PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

szczudlo
02-12-2013, 19:53
No włśnie bo u mnie mam zapadnięty kopiec i zarazem niedopały na grupowym, trzeba to chyba jakoś ogarnąć parametrami podtrzymania.

P.S.

Zgadzam się z Novy u mnie wesoła i wyraźnie niedopałki w popielniku, zapadnięty kopczyk to będzie pewnie skutek parametrów podtrzymania ale jak dosypię w podtrzymaniu to potem więcej znajdę niedopałów w popielniku.

I jeszcze jedno jak po zmianie parametrów zresetować histogram bo zmieniam nadmuch a kreski ze starego pozostają i nie bardzo idzie sie polapać w którą stronę to idzie.

Coś mi się wydaje, że tryb podtrzymania nie ma w Twoim przypadku nic do gadania. Wg Twoich wykresów piec nie przechodził w tryb podtrzymania, no chyba że się mylę :) bo ja to dopiero raczkuję w temacie :D

gmaj22
02-12-2013, 19:56
Obydwa to retopal tylko w innych workach i w innej cenie,
mój popiół przy twoim wygląda jak mąka z kawałkami spieków

No to musze zdradzic, ze zarowno Groszek1 jak i Groszek2 zostaly kupione w lipcu w Bartexie, jeden jako Wesola, drugi jako Retopal. Czyli wychodzi na to, ze oba to "Dosia"... skoro nie widac roznicy, to po co przeplacac??:lol2:

mpepe
02-12-2013, 19:57
228078

krzysztof7
02-12-2013, 20:05
[

228078

Ręczna robota. Prawie jak mybah. ;)

mpepe
02-12-2013, 20:06
No to musze zdradzic, ze zarowno Groszek1 jak i Groszek2 zostaly kupione w lipcu w Bartexie, jeden jako Wesola, drugi jako Retopal. Czyli wychodzi na to, ze oba to "Dosia"... skoro nie widac roznicy, to po co przeplacac??:lol2:

O kurde to mój z Biedronki to jest ferrari przy tym a tak na marginesie w tym tygodniu mam jechać do Bartex Mysłowice po wesołą oczywiście jadąc przy okazji (nie specjalnie) ale chyba sobie odpuszczę w takiej sytuacji.

mpepe
02-12-2013, 20:08
Ręczna robota. Prawie jak mybah. ;)

Wiesz, to jest przypalone jakby od tamtej strony spawarą wy też tak macie ? u kogoś na zdjęciach też to widziałem, zresztą nie wiem czy nie u Ciebie?

krzysztof7
02-12-2013, 20:11
O kurde to mój z Biedronki to jest ferrari przy tym a tak na marginesie w tym tygodniu mam jechać do Bartex Mysłowice po wesołą oczywiście jadąc przy okazji (nie specjalnie) ale chyba sobie odpuszczę w takiej sytuacji.

Z tego wynika, że w bartexie sprzedają wszystko czego sobie przez telefon zażyczysz. Węgiel na jednej kupie pakowany do różnych worków. :)

krzysztof7
02-12-2013, 20:14
Wiesz, to jest przypalone jakby od tamtej strony spawarą wy też tak macie ? u kogoś na zdjęciach też to widziałem, zresztą nie wiem czy nie u Ciebie?

Aż tak mocno do środka nie zaglądałem i nie wiem co to za slad po spawaniu po drugiej stronie blachy.
Spawy wyglądają jak totalna amatorszczyzna. Kur... ale buble. :bash:
Oby tylko z 5, 6 lat wytrzymał.........

MARTINOS
02-12-2013, 20:16
No to musze zdradzic, ze zarowno Groszek1 jak i Groszek2 zostaly kupione w lipcu w Bartexie, jeden jako Wesola, drugi jako Retopal. Czyli wychodzi na to, ze oba to "Dosia"... skoro nie widac roznicy, to po co przeplacac??

Jako ciekawostkę dodam, ze latem palę Retopalem a teraz Wesołą... i twój popiół jeszcze inaczej wygląda Podobne łupki owszem miałem w zeszłym roku ale przy paleniu czymś z Chwałowic. I bądź tu mądry.

P.S. Zresztą o moich problemach z Wesołą maznąłem w wątku "Ranking..."

krzysztof7
02-12-2013, 20:18
Nie ma już solidnego węgla do palników. Chyba Kazimierz Juliusz jeszcze jako tako daje radę.

gmaj22
02-12-2013, 20:19
Z tego wynika, że w bartexie sprzedają wszystko czego sobie przez telefon zażyczysz. Węgiel na jednej kupie pakowany do różnych worków. :)
Powstrzymalbym sie z przedwczesnymi ossdami. Jak mowilem, moje odczucia sa subiektywne i zawsze ktos moze mi zarzucic, ze niewlasciwie pale... :rolleyes: Mam jeszcze Pieklorz, sprzedawany tam jako Bartex Silver Jutro bede go testowal i jesli efekty beda takie same, to kto wie, czy nie masz racji? W tej chwili pale Pieklorzem bobrkowskim z Bierutowa. Takim:228094
Tak wyglada plomien, palnik i popiol przy parametrach: grupowe 8 kW/8 kW, 45% nadmuchu (z zatkanym dosuszaniem):
228096228098228099

krzysztof7
02-12-2013, 20:20
Dlaczego w grupowym nie ma mniejszych mocy do wyboru np 3, 6 kW ?

Za duży palnik do małego kociołka ???
Na to pytanie tylko ES może coś powiedzieć.
Przy niedopałach : krótkie podawanie, dłuższa przerwa, ale na grupowym brak regulacji czasu podawania. Szkoda. ;)

Jarecki79
02-12-2013, 21:07
Dlaczego w grupowym nie ma mniejszych mocy do wyboru np 3, 6 kW ?

Bo te moce to mówiąc wprost pic na wodę.

Wyjaśniam:
Macie umowne dane np. z grupowego 8, 12, 16kW...
Dlaczego umowne?
ano tam sa wbite konkretne parametry pracy dobrane doświadczalnie, na jednym węglu będzie to prawie 8kW na innym, o wyższej kaloryczności 10 lub 11kW a na jakims 21-22MJ będzie to 6kW... - zależy jeszcze ile wiatru do tego podawania dobierzecie....

owe moce regulujecie paliwem, które kupujecie.

Nie głupia wydaje sie jednak sugestia jednej osoby, co by dodać np. korektę paliwa w grupowym np.; +,-3sekundy

Maher
02-12-2013, 21:16
O kurde to mój z Biedronki to jest ferrari przy tym a tak na marginesie w tym tygodniu mam jechać do Bartex Mysłowice po wesołą oczywiście jadąc przy okazji (nie specjalnie) ale chyba sobie odpuszczę w takiej sytuacji.

Odnośnie ekogroszku z Biedronki to uważaj bo wycofali ze sprzedaży 28 i wprowadzili 22 z tą samą ceną (worki identyczne i druga dwójka nie dużo rożni się od ósemki), ja po zapakowaniu z 5 worka się zorientowałem jak w rękach poczułem że jakoś dużo miału jest w worku .

Novy!
02-12-2013, 21:24
Nie głupia wydaje sie jednak sugestia jednej osoby, co by dodać np. korektę paliwa w grupowym np.; +,-3sekundy

Nie będę skromny i powiem,że bardzo niegłupia.Powiem więcej.Wiem,że dla kalorycznych opałów to jedyne rozwiązanie dla tego palnika.I się sprawdza. Skróciłem podawanie w ręcznym,dłuższa przerwa,nadmuch 39% i z worka została garstka popiołu,praktycznie bez spieków koksowych...Tylko jak wejść na większe moce?dokładam 3 sek więcej na palnik,nadmuch oczko wyżej na 40% i po paleniu...Trudna to bedzie zima z tym palnikiem i Wesołą,ale dam jakoś radę.

Novy!
02-12-2013, 21:32
Zgadzam się z Novy u mnie wesoła i wyraźnie niedopałki w popielniku....


Nie musisz się zgadzać.To nie żadne nowości.Ci co mają ten palnik dłużej,wiedzą że ma "problemy" z kalorycznym opałem typu np.Wesoła.Szkoda tylko,że zamiast bicia piany nie napisali tego wcześniej.

pawko_
02-12-2013, 21:51
228115
Gmaj u mnie tak wygląda Pieklorz z bartexu.

Novy!
02-12-2013, 21:51
Dlaczego w grupowym nie ma mniejszych mocy do wyboru np 3, 6 kW ?

Nie lepiej,abyś miał do dyspozycji możliwość wydłużenia lub skrócenia czasu podawania od 5sek ,dajmy na to do 2sek,przy zachowaniu stałej przerwy?

Novy!
02-12-2013, 21:53
Ok to się nie zgadzam twierdzę, że wręcz przeciwnie.

Napisałem tak,bo to sprawdziłem.cieszę się,że sie zgadasz-tylko nie chciałem by wyglądało to na 'zmowę' niezadowolonych;)

Novy!
02-12-2013, 22:03
228115
Gmaj u mnie tak wygląda Pieklorz z bartexu.

Hej,widzę,że zrezygnowałeś z moich rad.Spalasz przez to mniej?Oj chyba więcej niż ja obecnie ;)
Zobacz,jak miałeś ustawione 8/12kw ,pracował krócej,mniej przebijał zadaną CO,było bardziej stabilnie.Wyciągniesz wnioski sam.
Pozdrawiam

Vld
02-12-2013, 22:38
Tu też widzę, trwa spuszanie helu z marketingowego balona :D

pawko_
02-12-2013, 22:39
Novy na razie to się ciągle bawię ustawieniami :)

kalio
02-12-2013, 22:40
Kalio po co Ci do twojego kotła ten certyfikat ? ktoś pisał na forum, że badanie trwa kilka tygodni z wynikami jeśli się przedłuża to prawdopodobnie dlatego, że kocioł nie spełnił kryteriów danej klasy a producent dostał zalecenia do poprawienia, poprawia i oddaje ponownie więc jeśli kocioł zostanie zmodyfikowany po zalecaniach to i tak twój nie jest więc certyfikat ma się nijak do twojego egzemplarza :-)

Chyba, że jeszcze nie jest badany ale został jedynie zawieziony do badania to inna sprawa :-)

bo u mnie w gminie doplacaja 50%

Novy!
02-12-2013, 22:40
Tu też widzę, trwa spuszanie helu z marketingowego balona :D

Przyszedł czas ,ach przyszedł czas....:)

gmaj22
02-12-2013, 22:42
228115
Gmaj u mnie tak wygląda Pieklorz z bartexu.
Jutro przed poludniem bede wiedzial, czy moj wyglada tak samo. Niedawno zasypalem wiaderko do zasobnika.

Vld
02-12-2013, 22:45
Przyszedł czas ,ach przyszedł czas....:)

Ciebie to pamiętam sam osobiście ostrzegałem
Mimo to dałeś się ubrać w kolejny "hit"

gmaj22
02-12-2013, 22:46
W statystykach przy wesołej jaką podałeś ilość kg na min?
Prawde mowiac, dla kazdego wegla podaje mniej wiecej 0.30 kg/min. A moje statystyki nie sa miarodajne, gdyz zaniedbalem ostatnio wpisy. Zwieksza sie tylko czas pracy podajnika...:)

Novy!
02-12-2013, 22:48
Ciebie to pamiętam sam osobiście ostrzegałem
Mimo to dałeś się ubrać w kolejny "hit"

Wielu nas,wielu.Ogrzejemy się "gorącą atmosferą" na forum. :)
A no takie już moje szczęście,niestety.Za bardzo ufam ludziom.

Vld
02-12-2013, 22:50
Wielu nas,wielu.Ogrzejemy się "gorącą atmosferą" na forum. :)
A no takie już moje szczęście,niestety.Za bardzo ufam ludziom.

Aż mi ich szkoda,
za to profesorom będzie ubaw.

Novy!
02-12-2013, 22:53
Przyszedł też czas na ine zagrywki większość moich postów z tego tematu poznikała widocznie ktoś kto pisze, że nie donosi doniósł ale dlaczego akurat na mnie. Z rok temu już pisałem, że panowie przesadzają w tej reklamie. Najciekawsze, że poznikały posty o hałasie jak i o mozliwych rozwiązaniach, wcieło wszystko, oj nieładnie.

Znam jednego donosiciela,co sprzedaje nawet priv innym userom.Coś zamilkł ostatnio.

wuwok
02-12-2013, 22:55
Znam jednego donosiciela,co sprzedaje nawet priv innym userom.Coś zamilkł ostatnio.
Panowie poczekajcie na mrozy.Wtedy będzie ciekawie :)

Novy!
02-12-2013, 22:58
Panowie poczekajcie na mrozy.Wtedy będzie ciekawie :)

Pisałem niedawno ,że czekam z utęsknieniem.Będzie mnóstwo zdziwionych :)

wuwok
02-12-2013, 23:06
A co masz na myśli? W ubiegłą zime było dość mroźnie i było cicho.
Hmmm widzisz kocioł promowany jest jako reaktor....Niestety nie oszukamy zapotrzebowania na ciepło naszych domków .Wraz z liczbą nabywców wzrasta tez ilość ludzi którzy maja jakieś ale.. I nie jest winny kociołek a po prostu reklama !! Piec na eko to takie bydle ze nie oszuka się go i spali tyle ile się wsypie :)
A serio nie ma idealnego pieca na węgiel!! a dla czego?bo generalnie ciężko kupić węgiel o tej samej powtarzalności . Do tego instalacje i użytkownicy .Tak samo z idealnie dopasowanym piecem,co zrobić jak okażę się ze paliwo do naszego pieca jest kiepskiej jakości??

karoka65
02-12-2013, 23:14
Znam jednego donosiciela,co sprzedaje nawet priv innym userom.Coś zamilkł ostatnio.
Nie lubię jak mi ktoś za dupą sabotaż od...la.
Kto chce to kręci, niech kręcą dalej ale beze mnie.
Pokaż na forum sterownik co tam jest robione, co jaki czas i ile zmian co dwie godziny, całe tabele się rozwijają.
Ja zapraszam do siebie na sprawdzenie temperatur w domu w dowolnym czasie, żeby nie było.
Wesołą mogę zasypać, jak ten zasobnik spalę, zobaczysz jak się pali, czy mam taki sam palnik, czy jakiś specjalny.
Co do reszty wiesz której, to ktoś miał za dlugi język. Takie rzeczy szybko się roznoszą a nie powinny.
Wiesz o co chodzi ?
Nie o kocioł żeby zaraz domysłów nie było.
Ja nie donosiłem nic na Sławka, co jeszcze wymyślicie ?
Jest koniec miesiąca jakby ktoś nie zauważył, jeszcze musiałem jechać po robocie jakiegoś Klimosza ustawić kobiecie a teraz w papierach tonę.
Także bez takich złośliwości.
Nie tylko forum człowiek żyje panowie.

wuwok
02-12-2013, 23:15
Ja już miałem -13*C teraz mam -7.6*C może będą takie jak w zeszłym roku -37*C - czekam z niecierpliwością ;)
Mamy niedaleko do siebie
:D
Masz zdrowe podejście i wiesz ze musi spalić tyle ile musi .A jak w życiu są ludkowie co myślą ze piec taki a taki spali 50% mniej ,potem rozczarowanie.

karoka65
02-12-2013, 23:16
Ja już miałem -13*C teraz mam -7.6*C może będą takie jak w zeszłym roku -37*C - czekam z niecierpliwością ;)
Boją się że co piec zamarznie :)

karoka65
02-12-2013, 23:21
A co masz na myśli? W ubiegłą zime było dość mroźnie i było cicho.
Każdy powód jest dobry żeby rozpętać jakiś niepokój.
Jakoś palą już niektórzy tutaj trzecią zimę i nie widzę żeby tu kogoś minertu czy ja w jakieś gówno wpędził.
Ktoś ma zimno, piec za mały :)
Jak jest ciepło, dociąga do zadanej to nie jest za mały, a spala tyle ile trzeba pokryć strat.
Jeden spala teraz 10kg, drugi 16 a trzeci 25

karoka65
02-12-2013, 23:27
Masz zdrowe podejście i wiesz ze musi spalić tyle ile musi .A jak w życiu są ludkowie co myślą ze piec taki a taki spali 50% mniej ,potem rozczarowanie.
Wuwok, czy przeczytałeś gdzieś żebym komuś mówił takie bzdury, czy coś komuś deklarował o spalaniu, wielu stąd rozmawiało ze mną i były takie pytania nikt nie usłyszał takiej deklaracji bo ja nie wiem ile komu spali, dobrze wiecie że zależy to od wielu czynników.

wuwok
02-12-2013, 23:31
To fakt reklama na tym forum była przegięciem donosy o superspalaniu gdzie piece niby na garści węgla jadą też przegięcie. Zwłaszcza, że się naczytasz o tym, że zasobnik komś na 14 dni wystarczy kręcisz swoim ustrojstwem ile się da i w końcu zdajesz sobie sprawę, że coś tu nie gra bo tyle to on stojąc spali.

Z drugiej strony dodam, że dzięki temu kombinowaniu coś tam jednak z korzyścią dla siebie ugrałem bo już widzę, że ten rok bedzie lepszy, ja nie potrafię u siebie ustawić tak, żeby mieć mniej na górze i na dole teraz mam prawie po 19 stopni pompka CO chodzi 2 min stoi 15 grzejniki ledwo ciepłe, podłogówka chodzi 5 stoi 15 a temperatury takie jak napisałem chciałbym niżej bo dogrzewam dom a nie mogę bo oszczędność będzie żadna. Więc czekam na mrozy i zobaczymy czy warto było przerabiać instalację ale myslę że tak.

Dodam, że wciąż mam dwa mostki taras nad wykuszem nieocieplony jeszcze i nie ocieplona ściana od garażu, poza tym brak drzwi między pomieszczeniami i od wiatrołapu. Więc jeśłi miałbym narzekać, że prawdopodobnie mi spali przy zamieszkaniu 2.5 tony to byłbym nie uczciwy.
Szanuje Karoke65 bo ma wiedzę i umie doradzić!! Czemu sledze wątek?z 2 powodów .
1 to sterownik,nastawy ,wszelkie próby obniżenia spalania .
2, ciekawość kiedy rozj.. się wątek
nadmienię ze pewnie jakbym miał wasz kolor tez bym był zadowolony.Realnie staram się podejść do pieca.

karoka65
02-12-2013, 23:32
A no takie już moje szczęście,niestety.Za bardzo ufam ludziom.
Nie za wielu dajesz grzebać i wszystkich słuchasz dookoła.

karoka65
02-12-2013, 23:34
Wuwok, wiem że wielu zależy żeby się roz..bał tak jak Twojego kotła i teraz musimy Cię tutaj przygarnąć :)

karoka65
02-12-2013, 23:36
Szanuje Karoke65 bo ma wiedzę i umie doradzić!! C
Aaa i nie pisz takich bredni bo możesz sobie wrogów narobić.
Dobranoc.

wuwok
02-12-2013, 23:38
Wuwok, wiem że wielu zależy żeby się roz..bał tak jak Twojego kotła i teraz musimy Cię tutaj przygarnąć :)
Akurat mi nie :) .Wole poczytać pomysłów na temat usprawnienia spalania itd.
Widzisz lubię mój kolor. Ale tez staram się być neutralny :)

kalio
02-12-2013, 23:46
karoka a jak tam rozmowy z prodycentem - juz wiadomo kiedy beda badania i wyniki

75max
03-12-2013, 05:59
Kupiłem ten piec dzięki temu forum bo miałem brać niebieskiego czy dobrze zrobiłem nie wiem na razie nie mam powodów do narzekań pierwszy zakup węgla zrobiłem w czerwcu 2t i palę tym cały czas nie spieka się nie ma sadzy mało popiołu w domu ciepło co jakiś czas zerkam na palnik pali się na całym opał nie spada do popielnika wypala wszystko spala tyle ile jest zapotrzebowania na ciepło czyszczenie bajka. Resztę zweryfikuje czas na razie jest ok

SiNi
03-12-2013, 06:16
Co do tego spalanie też nie twierdzę, że to Ty pisałeś ale byli tu i nie tylko tu tacy czarodzieje co mieli po 14 dni od zasypu do zasypu.
Z tym spalaniem to ciągle się znajdą tacy co będą narzekać, że obiecywano im mniej. Naczytają się tak jak ktoś wspomniał o 14 dniach to też tak chcą. Niestety umiejętność czytania się kłania i pewnie chodziło tutaj o okres przejściowy (w dzień CO wyłączone) przy dobrze ocieplonej chacie. Oszczędności rzędu 50%? Może są dla takich co palili w śmieciuchu waląc spalinami w komin przy zabrudzonym wymienniku. Po przesiadce na RBRa zaczęli piec czyścić, pewnie zapomnieli wspomnieć o tym, że jakieś ocieplenie się zrobiło i 50% oszczędności na węglu jest.

Ja tam spalanie innych podziwiam (że kogoś stać na tyle węgla lub fajnie ma chatę ocieploną) i mam nadzieję, że zaoszczędzę w stosunku do śmieciucha. Jak teściowa pali to węgiel w oczach znika, a w domu wysiedzieć nie można. Teraz jak RBRa uruchomię to zostanie jej najwyżej popielnik opróżnić i ja będąc w UK nie pozwolę jej przegrzewać chaty. Zimno nie będzie miała, ale za gorąco też nie pozwolę. Gdy byłem w PL to ja paliłem w śmieciuchu i nie narzekałem na zużycie węgla. Wyrobiłem sobie taką metodę, że po dobrym rozpaleniu już nie trzeba było latać co trochę dokładać. Czasem przez noc jeszcze trochę żaru zostało to i rano nie trzeba było rozpalać, tylko 2-3 dni paliło się jednym ciągiem.

Co do dopytywania się o wyniki to odpuśćmy sobie. Jak będzie oficjalna informacja ze strony producenta to przypuszczam, że Wiesiek nas o tym poinformuje. Na początku miałem na to parcie, ale teraz mam to gdzieś. Mnie wystarczy sprawność kotła wystarczająca jak to ktoś kiedyś napisał.

bobasxx
03-12-2013, 07:57
Wuwok, czy przeczytałeś gdzieś żebym komuś mówił takie bzdury, czy coś komuś deklarował o spalaniu, wielu stąd rozmawiało ze mną i były takie pytania nikt nie usłyszał takiej deklaracji bo ja nie wiem ile komu spali, dobrze wiecie że zależy to od wielu czynników.

No właśnie, ja nigdy czegoś takiego nie słyszałem.

Jak zmieniałem kocioła, z 25 kW na 11 kW to sam wiedziałem, że dużej różnicy w spalaniu nie będzie. Ale nie chodziło mi o mniejsze spalanie, tylko o czas jaki musiałem spędzać w kotłowni.

P.S.
Okazało się jednak, że Rbr spala mniej :wink: Pewnie nie dlatego, że jest Rbr-em ale wynika to z lepszego dopasowania.

Delphion1
03-12-2013, 08:00
Ja już napisałem o co chodziło z tymi postami ale Novy nie wykasował, wszedłem na swój profil bo chciałem swój post przytoczyć i tam ich nie ma ale w wątku są niewykasowane, ale mam tyle przyzwoitości, że jak coś przy nocy odpale bez przemyslenia to się prrzyznaję.

Co do tego spalanie też nie twierdzę, że to Ty pisałeś ale byli tu i nie tylko tu tacy czarodzieje co mieli po 14 dni od zasypu do zasypu.
Sławek to ja się zaliczam do grona czarodziejów i nawet sam nie wiem czemu? Z instalacji nie do końca jestem zadowolony a na piec nie narzekam robi to co powinien ,czyli grzeje :P
Piec mam przewymiarowany i większość czasu się nudzi :/
A chciałem kupić 19kw :D
Jak kiedyś wyjdą piece 7kw to sie piszę ;)

O dziwo wczoraj za radą Karoki przepiałem czujnik powrotu na powrót z CWU i ustawiłem CWU+Miesz i zamiast spalić więcej ,pali mniej a przynajmniej czas zasypu sie wydłużył.
Piec u Tescia odpalony tydzień temu , obejrzałem i zdanie sobie wyrobiłem.
Jak ktoś bardzo ciekaw to tylko priv.

lestek27
03-12-2013, 08:11
Sławek to ja się zaliczam do grona czarodziejów i nawet sam nie wiem czemu? Z instalacji nie do końca jestem zadowolony a na piec nie narzekam robi to co powinien ,czyli grzeje :P
Piec mam przewymiarowany i większość czasu się nudzi :/
A chciałem kupić 19kw :D
Jak kiedyś wyjdą piece 7kw to sie piszę ;)

O dziwo wczoraj za radą Karoki przepiałem czujnik powrotu na powrót z CWU i ustawiłem CWU+Miesz i zamiast spalić więcej ,pali mniej a przynajmniej czas zasypu sie wydłużył.
Piec u Tescia odpalony tydzień temu , obejrzałem i zdanie sobie wyrobiłem.

Jak ktoś chce to priv mu napiszę

W takim razie jeśli możesz to poprosze na priv Twoją recencję z prównania:)
Z góry dziekuję.

gmaj22
03-12-2013, 08:18
Powstrzymalbym sie z przedwczesnymi ossdami. Jak mowilem, moje odczucia sa subiektywne i zawsze ktos moze mi zarzucic, ze niewlasciwie pale... :rolleyes: Mam jeszcze Pieklorz, sprzedawany tam jako Bartex Silver Jutro bede go testowal i jesli efekty beda takie same, to kto wie, czy nie masz racji? W tej chwili pale Pieklorzem bobrkowskim z Bierutowa. Takim:228094
Tak wyglada plomien, palnik i popiol przy parametrach: grupowe 8 kW/8 kW, 45% nadmuchu (z zatkanym dosuszaniem):
228096228098228099

Tym razem Pieklorz z Bartexu, spalany w tych samych warunkach: 8/8, 45 % wiatru::
228147228148228149

Prawde mowiac niejako na sile utrzymywalem parametry 8/8 kW choc az sie prosilo o zmiane na 8/12 kW, ale nie chcialem zmieniac warunkow "testu". Od dzis zasypuje podajnik do pelna i przechodze na pelny automat retorta eCoal. Nie mam teraz czasu na eksperymentowanie z grupowym 8/12 kW, ani sciaganie ustawien od innych uzytkownikow, bo jak widac kazdy ekogroszek jest inny i wymaga innych ustawien. Dam na jakis czas spokoj sobie i kotlowi, jest zimno wiec powinienem skorzystac z wczesniejszej rady dawanej na forum przez karoke65 i "dogrzac" moja druga polowke...;) Bo mimo 22*C w domu marudzi, ze jej zimno.:)

mark3k
03-12-2013, 08:30
Przeszedłem kilka dni wstecz na automat, bo zrobiło się nieco zimniej za oknem.
Kocioł pracował z nadmuchem -1 i podawaniem 3s. Od wczoraj wieczorem jest korekta dmuchania na 0 (bo sadzy przybywało w zastraszającym tempie i kocioł bardzo "zarastał", a podawania nadal na poziomie 3s. Na palniku wygląda dość dobrze i zostawiam takie ustawienia na zaś. :) W podajniku kolejne kilka worków chyba Pieklorza z Bobrka, a raczej groszku 5-25 z Bobrka. Wungla mi pewnie braknie, ale to problem już na przyszły rok.
Przy tych temperaturach automat już sobie w miarę radzi, oby tak dalej. :)

Ps: mocno dmuchasz na tego Pieklorza, w grupowym jechałem max 43% przy 8kW, a i to czasami wypalało dziurę na palniku, żar się zapadał, musiałem w ręcznym podnosić kopczyk.

keteimj
03-12-2013, 08:31
.......
Piec u Tescia odpalony tydzień temu , obejrzałem i zdanie sobie wyrobiłem.
Jak ktoś bardzo ciekaw to tylko priv.

Napisz tutaj każdy ciekawy :) po co masz mieć zpchaną skrzynkę? Przecież kazdy ma prawo napisać to co uważa, no dawaj
Następnego kotła na węgiel już raczej i tak nikt nie kupi bo te myslę pociągną do 2020:)

mark3k
03-12-2013, 08:41
Napisz tutaj każdy ciekawy :) po co masz mieć zpchaną skrzynkę? Przecież kazdy ma prawo napisać to co uważa, no dawaj
Następnego kotła na węgiel już raczej i tak nikt nie kupi bo te myslę pociągną do 2020:)

Optymista :):):)
Co do opinii - chętnie poczytam.

mark3k
03-12-2013, 08:50
Jak nam za popieranie Ukrainy ruskie na dwa miesiące zimą kurek przykręcom to za rok nikt już o 2020 nie bedzie pamiętał.

Kaczyńscy swoją wojenka z Rosją zapewnili nam najwyższą cenę gazu w europie. Teraz Jaruś nam "pomoże" w załatwieniu nowej "lepszej" ceny gazu.

bobasxx
03-12-2013, 09:04
Grzegorz zbiornik masz typowy? Jaki palnik? Masz ustawione czas do opróżnienia zasobnika 365, u mnie przy takiej natawie ciągłoby już chyba węgiel z podajnika, na pusty zbiornik wchodzi troche ponad 5 worków (130-140 kg)

Ja mam 11 kW i na maksa upchnę 125 kg. czas do opróżnienia ma 385 min przy 120 kg wsypanego grochu.

Ważyłeś te worki przed wsypaniem ?

keteimj
03-12-2013, 09:05
Jak nam za popieranie Ukrainy ruskie na dwa miesiące zimą kurek przykręcom to za rok nikt już o 2020 nie bedzie pamiętał.

To pojedziemy na pellecie z Ukrainy teraz mam zapodaną mieszankę wybuchową pellet z Ukrainy z EkoWanią z Rosji jak do tego domieszam jeszcze fasoli z Polski to kocioł wy....... :wiggle:

75max
03-12-2013, 09:18
Ja mam 11 kW i na maksa upchnę 125 kg. czas do opróżnienia ma 385 min przy 120 kg wsypanego grochu.

Ważyłeś te worki przed wsypaniem ?

ja też mam 11 ostatnio sypałem 112kg czas do opróżnienia 400min jeszcze trochę było w zasobniku czyli 125kg to chyba jak już ślimak widać u mnie wychodzi 0,28 na minutę

karoka65
03-12-2013, 09:21
Kto pojedzie to pojedzie , u mnie to wszystko drogo oprócz "harnasia" - skąd wziąć "dobry",tani czeski eko workowany z dostawą - potrzebuję na próbę z 5-10worków

Adaś daj sobie spokój.
Spalić kilka worków i piać z zachwytu to nie to co spalić kilka ton tego węgla.

bobasxx
03-12-2013, 09:23
ja też mam 11 ostatnio sypałem 112kg czas do opróżnienia 400min jeszcze trochę było w zasobniku czyli 125kg to chyba jak już ślimak widać u mnie wychodzi 0,28 na minutę

125 kg to na maksa z górką ;)

U mnie 0,31 Ty pewnie masz ciut większą granulację opału.

Ale 130-140 kg to chyba niemożliwe zmieścić, chyba że węgiel z kamieniami ;)

Delphion1
03-12-2013, 09:25
Grzegorz zbiornik masz typowy? Jaki palnik? Masz ustawione czas do opróżnienia zasobnika 365, u mnie przy takiej natawie ciągłoby już chyba węgiel z podajnika, na pusty zbiornik wchodzi troche ponad 5 worków (130-140 kg)
Normalny taki jaki był w zestawie.
Wchodzi jak chłopaki wyżej pisali max 125kg no moze z zageszczarą 130 :D
Zwykle wychodzi troszkę powyżej 365 ostatnio wyszło mi 372 i jeszcze slimaka nie było widać a pozostaje wegiel w slimaku jeszcze.Wole jak mi da piec znać wcześniej o braku paliwa.

bobasxx
03-12-2013, 09:26
Nie ważyłem.


To zaważ. Jak masz wagę łazienkową to zważ siebie, później worek w dłoń i ponowne ważenie.
Bo coś mi się wydaje, że wrzucasz mniej niż myślisz ;)

karoka65
03-12-2013, 09:27
karoka a jak tam rozmowy z prodycentem - juz wiadomo kiedy beda badania i wyniki

Tak kalio wiem ale dla siebie.
Ty dowiesz się w odpowiednim czasie.
Nie zostałem upoważniony do tego żeby pisać o tym publicznie.
Ja tylko sprzedaję te gnioty :)

karoka65
03-12-2013, 09:30
To zaważ. Jak masz wagę łazienkową to zważ siebie, później worek w dłoń i ponowne ważenie.
Bo coś mi się wydaje, że wrzucasz mniej niż myślisz ;)

Też mnie to dziwi jak ktoś pisxe że wchodzi mu 140kg.
Chyba że coś z wagą tych worków nie halo.

scarface26
03-12-2013, 09:31
To zaważ. Jak masz wagę łazienkową to zważ siebie, później worek w dłoń i ponowne ważenie.
Bo coś mi się wydaje, że wrzucasz mniej niż myślisz ;)

ja waże każdy zasyp i każdy worek, jak prześwituje ślimak to 114 kg max u mnie (11kW)

lestek27
03-12-2013, 09:36
A ja zważyłem kilka worków przy dostawie i nie mam zamiaru ważyć więcej.
Wsypuję po 4 worki czyli 100 kg i w du... mam czy tam jest 1kg więcej czy mniej. To nie apteka tylko kotłownia:)

bobasxx
03-12-2013, 09:47
A ja zważyłem kilka worków przy dostawie i nie mam zamiaru ważyć więcej.
Wsypuję po 4 worki czyli 100 kg i w du... mam czy tam jest 1kg więcej czy mniej. To nie apteka tylko kotłownia:)

No tak tylko jak ktoś nie wie ile wsypuje, to nie wie ile mu podajnik podaje na minutę, a na tym parametrze bazują statystyki.

Masz rację, że to nie apteka, ale ludzie podglądają statystyki innych i za wszelką cenę chcą im dorównać ze spalaniem. To jest bez sensu, bo każdy ma inny dom, inne przyzwyczajenia i pewnie inny opał.
Jeśli w popiele nie ma niedopałów i w komin nie idzie po 250-300 stopni to znaczy, że więcej się z danego opału nie wyciśnie i nasz dom ma takie a nie inne zapotrzebowanie i trzeba się z tym pogodzić.

mark3k
03-12-2013, 10:05
Nie wchodzę na kwestie polityczne ale z tego co pamiętam to obecny rząd w osobie Pawlaka tą umowę podpisał, wcześniej rząd SLD skreślił gazociąg przez Bałtyk, za to za rządów Kaczyńskiego w 2006 zapadła decyzja o budowie gazoportu i jak ktoś tu pisał po jego ukończeniu być może ceny spadną.

Pewnie, ze nie ma co tu politykować. Pawlak owszem podpisał, ale był postawiony pod ścianą po rządach Kaczyńskich, a po zadymie z Rosją i odcięciem gazu przez Ukrainę )bo nie płacili ruskim) szybko z PIS-u podjęto budowę za Gazoportu. Tak coś pamiętam. :)

Alina&Mariusz
03-12-2013, 10:28
Ja również miałem ze dwa razy ten problem - ale byłem na miejscu i zareagowałem przed wystąpieniem alarmu. Myślę że przyczyniają się do tego: nadmierny dopływ powietrza do kotłowni i silny ciąg kominowy który przeciąga powietrze podczas postoju dmuchawy i powoli rozpala coraz niżej położony węgiel w palniku, co w połączeniu z późniejszym(po uruchomieni dmuchawy) napowietrzaniu kanału ślimaka przez układ osuszania zasobnika powoduje powolne rozpalanie się węgla zanim znajdzie się w zasięgu otworów napowietrzających w palniku. Zauważ że następuje to zazwyczaj przy końcówce węgla w zasobniku - co powoduje większy przepływ powietrza przez kanał ślimaka.

Chyba masz rację, że to za silny ciąg i świetnie opisałeś jak to się dalej odbywa. Czyli jednak regulator ciągu muszę kupić. Szkoda tylko, że drzwiczki wyczystki mają 15 cm szer i żaden nie chce pasować.
Dzięki

Delphion1
03-12-2013, 10:32
ja waże każdy zasyp i każdy worek, jak prześwituje ślimak to 114 kg max u mnie (11kW)
Czyli już wiemy ,że 115 max .
Rozsypujesz go jeszcze na boki?
Ja wsypuje tyle aby się tylko klapa domkneła i siłownik miał się gdzie schować a boczki poupychane:)
Głowy nie daję ,że jest to 125 bo nie wazyłem worków.

scarface26
03-12-2013, 10:50
tak, upychałem na boki jak się tylko da

oczywiście co zasyp się nie bawie w takie cuda tylko sypię 3 worki (około 93-96 kg) i zamykam dekiel. Węgiel sam workowałem bo tego ruska w workach nie sprzedawali a na składzie była maszyna do workowania więc trwało to parę chwil i trochę syfu. Dlatego mam worki nie równe i zazwyczaj każdy lekko ponad 30kg.

Delphion1
03-12-2013, 11:02
tak, upychałem na boki jak się tylko da

oczywiście co zasyp się nie bawie w takie cuda tylko sypię 3 worki (około 93-96 kg) i zamykam dekiel. Węgiel sam workowałem bo tego ruska w workach nie sprzedawali a na składzie była maszyna do workowania więc trwało to parę chwil i trochę syfu. Dlatego mam worki nie równe i zazwyczaj każdy lekko ponad 30kg.
To w takim razie bede wklepywał 115kg przy nastepnym zasypie i wyjdzie,że spalam jeszcze mniej.;)

Tyson
03-12-2013, 11:05
Kto pojedzie to pojedzie , u mnie to wszystko drogo oprócz "harnasia" - skąd wziąć "dobry",tani czeski eko workowany z dostawą - potrzebuję na próbę z 5-10worków

Castorama 619/tona , BricoMarche itp, wszędzie pełno czecha teraz.

scarface26
03-12-2013, 11:08
To w takim razie bede wklepywał 115kg przy nastepnym zasypie i wyjdzie,że spalam jeszcze mniej.;)

myślę, że sporo zależy od granulacji, ale najlepiej po prostu zważyć jeden zasyp

Novy!
03-12-2013, 11:28
Nie lubię jak mi ktoś za dupą sabotaż od...la.
Kto chce to kręci, niech kręcą dalej ale beze mnie.
Pokaż na forum sterownik co tam jest robione, co jaki czas i ile zmian co dwie godziny, całe tabele się rozwijają.
Widzę ,że "uderz w stół a ...."
Nic nikomu nie muszę pokazywać.zima zweryfikuje wszystko.Sabotaż zrobił Pan mnie,sprzedając moją korespondencję mailową bez mojej zgody.Tym bardziej,że cytował Pan fragmenty -takie jakie Panu pasowały.Ja oceniam to jako zwykły objaw ....Tym bardziej ,że nie wie Pan co Pan zrobił.Nie obrażałem tam nikogo,i nie napisałem co i od kogo dostałem-więc nawet nie miał Pan podstaw.

Ja zapraszam do siebie na sprawdzenie temperatur w domu w dowolnym czasie, żeby nie było.
Wesołą mogę zasypać, jak ten zasobnik spalę, zobaczysz jak się pali, czy mam taki sam palnik, czy jakiś specjalny.
Dziękuję za zaproszenie,ale nie skorzystam.Zobaczymy się,na ewentualnym serwisie,i oby nie nastąpił niebawem.takie moje pobożne życzenie.

Co do reszty wiesz której, to ktoś miał za dlugi język. Takie rzeczy szybko się roznoszą a nie powinny.
Wiesz o co chodzi ?
Moim skromnym zdaniem,aferę rozkręcił Pan,robiąc ze mnie donosiciela i kłamcę.Ale mam to w doopie.Przynajmniej wiem z kim mam do czynienia.
Co do spalania,to na takie pierdoły może Pan nabierać leszczy.Byłem i widziałem Pana dom.Są tu kolesie co mają chaty "new" jak termosy.Spalają więcej od Pana.Nie każdy ufa temu co widzi w statystykach ES.
Czas pokaże wszystko.Tyle drogą wyjaśnienia.Nie chce mi się więcej z Panem gadać.

pawko_
03-12-2013, 11:34
Czy przejście na automat w moim przypadku będzie lepszym rozwiązaniem ? Teraz grupowe 8/12. Jakie plusy i minusy zaobserwowaliście na pełnym automacie ?

81marek
03-12-2013, 11:39
Ponawiam !!!
Witam w związku z podłączeniem piecyka pod neta (nareszcie) :)mam prośbę przede wszystkim do karoki65, minertu, zbigmaza i do zaawansowanych ustawiaczy:stirthepot:, żeby zaglądnąć:jawdrop: na spalanie, może jakaś drobna korekta, a może coś przestawić. Wszelkie sugestie mile widziane. Jak zwykle serdelecznie pozdrawiam:)

mark3k
03-12-2013, 12:03
Czy przejście na automat w moim przypadku będzie lepszym rozwiązaniem ? Teraz grupowe 8/12. Jakie plusy i minusy zaobserwowaliście na pełnym automacie ?

Mnie przestało się chcieć zaglądać do kotła i wobec obniżenia temperatury na zewnątrz włączyłem automat. Co do spalania: pewnie trochę więcej ale nie bedę tego liczył, ważył i mierzył. Gdy było ciepło automat u mnie nie wypalił i jechałem na grupowym, później przestało mi się chcieć. :)
jakie plusy: nie chodzę do kotłowni, jedynie groszek i popiół. :)

scarface26
03-12-2013, 13:08
Widzę ,że "uderz w stół a ...."


widzę, dlaczego RBR zaczyna być BE

gmaj22
03-12-2013, 13:35
Czy przejście na automat w moim przypadku będzie lepszym rozwiązaniem ? Teraz grupowe 8/12. Jakie plusy i minusy zaobserwowaliście na pełnym automacie ?

Ja rowniez dopiero co przeszedlem na automat. Raz, ze nie mam czasu bawic sie teraz w grupowe 8/12 kW, a dwa - mam podobno wysokokaloryczny wegiel typu Pieklorz i Wesola, z ktorym automat powinien sobie lepiej poradzic przy minusowych temperaturach niz grupowe. Tak przynajmniej zrozumialem z tego, co juz zostalo napisane. Tutaj rowniez...

Novy!
03-12-2013, 14:22
widzę, dlaczego RBR zaczyna być BE

Nic nie wiesz.mam nadzieję,że masz dobrze ocieploną chatę i nie czeka Cię "wjazd" tym kotłem na większą moc,np.na nominalną...a tym samym powiększenie efektu cieplarnianego na maxa :)

mpepe
03-12-2013, 14:51
Jak nam za popieranie Ukrainy ruskie na dwa miesiące zimą kurek przykręcom to za rok nikt już o 2020 nie bedzie pamiętał.

obawiam się, że teraz to i wszystkie owoce, warzywa i mięso, nabiał z Polski nie spełnią Rosyjskich wymogów sanitarno, weterynaryjnych.

mpepe
03-12-2013, 14:57
Też mnie to dziwi jak ktoś pisxe że wchodzi mu 140kg.
Chyba że coś z wagą tych worków nie halo.

Ja wsadziłem 7 worów po 20 kg z tym, że po zważeniu każdy około 19.2kg miał i w dodatku cholernie mokry

mpepe
03-12-2013, 15:04
A ja zważyłem kilka worków przy dostawie i nie mam zamiaru ważyć więcej.
Wsypuję po 4 worki czyli 100 kg i w du... mam czy tam jest 1kg więcej czy mniej. To nie apteka tylko kotłownia:)

Policz jedna tona to 40 worków (przy25kg worek) 5 ton 200 worków na każdym 1 kg mniej to 200kg tona po 800-1000zł czyli około 180-200zł ktoś cię okrada, 200 kg to około 10 dni twojego ciepła :-) przy workach po 20 kg na tone wchodzi 60 worków czyli 60 kg na tonę razy 5 ton średnio na sezon to 300kg teraz to wszystko przelicz na zysk producenta razy kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy worków. Dobry klient to głupi klient oczywiście bez urazy

scarface26
03-12-2013, 15:19
Nic nie wiesz.mam nadzieję,że masz dobrze ocieploną chatę i nie czeka Cię "wjazd" tym kotłem na większą moc,np.na nominalną...a tym samym powiększenie efektu cieplarnianego na maxa :)

Chatę niestety mam bardzo słabo ocieploną, jedynie strop solidnie. Za efekt cieplarniany mam rozumieć wysoką temperaturę spalin? na tą chwilę czujnik pokazuje w granicach 80-100, na rurze susze czasem mokre szmaty i dotykam ręką i nie jest gorąca.
Na pytanie 90% moich znajomych o temp spalin dziwnie się patrza a dlaczego? Bo mało kto ma ecoala czy brulli i sie tym zbyt mocno nie zanieca podobnie jak ja zresztą. Paliłem w śmieciuchu to ściana w kuchni w której jest komin niezależnie od temp zew. nagrzewała się tak, że naczynia schły w parę minut na suszarce a garnek stojący przy kominie utrzymywał zupę w temp do spożycia (dwa razy zupa skisła przez to). Teraz płytki nawet nie są letnie. Więc jeżeli zrobią się ciepłe na kilka tygodni w roku przy większych mrozach to nawet tego nie zauważę.

Ja kupiłem piec z podajnikiem żeby rzadziej zaglądać do kotłowni, na początku nie zaglądałem wcale, w październiku po zmianie opału zmieniałem kilkakrotnie parametry bo miałem lekki niedopał i teraz znów nie zaglądam. Tak miało być i tak jest.
A ci którzy chcą mieć temp spalin taką jak wody, prace ciągłą, brak sadzy i kurzu i spalanie zimą jak latem to chyba na prawdę nie powinni mieć kotłowni na paliwo stałe albo przynajmniej piec bez sterownika który wszystko rejestruje.

mpepe
03-12-2013, 15:28
Mnie przestało się chcieć zaglądać do kotła i wobec obniżenia temperatury na zewnątrz włączyłem automat. Co do spalania: pewnie trochę więcej ale nie bedę tego liczył, ważył i mierzył. Gdy było ciepło automat u mnie nie wypalił i jechałem na grupowym, później przestało mi się chcieć. :)
jakie plusy: nie chodzę do kotłowni, jedynie groszek i popiół. :)

Ja na razie nie widzę różnicy w spalaniu na grupowym po przejściu z automatu

mpepe
03-12-2013, 15:29
Odnośnie ekogroszku z Biedronki to uważaj bo wycofali ze sprzedaży 28 i wprowadzili 22 z tą samą ceną (worki identyczne i druga dwójka nie dużo rożni się od ósemki), ja po zapakowaniu z 5 worka się zorientowałem jak w rękach poczułem że jakoś dużo miału jest w worku .

Ok dzięki na razie kończę biedronkowy i zakupię coś innego na próbę

mpepe
03-12-2013, 15:33
Ciebie to pamiętam sam osobiście ostrzegałem
Mimo to dałeś się ubrać w kolejny "hit"

Ostrzegałeś przed czym? pochwal się masz jakieś ciekawostki, ja też kupiłem ten kocioł ale nikt mnie nie ostrzegał wręcz przeciwnie :-)

mpepe
03-12-2013, 15:39
Hmmm widzisz kocioł promowany jest jako reaktor....Niestety nie oszukamy zapotrzebowania na ciepło naszych domków .Wraz z liczbą nabywców wzrasta tez ilość ludzi którzy maja jakieś ale.. I nie jest winny kociołek a po prostu reklama !! Piec na eko to takie bydle ze nie oszuka się go i spali tyle ile się wsypie :)
A serio nie ma idealnego pieca na węgiel!! a dla czego?bo generalnie ciężko kupić węgiel o tej samej powtarzalności . Do tego instalacje i użytkownicy .Tak samo z idealnie dopasowanym piecem,co zrobić jak okażę się ze paliwo do naszego pieca jest kiepskiej jakości??

Ja się przekonałem, że przy nowym domu dobrze ocieplonym broń boże paprać się z węglem tylko kondensat gazowy - paliwo ekologiczne, o powtarzalnych parametrach, nie trujemy nie smrodzimy, ( trochę biegam, z godzinę temu wróciłem z przebieżki i był to ostatni moment ta to bo teraz wszyscy do okoła zaczęli palić w piecach i jest masakra, dobrze że mam taką pracę, że sobie mogę pozwoli do południa pobiegać)

Nie wiem czy widzieliście raport zanieczyszczenia środowiska na 10 miast najbardziej zanieczyszczonych w Europie 6 jest z Polski, dla mnie jest to już na pewno ostatni kocioł na węgiel.

scarface26
03-12-2013, 15:41
mnie jak ktoś pyta ze znajomych czy dobry piec to im odpowiadam że się okaże za 7-8 lat bo tyle bym chciał żeby wytrzymał minimalnie, na razie jest super.
oby tylko nie zgnił za szybko

zresztą podobnie jest z samochodami, czy dany model jest dobry okazuje się po 5-6 latach gdzie najczęściej już go nie produkują i wychodzi inny i znów zagadka

scarface26
03-12-2013, 15:43
Ale na 11kW spokojnie można mieć temp <80*C , nawet między 60-70*C - tylko trzeba mieć do tego komin systemowy z odprowadzeniem skroplin ;) Już widzę jęki i stękanie że komin zrobił się brązowy i oczywiście wina Biedronia ...

na śmieciuchu miałem temp chyba z 300 a raz w miesiącu przepychanie komina bo się sadza tak przyklejała że zatykała komin na amen i odważnik 5kg trzeba było spuszczać żeby się przebił

mark3k
03-12-2013, 15:58
Na śmieciuchu kładłem rękę na czopuchu spalin wylotowych i jedynym mankamentem było smołowanie kotła przy plusowych temperaturach na zewnątrz no i oczywiście codzienne chodzenie do kotła. Co prawda 1 raz na dobę, ale jednak codziennie do kotła - znudziło mi się. :)

kalio
03-12-2013, 16:39
Nic nie wiesz.mam nadzieję,że masz dobrze ocieploną chatę i nie czeka Cię "wjazd" tym kotłem na większą moc,np.na nominalną...a tym samym powiększenie efektu cieplarnianego na maxa :)

A jeszcze nie tak dawno jak się pytałęm to mnie wyśmiewałeś - co się stało że tak zdanie zmieniłeś???

Co kocioł z superceramiką nie wyrabia czy za dużo sadzy - bo ja wiadrami wybieram

kalio
03-12-2013, 16:41
Policz jedna tona to 40 worków 5 ton 200 worków na każdym 1 kg mniej to 200kg tona po 800-1000zł czyli około 180-200zł ktoś cię okrada, 200 kg to około 10 dni twojego ciepła :-) teraz to wszystko przelicz na zysk producenta razy kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy worków. Dobry klient to głupi klient oczywiście bez urazy

Czemu jak masz na weglu 1000kg prawdziewe 950 to Cię okradaja a jak RBR wazy o 15% miej niż pisze w w DTR to jest ok ???

scarface26
03-12-2013, 16:52
Czemu jak masz na weglu 1000kg prawdziewe 950 to Cię okradaja a jak RBR wazy o 15% miej niż pisze w w DTR to jest ok ???

różnica jest taka, że RBRa mogłeś oddać

grzeh2000
03-12-2013, 16:56
Witka 8kw podaje 5x5sekund wegiel,a 12kw jak podaje?

Tyson
03-12-2013, 16:58
A jeszcze nie tak dawno jak się pytałęm to mnie wyśmiewałeś - co się stało że tak zdanie zmieniłeś???

Co kocioł z superceramiką nie wyrabia czy za dużo sadzy - bo ja wiadrami wybieram

Te wiadra sadzy to chyba jakaś przenośnia co? Koloryzowanie takie lekkie ? :)

lestek27
03-12-2013, 17:01
Policz jedna tona to 40 worków 5 ton 200 worków na każdym 1 kg mniej to 200kg tona po 800-1000zł czyli około 180-200zł ktoś cię okrada, 200 kg to około 10 dni twojego ciepła :-) teraz to wszystko przelicz na zysk producenta razy kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy worków. Dobry klient to głupi klient oczywiście bez urazy

W taki sposób jak to opisujesz to jesteś okradany na każdym kroku więc jeśli chcesz tak liczyć to możesz się załamać ile pieniędzy by Ci zostało:)
Zważyłem kilka worków i to wszystko. Nie będę ważył każdego bo jak w styczniu znajdę 3 worki każdy o 1kg mniej to nie zaskarżę sprzedawcy a te które zważyłem były ok.

kalio
03-12-2013, 17:02
różnica jest taka, że RBRa mogłeś oddać

Wegiel też możesz - nawet jak go spalisz to reklamować

wojtas77
03-12-2013, 17:07
Zerwało mi dzisiaj zawleczkę w rbr 11 :(
Muszę dokupić ale nie wiem dokładnie jaką. Zdaje się że M5 ale jaka długość i twardość?

keteimj
03-12-2013, 17:07
A jeszcze nie tak dawno jak się pytałęm to mnie wyśmiewałeś - co się stało że tak zdanie zmieniłeś???

Co kocioł z superceramiką nie wyrabia czy za dużo sadzy - bo ja wiadrami wybieram

Daj podglad na swój sterownik :), bo jestem ciekaw jak się tą sadzę produkuje ,
Co ciekawe, że każdy z tych krytykantów nie daje podglądu na swój sterownik , nawet na początku się zdziwiłem bo u Ciebie podglad był. Ale co tam twój kocioł twoje ustawienia i twoja sadza.:rolleyes:
Co ciekawe jeszcze to, że co niektórzy mając kocioł niecały miesiąc zdążyli już przetestować i pracę na grupowym i w automacie przy okazji sprawdzając kilka rodzajów węgla z niewiadomych żródeł oczywiście w trakcie kręcenie czym się da iiiiiiiiiii na koniec autorytatywna opinia <Kocioł do doopy>

kalio
03-12-2013, 17:10
Te wiadra sadzy to chyba jakaś przenośnia co? Koloryzowanie takie lekkie ? :)

No przeicie

Zbiram wszystko do wiadra i mieszam z workiem grochu i do podajnika - jak tak przerobie cały popielnik i całą sadze to czas na jednym załadunku mam 2 tygodnie

grzeh2000
03-12-2013, 17:12
Moze ktos odpowiedziec na post nr #14945

keteimj
03-12-2013, 17:16
Moze ktos odpowiedziec na post nr #14945

Czas podawania:
8kW - 5s
12kW - 7s
16kW - 9s
20kW - 11s
25kW - 12s

Czas krótkiego postoju:
8kW..25kW - 20s

Ilość powtórzeń:
8kW - 5x
12kW - 5x
16kW - 5x
20kW - 5x
25kW - 8x
Zapisz to sobie tak podał kiedyś minertu:)

Tyson
03-12-2013, 17:22
No przeicie

Zbiram wszystko do wiadra i mieszam z workiem grochu i do podajnika - jak tak przerobie cały popielnik i całą sadze to czas na jednym załadunku mam 2 tygodnie

I to się nazywa krzyżacka oszczędność :) nawet chłop sadzę odzyskuje i przerabia na energię. Też bym tak chciał ale sadzy mam za mało z pół szufelki, więc wrzucam do kosza z popiołem.
Apropo ja też mieszkam na krzyżackiej ziemi. Wielki Mistrz miał u nas swoją wakacyjną rezydencję, a 200 metrów od mojego domu znajduje się pole straceńców, na którym Krzyżacy wieszali niepokornych.

keteimj
03-12-2013, 17:32
I to się nazywa krzyżacka oszczędność :) nawet chłop sadzę odzyskuje i przerabia na energię. Też bym tak chciał ale sadzy mam za mało z pół szufelki, więc wrzucam do kosza z popiołem.
Apropo ja też mieszkam na krzyżackiej ziemi. Wielki Mistrz miał u nas swoją wakacyjną rezydencję, a 200 metrów od mojego domu znajduje się pole straceńców, na którym Krzyżacy wieszali niepokornych.

U ciebie też mówi się jo czy to tylko w Grudziądzu

Tyson
03-12-2013, 17:37
U ciebie też mówi się jo czy to tylko w Grudziądzu

Jo pewnie, że się mówi :)

keteimj
03-12-2013, 17:38
No to i pewnie jest szneka z glancem:)

Tyson
03-12-2013, 17:42
No to i pewnie jest szneka z glancem:)
Tego nie słyszałem, ale sznek to taka drożdżówka nie?

kalio
03-12-2013, 17:48
Tego nie słyszałem, ale sznek to taka drożdżówka nie?

albo drożdzówka z lukrem lub kromka ze smalcem

pawko_
03-12-2013, 17:50
Lestek Ty masz po całości podłogówkę ? Widzę,że u Ciebie też przebija CO i chyba lepiej wyszedłbyś jakbyś ustawił grupowe 8/12kW. Pieklorzem z Bartexu palisz ?

kalio
03-12-2013, 17:50
Wow , czym zrobiłeś pomiar wagi kociołka ?


klamoty na wadze elkronicznej lazienkowej
korpus na skladzie wegla - wcale nie był taki cieżki

pawko_
03-12-2013, 17:53
Kalio ale Ty bzdury piszesz czytać się tego nie da...

zbigmaz01
03-12-2013, 17:57
Zerwało mi dzisiaj zawleczkę w rbr 11 :(
Muszę dokupić ale nie wiem dokładnie jaką. Zdaje się że M5 ale jaka długość i twardość?
http://www.domer.pl/sruba-maszyn-m-5x60-oc-302-zawleczka-motor.html
Takiej szukaj, tylko nie kupuj 2kg :P

lestek27
03-12-2013, 18:05
Lestek Ty masz po całości podłogówkę ? Widzę,że u Ciebie też przebija CO i chyba lepiej wyszedłbyś jakbyś ustawił grupowe 8/12kW. Pieklorzem z Bartexu palisz ?

Podłogówki nie mam wcale. Same grzejniki.
Przebija bo mam starą instalację i tylko same grzejniki wymienione na nowe i jak dogrzewa to woda w instalacji jest dużo chłodniejsza.
Zalewa kocioł pomimo ustawienia cyklicznej pracy pompy CO|. Potem kociołek startuje i stara się dogrzać temp. CO a że jest ceramika to jak przestanie grzać to i przebija. Parę dni wstecz była ustawiona ciągła praca pompy CO i już tak nie przebijał.
Palę Pieklorzem z Bartexu pomieszanym 50/50 z Wesołą z miejscowego składu. Pomieszałem bo wiem że ta wesoła się nie dopalała innemu użytkownikowi i spiekała.
Sam Pieklorz palił się ładnie i całkiem ładny popiół był z niego.

Novy!
03-12-2013, 18:09
Czas podawania:
8kW - 5s
12kW - 7s
16kW - 9s
20kW - 11s
25kW - 12s

Czas krótkiego postoju:
8kW..25kW - 20s

Ilość powtórzeń:
8kW - 5x
12kW - 5x
16kW - 5x
20kW - 5x
25kW - 8x
Zapisz to sobie tak podał kiedyś minertu:)
Nie musisz zapisywać w całości.Jak masz RBR-a 11kW to więcej podawania niż 8-12kW nie zmieścisz na palnik..Przy 16kW podawania,nadmuchem tylko ogrzejesz atmosferę.Chyba ,że opałem handlujesz to olewka pełna ;)
I co mniej musisz pamiętać,i nie musisz zapisywać ;)

Novy!
03-12-2013, 18:14
.
....a że jest ceramika to jak przestanie grzać to i przebija.
.
To jest dobry żart :)

lestek27
03-12-2013, 18:26
To jest dobry żart :)

Takie jest moje zdanie. I z tego co pamiętam Twoje jeszcze niedawno było podobne.
Myślę że tp logiczne że jak już się nagrzeje ceramika to potem jeszcze oddaje ciepło a skoro nie ma odbioru ciepła to przebija temp. CO.

mpepe
03-12-2013, 18:44
Czemu jak masz na weglu 1000kg prawdziewe 950 to Cię okradaja a jak RBR wazy o 15% miej niż pisze w w DTR to jest ok ???

sprawdziłem posty gdzie napisałem, że oszukanie mnie na wadze jest ok i nie znalazłem, jasne że jest to oszustwo i w jednym i drugim, ważyłeś kocioł?

mpepe
03-12-2013, 18:46
różnica jest taka, że RBRa mogłeś oddać

Różnica żadna, węgiel w biedronce też można oddać

animuss
03-12-2013, 18:49
A ja zważyłem kilka worków przy dostawie i nie mam zamiaru ważyć więcej.
Wsypuję po 4 worki czyli 100 kg i w du... mam czy tam jest 1kg więcej czy mniej. To nie apteka tylko kotłownia:)

Policz jedna tona to 40 worków 5 ton 200 worków na każdym 1 kg mniej to 200kg tona po 800-1000zł czyli około 180-200zł ktoś cię okrada, 200 kg to około 10 dni twojego ciepła :-) teraz to wszystko przelicz na zysk producenta razy kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy worków. Dobry klient to głupi klient oczywiście bez urazy
A wiesz ile każdy z użytkowników wsypujący węgiel/miał do zasobnika ma wody w tym opale ,przy zasypaniu 100 kg węgla może mieć od 2do 15 % wody czyli .

pawko_
03-12-2013, 18:50
Lestek, a paliłeś samą Wesołą z Bartexu, jesli tak to jak to wygląda w porównaniu do Pieklorza ? Co do przebić to mam jeszcze inną teorię- jak miałem ustawioną cwu+mieszającą na 40 lub 45 stopni to też kocioł mało stabilnie pracował i były duże przebicia, ustawione na 60 czyli praca ciągła i jest w miarę poprawnie.

mpepe
03-12-2013, 19:00
A wiesz ile każdy z użytkowników wsypujący węgiel/miał do zasobnika ma wody w tym opale ,przy zasypaniu 100 kg węgla może mieć od 2do 15 % wody czyli .

Z matmy jestem niezły :-) już to dawno przeliczyłem jednak do dokładnego szacunku potrzebowałem max wchłanialności wilgoci węgla kaiennego pytałem 2 razy Zawijana i ani słych ani widu nie pochwalił się chyba, że sam nie wie. Wyczytałem, że brunatny wchłania do 40% wilgoci/wody

mpepe
03-12-2013, 19:03
http://www.domer.pl/sruba-maszyn-m-5x60-oc-302-zawleczka-motor.html
Takiej szukaj, tylko nie kupuj 2kg :P

Ktoś pisał, że zawleczka zapasowa jest w komplecie ja nie znalazłem nigdzie chyba, że u mnie zapomnieli

mpepe
03-12-2013, 19:05
By dostać się do zawleczki należy ściągnąć plastikową obudowę u mnie w niej zbiera się para wodna to normalne?

mark3k
03-12-2013, 19:07
Brunatny czyli ekogroszek tzw. "młody" zasysa wodę jak gąbka lub beton komórkowy. Dlatego musi być solidnie przykryty na składzie (szanującym się składzie) węgla, a najlepiej pod dachem.

mark3k
03-12-2013, 19:08
By dostać się do zawleczki należy ściągnąć plastikową obudowę u mnie w niej zbiera się para wodna to normalne?

Masz mokry groszek to się skrapla.

5iatka
03-12-2013, 19:11
ustawiłem w grupowym 8kw/12kw - pytanie kiedy włączy się 12kw ?
zadana 52st, temp. leci w dół ( obecnie około 48st ) a nadmuch dalej dla mocy 8kw ( 8 =39% , 12=42% ) histereza 0,2st

ps. nie wiem, czy nie 'zaskoczył' ale przy 47st z czymś tam po przecinku pracuje na 12kw.
Zwiększyłem moc specjalnie, bo mocno spada temp i trochę zajmuje czasu by
'wyhamować' spadek.

animuss
03-12-2013, 19:17
Z matmy jestem niezły :-) już to dawno przeliczyłem jednak do dokładnego szacunku potrzebowałem max wchłanialności wilgoci węgla kaiennego pytałem 2 razy Zawijana i ani słych ani widu nie pochwalił się chyba, że sam nie wie. Wyczytałem, że brunatny wchłania do 40% wilgoci/wodyJeżeli ktoś pisze ze wsypał 120 kg zważonego węgla to pisze całą prawdę ,a drugi osobnik nie waży tylko sugeruje się opisem na worku ,który zrobił to dokładniej ?

Novy!
03-12-2013, 19:19
Takie jest moje zdanie. I z tego co pamiętam Twoje jeszcze niedawno było podobne.
Myślę że tp logiczne że jak już się nagrzeje ceramika to potem jeszcze oddaje ciepło a skoro nie ma odbioru ciepła to przebija temp. CO.

lestek kolego,jeśli tak mogę.
Zrozum wreszcie ,że obaj padliśmy ofiara "zagrywki" producenta,który wymyślił sobie kocioł niskoemisyjny.Ceramika pozwala na dopalenie sadzy w komorze spalania,dodatkowo na jej ściankach(patrz struktura szamotu) osadzają się pyły powstałe w wyniku spalania węgla.I tyle,takie jest jedynie jej działanie.
Producent zapomniał tylko ,że tak rozgrzane spaliny w komorze spalania,biegnąc szybko (krótka droga spalin,patrz budowa kotła RBR 11kW) wpadając do dużo chłodniejszego wymiennika ciepła -po zetknięciu z dużo chłodniejszą powierzchnią wymiennika ciepła-dają w rezultacie sporo sadzy.Bardzo sporo, sporo :)
I tyle w uproszczeniu.Szkoda,że zrozumiałem to zbyt późno.
Przepraszam Andrzeja_W.Miał rację.I każdego,komu starałem się te pierdoły opowiadać wcześniej.

Teraz pytanie,jak tę ceramikę ściągnąć (albo jej część)by nie pozbawić się gwarancji,i zachować prawidłową konstrukcję.Jutro dzwonek do Białki.
Pozdrawiam.

Piotrek42
03-12-2013, 19:26
ehhh kol Nowy ,aż chciałby się napisać "a nie mowiłem" jak kupowłeś Ogniwo sugerowałem żebyś nie brał (wtedy to był praktycznie prototyp) kotła z burnerem, jak kupowałeś rbr sugerowałem zebyś kupił kocioł bez szamotu nooo,ale chciałeś być ' trendy'' no i masz nowy kociołek... mówiłem nie chwal dnia przed zachodem... pamietamy jakie były twoje posty po zakupie rbr-a, tak sobie czytam i widzę że koledzy narzekają a dlaczego narzekają?? że przyszło kilka chłodniejszych dni i wzrasta spalanie? czy dlatego że nie idzie spalić tego opału co kupili?? w zeszłym roku ktoś na forum napisał że nr1 ekogroszeków w tym sezonie to będzie WESOŁA , no to szanowni koledzy, jak żyw rzucili się na zakup wesołej, Tylko ciekawy jestem ile osób kupiło faktycznie wesołą? a ile ,mieszankę węgli wysoko energetycznych lub ruskie eko?(rozdrobnione na kruszarce) czyli eko które bardzo trudno spalić w retortach/palnikach , generalnie palniki i sterowniki są zrobione na węgle trudne,o kaloryczności <26 mJ , i liczbie rogi do 30-40,, czyli do spalania miału,czeskiego eko, albo eko wydobywanego z POLSKICH kopalń a teraz zrobił sie krzyk ,że kotły nie spalają, koksują albo spalają za dużo Panowie ! jakie kupiliśmy eko takie nasze kotły spalą...z większa lub mniejszą sprawnością...

animuss
03-12-2013, 19:31
lestek kolego,jeśli tak mogę.
Zrozum wreszcie ,że obaj padliśmy ofiara "zagrywki" producenta,który wymyślił sobie kocioł niskoemisyjny.Ceramika pozwala na dopalenie sadzy w komorze spalania,dodatkowo na jej ściankach(patrz struktura szamotu) osadzają się pyły powstałe w wyniku spalania węgla.I tyle,takie jest jedynie jej działanie.
Producent zapomniał tylko ,że tak rozgrzane spaliny w komorze spalania,biegnąc szybko (krótka droga spalin,patrz budowa kotła RBR 11kW) wpadając do dużo chłodniejszego wymiennika ciepła -po zetknięciu z dużo chłodniejszą powierzchnią wymiennika ciepła-dają w rezultacie sporo sadzy.Bardzo sporo, sporo :)
I tyle w uproszczeniu.Szkoda,że zrozumiałem to zbyt późno.
Przepraszam Andrzeja_W.Miał rację.I każdego,komu starałem się te pierdoły opowiadać wcześniej.

Teraz pytanie,jak tę ceramikę ściągnąć (albo jej część)by nie pozbawić się gwarancji,i zachować prawidłową konstrukcję.Jutro dzwonek do Białki.
Pozdrawiam.To zdanie jest bardzo ciekawe :lol2:

Novy!
03-12-2013, 19:36
To zdanie jest bardzo ciekawe :lol2:

Mam dwa takie kotły pod 'bokiem",pracują w podobnych warunkach.jeden ma szamot,drugi nie.Przy takich samych nastawach i opale,jeden ma temp spalin 100deg,z szamotem 150deg.Tam gdzie nie ma szamotu,jest czyściutko w wymienniku,a tam gdzie szamot sadzy jest dużo więcej.szybciej sie tam zbiera.czego jest to wynikiem zatem?

Balzak311
03-12-2013, 19:36
i tak pewnie czerwonych kotłów D....nie przebije rabarbar w produkcji sadzy. Ale nagły zwrot akcji Novego mnie zastanawia bardzo. Czyli co z deszczu pod rynne

Novy!
03-12-2013, 19:38
..... czy dlatego że nie idzie spalić tego opału co kupili?? w zeszłym roku ktoś na forum napisał że nr1 ekogroszeków w tym sezonie to będzie WESOŁA , no to szanowni koledzy, jak żyw rzucili się na zakup wesołej, Tylko ciekawy jestem ile osób kupiło faktycznie wesołą? a ile ,mieszankę węgli wysoko energetycznych lub ruskie eko?(rozdrobnione na kruszarce) czyli eko które bardzo trudno spalić w retortach/palnikach , generalnie palniki i sterowniki są zrobione na węgle trudne,o kaloryczności <26 mJ , i liczbie rogi do 30-40,, czyli do spalania miału,czeskiego eko, albo eko wydobywanego z POLSKICH kopalń a teraz zrobił sie krzyk ,że kotły nie spalają, koksują albo spalają za dużo Panowie ! jakie kupiliśmy eko takie nasze kotły spalą...z większa lub mniejszą sprawnością...

Ja nie narzekam na opał,lepiej lub gorzej-ale sobie z nim radzę.Pomijam "gorące" warunki w mojej komorze spalania,pewnie i one maja znaczny wpływ jak ten opał się zachowuje na palniku....

Novy!
03-12-2013, 19:40
i tak pewnie czerwonych kotłów D....nie przebije rabarbar w produkcji sadzy. Ale nagły zwrot akcji Novego mnie zastanawia bardzo. Czyli co z deszczu pod rynne

Napisałem na samym początku,że napisze prawdę i relację z tego co się będzie działo.I tak tez czynię.Nie oznacza to ,że "pisze już aukcję " na allegro,ale opowiadam jak jest...:)

echelon
03-12-2013, 19:40
Mam dwa takie kotły pod 'bokiem",pracują w podobnych warunkach.jeden ma szamot,drugi nie.Przy takich samych nastawach i opale,jeden ma temp spalin 100deg,z szamotem 150deg.Tam gdzie nie ma szamotu,jest czyściutko w wymienniku,a tam gdzie szamot sadzy jest dużo więcej.szybciej sie tam zbiera.czego jest to wynikiem zatem?

To bardzo dziwne bo sprzedawcy twierdzą że tylko siwy pył w takim kotle z ceramiką i miesiącami nie trzeba czyścić...

wojtas77
03-12-2013, 19:42
http://www.domer.pl/sruba-maszyn-m-5x60-oc-302-zawleczka-motor.html
Takiej szukaj, tylko nie kupuj 2kg :P

Dziękuję.
To musiał być duży kawałek węgla. Widziałem jednego jak dosypywałem do zasobnika.
Palę taniopal.pl czerwony.

Balzak311
03-12-2013, 19:44
Napisałem na samym początku,że napisze prawdę i relację z tego co się będzie działo.I tak tez czynię.Nie oznacza to ,że "pisze już aukcję " na allegro,ale opowiadam jak jest...:)


Za to plus ze piszesz stan faktyczny jaki jest-prawdę, a nie robienie dobrej miny do złej gry

animuss
03-12-2013, 19:45
Mam dwa takie kotły pod 'bokiem",pracują w podobnych warunkach.jeden ma szamot,drugi nie.Przy takich samych nastawach i opale,jeden ma temp spalin 100deg,z szamotem 150deg.Tam gdzie nie ma szamotu,jest czyściutko w wymienniku,a tam gdzie szamot sadzy jest dużo więcej.szybciej sie tam zbiera.czego jest to wynikiem zatem?Może dlatego że :
każdego roku Marek obchodzi swoje urodziny, a dwa dni później jego brat bliźniak Jarek swoje. Dlaczego?
Na pewno nie z tego powodu jaki opisałeś .
Błędem jest używanie takich samych nastaw w dwóch kotłach.

Piotrek42
03-12-2013, 19:45
A Artur czeka z pompką ... (tu melodia z różowej pantery ) :rolleyes:

hehe najbardziej podoba mi się ta melodia z różowej pantery :D

kalio
03-12-2013, 19:49
lestek kolego,jeśli tak mogę.
Zrozum wreszcie ,że obaj padliśmy ofiara "zagrywki" producenta,który wymyślił sobie kocioł niskoemisyjny.Ceramika pozwala na dopalenie sadzy w komorze spalania,dodatkowo na jej ściankach(patrz struktura szamotu) osadzają się pyły powstałe w wyniku spalania węgla.I tyle,takie jest jedynie jej działanie.
Producent zapomniał tylko ,że tak rozgrzane spaliny w komorze spalania,biegnąc szybko (krótka droga spalin,patrz budowa kotła RBR 11kW) wpadając do dużo chłodniejszego wymiennika ciepła -po zetknięciu z dużo chłodniejszą powierzchnią wymiennika ciepła-dają w rezultacie sporo sadzy.Bardzo sporo, sporo :)
I tyle w uproszczeniu.Szkoda,że zrozumiałem to zbyt późno.
Przepraszam Andrzeja_W.Miał rację.I każdego,komu starałem się te pierdoły opowiadać wcześniej.

Teraz pytanie,jak tę ceramikę ściągnąć (albo jej część)by nie pozbawić się gwarancji,i zachować prawidłową konstrukcję.Jutro dzwonek do Białki.
Pozdrawiam.

To na ceramike masz GW ??? chyba sobie jaja robisz

Kocioł z ceramiką to nie 11 a pewnie z 8kw z przelicznika pow

kalio
03-12-2013, 19:52
i tak pewnie czerwonych kotłów D....nie przebije rabarbar w produkcji sadzy. Ale nagły zwrot akcji Novego mnie zastanawia bardzo. Czyli co z deszczu pod rynne

Pewnie jest z konkurencji a może nowe ogniwo dostał od zawijana.

A może mu ktoś kurek zakrecił z gazem

sylwek1974
03-12-2013, 19:54
Witam,

mam pytanie zupełnie z innej beczki: czy ktoś wie jakie są fabryczne ustawienia parametrów spalania w pełnym automacie w RBR 11 kW. Pytam bo sporo eksperymentowałem przez ostatnie 2 m-ce od uruchomienia pieca a nie chcę go całkowicie resetować żeby nie stracić innych ustawień. Po tych wszystkich kombinacjach dochodzę do wniosku że piec chyba najlepiej pracował zaraz po pierwszym uruchomieniu na e-coalu i węglu wziętym na próbę (być może to była "zachęta").

kalio
03-12-2013, 19:55
To bardzo dziwne bo sprzedawcy twierdzą że tylko siwy pył w takim kotle z ceramiką i miesiącami nie trzeba czyścić...

Jade na 8/8 mam moc wiekszą niż wiekszość bo ok 5-6kw non stop na kotle 57 powrót wysoko 40 pare - jak bede miła pusty zasobnik to porobie fotki ile jest sadzy - na samych drzwiczkach ladnie drzewka rosną

mark3k
03-12-2013, 19:56
novy wypierdziel ten szamot młotem pneumatycznym. U mnie spaliny 80 do 100oC, ale mam 17-tkę z "pełnym" wymiennikiem ciepła. Chata nieocieplona, budowana technologią komunistyczną czyli zero materiałów ocieplających w hurtowniach, a zakup styro graniczył z cudem.

kalio
03-12-2013, 19:58
Witam,

mam pytanie zupełnie z innej beczki: czy ktoś wie jakie są fabryczne ustawienia parametrów spalania w pełnym automacie w RBR 11 kW. Pytam bo sporo eksperymentowałem przez ostatnie 2 m-ce od uruchomienia pieca a nie chcę go całkowicie resetować żeby nie stracić innych ustawień. Po tych wszystkich kombinacjach dochodzę do wniosku że piec chyba najlepiej pracował zaraz po pierwszym uruchomieniu na e-coalu i węglu wziętym na próbę (być może to była "zachęta").
Już wczesniej padła odpowiedz na to 15KW - a tak na prawdę to ten sterownik nie obsługuje kotła RBR11 w automacie

karoka65
03-12-2013, 20:00
Mam dwa takie kotły pod 'bokiem",pracują w podobnych warunkach.jeden ma szamot,drugi nie.Przy takich samych nastawach i opale,jeden ma temp spalin 100deg,z szamotem 150deg.Tam gdzie nie ma szamotu,jest czyściutko w wymienniku,a tam gdzie szamot sadzy jest dużo więcej.szybciej sie tam zbiera.czego jest to wynikiem zatem?
Panie Marku proszę dodać ile ogrzewa brat a ile pan.
Ile grzebie w kotle brat a ile pan.
Widziałem te kropki, to nie były kropki tylko plamy o wszystkich kolorach tęczy, jak najechało się kursorem na tą plamę to rozwijała się cała tabela zmian jakie były wprowadzone, i za chwilę ktoś znowu sobie zrobił następną wielką plamę.
Tutaj może pan pisać wszystko, ja to widziałem ale widzę że zabrał mi pan dostęp żebym nie widział.
Tutaj pan tłumaczy nowym użytkownikom że zmiana jednego parametru i zobaczyć na następny dzień co przyniosła,
czy tak pan radzi ?
A co pan sam robi ?
Ja pierdół nie piszę, wystarczy pokazać kto pisze prawdę.
Proszę zobaczyć na moje wykresy co tam jest pod osią czasu, nic tam niema u pana codziennie jest i to na bogato to jak ten kocioł ma sie ustabilizować.
Także chce się rzec: kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień.

kalio
03-12-2013, 20:01
novy wypierdziel ten szamot młotem pneumatycznym. U mnie spaliny 80 do 100oC, ale mam 17-tkę z "pełnym" wymiennikiem ciepła. Chata nieocieplona, budowana technologią komunistyczną czyli zero materiałów ocieplających w hurtowniach, a zakup styro graniczył z cudem.

Jak siem pytał to kurna same ochy i achy nad 11 no cud miod i orzeszki - jak tłymaczyłęm pytałęm to nie bo to inaczej bedzie działać i co wielkie G . . . O,

karoka65
03-12-2013, 20:01
Już wczesniej padła odpowiedz na to 15KW - a tak na prawdę to ten sterownik nie obsługuje kotła RBR11 w automacie
To dlaczego obsługuje 10kW ?
Nie wiesz, nie mędrkuj.

karoka65
03-12-2013, 20:09
Widzę ,że "uderz w stół a ...."
Nic nikomu nie muszę pokazywać.zima zweryfikuje wszystko.Sabotaż zrobił Pan mnie,sprzedając moją korespondencję mailową bez mojej zgody.Tym bardziej,że cytował Pan fragmenty -takie jakie Panu pasowały.Ja oceniam to jako zwykły objaw ....Tym bardziej ,że nie wie Pan co Pan zrobił.Nie obrażałem tam nikogo,i nie napisałem co i od kogo dostałem-więc nawet nie miał Pan podstaw.



.
Dlatego takie działania wie pan kogo, doprowadzają właśnie do takich sytuacji.
Nie fragmenty tylko dokładnie wszystko, mój kolega pewnie przekazał fragmenty, mam na skrzynce co przekazałem.
Skąd co wyszło to wiem bardzo dobrze i takich przecieków już nie będzie, bo być nie powinno.
Gdzie ja napisałem że pan kogoś obraża ?

Novy!
03-12-2013, 20:10
Panie Marku proszę dodać ile ogrzewa brat a ile pan.
Ile grzebie w kotle brat a ile pan.
Brat ogrzewa więcej m3.I basta.

Widziałem te kropki...
I sporo Pan jeszcze zobaczy w epitetach pod Pana kierunkiem po tym sezonie.Nie ode mnie(tak jak obiecałem przy zakupie),ja z panem nie chce już gadać.Sprzedaje Pan prywatne wiadomości na prawo i lewo.

Tutaj może pan pisać wszystko, ja to widziałem ale widzę że zabrał mi pan dostęp żebym nie widział.
Piszę prawdę.Wiem ,że nie pasuje,prawda?Sterownik jest moją prywatną własnością,i robię z nim co mi się podoba.

mark3k
03-12-2013, 20:10
Dobrze, że wziąłem 17kW, teraz przy zerze za oknem nawet ten pieklorz z bartexu przyzwoicie się spala (nie jest to popiół z papierosa, ale jest dość dobrze).
Jedynie ta sadza i szybkie zarastanie ścianek kotła wkór...a. Praktycznie trzeba by było codziennie kocioł oszurać zgarniakiem. Na drzwiczkach (górnych także) kalafiory z pyłu i sadzy zakleiły tą szczelinę między odpromiennikiem a poszyciem drzwiczek. Wczoraj to wszystko skrobałem.;)

Novy!
03-12-2013, 20:11
Dlatego takie działania wie pan kogo, doprowadzają właśnie do takich sytuacji.
Nie fragmenty tylko dokładnie wszystko, mój kolega pewnie przekazał fragmenty, mam na skrzynce co przekazałem.

Koorna ,co z Pana za gość.Pan nawet nie wie co to priv.
Ehh.Tyle.

kalio
03-12-2013, 20:15
To dlaczego obsługuje 10kW ?
Nie wiesz, nie mędrkuj.

A kto piszał że obsuguje - a pewnie ty w swoich wywodach

Ja nie widziałęm pokaż mi ogniwo z eColem co obsługuje 10KW ( 16 KW to i owszem)

Ale to trzeba się czytać ze zrozumiem nauczyć.
eCoal w trybie automatycznym obsługuje 228319

A może napiszesz jaki to nowy patent macie że dla 8kW masz nadmuch 87% ???
Co dysze w palniku gazetami pozapychałeś ??

kalio
03-12-2013, 20:18
Koorna ,co z Pana za gość.Pan nawet nie wie co to priv.
Ehh.Tyle.

A było tak miło panie Wieśku och co za cudo i wegla nie trzaba bedzie dorzucać

Arturo72
03-12-2013, 20:21
A Artur czeka z pompką ... (tu melodia z różowej pantery ) :rolleyes:
Ja swojej nie sprzedaje :)
Na allegro moja z montażem kosztuje 17tys.zł a jak nie na allegro to Panasonic Polska poda autoryzowanych dystrybutorów :)

kalio
03-12-2013, 20:21
Wiecie Co kto widział na żywo u karoki kocioł a może on wcale nie ma 11 - chyba że lubi tak dmuchać
228320

Piotrek42
03-12-2013, 20:25
Wiecie Co kto widział na żywo u karoki kocioł a może on wcale nie ma 11 - chyba że lubi tak dmuchać
228320


kalio jak nie wiesz to nie filozofuj.... E_S testuje nowe wentylatory pewnie Karoka własnie taki testuje....widziałem kilka osób co własnie testują nowe wenty

kalio
03-12-2013, 20:25
a czujnik temp spalin o chyba obok czopucha leży 228322

animuss
03-12-2013, 20:25
Brat ogrzewa więcej m3.I basta.
Piszę prawdę.
A możesz wkleić przekroje gdzie jest ten szamot zamontowany ,masz deficyt tlenu w procesie spalania i nie oznacza to że dodając więcej powietrza możesz akurat to zmienić .

kalio
03-12-2013, 20:26
kalio jak nie wiesz to nie filozofuj.... E_S testuje nowe wentylatory pewnie Karoka własnie taki testuje....widziałem kilka osób co własnie testują nowe wenty

Jak tak to przepraszam

sylwek1974
03-12-2013, 20:26
To dlaczego obsługuje 10kW ?
Nie wiesz, nie mędrkuj.

No właśnie, jak to nie obsługuje?

Chodziło mi tylko o fabryczne nastawy parametrów spalania w automacie bo je kilka razy korygowałem aż w końcu z powodu niedopałów za namową producenta przeszedłem na grupowe.

Chciałbym wrócić z powrotem na te ustawienia które "dostałem" od fabryki ale nie chcę resetować wszystkich ustawień sterownika które naniósł mój hydraulik choćby dot. pracy pomp!

5iatka
03-12-2013, 20:28
może ktoś pomiędzy tymi 'przepychankami' napisze mi na temat zmiany mocy przez sterownik - przypomnę: wybrałem 8/12 by przy obniżaniu temperatury zatrzymać spadek ( zadana 52st a schodzi nawet do okolic 47/46st i dopiero zaczyna się podnosić ) czy wyższa moc nie powinna się włączać przy zadanej minus histereza ?

kalio
03-12-2013, 20:30
może ktoś pomiędzy tymi 'przepychankami' napisze mi na temat zmiany mocy przez sterownik - przypomnę: wybrałem 8/12 by przy obniżaniu temperatury zatrzymać spadek ( zadana 52st a schodzi nawet do okolic 47/46st i dopiero zaczyna się podnosić ) czy wyższa moc nie powinna się włączać przy zadanej minus histereza ?

ustaw kocioł na 57

5iatka
03-12-2013, 20:36
@kalio:
może spróbuję - tylko, że spadek będzie pewnie o tę samą wartość czyli około 6,7st a chodzi mi o ewentualne szybsze wyhamowanie spadku. Temp zadana 52 jest całkowicie wystarczająca.
W zasadzie, to 8kw też jeszcze daje radę ,tylko dłużej dochodzi do zadanej i właśnie wychładza się chyba nieco za mocno ( jeszcze jak się otworzy głowica term., bądź dwie no to tym bardziej )

ps. właśnie jest 48st i idzie na 8kw ( bez sensu )

5iatka
03-12-2013, 20:41
47,5st i wskoczyło dopiero 12kw :(
Czy to nie jest tak, że zaczyna cykl 8kw i dopiero jak skończy przechodzi na12 ? ( trochę to za długo trwa i przez to spada mocno temp poniżej zadanej )

gmaj22
03-12-2013, 20:48
Witam,

mam pytanie zupełnie z innej beczki: czy ktoś wie jakie są fabryczne ustawienia parametrów spalania w pełnym automacie w RBR 11 kW. Pytam bo sporo eksperymentowałem przez ostatnie 2 m-ce od uruchomienia pieca a nie chcę go całkowicie resetować żeby nie stracić innych ustawień. Po tych wszystkich kombinacjach dochodzę do wniosku że piec chyba najlepiej pracował zaraz po pierwszym uruchomieniu na e-coalu i węglu wziętym na próbę (być może to była "zachęta").

Nie musisz resetowac do ustawien fabrycznych. Mozesz do serwisowych, wtedy wroca ustawienia z momentu, w ktorym kupiles kociol.

karoka65
03-12-2013, 20:49
Jak tak to przepraszam
Jak nie wiesz to nie filozofuj, a Twoich przeprosin nie potrzebuję.

kobra64
03-12-2013, 20:58
Efekty spalania "groszku2" na zdjeciach ponizej":
228069228070

Patrzac na nie, mam wrazenie, ze "groszek1" powinien byc Retopal, zas "groszek2" to Wesola, Czy mam racje, to juz musze prosic o ocene pozostalych uzytkownikow.To co pokazałeś jako "groszek I ", najbardziej w spalaniu i popiele przypomina mi Sobieskiego. Tylko nie rozumiem, skąd ten niedopał w popiele - to łatwopalny węgiel. "Groszek II ' - to nie wiem co jest. Wygląda na jakąś mieszankę, może i jest w tym połowa Wesołej. Jakby Ci się jeszcze chciało dać zdjęcia węgla - otworzyć po jednym worku i jak nieco przeschnie ( na drugi dzień ) zrobić foto.

karoka65
03-12-2013, 21:00
Sprzedaje Pan prywatne wiadomości na prawo i lewo.

Piszę prawdę.Wiem ,że nie pasuje,prawda?Sterownik jest moją prywatną własnością,i robię z nim co mi się podoba.
Dlaczego ja wiem i tłumaczył w tym przypadku się nie będę, bo jest to prwada.
Co do drugiej części to prawdą jest że jest pana własnością ale w nim jest właśnie zawarta cała prawda o pana problemach.
Jeśli jest nieprawdą co napisałem wystarczy pokazać wykresy z kilku dni i wszyscy zobaczą jakim oszustem jest karoka65 lub nim nie jest.
To w końcu jak jest z tą prawdą.
Jeśli się komuś zarzuca oszustwo to chyba może pan za pomocą sterownika i zawartych w nim danych szybko załatwić takiego oszusta jak ja żeby wszyscy widzieli jak ich bajeruję.
Panie Marku proszę przestać i nie uciekać się do takich rzeczy.
Ta karta pamięci w eCoalu czy Bruli to super sprawa.

karoka65
03-12-2013, 21:02
A kto piszał że obsuguje - a pewnie ty w swoich wywodach

Ja nie widziałęm pokaż mi ogniwo z eColem co obsługuje 10KW ( 16 KW to i owszem)

Ale to trzeba się czytać ze zrozumiem nauczyć.
eCoal w trybie automatycznym obsługuje 228319

A może napiszesz jaki to nowy patent macie że dla 8kW masz nadmuch 87% ???
Co dysze w palniku gazetami pozapychałeś ??
Naprawdę nie ośmieszaj się więcej.

gmaj22
03-12-2013, 21:06
To co pokazałeś jako "groszek I ", najbardziej w spalaniu i popiele przypomina mi Sobieskiego. Tylko nie rozumiem, skąd ten niedopał w popiele - to łatwopalny węgiel. "Groszek II ' - to nie wiem co jest. Wygląda na jakąś mieszankę, może i jest w tym połowa Wesołej. Jakby Ci się jeszcze chciało dać zdjęcia węgla - otworzyć po jednym worku i jak nieco przeschnie ( na drugi dzień ) zrobić foto.
Jutro w swietle dziennym porobie fotki...Na razie pootwieralem worki i ustawilem w kotlowni.

karoka65
03-12-2013, 21:07
Gmaj, z tego co pisałeś masz być jutro u mnie po drodze wziąć sobie węgla na próbę.
Jak będziesz chciał to możesz sobie wziąć ze 2 worki prawdziwej Wesołej,zobaczysz czy Twoja Wesoła to Wesoła :)

animuss
03-12-2013, 21:15
Jutro w swietle dziennym porobie fotki...
To spalanie węgla jest słabe koksiki możesz wybrać z popiołu i dorzucić do zasobnika do ponownego spalenia .
Na pocieszenie mogę pokazać że może być jeszcze gorzej .
http://imageshack.com/a/img189/920/qyc8.jpg

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16444-ucz-się-od-mądrzejszych-i-pytaj-czyli-problem-z-ustawieniem-pieca/#entry167298

keteimj
03-12-2013, 21:16
@kalio:
może spróbuję - tylko, że spadek będzie pewnie o tę samą wartość czyli około 6,7st a chodzi mi o ewentualne szybsze wyhamowanie spadku. Temp zadana 52 jest całkowicie wystarczająca.
W zasadzie, to 8kw też jeszcze daje radę ,tylko dłużej dochodzi do zadanej i właśnie wychładza się chyba nieco za mocno ( jeszcze jak się otworzy głowica term., bądź dwie no to tym bardziej )

ps. właśnie jest 48st i idzie na 8kw ( bez sensu )
Nie słuchaj kalio tylko przeczytaj instrukcję
cytuję:
b) Parametry spalania – typ Retortowy - grupowe
Proces spalania pół-automatyczny. Nowy sposób sterowania procesem
spalania. Użytkownik ma do wyboru 6 mocy, z którymi może pracować kocioł.
Użytkownik ustawia tylko moc minimalną i maksymalną. Dla wybranych mocy
musi również zdefiniować moc dmuchawy. Pomocnym w ustawieniu mocy
dmuchawy będzie histogram (dostępny na stornie www sterownika).
Przechodzenie pomiędzy mocami (Min i max) odbywa się automatycznie.
Poniżej histerezy CO zostanie załączona moc minimalna, jeśli temperatura CO
spadnie poniżej podwójnej histerezy zostanie załączona moc Max. Przejście w
podtrzymanie następuje +1 °C powyżej temperatury zadanej.

gmaj22
03-12-2013, 21:19
47,5st i wskoczyło dopiero 12kw :(
Czy to nie jest tak, że zaczyna cykl 8kw i dopiero jak skończy przechodzi na12 ? ( trochę to za długo trwa i przez to spada mocno temp poniżej zadanej )

Z tego co pamietam, na wyzsza moc powinien przeskoczyc po spadku o podwojna histereze. Czyli po spadku o histereze zalacza minimalna moc i jesli nie zacznie wzrastac temperatura na kotle, wtedy po spadku o kolejna histereze zalacza wyzsza moc.

PS Dzieki keteimj, czyli dobrze pamietalem...

gmaj22
03-12-2013, 21:22
Gmaj, z tego co pisałeś masz być jutro u mnie po drodze wziąć sobie węgla na próbę.
Jak będziesz chciał to możesz sobie wziąć ze 2 worki prawdziwej Wesołej,zobaczysz czy Twoja Wesoła to Wesoła :)

To tez jest mysl...a ja zabiore ze soba moja Wesola i Retopal, bo ktory jest ktory to juz odroznic nie potrafie. Jak juz kiedys pisalem..i to czarne, i to czarne:)

lestek27
03-12-2013, 21:25
Lestek, a paliłeś samą Wesołą z Bartexu, jesli tak to jak to wygląda w porównaniu do Pieklorza ? Co do przebić to mam jeszcze inną teorię- jak miałem ustawioną cwu+mieszającą na 40 lub 45 stopni to też kocioł mało stabilnie pracował i były duże przebicia, ustawione na 60 czyli praca ciągła i jest w miarę poprawnie.

Samą Wesołą jeszcze nie paliłem. Tylko Pieklorzem i całkiem nieźle to wyglądało.
Mam jeszcze tonę tej Wesołej z Bartexu i jeszcze jej nie wrzucałem do podajnika więc nie wiadomo jak będzie.
Wiem że stabilniej pracuje na ciągłej pracy pompy CO lub CWU + miesz. i wysoko ustawione załączenie. Też to wypróbowałem.
Jak na razie zostawiam tak jak jest bo wychodzi najbardziej ekonomicznie a żeby wykresy ładnie wyglądały to wiem mniej wiecej co jak ustawić.

karoka65
03-12-2013, 21:26
Teraz pytanie,jak tę ceramikę ściągnąć (albo jej część)by nie pozbawić się gwarancji,i zachować prawidłową konstrukcję.Jutro dzwonek do Białki.
Pozdrawiam.
Pisałem panu co zrobić jeśli panu nie odpowiada i jest pan pewny że będzie lepiej na stali i kolega mark43 trochę wcześniej to samo napisał: MŁOTKIEM JĄ.
Rozmawiałem z panem kilka razy nawet osobiście i odniosłem wrażenie że jest pan uczciwym człowiekiem i chciałbym z panem też uczciwie postąpić.
Pamięta pan jak pana pytałem z której strony ma pan zasobnik ?
Kiedyś pisałem że żałuję że się pośpieszyłem z zakupem RBRa bo jeszcze nie było wtedy ceramików.
Także moja propozycja, myślę że uczciwa.
Ja też mam prawy zasobnik i proponuję że to że bardzo chętnie przygarnę od pana ten niewypał.
po prostu zamienimy się sa podobne wiekiem także chyba jest ok ?
Pan będzie miał to co pan chce i ja również także dwóch szczęśliwych przy jednym ogniu.
Wiem że zaraz będzie kto Novemu wróci za montaż i tere-fere.
Umawiamy się na jakiś dzień najlepiej sobota. demontuję swój kocioł, wiozę do pana, odpinamy pana, montujemy mój a ja zbieram pański i montuję sobie.
Ja pokrywam koszty transportu, demontażu i montażu obu kotłów.
Myślę że uczciwa propozycja.
Jak coś to proszę o informację na priva i się dogadamy.

mark3k
03-12-2013, 21:27
To spalanie węgla jest słabe koksiki możesz wybrać z popiołu i dorzucić do zasobnika do ponownego spalenia .
Na pocieszenie mogę pokazać że może być jeszcze gorzej .



Kurna, Ty nie spalasz węgla tylko go wędzisz. :)

gmaj22
03-12-2013, 21:28
To spalanie węgla jest słabe koksiki możesz wybrać z popiołu i dorzucić do zasobnika do ponownego spalenia .
Na pocieszenie mogę pokazać że może być jeszcze gorzej .
http://imageshack.com/a/img189/920/qyc8.jpg

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16444-ucz-się-od-mądrzejszych-i-pytaj-czyli-problem-z-ustawieniem-pieca/#entry167298

"Lojezusmaria"!! To ja juz nie wsadzam kija w mrowisko. Na drugi raz kupie eko - "Dosie", bo w koncu skoro nie widac roznicy, to po co przeplacac?:bash:

karoka65
03-12-2013, 21:30
Aha, panie Marku co panu nie mogę dać to mojego zestawu Bruli i dmuchawa.
Panu zostaje eCoal ten co pan ma a ja zostawiam sobie mojego Bruli.

sebsa
03-12-2013, 21:33
A kto piszał że obsuguje - a pewnie ty w swoich wywodach

Ja nie widziałęm pokaż mi ogniwo z eColem co obsługuje 10KW ( 16 KW to i owszem) ...........


https://esterownik.pl/sterownik/2443

lestek27
03-12-2013, 21:34
Co znaczy emitować ciepło ? Co znaczy nagrzewa ? Wg tego co piszesz podłogówka nie powinna działać ... chyba że źle zrozumiałem.

Skoro już jesteś to wytłumacz jedną "rzecz" którą zaobserwowałem. Po tym jak napisałeś że szamot tylko izoluje a nie akumuluje , włożyłem 3 cegły szamotowe pełne (nie połówki) na palnik , kocioł pracował tak z tydzień dwa. Parę dni temu wyciągnąłem te cegły z pracującego kotła położyłem bezpośrednio na chudziaku (brak izoloacji cieplnej i wylewki), leżały tak z 2 godziny , po 2 godzinkach trąciłem butem jedną z nich i ku mojemu zdziwieniu but się "przysmolił" (następnym razem zmierzę pirometrem) zacząłem polewać wodą te cegły (żeby wymusić szybkie wychłodzenie) w kotłowni zrobiła się sauna ...dopiero po jakimś czasie można było je dotknąć gołym paluchem ...

Skoro szamot tylko jest izolatorem , to skąd tyle "ciepła" w 3 małych cegłach ?

Szamot akumuluje ciepło. Nie bez powodu jest także stosowany we wkładach kominkowych.
Każdy ma swoje zdanie. Nie widzę żadnego problemu. Ja uważam inaczej a kolega Andrzej inaczej. I z tego co zauważyłem to chyba trochę czyściej jest w komorze spalania.

lestek27
03-12-2013, 21:41
Mam dwa takie kotły pod 'bokiem",pracują w podobnych warunkach.jeden ma szamot,drugi nie.Przy takich samych nastawach i opale,jeden ma temp spalin 100deg,z szamotem 150deg.Tam gdzie nie ma szamotu,jest czyściutko w wymienniku,a tam gdzie szamot sadzy jest dużo więcej.szybciej sie tam zbiera.czego jest to wynikiem zatem?

To poszukaj moich zdjęć z komory spalania i zwróć uwagę ile jest tam sadzy.
Ja tam jakoś za dużo sadzy nie widzę. To że temp. spalin jest wyższa to fakt. Też to zauważyłem.
W śmieciuchu miałem z pewnością dużo wyższe i było ok. 150 st. to chyba jeszcze nie tragedia a i 200 to też chyba nie dramat.
Zobaczymy jak będzie w większe mrozy.

karoka65
03-12-2013, 21:44
Każdy ma swoje zdanie. Nie widzę żadnego problemu. Ja uważam inaczej a kolega Andrzej inaczej. I z tego co zauważyłem to chyba trochę czyściej jest w komorze spalania.
Pan Andrzej przedtem pisał twierdząco, proponował doświadczenia, obecnie rura zaczyna mu mięknąć powoli.
Tak jak napisałem kiedyś:
"przecież zawsze może napisać że się tylko uczy" i może być inaczej jak już delikatnie zaznaczył ale co poszło w świat to poszło, no nie ?

keteimj
03-12-2013, 21:44
Aha, panie Marku co panu nie mogę dać to mojego zestawu Bruli i dmuchawa.
Panu zostaje eCoal ten co pan ma a ja zostawiam sobie mojego Bruli.

A te drzwiczki z szybą? :)

kobra64
03-12-2013, 21:44
Z tego co pamietam, na wyzsza moc powinien przeskoczyc po spadku o podwojna histereze. Czyli po spadku o histereze zalacza minimalna moc i jesli nie zacznie wzrastac temperatura na kotle, wtedy po spadku o kolejna histereze zalacza wyzsza moc.

PS Dzieki keteimj, czyli dobrze pamietalem... Ale zdaje mi się, że zawsze kończy grupę którą już rozpoczął na mocy z jaką ją rozpoczął i dopiero w następnej grupie przechodzi do wyższej mocy. Wczoraj trochę posiedziałem przy jednym niebieskim kociołku, bo Pani dała się przekonać do przejścia na grupowe i wydaje mi się, że to tak działa.

kalio
03-12-2013, 21:51
Jak nie wiesz to nie filozofuj, a Twoich przeprosin nie potrzebuję.

A ja Cie nie przepraszałem bo i za co.

Wogóle to jestem Ci coś winien że się przysiadasz jak do swojego.

Koś dalej te biedne owieczki.

kalio
03-12-2013, 21:57
https://esterownik.pl/sterownik/2443

Parametry kotła OE+16kW a nie OE+10

Piotrek42
03-12-2013, 21:58
Kurcze... Nowy a jakby tak karoka może ci skamp-a zaproponował??

Ps Żeby nie było To Jest ŻART !!!

animuss
03-12-2013, 22:02
Kurna, Ty nie spalasz węgla tylko go wędzisz. :)

To nie mój koks :D,ta prywatna wytwórnia koksu to za linkowałem poniżej zdjęcia .

karoka65
03-12-2013, 22:08
Parametry kotła OE+16kW a nie OE+10
Pisałem ci dopiero żebyś się nie ośmieszał.
Jak nie masz o tym pojęcia to słuchaj i się ucz może czegoś się nauczysz a nie cwaniakuj jak rozpuszczony przedszkolak.
A niby taki chojrak byłeś a z takim prymitywem nie nie ogarniasz.
Ech, ta dzisiejsza młodzież.

sebsa
03-12-2013, 22:10
Parametry kotła OE+16kW a nie OE+10

Aleś Ty ... To nie wina kotłów OE10 i RBR11, ze wyprodukowano je długo po tym jak powstał algorytm automatu coala. Ten raczej w takiej formie nie będzie już rozwijany. To pewnie decyzja ES. Nie szukaj więc dziury w całym. I nie formułuj tendencyjnych wpisów.

karoka65
03-12-2013, 22:13
Koś dalej te biedne owieczki.
Tak jak Ty chciałeś mnie ostrzyć ?
Świat jest mały, kalio.
Myślałeś że ostrzyżesz fryzjera, za cienki jesteś.
Jak widać we wszystkim.

Maher
03-12-2013, 22:14
Ok dzięki na razie kończę biedronkowy i zakupię coś innego na próbę

Ja kupiłem teraz w OBI po 650zł/t produkowany przez MIAMI.pl kilka worków. Pierwszy węgiel jaki zakupiłem w workach foliowych który jest suchy, wyglądem przypomina brunatny i fajnie się wypala (zwiększyłem mu w automacie tylko nadmuch z -3 do -1 ) i nie widzę jakieś dużej różnicy w spalaniu.

kalio
03-12-2013, 22:24
Aleś Ty ... To nie wina kotłów OE10 i RBR11, ze wyprodukowano je długo po tym jak powstał algorytm automatu coala. Ten raczej w takiej formie nie będzie już rozwijany. To pewnie decyzja ES. Nie szukaj więc dziury w całym. I nie formułuj tendencyjnych wpisów.

Ale algoryt można dostosowac a nowe wersje fw są wydawane wiec ...

poprostu w autoamcie to nie bedzie chodzić optymalnie

no chyba że góru karoka mnie oświeci

bobasxx
03-12-2013, 22:42
Nic nie wiesz.mam nadzieję,że masz dobrze ocieploną chatę i nie czeka Cię "wjazd" tym kotłem na większą moc,np.na nominalną...a tym samym powiększenie efektu cieplarnianego na maxa :)

Tutaj też nie masz racji. Zapytaj Kalio z jaką mocą kocioł pracował po odpaleniu (wg statystyk) i jaką miał temperaturę spalin ?

bobasxx
03-12-2013, 22:45
Ale zdaje mi się, że zawsze kończy grupę którą już rozpoczął na mocy z jaką ją rozpoczął i dopiero w następnej grupie przechodzi do wyższej mocy. Wczoraj trochę posiedziałem przy jednym niebieskim kociołku, bo Pani dała się przekonać do przejścia na grupowe i wydaje mi się, że to tak działa.

I tak właśnie to wygląda, startuje z mocą min, jak skończy dopalać pierwszą grupę, a temperatura spadła o dwie histerezy to zapodaje moc max.

kalio
03-12-2013, 22:50
Może umówmy się że
wachadłowiec to nie jest ba nawer sputnik

Ale WUNGIEL spala i daje ciepło - a jak i ile to pewnie loteria
Bo papieru brak.

kobra64
04-12-2013, 00:04
I tak właśnie to wygląda, startuje z mocą min, jak skończy dopalać pierwszą grupę, a temperatura spadła o dwie histerezy to zapodaje moc max. Bobass mnie chodzi o to, że on kończy grupę na mocy min. pomimo że np. po pierwszym podaniu z tej grupy temp. spadła o 2 histerezy. Dopiero jak skończy wchodzi na moc max - to rzeczywiście trochę może potrwać przy ciut pechowym układzie. To by się chyba dość łatwo dało poprawić - taki dynks: jeżeli w trakcie grupy zostały spełnione warunki załączenia mocy max. porzuć podawanie i wykonaj dopalanie proporcjonalnie do liczby wykonanych podań po czym przejdź do mocy max.

sylwek1974
04-12-2013, 05:23
Nie musisz resetowac do ustawien fabrycznych. Mozesz do serwisowych, wtedy wroca ustawienia z momentu, w ktorym kupiles kociol.


No właśnie, tylko wtedy straciłbym wszystkie ustawienia dot.np. pracy pomp które nansieśliśmy z hydraulikiem.

Chodzi mi o powrót do ustawień serwisowych tylko parametrów spalania tl. wszystkie czasy, przerwy, i procentyy dmychawy :)

5iatka
04-12-2013, 06:32
Bobass mnie chodzi o to, że on kończy grupę na mocy min. pomimo że np. po pierwszym podaniu z tej grupy temp. spadła o 2 histerezy. Dopiero jak skończy wchodzi na moc max - to rzeczywiście trochę może potrwać przy ciut pechowym układzie. To by się chyba dość łatwo dało poprawić - taki dynks: jeżeli w trakcie grupy zostały spełnione warunki załączenia mocy max. porzuć podawanie i wykonaj dopalanie proporcjonalnie do liczby wykonanych podań po czym przejdź do mocy max.

O coś takiego by mi chodziło - by reagował szybciej, bo obecnie to spada o około 3st zanim przechodzi na 12kw i zanim się 12stka rozbuja to też trochę leci. Wcześnie jeszcze na jakieś wnioski, bo dopiero włączyłem, ale tak to mniej więcej wygląda. Nie ma jeszcze mrozu...też pewnie będzie inaczej.

sebsa
04-12-2013, 06:57
Ale algoryt można dostosowac a nowe wersje fw są wydawane wiec ...

poprostu w autoamcie to nie bedzie chodzić optymalnie

no chyba że góru karoka mnie oświeci

Ponawiam. Kieruj swoje pretensje do producenta sterownika - nie pieca. Prawdopodobnie uznano, iż z algorytmu automatu nie da się więcej wycisnąć i tyle. Dodatkowo gdybyś trochę więcej czasu poświęcił na przewertowanie historii forum esterownik - to wiedziałbyś, że od cały poprzedni rok to prace nad algorytmem spalania grupowego i późniejszymi poprawkami. Tam też pracują ludzie - nie roboty. Pewnie nie starcza czasu na wszystko. Dodatkowo pojawiły się nowe priorytety, takie choćby jak nowa platforma sprzętowa itd
Zapytam jeszcze od siebie gdzie miałeś oczy kupując kocioł. Jeśli tak dla Ciebie ważnym jest praca kotła na dedykowanym sofcie, to czemu nie zwróciłeś na to uwagi przy zakupie. Kilka tysięcy kotłów do podglądu. Wystarczy wejść rozwinąć pewne funkcje i już wszystko wiadomo. Mam nadzieję, że nie budowałeś tak domu jak wybierałeś kocioł.

zawijan
04-12-2013, 07:00
Tak jak Ty chciałeś mnie ostrzyć ?
Świat jest mały, kalio.
Myślałeś że ostrzyżesz fryzjera, za cienki jesteś.
Jak widać we wszystkim.

Strasznie jestem ciekaw, kto strzyże fryzjerów. Kiedyś, w młodości, próbowałem strzyc się samodzielnie. Nie było to łatwe. Ale ja nie byłem fryzjerem.

zawijan
04-12-2013, 07:10
Ponawiam. Kieruj swoje pretensje do producenta sterownika - nie pieca.

A co byś powiedział, gdyby ktoś postanowił oddać kocioł producentowi (sprzedawcy), czyli zareklamować, z powodu, że sterownik nie ma opcji sterowania kotłem, z którym został sprzedany. To przecież producent kotła dobrał sterownik, a nie odwrotnie.
To taka ... dyskusja. Wiem. Twój wpis jednak jest taki sam.

sebsa
04-12-2013, 07:21
A co byś powiedział, gdyby ktoś postanowił oddać kocioł producentowi (sprzedawcy), czyli zareklamować, z powodu, że sterownik nie ma opcji sterowania kotłem, z którym został sprzedany. To przecież producent kotła dobrał sterownik, a nie odwrotnie.
To taka ... dyskusja. Wiem. Twój wpis jednak jest taki sam.

Stary chytry lisie. Przepraszam za użyte słowo "stary". Nic bym nie powiedział. To nie mój problem. Ponadto wiesz doskonale(banał), że te opcje sterowania to nic innego jak zbiór pewnych parametrów zabranych w toku badań, doświadczeń itd. Nazwaliście je tak - mogliście równie dobrze inaczej. Choćby doopa Maryny 1,2,3,...
Pamiętasz - swego czasu również pojawiało się dużo pytań od użytkowników OEP25 na jakim algorytmie mają prowadzić swoje kotły. Czy tym dla OEP czy tym dla 25kW.
Pretensje gościa, który ma kocioł ledwie miesiąc i już chce uchodzić za najmądrzejszego są delikatnie mówiąc śmieszne.

kalio
04-12-2013, 07:45
Stary chytry lisie. Przepraszam za użyte słowo "stary". Nic bym nie powiedział. To nie mój problem. Ponadto wiesz doskonale(banał), że te opcje sterowania to nic innego jak zbiór pewnych parametrów zabranych w toku badań, doświadczeń itd. Nazwaliście je tak - mogliście równie dobrze inaczej. Choćby doopa Maryny 1,2,3,...
Pamiętasz - swego czasu również pojawiało się dużo pytań od użytkowników OEP25 na jakim algorytmie mają prowadzić swoje kotły. Czy tym dla OEP czy tym dla 25kW.
Pretensje gościa, który ma kocioł ledwie miesiąc i już chce uchodzić za najmądrzejszego są delikatnie mówiąc śmieszne.

Nie miesiąc tylko dwa tygodnie

Nie nie myślałem że że tak wygłada tryb autoamtyczny - nie przeczytałem, moja wina.
Dla mnie jeśli cos jest autoamatyczne tzn że cały produkt jest spasowany optymalnie, wykonuje swije zadanie bez wiekszych wymagań użytkownika.
Widziałeś kiedyć linie produkcyjna automatyczną - pomimo że może pracwać sama są tam jednak ludzie któży tego pilnują. Tak jak w kotle automatyczny dosypują wegiel i wybirają popiuł czuszczą. Ale nie wpadłem na że kotły 11 i 10 są nie zgrane ze sterownikiem i w trybie AUTOMATYCZNY nie przewidziane.
Ot tyle. Z takim podejściem jak Twoje to po co wogóle robili rozróżnienie mocy można było zrobić tylko ptaszek automatycznie .

sebsa
04-12-2013, 08:00
Nie miesiąc tylko dwa tygodnie

Nie nie myślałem że że tak wygłada tryb autoamtyczny - nie przeczytałem, moja wina.
Dla mnie jeśli cos jest autoamatyczne tzn że cały produkt jest spasowany optymalnie, wykonuje swije zadanie bez wiekszych wymagań użytkownika.
Widziałeś kiedyć linie produkcyjna automatyczną - pomimo że może pracwać sama są tam jednak ludzie któży tego pilnują. Tak jak w kotle automatyczny dosypują wegiel i wybirają popiuł czuszczą. Ale nie wpadłem na że kotły 11 i 10 są nie zgrane ze sterownikiem i w trybie AUTOMATYCZNY nie przewidziane.
Ot tyle. Z takim podejściem jak Twoje to po co wogóle robili rozróżnienie mocy można było zrobić tylko ptaszek automatycznie .

Widziałem więcej linii produkcyjnych niż się Tobie wydaje. Ostatnio np. w Stężycy u największego w Polsce producenta storczyków i róż. Całym procesem produkcyjnym steruje tam komputer. On reguluje temperaturę wewnątrz hal, stopień natężenia oświetlenia, zakres wilgotności, częstotliwość opadów. Rola człowieków ogranicza się tylko do pakowania kwiatków w firmową folię i odkładania ich na paletę.
Co do pozostałej części wypowiedzi - nawet nie chce mi się pisać. Znów kłania się Twoja nieznajomość tematu.

kalio
04-12-2013, 08:10
Widziałem więcej linii produkcyjnych niż się Tobie wydaje. Ostatnio np. w Stężycy u największego w Polsce producenta storczyków i róż. Całym procesem produkcyjnym steruje tam komputer. On reguluje temperaturę wewnątrz hal, stopień natężenia oświetlenia, zakres wilgotności, częstotliwość opadów. Rola człowieków ogranicza się tylko do pakowania kwiatków w firmową folię i odkładania ich na paletę.
Co do pozostałej części wypowiedzi - nawet nie chce mi się pisać. Znów kłania się Twoja nieznajomość tematu.

Robisz tak "wiem ale nie powiem' kwitujesz nie znasz się, to może mnie oświeć abym się znał.

sebsa
04-12-2013, 08:11
Więc pokaż i omów na podstawie wykresów sterownika Twojego kotła doświadczenie, które przeprowadziłeś z cegłami szamotowymi.

Jeżeli te cegły posiadają tak duże właściwości akumulacji ciepła, to powinien być wyraźny ślad na wykresach zarejestrowanych przez Twój sterownik,
podobny do wykresów kolegi Lestek27.

Czyż nie ?.
Andrzej - pamiętam w grudniu poprzedniego roku z racji nieszczelności mojego kotła - producent miał dokonać wymiany pieca na nowy. Miałem wtedy i mam teraz na bokach komory spalania wyłożone cegły szamotowe. Ściana wymiennika była i jest wolna. Wyjąłem te cegły niestety producent zawalił i tego dnia nie doszło ostatecznie do wymiany. Wspomnianych cegieł już nie wkładałem, bo mieli przyjechać za 2-3 dni. Zwróciłem jednak uwagę na wykresy. Wykres z rana gdzie kocioł był wypchany cegłami był bardziej płaski. Wykres bez cegieł był inny. Parametry pracy zostały bez zmian. Kotła też nie czyściłem bo po co. Temperatury na zewnątrz podobne Wieczorem poszukam wykresu z tego dnia i zamieszczę raz jeszcze

sebsa
04-12-2013, 08:15
Robisz tak "wiem ale nie powiem' kwitujesz nie znasz się, to może mnie oświeć abym się znał.

Ale co mam CI odpowiedzieć. Różne moce kotłów, różne dmuchawy, różne zakresy pracy. Dlatego te softy różnią się od siebie. Posprawdzaj każdy z nich u siebie. Zwrócisz uwagę na zakres nadmuchu kotła.

zawijan
04-12-2013, 08:21
Stary chytry lisie. Przepraszam za użyte słowo "stary". Nic bym nie powiedział. To nie mój problem. Ponadto wiesz doskonale(banał), że te opcje sterowania to nic innego jak zbiór pewnych parametrów zabranych w toku badań, doświadczeń itd. Nazwaliście je tak - mogliście równie dobrze inaczej. Choćby doopa Maryny 1,2,3,...
Pamiętasz - swego czasu również pojawiało się dużo pytań od użytkowników OEP25 na jakim algorytmie mają prowadzić swoje kotły. Czy tym dla OEP czy tym dla 25kW.

Nie "nazwaliście". To nieuprawnione uogólnienie. Nie brałem w tym żadnego udziału. W tym "nazywaniu", znaczy się.

"Te opcje sterowania" - to nie zbiór pewnych parametrów zebranych w toku badań, doświadczeń itd. Jest tam także pewna teoria procesowa. Teoria sprawdzona praktycznie, żeby nie było...

Z resztą zacytowanych tu stwierdzeń się zgadzam.

Novy!
04-12-2013, 08:40
To jak to jest z Tym szamotem w komorze spalania?
Z moich krótkich doświadczeń,wynika ,że o ile na mniejszej mocy ceramika spełnia jakąś tam (przepraszam za niefachowe stwierdzenie)rolę,to przy ustawionej większej mocy kotła-jest tylko swego rodzaju "przeszkodą" do szybkiej reakcji kotła na przyspieszony proces spalania (bo tak chyba jest jak dodaję mocy)i wymiany ciepła....

Dlatego tam gdzie potrzeba więcej mocy,użytkownicy obserwują inna reakcję kotła z szamotem-np.w nieocieplonych domach.a tam gdzie gość "kwitnie" opatulony w termos-ceramika mu promieniuje :)

gmaj22
04-12-2013, 08:54
Jutro w swietle dziennym porobie fotki...Na razie pootwieralem worki i ustawilem w kotlowni.

Powiedziane, znaczy zrobione... :)
Ponizej fotki ekogroszku, ktorym palilem przez kilka ostatnich dni. "groszek1" i "groszek2" kupione w lipcu w Bartexie jako Wesola i Retopal (nie wiem wciaz, ktory jest ktory:confused:), zas Pieklorz z Bierutowa oraz z Bartexu jako Bartex Silver kupione pod koniec pazdziernika. Jak widac, worki Bartexu z lipca sa foliowe, zas te z pazdziernika duzo mocniejsze plecione. Musze jednak dodac, ze Bartex wysyla za posrednictwem spedycji Poczty Polskiej i dziwnym trafem ostatnio poczta dzwonila,dwukrotnie odwlekajac dostawe, raz podobno zepsulo sie auto, drugi raz kierowca nie zdazyl. Nie chce rzucac bezpodstawnych podejrzen, ale dziwnie mi to wyglada... Czy ktos juz mial takie doswiadczenia z weglem z Bartexu via Poczta Polska?

Do rzeczy:
1) groszek1; 228403228404

2) groszek2: 228406228407

Oba juz suche, bo kupione wczesniej.


c.d w nastepnym poscie...

gmaj22
04-12-2013, 08:58
c.d...
3) Pieklorz podobno z Bobrka, Bierutow: 228413228414

4) Bartex Silver vel Pieklorz: 228416228417

Widac ze mimo pobytu cala noc w cieplej kotlowni, wegiel jest lekko wigotny z przylepionymi drobinami mialu.

Novy!
04-12-2013, 09:00
,,,,,,

gmaj,bez urazy.Masz wątek na FM,Ranking Paliwa Typu Ekogroszek,tam Twoje uwagi się przydadzą.
Toczy się ciekawa dyskusja.Proszę nie przerywaj jej fotkami z opałem...

gmaj22
04-12-2013, 09:18
gmaj,bez urazy.Masz wątek na FM,Ranking Paliwa Typu Ekogroszek,tam Twoje uwagi się przydadzą.
Toczy się ciekawa dyskusja.Proszę nie przerywaj jej fotkami z opałem...

Te fotki to odpowiedz na pytanie zadane wczoraj tutaj przez kol kobra64 i sa kontynuacja wczesniejszych postow dotyczacych spalania tego opalu w kotle RBR Ekouniwersal . Czyz nie tego kotla dotyczy ten watek?;)

Choc zgodze sie, ze gdyby chodzilo o sam opal, to nie tu powinny te fotki zagoscic:) Milego dnia zycze wszystkim.

mark3k
04-12-2013, 09:46
Mierzy ktoś pobór energii elektrycznej przez kocioł wraz z osprzętem?
U mnie watomierz pokazuje 110kW za dwa i pół miesiąca czyli ok 67,00 zł dodatkowy koszt ogrzewania.
Nigdy wcześniej nie mierzyłem poboru mocy, ale patrząc na zużycie to w sezonie zużycie może dociągnąć do 360kWh lub więcej. To dość sporo w/g mojej oceny. Urządzenia pobierające energię: 2 szt pomp (30 + 45W), dmuchawa, silnik podajnika, UPS, sterownik, sterownik pogodowy + siłownik do zaworu 4D.

Arturo72
04-12-2013, 10:42
Mierzy ktoś pobór energii elektrycznej przez kocioł wraz z osprzętem?

U mnie watomierz pokazuje 110kW za dwa i pół miesiąca.
Zarąbiście dużo,jest to moje tygodniowe zużycie na c.o+cwu lub jak kto woli miesięczne zużycie cwu.

Arturo72
04-12-2013, 11:05
Zauważ że kol ma 30W i 45W na pompkach - jak pracują ? W trybie ciągłym, cyklicznym ,on -off? 75W / 1000 * 24h = 1,8 kWh * 31dni = 55,8kWh za miesiąc pracy pomp gdyby pracowały w trybie ciągłym.
.

U mnie pompa obiegowa w pompie chodzi tylko w momencie zalaczenia ogrzewania czyli jakieś 5-6h/dobę.Jest to Wilo Stratos na 7 biegu ale zużycie przez nią energii jest też ujęte na podliczniku.

mark3k
04-12-2013, 11:31
Pompa Co pracuje non stop (45W/24h), a CWU cyklicznie dogrzewając wodę i powrót w kotle.
Kupując nowe pompy Vilo czy coś innego - koszt zwrotu zakupu : 5 lat ! :bash: - jest sens wymieniać ? W mojej ocenie: wymiana tylko wtedy gdy jedna z pomp wyzionie ducha. ;)

Dmuchawa przy 100 % napięcia: 37W
Silnik podajnika: 180W
siłownik + ster pogodowy ok. 5W
Ster ecoal; ok 6 - 7W
UPS - przy naładowanym aku ok 14W
No i się zbierają kilowatogodzinki :)

mark3k
04-12-2013, 12:01
nie ma sensu , ja tylko chciałem zwrócić uwagę na to że tak na prawdę lwią cześć energii elektrycznej pożerają pompki ... Jeśli 45`tka pracuje non-stop to przez te 2,5m zjadła ci 83,7kWh , zmierzyłeś 110kWh więc "reszta" zjadła ~26,3kWh to chyba nie dużo ~10,4kWh miesięcznie (6-7PLN) co nie którzy na fajki lub pepsi wydają więcej ...

Masz racje z tymi "fajkami", nie pale od 12 lat, ale było różnie, no i fajki były zdecydowanie tańsze , obecnie chyba z 10 zł za paczkę trzeba zapłacić. Pompa Grundfos 25/40 pracowała przez połowę tego czasu na 30W, ale gdy zrobiło się chłodniej to musiałem przełączyć na drugi bieg (45W), zbyt mały przepływ i u mnie grzejniki były tylko ciepłe do połowy.
Przypuszczam, że Vilo na ogrzewaniu w systemie grzejnikowym także będzie szła na ok 70% mocy czyli +/- 20W. Wtedy koszt zwrotu inwestycji ok 8 lat, o ile tyle czasu wytrzyma. :)

mpepe
04-12-2013, 13:01
Mierzy ktoś pobór energii elektrycznej przez kocioł wraz z osprzętem?
U mnie watomierz pokazuje 110kW za dwa i pół miesiąca czyli ok 67,00 zł dodatkowy koszt ogrzewania.
Nigdy wcześniej nie mierzyłem poboru mocy, ale patrząc na zużycie to w sezonie zużycie może dociągnąć do 360kWh lub więcej. To dość sporo w/g mojej oceny. Urządzenia pobierające energię: 2 szt pomp (30 + 45W), dmuchawa, silnik podajnika, UPS, sterownik, sterownik pogodowy + siłownik do zaworu 4D.

Dlatego pisałem, że wybór kotła na węgiel to ostateczność szczególnie w nowym domu, tylko że zwróć uwagę na pompki bo one dużą część z tego pożrą w szczególności te stare no i do kotła gazowego też są potrzebne

mpepe
04-12-2013, 13:23
Ja kupiłem teraz w OBI po 650zł/t produkowany przez MIAMI.pl kilka worków. Pierwszy węgiel jaki zakupiłem w workach foliowych który jest suchy, wyglądem przypomina brunatny i fajnie się wypala (zwiększyłem mu w automacie tylko nadmuch z -3 do -1 ) i nie widzę jakieś dużej różnicy w spalaniu.

Wiesz, że "skoro nie widać różnicy to po co przepłacać" ja Obi nie mam na miejscu w Tarnowie, mimo wszystko będzie w tygodniu nasz kierowca w okolicach Mysłowic to węzie mi na próbę tonę tego z podobno Wesołej zaryzykuje żeby mieć czarno na białym.

kaszpir007
04-12-2013, 13:24
Mierzy ktoś pobór energii elektrycznej przez kocioł wraz z osprzętem?
U mnie watomierz pokazuje 110kW za dwa i pół miesiąca czyli ok 67,00 zł dodatkowy koszt ogrzewania.
Nigdy wcześniej nie mierzyłem poboru mocy, ale patrząc na zużycie to w sezonie zużycie może dociągnąć do 360kWh lub więcej. To dość sporo w/g mojej oceny. Urządzenia pobierające energię: 2 szt pomp (30 + 45W), dmuchawa, silnik podajnika, UPS, sterownik, sterownik pogodowy + siłownik do zaworu 4D.

Ja mierzyłem ...

Tak naprawdę wszystko zależy jak energooszczędne masz pompy , bo one w większości cały czas działają ...
Wszystko zależy na jakiej prędkosci masz także je ustawione ...

W kotle najwięcej prądu pobiera dmuchawa i podajnik. Podajnik działa zapewne w kilka (naście) minut na godzinę , dmuchawa też nie działa na max obrotach cały czas ...

Jak chcesz mieć niskie rachunki to powinieneś mieć energooszczędne pompy ...
Ja nie mam energooszczędnych , ale u mnie działają spokojnie na naniższych ustawieniach ...

mpepe
04-12-2013, 13:32
Dlaczego Zawijan ma angażować się w wyjaśnianie takich drobnostek ?.

Pierwszy z brzegu dokument wyjaśniający zawiłości wilgotności węgli : http://home.agh.edu.pl/~madrygas/Surowce_energetyczne_i_paliwa_-_laboratorium/Paliwa%20stale/Cw.%202%20(sta%B3e)%20Oznaczanie%20zawarto%9Cci%20 wilgoci%20i%20cz%EA%9Cci%20lotnych.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fhome.agh.edu.pl%2F ~madrygas%2FSurowce_energetyczne_i_paliwa_-_laboratorium%2FPaliwa%2520stale%2FCw.%25202%2520% 28sta%25B3e%29%2520Oznaczanie%2520zawarto%259Cci%2 520wilgoci%2520i%2520cz%25EA%259Cci%2520lotnych.pd f)


ps.
nie umiem skopiować adresu
(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fhome.agh.edu.pl%2F ~madrygas%2FSurowce_energetyczne_i_paliwa_-_laboratorium%2FPaliwa%2520stale%2FCw.%25202%2520% 28sta%25B3e%29%2520Oznaczanie%2520zawarto%259Cci%2 520wilgoci%2520i%2520cz%25EA%259Cci%2520lotnych.pd f)
ps2.
Kurcze na innym forum adres strony działa prawidłowo. Ach ...

A Zawijan to co Cesarz? Jeżeli systematycznie angażuje się w ten wątek to niech odpowie jak go pytają a ty jesteś adwokatem Zawijana?

kilka inf. z tego artykułu którego nie umiesz skopiować:

węgiel brunatny max 55% wilgoci kamienny max kilkanaście a drobne frakcji kamiennego do dwudziestu paru procent.

mark3k
04-12-2013, 14:12
Ja mierzyłem ...

Tak naprawdę wszystko zależy jak energooszczędne masz pompy , bo one w większości cały czas działają ...
Wszystko zależy na jakiej prędkosci masz także je ustawione ...

W kotle najwięcej prądu pobiera dmuchawa i podajnik. Podajnik działa zapewne w kilka (naście) minut na godzinę , dmuchawa też nie działa na max obrotach cały czas ...

Jak chcesz mieć niskie rachunki to powinieneś mieć energooszczędne pompy ...
Ja nie mam energooszczędnych , ale u mnie działają spokojnie na naniższych ustawieniach ...

Ja nie widzę tragedii w zużyciu energii elektr, ale praktycznie nigdy pomiaru zużycia nie prowadziłem. I stąd taka reakcja na wysokość zużycia energii. Zawsze sądziłem (nie licząc) , że jest to zdecydowanie mniej.
O pompkach już pisałem wyżej (koszt zwrotu 5 do 8 lat :eek:), nie dziękuję. Jeśli pompa się wysypie, to pewnie w jej miejsce jakaś "ekologiczna" zagości w instalacji. Na teraz Grundfos i Leszno 25-40 funguje.

kalio
04-12-2013, 14:45
Ja nie widzę tragedii w zużyciu energii elektr, ale praktycznie nigdy pomiaru zużycia nie prowadziłem. I stąd taka reakcja na wysokość zużycia energii. Zawsze sądziłem (nie licząc) , że jest to zdecydowanie mniej.
O pompkach już pisałem wyżej (koszt zwrotu 5 do 8 lat :eek:), nie dziękuję. Jeśli pompa się wysypie, to pewnie w jej miejsce jakaś "ekologiczna" zagości w instalacji. Na teraz Grundfos i Leszno 25-40 funguje.

nie wiem jak liczysz ale jesli pompa normalna tania kosztuje 100 i pobiera 75W a elektronik 20 to przy pracy non stop przez rok masz 237,60 rożnicy na kożyść elektronika (przyjełem koszt 1kW na 0,5 zł )

scarface26
04-12-2013, 14:49
Te fotki to odpowiedz na pytanie zadane wczoraj tutaj przez kol kobra64 i sa kontynuacja wczesniejszych postow dotyczacych spalania tego opalu w kotle RBR Ekouniwersal . Czyz nie tego kotla dotyczy ten watek?;)

Choc zgodze sie, ze gdyby chodzilo o sam opal, to nie tu powinny te fotki zagoscic:) Milego dnia zycze wszystkim.

dawaj dawaj bardzo ciekawe doświadczenia,paliwo jest spalane w kotle o którym jest temat, jak najbardziej pożądane!

minertu
04-12-2013, 16:53
A w ogóle wie ktoś jak to robi Minertu przy 300m2 spala 4 tony i ma 26C w domu, i na podajniku robi ponad 800min?

tak ściema -nie przejmuj sie tym wpisem -obserwuje tego stera kolesia ja powiem krótko DOŚĆ CZYTANIA TYCH KŁAMST O ZUŻYCIU =spożyciu WĘGLA ..
;)
No benek to odbieram jako oskarżenie. Możesz w mojej kotłowni z 8dni pomieszkać niedowiarku. Dokładnie wychodzi 825min dla 160kg grochu średniego. Temp wew już nie jeden sprawdził i się przekonał.Zresztą kto śledził mój ster od 2010r to wie jaką temp wew utrzymuje.

sebsa
04-12-2013, 17:28
nie wiem jak liczysz ale jesli pompa normalna tania kosztuje 100 i pobiera 75W a elektronik 20 to przy pracy non stop przez rok masz 237,60 rożnicy na kożyść elektronika (przyjełem koszt 1kW na 0,5 zł )

Kalio - jeśli pompa elektroniczna miałaby pobierać 20W/h to lepiej takiej nie instalować. U mnie Alpha 2 grzeje 290m2 i w tym momencie pobiera 5-6W/h. Fakt, że mam głowice na każdym z grzejników, to dodatkowo zwiększa opory w instalacji. Nie rób też obliczeń dla 12 m-cy. Chyba nikt nie grzeje w miesiącach letnich. U mnie sezon grzania rozpoczyna się w połowie września i trwa z reguły do końca kwietnia/(czasem połowy maja).

berdnard
04-12-2013, 17:49
No benek to odbieram jako oskarżenie. Możesz w mojej kotłowni z 8dni pomieszkać niedowiarku. Dokładnie wychodzi 825min dla 160kg grochu średniego. Temp wew już nie jeden sprawdził i się przekonał.Zresztą kto śledził mój ster od 2010r to wie jaką temp wew utrzymuje.

Witej
mimo wszystko życzę ci wszystkiego najlepszego GÓRNIKU;)

timon120777
04-12-2013, 18:07
w zeszłym sezonie całkowite zużycie całego zestawu sterownik, podajnik, wentylator i 2 pompy chodzące na 1 biegu CO -38W i kiedy trzeba CWu 2 bieg 57W (pompa CO często cyklicznie w oparciu o termostat pokojowy) wyszło 242KWh od 4listopada do 16kwietnia
w tym roku pomiar jest od pierwszego dnia włączenia kotła i do dzisiaj zużyłem 61,4KWh

mark3k
04-12-2013, 18:14
nie wiem jak liczysz ale jesli pompa normalna tania kosztuje 100 i pobiera 75W a elektronik 20 to przy pracy non stop przez rok masz 237,60 rożnicy na kożyść elektronika (przyjełem koszt 1kW na 0,5 zł )

Dobrze liczę. Obecnie mam dwie pompy Grundfos i Leszno typu 25-40. Obie mają 3 biegi: 1 - 30W; 2 - 45W; 3 - 60W.
CWU pracuje na 1-szym, CO pracuje na 2gim biegu czyli 30 i 45W. Elektronik na grzejnikach i różnicy poziomów h > 4mb (wysokość podnoszenia) pewnie łyknie ze 20W. Okres zwrotu nakładów - 5 lat. Obecnie u mnie 1kWh = 0,61 zł brutto.

zawijan
04-12-2013, 18:17
A Zawijan to co Cesarz? Jeżeli systematycznie angażuje się w ten wątek to niech odpowie jak go pytają...

Odpowie, jak mu się zechce. Cysorz to ma klawe życie...

Co jeszcze chcesz wiedzieć? Ile rąk ma mańkut?

mark3k
04-12-2013, 18:18
Do minertu
Zdrówka i wytrwałości w wykonywaniu trudnego i niebezpiecznego zawodu w dniu Twojego święta. I obyś nam zawszu dobry wungiel fedrował. :yes::bye:

mark3k
04-12-2013, 18:21
Kalio - jeśli pompa elektroniczna miałaby pobierać 20W/h to lepiej takiej nie instalować. U mnie Alpha 2 grzeje 290m2 i w tym momencie pobiera 5-6W/h. Fakt, że mam głowice na każdym z grzejników, to dodatkowo zwiększa opory w instalacji. Nie rób też obliczeń dla 12 m-cy. Chyba nikt nie grzeje w miesiącach letnich. U mnie sezon grzania rozpoczyna się w połowie września i trwa z reguły do końca kwietnia/(czasem połowy maja).

Nie mam możliwości wypożyczenia elektronika (pompy) dla testu poboru energii i uzyskania odpowiedniego przepływu, bo gdyby się okazało, że pobiera mniej niż 10W to wtedy warto byłoby się zastanowić. ;)

mpepe
04-12-2013, 18:45
Odpowie, jak mu się zechce. Cysorz to ma klawe życie...

Co jeszcze chcesz wiedzieć? Ile rąk ma mańkut?



Pewnie, że ma klawe :-)

docent161
04-12-2013, 19:12
Ale macie problem z tym poborem prądu przez kocioł pompy itp. kiedy się spłaci .... ja uważam ,że to jest b . mało w porównaniu do 0,7 l - jedno popołudnie i nie ma, a nikt nie mówi kiedy po ilu latach się spłaci .......; A dla tych kto chce dalej drążyć ten temat to ; rower prądnica lub alternator +prezetwornica i do kotłowni albo rower do salonu i pedałować !!! w tedy będzie tanio i na pewno zdrowiej Pozdrawiam

mark3k
04-12-2013, 19:23
Ale macie problem z tym poborem prądu przez kocioł pompy itp. kiedy się spłaci .... ja uważam ,że to jest b . mało w porównaniu do 0,7 l - jedno popołudnie i nie ma, a nikt nie mówi kiedy po ilu latach się spłaci .......; A dla tych kto chce dalej drążyć ten temat to ; rower prądnica lub alternator +prezetwornica i do kotłowni albo rower do salonu i pedałować !!! w tedy będzie tanio i na pewno zdrowiej Pozdrawiam

Ja wolę browarka - dobrego browarka wieczorem przy kompie. :)
Wszystko dzisiaj ma być EKO i ENERGOOSZCZĘDNE, bo zieloni, CO2 itd.
Oglądam plazmę Panasa i łyka do 300W, ale jakość obrazu jest dla mnie ważniejsza od pobranej energii, kocioł CO i jego jakość wizualna mnie ie bawi więc niech łyka prądu jak najmniej. Ziarnko do ziarnka i będzie "flaszka". :D:yes::D

pawko_
04-12-2013, 19:25
Po spaleniu 110,6 kg wyszło, że mam 8kg popiołu (mowa o Pieklorzu z Bartexu) grupowe 8/12. Worki ważone na dzisiejszy zasyp- niestety po 25 kg nie miały. Chyba, że z wodą- 4 worki wsypałem i w poszczególnych brakowało 1 kg, 0,8 kg, 0,5 kg, 0,8kg.
http://img208.imageshack.us/img208/6112/0rlg.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/208/0rlg.jpg/)

http://img571.imageshack.us/img571/6167/wp6v.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/571/wp6v.jpg/)

http://img43.imageshack.us/img43/2816/ttv4.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/43/ttv4.jpg/)

http://img600.imageshack.us/img600/1521/qdai.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/600/qdai.jpg/)

http://img32.imageshack.us/img32/3516/hb2j.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/32/hb2j.jpg/)
to powyżej rozkruszało się bardzo łatwo w dłoni- jak fachowo nazywa się ta choinka ?

http://img703.imageshack.us/img703/3759/k6yk.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/703/k6yk.jpg/)

Od 18 września zużyłem 156kWh. Z tym, że piec z całym osprzętem jest uruchomiony od 26 października, do tego jakiś halogen 500W po kilka godzin i inne światła, maszyny, instalacja alarmowa itp. ponieważ teraz mam wykończeniówkę. Także nie jestem w stanie powiedzieć ile kocioł zabrał tych kWh. Stan licznika na dzisiaj.
http://img843.imageshack.us/img843/4285/iqhq.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/843/iqhq.jpg/)

docent161
04-12-2013, 19:26
Dobre !! Też jak to pisałem to zastanawiałem się , że mogą być jakieś zastrzeżenia i obrazy ... z tym słowem

Arturo72
04-12-2013, 19:30
Oglądam plazmę Panasa i łyka do 300W, ale jakość obrazu jest dla mnie ważniejsza od pobranej energii,
A przy okazji ogrzewa pomieszczenie mocą 0,3kW ;)

mark3k
04-12-2013, 19:33
Po spaleniu 110,6 kg wyszło, że mam 8kg popiołu (mowa o Pieklorzu z Bartexu) grupowe 8/12. Worki ważone na dzisiejszy zasyp- niestety po 25 kg nie miały. Chyba, że z wodą- 4 worki wsypałem i w poszczególnych brakowało 1 kg, 0,8 kg, 0,5 kg, 0,8kg.



U mnie także się spieka, ale nie mam tak dużych kalafiorów. Zawartość popiołu niestety wysoka, ale tą informację Bartex podawał.
W jednym z worków mnie brakowało 1,4kg po wysuszeniu. Przestałem ważyć węgiel, bo i po co. Tylko statystycznie spalanie mi wzrosło:P.

mark3k
04-12-2013, 19:33
A przy okazji ogrzewa pomieszczenie mocą 0,3kW ;)

Dokładnie tak jak piszesz - jest cieplej. :)
Szkoda, że Panas zrezygnował z produkcji plazm :(

mark3k
04-12-2013, 19:40
7,3 % popiołu to moim zdaniem dobry wynik. Ba, chyba bardzo dobry.

Chyba dobry, ja nie ważę popiołu, bo się badziew kurzy. Wywalam do kubła w szufladzie nic nie przesypując.

pawko_
04-12-2013, 19:50
Te kalafiory bardzo łatwo rozkruszają się i myślę, że więcej kalorii nie da się z nich wyciągnąć. Czy mam zmniejszyć nadmuch z 45% na 44% w grupowym przy mocy 12kW ?

Groszek mam w workach jutowych, zamawiałem w sierpniu także zdążył wyschnąć.

keteimj
04-12-2013, 21:25
No to z tego wynika, że mój EkoWania za 650zł/T to super towar ze 100kg mieszanki (75kg EkoWania, 25kg pellet) popiołu 3,8kg ze wszystkim co omiotłem.
I podstawowa zasada kupować opał w lecie po przynajmniej 2 tyg upałów, a jeżeli workowany to najpierw 3 na próbe i zobaczyć czym to pachnie.
Ja tam opał ważę co do kilograma, aż zamknę na statystykach okrągły rok wtedy dam sobie chyba spokój - chcę dokładnie wiedzieć ile poszło mi za rok

O widzę, że zostało parę dni 13 grudnia będzie okraglutki roczek:wiggle:

animuss
04-12-2013, 22:17
Dobrze liczę. Obecnie mam dwie pompy Grundfos i Leszno typu 25-40. Obie mają 3 biegi: 1 - 30W; 2 - 45W; 3 - 60W.
CWU pracuje na 1-szym, CO pracuje na 2gim biegu czyli 30 i 45W. Elektronik na grzejnikach i różnicy poziomów h > 4mb (wysokość podnoszenia) pewnie łyknie ze 20W. Okres zwrotu nakładów - 5 lat. Obecnie u mnie 1kWh = 0,61 zł brutto.
Policz u mnie ;)
4 pompy Grundfos Alpha2 25-40 zużywają teraz 24W
,przedtem miałem 2 Grundfosa zwykłe szły na 3 biegu i doiły 120W
pompy kupiłem po 400 zł a te dwie pogoniłem po 250 zł
chodzą non stop średnio 200 dni w roku .
powiem tylko że pierwszy sezon już za nimi jeszcze dwa i będą przynosić oszczędności .


Po spaleniu 110,6 kg wyszło
to powyżej rozkruszało się bardzo łatwo w dłoni- jak fachowo nazywa się ta choinka ?
Żużel ,szlaka .