PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 [92] 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

edgar184
30-03-2015, 19:32
Ooo pompiarze w temacie rbra?
Co, skończyło się pilnowanie grzania w taniej taryfie, i za dużo czasu macie?

karoka65
30-03-2015, 19:33
Dobry wybór. Najbardziej podoba mi się większa szuflada popielnika. Dzięki temu kociołek jest jeszcze bardziej bezobsługowy.
Dokładnie, przy węglu którym teraz palę i standardowy zasobnik, popiół mieści mi się w szufladzie.

IgnacC
30-03-2015, 19:40
Oczywiście że niema z tym problemu.
Przeważnie ludzie pytają czy nie można większego zasobnika zamówić :)
Nie wiem dlaczego chcesz tracić na pojemności ale... :) Może przyjdzie mi go obsługiwać z wózka.

minertu
30-03-2015, 19:56
Ignac a co się stało ,że z wózka jeśli można wiedzieć?

minertu
30-03-2015, 19:59
No i z tego co wiem to nowa wersja jeszcze nie jest w sprzedaży.

karoka65
30-03-2015, 20:06
No i z tego co wiem to nowa wersja jeszcze nie jest w sprzedaży.
Chodzi raczej o obecną, Alessandro wstawił fotkę.

IgnacC
30-03-2015, 20:06
Ignac a co się stało ,że z wózka jeśli można wiedzieć?
Rower za młodu, później kopalnia i dorobiłem się siedmiu uszkodzeń kręgów, a z wiekiem prognozy nie najlepsze.

karoka65
30-03-2015, 20:10
Wiem coś o tym, miałem okazję już dosiadać takiego pojazdu :(

IgnacC
30-03-2015, 20:10
Chodzi raczej o obecną, Alessandro wstawił fotkę.
Ty na swojej stronie też masz taką, a inni mają z mniejszymi drzwiczkami i bez nóżek. Czyżby była jeszcze wersja nowsza?

karoka65
30-03-2015, 20:16
Ty na swojej stronie też masz taką, a inni mają z mniejszymi drzwiczkami i bez nóżek. Czyżby była jeszcze wersja nowsza?
Aktualna jaka jest obecnie w sprzedaży to ta na mojej stronie.
W ostatni weekend na targach we Wrocławiu był prezentowany zmodernizowany lekko RBR który trafi do sprzedaży prawdopodobnie w drugiej połowie roku.

IgnacC
30-03-2015, 20:18
karoka - czy na Twoim wykresie temperatura spalin w dzień to praca w podtrzymaniu?

SiNi
30-03-2015, 20:26
Ja mam zaś pytanie, czy można zamówić sobie odpopielacz do działającej już 17-stki? Jak nauczę się spawać (znaczy się jako tako na swoje potrzeby "smarkać") to myślę o zwiększeniu zasobnika. Przebywam głównie za granicą, więc im dłuższy czas między zasypami i wywalaniem popiołu tym lepiej. Łatwiej o załatwienie o kogokolwiek do obsługi kotła. Teraz sobie "pyrka" na grupowym, ale nie miałem nawet kiedy ustawić tego dobrze :(. Może podczas kolejnego pobytu uda się go ustawić jak trzeba.

Szkoda, że nie wiedziałem, iż 12kW obskoczy moją chatę. 17kW nie poci się nawet, a jak chata będzie wykończona (powierzchnia ponad 2 razy tyle co teraz + ocieplenie) to 12kW zadyszki też nie dostanie. Ciekawe ile za 2 latka będzie moja 17-stka warta, bo może wtedy zastanowiłbym się nad wymianą na 12-stkę.

----edit----
Jeśli chodzi o moje pytanko to kocioł jest z grudnia 2013 jeśli to ma znaczenie w przypadku odpopielacza.

IgnacC
30-03-2015, 20:28
Aktualna jaka jest obecnie w sprzedaży to ta na mojej stronie.
W ostatni weekend na targach we Wrocławiu był prezentowany zmodernizowany lekko RBR który trafi do sprzedaży prawdopodobnie w drugiej połowie roku.

Czyli na najnowszą trzeba poczekać. Wybierałem się do Wrocławia w sobotę, ale trochę za bardzo bolało i bałem się, że nie wysiądę z auta. Od syna do Hali Stulecia jest 10 minut spacerkiem, lecz młodzi wyjechali i nie było by gdzie odpocząć.

karoka65
30-03-2015, 20:33
karoka - czy na Twoim wykresie temperatura spalin w dzień to praca w podtrzymaniu?
Tak obecnie jak jest cieplej korzystam z programatora auto-lato.
Nad ranem włącza się grzanie, później tylko kociołek pilnuje CWU i chyba od 17-ej do 21-ej podgrzewanie chałupy.
Nie wszędzie mogłem zamontować głowice na grzejnikach, jak zostawię włączone grzanie non-stop to nawet te 3 grzejniki które są bez głowic robią saunę :)
Teraz przełączyłem na "zimę" bo strasznie zaczęło pi...gać na dworze :)
Chyba powieziemy jajca święcić na sankach :)

karoka65
30-03-2015, 20:36
Sini, przy odpopielaczu potrzebujesz ze 40 centów z tyłu kotła, musi być wstawiony z tyłu normalny motoreduktor jak do ślimaka który podaje paliwo, tyle że o większych obrotach na wyjściu.

Maher
30-03-2015, 20:47
Szkoda, że nie wiedziałem, iż 12kW obskoczy moją chatę. 17kW nie poci się nawet, a jak chata będzie wykończona (powierzchnia ponad 2 razy tyle co teraz + ocieplenie) to 12kW zadyszki też nie dostanie. Ciekawe ile za 2 latka będzie moja 17-stka warta, bo może wtedy zastanowiłbym się nad wymianą na 12-stkę.
.

Trochę za dużo kombinacji bo ja bym się wymienił na większy model, palniki te same komin mam systemowy więc skropliny kominowi nie zaszkodzą jakby nawet się pojawiły, a zawsze więcej odzyskam ciepła ze spalin przy dodatkowej półce wodnej. Z obserwacji widać że i tak większość ciepła odzyskuje się w komorze spalania przy paleniu na małych mocach, ale przy większych druga półka wodna by się przydała (widać po wykresach i spalaniu jak skokowo wzrasta spalanie przy pracy z większą mocą).

karoka65
30-03-2015, 20:48
No to się zamieńcie i będzie dwóch miało to co chce :)

SiNi
30-03-2015, 21:03
Jakbym był w PL to z wymianą może byśmy coś wskórali, ale tak to nie miałby kto przypilnować by wszystko było na cacy zrobione. Pytanie też, z której zasobnik jest, bo u mnie po prawej stronie i zmienić tego się nie da. Instalację i tak muszę przerabiać (zaoszczędzę przez to sporo na opale) to przesunięcie kotła by odpopielacz dorzucić to żaden problem.

Maher
30-03-2015, 21:08
No to się zamieńcie i będzie dwóch miało to co chce :)

Gdyby to było prostsze to czemu nie. Kiedyś pisałeś czemu wszystkie kotły nie mają 35kW i tylko palnikami się różnią i widzisz co konkurencja z Ogniwa wypuściła i myślę że to jest dobre rozwiązanie czyli kocioł 25kW z małym palnikiem dolnego spalania z płomiennikami (gdy ktoś boi się o komin może płomienniki wyjąć i w prosty sposób można regulować temperaturę spalin, prostsze i szybsze czyszczenie i dostęp do każdej komory pieca).

Maher
30-03-2015, 21:16
Jakbym był w PL to z wymianą może byśmy coś wskórali, ale tak to nie miałby kto przypilnować by wszystko było na cacy zrobione. Pytanie też, z której zasobnik jest, bo u mnie po prawej stronie i zmienić tego się nie da. Instalację i tak muszę przerabiać (zaoszczędzę przez to sporo na opale) to przesunięcie kotła by odpopielacz dorzucić to żaden problem.

Ostatnio po którymś z pytań forumowicza co się stanie jak nie wyjmie się popiołu zanim uzbiera się pełna szuflada postanowiłem sprawdzić i zasypałem cały podajnik 125kg i otworzyłem piec po jego wypaleniu i piec nie wygasł tylko popiół był wyżej niż palnik,a przez grudki w popiele spaliny wydostawały się do komina, czyli spokojnie można zostawić piec w moim przypadku na zużycie całego podajnika jedynie minusem jest że po wyciągnięciu pełnej szuflady popiołu druga część popiołu spadnie na dno i trzeba ją ręcznie zebrać, a tak to co kilka dni wyciąga się szufladę opróżnia i wstawia pustą ( z minutę można zaoszczędzić).

karoka65
30-03-2015, 21:17
A widziałeś ten mały palnik ?
Nie za wiele zdziałasz z temp.wyciągając zawirowywacze z płomieniówek.
Maher może sobie kup, popal ze dwa lata i wysłucham Cię wtedy bardzo chętnie.
To dlaczego Ci producenci robią te małe kotły ?
35 tylko ?
A dlaczego od razu nie równo na 50kW i każdemu po równo :)

karoka65
30-03-2015, 21:19
Ostatnio po którymś z pytań forumowicza co się stanie jak nie wyjmie się popiołu zanim uzbiera się pełna szuflada postanowiłem sprawdzić i zasypałem cały podajnik 125kg i otworzyłem piec po jego wypaleniu i piec nie wygasł tylko popiół był wyżej niż palnik,a przez grudki w popiele spaliny wydostawały się do komina, czyli spokojnie można zostawić piec w moim przypadku na zużycie całego podajnika jedynie minusem jest że po wyciągnięciu pełnej szuflady popiołu druga część popiołu spadnie na dno i trzeba ją ręcznie zebrać, a tak to co kilka dni wyciąga się szufladę opróżnia i wstawia pustą ( z minutę można zaoszczędzić).
A pamiętasz jak ja to pisałem i minertu ? co niektórzy jakie tu teorie snuli ?
Później zibi wypróbował, następny chyba Krzysiek i nikomu nic się nie dymiło a kocioł dalej pracował :)

SiNi
30-03-2015, 21:25
@Maher
Ja mam 17kW z zasobnikiem od 23/25kW i popiół zawsze wywalany przy zasypie. Nigdy nie miałem problemu by popiół uniemożliwił poprawne spalanie nawet przy groszku, gdzie popiołu była masa. Raz mi się zdarzyło nawet dorzucić do zasobnika z jeden worek (25-32kg) bez wyciągania popiołu i też nie było problemu. Przy powiększonym popielniku pewnie 1.5 zasobnika bez problemu się zmieści o ile nie więcej.

karoka65
30-03-2015, 21:29
Sini, Ty to balon z tego kotła zrobisz :)
Moje lenie też tak czasem robią i wtedy muszą już do szufladki resztki łopatką wybierać.

Maher
30-03-2015, 21:34
A widziałeś ten mały palnik ?
Nie za wiele zdziałasz z temp.wyciągając zawirowywacze z płomieniówek.
Maher może sobie kup, popal ze dwa lata i wysłucham Cię wtedy bardzo chętnie.
To dlaczego Ci producenci robią te małe kotły ?
35 tylko ?
A dlaczego od razu nie równo na 50kW i każdemu po równo :)

Czytałem że palnikiem z ogniwa ciężko zejść do palenia na małych mocach, ale po obserwacji mojego RBR-a widzę że przy paleniu na małych mocach z 90% ciepła odzyskuje się w komorze spalania, czyli przez większość okresu grzewczego i cały okres letni. Czyli w większości czasu nie ma znaczenia czy mam 11kW/12kW czy 17kW, różnica robi się dopiero jak spadają temperatury na zewnątrz i palnik pracuje na wyższej mocy i w przypadku Ogniwa mam większe pole do popisu czy to wyjmując zawirowywacze czy je modyfikując. Czyszczenie też jest szybsze, prostsze bo odpada czyszczenie półek i użytkownik ma wpływ na jakość wyczyszczenia kotła.

SiNi
30-03-2015, 21:38
Zaraz balon :)... Jak można zaoszczędzić brudzenia się to czemu z tego nie korzystać. Ja to chętnie bym zasobnik zrobił takich rozmiarów by całą tonę (no dobra... niech będzie pół) wrzucić, a do odpopielacza podpiąć jakiś sensowny wózek by co miesiąc w okresie zimowym wyjeżdżać z tym na zewnątrz.
Co do sporej ilości groszku to przesadziłem. Nie trafiłem na razie na taki co by dawał tego bardzo dużo, ale zdarzył się taki, że mało wcale nie było.

karoka65
30-03-2015, 21:46
Widzisz, taka różnica między nami że tylko czytasz.
Nie byłem jeszcze przy żadnej M-ce to prawda, ale prędzej czy później będę.
Tych wiesz których już trochę odwiedziłem.
Co chcesz uzyskać wyciągając zawirowywacze, więcej sadzy na dachu ?
Jak chcesz je zmodernizować ?
Jak Ci pisałem, wyciągnięciem za wiele nie zdziałasz, prędzej zatkać jedną parę kanałów kolego.
Nie pisz proszę o tym co Ci się tylko wydaje.
Co do czyszczenia myślę że po jednym razie zapłakałbyś za tym co masz teraz, chyba że lubisz się smarować i sprzątać.

karoka65
30-03-2015, 22:13
Dobrej nocki panowie.
Pośnijmy o palnikach których prawdziwa moc nominalna będzie w granicach 5kW :) bo takie są potrzebne do nowo budowanych, ci co mają starsze chałpki nadal mają w czym wybierać.

Liwko
30-03-2015, 22:35
Dobrej nocki panowie.
Pośnijmy o palnikach których prawdziwa moc nominalna będzie w granicach 5kW :) bo takie są potrzebne do nowo budowanych, ci co mają starsze chałpki nadal mają w czym wybierać.

Do nowych to już nie ma sensu karoka. Zajmijcie się starymi.

Liwko
30-03-2015, 22:36
Ale żeś wyjechał z tymi ekologicznymi systemami grzewczymi, głupie ludzie na to lecą? :D

JTKirk
31-03-2015, 08:00
Rower za młodu, później kopalnia i dorobiłem się siedmiu uszkodzeń kręgów, a z wiekiem prognozy nie najlepsze.

i ty się zastanawiasz nad obsługowym CO ?
:bash:



Dobrej nocki panowie.
Pośnijmy o palnikach których prawdziwa moc nominalna będzie w granicach 5kW :) bo takie są potrzebne do nowo budowanych, ci co mają starsze chałpki nadal mają w czym wybierać.

pomijając sens (który moim zdaniem nie jest zbyt wielki) - da się w ogóle z mocą tak nisko zejść??,

Liwko
31-03-2015, 08:13
i ty się zastanawiasz nad obsługowym CO ?
:bash:



Deputacik, zdrowie w tym momencie mało ważne.

SiNi
31-03-2015, 08:24
Deputacik, zdrowie w tym momencie mało ważne.
A może po prostu inne źródła ciepła okazują się zbyt drogie. Nie każdego stać by dobrze ogrzać swoje cztery ściany, a co dopiero pchać się w bezobsługowe paliwa.
Co do wyboru kociołków to teraz wygląda na to, że większość powinna wybierać te z palnikami 10-17kW, gdzie te z większą mocą będą dobre do sporych domków. U mnie kroi się jakieś 240m2 i teraz wiem, że 12kW rabarbar to obskoczy. Może pomyślę by w przyszłości ziemią sobie puścić rury z glikolem do pomieszczenia gospodarczego (w razie potrzeby włączy się ogrzewanie w prowizorycznym garażu) i wtedy zapas mocy częściowo się wykorzysta z mojej 17-stki.

Liwko
31-03-2015, 08:56
A może po prostu inne źródła ciepła okazują się zbyt drogie. Nie każdego stać by dobrze ogrzać swoje cztery ściany, a co dopiero pchać się w bezobsługowe paliwa.
Co do wyboru kociołków to teraz wygląda na to, że większość powinna wybierać te z palnikami 10-17kW, gdzie te z większą mocą będą dobre do sporych domków. U mnie kroi się jakieś 240m2 i teraz wiem, że 12kW rabarbar to obskoczy. Może pomyślę by w przyszłości ziemią sobie puścić rury z glikolem do pomieszczenia gospodarczego (w razie potrzeby włączy się ogrzewanie w prowizorycznym garażu) i wtedy zapas mocy częściowo się wykorzysta z mojej 17-stki.

A 230m2 by nie starczyło?

minertu
31-03-2015, 09:14
A 230m2 by nie starczyło?
A co Tobie do jego 240m2?
Jak będzie chciał to i 400 może mieć i Tobie nic do tego.

Liwko
31-03-2015, 09:28
A co Tobie do jego 240m2?
Jak będzie chciał to i 400 może mieć i Tobie nic do tego.

Jesteś jego adwokatem?

SiNi
31-03-2015, 10:01
A 230m2 by nie starczyło?
Mnie to by starczyło ze 100m2, może nawet nieco mniej + piwnica pod połową chaty i jakiś sporawy budynek gospodarczy. Niestety teściowie nie myśleli za bardzo i teraz mam tyle zabawy z przerabianiem, że szkoda gadać. Normalnie to byłoby ze 220, ale ganek jest tak nieprzemyślany, iż najłatwiej by było to zburzyć i postawić na nowo.
Ważne, że na głowę się nie leje, więc powolutku będzie się robić to co trzeba by można było zamieszkać na górze, a cały dół zostawić teściowej. Gdyby z nią dało się normalnie żyć to góry bym nie myślał kończyć i byłaby to spora graciarnia + jakiś kącik dla mnie do pogrzebania przy kompach.

Może wróćmy do RBRa, a nie jaka powierzchnia nam pasuje, chyba iż jest to bezpośrednio z rabarbarem związane.

kobra64
31-03-2015, 10:02
Jesteś jego adwokatem? A Ty może jego architektem? A może masz prawo decyzji jaki metraż sobie wybuduje i będzie użytkował? Wszyscy wiedzą do czego zmierzasz. Zbuduj 10 czy 15 metrów mniejszy dom, zostanie Ci na pompę. Zbuduj jeszcze ze 25 metrów mniej - na fotowoltaikę Co zostanie. I jeszcze ze 20 metrów mniej - dostawisz małą elektrownię wiatrową. jak już po całości jechać - to jeszcze z 50 metrów sobie odmów, będziesz miał na fajne auto elektryczne. Jeszcze ze 20 metrów sobie ujmij żebyś miał na dołożenie ocieplenia na tym co Ci zostanie. A najlepiej to w ziemiance zamieszkaj i obłóż się dookoła tymi wszystkimi wynalazkami na które zaoszczędziłeś rezygnując z kolejnych metrów - będziesz wtedy extra nowoczesnym człowiekiem.

Liwko
31-03-2015, 10:17
A Ty może jego architektem? A może masz prawo decyzji jaki metraż sobie wybuduje i będzie użytkował? Wszyscy wiedzą do czego zmierzasz. Zbuduj 10 czy 15 metrów mniejszy dom, zostanie Ci na pompę. Zbuduj jeszcze ze 25 metrów mniej - na fotowoltaikę Co zostanie. I jeszcze ze 20 metrów mniej - dostawisz małą elektrownię wiatrową. jak już po całości jechać - to jeszcze z 50 metrów sobie odmów, będziesz miał na fajne auto elektryczne. Jeszcze ze 20 metrów sobie ujmij żebyś miał na dołożenie ocieplenia na tym co Ci zostanie. A najlepiej to w ziemiance zamieszkaj i obłóż się dookoła tymi wszystkimi wynalazkami na które zaoszczędziłeś rezygnując z kolejnych metrów - będziesz wtedy extra nowoczesnym człowiekiem.

Wole ten kierunek niż odwrotny. 500m2 i palenie mułem w śmieciuchu :P

Liwko
31-03-2015, 10:22
Mnie to by starczyło ze 100m2, może nawet nieco mniej + piwnica pod połową chaty i jakiś sporawy budynek gospodarczy. Niestety teściowie nie myśleli za bardzo i teraz mam tyle zabawy z przerabianiem, że szkoda gadać. Normalnie to byłoby ze 220, ale ganek jest tak nieprzemyślany, iż najłatwiej by było to zburzyć i postawić na nowo.


Czyli potwierdzasz to, że wolałbyś mniejszy, za to nie koniecznie ogrzewany węglem, ale po prostu zostałeś postawiony przed faktem dokonanym. Czyli ty masz już mały wybór, ale ci co budują powinni mieć to na uwadze.

SiNi
31-03-2015, 10:31
Najlepiej jakby można było grzać prądem to byłoby super. Do tego jakiś sposób na dogrzanie chatki w razie braku prądu i gra gitara. Niestety w PL to tak drogi interes, że szkoda gadać. Do tego jakby dostać tani prąd na grzanie (podlicznik na ogrzewanie) to infrastruktura elektryczna nie dałaby rady, więc w PL jak na razie to niemożliwe.
Szczerze mówiąc to nie wiem czy pchałbym się w coś innego niż węgiel, bo raczej myślałbym o grzaniu budynku gospodarczego (marzy mi się własna działalność) i wtedy jak na razie dalej byłoby to najtańsze rozwiązanie.

Liwko
31-03-2015, 10:47
Najlepiej jakby można było grzać prądem to byłoby super. Do tego jakiś sposób na dogrzanie chatki w razie braku prądu i gra gitara. Niestety w PL to tak drogi interes, że szkoda gadać. Do tego jakby dostać tani prąd na grzanie (podlicznik na ogrzewanie) to infrastruktura elektryczna nie dałaby rady, więc w PL jak na razie to niemożliwe.
Szczerze mówiąc to nie wiem czy pchałbym się w coś innego niż węgiel, bo raczej myślałbym o grzaniu budynku gospodarczego (marzy mi się własna działalność) i wtedy jak na razie dalej byłoby to najtańsze rozwiązanie.

Przecież mnóstwo ludzi grzeje prądem i rachunki mają na akceptowalnym poziomie. Wszystko zależy od zapotrzebowania domu na ciepło i ceny kWh. Ja mam na przykład przez trzy lata gwarantowaną cenę 11gr. netto za kWh w drugiej taryfie.
Jak ze wszystkim, wszystko trzeba dokładnie przemyśleć i przeliczyć, ale pchanie węgla do nowych domów to już jest nieporozumienie, tym bardziej, że można teraz skorzystać z dofinansowań do pomp ciepła czy fotovoltaiki.

Arturo72
31-03-2015, 12:39
Najlepiej jakby można było grzać prądem to byłoby super. Do tego jakiś sposób na dogrzanie chatki w razie braku prądu i gra gitara. Niestety w PL to tak drogi interes, że szkoda gadać. Do tego jakby dostać tani prąd na grzanie (podlicznik na ogrzewanie) to infrastruktura elektryczna nie dałaby rady, więc w PL jak na razie to niemożliwe. Szczerze mówiąc to nie wiem czy pchałbym się w coś innego niż węgiel, bo raczej myślałbym o grzaniu budynku gospodarczego (marzy mi się własna działalność) i wtedy jak na razie dalej byłoby to najtańsze rozwiązanie. W jakim Ty Swiecie zyjesz ? Na pewno nie w terazniejszym. W domku 120m2 grzejac pradem zuzylbym na ogrzewanie ok.5000kWh czyli ok.1500zl za sezon przy inwestycji w system grzewczy jakies 3000zl i bez syfu w domu i z komina. Gdzie tu widzisz drogi interes ? Moze ekogroszki obudzcie sie i wyjdzcie z waszych kotlowni bo zycie wam ucieka.

SiNi
31-03-2015, 14:16
(...) W domku 120m2 grzejac pradem zuzylbym na ogrzewanie ok.5000kWh czyli ok.1500zl za sezon (...)

Dobrze, że zaznaczyłeś, iż w Twoim, bo w moim to bym zbankrutował. Jeżeli jednak twierdzisz, że w każdym to możemy zrobić zakład. Pod koniec kwietnia będę w PL. Zapraszam do mnie. Założysz mi ogrzewanie elektryczne (koszt całej instalacji nie więcej niż 10k PLN - pisałeś coś o 3k), bez poważnych przeróbek obecnej instalacji. Podepniemy to wszystko pod podlicznik. Koszt wszystkiego łącznie z rokiem ogrzewania opłacisz Ty, a za rok się rozliczymy. Spiszemy odpowiednią umowę i jeżeli okaże się, że koszt ogrzewania tego co ogrzewam obecnie (nie wiem ile dokładnie, ale będzie około 110m2) przez cały rok będzie niższy niż 3k PLN to zwracam całość inwestycji + jakąś sensowną kwotę (powiedzmy 5k PLN). Jak nie to swoje rzeczy zwijasz i żegnamy się z szerokim uśmiechem. Wszystkie kwoty są kwotami brutto, bo takie mnie interesują.

Nie wciskaj, że prąd jest najlepszy, bo to nie jest prawda. Jeżeli masz nowy energooszczędny domek, to masz rację, ale w przeciwnym wypadku nie ma sensu nawet o tym myśleć chyba, że inwestora koszt nie interesuje tylko wygoda.

Wyjaśnij mi może, czemu w mojej rodzinie jeden wybudował sobie domek (chciałbym kiedyś to obejrzeć) i po przeanalizowaniu wszystkiego wybrał ekogroszek, mimo że stać go na gaz, olej czy PC. Przy kasie jaką on obecnie obraca mógłby sobie postawić 400m2 i grzać to w całości przy pomocy grzejników konwektorowych. Czegoś tutaj nie rozumiem...

Co do zakładu to piszę poważnie. Ja na tym nie stracę, bo albo poniosę niemały koszt kolejnej instalacji i potem będę zadowolony z taniego, czystego źródła ciepła. Jak nie, to przez rok bezobsługowo ogrzejesz mi domek i potem wrócę do brudnego wungla. Ty albo potwierdzisz swoje zdanie i uroczyście na forum oświadczę, że masz rację i Twoja sprzedaż wzrośnie, albo wreszcie przestaniesz wciskać ludziom kit, że prąd jest najlepszy.

Arturo72
31-03-2015, 14:37
Wyjaśnij mi może, czemu w mojej rodzinie jeden wybudował sobie domek (chciałbym kiedyś to obejrzeć) i po przeanalizowaniu wszystkiego wybrał ekogroszek, mimo że stać go na gaz, olej czy PC. Przy kasie jaką on obecnie obraca mógłby sobie postawić 400m2 i grzać to w całości przy pomocy grzejników konwektorowych. Czegoś tutaj nie rozumiem...
.
Lubi babrac sie w syfie ? Nie jest zbyt ogarniety ? Jest ograniczony,zeby majac ponad 1mln zlotych pakowac sobie syf do domu ?
Wytlumacz mi bo tego nie zrozumie.
Mnie nie stac bylo na ogrzewanie ekosyfem dlatego mam dom 120m2 za 300tys.zl ;)
Co do Twojego domu wiesz ile on potrzebuje energii do ogrzania ? Jesli mi to powiesz to bedziemy dyskutowac dalej :)

Arturo72
31-03-2015, 14:44
A temu z rodziny ile dom by zuzywal energii na ogrzewanie ? W jaki sposob to analizowal ?
Czy wiedzial ze 1kWh z ekogroszka to 0,16zl z gazu 0,22zl z pradu 0,29zl ?

SiNi
31-03-2015, 15:19
A temu z rodziny ile dom by zuzywal energii na ogrzewanie ? W jaki sposob to analizowal ?
Czy wiedzial ze 1kWh z ekogroszka to 0,16zl z gazu 0,22zl z pradu 0,29zl ?

Nie mam zamiaru dyskutować dalej, a przynajmniej nie w tym wątku, bo od tematu już daleko zboczyliśmy. OZC nie robiłem, ale zapotrzebowanie mam spore, tak jak RBR ma wystarczający zapas mocy:cool:, a więc chociaż jednostki się zgadzają;). Jeżeli wreszcie uda się przerobić co nieco w chacie to może zdecyduję się na OZC, bo w tym momencie to wynik jest jeden - tylko czarne złoto w miarę tanio ogrzeje chatę.
Co do rodzinki, to pewnie mu nie przeszkadza ubrudzenie się od czasu do czasu, a jeżeli przeszkadza to któryś z pracowników odwali za niego brudną robotę (w końcu nie jeden mu sporo zawdzięcza - szkoda, że niewielu jest takich szefów).

karoka65
31-03-2015, 15:38
Lubi babrac sie w syfie ? Nie jest zbyt ogarniety ? Jest ograniczony,zeby majac ponad 1mln zlotych pakowac sobie syf do domu ?
Wytlumacz mi bo tego nie zrozumie.

Znowu przyszliście z drugim kaznodzieją obrażać ludzi których nawet nie znacie :)
Zajmij się może swoim kredytem na pompkę a nie czyimiś milionami.
Jego sprawa na co je wyda a Tobie wara od nich.

Slawko123
31-03-2015, 17:40
A ja buduję dom od nowa i w d... mam gaz wszelaki, pompki-srompki ciepła-zimna, prąd z elektrowni itp. Bedzie czarny, brudny, syfiasty muł z węglem.
Koszt pompek-srompek to ok 60tys. zł, samo doprowadzenie gazu na posesję to po 30tys. od posesji + to co na posesji+kocioł. Za te pieniądze, to bedę miał ładny piec na czarny węgiel i zapas węgla na najbliższe 10 lat :wave:

Arturo72
31-03-2015, 17:49
A ja buduję dom od nowa i w d... mam gaz wszelaki, pompki-srompki ciepła-zimna, prąd z elektrowni itp. Bedzie czarny, brudny, syfiasty muł z węglem.

W kórym roku zacząłeś budowę ?
Od lat 80-tych ciągniesz ?

Koszt pompek-srompek to ok 60tys. zł,
Szok,to Ty budujesz dom 600m2,że tak Ci wycenieli ?
Pochwal się jaki dom,projekt itp ? Obciązenie cieplne domu,zapotrzebowanie domu na energię ?

Być może komuś to pomoże - ostatecznie wybrałem pompę Panasonica WH-UD09FE8 / WH-SDC09F3E8 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 3~;400V; grzałka el. 3kW) za którą zapłaciłem 20 222,00 zł wraz z montażem freonowym, już po uwzględnieniu promocji Panasonica.

Zapewne u Ciebie, x3 ;)
Skąd Wy bierzecie tak kosmiczne ceny ? Łoją was jak Pelikan żaby ;)
A to jest przecież znacznie niższy koszt niż kocioł+komin+wasze kotlownie w systemie mieszanym+kotlownia.
Ale w syfie się urodziłem i w syfie umrę ;)

karoka65
31-03-2015, 18:01
Arturo to wątek o kotle na eko groszek także daruj sobie dalsze spamowanie tegoż wątku.
Masz dość wątków poświęconych pompom ciepła.
Po drugie nie za bardzo Twoje bajki o taniości tych urządzeń mają się do ofert jakie inwestorzy otrzymują od sprzedawców czy firm ich instalujących.

SiNi
31-03-2015, 18:17
A ja buduję dom od nowa i w d... mam gaz wszelaki, pompki-srompki ciepła-zimna, prąd z elektrowni itp. Bedzie czarny, brudny, syfiasty muł z węglem.
Koszt pompek-srompek to ok 60tys. zł, samo doprowadzenie gazu na posesję to po 30tys. od posesji + to co na posesji+kocioł. Za te pieniądze, to bedę miał ładny piec na czarny węgiel i zapas węgla na najbliższe 10 lat :wave:
Tylko pamiętaj o tym, że węgiel wietrzeje na świeżym powietrzu to nie warto go kupować w zbyt dużych ilościach jak nie masz gdzie go składować.

Co do pompy ciepła to sprawdzałeś ile by Cię to kosztowało? Nie byłoby to lepsze dla Ciebie?

Skoro tutaj piszesz to RBRa pewnie bierzesz. Pewnie już pisałeś co i jak, ale chyba powtórka nie zaszkodzi. Ile będziesz grzał i czym?

IgnacC
31-03-2015, 18:21
Deputacik, zdrowie w tym momencie mało ważne.
Niestety, moją kopalnię zlikwidowali i nie mam deputatu. Co do zdrowia, to gdy się nie ruszam jest gorzej. Praca to najlepszy sposób rechabilitacji. Mam też kocioł gazowy na chodzie i czasem go załączam gdy przyjdzie mi wyjechać. Palę w zasypowcu groszkiem Tauron Wydobycie i cena ogrzewania to 1/3 ceny gazu. W RBeRze zamierzam palić Jaretem i miałem 19Mj, którego cenę możesz sprawdzić na stronie Tauronu(Sobieski). Węgiel kupuję bezpośrednio u producenta.

Liwko
31-03-2015, 18:24
Mając dotację do pomp i panele PV kompletną głupotą jest budowanie domu ogrzewanego węglem. Ale zostawmy to. Patrzę na ankietę na górze tej strony i jestem przerażony. 85% twierdzi że spali powyżej 2 ton, a 45% że będzie to 3 i więcej! A przecież w tym roku zimy nie było. Mój koszt sezonu grzewczego (z CWU) to na dzień dzisiejszy 880zł (pominę że tak naprawdę mniejszy, bo w grudniu miałem darmowy prąd), czyli 1 tona dobrego węgla. Przypomnę że moja pompa kosztowała 10tyś i odwierty 10tyś., a dom średnio ocieplony. Te wasze smoki coś dużo palą. A jakie jest wytłumaczenie tego faktu? Jaka jest sprawność kotłów podczas lekkiej zimy? Odpowiedź było widać gołym okiem, wystarczyło spojrzeć na kominy.

IgnacC
31-03-2015, 18:43
Dwa lata temu zaprosiłem kolegów emerytów na piwko własnej produkcji. Był też jeden z moich sąsiadów grzejący dom prądem(180m2). Na pytania kolegów o koszty ogrzewania twierdził, że za zimę wyszło 2 tyś. PLN. Gdy wszyscy się rozeszli powiedział do mnie, "a go--o ich to obchodzi, że zapłaciłem 8tyś. i w domu mam całą zimę 18oC".

JTKirk
31-03-2015, 18:43
Wyjaśnij mi może, czemu w mojej rodzinie jeden wybudował sobie domek (chciałbym kiedyś to obejrzeć) i po przeanalizowaniu wszystkiego wybrał ekogroszek, mimo że stać go na gaz, olej czy PC. Przy kasie jaką on obecnie obraca mógłby sobie postawić 400m2 i grzać to w całości przy pomocy grzejników konwektorowych. Czegoś tutaj nie rozumiem...


nie obraź się, ale nie świadczy to dobrze o jego inteligencji :D
gdyby poświęcił trochę czasu na zgłębienie tematu, to pewnie zdecydowałby się na coś innego

i jest to kolejny dowód na to, jak wielka jest siła tradycji i obiegowych mitów (że węgiel najtańszy itp.)
koniec oftopa z mojej strony

faktem jest Liwko, że karoka ma racje co do ofert jakie dostają inwestorzy....
ale jak się inwestor nie wgłębi w temat, to zostanie ostrzyżony na dosłownie wszystkim podczas budowy, także na piecu eko :stirthepot:
chwała tym co się nie dali, ale rzeczywistość nie wygląda tak różowo jak chcielibyście ją widzieć

tak trochę humorystycznie - spotkałem kiedyś gościa, który chwalił mi się ile to on nie wydał na PC firmy V - :cool: Nie uwierzył mi, że ja do trochę mniejszego domu miałem PC o połowę mniejszej mocy i cena końcowa bodajże 1/3 tego co on - ale taki jest właśnie standardowy klient - mało wiedzący, niestety....

karoka65
31-03-2015, 18:45
Przypomnę że moja pompa kosztowała 10tyś i odwierty 10tyś., a dom średnio ocieplony.
Znowu odkurzasz bajkę o gruntowej pompie za 20 tysi 5 lat temu :)
Liwko to bajka jest dla dzieci, na forum raczej są sami dorośli, myślisz że ludzie nie pytają o wyceny ?
I jakoś nikt nie może dostać za 20 tysi nawet powietrznej.
Już Arturowi napisałem że to nie wątek o pompach a o kotle na eko groszek, Tobie też przypomnę że wątki znowu pomyliłeś.

Liwko
31-03-2015, 18:58
Znowu odkurzasz bajkę o gruntowej pompie za 20 tysi 5 lat temu :)
Liwko to bajka jest dla dzieci, na forum raczej są sami dorośli, myślisz że ludzie nie pytają o wyceny ?
I jakoś nikt nie może dostać za 20 tysi nawet powietrznej.
Już Arturowi napisałem że to nie wątek o pompach a o kotle na eko groszek, Tobie też przypomnę że wątki znowu pomyliłeś.

Ale odpowiem na twoje pytanie.
http://www.ppcpompy.eu/cennik/
Na dole tej strony masz cennik do pomp z serii A. Dzisiaj są droższe ze względu na kurs Euro, ale idzie się targować. Ja zapłaciłem 7 lat temu 9900zł. Nie wierzysz, zadzwoń i zapytaj po ile były.
Odwierty? 10tyś. to mało za 120mb? Przecież można sporo taniej
http://allegro.pl/odwierty-pompa-pompy-ciepla-caly-kraj-promocja-i5188081578.html


Temat zszedł na pompy ciepła, ponieważ wszyscy węglarze twierdzą, że system na węgiel jest tańszy od PC, a to nie prawda, tym bardziej jak się policzy koszt kotłowni i komina. A to że tobie zależy żeby zaciemnić ten obraz, to inna para kaloszy.

Andrzej_M_
31-03-2015, 19:07
,,,, Liwko to bajka jest dla dzieci, na forum raczej są sami dorośli, myślisz że ludzie nie pytają o wyceny ?
I jakoś nikt nie może dostać za 20 tysi nawet powietrznej. ,,,,

1700 zł brutto kosztuje najnowszy model klimatyzatora LG E09EL Basic.
Moc chłodnicza 2,5 kW, moc grzewcza 3,2 kW, S.C.O.P. = 3,8 , wystarcza na 40 - 50 m2.

karoka65
31-03-2015, 19:07
Z tematem o pompach ciepła Wy zeszliście nie w ten temat a nie że temat zszedł.
Ci którzy zaglądają tutaj chcą raczej poczytać o kotle groszkowych, całe forum zaspamowaliście na "pompowo" także gdyby ktoś był nią zainteresowany nie miałby problemu żeby znaleźć przydatne informacje.
Nie interesują mnie Twoje cenniki, już ktoś prosił Cię żebyś mu załatwił gruntówkę za 20 tysi, jakoś go nie potrafiłeś uszczęśliwić.

rübezahl
31-03-2015, 19:09
Tak czytam wasze posty i mam wrażenie jakby dopadli mnie dwaj świadkowie jehowy i udawadniają mi, co jest dla mnie lepsze. Nie ma co dyskutowac, węgiel jest najtańszym paliwem, a spalany w rozsądnych warunkach może byc akceptowalny. "Wunglarze" nie palą dla przyjemności, a często z powodu kosztów ogrzewania.
Ja swój dom ogrzewałem od zawsze gazem. W latach dziewięcdziesiątych rachunki za gaz były na akceptowalnym dla mnie poziomie, i nagle z roku na rok rachunki rosną mi trzykrotnie. Nie mam zamiaru płacic po dwa tysiące za jeden miesiąc ogrzewania gazem i zachwycac się jak w domu jest cieplutko i zakładac kolejny polarek.

W tym sezonie dałem sobie na luz z gazem i przeżyłem ogrzewając cały dom kominkiem, a gaz działał jedynie podtrzymująco jak nas nie było. Od sierpnie do dziś zużyłem ok. 15mp buka, łącznie w CWU, czyli w komin poszło jakieś 2400zł. Kilka lat temu drastycznie spadła mi jakośc gazu i stało się to na tyle uciążliwe, że postanowiłem zmienic medium do ogrzewania. Od przyszłego roku będzie to kocioł z podajnikiem + nadal kominek i kocił gazowy na wszelki wypadek. Pompa jest w tym momencie dla mnie za drogą inwestycją, nie wspominając o prądzie

Oczywiście stop spalaniu śmieci i kopcącym kominom, to oczywiste, tak samo jak stop chemii w artykułach spożywczych, gruchotom sprawadzanym zza lepszej granicy, stop kopcącym dislom - przykładów można by mnożyc jeszcze długo. Dlaczego nikt nie podnosi larum o tracie obywateli podłym żarciem i zalewająca nas z zachodu falą aut-zombi.

Z jednym się zgadzam, w niewielkich domach porządnie wykonanych, z niskim zapotrzebowaniem na energię stosowanie węgla może byc rozwiązaniem nienajszczęśliwszym, ale nie oszukujmy się Polska nie jest kompletnie przygotowana na rewolucję energetyczną, zarówno technicznie jak i finansowo. Węglem stoimy i stac będziemy i często jest to jedyne wyjście, żeby przeżyc zimę i nie zbankrutowac.

Aha jak spotykam światków jehowy, to mi się agresor włącza ;)

karoka65
31-03-2015, 19:11
1700 zł brutto kosztuje najnowszy model klimatyzatora LG E09EL Basic.
Moc chłodnicza 2,5 kW, moc grzewcza 3,2 kW, S.C.O.P. = 3,8 , wystarcza na 40 - 50 m2.
Arturo podawał że jego dom potrzebuje bodajże 3 kW to chyba coś takiego powinno być ok ? po co wywalił tyle kasy na 9kW ?
Oooo przepraszam zapomniałem, Arturo dostał pompkę za darmo, Liwko pewnie powystawową a inni nie potrafią sobie znaleźć po takiej taniości :)
Dajcie sobie już spokój z tymi pompami, dobra ?

Liwko
31-03-2015, 19:15
Z tematem o pompach ciepła Wy zeszliście nie w ten temat a nie że temat zszedł.
Ci którzy zaglądają tutaj chcą raczej poczytać o kotle groszkowych, całe forum zaspamowaliście na "pompowo" także gdyby ktoś był nią zainteresowany nie miałby problemu żeby znaleźć przydatne informacje.

Wiem że to ci nie na rękę :) Ale zostaw na boku swój biznesik i pomyśl o tych wszystkich biednych ludziach co się w węgiel pchają, nie żal ci ich?


Nie interesują mnie Twoje cenniki, już ktoś prosił Cię żebyś mu załatwił gruntówkę za 20 tysi, jakoś go nie potrafiłeś uszczęśliwić.

A skąd wiesz że mu nie pomogłem?

Prawda jest taka, że nie ja je sprzedaje, nie ja montuję, nie ja robię odwierty. Każda wycena jest indywidualna i zależy od wielu czynników. I to od inwestora zależy jaką cenę wynegocjuje. A skoro mi się udało zrobić to tanio (dzięki temu forum) to i inni mogą. Wystarczy tylko chcieć.

To tyle z mojej strony, dalej możecie męczyć się z tymi kotłami :bye:

Slawko123
31-03-2015, 19:19
1700 zł brutto kosztuje najnowszy model klimatyzatora LG E09EL Basic.
Moc chłodnicza 2,5 kW, moc grzewcza 3,2 kW, S.C.O.P. = 3,8 , wystarcza na 40 - 50 m2.Ale nikt nie buduje budy dla psa. Tu raczej są tacy co budują domy jednorodzinne ala 140-160m2 uzytkowej o powierzchni netto nie wspominając.

karoka65
31-03-2015, 19:29
Liwko trzeba było sobie podjechać teraz na targi do Wrocka zobaczyłbyś i posłuchał sobie co inwestorzy myślą o pompach :)
Był nawet jeden wystawca pomp ciepła i oglądał z wielkim zainteresowaniem chyba ponad pół godziny kociołek pelletowy :)
Chyba się skusi, trochę dziwne nie ?
Zapytaj Suspensera, nawet palnik mu wyciągał z kotła żeby dobrze sobie obejrzał :)

imrahil
31-03-2015, 19:44
zrobiliście niezły syf tutaj, ale nie dziwię się, skoro bezmyślnie rzuca jeden z drugim ceny 60 tys. zł za pompę ciepła. nie wiesz, nie odzywaj się :)

rbr do starego domu to pewnie dobre rozwiązanie, ale np. użytkownik Przewas kupił i wyremontował stary dom 380 m2, grzeje grzałką i w tym sezonie zużył 13 tys. kWh. pomijam fakt, że chyba w Duon, jeśli założyć standardową cenę, to jest około 4200 zł za dom 380 m2 i brak syfu.

Liwko
31-03-2015, 19:50
A czy ja mam coś do pelletu? Ja mam tylko awersję do śmierdzącego węgla. Węgiel powinien być tylko spalany tylko w dobrze zabezpieczonych elektrociepłowniach, w domach nie powinno być dla niego miejsca. I prędzej czy później do tego dojdzie. Już dzisiaj trzeba być bez rozumu żeby z nowym domem pchać się w węgiel. Taki dom z marszu staje się stary i za kilka lat nikt już takich nie będzie chciał kupić. Źródła niskotemperaturowe po prostu wypchną archaiczne i twoje zaklinanie rzeczywistości nic tu nie da. Do tego dochodzą panele PV, które mogą zredukować rachunki takich domów do zera, a tych ogrzewanych węglem (jak i gazem, pelletem) się nie da. Będziecie wyrzucać kotły i grzać grzałkami z PV? Nie dy rydy. Zapotrzebowanie na ciepło macie na tak wysokim poziomie, że trzeba będzie albo wstawiać PC, albo budować niemal elektrownię z PV, dachu wam na pewno nie starczy.
I tak to właśnie wygląda z tymi nowymi domami ogrzewanymi węglem, już na samym starcie robią się zbyt stare by je za kilka lat ratować.

JTKirk
31-03-2015, 19:51
karoka - ja doskonale wiem co inwestorzy myśla o pompach - po świętach kolejni znajomi przyjeżdzają oglądać...zawsze to jeden komin kopcący w szeroko pojętej okolicy mniej....

a sam czasami oglądam z zainteresowaniem kociołki na takich imprezach - co wcale nie znaczy że planuję w przyszłości taki zakup :bash:
szczerze mówiąc, bardziej mnie interesuje co wie a czego nie wie sprzedawca (a naprawdę różnie z tym bywało - żeby nie było ci od PC wcale jakoś znacząco nie odbiegają merytorycznie!!!), niż sama konstrukcja kotła.

karoka65
31-03-2015, 19:58
Panowie to tylko Wasze pobożne życzenia a zapewnić Was mogę że rzeczywistość jest całkiem inna.
Liwko przecież ja też nie raz już tutaj pisałem że nie mam nic do pomp ciepła :)
Może nawet zacznę je sprzedawać :)
Instalator był już nawet na szkoleniu w Warszwce u panasa :)

Liwko
31-03-2015, 20:05
Panowie to tylko Wasze pobożne życzenia a zapewnić Was mogę że rzeczywistość jest całkiem inna.
Liwko przecież ja też nie raz już tutaj pisałem że nie mam nic do pomp ciepła :)
Może nawet zacznę je sprzedawać :)
Instalator był już nawet na szkoleniu w Warszwce u panasa :)

No i bardzo dobrze, przynajmniej za kilka lat utrzymasz się na rynku ;)

Slawko123
31-03-2015, 20:19
Tylko pamiętaj o tym, że węgiel wietrzeje na świeżym powietrzu to nie warto go kupować w zbyt dużych ilościach jak nie masz gdzie go składować.

Co do pompy ciepła to sprawdzałeś ile by Cię to kosztowało? Nie byłoby to lepsze dla Ciebie?

Skoro tutaj piszesz to RBRa pewnie bierzesz. Pewnie już pisałeś co i jak, ale chyba powtórka nie zaszkodzi. Ile będziesz grzał i czym?
Węgiel zakopie :)

Sprawdzałem, z reguły w okolicach 60 tys. zaznaczam, że nie interesuje mnie inna niż z gruntowym wymiennikiem. Żadna powietrze-powietrze, powietrze woda itp.

będę grzał ok 200m2 do temperatury 23-24*C. Mniejsza temperatura mnie nie interesuje, bo jestem straszny zmarzluch(żona też) , poza tym nie lubię siedzieć w kalesonach i polarze zawinięty w koc.
Grzał będę cały rok węglem. W lato cwu, w zimę wszystko.

Slawko123
31-03-2015, 20:23
zrobiliście niezły syf tutaj, ale nie dziwię się, skoro bezmyślnie rzuca jeden z drugim ceny 60 tys. zł za pompę ciepła. nie wiesz, nie odzywaj się :)


przeciez nikt z kosmosu tego nie bierze. To sa ceny instalatorów.

imrahil
31-03-2015, 20:28
przeciez nikt z kosmosu tego nie bierze. To sa ceny instalatorów.

to dziwne, że ja dostałem zupełnie inne wyceny od instalatorów (i w dziale z pompami ciepła też rzucają zupełnie inne ceny), ale to nie jest temat o pompach ciepła... skoro wolisz węgiel, to szufluj :)

karoka65
31-03-2015, 20:29
No i bardzo dobrze, przynajmniej za kilka lat utrzymasz się na rynku ;)
Liwko na razie to nie widzę w tym przyszłości i bardzo szybko bym skończył na manowcach wchodząc w pompki jak Arturo ze swoją firmą.
Za kilka lat piszesz ?
Obawiam się że ciężko będzie, ale dożyć :)
Wungiel górą jest i basta :)
Co byście tu nie pisali i jest obecnie najczęściej wybieranym nośnikiem do ogrzewania domów czy to starych czy tych nowych i jeszcze bardzo długo tak będzie z tego co widzę.

Slawko123
31-03-2015, 20:39
to dziwne, że ja dostałem zupełnie inne wyceny od instalatorów (i w dziale z pompami ciepła też rzucają zupełnie inne ceny), ale to nie jest temat o pompach ciepła... skoro wolisz węgiel, to szufluj :)wiesz, to wszystko pięknie ładnie wygląda tu na forum i na odległość. Jak przychodzi co do czego, to cena nagle rośnie w kosmos.

identycznie miałem z brama garażową. Ekipa przywiozła w/g specyfikacji, ale okazało się, że uszkodzone są dwa panele, więc powiedziałem aby zabierali i przywieźli wszystko dobre, a oni, ze zamontują, ja mówię, że ok, ale zapłacę dopiero jak wymienią te dwa panele, no to oni, ze jednak zabiorą. Ta sama ekipa montowała mi inne drzwi zewnętrzne, więc sami mi zaproponowali, że załatwia mi identyczną bramę w innej firmie za mniejsze pieniądze(pi razy oko 1500zł). Zgodziłem się. Za tydzień telefon, abym podjechał do firmy X i tam wszystko uzgodnił. Pojechałem, zaczynam uzgadniać i co???? cena wyszła o 500zł więcej niż w firmie poprzedniej. Oczywiście wczesniej uzgadniali z firma X cenę.
To samo jest z pompami.

karoka65
31-03-2015, 20:50
wiesz, to wszystko pięknie ładnie wygląda tu na forum i na odległość. Jak przychodzi co do czego, to cena nagle rośnie w kosmos.


Jest dokładnie jak piszesz.
Userzy forów to garstka ludzi i nie wiadomo kto siedzi po drugiej stronie :)
Jeden się przyzna a drugi nie, czym pachnie, z resztą były już takie przykłady :)

imrahil
31-03-2015, 21:02
wiesz, to wszystko pięknie ładnie wygląda tu na forum i na odległość. Jak przychodzi co do czego, to cena nagle rośnie w kosmos.

identycznie miałem z brama garażową. Ekipa przywiozła w/g specyfikacji, ale okazało się, że uszkodzone są dwa panele, więc powiedziałem aby zabierali i przywieźli wszystko dobre, a oni, ze zamontują, ja mówię, że ok, ale zapłacę dopiero jak wymienią te dwa panele, no to oni, ze jednak zabiorą. Ta sama ekipa montowała mi inne drzwi zewnętrzne, więc sami mi zaproponowali, że załatwia mi identyczną bramę w innej firmie za mniejsze pieniądze(pi razy oko 1500zł). Zgodziłem się. Za tydzień telefon, abym podjechał do firmy X i tam wszystko uzgodnił. Pojechałem, zaczynam uzgadniać i co???? cena wyszła o 500zł więcej niż w firmie poprzedniej. Oczywiście wczesniej uzgadniali z firma X cenę.
To samo jest z pompami.

może masz pecha. ja z niczym nie miałem takich cyrków do tej pory. wycena pompy to była wycena kompletnej kotłowni z podłączeniem do rozdzielaczy. nic nie wygląda fajnie na odległość, podobna pompa od tego samego instalatora (który zresztą oferuje także kotły węglowe i gazowe) została zainstalowana kilka km ode mnie i wiem, że to nie żadne bajki. na Górnym Śląsku to nie problem kupić pompę ciepła w dobrej cenie, konkurencja chyba jest spora. może inaczej jest w innych rejonach kraju. dobrze wiedzieć dokładnie czego się chce, wtedy nikt nie próbuje wcisnąć kitu.

Arturo72
31-03-2015, 21:15
Sprawdzałem, z reguły w okolicach 60 tys. zaznaczam, że nie interesuje mnie inna niż z gruntowym wymiennikiem. Żadna powietrze-powietrze, powietrze woda itp. .
A z jakiego powodu nie moze być p-w ? Jakiś zabobon wiejski ?


będę grzał ok 200m2 do temperatury 23-24*C. Mniejsza temperatura mnie nie interesuje, bo jestem straszny zmarzluch(żona też) , poza tym nie lubię siedzieć w kalesonach i polarze zawinięty w koc.

Jaki widzisz w tym problem bez syfu w domu ?
Ja mam cały czas 23st.C w tym sezonie i 1500kWh czyli jakieś 500zl od września.

Slawko123
31-03-2015, 21:17
dobrze wiedzieć dokładnie czego się chce, wtedy nikt nie próbuje wcisnąć kitu. dokładnie, dlatego będzie rbr 17kWh. Miał być ogniwo eko+, ale mam do niego kilka uwag natury technicznej. i byłby, dopóki nie zobaczyłem rbr'a. Pasi mi idealnie.

karoka65
31-03-2015, 21:20
I to by było chyba na tyle :)
Ten wydaje swoje miliony kto nimi dysponuje :)

Arturo72
31-03-2015, 21:21
dokładnie, dlatego będzie rbr 17kWh.
SZOK !
W nowym domu kocioł o 300% większy niż potrzeba...cóż,zabobony wiejskie i gusła jednak swoje robią ;)

karoka65
31-03-2015, 21:26
SZOK !
W nowym domu kocioł o 300% większy niż potrzeba...cóż,zabobony wiejskie i gusła jednak swoje robią ;)
A Ty inaczej zrobiłeś ?
Też 300%, jakieś wiejskie zabobony ? :)

Arturo72
31-03-2015, 21:32
A Ty inaczej zrobiłeś ?
Też 300%, jakieś wiejskie zabobony ? :)
Nie zabobony a zwykly przypadek. Poza tym ja mam inwenter i przewymiarowanie tylko jest na moją korzyść co w przypadku ekosyfu jest na odwrót.

karoka65
31-03-2015, 21:36
Szkoda że nie zostałeś przy swoich pierwszych pomysłach na ogrzewanie domu.
Pamiętasz ?
Pierwsza była chyba świeczka, później farelka z marketu ?
To by dopiero było tanie :)

Liwko
31-03-2015, 21:39
dokładnie, dlatego będzie rbr 17kWh. Miał być ogniwo eko+, ale mam do niego kilka uwag natury technicznej. i byłby, dopóki nie zobaczyłem rbr'a. Pasi mi idealnie.

Można zapytać na jaki metraż?

Link do cennika pomp ci podałem. Jeżeli będziesz miał około 140m2 i średnie ocieplenie to 7kW ci wystarczy. Do tego poszukaj firmy z odwiertami, dolicz 2-3 tysiąca do elementów kotłowni, 2-3 tysiące dla instalatora i masz cenę zestawu.
Szybko się poddajesz, zawsze tak robisz? :)

Arturo72
31-03-2015, 21:40
Szkoda że nie zostałeś przy swoich pierwszych pomysłach na ogrzewanie domu.
Pamiętasz ?
Pierwsza była chyba świeczka, później farelka z marketu ?
To by dopiero było tanie :)
Pamiętam,ogrzewanie prądem,koszt systemu 9kW 3tys.zł,zuzycie prądu na ogrzewanie 5000kWh,koszt 1500zł.
Jakiś ekosyf by to przebił ?

karoka65
31-03-2015, 21:59
Liwko przecież pisze kolega że 200m do 23-24 stopnie, tylko nie pytaj dlaczego tak gorąco :)
Po prostu dla niektórych 23 czy 25 to komfortowa temperatura a nie 19 stopni bo licznik dużo nakręci :)

Arturo72
31-03-2015, 22:07
Ja swój dom ogrzewałem od zawsze gazem. W latach dziewięcdziesiątych rachunki za gaz były na akceptowalnym dla mnie poziomie, i nagle z roku na rok rachunki rosną mi trzykrotnie. Nie mam zamiaru płacic po dwa tysiące za jeden miesiąc ogrzewania gazem i zachwycac się jak w domu jest cieplutko i zakładac kolejny polarek.

Policz na palcach jednej ręki ilu jest tutaj inwestorów ze starymi domami a ilu jest inwestorów bezmyślnie budujących swoje nowe domy i pakujących tam nie nadający się do tych domów kocioł na ekogroszek.
Masz powyższy przykład ze Sławko,potrzebuje ok.9kW a pakuje 17kW,gdzie myślenie takich inwestorów ?
A sprzedawcy ekosyfu właśnie na takich tutaj bazują.

Liwko
31-03-2015, 22:17
Mam dla nas wszystkich karoka dobre wieści :)
https://www.youtube.com/watch?v=LkGbZpIupco

karoka65
31-03-2015, 22:23
Arturo, Sławko jest już tutaj na tyle długo że zdążył poznać już i Was i sprzedawców ekosyfu :)
Zgodzę się z Tobą w tym że jeśli miałby być to RBR to mniejszy.

Liwko
31-03-2015, 22:34
Liwko przecież pisze kolega że 200m do 23-24 stopnie, tylko nie pytaj dlaczego tak gorąco :)
Po prostu dla niektórych 23 czy 25 to komfortowa temperatura a nie 19 stopni bo licznik dużo nakręci :)

Hmm... W takim razie skoro mam kWh po 7-8gr, a z węgla jest po 12-16gr, to raczej więcej zaoszczędziłbym przy grzaniu węglem niż PC. Taka to wasza ułomna matematyka. Zresztą najczęściej nikt niczego u was nie liczy, liczy się na pana Bolka, który już 30 lat montuje kotły, on wie najlepiej.
A o tym że każdy stopień w górę czy w dół to jedynie 5% kosztów ogrzewania też niewielu wie.

karoka65
31-03-2015, 22:44
Mam dla nas wszystkich karoka dobre wieści :)
https://www.youtube.com/watch?v=LkGbZpIupco
Zawsze mówiłem że prości ludzie dokonują wielkich rzeczy.
Liwko powiem Ci że fajna rzecz ale mi się nie przyda, po prostu mój komin nie dymi.
Skocz na wątki gdzie palą śmieciuchami, tam trzeba edukować, to najwięksi truciciele :)
Dobranoc.

Drake
31-03-2015, 23:03
Przez 4 miesiące zużyłem 1000kg węgla 25MJ i 350kg węgla 28MJ (zakładam dół widełek kaloryczności). Wyszło mi 7732kWh. Dobrze to przeliczyłem?

asolt
31-03-2015, 23:15
Przez 4 miesiące zużyłem 1000kg węgla 25MJ i 350kg węgla 28MJ (zakładam dół widełek kaloryczności). Wyszło mi 7732kWh. Dobrze to przeliczyłem?

Sprawnosc prawie 80%, czy to mozliwe?

Drake
31-03-2015, 23:26
Sprawnosc prawie 80%, czy to mozliwe?
Skoro wszyscy zakładają taką do wyliczeń, więc pewnie możliwe. Nie znam się, nie chce mi się doktoryzować z tego tematu.

minertu
01-04-2015, 05:29
Policz na palcach jednej ręki ilu jest tutaj inwestorów ze starymi domami a ilu jest inwestorów bezmyślnie budujących swoje nowe domy i pakujących tam nie nadający się do tych domów kocioł na ekogroszek.
Masz powyższy przykład ze Sławko,potrzebuje ok.9kW a pakuje 17kW,gdzie myślenie takich inwestorów ?
A sprzedawcy ekosyfu właśnie na takich tutaj bazują.

Skoro budują wg Ciebie bezmyślnie to co mają zrobić? Co jak budują domy z myślą o grzania kotłem na eko? Przecież im tego nie zabronisz ? Walczysz z wiatrakami i w dodatku nie w temacie co trzeba.

cichy777
01-04-2015, 08:03
Hmm... W takim razie skoro mam kWh po 7-8gr, a z węgla jest po 12-16gr, to raczej więcej zaoszczędziłbym przy grzaniu węglem niż PC. Taka to wasza ułomna matematyka. Zresztą najczęściej nikt niczego u was nie liczy, liczy się na pana Bolka, który już 30 lat montuje kotły, on wie najlepiej.
A o tym że każdy stopień w górę czy w dół to jedynie 5% kosztów ogrzewania też niewielu wie.

Co do ułomnej matematyki-tak sobie czytam te przewalanki i mam pytanie skąd ostatnio obecni tu pompiarze biorą ten tani prąd ? - podstawiając ich wyliczenia do mojej faktury rozliczeniowej z 2013 roku( taką mam pod ręką teraz chyba jest drożej) wygląda to tak:
Za cały rok zużyłem 1454 kWh co daje na fakturze z taurona (wraz z dystrybucją itp.) należność 740,92 zł więc 740,92zł : 1454kWh= 0,509 zł/ kWh
Po podstawieniu do wyliczeń np arturo: 5000 kWh x 0,509zł/ kWh =2547,86 zł - to u mnie nie wychodzi1500zł
inny user podał zużycie 13000kWh x 0,509 zł/kWh= 6617,00 zł -to u mnie nie wychodzi 4200zł
Już nie wspominając o liwko który ma prąd po 8gr !!!!!! :-)

Liwko
01-04-2015, 08:23
Już nie wspominając o liwko który ma prąd po 8gr !!!!!! :-)

Nie prąd a kWh z PC, trzeba umieć to rozróżnić.

Ci co grzeją prądem lub PC najczęściej myślą. Na trzy lata mam podpisaną umowę na prąd za 21gr brutto w taniej taryfie i 67gr w drogiej. Jako że nie zużywam na grzanie tylko taniego prądu przyjmuję, że kWh z COP pompy to około 7-8gr.

Cały dom zużywa u mnie około 8000kWh rocznie, za co zapłacę około 2800zł, a to daje średnio 35gr za kWh. I palcem nie tykam :)

Arturo72
01-04-2015, 09:42
Co do ułomnej matematyki-tak sobie czytam te przewalanki i mam pytanie skąd ostatnio obecni tu pompiarze biorą ten tani prąd ? - podstawiając ich wyliczenia do mojej faktury rozliczeniowej z 2013 roku( taką mam pod ręką teraz chyba jest drożej) wygląda to tak:
Za cały rok zużyłem 1454 kWh co daje na fakturze z taurona (wraz z dystrybucją itp.) należność 740,92 zł więc 740,92zł : 1454kWh= 0,509 zł/ kWh
Po podstawieniu do wyliczeń np arturo: 5000 kWh x 0,509zł/ kWh =2547,86 zł - to u mnie nie wychodzi1500zł
inny user podał zużycie 13000kWh x 0,509 zł/kWh= 6617,00 zł -to u mnie nie wychodzi 4200zł
Już nie wspominając o liwko który ma prąd po 8gr !!!!!! :-)
Tauron Gliwice taryfa G12W tania 0,29zl/kWh droga 0,59zl/kWh,przy COP dzielisz to przez 3 lub 4.
Od wrzenia do tej pory na c.o+cwu poszlo ok.2200kWh i to wszystko w cenie 0,29zl.
Zatem obliczenia matematyczne i wynik i koszt jaki bedzie ;)
A jak to sie ma w przeliczeniu na tony ekogroszka ?

rübezahl
01-04-2015, 10:31
Ile domów w Polsce może pochwalic się mianem energooszczędne?? I należy na to spojrzec z perspektywy wszystkich domów, a nie tylko nowobudowanych. Doprowadzenie strych budynków do standardu 40-70kWh/m2/rok wiąże się ze znacznym wydatkiem + koszt nowoczesnego systemu ogrzewania.
Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem w naszych realiach, przynajmniej na początek, jest podniesienie standardów spalanie węgla w istniejących kotłowniach pamiętających często jeszcze czasy innego ustroju. Kotły w podajnikami potrafią podołac takiemu wyzwaniu. Gdyby zamienic kopcące trupy dolnego spalania, na nowoczesne kotły w podajnikami skończy się problem dymiących kominów; w takich kotle także nie ma możliwości spalania śmieci, a to jest prawdziwą zmorą.
Wprowadzenie zakazu używania węgla nic nie zmieni. Jak już wcześniej pisałem nie jestesmy gotowi na taką rewolucję. Podobna akcja jest prowadzona z pokryciami z azbestu. Trwa to lata i będzie trwało jeszcze długo, ale w końcu azbest zniknie z polskich dachów. Z paliwem węglowym powinno byc podobnie - zgadzam się z twierdzeniem, że należy ograniczac używanie węgla w nowobudowanych domach, ale nie zakazami, a zwiększaniem świadomości oraz zachętą ekonomiczną.
Czasami gminy biorą sprawy w swoje ręce i ograniczają to zapisami w MPZP, ale to także nic nie daje. Jak ktoś chce ogrzewac węglem, to odbierze budynek i zainstaluj kocił na ekogroszek.

henry-x
01-04-2015, 10:33
Witam !
Sprzedam RBR 23 kW z 2012 roku

http://olx.pl/oferta/rbr-ekouniwersal-23kw-CID628-ID8pwzf.html#3d4dc6a04d
POZDRAWIAM

TwojPan
01-04-2015, 10:58
Węgiel zakopie :)
będę grzał ok 200m2 do temperatury 23-24*C. Mniejsza temperatura mnie nie interesuje, bo jestem straszny zmarzluch(żona też) , poza tym nie lubię siedzieć w kalesonach i polarze zawinięty w koc.
Grzał będę cały rok węglem. W lato cwu, w zimę wszystko.

Przypomina mi się taka historia.
Spotykam gościa na składzie z opałem.Od słowa,do słowa-okazuje się ,że człowiek grzeje nowy dom (ocieplenie) ok 160m2 kotłem na eko.Pytam o powody.Mówi ,że miało być tanio.Pytam,dlaczego "miało być"?.
Odpowiada,że nie jest.Zimy ciepłe,a spalanie czy cieplej czy zimniej-ponad 4 tony dobrego opału(ponad 1k/tona).
Pytam jaki ma kocioł,a on że 25kW.Pytam ,czy było robione OZC,a on że tak i owszem,zapotrzebowanie to 9kW.Pytam,kto mu wstawił tam kocioł na eko,odpowiada-instalator OC.Pytam,czy instalator widział OZC,mówi że tak.Pytam,czy umiał czytać.Gość milczy....
The End.

Buduje dom.Jeśli przy zasobach finansowych jakie posiadam,uda się go zaprojektować/zbudować/ocieplić tak,aby zmieścić się jedynie w 9-10kW,to nie chcę widzieć tam kotła na eko,ani żadnego innego na paliwo stałe.
Miałem już w swym starym iglo 25kW,bo "fachowiec" dobierał do potrzeb.Teraz mam 12kw,bo wiem już ile i czego potrzebuje.
Ale gdybym miał jeszcze raz przejść przez cały czasochłonny proces zdobycia wiedzy,jak i czym trzeba palić-wolałbym tego nie robić.
Między bajki można włożyć,bezobsługowość kotłów na eko,automatyczne prowadzenie kotła przez sterownik,to że niepotrzebna jest żadna wiedza o paleniu w kotle i wreszcie -brak ponadnormatywnego zapylenia kotłowni z kotłem na eko.Delikatnie mówiąc.Jedna wielka ściema.
W kotle na eko,palić trzeba umieć.Inaczej,wcale tanio nie będzie :)
A czysto-nigdy :)
Pozdrawiam.
Osobne pozdrowienia dla zbigmaza.

SUSPENSER
01-04-2015, 11:24
Nie prąd a kWh z PC, trzeba umieć to rozróżnić.

Ci co grzeją prądem lub PC najczęściej myślą. Na trzy lata mam podpisaną umowę na prąd za 21gr brutto w taniej taryfie i 67gr w drogiej. Jako że nie zużywam na grzanie tylko taniego prądu przyjmuję, że kWh z COP pompy to około 7-8gr.

Cały dom zużywa u mnie około 8000kWh rocznie, za co zapłacę około 2800zł, a to daje średnio 35gr za kWh. I palcem nie tykam :)

Masz ciepłomierz czy tak "na pałę" szacujesz wierząc w COP podany przez producenta PC ?

SUSPENSER
01-04-2015, 11:29
Odpowiada,że nie jest.Zimy ciepłe,a spalanie czy cieplej czy zimniej-ponad 4 tony dobrego opału(ponad 1k/tona).
Pytam jaki ma kocioł,a on że 25kW.Pytam ,czy było robione OZC,a on że tak i owszem,zapotrzebowanie to 9kW.Pytam,kto mu wstawił tam kocioł na eko,odpowiada-instalator OC.Pytam,czy instalator widział OZC,mówi że tak.Pytam,czy umiał czytać.Gość milczy....
The End.

Z tego wynika, że ma źle ustawiony sterownik bo u mnie w kotle jest palnik 25 kW i już od około 3-4 kW osiągam w nim 80% sprawności.

Jak sam nie potrafi pomóż mu ustawić to zacznie spalać połowę tego co teraz.

SUSPENSER
01-04-2015, 11:30
Sprawnosc prawie 80%, czy to mozliwe?

U mnie tak - od pracy ciągłej z mocą około 3-4 kW, a kociołek mam mówiąc krótko nie najwyższej klasy.

SUSPENSER
01-04-2015, 11:33
Jaka jest sprawność kotłów podczas lekkiej zimy? Odpowiedź było widać gołym okiem, wystarczyło spojrzeć na kominy.

U mnie 75-80% i na komin możesz patrzeć ile chcesz - trzeba naprawdę się starać, żeby kocioł na ekogroszek kopcił.

W kwestii kopcenia w okolicy brylują kominkarze oraz kopciuchowcy palący śmieci.

rübezahl
01-04-2015, 11:35
Przypomina mi się taka historia.
Spotykam gościa na składzie z opałem.Od słowa,do słowa-okazuje się ,że człowiek grzeje nowy dom (ocieplenie) ok 160m2 kotłem na eko.Pytam o powody.Mówi ,że miało być tanio.Pytam,dlaczego "miało być"?.
Odpowiada,że nie jest.Zimy ciepłe,a spalanie czy cieplej czy zimniej-ponad 4 tony dobrego opału(ponad 1k/tona).
Pytam jaki ma kocioł,a on że 25kW.Pytam ,czy było robione OZC,a on że tak i owszem,zapotrzebowanie to 9kW.Pytam,kto mu wstawił tam kocioł na eko,odpowiada-instalator OC.Pytam,czy instalator widział OZC,mówi że tak.Pytam,czy umiał czytać.Gość milczy....
The End.
Jaki z tego morał

SUSPENSER
01-04-2015, 11:36
tak trochę humorystycznie - spotkałem kiedyś gościa, który chwalił mi się ile to on nie wydał na PC firmy V - :cool: Nie uwierzył mi, że ja do trochę mniejszego domu miałem PC o połowę mniejszej mocy i cena końcowa bodajże 1/3 tego co on - ale taki jest właśnie standardowy klient - mało wiedzący, niestety....


To trochę jak w dowcipie: nowobogacki [N] chwali się koledze też nowobogackiemu [K]:

- [N] patrz jaki zegarek kupiłem
- [K] a za niego dałeś ?
- [N] 50 000 zł
- [K] eee tam ja za taki sam dałem 75 000

TwojPan
01-04-2015, 11:40
Z tego wynika, że ma źle ustawiony sterownik bo u mnie w kotle jest palnik 25 kW i już od około 3-4 kW osiągam w nim 80% sprawności.

Jak sam nie potrafi pomóż mu ustawić to zacznie spalać połowę tego co teraz.
Nie ja mu ten kocioł sprzedałem,więc nie ja go będę ustawiał.Jak pamiętam,Ty darmo nic nie robisz..Twoja wizyta u mnie była bardzo kosztowna,choć nic ciekawego się nie dowiedziałem ;) I choć nie mam żalu,bo sam chciałem-wiedząc wcześniej ile mnie to będzie kosztowało-nie skorzystałbym z "pomocy".

Ale do rzeczy.Pojedziesz do każdego ustawić mu kocioł?Wiesz dobrze,że trzeba to zrobić za każdym razem po zmianie opału.W takich czasach,nawet kupując wciąż ten sam opał,tak naprawdę kupujesz inny...
Gdzie więc ta bezobsługowość i brak pożądanej wiedzy w ustawianiu sterownika-skoro nie każdy daje sobie radę,co?

SUSPENSER
01-04-2015, 11:43
1700 zł brutto kosztuje najnowszy model klimatyzatora LG E09EL Basic.
Moc chłodnicza 2,5 kW, moc grzewcza 3,2 kW, S.C.O.P. = 3,8 , wystarcza na 40 - 50 m2.

Szkoda, że sam się nie zamontuje i prawie drugie tyle za to trzeba zapłacić.

Z tym SCOP uwierzę dopiero gdy ktoś podłączy ciepłomierz i homologowany licznik en. el. i poda dane po pewnym czasie użytkowania - moja PPC do CWU też w papierach ma COP 3,8 a w praktyce 2,5.

TwojPan
01-04-2015, 11:45
Jaki z tego morał

Zrozumiesz tylko po pierwszym sezonie z kotłem na eko ;)

JTKirk
01-04-2015, 11:53
Nie ja mu ten kocioł sprzedałem,więc nie ja go będę ustawiał.Jak pamiętam,Ty darmo nic nie robisz..Twoja wizyta u mnie była bardzo kosztowna,choć nic ciekawego się nie dowiedziałem ;) I choć nie mam żalu,bo sam chciałem-wiedząc wcześniej ile mnie to będzie kosztowało-nie skorzystałbym z "pomocy".


tak z ciekawości - ile kosztuje takie ustawianie kotła?
chyba trzeba w obliczeniach uwzględniać dodatkowa pozycję :stirthepot:

TwojPan
01-04-2015, 12:00
tak z ciekawości - ile kosztuje takie ustawianie kotła?
chyba trzeba w obliczeniach uwzględniać dodatkowa pozycję :stirthepot:

Mnie ktoś kiedyś pomógł-wytłumaczył za free.Ja robię tak samo.
Zapytaj tych co "pomagają"za kasę :)

rübezahl
01-04-2015, 12:08
Zrozumiesz tylko po pierwszym sezonie z kotłem na eko ;)

Raczej, że idiotów nie trzeba siac, bo sami się rodzą ;) Naukę czytania wynosi się raczej ze szkoły podstawowej. Ciekawą sprawą jest to, że takie idiotyczne wybory (bo trzeba byc idiotoą, żeby kupic sobie coś, co jest trzy razy większe niż potrzeba) dokonywane są przy wyborze kotłów. W innych sprawach ludzie są ostrożniejsi w wyborach i bardziej kierują się rozsądkiem. Faktycznie pan Bolek ma cały czas większy autorytet niż matematyka zastosowana bardziej lub mniej rzetelnie.

Przed erą gazu w moim domu stał zwykły dolniak a obecnie ważnym źródłem ciepła + CWU jest kominek z PW, więc zobaczę czym zaskoczy mnie ekogroszek

Liwko
01-04-2015, 12:14
Masz ciepłomierz czy tak "na pałę" szacujesz wierząc w COP podany przez producenta PC ?

Poszukaj postów niedowiarka, ma ciepłomierz i gorszą instalację ode mnie.

rübezahl
01-04-2015, 12:23
Zapytaj tych co "pomagają"za kasę :)
Przeprasza a co w tym jest złego, czy nie etycznego?? Jeżeli ktoś czegoś potrzebuje i akceptuje warunki tej pomocy, to chyba wszystko jest w porządku.

"Taka pomoc" nazywa się przekazywaniem swojej wiedzy za określone wynagrodznie. Dawno temu jak byłem naiwny też tak działałem. Spotykałem się z inwestorami radziłem i sprzedawałem swoje pomysły za free, tracąc swój czas, a cwaniaki szły potem do konkurencji.
Dziś już nie radzę i rozdaje swojego czasu zawodowego za darmo. Nie prowadzę firmy charytatywnej, tylko taką, która ma zarabiac. Swoją wiedzę zdobyłem ciężką pracą, kosztem wolnego czasu i rodziny i nie widzę powodu, dla którego mam się nią dzielic za darmo. Tak samo jak nie oczekuję, że ktoś przyjedzie do mnie ekstra, rozwiąże mój problem, a ja mu ładnie podziękuje i odprowadzę do drzwi bez ustalonego wcześniej wynagrodzenia.

SUSPENSER
01-04-2015, 12:24
Nie ja mu ten kocioł sprzedałem,więc nie ja go będę ustawiał.Jak pamiętam,Ty darmo nic nie robisz..Twoja wizyta u mnie była bardzo kosztowna,choć nic ciekawego się nie dowiedziałem ;) I choć nie mam żalu,bo sam chciałem-wiedząc wcześniej ile mnie to będzie kosztowało-nie skorzystałbym z "pomocy".

Ale do rzeczy.Pojedziesz do każdego ustawić mu kocioł?Wiesz dobrze,że trzeba to zrobić za każdym razem po zmianie opału.W takich czasach,nawet kupując wciąż ten sam opał,tak naprawdę kupujesz inny...
Gdzie więc ta bezobsługowość i brak pożądanej wiedzy w ustawianiu sterownika-skoro nie każdy daje sobie radę,co?

Za darmo mu ustawiać nie musisz - zaproponuj ile uważasz.

Nie wiesz co to kosztowna wizyta serwisu bo jeszcze takiej nie miałeś - np. firmy potrafią brać 550 zł za samą robociznę wymiany ślimaka i dojazd + 250 za ślimaka = 800.

Dowiedz się ile za ustawianie biorą serwisy to zobaczysz, że u mnie jest znacznie taniej, fakt, że w tym przypadku nie było za wiele do ustawiania, ale skoro nalegałeś przyjechałem i trochę czasu poświęciłem [w nim mógłbym np. pojechać do kogoś innego] - jeśli bym wiedział, że będziesz potem wyrzucał mi publicznie, że za darmo tego nie zrobiłem na pewno bym się nie podjął.

Do Karoki też skakałeś tu dopóki nie był potrzebny, a teraz wiedząc, że następnym razem może potraktować sprawę "regulaminowo" spotulniałeś, że szok.

Zwykle zapraszają mnie do trudnych przypadków i problemów, gdzie 2-3 serwisantów czy instalatorów podchodziło do sprawy, każdy brał pieniądze a problem pozostał - mam masę takich przypadków każdego sezonu i jeśli ktoś będzie potrzebował referencji podam namiary, lecz na pewno nie publicznie bo na to zgody nie mam.

Gdybym wiedział, że po wymianie amortyzatorów w samochodzie nie trzeba będzie zmierzyć geometrii to też za jej ustawianie bym nie płacił - a tak w sumie nic nie pokręcili a zapłacić trzeba, gdybym teraz wiedział jaka pierdółka w aucie mi padła, że elektrycznie otwierana tylna klapa się nie otwiera też bym elektrykowi nie płacił itd. - niestety wiedza i diagnostyka a nawet samo sprawdzenie kosztują.

To tyle w kwestii odpowiedzi na próbę zdyskredytowania mnie.

Teraz do rzeczy:

Gdy użytkownik kupi porządny kocioł u porządnego producenta będzie miał ustawiony sterownik, który do tego potrafi się w pewnym zakresie zaadoptować i dokąd będzie używał węgla dedykowanego dotąd problemów miał nie będzie, i ustawianie nie będzie potrzebne.

To samo masz z samochodem i paliwem - a to, że na rynku jest masa kiepskiego paliwa to już inna kwestia i tu jest duży problem.

Drugi to producenci garażowi, którzy poza spawaniem i "składaniem do kupy" nie mają pojęcia o kotłach - dlatego ustawiam w 100% kotły konkurencji bo w tych, które mam nie ma potrzeby chyba, że ktoś kupi węgiel mocno odbiegający parametrami od właściwych, dlatego zresztą sprzedaję ekogroszek żeby mieć spokój.

Czy współczesny benzyniak będzie dobrze jeździł na "niebieskiej" 78 oktanów lub z dolewką wody ?

JTKirk
01-04-2015, 12:26
Z tym SCOP uwierzę dopiero gdy ktoś podłączy ciepłomierz i homologowany licznik en. el. i poda dane po pewnym czasie użytkowania - moja PPC do CWU też w papierach ma COP 3,8 a w praktyce 2,5.

wierz w co chcesz...
może nawet byłbym skłonny sie z tobą zgodzić, ale od 5 lat notuję - teraz już coraz rzadziej zużycie z podlicznika, notuję takze minimalne temperatury DZ, wiem też do ile grzeję GZ. I poza pierwszym sezonem, gdy zuzycie było zauważalnie wyższe(ale to tez kwestia ustawień i regulacji) w pozostałych latach odchyłki sa minimalne. Wiem też jaki dom zbudowałem, liczyłem OZC - i o dziwo - te wyniki dodatkowo potwierdzaja taki a nie inny COP. I nie potrzebuje montować ciepłomierza, zeby udowodnić to całemu światu

SUSPENSER
01-04-2015, 12:27
Poszukaj postów niedowiarka, ma ciepłomierz i gorszą instalację ode mnie.

Podaj link to chętnie poczytam.

TwojPan
01-04-2015, 13:21
Dowiedz się ile za ustawianie biorą serwisy to zobaczysz, że u mnie jest znacznie taniej, fakt, że w tym przypadku nie było za wiele do ustawiania, ale skoro nalegałeś przyjechałem i trochę czasu poświęciłem [w nim mógłbym np. pojechać do kogoś innego] - jeśli bym wiedział, że będziesz potem wyrzucał mi publicznie, że za darmo tego nie zrobiłem na pewno bym się nie podjął.

Do Karoki też skakałeś tu dopóki nie był potrzebny, a teraz wiedząc, że następnym razem może potraktować sprawę "regulaminowo" spotulniałeś, że szok.

Zwykle zapraszają mnie do trudnych przypadków i problemów, gdzie 2-3 serwisantów czy instalatorów podchodziło do sprawy, każdy brał pieniądze a problem pozostał - mam masę takich przypadków każdego sezonu i jeśli ktoś będzie potrzebował referencji podam namiary, lecz na pewno nie publicznie bo na to zgody nie mam.

Gdybym wiedział, że po wymianie amortyzatorów w samochodzie nie trzeba będzie zmierzyć geometrii to też za jej ustawianie bym nie płacił - a tak w sumie nic nie pokręcili a zapłacić trzeba, gdybym teraz wiedział jaka pierdółka w aucie mi padła, że elektrycznie otwierana tylna klapa się nie otwiera też bym elektrykowi nie płacił itd. - niestety wiedza i diagnostyka a nawet samo sprawdzenie kosztują.

To tyle w kwestii odpowiedzi na próbę zdyskredytowania mnie.


Nikt Cię nie dyskredytuje.Nic u mnie nie zrobiłeś,nic.Zero ruchu sterownikiem.Odbyliśmy za to długą rozmowę,za którą zapłaciłem.I tyle.Nie mam żalu.Napisałem tylko,że gdybym wiedział wcześniej,że tyle kosztuje rozmowa,nie prosiłbym o przyjazd.Wtedy myślałem,że pomagasz,o kasie nie wspomniałeś wcześniej.
Nic do Ciebie nie mam,ot zwykłe nieporozumienie.Przepraszam.

Za darmo mu ustawiać nie musisz - zaproponuj ile uważasz.


Nie wiem czy zauważyłeś,ale żyjemy w Państwie prawa,również podatkowego.A to wyklucza świadczenie usług bez wystawienia rachunku.Więc z takiej rady,nie skorzystam..

Temat karoki przemilczę.Nie masz pojęcia jak było.

A teraz do rzeczy.
Problem nie tkwi w tym,że kocioł na eko jest be.Chodzi o to,że coraz częściej można się bez niego obyć.Ba,nie jest już takim tanim rozwiązaniem.Ja ,w starym budynku mam RBR-a i tam go sobie chwalę,choć bez wad nie jest,ale to wie się dopiero później.Generalnie jest ok.
Ja neguje jedynie,tę "łatwość+czystość +bezobsługowość" o której się tu wspomina.I tyle.
Bez odbioru.

Liwko
01-04-2015, 13:40
Podaj link to chętnie poczytam.

Niedowiarka sam zapytaj, a tu masz link do podanego COP http://forum.muratordom.pl/showthread.php?106670-Polskie-Pompy-Ciep%C5%82a-Ecopower/page88

Maher
01-04-2015, 18:33
Tauron Gliwice taryfa G12W tania 0,29zl/kWh droga 0,59zl/kWh,przy COP dzielisz to przez 3 lub 4.
Od wrzenia do tej pory na c.o+cwu poszlo ok.2200kWh i to wszystko w cenie 0,29zl.
Zatem obliczenia matematyczne i wynik i koszt jaki bedzie ;)
A jak to sie ma w przeliczeniu na tony ekogroszka ?

Tak ci wierze jak i pani która do mnie dzwoniła z Taurona z propozycją nie do odrzucenia że będę płacił 30% mniej jak podpiszę nową umowę. Poprosiłem że się zastanowię i aby zadzwoniła za tydzień, w międzyczasie sprawdziłem na stronę Taurona i przeliczyłem nowe taryfy i okazało się że jakbym się zgodził zapłaciłbym z 20% więcej. Po pierwsze obniżka 30% dotyczyła tylko dostarczonej energii bez kosztów przesyłu, po drugie muszę zgodzić obowiązkowo na pomoc elektryka za 12zł/m-c i oczywiście na dużo większe koszty za niezapłacenie w terminie, odstąpienie od umowy itd. i im dalej czytałem warunki drobnym drukiem tym było coraz bardziej niewesoło. Gdy po tygodniu zadzwoniła pani z Taurona już po pierwszym pytaniu o obowiązkowego elektryka rozłączyła się.
Podobnie było gdy Tauron próbował mi sprzedać 40% tańszy węgiel i czy się zgadzam na zakup 40% taniej gdy spytałem skąd wiedzą po jakiej cenie ja kupuje skoro proponują 40% też się rozłączyli, nie wiem czy to tak metoda na niewygodne pytania ale wole płacić 0,65gr za 1kwh i mieć święty spokój i włączać pralkę czy zmywarkę i ogrzewanie wtedy kiedy potrzebuje, a nie po nocy lub określonych godzinach w ciągu taniej taryfy.

JTKirk
01-04-2015, 19:47
Maher - widzisz, jak mawia mój kolega - sytuacja jest dynamiczna
jak jakiś czas temu sprawdzałem na stronie, to elektryk był, ale tylko jako opcja. Teraz patrzę, że jest już obowiązkowy.
Arturo raczej na pewno elektryka nie ma, ja zresztą też - ale widzisz, od maja bedę w Duonie i będę płacić od 1.05.2015 do końca 2015 1T=0,41zł, 2T=0,04zł
a od 2016-2018 już tylko trochę taniej niż w Tauronie (1T=0,66 i 2T=0,175)
Tyle że nikt za mną nie dzwonił, a ja dzwoniłem i to o odpowiednim czasie. To była na tyle korzystna oferta, że nie wszyscy się na nią załapali - praktycznie tylko ci, co złożyli wnioski przez pierwsze 2 tygodnie obowiązywania promocji.
Masz rację z tymi niewygodnymi pytanianiami :rolleyes: - ale Artur ma takie ceny o jakich pisze :P (bo mam bardzo podobne)
a faktem też jest, że czasami da się wyhaczyć perełki - oczywiście dla każdego coś innego będzie tą perełką

Arturo72
01-04-2015, 20:04
Tak ci wierze jak i pani która do mnie dzwoniła z Taurona z propozycją nie do odrzucenia że będę płacił 30% mniej jak podpiszę nową umowę. Poprosiłem że się zastanowię i aby zadzwoniła za tydzień, w międzyczasie sprawdziłem na stronę Taurona i przeliczyłem nowe taryfy i okazało się że jakbym się zgodził zapłaciłbym z 20% więcej. Po pierwsze obniżka 30% dotyczyła tylko dostarczonej energii bez kosztów przesyłu, po drugie muszę zgodzić obowiązkowo na pomoc elektryka za 12zł/m-c i oczywiście na dużo większe koszty za niezapłacenie w terminie, odstąpienie od umowy itd. i im dalej czytałem warunki drobnym drukiem tym było coraz bardziej niewesoło. Gdy po tygodniu zadzwoniła pani z Taurona już po pierwszym pytaniu o obowiązkowego elektryka rozłączyła się.
Podobnie było gdy Tauron próbował mi sprzedać 40% tańszy węgiel i czy się zgadzam na zakup 40% taniej gdy spytałem skąd wiedzą po jakiej cenie ja kupuje skoro proponują 40% też się rozłączyli, nie wiem czy to tak metoda na niewygodne pytania ale wole płacić 0,65gr za 1kwh i mieć święty spokój i włączać pralkę czy zmywarkę i ogrzewanie wtedy kiedy potrzebuje, a nie po nocy lub określonych godzinach w ciągu taniej taryfy.
Taryfę zmieniałem chyba pod koniec października,do października miałem G11 z ceną zależnie od zużycia od 0,54-0,57zl.
Zmiana taryfy odbyła się w POK i trwała 10 minut i nie trzeba było żadnego elektryka.
Tauron Tauronowi nie równy,gliwicki jest jednym z tańszych sprzedawców prądu w Polsce.
Ceny prądu w Polsce tanieją a co do włączania pralki czy zmywarki kiedy się podoba to u mnie jest na porządku dziennym jedynie ogrzewanie i cwu chodzi 100% w tańszej,całe weekendy też mam tanie.

karoka65
01-04-2015, 20:39
Panowie pompiarze, kiedy macie zamiar przestać trollować kolejny wątek ?
Jakby co przypomnę, wątek jest o kotle na eko groszek a nie cenach prądu, czy pomp ciepła.
Mało Wam takich wątków na forum a może nie potraficie czytać ?

SUSPENSER
01-04-2015, 20:53
Nikt Cię nie dyskredytuje.Nic u mnie nie zrobiłeś,nic.Zero ruchu sterownikiem..

Słabo pamiętasz jak widzę [faktycznie było to dość dawno] bo sprawdziłem palnik i powiedziałem jak sprawdzać, podobnie parametry, i z tego co mówiłeś [zawsze robię wywiad z klientem] oraz z obserwacji pracy kotła wynikało, że nie było sensu zmiany nastaw bo to nie nic poprawi.

To tak jakbyś pojechał samochodem na geometrię zawieszenia mając ją ustawioną - mogą dla ściemy pokręcić w jedną i drugą lub nic nie zrobić, ale czas zajmiesz i zapłacić trzeba, podobnie z wyważeniem kół i innymi usługami.



Odbyliśmy za to długą rozmowę,za którą zapłaciłem.I tyle.Nie mam żalu.Napisałem tylko,że gdybym wiedział wcześniej,że tyle kosztuje rozmowa,nie prosiłbym o przyjazd.Wtedy myślałem,że pomagasz,o kasie nie wspomniałeś wcześniej..Nic do Ciebie nie mam,ot zwykłe nieporozumienie.Przepraszam.

Przecież sam zaproponowałeś, że zapłacisz i nic nie wspomniałeś, że to wg Ciebie dużo aż do dzisiaj - ale ok mam nauczkę na przyszłość i gdy ktoś z forum będzie chciał żebym przyjechał na regulację czy serwis będę brał ustalenia na piśmie.

Gdybym specjalnie nie jechał co zajmuje czas i kosztuje nic bym nie wziął, bo jak zapewne wiesz doradzam w miarę możliwości czasowych w kwestii ustawień na 3 forach i to od dawna za darmo.



A teraz do rzeczy.
Problem nie tkwi w tym,że kocioł na eko jest be.Chodzi o to,że coraz częściej można się bez niego obyć.Ba,nie jest już takim tanim rozwiązaniem.Ja ,w starym budynku mam RBR-a i tam go sobie chwalę,choć bez wad nie jest,ale to wie się dopiero później.Generalnie jest ok.
Ja neguje jedynie,tę "łatwość+czystość +bezobsługowość" o której się tu wspomina.I tyle.
Bez odbioru.


Zgadza się - ceny pomp ciepła spadają podobnie jak spadały jakiś czas temu ceny klimatyzatorów, trzeba jednak jeszcze poczekać aż osiągną pułap docelowy - tak jest z każdą nowością na rynku, i każda nowość ma "choroby wieku dziecięcego" więc wolę poczekać aż przeminą i poprawki zostaną wprowadzone, a technologia dopracowana.

Łatwość, czystość i bezobsługowość zależy z czym się porównuje i w porównaniu z zasypowcem jest jak najbardziej, lecz w porównaniu z kotłem gazowym czy PC oczywiście, że jej nie ma.

Tu jest coś za coś i za ogrzewanie domu [po podłogach 185 m2] płacę znacznie mniej niż mieszkańcy osiedla bloków z pobliskiego miasta w mieszkaniach 48 m2.

zbigmaz01
01-04-2015, 21:11
...
Osobne pozdrowienia dla zbigmaza.
Też cię pozdrawiam, jedno co to zastanawiam się dlaczego tak sobie o mnie przypomniałeś?
Nie odpowiadaj, przestało mnie interesować.

Wesołych Świąt dla wszystkich, nawet dla tych co spamują

minertu
01-04-2015, 21:24
Ja się zastanawiam kiedy ten wątek wróci do normalności?

SiNi
01-04-2015, 21:38
Ja się zastanawiam kiedy ten wątek wróci do normalności?

Jak pompiarze przestaną być zazdrośni o koszty ogrzewania:cool:. Chodzi o tych co się przejechali na PC. Ja mimo planów sporych przeróbek mojej chaty nie planuję PC (jeżeli dopnę swego to PC może będzie opłacalna), ale w razie czego docelowo ogrzewanie ma być niskotemperaturowe, więc przesiadka na co innego będzie łatwa. Na razie myślę o niewielkich przeróbkach instalacji by zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i zautomatyzować niektóre rzeczy.

Arturo72
01-04-2015, 21:43
Jak pompiarze przestaną być zazdrośni o koszty ogrzewania:cool:. Chodzi o tych co się przejechali na PC.
No weź,1600kWh i 460zł od wrzesnia za ogrzewanie to jest jakieś 0,5t ekogroszka ?
Ktoś przebije ?

Liwko
01-04-2015, 22:01
Jak pompiarze przestaną być zazdrośni o koszty ogrzewania...

Nie, pompiarze pokazują wam, że ciągle wybieracie źle. Nie dość że macie wyższe rachunki, to jeszcze musicie się z tym babrać. Ale wy się w tych wątkach węglowych tak okopaliście (a jeszcze jesteście podburzani przez tych, którzy z was żyją), że nie trafiają do was żadne argumenty. Nie istnieją dla was wyliczenia, nie istnieje matematyka. Zmusić was do myślenia, to czasami zadanie ponad siły. Dlatego uważam, że do myślenia powinien zmusić ustawodawca, inaczej się nie da.

I jeszcze jedno. Od wielu postów to tylko wy nas tu wzywacie, wystarczy że piszecie tak głupie argumenty za węglem.

adkwapniewski
01-04-2015, 22:06
No weź,1600kWh i 460zł od wrzesnia za ogrzewanie to jest jakieś 0,5t ekogroszka ?
Ktoś przebije ?

860PLN razem z CWU ... domek "troszkę" większy :P Temp w całym domu pod 24*C a domek stoi w V strefie a nie II czy III, w tej chwili mam z 6-8cm śniegu przed domkiem i -5*C za oknem
311178

Liwko
01-04-2015, 22:11
860PLN razem z CWU ... domek "troszkę" większy :P Temp w całym domu pod 24*C a domek stoi w V strefie a nie II czy III, w tej chwili mam z 6-8cm śniegu przed domkiem i -5*C za oknem
311178

Grzejesz ekogroszkiem?

Slawko123
01-04-2015, 22:14
Każdy ogrzewa tym co chce. jeden PC, inny prądem, a jeszcze inny węglem. Każdy ma swoje upodobania i przekonania.

Np. sąsiad zafundował sobie ogrzewanie na LPG. Gazu ziemnego u nas nie ma(jest, ale za daleko, prawie 800m). Kupił piec za 12tys., zbiornik za 10tys, wymienił komin za ok 3tys. na taki do gazu(miał systemowy fi 180). i spalił "tylko" 3000 litrów tej zimy. Dom, taki pi razy oko 180m2 po podłogach. W życiu bym czegoś takiego nie zrobił, ale jak ktoś chce, nikt mu nie będzie bronił. PC nie chciał, bo za droga inwestycja (duuuużo wyższa niż to na LPG). Jedno ma rewelacyjne -czysto :)

Slawko123
01-04-2015, 22:16
Grzejesz ekogroszkiem?przecież w podpisie ma napisane czym grzeje.

Slawko123
01-04-2015, 22:19
RBR to jest ekogroszek?
Przepraszam, zapomniałem, że RBR 11kW to nie piec na ekogroszek, tylko pompa ciepła na gaz.


edit: to jest odpowiedź na post który był nad tym i ktoś go wykasował.

Arturo72
01-04-2015, 22:25
860PLN razem z CWU ... domek "troszkę" większy :P
Z cwu ok.2300kWh czyli ok.670zl

adkwapniewski
01-04-2015, 22:38
No weź,1600kWh i 460zł od wrzesnia za ogrzewanie to jest jakieś 0,5t ekogroszka ?
Ktoś przebije ?

860PLN razem z CWU ... domek "troszkę" większy :P Temp w całym domu pod 24*C a domek stoi w V strefie a nie II czy III, w tej chwili mam z 6-8cm śniegu przed domkiem i -5*C za oknem
311178


Z cwu ok.2300kWh czyli ok.670zl

No i ?

Mam 250L CWU całą dobę > 50*C , podłogówka parter i piętro też grzeje całą dobę (uczucie ciepełka cały czas), jak u Ciebie grzeje pięterko ?

Jaką w tej chwili masz temp za oknem ?
Śnieg też masz ?
Domek osłonięty w gęstej zabudowie ?

SiNi
01-04-2015, 22:51
Nie, pompiarze pokazują wam, że ciągle wybieracie źle...

Wiedziałem, że ktoś zacytuje tylko to co mu pasuje.

Wracając do tematu RBRa. Co już było spalane w naszych kociołkach oprócz ekogroszku czy miału? Wiem, że z ekogroszkiem mieszano fasolę, pestki (wiśni?) czy zboże. Z tym ostatnim to sam tak robiłem na lato jak w PL byłem. Co jeszcze można domieszać by nasi "PClodzy" mogli pochwalić nas syfiarzy.

Arturo72
01-04-2015, 22:51
N
Mam 250L CWU całą dobę > 50*C , podłogówka parter i piętro też grzeje całą dobę (uczucie ciepełka cały czas), jak u Ciebie grzeje pięterko ?

Jaką w tej chwili masz temp za oknem ?
Śnieg też masz ?
Domek osłonięty w gęstej zabudowie ?
2st.C,sniegu niet,domek nie osłoniety,300l temp 46st.C

karoka65
01-04-2015, 22:52
No weź,1600kWh i 460zł od wrzesnia za ogrzewanie to jest jakieś 0,5t ekogroszka ?
Ktoś przebije ?
Pytasz kto Cię przebije ?
W bajkopisarstwie i spamowaniu to chyba tylko Liwko da Ci radę, hehe
Tak się zagalopowałeś że za rok weźmie Ci już tylko 600kWh a za dwa lata zamiast zużyć wyprodukuje 1500 które odsprzedaż :)

karoka65
01-04-2015, 22:58
.

I jeszcze jedno. Od wielu postów to tylko wy nas tu wzywacie, wystarczy że piszecie tak głupie argumenty za węglem.
Nooo, tutaj to mnie dopiero ubawiłeś, hehe
Wzywa ? na razie uprasza grzecznie żebyście przestali spamować wątek w którym się pisze o rzeczach gdzie nie macie nawet bladego pojęcia.
Wzywacie, hehe

Arturo72
01-04-2015, 22:58
Pytasz kto Cię przebije ?
W bajkopisarstwie i spamowaniu to chyba tylko Liwko da Ci radę, hehe
Tak się zagalopowałeś że za rok weźmie Ci już tylko 600kWh a za dwa lata zamiast zużyć wyprodukuje 1500 które odsprzedaż :)
W zeszłym roku cały sezon grzewczy 1900kWh na c.o i 1400kWh za 12 miesięcy za cwu :)

karoka65
01-04-2015, 23:02
Wiedziałem, że ktoś zacytuje tylko to co mu pasuje.

Wracając do tematu RBRa. Co już było spalane w naszych kociołkach oprócz ekogroszku czy miału? Wiem, że z ekogroszkiem mieszano fasolę, pestki (wiśni?) czy zboże. Z tym ostatnim to sam tak robiłem na lato jak w PL byłem. Co jeszcze można domieszać by nasi "PClodzy" mogli pochwalić nas syfiarzy.
Wiem jeszcze o łusce słonecznika, pellecie i trocinach.

adkwapniewski
01-04-2015, 23:04
Nooo, tutaj to mnie dopiero ubawiłeś, hehe
Wzywa ? na razie uprasza grzecznie żebyście przestali spamować wątek w którym się pisze o rzeczach gdzie nie macie nawet bladego pojęcia.
Wzywacie, hehe

Jestem Ciekawy nowego kociołka, myślę że na nowym z ceramiką wynik byłby lepszy

Fotki ma ? Wrzuci ?

Z trocinami trzeba uważać , jak będzie za dużo to się będzie wieszać ...

karoka65
01-04-2015, 23:21
Jestem Ciekawy nowego kociołka, myślę że na nowym z ceramiką wynik byłby lepszy

Fotki ma ? Wrzuci ?


Co mogę Ci powiedzieć po pół roku to że czyszczenia jeszcze mniej i jeszcze rzadziej.
Żeby zrobić fotki nie szło się dopchać :) a później zapomniałem i musiałem pilnie wyjechać.
Rabarbar ten sam, ze zmian są duże drzwiczki prawie na całą szerokość kotła, potężna, masywna szuflada na popiół, nowe klamki ala Defro, docisk na ślimaku, zaczepy do montażu ceramiki gdyby ktoś chciał, będzie można nawet zamontować bez problemu we własnym zakresie.
Kierownica spalin jest dalej ale można ją będzie bez problemu wyciągnąć bezpośrednio przez drzwiczki na zewnątrz.
To tak w skrócie.

adkwapniewski
01-04-2015, 23:27
Co mogę Ci powiedzieć po pół roku to że czyszczenia jeszcze mniej i jeszcze rzadziej.
Żeby zrobić fotki nie szło się dopchać :) a później zapomniałem i musiałem pilnie wyjechać.
Rabarbar ten sam, ze zmian są duże drzwiczki prawie na całą szerokość kotła, potężna, masywna szuflada na popiół, nowe klamki ala Defro, docisk na ślimaku, zaczepy do montażu ceramiki gdyby ktoś chciał, będzie można nawet zamontować bez problemu we własnym zakresie.
Kierownica spalin jest dalej ale można ją będzie bez problemu wyciągnąć bezpośrednio przez drzwiczki na zewnątrz.
To tak w skrócie.

Może da się zamienić za dopłatą ? :D

bobasxx
02-04-2015, 05:27
2st.C,sniegu niet,domek nie osłoniety,300l temp 46st.C

Arturek jak już tutaj piszesz, to chociaż nie ściemniaj. Masz 300 litrów wody o temperaturze 46 st. C przez całą dobę ? I jak to jest u Ciebie z tym uczuciem chłodu z wieczora ? Może nie odpowiadaj, wiadomo że lepiej zabłysnąć na forum małym zużyciem niż załączyć pompę w drogiej taryfie i czuć się komfortowo.

minertu
02-04-2015, 06:52
Dajcie Arturkowi spokój. Wybudował się za grosze , grosze płaci za ogrzewanie dlatego nie ma co robić a jak nie ma co robić się liże to co się święci za niedługo :-)

Arturo72
02-04-2015, 07:20
Arturek jak już tutaj piszesz, to chociaż nie ściemniaj. Masz 300 litrów wody o temperaturze 46 st. C przez całą dobę ? I jak to jest u Ciebie z tym uczuciem chłodu z wieczora ? Może nie odpowiadaj, wiadomo że lepiej zabłysnąć na forum małym zużyciem niż załączyć pompę w drogiej taryfie i czuć się komfortowo.
300l o temp.46st.C o 6.00 jak wstajemy,300l o temp.46st.C przed przyjsciem z pracy czy szkoly i 300l o temp.46st.C o 23.00.
Na 3 osoby te 300l starczy.
O godz.19-20 przy temp.23st.C w salonie czuc bylo ze ogrzewanie nie chodzi od kilkunastu godzin,bylo to na poczatku okresu po przejsciu na G12W,po zmianie ustawien na sterowniku nie ma juz czegos takiego,grzeje z wyzsza temp.zasilania.
Nie widze przeszkod do zalaczania sie pompy w drozszej taryfie ale o tym decyduje sterownik pokojowy na ktorym jest nastawione 22,5st.C jak spadnie ponizej pompa sie zalaczy ale do tej pory nie bylo takiej potrzeby.
Nie zapominaj ze u mnie przez COP koszt 1kWh w drozszej taryfie to "az"0,19zl czyli tyle ile u Was przy ekogroszku takze chyba nie masz wiecej pytan ;)

kobra64
02-04-2015, 08:42
..........
To tyle w kwestii odpowiedzi na próbę zdyskredytowania mnie.

........
No i po co Ci to Suspenser było? To taki typ jest. Wszyscy go oszukują. Ogniwo go oszukało - sprzedało mu za duży kocioł i jeszcze z serwisu się nie wywiązywało. Jak się nie paliło kazali sobie zapłacić za przyjazd - no bo jakiś syf blokujący węgiel w koszu znaleźli i stwierdzili że opał nie miał możliwości osypywać się na ślimak. Bałka z RBR -a go oszukał sprzedając mu RBR CERAMIC ( którym nota bene na początku był zachwycony aż do orgazmu ). Biedaczysko młotkiem ceramikę skuć musiało. ES go oszukał sprzedając mu eCoala ( którym nota bene na początku był zachwycony tak że aż piał z zachwytu ) - bo to paździerz nie sterownik jest. Już i Bolecki ze swoim SPP powoli oszustem się staje, bo nie realizuje pomysłów Novego tylko własną koncepcję rozwoju swojego produktu. Nie reaguje natychmiastowymi zmianami na każdego bąka przez Novego puszczonego. Suspenser go oszukał deklarując wartość opałową Kazachskiego węgla 25 czy 26 MJ - bo on stwierdził że to nawet tyle MJ nie posiada co najbadziewniejszy miał z Janiny ( ta akcja miała miejsce na forum Boleckiego ). I teraz znów go Suspenser oszukał, licząc za dojazd i czas poświęcony na diagnostykę palnika i nastaw. Ten biedny osobnik naprawdę ma pecha do ludzi których spotyka na swojej drodze. Każdy go wydymać próbuje.

kobra64
02-04-2015, 08:56
Przypomina mi się taka historia.
Spotykam gościa na składzie z opałem.Od słowa,do słowa-okazuje się ,że człowiek grzeje nowy dom (ocieplenie) ok 160m2 kotłem na eko.Pytam o powody.Mówi ,że miało być tanio.Pytam,dlaczego "miało być"?.
Odpowiada,że nie jest.Zimy ciepłe,a spalanie czy cieplej czy zimniej-ponad 4 tony dobrego opału(ponad 1k/tona).
Pytam jaki ma kocioł,a on że 25kW.Pytam ,czy było robione OZC,a on że tak i owszem,zapotrzebowanie to 9kW.Pytam,kto mu wstawił tam kocioł na eko,odpowiada-instalator OC.Pytam,czy instalator widział OZC,mówi że tak.Pytam,czy umiał czytać.Gość milczy....

W kotle na eko,palić trzeba umieć.Inaczej,wcale tanio nie będzie :)
...... 4 tony dobrego opału to jest jakieś 32 MWh. W ocieplonym domu 160 metrów..... To z jaką sprawnością ten gość pali? kocioł 25 kW w takim domu to jeszcze żaden dramat nie jest. Da się go ekonomicznie i w miarę czysto prowadzić. No chyba że to tłok. Tylko - kto w tłoku pali dobrym ekogroszkiem? Ja mam w domu kocioł 29 kW. Palę obecnie 17 - 20 kilo miału po 360 zeta ( w detalu ) na dobę. Znaczy że jakieś 7 zeta na dobę. Może gdybym wymontował okna, udałoby się mi dojść do 4 klocków rocznie przy obecnych zimach.

Liwko
02-04-2015, 09:27
Do tych co się budują lub planują budowę
http://www.wnp.pl/wiadomosci/247549.html
Ja się załapię już tylko na panele PV, ale wy jeszcze macie szansę na całość.
Nie ma już argumentów dla węgla w nowych domach, ze starymi też można próbować powalczyć.

bobasxx
02-04-2015, 09:32
300l o temp.46st.C o 6.00 jak wstajemy,300l o temp.46st.C przed przyjsciem z pracy czy szkoly i 300l o temp.46st.C o 23.00.
Na 3 osoby te 300l starczy.
O godz.19-20 przy temp.23st.C w salonie czuc bylo ze ogrzewanie nie chodzi od kilkunastu godzin,bylo to na poczatku okresu po przejsciu na G12W,po zmianie ustawien na sterowniku nie ma juz czegos takiego,grzeje z wyzsza temp.zasilania.
Nie widze przeszkod do zalaczania sie pompy w drozszej taryfie ale o tym decyduje sterownik pokojowy na ktorym jest nastawione 22,5st.C jak spadnie ponizej pompa sie zalaczy ale do tej pory nie bylo takiej potrzeby.
Nie zapominaj ze u mnie przez COP koszt 1kWh w drozszej taryfie to "az"0,19zl czyli tyle ile u Was przy ekogroszku takze chyba nie masz wiecej pytan ;)

To żeby się wykąpać przed pójściem spać czekacie do 23 ?
A jak chcecie się wcześniej położyć, to dzień trolla, no tak to słowo jest odpowiednie...
Jaką miałeś temperaturę zasilania wcześniej, a jaką masz teraz ?
A skąd wiesz po ile ja kupuję węgiel ?

marcus312
02-04-2015, 10:04
Co jeszcze można domieszać
Orzechy włoskie laskowe łupiny

http://www.wnp.pl/wiadomosci/247549.html
To jest dobre ale dla bogatych a bogaty nie potrzebuje stac go mieszkac w hotelu ;):rolleyes:

Liwko
02-04-2015, 10:06
To jest dobre ale dla bogatych a bogaty nie potrzebuje stac go mieszkac w hotelu ;):rolleyes:

Jakich bogatych??? :bash:

Arturo72
02-04-2015, 10:10
To żeby się wykąpać przed pójściem spać czekacie do 23 ?
A jak chcecie się wcześniej położyć, to dzień trolla, no tak to słowo jest odpowiednie...
Jaką miałeś temperaturę zasilania wcześniej, a jaką masz teraz ?
A skąd wiesz po ile ja kupuję węgiel ?
A wiesz ile to jest 300l wody o temp.46st.C zdatnej do kapania ?
Temp.zasilania mialem ustawiona na maks.35st.C,wystarczylo podniesc o 1st.C.

sebsa
02-04-2015, 10:18
Jakich bogatych??? :bash:

Nie jest przypadkiem tak, że wg nowej ustawy OZE program prosument może wykluczyć stosowanie taryf FIT w przypadku PV.

marcus312
02-04-2015, 10:22
Jakich bogatych???
Czy tej ofercie podołaja nasze srednie krajowe zarobki jak dla mnie to na razie energia odnawialna jest za droga chetnie bym cos skonstruował ale nawet montujac we własnym zakresie wychodzi za duzo w porównaniu do zyskow :yes:

Liwko
02-04-2015, 10:24
Nie jest przypadkiem tak, że wg nowej ustawy OZE program prosument może wykluczyć stosowanie taryf FIT w przypadku PV.

Raczej nie (ktoś gdzieś o tym na forum pisał), ale na razie i tak jest dużo niewiadomych.

Liwko
02-04-2015, 10:27
Czy tej ofercie podołaja nasze srednie krajowe zarobki jak dla mnie to na razie energia odnawialna jest za droga chetnie bym cos skonstruował ale nawet montujac we własnym zakresie wychodzi za duzo w porównaniu do zyskow :yes:

W życiu bym we własnym zakresie nie zamontował paneli PV, tylko kredytem.
Jaka dla ciebie jest różnica płacić 1500zł rocznie do ZE czy do banku? Do ZE będziesz płacił co roku, a do banku tylko przez x lat. Po tym czasie spadną ci rachunki do ZE. Ludzie, ruszcie głową!

bobasxx
02-04-2015, 10:34
A wiesz ile to jest 300l wody o temp.46st.C zdatnej do kapania ?
Temp.zasilania mialem ustawiona na maks.35st.C,wystarczylo podniesc o 1st.C.

Te 300 litrów (może) masz o 15-ej, O 22-ej, 46 stopni ma może połowa, ale nie ważne.
Jak nagrzać bojler do 46 stopni, zasilaniem 35-36 stopni, poważnie się pytam ? Resztę załatwia grzalka ?
Pompką od podłogówki steruje programator, tak ? Ale tylko w dzień, czy w nocy także ? Pomka pracuje ciągle czy cyklicznie ?

adkwapniewski
02-04-2015, 10:34
Nie jest przypadkiem tak, że wg nowej ustawy OZE program prosument może wykluczyć stosowanie taryf FIT w przypadku PV.


Ciekawe co z G12W w przypadku prosumenta ...

sebsa
02-04-2015, 10:39
W życiu bym we własnym zakresie nie zamontował paneli PV, tylko kredytem.
Jaka dla ciebie jest różnica płacić 1500zł rocznie do ZE czy do banku? Do ZE będziesz płacił co roku, a do banku tylko przez x lat. Po tym czasie spadną ci rachunki do ZE. Ludzie, ruszcie głową!

Diabeł tkwi w szczegółach. I te szczegóły mogą spowodować, że Twoje wyliczenia mogą się nie sprawdzić. Kwestia sposobu rozliczeń z ZE, przyjętego okresu rozliczeniowego i paru jeszcze innych niuansów. Ta ustawa jest pełna niejasności. Potwierdzają to koledzy na innym wątku dotyczącym PV. A już jest mowa o jej nowelizacji. Sam nawet pisałeś wczoraj, że nie będzie tak różowo.

Liwko
02-04-2015, 10:40
Ciekawe co z G12W w przypadku prosumenta ...

Temat był poruszany



Ponoć mają być liczniki dwukierunkowe i normalna stawka za energię zużytą z sieci, z podziałem na taryfy jakie tam ktoś ma.
Oprócz tego druga umowa na odkup nadprodukcji po stawce jaka tam wyjdzie z wielkości elektrowni. Zużycie z paneli PV w czasie rzeczywistym ma być za damo dla obydwu stron.
Tak przynajmniej twierdził specjalista od tych zagadnień z PGE w centrali w Rzeszowie. Prosiłem o rozmowę z najbardziej kompetentną osobą.

Dla mnie to super, ponieważ zakładając instalację 3kW produkuję prąd w drogiej taryfie.

Liwko
02-04-2015, 10:44
Sam nawet pisałeś wczoraj, że nie będzie tak różowo.

Różowo to by było, gdybym produkował tyle ile zużywam, dostawał 70gr za kWh, a kupował po średnio 35gr. :D
Mi wystarczy na razie 3kW i produkcję prądu w drogich godzinach, nie będę już taki pazerny :)

rübezahl
02-04-2015, 10:46
1400kWh za 12 miesięcy za cwu :)
Wychodzi na to, że tą energią jesteś w stanie podgrzec 93,5L wody na dzień. Dla trzech osób szalu nie ma wychodzi po 31L/osobę - trzeba się bardzo, bardzo mocno starac, żeby osiągnąc takie zużycie ciepłej wody na wszystkie czynności w ciągu dnia. Jeżeli masz do tego cyrkulację CWU ilośc wody jest wtedy jeszcze mniejsza (tzw straty cyrkulacyjne).
Wniosek z tego, że masz zdecydowania za duży zasobnik CWU, utrzymywanie dodatkowych ponad 200L wody w gotowości to niepotrzebne starty energii.

sebsa
02-04-2015, 10:52
Różowo to by było, gdybym produkował tyle ile zużywam, dostawał 70gr za kWh, a kupował po średnio 35gr. :D
Mi wystarczy na razie 3kW i produkcję prądu w drogich godzinach, nie będę już taki pazerny :)

Od nadwyżki energii sprzedanej za 70gr odliczyć trzeba jeszcze podatek oraz koszt przesyłu. Jeśłi się mylę popraw proszę. Dlatego najbardziej opłacalne będzie doprowadzenie do sytuacji gdzie jak największą ilość wyprodukowanej energii zużywa się na potrzeby własne. Bez tego wychodzi już dużo gorzej.

map78
02-04-2015, 10:53
Wychodzi na to, że tą energią jesteś w stanie podgrzec 93,5L wody na dzień.
A COP uwzględniłeś? Jak nie to pomnóż to x3:)

rübezahl
02-04-2015, 11:05
A COP uwzględniłeś? Jak nie to pomnóż to x3:)

No tak, to energia pobrana, nie wytworzona, wiec teraz jest rozsądniej.

Liwko
02-04-2015, 11:22
Dlatego najbardziej opłacalne będzie doprowadzenie do sytuacji gdzie jak największą ilość wyprodukowanej energii zużywa się na potrzeby własne.

Dlatego nie szaleję i zakładam 3kW. Rachunki roczne spadną mi poniżej 2000zł i to mnie w zupełności satysfakcjonuje.

Arturo72
02-04-2015, 11:22
Te 300 litrów (może) masz o 15-ej, O 22-ej, 46 stopni ma może połowa, ale nie ważne.
Jak nagrzać bojler do 46 stopni, zasilaniem 35-36 stopni, poważnie się pytam ? Resztę załatwia grzalka ?
Pompką od podłogówki steruje programator, tak ? Ale tylko w dzień, czy w nocy także ? Pomka pracuje ciągle czy cyklicznie ?
Na cwu idzie zasilanie do 56st.C bez grzalki,pompa na sterowniku ma ustawiony priorytet lub program cwu i jak stwierdzi ze juz trzeba to przestawia sie z c.o i z zasilania max.36st.C na tryb grzania cwu.
Nie mam pompki obiegowej podlogowki,w systemie jest jedna pompka ktora jest na wyposazeniu pompy,c.o i cwu rozdziela zawor trojdrozny. Pompka pracuje cyklicznie czyli jak potrzeba c.o czy cwu to wraz z zalaczeniem pompy pomka rowniez sie wlacza.
Tak jest cala dobe.

imrahil
02-04-2015, 11:37
4 tony dobrego opału to jest jakieś 32 MWh. W ocieplonym domu 160 metrów..... To z jaką sprawnością ten gość pali?

z taką jak wszystkie moje znajome ekogroszki? takie jest spalanie w realnym świecie :)


Raczej nie (ktoś gdzieś o tym na forum pisał), ale na razie i tak jest dużo niewiadomych.

z tego co czytałem, to raczej tak, czyli nie jest tak kolorowo.

Liwko
02-04-2015, 11:49
z tego co czytałem, to raczej tak, czyli nie jest tak kolorowo.

Szczerze mówiąc mało mnie to interesuje, i tak nie będę miał nadwyżek.

sebsa
02-04-2015, 11:58
Szczerze mówiąc mało mnie to interesuje, i tak nie będę miał nadwyżek.

A co z okresem letnim. Kiedy nie potrzebujesz ogrzewania i na CWU nie idzie zbyt wiele. A okresy rozliczeniowe ustawią skrajnie niekorzystnie??

Liwko
02-04-2015, 12:01
A co z okresem letnim. Kiedy nie potrzebujesz ogrzewania i na CWU nie idzie zbyt wiele. A okresy rozliczeniowe ustawią skrajnie niekorzystnie??

A słyszałeś o półrocznych okresach rozliczeniowych?

kobra64
02-04-2015, 12:21
z taką jak wszystkie moje znajome ekogroszki? takie jest spalanie w realnym świecie :)


..... Dodaj - w roku z normalną zimą, w starych nieocieplonych domach rzędu 200 metrów i wraz z CWU. W ocieplonym domu 160 metrów pali się do 3 ton taniego badziewia typu Jaret na CO i CWU. Widzisz - ja nie neguję Twojego zużycia prądu na ogrzewanie. Nie znam się, nie stosuję, nie mam doświadczenia. Dobrze by było gdybyś i Ty się zastanowił z kim chcesz dyskutować o wysokości rocznego zużycia ekogroszku. Ja zaopatruję w opał setki domów. Wiem ile i czego zużywają i wiem ile za to płacą.

Regut1
02-04-2015, 12:31
z taką jak wszystkie moje znajome ekogroszki? takie jest spalanie w realnym świecie


Wychodzi na to że żyje w nierealnym ;-) A poważnie to te 4 t to raczej w starszych domach, w których bez inwestycji w ociepleni nawet przejście na cudowną Pc niewiele pomoże. Abstrahując nawet od nakładów w zabawę ze zmianą systemu ogrzewania w takim domu.

sebsa
02-04-2015, 12:32
A słyszałeś o półrocznych okresach rozliczeniowych?

Ponoć nie są jeszcze określone.

Regut1
02-04-2015, 12:44
Mój drugi sezon zamknę 2,5 t groszku. Poprzedni - pierwszy 3,5 t miału. Dom ocieplony standardowo, powierzchnia sporo większa, podobnie jak kubatura. Bryła klasyczna - tj. wykusze i balkon nad nim, lukarna, ganek, garaż, czyli raczej nie energooszczędna.

Regut1
02-04-2015, 13:23
Przepraszam wszystkich za off topic ale lekko denerwuje mnie kolejna wizyta kolegów od PC i próby porównywania czegoś co moim zdaniem porównywalne nie jest.

bobasxx
02-04-2015, 13:45
Na cwu idzie zasilanie do 56st.C bez grzalki,pompa na sterowniku ma ustawiony priorytet lub program cwu i jak stwierdzi ze juz trzeba to przestawia sie z c.o i z zasilania max.36st.C na tryb grzania cwu.
Nie mam pompki obiegowej podlogowki,w systemie jest jedna pompka ktora jest na wyposazeniu pompy,c.o i cwu rozdziela zawor trojdrozny. Pompka pracuje cyklicznie czyli jak potrzeba c.o czy cwu to wraz z zalaczeniem pompy pomka rowniez sie wlacza.
Tak jest cala dobe.
To jak często i na jaki długo załącza się pompa gdy grzeje podłogę i analogicznie gdy grzeje cwu ? Czy w dziennym okienku grzejesz i CO i CWU ? Jaką masz histerezę na CO ?

Regut1
02-04-2015, 14:05
Nawet dzisiejsze możliwości to wyceny na PC rzędu 50-60 tys. zł. o których piszą nowi inwestorzy. To nadal kłopoty z fachowym montażem, serwisem i jego kosztami. Przykładowo w swoim pianiu o kosztach Pc, Aturek milczy o wizycie forumowego fachmana, który poprawiał skutki "promocyjnej oferty Mikiego. Ja bym tak do końca nie przekreślał dobrego kotła na eogroszek (OE+,RBR, Skam-p) jako alternatywy w sytuacji w której brak sieci gazowej. Jak widać na moim przykładzie i wbrew temu co piszecie na forum, to nie musi być zł wybór.

Arturo72
02-04-2015, 14:08
To jak często i na jaki długo załącza się pompa gdy grzeje podłogę i analogicznie gdy grzeje cwu ? Czy w dziennym okienku grzejesz i CO i CWU ? Jaką masz histerezę na CO ?
Pompka chodzi od 22 do 00 bo tak mam ustawione cwu potem od 0 do 6 bo wtedy mam ustawione c.o z priorytetem cwu i tak samo od 13-15.
Nie mam histeryzy na c.o,pompa chodzi wg krzywej grzewczej i pogodowki i sama sobie dobiera moc grzewcza i temp.zasilania.
Sterownik pokojowy potrzebuje jedynie w dzien.

Arturo72
02-04-2015, 14:13
Nawet dzisiejsze możliwości to wyceny na PC rzędu 50-60 tys. zł. o których piszą nowi inwestorzy. To nadal kłopoty z fachowym montażem, serwisem i jego kosztami. Przykładowo w swoim pianiu o kosztach Pc, Aturek milczy o wizycie forumowego fachmana, który poprawiał skutki "promocyjnej oferty Mikiego. Ja bym tak do końca nie przekreślał dobrego kotła na eogroszek (OE+,RBR, Skam-p) jako alternatywy w sytuacji w której brak sieci gazowej. Jak widać na moim przykładzie i wbrew temu co piszecie na forum, to nie musi być zł wybór.
I znowu opowiadasz brednie,chyba dwie strony temu zapodalem posta inwestora,ktory kupil pompe 9kW za 20tys.zl z montazem i to teraz 16.03.
Nie milcze,wszyscy wiedza ze mkm byl u mnie,zreszta w dzienniku tez pisalem o tym.
Czy inwestorzy myslacy o ekogroszku to naprawde takie lemingi co daja sobie wciskac pompy za 50-60tys.zl ?

rübezahl
02-04-2015, 14:43
I znowu opowiadasz brednie,chyba dwie strony temu zapodalem posta inwestora,ktory kupil pompe 9kW za 20tys.zl z montazem.
Nie milcze,wszyscy wiedza ze mkm byl u mnie,zreszta w dzienniku tez pisalem o tym.
Czy inwestorzy myslacy o ekogroszku to naprawde takie lemingi co daja sobie wciskac pompy za 50-60tys.zl ?

Chętnie skusze się na pompę w podobnej cenie dla mojej sytuacji. Zapotrzebowania docelowe 17kW (powierzchnia ogrzewana 320m2), z zasilaniem 60°C na CO (2/3 domu ogrzewane grzejnikowo 55/45°C)

W przypadku eko koszt to: kocioł + 500zł za dodatkowy kanał dymowy w kominie + jakieś tam klamoty do kotła 2000zł. Kosztu adaptacji pom. gospodarczego na kotłownię nie liczę, bo musiałbym wydzilic ją w każdym przypadku, dla pompy także. Łącznie powinienem wyrobic się kwocie 12-14tyś Jeżeli otrzymałbym ofertę na PC w zbliżonej kwocie o ekogroszku nawet bym nie myślał

marcus312
02-04-2015, 14:45
nie szaleję i zakładam 3kW
Czyli wydane kolo 14tys zwrot zacznie sie kolo 2022r i to dla mnie jest za duzo takie sumy nie zachecaja ( to dla bogatych) biorac pod uwage ze eksploatacja tez niesie za soba koszty ,oczywiscie ja nie mam nic przeciwko energii odnawialnej czy pompy PC wrecz przeciwnie ja to chce wszystko miec, ale to ma byc tanie i dla kazdego ,bo ma to montowac ten kto dymi kopci i truje a tam przewaznie nie ma na dobry opal a co dopiero energia odnawialna czy pompy ciepła , ocieplenia budynku itd :)

Liwko
02-04-2015, 14:46
Może są osoby które zastanawiają się co będzie gdy awaria nastąpi w zimę, a "tani" "dobry" instalator z Gdńska będzie miał wtedy nie po drodze na Śląsk?

A co to za różnica? Znajomemu w styczniu rozszczelnił się po trzech latach kocioł (nie wiadomo gdzie) i wszyscy pokazywali mu środkowy paluszek, bo gwarancja na dwa lata. Biedaczek musiał na kredyt kupić następne g..., bo na nic lepszego go nie stać.
Przy PC wezwiesz pierwszego lepszego chłodniarza lub elektryka i ewentualnie wymienisz jedną z niewielu części które mogą się zepsuć. Żaden argument.

I jak tu nie pisać o PC skoro takie głupoty wypisujesz? :)

JTKirk
02-04-2015, 14:52
wszystko zależy co i jak się wycenia i liczy
kompletne instalacje firm z "czołówki" są na takie kwoty jak pisze Regut1, co wcale nie znaczy że tyle trzeba zapłacić.
Tyle ze te firmy podawają pełny zakres - czyli podłogówka w cenie 100zł/m2(najczęściej bez ułożenia styropianu), do tego DZ poziome/pionowe- które przy minimalnym wkładzie własnym można zrobić 2-3 razy taniej, do tego PC z imponującą naklejką, kosztująca kosmiczne pieniądze - za ową naklejkę przede wszystkim. Do tego jeszcze można dodać jakiś wypasiony zasobnik z nierdzewki i jest nie 50-60 ale 80-90tys :lol2:

można też liczyć inaczej
w obu domach mamy podłogówkę po całości, kotłownia jest identyczna
w jednym domu robimy DZ poziome(zakopane we własnym zakresie) + PC (niech będzie polski producent) - w drugim montujemy piec na ekogroszek - niech będzie EKR 12kw za 7000
taka PC - 7-8kw wyjdzie około 16tys+DZ - 8tys(rurka,glikol,koparka), czyli różnica w cenie17tys - zakładam że w obu domach były kominy, może montaż PC minimalnie droższy
a jak zamiast tej gruntówki masz p-w z montażem za 20tys, to ta różnica wyjdzie mniej niż 13tys.(bo cena pieca nie uwzględnia montażu)
Jedni powiedzą że warto zapłacić tyle więcej za bezobsługowy,bezdymny system o a inni że absolutnie, że to się nigdy nie zwróci......

aha, ceny są dla domu co potrzebuje 6-8kw

rubezahl - ja ogrzewam niewiele mniejszą powierzchnię, i te 8kw mi starcza

map78
02-04-2015, 15:00
Chętnie skusze się na pompę w podobnej cenie dla mojej sytuacji. Zapotrzebowania docelowe 17kW (powierzchnia ogrzewana 320m2), z zasilaniem 60°C na CO (2/3 domu ogrzewane grzejnikowo 55/45°C)

W przypadku eko koszt to: kocioł + 500zł za dodatkowy kanał dymowy w kominie + jakieś tam klamoty do kotła 2000zł. Kosztu adaptacji pom. gospodarczego na kotłownię nie liczę, bo musiałbym wydzilic ją w każdym przypadku, dla pompy także. Łącznie powinienem wyrobic się kwocie 12-14tyś Jeżeli otrzymałbym ofertę na PC w zbliżonej kwocie o ekogroszku nawet bym nie myślał

W Twoim przypadku koszt PCi spełniający Twoje warunki to około 40tys. zł. Wiem bo sam musiałem mniej więcej tyle wybecalować, żeby pozbyć się węgla. Nie każdego na to stać, dlatego rozumiem, że czasem to jedyny wybór. W nowych domach wygląda to jednak zupełnie inaczej, tam można taką instalację wykonać praktycznie w cenie systemu na ekogroszek, dlatego warto pomyśleć przed budową, bo po wybudowaniu kotłowni, komina i jeszcze nie daj boże ogrzewania mieszanego zamykamy sobie drogę do perspektywicznych źródeł zasilania i skazujemy się na ogniska obudowane blachą:)

Liwko
02-04-2015, 15:03
Czyli wydane kolo 14tys zwrot zacznie sie kolo 2022r i to dla mnie jest za duzo takie sumy nie zachecaja ( to dla bogatych) biorac pod uwage ze eksploatacja tez niesie za soba koszty ,oczywiscie ja nie mam nic przeciwko energii odnawialnej czy pompy PC wrecz przeciwnie ja to chce wszystko miec, ale to ma byc tanie i dla kazdego ,bo ma to montowac ten kto dymi kopci i truje a tam przewaznie nie ma na dobry opal a co dopiero energia odnawialna czy pompy ciepła , ocieplenia budynku itd :)

Czy wy zaczniecie wreszcie myśleć???
Za 15tyś mam instalację 3kW. Od tego trzeba odjąć 40% dotacji, czyli zostanie 9tyś. Dodajmy do tego jakieś dziwne koszty i niech to razem będzie 10tyś. Jeżeli mój rachunek obniży sie o jakieś 1200-1300 to kredyt spłacę po 8-9 latach. Nawet niech to będzie 10 lat, to co za różnica dla mnie czy przez te lata płaciłbym 3000zł rocznie do ZE, czy 1200zł do banku, a 1800 do ZE? Widzisz różnicę?

Arturo72
02-04-2015, 15:08
Poważnie? Prawie tak jak przy pralce? Tylko mnie za naprawę pralki fachowiec skasował 500 zł. przy cenie nowej pralki 1200 zł. Może pc też za tyle naprawi, a powietrzną np. za 100 ? Dlatego pytam o to Arturka? Ja niestety nie mam promocji. Mnie za pospawani starego śmieciucha skasował 400 zł. Twój kolega wolał nowy. Dobrze że nie miał Pc powietrznej bo 20 tys jak nic pęknie. mkm wymienil u mnie tylko czujnik za 120zl jak dobrze pamietam,ktory byl mechanicznie uszkodzony przez poprzedniego instalatora. A tak pompka chodzi od lutego 2013 bez zarzutu.

rübezahl
02-04-2015, 15:08
rubezahl - ja ogrzewam niewiele mniejszą powierzchnię, i te 8kw mi starcza
Jak postarałbyś się jeszcze bardziej wystarczyłyby 2kW, a przy jeszcze odrobinie wysiłku zszedłbyś spokojnie do 1kW. Tylko ponownie pytam ile domów w Polsce może pochwalic się takim zapotrzebowaniem na energię do ogrzania budynku.
Moje zapotrzebowanie jest na poziomie od 50-70kWh/m2/rok co jest wartością akceptowalną i nie zamierzam w obecnej chwili polepszac jego energooszczędności
Nadal czekam na dobrą oferte na PC która pobije ofertę na eko ;)

rübezahl
02-04-2015, 15:12
W Twoim przypadku koszt PCi spełniający Twoje warunki to około 40tys. zł. Wiem bo sam musiałem mniej więcej tyle wybecalować, żeby pozbyć się węgla. Nie każdego na to stać, dlatego rozumiem, że czasem to jedyny wybór. W nowych domach wygląda to jednak zupełnie inaczej, tam można taką instalację wykonać praktycznie w cenie systemu na ekogroszek, dlatego warto pomyśleć przed budową, bo po wybudowaniu kotłowni, komina i jeszcze nie daj boże ogrzewania mieszanego zamykamy sobie drogę do perspektywicznych źródeł zasilania i skazujemy się na ogniska obudowane blachą:)
To prawda, ale u nas przeważają nadal stare dom, których mieszkańców rzadko kiedy stac na wydatki rzędu 40-60tyś na całośc inwestycji (docieplenie + nowe źródło ciepła + rewolucja w mieszkaniu w związku z nową instalacją) I to są realia

JTKirk
02-04-2015, 15:17
Jak postarałbyś się jeszcze bardziej wystarczyłyby 2kW, a przy jeszcze odrobinie wysiłku zszedłbyś spokojnie do 1kW. Tylko ponownie pytam ile domów w Polsce może pochwalic się takim zapotrzebowaniem na energię do ogrzania budynku.
Moje zapotrzebowanie jest na poziomie od 50-70kWh/m2/rok co jest wartością akceptowalną i nie zamierzam w obecnej chwili polepszac jego energooszczędności
Nadal czekam na dobrą oferte na PC która pobije ofertę na eko ;)

nie popadaj w skrajności....jak się o pewnych kwestiach nie pomyśli przed budową - to potem albo pozostaje płacić dużo za sprzęt albo eko - niestety.
W twoim przypadku prawdopodobnie jest to najlepsza opcja. Ja miałem to szczęście, że z pewnych względów budowa mi się opóźniła i miałem czas na refleksje :P I przez to dokonałem pewnych korekt. Kominy co prawda mam (tak,tak, miało być "eko") ale wiele rzeczy udało mi się wyprostować - z racji małego zaawansowana budowy - niewielkim kosztem

bobasxx
02-04-2015, 15:24
Pompka chodzi od 22 do 00 bo tak mam ustawione cwu potem od 0 do 6 bo wtedy mam ustawione c.o z priorytetem cwu i tak samo od 13-15.
Nie mam histeryzy na c.o,pompa chodzi wg krzywej grzewczej i pogodowki i sama sobie dobiera moc grzewcza i temp.zasilania.
Sterownik pokojowy potrzebuje jedynie w dzien.

Czyli pompka startuje jak temperatura wewnętrzna spadnie poniżej 22,5 st.C tak ? W nocy też, czy młóci cały czas na wolnych obrotach ?
A jak grzeje CWU to z jaką mocą ? Jaką ma pompkę obiegową, z jaką wydajnością ?

Liwko
02-04-2015, 15:27
Jak postarałbyś się jeszcze bardziej wystarczyłyby 2kW, a przy jeszcze odrobinie wysiłku zszedłbyś spokojnie do 1kW. Tylko ponownie pytam ile domów w Polsce może pochwalic się takim zapotrzebowaniem na energię do ogrzania budynku.
Moje zapotrzebowanie jest na poziomie od 50-70kWh/m2/rok co jest wartością akceptowalną i nie zamierzam w obecnej chwili polepszac jego energooszczędności
Nadal czekam na dobrą oferte na PC która pobije ofertę na eko ;)

Ty masz stary dom, spisany już na straty. Z nowymi nie powinno i nie może być problemu!

rübezahl
02-04-2015, 15:32
W twoim przypadku prawdopodobnie jest to najlepsza opcja.

I tu się z Toba zgadzam, nie można ślepo patrzec i z uporem maniaka udawadniac, że moje jest najlepsze.
Nie uważam żeby moje decyzja była najlepsza, ale jest najekonomiczniejsza. Dalej chętnie korzystałbym z gazu, ale najzwyczajniej w świecie nie dam się nabijac w butelkę. Jak palnik zaczyna świecic mi na żółto zamiast niebiesko, to mówię dziękuję bardzo - i nie jest to wina kotła tylko gazu

Był taki czas w Karpaczu, że wszyscy przeszliśmy na ogrzewania gazowe. Przez wiele lat było bardzo dobrze, komfort, czysto i akceptowanie ekonomicznie, a tu nagle bach - zimy te same, cena m3 zbliżona z zużycie trzykrotne. Podniósł się krzyk "o co chodzi??", z PGNIE na to, ze zima była wyjątkowo wietrzna to i rachunki mocno urosły. Ja wytrzymałem jeszcze kilka lat z gazem, ale też powiedziałem dośc. I jak zdecydowania większośc myśle o czyms zamiennym. Jeżeli ceny pomp spadną do akceptowalnego poziomu, podziękuję węglowy czy peletowy, ale na razie to on ma pool position

Budując dziś nowy dom zaprojektowałbym go na zapotrzebowanie rzędu 10-15kWh/m2/rok, ale mam co mam i trze się jakoś ratowac

karoka65
02-04-2015, 15:32
Ty masz stary dom, spisany już na straty.
Jak i 99% domów w naszym kochanym kraju, także wyluzuj pośladki Liwko i nie podniecaj się niezdrowo :)
Święta idą, pomóż lepiej żonie w przygotowaniach bo forum Ci zaczyna szkodzić, jeszcze zbzikujesz od tego oszczędzania :)

jack18
02-04-2015, 15:32
Dodaj - w roku z normalną zimą, w starych nieocieplonych domach rzędu 200 metrów i wraz z CWU. W ocieplonym domu 160 metrów pali się do 3 ton taniego badziewia typu Jaret na CO i CWU. Widzisz - ja nie neguję Twojego zużycia prądu na ogrzewanie. Nie znam się, nie stosuję, nie mam doświadczenia. Dobrze by było gdybyś i Ty się zastanowił z kim chcesz dyskutować o wysokości rocznego zużycia ekogroszku. Ja zaopatruję w opał setki domów. Wiem ile i czego zużywają i wiem ile za to płacą.
w pełni się zgadzam .Mam stary ,słabo ocieplony budynek bez fundamentów lanych , okna plastiki ale tez letnie 16 cm wełny w dachu, stropy nieocieplone. Do dziś od października zużyłem 2,3 tony węgla od karoki.

rübezahl
02-04-2015, 15:40
Jak i 99% domów w naszym kochanym kraju,
Nie no tak źle to też nie jest :), na jakiś szkoleniu padały cyfry rzędu siedemdziesięciu paru procent, ale w tej liczbie jest spora częśc która nie powinna byc w ogóle użytkowana, bo to kempingi są a nie domy, a ludzie próbują w nich normalnie życ. Ich priorytetem nie jest ekologia, ale przeżycie. I w takich sytuacjach powinna pojawic się pomoc państwa, a jakos jej nie widac, ale to zupełnie inny temat

karoka65
02-04-2015, 15:40
I tu się z Toba zgadzam, nie można ślepo patrzec i z uporem maniaka udawadniac, że moje jest najlepsze.

Nawet nie próbuj :)
Szkoda czasu, oni mają klapki na oczach a już moje jest najmojsze to standard :)
Kto ma inaczej ten jest bee :)
Użytkownicy PCi to zapewne jakiś promilek także chłopaki walczą jak lwy, hehe
Gdyby było tak różowo jak tu próbują wmawiać, mojej firmy, Minertu czy Suspensera już dawno nie powinno być na rynku a jak widać mają się dobrze :)
Jak jest na rynku cud urządzeń które zwą się pompa ciepła też dobrze widać, daleko nie trzeba przecież szukać wystarczy popatrzeć jak szybko splajtował nasz V-ce prezes Arturo72.

rübezahl
02-04-2015, 15:45
Podroczyc się nie dasz? Każdy chciałby wydawac na ogrzewanie 50zł/ miesiąc przy -25°C i 25°C wewnątrz, ale jak się nie da to się nie da, i trza włożyc kubraczek, złapac za szuflę i za......c, żeby LP nie gęgała za mocno ;)

Liwko
02-04-2015, 15:56
Jak i 99% domów w naszym kochanym kraju

Oczywiście nie widzisz tego, że przy każdej dyskusji mówimy o nowo budowanych domach?

karoka65
02-04-2015, 16:04
Oczywiście nie widzisz tego, że przy każdej dyskusji mówimy o nowo budowanych domach?
Patrz a ja myślałem że w tym wątku piszemy o kotle z podajnikiem RBR-Ekouniwersal.
Zacznij pisać zgodnie z tematem wątku i możemy podyskutować.
Zrobiliście następne śmietnisko pompowo-prądowe, trollując następny wątek.

JTKirk
02-04-2015, 16:05
Nie no tak źle to też nie jest :), na jakiś szkoleniu padały cyfry rzędu siedemdziesięciu paru procent, ale w tej liczbie jest spora częśc która nie powinna byc w ogóle użytkowana, bo to kempingi są a nie domy, a ludzie próbują w nich normalnie życ. Ich priorytetem nie jest ekologia, ale przeżycie. I w takich sytuacjach powinna pojawic się pomoc państwa, a jakos jej nie widac, ale to zupełnie inny temat

w te liczby jestem w stanie uwierzyć
problem - jak zwykle jest dużo bardziej złożony....
bieda - to raz...
są też tacy - co ich stać (czy to na termomodernizację, czy to na zmianę nośnika), ale mają to w tyle - pewnie każdy z nas zna takie przypadki
sporo jest też starych domów wielopokoleniowych - które nawet po termomodernizacji - będą skazane na węgiel - ze względu na wielkość

karoka65
02-04-2015, 16:07
w te liczby jestem w stanie uwierzyć
problem - jak zwykle jest dużo bardziej złożony....
bieda - to raz...
są też tacy - co ich stać (czy to na termomodernizację, czy to na zmianę nośnika), ale mają to w tyle - pewnie każdy z nas zna takie przypadki
sporo jest też starych domów wielopokoleniowych - które nawet po termomodernizacji - będą skazane na węgiel - ze względu na wielkość
Patrz jakie to proste a jednak wydaje się że dla niektórych bardzo trudne do zrozumienia.

rübezahl
02-04-2015, 16:17
sporo jest też starych domów wielopokoleniowych - które nawet po termomodernizacji - będą skazane na węgiel - ze względu na wielkość
I właśnie dla nich, przynajmniej w obecnej sytuacji, jedynym rozsądnym sposobem na życie jest RBR :) - tani, oszczędny i nie dymi

Liwko
02-04-2015, 16:18
Patrz a ja myślałem że w tym wątku piszemy o kotle z podajnikiem RBR-Ekouniwersal.
Zacznij pisać zgodnie z tematem wątku i możemy podyskutować.
Zrobiliście następne śmietnisko pompowo-prądowe, trollując następny wątek.

Jak zwykle wymigujesz się od odpowiedzi. Stary numer :)

rübezahl
02-04-2015, 16:45
Ty masz stary dom, spisany już na straty. Z nowymi nie powinno i nie może być problemu!

Dlaczego tak uważasz, bo duży dom i pompa kosztuje. Poczekam aż stanieją do normalnego poziomu, a do tego czasu najpewniej spokojnie będę pykał ekogroszkiem, jak wielu innych zadowolonych uzytkowników kotłów. Jak bardzo będzie mi doskwierało czyszczenie kotła, to wynajmę sobie palacza/czyszczacza, któremu zapłacę z różnicy jaką zaoszczędziłem przy zakupie RBR w stosunku do PC ;)

rübezahl
02-04-2015, 16:49
Ty masz stary dom, spisany już na straty
A dom, uwierz mi, przeżyje mnie, Ciebie i Twoje dzieci - stoi już ponad dziewięcdziesiąt lat, to postoi pewnie drugie tyle :)

marcus312
02-04-2015, 17:17
Czy wy zaczniecie wreszcie myśleć???
Widzisz różnicę?
Tak widze roznice dobrze piszesz , ale niestety jestem z tego pokolenia co dzis montaż jutro zysk ;) po zat ym z kredytami widac jak jest dzis małzenstwo jutro rozwód albo smierc a spłacac dalej trzeba ;):) Do tego RBR nie da sie jeszcze tej pompy ciepła dołozyc wtedy temat bedzie szedł w dobrym kierunku ;):)

Liwko
02-04-2015, 17:27
Panowie, proszę was. W pierwszym poście tej dyskusji napisałem!


Do tych co się budują lub planują budowę
http://www.wnp.pl/wiadomosci/247549.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.wnp.pl%2Fwiado mosci%2F247549.html)


Wy już w to wdepnęliście, ale inni na prawdę nie muszą. Zakończmy tą jałową dyskusję na temat starych domów.

imrahil
02-04-2015, 17:38
Dodaj - w roku z normalną zimą, w starych nieocieplonych domach rzędu 200 metrów i wraz z CWU. W ocieplonym domu 160 metrów pali się do 3 ton taniego badziewia typu Jaret na CO i CWU. Widzisz - ja nie neguję Twojego zużycia prądu na ogrzewanie. Nie znam się, nie stosuję, nie mam doświadczenia. Dobrze by było gdybyś i Ty się zastanowił z kim chcesz dyskutować o wysokości rocznego zużycia ekogroszku. Ja zaopatruję w opał setki domów. Wiem ile i czego zużywają i wiem ile za to płacą.

to nie tak. ja niczego nie neguję, spalanie zależy od kaloryczności i sprawności. to Ty negujesz spalanie 4 t. przecież 4 t na sezon po 650 zł to 2600 zł / 0,15 zł (cena 1 kWh z ekogroszka wg różnych źródeł) = 17000 kWh przy przeciętnej sprawności. odejmij od tego 3000 kWh na wodę, czyli wychodzi 87 kWh/m2. i wszystko się zgadza dla domów budowanych wg normy 2008 z wentylacją grawitacyjną. ty negujesz takie spalanie, a jest całkiem w normie (poza forum)

ze znajomych ekogroszkowców:
- nowy dom 100 m2, spalanie 3 t/sezon, brak miejsca na opał i stwierdzenie, że gdyby nie kredyt, to zmieniają system grzewczy, bo miało być bezobsługowo. kupno workowanego drogiego opału (brak miejsca) albo zrywanie zawleczki
- nowy dom około 200 m2 - spalanie "średnio tona na miesiąc w okresie grzewczym" (ile trwa sezon grzewczy?) - narzekanie na syf, myśli o zmianie na pellet (wg mnie z deszczu pod rynnę)
- stary ocieplony dom 120 m2 - spalanie 4-5 t

żeby nie być gołosłownym, przykład z forum, niedaleko mnie, kocioł chyba RBR:


Z wieści domowych to wkrótce trzeba węgla dokupić. Z uwagi na upierdliwość związaną z jego przemieszczaniem (taczką 20metrów, potem upakowanie go w kotłowni) nie zamawiam na raz więcej niż dwie tony. Trzeci sezon jest w trakcie. Schodzi dwa razy mniej paliwa niż w sezonie pierwszym.
Wychodzi na to, że CWU+CO na cały rok wymaga 4 ton węgla. kocioł od forumowicza minertu (polecam!) łyka groszek średni po 630zł z transportem, co oznacza że ciepło kosztuje 2520zł. myślę że to bardzo dobry wynik jak na 160m2 i 23,2st C.
Wiadomo, węgiel jest upierdliwy, zwłaszcza że nie miałem z nim wczesniej przyjemności. Ale nie narzekam.
Dom w ogóle jest super.

przy okazji macie przykład, że miejsce na opał do RBRa nie spada z nieba.

wy tu piszecie o cenie za 1 kWh 10 gr. OK, możliwe, ale jesteście pasjonatami węgla ;)

jack18
02-04-2015, 17:40
Panowie, proszę was. W pierwszym poście tej dyskusji napisałem!



Wy już w to wdepnęliście, ale inni na prawdę nie muszą. Zakończmy tą jałową dyskusję na temat starych domów.

nie musza tez wdepnąć w g pod tytułem pc. A Ty ich na sile w nie wciągasz jak by to było jedyne słuszne rozwiązanie .Mało tego -robisz to na wątku wcale z tym nie związanym.

karoka65
02-04-2015, 17:45
Zakończmy tą jałową dyskusję na temat starych domów.
Już Ci dawno pisałem żebyś zakończył bo tylko spamujesz.
Gdzie w temacie widzisz coś o starych czy nowych domach ?
Ja widzę że tytuł: RBR-Ekouniwersal, czy może jakaś ślepota mnie ogarnęła ?
Wytłumaczę Ci tak na szybko że RBR to taki kocioł na eko groszek o którym nie masz zielonego pojęcia, także naprawdę zakończ tą jałową dyskusję bo nie masz pojęcia gdzie i o czym piszesz.

karoka65
02-04-2015, 17:48
nie musza tez wdepnąć w g pod tytułem pc. A Ty ich na sile w nie wciągasz jak by to było jedyne słuszne rozwiązanie .Mało tego -robisz to na wątku wcale z tym nie związanym.
A to już raczej norma że zespamowali całe forum.
To już nie forum budowlane Muratora a jedna wielka pompownia Arturo, Liwko i jeszcze kilku kaznodzieji.

bobasxx
02-04-2015, 17:54
Już Ci dawno pisałem żebyś zakończył bo tylko spamujesz.

Wytłumaczę Ci tak na szybko że RBR to taki kocioł na eko groszek o którym nie masz zielonego pojęcia, także naprawdę zakończ tą jałową dyskusję bo nie masz pojęcia gdzie i o czym piszesz.

Niby nie ma a jednak w temacie...

Arturka się tym razem nie ma co czepiać, przyznaję się bez bicia "piany", że głównie to ja go za język ciągnąłem.

wuwok
02-04-2015, 17:57
to nie tak. ja niczego nie neguję, spalanie zależy od kaloryczności i sprawności. to Ty negujesz spalanie 4 t. przecież 4 t na sezon po 650 zł to 2600 zł / 0,15 zł (cena 1 kWh z ekogroszka wg różnych źródeł) = 17000 kWh przy przeciętnej sprawności. odejmij od tego 3000 kWh na wodę, czyli wychodzi 87 kWh/m2. i wszystko się zgadza dla domów budowanych wg normy 2008 z wentylacją grawitacyjną. ty negujesz takie spalanie, a jest całkiem w normie (poza forum)

ze znajomych ekogroszkowców:
- nowy dom 100 m2, spalanie 3 t/sezon, brak miejsca na opał i stwierdzenie, że gdyby nie kredyt, to zmieniają system grzewczy, bo miało być bezobsługowo. kupno workowanego drogiego opału (brak miejsca) albo zrywanie zawleczki
- nowy dom około 200 m2 - spalanie "średnio tona na miesiąc w okresie grzewczym" (ile trwa sezon grzewczy?) - narzekanie na syf, myśli o zmianie na pellet (wg mnie z deszczu pod rynnę)
- stary ocieplony dom 120 m2 - spalanie 4-5 t

żeby nie być gołosłownym, przykład z forum, niedaleko mnie, kocioł chyba RBR:



przy okazji macie przykład, że miejsce na opał do RBRa nie spada z nieba.

wy tu piszecie o cenie za 1 kWh 10 gr. OK, możliwe, ale jesteście pasjonatami węgla ;)

Staram się nie odzywać ale nie znoszę pier....
Nowy dom,po podłogach 240m2 i spalanie za ostatnią dobę to 12,6 kg najtańszego Jareta. Mam tanio,ciepło wody ciepłej pod dostatkiem.
Generalnie teraz obsługa pieca wypada co 8-10 dni. Czyszczę teraz piec raz na miesiąc/półtora [zrobiłem se patent na wyłapywanie pyłu..kanały pionowe się nie brudzą] Czyt to tak strasznie???
Z jednym się zgodzę, przy węglu się brudzi . Co do reszty to ..brak słów.
Dajcie mi namiary na PC za 20tyś to pomyśle..Tam w waszym mitycznym świecie wszystko takie tanie:)

Liwko
02-04-2015, 17:59
nie musza tez wdepnąć w g pod tytułem pc. A Ty ich na sile w nie wciągasz jak by to było jedyne słuszne rozwiązanie .Mało tego -robisz to na wątku wcale z tym nie związanym.

Następny który nie rozumie do kogo mowa. Nikogo nigdzie nie wciągam, natomiast w przeciwieństwie do tych co żyją z węgla i kotłów, pokazuję inną, lepszą drogę. A czy ktoś będzie mądry i z niej skorzysta, to już inna para kaloszy.
I mimo tych programów, mimo zachęt, nadal nie chcecie się pozbyć węgla w nowych domach? Czyli tylko zakaz?

Liwko
02-04-2015, 18:01
Dobra, zadam pytanie tym z domami i węglem. Gdybyście dzisiaj na nowo się budowali i ktoś zwróciłby wam 40% kosztu PC, to wybralibyście znowu węgiel?

karoka65
02-04-2015, 18:02
Dajcie mi namiary na PC za 20tyś to pomyśle..Tam w waszym mitycznym świecie wszystko takie tanie:)
Wuwok to tylko dla wybrańców :)
Jeden dostał za darmo, drugi powystawową i sam wyrył sobie sztychówką dziurwy w ziemi :)
Reszta to niestety zwykli śmiertelnicy którzy czasem wpadają w ich sidła taniości, później płacą i płaczą.

imrahil
02-04-2015, 18:06
Staram się nie odzywać ale nie znoszę pier....

masz post rutino, pali groszkiem, więc o co chodzi? zawyża spalanie? albo ci moi znajomi zawyżają? przyczyn może być wiele, ale takie są fakty

kobra64
02-04-2015, 18:06
to nie tak. ja niczego nie neguję, spalanie zależy od kaloryczności i sprawności. to Ty negujesz spalanie 4 t. przecież 4 t na sezon po 650 zł to 2600 zł / 0,15 zł (cena 1 kWh z ekogroszka wg różnych źródeł) = 17000 kWh przy przeciętnej sprawności. odejmij od tego 3000 kWh na wodę, czyli wychodzi 87 kWh/m2. i wszystko się zgadza dla domów budowanych wg normy 2008 z wentylacją grawitacyjną. ty negujesz takie spalanie, a jest całkiem w normie (poza forum)

..... Imrahil, mój post który zacytowałeś kilka stron wcześniej był odpowiedzią na post Novego vel Twój Pan. Tenże napisał że w warunkach obecnych ciepłych zim jakiś spotkany przez niego na składzie opału gość spala rocznie 4 tony dobrego węgla po przeszło 1000 zeta za tonę. W domu 160 metrów, ocieplonym. 4 tony takiego węgla to jest 32 MWh. Załóż sprawność chociażby 70%. Masz 22,4 MWh. odejmij 3MWh na wodę. zostaje blisko 20 MWh. Na 160 metrów ocieplonego domu. To jak przepraszam on jest ocieplony skoro potrzebuje 125 kWh na metr?

karoka65
02-04-2015, 18:10
Nikogo nigdzie nie wciągam, natomiast w przeciwieństwie do tych co żyją z węgla i kotłów, pokazuję inną, lepszą drogę. A czy ktoś będzie mądry i z niej skorzysta, to już inna para kaloszy.
I mimo tych programów, mimo zachęt, nadal nie chcecie się pozbyć węgla w nowych domach? Czyli tylko zakaz?
To co tu robisz jak nie wciągasz pisząc o PC z dolnym źródłem za 20 tysi 5 czy 6 lat temu ?
Przecież już kilku Ci proponowało żebyś im takie sprzedał i jakoś dziwnie się później wykręcasz jakimiś linkami.
Liwko skoro to taki biznes i taniość to zamiast lepienia sandałów zacznij sprzedawać te tanie pompki, sam może bym się skusił w takiej cenie.
Marnujesz się chłopie :) może Ty okażesz się lepszym biznesmenem ale wydaje mi się że wiesz że padniesz jak kawka jak Twój kolega niedoli.
Liwko kto wchodzi na forum pewnie czytać potrafi, jeśli jest zainteresowany pompą, gazem, olejem czy węglem na pewno w odróżnieniu do Ciebie potrafi odnaleźć odpowiedni wątek także daruj sobie te przytyczki o żyjących z tego czy z tego.

karoka65
02-04-2015, 18:14
Po co pieprzysz takie głupoty, boisz się o interesik?
Ty się martw o swój interesik ja o swój jestem na razie spokojny.
Ja piszę tam gdzie mam coś do napisania, to Ty fanzolisz farmazony nie na temat.

JTKirk
02-04-2015, 18:15
kobra - bo to są ekstremalne przypadki. Licytujecie, przedkładacie najlepsze i najgorsze przypadki - i jedna i druga strona.Licytujecie się, żeby to wasze było na wierzchu....
Rzeczywistość leży gdzieś pośrodku. Dobry, doświadczony palacz np. Wuwok będzie mieć zupełnie inne wyniki niż palacz początkujący - np. wspomniany Rutino
Do tego dochodzą jeszcze kwestie doboru kotła (z tego co pamiętam, to rutino ma masakrycznie przewymiarowany kocioł, to tak jak się słusza "starszych" :P), do tego dojdzie kiepski opał i można obserwować wyniki takie o jakich pisał TwójPan - aha - jeszcze pozostaje jakość wykonanania ocieplenia i ilość mostków....ehhhh
Mam różnych znajomych i wśród posiadaczy "eko" większość jednak narzeka, niż chwali. Fakt - nikt z nich nie jest takim pasjonatem palenia i węgla jakich można spotkać tutaj w wątkach, może to dlatego ;)

map78
02-04-2015, 18:24
Dajcie mi namiary na PC za 20tyś to pomyśle..Tam w waszym mitycznym świecie wszystko takie tanie:)

Podaj maila to podeślę Ci najnowszy cennik. Uwierz mi, że pomp <20tys. zł, które ogrzeją Twój dom jest tam na pęczki.
Mój brat ogrzewa się miałem i też ma bardzo tanio, ale większego syfu to ja jeszcze w życiu nie widziałem (kupuje luzem, wysypuje na podwórko, a potem wozi to taczką do kotłowni) - dla hardkorowców posiadam zdjęcia tego procederu;)

raf1.
02-04-2015, 18:30
Pompa Ciepła a kto bogatemu zabroni. Mój znajomy ma i już teraz narzeka a rachunki za prąd wcale nie małe ok.500 zł a do tego koszt instalacji. Ja dziękuję

imrahil
02-04-2015, 18:39
Pompa Ciepła a kto bogatemu zabroni. Mój znajomy ma i już teraz narzeka a rachunki za prąd wcale nie małe ok.500 zł a do tego koszt instalacji. Ja dziękuję

to jak moi znajomi z węglem :)

wuwok
02-04-2015, 18:51
Tu się zgodzę,palić w piecu na eko należy się nauczyć. Ale to nie jest nic trudnego.....Teraz właściwie tylko opał ,popiół ..Czasowo wychodzi to około 3x30 minut z myciem podłogi w kotłowni :). Czy półtorej godzinny w ciągu miesiąca to aż tak dużo? A takich jak ja jest wielu..O wiele więcej niż Pompiarzy

Arturo72
02-04-2015, 19:11
Czyli pompka startuje jak temperatura wewnętrzna spadnie poniżej 22,5 st.C tak ? W nocy też, czy młóci cały czas na wolnych obrotach ?
A jak grzeje CWU to z jaką mocą ? Jaką ma pompkę obiegową, z jaką wydajnością ?
W okresie drozszej taryfy tak ale nie zdarzylo sie to jeszcze,w nocy puszczona samopas czyli praktycznie od 22-6 jest w ciaglym biegu bo nawet jak wylaczy sie sprezarka z uwagi na osiagnieta max.temp zasilania to ona dalej chodzi.
Pompka to Wilo Stratos ale wydajnosci nie wiem,nie jestem w domu to Ci symbolu nie podam nawet.
Nie wiem z jaka moca cwu jest grzane ale sadze ze z maks.czyli
9kW.

Arturo72
02-04-2015, 19:23
Dajcie mi namiary na PC za 20tyś to pomyśle..Tam w waszym mitycznym świecie wszystko takie tanie:)
Wejdz w temat pomp powietrznych,tam ostatnio kilkoro kupilo pompy 9kW w ostatnim czasie za 20tys.zl z montazem.
W tym jeden z Bielska Podlaskiego gdzie klimat raczej surowy ;)
Panas ostatnio robi promocje takze masz szanse.
Moze pora otworzyc oczy na swiat i terazniejszosc ?

sebsa
02-04-2015, 19:36
Czy wy zaczniecie wreszcie myśleć???
Za 15tyś mam instalację 3kW. Od tego trzeba odjąć 40% dotacji, czyli zostanie 9tyś. Dodajmy do tego jakieś dziwne koszty i niech to razem będzie 10tyś. Jeżeli mój rachunek obniży sie o jakieś 1200-1300 to kredyt spłacę po 8-9 latach. Nawet niech to będzie 10 lat, to co za różnica dla mnie czy przez te lata płaciłbym 3000zł rocznie do ZE, czy 1200zł do banku, a 1800 do ZE? Widzisz różnicę?


Te 40% to naciąganie. Od tego należy odliczyć podatek dochodowy + marżę banku. Na rękę zostanie sporo mniej.

edgar184
02-04-2015, 19:36
Zgłaszacie wykrzykniki na kolegów pompiarzy?
Przecież macie swój temat, po kiego buca tu śmiecicie?
Nie wystarczy Wam obecny syf groszkowy, panie Arturo z trzykrotnie przewymiarowaną pompką?

sebsa
02-04-2015, 19:42
Dobra, zadam pytanie tym z domami i węglem. Gdybyście dzisiaj na nowo się budowali i ktoś zwróciłby wam 40% kosztu PC, to wybralibyście znowu węgiel?

Ja na pewno. Pod warunkiem, że to 40% netto i do ręki. Nie w postaci kredytu.

Arturo72
02-04-2015, 20:22
Nie wystarczy Wam obecny syf groszkowy, panie Arturo z trzykrotnie przewymiarowaną pompką?
A co to znaczy wg Ciebie przewymiarowanie urzadzenia grzewczego na prad ?
Czy czajnik elektryczny 2l o mocy 3kW bedzie przewymiarowany w stosunku do czajnika 2l o mocy 1,5kW ?
Jakie beda skutki tego "przemwymiarowania" ?
Czy czajnik 2l 3kW gotujac 2l wody zuzyje wiecej pradu niz czajnik 1,5kW ?

Czy wy zawsze tak bez zastanowienia gadacie glupoty ?
Potem nie dziwota,ze dla niektorych ekogroszek jest tani ;)

Andrzej_M_
02-04-2015, 20:35
,,,,Jakie beda skutki tego "przemwymiarowania" ?
Czy czajnik 2l 3kW gotujac 2l wody zuzyje wiecej pradu niz czajnik 1,5kW ?

Czajnik o mocy 3 kW zużyje mniej prądu, niż czajnik o mocy 1,5 kw ( strata ciepła do otoczenia podczas procesu gotowania).

QIM
02-04-2015, 20:51
A jakie odniesienie do ogrzewania domu ma ten przykład z czajnikami o różnej mocy?

Andrzej_M_
02-04-2015, 20:58
A jakie odniesienie do ogrzewania domu ma ten przykład z czajnikami o różnej mocy?

Raczej żadne.
To całkowicie inne urządzenia.

kobra64
02-04-2015, 21:25
kobra - bo to są ekstremalne przypadki. Licytujecie, przedkładacie najlepsze i najgorsze przypadki - i jedna i druga strona.Licytujecie się, żeby to wasze było na wierzchu....
Rzeczywistość leży gdzieś pośrodku. Dobry, doświadczony palacz np. Wuwok będzie mieć zupełnie inne wyniki niż palacz początkujący - np. wspomniany Rutino
Do tego dochodzą jeszcze kwestie doboru kotła (z tego co pamiętam, to rutino ma masakrycznie przewymiarowany kocioł, to tak jak się słusza "starszych" :P), do tego dojdzie kiepski opał i można obserwować wyniki takie o jakich pisał TwójPan - aha - jeszcze pozostaje jakość wykonanania ocieplenia i ilość mostków....ehhhh
Mam różnych znajomych i wśród posiadaczy "eko" większość jednak narzeka, niż chwali. Fakt - nikt z nich nie jest takim pasjonatem palenia i węgla jakich można spotkać tutaj w wątkach, może to dlatego ;) Z nikim się nie licytuję. Nie lubię tylko pier..lenia od rzeczy - jak w tym przykładzie z opałem za przeszło 4 klocki do domu którego ogrzanie wraz z CWU powinno bez trudu się zamknąć między 2 a 2,5 klocka. Gdybym się licytować chciał, napisałbym zgodnie z prawdą, że mnie kWh kosztuje około 7 groszy. Bez COP i taniej taryfy.

Arturo72
02-04-2015, 21:36
A jakie odniesienie do ogrzewania domu ma ten przykład z czajnikami o różnej mocy?
Że jeden jak i drugi zagotuje wodę,jeden szybciej a drugi wolniej zużywając przy tym prawie jednakową ilość energii bo straty ciepła będą pomijalne.
Podobnie jest z grzałką w domu,6kW ogrzeje dom do 22st.C w ciągu 24h a grzałka 12kW ogrzeje dom do 22st.C w ciągu 12h zużywając przy tym jednakową ilośc energii.
Zatem nie można mówić o "przewymiarowaniu" urządzenia na prąd jak to bezsensownie ktoś pisze.

QIM
02-04-2015, 21:44
Gdyby straty ciepła były pomijalne, nie byłoby potrzeby grzać...

Arturo72
02-04-2015, 21:45
Gdyby straty ciepła były pomijalne, nie byłoby potrzeby grzać...
O czajniku 2l pisze,tam straty ciepła do otoczenia podczas gotowania będą pomijalne.
W domu te straty się uzupełnia.

SUSPENSER
02-04-2015, 22:02
w jednym domu robimy DZ poziome(zakopane we własnym zakresie) + PC (niech będzie polski producent) - w drugim montujemy piec na ekogroszek - niech będzie EKR 12kw za 7000
taka PC - 7-8kw wyjdzie około 16tys+DZ - 8tys(rurka,glikol,koparka), czyli różnica w cenie17tys - zakładam że w obu domach były kominy, może montaż PC minimalnie droższy
a jak zamiast tej gruntówki masz p-w z montażem za 20tys, to ta różnica wyjdzie mniej niż 13tys.(bo cena pieca nie uwzględnia montażu)
Jedni powiedzą że warto zapłacić tyle więcej za bezobsługowy,bezdymny system o a inni że absolutnie, że to się nigdy nie zwróci......

aha, ceny są dla domu co potrzebuje 6-8kw

Porównaj źródła o tej samej mocy tj. np. kocioł na ekogroszek RBR 12 kW [moc maksymalna 15 kW] i PC 15 kW [tą moc powinna osiągać przy -20*C] to zobaczymy ile wyjdzie.

minertu
02-04-2015, 22:35
Panowie, proszę was. W pierwszym poście tej dyskusji napisałem!



Wy już w to wdepnęliście, ale inni na prawdę nie muszą. Zakończmy tą jałową dyskusję na temat starych domów.

Aha czyli wg Ciebie ci co budują nowe domy zaczynają od RBR-a?
A może zaczynają od tego ile mają środków do dyspozycji i kalkuluje inaczej niż Ty?

Slawko123
02-04-2015, 23:54
Czy wy zaczniecie wreszcie myśleć???
Za 15tyś mam instalację 3kW. Od tego trzeba odjąć 40% dotacji, czyli zostanie 9tyś. Dodajmy do tego jakieś dziwne koszty i niech to razem będzie 10tyś. Jeżeli mój rachunek obniży sie o jakieś 1200-1300 to kredyt spłacę po 8-9 latach. Nawet niech to będzie 10 lat, to co za różnica dla mnie czy przez te lata płaciłbym 3000zł rocznie do ZE, czy 1200zł do banku, a 1800 do ZE? Widzisz różnicę?zapomniałeś dodać, że trzeba do tego dodać koszt udzielenia kredytu, ubezpieczenie i jeszcze kilka innych opłat bez których nie dostaniesz kredytu. W sumie wychodzi na to, że z tych 40% dotacji ponad 60% zabierze bank a Tobie faktyczna dotacja wyjdzie w wysokości ok 10%. Pomijam ukryte koszty , jak również to, że aby dostać dotację, instalację musi wykonać firma posiadająca "autoryzację" banku, musisz robić co roku obowiązkowe zbędne przeglądy, które są oczywiście płatne itp. itd.

Także Za 15tyś mam instalację 3kW i tyle Cie wyniesie po odliczeniu dotacji i dodaniu pozostałych kosztów bankowych jak i serwisowych.

Ogólnie dotacja jest dla banku a nie dla Ciebie. Niestety ludzie nie potrafią liczyć i wydaje im się, że dostali dotację, a to g... prawda.

Taniej Cie wyniesie, jak zrobisz to za własne pieniądze, bez zbędnej papierologi, łaskawości banku itp.

Zapomniałem o odsetkach, które nie są dotowane i są Twoim kosztem który musisz doliczyć.

JTKirk
03-04-2015, 05:43
Z nikim się nie licytuję. Nie lubię tylko pier..lenia od rzeczy - jak w tym przykładzie z opałem za przeszło 4 klocki do domu którego ogrzanie wraz z CWU powinno bez trudu się zamknąć między 2 a 2,5 klocka. Gdybym się licytować chciał, napisałbym zgodnie z prawdą, że mnie kWh kosztuje około 7 groszy. Bez COP i taniej taryfy.

spalenie 4 ton w takim domu nie jest niczym nadzwyczajnym, trochę takich przypadków się znajdzie. Na śląsku (bliżej kopalni) za tę samą ilość opału pewnie by zapłacił w okolicy 2,5 klocka....



Porównaj źródła o tej samej mocy tj. np. kocioł na ekogroszek RBR 12 kW [moc maksymalna 15 kW] i PC 15 kW [tą moc powinna osiągać przy -20*C] to zobaczymy ile wyjdzie.

no ale jak budynek potrzebuje 6-7kw, to dlaczego mam do niego kłaść 15kw?!?
problem w tym, że nie ma kotłów o tak niskiej mocy - nie da się tego dobrze porównać.
a ja nie potrzebuję nawet 8kw dla 23/-20 - więc nie wiem dlaczego koszty mam porównywać dla PC 15kw
porównałem do takiego modelu który mam- podałem jego aktualną cenę (cena wzrosła) i tyle

jak ja budowałem i instalowałem swój model, to bardzo ciężko było dostać 12kw (wiem tylko ze to była najmniejsza możliwa moc - mniejsze jak były, to chyba tylko w folderach) Ci co szli wtedy w węgiel to kotły dawali przeważnie 15kw, 17kw - bojąc się dawać kotły mniejszej mocy (np. wspomniany wcześniej rutino
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183124-Parter%C3%B3wka-L-amp-M&p=5358524&viewfull=1#post5358524
nie sprawdzałem dalej ale - dużo ludzi pisało mu (w dzienniku i nie tylko - także na grupie budowlanej) że piec za duży, że trzeba policzyć OZC. Rutino wziął RBRa 17kw od kolegi ze skrzyszowa. Nie słuchał, to teraz ponosi tego konsekwencje :P

najśmieszniejsze jest to, że prawie za plotem mam kolege, który zrobił sobie PC jeszcze taniej niż Liwko pisze. Koszt DZ poziomego - to koszt rurek+trochę kształtek+paliwo do koparki (miał swoją koparkę) 2,5-3 tys. PC kupował po mnie, widział że moja działa bardzo dobrze, więc kupił od tego samego producenta, trochę mocniejszy model. Miał zacięcie do tego i sam sobie wszystko poskładał do kupy. To ekstremalny przykład (zawsze to zaznaczam) ale jego PC wyszła jeszcze taniej :P (PC kosztowała bodajże 11tys) można? - można
[Inna rzecz, że on wczesniej grzał prądem w 2T i kominkiem z PW, miał już bufor - ale wszystko lub prawie wszystko robił sobie sam]

Liwko
03-04-2015, 07:22
zapomniałeś dodać, że trzeba do tego dodać koszt udzielenia kredytu, ubezpieczenie i jeszcze kilka innych opłat bez których nie dostaniesz kredytu. W sumie wychodzi na to, że z tych 40% dotacji ponad 60% zabierze bank a Tobie faktyczna dotacja wyjdzie w wysokości ok 10%. Pomijam ukryte koszty , jak również to, że aby dostać dotację, instalację musi wykonać firma posiadająca "autoryzację" banku, musisz robić co roku obowiązkowe zbędne przeglądy, które są oczywiście płatne itp. itd.

Także Za 15tyś mam instalację 3kW i tyle Cie wyniesie po odliczeniu dotacji i dodaniu pozostałych kosztów bankowych jak i serwisowych.

Ogólnie dotacja jest dla banku a nie dla Ciebie. Niestety ludzie nie potrafią liczyć i wydaje im się, że dostali dotację, a to g... prawda.

Taniej Cie wyniesie, jak zrobisz to za własne pieniądze, bez zbędnej papierologi, łaskawości banku itp.

Zapomniałem o odsetkach, które nie są dotowane i są Twoim kosztem który musisz doliczyć.

Powiedz mi dlaczego mam się kopać z koniem, który ma klapki na oczach?
Żeby udowodnić swój głupi wybór, nawet jakby ktoś ci za darmo miał założyć PC i PV i tak byś twierdził że syf w domu jest lepszy. Więc po co?

Liwko
03-04-2015, 07:24
A może zaczynają od tego ile mają środków do dyspozycji i kalkuluje inaczej niż Ty?

A co za różnica czy robią węgiel czy PC, przecież wydadzą tyle samo.