PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

BBE
06-10-2013, 21:19
Kup se i się przekonaj, a jak cię nie stać to nie zawracaj d....

Takie niekulturalne słownictwo od kogoś, kto na kulturę tak mocno kładzie nacisk... Poczułem się urażony tym brakiem kultury...

Jako że odpowiedzi brak - ponawiam swoje zapytanie. Czy to nie jest też strata pieniędzy?

krzysztof7
06-10-2013, 21:19
Panowie , więcej luzu.
Jeśli pada jakieś mało wygodne pytanie lub jakakolwiek krytyka RBR-a to normalnie czerwona p[łachta na byka. Zabić i udusić "niewdzięcznika" a później spalić na ekoenergii. Luzik Panowie, LUZIK. :):):)
RBR pewnie dość dobry, ale do F1 to mu jeszcze duuuuużo brakuje. ;)

karoka65
06-10-2013, 21:19
Mam Skamp-a 12kw i ogrzewam 60m2.Temp.spalin nie przekracza 100deg.
A ja mam 11 RBRa jak na razie dogrzewam wg. programatora po parę godzin 135m i ledwo mogę 90 wydusić :)

karoka65
06-10-2013, 21:24
Ponawiam pytanie jak rozwiązali zmniejszenie mocy w Ogniwie i Skam-P.
No pomyśl.
Jak ?
Gdybyś czytał dokładnie wątek to byś wiedział dlaczego coś jest a czegoś niema.
Może zostań przy tym SASie :)

lestek27
06-10-2013, 21:27
A ja mam RBR 11 KW ogrzewam 125m i spaliny dochodzą do 160 st.
Jak dochodziły do 110 to niektórzy mówili że wędzę kocioł.
Może to wina opału a może i moich ustawień.
Nie jest to jednak takie proste żeby poustawiać wszystko tak jak trzeba. Zawsze można zapodać automat ale każdy chciałby też w miarę oszczędnie palić.

BBE
06-10-2013, 21:27
A ja mam 11 RBRa jak na razie dogrzewam wg. programatora po parę godzin 135m i ledwo mogę 90 wydusić :)

OK, u Ciebie może i jest 90 stopni C. Ale co z tymi co teraz mają 130 deg przy temperaturze +8 stopni C. To przy mrozach mają liczyć na 250 deg i więcej?

Sadza to strata kasy, a wysoka temperatura spalin to co?

tesel
06-10-2013, 21:30
A ja mam 11 RBRa jak na razie dogrzewam wg. programatora po parę godzin 135m i ledwo mogę 90 wydusić :)
Wiesiu.Można?Można.
I sadzy nie ma.:yes:

Maher
06-10-2013, 21:32
Zacząłem myśleć nad tym rozwiązaniem (krótsze kanały dymne) i u mnie w starym piecu przewymiarowanym jest ten minus że węgiel się "kisi" i jakby miał mniejszą moc to automatycznie temperatura spalin by poszła do góry, czyli odnośnie RBR-11KW jak ktoś ma za dużą temperaturę spalin to albo dobrany ma za mały kocioł albo za szybko chcę uzyskać z niego dużą moc.

karoka65
06-10-2013, 21:33
Panowie , więcej luzu.
Jeśli pada jakieś mało wygodne pytanie lub jakakolwiek krytyka RBR-a to normalnie czerwona p[łachta na byka. Zabić i udusić "niewdzięcznika" a później spalić na ekoenergii. Luzik Panowie, LUZIK. :):):)
RBR pewnie dość dobry, ale do F1 to mu jeszcze duuuuużo brakuje. ;)
krzyszyof ja rozumie krytykę z ust użytkownika ale nie krzykacza z konkurencji, nie dotyczy to Mahera.
Sprzedają dużo więcej jak w zeszłym roku podobnie jak my ale widać że jeszcze chyba za mało.
Już pisałem nie raz, nie wszyscy muszą mieć RBRy.
Jeśli ktoś chce się coś dowiedzieć o innym kotle myślę że powinien zadawać swoje pytania na wątkach o tych kotłach.
Jest wątek o Skamie jest i Ogniwie.
Skama reprezentuje producent a Już Ogniwo to full wypas od A do Z :), największe mózgi w kraju i chyba daleko poza granicami.
Gdzie uzyska kolega Maher bardziej wiarygodne informacje o tych kotłach jak nie tam.

tesel
06-10-2013, 21:34
Zacząłem myśleć nad tym rozwiązaniem (krótsze kanały dymne) i u mnie w starym piecu przewymiarowanym jest ten minus że węgiel się "kisi" i jakby miał mniejszą moc to automatycznie temperatura spalin by poszła do góry, czyli odnośnie RBR-11KW jak ktoś ma za dużą temperaturę spalin to albo dobrany ma za mały kocioł albo za szybko chcę uzyskać z niego dużą moc.
Albo nie umie palić.

karoka65
06-10-2013, 21:36
OK, u Ciebie może i jest 90 stopni C. Ale co z tymi co teraz mają 130 deg przy temperaturze +8 stopni C. To przy mrozach mają liczyć na 250 deg i więcej?

Sadza to strata kasy, a wysoka temperatura spalin to co?
A co ja z innej gliny jestem ulepiony, panie kolego ?
Zobacz na te kolorowe kropeczki pod wykresami, już ktoś słusznie napisał że u niektórych się już nie mieszczą.

BBE
06-10-2013, 21:38
krzyszyof ja rozumie krytykę z ust użytkownika ale nie krzykacza z konkurencji, nie dotyczy to Mahera.
Sprzedają dużo więcej jak w zeszłym roku podobnie jak my ale widać że jeszcze chyba za mało.
Już pisałem nie raz, nie wszyscy muszą mieć RBRy.
Jeśli ktoś chce się coś dowiedzieć o innym kotle myślę że powinien zadawać swoje pytania na wątkach o tych kotłach.
Jest wątek o Skamie jest i Ogniwie.
Skama reprezentuje producent a Już Ogniwo to full wypas od A do Z :), największe mózgi w kraju i chyba daleko poza granicami.
Gdzie uzyska kolega Maher bardziej wiarygodne informacje o tych kotłach jak nie tam.

To tylko krótko odpowiedz na moje poprzednie pytania i będzie wszystko jasne :)

karoka65
06-10-2013, 21:40
[QUOTE=Maher;6158911 czyli odnośnie RBR-11KW jak ktoś ma za dużą temperaturę spalin to albo dobrany ma za mały kocioł albo za szybko chcę uzyskać z niego dużą moc.[/QUOTE]
Co do pierwszej części cytatu, myślę że nie a co do drugiej to dobrze kombinujesz :)
Kocioł z podajnikiem to nie śmieciuch że ładujesz w niego wiadro czy dwa wungla, uchylasz drzwiczki i za 10min kocioł podskakuje :)
Tutaj wszystko dzieje się dużo wolniej, zobacz jakie porcje paliwa są podawane jednorazowo.

karoka65
06-10-2013, 21:43
To tylko krótko odpowiedz na moje poprzednie pytania i będzie wszystko jasne :)
Bez moich wypocin wiesz bardzo dobrze :)
Dobrej Nocki wszystkim życzę.
Rano do roboty trzeba się zrywać.
Tylko się tu nie pozarzynajcie do rana :)

BBE
06-10-2013, 21:49
Bez moich wypocin wiesz bardzo dobrze :)
Dobrej Nocki wszystkim życzę.
Rano do roboty trzeba się zrywać.
Tylko się tu nie pozarzynajcie do rana :)

Ależ jakbym wiedział to bym nie pytał (OK, żeby uchodzić za mądrzejszego powiem, że masz rację i że wiem :P). Wyjaśnij proszę wszystkim, co naprawdę nie wiedzą. Żeby było wiadomo, o co w tym wszystkim chodzi.

zbigmaz01
06-10-2013, 21:50
Bez moich wypocin wiesz bardzo dobrze :)
Dobrej Nocki wszystkim życzę.
Rano do roboty trzeba się zrywać.
Tylko się tu nie pozarzynajcie do rana :)Masz rację, jutro też jest dzień i można kogoś obrazić tylko czemu zawsze są ci sami?

Maher
06-10-2013, 21:50
Albo nie umie palić.

Załóżmy że są na automacie. Ja u siebie mam problem z sadzą, a raczej z wszędzie lejącą się smołą, jakbym dał mu "po palniku" to podejrzewam że miałbym z 30C w domu teraz w najniższymi możliwymi ustawami mam 24C. Przez to w nowym domu założyłem ogrzewanie podłogowe bo widzę że niema żadnych oszczędności w zmniejszaniu temperatury na noc lub jak jesteśmy w pracy i podłogówka do tego się nie nadaje i jak ktoś chcę uzyskać na RBR-11 pełną moc to i pewnie jak palnik jest ten sam to i ma 17KW i z tego te temperatury spalin. O krótszych kanałach spalinowych dowiedziałem się teraz a staram się na bieżąco czytać wszystkie posty, prędzej myślałem że moc zmniejszyli zaślepiając część otworów powietrznych w palniku.

BBE
06-10-2013, 21:53
Masz rację, jutro też jest dzień i można kogoś obrazić tylko czemu zawsze są ci sami?

A kto tu kogo obraża? Hę?

zbigmaz01
06-10-2013, 22:02
Załóżmy że są na automacie. Ja u siebie mam problem z sadzą, a raczej z wszędzie lejącą się smołą, jakbym dał mu "po palniku" to podejrzewam że miałbym z 30C w domu teraz w najniższymi możliwymi ustawami mam 24C. Przez to w nowym domu założyłem ogrzewanie podłogowe bo widzę że niema żadnych oszczędności w zmniejszaniu temperatury na noc lub jak jesteśmy w pracy i podłogówka do tego się nie nadaje i jak ktoś chcę uzyskać na RBR-11 pełną moc to i pewnie jak palnik jest ten sam to i ma 17KW i z tego te temperatury spalin. O krótszych kanałach spalinowych dowiedziałem się teraz a staram się na bieżąco czytać wszystkie posty, prędzej myślałem że moc zmniejszyli zaślepiając część otworów powietrznych w palniku.A może jedno i drugie?

kalio
06-10-2013, 22:06
To może coś takiego 216933

na czerwono ślepa pólka - trzeba zauważyć że gorące spaliny po nawrocie obijają się od tej półki

Jak by tak zamiast tej stalowej półki dali szamot to by to miało jakiś sens

neujan
06-10-2013, 22:11
Panowie, jeszcze nie pale w RBR ale temperatura spalin jest dla mnie drugorzędna. Dlaczego? Bo mam stary komin z cegieł . Jeśli temperatura spalin przekroczy 100 ° C w kominie jest sucho, więc źadne wykraplanie wilgoći niema. Komin jest ciepły i przechodzi u mnie przez łazienkę i grzeje pięknie. Mam nadzieję, że to jest napisane poprawnie po polski. :bye:

zbigmaz01
06-10-2013, 22:14
Panowie, jeszcze nie pale w RBR ale temperatura spalin jest dla mnie drugorzędna. Dlaczego? Bo mam stary komin z cegieł . Jeśli temperatura spalin przekroczy 100 ° C w kominie jest sucho, więc źadne wykraplanie wilgoći niema. Komin jest ciepły i przechodzi u mnie przez łazienkę i grzeje pięknie. Mam nadzieję, że to jest napisane poprawnie po polski. :bye:Poprawnie :) Też mam z cegły :)

BBE
06-10-2013, 22:19
Poprawnie :) Też mam z cegły :)

Hmmm, w innym piecu wysoka temperatura spalin byłaby wadą.
A w tym przypadku - to zaleta :)

zbigmaz01
06-10-2013, 22:19
To może coś takiego 216933

na czerwono ślepa pólka - trzeba zauważyć że gorące spaliny po nawrocie obijają się od tej półki

Jak by tak zamiast tej stalowej półki dali szamot to by to miało jakiś sensTo jest rysunek dla kotła 17kW a w 11kW jest tam zmiana, jeżeli chodzi o moce to poczytaj tam gdzie znalazłeś ten rysunek o zakresie pracy tego palnika, a w połączeniu ze zmianą w konstrukcji wymiennika (a może i czegoś jeszcze) jest tak jak wyszło.
Jutro też jest dzień, idę spać:yes:

neujan
06-10-2013, 22:30
Cieszę się, że mamy tkie same kominy :D. U mnie będzie RBR 11 kilowatów do 180 metrów kwadratowych, bez izolacji. Niech kocioł pokaźe na co go stać. Szczególnie nie chce smoły w kominie.

zbigmaz01
07-10-2013, 04:19
Karoka, minertu możecie potwierdzić lub nie, że na tym głównie polegało zmniejszenie mocy tego kotła?

Jeśli tak to jakieś żarty są ja myślałem,że palnik był odpowiednio zmodyfikowany.
A jeśli wycieliście półkę i zmniejszyliście pojemność, żeby na krócej się odstawiał to przy mrozach palnik idzie z mocą wyższą jak w 17 a to co powyżej leci w komin.Jak by tak było jak piszesz to byłby sprzedawany jako 17kW najmniejszy w Polsce :)
Na pewno jest coś jeszcze o czym nie wiemy a i producent nie musi o tym pisać w czym się różni od większego.

zbigmaz01
07-10-2013, 04:23
Cieszę się, że mamy tkie same kominy :D. U mnie będzie RBR 11 kilowatów do 180 metrów kwadratowych, bez izolacji. Niech kocioł pokaźe na co go stać. Szczególnie nie chce smoły w kominie.
U mnie 17kW na 320m2 i też nie chcę smoły :)
Smoła to jest jedno zło a skropliny drugie, to jest takie bbee którego nikt tutaj nie chce :)

kniazio
07-10-2013, 05:13
Tak wiele ostatnio piszecie o temp. spalin to i ja sie dorzuce.
U mnie temp. spalin siega do ponad 250 deg z rana kiedy piec podnosi temp. z obnizonej nocnej (20.5 - 21) nie wiem czy to jest normalne przy tych temp na zewnatrz. Z drugiej strony to moze i dobrze ze komin choc raz na dobe dostaje kopa i sie troche wypala bo inaczej zarosl by smola i sadza.
Moze sie myle. Spojrzcie na moje wykresy. Moze mam jednak za wysoka ta temperature i mozna to jakos zmienic.

krzysztof7
07-10-2013, 05:32
Jedziesz na automacie, więc sterownik dodaje mocy aby w rozsądnym czasie osiągnąć założony cel (temperaturę w pomieszczeniu). Stąd aż takie podbicie temperatury spalin. :o Choć jak dla mnie to zdecydowanie za dużo. U mnie takich przebić nie ma (max110 do 120oC), ale ja jadę na grupowym:)

kniazio
07-10-2013, 05:38
Jedziesz na automacie, więc sterownik dodaje mocy aby w rozsądnym czasie osiągnąć założony cel (temperaturę w pomieszczeniu). Stąd aż takie podbicie temperatury spalin. :o Choć jak dla mnie to zdecydowanie za dużo. U mnie takich przebić nie ma (max110 do 120oC), ale ja jadę na grupowym:)
Mam nieocieplona chalupe i duzo wody w instalacji wiec moze dlatego taki dopal
Jade na automacie bo nie mam doswiadczenia z kotlem tego typu. To moj pierwszy kociol z podajnikiem
Nie mam pojecia jak ustawic grupowe, od czego zaczac i jak i co poustawiac zeby bylo w miare dobrze
Moze ktos by sie podjal ustawienia mi mojego kociolka :) w trybie grupowe :)

krzysztof7
07-10-2013, 07:02
Tak zdalnie to jest trochę trudne, bo ustawiasz dwa parametry: siłę nadmuchu w % i moc palnika.
Moc przy obecnych temp. ustaw: min - 8kW i max - 8kW. Tyle w zupełności wystarczy.
Nadmuch musisz ustawić doświadczalnie.
Poradnik Zawijana:
http://zawijan.wordpress.com/regulatory-kotlow/o-sterowaniu-kotlem/retortowy-grupowe/
Najważniejsze z poradnika dotyczące ustawienia nadmuchu:
"Doświadczalne ustawianie wydajności dmuchawy jest proste. Polega na stopniowym zmniejszaniu wydajności dmuchawy kolejnymi krokami, w celu określenia minimalnej wydajności, przy której nie obserwuje się niekorzystnych zjawisk w postaci dymienia komina, powstawania sadzy w kotle, czy wypadu niedopałów w popielniku. Ważne, aby po każdym kroku odczekać co najmniej kilka do kilkunastu godzin, aby kocioł miał czas na dostosowanie się do nowych warunków zasilania. Nawet mało zaawansowany operator bez problemu da sobie z tym radę."

Obserwuj co jakiś czas palnik i daj mu czas na stabilizację. Nie zmieniaj parametrów nadmuchu kilkanaście razy na dobę :)
Ja pale jak już wielokrotnie pisałem na nadmuchu 43% (sporadycznie 44%).
Powodzenia.

Maher
07-10-2013, 07:16
Tak wiele ostatnio piszecie o temp. spalin to i ja sie dorzuce.
U mnie temp. spalin siega do ponad 250 deg z rana kiedy piec podnosi temp. z obnizonej nocnej (20.5 - 21) nie wiem czy to jest normalne przy tych temp na zewnatrz. Z drugiej strony to moze i dobrze ze komin choc raz na dobe dostaje kopa i sie troche wypala bo inaczej zarosl by smola i sadza.
Moze sie myle. Spojrzcie na moje wykresy. Moze mam jednak za wysoka ta temperature i mozna to jakos zmienic.

Aż tak z tą smołą nie jest tak źle. U mnie już 10lat pracuje w takich warunkach i nic nie zarosło (w wyczystce kominowej 2 razy w sezonie trzeba czyścić bo uzbiera się smoły do połowy drzwiczek). Prędzej zastanawiam się nad stratą sprawności pieca gdy jest taki pooblepiany smoła i raz na tydzień trzeba mu "dać w palnik".
Skoro ktoś zastanawia się nad kupnem nowego pieca to nie powinny się znaleźć te informacje o zmniejszeniu i zaślepieniu kanałów wodnych w DTR, zastanawiam się jak ma się to do sprawności kotła czy nadal jest 88%? Chyba że oprócz zmniejszenie kanałów wodnych zaślepione są również otwory powietrze w palniku, ale wtedy nie powinno być możliwości aby tak palić RBR-11 aby uzyskać takie wysokie temperatury spalin (przynajmniej w trybie automatycznym), może też powinna być zmieniona lub ograniczona moc dmuchawy.

zbigmaz01
07-10-2013, 07:20
Tak zdalnie to jest trochę trudne, bo ustawiasz dwa parametry: siłę nadmuchu w % i moc palnika.
Moc przy obecnych temp. ustaw: min - 8kW i max - 8kW. Tyle w zupełności wystarczy.
Nadmuch musisz ustawić doświadczalnie.
Poradnik Zawijana:
http://zawijan.wordpress.com/regulatory-kotlow/o-sterowaniu-kotlem/retortowy-grupowe/
Najważniejsze z poradnika dotyczące ustawienia nadmuchu:
"Doświadczalne ustawianie wydajności dmuchawy jest proste. Polega na stopniowym zmniejszaniu wydajności dmuchawy kolejnymi krokami, w celu określenia minimalnej wydajności, przy której nie obserwuje się niekorzystnych zjawisk w postaci dymienia komina, powstawania sadzy w kotle, czy wypadu niedopałów w popielniku. Ważne, aby po każdym kroku odczekać co najmniej kilka do kilkunastu godzin, aby kocioł miał czas na dostosowanie się do nowych warunków zasilania. Nawet mało zaawansowany operator bez problemu da sobie z tym radę."

Obserwuj co jakiś czas palnik i daj mu czas na stabilizację. Nie zmieniaj parametrów nadmuchu kilkanaście razy na dobę :)
Ja pale jak już wielokrotnie pisałem na nadmuchu 43% (sporadycznie 44%).
Powodzenia.Nadmuch jest zależny od tego co wsypiesz i tu trzeba testów tak jak piszesz. Jak tak zrobi jak mu radzisz powinien sobie dać radę.

kniazio
07-10-2013, 07:23
Tak zdalnie to jest trochę trudne, bo ustawiasz dwa parametry: siłę nadmuchu w % i moc palnika.
Moc przy obecnych temp. ustaw: min - 8kW i max - 8kW. Tyle w zupełności wystarczy.
Nadmuch musisz ustawić doświadczalnie.
Poradnik Zawijana:
http://zawijan.wordpress.com/regulatory-kotlow/o-sterowaniu-kotlem/retortowy-grupowe/
Najważniejsze z poradnika dotyczące ustawienia nadmuchu:
"Doświadczalne ustawianie wydajności dmuchawy jest proste. Polega na stopniowym zmniejszaniu wydajności dmuchawy kolejnymi krokami, w celu określenia minimalnej wydajności, przy której nie obserwuje się niekorzystnych zjawisk w postaci dymienia komina, powstawania sadzy w kotle, czy wypadu niedopałów w popielniku. Ważne, aby po każdym kroku odczekać co najmniej kilka do kilkunastu godzin, aby kocioł miał czas na dostosowanie się do nowych warunków zasilania. Nawet mało zaawansowany operator bez problemu da sobie z tym radę."

Obserwuj co jakiś czas palnik i daj mu czas na stabilizację. Nie zmieniaj parametrów nadmuchu kilkanaście razy na dobę :)
Ja pale jak już wielokrotnie pisałem na nadmuchu 43% (sporadycznie 44%).
Powodzenia.
No dobra a pozostale parametry ? (czasy podawania, przerwy, postoje w podtrzymaniu itd ) to maja zostac tak jak teraz sa?

kobra64
07-10-2013, 07:37
Kniazio, przede wszystkim to jak masz rzeczywiście grubaśne rury w instalacji i masę wody to może zrezygnuj z tego obniżenia ( o ile oczywiście nie jest Ci niezbędne dla komfortu ). Ono zamiast oszczędności straty Ci przynosi. Kocioł po przeszło godzinę pełną parą robi, żeby tych pół stopnia odrobić. Starą instalacją steruje się inaczej niż taką, a której jest 3 razy mniej wody. Woda w Twojej instalacji to bufor. Bufora się bez potrzeby nie wychładza.

krzysztof7
07-10-2013, 07:39
Czasy podawania i postoju są ustalone przez algorytm spalania grupowego przy ustawionej przez użytkownika mocy kotła. Dla mocy 8kW czas podawania 5s, czas przerwy chyba 20 lub 25s , ilość powtórzeń 5x i tego nie jesteś w stanie zmienić. Spalanie grupowe to taki pół automat:rolleyes:
Czas postoju, podawania, krótkiej przerwy i siły nadmuchu w podtrzymaniu ustalisz doświadczalnie. Te parametry bardzo zalezą od węgla jaki posiadasz.
To nie jest wcale trudne, jedynie trzeba poświęcić trochę czasu na ustalenie parametrów spalania.;:)

kalio
07-10-2013, 07:50
To jest rysunek dla kotła 17kW a w 11kW jest tam zmiana, jeżeli chodzi o moce to poczytaj tam gdzie znalazłeś ten rysunek o zakresie pracy tego palnika, a w połączeniu ze zmianą w konstrukcji wymiennika (a może i czegoś jeszcze) jest tak jak wyszło.
Jutro też jest dzień, idę spać:yes:

Przecież na czerwono zaznaczyłem ślepą półkę

zakres mocy dla kotla 11KW (3-14KW) a na tym samym palniku 17(4-21)

A może wyczytałeś coś więcej niż ja ??? podaj stronę

Producent umieszcza jeden rysunek w DTR przekroju - nie pisze dla jakiego kotła jest to przekrój, w tabeli podaje wielkości od 11 do 35 kW, a wiec DRT dotyczy całego szeregu kotłów, skoro kocioł ma mniejsze wymiary to nikt by nie wpadł na pomysł że jedną z półek zaślepili - to tak ja by płaszcz wodny zaczynał się od połowy kotła.


Pytanie do minertu i karoki

Czy były wykonywane testy dla 11 czy tylko dla jednego kotła z szeregu ???

Czy możecie gdzieś zamieścić wyniku badań ???

Czy możecie się odnieść do ślepej półki ???

zbigmaz01
07-10-2013, 07:51
Czasy podawania i postoju są ustalone przez algorytm spalania grupowego przy ustawionej przez użytkownika mocy kotła. Dla mocy 8kW czas podawania 5s, czas przerwy chyba 20 lub 25s , ilość powtórzeń 5x i tego nie jesteś w stanie zmienić. Spalanie grupowe to taki pół automat:rolleyes:
Czas postoju, podawania, krótkiej przerwy i siły nadmuchu w podtrzymaniu ustalisz doświadczalnie. Te parametry bardzo zalezą od węgla jaki posiadasz.
To nie jest wcale trudne, jedynie trzeba poświęcić trochę czasu na ustalenie parametrów spalania.;:)
Zapomniałeś dodać aby często nie zaglądać :)

bobasxx
07-10-2013, 07:54
Ja teraz mam zwykłego śmieciucha SAS-a i tylko przy rozpalaniu mogę poparzyć się dotykając rury wylotowej do komina, po rozpalenie nie ma wyższej temperatury niż temperatura wody w kotle i to wydaję mi się dużą zaletą.

Jak ta rura parzy, to wewnątrz jest pewnie ze 200 stopni.
U mnie przy temperaturze spalin około 100 stopni, spokojnie mogę dotknąć rury. Prawidłowo zamontowany czujnik mierzy temperaturę w środku strugi spalin.

krzysztof7
07-10-2013, 07:54
Zapomniałeś dodać aby często nie zaglądać :)

Dodałem :D ale we wcześniejszym poście.:yes:

bobasxx
07-10-2013, 08:05
Firma instalco nie zamieszcza informacji w DTR o braku pułki wodnej, jest na rysunku jeden przekrój dla wszystkich, powierzchnie wymiany można zmniejszać nie tylko poprzez półki - ich brak, ale i przez wielkość komory załadunkowej paleniska, skracając trasę spalin spowodowali że 11 grzeją komin można było zwęzić kanały spalinowe w 17, długość trasy spalin by była prawidłowa, a pow. wymiany by była zredukowana. Dla zobrazowania jak myślicie czy więcej ciepła odbierzecie ze spalin odprowadzając je rurą fi100mm o dł 3,2m czy rurą fi320mm o dlugości 1m - powierzchnia wymiany jest taka sama



Popatrz na to zdjęcie z dtr-ki.

Skoro kotły 11 kW i 17 kW mają tą samą głębokość a różnią się wysokością i szerokością to właśnie oznacza zwężenie kanałów spalinowych.

Zastosowanie "suchej półki" nie skraca drogi spalin, tylko zmniejsza wymiennik.

Palniki są takie same, ale pewnie korony mają inne (różnica w otworach nadmuchowych).

Maher
07-10-2013, 08:10
Przecież na czerwono zaznaczyłem ślepą półkę

zakres mocy dla kotla 11KW (3-14KW) a na tym samym palniku 17(4-21)

A może wyczytałeś coś więcej niż ja ??? podaj stronę

Producent umieszcza jeden rysunek w DTR przekroju - nie pisze dla jakiego kotła jest to przekrój, w tabeli podaje wielkości od 11 do 35 kW, a wiec DRT dotyczy całego szeregu kotłów, skoro kocioł ma mniejsze wymiary to nikt by nie wpadł na pomysł że jedną z półek zaślepili - to tak ja by płaszcz wodny zaczynał się od połowy kotła.


Pytanie do minertu i karoki

Czy były wykonywane testy dla 11 czy tylko dla jednego kotła z szeregu ???

Czy możecie gdzieś zamieścić wyniku badań ???

Czy możecie się odnieść do ślepej półki ???

Też chciałbym znać odpowiedzi na te pytania, nie zależy mi że na temperaturze spalin, może mieć i z 300C tylko nie chciałbym ogrzewać atmosfery za swoje pieniądze, nie po to buduje się super ocieplony i oszczędny dom aby przez komin połowę opału wylatywało. Najważniejsze jaka jest sprawność RBR-11 przy pełnej 11KW mocy, jest ecoal także powinno wszystko wyjść w statystykach po pierwszej zimie. Odnośnie temperatury spalin to można to porównać do samochodu i mieć pretensje do producenta że silnik ma taką dużą moc i z pełną mocą wchodząc w zakręt ląduje się w rowie, a duża większość ludzi zwalnia przed zakrętem, także interesuje mnie tylko sprawność przy pełnej mocy RBR-a -11KW.

minertu
07-10-2013, 08:14
W 11kW droga spalin się nie wiele zmienia względem 17kW zmienia się jedynie powierzchnia wymiany ciepła. Jest jej mniej więc spalina będzie wyższa.

kalio
07-10-2013, 08:43
czy firma instalko ma przeprowadzone badania gdzieś lub sama przeprowadziła dla kotłów RBR, czy podana sprawność jest deklaracja producenta ??

Maher
07-10-2013, 08:47
W 11kW droga spalin się nie wiele zmienia względem 17kW zmienia się jedynie powierzchnia wymiany ciepła. Jest jej mniej więc spalina będzie wyższa.

Według mnie przy prawidłowej konstrukcji i sterowaniu temperatura nie powinna się zmienić, bo dostarczanego powietrza powinno być mniej, i temperatura w komorze spalania będzie mniejsza i automatycznie w kominie też powinna być mniejsza, chyba że sprawność znacznie spadła co nie jest uwzględnione w DTR.

kalio
07-10-2013, 08:53
W 11kW droga spalin się nie wiele zmienia względem 17kW zmienia się jedynie powierzchnia wymiany ciepła. Jest jej mniej więc spalina będzie wyższa.

Przy takiej samej sprawności 88% tepm spalin powinna być co najmij zbliżona - a nie rozstrzelona

krzysztof7
07-10-2013, 08:54
Obawiam się, że nie ma badań dotyczących sprawności kotła 11 i 17kW, bo już na 100% byłaby taka informacja na stronie i w każdej reklamie.
Panowie, a czy te kotły maja certyfikat EKO, czy tylko EKO w nazwie? To tylko pytanie, a nie żadna prowokacja wywołująca kolejna burzę, jak w dniu wczorajszym.

Przepraszam. Jest info na stronie o certyfikacie. Cofam pytanie.

bobasxx
07-10-2013, 09:01
Obawiam się, że niu ma badań dotyczących sprawności kotła 11 i 17kW, bo już na 100% byłaby taka informacja na stronie i w każdej reklamie.
[/B]


Z tego co wyczytałem na tym wątku, to badania są w trakcie.

kalio
07-10-2013, 09:03
Z tego co wyczytałem na tym wątku, to badania są w trakcie.

Wątek jest od 2011 - kocioł penie jeszcze dłużej jest produkowany - długo te badania trwają

minertu
07-10-2013, 09:05
Rozstrzelona? Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Masz oba kotły w tej samej instalacji z tym samym opałem?

minertu
07-10-2013, 09:12
Na temp spalin ma jeszcze wpływ woda w kotle oraztemp wdmuchiwanego powietrza.

kalio
07-10-2013, 09:22
Rozstrzelona? Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Masz oba kotły w tej samej instalacji z tym samym opałem?

Przestań wmawiać ciemnotę - jak kocioł ma mieć 11 kw i przy takiej mocy ma mieć temp spalin X przy spawalności 88.
Jeśli kocioł nie jest w stanie dobić do zadanej tempetratury przy odpowiedniej temperaturze spalin - wyższa niż przy mocy max - to jest to kocioł za mały jeśli kocił ma niższą temp spalin to jest za duży

Sprawność jest zazwyczaj podawana dla szczegółowych parametrów w tym i temp spalin
To czy masz paliwo 23 czy 33 MJ to tylko kwestia czasu dojscia do zadanej temp. i z paliwa 23 i 28 wyciągniesz 17kW; 23 spalisz więcej i będziesz palić dłużej

kalio
07-10-2013, 09:28
Na temp spalin ma jeszcze wpływ woda w kotle oraztemp wdmuchiwanego powietrza.

i jeszcze pewnie transmisja z multipleksu

choć będziesz dmuchał pow -20 to musisz je ogrzać do jakiejś temp aby wymiennik mógł uzyskać temperaturę zadaną - uważaj bo wtedy i sprawność może się okazać że bedzie 123% (88 kotła i 35 z powietrza)

zresztą kotły zazwyczaj są ustawiane w kotłowni znajdującej się w domu gdzie temperatura jest przynajmniej dodatnia - z doświadczenia ok 15-18C

keteimj
07-10-2013, 09:42
Co się napaliliście się na temperaturę tych spalin i związane z tym oszczedności tym bardziej że poszczególni użytkownicy sami nie wiedzą czy lepiej żeby byly wyższe ze względu na komin czy niższe przez wzgląd na oszczędności, większe oszczędności będą jak się dobrze pozna swoją instalację i nauczy odpowiednio dobrać ustawienia do konkretnego paliwa , spaliny i spaliny:yes: a pózniej leń się zalęgnie w d.. sku i kociołka sie nie chce omieść przez miesiąc i spalina idzie w górę o 30* i wtedy nikt nie krzyczy oszczędności, sprawność, przynajmniej ja tak nieraz miałem, ale zawsze mówię,że lenistwo jest siłą napędową postępu:D
Gdyby tak w tej chwili odciąć uzytkownikom możliwość podgladu wykresów to by byli o wiele szcześliwsi bo odpadłyby takie zmartwienia że kreska nie jest prosta albo odchyla się zbyt gwałtownie albo że czarna poszybowała w górę a zadowolenie by było że w domku ciepło ciepła woda z kranu i spalanie niewielkie ale taki mądrala to ja jestem po dwóch latach jak już sie nacieszyłem kręceniem czym sie da i szeregiem kombinacji
I wiem jedno wykres wykresem a w domu ma być ciepło w popielniku popiół a nie spieki czy węgiel a w komorze spalania sucho i bez sadzy i należy pamiętać że to piec na paliwo stałe a nie laptop z gierką:lol2:

kalio
07-10-2013, 09:51
Co się napaliliście się na temperaturę tych spalin i związane z tym oszczedności tym bardziej że poszczególni użytkownicy sami nie wiedzą czy lepiej żeby byly wyższe ze względu na komin czy niższe przez wzgląd na oszczędności, większe oszczędności będą jak się dobrze pozna swoją instalację i nauczy odpowiednio dobrać ustawienia do konkretnego paliwa , spaliny i spaliny:yes: a pózniej leń się zalęgnie w d.. sku i kociołka sie nie chce omieść przez miesiąc i spalina idzie w górę o 30* i wtedy nikt nie krzyczy oszczędności, sprawność, przynajmniej ja tak nieraz miałem, ale zawsze mówię,że lenistwo jest siłą napędową postępu:D
Gdyby tak w tej chwili odciąć uzytkownikom możliwość podgladu wykresów to by byli o wiele szcześliwsi bo odpadłyby takie zmartwienia że kreska nie jest prosta albo odchyla się zbyt gwałtownie albo że czarna poszybowała w górę a zadowolenie by było że w domku ciepło ciepła woda z kranu i spalanie niewielkie ale taki mądrala to ja jestem po dwóch latach jak już sie nacieszyłem kręceniem czym sie da i szeregiem kombinacji
I wiem jedno wykres wykresem a w domu ma być ciepło w popielniku popiół a nie spieki czy węgiel a w komorze spalania sucho i bez sadzy i należy pamiętać że to piec na paliwo stałe a nie laptop z gierką:lol2:

I to jest mądre słowo

Po prostu nikt nie lubi jak się go ch_ja robi, a w RBR jest masa byków weź np mase kotła kompletnego bez wody 410KG, Tilger RBR 15 ma 280kg Co tilgera robili z duraluminium czy do rbr ołowiu dają bo furka że aż podskakuje,

tadek w
07-10-2013, 09:59
Czytam to wszystko i tak się zastanawiam czy wy naprawde nie macie większych problemów,

decybel
07-10-2013, 10:14
o widze zaczynaja sie dyskusje 'a la' SKAMP w zeszlym roku - mala nagonka ;) wtedy zastanawialem sie kiedy dojdzie do tego przy okazji RBR'a patrzac na wszechzachwalajace komentarze na tym watku :) minal tylko rok i sie zaczyna :) Żeby nie bylo mam RBR'a i wybralem go sam, swiadomie patrzac na wszystkie kotłowe wojny z dystansem.

Genaralnie ci co maja problem: o co wam dokladnie chodzi ? Ze producent zmiejszyl powierzchne plaszcza wodnego ? przeciez wszystko jest w DTR i rok temu jak kupowalem, również to bylo. Dokładnie jest napisane w DTR, że palnik jest ten sam, a jak chcesz mniejszy to mozesz zamowic Ogniwo. Że sa wyzsze temp spalin (w innym domu, z innym weglem) ? ostatnio kuzynowi sadza "przez sciany" zaczyna wypływac bo zmienil ze smieciucha na "eko" i zaczynam watpic czy utrzymywanie 60C na spainach za wszelka cene ma sens. Zmniejsz nadmuch bedziesz mial zimniejsze spaliny :)

Poki co ja walcze ze swoją 17 na 130m2 :) czy jest za duzy ? pewnie :) czy mi mowili: kup 11 ? pewnie :) czy kupilbym teraz 17 ? pewnie znajac siebie, nie majac doswiadczen z weglem i tak bym kupil 17ke "bo to tylko 300zl" ;) (to sie nazywa niereformowalnosc). Pocieszam sie, ze inni maja gorzej :)

Ktos wspominał o klapce na wentylator, która załkowicie odcina powietrze w postoju: da sie to dołożyć do obecnego wentylatora ? czy to musi byc przystosowane fabrycznie. Generalnie w połączeniu z przysłoną wydaje mi sie to idealne rozwiazanie, że aż sie dziwie ze nie ma tego w standardzie.

keteimj
07-10-2013, 10:19
I to jest mądre słowo

Po prostu nikt nie lubi jak się go ch_ja robi, a w RBR jest masa byków weź np mase kotła kompletnego bez wody 410KG, Tilger RBR 15 ma 280kg Co tilgera robili z duraluminium czy do rbr ołowiu dają bo furka że aż podskakuje,

Ja jestem zadowolony z RBR-a i ciesze się, że mnie pan Daniel zrobił w ch..ja bo jeszcze trochę a wydudkał bym sie sam biorąc kociołek pewnej innej firmy ale tu nie bedę na nowo rozgrzewał atmosfery, także nie wiem z czego jest zrobiny czy z ołowiu czy z superciężkiego aluminium ważne że moje oczekiwania spełnia mało tego powiem im lepiej go poznaję tym bardziej jestem zadowolony, ale to są moje subiektywne oduczucia, jest tyle innych kotłów o podobnych a może i lepszych parametrach z dłuzszym i węższym obiegiem spalin z większą powierzchnią wymiany itd także można wybierać, a sądzę że w każdym kotle konstrukcja to wypadkowa pewnych kompromisów gdzie nie da się ukryć że kasa ma swoje znaczenie, w każdym kotle są jakieś byki
A rolą uzytkownika jest wybrać taki kociołek coby mu najlepiej odpowiadał i był zadowolony

tadek w
07-10-2013, 10:26
Decybel jest dokładnie jak napisałeś,wystarczy poczytać(jak się komuś chce)i wszystko się znajdzie,ale dobija mnie takie naciąganie i wyszukiwanie problemów ....Ty na swoje 130m masz 17 ja 11kw i pewnie obydwaj jesteśmy zadowoleni ,no może nie całkiem bo moja pani nie wynosi popiołu:)

kalio
07-10-2013, 10:33
To nie chodzi o to jak kocioł dziąła, może i mieć i 50% sprawności, tylko o to że papier wszystko przyjmuje a producenci piszą takie dtr z wierutnymi bzdurami, zara penwnie bedzie że kocioł ma 100 sprawności bo przecież wszystko spalił- ostał się ino popiół

tadek w
07-10-2013, 10:38
Tylko po to mamy na czym czapke nosić aby umieć odróżnić bzdury od tego co jest istotne ,papier może i przyjmie wszystko ale ale głowa nie musi

Delphion1
07-10-2013, 11:17
To nie chodzi o to jak kocioł dziąła, może i mieć i 50% sprawności, tylko o to że papier wszystko przyjmuje a producenci piszą takie dtr z wierutnymi bzdurami, zara penwnie bedzie że kocioł ma 100 sprawności bo przecież wszystko spalił- ostał się ino popiół
Nie wiem o co Ci chodzi kolego?
Dla mnie najlepszą miara nie jest papier tylko ocena użytkownika .
Producenci samochodów tez zapewniają,że samochód x pali 4,5l/100 a żeby to osiągnac trzeba by holować autko przynajmniej 20% drogi.
Ze wszystkim jest podobnie ,zawyża się dane wszystkiego co się chce sprzedać,z nieba spadłeś czy co?

Ja juz dawno przestałem czytać papiery i reklamom nie wierzę a kocioł wybrałem dzięki zadowoleniu uzytkowników i własnego ruszenia dupska do kolegi szczudlo gdzie obejrzałem w akcji.

A badanie kotła jest zlecone w instytucie w Łodzi i jak beda wyniki to zapewne producent udostępni więc wyluzuj.

krzysztof7
07-10-2013, 11:20
Ktos wspominał o klapce na wentylator, która załkowicie odcina powietrze w postoju: da sie to dołożyć do obecnego wentylatora ? czy to musi byc przystosowane fabrycznie. Generalnie w połączeniu z przysłoną wydaje mi sie to idealne rozwiazanie, że aż sie dziwie ze nie ma tego w standardzie.

Mam taką klapkę założoną ,o czym pisałem kilka postów wcześniej.
Klapkę zamówisz telefonicznie w firmie MplusM (producent dmuchawy) i przyślą Ci kurierem.
Jedyne co trzeba zrobić to rozpołowić dmuchawę (WPA07) i nawiercić dwa otworki fi 4,2 w zaznaczonych na odlewie miejscach.
I to juz wszystko w tym tutorialu.
Pozdrawiam
Ps: założenie klapki skutkuje podniesieniem nadmuchu, aby pokonać opór klapki i zmniejszony przepływ powietrza do palnika. Klapka unosi się niemal całkowicie przy nadmuchu ok 90%..

Novy!
07-10-2013, 11:20
To nie chodzi o to jak kocioł dziąła, może i mieć i 50% sprawności, tylko o to że papier wszystko przyjmuje a producenci piszą takie dtr z wierutnymi bzdurami, zara penwnie bedzie że kocioł ma 100 sprawności bo przecież wszystko spalił- ostał się ino popiół

Widzę ,że kolega znalazł wreszcie "kumpli" aby pogadać.Wpisy w dzienniku budowy bez zainteresowania i odzewu,zresztą się nie dziwię,chata w szczerym polu,projekt lata 90-te,ale o gustach się nie dyskutuje.Nikgo nie za bardzo to ciekawi,nie ma z kim pogadać,no to sru na wątek o kotłach,i już jest gorąco.
Daj pokój kolego,jak kupisz RBR-a to pogadamy.Póki co, buduj dalej.Każdy tu ,jest świadomy co i dlaczego zakupił.

krzysztof7
07-10-2013, 11:22
Ja juz dawno przestałem czytać papiery i reklamom nie wierzę a kocioł wybrałem dzięki zadowoleniu uzytkowników i własnego ruszenia dupska do kolegi szczudlo gdzie obejrzałem w akcji.

A badanie kotła jest zlecone w instytucie w Łodzi i jak beda wyniki to zapewne producent udostępni więc wyluzuj.

Jeśli wyniki będą pozytywne, to je producent udostępni.:D Jeśli.

krzysztof7
07-10-2013, 11:29
Tylko po to mamy na czym czapke nosić aby umieć odróżnić bzdury od tego co jest istotne ,papier może i przyjmie wszystko ale ale głowa nie musi

Tutaj się z Tobą absolutnie nie zgodzę. DTR i to co tam jest zawarte to podstawowa wiedza jaką dostajesz na dzień dobry, dodatkowo oczywiście jest bardzo ważna opinia użytkowników. Kocioł nie dostajesz do potrzymania i do testowania na chwile lub dłuższy czas. Opierasz się na pewnikach a takim podstawowym i ważnym pewnikiem jest właśnie DTR.
To na czym nosisz czapkę pozwala zrozumieć (lub nie :cool:) co jest zawarte w podstawowym i ważnym dokumencie jakim jest DTR.
Na podstawie DTR-ki i zawartych tam informacji zamawiam podzespoły, a nie z czapki czy innej fanaberii lub widzi mi się.

Proszę, nie piszcie więcej, że w DTR-ce można pisać wszystko co ślina na język przyniesie. Ta bardzo ważny dokument, a nie świstek papieru ze stekiem bzdur.

bobasxx
07-10-2013, 11:31
Po prostu nikt nie lubi jak się go ch_ja robi, a w RBR jest masa byków weź np mase kotła kompletnego bez wody 410KG, Tilger RBR 15 ma 280kg Co tilgera robili z duraluminium czy do rbr ołowiu dają bo furka że aż podskakuje,

Skoro tak piszesz, to pewnie masz ku temu powody. Widziałeś jakiegoś RBR-a na żywo ? Ważyłeś, wnosiłeś do piwnicy ?
Ja użytkuję i wnosiłem. Dodatkowo jak mi go przywieźli to widziałem jaka waga widniała w liście przewozowym kuriera.

A mógłbyś resztę tych byków ujawnić, sam jestem ciekaw jak mnie w ch..a robią ?

Maher
07-10-2013, 13:32
Ty np masz ceramic byc moze tego nie wiem na pewno szmot w pewnej czesci redukuje skutki braku tej polki i odbiera pewna czesc mocy od palnika.Jesli sie okaze ze tak w rzeczywistosci jest moze wiecej osob z wczesnijeszymi modelami skorzysta. Po to jest forum uzytkowikow aby wymieniac sie wszystkimi informacjami i pomyslami rowniez tymi ktore sa niekorzystne dla sprzedawcy i sprawia, ze korzysc bedzie po naszej stronie.
.

Według mnie wyłożenie szamotem komory spalania jeszcze zaszkodzi, bo ciepło będzie wolniej przekazywane do układu wodnego i spowoduje jeszcze wyższą temperaturę spalin. Jedynym rozwiązaniem jest ograniczenie powietrza dochodzącego do palnika i zmniejszenie przerw pomiędzy podaniami opału z równoznacznym podawaniem mniejszej dawki (tylko wtedy na grupowym podawaniu za bardzo się popali w 11KW).
Tak samo palenie gorszym kalorycznie węglem powinno ograniczyć moc pieca.

Pisanie że ludzie nie powinni mieć podglądu co się w piecu dzieje też jest głupotą, bo tylko tak można zweryfikować poprawne wykonanie i poprawną pracę pieca, a w statystykach wyjdzie czy piec jest oszczędny i pewnie na tej podstawie producent może dokonać niezbędnych zmian o ile wcześniej nie zbankrutuje z braku zamówień lub rozstrzeń z związku ze sprzedażą sprzętu niezgodnego z umową. Obserwuje też inne fora np. LPG i producenci wtrysków gazowych którzy kilka lat wcześniej uważani byli za najlepszych teraz po udowodnieniu na forum że wtryski nie są takie idealne jak uważali praktycznie się nie sprzedają i mimo że je unowocześnili i zmodyfikowali nikt nie chcę się sparzyć ponownie, to samo dotyczy ich reduktorów itd.

zbigmaz01
07-10-2013, 14:16
Jedno mnie zastanawia dlaczego ludzie którzy szukają kotła i czytają wpisy użytkowników po pewnym czasie okazują się znawcami kotłów i ich konstrukcji. Skoro nie pasuje wam DTR`ka w której są zawarte informacje na temat kotła i to wszystkie które powinien otrzymać kupujący to czego więcej oczekujecie? Czy producent kotła ma was przekonywać że tak jest dobrze a tak źle? Skoro kocioł jest w sprzedaży to nie na podstawie że taki sobie wyszedł ale dlatego że taki ma być i nie jest to test pojedynczych sztuk tylko produkcja seryjna.
Jeszcze dobrze kocioł się nie rozgrzał, u niektórych jeszcze nie podłączony a u innych dopiero zamówiony a już oceniacie że jest coś nie tak. Ze jesteście oszukani. W czym i dlaczego? Który go już wypróbował na tyle by tu serwować wyroki? Który jest takim specjalistą że już ustawił spalanie tak jak powinno być i mu spaliny nie pasują? Sami znawcy tematu i specjaliści w budowie kotłów, sami specjaliści w tworzeniu DTR`ki.
Aż się pisać nie chce a co dopiero dyskutować i tłumaczyć.

zbigmaz01
07-10-2013, 14:59
A dlaczego mamy nie pisać i tak za 100 stron nikt nie bedzie tego pamiętał, przecież to forum użytkowników gdybyśmy nie zgłaszali tutaj żadnych problemów uwag nie wgłebiali się w budowę jej zalety i wady, nie wymieniali uwag i porad to można to forum zamknąć. Bo inaczej sprowadzałoby się to do tego, że ktoś napisałby na forum,że szuka pieca a następnie zostawałby zasypany na priv wiadomosciami od sprzedawców, a potem wszyscy żyliby długo i szczęśliwie. Ty też miałeś 3 lata temu kalafiory jak główka od kapusty a teraz każdy Ciebie pyta o zdanie. Pojętni ludzie widać kupują RBR-y.Pisanie i pytanie tak a nie zarzucanie kłamstw w opisach i konstrukcjach kotłów. Zawsze pisałem że pytanie nic nie kosztuje i się opłaca ale nie mam zamiaru udzielać odpowiedzi na tematy dlaczego taka konstrukcja a nie inna.
Co do moich kalafiorów jeżeli wyczytałeś to też wyczytałeś jak to się skończyło, zadowala cię takie podejście do klienta?

bobasxx
07-10-2013, 15:20
Dlatego własnie forum powinno być owarte na wszelkie tematy. Jak jest inaczej niż piszą to lepiej odpowiedzieć jak jest naprawdę i wyjaśnić niż iść na taką wymiane jak poszedł Novy, że komuś zarzuca budowanie domu w szczerym polu, bo to jest dopiero przegięcie. Ja jestem ciekawy co kupiłem jak to wygląda w środku i jak działa innym to zwisa kupili piec palą jest ciepło na forum pewnie nigdy nie byli. Każdy jest inny ja chcę wiedzieć dlatego pytam jak to jest z tą jedenastką?

Każdy buduje dom gdzie chce i jaki chce ;) Kocioł powinien kupować też jaki sam sobie wybrał. A żeby coś sensownego wybrać trzeba czytać, oglądać i wyciągać wnioski.
Ja już miałem jeden kocioł, który wybrał mi instalator - już go nie mam :)

Pamiętam, że kiedyś na tym wątku pisał chyba Pan Daniel z Instalco, szkoda że już nie pisze, rozwiałby wszelkie wątpliwości.

zbigmaz01
07-10-2013, 15:21
Dlatego własnie forum powinno być owarte na wszelkie tematy. Jak jest inaczej niż piszą to lepiej odpowiedzieć jak jest naprawdę i wyjaśnić niż iść na taką wymiane jak poszedł Novy, że komuś zarzuca budowanie domu w szczerym polu, bo to jest dopiero przegięcie. Ja jestem ciekawy co kupiłem jak to wygląda w środku i jak działa innym to zwisa kupili piec palą jest ciepło na forum pewnie nigdy nie byli. Każdy jest inny ja chcę wiedzieć dlatego pytam jak to jest z tą jedenastką?Jak jedną zimę przepalą to będą wiedzieć a na razie to tylko domysły.

zbigmaz01
07-10-2013, 15:24
Każdy buduje dom gdzie chce i jaki chce ;) Kocioł powinien kupować też jaki sam sobie wybrał. A żeby coś sensownego wybrać trzeba czytać, oglądać i wyciągać wnioski.
Ja już miałem jeden kocioł, który wybrał mi instalator - już go nie mam :)

Pamiętam, że kiedyś na tym wątku pisał chyba Pan Daniel z Instalco, szkoda że już nie pisze, rozwiałby wszelkie wątpliwości.Nie na wszystkie pytania można odpowiedzieć, za duża konkurencja i to w tak gorącym okresie sprzedaży kotłów.

Maher
07-10-2013, 15:38
[QUOTE=zbigmaz01;6159844]Nie na wszystkie pytania można odpowiedzieć, za duża konkurencja i to w tak gorącym okresie sprzedaży kotłów.[/QUOTE

Podejrzewam że jakby nie forum to o firmie Instalco nikt by nie słyszał, teraz ma może gorący okres, ale za kilka miesięcy może się obudzić z zerowymi zamówieniami (czego mu oczywiście nie życzę) bo jak nie ma konkretnych odpowiedzi i pomocy z jego czy innej strony to forumowicze resztę dopowiedzą i okaże się że że lepiej kupić innej firmy kocioł (na przykładzie mogę podać moje okna którego sprzedawca już nie istnieje bo rozniosło się w mojej okolicy że są problemy z porządnym montażem, regulacjami i załatwianiem gwarancji).

zby-net
07-10-2013, 15:48
Chyba wiekszego burdelu niz takimi postami wniesc do tematu nie mozna co ci do tego kto co i gdzie buduje i jak to ma sie do tego, ze kalio poruszyl istotna sprawe ktora moze zaowocuje tym, ze ktos w przyszlosci sie zastanowi czy warto iscna skroty czy moze poswiecic troche wiecej czasu i znalesc inne rozwiazanie lub wniesc poprawki lub modyfikacje z pozytkiem dla innych.


Czytam to forum od samego poczatku, zanim zakupiłem piec oczywiście jaki widać w stopce. Obecnie tak jak kolega stwiedza zrobił się w watku taki burdel, że sie to strasznie ciężko czyta. Wiele wątków jest całkowicie nie potrzebnych, do niektórych pytań powinno zwrocić się do producenta, a nie do forumowiczów.

Fakt każdy chce wiedzieć co kupuje itd. ale pytania czysto techniczne z budowy kotła, czy DTR uważam że jest "WAŻNIEJSZYM" dokumentem niż nie jedna odpowiedz na tym forum. W końcu ktoś się pod tym podpisał. Jak skłamał napewno to odczuje (w swoim czasie, jak to ktoś wcześniej napisał)

Proponował bym jakiemuś MODERATOROWI, "posprzatać" i odchudzić ten wątek.

Innych użytkowników kotłów, proszę o odświeżenie tematu (nawet jak było wczesniej) przed sezonem zimowym, na jakich ustawieniach powinien działać kocioł itd.

Przy okazji zerknijcie na mój kociołek :)

zbigmaz01
07-10-2013, 16:06
Nie na wszystkie pytania można odpowiedzieć, za duża konkurencja i to w tak gorącym okresie sprzedaży kotłów.

Podejrzewam że jakby nie forum to o firmie Instalco nikt by nie słyszał, teraz ma może gorący okres, ale za kilka miesięcy może się obudzić z zerowymi zamówieniami (czego mu oczywiście nie życzę) bo jak nie ma konkretnych odpowiedzi i pomocy z jego czy innej strony to forumowicze resztę dopowiedzą i okaże się że że lepiej kupić innej firmy kocioł (na przykładzie mogę podać moje okna którego sprzedawca już nie istnieje bo rozniosło się w mojej okolicy że są problemy z porządnym montażem, regulacjami i załatwianiem gwarancji).
Jakiej pomocy oczekujesz o tej firmy? Paliłeś w kotle? Coś się dzieje nie tak? Na jakie pytanie ma ci odpowiedzieć? Dlaczego wymiennik wygląda tak a nie inaczej? Jaką temp. będą miały spaliny?
Czy pytasz producenta auta dlaczego stosuje silnik z czterema cylindrami a nie z pięcioma? Dlaczego taka jest średnica tłoka a nie inna? Dlaczego w instrukcji pisze że pali 5L/100km a spala 8 ?

Maher
07-10-2013, 16:33
Jakiej pomocy oczekujesz o tej firmy? Paliłeś w kotle? Coś się dzieje nie tak? Na jakie pytanie ma ci odpowiedzieć? Dlaczego wymiennik wygląda tak a nie inaczej? Jaką temp. będą miały spaliny?
Czy pytasz producenta auta dlaczego stosuje silnik z czterema cylindrami a nie z pięcioma? Dlaczego taka jest średnica tłoka a nie inna? Dlaczego w instrukcji pisze że pali 5L/100km a spala 8 ?
Tak jak pisałem wcześnie interesują mnie różnice pomiędzy RBR-17 a RBR-11 tego w DTR-ce nie znalazłem (bo rozumiem że sprawność jest zachowana 88% dla pełnej mocy RBR-11). Odnośnie samochodów to teraz jest dużo prościej bo silnik produkuje się dla kilku marek i jak nie u jednego to u drugiego dilera można się coś dowiedzieć, nie interesuje mnie i nie zadaje pytań dlaczego tak zrobił tylko jak to jest zrobione. Odnośnie spalania to już słyszałem w necie że na zachodzie ktoś wygrał proces że samochód spala dużo więcej niż napisane w katalogu i producent ma zapłacić odszkodowanie.

zbigmaz01
07-10-2013, 16:52
Tak jak pisałem wcześnie interesują mnie różnice pomiędzy RBR-17 a RBR-11 tego w DTR-ce nie znalazłem (bo rozumiem że sprawność jest zachowana 88% dla pełnej mocy RBR-11). Odnośnie samochodów to teraz jest dużo prościej bo silnik produkuje się dla kilku marek i jak nie u jednego to u drugiego dilera można się coś dowiedzieć, nie interesuje mnie i nie zadaje pytań dlaczego tak zrobił tylko jak to jest zrobione. Odnośnie spalania to już słyszałem w necie że na zachodzie ktoś wygrał proces że samochód spala dużo więcej niż napisane w katalogu i producent ma zapłacić odszkodowanie.
Różnice ? Jeden 11kW drugi 17kW, inne wymiary kotła, różnice w podłączeniu do instalacji, szkic wew,. kanałów spalinowych. To masz w DTR`ce i tego nikt nie ukrywa.

krzysztof7
07-10-2013, 17:36
zbigmaz01
Co się tak zacietrzewiłeś? :cool:
Sprzedajesz te kotły czy planujesz zająć się dystrybucją?
Sprzedający kociołki milczą,może słusznie, producent milczy bo olał to forum, a Ty się Panie Zbyszku zapaliłeś jak łuczywo :D
Odpuść sobie. Testów kociołka 11 i 17 kW pod kątem sprawności nie ma i nikt nie wie kiedy będą i czy będą. Temu nie zaprzeczysz..
Nie ma się o co spierać. Firma Instalko jest małą firmą i może nie stać ich na badania, choć przy tej cenie kotła to powinno ich być stać, a tak pozostają pytania, na które nie ma odpowiedzi, domysły i kłótnie na forum. :(
Pozdrawiam.

BBE
07-10-2013, 18:08
Różnice ? Jeden 11kW drugi 17kW, inne wymiary kotła, różnice w podłączeniu do instalacji, szkic wew,. kanałów spalinowych. To masz w DTR`ce i tego nikt nie ukrywa.

Odnoszę wrażenie (podkreślam, że tylko odnoszę wrażenie, żeby mi tu od razu nie zarzucono pomówień :D), że chyba coś kolega ma chyba jakieś wpływy i zyski :)

A sprzedawcy (ci jawni) tylko milczą. Zdają sobie pewnie sprawy, że wszystko, co powiedzą, zostanie użyte przeciwko nim,
A czy przypadkiem nie będzie właśnie tak, że jeśli wszyscy będą walczyć z sadzą (dość mocny nadmuch powietrza), to poniosą dość duże straty w postaci wysokiej temperatury spalin? No, chyba, że ta temperatura w ogóle nie ma znaczenia, to wtedy chciałoby się rzec - dmuchajcie ile wlezie :)

Maher
07-10-2013, 19:17
Może aż tak nie jest źle z RBR-11KW bo z tego co słyszałem Elektro-System producent sterownika ecoal nie zezwoliłby na instalacje sterownika do złego pieca, a równocześnie sterownik pokazałby wszystkie wady pieca (mam nadzieje że te ogrzewanie atmosfery to tylko złe ustawienia).

kalio
07-10-2013, 19:40
Widzę ,że kolega znalazł wreszcie "kumpli" aby pogadać.Wpisy w dzienniku budowy bez zainteresowania i odzewu,zresztą się nie dziwię,chata w szczerym polu,projekt lata 90-te,ale o gustach się nie dyskutuje.Nikgo nie za bardzo to ciekawi,nie ma z kim pogadać,no to sru na wątek o kotłach,i już jest gorąco.
Daj pokój kolego,jak kupisz RBR-a to pogadamy.Póki co, buduj dalej.Każdy tu ,jest świadomy co i dlaczego zakupił.

Ja się nie czepiam że Ty mieszkasz w kurniku bo co mnie to obchodzi - rozmowa jest o kotle i jego budowie

karoka65
07-10-2013, 19:43
Może aż tak nie jest źle z RBR-11KW bo z tego co słyszałem Elektro-System producent sterownika ecoal nie zezwoliłby na instalacje sterownika do złego pieca, a równocześnie sterownik pokazałby wszystkie wady pieca (mam nadzieje że te ogrzewanie atmosfery to tylko złe ustawienia).
I tego się trzymaj :)

kalio
07-10-2013, 20:10
Może aż tak nie jest źle z RBR-11KW bo z tego co słyszałem Elektro-System producent sterownika ecoal nie zezwoliłby na instalacje sterownika do złego pieca, a równocześnie sterownik pokazałby wszystkie wady pieca (mam nadzieje że te ogrzewanie atmosfery to tylko złe ustawienia).

Kolego elektro system - to nie instytucja greenpeac oni sprzedają sterownik głównym założeniem jest że ma być do palnika II czy tam III generacji, może przetestowali jeden kocioł i to wszystko wątpię aby sprawdzali wszystkie kotły do jakich sprzedają sterownik.

karoka możesz napisać z czego jest wykona zaślepiona półka w 11, czy jest to płyta stalowa czy po prostu blacha jak w całym płaszczy zaślepiona bez dostępu wody a w środku jest powietrze

zbigmaz01
07-10-2013, 20:48
zbigmaz01
Co się tak zacietrzewiłeś? :cool:
Sprzedajesz te kotły czy planujesz zająć się dystrybucją?
Sprzedający kociołki milczą,może słusznie, producent milczy bo olał to forum, a Ty się Panie Zbyszku zapaliłeś jak łuczywo :D
Odpuść sobie. Testów kociołka 11 i 17 kW pod kątem sprawności nie ma i nikt nie wie kiedy będą i czy będą. Temu nie zaprzeczysz..
Nie ma się o co spierać. Firma Instalko jest małą firmą i może nie stać ich na badania, choć przy tej cenie kotła to powinno ich być stać, a tak pozostają pytania, na które nie ma odpowiedzi, domysły i kłótnie na forum. :(
Pozdrawiam.Jeżeli tak to odebrałeś to przykro mi z tego powodu.Po prostu odpowiadam w takim samym tonie jak zadawane są pytania.
Jeżeli moje odpowiedzi kogoś nie zadowalają to widocznie tyle wiem i właśnie tak odpowiadam.
Bardzo dużo informacji było na ten temat pisanych na tym forum i to niektórzy w tej dyskusji brali udział, dziwi mnie to że dalej jest to ciągnięte.
Nie sprzedaję i nie mam zamiaru, jak będę podejmował taką decyzję to zanim rozpocznę sprzedaż lub będę ciągnął jakiekolwiek korzyści to na pewno się o tym dowiecie i to przed tym faktem. Nie mam nic do ukrycia, jestem tylko i wyłącznie użytkownikiem i to zadowolonym użytkownikiem.
Posądzanie że inni nie odpowiadają a tylko ja jest nie na miejscu, wiecie że ci ludzie mają swoją pracę i może nie mają dość czasu na odpowiedzi lub nie mogą jej udzielić np. z braku internetu. Wiele razy tak jest w moim przypadku że nie mam dostępu. Dzisiaj byłem dostępny a oni nie więc to co wiedziałem napisałem.
Łuczywem nie jestem i się nie palę ale palą mnie takie pytania na które wiadomo że na forum nie dostaniesz odpowiedzi. Takie pytania powinny być kierowane do producenta a nie do forumowiczów. Tylko trzeba to zrozumieć że nie każde informacje są dostępne. Ale nie wszyscy to rozumieją że niektóre pytania pozostają bez odpowiedzi.
Co do posądzania czy ją stać na badania czy nie to takie sądy są nie na miejscu. Może mają powody aby wykonać je w późniejszym czasie? Może chcą te badanie wykonać na jeszcze innych kotłach w których coś zmienili? nie mnie o tym sądzić i wyciągać wnioski. Były wcześniej pytania o badania i była odpowiedź więc po co to bicie piany?

BBE
07-10-2013, 20:48
I tego się trzymaj :)

O jak dobrze, że jesteś :)
Mam nadzieję, że z odpowiedzią na moje pytanie z wczoraj.
Dla przypomnienia - pytanie dotyczyło temperatury spalin... :) I w sumie co lepsze - mieć trochę sadzy, czy stratę kominową?

zbigmaz01
07-10-2013, 20:50
Odnoszę wrażenie (podkreślam, że tylko odnoszę wrażenie, żeby mi tu od razu nie zarzucono pomówień :D), że chyba coś kolega ma chyba jakieś wpływy i zyski :)
To tylko odnosisz wrażenie i na tym zakończ bo znowu będzie jak wczoraj że będziesz miał pretensje że cię obrażam. Tym stwierdzeniem mnie obraziłeś. Wielokrotnie o tym pisałem i ty o tym wiesz że nic z tego nie mam ale jak rozumu mało to się mało rozumie.

wuwok
07-10-2013, 20:51
Ojjjjj widzę ze w zimę będzie się tu w wątku działo :D

nie tylko" BBE" myśli ze ktoś na boku lody kreci :D

a serio panowie pobawcie się piecami swoimi i podpatrujcie ustawienia bardziej doświadczonych userow [ oczywiście danego producenta ]. Ustawcie piecyk tak by się nie wychładzał i potem musiał gonić na maxa by nadrobić straty !!!! Niestety przez neta nie można wszystkiego doustawiać :( lenistwo po poznaniu kociołka dopiero

5iatka
07-10-2013, 21:06
Trochę włos się na głowie jeży jak Was czytam....miałem śmieciucha z jedną pompą i szło w komin aż furczało hehe...aaa i sadza też była.

Po sezonie powiem więcej, obecnie jestem bardzo zadowolony z Rabarbara. Co mi nie pasuje....chyba trochę kwestia instalacji - mianowicie nie chcę wykorzystywać cwu+mieszająca, a przy ( obecnie małej ilości ale ma wzrosnąć ) podłogówce powrót będzie się wychładzał. Tutaj tkwi też sedno wielu rozważań - każda instalacja inna, każdy Pomysł na sterowanie nią również ( kiedyś toczyłem długie rozmowy ze znajomymi jak to u nich w domach jest rozwiązane i każdy miał inaczej, ale uwaga...każdy miał CIEPŁO w domu...;) )
Ps. jeśli chodzi o stratę kominową, to przy śmieciuchu spokojnie ze dwa razy albo lepiej zapaliła się sadza... 2 razy tego tytułu ściany ładne nowe i pomalowane nieco się zarysowały, a teraz z racji niskiej temperatury spalin mają się pojawić wykwity? to ja dziękuję!

ps.2.
na ten moment bardziej mnie interesuje ewentualna przeróbka ( ale to pokaże 'sezon' ) instalacji.
Z kotła jestem zadowolony!
Przesiadka z typowego zasypowego to kosmos, ale ale.... grzejący gazem pewnie mieli by kosmos w drugą stronę przesiadając się na węgiel. ( pomijając koszty )

I co ?....chyba trzeba przynajmniej większość przypadków rozpatrywać indywidualnie, a nie z "klucza"

kalio
07-10-2013, 21:16
na forum jak w w PO
Dużo bicia piany i mało konkretów,
Ale wszyscy będą zadowoleni do maja DTR

optymista111
07-10-2013, 21:19
witam,
po pierwsze odnośnie tej głupiej dyskusji o półkach i spalinach, ostatnio troche widziałem kominów na zewnątrz i w środku, dużo problemów ze smołą itd
i to są dopiero prawdziwe problemy, jak w pokoju od komina jest smród jak w piekle, bo sadza, kondensat , smoła wejdą wszędzie,
także niska temp. spalin może powodować takie efekty. Wniosek jest następujący - wysoka sprawność i niska temp.spali tak ale w granicach rozsądku, nie za wszelką cene, bo zniszczyć komin jest łatwo a późniejsza naprawa bardzo droga i kłopotliwa, już lepiej puścić troche więcej opału i nie wędzić!
Także mi żadna sucha półka nie przeszkadza, niech będą te spaliny ciut cieplejsze bo u mnie teraz 50-80stopni,
Po tygodniu palenia nie mam zastrzeżeń , uważam kocioł RBR za solidny, jestem zadowolony. Normalnie w pierwszy dzień cieszyłem się jak małe dziecko!

po drugie - chciałbym zamontować UPS - prosze o podpowiedz jaki i czy on zabezpiecza przed przepięciami
oraz jaki macie akumulator do tego?

Pozdrawiam użytkowników RBRa

decybel
07-10-2013, 21:34
na forum jak w w PO
Dużo bicia piany i mało konkretów,
Ale wszyscy będą zadowoleni do maja DTR

tys jest jakis je..ty chyba. sory ale nie wytrzymalem ;/
idz i kup se co innego bo juz tyle osob ci powiedzialo, a ty dalej swoje. zadzwon se do instalco moze ci powiedza czy polka jest pelna, pusta z woda czy bez, czy moze w ogole jej nie ma jesli ma to znaczenie i nie wystarzy ci ze powierzchnia plaszcza jest w DTR. czy moze ktos ma pomierzyc kociol i sprawdzic czy na wielkosci powierzchni nie oszukuja ? pewnie oszukuja !! jak kazdy producent czegokolwiek w obecnych czasach !! skad ludzie na foorum maja to wiedziec ? rozciac piec dla ciebie ? czy ktorys z handlarzy musi to wiedziec ? on ma sprzedac ci kociol i na nim zarobic !! wina PO !!

Maher
07-10-2013, 21:41
Poprawiłem trochę schemat mojej instalacji zgodnie z radami z forum i dodałem zawór termostatyczny na wyjściu CWU do kranów, proszę o następne opinie co źle lub nie będzie działać. W wolnej chwili dodam jeszcze 2 zawory termostatyczny dodatkowo jakby 4D się nie sprawdził.

zby-net
07-10-2013, 21:49
Przesiadka z typowego zasypowego to kosmos, ale ale.... grzejący gazem pewnie mieli by kosmos w drugą stronę przesiadając się na węgiel. ( pomijając koszty )

I co ?....chyba trzeba przynajmniej większość przypadków rozpatrywać indywidualnie, a nie z "klucza"


Ja przesiadłem sie z olejowego, na chwilę obecną jestem zadowolony, co napewno udało mi sie zauważyć to różnica w węglu i jego spalaniu.

Jako nowy uzytkownik RBR'a, zagladam do niego co papierosa :lol2:, ale mam nadzieję że mi przejdzie.

karoka65
07-10-2013, 21:51
Producent gania od 6-ej do 22-ej a i później się zdarza.
Karoka wstał o 5,30 i jeszcze końca roboty nie widać a za pieprzenie głupot po forum czy toczenie jakiś przepychanek nikt mu nie płaci i nie mam na to chęci.
Nie mam zamiaru nikogo namawiać na zakup tego kotła, nie podoba się to są inne, przebadane wzdłuż i wszerz.
Przepychanki z ludźmi którzy wiedzieli kocioł na obrazku i wydaje im się że wszystko wiedzą to strata czasu jak dla mnie.
Ma ktoś jakiś problem z obsługą czy ze sterownikiem to słucham.
Z resztą co tam może wiedzieć jakiś "handlarzyk" jak zostaliśmy z minertu zaszufladkowani.
Można kupić duzo tańszy kocioł w markecie lub dużej hurtowni internetowej, tam "pan sprzedawca" pewnie wie dużo więcej i w razie czego zawsze pomorze.
Ktoś jest bardziej dociekliwy to na stronie Instalco jest podany numer telefonu i może zasięgnąć informacji u źródła.
Nie jesteśmy rzecznikami producenta.

zby-net
07-10-2013, 21:54
witam,
po pierwsze odnośnie tej głupiej dyskusji o półkach i spalinach, ostatnio troche widziałem kominów na zewnątrz i w środku, dużo problemów ze smołą itd
i to są dopiero prawdziwe problemy, jak w pokoju od komina jest smród jak w piekle, bo sadza, kondensat , smoła wejdą wszędzie,
także niska temp. spalin może powodować takie efekty. Wniosek jest następujący - wysoka sprawność i niska temp.spali tak ale w granicach rozsądku, nie za wszelką cene, bo zniszczyć komin jest łatwo a późniejsza naprawa bardzo droga i kłopotliwa, już lepiej puścić troche więcej opału i nie wędzić!
Także mi żadna sucha półka nie przeszkadza, niech będą te spaliny ciut cieplejsze bo u mnie teraz 50-80stopni,
Po tygodniu palenia nie mam zastrzeżeń , uważam kocioł RBR za solidny, jestem zadowolony. Normalnie w pierwszy dzień cieszyłem się jak małe dziecko!

po drugie - chciałbym zamontować UPS - prosze o podpowiedz jaki i czy on zabezpiecza przed przepięciami
oraz jaki macie akumulator do tego?

Pozdrawiam użytkowników RBRa

Nie wiem jak to sie ma do całości, ale olejowy piec jest teraz 3m od komina (w jego miejscu jest RBR) i powiem tylko że jak grzałem jeszcze kilka dni olejem (sprawdzałem czy działa, i czy hydraulik podłaczył wszystko tak jak trzeba), to powiem tylko tyle że na 3 metrze rury w poziomie nie mozna było dotknąć. Więc to chyba normalne że wypuszczamy "trochę" ciepła w powietrze.

lestek27
07-10-2013, 21:55
Producent gania od 6-ej do 22-ej a i później się zdarza.
Karoka wstał o 5,30 i jeszcze końca roboty nie widać a za pieprzenie głupot po forum czy toczenie jakiś przepychanek nikt mu nie płaci i nie mam na to chęci.
Nie mam zamiaru nikogo namawiać na zakup tego kotła, nie podoba się to są inne, przebadane wzdłuż i wszerz.
Przepychanki z ludźmi którzy wiedzieli kocioł na obrazku i wydaje im się że wszystko wiedzą to strata czasu jak dla mnie.
Ma ktoś jakiś problem z obsługą czy ze sterownikiem to słucham.
Z resztą co tam może wiedzieć jakiś "handlarzyk" jak zostaliśmy z minertu zaszufladkowani.
Można kupić duzo tańszy kocioł w markecie lub dużej hurtowni internetowej, tam "pan sprzedawca" pewnie wie dużo więcej i w razie czego zawsze pomorze.
Ktoś jest bardziej dociekliwy to na stronie Instalco jest podany numer telefonu i może zasięgnąć informacji u źródła.
Nie jesteśmy rzecznikami producenta.

No i konkretnie powiedziane:)
Co niektórzy podchodzą do tematu jak aptekarze albo jak by byli z jakiejś inspekcji.

karoka65
07-10-2013, 22:08
Kolego elektro system - to nie instytucja greenpeac oni sprzedają sterownik
Skoro tak, to sobie go kup.
Już wielu próbowało i jakoś im się nie udało.
Wiesz jak by im sprzedaż poszła w górę.
Jednak widzisz nie pieniądze są dla nich ważne.
Nie dla psa kiełbasa.....

karoka65
07-10-2013, 22:20
Dla przypomnienia - pytanie dotyczyło temperatury spalin... :) I w sumie co lepsze - mieć trochę sadzy, czy stratę kominową?
Wiesz naprawdę mnie zagiąłeś i odpowiem jak przystało na nieuka: nie wiem.
Nie mam problemu ani z jednym ani z drugim :)

kobra64
07-10-2013, 22:23
Poprawiłem trochę schemat mojej instalacji zgodnie z radami z forum i dodałem zawór termostatyczny na wyjściu CWU do kranów, proszę o następne opinie co źle lub nie będzie działać. W wolnej chwili dodam jeszcze 2 zawory termostatyczny dodatkowo jakby 4D się nie sprawdził.

Maher, te min. 80 cm to ma być od osi 4D do osi króćca powrotu do kotła. Ta długość się powinno zawierać w przedziale 80 - 120 cm. Najlepiej tak około metra. I ten powrót z 4D do kotła to daj prosto, nie odjeżdżaj z nim do bojlera tylko pionowo w dół. Powrót z bojlera przyprowadź do powrotu z 4D a nie odwrotnie.

gmaj22
07-10-2013, 22:39
Maher, te min. 80 cm to ma być od osi 4D do osi króćca powrotu do kotła. Ta długość się powinno zawierać w przedziale 80 - 120 cm. Najlepiej tak około metra. I ten powrót z 4D do kotła to daj prosto, nie odjeżdżaj z nim do bojlera tylko pionowo w dół. Powrót z bojlera przyprowadź do powrotu z 4D a nie odwrotnie.
Pozwolcie, ze wtrace swoje trzy grosze. Nie bede kwestionowal rad kobry64, poniewaz w kwestii przylaczenia zaworu 4D zna sie znacznie lepiej niz ja;) Sam mam zamiar z jego rad skorzystac. Niemniej chcialbym podsunac mysl wykorzystania drugiego powrotu do kotla jako odrebny powrot dla cwu, ktora jest przeciez grawitacyjno-pompowa. Ja przynajmniej tak u siebie zrobilem...

karoka65
07-10-2013, 22:45
Gmaj, nie wiadomo czy Maher będzie miał dwa powroty do dyspozycji :)
Większość producentów robi po jednym zasilaniu i powrocie.

kobra64
07-10-2013, 22:56
Gmaj, mnie głównie chodzi o to, żeby nie ganiał z tym powrotem od 4D do kotła po całej kotłowni. Na jego rysunku są na tym powrocie 3 zakręty, a czwarty będzie za kotłem do króćca. Są też 2 długie odcinki poziome. A najlepiej będzie działać, jak się da pod 4D metrową pionową rurę w dół i na dole zakręt do króćca powrotnego kotła.

Novy!
07-10-2013, 23:10
O jak dobrze, że jesteś :)
Mam nadzieję, że z odpowiedzią na moje pytanie z wczoraj.
Dla przypomnienia - pytanie dotyczyło temperatury spalin... :) I w sumie co lepsze - mieć trochę sadzy, czy stratę kominową?

Chcesz zobaczyć 50deg przy temp.spalin 77deg w RBR 11kW Ceramic?Całkiem ładnym cyklem,choć wciąż w testach?
To sobie popatrz :)

Maher
07-10-2013, 23:18
Gmaj, mnie głównie chodzi o to, żeby nie ganiał z tym powrotem od 4D do kotła po całej kotłowni. Na jego rysunku są na tym powrocie 3 zakręty, a czwarty będzie za kotłem do króćca. Są też 2 długie odcinki poziome. A najlepiej będzie działać, jak się da pod 4D metrową pionową rurę w dół i na dole zakręt do króćca powrotnego kotła.

Chyba teraz dobrze zrozumiałem odnośnie zaworu 4D. Jak wygląda sprawa z zaworami zwrotnymi czy dobrze to poustawiałem?
Odnośnie powrotów to jak będę miał RBR to tak zrobię (bardziej przekonuje mnie zakup tego pieca pomimo coraz to nowych na forum wykrywanych niedociągnięć tylko sterownik a raczej jego funkcja zdalnego podglądu i możliwości sprawdzenia bufora zdarzeń).

Kazek13
08-10-2013, 06:45
...
... możesz napisać z czego jest wykona zaślepiona półka w 11, czy jest to płyta stalowa czy po prostu blacha jak w całym płaszczy zaślepiona bez dostępu wody a w środku jest powietrze

Takie coś jest w mojej 11-ce
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=208027&d=1377257541
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=208015&d=1377252879

kalio
08-10-2013, 08:15
Takie coś jest w mojej 11-ce
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=208027&d=1377257541
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=208015&d=1377252879

Ty już palisz -- super czysto tam jest

czyli mamy tak jak zaznaczyłem na rysunku - tylko że z wykona z blachy chyba jest to 6 jak i wymiennik, bobrze że jest wyjmowana można tam zrobić półkę z szamotu co powinno pozwolić na dopalenie - i uwaga podnieść temp spalin

szczudlo
08-10-2013, 08:34
No to chyba go przerobil na gaz, bo tak czysto...

piotrek57
08-10-2013, 08:36
Witam.
Czym palicie w swoich RBR-ach? Co lepiej wybrać:KWK Wesoła, KWK Kazimierz-Juliusz, ZG Piekary (Pieklorz) - cena taka sama?

keteimj
08-10-2013, 08:57
Witam.
Czym palicie w swoich RBR-ach? Co lepiej wybrać:KWK Wesoła, KWK Kazimierz-Juliusz, ZG Piekary (Pieklorz) - cena taka sama?

Nie wiem jak pozostałe ale Kazik jest super i jechałbym tylko na nim,
przynajmniej dla mnie:D

keteimj
08-10-2013, 09:04
Ty już palisz -- super czysto tam jest

czyli mamy tak jak zaznaczyłem na rysunku - tylko że z wykona z blachy chyba jest to 6 jak i wymiennik, bobrze że jest wyjmowana można tam zrobić półkę z szamotu co powinno pozwolić na dopalenie - i uwaga podnieść temp spalin

O kolejny byk w kotle bo kolega zrobił zdjęcie na nieużywanym kotle może trzeba było sypnąć z wiadro piachu i wtedy by było o czym dyskutować :no:

Kazek13
08-10-2013, 09:04
To są zdjęcia nowego pieca - zresztą z tego wątku.
U mnie dalej nie tak czysto jak bym chciał, ale to wina miału, na którym zachciało mi się oszczędności. Mieszam z pellet ale dalej kiszka. Dmuchawa już jest na 45%-47% przy 8kW. Spieki jak cholera - dobrze, że chociaż kruche.

Zdjęcia swojego nie będę robił bo wstyd :oops:

kobra64
08-10-2013, 09:13
Witam.
Czym palicie w swoich RBR-ach? Co lepiej wybrać:KWK Wesoła, KWK Kazimierz-Juliusz, ZG Piekary (Pieklorz) - cena taka sama?

Kazimierz w cenie Wesołej czy nawet Piekar to jest zbrodnia. Węgiel owszem łatwy, ale słabiutki. Rozsądna cena to tak z 5 dych drożej od Retopala - ze względu na niższy popiół i siarkę, bo ciepła da tyle samo co Retopal.

piotrek57
08-10-2013, 09:19
Kazimierz w cenie Wesołej czy nawet Piekar to jest zbrodnia. Węgiel owszem łatwy, ale słabiutki. Rozsądna cena to tak z 5 dych drożej od Retopala - ze względu na niższy popiół i siarkę, bo ciepła da tyle samo co Retopal.

KWK Wesoła 28 MJ/kg popiół 3-6%
KWK Kazimierz-Juliusz 27 MJ/kg 3 -6%
ZG Piekary (Pieklorz) 26 MJ/kg 4-7%

Cena w okolicach 750PLN. Kaloryczność niby porównywalna.

kobra64
08-10-2013, 09:27
Kazimierz to ma tak od 23 do 25, zależy jak się uda. Wesoła minimum 28,5, realnie w okolicach 29 do 29,5. Piekary nie mniej niż 26, realnie w okolicach 27. Z tym Kazimierzem to tak trochę pojechali. Z kolei te Piekary też coś słabo widzę w tej cenie, 715 PLN to Pieklorz z Piekar luzem na kopalni kosztuje. I czasem tydzień stania nie pomoże.

75max
08-10-2013, 09:58
Kazimierz to ma tak od 23 do 25, zależy jak się uda. Wesoła minimum 28,5, realnie w okolicach 29 do 29,5. Piekary nie mniej niż 26, realnie w okolicach 27. Z tym Kazimierzem to tak trochę pojechali. Z kolei te Piekary też coś słabo widzę w tej cenie, 715 PLN to Pieklorz z Piekar luzem na kopalni kosztuje. I czasem tydzień stania nie pomoże.

ile ma boberek bo sprzedawca mi powiedział że 28 kolor ma taki szklisty nie znam się na ekogroszku

kobra64
08-10-2013, 10:07
Bobrek nie mniej niż 28, realnie w okolicach 29. Kolor szklisty, ale nie smoliście czarny. Tyle, że odradzam w tym roku zakup tego węgla, to już jest 32.2 i naprawdę spora spiekalność, możesz mieć problemy z koksem.

75max
08-10-2013, 10:11
Bobrek nie mniej niż 28, realnie w okolicach 29. Kolor szklisty, ale nie smoliście czarny. Tyle, że odradzam w tym roku zakup tego węgla, to już jest 32.2 i naprawdę spora spiekalność, możesz mieć problemy z koksem.

kupiłem jakieś trzy tygodnie temu ale jeszcze mam 1,5tony Juliusza którym teraz palę

Novy!
08-10-2013, 10:17
KWK Wesoła 28 MJ/kg popiół 3-6%
KWK Kazimierz-Juliusz 27 MJ/kg 3 -6%
ZG Piekary (Pieklorz) 26 MJ/kg 4-7%

Cena w okolicach 750PLN. Kaloryczność niby porównywalna.
Jeśli to jest opał jaki podałeś,to ceny są z kosmosu.na dolnym śląsku trzeba by było dołożyć po 100pln do tony :)
Chyba że ..to nie ten opał.Kazimierz od Osadkowskiego kosztuje 940 pln/tona.Ale to prawdziwy Kazimierz...

kobra64
08-10-2013, 10:24
kupiłem jakieś trzy tygodnie temu ale jeszcze mam 1,5tony Juliusza którym teraz palę

Jak ten Juliusz to prawdziwy Kazimierz Juliusz, to ma spiekalność 0 RI. Raczej go sobie oszczędzaj, będziesz miał na ewentualne wykonanie mieszanki jakby Ci Bobrek chciał spieki koksowe dawać. Najlepiej następny zasyp daj z worek - dwa Bobrka i zobacz, co będzie. Jak się będzie koksował to sobie go z tym Kazimierzem zmieszasz po połowie i wyjdzie Ci coś na kształt Ekoretu. Bezproblemowe palenie.

75max
08-10-2013, 10:47
Jak ten Juliusz to prawdziwy Kazimierz Juliusz, to ma spiekalność 0 RI. Raczej go sobie oszczędzaj, będziesz miał na ewentualne wykonanie mieszanki jakby Ci Bobrek chciał spieki koksowe dawać. Najlepiej następny zasyp daj z worek - dwa Bobrka i zobacz, co będzie. Jak się będzie koksował to sobie go z tym Kazimierzem zmieszasz po połowie i wyjdzie Ci coś na kształt Ekoretu. Bezproblemowe palenie.

chyba nie do końca jest to Juliusz tylko jakaś mieszanka bo po histogramie widzę że raz jest za dużo powietrza raz za mało

kobra64
08-10-2013, 10:52
Jeśli to jest opał jaki podałeś,to ceny są z kosmosu.na dolnym śląsku trzeba by było dołożyć po 100pln do tony :)
Chyba że ..to nie ten opał.Kazimierz od Osadkowskiego kosztuje 940 pln/tona.Ale to prawdziwy Kazimierz...

W życiu bym tyle nie dał za Kazimierza. Z półtorej - dwie stówki taniej można fajny Jaret Plus zrobiony z Wesołej na pół z Jaretem kupić. Będzie miał wyższą wartość opałową, podobny popiół i też się spali bezproblemowo. W przypadku Kazimierza Juliusza płaci się w zasadzie tylko za markę, bo węgiel nie jest wart tej ceny. Podobnie jak Piekary. W tych przypadkach zarówno producenci jak i sprzedawcy naprawdę przeginają z cenami.

Novy!
08-10-2013, 11:04
W życiu bym tyle nie dał za Kazimierza. Z półtorej - dwie stówki taniej można fajny Jaret Plus zrobiony z Wesołej na pół z Jaretem kupić. Będzie miał wyższą wartość opałową, podobny popiół i też się spali bezproblemowo. W przypadku Kazimierza Juliusza płaci się w zasadzie tylko za markę, bo węgiel nie jest wart tej ceny. Podobnie jak Piekary. W tych przypadkach zarówno producenci jak i sprzedawcy naprawdę przeginają z cenami.

O Kazimierzu mam podobne zdanie,ogólnie ujmując-opał dla "leniuchów"-mało popiołu.Nic więcej.Kalorii mało,jak dla mnie lipa.Ale u nas ze składów Osadkowski,tyle kosztuje.Gdzie masz swój skład opału,jestem ciekaw tego Jareta Plus ;)

Ktoś pali Wesołą w RBR -ku?

MARTINOS
08-10-2013, 11:12
panowie, piszcie tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page263
Po co śmiecić RBR-owcom a jutro w temacie wegla zaraz ktoś bedzie pytał co sadzimy o Juluszu.:D

kobra64
08-10-2013, 11:22
chyba nie do końca jest to Juliusz tylko jakaś mieszanka bo po histogramie widzę że raz jest za dużo powietrza raz za mało
Jak się ładnie i bez koksu pali to i tak warto moim zdaniem zostawić, gdyby ten Bobrek się spiekał. Sprawdź sobie Bobrka, będziesz wiedział czy mieszanie będzie potrzebne.

Mozej
08-10-2013, 12:28
Od wczoraj leci u mnie Wesoła od Bartexu na automacie (nie mam niestety póki co czasu na zabawę w kotłowni). Na dzielenie się wrażeniami jest jeszcze za wcześnie ;) Wydłużenie czasu do kolejnego zasypu raczej nie dziwi biorąc pod uwagę, że dotychczas paliłem marketowym dziadostwem.

kniazio
08-10-2013, 16:18
panowie, piszcie tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page263
Po co śmiecić RBR-owcom a jutro w temacie wegla zaraz ktoś bedzie pytał co sadzimy o Juluszu.:D
A mowilem ze zaloze forum :)
Ktos zapewnial ze ma byc na dniach nowe forum a tu cisza.
A tasiemiec rosnieeeeeeeeee..............

zby-net
08-10-2013, 17:39
Panowie czy te "Blachy" powinny lezec na środku, czy maja być jakoś lekko rozsuniete?


217323217322

krzysztof7
08-10-2013, 17:46
U mnie jest jedna na środku.:yes:

zby-net
08-10-2013, 17:51
U mnie jest jedna na środku.:yes:

Tak było czy jdna została usunięta ?

krzysztof7
08-10-2013, 18:33
Mam jedną od nowości i jak widzę Twoje foty to u mnie ta blacha jest trochę węższa jak u Ciebie obie razem. Blachy u Ciebie muszą być złączone, aby ogień bezpośrednio nie operował po górnej powierzchni wymiennika i chyba ma służyć jako dyfuzor. Panowie od producenta kotła chyba wiedzą po co to to cudo w kociołku.:D

bobasxx
08-10-2013, 18:34
U mnie też jedna, wymiar taki jak Twoje dwie razem ;)
Mam na środku.

zby-net
08-10-2013, 18:38
Mam jedną od nowości i jak widzę Twoje foty to u mnie ta blacha jest trochę węższa jak u Ciebie obie razem. Blachy u Ciebie muszą być złączone, aby ogień bezpośrednio nie operował po górnej powierzchni wymiennika i chyba ma służyć jako dyfuzor. Panowie od producenta kotła chyba wiedzą po co to to cudo w kociołku.:D

Też myślałem że do tego słuzy, ale nie byłem do końca pewnien. Dziekuję za info.

gmaj22
08-10-2013, 19:12
Gmaj, nie wiadomo czy Maher będzie miał dwa powroty do dyspozycji :)
Większość producentów robi po jednym zasilaniu i powrocie.
Przyjalem niemal za pewnik, ze bedzie to RBR, skoro Maher podpiera sie DTR tego kotla :)

gmaj22
08-10-2013, 19:49
Chyba teraz dobrze zrozumiałem odnośnie zaworu 4D. Jak wygląda sprawa z zaworami zwrotnymi czy dobrze to poustawiałem?
Odnośnie powrotów to jak będę miał RBR to tak zrobię (bardziej przekonuje mnie zakup tego pieca pomimo coraz to nowych na forum wykrywanych niedociągnięć tylko sterownik a raczej jego funkcja zdalnego podglądu i możliwości sprawdzenia bufora zdarzeń).

Kol. Maher..zeby byc konsekwentnym w oznaczaniu zaworow zwrotnych, to musisz wiedziec, ze przeplyw jest od strony "niezacienionej" do "ciemnej|. Patrzac na Twoj schemat, to wiekszosc zaworow zwrotnych, pomimo, ze sa w odpowiednich miejscach, jest zle ustawiona i tak wykonana instalacja nie ma prawa dzialac. Po kolei:
1/ zawor zwrotny przed DBV- dobrze
2/ zawor zwrotny na bypasie pompy cwu...zle (powinien byc odwrotnie)
3/ zawory zwrotne za pompami podlogowki: lewy ...dobrze, prawy...zle (tutaj dalbym przed kazda pompa zawor odcinajacy wraz z filtrem, chocby ze wzgledu na gwarancje pompy- przed kazda pompa powinien byc zainstalowany filtr siatkowy)
Generalnie dobrze jest sie trzymac zasady: przed pompa zawor odcinajacy i filtr, za pompa zas zawor odcinajacy i zwrotny;

4/ podgrzewacz cwu to osobny rozdzial, bo masz jego uzbrojenie totalnie przekombinowane i niewlasciwe;
- na podejsciu z.w. do podgrzewacza, patrzac od strony podgrzewacza maja byc: zawor bezpieczenstwa, zawor zwrotny oraz zawor odcinajacy; trzeba tez pamietac o zbiorniku wyrownawczym membranowym, ktorego u Ciebie nie widze. Trzeba go wpiac najlepiej jeszcze przed zaworem bezpieczenstwa. Zawor bezpieczenstwa i zwrotny mozna zastapic zaworem "dwa w jednym", wazne, zeby zgodnie ze strzalka-powinna byc do zbiornika
5/ cyrkulacja - tu masz zawor zwrotny zle ustawiony, pamietaj, ze pompa cyrkulacyjna tloczy wode do zbiornika, a nie z niego. Wiec jak przy kazdej pompie: przed nia zawor odcinajacy i filtr, za nia zwrotny. Odcinajacy za pompa mozesz sobie darowac, jesli pompa jest przy zbiorniku.
6/ na wyjsciu c.w. ze zbiornika nie potrzeba zaworu zwrotnego, zreszta masz go tam i tak zle wstawionego;
7/ podmieszanie zaworem termostatycznym c.w.- Jesli wyobrazisz sobie go jako trojnik, to pamietaj, ze ciepla woda jest na przelocie zaworu, zimna podmieszana jest z boku. Tak jak jest u Ciebie na schemacie, nie bedzie funkcjonowal...Jesli popatrzysz na zalaczone zdjecie zaworu dostrzezesz bez trudu, ze na godz. 9 jest wlot c.w., na 6 wlot zimnej, zas na 3- wylot wody zmieszanej. Pokretlem regulujesz stopien podmieszania.217361

Mysle, ze dostrzeglem wszystko... Jesli zas nie, albo zrobilem gdzies blad, koledzy na pewno mnie wyprostuja, juz nie raz to robili. Ja tylko na tym skorzystam;)

cichy777
08-10-2013, 20:12
Zapewne Andrzej miał na myśli deflektor

krzysztof7
08-10-2013, 20:28
???

Cytat z Wikipedii.
Dyfuzor – kanał przepływowy z rosnącym przekrojem poprzecznym.W dyfuzorze (w wyniku wzrostu przekroju poprzecznego) następuje spowolnienie przepływu płynu, co odpowiada przemianie energii kinetycznej strumienia w energię ciśnienia.





Naprawdę bywają tutaj na forum, przedstawiciele producenta kotła ?.

Miało być "DEFLEKTOR", Wszyscy wiedzą o co chodzi więc po co Wikipedia??? :D

Maher
08-10-2013, 21:02
Kol. Maher..zeby byc konsekwentnym w oznaczaniu zaworow zwrotnych, to musisz wiedziec, ze przeplyw jest od strony "niezacienionej" do "ciemnej|. Patrzac na Twoj schemat, to wiekszosc zaworow zwrotnych, pomimo, ze sa w odpowiednich miejscach, jest zle ustawiona i tak wykonana instalacja nie ma prawa dzialac. Po kolei:
1/ zawor zwrotny przed DBV- dobrze
2/ zawor zwrotny na bypasie pompy cwu...zle (powinien byc odwrotnie)
3/ zawory zwrotne za pompami podlogowki: lewy ...dobrze, prawy...zle (tutaj dalbym przed kazda pompa zawor odcinajacy wraz z filtrem, chocby ze wzgledu na gwarancje pompy- przed kazda pompa powinien byc zainstalowany filtr siatkowy)
Generalnie dobrze jest sie trzymac zasady: przed pompa zawor odcinajacy i filtr, za pompa zas zawor odcinajacy i zwrotny;

4/ podgrzewacz cwu to osobny rozdzial, bo masz jego uzbrojenie totalnie przekombinowane i niewlasciwe;
- na podejsciu z.w. do podgrzewacza, patrzac od strony podgrzewacza maja byc: zawor bezpieczenstwa, zawor zwrotny oraz zawor odcinajacy; trzeba tez pamietac o zbiorniku wyrownawczym membranowym, ktorego u Ciebie nie widze. Trzeba go wpiac najlepiej jeszcze przed zaworem bezpieczenstwa. Zawor bezpieczenstwa i zwrotny mozna zastapic zaworem "dwa w jednym", wazne, zeby zgodnie ze strzalka-powinna byc do zbiornika
5/ cyrkulacja - tu masz zawor zwrotny zle ustawiony, pamietaj, ze pompa cyrkulacyjna tloczy wode do zbiornika, a nie z niego. Wiec jak przy kazdej pompie: przed nia zawor odcinajacy i filtr, za nia zwrotny. Odcinajacy za pompa mozesz sobie darowac, jesli pompa jest przy zbiorniku.
6/ na wyjsciu c.w. ze zbiornika nie potrzeba zaworu zwrotnego, zreszta masz go tam i tak zle wstawionego;
7/ podmieszanie zaworem termostatycznym c.w.- Jesli wyobrazisz sobie go jako trojnik, to pamietaj, ze ciepla woda jest na przelocie zaworu, zimna podmieszana jest z boku. Tak jak jest u Ciebie na schemacie, nie bedzie funkcjonowal...Jesli popatrzysz na zalaczone zdjecie zaworu dostrzezesz bez trudu, ze na godz. 9 jest wlot c.w., na 6 wlot zimnej, zas na 3- wylot wody zmieszanej. Pokretlem regulujesz stopien podmieszania.217361

Mysle, ze dostrzeglem wszystko... Jesli zas nie, albo zrobilem gdzies blad, koledzy na pewno mnie wyprostuja, juz nie raz to robili. Ja tylko na tym skorzystam;)

Dzięki za wszystkie rady, gdy pisałeś odpowiedzi ja w tym samym czasie dorysowywałem resztę schematu. Odnośnie zaworów zwrotnych to wszędzie gdzie patrzyłem to woda płynie od strony zaciemnionej do jasnej (może narysuje w następnym schemacie strzałki), dorysowałem też dodatkowe zawory termostatyczne jakby 4D się nie sprawdził. Oto schemat który w międzyczasie zrobiłem.

karoka65
08-10-2013, 21:14
Miało być "DEFLEKTOR", Wszyscy wiedzą o co chodzi więc po co Wikipedia??? :D
Kolega Andrzej już tak ma.
Facet nie głupi nawet wręcz przeciwnie ale lubi zabłysnąć podpierając się jakąś lekturą bądź Wiki.
W sumie to nawet go lubię ale czasem tymi wywodami rozpieprza mi serce :)
Ja nie mam na to czasu i lepiej niech może tak zostanie :)

karoka65
08-10-2013, 21:19
Panowie czy te "Blachy" powinny lezec na środku, czy maja być jakoś lekko rozsuniete?


217323217322
Wiejesz aż się iskry sypią :)

zby-net
08-10-2013, 21:27
Dzisiaj sie lekko przestaszyłem i podniosłem kopiec, piec narazie nie ma co robić i jak stoji to aż się dziura zrobiła, więc ręcznie go podniosłem. W zimę nie bedzie problemu, a teraz nie wiem czy podnosić czy zostawić piec samemu sobie. U Was również tak jest?

optymista111
08-10-2013, 21:28
pytanie do bardziej doświadczonych - lepiej używać programatora co czy pogodowego? (ja mam włączony programator co na 52 stopnie)

zby-net
08-10-2013, 21:35
Jestem raczej świeżak, ale napisze że mam pogodowy i wiekszość tak ma. Do tego mam ustawione typ podajnika Retortowy - Grupowe. NIe wiem czy to lepiej czy gorzej na półautomacie leci. Pytałem na forum, co by zerknieto. Ale narazie cisza.

lestek27
08-10-2013, 21:41
Dzisiaj sie lekko przestaszyłem i podniosłem kopiec, piec narazie nie ma co robić i jak stoji to aż się dziura zrobiła, więc ręcznie go podniosłem. W zimę nie bedzie problemu, a teraz nie wiem czy podnosić czy zostawić piec samemu sobie. U Was również tak jest?

U mnie jest podobnie a raczej było bo uchyliłem drzwi wyczystki i się poprawiło.
Nie zapada się tak bardzo jak zapadał ale i tak czasem mu się wygaśnie:)
Np. dzisiaj wygasł nie wiem za bardzo dlaczego. Skróciłem mu czas postoju w podtrzymaniu i zobaczymy czy się poprawi.

karoka65
08-10-2013, 21:45
Zbyszek daj mu 8/8, teraz wystarczy.
W podtrzymaniu czas postoju podajnika choć ze 60min
ilość powtórzeń daj ze 2 na razie, dmuchawę w podtrzymaniu nie więcej jak 50 a nawet może być 45, histerezę na CO dałbym 0,2, szybciej zastartuje z podtrzymania

zby-net
08-10-2013, 21:45
U mnie jest podobnie a raczej było bo uchyliłem drzwi wyczystki i się poprawiło.
Nie zapada się tak bardzo jak zapadał ale i tak czasem mu się wygaśnie:)
Np. dzisiaj wygasł nie wiem za bardzo dlaczego. Skróciłem mu czas postoju w podtrzymaniu i zobaczymy czy się poprawi.

Alarm nie wyskoczył?!?. Ile razy juz wygasl?

karoka65
08-10-2013, 21:46
Jeśli ci mocno palnik siada to ilość powtórzeń może dać na 3 czy nawet 4.
Widzę na wykresie że więcej stoi jak pracuje.

gmaj22
08-10-2013, 21:54
@Maher... Oto schemat który w międzyczasie zrobiłem....

Jesli masz wymiennik c.w. pionowy 140l, zgodnie z opisem na zdjeciu, wiec podejscia cieplej i zimnej wody masz od dolu. Zawor termostatyczny mieszajacy bardzo latwo jest wtedy zamontowac bezposrednio przy kroccu wylotowym z wymiennika. Mozesz oprzec sie na moim przykladzie podlaczenia. 217389
Na wyjsciu c.w. z wymiennika jest zawor odcinajacy z filtrem tylko dlatego, aby dopasowac sie wysokosciowo do trojnika na z.w.

Ten zawor z zalozonym na niego zaworem zwrotnym to zwykly zawor spustowy z wymiennika. Zawor zwrotny jest tam tylko dlatego, ze sluzylo mi to wszystko do nabicia instalacji co. i malej proby szczelnosci. Nie zachecam do kopiowania pomyslu, tlumacze tylko to "dziwne" pokojarzenie zaworow.:D

kobra64
08-10-2013, 22:39
Maher, no i ten 4D to Ci raczej potrzebny nie będzie, jak po całości podłogówka i 3D termostaty do niej. Nadto kombinujesz, dałbym jedno albo drugie. .

Novy!
08-10-2013, 22:55
Maher, no i ten 4D to Ci raczej potrzebny nie będzie, jak po całości podłogówka i 3D termostaty do niej. Nadto kombinujesz, dałbym jedno albo drugie. .
Racja,3D,4D,na kilka metrów podłogówki i mieszkanka...Ehhh..Się nakręcisz tym stuffem ;)Jak masz podłogówkę po całości,pomyśl nad sprzęgłem hydraulicznym.Zimny powrót "zaleje" kocioł.
Kocioł też poświruje ostro.

Maher
08-10-2013, 23:06
Maher, no i ten 4D to Ci raczej potrzebny nie będzie, jak po całości podłogówka i 3D termostaty do niej. Nadto kombinujesz, dałbym jedno albo drugie. .

Cały czas liczę na to że jednak cała regulacja będzie na 4D, a termostatyczne będą w ostateczności i jako dodatkowe zawory bezpieczeństwa dla podłogówki. Zamieszczam kolejny schemat z chyba wszystkimi poprawkami i rozwiązaniem cyrkulacji z zaworem termostatycznym ściągniętym z schematu do zaworu ESBE (chyba już nic nie pomyliłem). Jeszcze potrzebuje dorysować drabinki do podłogówki (myślę że pójdą bezpośrednio z obwodu pieca na grawitacji - zasilanie do drabinki na parterze idzie po podłodze na 1 piętrze i wraca po podłodze na parterze).

Novy!
08-10-2013, 23:09
Cały czas liczę na to że jednak cała regulacja będzie na 4D, a termostatyczne będą w ostateczności i jako dodatkowe zawory bezpieczeństwa dla podłogówki. Zamieszczam kolejny schemat z chyba wszystkimi poprawkami i rozwiązaniem cyrkulacji z zaworem termostatycznym ściągniętym z schematu do zaworu ESBE (chyba już nic nie pomyliłem). Jeszcze potrzebuje dorysować drabinki do podłogówki (myślę że pójdą bezpośrednio z obwodu pieca na grawitacji - zasilanie do drabinki na parterze idzie po podłodze na 1 piętrze i wraca po podłodze na parterze).

Myślisz,że zimny (bardzo) powrót wody z podłogówki ogrzejesz mieszając zaworem 4D?Hmmm.Marne szanseee :)Zobacz co się dzieje u kolegi 75max,ma tylko połowę podłogówki,i bez CWU w trybie +miesz nie ma szans...
Ehh..sami bogaci tu ludzie,pompy,zawory zwrotne,3D,4D,a potem będzie karoka please help!
Kolego,proste jest piękne.Skorzystaj z porad kogoś z praktyką,najlepiej z porad tego gościa o nicku- "VERB"

Maher
08-10-2013, 23:41
Myślisz,że zimny (bardzo) powrót wody z podłogówki ogrzejesz mieszając zaworem 4D?Hmmm.Marne szanseee :)Zobacz co się dzieje u kolegi 75max,ma tylko połowę podłogówki,i bez CWU w trybie +miesz nie ma szans...
Ehh..sami bogaci tu ludzie,pompy,zawory zwrotne,3D,4D,a potem będzie karoka please help!
Kolego,proste jest piękne.Skorzystaj z porad kogoś z praktyką,najlepiej z porad tego gościa o nicku- "VERB"

Ja mam dużo bardziej ocieplony dom (w samej podłodze jest 18cm styropianu) i jak się to wszystko rozhula to powroty z podłogówki nawet nie powinny być chłodne. Zawór 4D ma właśnie taką funkcje aby mieszać i to tylko od niego zależy co z powrotem do pieca trafi, myślę że też grawitacja w CWU swoje zrobi i do tego drabinki w łazienkach na grawitacji też pomogą i jeszcze jak będę miał RBR-a to nawet nie muszę martwić zimnym powrotem. Jedynie zastanawiam czy 2 pompy na obiegu nie będą sobie nawzajem przeszkadzać.

lestek27
09-10-2013, 06:40
Alarm nie wyskoczył?!?. Ile razy juz wygasl?

Oczywiście alarm się pojawił.
Na tym opale zgasł mi już klika razy. Może 4.
Jak pracuje i podgrzeje coś co godzinę czy półtorej to jest ok ale jak już mu wczoraj przyszło odpoczywać od południa parę godzin bo się ciepło zrobiło to wygasł.
Widać woli lubi pracować:)
Dziś rano jak popatrzyłem to też było widać że się trochę zapadł ale nic nie ruszałem bo nie miałem czasu.

Maher
09-10-2013, 08:00
Kolega Vld zamieścił kiedyś wykres temperatur (oczywiście mierzonych po amatorsku) i na tym wykresie (oczywiście w jego układzie hydraulicznym) było wykazane (czarno na białym) jak to "Zawór 4D" miesza te medium CO.


Kolega gmaj22 też robił pomiary zaworu 4D i wyszło że mało co reguluje (później okazało się że jest źle podłączony, nie wiem czy już to przerobił i zrobił nowe pomiary), według tego co wyczytałem na forum i doradził kolega kobra64 będzie z pieca wychodzić rura 6/4" w odpowiedniej długości tak aby po stronie pieca pociągło na grawitacji a duży przekrój rury powinien zniwelować brak pompy przed 4D jak w schemacie wcześniej i myślę że wtedy powinno to działać prawidłowo.

Masz gdzieś linka do wykresu i podłaczenia kolegi Vld?

minertu
09-10-2013, 08:31
Witam po przerwie.
Trochę się tu działo :)
Panowie możecie podpatrzeć moje wykresy.
W mojej instalacji jest zawór 4D ,temp podłogowa wskazuje temp CO za zaworem 4D .

zby-net
09-10-2013, 08:32
Oczywiście alarm się pojawił.
Na tym opale zgasł mi już klika razy. Może 4.
Jak pracuje i podgrzeje coś co godzinę czy półtorej to jest ok ale jak już mu wczoraj przyszło odpoczywać od południa parę godzin bo się ciepło zrobiło to wygasł.
Widać woli lubi pracować:)
Dziś rano jak popatrzyłem to też było widać że się trochę zapadł ale nic nie ruszałem bo nie miałem czasu.

Jak napisałe kolega KAROKE.

Jezeli masz dostęp do sterownika przez komputer. Zastosuj sie do wskazówki.

Ustawienia - Spalanie -> Tryb podtrzymanie -> Jeśli ci mocno palnik siada to ilość powtórzeń może dać na 3 czy nawet 4.

Novy!
09-10-2013, 09:00
Witam po przerwie.
Trochę się tu działo :)
Panowie możecie podpatrzeć moje wykresy.
W mojej instalacji jest zawór 4D ,temp podłogowa wskazuje temp CO za zaworem 4D .

Grzegorz,ale Ty nie masz podłogówki w całym domu.W moim domu będzie tylko podłogówka,no może w garażu i suszarni nie ;)Nie znalazłem żadnej firmy (firmy,nie rękodzielników) ,którzy w takim przypadku nie projektowaliby instalacji ze sprzęgłem hydraulicznym.

Wiem,że jesteś zwolennikiem 4D,ja sobie już takiego zaworu u siebie nie wyobrażam,nawet gdybym miał go przestawiać tylko 2 razy w roku.4D to taki "oszust-magik".Instalacja ma być w pełni zautomatyzowana,ale prosta.Na grzejnikach termostaty Living Eco,po co mi zawór 4D,w jakim celu?Po co?
Przy jednej pompie Alpha 2 w układzie,mogę kryzując zwykły zawór na powrocie CWU,uzyskać taki sam efekt jak Ty na 4D ;)
Chyba nawet lepszy,przy okazji mnóstwo ciepłej wody,i zasobnik CWU,jako taki mały bufor :)

berdnard
09-10-2013, 09:23
Witam Novy
zauważyłem -że kol Roman wlał ci do roz-mu wiedze
tak 3-maj
:)
zdrówka

Novy!
09-10-2013, 09:31
Witam Novy
zauważyłem -że kol Roman wlał ci do roz-mu wiedze
tak 3-maj
:)
zdrówka

Hej,VERB to mądry człowiek.Żal by było nie skorzystać :)
Pozdrawiam

JTFX
09-10-2013, 09:40
Novy! masz rację. Wg mnie do tematu podchodzi się od końca. Na początku pojawiają się pytania jak wykonać instalację, czy schemat jest poprawny. Dobrze że mamy wykresy dzięki którym później idzie wyłapać błędy. Wszystkim zależy na małym spalaniu i stabilnej pracy kotła. Można to uzyskać na wiele sposobów. Dlaczego nie wybrać rozwiązania najprostszego i najtańszego. Można porównać koszty instalacji z kilkoma pompami oraz z jedną oraz wykresy jak pracują kotły w takich instalacjach. Niektórym brakuje wejść do pomp poszukują dodatkowych programatorów. Czy mają bardziej stabilną pracę i większy komfort cieplny niż użytkownicy "ubogich" układów? Raczej nie.

minertu
09-10-2013, 09:51
To,że VERB ma wiedzę wiem od czasu jak go poznałem.
W mojej instalacji nie było głowic więc musiał być 4D.Teraz to się zmienia.

krzysztof7
09-10-2013, 09:55
Witam po przerwie.

W mojej instalacji jest zawór 4D ,temp podłogowa wskazuje temp CO za zaworem 4D .

U mnie także jest zawór 4D i nie narzekam, a wręcz zachęcam do montażu przy instalacji z grzejnikami. Jedynie w kotle mogły by być króćce powrotu min 5/4" , wtedy obieg grawitacyjny na 4D lepiej by funkcjonował. Zawór mam 5/4" , a powrót 1". Trochę fajans, jednak i tak działa.
Temperatura niby podłogówki, to jest aktualna temperatura na grzejnikach.
Głowice termostatyczne może założę, ale kiedyś, na chwilę obecną zbędny gadżet

Novy!
09-10-2013, 10:31
U mnie także jest zawór 4D i nie narzekam, a wręcz zachęcam do montażu przy instalacji z grzejnikami.....
Głowice termostatyczne może założę, ale kiedyś, na chwilę obecną zbędny gadżet

Nie mam zamiaru nic nikomu udowadniać.IMHO,zawór 4D jest zbędnym,nic nie dającym bajerem.Kocioł CO to nie perpettum mobile.Ale jak czytam ,że termostaty to zbędny gadżet to hmm...przepraszam,i wychodzę :P

Novy!
09-10-2013, 10:46
Cos mi sie wydaje,ze odezwe sie do kolegi po odpaleniu z prosba o pomoc.

Co ja tam wiem,przerabiałem instalację tylko 5 razy :)
Zostało mi kupę zaworów i klamotów,zawór 4D nawet chciałem niedawno sprzedać,ale biedny Honeywell zardzewiał w jednej pozycji i doopa:)

bobasxx
09-10-2013, 11:54
Jedynie w kotle mogły by być króćce powrotu min 5/4" , wtedy obieg grawitacyjny na 4D lepiej by funkcjonował. Zawór mam 5/4" , a powrót 1". Trochę fajans, jednak i tak działa.


Było trzeba poprosić przy zamówieniu. Mi zrobili dwa powroty po 1'' i jeden 2'' ;)

krzysztof7
09-10-2013, 11:59
Mogłem poprosić, ale przy zamówieniu kotła jakoś :D mi to umknęło...
Ważne, że działa i to dobrze działa.

bobasxx
09-10-2013, 12:01
Ja mam dużo bardziej ocieplony dom (w samej podłodze jest 18cm styropianu) i jak się to wszystko rozhula to powroty z podłogówki nawet nie powinny być chłodne. Zawór 4D ma właśnie taką funkcje aby mieszać i to tylko od niego zależy co z powrotem do pieca trafi, myślę że też grawitacja w CWU swoje zrobi i do tego drabinki w łazienkach na grawitacji też pomogą i jeszcze jak będę miał RBR-a to nawet nie muszę martwić zimnym powrotem. Jedynie zastanawiam czy 2 pompy na obiegu nie będą sobie nawzajem przeszkadzać.

Co ma piernik do wiatraka ?
Jak będziesz wpuszczał w podłogę max 30 stopni, to nie ma bata ale więcej nie wróci ;)

Jeśli podłogówka to tylko zawór termostatyczny. Bo zwykły 4D nie trzyma temperatury tylko miesza na ślepo to co wychodzi z kotła i to co wraca z instalacji. Jak kocioł będzie pracował niestabilnie to temperatura za zaworem 4D też będzie skakać.

bobasxx
09-10-2013, 12:02
Mogłem poprosić, ale przy zamówieniu kotła jakoś :D mi to umknęło...
Ważne, że działa i to dobrze działa.

No i to jest najważniejsze :)

krzysztof7
09-10-2013, 12:02
Co ja tam wiem,przerabiałem instalację tylko 5 razy :)
Zostało mi kupę zaworów i klamotów,zawór 4D nawet chciałem niedawno sprzedać,ale biedny Honeywell zardzewiał w jednej pozycji i doopa:)

Pewnie trochę wiesz przerabiając instalacje wielokrotnie, ja zaprojektowałem swoja instalacje raz i raz ją wykonałem, Nic nie przerabiam i jak napisałem MOŻE kiedyś założę zawory termostatyczne, ale tylko dlatego, że część domu będzie niezamieszkała, więc tylko złamie temperaturę w tych pomieszczeniach.

Novy!
09-10-2013, 12:16
Ważne, że działa i to dobrze działa.

A,,przepraszam.Po czym wnosisz (znaczy,skąd wiesz)?Jak mawiał klasyk ;)
Bo masz ciepło w domu?To wcale nie oznacza ,że dobrze działa :P

krzysztof7
09-10-2013, 12:33
A,,przepraszam.Po czym wnosisz (znaczy,skąd wiesz)?Jak mawiał klasyk ;)
Bo masz ciepło w domu?To wcale nie oznacza ,że dobrze działa :P

To akurat nie jest wiedza tajemna i dla nielicznych.
Temperatury na teraz odczytane z kotła:
Temp. na kotle:44oC
Temp wychodząca na grzejniki 31,5oC
Temperatura powrotu 38oC
Działa? tak działa i to z dobrym skutkiem.:yes::D:yes:
Pozdrawiam.

Novy!
09-10-2013, 12:42
To akurat nie jest wiedza tajemna i dla nielicznych.
Temperatury na teraz odczytane z kotła:
Temp. na kotle:44oC
Temp wychodząca na grzejniki 31,5oC
Temperatura powrotu 38oC
Działa? tak działa i to z dobrym skutkiem.:yes::D:yes:
Pozdrawiam.

Prawie nie ma odbioru ciepła.Pogadamy jak będzie,a Ty będziesz kręcił 4D do bóluuuu :)
Pozdrawiam
I pytanko na koniec,jak sobie radzisz ze zróżnicowaniem temp.w obiekcie?Np.sypialnia,spiżarnia itd?Uchylasz okna?Kręcisz zaworami grzejników?Jak to robisz?

krzysztof7
09-10-2013, 12:46
Prawie nie ma odbioru ciepła.Pogadamy jak będzie,a Ty będziesz kręcił 4D do bóluuuu :)
Pozdrawiam

Myśle, że nie będzie problemu, bo zawór 4D mam zamontowany już 4-ty sezon grzewczy. I nadal działa. :D

Novy!
09-10-2013, 12:51
Myśle, że nie będzie problemu, bo zawór 4D mam zamontowany już 4-ty sezon grzewczy. I nadal działa. :D
To miło :)

I pytanko na koniec,jak sobie radzisz ze zróżnicowaniem temp.w obiekcie?Nie masz termostatów.Np.sypialnia,spiżarnia itd?Uchylasz okna?Kręcisz zaworami grzejników?Jak to robisz?

krzysztof7
09-10-2013, 14:24
Nie mam zróżnicowanych temperatur w domu.
Możliwe, że dobrze wyliczyłem zapotrzebowanie na moc grzewczą poszczególnych pomieszczeń i dobrałem odpowiednie grzejniki - nie mam problemów z dużymi różnicami temperatur. Sprawa druga: preferuję otwarty dom i nie zamykam wszystkich pomieszczeń na klucz :D. Salon - wejście łukowe, kuchnia bez drzwi, jedynie do łazienki zamykam drzwi i dodatkowo do pralnio-spiżarki.
Nie neguję stosowania zaworów termo, ale mnie na chwilę obecną nie są potrzebne. Zobaczę za rok, dwa.... być może uznam za konieczne i założę.
Pozdrawiam

Maher
09-10-2013, 16:25
Odnośnie zaworu 4D na schemacie są też zawory termostatyczne na pętlach i zawsze mogę go otworzyć na max i będzie jakby go nie było i rolę regulacji podłogówki przejmą zawory termostatyczne. Jak się przeprowadzę to podejrzewam że na początku góra nie będzie zamieszkała i wtedy tym bardziej zawór termostatyczny się przyda bo na górze będzie utrzymywał tylko temperatury dodatnie, a podejrzewam że w przyszłości zawsze na górze będzie cieplej i trzeba będzie ograniczać tam temperaturę.

karoka65
09-10-2013, 17:52
Nawet Twoja firmowa strona WWW, z stemplem „Doradzamy na forum MURATORA”, mija się z prawdą i wykorzystuje sukcesy innych, by promować swoje towary.


.
Kolego Andrzeju, zapytam nieśmiało: czy bardziej pomocne jest to co ja piszę np. jak poradzić sobie z ustawieniem sterownika czy jak poradzić sobie ze złym spalaniem ciulowego węgla czy Twoje cytowania mądrości zawartych w Wiki ?
A co do tej reklamy po prawej stronie to nie jest ona za darmo, właśnie płacę za to żeby mieć spokój z takimi ludźmi jak TY.
Możesz sobie zamówić usługę "Płatny Profil" za 'dwa koła papieru" i wpisać tam: Zajmuję się cytowaniem Wiki i analizami wpisów userów.
Pozdrawiam serdecznie.

5iatka
09-10-2013, 18:04
ja natomiast by podtrzymać dyskusję dot. Rabarbara a dokładniej jednej z części składowych zapytam szanownych forumowiczów, czym mogę sobie uzupełnić brak zaślepki w reduktorze?

( to miejsce:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=215388&d=1380482013
już pisałem wcześniej )

ps. sprawa nie jest "gardłowa" i sezon zimowy bez tego na pewno się rozpocznie.

lestek27
09-10-2013, 18:15
ja natomiast by podtrzymać dyskusję dot. Rabarbara a dokładniej jednej z części składowych zapytam szanownych forumowiczów, czym mogę sobie uzupełnić brak zaślepki w reduktorze?

( to miejsce:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=215388&d=1380482013
już pisałem wcześniej )

ps. sprawa nie jest "gardłowa" i sezon zimowy bez tego na pewno się rozpocznie.

U mnie też nie ma tej zaślepki.
Nie wiem właśnie czy ma jej tam nie być czy może producent zapomniał o niej ze względu na ilość pracy.

5iatka
09-10-2013, 18:24
sądzę, że zapomniał a ma tam być. Nie jest niezbędnie konieczna i pomimo jej braku sezon grzewczy uważam za rozpoczęty i nie będę kruszył kopii by taką uzyskać, jeśli jednak ma ktoś pomysła by coś zaadaptować to pewnie wykorzystam. Na ten moment nic godnego uwagi mi w oczy nie wpadło:)

krzysztof7
09-10-2013, 18:33
Krzysztofie znowu padło na Ciebie.
Chciałbym dowieść , że jesteś osobą mało spostrzegawczą.

Ja chyba mam coś z tego rycerza, o czym ciągle mi przypomina jeden z aktywnych ostatnio forumowiczów.


Krzysztofie a także inni koledzy oczekujący z niecierpliwością na wyniki badań w laboratorium serii kotłów Rbr-Ekouniwersal, chciałem oznajmić iż wyniki badań już są.

Seria kotłów grzewczych RBR-EKOUNIWERSAL została przebadana przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu i uzyskała świadectwo badania na znak bezpieczeństwa ekologicznego klasa „A”.


Napiszę złośliwie: PRZESTAŃ PIEPRZYĆ DYRDYMAŁY I ŁAPAĆ ZA SŁÓWKA. Wybierasz zdania z wyrwane z kontekstu i coś sobie próbujesz udowodnić.
Napisałem w poście " Obawiam się, że nie ma badań dotyczących sprawności kotła 11 i 17kW, bo już na 100% byłaby taka informacja na stronie i w każdej reklamie.
Panowie, a czy te kotły maja certyfikat EKO, czy tylko EKO w nazwie? To tylko pytanie, a nie żadna prowokacja wywołująca kolejna burzę, jak w dniu wczorajszym."
Po czasie dodałem tłustym drukiem:
"Przepraszam. Jest info na stronie o certyfikacie. Cofam pytanie."

Poczytaj dokładnie o co pytaliśmy:
O BADANIA DOTYCZĄCE SPRAWNOŚCI KOTŁÓW O MOCACH 11, 17 kW.!
A później coś komentuj. PROSZĘ

karoka65
09-10-2013, 18:34
Natomiast wspomniałem o pewnych, określę to bardzo dyplomatycznie nieścisłościach na Twojej Firmowej stronie WWW.
Nie wiem jakich nieścisłości dopatrzyło się Twoje czujne oko ale nie zaprzeczam że może czegoś ja nie dopilnowałem.

bobasxx
09-10-2013, 19:09
ja natomiast by podtrzymać dyskusję dot. Rabarbara a dokładniej jednej z części składowych zapytam szanownych forumowiczów, czym mogę sobie uzupełnić brak zaślepki w reduktorze?

( to miejsce:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=215388&d=1380482013
już pisałem wcześniej )

ps. sprawa nie jest "gardłowa" i sezon zimowy bez tego na pewno się rozpocznie.

Nie chce mi się lecieć do kotłowni ale czasem ta "mleczna" maskująca zawleczkę, nie będzie pasować ? Tamta jest mniej konieczna :)

krzysztof7
09-10-2013, 19:12
Osłona na zawleczkę jest sporo większa.
U mnie tej małej osłony także nie ma. Reduktor jest szczelny i nie musi być tej zaślepki.
Choć zgodnie z przepisami BHP wszelkie elementy wirujące muszą być osłonięte i zabezpieczać przed dotykiem.

bobasxx
09-10-2013, 19:14
Ale się uniosłeś.
Ja tylko tytułem wstępu zacytowałem Twe wypowiedzi, ale udowodnić to chciałem całkowicie coś innego i nie Tobie.




I ta informacja brzmiała mniej więcej tak: Kotły są w trakcie badań w Instytucie w Łodzi.
A to jest nieprawda.

Badania są już wykonane i nie w Instytucie w Łodzi ale ICHPW w Zabrzu.
Dowiedziałem się tego od samego producenta kotłów.

W świadectwie badania na znak bezpieczeństwa ekologicznego jest także informacja o sprawności kotła.

Pewny jesteś ?

karoka65
09-10-2013, 19:32
I ta informacja brzmiała mniej więcej tak: Kotły są w trakcie badań w Instytucie w Łodzi.
A to jest nieprawda.

Badania są już wykonane i nie w Instytucie w Łodzi ale ICHPW w Zabrzu.
Dowiedziałem się tego od samego producenta kotłów.

W świadectwie badania na znak bezpieczeństwa ekologicznego jest także informacja o sprawności kotła.
Andrzeju wiesz że dzwonią ale nie wiesz w którym kościele.

bobasxx
09-10-2013, 19:39
TAK.

Wystarczy wejść na stronę sklepów internetowych, polecanych przez Firmę "INSTALKO" producenta kotłów Rbr-Ekouniwersal.
Następnie pobrać z tych sklepów internetowych Nową DTR kotła Rbr-Ekouniwersal i przeczytać.

Gdyby komuś się nie chciało, lub łącza internetowe były przeciążone, to fragment mogę zacytować.

217571

Zakreślenia na czerwono wykonałem ja.

To zadzwoń jeszcze do Instytutu lub do jednego pracownika tegoż Instytutu i zapytaj jakie kotły badali.

karoka65
09-10-2013, 19:51
TAK.

Wystarczy wejść na stronę sklepów internetowych, polecanych przez Firmę "INSTALKO" producenta kotłów Rbr-Ekouniwersal.
Następnie pobrać z tych sklepów internetowych Nową DTR kotła Rbr-Ekouniwersal i przeczytać.

.
Nie wiem skąd masz nową DTR bo nawet ja nie jestem w jej posiadaniu.
Pisałem już jakiś czas temu że jest już nieaktualna a nowa wyjdzie po badaniach.
Jest to tylko lekko zmodernizowana po poprzedniej starej DTR.
Niema nowej to jest to co jest.
Dyskusja na ten temat była jakiś czas temu.
Wiem że jesteś od jakiegoś czasu fachowcem od wyłapywania rewelacji a już w szczególności dotyczących akurat tego kotła.
Miałbym też wiele pytań co do innego ale wolę to przemilczeć.
Co do badań Twoi mentorzy już wyciągnęli wszystko co można było.
Ja Cię uświadamiać nie mam zamiaru, jesteś osobą bardzo dociekliwą to pewnie dojdziesz jak to jest naprawdę :)

karoka65
09-10-2013, 20:00
W sumie obserwując coraz bardziej co się dzieje to dochodzę do wniosku że z tymi badaniami to są niezłe jajca, może nie mam dostatecznej wiedzy w tej dziedzinie ale dziwią mnie takie rzeczy jak np:
Badamy jakiś kocioł z jakimś tam palnikiem i sterownikiem który wychodzi najkorzystniej w badaniach, otrzymujemy wyniki a później do tego samego kotła wstawiamy inny palnik czy sterownik i co o tym myśleć ?
Skąd wiadomo że kocioł X z palnikiem i sterownikiem X osiągnie to samo gdy zastosujemy w nim palnik Y i sterownik Z ?
Dla mnie pic na wodę.
Czy przepisy na to pozwalają ? nie wiem, od przepisów są inni.
Może odpowie kolega BBE lub Zawijan to ich chleb powszedni a ja znowu czegoś się nauczę.

krzysztof7
09-10-2013, 20:06
I ta informacja brzmiała mniej więcej tak: Kotły są w trakcie badań w Instytucie w Łodzi.
A to jest nieprawda.

Badania są już wykonane i nie w Instytucie w Łodzi ale ICHPW w Zabrzu.
Dowiedziałem się tego od samego producenta kotłów.

W świadectwie badania na znak bezpieczeństwa ekologicznego jest także informacja o sprawności kotła.

I tu piszesz mało ściśle. Certyfikat dotyczy kotła 23kW, nie ma wzmianki o 11 czy 17kW.
Na każdy kocioł z typoszeregu powinien być certyfikat.
Dodatkowo certyfikat wystawiony z datą 03.2010, czyli 3,5 roku temu. Od tamtej pory modyfikacji uległy palniki, oprogramowanie sterowników i być może jakieś zmiany konstrukcyjne samego kotła. Ten certyfikat jest już dawno nieaktualny i raczej nieważny. Być może się mylę, choć ostanie zdanie w certyfikacie brzmi dość wymownie.

karoka65
09-10-2013, 20:17
Na każdy kocioł z typoszeregu powinien być certyfikat.
Nie jest to tak do końca, też nie wiedziałem.
Jarecki i Zawijan kiedyś to tłumaczyli.
Nie musisz badać wszystkich mocy po kolei żeby mieć certyfikat na wszystkie.

krzysztof7
09-10-2013, 20:35
Nie jest to tak do końca, też nie wiedziałem.
Jarecki i Zawijan kiedyś to tłumaczyli.
Nie musisz badać wszystkich mocy po kolei żeby mieć certyfikat na wszystkie.

Może i jest tak jak mówisz (mam nadzieję, że tak jest :)), bo jeśli będzie za jakiś czas problem z paleniem węglem to taki (aktualny) certyfikat może być całkiem pożądany i wskazany.:)

kalio
09-10-2013, 21:19
Ja też pisałem o badaniu poszczególnych kotłów z typoszeregu - tylko jednego ew dwóch przedstawicieli, jeśli chodzi o nową wersje fw sterownika to nie ma się czego doszukiwać główny algorytm pozostaje bez zmian a są dokładane inne funkcje rozbudowa sterownika,

Jeśli chodzi o zmanię palnika to już faktycznie można się doszukiwać w końcu to palnik "produkuje moc" płaszcz jest tylko wymiennikiem, ale znowu palniki mają swoje badania,

I taka ciekawostka producent panika ekoenergia produkuje go w czterech odmianach

25kW 35 kW 50kW i 75kW

karoka65
09-10-2013, 21:29
I taka ciekawostka producent panika ekoenergia produkuje go w czterech odmianach

25kW 35 kW 50kW i 75kW
Dla Ciebie może ciekawostka i też nie do końca jak piszesz :)
Te dwa największe są w produkcji chyba dopiero od wiosny lub od jesieni, nie pamiętam ale one nas nie interesują w domkach jednorodzinnych choć wczoraj dzwonił do mnie gościu któremu zdechł sterownik i pan instalator uraczył go kociołkiem 50kW na 130m2.
Poznałem następnego rekordzistę :)

5iatka
09-10-2013, 21:36
Ja też pisałem o badaniu poszczególnych kotłów z typoszeregu - tylko jednego ew dwóch przedstawicieli, jeśli chodzi o nową wersje fw sterownika to nie ma się czego doszukiwać główny algorytm pozostaje bez zmian a są dokładane inne funkcje rozbudowa sterownika,

Jeśli chodzi o zmanię palnika to już faktycznie można się doszukiwać w końcu to palnik "produkuje moc" płaszcz jest tylko wymiennikiem, ale znowu palniki mają swoje badania,

I taka ciekawostka producent panika ekoenergia produkuje go w czterech odmianach

25kW 35 kW 50kW i 75kW

Jakieś 2 tyg temu rozmawiałem z kierownikiem produkcji w firmie ekoenergia i z uzyskanych od niego informacji wynika, że najmniejszy palnik to 15KW....

kalio
09-10-2013, 21:43
Jakieś 2 tyg temu rozmawiałem z kierownikiem produkcji w firmie ekoenergia i z uzyskanych od niego informacji wynika, że najmniejszy palnik to 15KW....

A ja rozmawiałem dziś i powiedziano mi że są produkowane cztery rodzaje takie jak wyżej wymieniłem.
jeśli by była 15 to super

ale jeśli do 11 i 17 idzie 25 .... to wyjaśnia czemu z kotła 11kW można i 500m stodołe ogrzać


Dla Ciebie może ciekawostka i też nie do końca jak piszesz :)
Te dwa największe są w produkcji chyba dopiero od wiosny lub od jesieni, nie pamiętam ale one nas nie interesują w domkach jednorodzinnych choć wczoraj dzwonił do mnie gościu któremu zdechł sterownik i pan instalator uraczył go kociołkiem 50kW na 130m2.
Poznałem następnego rekordzistę :)

Pewnie 50 była w promocyjnej cenie takiej jak 11, a zawsze jest lepiej mieć więcej :D

kalio
09-10-2013, 22:21
No mnie też to dziwi

a jescze co s takiego

RBR miał pierwotnie kocioł 25kW na który dostął certyfikat ekologiczny B,

Certyfikat nr : 927 klasa B wydany 2009-09-01
Dla kotła RBR-EKOUNIWERSAL typu [ AUT ] na paliwo typu [ WGr ] o mocy 25
Zleceniodawca : Firma "INSTALCO" Ryszard Bałkaul. Kolejowa 1 22-650 Łaszczów

pewnie B się kiepsko sprzedawało i zadeklarowało się inną moc

Certyfikat nr : 1015 klasa A wydany 2010-03-08
Dla kotła "RBR-EKOUNIWERSAL" typu [ AUT ] na paliwo typu [ WGr ] o mocy 23
Zleceniodawca : Firma "INSTALCO" Ryszard Bałkaul. Kolejowa 1

Oto jak powstał certyfikat A

Innych kotłów nie badano,

źródło http://www.ichpw.zabrze.pl/?p=pl/menu/h/h01/index

wystarczy wpisać rbr lub instalco, dla poównia proponuje też ogniwo - tam to zamieszali

kalio
09-10-2013, 22:29
Jak to 25kW najmniejszy ? W RBR 11kW miał być palnik 15kW ... ?

o przepraszam nazywa się to podobno 15-25 - nazwa handlowa czyli jak potrzebujesz 15 to jest i jak 25 to też jest

karoka65
10-10-2013, 17:47
Też o tym wspominałem kilka stron wcześniej :)
Żeby tylko raz :)
Ile razy też userzy pytali dlaczego mój palnik wygląda inaczej jak na zdjęciach zessanych ze strony producenta czy gdzieś z internetu.
Z powyższych powodów również Burner Zawijanów jest na razie jeden a stosowany w trzech mocach kotłów.
Z wymiennika też trzeba było zejść, w RBR wycięto półkę, tzw, blok wodny w innym kotle zmniejszono wymiennik gdzie indziej, cudów niema.
Pytajcie raczej innych producentów jak to jest że wkładają palnik seryjny 25kW czy 35kW do kotłów 10, 12 czy 15kW, jak oni modulują mocą przy seryjnym palniku.
Schodzisz z nadmuchem, tracisz ciśnienie i masz po paleniu.
Przepraszam Krzyś że to do Twojego cytatu się przykleiło :)

karoka65
10-10-2013, 17:52
Aha Sławku, ja nic nie wycinałem, ja nie jestem producentem, mieszkam chyba ponad 500km do firmy.
Jestem tylko marnym forumowym handlarzykiem :) za jakich Nas niektórzy uważają.

karoka65
10-10-2013, 17:55
No i dla mnie tyle wystarczy.
Przepraszam że ogólnikowo ale jak napisałem wcześniej nie potrafią pisać wywodów naukowych a i wiedzy teoretycznej mi brakuje.
Wystarcza mi to co wiem a jak mam trochę czasu to tez się douczam, również od Was.

karoka65
10-10-2013, 17:57
Bo wiesz z Zawijanem trzeba inaczej.




Tak, czasem trzeba całkiem inaczej :)
Choć tak nie lubię.

karoka65
10-10-2013, 17:58
Dobra panowie, rozważajcie dalej ale ja roboty mam jeszcze trochę :(

bobasxx
10-10-2013, 18:18
Żeby tylko raz :)
Ile razy też userzy pytali dlaczego mój palnik wygląda inaczej jak na zdjęciach zessanych ze strony producenta czy gdzieś z internetu.
Z powyższych powodów również Burner Zawijanów jest na razie jeden a stosowany w trzech mocach kotłów.
Z wymiennika też trzeba było zejść, w RBR wycięto półkę, tzw, blok wodny w innym kotle zmniejszono wymiennik gdzie indziej, cudów niema.
Pytajcie raczej innych producentów jak to jest że wkładają palnik seryjny 25kW czy 35kW do kotłów 10, 12 czy 15kW, jak oni modulują mocą przy seryjnym palniku.
Schodzisz z nadmuchem, tracisz ciśnienie i masz po paleniu.
Przepraszam Krzyś że to do Twojego cytatu się przykleiło :)

Przecież to wszystko było już opisane nawet na tym wątku, jak ktoś czytał od początku to wie.
"Dlaczego mam dziurki a gdzieś tam widziałem z nacięciami" itp.
Pamiętam że padła też odpowiedź, że jak komuś się sposób napowietrzania nie podoba, to dostanie czystą koronę i sam sobie nawierci lub ponacina wg uznania ;)

decybel
10-10-2013, 18:21
Jestem tylko marnym forumowym handlarzykiem :) za jakich Nas niektórzy uważają.

Zeby nie bylo jestem po Twojej stronie ale nie żal sie tak bo sie popłaczemy i popełnimy wsólne harakiri ;) pewnie, ze pomagacie tutaj bardzo dużo ale nie oszukujmy sie zupełnie bezinteresownie tego nie robicie :) forum to taka forma reklamy i bez niego raczej o klientow bylo by trudniej ;)

EDIT: to ma być żartobliwe i nie ma zamiaru nikogo obrażać :) ani prowokowac do dyskusji o sensie istnienia forumowych handlarzykow :)
Pozdro

decybel
10-10-2013, 18:34
Już byś lepiej tego nie pisał bo karoka pisze, że tam były wykłady w Zabrzu jak to zrobić aby moc zredukować a Ty teraz piszesz, że było propozycja aby sobie dziurki samemu wiercić i jak tu potem nie dopytywać.
.

e no normalne nie podobaja ci sie dziurki ? nie podobaja ci sie naciecia ? jestes mądrzejszy ? masz "goły" nawierc sobie sam :) proste

jakos ja wiedzialem rok temu ze jest mala i duza ekoenergia i wiecej wyboru nie ma (chyba ze burner), mala w 11 i 17 duza w wiekszych. Nie wiem serio o czym tu dyskutowac i w czym zostaliscie oszukani

Peace&Satan for all

bobasxx
10-10-2013, 18:38
e no normalne nie podobaja ci sie dziurki ? nie podobaja ci sie naciecia ? jestes mądrzejszy ? masz "goły" nawierc sobie sam :) proste



Peace&Satan for all

Dokładnie o to chodziło ;)

karoka65
10-10-2013, 19:04
Decybel masz również rację, zawsze parę złociszy się zarobi.
Za tą reklamę płaci się nie mało a dlaczego zbieramy łomot za wszystkich.
W sumie patrząc nawet na forum to zdecydowanie dużo więcej postów napisałem jako zwykły user niż po zarejestrowaniu firmy i korzystania na forum z Płatnego Profilu.
Chyba jeszcze mniej będę pisał bo i z czasem coraz bardziej krucho a w sumie jest już tutaj tylu kumatych chłopaków że niema co robić :)
Aha, zapomniałem trzeba chłopaków do bicia bo z grześkiem nie odpowiadamy chyba tutaj tylko za gradobicia, choroby weneryczne i koklusz jak to ktoś powiedział w jakimś filmie :)
W sklepie internetowym kupisz czy w hurtowni i bujaj się kolego a ja do sracza chodzę nawet z telefonem.
No dzisiaj wyrobiłem normę chyba za dwa miechy w pisaniu :)

zawijan
10-10-2013, 20:19
...jak to jest z 11kW, zna się Pan na piecach więc proszę tylko krotko wyjaśnić czy zastosowane w kotle RBR 11 KW rozwiązania są optymalne a może dopuszczalne i jaki ma to wpływ na użytkowanie i ekonomikę użytkowania takiego kotła. Czy tak ciężko to wyjaśnić?

Dziwi mnie, że kierujesz to pytanie do mnie. Odpowiem jednak tak...

Wiem prawie wszystko o RBR 23kW i zupełnie nic o RBRach 11kW, 17kW i innych (poza 23kW). Niech odpowiadają producent i sprzedawcy. Nawet mały handlarzyk powinien wiedzieć, co sprzedaje. Tak mi się wydaje. Gdybym miał taką moc, to sterownik ecoal.pl nie byłby sprzedawany firmie instalco. Takiej mocy jednak nie mam, bo...
...bo jej mieć nie mogę.

Nie dyskutuję na tym forum o rbr-ach - jako takich - ani o ogniwach ani o żadnych innych. Odzywam się tylko w sprawach osobistych albo w celu zwrócenia uwagi na oczywiste brednie lub kłamstwa, które od czasu do czasu pojawiają się tutaj. Nie dyskutuję, nie mam ochoty dyskutować i nie będę dyskutował.

zawijan
10-10-2013, 20:28
Pamiętam jeszcze co nieco z wizyty w Zabrzu i to co mówił wtedy Zawijan o tych zależnościach.
O ile pamięć mnie nie zawodzi to z Burnera i dmuchawy którą stosuje Ogniwo można wyciscąć coś około 50kW.

Po pierwsze
To Twoje stwierdzenie, które zacytowałem powyżej, jest nieprawdą. Pamięć Cię zawodzi.

Po drugie
To jest wątek "Rbr-Ekouniwersal".
Pisz więc o rbr-ach. Odpowiadaj na pytania, które zadają tutaj userzy. Nie pisz o ogniwach, o które nikt tu nie pyta, choć znasz się na nich (na tych ogniwach znaczy się) najlepiej na świecie.
I nie pisz o sobie, ani o mnie, bo ani Ty nie jesteś rbr-em, ani ja nie jestem rbr-em.

karoka65
10-10-2013, 21:04
Po pierwsze
To Twoje stwierdzenie, które zacytowałem powyżej, jest nieprawdą. Pamięć Cię zawodzi.

.
Zawijan, a kto to napisał na Twoim blogu, ja ?
Czy wtedy jak byliśmy u Was nie był to prototyp ?

Zawijan napisał:

"Weźmy więc dla przykładu dmuchawę DM32SF, o wydajności nominalnej 180m3/h. Ta wydajność dmuchawy umożliwiła w przypadku prototypu palnika BURNER-S uzyskanie mocy palnika 40-45kW"

Widzisz też zaglądam tam jak mam czas.
W ogóle to polecę cały ten wywód, może się większości rozjaśni jak to jest z tymi palnikami i ich mocami:
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/palniki-retortowe/

minertu
10-10-2013, 21:16
krzysztof7 po części masz rację i się zgodzę z twierdzeniem kto pyta nie błądzi tylko:
Na większość pytań dostaliście odpowiedzi a o resztę to zna producent gdyz użytkownicy kotła nie składają..
Nikt nie atakuje tylko pytanie a szukanie jak to napisałem dziury w całym to dwie odmienne rzeczy.
A przynajmniej tak to wygląda z mojej strony.
Ponadto zanim się zapyta przejrzyjcie cały wątek(tydzień potrzebny) wszystko juz było i czasem trzeba tłumaczyć od nowa to co się kilka stron wczesniej napisało.

Minertu czemu nie mogę priv do Ciebie napisać?Możliwe, że mam pełną skrzynkę.

minertu
10-10-2013, 21:33
Panowie to już było pisane ale przypomnę. Pierwszą małą ekoenergię modyfikowałem u kolegi titusj23 o ile nicka nie pomyliłem. Polegało to na zaklejeniu nacięć i nawierceniu otworów. Dysza ta pracuje od dwóch lat bez poprawki.I chyba coś nie tak zrobiłem bo za dobrze się w nich pali :)

czp01
10-10-2013, 21:36
Faktycznie - proszę nie zaśmiecać wątku i proszę o powrót do tematu czyli " Rbr Ekouniwersal"

posty nie na temat zostaną usunięte - mogą być bany

zbigmaz01
10-10-2013, 21:42
Faktycznie - proszę nie zaśmiecać wątku i proszę o powrót do tematu czyli " Rbr Ekouniwersal"

posty nie na temat zostaną usunięte - mogą być banyWreszcie :)
Prosimy częściej zaglądać :)

zbigmaz01
10-10-2013, 21:43
Ja jakoś nie wiedziałem albo nie skojarzyłem faktów, czytałem o tych nacięciach ktoś tam miał wymienianą koronę ktoś pospawane nacięcia ale nie skojarzyłem, że to ta modyfikacja w palniku która pozwala na zmniejszenie mocy bez negatywnych skutków dla spalania.Ja miałem wymienianą :)

lestek27
10-10-2013, 21:44
Faktycznie - proszę nie zaśmiecać wątku i proszę o powrót do tematu czyli " Rbr Ekouniwersal"

posty nie na temat zostaną usunięte

:wave:

gmaj22
10-10-2013, 21:45
Wreszcie :)
Prosimy częściej zaglądać :)
Przylaczam sie do prosby...;) Bo jak dotychczas to zaparlo mi dech, podobnie jak kol. Zbigmaz01;)

zbigmaz01
10-10-2013, 21:46
Zeby nie bylo jestem po Twojej stronie ale nie żal sie tak bo sie popłaczemy i popełnimy wsólne harakiri ;) pewnie, ze pomagacie tutaj bardzo dużo ale nie oszukujmy sie zupełnie bezinteresownie tego nie robicie :) forum to taka forma reklamy i bez niego raczej o klientow bylo by trudniej ;)

EDIT: to ma być żartobliwe i nie ma zamiaru nikogo obrażać :) ani prowokowac do dyskusji o sensie istnienia forumowych handlarzykow :)
PozdroBezinteresownie pomagają nie tylko oni ale i zwykli użytkownicy i co ich spotyka?

kalio
10-10-2013, 21:52
Mi odpowiedź karoki pasuje - modyfikacja korony zmniejsza moc palinka poprzez miejszą dostawę tlenu zawartego w powietrzu.

Jeśli mogę prosić kol zbigmaz01 i gmaj22 o wykonanie zdjęcia korony będziemy mieli wszyscy widoczną różnice.

Kwestia sprawności dalej pozostaje otwarta poczekamy na oficjalne badania lub wykonamy je sami

zbigmaz01
10-10-2013, 21:54
Przylaczam sie do prosby...;) Bo jak dotychczas to zaparlo mi dech, podobnie jak kol. Zbigmaz01;)A nie zatka cię jak taki du...k jeden z drugim posądza cię że za to że piszesz maż płacone? Trzeba być ograniczonym aby tego nie zrozumieć jak się mu pisze a on na różnych forach rozsiewa swoje kłamstwa. Krew człowieka zalewa i czasami ma wszystkiego dość bo taki buldog (pomyliłem chyba nick) nawet nie zaprzeczył jak odwzajemniłem się tym samym czyli on jednak coś z tego ma. Tu mnie zna większość i mogą coś na ten temat napisać czy to robię za pieniądze.

karoka65
10-10-2013, 21:59
Bezinteresownie pomagają nie tylko oni ale i zwykli użytkownicy i co ich spotyka?
Zbyszek bezinteresownie już tylko na forum bo musieli by mi telefon zamiast mózgu zamontować.
Klient zawsze ma wsparcie ale ci co dzwonią czy piszą kilka razy a później kupują gdzieś bo było 100pln taniej niech dzwonią tam gdzie kupili, ja mam dość ludzi o których muszę dbać.
Skoro ktoś wziął pieniądze niech się też poczuwa do jakiegos obowiązku.
Po prostu już brak czasu.
Przepraszam.
Napisałem już chyba stronę wcześniej że jest dużo kumatych chłopaków i robią dobrą robotę dla tych którzy potrzebują porady w tym także Ty Zbyszku.
Jeszcze nawet Tobie się oberwało że kotłami handlujesz po cichu.

lestek27
10-10-2013, 21:59
A nie zatka cię jak taki du...k jeden z drugim posądza cię że za to że piszesz maż płacone? Trzeba być ograniczonym aby tego nie zrozumieć jak się mu pisze a on na różnych forach rozsiewa swoje kłamstwa. Krew człowieka zalewa i czasami ma wszystkiego dość bo taki buldog (pomyliłem chyba nick) nawet nie zaprzeczył jak odwzajemniłem się tym samym czyli on jednak coś z tego ma. Tu mnie zna większość i mogą coś na ten temat napisać czy to robię za pieniądze.

Ja bym się nie przejmował.
Prości ludzie:)

zbigmaz01
10-10-2013, 21:59
Mi odpowiedź karoki pasuje - modyfikacja korony zmniejsza moc palinka poprzez miejszą dostawę tlenu zawartego w powietrzu.

Jeśli mogę prosić kol zbigmaz01 i gmaj22 o wykonanie zdjęcia korony będziemy mieli wszyscy widoczną różnice.

Kwestia sprawności dalej pozostaje otwarta poczekamy na oficjalne badania lub wykonamy je samiA nie pisałem wcześniej o tym wcześniej że zmiany w wymienniku i koronie mogą skutkować mniejszą mocą?
A co do zdjęcia to chciałbyś abym wygasił w kotle w którym pali się od 14 XII 2011r z małą przerwą 1godz. na zmianę korony i zrobił zdjęcia?
Moja korona na pewno różni się od obecnych a to z tej przyczyny że ona jest chyba z lutego lub marca 2012 (musiał bym sprawdzić) a do tej pory było wiele zmian i testów.

karoka65
10-10-2013, 22:03
Mi odpowiedź karoki pasuje - modyfikacja korony zmniejsza moc palinka poprzez miejszą dostawę tlenu zawartego w powietrzu.

Jeśli mogę prosić kol zbigmaz01 i gmaj22 o wykonanie zdjęcia korony będziemy mieli wszyscy widoczną różnice.

Kwestia sprawności dalej pozostaje otwarta poczekamy na oficjalne badania lub wykonamy je sami
Chcesz podać na talerzu komuś to co ktoś inny zrobił ? żeby sobie opatemtował i trzepał kaskę ?
Widzisz napisałem ale ty dalej pytasz.
Zmniejszenie powietrza ale utrzymania ciśnienia.
Ja ci takiej fotki nie wstawię i prosiłem innych żeby tego nie robili.
Niech się każdy uczy sam.

gmaj22
10-10-2013, 22:03
@kalio: "Jeśli mogę prosić kol zbigmaz01 i gmaj22 o wykonanie zdjęcia korony będziemy mieli wszyscy widoczną różnice".

Nie widze problemu, jednak zdjecie moge zrobic nie wczesniej niz w przyszla sobote... Niemniej dziekuje za zaufanie:)
Dodam tylko, ze kociol zostal zakupiony na poczatku lipca, wiec nie mam pojecia, od tego czasu zostaly wprowadzone jakies modyfikacje konstrukcyjne palnika czy tez samego kotla.

zbigmaz01
10-10-2013, 22:06
Zbyszek bezinteresownie już tylko na forum bo musieli by mi telefon zamiast mózgu zamontować.
Klient zawsze ma wsparcie ale ci co dzwonią czy piszą kilka razy a później kupują gdzieś bo było 100pln taniej niech dzwonią tam gdzie kupili, ja mam dość ludzi o których muszę dbać.
Skoro ktoś wziął pieniądze niech się też poczuwa do jakiegos obowiązku.
Po prostu już brak czasu.
Przepraszam.
Napisałem już chyba stronę wcześniej że jest dużo kumatych chłopaków i robią dobrą robotę dla tych którzy potrzebują porady w tym także Ty Zbyszku.
Jeszcze nawet Tobie się oberwało że kotłami handlujesz po cichu.Do mnie też ludzie piszą i dzwonią, staram się odpowiadać zgodnie z tym co się nauczyłem czyli sprawdziłem u siebie lub wyczytałem że inni sprawdzili i są zadowoleni. Zawsze pisałem i mówiłem do tych co dzwonili że mogą dzwonić lub pisać jak mają pytania, jeżeli nie będę wiedział to na pewno to powiem lub spróbuję wyjaśnić aby odpowiedzieć. Nie zawsze też jestem dostępny bo pracuję w takim dołku że zasięg jest tam symboliczny ale oddzwaniam.

Mnie się nie oberwało tylko człowiek się wkurza jak takie coś ograniczone nie może zrozumieć co się do niego pisze.

zbigmaz01
10-10-2013, 22:07
Potem będziesz sądem straszył :DJeżeli mnie oczerniasz na forum i piszesz kłamstwa na mój temat to mogę to zrobić, jest na to paragraf.

gmaj22
10-10-2013, 22:08
@karoka65:"Klient zawsze ma wsparcie ale ci co dzwonią czy piszą kilka razy a później kupują gdzieś bo było 100pln taniej niech dzwonią tam gdzie kupili, ja mam dość ludzi o których muszę dbać."

Ja moglem miec i nawet 500 taniej, ale nie wszystko da sie przeliczyc na pieniadze...;) Wiedza i pelna dyspozycyjnosc sa bezcenne...

karoka65
10-10-2013, 22:09
Co do suchej półki zróbcie sobie test : Pociągnijcie półkę do siebie - temp spalin pójdzie w górę , wsuńcie półkę na max do tyłu - temp spalin pójdzie w dół

Po to tam ona właśnie jest wstawiona.
Kolega Andrzej napisał chyba wczoraj po co ona tam może być i jakie może spełniać zadanie wyszczególniając kilka opcji.

Novy!
10-10-2013, 22:17
Wiesław , właśnie o to chodzi że działa :)

Jakby nie działała to by nie miało znaczenia w jakiej "pozycji" się znajduje.

Wiesław,producenta zaleca pozycję półki...no właśnie,jaką?W zależności od potrzeb?

karoka65
10-10-2013, 22:20
Wiesław,producenta zaleca pozycję półki...no właśnie,jaką?W zależności od potrzeb?
Ma być założona jak fabrycznie, bez kombinowania :)

lestek27
10-10-2013, 22:21
@karoka65:"Klient zawsze ma wsparcie ale ci co dzwonią czy piszą kilka razy a później kupują gdzieś bo było 100pln taniej niech dzwonią tam gdzie kupili, ja mam dość ludzi o których muszę dbać."

Ja moglem miec i nawet 500 taniej, ale nie wszystko da sie przeliczyc na pieniadze...;) Wiedza i pelna dyspozycyjnosc sa bezcenne...

A ja nawet nie bardzo szukałem widząc jaką pomoc można tu otrzymać od kolegów.
Byłem już wcześniej w jednym sklepie i facet za ladą nie wiedział nawet co sprzedaje a za kocioł który można kupić za 6500 krzyknał 9500 zł.
Tu nie zostałem jak na razie bez pomocy i myslę że tak pozostanie dopuki się więcej nie nauczę.

kalio
10-10-2013, 22:21
Chcesz podać na talerzu komuś to co ktoś inny zrobił ? żeby sobie opatemtował i trzepał kaskę ?
Widzisz napisałem ale ty dalej pytasz.
Zmniejszenie powietrza ale utrzymania ciśnienia.
Ja ci takiej fotki nie wstawię i prosiłem innych żeby tego nie robili.
Niech się każdy uczy sam.


Myślę że wiesz o tym że zdjęcie samej korony jest za małe aby to opatentować palnik.
I wydaje się że nie ma się czego wstydzić - a może mi się wydaje

karoka65
10-10-2013, 22:23
Myślę że wiesz o tym że zdjęcie samej korony jest za małe aby to opatentować palnik.
I wydaje się że nie ma się czego wstydzić - a może mi się wydaje
O to właśnie chodzi że palnik jest fabryczny ale korona już nie i dużo widać.

kalio
10-10-2013, 22:24
A nie pisałem wcześniej o tym wcześniej że zmiany w wymienniku i koronie mogą skutkować mniejszą mocą?
A co do zdjęcia to chciałbyś abym wygasił w kotle w którym pali się od 14 XII 2011r z małą przerwą 1godz. na zmianę korony i zrobił zdjęcia?
Moja korona na pewno różni się od obecnych a to z tej przyczyny że ona jest chyba z lutego lub marca 2012 (musiał bym sprawdzić) a do tej pory było wiele zmian i testów.

Sprawdzimy ile Ci bufor wytrzyma :D

A tak na poważnie to czyszcisz wymiennik bez wygaszania ????

karoka65
10-10-2013, 22:27
Drogi i oszukany odkrywco Andrzeju ja już nawet od dłuższego czasu informuję każdego dzwoniącego o tym że kotły 11 i 17kW nie mają badań.
Co ludzie na to nie napiszę bo musiałbym w niektórym przypadku cytatów użyć bardzo niecenzuralnych słów.

kalio
10-10-2013, 22:27
...
Pisałem natomiast, a właściwie tylko wspomniałem o kłamstwach i matactwach jakie producent tego kotła, czyli Firma „INSTALCO” zawarła w DTR swojego kotła.

Przypomnę Ci, że w swojej DTR kotła Firma „INSTALCO” zamieściła fałszywą informację o przebadaniu serii kotłów grzewczych Rbr-Ekouniwersal w ICHPW w Zabrzu i uzyskała na te kotły świadectwo badania na znak bezpieczeństwa ekologicznego klasa „A”.
...
.

No i tu kolega ma bezsporną rację przebadane kotły to 25KW dostał B i 23 KW dostał A

kalio
10-10-2013, 22:29
Drogi i oszukany odkrywco Andrzeju ja już nawet od dłuższego czasu informuję każdego dzwoniącego o tym że kotły 11 i 17kW nie mają badań.
Co ludzie na to nie napiszę bo musiałbym w niektórym przypadku cytatów użyć bardzo niecenzuralnych słów.

A tylko producenta można spytać po co umieścił on nieprawdę w DTR

zbigmaz01
10-10-2013, 22:31
Sprawdzimy ile Ci bufor wytrzyma :D

A tak na poważnie to czyszcisz wymiennik bez wygaszania ????Czyszczę gdy przechodzi w podtrzymanie, nawet w zimie jest taka możliwość a czynność ta nie zabiera mi zbytnio dużo czasu.
Co do bufora też się zastanawiam bo już ładnych palę lat jest używany, lekko licząc 3 razy dłużej jak kociołek.

kalio
10-10-2013, 22:34
O to właśnie chodzi że palnik jest fabryczny ale korona już nie i dużo widać.

Widziałęś zdjecia jakiewstawiłem

Tam też jest zmodyfikowany palnik z otworami

karoka65
10-10-2013, 22:40
A tylko producenta można spytać po co umieścił on nieprawdę w DTR
Tak najlepiej zrób.

gmaj22
10-10-2013, 22:41
@karoka65: " Ma być założona jak fabrycznie, bez kombinowania "

Trzebaby dodac, jaka pozycja jest fabryczna, bo w transporcie ma prawo sie przemiescic. Dla mnie jest jasne, ze w tej, przy ktorej temp. spalin jest nizsza. Ale niektorym nieobeznanym z funkcjonowaniem kotla, nalezaloby to wyaraznie zaznaczyc.

karoka65
10-10-2013, 22:41
Ciekawi mnie dlaczego Ty , świadomy tego faktu o takich matactwach, w dalszym ciągu umieszczasz DTR kotła Rbr-Ekouniwersal na swojej Firmowej stronie WWW.
Ja nie jestem władny jak i każdy inny sprzedawca żeby gmerać w DTR kotła.

karoka65
10-10-2013, 22:43
@karoka65: " Ma być założona jak fabrycznie, bez kombinowania "

Trzebaby dodac, jaka pozycja jest fabryczna, bo w transporcie ma prawo sie przemiescic. Dla mnie jest jasne, ze w tej, przy ktorej temp. spalin jest nizsza. Ale niektorym nieobeznanym z funkcjonowaniem kotla, nalezaloby to wyaraznie zaznaczyc.
Może się przesunąć deflektor na boki lub kierownica spalin przewrócić, pólka raczej mało prawdopodobne.

kalio
10-10-2013, 22:48
Ja nie jestem władny jak i każdy inny sprzedawca żeby gmerać w DTR kotła.

Ale wystarczy umieścić informacje że nie ma dla kotłów 11 i 17 certyfikatu i badań, na stronie przy towarze

Ps niedawno rozmawialiśmy o zakupie i słyszałem że wszystkie posiadają certyfikaty !!! jakoś nie mówiłeś że to tylko dla 23KW bo rozmowa dotyczyła 11 i 17

karoka65
10-10-2013, 22:50
Czyli jest możliwe :(
Wsumie to sobie nawet teraz przypominam jak mówiłeś o tej półce.
Paliłeś bez na początku :)
Kurde jednak skleroza, hehe

karoka65
10-10-2013, 22:54
Ale wystarczy umieścić informacje że nie ma dla kotłów 11 i 17 certyfikatu i badań, na stronie przy towarze

Ps niedawno rozmawialiśmy o zakupie i słyszałem że wszystkie posiadają certyfikaty !!! jakoś nie mówiłeś że to tylko dla 23KW bo rozmowa dotyczyła 11 i 17
No nie wiem czy ze mną rozmawiałeś bo nikomu nigdy nie mówiłem że mają te dwa kotły badania, mogłem ci powiedzieć że czekają na badania a to różnica.
Czasem ktoś pyta jak chce skorzystać z programu niskiej emisji spalin i to samo mówię że jest ale dla 23kW

karoka65
10-10-2013, 23:03
To rozumiem.
Ale nie rozumiem dlaczego umieszczasz taką fałszywą dokumentację na swej stronie.

Ponadto, mógłbyś w imieniu forumowiczów spytać producenta kotła o te nieścisłości i następnie zreferować to tutaj na forum.
Przecież jesteś takim naturalnym pośrednikiem pomiędzy producentem a klientem.
Drogi detektywie Andrzeju poza tym wpisem w DTR na który nie mam wpływu ani możliwości żeby go zmienić nie znajdziesz chyba innych nieprawdziwych czy fałszywych informacji,
Jeśli Twoje czujne oko coś jeszcze dojrzało to będę dozgonnie wdzięczny za ich wskazanie.