PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113] 114

karoka65
01-03-2018, 16:53
Pany jak karta SD przestała zapisywać dane nie obejdzie się bez rozkręcania puszki stera i wkładania jej ponownie?
Niestety nie obejdzie się, karta jest w slocie na płycie głównej. Toż to tylko 4 śruby plastikowe po rogach :)

karoka65
01-03-2018, 16:56
kveldulv przyczyn może być kilka ale co piszesz też jest możliwe wystarczy że czujnik się zakleił i zarósł pyłem, nie wykazywał przyrostu temperatury spalin i wywalało alarm wygaszenia kotła.

SUMO
01-03-2018, 16:56
Witam,
Mam duzo nie spalonego groszku w popiele.
Jaka może być przyczyna?
Jaka powinna być prawidłowa temperatura na tym kotle.
pozdrawiam
SUMO

prz3kus
01-03-2018, 19:26
Panie Karoka wiem, ale człowiek sie leniwy na stare lata robi. Jak kupiłem piec codzinnie sie w te staty lampiłem po 4 latach zauważyłem dopiero po 2 tygodniach że coś nie działa i to fartem :P


Witam,
Mam duzo nie spalonego groszku w popiele.
Jaka może być przyczyna?
Jaka powinna być prawidłowa temperatura na tym kotle.
pozdrawiam
SUMO

Jak nie dopala gdzieś jednym bokiem/rogiem na palniku to korona nieszczelna lub przytkana. Jak ogólnie coś ci zostaje to na 90% masz zmieszany groszek z jakimś ..... :D
Jak Palisz na ręcznym można się z tym pobawić, ale cudów nie będzie :P

SUMO
01-03-2018, 20:17
Syn twierdzi ze to przez to ze się za często podajnik włącza.
Ponawiam pytanie jaka jest najlepsza temperatura na piecu?
pozdrawiam
SUMO

prz3kus
02-03-2018, 08:02
Syn twierdzi ze to przez to ze się za często podajnik włącza.
Ponawiam pytanie jaka jest najlepsza temperatura na piecu?
pozdrawiam
SUMO
Temperatura na piecu niewiele ma wspólnego ze spalaniem, więc do końca nie ma odpowiedzi na twoje pytanie.
Ja na piecu mam 55st. na powrocie staram się trzymać ponad 45 tylko co to ma do spalania? :D

kveldulv
02-03-2018, 13:07
kveldulv przyczyn może być kilka ale co piszesz też jest możliwe wystarczy że czujnik się zakleił i zarósł pyłem, nie wykazywał przyrostu temperatury spalin i wywalało alarm wygaszenia kotła.

No dobra, ale jeśli byłaby to wina czujnika to chyba działoby się tak cały czas? Chodzi o czujnik spalin? Fakt, że muszę do niego zajrzeć.
https://esterownik.pl/device/3547
Ostatnie wygaszenie miało miejsce 13ego stycznia, możesz podejrzeć.

mchomen
04-03-2018, 13:12
Witam a ja podzielę się moimi doświadczeniami. Jestem posiadaczem rbr 12 z 2014 . I widzę to tak , nie podoba mi się ta wycięta półka , widzę to tak , spaliny mogłby ogrzewać wymiennik a grzeją kawałek niepotrzebnej blachy.Podajnik ekoenergi , porażka , strasznie głośny , dobrze , że daleko stoi.No i nie zachwalając to tyle minusów.Kocioł jak kocioł ale ta jego popularność to chyba dzięki sterownikowi.Naprawde daje super radę i przy ecoalu zapomina się o tym że mamy węglaka w kotłowni.Co wy na to?

zbigmaz01
04-03-2018, 13:30
Nie mam dwunastki a siedemnastkę i troszkę dłużej bo od 2011 i jestem zadowolony z podajnika (tfu tfu tfu) bo działa bezawaryjnie i ze sterownika.
Jak przeszkadza ci dźwięk z podajnika to zastosuj drobniejszy groch (miał?) a nie będziesz go słyszał. Im grubszy groch tym dźwięki są głośniejsze.
Mój kocioł pali cały rok na okrągło czyli w lato też, bezawaryjnie.
Przy twoim bo jest mniejszy gdzieś te metry musieli zgubić, zresztą do tej pory ta półka jest a i w obowiązujących normach się trzyma.

mchomen
04-03-2018, 13:46
Nie mam dwunastki a siedemnastkę i troszkę dłużej bo od 2011 i jestem zadowolony z podajnika (tfu tfu tfu) bo działa bezawaryjnie i ze sterownika.
Jak przeszkadza ci dźwięk z podajnika to zastosuj drobniejszy groch (miał?) a nie będziesz go słyszał. Im grubszy groch tym dźwięki są głośniejsze.
Mój kocioł pali cały rok na okrągło czyli w lato też, bezawaryjnie.
Przy twoim bo jest mniejszy gdzieś te metry musieli zgubić, zresztą do tej pory ta półka jest a i w obowiązujących normach się trzyma.

Tak jak piszesz jest 11 ale ja coś pamiętam , że jak ja kupowałem to pisało się coś chyba nie "11" tylko "12".No chyba , że cos pomyliłem ale nie wydaje mi się.Co do granulacji to pale tym samym co inni moi znajomi (tylko , że inne kotły), no i słysze jak pracują inne podajniki.Ale ogólnie jak piszesz (tfu tfu), bo jak wyżej tylko to co mi się nie podoba.Ster dla mnie super , bo widzę jak inni się męczą z ustawieniami.

Maher
04-03-2018, 20:21
Ja też kupiłem RBR-a dla sterownika i podejrzewam że w każdym innym piecu sterownik by sobie bez problemu poradził, gdy kupowałem dużego wyboru producentów nie było dla ecoala, Ogniwo odpadło bo chciałem mieć 2 wyjścia o odpowiedniej średnicy i tylko RBR zrobił to co chciałem.
Odnośnie drugiej wodnej półki to szkoda że ją w 11/12 wycieli bo zawsze można by było trochę ciepła ze spalin uzyskać zwłaszcza jak mam komin ceramiczny i niskie temperatury spalin by mu nie zaszkodziły. Chociaż po kilku próbach widać że II półka wodna potrzebna by była tylko przy większych mrozach bo większość energii ze spalin odzyskuje się w głównej komorze. Przed zakupem pisałem o wadach pieca, zwłaszcza o jego wykonaniu ale producent nic sobie z tego nie robił i nic w jakości nie poprawił do mojego zakupu i podejrzewam że nadal nic się nie zmieniło. Tak samo jak coś w piecu rozbiorę to widać "fuszerki" , ale palić się pali i tak jak na początku napisałem większość zalet to jego sterownik, może proces spalania nie jest dobrze dopracowany ale nie trzeba przesiadywać w kotłowni aby coś zmienić w ustawieniach.

mpepe
05-03-2018, 15:44
Tak jak piszesz jest 11 ale ja coś pamiętam , że jak ja kupowałem to pisało się coś chyba nie "11" tylko "12".No chyba , że cos pomyliłem ale nie wydaje mi się.Co do granulacji to pale tym samym co inni moi znajomi (tylko , że inne kotły), no i słysze jak pracują inne podajniki.Ale ogólnie jak piszesz (tfu tfu), bo jak wyżej tylko to co mi się nie podoba.Ster dla mnie super , bo widzę jak inni się męczą z ustawieniami.


Moim zdaniem najlepsza a wierz mi ogarniałem kilka prób wyciszenia podajnika i w sumie najtańsza i skuteczna metoda ktora sam wymyśliłem z origami gumowymi/separatorami jest skuteczna. Przynajmniej w moim przypadku działa

A wybacz doradzać komuś żeby palił miałem to będzie miał cicho... ������. To może przebije Cię "gazem będzie ciszej "

mpepe
05-03-2018, 15:58
Karoka wielkie dzięki przesyłka właśnie doszła. Karoka to sprzedawca Instalko, który dba o reputację tej Firmy inni dbają tylko o klientów którym "opylił" kociołek.

Pozdrawiam

zbigmaz01
05-03-2018, 16:11
A wybacz doradzać komuś żeby palił miałem to będzie miał cicho... ������. To może przebije Cię "gazem będzie ciszej "
Ja cię przebiję kablami
Mi nie chodziło o uszczypliwości, na zimę kupiłem miał siany z kareny i bardzo go sobie chwale, moc prawie jak wesoła a lepiej się spala i mniej sadzy.

fenix2
05-03-2018, 19:09
Moim zdaniem najlepsza a wierz mi ogarniałem kilka prób wyciszenia podajnika i w sumie najtańsza i skuteczna metoda ktora sam wymyśliłem z origami gumowymi/separatorami jest skuteczna. Przynajmniej w moim przypadku działa

A wybacz doradzać komuś żeby palił miałem to będzie miał cicho... ������. To może przebije Cię "gazem będzie ciszej "

Możesz jakoś rozwinąć temat? Jakie kupić i gdzie zainstalować te przekładki? Między przekładnią a korpusem czy między silnikiem a przekładnią?
Dzięki.
To buczenie niesie się po całym domu i jest upierdliwe, nasila się przy pustym podajniku.

mpepe
06-03-2018, 00:50
Ja cię przebiję kablami
Mi nie chodziło o uszczypliwości, na zimę kupiłem miał siany z kareny i bardzo go sobie chwale, moc prawie jak wesoła a lepiej się spala i mniej sadzy.

Miał z Kareny raz kupiłem . Nie dziękuję. Brat go wysypywał z worków na płyty OSB i suszył bo w podajniku się zawieszał. Na szczęście 500kg tylko na próbę kupiłem.

Mniej sadzy ? A z jakim kotłem i opałem porównujesz? W kotlach z podajnikiem nie produkuje się sadza no chyba, że tylko umnie tak jest ale nie sądzę :-)

mpepe
06-03-2018, 01:43
Możesz jakoś rozwinąć temat? Jakie kupić i gdzie zainstalować te przekładki? Między przekładnią a korpusem czy między silnikiem a przekładnią?
Dzięki.
To buczenie niesie się po całym domu i jest upierdliwe, nasila się przy pustym podajniku.

Buczenie wyeliminowałem gumowymi origami. Ja oringi podkładałem wszędzie tam gdzie było jakieś połączenie dwóch elementów. Rozkręć motoreduktor zobacz gdzie można to włóż , daj pomiędzy silnik a motoreduktor, motoreduktor a podajnik nie przesadzaj z grubością oringów, co do ich średnicy to daj taką jakie są śruby można minimalnie większe ale nie potrzeba . Po skręceniu zachowaj milimetr dylatacji pomiędzy elementami i nie zapomnij o współosiowości zrób to precyzyjnie przekładnie nie mogą pracować nie współosiowo /krzywo. Ja użyłem szczelinomierza lub kawałka metalowej płytki około 1mm do zmierzenia odstępów . Kocioł postawiłem na gumie z podajnika taśmowego
Niezły efekt można uzyskać odseparowywujac podajnik od kotła sznurkiem uszczelniającym do drzwiczek ale po dobie zrezygnowałem że względu na obawę przed rozszczelnieniem może nie słusznie ale podjęte kroki z oringami poradziły sobie z doskonale . Gdybyś miał jeszcze problem w grę wchodzą węże elastyczne wysokociśnieniowe do podłączenia kotła z instalacją aby wyeliminować drgania przenoszone po rurach ale nie testowałem tego sposobu

408667

408668

zbigmaz01
06-03-2018, 05:08
Miał kupiłem pod koniec kwietnia a palę teraz, suchy jak pieprz. Na następną zimę też chyba kupię.

micro-jr
06-03-2018, 15:57
Witam Mam RBR 17kw zakupiony jakieś 3 lata u Minertu tej zimy tego miesiąca mam mały kłopot tzn nie wiem czy mały liczę na rady kolegów Chodzi o temp podajnika niebezpieczne wzrasta dzis w nocy miala 85st nie wiem dlaczego do tej pory nie bylo z tym kłopotu byla najwyżej 40st Kiedy dzis rano bylem zajrzec do piecyka po otwarciu dzrwiczek na palnik z dmuchay lecial dym nie wiem co o tym myslec ida mrozy sytuacja mnie nie pokoi Pozdrawiam i bede wdzieczny za kazda rada bo nie wiem co z tym problemem robic ???/

Wyczyść czopuch i komin! Ewidentnie spaliny szukają wyjścia ;) tydzień temu to przerabiałem...

eliks
06-03-2018, 19:06
Gdyby nasze rodzime kotły miały montowane presostaty spalin, nie było by tego problemu.

karoka65
06-03-2018, 22:44
No dobra, ale jeśli byłaby to wina czujnika to chyba działoby się tak cały czas? Chodzi o czujnik spalin? Fakt, że muszę do niego zajrzeć.
https://esterownik.pl/device/3547
Ostatnie wygaszenie miało miejsce 13ego stycznia, możesz podejrzeć.
Nie mogę bo szlak mnie trafia za przeproszeniem jak wchodzę na Twój ster.
Schemat jeszcze się załaduje a na jak chcę przejść do wykresów to mi się wszystko wiesza.
Proponuję zawartość karty zrzucić na jakiś komputer, sformatować kartę albo wymienić ( groszowe sprawy ) i zrzucić to wszystko z kompa na kartę ponownie.

karoka65
06-03-2018, 22:53
Karoka wielkie dzięki przesyłka właśnie doszła. Karoka to sprzedawca Instalko, który dba o reputację tej Firmy inni dbają tylko o klientów którym "opylił" kociołek.

Pozdrawiam
Nie ma za co. Przepraszam że tyle to trwało ale jak pisałem na PW, myślałem że sprawa została załatwiona już dawno temu.
Niestety ale nie mam już czasu żeby zajmować się wszystkimi rbrami jakie są.
Ktoś kto właśnie "opylił" niech też weźmie telefon do ręki i coś zrobi dla tego klienta poza wypisaniem faktury i przeliczeniem kaski.
Doba robi mi się za krótka a mam też swoje sprawy na głowie.
Pozdrawiam.

fenix2
08-03-2018, 07:01
Buczenie wyeliminowałem gumowymi origami. Ja oringi podkładałem wszędzie tam gdzie było jakieś połączenie dwóch elementów. Rozkręć motoreduktor zobacz gdzie można to włóż , daj pomiędzy silnik a motoreduktor, motoreduktor a podajnik nie przesadzaj z grubością oringów, co do ich średnicy to daj taką jakie są śruby można minimalnie większe ale nie potrzeba . Po skręceniu zachowaj milimetr dylatacji pomiędzy elementami i nie zapomnij o współosiowości zrób to precyzyjnie przekładnie nie mogą pracować nie współosiowo /krzywo. Ja użyłem szczelinomierza lub kawałka metalowej płytki około 1mm do zmierzenia odstępów . Kocioł postawiłem na gumie z podajnika taśmowego
Niezły efekt można uzyskać odseparowywujac podajnik od kotła sznurkiem uszczelniającym do drzwiczek ale po dobie zrezygnowałem że względu na obawę przed rozszczelnieniem może nie słusznie ale podjęte kroki z oringami poradziły sobie z doskonale . Gdybyś miał jeszcze problem w grę wchodzą węże elastyczne wysokociśnieniowe do podłączenia kotła z instalacją aby wyeliminować drgania przenoszone po rurach ale nie testowałem tego sposobu

408667

408668
Załączniki nie działają.
A nie lepiej po prostu zamiast oringów wyciąć podkładki z jakiejś cienkiej gumy? Myślę ze nie było by problemu wtedy z krzywym zamocowaniem? Pod kotłem jest guma.

kveldulv
08-03-2018, 09:22
Nie mogę bo szlak mnie trafia za przeproszeniem jak wchodzę na Twój ster.
Schemat jeszcze się załaduje a na jak chcę przejść do wykresów to mi się wszystko wiesza.
Proponuję zawartość karty zrzucić na jakiś komputer, sformatować kartę albo wymienić ( groszowe sprawy ) i zrzucić to wszystko z kompa na kartę ponownie.

Kartę mogę wymienić, żadne problem, tyle że u ja nie mam żadnych problemów żeby to odczytać..

raf1.
16-03-2018, 11:37
Jeżeli jestem na spalaniu grupowym co zrobić aby kocioł szybciej osiągnał temp zadaną CO? Kocioł pomimo że 2 pompy chodzą nie może osiągnąć zadanej przy ecoalu nie ma tego problemu

zbigmaz01
16-03-2018, 12:15
Dodaj mu jedno podanie więcej. To że więcej pomp włączysz to spowalniasz, więcej wody puszczasz przez kocioł.

raf1.
16-03-2018, 13:10
Dodaj mu jedno podanie więcej. To że więcej pomp włączysz to spowalniasz, więcej wody puszczasz przez kocioł.
ok to wiem. Ale i tak mam 5

karoka65
16-03-2018, 13:28
Kartę mogę wymienić, żadne problem, tyle że u ja nie mam żadnych problemów żeby to odczytać..
Mi się to wiesza.
Żeby wejść w wykresy trwa to wieki jak chce się cofnąć do wstecznych dat zawiesza się.

karoka65
16-03-2018, 13:29
Jeżeli jestem na spalaniu grupowym co zrobić aby kocioł szybciej osiągnał temp zadaną CO? Kocioł pomimo że 2 pompy chodzą nie może osiągnąć zadanej przy ecoalu nie ma tego problemu
W automacie sam zrobi powera żeby dojść, w grupowym Ty decydujesz i obcinasz mu moc.

kveldulv
19-03-2018, 09:04
Jeżeli jestem na spalaniu grupowym co zrobić aby kocioł szybciej osiągnał temp zadaną CO? Kocioł pomimo że 2 pompy chodzą nie może osiągnąć zadanej przy ecoalu nie ma tego problemu
Ja zwiększałem ilość podań z 3 na 4 gdy były większe mrozy.

Kazek13
23-03-2018, 11:44
Witam
Szybkie pytanko
Jak myślicie, czy ten "patent" na zaklejenie otworów antyspalinowych ma jakiś wpływ na powietrze dostające się do palnika?
https://zapodaj.net/11b7a05d5d7d2.jpg.html
https://zapodaj.net/fb11a10192102.jpg.html

Zmieni kierunek, siłę?

Pozdrawiam
Tomasz

karoka65
23-03-2018, 12:09
Jeśli masz wysoki komin ( duży ciąg ) i jak nie będą one zaklejone możesz mieć problem z przegrzewaniem się podajnika.
Klej nie pytaj, ja to spawam jak jest gdzieś taki problem.

Kazek13
23-03-2018, 12:40
Jeśli masz wysoki komin ( duży ciąg ) i jak nie będą one zaklejone możesz mieć problem z przegrzewaniem się podajnika.


Wiem, dlatego to zakleiłem (to zdjęcia mojego autorstwa :rolleyes:). Tak to wymyśliłem bo nie miałem nikogo ze spawarką.
Kłopot w tym, że pali mi się teraz tylko od strony drzwiczek, a od strony tylnej ściany kotła robi się spiek koksowy i w ogóle nie ma płomienia.
Dlatego zastanawiałem się czy ta śruba może mieć jakiś wpływ na powietrze dochodzące do palnika.
Przed tym zabiegiem było zaklejone uszczelnieniem do tłumików, ale drobniejszy węgiel wypchał i temp podajnika skakała 60 - 85 st.
Przed zaklejeniem nie miałem takich jaj ze spiekaniem się tego węgla.

Pozdrawiam

zbigmaz01
23-03-2018, 14:18
Teraz do sprawdzenia korona palnika

Kazek13
23-03-2018, 17:57
Teraz do sprawdzenia korona palnika
Korona na 1000% uszczelniona. Chyba to wina wiatru. Jest go teraz więcej. Przedtem 40-41% a teraz 36-37%.

timon120777
23-03-2018, 18:12
po takich zabiegach zawsze korekty powietrza
czasem trzeba tez jakiś otwór / nacięcie dodatkowo zakleić bo wiatr trafia z pełną mocą w otwory w koronie i może spiekac z jednej strony

karoka65
23-03-2018, 23:19
fenix odbierz PW, skrzynkę wyczyściłem bo chyba się zapchała :)

raf1.
30-03-2018, 05:29
W automacie sam zrobi powera żeby dojść, w grupowym Ty decydujesz i obcinasz mu moc.
No właśnie i pytanie za 100 pkt który tryb jest bardziej ekonomiczny? Z wykresów wynika że w trybie automat szybciej osiąga temp zadaną CO ale kosztem wysokich spalin - wiadomo jest większy nadmuch :confused:

zbigmaz01
30-03-2018, 09:03
Oszczędniejszy (ilość grochu) jest grupowy.

raf1.
30-03-2018, 17:26
Oszczędniejszy (ilość grochu) jest grupowy.

No tak ale patrząc na wykres np. 26 bm ( temp. zewn gdzieś w okolicach 0 ) temp zadana Co osiągnoł dopiero po ok 3,5 godzianch oczywiści w tym czasie dogrzewał dom. Natomiast przy przejściu na ecoal w dn. 29 bm (temp zewn. troche wyższa ) temp. zadaną CO osiągnoł po niecałych 2 godzinach. dodam że temp. zadana to 55 stopni. Czyli czy aby na pewno tego grochu idzie więcej czy może tyle samo. Ecoal szybciej osiągnoł temp. zadana CO

zbigmaz01
30-03-2018, 18:50
To że w automacie dojdzie szybciej to na pewno, jednak podając więcej grochu podnosi wiatry i automatycznie więcej ciepła spierdziela ze spalinami. Przy grupowym podaje dawkami ze stałą prędkością i stałym wiatrem a spaliny masz ustabilizowane na jednej temp. Popatrz ile °C miały przy grupowym (120°C?) a ile przy automacie (200°C), czy jesteś w stanie policzyć ile ciepła poleciało w komin?
Testowałem w zimie na jednym i drugim, spalanie miałem mniejsze na grupowym około 4 kg /24 h przy temp na zewnątrz -15 do -17°C.
Ustawione miałem tak że na grupowym obniżona moc i cały czas nie mógł dojść do zadanej , brakowało mu tak 4 do 7°C, była to praca ciągła na grupowym.

raf1.
30-03-2018, 20:38
To że w automacie dojdzie szybciej to na pewno, jednak podając więcej grochu podnosi wiatry i automatycznie więcej ciepła spierdziela ze spalinami. Przy grupowym podaje dawkami ze stałą prędkością i stałym wiatrem a spaliny masz ustabilizowane na jednej temp. Popatrz ile °C miały przy grupowym (120°C?) a ile przy automacie (200°C), czy jesteś w stanie policzyć ile ciepła poleciało w komin?
Testowałem w zimie na jednym i drugim, spalanie miałem mniejsze na grupowym około 4 kg /24 h przy temp na zewnątrz -15 do -17°C.
Ustawione miałem tak że na grupowym obniżona moc i cały czas nie mógł dojść do zadanej , brakowało mu tak 4 do 7°C, była to praca ciągła na grupowym.

Ok dzięki za dokładne przybliżenie problemu:yes:

mihcal
03-04-2018, 12:48
Drodzy Forumowicze,

używam od 5 lat Ekouniwersal 32KW do ogrzewania dwóch domów ( teoretycznie, bo drugi się buduje :). Do tej pory paliłem ekogroszkiem, ale w tym roku obecny dostawca zirytował mnie. Niby opał ten sam, ale widzę, że inaczej się pali, dużo spieków a do tego trzy razy stanął ślimak.
Spróbowałem ostatnio pellet. Pierwszy tydzień - super. Czysto, piękny płomień, nie śmierdzi. Niestety później zasypałem mokry pellet. No i porażka. Pellet zaczął się palić w koszu.
Czy macie jakieś doświadczenie z paleniem w tym piecu takim paliwem?
Jakieś zmiany ustawień sterownika?
Ja tylko zwiększyłem długość pracy podajnika z 6s na 12s.

raf1.
04-04-2018, 21:07
Drodzy Forumowicze,

używam od 5 lat Ekouniwersal 32KW do ogrzewania dwóch domów ( teoretycznie, bo drugi się buduje :). Do tej pory paliłem ekogroszkiem, ale w tym roku obecny dostawca zirytował mnie. Niby opał ten sam, ale widzę, że inaczej się pali, dużo spieków a do tego trzy razy stanął ślimak.
Spróbowałem ostatnio pellet. Pierwszy tydzień - super. Czysto, piękny płomień, nie śmierdzi. Niestety później zasypałem mokry pellet. No i porażka. Pellet zaczął się palić w koszu.
Czy macie jakieś doświadczenie z paleniem w tym piecu takim paliwem?
Jakieś zmiany ustawień sterownika?
Ja tylko zwiększyłem długość pracy podajnika z 6s na 12s.
Daj sobie spokój ja próbowałem. Cofanie żaru i 100 deg. na podajniku prawie pewne

keteimj
06-04-2018, 11:35
Drodzy Forumowicze,

używam od 5 lat Ekouniwersal 32KW do ogrzewania dwóch domów ( teoretycznie, bo drugi się buduje :). Do tej pory paliłem ekogroszkiem, ale w tym roku obecny dostawca zirytował mnie. Niby opał ten sam, ale widzę, że inaczej się pali, dużo spieków a do tego trzy razy stanął ślimak.
Spróbowałem ostatnio pellet. Pierwszy tydzień - super. Czysto, piękny płomień, nie śmierdzi. Niestety później zasypałem mokry pellet. No i porażka. Pellet zaczął się palić w koszu.
Czy macie jakieś doświadczenie z paleniem w tym piecu takim paliwem?
Jakieś zmiany ustawień sterownika?
Ja tylko zwiększyłem długość pracy podajnika z 6s na 12s.

Nie daj sobie spokój, bo pelletem można palić kwestia ustawień i warunków, ja pierwszy sezon grzewczy 2011/2012 paliłem samym pelletem 3T poszły później różnego rodzaju mieszankami z pelletem, na początku też były różnego rodzaju problemy ale później po dobraniu odpowiednich ustawień zero problemów i na przyszły sezon chyba też polecę pelletem bo już tych ekogroszków i tych krajowych i ze wschodu mam powoli dość. Jeżeli chodzi o ustawienia to konkretnie nie pamiętam jakie były ale każdy je musi dobrać do własnych warunków,
W Ustawieniach-zawansowanych - typ podajnika - retortowy ecoal, a w spalaniu - typ kotła -pellet następnie dobrać odpowiednio długość podawania i częstość powtórzeń tak żeby żar nie schodził za nisko i nie nagrzewał ślimaka i to jest równie ważne w pracy jak i w podtrzymaniu, generalnie z tego co pamętam to przy pellecie lepiej częściej po mniej, oczywiście dawka odpowiednia aby się kopczyk nie zapadał no i dobór wiatru nie za mocno bo jeszcze nie do końca spalone pellety będzie wydmuchiwać :), no i sprawa zasadnicza to regulator ciągu, czyli tzw klapka przy dmuchawie ( coś podobnego do tego https://www.domer.pl/regulator-ciagu-przepustnica-70-x-45-x-70-mm-tr-6a.html) co by lewego powietrza nie zaciągało przez dmuchawę na postoju i nie powodowało wypalania dziury na palenisku i zapadanie żaru,
Nie wiem co kolega miał na myśli pisząc że zasypał mokry pellet ale skutek może być taki że mokry pellet w ślimaku pęcznieje blokuje ślimak, zrywa zawleczkę, brak podawania żar schodzi na ślimak i nagrzewa go i.t.d. i.t.d.
Czy na grupowym można pelletem pewnie tak kwestia ustawień i wprawy w tym co się robi, pamiętajmy że bez tlenu to i słomy nie spali a skoro żar idzie do podajnika to musi dostawać gdzieś lewe powietrze.
Przy tej mocy i zapotrzebowaniu polecałbym pellet 8mm oczywiście na lato pellet nie specjalnie bo czas podtrzymania radykalnie spada ale to każdy musi wybrać wg własnych upodoban i możliwości.

mihcal
06-04-2018, 12:53
Dziękuję bardzo za pomoc. W takim układzie, skoro jesień wrócę do eksperymentów z pelletem.
Co do mokrego pelletu, to przestrzegam wszystkich. W moim przypadku, opał nie wydawał się jakoś specjalnie mokry, ot lekko wilgotny. Po dobie z zasobnika zwyczajnie lała się woda. Podajnik, jak i spód zasobnika były bardzo gorące. Po kolejnej dobie, elementy zasobnika, pomalowane w środku, straciły farbę. Musiała być tam spora temperatura. Dotyczy to również klapy.

keteimj
07-04-2018, 21:07
Dziękuję bardzo za pomoc. W takim układzie, skoro jesień wrócę do eksperymentów z pelletem.
Co do mokrego pelletu, to przestrzegam wszystkich. W moim przypadku, opał nie wydawał się jakoś specjalnie mokry, ot lekko wilgotny. Po dobie z zasobnika zwyczajnie lała się woda. Podajnik, jak i spód zasobnika były bardzo gorące. Po kolejnej dobie, elementy zasobnika, pomalowane w środku, straciły farbę. Musiała być tam spora temperatura. Dotyczy to również klapy.

Jeżeli lała się woda to nie był lekko wilgotny i jeżeli byłby taki mokry to cięzko by było aby żar poszedł po slimaku :no:, opcja druga może masz strażaka zamontowanego i to on nasiusiał bo temperatura podajnika poszła do góry. No i dziwne ze ta farba tak zlazła skąd ten pellet może jakiś zanieczyszczony bliżej nie określoną chemią

fenix2
09-04-2018, 06:30
Witam, włączyłem sobie dla testów opcję "Auto Lato", od temp. zew. I zauważyłem że jak przechodzi w tryb Lato to temp. zadana na kotle zostaje zmieniona na 42* czyli min. temp. CO. Da się to jakoś zmienić czy jedynie zostaje opcja podniesienia temp. minimalnej CO?

fenix2
09-04-2018, 06:32
...
Ustawione miałem tak że na grupowym obniżona moc i cały czas nie mógł dojść do zadanej , brakowało mu tak 4 do 7°C, była to praca ciągła na grupowym.

A jak to zrobić? BO ja ustawiłem 3 podania i nadmuch 35 a i tak dobił.

zbigmaz01
09-04-2018, 06:47
To ze dobija teraz i przechodzi w podtrzymanie to już tego nie zmienisz, chyba że przejdziesz na ręczne ustawienia.
U mnie też dobija i stoi.
Co do temp na kotle to tylko podniesienie minimalnej lub ustawienie powrotu na wyższą temp i włączenie mieszającej.

raf1.
10-04-2018, 18:57
A jak to jest gdy zalaczony tryb przelaczania na cwu w zależności od temp. zewnętrzne. Wtedy z automatu co ma 45 stopni a wiec nie nagrzeje cwu gdy np. ustawie 47?

zbigmaz01
11-04-2018, 04:16
CWU zawsze jest wyższa niż CO, tak samo z siebie. Jak ustawisz ochronę powrotu na 45°C - 47°C to mieszająca (tylko trzeba ją uruchomić) ci to zrobi przeciągając spalanie aż osiągnie temp wymaganą dla CWU

raf1.
11-04-2018, 21:21
CWU zawsze jest wyższa niż CO, tak samo z siebie. Jak ustawisz ochronę powrotu na 45°C - 47°C to mieszająca (tylko trzeba ją uruchomić) ci to zrobi przeciągając spalanie aż osiągnie temp wymaganą dla CWU
Troche nie kapuje (sorry). Jak ustawiłem na mieszającą to znikła pompa podłogowa na wykresie. Teraz widze że CWU mam ustawione na 45 ale CO 44 stopnie więc chyba cały czas będzie chodzić pompa CWU

zbigmaz01
11-04-2018, 21:41
W parametrach CWU - funkcja pompy CWU na CWU+mieszająca a wyjście pompy mieszającej na podłogową.

kurtz
17-04-2018, 19:57
w wymogach na dotacje mam poniższy zapis. w jakiej klasie energetycznej jest ten kocioł?

411261

zbigmaz01
17-04-2018, 20:07
Mi to zajęło 2 min, czyli prawie tyle co pisanie tego tekstu aby poszukać autoryzowanego sprzedawcę, wejście na jego str. i rozwinięcie "więcej"
http://karoka.eu/kategoria,7/kotly-co-instalco (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkaroka.eu%2Fkatego ria%2C7%2Fkotly-co-instalco)

Jarecki79
18-04-2018, 13:17
Nie łatwiej Zbigmaz odpowiedzieć,że jest w klasie energetycznej C ??

zbigmaz01
18-04-2018, 14:36
Lepiej jak sam doczyta, wiecej danych zobaczy.

ferdek77
01-05-2018, 16:08
W moim Rbr 17kw w odpadł deflektor, jak to zamontować z powrotem, a może jest jakieś lepsze rozwiązanie, bądź inny deflektor by lepiej sprawdził, mam też taki stożek, nadałby się ?

karoka65
01-05-2018, 19:35
Jak na mój gust to tylko odpadła Ci podpórka, "przysmarkać" i już, stożek to nie do tego kotła.

ferdek77
01-05-2018, 20:30
Jako że nie jestem za bardzo w temacie, wystarczy przyspawać , w sensie obojętnie jaką metodą ? Nie "wypali" dziury ? Na jakiej wysokości powinna być ta podpórka ?

kveldulv
09-05-2018, 10:54
Jako że nie jestem za bardzo w temacie, wystarczy przyspawać , w sensie obojętnie jaką metodą ? Nie "wypali" dziury ? Na jakiej wysokości powinna być ta podpórka ?

Zleć to serwisowi firmy INSTALCO. Jeśli piec jest po gwarancji, to najwyżej coś zapłacisz. Ale będziesz to miał porządnie zrobione.

żart :-)

ferdek77
09-05-2018, 11:25
Dzwoniłem, nie bardzo chce im się przyjechać, a okoliczni nie chcą się podjąć...

kveldulv
09-05-2018, 12:03
Dzwoniłem, nie bardzo chce im się przyjechać, a okoliczni nie chcą się podjąć...

Właśnie dlatego był to żart. Serwis w tej firmie po prostu nie istnieje. Klienci są zdani na siebie.

ferdek77
09-05-2018, 12:09
Właśnie dlatego był to żart. Serwis w tej firmie po prostu nie istnieje. Klienci są zdani na siebie.

Faktycznie, nawet się dowiedziałem, że deflektor mi właściwie nie potrzebny...

SUSPENSER
09-05-2018, 13:29
Właśnie dlatego był to żart. Serwis w tej firmie po prostu nie istnieje. Klienci są zdani na siebie.

Na początku roku do klienta jechałem 200 km w góry zimą po lodzie i śniegu około 4 godzin w jedną stronę żeby uruchomić mu kocioł więc to raczej zależy na jakiego serwisanta trafisz.

zbigmaz01
09-05-2018, 14:15
Sprzedawca kotła zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, ja to bym u takiego szukał pomocy. Tylko teraz u kogo kupił?

ferdek77
09-05-2018, 14:20
Sprzedawca kotła zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, ja to bym u takiego szukał pomocy. Tylko teraz u kogo kupił?
Kupiłem od producenta

darianus
09-05-2018, 21:07
Dzwoniłem, nie bardzo chce im się przyjechać, a okoliczni nie chcą się podjąć...
Niestety to są główne minusy kupowania w garażowej firmie

eliks
10-05-2018, 06:47
A narzekają na tym forum na serwis Defro...

zi1bi
10-05-2018, 07:00
W każdej , dosłownie w każdej dziedzinie życia, znajdzie się jakaś "męda" - nie ma znaczenia czy to taka czy inna firma. A z serwisami:no: to dosłownie paranoja !

karoka65
11-05-2018, 12:10
Właśnie dlatego był to żart. Serwis w tej firmie po prostu nie istnieje. Klienci są zdani na siebie.
Byłem u swojego klienta na serwisie gwarancyjnym w Murowanej Goślinie za Poznaniem ( około 270km w jedną stronę ), jeżdżę gdzie mi każą ( producenci ) albo gdzie mam wezwanie prywatnie, trzeba właśnie patrzeć gdzie się kupuje a nie gdzie jest 100 złotych taniej.
A dlaczego nie mam jechać gdzieś na serwis po gwarancji? przecież to pieniążki dla mojej firmy.
Palę busa i zasuwam, z tego żyjemy między innymi.

karoka65
11-05-2018, 12:18
Niestety to są główne minusy kupowania w garażowej firmie
Głównym minusem jest wydzwanianie po całym kraju gdzie się tylko znajdzie jakiś adres w internecie gdzie jest najtaniej, aby dziś a nie patrzy się co będzie jutro, albo blisko a ten blisko nie ma nawet śrubokręta nie mówiąc już o jakiś częściach zamiennych czy wiedzy większej o kotle jak tylko cena zakupu i sprzedaży.

karoka65
11-05-2018, 12:25
Aha, za jakieś 1,5 godziny wyjeżdżam na serwis do Koszarawy ( około 250km w jedną stronę ), po burzy kocioł "zaniemówił".
Klient zakupił ten kocioł u mnie w czerwcu 2012 roku, mamy 2018 bodajże :)

ferdek77
11-05-2018, 14:59
Jak kupowałem z tego co pamiętam, nie było dystrybutorów, przynajmniej w mojej okolicy. Może jest na forum spawacz z okolic Gromnik, Zakliczyn ?

kobra64
11-05-2018, 19:58
Ten Twój kocioł ma coś koło 7 lat chyba. Ja bym go dla pierdoły nie ruszał elektrodą ani palnikiem, migiem zresztą też bym się z 5 razy zastanowił zanim bym dotknął.

zbigmaz01
12-05-2018, 05:31
Tyle samo lat mam ten kocioł i jedno co wam powiem nawet bym się nie zastanawiał i zrobił bym ze cztery punkty na długości od spodu i ze dwa po bokach w najwyższym punkcie.
Pewnie się zastanawiacie dlaczego tak piszę?
Mam do czynienia ze spawaniem i spawami na co dzień w różnych metalach i jedynie nad czym bym się zastanawiał to czym to spawać. Jeżeli miał bym wybór to wolałbym zrobić palnikiem gazowym, z braku takiego to półautomatem.

ferdek77
14-05-2018, 07:01
Kocioł ma 7 lat, ale nie chodzi non stop, dom nie jest zamieszkany, w zimie jest przepalane, aby utrzymać plusową temp. i w lecie przez około 1,5 msc do grzania wody, nie wiem jak to ma się do zużycia... jak było spalone 4t groszku to max.

zbigmaz01
14-05-2018, 20:36
U mnie chodzi 24/24 cały rok, na okrągło, nawet w lecie.
5-5,5 T rocznie.

ferdek77
15-05-2018, 09:11
Przypuszczam, że paradoksalnie piec użytkowany ciągle, będzie w lepszym stanie niż z przestojami, chyba że jest inaczej ?

karoka65
15-05-2018, 11:37
Przypuszczam, że paradoksalnie piec użytkowany ciągle, będzie w lepszym stanie niż z przestojami
Bynajmniej ja mam takie samo zdanie w tym temacie a do takich drobnych rzeczy mam mały walizkowy inwerterek Telwina.

SUSPENSER
16-05-2018, 06:10
Przypuszczam, że paradoksalnie piec użytkowany ciągle, będzie w lepszym stanie niż z przestojami, chyba że jest inaczej ?

Zgadza się przy ciągłym użytkowaniu jest znacznie mniejsza szansa na pojawianie się w nim wilgoci, która powoduje korozję.
To widać gdy się odpala kocioł po letniej przerwie - wilgoć aż paruje a niby w kotle sucho, na takie przestoje na forum polecano zawieszanie w kotle pochłaniacza wody.

eliks
16-05-2018, 06:50
Czy to samo tyczy się peleciaków?

karoka65
16-05-2018, 08:55
Eliks a jak myślisz czy groszkowiec czy pelleciak to są z innej "gliny" ulepione?
Dlatego pisałem gdzie indziej po co brać habetę 25kW która chwile pierdnie i się wygasi ( pellet ) bądź przejdzie w podtrzymanie ( groszek ) skoro można wziąć źrebaczka 9 czy 12kW który będzie sobie lekko popierdywał ale cały czas, na dodatek jest tańszy i będzie to lepsze dla jego "samopoczucia"?

eliks
16-05-2018, 11:42
Oczywiście, dlatego mam źrebaczka.

ferdek77
18-05-2018, 17:17
Mam prośbę, mógłby ktoś zmierzyć w którym miejscu powinien być ten kątownik podtrzymujący deflektor ?

zbigmaz01
18-05-2018, 19:04
Który wymiar ci podać? Może dam radę pomierzyć bo chyba mamy te same kotły.

karoka65
18-05-2018, 21:20
Szczotka druciana na początek i jakieś światło, samo Ci się znajdzie bez mierzenia :)

Andrzej_M_
29-05-2018, 20:06
Odsprzedam kocioł RBR-K 12kW ,,,,
,,,, Kocioł jak nowy, nie zniszczony, pracował u mnie 2 zimy. ,,,,

Zapytanie do sprzedającego.
Czy ten egzemplarz kotła ma jakieś dokumenty (świadectwa certyfikujące) dopuszczające do instalacji na terenie Śląska.

karoka65
30-05-2018, 00:29
A co Andrzeju chcesz sobie kupić? :)
Akurat ten egzemplarz jest z końca kwietnia 2016 a badania na ten model ( 5-klasa, ecodesign ) są z lipca 2017r.
Ten kocioł odsprzedaję jako używany i jako osoba prywatna, to mój prywatny kocioł a nie firmowy Andrzeju.
A co do śląska to rozejrzyj się w koło. Mimo zakazu produkcji kotłów poniżej 5-ej klasy z jesieni zeszłego roku cały P....w i nie tylko, jedzie pełną parą i to nawet nie podajniki a całe auta zwykłych śmierdzieli jadą prawie dzień w dzień na Śląsk, ludzie mimo że jeszcze mają stare sprawne śmierdziele biorą póki są nowe, na zapas, bo już w lipcu może być problem.
Kotły nawet bez "karty rowerowej" tłoki, ślimaki, śmieciuchy i śmieciuchy z nadmuchem są nadal sprzedawane i montowane na śląsku i to nowe, mimo zakazu, to tak żebyś był świadomy jak to wygląda.
Może w końcu nasz kochany rząd uszczelni ustawę i skończą się podgrzewacze CWU i kotły na orzeszki.
Teraz tak poza tematem:
Andrzej pamiętasz jak zachwycałeś się dopłatami w czechach? i nie tylko Ty?
Było już kilku naszych południowych sąsiadów w tym roku u mnie i nie chciałbyś słyszeć co mówią, nie daj panie Boże żeby u nas tak zaczęło się dziać tyle powiem.
Oni już mają dość dopłat i nie chcą o nich słyszeć.
Nagrać taką rozmowę i dać do odsłuchania wszystkim pseudo ekologom na wątku Ranking paliwa typu eko groszek albo tym filozofującym o certyfikatach, klasach a palących czarną perłą, czeskim smrodogroszkiem z Casto czy innymi produktami smrodomiałowymi :)
Prędzej czy później przyjdzie pewnie i do nas ta nowa "moda" z południa.
Ale to dobra "moda".
Dobrej nocki i nie kupuj tego kotła bo on spali i czarną perłą, czeski smrodogroszek z Casto czy inny produkt smrodomiałowy.
Aha, te po badaniach z ecodesign też spalą :) ale mają certyfikat, hehe
Tak wygląda cała węglowa ekologia, widzisz? moje zdanie o certyfikatach, klasach, nie zmieniło się od lat i nie zmieni.
To jeden wielki pic.

kowal1978
14-06-2018, 15:46
Witam,
mam pytanie odnośnie podłączenia do internetu. Zmieniłem operatora internetowego i od tej pory nie mam łączności przez internet ze sterownikiem. W jaki sposób go przywrócić?

fenix2
15-06-2018, 07:52
Witam, mam pytanie odnośnie podłączenia do internetu. Zmieniłem operatora internetowego i od tej pory nie mam łączności przez internet ze sterownikiem. W jaki sposób go przywrócić? A zmieniałeś router albo jego ustawienia? Sprawdź czy IP i bramka się zgadza.

SUSPENSER
15-06-2018, 13:34
Jeśli to nie pomoże przedzwoń do Elektro-system w godzinach ich pracy to szybko podpowiedzą co zrobić.

kowal1978
15-06-2018, 14:41
Usunąłem starego użytkownika. Niby wpisałem dane jak pisze przy dodawaniu nowego użytkownika tzn.:\
Identyfikator
9BA686A9CB
Adres IP serwera
178.33.55.29
Port serwera
27854
Dodatkowo na sterowniku wyświetla się:
Maska
255.255.255.000
Brama
192.168.001.001
Ades serwera 178.033.055.029
Co należy jeszcze zmienić?

karoka65
17-06-2018, 15:54
A jakie masz IP w sterowniku?
Jak wchodzisz w internet pierwsza pozycja.

eliks
17-06-2018, 17:45
A ten adres serwera 178.33.*.* to czyj?

kowal1978
19-06-2018, 14:51
IP na sterowniku to
178.033.055.29

eliks
19-06-2018, 18:53
Rozumiem że sterownik ma połączyć się z tym IP tak? A nie potrzebujesz tu swojego IP? Mając bramę 192.168.1.1 musisz mieć adres np. 192.168.1.130. Może nie masz zewnętrznego IP?

karoka65
20-06-2018, 08:56
Rozumiem że sterownik ma połączyć się z tym IP tak? A nie potrzebujesz tu swojego IP? Mając bramę 192.168.1.1 musisz mieć adres np. 192.168.1.130.
Dokładnie o to mi chodziło.
Bo bramę może ma te 192.168.1.1 a IP w sterowniku te przykładowe 192.168.0.130 i wtedy "gadać" to nie będzie, musi być 192.168.1.130

kowal1978
20-06-2018, 18:31
To tak najprościej przy tych danych jakie podałem jak ma to wpisać na sterowniku?

eliks
20-06-2018, 19:19
Najpierw wejdź na komputer, poszukaj w ikonce Internetu STAN i kliknij szczegóły. Tu zobacz jaki masz Adres IPv4, maska i brame domyślną.

kowal1978
21-06-2018, 22:45
Ipv4 192.168.55.2

eliks
22-06-2018, 05:29
No to na pewno nie masz bramy 192.168.1.1

kowal1978
25-06-2018, 20:31
Czyli jakie dane mam wprowadzić? Jaki adres bramy mam podać skoro ten który jest na sterowniku automatycznie wyświetlany to nie taki jak ma być? Jeśli mam IPv4 192.168.55.2 to bramę mam zmienić na np 192.168.55.3? Adres IP serwera ma być taki sam jak adres serwera? U mnie wyskakuje przy dodawaniu sterownika żeby podać Adres IP serwera na 178.33.55.29. Maska ma być Maska
255.255.255.000? Zgłupiałem do reszty.

eliks
25-06-2018, 22:21
Prawie jesteś w domu. Na kompie sprawdź adres bramy i zaaplikuj ją do sterownika. Maska podsieci ok.

kowal1978
26-06-2018, 21:30
Na kompie mam takie dane:
IPv4 Address 192.168.55.2
SUBNET MASK 255.255.255.0
Default Gateway 192.168.55.1
Na sterowniku mam wprowadzone:
adres IP 178.033.055.29
Maska 255.255.255.000
Brama 192.168.055.001
Zdalny serwer Tak
Adres serwera 178.033.055.029
Port serwera 27854
Identyfikator 837BC717A5
Dalej kupa. Już nie wiem co mam zmienić. Połączenie przewodem jest bo podpinałem laptopa.

Maher
26-06-2018, 21:58
Na kompie mam takie dane:
IPv4 Address 192.168.55.2
SUBNET MASK 255.255.255.0
Default Gateway 192.168.55.1
Na sterowniku mam wprowadzone:
adres IP 178.033.055.29
Maska 255.255.255.000
Brama 192.168.055.001
Zdalny serwer Tak
Adres serwera 178.033.055.029
Port serwera 27854
Identyfikator 837BC717A5
Dalej kupa. Już nie wiem co mam zmienić. Połączenie przewodem jest bo podpinałem laptopa.

Na pewno musisz zmienić adres IP 178.033.055.29 na coś z zakresu np. 192.168.55.10
Nie pamiętam już czy zdalny serwer musisz coś wpisywać bo ja mam puste i zdalnie działa.

kowal1978
26-06-2018, 22:14
Ale mi z automatu na platformie podaje esterownik podaje jakie IP mam wpisać w sterowniku i zaczyna się na 178... a nie jak IP komputera na 192...

Maher
26-06-2018, 23:21
Ale mi z automatu na platformie podaje esterownik podaje jakie IP mam wpisać w sterowniku i zaczyna się na 178... a nie jak IP komputera na 192...

Musisz wpisać IP z zakresu bramy (tak jak ci wyżej napisałem) aby to poprawnie działało, jedynie IP serwera porty i identyfikator wpisujesz taki jaki ci przydzieli esterownik.

kowal1978
27-06-2018, 05:20
Dziękuję wszystkim za pomoc. Zmieniłem adres IP i działa.

kowal1978
28-06-2018, 09:45
a

wojtas77
06-09-2018, 20:02
Witam.
Coś mi sterownik głupieje :confused:
Zdarzyło mi się ostatnio dwa razy z rzędu że dostałem powiadomienie o wygaszeniu kotła. Pierwsze było wczoraj i po powrocie do domu zastałem kocioł w trybie ręcznym i z żarzącym się groszkiem na palniku. Po wyczyszczeniu rury kominowej i czujnika spalin zresetowałem sterownik i wszystko wróciło do normy. W dniu dzisiejszym po ósmej rano powtórka z rozrywki. Próbowałem zdalnie na ręcznym rozdmuchać go poprzez włączenie podajnika i dmuchawy ale temperatura spalin wcale nie rosła ale za to woda na kotle skoczyła do góry. Po powrocie do domu z pracy zrobiłem tylko reset sterownika i znowu kocioł ożył. Czyżby to była awaria sterownika czy tylko czujnika temperatury spalin? Może ktoś coś podpowiedzieć w tym temacie?

fenix2
08-09-2018, 08:46
A jaką pokazuje temp. spalin?

wojtas77
08-09-2018, 11:59
Problem był w dniu 5 .09 godz. 9:24 i w dniu 6.09 godz. 8:15, możesz to zobaczyć na wykresach (link do sterownika podany). Zmieniłem opał na "ruska" i chyba za bardzo zmniejszyłem nadmuch tak że nie zdążyła się podnieść temperatura spalin w określonym czasie. Rozumiem że w takiej sytuacji mógł nastąpić alarm "wygaszenie kotła" ale nie rozumiem dlaczego pomimo żaru na palniku i włączonej dmuchawie w trybie ręcznym temperatura spalin stała w miejscu a temperatura CO rosła. Widać to wyraźnie na wykresach. Temperatura spalin zaczęła dopiero rosnąc po zresetowaniu sterownika. Nie wiem czemu tak się działo ale teraz wszystko jest ok. Jest jeszcze jedna dziwna rzecz jaką już dawno zaobserwowałem ale tak bardzo mi nie przeszkadza. W trybie ręcznym gdy temperatura CO jest powyżej 60 stopni sama włącza mi się pompa CO i nie mogę jej wyłączyć.

Maher
09-09-2018, 00:42
Problem był w dniu 5 .09 godz. 9:24 i w dniu 6.09 godz. 8:15, możesz to zobaczyć na wykresach (link do sterownika podany). Zmieniłem opał na "ruska" i chyba za bardzo zmniejszyłem nadmuch tak że nie zdążyła się podnieść temperatura spalin w określonym czasie. Rozumiem że w takiej sytuacji mógł nastąpić alarm "wygaszenie kotła" ale nie rozumiem dlaczego pomimo żaru na palniku i włączonej dmuchawie w trybie ręcznym temperatura spalin stała w miejscu a temperatura CO rosła. Widać to wyraźnie na wykresach. Temperatura spalin zaczęła dopiero rosnąc po zresetowaniu sterownika. Nie wiem czemu tak się działo ale teraz wszystko jest ok. Jest jeszcze jedna dziwna rzecz jaką już dawno zaobserwowałem ale tak bardzo mi nie przeszkadza. W trybie ręcznym gdy temperatura CO jest powyżej 60 stopni sama włącza mi się pompa CO i nie mogę jej wyłączyć.

Może masz podobny przypadek do mojego kilka miesięcy temu. Skończyło się wymianą czujnika spalin bo temperatura spalin albo nie szła do góry, albo nawet spadała. Okazało się że kupiłem ładowarkę do akumulatorów i w chwili ładowania robiła takie zakłócenia po sieci energetycznej że w piecu czujnik spalin szalał.
Po wymianie czujnika też nic nie pomogło i dopiero skojarzyłem godziny ładowania z wykresami spalin i rozwiązałem zagadkę.

raf1.
09-09-2018, 20:30
Panowie jak radzicie sobie z kondensatem w kominie. Mi niestety troche wychodzi na zewnątrz. Wiadomo niższa temp. spalin i kondensat gotowy. Czy tylko pozostaje wkład?

flush
10-09-2018, 21:16
Posiadam kocioł RBR-Ekouniwersal 17 kW.
Niestety nie miał on w standardzie czujnika zerwania zawleczki, a wiem, że taki można zamówić i podłączyć.
Podpowie ktoś czy jest sens? I gdzie go podłączyć?
Bo w DTR czy instrukcji sterownika jest o tym wzmianka, ale żadnych fotek.

Maher
10-09-2018, 22:29
Posiadam kocioł RBR-Ekouniwersal 17 kW.
Niestety nie miał on w standardzie czujnika zerwania zawleczki, a wiem, że taki można zamówić i podłączyć.
Podpowie ktoś czy jest sens? I gdzie go podłączyć?
Bo w DTR czy instrukcji sterownika jest o tym wzmianka, ale żadnych fotek.

Jak zerwie zawleczkę to piec wygaśnie i przyjdzie powiadomienie o wygaśnięciu, także nie wiem czy jest potrzebny taki czujnik.

czp01
11-09-2018, 09:42
Panowie jak radzicie sobie z kondensatem w kominie. Mi niestety troche wychodzi na zewnątrz. Wiadomo niższa temp. spalin i kondensat gotowy. Czy tylko pozostaje wkład?

Co prawda mam komin systemowy ceramiczny - ale kondensatu ani w kominie ani w dolnych partiach kotła jeszcze nie uświadczyłem a kocioł chodzi często na temperaturze spalin od 60 do 120 st C. Nieraz całymi tygodniami temperatura spalin waha się od 70 do 80 st C a kocioł w pracy ciągłej i ok.

Aby powstał kondensat musi zajść na raz wiele czynników i nie jest to takie proste.

Przestrzegam paru zasad i jak na razie mam z tym spokój.

- w kotłowni musi być wentylacja,
- w kotłowni musi być dodatkowy nawiew tzw. Z-tka,
- ekogroszek musi być suchy (ja mam bardzo suchy) i złożony w workach polipropylenowych w kotłowni,
- komin nad dachem ocieplony,
- kocioł w zimie chodzi w pracy ciągłej (co do zasady bez odstawiania)
- pompka CO w pracy ciągłej a na grzejnikach termostaty (to nie potrzebna ochrona powrotu.

No ale wystarczy jak ktoś ma kotłownię zawilgoconą (mokrą) no i w takim wypadku ciężko się będzie przed kondensatem uratować - ale trzeba walczyć :)

Można ustawić na kotle wyższą temperaturę spalin to może kondensat przestanie wyłazić.

raf1.
12-09-2018, 21:31
Co prawda mam komin systemowy ceramiczny - ale kondensatu ani w kominie ani w dolnych partiach kotła jeszcze nie uświadczyłem a kocioł chodzi często na temperaturze spalin od 60 do 120 st C. Nieraz całymi tygodniami temperatura spalin waha się od 70 do 80 st C a kocioł w pracy ciągłej i ok.

Aby powstał kondensat musi zajść na raz wiele czynników i nie jest to takie proste.

Przestrzegam paru zasad i jak na razie mam z tym spokój.

- w kotłowni musi być wentylacja,
- w kotłowni musi być dodatkowy nawiew tzw. Z-tka,
- ekogroszek musi być suchy (ja mam bardzo suchy) i złożony w workach polipropylenowych w kotłowni,
- komin nad dachem ocieplony,
- kocioł w zimie chodzi w pracy ciągłej (co do zasady bez odstawiania)
- pompka CO w pracy ciągłej a na grzejnikach termostaty (to nie potrzebna ochrona powrotu.

No ale wystarczy jak ktoś ma kotłownię zawilgoconą (mokrą) no i w takim wypadku ciężko się będzie przed kondensatem uratować - ale trzeba walczyć :)

Można ustawić na kotle wyższą temperaturę spalin to może kondensat przestanie wyłazić.
w 1 przypadku ok
w 2 przypadku ok
w 3 przypadku ok
w 4 nie mam ocieplonego komina ponad dachem ( kto to wiedział)
w 5 kocioł w trybie odstawiania
w 6 pompa co wylacza się
Generalnie pluje sobie w twarz że nie zrobiłem systemowego

darianus
13-09-2018, 07:44
Panowie jak radzicie sobie z kondensatem w kominie. Mi niestety troche wychodzi na zewnątrz. Wiadomo niższa temp. spalin i kondensat gotowy. Czy tylko pozostaje wkład?
Może masz za duży ciąg kominowy który wychładza komin.

kulibob
13-09-2018, 09:04
Panowie jak radzicie sobie z kondensatem w kominie. Mi niestety troche wychodzi na zewnątrz. Wiadomo niższa temp. spalin i kondensat gotowy. Czy tylko pozostaje wkład?

Nie mam RBR tylko ogniwo. Komin murowany 24x12 czy coś koło tego.
W piwrwszym roku wyszły plamy na nie ogrzewanym strychu. Poradziłem sobie przez:
Nie sypię mokrego paliwa do kotła
Jak termostat odpali kocioł to jadę kilka godzin bez odstawienia do momentu dogrzania.
W trybie zimowym temperatura na kotle 57-60*C
Temperatura spalin w czasie jazdy 90-120*C
Na strychu do komina przyłożyłem płytę wełny.

Ponad dachem komin nieocieplony
Komin jedną ścianą graniczy ze środowiskiem zewnętrznym jest ocieplony.

raf1.
21-09-2018, 21:20
Nie mam RBR tylko ogniwo. Komin murowany 24x12 czy coś koło tego.
W piwrwszym roku wyszły plamy na nie ogrzewanym strychu. Poradziłem sobie przez:
Nie sypię mokrego paliwa do kotła
Jak termostat odpali kocioł to jadę kilka godzin bez odstawienia do momentu dogrzania.
W trybie zimowym temperatura na kotle 57-60*C
Temperatura spalin w czasie jazdy 90-120*C
Na strychu do komina przyłożyłem płytę wełny.

Ponad dachem komin nieocieplony
Komin jedną ścianą graniczy ze środowiskiem zewnętrznym jest ocieplony.
Ok zastosuje sie do niektórych uwag. Jednak mój komin nie przechodzi przez strych. Jest on w połowie dachu dlatego. Nie sypie mokrego paliwa

rafcioa4
22-09-2018, 06:57
staraj się ustawić tak kocioł by pracował cały czas bez odstawiania. Gdy zaczynałem moją zabawę z kołem na ekogroszek, ogrzewając latem samo C.W.U też miałem mokry komin ( mam ceglany ), po prostu miałem ustawioną za dużą moc do zapotrzebowania. Teraz ustawiam tak kocioł, że by pracował w granicach 40% ustawionej mocy. Ogrzewając CWU ogień na palniku mam jak z zapalniczki i pomimo bardzo niskich spalin ( 38 st. ) mam komin suchy.

neujan
23-09-2018, 18:01
Po 4,5 roku eksploatacji wystąpił po raz pierwszy problem z kotłem. Zerwana zawleczka na podajniku. Moja żona wsypała z węglem kawałek żelaza. Więc musiałem wyciągnąć podajnika ślimakowego. Zdjęcia pokazują jego stan po tej ciągłej pracy kotła.
419160 419161 419162 419163

zbigmaz01
23-09-2018, 18:33
Ciekawe jak mój wygląda, bardzo dawno go nie wyciągałem.
Oglądałeś gniazdo podparcia ślimaka w palniku? Po ślimaku widać że lekko w szpic się wytarł.

neujan
23-09-2018, 18:47
Gniazdo podparcia ślimaka w palniku jest OK. Był w nim tylko pył węglowy więc musiałem go wyskrobać. Prawdopodobnie jest gniazdo podparcia twardsze od ślimaka albo proch z węgla jest jak szlifierką.

zbigmaz01
23-09-2018, 20:27
Nie miałem potrzeby wyciągać (tfu, tfu, aby nie zapeszyć) ale tak się teraz zastanawiam czy u progu zimy nie powinienem tego sprawdzić? Od 2011 to też mogło się już coś wytrzeć i może trzeba by już za jakimś batorym się rozglądać?

raf1.
25-09-2018, 10:23
staraj się ustawić tak kocioł by pracował cały czas bez odstawiania. Gdy zaczynałem moją zabawę z kołem na ekogroszek, ogrzewając latem samo C.W.U też miałem mokry komin ( mam ceglany ), po prostu miałem ustawioną za dużą moc do zapotrzebowania. Teraz ustawiam tak kocioł, że by pracował w granicach 40% ustawionej mocy. Ogrzewając CWU ogień na palniku mam jak z zapalniczki i pomimo bardzo niskich spalin ( 38 st. ) mam komin suchy.
Jakiś przykład?

rafcioa4
25-09-2018, 11:16
Jakiś przykład?

zobacz jak to u mnie chodzi - wykres mocy , chodzi w granicach od 30 do 50% mocy. Moc kotła ustawiona na 2KW , spaliny 38st.
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/326

kulibob
25-09-2018, 12:30
Jakiś przykład?

Ciągła jazda latem jest niemożliwa ale ukiszenie komina też bardzo trudne. Najważniejsze ustawić małą moc latem i suchy opał.

Zimą to już łatwiejsze jednak trudne. W czsię grzania prowadzę kocioł an małej mocy ab się nie odstawił odstawi się po dogrzaniu domu później stoi kilka kilka naście godzin na podtrzymaniu

rafcioa4
26-09-2018, 06:11
Ciągła jazda latem jest niemożliwa ale ukiszenie komina też bardzo trudne. Najważniejsze ustawić małą moc latem i suchy opał.

Jak niemożliwa. Ja z tym nie mam żadnego kłopotu ale widocznie jest to uzależnione w dużej mierze od sterownika.

karoka65
26-09-2018, 23:34
Rafcio spalasz prawie 15kg/dobę, kocioł idzie na jakieś 3kW o tej porze, spróbuj spalić 2kg/dobę i żeby się nie odstawiał bo to chodzi.
Na żadnym cud sterowniku tego nie zrobisz, za dużo się innego forum naczytałeś.

karoka65
26-09-2018, 23:41
Nie miałem potrzeby wyciągać (tfu, tfu, aby nie zapeszyć) ale tak się teraz zastanawiam czy u progu zimy nie powinienem tego sprawdzić? Od 2011 to też mogło się już coś wytrzeć i może trzeba by już za jakimś batorym się rozglądać?
Nie taniej slimak dokupić? jak na mój gust to powinien jeszcze pochodzić.
Ty spalasz dużo ale jeszcze nie znam żadnego przypadku żeby komuś ze ślimakiem się coś stało w RBRze.
Znam kilka przypadków, może 4 do 5 przez wszystkie lata że wypalili ludzie komory powietrza w Ekoenergiach ale większość przypadków jak nie wszystkie to były jakby powiedzieć na życzenie.

zbigmaz01
27-09-2018, 04:07
Jak skończy mi się zasyp to może to rozbiorę i popatrzę. Okazja bo przed sezonem chcę wkleić koronę aby potem nie robić tego w 30 min podczas mrozów. Muszę obejrzeć to gniazdo podparcia bo 7 lat po 5 ton (5,5 tony ostatnia zima) to miało prawo coś tam się zmienić.
Przyznam że nie szukałem jeszcze rysunków aby sprawdzić jakie przeróbki musiał bym zrobić bo na pewno coś trzeba by pozmieniać.

raf1.
01-10-2018, 20:47
A tak z innej beczki znajomy stara się o dotację i pytanie czy nowe RBR-y spełniają wymagania. W regulaminie znalazłem takie wymogi odnoście kotła aby móc otrzymać dotację

a) spełniający wymagania minimum klasy 5 w zakresie emisji i sprawności cieplnej wg. normy PN-EN 303-5:2012 lub równoważnej, wydanej przez właściwą jednostkę certyfikującą.
b) spełniający wymagania określonych w załączniku do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1690)
c) wyposażony w automatyczny podajnik paliwa, nieposiadający rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających jego zamontowanie

karoka65
01-10-2018, 20:54
Jeśli chodzi o a i c to na pewno, nie wiem co jest w tym całym rozporządzeniu z b
Doczytałem bo zapomniałem po numerze a było juz dawno o nim na forum.
B też.

fenix2
03-10-2018, 20:26
Znam kilka przypadków, może 4 do 5 przez wszystkie lata że wypalili ludzie komory powietrza w Ekoenergiach ale większość przypadków jak nie wszystkie to były jakby powiedzieć na życzenie.

A od czego to się robi? Tak pytam żeby nie popełnić błędu.

zbigmaz01
04-10-2018, 03:49
Tak się dzieje jak masz za dużo powietrza i żar zejdzie ci za nisko.

tommyp2
13-10-2018, 21:12
Czy w palniku ŻELIWNY zawsze jest problem z wysoką temp. podajnika podajnika?

adkwapniewski
14-10-2018, 11:36
Czy w palniku ŻELIWNY zawsze jest problem z wysoką temp. podajnika podajnika?

Nie.

Temperatura podajnika rośnie jak jest nieszczelność - montaż palnika, drzwiczki kotła lub problem z uszczelką w koszu.

zbigmaz01
14-10-2018, 11:59
Może być jeszcze zbyt niskie spalanie w palniku. Powinno się spalać u samej góry, kopiec powinien być.

timon120777
17-10-2018, 18:31
ewentualnie otwory które są na łączeniu do "dosuszania" robią krecią robotę
nie wiem jaka wersja palnika ale może warto sprawdzić czy występuja i zakleić na początek jakimś silikonem
czasem tez niewłaściwe napowietrzenie lub niewłaściwe uszczelnienie powoduje schodzenie żaru i wzrost temperaruty.
ja miałem tak ze swoim Brucerem
porzadne uszczelnienie korony oraz zaklejenie otworów pomogło i temperatura jest w okolicy 30-34stC

tommyp2
18-10-2018, 14:56
Palnik to TAJFUN...
Zakleiłem już wszystkie otwory, oprócz tych na samej górze, korona uszczelnienia.
Tymczasowo wyciągłem szamot z kociołka, co pomogło trochę zmniejszyć temp. Podajnika ale i tak dochodzi do 65 stopni.

tommyp2
18-10-2018, 14:58
Dodam tylko, że kociołek to RBR-K 12.

karoka65
18-10-2018, 16:07
Nie po to ten szamot producent włożył do kotła żeby go ktoś stamtąd wyciągał.
Ciekawe który "geniusz" na którym forum Ci to doradził?

tommyp2
18-10-2018, 19:06
Nikt mi nie doradził...
Po prostu szukam rozwiązania mojego problemu.
Inaczej się nie da, wkładam szamot i temp. Podajnika zaraz 75-80 stopni i inaczej nie mogę tego opanować.
Chyba, że macie jakieś inne rozwiązanie?

timon120777
18-10-2018, 20:58
a jak się pali na tym palniku???
jest kopiec czy płasko a moze jest krater????
i jak długo sie pali a jak długo w podtrzymaniu???
nie wiem co tam teraz steruje RBR-em ale może sa skopane parametry podtrzymania i się wszystko grzeje
zazwyczaj palnik jest chłodzony w czasie pracy a rozgrzewa sie w podtrzymaniu gdy wentylator go nie schładza. jak są skopane parametry to będzie przegrzewał.

tommyp2
19-10-2018, 16:13
Na palniku raczej jest kopiec,
około pół godziny się pali około godziny w podtrzymaniu steruje tym ecoal. Wydaje mi się że parametry są w miarę dobre

timon120777
20-10-2018, 13:39
a czujnik we właściwym miejscu?? może za blisko kotła???
sprawdziłbym jeszcze co się dzieje w podtrzymaniu- może przedmuchy za często albo trzeba podać więcej opału żeby wypchnąć go wyżej co powinno trochę pomóc. tutaj jednak zdałbym się na chłopaków na codzień pracujących z "miśkiem" - znają lepiej parametry podtrzymania i mogą doradzić lepiej ode mnie

berdnard
24-10-2018, 21:38
Witam
wzywam producenta kotła rbr -k o kontakt z mną pozdrawiam

karoka65
24-10-2018, 22:00
Rajmek on nie ma czasu nawet w tyłek się podrapać :)

pawko_
22-11-2018, 06:25
Cześć panowie. Zmieniłem paliwo i dosyć znaczne wzrosła mi temperatura podajnika. Wydaje mi się, że trochę za nisko schodzi węgiel. Jakim parametrem mogę podnieść kopczyk ? Jadę na spalaniu grupowym 8kW, ilość powtórzeń 3 i dmuchawa 37%.

karoka65
22-11-2018, 13:39
Oznacza to że paliwo jest raczej "cieniutkie" i albo dorzucić 4-te podanie albo zjechać z wiatrem o oczko czy dwa, nie wykluczone że trzeba będzie wprowadzić i to i to.

zbigmaz01
22-11-2018, 14:49
Miałem podobnie na wesołej, dodawałem podanie a nawet dwa i wiatry do dołu na granicy sadzy.

pawko_
24-11-2018, 15:38
Dzięki Panowie. Paliwo, które zakupiłem niby ma więcej mocy niż poprzednie.

pawko_
26-11-2018, 06:26
Temperatura podajnika ustabilizowana. Panowie to teraz z innej beczki. Od 24.11 od godz. 21:00 (o godz. 20:45 zrobiłem zasyp paliwa, zmieniłem czas pracy podajnika na 400 i zmodyfikowałem ilość kg/min pracy podajnika na 0,31 z 0,34) nie mam statystyk odnośnie średniego spalania. Natomiast wykresy temperatur zapisują się na sterowniku, zasypy itp. O co może chodzić?

mchomen
26-11-2018, 16:17
Temperatura podajnika ustabilizowana. Panowie to teraz z innej beczki. Od 24.11 od godz. 21:00 (o godz. 20:45 zrobiłem zasyp paliwa, zmieniłem czas pracy podajnika na 400 i zmodyfikowałem ilość kg/min pracy podajnika na 0,31 z 0,34) nie mam statystyk odnośnie średniego spalania. Natomiast wykresy temperatur zapisują się na sterowniku, zasypy itp. O co może chodzić?
Miałem to samo , nie pamiętam dokładnie ale zobacz w zasypach czy masz wpisane paliwo które zakupiłeś i w trakcie zasypu wybiera się je do tego aby ster wyliczał sobie ilość spalonego węgla. Ps musisz zalogować się z kąpa na esterowniku.

pawko_
26-11-2018, 19:46
Nie rozumiem tego sterownika i tych statystyk. Zakupiłem paliwo 17.11 i zaznaczyłem, że automatycznie przy każdym zasypie będzie wpisywać to paliwo i lipa nie pokazuje średniego spalania. Natomiast jak zrobiłem modyfikacje i wpisałem nieprawdę, że dokonałem zasyp innym paliwem wcześniej zakupionym to pokazuje wszystko. O co tu chodzi?

zbigmaz01
26-11-2018, 20:00
A takiego ptaszka (na niebiesko) wstawiłeś?
422433

Zrobiłeś dopisek i mój post stracił :(

pawko_
26-11-2018, 20:15
Dokładnie. Jeśli zaznaczę paliwo, które zakupiłem 17.11 statystyk nie ma. Jak zrobiłem modyfikację i zapisałem, że niby dokonałem zasypu paliwem zakupionym w marcu wszystko hula. Co prawda jeszcze paliwo z marca mam, ale zostawiłem je na cieplejsze dni. Nie wiem dlaczego sterownik nie jest w stanie tego przemielić.

Edit. Ilość kg/min pracy podajnika: miałem wpisane 0,34 zamiast, 0.34- czyli przecinek był sprawcą całego zamieszania.

Pigmey
27-11-2018, 11:53
RBR 12kW, palnik Batory, Greenpal
I oczywiście czarno w piecu.
Opał suchy, część z kwietnia, część z sierpnia, w obu przypadkach kopci i smoli na czarno.
Ktoś już wymyślił jak tym palić bo mnie już k*wica bierze?
Od razu powiem, że komin drożny, czopuch też wyczyszczony, palę w grupowym i mogę sobie wachlować podaniami i nadmuchem i ciągle to samo.
Interesujące jest też to, że spaliny ładnie szybują w górę, noże nawet za wysoko jak na mój gust (130⁰ i w górę), gdzie wcześniej trzymały się na około 110.
Na palniku fajnie się to pali, płomień wysoki (tylko właśnie kopcący), spieki są uzależnione od tego jak ustawię nadmuch, bardzo kruche, rozpadają siew same w dłoni.
W innych piecach, ba - nawet w takich samych tylko z innym palnikiem problemów nie ma.

Pigmey
01-12-2018, 06:09
A sam sobie odpowiem :P

Generator sadzy z Greenpal'a opanowany!
Jak już wcześniej pisałem miałem problem z nadmiarem sadzy podczas palenia Grennpal'em.
Sterowanie wiatrem niewiele dawało, zmniejszanie podawania także.
Wystarczyło zwiększyć podawanie i problem ustąpił - już 2 doby czyściutko w kotle.
Pozdrawiam.

mihcal
03-12-2018, 20:09
Szanowni Forumowicze,

posiadam Ekouniwersal 35kW z palnikiem Ekoenergia. Od kilku tygodni węgiel pali się tylko w części palnika od strony kosza. Na drugiej stronie niestety węgiel się nie spala. Oczyściłem nawiewy, wkleiłem ponownie palnik i nic. Wszystko bez zmian.
Czy komuś przychodzi do głowy jeszcze jakaś przyczyna?

TwojPan
08-12-2018, 22:00
Od kilku tygodni węgiel pali się tylko w części palnika od strony kosza. Na drugiej stronie niestety węgiel się nie spala.
Czy komuś przychodzi do głowy jeszcze jakaś przyczyna?
Z jaką moca pracuje obecnie kocioł, tzn. czas przerwy/podawania ?
Wygląda to na prace na zbyt małej mocy, jak na palnik 35kW.

TwojPan
08-12-2018, 22:01
RBR 12kW, palnik Batory, Greenpal
I oczywiście czarno w piecu.
Opał suchy, część z kwietnia, część z sierpnia, w obu przypadkach kopci i smoli na czarno.
Ktoś już wymyślił jak tym palić bo mnie już k*wica bierze?
Od razu powiem, że komin drożny, czopuch też wyczyszczony, palę w grupowym i mogę sobie wachlować podaniami i nadmuchem i ciągle to samo.
Interesujące jest też to, że spaliny ładnie szybują w górę, noże nawet za wysoko jak na mój gust (130⁰ i w górę), gdzie wcześniej trzymały się na około 110.
Na palniku fajnie się to pali, płomień wysoki (tylko właśnie kopcący), spieki są uzależnione od tego jak ustawię nadmuch, bardzo kruche, rozpadają siew same w dłoni.
W innych piecach, ba - nawet w takich samych tylko z innym palnikiem problemów nie ma.

Jaki sterownik? Czyżby sławny ecoal?

TwojPan
08-12-2018, 22:03
Witam
wzywam producenta kotła rbr -k o kontakt z mną pozdrawiam

:rotfl:
Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać.
To się przywitam przynajmniej. Cześć Rajmund.

pawko_
31-12-2018, 10:00
423987

Tak wygląda mój ślimak z Rbr, kocioł pracuje od października 2013 roku.
Temperatura podajnika dalej wariowała, musiałem rozkręcić kociołek i okazało się, że cement do tłumików wykruszył się. Zaślepiłem otwory powietrzne od nowa= temp. podajnika wróciła do normy.

karoka65
02-01-2019, 09:40
Można powiedzieć że jest w stanie prawie nienaruszonym :)
Paweł widzę po stopce że planujesz PV, jeśli mogę coś doradzić to rób od razu większą instalację bo dachu pewnie masz dosyć a jak nie to weż chociaż większy falownik żeby kiedyś bez problemu dorzucić tylko paneli. Większa instalacja taniej Ci wyjdzie niż później rozbudowa na następnym falowniku.
W brew temu co piszą Ci którzy nie mają :) naprawdę to działa :)

jawrob
05-01-2019, 19:14
Panowie,
Korzystam z RBR już któryś rok - nie przestawiam sterownika retortowe grupowe idzie wszystko ok- z małym minusem .
Pale teraz Chwałowicami - tworzy się kalafior od strony retorty - poproszę o sprawdzone najlepsze ustawienia.
Dziś kupiłem dla próby Varmo i Karlika także poproszę o ustawienia jeśli już ktoś tym palił.
Dziękuję za pomoc.
JAwrob

karoka65
05-01-2019, 22:25
Przeklejałeś ostatnio koronę?
Nie bardzo kumam co to znaczy że "tworzy się kalafior od strony retorty"
kttóa strona by to nie była powodem może być nieszczelność palnika.

jawrob
06-01-2019, 09:29
Nic nie zmieniałem od początku użytkowania. Dodałem zdjęcia palnika.

karoka65
06-01-2019, 11:14
Po tylu latach warto byłoby już choć palnik uszczelnić od nowa :)
Jak pamiętam to już chyba 6-ty rok jak kocioł brałeś?

mchomen
06-01-2019, 18:43
Witam , coś mi temperatura podajnika podskoczyła .Dochodzi do 60 , czy nie za duźo? No i ostatnio nie układa mi się kopczyk tylko oapda żar troche poniżej korony.

https://esterownik.pl/device/4643

jawrob
09-01-2019, 20:29
Po tylu latach warto byłoby już choć palnik uszczelnić od nowa :)
Jak pamiętam to już chyba 6-ty rok jak kocioł brałeś?


Tak 2013 czerwiec zakup - nie było żadnych problemów - piec przepalał wszystko od brunatnego, zboża łuski laskowe po ruska , wesołą i inne...
Wyczyściłem palnik okazało się ,że parę dziurek było zapchanych - moje lenistwo w konserwacji po poprzednim sezonie.
Teraz pale Varmo ale ni ciula nie mogę dojść do optymalnych ustawień - podajnik się grzeje mam na grupowym kopczyk zbyt nisko jest - podajnik często się więcej włącza.
Miałem na retortowy ecoal i dogrzewał -kopczyk ok ale temp podajnika też wysoka do 90 stopni gdzie na eko zwykłym 40 stopni - zmieniłem na grupowe kopczyk zapadł się i na moje nie ma mocy mały płomień..temp podajnika około 70stopni
Jak mieliście ustawiony sterownik jak paliliście Varmo jeśli ktoś palił?
Może to paliwo nie dla RBR...
Robert

karoka65
10-01-2019, 12:13
Zrób jak mówiłem i będzie cacy :)

pawko_
23-01-2019, 06:17
Panowie,
...
Dziś kupiłem dla próby Varmo i Karlika także poproszę o ustawienia jeśli już ktoś tym palił.
Dziękuję za pomoc.
JAwrob

Jeśli chodzi o Karlika to wg mnie trzeba w niego mocniej dmuchać. Mimo to i tak w popielniku, od czasu do czasu znajdę czarny niedopałek (może spowodowane jest to kalorycznością paliwa). Też palę w grupowym, ilość powtórzeń mam na 3 przy mocy 8kW, dmuchawa 41%, przy Retopalu miałem ustawioną na 37% i wszystko ładnie się wypalało.

raf1.
12-03-2019, 08:19
Jak mam duzo sadzy w kotle co najlepiej zrobić? Zwiększyć podawanie czy może nadmuch? Poradzcie

zbigmaz01
12-03-2019, 09:04
Jak mam duzo sadzy w kotle co najlepiej zrobić? Zwiększyć podawanie czy może nadmuch? Poradzcie
Dmuchaj

flush
19-03-2019, 13:17
Moi Drodzy, a u mnie od dwóch dni spalanie na retorcie jest nierówne. I wygląda tak jak na zdjęciach i filmikach poniżej. Oczywiście zrzuca też groszek do popielnika (ten niezmieniany i jest to Retopal).
Kocioł kupiony u jednego z dystrybutorów (udziela się tu na Forum) w listopadzie 2017 roku. Wtedy też był zainstalowany i do trzech dni wstecz pracował bez zastrzeżeń. Według DTR posiadany 17 kW powinienem mieć palnik Batory 10, a co jest to nie wiem, bo nie rozbierałem.
Przeszukałem kilka wątków i nic nie ma o czyszczeniu retorty, np. tak ładnie jak to opisano tutaj: http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/czyszczenie/index.html
Zresztą u nas chyba to nie jest takie proste, że się odkręci pod spodem klapkę przez którą wypadnie popiół.
Co radzicie? Co z tym zrobić? Dzisiaj wyczyściłem komin, bo myślałem, że on ponosi winę, ale to nie to.
Pliki wstawiam jako zewnętrzy załącznik, bo nie dąłem rady załączyć ich na stronę.
https://i.postimg.cc/XBvdhkYF/1.jpg (https://postimg.cc/XBvdhkYF)
https://i.postimg.cc/VScM18Nz/2.jpg (https://postimg.cc/VScM18Nz)
https://www94.zippyshare.com/v/kFcMMnRR/file.html
https://www86.zippyshare.com/v/4aNKQihP/file.html

karoka65
21-03-2019, 20:41
Ja zamiast pisać zadzwoniłbym do tego dystrybutora, może wie jaki jest tego powód?

flush
22-03-2019, 08:51
Telefonicznie uzyskałem informację, że jeśli czuję się na siłach to mam zerwać talerz i wyczyścić retortę. I to uczyniłem.
Tylko, że to niewiele pomogło, ale wizualnie płomień się poprawił. Może to jakaś taka felerna partia groszku? Zaraz będę bawił się czasem pracy podajnika i dmuchawą.
Przy okazji chciałbym zapytać jaki to palnik? Bo na Batory to on nie wygląda raczej.
https://i.postimg.cc/2LdV0j1L/1.jpg (https://postimg.cc/2LdV0j1L)
https://i.postimg.cc/64hpdHPd/4.jpg (https://postimg.cc/64hpdHPd)

timon120777
22-03-2019, 20:23
Na moje niewprawne oko to wyczyszczony palnik ale nie do końca. Na pierwszej fotce jeszcze bez "koronki" widać nagar po wewnętrznej stronie. To może powodować nierówną dystrybucję paliwa w góre i w efekcie nierówne spalanie.


428374

flush
23-03-2019, 05:16
O widzisz Kolego, a ja to świadomie pominąłem chociaż widziałem na zdjęciach. Byłem przekonany, że to odlew. Widoczność tego bez rozkręcania kotła (oczywiście tego nie robiłem) jest zerowa. Żeby nie aparat przez drzwiczki tego się nie dostrzeże.
Problem jakby rozwiązany. Dmuchawę podkręciłem i spala dobrze. Ponawiam pytanie. Co to za palnik?
Ps. Jak tu się wstawia fotki? Bo próbuje, ale odrzuca. Kompresować trzeba?

timon120777
23-03-2019, 16:39
musisz użyć zaawansowanej edycji.
tam masz w górnym wierszu załączniki
po kliknięciu dodajesz plik tylko musisz uważac z rozmiarem bo czasem trzeba zmniejszyć rozdzielczość
powinieneś dać rade
co do palnika to ja z tych mniej obeznanych, tu prędzej Jarecki czy SUSPENSER albo karoka coś powiedzą

berdnard
24-03-2019, 07:08
Przy okazji chciałbym zapytać jaki to palnik? Bo na Batory to on nie wygląda raczej

4-5 lat wstecz był to palnik firmy żeliwny poznań jednak nie wypalił u mnie jako oryginał jednak inna głowica mam zamontowana i gra od 4 sezonów z ie

flush
06-04-2019, 08:48
@ berdnard masz rację. Rzeczywiście jak przetarłem obudowę to jest tam wytłoczone ŻELIWNY.
Trochę czuję się zniesmaczony, bo na naklejce jest Energia. A Sprzedawca raczej zapewniał, że będzie Batory.
Uwaga do Kupujących. Sprawdzajcie co kupiliście i reklamujcie. U mnie minęło zbyt dużo czasu żeby robić burzę.

A teraz pytanie do posiadaczy tego palnika (ŻELIWNY). Na co zwracać uwagę? Na co uważać? Jak się z nim obchodzić żeby posłużył kilka lat?

grzeh2000
17-04-2019, 10:11
Witam, panowie ogromna prośba. Potrzebuję zdjęcie lub rysunek z wymiarami kierownicy spalin zrbr 12 kw. Moja zginęła imusze dorobić. Kocioł z lat 2012-13.Mail [email protected] Dzięki za ew pomoc.

grzeh2000
20-04-2019, 15:21
Nikt nie pomoże?, moja gdzieś zginęła. Piecem zajmuje się tata, jak przyjechałem na św to korony już brak

micro-jr
23-04-2019, 07:53
Hey, ja u mnie miałem taki problem z RBR 12kW z 2013r, to jeżeli była włożona do środka, to jej się nie da wyjąc bez rozbierania pieca.
natomiast może być wepchnięta nad płytę deflektor. Sprawdź tam. inna sprawa, że konstrukcja tego pieca się zmienia, w nowszych może być inaczej zbudowany.

karoka65
24-04-2019, 07:31
Oczywiście że konstrukcja się zmieniła, nowe RBR-K nie mają już tych kierownic, to całkiem inny kocioł.
Zaś co do zagubienia kierownicy nie bardzo idzie w to uwierzyć bo to nie igła, jak Micro-jr pisze może leżeć na półce bądź deflektorze.
Micro kotła nie trzeba rozbierać żeby wyciągnąć czy włożyć kierownicę spalin, żeby było wygodniej to zrobić i nie kombinować wystarczyło zdjąć deflektor i włożyć ją przez drzwiczki palnika ( środkowe ).
Nie wiem czy gdzieś jeszcze nie leży taka kierownica u mnie, miałem taki kociołek ekspozycyjny który rozebrałem, wiem że jeszcze drzwiczki leżą gdzieś na regale i parę pierdół ale trzeba by szukać.

karoka65
24-04-2019, 07:47
A teraz pytanie do posiadaczy tego palnika (ŻELIWNY). Na co zwracać uwagę? Na co uważać? Jak się z nim obchodzić żeby posłużył kilka lat?
Myślę że potencjalny posiadacz tego palnika czyli osoba taka jak Ty wie dokładnie tyle samo co i Ty :)
Co do palnika to jak przy każdym palniku, nie palić za nisko z nadmiarem wiatru żeby czegoś nie wytopić, dbać o to żeby talerz był szczelny co jeszcze zauważyłem u klientów to trzeba nieco częściej przeczyścić kanał powietrzny ale tutaj też zależy to od paliwa.

grzeh2000
27-04-2019, 19:13
Może została wyrzucona. Piec obszukalem i nie ma.

karoka65
29-04-2019, 19:51
To jak tyle lat palisz bez kierownicy?

grzeh2000
05-05-2019, 13:32
Kierownice wcieło w marcu, po czyszczeniu zauważyłem wysokie spaliny,myślałem że nie domknieta i jak będę na św wielkanocne to domkne. A tu kiery niet. To chyba nie jest problem żeby ktoś z posiadaczy obrysowal ja na kartce.

doktor kidler
08-05-2019, 10:12
Chciałbym zapytać użytkowników kotłów RBR-K jak wyglądają kominy podczas standardowej pracy. Chodzi mi głównie o kominy z cegły bądź szlamowane - bo takie rozwiązanie chciałbym zastosować?

karoka65
09-05-2019, 10:44
Większość klientów u których montujemy RBRy mają właśnie kominy z cegły ( pewnie z 90% ), jeśli nie kupisz sobie za "wielkiego" kotła nie powinno być problemu.
Czasami zdarza się wytrącanie kondensatu w samej rurze odprowadzającej spaliny do komina ale przeważnie tam gdzie kotły są w chłodnych piwnicach i gdzie odprowadzenie spalin do komina wymaga zastosowania dłuższych odcinków tychże rur.
W takich przypadkach wystarcza ocieplenie rury spalinowej.

doktor kidler
09-05-2019, 13:39
To mnie pocieszyłeś :). Zamówiłem RBR-K 12KW.

karoka65
09-05-2019, 21:26
Przecież dzwoniłeś do mnie o ile się nie mylę, nie pytałeś?

raf1.
10-05-2019, 09:35
Czy jest mozliwość zamiany sterownika na Bruli v 3.5 z prymitywnym Geco?

karoka65
10-05-2019, 11:45
A dlaczego nie?

raf1.
10-05-2019, 14:10
a jakaś instrukcja :confused:

karoka65
10-05-2019, 14:14
Możesz "rozjaśnić" o co chodzi CI z tą instrukcją? Jeśli o papier to jest w kartonie ze sterownikiem wersja papierowa, oczywiście na stronie producenta sterownika jest w PDF, miałem na stronie zamieszczoną ale obecnie zamówiłem nową stronę internetową i jest w trakcie uzupełniania, nie mam chyba jeszcze sterowników naniesionych.

karoka65
10-05-2019, 14:17
Przepraszam ale nawet nie wiem co już jest a czego jeszcze nie ma :)
Jest instrukcja do pobrania: http://karoka.eu/produkt,52/sterownik-internetowy-brulipl

raf1.
12-05-2019, 10:02
ok dzięki. Można coś zepsuć? Chodziło mi o "spalenie" sterownika? Wiem że kiedyś coś źle podłączyłem ale wysypał sie jedynie bezpiecznik

karoka65
13-05-2019, 20:48
Widziałem kilka kotłów z Geko i tam przewody motoreduktora czy wentyla były zabudowane, lepiej było podłączyć do silników nowe przewody jak próbować wyciągać tamte.
Jak nie zrobisz zwarcia nic nie zepsujesz ale jak lepiej zaiskrzy to oczywiście można uszkodzić sterownik dość poważnie. Przy ori wtyczkach nic nie zepsujesz.

minertu
15-05-2019, 08:02
To mnie pocieszyłeś :). Zamówiłem RBR-K 12KW. Wszystko będzie dobrze.

prz3kus
16-05-2019, 12:11
Panowie wiem, że było poruszane z 10 razy, ale darujcie(nie chce mi się klikać 1000 stron :D) i przypomnijcie jak odkleić i wkleić ponownie koronę, jaki silikon itp. Nie spala mi z jednej strony groszek więc coś się pewnie przytkało, a jako że od nowości kilka wiosen minęło to już to chciałem zrobić po Bożemu.

karoka65
16-05-2019, 13:17
Żeby zerwać koronę to kawałek łomika i wykorzystać furtkę drzwiczek żeby podważyć.
Dobrze wyczyścić rowek pod spodem korony i rant komory powietrza ( korpusu ), nanieść w rowek sylikon wysokotemperaturowy, nałożyć i doklepać po rogach żeby dobrze siadła.
Sylikon czarny na 1200 stopni, ewentualnie Soudal do kominków na 1500.
Aha, jak to ścigniesz to sprawdź w jakim stanie jest rant wewnętrzny kanału powietrza zwracając uwagę na stronę od zasobnika na węgiel. Przy "chytrych" nastawach zdarza się że ten rant może się wytopić i nic nie da klejenie korony.

prz3kus
16-05-2019, 14:57
Dzieki, będzie trzeba powalczyć jak będzie chwila i mam nadzieje, że bardzo chytry nie byłem :)

minertu
16-05-2019, 21:10
To się okaże

karoka65
17-05-2019, 08:43
Jak ściągniesz dysze wszystko będziesz wiedział.

bartus825
17-05-2019, 19:59
Żeby zerwać koronę to kawałek łomika i wykorzystać furtkę drzwiczek żeby podważyć.
Dobrze wyczyścić rowek pod spodem korony i rant komory powietrza ( korpusu ), nanieść w rowek sylikon wysokotemperaturowy, nałożyć i doklepać po rogach żeby dobrze siadła.
Sylikon czarny na 1200 stopni, ewentualnie Soudal do kominków na 1500.
Aha, jak to ścigniesz to sprawdź w jakim stanie jest rant wewnętrzny kanału powietrza zwracając uwagę na stronę od zasobnika na węgiel. Przy "chytrych" nastawach zdarza się że ten rant może się wytopić i nic nie da klejenie korony.

Witam. A jak się już okaże, że byłem chytry i wytopił się rant, to co dalej?
Właśnie skończyłem szósty rok użytkowania zielonego . Co trzeba zrobić, na co zwrócić uwagę przy przeglądzie (oprócz w/w sprawy korony) kotła?
Wiem aby, że sterownik muszę zasłać do Kutna w celu naprawy.(często miałem błąd czujnika CWU) Pan może kojarzy.
Proszę o jakieś sugestie ,gdyż te sześć sezonów były bezproblemowe i chciałbym aby było tak jak najdłużej.
A tak przy okazji, jak długo można liczyć na pracę kotła? (kto najdłużej na tym forum pali w zielonym?)

karoka65
17-05-2019, 20:17
Jak byłeś chytry to trzeba kupić nowy odlew i wymienić.
Znaleźć jakiegoś serwisanta żeby przejrzał kocioł i będziesz wiedział co jest nie tak.
Przez 6 lat żadnego przeglądu to i tak ten kocioł jest głupi że jeszcze chodzi :)
Najstarsze które sprzedałem chodzą po 8 lat choć chyba miałem ze 3 przypadki wymiany wymienników na gwarancji przez te wszystkie lata.
Wiem o takich które chodzą już po 15 sezonów

prz3kus
21-05-2019, 14:58
Co to znaczy "być chytrym", jak się tak zastanawiam teraz to troszkę tego nie rozumiem? Silikon kupiony tylko czasu i chęci brak :lol2:

eliks
22-05-2019, 08:53
Nie ten wątek. Sorry.

karoka65
30-05-2019, 22:12
Co to znaczy "być chytrym", jak się tak zastanawiam teraz to troszkę tego nie rozumiem? :
"być chytrym" znaczy mniej/więcej to że jak brakuje mocy to niektórzy zamiast dołożyć 1s podawania paliwa to podnoszą nadmuch o np. 3%, kapujesz?
Niestety żeby uzyskać jakaś ilość energii ( ciepła ) trzeba spalić węgiel bo z samego dmuchania wiatrakiem to ciepła nie zrobisz :)
A jak dasz mało paliwa ( węgla ) a podkręcasz wiatrak zaczynasz z palnika robić palenisko kowalskie co może skończyć się właśnie uszkodzeniem odlewu.

micro-jr
05-08-2019, 15:05
JA się przymierzam w tym tygodniu robić przegląd mojego, też już w sumie z 6 sezonów ma za sobą. Między dmuchawą a piecem może być jakaś uszczelka? czy tam jest połączone na styk? chcę zdjąć koronę, dmuchawę przeczyścić wszystko. Od nowości był nie ruszany.

minertu
05-08-2019, 15:19
No to grubo. Jak nie ma uszczelki to założysz na silikonie. Wyczyść łopatki dmuchawy dość solidnie.

karoka65
09-08-2019, 07:39
Powinna być tam uszczelka, gdyby Ci się zniszczyła przy ściąganiu wiatraka można jak Grzesiek pisze pomaziać sylikonem przy składaniu.
Nie wiem czy nie mam jeszcze tych uszczelek ale trzeba by szukać :)

micro-jr
12-08-2019, 06:56
Uszczelka była, porwała się. Zamówiłem nowa 2pln uczczelka, 5 pln przesyłka:(
Ku mojemu zdziwieniu wentylator w środku czysty. Kanał w zasadzie też, pod korona trochę popiołu, ale mogło spaść przy jej zdejmowaniu. Jak odlew jest gładki, ciągły, to mogę założyć, że nic mu nie jest? W piatek będę to odkurzał, i potem chciałbym to złożyć. Inna sprawa to dużymi płatami schodzi mi rdza z wymiennika. Niby wszystko suche. Stresować się?

kveldulv
19-09-2019, 19:07
Pomocy :)
Czy jeśli pompa CO mruga i nie zaświeca się na stałe wyświetlacz (widać, że próbuje, ale gaśnie) to znaczy że padła?
Podłączyłem ją też innym kabelkiem do prądu bezpośrednio i to samo.. a nawet częściej mruga jakby...
Czy to może być kwestia jakiś czujników?

Pompa Euroterm
tego typu:
https://www.ceneo.pl/74697600

arek0021
19-09-2019, 20:10
Cześć,
czy ktoś wymieniał palnik na nowy?
mam rbr 23 ok 8 letniego i mój palnik tyle razy zerwał zawleczkę, żę teraz w żaden sposób nie mogę już jej wybić ani rozwiercić i nie wiem czy nie wymienić palnika na nowy o ile się da?
Czy nowy palnik spala coś innego od ekogroszku, np pellet?
i druga sprawa czy ktoś wymieniał sterownik z ecoal na ecoal 3.5?

Dziękuje i pozdrawiam! :)

arek0021
20-09-2019, 21:13
Panowie a może możecie polecić jakiś serwis na wshcodzi Polski ogarniający temat rbra? Chodzi mi dokładnie o Białą Podlaskę...
Kocioł zakupiłem 9 lat temu u Karoki ale to drugi koniec Polski.

karoka65
26-09-2019, 20:14
Chyba dzwoniłeś?

kowal1978
02-10-2019, 06:38
Witam,
zerwało mi zawleczkę. Założyłem zamiast niej śrubę 5 w klasie 12.9. Moje pytanie: czy nie jest to za duża twardość? Nie spali mi się silnik w razie jakiejś blokady w podajniku?

karoka65
02-10-2019, 10:23
Nie wiem dlaczego aż tak twardą ale może akurat taką miałeś pod ręką, wystarczy nawet 5.8 czy góra 8.8 ale w tych przekładniach co masz były silniki chyba 180W także nie będzie problemu żeby ściąć i tą śrubę jednak wymieniłbym ją na słabszą, przekładnia już swoje przeżyła po co ją narażać na duże przeciążenia, lepiej wymienić śrubkę.

kowal1978
02-10-2019, 12:32
Faktycznie 12.9 miałem pod ręką a 5.8 miałem wcześniej ale średnio raz w miesiącu mi ją ścinało a w groszku niczego nie było co by mogło blokować.

minertu
02-10-2019, 12:49
A może nagar w palniki się wytworzył i to jest powodem scinania zawleczki?

kowal1978
02-10-2019, 13:13
A o tym nie pomyślałem. Jak to sprawdzić?

karoka65
02-10-2019, 21:07
A może nagar w palniki się wytworzył i to jest powodem scinania zawleczki?
w zeszłym tygodniu "rozkuwaliśmy" fajkę z takiego nagaru, tak samo cięło.

kowal1978
03-10-2019, 08:30
karoka65 albo minertu możecie podpowiedzieć jak to zrobić? Do tej pory wszystko było ok i nic przez te kilka lat przy kotle nie robiłem...

karoka65
03-10-2019, 21:20
No obejrzeć cza :) Wygaś toto wygarnij ile dasz rady z retorty i paliuchami trza pomacać czy tam co nie narosło, przyświeć czymś, może coś dojrzysz albo zedrzyj koronę przy okazji sobie uszczelnisz na zimę, wtedy lepiej pooglądasz ( korona w dolnej części, wyjście paliwa z retorty nad ślimakiem )

mtdeusz
03-10-2019, 21:27
A czy silnik w podajniku nie mógł by mieć z 2kw plus mocniejszy slimak i by wszystko mieliło?

Ja jak bym miał podajnik to bym zapodał silnik z 2 kw.
Daj śrubę 12.9 nie będzie ścinało.

SUSPENSER
06-10-2019, 12:46
Faktycznie 12.9 miałem pod ręką a 5.8 miałem wcześniej ale średnio raz w miesiącu mi ją ścinało a w groszku niczego nie było co by mogło blokować.

Za 5.8 możesz wstawić 8.8 bo takie większość producentów motoreduktorów daje i jest ok, ale 12.9 to gruba przesada - ta śruba jest o 240% wytrzymalsza od 5.8 - to trochę tak jakbyś przy instalacji obliczonej na 16A bezpiecznik z 10 A wymienił na 25A bo 10 za często "wywala" - powoduje to niepotrzebne ryzyko.

jasiek11
06-10-2019, 18:06
No obejrzeć cza :) Wygaś toto wygarnij ile dasz rady z retorty i paliuchami trza pomacać czy tam co nie narosło, przyświeć czymś, może coś dojrzysz albo zedrzyj koronę przy okazji sobie uszczelnisz na zimę, wtedy lepiej pooglądasz ( korona w dolnej części, wyjście paliwa z retorty nad ślimakiem )

Przy okazji połatania dziury, przetarcia w rurze podajnika zastanawiałem się czy skuwać ten nagar. Po wsadzeniu ślimaka było sporo luzu więć zrezygnowałem, trochę teź, może na wyrost, balem się o ściankę rury w okolicach przetarcia.

mtdeusz
06-10-2019, 19:25
Spawarka i ogień.

kowal1978
08-10-2019, 05:24
Za 5.8 możesz wstawić 8.8 bo takie większość producentów motoreduktorów daje i jest ok, ale 12.9 to gruba przesada - ta śruba jest o 240% wytrzymalsza od 5.8 - to trochę tak jakbyś przy instalacji obliczonej na 16A bezpiecznik z 10 A wymienił na 25A bo 10 za często "wywala" - powoduje to niepotrzebne ryzyko.
No i dzisaij w nocy zerwało nawet taką śrubę 12.9. Coś mi się zdaje że będzie problem z wymianą bo wchodziła bardzo pasownie. Ciekawe czy w razie potrzeby dam radę rozwiercić tą śrubę....

karoka65
09-10-2019, 18:38
Obejrzałeś ten palnik czy liczyłeś tylko na to że twardsza śrubka załatwi sprawę? nie załatwi niestety.

mtdeusz
09-10-2019, 18:44
No i dzisaij w nocy zerwało nawet taką śrubę 12.9. Coś mi się zdaje że będzie problem z wymianą bo wchodziła bardzo pasownie. Ciekawe czy w razie potrzeby dam radę rozwiercić tą śrubę....
Są jeszcze śruby 14.9

karoka65
09-10-2019, 18:44
Przy okazji połatania dziury, przetarcia w rurze podajnika zastanawiałem się czy skuwać ten nagar. Po wsadzeniu ślimaka było sporo luzu więć zrezygnowałem, trochę teź, może na wyrost, balem się o ściankę rury w okolicach przetarcia.
Jasiek, kowal1978 ma o ile dobrze pamiętam kociołek na małej Ekoenergii, nie znam do dzisiaj żadnego przypadku gdzie z "rurze" tego palnika wyleciała dziura.
Znam może ze 4 przypadki gdzie przez przesadnie oszczędne palenie użytkownicy wypali w tym palniku odlew komory powietrza czy jak ktoś woli wewnętrzny rant korpusu palnika.

Jarecki79
13-10-2019, 23:12
W jakim celu tak Wiesiu kręcisz?
Nie raz,nie dwa na tym forum wklejalem fotki pękniętych na pół ślimaków ekoenergii, fotki dziur w korpusach. Nie raz i nie dwa pisałem co na to serwis, w skrócie Ci przypomnę, że jak wiarę młody palnik to przy dziurze na zewnątrz uznawali wymianę a przy dziurze w korpusie od strony paleniska w środku kotła zwalali na użytkownika.

Nie raz i nie dwa pisałem, że końcówka ślimaka wyciera jajo w korpusie...

To właśnie przez dziury i pękające ślimaki (po części wynikające ze zmian odlewu w czasie) zrezygnowaliśmy z tego na rzecz ewmara. Tu liczyłem, że będzie lepiej ze względu na tuleję łożyskujące końcówki ślimaka a czas pokazał,że wyszło podobnie tj z deszczu pod rynnę.

Odpukujac od ok.2014 jak zmieniliśmy na Batory święty spokój ani jednej reklamacji na odlew, ani jednej dziury ani jednego uszkodzonego ślimaka. Wy w tym czasie kombinowaliscie z najtańszym niepowtarzalnym i kiepskim odlewem marki zeliwny, pewnie się jeszcze czkawką odbija przez ich upadek.

Były z tym palnikiem problemy, może nie gigantyczne,ale występowały.

jasiek11
14-10-2019, 07:34
Potwierdzam, bo u mnie tak właśnie jest. Oprócz dziury w okolicy wentylatora, jajo w otworze prowadzacym. Zgrzyta, piszczy itd. Palnik Termotecha, chyba klon ekoenergii.

karoka65
24-10-2019, 20:44
Jarek ja już nie mam żadnego celu żeby z czymś kręcić, mam to wszystko wiesz gdzie? Jak pisałem tak jest, ja na Ekoenergię złego słowa nie powiem i co wiem to piszę. Zapierdzielają po kilka lat przewalając tony węgla i jak im jakiś "chytrus" nie pomoże to nic się im nie dzieje. Sprzedałem z Ekoenergią bez przechwałek pewnie ze 350 może 400 kotłów to też trochę wiem jak to wygląda.
Jasiek chyba to się przez płot :) to Termotech czy Ekoenergia? może ktoś napisać że Batory to też klon Ekoenergii i tak pisali tutaj też niektórzy. Po co?

Jarecki79
25-10-2019, 07:36
W dużej części tak jest, tj chodzi i przewala dużo węgla. To nie są palniki na obecne standardy, wiadomo do czego były robione.

Co do akcji róznych. Gdzieś tam w necie sugerujesz wymianę simeringu, gdzie widać że to zwykła woda z syfem która się zbiera w kołnierzu motoreduktora ekoenergii, późnego appmd czy też batorego. To bardzo typowe i częste, nie ma potrzeby ani zmiany simeringu ani dolewania oleju, dziwic się można, że skoro masz tak ogromny kontakt z liczba palników sugerujesz takie akcje. Nieważne

Awarie:
Każdy może poszukać w wyszukiwarce forum, zdjęć było, w ekoenergii pękały ślimaki i była to wina nieprzemyślanych zmian form odlewu.

Awaria którą zganiasz na użytkowników z pękaniem frontu rantu palnika może tu winy użytkownika jest 1 na 50,
przypominam Ci,że reklamowaliście tutaj sterownik automatyczny bez nastaw z dobranym softem do palnika żeliwnego. Tylko bardziej oblatani zmieniają na grupowe a szpece na dwustan

Awaria o której wspominasz to wynik błędu konstrukcji palnika w połaczeniu z dłuższa pracą na niższych mocach. Jak były zaklejane otwory antyspalinowego, to po czasie to znika a na niskich mocach słabo tłoczone powietrze ma łatwiej przejść przez otwory jak mały palec po ślimaku jak po ciasnych szczelinach czy też otworkach głowicy spalania. Idzie to powietrze leniwie po ślimaku do komory i liże ten rant, który pęka. Drugi powód dla którego pęka ten front jest taki,że często polecamy dokładne wklejanie głowicy, jak ktoś ją smaruje też po dole i akurat pęknie czy wypadnie szczelinka tego uszczelniacza od czoła to robi się dysza i zamiast chłodzić wszystko na około upala....
Głownym winowajcą kłopotów jest wadliwie wykonane powietrze antyspalinowe zarówno w kwestii pękającego ślimaka jak też wykruszającego się rantu.


Idąc dalej otwory które wypadają w korpusach czy to ekoenergii, czy ewmara czy też palników marki żeliwny czy elgomnaxu itp to kwestia pasowania (dokładnośc odlewu i jego składanie) i pracy ślimaka w połączeniu z grubością ścianek korpusu oraz wadą odlewu , w tym miejscu gdzies się trafia niedomieszana większa ilość piasku i wyleci mniejsza czy większa dziura. Jedynym palnikiem a korzystałem z wszystkich wersji odlewu ekoenergia oraz 3ewolucji ewmara i od lat paru batory, to tylko w batorym od bodajże 2014r nigdy mi się nie zdarzyło aby wyleciała dziura w korpusie. W ani jednym palniku.


Co do jakości palników
Na tle elgomaxu, nie istniejącej już marki żeliwny z której tu korzystałeś, ewmaru, termotechu, technixa, komsteru, ekoenergii, batorego i o kim jeszcze zapomniałem...
Moim zdaniem dobre są tylko dwa, drugie miejsce na podium mimo kłopotów ekoenergia (lekka modyfikacja i to dobry palnik) a pierwsze bezapelacyjnie jakościowo zgarnia batory. Reszta jest taka sobie z czasami dobrymi rozwiązaniami, które sa lepsze od tego w ekoenergii czy batorym, ale całościowo jest nieco gorzej (mam tu na myśli poprawione nowe ewmary z podparciem i łożyskowaniem końcówki ślimaka, dzięki czemu unika się wycierania jaja)

Ogólnie zgadzam się że ekoenergia jest dobra a najlepszy jest batory ale za skarby nie zgodze się z Tobą,że wina jest tylko po stronie użytkowników

karoka65
25-10-2019, 10:26
Nie wiem do czego, kogo ten cały elaborat i dlaczego akurat tutaj. Możesz się oczywiście z czymś zgadzać czy nie podobnie jak ja a w sumie napisałeś to samo co ja że najmniej problematyczny jest batory a druga dla mnie to ekoenergia. I można w jednym zdaniu.

A co do reklam to ja reklamowałem i reklamuję tylko jeden sterownik, Ty zaś co roku co innego, taki bez nastaw też reklamowałeś.
Co roku inny palnik i inny sterownik jest najlepszy, to mój jest lepszy bo od lat ten sam :)

Co do zdjęcia na fejsie tej przekładni to gratuluję oka, ja chyba już ślepnę na starość i po zdjęciu nie mogę stwierdzić czy to olej czy woda czy smar. Co złego widzisz w tym co napisałem tam gościowi? że jak wyciek oleju to ma dolać oleju a jak wyciekał to logiczne że nie bez powodu bo musiał wyciec przez uszczelniacz czyli wypadałoby ten simering wymienić, chyba że zaraz któryś z polujących tam poleci mu na swojej stronie zakup nowego motoreduktora?

Jarecki79
25-10-2019, 11:49
Wytłumaczę Ci dlaczego tutaj, bo zacząłes za plecami rąbać tyłki

Jeden powiadasz? I nigdy nie polecałes i nie sprzedawałes sterowników PROND?

a w RBR nie było zmian palników i nie zmianiało sie to z ekoenergii do batorego i póxniej nie piałeś z zachwytu na okrągłym marki żeliwny a później przeskok ponownie na batory.
Przebadany pelletowy też w magiczny sposób z palnika Kipi przeskoczył na Venmę

trochę sie ogarnij, bo na chamstwie daleko nie zajedziesz
Nie wiem do kogo dokładnie adresowałes swoje wylewy czy do Kamila czy Darka czy też do mnie, ale miałbyś na tyle przyzwoitości aby to zrobić bezpośrednio.

Tyle komentarza.

Koledze Gmaj pomogłem ja z batorym, tak abys wiedział zanim kolejne pomyje tu czy gdzie indziej wylejesz

************************************************** ******************
To,że palniki ekoenergia czy ewmar czy ostatnio batory pracuja i dobrze chodzą parę lat, to jest zasługa tego co nauczyłes się tu na forum, jest zasługa Twojej wczesniejszej pracy i pomocy, to także zasługa Minertu, moja, praca Darka M. czy Gmaj, czy Mikołaja czy wielu innych osób.
Dzięki nam wszystkim, podpowiedziom jak poprawić spalanie, na co uważać przy palniku, jak konserwować. Dzięki temu wszyscy użytkownicy cieszą się dłużej tymi palnikami.

************************************************** *****************
Norma 303-5:2012 wymusza aby stosowane paliwa teoretycznie były >28MJ, wiesz dobrze,że takich na naszym rynku czystych to są dwa Bobrek i Wesoła i tyle.
Przez zmiany w normie oraz przez uszczelnienie rynku paliw sam widzisz ile trzeba robić przy sprzedaży węgla. Widzisz ile mieszanek pod różnymi nazwami także rosyjskich pojawiło się przez to na rynku.

Palnik żeliwny obojętnie jaki, także ten najlepszy z paliwami o wyższym RI i kaloryczności >28MJ radzi sobie słabiej, wynika to z uzytego materiału, jego nagrzewania, odgazowywania itd. Wiesz jakie paliwa spala dobrze, nie muszę Ci tego przypominać. W świetle nowych wymogów potrzebne sa palniki do tych wymogów dostosowane.

karoka65
25-10-2019, 12:06
Nie pajacuj, trochę sie ogarnij, bo na chamstwie daleko nie zajedziesz
I vice versa. Wiem że znowu psuję Wam interes ale nie lubię właśnie chamstwa, jakiś dorad, porad ale w rzeczywistości żeby kosić ludzi. Na forach już nie idzie zaszaleć to przyszedł czas na fejsa.

Jarecki79
25-10-2019, 12:19
Zachowałeś się jak zwykły cham mając za uszami numery które próbujesz przypisywać innym. W dodatku zabrakło Ci przyzwoitości takiej, aby powiedzieć to bezpośrednio masz problem do Kamila, nie pasuje Ci jego test paliw, nie pasuje Ci,że pokazuje na żywo emisje takiego czy innego paliwa, to powiedz mu to w twarz, jak masz taki sam problem do testującego groszki Darka, to też miej na tyle przyzwoitości aby powiedzieć to w twarz.

Wylałeś po świńsku wiadro pomyj opisując idealnie swoje wcześniejsze zachowanie.

Kamil nie pracuje ani ze mna ani dla mnie. Tak jak Ty pracujesz głównie na konto Instalco tak on oprócz testów opałów, które robi od x czasu jest serwisantem i pracownikiem innej firmy, pracuje na jej konto.

Darek który prowadzi podobna grupę, założył ją dla kotłów Defro i sterowników Tech, kupił sobie ten inny sterownik i jest z niego zadowolony, pali na normalnym palniku.

Twoi klienci, użytkownicy rbr podrzucili linka kiwając głową. Powiem Ci,że smutne to i tyle.

karoka65
25-10-2019, 12:56
Wiem który i skąd a jeszcze tylko dlatego że coś źle zrozumiał. A tak w ogóle co mnie to obchodzi i dlaczego swoje żale tutaj wylewasz?
Przychodzisz z fejsbuka tutaj smędzić, dlaczego tutaj a nie na fejsbuku?
Ja z nikim ślubu nie brałem poza swoją żoną, ani z Tobą ani z Instalco ani innym producentem. Co tu kogo obchodzą jakieś Kamile czy Darki, ludzie nie wiedzą o czym piszesz, ogarnij się chłopie.