PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

gmaj22
12-11-2013, 18:11
@kniazio

1) Musisz ustawiac kociol juz na moc max 12 kW? Nie daje juz rady na 8 kW?
2) Moim zdaniem, majac pompe mieszajaca, stanowczo za nisko masz ustawiony prog jej zalaczenia: zaledwie 25 C. Majac minimalna co 42, zalaczenie mieszajacej dalbym na 40, a jeszcze lepiej na 42, podnoszac przy tym minimalna c.o. do 45 C.
3) Masz temp. zewn. przelaczania w trybie AutoLato na 15 C, a przy tym w opcji "niezalezna praca pompy mieszajacej" na 'Nie". Masz teraz opcje cwu "zima", wiec to nie przeszkadza, ale jesli dasz "Auto-Lato-Temp." to wtedy mieszajaca w ogole sie nie zalaczy, jesli temp. zewn. bedzie powyzej 15 C, poniewaz nie bedzie zalaczac sie wtedy pompa c.o.

4) temp. zadana c.w.u. zaledwie 10 C????
Przyczyny wysokiej temp. spalin doszukiwalbym sie w kierownicy, tak jak podpowiada Zbigmazo1. Zbyt wolno zadana osiaga, a za szybko spaliny rosna.

kniazio
12-11-2013, 18:52
@kniazio

1) Musisz ustawiac kociol juz na moc max 12 kW? Nie daje juz rady na 8 kW?
2) Moim zdaniem, majac pompe mieszajaca, stanowczo za nisko masz ustawiony prog jej zalaczenia: zaledwie 25 C. Majac minimalna co 42, zalaczenie mieszajacej dalbym na 40, a jeszcze lepiej na 42, podnoszac przy tym minimalna c.o. do 45 C.
3) Masz temp. zewn. przelaczania w trybie AutoLato na 15 C, a przy tym w opcji "niezalezna praca pompy mieszajacej" na 'Nie". Masz teraz opcje cwu "zima", wiec to nie przeszkadza, ale jesli dasz "Auto-Lato-Temp." to wtedy mieszajaca w ogole sie nie zalaczy, jesli temp. zewn. bedzie powyzej 15 C, poniewaz nie bedzie zalaczac sie wtedy pompa c.o.

4) temp. zadana c.w.u. zaledwie 10 C????
Przyczyny wysokiej temp. spalin doszukiwalbym sie w kierownicy, tak jak podpowiada Zbigmazo1. Zbyt wolno zadana osiaga, a za szybko spaliny rosna.
Nie mam zadnej pompy mieszajacej. Mam za to zawor 4D i ta nieszczesna rurke o ktorej juz pisalem
CWU natomiast nie uzywam o czym tez pisalem
Piec grzeje tylko CO i to 12h/d jak tez juz pisalem:))

gmaj22
12-11-2013, 19:19
Nie mam zadnej pompy mieszajacej. Mam za to zawor 4D i ta nieszczesna rurke o ktorej juz pisalem
CWU natomiast nie uzywam o czym tez pisalem
Piec grzeje tylko CO i to 12h/d jak tez juz pisalem:))

Dopiero teraz skojarzylem: masz na mysli rurke opadowa z naczynia wzbiorczego otwartego? Przegrzewanie pietra u Ciebie i niedogrzewanie parteru u "dziadkow" ? . A jak sytuacja z termostatami Danfoss? Chyba jeszcze nie zamontowane?

pawko_
12-11-2013, 19:21
Mieszającej nie masz, ale w ustawieniach zaawansowanych pewnie masz ustawione CWU+mieszająca i ustawioną temp. załączania pompy mieszającej na 25oC.

mpepe
12-11-2013, 19:39
Panowie,
po długim oczekiwaniu (7 tygodni) RBR w najbliższych dniach podobno będzie u mnie w domu. A dodam, że oczekiwanie miało być max 4 tygodnie, szczerze gdybym teraz się decydował kupiłbym inny piec np ogniwo, w dodatku dochodzą od użytkowników martwiące informacje o uszczelnieniu korony, głośnych pracach podajnika, powątpiewanie w rodzaj blachy i jej grubości teraz wychodzą problemy z certyfikatami, jak kupowałem kocioł producent poinformował mnie, że 17kw poszła do badania do Zabrza teraz dowiaduje się, że podobno wcale go jeszcze nie oddał. Wszystko to stawia tego producenta raczej na garażowego gnieciucha a nie na profesjonalną firmę.

Ok pomijając to co napisałem mleko się już rozlało, kocioł już zapłacony teraz czekam na dostawę i stoję przed wyborem sposobu podłączenia, mam starą instalację stolową (grawitacja).
opcja 1.
Pierwsze wyjście jakie chce przy kotle wykonać nową instalację z miedzi wraz z obiegami pomp, wymiennika cwu, zaworem 4D i rozdzielacz na 8 obwodów, który bezpośrednio będzie połączony ze starą instalacją. Plus jest taki, że odpadnie mi na wiosnę cała ponowna instalacja kotła, podłączę się pod zawory w rozdzielaczu nowymi rurami miedzianymi a stare stalowe podłączone do boków rozdzielacza usunę i rozdzielacz z boku zaślepię korkami.

Opcja 2.
To taka żeby na obecnej stalowej instalacji wpiąć się bez żadnych unowocześnień i na wiosnę wywalić wszystko i jeszcze raz kocioł instalować od nowa wykonując całą nową instalację.

Mam nadzieję że opis opcji 1 będzie dla Was jasny. Pytanie czy taka konfiguracja opcja nr 1 nowej miedzianej instalacji w połączeniu ze starą będzie sprawnie działać ? wg mojego instalatora tak.

kniazio
12-11-2013, 19:40
Dopiero teraz skojarzylem: masz na mysli rurke opadowa z naczynia wzbiorczego otwartego? Przegrzewanie pietra u Ciebie i niedogrzewanie parteru u "dziadkow" ? . A jak sytuacja z termostatami Danfoss? Chyba jeszcze nie zamontowane?
Zamontowane, zamontowane :)
Czujnik przeniesiony na parter
Troche sie chyba poprawilo ale te spaliny mnie mecza
'Kierownice mam niby dobrze u mnie jak przesune w prawo jak pisal zbigmaz to z lewej mam dziure jak cholera
Moze ta moja kierownica jest kuzwa za krotka jakas?

kniazio
12-11-2013, 19:42
Mieszającej nie masz, ale w ustawieniach zaawansowanych pewnie masz ustawione CWU+mieszająca i ustawioną temp. załączania pompy mieszającej na 25oC.
Czy cos mam zmienic w tych ustawieniach nawet jesli nie mam takowej pompy?

kamilek71
12-11-2013, 19:44
Z tym podajnikiem to nie wypala ci grochu? Nie zapada się kopiec?

Moim zdaniem zapada się, ale co można na to poradzić?

zawijan
12-11-2013, 19:44
Panowie,
po długim oczekiwaniu (7 tygodni) RBR w najbliższych dniach podobno będzie u mnie w domu. A dodam, że oczekiwanie miało być max 4 tygodnie, szczerze gdybym teraz się decydował kupiłbym inny piec np ogniwo, w dodatku dochodzą od użytkowników martwiące informacje o uszczelnieniu korony, głośnych pracach podajnika, powątpiewanie w rodzaj blachy i jej grubości teraz wychodzą problemy z certyfikatami, jak kupowałem kocioł producent poinformował mnie, że 17kw poszła do badania do Zabrza teraz dowiaduje się, że wcale go jeszcze nie oddał. Wszystko to stawia tego producenta raczej na garażowego gnieciucha a nie na profesjonalną firmę.

Ok pomijając to co napisałem mleko się już rozlało, kocioł już zapłacony...

Sprzedawcy f-my INSTALCO to ludzie honorowi.
Jak poprosisz, to z pewnościa zwrócą Ci te pieniądze.

mpepe
12-11-2013, 19:56
Sprzedawcy f-my INSTALCO to ludzie honorowi.
Jak poprosisz, to z pewnościa zwrócą Ci te pieniądze.

O widzę, że jest Pan Doktor z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza mogę prosić Pana o rozwianie wątpliwości w sprawie badania kotłów 17KW RBR Ekouniwersal czy takie były lub są prowadzone?

A kocioł już kupiłem więc go zainstaluję bo nie mam ochoty spędzać kolejnych dni na szukaniu odpowiedniego pieca a przy wyborze RBR posiedziałem sporo godzin na forum, pojeździłem po sklepach, podzwoniłem do producentów i wybór RBR-a padł między innymi po Pana Zawistowskiego przychylnych opiniach.

pawko_
12-11-2013, 19:58
Czy cos mam zmienic w tych ustawieniach nawet jesli nie mam takowej pompy?
W ustawieniach zaawansowanych w parametrach CWU w zakładce funkcja pompy CWU jeśli chcesz to ustaw (ale z tego co mówią masz już ustawione tyle, że nie widzę Twojego stera) CWU+mieszająca. Ponoć temp. załączania pompy mieszającej masz ustawioną na 25oC- jest to zdecydowanie za nisko. Ja mam ustawioną na 42oC i taką również Tobie polecam, dzięki temu dbamy o powrót wody do kotła, której niby się nasz kocioł nie boi, ale strzeżonego Pan Bóg strzeże.

pawko_
12-11-2013, 20:00
Panowie,
po długim oczekiwaniu (7 tygodni) RBR w najbliższych dniach podobno będzie u mnie w domu. A dodam, że oczekiwanie miało być max 4 tygodnie, szczerze gdybym teraz się decydował kupiłbym inny piec np ogniwo, w dodatku dochodzą od użytkowników martwiące informacje o uszczelnieniu korony, głośnych pracach podajnika, powątpiewanie w rodzaj blachy i jej grubości teraz wychodzą problemy z certyfikatami, jak kupowałem kocioł producent poinformował mnie, że 17kw poszła do badania do Zabrza teraz dowiaduje się, że podobno wcale go jeszcze nie oddał. Wszystko to stawia tego producenta raczej na garażowego gnieciucha a nie na profesjonalną firmę.
Uwierz mi kolego, że kasę pewnie Ci zwrócą i możesz jeszcze kupić ogniwo od ręki. Tylko zakup parę cegieł, silikon i poproś o przesłanie poradnika kolegę wuwoka. A jeśli będziesz miał jakiś większy problem z kociołkiem to profesor habilitowany zwyczajny Zawijan udzieli Ci szczegółowych wskazówek jak wyjść z oprecji- tylko wcześniej napisz do niego priva żeby podał Ci swój numer telefonu.
Edit. Żeby się nie okazało że jesteś "głąb co nic nie potrafi i winą za złe działanie kotła obarczony będziesz Ty."

Co do certyfikatu kolega Delphion pisał, że jego teść ma niebieskiego, świeżutki dopiero, co będzie montowany i żadnego certyfikatu nie dostał.

kniazio
12-11-2013, 20:01
Panowie
Ster podlaczony bezp do gniazdka (bez zasilacza Orvaldi)
Kierownica zamknieta (na miare mozliwosci) bo jakby jej nie przesunal to malutka szczelinka jest
Piec wyczyszczony
A temp. spalin juz 180deg i pnie sie wyzej
Jakies sugestie?
Czy musze teraz puszczac piec na 12kW? nie wiem ( i tak w/g mnie za wolno dochodzi do zadanej)
A co bedzie jak bede musial mu zapiac 20kW? to wtedy skali zabraknie na statystykach
Nie wiem jak wy palicie w tych swoich piecykach ale ja inaczej raczej nie moge bo chalupsko duza i nieocieplona
Moze stad te temperatury?
A moze ktos zerknie na moje nadmuchy (chociaz popiolek mam raczej OK)

kniazio
12-11-2013, 20:03
W ustawieniach zaawansowanych w parametrach CWU w zakładce funkcja pompy CWU jeśli chcesz to ustaw (ale z tego co mówią masz już ustawione tyle, że nie widzę Twojego stera) CWU+mieszająca. Ponoć temp. załączania pompy mieszającej masz ustawioną na 25oC- jest to zdecydowanie za nisko. Ja mam ustawioną na 42oC i taką również Tobie polecam, dzięki temu dbamy o powrót wody do kotła, której niby się nasz kocioł nie boi, ale strzeżonego Pan Bóg strzeże.
No kuzwa nic z tego nie czaje
Przeciez nie mam pompy mieszajacej wiec co moge ustawiac?

Nie wiem czemu nie widzisz mojego stera
Mam go online

75max
12-11-2013, 20:06
mam pytanie przeszedłem na automat i nie wiem jak ustawić nadmuch czy zostawić jak przy grupowym 39 czy dać większy

mpepe
12-11-2013, 20:17
Uwierz mi kolego, że kasę pewnie Ci zwrócą
Jak pisałem za dużo spędziłem czasu na grzebanie czytanie jeżdżenie itd. i kocioł chcę mieć w piwnicy :-)

Co do certyfikatu kolega Delphion pisał, że jego teść ma niebieskiego, świeżutki dopiero, co będzie montowany i żadnego certyfikatu nie dostał.
Producent poinformował mnie, że kocioł poszedł do badania skoro Zawian pracuje w ICHPW może to potwierdzić lub zaprzeczyć czy taki kocioł do Nich w końcu trafił

Ok a co z moim podłączeniem kotła do starej instalacji czytałeś mojego posta? coś doradzicie

kniazio
12-11-2013, 20:17
Hehe teraz temp spalin jeszcze wyzsza bez Orvaldiego bo on przeciez defakto zanizal temp spalin z tego co pamietam
Rece opadaja
Chyba zaspawam kierownice choc nie mysle ze to jej wina
Otwarlem nawet drzwiczki od wyczystki :)

mark3k
12-11-2013, 20:19
Niepokojący jest fakt pracy kotła 12/24h. Twoja hawira chyba jest strasznie ciepłochłonna. Moja dość stara chata (przełom lat 80/90) , ale podajnik pracuje max 1h/24h (przy temp. zewn poniżej 6oC). Jaki masz kocioł 11 czy 17 kW? bo już uszło to z mojej pamięci.

zby-net
12-11-2013, 20:21
mam pytanie przeszedłem na automat i nie wiem jak ustawić nadmuch czy zostawić jak przy grupowym 39 czy dać większy

MOim zdaniek kolega za mocno dmucha, jak na grupowym to dla testu 38-41

kniazio
12-11-2013, 20:24
Niepokojący jest fakt pracy kotła 12/24h. Twoja hawira chyba jest strasznie ciepłochłonna. Moja dość stara chata (przełom lat 80/90) , ale podajnik pracuje max 1h/24h (przy temp. zewn poniżej 6oC). Jaki masz kocioł 11 czy 17 kW? bo już uszło to z mojej pamięci.
Mam 17kW i nie mowie ze podajnik pracuje 12h/d tylko piec jako calosc :)
Do tej pory na zasypie robil mi ok 400 min. Zasyp ostanio wystarczyl mi na 7 dni (125kg), obecnie nie wiem czy 5 dni wyrobi bo cos czas zasypu sie skraca z minuty na minute
Przeraza mnie to poprostu
Ile pracowal podajnik na dobe tego nie sprawdzalem

zbigmaz01
12-11-2013, 20:24
...
Na boki szczelinka to jest pryszcz ale czy góra dotyka wymiennika tak jak na tym szkicu?
224054

kniazio
12-11-2013, 20:26
MOim zdaniek kolega za mocno dmucha, jak na grupowym to dla testu 38-41
Moze kolega zerknie na moje nadmuchy.

kniazio
12-11-2013, 20:27
Na boki szczelinka to jest pryszcz ale czy góra dotyka wymiennika tak jak na tym szkicu?
224054
Dotyka, dotyka :)

5iatka
12-11-2013, 20:28
@knizio
zerknąłem z ciekawości na temp. spalin u Ciebie...faktycznie jest ciepło.
U mnie 17 z lekko dziurawym domem i temperatury dużo niższe, aż przez chwilę się zmartwiłem, że coś w kominie się będzie pojawiać ( za niska temp. spalin ) ale póki co jest ok i mam nadzieję że tak pozostanie.
Nie pomogę w tej kwestii, bo są na forum osoby z większą wiedzą, ale z ciekawości zerkam.
Z jednej strony zbyt wysoka temp. spalin....źle, z drugiej zbyt niska też nie smacznie dla komina....

ps. może kalibracja czujnika spalin ?

mark3k
12-11-2013, 20:28
Może faktycznie zmniejsz trochę nadmuch, chyba że kupiłeś węgiel jakiś niskokaloryczny. Mam także 17-tkę i temp spalin nie przekracza 100oC przy obecnym nadmuchu 45%. Jeśli masz tą szczelinę zbyt dużą to zamknij ją kawałkiem płytki np, z gresu. A może kierownica opierając się o wymiennik nie uszczelnia styku?, może jakaś krzywa? Sprawdź dokładnie

karoka65
12-11-2013, 20:30
Panowie,
po długim oczekiwaniu (7 tygodni) RBR w najbliższych dniach podobno będzie u mnie w domu. A dodam, że oczekiwanie miało być max 4 tygodnie, szczerze gdybym teraz się decydował kupiłbym inny piec np ogniwo, w dodatku dochodzą od użytkowników martwiące informacje o uszczelnieniu korony, głośnych pracach podajnika, powątpiewanie w rodzaj blachy i jej grubości teraz wychodzą problemy z certyfikatami, jak kupowałem kocioł producent poinformował mnie, że 17kw poszła do badania do Zabrza teraz dowiaduje się, że podobno wcale go jeszcze nie oddał. Wszystko to stawia tego producenta raczej na garażowego gnieciucha a nie na profesjonalną firmę.

.
Gdzie wyczytałeś te wszystkie rewelacje ? na dodatek dużo pokręciłeś, nie było że do Zabrza, skąd wiesz że nie pojechały ? jeśli chodzi o badania.
Nikt na pewno nie będzie ci robił problemów z oddaniem pieniążków mimo że zapłaciłeś, ja na pewno bym nie robił.
Zawsze możesz naprawić jeszcze swój błąd.

zby-net
12-11-2013, 20:31
Moze kolega zerknie na moje nadmuchy.

A kolega sprawdzał tak na oko temperaturę komina, chodzi mi o dotyk, przy takiej temperaturze to zapewne nie można dotknąć. Może czujnik jest uszkodzony? Czytałem gdzieś że jak sie zabrudzi to również może pokazywać takie cudeńka.

zby-net
12-11-2013, 20:34
KAROKA, niebawem zawitam do Krepkowic, daleko to od ciebie?

https://maps.google.com/maps?saddr=Krapkowice,+Polska&daddr=Stary+Grodk%C3%B3w,+Polska&hl=pl&ie=UTF8&ll=50.593263,17.670135&spn=0.312537,0.837021&sll=37.0625,-95.677068&sspn=49.490703,107.138672&geocode=FQkuAgMdUiASASkXirgOI6gRRzFOIpBgvYXMtQ%3BF WhxBQMd1lIJASG7k1eeBLeKZinVqGbwAbQcRzG7k1eeBLeKZg&oq=stary+gro&mra=ls&t=m&z=11

Patrząc na całość trasy to niedaleko :)

https://maps.google.com/maps?saddr=Krapkowice,+Polska&daddr=Stary+Grodk%C3%B3w,+Polska+to:Go%C5%82dap,+P olska&hl=pl&ie=UTF8&ll=52.48278,20.797119&spn=4.79782,13.392334&sll=50.519102,17.944794&sspn=0.313029,0.837021&geocode=FQkuAgMdUiASASkXirgOI6gRRzFOIpBgvYXMtQ%3BF WhxBQMd1lIJASG7k1eeBLeKZinVqGbwAbQcRzG7k1eeBLeKZg% 3BFV-oPAMd2FJUASkn-7SWwm_hRjESPQt998qwZg&oq=Go%C5%82dap&mra=ls&t=m&z=7

gmaj22
12-11-2013, 20:35
Hehe teraz temp spalin jeszcze wyzsza bez Orvaldiego bo on przeciez defakto zanizal temp spalin z tego co pamietam
Rece opadaja
Chyba zaspawam kierownice choc nie mysle ze to jej wina
Otwarlem nawet drzwiczki od wyczystki :)

Poniewaz nie dajesz zadnych fotek, pokusilem sie o pojscie do mojego kotla, zeby sprawdzic, jak u mnie kierownica wyglada.

Tu jest zamknieta, zwroc uwage na "warge" (uchwyt) w gornej czesci. Ma byc tak jak na zdjeciu. 224055

Na zdjeciu ponizej jest otwarta: warga praktycznie ogranicza jej przesuw na boki, poniewaz jest ok. 0,5 cm wezsza niz otwor drzwiczek.

224056

I jezeli z tego polozenia zostanie zamknieta, praktycznie na boki nie ma zadnego luzu. No...moze maksymalnie 5 mm, ale nie tworzy sie zadna szpara.

Ponizej jeszcze jedno zdjecie zamknietej kierownicy w zblizeniu.

224057

pawko_
12-11-2013, 20:35
No kuzwa nic z tego nie czaje
Przeciez nie mam pompy mieszajacej wiec co moge ustawiac?

Nie wiem czemu nie widzisz mojego stera
Mam go online
Teraz widzę. Ja też nie mam pompy mieszającej, za pompę mieszającą robi pompa CWU tylko musisz ustawić tak jak wyżej pisałem. Przeczytaj dokładnie mój wcześniejszy post i będziesz wiedział co zrobić. Karoka mówił mi, że można to ustawić jeśli ma się bojler blisko kotła.
Tylko sam już nie wiem czy wolisz chronić powrót kotła czy oszczędzić na węglu ? Bo jeśli ustawisz CWU+mieszająca to na pewno czas do kolejnego zasypu się skróci.

5iatka
12-11-2013, 20:37
@ gmaj22 wyczyść kocioł :yes:

zby-net
12-11-2013, 20:39
@ gmaj22 wyczyść kocioł :yes:

Patrząc na te foty, to chyba za bardzo sie przejałem czyszczeniem, albo jestem pedancik :lol2:

5iatka
12-11-2013, 20:45
tak napisałem, bo u mnie jeszcze jak 'nówka nie śmigana' hehe, jak się sezon na dobre zacznie to nie będę już chciał na niego patrzeć z lenistwa. Teraz jeszcze trochę zaglądam.

gmaj22
12-11-2013, 20:47
@ gmaj22 wyczyść kocioł :yes:

Ok..jutro to zrobie. I tak do fotek przegarnalem nieco pylu do dolu :)

mpepe
12-11-2013, 20:58
[QUOTE=karoka65;6217539]Gdzie wyczytałeś te wszystkie rewelacje ?

-Wyczytałem na forach,

na dodatek dużo pokręciłeś, nie było że do Zabrza,

- to gdzie pojechały?


skąd wiesz że nie pojechały ?

- ze źródła

Więc nie męczcie głowy z gadkami możesz oddać zwrócą pieniądze itd. Powiedziałem już, kupiłem i zainstaluję a inna sprawa, że jeśli bym jeszcze raz kupował kocioł a zamawiałem go końcem września to bym go nie kupił bo gdyby producent uczciwie powiedział o czasie oczekiwania do połowy listopada podziękowałbym pojechał np. do Biecza do którego mam 50 km zapakował na busa kocioł i było by git albo kupił innej firmy. Tylko jeśli termin oczekiwania był 3-4 tygodnie pomyślałem, poczekam. Bo za RBR przemawiał sposób czyszczenia (nie od góry jak w ekoplusie) grubsze blachy o 1mm regulowane domykanie drzwi gwarancja rok dłuższa itp.

gmaj22
12-11-2013, 21:04
mam pytanie przeszedłem na automat i nie wiem jak ustawić nadmuch czy zostawić jak przy grupowym 39 czy dać większy

Ja wczoraj przeszedlem na automat "retorta eCoal" wraz ze zmiana opalu na Wesola. Chce sprawdzic, jak poradzi sobie z nia sam kociol. Potem sprawdze na grupowym. Obecnie mam wrazenie ze nie dopala, bo w popielniku sa kawalki wegla. Zmniejszylem podawanie z 5s na 4s i nadmuch skorygowalem na +2%. Jutro sie okaze czy slusznie. A pytal mnie sie kiedys Novy! na forum: "ciekawe jak poprowadzisz Wesola"? Juz wiem, ze nie bedzie to proste ;) Najwyzej zaczne mieszac Wesola z Retopalem.

kniazio
12-11-2013, 21:25
Teraz widzę. Ja też nie mam pompy mieszającej, za pompę mieszającą robi pompa CWU tylko musisz ustawić tak jak wyżej pisałem. Przeczytaj dokładnie mój wcześniejszy post i będziesz wiedział co zrobić. Karoka mówił mi, że można to ustawić jeśli ma się bojler blisko kotła.
Tylko sam już nie wiem czy wolisz chronić powrót kotła czy oszczędzić na węglu ? Bo jeśli ustawisz CWU+mieszająca to na pewno czas do kolejnego zasypu się skróci.
Co ty sie czepiles tej pompy mieszajacej :)
Nie mam takowej i nie zamierzam miec
CWU tez nie grzeje
Mam zawor 4D

kniazio
12-11-2013, 21:26
Kniazio a napisz coś o Twojej chacie jakie ocieplenie, powierzchnia, czy jakieś prace mokre były robione niedawno, czy są drzwi i na koniec jakim węglem palisz. Bo jak zasobnik wystarczy na 5 dni wyjdzie gdzieś ze 4 tony na sezon co przy niektórym budownictwie nie powinno przerażać.
Teraz na 5-6 dni
A przy mrozach i wietrze to na dobe zasobnik polknie
Chalupa ok 200m/2 nieocieplona
Grzejniki zeliwne, grube rury (duuuuzooo wody)
Strop 10 cm welny
Parter stare drewniane okna, pietro nowe okna plastikowe
Wegiel Bałka Ekouniwersal
Tylko zaraz mi nie mowcie ze powinienem spalic 8 ton bo na byle jakim smieciuchu palilem 5 max 6 ton i chodzilem w majtach po chalupie

karoka65
12-11-2013, 21:26
KAROKA, niebawem zawitam do Krepkowic, daleko to od ciebie?

https://maps.google.com/maps?saddr=Krapkowice,+Polska&daddr=Stary+Grodk%C3%B3w,+Polska&hl=pl&ie=UTF8&ll=50.593263,17.670135&spn=0.312537,0.837021&sll=37.0625,-95.677068&sspn=49.490703,107.138672&geocode=FQkuAgMdUiASASkXirgOI6gRRzFOIpBgvYXMtQ%3BF WhxBQMd1lIJASG7k1eeBLeKZinVqGbwAbQcRzG7k1eeBLeKZg&oq=stary+gro&mra=ls&t=m&z=11

Patrząc na całość trasy to niedaleko :)

https://maps.google.com/maps?saddr=Krapkowice,+Polska&daddr=Stary+Grodk%C3%B3w,+Polska+to:Go%C5%82dap,+P olska&hl=pl&ie=UTF8&ll=52.48278,20.797119&spn=4.79782,13.392334&sll=50.519102,17.944794&sspn=0.313029,0.837021&geocode=FQkuAgMdUiASASkXirgOI6gRRzFOIpBgvYXMtQ%3BF WhxBQMd1lIJASG7k1eeBLeKZinVqGbwAbQcRzG7k1eeBLeKZg% 3BFV-oPAMd2FJUASkn-7SWwm_hRjESPQt998qwZg&oq=Go%C5%82dap&mra=ls&t=m&z=7
No w sumie to mnie już przejedziesz :)
Patrząc skąd będzie jechał to bardzo blisko.
Gdybyś miał chwilę to zapraszam oczywiście.

skap
12-11-2013, 21:28
[QUOTE=kniazio;6217494]Hehe teraz temp spalin jeszcze wyzsza bez Orvaldiego bo on przeciez defakto zanizal temp spalin z tego co pamietam
Rece opadaja
Chyba zaspawam kierownice choc nie mysle ze to jej wina
Otwarlem nawet drzwiczki od wyczystki :)[/QUOT



Kierownica spalin w wyniku przepływu spalin może lekko drgać i się przesuwać, powoduje to najczęściej odchylenie kierownicy od góry i wzrost temp. spalin, dlatego powinna być dość mocno przesunięta w prawą stronę, aż do jej zablokowania (na lewej stronie ścianki jest przyspawany mały wypust, a w kierownicy są odpowiednie wycięcia).
Możesz spróbować spalania w automacie, temp powinna nieco spaść w stosunku do grupowego.
Może już pisałeś, a ja nie doczytałem, ale dlaczego masz czasami temp. powrotu znacznie większą niż temp. CO?
Pozdrawiam

lestek27
12-11-2013, 21:31
U ciebie nie ma na co patrzeć, popijaj browara i zapomnij o kotle :P

Jakoś nie mogę całkiem o nim zapomnieć. Czasem do niego zaglądam. Nieby na palniku nie widać żeby był zapadnięty a temp. podajnika trochę wysoka. Wiem że to nie jest bardzo dużo ale mimo wszystko... Czujnik zamontowany w miejscu do tego przeznaczonym czyli dosyć blisko kotła.

Maher
12-11-2013, 21:34
Chciałem spytać czy to normalne w waszych RBR-a że siłownik od podajnika jest taki mocny że jak się go ręką nie przytrzyma to można stracić zęby (zaczęli u mnie montować RBR-a i chciałem zaglądnąć do kosza i tylko dzięki refleksowi nie straciłem zębów, instalator podobno też za pierwszym razem też miał dużo szczęścia, śmiał się że musiałby dentystę dopisać do rachunku, minusem tego siłownika jest fakt że nowy piec, a już mam wygiętę mocowanie siłownika i całej tej płaszczyzny). Piec był z zaworem DBV i dobrze że zwróciłem uwagę przy montażu że jest źle wkręcony przez instalatora Instalco, bo może hydraulik by zamocował rurkę spasowaną i dostarczoną od DBV i bym się dowiedział dopiero jak by zagotował lub wyleciał w powietrze(hydraulik musiał wykręcić DBV i nawinąć i wkręcić na nowo poprawnie). Zamówiłem piec za dopłatą z przekładnią NORD (podobno mniej problemowa i cichsza), przyszedł z przekładnia transtecho podobno jeszcze lepsza od standardowej z taką samą dopłatą - prawda/czy fałsz?
Mam nadzieje że do końca tygodnia uda się go odpalić to opiszę dalsze wrażenia z uruchomienia.

kniazio
12-11-2013, 21:35
[QUOTE=kniazio;6217494]Hehe teraz temp spalin jeszcze wyzsza bez Orvaldiego bo on przeciez defakto zanizal temp spalin z tego co pamietam
Rece opadaja
Chyba zaspawam kierownice choc nie mysle ze to jej wina
Otwarlem nawet drzwiczki od wyczystki :)[/QUOT



Kierownica spalin w wyniku przepływu spalin może lekko drgać i się przesuwać, powoduje to najczęściej odchylenie kierownicy od góry i wzrost temp. spalin, dlatego powinna być dość mocno przesunięta w prawą stronę, aż do jej zablokowania (na lewej stronie ścianek jest przyspawany mały wypust, a w kierownicy są odpowiednie wycięcia).
Możesz spróbować spalania w automacie, temp powinna nieco spaść w stosunku do grupowego.
Może już pisałeś, a ja nie doczytałem, ale dlaczego masz temp. powrotu znacznie większą niż temp. CO?
Pozdrawiam
Kierownica jest ok
Co do temp powrotu to nie mam pojecia . Moze przez ta rurke o ktorej juz pisalem
W automacie tez palilem i temp spalin tez byla nieco wysoka

kniazio
12-11-2013, 21:43
Jakoś tego 4D nie widać na wykresach stary masz temperaturę na kotle w przedziale 37-58 (przy nastawie wynikającej z pogodówki 47) więc po co to 4D? Czemu ono u Ciebie służy? Coś jest nie tak w tej Twojej instalacji musisz się teraz skupić na powstrzymaniu tych skoków, na początek wyłącz pogodówkę ustaw temperaturę CO na stałe, jak nie masz jeszcze termostatów ogranicz przepływy na grzejnikach reguluj przepływami a nie czujnikiem pokojowym.

Kierowniczka spalin nie ma tu nic do rzeczy na 100% nie tędy droga nawet moja 11tka dochodziła do 200 stopni przy takim zalaniu i spadku o ponad 10 ponizej zadanej. Kizio ma ten sam problem co ja.
Zgadza sie mam strasznie duze wachania
Lecz nic z tym chyba nie zrobie bo mam ogromna ilosc wody w instalacji
Problem z zaworem 4D jest taki (chyba) ze mam ta nieszczesna rurke idaca z naczynia na strychu i spieta z powrotem pieca(pisalem juz o tym
Musze chyba ta rurke wyeliminowac ale czy to cos pomoze?
224087

kniazio
12-11-2013, 21:46
Widze ze ktos krecil moim kociolkiem tylko nie wiem kto:)

karoka65
12-11-2013, 21:53
Coś jest nie tak w tej Twojej instalacji musisz się teraz skupić na powstrzymaniu tych skoków, na początek wyłącz pogodówkę ustaw temperaturę CO na stałe, jak nie masz jeszcze termostatów ogranicz przepływy na grzejnikach reguluj przepływami a nie czujnikiem pokojowym.


Tłumaczyłem Kniaziowi że jak coś jest to nie znaczy że ze wszystkiego musi korzystać :)
On powłączał co się dało bo jest a jego przypadku niestety to się nie sprawdzi, grube rury, dużo wody w instalacji, duże straty.
Sławek dobrze radzi i to samo ci mówiłem.
Przestawię ci to na noc i zobaczysz jak będzie rano, gdyby było za chłodno podniesiesz tylko temp. CO.
Ok ?
Do Kniazia piszę oczywiście :)

karoka65
12-11-2013, 21:54
Widze ze ktos krecil moim kociolkiem tylko nie wiem kto:)
Dopiero nakręcę :)
Strażaki niech nie śpią dzisiaj lepiej, hehe

lestek27
12-11-2013, 21:59
Dopiero nakręcę :)
Strażaki niech nie śpią dzisiaj lepiej, hehe

Najlepiej niech podjadą i czuwają:)
Z otwartymi sikawkami:lol2:

Novy!
12-11-2013, 22:02
Teraz na 5-6 dni
A przy mrozach i wietrze to na dobe zasobnik polknie
Chalupa ok 200m/2 nieocieplona
Grzejniki zeliwne, grube rury (duuuuzooo wody)
Strop 10 cm welny
Parter stare drewniane okna, pietro nowe okna plastikowe
Wegiel Bałka Ekouniwersal
Tylko zaraz mi nie mowcie ze powinienem spalic 8 ton bo na byle jakim smieciuchu palilem 5 max 6 ton i chodzilem w majtach po chalupie

Jak się zrobi -10/-20 zaczekam na adkwapniewsiekokulu...czy jak mu tam. Będzie miło :)

tadek w
12-11-2013, 22:11
Panowie zerknijcie na moje maleńswo jeśli możecie ,tak ma ma sobie pykać z poprawionym szamotem

lestek27
12-11-2013, 22:11
Dopiero nakręcę :)
Strażaki niech nie śpią dzisiaj lepiej, hehe

Wieśku zerkniesz na to moje cudo?
Jak jest z tą temp. podajnika? Kiedy trzeba się martwić? Bo nie wiem czy te 57 st. to już niedobrze czy w normie się mieści?

kobra64
12-11-2013, 22:12
Kniazio, a jak masz ten 4D ustawiony? Ja bym może spróbował trochę odwrotnego myślenia - ale to taki nawyk z dwustanu jest. Może on ze zbyt małą mocą startuje i potem jak się już zdecyduje iść na tych 12 KW to jest tak rozbujany długą pracą na 8KW, że spaliny wali w kosmos i temperaturę CO też? Nie zaszkodziłoby moim zdaniem testowo spróbować go dać w tych warunkach na 12 - 16 KW. Praca na zbyt niskiej mocy bywa wielce kosztowna, masa węgla się marnuje. On Ci półtorej godziny odrabia spadek 8 stopni - w podobnym czasie piec na zimno rozpalany powinien do zadanej dojść. Tym bardziej, że ta zadana wcale nie taka znów wysoka, 4D masz w instalacji, więc część wody krąży w krótkim obiegu a na zewnątrz masz +6. No chyba że węgiel masz jakiś ciulowy - ale wtedy takich spalin byś nie wyciągał. Ale ja się nie znam... Ale jako słabo się znający to przy Twojej instalacji i domu poprowadziłbym tą instalację inaczej - olałbym pogodówkę, pokojówkę i każdą inną hu..wkę, ustawił na 4D tak, żeby na grzejnikach było tylko na tyle ciepło żeby w chacie osiągnąć tych 21 stopni ( to się da zrobić - szczególnie jak dom ma duże straty ciepła jest nawet dość łatwo wykonalne, trochę poeksperymentować i właściwe nastawy 4D dla różnych temp. zewnętrznych się znajdą - wtedy zapisać i jest święte i na wieki wieków ) i pozwoliłbym jej pracować na stałe. Ta masa wody może być szkodnikiem, ale może być i buforem. Wszystko zależy od tego, czy pozwolisz jej wystygnąć. A jak już pozwolisz - to masz przesrane. Dlaczego śmieciuchem paliłeś nie tak znów wiele a w chacie miałeś gorąco? Bo woda w instalacji nie stygła, a jak już to raz na dobę ( jak w nocy czy tam nad ranem wygasło ). Nie stygły też nieocieplone mury. Osiągałeś jakąś tam stabilizację - i szło. Teraz szarpiesz wszystkim, zabawę w ciepło - zimno urządzasz. No to i płacisz za zabawę. Te wszystkie dodatki w Coali ( pokojówki, strefy, pogodówki i inne hu,,,wki są dobre, nawet bardzo dobre i przydatne. W ocieplonych chałupach i instalacjach z niewielką ilością wody. Ale to tylko moje zdanie - nie trzeba się z nim koniecznie zgadzać.

kobra64
12-11-2013, 22:22
A jeszcze co do tej Twojej nieszczęsnej rurki - spróbuj ją przenieść na sam dół powrotu do kotła. Tam, gdzie powrót z 4D masz już poziomo, za kolanem którym skręca od pionu w stronę kotła..Tak, żeby jej wpięcie było między kolanem a króćcem powrotu do kotła To jest 10 minut roboty ( no tylko pech - wodę trzeba spuścić ) i parę groszy, a może pomóc trochę.

MARTINOS
12-11-2013, 22:55
Kobra, ale to się da zrobić na zaworze ręcznym czy mówisz o zaworze z siłownikiem itp?
Z moich obserwacji wynika (a też mam starą i pojemną instalację), że ciężko na jednym ustawieniu na 3D utrzymać w ryzach temperaturę za zaworem... Obrazowo to tak aby piec ruszał z bardziej otwartym 3D a z biegiem czasu i wzrostu temp. delikatnie się przymykał.

Novy!
12-11-2013, 23:04
Chłopcze Jasiu - Jeszcze raz przekręcisz mi nazwisko to spotkamy się w realu obgadać co Cię boli misiu ! Tylko informuję.
Nie zamierzam nawet się zbliżać.Zaczekam na Twoje posty,jak się zrobi zima...
Nie wiedziałem,że to twoje nazwisko.Zatem sorrki.
Co do spotkania w realu to chyba nie skorzystam,nie ma o czym z Tobą rozmawiać.Piszesz takie pierdoły,że trudno mi się powstrzymać od złośliwych uwag.
Odpowiedz proszę na moje pytanie dotyczące temp.spalin.Napisaleś powyżej jednemu z userów by wyczyścił kocioł bo ma za dużą temp.spalin?Jaka temp.spalin jest za duża?

Novy!
12-11-2013, 23:08
Teraz na 5-6 dni
A przy mrozach i wietrze to na dobe zasobnik polknie
Chalupa ok 200m/2 nieocieplona
Grzejniki zeliwne, grube rury (duuuuzooo wody)
Strop 10 cm welny
Parter stare drewniane okna, pietro nowe okna plastikowe
Wegiel Bałka Ekouniwersal
Tylko zaraz mi nie mowcie ze powinienem spalic 8 ton bo na byle jakim smieciuchu palilem 5 max 6 ton i chodzilem w majtach po chalupie

Kniazio,wywal ten automat.Ustaw sobie w ręczny 5/40 dobierz nadmuch.Będzie ok.Ustaw 50deg na kotle.Potrzebujesz mocy.Nie wiem czym palisz?
I nie słuchaj bajek.Masz chałupę jak moja,trza grzać.I to ostro.Jak masz nie spiekający opał,to wal 1:8 (na początek) -dostosuj nadmuch.Jest wątek na forum o dwustanie. Poczytaj.

kobra64
12-11-2013, 23:39
Kobra, ale to się da zrobić na zaworze ręcznym czy mówisz o zaworze z siłownikiem itp?
Z moich obserwacji wynika (a też mam starą i pojemną instalację), że ciężko na jednym ustawieniu na 3D utrzymać w ryzach temperaturę za zaworem... Obrazowo to tak aby piec ruszał z bardziej otwartym 3D a z biegiem czasu i wzrostu temp. delikatnie się przymykał.

Na dobrze zamontowanym 4D i przy trzymaniu stabilnej w miarę temp. na kotle się da. Oczywiście mówię o ręcznie ustawianym 4D, bo taki z siłownikiem przy instalacji grzejnikowej uważam za szkodnika psującego pracę całej instalacji dla likwidowania wahań półstopniowych - to przy ogrzewaniu węglem i braku konieczności stworzenia jakichś laboratoryjnie stabilnych warunków uważam za absolutną przesadę, tym bardziej że i tak nigdy nie będzie to w 100% skuteczne. Zobacz mój wykres - przejedź sobie kursorem po którejś kresce, w chmurce będzie Ci się wyświetlać 3-cia od góry temp. wewnętrzna. Jest ustawione żeby było w chacie około 22 - 23, zobacz jakie są wahania. A głowic jeszcze nie zamontowałem, jak uznam że suszenie zakończone to założę.

prz3kus
13-11-2013, 08:30
Wczoraj pisałem o mojej tmp spalin 180 stopni i po waszych opiniach przeprowadziłem mały test zmieniłem mój nadmuch z 46% na 43% i delikatnie przeczyściłem, dzisiaj rano patrze przy działającym nadmuchu 139 stopni więc coś mi się zdaje że nadmuch ma ogromne znaczenie do tmp spalin i jak ktoś wyżej pisał że ma 200stopni a widze na e-strerowniku dmucha prawie na 50% to nie ma się co dziwić.
Jak wy dmuchacie na 37-40 to tmp spalin macie w granicach 80-110. Dlatego węgiel ma tutaj ogromne znaczenie ponieważ z nim się wiąże siła nadmuchu.

Takie moje małe wnioski po nocy :D

mark3k
13-11-2013, 08:40
I masz rację. Im więcej powietrza podasz na palnik tym temp. spalin rośnie, ale pod warunkiem, że podasz odpowiednio dużą dawkę węgla. Pisałem wcześniej, że dmucham 42 do max. 44% i temp. spalin praktycznie nie przekracza 100oC. Bezpiecznie dla komina i dla zasobności mojego "portfela". :)
Jednak podnosząc moc kotła automatycznie musisz podnieść nadmuch lub najlepiej tak ustawić kocioł, aby pracował non-stop (lub małe przerwy na odstawienie) przy zachowaniu minimalnego wymaganego nadmuchu potrzebnego do całkowitego spalenia podawanych dawek paliwa.
Fajnie napisać, odrobinę trudniej zrealizować. Bo komu się chce mieszkać w kotłowni i co chwilę zaglądać.;)
A może zamontować kamerę i szybkę w drzwiczkach jak w kominku? i oczywiście drugą kamerę termowizyjną lub choćby prymitywny pirometr. Wtedy to już full, max, hiper wypas.:):):)

mark3k
13-11-2013, 08:47
Na dobrze zamontowanym 4D i przy trzymaniu stabilnej w miarę temp. na kotle się da. Oczywiście mówię o ręcznie ustawianym 4D, bo taki z siłownikiem przy instalacji grzejnikowej uważam za szkodnika psującego pracę całej instalacji dla likwidowania wahań półstopniowych - to przy ogrzewaniu węglem i braku konieczności stworzenia jakichś laboratoryjnie stabilnych warunków uważam za absolutną przesadę, tym bardziej że i tak nigdy nie będzie to w 100% skuteczne. Zobacz mój wykres - przejedź sobie kursorem po którejś kresce, w chmurce będzie Ci się wyświetlać 3-cia od góry temp. wewnętrzna. Jest ustawione żeby było w chacie około 22 - 23, zobacz jakie są wahania. A głowic jeszcze nie zamontowałem, jak uznam że suszenie zakończone to założę.

Mam zawór 4D + siłownik elektryczny + sterownik pogodowy (jako urządzenie zewnętrzne - autonomiczne) + ogrzewanie "grzejnikowe" i w/g moje oceny z ostatnich 3 lat ten system spełnia moje oczekiwania. Histerezę w sterowniku mam programowalną i min zakres to 1oC w góre. Nie ma mowy o jakimś "jeżdżeniu" siłownika aby skorygować 0,1 oC na wyjściu zaworu, a praktycznie nie interesuje mnie jakakolwiek zmiana temperatury na grzejnikach (nie mam zaworów termostatycznych i na dzień dzisiejszy nie zamierzam stosować) bo robi to za mnie sterownik pogodowy + siłownik i zawór 4D.
Oczywiście to jest moje zdanie i ja taki układ pracy bardzo sobie chwalę.
Pozdrawiam i życzę ciepełka.:)

Novy!
13-11-2013, 09:13
I masz rację. Im więcej powietrza podasz na palnik tym temp. spalin rośnie, ale pod warunkiem, że podasz odpowiednio dużą dawkę węgla. Pisałem wcześniej, że dmucham 42 do max. 44% i temp. spalin praktycznie nie przekracza 100oC. Bezpiecznie dla komina i dla zasobności mojego "portfela". :)


Zapytam raz jeszcze,skąd taka wiedza o temp.spalin?Piszesz,że temp.spalin 100deg jest ok,a 120 czy 180 deg już nie?Odpowiedz proszę.Kto Ci powiedział ,że temp.spalin 100deg jest jest "bezpieczna dla komina"?Jak to sprawdziłeś?
Widziałeś co się dzieje z wkładem kominowym ze stali nierdzewnej przy temp.spalin 100deg,jeśli jest krótki to lepiej,ale jeśli ma np.ponad 10m to masz biały dymek z komina.Biały dymek oznacza zimną spalinę?Wiesz co potrafi zrobić z takim kominem zimna spalina?
Ty czy ja możemy się sprzeczać,ale poczytaj co sam zawijan pisze o temp.spalin.
http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/temperatury-krytyczne/

75max
13-11-2013, 09:28
a jaka temperatura spalin będzie dobra do takiego komina jak mój bez wkładu murowany z cegły wysokość w graicach 8metrów narazie z komina nic nie widać zadnych spalin

prz3kus
13-11-2013, 09:46
Jeszcze coś mi się zdaje że co do tmp spalin średnica komina również ma wiele do powiedzenia, rbr 11 jak pamiętam w dokumentacji mam max 20fi min 14fi średnicy ja mam ceramikę 20fi i sądzę, że ci co będą mieli np 14fi również będą mieli mniejszą tpm, ale to ino moja teoria więc mogę się mylić :lol2:

75max jakiej wielkości masz prostokącik w kominie?

Novy!
13-11-2013, 09:58
Jeszcze coś mi się zdaje że co do tmp spalin średnica komina również ma wiele do powiedzenia, rbr 11 jak pamiętam w dokumentacji mam max 20fi min 14fi średnicy ja mam ceramikę 20fi i sądzę, że ci co będą mieli np 14fi również będą mieli mniejszą tpm, ale to ino moja teoria więc mogę się mylić :lol2:


A pomyśleliście Panowie o tym,że sama konstrukcja kotła (wymiennika) ma ogromny wpływ na temp.spalin?Nawet w RBR-ku z ceramika da się to zauważyć...

75max
13-11-2013, 09:59
nie jestem pewien ale chyba 200x140

kamilek71
13-11-2013, 10:25
Kochani pomocy podajnik już ma 100 stopni i zaraz wygaśnie, co robić

prz3kus
13-11-2013, 10:28
No to teoretycznie wielkość otworu zbliżona, dobra już nie gdybam myślę, że te 140stopni to nic strasznego popalę dłużej, poeksperymentuje na innym węglu to i jakieś doświadczenie się zbierze.

Ja mam dość sporą rurę zanim spalinki wlecą do komina może to też troche odzwierciedla temperature https://lh3.googleusercontent.com/-hpTQap7Ny_0/Ua-ZfPc-1jI/AAAAAAAAADs/eqmZtovxcZc/w1538-h865-no/DSCF1536.JPG

prz3kus
13-11-2013, 10:33
Kochani pomocy podajnik już ma 100 stopni i zaraz wygaśnie, co robić
Hmm za nisko żar? Na ręczny i podnieść kopczyk? Sam jestem nowy ale intuicja mi tak podpowiada :P

lestek27
13-11-2013, 10:38
No to teoretycznie wielkość otworu zbliżona, dobra już nie gdybam myślę, że te 140stopni to nic strasznego popalę dłużej, poeksperymentuje na innym węglu to i jakieś doświadczenie się zbierze.

Ja mam dość sporą rurę zanim spalinki wlecą do komina może to też troche odzwierciedla temperature https://lh3.googleusercontent.com/-hpTQap7Ny_0/Ua-ZfPc-1jI/AAAAAAAAADs/eqmZtovxcZc/w1538-h865-no/DSCF1536.JPG

Na czym stoi ten zasobnik ciepłej wody?

mark3k
13-11-2013, 10:42
No to teoretycznie wielkość otworu zbliżona, dobra już nie gdybam myślę, że te 140stopni to nic strasznego popalę dłużej, poeksperymentuje na innym węglu to i jakieś doświadczenie się zbierze.

Ja mam dość sporą rurę zanim spalinki wlecą do komina może to też troche odzwierciedla temperature https://lh3.googleusercontent.com/-hpTQap7Ny_0/Ua-ZfPc-1jI/AAAAAAAAADs/eqmZtovxcZc/w1538-h865-no/DSCF1536.JPG

A dlaczego pompę CO masz przed zaworem 4D a nie za zaworem w kierunku np. grzejników?
Przy takim usytuowaniu pompy regulacja zaworem 4D sprowadza sie do kilku stopni (no może kilkunastu) zamiast pełnej regulacji 90 stopni.

prz3kus
13-11-2013, 10:45
Na czym stoi ten zasobnik ciepłej wody?
Felga od koła z przyspawanymi nogami i śruba na wylot sufitu :)

mark3k
13-11-2013, 10:45
Kochani pomocy podajnik już ma 100 stopni i zaraz wygaśnie, co robić

Możesz mieć za silny ciąg w kominie i przy wyłączonym (odstawionym) kotle wypala Ci węgiel i żar schodzi coraz niżej. U mnie wypalało dziure w kopczyku i zakupiłem regulator ciągu kominowego + klapka do wentylatora. Problem zniknął jak reką odjął.
Podnieś ręcznie kopczyk i na chwile pomoże - chyba.
Zdalnie trudno podpowiedzieć. :(

prz3kus
13-11-2013, 10:48
A dlaczego pompę CO masz przed zaworem 4D a nie za zaworem w kierunku np. grzejników?
Jak zawór zamknięty wszystko idzie na grzejniki, a jak otworzony to pcha trochę na powrót nie widzę w tym problemu

Novy!
13-11-2013, 10:51
........

160-170*C przy temp zew. miedzy+5 i +10*C, ~120m2 powierzchni ? Mam dostęp do 50kW który grzeje w połowie nie ocieplone ~500m2 i przy podobnych warunkach pogodowych temp przy normalnej pracy utrzymuje się w granicach 130*C , u mnie sporo poniżej 100*C.

Ciekawa teoria,temp.spalin zależna od ilości m2 powierzchni,ciekawe ;)
Wiesz o tym ,że cyt.z http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/temperatury-krytyczne/#comment-4570 "...strata kominowa rośnie o 1% na każde 15-20⁰C przyrostu temperatury spalin wylotowych... "
Kumasz to czy nie?Rozumiesz,że budowa kotła ma również wpływ na temp spalin wylotowych?Rozumiesz,że np.RBR 11kW z ceramiką i bez będzie miał różną temp spalin w tych samych warunkach ?
Nie ośmieszaj się podając zależności temp spalin od powierzchni budynku,facet.
Resztę Twej wypowiedzi pominę.Odniosę sie jedynie do tego:


Jak Ci "wesoła" w ekoenergii "da popalić" ;)
Jak chcesz cytować me słowa to rób to dokładnie.Należysz do takich "mędrców" co to na czyimś wątku przeczytają,a potem mądrują.W tym roku każdy kto zakupił opał z Wesołej,wie że to nie to samo co z poprzedniego roku.Są owszem spieki żużlowe,ale ten opał jest wciąż w czołówce.Możliwości i ustawień ,aby go należycie spalić jest co nie miara.Pisząc o tym na swoim wątku,miałem na myśli coś zupełnie innego.
Pozdrawiam

lestek27
13-11-2013, 11:07
Felga od koła z przyspawanymi nogami i śruba na wylot sufitu :)

Wow. Ale konstrukcja:) Nie mogłeś go postawić na posadzce?
A ta pompa CO to chyba jednak powinna być za zaworem 4-drożnym.

kobra64
13-11-2013, 11:29
Mam zawór 4D + siłownik elektryczny + sterownik pogodowy (jako urządzenie zewnętrzne - autonomiczne) + ogrzewanie "grzejnikowe" i w/g moje oceny z ostatnich 3 lat ten system spełnia moje oczekiwania. Histerezę w sterowniku mam programowalną i min zakres to 1oC w góre. Nie ma mowy o jakimś "jeżdżeniu" siłownika aby skorygować 0,1 oC na wyjściu zaworu, a praktycznie nie interesuje mnie jakakolwiek zmiana temperatury na grzejnikach (nie mam zaworów termostatycznych i na dzień dzisiejszy nie zamierzam stosować) bo robi to za mnie sterownik pogodowy + siłownik i zawór 4D.
Oczywiście to jest moje zdanie i ja taki układ pracy bardzo sobie chwalę.
Pozdrawiam i życzę ciepełka.:) Mar3k, robiąc instalację pod kocioł z podajnikiem staram się zawsze myśleć, jak ten kocioł z nią będzie chodził. To nie śmieciuch, który zasypany do pełna czy choćby na pół zasypu jest w każdej chwili gotów dać ciepła na ogrzanie połowy osiedla. Coś tak mi się kojarzy, że na jakieś jazdy okrutne tutaj narzekałeś? Że temperatura kotła latała jak zawór z pogodówką hasło do grzania dały? I potem jak hasło stop przyszło to i przebicia znaczne?

prz3kus
13-11-2013, 11:34
Wow. Ale konstrukcja:) Nie mogłeś go postawić na posadzce?
A ta pompa CO to chyba jednak powinna być za zaworem 4-drożnym.
Nie miał bym wtedy miejsca aby powachlować wyczystką w rbrku :)
Czemu za zaworem,pytam ponieważ chodzą takie ploty w sieci ale zero konkretów

zawijan
13-11-2013, 11:41
O widzę, że jest Pan Doktor z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza mogę prosić Pana o rozwianie wątpliwości w sprawie badania kotłów 17KW RBR Ekouniwersal czy takie były lub są prowadzone?

A kocioł już kupiłem więc go zainstaluję bo nie mam ochoty spędzać kolejnych dni na szukaniu odpowiedniego pieca a przy wyborze RBR posiedziałem sporo godzin na forum, pojeździłem po sklepach, podzwoniłem do producentów i wybór RBR-a padł między innymi po Pana Zawistowskiego przychylnych opiniach.

W naszym instytucie był badany tylko RBR 25kW i 23kW.
Wyniki były pozytywne.

zawijan
13-11-2013, 11:46
Co do certyfikatu kolega Delphion pisał, że jego teść ma niebieskiego, świeżutki dopiero, co będzie montowany i żadnego certyfikatu nie dostał.

Wykaz świadectw z badań wykonanych w IChPW jest tutaj http://www.ichpw.zabrze.pl/?p=pl/menu/h/h01/index

mark3k
13-11-2013, 12:08
Mar3k, robiąc instalację pod kocioł z podajnikiem staram się zawsze myśleć, jak ten kocioł z nią będzie chodził. To nie śmieciuch, który zasypany do pełna czy choćby na pół zasypu jest w każdej chwili gotów dać ciepła na ogrzanie połowy osiedla. Coś tak mi się kojarzy, że na jakieś jazdy okrutne tutaj narzekałeś? Że temperatura kotła latała jak zawór z pogodówką hasło do grzania dały? I potem jak hasło stop przyszło to i przebicia znaczne?

Ja nie robiłem całkowicie nowej instalacji, a wpasowałem się do instalacji po śmieciuchu. Owszem instalacja jest w miedzi i przy kotle w stali. Z przebiciami (niestety nie do zlikwidowania) uporałem sie stosując spalanie grupowe. Na manual nie mam czasu ani ochoty. Mieszkam a domu a nie w kotłowni. Pełny luzik i w miarę przyzwoity komfort w użytkowaniu prawie bezobsługowym kociołka. Owszem, narzekałem bo moje oczekiwania palenia w kotle z retorta były znacznie wyższe pod względem utrzymania temperatury, szczególnie po lekturze o super sterowniku. Życie zweryfikowało oczekiwania w sposób brutalny. :D
Nie neguje Twoich rozwiązań i przemyśleń. Przedstawiam jedynie swoje rozwiązanie z którego jestem na chwile obecna zadowolony (prawie) :yes:
Do pełni szczęścia potrzebny mi jest nowy eko Dom i kociołek gazowy lub inne rozwiązanie ogrzewania.
To już niestety zrealizuję w przyszłym wcieleniu. :lol2:

Ps. Przy obecnych temperaturach przebicia nie są już tak dokuczliwe (kilka stopni - do zaakceptowania, zresztą z braku innego wyjścia ).;)

gmaj22
13-11-2013, 12:08
A dlaczego pompę CO masz przed zaworem 4D a nie za zaworem w kierunku np. grzejników?
Przy takim usytuowaniu pompy regulacja zaworem 4D sprowadza sie do kilku stopni (no może kilkunastu) zamiast pełnej regulacji 90 stopni.
Potwierdzam.... U mnie tez jest przed 4 D i juz koledzy , min. kobra64 wypunktowali mi bledy, ktore popelnilem. I maja racje!! Teraz mam 4D otwarty na full, podmieszanie cieplej wody z bojlera zamkniete (czyli bez podmieszania ), bo tez nie przeczytalem instrukcji przed montazem. Panowie... wszystko jest proste i jasno wyjasnione, pod warunkiem ze robi sie tak jak Koran i Biblia nakazuje :yes:

mark3k
13-11-2013, 12:10
Nie miał bym wtedy miejsca aby powachlować wyczystką w rbrku :)
Czemu za zaworem,pytam ponieważ chodzą takie ploty w sieci ale zero konkretów

A zobacz rozwiązanie zalecane w DTR kociołka który zakupiłeś. Tam jest taki ładny rysunek. I takie wykonanie instalacji z zaworem 4D jest zgodne ze sztuką.
Twój dom, Twój kocioł - Twoje rozwiązania .
Pozdrawiam.

mark3k
13-11-2013, 12:11
Potwierdzam.... U mnie tez jest przed 4 D i juz koledzy , min. kobra64 wypunktowali mi bledy, ktore popelnilem. I maja racje!! Teraz mam 4D otwarty na full, podmieszanie cieplej wody z bojlera zamkniete (czyli bez podmieszania ), bo tez nie przeczytalem instrukcji przed montazem. Panowie... wszystko jest proste i jasno wyjasnione, pod warunkiem ze robi sie tak jak Koran i Biblia nakazuje :yes:

Święte słowa.:D

prz3kus
13-11-2013, 12:23
Potwierdzam.... U mnie tez jest przed 4 D i juz koledzy , min. kobra64 wypunktowali mi bledy, ktore popelnilem. I maja racje!! Teraz mam 4D otwarty na full, podmieszanie cieplej wody z bojlera zamkniete (czyli bez podmieszania ), bo tez nie przeczytalem instrukcji przed montazem. Panowie... wszystko jest proste i jasno wyjasnione, pod warunkiem ze robi sie tak jak Koran i Biblia nakazuje :yes:
Możesz wymienić jakie konsekwencje niesie taki zawór za pompką jeżeli już CI wytykali? Ja sam tego nie robiłem więc mogę wspomnąć to mojemu instalatorowi tylko chciał bym poznać skutki uboczne.

pawko_
13-11-2013, 12:45
Witam, czy Wam też na stronie esterownik zaniża zużycie opału na dzień ? Coś mi się wydaje, że nie działa to poprawnie.

gmaj22
13-11-2013, 12:46
Możesz wymienić jakie konsekwencje niesie taki zawór za pompką jeżeli już CI wytykali? Ja sam tego nie robiłem więc mogę wspomnąć to mojemu instalatorowi tylko chciał bym poznać skutki uboczne.

Zamiast pisac wszystko od nowa, proponuje przeczytac posty od str. 494 do 497. Tam jest moja rozmowa z kol Maher, zas krzysztof7 i kobra64 dosc dokladnie opisali, na czym polegal moj blad, a wczesniej tez blad kol. Maher z montazem 4 D. Mysle, ze po przeczytaniu tych postow, wyciagniesz podobne wnioski do moich. Ja zamierzam na wiosne przerobic podlaczenie 4D oraz zaworu mieszajacego termostatycznego na c.w.u., o ile calkiem z nich nie zrezygnuje.

gmaj22
13-11-2013, 12:52
Witam, czy Wam też na stronie esterownik zaniża zużycie opału na dzień ? Coś mi się wydaje, że nie działa to poprawnie.

Statystyki zatrzymaly sie 7 listopada po poludniu, zas dni uplywaja, dzis juz mamy 13stego. Zatem to co spaliles do 7.11. teraz przeklada sie na kazdy kolejny dzien. I dopoki statystyki nie wroca, zuzycie wciaz bedzie spadac. Nie patrz na to teraz...

prz3kus
13-11-2013, 13:19
Zamiast pisac wszystko od nowa, proponuje przeczytac posty od str. 494 do 497. Tam jest moja rozmowa z kol Maher, zas krzysztof7 i kobra64 dosc dokladnie opisali, na czym polegal moj blad, a wczesniej tez blad kol. Maher z montazem 4 D. Mysle, ze po przeczytaniu tych postow, wyciagniesz podobne wnioski do moich. Ja zamierzam na wiosne przerobic podlaczenie 4D oraz zaworu mieszajacego termostatycznego na c.w.u., o ile calkiem z nich nie zrezygnuje.
Dzięki i już wchłonąłem kolejną wiedzę, i przeprowadzę sobie podobne testy jak ty wtedy przeprowadzałeś :)

cichy777
13-11-2013, 13:24
Kochani pomocy podajnik już ma 100 stopni i zaraz wygaśnie, co robić
Jeżeli jeszcze nie przebudowałeś czujnika podajnika to zrób to - ma byc w połowie odległości pomiędzy dmuchawą, a wylotem z zasobnika - przymocuj go opaską lub drutem wiązałkowym.

mark3k
13-11-2013, 14:06
Dzięki i już wchłonąłem kolejną wiedzę, i przeprowadzę sobie podobne testy jak ty wtedy przeprowadzałeś :)

Jeśli sam montowałeś zawór 4D w instalacji, jest to wybaczalne, ale jeśli to robił "instalator z papierami" to pogoń go i niech oddaje kasę, bo nie ma zielonego pojęcia o instalacjach grzewczych. :yes:

prz3kus
13-11-2013, 14:54
Sam nie montowałem, ale mój instalator też z dolotu(znajomy z pracy), wielkiego problemu ta pompka przed zaworem widzę nie powinna sprawiać (mniejsza dokładność regulacji) dlatego zostawię jak jest, a jak będe miał większą wiedze, zapał, czas i trochę kaski to sam sobie coś poprawie. Znajomemu swoje powiem przy okazji może sie ujmie honorem i zmieni :cool:

kobra64
13-11-2013, 15:05
Prz3kus, rozumiem że lewa rura od 4D to powrót do kotła, prawa powrót z instalacji a górna zasilanie instalacji? A ten zawór różnicowy jest przystosowany do pracy w poziomie?

gmaj22
13-11-2013, 16:10
Prz3kus, rozumiem że lewa rura od 4D to powrót do kotła, prawa powrót z instalacji a górna zasilanie instalacji? A ten zawór różnicowy jest przystosowany do pracy w poziomie?
Powiekszylem zdjecie Prz3ekusa i widac na nim wyraznie, ze oznaczone jest markerem na 4D w taki sposob: godz. 3 i 6 "Z" oraz 9 i 12 to "P". wskazywaloby to ze zasilanie z kotla jest na "6", zasilanie do instalacji na "3", powrot z instalacji na "12" oraz powrot do kotla na "9". Czyli podlaczenia kroccow sa ok, tylko ta nieszczesna pompa przed zaworem 4 D i jak juz zwracano i mnie uwage, zawor 4D nalezy tak ustawic, aby powrot do kotla byl na '6", czyli z krocca rura prosto w dol do powrotu.

Na zdjeciu nie widac zaworu roznicowego, ale mozna sie domyslec, ze jest ukryty za pompa c.w.u. i raczej jest w pionie, sadzac po usytuowaniu rur i pompy c.w.u. Dyskusyjna sprawa jest tez z filtrem przed pompa c.w.u. Kierunek poprawny, tylko ten filtr niczego nie zatrzyma, wszystko spadnie do kolana, jak pompa bedzie w postoju.

mpepe
13-11-2013, 16:42
Potwierdzam.... U mnie tez jest przed 4 D i juz koledzy , min. kobra64 wypunktowali mi bledy, ktore popelnilem. I maja racje!! Teraz mam 4D otwarty na full, podmieszanie cieplej wody z bojlera zamkniete (czyli bez podmieszania ), bo tez nie przeczytalem instrukcji przed montazem. Panowie... wszystko jest proste i jasno wyjasnione, pod warunkiem ze robi sie tak jak Koran i Biblia nakazuje :yes:

jaki masz 4D firma wielkość, ja zamówiłem 5/4 Womix znacie tą firmę? do 17KW nie wiem czy dobrze zrobiłem ale instalator przekonywał że powinno się brać takiej wielkości z uwagi na większą zdolność mieszania.

Co do kolorów kotła ktoś pisał, że dostał niebieski producent zmienia barwy?

mpepe
13-11-2013, 16:44
prz3kus

dlaczego obydwa zasilania masz połączone ze sobą? pytanie do zdjęcia z kotłowni użytkownika prz3kus

mark3k
13-11-2013, 16:45
jaki masz 4D firma wielkość, ja zamówiłem 5/4 Womix znacie tą firmę? do 17KW nie wiem czy dobrze zrobiłem ale instalator przekonywał że powinno się brać takiej wielkości z uwagi na większą zdolność mieszania.

Co do kolorów kotła ktoś pisał, że dostał niebieski producent zmienia barwy?

Womix 5/4" pracuje u mnie 4-ty sezon - bezproblemowo oczywiście. Niestety w kotle mam powrót 1".

mpepe
13-11-2013, 16:53
W naszym instytucie był badany tylko RBR 25kW i 23kW.
Wyniki były pozytywne.

Dziękuję, i wszystko jasne. Czyli 17KW nie był i zakładam, że nie jest w obecnej chwili badany.

bartus825
13-11-2013, 17:00
Mam 17kW i nie mowie ze podajnik pracuje 12h/d tylko piec jako calosc :)
Do tej pory na zasypie robil mi ok 400 min. Zasyp ostanio wystarczyl mi na 7 dni (125kg), obecnie nie wiem czy 5 dni wyrobi bo cos czas zasypu sie skraca z minuty na minute
Przeraza mnie to poprostu
Ile pracowal podajnik na dobe tego nie sprawdzalem
Ja mam 11kW,spalam na mniej metrów pow.w taj chwili tyle samo.No i co,kolego na co liczysz,ja tu dostałem rade abym kupił inny kocioł.Może tobie się uda.

bartus825
13-11-2013, 17:05
Teraz na 5-6 dni
A przy mrozach i wietrze to na dobe zasobnik polknie
Chalupa ok 200m/2 nieocieplona
Grzejniki zeliwne, grube rury (duuuuzooo wody)
Strop 10 cm welny
Parter stare drewniane okna, pietro nowe okna plastikowe
Wegiel Bałka Ekouniwersal
Tylko zaraz mi nie mowcie ze powinienem spalic 8 ton bo na byle jakim smieciuchu palilem 5 max 6 ton i chodzilem w majtach po chalupie
kniazio,mamy te same problemy.Pozdrawiam i wytrwałościhttp://emotikona.pl/emotikony/pic/10icon_cry2.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

mpepe
13-11-2013, 17:07
Gdzie wyczytałeś te wszystkie rewelacje ? na dodatek dużo pokręciłeś, nie było że do Zabrza, skąd wiesz że nie pojechały ? jeśli chodzi o badania.
Nikt na pewno nie będzie ci robił problemów z oddaniem pieniążków mimo że zapłaciłeś, ja na pewno bym nie robił.
Zawsze możesz naprawić jeszcze swój błąd.

Skoro nie do Zabrza to gdzie i dlaczego nie tam? skoro wcześniejsze 23 i 25KW były badane właśnie tam?

Nitk mi nie będzie robił problemów może ze strony Instalko ale nie kupiłem kotła bezpośrednio od Instalko a od przedstawiciela.
Zresztą już wyjaśniłem że skoro czekałem 2 miesiące poczekam jeszcze kilka dni.

mpepe
13-11-2013, 17:10
Womix 5/4" pracuje u mnie 4-ty sezon - bezproblemowo oczywiście. Niestety w kotle mam powrót 1".

Zainstalowałbyś teraz powrót 5/4?

75max
13-11-2013, 17:26
tak przy okazji ile wam teraz palą wasze piece ja mam 11 130m zasypywałem 90 kg w sobotę teraz pokazuje mi zasyp 20 ale się skraca

karoka65
13-11-2013, 17:33
Skoro nie do Zabrza to gdzie i dlaczego nie tam? skoro wcześniejsze 23 i 25KW były badane właśnie tam?



Co i gdzie wiem.
Dlaczego, nie wiem, zapytaj producenta.
Ja nie jestem rzecznikiem Instalco.
Z zakupu przecież możesz zrezygnować, nikt nie powinien robić ci problemów.
Skoro chcesz czekać to czekaj, ja Ci nie wróg.
Masz świadomość co kupujesz, zresztą na tą chwilę i tak niektóre rzeczy są nieaktualne.

mark3k
13-11-2013, 17:34
Zainstalowałbyś teraz powrót 5/4?

5/4" ma mniejsze opory przepływu cieczy. A zawór został z poprzedniej instalacji (śmieciucha z dolnym spalaniem).
Przy powrocie w kotle 5/4" jak najbardziej wstawiłbym zawór 4D 5/4" - lepiej dogrzany powrót kotła - bo to jest jego podstawowa idea stosowania, a że przy okazji łatwo ustawisz temp, na grzejniki to już podwójna zaleta.

lestek27
13-11-2013, 17:47
tak przy okazji ile wam teraz palą wasze piece ja mam 11 130m zasypywałem 90 kg w sobotę teraz pokazuje mi zasyp 20 ale się skraca

Statystyki w tej chwili mówią że 7,07kg/dobę ale one ostatnio raczej prawdy nie mówiły:)
Ja zasypałem 100kg dnia 5.11 i pokazywał jeszcze niedawno że kolejny zasyp 20.11 ale się ochłodziło i skrócił się ten czas do 19.11

mpepe
13-11-2013, 17:48
Masz świadomość co kupujesz, zresztą na tą chwilę i tak niektóre rzeczy są nieaktualne.[/QUOTE]

co znaczy nie aktualne, niektóre rzeczy?

minertu
13-11-2013, 17:54
Możesz wymienić jakie konsekwencje niesie taki zawór za pompką jeżeli już CI wytykali? Ja sam tego nie robiłem więc mogę wspomnąć to mojemu instalatorowi tylko chciał bym poznać skutki uboczne.
Skutki uboczne to Twój instalator.Jak chcesz pompować wodę w zasilanie i powrót jednocześnie?

75max
13-11-2013, 17:55
Statystyki w tej chwili mówią że 7,07kg/dobę ale one ostatnio raczej prawdy nie mówiły:)
Ja zasypałem 100kg dnia 5.11 i pokazywał jeszcze niedawno że kolejny zasyp 20.11 ale się ochłodziło i skrócił się ten czas do 19.11

no to ja od 9.11 90kg u mnie spalanie trochę większe ale nie mam statystyk u Ciebie pokazują u mnie lipa nie ma wcale

lestek27
13-11-2013, 17:58
Budynki mamy chyba podobne tylko bojler mam 200 l a ty trochę mniej. Ocieplone też podobnie:)
Zobaczymy jaki wyjdzie bilans po sezonie:)

lestek27
13-11-2013, 18:00
Korci mnie żeby w przyszłości docieplić jeszcze strop 10cm styropianu do tych dziesięciu które mam i nie wiem czy tak nie zrobię na przyszły sezon.
Pewnie by trochę pomogło.
Domek mam trochę starszy bo z lat 70-tych ale mury pewnie mamy podobne. U mnie 45cm gruby.

mpepe
13-11-2013, 18:01
5/4" ma mniejsze opory przepływu cieczy. A zawór został z poprzedniej instalacji (śmieciucha z dolnym spalaniem).
Przy powrocie w kotle 5/4" jak najbardziej wstawiłbym zawór 4D 5/4" - lepiej dogrzany powrót kotła - bo to jest jego podstawowa idea stosowania, a że przy okazji łatwo ustawisz temp, na grzejniki to już podwójna zaleta.

no jasna sprawa, dawno montowałeś swój kocioł? ja będę miał prawdopodobnie zainstalowany w następnym tygodniu (jak dotrze do mnie) masz jakieś uwagi, spostrzeżenia żeby się ze mną podzielić, żebym nie popełnił jakiś błędów? oczywiście nie ja go będę zakładał a instalator.

grzeh2000
13-11-2013, 18:02
Witam,panowie mozecie mi powiedziec o co tu chodzi?,kocioł zasypany do pełna czyli ok 125kg 07.11 godz 16.30.Czas do nastepnego zasypu to 17.11 godz 07 z groszami.Wg moich obliczen 220 minut pracy podajnika(bo tyle teraz mam) X 0,34=74,8:na ilosc godzin146godzin=0,512 kg na godzine X24czyli doba=12,29kg/d.Dobrze licze?a srednie spalanie to 22,97kg/d?

karoka65
13-11-2013, 18:29
Korci mnie żeby w przyszłości docieplić jeszcze strop 10cm styropianu do tych dziesięciu które mam i nie wiem czy tak nie zrobię na przyszły sezon.
Pewnie by trochę pomogło.

To niech Cię nie korci tylko dołóż tą dyszkę :)

keteimj
13-11-2013, 18:33
Witam,panowie mozecie mi powiedziec o co tu chodzi?,kocioł zasypany do pełna czyli ok 125kg 07.11 godz 16.30.Czas do nastepnego zasypu to 17.11 godz 07 z groszami.Wg moich obliczen 220 minut pracy podajnika(bo tyle teraz mam) X 0,34=74,8:na ilosc godzin146godzin=0,512 kg na godzine X24czyli doba=12,29kg/d.Dobrze licze?a srednie spalanie to 22,97kg/d?

125/0,34= ok 367min tyle powinieneś wpisac po zasypie jezeli sypałeś do pustego (jeżeli dosypywałeś to trzeba dodać ten czas do poprzedniego zasypu i traktować tak jak byś poprzednim razem zasypał 125 kg więcej)

mpepe
13-11-2013, 18:35
tak przy okazji ile wam teraz palą wasze piece ja mam 11 130m zasypywałem 90 kg w sobotę teraz pokazuje mi zasyp 20 ale się skraca

Jaki masz wungel?

mark3k
13-11-2013, 18:38
no jasna sprawa, dawno montowałeś swój kocioł? ja będę miał prawdopodobnie zainstalowany w następnym tygodniu (jak dotrze do mnie) masz jakieś uwagi, spostrzeżenia żeby się ze mną podzielić, żebym nie popełnił jakiś błędów? oczywiście nie ja go będę zakładał a instalator.

Nie jestem ekspertem w dziedzinie ogrzewania i ogólnie ciepłownictwa. Napisz na forum co masz do ogrzania, jaki typ instalacji: podłogowe, grzejniki, mieszane etc i na 100 % chołopaki doradzą, a jeśli ja coś będę wiedział to także pomogę, doradzę. Jest tak wiele szkół dotyczących ogrzewania naszych domów ile pewnie samych domów i instalatorów. ;)

grzeh2000
13-11-2013, 18:40
Nie czaje,dosypałem do pełna i od nowa wpisałem 350min.Pomoze ktos to ogarnac,tak po polskiemu?Juz troche kumam,wpisałem zasyp 125 kg ale dosypywałem wiec dosypałem mniej,cholera to co musze wazyc ile dosypuje?

Delphion1
13-11-2013, 18:40
ja zasypałem 2.11 i jeśli wierzyć koali to 2 tygodnie na zasobniku pojadę :)

Delphion1
13-11-2013, 18:44
Nie czaje,dosypałem do pełna i od nowa wpisałem 350min.Pomoze ktos to ogarnac,tak po polskiemu?
To czym palisz ma wpływ na to co wpiszesz.
Ale jak juz chłopaki wcześniej pisali najlepiej przyjąć wartość 0,34
Pełny zasobnik 125 kg dzielisz przez wartość 0,34 daje wynik 367
Oczywiście jesli masz lepszy opał może to być i 0.33 a jak gorszy to 0,35.
A już stuprocentową pewnośc daje zasypanie do pełna wyzerowanie i czekanie az się wypali i masz wynik:)

mark3k
13-11-2013, 18:46
U mnie kocioł łyka wungiel jak młody pelikan. Fakt w domu temp. jak lubię 22,5 do 23oC to i łyka :( Ostatnia doba to jakieś 22kg. Kurna jak będzie z -15grad to strach się bać. :D Na składzie węgla będę częstym gościem.:D
Mam tylko nadzieję, że nie spali więcej jak śmieciuch.;)

grzeh2000
13-11-2013, 18:50
To wiem chodzi mi o statystyki.Tam pokazuje ze spalam prawie 23kg/d a juz pale 7 dzien na tym zasypie i wg podajnika mam czas do 17.11 zanim zawitam do kotłowni.Czyli bede palił w przyblizeniu 10 dni i jakby spalał po 23kg to w zasobniku wchodzilo by 230kg

mpepe
13-11-2013, 18:53
Nie jestem ekspertem w dziedzinie ogrzewania i ogólnie ciepłownictwa (jam prosty elektronik , automatyk) :). Napisz na forum co masz do ogrzania, jaki typ instalacji: podłogowe, grzejniki, mieszane etc i na 100 % chołopaki doradzą, a jeśli ja coś będę wiedział to także pomogę, doradzę. Jest tak wiele szkół dotyczących ogrzewania naszych domów ile pewnie samych domów i instalatorów. ;)

Otóż cały dom jeszcze nie ocieplony okna nowe plastik powierzchnia około 180m/kw obecnie grzane 130m wyłączyłem na razie (do większych mrozów) część dobudowaną (50m/2), której nie traktuje jako mieszkalna póki co tylko magazynki. Instalacja stara lata 70/80 w piwnicy 2 cale reszta 5/4 i do grzejników 0/5 cala. Grzejniki stare aluminiowe kupione już spory czas temu ale podobno są ok to opinia instalatora (mają trochę więcej wody od tych nowych ale ,robią co trzeba) podłogówki nie mam. Chcę podłączyć się pod starą instalację a na wiosnę/lato wywalę wszystko i dam nową. Propozycja instalatora jest taka, że robimy nową instalację przy piecu zawór 4D, pompki, zawory odcinające, wymiennik CWU itd i wpinamy się do starej instalacji. Na wiosnę ciągniemy nowe instalacje od grzejników i wpinamy się w rozdzielacz bez większej ingerencji.

keteimj
13-11-2013, 19:01
Nie czaje,dosypałem do pełna i od nowa wpisałem 350min.Pomoze ktos to ogarnac,tak po polskiemu?Juz troche kumam,wpisałem zasyp 125 kg ale dosypywałem wiec dosypałem mniej,cholera to co musze wazyc ile dosypuje?

Jeżeli zasobnik nie był całkowicie oprózniony to nie dosypałeś 125kg tylko mniej, ile? jeżeli chcesz wiedzieć to oczywiście że trzeba zważyć(lub pomnozyć ilość min przepracowanych przez podajnik x0,34 odjąć od poprzedniego zasypu i będziesz wiedział ile ci zostało w zasobniku i ile dosypujesz do pełna), a jeżeli sypiesz do pełna w pusty i masz sprawdzone, że to 125 kg to liczysz 125/0,34 i wychodzi że za ok 367min pracy podajnika piec ci się przypomni że zasobnik pusty.
Jeżeli traktujesz to tylko orientacyjnie i po to żeby ci przypomniał oraz dosypujesz do zaobnika częściowo opróżnionego to zawsze przy pełnym możesz pisać 367min
dopisek
To ja się męczę:) statystyki narazie nie działają

75max
13-11-2013, 19:03
Jaki masz wungel?
wungiel to Juliusz tak przynajmniej twierdzili na składzie kupiłem 2tony na początku lipca i tak się pali do dziś

zbigmaz01
13-11-2013, 19:10
To wiem chodzi mi o statystyki.Tam pokazuje ze spalam prawie 23kg/d a juz pale 7 dzien na tym zasypie i wg podajnika mam czas do 17.11 zanim zawitam do kotłowni.Czyli bede palił w przyblizeniu 10 dni i jakby spalał po 23kg to w zasobniku wchodzilo by 230kgpalisz 7 dni a do końca zostało 4 czyli razem 11 dni. Spalisz 125kg czyli 125:11=11,3kg/dzień . O to chodziło?

PS
Statystyki mogą być teraz niedokładne po tej przerwie.

mpepe
13-11-2013, 19:15
wungiel to Juliusz tak przynajmniej twierdzili na składzie kupiłem 2tony na początku lipca i tak się pali do dziś

miał ktoś na forum coś takiego http://dobry-wegiel.com.pl/product/ekogroszek-premium/ ?

lestek27
13-11-2013, 19:18
To niech Cię nie korci tylko dołóż tą dyszkę :)

Jak tylko wyrobię finansowo to tak zrobię ale mam już zaplanowany większy wydatek na przyszły rok. Wszystko zależy od finansów:(

zbigmaz01
13-11-2013, 19:21
miał ktoś na forum coś takiego http://dobry-wegiel.com.pl/product/ekogroszek-premium/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fdobry-wegiel.com.pl%2Fproduct%2Fekogroszek-premium%2F) ?Cytat :)
"


Twardość: węgiel twardy
Typ: węgiel kamienny z kopalni głębinowej
Powierzchnia: czarna, błyszcząca



I do tego 3 litry wody na worek :)
:wave:

mpepe
13-11-2013, 19:30
Cytat :)
"


Twardość: węgiel twardy
Typ: węgiel kamienny z kopalni głębinowej
Powierzchnia: czarna, błyszcząca



I do tego 3 litry wody na worek :)
:wave:

A miałeś to cudo?

75max
13-11-2013, 19:38
Korci mnie żeby w przyszłości docieplić jeszcze strop 10cm styropianu do tych dziesięciu które mam i nie wiem czy tak nie zrobię na przyszły sezon.
Pewnie by trochę pomogło.
Domek mam trochę starszy bo z lat 70-tych ale mury pewnie mamy podobne. U mnie 45cm gruby.

też sie zastanawiam nad ociepleniem bo na stropie tylko 8 ale nie wiem czy dokładać do stropu czy lepiej dach ocieplić wełną

zbigmaz01
13-11-2013, 19:38
A miałeś to cudo?W cuda nie wierzę, ale opis jest super :)
No i do tego ma certyfikat :)

timon120777
13-11-2013, 19:40
75max
jak poddasze nieużytkowe to lepiej w strop daj więcej - nie ma sensu grzać strychu dla grzania, lepiej ciepło zatrzymać na dole

lestek27
13-11-2013, 19:45
też sie zastanawiam nad ociepleniem bo na stropie tylko 8 ale nie wiem czy dokładać do stropu czy lepiej dach ocieplić wełną

Myślę podobnie jak kolega Timon więc jeżeli już to chyba raczej strop docieplić. Z resztą u mnie blacha na dachu też już nowością nie pachnie i podejrzewam że więcej jak 5 -6 lat może nie wytrzymać:( Że też jak ją kupowałem nie wiedziałem tyle co teraz:bash:

gmaj22
13-11-2013, 19:49
jaki masz 4D firma wielkość, ja zamówiłem 5/4 Womix znacie tą firmę? do 17KW nie wiem czy dobrze zrobiłem ale instalator przekonywał że powinno się brać takiej wielkości z uwagi na większą zdolność mieszania.

Co do kolorów kotła ktoś pisał, że dostał niebieski producent zmienia barwy?

Mam ESBE 1" tylko dlatego, ze u mnie najwieksza srednica rury to Cu 28. Nie zastanawialem sie nad tym, czy o 4 D o wiekszej srednicy bylby lepszy. U mnie jest RBR 11 kW. Co zas do kolorow, to niektorzy, zeby uniknac posadzenia o lokowanie :D uzywaja ich do okreslenia kotla. RBR to "zielony" , "rabarbar", zas "niebieski" to znany kociol O... z Biecza, czasami S.... z Pleszewa :yes:

kalio
13-11-2013, 20:30
Jak czyścicie górną część wymiennika tą nad płytowym deflektorem??

Jak wyciągacie ten deflektor ????

Czy można wuciągnąc klapę krótkiego obiegu - bez wyciągania deflektora

cichy777
13-11-2013, 20:45
ad1-Po demontażu deflektora - 2 razy w roku- przednią część przy normalnym czyszczeniu
ad2-Klapkę przestawić na górną półkę, a następnie podnieść i przesunąć do przodu pieca deflektor i wyjąć
ad3-NIE

gmaj22
13-11-2013, 20:53
Do wczesniejszych wpisow dodam kilka zdjec, zeby prosic o ocene slusznosci postepowania. Palnik "Retorta eCoal".
223991223992
Na powyzszych zdjeciach palnik w trakcie nadmuchu, juz po korekcji +1%, poniewaz w popielniku mialem troche niedopalow. Pierwsze z lampa, drugie bez...
Zdjecie ponizej to widok na popielnik i stan popiolu, ktory spowodowal zmiane nadmuchu oraz skrocenie podawania z 5s na 4s.
223997
Na efekty poczekam do jutra i zobacze jak bedzie wygladal popiol.

Dopisuje dzis: po korekcie nadmuchu +1% oraz kolejnym obnizeniu podawania do 3s zrobilem fotki przed chwila.

224292

Plomien mocny, moze nie ma wyraznego kopca, ale tez nie ma krateru. Lekkie spieki z prawej strony palnika (podajnik z lewej). Podobno "ten model tak ma" ;) (Wesola)

224293
Popiolu znacznie mniej, mniej jest tez niedopalonych kawalkow wegla. Od doswiadczonego usera mam sygnal, ze ide w dobrym kierunku. To cieszy...:)

PS: Mam plan, zeby dokupic tone owsa i mieszac z Wesola, wzglednie z Pieklorzem. To powinno polepszyc dopalanie, a co za tym idzie zmniejszyc spieki?

zbigmaz01
13-11-2013, 21:23
Dopisuje dzis: po korekcie nadmuchu +1% oraz kolejnym obnizeniu podawania do 3s zrobilem fotki przed chwila.

224292

Plomien mocny, moze nie ma wyraznego kopca, ale tez nie ma krateru. Lekkie spieki z prawej strony palnika (podajnik z lewej). Podobno "ten model tak ma" ;) (Wesola)

224293
Popiolu znacznie mniej, mniej jest tez niedopalonych kawalkow wegla. Od doswiadczonego usera mam sygnal, ze ide w dobrym kierunku. To cieszy...:)

PS: Mam plan, zeby dokupic tone owsa i mieszac z Wesola, wzglednie z Pieklorzem. To powinno polepszyc dopalanie, a co za tym idzie zmniejszyc spieki?Pieklorz też potrafi spiekać ale to zależy od pieklorza, lepiej coś słabszego dosypać. Poszukaj w postach, chyba kobra coś o tym pisał.

pawko_
13-11-2013, 21:24
Panowie powiedzcie mi czy, np. jak ustawię temp. wewnętnrzą wyższą niż obecnie czyli 21oC (mam 18oC) to kociołek nie będzie tak przyciągał temperatury zadanej CO ? Tak mi się wydaje, że on się trochę kisi i nie ma gdzie tej energi upuścić. Zastanawiam się czy wiązałoby się to z większym zużyciem opału ?

5iatka
13-11-2013, 21:30
@gmaj22
a masz gdzieś koło siebie w sensownej cenie owies?...może pellet kupić i z nim mieszać.
Jak patrzyłem na owies to cena była przerażająco za wysoka by się nim w ogóle interesować nawet na domieszki. Pellet z tego co widzę też średnio ( chyba, że masz dostęp do dużo niższych cen niż rynkowe ) Najlepiej wychodzi wungiel. Nawet kupić najtańszy/najsłabszy...też czeski wychodzi lepiej....

Maher
13-11-2013, 21:31
Chciałem spytać czy to normalne w waszych RBR-a że siłownik od podajnika jest taki mocny że jak się go ręką nie przytrzyma to można stracić zęby (zaczęli u mnie montować RBR-a i chciałem zaglądnąć do kosza i tylko dzięki refleksowi nie straciłem zębów, instalator podobno też za pierwszym razem też miał dużo szczęścia, śmiał się że musiałby dentystę dopisać do rachunku, minusem tego siłownika jest fakt że nowy piec, a już mam wygiętę mocowanie siłownika i całej tej płaszczyzny). Piec był z zaworem DBV i dobrze że zwróciłem uwagę przy montażu że jest źle wkręcony przez instalatora Instalco, bo może hydraulik by zamocował rurkę spasowaną i dostarczoną od DBV i bym się dowiedział dopiero jak by zagotował lub wyleciał w powietrze(hydraulik musiał wykręcić DBV i nawinąć i wkręcić na nowo poprawnie). Zamówiłem piec za dopłatą z przekładnią NORD (podobno mniej problemowa i cichsza), przyszedł z przekładnia transtecho podobno jeszcze lepsza od standardowej z taką samą dopłatą - prawda/czy fałsz?
Mam nadzieje że do końca tygodnia uda się go odpalić to opiszę dalsze wrażenia z uruchomienia.

Kolejny dzień uruchamiania kotła i nie wiem czy ja mam takiego pecha czy to norma w RBR.
Podłączyłem elektrykę do pieca i chciałem posłuchać pracy tak słynnego podajnika, włączyłem pracę podajnika a tam wydaje mi się że obraca się w przeciwną stronę, ale pomyślałem że jestem zmęczony i to tylko "zwidy", zasypałem ekogroszkiem włączyłem ponownie podajnik a tu słyszę tylko mielenie węgla, a w piecu jak węgla nie było tak niema, poczekałem jeszcze z kilka minut i ręką starałem się od strony pieca dotknąć żmijki w którą stronę się kręci i wygląda że w przeciwną. Nagle chyba zmieliło już cały węgiel, miał zablokował żmijkę i usłyszałem huk pękającej zawleczki, poszukałem w dostarczonym z piecem pudełkiem ale zawleczek zapasowych brak. Zawleczkę pożyczyłem od sąsiada i zadzwoniłem do sprzedawcy i poradził mi że mogę dzwonić do Instalco i pewnie przyjadą naprawić nowy piec (ciekawe w jakim terminie) lub mogę rozebrać silnik i spróbować przełożyć wyjścia z silnika (miał kiedyś taki przypadek), nawet nie było to takie trudne, schemat był przyklejony pod obudową i podajnik ruszył we właściwym kierunku. Odnośnie pracy podajnika to z tego co się spodziewałem jest podobnie jak w piecu Kosterzewa sąsiada (słychać co prawda w całym domu, ale nie mam na razie żadnych drzwi i jest raczej dźwięk mielenia węgla i pracy silnika niż jakieś buczenie), może znośny hałas jest spowodowany dopłatą do lepszej przekładni lub podłożeniem pod piec i podajnik specjalnej wykładziny/maty tłumiącej drgania (nie miałem żadnej gumy i przypominałem sobie że mam z odzyski stare agnielskie wykładziny dłumiące).

gmaj22
13-11-2013, 21:34
@gmaj22
a masz gdzieś koło siebie w sensownej cenie owies?...może pellet kupić i z nim mieszać.
Jak patrzyłem na owies to cena była przerażająco za wysoka by się nim w ogóle interesować nawet na domieszki. Pellet z tego co widzę też średnio ( chyba, że masz dostęp do dużo niższych cen niż rynkowe ) Najlepiej wychodzi wungiel. Nawet kupić najtańszy/najsłabszy...też czeski wychodzi lepiej....

wlasnie zobaczylem na "alledrogo", ze owies teraz prawie 600 PLN!!!! a nawet drozej... Bede musial popytac w okolicy. Przeciez w tamtym roku pytal sie mnie jeden, czy chce owies za 400 kupic? Przy takiej cenie jak teraz, to czeski wychodzi korzystniej...

5iatka
13-11-2013, 21:39
czeski kupowałem za 470/t i to uważam, że cena taka na granicy opłacalności*, więc owies musiałby być....taaaniej

*czeski vs np retopal

gmaj22
13-11-2013, 21:41
Pieklorz też potrafi spiekać ale to zależy od pieklorza, lepiej coś słabszego dosypać. Poszukaj w postach, chyba kobra coś o tym pisał.

Sprostowanie: nie chcialem mieszac Wesolej z Pieklorzem, tylko Wesola z owsem, wzglednie Pieklorza z owsem (Pieklorza rowniez mam-Bartex Silver). Ale jak juz w poprzednim poscie napisalem, przy obecnej cenie owsa, to ostatecznie pomieszam z Retopalem. Zostalo mi go jeszcze 600 kg. Jakie proporcje proponujesz? 25kg ( retopal) :50 kg (wesola)?

kobra64
13-11-2013, 21:44
2 do 1 Wesoła z Retopalem powinno być dobrze, ja tak mieszam dla klientów z Ziemowitem - to mniej więcej to samo co Retopal. Sam też w domowym Defro ze zwykłą fajką taką mieszanką palę i jest dobrze.

karoka65
13-11-2013, 21:44
Panowie powiedzcie mi czy, np. jak ustawię temp. wewnętnrzą wyższą niż obecnie czyli 21oC (mam 18oC) to kociołek nie będzie tak przyciągał temperatury zadanej CO ? Tak mi się wydaje, że on się trochę kisi i nie ma gdzie tej energi upuścić. Zastanawiam się czy wiązałoby się to z większym zużyciem opału ?
Będzie przeciągał.
Będzie się wiązało, najbardziej w początkowej fazie rozgrzewania domu do wyższej temperatury.

karoka65
13-11-2013, 21:47
czeski kupowałem za 470/t i to uważam, że cena taka na granicy opłacalności*, więc owies musiałby być....taaaniej

*czeski vs np retopal
To se zasiej, hehe
Ja mam trochę ha i nie sieję nawet dla siebie bo się nie opłaca.

bobasxx
13-11-2013, 21:49
Kolejny dzień uruchamiania kotła i nie wiem czy ja mam takiego pecha czy to norma w RBR.
Podłączyłem elektrykę do pieca i chciałem posłuchać pracy tak słynnego podajnika, włączyłem pracę podajnika a tam wydaje mi się że obraca się w przeciwną stronę, ale pomyślałem że jestem zmęczony i to tylko "zwidy", zasypałem ekogroszkiem włączyłem ponownie podajnik a tu słyszę tylko mielenie węgla, a w piecu jak węgla nie było tak niema, poczekałem jeszcze z kilka minut i ręką starałem się od strony pieca dotknąć żmijki w którą stronę się kręci i wygląda że w przeciwną. Nagle chyba zmieliło już cały węgiel, miał zablokował żmijkę i usłyszałem huk pękającej zawleczki, poszukałem w dostarczonym z piecem pudełkiem ale zawleczek zapasowych brak. Zawleczkę pożyczyłem od sąsiada i zadzwoniłem do sprzedawcy i poradził mi że mogę dzwonić do Instalco i pewnie przyjadą naprawić nowy piec (ciekawe w jakim terminie) lub mogę rozebrać silnik i spróbować przełożyć wyjścia z silnika (miał kiedyś taki przypadek), nawet nie było to takie trudne, schemat był przyklejony pod obudową i podajnik ruszył we właściwym kierunku. Odnośnie pracy podajnika to z tego co się spodziewałem jest podobnie jak w piecu Kosterzewa sąsiada (słychać co prawda w całym domu, ale nie mam na razie żadnych drzwi i jest raczej dźwięk mielenia węgla i pracy silnika niż jakieś buczenie), może znośny hałas jest spowodowany dopłatą do lepszej przekładni lub podłożeniem pod piec i podajnik specjalnej wykładziny/maty tłumiącej drgania (nie miałem żadnej gumy i przypominałem sobie że mam z odzyski stare agnielskie wykładziny dłumiące).

Masz pecha, nikt inny wcześniej o czymś takim nie pisał.

5iatka
13-11-2013, 21:51
To se zasiej, hehe
Ja mam trochę ha i nie sieję nawet dla siebie bo się nie opłaca.
ano się nie opłaca:no:

pawko_
13-11-2013, 21:53
Będzie przeciągał.
Będzie się wiązało, najbardziej w początkowej fazie rozgrzewania domu do wyższej temperatury.

Wiem, że miałem nie patrzyć na wykresy, ale powiedz mi czy lepiej to wygląda niż wcześniej :) ?

karoka65
13-11-2013, 21:56
ano się nie opłaca:no:
Ano widzisz, po 250 chciałbyś kupić, z resztą przy "klęsce urodzaju" chyba ze 4 lata temu była taka cena osiągalna bo nie było co ze zbożem robić.
Ale sprzedać to byś chciał po 800 co :)
Nima, hap-hap :)

karoka65
13-11-2013, 22:00
Wiem, że miałem nie patrzyć na wykresy, ale powiedz mi czy lepiej to wygląda niż wcześniej :) ?
Wygląda jak wygląda i nie potrzebujesz na razie kombinowania.
Syp wungiel, wysypuj popiół, czas do czasu przeczyść, zapomnij o piecu i zajmij się czym innym :)

gmaj22
13-11-2013, 22:22
Wiem, że miałem nie patrzyć na wykresy, ale powiedz mi czy lepiej to wygląda niż wcześniej :) ?
Z ciekawosci spojrzalem na Twoj sterownik i zastanawia mnie, dlaczego, pomimo iz masz pompe mieszajaca, masz rowniez ustawiona cwu+mieszajaca? Po drugie: gdzie masz umiejscowiony czujnik temp. zewnetrznej, ze tak temperatura skacze? Wiem, ze czujnik niepotrzebny, bo nie uzywasz do zadanej pogodowki tylko temp.c.o. Niemniej dziwnie to wyglada:)
Ale nic nie ruszaj, skoro karoka65 tak mowi...

pawko_
13-11-2013, 22:31
Czujnik wg mnie jest zdupiony. Pisałem wielokrotnie, że założony jest na ścianie północnej ok . 30-50 cm pod podbitką. Nie posiadam pompy mieszającej, tylko CO i CWU.

kalio
13-11-2013, 22:49
Jak dobrze że zawleczka to śruba 6 kl. 8.8 łatwo dostepna

Maher
14-11-2013, 04:26
Jak dobrze że zawleczka to śruba 6 kl. 8.8 łatwo dostepna

Dokładnie jej nie zmierzyłem, ale sprzedawca mówił że jest to fi5(M5) klasy 8.8 lub mniejszej 6.8.

mark3k
14-11-2013, 04:53
Sruba z niepełnym gwintem M5 i twardość 8,8

mpepe
14-11-2013, 05:53
Mam ESBE 1" tylko dlatego, ze u mnie najwieksza srednica rury to Cu 28. Nie zastanawialem sie nad tym, czy o 4 D o wiekszej srednicy bylby lepszy. U mnie jest RBR 11 kW. Co zas do kolorow, to niektorzy, zeby uniknac posadzenia o lokowanie :D uzywaja ich do okreslenia kotla. RBR to "zielony" , "rabarbar", zas "niebieski" to znany kociol O... z Biecza, czasami S.... z Pleszewa :yes:



:):):):):):)

prz3kus
14-11-2013, 07:34
Skutki uboczne to Twój instalator.Jak chcesz pompować wodę w zasilanie i powrót jednocześnie?

Czyli uważasz, że jak otworze taki 4D mający skale (0-10) na 2(20%) to jak będzie pompował wodę? Odpowiedz jak sądzisz a ja Ci napisze jak jest w praktyce bo jestem ciekawy czy na pewno wiesz jaki jest efekt ;)

mpepe
większość śrubunków zamawiałem już przed zakupem kotła i jest jak widać (pomimo że instalator wiedział jaki kociołek zamówie wyszło jak widać):bash:

kobra64
gmaj22 wszytko dokładnie napisał i muszę stwierdzić że ma chyba racje z tym filarkiem bo od CO miałem zapierdzielony jak sprawdzałem a od COW czyściutki:(

Czerny
14-11-2013, 08:07
Weźcie mi łopatologicznie wytłumaczcie, dlaczego pomimo ustawienia zadanej temperatury wewnetrznej 23 st. C kociołek mi nie dochodzi na eCoalu? Przecież nie chodzi na całej mocy, co mam więc źle ustawione?:confused:

kalio
14-11-2013, 08:38
Nie napisze wiele tylko wstawie fotki
Jakość wykoniania nie jest warta tych 8000 zł,
brak staranności i jakielkolwiek estetyki w wykonaniu - kanty ostre jak brzytwyn o rogi można się drapać, wszystko skrecane wkretami samowiercącymi, nie zabezpieczone tam gdzie wystaje wiertełko. W środku kotła rdza - nie pomalowany. szczeliwa w drzwiczkach wystamowane chyba tawotem lub innym smarem.

na plus na pewno trzy czujniki w obudowach - ciekawe jak taki zamocować do podłogi, oraz przewody do pomp,

Ps skrobak dlugości 1 m - można nim w krykieta grać
http://img203.imageshack.us/img203/3561/vxbj.th.jpg (http://img203.imageshack.us/i/vxbj.jpg/)
http://img585.imageshack.us/img585/9310/v6ez.th.jpg (http://img585.imageshack.us/i/v6ez.jpg/)
http://img594.imageshack.us/img594/7148/rpbo.th.jpg (http://img594.imageshack.us/i/rpbo.jpg/)
http://img802.imageshack.us/img802/1593/lvih.th.jpg (http://img802.imageshack.us/i/lvih.jpg/)
http://img820.imageshack.us/img820/633/rcw3.th.jpg (http://img820.imageshack.us/i/rcw3.jpg/)
http://img20.imageshack.us/img20/2386/8ccv.th.jpg (http://img20.imageshack.us/i/8ccv.jpg/)
http://img692.imageshack.us/img692/3586/rx6c.th.jpg (http://img692.imageshack.us/i/rx6c.jpg/)
http://img703.imageshack.us/img703/1354/lvrk.th.jpg (http://img703.imageshack.us/i/lvrk.jpg/)
http://img51.imageshack.us/img51/6200/8isl.th.jpg (http://img51.imageshack.us/i/8isl.jpg/)
http://img440.imageshack.us/img440/3707/68p7.th.jpg (http://img440.imageshack.us/i/68p7.jpg/)
http://img15.imageshack.us/img15/3677/2b95.th.jpg (http://img15.imageshack.us/i/2b95.jpg/)
http://img809.imageshack.us/img809/5651/yzqv.th.jpg (http://img809.imageshack.us/i/yzqv.jpg/)
http://www.imageshack.us/thumbnail.png (http://img33.imageshack.us/i/fw1.JPG/)
http://img855.imageshack.us/img855/4993/l1nl.th.jpg (http://img855.imageshack.us/i/l1nl.jpg/)
http://img59.imageshack.us/img59/9103/rja4.th.jpg (http://img59.imageshack.us/i/rja4.jpg/)
http://img14.imageshack.us/img14/2795/45y2.th.jpg (http://img14.imageshack.us/i/45y2.jpg/)
http://img802.imageshack.us/img802/9233/z5a8.th.jpg (http://img802.imageshack.us/i/z5a8.jpg/)
http://img706.imageshack.us/img706/8384/s1c9.th.jpg (http://img706.imageshack.us/i/s1c9.jpg/)
http://img440.imageshack.us/img440/2775/u3ib.th.jpg (http://img440.imageshack.us/i/u3ib.jpg/)
http://img594.imageshack.us/img594/9176/0tbb.th.jpg (http://img594.imageshack.us/i/0tbb.jpg/)
http://img823.imageshack.us/img823/1329/7y0b.th.jpg (http://img823.imageshack.us/i/7y0b.jpg/)
http://img209.imageshack.us/img209/3876/ozsk.th.jpg (http://img209.imageshack.us/i/ozsk.jpg/)
http://www.imageshack.us/thumbnail.png (http://img199.imageshack.us/i/mdn7.JPG/)
http://img841.imageshack.us/img841/1851/0pbz.th.jpg (http://img841.imageshack.us/i/0pbz.jpg/)
http://img42.imageshack.us/img42/4817/6hnh.th.jpg (http://img42.imageshack.us/i/6hnh.jpg/)
http://www.imageshack.us/thumbnail.png (http://img197.imageshack.us/i/3qu.JPG/)
http://img543.imageshack.us/img543/51/3ubb.th.jpg (http://img543.imageshack.us/i/3ubb.jpg/)

zbigmaz01
14-11-2013, 09:01
Weźcie mi łopatologicznie wytłumaczcie, dlaczego pomimo ustawienia zadanej temperatury wewnetrznej 23 st. C kociołek mi nie dochodzi na eCoalu? Przecież nie chodzi na całej mocy, co mam więc źle ustawione?:confused:Twoja pompa już bardzo długi czas pracuje a efektów brak. Może zapowietrzona?

Czerny
14-11-2013, 09:19
Twoja pompa już bardzo długi czas pracuje a efektów brak. Może zapowietrzona?
Słyszę lekki szum w grzejnikach ale są gorące, więc sam już nie wiem... Mam pompę wilo elektroniczną, może za bardzo ją skręciłem. Jak wrócę wieczorem do domu, to dam jej więcej mocy i zobaczymy, czy nastąpi poprawa.

Wciąż się uczę tej hydrauliki, ciężko mi to wchodzi, więc z góry dzieki za wszelką pomoc:)

gmaj22
14-11-2013, 09:28
Weźcie mi łopatologicznie wytłumaczcie, dlaczego pomimo ustawienia zadanej temperatury wewnetrznej 23 st. C kociołek mi nie dochodzi na eCoalu? Przecież nie chodzi na całej mocy, co mam więc źle ustawione?:confused:

Moze uzyskujesz 23 C, tylko czujnik nieskalibrowany masz. Powies obok tego KTY jakis zwykly pokojowy rteciowy i porownaj. Niemniej jednak kociol powinien w takim razie dogrzewac, bo na wykresie u Ciebie temp. zadana jest wyzsza niz wskazywana przez czujnik.
Widze, ze z c.w.u. praktycznie nie korzystasz, temperature powrotu masz caly czas pow 40 C i ok. 10 stopni nizsza niz temp. zasilania, wiec jakis odbior jest.
Przyczyn szukalbym w zaworach przy grzejnikach, jesli termostatyczne, to zwieksz ustawienie na glowicy na ok. "4", Przy okazji sprawdz, czy czasem nie masz zapowietrzonych grzejnikow. Powinny byc cieple w gornym rogu tam gdzie odpowietrznik. Kolejna przyczyna moze lezec w pompie c.o. - czy ma odpowiednia wysokosc podnoszenia (wlasciwy bieg). Dotknij najwyzszego grzejnika, najczesciej jest to drabinka lazienkowa na gorze, czy gorne drabinki grzeja (najpierw dobrze odpowietrz!) . Jesli nie, to zwieksz bieg pompy, a przede wszystkim sprawdz filtr przed pompa, czy nie jest zapchany. Pewnie moznaby znalezc i wiecej przyczyn, ale tu juz trzeba miec wieksza wiedze, wzglednie praktyke, a na pewno widziec Twoja instalacje:) Moze ktos cos dorzuci od siebie?

Wygrzewasz teraz dom?

PS: Zbizmaz01 byl pierwszy...:yes: Ale fakt: pompa tez moze byc zapowietrzona. A mowilem, ze ktos cos dorzuci...

gmaj22
14-11-2013, 09:35
Słyszę lekki szum w grzejnikach ale są gorące, więc sam już nie wiem... Mam pompę wilo elektroniczną, może za bardzo ją skręciłem. Jak wrócę wieczorem do domu, to dam jej więcej mocy i zobaczymy, czy nastąpi poprawa.

Wciąż się uczę tej hydrauliki, ciężko mi to wchodzi, więc z góry dzieki za wszelką pomoc:)

Jesli Wilo Stratos to jest to w pelni adaptacyjna, zas jesli Wilo Pico (mam tez taka), to trzeba jej troche "pomoc" w ustawieniach. Nie wiem, jaka masz instalacje, ani jakie moga byc jej opory, ale powinienes ustawic nie mniej 3m podnoszenia. Swoja droga maksimum masz na 4 lub na 6, zalezy czy pompa "40" cz y" 60".
Tu juz musisz doswiadczalnie to zrobic....

kalio
14-11-2013, 09:37
Jesli Wilo Stratos to jest to w pelni adaptacyjna, zas jesli Wilo Pico (mam tez taka), to trzeba jej troche "pomoc" w ustawieniach. Nie wiem, jaka masz instalacje, ani jakie moga byc jej opory, ale powinienes ustawic nie mniej 3m podnoszenia. Swoja droga maksimum masz na 4 lub na 6, zalezy czy pompa "40" cz y" 60".
Tu juz musisz doswiadczalnie to zrobic....
Stratos od tego roku jest adaptacyjna do tej pory była norlanie ustawiana

Czerny
14-11-2013, 09:38
Wieczorem sprawdzę wszystko! Termostaty rozkręcę na maks, może rzeczywiście one blokują... Z CWU nie korzystam teraz, bo w domu tylko teść, zacznie się jak wszyscy wrócą po pracy i szkołach :D

Nie wiem, czy dom się jeszcze wygrzewa, generalnie wyremontowałem poniemiecki, na górze regipsy na dole nowe tynki. Elewacja 20 cm styropian, stropy 25 cm wełna. Okna z potrójnymi szybami. Generalnie wygląda, że powinno być wystarczająco.

Co do pompy - to Pico i z tego co pamiętam to mam ustawioną gdzieś na godz. 10.00

zbigmaz01
14-11-2013, 09:42
Wieczorem sprawdzę wszystko! Termostaty rozkręcę na maks, może rzeczywiście one blokują... Z CWU nie korzystam teraz, bo w domu tylko teść, zacznie się jak wszyscy wrócą po pracy i szkołach :D

Nie wiem, czy dom się jeszcze wygrzewa, generalnie wyremontowałem poniemiecki, na górze regipsy na dole nowe tynki. Elewacja 20 cm styropian, stropy 25 cm wełna. Okna z potrójnymi szybami. Generalnie wygląda, że powinno być wystarczająco.

Co do pompy - to Pico i z tego co pamiętam to mam ustawioną gdzieś na godz. 10.00
Normą jest że w tym pomieszczeniu gdzie jest czujnik zawór na grzejniku powinien być rozkręcony na maxa i powinno to być najchłodniejsze pomieszczenie, resztę można regulować termostatami.

Czerny
14-11-2013, 09:51
Termostat mam ustawiony na 5. Zadzwoniłem do teścia, rozkręci go na maksa

gmaj22
14-11-2013, 11:37
Wieczorem sprawdzę wszystko! Termostaty rozkręcę na maks, może rzeczywiście one blokują... Z CWU nie korzystam teraz, bo w domu tylko teść, zacznie się jak wszyscy wrócą po pracy i szkołach :D

Nie wiem, czy dom się jeszcze wygrzewa, generalnie wyremontowałem poniemiecki, na górze regipsy na dole nowe tynki. Elewacja 20 cm styropian, stropy 25 cm wełna. Okna z potrójnymi szybami. Generalnie wygląda, że powinno być wystarczająco.

Co do pompy - to Pico i z tego co pamiętam to mam ustawioną gdzieś na godz. 10.00

Izolacje domu masz taka, ze do 25 C wewnatrz bez problemu powinienes utrzymac. A poniemieckie domy maja dobra akumulacje, bo grube mury ceglane, najczesciej dodatkowo z pustka powietrzna w srodku. Grzej i nie wychladzaj zbytnio...:yes:
Jesli masz Wilo Yonos Pico 1-4 to ustawienie na godz "10" moze byc za niskie. U mnie na "10" jest to 2,5 m, ale pompa Pico 1-6, czyli do 6m. Tak czy owak optymalne ustawienie bedzie gdzies pomiedzy "8" a "9". Musisz to juz sam sprawdzic. Najpierw odpowietrzenie pompy (pokretlo na godz. "12" - symbol "air"), sprawdzenie filtra przed pompa, potem odpowietrzenie grzejnikow jesli konieczne, potem dobrac wysokosc podnoszenia a na koncu ustawic glowice termostatyczne(zwroc uwage na to, co napisal zbigmaz01). Po tym wszystkim powinienes bez problemu miec zadane 23 C w pokoju:yes: O ile juz nie masz...Podczas odpowietrzania moze byc konieczne dobicie wody do kotla. Powodzenia.
PS: Co sklonilo Cie, zeby zmniejszyc podawanie opalu do 3 s oraz korekty nadmuchu do +5% ?

zbigmaz01
14-11-2013, 11:45
Izolacje domu masz taka, ze do 25 bez problemu powinienes utrzymac. A poniemieckie domy maja dobra akumulacje, bo grube mury ceglane, najczesciej dodatkowo z pustka powietrzna w srodku. Grzej i nie wychladzaj zbytnio...:yes:
Jesli masz Wilo Yonos Pico 1-4 to ustawienie na godz "10" moze byc za niskie. U mnie na "10" jest to 2,5 m, ale pompa Pico 1-6, czyli do 6m. Tak czy owak optymalne ustawienie bedzie gdzies pomiedzy "8" a "9". Musisz to juz sam sprawdzic. Najpierw odpowietrzenie pompy (pokretlo na godz. "12" - symbol "air"), potem odpowietrzenie grzejnikow jesli konieczne, potem dobrac wysokosc podnoszenia a na koncu ustawic glowice termostatyczne(zwroc uwage na to, co napisal zbigmaz01). Po tym wszystkim powinienes bez problemu miec zadane 23 C w pokoju:yes: O ile juz nie masz...Podczas odpowietrzania moze byc konieczne dobicie wody do kotla. Powodzenia.Co do podnoszenia to bym sobie nie brał tak tego do bani :)
To ma znaczenie w instalacjach otwartych, w instalacjach zamkniętych (ciśnieniowych) to nie ma takiego znaczenia. Tam są inne opory.

Czerny
14-11-2013, 12:06
Izolacje domu masz taka, ze do 25 C wewnatrz bez problemu powinienes utrzymac. A poniemieckie domy maja dobra akumulacje, bo grube mury ceglane, najczesciej dodatkowo z pustka powietrzna w srodku. Grzej i nie wychladzaj zbytnio...:yes:
Jesli masz Wilo Yonos Pico 1-4 to ustawienie na godz "10" moze byc za niskie. U mnie na "10" jest to 2,5 m, ale pompa Pico 1-6, czyli do 6m. Tak czy owak optymalne ustawienie bedzie gdzies pomiedzy "8" a "9". Musisz to juz sam sprawdzic. Najpierw odpowietrzenie pompy (pokretlo na godz. "12" - symbol "air"), sprawdzenie filtra przed pompa, potem odpowietrzenie grzejnikow jesli konieczne, potem dobrac wysokosc podnoszenia a na koncu ustawic glowice termostatyczne(zwroc uwage na to, co napisal zbigmaz01). Po tym wszystkim powinienes bez problemu miec zadane 23 C w pokoju:yes: O ile juz nie masz...Podczas odpowietrzania moze byc konieczne dobicie wody do kotla. Powodzenia.
PS: Co sklonilo Cie, zeby zmniejszyc podawanie opalu do 3 s oraz korekty nadmuchu do +5% ?

Dużo spieków i niedopalony węgiel. Pracuję nad tym by to zmniejszyć i chyba powoli tak sie dzieje. Zobaczę wieczorem jak wygląda to coś co teoretycznie powinno być popiołem :)

A pompę mam 40-tkę. Martwi mnie to, że grzejnik mam gorący. Hm, może niedowymiarowany...:jawdrop:

gmaj22
14-11-2013, 12:25
Co do podnoszenia to bym sobie nie brał tak tego do bani :)
To ma znaczenie w instalacjach otwartych, w instalacjach zamkniętych (ciśnieniowych) to nie ma takiego znaczenia. Tam są inne opory.
Nic nie bylo napisane, jaka ma instalacje..otwarta czy zamknieta. Ale fakt, przy zamknietej wyglada to inaczej, bowiem cisnienie rozchodzi sie we wszystkich kierunkach tak samo. Chociaz opory sa wprost proporcjonalne do predkosci przeplywu medium, a wiec i do wydajnosci pompy (bo srednice sie przeciez nie zmieniaja) :)

gmaj22
14-11-2013, 12:36
Dużo spieków i niedopalony węgiel. Pracuję nad tym by to zmniejszyć i chyba powoli tak sie dzieje. Zobaczę wieczorem jak wygląda to coś co teoretycznie powinno być popiołem :)

A pompę mam 40-tkę. Martwi mnie to, że grzejnik mam gorący. Hm, może niedowymiarowany...:jawdrop:
Czy tesc odkrecil glowice na full w pomieszczeniu, gdzie masz czujnik t.w. sterownika kotla? Bo na wykresie jest rowna kreska na 22 C, czyli nie widac zadnej reakcji... A opal masz widocznie podobny jak u mnie. Ja na razie dalem tylko +1%. Podziel sie uwagami wieczorem, jak wyglada Twoj popiol. Moze sam powinienem jeszcze zwiekszyc nadmuch?

Na niedowymiarowany grzejnik jest rada: zwiekszyc temp. zadana ;)

Czerny
14-11-2013, 12:46
Instalację mam otwartą.

zbigmaz01
14-11-2013, 12:48
Sprawdź jeszcze jakie maś ciśnienie w instalacji jeżeli to jest ciśnieniowa, może brakować wody lub (i) zbyt mały przepływ czyli pompa za małą ilość wody przegania. Czy dół grzejnika jest ciepły?


PS

Przy otwartej może mało wody i słaby przepływ lub albo albo

gmaj22
14-11-2013, 13:20
Sprawdź jeszcze jakie maś ciśnienie w instalacji jeżeli to jest ciśnieniowa, może brakować wody lub (i) zbyt mały przepływ czyli pompa za małą ilość wody przegania. Czy dół grzejnika jest ciepły?


PS

Przy otwartej może mało wody i słaby przepływ lub albo albo

Dobrze byloby jeszcze wiedziec, czy otwarte naczynie zabezpiecza tylko kociol, a instalacja jest zamknieta (wymiennik plytowy), czy calosc instalacji jest otwarta. Jesli tak, to czy pompa c.o. jest na zasilaniu czy powrocie, bo to niejako wymusza prawidlowy dobor H pompy oraz wysokosc umiejscowienia naczynia nad najwyzszym grzejnikiem. Tych informacji nie mamy, a sa nie mniej istotne. Dlatego wczesniej napisalem, ze trudno jest cokolwiek doradzic, nie majac konkretnej instalacji przed oczyma, albo chociaz jej dokladnego szkicu.

mpepe
14-11-2013, 14:10
Kalio dzięki za zdjęcia



Masakra nie widziałem tego kotła na żywo ale po twoich zdjęciach potwierdziły się moje domysły z Defro lub innej FABRYKI taki kocioł by nie wyszedł za bramę mój szwagier ma HEF -a to muszę powiedzieć, że kocioł wygląda super i grzeje super, a tu jakość spawania wygląda tragicznie chyba ktoś się dopiero uczy, chciałbym wiedzieć z jakiej to bach tak naprawdę jest robione
zresztą opis kotła zamieszczam poniżej


MADE IN GARAŻ

Czerny
14-11-2013, 14:17
Dobrze byloby jeszcze wiedziec, czy otwarte naczynie zabezpiecza tylko kociol, a instalacja jest zamknieta (wymiennik plytowy), czy calosc instalacji jest otwarta. Jesli tak, to czy pompa c.o. jest na zasilaniu czy powrocie, bo to niejako wymusza prawidlowy dobor H pompy oraz wysokosc umiejscowienia naczynia nad najwyzszym grzejnikiem. Tych informacji nie mamy, a sa nie mniej istotne. Dlatego wczesniej napisalem, ze trudno jest cokolwiek doradzic, nie majac konkretnej instalacji przed oczyma, albo chociaz jej dokladnego szkicu.

Więc tak:
1. Instalacja jest otwarta, bez wymiennika. Naczynie zabezpiecza całość instalacji i znajduje się na strychu na wysokości ok. 8 m. Przed zamarznięciem chroni je grawitacyjna cyrkulacja. Od najwyższego grzejnika dzieli je jakieś 2,5 m.
2. Instalacja jest podzielona na dwa obiegi:
a) na parterze jest podłogówka zasilająca 120 m2 sterowana osobną pompą. Do podłogówki wrócę jeszcze przy innej okazji, bo wykonałem pewną zmianę w stosunku do tego co miałem wcześniej (część z Was być może pamięta moje poprzednie problemy) i muszę sprawdzić, czy to się przyjmie. Na chwilę obecną podłogówka nie jest uruchomiona.
b) na piętrze (120 m ale częściowo skosy) są grzejniki. Pompa zamontowana jest na powrocie. Dodatkowo w ten układ wpięte są jeszcze dwa grzejniki znajdujące się na parterze (w łazience i w pokoju teścia) po to, by do czasu uruchomienia podłogówki było tam ciepło.

Szkic zamieszczę wieczorem + kilka zdjęć i pewnych średnic rur, bo jest jedna rzecz w "zasilaniu" naczynia, o której chciałbym z Wami podyskutować.

Ale najpierw sprawdzę te wszystkie rzeczy o których pisaliście.

karoka65
14-11-2013, 15:04
Nie napisze wiele tylko wstawie fotki
Jakość wykoniania nie jest warta tych 8000 zł,
]
Jeśli nie warto to jak wiesz możesz oddać produkt do 10 dni bez podania przyczyny.
Także nie wiem w czym masz problem.
Jeśli jesteś chętny to podaj mi tylko numer konta na priva i wysyłam ci pełną kwotę jaką zapłaciłeś i jutro kurier podjeżdża.
Nie musisz zwracać się do swojego sprzedawcy ani producenta.
Będzie dwóch zadowolonych, TY i ten co czeka na taki kocioł.
Ba nawet trzech bo mi się kolejka zmniejszy.

zbigmaz01
14-11-2013, 15:29
...
Chyba nie wierzysz że odda ?:P

karoka65
14-11-2013, 15:30
Chyba nie wierzysz że odda ?:P
Ja jak z czegoś nie jestem zadowolony to po prostu się tego pozbywam.

zbigmaz01
14-11-2013, 15:42
Ja jak z czegoś nie jestem zadowolony to po prostu się tego pozbywam.tym bardziej że od razu można kupić ładniejszy :D

gmaj22
14-11-2013, 15:44
Więc tak:
1. Instalacja jest otwarta, bez wymiennika. Naczynie zabezpiecza całość instalacji i znajduje się na strychu na wysokości ok. 8 m. Przed zamarznięciem chroni je grawitacyjna cyrkulacja. Od najwyższego grzejnika dzieli je jakieś 2,5 m.
2. Instalacja jest podzielona na dwa obiegi:
a) na parterze jest podłogówka zasilająca 120 m2 sterowana osobną pompą. Do podłogówki wrócę jeszcze przy innej okazji, bo wykonałem pewną zmianę w stosunku do tego co miałem wcześniej (część z Was być może pamięta moje poprzednie problemy) i muszę sprawdzić, czy to się przyjmie. Na chwilę obecną podłogówka nie jest uruchomiona.
b) na piętrze (120 m ale częściowo skosy) są grzejniki. Pompa zamontowana jest na powrocie. Dodatkowo w ten układ wpięte są jeszcze dwa grzejniki znajdujące się na parterze (w łazience i w pokoju teścia) po to, by do czasu uruchomienia podłogówki było tam ciepło.

Szkic zamieszczę wieczorem + kilka zdjęć i pewnych średnic rur, bo jest jedna rzecz w "zasilaniu" naczynia, o której chciałbym z Wami podyskutować.

Ale najpierw sprawdzę te wszystkie rzeczy o których pisaliście.

No to powinno byc ok. Naczynie przy pompie na powrocie powinno byc na wysokosci 0,7 X H nad najwyzej zamontowanym grzejnikiem. Czyli u Ciebie przy pompie H= 4m jest to 2,8 m. Ale nie znaczy to, ze pompa musi byc wlaczona na max. Sprawdz to, o czym wczesniej pisalismy i wtedy zobaczymy.

gmaj22
14-11-2013, 15:53
Ja jak z czegoś nie jestem zadowolony to po prostu się tego pozbywam.

Mysle, ze nie sa to az takie mankamenty, zeby pozbywac sie dobrego badz co badz kotla. Ale te ostre koncowki blachowkretow szczegolnie za konsolka panelu sterownika troche draznia. Sam na to zwrocilem wczesniej uwage. Producent na pewno wezmie te wszystkie sugestie do serca i poprawi. Co zas do silnika, motoreduktora, palnika to adresaci narzekan powinni byc inni niz Instalco. Reszta to kosmetyczne drobiazgi nie majace wplywu na prace kotla, np. niedokladne spasowanie zamkow klapy podajnika. Nawet z tym mozna sobie poradzic, niwelujac to "przekoszenie" na zawiasach. Tak to juz jest: niezadowolenie jednego moze wprawic w zadowolenie drugiego i trzeciego;)

lestek27
14-11-2013, 15:56
Ja jak z czegoś nie jestem zadowolony to po prostu się tego pozbywam.

Tak nieśmiało zapytam. Trafił się taki co zwrócił skoro miał możliwość?
Nie rozumiem pewnych osób które jak zauważyłem zanim zamówili kocioł mocno go krytykowali a jednak go chcą w swojej kotłowni.
Jest możliwość oddania a jakoś nie korzystają z tego. Dziwne

karoka65
14-11-2013, 16:27
No ja już proponowałem chyba 3-em osobom z tego jedna która miała a teraz Kalio a od roku Maherowi coś buczało mimo że nie miał kotła.
No jakoś jeszcze nikt się nie zdecydował.
Wręcz przeciwnie, wiedzieli w jakie gówno się pakują a i tak wzięli :)
Kurde nie rozumie takich ludzi.

zbigmaz01
14-11-2013, 16:31
...
Kurde nie rozumie takich ludzi.
Bo to co śmierdzi ma swój smak :P:wiggle:

lestek27
14-11-2013, 16:38
No ja już proponowałem chyba 3-em osobom z tego jedna która miała a teraz Kalio a od roku Maherowi coś buczało mimo że nie miał kotła.
No jakoś jeszcze nikt się nie zdecydował.
Wręcz przeciwnie, wiedzieli w jakie gówno się pakują a i tak wzięli :)
Kurde nie rozumie takich ludzi.

Takich ludzi trudno zrozumieć niestety. Pewnie mają jakieś swoje ukryte cele żeby tak gadać i gadać a na końcu kupić właśnie to o czym się tak źle gadało.
A tak przy okazji zerknął byś Wieśku na moje cudo?
Obawiam się że przy tej zadanej CO z pogodówki to nie osiągnie temp., wewn jaką mu ustawiłem ale chcę to sprawdzić.

lestek27
14-11-2013, 16:39
No chyba że bym mu przestawił 4-drożny na inną pozycję ale chcę być przezorny i staram się zadbać trochę o ten powrót na w miarę przyzwoitym poziomie. Dzięki cyklicznej trochę mi się to udaje:)

karoka65
14-11-2013, 16:53
Gmaj, niektóre są bardzo ładnie pomalowane, wykończone a niektóre są tylko bardzo dobre :)
Niestety na coś trzeba się zdecydować, czasem nie można mieć wszystkiego :)
Choć ten brzydki dla niektórych i tak jest o wiele ładniejszy od mojego starego pleszewiaka, oczywiście wg. mojego gustu, każdy może mieć inny.
Kto chce ładny kocioł to pytajcie Arturo72, on prowadzi ranking kotłów wg. urody :)

zby-net
14-11-2013, 17:03
Panowie zerknijcie na mój kociołem, bo mam wrażenie że sype teraz weglem (nie dopala). Dziękuję za wszelkie rady

mark3k
14-11-2013, 17:11
Daj mu trochę więcej wiatru to wszystko spali. Ja dałby 1% więcej i za 2 godziny zobacz czy dopala. Jeśli nie dopala daj kolejny 1%. Dzisiaj u siebie podkręciłem na 43%.

zbigmaz01
14-11-2013, 17:14
Panowie zerknijcie na mój kociołem, bo mam wrażenie że sype teraz weglem (nie dopala). Dziękuję za wszelkie radyDługo staje w podtrzymaniu i kiedy te niedopały powstają? Musisz zaobserwować czy to podtrzymanie generuje czy spalanie na grupowym. Skoro niedopał to daj wiatru tylko gdzie?

zby-net
14-11-2013, 17:19
Długo staje w podtrzymaniu i kiedy te niedopały powstają? Musisz zaobserwować czy to podtrzymanie generuje czy spalanie na grupowym. Skoro niedopał to daj wiatru tylko gdzie?

Na podtrzymaniu nie, bo jak zaglądam do kotła to na bokach mam popiół, myslę że jak rusza, to sie tak dzieje. Ostatnio zmniejszyłem wiaterek i to może być powodem.


@Mark3k

Zrobię tak jak piszesz

zbigmaz01
14-11-2013, 17:21
Na podtrzymaniu nie, bo jak zaglądam do kotła to na bokach mam popiół, myslę że jak rusza, to sie tak dzieje. Ostatnio zmniejszyłem wiaterek i to może być powodem.No to już wiesz gdzie :)

zby-net
14-11-2013, 17:26
No to już wiesz gdzie :)

U ciebie już tak zimno? Mam na mysli widok piecyka i temp zewnętrzną

zbigmaz01
14-11-2013, 17:35
U ciebie już tak zimno? Mam na mysli widok piecyka i temp zewnętrznąAuto stało od rana na dworze i jakąś godz. temu chowałem do garażu i musiałem zdejmować szron z szyb i lusterek bo tyłem parkuję.

karoka65
14-11-2013, 17:39
No u nas już zaczyna pizgać trochę :)
Jeszcze trochę to Tobie tam na końcu Europy też dołoży.

mark3k
14-11-2013, 17:40
Panowie zerknijcie na mój kociołem, bo mam wrażenie że sype teraz weglem (nie dopala). Dziękuję za wszelkie rady

Jeśli zmniejszysz temperaturę obniżenia CO to nie będzie tak bardzo "szarpało" kociołkiem. :)

zby-net
14-11-2013, 17:42
No u nas już zaczyna pizgać trochę :)
Jeszcze trochę to Tobie tam na końcu Europy też dołoży.

Pragnę kolęgę poprawić, POCZĄTEK Europy :)

lestek27
14-11-2013, 17:44
No u nas już zaczyna pizgać trochę :)
Jeszcze trochę to Tobie tam na końcu Europy też dołoży.

U mnie tak niskiej temp. chyba jeszcze nie było i zdecydowanie odczuwa się takie zjawisko:)

karoka65
14-11-2013, 17:44
Leszek, myślę że jest dobrze, te przerosty u Ciebie to raczej będzie normalna sprawa dopóki się dobrze nie ochłodzi.
Nie wiem jak na palniku wygląda, można ewentualnie wiatru procent dołożyć, ale jak jest dobrze na palniku i w popielniku to nie grzeb.

zby-net
14-11-2013, 17:44
Jeśli zmniejszysz temperaturę obniżenia CO to nie będzie tak bardzo "szarpało" kociołkiem. :)

NIe moge zlokalizować takiego ustawienia :no:

karoka65
14-11-2013, 17:45
No było już nawet -4 chyba kiedyś z wieczora.

zbigmaz01
14-11-2013, 17:46
No u nas już zaczyna pizgać trochę :)
Jeszcze trochę to Tobie tam na końcu Europy też dołoży.
Ja już myślałem że dzisiaj sypnie, taka wredna pogoda.

zbigmaz01
14-11-2013, 17:47
No było już nawet -4 chyba kiedyś z wieczora.U mnie chyba nie ale nie wiem na pewno bo niedługo jestem w domu :)

lestek27
14-11-2013, 17:49
Leszek, myślę że jest dobrze, te przerosty u Ciebie to raczej będzie normalna sprawa dopóki się dobrze nie ochłodzi.
Nie wiem jak na palniku wygląda, można ewentualnie wiatru procent dołożyć, ale jak jest dobrze na palniku i w popielniku to nie grzeb.

Pewnie już niedługo się doczekam tych chłodów. Podniosłem trochę temp. wewn bo się faktycznie chłodno zrobiło i to co było ustawione nie było już takie wystarczające. Zresztą pojawił się nowy domownik i musi mu być ciepło:D
Na palniku wydaje się być ok. W popielniku też chyba w miarę dobrze. Zrobię jutro fotki to poproszę Cię o opinię.
Szkoda że statystyki jeszcze nie hulają jak należy bo jestem ciekawy jak to tam wygląda.
Trzeba będzie się przygotować na transport wungla zimą pewnie:)

mark3k
14-11-2013, 17:51
NIe moge zlokalizować takiego ustawienia :no:

Ustawienia -> Użytkownika -> temperatura obniżona CO (oC)

zbigmaz01
14-11-2013, 17:54
...
pojawił się nowy domownik i musi mu być ciepło:D
...
No to wszystkiego najlepszego :wave:
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dj.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

lestek27
14-11-2013, 18:05
No to wszystkiego najlepszego :wave:
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dj.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Dzięki dzięki. Szkoda że nie możemy wypić po jednym za zdrówko:)

karoka65
14-11-2013, 18:16
Również gratulacje, wspominałeś a tu już nowy palacz rośnie :)

zbigmaz01
14-11-2013, 18:21
Dzięki dzięki. Szkoda że nie możemy wypić po jednym za zdrówko:)Jak to nie możemy :o
Na zdrowie
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dj.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)
http://emotikona.pl/emotikony/pic/35pijacy.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

lestek27
14-11-2013, 18:28
Jak to nie możemy :o
Na zdrowie
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dj.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)
http://emotikona.pl/emotikony/pic/35pijacy.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

To to za zdrowie małej:wiggle:
Palacz raczej nie rośnie bo kobiety w tych tematach mało aktywne. Ich aktywność ogranicza się do "zimno"
Dziękuję i jak będziecie mieli okazję to wypijcie za jej zdrówko.

kalio
14-11-2013, 18:34
A jak tam certyfikat kiedy się pojawi

karoka65
14-11-2013, 18:45
No to będę miał piecyk :)

krzysztof7
14-11-2013, 19:08
A jak tam certyfikat kiedy się pojawi

W czasie bliżej nieokreślonym ;) Najstarsi górale tego też nie wiedzą.
Takich niewygodnych pytań na tym forum się nie zadaje. Tu krytyki także nie wolno publikować, Jedynie wazelinę pociskać - o jaaaaa..

zbigmaz01
14-11-2013, 19:18
No to będę miał piecyk :)No to kłopot z głowy :)

pawko_
14-11-2013, 19:41
No to będę miał piecyk :)

Kalio chce zwrócić ? Czy mpepe coś tam ?

wojtas77
14-11-2013, 20:02
Witam.
Oczekując na kociołek, zastanawiam się w jakie pompki zaopatrzyć moją instalację.
Na parterze mam ok 56 m2 podłogówki pod jednym rozdzielaczem i trzy grzejniki pod drugim.
Na poddaszu mam pod jednym rozdzielaczem 6 grzejników i podłogówkę na powrocie z drabinki w łazience.
Rozumiem że potrzeba jedną pompkę na grzejniki i jedną na podłogówkę.
A trzecią muszę dać od pieca do zbiornika do solarów.
Czy tak to ma być?
Chciałbym zainwestować w 3 pompy energooszczędne WILO YONOS PICO 25/1-4.
Co o tym myślicie?

pawko_
14-11-2013, 20:13
Ja Ci nie pomogę, tylko zastanawiam się po co ludzie tak utrudniają sobie sprawę ogrzewania montując ileś tam grzejników i trochę podłogówki. O ile ten system byłby prostszy jakbyś miał samą podłogówkę.

Maher
14-11-2013, 20:26
No ja już proponowałem chyba 3-em osobom z tego jedna która miała a teraz Kalio a od roku Maherowi coś buczało mimo że nie miał kotła.
No jakoś jeszcze nikt się nie zdecydował.
Wręcz przeciwnie, wiedzieli w jakie gówno się pakują a i tak wzięli :)
Kurde nie rozumie takich ludzi.

Jakbyś uważnie przeczytał moje posty to nie pisałem że mi buczy tylko są urządzenia do pomiaru tego buczenia i normy to określające.
Jakby nie ecoal to na piec pewnie bym nie spojrzał i go nie kupił.
Na plusy też przemawia możliwość zmian od egzemplarza fabrycznego średnic i usytuowania zasilania i powrotu i inny drobnych elementów co podejrzewam że dużej firmie jest niemożliwe.
Jednak w Instalco kuleję kontrola jakości i każdy piec jest inny (w zależności od samopoczucia i od osoby wykonującej).
Nawet porównując piec Kalio i mój niby RBR-y a zupełnie inne (u mnie komorze spalania nie żałowali farby, u kalio wszystko pordzewiałe,
Kalio dostał 3 szt. czujników ja tylko 2szt. itd.)
Nikt mi też nie odpisał czy otwierając zasobnik też można stracić zęby czy to wada tylko mojego egzemplarza, u mnie podajnik kręcił się w przeciwnym kierunku (może miałem dosypywać węgiel łopatką na palnik a podajnik i zasobnik służą do opróżniania palnika z popiołuhttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/jumpy.gif).
Nie wspomnę też o źle zamontowanym zaworze DBV i ręcznie nożem docinana osłona zawleczki. Mam nadzieje że przynajmniej szczelność kotła sprawdzali bo tego po Instalco już nie poprawie.
Tak samo nie wiem czy nie zostałem oszukany zamawiając i dopłacając do przekładni NORD a dostałem transtecno.

minertu
14-11-2013, 20:29
Wiesiek ,z której strony ma podajnik i ile kW ?

Czerny
14-11-2013, 20:38
Panowie, to pokolei:

Twoja pompa już bardzo długi czas pracuje a efektów brak. Może zapowietrzona?
Sprawdziłem, nie jest. Grzejniki ciepłe zarówno na górze jak i na dole, troszkę jednak powietrza z nich wycisnąłem, ale to tylko taka kosmetyka


[...] Przyczyn szukalbym w zaworach przy grzejnikach, jesli termostatyczne, to zwieksz ustawienie na glowicy na ok. "4", Przy okazji sprawdz, czy czasem nie masz zapowietrzonych grzejnikow. Powinny byc cieple w gornym rogu tam gdzie odpowietrznik. Kolejna przyczyna moze lezec w pompie c.o. - czy ma odpowiednia wysokosc podnoszenia (wlasciwy bieg). Dotknij najwyzszego grzejnika, najczesciej jest to drabinka lazienkowa na gorze, czy gorne drabinki grzeja (najpierw dobrze odpowietrz!) . Jesli nie, to zwieksz bieg pompy, a przede wszystkim sprawdz filtr przed pompa, czy nie jest zapchany. Pewnie moznaby znalezc i wiecej przyczyn, ale tu juz trzeba miec wieksza wiedze, wzglednie praktyke, a na pewno widziec Twoja instalacje:)[...]
Wszystkie zawory na 5


[...]Jesli masz Wilo Yonos Pico 1-4 to ustawienie na godz "10" moze byc za niskie. U mnie na "10" jest to 2,5 m, ale pompa Pico 1-6, czyli do 6m. Tak czy owak optymalne ustawienie bedzie gdzies pomiedzy "8" a "9". Musisz to juz sam sprawdzic.
Pompę ustawiłem na godz. 08.00

Temperatura podeszła pod 22,8 stopni, ale wciąż to nie jest zakładane 23 stopnie :bash:


[..]PS: Co sklonilo Cie, zeby zmniejszyc podawanie opalu do 3 s oraz korekty nadmuchu do +5% ?
No to oceńcie efekty po tych zmianach:
http://images63.fotosik.pl/378/6eedbe68bd08607agen.jpg
http://images65.fotosik.pl/379/39be94146291394dgen.jpg
http://images64.fotosik.pl/379/633696447a707630gen.jpg
http://images64.fotosik.pl/379/0108e1f99e2757b7gen.jpg
http://images63.fotosik.pl/378/366fa821b6c25ac9gen.jpg
http://images65.fotosik.pl/379/14142d5d21051fa1gen.jpg
http://images65.fotosik.pl/379/daaa8e1528c03db8gen.jpg
http://images62.fotosik.pl/379/43fd45ab5f03eb19gen.jpg
http://images64.fotosik.pl/379/8e3e498d5a9d10fegen.jpg
http://images61.fotosik.pl/378/c98111ff74dfe76cgen.jpg

Wczoraj czyściłem wszystko, łącznie z drzwiczkami...
Co mam zmienić w ustawieniach?

karoka65
14-11-2013, 20:47
Wiesiek ,z której strony ma podajnik i ile kW ?
Chciałbyś, co ?
Byłem szybszy, tylko odpowiedzi nie mam do teraz.
Zaproponowałem zwrot pełnej kwoty z faktury jaką Kalio poniósł przy zakupie.
Pieniążki zaraz mogę przelać i wysłać potwierdzenie przelewu na maila.
Jutro Raben może odebrać kocioł, tylko żebym wiedział z której strony zasobnik, gdzie go przerzucić.

minertu
14-11-2013, 20:47
Masz reg ciągu kominowego?
Czy wiesz,że zmniejszając dawkę paliwa a zwiększając korektę dmuchawy wychładzasz temp spalin?
Czy wiesz,że eCoal.pl działa na zasadzie analizy trendów wzrostu i spadku temp spalin?

minertu
14-11-2013, 20:48
Chciałbyś, co ?
Byłem szybszy, tylko odpowiedzi nie mam do teraz.
Zaproponowałem zwrot pełnej kwoty z faktury jaką Kalio poniósł przy zakupie.
Pieniążki zaraz mogę przelać i wysłać potwierdzenie przelewu na maila.
Jutro Raben może odebrać kocioł, tylko żebym wiedział z której strony zasobnik, gdzie go przerzucić.

No to samo mnie interesuje.

kalio
14-11-2013, 20:48
a to co sadza ???

moze zmien kociol karoka - skupuje

11L

zbigmaz01
14-11-2013, 20:49
...
Co mam zmienić w ustawieniach?
Dmuchaj :)
I zapewnij do kotłowni napływ powietrza.

minertu
14-11-2013, 20:51
a to co sadza ???

moze zmien kociol karoka - skupuje

11L
Biorę,oddajesz?

minertu
14-11-2013, 20:59
a to co sadza ???

moze zmien kociol karoka - skupuje

11LTy chyba sadzy nie widziałeś.

zby-net
14-11-2013, 21:02
Ustawienia -> Użytkownika -> temperatura obniżona CO (oC)

NIe wiem o ile, i do czego to dokładnie służy wiec zmniejszyłem o 1

zbigmaz01
14-11-2013, 21:17
NIe wiem o ile, i do czego to dokładnie służy wiec zmniejszyłem o 1To teraz wejdź w programatory - programator CO i zobacz do czego :)

kobra64
14-11-2013, 21:22
Czyli uważasz, że jak otworze taki 4D mający skale (0-10) na 2(20%) to jak będzie pompował wodę? Odpowiedz jak sądzisz a ja Ci napisze jak jest w praktyce bo jestem ciekawy czy na pewno wiesz jaki jest efekt ;)

mpepe
większość śrubunków zamawiałem już przed zakupem kotła i jest jak widać (pomimo że instalator wiedział jaki kociołek zamówie wyszło jak widać):bash:

kobra64
gmaj22 wszytko dokładnie napisał i muszę stwierdzić że ma chyba racje z tym filarkiem bo od CO miałem zapierdzielony jak sprawdzałem a od COW czyściutki:( No to jak ten zawór leży ( przegroda jest poziomo ) to w jakimś tam lekko ograniczonym zakresie ma to szansę działać. Co prawda zrobiłeś z mieszacza rozdzielacz, ale w prawidłowe porty rozdzielanie następuje i woda wracająca z instalacji musi uzupełniać według nastawy. Jak stoi( przegroda jest pionowo ) to może i groźne być dla użytkownika. A za zawór różnicowy śrubunek wziąłem, sorki. Czerny, co Ty masz za węgiel?

Czerny
14-11-2013, 21:22
Dmuchaj :)
I zapewnij do kotłowni napływ powietrza.
Zbychu, masz u mnie flaszkę i to poważnie! Daj mi na PW adres i Ci ją wyślę z radością :yes::yes::yes:

Problem z kotłem pojawił się jakieś 3 tygodnie temu. Wtedy była u nas wielka burza i ostro dmuchało. To co Zbychu napisał dało mi do myślenia, więc poleciałem do kotłowni i sprawdziłem ciąg - nie było! Wszedłem więc na dach, później na komin, poświeciłem latarką i... kawał dużej folii budowlanej w kanale wentylacyjnym. Ledwo wyciągnąłem. Cholera, co za pech... no i szczęście, że przyczyna została znaleziona :D

Przed chwilą wróciłem, wyczyściłem ponownie kociołek i teraz tylko muszę sprawdzić, czy nie przegiąłem z tymi ustawieniami, którymi się ratowałem.


Biorę,oddajesz?

Nigdy :no:

wojtas77
14-11-2013, 21:24
Witam.
Oczekując na kociołek, zastanawiam się w jakie pompki zaopatrzyć moją instalację.
Na parterze mam ok 56 m2 podłogówki pod jednym rozdzielaczem i trzy grzejniki pod drugim.
Na poddaszu mam pod jednym rozdzielaczem 6 grzejników i podłogówkę na powrocie z drabinki w łazience.
Rozumiem że potrzeba jedną pompkę na grzejniki i jedną na podłogówkę.
A trzecią muszę dać od pieca do zbiornika do solarów.
Czy tak to ma być?
Chciałbym zainwestować w 3 pompy energooszczędne WILO YONOS PICO 25/1-4.
Co o tym myślicie?

Pomoże mi ktoś w sprawie pompek?
Chciałbym je kupić wcześniej, zanim przyjdzie instalator montować kocioł.

karoka65
14-11-2013, 21:34
a to co sadza ???

moze zmien kociol karoka - skupuje

11L
No to w końcu się decyduj, ja Ci napisałem że kasa od ręki.
Jest nieużywany i biorę.
Jak go zaciapiesz to gadaj sobie ze sprzedawcą.

karoka65
14-11-2013, 21:40
Maher, jak ci coś nie pasi to Twój też biorę, póki czysty.
Są też inne kotły na eCoalu także nie ciś kitu że dlatego ze ma eCoala.
Jakich Instalco ma dystrybutorów, chcą ulżyć tym oszukanym :)
Nie, nie, nie będzie z minertu licytacji robić, kto da więcej :)

karoka65
14-11-2013, 21:51
Zniknęły mi wykresy w archiwum - "Brak danych" - jak to naprawić bez restartu sterownika , ewentualnie da się zrobić restart zdalnie ?
Adaś, albo coś grzebią albo net coś przycina, tez mi czasem się tak zdarza, jestem na radiówce.
Spróbuj za chwilę jeszcze raz.

Maher
14-11-2013, 21:57
Maher, jak ci coś nie pasi to Twój też biorę, póki czysty.
Są też inne kotły na eCoalu także nie ciś kitu że dlatego ze ma eCoala.
Jakich Instalco ma dystrybutorów, chcą ulżyć tym oszukanym :)
Nie, nie, nie będzie z minertu licytacji robić, kto da więcej :)

Taki czysty to on już nie jest, bo sprawdzałem czy mi się tylko wydaje czy rzeczywiście przysłali mi piec z reduktorem kręconym się w przeciwnym kierunku (sypnąłem dla sprawdzenia trochę ekogroszka). Też śmieszne mi się wydaje proponowanie komuś zwrotu kotła jak nie wiadomo kiedy przyjdą mrozy i zwrot 8000zł jest niczym przy uszkodzeniach powstałych po zamrożeniu instalacji CO,CWU.
Może ty chociaż odpowiesz jak jest z tą przekładnią NORD którą miałem dostać, a bez uprzedzenia wstawili i wysłali mi jakiegoś transtecno z docinaną ręcznie obudową przekładni.

zbigmaz01
14-11-2013, 21:57
Zniknęły mi wykresy w archiwum - "Brak danych" - jak to naprawić bez restartu sterownika , ewentualnie da się zrobić restart zdalnie ?
Kiedyś miałem podobnie to podniosłem dekiel z pudełka i dopchałem kartę, ruszyło. Ale parę może się i bez tego obejść, może karta wolna i czasami nie łapie?

karoka65
14-11-2013, 22:00
Luknijcie na mojego Bruli.
Chyba od wakacji nie czyszczony ale za wiele też w nim nie spaliłem.
Po przeczyszczeniu co się stało ze spalinami, tragedia :)
A czyszczakiem obleciałem tylko komorę na odpie...ol i wajcha z tyłu, góra nie ruszana bo mi się nie chciało :)
Nie czyszczę bo się może zrobić nie ciekawie.
Popiól nie wybierany specjalnie żeby rozwiać plotki które ktoś rozsiewał o zatkaniu kanału pionowego.
Syn był chyba ze 3 razy odgarniać na boki w ostatnich dniach.
Dzisiaj już było wyżej palnika dookoła, cisło w górę i nic się nie dymiło.
Kto ma 11-tkę to może sobie wyobrazić ile tego było w środku jak ponad 2,5 szuflady wyciągnąłem.

zbigmaz01
14-11-2013, 22:00
Zbychu, masz u mnie flaszkę i to poważnie! Daj mi na PW adres i Ci ją wyślę z radością :yes::yes::yes:

Problem z kotłem pojawił się jakieś 3 tygodnie temu. Wtedy była u nas wielka burza i ostro dmuchało. To co Zbychu napisał dało mi do myślenia, więc poleciałem do kotłowni i sprawdziłem ciąg - nie było! Wszedłem więc na dach, później na komin, poświeciłem latarką i... kawał dużej folii budowlanej w kanale wentylacyjnym. Ledwo wyciągnąłem. Cholera, co za pech... no i szczęście, że przyczyna została znaleziona :D

Przed chwilą wróciłem, wyczyściłem ponownie kociołek i teraz tylko muszę sprawdzić, czy nie przegiąłem z tymi ustawieniami, którymi się ratowałem.



Nigdy :no:Zrób tak jak Sławek pisze, wyślij lotka a jak trafisz to zrobimy jakieś spiekanie :)

gmaj22
14-11-2013, 22:03
@Czerny

Moim zdaniem, korekta +5% i zmniejszenie podawania do 3s to zbyt drastyczne podejscie. Dlaczego, opisze na swoim przykladzie...
Pale od kilku dni Wesola i po stwierdzeniu, ze za bardzo spieka, zmniejszylem podawanie do 4 s, pozniej zas do 3 s, wraz z delikatna korekta nadmuchu 1%, a od dzis rano 2%. Przy 3s / 2% juz zrobil mi sie krater, wiec wniosek, ze albo za mocno dmucham, albo za malo podaje. Domyslam sie wiec, ze u mnie najbardziej optymalne ustawienie byloby 4s / 2%. Nie mam juz czasu tego sprawdzic, od teraz przechodze na grupowe 8 kW/8kW z nadmuchem poczatkowym 38 %. Jutro zobacze, jakie sa efekty i ewentualnie wprowadze korekte nadmuchu. W ostatecznosci bede mieszal 2:1 z Retopalem, jak wczoraj radzil mi kobra64.

zbigmaz01
14-11-2013, 22:03
Luknijcie na mojego Bruli.
Chyba od wakacji nie czyszczony ale za wiele też w nim nie spaliłem.
Po przeczyszczeniu co się stało ze spalinami, tragedia :)
A czyszczakiem obleciałem tylko komorę na odpie...ol i wajcha z tyłu, góra nie ruszana bo mi się nie chciało :)
Nie czyszczę bo się może zrobić nie ciekawie.
Popiól nie wybierany specjalnie żeby rozwiać plotki które ktoś rozsiewał o zatkaniu kanału pionowego.
Syn był chyba ze 3 razy odgarniać na boki w ostatnich dniach.
Dzisiaj już było wyżej palnika dookoła, cisło w górę i nic się nie dymiło.
Kto ma 11-tkę to może sobie wyobrazić ile tego było w środku jak ponad 2,5 szuflady wyciągnąłem.Czyli już robisz jak ja:)
wybieram jak już jest równo z rantem od drzwiczek :P

karoka65
14-11-2013, 22:04
Widzisz Maher, nie kupiłeś u mnie a ja wiem co dostałeś :)
Dlatego masz to docięte jak docięte.
Nie masz takiego zwykłego Tanstecno, to takie z "nitro", hehe

optymista111
14-11-2013, 22:07
myśle , że kalio, maher to konkurencja,
bo jak można być z czegoś niazadowolony i nie chcieć tego oddać

karoka65
14-11-2013, 22:07
@Czerny

Moim zdaniem, korekta +5% i zmniejszenie podawania do 3s to zbyt drastyczne podejscie. Dlaczego, opisze na swoim przykladzie...
Pale od kilku dni Wesola i po stwierdzeniu, ze za bardzo spieka, zmniejszylem podawanie do 4 s, pozniej zas do 3 s, wraz z delikatna korekta nadmuchu 1%, a od dzis rano 2%. Przy 3s / 2% juz zrobil mi sie krater, wiec wniosek, ze albo za mocno dmucham, albo za malo podaje. Domyslam sie wiec, ze u mnie najbardziej optymalne ustawienie byloby 4s / 2%. Nie mam juz czasu tego sprawdzic, od teraz przechodze na grupowe 8 kW/8kW z nadmuchem poczatkowym 38 %. Jutro zobacze, jakie sa efekty i ewentualnie wprowadze korekte nadmuchu. W ostatecznosci bede mieszal 2:1 z Retopalem, jak wczoraj radzil mi kobra64.
Nie gniewaj się Grześ ale to błędna teoria z tymi sekundami w auto :)
Tylko za dużo dmuchasz.

zbigmaz01
14-11-2013, 22:08
@Czerny

Moim zdaniem, korekta +5% i zmniejszenie podawania do 3s to zbyt drastyczne podejscie. Dlaczego, opisze na swoim przykladzie...
Pale od kilku dni Wesola i po stwierdzeniu, ze za bardzo spieka, zmniejszylem podawanie do 4 s, pozniej zas do 3 s, wraz z delikatna korekta nadmuchu 1%, a od dzis rano 2%. Przy 3s / 2% juz zrobil mi sie krater, wiec wniosek, ze albo za mocno dmucham, albo za malo podaje. Domyslam sie wiec, ze u mnie najbardziej optymalne ustawienie byloby 4s / 2%. Nie mam juz czasu tego sprawdzic, od teraz przechodze na grupowe 8 kW/8kW z nadmuchem poczatkowym 38 %. Jutro zobacze, jakie sa efekty i ewentualnie wprowadze korekte nadmuchu. W ostatecznosci bede mieszal 2:1 z Retopalem, jak wczoraj radzil mi kobra64.Na grupowym jak będziesz cierpliwy i powolny to ustawisz i poleci bez mieszania tylko zapewnia odbiór aby nie stawał za. często.

lestek27
14-11-2013, 22:08
Czyli już robisz jak ja:)
wybieram jak już jest równo z rantem od drzwiczek :P

No to rzeczywiście nie spieszycie się z obsługą kotła:)
Ja jak na razie mam jeszcze stare przyzwyczajenia i zaglądam raz na kilka dni do niego i sprawdzam co tam słychać.
Popiół jednak wyrzucam jak jest pełna szuflada + trochę na zewnątrz:)
Pewnie kiedyś dojdę i do Waszych przyzwyczajeń.