PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

patyk05
31-01-2013, 21:40
Dobrze prawisz, ważna średnica, odległości między otworami, ilość otworów. Nie takie proste, dużo testów upłynęło aby firma takie coś wypuściła,

No to podzielcie się wiedza kto to robi. Na wiosne bym wyslal do modyfikacji.

keteimj
31-01-2013, 21:43
A wiesz ile, jakich i gdzie nawiercić ?
To nie jest tak hop na krowę i ciele jest :)

Toteż ja nie mówię żeby sam skakał na tą krowę tylko doprowadził ją do byka który wie jak to zrobić:rotfl:

Pewnie ten piec od kogoś brał to mu pomoże w tym wzgledzie, a jak nie to trzeba w dogodnym terminie ustalić manewr z Instalco

karoka65
31-01-2013, 21:44
No to podzielcie się wiedza kto to robi. Na wiosne bym wyslal do modyfikacji.
Na razie korony wiercone idą seryjnie do 11-ek i 17-ek do większych cięte.
Tak jak zbyszek zauważył i ja wcześniej napisałem to wymaga czasu i testów.
Zrobisz sito z tej korony a efekt może być jeszcze gorszy.

zbigmaz01
31-01-2013, 21:45
No to podzielcie się wiedza kto to robi. Na wiosne bym wyslal do modyfikacji.
Karoka już tu komuś doradzał (chyba się nie mylę) jak to rozwiązać.

keteimj
31-01-2013, 21:51
No to podzielcie się wiedza kto to robi. Na wiosne bym wyslal do modyfikacji.
Jak nie masz jak sobie z tym poradzić i będziesz to robił na wiosnę to skontaktuj się z Instalco ustalisz wyślesz i będziesz mial zrobione, u mnie to zajeło dobę ale to udalo się tak przy okazji innej sprawy, tylko ja do nich mam owiele bliżej

karoka65
31-01-2013, 21:53
Ja napisałem co trzeba zrobić, henry to samo potwierdził.
Skąd wie ? bo miał taki sam problem w swojej 23-ce jak kolega patyk05.
Nie chciał mnie też słuchać co do mocy kotła i się wdupił na własne życzenie w sumie to mu się nie dziwię po swoim wcześniejszym doswiadczeniu ale może o tym sam kiedyś opowie>
Ja mróz przyciśnie i kocioł będzie trochę musiał popracować to palnik sam się podniesie, za mało kocioł ma zapięte.
Problem zaczyna się jak zrobi się cieplej i taki zaistniał. Pamiętacie jak pytałem czy coś kolega kramował wtedy po 16-ej ?
Już nie raz pisałem że nic nie da czy dacie 3s podawania czy 10 w grzaniu, on zrobi swoje ale jak chcecie kombinować to nie będę nikogo wyciągał na siłę z błędu.
W trybie auto nic nie dadzą taki manewry.

karoka65
31-01-2013, 22:00
Karoka już tu komuś doradzał (chyba się nie mylę) jak to rozwiązać.
Proponowałem także koledze patykowi 05, (kurde ale sobie nick wymyśliłeś :) nie chcę pisać bez 05 żeby kolega nie poczuł się obrażony? przejście na grupowe a najlepiej dwustanowe czyli ręczne, najbardziej powinno rozładować za wysoką temp. podajnika.

karoka65
31-01-2013, 22:05
Jak nie masz jak sobie z tym poradzić i będziesz to robił na wiosnę to skontaktuj się z Instalco ustalisz wyślesz i będziesz mial zrobione, u mnie to zajeło dobę ale to udalo się tak przy okazji innej sprawy, tylko ja do nich mam owiele bliżej
Być może do wiosny będzie już przetestowana korona do większego palnika bo wiem że pan Daniel również nad tym pracuje i wtedy nie będzie żadnego problemu.
Jak wszystko to również zabiera dużo czasu a są też inne problemy ( choć pojedyncze ale są ) do rozwiązania jak wiecie.

keteimj
31-01-2013, 23:11
...........................
Ja mróz przyciśnie i kocioł będzie trochę musiał popracować to palnik sam się podniesie, za mało kocioł ma zapięte.
Problem zaczyna się jak zrobi się cieplej i taki zaistniał. Pamiętacie jak pytałem czy coś kolega kramował wtedy po 16-ej ?
Już nie raz pisałem że nic nie da czy dacie 3s podawania czy 10 w grzaniu, on zrobi swoje ale jak chcecie kombinować to nie będę nikogo wyciągał na siłę z błędu.
W trybie auto nic nie dadzą taki manewry.

Nie ma co się denerwować praktyki i wiedzy masz napewno w tej dziedzinie więcej niż nie jeden z nas, tylko pytanie jeżeli teraz ma tego poweru nadmiar i nie może go kontrolować to co w lecie mamy okna otwierać teraz tez powinien się odstawić i leżeć wackiem do góry określony czas, dlatego proponuję patyk05 ustaw czas postoju w podtrzymaniu na 90 i zobaczymy jaki efekt chyba nie wygaśnie

Ja też mam przewymiarowany kocioł i to chyba bardziej niż kolega patyk05, ale jak ma za dużo to najwyżej postoi 2godz dmuchnie lekko i dalej czeka jak trzeba to następne 2godz a nie napierdziela naprzód i grzeje podajnik

henry-x
31-01-2013, 23:17
Do patyk05 tak jak karoka pisze grupowe i spróbuj od małej mocy, piec nie będzie miał przestojów będzie za mało mocy dołożysz

minertu
01-02-2013, 01:36
W tym wątku już były wklejane fotki jak ma być nawiercona dysza.
Jak nie znajdziecie to można się do mnie zgłosić.
Pierwsza taka dysza była wykonana przeze mnie u kolegi https://esterownik.pl/sterownik/1237
Nacięcia zaklejone a dysza już drugi sezon zaczyna śmigać i ma się dobrze.

Kategorycznie zabraniam zaklejania samych nacięć do połowy bez wiercenia otworów.
Od produkcji koksu są koksownie a nie wasze palniki :)

henry-x
01-02-2013, 01:48
Nie w zasobniku tylko na palniku nie ma co się wyzłośliwiać tylko jak wiesz to napisz ile, a może ktoś ma zdjetą charakterystyke przyrostu temeratury na czujniku w stosunku do temperatury wewnwtrznej na palniku lub ślimaku tak sobie myślę że nie idzie to liniowo i tylko możemy się domyslać określonego dość szerokiego przedziału temperatur i poluzować gumkę w majtkach coby sie tak nie spinać:rolleyes:

To nie złośliwość po prostu chciałem pomóc patyk05 wiem że jestem laikiem,ale przecież po korekcji czujnika można spokojnie manewrować nie będąc nękany przez alarm .Ja miałem podobny problem ,a widząc tak wspaniałych, doświadczonych chcących pomóc bardzo aktywnych na forum dobrych ludzi i determinację z jaką patyk05 ujarzmia swój piec uważam , że chris niepotrzebnie wprowadza panikę cyt.( Ja myśle że powiało u kolegi i wysoki komin do tego i zaczęło się palić w podajniku. Przesuwanie nic nie da bo i tak bedzie wysoka temp. podajnika. Niech kolega ugasi ten pożar w podajniku ostudzi go. Po ostudzeniu zaklei dmuchawę zostawiając 2 cm prześwitu. ) itp. O jakim pożarze tu mowa , trochę inaczej widzę węgiel, gazy z niego powstałe gazy powstałe wskutek palenia , węgiel to nie owies , zborze w podajniku może się zapalić. Oczywiście z całym szacunkiem dla chris bo dzięki takim uwagom można uniknąć tragedii .Na szczęście forum czuwa, a my tylko w tym przypadku pomagamy obniżyć temp. pod.

karoka65
01-02-2013, 07:45
Nie ma co się denerwować praktyki i wiedzy masz napewno w tej dziedzinie więcej niż nie jeden z nas, tylko pytanie jeżeli teraz ma tego poweru nadmiar i nie może go kontrolować to co w lecie mamy okna otwierać teraz tez powinien się odstawić i leżeć wackiem do góry określony czas, dlatego proponuję patyk05 ustaw czas postoju w podtrzymaniu na 90 i zobaczymy jaki efekt chyba nie wygaśnie



kateimj do nerwów to mi bardzo daleko :)
Nie jestem tutaj żeby się denerwować, kogoś besztać bez powodu czy co tam jeszcze.
Nigdzie nie jest też napisane że jestem najmądrzejszy i za takiego się uważam.
Czasem i od Was można się czegoś nauczyć :) kotły pracują na różnych obiektach, różnych instalacjach także każdy przypadek jest inny.
Nabieracie coraz więcej doświadczenia, piszecie i to bardzo fajnie, my to czytamy i to co piszecie jest również bardzo pomocne.
Nie wszyscy zaglądają na to forum a powiem że jest to garstka, my mamy więcej przypadków i czasem przydaje się to czego tutaj się nauczymy :)
Co do czasu postoju w podtrzymaniu to zależy na jaki czas kocioł teraz się odstawia, jeśli ten czas jest mniejszy od tego jaki jest ustawiony w oprogramowaniu to nie zdążymy skorzystać z tego czasu. Jest to ważne w okresach przejściowych i w trybie lato gdzie kocioł odstawia się na długo.
Co do tego czasu i od czego on zależy. W szczególności od paliwa jakiego używamy, niektóre węgla potrafią wygasnąć przy czasie postoju podajnika 40 czy 50 minut a na przykład u mnie na czechu z Komoran w trybie lato miałem ustawioną przerwę na 150min i nie był żadnego przypadku wygaszenia kotła.

keteimj
01-02-2013, 07:55
To nie złośliwość po prostu chciałem pomóc patyk05 wiem że jestem laikiem,ale przecież po korekcji czujnika można spokojnie manewrować nie będąc nękany przez alarm ..................... O jakim pożarze tu mowa , trochę inaczej widzę węgiel, gazy z niego powstałe gazy powstałe wskutek palenia , węgiel to nie owies , zborze w podajniku może się zapalić. Oczywiście z całym szacunkiem dla chris bo dzięki takim uwagom można uniknąć tragedii .Na szczęście forum czuwa, a my tylko w tym przypadku pomagamy obniżyć temp. pod.

henry-x co ty dzisiaj miałeś jakiś dyżur w nocy:no:, Jeżeli mówimy o porzarze to napewno wegiel w podajniku sie nie zapali bo na to nie pozwoli chociażby wyrzut paliwa, Natomiast jeżeli chodzi o owies to ten napewno sie nie zapali prędzej węgiel , owies to może raczej przygasnąć jak sie go odpowiednio nie dopilnuje:no:
A wracając do rzeczy kolego patyk05 znów sie chyba coś odkleiło reakcja potrzebna i to szybka, natomiast wbrew panom z hurtowni zamów ten regulator ciągu i problem na pewnym poziomie opanujesz, jeżeli chodzi o przekalibrowanie czujnika to można to spróbować tylko o ile stopni proponujecie tą temperaturę obniżyć 20-30 czy wiecej wtedy faktycznie będzie przynajmniej podgląd jak ta temperatura przyrasta powyżej 110 i czy jest granica na 150 czy wyżej dalej ciągnie no i można odpowiednio reagowć

patyk05
01-02-2013, 07:55
Ja napisałem co trzeba zrobić, henry to samo potwierdził.
Skąd wie ? bo miał taki sam problem w swojej 23-ce jak kolega patyk05.
Nie chciał mnie też słuchać co do mocy kotła i się wdupił na własne życzenie w sumie to mu się nie dziwię po swoim wcześniejszym doswiadczeniu ale może o tym sam kiedyś opowie>
Ja mróz przyciśnie i kocioł będzie trochę musiał popracować to palnik sam się podniesie, za mało kocioł ma zapięte.
Problem zaczyna się jak zrobi się cieplej i taki zaistniał. Pamiętacie jak pytałem czy coś kolega kramował wtedy po 16-ej ?
Już nie raz pisałem że nic nie da czy dacie 3s podawania czy 10 w grzaniu, on zrobi swoje ale jak chcecie kombinować to nie będę nikogo wyciągał na siłę z błędu.
W trybie auto nic nie dadzą taki manewry.

Kolego co do wyboru mocy kotła to każdy jest mądry po fakcie. Większość namawiała mnie na kocioł 35KW bo mówiła że na taką powierzchnię 23 będzie za mały. Tylko dzięki temu foru i waszym poradą zdecydowałem się na 23 (choć przyznam z obawą że bedzie za maly) teraz wiem ze spokojnie moglem pokusic sie nawet o 17(choc wtedy nikt nawet nie odwazyl sie napisac ze tej mocy kociol wystarczy na ogrzanie takiej powierzchni domu). Choć tak naprawdę jest to mój pierwszy sezon i naprawdę duzych mrozów jeszcze nie było. Po za tym byłem pewny ze jezeli kupuje piec z tak zachwalanym sterownikiem który automatycznie dobiera sobie parametry to bede mial z glowy spedzanie wolnego czasu w kotlowni no niestety nie jest tak różwo. Czy nie powinno byc tak ze jak piec ma zapas mocy to sobie przejdzie w podtrzymanie i tyle. Powiedzcie mi jeszcze jedna rzecz czyli rozumiem ze jak przyjdzie lato i bedzie potrzeba grzania tylko cieplej wody to temp podjnika bedzie 110 stopni be przerwy???

keteimj
01-02-2013, 08:22
Spokojnie ja na początku też dostawałem szczękościsku i nie raz chciałem zasadzić mu kopa w zasobnik, a teraz nie chcę innego, w lecie też będzie ok i wszystko sie unormuje. Przekalibruj ten czujnik o te 40* w dół nie powinno się nic stać,zamów regulator ciągu i przestaw podtrzymanie na początek na 60min zobaczymy jak sie będzie odstawiał, ciągła obserwacja i korekty i z czasem wyjdzie na prostą.

karoka65
01-02-2013, 08:46
Spokojnie ja na początku też dostawałem szczękościsku i nie raz chciałem zasadzić mu kopa w zasobnik, a teraz nie chcę innego.
Hehe, dobre.
Przedtem nie mogłem wejść na jego sterownik, teraz się udało.
Patrząc na wykres to u niego jeden cykl od dołka do dołka czy od górki do górki trwa około 50 minut także przy czasie postoju 60min nie zdąży skorzystać parametrów podtrzymania jak napisałem wyżej.

karoka65
01-02-2013, 08:59
Patyk05 a dlaczego jedziesz na 20s podawania i dmuchawa na -6 ?
Spieka ci się na więcej ?
Próbowałeś podawania np. 5 i dmuchawa na 0 ?

patyk05
01-02-2013, 09:45
Patyk05 a dlaczego jedziesz na 20s podawania i dmuchawa na -6 ?
Spieka ci się na więcej ?
Próbowałeś podawania np. 5 i dmuchawa na 0 ?

dalem podawania na 20 bo mi strasznie zjezdrza w dol zar na palniku. a jak dalem 20 to widze ze utrzymuje sie troche wyzej. a -6 dmuchawe dalem dlatego zeby nie wypalalo tak szybko tego groszku zeby utrzymac kopczyk jak najwyzej. jak mialem podawanie na 5 i dmuchawe na zero to po 3 godzinach pracy na automacie jak zajrzalem na palnik to zar byl na slimaku i musialem podnosic go na trybie recznym.

keteimj
01-02-2013, 10:02
Patyk05 a dlaczego jedziesz na 20s podawania i dmuchawa na -6 ?
Spieka ci się na więcej ?
Próbowałeś podawania np. 5 i dmuchawa na 0 ?

O to chodzi że wykonuje niektóre ruchy bez tlumaczenia i reaguje czasami zbyt wolno na to co się dzieje teraz to trochę poźno ja sugerowalem żeby dmuchawę podnieść ale kolega patyk05 pojechał na maksa w dół. Coś jest w tym że zaczęlo sie to wczoraj o tej samej porze pooranne zużycie cwu to rozpoczyna ? czy to zbieg okoliczności, dlaczego regulator temp wewnętrznej masz wyłączony jak regulujesz termostatami?
Ja napiszę swoje zdanie co bym zrobił gdyby to mnie dotyczyło a kolega patyk zrobi jak uważa

Przekalibruj czujnik na początek ze 20* tak żeby mieć podgląd co dalej i czas na reakcję większy, zamów regulator ciągu i to jak najszybciej, zadzwoń do pana Daniela i zapytaj jakie są możliwości zmiany otworów w koronie, zwiększ dmuchawę w okolice zera bo wczoraj miałeś temperaturę podajnika większą niż teraz spalin chyba że takie spieki. obserwować i reagować obserwować i reagować przecież nie musisz siedziec ciągle w kotłowni.

karoka65
01-02-2013, 10:12
dalem podawania na 20 bo mi strasznie zjezdrza w dol zar na palniku. a jak dalem 20 to widze ze utrzymuje sie troche wyzej. a -6 dmuchawe dalem dlatego zeby nie wypalalo tak szybko tego groszku zeby utrzymac kopczyk jak najwyzej. jak mialem podawanie na 5 i dmuchawe na zero to po 3 godzinach pracy na automacie jak zajrzalem na palnik to zar byl na slimaku i musialem podnosic go na trybie recznym.
Błędne rozumowanie w tym przypadku i tak to siądzie po jakimś czasie.
Nie słuchacie co piszę, napisałem już chyba dwa razy co można zrobić co strona nie będę tego samego bazgrał.

patyk05
01-02-2013, 10:45
O to chodzi że wykonuje niektóre ruchy bez tlumaczenia i reaguje czasami zbyt wolno na to co się dzieje teraz to trochę poźno ja sugerowalem żeby dmuchawę podnieść ale kolega patyk05 pojechał na maksa w dół. Coś jest w tym że zaczęlo sie to wczoraj o tej samej porze pooranne zużycie cwu to rozpoczyna ? czy to zbieg okoliczności, dlaczego regulator temp wewnętrznej masz wyłączony jak regulujesz termostatami?
Ja napiszę swoje zdanie co bym zrobił gdyby to mnie dotyczyło a kolega patyk zrobi jak uważa

Przekalibruj czujnik na początek ze 20* tak żeby mieć podgląd co dalej i czas na reakcję większy, zamów regulator ciągu i to jak najszybciej, zadzwoń do pana Daniela i zapytaj jakie są możliwości zmiany otworów w koronie, zwiększ dmuchawę w okolice zera bo wczoraj miałeś temperaturę podajnika większą niż teraz spalin chyba że takie spieki. obserwować i reagować obserwować i reagować przecież nie musisz siedziec ciągle w kotłowni.

A teraz to juz wogole nic nie rozumiem kopczyk jest wysoki (nawet bardzo) wystaje dużo nad korone a i tak wysadzil alarm ???? Zmieniłem dmuchawe na 0 i przekalibrowałem czujnik -20*. Tak mam na każdym grzejniku termostaty.

minertu
01-02-2013, 11:13
Przestaw ten czujnik i zamocój pomiędzy dmuchawą a koszem zasypowym .

keteimj
01-02-2013, 11:29
A teraz to juz wogole nic nie rozumiem kopczyk jest wysoki (nawet bardzo) wystaje dużo nad korone a i tak wysadzil alarm ???? Zmieniłem dmuchawe na 0 i przekalibrowałem czujnik -20*. Tak mam na każdym grzejniku termostaty.

Nnie ma po co przesuwać czujnika jak offsetem zrobi to samo pozatym jest punkt odniesienia i wiadomo jak rosnie temperatura i mozna reagować.
Skoro wczoraj przez pół doby szedl na jednym chodź wysokim poziomie temperatury to i dzisiaj pójdzie aby się reulator ciągu nie odkleił:rolleyes:

jazzy77
01-02-2013, 11:53
Piszesz że masz niedopały. Dlaczego nie podniesiesz powietrza do góry? Może wtedy dopali? Przeglądnąłem chyba z tydzień do tyłu i ani razu nie regulowałeś powietrzem. Raz to zrobiłeś na mocy 12kW i od razu wróciłeś do poprzedniego stanu i to w takim czasie że nawet wentylator się chyba nie rozpędził. Popróbuj z wentylatorem, daj mu ze dwa do góry i zostaw do rana, będzie poprawa to dobrze będzie gorzej (wątpię) bo mogą bć spieki to dasz 1 w dół. Lub powoli po jednym pkt. Ale warto to popróbować.

Po zmianie w popielniku jakby mniej zawartości w popielniku, ale niedopałki nadal są. Poobserwuję jeszcze jeden dzień. Przy okazji wiatry przestawiły antene od internetu i brak sieci.

zbigmaz01
01-02-2013, 16:08
Po zmianie w popielniku jakby mniej zawartości w popielniku, ale niedopałki nadal są. Poobserwuję jeszcze jeden dzień. Przy okazji wiatry przestawiły antene od internetu i brak sieci.Skoro troszkę pomogło to wiesz jak dalej postępować? Jeszcze jedno pytanie o doprowadzenie powietrza do kotła. Jak to u ciebie wygląda? Skoro u ciebie wieje tak jak u mnie że patrzę czy mi dachówek nie zabiera to ciąg w kominie powinieneś mieć pioruński i tak samo powinno się spalać. Ja mam wyczystkę otworzoną na 2 cm a u ciebie trzeba jeszcze podnosić pracę wentylatora. Może mamy podobny opał? Mój jest drobny i muszę dobrze dmuchać aby nie było sadzy.
Skoro u ciebie podobnie to może dom jak termos i brak powietrza? Ja mam jak durszlak :)

zbigmaz01
01-02-2013, 17:27
...
Znalazłeś coś? A może na zewnątrz zamiast tego co rysowałem takie coś?
166806

skap
01-02-2013, 17:29
Patyk 05 obserwowałem teraz twój sterownik. Temperatura podajnika nadal rośnie, pomimo, że dmuchawa staje tylko na chwilę.
Dlaczego temperaturę wody w kotle i powrocie masz taką samą? Pompa mieszająca włączona stale, czy coś innego?

skap
01-02-2013, 17:50
A teraz to juz wogole nic nie rozumiem kopczyk jest wysoki (nawet bardzo) wystaje dużo nad korone a i tak wysadzil alarm ???? Zmieniłem dmuchawe na 0 i przekalibrowałem czujnik -20*. Tak mam na każdym grzejniku termostaty.

Może zadaj większą temp. na kotle np. 50'C i dmuchawę na +2. Jeżeli to nic nie da wrócisz do poprzednich ustawień.

patyk05
01-02-2013, 18:32
Patyk 05 obserwowałem teraz twój sterownik. Temperatura podajnika nadal rośnie, pomimo, że dmuchawa staje tylko na chwilę.
Dlaczego temperaturę wody w kotle i powrocie masz taką samą? Pompa mieszająca włączona stale, czy coś innego?

Tak mam podpiętą pompe mieszającą razem z pompą CO i włączoną na pracę stałą.

marcin_bnk
01-02-2013, 19:00
Witam .
Dlaczego przy ystawieniu temeratury CO na 50 i obniconej o 5 .
w godzinach k torych powinno byc 50 jest caly czas 45 ???
mam cykliczny tryb pracy - moglby ktos rzucic okiem o co chodzi ???
https://esterownik.pl/remote/2227

zbigmaz01
01-02-2013, 19:35
Witam .
Dlaczego przy ystawieniu temeratury CO na 50 i obniconej o 5 .
w godzinach k torych powinno byc 50 jest caly czas 45 ???
mam cykliczny tryb pracy - moglby ktos rzucic okiem o co chodzi ???
https://esterownik.pl/remote/2227 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fr emote%2F2227)
Jakoś tych temp. nie mogę dojrzeć, widzę tylko 47*C i 42*C

zbigmaz01
01-02-2013, 19:44
Chyba piątek to nie najlepszy dzień na szukanie takich rzeczy bo Panów od sprzegła już o 12 w sklepie nie było. Chyba jednak dam gumę z jakiegoś kółka żeby jedak to miejsce osłonić, guma tak jak pisałeś się podda i dostosuje do tych wszystkich nierówności po obu stronach. Obiecuję, że w maju to zrobie i zdam relację również z nagraniami przed i po.A ja czekam na jakiś pretekst aby to rozebrać i pomierzyć no i zobaczyć obecne połączenie. Są różne przekładnie i nie wiem czy wszystkie połączenia są takie same. Mogę jedynie podejrzewać że tak, ale sprawdzić i pomierzyć muszę http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl)
Jak będę miał pretekst to będzie fotorelacja http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl)

Piotrek42
01-02-2013, 19:45
Jakoś tych temp. nie mogę dojrzeć, widzę tylko 47*C i 42*C

No ja tez nigdzie nie widze 50 st... 47 a obniżona to 42 st

skap
01-02-2013, 20:27
[QUOTE=skap;5791389]Może zadaj większą temp. na kotle np. 50'C i dmuchawę na +2. Jeżeli to nic nie da wrócisz do poprzednich ustawień.[/QU
Dałeś dmuchawę na +2, ale moim zdaniem trzeba równolegle podnieś temp. CO.

marcin_bnk
02-02-2013, 10:33
zmienilem 50 na 47 . W kazdym badz razie chodzi o idee.
Np dzis powinno caly dzien praktycznie by na wyzszej temperaturze a jest caly czas na obnizonej .

minertu
02-02-2013, 11:29
zmienilem 50 na 47 . W kazdym badz razie chodzi o idee.
Np dzis powinno caly dzien praktycznie by na wyzszej temperaturze a jest caly czas na obnizonej .Sprawdź histerezę.

henry-x
02-02-2013, 15:36
Widzę panowie że w ostatnim czasie dużo uwagi poświęca się buczącym RBR-om ,czytając forum myślałem ,że to jakaś masowa histeria .Ale przecież zawsze może się trafić jakiś wadliwy towar nawet samochodom ze stajni mercedesa trafiają się felery .W październiku 2010 kupiłem piec firmy X dodam , że sypialnię mam na pierwszym piętrze , a piec osadzony na gumach z taśmociągu. Wieczorem kiedy kładłem się do łóżka, wyraźnie słyszałem dźwięk pracującego podajnika i to podobno byłą normą dla mnie ten dźwięk był zwiastowaniem spokojnej nocy, a nocek w piwnicy miałem kilkanaście ,albo nawet kilkadziesiąt .Zawsze mogłem liczyć na Wieśka (karoka65),którego nie raz nawet w nocy telefonem budziłem cierpliwie i skutecznie pomagał mi skorygować to g. . . . o . Na początku roku 2012 nadeszła chwila prawdy ostra zima pokazała prawdziwą sprawność kotła o mocy 18,5 KW, który miał ogrzać powierzchnię do 200m2 nie dał rady nawet 165m2. Ładny srebrny czopuch ze stali nierdzewnej zrobił się fioletowy ,a otulina instalacji wodnej wokół czopucha stopiła się temperatura w domu ciągle szła w dół. W chwili frustracji do piwnicy chciałem wstawić zwykłego śmieciucha .Dziś cieszę się że posłuchałem karoka65 i kupiłem od niego w marcu 2012 RBR , kupił także mój kolega obydwaj jesteśmy bardzo zadowoleni. Nasze piece chodzą cicho i bezproblemowo.
Teraz dopiero mam komfort kotłowni gazowej opalanej węglem. Z uwagi na moje doświadczenie i tak uważam że z głośną pracą RBR grubo przesadzacie .

Dodam jeszcze że karoka wręcz nalegał żebym nie brał 23KW tylko 17KW bo zupełności wystarczy niewątpliwie miał w 100% rację i wiedział że w przyszłości a teraz już obecnie będę miał więcej metrów do grzania . Tylko logicznie myśląc jak mogę kupić 17 skoro 18,5 nie daje rady , teraz z tym doświadczeniem wiem że choćby nawet mi doszło kolejnych 70 metrów to i tak jak karoka mówił 17KW w moim przypadku wystarczy.

karoka65
02-02-2013, 15:52
Przez to w któryś poście napisałem że tobie się nie dziwię za bardzo że nie chciałeś słuchać po swoich nie jakże świeżych, nie bardzo przyjemnych i niezbyt tanich doświadczeniach.

zbigmaz01
02-02-2013, 16:46
Dodam jeszcze że karoka wręcz nalegał żebym nie brał 23KW tylko 17KW bo zupełności wystarczy niewątpliwie miał w 100% rację i wiedział że w przyszłości a teraz już obecnie będę miał więcej metrów do grzania . Tylko logicznie myśląc jak mogę kupić 17 skoro 18,5 nie daje rady , teraz z tym doświadczeniem wiem że choćby nawet mi doszło kolejnych 70 metrów to i tak jak karoka mówił 17KW w moim przypadku wystarczy.

Czyli niemożliwe okazało się możliwe :)

Delphion1
02-02-2013, 19:43
A ja zapytam a co tam bo głupi w tym jestem.
Mam sporo czarnej sadzy i co zrobic aby jej ilosc zmniejszyć?
Pomoże korekta mocy dmuchawy?

Piotrek42
02-02-2013, 19:56
A ja zapytam a co tam bo głupi w tym jestem.
Mam sporo czarnej sadzy i co zrobic aby jej ilosc zmniejszyć?
Pomoże korekta mocy dmuchawy?

Kup sobie SADPAL wywal ze 3-4 łyżki na retorte, włacz podawanie eko na 2-3minuty dmuchawa na 100% mocy i ją wypalisz:)

henry-x
02-02-2013, 22:15
A ja zapytam a co tam bo głupi w tym jestem.
Mam sporo czarnej sadzy i co zrobic aby jej ilosc zmniejszyć?
Pomoże korekta mocy dmuchawy?

Jak masz możliwość to podepnij pod internet wtedy będzie łatwiej zaradzić

karoka65
02-02-2013, 22:21
A ja zapytam a co tam bo głupi w tym jestem.
Mam sporo czarnej sadzy i co zrobic aby jej ilosc zmniejszyć?
Pomoże korekta mocy dmuchawy?
Tak powodem może być za mało wiatru :)
Przy czechu może ci się trochę sadzy pojawiać ale jak nadmuch dobrze dobierzesz to nawet na nim nie będzie sadzować.

mylas
02-02-2013, 23:40
A ja dzisiaj przy czyszczeniu natrafiłem na coś takiego, jakość nie najlepsza przy następnym czyszczeniu zrobię aparatem nie telefonem. Wygląda to na rdzę, w popielniku po przeczyszczeniu komory spalania również rdzawy pył. Skąd to się wzięło i czy mam się zacząć bać.
167190167191

minertu
03-02-2013, 00:33
A ja dzisiaj przy czyszczeniu natrafiłem na coś takiego, jakość nie najlepsza przy następnym czyszczeniu zrobię aparatem nie telefonem. Wygląda to na rdzę, w popielniku po przeczyszczeniu komory spalania również rdzawy pył. Skąd to się wzięło i czy mam się zacząć bać.
167190167191
Od kiedy go użytkujesz?

marcin_bnk
03-02-2013, 06:41
jaką histerezę ??? - krzywą grzania ??

zbigmaz01
03-02-2013, 08:33
Jak byś zmienił soft na ostatni to wtedy była by możliwość zaobserwowania jak przestawiasz parametry. Cały czas coś się u ciebie zmienia i nie można się odnieść do tego co już było bo już tego nie widać. Przykład z dzisiejszego rana, alarm wysokiej temp. spalin. Co było przyczyną że tak się stało?Co poprzestawiane? Wcześniej miałeś inne obniżone na CO teraz inne, kiedy i co przestawiasz ? Jak można coś odczytać jak się nie wie kiedy ktoś coś przestawia?
Zmień soft i daj mu trochę popracować (tak z jedną dobę) aby się ustabilizował, i skasuj alarm temp. spalin.

marcin_bnk
03-02-2013, 09:47
juz wiem o co chodzi.
Gdy temperatura w domu jest powyzej zadanej to piec pracuje na obnizonej temepraturze .
Zostawilem 2 okna uchylone na cala noc w poblizu czujnika i nie mogl dogrzac do zadanej temepratury dlatego tak temeperatura spalin wzrosla.
przejsciowke do kabla do zmiany softu to w kazdym komputerowym dostane ?? gdzie znajde instrukcje do zmiany softu ??

henry-x
03-02-2013, 10:01
juz wiem o co chodzi.
Gdy temperatura w domu jest powyzej zadanej to piec pracuje na obnizonej temepraturze .
Zostawilem 2 okna uchylone na cala noc w poblizu czujnika i nie mogl dogrzac do zadanej temepratury dlatego tak temeperatura spalin wzrosla.
przejsciowke do kabla do zmiany softu to w kazdym komputerowym dostane ?? gdzie znajde instrukcje do zmiany softu ??

instrukcję znajdziesz na stronie ecoal w zakładce faq

henry-x
03-02-2013, 10:05
juz wiem o co chodzi.
Gdy temperatura w domu jest powyzej zadanej to piec pracuje na obnizonej temepraturze .
Zostawilem 2 okna uchylone na cala noc w poblizu czujnika i nie mogl dogrzac do zadanej temepratury dlatego tak temeperatura spalin wzrosla.
przejsciowke do kabla do zmiany softu to w kazdym komputerowym dostane ?? gdzie znajde instrukcje do zmiany softu ??

Albo też na esterownik faq

henry-x
03-02-2013, 10:08
na stronie ecoal w zakładce wsparcie masz link do wersji testowych oprogramowania

zbigmaz01
03-02-2013, 10:09
juz wiem o co chodzi.
Gdy temperatura w domu jest powyzej zadanej to piec pracuje na obnizonej temepraturze .
Zostawilem 2 okna uchylone na cala noc w poblizu czujnika i nie mogl dogrzac do zadanej temepratury dlatego tak temeperatura spalin wzrosla.
przejsciowke do kabla do zmiany softu to w kazdym komputerowym dostane ?? gdzie znajde instrukcje do zmiany softu ??Jeżeli chcesz kupić taką jaka jest dedykowana (czyt. sprawdzona ) to szukaj firmy Digitus.

henry-x
03-02-2013, 10:25
Jeżeli chcesz kupić taką jaka jest dedykowana (czyt. sprawdzona ) to szukaj firmy Digitus.

Ja taki kabel mam od minertu

Delphion1
03-02-2013, 10:59
Tak powodem może być za mało wiatru :)
Przy czechu może ci się trochę sadzy pojawiać ale jak nadmuch dobrze dobierzesz to nawet na nim nie będzie sadzować.
Dzięki chłopaki za rady ,wczoraj podniosłem moc dmuchawy i bedę musiał spalić nadmiar sadopalem.
No zobaczymy, co z tego wyniknie?

mylas
03-02-2013, 13:43
Od kiedy go użytkujesz?

Palę od października, nie mieszkam jeszcze, robię wykończeniówkę więc w domu utrzymuję temperaturę 15 - 17 stopni, więc kocioł się nie przemęcza. Pracuje na czujniku pokojowym, temperaturę utrzymuje bez problemu bo dom ociepliłem na jesieni, więc większość czasu w podtrzymaniu a jak się załączy to zalewa go zimna woda z układu. Przeszedłem na pracę cykliczną pompy. Wiem że na wiosnę mam do zmiany instalację, powroty mam osobno czujnik był na CWU i niby temp powrotu ok ale drugą rurą masa wody z układu bez kontroli. Wczoraj przełożyłem czujnik na powrót od instalacji CO jutro zobaczę jak wykresy. No i chyba jeszcze zawór 3- drożny z którego zrezygnowałem gdyż do tego pieca nie był konieczny. Czy to wynik zimnego powrotu którego kocioł się miał "nie bać" czy też przyczyną może być coś innego?

karoka65
03-02-2013, 13:59
To tzw. " gips" miałem go dużo na początku. Kolega suspenser opisał to w którymś wątku jak znajdę to wstawię.
Podobnie jak on kilka kilka lat temu obstukiwałem to czyszczakiem i odlatywało płatkami.
Mój kocioł choć dużo gorszy jakościowo ma się jeszcze dobrze :)

mylas
03-02-2013, 14:09
To tzw. " gips" miałem go dużo na początku. Kolega suspenser opisał to w którymś wątku jak znajdę to wstawię.
Podobnie jak on kilka kilka lat temu obstukiwałem to czyszczakiem i odlatywało płatkami.
Mój kocioł choć dużo gorszy jakościowo ma się jeszcze dobrze :)
Chętnie poczytam o tym gipsie :yes:

raf1
03-02-2013, 16:11
Nie utrzymuje za dużej temperatury - bo jeszcze budowa to wydaje mi się że spalanie jest troche na wysokim poziomie:( (średnio 23 kg/d). Dom o pow.160 m jeszcze nie ocieplone ściany ale poddasze już tak wełną o gr.20 cm miejscami 25. Może ktoś zerknąć na moje ustawienia?

karoka65
03-02-2013, 17:18
Wydaje mi się że 23kg/ dobę przy budowie i jeszcze bez ocieplenia zewnątrz na 160m to raczej bardzo dobry wynik w spalaniu/dobę :)
Zapytam czy tylko na pewno potrzebujesz korekty nadmuchu aż na +6 ?

raf1
03-02-2013, 17:28
Nie dopala mi eko i przez to korekta na 6

zbigmaz01
03-02-2013, 18:38
Wiesiek to nie nowina z takim nadmuchem, zobacz u mnie. Przez to jechałem na grupowym bo nie mogę dopalić, cały czas coś kombinuję. Wychodzi na to że na grupowym daje radę a na auto przesypuje i nie nadąża. Na grupowym chyba widziałeś na jakim nadmuchu leciałem? Jak co to z kropek można wyczytać. Dzisiaj rano włączyłem auto i dalej próbuję :p
Poczytajcie tutaj o nowym temacie założonym przez jednego z kolegów :Dhttp://forum.muratordom.pl/showthread.php?211533-ANKIETA-najlepszy-kocio%C5%82-na-ekogroszek&p=5795577#post5795577

karoka65
03-02-2013, 20:08
Dzięki za link. Zaglądałem ale raczej nie będę zabierał głosu, jestem stroną i mogą być jakieś domysły jak to często bywa :)

keteimj
03-02-2013, 22:35
Poczytajcie tutaj o nowym temacie założonym przez jednego z kolegów :Dhttp://forum.muratordom.pl/showthread.php?211533-ANKIETA-najlepszy-kocio%C5%82-na-ekogroszek&p=5795577#post5795577

Nic to nie wnosi zabawa dla zabawy, gdyby była możliwość oceny swojego pieca w jakiejś skali punktowej lub punktacji według określonych parametrów, a tak to mogę zagłosować na sportowca roku:D, ale ooczywiście, że kliknę na RBR-a przecież palec mnie nie rozboli:lol2:

karoka65
03-02-2013, 22:40
No jeszcze nowa wojna może się rozpętać :)

keteimj
03-02-2013, 23:01
No jeszcze nowa wojna może się rozpętać :)
Eee tam wojny nie będzie tylko RBR wygra:D, a właściwie to sensowniejsze by było gdyby w tej ankiecie wzieli udzial tylko tacy goście jak ty czy minertu mający porownanie i rozeznanie w innych kotłach oczywiście anonimowa:yes:

karoka65
03-02-2013, 23:16
To dopiero byłaby zadyma hehe.
Ja tam nie biorę udziału co zamontuję jak mojego badziewiaka szlak trafi to będzie widać.
A ta cholera jak na złość jeszcze dyszy.
Ciekawe czy te z najwyższej półki kroku mu dotrzymają bo mogą wyjść niezłe jajca :)

keteimj
04-02-2013, 07:41
To dopiero byłaby zadyma hehe.
Ja tam nie biorę udziału co zamontuję jak mojego badziewiaka szlak trafi to będzie widać.
A ta cholera jak na złość jeszcze dyszy.
Ciekawe czy te z najwyższej półki kroku mu dotrzymają bo mogą wyjść niezłe jajca :)

Zgłoś badziewiaka do ankiety:D

timon120777
04-02-2013, 08:18
doładnie
ja swojego zgłosiłem:D

henry-x
04-02-2013, 13:13
mój zgłoszony

Piotre42_bis
04-02-2013, 13:25
Cześć chłopaki! to ja banita :) też złosiłem czyjś ulubiony kocioł.. :) wiecie kogo ;)

zbigmaz01
04-02-2013, 13:37
Cześć chłopaki! to ja banita :) też złosiłem czyjś ulubiony kocioł.. :) wiecie kogo ;)Myślę że się domyślam co zgłosiłeś :p To na pewno ten co ostatni kupiłeś :D

Piotre42_bis
04-02-2013, 15:17
Myślę że się domyślam co zgłosiłeś :p To na pewno ten co ostatni kupiłeś :D

hehe no nie ale blisko byłeś:))

zbigmaz01
04-02-2013, 15:40
hehe no nie ale blisko byłeś:))
A czemu akurat taki? Ten co teraz montowałeś (chyba u ojca?) to przecież inny był? Czyżby coś było nie tak?
Masz jeszcze możliwość edycji bo jak nie to
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://emotikona.pl)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://emotikona.pl)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://emotikona.pl)

zbigmaz01
04-02-2013, 20:08
To tzw. " gips" miałem go dużo na początku. Kolega suspenser opisał to w którymś wątku jak znajdę to wstawię.
Podobnie jak on kilka kilka lat temu obstukiwałem to czyszczakiem i odlatywało płatkami.
Mój kocioł choć dużo gorszy jakościowo ma się jeszcze dobrze :)
Chętnie poczytam o tym gipsie :yes:Też jestem ciekawy bo chyba też coś takiego zaobserwowałem tylko trochę mniej.

zbigmaz01
04-02-2013, 20:18
a takie cóś -> http://allegro.pl/zaroodporna-kowalska-farba-750c-grafit-wysokotemp-i2948478473.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzaroo dporna-kowalska-farba-750c-grafit-wysokotemp-i2948478473.html)
nie rozwiązuje problemu ? Oczywiście po czyszczeniu albo w nowym kociołku ?Właśnie chyba tylko w nowym, bo teraz tego już tak nie doczyścisz.

cichy777
04-02-2013, 20:19
Też jestem ciekawy bo chyba też coś takiego zaobserwowałem tylko trochę mniej.

Ja też zastanawiam się co to takiego ??? Zawsze widuję to białe pod warstwą sadzy w komorze spalania , wprawdzie bardzo nikłe ślady ale nie mam pojęcia co to może być - rdzy jako takiej nie ma ani śladu, tylko to białe-wygląda na skorodowane aluminium -dziwne

keteimj
04-02-2013, 21:30
a takie cóś -> http://allegro.pl/zaroodporna-kowalska-farba-750c-grafit-wysokotemp-i2948478473.html
nie rozwiązuje problemu ? Oczywiście po czyszczeniu albo w nowym kociołku ?

Myślę, że nie warto nawet w nowym bo co mialo by to dać a po paru czyszczeniach znaczna część tego sie oskrobie.

henry-x
04-02-2013, 22:00
Wiesiek to nie nowina z takim nadmuchem, zobacz u mnie. Przez to jechałem na grupowym bo nie mogę dopalić, cały czas coś kombinuję. Wychodzi na to że na grupowym daje radę a na auto przesypuje i nie nadąża. Na grupowym chyba widziałeś na jakim nadmuchu leciałem? Jak co to z kropek można wyczytać. Dzisiaj rano włączyłem auto i dalej próbuję :p
Poczytajcie tutaj o nowym temacie założonym przez jednego z kolegów :Dhttp://forum.muratordom.pl/showthread.php?211533-ANKIETA-najlepszy-kocio%C5%82-na-ekogroszek&p=5795577#post5795577

Na innym sofcie miałeś podobny problem?

karoka65
04-02-2013, 22:14
Widzę że chcecie sobie znaleźć następny problem to znalazłem na szybko tą małą wypowiedź suspensera, było gdzieś więcej ale nie lubię grzebać w starociach :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190001-Kocio%C5%82-Witkowski-KMB-RB-Plus-25kW-ze-sterownikiem-Titanic-ustawienia-opinie/page6
Też miałem coś takiego jak wspomniałem już wcześnie.
Palę piąty rok, nie mam dziur, ani piec nie cieknie a mam dużo gorszy kocioł jak tutaj piszący.
Wystarczy ? :)

zbigmaz01
04-02-2013, 22:17
Na innym sofcie miałeś podobny problem?
Na grupowym jechałem na 8kW z nadmuchem ~47 a 12kW ~50 i nawet ładnie szło. Teraz auto i jak do tej pory idzie dobrze ale jeszcze z 1% lub 2 by się przydało. Inne softy też tak chodziły.

zbigmaz01
04-02-2013, 22:22
Widzę że chcecie sobie znaleźć następny problem to znalazłem na szybko tą małą wypowiedź suspensera, było gdzieś więcej ale nie lubię grzebać w starociach :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190001-Kocio%C5%82-Witkowski-KMB-RB-Plus-25kW-ze-sterownikiem-Titanic-ustawienia-opinie/page6
Też miałem coś takiego jak wspomniałem już wcześnie.
Palę piąty rok, nie mam dziur, ani piec nie cieknie a mam dużo gorszy kocioł jak tutaj piszący.
Wystarczy ? :)Nie chcę szukać problemów ale faktycznie to jest podobne do gipsu. Kiedyś było coś pisane że blacha się czerwieni, jakiś taki nalot. Moja szuflada jest teraz cała taka a że na metalach trochę się znam to wiem że to jest tylko nalot a nie żadna rdza.
Nie narzekam ale lubię czytać i zrozumieć :)

zbigmaz01
04-02-2013, 22:25
Czyli z tego linku co podałeś to jest to z węgla:) Trzeba szukać nowego dostawcy na następną zimę :)

jazzy77
05-02-2013, 16:10
Skoro troszkę pomogło to wiesz jak dalej postępować? Jeszcze jedno pytanie o doprowadzenie powietrza do kotła. Jak to u ciebie wygląda? Skoro u ciebie wieje tak jak u mnie że patrzę czy mi dachówek nie zabiera to ciąg w kominie powinieneś mieć pioruński i tak samo powinno się spalać. Ja mam wyczystkę otworzoną na 2 cm a u ciebie trzeba jeszcze podnosić pracę wentylatora. Może mamy podobny opał? Mój jest drobny i muszę dobrze dmuchać aby nie było sadzy.
Skoro u ciebie podobnie to może dom jak termos i brak powietrza? Ja mam jak durszlak :)

Ostatnio mało czasu, żeby kombinować i obserwować. Ale do rzeczy.
Dom raczej mam niedziurawy. Kotłownia ma drzwi zamknięte, na dole szpara w drzwiach. Do tej pory miałem drzwiczki od wyczystki uchylone, ale zamknąłem. Nie zmieniło to zbytnio nic. Jedno co ostatnio zmieniłem dodatkowo to priorytet CWU na "nie" i to zdaje się spowodowało, że temp. na piecu nie lata po wykresie, jak głupia. Jest jakby stabilniej. W popielniku, jakby ciut mniej, ale nadal trochę niedopałków. Otworzyłem przy okazji drzwiczki środkowe. Na koronie po przeciwnej stronie co podajnik leżą sobie niedopałki. Podbiłem dzisiaj dmuchawę na 8kw na 40 i zobaczę, co się będzie działo.
Karoka może skorzystam z Twojej propozycji potestowania w trybie ręcznym. Tylko przy moim braku czasu obawiam się, że nie będę mógł systematycznie doglądać co i jak.
Kupiłem przy okazji dwa rodzaje po 4 worki innego węgla i w sobotę, jak podajnik się opróżni spróbuję zasypać.


Widzę że chcecie sobie znaleźć następny problem
żeby podgrzać atmosferę u mnie buczenie i też coś tam sobie leci z pieca :P

zbigmaz01
05-02-2013, 17:18
Widzę że chcecie sobie znaleźć następny problem ...
:)
Jeszcze raz dopiszę :p
Coś co się dzieje w kotle , coś co się pojawia, coś co nie jest na co dzień dlaczego mam nie być tym zainteresowanym? Zadam ci jedno pytanie. Ile lat palisz w kotle, piecu?
Ja palę dopiero rok i nie wszystkie zjawiska zobaczyłem i zrozumiałem a to dlatego że się nie znam. Pytam bo chcę wiedzieć, chcę to zrozumieć. Nie wiem czy robię dobrze, czy robię źle. Ale dopiero jak się zapytam i otrzymam odpowiedź (lub ktoś to wcześniej to zrobił) to może zrozumiem lub nie. Może jak będę miał staż palacza już po paru latach palenia to te wszystkie zjawiska poznam i nie będę wtedy pytał.
Tak jak wcześniej pisałem "Nie narzekam ale lubię czytać i zrozumieć" a jak nie wiem - pytam.

A co nie wolno?:yes:
Za mało się tu dzieje, trzeba coś zrobić aby was rozruszać :wave:

karoka65
05-02-2013, 17:54
5 lat zbyszku

karoka65
05-02-2013, 17:55
Piszę źle, nie piszę też źle, nie ma się kogo przyczepić hehe

zbigmaz01
05-02-2013, 18:10
Piszę źle, nie piszę też źle, nie ma się kogo przyczepić heheTo podobnie jak ja, nie piszę - dobrze, piszę - źle :yes:

minertu
05-02-2013, 21:38
Ostatnio mało czasu, żeby kombinować i obserwować. Ale do rzeczy.
Dom raczej mam niedziurawy. Kotłownia ma drzwi zamknięte, na dole szpara w drzwiach. Do tej pory miałem drzwiczki od wyczystki uchylone, ale zamknąłem. Nie zmieniło to zbytnio nic. Jedno co ostatnio zmieniłem dodatkowo to priorytet CWU na "nie" i to zdaje się spowodowało, że temp. na piecu nie lata po wykresie, jak głupia. Jest jakby stabilniej. W popielniku, jakby ciut mniej, ale nadal trochę niedopałków. Otworzyłem przy okazji drzwiczki środkowe. Na koronie po przeciwnej stronie co podajnik leżą sobie niedopałki. Podbiłem dzisiaj dmuchawę na 8kw na 40 i zobaczę, co się będzie działo.
Karoka może skorzystam z Twojej propozycji potestowania w trybie ręcznym. Tylko przy moim braku czasu obawiam się, że nie będę mógł systematycznie doglądać co i jak.
Kupiłem przy okazji dwa rodzaje po 4 worki innego węgla i w sobotę, jak podajnik się opróżni spróbuję zasypać.


żeby podgrzać atmosferę u mnie buczenie i też coś tam sobie leci z pieca :PNa niższej dmuchawie też te niedopałki spalisz.Przy wysokiej dmuchawie szybciej zachodzą trendy.Daj niżej niż miałeś dotychczas o 1% i obserwuj.

karoka65
05-02-2013, 21:51
żeby podgrzać atmosferę u mnie buczenie i też coś tam sobie leci z pieca :P
Ty tam lepiej chałpę grzej a nie atmosferę :)

marek43
05-02-2013, 22:47
Minertu odbierz priva

karoka65
05-02-2013, 22:51
Marku widzimy się w Sosnowcu ?

minertu
05-02-2013, 22:55
Minertu odbierz privaOdebrałem.
Zmykam już do pierza.Czekam na odpowiedź.

jazzy77
06-02-2013, 06:08
Ty tam lepiej chałpę grzej a nie atmosferę :)

Grzeje, grzeje. W domu trochę nawet za ciepło :)

jazzy77
06-02-2013, 07:26
Na niższej dmuchawie też te niedopałki spalisz.Przy wysokiej dmuchawie szybciej zachodzą trendy.Daj niżej niż miałeś dotychczas o 1% i obserwuj.

Rzeczywiście rano wyciągnąłem niedopałki. Dałem z 40 na 39.

karoka65
06-02-2013, 07:41
Jazzy raptem masz przegrzane o 0,4 stopnia teraz, jak za ciepło to zmień trochę parametry dla pracy cyklicznej, masz 4min praca i 2min postój. możesz dać 4/3 albo 4/4

jazzy77
06-02-2013, 13:41
Jazzy raptem masz przegrzane o 0,4 stopnia teraz, jak za ciepło to zmień trochę parametry dla pracy cyklicznej, masz 4min praca i 2min postój. możesz dać 4/3 albo 4/4

No zmieniłem sobie. W sumie to chętnie bym to wydłużył, jak najwięcej. Jak miałem pompę na wyłączoną to później zimna woda zalewała piec i musiał nadrabiać. Minertu mi poustawiał tak i teraz jest ok, oczywiście poza niedopałkami. :)

jazzy77
06-02-2013, 16:41
Chciałem jeszcze dopytać, bo w popielniku kiedyś wybierałem takie kruche niedopałki, a teraz są takie bardziej twarde i rdzawe. Czy to jest też kwestia niedopalenia?

bobasxx
06-02-2013, 19:46
Może takie: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?211815-Popi%C3%B3%C5%82-z-dodatkami ???

jazzy77
06-02-2013, 20:35
Coś w tym stylu http://naforum.zapodaj.net/bbbf07bd17b7.jpg.html
Nie jest ich wiele, ale są.

keteimj
06-02-2013, 20:53
Da się palić tylko pelletem w rbr`rze ? Albo jakąś mieszanką biomasy bez udziału węgla ?

Da się:)

karoka65
06-02-2013, 20:56
Jak niema huraganu w kominie :)
Adam stuknij do johny34 on trochę palił.

keteimj
06-02-2013, 21:22
Jak niema huraganu w kominie :)
Adam stuknij do johny34 on trochę palił.

Nie ma co straszyć tym huraganem:) ja w zeszłym sezonie spaliłem 3T pelletu z czego ok 1T bez domieszek i da się oczywiście na początku byly różne perypetie ale to chyba ze wszystkim na początku tak jest, oczywiście że warto sobie na początek zamontować regulator ciągu jak są jakieśpytania w tej kwestii i dam radę coś podpowiedzieć to niema sprawy, a właśnie kolega johny34 zaczął przygodę z pelletem i chyba się przestraszył albo tak mu dobrze idzie że nic sie nie odzywa:).
Ja w każdym razie na przyszły sezon planuje powrót do pelletu. Jak lokalne zródło zaopatrywania jeszcze będzie działało bo w mojej okolicy jest ciężko z tym zaopatrzeniem a płacić po 850zł/T pelletu to mi się nie opłaca

karoka65
06-02-2013, 21:32
Ja nie jestem również po to tutaj by straszyć :)
Przy dużym ciągu temp. na podajniku będzie wysoka i przy tym paliwie raczej nie będę podpowiadał żeby czujnik odsunąć dalej.

keteimj
06-02-2013, 21:51
Ja nie jestem również po to tutaj by straszyć :)
Przy dużym ciągu temp. na podajniku będzie wysoka i przy tym paliwie raczej nie będę podpowiadał żeby czujnik odsunąć dalej.

Temperatura nie większa niż przy paleniu węglem, kwestia w tym aby dobrać ustawienia tak aby palilo się odpowiednio wysoko a nie na ślimaku i regulator ciągu coby się nie wypalało w palniku po odstawieniu pieca. Na początku miałem z tym problemy ale poźniej jak pojawiła sie opcja PELLET i pan Daniel skorygował ustawienia zamontowali regulator ciągu i jechało bez problemów. Szuflada popiolu na miesiąc jak nie mniej a jaki zapach:)

keteimj
06-02-2013, 21:57
W zakopcu zakaz montażu śmieciuchów, w krakoffie straszą zakazem wungla wogóle to wolę się dopytać , na razie w kotłowni leży 2T retopalu i czeka cierpliwie na lekkie ocieplenie ;) (chociaż +5 przez tydzień)

Jak nie będzie wyboru to będę palił pelletem.

RCK chcę zamontować wogóle (coby sprawdzić tryb 2 stanowy ... ;) ) tylko pytanie gdzie ? ... na czopuch czy do wyczystki (komin scheidel)

aaa i czy jest sens montować tą klapkę do dmuchawy i RCK razem ?

Ja pisząc regulator ciągu miałem na myśli właśnie tą klapkę do dmuchawy bo tak to nazwali w domerze moim zdaniem warto bo kosztuje niewiele a jak chcesz to korzystasz a jak nie to nie dużo nie stracisz

keteimj
06-02-2013, 22:07
@keteimj (http://forum.muratordom.pl/member.php?139638-keteimj)

Pellet "drewniany" czy " słomiany" ?

Gdzie lepiej zamontować RCK na wyczystkę czy do czopucha ? Czy "wsio rawno" ?

Masz zamontowaną klapkę zamykającą dmuchawę jak nie pracuje ?

Ja paliłem pelletami z drewna ze słomy nie próbowałem nie mam dostępu do tego póki co, co prawda uruchomili w Zamościu peleciarnię i produkują pellet ze słomy ale to wszystko idzie do elektrowni Połaniec byłem tam kiedyś ale nie interesuje ich taki indywidualny żuczek, ale też dałem sobie spokój z różnych przyczyn

keteimj
06-02-2013, 22:42
słomy u mnie pełno ;) Zabiłeś mi ćwieka , szukam teraz taniej peleciarki , a słomę i trociny się znajdzie , latem tego pełno ...

No właśnie a latem czym grzejesz wodę ? Też peletem ? Jak to cenowo/wagowo wychodzi na dobę ?

Latem nie paliłem pelletem bo wiosnę zakonczylem na owsie i paliłem jakimś blizej nieokreslonym groszkiem rosyjskim i z powodzeniem to wystarczy, na lato eko groszek jest lepszy dłużej trzyma w podtrzymaniu. Pelletu oczywiście idzie więcej bo jest mniej kaloryczny trudno mi porównać zuzycie bo tamten sezon to był moj pierwszy sezon grzewczy także i zuzycie było wieksze no i początek przygody z paleniem także się kręci wszystkim czym się da:) a to też trochę kosztuje. Pamiętam że przy temperaturach 10* i niżej szło coś ok 20 nawet 25kg na dobę

keteimj
06-02-2013, 22:57
słomy u mnie pełno ;) Zabiłeś mi ćwieka , szukam teraz taniej peleciarki , a słomę i trociny się znajdzie , latem tego pełno ...

No właśnie a latem czym grzejesz wodę ? Też peletem ? Jak to cenowo/wagowo wychodzi na dobę ?

A z tą pelleciarką to nie jet takie hop siup bo nic na wodę nie chodzi a i na początek chyba trzeba wydać na samo urządzenie to cenowo ze dwa sezony obskoczysz, słoma jest chyba mniej kaloryczna i nie wiadomo ile tego trzeba coby się ogrzać przy tym ognisku także to zależy jakie masz warunki tego skladowania i produkcji pozatym w słomie może być dużo piachu i później glazura na palniku- gdzieś tam kiedyś czytałem o takich skutkach palenia zanieczyszczonym pelletem.

rafalcon
07-02-2013, 10:25
Witam serdecznie.. pierwszy raz na tym forum :D
W tym roku będę zmieniał piec CO i jestem zainteresowany właśnie kotłem RBR Ekouniwersal. Do ogrzania mam 2 budynki 185m2 i 160m2 +CWU (6 dorosłych i 2 dzieci):).

Budynek 185m2+ garaż 18m2 + piwnica jest z lat 60-tych. Ściany 40cm cegła pełna ocieplone w 55% styropianem10cm; dach ocieplony wełną 10cm (brak wełny nad klatką schodową); strop strychu ocieplony w 90% wełną 10cm. [ odbiór tylko grzejniki 13szt. ]

Budynek 160m2 (bez piwnic) z pustaków żużlowych 39cm (75%) i z cegły pełnej 40cm (25%) ocieplone styropianem 10cm (100%); dach ocieplony wełną rockwool 50cm (40%) i 30cm (60%); strop między kondygnacjami ocieplony styropian 25cm (40%) i 5cm (60%); podłoga parteru ocieplona styropianem 10cm (60%) [ Piętro: grzejniki 5szt. i podłogówka ~48m2 / Parter: grzejniki 2szt. i podłogówka 45m2 ].

Podsumowując jeden piec ma ogrzać 2 budynki: jeden słabo/średnio ocieplony i drugi dobrze ocieplony -> łącznie 345m2 + 18m2 (garaż w piwnicy jest tylko dogrzewany ok 15st.C).

Jaką moc dla RBR byście wybrali??

karoka65
07-02-2013, 10:52
rafalcon gdyby ten większy budynek był podobnie docieplony bez wahania zaproponowałbym ci 23kW jednak w tym pierwszym szału nie ma że tak powiem, zużycie CWU podejrzewam też będzie na dość wysokim poziomie także na te dwa budynki powiedziałbym ci bezpiecznie 35kW. Kocioł będzie zapewne w jednym z budynków także trochę straci się również na przesyle.
Dopisz może jeszcze jakie temperatury utrzymujecie w budynkach i coś o oknach i drzwiach.
Jeśli tutaj jest dobrze 23-ka też to pociągnie.

rafalcon
07-02-2013, 11:43
W obydwu budynkach drzwi i okna plastikowe - wkłady 2 szybowe standardowe z tym, że "plastiki" w budynku 185m2 mają ok 17lat a w drugim budynku są nowe (nowy budynek).

Temperatury:
1. Budynek 185m2 (stary)->22st.C
2. Budynek 160m2 (nowy):
- mieszkanie 80m2 (piętro) -> 23-24st.C (małe dzieci)
- sklep zoologiczno-wędkarski 80m2 (parter) ->21st. (akwaria też oddają ciepło co jest nie ekonomiczne - en. elektryczna) dlatego chciałbym też tam grzać podobnie jak w mieszkaniu.

Podobnie waham się między 23 i 35kW tym bardziej że mamy obecnie kocioł olejowy 22kW (poj. wodna 88l.) i przed dociepleniem nowego budynku nie wyrabiał, a szedł non stop na pełnej mocy przy temp. zewnętrznej ok 0 do 6 st.C.

karoka65
07-02-2013, 12:09
Widać chcesz trochę cieplej, drzwi do sklepu też sprzyjają chłodzeniu, ktoś wchodzi, wychodzi, ciepełko ulatuje.
23kW pójdzie nawet do 27 czy 28kW ale w komin też puści więcej, także zasadnym z tego co piszesz byłoby wybranie większego.

chris__
07-02-2013, 12:18
W obydwu budynkach drzwi i okna plastikowe - wkłady 2 szybowe standardowe z tym, że "plastiki" w budynku 185m2 mają ok 17lat a w drugim budynku są nowe (nowy budynek).

Temperatury:
1. Budynek 185m2 (stary)->22st.C
2. Budynek 160m2 (nowy):
- mieszkanie 80m2 (piętro) -> 23-24st.C (małe dzieci)
- sklep zoologiczno-wędkarski 80m2 (parter) ->21st. (akwaria też oddają ciepło co jest nie ekonomiczne - en. elektryczna) dlatego chciałbym też tam grzać podobnie jak w mieszkaniu.

Podobnie waham się między 23 i 35kW tym bardziej że mamy obecnie kocioł olejowy 22kW (poj. wodna 88l.) i przed dociepleniem nowego budynku nie wyrabiał, a szedł non stop na pełnej mocy przy temp. zewnętrznej ok 0 do 6 st.C.
Na ogrzewanie wydawałeś pewnie z 15-20 tys.
Ja też zmieniłem na ekogroszek wydawałem ok 15tys teraz zmieszczę się w 6tys ale zima łagodniejsza.
Ja bym brał 23 jest tylko małe ale mały popielnik będziesz musiał wyrzucać codziennie a poniżej -5 będzie żarł 100kg na dobę i tu się kłania większy kosz.
Ale za 10 tysięcy oszczędności to można się pomęczyć, albo palacza za piwko z ulicy żeby do kosza wrzucał.

rafalcon
07-02-2013, 12:24
Co się dzieje w przypadku przewymiarowania lub wybrania za małego pieca w odniesieniu do RBR 23 i 35kW??

chris__
07-02-2013, 12:47
Co się dzieje w przypadku przewymiarowania lub wybrania za małego pieca w odniesieniu do RBR 23 i 35kW??

Przy 23 będziesz się męczył jak będzie zimno - bo zasyp na 1,5 dnia popielnik na pół dnia. Może nie dogrzewać
Przy 35 jak bedzie zimno zasyp na 1,5 dnia popielnik na 1 dzień, będziesz sie męczył jak się zrobi ciepło bo będzie mały odbiór. Bedziesz musiał korygować nastawy (ale przez neta nie ma problemu). Na pewno nagrzeje.
Tylko ile mamy dni poniżej 10stopni
Ja 17 grzałem 650metrów ale było ciepło i dom jeszcze nie wyziębiony, 6-8 w dzień w nocy 0,-2. Teraz to bym musiał z tydzień grzać żeby rozgrzać całą chałupę i nie wiem czy dał by rade.

chris__
07-02-2013, 12:52
Co się dzieje w przypadku przewymiarowania lub wybrania za małego pieca w odniesieniu do RBR 23 i 35kW??
Mam nadzieję że kotłownie będziesz miał osobno, nie w domu. Jak w domu to po sezonie bedziesz miał jej dość. Bo ekogroszek to brudna sprawa nie wyobrażam sobie wchodzenia z 10 tonami węgla przez chałupę, a popiołu to bedzie z tona.

rafalcon
07-02-2013, 13:08
A co z trybem automatycznym w ecoalu?? nie poradzi sobie z nastawami w przypadku gdy będzie cieplej na zewnątrz przy piecu 35kW?? Wujek ma Ogniwo eko 24kW i generalnie niczego nie koryguje... oczywiście zawsze można skorygować nastawy tylko czy trzeba? ..co jeśli w tym konkretnym przypadku bedzie szedł w trybie auto>??

chris__
07-02-2013, 13:29
A co z trybem automatycznym w ecoalu?? nie poradzi sobie z nastawami w przypadku gdy będzie cieplej na zewnątrz przy piecu 35kW?? Wujek ma Ogniwo eko 24kW i generalnie niczego nie koryguje... oczywiście zawsze można skorygować nastawy tylko czy trzeba? ..co jeśli w tym konkretnym przypadku bedzie szedł w trybie auto>??
Nie powiem ci czy ty bedziesz musiał korygować sam zobaczysz czy trzeba.
Odnośnie instalacji to pomyśl czy nie zostawić tego olejaka i wpiąć pod niego 23 bo ja tak zrobiłem.
Mam olejaka 40kw i wpiete do tego RBR 17.
Dom 720m2 4 kondygnacje ocieplone styro 10 i dziurawy jak ser szwajcarki. Balkonów mam długości 50m 17 okien balkonowych 30 zwykłych 21 łazienek z wentylacją grawitacyjną
Na co dzień grzeje 80m2 reszta grzana na gwiazdkach czyli 5-8 stopni. Pali 25kg na dobę przy tej temp. jak zrobiło się zimno to 50kg
W tym roku olejaka nie używałem ale jest w razie czego.

karoka65
07-02-2013, 14:08
Jeśli olejak jest jeszcze w dobrej kondycji a miejsca pod dostatkiem to jak najbardziej można wtedy dać mniejszy kociołek.
To już zależy od kolegi czy już tak mu dopiekł że nie chce go widzieć czy jeszcze będzie mógł na niego patrzeć :)
W razie większego mrozu można wspomóc wtedy groszka.

rafalcon
07-02-2013, 16:26
Jeśli już zmieniam ogrzewanie to definitywnie :), piec na olej opalowy chciałbym pozostawić jako awaryjny lub jako alternatywę do grzania CWU latem. Tak że wciąż chciałbym poznać wady ewentualnie przewymiarowanego pieca....??? Zawsze można piec ustawić na niższą moc w sterowniku, czy to nie wystarcza...???

Piotrek42
07-02-2013, 18:43
rafalcon - pomyśl o zasobniku na zamówienie np 250-300kg bo w mrozy będziesz ładował codziennie eko 125kg na taki kociołek to zdecydowanie za mało...tak wiem....leniwy jestem :)))

rafalcon
07-02-2013, 22:33
Wydaje mi się że aż tak źle nie będzie :)..na Ogniwie Eko 24kW u wujka na dom 220m2 obecnie wychodzi mu średnio 30kg ekogroszku przy czym kotłownię ma w budynku obok razem z garażem i biurem, które to pomieszczenia też nieznacznie dogrzewa...zakładając, że u mnie starszy budynek 185m2 pochłonie 40kg a nowy budynek 160m2 kolejne 25kg to końcowy wynik 65kg/dobę jest całkiem realny...a może uda się jeszcze coś z tego urwać :D..

Trudno będzie zdecydować, którą moc kotła wybrać:P.

Zastanawiają mnie jeszcze te wszystkie problemy opisywane na tym forum np: problem z buczeniem (podobno już rozwiązany), przegrzewanie się podajnika, jakieś ogromne spieki, mały popielnik itp..

zbigmaz01
08-02-2013, 04:15
Jaka jest odległość między budynkami? Musisz zaizolować to na super, to będą największe straty, jak to zrobisz perfekcyjnie to 23kW ci wystarczy.

zbigmaz01
08-02-2013, 04:21
Przy 23 będziesz się męczył jak będzie zimno - bo zasyp na 1,5 dnia popielnik na pół dnia. Może nie dogrzewać
Przy 35 jak bedzie zimno zasyp na 1,5 dnia popielnik na 1 dzień, będziesz sie męczył jak się zrobi ciepło bo będzie mały odbiór. Bedziesz musiał korygować nastawy (ale przez neta nie ma problemu). Na pewno nagrzeje.
Tylko ile mamy dni poniżej 10stopni
Ja 17 grzałem 650metrów ale było ciepło i dom jeszcze nie wyziębiony, 6-8 w dzień w nocy 0,-2. Teraz to bym musiał z tydzień grzać żeby rozgrzać całą chałupę i nie wiem czy dał by rade.Na temat popiołu to jest tylko sprawa opału, ja wybieram co zasyp czyli około 110kg bo tak dosypuję. Raz zasyp i raz wybieranie, co zasyp lekkie czyszczenie i wtedy spaliny spadają około 15-20*C. Zasypuje tak mało bo godziny skończenia zasobnika wychodzą kiedy mnie nie ma i robię to wcześniej.

rafalcon
08-02-2013, 05:56
Odległość między budynkami wynosi ok 4m i myślę że jest to bardzo dobrze zaizolowane. Gdy grzaliśmy na olejowym obydwa budynki to długo trzeba było czekać aż powrót z nowego budynku się zagrzeje - był ciągle zimny. Wszystkie grzejniki i podłogówka grzały. Budynek dobrze odbierał.

Ile kg groszku wchodzi do zasobnika? Który popielnik jest większy w RBR czy w Ogniwo Eko, bo wujek (Ogniwo Eko 24kW) na pełny zasyp ma pełny popielnik (ma wyciągniętą szufladę) i tak wybiera (łopatą). Wg dtrki zasobnik jest większy w RBR ale nie ma nic o popielniku.

Cały czas zastanawia mnie jaka będzie różnica między RBR 23 i 35kW przy dodatniej temp. na zewnątrz, tym bardziej, że w obydwa przecież jest ten sam palnik ekoenergia 25.

zawijan
08-02-2013, 06:04
Wydaje mi się że aż tak źle nie będzie :)..na Ogniwie Eko 24kW u wujka na dom 220m2 obecnie wychodzi mu średnio 30kg ekogroszku przy czym kotłownię ma w budynku obok razem z garażem i biurem, które to pomieszczenia też nieznacznie dogrzewa...zakładając, że u mnie starszy budynek 185m2 pochłonie 40kg a nowy budynek 160m2 kolejne 25kg to końcowy wynik 65kg/dobę jest całkiem realny...a może uda się jeszcze coś z tego urwać :D..

Trudno będzie zdecydować, którą moc kotła wybrać:P.

Zastanawiają mnie jeszcze te wszystkie problemy opisywane na tym forum np: problem z buczeniem (podobno już rozwiązany), przegrzewanie się podajnika, jakieś ogromne spieki, mały popielnik itp..

A w Ogniwie Eko 24 u wujka - występują te problemy?

keteimj
08-02-2013, 08:27
A w Ogniwie Eko 24 u wujka - występują te problemy?

Kolego zawijan z całym szacunkiem ale tego typu sugestią sam sobie szkodzisz czyżby ci woda sodowa uderzyła do głowy?

To ja napiszę tak u mnie w RBR też tego typu problemy nie występują ale słyszałem że u sąsiada wujka kolegi który ma Ogniwo Eko występują i co na co ma być to dowód?

henry-x
08-02-2013, 09:20
Odległość między budynkami wynosi ok 4m i myślę że jest to bardzo dobrze zaizolowane. Gdy grzaliśmy na olejowym obydwa budynki to długo trzeba było czekać aż powrót z nowego budynku się zagrzeje - był ciągle zimny. Wszystkie grzejniki i podłogówka grzały. Budynek dobrze odbierał.

Ile kg groszku wchodzi do zasobnika? Który popielnik jest większy w RBR czy w Ogniwo Eko, bo wujek (Ogniwo Eko 24kW) na pełny zasyp ma pełny popielnik (ma wyciągniętą szufladę) i tak wybiera (łopatą). Wg dtrki zasobnik jest większy w RBR ale nie ma nic o popielniku.

Cały czas zastanawia mnie jaka będzie różnica między RBR 23 i 35kW przy dodatniej temp. na zewnątrz, tym bardziej, że w obydwa przecież jest ten sam palnik ekoenergia 25.

Do RBR wchodzi mi 150 kg groszku z czego mam 1,5 szuflady popiołu ilość popiołu zależy od jakości opału. Pojemność szuflady ok.10 l.

rafalcon
08-02-2013, 12:05
Co do buczenia to nigdy nie zwracał na to uwagi bo kotłownię ma w drugim budynku (musiałby sprawdzić), temp. podajnika nigdy nie kontrolował a alarmów też nie miał, spieki się zdarzały w zależności od węgla. Nie ma podpiętego internetu i jako tako nie ingeruje w proces spalania (piec ma od 3 lat).
Co do RBR pojemność szuflady 10l, więc pojemność popielnika bez szuflady jest większa - bez szuflady wejdzie więcej popiołu?

rafalcon
08-02-2013, 12:38
Z gabarytów pieców RBR i Ogniwo Eko wygląda na to że popielniki są podobnej pojemności.

zawijan
08-02-2013, 13:21
Kolego zawijan z całym szacunkiem ale tego typu sugestią sam sobie szkodzisz...

Co się ciskasz?
Napisz konkretnie, o co Ci chodzi, to Ci odpiszę. Rzeczowo i merytorycznie.

sipus31
08-02-2013, 13:35
Co się ciskasz?
Napisz konkretnie, o co Ci chodzi, to Ci odpiszę. Rzeczowo i merytorycznie.

Ja tez chetnie dopowiem, bo wkurza mnie ta kryptoreklama,Ogniwo to chyba najwiekszy szajs ale za to z super reklama,
mam znajoma co Jej kociol 4 lata tylko wytrzymal i zgnil :bash: :bash: :bash:
nie wchodze juz na watek ogniwa i Ty tez sie tutaj nie pokazuj nikt Cie o zdanie nie pytal.

zawijan
08-02-2013, 13:44
Ja tez chetnie dopowiem...
...Ty tez sie tutaj nie pokazuj nikt Cie o zdanie nie pytal.

Nie wtracaj się, jak nie wiesz o co chodzi.
I może nie rozkazuj mi. Co?

sipus31
08-02-2013, 13:46
Nie wtracaj się, jak nie wiesz o co chodzi.
I może nie rozkazuj mi. Co?

Dobrze wiem o co chodzi,sledze forum juz dosc dlugo,reklamuj swoje ogniwo na innym watku. I uwazaj bo mam troche wiecej wiedzy i przykladow ktore poki co trzymam dl siebie.

henry-x
08-02-2013, 13:51
Co do buczenia to nigdy nie zwracał na to uwagi bo kotłownię ma w drugim budynku (musiałby sprawdzić), temp. podajnika nigdy nie kontrolował a alarmów też nie miał, spieki się zdarzały w zależności od węgla. Nie ma podpiętego internetu i jako tako nie ingeruje w proces spalania (piec ma od 3 lat).
Co do RBR pojemność szuflady 10l, więc pojemność popielnika bez szuflady jest większa - bez szuflady wejdzie więcej popiołu?

zdarzyło mi się że nie wybrałem popiołu wtedy nazbierało się go tam aż 3 szuflady

zbigmaz01
08-02-2013, 14:06
Co do buczenia to nigdy nie zwracał na to uwagi bo kotłownię ma w drugim budynku (musiałby sprawdzić), temp. podajnika nigdy nie kontrolował a alarmów też nie miał, spieki się zdarzały w zależności od węgla. Nie ma podpiętego internetu i jako tako nie ingeruje w proces spalania (piec ma od 3 lat).
Co do RBR pojemność szuflady 10l, więc pojemność popielnika bez szuflady jest większa - bez szuflady wejdzie więcej popiołu?Tak jak pisałem wcześniej cały zasyp i wybieranie. U mnie tego popiołu jest też z 1,5 szuflady. Pytałeś o palnik to tu powinien wypowiedzieć się jakiś fachowiec, ja tylko tyle się domyślam bo gdzieś kiedyś czytałem że 17-25kW mają jeden palnik a 35kW to już większy, ale to musi ktoś potwierdzić.
Ja bym brał ten mniejszy :)

karoka65
08-02-2013, 14:26
Co do buczenia to nigdy nie zwracał na to uwagi bo kotłownię ma w drugim budynku (musiałby sprawdzić), temp. podajnika nigdy nie kontrolował a alarmów też nie miał, spieki się zdarzały w zależności od węgla. Nie ma podpiętego internetu i jako tako nie ingeruje w proces spalania (piec ma od 3 lat).
Co do RBR pojemność szuflady 10l, więc pojemność popielnika bez szuflady jest większa - bez szuflady wejdzie więcej popiołu?

Każdy silnik jednofazowy, buczał, buczy i będzie buczał. Spieki były, są i będą jak będziesz miał ciulowe paliwo. Internet nie jest wymagany do prawidłowej pracy sterownika ale jest bardzo wygodnym narzędziem dla urzytkownika.
Tak dużo więcej zmieści się bez szuflady.
Ja osobiście szufladę mam włożoną ale przeszło mi szybko pilnowanie kiedy się zapełnia.
Co wejdzie to wejdzie a reszta sobie leci aż nazbiera się do wysokości palnika, ma cieplej hehe.
Wyciągam szufladę, a resztę co poza nią wyciągam łopatką do następnej.
Po co mam sie mazać co 5 dni jak mogę co dziesięć :)
Kolega mariusz z tego forum sypie popiół do plastikowych worków, zamówił sobie drugą szufladkę i jedzie na dwie.
Zapełnia się jedna to ją wyciąga i wkłada drugą, popiół przestygnie, sypie do wora i ma na zmianę.

karoka65
08-02-2013, 14:29
Tak jak pisałem wcześniej cały zasyp i wybieranie. U mnie tego popiołu jest też z 1,5 szuflady. Pytałeś o palnik to tu powinien wypowiedzieć się jakiś fachowiec, ja tylko tyle się domyślam bo gdzieś kiedyś czytałem że 17-25kW mają jeden palnik a 35kW to już większy, ale to musi ktoś potwierdzić.
Ja bym brał ten mniejszy :)
Sprostuję zbyszka, 11 i 17-ka maja jednakowe palniki, 23 i 35 mają większe róznią się powierzchnią wymiany ciepła.

karoka65
08-02-2013, 14:38
Może dopowiem chociaż nie w temacie tak samo jest ze Skam-p jareckiego moce 7,12 i 17kW są na mniejszym APPM-1 a 25,35 i 40kW na APPM-2
róznią się tym samym wielkością wymiennika.
Ogniwo ustabilizowało już obecnie Burnera-S bo na początku palniki to był totolotek, nie wiadomo było co się dostanie ( pierwsze 16-ki )
Obecnie z tego co wiem palniki wychodzą 4-ro członowe, w zależności od mocy kotła różnią się ilością rzędów nacięć szczelin napowietrzających.
Jest to proporcjonalnie: 10kW dwa rzędy szczelin, 16kW trzy rzędy szczelin i 25kW 4 rzędy szczelin, jak coś pokićkałem to zawijan poprawi bo mogę czegoś nie wiedzieć na bieżąco, nie sprzedaję tych kotłów także mogę być niedoinformowany.

zbigmaz01
08-02-2013, 15:18
Sprostuję zbyszka, 11 i 17-ka maja jednakowe palniki, 23 i 35 mają większe róznią się powierzchnią wymiany ciepła.Dzięki za sprostowanie, czytałem dość dawno i wtedy nie zwróciłem dokładnie uwagi na ten typoszereg :)

zawijan
08-02-2013, 16:04
Co do buczenia to nigdy nie zwracał na to uwagi bo kotłownię ma w drugim budynku (musiałby sprawdzić), temp. podajnika nigdy nie kontrolował a alarmów też nie miał, spieki się zdarzały w zależności od węgla. Nie ma podpiętego internetu i jako tako nie ingeruje w proces spalania (piec ma od 3 lat).

Ogniwo Eko i RBR EKOUNIWERSAL były z początku robione z tymi samymi palnikami BRUCER. Potem do małych RBR-ów weszły "małe Ekoenergie" (to takie palniki). Na dużych Brucerach nie słyszało się "buczenia", czy czego tam. Przynajmniej nikt o tym nie pisał. O buczeniu palników Ekoenergii pisali dopiero sami ich użytkownicy, tu na tym wątku. Dziwię się więc, że tak się oburzają na mnie, zamiast wyjaśnić Ci sprawę jak należy. Do dużego RBR-a możesz sobie zażyczyć od producenta kotła palnika BRUCER. INSTALCO dobrze wie, skąd można ten palnik dzisiaj dostać.

Jako początkującemu, dam Ci taką radę. Nie wierz we wszystko, co piszą różne przygłupki, których jest mnóstwo. Na moim przykładzie: Nie byłoby kotła RBR Ekouniwersal beze mnie. Nie byłoby w RBR-rze sterownika eCoal beze mnie. Spytaj producenta. A tu, jak widzisz, zarzucają mi, że krytykuję RBR-a. Własną robotę? Ale oni wiedzą przecież lepiej. RBR jest świetnym uzupełnieniem linii Ogniwo Eko dla tych, którzy potrzebują kotłów z górnym wylotem spalin oraz dla tych, którzy wolą czyszczenie od przodu zamiast z góry. Nie są one absolutnie konkurencją dla Ogniwa Eko. To bzdura.

Życzę Ci powodzenia na nowej drodze życia - na drodze palacza węglowego.

keteimj
08-02-2013, 16:09
Co się ciskasz?
Napisz konkretnie, o co Ci chodzi, to Ci odpiszę. Rzeczowo i merytorycznie.

Piszę konkretnie - Zabierając nagle w tym temacie głos i sugerując niejasno koledze, że Ogniwo nie ma tych mankamentów(co jest nieprawdą) o których była mowa lobbujesz za Ogniwem i trudno twoje późniejsze oceny i wypowiedzi na temat poszczególnych kotłów traktować jako obiektywne i pozycja na forum leci w dół, co innego gdybyś napisał jasno:
Ogniwo jest lepsze bo jest łatwiejsze w czyszczeniu, jest tansze, ma wiekszy popielnik, wiekszy zasobnik, ma cichutki podajnik, mniej spala, pali wszystkie paliwa bez spieków albo piszę tak bo mi się to opłaca i sprawa jasna

sipus31
08-02-2013, 17:13
Ogniwo Eko i RBR EKOUNIWERSAL były z początku robione z tymi samymi palnikami BRUCER. Potem do małych RBR-ów weszły "małe Ekoenergie" (to takie palniki). Na dużych Brucerach nie słyszało się "buczenia", czy czego tam. Przynajmniej nikt o tym nie pisał. O buczeniu palników Ekoenergii pisali dopiero sami ich użytkownicy, tu na tym wątku. Dziwię się więc, że tak się oburzają na mnie, zamiast wyjaśnić Ci sprawę jak należy. Do dużego RBR-a możesz sobie zażyczyć od producenta kotła palnika BRUCER. INSTALCO dobrze wie, skąd można ten palnik dzisiaj dostać.

Jako początkującemu, dam Ci taką radę. Nie wierz we wszystko, co piszą różne przygłupki, których jest mnóstwo. Na moim przykładzie: Nie byłoby kotła RBR Ekouniwersal beze mnie. Nie byłoby w RBR-rze sterownika eCoal beze mnie. Spytaj producenta. A tu, jak widzisz, zarzucają mi, że krytykuję RBR-a. Własną robotę? Ale oni wiedzą przecież lepiej. RBR jest świetnym uzupełnieniem linii Ogniwo Eko dla tych, którzy potrzebują kotłów z górnym wylotem spalin oraz dla tych, którzy wolą czyszczenie od przodu zamiast z góry. Nie są one absolutnie konkurencją dla Ogniwa Eko. To bzdura.

Życzę Ci powodzenia na nowej drodze życia - na drodze palacza węglowego.


Uzupelnieniem tak ? buhaha:D
Z tego wychodzi ze ogniwo nie ma konkurencji.Brawo! Swietna teoria!
Mam calkowicie odmienne zdanie i mysle ze bardzo" was' boli ze Rbr tak bardzo i tak szybko rosnie w sile i gdzie tylko mozecie to wciskacie swoje dwa slowa by tylko odciagnac uwage kupujacego.

henry-x
08-02-2013, 17:25
Wczoraj nawierciłem otwory w koronie palnika w moim 23kW , włożone wiertła obrazują kąty otworów użyłem wiertła 3,5 mm


168637168639168640

kaczmimo
08-02-2013, 17:39
Ogniwo Eko i RBR EKOUNIWERSAL były z początku robione z tymi samymi palnikami BRUCER. Potem do małych RBR-ów weszły "małe Ekoenergie" (to takie palniki). Na dużych Brucerach nie słyszało się "buczenia", czy czego tam. Przynajmniej nikt o tym nie pisał. O buczeniu.
Zawijanie na wstępie gratulacje, ecoal oraz RBR to bardzo dobre produkty!
Teraz łyżka dziegciu ... chyba niedokładnie śledzisz polecane forum.
http://esterownik.pl/forum/posty,200/brucer-glosna-praca,1
Moją ekoenergię czasem słyszę za ścianą wieczorami. Ale nie jest to uciążliwe, Tak jak pisał Karoke taka cecha silników. Za to jak się załączy kostkarka do lodu to ....

kaczmimo
08-02-2013, 17:41
Wczoraj nawierciłem otwory w koronie palnika w moim 23kW , włożone wiertła obrazują kąty otworów użyłem wiertła 3,5 mm

]

Henry te dziurki to na oko, czy według schematu? Pytam bo na wiosnę, lato też chcę wiercić w mojej małej ekoenergii.

karoka65
08-02-2013, 17:44
Wczoraj nawierciłem otwory w koronie palnika w moim 23kW , włożone wiertła obrazują kąty otworów użyłem wiertła 3,5 mm


168637168639168640
Miało być ich więcej i czy zakleiłeś szczeliny tak jak ci mówiłem ?

karoka65
08-02-2013, 17:50
Jak z resztą widać na forum esterownik piszą to samo użytkownicy kotłów Ogniwo, i nie jest to problemem tylko tych kotłów.
Wszystkie podajniki mają silniki jednofazowe i jest dokladnie ten sam problem z tzw. buczeniem.
W sumie to nawet nie wiem czy słusznie nazwałem to problemem.
Zobaczymy jak kolega Mylas zrobi inny eksperyment ale myślę że u niego będzie cacy,

zbigmaz01
08-02-2013, 18:09
Jak z resztą widać na forum esterownik piszą to samo użytkownicy kotłów Ogniwo, i nie jest to problemem tylko tych kotłów.
Wszystkie podajniki mają silniki jednofazowe i jest dokladnie ten sam problem z tzw. buczeniem.
W sumie to nawet nie wiem czy słusznie nazwałem to problemem.
Zobaczymy jak kolega Mylas zrobi inny eksperyment ale myślę że u niego będzie cacy,Ale nie wszyscy mają taką możliwość jak kolega Mylas :)

zbigmaz01
08-02-2013, 18:36
A co robi kolega mylas bo gdzieś mi to umkneło. No tu :)
...
Zobaczymy jak kolega Mylas zrobi inny eksperyment ale myślę że u niego będzie cacy,
Zobaczymy czy się pochwali :D

zbigmaz01
08-02-2013, 18:41
Ja swojej przekładni jeszcze nie oglądałem, ale myślę nad czymś takim168653

karoka65
08-02-2013, 18:51
Zaraz mu dupy nie trujcie wszyscy na priva, plan ma, jak zrobi pewnie napisze.

zawijan
08-02-2013, 19:56
Piszę konkretnie - Zabierając nagle w tym temacie głos i sugerując niejasno koledze, że Ogniwo nie ma tych mankamentów(co jest nieprawdą) o których była mowa lobbujesz za Ogniwem...

Tych problemów akurat rzeczywiście nie ma, bo nie stosuje palników z Ekoenergii.
A czy ja gdzieś napisałem, że Ogniwo nie ma żadnych problemów. Pokaż mi to, jeśli możesz.

zawijan
08-02-2013, 19:58
...mysle ze bardzo" was' boli ze Rbr tak bardzo i tak szybko rosnie w sile i gdzie tylko mozecie to wciskacie swoje dwa slowa by tylko odciagnac uwage kupujacego.

Pokaż mi, proszę, takie dwa słowa, jeśli możesz.

zawijan
08-02-2013, 20:01
Zawijanie na wstępie gratulacje, ecoal oraz RBR to bardzo dobre produkty!
Teraz łyżka dziegciu ... chyba niedokładnie śledzisz polecane forum.
http://esterownik.pl/forum/posty,200/brucer-glosna-praca,1
Moją ekoenergię czasem słyszę za ścianą wieczorami. Ale nie jest to uciążliwe, Tak jak pisał Karoke taka cecha silników. Za to jak się załączy kostkarka do lodu to ....

Dlatego zapytałem kolegę rafalcon, czy słyszał, jak chodzi Ogniwo Eko u wujka.

sipus31
08-02-2013, 20:02
Pokaż mi, proszę, takie dwa słowa, jeśli możesz.

Czytaj miedzy wierszami a nie lap mnie za slowka. Jestes wyksztalcony wiec nie udawaj glupiego.

zawijan
08-02-2013, 20:03
Żegnajcie.
Wszedłem tu raz. Chyba tylko raz. Całkiem niepotrzebnie.
Więcej nie będę.

sipus31
08-02-2013, 20:04
Żegnajcie.
Wszedłem tu raz. Chyba tylko raz. Całkiem niepotrzebnie.
Więcej nie będę.

Wreszcie zrozumiales.

zbigmaz01
08-02-2013, 20:22
...
Zawijan możesz napisać dlaczego zastosowaliście w brucerze sprzęgło kłowe w tym miejscu tzn za przekładnią, jakie były założenia? I co sądzisz o umieszczeniu go pomiędzy silnikiem a przekładnią i wypełnienie powstałej przerwy jakimś materiałem tłumiącym drgania?
Czyli ja już wyważam drzwi które ktoś otworzył :bash:

karoka65
08-02-2013, 21:04
Tych problemów akurat rzeczywiście nie ma, bo nie stosuje palników z Ekoenergii.
A czy ja gdzieś napisałem, że Ogniwo nie ma żadnych problemów. Pokaż mi to, jeśli możesz.
No ja tu widzę na pierwszej stronie tego wątku który podał kaczmimo: http://esterownik.pl/forum/posty,200/brucer-glosna-praca,1
już dwóch użytkowników Ogniwo ( kol. grzmaj i ansu ) następny użytkownik kotła Kotstal ( dragon ) koelga Verb który opuścił to forum tak samo tłumaczy kolegom odgłos pracy silnika,
Tak jak pisałem już kilka razy to nie jest specyficzne ani dla kotłów: RBR ani Ogniwo, ani Kotstal ani Defro do którego wątku również tu wklejałem link, dotyczy to wszystkich kotłów jak dla mnie bo wszędzie są stosowane silniki jednofazowe.
Wszystko to subiektywne odczucie użytkownika, warunków domu itp.
Zdarzają się jednak pojedyncze przypadki że jest jeszcze coś, gdzie pojawiają się drgania ale to już inna bajka.
Do kolegi chrisa został wysłany zestaw, wrócił wczoraj do mnie, dzwoniłem zapytać jak jest teraz, widać chris raczej jest zadowolony.

keteimj
08-02-2013, 21:46
Tych problemów akurat rzeczywiście nie ma, bo nie stosuje palników z Ekoenergii.
A czy ja gdzieś napisałem, że Ogniwo nie ma żadnych problemów. Pokaż mi to, jeśli możesz.

Ja tam się z koniem kopać nie będę, jezeli RBR jest również twoim dzieckiem to traktujesz je po macoszemu, akurat te problemy zgłaszali użytkownicy na forum - link jak podał @kaczmino, a strzelić focha i powiedzieć zabieram zabawki i idę do domu bo was nielubię?:no:
W tej kwesti tyle i do tego nie zamierzam wracać

henry-x
08-02-2013, 22:05
Henry te dziurki to na oko, czy według schematu? Pytam bo na wiosnę, lato też chcę wiercić w mojej małej ekoenergii.

Trochę ze wskazówek Karoki trochę z hurtowni Domer są tam fotki dyszy 15-35
http://www.domer.pl/dysza-palnika-palenisko-ekoenergia-15-35.html

henry-x
08-02-2013, 22:08
Miało być ich więcej i czy zakleiłeś szczeliny tak jak ci mówiłem ?

Wiesiu zakleiłem jak kazałeś :)

henry-x
08-02-2013, 22:12
Miało być ich więcej i czy zakleiłeś szczeliny tak jak ci mówiłem ?

Dodam jeszcze że zrobiłem mniej bo wiercenie nie było ciekawe gruby materiał , liche wiertło:)

mylas
08-02-2013, 23:13
Nie chcę siać dodatkowego zamieszania, jak przetestuję i dostanę zgodę producenta bądź Karoki to rozwiązanie oczywiście opiszę,Powinno być OK. Powiem tylko tyle że zamiast tłumić wibracje postanowiłem je wyeliminować :goodnight:

pawko_
09-02-2013, 09:05
Henry a po co nawiercałeś koronę ?

chris__
09-02-2013, 12:02
No ja tu widzę na pierwszej stronie tego wątku który podał kaczmimo: http://esterownik.pl/forum/posty,200/brucer-glosna-praca,1

Zdarzają się jednak pojedyncze przypadki że jest jeszcze coś, gdzie pojawiają się drgania ale to już inna bajka.
Do kolegi chrisa został wysłany zestaw, wrócił wczoraj do mnie, dzwoniłem zapytać jak jest teraz, widać chris raczej jest zadowolony.
Zadowolony zadowolony
Najbardziej z tego że słyszę piec tylko w pomieszczeniach sąsiadujących z kotłownią a nie w całej chałupie.
Wymiana zestawu napędowego ślimaka zniwelowała drgania kotła. Drganie było słychać w całym domu.

rafalcon
10-02-2013, 14:19
Zdążyłem się dowiedzieć, że gdy wujek stoi za drzwiami kotłowni na zewnątrz budynku to jak się wsłucha to słyszy pracę podajnika. Gdy u niego będę to sam ocenię głośność pracy i zdam relacje:).

Mam porównanie do pracy pieca Lazar Eko Perfekt 35kW. W tym egzemplarzu u znajomego słychać tylko chrupanie groszku gdy stoi się obok. Podajnik jest wyposażony w przekładnię i silnik firmy NORD (sprawdziłem). Nie wiem jakie to ma znaczenie, wiem natomiast, że to zestawienie w tym piecu działa cichutko (piec stoi na starej posadzce słabej jakości w piwnicy w miejscu starego pieca węglowego).

Co z tymi koronami robicie, po co je przerabiacie??:)

chris__
11-02-2013, 09:24
Zdążyłem się dowiedzieć, że gdy wujek stoi za drzwiami kotłowni na zewnątrz budynku to jak się wsłucha to słyszy pracę podajnika. Gdy u niego będę to sam ocenię głośność pracy i zdam relacje:).
??:)
Napisałem że słyszę sprostuje muszę się wsłuchać.

Tu masz problemy z przewymiarowanym kotłem
http://esterownik.pl/forum/posty,898/wymiana-instalacji-co

rafalcon
11-02-2013, 21:51
Jaki zestaw został wysłany do kolegi chrisa??

chris__
12-02-2013, 12:01
Jaki zestaw został wysłany do kolegi chrisa??

Nie wiem jaki silnik ale motoreduktor to ekoenerga

zbigmaz01
13-02-2013, 19:58
Poddaje pod dyskusję temat wybierania popiołu :)
Dzisiaj wybrałem po 407 min pracy podajnika http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl)
Wczoraj był zasyp (320min pracy podajnika) a dopiero dzisiaj wybieranie i czyszczenie przy stanie pracy podajnika 87min.
Cały zasobnik schodzi u mnie przy tej granulacji co mam w 350min
I niech ktoś mi teraz powie że może mi się zatkać kanał :lol2:

karoka65
13-02-2013, 20:47
Sranie w bambus panie Zbyszku :)

zbigmaz01
13-02-2013, 21:03
Daje sobie głowę odciąć że jeszcze jeden dzień by wytrzymał :yes:

henry-x
13-02-2013, 21:50
Daje sobie głowę odciąć że jeszcze jeden dzień by wytrzymał :yes:

Zgadzam się z Tobą .
Nie pisałem o tym , ale u mnie kilka razy miałem popiół równo z koroną .
Zdarzyło się nawet tak że podczas pobytu w szpitalu dostałem powiadomienie na telefon "pusty zasobnik" zadzwoniłem do syna żeby uzupełnił piec, po powrocie ze szpitala okazało się że popiołu nikt nie wyniósł jak otworzyłem środkową furtkę to popiół się wysypywał ,syn wyczyścił kanały , ale o popiole zapomniał .temperatura spalin była bez zmian.:)

henry-x
13-02-2013, 22:08
Henry a po co nawiercałeś koronę ?

Kiedyś ktoś miał problemy nie pamiętam dokładnie co to było i bodajże minertu pisał o nawiercaniu korony.
U mnie niedopałków nie zauważyłem ,ale podczas czyszczenia zobaczyłem pionowe jakby przedmuchy spod korony świadczące o nieszczelności wobec tego zerwałem koronę i przy okazji profilaktycznie nawierciłem:)

rafalcon
14-02-2013, 09:50
Poddaje pod dyskusję temat wybierania popiołu :)
Dzisiaj wybrałem po 407 min pracy podajnika http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl)
Wczoraj był zasyp (320min pracy podajnika) a dopiero dzisiaj wybieranie i czyszczenie przy stanie pracy podajnika 87min.
Cały zasobnik schodzi u mnie przy tej granulacji co mam w 350min
I niech ktoś mi teraz powie że może mi się zatkać kanał :lol2:

Tak szybko pełny popielnik i pusty zasobnik ?? jaki opał - ekogroszek?? U wujka na OE24kW wychodzi co 4 dni przy temp. ok -7 do -12st.C a przy obecnych temperaturach wystarcza mu na 5 dni (temp.ok 0 do -3). Popielnik ma bez szuflady - wybiera łopatką.

sipus31
14-02-2013, 12:12
Tak szybko pełny popielnik i pusty zasobnik ?? jaki opał - ekogroszek?? U wujka na OE24kW wychodzi co 4 dni przy temp. ok -7 do -12st.C a przy obecnych temperaturach wystarcza mu na 5 dni (temp.ok 0 do -3). Popielnik ma bez szuflady - wybiera łopatką.

Kolego rafalcon, Zbigma opisal to w minutach pracy podajnika, u mnie teraz takie 350 min to jakies 6-7 dni :)

rafalcon
14-02-2013, 12:30
No nie pomyślałem :P ...no to ładny wynik :)
A tak teoretycznie, jeśli by się zatkał kanał (co jak widać jest mało prawdopodobne) to płomień by wygasł..?

mylas
14-02-2013, 12:41
Prośba do zaawansowanych instalatorów bądź doświadczonych w bojach :D o konsultacje "projektu". Skleciłem z pamięci mogą być nieścisłości ale sedno sprawy jest widoczne. Tematem przeróbki instalacji jest spięcie powrotów zimnej wody CO i CWU oraz dołożenie zaworu 4-drogowego (Na schemacie jest narysowany jako kwadrat bo coś program nie chciał mi wkleić bloczka). Efekt jaki chcę uzyskać to:
1. Dogrzanie powrotu i tu pytanie czy tak wpięty zawór będzie dogrzewał powrót przy wyłączonej pompie CO - grawitacyjnie ?
2. Regulacja temperatury na zasilaniu CO.
Generalnie wszystko hula OK tylko małe ale:
1. Dwa powroty a czujnik temperatur powrotu jeden więc wiadomo w czym problem więc na pewno powroty należy połączyć.
2. Teraz najdokładniej trzyma temperaturę w pomieszczenia na pokojowym z pompą CO w trybie wyłączona, ale przy dłuższym postoju i ponownym załączeniu pompy zbyt dużo wody zimnej spływa i wychładza kocioł. Wiem że RBR zimnego powrotu się nie boi ale mimo wszystko wolałbym dmuchać na zimne ( a może na ciepłe :D)

Obecnie mam ustawioną pompę CO na cykliczną i jest w miarę OK tylko że przy tym układzie przekracza mi zadaną temperaturę w pomieszczeniach. Można by tylko spiąć powroty i użyć do podgrzewania powrotu pompy CWU jako mieszającej ale wtedy tracę kontrolę nad temperaturą CWU. Poz tym niepotrzebnie gonić pompę CWU - zawsze to jakieś Wh :D.
Chyba że macie jakieś inne prostsze sugestie, ewentualnie zawór 3D ale w 4D mam regulację temperatury zasilania.
obecna instalacja
169976
po proponowanych zmianach
169977

0degree
14-02-2013, 14:43
Jeśli chcesz mieć pewnie podgrzany powrót to zastosuj zawór 3d i pompę mieszającą, tym bardziej że Twój sterownik ma wszystko aby ten temat ogarnąć.
Zawór 4 drożny jest mniej doskonałym rozwiązaniem jako że podmieszanie wody zwykle działa ok, to wielokrotnie ludzie mają problem z tym aby obieg grawitacyjny działał w 100% poprawnie, tutaj bardzo duże znaczenie mają same średnice zaworu, rur, odległości zaworu od kotła, w miarę możliwości unikanie kolan na obiegu wtórnym.
Na 2 rysunku z zaworem 4d narysowałeś pompę z bypasem, to błąd. Prawidłowo za zaworem powinno się montować zawór-filtr-pompa-zawór zwrotny, a zaworem róznicowym omijasz cały zawór 4dr. z pompą. Dla bardziej wtajemniczonych takie połączenie różnicowego może rzadko ale jednak czasami powodować dopuszczanie gorącej wody za zawór w momencie skrajnego położenia przepustnicy 4 drogowca (w pozycji cała woda z kotła z powrotem do kotła).

zbigmaz01
14-02-2013, 15:40
Tak szybko pełny popielnik i pusty zasobnik ?? jaki opał - ekogroszek?? U wujka na OE24kW wychodzi co 4 dni przy temp. ok -7 do -12st.C a przy obecnych temperaturach wystarcza mu na 5 dni (temp.ok 0 do -3). Popielnik ma bez szuflady - wybiera łopatką.Jak szybko u mnie popielnik się zapełnia wystarczy zobaczyć na wykresach ile spada na dobę jak też ile wsypuję i w historii alarmów kiedy był zasyp. Nie grzeję mieszkania tylko duży dom opisany poniżej :yes:
https://esterownik.pl/sterownik/1062 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fs terownik%2F1062)



...
A ja mam pytanie nietypowe. Czy aż tak prostą instalację musisz wykonać? Sterownik pozwala sterować dwoma obiegami niezależnie od siebie plus CWU. Przemyśl czy nie lepsze by było sterowanie każdym rozdzielaczem osobno. Możliwość ustawienie różnych temp. i nie ma na raz spływu całej zimnej wody do kotła. Oddzielne pompy i oddzielna ich praca.
Jeżeli chodzi o zawory 3D czy 4D to ja ich nie mam a wody w układzie u mnie dostatek, z jedną różnicą. Wszystko u mnie spływa do bufora, dlatego z zimnymi powrotami ja nie walczę :)

chris__
14-02-2013, 16:58
Jak szybko u mnie popielnik się zapełnia wystarczy zobaczyć na wykresach ile spada na dobę jak też ile wsypuję i w historii alarmów kiedy był zasyp. Nie grzeję mieszkania tylko duży dom opisany poniżej :yes:
https://esterownik.pl/sterownik/1062 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fs terownik%2F1062)



A ja mam pytanie nietypowe. Czy aż tak prostą instalację musisz wykonać? Sterownik pozwala sterować dwoma obiegami niezależnie od siebie plus CWU. Przemyśl czy nie lepsze by było sterowanie każdym rozdzielaczem osobno. Możliwość ustawienie różnych temp. i nie ma na raz spływu całej zimnej wody do kotła. Oddzielne pompy i oddzielna ich praca.
Jeżeli chodzi o zawory 3D czy 4D to ja ich nie mam a wody w układzie u mnie dostatek, z jedną różnicą. Wszystko u mnie spływa do bufora, dlatego z zimnymi powrotami ja nie walczę :)
Dobrze prawisz podzielić na dwa rozdzielacze bez zaworu 3-4d jeden pod CO drugi pod podłogówkę ochronę powrotu CWU i będzie śmigać jak złoto na 1 biegach.

zbigmaz01
14-02-2013, 17:03
Dobrze prawisz podzielić na dwa rozdzielacze bez zaworu 3-4d jeden pod CO drugi pod podłogówkę ochronę powrotu CWU i będzie śmigać jak złoto na 1 biegach.


:D

0degree
14-02-2013, 17:07
Dobrze prawisz podzielić na dwa rozdzielacze bez zaworu 3-4d jeden pod CO drugi pod podłogówkę ochronę powrotu CWU i będzie śmigać jak złoto na 1 biegach.
Teoretycznie ;)

zbigmaz01
14-02-2013, 17:10
Teoretycznie ;)Zapraszam do siebie, zobaczysz naocznie :D

0degree
14-02-2013, 17:14
Ty masz chyba bufor? a to zupełnie inna historia niż u mylasa.

zbigmaz01
14-02-2013, 17:59
Ty masz chyba bufor? a to zupełnie inna historia niż u mylasa.
Dwa posty do tyłu pisałem o tym, to nie jest "chyba" :)

mylas
14-02-2013, 23:06
A ja mam pytanie nietypowe. Czy aż tak prostą instalację musisz wykonać? Sterownik pozwala sterować dwoma obiegami niezależnie od siebie plus CWU. Przemyśl czy nie lepsze by było sterowanie każdym rozdzielaczem osobno. Możliwość ustawienie różnych temp. i nie ma na raz spływu całej zimnej wody do kotła. Oddzielne pompy i oddzielna ich praca.
Jeżeli chodzi o zawory 3D czy 4D to ja ich nie mam a wody w układzie u mnie dostatek, z jedną różnicą. Wszystko u mnie spływa do bufora, dlatego z zimnymi powrotami ja nie walczę :)

Ta instalacja ze schematu pierwszego już niestety jest i pracuje całkiem nieźle przy pompie CO na 1 biegu poza zimnym powrotem w trybie pompy wyłączonej. Kiedy robił mi to instalator nie bardzo ogarniałem temat, a on wyznaje zasadę że im prościej tym lepiej ale chyba za bardzo uprościł. Teraz zrobiłbym inaczej.
Te dwa rozdzielacze to parter i poddasze, w każdym po 5 grzejników z zaworami termostatycznymi i po 2 niewielkie podłogówki z zaworami RLT na powrocie. Odegree jakie optymalne rozwiązanie było by w moim przypadku coby dogrzać powrót i w drugiej kolejności ewentualnie mieć wpływ na temp zasilania CO.

mylas
14-02-2013, 23:12
Jeśli chcesz mieć pewnie podgrzany powrót to zastosuj zawór 3d i pompę mieszającą, tym bardziej że Twój sterownik ma wszystko aby ten temat ogarnąć.

Z dodatkową pompą byłby problem bo nie rysowałem tego bo to akurat nie ma wpływu na problem ale trzecią pompę w ecoalu wykorzystałem na cyrkulację wody CWU.

johny34
15-02-2013, 04:50
U mnie temperatura powrotu wynosi około +30C -dla RBR-a podobno to nie problem - prawda ci to?

0degree
15-02-2013, 09:26
Ta instalacja ze schematu pierwszego już niestety jest i pracuje całkiem nieźle przy pompie CO na 1 biegu poza zimnym powrotem w trybie pompy wyłączonej. Kiedy robił mi to instalator nie bardzo ogarniałem temat, a on wyznaje zasadę że im prościej tym lepiej ale chyba za bardzo uprościł. Teraz zrobiłbym inaczej.
Te dwa rozdzielacze to parter i poddasze, w każdym po 5 grzejników z zaworami termostatycznymi i po 2 niewielkie podłogówki z zaworami RLT na powrocie. Odegree jakie optymalne rozwiązanie było by w moim przypadku coby dogrzać powrót i w drugiej kolejności ewentualnie mieć wpływ na temp zasilania CO.
U Ciebie to wygląda tak, że skoro sprawdza się cykliczna praca pompy to oznacza przewymiarowane grzejników, aby obniżyć ich moc to teraz najprościej jest obniżyć ich temperaturę zasilania stosując zawór mieszający i tu jak pisałem albo 4dr z porządnie zrobionym obiegiem kotłowym, lub 3dr z pompą mieszającą (pewniejsze rozwiązanie).
Połączenie powrotów tak czy owak musisz zrobić.
Rozdzielenie obwodów osobno góra i dół prawdopodobnie spowoduje zalewanie zimną wodą tak samo jak teraz bo grzejniki dalej będą za mocne z tym że może to być na przemian - równocześnie to zależy jakie sygnały wyślą czujniki pokojowe, generalnie staraj się unikać prac cyklicznych pompy bo to się głównie wiąże z tym problemem.

0degree
15-02-2013, 09:28
U mnie temperatura powrotu wynosi około +30C -dla RBR-a podobno to nie problem - prawda ci to?
Tak naprawdę to dowiesz się za kilka/kilkanaście lat kiedy kocioł wyzionie ducha.

mylas
15-02-2013, 10:02
U Ciebie to wygląda tak, że skoro sprawdza się cykliczna praca pompy to oznacza przewymiarowane grzejników, aby obniżyć ich moc to teraz najprościej jest obniżyć ich temperaturę zasilania stosując zawór mieszający i tu jak pisałem albo 4dr z porządnie zrobionym obiegiem kotłowym, lub 3dr z pompą mieszającą (pewniejsze rozwiązanie).
Połączenie powrotów tak czy owak musisz zrobić.
Rozdzielenie obwodów osobno góra i dół prawdopodobnie spowoduje zalewanie zimną wodą tak samo jak teraz bo grzejniki dalej będą za mocne z tym że może to być na przemian - równocześnie to zależy jakie sygnały wyślą czujniki pokojowe, generalnie staraj się unikać prac cyklicznych pompy bo to się głównie wiąże z tym problemem.

Czyli tak jeżeli chciałbym próbować z zaworem 4d, a wydaje się że jednak regulacja temp zasilania CO może być konieczna to podsumowuję i dopytuję:
1 Zawór 4D zaraz na wyjściu z kotła (wyjście od góry) i od razu obwód kotłowy w bok, na dół, i do kotła poprzez trójnik czyli jedno kolan i jeden trójnik.
2. Wyjście i powrót w RBR 17 to 1", da radę? Jeżeli tak to zawór chyba też na 1" czy ewentualne zwiększenie średnicy ma sens?
3 Czy taki zawór jest OK? http://www.esbe.pl/pl/produkty/?prodid=4050
4. Teraz ten nieszczęsny zawór różnicowy, jeżeli dobrze zrozumiałem to tak: zaw. różnicowy, zaw. kulowy, filtr, pompa CO, zaw kulowy, zawór zwrotny, a to obejście pompy do skupu metali kolorowych i na piwko:D
5. Powroty spiąć do kupy i tu pytanie czy powrót z CWU puścić za zaworem 4D czy przepuścić przez niego razem z powrotem instalacji? Bo w dokumentacji zaworu ESBE jest za zaworem 4D.

0degree
15-02-2013, 10:39
Czyli tak jeżeli chciałbym próbować z zaworem 4d, a wydaje się że jednak regulacja temp zasilania CO może być konieczna to podsumowuję i dopytuję:
1 Zawór 4D zaraz na wyjściu z kotła (wyjście od góry) i od razu obwód kotłowy w bok, na dół, i do kotła poprzez trójnik czyli jedno kolan i jeden trójnik.
2. Wyjście i powrót w RBR 17 to 1", da radę? Jeżeli tak to zawór chyba też na 1" czy ewentualne zwiększenie średnicy ma sens?
3 Czy taki zawór jest OK? http://www.esbe.pl/pl/produkty/?prodid=4050
4. Teraz ten nieszczęsny zawór różnicowy, jeżeli dobrze zrozumiałem to tak: zaw. różnicowy, zaw. kulowy, filtr, pompa CO, zaw kulowy, zawór zwrotny, a to obejście pompy do skupu metali kolorowych i na piwko:D
5. Powroty spiąć do kupy i tu pytanie czy powrót z CWU puścić za zaworem 4D czy przepuścić przez niego razem z powrotem instalacji? Bo w dokumentacji zaworu ESBE jest za zaworem 4D.
1- ok
2- zwiększyć średnice do min. 5/4 i taką rurą wykonać obieg kotłowy lub Cu 35mm
3- ok
4- zawór różnicowy możesz wpiąć w drugie wyjście z kotła i dołączyć za pompę c.o on ma w ten sposób omijać 4dr aby w razie braku prądu niezależnie od położenia przepustnicy w nim puścił gorącą wodę na grzejniki. Nasuwa się pytanie czy jest wogóle sens jego montażu, czy Twoja instalka przyjmie ciepło grawitacyjnie? zdażają się przerwy w dostawie prądu?
za pompą wystarczy sam zawór zwrotny, bo w momencie czyszczenia filtra nie przepuści wody wstecz
5- powrót spiąć, a z cwu ma wpływać bezpośrednio do kotła.

Ja jednak i tak będę Cię namawiał na 3d plus pompa ;)

mylas
15-02-2013, 11:00
1- ok
2- zwiększyć średnice do min. 5/4 i taką rurą wykonać obieg kotłowy lub Cu 35mm
3- ok
4- zawór różnicowy możesz wpiąć w drugie wyjście z kotła i dołączyć za pompę c.o on ma w ten sposób omijać 4dr aby w razie braku prądu niezależnie od położenia przepustnicy w nim puścił gorącą wodę na grzejniki. Nasuwa się pytanie czy jest wogóle sens jego montażu, czy Twoja instalka przyjmie ciepło grawitacyjnie? zdażają się przerwy w dostawie prądu?
za pompą wystarczy sam zawór zwrotny, bo w momencie czyszczenia filtra nie przepuści wody wstecz
5- powrót spiąć, a z cwu ma wpływać bezpośrednio do kotła.

Ja jednak i tak będę Cię namawiał na 3d plus pompa ;)
Dzięki, męczę dalej :yes:
2 Czyli zawór również 5/4.
4 W drugim wyjściu jest na obejściu pompy CWU, tak jak na schemacie 1 - obecny stan. Grawitacja daje radę na grzejnikach na poddaszu i na bliskim grzejniku za ścianą kotłowni. Przy czyszczeniu filtra używam zaworów kulowych przed i za pompą.

Ale przy 3d rezygnuję z mieszania wody zasilającej i dodatkowa pompa na powrocie. Brak mi już wyjść na sterowniku o kosztach na pompę nie wspomnę czyli któraś pompa by musiała pracować na zewnętrznym układzie sterowania bądź na stałe a to nie bardzo.

mylas
15-02-2013, 11:03
Może ktoś z użytkowników RBR ma zawór 4D poprawnie działający i może się pochwalić jak ma to zrobione. Z tego co kojarzę to kolega Minertu ma 4D i chwali tylko na kotle OGNIWO. Chętnie bym poznał opinie.

0degree
15-02-2013, 11:24
Dzięki, męczę dalej :yes:
2 Czyli zawór również 5/4.
4 W drugim wyjściu jest na obejściu pompy CWU, tak jak na schemacie 1 - obecny stan. Grawitacja daje radę na grzejnikach na poddaszu i na bliskim grzejniku za ścianą kotłowni. Przy czyszczeniu filtra używam zaworów kulowych przed i za pompą.

Ale przy 3d rezygnuję z mieszania wody zasilającej i dodatkowa pompa na powrocie. Brak mi już wyjść na sterowniku o kosztach na pompę nie wspomnę czyli któraś pompa by musiała pracować na zewnętrznym układzie sterowania bądź na stałe a to nie bardzo.
2- 5/4 przynajmniej
4- to róznicówkę wpinasz od razu z wyjścia kotła a później 4d pompa itd, na schemacie rysujesz powrót z rozdzielaczy na wysokości powrotu kotła, pamiętaj że stosując 4 dr. to musisz ten powrót podnieść do góry czyli tworzysz dodatkowy syfon. (wprawdzie ja mam na to pewien patent stosując kolejny zawór różnicowy ale to inna bajka)
Co do zaworu 3 d to chyba nie do końca rozumiesz sugerowany prze ze mnie sposób jego połączenia - czyli regulacje jakościową (pozwoli na obniżenie wody na grzejniki). Wówczas nie syfonujesz powrotu.
Funkcja regulacji ilościowej podgrzewa powrót ale nie reguluje temp zasilania grzejników.

Ja mam u siebie zawór 4dr, też przewymiarowane grzejniki i dlatego uczulam Cię na "przyłożenie się" do obiegu kotłowego.

mylas
15-02-2013, 12:28
2- 5/4 przynajmniej
4- to róznicówkę wpinasz od razu z wyjścia kotła a później 4d pompa itd, na schemacie rysujesz powrót z rozdzielaczy na wysokości powrotu kotła, pamiętaj że stosując 4 dr. to musisz ten powrót podnieść do góry czyli tworzysz dodatkowy syfon. (wprawdzie ja mam na to pewien patent stosując kolejny zawór różnicowy ale to inna bajka)
Co do zaworu 3 d to chyba nie do końca rozumiesz sugerowany prze ze mnie sposób jego połączenia - czyli regulacje jakościową (pozwoli na obniżenie wody na grzejniki). Wówczas nie syfonujesz powrotu.
Funkcja regulacji ilościowej podgrzewa powrót ale nie reguluje temp zasilania grzejników.

Ja mam u siebie zawór 4dr, też przewymiarowane grzejniki i dlatego uczulam Cię na "przyłożenie się" do obiegu kotłowego.

Z tym 3d to chodzi o coś takiego?
170297
A czy to zjawisko syfonowania w 4d będzie sprawiało problem przy załączonej pompce CO?

mylas
15-02-2013, 12:29
Tak lepiej170299

0degree
15-02-2013, 13:59
Tak lepiej170299
Nie to nie o to chodzi, jak bede w domu to Ci podesle schemat, bo telefonu to nie dam rady

mniej więcej tak to ma być

0degree
15-02-2013, 19:07
A czy to zjawisko syfonowania w 4d będzie sprawiało problem przy załączonej pompce CO?
Nie, tylko w grawitacji.

Maher
15-02-2013, 19:50
Jest teraz sens inwestowanie w dodatkowe układy aby może coś działało grawitacyjnie, skoro piec przy braku sieci wygaśnie, bo podajnik nie poda paliwa?

karoka65
15-02-2013, 20:17
Przy nowych instalacjach gdzie stosujemy małe przekroje jak dla mnie ma sensu. Lepiej zainwestować w porządnego UPSa i spać spokojnie.

zbigmaz01
15-02-2013, 20:24
Przy nowych instalacjach gdzie stosujemy małe przekroje jak dla mnie ma sensu. Lepiej zainwestować w porządnego UPSa i spać spokojnie.I z tym się zgadzam jak najbardziej :)
Dlatego też mnie zastanawia stosowanie takich dużych przekrojów rur jak 5/4" i to w miedzi, przecież to kosztuje krocie.

0degree
15-02-2013, 22:52
Jak najbardziej też jestem za tym aby odpuścić sobie grawitacje, zrobić instalacje bez niepotrzebnych zaworów, średnic, wywijasów tylko po to aby z raz na ruski rok mieć możliwość ogrzania domu awaryjnie bez zastosowania np. ups-a. Tym bardziej że sterowania idą ciągle w tym kierunku że coraz trudniej pogodzić grawitacje z układem pompowym.

0degree
15-02-2013, 23:15
Dodając do powyższego, dlaczego jestem za montażem zaworu 3d plus pompa mieszająca - bo to dużo łatwiej jest ustawić w praktyce za pomocą sterownika.
Zawór 4d też jest dobry, odpada nam pompa - czyli ileś tam prądu, ale tam jest obieg kotłowy który musi działać grawitacyjnie a to wymaga średnic czyli również kosztów. Na pewno nie raz widzieliście na różnych forach zdjęcia montażu zaworów 4d wpiętych byle jak i byle gdzie, w niektórych sytuacjach montaż jego miał znaczenie poważnego wyglądu instalacji niż praktycznej funkcji tego urządzenia. To nie takie proste.

FeniX1
16-02-2013, 00:16
To żeby podnieść was na duchu po przeczytaniu ostatnich 50 stron stwierdzam ,że u mnie też jest głośne buczenie tzn "gips" w popiole , mam spore spieki oraz niedopalony groszek. Piec ustawiam na temperature CO 55 a on grzeje nawet do 85 stopni - nie wiem czemu się tak dzieje... Nie wiem co tam u mnie z korona słychacbo sie k.... na tym nie znam i nie mam zamiaru nic przy tym samemu gmerać.
Piec mam 11KW rbr eko zakupiony jakieś 5 miesięcy temu. Dom 120m jest nowy dobrze ocieplony - tylko podłogówka + ręcznikowiec. ( mimo iż odkręcony cały czas na 5 w 6 stopniowej skali) to raz jest gorący a raz zimny. sam sie nagrzewa kiedy chce - nie mam pojęcia od czego to zależne - to jest w sumie pikuś)
W domu jest ciepło więc w sumie końcowy efekt ok.Niestety hydraulicy popierd... mi instalację i steruję wszystkim z domu za pomocą auratonów.
Rozmawiałem z Karoką na te tematy nawet dał mi namiar na ludzi którzy mieli do mnie podjechać i zaglądnąć do instalacji i zrobić to tak jak Bóg przykazał. Byłem już wstępnie umówiony , pojechałem do Stolicy i zapier..... mi samochód z telefonem w środku(przez co starciłem kontakty -ale wtedy miałem większe zmartwienia niż spieki w popielniku) , przez co spotkanie nie doszło do skutku , i tak się dalej "męczę" z tym co mam.
Acha dodam ,że dopiero odkąd jadę na spalanie-grupowe jest wmiarę ok , wcześniej to była masakra.
Niestety "palaczem" jestem od 5 miesięcy bez wcześniejszych doświadczeń dlatego wiele tu rzeczy przeczytanych w ostatnie kilka godzin jest dla mnie słabo użyteczne bo nie wiem co jest co i z czym się to je. Minertu pisał w jednym z postów ,że wklejenie korony czy coś tam to prosta rzecz, ale że są tacy którzy z tym mają problem - i ja do nich bez wątpienia należę! Nie po to za piec dałem prawie 8koła żeby się teraz wku... z jakąś koroną. W sumie mój egzemplarz tez był "wadliwy" Ktoś pisał o problemie z podajnikiem ,że mu nie podawał pomimo iż "buczał" Ja za to dostałem rdzewiejący podajnik(co racja został szybko wymieniony przez producenta za co duży + za support) ale jednak neismak pozostał. Teraz po 5 miesiącach palenia zauważyłem że tak jakby i pojemnik na popiół zaczął "rudzieć" To tyle spostzreżeń z ostatnich 5 miesięcy . Wszytskie anomalia opisuję po przeczytaniu ostatnich 50 stron tego oto tematu i o 1.10 w nocy. Może nieco brakowac składni i źle się czytac za co z góry przepraszam.
Jestem zarejestrowany na esterownik moja nazwa Konrad Sosin - Dom jakby ktoś chciał zweryfikowac o czym piszę i może nawet pokusić się o podpowiedź co może być nie tak ?

P.S co to jest kierownica spalin ? Jak ma być ustawiona i gdzie si e znajduje?
P.S 2 Dopiro dziś zmieniłem ustawienie max moc kotła z 12kw na 8kw wczesniej ostatnie miesiące bez jakiegokolwiek bawienia się.

P.S 3 karoka jakiego UPS bys polecił ? jakiś konkret - link czy coś akurat w mojej okolicy często się zdarzają awarie prądu ( raz po kilkugodzinnej awarii piec zwariował - włączył się i podawał groszek pomimo że się nie palił miałem w popielniku 70% nieużytego groszku pomieszanego z popiołem, ba raczej spiekami i "gipsem")

FeniX1
16-02-2013, 00:52
Bo to dokładnie tacy fachowcy!! Niestety jak wcześniej nie zgłebisz tematu to łykniesz kazdy kit typu "tak ma być" ja temperatutami steruję za pomocą auratonów z domu . tzn ustawiam ile chcę aby w salonie było oraz na górze na 2 auratonie i on sobie sam grzeje... widocznie czujniki są w auratonach...

Chciałbym aby było to zrobione "jak Bóg przykazał" przez chwilowe problemy finansowe musze się pomęczyć z tym co mam...

Adkwapniewski u mnie wsyztsko jest dziwne. Kurna jeszcze przy sobocie humor sie zepsuł :(

Co do kierownicy to skojażyłem :) - dzięki już wiem co to . Jak to ustawić? mam tą blachę przesunąć w stronę "pleców" kotła ( ja mam wylot spalin z tyłu na wysokości 95cm) czy może pociągnąć ją w stronę drzwiczek ?

FeniX1
16-02-2013, 01:13
Tak domek parterowy(brak piwnic) piec i salon dzieli tylko ścianka 11cm z porothermu + tynk . mam 3 pompy + czwarta "cyrkulacyjna" bodajże słabo się w tym naprawdę orientuję - dopiero zaczynam zgłębiać temat na nowo. Podaj maila na pw to podeślę około południa fotki jak zrobię całej kotłowni. O które czujki Ci chodzi ? jedną mam przyklejoną do miedzianej rurki 2 jest w bojlerzwsadzona tak z tyłu (leży swobodnie) a 3 w rurze co idzie od pieca do komina(ta chyba mierzy temp spalin) spoko czujką tem się zajmę hmm też może jutro... a tak jak mówię temp w domu monitorują 2 auratony po 1 na piętro.


Komin mam systemowy Schiedel rondo na 99%

Co do korony to tak czytam FAQ i jest tam napisane aby zakleić otwory które są na czerwono.. Więc po jaką cholerę się one tam znajdują?? skoro trzeba je zakleić... są zaznaczone 24 "kółeczka" i jakieś "kreski" czy to też trzeba zaklejć ? dookoła czy tylko w miejscu zaznaczonym na fotce?

zbigmaz01
16-02-2013, 06:56
Tak domek parterowy(brak piwnic) piec i salon dzieli tylko ścianka 11cm z porothermu + tynk . mam 3 pompy + czwarta "cyrkulacyjna" bodajże słabo się w tym naprawdę orientuję - dopiero zaczynam zgłębiać temat na nowo. Podaj maila na pw to podeślę około południa fotki jak zrobię całej kotłowni. O które czujki Ci chodzi ? jedną mam przyklejoną do miedzianej rurki 2 jest w bojlerzwsadzona tak z tyłu (leży swobodnie) a 3 w rurze co idzie od pieca do komina(ta chyba mierzy temp spalin) spoko czujką tem się zajmę hmm też może jutro... a tak jak mówię temp w domu monitorują 2 auratony po 1 na piętro.
Komin mam systemowy Schiedel rondo na 99%

Co do korony to tak czytam FAQ i jest tam napisane aby zakleić otwory które są na czerwono.. Więc po jaką cholerę się one tam znajdują?? skoro trzeba je zakleić... są zaznaczone 24 "kółeczka" i jakieś "kreski" czy to też trzeba zaklejć ? dookoła czy tylko w miejscu zaznaczonym na fotce?

Fotki zapodaj tutaj, będzie można coś doradzić. Z twojego opisu wynika że potrzebujesz pomocy i ją udzielimy. Jest dużo pisania co do sterowania i dużo pisania do obsługi. Więcej zrozumiesz jak ktoś na żywo będzie z tobą rozmawiał bo pytań i odpowiedzi będzie dużo.
Na początek bez wydatków to podłącz wszystkie czujniki które masz w zestawie kotła.
W pomieszczeniach masz podłączone sterowniki czyli kable już są, w ich miejsce zamontuj czujniki i podłącz nie do pompy tylko do sterownika i pompę też bezpośrednio do sterownika w odpowiednie gniazdo. Sterownik będzie tym sterował a nie jakiś tam Aur...ton :)
Jeżeli masz możliwość to przydał by się czujnik na zewnątrz, była by możliwość uruchomić sterowanie pogodowe.
Sprawdź czy wszystkie czujniki są podłączone w swoich miejscach. Sprawdź czy są odpowiednio zamontowane i czy spełniają swoją rolę zgodnie z tym gdzie są zamontowane. Zapodaj zdjęcia i jakiś schemat instalacji a będzie to bardzo pomocne. Tyle na początek.
Mamy dwa dni wolnego i dużo ludzi może pomóc, więc postaraj się aby to przebiegało zgodnie z twoimi wymaganiami.

FeniX1
16-02-2013, 11:10
No więc tak. Jeden z czujników dam jako czujnik temp. zewnętrznej. drugim mogę ewentualnie zastąpić auratona w salonie (na dole) natomiast 2 z auratonów działa przez "wi-fi" i nie ma do niego żadnych kabli także odpada zamontowanie czujnieka na górze... Zdjęcia jakie zrobiłem... do obejrzenia tu
http://imageshack.us/a/img27/8223/zdjciepopioupo1nocygrza.jpg
http://imageshack.us/a/img29/4069/20130216113931.jpg
http://imageshack.us/a/img29/8546/20130216113821.jpg
http://imageshack.us/a/img14/1127/20130216113812.jpg
http://imageshack.us/a/img32/5828/20130216113751.jpg
http://imageshack.us/a/img703/2163/20130216113659.jpg
http://imageshack.us/a/img255/2045/20130216113643.jpg
http://imageshack.us/a/img803/6458/20130216113614.jpg

FeniX1
16-02-2013, 12:57
Mam parter i piętro 2 rozdzielacze pompy są podpięte pod sterownik pompy mam 3 + 4 za bojlerem widac je wszystkie na zdjęciach.
fotka rozdzielacza http://imageshack.us/a/img6/2651/20130216113854.jpg to ten od parteru na górze(piętrze) jest tak sam ide obfotografowac sam sterownik.

P.S podłączyłem czujnik temp. zewnętrznej :D tak to ma wyglądać ? http://imageshack.us/a/img14/9619/20130216140415.jpg
http://imageshack.us/a/img7/9836/20130216140422.jpg

tu kolejna porcja fotek z kotlowni
http://imageshack.us/a/img11/7532/20130216140611.jpg
http://imageshack.us/a/img689/6467/20130216140557.jpg
http://imageshack.us/a/img442/452/20130216140527.jpg
http://imageshack.us/a/img713/3896/20130216140516.jpg

Hmm pompy 3 a do sterownika podpięte 2 czyżby 3 zasilała mi tylko ręcznikowiec ? jak tym sterowac bo narazie to pewłna samowolka recznikowiec wlacza sie jak ma takie widzimisie zadnego sterowania nim...

dino49
16-02-2013, 13:25
FeniX1, może tak.... lepiej się ogląda :)

Zostawić czy skasować ?

#1
http://imageshack.us/a/img29/4069/20130216113931.jpg
#2
http://imageshack.us/a/img29/8546/20130216113821.jpg
#3
http://imageshack.us/a/img14/1127/20130216113812.jpg
#4
http://imageshack.us/a/img32/5828/20130216113751.jpg
#5
http://imageshack.us/a/img703/2163/20130216113659.jpg
#6
http://imageshack.us/a/img255/2045/20130216113643.jpg
#7
http://imageshack.us/a/img803/6458/20130216113614.jpg
#8
http://imageshack.us/a/img6/2651/20130216113854.jpg
#9
http://imageshack.us/a/img11/7532/20130216140611.jpg
#10
http://imageshack.us/a/img689/6467/20130216140557.jpg
#11
http://imageshack.us/a/img442/452/20130216140527.jpg
#12
http://imageshack.us/a/img713/3896/20130216140516.jpg
#13
http://imageshack.us/a/img27/8223/zdjciepopioupo1nocygrza.jpg
#14
http://imageshack.us/a/img14/9619/20130216140415.jpg
#15
http://imageshack.us/a/img7/9836/20130216140422.jpg

FeniX1
16-02-2013, 13:41
Jak najabrdziej zostawić... jak ja tak chciałem wstawić to dostałem info że za duże zdjęcia...
Choć brakuje kilku wstawionych :)

dino49
16-02-2013, 13:50
Za duże zdjęcia?, nie przejmuj się... w serwerze mają dosyć miejsca, a poza tym zbigma01 nie dowidzi ;) :D ( Zbyszek pozdrawiam serdecznie :D )
Dobra, dorzucę brakujace zdjecia :)

karoka65
16-02-2013, 14:06
Fenix tak jak piszesz i jak rozmawialiśmy, zrobili jak chcieli wykorzystując twoją niewiedzę w tej chwili.
Jak w wielu przypadkach to co dostałeś w zestawie za darmo leży gdzieś w pudełku bo instalator nie zadał sobie na tyle trudu żeby zajrzeć do instrukcji.
Musiałeś zapłacić blisko 500pln za coś co jest ci zbędne.
Co do przebijania temp. zadanej to dzieje się to dlatego że kociołek na dość długo się odstawia a czas postoju podajnika w podtrzymaniu masz ustawiony tylko na 35min, rozciągnij go do jakieś chociaż 70min. Nie ma odbioru a sterownik w podtrzymaniu działa wg. ustawień ręcznych podtrzymania, podkłada co 35min nową dawkę przez to podbija tak zadaną. Myślę również że trzeba obniżyć trochę siłę nadmuchu dla 8kW.

Alina&Mariusz
16-02-2013, 14:21
Zerknie ktoś na moje wykresiki? :)
Temperatura powrotu w rzeczywistości jest dużo niższa. Na chwilę obecną temperatura powrotu na wykresach to temperatura wody wychodzącej na grzanie podłogi.
Właśnie zmieniłem pracę pompy CO na cykliczną ze stałej. Pompa CO to pompa podłogówki - grzejników brak - no poza łazienkami i garażem, ale one pracują niezależnie.

FeniX1
16-02-2013, 15:07
Karoka kiedy czas w podtrzymaniu ustawiłem na 45min zdarzało się ,że piec zgasł... więc to chyba było za długo... jakoś nie wyobrażam sobie tego rozciągnąć 2 krotnie(czyli z 35min do 70)( nie mniej jednak spróbuję.) Wiem ,że zapłaciłem za coś co jest mi nie potrzebne ,a le teraz to już trudno wywalę jak będzie trzeba CO do podłogówki to jest "odkręcona cały czas" Jak spada poniżej zadanej an auratonie (wewnętrzny sterownik domowy) to piec puszcza ciepłą wode na rurki i grzeje podłoga. Na dole mam płytki a u góry panele bezwładność podłogi dość duża bo zdaża się ,że i 24 stopnie mam w salonie pomimo 22 zadanych.
Nie wiem sam do końca co i czym steruje(na pewno 1 auraton 1 piętrem) i nie marznę , nigdy nie spada mi temperatura poniżej 20st.

CO do rozdzielaczy to mam tak . 1 który odpowiada za cały parter i 2 który odpowiada za całą górę( nie mam podziału na poszczególne pomieszczenia) Czasem jest tak ,że w łazience piekarnik(płytki) a w pokojach obok 21-22st bo panele na podłodze.

Przypuszczam ,że pomimo chęci to z braku wiedzy sam sobie z tym nie poradzę i będzie potrzebna wizyta u mnie kogoś "kumatego" a nie tylko instalatora śmieciuchów. Kogoś kto instalował już podobnego typu kotły i sterowniki. Po prostu trzeba to od początku przejrzeć raz a porządnie i zrobić jak Bóg przykazał, no i muszę przy tym być. Przy obecnej instalacji nie miałem sposobności być przy instalatorach! - mój błąd! Dlatego teraz się nie łapię co jest co... Szczerze to nawet nie wiem która pompa czym kieruje bo mi nie powiedzieli...(tzn nie zapytałem) Nie chce zwalać wszystkiego na instalatorów bo sam sobie jestem winien - moje podejście... Na obronę dodam ,że dom zacząłem stawiać w maju a 1 września już się do niego wprowadziłem!! oczywiście w zeszłym roku wszystko więc nie mogłem się skupić tylko na instalacji C.O bo musiałem ogarniać wszytsko od kupna działek po wybór płytek,paneli,mebli,tynków,puców,styropianów,a rmatury,drzwi,okien,lamp,farb itp itd. '
Teraz niestety za to płacę różnymi przeróbkami tak jak w tym przypadku.

0degree
16-02-2013, 15:54
Fenix mam kilka uwag, które mógłbyś zastosować bez ingerencji w instalacje, jeśli chcesz to napiszę.

FeniX1
16-02-2013, 16:00
Oczywiście napisz. wszystkie uwagi cenne i mile widziane. Gdybym nie szukał pomocy nie byłoby mnie tutaj :)
Czujnim od temperatury przekłamuje jakieś + 3 stopnie... On potrzebuje czasu na "oswojenie" czy może jest za blisko ściany ? a może jakoś skalibrować trzeba ?

zbigmaz01
16-02-2013, 16:00
Za duże zdjęcia?, nie przejmuj się... w serwerze mają dosyć miejsca, a poza tym zbigma01 nie dowidzi ;) :D ( Zbyszek pozdrawiam serdecznie :D )
Dobra, dorzucę brakujace zdjecia :)
Jestem :yes:
Dzięki za pozdrowienia :D
A to że faktycznie mam bryle do czytanie to wcale nie ukrywam :lol:
Ale nie mam zbytnio czasu na pisanie bo mam gości.
Dwóch wnuków ma urodziny, jeden jest z 14 a drugi z 18 lutego.
Odniosę się do opisu i zdjęć troszkę później (jak będę zdolny) :yes:
Mam o czym pisać i o co zapytać :yes:

0degree
16-02-2013, 16:56
Oczywiście napisz. wszystkie uwagi cenne i mile widziane. Gdybym nie szukał pomocy nie byłoby mnie tutaj :)
Czujnim od temperatury przekłamuje jakieś + 3 stopnie... On potrzebuje czasu na "oswojenie" czy może jest za blisko ściany ? a może jakoś skalibrować trzeba ?
A więc w Twoim układzie wg. mnie wygląda tak, że patrząc od przodu kotła
pompy nad zaworem 3 drodowym pompa po prawej strony pompuje wodę do rozdzielacza na górę, ta z lewej pompuje do rozdzielacza na parter
(przynajmniej wtedy odpowietrznik automatyczny za nią ma sens)
Kolejna 3 pompa która jest niżej z lewej strony kotła prawdopodobnie
grzeje c.w.u i suszarki w łazienkach.
Ja bym to pospinał tak;
-pompe która jest do górnego rozdzielacza podłączył do wyjścia sterownika
jako pompa c.o, potem podłączyć auratona tx tego z góry pod wyjścia
sterownika - termostat pokojowy, potem ustawić; Ustawieniach użytkownika;
Regulator temperatury wewnętrzny: - termostat
- pompe która jest do dolnego rozdzielacza podłączyć po wyjście pompy
mieszającej, następnie zamontować czujnik wewnętrzny do przewodów po
auratonie na dole, a kable od tego czujnika podłączyć do sterownika;
wejście czujnik podłogówki, po czym zmień tryb pracy pompy mieszającej na
podłogowa.
Tym sposobem podzielisz parter i pietro na 2 niezależne obiegi osobno
sterowane tym co już masz.

Kolejna sprawa, czujnik temperatury powrotu zamocuj na powrocie kotła z
prawej strony i ustaw tryb pracy pompy c.w.u plus mieszająca. (suszarki
będą częściej grzać ale temp ogranicz na głowicach wg swoich potrzeb)
temperaturę c.w.u nastaw na 45 stopni.

Tryb zadawania temperatury kotła zmień na pogodowy (czyjnik zewnętrzny
już podłączyłeś) po czym ustaw krzywą grzewczą aby na kotle przy +10
stopni na zewnątrz było 45 stopni na kotle, a przy -10 zewn. na kotle 60
stopni.

Następnie zawór 3 drogowy nastaw tak aby przy temperaturze na kotle ok.
50 st. na termometrze tarczowym było około 35st.

Na temat ustawień parametrów spalania niech się najlepiej wypowiedzą
użytkownicy tego sterownika.

Sory że tak chaotycznie to napisane, ale również mi się goście zwalili i
muszę spadać

FeniX1
16-02-2013, 18:27
Już biorę kombinerki i lecę :) połowy z tego co napisałeś nie rozumiem a połowę z pozostałej połowy kumam w połowie (czyli jakieś 25% :P ) Sam tego nie ogarnę tym bardziej nie w zimie aby nie zostac bez grzania :D Czy ktoś kto się zna może przeanalizowac powyższą sugestię kolegi i oceni ć czy gra jest warta świeczki ?

POzatym ja mam 2 oddzielne grzania tzn moge grzac np sam dół albo samą górę...

mylas
16-02-2013, 22:42
#1
http://imageshack.us/a/img29/4069/20130216113931.jpg

Ten pręt od czyszczaka kanału pionowego ma być wyciągnięty.

mylas
16-02-2013, 22:56
Nie to nie o to chodzi, jak bede w domu to Ci podesle schemat, bo telefonu to nie dam rady

mniej więcej tak to ma być

Dzięki, ta pompa mieszająca działa tylko w celu dogrzania powrotu ? Bo do mieszania wody na 3d dla zasilania CO chyba nie jest konieczna chyba że źle kumam. Bo jeżeli tak jest to może zamiast dokładać dodatkową pompkę mieszającą może ustawić pompkę CWU jako CWU + mieszająca, sterownik daje taką możliwość i będzie się załączała poniżej ustawionej temp granicznej na powrocie.

FeniX1
17-02-2013, 00:24
Mylas o jaki pręt chodzi ? możesz to nakreślić jakąś strzałką ? i w jaki sposób wygięty? Co do pompek to nie mam pojęcia która co robi :P

minertu
17-02-2013, 08:34
Może ktoś z użytkowników RBR ma zawór 4D poprawnie działający i może się pochwalić jak ma to zrobione. Z tego co kojarzę to kolega Minertu ma 4D i chwali tylko na kotle OGNIWO. Chętnie bym poznał opinie.Nie tylko na kotle Ogniwo.Polecam go do każdego kotła z podajnikiem.

minertu
17-02-2013, 08:41
Zawór 4d też jest dobry, odpada nam pompa - czyli ileś tam prądu, ale tam jest obieg kotłowy który musi działać grawitacyjnie a to wymaga średnic czyli również kosztów. Dlaczego musi działać grawitacyjnie?

0degree
17-02-2013, 09:33
Dlaczego musi działać grawitacyjnie?
Musi, (obieg kotłowy) bo jeśli nie działa to nie podgrzeje temperatury powrotu i będzie działał tak jak zwykły zawór 3dr połączonym w trybie mieszania

0degree
17-02-2013, 09:42
Dzięki, ta pompa mieszająca działa tylko w celu dogrzania powrotu ? Bo do mieszania wody na 3d dla zasilania CO chyba nie jest konieczna chyba że źle kumam. Bo jeżeli tak jest to może zamiast dokładać dodatkową pompkę mieszającą może ustawić pompkę CWU jako CWU + mieszająca, sterownik daje taką możliwość i będzie się załączała poniżej ustawionej temp granicznej na powrocie.
Tak, ta dodatkowa pompa tylko podgrzewa powrót, owszem możesz teraz ustawić funkcje c.w.u + mieszająca ale wcześniej wspominałeś że nie chcesz przegrzewać wody w c.w.u .Ja bym się pozbył jeszcze tego zaworu róznicowego na pompie c.w.u bo Ci po nagrzaniu bojlera dalej go grzać grawitacyjnie.
A jak dalej myślisz o zaworze 4 dr. to tak to powinno wyglądać u Ciebie;

FeniX1
17-02-2013, 10:17
Odegree do kogo sie odnosisz ? o czyjej instalacji mówisz ?

0degree
17-02-2013, 10:25
Odegree do kogo sie odnosisz ? o czyjej instalacji mówisz ?
o instalacji Mylasa

0degree
17-02-2013, 10:33
Co do pompek to nie mam pojęcia która co robi :P
fenix
Tak jak Ci pisałem wczoraj z tymi pompkami u Ciebie która jest do czego (wg.Twoich fotek)
Fakt, masz teraz zrobione dwa niezależne obiegi, ale lepiej żeby tymi obiegami sterował sterownik kotła bo ma taką możliwość, a nawet lepszą bo po dojściu do temperatury zadanej możesz kombinować z ustawieniami obniżenia, lub cyklicznych prac pomp. A tak to kocioł grzeje, auratony po swojemu wyłanczają pompy, czujnik temperatury powrotu pokazuje głupoty, więc i cały sterownik głupieje.

FeniX1
17-02-2013, 10:57
CZemu czujnik powrotu pokazuje głupoty ?:) P.S po eksperymentach z wczoraj (obniżenie mocy dmuchawy ,zmniejszeniu mocy kotła) dziś pełno niedopalonego węgla w popielniku , więc wracam do starych ustawień... Odegree a Ty skąd jesteś - znasz jakiegoś kumatego instalatora z małopolski ?:)

0degree
17-02-2013, 11:03
CZemu czujnik powrotu pokazuje głupoty ?:) P.S po eksperymentach z wczoraj (obniżenie mocy dmuchawy ,zmniejszeniu mocy kotła) dziś pełno niedopalonego węgla w popielniku , więc wracam do starych ustawień... Odegree a Ty skąd jesteś - znasz jakiegoś kumatego instalatora z małopolski ?:)
Ja mieszkam w podkarpackim i niestety nie znam nikogo z małopolski, poczekaj jeszcze trochę dzisiaj jest niedziela i nie każdy ma czas na forum. Na pewno ktoś się znajdzie z Twoich okolic i Ci pomoże. ;)

FeniX1
17-02-2013, 11:41
Byłoby super... gdyby się ktoś taki znalazł. Akurat jestem w ciężkiej sytuacji chwilowo bo bym wziął odrazu fachowców poleconych przez Karokę ale oni maja do mnie prawie 200km.( Ech to skradzione auto odbija się czkawką)

0degree
17-02-2013, 11:52
No to ja mam bliżej bo jakieś 150km

FeniX1
17-02-2013, 11:55
Zapewne przyjąłeś ,że jestem z krakowa ale niestety nie. Mieszkam w miejscowości Lubień , to jest jakieś 50km za Krakowem w strone Zakopanego (do Zakopca ode mnie tez jest 50km) a Ty się też zawodowo zajmujesz instalacjami sanitarnymi ?

mylas
17-02-2013, 15:18
Tak, ta dodatkowa pompa tylko podgrzewa powrót, owszem możesz teraz ustawić funkcje c.w.u + mieszająca ale wcześniej wspominałeś że nie chcesz przegrzewać wody w c.w.u .Ja bym się pozbył jeszcze tego zaworu róznicowego na pompie c.w.u bo Ci po nagrzaniu bojlera dalej go grzać grawitacyjnie.
A jak dalej myślisz o zaworze 4 dr. to tak to powinno wyglądać u Ciebie;

Dzięki, muszę to jeszcze przemyśleć, mam czas do wiosny.

minertu
17-02-2013, 20:23
Na grawitację to musi być cała instalacja zrobiona odpowiednio a nie sam obieg kotłowy.Taniej wyjdzie UPS.

mylas
18-02-2013, 06:36
Na grawitację to musi być cała instalacja zrobiona odpowiednio a nie sam obieg kotłowy.Taniej wyjdzie UPS.

Moim celem nie jest zrobienie instalacji na grawitacji, tylko wybór między 3d a 4d, cel dogrzać powrót i mieć możliwość regulacji temp zasilającej CO i te funkcje spełnia 4D ale Odegree wyczulił mnie na konieczność dołożenia starań oraz odpowiedniego doboru średnic dla obwodu kotłowego żeby mógł chodzić na grawitacji. Chyba że masz na ten temat inne doświadczenia oraz rozwiązania to chętnie poznam twoją opinię, a wiem że masz w tej działce spore doświadczenie :).
Co do zaworu różnicowego na obejściu pompy CWU to faktycznie nie jest on konieczny ale jakoś specjalnie temperatury na zasobniku nie przebija, przy przeróbkach pewnie wyleci.

0degree
18-02-2013, 06:49
Obwód kotłowy zaworu 4dr na grawitacji,a instalacja grzejników w grawitacji to dwie różne sprawy.

minertu
18-02-2013, 08:40
Tylko do czego ma służyć grawitacja obwodu kotłowego poprzez 4D skoro reszta instalacji będzie miała obieg wymuszony?

0degree
18-02-2013, 08:55
Tylko do czego ma służyć grawitacja obwodu kotłowego poprzez 4D skoro reszta instalacji będzie miała obieg wymuszony?
Do prawidłowego podgrzania powrotu właśnie.
Kiedy ta grawitacja nie działa, to wtedy zawór 4dr działa jak 3dr z funkcją mieszania

gm71
18-02-2013, 09:15
Do prawidłowego podgrzania powrotu właśnie.
Kiedy ta grawitacja nie działa, to wtedy zawór 4dr działa jak 3dr z funkcją mieszania

Dokładnie. Tak powinno być wykonane. Szkoda że producent RBR-a robi 1 calowe wyjścia z kotła. Uważam że powinno to być 5/4 wtedy można zastosowac 35 cu na obieg kotłowy. A tak mamy przewężenie na wyjściu z i wejściu do kotła. Przeciez łatwiej zredukować z 5/4 na cal.

0degree
18-02-2013, 09:26
Co do wyjść w rbr to chorym pomysłem jest zrobienie dwóch powrotów calowych do kotła,
jak ten jeden czujnik powrotu ma faktycznie zmierzyć prawdziwą temperaturę powrotu wody do kotła jeśli ktoś wykorzysta oba wejścia?

gm71
18-02-2013, 09:41
Co do wyjść w rbr to chorym pomysłem jest zrobienie dwóch powrotów calowych do kotła,
jak ten jeden czujnik powrotu ma faktycznie zmierzyć prawdziwą temperaturę powrotu wody do kotła jeśli ktoś wykorzysta oba wejścia?
Owszem. Ale ludzie mają czasem wyjątkowe pomysły na wykorzystanie kotłów jak również zastosowanych rozwiazań. Znam pana który wymyślił sobie aby nad wanną zamontować grzejnik i c.w.u. przepuścić przez obieg tegoż grzejnika i dalej do kranu. Gość tłumaczy że woda zanim wpłynie do wanny to dogrzeje mu łazienkę ! :lol2::lol2::lol2:

0degree
18-02-2013, 09:59
Owszem. Ale ludzie mają czasem wyjątkowe pomysły na wykorzystanie kotłów jak również zastosowanych rozwiazań. Znam pana który wymyślił sobie aby nad wanną zamontować grzejnik i c.w.u. przepuścić przez obieg tegoż grzejnika i dalej do kranu. Gość tłumaczy że woda zanim wpłynie do wanny to dogrzeje mu łazienkę ! :lol2::lol2::lol2:
Dobre,
A ja znam instalatora, który robił centralne 30 lat i zawsze przed montażem zaworu różnicowego na bypasie pompy, wyjmował z niego kulkę tłumacząc tym że łatwiej będzie wode spuścić z układu.