PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

karoka65
04-03-2012, 15:23
Piotrek42 teraz zamawiał z zaworem DBV, wychodzi połowę taniej niż wężownica dlatego to doradzam żeby nie robić dużych kosztów.
Nie ma problemu z gwarancją.

mylas
04-03-2012, 15:38
A czy naczynie przeponowe na powrocie jest konieczne tylko w układzie zamkniętym?

karoka65
04-03-2012, 16:25
A czy naczynie przeponowe na powrocie jest konieczne tylko w układzie zamkniętym?

Naczynie przeponowe musi być ale nie musi być koniecznie na powrocie, robi się na powrocie bo tam jest niższa temperatura.
Ważnym jest to że między naczyniem a kotłem nie powinno być żadnych zaworów.
Na powrocie dać np. śrubunek i wyprowadzić trójnik i z trójnika wyjść rurką do naczynia.
Nie jestem mocny z instalatorstwa ale powtarzam to co słyszałem od fachowca.

Piotrek42
04-03-2012, 16:41
Tak kol mylas kupiłem rbr-a z DBV, działa lepiej,wydajniej i szybciej jak wężownica no i jest połowę tańszy.Kupiłem kocioł z zamontowanym już zaworem,a tą instrukcją to nie przejmujemy sie tak do końca ;)

minertu
05-03-2012, 21:56
Już niebawem w sprzedaży pojawi się nowe dziecko firmy INSTALCO RBR 11kW.
nie chcę wybiegać za bardzo do przodu ale myślę,że nastąpi to gdzieś za 3-4 tyg.

karoka65
05-03-2012, 22:08
Już niebawem w sprzedaży pojawi się nowe dziecko firmy INSTALCO RBR 11kW.
nie chcę wybiegać za bardzo do przodu ale myślę,że nastąpi to gdzieś za 3-4 tyg.
Pisałem chyba na wątku o RBR, z tego co wiem jest już chyba na stanowisku.
Prawdopodobnie wiosną będziemy mieć porządnego " malucha "

minertu
05-03-2012, 22:12
Pisałem chyba na wątku o RBR, z tego co wiem jest już chyba na stanowisku.
Prawdopodobnie wiosną będziemy mieć porządnego " malucha "
Tak tak,pisałeś.
Myślę,że w kwietniu ruszy produkcja.

mylas
06-03-2012, 08:48
Sprawność, sprawnością ale przegrzewa pomieszczenia bo źle jest ustawiony parametr:
Tryb pracy pompy CO dla reg. wewnętrznego- ma być " wyłączona" jak spadnie temp. w mieszkaniu to się włączy a tak mu przegrzewa bo pompka będzie walić non-stop.
Nie ma potrzeby w instalacji z tym kotłem montażu zaworu N- drożnego. Nieświadomi instalatorzy naciągają klientów na zbędne wydatki w postaci zakupu tegoż zaworu i kosztów związanych z jego montażem.

Ja w temacie właśnie N-drożnego, nie wiem czy dobrze rozumiem. Normalnie trzymam wyższą temperaturę na kotle i tym samym na CWU, zaworem obniżam wg potrzeb na CO? Przy sterowniku ecoal tymi obiegami steruje poprzez pompy włączając je lub wyłączając wg zadanych temperatur i odpowiedniej parametryzacji ? Czyli sterowanie oparte jest na czujniku temperatury w pomieszczeniu, czy nie istnieje ryzyko że jeżeli ten czujnik nie będzie usytuowany w miejscu najbardziej reprezentatywnym to może być problem z utrzymaniem oczekiwanej temperatury. Może ten zawór jest zbyteczny, ale może mimo wszystko daje możliwość pewnej dodatkowej korekty jak "elektronika" nie wydoli?

fi***o
06-03-2012, 10:42
Ja w temacie właśnie N-drożnego, nie wiem czy dobrze rozumiem. Normalnie trzymam wyższą temperaturę na kotle i tym samym na CWU, zaworem obniżam wg potrzeb na CO? Przy sterowniku ecoal tymi obiegami steruje poprzez pompy włączając je lub wyłączając wg zadanych temperatur i odpowiedniej parametryzacji ? Czyli sterowanie oparte jest na czujniku temperatury w pomieszczeniu, czy nie istnieje ryzyko że jeżeli ten czujnik nie będzie usytuowany w miejscu najbardziej reprezentatywnym to może być problem z utrzymaniem oczekiwanej temperatury. Może ten zawór jest zbyteczny, ale może mimo wszystko daje możliwość pewnej dodatkowej korekty jak "elektronika" nie wydoli?

Witam
Lepszym rozwiązaniem jest montaż zaworów z głowicami termostatycznymi , za ich pomocą wyregulujesz temperaturę w każdym pomieszczeniu wg. potrzeb

j23titus
06-03-2012, 11:37
Już niebawem w sprzedaży pojawi się nowe dziecko firmy INSTALCO RBR 11kW.
nie chcę wybiegać za bardzo do przodu ale myślę,że nastąpi to gdzieś za 3-4 tyg.

Ten maluszek byłby idealny na moje potrzeby, ale już za późno. i tak bym nie oddał mojej "17". Ciekawe jakie będzie spalanie przy tych temperaturach u mnie idzie niecałe 13-14 kg więc pewnie by zeszła poniżej "dyszki" :)

zbigmaz01
06-03-2012, 14:58
Witam
Lepszym rozwiązaniem jest montaż zaworów z głowicami termostatycznymi , za ich pomocą wyregulujesz temperaturę w każdym pomieszczeniu wg. potrzeb
Ja mam tak samo w jednej części budynku ( moja strona), na grzejnikach mam zawory termostatyczne i temperatury ustawiamy sobie takie jakie kto chce. Pompę ustawiłem na cykliczną specjalnie, a można ustawić wtedy na załączona. Wtedy cały czas pompa pracuje i w zależności które pomieszczenie szybciej się wychłodzi to tam zadziała zawór termostatyczny na grzejniku i od razu zostaje on dogrzewany.
Co do sterowania zaworem n-drożnym to wyczytałem na forum (nie tylko tym) że sterujesz nim temperatury : wody powracającej do kotła i samej CO. Przy CO sterując tym zaworem masz możliwość sterowania temperaturą grzejnika, czyli możesz mieć grzejniki cieplejsze lub chłodniejsze. Jeżeli masz sterownik który ma regulator pogodowy, to to samo można uzyskać przez niego. Wystarczy sobie ustawić swoje wartości w krzywej grzania. Co prawda eCoala na regulacji ma przeskoki w granicach 4*C ale taka różnica na grzejniku to pryszcz. (Fajnie jak ta różnica była by od 2*C)
Tak że na dostosowanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach nie powinieneś mieć kłopotu.
Zresztą od czego masz to forum? Pytasz i koledzy doradzą :)

fi***o
06-03-2012, 22:43
Ten maluszek byłby idealny na moje potrzeby, ale już za późno. i tak bym nie oddał mojej "17". Ciekawe jakie będzie spalanie przy tych temperaturach u mnie idzie niecałe 13-14 kg więc pewnie by zeszła poniżej "dyszki" :)

Niestety muszę kolegę rozczarować!
Ten kocioł nie spali dużo mniej od kotła za dużego , trik polega na tym że będzie bardziej dopasowany do małej powierzchni budynku , a zużycie paliwa i tak głównie zależy od strat energetycznych obiektu.
Jest jedna podstawowa zasada , a może dwie które wpływają na zużycie paliwa : 1. ocieplenie budynku . 2. jakość paliwa
Całkowicie pomijam aspekty związane z regulacją spalania czy temperaturą w budynku czy też temperaturą zewnętrzną ponieważ są to wartości względne.

mylas
07-03-2012, 08:06
Ja mam tak samo w jednej części budynku ( moja strona), na grzejnikach mam zawory termostatyczne i temperatury ustawiamy sobie takie jakie kto chce. Pompę ustawiłem na cykliczną specjalnie, a można ustawić wtedy na załączona. Wtedy cały czas pompa pracuje i w zależności które pomieszczenie szybciej się wychłodzi to tam zadziała zawór termostatyczny na grzejniku i od razu zostaje on dogrzewany.
Co do sterowania zaworem n-drożnym to wyczytałem na forum (nie tylko tym) że sterujesz nim temperatury : wody powracającej do kotła i samej CO. Przy CO sterując tym zaworem masz możliwość sterowania temperaturą grzejnika, czyli możesz mieć grzejniki cieplejsze lub chłodniejsze. Jeżeli masz sterownik który ma regulator pogodowy, to to samo można uzyskać przez niego. Wystarczy sobie ustawić swoje wartości w krzywej grzania. Co prawda eCoala na regulacji ma przeskoki w granicach 4*C ale taka różnica na grzejniku to pryszcz. (Fajnie jak ta różnica była by od 2*C)
Tak że na dostosowanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach nie powinieneś mieć kłopotu.
Zresztą od czego masz to forum? Pytasz i koledzy doradzą :)

Drążę dalej:
Jak pompa pracuje w trybie ciągłym to co dzieje się w sytuacji gdy: w moim przypadku np. na dole w salonie grzejniki bez termostatów i czujnik z nastawą 22 stopnie, pozostałe pomieszczenia oraz pokoje na poddaszu z grzejnikami z termostatami nastawy również 22 st. Sytuacja taka: pomieszczenia z termostatami nagrzały się najpierw (teoretycznie) więc zawory się zamykają, i następnie salon dochodzi do zadanych 22 st. I co się dzieje? Pompa CO się wyłącza? Jeżeli tak to gdy w pozostałych pokojach temperatura spadnie (np ostre wietrzenie) termostaty się otwierają ale dalej nie ma obiegu bo pompa stoi i czeka kiedy w salonie temperatura spadnie poniżej 22 st a może tak trwać długo. Czy jest tak jak nazwa wskazuje pompa pracuje ciągle ale wtedy mimo osiągniętej temperatury w salonie grzejnik grzeje dalej bo nie ma termostatu. Czy może zastosować same termostaty bez czujnika w salonie ale w tedy co jest punktem odniesienia? temperatura wody wyjściowej z kotła? Ale wtedy temperatura na CO i CWU będzie musiała być ta sama. Dodam jeszcze że oprócz grzejników mam z rozdzielaczy na każdej kondygnacji (parter i poddasze) odprowadzone po dwa obiegi podłogówki z zaworami termostatycznymi RLT na powrotach.
Jeżeli napisałem herezje to wybaczcie i poprawcie :no:, to będzie moja pierwsza przygoda z własnym CO i kotłem, a to co wiem (nie ma tego zbyt wiele) to to co doczytałem i wydedukowałem.

minertu
07-03-2012, 17:24
Pompa gdy jest w pracy ciągłej to tak pracuje-ciągle.Głowice z pracą pompy nie mają nic wspólnego.One odcinają tylko obieg grzejnika wtedy gdy osiągną temp jaką sobie ustawisz.Pompa pracuje w trybie ciągłym.

karoka65
07-03-2012, 17:39
Dodam że temp. CO i CWU nie musi być taka sama. Dajesz osobną pompkę i obieg na CWU, wtedy ciepła woda grzeje się do tej temp. jaką ustawisz, bojler ma osobny czujnik wyprowadzony z eCoala w standardzie.

Michał30
14-03-2012, 17:21
Witam wszystkich szczęśliwych użytkowników kociołków Rbr Ekouniwersal,bo tylko sami szczęśliwcy tutaj są! W pierwszych słowach chcę podziekować użytkownikowi keteimj który dwa dni temu w temacie który obserwowałem tez o spalaniu pewnego kociołka już nie będę rozpowiadał jakiego bo i po co! wrzucił link odnośnie tego wątku o kociołkach Rbr i tak od dwóch dni pomalutku przeczytałem te całe 39 stron jak że pięknej lektury i jestem pod wielkim wrażeniem tego piecyka.Czytałem i szukałem i po przeczytaniu już wiem że znalazłem :) bynajmniej tak mi się wydaje na ten czas.Martwi mnie tylko to że nie mogę być posiadaczem tego kociołka już od zaraz! z tego względu że puki co to mieszkam i pracuje za granicą,a domek stoi już w Polsce wybudowany i czeka na urządzenie miedzy innymi kotłowni-jak dobrze pójdzie to nastąpi to tego lata!. Miałbym jeszcze jedno pytanie do użytkowników czy znajdę kogoś z woj.Pomorskiego a może partnerzy tej firmy gdzieś stacjonują w pobliżu Pomorskiego!? za wszystkie podpowiedzi serdecznie dziękuję i pozdrawiam 3 majcie się ciepło!

zbigmaz01
14-03-2012, 18:21
Tylko podaj adres to się zaopiekujemy, wstawimy sobie kociołek, mebelki, telewizor a nie zapomnimy o browarkach :) Będzie bardzo fajna baza wypadowa na długie sobotnio-niedzielne picie browarków :wave:

A swoją drogą na pewno ktoś się odezwie z propozycją :D

Dobry wybór, byle byś nie kupił za dużego :)

I pamiętaj o jednym - żadnych wodotrysków nie potrzebujesz, ten kociołek da sobie radę ze wszystkim jak będzie instalacja zrobiona dobrze.

Michał30
14-03-2012, 18:34
Tylko podaj adres to się zaopiekujemy, wstawimy sobie kociołek, mebelki, telewizor a nie zapomnimy o browarkach :) Będzie bardzo fajna baza wypadowa na długie sobotnio-niedzielne picie browarków :wave:

A swoją drogą na pewno ktoś się odezwie z propozycją :D

Dobry wybór, byle byś nie kupił za dużego :)

I pamiętaj o jednym - żadnych wodotrysków nie potrzebujesz, ten kociołek da sobie radę ze wszystkim jak będzie instalacja zrobiona dobrze.

A pewnie że podam adres!!! pod warunkiem że jak wstawicie kociołek to już go tam zostawicie :wave: Miałeś racje zbigmaz01 już ktoś się do mnie odezwał na Priv lece czytać!! aha nie zapomnij o browarach :)

zbigmaz01
14-03-2012, 19:13
A pewnie że podam adres!!! pod warunkiem że jak wstawicie kociołek to już go tam zostawicie :wave: Miałeś racje zbigmaz01 już ktoś się do mnie odezwał na Priv lece czytać!! aha nie zapomnij o browarach :)Zawsze mam zapas w piwnicy. Takiego trunku nie może mi brakować przy tym forum :lol2::D:lol2::D:lol2:

dino49
14-03-2012, 19:23
A ten sąsiad :) z odległości 30 km był?

karoka65
14-03-2012, 19:31
Będzie, będzie tylko jak trochę więcej wolnych mocy przerobowych będzie :)
Zbyszkowi w zamian miłą dziewczynę podesłałem hehe.

zbigmaz01
14-03-2012, 19:47
Będzie, będzie tylko jak trochę więcej wolnych mocy przerobowych będzie :)
Zbyszkowi w zamian miłą dziewczynę podesłałem hehe.
Mówisz o głosie przez telefon? A jak tą miłą dziewczynę poznam i moja druga połowa się obrazi to odeślę ją do ciebie :) ( mówię o drugiej połówce):jawdrop:

karoka65
14-03-2012, 19:53
Dino z tą dziewczyną to było tak:
Wczoraj rozmawiałem z bardzo miłą i zaradną dziewczyną z okolic Dzierżoniowa na temat kociołka do nowego domku a że temat ją zaciekawił i byłaby rada ujrzeć go na oczy, najlepiej jak pracuje to zaproponowałem że najbliżej ma do zbyszka, ja nie jestem bezstronny także najlepiej jak zobaczy sama i porozmawia z użytkownikiem.
Zbyszek fajny i uczynny chłop to się zgodził i tak to było.
Pani Agnieszka chyba się nie obrazi że tak napisałem.

karoka65
14-03-2012, 19:55
Mówisz o głosie przez telefon? A jak tą miłą dziewczynę poznam i moja druga połowa się obrazi to odeślę ją do ciebie :) ( mówię o drugiej połówce):jawdrop:
Tak myślałem że wspaniałomyślnie swoją żonę będziesz chciał mi odesłać :)
ty stary cwaniaczku

zbigmaz01
14-03-2012, 19:58
Tak myślałem że wspaniałomyślnie swoją żonę będziesz chciał mi odesłać :)
ty stary cwaniaczkuTo że mam troje wnuków to nie oznacza że jestem "stary" :)

Piotrek42
14-03-2012, 20:01
Chcecie się pośmiać??? Dziś do mojego ojca podjechał moj teśc no i oglądali kociołek....(nie zamontowany jeszcze) no i...............będe zamawiac jeszcze jednego rbr-a ale tego najmiejszego :) wiec kol Karoke65 kocioł 12Kw z nr1 -jedzie do mnie :D możesz szykować...

karoka65
14-03-2012, 20:02
Wiesz że nie to miałem na myśli.
Stary ale cwaniak. hehe

dino49
14-03-2012, 20:13
Chcecie się pośmiać??? Dziś do mojego ojca podjechał moj teśc no i oglądali kociołek....(nie zamontowany jeszcze) no i...............będe zamawiac jeszcze jednego rbr-a ale tego najmiejszego :) wiec kol Karoke65 kocioł 12Kw z nr1 -jedzie do mnie :D możesz szykować...
12 kW :eek: czy 11 KW?

Piotrek42
14-03-2012, 20:26
12 kW :eek: czy 11 KW?

o 1 kw nie chodzi......:D

karoka65
14-03-2012, 20:26
11kW

karoka65
14-03-2012, 20:29
Chcecie się pośmiać??? Dziś do mojego ojca podjechał moj teśc no i oglądali kociołek....(nie zamontowany jeszcze) no i...............będe zamawiac jeszcze jednego rbr-a ale tego najmiejszego :) wiec kol Karoke65 kocioł 12Kw z nr1 -jedzie do mnie :D możesz szykować...
Z numerem 1 to może zrobić jak Owsiak z serduszkiem numer 1. hehe

karoka65
14-03-2012, 20:30
Joliska jak tu wpadnie to da nam żarty, brrr

keteimj
14-03-2012, 20:42
A co tu tak wesoło? chyba wiosne poczuli albo prymuchy popróbowali

Michał30

Zastanów się czy się chcesz męczyć w tym luksusie jak i my sie męczymy ;)

Ja tam do Giżycka w najbliższym czasie się nie wybieram także mi wszystko jedno :0)

nie wiem co jest nie mogę wstawiać emotikonów - pewnie zbigmaz01 wszystkie wykorzystał na forum :}

karoka65
14-03-2012, 20:48
keteijm jak wszystko gra to i człowiekowi lepiej na duszy.
Jakoś nie widzę żeby na forum eSterownik użytkownicy RBRów marudzili i wydziwiali.

Michał30
14-03-2012, 21:02
A co tu tak wesoło? chyba wiosne poczuli albo prymuchy popróbowali

Michał30

Zastanów się czy się chcesz męczyć w tym luksusie jak i my sie męczymy ;)

Ja tam do Giżycka w najbliższym czasie się nie wybieram także mi wszystko jedno :0)

nie wiem co jest nie mogę wstawiać emotikonów - pewnie zbigmaz01 wszystkie wykorzystał na forum :}

No nie wiem cały czas się zastanawiam :) !! wszyscy tacy wycieńczeni że od tygodnia nic nie pisali musiałem to dzisiaj rozkręcić i zobacz co się dzieje nie można nadążyć :wave:

zbigmaz01
14-03-2012, 21:14
...
...
pewnie zbigmaz01 wszystkie wykorzystał na forum :}
Jednak nie wszystkie :)

sipus31
14-03-2012, 21:18
11kW

Juz widze miny instalatorow ,11kW co Pan zwariowal ? hehe

zbigmaz01
14-03-2012, 21:21
Juz widze miny instalatorow ,11kW co Pan zwariowal ? hehe
Jakbyś widział minę karoki jak chciałem 17 kW do 300m2 to byś wiedział jak ona wygląda:wave:

karoka65
14-03-2012, 21:27
Michał to jeden z najspokojniejszych wątków o kotle. W razie potrzeby zawsze ktoś coś mądrego doradzi i wszyscy się szanują.
Nie ma tzw. forumowych awanturników że wszystko mu się nie podoba, a jak zapytasz konkretnie co ? to w sumie nie wie co i cię zwymyśla że się wymądrzasz i się czepiasz.
Pisałem już kiedyś nawet do zbyszka bo mówi że on zielony bo cały czas prądem grzał. Mówię chłopie teraz pytasz a niedługo będziesz innym pomagał i tak było ostatnio jak większość pojechała w weekend na targi do Sosnowca to zbyszek już tu wykazywał się swoją wiedzą doradzając innym.
Powiem cieszy to.
Nikt nie jest alfą ani omegą, wydaje mi się że wiem dużo o kotłach i sterownikach ale czasami ludzie mają takie problemy a raczej instalacje że też dzwonię do producenta eCoala i pytam bo czegoś po prostu nie wiem albo czegoś nie jestem pewien.
Jak to mówią człowiek uczy się całe życie a i tak głupi umiera :)
Smutna ale prawda.

karoka65
14-03-2012, 21:31
Cześć Sławek, gdzie się podziewałeś ?
Cały czas robota co ?
Jak się chce w nowym to trzeba zaiwaniać całymi dniami, ale jeszcze trochę i będzie spokój.

sipus31
14-03-2012, 21:36
Cześć Sławek, gdzie się podziewałeś ?
Cały czas robota co ?
Jak się chce w nowym to trzeba zaiwaniać całymi dniami, ale jeszcze trochę i będzie spokój.

Witaj
dokladnie tak jak mowisz,jeszcze troche pracy i przyszly sezon grzewczy ino kanapa ,kino domowe i laptop by zerknac jak sie w piecu pali :D Ten dla mnie juz zakonczony ,piec wylaczony i bedzie odpoczywal do poznej jesieni.

karoka65
14-03-2012, 21:38
Jakbyś widział minę karoki jak chciałem 17 kW do 300m2 to byś wiedział jak ona wygląda:wave:
No chyba było zdziwko :) sam chciałbym to widzieć hehe.
Co sobie wybrałeś to masz ale dobrze że jesteś z tego zadowolony.
Ty to jesteś jedyny egzemplarz i nie tylko chyba w granicach tego kraju, na ciebie też trzeba poprawkę wziąć.
Instalator pewnie by ci wcisnął minimum ze 35kW jakbyś nie miał o tym pojęcia.

sipus31
14-03-2012, 21:39
Jakbyś widział minę karoki jak chciałem 17 kW do 300m2 to byś wiedział jak ona wygląda:wave:

Pamietam jak mowilem mojemu instalatorowi ze kupuje 17kW,
hmm moze byc malo ...:no::no:

karoka65
14-03-2012, 21:41
Witaj
dokladnie tak jak mowisz,jeszcze troche pracy i przyszly sezon grzewczy ino kanapa ,kino domowe i laptop by zerknac jak sie w piecu pali :D Ten dla mnie juz zakonczony ,piec wylaczony i bedzie odpoczywal do poznej jesieni.
Ten to szczęściarz, już sezon zakończył :)
Na drugi rok nie będzie tak lekko.
Pal jeszcze bo się rozleniwi i nie będzie chciał grzać na jesień hihi

Michał30
14-03-2012, 21:42
Michał to jeden z najspokojniejszych wątków o kotle. W razie potrzeby zawsze ktoś coś mądrego doradzi i wszyscy się szanują.
Nie ma tzw. forumowych awanturników że wszystko mu się nie podoba, a jak zapytasz konkretnie co ? to w sumie nie wie co i cię zwymyśla że się wymądrzasz i się czepiasz.
Pisałem już kiedyś nawet do zbyszka bo mówi że on zielony bo cały czas prądem grzał. Mówię chłopie teraz pytasz a niedługo będziesz innym pomagał i tak było ostatnio jak większość pojechała w weekend na targi do Sosnowca to zbyszek już tu wykazywał się swoją wiedzą doradzając innym.
Powiem cieszy to.
Nikt nie jest alfą ani omegą, wydaje mi się że wiem dużo o kotłach i sterownikach ale czasami ludzie mają takie problemy a raczej instalacje że też dzwonię do producenta eCoala i pytam bo czegoś po prostu nie wiem albo czegoś nie jestem pewien.
Jak to mówią człowiek uczy się całe życie a i tak głupi umiera :)
Smutna ale prawda.

Oj tak zgadza się wyjątkowo tutaj miło i spokojnie! puki co to nie mam jeszcze tego kociołka a wiec będę śledził dokładnie watek.Ale jak już będę jogo posiadaczem to tez będę się udzielał może nawet komuś coś podpowiem!!:wave:,jak wszyscy wyjedziecie na targi :)

sipus31
14-03-2012, 21:44
Ten to szczęściarz, już sezon zakończył :)
Na drugi rok nie będzie tak lekko.
Pal jeszcze bo się rozleniwi i nie będzie chciał grzać na jesień hihi

Ludzie wiosna idzie ,w sobote ma byc 17 stopni!!! hmm
Ja palilem 4 miesiace bez tygodnia i poszlo mi 2,5 tony wegla takze takze 0,5t mi zostalo :)

zbigmaz01
14-03-2012, 21:44
Ja wtedy może też pojadę :)

karoka65
14-03-2012, 21:45
Pamietam jak mowilem mojemu instalatorowi ze kupuje 17kW,
hmm moze byc malo ...:no::no:
Jak ci naszykował już 25 a ty mu interes zepsułeś.

zbigmaz01
14-03-2012, 21:46
A u mnie ostatni zasyp szedł 113godz 40min i dosypałem 125kg

sipus31
14-03-2012, 21:49
Jak ci naszykował już 25 a ty mu interes zepsułeś.

I tak na mnie sporo zarobil :bash:

karoka65
14-03-2012, 21:50
Ja wtedy może też pojadę :)
A mogłeś jechać ze mną nawet, miejsce było.

Piotrek42
14-03-2012, 21:50
A u mnie ostatni zasyp szedł 113godz 40min i dosypałem 125kg

A u mnie ostatni zasyp szedł równe 300h i dosypałem 150kg
12,5kg/doba

karoka65
14-03-2012, 21:52
I tak na mnie sporo zarobil :bash:
Pocieszające jest to że nie tyle ile zaplanował :)
Jak ja to mówię: to już historia, dzieci będą się kiedyś o tym w szkole uczyć.

sipus31
14-03-2012, 21:52
A u mnie ostatni zasyp szedł równe 300h i dosypałem 150kg
12,5kg/doba

Juz sie nie chwal tyle ;)

karoka65
14-03-2012, 21:59
Ludzie wiosna idzie ,w sobote ma byc 17 stopni!!! hmm
Ja palilem 4 miesiace bez tygodnia i poszlo mi 2,5 tony wegla takze takze 0,5t mi zostalo :)
Jak na osuszanie nowego domku i wygrzewanie to myślę że nie jest źle.
Sam widziałeś jak z biegiem czasu spalanie spadało.
A i temp. co raz wyższą trzymałeś jak miałeś zaplanowane.
Jak pamiętam to zakładałeś 15 do 16 stopni żeby nie marznąć przy robocie a już później 19 i do 20 dojeżdżało chyba.
Ci co grzeją gazem i tym " czystym prądem" to wmawiają innym że przy 20 to już upał w domu zakładając trzeci sweter.hehe.

zbigmaz01
14-03-2012, 22:03
Może to są dla nich odpowiednie?
106380

Maher
14-03-2012, 22:38
Przenoszę pytanie z tematu ogólnego.

Jak można rozwiązać problem wlotu do komina na wysokości 1,1m w RBR (ma wylot spalin z góry na wysokości 1,4m)?

karoka65
14-03-2012, 22:49
Przenoszę pytanie z tematu ogólnego.

Jak można rozwiązać problem wlotu do komina na wysokości 1,1m w RBR (ma wylot spalin z góry na wysokości 1,4m)?
Odpisałem kolego na ogólnym.
W RBR 17kW oś rury jest na wysokości 135cm. W piątek klient otrzymał kocioł takiej mocy a u niego wlot zaczynał się na 105cm od posadzki.
Można to zrobić.

fi***o
15-03-2012, 08:26
Przenoszę pytanie z tematu ogólnego.

Jak można rozwiązać problem wlotu do komina na wysokości 1,1m w RBR (ma wylot spalin z góry na wysokości 1,4m)?

Ten wymiar jest do osi wlotu spalin komina , czy raczej do górnej krawędzi ?

zbigmaz01
17-03-2012, 20:12
Qrde a tu co tak znowu ucichło ?

Wszystkich wywiało ?

Wiosna idzie i ludzie powinni się cieszyć a tu co?

Brak problemów nie oznacza że nie można pisać o czymś innym. :bash:

zbigmaz01
18-03-2012, 10:42
Tak sie wyrwe .
Nareszcie dorwalem szybszy internet.
Pozdrowienia z upalnej Tailandii.
Sorki za polskie znaki.To jak dorwałeś szybki internet to jeszcze szybciej dorwiesz nowego kompa albo i coś jeszcze. Może jakiś tani tablet do pieca?
P.S.
Na esterownik jest mapka gdzie ja mieszkam :) To jesteś gdzieś niedaleko mnie :)

Nemo5576
18-03-2012, 11:15
Skoro już jest finalna wersja RBR-Ekouniwersal 11kW to może producent go odtajni i jakieś fotki/schematy/dane pokaże :)

dino49
18-03-2012, 12:31
Też jestem ciekaw :rolleyes:

karoka65
18-03-2012, 12:38
Tyle co mogę wam powiedzieć to kociołek zamknął się w wysokości 100cm, mam cały czas na niego podgląd, obecnie przy zadanej temp. 60 stopni ma 59,2, temp. spalin waha się między 150 a 160 stopni, obciążenie 7kW.
Do tygodnia ma być uaktualniona DTRka, poszerzona o ten kociołek.

zbigmaz01
18-03-2012, 13:56
Tyle co mogę wam powiedzieć to kociołek zamknął się w wysokości 100cm, mam cały czas na niego podgląd, obecnie przy zadanej temp. 60 stopni ma 59,2, temp. spalin waha się między 150 a 160 stopni, obciążenie 7kW.
Do tygodnia ma być uaktualniona DTRka, poszerzona o ten kociołek.
To trochę mało wiadomości skoro już pisałeś że poszły w świat. Wszyscy (np. ja) są ciekawi danych (ile czego : H2O, kg, zasobnik, itd, itp)
Wiem że nie wszystko wolno ale ciekawych na pewno wielu (tych co nie potrzeba też) :)

marcin_bnk
18-03-2012, 18:42
witam.
Doczytałem gdzies ze jest duża szansa ze bedzie produkowany kociol RBR 12 kW - czy jest to jakaś sprawdzona noiwna czy zwykła plota ?? Jesli prawda to kiedy można by sie spodziewac pierwszych egzemplarzy . BO 17 kW to troche za duza chyba jak dla mnie a przymierzam sie mocno do kupna kotła z tejże firmy .

karoka65
18-03-2012, 18:57
Pierwsze sztuki będą wyjeżdżać do klientów, na razie czas oczekiwania na 11-kę około 1,5 do 2 tygodni.
Pozostałe moce dostępne od ręki.

karoka65
19-03-2012, 20:26
Proszę bardzo dokładniejsze dane o RBR-Ekouniwersal 11kW
Wklejam również tutaj dla potomnych.


a. blacha P265GH odpowiednio wewnątrz 6 mm zewnętrzna 4 mm

b. palnik ekoenergia dopłata 800zł do BURNER S

c. sterownik e-coal w standarcie

d. wysokość załadunku 110cm (standardowo zbiornik wykonany z blachy 2 mm , wysokiej jakości siłownik gazowy do klapy zasobnika , a nie chińskie badziewie za 10 zł. System osuszania paliwa w zasobniku, wysokiej jakości uszcelka klapy zasobnika.

e. gwarancja na korpus kotła 5lat , pozostałe elementy tj. palnik , motoreduktor, wentylator, sterownik 2 lata.

f. dozwolona praca w układzie zamkniętym - TAK

g.wylot spalin z góry wysokość 122 cm do osi wylotu ( w zestawie kolano fi 130 mm z regulowanym kątem i odcinek rury 50 cm)

h. cena w pełnym wyposażeniu sterownik ecoal+ palnik Ekoenergia 7400 brutto
( dostawa pod drzwi w cenie.)

Dodatkowo w standardzie 2 mufy zasilenia 2 mufy powrotu.
Elementy obudowy wykonane ze stali nierdzewnej.

Wymiary :
szerokość x głębokość x wysokość zestawu. - 108 cm x 70 cm x 100 cm
pojemność zbiornika paliwa 160 dm3
masa zestawu bez wody 415 kg
pojemność wody kotłowej 74 l

zbigmaz01
19-03-2012, 21:12
[
Proszę bardzo dokładniejsze dane o RBR-Ekouniwersal 11kW
Była prośba o uzupełnienie.
......
......
d. wysokość załadunku 110cm (standardowo zbiornik wykonany z blachy 2 mm , wysokiej jakości siłownik gazowy do klapy zasobnika , a nie chińskie badziewie za 10 zł. System osuszania paliwa w zasobniku, wysokiej jakości uszcelka klapy zasobnika.
.......
.......
Wymiary :
szerokość x głębokość x wysokość zestawu. - 108 cm x 70 cm x 100 cm
pojemność zbiornika paliwa 160 dm3
masa zestawu bez wody 415 kg
pojemność wody kotłowej 74 l
pkt d Siłownik nawet trochę za mocny ale jest super, natomiast system osuszania działa bardzo dobrze, można dosypywać paliwo podczas normalnej pracy kotła, nie kopci ani nie śmierdzi gdy klapa jest otwarta :)

Co do pojemności wody kotłowej na naklejce na piecu mam 122dm3,
pojemność zbiornika paliwa 170dm3,
sortyment paliwa 0-32mm
pellet śr 6-20mm
sprawność >88%
masa zestawu bez wody 470kg to tak celem uaktualnienia :)

Ja piszę o swoim :)

P.S. Widać różnicę między 11 a 17

marcin_bnk
20-03-2012, 15:29
myślalem ze bedzie troche tanszy skoro 17 kosztuje 7700 . Ale mniejsza o to .
Czy dom( 115 m2 z maxa +15 cm styro ,fundament ocieplony 12 cm styro , bez piwnic , 10 cm styro na podlodze parteru, na dachu płyta betonowa +20 cm styro
, okna 3 szybowe ) grzejniki plus podlogowka (na parterze po płytkach) , plus ogrzewanie cwu caloroczne z pieca jest odpowiedni na 11 kW , czy wziac jednak 17 ??

karoka65
20-03-2012, 16:11
11kW

minertu
20-03-2012, 16:29
Stanowczo 11kW.

marcin_bnk
20-03-2012, 16:49
mozna prosić dtr tego kotła , na meila .
[email protected] Z góry dzięki , chce instalatorowi pokazać co bedzie mi montowal , prosze jeszcze o podpowiedz czy warto doplacac to
tego lepszego palnika ?? czy jest to troche przereklamowana sprawa. Rozumiem ze sterownik ecoal obowiazuje rowniez .
Mozna prosic o jakis czujnik temperaturowy ( zalecany do tego kotła ) na podstawie którego bedzie dopalal lub nie ??
Jaki jest koszt takiego czujnika i jak go podlaczyc z piecem ?? czy sa moze radiowe czujniki??

karoka65
20-03-2012, 17:00
Czujnik wewnętrzny ( pokojowy ) i zewnętrzny ( pogodowy ) dostajesz w standardzie, jest to wyposażenie fabryczne eCoala.
Jak chcesz mogę ci podesłać DTR ale nie jest jeszcze zaktualizowana o ten kociołek.

Maher
20-03-2012, 21:30
Odpisałem kolego na ogólnym.
W RBR 17kW oś rury jest na wysokości 135cm. W piątek klient otrzymał kocioł takiej mocy a u niego wlot zaczynał się na 105cm od posadzki.
Można to zrobić.

Jak można to zrobić?
Robi się wersje z wylotem z boku (tak jak to jest w SKAM-P)?

Jest możliwość zrobienia filmu z opisem kotła tak jak to jest zrobione z ogniwem Eco plus ( http://www.youtube.com/watch?v=PzhSSXC6HVU) i umieszczeniem jego w YOUTUBE? W mojej okolicy raczej nie znajdę pieca abym sobie go oglądnął przed zakupem.

karoka65
20-03-2012, 21:41
Jak widać można.
Co do wylotu spalin na bok to jak już pisałem kocioł standardowo wyposażony jest w kolano skrętne w dwóch płaszczyznach + 0,5m rura do komina.
Można go postawić nie tyłem do komina a nawet bokiem i bez problemu skierować spaliny kolanem do komina.
A w jakiej części naszego kochanego kraju kolega mieszka ?

Maher
20-03-2012, 21:50
Okolice krakowa

karoka65
20-03-2012, 22:08
Około 80km masz do sipusa ale może jutro coś uda się odtworzyć ze starych zamówień to dam ci znać.

sipus31
20-03-2012, 22:19
Około 80km masz do sipusa ale może jutro coś uda się odtworzyć ze starych zamówień to dam ci znać.

Mały szczegol,ja juz na ten sezon zakonczylem palenie :yes: ,moze tylko dopowiem ze ja tego kociolka tez na oczy nie widzialem live ino na fotkach a mimo tego zamowilem i kupilem i polecam z czystym sumieniem.

Maher
20-03-2012, 22:22
Ja często jeżdżę po całej małopolsce, może gdzieś jest jakiś dystrybutor aby sobie go oglądnąć.

sipus31
20-03-2012, 22:24
A swoja droga pora chyba uaktualnic stronke Instalco z nowym kociolkiem ,sam jestem ciekaw jak wyglada ten maly "mercedes" na jaka powierzchbie jest zalecany itd

karoka65
20-03-2012, 22:29
Podobny do twojego :)

karoka65
20-03-2012, 22:31
DTR jest aktualizowana, po niedzieli pewnie już będzie.

karoka65
20-03-2012, 22:40
Co do powierzchni to zależy tylko do jak izolowanego domki go wstawimy.
Na przykład 17kW można wstawić do 80m2 "przewiewnego" starego budownictwa a także na 200 nowego a na przykładzie kolegi Zbigmaz01 widać że i na 300 sobie radzi.
Nie chcę wychodzić przed szereg ale myślę min. będzie jakieś 60 a max 140 może 150 a pewnie ktoś się kiedyś odważy tak jak zbyszek i wstawi na dużo więcej.
Ale to tylko moje gdybanie na razie.

zbigmaz01
21-03-2012, 04:22
Co do powierzchni to zależy tylko do jak izolowanego domki go wstawimy.
...
a pewnie ktoś się kiedyś odważy tak jak zbyszek i wstawi na dużo więcej.
...

Ja się nie odważyłem, tylko wiedziałem co chcę i inne wielkości nie wchodziły w grę. Na pewno lepiej jest jak piec pracuje ze swoją mocą niż ma się dusić. Przypomnij sobie że ja tylko pytałem o 17kW no a jak go zobaczyłem to tylko ten i żaden inny.

karoka65
21-03-2012, 21:40
Ale przyjechałeś żeby obejrzeć coś innego :)

zbigmaz01
22-03-2012, 04:53
Ale przyjechałeś żeby obejrzeć coś innego :)Nie bądź taki tajemniczy :) i napisz co miałem oglądać :)

zbigmaz01
22-03-2012, 07:15
Ale przyjechałeś żeby obejrzeć coś innego :)A tak na temat przyjazdu to nie planuj nic na koniec tygodnia bo mnie nie będzie :(
Jadę do Zamościa :(

Piotrek42
22-03-2012, 07:19
Nie bądź taki tajemniczy :) i napisz co miałem oglądać :)

eee jak napisze to znowu bedzie wojna :D

zbigmaz01
22-03-2012, 07:51
eee jak napisze to znowu bedzie wojna :D Noooo :)
Nie chodziło mi o wojnę :)
Tylko co mną kierowało że wybrałem akurat ten :)
A zresztą już nie raz pisałem dlaczego akurat ten, jak ktoś poszuka w moich postach to znajdzie :)

Może lepiej faktycznie jak nie będzie odpowiadał :)

karoka65
25-03-2012, 12:19
Nie bądź taki tajemniczy :) i napisz co miałem oglądać :)
Chyba zrobię tak jak Piotrek, przemilczę :)

bynio2
25-03-2012, 15:40
Czekam niecierpliwie na odświeżenie stronki"Instalko"
o nowy kociołek.
Przyznam że też liczyłem na niższą cene:(.
Przede wszystkim jednak,oczekuję że nowy 11(czy tam 12?)
będzie tak samo sprawny jak jego starsi i mocniejsi bracia:hug:
Tak piszę bo po Waszych wpisach tzn.posiadaczy,wnioskuję że jest to dobry produkt:yes:
Naprawdę długo się zastanawiałem przed wyborem piecyka.Teraz to już ostatni gwizdek
zostałem emerytem i czas się przeprowadzić(Polkowice,dolnośląskie-Małastów,małopolskie)
Dlatego kupię tego nowego maluszka:)na 130m2,dobrze ocieplonej chatki będzie chyba
ok.:yes:chociaż zimy tam gdzie się wybudowałem są długie i mrozne.Jag by co to mam na dole
kominek:).Pozdrawiam...

karoka65
25-03-2012, 15:54
Jest tak samo dobry i wystarczający na twój domek.

minertu
25-03-2012, 16:03
Kominek nie będzie ci potrzebny. :)

ast2000
25-03-2012, 19:27
Wtam, mam pytanie, które co prawda padało wielokrotnie, ale prosiłbym o ustosunkowanie się Pana Daniela. W najbliższym czasie będę zamawiał kocioł. Producent wybrany - Instalco - teraz jeszcze moc kotła. Budynek nowy, powierzchnia mieszkalna ok. 135 mkw, użytkowa ok. 200 mkw. Ściany suporek 24, docieplenie 15 cm styro, dach 25 cm wełna. Podłogówka ok. 70 mkw, reszta na kaloryferach. C.W.U. tylko z kotła. Instalator, który montuje kotły RBR od kilku lat poleca 23 kw, ja myślałem o 17 kw. Według instalatora przy bardzo niskich temperaturach 17 nie da sobie rady. Przy okazji, jeszcze jedno pytanie - czy problrm, który poruszali użytkownicy eCoala, dotyczący jego pracy przy niższych zakresach mocy, znalazł już rozwiązanie?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

karoka65
25-03-2012, 19:39
Instalator, który montuje kotły RBR od kilku lat poleca 23 kw, ja myślałem o 17 kw. Według instalatora przy bardzo niskich temperaturach 17 nie da sobie rady. Przy okazji, jeszcze jedno pytanie - czy problrm, który poruszali użytkownicy eCoala, dotyczący jego pracy przy niższych zakresach mocy, znalazł już rozwiązanie?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Myślisz lepiej jak instalator :)
O jakich problemach piszesz, jeśli jest za mały odbiór ciepła po prostu wejdzie w podtrzymanie i to wszystko, nic niepokojącego.

ast2000
25-03-2012, 19:46
sorki, że piszę nieprecyzjnie, wybaczcie laikowi. chodziło mi o pracę w trybie podtrzymania (chyba...). sprawa była poruszana w temacie "ranking kotłów..."

zbigmaz01
25-03-2012, 19:48
Wtam, mam pytanie, które co prawda padało wielokrotnie, .....
.....
Według instalatora przy bardzo niskich temperaturach 17 nie da sobie rady. Przy okazji, jeszcze jedno pytanie - czy problrm, który poruszali użytkownicy eCoala, dotyczący jego pracy przy niższych zakresach mocy, znalazł już rozwiązanie?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Instalatora nie słuchaj, to nie on będzie kupował węgiel i w tym piecu palił. Jesteś już na tyle mądry że tu dotarłeś i już wiesz co masz kupić.
Powiem krótko, ja mając taki dom jak ty masz kupiłbym najmniejsze co jest czyli 11kW a i to będziesz miał nadwyżki.
A co do sterownika to żadnych kłopotów, daje sobie radę ze wszystkim.

zbigmaz01
25-03-2012, 19:52
sorki, że piszę nieprecyzjnie, wybaczcie laikowi. chodziło mi o pracę w trybie podtrzymania (chyba...). sprawa była poruszana w temacie "ranking kotłów..."Pytasz o takie zjawisko które jest u mnie dzisiaj od godz 9 do 19 Czy ja mam kłopoty?

karoka65
25-03-2012, 19:53
Gdy kocioł pracuje to sprawę załatwia oprogramowanie, parametry w trybie podtrzymania ustawia się samemu ale nie jest to trudne. W razie czego pomogę a i koledzy też nie zostawią cię w razie potrzeby.
W sezonie zimowym nie ma to jakiegoś większego znaczenia ale już przy podgrzewaniu samego CWU latem jest to ważne.

karoka65
25-03-2012, 19:56
Pytasz o takie zjawisko które jest u mnie dzisiaj od godz 9 do 19 Czy ja mam kłopoty?
Ty już cwany lis jesteś i wiesz że to żaden problem a raczej normalność.

Piotrek42
25-03-2012, 19:57
Pytasz o takie zjawisko które jest u mnie dzisiaj od godz 9 do 19 Czy ja mam kłopoty?
Masz..... oszczędności produkujesz:D

ast2000
25-03-2012, 19:59
zbigmaz01, nie wiem, masz? dzięki karoka, zgłoszę się.

zbigmaz01
25-03-2012, 19:59
Masz..... oszczędności produkujesz:DUczę się :)

karoka65
25-03-2012, 20:00
zobacz na wykres Zbigmaz z dzisiejszego dnia, link ma w stopce.
To nie żaden problem.

zbigmaz01
25-03-2012, 20:02
Ty już cwany lis jesteś i wiesz że to żaden problem a raczej normalność.Przecież wiesz że dzisiaj była bardzo piękna pogoda :)

karoka65
25-03-2012, 20:06
Przecież wiesz że dzisiaj była bardzo piękna pogoda :)
Jak ciepło to też przechodzę w tryb lato bo za ciepło się robi w chatce.

ast2000
25-03-2012, 20:07
popatrzyłem - czy chodzi o wykres krzywa grzania? czy praca w trybie podtrzymania to to samo co dolne spalanie?

karoka65
25-03-2012, 20:09
Wejdź w zakładkę "Archiwum" a następnie "Wykresy" zobaczysz jak kocioł pracuje latem w godzinach jak podał zbigmaz.

zbigmaz01
25-03-2012, 20:18
Wejdź w zakładkę "Archiwum" a następnie "Wykresy" zobaczysz jak kocioł pracuje latem w godzinach jak podał zbigmaz.Przerwy w podtrzymaniu są cały czas testowane, to jeszcze nie ostateczne czasy postoju :)

ast2000
25-03-2012, 20:20
niestety, chwilowo brak połączenia ze sterownikiem...

karoka65
25-03-2012, 20:20
Powoli dojdziesz do ideału :)

karoka65
25-03-2012, 20:21
Spróbuj za chwilę.

zbigmaz01
25-03-2012, 20:24
Powoli dojdziesz do ideału :)
Jeszcze możliwości czasu podawania i dmuchania się nie skończyły, lecz muszę uważać na sadzę bo zaczyna mi się robić czarno w piecu :)

zbigmaz01
25-03-2012, 20:28
niestety, chwilowo brak połączenia ze sterownikiem...Jest przebudowa serwera na esterownik i mogą być chwilowe kłopoty z połączeniem. Pewnie producent sterownika nie przewidział tylu odwiedzin na swoim serwerze a klientów którzy zakupili to sterowanie przybywa z dnia na dzień :)

karoka65
25-03-2012, 20:28
Przy pracy dwustanowej zawsze więcej brudu się zbiera.

ast2000
25-03-2012, 20:31
niedługo będzie +1

zbigmaz01
25-03-2012, 20:32
Przy pracy dwustanowej zawsze więcej brudu się zbiera.Ale w czasie postoju pieca przy takiej pracy można to wyczyścić bez żadnych kłopotów.

karoka65
25-03-2012, 20:43
Teraz luknąłem na twoje nastawy w podtrzymaniu. Możesz spróbować oszczędniej ale ten twój bufor..... :)
nie wiem jakie będą efekty w twoim przypadku.
dałbym 2 razy po jakieś 6s,czyli krotność na 2, krótka przerwa ze 20s.
Nie musisz spalin podkręcać aż do 100 ale popatrz co jakiś czas do środka.
W tamtym roku na Bruli miałem czas postoju podajnika w podtrzymaniu na 150min ( czeski eko) kocioł nie gasł i był suchy.
Przy bardziej kalorycznym paliwie może być te 100min.
Możesz spróbować.

zbigmaz01
25-03-2012, 20:57
Teraz luknąłem na twoje nastawy w podtrzymaniu. Możesz spróbować oszczędniej ale ten twój bufor..... :)
nie wiem jakie będą efekty w twoim przypadku.
dałbym 2 razy po jakieś 6s,czyli krotność na 2, krótka przerwa ze 20s.
Nie musisz spalin podkręcać aż do 100 ale popatrz co jakiś czas do środka.
W tamtym roku na Bruli miałem czas postoju podajnika w podtrzymaniu na 150min ( czeski eko) kocioł nie gasł i był suchy.
Przy bardziej kalorycznym paliwie może być te 100min.
Możesz spróbować.Jutro będzie na 100 bo już dzisiaj ustawię, Jutro znów będzie czasu brakować by to doglądać ale wieczorem sprawdzimy :) No to zobaczymy tak jak proponujesz.

karoka65
25-03-2012, 21:04
Kupić nie kupić ale można się potargować z piecem :)
U mnie się sprawdzało ale nie znaczy to że i u ciebie też będzie, twoja instalacja jest całkiem inna.

zbigmaz01
25-03-2012, 21:18
Dlatego dałem 120 :)

karoka65
25-03-2012, 21:32
Nie przesadzaj od razu bo będziesz rozpalał :)
W trybie lato kopczyk może być lekko zapadnięty, głównie chodzi o to żeby jak najtańszym kosztem utrzymać kocioł przy życiu ( utrzymać ogień)
Tak jak pisałem wcześniej popatrz czas do czasu czy jest sucho.

pietek
26-03-2012, 13:41
Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie.

Mam mieszkanie (dość ciepłe) 90 m kw w starym domu. Instalacja CO zamknięta z małymi przekrojami przewodów. Ogrzewanie olejowe. Stary kocioł niestety kończy swój żywot. Konieczna wymiana. Ponownie w olej ze względu na galopujące ceny tego opału, nie chcę już wchodzić. Gazu w najbliższych latach w okolicy nie będzie. Pozostaje węgiel lub inne paliwa stałe. Wybór padł na mały kocioł na ekogroszek z podajnikiem najlepiej z pełną automatyką.

W zakresie 10-14 kW wybór bardzo skromny (3-4 firmy). Zdecydowałem się na najmniejszy kocioł Rbr Ekouniwersal - 11kW. O ostatecznej decyzji zadecydowały niewielkie wymagania dotyczące przewodu kominowego. Mój ma tylko 14x14 cm z wkładem kwasoodpornym o przekroju 120 mm (wysokość 8,5m i bardzo dobry ciąg). Budynek jest zabytkowy i jakiekolwiek przeróbki (np. dostawienie komina zewnętrznego) są wykluczone.
Kocioł Rbr 17 kW (danych technicznych 11 kW nie znalazłem) wymaga przewodu minimum 14x14 o wysokości 4m i ciągu w zakresie 12-25 Pa.

Zastanawia mnie co powoduje, że podobne produkty konkurencyjnych firm mają wymagania dotyczące przewodu kominowego znacznie większe (np. ciąg powyżej 25 Pa w SKAM-P 17kW)? Czyżby różnice w przebiegu przewodów spalinowych w samym kotle miały aż takie znaczenie? A może to tylko chwyt marketingowy, aby namówić na zakup pieca posiadaczy takich kominów jak mój?

karoka65
26-03-2012, 15:34
11kW będzie odpowiednim wyborem, DTR jest w fazie aktualizacji.

golderos
26-03-2012, 16:40
Witam wszystkich mam pytanie do wszystkich użytkowników rbr ekouniversal 17 czy i dlaczego warto kupić akurat ten kocioł w czym on jest lepszy np.od ogniwo eko plus, skamp premium czy klimoszem? przeczytałem już chyba wszystkie fora,ale im więcej czytam tym bardziej nic nie wiem.Skłaniam się do rbr ekouniversal ale w mojej okolicy niema nikogo kto by użytkował ten piec dlatego proszę użytkowników o szczere wypowiedzi czy jeszcze raz by kupili ten piec a i czy warto dopłacić do palnika burner s z góry dziękuję za wszystkie wypowiedzi.

marcin_bnk
26-03-2012, 16:42
js równiez czekam na dtr - 11 kW dla instalatora.

karoka65
26-03-2012, 16:55
Jak będzie gotowa na pewno się dowiecie :)

zbigmaz01
26-03-2012, 17:28
Witam wszystkich mam pytanie do wszystkich użytkowników rbr ekouniversal 17 czy i dlaczego warto kupić akurat ten kocioł w czym on jest lepszy np.od ogniwo eko plus, skamp premium czy klimoszem? przeczytałem już chyba wszystkie fora,ale im więcej czytam tym bardziej nic nie wiem.Skłaniam się do rbr ekouniversal ale w mojej okolicy niema nikogo kto by użytkował ten piec dlatego proszę użytkowników o szczere wypowiedzi czy jeszcze raz by kupili ten piec a i czy warto dopłacić do palnika burner s z góry dziękuję za wszystkie wypowiedzi.Ja ci nie pomogę w wyborze, po prostu tamtych nie znam i ich nie używałem. Na temat mojego kotła doczytasz w moich postach.

sipus31
26-03-2012, 17:58
A ja tam chetnie odpowiem bo dawno mnie tu niebylo hehe,jak juz znalazles Rbr czyli wpadl ci w oko,zaintrygowal to dalej juz po prostu nie szukaj,bo nic lepszego juz nie znajdziesz,tez bylem w takiej sytuacji o kociolku ani widu malo slychu,troche pochlebnych opini troche fotek,dziws uzytkownikow kotla jest juz sporo i zobacz ani 1 negatywnej opini, ktory kociolek tak ma,wszyscy zadowoleni ,ja wybieralem go z porownaniem do ekoplusa co zawazylo pisalem juz nieraz.dzis wybralbym tak samo no moze zastanowilbym sie nad 11 kw hehe. Co do wczesniejszych piecy ktore ogladalem zanim natrafilem na sterownik ecoal to tloki ze sterownikiem tech czy jakos tak -) i powiem Ci dzis wlasnie taki w sklepie widzialem i pierwsze co nasunelo mi sie na mysl to :ludzie jaki on wielki,masakra
a Rbr zgrabny, sprawny no i sterownik z prawdziwego zdarzenia.
Ostatnio mialem goscia co robil pomiary otworow na drzwi,weszlismy do kotlowni i ooo..co to za piec mam taki sam sterownik,wyszlo na to ze mial ogniwo eko mniejsza o to i pyta czy jestem zadowolony bo on bardzo,mowi :Panie ja z bloku poszlem na swoje,kupilem piec zapalilem i tyle co musze wegiel dosypac i popiol wygarnac,pytam go a w necie sterowanie pan podglada,mowi alez skad nie mam czasu nawet ,tam sie wszystko same pali hehe i tu naprwade czapki z glow dla tych co ten ster wymyslili.to tak na marginesie hehe
hmm co do palnika nie szkoda Ci tych 800zl ????????

karoka65
26-03-2012, 22:43
Kto z kolegów jest zainteresowany zaktualizowaną DTR dla RBRków to proszę podać maile na priva jutro po południu wyślę bo do południa w pracy jestem i pewnie czasu nie będzie.
Stronki jeszcze się nie dorobiłem, no jest w budowie, także na razie mogę podrzucić na maila.

minertu
27-03-2012, 02:35
DTR już jest do pobrania.

sipus31
27-03-2012, 07:26
Czyli tak kociolek w porownaniu do 17 kW jeszcze mniejszy ,jeszcze zgrabniejszy i dedykowany do 140m i znow pojawi sie kolejne pytanie ktory kupic dla 140 m, 11 czy 17 hehe,ale widze ze palnik maja ten sam,prosze nawet jest juz wybor sterownika poza ecoalem bruli w opcji.Firma Instalco zadziwia mnie w kazdym wzgledzie. Panie Danielu stworzyl Pan chyba jeszcze wieksze cudo dla domkow jednorodzinnych.

minertu
27-03-2012, 09:17
Czyli tak kociolek w porownaniu do 17 kW jeszcze mniejszy ,jeszcze zgrabniejszy i dedykowany do 140m i znow pojawi sie kolejne pytanie ktory kupic dla 140 m, 11 czy 17 hehe,ale widze ze palnik maja ten sam,prosze nawet jest juz wybor sterownika poza ecoalem bruli w opcji.Firma Instalco zadziwia mnie w kazdym wzgledzie. Panie Danielu stworzyl Pan chyba jeszcze wieksze cudo dla domkow jednorodzinnych.
Kotły RBR wszystkie można zamówić z eCoalem lub z Brulim
eCoal jest w standardzie.

fi***o
27-03-2012, 09:23
Wtam, mam pytanie, które co prawda padało wielokrotnie, ale prosiłbym o ustosunkowanie się Pana Daniela. W najbliższym czasie będę zamawiał kocioł. Producent wybrany - Instalco - teraz jeszcze moc kotła. Budynek nowy, powierzchnia mieszkalna ok. 135 mkw, użytkowa ok. 200 mkw. Ściany suporek 24, docieplenie 15 cm styro, dach 25 cm wełna. Podłogówka ok. 70 mkw, reszta na kaloryferach. C.W.U. tylko z kotła. Instalator, który montuje kotły RBR od kilku lat poleca 23 kw, ja myślałem o 17 kw. Według instalatora przy bardzo niskich temperaturach 17 nie da sobie rady. Przy okazji, jeszcze jedno pytanie - czy problrm, który poruszali użytkownicy eCoala, dotyczący jego pracy przy niższych zakresach mocy, znalazł już rozwiązanie?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Witam!

W Pańskim przypadku proponuję jednak zrezygnować z kotła 23 kw z produkcją ciepłej wody i kupić 17 i do tego osobny podgrzewacz do cieplej wody będzie o wiele korzystniej , a kocioł będzie lepiej dobrany do instalacji i na pewno nie będzie za mały nawet przy dużych mrozach.

minertu
27-03-2012, 11:11
Witam!

W Pańskim przypadku proponuję jednak zrezygnować z kotła 23 kw z produkcją ciepłej wody i kupić 17 i do tego osobny podgrzewacz do cieplej wody będzie o wiele korzystniej , a kocioł będzie lepiej dobrany do instalacji i na pewno nie będzie za mały nawet przy dużych mrozach.
Z ust wyjęte.

skap
27-03-2012, 12:39
Witam wszystkich mam pytanie do wszystkich użytkowników rbr ekouniversal 17 czy i dlaczego warto kupić akurat ten kocioł w czym on jest lepszy np.od ogniwo eko plus, skamp premium czy klimoszem? przeczytałem już chyba wszystkie fora,ale im więcej czytam tym bardziej nic nie wiem.Skłaniam się do rbr ekouniversal ale w mojej okolicy niema nikogo kto by użytkował ten piec dlatego proszę użytkowników o szczere wypowiedzi czy jeszcze raz by kupili ten piec a i czy warto dopłacić do palnika burner s z góry dziękuję za wszystkie wypowiedzi.

Zacytuję producenta (firma instalco):
Jeśli chodzi o przewagę na tle konkurencji : Bardzo łatwe wprost banalnie proste czyszczenie kotła, powiększona szuflada na popiół , żadnych odkręcanych wyczystek, całe czyszczenie odbywa się przez przednie drzwiczki, dwa zasilenia i dwa powroty, system napowietrzania kosza na opał zapobiegający przedostawaniu się dymu , górny obrotowy wylot spalin, kosz wykonany z blachy 2mm zaopatrzony w gazowy siłownik, regulowane zawiasy wszystkich drzwiczek.

Dodam blacha wewnątrz kotła grubości 6 mm.
http://forum.muratordom.pl/images/smilies/biggrin-2.gif

sakus
27-03-2012, 13:31
Witam
Czy jest na forum ktoś kto posiada RBR 17 kw (moc chyba mniej ważna) w okolicach Starogardu Gdańskiego? Ewentualnie na terenie województwa pomorskiego. Chętnie bym go obajrzał, bo muszę wybrać coś w najbliższym czasie. Widziałem na wcześniejszych stronach tego wątku zainteresowanie tym kotłem kogoś z niedalekiego Pelplina - jednak on również jest przed zakupem. Będę wdzięczny za jakiś kontakt z osobą posiadajacą w/w sprzęt.

zbigmaz01
27-03-2012, 15:14
Zacytuję producenta (firma instalco):
Jeśli chodzi o przewagę na tle konkurencji : Bardzo łatwe wprost banalnie proste czyszczenie kotła, powiększona szuflada na popiół , żadnych odkręcanych wyczystek, całe czyszczenie odbywa się przez przednie drzwiczki, dwa zasilenia i dwa powroty, system napowietrzania kosza na opał zapobiegający przedostawaniu się dymu , górny obrotowy wylot spalin, kosz wykonany z blachy 2mm zaopatrzony w gazowy siłownik, regulowane zawiasy wszystkich drzwiczek.

Dodam blacha wewnątrz kotła grubości 6 mm.
http://forum.muratordom.pl/images/smilies/biggrin-2.gif

Potwierdzam http://emotikona.pl/emotikony/pic/0yahoo.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Maher
27-03-2012, 20:08
Potwierdzam http://emotikona.pl/emotikony/pic/0yahoo.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Wszystko prawie idealnie po za tym że komin u mnie robiony pod ogniwo eco plus jest na wysokości 115cm i niestety RBR nie wejdzie bez przeróbki pieca (komina nie chcę ruszać bo jest systemowy).

ast2000
27-03-2012, 20:09
Panie Danielu, dziękuję za odpowiedź. człowiek lepiej się czuje jak jego wybór potwierdza fachowiec, a co dopiero producent:) nie zapominam równiez o karoka i zbigmaz, którzy chcieli podzielić się swoją wiedzą - wielkie dzięki. jak kocioł już będzie zainstalowany, mam nadzieje, że również będę mógł liczyć na waszą pomoc.

karoka65
27-03-2012, 20:14
Wszystko prawie idealnie po za tym że komin u mnie robiony pod ogniwo eco plus jest na wysokości 115cm i niestety RBR nie wejdzie bez przeróbki pieca (komina nie chcę ruszać bo jest systemowy).
Z takiej wysokości nie ma problemu, zrobi się :)
Jak jest porządna firma instalacyjna jak ekipy p. Daniela to mają specjalne wiertnice i żaden komin im nie straszny.
Ostatnio fachowcy zrobili wejście w takim kominie na wysokości 105cm a jakoś RBRa się podłączy.
Trzeba wtedy poczekać ze dwa do trzech dni.

zbigmaz01
27-03-2012, 20:28
Panie Danielu, dziękuję za odpowiedź. człowiek lepiej się czuje jak jego wybór potwierdza fachowiec, a co dopiero producent:) nie zapominam równiez o karoka i zbigmaz, którzy chcieli podzielić się swoją wiedzą - wielkie dzięki. jak kocioł już będzie zainstalowany, mam nadzieje, że również będę mógł liczyć na waszą pomoc.
Ja też tutaj dostałem pomoc, nikt cię nie zostawi a powiem nawet że będziesz się odganiał od pomocy :wave:

fi***o
27-03-2012, 21:46
Wszystko prawie idealnie po za tym że komin u mnie robiony pod ogniwo eco plus jest na wysokości 115cm i niestety RBR nie wejdzie bez przeróbki pieca (komina nie chcę ruszać bo jest systemowy).

Już o to pytałem , ale nie dostałem odpowiedzi. 115 cm jest to wymiar do osi , górnej czy dolnej krawędzi?

karoka65
27-03-2012, 21:52
dobrze by było wiedzieć jeszcze jaka średnica komina ( wlotu)

Maher
27-03-2012, 21:54
Z takiej wysokości nie ma problemu, zrobi się :)
Jak jest porządna firma instalacyjna jak ekipy p. Daniela to mają specjalne wiertnice i żaden komin im nie straszny.
Ostatnio fachowcy zrobili wejście w takim kominie na wysokości 105cm a jakoś RBRa się podłączy.
Trzeba wtedy poczekać ze dwa do trzech dni.

Komina nie chcę ruszać, bo mam schiedela i ostatnio czytałem że komuś na forum pękła rura przy wycie z pieca i nie uznali mu gwarancji na komin po nad dachem miał wykończenie z klinkierówki (nie mieli się do czego przyczepić). Także wolałbym aby piec był przerobiony przez producenta lub można by kształtkami tak wymanewrować aby podłączyć się bez przeróbek, albo pozostaje kupić innej firmy piec.

karoka65
27-03-2012, 22:12
Podaj proszę te dane o których pisaliśmy.

Maher
27-03-2012, 22:57
Mam komin schiedel Rondo 20, także średnica komina to 200mm i wejście z pieca podejrzewam że ma tyle samo, na stronie producenta nie znalazłem dokładnych wymiarów.

minertu
28-03-2012, 04:04
Mam komin schiedel Rondo 20, także średnica komina to 200mm i wejście z pieca podejrzewam że ma tyle samo, na stronie producenta nie znalazłem dokładnych wymiarów.
Kolego producent zadał pytanie czy to 115cm jest do osi komina od podsadzki czy do dolnej krawędzi wlotu czy też górnej.
Już takie kotły były robione na zamówienie również pod wymiary OE+
Podaj wysokość od podsadzki do osi komina oraz z której strony chcesz podajnik mieć.Tylko tyle.

zawijan
28-03-2012, 06:09
Koledzy (niektórzy)
W swojej euforii handlowej trochę czasem przesadzacie.
Napiszcie proszę - w czym OGNIWO EKO PLUS jest gorsze od RBRa na tyle, żeby warto było trudzić się przeróbką komina (i ponosić ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia, które zawsze w takich przypadkach występuje).
Żeby było jasne - według mnie RBR to wspaniały kocioł, z pewnością wart kupienia. Ale OGNIWO PLUS też.

minertu
28-03-2012, 10:42
Koledzy (niektórzy)
W swojej euforii handlowej trochę czasem przesadzacie.
Napiszcie proszę - w czym OGNIWO EKO PLUS jest gorsze od RBRa na tyle, żeby warto było trudzić się przeróbką komina (i ponosić ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia, które zawsze w takich przypadkach występuje).
Żeby było jasne - według mnie RBR to wspaniały kocioł, z pewnością wart kupienia. Ale OGNIWO PLUS też.
Jeżeli o mnie chodzi to wypowiem się tylko tyle,że jak wiesz jestem użytkownikiem tego kotła w wersji wcześniejszej.Jestem z niego zadowolony.Zawsze dam sobie z nim radę ,zresztą wiesz jakich poprawek w nim dokonałem.EKO PLUS jest również bardzo dobrym kotłem.
Każdy kocioł ma jednak swoje wady i zalety.Nie będę o nich pisał bo w sieci jest dość informacji na ich temat.
Co się tyczy przeróbek komina to kwestia inwestora na co się decyduje.
Tutaj producent jest na tyle elastyczny,że jest w stanie dopasować się w miarę możliwości do do wlotu kominowego.To tyle.
Od dawna wiadomo co te dwa kotły różni.Wygoda użytkowania.Mi ona nie przeszkadza a innym tak.
Na forum napiszę tylko tyle.

fi***o
28-03-2012, 12:08
Koledzy (niektórzy)
W swojej euforii handlowej trochę czasem przesadzacie.
Napiszcie proszę - w czym OGNIWO EKO PLUS jest gorsze od RBRa na tyle, żeby warto było trudzić się przeróbką komina (i ponosić ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia, które zawsze w takich przypadkach występuje).
Żeby było jasne - według mnie RBR to wspaniały kocioł, z pewnością wart kupienia. Ale OGNIWO PLUS też.
Nikt nigdy nie powiedział ani nie napisał że OGNIWO PLUS jest gorszy. Osobiście uważam że EKO PLUS jest świetnym kotłem i z cała pewnością warto go kupić, a RBR jest po prostu trochę inny. Tak musi być żeby klient miał wybór. To klient powinien zadecydować który kocioł bardziej odpowiada jego preferencjom czy warunkom kotłowni. Uważam też że nawet najlepsze konstrukcje nie są wiele warte dla zwykłego użytkownika, który nie ma wiedzy o regulacji procesu spalania. Ze zwykłym sterownikiem są to dla nich kotły z podajnikiem opału , dopiero ze sterownikiem eCoal można je nazwać kotłami automatycznymi. Myślę że moją opinię na ten temat podziela większość właścicieli takich czy innych kotłów ze sterownikiem eCoal.
Przy okazji chciałbym złożyć podziękowania twórcom sterownika tj. Zawijanowi, Zawijanowi_2, którego niestety nie ma już na tym forum ( wielka szkoda) I całej ekipie ELEKTRO-SYSTEMU którym to ludziom "chciało się" zbudować sterowanie na miarę XXI w. nie mające równego sobie odpowiednika na rynku. Mam nadzieję że tak zostanie.

Pozdrawiam
Daniel Bałka

zawijan
28-03-2012, 13:13
Przy okazji chciałbym złożyć podziękowania twórcom sterownika tj. Zawijanowi, Zawijanowi_2, którego niestety nie ma już na tym forum ( wielka szkoda)

Jesteśmy obaj na innym. I nie jest to forum tylko dla Ogniwa. Dla Instalco też. I dla innych też.

sipus31
28-03-2012, 13:38
Podoba mi sie ta skromnosc i wzajemny szacunek dla konkurencji.:)

zbigmaz01
28-03-2012, 13:42
Przy okazji chciałbym złożyć podziękowania twórcom sterownika tj. Zawijanowi, Zawijanowi_2, którego niestety nie ma już na tym forum ( wielka szkoda) I całej ekipie ELEKTRO-SYSTEMU którym to ludziom "chciało się" zbudować sterowanie na miarę XXI w. nie mające równego sobie odpowiednika na rynku. Mam nadzieję że tak zostanie.

Pozdrawiam
Daniel Bałka
Przyłączam się do podziękowań z pełnym podziwem że coś takiego można było wytworzyć. Z tym sterownikiem palenie to dla mnie bajka. Wiadomym jest że dopiero zaczynam przygodę z paleniem w piecu i nigdy nie myślałem że to będzie takie proste. Na pewno jak bym kupił coś z innym sterownikiem to przesiedziałbym w kotłowni nie jeden miesiąc, dochodząc po parę razy na dzień. A tak serdeczne dzięki za taki sterownik gdzie mogę popijać piwo w pokoju w fotelu i przed telewizorem. Za tych co wymyślili ten sterownik i go urzeczywistnili dziś wieczorem wypiję jeszcze jedno piwo dodatkowe http://emotikona.pl/emotikony/pic/0drinks.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Pozdrawiam :)

sipus31
28-03-2012, 14:02
Tak,nie ma co wiecej pisac o konkurencji wkoncu to watek Rbr ale jedno trzeba potwierdzic,chwala za Ecoala :yes:

Michał30
28-03-2012, 14:06
Witam,nie było mnie kilka dni,często tutaj nie pisze bo jeszcze nie jestem szczęśliwym posiadaczem kociołka RBR-ale to się niedługo zmieni bo mam zamiar go mieć :wave: .Kilka dni nieobecności na forum a tu narodziła się 11-stka! nawet nie wiedziałem że firma INSTALCO jest w ciąży :) .Czy jest już na tym forum właściciel takowej 11-stki który zrobił już jej chrzciny w kotłowni!? Myślę że będzie tak samo udana jak jej wcześniejsi poprzednicy!.

fi***o
28-03-2012, 14:16
Tak,nie ma co wiecej pisac o konkurencji wkoncu to watek Rbr ale jedno trzeba potwierdzic,chwala za Ecoala :yes:

Dlaczego ?
Skoro na wątku Ogniwa są wpisy odnośnie RBRa to dlaczego nie ma być odwrotnie . Najważniejsze żeby pisać prawdę , a nie robić ludziom wodę z mózgu.

fi***o
28-03-2012, 14:22
Witam,nie było mnie kilka dni,często tutaj nie pisze bo jeszcze nie jestem szczęśliwym posiadaczem kociołka RBR-ale to się niedługo zmieni bo mam zamiar go mieć :wave: .Kilka dni nieobecności na forum a tu narodziła się 11-stka! nawet nie wiedziałem że firma INSTALCO jest w ciąży :) .Czy jest już na tym forum właściciel takowej 11-stki który zrobił już jej chrzciny w kotłowni!? Myślę że będzie tak samo udana jak jej wcześniejsi poprzednicy!.

Gwarantuję że 11 jest równie dobra co jej więksi bracia lub siostry:).
Na opinie na jej temat trzeba będzie trochę poczekać , co prawda już się sprzedaje , ale najpierw muszą zostać zainstalowane . Jakie mają możliwości będzie można przekonać się w sezonie grzewczym , a na razie jak to mówią - idzie do lata.

keteimj
28-03-2012, 14:46
Gwarantuję że 11 jest równie dobra co jej więksi bracia lub siostry:).
Na opinie na jej temat na pewno będzie trzeba trochę poczekać , co prawda już się sprzedaje , ale trzeba je najpierw zainstalować , a jak to mówią idzie do lata.

Szkoda tylko że nie powstała pół roku wcześniej pasowała by jak w sam raz do mojej malutkiej kotłowni:( ale jak to mówią co się odwlecze to ....

sipus31
28-03-2012, 15:22
Szkoda tylko że nie powstała pół roku wcześniej pasowała by jak w sam raz do mojej malutkiej kotłowni:( ale jak to mówią co się odwlecze to ....

hmm sam jestem ciekaw na co bym sie zdecydowal teraz,dlatego bede z uwaga sledzil opiniie uzytkownikow 11,moj dom wlasnie na pograniczu tych 2 mocy,mam 140m do ogrzania i bojler,co prawda grzalem ta zime ale nie mieszkalem tam i tak naprawde ciezko cos powiedziec ,choc nie ukrywam gabaryty 11 tez pasowaly by mi idealnie,obyloby sie bez przerobki czopucha,poki co nie ma co gdybac przyszly sezon pokaze ,choc biorac pod uwage ile naprawde jest zimy- zima,to chyba jednak lepiej sklaniac sie ku mniejszej mocy,no i oczywiscie druga sprawa jak ocieplony mamy domek jakie budownictwo i jakie beda straty ciepla.

keteimj
28-03-2012, 16:47
Ponieważ moja żona poczuła wiosnę i ciągle otwiera okna i wietrzy bo 21 stopni to upał nie do zniesienia to od paru dni testuję tryb lato no i w tym trybie idzie praktycznie cały czas w podtrzymaniu a w komorze spalania mam tak jakoś czarno
Pytanie do fachmenów czy żeby temu przeciwdziałać należy podkręcić dmuchawę żeby podnieść temperaturę spalania czy w dobrym kierunku kombinuję.

A jeszcze dla zainteresowanych dodam że już od paru tygodni palę owsem idzie ok popiół jest jak puch tylko jest go zdecydowanie więcej niż z peletu bo jest taki spręzysty wypełnia szybciej przestrzeń w popielniku i trzeba by go było tak co ok dwa zasobniki wysypać.
Początkowo miałem problemy z podtrzymaniem przy próbach przejścia w tryb lato gasł ale po kilku dniach prób w trybie lato pyka prawie non stop w podtrzymaniu oczywiście jak nie ma odbioru ciepłej wody (mam piec z wężownicą)- kwestia jeszcze doboru czasu postoju podajnika w podtrzymaniu i doboru tak żeby nie gasł no i właśnie też chcę żeby w komorze spalania to jakoś wyglądało
Także, jeżeli ktoś pyta czy można na owsie w lecie odpowiadam, że można:yes:
Chociaż sam przez parę dni przejrzałem oferty pomp ciepła powietrze- woda swoją drogą nie głupie rozwiązanie na okres letni do ciepłej wody chyba lepiej jak panele ale zobaczymy ile owsa RBR zje przez lato

karoka65
28-03-2012, 18:03
keteimj jak już było pisane eCoal w grzaniu idzie z automatu zaś w trybie podtrzymania pracuje wg. ustawień operatora, to jasne.
Teraz trybie lato większość czasu wszystkie kotły nawet z tym sterownikiem będą więcej pracować w dwu stanie czyli chwila praca i nadzór.
Taka praca sprzyja większemu zabrudzaniu kotła i ciężko jest nad tym zapanować w każdym kotle i na każdym sterowniku, po prostu z braku odbioru ciepła i takiego typu pracy tak się dzieje. Palnik na długie okresy czasu przygasa a następnie prawie od zera musi odbudować kopiec i się rozbujać na chwilę i znowu przygasa.
Jak piszesz, palisz teraz owsem a to paliwo słabo przechowuje żar także trzeba dobrać odpowiednie parametry do tego trybu, jak piszesz już częściowo rozwiązałeś problem.
Pisałem już kilka razy że w ubiegłym sezonie jak i w poprzednich trzech także podgrzewałem CWU latem przy pomocy kotła.
Paląc czechem spalałem około 2,7kg/dobę przy zasobniku 140L Kospel z podwójnym płaszczem dla 7 osób.
Przy owsie zapewne wyjdzie więcej bo kaloryczność słabsza, ale jak się ma dojście do taniego zboża albo swoje to i tak dobrze wychodzi się na tym :)

bynio2
28-03-2012, 20:39
Witam serdecznie
Byłbym szczerze zobowiązany za DTR-nowej 11-ski.
Na stronce INSTALKO,nie ma jeszcze wstawki,dzieciątka:).
A ja przed zakupem chciałbym pooglądać to cudeńko.
Pozdrawiam i z góry bardzo,bardzo dziękuję.:yes:

karoka65
28-03-2012, 20:46
Podrzuć maila na priva to ci wyślę.

keteimj
28-03-2012, 21:05
Dzięki karoka65 za odpowiedź
Tylko że ja rozumiem to tak że kocioł jest w trybie podtrzymania jak pracuje w taki sposób jak napisałeś w dwustanie.
Mniejsza o to rozumiem że w tym trybie pracy za dużo nie wywalczy i piec będzie okopcony na czarno a należy się skupić na tym żeby piec nie gasł przy jak najmniejszym zużyciu paliwa u mnie tak ze wstępnych obserwacji chyba się zmieszczę między 4-5kg owsa na dobę ale ostatecznie się wypowiem jak kocioł popracuje ciągiem w trybie lato ze dwa tygodnie to zobaczymy.
Jeszcze odnośnie tego trybu lato to chyba lepiej żeby krótko to krótko ale temperatura spalin skakała na 150* niż po 70-80* bo na takiej też się piec utrzyma

karoka65
28-03-2012, 21:15
Nie ma kolego za co dziękować.
Tak w trybie lato chodzi wg. mojej teorii o to żeby jak najtańszym kosztem utrzymać żar i żeby kocioł nie wygasał.
Jak napisałem takie przygasanie palnika sprzyja większemu zabrudzeniu.
Przedtem nie miałem nawet możliwości sprawdzenia temp. spalin bo sterownik fabryczny mojego badziewiaczka nie miał takiej opcji.
Jak w kotle sucho to powiem ci trochę grubiańsko, olej to :)

karoka65
28-03-2012, 21:19
Proponuję zważyć worek owsa bo wiem że owies jest bardzo lekki, to najlżejsze zboże porównując do objętości.
Nie zawsze, chociaż raz, będziesz miał sam większe rozeznanie i wynik będzie bardziej wiarygodny.

keteimj
28-03-2012, 21:35
Mam taką miarkę, wiadro po tynku 25kg jak zasypię na pełno owsa to waży to 9,8 - 10,2kg jeżeli to wystarczy na 2 doby będę zadowolony

karoka65
28-03-2012, 22:00
Mam taką miarkę, wiadro po tynku 25kg jak zasypię na pełno owsa to waży to 9,8 - 10,2kg jeżeli to wystarczy na 2 doby będę zadowolony
Patrząc na kaloryczność też tak myślę że można się cieszyć i to bardzo.
Masz swój owies ?
Nie ma się czego wstydzić ja też w ziemi trochę grzebię, darase też się przyznaje :)

golderos
29-03-2012, 07:00
Witam wszystkich rbr-owców chciałbym wszystkim podziękować za wasze wypowiedzi i podpowiedzi na temat tego kociołka a w szczególności karoce,minertu i Danielowi z instalco.Teraz już wiem że to dobry wybór.Mam nadzieję że niedługo dołączę do tego forum ale już jako użytkownik tego kotła.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Maher
29-03-2012, 08:03
Już o to pytałem , ale nie dostałem odpowiedzi. 115 cm jest to wymiar do osi , górnej czy dolnej krawędzi?

Mierzyłem właśnie na budowie i po odliczeniu wylewki jest 105cm do środka otworu, otwór ma 20cm.

fi***o
29-03-2012, 09:39
Mierzyłem właśnie na budowie i po odliczeniu wylewki jest 105cm do środka otworu, otwór ma 20cm.

W takim razie można zamówić RBR z wyjściem spalin do tyłu , albo po prostu kupić OGNIWO

keteimj
29-03-2012, 11:24
Patrząc na kaloryczność też tak myślę że można się cieszyć i to bardzo.
Masz swój owies ?
Nie ma się czego wstydzić ja też w ziemi trochę grzebię, darase też się przyznaje :)

Uczciwej pracy nie ma co się wstydzić, ale ja niestety nie mam swojego pola.
Myślę że mieć tylko kawałek pola jako dodatek do pieca i siać owies nie mając własnego sprzętu to nie taki wielki zysk co innego jak ktoś siedzi w rolnictwie i zasieje sobie przy okazji ze 2ha.
Lepiej chyba zakupić owies w sezonie gdy jest najtańszy do tego trochę fasoli i jakoś się RBR-a nakarmi.
Generalnie mam zamiar w przyszłym sezonie pojechać na mieszance pellet + fasola+owies zobaczymy jakie ceny będą i co za ile uda mi się dostać, ale tak myślę że w kwocie ogólnej 500zł/t opału powinienem się zmieścić

Maher
29-03-2012, 20:39
W takim razie można zamówić RBR z wyjściem spalin do tyłu , albo po prostu kupić OGNIWO

Nie wiedziałem że RBR jest produkowane z wyjściem spalin z tyłu.

karoka65
29-03-2012, 20:52
Standardowo jest wyjście do góry ale jak jest taka potrzeba w przypadkach za niskiego wejście jak w pana przypadku można zrobić.

karoka65
29-03-2012, 20:58
Lepiej chyba zakupić owies w sezonie gdy jest najtańszy do tego trochę fasoli i jakoś się RBR-a nakarmi.
Generalnie mam zamiar w przyszłym sezonie pojechać na mieszance pellet + fasola+owies zobaczymy jakie ceny będą i co za ile uda mi się dostać, ale tak myślę że w kwocie ogólnej 500zł/t opału powinienem się zmieścić
Wszystko zależy od plonów, pogoda sprzyja to urodzi się dużo i wtedy jest tanio, no i na odwrót.
Bywa że w sezonie ( żniwa ) jest problem z kontrahentem na owies w cenie 250pln/t
a jak brakuje i mało się urodzi to 700 a nawet do 800 cena podchodzi.
W tym roku było średnio.

karoka65
31-03-2012, 17:07
Co tu tak cicho ? chyba kociołki rozpalacie bo zima wróciła hehe

zbigmaz01
31-03-2012, 19:09
Co tu tak cicho ? chyba kociołki rozpalacie bo zima wróciła heheU mnie córka rozpaliła w kominku a przez ten czas jak piec stał to go wyczyściłem :)
Ale córka niekiedy ma przerwy w podkładaniu do kominka i to widać na wykresie :)

skap
31-03-2012, 20:11
W takim razie można zamówić RBR z wyjściem spalin do tyłu , albo po prostu kupić OGNIWO

Proszę,aby producent- Pan Daniel, wyjaśnił na czym polega fenomen tego kotła, że nie trzeba stosować zaworów n -drogowych, pomp mieszających powrót dla ochrony przeciw korozji niskotemperaturowej.
Ja biorąc pod uwagę poprzedni kocioł (Dakon - dolne spalanie), gdzie nie było żadnej ww. ochrony,obecnie zastosowałem zawór 4drogowy.
Proszę jednocześnie o opinie,czy zasilanie cwu oddzielne i powrót połączone krzyżowo,:cool: co jest lepszym rozwiązaniem niż powrót co i cwu połączone razem.

zbigmaz01
31-03-2012, 20:37
Karoka rozumiesz o co tu chodzi?
Ja nie łapię tego

Proszę jednocześnie o opinie,czy zasilanie cwu oddzielne i powrót połączone krzyżowo,:cool: co jest lepszym rozwiązaniem niż powrót co i cwu połączone razem.
Tak dla mnie możesz to łopatologicznie napisać?
Wiesz że ja się uczę i też chciałbym to wiedzieć, może to się u mnie sprawdzi?

zbigmaz01
31-03-2012, 21:08
Tu już też mi wytłumaczono na czym to polega :)
Dzięki :)

karoka65
31-03-2012, 21:43
Przepraszam ale teraz zobaczyłem twój wpis.
Ty jak coś chcesz wiedzieć to wiesz gdzie mnie znaleźć albo pisz na priva to zadzwonię.
Kolega chce wiedzieć od producenta to niech poczeka, nie będę się wcinał między wodkę a zakąskę.
Jak ktoś kieruje pytanie do kogoś to wiesz, jak pyta ogólnie to inaczej.
Co my tam wiemy :)

patyk05
01-04-2012, 13:00
Jestem nowym posiadaczem kotła RBR 23KW ze sterownikiem ecoal. Piec odpalony został parę dni temu zdążyłem już przetestować 3 rodzaje ekogroszku ale za każdym razem powstają duże spieki tak jakby węgiel się nie dopalał. Nie wiem ale wydaje mi się że podajnik podaje za dużo groszku powstaje duży kopiec i ten nie zdąża się spalić i spada do podajnika. Proszę o informację co może być przyczyną. Piec ustawiony mam na 60 stopni CO aby dosuszył budynek po tynkach i wylewkach.

karoka65
01-04-2012, 13:53
patyk czy masz podłączony sterownik pod neta ? jak tak to podrzuć link.
Jaka wersja oprogramowania i jaki typ kotła masz wybrany w ustawieniach zaawansowanych ?

patyk05
01-04-2012, 15:50
patyk czy masz podłączony sterownik pod neta ? jak tak to podrzuć link.
Jaka wersja oprogramowania i jaki typ kotła masz wybrany w ustawieniach zaawansowanych ?

Niestety nie mam jeszcze internetu w domu. Jutro z rana sprawdzę wersję oprogramowania to napisze a jezeli chodzi o ustawienia zaawansowane to szczerze mówiąc nawet nie wchodziłem. Jedynie co ustawiałem w sterowniku to temperatura CO i CWU. Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę w ustawieniach zaawansowanych?

karoka65
01-04-2012, 16:19
Zależy jakie masz oprogramowanie bo ich parametry się różnią. Napiszę ci coś a ty pomyślisz ale mądrala, u mnie niema czegoś takiego.
Podejrzewam że masz ostatnią wersję stabilną czyli 2.0.8.1
Jeśli tak to na razie zacznij od zmiany w parametrach zaawansowanych typu kotła na 15kW.
W parametrach użytkownika podawanie daj na 3s
Proponuje zmienić wersję oprogramowania na najnowszą testową 0.2.9.16 mniej drastycznie reaguje na zmiany temp.
Jak najszybciej podłącz się do neta wtedy wszystko widać, pomaga w tym żeby coś mądrze doradzić :)

fi***o
01-04-2012, 19:03
Jestem nowym posiadaczem kotła RBR 23KW ze sterownikiem ecoal. Piec odpalony został parę dni temu zdążyłem już przetestować 3 rodzaje ekogroszku ale za każdym razem powstają duże spieki tak jakby węgiel się nie dopalał. Nie wiem ale wydaje mi się że podajnik podaje za dużo groszku powstaje duży kopiec i ten nie zdąża się spalić i spada do podajnika. Proszę o informację co może być przyczyną. Piec ustawiony mam na 60 stopni CO aby dosuszył budynek po tynkach i wylewkach.

Witam
Zanim zrobisz cokolwiek , zacznij od ponownego uszczelnienia głowicy palnika dopiero jak ta operacja nie pomoże będziemy szukać innych przyczyn

karoka65
01-04-2012, 19:17
Witam
Zanim zrobisz cokolwiek , zacznij od ponownego uszczelnienia głowicy palnika dopiero jak ta operacja nie pomoże będziemy szukać innych przyczyn
To też jest prawdopodobne, mogło się coś rozszczelnić w trakcie transportu.

fi***o
01-04-2012, 19:26
Proszę,aby producent- Pan Daniel, wyjaśnił na czym polega fenomen tego kotła, że nie trzeba stosować zaworów n -drogowych, pomp mieszających powrót dla ochrony przeciw korozji niskotemperaturowej.
Ja biorąc pod uwagę poprzedni kocioł (Dakon - dolne spalanie), gdzie nie było żadnej ww. ochrony,obecnie zastosowałem zawór 4drogowy.
Proszę jednocześnie o opinie,czy zasilanie cwu oddzielne i powrót połączone krzyżowo,:cool: co jest lepszym rozwiązaniem niż powrót co i cwu połączone razem.

To nie jest żaden fenomen po prostu w konstrukcji kotła były brane pod uwagę pewne niepożądane czynniki które mogą wpływać na trwałość urządzenia . Jednym z tych czynników był tzw. " zimny powrót " dlatego kocioł został pozbawiony zimnych stref które dodatkowo potęguje zimna woda powracająca z instalacji następnym krokiem było zwiększenie pojemności wodnej kotła .
Nie bardzo wiem co ma Pan na myśli pisząc " połączone krzyżowo" myślę że chodzi tu o to iż powrót i zasilenie z jednego obwodu są podłączone do kotła po przekątnych.
Nie ma żadnego znaczenia dla trwałości kotła czy powrót C.O. i C.W.U podłączymy razem czy osobno.
To że nie jest napisane że zawór n-drogowy taki czy inny nie jest wymagany nie znaczy że nie można go zainstalować tyle tylko że trzeba to zrobić prawidłowo inaczej będzie więcej szkody niż pożytku .

karoka65
01-04-2012, 20:01
To nie jest żaden fenomen po prostu w konstrukcji kotła były brane pod uwagę pewne niepożądane czynniki które mogą wpływać na trwałość urządzenia . Jednym z tych czynników był tzw. " zimny powrót " dlatego kocioł został pozbawiony zimnych stref które dodatkowo potęguje zimna woda powracająca z instalacji następnym krokiem było zwiększenie pojemności wodnej kotła .
Nie bardzo wiem co ma Pan na myśli pisząc " połączone krzyżowo" myślę że chodzi tu o to iż powrót i zasilenie z jednego obwodu są podłączone do kotła po przekątnych.











Nie ma żadnego znaczenia dla trwałości kotła czy powrót C.O. i C.W.U podłączymy razem czy osobno.
To że nie jest napisane że zawór n-drogowy taki czy inny nie jest wymagany nie znaczy że nie można go zainstalować tyle tylko że trzeba to zrobić prawidłowo inaczej będzie więcej szkody niż pożytku .
Wytłumaczyłem to zbigmazowi wczoraj na priva bo był ciekaw, kolega skap chciał usłyszeć od producenta także chyba jest usatysfakcjonowany.

patyk05
01-04-2012, 20:28
Witam
Zanim zrobisz cokolwiek , zacznij od ponownego uszczelnienia głowicy palnika dopiero jak ta operacja nie pomoże będziemy szukać innych przyczyn

A jak powinna być uszczelniona? Jak najlepiej to zrobić?

zbigmaz01
01-04-2012, 21:05
109233
Jak zdejmiesz palnik (może ciężko schodzić, to obij młotkiem przez deskę) to pod spodem zobaczysz to co na zdjęciu. Oczyść stary silikon. Jak będziesz zdejmował to zobacz gdzie jest przód a gdzie tył, inaczej nie wejdzie ale obędzie się bez powtórnego przymierzania.
W ten zaznaczony kanał należy położyć silikon wysokotemperaturowy i to tak sporo.
Potem jak będziesz zakładał należy dobić od góry młotkiem, najlepiej przez jakąś deskę, aby dobrze płaszczyzna z silikonem dolegała.

zbigmaz01
01-04-2012, 21:09
Takie zdjęcie jest w instrukcji obsługi kotła z opisem gdzie ten silikon ma być :)
109235

patyk05
01-04-2012, 23:47
109233
Jak zdejmiesz palnik (może ciężko schodzić, to obij młotkiem przez deskę) to pod spodem zobaczysz to co na zdjęciu. Oczyść stary silikon. Jak będziesz zdejmował to zobacz gdzie jest przód a gdzie tył, inaczej nie wejdzie ale obędzie się bez powtórnego przymierzania.
W ten zaznaczony kanał należy położyć silikon wysokotemperaturowy i to tak sporo.
Potem jak będziesz zakładał należy dobić od góry młotkiem, najlepiej przez jakąś deskę, aby dobrze płaszczyzna z silikonem dolegała.

Dzięki wielkie za info. Dam znać o rezultatach.

mylas
02-04-2012, 07:49
Ja też jeszcze przed zakupem, pytanie odnośnie uszczelnienia palnika. Czy on nie może być zmontowany fabrycznie przez producenta? Czy wynika to ze sposobu transportu?

fi***o
02-04-2012, 08:50
Ja też jeszcze przed zakupem, pytanie odnośnie uszczelnienia palnika. Czy on nie może być zmontowany fabrycznie przez producenta? Czy wynika to ze sposobu transportu?

Zwykle głowica jest uszczelniona fabrycznie, ale czasem zdarza się że w czasie transportu kotła lub podczas wstawiania do kotłowni zostanie ona obluzowana .

sipus31
02-04-2012, 08:52
Ja też jeszcze przed zakupem, pytanie odnośnie uszczelnienia palnika. Czy on nie może być zmontowany fabrycznie przez producenta? Czy wynika to ze sposobu transportu?

Ona wlasnie jest uzczelniona przez producenta ale dla swojego spokoju warto to sprawdzic/uszczelnic samemu.
To zadna filozofia a lepiej to zrobic na samymy pocztku poki wszystko czyste,mniej potem zachodu.

skap
02-04-2012, 16:48
To nie jest żaden fenomen po prostu w konstrukcji kotła były brane pod uwagę pewne niepożądane czynniki które mogą wpływać na trwałość urządzenia . Jednym z tych czynników był tzw. " zimny powrót " dlatego kocioł został pozbawiony zimnych stref które dodatkowo potęguje zimna woda powracająca z instalacji następnym krokiem było zwiększenie pojemności wodnej kotła .
Nie bardzo wiem co ma Pan na myśli pisząc " połączone krzyżowo" myślę że chodzi tu o to iż powrót i zasilenie z jednego obwodu są podłączone do kotła po przekątnych.
Nie ma żadnego znaczenia dla trwałości kotła czy powrót C.O. i C.W.U podłączymy razem czy osobno.
To że nie jest napisane że zawór n-drogowy taki czy inny nie jest wymagany nie znaczy że nie można go zainstalować tyle tylko że trzeba to zrobić prawidłowo inaczej będzie więcej szkody niż pożytku .

Dziękuję za wyjaśnienie.
Interesuje mnie jednak jak poradzono sobie z chłodniejszą wodą powrotu wpadającą do kotła - bo w tym rejonie trudno jest zlikwidować "zimną strefę" (poza minimalizacji różnic temp. poprzez zwiększenie pojemności wodnej kotła).
Połączenie krzyżowe (powrót i zasilanie z jednego obwodu połączone po przekątnych) tak jest u mnie i tak zalecają niektórzy instalatorzy. Zastanawiam się jednak czy nie podnieść temp. powrotu wody do kotła poprzez połączenie powrotów c.o i c.w.u oraz ustawienie pompy c.w.u jako mieszającą (lub cyrkulacyjną). Obecnie różnica między zasilaniem c.o. i powrotem do kotła wynosi u mnie 12*C.
Mile widziane wszelkie uwagi, także użytkowników kotłów.:yes:

Pozdrawiam

zbigmaz01
02-04-2012, 20:16
Dziękuję za wyjaśnienie.
Interesuje mnie jednak jak poradzono sobie z chłodniejszą wodą powrotu wpadającą do kotła - bo w tym rejonie trudno jest zlikwidować "zimną strefę" (poza minimalizacji różnic temp. poprzez zwiększenie pojemności wodnej kotła).
Połączenie krzyżowe (powrót i zasilanie z jednego obwodu połączone po przekątnych) tak jest u mnie i tak zalecają niektórzy instalatorzy. Zastanawiam się jednak czy nie podnieść temp. powrotu wody do kotła poprzez połączenie powrotów c.o i c.w.u oraz ustawienie pompy c.w.u jako mieszającą (lub cyrkulacyjną). Obecnie różnica między zasilaniem c.o. i powrotem do kotła wynosi u mnie 12*C.
Mile widziane wszelkie uwagi, także użytkowników kotłów.:yes:

PozdrawiamUżytkownicy prawdopodobnie ci odpowiedzą abyś się tym nie przejmował ale jak poszukasz w postach to już na ten temat producent RBR chyba pisał. Nie pamiętam gdzie to było ale na pewno jest.
U mnie niekiedy są większe skoki temp. a żadnych anomalii w piecu nie zauważyłem (skraplanie, wilgotne ścianki itp).

patyk05
02-04-2012, 21:32
Witam
Zanim zrobisz cokolwiek , zacznij od ponownego uszczelnienia głowicy palnika dopiero jak ta operacja nie pomoże będziemy szukać innych przyczyn

Uszczelniłem głowicę i jest zdecydowana poprawa ale spieki jeszcze występują można jeszcze coś poprawić? Wersja oprogramowania 2.0.8.1

karoka65
02-04-2012, 22:01
Tak jak napisałem na poprzedniej stronie.
W tym oprogramowaniu masz możliwość tylko korekty dawki, na razie możesz dać na 3s.
Jak zmienisz wersję oprogramowania na 0.2.9.16 dojdzie ci korekta siły nadmuchu wentylatora, w tym oprogramowaniu dmuchawa reaguje mniej nerwowo co powinno jeszcze bardziej wyeliminować spiekanie.

patyk05
02-04-2012, 22:22
Tak jak napisałem na poprzedniej stronie.
W tym oprogramowaniu masz możliwość tylko korekty dawki, na razie możesz dać na 3s.
Jak zmienisz wersję oprogramowania na 0.2.9.16 dojdzie ci korekta siły nadmuchu wentylatora, w tym oprogramowaniu dmuchawa reaguje mniej nerwowo co powinno jeszcze bardziej wyeliminować spiekanie.

OK spróbujemy

karoka65
02-04-2012, 22:27
A no to próbuj i melduj o sukcesach :)

patyk05
03-04-2012, 16:18
A no to próbuj i melduj o sukcesach :)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/73fe7f213710100f.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/347d8801b707fae7.html

Zmieniłem w opcjach zaawansowanych na kocioł 15KW oraz w ustawieniach użytkownika czas pracy w grzaniu na 3s rezultaty widoczne na zdjęciu. Szczerze mówiąc nie zauważyłem poprawy.

karoka65
03-04-2012, 16:30
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/73fe7f213710100f.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/347d8801b707fae7.html

Zmieniłem w opcjach zaawansowanych na kocioł 15KW oraz w ustawieniach użytkownika czas pracy w grzaniu na 3s rezultaty widoczne na zdjęciu. Szczerze mówiąc nie zauważyłem poprawy.
Jak nie pomaga to proszę jeszcze zmienić oprogramowanie na 0.2.9.16 jak pisałem tam dmuchawa reaguje mniej drastycznie.
Podejrzewam że paliwo jakie kolega używa nie jest przedniej jakości.

zbigmaz01
03-04-2012, 17:14
Czy też tak macie że nie widzicie zdjęcia? Dopiero jak dałem na odpowiedź z cytatem zobaczyłem link do zdjęć. Chyba mój Firefox dostał zajoba że opuszcza zdjęcia.

keteimj
03-04-2012, 19:17
Czy też tak macie że nie widzicie zdjęcia? Dopiero jak dałem na odpowiedź z cytatem zobaczyłem link do zdjęć. Chyba mój Firefox dostał zajoba że opuszcza zdjęcia.

U mnie w Operze jest to samo - może patyk05 dał biały kolor czcionki

zbigmaz01
03-04-2012, 19:36
U mnie w Operze jest to samo - może patyk05 dał biały kolor czcionkiBiałe czcionki :)
Zaktualizowałem wszystkie wtyczki Firefoxa i dalej nie widzę. Ale zdjęcia obejrzałem. Jakby ktoś chciał zobaczyć to są tutaj :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/73fe7f213710100f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/347d8801b707fae7.html

zbigmaz01
03-04-2012, 19:42
Lub tutaj :)
109645
109646

skap
03-04-2012, 20:07
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/73fe7f213710100f.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/347d8801b707fae7.html

Zmieniłem w opcjach zaawansowanych na kocioł 15KW oraz w ustawieniach użytkownika czas pracy w grzaniu na 3s rezultaty widoczne na zdjęciu. Szczerze mówiąc nie zauważyłem poprawy.

Możesz także spróbować cykliczną pracę pompy C.O.,aby kocioł się odstawiał (dmuchawa 0%) wtedy podajnik nie podaje. Kopczyk na palniku powinien być mniejszy i węgla trochę zaoszczędzisz.
Skrócenie czasu pracy w grzaniu powoduje zwiększenie ilości cyklów pracy podajnika - sterownik automatyczny e-coal sam to dobiera. Można jedynie zwiększać lub zmniejszać moc dmuchawy przy wersjach testowych oprogramowania lub spróbować cyklicznej pracy pompy c.o.
Na twoje spieki to może pomóc, ale kocioł się trochę bardziej brudzi w tym trybie.:jawdrop:

zbigmaz01
03-04-2012, 20:21
Moja propozycja jest aby najpierw jeżeli nie ma - zmienić soft na 0.2.9.16 i typ kotła na Eko+16kW
U mnie lepiej pracuje na tym niż na 15kW.
Jest łagodniejszy i oszczędniejszy, nie szaleje i dobrze dozuje opał. Potem zobaczymy efekty, a w razie czego można jeszcze zmniejszyć nadmuch. A swoją drogą jak zmienisz te opcje to wyłącz sterownik na 3-4 sek. i włącz. Szybciej się zaadoptuje do nowych warunków, potem tylko czekać w spokoju niech rozpozna co ma robić. Ja na początku też byłem niecierpliwy i zbyt często zmieniałem nastawy bez czekania. Tu trzeba kilka godzin odczekać aby było widać efekty. Jak co to pisz a zawsze ktoś pomoże. http://emotikona.pl/emotikony/pic/035.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

patyk05
03-04-2012, 22:22
Moja propozycja jest aby najpierw jeżeli nie ma - zmienić soft na 0.2.9.16 i typ kotła na Eko+16kW
U mnie lepiej pracuje na tym niż na 15kW.
Jest łagodniejszy i oszczędniejszy, nie szaleje i dobrze dozuje opał. Potem zobaczymy efekty, a w razie czego można jeszcze zmniejszyć nadmuch. A swoją drogą jak zmienisz te opcje to wyłącz sterownik na 3-4 sek. i włącz. Szybciej się zaadoptuje do nowych warunków, potem tylko czekać w spokoju niech rozpozna co ma robić. Ja na początku też byłem niecierpliwy i zbyt często zmieniałem nastawy bez czekania. Tu trzeba kilka godzin odczekać aby było widać efekty. Jak co to pisz a zawsze ktoś pomoże. http://emotikona.pl/emotikony/pic/035.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Zbigmaz01 nawiązując do twojego maila posiadam dokładnie taką głowicę palnika jak na twoim zdjęciu. Jutro zmienię soft na 0.2.9.16 oraz typ kotła na EKO +16Kw (a tak swoją drogą nie przeszkadza to że mój kocił ma 23Kw?)
Mam jeszcze pytanie odnośnie eko groszku jaki najlepiej się pali. Jest dużo firm które sprzedają eko groszek paczkowany paletowany. Którą z firm polecacie?

zbigmaz01
04-04-2012, 04:17
W sprawie polecania jakiejś firmy, to kup na test ze 50kg i spal a zobaczysz co to jest i jak się pali. Potem można kupić dopiero większą ilość, byle była z tej samej dostawy. To że masz kocioł 23kW nic nie przeszkadza że ustawisz na 16. Będzie się palić z mniejszymi dawkami węgla, a i wentylator będzie łagodniej dozował powietrze. Przy takim ustawieniu pieca jak masz dobry ciąg w kominie to powinieneś osiągnąć to co chcesz zmniejszając nadmuch o jakieś 2-3% Ale to wyjdzie za jakiś czas. Tylko jeszcze jedno, nie zaglądaj zbyt często na palnik, wystarczy co jakieś 3-4godz. Zaglądając dopuszczasz lewego powietrza zmieniając warunki spalania.
Mnie też tak tłumaczyli :)

zbigmaz01
06-04-2012, 14:55
Wesołych Świąt
110263

miksar
09-04-2012, 19:03
Witam

Proszę użytkowników rbr 17kw o podpowiedź jaki muszę kupić zbiornik na C.W.U dla trzyosobowej rodzinki. Chodzi mi o firmę i pojemność.

z góry

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

pozdrawiam:rolleyes:

minertu
09-04-2012, 19:33
Witam

Proszę użytkowników rbr 17kw o podpowiedź jaki muszę kupić zbiornik na C.W.U dla trzyosobowej rodzinki. Chodzi mi o firmę i pojemność.

z góry

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

pozdrawiam:rolleyes:
A ile każdy z tej 3 osobowej rodziny puszcza wody do wanny i jaką temp CWU preferujesz.
U mnie na 5 osób jest 140l bojler , galmet dwu płaszczowy z kapilarą na czujnik i zwróć na to uwagę bo już robią bez a to raczej ważna sprawa.

karoka65
09-04-2012, 19:59
U mnie Kospel 140L z podwójnym płaszczem dla 7 osób i też wody nie brakuje ale większość zażywa kąpieli pod prysznicem.

skap
10-04-2012, 17:12
Witam

Proszę użytkowników rbr 17kw o podpowiedź jaki muszę kupić zbiornik na C.W.U dla trzyosobowej rodzinki. Chodzi mi o firmę i pojemność.

z góry

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

pozdrawiam:rolleyes:

Ja mam zasobnik 12Ol - firmy Ariston na 5 osób. Temp C.W.U 48*C/24 godz. głównie prysznic. Z ciepłą wodą raczej nie ma problemu. Komfort w ilości ciepłej wody można regulować zadaną temp. c.w.u. Większy zasobnik może mieć ewentualnie znaczenie dla poprawy pracy kotła -mniejsze spadki temp.,chociaż sam kocioł RBR ma także dużą pojemność wodną w porównaniu do innych kotłów.:p

Gelo_26
10-04-2012, 18:56
u mnie Biawar 220l z wężownicą i bajka nie zdażyło się aby zabrakło ciepłej wody :)

krzychu5
12-04-2012, 17:25
Rbr'ek ma zasobnik z prawej czy lewej strony? bo na zdjęciach widać że z prawej a w dtr na obrazu z wymiarami jest z lewej :(

skap
12-04-2012, 17:44
Rbr'ek ma zasobnik z prawej czy lewej strony? bo na zdjęciach widać że z prawej a w dtr na obrazu z wymiarami jest z lewej :(

Z prawej lub z lewej, możesz zamówić jak chcesz.:p

krzychu5
12-04-2012, 17:56
Z prawej lub z lewej, możesz zamówić jak chcesz.:p
dzięki to wiele wyjaśnia :)

minertu
15-04-2012, 13:30
dzięki to wiele wyjaśnia :)
Każdy kocioł nie tylko RBR można zamówić z podajnikiem z prawej lub lewej strony.

skap
21-04-2012, 19:39
Proszę o informacje jak wyczyścić palnik ekoenergii po sezonie, co trzeba czyścić, co się odkręca, co ewentualnie powinno się po czyszczeniu uszczelnić (silikonem) ?

minertu
21-04-2012, 20:12
Proszę o informacje jak wyczyścić palnik ekoenergii po sezonie, co trzeba czyścić, co się odkręca, co ewentualnie powinno się po czyszczeniu uszczelnić (silikonem) ?
Puść dmuchawę w trybie ręcznym na 15min 100%
Nic nie kombinuj po pierwszym sezonie.
Oczywiście możesz oderwać koronę palnika wybrać ze środka popiół o ile tam jest ,
wyczyścić koronę ,nałożyć silikon i zamontować na palniku.

mirek.cieply
22-04-2012, 18:22
Panowie proszę o odpowiedz na moje pytanie zamontowali mi Solary w budynku mieszkalnym wraz ze zbiornikiem jak go podłączyć do pieca RBR23kw najprostszym sposobem gdyż piec będzie w budynku gospodarczym, który będzie połączony proizolatem 2x25 lub 2x32 z mieszkalnym w odległym ok 18m czy musi być czujnik temperatury w zasobniku solarnym ciepłej wody podłączony do pieca ,pompa jedna będzie przy piecu druga w budynku do CWU Z góry dziękuję za odpowiedz na emeila [email protected] priva lub tel. 694094371

skap
22-04-2012, 18:34
Puść dmuchawę w trybie ręcznym na 15min 100%
Nic nie kombinuj po pierwszym sezonie.
Oczywiście możesz oderwać koronę palnika wybrać ze środka popiół o ile tam jest ,
wyczyścić koronę ,nałożyć silikon i zamontować na palniku.

Dzięki, zaoszczędziłeś mi niepotrzebnej pracy.:wiggle:

Pozdrawiam serdecznie.

miksar
23-04-2012, 03:35
Witam

Mam pytanko na jakim układzie(zamkniętym czy otwartym) lepiej zaistalować RBR 17KW + bojler CWU i na czym polega róznica ?

Z góry bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi :)

mylas
23-04-2012, 06:53
Witam:
Ja odnośnie montażu kotła RBR. W DTR pompa CO i CWU nie posiadają bocznikowania poprzez zawór różnicowy co w wielu instalacjach się spotyka. Proszę o opinię, czy jest to potrzebne bądź korzystne. Z tego co ja wiem (a niewiele wiem w temacie z CO) to ten zawór ma zabezpieczyć układ w przypadku uszkodzenia pompy i puścić obieg grawitacyjnie. Czy też w kotle "automatycznym" nie ma zagrożenia wzrostu temperatury na kotle jak dla kotła zasypowego i ponadto może zakłócać pracę układu w pracy cyklicznej pompy? Chodzi mi głównie o kwestie bezpieczeństwa.

minertu
23-04-2012, 07:19
Witam:
Ja odnośnie montażu kotła RBR. W DTR pompa CO i CWU nie posiadają bocznikowania poprzez zawór różnicowy co w wielu instalacjach się spotyka. Proszę o opinię, czy jest to potrzebne bądź korzystne. Z tego co ja wiem (a niewiele wiem w temacie z CO) to ten zawór ma zabezpieczyć układ w przypadku uszkodzenia pompy i puścić obieg grawitacyjnie. Czy też w kotle "automatycznym" nie ma zagrożenia wzrostu temperatury na kotle jak dla kotła zasypowego i ponadto może zakłócać pracę układu w pracy cyklicznej pompy? Chodzi mi głównie o kwestie bezpieczeństwa.
Jak stać cie na pierdoły to montuj.Poczytaj jakie zabezpieczenia ma sterownik a dojdziesz sam do tego czego potrzebujesz w instalacji.Wykorzystaj go na maksa.

minertu
23-04-2012, 07:25
Witam

Mam pytanko na jakim układzie(zamkniętym czy otwartym) lepiej zaistalować RBR 17KW + bojler CWU i na czym polega róznica ?

Z góry bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi :)
Jak dla mnie jest to bez znaczenia w jakim układzie go zamontujesz.Jak chcesz w zamkniętym to zaznacz to przy zamówieniu ,producent od razu skompletuje odpowiedni zawór bezpieczeństwa.
Jak chcesz użyć pomp ALPHA2 wtedy zrób na zamkniętym.

bynio2
23-04-2012, 19:16
Jak dla mnie jest to bez znaczenia w jakim układzie go zamontujesz.Jak chcesz w zamkniętym to zaznacz to przy zamówieniu ,producent od razu skompletuje odpowiedni zawór bezpieczeństwa.
Jak chcesz użyć pomp ALPHA2 wtedy zrób na zamkniętym.

Ja będę instalował swoją 11-stkę w ukł. zamkniętym.Napisałeś"Jak chcesz użyć pomp ALPHA2 wtedy zrób na zamkniętym",o co chodzi?
Użycie tych pomp coś upraszcza czy nie?:yes:Proszę napisać dla kompletnego laika który z systemów jest bardziej"przyjazny"dla użytkownika:)
Pozdrawiam

fi***o
23-04-2012, 20:22
Ja będę instalował swoją 11-stkę w ukł. zamkniętym.Napisałeś"Jak chcesz użyć pomp ALPHA2 wtedy zrób na zamkniętym",o co chodzi?
Użycie tych pomp coś upraszcza czy nie?:yes:Proszę napisać dla kompletnego laika który z systemów jest bardziej"przyjazny"dla użytkownika:)
Pozdrawiam

Pompy ALPHA2 to pompy adaptacyjne czyli że samoczynnie dopasowują wydajność do instalacji do tego są energooszczędne. Dla przykładu standardowa pompa na pierwszym biegu pobiera ok 25W , a pompa ALPHA2 ociągając podobną wydajność potrzebuje np 8-9 W. Przy kilku pompach w układzie są to już spore oszczędności energii elektrycznej.
Rodzaj instalacji ( zamknięta czy otwarta) nie ma znaczenia dla takiej czy innej pompy.

minertu
23-04-2012, 20:32
Proponuję lekturę bo jak dla mnie za dużo pisania.
lektura (http://www.fachowyinstalator.pl/index.php/porady/instalacje-grzewcze/585-pompa-w-instalacji-grzewczej.html)

minertu
23-04-2012, 20:42
Jeżeli w układzie zamkniętym występują większe opory przepływu cieczy niż w otwartym wtedy Alpha 2 powinna lepiej się sprawdzić.Oczywiście można je zastosować gdziekolwiek.
"Przymykanie zaworów powoduje zmianę „oporu” instalacji, co przy użyciu pompy z jedną prędkością obrotową powoduje głośny szum w kaloryferach. Elektroniczna regulacja obrotów spowoduje automatyczne spowolnienie obrotów pompy, a co za tym idzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię, zwiększenie trwałości i redukcję hałasu. Gdy zawory otworzą się pompa automatycznie dostosuje się do zaistniałych warunków".

fi***o
23-04-2012, 20:43
Witam, dzisiaj dostałem projekt instalacji kotłowni wyszło po konsultacji z producentem, że jednak ma to być 17 KW, mam powierzchnię użytkową 128m2, z obliczeń wyszło zapotrzebowanie budynku 10 kw + CWU. Chciałbym abyście ocenili schemat kotłowni, czy jest ok czy należałoby coś zmienic?

http://s6.ifotos.pl/mini/Schemat-k_rexsnpn.JPG (http://ifotos.pl/zobacz/Schemat-k_rexsnpn.JPG/)

Jeżeli mamy 128m2 i budynek jest dobrze ocieplony to spokojnie wystarczy RBR- 11 kw który pracuje z mocą do 15 kw więc na pewno nie będzie za mały

minertu
23-04-2012, 20:46
11 kW będzie idealny dla tej powierzchni,spokojnie wyciąga 15kW.

fi***o
23-04-2012, 20:48
Jeżeli w układzie zamkniętym występują większe opory przepływu cieczy niż w otwartym wtedy Alpha 2 powinna lepiej się sprawdzić.Oczywiście można je zastosować gdziekolwiek.
"Przymykanie zaworów powoduje zmianę „oporu” instalacji, co przy użyciu pompy z jedną prędkością obrotową powoduje głośny szum w kaloryferach. Elektroniczna regulacja obrotów spowoduje automatyczne spowolnienie obrotów pompy, a co za tym idzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię, zwiększenie trwałości i redukcję hałasu. Gdy zawory otworzą się pompa automatycznie dostosuje się do zaistniałych warunków".

Zwróć uwagę że w układach otwartych również instaluje się zawory termostatyczne a opory przepływu będą takie same w danej instalacji bez względu na to czy będzie ona zamknięta czy otwarta , oczywiści jeśli to będzie ta sama instalacja.

fi***o
23-04-2012, 20:51
Ale projektant mówił, że kontaktował się z Panem telefonicznie jeszcze wczoraj i na tej podstawie wpólnie ustaliliście 17 kW. A co do schematu?

Być może projektant rozmawiał z kimś z naszej firmy tego nie wiem natomiast potwierdzałem dzisiaj poprawność tego schematu nie znając powierzchni budynku.

minertu
23-04-2012, 20:51
Ale projektant mówił, że kontaktował się z Panem telefonicznie jeszcze wczoraj i na tej podstawie wpólnie ustaliliście 17 kW. A co do schematu?
Mam kocioł 24kW na powierzchnię grzewczą 280m2,tej zimy pracował z mocą 10kW.

fi***o
23-04-2012, 20:55
2.2 Podstawowe wyniki
• Zapotrzebowanie mocy na ogrzewanie budynku Φ = 10,0 kW
• Zapotrzebowanie mocy na ogrzewanie ciepłej wody uŜytkowej Φ = 17,0 kW
• Pojemność zładu ( instalacji + kocioł ) V = 120 + 100 dm3

2.3.2 Kocioł na paliwo stałe.
Moc grzewczą zapewnia kocioł RBR EKOUNIWERSAL o mocy 17,0 kW, produkowany przez firmę INSTALCO.
Kocioł posiada zasobnik na paliwo (węgiel kamienny groszek) o pojemności 170 dm3. Spaliny z kotła będą
odprowadzone przewodem dymowym 130mm ponad dach.

Projektant mówił,że rozmawiał z firmą dla mnie to ważne bo z tego co tu piszecie nie jest bez róznicy czy to 11 czy 17 kW.

Faktycznie biorąc pod uwagę zapotrzebowanie podgrzewacza w okolicach 17 kW wychodzi że jest potrzebny RBR-17 sądząc po projekcie gdzie jest podgrzewacz 300 l z dwiema spiętymi wężownicami nasówa się wniosek że potrzebna jest bardzo duża ilość ciepłej wody.

fi***o
23-04-2012, 21:14
Kondygnacja 0
75,4 m2 199,8 m3 w tym:
107/garaż
5,0 °C 18,0 m 2 47,7 m3

Kondygnacja 1
86,5 m2 202,6 m3


Nie wiem po co spięte są te wężownice miało byc z bypassem, że wrazie jak rodzinka się zjedzie zaworami kulowymi dać na dolną wężownicę (300l) a tak miało być górną wężownicą na 150l.

nie do końca jestem przekonany co do słuszności takiego rozwiązania

fi***o
23-04-2012, 21:23
nie do końca jestem przekonany co do słuszności takiego rozwiązania

zresztą pomijając czy są spięte czy nie uważam że RBR-11 kw jest wystarczający

fi***o
23-04-2012, 21:35
Kondygnacja 0
75,4 m2 199,8 m3 w tym:
107/garaż
5,0 °C 18,0 m 2 47,7 m3

Kondygnacja 1
86,5 m2 202,6 m3


Nie wiem po co spięte są te wężownice miało byc z bypassem, że wrazie jak rodzinka się zjedzie zaworami kulowymi dać na dolną wężownicę (300l) a tak miało być górną wężownicą na 150l.

Proszę mi podać na priva numer telefonu do firmy która robiła projekt zamienię z nimi jeszcze parę słów i coś razem ustalimy

Piotrek42
23-04-2012, 21:50
Brakuje mi jednej rzeczy albo zaworu czterodrogowego albo wymiennika ciepła...i wtedy będzie brakować jednej pompki na krótki obieg, co do reszty nie mam uwag.. sam mam podobną instalację i sprawuje się super.

karoka65
23-04-2012, 21:56
Też nie brałbym większego jak 11kW.

Piotrek42
23-04-2012, 22:10
Ten pomysł z możliwością przejścia na dolną wężownicę z pieca to tylko w systuacjach awaryjnych wzrost zapotrzebowania na CWU (przyjazd rodziny, swięta), ale jeżeli to nie jest dobry pomysł to się obejdzie i bez tego.



Rób,rób, ten baypas na swięta jak znalazł, to tylko 2 kawałki rurki i 2 zawory...

Michał30
23-04-2012, 22:21
Beatka&Slawek powiem szczerze że zaskoczyłeś mnie tą 17stką do Twojej powierzchni użytkowej budynku-oczywiście wszystko jeszcze jest w toku na spokojnie dobierzecie odpowiednia jednostkę.Powiem tak też stoję nad wyborem kociołka do puki firma Instalco nie wypuściła 11stki mówiłem że wstawię 17stkę,teraz coraz bardziej przystaje przy 11KW mimo tego że mój dom ma powierzchni użytkowej 190m2 w tym też zbiornik na c.w.u 250l 2x wężownica "druga wężownica w przyszłości pod kominek z PW. "zaznaczę budynek dobrze ocieplony. Zaznaczę że ten wybór 11stki nie jest tylko mój rozmawiałem z kolega z tego forum i tez to popiera.Jest tutaj więcej osób którzy mniejszymi jednostkami ogrzewają większe powierzchnie.Fachowcem nie jestem to tylko tak z mojej strony.

mirek.cieply
28-04-2012, 02:54
Panowie mam rbr 23 już u siebie od środy dziś prawdopodobnie będzie rozruch pracował będzie ze solarami mam pytanie czy przewody od czujników mogą być łączone, odległość między piecem domem to 27 m a zasobnikiem 34m łączenia mają być dwa i jaki przekrój kabla czy można połączyć skrętką . Zakup i kontakt z panem DANIELEM super POLECAM