PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

karoka65
24-09-2014, 16:59
To teraz mnie rozśmieszyłeś - RBR jest taki dobry że go podrabiają. A tak poważnie to przed wysłaniem pieniędzy sprawdzałem sobie sprzedawce i po wpłacie zamówienie w Instalco.
No widzisz pewnie zwabili Cię upustem 100 czy 200pln i teraz masz żal do garbatego że ma proste dzieci, Twojego sprzedawcy już niema i pozostało Ci płakanie na forum.

zbigmaz01
24-09-2014, 16:59
Czy możecie przenieść dyskusję nie w temacie w inne miejsce by nie śmiecić w wątku tematycznym? Może tu ? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222750-Rbr_Ekouniwersal-bez-cenzury/page26&highlight=ekouniwersal

karoka65
24-09-2014, 17:03
bo teraz zamiast szukania porad na forum i ogarniania tematu wcisnął by przycisk ON i o temacie ogrzewania i CWU zapomniał, poświęcając swój czas na inne sprawy przy budowie. Takie jest moje zdanie.
Myślę że właśnie teraz tak ma, pstryk i już.
Znowu trolujecie z Arturkiem, przepraszam obecnie występuje po banie pod nickiem Wskazówka, kolejny wątek ?
Już całe forum zatrolowaliście swoimi pompkami, pewnie nawet te o kiblach :)

zbigmaz01
24-09-2014, 17:11
Myślę że właśnie teraz tak ma, pstryk i już.
Znowu trolujecie z Arturkiem, przepraszam obecnie występuje po banie pod nickiem Wskazówka, kolejny wątek ?
Już całe forum zatrolowaliście swoimi pompkami, pewnie nawet te o kiblach :)

Masz ty i inni narzędzie w postaci trójkącika, korzystasz?

karoka65
24-09-2014, 17:14
No właśnie ostatnio nie a i tak mnie posądzają że ich podpieprzam :)
Ponoszą kary za swoje chamstwo wg. innych userów ale to nie oni są winni, to wina węglarzy :)

map78
24-09-2014, 17:27
Myślę że właśnie teraz tak ma, pstryk i już.
Znowu trolujecie z Arturkiem, przepraszam obecnie występuje po banie pod nickiem Wskazówka, kolejny wątek ?
Już całe forum zatrolowaliście swoimi pompkami, pewnie nawet te o kiblach :)


No właśnie ostatnio nie a i tak mnie posądzają że ich podpieprzam :)
Ponoszą kary za swoje chamstwo wg. innych userów ale to nie oni są winni, to wina węglarzy :)

Nie widziałem, że moje wypowiedzi maja chamski charakter - jeśli w jakiś sposób swoimi postami Cię obrażam to przepraszam.
Wracając do tematu kolegi micro-jr to nie spodziewam się abyś powiedział choć jedno niepochwalne słowo nt jego instalacji, bo przecież mu ja sprzedałeś, więc z Twojej strony byłoby to nawet nieprofesjonalne. W głębi duszy wierzę jednak, że i Ty nie uważasz, że jest to optymalne ogrzewanie do tak dobrze izolowanego domu.
To tyle OT, przepraszam że zakłóciłem waszą świątynię i obiecuję, że nie będę tego więcej robił pod warunkiem, że Wy nie będziecie tu pisać bzdur o pompach.

zbigmaz01
24-09-2014, 17:28
To może zacząć pisać w tym temacie zgłaszając niezgodność z regulaminem?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222719-Delphion1-nowy-moderator-dzia%C5%82u-Ogrzewanie

karoka65
24-09-2014, 17:40
Map, jak już to sprzedałem mu tylko kocioł a nie instalację, on jest z środkowej polski tak napiszę a ja z opolszczyzny.
Wysłuchał Waszych dobrych rad w sumie całe forum to tylko Wasze nachalne wciskanie pompek czyli te dobre rady :)
Tak jak ktoś wspomniał, też nie jestem za solarami ale jeśli ktoś sobie je wymarzył to niech będzie jego marzenie spełnione i ja szanuję takie wybory nie zaglądając nikomu w kieszeń i wyliczaniem coby było jakby.....
To jego sprawa a jak widać po wpisach kolegi Piotrek42 u niego przy dużym zużyciu wody daje to bardzo duże oszczędności w skali roku i szybko się mu ta inwestycja zwróci a może już zwróciła z nawiązką, Wy tak lubicie o tych zwrotach gawędzić :)

fenix2
25-09-2014, 08:19
No widzisz pewnie zwabili Cię upustem 100 czy 200pln i teraz masz żal do garbatego że ma proste dzieci, Twojego sprzedawcy już niema i pozostało Ci płakanie na forum.

A to sprzedawca jest gwarantem czy producent?!

TwojPan
25-09-2014, 08:33
Tak jak ktoś wspomniał, też nie jestem za solarami ale jeśli ktoś sobie je wymarzył to niech będzie jego marzenie spełnione i ja szanuję takie wybory nie zaglądając nikomu w kieszeń i wyliczaniem coby było jakby.....

Panie Wieśku,nic do pana nie mam,ale istnienie tego forum ma chyba jakiś cel.Chyba ,że chodzi o to by sprzedać...
Jeśli ktoś popełni gafę np. w postaci instalacji w jakiej zestawił solary i kocioł na eko,to jasno trzeba o tym mówić,a nie zgrywać przyjaciela wszystkich i pisać o szacunku do cudzych wyborów itd.Trzeba o tym pisać,bo taki błąd popełnią inni.Napisałem ,że taki zestaw jest nieuzasadniony ekonomicznie (a większości chyba chodzi o zaoszczędzenie kasy ,a nie jej wydanie),celowo.
Ktoś kto zapakował sobie do chaty kocioł na eko i do tego dołożył solary za 9,5k pln ,bo :

...nie każdy ma kocioł w piwnicy czy niezależnym pomieszeniu i co niektórzy nie tolrują ciepła od kotła w domu... No cóż.Za 9,5k pln ,można tak zaizolować pomieszczenie z kotłem,że na gitarze elektrycznej z potężnym wzmacniaczem można napitalać po nocach,nie komplikując innym domownikom życia.Pomijam fakt,że za tyle można dobudować pomieszczenie typu kotłownia,na etapie projektowania domu.Albo,płacić rachunki za prąd na CWU przez kilka następnych lat.a za resztę kupiłby 4 tony eko po 550pln/tona i grzałby tym CWU przez kilka ładnych lat :)


To jego sprawa a jak widać po wpisach kolegi Piotrek42 u niego przy dużym zużyciu wody daje to bardzo duże oszczędności w skali roku i szybko się mu ta inwestycja zwróci a może już zwróciła z nawiązką, Wy tak lubicie o tych zwrotach gawędzić :)
Kolega Piotrek42 nie napisał,że jest właścicielem pola namiotowego w Chorwacji gdzie solary miały by sens,więc podtrzymuję swoje zdanie i napiszę raz jeszcze.Jest to kolosalny błąd i należy unikać takiego zestawienia.Chyba ,że się ma pole namiotowe w Chorwacji,i solary zarabiają na siebie:)

Pozdrawiam.

zbigmaz01
25-09-2014, 08:59
Czytając te posty zastanawiam się czy mamy następnego nawiedzonego. Nie obrażając nikogo, każdy kowalem ..,
Już mamy instalacje jednopompowe, teraz bez solarów a co jeszcze możemy oczekiwać?
Dajmy ludziom decydować a nie podejmujmy za nich decyzji. Piszemy że to nieoplacalne i koniec. Są na to inne wątki (tematy),a nie w temacie o kotłach węglowych. Nie ma wątku to napisać nowy.

TwojPan
25-09-2014, 09:02
Czytając te posty zastanawiam się czy mamy następnego nawiedzonego. Nie obrażając nikogo, każdy kowalem ..,


He,he.
Jak pisałem,że jesteś fanatykiem RBR-a i ecoala to się obrażałeś ;) Smarujesz w wielu watkach,nawet o pompach ,a nie posiadasz.Ty możesz,tak?Tobie i innym z pod znaku fanatic,pasują jedynie same superlatywy na temat RBR-a i ecoala.Klakier z ciebie zwykły,tu Arturo,map itd mają rację.
Temat solarów został poruszony,nie ja to zrobiłem.Skomentowałem jedynie.I tyle.Czemu nie pisałeś,jak zanegował taki układ minertu,czy karoka?Co?

adkwapniewski
25-09-2014, 09:20
Jeśli zestaw solarny kosztuje 9,5k PLN to grzejąc prądem w drugiej taryfie i przy 434kWh/mc koszt miesiąca to ~122PLN , sezon letni (6mcy) ~740PLN , kiedy solary się zwrócą ? 12-13 lat ...

Z pompą do cwu jest lepiej na papierze po testach Suspensera , można sobie takową odpuścić.

Novy ma rację - zaizolować pomieszczenie z kotłem i zostanie jeszcze kasy na wakacje , albo grzać prądem latem i mieć wsio w d.

Zresztą kotłownia nawet jak jest na tym samym poziomie jak reszta domu to naprawdę trzeba się postarać żeby podnieść temp w domu przy grzaniu cwu - przecież kocioł i tak stoi w podtrzymaniu prawie cały dzień.

zbigmaz01
25-09-2014, 09:47
He,he.
Jak pisałem,że jesteś fanatykiem RBR-a i ecoala to się obrażałeś ;) Smarujesz w wielu watkach,nawet o pompach ,a nie posiadasz.Ty możesz,tak?Tobie i innym z pod znaku fanatic,pasują jedynie same superlatywy na temat RBR-a i ecoala.Klakier z ciebie zwykły,tu Arturo,map itd mają rację.
Temat solarów został poruszony,nie ja to zrobiłem.Skomentowałem jedynie.I tyle.Czemu nie pisałeś,jak zanegował taki układ minertu,czy karoka?Co?

Jak napisałem to tak.dalej twierdzę, nic nie zmieniam. Jak byś poczytał to co piszę a nie zmyślał to byś przeczytał że mam solary ale ich nie polecam. Dla uściślenia abyś wiedział i się nie produkował to solary miałem zakładane ładnych parę lat przed kotłem ale wtedy grzałem się elektrycznie. Teraz jak poznałem co to warte to piszę że to jest nieopłacalne.
Jaki klakier ze mnie? Gdzie to pisze na wątkach? Przestań zmyślać.i daj ludziom wybór. Arturo namawia do pomp a ty do takiej instalacji jaką ty masz, to ona jest najlepsza i wszystkie inne są do du..y.
Nie bierz tego do siebie ale takie natarczywe udowadnianie o swojej słuszności przynosi odmienny skutek.
Ja pisząc o kotle piszę co zaobserwowałem ale nikomu nie wciskam na siłę że tojedynie słuszne rozwiązanie.
Mylisz się, nie jestem fanatykiem, nie twierdzę że to jedyny słuszny kocioł.
O negowaniu solarów przez minertu czy karokę nie miałem co pisać, ja też to robię a jak poszukasz to znajdziesz. Oni nie robią tego tak nachalnie jak ty, dla.ciebie to kto ma to idiota a tak nieztety nie jest.

TwojPan
25-09-2014, 10:05
Nie bierz tego do siebie ale takie natarczywe udowadnianie o swojej słuszności przynosi odmienny skutek.
Ja pisząc o kotle piszę co zaobserwowałem ale nikomu nie wciskam na siłę że tojedynie słuszne rozwiązanie.
O negowaniu solarów przez minertu czy karokę nie miałem co pisać, ja też to robię a jak poszukasz to znajdziesz. Oni nie robią tego tak nachalnie jak ty, dla.ciebie to kto ma to idiota a tak nieztety nie jest.
Co by nie przedłużać i innym nie robić niesmaku.Napisałem ci kiedyś,że masz w temacie sterowania kotłem i układem CO,mierną wiedzę.I tego zdania nie zmieniam.Bez minertu i karoki,zimą w trampkach byś śmigał.Jak papuga powtarzasz,to co ci wyperswadowali.Różnica miedzy nami jest taka,że moja zdobyta w tym temacie wiedza (mniejsza i większa) pochodzi od kilku "łebskich" gości (którym zawsze dziękuję),ale jest poparta doświadczeniem,a nie smarowaniem klakierskich postów o tym co się od innych usłyszało.Skoro kilku userów zauważyło już,że lobbujesz w temacie RBR-a i ecoala,to chyba ty powinieneś się zastanowić nad swymi słowami:

Przestań zmyślać.i daj ludziom wybór. Arturo namawia do pomp a ty do takiej instalacji jaką ty masz, to ona jest najlepsza i wszystkie inne są do du..y.

Bez odbioru,nie jesteś dla mnie partnerem do pogaduszek.Prosiłem już,abyś mnie nie zaczepiał.
Nie pozdrawiam,bez odbioru.

micro-jr
25-09-2014, 10:08
Napisz co to za solary? W podpisie masz fotoogniwa, czyli masz panele fotowoltaiczne które produkują prąd, czy masz panele słoneczne które produkują ciepło?

poprawiłem.
Prosty zestaw: 4 panele plus wymieniki CWU 400L
Z tego zestawu mam narazie wymiennik.
Panele mają być w przyszłym miesiącu zamontowane.

TwojPan
25-09-2014, 10:17
poprawiłem.
Prosty zestaw: 4 panele plus wymieniki CWU 400L
Z tego zestawu mam narazie wymiennik.
Panele mają być w przyszłym miesiącu zamontowane.

Kolego,masz zatem jeszcze czas.Zrezygnuj.Szkoda twoich pieniędzy.Pomyśl,że dla 4 osobowej rodziny,3-4kg/doba ekogroszku to rozpusta.To koszt w przybliżeniu 2-3pln :)
Pozdrawiam :)

mark3k
25-09-2014, 10:32
Ale solary są trendy i wszystkim sprzedawcy wciskają to "TANIE" ogrzewanie CWU. czas zwrotu inwestycji: +/- 15-20 lat, pod warunkiem, że to cudo tyle wytrzyma na dachu, w co osobiście wątpię ;). Czy ktoś liczył koszt eksploatacji solarów (glikol, energia, pompka etc...) ? Warto policzyć, i wtedy się oczy otwierają....
Pozdrawiam,

micro-jr
25-09-2014, 10:34
Kolego,masz zatem jeszcze czas.Zrezygnuj.Szkoda twoich pieniędzy.Pomyśl,że dla 4 osobowej rodziny,3-4kg/doba ekogroszku to rozpusta.To koszt w przybliżeniu 2-3pln :)
Pozdrawiam :)

do całej instalacji muszę jeszcze "dołożyć" 4k na panele (zbiornik już mam rozliczony, a przewody na dachu).
Przewody kosztowały 1,5k pln brutto, z montażem.
zbiornik nie ten to inny bym musial mieć.
Zatem realny koszt który dokładam do Solarów to 5,5k (tylko dzięki dotacji która się w tym roku skończy)

Teraz jaki jest czas zwrotu przy tych 800pln /sezon tych 5,5k "dopłaty do solarów" np. z tego wspomnianego prądu?

Jak wpsomniałem powietrzna pompa ciepła to pomyłka, przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej. Jej sprawność nawet szczytowa, nie niweluje nakładu względem zwykłej grzałki.

Jedyne alternatywy jakie warto rozpatrzyć:
1) Gruntowa, głęboka pompa ciepła
2) GAZ + ekologiczne źródło

Gruntowa - uzależnia od cen energii elektrycznej :( i jest jeszcze za droga. Gdyby dali dotację 45% (jak do solarów) to bym się nie wachał(choć dziś już ciut za późno)
GAZu nie mam, a w zbiornik się nie pcham, może za kilka lat, będę miał taką możliwość, to zmienię. Kocioł kondensacyjny by był fajnym kierunkiem.


Ale solary są trendy i wszystkim sprzedawcy wciskają to "TANIE" ogrzewanie CWU. czas zwrotu inwestycji: +/- 15-20 lat, pod warunkiem, że to cudo tyle wytrzyma na dachu, w co osobiście wątpię ;). Czy ktoś liczył koszt eksploatacji solarów (glikol, energia, pompka etc...) ? Warto policzyć, i wtedy się oczy otwierają....
Pozdrawiam,

AAA
No tak, po PC to glikolu nie ma, a sprężarki mają dożywotnią gwarancję... Soalry się montuje, bo dotacja sprawiła, ze ma to uzasadnienie ekonomiczne.
Z jakiegoś powodu lobby PC nie udało się wywalczyć takich przywilejów. może dlatego, że mimo wszystko COP Soalrów >20 a COP PC <3 ??
Ad dobra PC kosztuje tyle co pół zestawu solarów (lub cały po dotacji)

micro-jr
25-09-2014, 10:49
Del

TwojPan
25-09-2014, 10:59
do całej instalacji muszę jeszcze "dołożyć" 4k na panele (zbiornik już mam rozliczony, a przewody na dachu).
Przewody kosztowały 1,5k pln brutto, z montażem.
zbiornik nie ten to inny bym musial mieć.
Zatem realny koszt który dokładam do Solarów to 5,5k (tylko dzięki dotacji która się w tym roku skończy)

Teraz jaki jest czas zwrotu przy tych 800pln /sezon tych 5,5k "dopłaty do solarów" np. z tego wspomnianego prądu?


Coś nie tak liczysz.
Ja ci napiszę tak.Dla rozbioru wody,dla 4 osobowej rodziny policzę nawet 5kg/doba (uwierz,to sporo).Daje nam to 150kg ekogroszku /miesiąc.Liczmy 5 miesięcy grzania samego CWU,daje nam 750kg opału.Liczmy tonę "opału letniego"-takiego jak Jaret za 550-600pln.Daje nam to 450pln.Do tego energia dla pompki CO (można grawitacyjnie,wtedy nie ma dodatkowych kosztów) jakieś 15pln/mies,czyli 75pln za 5 miechów.Razem niech będzie nawet 600pln.Celowo zawyżyłem,spalanie,cenę opału (można taniej) .
Przy cenie solarów 6k pln bez dotacji ,daje to 10lat palenia ekogroszkiem (10 ton).Słownie :dziesięć lat :)
Pomijam koszty,o których napisał mark3k i szpetnie wyglądającego dachu,na którego pokrycie, poszło pewnie mnóstwo kasy.
Pozdrawiam.

mark3k
25-09-2014, 11:03
Nie jestem absolutnym zwolennikiem PPC, dla grzania CWU, może jedynie w przyszłości PPC do ogrzewania domu lub kociołek gazowy kondensacyjny.
U siebie w domu CWU grzeje gazem ziemnym, a w okresie grzewczym kocioł grzeje CWU.

Ps. A dopłatach do solarów najlepiej wychodzi pośrednik i bank, jak zawsze zresztą, a użytkownik ? A kogo obchodzi użytkownik (inwestor) ??? :D
I tym optymistycznym akcentem kończę wywód...
Pozdrawiam.

TwojPan
25-09-2014, 11:04
AAA
No tak, po PC to glikolu nie ma, a sprężarki mają dożywotnią gwarancję... Soalry się montuje, bo dotacja sprawiła, ze ma to uzasadnienie ekonomiczne.
Z jakiegoś powodu lobby PC nie udało się wywalczyć takich przywilejów. może dlatego, że mimo wszystko COP Soalrów >20 a COP PC <3 ??
Ad dobra PC kosztuje tyle co pół zestawu solarów (lub cały po dotacji)
Przecież masz kocioł,po co ci pompy,solary itd...Wyliczyłem ci koszt grzania CWU samym kotłem, powyżej :)

Drake
25-09-2014, 11:37
Czy eksploatacja kotła na groszek przez okrągły rok wpłynie w jakiś sposób na jego żywotność w stosunku do eksploatacji tylko w sezonie grzewczym?

micro-jr
25-09-2014, 11:43
Coś nie tak liczysz.
Ja ci napiszę tak.Dla rozbioru wody,dla 4 osobowej rodziny policzę nawet 5kg/doba (uwierz,to sporo).Daje nam to 150kg ekogroszku /miesiąc.Liczmy 5 miesięcy grzania samego CWU,daje nam 750kg opału.Liczmy tonę "opału letniego"-takiego jak Jaret za 550-600pln.Daje nam to 450pln.Do tego energia dla pompki CO (można grawitacyjnie,wtedy nie ma dodatkowych kosztów) jakieś 15pln/mies,czyli 75pln za 5 miechów.Razem niech będzie nawet 600pln.Celowo zawyżyłem,spalanie,cenę opału (można taniej) .
Przy cenie solarów 6k pln bez dotacji ,daje to 10lat palenia ekogroszkiem (10 ton).Słownie :dziesięć lat :)
Pomijam koszty,o których napisał mark3k i szpetnie wyglądającego dachu,na którego pokrycie, poszło pewnie mnóstwo kasy.
Pozdrawiam.

dla 6k z dotacją bo ją dostałem (pompki chodzą i tu i tu) <10 lat. i w takiej perspektywie to było myślane.
nic nie stoi na przeszkodzie żeby układ ruszył też w marcu w słoneczny dzień i odciążył piecyk/ dogrzał CWU, a u mnie przezto, że CWU jest jako mieszające, pójdzie dalej...

Zakładamy oczywiście dzisiejsze ceny ekogorszku i energii elektrycznej, co też nie jest bez znaczenia. W radiu powiedzieli dziś, ze zamykają kopalnię z której mam aktualnie ekogorszek :(


Czy eksploatacja kotła na groszek przez okrągły rok wpłynie w jakiś sposób na jego żywotność w stosunku do eksploatacji tylko w sezonie grzewczym?

technicznie jedziesz na podtrzymaniu, i małej mocy, czego żaden piec nie lubi. Dalatego, np. nie opłaca się przewymiarować pieca.

micro-jr
25-09-2014, 11:44
Del

TwojPan
25-09-2014, 12:08
Zakładamy oczywiście dzisiejsze ceny ekogorszku i energii elektrycznej, co też nie jest bez znaczenia. W radiu powiedzieli dziś, ze zamykają kopalnię z której mam aktualnie ekogorszek :(
.

Ok,widzę że ja o niebie ,a ty o chlebie :) Nie dogadamy się.
Powodzenia.

micro-jr
25-09-2014, 12:18
Ok,widzę że ja o niebie ,a ty o chlebie :) Nie dogadamy się.
Powodzenia.

Odnieś się do części merytorycznej:

dla 6k z dotacją bo ją dostałem (pompki chodzą i tu i tu) <10 lat. i w takiej perspektywie to było myślane.
nic nie stoi na przeszkodzie żeby układ ruszył też w marcu w słoneczny dzień i odciążył piecyk/ dogrzał CWU, a u mnie przez to, że CWU jest jako mieszające, pójdzie dalej...


:) ja chcę się dogadać.
Jak napisałem ile "dokładam do solarów", rzeczywistej ceny oraz przyjąłem Wasze obliczneia kosztów utrzymania CWU na eko, i wyszło, ze zwrot kosztu mam poniżej 10 lat, to stwierdzasz, ze się nie dogadamy :( Z jakiegoś powodu nie Pasuje to do koncepcji nieekonomicznej instalcji solarów.

Pomijąc fakt, że planując inwestycję nie zakładałem, ze będę miał ekonomiczny piec na eko, tylko "jakiś około 18 kW" i on się nie nada na lato.

TwojPan
25-09-2014, 12:27
Odnieś się do części merytorycznej:


:) ja chcę się dogadać.
.

Ale co tu się odnosić.Nie ma tam merytoryki.
Zwrot inwestycji po 10 latach :) Inwestycji,która przez 10 lat pochłonie kilka tys.pln ,no przesadziłem kilka.(serwisy,glikol itd) ,pomijam fakt,że mogą już najzwyczajniej nie działać...do tego czasu.Zapytam raz jeszcze.Po co ci solary do kotła na ekogroszek,skoro dzienny koszt podgrzania wody kotłem na ekogroszek,to dla ciebie max 2pln.?Fanaberia,chyba tylko :)


.... piec na eko, tylko "jakiś około 18 kW" i on się nie nada na lato.

Bzdura.Grzałem CWU kotłem 25kW.Znam takich co grzeją CWU kotłami 35kW

sebsa
25-09-2014, 12:46
Dawniej Ponar 38KW z dużym Brucerem - latem spalał ok 3,5-3,8 kg doba dla 5 osób. Po zmianie Ponar 26kw z nakładką od Minertu spala niecałe 3kg

sebsa
25-09-2014, 12:51
Czy eksploatacja kotła na groszek przez okrągły rok wpłynie w jakiś sposób na jego żywotność w stosunku do eksploatacji tylko w sezonie grzewczym?

Wyłącz piec w maju - nic z nim nie rób. Zajrzyj we wrześniu...

micro-jr
25-09-2014, 12:58
Czy w eCoal.pl można w jakiś sposób śledzić archiwalne stany podajnika, dmuchawy, pomp? Na zasadzie załączone, wyłączone / lub% dmuchawy?

bobasxx
25-09-2014, 13:24
Czy eksploatacja kotła na groszek przez okrągły rok wpłynie w jakiś sposób na jego żywotność w stosunku do eksploatacji tylko w sezonie grzewczym?

Wg mnie palenie "na okrągło" jest dla kotła lepsze, bo jak wyjeżdżając na tydzień z domu, wygasiłem kocioł, to przez ten czas na wymienniku pojawiły się rdzawe naloty. Ale nie bawiłem się w jakieś specjalne zabezpieczanie go na czas wyjazdu.

mchomen
25-09-2014, 16:31
Hejka hejka szukam porady......Sprawa ma sie tak, z kociołka mam trzy wyjścia i podłączone następująco(robiłem to sam).Pierwsze to pompa CWU(plus obejście pompy grawitacyjne),drugie to podłogówka razem z zaworem 3D termostatycznym esbe, a trzecie to bezpośrednia pompa bez 3D na CO.Na grzejnikach nie mam żadnych teromostatów i teraz mam problem.Jak sądzicie czy lepiej będzie jak przerobie CO i podepne 3D(w sumie to myśle ,że sobie z tym w pare godzinek poradze),czy pozostać tak jak mam teraz i korzystać na REGULATORZE POKOJOWYM?Chodzi mi dokładnie o to , że jak utawie sobie CO na 3D(np. na 42 stopnie to temperatura będzie stała),a na pokojowym to jednak wchodzi w gre wyziębianie grzejników i całego obwodu CO, a pózniej jak regulator załączy pompe to zanim dogrzeje te grzejniki to troche jednak minie.Jakieś rady?

fenix2
25-09-2014, 16:38
Hejka hejka szukam porady......Sprawa ma sie tak, z kociołka mam trzy wyjścia i podłączone następująco(robiłem to sam).Pierwsze to pompa CWU(plus obejście pompy grawitacyjne),drugie to podłogówka razem z zaworem 3D termostatycznym esbe, a trzecie to bezpośrednia pompa bez 3D na CO.Na grzejnikach nie mam żadnych teromostatów i teraz mam problem.Jak sądzicie czy lepiej będzie jak przerobie CO i podepne 3D(w sumie to myśle ,że sobie z tym w pare godzinek poradze),czy pozostać tak jak mam teraz i korzystać na REGULATORZE POKOJOWYM?Chodzi mi dokładnie o to , że jak utawie sobie CO na 3D(np. na 42 stopnie to temperatura będzie stała),a na pokojowym to jednak wchodzi w gre wyziębianie grzejników i całego obwodu CO, a pózniej jak regulator załączy pompe to zanim dogrzeje te grzejniki to troche jednak minie.Jakieś rady?

Ja bym nie dawał zaworu 3D na grzejniki. Na kotle ustawiasz temp. powiedzmy 50* i masz praktycznie stałą. A jak byś dodał sterowanie pogodowe to jeszcze lepiej.
Regulatorem pokojowym tego nie załatwisz bo bedzie pomiar tylko z 1 pomieszczenia. Zawory z termostatami były by najlepsze bo ustawiasz temp. jaka chcesz dla danego pomieszczenia a pompa CO pracuje cały czas lub cyklicznie.

Spróbuj 1 sezon i zobaczysz jak się układ zachowa. Spróbuj cyklicznej pracy pompy CO. A na grzejnikach odpowiednio ustaw przepływy.

mchomen
25-09-2014, 16:50
To jest mój pierwszy sezon z RBR , wcześniej był śmieciuch .No ale w tym momencie z doświadczenia wiem,że 50 stopni to potrzebne tylko na CWU,a z poprzednich lat wiem ,że nawet w mrozy sięgające 20 stopni/poniżej zera to nie potrzebowałem większej temperatury na piecu jak 48.Termostay na grzejniki?Właśnie chodzi o to ,że 3D wyjdzie chyba taniej(bo koszt to jakieś 300PLN), a termostaty troche dużo(mam 11 grzejniów i wymiana zaworów plus głowice to jednak troche wyjdzie).Praca cykliczna ?Jeszcze tego nie wiem ale myśle ,żę lepiej jak woda w CO jednak sie nie wychładza.A co do sterowania pogodowego to troche tego jeszcze nie kumam.

zbigmaz01
25-09-2014, 17:08
...Masz rację, nie jestem partnerem dla ciebie. Ucz się dalej i zmieniaj kotły, sterowniki i kolejny nick, może wreszcie do czegoś dojdziesz. O pomocy jaką otrzymałem możesz wyczytać na tym temacie a o pomocy jaką ty otrzymałeś w ilu? :)
Zdania wyrażonego wcześniej i tak nie zmienię, nauczaj dalej i ucz się dalej może wreszcie do czegoś dojdziesz :)
Szkoda czasu, kB i klawiatury.
Tak jak ty, nie pozdrawiam i bez odbioru :yes:

TwojPan
25-09-2014, 17:10
To jest mój pierwszy sezon z RBR , wcześniej był śmieciuch .No ale w tym momencie z doświadczenia wiem,że 50 stopni to potrzebne tylko na CWU,a z poprzednich lat wiem ,że nawet w mrozy sięgające 20 stopni/poniżej zera to nie potrzebowałem większej temperatury na piecu jak 48.Termostay na grzejniki?Właśnie chodzi o to ,że 3D wyjdzie chyba taniej(bo koszt to jakieś 300PLN), a termostaty troche dużo(mam 11 grzejniów i wymiana zaworów plus głowice to jednak troche wyjdzie).Praca cykliczna ?Jeszcze tego nie wiem ale myśle ,żę lepiej jak woda w CO jednak sie nie wychładza.A co do sterowania pogodowego to troche tego jeszcze nie kumam.

Na kotle ma być min 50deg,dla jego i Twojego dobra.Od utrzymywania komfortu w pomieszczeniach są termostaty.Czy 3D pozwoli ci utrzymywać różne temp.w pomieszczeniach,tak jak termostaty?

mchomen
25-09-2014, 17:15
Na kotle ma być min 50deg,dla jego i Twojego dobra.Od utrzymywania komfortu w pomieszczeniach są termostaty.Czy 3D pozwoli ci utrzymywać różne temp.w pomieszczeniach,tak jak termostaty?

A mi właśnie chodzi o to aby temperatura była wszędzie jednakowa,no może poza łazienką(tam ma być cieplej) ale jest bo mam podłogówke i ona śmiga na 3D.

karoka65
25-09-2014, 18:23
A mi właśnie chodzi o to aby temperatura była wszędzie jednakowa,no może poza łazienką(tam ma być cieplej) ale jest bo mam podłogówke i ona śmiga na 3D.
Czyli tylko termostaty na grzejnikach, zaworem utrzymasz tylko temp. zasilania dla nich ale temp. w poszczególnych pomieszczeniach już nie.
Można by kombinować z czujnikiem pokojowym w najchłodniejszym pomieszczeniu i przy tylu grzejnikach praca cykliczna pompy, dodatkowo jak fanix chyba pisał kryzowanie grzejników.

Drake
26-09-2014, 08:37
Wyłącz piec w maju - nic z nim nie rób. Zajrzyj we wrześniu...

Czyli co, za rok będę znał już odpowiedź? ;) Może już to zrobiłeś, to oszczędzi mi roku niepewności :)

TwojPan
26-09-2014, 08:59
A mi właśnie chodzi o to aby temperatura była wszędzie jednakowa,no może poza łazienką(tam ma być cieplej) ale jest bo mam podłogówke i ona śmiga na 3D.

Ok,napiszę ci tak.Jeśli chcesz uniknąć kosztów związanych z termostatami,to rozumiem.Nie rozumiem natomiast tego co napisałeś powyżej.Wszędzie taka sama temperatura,no może nieco inna w łazience.No to jak w końcu?Taka sama wszędzie,czy nie?Za chwile okaże się,że zapomniałeś o sypialni,bo tam chciałbyś niższą temp.A może córka/syn,chciałby mieć cieplej niż rodzice?
Zawory xD nie służą do regulowania temp.w domu.Od tego jest termostat grzejnikowy.Układ CO ma być prosty i nieskomplikowany.Ustawiasz 50deg na kotle,resztę regulujesz termostatami w pomieszczeniach i zapominasz,że masz instalację CO :)
Pozdrawiam.

mchomen
26-09-2014, 12:04
No i dzięki panowie jednak będą termostaty.Pozdrawiam

Maher
26-09-2014, 13:47
No i dzięki panowie jednak będą termostaty.Pozdrawiam

Jak masz dobrze dobrane kaloryfery to niekoniecznie, ja mam podobnie zrobione ale na podłogówce, wystarczy że będziesz miał czujnik pokojowy i pompą CO będziesz sterował cyklicznie + dodatkowe włączenie aby za bardzo nie wystudzić kaloryferów i nie zalewać piec zimną wodą (przestawić ją jako podłogowa).

TwojPan
26-09-2014, 14:39
No i dzięki panowie jednak będą termostaty.Pozdrawiam

Choć jeden posłuchał.Zainwestuj w Danfoss Living Eco.Warto.

mchomen
26-09-2014, 18:38
Aha jeszcze jedno odnośnie uzyskiwania tej temperatury w pomieszczeniach.A ak to sie będzie miało jak na dole mam np: ogólnie 4 pomieszczenia i tylko sypialnia jest odcięta drzwiami a reszta (pokój,korytarz,kuchnia bez),a góra wiadomo połączona z dołem no i tam następny korytarz(no i łazienka i jeden pokój odcięty drzwiami)?

TwojPan
26-09-2014, 19:17
Aha jeszcze jedno odnośnie uzyskiwania tej temperatury w pomieszczeniach.A ak to sie będzie miało jak na dole mam np: ogólnie 4 pomieszczenia i tylko sypialnia jest odcięta drzwiami a reszta (pokój,korytarz,kuchnia bez),a góra wiadomo połączona z dołem no i tam następny korytarz(no i łazienka i jeden pokój odcięty drzwiami)?

Ustawisz temp.w każdym pomieszczeniu,jaką chcesz.Potem sobie skorygujesz ustawieniem termostatu na każdym grzejniku.Może się okazać,że w korytarzach grzejniki będą się odpalać sporadycznie.Ale zawsze temp.będzie pilnował termostat.

Maher
26-09-2014, 19:23
Aha jeszcze jedno odnośnie uzyskiwania tej temperatury w pomieszczeniach.A ak to sie będzie miało jak na dole mam np: ogólnie 4 pomieszczenia i tylko sypialnia jest odcięta drzwiami a reszta (pokój,korytarz,kuchnia bez),a góra wiadomo połączona z dołem no i tam następny korytarz(no i łazienka i jeden pokój odcięty drzwiami)?

U mnie też wszyscy pisali że trzeba dodatkowe sterowniki i siłowniki do podłogówki założyć, ale przeliczyłem i wszystko działa idealnie (różnica temperatury w ciągu całej zimy nie była mniejsza/większa niż 0,5 stopnia).
Ty wcześniej z tego co czytałem miałeś chyba inny stary piec i regulacja polegała na regulacji temperatury na piecu i zmniejszanie/zwiększanie jej w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Także możesz tak jak wyżej pisałem dołożyć czujnik pokojowy i sterować pompą cyklicznie włącz/wyłącz tylko dobrze jakbyś założył 3d/4d aby zrobić mały obieg wody na piecu jak pompa stanie. Najlepiej rozrysuj schemat jak to wygląda u ciebie.

mchomen
26-09-2014, 20:45
Ojojoj rozrysowć ciężka sprawa.wcześniej było tak,że śmieciuch , jedna pompa do wszystkiego CO,CWU,PODŁOGÓWKA.Teraz wygląda to tak:jedna pompa to CWU,druga po przerobieniach to PODŁOGÓWKA na 3D i kolektorku,trzecia to CO po staremu(11 grzejników bez żadnych terostatów). No i cały problem w tym ,że jak ustawie temperature na kotle 50 , co bedzie dobre dla niego i CWU,podłogówke jestem w stanie ustawić poprzez 3D(na mniejszą), to będzie problem z CO , bo jak będzie pompa śmigać cały czas to będzie za gorąco(i to baaaaardzo).Ustawinia pompy w cyrkulacji obawiam sie ,że będzie to nie ekonomiczne(woda w CO będzie wyziębiona,itp. itd., dlatego wolałbym by śmigała cały czas).No i właśnie rozmyślam nad 3D albo zawory na grzejnikach.Bo z doświadczenia śmieciuch wiem ,że jak wszystko śmigało na jednej pompie (CO,CWU,PODŁOGOWKA)to był problem tego typu, że zimą przy temperaturze na kotle 45 deg,w domciu było np. 23 stopnie , w łazience(podłogówka 26),no i mały problem z ciepłą wodą dla trzech osób.Rozumiecie panowie?

minertu
26-09-2014, 21:09
Ojojoj rozrysowć ciężka sprawa.wcześniej było tak,że śmieciuch , jedna pompa do wszystkiego CO,CWU,PODŁOGÓWKA.Teraz wygląda to tak:jedna pompa to CWU,druga po przerobieniach to PODŁOGÓWKA na 3D i kolektorku,trzecia to CO po staremu(11 grzejników bez żadnych terostatów). No i cały problem w tym ,że jak ustawie temperature na kotle 50 , co bedzie dobre dla niego i CWU,podłogówke jestem w stanie ustawić poprzez 3D(na mniejszą), to będzie problem z CO , bo jak będzie pompa śmigać cały czas to będzie za gorąco(i to baaaaardzo).Ustawinia pompy w cyrkulacji obawiam sie ,że będzie to nie ekonomiczne(woda w CO będzie wyziębiona,itp. itd., dlatego wolałbym by śmigała cały czas).No i właśnie rozmyślam nad 3D albo zawory na grzejnikach.Bo z doświadczenia śmieciuch wiem ,że jak wszystko śmigało na jednej pompie (CO,CWU,PODŁOGOWKA)to był problem tego typu, że zimą przy temperaturze na kotle 45 deg,w domciu było np. 23 stopnie , w łazience(podłogówka 26),no i mały problem z ciepłą wodą dla trzech osób.Rozumiecie panowie?
Zamontuj głowice termostatyczne na grzejniki i po sprawie.

Maher
26-09-2014, 21:17
Zamontuj głowice termostatyczne na grzejniki i po sprawie.

Pisał wcześniej że 11głowic trochę kosztuje.

Maher
26-09-2014, 21:24
Ojojoj rozrysowć ciężka sprawa.wcześniej było tak,że śmieciuch , jedna pompa do wszystkiego CO,CWU,PODŁOGÓWKA.Teraz wygląda to tak:jedna pompa to CWU,druga po przerobieniach to PODŁOGÓWKA na 3D i kolektorku,trzecia to CO po staremu(11 grzejników bez żadnych terostatów). No i cały problem w tym ,że jak ustawie temperature na kotle 50 , co bedzie dobre dla niego i CWU,podłogówke jestem w stanie ustawić poprzez 3D(na mniejszą), to będzie problem z CO , bo jak będzie pompa śmigać cały czas to będzie za gorąco(i to baaaaardzo).Ustawinia pompy w cyrkulacji obawiam sie ,że będzie to nie ekonomiczne(woda w CO będzie wyziębiona,itp. itd., dlatego wolałbym by śmigała cały czas).No i właśnie rozmyślam nad 3D albo zawory na grzejnikach.Bo z doświadczenia śmieciuch wiem ,że jak wszystko śmigało na jednej pompie (CO,CWU,PODŁOGOWKA)to był problem tego typu, że zimą przy temperaturze na kotle 45 deg,w domciu było np. 23 stopnie , w łazience(podłogówka 26),no i mały problem z ciepłą wodą dla trzech osób.Rozumiecie panowie?

Czyli problemem jest głownie bojler, jaki masz?
U mnie jest 140L pionowy i wodę mam ustawioną na 40C i spokojnie wystarcza (pompa chodzi nawet na 1 biegu i jest zdławiona).
W opcjach sterownika jest funkcja jeżeli CWU ustawisz wyżej niż CO w tracie dogrzewania wody podniesiesie temperaturę CO dogrzeje wodę i obniży ją z powrotem do ustawionej - może to wystarczy.

minertu
26-09-2014, 21:40
Pisał wcześniej że 11głowic trochę kosztuje.
No to wóz albo przewóz.

Arturo72bis
26-09-2014, 22:03
No to wóz albo przewóz.
Odzywam się tylko dlatego bo zapewne nie doczytałeś lub nie zrozumiałeś lub nie chcesz pomóc:

Bo z doświadczenia śmieciuch wiem ,że jak wszystko śmigało na jednej pompie (CO,CWU,PODŁOGOWKA)to był problem tego typu, że zimą przy temperaturze na kotle 45 deg,w domciu było np. 23 stopnie , w łazience(podłogówka 26),no i mały problem z ciepłą wodą dla trzech osób.Rozumiecie panowie?
Jak widać,dla c.o temperatura zasilania 45st.C jest jak najbardziej odpowiednia czyli komfort cieplny w całym domu jest w pełni utrzymany dla tej temperatury zasilania a problem jest tylko w zbyt szybko wychładzającej się cwu wg rozbioru.
Czyli ? Czyli trzeba zgromadzić tyle cwu o takiej temperaturze(45st.C),żeby starczyło na 3 osoby.
Czyli ? Czyli musiałby być większy zasobnik cwu,żeby grzanie c.o+cwu do 45st.C wystarczyło dla 3 osób,bez zbędnych i naciąganych termozaworów i dodatkowych pomp obiegowych i mieszaczy.
Czemu zatem proponujecie inwestorowi większe koszta i polecacie mu większą temperaturę zasilania zamiast optymalizacji kosztów przy niższej temp.zasilania ?
U mnie 300l grzane 2x na dobę do 46st.C starcza z powodzeniem dla 3 osób przy korzystaniu tylko z wanny.

karoka65
26-09-2014, 22:08
Arturo a co z nicku Wskazówka też Cię zbanowali ?
Coś TY się taki doradca zrobił w temacie o kotle na eko groszek ? :)

kniazio
27-09-2014, 06:15
Choć jeden posłuchał.Zainwestuj w Danfoss Living Eco.Warto.

Jesli mam obecnie Dunfosy na tzw "klik" nie na gwint to czy te Eco beda pasowac?
Bo na filmiku na Youtube widac jak gosc zakreca te glowice na zawor a u mnie sie wciska.

mark3k
27-09-2014, 06:55
Adapter RTD-N Danfoss Living Eco, Living Connect

nr katalogowy 014G0253

Adapter przeznaczony do starszych zaworów Danfoss z połączeniem RTDN
Może taki patencik pomoże ? :)

minertu
27-09-2014, 08:27
No tak
Czyli wydać o wiele więcej niż na same ggłowice , gratuluję.

kobra64
27-09-2014, 08:53
Rozwiązania są takie: Najlepiej - dać zawory z głowicami termostatycznymi. Jednak kilkanaście grzejników - to nawet na niedrogich szpejach z robocizną ze dwa klocki wyjdzie. Można dać zawór 3D przed pompę CO - zawór + ze 6 sztuk kształtek i kawałek rury z robocizną wyjdzie z 5 - 6 stówek. Można dokupić drugi bojler tak ze 100 litrów i dać na tym samym zasilaniu co ten stary - na jednej pompie i za tą pompą zasilania na 2 baniaki trojakiem rozdzielić, powroty w jeden trojakiem zebrać. Z robocizną wyjdzie max tysiaka. Można też tak jak Arturo radzi wywalić stary baniak, w jego miejsce walnąć baniak 300 litrów - z robocizną wyjdzie z połowę drożej jak najdroższa opcja ( ta z głowicami ). I dalej nie będzie możliwości różnicowania temperatury w pomieszczeniach, którą zyskasz montując głowice. No ale Arturo kalkulator posiada.

TwojPan
27-09-2014, 09:53
No tak
Czyli wydać o wiele więcej niż na same ggłowice , gratuluję.
Nic nie trzeba wydawać.W komplecie z Living Eco są trzy adaptery. Musi zadzwonić na infolinię Danfossa i sprawdzić czy mu któryś spasuje.
Nie neguj,jak nie wiesz.Wiem,że jeszcze niedawno byłeś fanem 4D,ale termostat na grzejniku to podstawa.Nawet jak propozycja pada ode mnie :)

gmaj22
27-09-2014, 19:16
Jesli mam obecnie Dunfosy na tzw "klik" nie na gwint to czy te Eco beda pasowac?
Bo na filmiku na Youtube widac jak gosc zakreca te glowice na zawor a u mnie sie wciska.
Zawory "klik" to zawory typu RA-N i głowica Living Eco na nie pasuje bez problemu dzięki dołączonemu do niej adapterowi. Informacja 100%..

Andrzej_M_
27-09-2014, 19:35
Baranie czy ustawisz na kotle 40 czy 60oC spali Ci dokładnie tyle samo węgla, ale co Ty debilu o wielu nickach możesz wiedzieć. ,,,,

Nieprawda



,,,,W początkowej fazie spali nieco więcej żeby dobić przykładowo do 60oC, ale potem będzie kocioł oscylował wokół tej temperatury zużywając dokładnie tyle samo węgla, co przy 40oC.

Skoro tak twierdzisz, to proponuje podnieś temperaturę wody w kotle do 90*C.
Producenci kotłów zapewne przytakną, o sprzedawcach opału nie ma co nawet wspominać.

ps.
Kultura wypowiedzi przednia.

pawko_
27-09-2014, 20:17
Prawda i tak twierdzę. Nie ważne czy miałem ustawione na kotle 60oC czy 48oC. Dokładnie jest taka sama ilość spalonego węgla, a widzę to ponieważ nie mam rozbioru CWU i jest to łatwiej zaobserwować. Po prostu piec tak samo pyka i oscyluje wokół temp. zadanej. Kultura jest odpowiednia przeznaczona tylko dla jednego osobnika.
90oC ? Po co ?

Arturo72bis
27-09-2014, 20:52
Prawda i tak twierdzę. Nie ważne czy miałem ustawione na kotle 60oC czy 48oC. Dokładnie jest taka sama ilość spalonego węgla, a widzę to ponieważ nie mam rozbioru CWU i jest to łatwiej zaobserwować.
Cóż,jeśli uważasz,że określona ilość wody nagrzanej do 60st.C posiada taką samą ilość energii cieplnej jak woda nagrzana do 48st.C to nie będę polemizował...

Ale jeśli tak się zdarzy,że woda o temp.48st.C jednak nie posiada tyle samo energii cieplnej co woda o temp.60st.C a przy tym spala tyle samo paliwa co przy wyższej temp to o czym to świadczy ?

Andrzej_M_
27-09-2014, 20:53
Prawda i tak twierdzę. Nie ważne czy miałem ustawione na kotle 60oC czy 48oC. Dokładnie jest taka sama ilość spalonego węgla, a widzę to ponieważ nie mam rozbioru CWU i jest to łatwiej zaobserwować. ,,,,

Ja ten Twój przypadek zinterpretował bym inaczej.



,,,, 90oC ? Po co ?

Po to, by mógłbyś dowieść "swojej teorii", że wnikanie ciepła do wody poprzez wymiennik jest takie same dla różnych temperatur wody.

TwojPan
27-09-2014, 20:56
Prawda i tak twierdzę. Nie ważne czy miałem ustawione na kotle 60oC czy 48oC. Dokładnie jest taka sama ilość spalonego węgla, a widzę to ponieważ nie mam rozbioru CWU i jest to łatwiej zaobserwować. Po prostu piec tak samo pyka i oscyluje wokół temp. zadanej. Kultura jest odpowiednia przeznaczona tylko dla jednego osobnika.
90oC ? Po co ?

Spoko Panowie.
Temperatura w układzie CO z kotłem na ekogroszek,właściwa....jest nie znana.Można gdybać,i na to są dowody userów,że wyższa temp w zakresie 48-50deg sprzyja:
1.Lepszej pracy głowic temostatycznych na kalafiorach.
2.Lepszej kondycji kotła CO.
3.Lepszym "reakcjom" kotła na niskie temp.powrotu.(wody powracającej do kotła)
4.Lepszej pracy palnika na niskich mocach-choć to dyskusyjne....
5.A na pewno nie,towarzyszy zwiększonemu spalaniu......
Pozdrawiam :)
Marek

Maher
27-09-2014, 21:51
U mnie różnica na piecu o 4C jest już wyczuwalna, mam ustawione auto-lato i grzane było tylko CWU i wystarczy popatrzeć na statystyki że w dni kiedy było cieplej temperatura na piecu była 42C było mniejsze dzienne spalanie niż w chłodniejsze dni kiedy przełączało się i oscylowało w około 46C, a to jak ktoś miał ustawiony piec i nie umie wyciągnąć poprawnych wniosków to nie będę komentował. Nie raz obserwowałem prace i algorytm ecoala i nieraz zwiększenie pojedynczej dawki węgla (niby nieekonomicznie) powoduje że piec szybciej osiągnie skok temperatury przewidzianej w algorytmie i nie poda kolejnej dawki.

TwojPan
27-09-2014, 21:58
U mnie różnica na piecu o 4C jest już wyczuwalna, mam ustawione auto-lato i grzane było tylko CWU i wystarczy popatrzeć na statystyki że w dni kiedy było cieplej temperatura na piecu była 42C było mniejsze dzienne spalanie niż w chłodniejsze dni kiedy przełączało się i oscylowało w około 46C, a to jak ktoś miał ustawiony piec i nie umie wyciągnąć poprawnych wniosków to nie będę komentował. Nie raz obserwowałem prace i algorytm ecoala i nieraz zwiększenie pojedynczej dawki węgla (niby nieekonomicznie) powoduje że piec szybciej osiągnie skok temperatury przewidzianej w algorytmie i nie poda kolejnej dawki.

Maher,jesteś lepszy niż Arturo.
"There must be some way out of here," said the joker to the thief,
"There's too much confusion, I can't get no relief.
Businessmen, they drink my wine, plowmen dig my earth,
None of them along the line know what any of it is worth."

Proszę z uwagą na :
"None of them along the line know what any of it is worth."

Mówi to wszytko o tym co robicie.
Hejka :)

Arturo72bis
27-09-2014, 22:02
Maher,jesteś lepszy niż Arturo.
"There must be some way out of here," said the joker to the thief,
"There's too much confusion, I can't get no relief.
Businessmen, they drink my wine, plowmen dig my earth,
None of them along the line know what any of it is worth."

Proszę z uwagą na :
"None of them along the line know what any of it is worth."

Mówi to wszytko o tym co robicie.
Hejka :)
Jeśli się odniosłeś do mnie to racz przetłumaczyć bo ja tępak jestem i nie wiem o co biega w języku imigrantów ;)

Dom to jest czajnik,który do ogrzania np.do 23st.C potrzebuje dokładnie określonej ilości energii.Jeśli potrzebuje tej energii w wodzie o temp.48st.C i ta energia wystarcza,to znaczy,że w wodzie o temp.60st.C będzie jej za dużo i nadmiar musi wydalić poza lub ta energia będzie zgromadzona na później czyli w buforze.

zbigmaz01
27-09-2014, 22:17
Jeśli nie to trójkącik jak to zbigmas mawiał....


Masz rację, trójkącik, trzy konta są niezgodne z regulaminem.

Slawko123
27-09-2014, 22:25
O chamstwie pawko zapomniałeś ?
Jego też trójkątnuj...
Chyba nie ma gorszego chama od pawko

No chyba,że jesteś jedynie...podp..
Jeśli bana zobaczę u pawko również to spoko.
Toż to cham nad chamy i nie zgodnie z regulaminem.a sam nie możesz ? Musisz sie kimś wysługiwać?

Arturo72bis
27-09-2014, 22:28
a sam nie możesz ? Musisz sie kimś wysługiwać?
Niestety,nie mam takiej opcji.
Z Elfir(moderatorką) sprawdzałem i u mnie funkcja trójkąta nie działa...
Jestem znaczy się prześladowaną mniejszością...
A trójkątów musiałbym co chwila klepac obrażających mnie.

Andrzej_M_
27-09-2014, 22:33
a sam nie możesz ? Musisz sie kimś wysługiwać?

Artur pokazał w krzywym zwierciadle Wasz subtelny obiektywizm.

QIM
27-09-2014, 22:44
Jeśli się odniosłeś do mnie to racz przetłumaczyć bo ja tępak jestem i nie wiem o co biega w języku imigrantów ;)

Dom to jest czajnik,który do ogrzania np.do 23st.C potrzebuje dokładnie określonej ilości energii.Jeśli potrzebuje tej energii w wodzie o temp.48st.C i ta energia wystarcza,to znaczy,że w wodzie o temp.60st.C będzie jej za dużo i nadmiar musi wydalić poza lub ta energia będzie zgromadzona na później czyli w buforze.

Wszystko pięknie, tylko zapomniałeś Waść o tym, że prócz temperatury istotna jest jeszcze ilość tej wody grzewczej dostarczonej w jednostce czasu do grzejnika...

Jarecki79
27-09-2014, 22:47
przepraszam, ale after party piszę

przy badaniu mocy kotła istotne są:
- wartość przepływu wody a także różnica zasil-powrót... w pewnym miejscu stałe wartości dla 100% mocy to 80/60 oraz 60/53 podczas gdy w innym to samo co w tym pierwszym jest robione 80/60 robi sie np. na 68/58, ale przy innym przepływie wody....

- teraz idąc dalej, im wyższa temp. żródła w stosunku do t.otoczenia, tym większe straty do tegoż otoczenia...

jak ktoś ma ocieplony dom, to być może pewnych zależności nie zauważy, ale w starszym róznica czy na kotle jest 45, 50 czy 60st.C jest dość szybko widoczna...

TwojPan
27-09-2014, 22:48
Artur pokazał w krzywym zwierciadle Wasz subtelny obiektywizm.
Watek jest o RBR ,czy subtelnym obiektywizmie,Andrew?

TwojPan
27-09-2014, 22:48
Spoko Panowie.
Temperatura w układzie CO z kotłem na ekogroszek,właściwa....jest nie znana.Można gdybać,i na to są dowody userów,że wyższa temp w zakresie 48-50deg sprzyja:
1.Lepszej pracy głowic temostatycznych na kalafiorach.
2.Lepszej kondycji kotła CO.
3.Lepszym "reakcjom" kotła na niskie temp.powrotu.(wody powracającej do kotła)
4.Lepszej pracy palnika na niskich mocach-choć to dyskusyjne....
5.A na pewno nie,towarzyszy zwiększonemu spalaniu......
Pozdrawiam :)
Marek
Amen.
:)

gmaj22
27-09-2014, 22:56
Wszystko pięknie, tylko zapomniałeś Waść o tym, że prócz temperatury istotna jest jeszcze ilość tej wody grzewczej dostarczonej w jednostce czasu do grzejnika...
Panowie...po co te spory. Wystarczy przypomnieć sobie definicję kalorii... :)

TwojPan
27-09-2014, 22:58
Nie wnikam co będzie lepsze dla kotła to znaczy jaka temp.zasilania będzie odpowiednia dla kotła.
.

To wielki błąd jest.
Rozpatrujemy taki układ:
1.Kocioł na CO,ekogroszek.
2.Instalacja,kalfior,termostat-albo podłoga,zawór 3D.
3.Komin,wkład,klinkier itd.
4.Mądry palacz.

Więc.Jeśli Maher ma rację,to jego kocioł i kilka stówek pln. pójdzie psu w dupkę.
Jeśli jednak ja mam rację,kocił Mahera i innych laików (bez obrazy) wytrzyma do czasu ....kiedy ogniwa fotowoltaiczne zastąpią kotły na eco....
Nie dodałem.Przepraszam.
Amen.

Slawko123
27-09-2014, 22:59
Niestety,nie mam takiej opcji.
Z Elfir(moderatorką) sprawdzałem i u mnie funkcja trójkąta nie działa...
Jestem znaczy się prześladowaną mniejszością...
A trójkątów musiałbym co chwila klepac obrażających mnie. u każdego działa.

Arturo72bis
27-09-2014, 22:59
Wszystko pięknie, tylko zapomniałeś Waść o tym, że prócz temperatury istotna jest jeszcze ilość tej wody grzewczej dostarczonej w jednostce czasu do grzejnika...
Nie mogę się rzetelnie i z prawdą wypowiadać bo taki zbigmas mnie oskarży za prawdę pisaną nie widząc chamstwa u innych.
Ale dla dobra inwestorów narażam się na reakcję mafii...

pawko napisał,że niezależnie od temperatury zasilana spala tyle samo opału utrzymując jednakową temperaturę w domu czyli jak grzeje kocioł do 60st.C lub do 48st.C spala tyle samo !
Czy sądzisz,że ilość grzanej wody w c.o w domu mu się zwiększa ? Zwiększa ilość pętli podłogówki adekwatnie do wzrostu temp.zasilania ?

gmaj22
27-09-2014, 23:03
(...)jak ktoś ma ocieplony dom, to być może pewnych zależności nie zauważy, ale w starszym róznica czy na kotle jest 45, 50 czy 60st.C jest dość szybko widoczna...
Oczywiście że tak... zmienną, która ma wpływ na to ile ciepła tracimy przez przegrodę jest róznica temperatur po obu jej stronach. Pod warunkiem, że powierchnia i charakter tej przegrody się nie zmienia.

QIM
27-09-2014, 23:03
Nie mogę się rzetelnie i z prawdą wypowiadać bo taki zbigmas mnie oskarży za prawdę pisaną nie widząc chamstwa u innych.
Ale dla dobra inwestorów narażam się na reakcję mafii...

pawko napisał,że niezależnie od temperatury zasilana spala tyle samo opału utrzymując jednakową temperaturę w domu czyli jak grzeje kocioł do 60st.C lub do 48st.C spala tyle samo !
Czy sądzisz,że ilość grzanej wody w c.o w domu mu się zwiększa ? Zwiększa ilość pętli podłogówki adekwatnie do wzrostu temp.zasilania ?

Słowo - klucz: mieszacz.

TwojPan
27-09-2014, 23:08
O chamstwie pawko zapomniałeś ?
Jego też trójkątnuj...


Jesteś największym skurczybykiem jakiego tu widziałem. Brrr.
Nachalny,chamski i ....do odwalenia.

Andrzej_M_
27-09-2014, 23:10
Watek jest o RBR ,czy subtelnym obiektywizmie,Andrew?

Spójrz poniżej i wyłuskaj w tym fragmencie posta, wątek o RBR.


Baranie czy ustawisz na kotle 40 czy 60oC spali Ci dokładnie tyle samo węgla, ale co Ty debilu o wielu nickach możesz wiedzieć. ,,,,


Artur jest upierdliwy, ale nie chamski. Próbuje na swój sposób apostołować.

gmaj22
27-09-2014, 23:11
Nie mogę się rzetelnie i z prawdą wypowiadać bo taki zbigmas mnie oskarży za prawdę pisaną nie widząc chamstwa u innych.
Ale dla dobra inwestorów narażam się na reakcję mafii...

pawko napisał,że niezależnie od temperatury zasilana spala tyle samo opału utrzymując jednakową temperaturę w domu czyli jak grzeje kocioł do 60st.C lub do 48st.C spala tyle samo !
Czy sądzisz,że ilość grzanej wody w c.o w domu mu się zwiększa ? Zwiększa ilość pętli podłogówki adekwatnie do wzrostu temp.zasilania ?

Ilość wody sie na pewno nie zmienia(pomijając naturalny wzrost jej objetości wraz z temperaturą). Ale pytanie powinno być postawione nieco inaczej:
Czy kocioł grzejąc wodę do 60 C i mając na powrocie 45 C oddał tyle samo ciepła co inny o parametrach 45 C / 30 C? Przecież oba "zgubiły" 15 C... :)

Arturo72bis
27-09-2014, 23:11
Słowo - klucz: mieszacz.
A no własnie,dla muchomena 45st.C bez mieszacza mogło skutkować idealną temperaturą dla c.o+cwu.
O tym pisałem.
Chamstwo wyszło z worka od pawko.

Ilość wody sie na pewno nie zmienia(pomijając naturalny wzrost jej objetości wraz z temperaturą). Ale pytanie powinno być postawione nieco inaczej:
Czy kocioł grzejąc wodę do 60 C i mając na powrocie 45 C oddał tyle samo ciepła co inny o parametrach 45 C / 30 C? Przecież oba "zgubiły" 15 C... :)
Nie wnikam w kocioł,to Wy powinniście brać to pod uwagę,że grzanie wody do 60st.C będzie droższe niż grzanie wody do 45st.C przy określonej energii cieplnej.
Ile tej energii potrzeba to fizyka powie.

TwojPan
27-09-2014, 23:12
Nie mogę się rzetelnie i z prawdą wypowiadać bo taki zbigmas mnie oskarży za prawdę pisaną nie widząc chamstwa u innych.

zbigmas to leszcz.Klika to co wie od minertu i karoki.

Jestem gotowy poklikać.O układach CO z kotłami na eko jedynie i nie o każdym.
Ale dawaj.

TwojPan
27-09-2014, 23:13
Spójrz poniżej i wyłuskaj w tym fragmencie posta, wątek o RBR.



Artur jest upierdliwy, ale nie chamski. Próbuje na swój sposób apostołować.

Jesteś chamem,ale i tak pogadam jak trzeba.

QIM
27-09-2014, 23:17
Artur jest upierdliwy, ale nie chamski. Próbuje na swój sposób apostołować.

On - apostoł. Jezus - kto?

Arturo72bis
27-09-2014, 23:19
On - apostoł. Jezus - kto?
Matematyka i fizyka :)

Andrzej_M_
27-09-2014, 23:19
Jesteś chamem,ale i tak pogadam jak trzeba.

Widzę, że się nieco rozgrzałeś.

Panujesz jeszcze nad swoimi emocjami ?.

TwojPan
27-09-2014, 23:22
Widzę, że się nieco rozgrzałeś.

Panujesz jeszcze nad swoimi emocjami ?.

Jak cie widzę na forum...To już chyba nie.

QIM
27-09-2014, 23:26
Matematyka i fizyka :)

Musisz jeszcze lepiej poznać Główne Prawdy Wiary, bo przypowieści czasem kulawe ;) Ale podziwiam zapał. Widzę, że emocje też pod lepszą kontrolą. A ja - widzisz taki niewierny Tomasz...

zbigmaz01
27-09-2014, 23:33
zbigmas to leszcz.Klika to co wie od minertu i karoki.

Jestem gotowy poklikać.O układach CO z kotłami na eko jedynie i nie o każdym.
Ale dawaj.Dla twojej wiadomości to może ze 2% wiem od nich i o pomoc na forum zwracałem się na przełomie 2011-2012, możesz te posty poczytać. Zresztą pytaj ich to może tobie jako temu znawcy napiszą jak prowadzić.kocioł RBR. Mnie wystarczyło to co mi pomogli na początku.
Zresztą i tak nie nie dasz wiary i dalej będziesz mnie oczerniał. Taki już twój urok, jesteś najlepszy z najlepszych,ą instalacją i najlepszymi umiejętnościami prowadzenia kotła.
Zapomnij już o mnie, taki był chyba twój zamiar w poprzedniej odpowiedzi do mnie.

TwojPan
27-09-2014, 23:55
Dla twojej wiadomości to mpże ze 2% wiem od nich i o pomoc na forum zwracałem się na przełomie 2011-2012, możesz te posty poczytać. Zresztą pytaj ich to może tobie jako temu znawcy napiszą jak prowadzić.kociołRBR. Mnie wystarczyło to co mi pomogli na początku.
Zdesztą i tak nie nie daszwiary i dalej będziesz mnie oczerniał. Taki już twój urok, jesteś nalepszy z najleps,ą instalacją i nanlepszymi umiejętnościami prowadzenia kotła.
Zapomnij już o mnie, taki był chyba twój zamiar w poprzedniej odpowiedzi do mnie.

Uraziłem.Przepraszam.
Nie lubię cię.Jesteś z tych co szkodzą.Nie pomagają.Masz wieczny interes w klikaniu na forum.Tym co pisałeś o SPP,nawet go nie widząc,kłamstwami o testach itd-zasłużyłeś na miano kłamcy.W moich oczach.

Maher
28-09-2014, 00:16
Spoko Panowie.
Temperatura w układzie CO z kotłem na ekogroszek,właściwa....jest nie znana.Można gdybać,i na to są dowody userów,że wyższa temp w zakresie 48-50deg sprzyja:
1.Lepszej pracy głowic temostatycznych na kalafiorach.
2.Lepszej kondycji kotła CO.
3.Lepszym "reakcjom" kotła na niskie temp.powrotu.(wody powracającej do kotła)
4.Lepszej pracy palnika na niskich mocach-choć to dyskusyjne....
5.A na pewno nie,towarzyszy zwiększonemu spalaniu......
Pozdrawiam :)
Marek


Amen.
:)

Naprawdę źle już z tobą jak siebie cytujesz, następny etap to już chyba psychiatryk, zresztą jak pisałeś że jedna pompa w instalacji lepiej działa niż kilka to już miałem podejrzenia że coś z tobą nie tak. Niestety niektórzy wierzą co usłyszą od podobnych sobie, bo po przeliczać nie potrafią.

TwojPan
28-09-2014, 00:30
zresztą jak pisałeś że jedna pompa w instalacji lepiej działa niż killa
W układzie CO z kotłem na eko,jedna pompka-to ideał.Szkoda,że wielu daje się wbić na kilka.No cóż.Trzeba wiedzieć kiedyś przegrany.

Arturo72bis
28-09-2014, 00:44
Naprawdę źle już z tobą jak siebie cytujesz, następny etap to już chyba psychiatryk, zresztą jak pisałeś że jedna pompa w instalacji lepiej działa niż kilka to już miałem podejrzenia że coś z tobą nie tak. Niestety niektórzy wierzą co usłyszą od podobnych sobie, bo po przeliczać nie potrafią.
Maher,Ty,JegoPan,ja,to są naturszczyki opisujący swoje spostrzeżenia na temat systemów grzewczych,chwała Wam i mi za to w imieniu nowych inwestorów ;)
Różnice zdań jak najbardziej pożądane...niech inwestorzy wiedzą o co biega,ja dowalę do do pieca,żeby inwestor był całkowicie świadomy.

zbigmas,przy jego instalacji z buforem każdy kocioł na ekogroszek byłby ok,czemu zatem temacie Lazara nie występuje dla dobra inwestorów a jedynie RBR jest mu bliski ?
Sądzę,że inwestorzy są raczej inteligentni...chociaż czytając ten temat mam odmienne wrażenie.

Maher
28-09-2014, 00:48
W układzie CO z kotłem na eko,jedna pompka-to ideał.Szkoda,że wielu daje się wbić na kilka.No cóż.Trzeba wiedzieć kiedyś przegrany.

Ideał jak wyrobi i jak komuś nie zależy na zróżnicowaniu temperatur, chyba że założy tak polecane przez ciebie termostaty, tylko traci wówczas regulacje temperatury zdalnie czyli po co komuś wtedy sterownik z dostępem do neta.

Arturo72bis
28-09-2014, 00:55
Ideał jak wyrobi i jak komuś nie zależy na zróżnicowaniu temperatur, chyba że założy tak polecane przez ciebie termostaty, tylko traci wówczas regulacje temperatury zdalnie czyli po co komuś wtedy sterownik z dostępem do neta.
W nowym domu nie ma mowy o zróżnicowaniu temperatur,jest to poprostu nie realne:

U mnie żona wietrzy namiętnie sypialnię ;)
Przed chwilą odczytałem temperaturę w sypialni to 22,2st.C w salonie 22,9st.C a na zewnątrz 8,1st.C
olo,bez grzania :)
Cuda ;)
27.09. godz.23.30 :)
http://www.youtube.com/watch?v=cCJVaMzXB4E

zbigmaz01
28-09-2014, 07:09
Uraziłem.Przepraszam.
Nie lubię cię.Jesteś z tych co szkodzą.Nie pomagają.Masz wieczny interes w klikaniu na forum.Tym co pisałeś o SPP,nawet go nie widząc,kłamstwami o testach itd-zasłużyłeś na miano kłamcy.W moich oczach.Wiem że mnie nie lubisz, ja tego o tobie nie napiszę bo tak jak ten o trzech twarzach jesteś już uzależniony od forum i pokazania kto tu jest najlepszy. Jeżeli szkodzę to tobie podobnym co na jednym forum dostają rady a na drugim robią z siebie wszechwiedzącego. Ucz się dalej, zawsze to jakiś procent użytkowników tego kotła z tego skorzysta.
O SPP nigdy i nigdzie złego słowa nie napisałem a to że go nie mam to jeszcze mam czas, poczekam. Jeszcze dopracowuję swoją instalację i ją przerabiam a że nie jest to tak szybko to już inna bajka. Po co mi sterownik na lato i w instalacji która mnie nie zadowala?
Kłamcą to nazywaj siebie skoro do swoich błędów nie możesz się przyznać. Ale wymiana zdań już i tak cię czegoś nauczyła.
Skończ wreszcie, już dość.

zbigmaz01
28-09-2014, 07:21
Maher,Ty,JegoPan,ja,to są naturszczyki opisujący swoje spostrzeżenia na temat systemów grzewczych,chwała Wam i mi za to w imieniu nowych inwestorów ;)
Różnice zdań jak najbardziej pożądane...niech inwestorzy wiedzą o co biega,ja dowalę do do pieca,żeby inwestor był całkowicie świadomy.

zbigmas,przy jego instalacji z buforem każdy kocioł na ekogroszek byłby ok,czemu zatem temacie Lazara nie występuje dla dobra inwestorów a jedynie RBR jest mu bliski ?
Sądzę,że inwestorzy są raczej inteligentni...chociaż czytając ten temat mam odmienne wrażenie.Bo o innych się nie wypowiadam, piszę o tym co mam. Nie siedzę na forum całą dobę, nie zarabiam na pisaniu i nie wciskam że moja prawda jest najlepsza. Ten temat jest dodany (jak wiele innych) do ulubionych i dostaję powiadomienia o odpowiedziach ale już ostatnio myślę że zostanie skasowany, szkoda kB na takie wiadomości aby z fona czytać.
A o buforze to od niedawna zacząłeś pisać :)

karoka65
28-09-2014, 09:52
Widzę że już hieny temat podłapały.
Jeśli dom potrzebuje jakąś ilość energii to trzeba mu ją dostarczyć żeby utrzymać w nim temperaturę jaka nas zadowala.
Kolega QIM podał wskazówkę ale oczywiście filozofowie będą dalej toczyć dyskusje na kilkanaście stron.
Jeśli zasilamy dom jakąś temp. X i jest w nim zapewniony komfort cieplny to jaki ma wpływ temp. kotła ?
Czy ma on 48, 60 czy 80 stopni ?
Przecież temperatura zasilania jest X.
Jedyne straty będą na tym ile traci kocioł przez wypromieniowanie na izolacji.
Na czym chcecie ważyć ten zniszczony niepotrzebnie węgiel ? na wadze aptekarskiej czy złotniczej ?
Napiszę jeszcze raz jak chłop krowie na rowie.
Jeśli powiedzmy Artur zasila swój dom temp. 35 stopni żeby utrzymać w pomieszczeniach powiedzmy 23 stopnie to czy zużyje tej energii więcej powiedzmy z bufora o temp. 40 stopni czy np. 60 stopni ?
Zużyje jej dokładnie tyle samo.
Strata będzie tylko z tego ile traci bufor, u pawka kocioł
Jeśli Arturo zmieni temp. zasilania np. na 37 stopni wtedy zużyje więcej ale czy w buforze będzie 40 czy 60 stopni to i tak zużyje tyle samo.
Może pawko trochę nie precyzyjnie napisał na swoim przykładzie i zaraz trole podłapały temat.

krzy27
28-09-2014, 10:49
Jak to często bywa temperatura utożsamiana z ciepłem czy energią. Cóż użytkownik jedyny sprzęt pomiarowy jaki posiada to termometr. E tam .. Kłóćcie się

Andrzej_M_
28-09-2014, 11:02
Widzę że już hieny temat podłapały. ,,,,


,,,, Jeśli powiedzmy Artur zasila swój dom temp. 35 stopni żeby utrzymać w pomieszczeniach powiedzmy 23 stopnie to czy zużyje tej energii więcej powiedzmy z bufora o temp. 40 stopni czy np. 60 stopni ?
Zużyje jej dokładnie tyle samo.

Strata będzie tylko z tego ile traci bufor, u pawka kocioł,,,,


Ciepło do układu bufora czy też wymiennika kotła należy najpierw dostarczyć.

Wnikanie ciepła z źródła ciepła nie jest jednakowe dla różnych temperatur wody, zależy także od szybkości przepływu, warstwy laminarnej a także wielu innych parametrów.

Więcej można doczytać na przykład tutaj : http://www.dbc.wroc.pl/Content/1428/kmiec_procesy_cieplne.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dbc.wroc.pl%2F Content%2F1428%2Fkmiec_procesy_cieplne.pdf)

karoka65
28-09-2014, 11:06
Jak to często bywa temperatura utożsamiana z ciepłem czy energią. Cóż użytkownik jedyny sprzęt pomiarowy jaki posiada to termometr. E tam .. Kłóćcie się
Nie mam zamiaru tu się dalej wykłócać krzy, to widać dlaczego są te kłótnie, żeby zatrolować wątek na tym zależy filozofom.

Maher
28-09-2014, 11:07
W nowym domu nie ma mowy o zróżnicowaniu temperatur,jest to poprostu nie realne:



Nie chodzi mi o różnicowanie temperatur aby w każdym pomieszczeniu mieć inną temperaturę, ale o różnice na parterze i poddaszu tak aby poddasze nie było dodatkowo podgrzewane przez parter i na dwóch pompach mogę zniwelować tą różnice w prosty sposób i dodatkowo wyższą temperaturę w łazienkach. Montując termostaty/siłowniki uzyskuje tę efekt ale tracę zarazem możliwość zdalnej regulacji czyli nie potrzebny wtedy sterownik internetowy.

karoka65
28-09-2014, 11:10
Ciepło do układu bufora czy też wymiennika kotła należy najpierw dostarczyć.
Wnikanie ciepła z źródła ciepła nie jest jednakowe dla różnych temperatur wody, zależy także od szybkości przepływu, warstwy laminarnej a także wielu innych parametrów.

Więcej można doczytać tutaj : http://www.dbc.wroc.pl/Content/1428/kmiec_procesy_cieplne.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dbc.wroc.pl%2F Content%2F1428%2Fkmiec_procesy_cieplne.pdf)
Andrzeju założyłeś sobie już drugi wątek o tym kotle, zbierz sobie najświatlejszych i tam podyskutuj o teorii
Normalnego człowieka dosłownie walą teorie z resztą nie jedna już poległa w zwykłej kotłowni.
Niedziela jest i ładna pogoda, wykorzystaj to :)

QIM
28-09-2014, 11:10
W nowym domu nie ma mowy o zróżnicowaniu temperatur,jest to poprostu nie realne:


Istnieje niewielkie pole manewru... Może to nie będzie 15stC i w pomieszczeniu obok 23, ale 1-2 stopnie są realne. Natomiast nie realne będzie np zwiększanie/zmniejszanie temperatury w określonych godzinach (strefy).

Andrzej_M_
28-09-2014, 11:22
Andrzeju założyłeś sobie już drugi wątek o tym kotle, zbierz sobie najświatlejszych i tam podyskutuj o teorii
Normalnego człowieka dosłownie walą teorie ,,,,


Ciekawe, a przed chwilą przedstawiłeś nam tutaj "swoją teorie".


Widzę że już hieny temat podłapały.
Jeśli dom potrzebuje jakąś ilość energii to trzeba mu ją dostarczyć żeby utrzymać w nim temperaturę jaka nas zadowala.
Kolega QIM podał wskazówkę ale oczywiście filozofowie będą dalej toczyć dyskusje na kilkanaście stron.
Jeśli zasilamy dom jakąś temp. X i jest w nim zapewniony komfort cieplny to jaki ma wpływ temp. kotła ?
Czy ma on 48, 60 czy 80 stopni ?
Przecież temperatura zasilania jest X.
Jedyne straty będą na tym ile traci kocioł przez wypromieniowanie na izolacji.
Na czym chcecie ważyć ten zniszczony niepotrzebnie węgiel ? na wadze aptekarskiej czy złotniczej ?
Napiszę jeszcze raz jak chłop krowie na rowie.
Jeśli powiedzmy Artur zasila swój dom temp. 35 stopni żeby utrzymać w pomieszczeniach powiedzmy 23 stopnie to czy zużyje tej energii więcej powiedzmy z bufora o temp. 40 stopni czy np. 60 stopni ?
Zużyje jej dokładnie tyle samo.
Strata będzie tylko z tego ile traci bufor, u pawka kocioł
Jeśli Arturo zmieni temp. zasilania np. na 37 stopni wtedy zużyje więcej ale czy w buforze będzie 40 czy 60 stopni to i tak zużyje tyle samo.
Może pawko trochę nie precyzyjnie napisał na swoim przykładzie i zaraz trole podłapały temat.

boliwia
28-09-2014, 11:34
forum czytam od dawna, też myśleliśmy nad piecem na ekogroszek, m.in. rbr, ale mi to karoka odradził. cały czas jednak decyzja niepodjęta.

teraz czytam i zastanawiam się co jeśli w piecu rozpalimy do temperatury 70 stopni w lecie i nie bedzie odbioru ciepłej wody, nikogo przez tydzien lub dwa nie bedzie w domu. z teorii ze temperatura nie ma znaczenia wynika, ze w ogole nie zużyjemy węgla? czyli w takim wypadku nie wygaszać kotła?

TwojPan
28-09-2014, 11:34
U mnie różnica na piecu o 4C jest już wyczuwalna, mam ustawione auto-lato i grzane było tylko CWU i wystarczy popatrzeć na statystyki że w dni kiedy było cieplej temperatura na piecu była 42C było mniejsze dzienne spalanie niż w chłodniejsze dni kiedy przełączało się i oscylowało w około 46C

Powyższy fragment wypowiedzi jest przykładem,że są tacy którzy nie wiedzą co piszą.Mało tego,chcieliby spalać w chłodniejsze dni mniej,a niżeli w cieplejsze.:) Z mojej strony napiszę tylko tyle.Bravo! :)
Nie zazdroszczę Wiesławowi vel karoka65 ,pojedynek słowny z tobą zakrawa na absurdy rodem z Monty Pythona :)

karoka65
28-09-2014, 11:39
forum czytam od dawna, też myśleliśmy nad piecem na ekogroszek, m.in. rbr, ale mi to karoka odradził. cały czas jednak decyzja niepodjęta.

teraz czytam i zastanawiam się co jeśli w piecu rozpalimy do temperatury 70 stopni w lecie i nie bedzie odbioru ciepłej wody, nikogo przez tydzien lub dwa nie bedzie w domu. z teorii ze temperatura nie ma znaczenia wynika, ze w ogole nie zużyjemy węgla? czyli w takim wypadku nie wygaszać kotła?
Nie, węgiel zużyjesz w takiej ilości ile będzie potrzeba na utrzymanie tych 70 stopni na kotle, starty kotła.
Nie o to chodziło w tych bojach :)

karoka65
28-09-2014, 11:42
Nie zazdroszczę Wiesławowi vel karoka65 ,pojedynek słowny z tobą zakrawa na absurdy rodem z Monty Pythona :)
Ja już zaczynam się uodparniać na co niektórych :)
Chcieli by przy większych stratach spalać mniej, żeby kocioł przy mocy nominalnej osiągał temp. spalin 50 do 80 stopni :)
Szkoda mojego czasu.
Aha, Andrzeju porozmawiał sobie o teoriach ze swoim mentorem, on ma odpowiednią wiedzę i zna dobrze teorię.

krzy27
28-09-2014, 11:48
Nie mam zamiaru tu się dalej wykłócać krzy, to widać dlaczego są te kłótnie, żeby zatrolować wątek na tym zależy filozofom.

Nie wiem czy się śmiać wypada ale niedawno pojawił się przypadek, który pozbierał garść zaczytanych informacji i rad. Złączył wszystko do kupy, odpalił i z kotłowni musiał się ewakuować. Sądzę że dużo osób może tak postępować nawet nie przyznając się do tego publicznie. A kłótnie w stylu kto wyżej wypłynie mogą jedynie to wzmóc. Kto przeczyta wątek od deski do deski? Prędzej wyczyta co mu pasuje i zastosuje u siebie. I oby miał więcej szczęścia niż ma rozumu.

Andrzej_M_
28-09-2014, 11:55
,,,, Aha, Andrzeju porozmawiał sobie o teoriach ze swoim mentorem, on ma odpowiednią wiedzę i zna dobrze teorię.

Domyślam się, kogo Ty uważasz za mego mentora.

Niestety z nim, na razie mogę tylko porozmawiać o aktualnej pogodzie. Przykro mi to pisać, ale tak jest brutalna prawda.

pawko_
28-09-2014, 13:20
Pisalem o okresie wakacyjnym bez rozbioru CWU bo jeszcze nie mieszkam (kocioł cały czas pracuje). Czy miałem na kotle ustawione 48℃ czy 60℃ to dokładnie tyle samo węgla spalilem. Oczywiście jednorazowo więcej spali żeby dobić do tych 60℃, ale później już pyka oscylując wokół zadanej temperatury.

bobasxx
28-09-2014, 17:31
O chamstwie pawko zapomniałeś ?
Jego też trójkątnuj...
Chyba nie ma gorszego chama od pawko

No chyba,że jesteś jedynie...podp..
Jeśli bana zobaczę u pawko również to spoko.
Toż to cham nad chamy i nie zgodnie z regulaminem.
Nie krępuj się..pakuj trójkata...
Chyba,że on z Waszych,reklamodawców RBR...


No i chyba wykrzyknik zadziałał :lol2:

karoka65
28-09-2014, 17:39
Panowie kto może coś doradzić jeśli chodzi o dyski sieciowe ?

grzeh2000
28-09-2014, 17:42
Witam,czy brak zaworu zwrotnego moze powodowac wychladzanie sie CWU?,w lecie gdy 4D był zakrecony Cwu stało wyzej zadanej,rzadko sie pompa właczala.Teraz po przejsciu na auto-lato dosyc szybko spada.

krzy27
28-09-2014, 17:47
Witam,czy brak zaworu zwrotnego moze powodowac wychladzanie sie CWU?,w lecie gdy 4D był zakrecony Cwu stało wyzej zadanej,rzadko sie pompa właczala.Teraz po przejsciu na auto-lato dosyc szybko spada.

Jak najbardziej może tak być.

kniazio
28-09-2014, 18:15
Panowie kto może coś doradzić jeśli chodzi o dyski sieciowe ?
Jesli chcesz pan panie Wiesku porzadna maszyne to tylko QNAP

karoka65
28-09-2014, 19:03
Jesli chcesz pan panie Wiesku porzadna maszyne to tylko QNAP
No natłukłeś mi trochę do łba :)
Teraz jeszcze Adaś się odezwał.
Dzięki chłopaki, jednak tu wszystkiego można się dowiedzieć, każdy w czymś jest dobry :)

simonsaid
28-09-2014, 19:18
witam koledzy, wlasnie zaczynam swoj pierwszy sezon grzewczy RBR 17 kW narazie bez podlaczenia do sieci,dom nowy ok. 200m2i mam kilka pytan :
dopowiem , że kociolek w tej chwili pracuje na grupowym 8/8 dmuchawa na 42 % wegiel z bartexu w miarę suchy

1) w związku z tym, że narazie trochę ciepło, to po rozbujaniu kociołka w domu zrobiło się za ciepło bo ok 24,5 stopnia C i pytanie jak dłąwicie swoj układ podłogówki czy przez skręcenie zaworu 3D, czy wydluzenie na max czas pompy podło. w podtrz. a moze wylaczenie jej wogóle ale to moze wychlozic ukla.za bardzo ( narazie mam 5 min, pracy/60 min postoju )

2) jaki czas postoju w podtrzymaniu ustawilem 80 minut i mi wygasło i jaki czas pracy tzn iele cyklow,
z gory ddziekuje za pomoc bardziej doswiadczonych

karoka65
28-09-2014, 19:24
Możesz obniżyć temp, zasilania na podłogę, wykorzystać czujnik podłogówki lub czasami pracy w cyklach.
Podtrzymanie pewnie masz ustawione standardowo ( fabrycznie ) ?
Masz ster podłączony do neta ?

simonsaid
28-09-2014, 19:50
no wlasnie narazie w domu jest tylko wifi, ale nie ma opci podlaczyc sterownika do wif i dlatego musze sobie radzic bez podlaczenia

zbigmaz01
28-09-2014, 19:55
Jeżeli masz termometr na lub przed rozdzielaczem to zmniejsz temp. aby w podłogę nie szło więcej jak 24-26*C, jeszcze jest na tyle ciepło że więcej nie potrzeba a skoro dom nowy to i ciepły. Czujnik na pewno masz zamontowany skoro chodzi podłogówka i on odłączy pompę po osiągnięciu zadanej a podłoga się tak mocno nie nagrzeje i nie będziesz miał upałów. Pompa podłogowa pracuje na zasadzie takiej że praca jej jest ciągła do osiągnięcia zadanej a potem przechodzi w pracę cykliczną którą sobie ustawiasz w zakładkach programatory. Jak się oziębi to pompa przejdzie do pracy ciągłej i wtedy jak nie osiągnie temp w pomieszczeniu mimo pracy ciągłej to wtedy podniesiesz temp kręcąc zaworem. Jeżeli chodzi o pracę cykliczną to im częściej się załącza tym mniej woda stygnie i nie zalewa taką zimną kotła. Czas pracy pompy w cyklach musisz wyczuć. za krótka praca pompy to nie przelejesz ciepłą wodą całej długości rur w podłodze, za częsta, podniesie się temp. w pomieszczeniach jak będzie za gorąca wpływała do podłogi. Wszystko zależy jak sobie to ustawisz. Histerezę ustaw najmniejszą aby jak najszybciej włączała się pompa bo rozgrzanie całego betonu trochę trwa.
Co do węgla i podtrzymania musisz testować, skoro wygasło to co miałeś na palniku? Może za mało podajesz , za ostro dmuchasz i wypala. Może masz węgiel z małą ilością popiołu to za długo nie postoi.
Jaki węgiel kupiłeś?
Koledzy podpowiedzą bo nie jeden tam kupował lub pali podobnym.

simonsaid
28-09-2014, 20:10
ok dzięki w taki razie narazie skręce na zaworze 3D i zobacze czy pomoglo
co do podtrzymania to nie pamietam jak bylo ustawione fabrycznie, zmianilem na 80 minut bylo za duzo teraz wrocilem do 65 i bede podnosil o jeden az wygasnie wtedy cofne sie o jeden
, wegiel to ten z aukcji ponizej :
http://allegro.pl/wesola-ekogroszek-gold-eko-groszek-workowany-i4561673758.html
wesola gold

Maher
28-09-2014, 20:29
Powyższy fragment wypowiedzi jest przykładem,że są tacy którzy nie wiedzą co piszą.Mało tego,chcieliby spalać w chłodniejsze dni mniej,a niżeli w cieplejsze.:) Z mojej strony napiszę tylko tyle.Bravo! :)
Nie zazdroszczę Wiesławowi vel karoka65 ,pojedynek słowny z tobą zakrawa na absurdy rodem z Monty Pythona :)

Przeczytaj sobie mój post jeszcze raz ale ze zrozumieniem (chociaż ty po dziesięciu przeczytaniach i tak nie zrozumiesz), a zwłaszcza pierwszą jego część gdzie piszę że grzeje tylko CWU i funkcja w ecoalu Auto-lato służy tylko do zmiany temperatury CO na piecu i ze statystyk można sprawdzić że w dni kiedy temperatura na CO była wyższa spalanie było większe.

mark3k
28-09-2014, 20:40
Panowie kto może coś doradzić jeśli chodzi o dyski sieciowe ?

QNAP jak najbardziej godny polecenia, ale trochę drogi :(
Jeśli nie będzie potrzebna rakieta, to może ZYXEL NSA310 lub na dwa dyski NSA320 ?
Mają bardzo przyzwoite transfery i dość tanie (w okolicach 300 złociszy bez dysku).

Ps. Dziękuję za gałkę do czyszczaka (za dwie gałki) :)
Pozdrawiam.

simonsaid
28-09-2014, 20:50
ok dzięki w taki razie narazie skręce na zaworze 3D i zobacze czy pomoglo
co do podtrzymania to nie pamietam jak bylo ustawione fabrycznie, zmianilem na 80 minut bylo za duzo teraz wrocilem do 65 i bede podnosil o jeden az wygasnie wtedy cofne sie o jeden
, wegiel to ten z aukcji ponizej :
http://allegro.pl/wesola-ekogroszek-gold-eko-groszek-workowany-i4561673758.html
wesola gold

karoka65
28-09-2014, 20:56
QNAP jak najbardziej godny polecenia, ale trochę drogi :(
Jeśli nie będzie potrzebna rakieta, to może ZYXEL NSA310 lub na dwa dyski NSA320 ?
Mają bardzo przyzwoite transfery i dość tanie (w okolicach 300 złociszy bez dysku).

Ps. Dziękuję za gałkę do czyszczaka (za dwie gałki) :)
Pozdrawiam.
Dziękuję Marku, jesteś jako trzeci za Adasiem i Kniaziem którzy również polecili QNAPa :)
Także coś w tym musi być :)
Dziękuję wszystkim za tak szybką reakcję i chęć doradzenia, zdałem się na Was.
Właśnie kupiłem taki:
http://allegro.pl/qnap-ts-212p-serwer-nas-2x3tb-wd30efrx-new-i4639968575.html

A co do tej gałki to trzeba było wspomnieć wcześniej :) a może ja gdzieś nie doczytałem, nie wiem.

zbigmaz01
28-09-2014, 20:57
ok dzięki w taki razie narazie skręce na zaworze 3D i zobacze czy pomoglo
co do podtrzymania to nie pamietam jak bylo ustawione fabrycznie, zmianilem na 80 minut bylo za duzo teraz wrocilem do 65 i bede podnosil o jeden az wygasnie wtedy cofne sie o jeden
, wegiel to ten z aukcji ponizej :
http://allegro.pl/wesola-ekogroszek-gold-eko-groszek-workowany-i4561673758.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fwesol a-ekogroszek-gold-eko-groszek-workowany-i4561673758.html)
wesola gold
Jeżelito jest wesoła to za ostro dmuchasz, na 8/8 daj 38% i obserwuj czy nie kopci ale jeszcze może być za dużo, na podtrzymaniu nie piszesz jaki wentylator i jaka krótka przerwa ale też nie może być dużo, na początek zacznij od 40 min w podtrzymaniu i wtedy zwiększaj. . To węgiel co ma mało popiołu i on nie podtrzyma długo, Wszystko zależy w jaki stanie zostanie palnik po grzaniu i jakie ustawiłeś podawanie w spalaniu i podtrzymaniu.
Za dobry węgiel na taką pogodę, nadaje się na mrozy a teraz coś słabszego i tańszego.
Pytaj kolegów jak podpiąć pod neta, masz wifi i z tym też można.

Wlodek_PID
28-09-2014, 21:08
Maher,jesteś lepszy niż Arturo.
"There must be some way out of here," said the joker to the thief,
"There's too much confusion, I can't get no relief.
Businessmen, they drink my wine, plowmen dig my earth,
None of them along the line know what any of it is worth."

Proszę z uwagą na :
"None of them along the line know what any of it is worth."

Mówi to wszytko o tym co robicie.
Hejka :)

Lubisz dobrą muzykę. Chyba powinno być
"None of them along the line knows what any of it is worth." ?

TwojPan
28-09-2014, 22:09
Lubisz dobrą muzykę. Chyba powinno być
"None of them along the line knows what any of it is worth." ?

Nie ma lepszej.Wersja Jimiego Hendrixa jest jedyna i niepowtarzalna.Bono z U2 na Rattle and Hum zrobili z tego majstersztyk.
Co do pisowni.W oryginale jest KNOW. Jak dobrze pamiętam,Dylan pisał to zaraz po wypadku,kiedy to zwrócił się w stronę Boga i apokalipsy.To jeden z tekstów pisanych w tym czasie,jak wiadomo pełnym też amfetaminy.Myślę,że to jest jedna z takich wizji,i zamiast "wie",jest "wiem".Może,tak utożsamiał się z tym fragmentem...Nie znam angielskiego,na tyle aby takie niełatwe składnie i teksty tłumaczyć.

zawijan
29-09-2014, 08:24
Andrzeju założyłeś sobie już drugi wątek o tym kotle, zbierz sobie najświatlejszych i tam podyskutuj o teorii
Normalnego człowieka dosłownie walą teorie z resztą nie jedna już poległa w zwykłej kotłowni.

Jeszcze żadna teoria nie poległa w zwykłej kotłowni.
Te, co poległy, to pseudoteorie wymyślane przez pseudoteoretyków, a najczęściej przez zwykłych głupków.

gmaj22
29-09-2014, 12:06
Jeszcze żadna teoria nie poległa w zwykłej kotłowni.
Te, co poległy, to pseudoteorie wymyślane przez pseudoteoretyków, a najczęściej przez zwykłych głupków.

Zwykły użytkownik nie musi zgłębiać wszelkich teorii. Powinien zaś znać podstawy: co to jest kaloria, ilość wody gorącej potrzebnej do ogrzania domu (zrównoważenia strat ciepła) oraz odniesienie tego wszystkiego do czasu, o czym wielu zapomina.

zawijan
29-09-2014, 12:42
Zwykły użytkownik nie musi zgłębiać wszelkich teorii. Powinien zaś znać podstawy: co to jest kaloria, ilość wody gorącej potrzebnej do ogrzania domu (zrównoważenia strat ciepła) oraz odniesienie tego wszystkiego do czasu, o czym wielu zapomina.

Tak. Masz rację.
Prawie wszyscy zapominają o czasie.
Tak, jakby czas nie istniał.

gmaj22
29-09-2014, 13:26
Tak. Masz rację.
Prawie wszyscy zapominają o czasie.
Tak, jakby czas nie istniał.

A może dla nich się zatrzymał ?:) Sorry za offtop...

karoka65
29-09-2014, 18:10
Jeszcze żadna teoria nie poległa w zwykłej kotłowni.
.
Zawijan proponuję więcej czekolady.
Nie przypominasz sobie wpisów sprzed 2 czy 3 lat.
Wiem, Ty pamiętasz co chcesz pamiętać :)

simonsaid
30-09-2014, 01:47
Jeżelito jest wesoła to za ostro dmuchasz, na 8/8 daj 38% i obserwuj czy nie kopci ale jeszcze może być za dużo, na podtrzymaniu nie piszesz jaki wentylator i jaka krótka przerwa ale też nie może być dużo, na początek zacznij od 40 min w podtrzymaniu i wtedy zwiększaj. . To węgiel co ma mało popiołu i on nie podtrzyma długo, Wszystko zależy w jaki stanie zostanie palnik po grzaniu i jakie ustawiłeś podawanie w spalaniu i podtrzymaniu.
Za dobry węgiel na taką pogodę, nadaje się na mrozy a teraz coś słabszego i tańszego.
Pytaj kolegów jak podpiąć pod neta, masz wifi i z tym też można.


dzięki za ponoc, juz zmianilem moc dmuchawy i jest duzo lepiej, w drodze juz paleta jakiego tanszego opalu na taka pogodę a znalazlem juz temat jak podlaczyc do wifi i bede kombinowal jak sie polacze to sie odezwe

gmaj22
30-09-2014, 17:25
dzięki za ponoc, juz zmianilem moc dmuchawy i jest duzo lepiej, w drodze juz paleta jakiego tanszego opalu na taka pogodę a znalazlem juz temat jak podlaczyc do wifi i bede kombinowal jak sie polacze to sie odezwe

Ja użyłem punktu dostępu z funkcją klienta. Sterownik połączony jest z AP skrętką LAN a ten dalej łączy się z routerem po wi-fi.
Jest też nieco bardziej kosztowny sposób na połączenie sieciowe wykorzystujące sieć elektryczną, nie jestem tylko pewien, czy czasem nadajnik i odbiornik nie muszą być włączone do tej samej fazy.

grzeh2000
30-09-2014, 19:08
Panowie,w trybie lato przy zakreconym 4D spala ok 4kg/d,dzisiaj gdy jest w auto-lato jednak temperatura przez cała dobe powyzej ustawionej spali ok 5,8kg/d.Oczywiscie przy odkreconym 4D.Nie mam zaworu zwrotnego na CWU ale chyba to nie jego brak powoduje spalanie wieksze prawie 2kg/d?.Pewnie tez przebija na CO ale nie ma mnie w domu(kraju) zeby to sprawdzic.

Maher
30-09-2014, 19:30
Panowie,w trybie lato przy zakreconym 4D spala ok 4kg/d,dzisiaj gdy jest w auto-lato jednak temperatura przez cała dobe powyzej ustawionej spali ok 5,8kg/d.Oczywiscie przy odkreconym 4D.Nie mam zaworu zwrotnego na CWU ale chyba to nie jego brak powoduje spalanie wieksze prawie 2kg/d?.Pewnie tez przebija na CO ale nie ma mnie w domu(kraju) zeby to sprawdzic.

Może rury do 4D i CWU masz niezaizolowane i stąd ta różnica, plus wyższa temperatura na CO.

grzeh2000
30-09-2014, 19:41
Kotlownia zaizolowana.

berdnard
30-09-2014, 19:59
Jeszcze żadna teoria nie poległa w zwykłej kotłowni.
Te, co poległy, to pseudoteorie wymyślane przez pseudoteoretyków, a najczęściej przez zwykłych głupków.

mylisz się -do rzeczy
Witam
W 2001 roku poznałem papierki na kotły małej mocy jakie miały wystawione przez badaczy ......na kotły dla tzw NISKIEJ EMISJI
u mnie był taki super kocioł zainstalowany-wiesz ile się napracował zgadnij kol Zawijanie -dalej dokończę historię jak odpowiesz na moje pytanie i dlatego zostałem zmuszony by stac się pseudoteoretykiem w dodatku głupkowatym
dołoże trochę do pieca-poznałem -obserwowałem pracę kotła na takiej maszynerii najprawdopodobnie ty terz, pare naście godz co se kreseczki kreśli, na górze ekranu widniało twoje nazwisko- nadmieniam podobał mi bardzo jako piec wymiennik, a serce w nim było takie- maluckie7 rzędów dysz po obu stronach te wielgaśnie dziurecki były oryginalnie odlane
tak se myślę - te papierki co na nich są kreskówki - nie to, nie ten świat przecież ja z innej planety
zdrówka

grzeh2000
30-09-2014, 20:36
Maher temperatura czy w trybie lato,zy auto-lato 50oC czyli ta sama.Gdzies po przekreceniu 4D woda sobie krązy

Maher
30-09-2014, 20:40
Kotlownia zaizolowana.

W każdym razie coś ci wychładza układ, bo piec mimo że ustawiłeś taki duży czas w podczymaniu nie korzysta z niego tylko cały czas grzeje bojler który dość szybko się wychładza.

Maher
30-09-2014, 20:45
Maher temperatura czy w trybie lato,zy auto-lato 50oC czyli ta sama.Gdzies po przekreceniu 4D woda sobie krązy

Jak otworzysz 4D, a nie masz zaworów zwrotnych za 4D to woda krąży tam gdzie puści ją grawitacja (przez wyłączona pompę też przejdzie).

cichy777
30-09-2014, 22:27
Panowie,w trybie lato przy zakreconym 4D spala ok 4kg/d,dzisiaj gdy jest w auto-lato jednak temperatura przez cała dobe powyzej ustawionej spali ok 5,8kg/d.Oczywiscie przy odkreconym 4D.Nie mam zaworu zwrotnego na CWU ale chyba to nie jego brak powoduje spalanie wieksze prawie 2kg/d?.Pewnie tez przebija na CO ale nie ma mnie w domu(kraju) zeby to sprawdzic.
To normalne-ciepła woda zawsze gdzieś sobie znajdzie obiekt do ogrzania :-). Jedynym sposobem jest fizycznie odcięcie obiegu - zamknięcie odpowiednich zaworów

gmaj22
01-10-2014, 15:45
mylisz się -do rzeczy
Witam
W 2001 roku poznałem papierki na kotły małej mocy jakie miały wystawione przez badaczy ......na kotły dla tzw NISKIEJ EMISJI
u mnie był taki super kocioł zainstalowany-wiesz ile się napracował zgadnij kol Zawijanie -dalej dokończę historię jak odpowiesz na moje pytanie i dlatego zostałem zmuszony by stac się pseudoteoretykiem w dodatku głupkowatym
dołoże trochę do pieca-poznałem -obserwowałem pracę kotła na takiej maszynerii najprawdopodobnie ty terz, pare naście godz co se kreseczki kreśli, na górze ekranu widniało twoje nazwisko- nadmieniam podobał mi bardzo jako piec wymiennik, a serce w nim było takie- maluckie7 rzędów dysz po obu stronach te wielgaśnie dziurecki były oryginalnie odlane
tak se myślę - te papierki co na nich są kreskówki - nie to, nie ten świat przecież ja z innej planety
zdrówka

berdnard do zawijana:

"Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce,
Nie znasz prawd żywych - nie obaczysz cudu...(...)

To tak z przymrużeniem oka. ;)

grzeh2000
01-10-2014, 17:22
Maher jedynie ZZ brak na CWU na podłogowej i Co sa ZZ.

Maher
01-10-2014, 18:31
Maher jedynie ZZ brak na CWU na podłogowej i Co sa ZZ.

Tak jak wyżej pisałem, coś ci wychładza CWU, może cyrkulacja za często się włącza, może ktoś wybiera ci "wybiera" ciepłą wodę z bojlera. Popatrz sobie na spadki temperatury ciepłej wody w nocy, a w dzień i to samo jak wygląda temperatura spalin dzień/noc.

bobasxx
01-10-2014, 18:48
No przecież kolega grzech2000 pisał, że otwarcie zaworu 4D spowodowało wzrost zużycia opału.
Masz układ otwarty ? Jeśli tak to jak jest podłączone naczynie wyrównawcze ?
Jak wygląda instalacja za 4D, może jakiś grzejnik grzeje grawitacyjnie ?

Maher
01-10-2014, 19:04
No przecież kolega grzech2000 pisał, że otwarcie zaworu 4D spowodowało wzrost zużycia opału.
Masz układ otwarty ? Jeśli tak to jak jest podłączone naczynie wyrównawcze ?
Jak wygląda instalacja za 4D, może jakiś grzejnik grzeje grawitacyjnie ?

Napisał też że ma zawory zwrotne za 4D czyli nic nie powinno przepuścić, po drugie nie ma znaczenia czy układ otwarty czy zamknięty, jak nie ma ZZ to i tak popchnie ciepłą wodę. Może 4D nie ma tu znaczenia, tylko zbieg okoliczności.

bobasxx
01-10-2014, 19:26
Napisał też że ma zawory zwrotne za 4D czyli nic nie powinno przepuścić, po drugie nie ma znaczenia czy układ otwarty czy zamknięty, jak nie ma ZZ to i tak popchnie ciepłą wodę. Może 4D nie ma tu znaczenia, tylko zbieg okoliczności.

Zdziwiłbyś się. ZZ ma nie puścić wody w przeciwnym kierunku np. żeby pompy sobie nie podkradały. No ale masz u siebie pełno tych bajerów, to pewnie wiesz lepiej.

Maher
01-10-2014, 19:46
Zdziwiłbyś się. ZZ ma nie puścić wody w przeciwnym kierunku np. żeby pompy sobie nie podkradały. No ale masz u siebie pełno tych bajerów, to pewnie wiesz lepiej.


U siebie sprawdzałem po montażu, wszystkie takie kombinacje jak przepuszczanie ZZ w przeciwnym kierunku i jest wszystko OK. Może instalator rzeczywiście zapomniał o którymś ZZ i może obwód pociągnąć w przeciwnym kierunku. Prędzej jednak podejrzewam że to wina większego odbioru CWU bo w nocy nie ma takich spadków CWU.

grzeh2000
01-10-2014, 20:01
W nocy p.cyrkulacyjna odpoczywa bo jest podpieta pod programator czasowy.Jade jutro na 2-3 dni do kraju to sie przyjze czy i gdzie przebija.Czy mozna sie w jakis sposob zabezpieczyc przed przebijaniem CO?oprocz zaworow zwrotnych?.Nie jest to kol Maher zbieg okolicznosci przekrecam nawet w trybie lato 4D i szybciej sie bojler wychaladza niz przy zamlnietym 4D.

Maher
01-10-2014, 21:06
W nocy p.cyrkulacyjna odpoczywa bo jest podpieta pod programator czasowy.Jade jutro na 2-3 dni do kraju to sie przyjze czy i gdzie przebija.Czy mozna sie w jakis sposob zabezpieczyc przed przebijaniem CO?oprocz zaworow zwrotnych?.Nie jest to kol Maher zbieg okolicznosci przekrecam nawet w trybie lato 4D i szybciej sie bojler wychaladza niz przy zamlnietym 4D.

Przebijanie nie jest problemem, tylko grawitacyjnie woda ciepła krąży niepotrzebnie po układzie, nie wiem jaki masz schemat, może sobie go rozrysuj jak go nie masz i zobacz gdzie może być błąd, chociaż zima idzie pompa CO będzie grzała to masz spokój do wiosny na poprawki. Możesz też podotykać rur za 4d i zobaczyć czy któraś nie jest ciepła, może któryś z ZZ się zawiesił i przepuszcza. Możesz też mieć pompę od CWU ustawioną na pełną moc i nie wszystka woda powrotna trafia z bojlera do pieca tylko wędruje powrotem po układzie CO (jak pisał bobasxx). U mnie na jeden poziom CO są dwa ZZ, a w całym układzie jest ich co najmniej 8

karoka65
01-10-2014, 21:30
Przebijanie nie jest problemem, tylko grawitacyjnie woda ciepła krąży niepotrzebnie po układzie
Czyli czym jest spowodowane to że ta "ciepła woda krąży niepotrzebnie po układzie" ?
bo widzę tu jakieś dziwne teorie.
Aaa i poczytaj może jak już bobas sugerował o zaworach zwrotnych bo ludzie to czytają.

Maher
01-10-2014, 21:46
Czyli czym jest spowodowane to że ta "ciepła woda krąży niepotrzebnie po układzie" ?
bo widzę tu jakieś dziwne teorie.
Aaa i poczytaj może jak już bobas sugerował o zaworach zwrotnych bo ludzie to czytają.

Rozrysuj sobie schemat i z zobaczysz że jest możliwość przy dużej mocy pompy od CWU że część wody powrotnej z bojlera nie trafi do kotła tylko popłynie powrotem do układu CO omijając zawory zwrotne.

karoka65
01-10-2014, 21:53
Maher ja nie potrzebuję Twoich nauk, to akurat dobrze wiem.
Chciałbym żebyś mi wyjaśnił to co napisałeś a nie kręć mi tu kota do góry ogonem.
Nie chciałbym żeby ktoś mnie utożsamiał z Twoimi teoriami, tylko tyle.

Maher
01-10-2014, 22:04
Maher ja nie potrzebuję Twoich nauk, to akurat dobrze wiem.
Chciałbym żebyś mi wyjaśnił to co napisałeś a nie kręć mi tu kota do góry ogonem.
Nie chciałbym żeby ktoś mnie utożsamiał z Twoimi teoriami, tylko tyle.

Właśnie patrzyłem na mój schemat i jak Grzech2000 ma podobnie to jest to możliwe (powrót z CWU jest podciągnięty jest małą średnicą i a powrót z CO dużą, jeszcze jak swego czasu była dyskusja czy łączyć powroty CWU i CO razem, to woda popłynie powrotem CO do zaworu 4D i dalej powrotem poprawnie przez drugi ZZ blokujący 3D i dalej tak jak przy włączonej pompie CO). U mnie ma małe szanse bo powroty nie mam spięte razem, po drugie pompa CWU chodzi na małej mocy 5W i dodatkowo zdławiona jest zaworem na powrocie bojlera.

TwojPan
02-10-2014, 00:08
berdnard do zawijana:

"Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce,
Nie znasz prawd żywych - nie obaczysz cudu...(...)

To tak z przymrużeniem oka. ;)

Czyli co ?
Only SPP,oh yeah!

zawijan
02-10-2014, 07:10
berdnard do zawijana:

"Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce,
Nie znasz prawd żywych - nie obaczysz cudu...(...)

To tak z przymrużeniem oka. ;)

Czy znasz prawdy, czy nie - w technice cudu nie zobaczysz.
Choć czasem może się wydawać, że widzisz cud. :)

zbigmaz01
02-10-2014, 07:35
W nocy p.cyrkulacyjna odpoczywa bo jest podpieta pod programator czasowy.Jade jutro na 2-3 dni do kraju to sie przyjze czy i gdzie przebija.Czy mozna sie w jakis sposob zabezpieczyc przed przebijaniem CO?oprocz zaworow zwrotnych?.Nie jest to kol Maher zbieg okolicznosci przekrecam nawet w trybie lato 4D i szybciej sie bojler wychaladza niz przy zamlnietym 4D.Ale.o.ile.się nie mylę to ZZ masz klapowe i tu może przebijać. Będziesz w domu to sprawdź.

adkwapniewski
02-10-2014, 08:14
Czy znasz prawdy, czy nie - w technice cudu nie zobaczysz.
Choć czasem może się wydawać, że widzisz cud. :)

To prawda :) Łatwiej cudu dopatrzeć jak knigę otworzyć ...

grzeh2000
02-10-2014, 10:07
Ktory z ZZ bedzie lepszy?,pod obciązeniem,czy bez obciązenia?Przy takich samych ustawieniach w trybie lato przekrecenie 4D dało +3kg/d

zbigmaz01
02-10-2014, 17:00
Już wcześniej pytałeś, można jeszcze raz poczytać i coś pozmieniać.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=6494600&viewfull=1#post6494600

gmaj22
03-10-2014, 07:36
To prawda :) Łatwiej cudu dopatrzeć jak knigę otworzyć ...
I cud mozna zmierzyc,zwazyc oraz technicznie i racjonalnie wytlumaczyc.
Przynajmniej sie postarac...

prz3kus
03-10-2014, 12:31
Ja mam pytanie czym się różni nowa płytka w sterowniku od starszej wersji? Bo widziałem przy zmianie że dostałem teraz wersje wyżej :)

adkwapniewski
03-10-2014, 14:04
I cud mozna zmierzyc,zwazyc oraz technicznie i racjonalnie wytlumaczyc.
Przynajmniej sie postarac...

Jaki cud ? Cudów nie ma :) Jest tylko brak wiedzy + zdolność do "magicznego" myślenia większa lub mniejsza ... Ale dość już off`ów

karoka65
03-10-2014, 15:07
To prawda :) Łatwiej cudu dopatrzeć jak knigę otworzyć ...
Adaś knigi też tylko ludzie piszą :)
A człowiek jak wiadomo to istota omylna, kiedyś ktoś twierdził że to słońce obraca się dookoła ziemi :)

grzeh2000
03-10-2014, 17:18
Już wcześniej pytałeś, można jeszcze raz poczytać i coś pozmieniać.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=6494600&viewfull=1#post6494600
Raczej wczesniej nie pytałem o rodzaj ZZ

minertu
03-10-2014, 19:53
Ja mam pytanie czym się różni nowa płytka w sterowniku od starszej wersji? Bo widziałem przy zmianie że dostałem teraz wersje wyżej :)
Z wyglądu umiejscowieniem wtyczki zasilań z pomp,dmuchawy itd.

Maher
03-10-2014, 20:05
Z wyglądu umiejscowieniem wtyczki zasilań z pomp,dmuchawy itd.

Powinieneś opis w stopce sobie zmienić, chyba że DEFRO jest twoje.

https://device.esterownik.pl/device/189/

bobasxx
03-10-2014, 20:14
Powinieneś opis w stopce sobie zmienić, chyba że DEFRO jest twoje.

https://device.esterownik.pl/device/189/

No to ES pojechało... Albo Defro pojechało... Ktoś tu kogoś robi w bambuko :confused:

Maher
03-10-2014, 20:35
No to ES pojechało... Albo Defro pojechało... Ktoś tu kogoś robi w bambuko :confused:

Może Minertu sprzedał swój patent na kociołek Defro i teraz go testuje, po za tym musi być niezły ten kociołek bo tylko wybrańcy dostają od Elektro-System sterownik w trybie automatycznym.

krzy27
03-10-2014, 20:37
No to ES pojechało... Albo Defro pojechało... Ktoś tu kogoś robi w bambuko :confused:

Może współpraca? Obu stronom może się przecież opłacać.

karoka65
03-10-2014, 21:25
Może Minertu sprzedał swój patent na kociołek Defro i teraz go testuje, po za tym musi być niezły ten kociołek bo tylko wybrańcy dostają od Elektro-System sterownik w trybie automatycznym.
To nie jest tryb automatyczny eCoala, troszkę inne grupowe jak w Bruli.

zbigmaz01
04-10-2014, 06:17
....
Jaka jest moc kotła z tym sterownikiem?
Czy może jest to twój kocioł?

minertu
04-10-2014, 06:53
Powinieneś opis w stopce sobie zmienić, chyba że DEFRO jest twoje.

https://device.esterownik.pl/device/189/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fdevice.esterownik .pl%2Fdevice%2F189%2F)
Mój kocioł to nie DEFRO tylko konstrukcja jaką sobie wymyśliłem.Zresztą jak chcecie może być DEFRO .

minertu
04-10-2014, 06:55
Jaka jest moc kotła z tym sterownikiem?
Czy może jest to twój kocioł?
Nie powiem ci bo nie mam czym tego zmierzyć.
Jeżeli chodzi o sterownik to spalanie wygląda dobrze.
Nie wiem o co Zbyszku ci się rozchodzi ale odpowiem,że sterownik pracuje na moim kotle :)

zbigmaz01
04-10-2014, 07:06
Nie powiem ci bo nie mam czym tego zmierzyć.
Jeżeli chodzi o sterownik to spalanie wygląda dobrze.
Nie wiem o co Zbyszku ci się rozchodzi ale odpowiem,że sterownik pracuje na moim kotle :)Właśnie to :)

minertu
04-10-2014, 07:12
Od wczoraj spalanie średnio 0,7 kg/h

minertu
04-10-2014, 07:14
Zmykam,mięcho okapało trzeba się wędzeniem zająć :)

A i wczoraj kocioł przeczyściłem po miesiącu pracy aby widzieć co nowe cudo może z węglem zrobić.

zbigmaz01
04-10-2014, 07:38
U mnie jeszcze tak ostro nie palę, jeszcze domownicy mnie nie biją ale długo się to nie utrzyma :(

bobasxx
04-10-2014, 08:09
...po za tym musi być niezły ten kociołek bo tylko wybrańcy dostają od Elektro-System sterownik w trybie automatycznym.

Pewnie jest, trochę tych kotłów minertu oglądał, fajnie że się zdecydował na swój autorski projekt.

bobasxx
04-10-2014, 08:10
Może współpraca? Obu stronom może się przecież opłacać.

Oczywiście że tak. Ciekawe co na to inni producenci kotłów z eCoalem na pokładzie ?

zbigmaz01
04-10-2014, 08:18
Oczywiście że tak. Ciekawe co na to inni producenci kotłów z eCoalem na pokładzie ?W tym przypadku przewiduję że minertu testuje sterownik dla ES dla tego producenta a podłączony ma pod swojej produkcji kociołek czyli ten który aktualnie używa.

Maher
04-10-2014, 09:21
W tym przypadku przewiduję że minertu testuje sterownik dla ES dla tego producenta a podłączony ma pod swojej produkcji kociołek czyli ten który aktualnie używa.

Ostatnio minertu pisał że zrobił kociołek, dał do zrobienia lokalnemu spawaczowi i nie wyszło to spawanie za dobrze (porównanie spawów do RBR-a), możliwe że dogadał się z Defro, oni mają profesjonalny sprzęt do spawania i może wyjdzie z tego porządny kociołek z "ecoalem" na pokładzie.
Użytkownicy ecoal/bruli proszą się miesiącami o drobną poprawkę w programie, a tu dla Defro zrobili nie dość że nowy algorytm automatyczny (zwał jak zwał ale jest automatem i może lepszym od Ecoal) to jeszcze zmienili całą szatę graficzną

krzy27
04-10-2014, 10:55
Oczywiście że tak. Ciekawe co na to inni producenci kotłów z eCoalem na pokładzie ?

Z tego co wiem to eCoal też by mógł być w Defro. Warunkiem jest bodajrze przebadanie poprawności konstrukcji. W aspekty finansowe się nie zgłębiam bo i tak muszą być. A dla nas konsumentów myślę że jest to z korzyścią. Branża się zmienia i może ktoś sobie weźmie do serca że na zwykłe metalowe skrzyneczki na węgiel już miejsca nie ma. Minertu też podziwiam i życzę sukcesu.

bobasxx
04-10-2014, 12:58
Ostatnio minertu pisał że zrobił kociołek, dał do zrobienia lokalnemu spawaczowi i nie wyszło to spawanie za dobrze (porównanie spawów do RBR-a), możliwe że dogadał się z Defro, oni mają profesjonalny sprzęt do spawania i może wyjdzie z tego porządny kociołek z "ecoalem" na pokładzie.
Użytkownicy ecoal/bruli proszą się miesiącami o drobną poprawkę w programie, a tu dla Defro zrobili nie dość że nowy algorytm automatyczny (zwał jak zwał ale jest automatem i może lepszym od Ecoal) to jeszcze zmienili całą szatę graficzną

To chyba już za daleko idąca wizja. ;)

wuwok
04-10-2014, 13:28
Defro jest duża firmą i ma swoją komórkę badawczą . Wątpię że kupili by pomysł na kociołek [ z całym szacunkiem dla wiedzy tej osoby] . Es zrobił coś normalnego,znalazł zbyt na swój produkt . Ogniwo,Defro duże firmy wiec opłaca się dla dużych odbiorców strony dopasować [by nazwa producenta była na kotle w podglądzie sterownika ]. Czyli jak w życiu..kasa się liczy :)

bobasxx
04-10-2014, 15:25
Defro jest duża firmą i ma swoją komórkę badawczą . Wątpię że kupili by pomysł na kociołek [ z całym szacunkiem dla wiedzy tej osoby] . Es zrobił coś normalnego,znalazł zbyt na swój produkt . Ogniwo,Defro duże firmy wiec opłaca się dla dużych odbiorców strony dopasować [by nazwa producenta była na kotle w podglądzie sterownika ]. Czyli jak w życiu..kasa się liczy :)

Jakoś dla Ogniwa takiej specjalnej szaty graficznej nie zrobili :confused:

krzy27
04-10-2014, 15:47
Ogniwo skorzystało na sterowniku, który zdobywał nagrody. Czyli korzystał z promowanego rozwiązania jak i kilku innych producentów. Defro może i dla kaprysu skorzystał z innej ścieżki. Sądzisz że to zła opcja dla klientów końcowych?

bobasxx
04-10-2014, 15:58
Dla klientów końcowych to bardzo dobra opcja. Wg. mnie w końcu do nich dotarło że ładne kotły to nie wszystko.

mchomen
04-10-2014, 16:27
Minertu widze ,że podobnie jak ja palisz na całego.Mam pytanko,na CO masz 3D , czy termostaty na grzejnikach?Chodzi mi o to czy ta cała moc z kotła trafia u ciebie bezpśrednio n grzejniki.Pozdrawiam.

wuwok
04-10-2014, 16:29
Uważam że ludzie skorzystają na tym. Ster jest dobry,pozwoli ludziom ekonomicznie palić węgiel.A chyba o to nam chodzi.

minertu
04-10-2014, 20:12
Minertu widze ,że podobnie jak ja palisz na całego.Mam pytanko,na CO masz 3D , czy termostaty na grzejnikach?Chodzi mi o to czy ta cała moc z kotła trafia u ciebie bezpśrednio n grzejniki.Pozdrawiam.
Mam 4D , ustawiony w skali od 0 do 6 na 4,5 podłogówka wskazuje temp wyjściową na układ.Na grzejnikach termostaty.

krzy27
04-10-2014, 20:29
To ty ostro hajcujesz. U mnie na grzejniki leci 32°C.

Maher
04-10-2014, 20:31
Jakoś dla Ogniwa takiej specjalnej szaty graficznej nie zrobili :confused:

Jakby ten tryb grupowo-automatyczny w defro lepiej chodził niż nasze ecoal/bruli, ciekawe czy dałoby się zrobić aktualizacje do ich wersji?

mark3k
04-10-2014, 21:07
To ty ostro hajcujesz. U mnie na grzejniki leci 32°C.

To i tak dużo dajesz na grzejniki.
U mnie obecnie na grzejniki: 29oC., a pokoju gościnnym 22,1oC

TwojPan
05-10-2014, 00:39
No to ES pojechało... Albo Defro pojechało... Ktoś tu kogoś robi w bambuko :confused:

Ecoal pasuje do każdego kotła.Jest do wszystkiego ,czyli...do niczego :)

minertu
05-10-2014, 07:59
To ty ostro hajcujesz. U mnie na grzejniki leci 32°C.
Ale aby dobrze pracowały głowice termostatyczne to musisz im puścić ok 50*C

minertu
05-10-2014, 08:00
Jakby ten tryb grupowo-automatyczny w defro lepiej chodził niż nasze ecoal/bruli, ciekawe czy dałoby się zrobić aktualizacje do ich wersji?
Takiej opcji nie będzie.

zbigmaz01
05-10-2014, 08:10
...
Skoro masz tą wersję sterownika u siebie to znaczy że nie tylko wersja graficzna się zmieniła, możesz coś więcej napisać co się zmieniło lub choć trochę naświetlić aby się nie domyślać lub godzinami obserwować zachowanie sterownika i nie produkować niepotrzebnych teorii na kilkanaście str. włącznie z uwagami o producencie?

Maher
05-10-2014, 08:49
Takiej opcji nie będzie.

Jak elektronika będzie taka sama, to myślę że nie będzie problemu z wymianą oprogramowania, na razie nie widać jakiś lepszych algorytmów aby trzeba było się tym bardziej zainteresować. Wcześniej myślałem nad SPP ale brakuje mi w nim abym mógł sterować moimi 3 pompami i całym ogrzewaniem w domu i całej platformy z statystykami.

minertu
05-10-2014, 08:53
Zbychu płytka jest standardowa,nie mam całego stera bo i po co.

Soft jest tylko dla defro , ja go testuję u siebie dla swojej wiedzy jak pracuje.
Nic poza tym.
Wróćmy do kotła RBR EKOUNIWERSAL ok?

krzy27
05-10-2014, 09:05
Ale aby dobrze pracowały głowice termostatyczne to musisz im puścić ok 50*C

Wyrobiłem sobie inne zdanie. Sądzę że najlepsza jest praca ciągła w zakresie regulacji. Krańcowe położenia powodują pulsacje. Musiał byś to zobaczyć.

zbigmaz01
05-10-2014, 09:06
Zbychu płytka jest standardowa,nie mam całego stera bo i po co.

Soft jest tylko dla defro , ja go testuję u siebie dla swojej wiedzy jak pracuje.
Nic poza tym.
Wróćmy do kotła RBR EKOUNIWERSAL ok?Myślałem że coś więcej :)
Wtedy było by oczekiwanie (może niedługie) na coś nowego aby i RBR skorzystał :)

mark3k
05-10-2014, 09:17
Zdecydowana większość tu na forum twierdzi, że ecoala jest najlepszy z najlepszych, a tu teraz może da się coś poprawić, bo DEFRO zażyczył sobie lepszego algorytmu spalania i prawdopodobnie taki otrzymał.
Ja czekam na poprawę algorytmu spalania, bo to jest nadrzędny cel każdego sterownika. Wszystko pozostałe, a jest tego sporo w ecoalu to tylko przystawka, ważna i potrzebna, ale przystawka.
Taki algorytm spalania jaki mam teraz u siebie jest dobry, nie najlepszy, ale dużo lepszy jak w ecoalu grupowym, bo automat dla mnie to klapa, o czym już pisałem na forum i zdania nie zmieniam. Jest to spalanie w trybie ręcznym, ale jakość spalania groszku, czysta komora spalania i wymiennik nie do uzyskania w żadnym z algorytmów zaszytych w ecoalu.
Pozdrawiam.

Tak powinien pracować automat w ecoalu i brulim.
https://esterownik.pl/gfx/upload/9a61f2d6.jpg

krzy27
05-10-2014, 10:02
Algorytm, który używasz to rozbudowany ręczny. Czyli zdecydowanie więcej parametrów do ustawienia niż ma to miejsce w zwykłym ręcznym (postój, praca, dmuchawa). Daje Ci to członkostwo w elitarnej grupie ludzi, którzy wiedzą jak spalać węgiel i takie ustawienia to pestka. Ogromna rzesza użytkowników nie potrafi ustawić 3 parametrów więc i z tym algorytmem nie będą w stanie sobie poradzić. Automatyczny sposób doboru ustawień w tym algorytmie nie jest na wystarczającym poziomie. Więc dla ludzi z poza elity to właśnie eCoal będzie korzystniejszą opcją, nie umniejszając doświadczeniu osób obeznanych.

mark3k
05-10-2014, 10:13
Tak, masz rację pisząc o algorytmie którego ja używam nazywając go rozbudowanym ręcznym. Tak jest w istocie.
Podając adres pliku jpg to już całkowicie inna bajka. Na fotce jest pokazany tryb pracy w pełnym automacie, który to algorytm został podany na tacy przez kolegę Verb do ES. Chyba jest zbyt dobry, bo ES przez niemal pół roku nie zrobił nic (oficjalnie) aby to zaszyć w oprogramowaniu sterownika.
I tyle w temacie, lub aż tyle.
Mogliśmy mieć dobry algorytm, a tak kolega Verb wypisał się z forum i skasował wszystkie swoje posty. oraz zakazał używania i publikowania algorytmu. Szkoda, że ja się nie załapałem na testy automatu Verba.
Miałbym to tylko i wyłącznie dla siebie, choć i tak byłaby to proteza do ecoala. RPi sterowałby ecoalem (procesem spalania), tak jak to dzieje się w tej chwili u mnie na rozbudowanym ręcznym.

mchomen
05-10-2014, 10:29
A na temat tego nowego sterownika dla Defro ,to ja moge chyba tylko tyle dodać,że Defro jest z tego co wiem troche ,troche lepszym producentem od RBR .No i w tym momencie jak dostaną podobny sterownik z ES , to RBR poczuje oddech konkurencji na plecach i poważnego konkurenta.Co o tym sądzicie?

bobasxx
05-10-2014, 11:15
A na temat tego nowego sterownika dla Defro ,to ja moge chyba tylko tyle dodać,że Defro jest z tego co wiem troche ,troche lepszym producentem od RBR .No i w tym momencie jak dostaną podobny sterownik z ES , to RBR poczuje oddech konkurencji na plecach i poważnego konkurenta.Co o tym sądzicie?

Wszystko fajnie tylko ceny kotłów Defro trochę zaporowe.

bobasxx
05-10-2014, 11:21
No i moce trochę duże, bo chyba najmniejsza to 15 kW.

mark3k
05-10-2014, 11:28
Defro jest dużym graczem na rynku kotlarskim, a czy ma najlepsze rozwiązania w kotłach ?? Śmiem wątpić. Oni jako jedni z nielicznych jeszcze pakują podajniki rynnowe do kotłów. ;)

karoka65
05-10-2014, 11:39
No i moce trochę duże, bo chyba najmniejsza to 15 kW.
Sądząc po pojawieniu się w w sterowniku mocy 12kW pewnie też się powoli zreformują :)
Rynny i tłoki same znikną z rynku.

krzy27
05-10-2014, 12:00
Automatu Verba nie znam. Nie miałem go tak jak i Ty. Nie mogę napisać zatem dobrego słowa jak i złego. Myślę że czas pokaże. Grupowe było pierwszym oderwaniem się od standardowej metodyki spalania. Wasze prace jak również Verba pokazują że nie ostatnią. Z tego co pamiętam ES i Zawijany pisali o półtora rocznej pracy nad algorytmem eCoala, czyli takiego regulatora ze sprzężeniem zwrotnym jakości spalania. Większość sterowników jak i obecnie rozwijany przez was TRK nazwał bym tu programatorem spalania. Można osiągnąć doskonałe spalanie ale wysiłek własny trzeba w to włożyć. Mam nadzieje że nie urażę nikogo takim stwierdzeniem. Co najwyżej przyczynię się do zmiany toku myślenia w dobrym kierunku.

Co do Defro stwierdzenie że to lepszy producent niż Instalco, który produkuje kotły RBR, nie jest jednoznaczne. Zależne jest w dużej mierze od rozpatrywanych aspektów. To że podjął współpracę w doświadczonym zespołem pozwala sądzić że może poprawić swoje niedociągnięcia (z dużym naciskiem na słowo może).

Maher
05-10-2014, 12:39
Wszystko fajnie tylko ceny kotłów Defro trochę zaporowe.

Nie tak do końca, bo na innym forum znalazł Kalio ofertę z allegro kotła DEFRO z sterownikiem ecoalo-podobnym w cenie sporo poniżej RBR-a.

Maher
05-10-2014, 12:41
No i moce trochę duże, bo chyba najmniejsza to 15 kW.

Jak wejdziesz w sterownik minertu to tam do wyboru jest 12Kw i 16KW.

minertu
05-10-2014, 12:43
Panowie nie zapominajcie,że eCoal powstał dla ludzi nie umiejących palić w kotle.Nie jest idealny ale spala dobrze.Człowieka jednak nikt nie zastąpi.Nawet kasparov czy Carpow wygrywali z najlepszymi komputerami.

Maher
05-10-2014, 12:54
Zdecydowana większość tu na forum twierdzi, że ecoala jest najlepszy z najlepszych, a tu teraz może da się coś poprawić, bo DEFRO zażyczył sobie lepszego algorytmu spalania i prawdopodobnie taki otrzymał.
Ja czekam na poprawę algorytmu spalania, bo to jest nadrzędny cel każdego sterownika. Wszystko pozostałe, a jest tego sporo w ecoalu to tylko przystawka, ważna i potrzebna, ale przystawka.
Taki algorytm spalania jaki mam teraz u siebie jest dobry, nie najlepszy, ale dużo lepszy jak w ecoalu grupowym, bo automat dla mnie to klapa, o czym już pisałem na forum i zdania nie zmieniam. Jest to spalanie w trybie ręcznym, ale jakość spalania groszku, czysta komora spalania i wymiennik nie do uzyskania w żadnym z algorytmów zaszytych w ecoalu.
Pozdrawiam.

Tak powinien pracować automat w ecoalu i brulim.
https://esterownik.pl/gfx/upload/9a61f2d6.jpg

Wygląda że algorytm w defro będzie na pewno lepszy niż ecoalowy bo dołożyli automat grupowy i reszta pozostaje bez zmian, a wiadomo jaki jest automat w ecoalu, ciekawe jak to wyjdzie w pracy, czy ten automat-grupowy będzie tak samo ekonomiczny jak ręczny-grupowy.
Odnośnie zdjęcia to ładnie wygląda tylko odbiór z instalacji też musi być liniowy, co nie znaczy że jest to naj-ekonomiczne prowadzenie kotła, już nawet wprowadzenie stref czasowych w CWU co daje delikatne oszczędności zburzyło by ten wykres.

karoka65
05-10-2014, 12:58
Nie tak do końca, bo na innym forum znalazł Kalio ofertę z allegro kotła DEFRO z sterownikiem ecoalo-podobnym w cenie sporo poniżej RBR-a.
Dla mnie to jest sterownik bruli-podobny.
Maher ostatnimy czasy były modne wymiany kotłów co pół roku.
Nie słyszałem jeszcze żeby wymieniano RBRy na inne, może będziecie z Kaliem pierwsi, on to już chyba trzeci kupi w ciągu półtora roku :)
ale Defro to chyba już miał.
Powiedz mu na tym innym forum żeby sobie teraz kupił pompę ciepła, to jest produkt dla niego odpowiedni, zakup następnego kotła to będzie znowu kolejne wyrzucenie kasy w błoto.
To taka moja dobra rada po starej znajomości :)

Maher
05-10-2014, 13:06
Automatu Verba nie znam. Nie miałem go tak jak i Ty. Nie mogę napisać zatem dobrego słowa jak i złego. Myślę że czas pokaże. Grupowe było pierwszym oderwaniem się od standardowej metodyki spalania. Wasze prace jak również Verba pokazują że nie ostatnią. Z tego co pamiętam ES i Zawijany pisali o półtora rocznej pracy nad algorytmem eCoala, czyli takiego regulatora ze sprzężeniem zwrotnym jakości spalania. Większość sterowników jak i obecnie rozwijany przez was TRK nazwał bym tu programatorem spalania. Można osiągnąć doskonałe spalanie ale wysiłek własny trzeba w to włożyć. Mam nadzieje że nie urażę nikogo takim stwierdzeniem. Co najwyżej przyczynię się do zmiany toku myślenia w dobrym kierunku.
.

Podejrzewam że jakby producent kotłów Kostrzewa poszedł w kierunku sterowników internetowych nie miałby konkurencji na rynku, sterownik ma sondę Lambda i algorytm podawania i dmuchawy jest pod nią dostosowany. Ostatnia razem z sąsiadem kupiliśmy ten sam ekogroszek od tego samego producenta, u mnie na ecoalu z 4 razy zgasł do puki mu ustawień nie zmieniłem, a sąsiad nie zauważył różnicy, jak mu zwróciłem uwagę poszedł do pieca i zobaczył że rzeczywiście sterownik zmienił sobie parametry tlenu dla poszczególnych mocy.

Maher
05-10-2014, 13:18
Dla mnie to jest sterownik bruli-podobny.
Maher ostatnimy czasy były modne wymiany kotłów co pół roku.
Nie słyszałem jeszcze żeby wymieniano RBRy na inne, może będziecie z Kaliem pierwsi, on to już chyba trzeci kupi w ciągu półtora roku :)
ale Defro to chyba już miał.
Powiedz mu na tym innym forum żeby sobie teraz kupił pompę ciepła, to jest produkt dla niego odpowiedni, zakup następnego kotła to będzie znowu kolejne wyrzucenie kasy w błoto.
To taka moja dobra rada po starej znajomości :)

Na razie nie zamierzam zmieniać kotła puki gwarancja obowiązuje, po-za problemami przy uruchomieniu i teraz przy zamówieniu nowej dostawy węgla pali się nieźle, zawsze jakieś nowe unowocześnienie byłoby mile widziane jak wymiana oprogramowania na ekonomiczniejszy automat. Mam nadzieje że te gwarantowane 5 lat wytrzyma, a jak się skończy to wtedy będę myślał, może pompę ciepła założę jak ceny trochę zjadą w dół (kolega się orientował ostatnio i pompa kompletna woda-woda z odwiertami, z studnią głębinowa i podłączeniami to koszt 35.000zł, u niego jak odliczy koszty jakie musiałby ponieść za doprowadzenie wody i gazu cena robi się korzystna).

bobasxx
05-10-2014, 15:12
Nie tak do końca, bo na innym forum znalazł Kalio ofertę z allegro kotła DEFRO z sterownikiem ecoalo-podobnym w cenie sporo poniżej RBR-a.

No to tylko się cieszyć ;)
Dla nas - końcowych odbiorców zdrowa konkurencja może wyjść tylko na dobre.

bobasxx
05-10-2014, 15:13
Jak wejdziesz w sterownik minertu to tam do wyboru jest 12Kw i 16KW.

Moce umowne to jedno, a faktyczne to drugie.
Ale poprawiam się, można znaleźć w necie kotły Defro o mniejszych mocach.

krzy27
05-10-2014, 15:28
Podejrzewam że jakby producent kotłów Kostrzewa poszedł w kierunku sterowników internetowych nie miałby konkurencji na rynku, sterownik ma sondę Lambda i algorytm podawania i dmuchawy jest pod nią dostosowany. Ostatnia razem z sąsiadem kupiliśmy ten sam ekogroszek od tego samego producenta, u mnie na ecoalu z 4 razy zgasł do puki mu ustawień nie zmieniłem, a sąsiad nie zauważył różnicy, jak mu zwróciłem uwagę poszedł do pieca i zobaczył że rzeczywiście sterownik zmienił sobie parametry tlenu dla poszczególnych mocy.

I tu zbyt wiele nie mogę napisać o kolejnym sterowniku. Wiem tylko że stosowanie sondy Lambda z węglem jest kłopotliwe (nie czytaj niemożliwe). Koszt samej sondy też nie jest bez znaczenia. Podejrzewam jedynie że wygaszanie kotła u Ciebie było efektem pracy w podtrzymaniu, a tu parametry zostają ręczne do wprowadzenia. To ile żar wytrzyma zależy głównie od jakości węgla i ku zdziwieniu jest to zależność odwrotnie proporcjonalna. Czasem sądzę że należało by stosować dwa rodzaje paliw. Lepsze na mrozy i gorsze na cieplejsze dni.

gmaj22
05-10-2014, 19:48
Ostatnimi dniami testuję z moim RBRem sterownik SPP. Muszę powiedzieć, że czas na tego typu testy jest chyba niezbyt odpowiedni, a po drugie moje umiejętności też pozostawiają sporo do życzenia. Widzę jednak, że "filozofia" działania SPP jest zupełnie odmienna. Nie wiem czy lepsza, czy gorsza... każda ma swoich zwolenników. Pewien jestem co do jednego: gdyby ktoś stworzył taki sterownik, który łączyłby zalety SPP i eCoala, zdobyłby cały rynek sterowników.
Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że widząc wcześniej zdjęcie, które zamieścił kol. mark3k, iż taki sterownik mieliśmy już niemal na wyciągnięcie ręki. Zabrakło widocznie dobrych chęci... Nie chcę tu powtarzać moich wpisów z forum boleckiego, zainteresowanych zapraszam do prześledzenia moich wysiłków z ujarzmieniem "kota" :) (wątek: SPP vs. gmaj)

Maher
05-10-2014, 20:39
To ile żar wytrzyma zależy głównie od jakości węgla i ku zdziwieniu jest to zależność odwrotnie proporcjonalna. Czasem sądzę że należało by stosować dwa rodzaje paliw. Lepsze na mrozy i gorsze na cieplejsze dni.

Mam nadzieje że jest tak jak piszesz, bo mi się wydaje że tylko jest to powiązane z ilością popiołu jaka zostaje. W przypadku RBR-a chyba na lato trzeba się zaopatrzyć w gorszy opał, ze względu na wielkość palnika, jakby był mniejszy i przystosowany do mocy pieca to myślę że nie byłoby problemu.

karoka65
05-10-2014, 22:22
Maher, w przypadku każdego kotła lepiej się zaopatrzyć na lato w mniej kaloryczny opał.

Maher
05-10-2014, 22:40
Maher, w przypadku każdego kotła lepiej się zaopatrzyć na lato w mniej kaloryczny opał.

Testowałem czecha w lecie i wcale nie było to korzystniejsze w stosunku do zeszłorocznej wesołej (3,3kg/24d do 2,0kg/24h), wesoła z ostatniej dostawy nie dość że nie wytrzymuje więcej niż 100minut w podczymaniu (zeszłoroczna wesoła 120minut, a nawet po 4 godzinach piec odpalił jak zapomniałem przełączyć z trybu ręcznego) to i spalanie na CWU wzrosło w okolicach czecha. Także jakbym kupił wesołą z zeszłorocznej dostawy to nic nie wyjdzie korzystniej, podejrzewam że w piecach gdzie palnik nie ma takiego dużego gardziela jak w RBR-że ekoenergia nawet nie będzie takiego problemu na tegorocznej wesołej, a ta wyjątkowo ma mało popiołu.

minertu
06-10-2014, 05:07
Ja uważam,że nie ma potrzeby kupowania czecha na lato tylko odpowiednio ustawić parametry podtrzymania.Nikt przecież nie powiedział,że postój musi być rozciągnięty na maxa. Paliłem Chwałowickim, wesołą , mieszanką i bez różnicy.

minertu
06-10-2014, 05:10
Zapomniałem dodać,że w poprzednim sezonie letnim spaliłem 320 kg groszku z Chwałowic za 4 miesiące , bojler 120 l 5 osób.

bobasxx
06-10-2014, 07:11
...podejrzewam że w piecach gdzie palnik nie ma takiego dużego gardziela jak w RBR-że ekoenergia nawet nie będzie takiego problemu na tegorocznej wesołej, a ta wyjątkowo ma mało popiołu.

A masz jakiś konkretny palnik na oku, czy tylko teoretyzujesz ?

Maher
06-10-2014, 07:30
A masz jakiś konkretny palnik na oku, czy tylko teoretyzujesz ?

Z tego co pamiętam RBR ma najmniejsze palniki ekoenergii o mocy 25Kw i pakuje je do 12KW i 17KW i 23KW, podobno różnią się tylko nawierconymi otworami napowietrzenia (chociaż oglądałem zdjęcia 11/12 i 17 i niczym się nie różnią), z tego co słyszałem palnik Ardeo jest przystosowany do dużo niższej mocy. Jak wyczyściłem u siebie palnik to musiałem z 3 dni czekać aby uzbierało mi się popiołu, na tyle aby podczymanie wytrzymywało więcej niż godzinę i przez te kilka dni palenie żar schodził poniżej napowietrzania.

bobasxx
06-10-2014, 07:49
Z tego co pamiętam RBR ma najmniejsze palniki ekoenergii o mocy 25Kw i pakuje je do 12KW i 17KW i 23KW, podobno różnią się tylko nawierconymi otworami napowietrzenia (chociaż oglądałem zdjęcia 11/12 i 17 i niczym się nie różnią), z tego co słyszałem palnik Ardeo jest przystosowany do dużo niższej mocy. Jak wyczyściłem u siebie palnik to musiałem z 3 dni czekać aby uzbierało mi się popiołu, na tyle aby podczymanie wytrzymywało więcej niż godzinę i przez te kilka dni palenie żar schodził poniżej napowietrzania.

Trochę źle słyszałeś. W RBR-ach jest palnik Ekoenergii 15-25 kW, a Ardeo ma palnik 15 kW. Na zdjęciach masz wymiary tych palników, ale nigdzie nie podają wymiarów gardzieli tylko talerza lub korony.

zawijan
06-10-2014, 08:28
Adaś knigi też tylko ludzie piszą :)
A człowiek jak wiadomo to istota omylna, kiedyś ktoś twierdził że to słońce obraca się dookoła ziemi :)

To nie Ty?

zawijan
06-10-2014, 08:35
Ecoal pasuje do każdego kotła...:)

Za wyjątkiem tych kotłów, które kupujesz Ty.

krzy27
06-10-2014, 08:53
Testowałem czecha w lecie i wcale nie było to korzystniejsze w stosunku do zeszłorocznej wesołej (3,3kg/24d do 2,0kg/24h), wesoła z ostatniej dostawy nie dość że nie wytrzymuje więcej niż 100minut w podczymaniu (zeszłoroczna wesoła 120minut, a nawet po 4 godzinach piec odpalił jak zapomniałem przełączyć z trybu ręcznego) to i spalanie na CWU wzrosło w okolicach czecha. Także jakbym kupił wesołą z zeszłorocznej dostawy to nic nie wyjdzie korzystniej, podejrzewam że w piecach gdzie palnik nie ma takiego dużego gardziela jak w RBR-że ekoenergia nawet nie będzie takiego problemu na tegorocznej wesołej, a ta wyjątkowo ma mało popiołu.

Brunatny, a taki głównie z Czech pochodzi, nie jest dobry na okres z długimi przestojami. Potrafi chłonąć duże ilości wilgoci więc kondensacja w kominie niejako gwarantowana. Tak jak stwierdziłeś wcześniej dużo zależy od popiołu. Ale zawartość popiołu pogarsza wartość opałową węgla, która wyrażana jest jako energia do masy. Dużo też zależy od rodzaju popiołu. Niekiedy potrafi być na tyle lekki że jest po prostu wydmuchiwany z palnika. Jak można zauważyć żaden automat nie zastąpi wytwornego palacza. Nawet sonda Lambda wymaga obsługi. Trzeba ją czyścić.

kveldulv
06-10-2014, 09:16
Mógłby ktoś mi napisać z czego wynika wysoka temperatura podajnika? U mnie jest wyższa niż na piecu :) Dzięki.
https://device.esterownik.pl/device/3547/

bobasxx
06-10-2014, 09:20
Mógłby ktoś mi napisać z czego wynika wysoka temperatura podajnika? U mnie jest wyższa niż na piecu :) Dzięki.
https://device.esterownik.pl/device/3547/

Powodów może być kilka.
Po pierwsze czy masz dobrze skalibrowany czujnik ? Jeśli tak to może żar Ci się zapada zbyt głęboko ?

kveldulv
06-10-2014, 09:32
Na oba pytania nie znam odpowiedzi.
Jak wrócę z pracy to poszukam tego czujnika. Jak go skalibrować?

Kazek13
06-10-2014, 09:43
kveldulv
Mam podobne temp. Jeżeli masz czujnik zamontowany oryginalnie na tej blaszce (po przeciwnej stronie dmuchawy) to ona się nagrzewa i stąd takie temp. U mnie przed zaklejeniem kanałów antyspalinowych bywały temp. w okolicach 80, a raz mi nawet wyrzuciło alarm o zapłonie. Poza tym żeliwo się nagrzewa i tak będzie jak przechodzi w podtrzymanie. Możesz przesunąć czujnik w miejsce między zasobnik a tą blaszką na której jest teraz zamontowany.

P.S.
Ale czy żar się nie zapada też trzeba sprawdzić

krzy27
06-10-2014, 09:55
Palnik trzyma rozgrzany żar. Ciepło poprzez przewodność wędruje po żeliwie i może podnosić temperaturę tego czujnika bez patologicznej przyczyny. U Ciebie oscyluje w granicach 40°C - 50°C. Zauważ że rożnie po wyłączeniu dmuchawy. Co znaczy że ta chłodzi tą część żeliwa. Moim zdaniem przyjmij to za normę a wszystko co rośnie ponad to może być patologią. W ustawieniach masz maksymalną temperaturę podajnika, po jej przekroczeniu następuje wyrzut paliwa. To zabezpiecza przed cofką żaru. Jeśli czujnik reaguje zmianami temperatury to to zabezpieczenie można precyzyjnie dostroić. Moim zdaniem jest to lepsza sytuacja niż gdyby czujnik zbyt słabo reagował. Jeśli boisz się stratą ciepła z tego tytułu to nie jest ona aż tak wielka. W przeciwnym przypadku nie wytrzymał byś ciepła kotłowni.

bobasxx
06-10-2014, 09:56
Na oba pytania nie znam odpowiedzi.
Jak wrócę z pracy to poszukam tego czujnika. Jak go skalibrować?

Połóż go na jakiejś np. desce a obok niego jakiś termometr którego jesteś pewien że dobrze wskazuje i po paru minutach porównaj wskazania.
Możesz także zanurzyć tą metalową część w gotującej się wodzie i sprawdzić po chwili ile pokazuje, powinno być coś około 100 stopni C.

Nie masz jeszcze zbyt wysokiej tej temperatury. Jak podchodzi pod 70-80 st. to już coś jest nietak. U mnie też tak było jak Kazek pisze, musiałem zaślepić otwory antyspalinowe.

kveldulv
06-10-2014, 09:57
A jak ten żar sprawdzić? Zrobić dziurkę w kopcu i zobaczyć jak głęboko sięga?