowo włączyłem kilka nowych nitek w podłogówce (dopiero zaczynam ogrzewać powstający dom). Zobaczymy jak będzie do rana. Obawiam się że rano popiół znów będzie tak samo wyglądać. Tego pseudo Retopala z Bartexu nie da się spalić normalnie i nie wiem czy to wina palnika czy węgla (niestety kupiłem tonę ale szybko schodzi :) )

minertu
03-02-2014, 03:35
Minertu chyba zacznę kolekcjonować te Twoje złote myśli.

Kolekcjonuj bo ci sie przydadzą.

minertu
03-02-2014, 03:42
Panowie jeżeli możecie to proszę o porady. Dziś jechałem praktycznie cały dzień na grupowym z ustawieniami 8/12 z nadmuchem 36/40. Po powrocie do domu mój płomień i popiół wyglądał jak na załaczonych zdjęciach. Przeszedłem teraz na 12/12 kW z nastawą również 40%. Możecie spojrzeć na histogram jak to wygląda? Na szczęście mam gdzie spalić ten koks. Wyczyściłem piec i od razu spaliny poleciały w dół zatem chyba dobry zabieg. Dodatkowo włączyłem kilka nowych nitek w podłogówce (dopiero zaczynam ogrzewać powstający dom). Zobaczymy jak będzie do rana. Obawiam się że rano popiół znów będzie tak samo wyglądać. Tego pseudo Retopala z Bartexu nie da się spalić normalnie i nie wiem czy to wina palnika czy węgla (niestety kupiłem tonę ale szybko schodzi :) )
Twój opał jest wilgotny !!!
Takie same figórki robiły mi się przy pellecie węglowym,który wysypałem na suszarke.

kveldulv
03-02-2014, 07:37
Witam,
mam problem z podłączeniem sterownika do internetu. Połączenie jest na pewno bo sprawdzałem laptopem. Jednak jeśli ustawię na sterowniku dane jak w instrukcji to wyskakuje mi info że strona internetowa jest niedostępna.
Brama jak i maska są dokładnie takie jak przy połączeniu z laptopem a zmieniłem tylko adres IP. Trzeba jeszcze coś zmieniać w ustawieniach?
Neta mam z neostrady.
Czy muszę łączyć najpierw sterownik z kompem jeśli mam na sterowniku oprogramowanie 0.3.1.6? Nie mam gniazda RS232 w kompie. Jeśli muszę się połączyć sterownik z laptopem to muszę kupić adapter USB/RS232 tak?
Proszę o pomoc

1. Sterownik łączysz z siecią w domu używając tak zwanej skrętki (kabel UTP/FTP) wtyk RJ45 - RJ45.
2. Kabel RS232 stosuje się jedynie do wgrania nowego softu.
3. Aby mieć wgląd do sterownika w necie, musisz ustawić odpowiednie hasło w konfiguracji sterownika. Hasło to uzyskujesz po zarejestrowaniu się na stronie esterownik.pl
4. Wersja softu (3.1.6 w twoim przypadku) nie ma nic do rzeczy przy podłączaniu sterownika do neta.

zawijan
03-02-2014, 08:16
Rynek wszystko zweryfikuje, bo od tego jest net i fora.

No, nie przesadzaj.
Bez netu i forów kotły też się sprzedają całkiem nieźle.

rybniczanin
03-02-2014, 08:32
Kolekcjonuj bo ci sie przydadzą.

No to z Ciebie jest "figóra" z tymi złotymi myślami.:D


Twój opał jest wilgotny !!!
Takie same figórki robiły mi się przy pellecie węglowym,który wysypałem na suszarke.

kalio
03-02-2014, 08:48
11

No to dziwne te same kotły palniki a w koronach rożna liczba otworów
Ja mam dwa rzedy ty masz trzy

karoka65
03-02-2014, 08:52
No, nie przesadzaj.
Bez netu i forów kotły też się sprzedają całkiem nieźle.
dokładnie zawijam i wątroba zdrowsza :)

lestek27
03-02-2014, 09:09
Szybkie pytanie, bo czegoś nie rozumiem...

Jeśli ustawioną temperaturę CO mam na 48st., kocioł nagrzeje ją do 49st., to powinien przejść w tryb podtrzymania, czyli w moim przypadku dmuchać z prędkością 40%?
W moim przypadku po osiągnięciu 1st. więcej od zadanej dmuchawa wyłącza się (0%) i nie za bardzo wiem o co chodzi...

https://remote.esterownik.pl:8080/device/4218/

Spalanie grupowe działa właśnie w taki sposób że jesli kocioł osiągnie temp. zadaną CO + 1 stopień (w przypadku grupowego) to przestaje pracować (przechodzi w podtrzymanie) o ile jest osiągnięta temp. wewn. Jeżeli temperatura CO spadnie o ustawioną przez Ciebie histerezę (1 stopień) to się znów załączy ale jeśli nie spadnie ona o ten 1 stopień przez czas jaki ustawiłeś w podtrzymaniu (czas pracy podajnika - 120 min.) to załączy się po tych 120 minutach dmuchawa na 40% i poda trzy dawki (ilość powtórzeń podajnika) po 4 sekundy (czas pracy podajnika).
Jak jest osiągnięta zadana CO i temp. wewn. to po co ma dmuchać po przejściu w podtrzymanie. Czeka aż coś da mu powód do pracy.

kveldulv
03-02-2014, 09:10
Podtrzymanie to "tryb podtrzymanie" w ustawieniach spalania? Ten tryb powinien załączyć się przy temperaturze CO 1st. powyżej zadanej?

Mógłby jakiś spec fach mistrz powiedzieć na czym ten tryb polega.
Też do końca nie rozumiem idei podtrzymania - nie wiadomo kiedy to podtrzymanie się uruchamia tak naprawdę.

kowal1978
03-02-2014, 09:24
1. Sterownik łączysz z siecią w domu używając tak zwanej skrętki (kabel UTP/FTP) wtyk RJ45 - RJ45.
2. Kabel RS232 stosuje się jedynie do wgrania nowego softu.
3. Aby mieć wgląd do sterownika w necie, musisz ustawić odpowiednie hasło w konfiguracji sterownika. Hasło to uzyskujesz po zarejestrowaniu się na stronie esterownik.pl
4. Wersja softu (3.1.6 w twoim przypadku) nie ma nic do rzeczy przy podłączaniu sterownika do neta.
Dzięki za pomoc ale mi chodzi o to że jeśli ustawiam bramę maskę oraz adres IP to po wpisaniu tego adresu w przeglądarkę wyskakuje mi komunikat że strona nie istnieje. Czyk to może być spowodowane?

Drake
03-02-2014, 10:38
Spalanie grupowe działa właśnie w taki sposób że jesli kocioł osiągnie temp. zadaną CO + 1 stopień (w przypadku grupowego) to przestaje pracować (przechodzi w podtrzymanie) o ile jest osiągnięta temp. wewn. Jeżeli temperatura CO spadnie o ustawioną przez Ciebie histerezę (1 stopień) to się znów załączy ale jeśli nie spadnie ona o ten 1 stopień przez czas jaki ustawiłeś w podtrzymaniu (czas pracy podajnika - 120 min.) to załączy się po tych 120 minutach dmuchawa na 40% i poda trzy dawki (ilość powtórzeń podajnika) po 4 sekundy (czas pracy podajnika).
Jak jest osiągnięta zadana CO i temp. wewn. to po co ma dmuchać po przejściu w podtrzymanie. Czeka aż coś da mu powód do pracy.

Podziękował,
czyli te 120 minut zmieniam na 5 i sprawdzam czy działa podtrzymanie. Moim zdaniem super temat do w miarę równej pracy, bo teraz to mi wychładza się temp. CO i znów startuje palnik, żeby podskoczyło o te kilka stopni. Chyba że jest jakiś mądrzejszy sposób na ustabilizowanie temperatury. To będę wdzięczny za radę :)

gmaj22
03-02-2014, 10:48
Dzięki za pomoc ale mi chodzi o to że jeśli ustawiam bramę maskę oraz adres IP to po wpisaniu tego adresu w przeglądarkę wyskakuje mi komunikat że strona nie istnieje. Czyk to może być spowodowane?
Bodajze dwie strony wczesniej zbigmaz01 odpowiadal komus, zeby w podobnej sytuacji sprawdzil, czy w ustawieniach na esterownik.pl jest zaznaczone aktywne polaczenie internetowe.

karoka65
03-02-2014, 11:05
i stad te 6000 postow w trzy lata na tym tylko forum :), niedobry ten internet bo nie wystarczy tylko sprzedac trzeba sie jeszcze tlumaczyc jak sie nasciemnialo.
jeśli kolega dobrze pamięta i jak widać 4 lata jestem na tym forum.
jako zwykły super napisałem ponad 4 tysiące, reszta przez ostanie 2 lata po opłaceniu płatnego profilu który pewnie o płaciłem po raz ostatni.
Jakoś inni nie płacą a handel i reklama na forum leci całą parą.

lestek27
03-02-2014, 11:34
Podziękował,
czyli te 120 minut zmieniam na 5 i sprawdzam czy działa podtrzymanie. Moim zdaniem super temat do w miarę równej pracy, bo teraz to mi wychładza się temp. CO i znów startuje palnik, żeby podskoczyło o te kilka stopni. Chyba że jest jakiś mądrzejszy sposób na ustabilizowanie temperatury. To będę wdzięczny za radę :)

Na moje oko to całkiem ładnie pracuje ten Twój kociołek.
Ja bym chyba już nic nie kombinował ale fachowcem też nie jestem więc może ktoś bardziej kompetentny podpowie.
Te spadki temperatury CO wcale nie są duże.

kowal1978
03-02-2014, 12:08
Bodajze dwie strony wczesniej zbigmaz01 odpowiadal komus, zeby w podobnej sytuacji sprawdzil, czy w ustawieniach na esterownik.pl jest zaznaczone aktywne polaczenie internetowe.
Tam było ze nie jest widoczny na e sterownik a ja nie mogę wejść na stronę po wpisaniu adresu IP sterownika. Po pracy spróbuję jeszcze raz wszystko zrobić od nowa.

zawijan
03-02-2014, 12:35
dokładnie zawijam i wątroba zdrowsza :)

Nie narzekam na wątrobę. Ma się dobrze.

adkwapniewski
03-02-2014, 12:40
No to dziwne te same kotły palniki a w koronach rożna liczba otworów
Ja mam dwa rzedy ty masz trzy

Ile rzędów w końcu ma mieć 11/12kW ?

prz3kus
03-02-2014, 12:58
z tego co napisał mineru to dwa, ale kto to wie:D
(ja osobiście mam dwa rbr11 kupiony w wakacje 2013)

Ja dzisiaj 6:30 pobudka sms zapłon paliwa, tak się kończy zabawa na ręcznym, że do pracy godzinę później pojechałem :(

adkwapniewski
03-02-2014, 13:03
Na ręcznym powiadasz ? :rolleyes:

Nie lepiej jaką samiczkę molestować ? :D

kveldulv
03-02-2014, 13:13
Lol ;)

kveldulv
03-02-2014, 13:21
Dzięki za pomoc ale mi chodzi o to że jeśli ustawiam bramę maskę oraz adres IP to po wpisaniu tego adresu w przeglądarkę wyskakuje mi komunikat że strona nie istnieje. Czyk to może być spowodowane?

Piec musi mieć tę samą maskę co twoja sieć lokalna. Tzn to samo co na komputerze. Np. 255.255.255.0.

Adres IP ma mieć ostatnią część inną niż komputer
np. komputer 10.0.0.1
a piec: 10.0.0.2
Najpierw sprawdź jaki masz adres na komputerze i wtedy dostosuj adres na piecu.

Bramkę na piecu ustaw taką jak na komputerze, wpisz adres routera najlepiej.
Ustawienia sieciowe wprowadzasz ręcznie w sterowniku na piecu.

Jak się łączysz z netem? Masz jakiś router?

Novy!
03-02-2014, 13:32
Ja dzisiaj 6:30 pobudka sms zapłon paliwa, tak się kończy zabawa na ręcznym, że do pracy godzinę później pojechałem :(

Szkoda ,że zima dobiega końca.Szkoda też ,że była taka marna,tak fajnie się rozkręcał temat "cuda" RBR zwanego.No nic,producent pewnie i tak wyciągnie jakieś wnioski :)
Ostatnie wpisy nowych userów są niesamowite :)
Pozdrawiam

gmaj22
03-02-2014, 13:56
Tam było ze nie jest widoczny na e sterownik a ja nie mogę wejść na stronę po wpisaniu adresu IP sterownika. Po pracy spróbuję jeszcze raz wszystko zrobić od nowa.

Sprawdz, czy adres IP sterownika miesci sie w zakresie adresow IP przydzielanych automatycznie przez DHCP routera. Pierwsze trzy sekwencje adresu IP sterownika maja byc takie same jak bramy domyslnej (routera), ostatnia zas pochodzic z puli przydzielanych przez DHCP. Jesli korzystasz z AP Client, to samo dotyczy adresu IP punktu dostepowego - tez musi zawierac sie w puli.
U mnie np. wyglada to tak: router (brama domyslna): 192.168.1.1 (tak, to jest TPLink :), zakres adresow IP przydzielanych przez router 192.168.1.2...199), AP w trybie Client: 192.168.1.100 oraz sterownik eCoal: 192.168.1.111.

prz3kus
03-02-2014, 14:12
Szkoda ,że zima dobiega końca.Szkoda też ,że była taka marna,tak fajnie się rozkręcał temat "cuda" RBR zwanego.No nic,producent pewnie i tak wyciągnie jakieś wnioski :)
Ostatnie wpisy nowych userów są niesamowite :)
Pozdrawiam

Już sobie tak dopracowałem ręczny, że skwarów nie było opał się dopalał ładnie, pracował tak 2-3 dni aż nagle żar się wrąbał w ślimaka. Może zamiast czarowania napisałby ktoś co było tego objawem? (jak zmniejszę nadmuch, albo zwiększę podawanie to węgiel w popielniku murowany)
Paliłem:
podawanie 4s
czas postoju: 50s
wiaterek: 47%
Edit: pale pieklorzem(nic innego w mojej mieścienie normalnego nie znalazłem niestety)
Jest jakiś mądry co wyjaśni co mam zrobić, czy tylko komentarze s tylu że:
- węgiel dziadowy i renomą jest wybieranie z popielnika
- jestem tak mądry że Ci nie powiem radź sobie sam i zmarnuj pierw kilka ton węgla

ps. cały popielnik żaru wywaliłem zanim zgasło :jawdrop:

kowal1978
03-02-2014, 14:20
Piec musi mieć tę samą maskę co twoja sieć lokalna. Tzn to samo co na komputerze. Np. 255.255.255.0.

Adres IP ma mieć ostatnią część inną niż komputer
np. komputer 10.0.0.1
a piec: 10.0.0.2
Najpierw sprawdź jaki masz adres na komputerze i wtedy dostosuj adres na piecu.

Bramkę na piecu ustaw taką jak na komputerze, wpisz adres routera najlepiej.
Ustawienia sieciowe wprowadzasz ręcznie w sterowniku na piecu.

Jak się łączysz z netem? Masz jakiś router?
Neta mam z neostrady. Mam modem SAGEM. Sieć do piwnicy po kablu dochodzi bo sprawdzałem wczoraj laptopem.

minertu
03-02-2014, 14:23
Ja bym ci odpisał tu na forum ale jest tutaj parę osób,które śmieją się z mojej teori.Chcesz to pytaj na PRIV.

minertu
03-02-2014, 14:24
Neta mam z neostrady. Mam modem SAGEM. Sieć do piwnicy po kablu dochodzi bo sprawdzałem wczoraj laptopem.

Jesteś pewien,że masz wolne IP ,te które wpisujesz w sterownik?

kowal1978
03-02-2014, 14:24
Sprawdz, czy adres IP sterownika miesci sie w zakresie adresow IP przydzielanych automatycznie przez DHCP routera. Pierwsze trzy sekwencje adresu IP sterownika maja byc takie same jak bramy domyslnej (routera), ostatnia zas pochodzic z puli przydzielanych przez DHCP. Jesli korzystasz z AP Client, to samo dotyczy adresu IP punktu dostepowego - tez musi zawierac sie w puli.
U mnie np. wyglada to tak: router (brama domyslna): 192.168.1.1 (tak, to jest TPLink :), zakres adresow IP przydzielanych przez router 192.168.1.2...199), AP w trybie Client: 192.168.1.100 oraz sterownik eCoal: 192.168.1.111.

Tutaj może być błąd. IP komputera mam 128.168.1.2 a na sterowniku ustawiłem 192.168.1.255. Może ten adres jest poza skalą adresów przydzielanych przez modem... Jak sprawdzę to dam znać.

minertu
03-02-2014, 14:31
Tutaj może być błąd. IP komputera mam 128.168.1.2 a na sterowniku ustawiłem 192.168.1.255. Może ten adres jest poza skalą adresów przydzielanych przez modem... Jak sprawdzę to dam znać.

Na 1000%
powinienes mu przypisać 128.168.1.x jaki masz dostępny

mark3k
03-02-2014, 14:31
To nie jest IP komputera, a IP routera przydzielonego przez dostawcę netu.
Poczytaj może instrukcję do ecoal i nastanie jasność. Mieszasz pojęcia i stąd twoje problemy.
Zaloguj się do routera i zobacz jakie adresy przydzilił serwer DHCP. Jeden z tych adresów to będzie twój komp, a inny będzie przypisany do kotła.

zbigmaz01
03-02-2014, 14:35
Dzięki za pomoc ale mi chodzi o to że jeśli ustawiam bramę maskę oraz adres IP to po wpisaniu tego adresu w przeglądarkę wyskakuje mi komunikat że strona nie istnieje. Czyk to może być spowodowane?A takie coś masz zaznaczone?240398

adkwapniewski
03-02-2014, 14:45
192.168.1.255 to nie jest adres broadcast`u ? Kolega zmieni na 192.168.1.253 i będzie banglać :)

kalio
03-02-2014, 15:46
Ile rzędów w końcu ma mieć 11/12kW ?

Może zawijana zaptytac trzeba bo autoryzowani sprzedawcy nie są pewnie upoważnieni do odpowiadania na trudne pytania

kowal1978
03-02-2014, 16:06
A takie coś masz zaznaczone?240398
A gdzie to mam zaznaczyć jak nie mogę się z nim połączyć? Jak wejdę w moje sterowniki to jest zaznaczony jako offline. W jaki sposób ustawić go na on line?

zbigmaz01
03-02-2014, 16:19
A gdzie to mam zaznaczyć jak nie mogę się z nim połączyć? Jak wejdę w moje sterowniki to jest zaznaczony jako offline. W jaki sposób ustawić go na on line?Jeżeli podejdziesz do kotła to można to przestawić ze sterownika na kotle. Ciśniesz OK wchodzisz w ustawienia internetowe i tam strzałkami szukasz Zdalny serwer - ustawiasz na Tak.

Lub po kablu : instalujesz serwer proxy ze strony esterownik ( eCoalWWWProxy_0.3.1.8.exe (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fecoal.pl%2Fdownloa d%2FNightlyBuilds%2FeCoalWWWProxy_0.3.1.8.exe)) adres: http://esterownik.pl/forum/posty,33/-oprogramowanie-wersje-testowe-?m=47156#47156 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Festerownik.pl%2Ffo rum%2Fposty%2C33%2F-oprogramowanie-wersje-testowe-%3Fm%3D47156%2347156) , podpinasz kabel tak jak do instalacji softu i masz to samo co na stronie www

karoka65
03-02-2014, 16:23
Już wsio działa.

zbigmaz01
03-02-2014, 16:27
Już wsio działa.
A ja się produkuję :bash:

Piotrek42
03-02-2014, 16:28
Może zawijana zaptytac trzeba bo autoryzowani sprzedawcy nie są pewnie upoważnieni do odpowiadania na trudne pytania

A niby zawijan skąd ma wiedzieć??? ani to brucer ani burner.... więc??

zbigmaz01
03-02-2014, 16:33
A niby zawijan skąd ma wiedzieć??? ani to brucer ani burner.... więc??Ja bym pytał sprzedawcy ale on szuka kumpli :)

kowal1978
03-02-2014, 16:38
Dziękuję za pomoc.

gmaj22
03-02-2014, 17:33
To nie jest IP komputera, a IP routera przydzielonego przez dostawcę netu.
Poczytaj może instrukcję do ecoal i nastanie jasność. Mieszasz pojęcia i stąd twoje problemy.
Zaloguj się do routera i zobacz jakie adresy przydzilił serwer DHCP. Jeden z tych adresów to będzie twój komp, a inny będzie przypisany do kotła.

Kolega napisal, ze ma Sagem, a tam domyslne IP jest 192.168.1.1, dlatego komputerowi przydzielil nastepny adres z puli, czyli 192.168.1.2. Nastepne w kolejnosci beda wszelkie inne urzadzenia podlaczone do sieci. Teraz tylko wystarczy dopilnowac, zeby sterownik dostal adres z puli...

PS: Sorry.nie doczytalem, ze juz wszystko smiga:)

mark3k
03-02-2014, 17:44
Kolega napisal, ze ma Sagem, a tam domyslne IP jest 192.168.1.1, dlatego komputerowi przydzielil nastepny adres z puli, czyli 192.168.1.2. Nastepne w kolejnosci beda wszelkie inne urzadzenia podlaczone do sieci. Teraz tylko wystarczy dopilnowac, zeby sterownik dostal adres z puli...

Dokładnie tak z jednym ale: ta pula adresowa jest tylko dla wewnętrznej sieci lan i wifi. A kolega kowal1978 podał adres:128.168.1.2 - chyba że sagem ma taki adres bazowy dla routera. W takim razie z tej puli adresowej będzie widniał kocioł w routerze.
Jak widzę temat zamknięty, kocioł widać w sieci.

kalio
03-02-2014, 17:59
Minertu która jest prawidłowa korona dla RBR 11

3 rzedy
(http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=240249&d=1391373137)
czy

2 rzedy (http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=240227&d=1391366188)

krzysztof7
03-02-2014, 18:22
Na takie pytanie nikt nie odpowie, a producent także oleje twojego e-maila, a o telefonie zapomnij. Ścisła tajemnica garażowa P. Bałki jak i nowa DTR oraz certyfikat czy tam świadectwo.

minertu
03-02-2014, 18:28
Minertu która jest prawidłowa korona dla RBR 11

3 rzedy
(http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=240249&d=1391373137)
czy

2 rzedy (http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=240227&d=1391366188)

I jedna i druga.
3 rzędy mają mniejsze fi
2 rzędy większe fi
Reasumując dostarczasz tyle samo powietrza.
Zrezygnowano z nacięć aby spalać wyżej stąd wiercenie otworów.
Ciekawostka jest to,że i w jednym i drugim przypadku spalało się tak samo stąd obecnie sa 2 rzędy bo jest mniej wiercenia.

minertu
03-02-2014, 18:32
Na takie pytanie nikt nie odpowie, a producent także oleje twojego e-maila, a o telefonie zapomnij. Ścisła tajemnica garażowa P. Bałki jak i nowa DTR oraz certyfikat czy tam świadectwo.

Racja jest jak d..a,każdy ma swoją i tego się trzymaj.

karoka65
03-02-2014, 18:32
I po co się sprężasz, przecież oni we dwóch i tak lepiej wszystko wiedzą.

minertu
03-02-2014, 18:35
Aktualnie mi się nudzi i dla tego odpisuję.

minertu
03-02-2014, 18:55
Ja mogę napisać jedno jeśli przyszli nabywcy się zastanawiają co brać i ma to być RBR to radzę brać 17 kW, 11kW na pewno nie bedzie oszczędniejsza w spalaniu, a wręcz przeciwnie, szczególnie jeśli trafi wam się ostra zima. Póki sobie spokojnie pyka jest ok ale wystarczy kilka dni w okolicach -5 i zaczynają się problemy to co ten piec uzyskuje z dobrego wysokokalorycznego węgla to jakiś żart szkoda inwestować w takie węgle przy tym piecu, wszystko pójdzie wam w komin.

A jaki masz problem z Twoją 11-stką ?

karoka65
03-02-2014, 19:04
Ja mogę napisać jedno jeśli przyszli nabywcy się zastanawiają co brać i ma to być RBR to radzę brać 17 kW, 11kW na pewno nie bedzie oszczędniejsza w spalaniu, a wręcz przeciwnie, szczególnie jeśli trafi wam się ostra zima. Póki sobie spokojnie pyka jest ok ale wystarczy kilka dni w okolicach -5 i zaczynają się problemy to co ten piec uzyskuje z dobrego wysokokalorycznego węgla to jakiś żart szkoda inwestować w takie węgle przy tym piecu, wszystko pójdzie wam w komin.
Czy kolega Sławek zastanowił się zanim palnął ?
Wiesz ilu ludzi możesz takim wpisem w gó..no wpędzić.
Może Ty zacznij sprzedawać kotły, wszystkim będziesz sprzedawał 17kW albo jeszcze lepiej żeby zrobić troszkę zapasu to 25kW.
Tylko Ty odbieraj później telefony i wytłumacz ludziom dlaczego po jednej zimie mają czarne kominy, smród w domu i leje się się czarna maź z rury spalinowej.
Wiesz ile miałem zimy w zeszłym roku ? dwa dni, w jeden -15 a w drugi -12 i zima się skończyła.
Tej zimy chyba aż ze 3 dni było w minusie chyba po -12 w nocy.
Wiem były regiony w kraju gdzie trzymało dwa tygodnie, dlatego pytam o wiele rzeczy, o dom, o instalacje, ocieplenie i gdzie kto mieszka.
Czy to aż taka strata porównując do całego roku ?

minertu
03-02-2014, 19:22
Wszystko jest zawarte w tym co zacytowałeś Grzesiek. Napisałem przed sezonem, że po uprzednim zmodyfikowałem instalacje żeby nie męczyć pieca zimnym pospinałem wszystko razem. Przyszły mrozy piec chodził na grupowym, gdzie wiadomo nadmuch jest stały po zwiększeniu powtórzeń w pracy cyrkulacyjnej piec przestał wyrabiać rośnie temperatura spalin piec chodzi a temperatura na piecu ledwo do 50 może dojść, nie wyobrażam sobie puścić pracę pompek na stałe i jeszcze niższych temperatur u mnie jednej nocy tylko było marne -14. Stwierdzam więc, że gdzieś jednak tej powierzchni wymiany brakuje.

Ale ja nigdzie nie widzę u Ciebie żadnych problemów poza tym,że kocioł prowadzisz tak jak byś miał instalację nisko temperaturową
Jeżeli ja masz to jest to problem,jeżeli nie to problem jest w niskiej temp na kotle.

gmaj22
03-02-2014, 19:23
Ja mogę napisać jedno jeśli przyszli nabywcy się zastanawiają co brać i ma to być RBR to radzę brać 17 kW, 11kW na pewno nie bedzie oszczędniejsza w spalaniu, a wręcz przeciwnie, szczególnie jeśli trafi wam się ostra zima. Póki sobie spokojnie pyka jest ok ale wystarczy kilka dni w okolicach -5 i zaczynają się problemy to co ten piec uzyskuje z dobrego wysokokalorycznego węgla to jakiś żart szkoda inwestować w takie węgle przy tym piecu, wszystko pójdzie wam w komin.

Ja rowniez mam 11 kW i spogladajac na wczesniejsze wykresy z dni, kiedy bylo najzimniej w moich okolicach, zauwazam iz temperatura spalin wtedy rzadko przekraczala 180 C. Zwazywszy ze caly czas bylo -10C na zewnatrz, kociol trzymal zadana 70C, wewnatrz bylo 20C. Palilem wtedy Peklorzem z ustawieniami: grupowe min 8kW/40% i max 12kW/46%. Podaje suche fakty z wykresu, nie pamietam juz jaki byl wtedy popiol ale nie bylo najgorzej, skoro kociol wciaz dawal rade, odstawial sie a i temperatura spalin nie byla tragiczna.

adkwapniewski
03-02-2014, 19:30
U mnie też spokojnie z palcem w d. dał radę w prawdzie było tylko -16*C , temp spalin na niby "retopalu" 100-160*C (22*C w całym domu spalanie 15-17kg/d) , pracowałem na automacie - grupowe mi osobiście nie odpowiada , jakieś kreski luźno związane z tematem pojawiające się jak im się chce - eee to nie dla mnie ;)

Teraz mam -4.5*C , temp spalin 75-85*C , wprawdzie na ręcznym. Spalanie 11/12kg

Jak ustawię pracę z dużą histerezą i pracę cykliczną to zejdzie z 2kg ale wtedy mam spieki z "retopala", przy pracy ciągłej i dłuuuuugim spokojnym dmuchaniu spala się prawie na popiół ale spalanie wyższe 1-2kg/d ...

Może masz nie dopchaną suchą półkę do końca. Ja kiedyś w ogóle paliłem bez :D

Zresztą możesz looknąć : https://remote.esterownik.pl:8080/device/2185/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fremote.esterownik .pl%3A8080%2Fdevice%2F2185%2F)

karoka65
03-02-2014, 19:31
No właśnie przejrzałem sobie Twoje wykresy Sławku.
Widzę że nawet jak miałeś po -12 to spaliny po max 150 stopni poza tym 120 czy 130, temp. zadana 45 stopni.
Napisz gdzie się nie wyrabia ?
Chyba że Ty też należysz do tych którzy twierdzą że przy 150 złotówki kominem wylatują ?
Dla mnie to takie bezpieczne minimum ale widać że jestem jakimś odmieńcem.
Zapytałem nawet nie dawno kolegę Andrzeja jaką temp. spalin uważa za minimalną a jaką za maksymalną.
Tym razem chyba udawał że nie czytał, nie dowidział czy nie chciał się odnieść bo tak lepiej.

minertu
03-02-2014, 19:33
Dogrzewam budowę na kotle 45 st, w domu 17-18 od zasypu do zasypu 10 dni, 55 st w domu 17-18 od zasypu do zasypu 7 dni, wybór jest chyba prosty. Przy -10 miałeś 180 st i to jest ok? A moge wiedzieć ile wtedy spalał?

I chcesz powiedzieć,że 11kW jest za mały na Twoje 128m2?
Wygrzej dom a później marudź.
Popatrz co ja ogrzewam i jakim kotłem,równie dobrze mógłbym napisać,że moja 17-ka nie jest w stanie ogrzać moich 320m2 z temp wew 26deg.