PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

SUSPENSER
19-11-2013, 22:24
U mnie w pracy mieliśmy kiedyś taką babkę, która wciąż się przemądrzała. Po kilku tygodniach ciągłych pyskówek postanowiliśmy ją ignorować i się nie odzywać do niej, nie komentować jej głupich wypowiedzi. Wiecie ile czasu trwało nawrócenie? Trzy dzionki i problem znikł.:D

Myślę, że ten sposób tutaj również by się sprawdził:yes::yes:

Czyli w skrócie: nie dokarmiać Trolli ;)

karoka65
19-11-2013, 22:26
A pytam dlatego że te elementy mam wykonane z blachy 4,5mm a nie jak deklarowano 6mm
kołnież drzwiczek jest z 6mm
A co ciąłeś nawet już wymiennik żeby sprawdzić czy znowu cię nie oszukali ?
Furtki drzwiczek to nie wymiennik wewnętrzny.

karoka65
19-11-2013, 22:29
Czyli w skrócie: nie dokarmiać Trolli ;)
Grześ, czymś muszą żyć :)

Maher
19-11-2013, 22:32
Dla eko około 0,32, zależy od frakcji
Miał nawet 0,34 i o,35
Groszek 0,28 także róznie może wyjść

Dzięki.
Groszkiem też można palić?
U mnie chyba będzie problem bo z ekogroszkiem sobie za bardzo nie radzi z zawleczkami (dostałem od kolegi specjalną zawleczkę 8,8 z gwintem poza wałkiem bo te co kupiłem z gwintem przecinało możliwe przez nacięcie gwintu, ta ostania od 14 na razie chodzi.

karoka65
19-11-2013, 22:34
Dobra chyba wystarczy na dzisiaj tych złośliwości.
Może jutro będzie lepiej :)
W sumie to może lepiej ich nie karmić, wyzdychają z głodu same :)

Piotrek42
19-11-2013, 22:35
Dzięki.
Groszkiem też można palić?
U mnie chyba będzie problem bo z ekogroszkiem sobie za bardzo nie radzi z zawleczkami (dostałem od kolegi specjalną zawleczkę 8,8 z gwintem poza wałkiem bo te co kupiłem z gwintem przecinało możliwe przez nacięcie gwintu, ta ostania od 14 na razie chodzi.

kup 50-100kg czeskiego ekogroszku ! jak będzie rwało zawleczkę zgłoś kocioł do serwisu, może być błędnie spasowany ślimak.. zdażalo się ( zresztą we wszystkich kotłach-różnych producentów)

kalio
19-11-2013, 22:38
A co ciąłeś nawet już wymiennik żeby sprawdzić czy znowu cię nie oszukali ?
Furtki drzwiczek to nie wymiennik wewnętrzny.

Nie no co Ty wtedy to go nie odkupisz :D
poprostu to co można zmiezyć i sprawdzić to nie problem.

Piotrek42
19-11-2013, 22:40
Nie no co Ty wtedy to go nie odkupisz :D
poprostu to co można zmiezyć i sprawdzić to nie problem.

A jak tam ta faktura wygląda?? aż ciekawy jestem :)

karoka65
19-11-2013, 22:41
Dzięki.
Groszkiem też można palić?
U mnie chyba będzie problem bo z ekogroszkiem sobie za bardzo nie radzi z zawleczkami (dostałem od kolegi specjalną zawleczkę 8,8 z gwintem poza wałkiem bo te co kupiłem z gwintem przecinało możliwe przez nacięcie gwintu, ta ostania od 14 na razie chodzi.
Maher było chyba ze dwa lata temu dwóch chłopaków co orzechem średnim palili i łykały te podajniki brucerowate.
Nie pamiętam już kto ale nie jestem pewien czy nie sebsa.
Nie zostawiliście coś w środku w zasobniku ?
Jeśli problem będzie to musisz spuścić węgiel i sprawdzić czy coś w podajniku niema, jeśli będzie czysto a sytuacja będzie dalej się powtarzać to reklamacja palnika.
Miałem jeden taki przypadek dwa lata temu że był za ciasny.
Kolega nawet z naszego wątku, rzadko teraz zagląda bo pewnie też się już tym wszystkim zraził.
Nick: sipus31, ci starsi go znają i pamiętają, niestety ale też zadowolony użytkownik :)

kalio
19-11-2013, 22:41
Dzięki.
Groszkiem też można palić?
U mnie chyba będzie problem bo z ekogroszkiem sobie za bardzo nie radzi z zawleczkami (dostałem od kolegi specjalną zawleczkę 8,8 z gwintem poza wałkiem bo te co kupiłem z gwintem przecinało możliwe przez nacięcie gwintu, ta ostania od 14 na razie chodzi.

A ta co była oryginalnie to jaką miałeś ???
U mnie byłą 8.8 z czesciowym gwintem

karoka65
19-11-2013, 22:47
Nie no co Ty wtedy to go nie odkupisz :D
poprostu to co można zmiezyć i sprawdzić to nie problem.
Po tym jak się popisałeś to ci powiem tylko tyle że ja z takimi ludźmi nie chcę mieć nic do czynienia.
Nie potrzebowałem faktury żeby wstawiać na forum i nie jestem tym co koń pod brzuchem nosi żeby tak zrobić.
Teraz nie chcę z Tobą nawet rozmawiać, masz swojego sprzedawcę, to Twój i jego problem.
Pozdrawiam.
PS.
Po sprawdzeniu W Krajowym Rejestrze Długów to została ci jeszcze tylko opinia mojej wychowawczyni z podstawówki i spowiednika, będziesz wiedział już wszystko.
Skąd takie zainteresowanie moją osobą i moją firmą ?
Czy coś ci jestem winien, coś ci zalegam ?
Nie przypominam sobie.

Maher
19-11-2013, 22:47
kup 50-100kg czeskiego ekogroszku ! jak będzie rwało zawleczkę zgłoś kocioł do serwisu, może być błędnie spasowany ślimak.. zdażalo się ( zresztą we wszystkich kotłach-różnych producentów)

Oryginalną zawleczkę straciłem jak podajnik kręcił się w przeciwną stronę, zmielił węgiel i przyklinował miał do obudowy, drugą dostałem nacinaną i później takie same kupiłem i jak trafiło na trochę grubszego ekogroszku lub jak dosypałem z 50kg groszku to był większy nacisk na ślimaka to potrafiło kilka złamać w ciągu godziny jak dostałem bez nacięć to na razie chodzi ładnie.

karoka65
19-11-2013, 22:48
Nie no co Ty wtedy to go nie odkupisz :D
poprostu to co można zmiezyć i sprawdzić to nie problem.
Niech sobie teraz nią podetrze.

karoka65
19-11-2013, 22:50
Sprawdź jeszcze ten groszek, Zbyszek kupił kiedyś taki piękny miał że wszyscy mu zazdrościli ale później jak się przyjrzał dobrze to było kupę kamienia.
W nocy wszystkie koty są czarne.

kalio
19-11-2013, 22:54
Po tym jak się popisałeś to ci powiem tylko tyle że ja z takimi ludźmi nie chcę mieć nic do czynienia.
Nie potrzebowałem faktury żeby wstawiać na forum i nie jestem tym co koń pod brzuchem nosi żeby tak zrobić.
Teraz nie chcę z Tobą nawet rozmawiać, masz swojego sprzedawcę, to Twój i jego problem.
Pozdrawiam.
PS.
Po sprawdzeniu W Krajowym Rejestrze Długów to została ci jeszcze tylko opinia mojej wychowawczyni z podstawówki i spowiednika, będziesz wiedział już wszystko.
Skąd takie zainteresowanie moją osobą i moją firmą ?
Czy coś ci jestem winien, coś ci zalegam ?
Nie przypominam sobie.

Weź się ogranij bo ja na ciebie złotówki nie wydałem aby cie sprawdzać w KRD, popisujesz się mocno swoją inteligencją, ochłoń, zastanów się, pomyśl.

Maher
19-11-2013, 22:56
A ta co była oryginalnie to jaką miałeś ???
U mnie byłą 8.8 z czesciowym gwintem

Oryginalna była też z gwintem tylko na samym końcu, te co kupiłem gwint zaczynał się wcześnie w miejscu łamania.

kalio
19-11-2013, 22:56
Oryginalną zawleczkę straciłem jak podajnik kręcił się w przeciwną stronę, zmielił węgiel i przyklinował miał do obudowy, drugą dostałem nacinaną i później takie same kupiłem i jak trafiło na trochę grubszego ekogroszku lub jak dosypałem z 50kg groszku to był większy nacisk na ślimaka to potrafiło kilka złamać w ciągu godziny jak dostałem bez nacięć to na razie chodzi ładnie.

popuśc mocowanie motoreduktora z obudową slimaka, spróbuj włączyć pare razy niech troche przesypie wegla, może pomoże.

karoka65
19-11-2013, 23:02
, popisujesz się mocno swoją inteligencją, ochłoń, zastanów się, pomyśl.
Zaleciłbym to samo tylko dużo wcześniej.

Maher
19-11-2013, 23:02
Sprawdź jeszcze ten groszek, Zbyszek kupił kiedyś taki piękny miał że wszyscy mu zazdrościli ale później jak się przyjrzał dobrze to było kupę kamienia.
W nocy wszystkie koty są czarne.

Ten co kupiłem na próbę to od renomowanego sprzedawcy w naszej okolicy, nigdy nie miałem problemu z węglem, zawsze wysokokaloryczny (nie pamiętam z jakiej kopalni).
Dzisiaj kupiłem na próbę z Biedronki (kaloryczność 26-27) i cena bardzo dobra za pakowany w workach 20kg tona wychodzi 800zł , za ten wcześniejszy płaciłem 840zł (kaloryczność o ile pamiętam 25-25).
Ciekawe co to za ekogroszek z Biedronki?

Maher
19-11-2013, 23:05
popuśc mocowanie motoreduktora z obudową slimaka, spróbuj włączyć pare razy niech troche przesypie wegla, może pomoże.
Nie chcę go ruszać za bardzo bo będę go reklamował (miał być NORD), a po drugie jest chyba zrobiony z jakiegoś plastiku nie tak jak NORD z aluminium.

zbigmaz01
19-11-2013, 23:05
Sprawdź jeszcze ten groszek, Zbyszek kupił kiedyś taki piękny miał że wszyscy mu zazdrościli ale później jak się przyjrzał dobrze to było kupę kamienia.
W nocy wszystkie koty są czarne.
Wychodzi że mam z niego 20-25% popiołu. a raczej kamieni.

kalio
19-11-2013, 23:08
Ile ta biedna biedronka musiala leżeć że się na wegiel zrobiła.

karoka65
19-11-2013, 23:11
Ten co kupiłem na próbę to od renomowanego sprzedawcy w naszej okolicy, nigdy nie miałem problemu z węglem, zawsze wysokokaloryczny (nie pamiętam z jakiej kopalni).
Dzisiaj kupiłem na próbę z Biedronki (kaloryczność 26-27) i cena bardzo dobra za pakowany w workach 20kg tona wychodzi 800zł , za ten wcześniejszy płaciłem 840zł (kaloryczność o ile pamiętam 25-25).
Ciekawe co to za ekogroszek z Biedronki?
Nie wiem co tam teraz mają w Bidronkach :)
Tego motoreduktora nie popuszczaj jak "fachura" radzi bo jeszcze bidy sobie narobisz, już byłem niedawno przy Klimoszu gdzie śruby same się popuściły i rozpieprzyło flanszę. Trzeba było do tokarza wieźć bo producent chciał więcej za to jak za cały kompletny palnik.

Maher
19-11-2013, 23:12
Wychodzi że mam z niego 20-25% popiołu. a raczej kamieni.

Ja kiedyś do sprawdzenia do śmieciucha kupiłem w castoramie ekogroszek i nie dość że mała kaloryczność to później doczytałem że wilgotność 25%, po otwarciu worka foliowego lała się woda, w sklepie wyglądał ładnie bo był otwarty i woda wcześniej odparowała.

Czerny
19-11-2013, 23:16
Kurcze, odpowietrzam grzejniki bo co chwilę mi w jednym chlupie i nagle zauważyłem, że syczy ale jakoś dziwnie. Przyłożyłem kawałek papieru i okazała się, że zamiast wydmuchiwać to wsysa powietrze do grzejnika. Co jest grane???

kalio
19-11-2013, 23:16
Nie wiem co tam teraz mają w Bidronkach :)
Tego motoreduktora nie popuszczaj jak "fachura" radzi bo jeszcze bidy sobie narobisz, już byłem niedawno przy Klimoszu gdzie śruby same się popuściły i rozpieprzyło flanszę. Trzeba było do tokarza wieźć bo producent chciał więcej za to jak za cały kompletny palnik.

No tak zapomiałem że masz wyłaczność na rady jako jedyny właściwy fachowiec.

kalio
19-11-2013, 23:18
Kurcze, odpowietrzam grzejniki bo co chwilę mi w jednym chlupie i nagle zauważyłem, że syczy ale jakoś dziwnie. Przyłożyłem kawałek papieru i okazała się, że zamiast wydmuchiwać to wsysa powietrze do grzejnika. Co jest grane???

znaczy podciśnienie, mozę napełnij dobrze układ - masz otwarty czy zamkniety ???

karoka65
19-11-2013, 23:18
Kurcze, odpowietrzam grzejniki bo co chwilę mi w jednym chlupie i nagle zauważyłem, że syczy ale jakoś dziwnie. Przyłożyłem kawałek papieru i okazała się, że zamiast wydmuchiwać to wsysa powietrze do grzejnika. Co jest grane???
Czy słyszysz jakby przelewanie wody w grzejniku ?
Z czego masz instalację ?

Czerny
19-11-2013, 23:19
Mam napełniony. Układ jest otwarty

karoka65
19-11-2013, 23:19
No tak zapomiałem że masz wyłaczność na rady jako jedyny właściwy fachowiec.
Jak radzisz to radź tak żeby komuś gnoju nie narobić.

Czerny
19-11-2013, 23:20
Czy słyszysz jakby przelewanie wody w grzejniku ?
Z czego masz instalację ?

Tak, w kotłowni miedź, dalej już pex

Maher
19-11-2013, 23:20
Kurcze, odpowietrzam grzejniki bo co chwilę mi w jednym chlupie i nagle zauważyłem, że syczy ale jakoś dziwnie. Przyłożyłem kawałek papieru i okazała się, że zamiast wydmuchiwać to wsysa powietrze do grzejnika. Co jest grane???

Jak odpowietrzasz na chodzącej pompie to tak będzie i druga możliwość jak masz automatyczny zamontowany na powrocie.

zbigmaz01
19-11-2013, 23:22
Jak by nie patrzył to brak wody :)

Czerny
19-11-2013, 23:22
Jak odpowietrzasz na chodzącej pompie to tak będzie i druga możliwość jak masz automatyczny zamontowany na powrocie.

Ustawiłem wilo w cykl odpowietrzania. Na początku powietrze wychodziło a później jest zaciągane

karoka65
19-11-2013, 23:22
Tak, w kotłowni miedź, dalej już pex
A są gdzieś połączenia miedź-alu ?

karoka65
19-11-2013, 23:24
Do jutra, rano do roboty :(

Czerny
19-11-2013, 23:24
Jak by nie patrzył to brak wody :)

ale na piecu jest 0,5 bara

Czerny
19-11-2013, 23:26
A są gdzieś połączenia miedź-alu ?

standardowe połączenia miedź - pex (zaciskowe) w kotłowni

Maher
19-11-2013, 23:30
Ustawiłem wilo w cykl odpowietrzania. Na początku powietrze wychodziło a później jest zaciągane

U mnie podłogówka na grundfosach odpowietrzała się 24h na pełnej mocy, i jeden z obiegów się nie do końca odpowietrzył bo brakuje mi w jednym miejscu odpowietrznika.

Czerny
19-11-2013, 23:37
U mnie podłogówka na grundfosach odpowietrzała się 24h na pełnej mocy, i jeden z obiegów się nie do końca odpowietrzył bo brakuje mi w jednym miejscu odpowietrznika.

No tak, ale czemu zaciąga??

Poszedłem dopuścić wodę do układu, weszło tylko 2 litry i się naczynie przelało

Novy!
19-11-2013, 23:39
Czy słyszysz jakby przelewanie wody w grzejniku ?
Z czego masz instalację ?
Zawory w grzejnikach należy kryzować!!!!!!
Jak ktoś nie ma projektu,to metoda prób i błędów.
Zwykle zawory posiadają nastawy wstępne,np.w Danffosie "N" jest taką nastawą,wbrew przekonaniom nie jest to "Neutral".Nastawa ta słuzy jedynie do "przepłukania" układu-dlatego nazywa się wstępna.Resztę wykonujemy wg.sztuki projektowania układów CO,lub na ........
Pozdrawiam

Czerny
20-11-2013, 00:08
Zawory w grzejnikach należy kryzować!!!!!!
Jak ktoś nie ma projektu,to metoda prób i błędów.
Zwykle zawory posiadają nastawy wstępne,np.w Danffosie "N" jest taką nastawą,wbrew przekonaniom nie jest to "Neutral".Nastawa ta słuzy jedynie do "przepłukania" układu-dlatego nazywa się wstępna.Resztę wykonujemy wg.sztuki projektowania układów CO,lub na ........
Pozdrawiam

Są pokryzowane. Do tej pory było wszystko ok. Zaczęło się p.przyć gdy załączyłem podłogówkę. Na kotle 9 psi

kniazio
20-11-2013, 02:45
Są pokryzowane. Do tej pory było wszystko ok. Zaczęło się p.przyć gdy załączyłem podłogówkę. Na kotle 9 psi
Mam zawory Danffos RAN-15
Sa poustawiane na N . Czy mam je poustawiac na jakas wartosc z zakresu 1-7?
Ponadto to N wystepuje w nich 2 razy (dlaczego) i czy jest jakas roznica m-dzy jednym a drugim N?
Czy na nastawie N zawor dziala tzn czy sie zamyka i otwiera zgodnie z nastawa na glowicy?

zbigmaz01
20-11-2013, 05:15
Są pokryzowane. Do tej pory było wszystko ok. Zaczęło się p.przyć gdy załączyłem podłogówkę. Na kotle 9 psi

Czyli nie do końca odpowietrzona.

mark3k
20-11-2013, 06:15
Mam zawory Danffos RAN-15
Sa poustawiane na N . Czy mam je poustawiac na jakas wartosc z zakresu 1-7?
Ponadto to N wystepuje w nich 2 razy (dlaczego) i czy jest jakas roznica m-dzy jednym a drugim N?
Czy na nastawie N zawor dziala tzn czy sie zamyka i otwiera zgodnie z nastawa na glowicy?

Może ten link do pdf-a Ci pomoże rozwiązać prpblem?
http://pl.heating.danfoss.com/PCMPDF/RAN.pdf

kniazio
20-11-2013, 06:28
Może ten link do pdf-a Ci pomoże rozwiązać prpblem?
http://pl.heating.danfoss.com/PCMPDF/RAN.pdf

Mam tego pdf-a ale nie bardzo rozumiem po co jest N dwa razy na tej nastawie

mark3k
20-11-2013, 06:43
Nie mam w instalacji zaworów termostatycznych, stąd moja pomoc merytoryczna jest dość marna. Przeanalizuję pdf-a i może coś wymyślimy lub zadzwoń do danfosa lub wyślij e-mail do serwisu z prośbą o wyjaśnienie. Powinni udzielić odpowiedzi.

Faktycznie w tym pdf-ie same ogólniki, niewiele wyjaśniające. Pozostaje pytanie do serwisu danfosa.
Położenie N to położenie przy całkowitym otwarciu zaworu. Możliwe , że są dokładnie dwa takie położenia w zależnośći jak masz zamontowany zawór. Ten znak "N" jest po to, abyś zawsze go miał w zasięgu wzroku przy prawym lub lewym ustawieniu zaworu przy grzejnikach.
Logicznie ma to sens, ale czy jest zgodne z założeniami producenta głowicy? Nie wiem.

Novy!
20-11-2013, 09:09
Mi zalezy jeszcze na badaniach eksploatacyjnych, takie bym chciał jeszcze zrobić. Tzn. chciałbym sprawdzić na jakimś słabym groszku w kotle zainstalowanym u klienta poprawność pracy zestawu palnik+sterownik, sprawdzić jego moc optymalna na takiej instalacji i paliwie, sprawdzic jak moduluje powyżej i w 2-3punktach na mocnych dołach mocy.... zobaczymy co przyniesie nowy rok.

Jak dla mnie ,to były by jedyne wiarygodne badania.Tylko problem jest taki,że żaden producent tego nie zrobi.Dobrze wiesz dla czego.Jeśli zrobisz takie badania Ty,to i tak nie ujawnisz ich oficjalnie.Chyba,że produkujesz naprawdę dobry "zestaw".
:)

minertu
20-11-2013, 09:16
Jak dla mnie ,to były by jedyne wiarygodne badania.Tylko problem jest taki,że żaden producent tego nie zrobi.Dobrze wiesz dla czego.Jeśli zrobisz takie badania Ty,to i tak nie ujawnisz ich oficjalnie.Chyba,że produkujesz naprawdę dobry "zestaw".
:)
Kiedyś mi to proponowano , nie doczekałem się.

Novy!
20-11-2013, 09:23
7kw robimy na zamówienie w takich ilościach, że szkoda mówić.
Co nie znaczy,że nie chciałbym zrobić jego badań w jednostce zewn., w tym roku było ciut więcej zapytań, więc mozliwe,że na wiosnę coś się z tym w jednostce zewnętrznej zrobi
....., bo tego sprzedajemy dużo i uważam,że certyfikat powinien być.
Podobnie jak na 17kW czy pozostałe wielkości, wszystko, co jest na stronie głównej SEKOM ma atest. Na każda pokazana moc. Także ten kocioł z palnikiem rynnowym,ale daliśmy sobie z tym spokój.
Koorna,to już jest szczyt ...Polska to dziwny kraj.Producent mówi ,że bada tylko to czego sprzedaje dużo,a tego co sprzedaje mało-nie bada,bo.....sprzedaje mało.
I jeszcze się do tego przyznaje.Pełen podziwu jestem.Przyznajesz,że tak robisz-aby pokazać ,że jesteś taki uczciwy czy jak?A może jest to wynik tego ,że w Polsce można tak produkować,sprzedawać itd.A może powinno być tak,że najpierw wszelkie niezbędne badania ,a dopiero potem do sklepu ?

minertu
20-11-2013, 09:35
Koorna,to już jest szczyt ...Polska to dziwny kraj.Producent mówi ,że bada tylko to czego sprzedaje dużo,a tego co sprzedaje mało-nie bada,bo.....sprzedaje mało.
I jeszcze się do tego przyznaje.Pełen podziwu jestem.Przyznajesz,że tak robisz-aby pokazać ,że jesteś taki uczciwy czy jak?A może jest to wynik tego ,że w Polsce można tak produkować,sprzedawać itd.A może powinno być tak,że najpierw wszelkie niezbędne badania ,a dopiero potem do sklepu ?

Bo racja jest jak dupa,każdy ma swoja.Interpretacji przepisów w Polsce jest mnóstwo i to jest chwast ,który powinno się wyeliminować.Przepis powinien być jasny dla wszystkich i odpowiednio interpretowany.

Novy!
20-11-2013, 09:36
Ze mną nie będziecie mieli spokoju dopóty, dopóki nie będziecie uczciwie i kompletnie informować userów.
Kto gdzie robi badania i komu za nie płaci nie ma tu żadnego znaczenia.
Znalazł się uczciwy obrońca uciśnionych i okłamywanych userów.Za free,bezinteresownie he he...I kto w to uwierzy?
Pan Zawijan i bezinteresowność,dobre he he ;)Pan nawet nie wie co to słowo oznacza.

Delphion1
20-11-2013, 09:57
Ja sie podzielę moim błędem.
Mianowicie postanowiłem na poddaszu zamontować czujnik wewn. a że nie pomyslałem o takim rozwiązaniu to wykorzystałem komin wentylacyjny do pociągnięcia kabla i wszystko było by ok gdybym nie wpadł na pomysł zamontowania czujnika na tymże kominie.
Głowiłem się skąd mam takie skoki temp +,- a termometr pokojowy rtęciowy pokazywał stałą temp wszystkiemu był winien komin went do którego przymocowałem czujnik .Dlatego jak ktoś ma zamiar rozmieszczać czujniki to niech dobrze to przemyśli aby nie padało na nie słońce,nie wisiały na kominie i były w miarę z dala od okien i drzwi.A czujnik zewn najlepiej jak będzie od strony północnej.
Potem piec świruje niepotrzebnie.
Wiem nie odkryłem nic nadzwyczajnego i dla niektórych jest to oczywista oczywistość ale może komuś to pomoże rozwiązać problem?

wojtek65
20-11-2013, 09:59
Jak dla mnie ,to były by jedyne wiarygodne badania.Tylko problem jest taki,że żaden producent tego nie zrobi.Dobrze wiesz dla czego.Jeśli zrobisz takie badania Ty,to i tak nie ujawnisz ich oficjalnie.Chyba,że produkujesz naprawdę dobry "zestaw".
:)
Pewnie że dobry. Na badaniach był chyba z Irydem a ja mam z Bruli, który też ma swoje zalety. Żeby od wczoraj z Wesołej przejść do dzisiaj na jakiś miał ( pozostałości po miałowcu ) wystarczyło przy pustym zasobniku zasypać miał i przełączyć na grupowe, resztę w nocy samo się zrobiło. Mimo kiepskich histogramów na palniku jest znośnie. U mnie w sieci często jakieś chwilowe wachania napięcia i słychać czasem jak dmuchawa zwalnia a Bruli głupieje. Mimo to jakoś sobie radzi.

kalio
20-11-2013, 09:59
Koorna,to już jest szczyt ...Polska to dziwny kraj.Producent mówi ,że bada tylko to czego sprzedaje dużo,a tego co sprzedaje mało-nie bada,bo.....sprzedaje mało.
I jeszcze się do tego przyznaje.Pełen podziwu jestem.Przyznajesz,że tak robisz-aby pokazać ,że jesteś taki uczciwy czy jak?A może jest to wynik tego ,że w Polsce można tak produkować,sprzedawać itd.A może powinno być tak,że najpierw wszelkie niezbędne badania ,a dopiero potem do sklepu ?
Pewnie lepiej pisac ze sie wszytkie bada a nie badac nic,
Jarecki szkoda kasy na te badania zbadales jednego to trzeba bylo pisac ze zbadano kotly i po strawie

Jarecki ile trwalo badanie w lodzi do otrzymania wynikow ??

Jarecki79
20-11-2013, 10:28
Pewnie lepiej pisac ze sie wszytkie bada a nie badac nic,
Jarecki szkoda kasy na te badania zbadales jednego to trzeba bylo pisac ze zbadano kotly i po strawie

Jarecki ile trwalo badanie w lodzi do otrzymania wynikow ??

Czekałem prawie 2m-ce na papiery
Badania 1kotła to tydzień czasu jak wszystko jest ok.

Ja nie mam badań tylko na jednostkę 7kW robioną na zamówienie i niedostepna na stronie głównej.
Zobacz ile modeli kotłów O.. nie ma badań wcale...... i co jest OK?

kobra64
20-11-2013, 10:36
Koorna,to już jest szczyt ...Polska to dziwny kraj.Producent mówi ,że bada tylko to czego sprzedaje dużo,a tego co sprzedaje mało-nie bada,bo.....sprzedaje mało.
I jeszcze się do tego przyznaje.Pełen podziwu jestem.Przyznajesz,że tak robisz-aby pokazać ,że jesteś taki uczciwy czy jak?A może jest to wynik tego ,że w Polsce można tak produkować,sprzedawać itd.A może powinno być tak,że najpierw wszelkie niezbędne badania ,a dopiero potem do sklepu ?
Miałem się więcej nie mieszać, więc tylko słowo. Novy, co wtedy stałoby w Twojej kotłowni? Bo RBR 11 KW Ceramic raczej nie.

Alina&Mariusz
20-11-2013, 10:41
kalio jako, że mieszkasz niedaleko mnie odkupię od Ciebie rbr-a za połowę ceny, bo potrzebuję do ogrzewania hali maszyn.

Czerny
20-11-2013, 10:51
Mam zawory Danffos RAN-15
Sa poustawiane na N . Czy mam je poustawiac na jakas wartosc z zakresu 1-7?
Ponadto to N wystepuje w nich 2 razy (dlaczego) i czy jest jakas roznica m-dzy jednym a drugim N?
Czy na nastawie N zawor dziala tzn czy sie zamyka i otwiera zgodnie z nastawa na glowicy?
Niestety, nie pomogę Ci, bo robił to hydraulik. Mnie przy tym nie było :(

kalio
20-11-2013, 10:53
No a Polska jest zielona wyspą ;)

kalio
20-11-2013, 10:55
kalio jako, że mieszkasz niedaleko mnie odkupię od Ciebie rbr-a za połowę ceny, bo potrzebuję do ogrzewania hali maszyn.
za polowe to w lm i brico i castorama
gdzie masz blizej i nawet gratis ci dowiaza

Novy!
20-11-2013, 11:01
Miałem się więcej nie mieszać, więc tylko słowo. Novy, co wtedy stałoby w Twojej kotłowni? Bo RBR 11 KW Ceramic raczej nie.

Stałby RBR.
Nie problemem jest to czy RBR posiada wszelkie badania czy ich nie posiada.Problemem jest to,że w Polsce nie ma prawa które jasno i wyraźnie mówi,jakie badania takie produkty jak "kocioł na paliwo stałe" musi posiadać aby trafić do sprzedaży.Czy to RBR,Ogniwo,Skam czy inny produkt.Producenci wykorzystują luki w prawie,badający -badają "własne dzieła" a do tego zachowują się jakby byli najważniejsi na świecie.Do tego stronniczość,kolesiostwo itd.Producenci liżą im tyłki i tak kółko się zamyka.
Dlaczego nie może być tak.
Pan Zenek ma pomysł na kocioł CO.Spawa go w garażu.Wiezie na badania.Płaci.Dostaje wynik.Wszystko jest ok.Kocioł trafia do sprzedaży.Pan Zenek ani kupujący ,nie muszą wiedzieć jakie badania kocioł przeszedł.Jeśli jednak stoi w sklepie-znaczy można go sprzedawać.Jeśli Pan Zenek sprzedaje go w garażu, gdzie go produkuje-łamie prawo.
W uproszczeniu,ale tak to wygląda w cywilizowanych krajach.
U nas,sprzedają,badają co i jak chcą.

Alina&Mariusz
20-11-2013, 11:35
za polowe to w lm i brico i castorama
gdzie masz blizej i nawet gratis ci dowiaza

Ale ja chcę RBR-a :) a Ty jesteś niezadowolony to bym Ci pomógł się go pozbyć. Mnie żadne certyfikaty czy inne pierdoły nie są potrzebne. Chodzi mi tylko o dobry kociołek a wtedy kupiłbyś sobie ładny z lm, brico czy innej castoramy i miałbyś nowy z certyfikatem. Korzyść dla nas obu :D

Wojtek_mazury
20-11-2013, 11:40
Kurcze, odpowietrzam grzejniki bo co chwilę mi w jednym chlupie i nagle zauważyłem, że syczy ale jakoś dziwnie. Przyłożyłem kawałek papieru i okazała się, że zamiast wydmuchiwać to wsysa powietrze do grzejnika. Co jest grane???


Wygląda na to, że w instalacji, w tym konkretnym miejscu masz PODCIŚIENIE wywołane przez pracującą pompkę obiegową.

mpepe
20-11-2013, 12:02
Czekałem prawie 2m-ce na papiery
Badania 1kotła to tydzień czasu jak wszystko jest ok.

Ja nie mam badań tylko na jednostkę 7kW robioną na zamówienie i niedostepna na stronie głównej.
Zobacz ile modeli kotłów O.. nie ma badań wcale...... i co jest OK?


Możesz zdradzić ile to kosztuje?

Jarecki79
20-11-2013, 12:45
Możesz zdradzić ile to kosztuje?

Zależy jaki zakres badań zlecasz.
Generalnie jednak pełna procedura w Łodzi 100%,30% plus badanie zabezpieczeń to 15tys.netto / 1kocioł
Jak więcej jednostek, kwestia rozmów, ale to chyba wszędzie podobnie

rozumiem,że pytałes o Łódź...


Nic, zmykam do roboty, bo doby mi nie starcza

best-boyz
20-11-2013, 14:19
Czekałem prawie 2m-ce na papiery
Badania 1kotła to tydzień czasu jak wszystko jest ok.

Ja nie mam badań tylko na jednostkę 7kW robioną na zamówienie i niedostepna na stronie głównej.
Zobacz ile modeli kotłów O.. nie ma badań wcale...... i co jest OK?

No to się wykosztowałeś okrutnie zamiast przebadać jeden kocioł i zdeklarować: Kotły posiadają certyfikat itd. Tanio, a że nieuczciwie , no cóż pewna firma tak robi i ma wszystkich w doopie, a szemrany marketing i podstawieni sprzedawcy i klakierzy i tak robią swoje.. :p
Pozdrawiam i życzę sukcesów zawodowych.

prz3kus
20-11-2013, 14:41
Czerny te "sreberka" na rurach, do czego mają służyć ?.
Czujnik nimi przymocował i papierek po czekoladzie sie nie zmarnował :p

wojtas77
20-11-2013, 15:29
Pytanie do użytkowników RBR.
Jakiego ekogroszku użyć do pierwszego uruchomienia RBR-a?
Mniej energetycznego czy wysoko...?

karoka65
20-11-2013, 15:30
Pytanie do użytkowników RBR.
Jakiego ekogroszku użyć do pierwszego uruchomienia RBR-a?
Mniej energetycznego czy wysoko...?
Nie jest wybredny, co wsypiesz to zeżre :)

wojtas77
20-11-2013, 15:33
Nie jest wybredny, co wsypiesz to zeżre :)

Ale ten wysokoenergetyczny może się spiekać?

5iatka
20-11-2013, 16:00
mocniejszy potrafiłby szybciej nagrzać jakby była taka potrzeba.
Swoją drogą temperatury są raczej przyjazne ostatnio, ciekawe czy i o ile w związku z tym przesunie się wiosna, bądź nawet całkowicie wyleci z kalendarza ?

mpepe
20-11-2013, 16:04
Nic tylko się śmiać pozostało, dzisiaj drugie podejście doręczenia, wczoraj się zakopał, dzisiaj złamał rączkę u paleciaka i nie ściągnie z auta a jutro co? :yes: obstawiam, że go zasypie snieg

czubasa
20-11-2013, 16:34
Witam nie wiem czemu ale u mnie nic nie ma na statystykach widać tylko zasyp węgla

75max
20-11-2013, 16:41
witam chciałbym pokazać jak u mnie wygląda na palniku możecie zerknąć bo chyba jest dobrze
225691
teraz mały patent już ktoś wspominał o tym na forum na wyciszenie buczenia podajnika skutkuje bardzo dobrze
225692
i jeszcze nowy sprzęt do czyszczenia
225693

Novy!
20-11-2013, 16:59
witam chciałbym pokazać jak u mnie wygląda na palniku możecie zerknąć bo chyba jest dobrze
225691
teraz mały patent już ktoś wspominał o tym na forum na wyciszenie buczenia podajnika skutkuje bardzo dobrze
225692
i jeszcze nowy sprzęt do czyszczenia
225693

Jak tak lubisz sobie "podłubać" to potestuj z ograniczeniem dopływu powietrza do zbiornika (tzw.dosuszanie) .Za rada minertu ,znacznie je ograniczyłem.Jakie są zalety takiego wyczynu,przekonasz się sam.Ja z braku czasu,na szybko zredukowałem przepływ ,dziubkiem od silikonu,ściąłem tak aby zostało ok 1/3 obecnego przepływu.Mam niska temp podajnika,więc mogłem sobie na taki materiał jak tworzywo pozwolić.Można,i chyba najlepiej,założyć ogrodowy wąż i na nim zawór redukujący przepływ powietrza.
Pozdrawiam.

5iatka
20-11-2013, 17:24
@ 75max a widzisz...proste, a działa hehe ( ja o tym pisałem ), tylko u Ciebie jest 'ładnie' - taka wersja prawie przedprodukcyjna, a u mnie jeszcze przedtestowa w wersji beta ;)

@Novy!
podziel się informacją, co daje ograniczenie powietrza przy dosuszaniu, bo raczej się nie wybiorę do kotłowni przed weekendem...

75max
20-11-2013, 17:32
pewnie że spróbuje zobaczymy co z tego wyjdzie, już z kilku twoich rad skorzystałem i się sprawdziły :wiggle:
Pozdrawiam

75max
20-11-2013, 17:34
@ 75max a widzisz...proste, a działa hehe ( ja o tym pisałem ), tylko u Ciebie jest 'ładnie' - taka wersja prawie przedprodukcyjna, a u mnie jeszcze przedtestowa w wersji beta ;)

@Novy!
podziel się informacją, co daje ograniczenie powietrza przy dosuszaniu, bo raczej się nie wybiorę do kotłowni przed weekendem...

teraz tylko słychać chrupanie a nie ma już tego buczenia

Novy!
20-11-2013, 17:42
@Novy!
podziel się informacją, co daje ograniczenie powietrza przy dosuszaniu, bo raczej się nie wybiorę do kotłowni przed weekendem...

Zaczekamy na info od kolegi 75max. Raczej na pewno będzie musiał zejść z nadmuchem...

dareck70
20-11-2013, 17:42
Witajcie,
wiem, że jest oficjalna "przywitalnia", ale pozwólcie, że przywitam się tutaj. Z całego forum muratora czytam głównie ten wątek więc tak mi łatwiej bo wydaje mi, że znam wszystkich :) Wiem, że różnie potraktujecie osobę z 1 postem, ale przychodzę w pokoju :welcome: W tej chwili mam tradycyjnego "śmieciucha" bez żadnej dmuchawy z prostym sterownikiem mikroprocesorowym (sterownik sam zrobiłem). Mam powoli dosyć codziennego biegania i rozpalania co chwilę, więc szukam wiedzy na temat "bezobsługowych" kotłów i tutaj zatrzymałem się na dłużej. Przeczytałem cały wątek od początku - trudna sprawa ale da się - mam więc mniej więcej rozeznanie jakie wady wady i zalety ma RBR i inne kotły, bo o innych też tutaj piszecie.
Nie dam rady kupić już w tym roku pieca, bo przy okazji chciałem zrobić remont kotłowni, bo jak patrzę na Wasze zdjęcia to mi lekko się wstyd robi.

Mam w zasadzie tylko jedno pytanie, nawet nie związane bezpośrednio z RBR, ale ogólnie z kotłami na ekogroszek. Pytanie bardziej do osób, które wcześniej miały "śmieciucha" a teraz mają kocioł z podajnikiem: jak jest z czystością w kotłowi? Moje może głupie pytanie wynika z tego, że lubię sobie od czasu do pomajsterkować, a niestety w połowie sezonu grzewczego wszystko jest w kurzu pomimo, że staram się w miarę czysto robić porządek z popiołem itd. Operacji na otwartym sercu nie będę robił ;) więc interesuje mnie tylko czy jest czyściej jak przy śmieciuchu?

Pozdrawiam, Darek.

75max
20-11-2013, 17:52
Witajcie,
wiem, że jest oficjalna "przywitalnia", ale pozwólcie, że przywitam się tutaj. Z całego forum muratora czytam głównie ten wątek więc tak mi łatwiej bo wydaje mi, że znam wszystkich :) Wiem, że różnie potraktujecie osobę z 1 postem, ale przychodzę w pokoju :welcome: W tej chwili mam tradycyjnego "śmieciucha" bez żadnej dmuchawy z prostym sterownikiem mikroprocesorowym (sterownik sam zrobiłem). Mam powoli dosyć codziennego biegania i rozpalania co chwilę, więc szukam wiedzy na temat "bezobsługowych" kotłów i tutaj zatrzymałem się na dłużej. Przeczytałem cały wątek od początku - trudna sprawa ale da się - mam więc mniej więcej rozeznanie jakie wady wady i zalety ma RBR i inne kotły, bo o innych też tutaj piszecie.
Nie dam rady kupić już w tym roku pieca, bo przy okazji chciałem zrobić remont kotłowni, bo jak patrzę na Wasze zdjęcia to mi lekko się wstyd robi.

Mam w zasadzie tylko jedno pytanie, nawet nie związane bezpośrednio z RBR, ale ogólnie z kotłami na ekogroszek. Pytanie bardziej do osób, które wcześniej miały "śmieciucha" a teraz mają kocioł z podajnikiem: jak jest z czystością w kotłowi? Moje może głupie pytanie wynika z tego, że lubię sobie od czasu do pomajsterkować, a niestety w połowie sezonu grzewczego wszystko jest w kurzu pomimo, że staram się w miarę czysto robić porządek z popiołem itd. Operacji na otwartym sercu nie będę robił ;) więc interesuje mnie tylko czy jest czyściej jak przy śmieciuchu?

Pozdrawiam, Darek.

sypiemy z worka najmniej się kurzy szufladę z popiołem wynoszę nie przesypuje w kotłowni samo czyszczenie pieca nie powoduje żadnego brudu i kurzu generalnie chodzę na papieroska w kapciach po kotłowni. Eko nie trzymam w domu przynoszę po woreczku i wsypuje. Po karzdym zasypie szczotka zamieść przejechać mopem i jest Elegancko

pawko_
20-11-2013, 17:56
teraz tylko słychać chrupanie a nie ma już tego buczenia

A co tam włożyłeś pomiędzy zasobnik, a obudowę silnika ?

75max
20-11-2013, 18:08
A co tam włożyłeś pomiędzy zasobnik, a obudowę silnika ?

to jet guma taką samą dałem pod piec i zasobnik

pawko_
20-11-2013, 18:09
http://img542.imageshack.us/img542/4229/ohpo.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/542/ohpo.jpg/)

http://img534.imageshack.us/img534/9679/9416.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/534/9416.jpg/)

http://img607.imageshack.us/img607/3452/8d6q.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/607/8d6q.jpg/)

karoka65
20-11-2013, 18:25
Witajcie,
wiem, że jest oficjalna "przywitalnia", ale pozwólcie, że przywitam się tutaj. Z całego forum muratora czytam głównie ten wątek więc tak mi łatwiej bo wydaje mi, że znam wszystkich :) Wiem, że różnie potraktujecie osobę z 1 postem, ale przychodzę w pokoju :welcome: W tej chwili mam tradycyjnego "śmieciucha" bez żadnej dmuchawy z prostym sterownikiem mikroprocesorowym (sterownik sam zrobiłem). Mam powoli dosyć codziennego biegania i rozpalania co chwilę, więc szukam wiedzy na temat "bezobsługowych" kotłów i tutaj zatrzymałem się na dłużej. Przeczytałem cały wątek od początku - trudna sprawa ale da się - mam więc mniej więcej rozeznanie jakie wady wady i zalety ma RBR i inne kotły, bo o innych też tutaj piszecie.
Nie dam rady kupić już w tym roku pieca, bo przy okazji chciałem zrobić remont kotłowni, bo jak patrzę na Wasze zdjęcia to mi lekko się wstyd robi.

Mam w zasadzie tylko jedno pytanie, nawet nie związane bezpośrednio z RBR, ale ogólnie z kotłami na ekogroszek. Pytanie bardziej do osób, które wcześniej miały "śmieciucha" a teraz mają kocioł z podajnikiem: jak jest z czystością w kotłowi? Moje może głupie pytanie wynika z tego, że lubię sobie od czasu do pomajsterkować, a niestety w połowie sezonu grzewczego wszystko jest w kurzu pomimo, że staram się w miarę czysto robić porządek z popiołem itd. Operacji na otwartym sercu nie będę robił ;) więc interesuje mnie tylko czy jest czyściej jak przy śmieciuchu?

Pozdrawiam, Darek.
Paliłem w śmieciuchu chyba z 16 lat. teraz 6-ty rok w podajniku (drugi kocioł ), praktycznie to po trochę sobie sam odpowiedziałeś a resztę doczytałeś ;0
do smieciuszka jak piszesz biegasz co chwilę a tutaj raz na kilka dni to i powinno być czyściej :)
Jutro dojedzie do Oławy następny RBR 17kW, widzę że masz w podpisie miejscowość.

zawijan
20-11-2013, 18:43
Wcześniej pytałes o tę temp Jareckeigo, sam nie mogłeś jej podac bo to tajemnica handlowa SEKOM i Instytutu.
Czemu zdradzasz tajemnice Spółdzielni BIECZ?

Dali mi taką zgodę.
Nie muszą nic ukrywać.

Tyson
20-11-2013, 18:46
witam chciałbym pokazać jak u mnie wygląda na palniku możecie zerknąć bo chyba jest dobrze
225691
teraz mały patent już ktoś wspominał o tym na forum na wyciszenie buczenia podajnika skutkuje bardzo dobrze
225692
i jeszcze nowy sprzęt do czyszczenia
225693

Skąd masz taką gumę, bo mnie też wkurza to buczenie :)

karoka65
20-11-2013, 18:51
Skąd masz taką gumę, bo mnie też wkurza to buczenie :)
Tomek bo Ty tylko o wunglu i o wunglu :)

Tyson
20-11-2013, 18:53
a o czym mam pisać jak wszystko działa :)

75max
20-11-2013, 19:02
Skąd masz taką gumę, bo mnie też wkurza to buczenie :)

kolega mi załatwiał z jakiegoś przenośnika czy coś w tym stylu to jest chyba centymetrowa taka ma grubość

Tyson
20-11-2013, 19:08
i jak dużo lepiej jest teraz ?

gmaj22
20-11-2013, 19:09
@Czerny:
Dopiero teraz przeczytalem o Twoich problemach z odpowietrzaniem grzejnikowi. To co kiedys pisalem o polozeniu pokretla na pompie Wilo w pozycji "AIR" dotyczylo odpowietrzenia samej pompy a nie calej instalacji!! Ty masz instalacje otwarta i pompe na powrocie, wiec instalacje odpowietrza sie przy wylaczonej pompie. Teraz juz wiesz, gdzie tkwi blad i dlaczego zasysalo powietrze?

gmaj22
20-11-2013, 19:24
witam chciałbym pokazać jak u mnie wygląda na palniku możecie zerknąć bo chyba jest dobrze
225691
teraz mały patent już ktoś wspominał o tym na forum na wyciszenie buczenia podajnika skutkuje bardzo dobrze
225692
i jeszcze nowy sprzęt do czyszczenia
225693

Ad. zdjecie nr 2, przedstawiajace puszke silnika U mnie rowniez tak jest, ale pomyslalem sobie, ze gdyby przyszlo kiedys ingerowac w podlaczenia, wzglednie kondensator wymienic, to wykrecenie tych dwoch srub od strony zasobnika stanowi nie lada wyzwanie :yes:
Producent (Ekoenergia? Instalco?) w zasadzie ma wygodnie bo podlacza tylko pewnie przewod do podajnika a potem dopiero osadza zasobnik. Ale uzytkownik juz musi kombinowac. moze jakis "sprytny" i bardzo krotki srubokret zastosowac? A wystarczyloby tylko obrocic silnik o 90 stopni tak aby dlawik kabla byl skierowany do dolu.... Czepiam sie drobiazgow....:D

75max
20-11-2013, 19:25
i jak dużo lepiej jest teraz ?

poprawa jest kolosalna przed montażem gumy w nocy w pokojach było słychać buczenie teraz teraz tylko czasami słychać mielenie groszku przez ślimak. Koszt nie wielki warto spróbować

5iatka
20-11-2013, 19:27
guma jest z transporterów taśmowych.
Ja kupowałem tutaj: http://www.wolmot.com.pl/sklep.php?lang=pl
ale mam tam 15minut samochodem.
Cena za kawałek około 40(50)x20(30) cm ( coś koło tego ) była w granicach 20pln ( jest mega dużo do wyboru gatunków i grubości ( mój był z tego co pamiętam olejoodporny, czyli też pewnie droższy )

Co do czystości w kotłowni to ja mam generalnie 'syfilis' ale wynika to z niedosprzątania po śmieciuchu, niemniej różnica jest mega w kwestii czystości - teraz widzę że się da mieć czysto i nie trzeba o to jakoś mocno walczyć 'pazurami'
Mnie przez chwilę zastanowiła jedna rzecz - mianowicie temp. spalin. Teraz jest niska, wcześniej szedł płomień w komin, a jak przewymiarujesz to przy niskiej temp. spalin ryzyko skroplin - tego się bałem, ale widzę że jest ok. i tutaj już obaw nie mam na przyszłość również.

Maher
20-11-2013, 19:34
[QUOTE=Maher;6229932
Dzisiaj kupiłem na próbę z Biedronki (kaloryczność 26-27) i cena bardzo dobra za pakowany w workach 20kg tona wychodzi 800zł , za ten wcześniejszy płaciłem 840zł (kaloryczność o ile pamiętam 25-25).
Ciekawe co to za ekogroszek z Biedronki?[/QUOTE]

Dzisiaj miałem go załadować, ale jak rozciąłem worek to wylała się woda, także wysypałem go aby trochę przeschnął, ma mi wygasnąć około 6.00 także może doczeka do rana. Co do ekogroszku to pewnie jak się odliczy z 20% wody to cena już nie jest taka okazyjna.

gmaj22
20-11-2013, 19:41
Witajcie,
wiem, że jest oficjalna "przywitalnia", ale pozwólcie, że przywitam się tutaj. Z całego forum muratora czytam głównie ten wątek więc tak mi łatwiej bo wydaje mi, że znam wszystkich :) Wiem, że różnie potraktujecie osobę z 1 postem, ale przychodzę w pokoju :welcome: W tej chwili mam tradycyjnego "śmieciucha" bez żadnej dmuchawy z prostym sterownikiem mikroprocesorowym (sterownik sam zrobiłem). Mam powoli dosyć codziennego biegania i rozpalania co chwilę, więc szukam wiedzy na temat "bezobsługowych" kotłów i tutaj zatrzymałem się na dłużej. Przeczytałem cały wątek od początku - trudna sprawa ale da się - mam więc mniej więcej rozeznanie jakie wady wady i zalety ma RBR i inne kotły, bo o innych też tutaj piszecie.
Nie dam rady kupić już w tym roku pieca, bo przy okazji chciałem zrobić remont kotłowni, bo jak patrzę na Wasze zdjęcia to mi lekko się wstyd robi.

Mam w zasadzie tylko jedno pytanie, nawet nie związane bezpośrednio z RBR, ale ogólnie z kotłami na ekogroszek. Pytanie bardziej do osób, które wcześniej miały "śmieciucha" a teraz mają kocioł z podajnikiem: jak jest z czystością w kotłowi? Moje może głupie pytanie wynika z tego, że lubię sobie od czasu do pomajsterkować, a niestety w połowie sezonu grzewczego wszystko jest w kurzu pomimo, że staram się w miarę czysto robić porządek z popiołem itd. Operacji na otwartym sercu nie będę robił ;) więc interesuje mnie tylko czy jest czyściej jak przy śmieciuchu?

Pozdrawiam, Darek.

Powiem jak to bylo u mnie... Tez palilem w smieciuchu poprzednio, od tego sezonu juz w "podajnikowym". Przez pierwszy tydzien od uruchomienia biegalem do niego nawet czesciej niz do smieciucha:) A to do popielnika trzeba zajrzec, a to na palnik, do zasobnika, jak szybko sie oproznia...eSterownik na androidzie chodzil non stop, czyscilem codziennie po kazdej zmianie ustawien. Zdaje sobie sprawe, ze przesadzalem z tym, do tego stopnia, ze nawet dzieci zartowaly, ze przybyl im "braciszek":) Sa tu tacy, co w bialej koszuli sa w stanie kociol wyczyscic, nie brudzac sie wcale ( to zart oczywiscie), ale jesli bedziesz na biezaco utrzymywal porzadek to szybko zrobisz sobie w kotlowni prywatne "biuro":) Jesli o zasyp ekogroszku do zasobnika chodzi, dodam tylko do poprzedniej wypowiedzi, ze ja wkladam ostroznie caly worek do zasobnika i dopiero tam go rozcinam i oprozniam. W ogole sie nie kurzy...

karoka65
20-11-2013, 19:48
[U][I A wystarczyloby tylko obrocic silnik o 90 stopni tak aby dlawik kabla byl skierowany do dolu.... Czepiam sie drobiazgow....:D
Nie sądzę że się czepiasz :)
Grześ a jaki problem żeby tak zrobić ?
Nawet ślimaka nie musisz rozpinać (zabezpieczenie )
Odkręcasz tylko 4 śruby, przekręcasz, mówisz i masz :)

gmaj22
20-11-2013, 19:54
Do tych od strony podajnika tez ciezko sie dostac:D Ale dla chcacego nic trudnego... Jak bede mial potrzebe pogrzebania przy puszce albo podajniku to pewnie tak zrobie. Na razie to tylko atmosfera ostatnich kilkunastu stron i mnie sie udzielila:D

bobasxx
20-11-2013, 19:57
) Sa tu tacy, co w bialej koszuli sa w stanie kociol wyczyscic, nie brudzac sie wcale ( to zart oczywiscie)

Uwierz mi, jest to do zrobienia :wink:

Ja ze swojej strony mogę dodać, ze jak kto dba tak ma ;)

Trzeba wyrobić sobie pewne nawyki. Najwięcej pyli się podczas załadunku opału, jak się opracuje dobry sposób, np. taki jak chłopaki podali, to można to pylenie ograniczyć do minimum. Najlepsze są worki foliowe i maksymalnie po 25 kg, tak żeby cały wrzucić swobodnie do zasobnika i powoli wyciągać worek.

Druga sprawa to opróżnianie popielnika, niestety popielnik jaki jest taki jest i najlepiej nie czekać aż się cały zapełni, tylko w zależności od opału raz na te 3-6 dni opróżniać. Wysuwamy z kotła i dołączonym czyszczakiem wybieramy resztę, zapylenie znikome, trochę popiołu może spaść na posadzkę.

Przy czyszczeniu ścianek komory spalania i półek wymiennika, przy odrobinie wprawy i dobrych chęci nic się nie nabrudzi.

Poprzedni kocioł jaki użytkowałem też był z podajnikiem, niestety miał wymiennik pionowy i żeby go wyczyścisz, trzeba było coś tam rozkręcać (od razu nadmienię, że nie był to kocioł na "O"), po czyszczeniu wszystko w koło uwalone, łącznie ze mną ;)

Maher
20-11-2013, 20:26
Odnośnie buczenia to albo u mnie twór jaki złożyło mi instalco (przekładnia transtecno i silnik besel) jest ciche, poza mieleniem węgla i normalną pracą silnika nic z przekładni nie słychać, jedyny problem to rwało mi zawleczki. Dzisiaj zgłosiłem sprzedawcy reklamacje odnośnie niezgodności towaru z zamówieniem i ma się tym zająć i zastanawiam się czy poza różnicą w cenie (droższy NORD i lepiej wykonany) jest sens zmieniać. Jak porównywałem obie przekładnie to u mnie silnik startuje z pełną mocą aż podajnikiem szarpnie (jak zostawiłem laptopa na podajniku to niewiele brakowało abym znalazł go po godzinie pod piecem), a NORD startuje dużo delikatniej i może z stąd te buczenie (u mnie jak wentylator dmuchawy schodzi z obrotami do 30% to też zaczyna buczeć tylko cicho tak że tylko w kotłowni słychać).

skap
20-11-2013, 20:29
[QUOTE=dareck70;6230941]Witajcie,

Mam w zasadzie tylko jedno pytanie, nawet nie związane bezpośrednio z RBR, ale ogólnie z kotłami na ekogroszek. Pytanie bardziej do osób, które wcześniej miały "śmieciucha" a teraz mają kocioł z podajnikiem: jak jest z czystością w kotłowi? Moje może głupie pytanie wynika z tego, że lubię sobie od czasu do pomajsterkować, a niestety w połowie sezonu grzewczego wszystko jest w kurzu pomimo, że staram się w miarę czysto robić porządek z popiołem itd. Operacji na otwartym sercu nie będę robił ;) więc interesuje mnie tylko czy jest czyściej jak przy śmieciuchu?

Witam
Miałem wcześniej "śmieciucha" Dakon Dor 20 i było czyściej niż przy obecnym kotle z podajnikeim. Wynika to prawdopodobnie z frakcji węgla, teraz mam ekogroszek luzem, który znacznie pyli podczas zasypywania. Poprzednio paliłem groszkiem, który tak nie pylił. Ostatnio kupiłem najtańszy odkurzacz kominkowy, który pozwala zachować znacznie większy stopień czystości kotła i jego otoczenia.
Dakon spalał tyle samo węgla co obecny, ale "fukał" dymem a po 3 czy 4 latach zaczął przeciekać.
Jeden sezon paliłem gazem, wtedy to dopiero jest czysto w kotłowni :D
Pozdrawiam

lestek27
20-11-2013, 20:44
Witajcie,
wiem, że jest oficjalna "przywitalnia", ale pozwólcie, że przywitam się tutaj. Z całego forum muratora czytam głównie ten wątek więc tak mi łatwiej bo wydaje mi, że znam wszystkich :) Wiem, że różnie potraktujecie osobę z 1 postem, ale przychodzę w pokoju :welcome: W tej chwili mam tradycyjnego "śmieciucha" bez żadnej dmuchawy z prostym sterownikiem mikroprocesorowym (sterownik sam zrobiłem). Mam powoli dosyć codziennego biegania i rozpalania co chwilę, więc szukam wiedzy na temat "bezobsługowych" kotłów i tutaj zatrzymałem się na dłużej. Przeczytałem cały wątek od początku - trudna sprawa ale da się - mam więc mniej więcej rozeznanie jakie wady wady i zalety ma RBR i inne kotły, bo o innych też tutaj piszecie.
Nie dam rady kupić już w tym roku pieca, bo przy okazji chciałem zrobić remont kotłowni, bo jak patrzę na Wasze zdjęcia to mi lekko się wstyd robi.

Mam w zasadzie tylko jedno pytanie, nawet nie związane bezpośrednio z RBR, ale ogólnie z kotłami na ekogroszek. Pytanie bardziej do osób, które wcześniej miały "śmieciucha" a teraz mają kocioł z podajnikiem: jak jest z czystością w kotłowi? Moje może głupie pytanie wynika z tego, że lubię sobie od czasu do pomajsterkować, a niestety w połowie sezonu grzewczego wszystko jest w kurzu pomimo, że staram się w miarę czysto robić porządek z popiołem itd. Operacji na otwartym sercu nie będę robił ;) więc interesuje mnie tylko czy jest czyściej jak przy śmieciuchu?

Pozdrawiam, Darek.

Witam kolegę.
Jestem dokładnie takim użytkownikiem o którym piszesz. Miałem śieciucha robionego przez Pana Władka w garażu bez kompletnie żadnego sterowania. Masz rację z tą kotłownią. U mnie był masakryczny syf który widać niestety do tej pory (też wolę nie pokazywać zdjęć):)
Mogę powiedzieć że jest o wiele wiele czyściej. bez dwóch zdań.
Jak się kiedyś przesiądziesz to będziesz bardzo zadowolony:)

Maher
20-11-2013, 20:51
Możesz cyknąć fotę tabliczki znamionowej z silnika ?

Będę na budowie to zrobię zdjęcie aparatem to wstawię, bo robiłem telefonem i sam nie mogłem się doczytać.

golderos
20-11-2013, 20:56
Witam u mnie też strasznie buczy,kocioł stoi w piwnicy a ja go na piętrze słyszę,przekładnia trans techno,jutro wypróbuję patent kol.75max z tą gumą mam nadzieję że u mnie też zadziała.

karoka65
20-11-2013, 20:59
Jak się kiedyś przesiądziesz to będziesz bardzo zadowolony:)
Lestek, tak to mówią handlarzyki, sprzedający te gnioty, hehe

Maher
20-11-2013, 21:04
Witam u mnie też strasznie buczy,kocioł stoi w piwnicy a ja go na piętrze słyszę,przekładnia trans techno,jutro wypróbuję patent kol.75max z tą gumą mam nadzieję że u mnie też zadziała.

Przekładnia ci buczy w czasie podawania czy jak silnik stoi?

lestek27
20-11-2013, 21:11
Lestek, tak to mówią handlarzyki, sprzedający te gnioty, hehe

He he. Nie pomyślałem o tym:)
Mówię jak jest. Ja się przesiadłem i jestem mega zadowolony. Moja połówka nie bardzo mogła wierzyć. Pytała z niedowierzaniem. I będzie rano ciepło???
A ja z delikatną niepewnością mówiłem: no tak ma być i koniec.
No to przecież ja jestem handlarzykiem:)

golderos
20-11-2013, 21:11
Tylko w czasie podawania

karoka65
20-11-2013, 21:19
Karoka65 masz tendencję do koncentrowania się na własnym wizerunku. Taka mimowolna autoprezentacja.
No wiesz Tobie nigdy nie dorównam ale zawsze coś.

zbigmaz01
20-11-2013, 21:20
Tylko w czasie podawania
Ostatnio u jednego kolegi założyłem 4 małe uszczelki gumowe kupione w sklepie z hydrauliką za 2 zł śred. zew około 12 a otwór 8 i chyba były do grzybków od baterii. Założone pod tą tuleję między przekładniami. Kolega w pierwszą noc 3 razy schodził bo myślał że chyba zawleczka albo bezpieczniki bo nic nie słyszał :)

PS

To zamiast ringa o którym ktoś wcześniej pisał.

skap
20-11-2013, 21:41
[QUOTE=Maher;6231221]Odnośnie buczenia to albo u mnie twór jaki złożyło mi instalco (przekładnia transtecno i silnik besel) jest ciche, poza mieleniem węgla i normalną pracą silnika nic z przekładni nie słychać, jedyny problem to rwało mi zawleczki. Dzisiaj zgłosiłem sprzedawcy reklamacje odnośnie niezgodności towaru z zamówieniem i ma się tym zająć i zastanawiam się czy poza różnicą w cenie (droższy NORD i lepiej wykonany) jest sens zmieniać.

Witam
Moim zdaniem nie ma sensu zmieniać jeżeli masz cicho. U mnie po wymianie na przekładnie transtechno było głośniej niż przy starej przekładni Ewmar-ness. Obie przekładnie współpracowały z silnikiem besel. Silniki przed założeniem do kotła pracują bardzo cicho, a najgłośniej wg mnie pracuje NORD.
Nie sprawdzałem jak pracuje NORD założony na kotle, bo trzeba było przewiercać otwór pod zawleczkę w innym miejscu niż dotychczasowy.
Pozdrawiam

mark3k
20-11-2013, 21:52
PS

To zamiast ringa o którym ktoś wcześniej pisał.

Nie "ringa", a oringa. To tak gwoli ścisłości.

karoka65
20-11-2013, 21:59
[QUOTE]

Witam
Moim zdaniem nie ma sensu zmieniać jeżeli masz cicho. U mnie po wymianie na przekładnie transtechno było głośniej niż przy starej przekładni Ewmar-ness. Obie przekładnie współpracowały z silnikiem besel. Silniki przed założeniem do kotła pracują bardzo cicho, a najgłośniej wg mnie pracuje NORD.
Nie sprawdzałem jak pracuje NORD założony na kotle, bo trzeba było przewiercać otwór pod zawleczkę w innym miejscu niż dotychczasowy.
Pozdrawiam
No i być tu mądry człowieku :)
Jeden pisze że ma cicho na Trasgówno drugi że to szaj i że tylko Nord albo Ewmar.
No powiedzcie sami jak każdemu dogodzić ?
skap nie zacytowałem Cię złośliwie zapewniam ale sami widzicie jak to wygląda.

karoka65
20-11-2013, 22:45
Teraz pomyśl jak mamy interpretować sprawność kotła, jego moc, czy też wytwarzane w czasie procesu spalania zanieczyszczenia wydostające się z kotła do otoczenia.
Masz inny kocioł, to dlaczego ten tak Cię zainteresował, jak i moja osoba, firma, o stronie internetowej nie wspomnę, chyba lepiej ją znasz niż ja sam ?
Może zajmij się trochę i pokop jak jest w tym co nie można o nim pisać, czy tam tak wszystko jest na cacy ?
Już dziś chyba panika po chwili jak ktoś zaczął szukać.
Ja nie lubię grzebać w rynsztoku a nie którzy jak widać nie mogą bez niego żyć.

karoka65
20-11-2013, 22:46
Aaa i chyba "nie jak mamy" tylko jak mam.
Jak chcesz.

mpepe
21-11-2013, 06:16
Odnośnie buczenia to albo u mnie twór jaki złożyło mi instalco (przekładnia transtecno i silnik besel) jest ciche, poza mieleniem węgla i normalną pracą silnika nic z przekładni nie słychać, jedyny problem to rwało mi zawleczki. Dzisiaj zgłosiłem sprzedawcy reklamacje odnośnie niezgodności towaru z zamówieniem i ma się tym zająć i zastanawiam się czy poza różnicą w cenie (droższy NORD i lepiej wykonany) jest sens zmieniać. Jak porównywałem obie przekładnie to u mnie silnik startuje z pełną mocą aż podajnikiem szarpnie (jak zostawiłem laptopa na podajniku to niewiele brakowało abym znalazł go po godzinie pod piecem), a NORD startuje dużo delikatniej i może z stąd te buczenie (u mnie jak wentylator dmuchawy schodzi z obrotami do 30% to też zaczyna buczeć tylko cicho tak że tylko w kotłowni słychać).


Podkładałeś jakieś gumy pod podajnik i pod piec ?

mpepe
21-11-2013, 06:23
Ostatnio u jednego kolegi założyłem 4 małe uszczelki gumowe kupione w sklepie z hydrauliką za 2 zł śred. zew około 12 a otwór 8 i chyba były do grzybków od baterii. Założone pod tą tuleję między przekładniami. Kolega w pierwszą noc 3 razy schodził bo myślał że chyba zawleczka albo bezpieczniki bo nic nie słyszał :)

PS

To zamiast ringa o którym ktoś wcześniej pisał.

Super!!! w nowych kotłach ludzie robią amatorskie przeróbki? jakieś oringi, gumy pod podajnik, gumy między reduktor a podajnik, zmniejszanie przekroju rurki plastikowej dziubkami od sylikonu :yes: lub wężem ogrodowym z zaworkiem, :yes: cegły do kotła, uszczelnianie korony zaraz po zakupie itd. :yes:

mpepe
21-11-2013, 06:27
Super!!! w nowych kotłach ludzie robią amatorskie przeróbki? jakieś oringi, gumy pod podajnik, gumy między reduktor a podajnik, zmniejszanie przekroju rurki plastikowej dziubkami od sylikonu :yes: lub wężem ogrodowym z zaworkiem, :yes: cegły do kotła, uszczelnianie korony zaraz po zakupie itd. :yes:
Oczywiście nie mówię, że też tego nie zrobię (jeśli kocioł posiada wady które będą przeszkadzać w normalnym użytkowaniu) i jeśli jest to skuteczne

ale u niektórych może wywoła w końcu odrobinę refleksji

mark3k
21-11-2013, 07:25
Podkładałeś jakieś gumy pod podajnik i pod piec ?

Koniecznie podłóż gumę np. z przenośnika taśmowego o grubości ok 10mm. I pod stopkę od kosza także. Guma tłumi wibracje napędu i aż tak bardzo dźwięki nie przenoszą się na konstrukcję budynku. Nie jest to konieczne, ale w mojej ocenie wskazane. :)

mark3k
21-11-2013, 07:30
Ad. zdjecie nr 2, przedstawiajace puszke silnika U mnie rowniez tak jest, ale pomyslalem sobie, ze gdyby przyszlo kiedys ingerowac w podlaczenia, wzglednie kondensator wymienic, to wykrecenie tych dwoch srub od strony zasobnika stanowi nie lada wyzwanie :yes:
Producent (Ekoenergia? Instalco?) w zasadzie ma wygodnie bo podlacza tylko pewnie przewod do podajnika a potem dopiero osadza zasobnik. Ale uzytkownik juz musi kombinowac. moze jakis "sprytny" i bardzo krotki srubokret zastosowac? A wystarczyloby tylko obrocic silnik o 90 stopni tak aby dlawik kabla byl skierowany do dolu.... Czepiam sie drobiazgow....:D

Przy zakładaniu oringa dystansowego od razu obróciłem silnik o 90o (puszka przyłączeniową na zewnątrz). Tak jest bardziej praktycznie i jest dobry dostęp do ewentualnej wymiany kondka.

dareck70
21-11-2013, 07:30
Dziękuję Wam Panowie za odpowiedzi. Domyślałem się, że już sama ilość operacji (mniejsza) spowoduje poprawę czystości. Mój piec - drzwiczki zasypowe ma pod kątem 45% - czasami jak dosypuje węgla a komin jest przymknięty to wszystko idzie na kotłownie. Już samo to podejrzewam powoduje dodatkowe mm kurzu. Ja praktycznie codziennie opróżniam z popiołu, czasami co 2 dni. Dopiero w tym roku kupiłem węgiel, który mam wrażenie produkuje dużo mniej popiołu. Ale teraz to na razie nie palenie. Nauczyłem się w tym piecu palić metodą górnego spalania - raz zasypany piec trzyma 12 godzin więc nie ma otwierania dosypywania itd, no ale to na niższe temperatury.
Czytam wątek dalej. W przyszłym roku pewnie dołączę do grona ekogroszkowców,
Pozdrawiam, Darek.

scarface26
21-11-2013, 09:31
Dziękuję Wam Panowie za odpowiedzi. Domyślałem się, że już sama ilość operacji (mniejsza) spowoduje poprawę czystości. Mój piec - drzwiczki zasypowe ma pod kątem 45% - czasami jak dosypuje węgla a komin jest przymknięty to wszystko idzie na kotłownie. Już samo to podejrzewam powoduje dodatkowe mm kurzu. Ja praktycznie codziennie opróżniam z popiołu, czasami co 2 dni. Dopiero w tym roku kupiłem węgiel, który mam wrażenie produkuje dużo mniej popiołu. Ale teraz to na razie nie palenie. Nauczyłem się w tym piecu palić metodą górnego spalania - raz zasypany piec trzyma 12 godzin więc nie ma otwierania dosypywania itd, no ale to na niższe temperatury.
Czytam wątek dalej. W przyszłym roku pewnie dołączę do grona ekogroszkowców,
Pozdrawiam, Darek.

dołącz jak najszybciej, warte każdych pieniędzy, też paliłem w śmieciuchu.
Zastanawiałem się czy nie popalić jeszcze rok i zmienić auto w tym roku a za rok piec, zmieniłem piec - inne życie.
Temp w domu stała nawet nieraz nie wiem, że się zimno na dworze zrobiło
Nie kopce na pół okolicy a jak otworze okno żeby przewietrzyć to nie zaciąga mi dymu z komina
Nie chodzę co chwilę do kotłowni a jeśli idę to nie wracam czarny.
Komin czyściutki
W kotłowni czysto, sucho, ciepło
Spala mało węgla
Oduczyłem się też patrzeć na każdy kawałek papieru,drewna itp jak na potencjalny opał i nie zawracam sobie tym głowy, w miejscu gdzie mieściło się drzewo na zimę, 2,5 tony węgla poukładane w workach zajmują ledwo 1/3 powierzchni
Ogólno dostępny węgiel workowany (mam zapas na zimę, ale gdyby przyszły cięższe finansowo czasy można sobie jeździć nawet co tydzień po 5-6 worków jak do sklepu po pieczywo, nawet w święta na stacji można kupić)

dareck70
21-11-2013, 11:03
Oduczyłem się też patrzeć na każdy kawałek papieru,drewna itp jak na potencjalny opał i nie zawracam sobie tym głowy, w miejscu gdzie mieściło się drzewo na zimę, 2,5 tony węgla poukładane w workach zajmują ledwo 1/3 powierzchni

Jakbym słyszał własne sumienie z tymi papierami i drewnem :) Ja się powoli przyzwyczajam, ale nawet żona mi kiedyś pytanie zadała, co z kartonami będziemy robić, przecież szkoda wyrzucać. Tylko ona nie pali w piecu, a ja. Ja już nawet drewnem czasami nie palę tylko węgiel zasypuje, żeby mieć spokój i latać co chwilę.
Z temperaturą w domu ciężko jest rano, bo nie zawsze mam czas przed pracą żeby napalić, wieczorami około 22:00 też już czasami mi się nie chce i nie dokładam. Nie pamiętam, czy to ostatniej zimy, ale jak było -16 stopni na dworze i wieczorem nie dołożyłem to miałem 15,9 w kuchni, która jest najsłabiej ocieplona od zewnątrz.
No to już mam cel w życiu na przyszły rok :)
Pozdrawiam, Darek.

lestek27
21-11-2013, 11:33
Jakbym słyszał własne sumienie z tymi papierami i drewnem :) Ja się powoli przyzwyczajam, ale nawet żona mi kiedyś pytanie zadała, co z kartonami będziemy robić, przecież szkoda wyrzucać. Tylko ona nie pali w piecu, a ja. Ja już nawet drewnem czasami nie palę tylko węgiel zasypuje, żeby mieć spokój i latać co chwilę.
Z temperaturą w domu ciężko jest rano, bo nie zawsze mam czas przed pracą żeby napalić, wieczorami około 22:00 też już czasami mi się nie chce i nie dokładam. Nie pamiętam, czy to ostatniej zimy, ale jak było -16 stopni na dworze i wieczorem nie dołożyłem to miałem 15,9 w kuchni, która jest najsłabiej ocieplona od zewnątrz.
No to już mam cel w życiu na przyszły rok :)
Pozdrawiam, Darek.

Miałem podobnie jak Ty. Rano po 17, 18 stopni a wieczorem jak się popaliło od południa po 25 stopni. Trzeba było otwierać okna. Patologia.
Teraz temperatura stała i najlepsze jest to że jakoś tak bez mojego wysiłku i udziału.
Nie martwię się że mi dzieciaczki i żonka zmarznie rankiem. Wracam po pracy do domu a tu ciepło. Nie trzeba zasuwać do rozpalania w piecu.
Dwa lata temu byłem głupi i postawiłem sobie kominek na piętrze żeby tyle nie latać podłożyć do pieca itd. Wydałem kupę kasy a jak bym miał taką wiedzę jak teraz nigdy bym tego nie zrobił:(
No cóż. Zapalę czasem na święta dla klimatu i pewnie na tym się zakończy.
Człowiek jest leniwy i łatwo się przyzwyczaja do dobrego:)

zbigmaz01
21-11-2013, 14:00
Super!!! w nowych kotłach ludzie robią amatorskie przeróbki? jakieś oringi, gumy pod podajnik, gumy między reduktor a podajnik, zmniejszanie przekroju rurki plastikowej dziubkami od sylikonu :yes: lub wężem ogrodowym z zaworkiem, :yes: cegły do kotła, uszczelnianie korony zaraz po zakupie itd. :yes:Najpierw krytykujesz przeróbki a potem zmieniasz zadanie ? Coś ci nie pasuje w tym co napisałem? Nie każda przeróbka jest poprawianiem producenta. Czy ja pisałem o jakimkolwiek kotle tu wymienianym czy o podajniku? Napisałem tylko że to zrobiłem a jeżeli chcesz wiedzieć to jest to stary kocioł z podajnikiem uruchamiany 4 lata temu a głośniejszy był chyba ze trzy razy od mojego. To nie jest kocioł RBR. I jak jesteś ciekawy to palnik nie ma korony i silikon nie był potrzebny a napowietrzanie zasobnika dopiero jest w trakcie.
Co do przeróbek to musisz odwiedzić inne forum gdzie znajdziesz wiele takiej pożywki dla twoich drwin.

emisb
21-11-2013, 18:05
Super!!! w nowych kotłach ludzie robią amatorskie przeróbki? jakieś oringi, gumy pod podajnik, gumy między reduktor a podajnik, zmniejszanie przekroju rurki plastikowej dziubkami od sylikonu :yes: lub wężem ogrodowym z zaworkiem, :yes: cegły do kotła, uszczelnianie korony zaraz po zakupie itd. :yes:

Bo jesteś na forum na którym są ludzie których to cieszy, hobbyści. Wymieniają się uwagami i nie ma w tym nic złego. Mnóstwo ludzi nic z kotłem nie robi, np. ja. Postawiony w kotłowni 1,5 roku temu, dosypuję węgla, włączony automat i cześć.

Delphion1
21-11-2013, 18:31
Chłopaki potrzebuje porady,jaki zawór 4D wybrać dla naszego kociołka?
Dojrzałem do wymiany 3D na 4D i zamierzam za 2 tyg wziąść się za przeróbkę.
Pospinam wszystkie powroty w 1 i zawór zamienie na 4D.
Będe mógł lepiej sterowac piecem.
Proszę o poradę jaki zawór jakiej firmy wybrać link mile widziany.
Nie chciałbym juz do tego wracać kupić, zamontować ,zapomnieć :)

mpepe
21-11-2013, 18:33
Bo jesteś na forum na którym są ludzie których to cieszy, hobbyści. Wymieniają się uwagami i nie ma w tym nic złego. Mnóstwo ludzi nic z kotłem nie robi, np. ja. Postawiony w kotłowni 1,5 roku temu, dosypuję węgla, włączony automat i cześć.

Cieszę się, że są tu hobbiści bo szanuje i to bardzo ludzi z pasją Was również, tylko czy jak kupujecie auto ze salonu też mu wszystko poprawiacie? skoro producent tak coś skonstruował to ma chodzić przecież nie kupujecie najtańszego kotła na rynku któremu można wybaczyć niedoróbki.
A propos postawiłeś na jakiejś gumie? ja w sobotę mam montaż i pewnie skombinuję jakąś gumę skoro warto żeby potem spać spokojnie:)

mpepe
21-11-2013, 18:38
Chłopaki potrzebuje porady,jaki zawór 4D wybrać dla naszego kociołka?
Dojrzałem do wymiany 3D na 4D i zamierzam za 2 tyg wziąść się za przeróbkę.
Pospinam wszystkie powroty w 1 i zawór zamienie na 4D.
Będe mógł lepiej sterowac piecem.
Proszę o poradę jaki zawór jakiej firmy wybrać link mile widziany.
Nie chciałbym juz do tego wracać kupić, zamontować ,zapomnieć :)

Nie wiem czy Ci pomogę ale na tym forum ktoś chwalił Womix ja go kupiłem mosiężny 5/4 dzisiaj był instalator zobaczyć kocioł i spisać części jakie mu będą potrzebne i mówi, że jest dobry. Cena około 130-140zł są do niego siłowniki elektryczne ale nie zakupiłem na razie.

KaliMi
21-11-2013, 18:40
Witam
Wątek RBR-a śledzę na bieżąco chociaż nie mam tego kotła.
Dużo osób na tym wątku zna się na instalacjach CO więc zwracam się do Was z prośbą od odpowiedz na pytanie które jest tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221295-Zaw%C3%B3r-4-drogowy-problem-z-regulacj%C4%85&p=6232670#post6232670
Z góry dziękuje.

ps1.
Pozdrowienia dla Pana Wieśka Karoki.
ps2.
Dlaczego nie ma podglądu mojej sygnatury.

Delphion1
21-11-2013, 18:43
Poprawia kto chce a kto nie zadawala się tym co dostał.Trzeba uczyć się od hobbystów i przyswajać co dobre a plewy odrzucać.:)
Od tego jest forum aby sobie stuningować swojego "mercedeska"
Zawsze jest jakieś rozwiązanie które warto zainstalować w swojej kotłowni.
Ja dziś w casto szamoty oglądałem :)
Z głośnością mi Wiesiek pomomaga.
A 4 D chce zamontowac dzięki forum inaczej żyłbym w nieświadomości i za 5 lat kocioł wymieniał.:/

mpepe
21-11-2013, 18:44
AAA zapomniałem się pochwalić po niespełna 2 miesiącach od zamówienia ----dojechał---- :yes:
Jak na razie jest trochę ciemno na pełne oględziny ale fotorelacja na pewno będzie :-)

Delphion1
21-11-2013, 18:48
AAA zapomniałem się pochwalić po niespełna 2 miesiącach od zamówienia ----dojechał---- :yes:
Jak na razie jest trochę ciemno na pełne oględziny ale fotorelacja na pewno będzie :-)
Pamiętaj do czego kociooł ma służyć i nie pitol o wkrętach,krzywych spawach itp tylko konkretnie napisz po zamontowaniu co i jak działa sam jestem ciekaw.
Ktos odpisze na moje pytanko jaki zawór 4 D najlepszy?

Delphion1
21-11-2013, 18:50
Kurczę nie mogę zrozumieć idei spinania powrotów razem , możesz napisać dlaczego chcesz tak zrobić i co z średnicą wspólnego powrotu , przepływem ?
mam 100% podłogówki i zimny powrót ,zreszta sam luknij.Spiecię razem pozwoli mi jesli 4D nie wyrobi włączenie CWU+miesz które dogrzeje mi powrót.Wolałbym aby piec pociągnał więcej niz deklarowane 5 lat ,dlatego kombinuje do przodu.
Zresztą wiekszość nie moze się mylic :D

mpepe
21-11-2013, 18:52
Kurczę nie mogę zrozumieć idei spinania powrotów razem , możesz napisać dlaczego chcesz tak zrobić i co z średnicą wspólnego powrotu , przepływem ?

Odpowiem Ci tak jak mi odpowiedział dzisiaj instalator na to pytanie, "...nie rozumiem pomysłu rozdzielania powrotów na dwie mufy większość kotłów ma tylko jedną na powrocie"

lestek27
21-11-2013, 18:54
Pamiętaj do czego kociooł ma służyć i nie pitol o wkrętach,krzywych spawach itp tylko konkretnie napisz po zamontowaniu co i jak działa sam jestem ciekaw.
Ktos odpisze na moje pytanko jaki zawór 4 D najlepszy?

U mnie jest AFRISO o ile dobrze pamiętam 5/4

Delphion1
21-11-2013, 18:56
mój zauważył 2 powroty za to zasilanie tylko jedno i nie dał sobie powiedzieć drugie zaślepił a gdyby zrobił odwrotnie teraz bym nie musiał przerabiać ech...

zbigmaz01
21-11-2013, 18:57
Cieszę się, że są tu hobbiści bo szanuje i to bardzo ludzi z pasją Was również, tylko czy jak kupujecie auto ze salonu też mu wszystko poprawiacie? skoro producent tak coś skonstruował to ma chodzić przecież nie kupujecie najtańszego kotła na rynku któremu można wybaczyć niedoróbki.
A propos postawiłeś na jakiejś gumie? ja w sobotę mam montaż i pewnie skombinuję jakąś gumę skoro warto żeby potem spać spokojnie:)

Cy do tego można zaliczyć dywaniki, pokrowce na siedzenia lub alufelgi itp ? Chyba wielu takie zmiany robi chociaż nie na początku ale po pewnym czasie. Dlatego przed zakupem auta ludzie dużo pytają i czytają i są przygotowani na to co wzięli i nie kwękają zanim jeszcze w nim usiedli. Jeżeli coś im wcześniej nie pasuje kupują inne auto.

Delphion1
21-11-2013, 18:57
AFRISO 1 ' chciałem kupić wychodzi za 200 zł na alledrogo.Polecacie?

mark3k
21-11-2013, 19:03
Ktos odpisze na moje pytanko jaki zawór 4 D najlepszy?

Nie wiem czy najlepszy, ale kupiłem kiedyś Womix-a i już 4 sezon z siłownikiem pomyka. Jest mosiężny i nie rdzewieje jak żeliwiaki no i jest mały gabarytowo,
Ja polecam, zero problemów. :D

Delphion1
21-11-2013, 19:04
Ale to możesz teraz zrobić - włączyć cwu jako cwu+mieszająca - powrót się skutecznie dogrzeje

Ja też mam tylko podłogówkę i mam osobno cwu i osobno CO , czujnik jest na powrocie z CO - bo jest "zimniejszy" , jak włączę cwu jako cwu+mieszająca to spokojnie powrót jest dogrzany.


Przy okazji - ODSZCZEKUJĘ - kol Novy!, spalanie jest praktycznie na takim samym poziomie - różnica niby na +1kg po włączeniu cwu jako cwu+mieszająca , jest to tak mała różnica że tak jakby jej nie było.
Wspólny powrót mi polepszy kontrolę nad tym jaka wraca do kotła i co najważniejsze bede miał to na "piśmie"Tak zdecydowałem i mam nadzieję,że dobrz kombinuję ,jeden powrót dla wszystkiego :)

KaliMi
21-11-2013, 19:05
Witam
Wątek RBR-a śledzę na bieżąco chociaż nie mam tego kotła.
Dużo osób na tym wątku zna się na instalacjach CO więc zwracam się do Was z prośbą od odpowiedz na pytanie które jest tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221295-Zaw%C3%B3r-4-drogowy-problem-z-regulacj%C4%85&p=6232670#post6232670
Z góry dziękuje.

ps1.
Pozdrowienia dla Pana Wieśka Karoki.
ps2.
Dlaczego nie ma podglądu mojej sygnatury.
Pomoże ktoś w sprawie zaworu 4D.

mpepe
21-11-2013, 19:10
Pamiętaj do czego kociooł ma służyć i nie pitol o wkrętach,krzywych spawach itp tylko konkretnie napisz po zamontowaniu co i jak działa sam jestem ciekaw.
Ktos odpisze na moje pytanko jaki zawór 4 D najlepszy?

Jeśli będziesz łaskaw przeczytać moje wszystkie posty gdzie już dawno napisałem do czego mi służyć ma kocioł i gdzie ma stać NIE w salonie. Natomiast zawsze kieruje się rozumem i też już o tym pisałem, że krytyka konstruktywna jest potrzebna i za tyle pieniędzy wydanych oczekiwałoby się estetyki na wysokim poziomie

mark3k
21-11-2013, 19:10
Wspólny powrót mi polepszy kontrolę nad tym jaka wraca do kotła i co najważniejsze bede miał to na "piśmie"Tak zdecydowałem i mam nadzieję,że dobrz kombinuję ,jeden powrót dla wszystkiego :)

U siebie będę spinał powroty, ale po sezonie. Zrobiłem połączenie krzyżowe i niby jest ok, ale ten pomiar temp. powrotu mnie wkurza. Stąd przeróbka raczej się odbędzie, o ile chęci i kasy wystarczy.

Delphion1
21-11-2013, 19:12
http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-4-drogowy-1-mosiezny-womix-i3657257286.html
mark3k taki?

mark3k
21-11-2013, 19:15
http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-4-drogowy-1-mosiezny-womix-i3657257286.html
mark3k taki?

Dokładnie taki u mnie śmiga 5/4". :D

mpepe
21-11-2013, 19:17
Cy do tego można zaliczyć dywaniki, pokrowce na siedzenia lub alufelgi itp ? Chyba wielu takie zmiany robi chociaż nie na początku ale po pewnym czasie. Dlatego przed zakupem auta ludzie dużo pytają i czytają i są przygotowani na to co wzięli i nie kwękają zanim jeszcze w nim usiedli. Jeżeli coś im wcześniej nie pasuje kupują inne auto.

Dywaniki, alusy, pokrowce to jest głównie estetyka nie myl pojęć. Luzowanie śrub, wpinanie zwężek, podkładanie oringów to jest ingerencja w konstrukcję kotła czyż nie? ale proponuje "daj spokój myślenia toku nie prowokuj" :P

Delphion1
21-11-2013, 19:20
mpepe sorki ale nie jestem we stanie czytać ostatnio wszystkiego za duzo tego.Kocioł ma grzac i robić swoje a ja go nie pucuję bo to nie samochód .Głownie mnie intresuje czysty kocioł wewn niż zewnatrz..Robotę swoja robi i tak ma być.

mpepe
21-11-2013, 19:21
Trzeba było kupić pompkę ciepła od Arturo72 +10 do "estetyki" ;) Kocioł to kocioł , ja za niego zapłaciłem nie dla równych spawów , tylko dlatego że swoje waży , ma "troszkę" większą pojemność wodną niż konkurencja, ma też "troszkę" lepszą gwarancję , stoi w kotłowni ...

Dla wrażeń estetycznych powieszę sobie jaką ładną panią z fajnymi cyckami w kotłowni - oczywiście za zgodą małżonki ;)

Ja dla wrażej estetycznych nie muszę wieszać plakatów tylko patrzę na moją piękną żonkę :P

zbigmaz01
21-11-2013, 19:23
Dywaniki, alusy, pokrowce to jest głównie estetyka nie myl pojęć. Luzowanie śrub, wpinanie zwężek, podkładanie oringów to jest ingerencja w konstrukcję kotła czyż nie? ale proponuje "daj spokój myślenia toku nie prowokuj" :PMasz racje i daje spokój , zmieniłeś swoje wypowiedzi.

karoka65
21-11-2013, 19:25
Pomoże ktoś w sprawie zaworu 4D.
Przeczytałem Twojego posta.
Nie wiem czy Cię usatysfakcjonuje moja odpowiedź do końca ale z tym zaworem jest tak, patrzycie na te magiczne cyferki :)
Powiem ci że to bardzo mylne, nie ma kręcenia w cyferkach, to są bardzo delikatne ruchy tym pokrętłem a różnica na zasilaniu bardzo duża.
Ja na starym pleszewiaku jak chciałem troszkę podnieść temp. za zaworem to łapałem pokrętło dosłownie w 4 palce obu dłoń i to nie było kręcenie a ledwo naciągnięcie z prawie niewyczuwalnym przekręceniem tego zaworu.
Kniazio też nim tak kręcił ostro i jajca wychodziły.
Nie miałem termometru za zaworem to ustawienie na "czuja" jaka rurka za zaworem to takie grzejniki, prymitywne ale dało radę.
Na początku jak skapowałem że trzeba jak z dziewczyną :) czyli delikatnie ( na początku ) to robiłem tak:
Puszczałem wszystko na kocioł, jak rurka za zaworem ta na instalację przestygła to wtedy dopiero leciutko puszczałem zaworem a paluchy drugiej ręki na rurce.
Po trochę aż uzyskałem to co chciałem na wyjściu.
Spróbuj to zobaczysz jakie są różnice. Prawie niezauważalny ruch w jakimś przedziale a jaka różnica na zasilaniu.
Pewnie trafił ci się taki jak mój :)

Delphion1
21-11-2013, 19:26
mpepe mam nadzieję,że podejdziesz do tematu rozsądnie i nie bedziesz się bawił w kolejnego" dymiarza"na forum bo jesli cos nie tak to zareklamuj lub zwróć a nie mieszaj na forum ok? Czekamy na Twoje odpalenie i relację.

karoka65
21-11-2013, 19:27
Luzowanie śrub, wpinanie zwężek, podkładanie oringów to jest ingerencja w konstrukcję kotła czyż nie? :P
Nie to nie jest ingerencja w konstrukcję kotła.

Delphion1
21-11-2013, 19:31
Pracowałem kiedyś w tej firmie znaczy Afriso, tylko nie wiem czy w dzisiajszych czasach wciąż robią to w Niemczech, w tamtych czasach jedna z lepszych marek w armaturze chociaż nie tania. Za moich czasów polski oddział sprzedawał zawory o większych średnicach z ESBE jedynie zawory trójdrożne do CWU swojej produkcji mieli.
Dzięki Sławku za odp.juz mam 2 do wyboru :)
Mogę komu za drobne opylić mój 3d Afristo jakby chciał?Priv

0degree
21-11-2013, 19:35
Pomoże ktoś w sprawie zaworu 4D.
Odpisałem w temacie.

karoka65
21-11-2013, 19:40
Cieszę się, że są tu hobbiści bo szanuje i to bardzo ludzi z pasją Was również, tylko czy jak kupujecie auto ze salonu też mu wszystko poprawiacie? skoro producent tak coś skonstruował to ma chodzić
Jak kolega by przejeżdżał A4 to zapraszam na kawę i obejrzenie tych przeróbek u mnie.
Kocioł stoi jak go Pan Bóg a raczej producent sklecił do kupy.
Niema żadnych cegieł bo co do nich którzy dali się namówić to wiedzą jak to wygląda, to nie ten kocioł i nie ten palnik, tu niema miejsca na cegły, niema oringów sringów, korona tez na razie jak fabrycznie wklejono, wykorzystane dwa zasilania i dwa powroty, ( nie spinane ), nie ma dzióbków, węży ogrodowych ano innego ciul...wa.
Chodzi na uważanej przez jednych najgorszej dla drugich najlepszej przekładni Transtecno.
Nie mam już czasu ani chęci na jakieś pomysły racjonalizatorskie.
Także jeszcze raz zapraszam, wielu chłopaków stąd było u mnie i widzieli co jest.

karoka65
21-11-2013, 19:45
Z podpisem: Palaczu pamiętaj raz na tydzień przeczyść komin.
No ja już nie należę do młodzieniaszków ale raz w tygodniu ?
Mózg by mi się zlasował do reszty, hehe
Ech ta dzisiejsza młodzież :)

cichy777
21-11-2013, 19:48
Przeczytałem Twojego posta.
Nie wiem czy Cię usatysfakcjonuje moja odpowiedź do końca ale z tym zaworem jest tak, patrzycie na te magiczne cyferki :)
Powiem ci że to bardzo mylne, nie ma kręcenia w cyferkach, to są bardzo delikatne ruchy tym pokrętłem a różnica na zasilaniu bardzo duża.
Ja na starym pleszewiaku jak chciałem troszkę podnieść temp. za zaworem to łapałem pokrętło dosłownie w 4 palce obu dłoń i to nie było kręcenie a ledwo naciągnięcie z prawie niewyczuwalnym przekręceniem tego zaworu.
Kniazio też nim tak kręcił ostro i jajca wychodziły.
Nie miałem termometru za zaworem to ustawienie na "czuja" jaka rurka za zaworem to takie grzejniki, prymitywne ale dało radę.
Na początku jak skapowałem że trzeba jak z dziewczyną :) czyli delikatnie ( na początku ) to robiłem tak:
Puszczałem wszystko na kocioł, jak rurka za zaworem ta na instalację przestygła to wtedy dopiero leciutko puszczałem zaworem a paluchy drugiej ręki na rurce.
Po trochę aż uzyskałem to co chciałem na wyjściu.
Spróbuj to zobaczysz jakie są różnice. Prawie niezauważalny ruch w jakimś przedziale a jaka różnica na zasilaniu.
Pewnie trafił ci się taki jak mój :)

Dokładnie to samo mógłbym napisać o regulacji zaworu4D - u mnie reguluję nim temperaturę zasilania podłogówki - mam bardzo dokładny termometr za zaworem i rzeczywiście żeby skutecznie wyregulować temperaturę ruchy pokrętłem muszą być bardzo delikatne i najważniejsze- po każdym przestawieniu zaworu odczekać conajmniej kilka minut na ustabilizowanie się temperatury- obserwuję w tym czasie temp. powrotu na sterowniku i temperaturę wskazywaną przez termometr za zaworem . Na szczęście robię to tylko raz- dwa razy w roku przy bardzo dużych zmianach temp. zewnętrznych.

emisb
21-11-2013, 19:49
A propos postawiłeś na jakiejś gumie? ja w sobotę mam montaż i pewnie skombinuję jakąś gumę skoro warto żeby potem spać spokojnie:)
Nic nie podkładałem. Jedynie pod stopę pod zasobnikiem jakieś podkłady pod panele miałem pod ręką to podłożyłem. Ale jak tylko masz jakąś grubszą gumę lub filc to śmiało podkładaj.

bobasxx
21-11-2013, 19:49
A ja ostatnio u siebie zauważyłem, że słyszę pracę podajnika (chrupanie) w pomieszczeniach sąsiadujących bezpośrednio z kominem, akurat dwie łazienki.
Myślę, że głównym powodem przenoszenia się tych dźwięków jest sztywne połączenie czopucha z kominem, tzn. rura poprzez redukcję chodzi do komina ceramicznego, a to wszystko na równo zasmarowane klejem do płytek. Ciekawe, czy jakby rura była owinięta samą wełną bez redukcji to by nie było słychać ? I czy to w ogóle bezpieczne ?

emisb
21-11-2013, 19:52
Dokładnie to samo mógłbym napisać o regulacji zaworu4D - u mnie reguluję nim temperaturę zasilania podłogówki - mam bardzo dokładny termometr za zaworem i rzeczywiście żeby skutecznie wyregulować temperaturę ruchy pokrętłem muszą być bardzo delikatne i najważniejsze- po każdym przestawieniu zaworu odczekać conajmniej kilka minut na ustabilizowanie się temperatury- obserwuję w tym czasie temp. powrotu na sterowniku i temperaturę wskazywaną przez termometr za zaworem . Na szczęście robię to tylko raz- dwa razy w roku przy bardzo dużych zmianach temp. zewnętrznych.
To na ile nastawiasz 4D?

bobasxx
21-11-2013, 19:57
Ciekawe co z (klej) gwarancją komina ? Owiń rurę sznurem , tzn włóż rurę do elementu ceramicznego i nawijaj+wciskaj sznur między ceramikę i rurę.

No nie wiem, nie zastanawiałem się ;)

Rura jest fi 130mm, a komin fi 200mm, to trochę tego sznura wejdzie. Za to redukcja jest dość spasowana ale za to z takim kołnierzem, że nie będzie jak sznura wcisnąć.

Ech chyba zostawię jak jest, chociaż wiem, że zawleczka cała :wink:

cichy777
21-11-2013, 19:58
To na ile nastawiasz 4D?

Przy zadanej na piecu 50stopni to ustawienie pomiędzy 1 a 2 to daje na zasilaniu podłogi 25 stopni

emisb
21-11-2013, 20:02
Przy zadanej na piecu 50stopni to ustawienie pomiędzy 1 a 2 to daje na zasilaniu podłogi 25 stopni

Sie znaczy że u ciebie tylko podłogowe?

cichy777
21-11-2013, 20:05
Sie znaczy że u ciebie tylko podłogowe?

Tak - nie licząc drabinek w 3 łazienkach - ale one zasilane są z osobnego wyjścia z kotła i obecnie chodzą na grawitacji.

karoka65
21-11-2013, 20:06
No nie wiem, nie zastanawiałem się ;)

Rura jest fi 130mm, a komin fi 200mm, to trochę tego sznura wejdzie. Za to redukcja jest dość spasowana ale za to z takim kołnierzem, że nie będzie jak sznura wcisnąć.

Ech chyba zostawię jak jest, chociaż wiem, że zawleczka cała :wink:
Poprzedni kociołek miał 150, ceramika 200, było uszczelnione 5 lat tylko wełną.
Teraz RBR 130/200 sznur.
Wielu osobom które ze mną rozmawiałem proponowałem takie połączenie, wydaje mi się że jest lepiej żeby było to połączenie bardziej elastyczne ( ceramika-żalastwo )
Jeśli ma być ładnie to zamiast redukcji można taki sznur czy wełnę maskownicą zasłonić.

bobasxx
21-11-2013, 20:29
Poprzedni kociołek miał 150, ceramika 200, było uszczelnione 5 lat tylko wełną.
Teraz RBR 130/200 sznur.
Wielu osobom które ze mną rozmawiałem proponowałem takie połączenie, wydaje mi się że jest lepiej żeby było to połączenie bardziej elastyczne ( ceramika-żalastwo )
Jeśli ma być ładnie to zamiast redukcji można taki sznur czy wełnę maskownicą zasłonić.

Ładnie nie musi być, tylko w miarę szczelnie ;)
Może kiedyś spróbuję z wełną, chyba że wcześniej wpadnę gdzieś przypadkiem na taki płaski sznur.

karoka65
21-11-2013, 20:34
Sznur kupisz w sklepie z hydrauliką czy hurtowni, są różne grubości.

gmaj22
21-11-2013, 20:34
No nie wiem, nie zastanawiałem się ;)

Rura jest fi 130mm, a komin fi 200mm, to trochę tego sznura wejdzie. Za to redukcja jest dość spasowana ale za to z takim kołnierzem, że nie będzie jak sznura wcisnąć.

Ech chyba zostawię jak jest, chociaż wiem, że zawleczka cała :wink:

Mozna zastosowac redukcje 130/180 wzglednie 130/160 (Bertrams) i powstala luke wypelnic sznurem.
PS: Redukcja nie ma kolnierza. To co nazywasz kolnierzem to rozeta i jest sprzedawana oddzielnie.

KaliMi
21-11-2013, 20:45
Zrób zdjęcie i narysuj na nim to co opisałeś , potem to wrzuć - będzie łatwiej :)
Zdjęcia załączyłem
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221295-Zaw%C3%B3r-4-drogowy-problem-z-regulacj%C4%85&p=6233065#post6233065

KaliMi
21-11-2013, 20:50
Przeczytałem Twojego posta.
Nie wiem czy Cię usatysfakcjonuje moja odpowiedź do końca ale z tym zaworem jest tak, patrzycie na te magiczne cyferki :)
Powiem ci że to bardzo mylne, nie ma kręcenia w cyferkach, to są bardzo delikatne ruchy tym pokrętłem a różnica na zasilaniu bardzo duża.
Ja na starym pleszewiaku jak chciałem troszkę podnieść temp. za zaworem to łapałem pokrętło dosłownie w 4 palce obu dłoń i to nie było kręcenie a ledwo naciągnięcie z prawie niewyczuwalnym przekręceniem tego zaworu.
Kniazio też nim tak kręcił ostro i jajca wychodziły.
Nie miałem termometru za zaworem to ustawienie na "czuja" jaka rurka za zaworem to takie grzejniki, prymitywne ale dało radę.
Na początku jak skapowałem że trzeba jak z dziewczyną :) czyli delikatnie ( na początku ) to robiłem tak:
Puszczałem wszystko na kocioł, jak rurka za zaworem ta na instalację przestygła to wtedy dopiero leciutko puszczałem zaworem a paluchy drugiej ręki na rurce.
Po trochę aż uzyskałem to co chciałem na wyjściu.
Spróbuj to zobaczysz jakie są różnice. Prawie niezauważalny ruch w jakimś przedziale a jaka różnica na zasilaniu.
Pewnie trafił ci się taki jak mój :)
Dzięki za pomoc
Tylko nie wiem dlaczego w szerokim zakresie temperatura prawie w ogóle się nie zmienia a potem w bardzo wąskim (przesunięcie o około 1 mm) temperatura skacze o 10 deg.
Może to wina tego zaworu zwrotnego ze sprężyną.

pawko_
21-11-2013, 20:53
A 4 D chce zamontowac dzięki forum inaczej żyłbym w nieświadomości i za 5 lat kocioł wymieniał.:/
Tzn. co się działo ? Jaka różnica będzie między 3D a 4D ? Dlaczego 4D jest lepszy ?

mark3k
21-11-2013, 21:03
Dzięki za pomoc
Tylko nie wiem dlaczego w szerokim zakresie temperatura prawie w ogóle się nie zmienia a potem w bardzo wąskim (przesunięcie o około 1 mm) temperatura skacze o 10 deg.
Może to wina tego zaworu zwrotnego ze sprężyną.

Zrób fotę i pokaż jak ten zawór masz podłączony lub narysuj układ podłączenia. Tak to wróżenie z fusów.
U mnie zawór reguluje temp. na wyjściu w bardzo szerokim zakresie swojej pracy.

mark3k
21-11-2013, 21:07
Tzn. co się działo ? Jaka różnica będzie między 3D a 4D ? Dlaczego 4D jest lepszy ?

Na temat wyższości jednego zaworu na drugim to już kilkadziesiąt elaboratów zostało napisanych.
Zwolennicy jednych nie są w stanie przekonać drugich i odwrotnie. Ja 4D zamontowałem świadomie po przeczytaniu wielu for o ogrzewaniu i nikt nie jest mnie w stanie przekonać , że 3D jest lepszy lub równoważny przy dogrzewaniu powrotu. Bo jeśli chodzi tylko o pomieszanie to 3D jak najbardziej wskazany i prościej zamontować (mniej rurek). :D

KaliMi
21-11-2013, 21:08
Zrób fotę i pokaż jak ten zawór masz podłączony lub narysuj układ podłączenia. Tak to wróżenie z fusów.
Zdjęcia załączyłem tutaj
http://forum.muratordom.pl/showthrea...65#post6233065
żeby nie zaśmiecać tego wątku.

mark3k
21-11-2013, 21:10
Zdjęcia załączyłem tutaj
http://forum.muratordom.pl/showthrea...65#post6233065
żeby nie zaśmiecać tego wątku.

Link error. Wrzuć jeszcze raz.

Maher
21-11-2013, 21:17
Podkładałeś jakieś gumy pod podajnik i pod piec ?

Założyłem starą angielską wykładzinę wygłuszającą (z 3mm gumy i z 3mm wykładziny wyciszającej, tak złożyłem dwie warstwy, wykładzina poszła do środka a guma na zewnątrz).

golderos
21-11-2013, 21:18
Chłopaki poradźcie jak mógłbym obniżyć temperaturę w domu.Sprawa wygląda tak dom 180 m2, rbr 17 ustawiony na 42 stopnie,na dole podłogówka góra grzejniki,grzejniki poskręcane na maxa podłogówka ustawiona na pompie mieszającej na minimum poddasze jeszcze nie do końca docieplone a w domu 23 stopnie,grzeje dopiero dobry tydzień a chłopaki od wykończeniówki narzekają że za ciepło, czujnik temp.wewnętrznej jeszcze nie podłączony,internetu też brak.Chciałbym żeby dom sie wygrzewał ale gdzieś w granicach 18 stopni

zbigmaz01
21-11-2013, 21:23
Chłopaki poradźcie jak mógłbym obniżyć temperaturę w domu.Sprawa wygląda tak dom 180 m2, rbr 17 ustawiony na 42 stopnie,na dole podłogówka góra grzejniki,grzejniki poskręcane na maxa podłogówka ustawiona na pompie mieszającej na minimum poddasze jeszcze nie do końca docieplone a w domu 23 stopnie,grzeje dopiero dobry tydzień a chłopaki od wykończeniówki narzekają że za ciepło, czujnik temp.wewnętrznej jeszcze nie podłączony,internetu też brak.Chciałbym żeby dom sie wygrzewał ale gdzieś w granicach 18 stopniPodłącz i ustaw a sterownik sam przypilnuje.

gmaj22
21-11-2013, 21:24
Link error. Wrzuć jeszcze raz.
link z postu nr 13904 dziala dobrze

KaliMi
21-11-2013, 21:24
Link error. Wrzuć jeszcze raz.
Teraz powinno działać
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221295-Zaw%C3%B3r-4-drogowy-problem-z-regulacj%C4%85&p=6233159#post6233159

mpepe
21-11-2013, 21:27
Nie to nie jest ingerencja w konstrukcję kotła.

Ten znowu zaczyna?
Zakładam, że zapewne doczepiłeś się słowa konstrukcja? niestety w polskim nazewnictwie konstrukcja jest trochę węższym pojęciem od jego bliźniaczego odpowiednika construction, którego miałem na myśli. Polecam naukę języków obcych wtedy myślenie staje się bardziej elastyczne. :rolleyes:

Czerny
21-11-2013, 21:34
Pany, proszę o szybką odpowiedź bo dzieci i żona marzną :-)

Czy oprócz uszczelnień korony w miejscach zaznaczonych na zielono (co jest powszechnie wiadomo), należy też uszczelnić połączenia od wewnątrz korony z miejscem, na które się ją zakłada, czyli tą osłoną ślimaka. Na zdjęciu zaznaczyłem to na czerwono.
http://images61.fotosik.pl/404/d848f083cc429f94.jpg
http://images62.fotosik.pl/405/d58e513c93e4e0c3gen.jpg
http://images61.fotosik.pl/404/4fb96e7e7ca14086gen.jpg

Wydaje mi się, że jak to wewnętrzne połączenie nie będzie uszczelnione, to powietrze oprócz otworów w koronie będzie uciekało też od strony ślimaka.

Czerny
21-11-2013, 21:42
Dzięki, pytam się bo nie przypominam sobie, by ktoś to uszczelniał a jak sam dziś rozebrałem palnik, to wydaje mi się, że powinno być dodatkowe uszczelnienie

karoka65
21-11-2013, 21:47
Ten znowu zaczyna?
Zakładam, że zapewne doczepiłeś się słowa konstrukcja? niestety w polskim nazewnictwie konstrukcja jest trochę węższym pojęciem od jego bliźniaczego odpowiednika construction, którego miałem na myśli. Polecam naukę języków obcych wtedy myślenie staje się bardziej elastyczne. :rolleyes:
Ja rozumie jak powinienem rozumieć, pisz precyzyjnie bo wyższe pojęcia nie są tu potrzebne.
Jednego filozofa już mamy, wystarczy.
Przemów do kotła po angielsku może Cię posłucha, mnie rozumieją w języku ojczystym.

minertu
21-11-2013, 21:57
mam 100% podłogówki i zimny powrót ,zreszta sam luknij.Spiecię razem pozwoli mi jesli 4D nie wyrobi włączenie CWU+miesz które dogrzeje mi powrót.Wolałbym aby piec pociągnał więcej niz deklarowane 5 lat ,dlatego kombinuje do przodu.
Zresztą wiekszość nie moze się mylic :D

To po co ci 4D?

skap
21-11-2013, 22:07
Karoka65
wykorzystane dwa zasilania i dwa powroty,

Witam
Ja też tak mam, miałem przerabiać ale na razie zostawie tak jak jest. Czy wg Ciebie jest jakaś różnica z powrotami spiętymi razem?

Włączenie cwu +mieszanie wpływa w taki sam sposób na pracę kotła jak przy połączonych powrotach. Jest niższa temp. czujnika na powrocie CO, ale temp. powrotu nie wpływa na zużycie węgla. Poza tym niższe wskazania temp powrotu co powodują,że pompa cwu może pracować ciągle.
Chyba, że chodzi o zmniejszenie niebezpieczeństwa korozją niskotemperaturową, ale kocioł jest zasilany ciepłą wodą przez drugi powrót.

wojtek65
21-11-2013, 22:08
Myślę, że głównym powodem przenoszenia się tych dźwięków jest sztywne połączenie czopucha z kominem, tzn. rura poprzez redukcję chodzi do komina ceramicznego, a to wszystko na równo zasmarowane klejem do płytek. Ciekawe, czy jakby rura była owinięta samą wełną bez redukcji to by nie było słychać ? I czy to w ogóle bezpieczne ?
Ja pasek wełny kilkakrotnie owinąłem folią aluminiową i wyszedł taki gruby sznur. To wciśnięte ciasno w większe szpary.

pawko_
21-11-2013, 22:09
Mam zawór 4d z silownikiem i sterownikiem, da się nim sterować bardzo precyzjnie zasilanie podłogowe. Ustawione mam 28℃ histereza 2℃ - siłownik często kręci i pilnuje odpowiedniej temperatury. Powoli przekonuje się do CWU + mieszająca. Mam 100% podłogówki i wykresy wg mnie są fajne. Chociaż one są drugorzędną sprawą. Ma grzać tak jak mu zagram i tyle.

minertu
21-11-2013, 22:10
Pany, proszę o szybką odpowiedź bo dzieci i żona marzną :-)

Czy oprócz uszczelnień korony w miejscach zaznaczonych na zielono (co jest powszechnie wiadomo), należy też uszczelnić połączenia od wewnątrz korony z miejscem, na które się ją zakłada, czyli tą osłoną ślimaka. Na zdjęciu zaznaczyłem to na czerwono.
http://images61.fotosik.pl/404/d848f083cc429f94.jpg
http://images62.fotosik.pl/405/d58e513c93e4e0c3gen.jpg
http://images61.fotosik.pl/404/4fb96e7e7ca14086gen.jpg

Wydaje mi się, że jak to wewnętrzne połączenie nie będzie uszczelnione, to powietrze oprócz otworów w koronie będzie uciekało też od strony ślimaka.

Dobrze zaznaczyłeś ale tak 3mm od rantu silikon nałóż.

twboss
21-11-2013, 22:32
Mozna zastosowac redukcje 130/180 wzglednie 130/160 (Bertrams) i powstala luke wypelnic sznurem.
PS: Redukcja nie ma kolnierza. To co nazywasz kolnierzem to rozeta i jest sprzedawana oddzielnie.
NIe żebym coś reklamował ale sam miałem taki problem w sklepie kratki.pl znalazłem taką redukcję i wysztsko pasuje jak ulał jutro zrobięzdjęcie to zamieszcze jak to wygląda
tu jest mój post ze zdjęciem bodajrze to była redukcja z 200 na 130
widać dobrze tam gdzie jest napis u mnie to wygląda tak:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=6072910#post6072910

Czerny
21-11-2013, 22:40
Zrobione, poczekam ze dwie godziny i powoli zacznę odpalać kociołek

gmaj22
21-11-2013, 22:43
NIe żebym coś reklamował ale sam miałem taki problem w sklepie kratki.pl znalazłem taką redukcję i wysztsko pasuje jak ulał jutro zrobięzdjęcie to zamieszcze jak to wygląda
tu jest mój post ze zdjęciem bodajrze to była redukcja z 200 na 130
widać dobrze tam gdzie jest napis u mnie to wygląda tak:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=6072910#post6072910
Poszedlem za linkiem i okazuje sie, ze niektore redukcje jednak maja maly kolnierz...:) Zatem zwracam honor kol. bobasxx... Moja redukcja 130/160 takiego rantu nie ma.

szczudlo
21-11-2013, 22:45
Dobrze zaznaczyłeś ale tak 3mm od rantu silikon nałóż.


Grzesiek, to uszczelnienie zaznaczone kolorem czerwonym jest konieczne czy zalecane? Ja swoją koronę uszczelniłem tylko w miejscu zielonego zaznaczenia :/

gmaj22
21-11-2013, 22:48
Zrobione, poczekam ze dwie godziny i powoli zacznę odpalać kociołek
Podziel sie uwagami, czy ten zabieg przyniosl jakis wymierny efekt. Ja nie uszczelnialem dodatkowo korony, osadzona byla tak mocno, ze mimo opukiwania i podwazania nie chciala zejsc. A zbyt mocno uderzac sie obawialem, wszak to kruche zeliwo.
U Ciebie latwo zeszla?

Czerny
21-11-2013, 22:48
Grzesiek, to uszczelnienie zaznaczone kolorem czerwonym jest konieczne czy zalecane? Ja swoją koronę uszczelniłem tylko w miejscu zielonego zaznaczenia :/

Ja doszedłem do wniosku, że tamtędy też ucieka lewe powietrze i dlatego uszczelniłem. Ale oryginalnie producent niczego tam nie dał...

Czerny
21-11-2013, 22:55
Podziel sie uwagami, czy ten zabieg przyniosl jakis wymierny efekt. Ja nie uszczelnialem dodatkowo korony, osadzona byla tak mocno, ze mimo opukiwania i podwazania nie chciala zejsc. A zbyt mocno uderzac sie obawialem, wszak to kruche zeliwo.
U Ciebie latwo zeszla?

Ja musiałem uszczelnić, bo z Piotrkiem42 nie dawaliśmy już przy żadnych ustawieniach pozbyć się niedopalonego węgla. Kocioł już chodził nawet na mocy 16kW i wciąż to samo było - pełna szuflada czarnych spieków:bash:

Na początku próbowałem podważyć ją drewnianym grubym kijem ale to nic nie dawało. Najlepszym sposobem okazał się 15 cm kołek, który podłożyłem pod spód korony i zacząłem go podbijać od dołu gumowym młotkiem. Przesuwałem kołek raz w lewo raz w prawo ciągle go podbijając aż w końcu korona zaczęła się powoli ruszać. Na końcu podważyłem ją spowrotem tym długim kijem i ładnie zeszła, więc w sumie bez problemu :)

gmaj22
21-11-2013, 23:01
Dziekuje za wskazowke:) Bede mial zajecie w najblizszym czasie :) U mnie rowniez bywaja czesto niedopalone wegle i spieki... Zatem moze w tym tkwi przyczyna? Tez "wachluje" nadmuchami, ale skutek mierny.

pawko_
21-11-2013, 23:10
Czerny wiesz, że Twój kociołek teraz nie grzeje ? Jest w trybie ręcznym.

Czerny
21-11-2013, 23:24
Czerny wiesz, że Twój kociołek teraz nie grzeje ? Jest w trybie ręcznym.

No, czekam popijając kawę aż silikon stwardnieje :)

kalio
22-11-2013, 00:34
Poszedlem za linkiem i okazuje sie, ze niektore redukcje jednak maja maly kolnierz...:) Zatem zwracam honor kol. bobasxx... Moja redukcja 130/160 takiego rantu nie ma.

mała rozeta jest w redukcjach większy komin miniejszy czopuch np 200/130
redukcje produkuje darco - takie z nawinietym sznurem
można też dodatkowo zastosować osobna rozete.

fenix2
22-11-2013, 06:42
A ja ostatnio u siebie zauważyłem, że słyszę pracę podajnika (chrupanie) w pomieszczeniach sąsiadujących bezpośrednio z kominem, akurat dwie łazienki.
Myślę, że głównym powodem przenoszenia się tych dźwięków jest sztywne połączenie czopucha z kominem, tzn. rura poprzez redukcję chodzi do komina ceramicznego, a to wszystko na równo zasmarowane klejem do płytek. Ciekawe, czy jakby rura była owinięta samą wełną bez redukcji to by nie było słychać ? I czy to w ogóle bezpieczne ?

Takie coś zastosuj:
http://www.galeriakominkow.pl/Sklep_internetowy/System_BERTRAMS/Przej%C5%9Bcia_Bertrams-komin_ceramiczny/2537-Przej%C5%9Bcie_BERTRAMS_150mm_-_komin_ceramiczny_200mm.html

225898
(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.galeriakominko w.pl%2FSklep_internetowy%2FSystem_BERTRAMS%2FPrzej %25C5%259Bcia_Bertrams-komin_ceramiczny%2F2537-Przej%25C5%259Bcie_BERTRAMS_150mm_-_komin_ceramiczny_200mm.html)

kaszpir007
22-11-2013, 06:47
No, czekam popijając kawę aż silikon stwardnieje :)

Nie ma sensu wogóle czekać bo silikon wysokotemperaturowy twardnieje jak dostanie wysoką temperaturę ...

Więc silikonujesz , zakładasz , odpalasz kocioł i twardnieje na kamień po chwili ...

mark3k
22-11-2013, 06:55
Zbyt szybkie twardnienie silikonu pod wpływem wysokiej temperatury ma duży wpływ na jego właściwości fizyko-chemiczne, a konkretnie na zmniejszenie trwałości połączenia. Zalecany czas schnięcia i twardnienia silikonu wysokotemperaturowego (1200grad) wynosi aż 90 godzin !. Tak sobie życzy producent. Po tym czasie spoina uzyskuje pełna wytrzymałość. Tyle producent, a życie swoje. Nigdy nie mamy czasu. Niestety.:)

kaszpir007
22-11-2013, 06:56
Pamiętaj do czego kociooł ma służyć i nie pitol o wkrętach,krzywych spawach itp tylko konkretnie napisz po zamontowaniu co i jak działa sam jestem ciekaw.
Ktos odpisze na moje pytanko jaki zawór 4 D najlepszy?

A czemu ma nie pisać?

Inne wymagania są wobec kotła za 8000zł a inne wobec kotła za 4000zł ...
Jeśli kocioł za 8000zł jest gorzej wykonany niż ten za 4000zł to to niezbyt dobrze znaczy o fachowości i profesjonalizmu firmy ...
Jakość wykonania jest bardzo ważna , bo świadczy o jakości produkcji i także o późniejszej żywotności i awaryjności ...

mark3k
22-11-2013, 07:23
Dzięki za pomoc
Tylko nie wiem dlaczego w szerokim zakresie temperatura prawie w ogóle się nie zmienia a potem w bardzo wąskim (przesunięcie o około 1 mm) temperatura skacze o 10 deg.
Może to wina tego zaworu zwrotnego ze sprężyną.

Sorry, ale wczoraj juz musiałem odejść od kompa.
Moim skromnym zdaniem jedynym problemem braku regulacji jest ten nieszczęsny zawór zwrotny umieszczony w niewłaściwym miejscu. Zbyt duże oporu przepływu jakie wprowadza sprężynka w zaworze powoduje taki zachowanie układu regulacji, a właściwie jej brak (regulacji).
Na szybko moja rada: wyciąć (wyrwać) sprężynkę i klapkę z zaworu zwrotnego (oczywiście tego przy 4D). Jeśli pompa CO pracuje non-stop jak u mnie, to ten zawór zwrotny nie jest niezbędny. U mnie układ pracuje bez tego zaworu i jest OK. Mam bardzo precyzyjną regulację temperatury za zaworem sterowanym siłownikiem (140s / 230V; histereza 2grad), a siłownik sterowany autonomicznym sterownikiem pogodowym. I jest luzik i pełen komfort cieplny w domu. Pewnie ktoś powie, że przekombinowane. Ja tak nie uważam. :D
Wyrzuć wkład z zaworu i będzie bardzo dobrze.:yes:

mark3k
22-11-2013, 07:32
Minertu rzucił hasło (tak mi się wydaje, że o tym pisał Mineru) o ograniczeniu dopływu powietrza do komory z węglem. Zrobiłem ograniczenie dopływu powietrza do zasobnika i w efekcie uzyskałem lepsze dopalanie węgla na palniku (mniej powietrza pompuje od strony ślimaka). Wcześniej zdarzały się niedopałki pojawiające się końcowej fazie dogrzewania wody w kotle. Od wczoraj poprawa. Nie chcę chwalić dnia przed zachodem słońca, ale ma to pozytywny wpływ na spalanie groszku.
Dzięki za wskazówkę.:)

Novy!
22-11-2013, 07:34
Mam bardzo precyzyjną regulację temperatury za zaworem sterowanym siłownikiem (140s / 230V; histereza 2grad), a siłownik sterowany autonomicznym sterownikiem pogodowym. I jest luzik i pełen komfort cieplny w domu. Pewnie ktoś powie, że przekombinowane. Ja tak nie uważam. :D
Wyrzuć wkład z zaworu i będzie bardzo dobrze.:yes:
Moim zdaniem w instalacji z grzejnikami lub z jakimś procentem podłogi,od komfortu cieplnego są termostaty.Dobre termostaty.Moje Danfossy Living Eco utrzymują +/- 0,3 deg zadanej w pomieszczeniu .Reszta to zbytek.Jestem ciekaw czy Twój xD z siłownikiem,pozwala na dokładność w pomieszczeniach 0,5-0,2deg.Nie ma o tym mowy :)

Novy!
22-11-2013, 07:38
Minertu rzucił hasło (tak mi się wydaje, że o tym pisał Mineru) o ograniczeniu dopływu powietrza do komory z węglem.

Pisałem o Tym ja,słowami minertu :) Ale i tak ktoś już mocno zakpił :)Sprawdź czy nie trzeba teraz,obniżyć nadmuchu.Widziałem na fotkach nowego RBR ,że producent się wysilił i "zapodał" obejmy na końcach tej i tak zbyt dużej rurki "od osuszania".Ehh...
Jest kilka rzeczy wykonanych w tym kotle tak ,że głowa boli.No ,ale cóż.Tempo produkcji jest spore.
Po komentarzach i powtórnym wklejaniu korony zrobi się tu za chwile piekło.

minertu
22-11-2013, 08:20
Grzesiek, to uszczelnienie zaznaczone kolorem czerwonym jest konieczne czy zalecane? Ja swoją koronę uszczelniłem tylko w miejscu zielonego zaznaczenia :/

Uszczelnij tak jak napisałem.

minertu
22-11-2013, 08:24
Nie ma sensu wogóle czekać bo silikon wysokotemperaturowy twardnieje jak dostanie wysoką temperaturę ...

Więc silikonujesz , zakładasz , odpalasz kocioł i twardnieje na kamień po chwili ...

Ot co,ja też tak robię,na serwisie nie ma czasu na czekanie :)

minertu
22-11-2013, 08:25
Minertu rzucił hasło (tak mi się wydaje, że o tym pisał Mineru) o ograniczeniu dopływu powietrza do komory z węglem. Zrobiłem ograniczenie dopływu powietrza do zasobnika i w efekcie uzyskałem lepsze dopalanie węgla na palniku (mniej powietrza pompuje od strony ślimaka). Wcześniej zdarzały się niedopałki pojawiające się końcowej fazie dogrzewania wody w kotle. Od wczoraj poprawa. Nie chcę chwalić dnia przed zachodem słońca, ale ma to pozytywny wpływ na spalanie groszku.
Dzięki za wskazówkę.:)
Nie ma za co.
Ja do tego doszedłem przy palniku MULTI jaki mam w RBR zamontowany.
Dwa takie zabiegi zrobiłem u moich klientów i teraz jest cacy.

Delphion1
22-11-2013, 08:26
To po co ci 4D?
Bo nie potrzebuje ciepłej wody cały dzień ,wystarcza mi tylko wieczorem.
A mam nadzieję,że 4D trzymałby w miarę przyzwoity powrót podczas reszty dnia.
Podłogówka właściwie chodzi obecnie w cyrkulacji bo w stałej pracy to chyba dopiero zimą będzie działać a to wiąże za sobą temp nawet 26oC.
Chce zrobić raz a dobrze bo nie uśmiecha mi się kolejna poprawka :/
Spiecie powrotów razem i zamontowanie 4d taki mam cel.
Porady mile widziane i jak trafione beda to zapraszam na wódkę ;)

minertu
22-11-2013, 08:34
Przy 100% podłogówki wystarczy zwykły mieszacz a nie 3D.
http://img09.tablica.pl/images_tablicapl/98565887_2_644x461_zawor-termostatyczny-mieszajacy-mieszacz-afriso-zdjecia.jpg

fenix2
22-11-2013, 08:38
Bo nie potrzebuje ciepłej wody cały dzień ,wystarcza mi tylko wieczorem.
A mam nadzieję,że 4D trzymałby w miarę przyzwoity powrót podczas reszty dnia.
Podłogówka właściwie chodzi obecnie w cyrkulacji bo w stałej pracy to chyba dopiero zimą będzie działać a to wiąże za sobą temp nawet 26oC.
Chce zrobić raz a dobrze bo nie uśmiecha mi się kolejna poprawka :/
Spiecie powrotów razem i zamontowanie 4d taki mam cel.
Porady mile widziane i jak trafione beda to zapraszam na wódkę ;)

Moja instalacja dopiero przede mną, ale mam zamiar zrobić to właśnie w taki sposób. Wszystkie powroty spięte razem + zawór 4D. A do podłogówki zawór 3D.
Mam takie pytanie czy ktoś z was ma CWU puszczone na grawitacji? Chce bojler poziomy powiesić nad piecem i myślę że powinno po grawitacji działać??

Delphion1
22-11-2013, 08:38
czyli radzisz zostawić a spiąć tylko powroty?
Mam też 4 kaloryfery

minertu
22-11-2013, 08:39
Moja instalacja dopiero przede mną, ale mam zamiar zrobić to właśnie w taki sposób. Wszystko powroty spięte razem + zawór 4D. A do podłogówki zawór 3D.
Mam takie pytanie czy ktoś z was ma CWU puszczone na grawitacji? Chce bojler poziomy powiesić nad piecem i myślę że powinno po grawitacji działać??
Do podłogówki nie 3D a mieszacz jaki zamieściłem powyżej.

Novy!
22-11-2013, 08:40
Ot co,ja też tak robię,na serwisie nie ma czasu na czekanie :)

Grzegorz,powiedz mi czy uszczelnienie tej "podkowy" (dodatkowe miejsce uszczelnienia w fotkach powyżej) w rezultacie może skutkować tym ,że trzeba zwiększyć nadmuch? Nie wiem czy u mnie przy okazji takiego zabiegu zakleiłem kilka otworów nadmuchowych(w co raczej wątpię bo sprawdzałem "na zimno") czy raczej to niemożliwe?Wcześniej wiało na palniku jak cholera,teraz mam wrażenie, że przy takich samych ustawieniach wieje trochę słabiej...

fenix2
22-11-2013, 08:41
Przy 100% podłogówki wystarczy zwykły mieszacz a nie 3D.
http://img09.tablica.pl/images_tablicapl/98565887_2_644x461_zawor-termostatyczny-mieszajacy-mieszacz-afriso-zdjecia.jpg


A czym się różni taki mieszacz termostatyczny jak na zdjęciu od zaworu 3D termostatycznego??

75max
22-11-2013, 08:41
Znowu mi się statystyki zatrzymały na 21.11 22:00 chodzą u was

fenix2
22-11-2013, 08:43
czyli radzisz zostawić a spiąć tylko powroty?
Mam też 4 kaloryfery

Spięcie powrotów wystarczy zasilanie może być rozdzielone na CWU i CO.

75max
22-11-2013, 08:44
Moja instalacja dopiero przede mną, ale mam zamiar zrobić to właśnie w taki sposób. Wszystkie powroty spięte razem + zawór 4D. A do podłogówki zawór 3D.
Mam takie pytanie czy ktoś z was ma CWU puszczone na grawitacji? Chce bojler poziomy powiesić nad piecem i myślę że powinno po grawitacji działać??

u mnie bardzo ładnie chodzi na grawitacji wisi na wysokości 180m

fenix2
22-11-2013, 08:46
u mnie bardzo ładnie chodzi na grawitacji wisi na wysokości 180m

Co świetnie. Nie ma problemów z długim czasem grzania wody?
Masz założony zawór zwrotny na zasilaniu z kotła co by nie wychładzać nagrzanej wody?

Delphion1
22-11-2013, 08:47
Spięcie powrotów wystarczy zasilanie może być rozdzielone na CWU i CO.
ale wtedy pompa CWU musi biegac cały czas?
Minetru ja mam taki właśnie zawór zamontowany tuż przed pompą podłogową odręcony jest na max.

minertu
22-11-2013, 08:49
Grzegorz,powiedz mi czy uszczelnienie tej "podkowy" (dodatkowe miejsce uszczelnienia w fotkach powyżej) w rezultacie może skutkować tym ,że trzeba zwiększyć nadmuch? Nie wiem czy u mnie przy okazji takiego zabiegu zakleiłem kilka otworów nadmuchowych(w co raczej wątpię bo sprawdzałem "na zimno") czy raczej to niemożliwe?Wcześniej wiało na palniku jak cholera,teraz mam wrażenie, że przy takich samych ustawieniach wieje trochę słabiej...
Niczego nie zaklejaj!!!
Korona ma być uszczelniona jak powyżej i przydławiony nadmuch do zbiornika.To wszystko.
A i info dla tych co maja problem z wysoką temp podajnika.
Czujnik podajnika przełożyć i umieścić w połowie pomiędzy dmuchawą a mocowaniem zbiornika na korpusie podajnika jakąś opaską.

minertu
22-11-2013, 08:50
A czym się różni taki mieszacz termostatyczny jak na zdjęciu od zaworu 3D termostatycznego??

Tym,że 3D to Ty regulujesz temp za nim a termostatyczny sam to robi.

Czerny
22-11-2013, 08:51
Zbyt szybkie twardnienie silikonu pod wpływem wysokiej temperatury ma duży wpływ na jego właściwości fizyko-chemiczne, a konkretnie na zmniejszenie trwałości połączenia. Zalecany czas schnięcia i twardnienia silikonu wysokotemperaturowego (1200grad) wynosi aż 90 godzin !. Tak sobie życzy producent. Po tym czasie spoina uzyskuje pełna wytrzymałość. Tyle producent, a życie swoje. Nigdy nie mamy czasu. Niestety.:)

Radzili mi wszyscy 2 godziny, poczekałem 5 godzin :) Dzisiaj rano sprawdziłem dotykowo, generalnie był twardy już, choć czuć było miejsca, gdzie się lekko uginał (oczywiście mogłem sprawdzić tylko tą część czerwoną nad ślimakiem). Producent pisze, że przez 12 godzin warto go stopniowo podgrzewać, bo uniknie się wtedy możliwych bąbelków powietrznych, ale czas robił swoje - rano rodzinka żeby chociaż wodę do mycia miała ciepłą, więc odpaliłem :)

Patrzę taraz na parametry i tak mi się wydaje, że jest różnica - ale nie chcę zapeszać, zobaczę co się dzieje w popielniku jak wrócę do domu...:rolleyes:

fenix2
22-11-2013, 08:52
ale wtedy pompa CWU musi biegac cały czas?
Minetru ja mam taki właśnie zawór zamontowany tuż przed pompą podłogową odręcony jest na max.

Nie musi. Ale możesz ustawić na sterowniku CWU + mieszacz i wtedy będzie sobie sam pilnował temp. powrotu.
To 3D masz dobrze.

minertu
22-11-2013, 08:52
ale wtedy pompa CWU musi biegac cały czas?
Minetru ja mam taki właśnie zawór zamontowany tuż przed pompą podłogową odręcony jest na max.

A dlaczego nie jest za?
piec,pompa,zawór.

fenix2
22-11-2013, 08:53
Tym,że 3D to Ty regulujesz temp za nim a termostatyczny sam to robi.

Chodziło mi o 3D termostatyczny on sam utrzymuje zadaną temperaturę.

minertu
22-11-2013, 08:55
Tak dla informacji wszystkich.
To ,że tutaj mało piszę nie znaczy ,że nie czytam.
Zrozumcie,że roboty mam po uszy ,jak widzę,że ktoś inny komuś pomaga to po prostu się nie wcinam i tyle.

minertu
22-11-2013, 08:56
Chodziło mi o 3D termostatyczny on sam utrzymuje zadaną temperaturę.
Możesz mi go pokazać?
To jak ja utrzymuje skoro przegrzewa?

Delphion1
22-11-2013, 08:56
A dlaczego nie jest za?
piec,pompa,zawór.
nie ja instalowałem a jest to jakas różnica?
Mam piec ,zawór ,pompa.
Wklejałem fotki instalacji i nikt jakoś nie mówił ,że jest to źle ;(

Novy!
22-11-2013, 08:57
Niczego nie zaklejaj!!!
Korona ma być uszczelniona jak powyżej i przydławiony nadmuch do zbiornika.To wszystko.
A i info dla tych co maja problem z wysoką temp podajnika.
Czujnik podajnika przełożyć i umieścić w połowie pomiędzy dmuchawą a mocowaniem zbiornika na korpusie podajnika jakąś opaską.

Nie zaklejałem otworów nadmuchowych.Zastanawiam się tylko czy nie zrobiłem tego mimowolnie,silikonując (wewnętrzną podkowę palnika).Może silikon się tam "jakoś" zsunął i przy okazji zakleił jakieś otwory nadmuchowe....Może mi się wydaje,ale musiałem podnieść nadmuch,bo sypał sadzą.

minertu
22-11-2013, 08:59
Nie zaklejałem otworów nadmuchowych.Zastanawiam się tylko czy nie zrobiłem tego mimowolnie,silikonując (wewnętrzną podkowę palnika).Może silikon się tam "jakoś" zsunął i przy okazji zakleił jakieś otwory nadmuchowe....Może mi się wydaje,ale musiałem podnieść nadmuch,bo sypał sadzą.
Policzyłeś ilość otworów,średnicę?
Prześlij mi to.Sadza jest również skutkiem nadmiaru powietrza.

fenix2
22-11-2013, 09:00
Możesz mi go pokazać?
To jak ja utrzymuje skoro przegrzewa?

Co przegrzewa i komu bo nie rozumiem?

minertu
22-11-2013, 09:00
nie ja instalowałem a jest to jakas różnica?
Mam piec ,zawór ,pompa.
Wklejałem fotki instalacji i nikt jakoś nie mówił ,że jest to źle ;(

Jest różnica.

fenix2
22-11-2013, 09:01
nie ja instalowałem a jest to jakas różnica?
Mam piec ,zawór ,pompa.
Wklejałem fotki instalacji i nikt jakoś nie mówił ,że jest to źle ;(

Tak jak pisałem wyżej masz dobrze. Piec - zawór 3d - pompa.

mark3k
22-11-2013, 09:02
Pisałem o Tym ja,słowami minertu :) Ale i tak ktoś już mocno zakpił :)Sprawdź czy nie trzeba teraz,obniżyć nadmuchu.Widziałem na fotkach nowego RBR ,że producent się wysilił i "zapodał" obejmy na końcach tej i tak zbyt dużej rurki "od osuszania".Ehh...
Jest kilka rzeczy wykonanych w tym kotle tak ,że głowa boli.No ,ale cóż.Tempo produkcji jest spore.
Po komentarzach i powtórnym wklejaniu korony zrobi się tu za chwile piekło.

Zmniejszyłem nadmuch tylko o 1%. Poobserwuję jeszcze co się dzieje na palniku i ewentualnie wprowadzę dodatkową korektę. Na chwilę obecna (zaglądałem na palnik przed 6.00) wygląda obiecująco. Kocioł w trybie spalania grupowego na stawy: 8/8kW.

minertu
22-11-2013, 09:03
Ja doszedłem do wniosku, że tamtędy też ucieka lewe powietrze i dlatego uszczelniłem. Ale oryginalnie producent niczego tam nie dał...
Żeliwo ma strukturę chropowatą.Ono nie ucieka ale moim zdaniem za bardzo wypala na bokach a nie przebija się w głąb złoża żaru.

75max
22-11-2013, 09:04
Co świetnie. Nie ma problemów z długim czasem grzania wody?
Masz założony zawór zwrotny na zasilaniu z kotła co by nie wychładzać nagrzanej wody?

nie mam zaworu zwrotnego woda się szybko nagrzewa

Delphion1
22-11-2013, 09:04
Tak jak pisałem wyżej masz dobrze. Piec - zawór 3d - pompa.
No to chłopaki zgłupiałem już :D
Czyli proponujecie ziostawić jak jest tylko spiąc powroty i tyle?

Novy!
22-11-2013, 09:05
Policzyłeś ilość otworów,średnicę?
Prześlij mi to.Sadza jest również skutkiem nadmiaru powietrza.
Jutro rano muszę wygasić kocioł,wtedy zrobię rekonesans.
Choć wydaje się to prawdopodobne,aby po uszczelnieniu palnika,powietrze teraz dostarczane jest jedynie otworami nadmuchowymi.Jeśli wcześniej "wiało" nieszczelnościami,to może teraz powietrza jest tam niej-jest dostarczane otworami nadmuchowymi-a nie nieszczelnościami jakie były...I dlatego trzeba więcej wiatru..

minertu
22-11-2013, 09:08
Tak jak pisałem wyżej masz dobrze. Piec - zawór 3d - pompa.
Zawór 3D montujemy różnie w zależności co chcemy nim osiągnąć.

fenix2
22-11-2013, 09:10
W przypadku gdy chcemy zasilić grzejniki czy podłogówkę wpinamy tak:

225910

minertu
22-11-2013, 09:10
Jutro rano muszę wygasić kocioł,wtedy zrobię rekonesans.
Choć wydaje się to prawdopodobne,aby po uszczelnieniu palnika,powietrze teraz dostarczane jest jedynie otworami nadmuchowymi.Jeśli wcześniej "wiało" nieszczelnościami,to może teraz powietrza jest tam niej-jest dostarczane otworami nadmuchowymi-a nie nieszczelnościami jakie były...I dlatego trzeba więcej wiatru..
A może mniej ? :)

Delphion1
22-11-2013, 09:12
Mój z tego co rozumię miał słuzyć do zmniejszenia temp wody która ma iść na podłogę jedna pompa na 600 m podłogi.czyli fenix mi radzo aby tylko te powroty połaczyć i pompę CWU ustawić jako mieszającą i po temacie?
Wiem ,że czasem najprościej jest najlepiej.Czyli 4d sobie darować?

minertu
22-11-2013, 09:14
No to chłopaki zgłupiałem już :D
Czyli proponujecie ziostawić jak jest tylko spiąc powroty i tyle?

Podrzuć mi schemat