PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

karoka65
07-01-2015, 21:59
Cały czas zresztą uważam że przy moim kominie systemowym lepszym wyborem byłby jednak dla mnie RBR-17kW (mamRBR-11kW) pomimo że dzisiaj wyciągnąłem z niego najwyższą moc tej zimy czyli 4,2kW i prawie dobiłem do 20kg/24h.
A ja uważam że byłaby to tragedia.
Macher wybacz ale ja znam te kotły dobrze i wiem co potrafią a widziałem też nie jeden z którego non-stop się lało.
Komin to nie wszystko.

SiNi
07-01-2015, 22:04
Masz większy kociołek, trochę mniejszy domek (nie wiem jak tam z ociepleniem), a spaliny wyższe - jak to można zrozumieć?

Z ociepleniem do kitu, czyt. brak. Ja nie mam komina systemowego i taka temperatura mu służy. Patrząc na przewidywaną datę zasypu po zmianie dmuchawy z 65% na 50% nie zauważyłem żadnej zmiany. Maksymalna temperatura spalin spadła o jakieś 20deg. Wytłumaczysz mi może to, że zużycie groszku mi nie spadło?
Teraz grupowe mam ustawione 12/12kW bo parę godzinek później zasyp się pokazywał niż w przypadku 8/8kW. Niby temperatura spalin wyższa, a jakoś oszczędniej. Cuda się dzieją Pany...
Szkoda, że wiele osób tak panicznie patrzy na temperaturę spalin. Ty Maher to może puść kocioł na maksa, a powrót zawiń sobie wokół czopucha - spaliny będziesz miał niżej, wymiennik będzie większy i z mocą nominalną będziesz mógł puścić kociołek. Same plusy.

Od jakiegoś czasu sobie myślę, czy to dobrze, że wziąłem 17kW, a nie 11 (wtedy to było 11kW, a parę dni po tym jak kociołek mi doszedł już 12kW). Na razie ogrzewam tyle ile pisze, ale docelowo będzie więcej niż 2x - dojdzie piętro z gankiem i klatką schodową. Jak zacznę to grzać to chata będzie ocieplona, więc pewnie te 17kW też będzie się nudzić jak teraz. A pomyśleć że chciałem brać 23kW (obecnie 25kW).

Muszę wziąć na wstrzymanie bo za bardzo złośliwy się robię. Przepraszam, ale niestety przebrnąłem przez parę ostatnich dni przez "dyskusję" Mahera z karoką i jakoś złośliwość mnie dopada.

zbigmaz01
07-01-2015, 22:08
....
Nie jestem specjalistą, więc mogę się mylić, ale odniosę się do dyskusji na temat temperatury powietrza dostarczanego do procesu spalania. Jak już wspomniano zimniejsze jest gęstsze. Jeżeli powietrze jest gęstsze to w danej jednostce objętości jest więcej tlenu. To tlen jest potrzebny do procesu spalania i jeżeli go braknie to węgielek nam się nie dopali dobrze, a może nawet i czad powstać (lepiej żeby się nie spaliło niż CO kocił zaczął produkować). W takim wypadku wygląda, że zimniejsze jest lepsze. Gdy dostarczymy cieplejsze to wystarczy troszkę dmuchawkę podkręcić i tlenu nam nie braknie.
Co do podgrzewania zimnego powietrza do procesu spalania to myślę, że nie chodzi tutaj to jego temperaturę, a bardziej o różnicę temperatur. Czasem jest cieplejsze, czasem zimniejsze i wypadałoby wg tego korygować siłę z jaką dmucha nasza dmuchawka aby jak najlepiej dopalić nasz wungielek. W przypadku podgrzewania zazwyczaj uzyskuje się dość stałą temperaturę i wtedy taka korekta nie jest konieczna.
Co o tym myślicie? Biorę to na chłopski rozum, bo z fizyki to noga jestem:rolleyes:Tak jak wcześniej pisałem że od pana "Z" kiedyś ktoś dostał taką odpowiedź na naszym forum co do powietrza poszukałem na jego forum za tym tematem i znalazłem.
Pozwolę sobie (bez wiedzy autora) zacytować :

"Oczywiście, wprowadzając do procesu spalania powietrze podgrzane zwiększasz sprawność procesu spalania.
Wygląda to tak, że na każde ok. 12 K wzrostu temp. powietrza nadmuchowego powinieneś osiągnąć wzrost sprawności procesu o ok. 1%."

http://zawijan.wordpress.com/zapytaj-zawijana_2/podgrzanie-powietrza-do-spalania/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fzawijan.wordpress. com%2Fzapytaj-zawijana_2%2Fpodgrzanie-powietrza-do-spalania%2F)
Dalsza część wypowiedzi pod podanym wyżej linkiem.

karoka65
07-01-2015, 22:13
Muszę wziąć na wstrzymanie bo za bardzo złośliwy się robię. Przepraszam, ale niestety przebrnąłem przez parę ostatnich dni przez "dyskusję" Mahera z karoką i jakoś złośliwość mnie dopada.
Kiedy to było ? Ty chyba coś w święta za bardzo zahulałeś i czas tak zleciał szybko :)
Mnie i Machera puściło a Ciebie dopadło ? :)
Wrzuć na luz.

SiNi
07-01-2015, 22:21
Chory byłem i dziś pierwszy dzień do pracy - jak zwykle zero organizacji i po kieszeni to bije jak cholera.

karoka65
07-01-2015, 22:26
No ja od 19-ego grudnia też pierwszy dzień dzisiaj, brrr :)
Ale jeszcze 7 dzionków i ferie w opolskim.
Karoka ma ferie zimowe, hehe

Maher
07-01-2015, 22:43
SiNi zaktualizuj sobie oprogramowanie w sterowniku to będziesz sobie mógł zmieniać ilości podawań i nie będziesz musiał tak z mocami skakać.

Mi też ciężko było wrócić do pracy, ale przynajmniej powrót do pracy sobie fajnie zorganizowałem - pojechałem do Zakopanego pospacerowałem po Krupówkach i wróciłem do domu, na juto też trzeba coś fajnego zaplanować.

adkwapniewski
07-01-2015, 23:01
SiNi zaktualizuj sobie oprogramowanie w sterowniku to będziesz sobie mógł zmieniać ilości podawań i nie będziesz musiał tak z mocami skakać.

Mi też ciężko było wrócić do pracy, ale przynajmniej powrót do pracy sobie fajnie zorganizowałem - pojechałem do Zakopanego pospacerowałem po Krupówkach i wróciłem do domu, na juto też trzeba coś fajnego zaplanować.


Zakopianką ? ;) Współczuję ... nie wiem dlaczego wszyscy się na nią pchają - dużo przyjemniej przez Kościelisko :)



@Wiesław

Udało mi się wprowadzić coalę w prawie pracę ciągłą :) Domieszałem więcej trocin do miału i gotowe - spala się praktycznie na popiół z papierosa (chociaż tu mogę się mylić bo nie jaram) + podkręciłem RCK z 10Pa na 18Pa

Co zrobić żeby coala pracował ciągle ? Tak jak między 0:00 a 12:00.

Konfiguracja trybu podtrzymanie w rertortowy-ecoal ?

w trybie ecoal :)

297765

Znowu dup.ie śniegiem bo mrozik spada ...

gmaj22
07-01-2015, 23:48
A może też być tak, że z dmuchawką czy sterownikiem coś nie wyszło i inne ustawienia trzeba mieć u siebie żeby hulało jak u innych.
Moim zdaniem może... Wystarczy sprawdzić, czy czasem nie są zanieczyszczone kanały powietrzne albo dysze w koronie. Potrafią mocno osłabić nadmuch. Co prawda w innym kotle oraz z innym wentylatorem i sterownikiem, miałem do czynienia, ale po wyczyszczeniu "strefy nadmuchu", nadmuch trzeba było obniżyć.z około 60 na 35.
Jak bedziesz mial okazje, sprawdz to.

SiNi
08-01-2015, 06:23
W Polsce będę w lutym, ale nie prędko będę miał czas by sprawdzić kanały powietrzne i dysze w koronie. Nie wiem czy będzie kiedy zaktualizować oprogramowanie. Gdybym miał przejściówkę USB-RS232, lub lapka z RS232 w PL to luzik, a tak specjalnie latać za tym, by tylko ster zaktualizować to dla mnie strata czasu.

mark3k
08-01-2015, 07:15
Udało mi się wprowadzić coalę w prawie pracę ciągłą :) Domieszałem więcej trocin do miału i gotowe - spala się praktycznie na popiół z papierosa (chociaż tu mogę się mylić bo nie jaram) + podkręciłem RCK z 10Pa na 18Pa

Co zrobić żeby coala pracował ciągle ? Tak jak między 0:00 a 12:00.

Konfiguracja trybu podtrzymanie w rertortowy-ecoal ?

w trybie ecoal :)


Odpalic TRK na RPi i masz wszystko czego potrzebujesz.
Ale, takie spalanie i ustawienia tylko dla "hardkorowców", w zamian uzyskujesz ciągłe spalanie bez odstawień.
297766

zbigmaz01
08-01-2015, 14:24
Odpalic TRK na RPi i masz wszystko czego potrzebujesz.
Ale, takie spalanie i ustawienia tylko dla "hardkorowców", w zamian uzyskujesz ciągłe spalanie bez odstawień.
297766Nie tylko dla "hardkorowców", grupowe też potrafi.
297793

mark3k
08-01-2015, 17:30
Udało Ci się przez chwilę. :)
A tak na poważnie utrzymania spalania ciągłego na grupowym wysokokalorycznym węglem jest mocno utrudnione.
Jakimś mało kalorycznym jest do ogarnięcia.

zbigmaz01
08-01-2015, 17:41
Udało Ci się przez chwilę. :)
A tak na poważnie utrzymania spalania ciągłego na grupowym wysokokalorycznym węglem jest mocno utrudnione.
Jakimś mało kalorycznym jest do ogarnięcia.
Przez chwilę czy nie ale można. Jak się dopracuje obciążenie to sam poleci. Dużo zależy od instalacji i tego jak ona potrafi namieszać.
A co do TRK - jak bym był młodszy to może bym się nauczył jak to wgrać i uruchomić, ale za stary już jestem na takie nauki i nie za bardzo się na tym znam aby się tym bawić. Za dużo czasu by mi to zajęło i jeszcze mógłbym coś nakombinować że został bym bez stera.

wuwok
08-01-2015, 17:41
297836

Ecoal,czasami piki spalin to po prostu zabawa:) Tak może pracować cały dzień.

297837

Beata&Slawek
08-01-2015, 17:55
Odpalic TRK na RPi i masz wszystko czego potrzebujesz.
Ale, takie spalanie i ustawienia tylko dla "hardkorowców", w zamian uzyskujesz ciągłe spalanie bez odstawień.
297766

Masz gdzieś opis i soft do tego, i jeszcze jedno to jest skompilowane pod RPi czy pójdzie na innym sprzęcie z zainstalowanym linuxem np terminalach HP?

zbigmaz01
08-01-2015, 19:38
Masz gdzieś opis i soft do tego, i jeszcze jedno to jest skompilowane pod RPi czy pójdzie na innym sprzęcie z zainstalowanym linuxem np terminalach HP?

https://esterownik.pl/forum/tematy,15/dla-developerow (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Ff orum%2Ftematy%2C15%2Fdla-developerow)

mark3k
09-01-2015, 05:24
Masz gdzieś opis i soft do tego, i jeszcze jedno to jest skompilowane pod RPi czy pójdzie na innym sprzęcie z zainstalowanym linuxem np terminalach HP?

Kolega podał już link. Tam jest wszystko co potrzebne z pełnym opisem.
TRK pójdzie na wszystkim co ma wrzuconego Pythona na pokładzie w wersji 2.7 lub 3.4.
Wcześniej e-coalem sterował router TL-WR1043ND, ale brakło mu troszkę mocy, stąd zastosowałem RPi.
Pozdrawiam.

mark3k
09-01-2015, 05:33
Przez chwilę czy nie ale można. Jak się dopracuje obciążenie to sam poleci. Dużo zależy od instalacji i tego jak ona potrafi namieszać.
A co do TRK - jak bym był młodszy to może bym się nauczył jak to wgrać i uruchomić, ale za stary już jestem na takie nauki i nie za bardzo się na tym znam aby się tym bawić. Za dużo czasu by mi to zajęło i jeszcze mógłbym coś nakombinować że został bym bez stera.

Pole manewru ustawień masz minimalne, bo niby jak chcesz ustawić poziom odbioru ciepła, skoro na kotle ustawiasz zadaną 1 (jedną) lub w porywach 2 moce kotła i kocioł pracuje na tych aż dwóch nastawach. Dlatego pisze, że czasami uda sie ustawić lub raczej wstrzelić z mocą kotła do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Modulacja mocy palnika to jest to czego w e-coalu najbardziej brakuje. Cała reszta dodatków już w sterowniku jest.
Natomiast sterowanie z udziałem TRK dopasowuje moc palnika (kotła) do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. A to już inna zabawa. Raz ustawisz i praktycznie nie dotykasz. Ja pracuje na nieco zmodyfikowanym TRK - napisanym w/g własnego pomysłu, ale motywem głównym programu jest projekt opracowany przez kolegę Stan plus dołączył się kolega uzi18 i wniósł sporo do programu.

kniazio
09-01-2015, 07:04
Mam tuner TVSat na Linuxie
Ma na sobie pythona 2.7
Wrzucilem pliki na tuner i teraz pytanie?
Ktory plik odpala skrypt
Jeszcze jedno?

typ = "ethernet"
ip = "192.168.2.2"
login = "admin"
haslo = "admin"
Czy tu trzeba wpisac IP, login i haslo do Ecoala??

sebsa
09-01-2015, 08:55
Pole manewru ustawień masz minimalne, bo niby jak chcesz ustawić poziom odbioru ciepła, skoro na kotle ustawiasz zadaną 1 (jedną) lub w porywach 2 moce kotła i kocioł pracuje na tych aż dwóch nastawach. Dlatego pisze, że czasami uda sie ustawić lub raczej wstrzelić z mocą kotła do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Modulacja mocy palnika to jest to czego w e-coalu najbardziej brakuje. Cała reszta dodatków już w sterowniku jest.
Natomiast sterowanie z udziałem TRK dopasowuje moc palnika (kotła) do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. A to już inna zabawa. Raz ustawisz i praktycznie nie dotykasz. Ja pracuje na nieco zmodyfikowanym TRK - napisanym w/g własnego pomysłu, ale motywem głównym programu jest projekt opracowany przez kolegę Stan plus dołączył się kolega uzi18 i wniósł sporo do programu.

Nie do końca masz rację. Bo z poziomu grupowego w tym momencie możesz dokonywać zmian w krotności podań. Masz wybór dla każdego poziomów między 3 a 6 podaniami. To zwiększa pole manewru.
PS Tak na moich 300m2 chodzi algorytm ustawiony dla 3 podań mocy 8/12

Maher
09-01-2015, 10:16
Nie do końca masz rację. Bo z poziomu grupowego w tym momencie możesz dokonywać zmian w krotności podań. Masz wybór dla każdego poziomów między 3 a 6 podaniami. To zwiększa pole manewru.
PS Tak na moich 300m2 chodzi algorytm ustawiony dla 3 podań mocy 8/12

Też na tym myślałem, ale minimalnie co można ustawić to 3 podania to trochę za dużo czasu aby reagować na większy/mniejszy odbiór ciepła przez instalacje. Tym bardziej w moim przypadku to się nie sprawdzi bo u mnie pompy od CO/CWU stoją cały czas i włączają się jak spadnie temperatura w pomieszczeniach i u mnie wykresy od temperatury spalin/CO nie wyglądają za ładnie, ale najważniejsze że temperatura w pomieszczeniach nie przekracza 0,5C przez cały okres grzewczy.

mark3k
09-01-2015, 10:55
Mam tuner TVSat na Linuxie
Ma na sobie pythona 2.7
Wrzucilem pliki na tuner i teraz pytanie?
Ktory plik odpala skrypt
Jeszcze jedno?

Czy tu trzeba wpisac IP, login i haslo do Ecoala??

Tak, tu trzeba wrzucić dane logowania do ecoal-a po lan z poziomu admina nie usera.
Skrypt odpala plik: TRK.py.
Pliki muszą mieć prawa: 755, inaczej nie działa.

mark3k
09-01-2015, 11:03
Nie do końca masz rację. Bo z poziomu grupowego w tym momencie możesz dokonywać zmian w krotności podań. Masz wybór dla każdego poziomów między 3 a 6 podaniami. To zwiększa pole manewru.
PS Tak na moich 300m2 chodzi algorytm ustawiony dla 3 podań mocy 8/12

Jest prawie tak jak napisałeś. Tylko, że na TRK ustawisz sobie nawet kilka poziomów mocy palnika a nie tylko 2 do wyboru. Przy sporym zapotrzebowaniu na ciepło układ grzewczy sobie radzi w danej temp zewn. ale już skok temp na zewnątrz np. o 7oC lub mocniej zaświeci słońce i wzrośnie temp z domu, termostay sie poprzymykaja i już masz zaburzenie rytmu ciągłej pracy kotła. Musisz wprowadzać kolejne korekty w podawaniu paliwa i kolejna obserwacja palnika.
im bardziej kaloryczny wegiel tym rozregulowanie większe i czeste odstawienia + brak powietrza + kopcenie z palnika.
Pniemal cały poprzedni sezon paliłem na grupowym i wiem co piszę.
Nikogo nie namawiam na TRK, każdy robi u siebie co mu się podoba.
Mnie pasuje TRK i na dzisiaj TRK steruje kociołkiem, a czy jutro bedzie coś innego? Czas pokaze.
mimo wielu zalet, jest to nadal tylko proteza. :)

sebsa
09-01-2015, 12:08
Jest prawie tak jak napisałeś. Tylko, że na TRK ustawisz sobie nawet kilka poziomów mocy palnika a nie tylko 2 do wyboru. Przy sporym zapotrzebowaniu na ciepło układ grzewczy sobie radzi w danej temp zewn. ale już skok temp na zewnątrz np. o 7oC lub mocniej zaświeci słońce i wzrośnie temp z domu, termostay sie poprzymykaja i już masz zaburzenie rytmu ciągłej pracy kotła. Musisz wprowadzać kolejne korekty w podawaniu paliwa i kolejna obserwacja palnika.
im bardziej kaloryczny wegiel tym rozregulowanie większe i czeste odstawienia + brak powietrza + kopcenie z palnika.
Pniemal cały poprzedni sezon paliłem na grupowym i wiem co piszę.
Nikogo nie namawiam na TRK, każdy robi u siebie co mu się podoba.
Mnie pasuje TRK i na dzisiaj TRK steruje kociołkiem, a czy jutro bedzie coś innego? Czas pokaze.
mimo wielu zalet, jest to nadal tylko proteza. :)

Ja nie piszę, że grupowe jest super - bo nie jest. Ale jeśli mam teraz bawić się w poprawne ustawienie parametrów dla każdego z bloków TRK to dziękuję. Ile tam jest aktualnie nastaw do konfiguracji? Mnie po 5 latach palenia już się nie chce w to bawić. Aktualnie widzę, że przy 3 podaniach 8/8 i 8/12 jestem w stanie obskoczyć swój metraż właściwie w zakresie do -10deg. Nie muszę dokonywać zmian itd. Że spalę 1-2 kg na dzień więcej mam to w nosie. Za cienki jestem w zabawy z protezami typu Rpi.:no:
Co do pracy stałej to podejrzewam, że takie samo zaburzenie przy wzroście temp na zewnątrz zajdzie na Waszym algorytmie, ponieważ opieracie się jedynie na wskazaniach temp CO. Nie możecie tak bez końca modulować mocą palnika. Poniżej poziomu 2-3kW jest to już nieefektywne więc lepiej kocioł odstawić.

mark3k
09-01-2015, 13:10
Ja nie piszę, że grupowe jest super - bo nie jest. Ale jeśli mam teraz bawić się w poprawne ustawienie parametrów dla każdego z bloków TRK to dziękuję. Ile tam jest aktualnie nastaw do konfiguracji? Mnie po 5 latach palenia już się nie chce w to bawić. Aktualnie widzę, że przy 3 podaniach 8/8 i 8/12 jestem w stanie obskoczyć swój metraż właściwie w zakresie do -10deg. Nie muszę dokonywać zmian itd. Że spalę 1-2 kg na dzień więcej mam to w nosie. Za cienki jestem w zabawy z protezami typu Rpi.:no:
Co do pracy stałej to podejrzewam, że takie samo zaburzenie przy wzroście temp na zewnątrz zajdzie na Waszym algorytmie, ponieważ opieracie się jedynie na wskazaniach temp CO. Nie możecie tak bez końca modulować mocą palnika. Poniżej poziomu 2-3kW jest to już nieefektywne więc lepiej kocioł odstawić.

Cały widz polega na tym, że ja nie muszę korygować ustawień wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz. Ustawiłem te parametry i dopracowałem ustawienia, a teraz po prostu się pali. I takie było założenie projektu. W TRK nie mam zadnych limitów i ustawienia sa od ) do MAX. Oczywiście "palacz" musi posiadać trochę wiedzy "kotlarskiej". ;), aby nie robił głupot w ustawieniach.
Przy aktualnie posiadanym "węglu" "wesoła - chyba wesoła" przy grupowym 8kW i 3 x 5s kopci przy spalaniu grochu i aby nie kopcił nadmuch muszę wrzucić na 42%. Poniżej tej wartości dym z komina czyli spalanie kiepskie, jak w kopciuchu.
Mnie także nie chce sie biegać do kotłowni co chwilę i tego nie robię. Luknę na palnik rano, gdy jadę do pracy i to wszystko.

prz3kus
09-01-2015, 13:57
Mnie także nie chce sie biegać do kotłowni co chwilę i tego nie robię. Luknę na palnik rano, gdy jadę do pracy i to wszystko.

Dla mnie bieganie codziennie to prawie jak co chwila :) Chodze raz na 4 dni sype cos tam czyszcze i wychodze, pale na recznym i reguluje od czasu do czasu na tablecie podawanie w zależności od pogody (a jak zapomne to jest cieplej w domu, a jak by sie zimniej zrobilo to mam przypominacza zwanego żona)
Dla mnie grupowe jest strasznie mało ekonomiczne dlatego tej zimy piec go nie widzi :)

mark3k
09-01-2015, 14:28
Widzisz. Garaż mam połączony z kotłownią i stąd idąc do samochodu obok kotła zaglądnę na palnik. I nie biegam, a spacerkiem do autka i do pracy. :)

prz3kus
09-01-2015, 14:42
Widzisz. Garaż mam połączony z kotłownią i stąd idąc do samochodu obok kotła zaglądnę na palnik. I nie biegam, a spacerkiem do autka i do pracy. :)

Też tak mam, ale jestem tak leniwy, że jak śnieg nie pada to auto stoi pod chmurką :p

mark3k
09-01-2015, 14:58
Zamontuj automat otwierający bramę garażową + pilocik i zawsze będziesz chował autko do garażu.
Ja tak mam i autko zawsze suche i ciepłe. :p

sebsa
09-01-2015, 22:52
Cały widz polega na tym, że ja nie muszę korygować ustawień wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz. Ustawiłem te parametry i dopracowałem ustawienia, a teraz po prostu się pali. I takie było założenie projektu. W TRK nie mam zadnych limitów i ustawienia sa od ) do MAX. Oczywiście "palacz" musi posiadać trochę wiedzy "kotlarskiej". ;), aby nie robił głupot w ustawieniach.
Przy aktualnie posiadanym "węglu" "wesoła - chyba wesoła" przy grupowym 8kW i 3 x 5s kopci przy spalaniu grochu i aby nie kopcił nadmuch muszę wrzucić na 42%. Poniżej tej wartości dym z komina czyli spalanie kiepskie, jak w kopciuchu.
Mnie także nie chce sie biegać do kotłowni co chwilę i tego nie robię. Luknę na palnik rano, gdy jadę do pracy i to wszystko.

Ja też nie muszę.Ale raczej jestem w tej "dobrej" sytuacji, ze mam co grzać. Powyżej 1kg/h to już w miarę wszystkie stery i algorytmy zaczynają działać. TRK nie uczy się węgła - bo nie ma z czego. Tak więc przy zmianie węgla, jego kaloryczności, liczby Rogi itd, znowu kolejna korekta dla każdego z bloków. Dla mnie to trochę wyważanie otwartych drzwi. Pewnie gdyby przeanalizować niejeden starszy ster oparty na PID znaleźlibyśmy właśnie tego typu schemat.
Ale oczywiście powodzenia w dalszej pracy życzę i chylę czoła nad ogromem wysiłku i czasu poświęconego na stworzeniem TRK:).

mark3k
10-01-2015, 08:56
Ja też nie muszę.Ale raczej jestem w tej "dobrej" sytuacji, ze mam co grzać. Powyżej 1kg/h to już w miarę wszystkie stery i algorytmy zaczynają działać. TRK nie uczy się węgła - bo nie ma z czego. Tak więc przy zmianie węgla, jego kaloryczności, liczby Rogi itd, znowu kolejna korekta dla każdego z bloków. Dla mnie to trochę wyważanie otwartych drzwi. Pewnie gdyby przeanalizować niejeden starszy ster oparty na PID znaleźlibyśmy właśnie tego typu schemat.
Ale oczywiście powodzenia w dalszej pracy życzę i chylę czoła nad ogromem wysiłku i czasu poświęconego na stworzeniem TRK:).

W TRK jest korekta grupowa dla wszystkich parametrów, więc nie jest to żadnym problemem. Dodajesz 1s i obowiązuje dla wszystkich mocy.
Ja wolę mieć 5,6 czy 7 biegów w aucie (kociołku), niż jeden ewentualnie 2 w grupowym. Na tym pojedzie i na tym pojedzie.
Każdy wybiera to co lubi. Nie neguję Twojego systemu spalania, każdy robi to co lubi.
Mnie na teraz, taki system spalania odpowiada. Co będzie jutro, za miesiąc, rok... .
Niemniej, gdybym był zadowolony z e-coala (jego algorytmu spalania) pewnie niczego bym nie dotykał. :)
Pozdrawiam.

raf1.
10-01-2015, 18:54
nie mogę połączyć się z sterownikiem "błąd parsowania" wyskakuje co może być przyczyną?

karoka65
10-01-2015, 19:12
Najczęściej wychodzi taki komunikat gdy istnieje problem z internetem ale skoro piszesz.
Sprawdzić przewód najpierw i czy kontrolki na sterowniku mrugają.

raf1.
10-01-2015, 19:32
nie jestem teraz przy piecu:(

miuzziker
10-01-2015, 21:36
Czy jak jest przerwa w dostawie prądu (powiedzmy około 5 minut), a następnie ten prąd zostanie przywrócony to trzeba samemu ponownie włączyć sterownik, czy sam automatycznie się włącza i kocioł chodzi z tymi samymi ustawieniami co przed awarią prądu?

karoka65
10-01-2015, 21:41
Nie bój się ustawienia zostają.

miuzziker
11-01-2015, 09:03
Czyli po krótkiej awarii prądu piec sam się uruchamia i nie muszę się bać, że wygaśnie?

bobasxx
11-01-2015, 09:19
Czyli po krótkiej awarii prądu piec sam się uruchamia i nie muszę się bać, że wygaśnie?

Dużo zależy od węgla, tak do godziny raczej każdy się rozpali. Rekord to chyba coś około 7H bez prądu i kociołek sam wstał.

zbigmaz01
11-01-2015, 09:20
Czyli po krótkiej awarii prądu piec sam się uruchamia i nie muszę się bać, że wygaśnie?Wszystko zależy ile to krótko wynosi, jakim opałem palisz. Wszystkie ustawienia pozostają, nic się nie zmienia a sterownik podejmuje dalszą pracę po otrzymaniu napięcia.

zbigmaz01
11-01-2015, 09:21
Dużo zależy od węgla, tak do godziny raczej każdy się rozpali. Rekord to chyba coś około 7H bez prądu i kociołek sam wstał.
U mnie było już 8h :D

bobasxx
11-01-2015, 09:25
U mnie było już 8h :D

Pewnie wpływ na to ma także moment w którym wyłączą prąd, jak będzie dobrze rozpalone na palniku to wytrzyma dłużej.

Delphion1
11-01-2015, 09:30
Najdłużej mi brakowało 6h jak sąsiadowi prąd robili,paliłem miałem i kociołek nie robił problemów z odbudową:-)
Jeśli przed wyłączeniem był w automacie to do automatu wróci.

karoka65
11-01-2015, 10:40
Tak jak piszecie wszystko zależy od węgla.
Dość dawno temu opisywałem tutaj że kocioł wstał mi po 11,5 godziny gdy żona rano wyciągnęła wtyczkę sterownika ( potrzebowała prądu na chwilę ) i zapomniała ją włożyć :)
Ustawiałem kiedyś znowu na takim węglu że trzeba było w podtrzymaniu dać 5 podań po 5s co 100s z przerwą podajnika 35min, przy przerwie 30min gasł latem.

grzeh2000
11-01-2015, 11:05
Karoka ile kosztuje nowa korona do 11ki?

karoka65
11-01-2015, 11:08
A po co Ci korona ?
Ostatnio oryginalna chyba coś około 160pln

minertu
11-01-2015, 11:17
Mi na Chwałowickim na palniku Brucer wstał po upływie 9,5h

minertu
11-01-2015, 11:18
A po co Ci korona ?
Ostatnio oryginalna chyba coś około 160pln
Oryginalna czyli z nacięciami i otworami do tego dochodzi koszt wysyłki ok 20 PLN

grzeh2000
11-01-2015, 14:18
Piec mam z koncowki 2012 r,wtedy to był jeszcze 11kw,Od tego czasu ile było liftów korony?

karoka65
11-01-2015, 15:07
Oryginalną kupisz tak jak Grzesiek napisał.

grzeh2000
11-01-2015, 17:59
Warto kupic nowa?,zeby lepiej wungiel sie spalał?.Chodzi mi o to czy na tyle sie zmieniła(otwory,naciecia itp) ze warto wydac 180 zeta?

bobasxx
11-01-2015, 18:03
Warto kupic nowa?,zeby lepiej wungiel sie spalał?.Chodzi mi o to czy na tyle sie zmieniła(otwory,naciecia itp) ze warto wydac 180 zeta?

A co w dotychczasowym spalaniu Ci się nie podoba, że chcesz w nową inwestować ? Myślę że na oryginalnej, lepiej węgla nie spalisz.

minertu
11-01-2015, 18:06
Powinieneś mieć wierconą bez nacięć.

jack18
11-01-2015, 18:40
Minertu odbierasz pw?

minertu
11-01-2015, 20:34
Minertu odbierasz pw?

Tak . Właśnie odpisałem.

djhiq
11-01-2015, 23:32
U mnie leci kociołek 17 kW na 250 m2 ogrzewanych ale na razie temperaturę utrzymuję w domu na poziomie 20-21 *C bo jeszcze nie mieszkam. Najwyższa moc narazie jaką musiałem zastosować to 12 kW na 3 podaniach. Oj coś czuję że jednak 17 kW to było trochę za dużo i 12 kW spokojnie by sobie poradziła. Ogólnie zobaczymy jak to będzie jak zamieszkam ale raczej mi się ten piec ni spoci. Chyba też popróbuję z TRK coś się pobawić tym bardziej że u mnie też tuner TV sat na linuksie siedzi w domku i mam czym sterować :)

raf1.
12-01-2015, 07:36
Najczęściej wychodzi taki komunikat gdy istnieje problem z internetem ale skoro piszesz.
Sprawdzić przewód najpierw i czy kontrolki na sterowniku mrugają.
kontrolki się świecą

Maher
12-01-2015, 09:09
U mnie leci kociołek 17 kW na 250 m2 ogrzewanych ale na razie temperaturę utrzymuję w domu na poziomie 20-21 *C bo jeszcze nie mieszkam. Najwyższa moc narazie jaką musiałem zastosować to 12 kW na 3 podaniach. Oj coś czuję że jednak 17 kW to było trochę za dużo i 12 kW spokojnie by sobie poradziła. Ogólnie zobaczymy jak to będzie jak zamieszkam ale raczej mi się ten piec ni spoci. Chyba też popróbuję z TRK coś się pobawić tym bardziej że u mnie też tuner TV sat na linuksie siedzi w domku i mam czym sterować :)

Nie chcę wywoływać kolejnej wojny, ale w RBR-11/12 to tak kolorowo nie wygląda, brak jednej półki wodnej przy takim samym palniku powoduje już duże skoki mocy. Chętnie jak byłoby to prostsze wymieniłbym swojego na 17kw. Patrzyłem na twoje wykresy i wyglądają ładnie, ale masz dodatkowo duży zapas mocy bo utrzymujesz wysoką temperaturę na kotle 65C i dodatkowo pełny zasobnik gorącej wody, ciekawe jak to odbija się na kosztach ogrzewania i utrzymaniu stałej temperatury pomieszczeń (ustawione masz 17C, a w pomieszczeniach jest 21C). U mnie przy temperaturze ustawionej na CO na 48C w kotłowni i w garażu bez kaloryferów (ok. 30m2) w największe mrozy temperatura nie spada poniżej 15C, przy temperaturach zewnętrznych około 0C jest około 20C, jakbym na piecu ustawił 65C to wchodząc do garażu musiałbym musiałbym rozbierać się do majtek bo temperatura byłaby wyższa niż w upalne dni lata.

djhiq
12-01-2015, 09:19
Nie chcę wywoływać kolejnej wojny, ale w RBR-11/12 to tak kolorowo nie wygląda, brak jednej półki wodnej przy takim samym palniku powoduje już duże skoki mocy. Chętnie jak byłoby to prostsze wymieniłbym swojego na 17kw. Patrzyłem na twoje wykresy i wyglądają ładnie, ale masz dodatkowo duży zapas mocy bo utrzymujesz wysoką temperaturę na kotle 65C i dodatkowo pełny zasobnik gorącej wody, ciekawe jak to odbija się na kosztach ogrzewania i utrzymaniu stałej temperatury pomieszczeń (ustawione masz 17C, a w pomieszczeniach jest 21C). U mnie przy temperaturze ustawionej na CO na 48C w kotłowni i w garażu bez kaloryferów (ok. 30m2) w największe mrozy temperatura nie spada poniżej 15C, przy temperaturach zewnętrznych około 0C jest około 20C, jakbym na piecu ustawił 65C to wchodząc do garażu musiałbym musiałbym rozbierać się do majtek bo temperatura byłaby wyższa niż w upalne dni lata.

Nie patrz na moje ustawienie temperatury w pomieszczeniu na 17*C bo u mnie sterownik steruje jedynie pompą do CWU którą zresztą i tak planuję puścić w pracy ciągłej żeby jeszcze bardziej wypłaścić wykresy. Mam ustawione 17*C zeby się nie załączało wyjście z pompą CO bo i po co skoro pompy lecą niezależnie. Co do temperatury w kotłowni to nie wiem jak to zrobiłeś bo u mnie przy temperaturze 65* na kotle w mroźne dni jest w kotłowni zwyczajnie zimno i to bardzo. Ale kotłownia połączona z zsypem na węgiel i dodatkowo zamontowany dolot powietrza tzw "zetka" z której nieźle zaciąga chłodne powietrze z zewnątrz. Poza tym wszystko poizolowane i piecyk za bardzo nie ogrzewa kotłowni

Maher
12-01-2015, 10:37
Nie patrz na moje ustawienie temperatury w pomieszczeniu na 17*C bo u mnie sterownik steruje jedynie pompą do CWU którą zresztą i tak planuję puścić w pracy ciągłej żeby jeszcze bardziej wypłaścić wykresy. Mam ustawione 17*C zeby się nie załączało wyjście z pompą CO bo i po co skoro pompy lecą niezależnie. Co do temperatury w kotłowni to nie wiem jak to zrobiłeś bo u mnie przy temperaturze 65* na kotle w mroźne dni jest w kotłowni zwyczajnie zimno i to bardzo. Ale kotłownia połączona z zsypem na węgiel i dodatkowo zamontowany dolot powietrza tzw "zetka" z której nieźle zaciąga chłodne powietrze z zewnątrz. Poza tym wszystko poizolowane i piecyk za bardzo nie ogrzewa kotłowni

Ja u siebie dość dobrze ociepliłem wszystkie rury, do komina dokupywałem dodatkowe takie same kolano jak było w zestawie także tam jest teraz z 70cm rury spalinowej, ale najwięcej grzeją drzwiczki bo nie da się ich dotknąć aby się poparzyć i one razem z szybrem tak ogrzewają garaż i kotłownie, odnośnie nawiewu to mam rozszczelnione okna i drzwi na mikro wentylacji i wydaje się że jest OK bo ciąg wentylacyjny jest prawidłowy, dodatkowo przynajmniej dwa razy dziennie otwierana jest brama garażowa. Dodakowo garaż i kotłownia jest odizolowana dobrze od reszty domu i od domu się nie ogrzewa. Myślałem wcześniej o założeniu drzwi między kotłownią a garażem ale nie będę ich zakładam bo w kotłowni bym się chyba ugotował,a z pieca niema żadnego brudu/pyłu który by brudził samochód, a tak jest fajnie wsiadać do ciepłego samochodu mimo że garaż jest nie ogrzewany.

djhiq
12-01-2015, 10:46
U mnie da sie drzwiczek dotknąć i nie parzą od razu. Dziwi mnie to że twój piec tak bardzo ci ogrzewa kotłownię. Tak jak mówię u mnie przy braku ogrzewania jest w kotłowni zimno że muszę się ubrać porządnie jak tam idę

bobasxx
12-01-2015, 11:17
kontrolki się świecą

A masz jeszcze jakieś inne urządzenie podłączone do sieci domowej ?
Ja mam telewizor i po każdej przerwie w dostawie energii elektrycznej muszę najpierw ustawić LAN w telewizorze i błąd parsowania znika.

Maher
12-01-2015, 16:32
U mnie da sie drzwiczek dotknąć i nie parzą od razu. Dziwi mnie to że twój piec tak bardzo ci ogrzewa kotłownię. Tak jak mówię u mnie przy braku ogrzewania jest w kotłowni zimno że muszę się ubrać porządnie jak tam idę

Może ja mam jakąś specjalną wersje RBR-a, jak się ostatnio dopytywałem o kierownicę spalin to okazało się że mam od innego modelu, może z innymi elementami podobnie wygląda. Z jednej strony duży plus za ogrzewanie garażu i kotłowni bez kaloryferów, ale ciekawe ile przez to więcej spali.
Jak ustabilizuje się temperatura na zewnątrz podniosę temperaturę CO z 48C do powyżej 60C i zobaczę jak spalanie wzrośnie, jak nieznacznie to zawsze to lepiej bo będę miał większy zapas ciepłej wody w piecu i powinien bardziej przez to stabilnie pracować.

STEFAN_BR
12-01-2015, 17:18
U mnie da sie drzwiczek dotknąć i nie parzą od razu. Dziwi mnie to że twój piec tak bardzo ci ogrzewa kotłownię. Tak jak mówię u mnie przy braku ogrzewania jest w kotłowni zimno że muszę się ubrać porządnie jak tam idę


A jaka jest powierzchnia kotłowni ?

mchomen
12-01-2015, 17:30
Panowie z co jest złego w ogrzewanu kotłowni?Ja mam podłogówke w kotłowni,ogółem ma 16m/2 no i przy okazji jest suszarnia i pralnia.Przy tym kociołku mogłem sobie na to pozwolić , praktycznie zero kurzu i smrodu jedyne co to może troszke przy czyszczeniu ale mam pod ręką odkurzacz przemysłowy.Więc po pół roku palenia w kotłowni jest bardzo czysto , niemalże jak w domu

fenix2
12-01-2015, 17:33
Najwyższa moc narazie jaką musiałem zastosować to 12 kW na 3 podaniach. Oj coś czuję że jednak 17 kW to było trochę za dużo i 12 kW spokojnie by sobie poradziła. Ogólnie zobaczymy jak to będzie jak zamieszkam ale raczej mi się ten piec ni spoci. Chyba też popróbuję z TRK coś się pobawić tym bardziej że u mnie też tuner TV sat na linuksie siedzi w domku i mam czym sterować :)

Te 12kW to jest moc umowna! Możesz tak ustawić na 12kW że będzie piec pracował na powiedzmy 4kW.

karoka65
12-01-2015, 20:08
kontrolki się świecą
Czasem wystarczy zresetować sterownik czy router, widzę że już sterownik jest dostępny.
Czasami przy czyszczeniu kotła naciągnie się przewód i wtyczka dobrze nie łączy w gnieździe.

djhiq
12-01-2015, 20:12
A jaka jest powierzchnia kotłowni ?

U mnie kotłownia wraz z pomieszczeniem na węgiel narazie otwartym to ok 20m2

djhiq
12-01-2015, 20:15
Te 12kW to jest moc umowna! Możesz tak ustawić na 12kW że będzie piec pracował na powiedzmy 4kW.

Ja wiem że to moc umowna. Bardziej Oddaje moc ta którą pokazuje ecoal jako moc z jaką leci piec czyli u mnie średnio to ok 5,3 kW max. Spaliny u mnie nie przekraczją praktycznie 120 *C a najczęściej lecą poniżej 100*C. Ładnie widać gdzie czyszczę kociołek. Jak lekko w środku wyskrobię pył i sadzę to od razu lecą spaliny o ok 20*C w dół - warto mieć czysty piecyk :)

karoka65
12-01-2015, 20:23
Panowie z co jest złego w ogrzewanu kotłowni?Ja mam podłogówke w kotłowni,ogółem ma 16m/2 no i przy okazji jest suszarnia i pralnia.Przy tym kociołku mogłem sobie na to pozwolić , praktycznie zero kurzu i smrodu jedyne co to może troszke przy czyszczeniu ale mam pod ręką odkurzacz przemysłowy.Więc po pół roku palenia w kotłowni jest bardzo czysto , niemalże jak w domu
Powiem Ci Mchomen że tak czytałem jeszcze posty Bernarda o tych odkurzaczach i ochoty nabierałem :)
Zainwestowałem ostatecznie w Karchera i powiem że teraz jest ponad połowę roboty mniej i czyściej choć w mojej kotłowni panuje totalna rozpierducha :)
Pofatygowałem się ostatnio z synem żeby zobaczyć jak teraz jest na tej ceramice bo już trochę się pali.
W sumie odkurzacz, skrobakiem bliżej pył przyciągałem z półek i pięknie to wyssało.
Jak będzie trochę czasu to myślę dorobić z jakiejś blachy taką cienką i długą końcówkę żeby głębiej między półki wchodziła.
Komory jeszcze od montażu nie czyściliśmy bo niema tam co czyścić i co drugi czy trzeci zasyp jak się synowi przypomni to wajchą porusza a raczej jak zapytam kiedy tam ostatnio ruszał :)
Szufladka teraz jest większa także po spaleniu zasobnika popiół się w niej prawie mieści.

karoka65
12-01-2015, 20:27
U mnie kotłownia wraz z pomieszczeniem na węgiel narazie otwartym to ok 20m2
Zaraz Ci co niektórzy podliczą jaki to rozrzutny jesteś i ile Cię to kosztowało :)

karoka65
12-01-2015, 20:29
Ładnie widać gdzie czyszczę kociołek. Jak lekko w środku wyskrobię pył i sadzę to od razu lecą spaliny o ok 20*C w dół - warto mieć czysty piecyk :)
Widać, widać, tyle że człowiek staje się coraz bardziej leniwy i wygodny i się nie chce, hehe

djhiq
12-01-2015, 21:37
Zaraz Ci co niektórzy podliczą jaki to rozrzutny jesteś i ile Cię to kosztowało :)

Ile mnie to kosztowało to ja wiem i nie żałuję wydatku :)

STEFAN_BR
12-01-2015, 23:37
U mnie kotłownia wraz z pomieszczeniem na węgiel narazie otwartym to ok 20m2

Ja mam 7 m2 i przy moim 11KW mam w niej saunę, Tak jak i inni kotłownią ogrzewam garaż

Maher
13-01-2015, 07:16
Ja mam 7 m2 i przy moim 11KW mam w niej saunę, Tak jak i inni kotłownią ogrzewam garaż
s
Nie trzeba przynajmniej wydawać na grzejniki do kotłowni,garażu. U mnie byłby problem bo jestem przeciwnikiem układu mieszanego podłogówka/grzejniki, a znowu bałbym się instalować podłogówkę w garażu i wjeżdżać na nią samochodem.


Powiem Ci Mchomen że tak czytałem jeszcze posty Bernarda o tych odkurzaczach i ochoty nabierałem :)
Zainwestowałem ostatecznie w Karchera i powiem że teraz jest ponad połowę roboty mniej i czyściej choć w mojej kotłowni panuje totalna rozpierducha :)


Użytkuje ktoś może separator popiołu bo zastanawiam się nad kupnem, bo mam dwa porządne odkurzacze i jeden wylądował by w kotłowni razem z separatorem, a kupno trzeciego jest trochę bezsensowne.

mark3k
13-01-2015, 07:40
Dokładnie jast tak jak piszesz. Ja także kotłownią ogrzewam garaż.

Andrzej_M_
13-01-2015, 07:51
,,,, Użytkuje ktoś może separator popiołu bo zastanawiam się nad kupnem, bo mam dwa porządne odkurzacze i jeden wylądował by w kotłowni razem z separatorem, a kupno trzeciego jest trochę bezsensowne.

Spojrzyj na zasadę działania odpylaczy cyklonowych.
Przy odpowiedniej mocy wentylatora lub odkurzacza bez problemu wyciągasz popiół z popielnika.
Najważniejsze to to, że można taki cyklonowy odpylacz wykonać własnoręcznie.

Ja próbowałem także separatorów wodnych, ale nie sprawdzają się.

mchomen
13-01-2015, 11:12
Powiem Ci Mchomen że tak czytałem jeszcze posty Bernarda o tych odkurzaczach i ochoty nabierałem :)
Zainwestowałem ostatecznie w Karchera i powiem że teraz jest ponad połowę roboty mniej i czyściej choć w mojej kotłowni panuje totalna rozpierducha :)
Pofatygowałem się ostatnio z synem żeby zobaczyć jak teraz jest na tej ceramice bo już trochę się pali.
W sumie odkurzacz, skrobakiem bliżej pył przyciągałem z półek i pięknie to wyssało.
Jak będzie trochę czasu to myślę dorobić z jakiejś blachy taką cienką i długą końcówkę żeby głębiej między półki wchodziła.
Komory jeszcze od montażu nie czyściliśmy bo niema tam co czyścić i co drugi czy trzeci zasyp jak się synowi przypomni to wajchą porusza a raczej jak zapytam kiedy tam ostatnio ruszał :)
Szufladka teraz jest większa także po spaleniu zasobnika popiół się w niej prawie mieści.

No a to nie mam jakiegoś niewiadomo jak super odkurzacza ale ojczulek przywiózł mi z Niemiec ot taki typowo przemysłowy(ale jest bardzo dobry i pomocny). A co do tego co ile czyszcze , to mniej więcej jak obecnie zasobnik starcza na 6 dni , to żeby nie przesypywało sie w szufladzie to musze oprózniać conajmniej dwa razy(no powiedzmy 2,5 raza na zasobnik).




A co do takiego czyszczenia całego kociołka to robie to coraz częściej (powiedzmy raz w tygodniu), co naprwde widać po spalinach.

STEFAN_BR
13-01-2015, 20:05
s




Użytkuje ktoś może separator popiołu bo zastanawiam się nad kupnem, bo mam dwa porządne odkurzacze i jeden wylądował by w kotłowni razem z separatorem, a kupno trzeciego jest trochę bezsensowne.

A może wystarczy zakupić zwykły odkurzacz do kominków. Można dostać za 50 zł. U mnie się sprawdza. Ma filtr i metalowy pojemnik na popiół. Przy wyciąganiu pyłu z czopucha dobrze sprawdza się odrobina wody na dnie.

grzeh2000
15-01-2015, 18:05
Panowie czy jezeli nie wpisze zasypu to po wystapieniu alarmu wygasi piec?,

bobasxx
15-01-2015, 18:08
Nie, będzie pracował dalej, chyba że groszek się skończy, to wtedy wygaśnie ;)

grzeh2000
15-01-2015, 18:22
To cos wygasiło moj piec,mozecie zagladnac?

adkwapniewski
15-01-2015, 19:26
ZAGADKA !

Co to jest :
299144

... Jakim cudem znalazło się to w szufladzie na popiół ?!?


:confused::D

karoka65
15-01-2015, 19:32
ZAGADKA !

Co to jest :
299144

... Jakim cudem znalazło się to w szufladzie na popiół ?!?


:confused::D
Mi to przypomina kształtem ząb sprężynowy od siewnika zbożowego "Poznaniak", poważnie.
Jak to miałoby przejść przez ślimak, nie mam pojęcia, raczej niemożliwe.
Rozumiem że to "coś" to jakiś pozwijany pręt metalowy ?

adkwapniewski
15-01-2015, 19:38
No , serio było w popiele , nikt tam tego nie wrzucił bo ja obsługuję kociołek.

Jestem w szoku , musiało to to "przejść" przez ślimak - no chyba że się kominem dostało ... jeśli przez ślimak - to wyciągać i sprawdzać czy dać se siana skoro podaje ?

jaja panie :) Wygląda na to że rbr`ek zmieliłby nawet teściową :D

karoka65
15-01-2015, 19:43
A w jakim celu chcesz się smarować skoro wszystko działa ? :)
Jak widać niekiedy nawet rzeczy nie możliwe są jednak możliwe :)

mchomen
15-01-2015, 20:03
Rbr wciągnie wiele , u mnie połknoł prawie cały pogrzebacz który był w komplecie z kotłem.A wyglądało to tak przed zainstalowaniem kociołka zachciało mi sie podłączyć go do routera(tak na sucho).Wydawało mi sie ,że ze zbiornika wyciągnołem wszystko co było wrzucone.podpiełem kabel do routera włączyłem sterownik (nieświadomy tego ,że podajnik zacznie podawać),no i tak sobie ustawiałem wszystko aby zobaczyć jak kociołek wygląda na moim laptopie.Wszystko poszło według planów,zainstalowałem , nacieszyłem sie i wszystko odłączyłem.Zdziwienie przyszło w momencie kiedy instalowałem go w kotłowni.żeby sie nie męczyć postanowiłem zdemontowć zbiornik i podajnik.Wtedy doznałem szoku, naszczęście zawleczka była zerwana ,a pogrzebacz niestety , musiałem zrobić nowy(bo z tego co był w komplecie zrobiły sie esy floresy).

bobasxx
15-01-2015, 20:59
To cos wygasiło moj piec,mozecie zagladnac?

Wczoraj o 21:27 ktoś przełączył na tryb ręczny i zapomniał przełączyć na automat, więc kocioł wygasł.

QIM
15-01-2015, 21:21
No , serio było w popiele , nikt tam tego nie wrzucił bo ja obsługuję kociołek.

Jestem w szoku , musiało to to "przejść" przez ślimak - no chyba że się kominem dostało ... jeśli przez ślimak - to wyciągać i sprawdzać czy dać se siana skoro podaje ?

jaja panie :) Wygląda na to że rbr`ek zmieliłby nawet teściową :D

Wrzuć jeszcze raz do zasobnika, jak przejdzie, to znaczy, ze było w węglu :D

grzeh2000
15-01-2015, 21:23
Dzieki Bobasxx tak tez zonka mówi,pzdr

micro-jr
16-01-2015, 07:01
Panowie czy jezeli nie wpisze zasypu to po wystapieniu alarmu wygasi piec?,

Na defaultowych ustawieniach nie. :)

I zasypu jakoś szczególnie nie trzeba wpisywać :)

wystarczy na panelu zjechać na ekran na którym jest "CP > xxxx" i nacisnac strzałkę: "=>" panelu, potem wybeiramy góra dół ilośc kg wsypanego (chyba, ze sypiemy zawsze tyle samo). "OK" i gotowe. :)

PRzy sypaniu/czyszczeniu pieca to dodatkowe 30s.

ale niezrobienie tego nie wpływa na pracę pieca :) - chyba, ze sobie go prze konfigurujesz.

kniazio
16-01-2015, 15:32
Jak juz mowa o zasypie to czy w aplikacji na Androida jest opcja zasypu bo jakos nie widze
Jesli jest to bardzo prosze o instruction:)

mchomen
16-01-2015, 18:10
Jak juz mowa o zasypie to czy w aplikacji na Androida jest opcja zasypu bo jakos nie widze
Jesli jest to bardzo prosze o instruction:)

Oczywiście jest.
Wchodzisz w menu sterownika,
Opcje sterownika
Parametry użytkownika
Pózniej ustawiasz czas pracy podajnika do opróżnienia/ustawiasz minuty
Wracasz do ekranu głównego,po prawej stronie na niebiesko masz czas pracy podajnika , klikasz na to wpisujesz ile kg zasypałeś i klikasz ok .
I już powinno być ok........:cool:

kniazio
16-01-2015, 18:25
A faktycznie jest. Wielkie dzieki.

kveldulv
16-01-2015, 20:07
Wczoraj o 21:27 ktoś przełączył na tryb ręczny i zapomniał przełączyć na automat, więc kocioł wygasł.
Miałem ostatnio ten sam numer. Wstaję rano, grzejnik w sypialni zimny, wody ciepłej w kranie brak, idę do kotłowni, a tam zimno :)
Okazuje się, że dzień wcześniej po zajrzeniu do podajnika, zapomniałem przełączyć z powrotem z trybu ręcznego na automat.

kveldulv
16-01-2015, 20:12
Jaki cudem masz powrót cieplejszy niż CO? :eek:

fenix2
16-01-2015, 20:48
Jaki cudem masz powrót cieplejszy niż CO? :eek:
Perpetuum mobile a ślimak chodzi w druga stronę i węgla w zasobniku przybywa. ;-)
Może źle czujnik skalibrowany albo umieszczony.

bobasxx
16-01-2015, 21:44
Miałem ostatnio ten sam numer. Wstaję rano, grzejnik w sypialni zimny, wody ciepłej w kranie brak, idę do kotłowni, a tam zimno :)
Okazuje się, że dzień wcześniej po zajrzeniu do podajnika, zapomniałem przełączyć z powrotem z trybu ręcznego na automat.

Hmmm, pytanie tylko, po co go przełączałeś na "ręczny" ?

Jak na krótko otworzysz klapę zasobnika, nie zdąży zadymić.

djhiq
18-01-2015, 08:24
Co myslicie o takim paleniu jak teraz jade na recznym? Podawanie 1:22, nadmuch 36. Ladnie sie pali na kopcu zoltym ogniem, tylko spaliny mam max 80 *C ale piec od czasu do czasu i tak dochodzi do zadanej 65. Komin systemowy, w piecu such. Chce zeby sie to jak najmnij odstawialo a grupowe to nie ma opcji - ciagle odstawki. Co myslicie o takim prowadzeniu kotla? Spalanie ok 18-20 kg

mark3k
18-01-2015, 11:09
I tak trzymaj. W/g mnie, jeśli paliwo masz suche, kocioł suchy i komin także, to jest to jak najbardziej uzasadniony sposób spalania. Masz niską temp. spalin, ale ta temp. utrzymuje się stale. Gdyby opał był mokry, to wydzielą się skropliny i agresywnie będą reagowały z blachą kotła. U mnie także niska temp spalin, ale wszędzie jest sucho i nic złego z kotłem i kominem się nie dzieje. Na ściankach jedynie suchy pył, który wystarczy zmieść zmiotką.

djhiq
18-01-2015, 13:56
No u mnie jednak troszeczke sie sadzi. Szczegolnie drzwiczki i scianka komory spalsnia od strony podajnika a takrze toz pod pierwsza polka wodna. Sadzi sie zwlaszcza jak sie odstawia. Testuje takie ustawienia bo sie po woli sklaniam do sterowania poprzez wasze TRK. Kilka mocy musze miec opanowanych. Paliwo nie jest moze bardzo suche jednak uzupelniam czesto zeby sie dosuszylo i jest ok. Mozecie mi pomoc w instalacji trk na tunerze sat na linuksie? Glownie chodzi mi o tego calego phytona

miedziannik
18-01-2015, 14:03
Witam.Zastanawiam się nad prostym i niezawodnym sterem do prostego kotła HG,ma być tylko podłączony do czujnika temp. spalin,reszta funkcji nie potrzebna.Chciałbym ustawić temp. załączania po spadku do 170,a 200 st. =wyłącz,przy braku wzrostu temp. 10-15 min.= wygaszanie.Po poszukiwaniach znalazłem takie stery: ST 28 zPID,ST 81 zPID. Czy jakieś inne opcje,co polecacie?Pozdrawiam.

kniazio
19-01-2015, 05:07
No u mnie jednak troszeczke sie sadzi. Szczegolnie drzwiczki i scianka komory spalsnia od strony podajnika a takrze toz pod pierwsza polka wodna. Sadzi sie zwlaszcza jak sie odstawia. Testuje takie ustawienia bo sie po woli sklaniam do sterowania poprzez wasze TRK. Kilka mocy musze miec opanowanych. Paliwo nie jest moze bardzo suche jednak uzupelniam czesto zeby sie dosuszylo i jest ok. Mozecie mi pomoc w instalacji trk na tunerze sat na linuksie? Glownie chodzi mi o tego calego phytona
Ja tez bym chetnie potestowal na tunerze tylko niech ktos napisze konkretnie jakie pliki potrzebuje wrzucic na tuner bo w opisie jest to troche porozrzucane i trudno odniesc sie do tego jesli chodzi konkretnie o tuner tvsat

djhiq
19-01-2015, 22:48
Dobra jak narazie sprawdziłem czy mam pythona zainstalowanego w moim tunerze sat i okazało się że mam w wersji 2.7.3 zatem mogę zacząć działać - teraz musze się dowiedzieć jak zainstalować to draństwo :)

mchomen
20-01-2015, 18:24
A ja mam takie pytanko: Na wszystkich grzejnikach mam termostaty , no i po wykresach widać kiedy u mnie jest mieszkanie wietrzone.W związku z tym co powiecie na to jakbym dołożył jeszcze do CO zawór trójdrożny termostatyczny, temp na kotle miał np.60 a na CO puścił powiedzmy 50.No i pytanko czy kocioł wtedy pracowałby stabilniej , nie byłoby takich spadków temp. na piecu ?

Slawko123
20-01-2015, 19:29
lepiej daj na powrocie
300060

fenix2
20-01-2015, 19:34
A ja mam takie pytanko: Na wszystkich grzejnikach mam termostaty , no i po wykresach widać kiedy u mnie jest mieszkanie wietrzone.W związku z tym co powiecie na to jakbym dołożył jeszcze do CO zawór trójdrożny termostatyczny, temp na kotle miał np.60 a na CO puścił powiedzmy 50.No i pytanko czy kocioł wtedy pracowałby stabilniej , nie byłoby takich spadków temp. na piecu ?

Można dać jak nie masz 4D lub 3D.
Ale to nie zmniejszy zbytnio spadków. Bo po wietrzeniu i tak głowice się pootwierają i pójdzie woda z kociołka w dużych ilościach. Wietrz nie wszystko na raz tylko po kolei. ;-)

kniazio
20-01-2015, 19:54
Dobra jak narazie sprawdziłem czy mam pythona zainstalowanego w moim tunerze sat i okazało się że mam w wersji 2.7.3 zatem mogę zacząć działać - teraz musze się dowiedzieć jak zainstalować to draństwo :)
Jak sie juz dowiesz to sie chwal jakby co :)

mark3k
20-01-2015, 20:07
Jak sie juz dowiesz to sie chwal jakby co :)

Wszystkie informacje są tutaj: https://esterownik.pl/forum/tematy,15/dla-developerow
Nie ma sensu powielać je jeszcze raz.
Na dekoderze chyba nikt nie uruchamiał TRK. Ja uruchamiałem na routerze , a obecnie na RPi.

Ps: aby cokolwiek wgrać (skopiować) do tunera musisz mieć dostęp z poziomu root-a.

karoka65
20-01-2015, 20:57
Mchomen, ja tam u Ciebie nie widzę jakiejś tragedii żeby narobić sobie trochę roboty i kosztów.

mchomen
20-01-2015, 21:20
Mchomen, ja tam u Ciebie nie widzę jakiejś tragedii żeby narobić sobie trochę roboty i kosztów.

No właśnie dlatego pytam , bo mnie sie wydawało że jak temp. spadnie 4 stopnie to jest coś nie za bardzo(może za dużo siedze na tym androidzie).Czyli wniosek taki :niczym sobie głowy nie zawracać?A co do przeróbek to mam tak zrobione że jakbym chciał założyć 3D to dłużej bym chyba spusczał i z powrotem zalewał co niż montował 3D.

karoka65
20-01-2015, 21:25
A co do przeróbek to mam tak zrobione że jakbym chciał założyć 3D to dłużej bym chyba spusczał i z powrotem zalewał co niż montował 3D.
O to głównie mi chodziło + odpowietrzanie :)

kniazio
21-01-2015, 05:32
Ps: aby cokolwiek wgrać (skopiować) do tunera musisz mieć dostęp z poziomu root-a.
Ze skopiowaniem czegokolowiek do tunera nie ma zadnego problemu
Problem jest w tym ze nigdzie nie moge znalezc w jakich katalogach to ma byc umieszczone. Jakie zaleznosci m-dzy nimi?

mchomen
21-01-2015, 09:18
O to głównie mi chodziło + odpowietrzanie :)


Tak jak piszesz ale jeśli lubie grzebać i ciągle coś przerabiać to czemu nie.Tylko wciąż pytanie czy zamontowanie takiego zaworu coś zmieni?

gmaj22
21-01-2015, 09:45
Spróbuj najpierw może cwu+mieszająca z temperaturą załączenia 39-40C. Na pewno poratuje przed zbyt dużymi spadkami na powrocie, do tego bez straty kasy i czasu na 3D albo 4D.

mchomen
21-01-2015, 10:12
Spróbuj najpierw może cwu+mieszająca z temperaturą załączenia 39-40C. Na pewno poratuje przed zbyt dużymi spadkami na powrocie, do tego bez straty kasy i czasu na 3D albo 4D.

U mnie są trzy pompy CO (chodzi non stop , bo są termostaty),Podłogówka (też nonstop jest 3D),no i CWU (która nie jest wykorzystywana bo mam zwykły boiler z pojedyńczą wężownicą i nie podoba mi sie długie nagrzewanie , dlatego mam grzałke :tylko nie mówcie ,że to głupota ,może i tak ale mi tak pasuje).No i wracając do sedna co mi da jak ustawie cwu+mieszająca?Aha no i wszystkie trzy pompy mają osobne zasilania z kotła jak i powroty,tak sobie zarzyczyłem jak zamiawiałem kocioł,bo standartowo to chyba mają po dwa.

bobasxx
21-01-2015, 11:10
U mnie są trzy pompy CO (chodzi non stop , bo są termostaty),Podłogówka (też nonstop jest 3D),no i CWU (która nie jest wykorzystywana bo mam zwykły boiler z pojedyńczą wężownicą i nie podoba mi sie długie nagrzewanie , dlatego mam grzałke :tylko nie mówcie ,że to głupota ,może i tak ale mi tak pasuje).No i wracając do sedna co mi da jak ustawie cwu+mieszająca?Aha no i wszystkie trzy pompy mają osobne zasilania z kotła jak i powroty,tak sobie zarzyczyłem jak zamiawiałem kocioł,bo standartowo to chyba mają po dwa.

Dla testu włącz pompkę cwu też na stałe, zobaczysz jak ustabilizuje Ci to pracę kotła.

minertu
21-01-2015, 11:17
Jak chcesz dogrzać powrót to 3D nad pompą CO lub PODŁOGOWĄ (jak są na zasilaniu i pracują non stop).

mark3k
21-01-2015, 18:18
Ze skopiowaniem czegokolowiek do tunera nie ma zadnego problemu
Problem jest w tym ze nigdzie nie moge znalezc w jakich katalogach to ma byc umieszczone. Jakie zaleznosci m-dzy nimi?

Podałem wszystko co potrzebujesz , ale widzę, że nie masz ochoty poczytać. Wszystko co zrobiłem u siebie było napisane na tej stronie: https://esterownik.pl/forum/posty,1621/biblioteka-w-pythonie-do-obslugi-sterownika no i trochę własnej inwencji.

Łopatologia:
Tworzysz katalog np. /TRK
Do katalogu wrzucasz pliki pobrane z:
http://httplib2.googlecode.com/files/httplib2-0.8.zip
http://dev.esterownik.pl/python/sterownik.py
https://github.com/uzi18/sterownik/archive/master.zip

Oczywiście rozpakowane.
Nadaj wszystkim plikom w katalogu TRK prawa 755. Nie ruszaj nic w katalogu: TRK/httplib

Odpalasz plik: /TRK/TRK.py

Działa. :)

adkwapniewski
21-01-2015, 20:10
Odpalanie TRK na tunerze może spowodować częste wizyty w kotłowni ... jak nie jakąś katastrofę.

Np w "popularnych" tunkach za 170PLN ( ;) ) siedzi sobie STI7100 normalnie taktowany 266MHz, często przetaktowany do 384MHz ... chłodzenie to z reguły jakaś porażka, nie wspominając o "wspaniałych kondziorach" - niech zaliczy zwiechę - będziecie wybierać groszek z popielnika bo nie wyśle komendy "podajnik.stop" ... albo zaleje kotłownie bo zwiesił się na odczycie temp CO ...

Ile razy spinner kręcił się w kółeczko ?

Chyba że to tylko dla testu i pod nadzorem - moim zdaniem lepiej odpalić na lapku i się pobawić, lub jakimś rPi/"atomowym" serwerku na debianie.

mark3k
21-01-2015, 20:50
Jestem tego samego zdania. TRK dość mocno obciąża system i mogą, ale nie muszą wystąpić problemy. Na RPi pracuje bardzo stabilnie z kartą SDHC class 10.

Dobrze jest założyć zabezpieczenie sprzętowe, które wraz ze schemacikiem zamieściłem na na forum ES.

kniazio
22-01-2015, 04:36
Podałem wszystko co potrzebujesz , ale widzę, że nie masz ochoty poczytać. Wszystko co zrobiłem u siebie było napisane na tej stronie: https://esterownik.pl/forum/posty,1621/biblioteka-w-pythonie-do-obslugi-sterownika no i trochę własnej inwencji.

Łopatologia:
Tworzysz katalog np. /TRK
Do katalogu wrzucasz pliki pobrane z:
http://httplib2.googlecode.com/files/httplib2-0.8.zip
http://dev.esterownik.pl/python/sterownik.py
https://github.com/uzi18/sterownik/archive/master.zip

Oczywiście rozpakowane.
Nadaj wszystkim plikom w katalogu TRK prawa 755. Nie ruszaj nic w katalogu: TRK/httplib

Odpalasz plik: /TRK/TRK.py

Działa. :)
Nie irytuj sie czlowieku to jest forum PALACZY CO a nie programistow C++
plik sterownik.py podales w 2 lokalizacjach
Czy te pliki rozpakowane maja byc umieszczone w katalogach czy luzem w katalogu np TRK bo tego jasno nie napisales. Czy katalogo z pythonem ma sie nazywac httplib czy httplib2-0.8
Czy tak trudno zrobic gotowa paczke i umiecic ja tutaj? Oszczedzilo by to glupich pytan z mojej strony :) i kilku postow na tym forum
Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam

kniazio
22-01-2015, 04:52
Odpalanie TRK na tunerze może spowodować częste wizyty w kotłowni ... jak nie jakąś katastrofę.

Np w "popularnych" tunkach za 170PLN ( ;) ) siedzi sobie STI7100 normalnie taktowany 266MHz, często przetaktowany do 384MHz ... chłodzenie to z reguły jakaś porażka, nie wspominając o "wspaniałych kondziorach" - niech zaliczy zwiechę - będziecie wybierać groszek z popielnika bo nie wyśle komendy "podajnik.stop" ... albo zaleje kotłownie bo zwiesił się na odczycie temp CO ...

Ile razy spinner kręcił się w kółeczko ?

Chyba że to tylko dla testu i pod nadzorem - moim zdaniem lepiej odpalić na lapku i się pobawić, lub jakimś rPi/"atomowym" serwerku na debianie.
Kolega widze w tyle jesli chodzi o sprzet sat
Obecne tunki maja procesory 1.3Mhz i po 1GB ramu wiec to chyba nie problem dla nich

mchomen
22-01-2015, 12:31
Dla testu włącz pompkę cwu też na stałe, zobaczysz jak ustabilizuje Ci to pracę kotła.

Chyba coś to dało ,dziś chata wietrzyła sie z 2 godziny i niby wszystko jest ok.Zobaczymy czy będzie tak dalej.Jeśli wglądniecie na wykresy ta jakby coś ta krótka anomalia była spowodowana brakiem prądu.

adkwapniewski
22-01-2015, 12:44
Kolega widze w tyle jesli chodzi o sprzet sat
Obecne tunki maja procesory 1.3Mhz i po 1GB ramu wiec to chyba nie problem dla nich

Serio ? Wow - prawie jak C64 nie patrząc na ram ;)

Przekaz był inny - stabilność takiego tunka , jeśli do zabawy i pod nadzorem to i na pralce można sobie odpalać ,ale co tam, nie mój cyrk nie moje małpy.

mark3k
22-01-2015, 12:46
Nie irytuj sie czlowieku to jest forum PALACZY CO a nie programistow C++
plik sterownik.py podales w 2 lokalizacjach
Czy te pliki rozpakowane maja byc umieszczone w katalogach czy luzem w katalogu np TRK bo tego jasno nie napisales. Czy katalogo z pythonem ma sie nazywac httplib czy httplib2-0.8
Czy tak trudno zrobic gotowa paczke i umiecic ja tutaj? Oszczedzilo by to glupich pytan z mojej strony :) i kilku postow na tym forum
Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam

Nie irytuję się i nie jestem programistą. :)
Podaj adres e-mail na pw. Wieczorem zrobię paczkę gotowca i Ci podeślę.
Pythona nigdy na oczy nie widziałem, pierwsze kroki stawiałem właśnie ze skryptem Verba i później TRK.
A gdy już się troszkę "naumiałem" ;) to zacząłem kombinować swoją wersję sterowania opartą na TRK opracowaną przez kolegę Stan z forum ES-a.
Pozdrawiam.

kniazio
22-01-2015, 13:49
Serio ? Wow - prawie jak C64 nie patrząc na ram ;)

Przekaz był inny - stabilność takiego tunka , jeśli do zabawy i pod nadzorem to i na pralce można sobie odpalać ,ale co tam, nie mój cyrk nie moje małpy.

Sorry za pomylke
Oczywiscie chodzilo mi o 1.3GHz :)

djhiq
22-01-2015, 22:23
Mam teoretycznie wszystko przygotowane do uruchomienia TRK na tunerku. Czy znacie polecenie jakim mogę wyłączyć ten skrypt? Nie chce mi się latać na budowę wyłączyć tryb ręczny "ręcznie" :)

micro-jr
23-01-2015, 18:27
Jaki jest sens kupować drogawy kocioł z drogim sterownikiem i dorabiać do niego własne sterowanie?

adkwapniewski
23-01-2015, 19:22
Jaki jest sens kupować drogawy kocioł z drogim sterownikiem i dorabiać do niego własne sterowanie?

Taki że kociołek możesz wpiąć przez 3D do podłogówki(układ zamknięty), masz sterownik którym zarządzasz przez net (WAN/LAN) bez dodatkowych opłat , a jak chcesz się pobawić to możesz sobie własny algo spalania, sterownia pompkami naskrobać.

Jak chcesz się pobawić ... jak nie włączasz tryb ecoal - i samo działa - spala wszystko co mu nasypiesz , jedno lepiej drugie troszkę gorzej ale spala i w domciu ciepło - teraz spala mieszankę odsiewki z trocinami na prawie popiół z papierosa (w trybie ecoal bez protezy)

Drogawy ? Trochę waży , gwarancja jest a nawet więcej - myślę że warto :)

bobasxx
23-01-2015, 23:09
Chyba coś to dało ,dziś chata wietrzyła sie z 2 godziny i niby wszystko jest ok.Zobaczymy czy będzie tak dalej.Jeśli wglądniecie na wykresy ta jakby coś ta krótka anomalia była spowodowana brakiem prądu.

Ale grzałki nie wyłączyłeś ?
Co chcesz osiągnąć, małe spalanie, stabilną pracę kotła, czy może coś innego ? Nieraz ciężko to wszystko połączyć. ;)

mchomen
24-01-2015, 12:25
Ale grzałki nie wyłączyłeś ?
Co chcesz osiągnąć, małe spalanie, stabilną pracę kotła, czy może coś innego ? Nieraz ciężko to wszystko połączyć. ;)

Myślałem o stabilnej pracy kotła.A sugerujesz ,że to nie wiąże sie z mniejszym spalaniem?

bobasxx
24-01-2015, 13:11
Myślałem o stabilnej pracy kotła.A sugerujesz ,że to nie wiąże sie z mniejszym spalaniem?

Tego nie da się jednoznacznie stwierdzić, trzeba wypróbować u siebie. Wg mojej oceny stabilna praca kotła dobrze wpływa na sam kocioł, taka praca (ja u siebie wywaliłem całkowicie pompkę od cwu) mi odpowiada i nie będę wachlował temperaturą na kotle dla 0,5 czy 1 kg opału.

minertu
24-01-2015, 14:11
Ja u siebie nie wywaliłem pompki ale zrobiłem baypas i ta od C.O. oblatuje również CWU.Dzięki niemu nie muszę nic zastawiać ani zmieniać dla grzania CWU latem.

grzeh2000
25-01-2015, 07:37
Siemka,czy panowie sprzedajacy eko wozicie groszek w okolice Sandomierza?,szukam sprawdzonego grochu w świetokrzyskim lub podkarpackim.W tym roku kupiłem groch z tego samego sklady co w zeszłym i jest duzo gorszy od poprzedniego.Duzo popiołu.Konkretne odpowiedzi prosze na pw.Groch bede dopiero kupował ok lipca ale chce miec juz jakis konkretny namiar zeby sie nie miotac pozniej..Pracuje na obczyznie i nie bardzo mam czas na testy spalania.

karoka65
25-01-2015, 10:33
Siemka,czy panowie sprzedajacy eko wozicie groszek w okolice Sandomierza?,szukam sprawdzonego grochu w świetokrzyskim lub podkarpackim.W tym roku kupiłem groch z tego samego sklady co w zeszłym i jest duzo gorszy od poprzedniego.Duzo popiołu.Konkretne odpowiedzi prosze na pw.Groch bede dopiero kupował ok lipca ale chce miec juz jakis konkretny namiar zeby sie nie miotac pozniej..Pracuje na obczyznie i nie bardzo mam czas na testy spalania.
Grzechu ja na przykład odpuściłem sobie wysyłanie kurierem, ceny znowu podnieśli i jedynie kto na tym dobrze wychodzi to właśnie oni.
Dzwonił nawet ktoś chyba w tym tygodniu z Twojego miasta z zapytaniem o groszek, odradziłem mu zakup właśnie ze względu na koszt wysyłki.
Jedynie w dostawie całosamochodowej ( 24 tony ) wyszłoby to w przyzwoitych pieniądzach.
Miał rozmawiać z jakimś swoim znajomym, który zużywa duże ilości, coś dużego ogrzewa, jak się dogadają to im wyślę autko.
Z doświadczenia wiem że ciężko skrzyknąć taką grupę, zawsze ktoś ma jakieś obawy ale jak już się jakoś uda w bólach to teraz biorą co roku, są tacy.
Ewentualnie szukać w sklepach internetowych, jak widać po lekturze forum też różnie tam bywa.

mchomen
25-01-2015, 19:47
Grzechu ja na przykład odpuściłem sobie wysyłanie kurierem, ceny znowu podnieśli i jedynie kto na tym dobrze wychodzi to właśnie oni.
Dzwonił nawet ktoś chyba w tym tygodniu z Twojego miasta z zapytaniem o groszek, odradziłem mu zakup właśnie ze względu na koszt wysyłki.
Jedynie w dostawie całosamochodowej ( 24 tony ) wyszłoby to w przyzwoitych pieniądzach.
Miał rozmawiać z jakimś swoim znajomym, który zużywa duże ilości, coś dużego ogrzewa, jak się dogadają to im wyślę autko.
Z doświadczenia wiem że ciężko skrzyknąć taką grupę, zawsze ktoś ma jakieś obawy ale jak już się jakoś uda w bólach to teraz biorą co roku, są tacy.
Ewentualnie szukać w sklepach internetowych, jak widać po lekturze forum też różnie tam bywa.

No dobrze Pan piszesz , jak sie orientujesz w moich okolicach opyliłeś pare kociołków .Jednak tak samo pisaliśmy na PW(jak wyżej w Twoim opisie). , no i chyba będzie ciężko zmobilizować ludzi aby łyknąć cały transport.Jakaś mentalność ludzka taka ,że wolą przepłacać , kupować na ostatnią chwile(jak robi sie pusto), zamiast kupić raz poza sezonem na całą zime i przy tym zaoszczędzić pare groszy.

lestek27
25-01-2015, 21:43
Siemka,czy panowie sprzedajacy eko wozicie groszek w okolice Sandomierza?,szukam sprawdzonego grochu w świetokrzyskim lub podkarpackim.W tym roku kupiłem groch z tego samego sklady co w zeszłym i jest duzo gorszy od poprzedniego.Duzo popiołu.Konkretne odpowiedzi prosze na pw.Groch bede dopiero kupował ok lipca ale chce miec juz jakis konkretny namiar zeby sie nie miotac pozniej..Pracuje na obczyznie i nie bardzo mam czas na testy spalania.

Jak byś coś kolego znalazł sensownego na podkarpaciu to się pochwal. Może sam skorzystam:)
Na ten rok już mam ale na przyszły czemu nie.

karoka65
25-01-2015, 22:05
No dobrze Pan piszesz , jak sie orientujesz w moich okolicach opyliłeś pare kociołków .Jednak tak samo pisaliśmy na PW(jak wyżej w Twoim opisie). , no i chyba będzie ciężko zmobilizować ludzi aby łyknąć cały transport.Jakaś mentalność ludzka taka ,że wolą przepłacać , kupować na ostatnią chwile(jak robi sie pusto), zamiast kupić raz poza sezonem na całą zime i przy tym zaoszczędzić pare groszy.
No, jak wszystkim kotły dojechały to i może na węglu bym Was nie okradł :)
A jest Was tam już niezła grupka.
Nie rozmawiałem z Tadeuszem już bardzo długo, pisałeś że coś Ci dał do spróbowania ?
Nie było to jeszcze to co udało się później trochę ściągnąć ale na ten też nikt nie narzeka, popiołu niema za dużo a kopa ma niezłego, paliłem nim dość długo.
Mimo że ma powera z powodzeniem można nim palić latem, miałem przerwę podajnika na 120min i bez problemów z wygaszaniem.
Ten mocniejszy już nie trzyma tak żaru ale ma jeszcze dużo mniej popiołu, tak to wygląda u mnie bynajmniej.

grzeh2000
26-01-2015, 10:08
Witam,prosze o rade.Mam skopana podłogowke,tzn wylewke na niej.Na parterze otwartym nie liczac łazienki i wc mam kilka petli i rozne grobosci betonu nad nimi.Potrzebuje posterowac rotametrami zeby wyrownac grzanie poszczegolnych petli.Przykreciłem wczoraj 2 z nich ale ja nie widze jakis zmian we wskaznikach.Zalaczam zdjecia,Poradzcie cos http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/62781466b30d0fb9.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9aa33e1bc0da7447.html

Drake
26-01-2015, 10:21
Witam,prosze o rade.Mam skopana podłogowke,tzn wylewke na niej.Na parterze otwartym nie liczac łazienki i wc mam kilka petli i rozne grobosci betonu nad nimi.Potrzebuje posterowac rotametrami zeby wyrownac grzanie poszczegolnych petli.Przykreciłem wczoraj 2 z nich ale ja nie widze jakis zmian we wskaznikach.Zalaczam zdjecia,Poradzcie cos http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/62781466b30d0fb9.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9aa33e1bc0da7447.html


A na którym biegu szaleje pompka do podłogówki (nie widzę niestety zdjęć, bo mam zblokowane w robocie)?

micro-jr
26-01-2015, 10:27
No ja już jeden groszek słaby miałem (teraz dopalam końcówkę). Moc ma w miarę ok, ale popiołu mnóstwo. Teściu miał z innego źródła prze próbowałem i znacznie lepszy efekt. Mniej popiołu i rzadziej sypane.
z tym , że póki co zima słaba, piec chodzi głównie na podtrzymaniu...

adkwapniewski
26-01-2015, 11:05
Witam,prosze o rade.Mam skopana podłogowke,tzn wylewke na niej.Na parterze otwartym nie liczac łazienki i wc mam kilka petli i rozne grobosci betonu nad nimi.Potrzebuje posterowac rotametrami zeby wyrownac grzanie poszczegolnych petli.Przykreciłem wczoraj 2 z nich ale ja nie widze jakis zmian we wskaznikach.Zalaczam zdjecia,Poradzcie cos http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/62781466b30d0fb9.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2F62781466b30d0fb9.html) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9aa33e1bc0da7447.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2F9aa33e1bc0da7447.html)


Rotametrami ciężko się kręci ... ja u siebie odkręciłem je na max i przykręcałem zaworami na dolnej belce - dużo lepiej mi się tak reguluje.

Dodatkowo warto ustawić pompkę na max biegu - żeby przepływy się pokazały (na zdjęciach masz zerowe przepływy...) - wyrównać , zejść bieg niżej wyrównać itd

grzeh2000
26-01-2015, 11:44
Pompa na 1 chodzi,cyklicznie 3min praca,15min postoj.Czyli zeby zobaczyc przepływ pompka musi pracowac?Jak dlugo?

micro-jr
26-01-2015, 12:56
Pompa na 1 chodzi,cyklicznie 3min praca,15min postoj.Czyli zeby zobaczyc przepływ pompka musi pracowac?Jak dlugo?

Rotametr działa pod wpływem ciśnienia cieczy wytwarzanego przez pracująca pompę na skutek przepływu wody.
Pompa stoi - przepływu zero - rotametry wskażą zero.

rotametry możesz ustawić tylko, jeśli:
pompa pracuje i swobodny przepływ cieczy jest możliwy.

Dobrze jakbyś w instalacji miał po włączane wszystkie obwody które mogą działać jednocześnie, bo może to zmieniać przepływy wody.

Slawko123
26-01-2015, 20:48
Rotametrami ciężko się kręci ... ja u siebie odkręciłem je na max i przykręcałem zaworami na dolnej belce - dużo lepiej mi się tak reguluje.

Dodatkowo warto ustawić pompkę na max biegu - żeby przepływy się pokazały (na zdjęciach masz zerowe przepływy...) - wyrównać , zejść bieg niżej wyrównać itdA czy przypadkiem rotametry nie sa tylko wskaźnikami? a tak naprawdę to reguluje się tylko zaworami na dolnej belce? Przecież rotametr ma za zadanie tylko pokazanie jaki jest przepływ, a zawór na drugiej belce działa jak zawór w grzejniku i służy do regulacji przepływu/zamknięcia.

zbigmaz01
26-01-2015, 20:57
Na tych zaworach na dolnej możesz sobie zamocować zawory termostatyczne sterowane temp. pomieszczenia, rotametrami możesz regulować przepływy aby dopasować temp. dla równomiernego nagrzewania płyty.

Maher
26-01-2015, 21:01
A czy przypadkiem rotametry nie sa tylko wskaźnikami? a tak naprawdę to reguluje się tylko zaworami na dolnej belce? Przecież rotametr ma za zadanie tylko pokazanie jaki jest przepływ, a zawór na drugiej belce działa jak zawór w grzejniku i służy do regulacji przepływu/zamknięcia.

Rotametr służy do regulacji i to dokładnej przepływu i przy okazji posiada wskaźnik. Jak podłogówka jest dobrze zrobiona, odpowietrzona i dobrze dobrana pompa i rotametry to nie ma najmniejszego problemu ją prawidłowo ustawić. U mnie rotametry mają maksymalny przepływ 2.5L/min bo większego i tak wiedziałem że nie uzyskam, a za to skala jest większa (pętle wahają się od 40m do 110m).

Slawko123
26-01-2015, 21:29
Ok, dzięki za wyjaśnienie, ale wszystkie fachowe opisy sugerują, że rotametr to wskaźnik. Ja na razie sie uczę :)

prz3kus
27-01-2015, 07:11
Jak juz jedziemy o ratometrach to co może byc przyczyna jak jeden nie działa, przepływ jest ale ratometr pokazuje null pomimo że jest odkręcony na maxa na górze i dole :)

fenix2
27-01-2015, 07:37
Zalaczam zdjecia,Poradzcie cos http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/62781466b30d0fb9.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2F62781466b30d0fb9.html) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9aa33e1bc0da7447.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2F9aa33e1bc0da7447.html)

Co masz taką rudawe?

prz3kus
27-01-2015, 07:41
Co masz taką rudawe?

Oszczędza na wodzie i nie płukał, albo zakupił rurki na złomie :)

Maher
27-01-2015, 07:44
Jak juz jedziemy o ratometrach to co może byc przyczyna jak jeden nie działa, przepływ jest ale ratometr pokazuje null pomimo że jest odkręcony na maxa na górze i dole :)

Może jest taki mały przepływ że tego nie widać (poniżej 0,5L/min) i pewnie jest to najdłuższa pętla, jak chcesz się przekonać to zakręć pozostałe, włącz pompę na najwyższy bieg i powinien przepływ się zwiększyć.

Maher
27-01-2015, 07:48
Oszczędza na wodzie i nie płukał, albo zakupił rurki na złomie :)

Dobrze byłoby przepłukać taki układ, bo jak taka brudna woda to pewnie i osadu też jest sporo i zawory i inne regulatory jak tym zajdą to przestaną działać prawidłowo.

zbigmaz01
27-01-2015, 09:03
A może woda ze studni?

zbigmaz01
27-01-2015, 09:04
Jak juz jedziemy o ratometrach to co może byc przyczyna jak jeden nie działa, przepływ jest ale ratometr pokazuje null pomimo że jest odkręcony na maxa na górze i dole :)
Na najwyższym biegu pompy też się nie rusza?

prz3kus
27-01-2015, 09:34
Na najwyższym biegu pompy też się nie rusza?

Nawet jak zakręcę resztę pompka na 3 to ni chuchu, i fakt przepływ jest ale czy taki jak powinen nie mam pojecia, juz mi woda dała po gebie jak odkrecilem ratometr za daleko, i wspone ze juz byl taki problem, woda dala po pysku mojemu instalatorowi jak sie starał odpowietzryc, ale potem jakos mu to ruszyło, ja od wiosny nieststy jak załączyłem pompke ponownie problem nie znika, wiec nie wie co moge jeszcze sprobowac, przeplyw wlasnie sie wydaje ze jest na tym obwodzie ale maly a obwod ma okolo 50-60m wiec nie jest jakis ogoromny ale jest jednym z najwiekszych jaki posiadam :)

grzeh2000
27-01-2015, 09:41
Jak tą rdze wypłukac?,otworzyc dopływ i niech sie przez zbiornik wyrownawczy do szamba wyleje?A z drugiej strony to ta rdza dobrze pokazuje poziom wody przy regulacji

karoka65
27-01-2015, 09:45
Jak już słusznie Fenix zwrócił uwagę że to coś jest rudawe :)
To może być powodem że rotametr nie pracuje, mógł się zamulić i zaciąć, trzeba by go wyczyścić.

grzeh2000
27-01-2015, 10:14
Pracuja normalnie reaguja na wkrecanie i wykrecanie.Plukac cała instalacje czy tylko rotametry?.Jezeli same rot to jak je sie demontuje zebym bałaganu nie narobił.

mark3k
27-01-2015, 14:21
Panowie, ale to nie ten temat. O rotametrach i podłogówce piszemy w innym miejscu. Co to ma wspólnego z RBR-em, poza tym że stoi w kotłowni. :D

Maher
27-01-2015, 18:03
Pracuja normalnie reaguja na wkrecanie i wykrecanie.Plukac cała instalacje czy tylko rotametry?.Jezeli same rot to jak je sie demontuje zebym bałaganu nie narobił.

Płukać całą instalacje, jak rotametry tak wyglądają to pewnie reszta instalacji wygląda podobnie. Tylko przepłukanie przełóż na sezon letni. Chyba najlepiej jak zakręcisz wszystkie pętle i odkręcisz jedną i dopuścisz wodę instalacji i tak po kolei z każdą pętlą i spokojnie brudną wypuścisz przez naczynie wyrównawcze.

kveldulv
29-01-2015, 13:37
Pytanko: jak ustawiać zasyp węgla na sterowniku żeby monitorować jego ilość?
A konkretniej: czy można monitorować mniejsze ilości niż cały podajnik? Np. 3 worki?
Jeśli w aplikacji lub na stronie WWW wstukam jakąkolwiek ilość zasypu, to automatycznie stan paliwa w tym słupku do monitorowania pokazuje 100%.
Nawet jeśli zrobię zasyp 1kg.
Może więc w ustawieniach trzeba wpisać czas pracy podajnika dokładny dla tej ilości węgla ile zamierzam wsypać? Tylko wtedy jaki jest sens oddzielnie pisać ilość paliwa wsypanego? :)

grzeh2000
29-01-2015, 13:51
Czy pracował u kogos kociołek z właczona na stałe p.podłogową?

Maher
29-01-2015, 14:23
Pytanko: jak ustawiać zasyp węgla na sterowniku żeby monitorować jego ilość?
A konkretniej: czy można monitorować mniejsze ilości niż cały podajnik? Np. 3 worki?
Jeśli w aplikacji lub na stronie WWW wstukam jakąkolwiek ilość zasypu, to automatycznie stan paliwa w tym słupku do monitorowania pokazuje 100%.
Nawet jeśli zrobię zasyp 1kg.
Może więc w ustawieniach trzeba wpisać czas pracy podajnika dokładny dla tej ilości węgla ile zamierzam wsypać? Tylko wtedy jaki jest sens oddzielnie pisać ilość paliwa wsypanego? :)

Jak zasypujesz mniejszą ilość opału to musisz też odpowiednio mniej minut wpisać aby było prawidłowo np. 125kg to u mnie 400minut

mchomen
29-01-2015, 15:30
Czy pracował u kogos kociołek z właczona na stałe p.podłogową?

U mnie cały czas tak pracuje...;)

kveldulv
29-01-2015, 17:38
Jak zasypujesz mniejszą ilość opału to musisz też odpowiednio mniej minut wpisać aby było prawidłowo np. 125kg to u mnie 400minut
Jeśli odliczaniem ilość zużytego paliwa zajmuje się parametr "czas pracy podajnika", to jest sens dodatkowo podawać wagę wsypanego wungla?

kniazio
29-01-2015, 18:04
Jeśli odliczaniem ilość zużytego paliwa zajmuje się parametr "czas pracy podajnika", to jest sens dodatkowo podawać wagę wsypanego wungla?
Waga ta potrzebna jest do tworzenia stystyk dostepnych na esterownik . Tylko i wylacznie do tego celu chyba. Zebys wiedzial ile spalisz przez sezon.

kveldulv
29-01-2015, 18:30
Waga ta potrzebna jest do tworzenia stystyk dostepnych na esterownik . Tylko i wylacznie do tego celu chyba. Zebys wiedzial ile spalisz przez sezon.

Chyba niekoniecznie.
Ja rzadko używam tej funkcji do obliczania ilość paliwa w podajniku. Ostatnio tylko testuję.
A mimo to statystyki na bieżąco od września wyliczają mi spalanie i mam wrażenie, że całkiem celnie zresztą.

grzeh2000
29-01-2015, 20:53
Panowie pomóżcie rozszyfrowac zawor 4D.Kreci sie od pozycji 12.00 (bede podawał jak na zegarku)do pozycji 06.00.Jest podziałka po koleji 1,3,5,7,9,7,5,3,1. Od pierwszej z lewej 1 to zimna rozkrecona goraca przykrecona i jak krece zgodnie z ruchem zegara do 9 ktora jest w połowie(na godz 03.00) to powrot jest zimniejszy natomiast CO coraz cieplejsza.Nie rozumie co jest za 9 czyli malejaco 7,5,3,1?tu znowu powrot rosnie.Moze zawile tłumacze ale inaczej jakos nie potrafie

bobasxx
30-01-2015, 18:49
Panowie pomóżcie rozszyfrowac zawor 4D.Kreci sie od pozycji 12.00 (bede podawał jak na zegarku)do pozycji 06.00.Jest podziałka po koleji 1,3,5,7,9,7,5,3,1. Od pierwszej z lewej 1 to zimna rozkrecona goraca przykrecona i jak krece zgodnie z ruchem zegara do 9 ktora jest w połowie(na godz 03.00) to powrot jest zimniejszy natomiast CO coraz cieplejsza.Nie rozumie co jest za 9 czyli malejaco 7,5,3,1?tu znowu powrot rosnie.Moze zawile tłumacze ale inaczej jakos nie potrafie

Wklej zdjęcie ;)

mark3k
30-01-2015, 20:14
Panowie pomóżcie rozszyfrowac zawor 4D.Kreci sie od pozycji 12.00 (bede podawał jak na zegarku)do pozycji 06.00.Jest podziałka po koleji 1,3,5,7,9,7,5,3,1. Od pierwszej z lewej 1 to zimna rozkrecona goraca przykrecona i jak krece zgodnie z ruchem zegara do 9 ktora jest w połowie(na godz 03.00) to powrot jest zimniejszy natomiast CO coraz cieplejsza.Nie rozumie co jest za 9 czyli malejaco 7,5,3,1?tu znowu powrot rosnie.Moze zawile tłumacze ale inaczej jakos nie potrafie

Tutaj sobie popatrz:
https://www.youtube.com/watch?v=eZ001535Wu0

gmaj22
30-01-2015, 20:15
Tak będzie lepiej, bo oprócz podziałki ważniejszy jest sposób podłączenia poszczególnych króćców. Generalnie na środku obrotu powinieneś mieć podmieszanie 50%/50%. No i pełny obrót zajmuje kąt około 90 stopni a nie 180.

grzeh2000
30-01-2015, 21:13
Jutro wkleje,1 jest na godzinie 12 i przeciwlegla 1 na godzinie 6 wiec zakres obrotu to 180 stopni,najwieksza wartosc 9 jest na 90 stopni czyli godzina 3

grzeh2000
31-01-2015, 12:45
Witam,zdjecia 4D http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/81213e3604502041.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f7fbcdef5acb661b.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9871f251969c007e.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/15d3401568439f24.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7d2cb9fbb597b077.html Ostatnie 2 zdjecia pozycja aktualna 4D.Z lewej zasilanie z pieca,gora zasilanie grzejnikow,prawy powrot z CO i na dole powrót do kotła.Z powrotu tez miesza podłogowke.Podłogowka wpieta przed 4D.Moze ktos zyczliwy opisac mi co mieszam z czym w poszczególnych połozeniach 4D?,szczególnie ciekawi mnie po 9 czyli wg zegara od 03.00 do 06.00 czyli jak liczby maleja od 9 do 1

fenix2
31-01-2015, 13:19
Witam,zdjecia 4D http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/81213e3604502041.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2F81213e3604502041.html) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f7fbcdef5acb661b.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2Ff7fbcdef5acb661b.html) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9871f251969c007e.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2F9871f251969c007e.html) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/15d3401568439f24.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2F15d3401568439f24.html) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7d2cb9fbb597b077.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2F7d2cb9fbb597b077.html) Ostatnie 2 zdjecia pozycja aktualna 4D.Z lewej zasilanie z pieca,gora zasilanie grzejnikow,prawy powrot z CO i na dole powrót do kotła.Z powrotu tez miesza podłogowke.Podłogowka wpieta przed 4D.Moze ktos zyczliwy opisac mi co mieszam z czym w poszczególnych połozeniach 4D?,szczególnie ciekawi mnie po 9 czyli wg zegara od 03.00 do 06.00 czyli jak liczby maleja od 9 do 1
Z jakiej firmy ten wynalazek?

grzeh2000
31-01-2015, 13:49
Nie mam pojęcia.To taki archaizm?

fenix2
31-01-2015, 14:22
Nie mam pojęcia.To taki archaizm?

Bez jakiejś DTR'ki ciężko będzie rozszyfrować jak działa.

minertu
31-01-2015, 14:23
Grzechu,jeżeli nie masz na zasilaniu za 4D żadnego termometru to dla sprawdzenia przyłóż tam czujnik powrotu.Wajhę ustaw tak aby cała gorąca woda szła na układ później obróć lekko w prawo od dołu jeżeli powrót z instalacji idzie z lewej strony zaworu 4D.Twój zawór kręci się zapewne do okoła.Jeżeli nie to reguluj wajhą wprawo od dołu.

grzeh2000
31-01-2015, 15:13
Minertu zawor kreci sie 180 stopni.Zasilanie jest z lewej strony a na przeciwko jest powrót,po lewej od zasilania z pieca jest zasilanie na grzejniki,po prawej od zasilania jest powrot do pieca

grzeh2000
31-01-2015, 16:43
Zrobilem zdjecie bez pokretła.Do tej pory ustawiony był w okolicach 3 w gornej czesci,teraz przestawilem na okolice 3 w dolnej czesci.Czujnik Cwu przeniosłem na zasilanie za 4D http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/82de509c99448ee6.html

minertu
31-01-2015, 17:29
Zrobilem zdjecie bez pokretła.Do tej pory ustawiony był w okolicach 3 w gornej czesci,teraz przestawilem na okolice 3 w dolnej czesci.Czujnik Cwu przeniosłem na zasilanie za 4D http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/82de509c99448ee6.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2F82de509c99448ee6.html)
Mierz to co wypuszczasz za 4D a sam dojdziesz do tego jak ustawić.Na grzejniki z termostatami puść min 50deg.
Na zaworze masz oznaczenie L i R to chyba wszystko wyjaśnia co?

grzeh2000
31-01-2015, 18:59
Mnie to niewiele wyjasnia,L-lewy r-prawy.Nigdy na grzejniki nie puszczałem wiecej jak 40 deg.Termostaty wszedzie otwarte mam na full.Teraz idzie niecałe 30deg.Pompa Co chodzi non-stop

grzeh2000
31-01-2015, 20:03
Juz skumałem chyba od 9 w gore to do gorącej domieszany jest powrot a od 9 w goł to do powrotu domieszana jest gorąca.Widac kiedy pompa podłogowa sie załacza to jakby kradnie goracą wode p.CO.Da sie tego uniknąc?

wojtek65
01-02-2015, 13:39
Pewnie gdybyś miał okazję zobaczyć różnice i popalić z tymi "izolatorami" więcej byś nie pytał i szybko zmieniłaby Ci się orientacja
Karoka65 na jakie różnice zwracać uwagę przy obserwacji spalania w kotle wyłożonym szamotem i bez niego? Czy efekty są szybko zauważalne, czy bardziej długofalowe? Pytam Ciebie bo doświadczyłeś palenia w kotle z szamotem i bez. Na temat sprawności wymiennika coś tam już wiem, a za 3 dni będę wiedział więcej, oczywiście na podstawie Skama. Konstrukcje całkiem różne więc porównanie może mało trafione, ale ciekawość zwyciężyła.
Z mojej strony zero złośliwości, i oby tak zostało.

karoka65
01-02-2015, 14:10
Wojtku ja sam zauważyłeś to całkiem inne konstrukcje i nigdy ze Skama nie zrobisz RBRa i odwrotnie.
Palę chyba od października na nowym kotle co idzie zauważyć że jeszcze mniej roboty niż przy starym.
Komora nigdy nie była czyszczona i raczej nie będzie. Za ten okres czasu dwa razy odkurzaczem do kominków odessany pył a górnych półek.

gmaj22
01-02-2015, 20:03
Juz skumałem chyba od 9 w gore to do gorącej domieszany jest powrot a od 9 w goł to do powrotu domieszana jest gorąca.Widac kiedy pompa podłogowa sie załacza to jakby kradnie goracą wode p.CO.Da sie tego uniknąc?

Popatrzyłem na Twoje zdjęcia i zasadniczo zawór 4D powinien działać wyłącznie w zakresie godz "10" i "14" , skoro już przy oznaczeniach zegarowych jesteśmy. Innymi słowy: w zakresie dwóch górnych śrub imbusowych. Zakładając, ze przegroda w zaworze jest ustawiona tak jak pokrętło, czyli na godz "12", powinno być podmieszanie 50% z zasilania / 50% z powrotu. Obrót w prawo do maksimum ("14") to cała para w gwizdek, czyli 100 % wody o temp. kotłowej na instalację (bez podmieszania, tak jakby tego zaworu w ogóle nie było). Obrót w lewo zaś to coraz więcej wody z powrotu a mniej z zasilania. Położenie krańcowe na lewo to zasysanie przez pompę c.o. do instalacji wody wyłącznie z powrotu. Oznaczenia potraktuj orientacyjnie, bo nie wiesz, czy pierścień z oznaczeniami załozony jest poprawnie ani jak ustawiona jest przegroda wewnątrz. Jeśli zaś pierścień i przegroda są poprawnie, to zawór założony jest żle i powinien zostać obrócony w lewo o 90 stopni. Wszystko wyjaśni się, kiedy podłączysz termometr jak radził kol. minertu
PS: Dodam tylko, że oznaczenie L i R dotyczy różnego podłączenia zasilania z kotła, z lewej lub prawej strony.

lestek27
01-02-2015, 20:33
Wojtku ja sam zauważyłeś to całkiem inne konstrukcje i nigdy ze Skama nie zrobisz RBRa i odwrotnie.
Palę chyba od października na nowym kotle co idzie zauważyć że jeszcze mniej roboty niż przy starym.
Komora nigdy nie była czyszczona i raczej nie będzie. Za ten okres czasu dwa razy odkurzaczem do kominków odessany pył a górnych półek.

Ja swojego czyszczę tak raz na dwa tygodnie. Wczoraj wyczyściłem i widać to na wykresie spalin. Jak czyszczę to przy okazji komorę i wajhą. Podejrzewam że ma tu duże znaczenie czym się pali a Ty z pewnością palisz lepszym grochem niż mój Retopal. Ale trzeba przyznać że jasno szaro w komorze spalania.

karoka65
01-02-2015, 20:53
Leszek u mnie możesz to zobaczyć na dacie 28 stycznia.
Z rana moje "harpagany" :) olali SMSa o pustym zasobniku, kocioł wygasł.
Po południu zasypali i jak pisałem po raz drugi jak zacząłem palić został odessany pył w górnych półek.
Pytałem teraz czy ruszali wajchą, mam kijowy trochę dostęp i się im nie chce :) ale zapewniają że tak.

grzeh2000
01-02-2015, 21:09
gmaj22 odbierz pw

lestek27
01-02-2015, 21:14
Leszek u mnie możesz to zobaczyć na dacie 28 stycznia.
Z rana moje "harpagany" :) olali SMSa o pustym zasobniku, kocioł wygasł.
Po południu zasypali i jak pisałem po raz drugi jak zacząłem palić został odessany pył w górnych półek.
Pytałem teraz czy ruszali wajchą, mam kijowy trochę dostęp i się im nie chce :) ale zapewniają że tak.

Ja się teraz zastanawiam czy dobrze zrobiłem bo spaliny teraz niskie a komin ze zwykłej cegły. Jutro może mi się uda wyjąć i włożyć czuknik spalin to zobaczymy jakie wtedy będą spaliny.

Maher
01-02-2015, 21:27
Ja swojego czyszczę tak raz na dwa tygodnie. Wczoraj wyczyściłem i widać to na wykresie spalin. Jak czyszczę to przy okazji komorę i wajhą. Podejrzewam że ma tu duże znaczenie czym się pali a Ty z pewnością palisz lepszym grochem niż mój Retopal. Ale trzeba przyznać że jasno szaro w komorze spalania.

Ja swojego RBR-a czyszczę raz na tydzień i widzę po spalinach i po pyle na półkach że to trochę nawet za mało, po czyszczeniu spaliny spadają przynajmniej z 20C w dół i po tygodniu palenia mam przynajmniej z 0.5cm pyłu na półkach. Palę wesołą i nadmuch mam w miarę OK bo ten pył po wrzuceniu na palnik nie kopci czyli to nie sadza i komora spalania jest bardziej szara niż czarna. Paliłem wcześniej brunatnym i jeszcze bardziej brudził.
Ciekawe czy jakbym zmienił opał na inny to miałbym mniej i rzadziej do czyszczenia?
Co prawda czyszczenie nie zajmuje więcej niż 10min, ale zastanawiam się czy jakbym miał mniej brudzący opał to może wpłynęło by to na większą sprawność?

karoka65
01-02-2015, 21:40
Tak jak pisałem, widzę że teraz na tych "izolatorach" :) dużo mniej gromadzi się pyłu na półkach.
Tak palę jak na razie tylko bardzo dobrym ekogroszkiem.
Maher na pewno jeśli masz czyściejszy wymiennik następuje lepsza wymiana ale poczytaj trochę co pisał Zawijan w tym temacie, nie są to jakieś straty przy różnicy 20 stopni.
Nie zaglądałem dawno na Twój sterownik ale podejrzewam że temp. i tak masz bardzo niskie.

gmaj22
01-02-2015, 21:42
gmaj22 odbierz pw

Odebrane...odpisane. Co to za odejście przed zaworem 4D na rurze z kotła? Do pompy podłogówki? Jest za nią ZZ?
PS: Czy to zawór 4D m-ki Honeywell 1 " ?

Juz wszystko wiemy: pokretło nie pokrywa się z przegrodą. Zawór zamontowany poprawnie, przy ustawieniu pokretła na "3" masz 100 % z kotła na instalację, czyli przegroda ustawiona w osi "1"-"7" . Zaś przy pokrętle na "12" , przegroda jest w osi "11" - "5" i masz wtedy zasysaną wodę z powrotu. Położenie pośrednie, czyli na godz "1" (na wprost sruby imbusowej) daje podmieszanie 50%. Dla Ciebie zakres obrotu pokrętła jest od jedynki do dziewiatki w zakresie "12" i "3" - tylko 90 stopni. Sprawdż to i daj znać o efektach.

Maher
01-02-2015, 21:59
Tak jak pisałem, widzę że teraz na tych "izolatorach" :) dużo mniej gromadzi się pyłu na półkach.
Tak palę jak na razie tylko bardzo dobrym ekogroszkiem.
Maher na pewno jeśli masz czyściejszy wymiennik następuje lepsza wymiana ale poczytaj trochę co pisał Zawijan w tym temacie, nie są to jakieś straty przy różnicy 20 stopni.
Nie zaglądałem dawno na Twój sterownik ale podejrzewam że temp. i tak masz bardzo niskie.

Średnie temperatury spalin mam w granicach 130C, pod koniec tygodnia podnoszą się do 150C. Zastanawiam się tylko czy np. nie za mało dmucham i przez to na półkach po tygodniu mam te 0,5 cm pyłu, ale za to czujnik temperatury spalin i wylot do komina jest czysty, jakbym może więcej dmuchał ten pył może wyleciałby kominem lub spadłby na dno komina, ale za to piec byłby czystszy i pracowałby przez cały tydzień w wyższą sprawnością?
Ostatnio przyglądałem się pracy kotłowi 75kW i ustawieniu przez firmę instalującą go i dmuchawa była ustawiona na 100% i na palnik w czasie pracy nie dało się patrzeć bo był tak jasny płomień i ekogroszek po prostu topił się na palniku i wystrzeliwał iskrami na wszystkie strony.

karoka65
01-02-2015, 22:06
Jaka firma takie palenie Macher :)
Powiem Ci że gdyby instalatorzy mieli znać wszystkie sterowniki musieliby nosić komputery na karku.
Oni znają się na montażu choć jak widać po lekturze forum to też różnie z tym bywa, sterownik i sam proces spalania dla większości to bardziej ciemna magia niż dla Ciebie.

djhiq
04-02-2015, 09:13
Od wczoraj pierwszy raz od zamontowania pieca palę tak poważnie ecoalem i powiem wam że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Podanie na 3 s i spalanie nie wzrosło mi w stosunku do ręcznego na którym paliłem ostatnie czasy. Odstawia się teraz bardzo rzadko bo trochę zima wróciła. Spaliny ok 90*C (podobnie jak na ręcznym). Całą zaleta taka ze sam reaguje na zmiany zapotrzebowania więc na chwilę obecną nie za bardzo rozumiem czemu ten tryb jest tak nielubiany na forum :). Dla mnie narazie bomba i zostaję przy nim

prz3kus
04-02-2015, 12:39
Od wczoraj pierwszy raz od zamontowania pieca palę tak poważnie ecoalem i powiem wam że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Podanie na 3 s i spalanie nie wzrosło mi w stosunku do ręcznego na którym paliłem ostatnie czasy. Odstawia się teraz bardzo rzadko bo trochę zima wróciła. Spaliny ok 90*C (podobnie jak na ręcznym). Całą zaleta taka ze sam reaguje na zmiany zapotrzebowania więc na chwilę obecną nie za bardzo rozumiem czemu ten tryb jest tak nielubiany na forum :). Dla mnie narazie bomba i zostaję przy nim

Jak nie dochodzi do zadanej to czym sie takie palenie różni od dwustanu? Też ustawie tak podawanie że nie dojdzie do zadanej i mam to samo :)

grzeh2000
04-02-2015, 18:40
Tylko jak to ma sie do spalania?U mnie przez 1 noc 2 pompy chodziły non-stop wykres CO prawie płaski tylko?,no własnie spalanie ok 25kg/d,gdzie teraz na grupowym 14kg/d.

wojtek65
05-02-2015, 09:17
Wojtku ja sam zauważyłeś to całkiem inne konstrukcje i nigdy ze Skama nie zrobisz RBRa i odwrotnie.
Palę chyba od października na nowym kotle co idzie zauważyć że jeszcze mniej roboty niż przy starym.
Komora nigdy nie była czyszczona i raczej nie będzie. Za ten okres czasu dwa razy odkurzaczem do kominków odessany pył a górnych półek.
Ponieważ to inne konstrukcje to moje porównanie o niczym nie świadczy, ale gdyby ktoś chciał przeanalizować pracę Skama z szamotem i bez (stawiam na Andrzeja M ), to w pierwszym teście był rosyjski 23-24 MJ a w drugim Wesoła z 2013 roku. Chyba nie jest tak źle jakby się mogło wydawać.
302804 302805

Powyższe ustawienia nie były optymalne, bo minęła doba pracy na innej zmodyfikowanej dmuchawie i sprawność wzrosła do 23 MJ/kg.

karoka65
05-02-2015, 19:14
Ponieważ to inne konstrukcje to moje porównanie o niczym nie świadczy
I tego się 3-maj :)
Jaki szamot zastosowałeś ?
Czy wstawiłeś tylko płyty osłaniając wymiennik czy je przykleiłeś do wymiennika ?
Jeśli tylko ustawiłeś przy ściankach wtedy między płytą a blachą masz warstwę powietrza.
Płytki są klejone do nowych i czystych blach, są tam cały czas takie.

wojtek65
05-02-2015, 19:55
Plytki 3 cm grubości były postawione na kątownikach do dolnego mocowania rusztu. W każdej płytce na dole wycięcie na ściankę kątownika, tak że przylegały bardzo dobrze, na tylnej ścianie postawione na wsporniku z kątownika razem 8 sztuk. Moim zdaniem producent jeżeli coś robi to ma w tym swój cel, a opinie na ten temat są różne. Zauważyłem że kocioł z szamotem ma trochę częstsze cykle pracy, więcej ciepła oddawane jest w wyższych partiach i szybciej osiąga temp. zadaną. Pewnie gdyby różnice były znaczące to wcale bym się nie odzywał, żeby nie robić zamieszania.

mchomen
08-02-2015, 11:12
Czy silny wiatr może powodować duży wzrost temperatury spalin?Spójżcie na moje wykresy.

karoka65
08-02-2015, 11:23
Może.

mchomen
08-02-2015, 11:42
No i jak otwieram drzwiczki od paleniska to płomień odrazu nie idzie do góry tylko ciągnie go w dół , w tylny kanał

karoka65
08-02-2015, 12:09
To też raczej normalne, rozszczelniasz kocioł i robisz w nim dodatkowy "przeciąg"
Jak już to rozszczelnij komin, uchyl wyczystkę na czas wiatru.

mchomen
08-02-2015, 12:10
oki rozumiem

mark3k
08-02-2015, 12:11
No i jak otwieram drzwiczki od paleniska to płomień odrazu nie idzie do góry tylko ciągnie go w dół , w tylny kanał

Zamontuj RCK i po problemie. Wielokrotnie już o tym było pisane.

mchomen
08-02-2015, 12:17
Zamontuj RCK i po problemie. Wielokrotnie już o tym było pisane.

Na wiosne napewno

karoka65
08-02-2015, 12:21
Zamontuj RCK i po problemie. Wielokrotnie już o tym było pisane.
Nom :)

mchomen
08-02-2015, 12:35
No bo w obecnej sytuacji komin wciąga u mnie ciepło a nie piec,co widać po spalinach.Dobrze kumam?

minertu
08-02-2015, 18:08
No bo w obecnej sytuacji komin wciąga u mnie ciepło a nie piec,co widać po spalinach.Dobrze kumam?
O tym też było wielokrotnie wałkowane.

mchomen
08-02-2015, 20:01
O tym też było wielokrotnie wałkowane.

Jak na moją krótką przygode z RBR(pierwszy sezon) jeszcze nic o tym nie czytałem na ten temat , dlatego pytam.No i widze , że wiaterek pomału ustaje i spalinki też troszke w dół.

mrwysoki
10-02-2015, 08:11
Cześć
Pale już trzeci sezon RBR 17KW i mam kilka spostrzeżeń, uwag, pytań odnośnie pracy z tym piecem. Jak ktoś ma ochotę to niech napisze czy ma podobne objawy i jak temu zaradzić
1. Palenie węglem wysoko kalorycznym (ok.29MJ) powoduje grzanie się podajnika temperatura oscyluje w granicach 80-100stopni, co czasami powoduje wygenerowanie alarmu :zapłon paliwa w podajniku", przy spalaniu węgla trochę gorszej jakości (25MJ) takiego problemu już nie ma.
2. Czy wajcha do czyszczenia za zasobnikiem, ma przesuwać się bardzo luźno beż żadnych oporów jakby o nic nie ocierała?
3. W tym sezonie mam spory problem z niedopalonym węglem, za nic nie mogę się go pozbyć próbowałem już zmieniań moc dmuchawy i czas podawania ale to nic nie daje, jak zwiększę moc dmuchawy robi się krater w podajniku a niedopalony węgiel dalej jest. (spalanie w trybie automatycznym),
Dzięki
https://device.esterownik.pl/device/2418/

zbigmaz01
10-02-2015, 09:06
ad 3 - wklej na nowo koronę
ad 2 - u mnie jest prawie luźna
ad 1 - żar może schodzić z nisko, tak miałem na wesołej. Podnieś poziom kopca na palniki, u mnie się poprawiło i temp. wychodzą 55-60*C

mrwysoki
10-02-2015, 09:18
ad 3 - wklej na nowo koronę
ad 2 - u mnie jest prawie luźna
ad 1 - żar może schodzić z nisko, tak miałem na wesołej. Podnieś poziom kopca na palniki, u mnie się poprawiło i temp. wychodzą 55-60*C


ad 3, jest jakiś dobry sposób na oderwanie korony bo u mnie za nic nie chce się oderwać a nie chce zbyt mocno przywalić młotkiem, żeby nie pękła.
ad. 1 kopiec na palniku mam wysoko, może po uszczelnieniu na nowo korony coś się poprawi, jak nie, zostaje palić tylko gorszym węglem
dzięki

bobasxx
10-02-2015, 09:20
Ad.1 Może otwory antyspalinowe się "odetkały".
Ad.2 Tak całkiem luźno to nie, jak otworzysz górne drzwiczki to widać tą blachę którą wajcha porusza, sprawdź czy się przesuwa.
Ad.3 Korona albo trafił Ci się trudny opał, próbowałeś do niego dosypać coś mniej spiekalnego?

bobasxx
10-02-2015, 09:23
ad 3, jest jakiś dobry sposób na oderwanie korony bo u mnie za nic nie chce się oderwać a nie chce zbyt mocno przywalić młotkiem, żeby nie pękła.
ad. 1 kopiec na palniku mam wysoko, może po uszczelnieniu na nowo korony coś się poprawi, jak nie, zostaje palić tylko gorszym węglem
dzięki

Najpierw musisz wygasić kocioł, poczekać aż trochę wystygnie i spróbować podważyć koronę przez drzwiczki jakimś kołkiem drewnianym.

mrwysoki
10-02-2015, 09:27
Ad.1 Może otwory antyspalinowe się "odetkały".
Ad.2 Tak całkiem luźno to nie, jak otworzysz górne drzwiczki to widać tą blachę którą wajcha porusza, sprawdź czy się przesuwa.
Ad.3 Korona albo trafił Ci się trudny opał, próbowałeś do niego dosypać coś mniej spiekalnego?

ad. 3 to raczej nie wina węgla, paliłem już trzema rodzajami i zawsze jest to samo,
chyba będę musiał sprawdzić tę koronę.
dzieki

miuzziker
10-02-2015, 10:35
Jakim najgrubszym sortymentem można palić w kotle ekouniversal 12kW? Czy można palić sortymentem orzech II ?

fenix2
10-02-2015, 13:57
Jakim najgrubszym sortymentem można palić w kotle ekouniversal 12kW? Czy można palić sortymentem orzech II ?
Max 30mm. To nie zależy od mocy kotła tylko podajnika.

bobasxx
10-02-2015, 14:03
Myślę, że do 35mm. Jak paliłem miałem, to pojawiały się w nim takie śledzie po 50mm ale długie a wąskie i podajnik łykał je bez problemu.

Wydaje mi się, że orzech II będzie za gruby.

zbigmaz01
10-02-2015, 14:28
ad 3, jest jakiś dobry sposób na oderwanie korony bo u mnie za nic nie chce się oderwać a nie chce zbyt mocno przywalić młotkiem, żeby nie pękła.
ad. 1 kopiec na palniku mam wysoko, może po uszczelnieniu na nowo korony coś się poprawi, jak nie, zostaje palić tylko gorszym węglem
dzięki
Pierwsze co robię to obijam od góry przez klocka, po rogach i to mocno. Żeliwo nie jest takie kruche jak piszą a korona taka cienka nie jest. Jak obiję to potem na wagę przez drzwiczki jakimś łomikiem, można też wtedy klepnąć po przeciwnej stronie korony, pomaga :D
Mocny węgiel ma mało popiołu, większe dawki, mało wiatru i dasz radę :)

zbigmaz01
10-02-2015, 14:33
Ad.1 Może otwory antyspalinowe się "odetkały".
Ad.2 Tak całkiem luźno to nie, jak otworzysz górne drzwiczki to widać tą blachę którą wajcha porusza, sprawdź czy się przesuwa.
Ad.3 Korona albo trafił Ci się trudny opał, próbowałeś do niego dosypać coś mniej spiekalnego?Zaślepiłem i nie wiem czy temp. spadła o max 5*C, może to to że teraz palę miałem?

bobasxx
10-02-2015, 14:43
Zaślepiłem i nie wiem czy temp. spadła o max 5*C, może to to że teraz palę miałem?

A przed zaślepieniem miałeś je całkowicie drożne ?
U mnie po zaślepieniu temperatura spadła o 40*C

zbigmaz01
10-02-2015, 14:58
Wszystkie trzy wyglądały jak dopiero odlane :D Żadnych śladów klejenia. Ale może jak kupowałem jeszcze tak miało być?
Jak zasypię groch to może będę widział większą różnicę.

mrwysoki
10-02-2015, 18:23
Wszystkie trzy wyglądały jak dopiero odlane :D Żadnych śladów klejenia. Ale może jak kupowałem jeszcze tak miało być?
Jak zasypię groch to może będę widział większą różnicę.

to jak to jest z tymi otworami trzeba je zaspawać czy nie, a w ogóle gdzie one są i czy aby je zaspawać to trzeba wyciągać podajnik

bobasxx
10-02-2015, 18:30
Niestety żeby się do nich dobrać, trzeba rozkręcić palnik w połowie i wyjechać koszem wraz ze ślimakiem i przekładnią. Najlepiej do tej operacji zabrać się przy pustym podajniku, można wtedy tylko trochę rozsunąć i zaślepić te otwory.
Czy trzeba, jak już wszystkie potencjalne przyczyny wysokiej temperatury podajnika zostaną wyeliminowane, a ta nadal jest wysoka, to myślę że trzeba ;)

mrwysoki
10-02-2015, 18:42
Niestety żeby się do nich dobrać, trzeba rozkręcić palnik w połowie i wyjechać koszem wraz ze ślimakiem i przekładnią. Najlepiej do tej operacji zabrać się przy pustym podajniku, można wtedy tylko trochę rozsunąć i zaślepić te otwory.
Czy trzeba, jak już wszystkie potencjalne przyczyny wysokiej temperatury podajnika zostaną wyeliminowane, a ta nadal jest wysoka, to myślę że trzeba ;)

chyba poczekam do wiosny, bo widzę że to grubsza sprawa, a na razie będę próbował innych sposobów
dzięki

karoka65
10-02-2015, 19:18
chyba poczekam do wiosny, bo widzę że to grubsza sprawa, a na razie będę próbował innych sposobów
dzięki
Tylko tak Ci się wydaje :)
jeśli wypalisz węgiel do cna, to zajmuje to tyle co odkręcenie 4 śrub, odsuwasz zasobnik razem z motoreduktorem i ślimakiem bez żadnego innego rozkręcania, zaklejasz te otwory sylikonem lub kitem do tłumików, jeśli chcesz na wieki wieków i masz jakiś szwajcaparat to je zaspawać.
Później zjechać to do kupy, zakręcić te 4 śruby i miejsce połączenia zaciągnąć cienką warstwą sylikonu.
W godzinę z pifkiem można się obrobić na leżąco :)

Delphion1
10-02-2015, 19:39
Tylko tak Ci się wydaje :)
jeśli wypalisz węgiel do cna, to zajmuje to tyle co odkręcenie 4 śrub, odsuwasz zasobnik razem z motoreduktorem i ślimakiem bez żadnego innego rozkręcania, zaklejasz te otwory sylikonem lub kitem do tłumików, jeśli chcesz na wieki wieków i masz jakiś szwajcaparat to je zaspawać.
Później zjechać to do kupy, zakręcić te 4 śruby i miejsce połączenia zaciągnąć cienką warstwą sylikonu.
W godzinę z pifkiem można się obrobić na leżąco :)
Potwierdzam i przy wesołej innej rady nie było teraz max 60oC.Wcześniej ciągle alarmy.

minertu
10-02-2015, 19:57
Też paliłem Wesołą i nigdy nie miałem problemu z temp podajnika.

mrwysoki
10-02-2015, 20:57
jeśli to takie proste to w sobotę spróbuje zobaczymy co z tego wyjdzie, bo jak na razie ta temp. podajnika mnie wykańcza, teraz palę węglem z kopalni Silesia i temp. dochodzi do 95*C.

prz3kus
11-02-2015, 06:40
Też paliłem Wesołą i nigdy nie miałem problemu z temp podajnika.

No widzisz a ja miałem ten problem nawet po zaspawaniu otworów, dopiero zmniejszenie dosuszania o połowę przyniosło mi max 50C na podajniku :)

Jeszcze kupie w tym roku i założę RCK, bo już więcej pomysłów nie mam.
Na wiosnę zaś odetkamy dosuszanie bo przy małych kaloriach problemu nie ma :)

minertu
11-02-2015, 08:10
Ja powietrze do zbiornika dostarczam otworem fi 10 mm , jaka jest temp podajnika widać na schemacie.

bobasxx
11-02-2015, 08:23
jeśli to takie proste to w sobotę spróbuje zobaczymy co z tego wyjdzie, bo jak na razie ta temp. podajnika mnie wykańcza, teraz palę węglem z kopalni Silesia i temp. dochodzi do 95*C.

Tylko nie zapomnij wypalić całego węgla i wygasić kotła, bo jak nie zgaśnie całkowicie to po rozjechaniu palnika będzie się kopciło.

Delphion1
11-02-2015, 10:07
Też paliłem Wesołą i nigdy nie miałem problemu z temp podajnika.
Grzes bo Tobie sie praktycznie nie odstawia i( chyba kiedyś pisałeś że czujnik przenosiłeś )niestety u mnie musi i dlatego były podejrzewam problemy a czujnik w standard miejscu.
W zeszłym roku na miale nie miałem takich cudów a w tym roku pozałowałem zmiany opału i ciagłe alarmy mnie wykańczały.Zakleiłem i spokój a dosuszania tez próbowałem ograniczyć jednak nie widziałem różnicy więc zostawiłem normal.
Zaobserwowałem że po zatkaniu otworów spalinowych piec wiecej pali przy tych samych ustawieniach ale pogoda ciągle kaprysna więc może to być przypadek.
Z innej beczki kto ograniczał moc palnika cegłą szamotkową i ewentualnie umieszczenie jej od strony zasobnika(zasłoniłem na razie kilka centów) da pożądane rezulataty?Robił ktoś próby i z jakim skutkiem?Ma ktoś z tym doswiadczenie?

minertu
11-02-2015, 10:32
Pełna zgoda.Trzeba jeszcze dodać,że w RBR palnik jest omywany spalinami co też podnosi jego temp.Temp 60 deg nie jest jakaś straszna.
Więcej pali tzn ile?
U mnie czujnik jest niezmiennie w tym samym miejscu co na palnikach BRUCER. Ta blaszka na EKOENERGII dużo szybciej się nagrzewa w podtrzymaniu dlatego lepiej jest go zamontować na opasce pomiędzy kosz a dmuchawę.Chce zaznaczyć,że nie wszyscy mają takie problemy co oznacza,że ma na to wpływ cyrkulacja powietrza w całym budynku łącznie z ciągiem kominowym.

bobasxx
11-02-2015, 11:07
Z innej beczki kto ograniczał moc palnika cegłą szamotkową i ewentualnie umieszczenie jej od strony zasobnika(zasłoniłem na razie kilka centów) da pożądane rezulataty?Robił ktoś próby i z jakim skutkiem?Ma ktoś z tym doswiadczenie?

Ale chodzi Ci o taki patent jak kolega w84u w burnerze stosował, szamotka w środku ? Czy postawienie jej na palniku ?

No i co Cię skłania do takich pomysłów, nie dopala Ci, nierówno się pali ?

adkwapniewski
11-02-2015, 18:21
temp podajnika to temp zasilania podłogówek

Da się jeszcze temp CO spłaszczyć ?

303975

minertu
11-02-2015, 20:12
Da się,pytanie czy wykres to priorytet?

adkwapniewski
11-02-2015, 20:38
Da się,pytanie czy wykres to priorytet?

Priorytet - nie.

Może się mylę ale kociołek lepiej pracuje i jakby mniej spalał - od kiedy pracuje ciągle i bez kręcenia - gdyby udało się jeszcze bardziej "wyprostować" temp CO urwałbym z 1-2kg/d :)

Jak połączyć powroty żeby nie zdławić przepływu ? (Najlepiej jakby była jakaś fotka )

minertu
12-02-2015, 06:17
Jakiej średnicy masz powrót?

prz3kus
12-02-2015, 09:03
Jakiej średnicy masz powrót?
Zboczeniec :lol2:

Ludzie będzie jeszcze zima bo nie wiem czy kupic węgiel juz na lato czy na zimę :)

minertu
12-02-2015, 09:28
Zboczeniec :lol2:

Ludzie będzie jeszcze zima bo nie wiem czy kupic węgiel juz na lato czy na zimę :)
Głodnemu chleb na myśli :P

djhiq
12-02-2015, 11:58
Ale chodzi Ci o taki patent jak kolega w84u w burnerze stosował, szamotka w środku ? Czy postawienie jej na palniku ?

No i co Cię skłania do takich pomysłów, nie dopala Ci, nierówno się pali ?

Też mnie to bardzo interesuje. U mnie podobnie jak zresztą u wszystkich podejrzewam pali się bardziej na palniku od strony podajnika. Tam wszystko przepalone, nawet spieki się robią i kratery a na drugiej stronie wolniutko się pali i schodzą niedopały do popielnika. Czy ktoś testował patent z robieniem nakłądki na palnik zmniejszającej jego rozmiar (kątownik + scięta szamotka) ? Ciekawi mnie to czy to by zdało egzamin

bobasxx
12-02-2015, 12:00
U mnie pali się ładnie na całości. Kocioł się odstawia ale na krótko.

minertu
12-02-2015, 12:05
Też mnie to bardzo interesuje. U mnie podobnie jak zresztą u wszystkich podejrzewam pali się bardziej na palniku od strony podajnika. Tam wszystko przepalone, nawet spieki się robią i kratery a na drugiej stronie wolniutko się pali i schodzą niedopały do popielnika. Czy ktoś testował patent z robieniem nakłądki na palnik zmniejszającej jego rozmiar (kątownik + scięta szamotka) ? Ciekawi mnie to czy to by zdało egzamin
U mnie pali się na całości.Muszę pomyśleć nad dyszą do małej ekoenergii :)
0,5cm już robi różnicę.

djhiq
12-02-2015, 12:36
U mnie pali się na całości.Muszę pomyśleć nad dyszą do małej ekoenergii :)
0,5cm już robi różnicę.

No mi się zdaje że taki podobny patent powinien też tu zagrać który spowoduje większą dystrybucję węgla na środek i koniec palnika. Pytanie tylko czy trzeba będzię się zająć zmianą dystrybucji powietrza do korony? Może mi się kiedyś znajdzie trochę czasu i się pobawię nad taką nakładką bo mi się nie podoba jak mój palnik wygląda. No i też by się jego moc chyba trochę zmniejszyła a ta jest też trochę za duża w moim przypadku. Ale zauwazyłem (bo już mieszkam) że jest to co mówiłeś o ilości wody w piecu. Mocowo jest on wystarczający na mój dom ale ma za mało pojemny wodnie i ciężko go prowadzić stabilnie. Jechałem na ecoalu i o ile na małych obrotach zachowywało si się to ok to już jak zaczął porządnie dmuchać to przy spiekającym się węglu jaki teraz mam jest już nieciekawie

adkwapniewski
12-02-2015, 13:31
Jakiej średnicy masz powrót?

dwa powroty : jeden obieg cwu, drugi obie podłogówki , średnica - nie pamiętam dokładnie - chyba 1" albo 1"3/4 .Sprawdzę wieczorem


U mnie pali się na całości.Muszę pomyśleć nad dyszą do małej ekoenergii :)
0,5cm już robi różnicę.

tak z 1cm-2cm z gotowymi otworami po obwodzie (bardziej okrąg w środku)

Zewnętrzny obrys mógłby być też troszkę krótszy , szczególnie z przeciwnej strony podajnika ...

to ile za taką do ekoenergii bez rogów ? :)

Największa zarejestrowana moc była w okolicach sylwestra (chwilowo dobiło do 7kW) - ale wtedy kocioł nie pracował ciągle. Jak pracuje ciągle to płynie w granicach 1-3kW. (Średnia 2,2kW)