PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

djhiq
06-11-2014, 07:27
Sam wiesz ile da zmiana o 1% dmuchawy, jest czysto kosmetyczna i może kreski się poprawiawią.
Jak chcesz coś pomóc to jak rozwiązać sterowanie u mnie, abym nie musiał co kilka dni przestawiać czas cyklicznej pracy pomp?
Jak wyłączę całkowicie to zalewam kocioł zimną wodą, jak ustawie to jakąś wartość to przegrzewam pomieszczenia.
Wszystko przewidziałem w instalacji grzewczej tylko nie takie zachowanie RBR-a.

Maher a powiedz jaka to niby ta zimna woda zalewa ci kocioł. Myślisz że inny piec by ci nie zalewało. Wydaje mi się po powinieneś mieć odpowiednio zaprojektowaną instalację żeby ograniczyć to o czym mówisz. Wiem coś o tym bo sam mam tak samo i w moim przypadku nie mam takich problemów. Po pierwsze sprzęgło hydrauliczne (krótki obieg) z pompką która chodzi non stop. Za nią dopiero zawór 3D sterowany na podstawie czujnika wewnętrznego w pomieszczeniu reprezentatywnym. Pompka powinna chodzić non stop a skutkiem który przeciwdziała przegrzewaniu powinno być automatyczne obniżenie czynnika zasilającego - schładzasz podłogę niskim zasilaniem = odbierasz ciepło z podłogi i dostarczasz do pieca. U mnie tylko w momencie startu pieca było przewalone bo dom był zamarznięty a przy takiej ilości podłogi piec nie potrafił wydolić. Ale po jakimś czasie się rozkulał i teraz już idzie jak po nitce. Minertu był u mnie i widział że piec ma co grzać dlatego wziąłem 17 kW a nie 12 kW. Ten sam minertu stwierdził też że jak docieplę to moja 17kW będzie za mocna. Zauważam to grzaniem w lato wody oraz w okresach przejściowych takich jak teraz gdzie lekko dogrzewam nadal jeszcze budowę. Na podłogę puszczam ok 22*C i w budynku jest ok 19-20 *C. Nie wiem co powiedzą inni o mojej instalacji ale z tego co wiem jest ona zaprojektowana jako tzw niskotemperaturowa. Gdybym kiedyś chciał (mógł) przejść na gaz wystarczy tylko wykręcić kocioł i zapiąć gazowy.
Pomyśl o innym sterowaniu a będziesz chyba usatysfakcjonowany chociaż .... wątpię w twoim przypadku :)

TwojPan
06-11-2014, 07:45
U mnie obecnie poniżej 100 i jest ok.

Ma długo dochodzić do zadanej - wtedy jest moc najlepiej dobrana w dwustanie - u mnie zimą czasem nie wchodzi w podtrzymanie przez 3 doby.
Zapomniałeś o tym ,że nie każdy ma ocieplony solidnie dom,i może poczekać 3h na dojście do zadanej.Szczególnie,kiedy temp.na zewnątrz mocno spada.
Dlatego dwustan jeden, a sposobów dojścia do zadanej wiele.

mark3k
06-11-2014, 12:46
U mnie także temp. spalin nie przekracza 100oC. a ogrzewanie grzejnikowe.
Nawet nie przekracza 90oC., temp wody na grzejnik 28oC.

adkwapniewski
06-11-2014, 14:06
U mnie także temp. spalin nie przekracza 100oC. a ogrzewanie grzejnikowe.
Nawet nie przekracza 90oC., temp wody na grzejnik 28oC.

wyczyść czujnik ... ;)

mark3k
06-11-2014, 14:23
Czujnik czyszczę co ok. 2 tygodnie i na 100% jest czysty. :)

adkwapniewski
06-11-2014, 14:29
Czujnik czyszczę co ok. 2 tygodnie i na 100% jest czysty. :)

jak prowadzisz kociołek ?

mark3k
06-11-2014, 14:53
Sterowanie ręczne "dwumocowe" z dopalaniem. Kotłem steruje RPi za pośrednictwem skryptu TRK napisanego przez kolegę Stan oraz nowymi pomysłami kolegi Uzi18.
Wymiennik i komora spalania jasno szara, zero sadzy i zarastania komory.

Jak jest sterowany zobacz w historii wykresów (na dole).

Maher
06-11-2014, 14:56
Maher a powiedz jaka to niby ta zimna woda zalewa ci kocioł. Myślisz że inny piec by ci nie zalewało. Wydaje mi się po powinieneś mieć odpowiednio zaprojektowaną instalację żeby ograniczyć to o czym mówisz. Wiem coś o tym bo sam mam tak samo i w moim przypadku nie mam takich problemów. Po pierwsze sprzęgło hydrauliczne (krótki obieg) z pompką która chodzi non stop. Za nią dopiero zawór 3D sterowany na podstawie czujnika wewnętrznego w pomieszczeniu reprezentatywnym. Pompka powinna chodzić non stop a skutkiem który przeciwdziała przegrzewaniu powinno być automatyczne obniżenie czynnika zasilającego - schładzasz podłogę niskim zasilaniem = odbierasz ciepło z podłogi i dostarczasz do pieca. U mnie tylko w momencie startu pieca było przewalone bo dom był zamarznięty a przy takiej ilości podłogi piec nie potrafił wydolić. Ale po jakimś czasie się rozkulał i teraz już idzie jak po nitce. Minertu był u mnie i widział że piec ma co grzać dlatego wziąłem 17 kW a nie 12 kW. Ten sam minertu stwierdził też że jak docieplę to moja 17kW będzie za mocna. Zauważam to grzaniem w lato wody oraz w okresach przejściowych takich jak teraz gdzie lekko dogrzewam nadal jeszcze budowę. Na podłogę puszczam ok 22*C i w budynku jest ok 19-20 *C. Nie wiem co powiedzą inni o mojej instalacji ale z tego co wiem jest ona zaprojektowana jako tzw niskotemperaturowa. Gdybym kiedyś chciał (mógł) przejść na gaz wystarczy tylko wykręcić kocioł i zapiąć gazowy.
Pomyśl o innym sterowaniu a będziesz chyba usatysfakcjonowany chociaż .... wątpię w twoim przypadku :)

To ile masz pompek na CO (jedna na krótki obieg + 2szt. na podłogówki)?
U mnie rolę sprzęgła przejmuje 4D z odpowiednio długimi i grubymi rurami i nie potrzeba do tego pompki bo chodzi na grawitacji.
Zawór 3D na podłogówkę jak jest sterowany, ma chronić piec czy dostarczyć maksymalnie ciepłą wodę podłogówce?
Doliczyłeś też ile prądu ciągną ci te pompki chodząc niepotrzebnie 24h?

SUSPENSER
06-11-2014, 15:01
Czym ty palisz?

Wtedy byłą Wesoła, obecnie Kazach, za chwilę znowu będzie Wesoła.

SUSPENSER
06-11-2014, 15:04
Zapomniałeś o tym ,że nie każdy ma ocieplony solidnie dom,i może poczekać 3h na dojście do zadanej.Szczególnie,kiedy temp.na zewnątrz mocno spada.
Dlatego dwustan jeden, a sposobów dojścia do zadanej wiele.

Nie 3 h tylko 3 doby - krótko mówiąc trafiłem z zadaną mocą kotła w średniodobowe obciążenie cieplne budynku.

TwojPan
06-11-2014, 19:17
Nie 3 h tylko 3 doby - krótko mówiąc trafiłem z zadaną mocą kotła w średniododowe obciążenie cieplne budynku.

Pomyśl.
Skoro przez trzy doby brakowało ci zadanej,w "której czujesz się dobrze"-to gdzie komfort cieplny usera?Jak ma ,drugą połowę gotową -jest zabawa.A jak ma 2 małych dzieci-to nie wytłumaczy im,,że ciepło będzie za 3 doby (sic!) :)
A z tym trafianiem z mocą (średniodobową)-nie bądź taki Kaszpirowski.
Jak temp.się zawaha mocniej niż +/- 10deg/24h-a ocieplenie istnieje marne,albo co nieco-dupa userowi najzwyczajniej zmarznie.Dla tych co chcą mieć ciepło na już ,a styropianu ściany ich nie widziały-takie pitolenie jest psu na budę.

TwojPan
06-11-2014, 19:17
Wtedy byłą Wesoła, obecnie Kazach, za chwilę znowu będzie Wesoła.

Czyli co?albo Wesoła,albo nic? :) :)

karoka65
06-11-2014, 19:26
Novy i po części się zgodzę a po części nie.
Jak napisałeś że zależy co grzejemy.
Nigdzie nie jest napisane i nie musi tak być żeby kocioł dochodził do zadanej, jeśli np. mamy na kotle zadaną 50 stopni a kocioł idzie ciągnie na 48 czy 47 a mamy ten komfort cieplny zapewniony to w imię czego ma on dobijać do zadanej ?
Jeśli jak napisałeś zaczynamy marznąć w dupsko to albo sobie marzniemy albo zasuwamy do klamora zwiększyć moc palnika :)

TwojPan
06-11-2014, 19:41
Novy i po części się zgodzę a po części nie.
Jak napisałeś że zależy co grzejemy.
Nigdzie nie jest napisane i nie musi tak być żeby kocioł dochodził do zadanej, jeśli np. mamy na kotle zadaną 50 stopni a kocioł idzie ciągnie na 48 czy 47 a mamy ten komfort cieplny zapewniony to w imię czego ma on dobijać do zadanej ?
Jeśli jak napisałeś zaczynamy marznąć w dupsko to albo sobie marzniemy albo zasuwamy do klamora zwiększyć moc palnika :)

No i gra.O tym piszę.Jak wachania zadanej to 3-4 deg ,albo nawet 5deg-spoko.A jak będzie to 10deg?Przy figlach jakie płata aura zimowa porą?Ilu userów w waszych stat. ma ocieplenie na swym iglo? No ilu? 50%?To max.
Zabawa w grzanie budynku,jest dla wielu,tak jak automat ecoal-większa niż się wydaje.
pozdrawiam.

SUSPENSER
06-11-2014, 21:50
Pomyśl.
Skoro przez trzy doby brakowało ci zadanej,w "której czujesz się dobrze"-to gdzie komfort cieplny usera?Jak ma ,drugą połowę gotową -jest zabawa.A jak ma 2 małych dzieci-to nie wytłumaczy im,,że ciepło będzie za 3 doby (sic!) :)
A z tym trafianiem z mocą (średniodobową)-nie bądź taki Kaszpirowski.

Mi zadana na kotle do niczego nie potrzebna - zadana w pokojach to co innego, ale jej wahania w zakresie +-0,3*C są akceptowalne - i mam 2 małych dzieci, więc także CWU musi być na bieżąco.


Jak temp.się zawaha mocniej niż +/- 10deg/24h-a ocieplenie istnieje marne,albo co nieco-dupa userowi najzwyczajniej zmarznie.Dla tych co chcą mieć ciepło na już ,a styropianu ściany ich nie widziały-takie pitolenie jest psu na budę.

A gdyby babcia miała wąsy ...

Podaję przykład praktyczny z własnego doświadczenia i nie neguję doświadczeń mających inne domy, ocieplenie, kotły, warunki zewn. itp.

SUSPENSER
06-11-2014, 21:52
Czyli co?albo Wesoła,albo nic? :) :)

Przecież piszę, że Kazachem oraz Wesołą na zmianę - tak dla porównania jakie sprawności na którym osiągnie kocioł - ostatnio na Kazachu było ponad 61%.

Kończę offtop bo nie palę w RBR i proponuję podejmowanie tematów w odpowiednich wątkach.

TwojPan
06-11-2014, 22:53
Przecież piszę, że Kazachem oraz Wesołą na zmianę - tak dla porównania jakie sprawności na którym osiągnie kocioł - ostatnio na Kazachu było ponad 61%.

Kończę offtop bo nie palę w RBR i proponuję podejmowanie tematów w odpowiednich wątkach.

He he.Dobre.
A co skłoniło do odwiedzin?

djhiq
06-11-2014, 22:57
To ile masz pompek na CO (jedna na krótki obieg + 2szt. na podłogówki)?
U mnie rolę sprzęgła przejmuje 4D z odpowiednio długimi i grubymi rurami i nie potrzeba do tego pompki bo chodzi na grawitacji.
Zawór 3D na podłogówkę jak jest sterowany, ma chronić piec czy dostarczyć maksymalnie ciepłą wodę podłogówce?
Doliczyłeś też ile prądu ciągną ci te pompki chodząc niepotrzebnie 24h?

Napiszę coś o mojej instalacji i znów napewno kilku zaczne na mnie jechać ale spoko mam to gdzieś :). Otóż kolego Maher w mojej kotłowni znajduje się 6 szt pompek !!!!
kolejno:
- krótki obieg (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/40) załączona stale (konsumpcja 5W)
- podłogówka parter + piwnica (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/60) załączona stale (konsumpcja 11W)
- podłogówka piętro (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/60) załączona stale (konsumpcja ok 5-10W)
- grzejniki łazienkowe + grzejnik w garażu (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/40) jeszcze nie załączona - myślę że będzie sterowana jakoś cyklicznie (konsumpcja 4W)
- pompa CWU (Wilo star 25/4) sterowana z ecoala na I biegu
- pompa curkulacyjna Wilo sterowana z ecoala konsumpcja 4,5W

Pompy wymieniłem na enerooszczędne i jak widzisz dużo to nie bierze (w 15 zł/msc się zamknę)
Zawór 3D będzie sterowany jak zamieszkam - narazie kręce ręcznie. Ogólnie wszystko widać na fotce (pompy)

TwojPan
06-11-2014, 23:00
Mi zadana na kotle do niczego nie potrzebna - zadana w pokojach to co innego, ale jej wahania w zakresie +-0,3*C są akceptowalne - i mam 2 małych dzieci, więc także CWU musi być na bieżąco..
Dobrze ,że dodajesz "Mi" :)
Zagalopowałeś się kolego.Ale mnie nic do tego.




A gdyby babcia miała wąsy ...

Podaję przykład praktyczny z własnego doświadczenia i nie neguję doświadczeń mających inne domy, ocieplenie, kotły, warunki zewn. itp.
Spora cześć userów ma stare domy,bez ociepleń,stara babkę i jak Bóg da i dziadka.Same kalafiory,podłoga zimna.Komfort cieplny w takich wypadkach,zwykle to :jest ciepło jak grzejnik jest gorący/Sprzedajesz kotły,coś pewnie wiesz na ten temat.To co piszesz,to farmazony.Trzy doby do zadanej.
Świetne.A,oczywiście na Wesołej,na Retopalu 7 dni :)

TwojPan
06-11-2014, 23:05
Napiszę coś o mojej instalacji i znów napewno kilku zaczne na mnie jechać ale spoko mam to gdzieś :). Otóż kolego Maher w mojej kotłowni znajduje się 6 szt pompek !!!!


Mam dwie na zbyciu.Upchniesz gdzieś?Są energooszczędne.Ale Tobie chyba to zwisa,50pln/mies w jedną,czy drugą :) :) :)

Ja pitole,ludzie...!!!!!
Kuźwa, masz tam jedno z laborków NASA?

djhiq
06-11-2014, 23:16
Nie jarzę o co ci chodzi Novy? Wiedziałem że zaczniesz się napierdzielać tylko nie wiedziałem dlaczego. Żal ci że masz jedną pompkę czy co? Ja mam 6 szt i jakoż żyję. Piszę ci ze żrą ok 15 zł / miesiąc. Zainwestowałem w grundfosy i spoko. Jak dla mnie instalacja jest spoko i łatwa w sterowaniu.

TwojPan
06-11-2014, 23:19
Nie jarzę o co ci chodzi Novy? Wiedziałem że zaczniesz się napierdzielać tylko nie wiedziałem dlaczego. Żal ci że masz jedną pompkę czy co? Ja mam 6 szt i jakoż żyję. Piszę ci ze żrą ok 15 zł / miesiąc. Zainwestowałem w grundfosy i spoko. Jak dla mnie instalacja jest spoko i łatwa w sterowaniu.

Człowieku.
Projektuje instalację CO do nowego domu.Dom ma ok 160 m2.Robi to jedna z lepszych firm w mej okolicy.Sama podłogówka.Jak im powiedziałem,że chcę trzy pompy,to gosciu powiedział:
Kurna,rób se Pan sam.
Proponują jedną,góra dwie.Instalacja niskotemperaturowa,dla PC PW.
:cool:

Na sześć pomp,to można zaprojektować małą przepompownię :) ;)
Ja pitole,nic tylko zostać hydraulikiem ,albo akwizytorem od pomp do CO :)
Rozjechałes mnie na maxa.
Dobranoc.Pompunoc,raczej.

TwojPan
06-11-2014, 23:32
w mojej kotłowni znajduje się 6 szt pompek !!!!
kolejno:
- krótki obieg (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/40) załączona stale (konsumpcja 5W)
- podłogówka parter + piwnica (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/60) załączona stale (konsumpcja 11W)
- podłogówka piętro (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/60) załączona stale (konsumpcja ok 5-10W)
- grzejniki łazienkowe + grzejnik w garażu (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/40) jeszcze nie załączona - myślę że będzie sterowana jakoś cyklicznie (konsumpcja 4W)
- pompa CWU (Wilo star 25/4) sterowana z ecoala na I biegu
- pompa curkulacyjna Wilo sterowana z ecoala konsumpcja 4,5W



Jak to spamietać?
Bo,w moim wieku,słabo wychodzi nawet:Aniele Boży stróżu mój.....

arczi721
07-11-2014, 07:15
.Sama podłogówka.Jak im powiedziałem,że chcę trzy pompy,to gosciu powiedział:
Kurna,rób se Pan sam.
Proponują jedną,góra dwie.Instalacja niskotemperaturowa,dla PC PW.
j.
Przy podłogowce jedna pompa całkowicie wystarcza i nie trzeba jej kupować,ona jest już w urządzeniu.
6 pompek obiegowych to chyba koszt kosmiczny ale jak kogoś stac...ale jedno przeczy drugiemu

Maher
07-11-2014, 07:44
Napiszę coś o mojej instalacji i znów napewno kilku zaczne na mnie jechać ale spoko mam to gdzieś :). Otóż kolego Maher w mojej kotłowni znajduje się 6 szt pompek !!!!
kolejno:
- krótki obieg (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/40) załączona stale (konsumpcja 5W)
- podłogówka parter + piwnica (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/60) załączona stale (konsumpcja 11W)
- podłogówka piętro (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/60) załączona stale (konsumpcja ok 5-10W)
- grzejniki łazienkowe + grzejnik w garażu (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/40) jeszcze nie załączona - myślę że będzie sterowana jakoś cyklicznie (konsumpcja 4W)
- pompa CWU (Wilo star 25/4) sterowana z ecoala na I biegu
- pompa curkulacyjna Wilo sterowana z ecoala konsumpcja 4,5W

Pompy wymieniłem na enerooszczędne i jak widzisz dużo to nie bierze (w 15 zł/msc się zamknę)
Zawór 3D będzie sterowany jak zamieszkam - narazie kręce ręcznie. Ogólnie wszystko widać na fotce (pompy)

Jam wszystkich mam 4szt. Różnicę do ciebie mam taką że dałem 4D zamiast twojego krótkiego obiegu i chodzi to na grawitacji, grzejniki łazienkowe chodzą na jednej z CWU i wszystkie pompy chodzą maksymalnie po kilka godzin dziennie, koszt prądu podejrzewam że mniejszy niż jedna CO chodząca non-stop w starej instalacji.
Nie wiem jaki sens jest aby u ciebie chodziły pompy 24h i jak zgrasz to regulacją temperatury w pomieszczeniach bo podejrzewam że będziesz przegrzewał pomieszczenia lub pchał do podłogówki taką samą temperaturę wody jak z niej wypływa.

mark3k
07-11-2014, 08:19
Napiszę coś o mojej instalacji i znów napewno kilku zaczne na mnie jechać ale spoko mam to gdzieś :). Otóż kolego Maher w mojej kotłowni znajduje się 6 szt pompek !!!!
kolejno:
- krótki obieg (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/40) załączona stale (konsumpcja 5W)
- podłogówka parter + piwnica (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/60) załączona stale (konsumpcja 11W)
- podłogówka piętro (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/60) załączona stale (konsumpcja ok 5-10W)
- grzejniki łazienkowe + grzejnik w garażu (Grundfos Alpha 2 autoadapt 25/40) jeszcze nie załączona - myślę że będzie sterowana jakoś cyklicznie (konsumpcja 4W)
- pompa CWU (Wilo star 25/4) sterowana z ecoala na I biegu
- pompa curkulacyjna Wilo sterowana z ecoala konsumpcja 4,5W

Pompy wymieniłem na enerooszczędne i jak widzisz dużo to nie bierze (w 15 zł/msc się zamknę)
Zawór 3D będzie sterowany jak zamieszkam - narazie kręce ręcznie. Ogólnie wszystko widać na fotce (pompy)

Kurna... Zaszalałeś, ale kto bogatemu zabroni. :)

TwojPan
07-11-2014, 12:48
Kurna... Zaszalałeś, ale kto bogatemu zabroni. :)

W ubiegłym sezonie,pomagałem mu chwilę w ustawieniu kotła.Co nieco się udało zrobić,gdybym jednak wiedział to co wiem teraz o tej instalacji,nie traciłbym czasu.

kobra64
07-11-2014, 13:42
To jest bardzo ładnie zestawiona instalacja. Jeżeli użytkownik zakładał różnicowanie temperatur między kondygnacjami, zasilanie grzejników wyższą temperaturą niż ta na podłogi i ładowanie CWU " na żądanie " to jest to zrobione fachowo i jak należy. Widzę że nawet jest przewidziane letnie grzanie CWU z pominięciem sprzęgła - wprost z kotła. Pomyślano o wszystkim. Może tylko zamiast tej głównej rury z której następuje rozdział wody na poszczególne pompy dałbym jeszcze rozdzielacz obiegów - albo dałbym taki zintegrowany ze sprzęgłem. I wbrew pozorom to jest bardzo stabilny układ. Skoro pompy podłogówki chodzą non stop to jedynym zakłócaczem póki co jest pompa CWU - na ale ją w wypadku jakichś nadmiernych wahań zawsze można na stałe załączyć na najniższym biegu i też będzie git. Elementem destabilizującym będzie siłownik na zaworze 3D - ale jak się odpowiednio dobierze jego sterowanie to i on zanadto tego nie zakłóci. Ten siłownik to na podłogówce na piętrze ma być?

kobra64
07-11-2014, 13:55
......



Spora cześć userów ma stare domy,bez ociepleń,stara babkę i jak Bóg da i dziadka.Same kalafiory,podłoga zimna.Komfort cieplny w takich wypadkach,zwykle to :jest ciepło jak grzejnik jest gorący/Sprzedajesz kotły,coś pewnie wiesz na ten temat.To co piszesz,to farmazony.Trzy doby do zadanej.
Świetne.A,oczywiście na Wesołej,na Retopalu 7 dni :) A co ma osiągnięcie przez kocioł zadanej do tego, czy grzejnik jest czy nie jest gorący? Stopień czy dwa przed zadaną będzie zimny? Jak na SPP dam sobie P na 1, wyłączę I i odpowiednio dobiorę moc to i cały sezon będzie mi chodzić stopien - dwa poniżej zadanej. I co wtedy - zmarznę?

tom5021
07-11-2014, 14:10
Witam jestem nowym użytkownikiem pieca rbr. I wogóle zaczynam przygode z paleniem w piecu na ekogroszek.
Mam kilka pytan. Czy to normalne ze grzejniki na gorze sa lekko cieple jak pompka nie pracuje.
Instalacja cala z pexa jest. I drugie pytanie gdzie czujnik od podlogowki podpiac i jaki. Czy na belce powrotu czy moze dac czujnik zeby mierzył temperature pomieszczenia. Ustawilem podlogowke na cykl 20/20 bo za gorąco w domu czy to dobre rozwiązanie? Piec mam na grupowym

bobasxx
07-11-2014, 14:20
Witam jestem nowym użytkownikiem pieca rbr. I wogóle zaczynam przygode z paleniem w piecu na ekogroszek.
Mam kilka pytan. Czy to normalne ze grzejniki na gorze sa lekko cieple jak pompka nie pracuje.
Instalacja cala z pexa jest. I drugie pytanie gdzie czujnik od podlogowki podpiac i jaki. Czy na belce powrotu czy moze dac czujnik zeby mierzył temperature pomieszczenia. Ustawilem podlogowke na cykl 20/20 bo za gorąco w domu czy to dobre rozwiązanie? Piec mam na grupowym

Jeśli są ciepłe dłuższy czas po wyłączeniu pompki, to pewnie przebija Ci grawitacyjnie, masz ZZ za pompą ?

Czujnik taki sam jak temperatury zew. i wew. kty81-210 (chyba taki symbol), podłączyć w sterowniku pod zacisk T.ZAW i zamontować w pomieszczeniu reprezentatywnym z podłogówką 1,3m od podłogi.
Jak jeszcze przegrzewa to zmniejsz temperaturę zasilania podłogi.

tom5021
07-11-2014, 14:27
Jeśli są ciepłe dłuższy czas po wyłączeniu pompki, to pewnie przebija Ci grawitacyjnie, masz ZZ za pompą ?

Czujnik taki sam jak temperatury zew. i wew. kty81-210 (chyba taki symbol), podłączyć w sterowniku pod zacisk T.ZAW i zamontować w pomieszczeniu reprezentatywnym z podłogówką 1,3m od podłogi.
Jak jeszcze przegrzewa to zmniejsz temperaturę zasilania podłogi.
Dzieki to muszę kupic. Czyli pompa do podłogi będzie sie wlanczac niezależnie od pompki CO ktora jest sterowana juz czujnikami temp. Zew i wewn. Zawor zwrotny jest. A mimo to woda idzie na pietro no ale najważniejsze ze sie nie cofa chyba :)

bobasxx
07-11-2014, 14:32
Dzieki to muszę kupic. Czyli pompa do podłogi będzie sie wlanczac niezależnie od pompki CO ktora jest sterowana juz czujnikami temp. Zew i wewn.

Jeżeli w ustawieniach zaawansowanych funkcję pompy mieszającej ustawisz jako podłogowa, to tak ale żeby to działało to musisz mieć podpięty czujnik podłogówki.

kobra64
07-11-2014, 14:45
Tom żeby powiedzieć skąd to przebicie na grzejniki to trzeba by widzieć jak masz pompę CO, pompę podłogówki, mieszacz i rozdzielacze podłogówki i grzejników.

tom5021
07-11-2014, 14:50
Jeżeli w ustawieniach zaawansowanych funkcję pompy mieszającej ustawisz jako podłogowa, to tak ale żeby to działało to musisz mieć podpięty czujnik podłogówki.

No tak mam.. czunik od powrotu wykorzystuje narazie i wpialem tak jak na schemacie bylo.

tom5021
07-11-2014, 15:17
Tom żeby powiedzieć skąd to przebicie na grzejniki to trzeba by widzieć jak masz pompę CO, pompę podłogówki, mieszacz i rozdzielacze podłogówki i grzejników.

Mam dwie pompy na piecu czyli 2 zasilania. 1 pompa zasila bojler i drabinke na gorze w łazience. 2 pompa CO czyli grzejniki na gorze i jeden na dole. Wlancza sie, narazie wogole. Na tym samym zasilaniu jest rozdzielacz podłogowy jakies 70 m2 na dole i łazienka na gorze. Pracuje na najnizszym biegu. Wyregulować temperature moge tylko na rozdzielaczu. Ale to chyba nie ma sensu ustawiona jest na 38 stopni

zbigmaz01
07-11-2014, 16:57
Witam jestem nowym użytkownikiem pieca rbr. I wogóle zaczynam przygode z paleniem w piecu na ekogroszek.
Mam kilka pytan. Czy to normalne ze grzejniki na gorze sa lekko cieple jak pompka nie pracuje.
Instalacja cala z pexa jest. I drugie pytanie gdzie czujnik od podlogowki podpiac i jaki. Czy na belce powrotu czy moze dac czujnik zeby mierzył temperature pomieszczenia. Ustawilem podlogowke na cykl 20/20 bo za gorąco w domu czy to dobre rozwiązanie? Piec mam na grupowymA może w ustawieniach zaawansowanych "Tryb pracy pompy CO dla reg. wewnętrznego" masz ustawione jako cykliczna? Wtedy też mogą być ciepłe :)

Maher
07-11-2014, 17:49
Zmieniam na 39% bo 40% to już trochę za dużo i robią się spieki (ale to tylko o 1% więcej niż jak miałem wcześniej ustawione po obserwacji palnika czyli z 38%).
Wyłączę też chyba grupowe 8/8 i zobaczę jak tam z kreskami

Zmieniam z powrotem na 38% przy 12Kw, bo te kreski chyba w RBR-ęże nie działają (w jeden dzień kreski są ładne, w drugi pokazują że za duży nadmuch, za chwilę za mały itd.)
Po testuje teraz 8kw/8kw i zobaczę jak tam się kreski układają, co ciekawe przez 2 dni wyłączone było 8/8 a co chwilę się tam kreski zmieniały.

Maher
07-11-2014, 18:03
To jest bardzo ładnie zestawiona instalacja. Jeżeli użytkownik zakładał różnicowanie temperatur między kondygnacjami, zasilanie grzejników wyższą temperaturą niż ta na podłogi i ładowanie CWU " na żądanie " to jest to zrobione fachowo i jak należy. Widzę że nawet jest przewidziane letnie grzanie CWU z pominięciem sprzęgła - wprost z kotła. Pomyślano o wszystkim. Może tylko zamiast tej głównej rury z której następuje rozdział wody na poszczególne pompy dałbym jeszcze rozdzielacz obiegów - albo dałbym taki zintegrowany ze sprzęgłem. I wbrew pozorom to jest bardzo stabilny układ. Skoro pompy podłogówki chodzą non stop to jedynym zakłócaczem póki co jest pompa CWU - na ale ją w wypadku jakichś nadmiernych wahań zawsze można na stałe załączyć na najniższym biegu i też będzie git. Elementem destabilizującym będzie siłownik na zaworze 3D - ale jak się odpowiednio dobierze jego sterowanie to i on zanadto tego nie zakłóci. Ten siłownik to na podłogówce na piętrze ma być?

Jak pompy mają chodzić 24h to można było zrobić przynajmniej o 2 pompy mniej. Nie wiem jaki sens było wstawiać 3D termostatyczny i 3D sterowany (na jednym poziomie będzie regulacja temperatury na drugim nie).

karoka65
07-11-2014, 18:15
Maher u Ciebie to jak w polityce, wszystko to wina T..ska :)
Czy to RBR robi Ci te kreski czy sterownik ?
Po prostu nie potrafisz napisać już posta żeby nie wspomnieć że całe Twoje nieszczęścia to wina kotła, jeszcze trochę to będzie też obwiniony za Twój katar, zapalenie ucha czy za to że Ci już "pałka" nie staje :)
A może to Twoja wina, może wina Twojej przekombinowanej instalacji i Twoich teorii jakie tu snujesz, z naciskiem na Twoje.
Zależy kiedy patrzysz na te kreski ale szkoda mojego czasu bo Ty i tak wiesz swoje i najlepiej, winny za to wszystko jest tylko RBR :)
Żeby coś twierdzić trzeba znać chociaż jakieś podstawy i wiedzieć jak to działa.
Życzę powodzenia a koledze Novemu cierpliwości do Ciebie, będzie mu bardzo potrzebna :)
ale to chyba najzwyczajniej strata czasu.

Maher
07-11-2014, 18:31
Maher u Ciebie to jak w polityce, wszystko to wina T..ska :)
Czy to RBR robi Ci te kreski czy sterownik ?
Po prostu nie potrafisz napisać już posta żeby nie wspomnieć że całe Twoje nieszczęścia to wina kotła, jeszcze trochę to będzie też obwiniony za Twój katar, zapalenie ucha czy za to że Ci już "pałka" nie staje :)
A może to Twoja wina, może wina Twojej przekombinowanej instalacji i Twoich teorii jakie tu snujesz, z naciskiem na Twoje.
Zależy kiedy patrzysz na te kreski ale szkoda mojego czasu bo Ty i tak wiesz swoje i najlepiej, winny za to wszystko jest tylko RBR :)
Żeby coś twierdzić trzeba znać chociaż jakieś podstawy i wiedzieć jak to działa.
Życzę powodzenia a koledze Novemu cierpliwości do Ciebie, będzie mu bardzo potrzebna :)
ale to chyba najzwyczajniej strata czasu.

A tobie xxxxxxxxxxxx RBR-ków nic nie pozostaje tylko zwalać na wszystko tylko nie na RBR-a. Może podasz linka do cudownego RBR-a podłączonego do idealnej instalacji gdzie kreski są 24h idealne. Może jak znasz się na ustawieniu ecoala lepiej niż wciskanie na forum RBR-ów to jakie ustawienia zrobić? Ja tak ustawię i zobaczymy czy po twoich ustawieniach kreski będą idealne.

bobasxx
07-11-2014, 18:38
...co ciekawe przez 2 dni wyłączone było 8/8 a co chwilę się tam kreski zmieniały.

Możesz to rozwinąć ?

P.S. Kreski to nie wyrocznia, ważniejsze co na palniku, w komorze spalania i wymienniku.

minertu
07-11-2014, 18:47
Maher a jakie TY byś chciał te kreski?

Maher
07-11-2014, 19:26
Możesz to rozwinąć ?

P.S. Kreski to nie wyrocznia, ważniejsze co na palniku, w komorze spalania i wymienniku.

Co palenie kreski układały się różnie, raz pokazywały że jest OK, raz że za duży nadmuch, raz za mały. Myślałem że jest to jakieś odwzorowanie bez patrzenia na palnik, ale wygląda że to jakiś algorytm nie za bardzo dobrany do mojego pieca, już lepiej patrzyć na palnik i popiół.

karoka65
07-11-2014, 19:55
A tobie sprzedawczyku RBR-ków nic nie pozostaje tylko zwalać na wszystko tylko nie na RBR-a. Może podasz linka do cudownego RBR-a podłączonego do idealnej instalacji gdzie kreski są 24h idealne. Może jak znasz się na ustawieniu ecoala lepiej niż wciskanie na forum RBR-ów to jakie ustawienia zrobić? Ja tak ustawię i zobaczymy czy po twoich ustawieniach kreski będą idealne.
Podaj mi chociaż jeden powód dla którego miałbym Ci włazić w dupę po tym co robisz ?
I będę sobie taki złośliwy jak Ty.
Niech Ci Twój sprzedawca ustawi, hehe
Podobno to jesteś już fachura od spalania, projektowania kotłów, badań a ze swoim kotłem nie możesz dać rady ?
Czekam aż Ci się coś zesra :)
będzie co czytać, hehe

karoka65
07-11-2014, 19:59
ale wygląda że to jakiś algorytm nie za bardzo dobrany do mojego pieca,
Jasne akurat do Twojego pieca.
Zapomniałeś tylko dodać RBR :) wiem że zaraz się poprawisz :)
Do Twojego pieca co nie pasuje, to na pewno TY.
Tobie to chyba naprawdę jakąś podróbę opchali :)

Maher
07-11-2014, 20:37
Podaj mi chociaż jeden powód dla którego miałbym Ci włazić w dupę po tym co robisz ?
I będę sobie taki złośliwy jak Ty.
Niech Ci Twój sprzedawca ustawi, hehe
Podobno to jesteś już fachura od spalania, projektowania kotłów, badań a ze swoim kotłem nie możesz dać rady ?
Czekam aż Ci się coś zesra :)
będzie co czytać, hehe

Ja napisałem że kreski w RBR-eże nie działają, ale ty wszystkie uwagi bierzesz do siebie jako atak na twoją osobę - powinieneś już dawno się leczyć.
Kotłownie i ogrzewanie w domu przeliczałem i projektowałem sam i przy pomocy forum i jak brałem np. kartę katalogową zaworu 3D czy pompy wszystko się zgadzało i tylko RBR w tym układzie nie pracuje tak jak powinien i przez to wszystkie problemy (praca powyżej 50% mocy nominalnej to już tylko straty kominowe i to większe niż praca na niższych mocach). Po prostu takiego bubla nawet sterownik nie jest w stanie poprawić.

Maher
07-11-2014, 20:43
Jasne akurat do Twojego pieca.
Zapomniałeś tylko dodać RBR :) wiem że zaraz się poprawisz :)
Do Twojego pieca co nie pasuje, to na pewno TY.
Tobie to chyba naprawdę jakąś podróbę opchali :)

RRB musiałby najpierw być w miarę dobry, aby go zaczęli podrabiać. Jakbyś tak nie ściemniał jaki to cudowny kocioł i równie agresywnie atakował innych nie zadowolonych to bym go nie kupił.

karoka65
07-11-2014, 21:14
No to gdzie Ci niezadowoleni ?
Jakiś producencik któremu gól skacze i podszywa się pod użytkownika ?
Czy jeszcze jeden taki filozof Twojego pokroju, który w 1,5 roku zmienia chyba dwa czy 3 kotły i każdy mu nie odpowiada ?
Od i wszyscy niezadowoleni.
Nie wspomniałem tu Novy o Tobie bo zaraz możesz sobie coś skojarzyć
Odpowiadam mniej grzecznie na debilizmy jakie tu piszesz i nic więcej.
Kurde jeszcze projektant instalacji :)
Wszystkie fachy opanowałeś widzę.
Aha, Ty go atakowałeś 1,5 roku przed zakupem a i tak kupiłeś :)
Nie rób z siebie jeszcze większego....
Można to znaleźć w lekturze tego wątku, chyba że jak niektórzy w innych wątkach zatarli za sobą ślady :)

Maher
07-11-2014, 22:10
No to gdzie Ci niezadowoleni ?
Jakiś producencik któremu gól skacze i podszywa się pod użytkownika ?
Czy jeszcze jeden taki filozof Twojego pokroju, który w 1,5 roku zmienia chyba dwa czy 3 kotły i każdy mu nie odpowiada ?
Od i wszyscy niezadowoleni.
Nie wspomniałem tu Novy o Tobie bo zaraz możesz sobie coś skojarzyć
Odpowiadam mniej grzecznie na debilizmy jakie tu piszesz i nic więcej.
Kurde jeszcze projektant instalacji :)
Wszystkie fachy opanowałeś widzę.
Aha, Ty go atakowałeś 1,5 roku przed zakupem a i tak kupiłeś :)
Nie rób z siebie jeszcze większego....
Można to znaleźć w lekturze tego wątku, chyba że jak niektórzy w innych wątkach zatarli za sobą ślady :)

Bo większość którzy kupili RBR-a dali sobie spokój, lub cieszą się że w ogóle jest ciepło i się pali, nie ważne że z sprawnością starego śmieciucha, a jak się poskarżą na forum to jesteś pierwszy aby im odpowiedzieć że węgiel dziadowski lub są kiepskimi palaczami i nie mają porównania do innego kotła.
A ty co sobą prezentujesz , ktoś się pyta nieświadomy o ogrzewanie, a ty już wyjeżdżasz z tekstem że w jego okolicy coś tam sprzedałeś i może sobie podjechać i kolejnego jelenia masz, piec dobierasz na oko. Tak samo wielka ściema z badaniami, wchodzi klient na stronę, piszą że są badania i to w najwyższej klasie, a po zakupie badań brak, jak ktoś z forumowiczów to wychwycił, to się okazało że tylko nowi nabywcy zobaczą badania, ale tylko po zakupie (kolejna wielka ściema, jak te badania w ogóle są to pewnie są takie kiepskie że klient dostaje je po zakupie i po obowiązkowym 10-dniowym opóźnieniu aby pieca nie mógł już zwrócić).

Maher
07-11-2014, 22:15
Przełączyłem palenie grupowe z 12Kw/12Kw na 8Kw/8Kw i nagle gdy się nie pali się na 12Kw kreski się same zmieniły, jak to możliwe
(sztuczna inteligencja RBR-a)?

djhiq
07-11-2014, 22:35
To jest bardzo ładnie zestawiona instalacja. Jeżeli użytkownik zakładał różnicowanie temperatur między kondygnacjami, zasilanie grzejników wyższą temperaturą niż ta na podłogi i ładowanie CWU " na żądanie " to jest to zrobione fachowo i jak należy. Widzę że nawet jest przewidziane letnie grzanie CWU z pominięciem sprzęgła - wprost z kotła. Pomyślano o wszystkim. Może tylko zamiast tej głównej rury z której następuje rozdział wody na poszczególne pompy dałbym jeszcze rozdzielacz obiegów - albo dałbym taki zintegrowany ze sprzęgłem. I wbrew pozorom to jest bardzo stabilny układ. Skoro pompy podłogówki chodzą non stop to jedynym zakłócaczem póki co jest pompa CWU - na ale ją w wypadku jakichś nadmiernych wahań zawsze można na stałe załączyć na najniższym biegu i też będzie git. Elementem destabilizującym będzie siłownik na zaworze 3D - ale jak się odpowiednio dobierze jego sterowanie to i on zanadto tego nie zakłóci. Ten siłownik to na podłogówce na piętrze ma być?

Wiedziałem ze się jeden bynajmniej rozumny znajdzie i odgadnie o co chodzi w mojej instalacji bez pytania się. Co do sterowania 3D to owszem siłownik będzie sterował całym parterem który jest jednym wielkim pomieszczeniem. Sterowanie na podstawie czujnika temperatury - zaczyna przegrzewać - obniża czynnik. To co napisałeś jest dokładnie tym co mi mówił instalator który mi to robił. CO do obiegu na letnie grzanie to to jest pierwsza przeróbka mojej instalacji gdyż nie w momencie jej wykonywania nie wiedziałem ze będę grzał wodę z pieca latem. Jak się przekonałem że tak będzie to dorobiłem.
NOVY - położyłeś sie tym co napisałeś krytykując moją instalację. Nie chciałem odpowiadać bo wiedziałem ze ktoś doceni to jaka ona jest a jaki ma sens kłócenie się z tobą. Powiem Ci tak jako rada. Nie znasz się to nie zabieraj głosu. Ciekawe jak Ty byś chciał moją budę podpiąć na jednej pompie ?? :) W domu w którym teraz mieszkam jest jedna pompa CO ale już wiem ze to za mało ale co tam. Twoja argumentacja odnosnie pomocy mi też jest nieco na poziomie wczesnego przedszkola. Rozumiem że jakbyś wiedział ze mam 6 pomp w kotłowni to byś mi się nie starał pomóc bo co? Bo mam lepiej niż ty. Napisz sobie w stopce że pomagasz tylko tym co mają mniej niż 3 pompy :). Śmieszny jesteś wiesz

djhiq
07-11-2014, 22:39
Jak pompy mają chodzić 24h to można było zrobić przynajmniej o 2 pompy mniej. Nie wiem jaki sens było wstawiać 3D termostatyczny i 3D sterowany (na jednym poziomie będzie regulacja temperatury na drugim nie).

Nie opowiedziałem wszystkiego zatem uzupełniam. 3D termostatyczny dostarcza czynnik na piętro - tam jest sterowanie rozdzielaczem poprzez siłowniki i regulatory w każdym pokoju. 3D sterowany siłownikiem będzie na parter gdzie jest jedno otwarte pomieszczenie - sterowanie czujnikiem temperatury - jak przegrzeje to obniży zasilanie o zadaną deltę. Dodatkowo z tego zasilana jest piwnica w której też są regulatory i siłowniki w poszczególnych pomieszczeniach

bobasxx
07-11-2014, 23:37
Przełączyłem palenie grupowe z 12Kw/12Kw na 8Kw/8Kw i nagle gdy się nie pali się na 12Kw kreski się same zmieniły, jak to możliwe
(sztuczna inteligencja RBR-a)?

Ostatnio prosiłem Cię żebyś rozwinął to co zacytowałem, bo wydawało mi się ze do końca nie rozumiesz tych kresek no i chyba się nie myliłem.
Nawet jak masz moc min i max taką samą, to kreski i tak rysują się dla dwóch mocy, dla min i max (8kW i 8kW), tylko wtedy musisz wyobrazić sobie że to jest jeden obrazek.

minertu
07-11-2014, 23:51
Nawet jak mu to wytłumaczysz to i tak tego nie zrozumie.Nie zrozumie tego,że te kreski i tak w pewnym momencie się rozjadą bo węgiel inaczej się dopali,ułoży,spali niżej i już mamy nadmiar luftu .One mają pomóc ustawić nadmuch dla każdej mocy osobno , jak już masz dwie moce różne od siebie,zawsze się rozjadą. Ale to trzeba młotem tłuc do łba.Inaczej tego nie nazwę.

karoka65
08-11-2014, 00:35
Zależy kiedy patrzysz na te kreski ale szkoda mojego czasu bo Ty i tak wiesz swoje i najlepiej, winny za to wszystko jest tylko RBR :)
Żeby coś twierdzić trzeba znać chociaż jakieś podstawy i wiedzieć jak to działa.

Dlatego to napisałem.
Nic poza pyskówką panie Maher.
Jak Ci powiedziałem wystarczy poczytać Twoje posty i wiadomo kogo mamy po drugiej stronie.
Bywajcie.

karoka65
08-11-2014, 00:36
Mogę mieć problemy z zasięgiem do wtorku popołudnia, będę w górach, jak coś pilnego to dzwonić, jak będę w sieci oddzwonię.
Muszę od Mahera odpocząć trochę, hehe

fenix2
08-11-2014, 08:42
Ja mam to inaczej ustawione, pompy podłogówki włączają się gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej zadanej i grzeję dopóki nie wzrośnie powyżej zadanej , dodatkowo niezależnie od tego czy temperatura jest powyżej zadanej pompy włączają się cyklicznie aby nie dopuścić do wychłodzenia podłogi (ok. 5min pracy na 20minut przerwy) i w tym jest problem bo ten czas muszę co kilka dni zmieniać bo w zależności jaka temperatura jest na zewnątrz przegrzewam pomieszczenia. Znowu gdy nie miałem włączonego dodatkowego tego trybu cyklicznego to w momentalnie gdy spadła temperatura w pomieszczeniach włączały się obie pompy, piec chodził na pełnych obrotach, moc według statystyk przekraczała 6KW i temperatura spalin szybowała do góry. Porównując obydwie sytuacje praca RBR-a powyżej 6KW była nieekonomiczna w porównaniu z włączeniem dodatkowej pracy cyklicznej, a przecież palenie w pobliżu mocy nominalnej powinno być najbardziej ekonomiczne.

Więc załóż siłownik na zawór 3D i do tego sterowanie od tem. wew.

Maher
08-11-2014, 09:12
Więc załóż siłownik na zawór 3D i do tego sterowanie od tem. wew.

Zawory 3D mam termostatyczne i siłownika na tym się nie założy. Jakby RBR pracował tak jak powinien piec pracować, nie musiałbym ustawiać dodatkowych cyklicznych prac pomp i temperatura w pomieszczeniu by się nie rozjeżdżała.


Mogę mieć problemy z zasięgiem do wtorku popołudnia, będę w górach, jak coś pilnego to dzwonić, jak będę w sieci oddzwonię.
Muszę od Mahera odpocząć trochę, hehe

Nie wiem czy możesz sobie na to pozwolić, a nuż trafi się jakiś klient i stracisz możliwość mu sprzedania RBR-a.


Dlatego to napisałem.
Nic poza pyskówką panie Maher.
Jak Ci powiedziałem wystarczy poczytać Twoje posty i wiadomo kogo mamy po drugiej stronie.
Bywajcie.

Od ciebie nigdy nie usłyszałem jakiekolwiek porady po-za właśnie pyskówką, także lepiej jak w ogóle nie będziesz odpowiadał bo zresztą poza wciśnięciem nieświadomemu inwestorowi RBR-a nić więcej nie potrafisz i tylko po to jesteś na forum.


Nawet jak mu to wytłumaczysz to i tak tego nie zrozumie.Nie zrozumie tego,że te kreski i tak w pewnym momencie się rozjadą bo węgiel inaczej się dopali,ułoży,spali niżej i już mamy nadmiar luftu .One mają pomóc ustawić nadmuch dla każdej mocy osobno , jak już masz dwie moce różne od siebie,zawsze się rozjadą. Ale to trzeba młotem tłuc do łba.Inaczej tego nie nazwę.

Czyli sam przyznajesz że te kreski w przypadku RBR-a nie działają bo zawsze można trafi na węgiel który się inaczej ułoży itd.
Jak od razu pisałem o tym to podobno tylko u mnie to nie działa, a tu przyznajesz że jednak wszędzie.


Nie opowiedziałem wszystkiego zatem uzupełniam. 3D termostatyczny dostarcza czynnik na piętro - tam jest sterowanie rozdzielaczem poprzez siłowniki i regulatory w każdym pokoju. 3D sterowany siłownikiem będzie na parter gdzie jest jedno otwarte pomieszczenie - sterowanie czujnikiem temperatury - jak przegrzeje to obniży zasilanie o zadaną deltę. Dodatkowo z tego zasilana jest piwnica w której też są regulatory i siłowniki w poszczególnych pomieszczeniach

U mnie całym ogrzewaniem steruje ecoal, u ciebie nie wiem ile tych sterowników musi być, u mnie steruje temperaturą w pomieszczeniach na podstawie czujników wewnętrznych i wyłączaniem pomp, u ciebie pompy chodzą 24H i do tego masz siłowniki na pętlach i czym się to będzie różnić po-za większymi kosztami i dokładnie będzie "szarpać" poborem ciepłej wody z pieca ( u mnie mogę włączyć cykliczną pracę u ciebie na siłowniku tego nie zrobisz) , dodatkowo musisz jeszcze rozwiązać problem wyłączenia pompy jak wszystkie siłowniki się zamkną.
Nie dziwię się Novemu że tak napisał bo bardziej będzie niestabilna instalacja niż u mnie i ciągłe szarpanie pieca, nie pisząc o prawdopodobieństwu uszkodzenia jakiegoś elementu jak u ciebie jest tego masę.

Delphion1
08-11-2014, 09:35
Staram się być bezstronny ale na litość boską ile jeszcze mam czytać stron Maher i jego 50% oraz problemy z kreskami?

Może załóż kolego osobny wątek lub znajdź podobny dla Twoich problemów?

Ponadto jest coś takiego jak edycja posta a nie walisz 3 i więcej po kolei.
Nie obraź się ale to już cyrk przypomina i co 2 strony piszesz to samo,nie wiem jak inni ale mi się cierpliwość kończy.

Maher
08-11-2014, 09:44
Staram się być bezstronny ale na litość boską ile jeszcze mam czytać stron Maher i jego 50% oraz problemy z kreskami?

Może załóż kolego osobny wątek lub znajdź podobny dla Twoich problemów?

Ponadto jest coś takiego jak edycja posta a nie walisz 3 i więcej po kolei.
Nie obraź się ale to już cyrk przypomina i co 2 strony piszesz to samo,nie wiem jak inni ale mi się cierpliwość kończy.

Może cofnij się o kilka stron i przeczytaj od czego się zaczęło, napisałem że kreski u mnie nie działają prawidłowo, od razu wystartował karoka że mam zrąbaną instalacje i tylko u mnie tak się dzieje i do tego jak zwykle wrzucił kilka nie związanych z tematem tekstów, gdy poprosiłem o parametry prawidłowego ustawienia kotła lub link to takiej prawidłowej pracy zmienił temat na zupełnie inny i zaczął mnie atakować.
Jednak po kilku stronach takich tekstów w końcu się dowiedziałem i to nie od karoki że te kreski jednak nie działają, nie można tak było od razu napisać lub jakby karoka nic nie pisał i mnie nie atakował to byłoby o kilka stron mniej i od innych bym się dowiedział że jednak to nie działa.
Po kilku stronach jednak okazało się że

keteimj
08-11-2014, 09:49
...........
Nie obraź się ale to już cyrk przypomina i co 2 strony piszesz to samo,nie wiem jak inni ale mi się cierpliwość kończy.

Mam nadzieję, że wreszcie się skończy. Bo jak pisałem kilkadziesiąt stron wstecz o tym to mnie usunąłeś:D

Przecież ten człowiek od roku nic nowego nie napisał

cichy777
08-11-2014, 09:53
Więc załóż siłownik na zawór 3D i do tego sterowanie od tem. wew.

Zawory 3D mam termostatyczne i siłownika na tym się nie założy. Jakby RBR pracował tak jak powinien piec pracować, nie musiałbym ustawiać dodatkowych cyklicznych prac pomp i temperatura w pomieszczeniu by się nie rozjeżdżała.
To jak sobie wyobrażałeś płynna regulację dostarczonej mocy? Jeżeli masz zawór termostatyczny , a nie masz termostatów na poszczególnych pętlach to pozostaje tylko tak skręcić przepływy, żeby było OK.
Cały czas czytam ten wątek i widzę że został całkowicie zawłaszczony na "ring" dla machera & novego versus karoka :-)
Ludzie dajcie już spokój. Wszyscy wiedzą że macher organicznie nienawidzi RBR, novy zaś najchętniej porąbałby eCoalę - i co z tego? poznaliśmy już ich opinie i dobrze. Zróbcie miejsce dla normalnej dyskusji. was jest dwóch , innych - mniej lub bardziej zadowolonych są(chyba) tysiące. Widząc takie potyczki nie odważą się odezwać.
Pozdrawiam

Delphion1
08-11-2014, 09:54
Mam nadzieję, że wreszcie się skończy. Bo jak pisałem kilkadziesiąt stron wstecz o tym to mnie usunąłeś:D

Przecież ten człowiek od roku nic nowego nie napisał
Roboty mam masę na innych wątkach ale postaram się kilka dni przypilnować i tego "żeby żyło się lepiej...";)
Proszę trzymać się tematu i już się nie odzywam.

kobra64
08-11-2014, 10:01
Fenix tutaj jest problem - Maher jest wielki miszcz projektant instalacji wieloobiegowych, co to ludziom zbędne pompy z instalacji wycina - a w swojej na 2 obiegi ma 3 mieszacze a i tak nie może albo nie potrafi nimi optymalnej temperatury zasilania podłóg ustawić i albo mu wychładza albo przegrzewa. Cuda. Maher. pompa się wcale nie musi wyłączyć kiedy się wszystkie obwody zamkną. Zabezpieczenie pompy przed pchaniem w całkiem zamkniętą instalację to się na rozdzielaczu załatwia. I wcale się nie zostawia dla tego zabezpieczenia któregoś obwodu stale otwartego - nie ma takiej konieczności. PS. DELPHION jak już wpadłeś to może by Ci się chciało co nieco wątek Ranking Kotłów Na Ekogroszek odsprzątać, bo już tylko qrwy i szczura tam brakuje.
Właśnie od rana to robię :)

fenix2
08-11-2014, 10:19
Zawory 3D mam termostatyczne i siłownika na tym się nie założy. Jakby RBR pracował tak jak powinien piec pracować, nie musiałbym ustawiać dodatkowych cyklicznych prac pomp i temperatura w pomieszczeniu by się nie rozjeżdżała.
....

Ja napisałem że kreski w RBR-eże nie działają, ale ty wszystkie uwagi bierzesz do siebie jako atak na twoją osobę - powinieneś już dawno się leczyć.
Kotłownie i ogrzewanie w domu przeliczałem i projektowałem sam i przy pomocy forum i jak brałem np. kartę katalogową zaworu 3D czy pompy wszystko się zgadzało ....


To nie steruj pompą od podłogówki od czujnika wew. tylko włącz na stałe-cyklicznie. A na 3D termostatycznym regulujesz żeby ci nie przegrzało.
Napisałeś, że sam zaprojektowałeś swoją instalację wiec miej pretensje do projektanta?
Nie wiem co ma RBR do przegrzewania pomieszczeń! Nie wnikam w kwestie sprawności pieca. Tylko chodzi o sterowanie ogrzewaniem!

zbigmaz01
08-11-2014, 11:00
Roboty mam masę na innych wątkach ale postaram się kilka dni przypilnować i tego "żeby żyło się lepiej...";)
Proszę trzymać się tematu i już się nie odzywam.Trzymam za słowo.

Maher
08-11-2014, 17:20
To nie steruj pompą od podłogówki od czujnika wew. tylko włącz na stałe-cyklicznie. A na 3D termostatycznym regulujesz żeby ci nie przegrzało.
Napisałeś, że sam zaprojektowałeś swoją instalację wiec miej pretensje do projektanta?
Nie wiem co ma RBR do przegrzewania pomieszczeń! Nie wnikam w kwestie sprawności pieca. Tylko chodzi o sterowanie ogrzewaniem!

Widziałeś wykresy temperatury w moich pomieszczeniach (zeszła cała zima 22C +/- 0,3C , teraz dokładnie tak samo wygląda), według mnie instalacja jest idealnie i tak chciałem mieć. Jedyny problem to kwestia 15-20% większego spalania przy pracy powyżej 50% mocy nominalnej lub mniejsze spalanie i regulacja co kilka dni czasu pracy cyklicznej pomp w zależności od temperatury zewnętrznej (tego właśnie nie brałem pod uwagę bo liczyłem ze pierwsze rozwiązanie będzie działać prawidłowo i nie będzie powodować większego ale jeszcze niższe spalanie).

krzy27
08-11-2014, 18:33
Jedyny problem to kwestia 15-20% większego spalania przy pracy powyżej 50% mocy nominalnej

Tak się zaczynam zastanawiać czy Ty wiesz ile Twojego węgla potrzebujesz spalić w godzinie na każdy 1kW mocy? Nawet dla ułatwienia przyjmij 100% sprawność. Wiem że może wydać się Tobie czy większości dziwne ale gdyby nie rozmowa z jedną osobą to bym nawet Cię o to nie pytał. Osoba dziwiła się że pewien producent podaje spalanie na poszczególnych mocach. Np dla najmniejszej mocy było coś 0.8kg/h dla nominalnej 2.8kg/h. I w pewnym momencie argumentacja że mimo że wyższa sprawność na mocy nominalnej to dla niego i tak 2kg więcej paliwa idzie.
Więc zagadka dla Ciebie ;)

Maher
09-11-2014, 01:48
Tak się zaczynam zastanawiać czy Ty wiesz ile Twojego węgla potrzebujesz spalić w godzinie na każdy 1kW mocy? Nawet dla ułatwienia przyjmij 100% sprawność. Wiem że może wydać się Tobie czy większości dziwne ale gdyby nie rozmowa z jedną osobą to bym nawet Cię o to nie pytał. Osoba dziwiła się że pewien producent podaje spalanie na poszczególnych mocach. Np dla najmniejszej mocy było coś 0.8kg/h dla nominalnej 2.8kg/h. I w pewnym momencie argumentacja że mimo że wyższa sprawność na mocy nominalnej to dla niego i tak 2kg więcej paliwa idzie.
Więc zagadka dla Ciebie ;)

Myślisz że nie potrafię zamienić kg węgla o kaloryczności np. 28.200kJ na kWh i następnie przeliczyć to na 1kW, nawet jakbym nie poradził sobie z liczeniem to w statystykach mam to przeliczone i podane jak na tacy, nawet i tego nie muszę liczyć tylko wystarczy przynajmniej w moim wypadku jeden dzień grzać podłogówkę mocą nominalną, a drugi najmniejszą mocą i rozłożyć to w czasie ( oczywiście dla dokładniejszego wyniku można grzać po kilka dni i na przemian z różnymi kombinacjami) i odczytać wyniki z statystyk i je porównać co zrobiłem i właśnie w RBR-eże nie opłaca się ogrzewać powyżej 50% mocy nominalnej i nawet nie jest potrzebny ciepłomierz aby to udowodnić .

Z przeliczenia wczorajszego spalania:
4,9kg węgla x 28,200kJ x 65% sprawności / 3600 sekund = 24,95 kWh /24h = 1,04 kW średnia moc kotła
Z statystyk średnia moc kotła 1 kW

zbigmaz01
09-11-2014, 07:21
Podejrzewam że twoje wyliczenia zostały podparte dodatkowymi wydatkami typu badania grochu, badania kotła czy instalacja mierników na wyjściu i powrotu do kotła. Wtedy można by je brać pod uwagę, inaczej to nic nie wart.
Magia słowa pisanego?
Zmiana parametru sprawności który chyba przyjąłeś ze str. ES (Wszystkie prezentowane dane są wyliczone, przybliżone i mogą różnić się od rzeczywistych. Przyjęta sprawność kotła dla trybu Lato: 45%, dla trybu Zima: 65%) i wartość kaloryczności zmienia wynik końcowy o zbyt dużą wartość aby się nią sugerować. Zmieniając tylko jedną wartość już wychodzą takie klocki które mogą doprowadzić do zawrotu głowy. A może twoje wyliczenia są robione pod tym kątem aby udowodnić twoją prawdę?
Jak długo kocioł u ciebie pracował w tym cyklu mieszanym bo chyba tylko tak mógł? Jak długo pracował na max a jak długo na min. że średnia ci wyszła 65%? Cym zrobiłeś pomiary?

krzy27
09-11-2014, 08:47
Myślisz że nie potrafię ...

Już coraz bardziej tak myślę. W statystykach liczy po sprawności 65%, które podałeś. Moje pytanie brzmiało ile potrzebujesz spalić przez godzinę węgla na każdy 1kW mocy kotła? Pytam Cię specjalnie o wyliczenia ze 100% sprawnością gdyż wynik taki jest magiczny. Nie przeskoczysz go żadnym piecem bo 100% to wartość czysto teoretyczna. Każdy piec ma mniejszą sprawność więc spali więcej. Sprawność 65% to blisko połowy. Stąd moje przypuszczenie że nie umiesz liczyć. Więc wybroń się. Liczba z kg na końcu. Trzy miejsca znaczące.

Piotrek42
09-11-2014, 10:30
djhiq

Piękna instalacja, taka jak lubię, za wzór stawiałem instalację Zyzolka, ale Twoja również jest niczego sobie :) zawsze powtarzałem że spalić można wszystko i ''jakoś'', ale sztuką jest taka dystrybucja ciepła żeby to ciepło, trafiało tam gdzie dokłanie chcemy..2 sprawa..znudzi Ci się kocioł na eko odpinasz i dajesz dowolne zródło ciepła bez większych przeróbek w instalacji, osobiście uważam instalację na jednej pompce za anachronizm i nie wykorzystanie możliwości dzisiejszych kotłów i sterowników.Ale takie jest moje zdanie...

Maher
09-11-2014, 10:38
Podejrzewam że twoje wyliczenia zostały podparte dodatkowymi wydatkami typu badania grochu, badania kotła czy instalacja mierników na wyjściu i powrotu do kotła. Wtedy można by je brać pod uwagę, inaczej to nic nie wart.
Magia słowa pisanego?
Zmiana parametru sprawności który chyba przyjąłeś ze str. ES (Wszystkie prezentowane dane są wyliczone, przybliżone i mogą różnić się od rzeczywistych. Przyjęta sprawność kotła dla trybu Lato: 45%, dla trybu Zima: 65%) i wartość kaloryczności zmienia wynik końcowy o zbyt dużą wartość aby się nią sugerować. Zmieniając tylko jedną wartość już wychodzą takie klocki które mogą doprowadzić do zawrotu głowy. A może twoje wyliczenia są robione pod tym kątem aby udowodnić twoją prawdę?
Jak długo kocioł u ciebie pracował w tym cyklu mieszanym bo chyba tylko tak mógł? Jak długo pracował na max a jak długo na min. że średnia ci wyszła 65%? Cym zrobiłeś pomiary?

Nie wiem do czego zmierzasz, ale specjalnie sprawność wziąłem 65% aby porównać to z wynikiem ze statystyk i różnica jest na drugim miejscu po przecinku. W tym doświadczeniu nawet nie trzeba brać pod uwagę sprawności pieca, bo wystarczy porównać ilości spalonego węgla dla poszczególnych mocy, wiadomo oczywiście że jak palę z mniejszą mocą to i ciepło dostarczane do ogrzania jest mniejsze i trzeba taką mocą grzać odpowiednio długo niż przez krótszy czas mocą nominalną, Tak jak pisałem mam 100% podłogówki i tu nie ma znaczenia czy dostarczę dużą moc w ciągu kilku godzin czy będę grzał cały dzień małą mocą (podobnie jak bym miał bufor podłogówka jest w stanie zmagazynować tą energie).


Już coraz bardziej tak myślę. W statystykach liczy po sprawności 65%, które podałeś. Moje pytanie brzmiało ile potrzebujesz spalić przez godzinę węgla na każdy 1kW mocy kotła? Pytam Cię specjalnie o wyliczenia ze 100% sprawnością gdyż wynik taki jest magiczny. Nie przeskoczysz go żadnym piecem bo 100% to wartość czysto teoretyczna. Każdy piec ma mniejszą sprawność więc spali więcej. Sprawność 65% to blisko połowy. Stąd moje przypuszczenie że nie umiesz liczyć. Więc wybroń się. Liczba z kg na końcu. Trzy miejsca znaczące.

Przy wyliczeniu po prostu odwracamy to co wcześniejszej wyliczyłem, oczywiście dla ciebie nie musimy uwzględniać sprawności:
28,200kJ / 3600 sekund = 7,83 kW /kg i dalej bierzemy moc z jaką palimy czyli chcesz
1kw / 7,83 kW = 0,13 kg węgla
ZADOWOLONY?

krzy27
09-11-2014, 11:09
Nie wiem do czego zmierzasz, ale specjalnie sprawność wziąłem 65% aby porównać to z wynikiem ze statystyk i różnica jest na drugim miejscu po przecinku. W tym doświadczeniu nawet nie trzeba brać pod uwagę sprawności pieca, bo wystarczy porównać ilości spalonego węgla dla poszczególnych mocy, wiadomo oczywiście że jak palę z mniejszą mocą to i ciepło dostarczane do ogrzania jest mniejsze i trzeba taką mocą grzać odpowiednio długo niż przez krótszy czas mocą nominalną, Tak jak pisałem mam 100% podłogówki i tu nie ma znaczenia czy dostarczę dużą moc w ciągu kilku godzin czy będę grzał cały dzień małą mocą (podobnie jak bym miał bufor podłogówka jest w stanie zmagazynować tą energie).



Przy wyliczeniu po prostu odwracamy to co wcześniejszej wyliczyłem, oczywiście dla ciebie nie musimy uwzględniać sprawności:
28,200kJ / 3600 sekund = 7,83 kW /kg i dalej bierzemy moc z jaką palimy czyli chcesz
1kw / 7,83 kW = 0,13 kg węgla
ZADOWOLONY?
Zadowolony.
Napisz mi jeszcze czy Ty przyrównujesz ilość spalanego węgla do opisów w ustawieniach 8kW, 12kW, 16kW itd. ? I czy na tej podstawie wychodzi Ci ta sprawność?

Maher
09-11-2014, 11:24
Zadowolony.
Napisz mi jeszcze czy Ty przyrównujesz ilość spalanego węgla do opisów w ustawieniach 8kW, 12kW, 16kW itd. ? I czy na tej podstawie wychodzi Ci ta sprawność?

Nie porównuje bo wartości są czysto teoretyczne aby rozróżnić kilka trybów pracy, raczej powinno się zamiast 8kW, 12kW, 16kW znaleźć w opisie podawanie 5sek.7sek itd. , ja po prostu porównywałem palenie z małą mocą i większą, szkoda tylko że na wykresach nie ma zaznaczonego podawania i trzeba było sobie zapisywać ilości minut pracy podajnika i na tej podstawie można było policzyć z jaką mocą pracował palnik.

krzy27
09-11-2014, 13:16
Nie porównuje bo wartości są czysto teoretyczne aby rozróżnić kilka trybów pracy, raczej powinno się zamiast 8kW, 12kW, 16kW znaleźć w opisie podawanie 5sek.7sek itd. ,

I to się zgadza.


ja po prostu porównywałem palenie z małą mocą i większą, szkoda tylko że na wykresach nie ma zaznaczonego podawania i trzeba było sobie zapisywać ilości minut pracy podajnika i na tej podstawie można było policzyć z jaką mocą pracował palnik.

Tylko w jaki sposób porównujesz? Jak dla mnie umiesz liczyć i na dobrą sprawę jakbyś zamontował ciepłomierz i porównał ilość energii dostarczonej instalacji do energii wrzuconej w postaci węgla to owszem niezłe by było porównanie. A tak to jak?

Maher
09-11-2014, 14:38
Tylko w jaki sposób porównujesz? Jak dla mnie umiesz liczyć i na dobrą sprawę jakbyś zamontował ciepłomierz i porównał ilość energii dostarczonej instalacji do energii wrzuconej w postaci węgla to owszem niezłe by było porównanie. A tak to jak?

Ja nie chcę liczyć sprawności pieca i jakości węgla tylko porównać pracę RBR-a na dwóch różnych mocach i do tego nie potrzebny mi jest ciepłomierz, a jak wcześniej liczyłem błąd pomiaru w porównaniu do statystyk jest na drugim miejscu po przecinku co nie ma znaczenia przy porównaniu bo błędem tak samo obarczone są obydwa pomiary. Rzeczywiści jakbym kupił ciepłomierz bez problemu mógłbym obliczyć rzeczywistą sprawność RBR-a, ale nie o to mi chodziło tylko o porównanie jakie juże straty kominowe ma RBR przy pracy w granicach mocy nominalnej.

timon120777
09-11-2014, 15:26
djhiq

Piękna instalacja, taka jak lubię, za wzór stawiałem instalację Zyzolka, ale Twoja również jest niczego sobie :) zawsze powtarzałem że spalić można wszystko i ''jakoś'', ale sztuką jest taka dystrybucja ciepła żeby to ciepło, trafiało tam gdzie dokłanie chcemy..2 sprawa..znudzi Ci się kocioł na eko odpinasz i dajesz dowolne zródło ciepła bez większych przeróbek w instalacji, osobiście uważam instalację na jednej pompce za anachronizm i nie wykorzystanie możliwości dzisiejszych kotłów i sterowników.Ale takie jest moje zdanie...

Piotr
tylko taką instalację to jeszcze trzeba umieć zrobić
czasem "insztalator" nie potrafi prostego układu poprawnie wykonać (widziałem taki przypadek ostatnio gdzie na zmianę pompy wyciągały sobie wodę z obiegów i albo za zimno w CWU albo podłoga parzyła)
potem użytkownik zrzuca winę na opał lub kocioł albo złe nastawy a okazuje się że to spec od instalacji lub jej projektant dał ciała

krzy27
09-11-2014, 17:41
Ja nie chcę liczyć sprawności pieca i jakości węgla tylko porównać pracę RBR-a na dwóch różnych mocach i do tego nie potrzebny mi jest ciepłomierz, a jak wcześniej liczyłem błąd pomiaru w porównaniu do statystyk jest na drugim miejscu po przecinku co nie ma znaczenia przy porównaniu bo błędem tak samo obarczone są obydwa pomiary. Rzeczywiści jakbym kupił ciepłomierz bez problemu mógłbym obliczyć rzeczywistą sprawność RBR-a, ale nie o to mi chodziło tylko o porównanie jakie juże straty kominowe ma RBR przy pracy w granicach mocy nominalnej.

Jak tą stratę kominową liczysz? Wiem że można ją wyznaczyć znając temperaturę i nadmiar tlenu opierając się o dane statystyczne. Masz jakiś analizator, sonde lambda?
Jeśli liczysz po samej różnicy temperatur to weź chociaż pod uwagę że skala Kelvina jest bardziej adekwatna do ciepła - zero jest zerem absolutnym. Może tu leży błąd w Twoim toku myślenia i obliczania.

Maher
09-11-2014, 18:52
Jak tą stratę kominową liczysz? Wiem że można ją wyznaczyć znając temperaturę i nadmiar tlenu opierając się o dane statystyczne. Masz jakiś analizator, sonde lambda?
Jeśli liczysz po samej różnicy temperatur to weź chociaż pod uwagę że skala Kelvina jest bardziej adekwatna do ciepła - zero jest zerem absolutnym. Może tu leży błąd w Twoim toku myślenia i obliczania.

Ja nie potrzebuje takich dokładnych wyliczeń, zakładałem że RBR ma najwyższą sprawność przy mocy nominalnej i im mniejsza moc tym sprawność jest gorsza, a tu po kilku porównaniach wychodzi że mniej spala na niższej mocy i przez to aby ograniczyć chwilowy duży pobór energii przez dom muszę włączać cyklicznie pompy.

krzy27
09-11-2014, 18:58
Ja nie potrzebuje takich dokładnych wyliczeń, zakładałem że RBR ma najwyższą sprawność przy mocy nominalnej i im mniejsza moc tym sprawność jest gorsza, a tu po kilku porównaniach wychodzi że mniej spala na niższej mocy i przez to aby ograniczyć chwilowy duży pobór energii przez dom muszę włączać cyklicznie pompy.

Ale właśnie przez to pytałem Cię ile spala na każdy kilowat mocy w godzinie. To normalne że przy niższym zapotrzebowaniu mniej spalisz.

Maher
09-11-2014, 19:12
Ale właśnie przez to pytałem Cię ile spala na każdy kilowat mocy w godzinie. To normalne że przy niższym zapotrzebowaniu mniej spalisz.

Ale mając podłogówkę mam możliwość grzania z pełną mocą przez ok. 2 godziny na dobę i dalej trzymać piec w podtrzymaniu co mi bardziej odpowiadało lub grzać ze średnią mocą 1kW przez całą dobę. Spalanie powinno być takie same, a nawet mniejsze przy pracy z mocą nominalną, a tu po kilku porównaniach wychodzi że jest odwrotnie. Po to niektórzy zakładają bufory aby wykorzystać najwyższą sprawność pieca przy pracy z mocą nominalną.

krzy27
09-11-2014, 19:41
Z akumulacją w podłogówce nie jest tak jak z akumulacją w buforze. Zresztą by wykorzystać zalety bufora potrzebowałbyś automatycznej zapalarki inaczej bufor możesz traktować jedynie jak sprzęgło. W podtrzymaniu spalasz min 2kg węgla na dobę więc przy zużyciu przy mocy nominalnej w dwie godziny 0,13x12kwx2h=3,12kg to spora strata. Nie sądzisz?

Andrzej_M_
09-11-2014, 19:54
Z akumulacją w podłogówce nie jest tak jak z akumulacją w buforze. ,,,,

Tutaj bardziej odpowiednie były by słowa szybkość przenikania ciepła z medium pośredniczącego jakim jest woda .

Maher
09-11-2014, 19:56
Z akumulacją w podłogówce nie jest tak jak z akumulacją w buforze. Zresztą by wykorzystać zalety bufora potrzebowałbyś automatycznej zapalarki inaczej bufor możesz traktować jedynie jak sprzęgło. W podtrzymaniu spalasz min 2kg węgla na dobę więc przy zużyciu przy mocy nominalnej w dwie godziny 0,13x12kwx2h=3,12kg to spora strata. Nie sądzisz?

Ja w lecie razem z CWU średnią miałem ok. 2kG czyli na samo podtrzymanie powinienem stracić 1,5kg węgla / 24h czyli 0,06kg na godzinę + tak jak wyliczyłeś 3,12kg czyli razem odejmując ok. 3 godzin podtrzymania wychodzi 4,38kg przy paleniu z mocą nominalną. Jeżeli rozłożę te grzanie na 24h to nie mam podtrzymania bo palę całą dobę czyli jestem 1,5kg do przodu, ale palenie z mniejszą mocą to palenie z mniejszą sprawnością czyli powinno wyrównać te straty. Jeżeli by tak nie było to czemu nie kupić RBR-a 23kW i można zyskać jeszcze więcej.

krzy27
09-11-2014, 20:08
No więc właśnie sam udowodniłeś wyższość pieca dobrze dobranego od przewymiarowanego. Na zapas to nawet cukru nie opłaca się kupować ;)

Maher
09-11-2014, 20:32
No więc właśnie sam udowodniłeś wyższość pieca dobrze dobranego od przewymiarowanego. Na zapas to nawet cukru nie opłaca się kupować ;)

Raczej odwrotnie i prędzej patrzeć na zakres modulacyjny palnika. Paląc w lecie bardzo kalorycznym węglem z małą ilością popiołu musiałem zmniejszyć czasy podtrzymania bo co chwilę wygasał czyli na lato i okresy przejściowe potrzebny jest jak najmniejszy palnik aby utrzymywał małą ilość żaru lub palić mniej kalorycznym węgle z większą ilością popiołu, natomiast w zimie ten sam palnik powinien móc spalić tyle paliwa aby nie brakło mocy do ogrzania. Następnym aspektem przy wyborze pieca powinien być wymiennik który odbierze jak najwięcej ciepła czyli jak największy aby przy mocy nominalnej nie było strat kominowych, a przy paleniu z mocą minimalną nie wykraplał się kondensat który zniszczy komin (nie dotyczy to nowych systemowych ceramicznych kominów). Biorąc to co wyliczyłem wcześniej wynika że lepszym rozwiązaniem do mojego domu byłby jednak RBR-17kW bo palniki są takie same, wymiennik jest większy, a skropliny mi nie przeszkadzają, a już najlepszym rozwiązaniem byłby piec z mniejszym palnikiem (mniejszą gardzielą) jak nowe modele Skam-P. To odnośnie dobrania pod względem sprawności, zostają jeszcze kwestie czyszczenia o codziennej obsługi. Mając RBR-11/12kW widzę że czyszczenie nie jest bardzo uciążliwe, ale wcześniej mając śmieciucha z pionowymi kanałami spalinowymi było mniej czyszczenia i można było to robić rzadziej (popiół spadał sam po kanałach pionowych do popielnika, a tu zalega na poziomych półkach).

krzy27
09-11-2014, 20:52
Nie wiem czy wiesz ale palę na modyfikowanej dyszy od minertu. Zacząłem ją używać na groszku z wesołej i coś mi nie grała. Zakleiłem część otworów i było zdecydowanie lepiej. Fajny byłby finał że zmodyfikowałem zmodyfikowaną dyszę. Niestety kupiłem miał z piasta i była męczarnia w tym sezonie wykruszyłem silikon z otworów i wszystko gra. Nauczyło mnie to że jednak innego spojrzenia.

Maher
09-11-2014, 21:22
Nie wiem czy wiesz ale palę na modyfikowanej dyszy od minertu. Zacząłem ją używać na groszku z wesołej i coś mi nie grała. Zakleiłem część otworów i było zdecydowanie lepiej. Fajny byłby finał że zmodyfikowałem zmodyfikowaną dyszę. Niestety kupiłem miał z piasta i była męczarnia w tym sezonie wykruszyłem silikon z otworów i wszystko gra. Nauczyło mnie to że jednak innego spojrzenia.

Dzięki tobie i twoim przeliczeniom też uświadomiłem sobie że palenie z mniejszą mocą jest bardziej ekonomiczne, ale dzięki temu wiem że tak jak pisałem wcześniej lepszym rozwiązaniem było kupienie RBR-a 17kW (te same palniki i większy wymiennik), Pieca nie planuje zmieniać, pomyśle jak przeprogramować sterowanie w ecoalu aby dostosować się do nowych wyliczeń i aby sam sterownik w zależności od temperatury zewnętrznej regulował zwiększony odbiór ciepła w domu. Na lato trzeba będzie kupić gorszy opał lub może nałożyć jakąś nakładkę na palnik aby zmniejszyła palenisko, może ekoenergia coś wymyśli aby nadążyć nad mniejszym zapotrzebowaniem na energie w nowych domach (w Kosterzewie kolega ma nakładki na palnik w zależności jakim paliwem pali). Odnośnie sterownika może wyjdzie jakieś nowsze oprogramowanie na wzór tego w ecoalu robionego dla Defro z automatycznym paleniem grupowym.

djhiq
09-11-2014, 23:06
djhiq

Piękna instalacja, taka jak lubię, za wzór stawiałem instalację Zyzolka, ale Twoja również jest niczego sobie :) zawsze powtarzałem że spalić można wszystko i ''jakoś'', ale sztuką jest taka dystrybucja ciepła żeby to ciepło, trafiało tam gdzie dokłanie chcemy..2 sprawa..znudzi Ci się kocioł na eko odpinasz i dajesz dowolne zródło ciepła bez większych przeróbek w instalacji, osobiście uważam instalację na jednej pompce za anachronizm i nie wykorzystanie możliwości dzisiejszych kotłów i sterowników.Ale takie jest moje zdanie...

Nie piszcie tutaj takich rzeczy!!! Novy oszaleje ze złości :) Co do kolegi Zyzolka to jego instalacji nigdy nie przyuważyłem ale widziałem jego chatę i wiem ze bardzo mi się podoba. Ale kasy to tam władował że hoho

TwojPan
10-11-2014, 08:15
Nie piszcie tutaj takich rzeczy!!! Novy oszaleje ze złości :)

W ubiegłym sezonie stękałeś inaczej,jak przy 17deg wewnątrz,10deg na zewn.,spalałeś 20kg opału.Poczekamy,aż zagrzejesz wnętrza tą piękną instalacją ,tak do 22deg.
Ja wiem jedno.Taka instalacja do kotła CO,to nieporozumienie.Ale o tym przekonasz się niebawem.Tylko ja,tym razem nie wezmę udziału w pomocy ,obniżenia spalania.Może Piotrek42,on jest w tym dobry :)Szkoda,że wtedy nie pomógł ci,w ustawieniu tej,jakże cudnej instalacji.

Pozdrawiam.

mpepe
10-11-2014, 08:46
Witam,
Panowie przegnił mi pojemnik na popiół, po 1 sezonie wyleciała dziura wielkości kilku cm miałem zamówić drugi u producenta ale widzę, że jeżeli nie wytrzymał dłużej niż sezon to będę musiał coś dorobić na własną rękę z lepszej stali. Wam też tak gniją?

Maher
10-11-2014, 09:07
Witam,
Panowie przegnił mi pojemnik na popiół, po 1 sezonie wyleciała dziura wielkości kilku cm miałem zamówić drugi u producenta ale widzę, że jeżeli nie wytrzymał dłużej niż sezon to będę musiał coś dorobić na własną rękę z lepszej stali. Wam też tak gniją?

Może był od początku jakiś wadliwy, RBR jest kotłem dolnego spalania i spaliny idą w dół poprzez popielnik do tylnej półki i w popielniku zawsze panuje wysoka temperatura i ciężko aby zgnił nawet jakbyś palił mokrym opałem. Na piec jest 5 lat gwarancji na blachy i powinieneś dostać nowy, nie dzwoniłeś do sprzedawcy/producenta?

TwojPan
10-11-2014, 09:09
...osobiście uważam instalację na jednej pompce za anachronizm...

I owszem.Dlatego z archaicznym urządzeniem ,typu kocioł CO,tworzą najlepszy duet :)

kobra64
10-11-2014, 09:20
Witam,
Panowie przegnił mi pojemnik na popiół, po 1 sezonie wyleciała dziura wielkości kilku cm miałem zamówić drugi u producenta ale widzę, że jeżeli nie wytrzymał dłużej niż sezon to będę musiał coś dorobić na własną rękę z lepszej stali. Wam też tak gniją? Najczęściej przyczyną takich awarii jest nie wilgoć, tylko żar. Nie zdarzało Ci się przypadkiem że palnik przerzucał żar do popielnika?

krzy27
10-11-2014, 09:36
Dzięki tobie i twoim przeliczeniom

Sam przecież liczyłeś ja Cię tylko zmusiłem. ;)


Pieca nie planuje zmieniać

I mądra decyzja chociaż czuje że wymuszona aspektem ekonomicznym. Miałem wcześniej pisać jeszcze o kominie. A dokładnie że tak jak ja masz wiedzę marketingową o nim że jest lepszy. Ceramika potrafi szybciej pęknąć niż metal a pęknięcie to kolejna droga dla kondensatu. Co później - nie wiem. Może się od Ciebie dowiem za jakiś czas - oby nie.


może nałożyć jakąś nakładkę na palnik aby zmniejszyła palenisko, może ekoenergia coś wymyśli aby nadążyć nad mniejszym zapotrzebowaniem na energie w nowych domach (w Kosterzewie kolega ma nakładki na palnik w zależności jakim paliwem pali). Odnośnie sterownika może wyjdzie jakieś nowsze oprogramowanie na wzór tego w ecoalu robionego dla Defro z automatycznym paleniem grupowym.

Coś w tym jest. Jednak wymiana dyszy średnio mi się widzi. Za dużo babraniny. Silikon w otworach zbyt łatwo się wykrusza.

timon120777
10-11-2014, 09:54
Ja nie potrzebuje takich dokładnych wyliczeń, zakładałem że RBR ma najwyższą sprawność przy mocy nominalnej i im mniejsza moc tym sprawność jest gorsza, a tu po kilku porównaniach wychodzi że mniej spala na niższej mocy i przez to aby ograniczyć chwilowy duży pobór energii przez dom muszę włączać cyklicznie pompy.

dobrze zakładałeś i tak jest
tak jest z każdym kotłem na paliwo stałe
zapomniałeś jednak o bardzo ważnym czynniku
zapotrzebowanie na to ciepło
żeby to co kocioł wyprodukuje odzyskać to musisz mieć straty na poziomie tej ilosci ciepła wytworzonego
jak są one mniejsze to kocioł się odstawia sprawność leci na łeb a ciepło ucieka wszystkimi możliwymi drogami
jednym słowem generowane są straty
tym większe im większa jest różnica pomiędzy potrzebami a produkcją. dlatego ludzie zakładają bufory aby tą nadprodukcję zakumulować na potem
ty ją zwyczajnie puszczasz z dymem
dlatego powinieneś inaczej sterować instalacją i kociołkeim tak aby instalacja dawała na dom tylko tyle ciepła ile potrzeba i produkować go również tyle ile trzeba.
powinieneś dać na podłogę niższą temperaturę a nie bawić się w pompy cykliczne co sprawia że kocioł zalewasz zimną wodą i powinieneś przejść na pracę dwustanową a nie bawić się w grupowe bo nawet na mocy 8KW masz za dużo ciepła do potrzeb.
u mnie tak na oko to obecnie kociołek potrzebuje poniżej 3KW by zagrzać dom a nie jest to termos

djhiq
10-11-2014, 10:05
W ubiegłym sezonie stękałeś inaczej,jak przy 17deg wewnątrz,10deg na zewn.,spalałeś 20kg opału.Poczekamy,aż zagrzejesz wnętrza tą piękną instalacją ,tak do 22deg.
Ja wiem jedno.Taka instalacja do kotła CO,to nieporozumienie.Ale o tym przekonasz się niebawem.Tylko ja,tym razem nie wezmę udziału w pomocy ,obniżenia spalania.Może Piotrek42,on jest w tym dobry :)Szkoda,że wtedy nie pomógł ci,w ustawieniu tej,jakże cudnej instalacji.

Pozdrawiam.

Novy nie przesadzaj z tą pomocą co. Pomagałeś bo miałeś takie widzi mi się - ja cię o pomoc nie prosiłem. Co do tej twojej pomocy to kwetstia tego ze nic nie wiedziałem jeszcze wtedy o paleniu itd. Teraz już nieco wiem i to co wyedy zrobiłeś to tak naprawdę pokazałeś jedynie że jak pracuje piec z większą mocą to jego sprawność rośnie - nic więcej. Ogólnie co do ogrzewania mojego domu to się nie martw. Myślisz że jedna pompka spowoduje u mnie mniejsze spalanie. Ciekaw jestem jak byś ty chciał to zasterować i jakiej pompy użyć. Nie wiem czy zapominałeś ale u mnie jest ok 1,3 km rury w podłodze. Tak jak jest jest dobrze i rozumiem jak ma działać ten układ. Zamieszkam się przekonam ale robiłęm testy jak temperatura spadała i bez problemu się wszystko łądnie nagrzewa. Pamiętaj że u mnie jest nowa buda w której siedzie jeszcze dużo wiolgoci. Docieplenie mam jeszcze w fazie powstawania. Pozyjemy zobaczymy. Nie liczę na spalanie 10kg węgla w mrozy -10*C bo to w takim dużym domu było by niedorzeczne. Sterownik mam udostępniony więc jak przyjdzie zima a ja zacznę normalnie palić to sobie może luknąć co i jak i ile tego schodzi. Tyle w temacie i myślę że możesz skończyć kwestie negowania mojej instalacji bo ci takiego prawa nie udzieliłem. Jak widać co niektórzy co się znają widzą że jest ona zrobiona dobrze i dobrze przemyślana. Wszędzie mam tak ciepło jak chcę - nie przegrzewa mi nic itd. Pozdrawiam

ŁB

Maher
10-11-2014, 10:44
dobrze zakładałeś i tak jest
tak jest z każdym kotłem na paliwo stałe
zapomniałeś jednak o bardzo ważnym czynniku
zapotrzebowanie na to ciepło
żeby to co kocioł wyprodukuje odzyskać to musisz mieć straty na poziomie tej ilosci ciepła wytworzonego
jak są one mniejsze to kocioł się odstawia sprawność leci na łeb a ciepło ucieka wszystkimi możliwymi drogami
jednym słowem generowane są straty
tym większe im większa jest różnica pomiędzy potrzebami a produkcją. dlatego ludzie zakładają bufory aby tą nadprodukcję zakumulować na potem
ty ją zwyczajnie puszczasz z dymem
dlatego powinieneś inaczej sterować instalacją i kociołkeim tak aby instalacja dawała na dom tylko tyle ciepła ile potrzeba i produkować go również tyle ile trzeba.
powinieneś dać na podłogę niższą temperaturę a nie bawić się w pompy cykliczne co sprawia że kocioł zalewasz zimną wodą i powinieneś przejść na pracę dwustanową a nie bawić się w grupowe bo nawet na mocy 8KW masz za dużo ciepła do potrzeb.
u mnie tak na oko to obecnie kociołek potrzebuje poniżej 3KW by zagrzać dom a nie jest to termos

Teraz mam włączone pompy cyklicznie i przy takich temperaturach zewnętrznych piec już nie wchodzi w podtrzymanie i energia się nie marnuje, tak samo piec nie jest zalewany zimną wodą bo przy cyklicznej pracy powrót z instalacji jest już ciepły, dodatkowo mam 4D który też częściowo to wspomaga. U mnie średnia moc kotła waha się w granicach 1,1kW (odczyt z wczoraj) czyli potrzebuje na CWU + CO około 26,4kWh dziennie energii (5,2kg/24h koszt 4,5zł ) czyli kilowat dostarczonej energii do domu to 0,17zł.

bobasxx
10-11-2014, 11:46
Teraz mam włączone pompy cyklicznie i przy takich temperaturach zewnętrznych piec już nie wchodzi w podtrzymanie i energia się nie marnuje, tak samo piec nie jest zalewany zimną wodą bo przy cyklicznej pracy powrót z instalacji jest już ciepły, dodatkowo mam 4D który też częściowo to wspomaga. U mnie średnia moc kotła waha się w granicach 1,1kW (odczyt z wczoraj) czyli potrzebuje na CWU + CO około 26,4kWh dziennie energii (5,2kg/24h koszt 4,5zł ) czyli kilowat dostarczonej energii do domu to 0,17zł.

No jak nie jak tak ? ostatniej doby 12 razy był w podtrzymaniu.
To że nie odpala podtrzymania, nie oznacza że nie przechodzi w podtrzymanie.

TwojPan
10-11-2014, 12:52
Kilka słów na koniec.

Novy nie przesadzaj z tą pomocą co. Pomagałeś bo miałeś takie widzi mi się - ja cię o pomoc nie prosiłem. Co do tej twojej pomocy to kwetstia tego ze nic nie wiedziałem jeszcze wtedy o paleniu itd.
Było nieco inaczej.Dlatego,nie pomagam już na forach.Najpierw prośba o pomoc,potem jak na załączonym obrazku.



Teraz już nieco wiem i to co wyedy zrobiłeś to tak naprawdę pokazałeś jedynie że jak pracuje piec z większą mocą to jego sprawność rośnie - nic więcej.
Pokazałem ,przede wszystkim,że taka jak w Twoim wypadku,częsta destabilizacja układu CO (zimnym powrotem,zał/wył pomp itd.),wymaga trochę "innego" myślenia,jeśli chodzi o prowadzenie kotła na paliwo stałe.On sam nie moduluje swą mocą....a Twój ster,tez tego nie potrafi.Pogadamy,przy -20deg na zewnątrz.


Myślisz że jedna pompka spowoduje u mnie mniejsze spalanie. Ciekaw jestem jak byś ty chciał to zasterować i jakiej pompy użyć. Nie wiem czy zapominałeś ale u mnie jest ok 1,3 km rury w podłodze..
Układy niskotemperaturowe np.z PC,korzystają z jednej pompy.Podłogówka kilometrami się tam ciągnie.A tam, walka,toczy się o każdy stopień ciepła :)Pomyśl zatem.


Pożyjemy zobaczymy. Sterownik mam udostępniony więc jak przyjdzie zima a ja zacznę normalnie palić to sobie może luknąć co i ...

Szkoda czasu.Widziałem jak to wyglądało u Ciebie.

Jak widać co niektórzy co się znają widzą że jest ona zrobiona dobrze i dobrze przemyślana.
Hmm,tylko dlaczego oni nie mają 6 pomp?
A,i nie oni zapłacą za Twój opał :)


Wszędzie mam tak ciepło jak chcę - nie przegrzewa mi nic itd.
Ja też.Ale nie potrzeba armaty,by zabić komara.W moim wypadku wystarczą zwykłe zawory i głowice termostatyczne.

Bez odbioru.

timon120777
10-11-2014, 13:08
Teraz mam włączone pompy cyklicznie i przy takich temperaturach zewnętrznych piec już nie wchodzi w podtrzymanie i energia się nie marnuje, tak samo piec nie jest zalewany zimną wodą bo przy cyklicznej pracy powrót z instalacji jest już ciepły, dodatkowo mam 4D który też częściowo to wspomaga. U mnie średnia moc kotła waha się w granicach 1,1kW (odczyt z wczoraj) czyli potrzebuje na CWU + CO około 26,4kWh dziennie energii (5,2kg/24h koszt 4,5zł ) czyli kilowat dostarczonej energii do domu to 0,17zł.

widzisz mój drogi Twój wykres mówi zupełnie coś innego
skoro dodatkowo masz zawór to ustaw go tak aby w domu było tyle stopni ciepła ile chcesz przy pracy ciągłej pompy od podłogówki a nie przy cyklicznej. obniż temperaturę wody w podłogach do powiedzmy 25stC i poczekaj co się wydarzy. jak zacznie Ci temperatura w domu spadać to podnoś po 1st i obserwuj. pompa niech chodzi ciągle. zobaczysz czy wtedy będzie lepiej
masz zajebiste wahania temperatury powrotu przy takim cykaniu tą pompą
ja mam u siebie obecnie na kotle w okolicy 42stC a powrót minimalny miałem 37,2stC i mój kocioł będzie stabilnie pracował, a u Ciebie to jakieś 15 stopniowe wahanie i chcesz żeby kocioł pracował płynnie?.
to jakby dociskać gaz w aucie do podłogi i wrzucać na luz ani to nie będzie przyjemna jazda ani ekonomiczna

fenix2
10-11-2014, 13:15
widzisz mój drogi Twój wykres mówi zupełnie coś innego
skoro dodatkowo masz zawór to ustaw go tak aby w domu było tyle stopni ciepła ile chcesz przy pracy ciągłej pompy od podłogówki a nie przy cyklicznej. obniż temperaturę wody w podłogach do powiedzmy 25stC i poczekaj co się wydarzy. jak zacznie Ci temperatura w domu spadać to podnoś po 1st i obserwuj. pompa niech chodzi ciągle. zobaczysz czy wtedy będzie lepiej


Pisałem mu to 2-3 dni temu. Ale brak odzewu.

wskazówka
10-11-2014, 14:01
Układy niskotemperaturowe np.z PC,korzystają z jednej pompy.Podłogówka kilometrami się tam ciągnie.A tam, walka,toczy się o każdy stopień ciepła :)Pomyśl zatem.

Potwierdzam,mam 0,9km rur w podłodze i to wszystko na jednej pompce,która chodzi na 4 biegu z 7 możliwych i
nic mi nie przegrzewa ani nie dogrzewa.
A mam mały dom,przy większym domu będzie tam odpowiednio więcej metrów rur i tez na jednej pompce obiegowej.

Maher
10-11-2014, 16:20
No jak nie jak tak ? ostatniej doby 12 razy był w podtrzymaniu.
To że nie odpala podtrzymania, nie oznacza że nie przechodzi w podtrzymanie.

To co dla ciebie jest podtrzymaniem (te 12 razy to był spadek temperatury CO który wymusił załączenie pieca)? Aby według ciebie nie było podtrzymania musiałbym przejść na palenie dwustanowe.


widzisz mój drogi Twój wykres mówi zupełnie coś innego
skoro dodatkowo masz zawór to ustaw go tak aby w domu było tyle stopni ciepła ile chcesz przy pracy ciągłej pompy od podłogówki a nie przy cyklicznej. obniż temperaturę wody w podłogach do powiedzmy 25stC i poczekaj co się wydarzy. jak zacznie Ci temperatura w domu spadać to podnoś po 1st i obserwuj. pompa niech chodzi ciągle. zobaczysz czy wtedy będzie lepiej
masz zajebiste wahania temperatury powrotu przy takim cykaniu tą pompą
ja mam u siebie obecnie na kotle w okolicy 42stC a powrót minimalny miałem 37,2stC i mój kocioł będzie stabilnie pracował, a u Ciebie to jakieś 15 stopniowe wahanie i chcesz żeby kocioł pracował płynnie?.
to jakby dociskać gaz w aucie do podłogi i wrzucać na luz ani to nie będzie przyjemna jazda ani ekonomiczna

To jak w takim razie mam regulować temperaturę w pomieszczeniach ( będę musiał kręcić zaworami 3D codziennie ?). Tak samo jak pompy CO musiałbym puścić też 24h pompę od CWU, czy czasem oszczędności w spalaniu nie zrównają się z zapłaconą energią za 3szt. pracy 24h pomp.

Odnoście ekonomiki jazdy samochodem to się akurat mylisz, najekonomiczniej się tak jeździ że przyspieszasz maksymalnie i puszczasz pedał gazu i tak non-stop, oczywiście nie piszę o większym zużyciu się układu napędowego, ale paliwa spali mniej.

bobasxx
10-11-2014, 16:40
To co dla ciebie jest podtrzymaniem (te 12 razy to był spadek temperatury CO który wymusił załączenie pieca)? Aby według ciebie nie było podtrzymania musiałbym przejść na palenie dwustanowe.

I po każdym tym spadku odrobił stratę i się odstawił (wszedł w podtrzymanie).
Tak musiałbyś prowadzić kocioł bez odstawiania.


Z tym samochodem, masz na to jakieś dowody, czy teoretyzujesz?

kobra64
10-11-2014, 18:32
To co dla ciebie jest podtrzymaniem (te 12 razy to był spadek temperatury CO który wymusił załączenie pieca)? Aby według ciebie nie było podtrzymania musiałbym przejść na palenie dwustanowe.



......
Ło matko...

timon120777
10-11-2014, 18:48
To co dla ciebie jest podtrzymaniem (te 12 razy to był spadek temperatury CO który wymusił załączenie pieca)? Aby według ciebie nie było podtrzymania musiałbym przejść na palenie dwustanowe.



To jak w takim razie mam regulować temperaturę w pomieszczeniach ( będę musiał kręcić zaworami 3D codziennie ?). Tak samo jak pompy CO musiałbym puścić też 24h pompę od CWU, czy czasem oszczędności w spalaniu nie zrównają się z zapłaconą energią za 3szt. pracy 24h pomp.


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=288341&d=1415619982
a co według Ciebie oznacza spadek poziomu temperatury spalin - to jest zakończenie grzania i przejście w podtrzymanie. kocioł osiągnął zadaną, zakończył grupę podań i się odstawił. potem temperatura spadała i jak przekroczyła histerezę znów zaczął grzać o czym świadczy wzrost poziomu temperatury spalin

jak masz regulować temperaturą w domu? ja bym się zapytał tego co tą instalację projektował i wykonał. czekaj czekaj to przecież Ty ją popełniłeś jeśli się nie mylę
więc miej do siebie pretensje o takie babole a nie do producenta kotła bo on niczemu nie jest winien
to Ty zwyczajnie nie masz pojęcia żadnego o tym co tam się u Ciebie w kotłowni i w instalacji dzieje.

nawet nie wiesz co się z czym je a krzyczysz na wszystkich.
więcej pokory mój drogi

Maher
10-11-2014, 19:20
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=288341&d=1415619982
a co według Ciebie oznacza spadek poziomu temperatury spalin - to jest zakończenie grzania i przejście w podtrzymanie. kocioł osiągnął zadaną, zakończył grupę podań i się odstawił. potem temperatura spadała i jak przekroczyła histerezę znów zaczął grzać o czym świadczy wzrost poziomu temperatury spalin

jak masz regulować temperaturą w domu? ja bym się zapytał tego co tą instalację projektował i wykonał. czekaj czekaj to przecież Ty ją popełniłeś jeśli się nie mylę
więc miej do siebie pretensje o takie babole a nie do producenta kotła bo on niczemu nie jest winien
to Ty zwyczajnie nie masz pojęcia żadnego o tym co tam się u Ciebie w kotłowni i w instalacji dzieje.

nawet nie wiesz co się z czym je a krzyczysz na wszystkich.
więcej pokory mój drogi

A myślisz ile przyoszczędzę na tym twoim pomyśle na prowadzeniu pieca, teraz przynajmniej wahania temperatury w pomieszczeniach nie są większe niż 0,3C, a na tym mi najbardziej zależało, a nie na ładnych wykresach.

gmaj22
10-11-2014, 20:04
@Maher : "To jak w takim razie mam regulować temperaturę w pomieszczeniach ( będę musiał kręcić zaworami 3D codziennie ?)"

Nie musisz kręcić codziennie. Jak już tak bardzo chcesz regulować, ustaw raz a dobrze, zmieniaj tylko zadaną c.o. albo pozwól sterownikowi ją zmieniać wg krzywej grzania w zależności od temp. zewn.

krzy27
10-11-2014, 20:05
A myślisz ile przyoszczędzę na tym twoim pomyśle na prowadzeniu pieca, teraz przynajmniej wahania temperatury w pomieszczeniach nie są większe niż 0,3C, a na tym mi najbardziej zależało, a nie na ładnych wykresach.

Gdzieś mi podawałeś nr Twojego sterownika. Chciałbym te wahania przyrównać do swoich.

Maher
10-11-2014, 20:13
I po każdym tym spadku odrobił stratę i się odstawił (wszedł w podtrzymanie).
Tak musiałbyś prowadzić kocioł bez odstawiania.


Z tym samochodem, masz na to jakieś dowody, czy teoretyzujesz?

Wystarczy że wejdziesz w wyszukiwarkę i sam się przekonasz.


Gdzieś mi podawałeś nr Twojego sterownika. Chciałbym te wahania przyrównać do swoich. 3439


@Maher : "To jak w takim razie mam regulować temperaturę w pomieszczeniach ( będę musiał kręcić zaworami 3D codziennie ?)"

Nie musisz kręcić codziennie. Jak już tak bardzo chcesz regulować, ustaw raz a dobrze, zmieniaj tylko zadaną c.o. albo pozwól sterownikowi ją zmieniać wg krzywej grzania w zależności od temp. zewn.

Tylko wcześniej musiałbym po przeliczać ile na tym przyoszczędzę i czy się opłaca w to bawić. Jak miałem stary nieocieplony dom to rzeczywiście regulacja pogodowa na postawie czujnika zewnętrznego miała sens bo dom się szybko wychładzał. Teraz reguluje na podstawie czujnika wewnętrznego i pomimo dużych skoków temperatur zewnętrznych instalacja wyrabiała i nie pozwoliła na spadki większe niż 0,2C.

Andrzej_M_
10-11-2014, 20:46
,,,, 3439 ,,,,


Opowiem wam dobry kawał.
Czy może ktoś mi podpowie jak wyszukać kocioł po numerze zalogowania ?.

gmaj22
10-11-2014, 20:46
Tez na początku bazowałem na czujniku temp. wewn., ale zauważyłem, że reaguje on z dużym opóżnieniem na wahania temperatury w pomieszczeniu (mówię o KTY) i rzeczywiście można odnieść wrażenie, że dzięki niemu utrzymywana jest stabilna temperatura. Nie mam pojęcia, czym to wytłumaczyć, pewnie chodzi o oporność-tu elektronik miałby coś do powiedzenia. Skoro wiec chcesz na kotle mieć "constans" to może warto spróbować opcji ze sterowaniem pogodowym 3D/4D? U mnie teraz tak jest -na kotle ustawiona stała zadana 55C, zaś za 4D w zależności od temp. zewn. (obecnie ok.50C). Wtedy możesz pokusić się o ciągłą pracę pompy obiegowej c.o. Po co wcześniej liczyć? Teoria swoje a życie swoje.... Ustaw tak na dwa-trzy dni i się przekonasz.

gmaj22
10-11-2014, 20:47
Opowiem wam dobry kawał.
Czy może ktoś mi podpowie jak wyszukać kocioł po numerze zalogowania ?.

Wpisz te cyferki w miejsce Twoich....jeśli masz eCoala albo bruli lub ze stopki jakiegokolwiek innego użytkownika :) najprościej jak można.
https://esterownik.pl/remote/xxxx - w miejsce xxxx "numer logowania"

Andrzej_M_
10-11-2014, 20:55
Wpisz te cyferki w miejsce Twoich....jeśli masz eCoala albo bruli lub ze stopki jakiegokolwiek innego użytkownika :) najprościej jak można.
https://esterownik.pl/remote/xxxx (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fr emote%2Fxxxx) - w miejsce xxxx "numer logowania"

I stała się jasność.
Dzięki serdeczne.

Maher
10-11-2014, 20:56
Tez na początku bazowałem na czujniku temp. wewn., ale zauważyłem, że reaguje on z dużym opóżnieniem na wahania temperatury w pomieszczeniu (mówię o KTY) i rzeczywiście można odnieść wrażenie, że dzięki niemu utrzymywana jest stabilna temperatura. Nie mam pojęcia, czym to wytłumaczyć, pewnie chodzi o oporność-tu elektronik miałby coś do powiedzenia. Skoro wiec chcesz na kotle mieć "constans" to może warto spróbować opcji ze sterowaniem pogodowym 3D/4D? U mnie teraz tak jest -na kotle ustawiona stała zadana 55C, zaś za 4D w zależności od temp. zewn. (obecnie ok.50C). Wtedy możesz pokusić się o ciągłą pracę pompy obiegowej c.o. Po co wcześniej liczyć? Teoria swoje a życie swoje.... Ustaw tak na dwa-trzy dni i się przekonasz.

Też zauważyłem że czujnik w ecoalu bardzo wolno reaguje (obok mam stacje pogodową) w ecoalu mam ustawione 22,1 a na stacji temperatura waha się między 22,5 do 23C, także mi to nie przeszkadza, a nawet lepiej bo jest cieplej, dodatkowo mam porównanie do starego domu bez podłogówki i tam chodziłem przy takich temperaturach w bluzie, a tu w podkoszulku.

krzy27
10-11-2014, 21:05
maher masz na tej stacji pomiar wilgotności?

kobra64
10-11-2014, 21:12
@Maher : "To jak w takim razie mam regulować temperaturę w pomieszczeniach ( będę musiał kręcić zaworami 3D codziennie ?)"

Nie musisz kręcić codziennie. Jak już tak bardzo chcesz regulować, ustaw raz a dobrze, zmieniaj tylko zadaną c.o. albo pozwól sterownikowi ją zmieniać wg krzywej grzania w zależności od temp. zewn. To u niego nie zadziała - bo Pan Projektant Maher dał sobie 2 sztuki 3D termostatycznych. Jak zmieni temp. CO to tylko te 3D zmienią proporcje wody z kotła i z powrotu i dalej zasilą instalację temperaturą taką samą jak przed zmianą. Ktoś komu zależało na minimalizowaniu wahań temp. wewnętrznej pozbawił się możliwości jakiejkolwiek automatyzacji sterowania temperaturą zasilającą podłogówki. Extra posunięcie. Zostały mu tylko start - stopy pomp albo rzeczywiście latać i ręcznie przestawiać. No wzorowo przemyślane i wykonane.

gmaj22
10-11-2014, 21:21
Maher..kilka pytań, które nasunęły się po podejrzeniu Twojego sterownika:

1/ Spalanie- ustawiałeś moc 12kW ? Uważasz, że podniesienie nadmuchu o 2% spowoduje wzrost mocy o 50%?
2/ cwu w czasie jej obniżenia nieznacznie rośnie - przebija grawitacyjnie? Skąd masz wyprowadzone ładowanie wymiennika cwu?
3/ Z tego samego powodu niepotrzebnie masz ustawioną cwu+mieszająca, bo w tym trybie się ona nie załącza. To dlatego, że masz ustawioną temperaturę jej załączenia na 30C . Gdyby było choć 40C - wtedy miałoby to sens. Temp. powrotu opada cyklicznie co ok. 30-40 min, kiedy załącza się pompa podłogówki. Nie chodzi długo, więc i spadek temp. powrotu nieznaczny.

gmaj22
10-11-2014, 21:25
To u niego nie zadziała - bo Pan Projektant Maher dał sobie 2 sztuki 3D termostatycznych. Jak zmieni temp. CO to tylko te 3D zmienią proporcje wody z kotła i z powrotu i dalej zasilą instalację temperaturą taką samą jak przed zmianą. Ktoś komu zależało na minimalizowaniu wahań temp. wewnętrznej pozbawił się możliwości jakiejkolwiek automatyzacji sterowania temperaturą zasilającą podłogówki. Extra posunięcie. Zostały mu tylko start - stopy pomp albo rzeczywiście latać i ręcznie przestawiać. No wzorowo przemyślane i wykonane.

Może ten "ktoś" chciał minimalizować wahania temp. na kotle, zaś chciał mieć mozliwość pełnej kontroli nad temp. wewn.? Wtedy miałoby to sens....Tylko że...coś poszło nie tak:)
A 3D termostatyczny widziałbym jedynie na wyjściu c.w.u. z bojlera, ewentualnie jeśli już musi być ten drugi, to 3D z siłownikiem sterowanym pogodowo do zasilania pętli podłogówek.

kobra64
10-11-2014, 21:31
Przecież napisał że mu nie zależy na ładnych kreskach. Było dać zawory z siłownikami, ustawić mądrze czasy - i zapomnieć że coś regulować trzeba. Albo ręczne i rzeczywiście zadaną według czujnika i krzywej zmieniać.

wskazówka
10-11-2014, 21:34
Ktoś komu zależało na minimalizowaniu wahań temp. wewnętrznej pozbawił się możliwości jakiejkolwiek automatyzacji sterowania temperaturą zasilającą podłogówki.
W nowych domach przy podłogówce taka sytuacja(automatyzacja) jest całkowicie zbędna.
W nowych domach nie ma tematu wahań temp.wewnętrznej.
Po całkowitym wyłączeniu ogrzewania temp.wewnętrzna w nowym domu spadnie o max.1st.C po 24h.

Maher
10-11-2014, 21:35
maher masz na tej stacji pomiar wilgotności?

Waha się między 50-60%. W starym domu przy dużych mrozach jak zaczęły porządnie grzać kaloryfery spadała poniżej 20%. W nowym mam nadzieje że tak się utrzyma chyba że to przez to że mury trzymają jeszcze wilgoć z budowy (zeszłej zimy było podobnie, a dom po tynkach i wylewkach był wietrzony kilka miesięcy w lecie zanim się wprowadziliśmy).

kobra64
10-11-2014, 21:42
Arturo tak przez ciekawość przejrzałem parę wątków. jesteś już zbanowany jako Arturo 72, Arturo 72 bis, arczi 721. Teraz znów odgrzebałeś czwarty nick - wskazówką znów zostałeś. To co robisz to kpina z tego forum i jego regulaminu. Dlatego zgłosiłem Twój post do administracji forum - regulamin zabrania pisania z więcej niż jednego nicka.

Maher
10-11-2014, 21:45
Maher..kilka pytań, które nasunęły się po podejrzeniu Twojego sterownika:

1/ Spalanie- ustawiałeś moc 12kW ? Uważasz, że podniesienie nadmuchu o 2% spowoduje wzrost mocy o 50%?
2/ cwu w czasie jej obniżenia nieznacznie rośnie - przebija grawitacyjnie? Skąd masz wyprowadzone ładowanie wymiennika cwu?
3/ Z tego samego powodu niepotrzebnie masz ustawioną cwu+mieszająca, bo w tym trybie się ona nie załącza. To dlatego, że masz ustawioną temperaturę jej załączenia na 30C . Gdyby było choć 40C - wtedy miałoby to sens. Temp. powrotu opada cyklicznie co ok. 30-40 min, kiedy załącza się pompa podłogówki. Nie chodzi długo, więc i spadek temp. powrotu nieznaczny.

Moc kotła zwiększałem zeszłej zimy i moc przeliczałem na podstawie podanego węgla w czasie godziny.
Ładowanie wymiennika CWU mam wyprowadzone osobnym wyjściem bezpośrednio z pieca.
Temperatura powrotu nie jest rzeczywistą temperaturą na powrocie z pieca bo czujnik zamontowany jest bliżej zaworu 4D (z 80cm od pieca) i załączenie mieszania na 30C powoduje szybkie ocieplenia dołu pieca, a nie czujnika który jest zamontowany przy 4D.


Może ten "ktoś" chciał minimalizować wahania temp. na kotle, zaś chciał mieć mozliwość pełnej kontroli nad temp. wewn.? Wtedy miałoby to sens....Tylko że...coś poszło nie tak:)
A 3D termostatyczny widziałbym jedynie na wyjściu c.w.u. z bojlera, ewentualnie jeśli już musi być ten drugi, to 3D z siłownikiem sterowanym pogodowo do zasilania pętli podłogówek.

Na wyjściu z bojlera też mam czujnik 3D i działa prawidłowo, to samo dotyczy ogrzewania, priorytetem była dla mnie stała temperatura w domu i taka jest i nie myślę przerabiać instalacji nie mając pewności że rzeczywiście zyskam coś na opale i nie mając pewności że temperatura w pomieszczeniach pozostanie bez zmian.

wskazówka
10-11-2014, 21:47
Arturo tak przez ciekawość przejrzałem parę wątków. jesteś już zbanowany jako Arturo 72, Arturo 72 bis, arczi 721. Teraz znów odgrzebałeś czwarty nick - wskazówką znów zostałeś. To co robisz to kpina z tego forum i jego regulaminu. Dlatego zgłosiłem Twój post do administracji forum - regulamin zabrania pisania z więcej niż jednego nicka.
Jeśli ktoś coś piszę dla dobra inwestorów i żeby pogłębić ich wiedzę to chyba z myślą o dobru forum i innych,nowych i nieświadomych inwestorach to chyba jest ok ?
Tak ?
Jeśli mnie nikt nie będzie obrażał ja również nie będę oddawał...a pomoca inwestorom służę zawsze.

Też jestem świeżym inwestorem i wiem jak się nowy dom zachowuje po sezonie także jaki widzisz problem w tym,że to napisałem ?

bobasxx
10-11-2014, 21:49
Wystarczy że wejdziesz w wyszukiwarkę i sam się przekonasz.



Maher, wyszukiwarka to nie wszystko. Producenci samochodów też w katalogach różne dane o spalaniu podają, a rzeczywistość wszystko weryfikuje.

gmaj22
10-11-2014, 21:50
W nowych domach przy podłogówce taka sytuacja(automatyzacja) jest całkowicie zbędna.
W nowych domach nie ma tematu wahań temp.wewnętrznej.
Po całkowitym wyłączeniu ogrzewania temp.wewnętrzna w nowym domu spadnie o max.1st.C po 24h.
Bez względu na temp. zewn. i rodzaj/sposób wentylacji? :)

gmaj22
10-11-2014, 21:56
Maher;6666073]Moc kotła zwiększałem zeszłej zimy i moc przeliczałem na podstawie podanego węgla w czasie godziny.
Ładowanie wymiennika CWU mam wyprowadzone osobnym wyjściem bezpośrednio z pieca.
Temperatura powrotu nie jest rzeczywistą temperaturą na powrocie z pieca bo czujnik zamontowany jest bliżej zaworu 4D (z 80cm od pieca) i załączenie mieszania na 30C powoduje szybkie ocieplenia dołu pieca, a nie czujnika który jest zamontowany przy 4D.

Poddaję się...nie ogarniam tej instalacji :)

wskazówka
10-11-2014, 21:56
Bez względu na temp. zewn. i rodzaj/sposób wentylacji? :)
Oczywiście a wentylacja ma małe znaczenie.
Zróbcie test,zgaście kocioł na 24h kiedyś w sezonie.Dotyczy nowych domów,wyniki i spostrzeżenia przedstawcie tutaj,może nie będę sam a może ktoś na tym skorzysta.

krzy27
10-11-2014, 22:01
Waha się między 50-60%.

I tu cała magia nowych domków. Temperatura jaką odczuwasz silnie zależy od tego jak szybko jest w stanie parować pot ze skóry. Jak wilgotność większa paruje wolniej - mniej Cię wychładza. Jak mniejsza - szybsze parowanie potu i bardziej wychładza skórę. Przy tej temperaturze już przy wilgotności 45% możesz mieć gęsią skórkę w tym podkoszulku. W starym domku wentylacja lepiej pracowała.

bobasxx
10-11-2014, 22:05
Maher;6666073]Moc kotła zwiększałem zeszłej zimy i moc przeliczałem na podstawie podanego węgla w czasie godziny.
Ładowanie wymiennika CWU mam wyprowadzone osobnym wyjściem bezpośrednio z pieca.
Temperatura powrotu nie jest rzeczywistą temperaturą na powrocie z pieca bo czujnik zamontowany jest bliżej zaworu 4D (z 80cm od pieca) i załączenie mieszania na 30C powoduje szybkie ocieplenia dołu pieca, a nie czujnika który jest zamontowany przy 4D.

Poddaję się...nie ogarniam tej instalacji :)

A widziałeś schemat instalacji kolegi Mahera ?

Maher
10-11-2014, 22:08
Przecież napisał że mu nie zależy na ładnych kreskach. Było dać zawory z siłownikami, ustawić mądrze czasy - i zapomnieć że coś regulować trzeba. Albo ręczne i rzeczywiście zadaną według czujnika i krzywej zmieniać.

Celem było zrobienie instalacji jak najbardziej energooszczędnej i bez regulacji przez cały rok, siłowniki też prąd ciągną (byłem kiedyś u znajomego w lecie i oglądałem instalacje a tam wszystkie siłowniki były podłączone do sterownika i zamknięte - jeden to 2W poboru energii)
Przy takiej regulacji co jest nie tak (pompa chodzi maksymalnie 4 godziny na dobę, temperaturę mam stałą w środku ?

kobra64
10-11-2014, 22:18
..... Jakby RBR pracował tak jak powinien piec pracować, nie musiałbym ustawiać dodatkowych cyklicznych prac pomp i temperatura w pomieszczeniu by się nie rozjeżdżała.



........ to nie kumam o co Ci w tym poście chodzi? Skoro masz tak ładnie wysterowane?

Maher
10-11-2014, 22:18
Jeśli ktoś coś piszę dla dobra inwestorów i żeby pogłębić ich wiedzę to chyba z myślą o dobru forum i innych,nowych i nieświadomych inwestorach to chyba jest ok ?
Tak ?
Jeśli mnie nikt nie będzie obrażał ja również nie będę oddawał...a pomoca inwestorom służę zawsze.

Też jestem świeżym inwestorem i wiem jak się nowy dom zachowuje po sezonie także jaki widzisz problem w tym,że to napisałem ?

Karoki nie ma kilku dni i jakoś spokojnie się tu zrobiło i bez przeklinania.

Maher
10-11-2014, 22:27
to nie kumam o co Ci w tym poście chodzi? Skoro masz tak ładnie wysterowane?

Chciałem włączać pompy tylko gdy spadnie temperatura w pomieszczeniu (bez cyklicznego jej dodatkowego włączania), ale włączenie pompy powodowało że piec musiał chwilowo chodzić z mocą 50% do nominalnej i okazywało się że nie jest to ekonomiczne o około 15%-20% (obliczenia z zeszłej zimy), teraz wiem żeby wykorzystać najlepiej wymiennik muszę nie dopuszczać do takiej pracy i lepiej tą moc nominalną rozłożyć na mniejsze moce w dłuższych okresach czasu. I potrzymuje to co pisałem na początku że w moim wypadku lepszym rozwiązaniem byłoby mieć zamiast RBR11/12 RBR 17 (ten sam palnik, a większy wymiennik).

gmaj22
10-11-2014, 22:33
A widziałeś schemat instalacji kolegi Mahera ?

W ubiegłym roku jak była w powijakach... niewiele z niej pamiętam.
Ale gwoli przypomnienia, zebyśmy wiedzieli, o czym dyskutujemy. Czy to jest ten schemat? Myślę, że kol. Maher nie pogniewa się o "lokowanie produktu"?
288410

bobasxx
10-11-2014, 22:35
W ubiegłym roku jak była w powijakach... niewiele z niej pamiętam.

Może Maher wrzuci jakiś aktualny schemat, to by trochę rozjaśniło temat.

Widzę że byłeś szybszy ;)

Maher
10-11-2014, 22:38
W ubiegłym roku jak była w powijakach... niewiele z niej pamiętam.
Ale gwoli przypomnienia, zebyśmy wiedzieli, o czym dyskutujemy. Czy to jest ten schemat? Myślę, że kol. Maher nie pogniewa się o "lokowanie produktu"?
288410

Minimalnie zmieniony (drabinki w łazienkach poszły razem z CWU, nie ma zaworu różnicowego na CWU, inne 3D z lepszym Kvs, inny schemat obniżenia temperatury i cyrkulacji na 3D), po instalacji nowego schematu nie rysowałem tylko piszę z pamięci.

gmaj22
10-11-2014, 22:52
No właśnie, dobrze, że dopisałeś o tej cyrkulacji i 3D, bo już miałem pytać, co to za dziwne podłączenie pompy cyrkulacyjnej cwu pod zimną wodę? :)
Domyślam się, że chodziło Ci o coś takiego: 288411

Dlaczego masz zwrotny na dopływie zimnej wody do DBV? Tam raczej widziałbym filtr i ewentualnie reduktor cisnienia, zgodnie z tym co podają w instrukcji montażu.

cichy777
10-11-2014, 22:52
Celem było zrobienie instalacji jak najbardziej energooszczędnej i bez regulacji przez cały rok, siłowniki też prąd ciągną (byłem kiedyś u znajomego w lecie i oglądałem instalacje a tam wszystkie siłowniki były podłączone do sterownika i zamknięte - jeden to 2W poboru energii)
Przy takiej regulacji co jest nie tak (pompa chodzi maksymalnie 4 godziny na dobę, temperaturę mam stałą w środku ?
Co ty tak demonizujesz to zużycie prądu?
Mam 3 pompy wilo pico z tego ciągle chodzi tylko jedna - z podłogówki_ (CWU zalącza się bardzo rzadko - w większości wystarcza grawitacja) Grzejniki łazienkowe chodzą również na grawitacji . Nie mam zaworów różnicowych - grawitacja przez zatrzymane pompy i ZZ klapowe, sterownik pogodowy zaworu 4D zasilający podłogówkę (165m2)1300m rury pex w 16 pętlach.
I tak: nie wiem ile pobiera sam ecoal - ale on i tak musi być załączony A reszta to: 8W pobierane przez pompę podłogówki i 2W sterownik zaworu - co daje 10W pobierane ciągle ( no za wyjątkiem lata- wtedy pompa stoi, pogodówkę też można wyłączyć), ale choćby chodziła cały rok to energia el. za te "dodatki" na miesiąc kosztuje mnie 3,55 zł - to wg. ciebie dużo?- Warto kombinowac z cykliczną pracą?
W zamian masz możliwość dowolnego sterowania mocą ( temperaturą zasilania) - czy to ręcznie czy z pogodówki.
Tak jak już wielokrotnie ci pisano- instalując zawory termostatyczne pozbawiłeś się możliwości sterowania -uważam że cykliczna praca pompy podłogowej to już ostateczność. Znacznie lepiej jak pompa pracuje ciągle, a regulując temperaturę zasilania-wpływasz bardzo płynnie i wolno- podobnie jak grzejnik podłogowy na temperaturę w pomieszczeniach.

kaszpir007
10-11-2014, 22:54
To u niego nie zadziała - bo Pan Projektant Maher dał sobie 2 sztuki 3D termostatycznych. Jak zmieni temp. CO to tylko te 3D zmienią proporcje wody z kotła i z powrotu i dalej zasilą instalację temperaturą taką samą jak przed zmianą. Ktoś komu zależało na minimalizowaniu wahań temp. wewnętrznej pozbawił się możliwości jakiejkolwiek automatyzacji sterowania temperaturą zasilającą podłogówki. Extra posunięcie. Zostały mu tylko start - stopy pomp albo rzeczywiście latać i ręcznie przestawiać. No wzorowo przemyślane i wykonane.

Hmmm ...

A myślałem że tylko ja mam skopaną instalacje ;)

U mnie podłogówką steruje sterownik pogodowy z czujnikiem temperatury na zewnątrz domu ..
Pompa działa nonstop jak i pozostałe pompy ...

Kocioł sobie spokojnie pyka i odrabia straty energii i tyle :)

A na grzejnikach termostaty :)

Jak dla mnie praca czasowa pomp to śmierć dla pomp. Pompy nowoczesne nie lubią częstego włączania , wyłączania , lubią pracę ciągłą.
Niektórzy producenci nawet o tym piszą w instrukcji ...

Także dla kotła taka praca jest niekomfortowa , bo jest ciągle zalewany zimną wodą ...
Szkoda pomp , szkoda kotła ..

gmaj22
10-11-2014, 23:00
Hmmm ...

Jak dla mnie praca czasowa pomp to śmierć dla pomp. Pompy nowoczesne nie lubią częstego włączania , wyłączania , lubią pracę ciągłą.
Niektórzy producenci nawet o tym piszą w instrukcji ...

Także dla kotła taka praca jest niekomfortowa , bo jest ciągle zalewany zimną wodą ...
Szkoda pomp , szkoda kotła ..

Taka praca (przerywana) podobno też uwala triaki w końcówkach zasilania pomp w sterowniku.

kaszpir007
10-11-2014, 23:02
Oczywiście a wentylacja ma małe znaczenie.
Zróbcie test,zgaście kocioł na 24h kiedyś w sezonie.Dotyczy nowych domów,wyniki i spostrzeżenia przedstawcie tutaj,może nie będę sam a może ktoś na tym skorzysta.


Czyli uważasz że przy np. -20 na zewnątrz , przy działającej , sprawnej wentylacji grawitacyjnej i powiedzmy przy stałym przepływie powietrza 150 m3/h dom wychłodzi się jedynie o 1 stopien przez 24 godziny ;)

Maher
10-11-2014, 23:05
No właśnie, dobrze, że dopisałeś o tej cyrkulacji i 3D, bo już miałem pytać, co to za dziwne podłączenie pompy cyrkulacyjnej cwu pod zimną wodę? :)
Domyślam się, że chodziło Ci o coś takiego: 288411

Dlaczego masz zwrotny na dopływie zimnej wody do DBV? Tam raczej widziałbym filtr i ewentualnie reduktor cisnienia, zgodnie z tym co podają w instrukcji montażu.
Dokładnie taki jest schemat obniżenie temperatury na krany.
Zawór zwrotny na dopływie do DBV wynika z wyższego schematu do obniżenia temperatury na krany o ile dobrze pamiętam.

Maher
10-11-2014, 23:13
Co ty tak demonizujesz to zużycie prądu?
Mam 3 pompy wilo pico z tego ciągle chodzi tylko jedna - z podłogówki_ (CWU zalącza się bardzo rzadko - w większości wystarcza grawitacja) Grzejniki łazienkowe chodzą również na grawitacji . Nie mam zaworów różnicowych - grawitacja przez zatrzymane pompy i ZZ klapowe, sterownik pogodowy zaworu 4D zasilający podłogówkę (165m2)1300m rury pex w 16 pętlach.
I tak: nie wiem ile pobiera sam ecoal - ale on i tak musi być załączony A reszta to: 8W pobierane przez pompę podłogówki i 2W sterownik zaworu - co daje 10W pobierane ciągle ( no za wyjątkiem lata- wtedy pompa stoi, pogodówkę też można wyłączyć), ale choćby chodziła cały rok to energia el. za te "dodatki" na miesiąc kosztuje mnie 3,55 zł - to wg. ciebie dużo?- Warto kombinowac z cykliczną pracą?
W zamian masz możliwość dowolnego sterowania mocą ( temperaturą zasilania) - czy to ręcznie czy z pogodówki.
Tak jak już wielokrotnie ci pisano- instalując zawory termostatyczne pozbawiłeś się możliwości sterowania -uważam że cykliczna praca pompy podłogowej to już ostateczność. Znacznie lepiej jak pompa pracuje ciągle, a regulując temperaturę zasilania-wpływasz bardzo płynnie i wolno- podobnie jak grzejnik podłogowy na temperaturę w pomieszczeniach.

Ja mam dwa obwody podłogówek góra i dół i musiałby chodzić dwie pompy, zostaje też kwestia regulacji niezależnej temperatury na obydwu poziomach i z czujnika zewnętrznego i trybu pogodowego tego nie zrobię. Co do pomp to mam dużo urządzeń w domu tak włączanych i nic się nie dzieje, pompy są elektroniczne grundfosa i tam też nie powinno się nic stać.

kaszpir007
10-11-2014, 23:26
Tak,sprawdź to w sezonie grzewczym,nie na początku ale w trakcie.
Wygaś kocioł na 24h a potem zapodaj relację.
1st.C to bedzie max.
Warunek podłogówka wszędzie bo tak jest u mnie,nie wiem jak przy grzejnikach.

Przy wietrzeniu sypialni przez żonę temp.spada do 18st.C po 10min.wraca do 22.2st.C przy całkowicie wyłączonym ogrzewaniu od kilku h.

To otwórz wszystkie okna w domu na kilka godzin i zobaczy czy dalej będzie 22,2 stopnie , oczywiście jak na zewnątrz będzie -20 :)

Jesli przy wentylacji GRAWITACYJNEJ będzie wymiana powiedzmy 150m3/h to przy domu powiedzmy 100m2 wymiana CAŁEGO powietrza nastąpi po niecałych 2 godzinach , czyli w ciągu całego dnia całkowita wymiana powietrza nastapi minimum 12 razy ..

I mam uwierzyć że w domu w którym będzie hulało 24 godziny na dobę -20 stopnie , temperatura spadnie tylko o 1 stopien ;-)

Może jak masz szczelnie zamknięty dom , bez żadnej wentylacji to może i ok , ale powietrze do życia tez potrzebne .
Jak ktoś ma WM to straty ciepła dużo niższe , ale to tez nie perpetum mobile ;)

U mnie dom jest wentylowany nonstop 120m3/h ...

cichy777
10-11-2014, 23:33
Ja też mam dwa obwody podłogówki-parter i piętro - wszystko chodzi na tej jednej pompie.Regulacja temperatury na kondygnacjach robiłem raz- przez rotametry. Też się obawiałem zróżnicowania i pociągnąłem niezależnie obydwa rozdzielacze do kotłowni- ale nie było konieczności montażu dwóch pomp- świetnie się sprawdza na jednej i mam te zasilania i powroty "zmostkowane" Moim zdaniem niepotrzebnie montowałeś te zespoły pompowo- mieszające w rozdzielaczach. Takie rozwiązanie jest bardziej na miejscu gdy głownie instalacja jest wysokotemperaturowa-grzejniki , a gdzieś się "dopinamy" do niej z podłogówką. Transportując już podmieszaną wodę o niższej temperaturze mamy również mniejsze straty na przesyle, no i mammy możliwość centralnego sterowania. A w twoim przypadku jak już pisałem tylko siłowniki na obiegach stwarzają możliwość regulacji - co nie jest ani tanie, ani optymalne.

TwojPan
11-11-2014, 00:12
Ja też mam dwa obwody podłogówki-parter i piętro - wszystko chodzi na tej jednej pompie.Regulacja temperatury na kondygnacjach robiłem raz- przez rotametry. Też się obawiałem zróżnicowania i pociągnąłem niezależnie obydwa rozdzielacze do kotłowni- ale nie było konieczności montażu dwóch pomp- świetnie się sprawdza na jednej i mam te zasilania i powroty "zmostkowane" Moim zdaniem niepotrzebnie montowałeś te zespoły pompowo- mieszające w rozdzielaczach. Takie rozwiązanie jest bardziej na miejscu gdy głownie instalacja jest wysokotemperaturowa-grzejniki , a gdzieś się "dopinamy" do niej z podłogówką. Transportując już podmieszaną wodę o niższej temperaturze mamy również mniejsze straty na przesyle, no i mammy możliwość centralnego sterowania. A w twoim przypadku jak już pisałem tylko siłowniki na obiegach stwarzają możliwość regulacji - co nie jest ani tanie, ani optymalne.

To na prawdę nie jest filozofia typu "czary mary".Pompa dostarcza jedynie medium grzewcze-wodę.O resztę powinny zadbać "szkodniki: -termostaty na kalafiorach,RTL-e na podłodze itd.Zasilanie ,każdej nitki z osobna jest ok.Tylko co zrobi źródło ciepła typu kocioł CO,które na modulacje mocy (spadki temp.) jest oporne?
Zacznie napitalać do zadanej,nic mniej,ani więcej.Nie przystopuje na 60% mocy,ani na 90% mocy.Przywali na 100% mocy.

TwojPan
11-11-2014, 00:14
To otwórz wszystkie okna w domu na kilka godzin i zobaczy czy dalej będzie 22,2 stopnie , oczywiście jak na zewnątrz będzie -20 :)

Jesli przy wentylacji GRAWITACYJNEJ będzie wymiana powiedzmy 150m3/h to przy domu powiedzmy 100m2 wymiana CAŁEGO powietrza nastąpi po niecałych 2 godzinach , czyli w ciągu całego dnia całkowita wymiana powietrza nastapi minimum 12 razy ..

I mam uwierzyć że w domu w którym będzie hulało 24 godziny na dobę -20 stopnie , temperatura spadnie tylko o 1 stopien ;-)

Może jak masz szczelnie zamknięty dom , bez żadnej wentylacji to może i ok , ale powietrze do życia tez potrzebne .
Jak ktoś ma WM to straty ciepła dużo niższe , ale to tez nie perpetum mobile ;)

U mnie dom jest wentylowany nonstop 120m3/h ...

Moim skromnym zdaniem,temp.zostanie wyrównana (na najmniejszych stratach) -przez medium z modulacją mocy grzewczej.

Slawko123
11-11-2014, 08:06
Witam.
Panowie mam prośbę. Skoro juz dyskutujecie o rozwiązaniach instalacji co i macie jakieś tam doświadczenie i wiedzę, może byście pomogli koledze stworzyć układ CO zasilany z RBRa?
Nie chce tutaj zasmiecać, więc załozyłem nowy wątek tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232007-projekt-za%C5%82o%C5%BCenia-do-instalacji-CO-i-cwu-Czy-to-b%C4%99dzie-dzia%C5%82a%C4%87)

kobra64
11-11-2014, 08:26
I to chyba rozwiało wątpliwości "archaicznej' tylko jednej pompy obiegowej w nowym domu zamiast kilkunastu...
Może warto słuchać inwestorów którzy mają to już sprawdzone w życiu niźli kogoś kto nie ma pojecia o instalacjach w nowych domach i ogólnie o nowych domach ?
Chyba do tego służy forum ?
A może się mylę i forum służy czemuś lub komuś do czego innego ? A czy Ty wskazówko vel Arturo 72 vel Arturo 72 bis vel arczi 721doczytałeś że Cichy którego tutaj cytujesz ma w swojej instalacji 3 pompy i mieszacz z siłownikiem? jego posty raczej obalają Twoją tezę o jednej pompie i o braku potrzeby automatyzacji sterowania temperaturą za mieszaczem. Nie umiem umieszczać 2 cytatów w jednym poście - zacytuję Ci poniżej post Cichego który to obrazuje.

kobra64
11-11-2014, 08:37
To na prawdę nie jest filozofia typu "czary mary".Pompa dostarcza jedynie medium grzewcze-wodę.O resztę powinny zadbać "szkodniki: -termostaty na kalafiorach,RTL-e na podłodze itd.Zasilanie ,każdej nitki z osobna jest ok.Tylko co zrobi źródło ciepła typu kocioł CO,które na modulacje mocy (spadki temp.) jest oporne?
Zacznie napitalać do zadanej,nic mniej,ani więcej.Nie przystopuje na 60% mocy,ani na 90% mocy.Przywali na 100% mocy. Kocioł wyda tyle ile będzie trzeba. Nic mniej nic więcej - jeżeli i kocioł i instalacja są prawidłowo wysterowane. Jeżeli na obydwu kondygnacjach się dogrzeje - szkodniki odetną zasilanie na obydwu kondygnacjach bez względu na to czy będzie pchać jedna czy dwie pompy. Po starcie instalacji " szok termiczny " będzie ten sam. Śmiem twierdzić że przy 2 pompach nawet mniejszy - rzadko wystąpi sytuacja kiedy obydwie kondygnacje jednocześnie będą potrzebowały ponownie wystartować grzanie i zazwyczaj któraś z pomp obróci wcześniej, więc i zwróci do kotła mniej zimnego z jednej kondygnacji niż zwróciłaby z dwóch.

Maher
11-11-2014, 08:54
Ja też mam dwa obwody podłogówki-parter i piętro - wszystko chodzi na tej jednej pompie.Regulacja temperatury na kondygnacjach robiłem raz- przez rotametry. Też się obawiałem zróżnicowania i pociągnąłem niezależnie obydwa rozdzielacze do kotłowni- ale nie było konieczności montażu dwóch pomp- świetnie się sprawdza na jednej i mam te zasilania i powroty "zmostkowane" Moim zdaniem niepotrzebnie montowałeś te zespoły pompowo- mieszające w rozdzielaczach. Takie rozwiązanie jest bardziej na miejscu gdy głownie instalacja jest wysokotemperaturowa-grzejniki , a gdzieś się "dopinamy" do niej z podłogówką. Transportując już podmieszaną wodę o niższej temperaturze mamy również mniejsze straty na przesyle, no i mammy możliwość centralnego sterowania. A w twoim przypadku jak już pisałem tylko siłowniki na obiegach stwarzają możliwość regulacji - co nie jest ani tanie, ani optymalne.

Podmieszanie z zaworami 3D mam kotłowni i podmieszana woda dopiero idzie zwykłych rozdzielaczy z rotametrami na parter i piętro, nie ma problemu abym to poprzerabiał tylko nie widzę sensu. Teraz działa to tak jak sobie wyobrażałem i jedynie kwestia zostaje ile mniej spaliłbym jakby pompy chodziły 24h. Drugim ważnym elementem było dla mnie zdalne sterowanie całą instalacją i wszystko sterowane jest tylko z ecoala, teraz też widzę że są duże różnice w ilości pracy pomp pomiędzy parterem/piętrem (piętro sporadycznie się włącza, co prawda tam trwają prace wykończeniowe i jest ustawiona niższa temperatura o 2C ale gdy robiłem próby pompa z piętra pracowała połowę krócej przy podobnych temperaturach).


Kocioł wyda tyle ile będzie trzeba. Nic mniej nic więcej - jeżeli i kocioł i instalacja są prawidłowo wysterowane. Jeżeli na obydwu kondygnacjach się dogrzeje - szkodniki odetną zasilanie na obydwu kondygnacjach bez względu na to czy będzie pchać jedna czy dwie pompy. Po starcie instalacji " szok termiczny " będzie ten sam. Śmiem twierdzić że przy 2 pompach nawet mniejszy - rzadko wystąpi sytuacja kiedy obydwie kondygnacje jednocześnie będą potrzebowały ponownie wystartować grzanie i zazwyczaj któraś z pomp obróci wcześniej, więc i zwróci do kotła mniej zimnego z jednej kondygnacji niż zwróciłaby z dwóch.

Właśnie z tego powodu zamontowałem dwie pompy i włączałem cykliczną pracę na przemian i dodatkowo włączyłem priorytet CWU (aby praca pompy CWU nie była równoczesna z CO), szkoda tylko że w oprogramowaniu ecoalu nie ma opcji priorytetu pomiędzy pompą podłogową a CO ( u mnie również jako 2 podłogowa). Zobaczę jak spadnie niżej temperatura na zewnątrz i jaki to będzie powodować spadek temperatury w kotle i jak będą duże spadki przepuszczę pompy przez sterownik w domu i zrobię priorytet pomp po-za ecoalem.

TwojPan
11-11-2014, 11:05
Kocioł wyda tyle ile będzie trzeba. Nic mniej nic więcej - jeżeli i kocioł i instalacja są prawidłowo wysterowane. Jeżeli na obydwu kondygnacjach się dogrzeje - szkodniki odetną zasilanie na obydwu kondygnacjach bez względu na to czy będzie pchać jedna czy dwie pompy. Po starcie instalacji " szok termiczny " będzie ten sam. Śmiem twierdzić że przy 2 pompach nawet mniejszy - rzadko wystąpi sytuacja kiedy obydwie kondygnacje jednocześnie będą potrzebowały ponownie wystartować grzanie i zazwyczaj któraś z pomp obróci wcześniej, więc i zwróci do kotła mniej zimnego z jednej kondygnacji niż zwróciłaby z dwóch.

Jesteś kumaty gość,ale...Kobra,ja mam ciągle wrażenie,że Ty nie do końca rozumiesz patent z jedną pompą.Tu nie tylko chodzi o to że jest ona "jedna".Chodzi o to,że takie rozwiązanie,pozwala na ciągłe dogrzewanie powrotu.Dodatkowym atutem jest też,to że woda do powrotu kotła,"wraca" przez zbiornik CWU...
Coś ci zimową porą pokaże.Najpierw rozkryzuje powrót CWU na maxa,na drugi dzień np.otworzę na 50% ,a na koniec całkowicie zamknę-symulując tym samym to,jak pracowałby kocioł na samym powrocie z CO (bez dogrzewania).Przy SPP-zobaczysz dokładnie czym i jak się to odbije :)
Chyba timon,ma zrobioną zaraz przy kotle ,rurkę z zasilania,połączoną z powrotem z CO.Jak myślisz,dlaczego?A zawory 4D ,jak działają?Ja mam dodatkowy atut,w postaci zbiornika CWU,który "dogrzewa" mi powrót.A sam wiesz,co potrafi wyczyniać kocioł,z zimnym powrotem.

Maher
11-11-2014, 12:22
Jesteś kumaty gość,ale...Kobra,ja mam ciągle wrażenie,że Ty nie do końca rozumiesz patent z jedną pompą.Tu nie tylko chodzi o to że jest ona "jedna".Chodzi o to,że takie rozwiązanie,pozwala na ciągłe dogrzewanie powrotu.Dodatkowym atutem jest też,to że woda do powrotu kotła,"wraca" przez zbiornik CWU...
Coś ci zimową porą pokaże.Najpierw rozkryzuje powrót CWU na maxa,na drugi dzień np.otworzę na 50% ,a na koniec całkowicie zamknę-symulując tym samym to,jak pracowałby kocioł na samym powrocie z CO (bez dogrzewania).Przy SPP-zobaczysz dokładnie czym i jak się to odbije :)
Chyba timon,ma zrobioną zaraz przy kotle ,rurkę z zasilania,połączoną z powrotem z CO.Jak myślisz,dlaczego?A zawory 4D ,jak działają?Ja mam dodatkowy atut,w postaci zbiornika CWU,który "dogrzewa" mi powrót.A sam wiesz,co potrafi wyczyniać kocioł,z zimnym powrotem.

A co za różnica jedna pompa,a kilka które równocześnie działają? Podobny efekt przy dwóch pompach będzie jak ktoś ma jedną i włączą się termostaty na kaloryferach równocześnie lub siłowniki na pętlach lub sterownik zaworu 4D przestawi pozycje na wyższą temperaturę. U mnie w instalacji mam jeszcze sporo możliwości dogrzania powrotu nie ruszając mojego sterowania np. zdemontować ZZ z CWU lub puścić tą pompę 24h, nie ruszałem też zaworu 4D - jest ustawiony na 50% czyli nie dogrzewa powrotu i zawsze mogę przestawić go na np. 80% i powrót będę dużo cieplejszy i przez to pompy od podłogówek będą musiały dłużej dogrzewać pomieszczenia.

kobra64
11-11-2014, 15:41
Jesteś kumaty gość,ale...Kobra,ja mam ciągle wrażenie,że Ty nie do końca rozumiesz patent z jedną pompą.Tu nie tylko chodzi o to że jest ona "jedna".Chodzi o to,że takie rozwiązanie,pozwala na ciągłe dogrzewanie powrotu.Dodatkowym atutem jest też,to że woda do powrotu kotła,"wraca" przez zbiornik CWU...
Coś ci zimową porą pokaże.Najpierw rozkryzuje powrót CWU na maxa,na drugi dzień np.otworzę na 50% ,a na koniec całkowicie zamknę-symulując tym samym to,jak pracowałby kocioł na samym powrocie z CO (bez dogrzewania).Przy SPP-zobaczysz dokładnie czym i jak się to odbije :)
Chyba timon,ma zrobioną zaraz przy kotle ,rurkę z zasilania,połączoną z powrotem z CO.Jak myślisz,dlaczego?A zawory 4D ,jak działają?Ja mam dodatkowy atut,w postaci zbiornika CWU,który "dogrzewa" mi powrót.A sam wiesz,co potrafi wyczyniać kocioł,z zimnym powrotem. Dwie instalacje mam pracujące na jednej pompie, z baniakami CWU po grawitacji. Chyba wiem o co w tym " patencie " chodzi. Jedna z nich działa od 10 lat ( jedynie CWU przez jakiś czas szło z osobnej pompy - ale od 2 lat po grawitacji idzie ) - chyba jeszcze wtedy kotła na eko nie miałeś? Trza znać miarę mocium panie. Maher za kotłem ma 4D. Rozumiem że nie otwiera go na full? Jego powrót nigdy nie będzie " czystym " powrotem z CO - to raz. Dwa - popatrz teraz na moją instalację domową. Spora instalka, 235 m2 symbolicznie ocieplonej chaty na grzejnikach z termostatami, zasilona przez 4D. Dwa razy na dobę się pompa CO załącza. O 6 rano na 2 godziny i od 16 do 23. Widzisz tam coś strasznego po jej załączeniach? Na tygodniowym zobacz - zazwyczaj spaliny rosną do 130 - 140 ( wczoraj na 180 poszły - widocznie załączenie pompy zbiegło się z otwarciem kilku głowic, wykres mówi też że właśnie odrabiał jakiś tam spadek na CWU ), moc w okolice 70 - 100% wędruje na kilkanaście minut, potem się stabilizuje koło 30 - 40% i dalej ciągnie jak po sznurku. Nie każdą instalację da się ogarnąć jedną pompą. Nie w każdej chacie jest baniak który da się grawitacyjnie zasilać. Nie zawsze zresztą ma to sens - takiego 300 litrów to już bym na stałe raczej nie grzał. Sterowanie instalacją wieloobiegową to inna bajka. Masz same grzejniki + CWU - można to na jednej pompie zestawić. Masz samą podłogówkę + CWU - to już nie bardzo, chyba że dasz rozdzielacz i będziesz zatrzymywał grzanie podłóg na czas grzania CWU. Albo CWU po grawitacji zasilisz. A didżej - bo od niego się to zaczęło - ma krótki obieg. Instalacja odsprzęglona od kotła. Chce zasilać dom i CWU czterema różnymi temperaturami - i może to zrobić. Pokaż mi jak jedną pompą uzyskasz równocześnie 4 różne temperatury na 4 wyjściach. Pokaż jak uzyskasz 3 - przy instalacji mieszanej i baniaku grzanym wyżej niż kaloryfery dokładnie tyle różnych temperatur Ci potrzeba.

TwojPan
11-11-2014, 16:55
Dwie instalacje mam pracujące na jednej pompie, z baniakami CWU po grawitacji. Chyba wiem o co w tym " patencie " chodzi. Jedna z nich działa od 10 lat ( jedynie CWU przez jakiś czas szło z osobnej pompy - ale od 2 lat po grawitacji idzie ) - chyba jeszcze wtedy kotła na eko nie miałeś? Trza znać miarę mocium panie. Maher za kotłem ma 4D. Rozumiem że nie otwiera go na full? Jego powrót nigdy nie będzie " czystym " powrotem z CO - to raz. Dwa - popatrz teraz na moją instalację domową. Spora instalka, 235 m2 symbolicznie ocieplonej chaty na grzejnikach z termostatami, zasilona przez 4D. Dwa razy na dobę się pompa CO załącza. O 6 rano na 2 godziny i od 16 do 23. Widzisz tam coś strasznego po jej załączeniach? Na tygodniowym zobacz - zazwyczaj spaliny rosną do 130 - 140 ( wczoraj na 180 poszły - widocznie załączenie pompy zbiegło się z otwarciem kilku głowic, wykres mówi też że właśnie odrabiał jakiś tam spadek na CWU ), moc w okolice 70 - 100% wędruje na kilkanaście minut, potem się stabilizuje koło 30 - 40% i dalej ciągnie jak po sznurku. Nie każdą instalację da się ogarnąć jedną pompą. Nie w każdej chacie jest baniak który da się grawitacyjnie zasilać. Nie zawsze zresztą ma to sens - takiego 300 litrów to już bym na stałe raczej nie grzał. Sterowanie instalacją wieloobiegową to inna bajka. Masz same grzejniki + CWU - można to na jednej pompie zestawić. Masz samą podłogówkę + CWU - to już nie bardzo, chyba że dasz rozdzielacz i będziesz zatrzymywał grzanie podłóg na czas grzania CWU. Albo CWU po grawitacji zasilisz. A didżej - bo od niego się to zaczęło - ma krótki obieg. Instalacja odsprzęglona od kotła. Chce zasilać dom i CWU czterema różnymi temperaturami - i może to zrobić. Pokaż mi jak jedną pompą uzyskasz równocześnie 4 różne temperatury na 4 wyjściach. Pokaż jak uzyskasz 3 - przy instalacji mieszanej i baniaku grzanym wyżej niż kaloryfery dokładnie tyle różnych temperatur Ci potrzeba.
Kobra,jak Bóg da,pokażę Ci jak działa układ z PC,podłoga i klimakonwektory ,na jednej pompie.Regulacja temp.oddzielna na każde pomieszczenie.Tak będzie w moim domu,tak jest w setkach innych domów :)Trochę poczekaj.
Amen.

kobra64
11-11-2014, 17:49
Kobra,jak Bóg da,pokażę Ci jak działa układ z PC,podłoga i klimakonwektory ,na jednej pompie.Regulacja temp.oddzielna na każde pomieszczenie.Tak będzie w moim domu,tak jest w setkach innych domów :)Trochę poczekaj.
Amen.
My tu nie rozważamy układów zasilanych PC. Ani wyłącznie nowych domów.Nie porównuj nieporównywalnego. Kotła nie poprowadzisz z temperaturą jaką będziesz zasilał podłogi. Musisz ją obniżyć - to jest mieszacz i pompa. Klimakonwektory normą nie są - w układach mieszanych zazwyczaj występują grzejniki wymagające wysokiej temperatury zasilania. I to jest druga pompa. Na CWU można rozważyć czy jest niezbędna, czy da się połączyć z grzejnikami albo zasilić grawitacyjnie. Często jest niezbędna osobna. Często tą dodatkową pompę się jako bezpiecznik daje - na wypadek nieprzewidzianie dużych rozbiorów CWU przy których grawitacja mogłaby nie wyrobić. Układów z PC wbrew temu co sądzisz widziałem już - no powiedzmy kilka. Z wcześniejszych Twoich postów wnoszę, że Ty masz o tym jakieś tam wyobrażenie zbudowane na podstawie tego co na FM i w reklamowych ulotkach wyczytałeś. Mimo wszystko - powodzenia życzę w realizacji planów. No i sprostowanie - w moich instalacjach są jednak po 2 pompy. Tyle że ja tą do cyrkulacji CWU to uważam za coś tak oczywistego, że po prostu o niej zapominam najczęściej.

gmaj22
11-11-2014, 19:36
@Maher:

Wspomniałes wczoraj, że masz zawór 3D termostatyczny ( ten do obniżenia c.w.u. ) podłączony jak na tym schemacie:
288554

U mnie jest to podłączone w najprostszy sposób, czyli tak:
288558

Przymierzam się do zmiany podłączeń jak na wcześniejszym schemacie, chciałbym jednak wcześniej znać opinię, jak to się u Ciebie sprawdza? U siebie zauważam regularne spadki temp. na kotle " w rytm" załączania się pompy cyrkulacyjnej c.w.u. Teraz jest to mniej zauważalne gdyż wahania kompensowane są przez siłownik zaworu 4D (pomiar temp. i reakcja siłownika co 15 sek- czy aby nie za często?)

mpepe
11-11-2014, 20:16
288576

mpepe
11-11-2014, 20:21
Najczęściej przyczyną takich awarii jest nie wilgoć, tylko żar. Nie zdarzało Ci się przypadkiem że palnik przerzucał żar do popielnika?

Raczej to nie żar bo miejsce przegnicia jest jakby pod tylną ścianą.

bobasxx
11-11-2014, 20:23
288576

Dziwnie to wygląda, nie kładłeś tej szuflady zimą czasem na śniegu np. przed otwarciem kubła na śmieci ?

Maher
11-11-2014, 20:56
@Maher:

Wspomniałes wczoraj, że masz zawór 3D termostatyczny ( ten do obniżenia c.w.u. ) podłączony jak na tym schemacie:
288554

U mnie jest to podłączone w najprostszy sposób, czyli tak:
288558

Przymierzam się do zmiany podłączeń jak na wcześniejszym schemacie, chciałbym jednak wcześniej znać opinię, jak to się u Ciebie sprawdza? U siebie zauważam regularne spadki temp. na kotle " w rytm" załączania się pompy cyrkulacyjnej c.w.u. Teraz jest to mniej zauważalne gdyż wahania kompensowane są przez siłownik zaworu 4D (pomiar temp. i reakcja siłownika co 15 sek- czy aby nie za często?)

Ogólnie nie jestem zadowolony z tego układu bo albo mam jakiś błąd (sprawdzałem co najmniej kilka razy i jest zgodnie ze schematem) albo ten układ nie działa prawidłowo. Założenia były takie że idę do łazienki wsiąść prysznic (naciskam kontakt włączający pompę 25/40) i za ok. 5 minut płynie od razu ciepła woda. Teraz działa to tak że aby była ciepła woda pompa musi pracować co najmniej z 15 minut, przy czym słychać jak się robią wiry w bojlerze a powrót z cyrkulacji wolniutko się nagrzewa. Może hydraulik ciągnący rury coś źle zgrzał i zaślepił jedną rurę od cyrkulacji (układ odpowietrzałem już kilka razy).


288576

Trochę za wcześnie aby po roku wypadły dziury, w starym śmieciuchu po 10latach lepiej to u mnie wygląda i nieraz grzebałem pogrzebaczem aż miałem czerwony od żaru popielnik.

minertu
11-11-2014, 21:05
A co to masz za pompę do cyrkulacji?

gmaj22
11-11-2014, 21:06
cyt: Założenia były takie że idę do łazienki wsiąść prysznic (naciskam kontakt włączający pompę 25/40) i za ok. 5 minut płynie od razu ciepła woda.

Nie lepiej, żeby była załączana np. detektorem ruchu umieszczonym albo w samej łazience, albo gdzieś w hallu? Nie ma nikogo w domu-pompa stoi, zaczyna się ruch-pompa się załącza.

@minertu:
U mnie taka:
288591

minertu
11-11-2014, 21:30
cyt: Założenia były takie że idę do łazienki wsiąść prysznic (naciskam kontakt włączający pompę 25/40) i za ok. 5 minut płynie od razu ciepła woda.

Nie lepiej, żeby była załączana np. detektorem ruchu umieszczonym albo w samej łazience, albo gdzieś w hallu? Nie ma nikogo w domu-pompa stoi, zaczyna się ruch-pompa się załącza.

@minertu:
U mnie taka:
288591
Taka powinna być.
Mnie dziwi ,że czeka 5 min na ciepłą wodę po uruchomieniu pompy.

kobra64
11-11-2014, 21:31
maher tak dla porządku zapytam - Tobie się oczywiście minuty zamiast sekund napisały?

Maher
11-11-2014, 21:34
cyt: Założenia były takie że idę do łazienki wsiąść prysznic (naciskam kontakt włączający pompę 25/40) i za ok. 5 minut płynie od razu ciepła woda.

Nie lepiej, żeby była załączana np. detektorem ruchu umieszczonym albo w samej łazience, albo gdzieś w hallu? Nie ma nikogo w domu-pompa stoi, zaczyna się ruch-pompa się załącza.

@minertu:
U mnie taka:
288591

U mnie nie ma problemu z detekcją bo na każdych drzwiach są czujniki i w każdym pomieszczeniu (dom lekko inteligentny), tak samo kwestia uruchamiania pompy to tylko przeprogramowanie sterownika np. jest ktoś w domu + godziny nocne). Specjalnie dałem taką mocną pompę aby jak najszybciej dostarczyła wodę, a nie wychładzała CWU przez całą dobę, po drugie pompa jest prawie taka sama jak pompy do CO i CWU (tylko przewidziana do wody pitnej - elementy z nierdzewki) i może w czasie awarii posłużyć jako zamiennik.


Taka powinna być.
Mnie dziwi ,że czeka 5 min na ciepłą wodę po uruchomieniu pompy.

Woda ciepła potrzebna mi tylko do kąpieli i spokojnie wystarczy mi tyle czasu aby się do niej przygotować, w kuchni mam zmywarkę i z wody ciepłej się nie korzysta.

minertu
11-11-2014, 21:36
maher tak dla porządku zapytam - Tobie się oczywiście minuty zamiast sekund napisały?
Też się zastanawiam.

micro-jr
12-11-2014, 11:22
Maher.Jak puścisz wszystko na full jak długo trwa wyrównanie temp wody w instalacji? Mi to zajęło ok 4 h a Tobie?

W niedzielę 09.11.2014 odpaliłem piec po 3 dniach :) wyłączyłem bo akurat prowadziliśmy prace ociepleniowe w budynku oraz mała modernizacja kotłowni.

Wracając do wątku:
15:25 odpaliłem piec,
15:55 temperatura minimalna CO
18:15 temperatura zadana CWU (200L, bo połowa zbiornika 400L)
19:50 koniec rozgrzewania budynku.

Dodam, ze mam już docelowy styropian i połowę wełny (15 cm) i to jeszcze z dziurami w tej wełnie (włazy nie dojechały i znalazłem jedną lukę w izolacji, której nie miałem czasu usunąć)

Dzięki tym zmianom, domek pożera 25kg/dobę.

mpepe
13-11-2014, 09:57
Dziwnie to wygląda, nie kładłeś tej szuflady zimą czasem na śniegu np. przed otwarciem kubła na śmieci ?

Obawiam się ze albo w kotle jest taka wilgoć albo panują takie warunki które wynikają z nieprawidłowego spanalia i utrzymywania temp. pinizej 64 stopni. Szwagier w Sasie ma minimalną temp właśnie 64 stopnie i mniej sterownik nie idzie ustawić. A i Zimą nie kładłem popielnika na śnieg.



Jeszcze wchodzi w grę okres letni gdzie w piecu zostawiłem zamknięte drzwiczki jak otworzyłem we wrześniu w środku było cholernie wilgotno.

karoka65
13-11-2014, 15:18
W zeszłym roku miałem taki przypadek, gościu po zakończeniu palenia zostawił niewyczyszczony kocioł, nawet nie został usunięty popiół, w piwnicy było wilgotno, na jesień kocioł był cały czerwony z rdzy, krople wody wisiały wszędzie.
Woda kapała sobie całe lato do tego popiołu a "ruda" gryzła.
Z szuflady został uchwyt i zarys ramki.
Wysłałem drugą bo co robić :)

STEFAN_BR
14-11-2014, 20:27
A tak z ciekawości - ile kosztuje taka szuflada, gdyby ktoś chciał sobie zakupić. Uprzedzam podejrzenia - moja jest w stanie idealnym i nie potrzebuje wymiany. Pytam czysto hipotetycznie.

karoka65
14-11-2014, 20:44
Kiedyś ktoś zapragnął mieć drugą na wymianę to było chyba coś 45pln + wysyłka ale głowy nie dam sobie uciąć :)

minertu
14-11-2014, 21:05
Coś koło tego.

STEFAN_BR
14-11-2014, 21:09
Kiedyś ktoś zapragnął mieć drugą na wymianę to było chyba coś 45pln + wysyłka ale głowy nie dam sobie uciąć :)

Dzięki za informację. Zasadniczo droga to ona nie jest.

STEFAN_BR
14-11-2014, 21:13
A jak tam na waszym terenie oddźwięk w sprawie Ustawy o koncesjonowaniu importu i eksportu węgla. U nas na północy panika ludzie zaczynają robić zapasy bo cena pójdzie w górę.

karoka65
14-11-2014, 21:41
Panika jest gorsza od faszyzmu :)
Stefan jakby brakowało to podeślę Wam kilka tirów :)

STEFAN_BR
14-11-2014, 22:04
Panika jest gorsza od faszyzmu :)
Stefan jakby brakowało to podeślę Wam kilka tirów :)

Pomyśl ile by kosztował sam transport, skoro masz do mnie jakieś 650 km. Chyba. że transport dajesz gratis.

karoka65
14-11-2014, 22:54
Wysyłałem w tym roku nawet do Gołdapi całe lufy i chyba mieli taniej jak na miejscu.
A jak biorą drugi rok z rzędu to chyba nie jest tak źle z tym moim węglem :)
Kurierem wysłałem parę palet ale to masakra, sam ludziom odradzam jak dzwonią bo najlepiej na tym wychodzą kurierzy, ja mam cały guzik z tego a ludziska bulą kupę szmalu za tonę.
Przy całej lufie 24 tony transport wychodzi dużo korzystniej jak i cena za tonę a wiem z rozmów od ludzi ile u Was nad morzem wołają za tonę porządnego węgla.

STEFAN_BR
14-11-2014, 23:49
Wysyłałem w tym roku nawet do Gołdapi całe lufy i chyba mieli taniej jak na miejscu.
A jak biorą drugi rok z rzędu to chyba nie jest tak źle z tym moim węglem :)
Kurierem wysłałem parę palet ale to masakra, sam ludziom odradzam jak dzwonią bo najlepiej na tym wychodzą kurierzy, ja mam cały guzik z tego a ludziska bulą kupę szmalu za tonę.
Przy całej lufie 24 tony transport wychodzi dużo korzystniej jak i cena za tonę a wiem z rozmów od ludzi ile u Was nad morzem wołają za tonę porządnego węgla.

Przy całym samochodzie 24 t eko w workach na paletach można już kupić w miarę dobrego po 600 zł brutto za tonę. To wychodzi po 15 zł za worek 25 kg.

prz3kus
15-11-2014, 11:32
Niech mi ktoś powie czemu mi pompy nie pracują, wcześniej wystarczyło jak przełączałem w sterowniku tryb z zimy na lato i zaczyały działac a tertaz dupa nic nie pomaga a zanim przywrócę ustawienia fabryczne(co mam nadzieje ze pomoże) chciałem wam pokazać może sami cos poradzicie https://device.esterownik.pl/device/3579/

Dopiero co poradziłem sobie z tmp podajnika a tu kolejne coś :/

Wcześniej na wersji 3.1.6 działało wszytko OK od czasu jak dostałem nowa płytke dzieją mi sie takie dziwolongi(zadziało mi się to 4 raz i najgorszy jak na razie )

edit:
chyba że to moja wina to powiedzcie co źle robie :)

edi2:
załączyły sie same po 30min :O

fenix2
15-11-2014, 12:49
Dopiero co poradziłem sobie z tmp podajnika a tu kolejne coś :/



Właśnie jak się sprawa skończyła?

AnkaP33
15-11-2014, 13:01
Witam Szanowne grono specjalistów!!

Jestem tu Nowa i mam pewien problem otóż zostałam sama z piecem.

i teraz wybieram z niego coś takiego:
289267289268289269289270289271

Z jednego podajnika mam takiego niedopalonego węgla ok 30l wiadra -- jakieś 12-15 kg czy to normalne ???

prz3kus
15-11-2014, 13:10
Właśnie jak się sprawa skończyła?
W wężyk od dosuszania wsadziłem koreczek od napoju, zrobiłem w nim otworek o średnicy gdzieś 10mm i teraz tmp trzyma sie od 40-50C

prz3kus
15-11-2014, 13:11
Witam Szanowne grono specjalistów!!

Jestem tu Nowa i mam pewien problem otóż zostałam sama z piecem.

i teraz wybieram z niego coś takiego:
289267289268289269289270289271

Z jednego podajnika mam takiego niedopalonego węgla ok 30l wiadra -- jakieś 12-15 kg czy to normalne ???
Masz dostęp online do swojego steronika?

AnkaP33
15-11-2014, 14:27
Masz dostęp online do swojego steronika?

A jak to się robi???

STEFAN_BR
15-11-2014, 15:08
W wężyk od dosuszania wsadziłem koreczek od napoju, zrobiłem w nim otworek o średnicy gdzieś 10mm i teraz tmp trzyma sie od 40-50C

A węgiel zmieniałeś na słabszy czy dalej palisz tym samym co przy wysokiej temperaturze podajnika?

kveldulv
15-11-2014, 15:17
Szybkie pytanko.
Podajnik wydaje dziwne metaliczne dźwięki co jakiś czas (podczas podawania). Tak jakby coś tam się naciągało, trzeszczało. W tamtym roku tak często tego nie było. Palę rubinem z Bartexu (po raz pierwszy). Czy mam się zacząć martwić o ślimaka? Piec teraz zaczyna swój 2 sezon.

miuzziker
15-11-2014, 17:47
Dzisiaj rozpaliłem po raz drugi i po dwóch godzinach temperatura spalin wynosiła około 220 stopni. Czy taka temperatura przy rozpalaniu jest normalna, czy później ona spadnie? Przy pierwszym rozpalaniu temperatura po paru godzinach wynosiła około 150 stopni. Jak otworze drzwiczki to dość duży płomień mam, chociaż dmuchawa ustawiona na 44% i podawanie na 3s.

fenix2
15-11-2014, 17:58
Dzisiaj rozpaliłem po raz drugi i po dwóch godzinach temperatura spalin wynosiła około 220 stopni. Czy taka temperatura przy rozpalaniu jest normalna, czy później ona spadnie? Przy pierwszym rozpalaniu temperatura po paru godzinach wynosiła około 150 stopni. Jak otworze drzwiczki to dość duży płomień mam, chociaż dmuchawa ustawiona na 44% i podawanie na 3s.

44% to dość dużo ja bym obniżył nadmuch. A dla jakiej mocy?

miuzziker
15-11-2014, 18:07
Dla mocy 47 stopni, a kocioł jest 12kW. Wydaje mi się, że jest duży płomień

krzy27
15-11-2014, 18:13
Masz ster do internetu zapięty? Było by od ręki.

miuzziker
15-11-2014, 18:17
Jeszcze nie mam podpiętego sterownika do sieci :cry:

krzy27
15-11-2014, 18:20
Napisz jaki tryb pracy eCoal, grupowe czy ręczne.

miuzziker
15-11-2014, 18:21
sterownik ecoal. sterowanie automatyczne

krzy27
15-11-2014, 18:31
W automacie lubi się rozbujać. Z tego co kojarzę masz podłogówkę. Zmniejsz nastawę na zaworze 3D do minimum. Podłoga potrafi wyciągać ogrom ciepła z kotła. Rozgrzej ją wolniej. Po całej dobie jak będzie za mało ciepło a kocioł zejdzie z mocą to delikatnie zwiększysz.

zbigmaz01
15-11-2014, 19:42
Witam Szanowne grono specjalistów!!

Jestem tu Nowa i mam pewien problem otóż zostałam sama z piecem.

i teraz wybieram z niego coś takiego:
289267289268289269289270289271

Z jednego podajnika mam takiego niedopalonego węgla ok 30l wiadra -- jakieś 12-15 kg czy to normalne ???Skoro zostałaś sama to ktoś na nim wcześniej palił. Jak ktoś cię tym uraczył to może coś przekazał co nas naprowadzi jak ci można pomóc.
Napisz co to za kocioł, jaki sterownik i jeżeli coś więcej o ustawieniach to będzie super.

miuzziker
15-11-2014, 20:00
Przedstawiam zdjęcia kątownika ograniczającego spaliny. Czy jest on prawidłowo zamontowany? Zamieszczam również zdjęcia płomienia. Czy taki powinien być?

289338289339289340sterownik ecoal. sterowanie automatyczne

skap
15-11-2014, 20:21
Przedstawiam zdjęcia kątownika ograniczającego spaliny. Czy jest on prawidłowo zamontowany? Zamieszczam również zdjęcia płomienia. Czy taki powinien być?

289338289339289340sterownik ecoal. sterowanie automatyczne

kątownik, czyli kierownica spalin jest źle zamontowana. Należy ją zamontować tak, aby nie było widać ognia, czyli zsunąć na dół i przesunąć do prawej strony do oporu.

Pozdrawiam

STEFAN_BR
15-11-2014, 20:26
Przedstawiam zdjęcia kątownika ograniczającego spaliny. Czy jest on prawidłowo zamontowany? Zamieszczam również zdjęcia płomienia. Czy taki powinien być?

289338289339289340sterownik ecoal. sterowanie automatyczne

Zajrzyj do DTR-ki pieca tam na rysunku masz zaznaczone jak ma być ustawiona kierownica spalin przy pracy palnika a jak przy paleniu na ruszcie.

STEFAN_BR
15-11-2014, 20:35
Przedstawiam zdjęcia kątownika ograniczającego spaliny. Czy jest on prawidłowo zamontowany? Zamieszczam również zdjęcia płomienia. Czy taki powinien być?

289338289339289340sterownik ecoal. sterowanie automatyczne

Tak to wygląda
http://imageshack.us/a/img221/3745/lyt.png

mchomen
15-11-2014, 20:40
Ja bym tam zmniejszył nadmuch,moim zdaniem płomień za silny

Piotrek42
15-11-2014, 20:42
Cześć Chłopaki !!!

Co prawda w moim rbr ( 17) wszystko jest OK,palić -pali się ładnie i ekonomicznie u ojca temp 24st wiec tu nie mam o czym pisać, ale pewnie kilka osób jest ciekawych jakie mam koszty i odczucia po przejściu na gaz, więc napiszę kilka słów. Kociołek na gaz właczyłem 12-09 (czyli mniej więcej tak jak uruchamiałem moj kocioł na eko) solary już nie dogrzewają wody a noce bywają chłodne i dogrzewam dom, do dziś spaliłem 204m3 gazu po 1,56 zł/m3 ( ze wszystkimim opłatami) czyli za ok 320zł koszty są porównywalne z ogrzewaniem na eko, ale przyponę kocioł miałem ok 300% przewymiarowany ! temp w domu nie zmieniłem, dalej utrzymuję (salon 22st cały czas pokoje do spania dzień 22 noc 21,5) na początku była masakra -sterownik skopany,instrukcja pisana na kolanie kocioł spalał ok 10-12m3/doba więc... kajecik ,ołówek , zainwestowałem w czujnik temp wody i czujnik temp wody na powrocie... musiałem zmienic całkowicie schemat dystrybucji ciepłej wody w domu, pierwsze co, to zmiana orginalnej krzywej grzewczej rozciągniecie jej i dopasowanie do do mojego domu,jako że grzejniki mam przewymiarowane o ok 20% mogłem sobie pozwolić na dużo niższą temp ( przy 0 st temp wody na grzejniki to 43st) w kotle na eko musiałem trzymać wyższą temp ze wzgędu na cwu niezależnie od temp na dworze (min 47-48) pozniej ze względu na to ze kocioł to kondensat, musiałem wymusić niską temp powrotu -osiągnełem to zmiejszając moc pompy w kotle z max 10 do 3 !!! Jadąc dalej, musiałem pozmieniać moc przepływu w grzejnikach (tz wymusić szybszy i mocniejszy jej ruch żeby grzejniki oddawały ciepło CAŁĄ swoją powierzchnią dlatego jak słyszę o instalacjach na 1 pompkę to ....wiecie co ;) ) ale starając się trzymac zimny powrót lub deltę na poziomie 4-5st pewnie jeszcze coś pominełem :) przy podłogówce nie miałem problemów bo tam mam zawór 3d ustawiony i cześć ,z cwu również bo kociołek jak rbr ma niezależne podpięcie pod cwu.aktualne spalanie mam na poziomie ok 5-5,5m3/doba i jest OK zimą będę testować dalej i jakby co to napiszę kilka słów

Pozdr Piotrek42

Ps temp 21,5 i temp 22st są te temp załącznia sterownika i podgrzania o 0,1st temp w domu

timon120777
15-11-2014, 20:42
Witam Szanowne grono specjalistów!!

Jestem tu Nowa i mam pewien problem otóż zostałam sama z piecem.

i teraz wybieram z niego coś takiego:
289267289268289269289270289271

Z jednego podajnika mam takiego niedopalonego węgla ok 30l wiadra -- jakieś 12-15 kg czy to normalne ???


podaj jakie masz ustawienia, ile kocioł pracuje i ile w podtrzymaniu? a może ster w automacie chodzi?
to ewidentnie przeleciało przez palnik ale się nie nadpaliło zbytnio nawet
ja myślę że przerwę trzeba wydłużyć i to znacznie ale to jak podasz ustawienia

AnkaP33
15-11-2014, 20:57
podaj jakie masz ustawienia, ile kocioł pracuje i ile w podtrzymaniu? a może ster w automacie chodzi?
to ewidentnie przeleciało przez palnik ale się nie nadpaliło zbytnio nawet
ja myślę że przerwę trzeba wydłużyć i to znacznie ale to jak podasz ustawienia

A gdzie to sprawdzę???
Piec mam zielony a sterownik niebieski - może to nie od kompletu

timon120777
15-11-2014, 21:17
wrzuć zdjęcie pieca(kotła) i sterownika- odgadniemy co to :D

gmaj22
15-11-2014, 21:43
A gdzie to sprawdzę???
Piec mam zielony a sterownik niebieski - może to nie od kompletu

Ot...kobiecy punkt widzenia:) Do tego kolory sie gryza...

djhiq
15-11-2014, 22:53
Ot...kobiecy punkt widzenia:) Do tego kolory sie gryza...

No zapewne RBR + ecoal. Może być że chodzi na ręcznym i jakieś ambitne parametry ustawione :) Ciężko będzie pomóc. Myślę że najlepiej jak Pani da komuś nr tel na priv i przez telefon się dogadacie bo przy takiej aktywności to sprawa się rozwiąże koło kwietnia 2015 jak już opału nic nie zostanie w piwnicy :)

minertu
16-11-2014, 05:57
No zapewne RBR + ecoal. Może być że chodzi na ręcznym i jakieś ambitne parametry ustawione :) Ciężko będzie pomóc. Myślę że najlepiej jak Pani da komuś nr tel na priv i przez telefon się dogadacie bo przy takiej aktywności to sprawa się rozwiąże koło kwietnia 2015 jak już opału nic nie zostanie w piwnicy :)Święte słowa. Mój jest podany poniżej. Tak będzie szybciej:)

prz3kus
16-11-2014, 07:21
A węgiel zmieniałeś na słabszy czy dalej palisz tym samym co przy wysokiej temperaturze podajnika?
Węgiel ten sam, i teraz da się dotknąć osłony pod podajnikiem od strony pieca, a węgiel przed wrzuceniem i tak leży kilka miesięcy w kotłowni więc suchutki. Tylk mnie martwi to dziwne zachowanie sterownika czasami.

STEFAN_BR
16-11-2014, 12:58
Węgiel ten sam, i teraz da się dotknąć osłony pod podajnikiem od strony pieca, a węgiel przed wrzuceniem i tak leży kilka miesięcy w kotłowni więc suchutki. Tylk mnie martwi to dziwne zachowanie sterownika czasami.

A jakie zachowania masz na myśli ?

STEFAN_BR
16-11-2014, 13:12
Święte słowa. Mój jest podany poniżej. Tak będzie szybciej:)

Kobieta nie zadzwoni bo telefonu poniżej nie widać ale dla zainteresowanych 721274788.

minertu
16-11-2014, 15:05
No tak jak z fona piszę to nie widać.

STEFAN_BR
16-11-2014, 15:51
No tak jak z fona piszę to nie widać.

Jak możesz mnie uświadomić do czego są te otwory dymowe, które wszyscy radzą aby zaspawać dla obniżenia temperatury podajnika.

minertu
16-11-2014, 17:49
Jak możesz mnie uświadomić do czego są te otwory dymowe, które wszyscy radzą aby zaspawać dla obniżenia temperatury podajnika.Skoro jest znacząca poprawa to jak myślisz?

pawko_
16-11-2014, 17:52
miuzziker ustaw sobie grupowe, moc 8/8kW nadmuch 37% i patrz co się będzie działo. Jak kopci to o jedno oczko zwiększ itd. Płomień jest wg. mnie za duży.

krzy27
16-11-2014, 18:07
Jak możesz mnie uświadomić do czego są te otwory dymowe, które wszyscy radzą aby zaspawać dla obniżenia temperatury podajnika.

Ktoś wymyślił że po wywierceniu otworu pomiędzy kanałem dmuchawy a kanału ślimaka przestanie dymić po otwarciu zasobnika.

krzy27
16-11-2014, 18:09
No tak jak z fona piszę to nie widać.

A je myślę co jest grane. Liwko arturo wskazówka itp banned a Tobie stopki nie wyświetla.

krzy27
16-11-2014, 18:14
miuzziker ustaw sobie grupowe, moc 8/8kW nadmuch 37% i patrz co się będzie działo. Jak kopci to o jedno oczko zwiększ itd. Płomień jest wg. mnie za duży.

Płomień duży bo podłogówką sporo obciąża. Jak się w takich warunkach wygrzeje a spalanie spadnie to ciężko będzie wysiedzieć. Cyba że się okna pootwiera ;)

STEFAN_BR
16-11-2014, 19:22
Ktoś wymyślił że po wywierceniu otworu pomiędzy kanałem dmuchawy a kanału ślimaka przestanie dymić po otwarciu zasobnika.

Dzięki za informację. Jako że i tak dymi to znaczy to że do niczego nie potrzebne.

STEFAN_BR
16-11-2014, 19:30
Podpowiedzcie, czy mając wysuszony ekogroszek można zaślepić całkowicie przewód do osuszania czy też całkowite jego zaślepienie spowoduje jakieś problemy z cyrkulacją powietrza.

minertu
16-11-2014, 19:32
Podpowiedzcie, czy mając wysuszony ekogroszek można zaślepić całkowicie przewód do osuszania czy też całkowite jego zaślepienie spowoduje jakieś problemy z cyrkulacją powietrza.
Możesz zaślepić ale obserwuj palnik :)

STEFAN_BR
16-11-2014, 23:07
Możesz zaślepić ale obserwuj palnik :)

Na razie zmieniłem węgiel i temperatura trochę spadła - mam 50-55. Jutro zaślepię i będę obserwował

kveldulv
17-11-2014, 08:16
Szybkie pytanko.
Podajnik wydaje dziwne metaliczne dźwięki co jakiś czas (podczas podawania). Tak jakby coś tam się naciągało, trzeszczało. W tamtym roku tak często tego nie było. Palę rubinem z Bartexu (po raz pierwszy). Czy mam się zacząć martwić o ślimaka? Piec teraz zaczyna swój 2 sezon.
Podbijam pytanie.

Dodatkowo zapytuję: czy to normalne, że pompa od CO włącza się dopiero przy około 43 stopniach?
Jak mam włączone grupowe i ustawioną temp. na 45, to gdy spadnie temp. to pompa się wyłącza. Tak ma być?

bobasxx
17-11-2014, 08:24
Podbijam pytanie.

Dodatkowo zapytuję: czy to normalne, że pompa od CO włącza się dopiero przy około 43 stopniach?
Jak mam włączone grupowe i ustawioną temp. na 45, to gdy spadnie temp. to pompa się wyłącza. Tak ma być?

Może jakieś kamienie w opale :confused:

Tak to działa, jak temperatura na kotle spadnie o 4 stopnie od zadanej, to pompy się wyłączają, a załączają się dopiero 2 stopnie przed zadaną.

mark3k
17-11-2014, 09:00
Podbijam pytanie.

Dodatkowo zapytuję: czy to normalne, że pompa od CO włącza się dopiero przy około 43 stopniach?
Jak mam włączone grupowe i ustawioną temp. na 45, to gdy spadnie temp. to pompa się wyłącza. Tak ma być?

O ślimak i jego trwałość się nie martw. U mnie po jednym sezonie nie ma śladów zużycia, jedynie ładnie się wygładził. Ślimak jest wykonany z żeliwa, a ten materiał wykazuje dość wysoką odporność na ścieranie.
Co do pomp jest dokładnie tak jak napisał kveldulv, choć pompa CO w/g mnie powinna pracować przy temp CO min od 35oC.

Drake
17-11-2014, 10:52
do dziś spaliłem 204m3 gazu po 1,56 zł/m3 ( ze wszystkimim opłatami)

z ciekawości... Gdzie mieszkasz, że taki tani gaz tam sprzedają? :)

Dla porównania u mnie to coś koło 2 zł netto i jeszcze ze 20, 40 lub 60 plnów abonamentu trzeba oddać.

gmaj22
17-11-2014, 19:30
Może jakieś kamienie w opale :confused:

Tak to działa, jak temperatura na kotle spadnie o 4 stopnie od zadanej, to pompy się wyłączają, a załączają się dopiero 2 stopnie przed zadaną.

Nie od zadanej tylko od ustawionej minimalnej temp. c.o. (Ust.zaawansowane / Parametry c.o.)

bobasxx
17-11-2014, 19:48
Nie od zadanej tylko od ustawionej minimalnej temp. c.o. (Ust.zaawansowane / Parametry c.o.)

Pewien jesteś ? Długo miałem zadaną = minimalnej temperaturze CO, więc teraz mnie zbiłeś z tropu ;)

Piotrek42
17-11-2014, 19:54
z ciekawości... Gdzie mieszkasz, że taki tani gaz tam sprzedają? :)

Dla porównania u mnie to coś koło 2 zł netto i jeszcze ze 20, 40 lub 60 plnów abonamentu trzeba oddać. kol to żadna nowość, jest to gaz Lw,dawny 41,5 czyli mniej kaloryczny, stad ta cena

gmaj22
17-11-2014, 20:07
Pewien jesteś ? Długo miałem zadaną = minimalnej temperaturze CO, więc teraz mnie zbiłeś z tropu ;)

Skoro tak miałeś , to wiele tłumaczy...Nic prostszego jak obniżyć minimalną do np. 45C, skoro nie chcesz zadanej podnosić do 53C - wtedy wszystko stanie się jasne :). ( Albo i nie, bo masz ustawioną b. małą histerezę)

bobasxx
17-11-2014, 20:38
Skoro tak miałeś , to wiele tłumaczy...Nic prostszego jak obniżyć minimalną do np. 45C, skoro nie chcesz zadanej podnosić do 53C - wtedy wszystko stanie się jasne :). ( Albo i nie, bo masz ustawioną b. małą histerezę)

Ok, przetestowane, masz 100 % racji,
sterownik wyłącza pompy jak temperatura CO spadnie o 4 stopnie od ustawionej minimalnej temperatury CO ;)

gmaj22
17-11-2014, 21:38
W końcu jesteśmy tu aby sobie wzajemnie pomagać i jak trzeba to wyprowadzać z błędu. Lepsze to niż darcie kotów....

fenix2
17-11-2014, 21:43
"Minimalna temperatura
CO

Ograniczenie temperatury zadanej CO, jaką może ustawić
użytkownik. Dodatkowo parametr określa temp. CO przy
której zostanie załączona pompa CO. Próg załączenia pompy
CO obniżony jest o 2 °C od wartości ustalonej parametrem.
Wyłączenie pompy CO nastąpi 4 °C poniżej wartości ustalonej
parametrem. Zakres [42°C do 60°C]"

bobasxx
18-11-2014, 08:08
"Minimalna temperatura
CO

Ograniczenie temperatury zadanej CO, jaką może ustawić
użytkownik. Dodatkowo parametr określa temp. CO przy
której zostanie załączona pompa CO. Próg załączenia pompy
CO obniżony jest o 2 °C od wartości ustalonej parametrem.
Wyłączenie pompy CO nastąpi 4 °C poniżej wartości ustalonej
parametrem. Zakres [42°C do 60°C]"

Miałem starszą wersję instrukcji w której nie było tego zdania od: "Dodatkowo..."

Wszystko wyjaśnione ;)

prz3kus
19-11-2014, 10:16
O ślimak i jego trwałość się nie martw. U mnie po jednym sezonie nie ma śladów zużycia, jedynie ładnie się wygładził. Ślimak jest wykonany z żeliwa, a ten materiał wykazuje dość wysoką odporność na ścieranie.
Co do pomp jest dokładnie tak jak napisał kveldulv, choć pompa CO w/g mnie powinna pracować przy temp CO min od 35oC.

Ja tam widziałem w kilku tematach że czasami lepiej sie pomartwić, głównie z myslą o moim slimaku przytkałem otwór dosuszania taka tmp predzęj czy później pewnie doprowadziła by do jego peknięcia, ktoś nawet pokazywał w tym temacie jak wyglądał jego ślimak gdy spory czas sie bronił przed przegrzaniem podajnika.

Jednak jak zrobię dobrą wentylacja w kotłowni i skończy mi się ten felerny węgiel oczywiścię wyjme koreczek bo widzę że po przytkaniu palnik jakoś inaczej pracuje ;)

kveldulv
19-11-2014, 13:10
No i wszystko jasne.
A więc przy ustawionej minimalnej temp. 45, oraz zadanej 45, w spalaniu grupowym, pompa nagminnie się wyłącza przy spadku temp.
Nie wiem czy to ma jakiś bardzo negatywny wpływ na proces grzania...

USER_RBR_12kW
20-11-2014, 05:31
Panowie jak zrobić kalibrację czujników temperatury?
Wiem, że trzeba moczyć w wodzie lodowej lub mieć termometr wzorcowy.
Jednak jak dokonać korekty w sterowniku? Nie widzę takiej opcji w eCoal?!

mark3k
20-11-2014, 05:56
Nooo. nie żartuj sobie.
Zaloguj się jako admin i zapali się światełko w tunelu, a tak poza tym - instrukcja wiele Ci powie. :)

USER_RBR_12kW
20-11-2014, 07:03
Nooo. nie żartuj sobie.
Zaloguj się jako admin i zapali się światełko w tunelu, a tak poza tym - instrukcja wiele Ci powie. :)

Nie żartuje.
Ster nie podłączony do netu. Brak go na budowie. Jeszcze nie mieszkam.
Nie da się tego ustawić z poziomu panelu?
Przejrzałem instrukcję i nie znalazłem opcji kalibracji czujnika. Może źle patrzę.

adkwapniewski
20-11-2014, 07:45
Nie żartuje.
Ster nie podłączony do netu. Brak go na budowie. Jeszcze nie mieszkam.
Nie da się tego ustawić z poziomu panelu?
Przejrzałem instrukcję i nie znalazłem opcji kalibracji czujnika. Może źle patrzę.

Podłącz się "kabelkiem" ze sterownikiem, ustaw IP w sterowniku i karcie sieciowej , w przeglądarce wpisz IP które ustawiłeś w sterze - zaloguj się - gotowe , internet nie potrzebny.

TwojPan
20-11-2014, 09:36
. Jutro zaślepię i będę obserwował

Zrób coś jeszcze dla tego palnika.Zaślep dosuszanie zbiornika.Szybko ci się odwdzięczy.

mark3k
20-11-2014, 15:10
Nie żartuje.
Ster nie podłączony do netu. Brak go na budowie. Jeszcze nie mieszkam.
Nie da się tego ustawić z poziomu panelu?
Przejrzałem instrukcję i nie znalazłem opcji kalibracji czujnika. Może źle patrzę.

Kalibracja tylko i wyłącznie z poziomu komputera po LAN lub z zewnątrz, ale tylko, jeśli masz kocioł podpięty pod net.

Jarecki79
20-11-2014, 17:01
Minertu, Karoka, czy Golfir to Wasz klient, macie do niego kontakt?

16-go się natknąłem na jego wpis,że mu się jakaś tragedia w rodzinie wydarzyła i był pożar domu.
Może jakoś można mu pomóc.
Chłopina pewnie teraz zarobiony i umęczony przy pomaganiu.

Jak ktoś ma z nim kontakt, to podpytajcie, wspólnie jakoś możemy mu choć troszkę pomóc w taki czy inny sposób.

Elfir tutaj wątek podczepił i w SOS-ie też założyła wątek.

Looknijcie tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232275-Golfir-potrzebna-nasz-pomoc-dla-kolegi

karoka65
20-11-2014, 19:59
Rozmawiałem z Pawłem.
Później więcej, jeszcze trochę roboty :(
Tak jak pisałem, wczoraj pisałem z Pawłem ( golfir ), dzisiaj rozmawialiśmy.
Podrzuciłem mu linki do wątków, poprosiłem żeby sam coś skrobnął.
Nie chcę pisać za dużo bo może sobie czegoś nie życzyć żebym napisał.

pawell_1610
20-11-2014, 20:16
Panowie,
Czy byłby ktoś z Was tak uprzejmy i zamieściłby schemat instalacji podpiętej do kotła RBR, która śmiga na samych kaloryferach (bez podłogówki)? Chciałbym wprowadzić korektę do swojej instalacji, gdyż przy obecnej mam zbyt wysokie spalanie.