PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

karoka65
29-10-2014, 22:05
To teraz z czystej ciekawości: Czy w mniejszy kotłach jest wężownica schładzająca czy zawór musi być taki by wymieniać wodę kotłową?
Krzyś niema wężownicy.
Kocioł w układzie zamkniętym ma być zabezpieczony albo wężownicą schładzającą ale to dużo droższe rozwiązanie ja zawór DBV1.

karoka65
29-10-2014, 22:08
To teraz z czystej ciekawości: Czy w mniejszy kotłach jest wężownica schładzająca czy zawór musi być taki by wymieniać wodę kotłową?
Aha, i wężownica do produkcji CWU w większych kotłach nie jest zabezpieczeniem.
To wężownica w płaszczu wodnym kotła która podgrzewa nam CWU zamiast bojlera, tylko tyle.
Rozumiemy się ?
Z tego co mi wiadomo Instalco montowało już te wężownice chyba jakieś 10 do 12 lat temu i jest to opatentowane.

pawko_
29-10-2014, 22:10
Zawór DBV nie jest na tyle drogą zabawką żeby narażać się na wybuch. U siebie mam parę zabezpieczeń nie tylko DBV.

zbigmaz01
29-10-2014, 22:10
Myślałem o tym ale nie mam czasu na zabawę , zresztą znalazłem lepszą zabawkę (soft sterownika ... ) a kocioł sobie pracuje spokojnie w automacie dalej w trybie auto-lato ! :)

Jak masz wyspawany taki dinks to mógłbyś go włożyć na dobę/dwie i opisać jak to w zimie funguje :)Wyginałem z blachy 1,5mm na próbę a jak by zdało egzamin miało być z 2 - 2,5mm. Zrobiłem to z blachy ocynk bo taką miałem i może ten cynk wszedł w reakcję? Nie pospawałem tego tylko poukładałem. Na jednej półce było trzy kawałki bez możliwości pospawania bo inaczej bym nie wyjął. Na drugiej podobnie tylko inne kształty ze względu na ujście spalin do czopucha. Może tej zimy jak mi się przypomni to coś popróbuję.

Andrzej_M_
29-10-2014, 22:12
Może ktoś się jednak wreszcie zdecyduje, szczególnie z Tych zadowolonych użytkowników kotłów RBR i pokarze przekrój kotła z tą tajemniczą półką.

adkwapniewski
29-10-2014, 22:14
Może ktoś się jednak wreszcie zdecyduje, szczególnie z Tych zadowolonych użytkowników kotłów RBR i pokarze przekrój kotła z tą tajemniczą półką.


Ciął nie będę - mogę Ci fotkę strzelić "od przodu" :)

Andrzej_M_
29-10-2014, 22:16
Ciął nie będę - mogę Ci fotkę strzelić "od przodu" :)

Rys.tech. wystarczy całkowicie z DTR czy też Instrukcji

lsd
29-10-2014, 22:16
No chyba amerykę odkryłeś ?

Nie. Amerykę kto inny już udkrył ,ja się niestety spóźniłem :)


Widać następny filozof który wszystko wie i pojawił się pewnie w nowym płaszczyku na forum.

A potrafisz inaczej rozmawiać z ludzmi ?
Czy ja wszystko wiem ? Nie, ale przynajmniej wiem czego nie wiem i z chęcią nauczę się czegoś nowego od kogoś ...widać od Ciebie nie ma szans za głupi jestem:cool:

Maher
29-10-2014, 22:23
Jeżeli chodzi o belki i (montaż rotamerów) to w większości zestawach producentów są ona umieszczone na zasilani anie na powrocie, więc czy może wytłumaczyć dlaczego tak powinny być?
Do czego ma służyć ten zawór zwrotny bo nie bardzo zrozumiałem?
Widzę, że pompę będę musiał jednak zamontować.
Dziękuję Wam za cenne uwagi i proszę o jeszcze jeśli są.
Będzie bardziej wiarygodny pomiar nie zakłócony ciśnieniem pompy, niby dużej różnicy nie robi ale dochodzi do tego prawo zwężki Venturiego.
Odnośnie zaworu zwrotnego to rozrysuj sobie przepływ przez zawór 3D i zobaczysz że wodą nie popłynie do rozdzielacza tylko wróci do pieca tą rurką pionową.

karoka65
29-10-2014, 22:26
Może ktoś się jednak wreszcie zdecyduje, szczególnie z Tych zadowolonych użytkowników kotłów RBR i pokarze przekrój kotła z tą tajemniczą półką.
Nie jest to żadna tajemnica jak znowu chcesz sugerować.
Przeczytaj może ten wątek od początku to zobaczysz ilu jest zadowolonych a ile jest niezadowolonych i kto jest niezadowolony i od kiedy.
ty przyczyniłeś się wraz ze swoim nieodżałowanym mentorem do tego żeby zrobić tu sobie gnojownik.
tego nie dało się czytać to po co ludzie mieli tu zaglądać ? żeby czytać jakiś zazdrosnych producentów, krzykaczy którzy podawali się za użytkowników tyle że kotła na oczy nie widzieli ? jeden nawet wstawił wycinek niby swojego kotła a zdjęcie było wycinkiem zdjęcia pobranym z innego forum żeby się uwiarygodnić.
Zajmij Ty się lepiej swoim Lazarem, jak będziesz chciał kupić RBRa to wal ja w dym, dostaniesz DTRkę i certyfikat w ładnej ramce, specjalnie dla Ciebie po starej znajomości :)

TwojPan
29-10-2014, 22:31
Dwa na półkę , dwa pod - rozstawić , "doklejić" uchwyt i gotowe - 4 na raz wyciągane i wkładane ... pozostaje kwestia czy rzeczywiście coś dadzą - w kg/d

Ale to ciągle "głowkowanie" za Rabarbarowego Goblina :)
Why?

TwojPan
29-10-2014, 22:33
Wyginałem z blachy 1,5mm na próbę a jak by zdało egzamin miało być z 2 - 2,5mm. Zrobiłem to z blachy ocynk bo taką miałem i może ten cynk wszedł w reakcję? Nie pospawałem tego tylko poukładałem. Na jednej półce było trzy kawałki bez możliwości pospawania bo inaczej bym nie wyjął. Na drugiej podobnie tylko inne kształty ze względu na ujście spalin do czopucha. Może tej zimy jak mi się przypomni to coś popróbuję.
Jak się chce wyginać śmiało ciało,to trza się troszkę znać :)

krzy27
29-10-2014, 22:34
Rozumiemy się ?

Rozumiemy się ;)
Jest to zawór wymieniający wodę. Myślałem że jest inaczej. Dzięki za tą informacje.

Andrzej_M_
29-10-2014, 22:36
Nie jest to żadna tajemnica jak znowu chcesz sugerować. ,,,,

To dobrze.
Myślę więc, że niebawem rysunek przekroju kotła z tą tajemniczą półką o której od dłuższego czasu tak zaciekle dyskutujecie zobaczę w tym temacie.

karoka65
29-10-2014, 22:36
A potrafisz inaczej rozmawiać z ludzmi ?
Czy ja wszystko wiem ? Nie, ale przynajmniej wiem czego nie wiem i z chęcią nauczę się czegoś nowego od kogoś ...widać od Ciebie nie ma szans za głupi jestem:cool:
Ja też nie jestem alfą i omegą i jak czegoś nie wiem to też pytam na forum, ostatnio chłopaki pomogli w wyborze serwera ( Adam, Marek, Kniazio) za co podziękowałem bo oni się na tym znają a dla mnie to trochę czarna magia.
Ty zaś pojawiłeś ni z stąd ni zowąd i zaczynasz mnie podszczypywać a ja nie jestem tanią dziwką.
Zrozumiałeś ?
Tak potrafię, z ludźmi, ale z cwianiaczkami czy z tymi którzy mnie nie znają a próbują sobie za dużo pozwalać już nie potrafię.
Ty nie jesteś Tu obcy, ubrałeś tylko nowy płaszczyk.

karoka65
29-10-2014, 22:39
To dobrze.
Myślę więc, że niebawem rysunek przekroju kotła z tą tajemniczą półką o której od dłuższego czasu tak zaciekle dyskutujecie zobaczę w tym temacie.
Jasne, zaraz Ci namaluję :)
Dobrej nocy.

adkwapniewski
29-10-2014, 22:44
Ale to ciągle "głowkowanie" za Rabarbarowego Goblina :)
Why?


Generalnie nie muszę ale mogę i to jest różnica i ten dreszczyk ... bawię sie softem sterownika - już raz go prawie uwaliłem (loading w kółko) - na szczęście panowie z ES nie są złośliwi i po wgraniu czegoś czego ich loader nie trawi można ster przywrócić do używalności :) Teraz jestem bardziej ostrożny :) Więcej analizy mniej wgrywania na pałę ;)

Co do "zawirowywaczy" jestem ciekawy ile kg na dobę wungla mniej zejdzie ... temp spalin pewnie się zmniejszy tylko jakiego rzędu jest to oszczędność jak kocioł pracuje 6h/dobę - 0,5kg ? Więcej ? Mniej ?


@Andrzej_M_ (http://forum.muratordom.pl/member.php?138505-Andrzej_M_)

286803
Tak to mniej-więcej wygląda - mogłem się "dupnąć" o centymetry w posadowieniu półki :)

TwojPan
29-10-2014, 22:49
Generalnie nie muszę ale mogę i to jest różnica i ten dreszczyk ... bawię sie softem sterownika - już raz go prawie uwaliłem (loading w kółko) - na szczęście panowie z ES nie są złośliwi i po wgraniu czegoś czego ich loader nie trawi można ster przywrócić do używalności :) Teraz jestem bardziej ostrożny :) Więcej analizy mniej wgrywania na pałę ;)

Co do "zawirowywaczy" jestem ciekawy ile kg na dobę wungla mniej zejdzie ... temp spalin pewnie się zmniejszy tylko jakiego rzędu jest to oszczędność jak kocioł pracuje 6h/dobę - 0,5kg ? Więcej ? Mniej ?


@Andrzej_M_ (http://forum.muratordom.pl/member.php?138505-Andrzej_M_)

286803
Tak to mniej-więcej wygląda - mogłem się "dupnąć" o centymetry w posadowieniu półki :)

Nie tu,mój drogi.Nie tu.

Andrzej_M_
29-10-2014, 22:51
Jasne, zaraz Ci namaluję ,,,,

Karoka65 by zaspokoić moją ciekawość, mogę po prostu zamówić u Ciebie kocioł Rbr-Ekouniwersal 12kW z płytami ceramicznymi i pełną dokumentacją.

Andrzej_M_
29-10-2014, 23:00
,,,,@Andrzej_M_ (http://forum.muratordom.pl/member.php?138505-Andrzej_M_)

286803
Tak to mniej-więcej wygląda - mogłem się "dupnąć" o centymetry w posadowieniu półki :)

Dzięki.
Jutro sobie poczytam co o tej przegrodzie wydłużającej drogę spalin pisaliście.

ps.
Teraz się zaczynam nieco niepokoić o Twój kocioł.
Czy Ty czasem, nie utracisz gwarancji poprzez upublicznienie szkiców przekroju kotła ?.

TwojPan
29-10-2014, 23:59
Wyginałem z blachy 1,5mm na próbę a jak by zdało egzamin miało być z 2 - 2,5mm. Zrobiłem to z blachy ocynk bo taką miałem i może ten cynk wszedł w reakcję? Nie pospawałem tego tylko poukładałem. Na jednej półce było trzy kawałki bez możliwości pospawania bo inaczej bym nie wyjął. Na drugiej podobnie tylko inne kształty ze względu na ujście spalin do czopucha. Może tej zimy jak mi się przypomni to coś popróbuję.

Zobacz jak wyglądają "wąsacze"z kotłów Zębca.Można w necie wyszukać tego trochę.
Spaliny trzeba "domykać" na pierwszej półce.Inaczej ,nie ma to sensu....

zbigmaz01
30-10-2014, 04:05
Jak się chce wyginać śmiało ciało,to trza się troszkę znać :)


:wave:

zbigmaz01
30-10-2014, 04:12
Zobacz jak wyglądają "wąsacze"z kotłów Zębca.Można w necie wyszukać tego trochę.
Spaliny trzeba "domykać" na pierwszej półce.Inaczej ,nie ma to sensu....Nie wiesz co i jak zrobiłem a już wydajesz wyrok?

Andrzej_M_
30-10-2014, 07:54
Karoka65, Minertu jak z tymi "papierami" jest u Was wszystko w porządku (oczywiście o kocioł mi się rozchodzi), to zapraszam.

Program Ograniczenia Niskiej Emisji

Nabór Wykonawców PONE Pilchowice Etap III
Wpisany przez Michał Czeluśniak
wtorek, 28 października 2014 13:06

Urząd Gminy w Pilchowicach wraz z Operatorem Programu Ograniczenia Niskiej Emisji informuje, iż ogłoszony został nabór firm chętnych wziąć udział w III etapie Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Pilchowice. Oferta winna być kompletna zgodnie z załącznikiem nr 2 do Regulaminu Modernizacji źródeł ciepła budynków indywidualnych realizowanych w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Pilchowice”. Oferty należy składać w zamkniętej kopercie z dopiskiem "Oferta PONE Pilchowice Etap III" w budynku Urzędu Gminy Pilchowice przy ulicy Damrota 6. Termin składania ofert bez ograniczeń.

minertu
30-10-2014, 08:33
Dzięki.
Jutro sobie poczytam co o tej przegrodzie wydłużającej drogę spalin pisaliście.

ps.
Teraz się zaczynam nieco niepokoić o Twój kocioł.
Czy Ty czasem, nie utracisz gwarancji poprzez upublicznienie szkiców przekroju kotła ?.
A dlaczego miałby ją stracić?

No i co wg Ciebie ta niebieska krecha na schemacie robi ze spalinami?

minertu
30-10-2014, 08:40
Karoka65, Minertu jak z tymi "papierami" jest u Was wszystko w porządku (oczywiście o kocioł mi się rozchodzi), to zapraszam.

Program Ograniczenia Niskiej Emisji

Nabór Wykonawców PONE Pilchowice Etap III
Wpisany przez Michał Czeluśniak
wtorek, 28 października 2014 13:06

Urząd Gminy w Pilchowicach wraz z Operatorem Programu Ograniczenia Niskiej Emisji informuje, iż ogłoszony został nabór firm chętnych wziąć udział w III etapie Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Pilchowice. Oferta winna być kompletna zgodnie z załącznikiem nr 2 do Regulaminu Modernizacji źródeł ciepła budynków indywidualnych realizowanych w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Pilchowice”. Oferty należy składać w zamkniętej kopercie z dopiskiem "Oferta PONE Pilchowice Etap III" w budynku Urzędu Gminy Pilchowice przy ulicy Damrota 6. Termin składania ofert bez ograniczeń.


A wiesz,że o tym myślałem! Dostałem pisemko z tej Gminy o udziale w programie. Widzisz problem jest taki,że nie zatrudniam swoich instalatorów ( jedynie mój brat wykonuje dla mnie instalacje) , roboty jest po pachy.
Znalezienie dobrego instalatora graniczy z cudem a jak ktoś jest dobry to na swoją kieszeń sam zarabia.Nie ukrywam,że coraz więcej jest zainteresowanych RBR-em , poczta pantoflowa działa dobrze.Kocioł ma dobre opinie wśród użytkujących a to jest lepsze od reklamy wielkości bramki piłkarskiej :)

karoka65
30-10-2014, 16:25
Znalezienie dobrego instalatora graniczy z cudem a jak ktoś jest dobry to na swoją kieszeń sam zarabia.Nie ukrywam,że coraz więcej jest zainteresowanych RBR-em , poczta pantoflowa działa dobrze.Kocioł ma dobre opinie wśród użytkujących a to jest lepsze od reklamy wielkości bramki piłkarskiej :)
Dokładnie to samo :)
Po co się tułać po świecie jak w koło domu nie można się obrobić.
A co do niektórych złośliwych wpisów że się tu coś non-stop wychwala a co trudno zauważyć w moich czy minertu wpisach.
Opinie o produkcie wystawia jego użytkownik a nie jakiś zakompleksiony i zawistny człowieczek przed komputerem który chce się chyba dowartościować wykrzykując jedno i to samo w koło.
Widać chyba nie jest tak źle jak ludzie przysyłają po kotły swoich przyjaciół, rodzinę czy znajomych.
Poczta pantoflowa jak to grzesiek nazwał jest najlepszą formą reklamy jak i dla produktu tak i dla sprzedawcy, żadne pieniądze wydane na jakieś reklamy czy profile nie przynoszą takiego skutku.
Fora to garstka ludzi a Wam się wydaje że wszystko się fora rozbija.
Póki nie miałem styczności z użytkownikami na żywo to też byłem w takim błędzie :)
A co do papierów to chyba są ok skoro ludzie którzy mogą skorzystać z dopłat jakoś nie mają z tym problemu.
Ja nie jestem do papierów, ja jestem tylko sprzedawcą tak jak każdy inny w markecie, hurtowni czy sklepie hydraulicznym może to w końcu do niektórych dotrze.
Wszyscy wiedzą jak bywa ze sprzedawcami, sam tez jestem klientem i do niektórych sklepów wchodzi się tylko raz a do drugich chętnie się wraca.

karoka65
30-10-2014, 16:31
Urząd Gminy w Pilchowicach wraz z Operatorem Programu Ograniczenia Niskiej Emisji informuje, iż ogłoszony został nabór firm chętnych wziąć udział w III etapie Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Pilchowice. Oferta winna być kompletna zgodnie z załącznikiem nr 2 do Regulaminu Modernizacji źródeł ciepła budynków indywidualnych realizowanych w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Pilchowice”. Oferty należy składać w zamkniętej kopercie z dopiskiem "Oferta PONE Pilchowice Etap III" w budynku Urzędu Gminy Pilchowice przy ulicy Damrota 6. Termin składania ofert bez ograniczeń.

[/I]

Po co wchodzić w drogę komuś z kim się niedawno wódkę piło :)
Andrzeju spotkanie i prezentacja była już tam dość dano temu, jeszcze chyba z wiosny :)
także nie zaskoczyłeś :)

mchomen
30-10-2014, 18:04
Pan karoka65 napisał:
Widać chyba nie jest tak źle jak ludzie przysyłają po kotły swoich przyjaciół, rodzinę czy znajomych.
Poczta pantoflowa jak to grzesiek nazwał jest najlepszą formą reklamy jak i dla produktu tak i dla sprzedawcy, żadne pieniądze wydane na jakieś reklamy czy profile nie przynoszą takiego skutku.

Tu masz racje.W mojej naprawde niewielkiej gminie,w zeszłym roku zaczeło sie od Tadzika,a dziś jest już chyba 8 sztuk.

Andrzej_M_
30-10-2014, 18:43
A dlaczego miałby ją stracić? ,,,,

Tacy poważni jesteście.
Widzę, że odrobina żartu w tym temacie jest traktowana jak poważne wykroczenie.



,,,, No i co wg Ciebie ta niebieska krecha na schemacie robi ze spalinami?

Ukierunkowanie strugi spalin w wewnętrznej przestrzeni kotła.

Skutkuje to wydłużeniem drogi strugi spalin w kanale spalinowym i tym samym wzrost prędkości strugi spalin w tymże kanale.

Wzrost prędkości strugi spalin powoduje zmniejszenie warstwy przyściennej spalin z jednoczesnym wzrostem chaotycznego (burzliwego) przepływu spalin w rdzeniu kanału spalinowego.

Zmniejszenie martwej warstwy przyściennej spalin i burzliwy przepływ w środku strugi spalin, skutkuje zwiększeniem wnikania ciepła z cząsteczek spalin do ścianki wymiennika, a tym samym do wody.

karoka65
30-10-2014, 18:47
Pan karoka65 napisał:
Widać chyba nie jest tak źle jak ludzie przysyłają po kotły swoich przyjaciół, rodzinę czy znajomych.
Poczta pantoflowa jak to grzesiek nazwał jest najlepszą formą reklamy jak i dla produktu tak i dla sprzedawcy, żadne pieniądze wydane na jakieś reklamy czy profile nie przynoszą takiego skutku.

Tu masz racje.W mojej naprawde niewielkiej gminie,w zeszłym roku zaczeło sie od Tadzika,a dziś jest już chyba 8 sztuk.
Nie wiem czy wiesz ale dzisiaj następny już pyka w Mieszkowicach :)

karoka65
30-10-2014, 18:53
Teraz się zaczynam nieco niepokoić o Twój kocioł.
Czy Ty czasem, nie utracisz gwarancji poprzez upublicznienie szkiców przekroju kotła ?.
Wiesz , może i żart ale od Ciebie nie wiem czego się spodziewać bo może być to może miły uśmiech ale i może to być siekiera w plecach :) a ktoś przejęty rolą może to różnie odebrać, tyle że Adam do tych przejętych raczej nie należy :)

minertu
30-10-2014, 18:54
No to daje coś ta sucha półka czy nie daje?
Wg innych znawców nic nie daje a wg Ciebie?
Czy gdyby tam była półka wodna było by inaczej?

Andrzej_M_
30-10-2014, 19:03
No to daje coś ta sucha półka czy nie daje?
Wg innych znawców nic nie daje a wg Ciebie? ,,,,

Opisałem, to w moim ostatnim poście, chyba w miarę wyraźnie i zrozumiale. (takie techniczne słownictwo Zawijanów )


,,, ,Czy gdyby tam była półka wodna było by inaczej?

TAK

minertu
30-10-2014, 19:19
TAK czyli jak?

Andrzej_M_
30-10-2014, 19:23
,,, ,Czy gdyby tam była półka wodna było by inaczej?


TAK czyli jak?

Była by większa powierzchnia wymiany ciepła.


ps.
Poprawię się, spora gafa.
Była by większa powierzchnia przenikania (wnikania) ciepła.

mchomen
30-10-2014, 19:58
Nie wiem czy wiesz ale dzisiaj następny już pyka w Mieszkowicach :)

No właśnie jak wcześniej pisałem taka mała gmina,że wiem:yes:

miuzziker
30-10-2014, 20:19
286922286923

Proszę mi powiedzieć, który montaż jest prawidłowy lub czy na drugim zdjęciu (czyli u mnie w kotłowni) konieczne jest zamontowanie za pompą w kotłowni zaworu zwrotnego lub czy w ogól e trzeba przerobić układ na taki jaki jest na pierwszym zdjęciu?

krzy27
30-10-2014, 20:31
Proszę mi powiedzieć, który montaż jest prawidłowy lub czy na drugim zdjęciu (czyli u mnie w kotłowni) konieczne jest zamontowanie za pompą w kotłowni zaworu zwrotnego lub czy w ogól e trzeba przerobić układ na taki jaki jest na pierwszym zdjęciu?

Pierwsze zdjęcie jest przesadnie nakombinowane moim zdaniem. Zawór różnicowy 1" często puszcza później niż przebije woda przez pompkę. Ma sens jedynie w instalacjach 2". Tu dodatkowo jest za zaworem 3D. Jakim będzie zabezpieczeniem?

minertu
30-10-2014, 20:50
Była by większa powierzchnia wymiany ciepła.


ps.
Poprawię się, spora gafa.
Była by większa powierzchnia przenikania (wnikania) ciepła.Czy dzięki tej półce wodnej (obecnie suchej) nie wzrosła by moc kotła?

Maher
30-10-2014, 20:56
286922286923

Proszę mi powiedzieć, który montaż jest prawidłowy lub czy na drugim zdjęciu (czyli u mnie w kotłowni) konieczne jest zamontowanie za pompą w kotłowni zaworu zwrotnego lub czy w ogól e trzeba przerobić układ na taki jaki jest na pierwszym zdjęciu?

Tak jak pisałem, zawory zwrotne są po to aby wymusić odpowiedni kierunek przepływu wody i nie dopuścić do sytuacji np. w której jedna pompa podbiera zimną wodę drugiej pompie zamiast pociągnąć ciepłą z kotła lub gdy jest np. 3D popchnie ciepłą wodę przez ten zawór z powrotem do kotła zamiast puścić ją na rozdzielacze.

Może podłącze ci schemat mojej instalacji (w czasie instalacji trochę zmieniłem), ale możesz zobaczyć jak powinna wyglądać gałąź instalacji do rozdzielacza.

Maher
30-10-2014, 21:06
Czy dzięki tej półce wodnej (obecnie suchej) nie wzrosła by moc kotła?

Wiadomo przecież że wzrośnie (nie tak dawno przecież nie podawano moc kotła w KW tylko w metrach wymiennika), i właśnie w tym całe te zamieszanie z RBR-12 jest to po prostu RBR-17 bez jednej półki wodnej (palnik i cała reszta pozostała bez zmian), tylko jakim cudem taki przerobiony RBR ma taką samą sprawność.

miuzziker
30-10-2014, 21:11
Rozumiem już, że muszę dołożyć zawór zwrotny na zaworze 3D, ale czy na zdjęciu nr 2 muszę dołożyć zawór 3D, czy może zostać tak jak jest?

krzy27
30-10-2014, 21:11
(palnik i cała reszta pozostała bez zmian), tylko jakim cudem taki przerobiony RBR ma taką samą sprawność.

A czy można modulować moc na palniku?

krzy27
30-10-2014, 21:14
Rozumiem już, że muszę dołożyć zawór zwrotny na zaworze 3D, ale czy na zdjęciu nr 2 muszę dołożyć zawór 3D, czy może zostać tak jak jest?

Wydaje mi się że nie musisz tylko powiedz co zasila jeszcze ta pompka po trójniku na górze.

best-boyz
30-10-2014, 21:14
Wiadomo przecież że wzrośnie (nie tak dawno przecież nie podawano moc kotła w KW tylko w metrach wymiennika), i właśnie w tym całe te zamieszanie z RBR-12 jest to po prostu RBR-17 bez jednej półki wodnej (palnik i cała reszta pozostała bez zmian), tylko jakim cudem taki przerobiony RBR ma taką samą sprawność.

To są właśnie CUDA w wykonaniu instalko. Nic dodać, nic ująć. :)

minertu
30-10-2014, 21:17
Wiadomo przecież że wzrośnie (nie tak dawno przecież nie podawano moc kotła w KW tylko w metrach wymiennika), i właśnie w tym całe te zamieszanie z RBR-12 jest to po prostu RBR-17 bez jednej półki wodnej (palnik i cała reszta pozostała bez zmian), tylko jakim cudem taki przerobiony RBR ma taką samą sprawność.
Czyli wg Twoich obliczeń 1000 mm to to samo co 1130 mm wysokości kotła, 1080 mm to to samo co 1180 mm szerokości zestawu ?

karoka65
30-10-2014, 21:18
Wiadomo przecież że wzrośnie (nie tak dawno przecież nie podawano moc kotła w KW tylko w metrach wymiennika), i właśnie w tym całe te zamieszanie z RBR-12 jest to po prostu RBR-17 bez jednej półki wodnej (palnik i cała reszta pozostała bez zmian), tylko jakim cudem taki przerobiony RBR ma taką samą sprawność.
Maher przecież zawsze możesz zaspokoić swoją ciekawość, kup sobie drugi, wyślij do zawijana, Łodzi czy Brna czy gdzie tam chcesz i niech Ci zrobią następne badania.
Będziesz wiedział na pewno jak to jest i może w końcu skończysz pitolić trzy po trzy to samo co stronę.
Co ja piszę, kilka razy na jednej stronie :)

karoka65
30-10-2014, 21:19
To są właśnie CUDA w wykonaniu instalko. Nic dodać, nic ująć. :)
A może powiedz jakie cuda Ty w swoich robisz ?

Maher
30-10-2014, 21:22
Rozumiem już, że muszę dołożyć zawór zwrotny na zaworze 3D, ale czy na zdjęciu nr 2 muszę dołożyć zawór 3D, czy może zostać tak jak jest?

Rozrysuj cała instalacje i ze schematu ci wyjdzie gdzie ZZ jest potrzebny, a gdzie nie. Ja u ciebie bym najpierw dołożył ZZ pod 3D, zdławił górne kaloryfery i puścił bym to na jednej pompce i zobaczył czy uzyskasz jakieś przepływy na rotametrach, może to wystarczy aby dół wystartował.

Maher
30-10-2014, 21:27
Czyli wg Twoich obliczeń 1000 mm to to samo co 1130 mm wysokości kotła, 1080 mm to to samo co 1180 mm szerokości zestawu ?

To przelicz ile jest to procentowo i jaki to ma wpływ na wielkość wymiennika w stosunku do braku półki wodnej.

Maher
30-10-2014, 21:35
A czy można modulować moc na palniku?

Można i to jeszcze jakoś ratuje sytuacje, tylko przy modulacji spada sprawność, ale to i tak lepsze niż praca z mocą nominalną ze stratą kominową.

Maher
30-10-2014, 21:39
Maher przecież zawsze możesz zaspokoić swoją ciekawość, kup sobie drugi, wyślij do zawijana, Łodzi czy Brna czy gdzie tam chcesz i niech Ci zrobią następne badania.
Będziesz wiedział na pewno jak to jest i może w końcu skończysz pitolić trzy po trzy to samo co stronę.
Co ja piszę, kilka razy na jednej stronie :)

Przeczytałem przed kupnem na oficjalnej stronie producenta że badania posiada i dostanę je jak go zakupie, a tu taki przekręt wykręcili i nadal trwa ta szopka - przed kupnem dowiadujesz się że dostaniesz badania, a po zakupie że nie i będą tylko dla nowych klientów.

minertu
30-10-2014, 21:40
To przelicz ile jest to procentowo i jaki to ma wpływ na wielkość wymiennika w stosunku do braku półki wodnej.
Ja tego nie potrzebuję przeliczać.Tobie się coś wydaje to sobie policz.Skoro kiedyś obliczano moc kotła z powierzchni wymiany to czy teraz jest inaczej? Skoro nie ma półki wodnej i kocioł jest gabarytowo mniejszy to czy powierzchnia wymiany została taka sama czy zmalała,czy kocioł ma tyle samo kW czy mniej? Chcesz mieć mniej kW z większą powierzchnią wymiany? Żartujesz?

minertu
30-10-2014, 21:46
Przeczytałem przed kupnem na oficjalnej stronie producenta że badania posiada i dostanę je jak go zakupie, a tu taki przekręt wykręcili i nadal trwa ta szopka - przed kupnem dowiadujesz się że dostaniesz badania, a po zakupie że nie i będą tylko dla nowych klientów.
I napisz to sobie w stopce bo zaśmiecasz wątek i wracasz do tego non stop.Czy Twój sprzedawca cię poinformował o tym?
U mnie jakoś wszyscy co zakupili kotły od 12 do 100 kW jak chcieli to świadectwa dostali więc szopkę to tylko TY odstawiasz.

krzy27
30-10-2014, 21:51
Można i to jeszcze jakoś ratuje sytuacje, tylko przy modulacji spada sprawność, ale to i tak lepsze niż praca z mocą nominalną ze stratą kominową.

Nie rozumiem Twojego toku myślenia. Dlaczego spada sprawność?
Powiedzmy niech będą największe mrozy tak że domek potrzebuje tych 12kW jak ten kocioł. Dodam ekstremalnie że mam palnik większy powiedzmy 25kW i ustawiam podawanie zgodnie z mocą 12kW czyli dla paliwa typu pieklorz/wesoła 1,86kg/h zakłądając 80% sprawność. Dobieram do tego odpowiednio nadmuch i wyjaśnij mi ile stracę wymieniając moje przewymiarowane Ogniwo Eko 24kW na RBR'a 12kW? Bo akurat takie zapotrzebowanie domku mi wychodzi.

Maher
30-10-2014, 21:53
Ja tego nie potrzebuję przeliczać.Tobie się coś wydaje to sobie policz.Skoro kiedyś obliczano moc kotła z powierzchni wymiany to czy teraz jest inaczej? Skoro nie ma półki wodnej i kocioł jest gabarytowo mniejszy to czy powierzchnia wymiany została taka sama czy zmalała,czy kocioł ma tyle samo kW czy mniej? Chcesz mieć mniej kW z większą powierzchnią wymiany? Żartujesz?

Tylko w tym cały szkopuł że pojemność zmieniła się na papierze, a ciepła z suchej półki odebrać się nie da i przy palniku 15-25KW pracującego z mocą nominalną duża część trafia do komina.

minertu
30-10-2014, 21:54
Yyyy chyba 1,86kg/1h

karoka65
30-10-2014, 21:54
Przeczytałem przed kupnem na oficjalnej stronie producenta że badania posiada i dostanę je jak go zakupie, a tu taki przekręt wykręcili i nadal trwa ta szopka - przed kupnem dowiadujesz się że dostaniesz badania, a po zakupie że nie i będą tylko dla nowych klientów.
To pisz do producenta a nie truj dupy co wieczór.
Ja czy minertu jesteśmy tylko sprzedawcami, potrafisz to zrozumieć ?
Bo widzę że masz coś z tym problem od dawna.
Założę się że nie zapytałeś nawet o te badania, dopiero Ci odwaliło jak na forum owego czasu wyczytałeś, pewnie nawet nie wiedziałeś że coś takiego się bada a teraz najmądrzejszego rżniesz, nawet chcesz innych uczyć jak kotły projektować, jak posiedzisz jeszcze trochę na forum to Zawijana zaczniesz pouczać jak się kotły bada bo ciulowo to robił :)

minertu
30-10-2014, 21:57
Tylko w tym cały szkopuł że pojemność zmieniła się na papierze, a ciepła z suchej półki odebrać się nie da i przy palniku 15-25KW pracującego z mocą nominalną duża część trafia do komina.
Co za nowość?
To ja chyba inaczej widzę na prawe a inaczej na lewe oko.Obie moce stoją obok siebie i jeden jest mniejszy a drugi większy.Nie wspomnę o pojemności wodnej.
Jutro lecę do okulisty bo coś ze mną jest nie tak!!!

karoka65
30-10-2014, 21:57
Tylko w tym cały szkopuł że pojemność zmieniła się na papierze, a ciepła z suchej półki odebrać się nie da i przy palniku 15-25KW pracującego z mocą nominalną duża część trafia do komina.
Pytałem Cię już tyle razy: ile tego ciepła ucieka wg. Twoich wizji ?
Jak to jest duża a jak mała ilość tego ciepła ?
Konkretnie a nie pierdziel tego samego bo robi się to nudne.

Maher
30-10-2014, 21:59
I napisz to sobie w stopce bo zaśmiecasz wątek i wracasz do tego non stop.Czy Twój sprzedawca cię poinformował o tym?
U mnie jakoś wszyscy co zakupili kotły od 12 do 100 kW jak chcieli to świadectwa dostali więc szopkę to tylko TY odstawiasz.

Ja kupiłem RBR-11KW, może wyjaśnij co się stało z klientami którzy kupili RBR-11KW, za rok będzie RBR-13 i też napiszesz że wszyscy co kupili RBR 13-100 świadectwa dostali.
PS. Nie znam nikogo kto takie świadectwo dostał i to jakoś udowodnił.

Maher
30-10-2014, 22:01
Pytałem Cię już tyle razy: ile tego ciepła ucieka wg. Twoich wizji ?
Jak to jest duża a jak mała ilość tego ciepła ?
Konkretnie a nie pierdziel tego samego bo robi się to nudne.

Masz już skreroze, co kilka dni o to pytasz i ci odpowiadam i podaje procentowe straty.

krzy27
30-10-2014, 22:03
Yyyy chyba 1,86kg/1h

Tak, Już poprawiłem. Dzięki.

minertu
30-10-2014, 22:06
Ja kupiłem RBR-11KW, może wyjaśnij co się stało z klientami którzy kupili RBR-11KW, za rok będzie RBR-13 i też napiszesz że wszyscy co kupili RBR 13-100 świadectwa dostali.
PS. Nie znam nikogo kto takie świadectwo dostał i to jakoś udowodnił.
Nudny się stajesz.Jak zaje..ł Twój sprzedawca to nie nasza wina.Moi klienci którzy kupili przed badaniami kotły 11 i 17 kW byli informowani osobiście prze zemnie ,że nie posiadają certyfikatu.Kupiłeś gdzie kupiłeś,zaoszczędziłeś parę złotych a sprzedawca cię w Ciu.a zrobił bo kasę skasował i miał cię w głębokich czterech literach. Teraz tu łzy wylewasz!!!
Kupił byś go wiedząc,że nie ma badań?

minertu
30-10-2014, 22:09
Masz już skreroze, co kilka dni o to pytasz i ci odpowiadam i podaje procentowe straty.
A jak do tego dochodzisz?Skąd wiesz jakie to straty? Przecież nie masz dwóch RBR-rów!!!

karoka65
30-10-2014, 22:11
Ja kupiłem RBR-11KW, może wyjaśnij co się stało z klientami którzy kupili RBR-11KW, za rok będzie RBR-13 i też napiszesz że wszyscy co kupili RBR 13-100 świadectwa dostali.
PS. Nie znam nikogo kto takie świadectwo dostał i to jakoś udowodnił.
Ja też kupiłem RBR11 i co jakbym kupił 12 to byłbym szczęśliwszy ?
Oni po prostu palą i nie trują dupy co dnia tak jak Ty, jak coś potrzebują dopytać to piszą na gg czy dzwonią bo mają gdzie :)
Ja często nawet tu nie piszę a jak widzę że ktoś o coś pyta to na PW odpiszę albo zadzwonię o dopowiem bo znowu zaraz sraczki dostaniesz że RBRa wychwalam.
Zapewniam Cię że na tym forum nawet z tych chłopaków co tu piszą do dziś kilku badania widziało a każdy kto je potrzebuje dostaje wydrukowane w kolorze z fakturą.
Już Ci napisałem że nawet się nie przyznają bo byś im skrzynki zasypał wiadomościami.

karoka65
30-10-2014, 22:12
A jak do tego dochodzisz?Skąd wiesz jakie to straty? Przecież nie masz dwóch RBR-rów!!!
Ale jemu się wydaje :)
To tak musi być, hehe

Maher
30-10-2014, 22:13
Kupił byś go wiedząc,że nie ma badań?

Jakbym wiedział że nie ma badań, na pewno bym go nie kupił i nawet o badania/certyfikat nie spytałem sprzedawcy, bo na oficjalnej stronie Instalco było napisane że badania posiada.

Maher
30-10-2014, 22:14
Ale jemu się wydaje :)
To tak musi być, hehe

Jak to ładnie wygląda, sprzedawca RBR-a odpowiada sprzedawcy RBR-a i na wzajem pieją z zachwytu.

karoka65
30-10-2014, 22:15
Kupił byś go wiedząc,że nie ma badań?
Pewnie żeby kupił, wtedy pewnie nawet nie wiedział co to badania.
Nie pamiętasz jak marudził chyba z 1,5 roku przed zakupem że silniki buczą i co tam jeszcze a i tak kupił :)
Magia RBRa otumaniła Mahera, hehe
Dobrej nocki.

minertu
30-10-2014, 22:18
Jakbym wiedział że nie ma badań, na pewno bym go nie kupił i nawet o badania/certyfikat nie spytałem sprzedawcy, bo na oficjalnej stronie Instalco było napisane że badania posiada.
To płacz sprzedawcy,który kasę zwinął i ma Cię gdzieś.

bobasxx
30-10-2014, 22:20
Jak to ładnie wygląda, sprzedawca RBR-a odpowiada sprzedawcy RBR-a i na wzajem pieją z zachwytu.

No to może użytkownik, zapyta użytkownika, badaleś to jakoś, ciepłomierz posiadasz. Opierasz się tylko na liczniku czasu podawania, którego nikt nie widział bo stera nie udostępniasz.

karoka65
30-10-2014, 22:21
Jak to ładnie wygląda, sprzedawca RBR-a odpowiada sprzedawcy RBR-a i na wzajem pieją z zachwytu.
A gdzie ja tu pieję z zachwytu, ubolewam tylko nad Twoją głupotą a i ręka mi nie zadrży napisać naiwnością, wiedząc wszystko tyle czasu a i tak kupić takiego gniota, ech :)
Patrz jak po nim jadę, jak po burej suce a Ty twierdzisz że pieję.
Ładuj Maher akumulatory na jutro :)
Może Ci się dzisiaj przyśni jakaś jednostka do tego dużo i mało bo jakoś mnie to dużo i mało nie przekonuje.
Dla Ciebie dużo, dla mnie minimum i jak to rozstrzygnąć ?

Maher
30-10-2014, 22:22
A jak do tego dochodzisz?Skąd wiesz jakie to straty? Przecież nie masz dwóch RBR-rów!!!

Wystarczy że w jeden dzień grzeje z większą mocą krócej, drugi mniejszą przez dłuższy czas przy podobnym odbiorze ciepła i tak na zmianę kilkukrotnie.

minertu
30-10-2014, 22:23
Jak to ładnie wygląda, sprzedawca RBR-a odpowiada sprzedawcy RBR-a i na wzajem pieją z zachwytu.
Dość długo dawałem Ci spokój ale Twój problem,który mnie nie dotyczy wylewasz na nas więc będę piał z Ciebie tak długo jak długo będziesz biadolił.
Jakoś nikt z naszych klientów nie płacze o Twoje badania ,których nie dostałeś ,dziwne co?Co lepsze dupska mają ogrzane a chcieli większe kotły kupować tyle,że wiedzieli gdzie zadzwonić w przeciwieństwie do Ciebie!!!

minertu
30-10-2014, 22:27
Wystarczy że w jeden dzień grzeje z większą mocą krócej, drugi mniejszą przez dłuższy czas przy podobnym odbiorze ciepła i tak na zmianę kilkukrotnie.
Ej to w końcu masz za mały ten kocioł czy za duży?

karoka65
30-10-2014, 22:29
Wystarczy że w jeden dzień grzeje z większą mocą krócej, drugi mniejszą przez dłuższy czas przy podobnym odbiorze ciepła i tak na zmianę kilkukrotnie.
To masz zajebi..ą aparaturę pomiarową :)
Podobny odbiór ? czy taki sam ? jest w Twoim laboratorium ?
I raz wychodzi mało a raz dużo ? mhhh
to już kapuję.
Dobra spadam bo jutro piątek a roboty przed świętem się zapowiada.
Jeszcze dwa gnioty :) stoją na sklepie i czekają na instalatora a już następne dwa są w drodze i trzeba coś jutro wywieźć żeby miejsce zrobić.

Maher
30-10-2014, 22:29
No to może użytkownik, zapyta użytkownika, badaleś to jakoś, ciepłomierz posiadasz. Opierasz się tylko na liczniku czasu podawania, którego nikt nie widział bo stera nie udostępniasz.

Nie raz to badałem i wynik jest zawsze ten sam, ciepłomierza nie mam bo dotychczas licznik podawania się zawsze zgadza (na 125kg idealnie się czas kończy gdy widzę ślimaka). Kocioł od samego początku jest udostępniony, tylko nie dopisany do stopki i nie raz podawałem linka do niego i widzę że zainteresowani zaglądają do ustawień i potrafią go odnaleźć.

Maher
30-10-2014, 22:33
To masz zajebi..ą aparaturę pomiarową :)
Podobny odbiór ? czy taki sam ? jest w Twoim laboratorium ?
I raz wychodzi mało a raz dużo ? mhhh
to już kapuję.
Dobra spadam bo jutro piątek a roboty przed świętem się zapowiada.
Jeszcze dwa gnioty :) stoją na sklepie i czekają na instalatora a już następne dwa są w drodze i trzeba coś jutro wywieźć żeby miejsce zrobić.

Jakbym miał i laboratorium to wyniki i tak byś podważał, dokładnie tak samo jak twierdzisz i wmawiasz wszystkim że RBR miał i ma badania/certyfikat.

bobasxx
30-10-2014, 22:35
Nie raz to badałem i wynik jest zawsze ten sam, ciepłomierza nie mam bo dotychczas licznik podawania się zawsze zgadza (na 125kg idealnie się czas kończy gdy widzę ślimaka). Kocioł od samego początku jest udostępniony, tylko nie dopisany do stopki i nie raz podawałem linka do niego i widzę że zainteresowani zaglądają do ustawień i potrafią go odnaleźć.

To jak go odnaleźć ? Pod "maher" go nie ma.

minertu
30-10-2014, 22:36
Nie raz to badałem i wynik jest zawsze ten sam, ciepłomierza nie mam bo dotychczas licznik podawania się zawsze zgadza (na 125kg idealnie się czas kończy gdy widzę ślimaka). Kocioł od samego początku jest udostępniony, tylko nie dopisany do stopki i nie raz podawałem linka do niego i widzę że zainteresowani zaglądają do ustawień i potrafią go odnaleźć.
A to ci nowina ! Mnie też co zasyp licznik się zgadza.
No teraz się nie zgadza bo zasypałem pelletem a nie chciało mi się opału w ustawieniach zmieniać.

bobasxx
30-10-2014, 22:39
Dobra mam.

minertu
30-10-2014, 23:05
Maher ile chciałbyś spalać?

Maher
31-10-2014, 04:58
Maher ile chciałbyś spalać?

Nie o to chodzi ile, tylko ekonomicznie.
Teraz przez kilka dni palę tak aby mieć ładne wykresy i "kreski" (równomierny odbiór ciepła w domu" i co z tego jak spalanie jest zawsze większe o kilkanaście procent niż jak palę bez ładnych wykresów (odbiór ciepła skokowy - wtedy gdy jest na nie zapotrzebowanie ).
Tylko w tym drugim sposobie palenia "palenie skokowe" nie mogę przekroczyć 50% mocy pieca bo są wtedy duże straty kominowe i muszę odpowiednio zmniejszać moc co jest mniej ekonomiczniejsze niż palenie z mocą nominalną (oczywiście nie w przypadku RBR-12 bo jest konstrukcyjnym bublem).
Po drugie palenie z ładnymi "kreskami" i równym odbiorem ciepła powoduje że nigdy tego odbioru ciepła nie ustawie idealnie i przegrzewam niepotrzebnie dom i cały czas trzeba coś regulować aby zminimalizować te straty.

miuzziker
31-10-2014, 05:18
Rozrysuj cała instalacje i ze schematu ci wyjdzie gdzie ZZ jest potrzebny, a gdzie nie. Ja u ciebie bym najpierw dołożył ZZ pod 3D, zdławił górne kaloryfery i puścił bym to na jednej pompce i zobaczył czy uzyskasz jakieś przepływy na rotametrach, może to wystarczy aby dół wystartował.

Pisałem już wcześniej, żę od tego trójnika idzie na poddasze do drugiego rozdzielacza, z którego są zasilane 4 grzejniki + jeden łazienkowy i jedna pętla podłogówki. Postaram się przez weekend rozrysować schemat. Czy jak dam po zaworem 3D zawór zwrotny to za zaworem 3D jak dam pompkę to będę musiał jeszcze dać zawór zwrotny za pomką?

arczi721
31-10-2014, 07:24
Maher ile chciałbyś spalać?
Zawsze tyle ile to dom potrzebuje tej energii,ni mniej żeby nie było zimno ni więcej żeby nie przegrzewac.
Problem w tym że nikt z Was nie wie ile tej energii grzewczej potrzebuje dom a przez to nie będziecie mieli pojęcia czy spala dużo czy mało także pytanie o spalanie bezsensowne bez tej wiedzy.

arczi721
31-10-2014, 07:28
kg ekogroszku to określona ilość energii i nie wiem jak chcecie wiedzieć czy tej energii spala się dużo czy malo bez wiedzy ile tej energii potrzebujecie ?

fenix2
31-10-2014, 10:09
....Moi klienci którzy kupili przed badaniami kotły 11 i 17 kW byli informowani osobiście prze zemnie ,że nie posiadają certyfikatu.Kupiłeś gdzie kupiłeś,zaoszczędziłeś parę złotych a sprzedawca cię w Ciu.a zrobił bo kasę skasował i miał cię w głębokich czterech literach. Teraz tu łzy wylewasz!!!
Kupił byś go wiedząc,że nie ma badań?

Takie pytanie, jaka jest różnica w budowie kotłów RBR 11kW i 12kW?

prz3kus
31-10-2014, 10:53
Takie pytanie, jaka jest różnica w budowie kotłów RBR 11kW i 12kW?
Taka że nie ma RBR11 odkąd zostały zrobione badania i stwierdzono że powienein mieć w nazwie 12kW :)

Może wy coś poradzicie na moją tmp podajnika, popatrzcie na wykresy dokładnie zanim napiszecie coś;)
https://device.esterownik.pl/device/3579/

I jeszcze jedno czemu mam alarm ustawiony na 90C a wyskoczył przy 88C ?

adkwapniewski
31-10-2014, 11:07
Taka że nie ma RBR11 odkąd zostały zrobione badania i stwierdzono że powienein mieć w nazwie 12kW :)

Może wy coś poradzicie na moją tmp podajnika, popatrzcie na wykresy dokładnie zanim napiszecie coś;)
https://device.esterownik.pl/device/3579/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fdevice.esterownik .pl%2Fdevice%2F3579%2F)

I jeszcze jedno czemu mam alarm ustawiony na 90C a wyskoczył przy 88C ?

Gdzie jest "przyklejony" i jaką masz temp w pomieszczeniu z kotłem ?

prz3kus
31-10-2014, 11:19
Gdzie jest "przyklejony" i jaką masz temp w pomieszczeniu z kotłem ?
przyklejony na swoim miejscu mogę go cofnąć z centymetr, ale wątpię że pomoże na dłuższa metę. Tmp w kotłowni mam 25-30C

bobasxx
31-10-2014, 11:21
przyklejony na swoim miejscu mogę go cofnąć z centymetr, ale wątpię że pomoże na dłuższa metę. Tmp w kotłowni mam 25-30C

A jak tam kopiec, nie zapada się, może ostatnio wieje u Ciebie , masz RCK ?

bobasxx
31-10-2014, 11:23
Nie o to chodzi ile, tylko ekonomicznie.
Teraz przez kilka dni palę tak aby mieć ładne wykresy i "kreski" (równomierny odbiór ciepła w domu" i co z tego jak spalanie jest zawsze większe o kilkanaście procent niż jak palę bez ładnych wykresów (odbiór ciepła skokowy - wtedy gdy jest na nie zapotrzebowanie ).
Tylko w tym drugim sposobie palenia "palenie skokowe" nie mogę przekroczyć 50% mocy pieca bo są wtedy duże straty kominowe i muszę odpowiednio zmniejszać moc co jest mniej ekonomiczniejsze niż palenie z mocą nominalną (oczywiście nie w przypadku RBR-12 bo jest konstrukcyjnym bublem).
Po drugie palenie z ładnymi "kreskami" i równym odbiorem ciepła powoduje że nigdy tego odbioru ciepła nie ustawie idealnie i przegrzewam niepotrzebnie dom i cały czas trzeba coś regulować aby zminimalizować te straty.

Czym palisz ?
Sam piszesz że przegrzewasz pomieszczenia, czyli kociołek produkuje więcej energii, więc stąd większe spalanie.

prz3kus
31-10-2014, 11:40
A jak tam kopiec, nie zapada się, może ostatnio wieje u Ciebie , masz RCK ?
Ostatnio nie wieje u mnie w cale(po rozmowie z pewnym Panem już nawet uchylałem wyczystkę dla pewności), fakt dzieje mi się tak po zmianie węgla, kopiec sie nie zapada ale jak już wywalałem 2 razy węgiel żar wchodzi nisko, jeżeli ktoś ma jakieś pomysły oprócz zmiany węgla jestem otwarty ;)

bobasxx
31-10-2014, 11:47
Ostatnio nie wieje u mnie w cale(po rozmowie z pewnym Panem już nawet uchylałem wyczystkę dla pewności), fakt dzieje mi się tak po zmianie węgla, kopiec sie nie zapada ale jak już wywalałem 2 razy węgiel żar wchodzi nisko, jeżeli ktoś ma jakieś pomysły oprócz zmiany węgla jestem otwarty ;)

Mam jeden ale nie wiem czy Ci się spodoba ;)

Rozbierz palnik w połowie i zaspawaj otwory antyspalinowe.

prz3kus
31-10-2014, 11:59
Mam jeden ale nie wiem czy Ci się spodoba ;)

Rozbierz palnik w połowie i zaspawaj otwory antyspalinowe.
I tu cie zaskoczę są zaspawane od stycznia ;)

bobasxx
31-10-2014, 12:03
I tu cie zaskoczę są zaspawane od stycznia ;)

Zaskoczyłeś mnie ;)

No to może kopiec jest z samego popiołu, a pali się niżej. Próbowałeś skracać przerwę między podawaniem ?

prz3kus
31-10-2014, 12:09
Zaskoczyłeś mnie ;)

No to może kopiec jest z samego popiołu, a pali się niżej. Próbowałeś skracać przerwę między podawaniem ?

Wtedy jest jeszcze gorzej bo szybciej dochodzi do zadanej i więcej stoi a jak stoi to się grzeje

krzy27
31-10-2014, 12:14
Masz dosuszanie? Może musisz zmniejszyć przepływ.

prz3kus
31-10-2014, 12:52
Masz dosuszanie? Może musisz zmniejszyć przepływ.
Nic nie ruszałem, ale z tego co gdzieś wcześniej czytałem nie da sie zmniejszyć bez doróbki ?

fenix2
31-10-2014, 13:10
Taka że nie ma RBR11 odkąd zostały zrobione badania i stwierdzono że powienein mieć w nazwie 12kW :)



Skoro nie ma i różnią się tylko naklejką to świadectwa powinni dostać wszyscy. Chyba.

krzy27
31-10-2014, 13:25
Nic nie ruszałem, ale z tego co gdzieś wcześniej czytałem nie da sie zmniejszyć bez doróbki ?

W pewnym sensie to jak z tymi otworami antyspalinowymi. Na szybko możesz sprawdzić zaślepiając całkowicie.
Dosuszanie jest pożyteczną rzeczą ale jak z alkoholem co za dużo to nie zdrowo.

Maher
31-10-2014, 14:14
Czym palisz ?
Sam piszesz że przegrzewasz pomieszczenia, czyli kociołek produkuje więcej energii, więc stąd większe spalanie.

Nie wiem czy przegranie pomieszczenia o 0.3C spowoduje dużo większe spalanie, prędzej chodzi o to że trzeba co dziennie coś przeregulować aby nie podnieść temperatury o kolejne np. 0.3C do tego taki sposób palenia z ładnymi wykresami jest mniej ekonomiczny.

prz3kus
31-10-2014, 14:31
W pewnym sensie to jak z tymi otworami antyspalinowymi. Na szybko możesz sprawdzić zaślepiając całkowicie.
Dosuszanie jest pożyteczną rzeczą ale jak z alkoholem co za dużo to nie zdrowo.
Dzięki coś tam powalcze po pracy bo już mi się znudziło wypychanie węgla ;)

krzy27
31-10-2014, 14:33
Daj znać. Sam jestem ciekaw czy dobrze typuje.

prz3kus
31-10-2014, 14:36
Skoro nie ma i różnią się tylko naklejką to świadectwa powinni dostać wszyscy. Chyba.

Masz racje, mogą ale nie muszą ich wola. Ja nie dostałem i osobiście jakoś bardzo mi na nim nie zależy, miło było by zobaczyć i sobie porównać, ale nic więcej mi to nie zmieni :)

bobasxx
31-10-2014, 15:02
Nic nie ruszałem, ale z tego co gdzieś wcześniej czytałem nie da sie zmniejszyć bez doróbki ?

Da się, wsadź w wąż od dosuszania nasadkę 10-tkę 1/2" ;)

Jak za szybko dochodzi, to zmniejsz moc, np. zmniejszając nadmuch, chyba że zaczyna kopcić. Ale przed jakąkolwiek zmianą podnieś kopiec w trybie ręcznym.

minertu
01-11-2014, 12:01
Skoro nie ma i różnią się tylko naklejką to świadectwa powinni dostać wszyscy. Chyba.
Jak ma na FV RBR EKOUNIWERSAL 12 kW w z wyż (do 100 kW) to dostanie każdy.

miuzziker
01-11-2014, 16:53
287037

Zamieszczem zdjęcie rozdzielacza na piecu. W tym rozdzielaczu idzie grzanie na 4 grzejniki + jeden grzejni łazienkowy i jeden obwód podłogówki w łazience. Wiem, że jest do spi.......e. Jak można to naprawić? Czy można gdzieś podłączyć do tego układu jaki jest zawór termostatyczny z kapilarą, czy coś podobnego, czy trzeba powiększać szafkę i dokładać dodatkowy rozdzielacz? Proszę o pomoc.

krzy27
01-11-2014, 16:59
Miuzziker jak na grzejnikach temperatura typowa do podłogi Ci wystarczy to możesz zasilić wszystko po zaworze 3D. Tam tylko ten obieg podłogówki nie pasuje do szczęścia.

zbigmaz01
01-11-2014, 17:16
Można się przymierzyć czy zmieści się RTL na powrocie z podłogi.

miuzziker
01-11-2014, 17:59
A jak by poprowadził dodatkowe rury i połączył tą podłogówkę z poddasza do zozdzielacza na dole gdzie mam inne pętle podłogówki, a grzejnik z łazienki na dole podpioł do rozdzielacza na górze? Wtedy będe miał jeden rozdzielacz tylko do podłogówki, a drugi tylko do grzejników. Czy pompa przepcha wodę z parteru na poddaszę do podłogówki w łazience?

zbigmaz01
01-11-2014, 18:20
Wszystko można zrobić, zależy jak bardzo chcesz robić następny remont. Jak chcesz mieć dobrze to będzie dużo bałaganu.
Założysz zawór RTL to na dole będziesz miał dobrze ale na górze dalej grzejnik będzie grzał tak jaka woda poleci w podłogówkę czyli lekko ciepły lub letni.

miuzziker
01-11-2014, 19:24
287040
Czy jak bym taki zawór zamontowal na powrocie podłogówki to już bym mógł ustawić temperaturę na podłogówce?

krzy27
01-11-2014, 19:26
A jak by poprowadził dodatkowe rury i połączył tą podłogówkę z poddasza do zozdzielacza na dole gdzie mam inne pętle podłogówki, a grzejnik z łazienki na dole podpioł do rozdzielacza na górze? Wtedy będe miał jeden rozdzielacz tylko do podłogówki, a drugi tylko do grzejników. Czy pompa przepcha wodę z parteru na poddaszę do podłogówki w łazience?

Dobry plan ale w założeniach. W wykonaniu potrzebne miejsce na 4 pexy. Dodatkowo by z podłogą na górze nie mieć problemów musisz tam umieścić odpowietrznik - celowo by rurka wychodziła powyżej i wracała w podłogę. Rozwiązanie niespotykane, nieprofesjonalne ale ma szanse działać.

Zbigmaz01 proponujesz RTL umieścić w pętli podłogi w szeregu na powrocie? Zasilanie i tak podłoga dostanie wysokie. Chyba że źle o tym myślę?

zbigmaz01
01-11-2014, 19:34
287040
Czy jak bym taki zawór zamontowal na powrocie podłogówki to już bym mógł ustawić temperaturę na podłogówce?
Taki jak znalazłeś lub podobny. U mnie działa troszkę inny i starszy.287046

minertu
01-11-2014, 19:37
Ja autora tego rozwiązania zapytał bym co miał na myśli.Zazwyczaj wiąże się to z tym,że jak ma być tanio to jest byle jak.
Instalatorowi zadał bym pytanie czy u siebie też by tak zrobił i czy jest pewien czy to będzie odpowiednio działało.
Jak widać w tym przypadku źle zrobiona robota kosztuje 2 x tyle.

miuzziker
01-11-2014, 20:00
Dobry plan ale w założeniach. W wykonaniu potrzebne miejsce na 4 pexy. Dodatkowo by z podłogą na górze nie mieć problemów musisz tam umieścić odpowietrznik - celowo by rurka wychodziła powyżej i wracała w podłogę. Rozwiązanie niespotykane, nieprofesjonalne ale ma szanse działać.

Zbigmaz01 proponujesz RTL umieścić w pętli podłogi w szeregu na powrocie? Zasilanie i tak podłoga dostanie wysokie. Chyba że źle o tym myślę?

Po co aż 4 rurki? Przecieżą jak bym tylko zamienił rurki w rozdzielaczach,czyli na dole gdzie jest podpięty grzejnik podłączył podłogówkę z poddasza z łazienki, a podłączenie grzejnika z łazienki na dole podłączył do rozdzielacza na poddaszu gdzie są wszyskie grzejnik to wtedy na jednym rozdzielaczy była by sama podłogówka na drugim same grzejniki.

Ptam się tylko czy jak bym spróbował uratować tylko podłogówkę u góry i założył regulator na powrocie, który przedstawiłem wcześniej to czy zda to egzamin.
Patrząc na wszystkie zestawy jakie sprzedają w sklepach to wszędzie mątują zawory termostatyczne na powrocie. Czyli zsilanie idzie normalna temperatura z pieca a dopiero później na powrocie zawór to reguluje.
287052

krzy27
01-11-2014, 20:04
Jaką masz odległość pomiędzy rozdzielaczami?

minertu
01-11-2014, 20:08
Jest to do odratowania.Możesz połączyć tak jak piszesz.Pytanie tylko co wyreguluje przepływy na obiegi podłogowe?
Przydały by się przynajmniej jakieś zaworki na powrotach aby dało się obiegi zdławić.

miuzziker
01-11-2014, 20:27
Jest to do odratowania.Możesz połączyć tak jak piszesz.Pytanie tylko co wyreguluje przepływy na obiegi podłogowe?
Przydały by się przynajmniej jakieś zaworki na powrotach aby dało się obiegi zdławić.

Na dole w rozdzielaczu są rotamery i jest zawór 3D, więc było by OK. Myślę również, że można by było zrobić na na poddaszu dodam zawór z kapilarą, a na dole mogę dodać poza rozdzielaczem jakieś zawory i połączyć grzejnik do zasilania kotła przed zaworem 3D. W kotłowni to może to być na wierzchu. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

pawko_
01-11-2014, 20:38
miuzziker byłeś u mnie oglądać kocioł o ile się nie mylę. Jeśli masz problem z instalacją dam Ci namiar do swojego hydraulika. Nie wiem jak u niego z czasem, ale pewnie coś by poradził. Jeśli chcesz to priv.

minertu
01-11-2014, 21:10
Na dole w rozdzielaczu są rotamery i jest zawór 3D, więc było by OK. Myślę również, że można by było zrobić na na poddaszu dodam zawór z kapilarą, a na dole mogę dodać poza rozdzielaczem jakieś zawory i połączyć grzejnik do zasilania kotła przed zaworem 3D. W kotłowni to może to być na wierzchu. Co myślicie o takim rozwiązaniu?
Jeżeli grzejniki są z głowicami to tam sobie przepływy wyregulujesz grunt aby pompka sobie dała radę.Wg mnie w takiej sytuacji daj do jednej szafki same grzejniki a do drugiej same obiegi podłogowe,mieszacz i rotametry zrobią swoje a do grzejników zasilanie ale poza mieszaczem.

Maher
01-11-2014, 21:47
287037

Zamieszczem zdjęcie rozdzielacza na piecu. W tym rozdzielaczu idzie grzanie na 4 grzejniki + jeden grzejni łazienkowy i jeden obwód podłogówki w łazience. Wiem, że jest do spi.......e. Jak można to naprawić? Czy można gdzieś podłączyć do tego układu jaki jest zawór termostatyczny z kapilarą, czy coś podobnego, czy trzeba powiększać szafkę i dokładać dodatkowy rozdzielacz? Proszę o pomoc.

A ten zawór na zdjęciu na końcu to nie czasem RLT do podłogówki?
Jeżeli tak to masz wszystko w porządku, tylko odpowiednio musisz zdławić kaloryfery, aby woda poszła do podłogówki.

karoka65
01-11-2014, 22:35
Zdławić można albo nie można, kolego Maher.
Raz się da i przyniesie to jakiś skutek a drugi raz się nie da i kiszka panie.
Ten co bigosu nawarzył stulił dupę w troki, czyta, uczy się, a czy wyciągnie wnioski z tego żeby drugich w koszty nie wciągnąć i niepotrzebną robotę nie wiadomo,

STEFAN_BR
01-11-2014, 23:02
Taka że nie ma RBR11 odkąd zostały zrobione badania i stwierdzono że powienein mieć w nazwie 12kW :)

Może wy coś poradzicie na moją tmp podajnika, popatrzcie na wykresy dokładnie zanim napiszecie coś;)
https://device.esterownik.pl/device/3579/

I jeszcze jedno czemu mam alarm ustawiony na 90C a wyskoczył przy 88C ?


I jak ustaliłeś coś z tą podwyższoną temperaturą podajnika bo u mnie od dwóch dni mam podobne objawy.

krzy27
01-11-2014, 23:06
Nie wiem czy do mnie pijesz. Podkreślałem że to nieprofesjonalne nie bez przyczyny. Liczyłem na więcej informacji bo może i nie potrzebna robota.

gmaj22
01-11-2014, 23:45
Panowie, czy ktoś. stosuje lub stosował zamiast pompy cwu zawór elektromagnetyczny NC. (beznapięciowo zamknięty ). Zadaniem jego byłoby nie pozwolić na przebijanie temp. CWU przy instalacji na jednej pompie. Miałby być podłączony do zasilania pompy cwu w sterowniku. Pytanie jak się to sprawdza, czy nie przegrzewa cewki przy obciążeniu np. przez pół godziny.

Maher
01-11-2014, 23:59
Panowie, czy ktoś. stosuje lub stosował zamiast pompy cwu zawór elektromagnetyczny NC. (beznapięciowo zamknięty ). Zadaniem jego byłoby nie pozwolić na przebijanie temp. CWU przy instalacji na jednej pompie. Miałby być podłączony do zasilania pompy cwu w sterowniku. Pytanie jak się to sprawdza, czy nie przegrzewa cewki przy obciążeniu np. przez pół godziny.

Ja w starym domu mam 3D z siłownikiem (od pieca gazowego termet) i nie raz w sezonie letnim był włączony do prądu aby grzać tylko CWU i nic się tam nie grzało. Odnośnie ceny to wychodziło to podobnie jakbyś wstawił drugą pompę z ZZ.

gmaj22
02-11-2014, 01:10
Maher...silnik synchroniczny z wyłącznikami krańcowymi w napędzie 3D to zupełnie co innego niż cewka elektromagnetyczna w elektrozaworze. A ja pytam o to drugie ;)

krzy27
02-11-2014, 07:09
Nie wiem czy różnica ciśnień wystarczy do elektrozaworu. Pobór jest mniejszy ale tam wykorzystuje się malutki zaworek upuszczający ciśnienie z pod membrany.

gmaj22
02-11-2014, 08:18
Nie wiem czy różnica ciśnień wystarczy do elektrozaworu. Pobór jest mniejszy ale tam wykorzystuje się malutki zaworek upuszczający ciśnienie z pod membrany.

Są też takie,gdzie różnica ciśnienia nie jest wymagana, tzw. bezpośredniego działania.

Maher
02-11-2014, 08:30
Maher...silnik synchroniczny z wyłącznikami krańcowymi w napędzie 3D to zupełnie co innego niż cewka elektromagnetyczna w elektrozaworze. A ja pytam o to drugie ;)

Jest tam silniczek, ale krańcówek nie ma, podajesz napięcie i silniczek kręci się do momentu aż zamknie/przełączy zawór, braknie napięcia sprężyna odkręci zawór do pozycji wyjściowej. Myślę że jest to lepsze rozwiązanie bo gdy nie podasz napięcia to grzejesz CO podajesz napięcie grzejesz CWU, do tego jest dźwignia blokująca którą jak przełączysz to woda popłynie i do CO i CWU, jedyny minus to grzanie w lecie bo chodzi pompa i zawór 3D. Zawsze w tym zaworze możesz zaślepić jedno z wyjść i masz wtedy kombinacje czy to napięciową czy bez napięciową. Ale wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem jest dodatkowa pompa i ZZ bo do tego jest sterownik zaprogramowany, a w razie awarii masz jedną pompę w zapasie.

karoka65
02-11-2014, 08:42
Nie wiem czy do mnie pijesz.
Nie, jeśli mnie pytasz :)

STEFAN_BR
02-11-2014, 11:00
Witam. Dawno mnie tu nie było i aby być na bieżąco czytam wszystko od mojej ostatniej wizyty. Niniejszym chciałbym dołączyć do grona klientów zadowolonych z zakupu pieca RBR 11KW czy jak go tam inni nazywają 12KW (dla mnie różnica w nazwie nie ma najmniejszego znaczenia) . Jestem człowiekiem bez doświadczenia w sprawach opalania domu i przyznać się muszę, że wejście w świat ogrzewania z tym piecem było bardzo przyjemne. To już trzeci sezon grzewczy mojego pieca zakupionego (tu podkreślę) u karoka65. Dziękuję Panie Wieśku za wcześniejsze doradztwo na i za dobry według mnie piec. Proszę mnie dopisać do swoich zadowolonych klientów.

karoka65
02-11-2014, 11:27
Miło słyszeć :)
W sumie to chyba mam jednego niezdecydowanego do końca klienta czy jest zadowolony czy nie :)
Aha, Maher nie jest moim klientem a najwięcej ma jakiś żali do mnie, nie wiem dlaczego właśnie do mnie :)
Odbierz PW.

krzy27
02-11-2014, 12:17
Są też takie,gdzie różnica ciśnienia nie jest wymagana, tzw. bezpośredniego działania.

Macher wspomina o siłownikach jakie znam z wentylacji. W sumie to kiedyś się zastanawiałem nad wykorzystaniem elektrozaworu zamiast pompki. Skończyło się na tym że po zamknięciu mojego układu (wcześniej otwarty) zrobiłem bufor według projektu Adama_mk. Puki co grzeje w nim CWU z kilku źródeł. Następną przeróbkę pokieruje w kierunku wykorzystania bufora również do zasilenia grzejników. Tu jednak dylemat bo bufor w układzie otwartym a grzejniki już w zamkniętym.

krzy27
02-11-2014, 12:19
Nie, jeśli mnie pytasz :)

uff

prz3kus
02-11-2014, 12:29
I jak ustaliłeś coś z tą podwyższoną temperaturą podajnika bo u mnie od dwóch dni mam podobne objawy.

Wsypałem węgiel który kupilem miesiąc później z tego samego składu i tmp nie przekracza 70C, Na razie nie mam czasu sprawdzić rad innych czyli rodzaj otworów w koronie i przytkanie tej rurki do suszenia :)

STEFAN_BR
02-11-2014, 12:49
Wsypałem węgiel który kupilem miesiąc później z tego samego składu i tmp nie przekracza 70C, Na razie nie mam czasu sprawdzić rad innych czyli rodzaj otworów w koronie i przytkanie tej rurki do suszenia :)

Ja też wsypałem trochę mniej kaloryczny węgiel, podawanie zwiększyłem na 6 s w automacie i temperatura spadła i oscyluje w granicach 60-70C. Później popatrzę jeszcze na uszczelkę na zasobniku bo wydaje mi się, że przy zawiasach porobiły mi się delikatne szczeliny. Jak przyłożę tam zapalniczkę to jakby trochę dmuchało.

minertu
02-11-2014, 12:51
Wsypałem węgiel który kupilem miesiąc później z tego samego składu i tmp nie przekracza 70C, Na razie nie mam czasu sprawdzić rad innych czyli rodzaj otworów w koronie i przytkanie tej rurki do suszenia :)A co z otworami oddymiania?

STEFAN_BR
02-11-2014, 12:54
Miło słyszeć :)
W sumie to chyba mam jednego niezdecydowanego do końca klienta czy jest zadowolony czy nie :)
Aha, Maher nie jest moim klientem a najwięcej ma jakiś żali do mnie, nie wiem dlaczego właśnie do mnie :)
Odbierz PW.

Muszę dodać, że mój sąsiad z działki obok, który zakupił RBR-a od MINERTU jest też zadowolony ze swojego pieca.

krzy27
02-11-2014, 13:02
A co z otworami oddymiania?

Pisał że już zrobił.

minertu
02-11-2014, 14:04
Pisał że już zrobił.
Jeżeli je zaślepił a palnik się przegrzewa nie z winy częstego podtrzymania to musi zrobić porządek z cyrkulacją powietrza w kotłowni.
Palnik również się przegrzewa gdy robią się wewnątrz spieki ale nie na tyle aby wywalić alarm podajnika.
A i takie przypomnienie alarm podajnika wywala o 5 deg wcześniej niż jest ustawiona temp , piec natomiast pracuje normalnie do momentu przekroczenia ustawionej temp alarmu.

minertu
02-11-2014, 14:08
Muszę dodać, że mój sąsiad z działki obok, który zakupił RBR-a od MINERTU jest też zadowolony ze swojego pieca.
Skoro Ty jesteś zadowolony to i sąsiad będzie.

STEFAN_BR
02-11-2014, 14:27
Skoro Ty jesteś zadowolony to i sąsiad będzie.

Sąsiad nie będzie tylko jest zadowolony.

STEFAN_BR
02-11-2014, 14:28
Jeżeli je zaślepił a palnik się przegrzewa nie z winy częstego podtrzymania to musi zrobić porządek z cyrkulacją powietrza w kotłowni.
Palnik również się przegrzewa gdy robią się wewnątrz spieki ale nie na tyle aby wywalić alarm podajnika.
A i takie przypomnienie alarm podajnika wywala o 5 deg wcześniej niż jest ustawiona temp , piec natomiast pracuje normalnie do momentu przekroczenia ustawionej temp alarmu.

A o co chodzi z tą cyrkulacja powietrza w kotłowni. Czy wysoka temperatura w pomieszczeniu kotłowni ma wpływ na temperaturę podajnika?

prz3kus
02-11-2014, 14:31
A co z otworami oddymiania?
Słabą masz pamięć sam mi kazałeś to zrobić :P

Co rozumiesz pod pojęciem cyrkulacji w kotłowni?

minertu
02-11-2014, 14:47
Macie komin 2 komorowy z wentylacją?

minertu
02-11-2014, 14:49
Sąsiad nie będzie tylko jest zadowolony.No ok.

piotrek57
02-11-2014, 15:06
Witam.
Ile kg\min podaje slimak (wegiel grosze z Wesolej)?

STEFAN_BR
02-11-2014, 15:09
Macie komin 2 komorowy z wentylacją?

Mój komin jest jednokomorowy + dwa kanały wentylacyjne.

zbigmaz01
02-11-2014, 16:05
Witam.
Ile kg\min podaje slimak (wegiel grosze z Wesolej)?
u mnie 0.32 do 0,33 a to zależało od wielkości grochu.

bobasxx
02-11-2014, 18:17
A o co chodzi z tą cyrkulacja powietrza w kotłowni. Czy wysoka temperatura w pomieszczeniu kotłowni ma wpływ na temperaturę podajnika?

Raczej na odwrót, wysoka temperatura podajnika wpływa na temperaturę w kotłowni.

prz3kus
02-11-2014, 19:51
Macie komin 2 komorowy z wentylacją?

Chyba Cie trochę poniosło :D

minertu
02-11-2014, 20:06
Nie poniosło tylko zapytałem normalnie. Jeden kanał dla spalin a drugi dla wentylacji. Jak myślicie co one sobie na wzajem robią?

krzy27
02-11-2014, 20:20
Dlatego w wymogach dla kotłowni jest doprowadzenie świeżego powietrza tuż przy podłodze,

minertu
02-11-2014, 20:21
Witam.
Ile kg\min podaje slimak (wegiel grosze z Wesolej)?
U mnie wychodzi 0,24kg/min

Maher
02-11-2014, 20:59
Witam. Dawno mnie tu nie było i aby być na bieżąco czytam wszystko od mojej ostatniej wizyty. Niniejszym chciałbym dołączyć do grona klientów zadowolonych z zakupu pieca RBR 11KW czy jak go tam inni nazywają 12KW (dla mnie różnica w nazwie nie ma najmniejszego znaczenia) . Jestem człowiekiem bez doświadczenia w sprawach opalania domu i przyznać się muszę, że wejście w świat ogrzewania z tym piecem było bardzo przyjemne. To już trzeci sezon grzewczy mojego pieca zakupionego (tu podkreślę) u karoka65. Dziękuję Panie Wieśku za wcześniejsze doradztwo na i za dobry według mnie piec. Proszę mnie dopisać do swoich zadowolonych klientów.

Większości wystarczy że jest ciepło, pewnie po zakupie śmieciucha też byłbyś zadowolony.
Znam też takiego co jeździ do dzisiaj polonezem i nie zamieniłby się na żaden nowszy model, sam go naprawia, a spalanie na poziomie 15L PB jakąś przemilczy. Ja pamiętam jak sam kiedyś uważałem że Windows98 jest najlepszym możliwym systemem i nie chcę nic nowszego, ale widać że jak ktoś nie idzie do przodu do dwukrotnie się cofa.

minertu
02-11-2014, 21:30
Większości wystarczy że jest ciepło, pewnie po zakupie śmieciucha też byłbyś zadowolony.
Znam też takiego co jeździ do dzisiaj polonezem i nie zamieniłby się na żaden nowszy model, sam go naprawia, a spalanie na poziomie 15L PB jakąś przemilczy. Ja pamiętam jak sam kiedyś uważałem że Windows98 jest najlepszym możliwym systemem i nie chcę nic nowszego, ale widać że jak ktoś nie idzie do przodu do dwukrotnie się cofa.To dlaczego prądu nie wybrałeś?
Grzał by ci ekonomicznie i wtedy kiedy musi.

prz3kus
02-11-2014, 21:34
Nie poniosło tylko zapytałem normalnie. Jeden kanał dla spalin a drugi dla wentylacji. Jak myślicie co one sobie na wzajem robią?
Ja prawde mowiac nie mam jeszcze nawet wentylacji wykutej ale mam otwarte drzwi do garażu(jeszcze nie używanego) gdzie jest spory otwór pod bramą + niewielki otworek w drzwiach z kotłowni na dwór, więc powietrza nie powinno brakować, co nie znaczy ze wentylacje musze wykuć co by sie miał gdzie szybko czadzik uwolnić :)

Od dzisiaj zaczynam mieszczać węgle zobaczymy jaki to da skutek

Maher
02-11-2014, 21:49
To dlaczego prądu nie wybrałeś?
Grzał by ci ekonomicznie i wtedy kiedy musi.

Bo potrafię sobie przeliczyć i porównać różne źródła energii i węgiel wychodził mi najkorzystniej z dostępnych energii tylko liczyłem na sprawność RBR-a powyżej 80%, a tu się bardzo rozczarowałem i rzeczywiście niektóre okresy grzewcze wychodzą drożej niż jakbym grzał prądem.

krzy27
02-11-2014, 21:51
Od dzisiaj zaczynam mieszczać węgle zobaczymy jaki to da skutek

Nie uwierzysz ale kiedyś sądziłem że miału się inaczej nie da spalić ;)

krzy27
02-11-2014, 21:55
niektóre okresy grzewcze wychodzą drożej niż jakbym grzał prądem.

Nie masz adekwatnego porównania podejrzewam że równie dobrze mógłbyś o każdym źródle ciepła tak pisać. Jaką masz wersje tego pieca? I jakie dolegliwości? Ja pokusiłem się na Ogniwo Eko, które oryginału nie przypomina już prawie wcale. Może coś pomogę.

minertu
02-11-2014, 21:57
Bo potrafię sobie przeliczyć i porównać różne źródła energii i węgiel wychodził mi najkorzystniej z dostępnych energii tylko liczyłem na sprawność RBR-a powyżej 80%, a tu się bardzo rozczarowałem i rzeczywiście niektóre okresy grzewcze wychodzą drożej niż jakbym grzał prądem.
Jakby arturek wziął za Ciebie kalkulator to RBR-a byś nie kupił.A z prądu jeszcze by ci w kieszeni zostało.

Maher
02-11-2014, 22:21
Nie masz adekwatnego porównania podejrzewam że równie dobrze mógłbyś o każdym źródle ciepła tak pisać. Jaką masz wersje tego pieca? I jakie dolegliwości? Ja pokusiłem się na Ogniwo Eko, które oryginału nie przypomina już prawie wcale. Może coś pomogę.

Mam porównanie do np. grzania CWU w okresie letnim, w starym domu grzałem prądem i spokojnie wystarczało grzanie 2x 1godzinie x grzałka 2Kw czyli 4Kw po .65zł czyli 2,6zł dziennie, przy węglu wychodziłem od 1.5zł do 4zł.
Mam RBR-a 11KW i 100% podłogówki, grzejąc podłogówkę równomiernie z ładnymi wykresami i kreskami zauważyłem że jest to mniej ekonomiczne niż grzanie na tzw. "żądanie" spadek temperatury powoduje szybkie dogrzanie pomieszczeń do zadanej i przejście w podczymanie, tylko gdy równocześnie włączą się do grzania oba poziomy (z CWU sobie poradziłem bo ustawiłem priorytet CWU) piec przekracza 50% swojej mocy nominalnej i tak rosną straty kominowe że robi się to mniej opłacalne niż jakbym grzał z równomiernym odbiorem ciepła, a mając podłogówkę mogę dowolnie magazynować ciepło w podłodze czy grzejąc z dużą mocą z 2 godziny dziennie czy z małą np. przez 12 godzin.

arczi721
02-11-2014, 22:27
Jakby arturek wziął za Ciebie kalkulator to RBR-a byś nie kupił.A z prądu jeszcze by ci w kieszeni zostało.
Nie pojmujesz pewnych spraw.
Kalkulator bierze się w łapę przed budową a nie po.
Wtedy się liczy systemy grzewcze.

Maher
02-11-2014, 22:34
Jakby arturek wziął za Ciebie kalkulator to RBR-a byś nie kupił.A z prądu jeszcze by ci w kieszeni zostało.

Arturek przesadza trochę z liczeniem, bo jakby wsiąść się tak za liczenie to nie musiałbym mieć łóżka 2x2m bo na 1x2 też bym się wyspał i mógłbym mieć przez to mniejszy pokój i mniej powierzchni do ogrzania.
Ja raczej wychodzę z założenia że wolę wcześnie zainwestować większe pieniądze w inwestycje oczywiście w granicach rozsądku i później mniej płacić niż rozłożyć to na równe ale większe części, bo nigdy nie mam pewności że te pieniądze za jakiś czas będę nadal miał.

krzy27
02-11-2014, 22:38
z ładnymi wykresami i kreskami zauważyłem że jest to mniej ekonomiczne

Zaśmiał bym się pisząc że Amerykę odkryłeś ale to jest fakt. Piec na paliwo stałe rządzi się swoimi prawami. Możesz się przeciwstawiać albo podążać bo pewnych rzeczy nie przeskoczysz. A zyskać na sprawnej obsłudze możesz wiele. Dla porównania popatrz na kotły zagazowujące drewno - tam bez bufora ani rusz. Tylko dlatego ze raz rozpoczęte zgazowywanie musi trwać. Nie możesz szaleć z odbiorem musisz wsiąść wszystko co drzewo da.

minertu
02-11-2014, 22:42
Nie pojmujesz pewnych spraw.
Kalkulator bierze się w łapę przed budową a nie po.
Wtedy się liczy systemy grzewcze.
Czegoś Ty nie pojmujesz!
Jak dziadek budował dom , w którym obecnie mieszkam nie było go stać na kalkulator a mnie i Ciebie jeszcze pewnie na świecie nie było.Za komuny budowało się z tego co komu udało się dostać albo robiło się samemu bloczki żużlowe ( chyba wiesz co mam na myśli) i co wg Ciebie mam zrobić? Zburzyć dom i wybudować nowy z kalkulatorem? Takich domów albo i gorszych jest mnóstwo.Ogrzejesz je prądem taniej niż węglem?
Już gaz co niektórym pokazał jak się tanio ogrzewa.Z olejem było to samo,teraz czas na prąd.
Jak chcesz pouczać jak budować to pomyliłeś wątki bo te domy już stoją od dawna tylko na ogrzewanie za rozsądne pieniądze czekają a prąd , gaz i olej nie wchodzą w grę.

Maher
02-11-2014, 22:53
Zaśmiał bym się pisząc że Amerykę odkryłeś ale to jest fakt. Piec na paliwo stałe rządzi się swoimi prawami. Możesz się przeciwstawiać albo podążać bo pewnych rzeczy nie przeskoczysz. A zyskać na sprawnej obsłudze możesz wiele. Dla porównania popatrz na kotły zagazowujące drewno - tam bez bufora ani rusz. Tylko dlatego ze raz rozpoczęte zgazowywanie musi trwać. Nie możesz szaleć z odbiorem musisz wsiąść wszystko co drzewo da.

U mnie buforem jest podłogówka także najekonomiczniej jest grzanie z mocą nominalną do uzyskania temperatury zadanej, tylko w RBR-11/12 wymiennik powyżej około 50% mocy nominalnej już tak nie odbiera ciepła jak powinien (duże straty kominowe) i trzeba mu tą moc ograniczać, dobrym rozwiązaniem byłoby w ecoalu jakaś możliwość ustawienia priorytetu np. pompy podłogowej nad pompą CO lub np. przejścia przy paleniu grupowym z mocy dużą na mniejszą po przekroczeniu np.140C temperatury spalin.

krzy27
02-11-2014, 23:03
U mnie buforem jest podłogówka także najekonomiczniej jest grzanie z mocą nominalną do uzyskania temperatury zadanej, tylko w RBR-11/12 wymiennik powyżej około 50% mocy nominalnej już tak nie odbiera ciepła jak powinien (duże straty kominowe) i trzeba mu tą moc ograniczać, dobrym rozwiązaniem byłoby w ecoalu jakaś możliwość ustawienia priorytetu np. pompy podłogowej nad pompą CO lub np. przejścia przy paleniu grupowym z mocy dużą na mniejszą po przekroczeniu np.140C temperatury spalin.

Podłogówka akumulacje ma, owszem. Ale buforem bym tego nie nazwał.
A z temperaturą spalin to staram się na odwrót - by osiągnęła chociaż 140°C. Jak chcesz niżej to radzę bawić się w dodatkowy wymiennik kondensacyjny. Do podłogi w sam raz a jak ze spalinami zjedziesz poniżej 60°C to i PCV na komin się nada.

Maher
02-11-2014, 23:15
Podłogówka akumulacje ma, owszem. Ale buforem bym tego nie nazwał.
A z temperaturą spalin to staram się na odwrót - by osiągnęła chociaż 140°C. Jak chcesz niżej to radzę bawić się w dodatkowy wymiennik kondensacyjny. Do podłogi w sam raz a jak ze spalinami zjedziesz poniżej 60°C to i PCV na komin się nada.

Komin mam systemowy i po roku palenia nic tam się nie dzieje. U mnie wymiennik w piecu najlepiej właśnie odbiera ciepło w granicach 90-140C gdy są wyższe temperatury to po za większą ilością węgla nie widać jakiś lepszych efektów odbioru ciepła.

krzy27
02-11-2014, 23:24
Ceramika czy metal?
Masz ciepłomierz?

zawijan
03-11-2014, 06:51
Maher przecież zawsze możesz zaspokoić swoją ciekawość, kup sobie drugi, wyślij do zawijana, Łodzi czy Brna czy gdzie tam chcesz i niech Ci zrobią następne badania.

A Ty nie możesz podać wyników tych badań w Łodzi?
Chyba, że Instalco utajniło je przed Tobą...

Maher
03-11-2014, 07:10
Ceramika czy metal?
Masz ciepłomierz?

Ceramikę, myślałem nad ciepłomierzem tylko mam dwa zasilania i powroty i potrzebowałbym 2szt..

Maher
03-11-2014, 07:14
A Ty nie możesz podać wyników tych badań w Łodzi?
Chyba, że Instalco utajniło je przed Tobą...

Jak rzeczywiście takie badania istnieją to może powodem tego że są nie ujawnione jest to że strasznie słabo wyszły i klient kupuje kocioł i dopiero wtedy jak je dostanie okazuje się że lepsze wyniki sprawności ma najtańszy hipermarketowy kocioł.

STEFAN_BR
03-11-2014, 08:36
Większości wystarczy że jest ciepło, pewnie po zakupie śmieciucha też byłbyś zadowolony.
Znam też takiego co jeździ do dzisiaj polonezem i nie zamieniłby się na żaden nowszy model, sam go naprawia, a spalanie na poziomie 15L PB jakąś przemilczy. Ja pamiętam jak sam kiedyś uważałem że Windows98 jest najlepszym możliwym systemem i nie chcę nic nowszego, ale widać że jak ktoś nie idzie do przodu do dwukrotnie się cofa.

Dziękuję za przejmujący wywód. Ja mimo to jestem w dalszym ciągu zadowolony z zakupu tego pieca.

Maher
03-11-2014, 08:53
Dziękuję za przejmujący wywód. Ja mimo to jestem w dalszym ciągu zadowolony z zakupu tego pieca.

Czasami jak niewiele potrzeba do szczęścia, ja przynajmniej należę do osób które zastanawiają się czy nie może być jeszcze lepiej.
Kiedyś też że śmieciucha byłem zadowolony (raz na 24h przegrzebałem ruszta i dołożyłem węgla, oryginalnie był piecem miałowym i nie byłem z tego zadowolony że paliło się 48h i wygasało przez kolejne 12h i w domu robiło się zimno i trzeba było go rozpalać od nowa i po tych przeróbkach już było lepiej) ale po to jest forum aby pokazać że są inne alternatywy i można mieć trochę lepiej.

micro-jr
03-11-2014, 09:55
A jak by poprowadził dodatkowe rury i połączył tą podłogówkę z poddasza do zozdzielacza na dole gdzie mam inne pętle podłogówki, a grzejnik z łazienki na dole podpioł do rozdzielacza na górze? Wtedy będe miał jeden rozdzielacz tylko do podłogówki, a drugi tylko do grzejników. Czy pompa przepcha wodę z parteru na poddaszę do podłogówki w łazience?

To moja prywatna opinia (nie jestem Hydraulikiem) ale, rozdzielacz od podłogówki jest jej jedynym odpowietrznikiem, musi być chociaż 50cm wyżej niż podłogówka, nie da się podłączyć podłogówki do rozdzielacza będącego niżej.

Podłogówka wymaga zasilania max. 45 stopni na wejsciu, dla efektywnie działającego grzejnika minimum to 50 stopni, a 55 to rozsądek.
Dlatego w układzie mieszanym, trzeba podłogówki poprzedzać zaworem trójdrożnym/mieszajacym aby zbijac na nich temperaturę.

Co do RBRa:
Zainteresowanie w okolicy moim piecem jest.
Dopiero dziś zauważyłem, że jako jeden z niewielu nie kopcę na cała okolicę... a od kilku tygodni ludzie pytają mnie czy palę, bo widzą jak wywalam co jakiś czas popiół. BTW. Popielnik mógłby być większy, wchodzi w niego popiół z 3 worków 25kg, jak zasypuję 4 to przy wybieraniu muszę dogarniać :( Używam sobie blachy od ciasta.

a niestety póki co na dole mam ładną temperaturę ale, jeszcze nie położyłem wełny na dachu (biorę się za to na dniach) i idzie mi 45kg/dobę :( przy 170m2
jak były przymrozki w zeszłym tygodniu to nawet 50kg/h potrafiło zjeść (na nieocieplonym poddaszu miałem +5).
Ale styropian dopiero skończyli przyklejać, jutro biorę się za ułożenie warstwy wełny, wiec idzie ku lepszemu.

bobasxx
03-11-2014, 10:15
Nie zgodzę się, mam rozdzielacz na parterze z którego dwie pętle to podłogówka w górnej łazience i przedpokoju, nic się nie zapowietrza, wszystko ładnie grzeje. Raz odpowietrzone na początku i śmiga bez problemu (odpowietrzane przez "przelewanie" każdej pętli). Jest tylko jeden odpowietrznik automatyczny w rozdzielaczu.

krzy27
03-11-2014, 10:35
Ceramikę

Więc lepiej. Mi potrafiło przeżreć "nierdzewną" wyczystkę więc wolę spaliny trzymać na normalnym poziomie. Skoro testujesz niższe to aż po sezonie muszę dopytać wyników. Ciepłomierza sam nie mam więc w kwestii sprawności pozostają przypuszczenia. Z wykresów też nie idzie się jej doliczyć. Ot taki przypadek jak dzisiaj:
Zadana 70°C grupowe na 8kW min/max rzeczywista średnio 50°C z lekką tendencją wzrostową do 8:00 później odbicie do zadanej w godzinie. W instalacji mam zawór 4D sterowany automatyką - nieagresywnie - zasilanie na grzejniki 40°C. Grzejniki z termostatami. Zapytasz o przyczynę - dziś mam bardzo słonecznie.

djhiq
03-11-2014, 11:59
To moja prywatna opinia (nie jestem Hydraulikiem) ale, rozdzielacz od podłogówki jest jej jedynym odpowietrznikiem, musi być chociaż 50cm wyżej niż podłogówka, nie da się podłączyć podłogówki do rozdzielacza będącego niżej.

Podłogówka wymaga zasilania max. 45 stopni na wejsciu, dla efektywnie działającego grzejnika minimum to 50 stopni, a 55 to rozsądek.
Dlatego w układzie mieszanym, trzeba podłogówki poprzedzać zaworem trójdrożnym/mieszajacym aby zbijac na nich temperaturę.

Co do RBRa:
Zainteresowanie w okolicy moim piecem jest.
Dopiero dziś zauważyłem, że jako jeden z niewielu nie kopcę na cała okolicę... a od kilku tygodni ludzie pytają mnie czy palę, bo widzą jak wywalam co jakiś czas popiół. BTW. Popielnik mógłby być większy, wchodzi w niego popiół z 3 worków 25kg, jak zasypuję 4 to przy wybieraniu muszę dogarniać :( Używam sobie blachy od ciasta.

a niestety póki co na dole mam ładną temperaturę ale, jeszcze nie położyłem wełny na dachu (biorę się za to na dniach) i idzie mi 45kg/dobę :( przy 170m2
jak były przymrozki w zeszłym tygodniu to nawet 50kg/h potrafiło zjeść (na nieocieplonym poddaszu miałem +5).
Ale styropian dopiero skończyli przyklejać, jutro biorę się za ułożenie warstwy wełny, wiec idzie ku lepszemu.

Sprawdź sobie co się u mnie działo na początku tego roku (luty). Ale u mnie to był inny problem - węgiel z bartexu którego nie dało się normalnie spalić. Trochę ci łyka piecyk to fakt ale tak to chyba jest przy noweym jeszcze nie docieplonym budynku. Musisz wygonić wilgoć. Ja palę na pół gwizdka teraz - też mam jeszcze nie do końca ocieplony ale łyka mi ok 13 kg na dobę

STEFAN_BR
03-11-2014, 12:08
Czasami jak niewiele potrzeba do szczęścia, ja przynajmniej należę do osób które zastanawiają się czy nie może być jeszcze lepiej.
Kiedyś też że śmieciucha byłem zadowolony (raz na 24h przegrzebałem ruszta i dołożyłem węgla, oryginalnie był piecem miałowym i nie byłem z tego zadowolony że paliło się 48h i wygasało przez kolejne 12h i w domu robiło się zimno i trzeba było go rozpalać od nowa i po tych przeróbkach już było lepiej) ale po to jest forum aby pokazać że są inne alternatywy i można mieć trochę lepiej.

W takim razie jestem człowiekiem, któremu niewiele potrzeba do szczęścia i jestem zadowolony z tego pieca.

micro-jr
03-11-2014, 12:10
Nie zgodzę się, mam rozdzielacz na parterze z którego dwie pętle to podłogówka w górnej łazience i przedpokoju, nic się nie zapowietrza, wszystko ładnie grzeje. Raz odpowietrzone na początku i śmiga bez problemu (odpowietrzane przez "przelewanie" każdej pętli). Jest tylko jeden odpowietrznik automatyczny w rozdzielaczu.

Hymm...
Jak to robisz, ze powietrze nie gromadzi ci się w najwyższym punkcie układu, czyli w podłogówce? bo z tego co wiem, to w każdym układzie hydraulicznym trochę pęcherzyków powietrza krąży i co jakiś czas trzeba w górnym obszarze umieścić odpowietrznik, lub wykonać odpowietrzenie ręczne - patrz grzejniki.
I na logikę, w takich rurkach od podłogówki te pęcherzyki też się gromadzą, jak np. w Waser-wadze. i nawet pod dużym ciśnieniem, wszystkich w dół nie wypchniesz, więc masz obszary gdzie woda nei styka z przewodem.

U mnie, to powietrze przesuwając się po podłodze wcześniej czy później ma szansę ujść. a jak u Ciebie? Jakie masz ciśnienie w instalacji?

Maher
03-11-2014, 13:33
Więc lepiej. Mi potrafiło przeżreć "nierdzewną" wyczystkę więc wolę spaliny trzymać na normalnym poziomie. Skoro testujesz niższe to aż po sezonie muszę dopytać wyników. Ciepłomierza sam nie mam więc w kwestii sprawności pozostają przypuszczenia. Z wykresów też nie idzie się jej doliczyć. Ot taki przypadek jak dzisiaj:
Zadana 70°C grupowe na 8kW min/max rzeczywista średnio 50°C z lekką tendencją wzrostową do 8:00 później odbicie do zadanej w godzinie. W instalacji mam zawór 4D sterowany automatyką - nieagresywnie - zasilanie na grzejniki 40°C. Grzejniki z termostatami. Zapytasz o przyczynę - dziś mam bardzo słonecznie.

Ja teraz trzymam 48C i podejrzewam że spokojnie wystarczy na całą zimę, w lecie 42C. W zeszłym roku miałem podobnie i skroplin nie było.
To spalanie masz tak ustawione że nie dochodzi do zadanej (70C)?
W instalacji też ma 4D (prędzej służy on do mieszania wody w piecu w trybie podtrzymania jak wszystkie pompy są wyłączone), jak ruszą obie to nie jest w stanie zatrzymać spadku temperatury CO, pomimo że za nim są jeszcze zawory 3D termostatyczne przed rozdzielaczami do podłogówki.
Odnośnie palenia mogę tak sterować odbiorem ciepła aby było równomierne i wtedy nie ma dużych spadków temperatury CO, ale spalanie jest większe niż jak palę z większą mocą wtedy gdy spadnie temperatura w pomieszczeniach. Skończył się październik to że statystyk wyszło że ogrzanie domu 150m2 (temperatura 22C) + grzanie CWU kosztowało mnie 122zł /144kg węgla, zresztą możesz popatrzyć w wykresy nr3439.

krzy27
03-11-2014, 13:59
Nr 148 u mnie, tyle że kg/min ustawiałem do wesołej a teraz nie zmieniałem z lenistwa. Statystyki dają mi tylko podgląd czy spalanie mniejsze/większe. Nie chcę nic udowadniać nimi. W moim miale czasem trafiają się grubsze kawałki i ma tendencje do zawieszania się. Dodatkowo moje CWU to buffor 700L - mogę nim wymusić większe spalanie co pomaga mi w ustawianiu nadmuchu.

bobasxx
03-11-2014, 14:34
Hymm...
Jak to robisz, ze powietrze nie gromadzi ci się w najwyższym punkcie układu, czyli w podłogówce? bo z tego co wiem, to w każdym układzie hydraulicznym trochę pęcherzyków powietrza krąży i co jakiś czas trzeba w górnym obszarze umieścić odpowietrznik, lub wykonać odpowietrzenie ręczne - patrz grzejniki.
I na logikę, w takich rurkach od podłogówki te pęcherzyki też się gromadzą, jak np. w Waser-wadze. i nawet pod dużym ciśnieniem, wszystkich w dół nie wypchniesz, więc masz obszary gdzie woda nei styka z przewodem.

U mnie, to powietrze przesuwając się po podłodze wcześniej czy później ma szansę ujść. a jak u Ciebie? Jakie masz ciśnienie w instalacji?

Mam układ otwarty, kocioł w piwnicy, zawór 3D za nim pompka na 2-im biegu, dalej na parterze rozdzielacz 8 obiegów, 6 parter, 2 poddasze. Pompka pcha do góry jakieś 4 metry. Odpowietrznik w rozdzielaczu. Nie zapowietrza się. Jak to możliwe, widocznie tak może być.
Dla zobrazowania sytuacji weź sobie kawał przezroczystego węża i spróbuj za jego pomocą opróżnić wiadro wody (stawiasz wiadro z wodą na stole, jeden koniec wkładasz do wiadra, drugim zaciągasz poniżej stołu) jak już zacznie lecieć, unosisz delikatnie i z powrotem zanurzasz koniec w wiadrze tak żeby wąż zaciągnął trochę powietrza i obserwuj jak się to powietrze przemieszcza ;)

Maher
03-11-2014, 18:42
Mam układ otwarty, kocioł w piwnicy, zawór 3D za nim pompka na 2-im biegu, dalej na parterze rozdzielacz 8 obiegów, 6 parter, 2 poddasze. Pompka pcha do góry jakieś 4 metry. Odpowietrznik w rozdzielaczu. Nie zapowietrza się. Jak to możliwe, widocznie tak może być.
Dla zobrazowania sytuacji weź sobie kawał przezroczystego węża i spróbuj za jego pomocą opróżnić wiadro wody (stawiasz wiadro z wodą na stole, jeden koniec wkładasz do wiadra, drugim zaciągasz poniżej stołu) jak już zacznie lecieć, unosisz delikatnie i z powrotem zanurzasz koniec w wiadrze tak żeby wąż zaciągnął trochę powietrza i obserwuj jak się to powietrze przemieszcza ;)

Nie tak do końca jest, tak jak piszesz (jak wąż będzie miał kilka metrów to robi się ciśnienie i powietrze tak łatwo nie pójdzie do dołu, do tego wszystkie załamania powodują że robią się bańki powietrza). Mam u siebie tak podłączony ręcznikowiec, zasilanie idzie parterem a powrót 1p. (ręcznikowiec na parterze) i cały czas zbiera się w nim powietrze.

bobasxx
03-11-2014, 21:46
Nie tak do końca jest, tak jak piszesz (jak wąż będzie miał kilka metrów to robi się ciśnienie i powietrze tak łatwo nie pójdzie do dołu, do tego wszystkie załamania powodują że robią się bańki powietrza). Mam u siebie tak podłączony ręcznikowiec, zasilanie idzie parterem a powrót 1p. (ręcznikowiec na parterze) i cały czas zbiera się w nim powietrze.

Wiadomo że im więcej tego powietrza tym trudniej, dlatego ważne jest pierwsze dokładne odpowietrzenie.
Ręcznikowiec ma inną budowę, to taki trochę odwrócony syfon, powietrze zbiera się na górze i nie ma możliwości ujścia, chyba że założysz na górze odpowietrznik automatyczny.
Jeśli rurki są ułożone w poziomie to nic nie powinno się dziać złego.

TwojPan
03-11-2014, 22:43
zresztą możesz popatrzyć w wykresy nr3439.
1.Histogramy mocy (dla obu) pokazują zbyt niski nadmuch-pionowe kreski z prawej strony.Powinny się trzymać lewej strony,środek to status quo.
2.Wiem czego są wynikiem-twoich oszczędności a propos spaliny :)
3.Jak dla mnie ,po skorygowaniu nadmuchu -rzecz jasna in plus,jeśli to nie pomoże-trzeba by zwiększyć moc na 12/12,a nie palić z pustego palnika.Takie skoki spalin,mogą być wynikiem tego,że na palniku pali się zbyt nisko.
4.Pozdrawiam.

piotrek57
04-11-2014, 08:07
Witam.
Zgubiłem gdzieś jeden czujnik - wiecie jaki układ jest stosowany?

adkwapniewski
04-11-2014, 08:11
witam.
Zgubiłem gdzieś jeden czujnik - wiecie jaki układ jest stosowany?

kty-81 + kalibracja

Maher
04-11-2014, 08:30
1.Histogramy mocy (dla obu) pokazują zbyt niski nadmuch-pionowe kreski z prawej strony.Powinny się trzymać lewej strony,środek to status quo.
2.Wiem czego są wynikiem-twoich oszczędności a propos spaliny :)
3.Jak dla mnie ,po skorygowaniu nadmuchu -rzecz jasna in plus,jeśli to nie pomoże-trzeba by zwiększyć moc na 12/12,a nie palić z pustego palnika.Takie skoki spalin,mogą być wynikiem tego,że na palniku pali się zbyt nisko.
4.Pozdrawiam.

Odnośnie kresek to zauważyłem że nie mają nic wspólnego z rzeczywistością (może były programowane pod inny kocioł lub inny palnik) , bo jak zmieszałem nadmuch miałem je idealnie po środku tylko potrafił mi przesypać niespalony węgiel do podajnika, a przy takim nadmuchu nic nie przesypuje i idealnie się dopala. Tak samo kreski układają się inaczej dla mocy max gdy startuje z małej mocy następnie przechodzi do dużej, gdy startuje od razu z dużej mocy są inne. Gdy ustawiałem nadmuch patrzyłem na palnik, a nie na kreski. Zresztą możesz popatrzyć wyrywkowo w ciągu kilku dni i zobaczysz że za każdym razem będą w innym miejscu.
Teraz gdy nie potrzebuje dużej mocy (nie ma odbioru ciepła) to nie ma problemu z wysoką temperatura spalin bo piec chwilowo dogrzeje podłogówkę i się odstawia i chłodzi i nie potrzebuje ciągłego podawania.

gmaj22
04-11-2014, 12:22
kty-81 + kalibracja

Kty 81-210 czyli ok. 20 kiloomow w temp. pokojowej. Kty. 81-110 maja 10 kiloomow.

krzy27
04-11-2014, 12:32
Kty 81-210 czyli ok. 20 kiloomow w temp. pokojowej. Kty. 81-110 maja 10 kiloomow.

dziesięć razy mniej ;)

gmaj22
04-11-2014, 20:28
dziesięć razy mniej ;)
Dzięki za sprostowanie. Faktycznie 210 - 2kilo, 110- 1 kilo.

TwojPan
04-11-2014, 21:38
Odnośnie kresek to zauważyłem że nie mają nic wspólnego z rzeczywistością (może były programowane pod inny kocioł lub inny palnik) Ma wiele wspólnego,co nie znaczy,że nie należy obserwować palnika.

bo jak zmieszałem nadmuch miałem je idealnie po środku tylko potrafił mi przesypać niespalony węgiel do podajnika, a przy takim nadmuchu nic nie przesypuje i idealnie się dopala. Tak samo kreski układają się inaczej dla mocy max gdy startuje z małej mocy następnie przechodzi do dużej, gdy startuje od razu z dużej mocy są inne. Gdy ustawiałem nadmuch patrzyłem na palnik, a nie na kreski. Zresztą możesz popatrzyć wyrywkowo w ciągu kilku dni i zobaczysz że za każdym razem będą w innym miejscu.
Zmiany,dla "ułożenia histogramu" ,wymagają przynajmniej dobowej obserwacji.Robiłeś to zbyt szybko.Coś wiem o tym. Cierpliwość jest potrzebna.
Dalej uważam,że to zbyt mały nadmuch.Na małych mocach,kiedy palnik pracuje z duzymi postojami,taki stan rzeczy (układ histogramu) ,jest dopuszczalny.Ustawiałem on line kilka kotłów,i histogram oddawał w 90% stan na palniku.

Teraz gdy nie potrzebuje dużej mocy (nie ma odbioru ciepła) to nie ma problemu z wysoką temperatura spalin bo piec chwilowo dogrzeje podłogówkę i się odstawia i chłodzi i nie potrzebuje ciągłego podawania.
Przy nominalnej mocy,temp.spalin może mieć 170-200deg.To normalne,a raczej nieodzowne.Małą moc,mała spalina.Duża moc,duża spalina.A jak inaczej chciałeś w nim "napalić" ?

Maher
04-11-2014, 21:53
Ma wiele wspólnego,co nie znaczy,że nie należy obserwować palnika.
Zmiany,dla "ułożenia histogramu" ,wymagają przynajmniej dobowej obserwacji.Robiłeś to zbyt szybko.Coś wiem o tym. Cierpliwość jest potrzebna.
Dalej uważam,że to zbyt mały nadmuch.Na małych mocach,kiedy palnik pracuje z duzymi postojami,taki stan rzeczy (układ histogramu) ,jest dopuszczalny.Ustawiałem on line kilka kotłów,i histogram oddawał w 90% stan na palniku.
Zwiększyłem nadmuch, odczekam 24h i zobaczę czy " kreski" pójdą w dobrym kierunku.




Przy nominalnej mocy,temp.spalin może mieć 170-200deg.To normalne,a raczej nieodzowne.Małą moc,mała spalina.Duża moc,duża spalina.A jak inaczej chciałeś w nim "napalić" ?

Wiem, tylko jak wytłumaczyć że równoczesne grzanie CWU i CO jest mniej oszczędne niż grzanie po kolei (po wyżej 50% mocy nominalnej w RBR-eże wymiennik już tak nie odbiera ciepła jak powinien - duże straty kominowe).

TwojPan
04-11-2014, 22:11
Wiem, tylko jak wytłumaczyć że równoczesne grzanie CWU i CO jest mniej oszczędne niż grzanie po kolei (po wyżej 50% mocy nominalnej w RBR-eże wymiennik już tak nie odbiera ciepła jak powinien - duże straty kominowe).
Nadmuch ustawia się dla każdej z mocy z osobna.czyli,8/8kW -ustawiasz,potem 12/12kW itd. Nie inaczej.
O stratach kominowych poczytaj na blogu zawijana.Nie jest tak strasznie jak uważasz.Temp spalin 200deg ,może przerażać,rozumiem,ale inaczej się nie da.
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/straty-kominowe/
Co do samego prowadzenia kotła,twoja droga-się nie wypowiadam.Nie mam podłogówki.Musisz jednak zdawać sobie sprawę,że beton wolno się rozgrzewa,jak stygnie-nie wiem.Teraz jest na zewnątrz ciepło,zima bez ocieplenia na budynku ok.20-30cm-będzie trudno "grzać" tak jak teraz to robisz.Skłaniałbym się raczej,na dostarczaniu minimalnych ilości ciepła podłodze,a niżeli na zasadzie zał/wył.Mogę się mylić.

karoka65
04-11-2014, 22:15
W niczym się nie pomyliłeś.
Najgorsze że coś komuś się wydaje i to jest ta jego jedyna prawda :)

Maher
04-11-2014, 22:23
Nadmuch ustawia się dla każdej z mocy z osobna.czyli,8/8kW -ustawiasz,potem 12/12kW itd. Nie inaczej.
O stratach kominowych poczytaj na blogu zawijana.Nie jest tak strasznie jak uważasz.Temp spalin 200deg ,może przerażać,rozumiem,ale inaczej się nie da.
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/straty-kominowe/
Co do samego prowadzenia kotła,twoja droga-się nie wypowiadam.Nie mam podłogówki.Musisz jednak zdawać sobie sprawę,że beton wolno się rozgrzewa,jak stygnie-nie wiem.Teraz jest na zewnątrz ciepło,zima bez ocieplenia na budynku ok.20-30cm-będzie trudno "grzać" tak jak teraz to robisz.Skłaniałbym się raczej,na dostarczaniu minimalnych ilości ciepła podłodze,a niżeli na zasadzie zał/wył.Mogę się mylić.

Testowałem zeszłej zimy i spokojnie grzanie podłogówki gdy spada temperatura wystarczy (czas podgrzewania z 4h), ale w czasie zimy włączam dogrzewanie (pompa CO -tryb pracy dla reg.wewnętrznego CYKLICZNA i pompy podłogowej - czas pracy/postoju pompy podłogowej ) tylko dla tego aby uniknąć właśnie wychłodzenia podłogówki i przez to pracy RBR-a powyżej jego 50% mocy nominalnej i podejrzewam że już na to nic nie poradzę i albo duże straty kominowe albo przestawianie ustawień dogrzewania podłogi co kilka dni.

Maher
04-11-2014, 22:27
W niczym się nie pomyliłeś.
Najgorsze że coś komuś się wydaje i to jest ta jego jedyna prawda :)

Nie odkryłeś żadnej ameryki, jakbyś czytał uważnie to byś zauważył że przez spieprzony wymiennik w RBR-eże zmuszony byłem już rok temu dogrzewać podłogę cyklicznie.

karoka65
04-11-2014, 22:31
Ty masz spieprzoną ale psychikę Maher.
Przeczytaj co Novy napisał o podłodze jeszcze raz.
Włączasz, wyłączasz, chcesz mieć ładne kreski i żeby kocioł pracował stabilnie ?
Życzę powodzenia i toń dalej w swoich chorych teoriach.

TwojPan
04-11-2014, 22:36
Nie odkryłeś żadnej ameryki, jakbyś czytał uważnie to byś zauważył że przez spieprzony wymiennik w RBR-eże zmuszony byłem już rok temu dogrzewać podłogę cyklicznie.

Sam taki kocioł wybrałeś.Ja wybrałem z ceramiką.Sam ją demontowałem,bo poza czystością w kotle,nie dostrzegałem zalet.A że,kocioł mam teraz dobrany "na styk"-potrzebuję całej jego "gołej" powierzchni intensywnej wymiany :)
Karoka,no cóż,jest jaki jest.Ma wiedzę na temat tych ciężkich,stalowych archaicznych "grzałek".W wielu sprawach się z nim nie zgadzam,ale zrozum.On z tego żyje :)
Wymiennik w RBR 11kW ...hmmmm to bardzo skomplikowana sprawa jest.Szkoda czasu.
Pal chłopie,pal.Węgiel to ostatnia rzecz jaka bym sobie zafundował do nowej chaty.Ale to moje zdanie.
Dobranoc.

Maher
04-11-2014, 22:38
Ty masz spieprzoną ale psychikę Maher.
Przeczytaj co Novy napisał o podłodze jeszcze raz.
Włączasz, wyłączasz, chcesz mieć ładne kreski i żeby kocioł pracował stabilnie ?
Życzę powodzenia i toń dalej w swoich chorych teoriach.

A ty musisz czuwać bo może coś jeszcze napisze o RBR-ęże i jakiś klient ci ucieknie do konkurencji.
Mogę wyłączyć cykliczne dogrzewanie podłogi i zobaczysz jak temperatura spalin poszybuje do góry, a jakbym to zrobił przy ujemnych temperaturach to pewnie bym i przekroczył 300C nie mówiąc o spalonym opale i ogrzaniu okolicy. Dla mnie kocioł nie musi pracować stabilnie i nie muszę mieć ładnych kresek bo to nie jest ekonomiczniejsze od pracy z mocą nominalną i przejście w podczymanie ale nie w przypadku RBR-11/12.

TwojPan
04-11-2014, 22:45
Testowałem zeszłej zimy i spokojnie grzanie podłogówki gdy spada temperatura wystarczy (czas podgrzewania z 4h), ale w czasie zimy włączam dogrzewanie (pompa CO -tryb pracy dla reg.wewnętrznego CYKLICZNA i pompy podłogowej - czas pracy/postoju pompy podłogowej ) tylko dla tego aby uniknąć właśnie wychłodzenia podłogówki i przez to pracy RBR-a powyżej jego 50% mocy nominalnej i podejrzewam że już na to nic nie poradzę i albo duże straty kominowe albo przestawianie ustawień dogrzewania podłogi co kilka dni.

I jeszcze jedno.Skoro tak grzejesz,to moc musi być dobrana tak,aby grzać ostro po wychłodzeniu podłogi,a nie 8kW i męczyć konia.Ma szybko nadrobić straty,przynajmniej na starcie.Podłoga to nie kalafiory na ścianach...

TwojPan
04-11-2014, 22:47
Dla mnie kocioł nie musi pracować stabilnie i nie muszę mieć ładnych kresek bo to nie jest ekonomiczniejsze od pracy z mocą nominalną i przejście w podczymanie ale nie w przypadku RBR-11/12.
Stabilnie,znaczy-ładne kreski.Tylko stabilny układ jest najbardziej oszczędny....

karoka65
04-11-2014, 22:54
Maher zanim przyciśniesz "wyślij" przeczytaj to co napisałeś bo zaczynasz sam sobie przeczyć.
A co Ty chciałeś przy cyklicznej pracy ?
Widzę że ani Novy ani ja też Ci tego nie wbiję do łba.
Ty sam powodujesz te szarpania, jarzysz ?
Jak długo masz te 200 czy 300 stopni które przypuszczasz żebyś miał ?
Już Ci pisałem że Ty nic mi nie możesz zabrać i na szczęście to nie Ty wystawiasz mi opinię.
Ty powinieneś wystawić opinie komuś innemu, może pij tam gdzie powinieneś.
Tyle że Ty nie masz już do kogo.
Dobrej nocy.
Poczytaj sobie forum, może czegoś się nauczysz i przestaniesz pisać głupoty bo chwały one Ci nie przynoszą :)

zyzolek
04-11-2014, 23:04
Meher nie ustawiaj pompy podłogówki na cykliczną. Albo ON, albo OFF, wg czujnika temperatury wewnętrznej, a jak go nie ma, to strefy czasowe od godz. x do godz. y

djhiq
04-11-2014, 23:28
Ja mam temperaturę spalin aktualnie dochodzącą do 90-100* max. Mam się czym przejmować? Komin systemowy schiedla

krzy27
05-11-2014, 00:13
Wolę mieć wyższą ~150°C. Zawsze możesz przetestować czy komin jest naprawdę solidny.
U mnie wyczystka nierdzewna skorodowała jak miałem niższą.

minertu
05-11-2014, 05:05
Dla mnie kocioł nie musi pracować stabilnie i nie muszę mieć ładnych kresek bo to nie jest ekonomiczniejsze od pracy z mocą nominalną i przejście w podczymanie ale nie w przypadku RBR-11/12.A w przypadku innego kotła o tej mocy wg Ciebie było by inaczej?

Maher
05-11-2014, 06:09
Meher nie ustawiaj pompy podłogówki na cykliczną. Albo ON, albo OFF, wg czujnika temperatury wewnętrznej, a jak go nie ma, to strefy czasowe od godz. x do godz. y

Pompy chodzą dokładnie na ON/OFF wg czujników temperatur wewnętrznych, ale aby nie wychłodzić całkowicie podłogi i nie powodować pracy RBR-a ze stratami kominowymi dodatkowo włączają się cyklicznie.

Maher
05-11-2014, 06:16
Maher zanim przyciśniesz "wyślij" przeczytaj to co napisałeś bo zaczynasz sam sobie przeczyć.
A co Ty chciałeś przy cyklicznej pracy ?
Widzę że ani Novy ani ja też Ci tego nie wbiję do łba.
Ty sam powodujesz te szarpania, jarzysz ?
Jak długo masz te 200 czy 300 stopni które przypuszczasz żebyś miał ?
Już Ci pisałem że Ty nic mi nie możesz zabrać i na szczęście to nie Ty wystawiasz mi opinię.
Ty powinieneś wystawić opinie komuś innemu, może pij tam gdzie powinieneś.
Tyle że Ty nie masz już do kogo.
Dobrej nocy.
Poczytaj sobie forum, może czegoś się nauczysz i przestaniesz pisać głupoty bo chwały one Ci nie przynoszą :)

I znów nie doczytałeś, jak mam ustawione pompy. Cyklicznie powodują tylko niedopuszczenie do wychłodzenia podłogi bo wymiennik RBR-a nie wyrabia powyżej 50% swojej mocy i jakby nie dodatkowa cykliczna praca to cały czas paliłbym z dużymi stratami kominowymi.

Maher
05-11-2014, 06:20
A w przypadku innego kotła o tej mocy wg Ciebie było by inaczej?

Nie mam innego kotła, ale skoro RBR ma 11/12KW to praca z mocą nominalną powinna być najoszczędniejsza, a tu się okazuje że przekroczenie 50% jej mocy to już duże straty kominowe i mniejsza sprawność niż palenie z mocami 2-6Kw.

adkwapniewski
05-11-2014, 06:28
A ty musisz czuwać bo może coś jeszcze napisze o RBR-ęże i jakiś klient ci ucieknie do konkurencji.
Mogę wyłączyć cykliczne dogrzewanie podłogi i zobaczysz jak temperatura spalin poszybuje do góry, a jakbym to zrobił przy ujemnych temperaturach to pewnie bym i przekroczył 300C nie mówiąc o spalonym opale i ogrzaniu okolicy. Dla mnie kocioł nie musi pracować stabilnie i nie muszę mieć ładnych kresek bo to nie jest ekonomiczniejsze od pracy z mocą nominalną i przejście w podczymanie ale nie w przypadku RBR-11/12.

Masz zrobione OZC ? Albo masz coś spier... albo celowo tak piszesz ...

Mam tylko podłogówkę i temp spalin nie przekroczyła 200*C w różnych konfiguracjach , przykładowy wykres w trybie autolato+ON/OFF drugi autolato+ ciągła+ wysokie zasilanie :

287549287550

Jak widać ON/OFF nie powoduje wcale nie wiadomo jakich skoków temp spalin(nie widzę tu 300*C), tryb normalny włącza się rano i wieczorem , wtedy też jest dogrzewany baniak CWU reszta auto-lato (stoi w podtrzymaniu, pompy podłogówki nie pracują)

fenix2
05-11-2014, 08:00
I znów nie doczytałeś, jak mam ustawione pompy. Cyklicznie powodują tylko niedopuszczenie do wychłodzenia podłogi bo wymiennik RBR-a nie wyrabia powyżej 50% swojej mocy i jakby nie dodatkowa cykliczna praca to cały czas paliłbym z dużymi stratami kominowymi.

Czegoś tu nie rozumiem. Przecież jak grzejesz podłogówkę ciągle to palisz spokojnie i schodzisz z mocą poniżej minimalnej bo tyko uzupełniasz straty. A jak cyklicznie to zalewasz kocioł zimną wodą i musisz ostro dać w palnik czyli strata kominowa.

fixed
05-11-2014, 13:48
Czytam tak Wasze opinie i mam kilka pytań:

- jaka jest optymalna temperatura w kominie? Mi rzadko skacze powyżej 100-150.
- temperatura na piecu a grzanie - mam ustawioną dmuchawę na 37-38%, dość długo dochodzi do zadanej, ale chyba mnie pali?
Czy lepiej zwiększyć dmuchawę i podawanie przy szybszym dojściu do zadanej?

fenix2
05-11-2014, 14:17
Czytam tak Wasze opinie i mam kilka pytań:

- jaka jest optymalna temperatura w kominie? Mi rzadko skacze powyżej 100-150.
- temperatura na piecu a grzanie - mam ustawioną dmuchawę na 37-38%, dość długo dochodzi do zadanej, ale chyba mnie pali?
Czy lepiej zwiększyć dmuchawę i podawanie przy szybszym dojściu do zadanej?

Jeżeli komin systemowy to nie ma się czego bać, chyba że kondensat pojawi się na wymienniku. Sprawdź przy czyszczeniu czy w kociołku sucho.
Jeżeli opał spala się prawidłowo przy takim nadmuchu to bym nie ruszał. Obecnie jest dość ciepło więc pewnie mały odbiór więc i spalina niska. IMO.

fixed
05-11-2014, 14:51
W kociołku sucho, mam lekkie spieki, ale mało. Jadę teraz na ręcznym (heh, jak to brzmi), dlatego pytam czy nie robię czegoś źle.

SUSPENSER
05-11-2014, 15:02
Czytam tak Wasze opinie i mam kilka pytań:

- jaka jest optymalna temperatura w kominie? Mi rzadko skacze powyżej 100-150.
- temperatura na piecu a grzanie - mam ustawioną dmuchawę na 37-38%, dość długo dochodzi do zadanej, ale chyba mnie pali?
Czy lepiej zwiększyć dmuchawę i podawanie przy szybszym dojściu do zadanej?

U mnie obecnie poniżej 100 i jest ok.

Ma długo dochodzić do zadanej - wtedy jest moc najlepiej dobrana w dwustanie - u mnie zimą czasem nie wchodzi w podtrzymanie przez 3 doby.

fixed
05-11-2014, 15:50
O, i takiej odpowiedzi oczekiwałem :) Czyli idę w dobrym kierunku. Dzięki.

Maher
05-11-2014, 16:59
Czegoś tu nie rozumiem. Przecież jak grzejesz podłogówkę ciągle to palisz spokojnie i schodzisz z mocą poniżej minimalnej bo tyko uzupełniasz straty. A jak cyklicznie to zalewasz kocioł zimną wodą i musisz ostro dać w palnik czyli strata kominowa.

Ja mam to inaczej ustawione, pompy podłogówki włączają się gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej zadanej i grzeję dopóki nie wzrośnie powyżej zadanej , dodatkowo niezależnie od tego czy temperatura jest powyżej zadanej pompy włączają się cyklicznie aby nie dopuścić do wychłodzenia podłogi (ok. 5min pracy na 20minut przerwy) i w tym jest problem bo ten czas muszę co kilka dni zmieniać bo w zależności jaka temperatura jest na zewnątrz przegrzewam pomieszczenia. Znowu gdy nie miałem włączonego dodatkowego tego trybu cyklicznego to w momentalnie gdy spadła temperatura w pomieszczeniach włączały się obie pompy, piec chodził na pełnych obrotach, moc według statystyk przekraczała 6KW i temperatura spalin szybowała do góry. Porównując obydwie sytuacje praca RBR-a powyżej 6KW była nieekonomiczna w porównaniu z włączeniem dodatkowej pracy cyklicznej, a przecież palenie w pobliżu mocy nominalnej powinno być najbardziej ekonomiczne.

karoka65
05-11-2014, 17:25
Ty to jednak jesteś kołek z państwowego lasu.
Już Ci pisałem kilka razy ale widać za trudne dla Ciebie.
Ty byś chciał żeby kocioł spalał tyle samo przy 3, 6, 9 i 12kW i trzymał temp. spalin 80 stopni.
Maher klepnij się jakimś ciężkim młotkiem w czółko może Ci się poprawi.
Tak palenie z mocą blisko nominalnej jest najbardziej ekonomiczne i osiągasz najwyższą sprawność tyle że spalasz wtedy około 3 razy więcej paliwa niż na 30 czy 35% tej mocy, wzrasta prędkość przeplywających spalin a co za tym idzie ich temperatura widoczna na czujniku, trudne ?
Cudów Maher niema.
Ja bym Ci dał inny kocioł i podłączył tam sterownik z czujnikiem spalin, dopiero przejrzałbyś na oczy.

Maher
05-11-2014, 17:31
Ty to jednak jesteś kołek z państwowego lasu.
Już Ci pisałem kilka razy ale widać za trudne dla Ciebie.
Ty byś chciał żeby kocioł spalał tyle samo przy 3, 6, 9 i 12kW i trzymał temp. spalin 80 stopni.
Maher klepnij się jakimś ciężkim młotkiem w czółko może Ci się poprawi.

I znów masz problem ze zrozumieniem.
Cały czas piszę że chcę palić z mocą 12KW i miało tyć to najbardziej ekonomiczne, a w RBR-eże wychodzi ze palenie powyżej 6KW jest porażką i jedynę co mogę zrobić to palić do 6KW i co kilka dni regulować cykliczne pracy pomp.
Nie wiem po co to piszę bo jak i tak tego nie zrozumiesz, ale może inni z tego skorzystają.

karoka65
05-11-2014, 17:35
Jednak kołek.
Jak chcesz palić na 12 to rozkręć wszystko na full, pootwieraj okna zimą i po problemie albo dobuduj jeszcze z raz tyle metrów.
Kończę bo szkoda mojego czasu.
Jak ktoś poczyta Twoje wpisy w tym tylko wątku to zaraz się kapnie o co Ci chodzi.

adkwapniewski
05-11-2014, 17:42
I znów masz problem ze zrozumieniem.
Cały czas piszę że chcę palić z mocą 12KW i miało tyć to najbardziej ekonomiczne, a w RBR-eże wychodzi ze palenie powyżej 6KW jest porażką i jedynę co mogę zrobić to palić do 6KW i co kilka dni regulować cykliczne pracy pomp.
Nie wiem po co to piszę bo jak i tak tego nie zrozumiesz, ale może inni z tego skorzystają.

Z ciekawości spytam jak ustawiasz sterownik żeby kocioł pracował z mocą 12kW ?

Maher
05-11-2014, 18:07
Jednak kołek.
Jak chcesz palić na 12 to rozkręć wszystko na full, pootwieraj okna zimą i po problemie albo dobuduj jeszcze z raz tyle metrów.
Kończę bo szkoda mojego czasu.
Jak ktoś poczyta Twoje wpisy w tym tylko wątku to zaraz się kapnie o co Ci chodzi.

Akurat w tym twój problem ze mam 100% podłogówki i mam możliwość porównania palenia z pełną mocą np. przez godzinę lub przez 4 godziny z mocą 3Kw i potrafię to przeliczyć, i nie muszę do tego otwierać okien aby taką moc uzyskać, ale pozostałeś na etapie kaloryferów i tak tego nie zrozumiesz.

Maher
05-11-2014, 18:11
Z ciekawości spytam jak ustawiasz sterownik żeby kocioł pracował z mocą 12kW ?

Nie muszę nic ustawiać tylko wystarczy odpowiednio zwiększyć zapotrzebowanie na ciepło w domu (włączyć pełną moc w pompach podłogowych, a mam dużo betonu do rozgrzania) i następnie odczytać z statystyk z jaką mocą pracował w jakim czasie i ile węgla w tym czasie spalił.

karoka65
05-11-2014, 18:35
Tak a jak po tych aż dwóch godzinach obniżysz zapotrzebowanie to spalanie leci na łeb, no nie.
A nie dziwi Cię dlaczego tak się dzieje ?
Pewnie nie, lepiej pieprzyć farmazony po forum.
Domyśl się, będziesz miał co robić zamiast się kompromitować, ja Ci nie mam zamiaru tego tłumaczyć.

minertu
05-11-2014, 19:02
Maher.Jak puścisz wszystko na full jak długo trwa wyrównanie temp wody w instalacji? Mi to zajęło ok 4 h a Tobie?

Maher
05-11-2014, 19:46
Maher.Jak puścisz wszystko na full jak długo trwa wyrównanie temp wody w instalacji? Mi to zajęło ok 4 h a Tobie?

Mi przy zerowej temperaturze na zewnątrz też wystarczy ok. 4h podniesienie temperatury z 21,8C do 22,1C i utrzymanie jej przez 24h.

minertu
05-11-2014, 19:58
Mi przy zerowej temperaturze na zewnątrz też wystarczy ok. 4h podniesienie temperatury z 21,8C do 22,1C i utrzymanie jej przez 24h.
Ja mam na myśli wodę w układzie a nie temp wewn.

Maher
05-11-2014, 20:56
Ja mam na myśli wodę w układzie a nie temp wewn.

Nie wiem co przez to rozumiesz, bo u mnie wychodzi z pieca 48C przechodzi przez 4D który zbija to do 40C następnie są 3D które zbijają teraz na 34C i tyle wchodzi w podłogówkę, wychodzi z niej przy w zależności od nagrzania od 22-32C. Podłoga w tej chwili ma 23,5C.

TwojPan
05-11-2014, 21:06
Nie wiem co przez to rozumiesz, bo u mnie wychodzi z pieca 48C przechodzi przez 4D który zbija to do 40C następnie są 3D które zbijają teraz na 34C i tyle wchodzi w podłogówkę, wychodzi z niej przy w zależności od nagrzania od 22-32C. Podłoga w tej chwili ma 23,5C.

Witam Sejmik :)

Maher,widzę poprawę histogramu dla mocy 8kW.
Czy dla 12kW potrzeba ,aż 40% wiatru?
Pisałem ci wcześniej.Nadmuch dla mocy,ustawia się dla każdej z osobna.Dla 8/8kW ustawiasz nadmuch,potem dla 12/12kW ustawiasz nadmuch itd.Krotnościami podań dla każdej z mocy pobawisz się później.Nie trać czasu na pitolenie ,tylko ustaw:
8kW-37%
12kW -39%.
Jak się pomyliłem,oddam kasę za opał :)
aaaa i ja bym mu tryknął,po wyregulowaniu nadmuchów dla każdej mocy-12/12kW.
Pozdrowion .

Maher
05-11-2014, 21:09
1.Histogramy mocy (dla obu) pokazują zbyt niski nadmuch-pionowe kreski z prawej strony.Powinny się trzymać lewej strony,środek to status quo.
2.Wiem czego są wynikiem-twoich oszczędności a propos spaliny :)
3.Jak dla mnie ,po skorygowaniu nadmuchu -rzecz jasna in plus,jeśli to nie pomoże-trzeba by zwiększyć moc na 12/12,a nie palić z pustego palnika.Takie skoki spalin,mogą być wynikiem tego,że na palniku pali się zbyt nisko.
4.Pozdrawiam.

Dziś ponownie zwiększyłem nadmuch i "kreski" jeszcze bardziej przesunęły się w prawą stronę, czyli wygląda na to że ten algorytm w przypadku RBR-a nie działa prawidłowo (zobaczę jeszcze na palnik jak to wygląda).

TwojPan
05-11-2014, 21:11
Mi przy zerowej temperaturze na zewnątrz też wystarczy ok. 4h podniesienie temperatury z 21,8C do 22,1C i utrzymanie jej przez 24h.

OK.Po ilu dniach takiej temp.zewn. tak się dzieje?
Po 2-3 dniach?A po miesiącu ,lub nawet 2 tyg-jak będzie?

Maher
05-11-2014, 21:11
Witam Sejmik :)

Maher,widzę poprawę histogramu dla mocy 8kW.
Czy dla 12kW potrzeba ,aż 40% wiatru?
Pisałem ci wcześniej.Nadmuch dla mocy,ustawia się dla każdej z osobna.Dla 8/8kW ustawiasz nadmuch,potem dla 12/12kW ustawiasz nadmuch itd.Krotnościami podań dla każdej z mocy pobawisz się później.Nie trać czasu na pitolenie ,tylko ustaw:
8kW-37%
12kW -39%.
Jak się pomyliłem,oddam kasę za opał :)
aaaa i ja bym mu tryknął,po wyregulowaniu nadmuchów dla każdej mocy-12/12kW.
Pozdrowion .

Podniosłem do 40% bo chciałem zobaczyć czy przesuną się bardziej w lewo.

TwojPan
05-11-2014, 21:12
Dziś ponownie zwiększyłem nadmuch i "kreski" jeszcze bardziej przesunęły się w prawą stronę, czyli wygląda na to że ten algorytm w przypadku RBR-a nie działa prawidłowo (zobaczę jeszcze na palnik jak to wygląda).

Nie pitoll,ustaw jak pisałem.

TwojPan
05-11-2014, 21:13
Podniosłem do 40% bo chciałem zobaczyć czy przesuną się bardziej w lewo.

Do lewicy ci blisko? :)
Zrób jak pisałem,za dwie doby się obaczy.

Maher
05-11-2014, 21:20
Do lewicy ci blisko? :)
Zrób jak pisałem,za dwie doby się obaczy.

Zmieniam na 39% bo 40% to już trochę za dużo i robią się spieki (ale to tylko o 1% więcej niż jak miałem wcześniej ustawione po obserwacji palnika czyli z 38%).
Wyłączę też chyba grupowe 8/8 i zobaczę jak tam z kreskami

TwojPan
05-11-2014, 21:35
Zmieniam na 39% bo 40% to już trochę za dużo i robią się spieki (ale to tylko o 1% więcej niż jak miałem wcześniej ustawione po obserwacji palnika czyli z 38%).
Wyłączę też chyba grupowe 8/8 i zobaczę jak tam z kreskami

Nie bój się dobrych (nieszkodliwych) podpowiedzi.
Bój się ludzi.Albo,raczej diabła- jaki w nich siedzi.
Dobranoc.

Maher
05-11-2014, 21:43
Nie bój się dobrych (nieszkodliwych) podpowiedzi.
Bój się ludzi.Albo,raczej diabła- jaki w nich siedzi.
Dobranoc.

Pozmieniałem tak jak pisałeś i zobaczę za kilka dni.
Zastanawiam czy tej zimy nie poustawiać tak jak poprzedniej (startuje z mocy 12KW, następnie przechodzi na 8KW i utrzymuje ten stan do nadrobienia strat).

karoka65
05-11-2014, 22:10
No ja tu widzę Maher że to nie zły kocioł tylko palacz filozof.
Próbujesz tu nauczać wypisując jakieś twierdzenia niczym nie poparte które aż tryskają złośliwością.
Już tu ktoś Cię podsumował, że Ty masz tylko uczulenie na słowa RBR i karoka :)
Ty potrzebujesz po prostu pomocy a swoją postawą tutaj doprowadziłeś do tego że wszyscy Cię przestali traktować poważnie a mówiąc dosadnie olali.
nikt nie lubi filozofów ani nikt nie jest wszechwiedzący, ja też.
Potrzebowałem serwera, zapytałem chłopaków i pomogli z wyborem, ja się na tym nie znam i w takim przypadku pytam mądrzejszych którzy w tym siedzą a nie rżnę cwaniaka.
To nie wstyd zapytać, jeden potrafi jedno a drugi co innego.
Wstydem jest tonąć w swojej głupocie przekonanym że jest tylko jedna prawda, swoja.
Dobrej nocy wszystkim.

Maher
05-11-2014, 22:33
No ja tu widzę Maher że to nie zły kocioł tylko palacz filozof.
Próbujesz tu nauczać wypisując jakieś twierdzenia niczym nie poparte które aż tryskają złośliwością.
Już tu ktoś Cię podsumował, że Ty masz tylko uczulenie na słowa RBR i karoka :)
Ty potrzebujesz po prostu pomocy a swoją postawą tutaj doprowadziłeś do tego że wszyscy Cię przestali traktować poważnie a mówiąc dosadnie olali.
nikt nie lubi filozofów ani nikt nie jest wszechwiedzący, ja też.
Potrzebowałem serwera, zapytałem chłopaków i pomogli z wyborem, ja się na tym nie znam i w takim przypadku pytam mądrzejszych którzy w tym siedzą a nie rżnę cwaniaka.
To nie wstyd zapytać, jeden potrafi jedno a drugi co innego.
Wstydem jest tonąć w swojej głupocie przekonanym że jest tylko jedna prawda, swoja.
Dobrej nocy wszystkim.

Sam wiesz ile da zmiana o 1% dmuchawy, jest czysto kosmetyczna i może kreski się poprawiawią.
Jak chcesz coś pomóc to jak rozwiązać sterowanie u mnie, abym nie musiał co kilka dni przestawiać czas cyklicznej pracy pomp?
Jak wyłączę całkowicie to zalewam kocioł zimną wodą, jak ustawie to jakąś wartość to przegrzewam pomieszczenia.
Wszystko przewidziałem w instalacji grzewczej tylko nie takie zachowanie RBR-a.

zbigmaz01
06-11-2014, 04:01
...
Jak wyłączę całkowicie to zalewam kocioł zimną wodą, jak ustawie to jakąś wartość to przegrzewam pomieszczenia.
...

Ponad rok lub dwa temu na forum ES dałem taką propozycję aby po osiągnięciu temp. pomieszczenia cykliczna zwolniła by nie przegrzewać lub jej nie przekraczać. Chyba to nie zainteresowało, wyszły nowe softy a w nim nic w tym temacie nie wyszło.

Maher
06-11-2014, 07:08
Ponad rok lub dwa temu na forum ES dałem taką propozycję aby po osiągnięciu temp. pomieszczenia cykliczna zwolniła by nie przegrzewać lub jej nie przekraczać. Chyba to nie zainteresowało, wyszły nowe softy a w nim nic w tym temacie nie wyszło.

Akurat w moim przypadku to by też nic nie dało, bo u mnie pompy nie chodzą non stop, prędzej jakby cykliczna praca pomp była uzależniona od temperatury na zewnątrz.

prz3kus
06-11-2014, 07:22
U mnie obecnie poniżej 100 i jest ok.

Ma długo dochodzić do zadanej - wtedy jest moc najlepiej dobrana w dwustanie - u mnie zimą czasem nie wchodzi w podtrzymanie przez 3 doby.

Czym ty palisz?