PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

zbigmaz01
27-10-2013, 15:29
W jaki sposób :) ? Żeby chodziła non stop pompka cwu to musiałoby to wszystko chodzić w trybie ręcznym ?Ustawiasz CWU+mieszająca i podnosisz temp. powrotu do góry , wtedy masz pracę pompy ciągłą dopóty nie powrót nie osiągnie zadanego pułapu.

bobasxx
27-10-2013, 15:48
Ustawiasz CWU+mieszająca i podnosisz temp. powrotu do góry , wtedy masz pracę pompy ciągłą dopóty nie powrót nie osiągnie zadanego pułapu.

Chyba że temperatura powrotu zrówna się z CO ;)

Można też zadaną cwu wysoko ustawić i na jedno wyjdzie. ;)

pawko_
27-10-2013, 17:12
No to najpierw wklejam fotki sterownika
220944

Rozdzielacz z siłownikami i centralką
220945
220946

pawko_
27-10-2013, 17:13
Ktoś kiedyś pisał, że nie powinno się mieć instalacji w układzie zamkniętym bo będzie bummm !!!
U mnie wygląda to tak, parę zaworków, wężownica schładzająca...
220938
220939
220940

pawko_
27-10-2013, 17:14
No i kontrolne spojrzenie na palnik, rano zmniejszyłem nadmuch z 42 na 41 co o tym sądzicie ?
220941

Popiół ładnie wygląda chyba... bo się nie znam :) jest jakby czasem jakaś nieregularna grudka, która rozkrusza się w palcach
220942

I jak zaczęła dmuchawa wiać
220943

Wydłużyłem też czas postoju podajnika z 60 do 70 minut.

Edit. Póki co nie mieszkam, ale raczej praca silnika, dmuchawy jeżeli chodzi o głośność jest przyzwoita.

Delphion1
27-10-2013, 18:00
flutebox na moje oko popiól wyglada poprawnie.

Nareszcie normalniej na wątku :)

bobasxx
27-10-2013, 18:42
flutebox na moje oko popiól wyglada poprawnie.

Nareszcie normalniej na wątku :)

Powiedziałbym, że idealnie ;)

zby-net
27-10-2013, 18:47
Panowie i Panie co sądzicie o tej instalacji? Czy czegośc za dużo? a może czegoś brakuje?

220952

Zdjęcie z odpowietrznikiem na CO

220956

kalio
27-10-2013, 18:57
Panowie i Panie co sądzicie o tej instalacji? Czy czegośc za dużo? a może czegoś brakuje?

220952

Podstawy - brak jest izolacji rur :D

A tego co Ci tak zamontował osadniki to bym mu kazał je wyczyścić. wszystko będzie w kotle

zby-net
27-10-2013, 19:02
Właśnie zastanawiałem sie czy warto?, w całej piwnicy mam nie izolowane, co by ją również lekko ogrzać.

kalio
27-10-2013, 19:14
Właśnie zastanawiałem sie czy warto?, w całej piwnicy mam nie izolowane, co by ją również lekko ogrzać.

W piwnicy masz w miarę stałą temperaturę, warto izolować rury.
A tak na marginesie to do instlacji CO nie powinno używać rur ocynkowanych :)

zby-net
27-10-2013, 19:18
W takim razie zrobię izolację, co do rur to już za późno, nie będę ich zmieniał. Ale zapytam z ciekawości dlaczego?

zbigmaz01
27-10-2013, 19:21
W piwnicy masz w miarę stałą temperaturę, warto izolować rury.
A tak na marginesie to do instlacji CO nie powinno używać rur ocynkowanych :)Przed pompą jest zawór a za pompą? Mały figiel się stanie i kupa wody poleci na kocioł.
Co do izolacji to izoluj ile możesz a i tak będziesz miał ciepło. Jak za dobrze zaizolujesz to wtedy zaczniesz ściągać ale wątpię abyś musiał to robić.

5iatka
27-10-2013, 19:22
W takim razie zrobię izolację, co do rur to już za późno, nie będę ich zmieniał. Ale zapytam z ciekawości dlaczego?

było już na forum ( w sumie ciekawa sprawa ) chodziło o korozję...czy coś takiego. Finał jest taki, że ludki montują i nic się nie dzieje.

zby-net
27-10-2013, 19:26
Przed pompą jest zawór a za pompą? Mały figiel się stanie i kupa wody poleci na kocioł.
Co do izolacji to izoluj ile możesz a i tak będziesz miał ciepło. Jak za dobrze zaizolujesz to wtedy zaczniesz ściągać ale wątpię abyś musiał to robić.

Również jest, nie odrazu za pompą.

kalio
27-10-2013, 19:28
W takim razie zrobię izolację, co do rur to już za późno, nie będę ich zmieniał. Ale zapytam z ciekawości dlaczego?

ocynkowane rury stalowe można stosować jeżeli:
-temperatura wody nie przekracza 60st.C,
-prawidłowo dobrano technologię dodatkowego uzdatniania wody,
-brak miedzi w instalacji.
A dlaczego nie wolno?
Wg różnych badań, a w szczególności badań i licznych publikacji dr inż. Danuty Chomicz, w temperaturze do 50stC cynk tworzy przyczepną, nieco galaretowatą warstwę, dającą dobrą ochronę metalu. W temperaturze powyżej 55stC warstwa cynku traci przyczepność, staje się ziarnista i luźna, a jej działanie ochronne słabnie. Wg badań amerykańskich przy temperaturze 60-70stC następuje zmiana biegunowości pary Zn-Fe (cynk-żelazo) na niekorzyść żelaza, zatem w takich temperaturach powłoki cynkowe mogłyby okazać się nie tylko nieskuteczne, ale nawet szkodliwe. Korozja rur ocynkowanych następuje szybciej niż rur czarnych.

mark3k
27-10-2013, 19:43
To badania i wyliczenia, a praktyka: po 11 latach zero problemów z rurami i kształtkami ocynkowanymi przy współpracy z instalacją wykonaną z Cu.

zbigmaz01
27-10-2013, 19:53
było już na forum ( w sumie ciekawa sprawa ) chodziło o korozję...czy coś takiego. Finał jest taki, że ludki montują i nic się nie dzieje.Dawne ludki jak nie znali miedzi to do CO montowali czarne a ocynk szedł tylko na CWU i co ważne do dzisiaj takie instalacje są użytkowane przez wnuków :)
Taka ciekawostka :)
U mojego ojca jak postawił dom w latach 70 to centralne robił stary fachura i wszystko robił na czarnych i to zrobił bez żadnej kształtki. Wszystkie połączenia spawane. Działa do dzisiaj i kocioł też był przez niego spawany i stoi do dzisiaj chociaż jako śmieciuch czyli gazety i ścinki z ogrodu. Grzeje gazem.

optymista111
27-10-2013, 20:14
flutebox - ja tez pale pieklorzem bobrek z bartexu kupiony w lipcu, mieszam 2 worki pieklorza 1 worek czecha , pale w pełnym automacie bez problemu spala, generalnie automat działa tak jak doradzał Novy! - krótkie podanie podajnika , mały nadmuch, mała moc,
Pozdrawiam

Novy!
27-10-2013, 20:22
Obniżyłbym nadmuch o 1%,i zaczekał do rana.

Novy!
27-10-2013, 20:24
To do fluteboxa,oczywiście :)

pawko_
27-10-2013, 20:47
Ok obniżę, natomiast nie widzę sensu na chwilę obecną mieszania pieklorza z czymś innym. Wg mnie wygląda ok.

zbigmaz01
27-10-2013, 21:14
Ok obniżę, natomiast nie widzę sensu na chwilę obecną mieszania pieklorza z czymś innym. Wg mnie wygląda ok.Też bym nie mieszał, wygląda b.dobrze.

karoka65
27-10-2013, 21:15
To badania i wyliczenia, a praktyka: po 11 latach zero problemów z rurami i kształtkami ocynkowanymi przy współpracy z instalacją wykonaną z Cu.
U mnie jeszcze dłużej :)
Dodatkowo jeszcze 3 grzejniki podłączone na plastikach z Genovy gdzie kilka lat były te plastiki zasilane ze śmieciucha.
Podobno miał te plastiki szlak trafić za moment :)

karoka65
27-10-2013, 21:21
No i kontrolne spojrzenie na palnik, rano zmniejszyłem nadmuch z 42 na 41 co o tym sądzicie ?
220941

Popiół ładnie wygląda chyba... bo się nie znam :) jest jakby czasem jakaś nieregularna grudka, która rozkrusza się w palcach
220942

I jak zaczęła dmuchawa wiać
220943

Wydłużyłem też czas postoju podajnika z 60 do 70 minut.

Edit. Póki co nie mieszkam, ale raczej praca silnika, dmuchawy jeżeli chodzi o głośność jest przyzwoita.
Paweł dopiero teraz luknąłem na fotki, musiałem wyjechać.
Wygląda to przyzwoicie jak i to co w szufladzie.
To o czym rozmawialiśmy musiało być spowodowane tym wczorajszym ręcznym po odpaleniu :)
Panowie u Pawła jest inna instalacja a raczej inaczej sterowna podłogówka, tak jest niemożliwe utrzymanie kreski na kresce non-stop.
Powrót można pilnować prze bojler ale skoków na zadanej w tym przypadku nie da się wyeliminować, trzeba by zrezygnować z tego co ma być wygodą.
Abu, abu.......:)

pawko_
27-10-2013, 21:33
W takim razie do tematu pilnowania powrotu przez bojler powrócimy :) Tymczasem idę w kimonko bo nie daję rady. Pozdrawiam

tadek w
27-10-2013, 21:35
hej ,Wiesiek a może tak luknij na moje maleństwo czy dobrze się prowadzi

Delphion1
27-10-2013, 22:15
Bardziej cywilizowanie to zrezygnować z tego co jest nie wygodą ;)
Nie znam osób coby z beemki przesiadali się na malucha ;)

Będę powtarzał zawsze,w nowych domach wegiel nie ma racji bytu pod kazdym względem :)
Ale niech każdy się przekona na własnej skórze.

A dla mnie ma i jeszcze mam sporo kasiorki w kieszeni dzięki temu wyborowi i co Ty na to?
Chyba wątki Ci się poje...?
Tutaj piszemy o paleniu węglem przypominam!

Arturo72
27-10-2013, 23:40
A dla mnie ma i jeszcze mam sporo kasiorki w kieszeni dzięki temu wyborowi i co Ty na to?
Chyba wątki Ci się poje...?
Tutaj piszemy o paleniu węglem przypominam!
Piszę o węglu w nowych domach :)
Czytam o problemach z węglem w nowych domach,muszą być,nie ma siły na fizykę.
Ja mam sporo kasiorki w kieszeni dzięki temu,że mój dom nie nadaje się do grzania węglem :)

zbigmaz01
28-10-2013, 06:08
Piszę o węglu w nowych domach :)
Czytam o problemach z węglem w nowych domach,muszą być,nie ma siły na fizykę.
Ja mam sporo kasiorki w kieszeni dzięki temu,że mój dom nie nadaje się do grzania węglem :)Na tym temacie piszą ludzie którzy się już zdecydowali palić węglem i nie ważne czy w starym czy nowym domu. Pisz w tematach gdzie ludzie budują, wykańczają swoje domy. Tam jest dla ciebie miejsce a nie tutaj.
A co do "twojej kasiorki"
To pewnie jeszcze twoje wnuki będą ją spłacać a po podwyżkach energii sam będziesz szukał kociołka i dostawiał następną wiatę na następne 20mp drewna do kominka.
Daruj sobie ten temat, ile razy byś tu nie pisał twoje wypowiedzi nie spotykają się tu z poparciem.

tadek w
28-10-2013, 06:32
[QUOTE=zbigmaz01 a może ty byś popatrzył na mój piecyk bo sam niewiem czy jest ok

zbigmaz01
28-10-2013, 06:58
[QUOTE=zbigmaz01 a może ty byś popatrzył na mój piecyk bo sam niewiem czy jest ok
Wygląda ładnie. Zastanawiające jest na początku ustawienie tak wysoko CWU i że kocioł do nie nie dochodzi, ale to chyba jest sterowane poprzez zawór 4D bo na pozostałych zadanych temp. zadana jest niższa a utrzymywana na jednakowym poziomie.
Jeżeli na palniku nie masz problemów a w domu ciepło i ciepła woda leci z kranu to czego więcej potrzebować?
Jeszcze pytanie o cyrkulację, co tam jest podłączone że cały czas działa?

minertu
28-10-2013, 07:00
Właśnie zastanawiałem sie czy warto?, w całej piwnicy mam nie izolowane, co by ją również lekko ogrzać.
Nie warto a powinno.W kotłowni wystarczająco ci się nagrzeje z samego kotła oraz czopucha i palnika.

minertu
28-10-2013, 07:02
Wygląda ładnie. Zastanawiające jest na początku ustawienie tak wysoko CWU i że kocioł do nie nie dochodzi, ale to chyba jest sterowane poprzez zawór 4D bo na pozostałych zadanych temp. zadana jest niższa a utrzymywana na jednakowym poziomie.
Jeżeli na palniku nie masz problemów a w domu ciepło i ciepła woda leci z kranu to czego więcej potrzebować?
Jeszcze pytanie o cyrkulację, co tam jest podłączone że cały czas działa? Jak ma CWU wpiete za zaworem 4D to inaczej nie będzie no chyba,że cyrkulacja ciepłej wody ją wychładza.

zbigmaz01
28-10-2013, 07:06
Nie znając instalacji i połączeń możemy tylko się domyślać i zadawać pytania :)

minertu
28-10-2013, 07:11
Nie znając instalacji i połączeń możemy tylko się domyślać i zadawać pytania :)
Inaczej nie będzie ;)

minertu
28-10-2013, 07:14
Tadek zapewne tak ustawił CWU aby pompa ta pracowała w trybie ciągłym a nie jako CWU + mieszająca gdzie po uzyskaniu temp powrotu by piłę malowała.Powinieneś sobie czujniki skalibrować.

75max
28-10-2013, 07:16
ja mam CWU wpięte prosto z pieca i chodzi od kilku dni na grawitacji i chyba tak zostanie zobaczymy jak pompka ruszy na dom jak to będzie wyglądać na razie wszystko śmiga po grawitacji :wiggle:

tadek w
28-10-2013, 07:29
Nie znając instalacji i połączeń możemy tylko się domyślać i zadawać pytania :)
a więc tak, pompka do cyrkulacji ogrzewa podłoge i usawiłem na prace ciągłą ale na rozdzielaczu poskręcałem mam trzy pętle ,a cwu ustawiłem na ciągłą żeby zobaczyć czy będzie lepiej ,mam trzy pompki ale grzejniki narazie nie grzeją no może dwa na grawitacji,no i pale miałem,i niewiem właśnie czy dobrze go ustawiam A czemu mam skalibrować i które mi się wydawało że jest ok ale znając życie pewnie nie..

minertu
28-10-2013, 07:32
a więc tak, pompka do cyrkulacji ogrzewa podłoge i usawiłem na prace ciągłą ale na rozdzielaczu poskręcałem mam trzy pętle ,a cwu ustawiłem na ciągłą żeby zobaczyć czy będzie lepiej ,mam trzy pompki ale grzejniki narazie nie grzeją no może dwa na grawitacji,no i pale miałem,i niewiem właśnie czy dobrze go ustawiam A czemu mam skalibrować i które mi się wydawało że jest ok ale znając życie pewnie nie..

To zamień cyrkulacyjna na podłogową aby była jasność co masz uruchomione.

tadek w
28-10-2013, 07:37
To zamień cyrkulacyjna na podłogową aby była jasność co masz uruchomione.
już przestawiłem ,musze jeszcze cos przestawić:confused:

minertu
28-10-2013, 07:38
ja mam CWU wpięte prosto z pieca i chodzi od kilku dni na grawitacji i chyba tak zostanie zobaczymy jak pompka ruszy na dom jak to będzie wyglądać na razie wszystko śmiga po grawitacji :wiggle:No fajnie ci to śmiga.

minertu
28-10-2013, 07:40
już przestawiłem ,musze jeszcze cos przestawić:confused:Ustaw programator pompy podłogowej.Przy tych ustawieniach będzie pracowała co 16min.

minertu
28-10-2013, 07:44
[QUOTE=tadek w;6193851]już przestawiłem ,musze jeszcze cos przestawić:confused:[/QUOTE

Czas pracy ustaw na 60min postoju 0min.

tadek w
28-10-2013, 07:45
Ustaw programator pompy podłogowej.Przy tych ustawieniach będzie pracowała co 16min. już zrobiłem,ale tez przestawiłem tem.zadaną bo wole jak pompka cały czas chodzi,a które czujniki żle pokazują

Novy!
28-10-2013, 07:45
Ok obniżę, natomiast nie widzę sensu na chwilę obecną mieszania pieklorza z czymś innym. Wg mnie wygląda ok.

W takim razie ja miałem "innego" Pieklorza,nie mogłem go utrzymać na palniku,ale moc miał potężną :)

Co nadmuchu to nie myliłem się.Histogram wygląda lepiej.Na wykresach widać jak temp.CO ładnie wędruje w górę wraz ze wzrostem spalin.Nie widzę płomienia na palniku,ale spróbowałbym zejść jeszcze -1%.Jeśli będzie spalał czysto,bez dymienia z komina i sadzy w wymienniku,to po kilku godzinach próbowałbym jeszcze -1%.tylko wszystko bardzo spokojnie,w długich odstępach czasu.
Jedyne co w Twojej sytuacji mogło by być pomocne,to CWU pracująca non stop,i lekko kryzowany powrót CWU.
Pozdrawiam.

zbigmaz01
28-10-2013, 07:45
No to teraz tylko poczekać trochę czasu na efekty.

Novy!
28-10-2013, 07:47
No fajnie ci to śmiga.

Grzegorz szkoda ,że wielu kolesi wciąż twierdzi że im więcej pomp i zaworów-tym lepiej.Tomek posłuchał,i chyba jest happy :)

pawko_
28-10-2013, 07:49
Piszę o węglu w nowych domach :)
Czytam o problemach z węglem w nowych domach,muszą być,nie ma siły na fizykę.
Ja mam sporo kasiorki w kieszeni dzięki temu,że mój dom nie nadaje się do grzania węglem :)

Ale narazie problem widzisz Ty. Pompki, które kupujecie po 10 tys. jest śmieszne. Zobaczymy ile pochodzą Wam te ustrojstwa. Kupiłeś sobie malucha zamiast BMW i się podniecasz.

minertu
28-10-2013, 07:55
Grzegorz szkoda ,że wielu kolesi wciąż twierdzi że im więcej pomp i zaworów-tym lepiej.Tomek posłuchał,i chyba jest happy :)Ja jestem zwolennikiem dwóch pomp i nadal będe.
Dlaczego?
W trybie zimowym może wszystko działać na jednej pompie jeżeli mamy termostaty na grzejnikach .To ok.
Jeżeli ich nie mamy stosujemy 4D ,trzymamy wysoko temp na kotle a 4D regulujemy wychodząca na układ,CWU zasilane prosto z kotła osobna pompą.
W trybie letnim zaś warto mieć osobna pompę dla CWU z racji bezpieczeństwa.Wiem,można ustawić czasy tak aby się kocioł nie przegrzał,ale co z tymi ,którzy nie chcą się w to bawić? Jak wychłodzisz wodę w układzie gdy się kocioł przegrzeje?

Novy!
28-10-2013, 07:57
Bardziej cywilizowanie to zrezygnować z tego co jest nie wygodą ;)
Nie znam osób coby z beemki przesiadali się na malucha ;)

Będę powtarzał zawsze,w nowych domach wegiel nie ma racji bytu pod kazdym względem :)
Ale niech każdy się przekona na własnej skórze.
W naszym klimacie pompy ciepła jako jedyne źródło ,nie mają racji bytu.Chyba ,że kogoś stać na płacenie sporych rachunków za prąd.Nie widzę sensu,montowania kotłowni w salonie w postaci kominka.Tak jak Ci pisałem wcześniej,kominek tak,ale odpalany od święta i nie grzejący chałupy tylko stópki właściciela jak siedzi w foteliku i czyta sobie dobrą książkę. :)

minertu
28-10-2013, 07:59
już zrobiłem,ale tez przestawiłem tem.zadaną bo wole jak pompka cały czas chodzi,a które czujniki żle pokazują

Wg mnie CWU.Wyjmij go i przystaw do rury powrotu przy czujniku.Sprawdź czy tak samo wskazuje jak powrót.

tadek w
28-10-2013, 08:00
Grzegorz szkoda ,że wielu kolesi wciąż twierdzi że im więcej pomp i zaworów-tym lepiej.Tomek posłuchał,i chyba jest happy :)

no może nie do końca się z tobą zgodze,też uważam że najlepsza jest prostota w instalacji,ale jak kiedyś miałem śmiciucha na jednej pompce to miałem problem że mi podłoga nie zabardzo grzała gy odkęciłem wszystkie grzejniki,teraz wstawiłem trzy, choc np.od cwu moge wyłączyć bo grawitacja pójdzie ,ale teraz chodzi cał czas od soboty,bo sprawdzam czy to co pisałś o cwu +miesz,da rezultat, mi się zdaje że chyba coś w tym jest:) ale jeszcze poczekam bo tak chodzi od soboty tylko nie mam pojęcia czy tak często ma się piecyk odpalać Grzesiek pózniej sprawdze ten czujnik cwu może masz racje

Novy!
28-10-2013, 08:13
Ja jestem zwolennikiem dwóch pomp i nadal będe.
Dlaczego?
W trybie zimowym może wszystko działać na jednej pompie jeżeli mamy termostaty na grzejnikach .To ok.
Nie inaczej.termostaty to podstawa.

Jeżeli ich nie mamy stosujemy 4D ,trzymamy wysoko temp na kotle a 4D regulujemy wychodząca na układ,CWU zasilane prosto z kotła osobna pompą.

Nie gniewaj się,ale to rozwiązanie jest nieco archaiczne...Chyba ,że ktoś lub mieć w całym domu jedną temperaturę.Można tez tak jak kolega flutebox,z mieszaczami na podłogówce.Tylko jaki sens ma kręcenie kotła na wysoką temp.skoro i tak puszczasz podmieszaną wodę na układ CO.Jaki to ma sens?Chroni powrót,jedna pompa zrobi to lepiej.Nie lepiej trzymać ,niżej CO (nie zbyt nisko) i taką wodą zasilać układ?Termostaty dopełnią dzieła.Mam teraz Danfossa Living Eco.Są bardzo dokładne,temp.przekroczy 0,5deg-grzejnik zimny ;)

W trybie letnim zaś warto mieć osobna pompę dla CWU z racji bezpieczeństwa.Wiem,można ustawić czasy tak aby się kocioł nie przegrzał,ale co z tymi ,którzy nie chcą się w to bawić? Jak wychłodzisz wodę w układzie gdy się kocioł przegrzeje?
Niebezpieczne jest nawet posiadanie kotła CO przez użytkownika-oszołoma,co przerabia palnik i kocioł nie mając o tym pojęcia.Niebezpieczny jest zamknięty układ CO itd.
Dla mnie osobiście 8k to spory wydatek.Nie przelewa mi się kasa,więc prowadzę kocioł tak aby zmniejszyć ryzyko korozji.Latem pompa kręci non stop,mam ciepły powrót.A jak nie chcę to ustawiam tryb lato(wcześniej tak jak mi mówiłeś zmostkowałem gniazda pomp CO z CWU w sterowniku) i już mam pompę na CWU.

Ale jak kto woli :)

minertu
28-10-2013, 08:23
Nie gniewam się.
Powiedz to tym ca tak maja instalację zrobiona a zmienili tylko kocioł i to co wokół niego jest .Nie na wszystkie grzejniki da się głowice zamontować.Nie tylko do nowych instalacji one wędrują.
Ja termostatów nie miałem i instalacja pracowała 3 sezony na samym 4D min temp CO 45deg a na grzejniki szło 38deg.Oczywiście na pogodowym z proporcjonalnie rosnącą temp CO względem zewnętrznej.

minertu
28-10-2013, 08:25
Jak będziesz prowadził kocioł w LATO dla samego CWU.
Odetniesz układ CO (grzejnikowy) ?

Novy!
28-10-2013, 08:28
Nie gniewam się.
Powiedz to tym ca tak maja instalację zrobiona a zmienili tylko kocioł i to co wokół niego jest .Nie na wszystkie grzejniki da się głowice zamontować.Nie tylko do nowych instalacji one wędrują.
Ja termostatów nie miałem i instalacja pracowała 3 sezony na samym 4D min temp CO 45deg a na grzejniki szło 38deg.Oczywiście na pogodowym z proporcjonalnie rosnącą temp CO względem zewnętrznej.

Grzegorz,ale Ty masz "inną" świadomość.Każdy twój ruch to przemyślane kroczki.Dla niedoświadczonego użytkownika,zabawa 4D i pogodówką to spory ubytek kasy w portfelu :) Wiem,bo miałem taki układ.Poza tym,Ty jesteś z innej gliny,lubisz saunę w domu :) Co Ci może przeszkadzać 25deg nawet w sypialni?:)
Jak dla mnie,tam gdzie się da zainstalować termostat-tam być powinien.Chyba,że się nie da-to 4D,choć wolałbym sprzęgło hydrauliczne..
Pozdrawiam

Novy!
28-10-2013, 08:29
Jak będziesz prowadził kocioł w LATO dla samego CWU.
Odetniesz układ CO (grzejnikowy) ?

A po co mam odcinać?Termostaty to zrobią....Ile tej wody pójdzie do nitki CO 2-3 litry?
Problem może być kiedy latem zadziała klima-jak ktoś ma,ale i z tym można sobie poradzić :)

mark3k
28-10-2013, 08:32
W takim razie ja miałem "innego" Pieklorza,nie mogłem go utrzymać na palniku,ale moc miał potężną :)

Co nadmuchu to nie myliłem się.Histogram wygląda lepiej.Na wykresach widać jak temp.CO ładnie wędruje w górę wraz ze wzrostem spalin.Nie widzę płomienia na palniku,ale spróbowałbym zejść jeszcze -1%.Jeśli będzie spalał czysto,bez dymienia z komina i sadzy w wymienniku,to po kilku godzinach próbowałbym jeszcze -1%.tylko wszystko bardzo spokojnie,w długich odstępach czasu.
Jedyne co w Twojej sytuacji mogło by być pomocne,to CWU pracująca non stop,i lekko kryzowany powrót CWU.
Pozdrawiam.

Palę tym pseudo-pieklorzem Bobrek z Bartex-u i sensowny nadmuch to 43% przy ustawionej mocy kotła 8/8kW. Niższy nadmuch u mnie to: niedopałki i "sadzowanie" kotła.

Arturo72
28-10-2013, 08:32
W naszym klimacie pompy ciepła jako jedyne źródło ,nie mają racji bytu.Chyba ,że kogoś stać na płacenie sporych rachunków za prąd.Nie widzę sensu,montowania kotłowni w salonie w postaci kominka.Tak jak Ci pisałem wcześniej,kominek tak,ale odpalany od święta i nie grzejący chałupy tylko stópki właściciela jak siedzi w foteliku i czyta sobie dobrą książkę. :)
Co żeście się uparli na te pompy ? Dobry dom nie potrzebuje wsparcia pompą ciepła,wystarczy sam prąd z kociolkiem za 2tys.zł.
Przy okazji moja już pracowała przy -16 bez problemu przez 7h/dobę utrzymując 22st.C w domu a zużycie na c.o+cwu od 22.08 to 339kWh czyli jakieś 160zł.

minertu
28-10-2013, 08:34
Ja właśnie mam na myśli niedoświadczonego użytkownika , który ma odpalić kocioł i zapomnieć.
Pamiętaj ,że ci niedoświadczeni nawet nie otworzą instrukcji obsługi o co dopiero o jej przeczytaniu.
Nie wszystkie instalacje są nowe z nowymi grzejnikami gdzie da się zamontować głowice termostatyczne.
W tym celu właśnie służy nam 4D i programator pogodowy (krzywa grzania).
Tak jestem ciepłolubny ale uwierz mi ,gdybym nie miał termostatów to przy min CO bym się ugotował przy pracy pompy ciągła dla CO.
To co pasuje Tobie nie musi pasować każdemu.

minertu
28-10-2013, 08:36
A po co mam odcinać?Termostaty to zrobią....Ile tej wody pójdzie do nitki CO 2-3 litry?
Problem może być kiedy latem zadziała klima-jak ktoś ma,ale i z tym można sobie poradzić :)
Ja to nie piszę bezpośrednio co Ciebie.
Piszę do tych co tych termostatów nie posiadają albo nie mają możliwości ich założenia.

Odpisuję na Twoje posty ale piszę do wszystkich :)

Novy!
28-10-2013, 08:37
Palę tym pseudo-pieklorzem Bobrek z Bartex-u i sensowny nadmuch to 43% przy ustawionej mocy kotła 8/8kW. Niższy nadmuch u mnie to: niedopałki i "sadzowanie" kotła.

Co znaczy "sensowny"?Taki jaki właśnie ustawiłeś,czy tak postanowiłeś że będzie najlepszy?takie "sadzowanie" jak piszesz nie do końca jest tylko wynikiem złego nadmuchu.Ja nie widzę kotła kolegi flutebox,jedynie wykresy-co jest w kotle i jaki płomień wie tylko on.Ja mam do dyspozycji wykresy,i po nich widzę ,że jest lepiej.Pisałem mu ,że jeśli będzie sadza i niedopał -trzeba wrócić do poprzedniego nadmuchu i próbować inaczej..Nikt nie jest nieomylny.

Novy!
28-10-2013, 08:39
Ja to nie piszę bezpośrednio co Ciebie.
Piszę do tych co tych termostatów nie posiadają albo nie mają możliwości ich założenia.

Odpisuje na Twoje posty ale piszę do wszystkich :)


Ok Grzegorz,nie podgrzewajmy atmosfery.Ja wyznaję inna zasadę.Co się sprawdza u innych,nie musi u mnie,ale...najpierw to sprawdzę.
W tym przypadku sprawdziłem rozwiązanie innych,nie żałuję bo się sprawdziło i u mnie.

Jarecki79
28-10-2013, 08:40
W tym celu właśnie służy nam 4D i programator pogodowy (krzywa grzania).
Tak jestem ciepłolubny ale uwierz mi ,gdybym nie miał termostatów to przy min CO bym się ugotował przy pracy pompy ciągła dla CO.
To co pasuje Tobie nie musi pasować każdemu.

Zgadza się. Ja nie mam termostatów na grzejnikach, bo instalacja antycznie stara i tylko nieznacznie w kotłowni adaptowana do kotła z podajnikiem...

Mam sterownik na kotle z obsługa zaworu mieszającego i czujnikiem pogodowym, ale zrezygnowałem z pogodowego sterowania zaworem, steruje natomiast pogodowo temp. kotła a za zaworem ustawiam sobie panelem domowym. w ostatnich dniach starczało jak w dzien na dom puszczałem 35st.C a na noc 36-37st.C..... gdyby nie zawór - byłoby to niemożliwe.... A i w domu mam 24-25st.C, bo tak lubimy... Od wczoraj kocioł śpi, bo u nas jest ciepło.....

minertu
28-10-2013, 08:43
Co żeście się uparli na te pompy ? Dobry dom nie potrzebuje wsparcia pompą ciepła,wystarczy sam prąd z kociolkiem za 2tys.zł.
Przy okazji moja już pracowała przy -16 bez problemu przez 7h/dobę utrzymując 22st.C w domu a zużycie na c.o+cwu od 22.08 to 339kWh czyli jakieś 160zł.

Kiedy Ty zrozumiesz,że pomyliłeś wątki?
Pisz w temacie jakie źródło ogrzewania wybrać a nie tu gdzie ktoś wybrał (lub musiał wybrać) ogrzewanie węglem.

minertu
28-10-2013, 08:46
Ok Grzegorz,nie podgrzewajmy atmosfery.Ja wyznaję inna zasadę.Co się sprawdza u innych,nie musi u mnie,ale...najpierw to sprawdzę.
W tym przypadku sprawdziłem rozwiązanie innych,nie żałuję bo się sprawdziło i u mnie.
Przecież ja tego nie neguję i niczego nie podgrzewam.

tadek w
28-10-2013, 08:56
[QUOTE=minertu; mam pytanko, czy jest lepiej żeby tak jak teraz piecyk się cześciej załanczał czy dążyć do tego aby na dłużej śię odstawiał,co jest lepsze

mark3k
28-10-2013, 08:56
Co znaczy "sensowny"?Taki jaki właśnie ustawiłeś,czy tak postanowiłeś że będzie najlepszy?takie "sadzowanie" jak piszesz nie do końca jest tylko wynikiem złego nadmuchu.Ja nie widzę kotła kolegi flutebox,jedynie wykresy-co jest w kotle i jaki płomień wie tylko on.Ja mam do dyspozycji wykresy,i po nich widzę ,że jest lepiej.Pisałem mu ,że jeśli będzie sadza i niedopał -trzeba wrócić do poprzedniego nadmuchu i próbować inaczej..Nikt nie jest nieomylny.

Sensowny u mnie to właśnie nadmuch 43%. Sensowny to taki przy którym nie mam niedopałów i mało sadzy w kotle. Piszę o moim kotle i instalacji. Te 43% to sensowny kompromis.

Novy!
28-10-2013, 08:57
Przecież ja tego nie neguję i niczego nie podgrzewam.
Spoko,ale zaraz będzie,że się kłócimy.Ja jestem za cienki w uszach by się z Tobą równać.
Pozdrawiam.

minertu
28-10-2013, 09:00
[QUOTE=minertu; mam pytanko, czy jest lepiej żeby tak jak teraz piecyk się cześciej załanczał czy dążyć do tego aby na dłużej śię odstawiał,co jest lepszeNie znam Twoich oczekiwań,poza tym nie chcę się wpychać do Twoich ustawień skoro Wiesiek ma to pod kontrolą :)

minertu
28-10-2013, 09:01
Spoko,ale zaraz będzie,że się kłócimy.Ja jestem za cienki w uszach by się z Tobą równać.
Pozdrawiam.A czy to wygląda na kłótnię?
Pisałem na czerwono aby zwrócono na to większą uwagę :D

tadek w
28-10-2013, 09:11
[QUOTE=minertu;
e tam, Wiesiu powiedzał że dam se rade:D ale mi tak ogólnie chodzi co jest lepsze dla piecyka i dla mniejszego spalania

minertu
28-10-2013, 09:14
[QUOTE=minertu;
e tam, Wiesiu powiedzał że dam se rade:D ale mi tak ogólnie chodzi co jest lepsze dla piecyka i dla mniejszego spalania

1 worek eko i wszyscy będą zadowoleni :)

tadek w
28-10-2013, 09:17
:Dna całą zime oczywiście:yes:

zbigmaz01
28-10-2013, 09:19
:Dna całą zime oczywiście:yes:
I tego się trzymaj :)

minertu
28-10-2013, 09:19
:Dna całą zime oczywiście:yes:
Jak masz wielka chałupę to 1 raz na godzinę worek na plecy i 5 rundek możesz sobie sztafetę urządzić :)

minertu
28-10-2013, 09:20
Zbychu sprawdź pocztę @o2.pl

tadek w
28-10-2013, 09:22
Jak masz wielka chałupę to 1 raz na godzinę worek na plecy i 5 rundek możesz sobie sztafetę urządzić :)

130m ale z piętrem,jesli tak to coś mi sie zdaje chłopaki że i na drugą z tego worka zostanie:D

minertu
28-10-2013, 09:29
130m ale z piętrem,jesli tak to coś mi sie zdaje chłopaki że i na drugą z tego worka zostanie:D

Jak worka nie rozwalisz to na druga zimę może uda się z niego miał zrobić :)

tadek w
28-10-2013, 09:37
he he ja juz miałem pale :) groch czeka na mrozy

zbigmaz01
28-10-2013, 09:58
Zbychu sprawdź pocztę @o2.plSprawdziłem :)
Zmień mój adres na ten który poszedł na PW tamten jest w odstawce ( do likwidacji)

zbigmaz01
28-10-2013, 10:02
he he ja juz miałem pale :) groch czeka na mrozyGroch do sałatki jarzynowej a miał będzie robił jak go będziesz głaskał i http://emotikona.pl/emotikony/pic/44goat.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)



minertu
Grześ dziś wieczorem :)

minertu
28-10-2013, 11:15
Groch do sałatki jarzynowej a miał będzie robił jak go będziesz głaskał i http://emotikona.pl/emotikony/pic/44goat.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)



minertu
Grześ dziś wieczorem :)

Moja skrzynka była pełna i nic nie dochodziło.Wyślij jeszcze raz.

zbigmaz01
28-10-2013, 11:26
Moja skrzynka była pełna i nic nie dochodziło.Wyślij jeszcze raz.Poszło aż dwa razy :P

minertu
28-10-2013, 11:31
Zbychu powtórka z rozrywki.

karoka65
28-10-2013, 15:46
P

Ja mam sporo kasiorki w kieszeni dzięki temu,że mój dom nie nadaje się do grzania węglem :)
Każdy nadaje się do ogrzewania węglem.
A co Ty masz, to zajebi...ty kredyt do spłacenia w banku.
I na pewno Ci go nie zazdroszczę.

Arturo72
28-10-2013, 16:22
Każdy nadaje się do ogrzewania węglem..A masz taki kocioł coby przy -20 dawał nie więcej niż 3kW przy maksymalnej sprawności nie mówiąc przy 0 ?

pawko_
28-10-2013, 16:25
Hmmm przy nadmuchu 40% wydaje mi się, że było ciemniej w komorze spalania...
221226

Po całej nocy popiół wyglądał tak
221227
221228
221229

A tu jak dmuchało
221230

pawko_
28-10-2013, 16:25
Powróciłem do nadmuchu 42% i trochę podniosłem kopczyk w trybie ręcznym.
221231

Popiół wyglądał tak i trochę gorzej go się rozkruszało jak przy nadmuchu 40%
221232
221233
221234

Tak wyglądało to po 4 godzinach od zmiany ustawień
221235


Nie wiem sam, który nadmuch jest lepszy bo się nie znam, nawet tej sadzy za bardzo nie umiem poznać :( ale wydawało mi się, że przy 40% było jakby ciemniej, ale chyba popiół lepszy. Jak była jakaś cząstka to się ładnie rozkruszała.

pawko_
28-10-2013, 16:32
Zdjęcie z nadmuchu 40% jest prześwietlone, to niżej będzie chyba lepsze
221240

Novy!
28-10-2013, 18:14
Zdjęcie z nadmuchu 40% jest prześwietlone, to niżej będzie chyba lepsze
221240

Wiesz co,jak dla mnie oba nadmuchy są za duże (chyba ,że fotki zrobione tuż po rozpaleniu,po odstawieniu),płomień jak z palnika,iskra się sypie gęsto.Wyczyść popielnik i komorę spalania,tak aby nie było sadzy.Zejdź z nadmuchem do 39% i tuz przed odstawieniem (ok 1deg) cyknij mi fotkę.Szybko otwórz drzwiczki i pstrykaj ;)
Nie ma siły aby nie było czarno w komorze spalania,kocioł non stop w odstawieniu.
8kW to mała moc,nie znam tego opału,ale wątpię aby potrzebował takiego dmuchania,jaki to granulat?Masz fotkę?

lestek27
28-10-2013, 18:51
Ja też palę Pieklorzem z Bartexu
U mnie popiół wygląda tak po ok 3 tygodniach palenia
221267
A tak wygląda palnik tuż po zatrzymaniu dmuchawy
221268

Novy!
28-10-2013, 18:59
Ja też palę Pieklorzem z Bartexu
U mnie popiół wygląda tak po ok 3 tygodniach palenia
221267
A tak wygląda palnik tuż po zatrzymaniu dmuchawy
221268

Jeśli macie ten sam opał,to coś tu nie tak.Ty lecisz na nadmuchu 37%,czyżbym miał rację,że kolega flutebox jeszcze za dużo dmucha :)

lestek27
28-10-2013, 19:00
Ja dmucham 37% bo tak wydawało mi się optymalnie.
Nie wiem czy to dobrze wygląda ale nie wygasa, dopala chyba w miarę dobrze a i spalanie nie jest zbyt wysokie.

lestek27
28-10-2013, 19:07
Ceramika

Arturo72
28-10-2013, 19:41
Ja wogóle się "wyłączyłem" różnicy praktycznie nie czuć, przy grzaniu było coś ponad 22*C bez grzania w dzień dochodzi do 22*C w nocy spada na 21*C i dzisiaj powtórka z rozrywki sam się dom nagrzał do 22*C i teraz znowu spada do 21*C - bez sensu ogrzewać , cwu nie zużywam, w domu jeszcze nie mieszkam temp się podnosi z samych uzysków od słońca więc rabarbar czeka na listopad lub grudzień - jak tak dalej pójdzie ... :D
Za bardzo ociepliłeś dom ;)
Zobaczysz jak już będziesz mieszkał,jak dojdą zyski bytowe z normalnego użytkowania domu :)

gmaj22
28-10-2013, 19:50
Nie inaczej.termostaty to podstawa.

Nie gniewaj się,ale to rozwiązanie jest nieco archaiczne...Chyba ,że ktoś lub mieć w całym domu jedną temperaturę.Można tez tak jak kolega flutebox,z mieszaczami na podłogówce.Tylko jaki sens ma kręcenie kotła na wysoką temp.skoro i tak puszczasz podmieszaną wodę na układ CO.Jaki to ma sens?Chroni powrót,jedna pompa zrobi to lepiej.Nie lepiej trzymać ,niżej CO (nie zbyt nisko) i taką wodą zasilać układ?Termostaty dopełnią dzieła.Mam teraz Danfossa Living Eco.Są bardzo dokładne,temp.przekroczy 0,5deg-grzejnik zimny ;)

Niebezpieczne jest nawet posiadanie kotła CO przez użytkownika-oszołoma,co przerabia palnik i kocioł nie mając o tym pojęcia.Niebezpieczny jest zamknięty układ CO itd.
Dla mnie osobiście 8k to spory wydatek.Nie przelewa mi się kasa,więc prowadzę kocioł tak aby zmniejszyć ryzyko korozji.Latem pompa kręci non stop,mam ciepły powrót.A jak nie chcę to ustawiam tryb lato(wcześniej tak jak mi mówiłeś zmostkowałem gniazda pomp CO z CWU w sterowniku) i już mam pompę na CWU.

Ale jak kto woli :)

Zainstalowalem te glowice ostatnio. Udalo sie kupic 5 szt. na allegro za dobra kase :) Troche sie przeciagnelo, bo czekalem na zawory RA-N. Dziwne, ale grzejniki troche "wariuja"... glowica raz puszcza, raz przymyka, zupelnie niezgodnie z programatorem. Czy ten model tak ma? :) Przypuszcam, ze sie kalibruja i ucza...pytanie, jak dlugo?

lestek27
28-10-2013, 19:57
Dysza z otworami. Dom z lat 70-tych tak że żadnych podłogówek itp. Stara instalacja z grubymi rurami tylko grzejniki zmienione na nowe w większości brugman. Spalanie małe ale temperatury na zewnątrz też wysokie. W ustawieniach pomógł mi kolega Piotrek42

lestek27
28-10-2013, 19:59
No i oczywiście prawie wszędzie termostaty. Chyba po tym sezonie założę jeszcze w jednym grzejniku termostat i zostaną bez nich tylko dwie drabinki i jeden zwykły.

kamilek71
28-10-2013, 20:05
Jaki masz węgiel i jakie masz ustawienia podtrzymania.
Jak jest ustawiona temp podajnika i w którym miejscu masz czujnik podajnika usytuowany.

Węgiel od lokalnego dostawcy, sprawdzony zimą (5 ton). latem piec był wygaszony.
reszta ustawień wygląda tak:
czas postoju 5 min
czas pracy w grzaniu 15 sek
korekta dmuchawy +5%
kocioł 15 kw
min temp co 42
max co 79
czas pracy pompcy cyrkulacyjnej 60 min
czas pracy podajnika w podtrzymaniu 20 sek
krótka przerwa 45 sek
ilośc powtórzeń
czas postoju pompy co 30 min
czas pracy pompy co 5 min
max temp podajnika 110
moc dmuchawy w podtrzymaniu 100
ilocś powtórzen postoju podajnika 1

pawko_
28-10-2013, 20:14
Wiesz co,jak dla mnie oba nadmuchy są za duże (chyba ,że fotki zrobione tuż po rozpaleniu,po odstawieniu),płomień jak z palnika,iskra się sypie gęsto.

Zgadza się fotki były chwilę po rozpaleniu zaraz po odstawieniu :)


Wyczyść popielnik i komorę spalania,tak aby nie było sadzy.Zejdź z nadmuchem do 39% i tuz przed odstawieniem (ok 1deg) cyknij mi fotkę.Szybko otwórz drzwiczki i pstrykaj ;)
Nie ma siły aby nie było czarno w komorze spalania,kocioł non stop w odstawieniu.
8kW to mała moc,nie znam tego opału,ale wątpię aby potrzebował takiego dmuchania,jaki to granulat?Masz fotkę?

Hmm no to póki co nie wyczyszczę bo nie ma mnie na działce jestem w mieście. Zrobić fotkę tuż przed odstawieniem czyli wtedy kiedy temp. CO wynosi 49oC ? Opał to Pieklorz z Bartexu fotki nie mam.

pawko_
28-10-2013, 20:17
@flutebox
Też masz ceramika ?
Nie, mam zwykłego, dawno temu kupowałem kociołek, ale dopiero teraz odpaliłem.

pawko_
28-10-2013, 20:20
Novy więc teoretycznie mam ten sam opał co lestek i kusi mnie żeby ustawić tą dmuchawę poniżej 40%. Ale nie wiem czy jutro będę na działce żeby sprawdzić efekt, a nie chciałbym kotła zawalić sadzą.

EDIT. Patrzę teraz na schemat lestka i w ustawieniach w spalaniu ma rzeczywiście 37 % to samo w podtrzymaniu. To dlaczego na schemacie widzę, że wieje 69% ?

lestek27
28-10-2013, 20:24
W podtrzymaniu mam 39%.
Ja nie widzę takich wartości o jakich mówisz.

pawko_
28-10-2013, 20:26
No to trzeba było patrzeć :) specjalnie założyłem okulary i pokazane było pod dmuchawą 69%
Tak masz rację pomyliłem się z tym podtrzymaniem jest 39%.

zbigmaz01
28-10-2013, 20:31
W podtrzymaniu mam 39%.
Ja nie widzę takich wartości o jakich mówisz.
Jak się temp. nie podniesie w odpowiednim czasie o 15*C to daje następną dawkę i podnosi went. o 10%. i u ciebie mogło tak być bo nie jest równy wzrost spalin a z małym uskokiem.

pawko_
28-10-2013, 20:37
Z tego wynika że ceramika działa :) ... u mnie było podobnie jak u Ciebie ...
tzn. co masz na myśli :) ?

gmaj22
28-10-2013, 20:38
Novy więc teoretycznie mam ten sam opał co lestek i kusi mnie żeby ustawić tą dmuchawę poniżej 40%. Ale nie wiem czy jutro będę na działce żeby sprawdzić efekt, a nie chciałbym kotła zawalić sadzą.

EDIT. Patrzę teraz na schemat lestka i w ustawieniach w spalaniu ma rzeczywiście 37 % to samo w podtrzymaniu. To dlaczego na schemacie widzę, że wieje 69% ?

Ja rowniez mam dwa Pieklorze, ktore bede mogl porownac: jeden to Pieklorz z Bartexu pod nazwa handlowa Bartex Silver, drugi Pieklorz z Bierutowa ( Bobrek). Jak sie nieco ochlodzi, postaram sie je porownac, wtedy okaze sie, z ktorego zrodla jest ten "wlasciwy" :) Caly czas na probe czeka Wesola, zakupiona jeszcze w lipcu rowniez w Bartexie. Zaopatrzylem sie w eko jak na zime stulecia. Jak na razie wszystko wskazuje na to, ze opal na nastepna zostanie. Oby... :)

Novy!
28-10-2013, 20:39
Jak się temp. nie podniesie w odpowiednim czasie o 15*C to daje następną dawkę i podnosi went. o 10%. i u ciebie mogło tak być bo nie jest równy wzrost spalin a z małym uskokiem.
Wszystko jak mówisz.Zrobił nie jeden cykl więcej a 3 cykle:)
Albo popraw lestek parametry podtrzymania,albo wyłącz algorytm podtrzymania.
Piotrek 42 odwalił fuszerkę :)

lestek27
28-10-2013, 20:40
Jak się temp. nie podniesie w odpowiednim czasie o 15*C to daje następną dawkę i podnosi went. o 10%. i u ciebie mogło tak być bo nie jest równy wzrost spalin a z małym uskokiem.

Tak z pewnością było. Mam włączony algorytm wygaszania kotła:)

pawko_
28-10-2013, 20:42
Wesołą też kupiłem w Bartexie (tonę). Novy jeśli możesz to #11648

lestek27
28-10-2013, 20:43
Wszystko jak mówisz.Zrobił nie jeden cykl więcej a 3 cykle:)
Albo popraw lestek parametry podtrzymania,albo wyłącz algorytm podtrzymania.

Trochę miałem problemów z tym podtrzymaniem bo mi wygasł parę razy i wydłużyłem mu czas postoju chyba maksymalnie bo jak dam więcej to pewnie zgaśnie. No chyba że bym mocniej dmuchnął. Za mało jeszcze wiem niestety żeby to ustawić tak jak trzeba bez problemów.

Novy!
28-10-2013, 20:44
Zainstalowalem te glowice ostatnio. Udalo sie kupic 5 szt. na allegro za dobra kase :) Troche sie przeciagnelo, bo czekalem na zawory RA-N. Dziwne, ale grzejniki troche "wariuja"... glowica raz puszcza, raz przymyka, zupelnie niezgodnie z programatorem. Czy ten model tak ma? :) Przypuszcam, ze sie kalibruja i ucza...pytanie, jak dlugo?

Niczego takiego nie zaobserwowałem.Płynna ,dokładna regulacja.Powyżej 0,5deg -całkowite zakręcenie zaworu :)
Ile płaciłeś za 1 szt.?

Novy!
28-10-2013, 20:46
Trochę miałem problemów z tym podtrzymaniem bo mi wygasł parę razy i wydłużyłem mu czas postoju chyba maksymalnie bo jak dam więcej to pewnie zgaśnie. No chyba że bym mocniej dmuchnął. Za mało jeszcze wiem niestety żeby to ustawić tak jak trzeba bez problemów.

Opału mu podsyp,ehh..oszczędni jak szkoci :)

Novy!
28-10-2013, 20:52
Wesołą też kupiłem w Bartexie (tonę). Novy jeśli możesz to #11648

Teraz się nie przejmuj sadzą.Kocioł prawie cały czas stoi,cudów nie ma.Patrz aby to co wydaje Ci się sadzą nie było palne.Wtedy nie jest dobrze :)A tak może być czarne :)
Zrób mi fotkę płomienia,na ile potrafię to ocenie,są przecież inni na forum.Płomień musi być jasny,ale nie żółty ani biały.Nie może wyglądać jak z palnika,żadnych iskier.Górą powinieneś widzieć jak się rozwarstwia na takie języki ognia,trudno to wytłumaczyć.Ma się spalać czysto,jak otworzysz furtę to żadnego czarnego dymu ma nie być,z komina też Pamiętaj, że 8kW to niewielka moc,płomień nie będzie jak z szybu naftowego :)

BTW,teraz daj sobie spokój,robi krótkie cykle,nawet nie zdąży się rozpalić.Zaczekaj na zimę :)

81marek
28-10-2013, 20:57
Witam!!! w związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym:cool: chciałem upewnić się jak powinna wyglądać korona. W tej chwili mam koronę porozcinaną z 4 stron i podziurkowaną na całej powierzchni, natomiast na forum ecoal w zakładce faq jest zdjęcie i komentarz żeby dziurki i prawą naciętą stronę wypełnić sylikonem do piecy. Co wy na to? bo zima zapasem:D

pawko_
28-10-2013, 20:58
Patrz aby to co wydaje Ci się sadzą nie było palne.
Jak to srpawdzić ?


Zrób mi fotkę płomienia,na ile potrafię to ocenie,są przecież inni na forum.Płomień musi być jasny,ale nie żółty ani biały.Nie może wyglądać jak z palnika,żadnych iskier.Górą powinieneś widzieć jak się rozwarstwia na takie języki ognia,trudno to wytłumaczyć.Ma się spalać czysto,jak otworzysz furtę to żadnego czarnego dymu ma nie być,z komina też Pamiętaj, że 8kW to niewielka moc,płomień nie będzie jak z szybu naftowego :)
Ogólnie nic z komina nie widać, żadnego dymu. Jak otwieram drzwiczki też żaden dym mnie nie straszy. Ten płomień z iskrami to był chwilę po dmuchaniu z podtrzymania. Mówiłeś żebym zrobił fotę na 1oC przed ostawieniem- czyli wtedy kiedy mam na CO 49oC ?

Czy jeśli mniej będę dmuchać to w popielniku powstaną mniejsze grudki i delikatniejsze czyli takie które łatwiej się rozkruszają ?

Novy!
28-10-2013, 21:03
Jak to srpawdzić ?
Jak palisz fajki,zajaraj i przyłóż do tej sadzy.Jak nie to się naucz jarać.:)
zapalniczką,rzecz jasna można:)



Ogólnie nic z komina nie widać, żadnego dymu. Jak otwieram drzwiczki też żaden dym mnie nie straszy. Ten płomień z iskrami to był chwilę po dmuchaniu z podtrzymania. Mówiłeś żebym zrobił fotę na 1oC przed ostawieniem- czyli wtedy kiedy mam na CO 49oC ?
Ok,wtedy iskra się zawsze sypnie,w innym wypadku świadczy o nadmiarze wiatru.
Tak zrób na 49deg.

Tu jest fajny płomyk,nie wiem z jaką mocą szedł palnik Grzesia ,ale ładny :)http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BK4idd-h02k

zbigmaz01
28-10-2013, 21:10
dlaczego żadnych iskier ?
Bo to nie palenisko kowalskie :lol2::wave:

Novy!
28-10-2013, 21:14
Bo to nie palenisko kowalskie :lol2::wave:

:)

Novy!
28-10-2013, 21:17
Lestek przy mniejszym nadmuchu ma szaro w kotle i mniej spala , powrót też ma wysoko .

U mnie też nadmuch "musi" być >40% bo inaczej czarna odwiedza mój kociołek ... po osadzeniu dyszy jeszcze raz mogłem zejść z nadmuchem ale po paru dniach trzeba było podnieść

lestek jeszcze nie wie jak ten kocioł prowadzić,ceramika ma sporą bezwładność,nie ogrzana do odpowiedniej temp.będzie izolatorem.Dopiero rozgrzana spełni najpierw rolę izolatora,a potem pochłoniętą energię skumuluje i zacznie oddawać.To tak na skróty,chodzi o przenikalnośc cieplną.Teraz jest ciepło,więc chata jak termos-to co ma dużo spalać?W zimie na 44deg,zakatuje ten kocioł...
Poczytaj sobie lestek:
http://www.kominek.org.pl/budowa-i-montaz/artykul/zobacz/szamot-zatrzymaj-cieplo-na-dluzej.html

Na poparcie tej tezy coś ciekawego wam pokażę.To tylko takie moje testy,ale popatrzcie.Kocioł jest cały czas w podtrzymaniu,ale pompa chodzi non stop.Praktycznie niewielki odbiór ciepła-choć jest, (grzeje tylko grzejnik w piwnicy,i od północnej strony budynku ) -więc kocioł nie wchodzi w grzanie,i nie wychodzi z podtrzymania :) uzupełnia tylko braki w stygnącej ceramice :)
https://esterownik.pl/remote/2479

gmaj22
28-10-2013, 21:29
Niczego takiego nie zaobserwowałem.Płynna ,dokładna regulacja.Powyżej 0,5deg -całkowite zakręcenie zaworu :)
Ile płaciłeś za 1 szt.?

Mialem na mysli, ze glowice zachowywaly sie w ten sposob dzien... dwa po zainstalowaniu.
Co do ceny, gdzie i w jakich okolicznosciach- poszla odpowiedz na priv. ;)

lestek27
28-10-2013, 21:54
lestek jeszcze nie wie jak ten kocioł prowadzić,ceramika ma sporą bezwładność,nie ogrzana do odpowiedniej temp.będzie izolatorem.Dopiero rozgrzana spełni najpierw rolę izolatora,a potem pochłoniętą energię skumuluje i zacznie oddawać.To tak na skróty,chodzi o przenikalnośc cieplną.Teraz jest ciepło,więc chata jak termos-to co ma dużo spalać?W zimie na 44deg,zakatuje ten kocioł...
Poczytaj sobie lestek:
http://www.kominek.org.pl/budowa-i-montaz/artykul/zobacz/szamot-zatrzymaj-cieplo-na-dluzej.html

Na poparcie tej tezy coś ciekawego wam pokażę.To tylko takie moje testy,ale popatrzcie.Kocioł jest cały czas w podtrzymaniu,ale pompa chodzi non stop.Praktycznie niewielki odbiór ciepła-choć jest, (grzeje tylko grzejnik w piwnicy,i od północnej strony budynku ) -więc kocioł nie wchodzi w grzanie,i nie wychodzi z podtrzymania :) uzupełnia tylko braki w stygnącej ceramice :)
https://esterownik.pl/remote/2479

Nie wiem czy zauważyłeś choć z Twojej wypowiedzi można wywnioskować że raczej nie ale mam ustawiony regulator kotła pogodowy więc jak przyjdą mrozy to z pewnością nie będę utrzymywał temp. na kotle 44 st. Zresztą teraz ta temperatura też oscyluje raczej wyżej. To chyba oczywiste że bezwładność kotła z ceramiką jest sporo wyższa niż bez niej i można to bardzo szybko zauważyć
Zgadza się. Nie wiem jeszcze za bardzo jak prowadzić taki kocioł bo to mój pierwszy tego typu ale pewnie po jakimś czasie się dowiem.
Po tu jestem.

Novy!
28-10-2013, 21:58
Nie wiem czy zauważyłeś choć z Twojej wypowiedzi można wywnioskować że raczej nie ale mam ustawiony regulator kotła pogodowy więc jak przyjdą mrozy to z pewnością nie będę utrzymywał temp. na kotle 44 st. Zresztą teraz ta temperatura też oscyluje raczej wyżej. To chyba oczywiste że bezwładność kotła z ceramiką jest sporo wyższa niż bez niej i można to bardzo szybko zauważyć

Zauważyłem.Ten kto Ci ustawił pogodówkę w kotle z ceramika,nie miał pojęcia co robi.Skoro napisałeś to powyżej o bezwładności, to dlaczego masz ustawioną pogodówkę?Tłumaczy to jedynie brak termostatów
.Każda zmiana temp CO (a pogodówka to właśnie robi,do tego zmiany w układzie CO)w takim kotle,to strata....jeszcze większa niż w kotle bez ceramiki..
Ja też się uczę,ale ...ja chcę się nauczyć...

Novy!
28-10-2013, 22:28
Baju baju, a dorzucanie po kryjomu paliwa w czasie podtrzymania ?.
A czym ma uzupełniać braki w stygnącej ceramice?samym powietrzem?Wykorzystuję stricto podtrzymanie,do grzania.Oczywiście na ile się da :)
Spalam mniej niż w długich odstawieniach kotła,gdzie postój wypala dziurę w palniku,dymi itd.Wiadomo wtedy jak wygląda start,po tak długim odstawieniu..

lestek27
29-10-2013, 07:34
Zauważyłem.Ten kto Ci ustawił pogodówkę w kotle z ceramika,nie miał pojęcia co robi.Skoro napisałeś to powyżej o bezwładności, to dlaczego masz ustawioną pogodówkę?Tłumaczy to jedynie brak termostatów
.Każda zmiana temp CO (a pogodówka to właśnie robi,do tego zmiany w układzie CO)w takim kotle,to strata....jeszcze większa niż w kotle bez ceramiki..
Ja też się uczę,ale ...ja chcę się nauczyć...

A sprawiasz wrażenie jak byś już wszystko wiedział.

Novy!
29-10-2013, 08:08
A sprawiasz wrażenie jak byś już wszystko wiedział.
Źle to odebrałeś,zatem sorrki.
Pytam tylko,w taki sposób abyś się zastanowił dlaczego pozwoliłeś komuś ustawić tak Twój sprzęt?Skoro sam napisałeś wcześniej,że wiesz jak ta ceramika działa.Kurcze,mamy takie same kotły,chciałem Ci tylko pokazać ,że nie tędy droga...Pokazać jak to wygląda w praktyce,na przykładzie mojego kotła.Zrobiłem taki mały test na te potrzeby.
Ale ok,przepraszam,już się nie wcinam.

mark3k
29-10-2013, 08:08
Lestek ja proponuje Ci zapoznanie się z ciekawym doświadczeniem przeprowadzonym tutaj: http://wbia.pollub.pl/files/83/attachment/1982_9_3.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwbia.pollub.pl%2Ff iles%2F83%2Fattachment%2F1982_9_3.pdf) .
Szczególnie zwróć uwagę na tabelę 4 zamieszczoną na stronie 46.
Porównaj np. kolumny 2 i 6.
Oraz spojrzyj na rysunek nr. 3 na stronie 47, dotyczący "mocy cieplnej próbek"
[SIZE=1][I]


W takim razie ten super szamot nie jest taki rewelacyjny. Beton z domieszka ceramiki sanitarnej ma znacznie lepsze parametry w kumulowaniu i oddawaniu ciepła. Próbka stalowa ma najwyższe parametry w przyjmowaniu i oddawaniu ciepła w jednostce czasu. To może do kociołka wrzucić na górę jakiś deflektor w postaci płyty 20 do 30mm? :) To dopiero będzie akumulator ciepła.:)

zbigmaz01
29-10-2013, 08:12
W takim razie ten super szamot nie jest taki rewelacyjny. Beton z domieszka ceramiki sanitarnej ma znacznie lepsze parametry w kumulowaniu i oddawaniu ciepła. Próbka stalowa ma najwyższe parametry w przyjmowaniu i oddawaniu ciepła w jednostce czasu. To może do kociołka wrzucić na górę jakiś deflektor w postaci płyty 20 do 30mm? :) To dopiero będzie akumulator ciepła.:)Albo budować wymiennik kotła z płyty stalowej 20mm :)

kalio
29-10-2013, 08:27
W starym domu mam kocioł z płyt 15mm, działa już 27 lat i jeszcze pewnie długo będzie szczelny

lestek27
29-10-2013, 08:28
Źle to odebrałeś,zatem sorrki.
Pytam tylko,w taki sposób abyś się zastanowił dlaczego pozwoliłeś komuś ustawić tak Twój sprzęt?Skoro sam napisałeś wcześniej,że wiesz jak ta ceramika działa.Kurcze,mamy takie same kotły,chciałem Ci tylko pokazać ,że nie tędy droga...Pokazać jak to wygląda w praktyce,na przykładzie mojego kotła.Zrobiłem taki mały test na te potrzeby.
Ale ok,przepraszam,już się nie wcinam.

Pozwoliłem żeby mi ktoś doradził bo sam jeszcze niewiele wiem ale chyba nie jest aż tak źle jak sugerujesz. Sadzy zbyt wiele nie widać spala też nieźle i niezbyt dużo to chyba tragedii nie ma? Aha. Nie powiedziałem że wiem jak działa ceramika tylko że wiem że ma większą bezwładność bo szybko to zauważyłem po pracy kotła. Mówisz że każda zmiana temp. CO w takim przypadku (ceramika) generuje straty a ja za bardzo tych strat nie widzę bo spala mniej więcej podobnie jak w trybie lato. Być może czegoś jeszcze nie zauważyłem.

minertu
29-10-2013, 08:31
Witam!!! w związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym:cool: chciałem upewnić się jak powinna wyglądać korona. W tej chwili mam koronę porozcinaną z 4 stron i podziurkowaną na całej powierzchni, natomiast na forum ecoal w zakładce faq jest zdjęcie i komentarz żeby dziurki i prawą naciętą stronę wypełnić sylikonem do piecy. Co wy na to? bo zima zapasem:D
A jaki kolega ma kociiołek ,ile kW?

Novy!
29-10-2013, 08:40
Pozwoliłem żeby mi ktoś doradził bo sam jeszcze niewiele wiem ale chyba nie jest aż tak źle jak sugerujesz. Sadzy zbyt wiele nie widać spala też nieźle i niezbyt dużo to chyba tragedii nie ma? Aha. Nie powiedziałem że wiem jak działa ceramika tylko że wiem że ma większą bezwładność bo szybko to zauważyłem po pracy kotła. Mówisz że każda zmiana temp. CO w takim przypadku (ceramika) generuje straty a ja za bardzo tych strat nie widzę bo spala mniej więcej podobnie jak w trybie lato. Być może czegoś jeszcze nie zauważyłem.

lestek,ale jaki i czy w ogóle masz teraz odbiór ciepła?Ok,nie moja sprawa i kasa,zostaw tak jak jest,ocenisz sam jak przyjdą mrozy.
Ja mam tylko jedno pytanie.Jeśli to nie tajemnica,napisz tylko proszę czy masz termostaty?

Novy!
29-10-2013, 08:46
Dla tych co mają wątpliwości lub nie potrafią sobie wyobrazić co się dzieje z przenikaniem ciepła poprzez przegrodę płaską w postaci szamotu, proponuje małe doświadczenie.


W czasie postoju kotła (tryb podtrzymania) na oczyszczoną z pyłów i sadzy ściankę wymiennika przykładamy kawałek kartki papieru i przykrywamy go szczelnie cegłą szamotową o grubości 3 cm (może być jakaś płaska dachówka, itp).
Cegłę dociskamy mechanicznie np. za pomocą jakiegoś pręta metalowego.


Po jakimś czasie pracy kotła, możemy przegrodę szamotową zdjąć i zobaczyć co się stało z kartką papieru.

Słuchaj,napisz do producentów kominków.Może zmienią to czego nie zmieniają od lat w procesie technologicznym.Kilkakrotnie Tobie i innym,użytkownicy udowodnili ,że rozważania teoretyczne to nie wszystko.Praktyka czasem mówi inaczej.

zbigmaz01
29-10-2013, 09:39
Dla tych co mają wątpliwości lub nie potrafią sobie wyobrazić co się dzieje z przenikaniem ciepła poprzez przegrodę płaską w postaci szamotu, proponuje małe doświadczenie.


W czasie postoju kotła (tryb podtrzymania) na oczyszczoną z pyłów i sadzy ściankę wymiennika przykładamy kawałek kartki papieru i przykrywamy go szczelnie cegłą szamotową o grubości 3 cm (może być jakaś płaska dachówka, itp).
Cegłę dociskamy mechanicznie np. za pomocą jakiegoś pręta metalowego.


Po jakimś czasie pracy kotła, możemy przegrodę szamotową zdjąć i zobaczyć co się stało z kartką papieru.To jeszcze poszukaj jakieś tabele o przenikaniu ciepła przez papier i przy jakiej temp. zmieni kolor. Potem jak już znajdziesz to zrób pomiar do jakiej temp. rozgrzewają się ścianki wymiennika. Wtedy ten test da jakieś wytłumaczenie.

zbigmaz01
29-10-2013, 09:41
Słuchaj,napisz do producentów kominków.Może zmienią to czego nie zmieniają od lat w procesie technologicznym.Kilkakrotnie Tobie i innym,użytkownicy udowodnili ,że rozważania teoretyczne to nie wszystko.Praktyka czasem mówi inaczej.Moim zdaniem to jest kocioł a nie piec i tu zachodzą inne zależności.

minertu
29-10-2013, 09:44
Zbychu widzę poprawę albo się mylę ?

Novy!
29-10-2013, 09:51
Moim zdaniem to jest kocioł a nie piec i tu zachodzą inne zależności.

Kurcze,zaczekam do zimy aby potwierdzić to o czym mówił mi Wiesiek,może ten kocioł potrzebuje minimalnej dawki ciepła ale non stop-czyli pracy ciągłej.Z małego doświadczenia jakie wykonałem -tak wynika.Zaczekam na extremalne warunki by to potwierdzić.Jedno jest pewne,nie lubi zbyt dużej histerezy i zmian temp CO na kotle-wynika to z jego budowy(ceramika).To próbowałem napisać koledze lestek. Tylko źle mnie zrozumiał. Myślę,że sterowanie pogodowe w tym kotle nie ma racji bytu (przy termostatach w żadnym kotle takiej racji nie ma),natomiast ma sens dostarczanie mu niewielkich "porcji"ciepła prawie non stop,oczywiście powyżej pewnej temperatury,i chybaj 50deg to za mało.
Tak wprost widzę to ja.

zbigmaz01
29-10-2013, 09:51
Zbychu widzę poprawę albo się mylę ?Jest b.dobrze a nawet lepiej :)

Piotrek42
29-10-2013, 09:57
Oj kol Novy! wszystkiem byś ustawiał kotły... a najlepiej dokładnie tak jak TWOJ, tak się NIE DA !!! możesz pokazać nowemu użytkownikowi Sposób ustawiania.. powiedzieć które parametry może zmieniać sam,(przecież nie siedzisz u niego w kotłowni i nie widzisz popiołu) pokazać różne sposoby grzania, wykorzystać kocioł do dystrybucji ciepła! szalg mnie trafia jak co niektórzy kupują kocioł z bardzo rozbudowanym sterownikiem ustawiają temp wody na kotle i cześć !! od tego jest elektronika żeby ją wykorzystywać !! tyle razy mówiłem że oszczędności daje WYKORZYSTYWANIE ciepła wytworzonego przez kocioł czyli strefy,pogodówka etc,etc... to daje oszczędności!!! następna sprawa, co niektórzy patrzą na ster i chcą żeby linie były jak "po sznurku'' to co do jasnej anielki? kupili kocioł żeby mieć ładne wykresy czy w domu ma być ciepło !! a ilość spalonego eko nie powalała na kolana... ehhhh

minertu
29-10-2013, 10:00
Jest b.dobrze a nawet lepiej :)

To mnie to cieszy :)

zbigmaz01
29-10-2013, 10:04
Kurcze,zaczekam do zimy aby potwierdzić to o czym mówił mi Wiesiek,może ten kocioł potrzebuje minimalnej dawki ciepła ale non stop-czyli pracy ciągłej.Z małego doświadczenia jakie wykonałem -tak wynika.Zaczekam na extremalne warunki by to potwierdzić.Jedno jest pewne,nie lubi zbyt dużej histerezy i zmian temp CO na kotle-wynika to z jego budowy(ceramika).To próbowałem napisać koledze lestek. Tylko źle mnie zrozumiał. Myślę,że sterowanie pogodowe w tym kotle nie ma racji bytu (przy termostatach w żadnym kotle takiej racji nie ma),natomiast ma sens dostarczanie mu niewielkich "porcji"ciepła prawie non stop,oczywiście powyżej pewnej temperatury,i chybaj 50deg to za mało.
Tak wprost widzę to ja.
A ja widzę to że jest to potrzebne do oszczędniejszego spalania. Krzywa grzania ma za zadanie utrzymywać temp. CO na poziomie potrzeb budynku i tu przy różnicach temp. jakie w zimie występują między dniem a nocą daje takie małe oszczędności i komfort zapominania że ma się kocioł. Między dniem a nocą niekiedy masz różnicę dochodzącą do 10*C i to w ujemnych wartościach a utrzymując kocioł na min. temp. może zrobić się brzydko bez ingerencji w podniesienie temp.
Nie neguję że inaczej trzeba prowadzić kocioł przy termostatach a inaczej przy zaworze 4D.
Jeszcze jedno. Widzę że starasz się wytłumaczyć jak to ma wyglądać. Nie wszyscy mają takie budynki i takie instalacje. Jedne są nowe inne są stare i to budynki i instalacje. Nie wszędzie zadziała to co u ciebie a i odwrotnie.

mark3k
29-10-2013, 10:11
Jest b.dobrze a nawet lepiej :)

Jakieś zagadkowe treści na forum. Kraina szpiegów deszczowców? :D:lol2::D

zbigmaz01
29-10-2013, 10:12
Każdy ma odrobinę wyobraźni.

Więc możemy sobie wyobrazić, że tej przegrody w postaci cienkiej kartki papieru tam nie ma.
Wyrażając się bardziej fachowo, to po prostu możemy współczynnik przewodzenia tej przegrody pominąć w obliczeniach.


Ta kartka papieru ma służyć jedynie, za bardzo prymitywny wskaźnik temperatury, jaka powstaje pomiędzy izolacyjnym materiałem ceramicznym i stalowym wymiennikiem kotła wodnego.Lub jak szybko ta temp. jest przekazana do nośnika jakim jest woda.

pawko_
29-10-2013, 10:14
Powiedzcie mi czy ustawienie cwu w trybie zima czy lato czymś się różni ? Póki co nie mieszkam i z wody nie korzystam.

zbigmaz01
29-10-2013, 10:18
Powiedzcie mi czy ustawienie cwu w trybie zima czy lato czymś się różni ? Póki co nie mieszkam i z wody nie korzystam.Tak. W ustawieniu lato grzejesz tylko CWU a w ustawieniu zima niekiedy musisz ustawić priorytet :)

grzeh2000
29-10-2013, 10:24
Wreszcie podłaczony do neta,moze ktos obejzec ustawienia?

Arturo72
29-10-2013, 10:25
Ta kartka papieru ma służyć jedynie, za bardzo prymitywny wskaźnik temperatury, jaka powstaje pomiędzy izolacyjnym materiałem ceramicznym i stalowym wymiennikiem kotła wodnego.
Obudowę kominka mam z płyt z betonu akumulacyjnego gr.3cm,raz przy mocnym rozpaleniu w kominku obudowa na zewnątrz była gorąca ale nie tak żeby parzyla przy dotknieciu,z tego co doczytalem w tematach kominkowych w środku obudowy mogła być wtedy temperatura 600-800st.C.
Obudowa po wygaśnięciu kominka stała się letnia dopiero za 3-4h.
Nie wiem jak jest przy kotle ale rzuciłem moje spostrzeżenia.

zbigmaz01
29-10-2013, 10:28
Obudowę kominka mam z płyt z betonu akumulacyjnego gr.3cm,raz przy mocnym rozpaleniu w kominku obudowa na zewnątrz była gorąca ale nie tak żeby parzyla przy dotknieciu,z tego co doczytalem w tematach kominkowych w środku obudowy mogła być wtedy temperatura 600-800st.C.
Obudowa po wygaśnięciu kominka stała się letnia dopiero za 3-4h.
Nie wiem jak jest przy kotle ale rzuciłem moje spostrzeżenia.To nie RBR. Nie w temacie i wypad.

zbigmaz01
29-10-2013, 10:30
Wreszcie podłaczony do neta,moze ktos obejzec ustawienia?Ładnie palisz :)
Ja bym spróbował na mocach 8kW min. i max.
Nie za nisko masz w palniku? Kopczyk jest?

lestek27
29-10-2013, 10:34
lestek,ale jaki i czy w ogóle masz teraz odbiór ciepła?Ok,nie moja sprawa i kasa,zostaw tak jak jest,ocenisz sam jak przyjdą mrozy.
Ja mam tylko jedno pytanie.Jeśli to nie tajemnica,napisz tylko proszę czy masz termostaty?

Zgadza się. Odbiór jest niewielki a nawet taki jak w lecie. Ale spalanie też jest takie jak w lecie i dlatego nie bardzo widzę straty o których mówisz.
Termostaty mam wszędzie oprócz dwóch drabinek i dwóch zwykłych grzejników.

Arturo72
29-10-2013, 10:36
To nie RBR. Nie w temacie i wypad.
W temacie osłony akumlacyjnej RBR o jakiej piszecie i podajecie przykład koninkowy.

zbigmaz01
29-10-2013, 10:36
Ciekawie interpretujesz.

Ja jestem zdania, że wymiana strumienia ciepła poprzez materiał izolacyjny następuje bardzo wolno.To jest tylko wymiana zdań z której mogę się czegoś dowiedzieć :)
Co do materiału izolacyjnego - myślę że nie takie miało być zastosowanie szamotu. Prędzej jako wkładka utrzymująca czystość w spalinach i kotle. A samo absorbowanie ciepła i potem szybkie go oddanie do nośnika to już nie jest moja działka. Myślę że o to producentowi chodziło.

5iatka
29-10-2013, 10:38
Jak podnieść "kopczyk" ? Mam do dyspozycji tylko parametry podtrzymania. Obecnie kocioł wygaszony, bo ciepło, ale na weekend pewnie wystartuje. Ma ktoś ładne foto jaki kopczyk być powinien? Ewentualnie jak podkładkę to wrzucę celem konsultacji

zbigmaz01
29-10-2013, 10:39
...
Kalibrowałeś czujniki?
Co się stało z temp. powrotu w dn.27.10 o godz 10:43 ?

5iatka
29-10-2013, 10:41
Odpalę myśli być. Pisałem z komórki i poprawia mi tekst, stąd niezłe głupoty mogą się pojawiać

grzeh2000
29-10-2013, 10:49
Przepiałem czujnik tam gdzie mi rysowales,kopczyk jest a raczej był bo po czyszczeniu troche spadło do popielnika.Podniosłem nadmuch z 39 na 41 bo bardzo brudno było.Nie wiem czy to sadza czy popioł ale nie czyszczony byl od polowy sierpnia .Chce kupic grochu ale co pytam z kad jest to odpowiedz ze ze slaska.Nie wiedza czym handluja ale kalorycznosc 27-28 znaja:lol2:Mam tu sklad wegla pl co za grocha maja w sprzedazy?

grzeh2000
29-10-2013, 10:50
Co do czujnikow jeszcze zadnego niekalibrowalem,wydaje mi sie ze w miare wiarygodnie podaja a nie zalezy mi na pomiarze co do przecinka

Novy!
29-10-2013, 11:31
Zgadza się. Odbiór jest niewielki a nawet taki jak w lecie. Ale spalanie też jest takie jak w lecie i dlatego nie bardzo widzę straty o których mówisz.
Termostaty mam wszędzie oprócz dwóch drabinek i dwóch zwykłych grzejników.

Ok,ja zauważyłem wcześniej ,że zbyt niska temp.na kotle wpływa bardzo niekorzystnie na pracę termostatów.Choć zadaje sobie sprawę,że termostaty panują nad temp otoczenia,to u mnie efekt był taki ,że po osiągnięciu temp w pomieszczeniu (na jaką ustawiony był termostat)-inaczej zachowywał się gdy na kotle było 42deg,a inaczej kiedy było 50deg.Jego "zwłoka" do całkowitego zamknięcia była większa kiedy dostawał niższą temp.z kotła.Choć i tak ,rzadko grzejnik grzał "pełną parą" -coś takiego było bardzo wyczuwalne.Może było tak,że pomieszczenie na wyższej CO szybciej się nagrzewało,a może był to wynik zupełnie innej zależności.za cienki jestem aby to wyjaśnić.Piszę tylko jak było.
Co do pogodówki z termostatami w parze,było u mnie jeszcze gorzej.Ale tak było u mnie.
Pozdrawiam.

minertu
29-10-2013, 11:41
Tutaj mogę potwierdzić.
Termostat pracuje efektywniej przy temp CO 50deg i wyższej.

timon120777
29-10-2013, 12:01
im większa różnica temperatur tym lepsza wymiana
im wyższa temperatura wody tym wyższa moc kaloryfera
im wyższa moc kaloryfera tym efektywniejsze ogrzanie powierzchni i szybsze zamknięcie zaworu termostatycznego
im wyższa temperatura w tym kaloryferze tym większe ryzyko przegrzewania pomieszczeń nawet po zamknięciu termostatu, zwłaszcza przy niewielkich stratach ciepła i przy termostatach działających w trybie on/off-
tak działał np mój który testowałem i z którego zrezygnowałem.

http://allegro.pl/elektroniczna-glowica-termostatyczna-tm3030-i3652533956.html

zwykłe kręcone z podziałka przy zbliżeniu do progu rozłączenia zmniejszają przepływ a tamto cudo chodziło albo na pełnym przepływie albo całkiem odcinało.

sebsa
29-10-2013, 12:30
W temacie działania głowic termostatycznych - potwierdzam jak wyżej.

minertu
29-10-2013, 13:12
Ostatnio ciągle plotę głupoty.

Nie istnieje wymiana strumienia ciepła pomiędzy ośrodkami o różnych temperaturach.
Istnieje tylko i wyłącznie przepływ strumienia ciepła z ośrodka o wyższej temperaturze do ośrodka o niższej temperaturze. Przepływ ustaje, gdy temperatury się zrównają.
A czy tak samo ustaje wymiana?
Moim zdaniem przepływ nie zmienia swojej temp a wymiana tak.
Nie jestem nieomylny ale tak mi się wydaje.

Novy!
29-10-2013, 13:16
Oj kol Novy! wszystkiem byś ustawiał kotły... a najlepiej dokładnie tak jak TWOJ, tak się NIE DA !!! możesz pokazać nowemu użytkownikowi ...

Piotrek42,nie gniewaj się.Staram się najpierw próbować sam,potem ewentualnie sugeruję to na początek innym,Nie ustawiam,sugeruję.A może,a nóż to zagra.Jak nie ,są inne drogi.Staram się pomóc,tak jak ktoś mnie pomógł kiedy ekipa kilku userów z FM robiła ze mnie durnia.Uważam ,że łatwiej zacząć mając do dyspozycji doświadczenia innych.Nigdy nie teoretyzuję,zanim zasugeruje innym,sprawdzam u siebie.
Pozdrawiam

im większa różnica temperatur tym lepsza wymiana
im wyższa temperatura wody tym wyższa moc kaloryfera
im wyższa moc kaloryfera tym efektywniejsze ogrzanie powierzchni i szybsze zamknięcie zaworu termostatycznego
im wyższa temperatura w tym kaloryferze tym większe ryzyko przegrzewania pomieszczeń nawet po zamknięciu termostatu, zwłaszcza przy niewielkich stratach

Czyli jest coś w tym co napisałem i co zauważyłem.Dzięki za wyjaśnienie :)
A nawet gdyby tak nie było,temp poniżej 47-48deg w grzaniu,jest dla mnie nie do przyjęcia też z innych względów,nalezy do nich też jego praca-jak i całej instalacji.Widziałem też kocioł, który mimo zapewnień,że zimnego powrotu sie nie boi-jednak się go przestraszył,i to mocno.:)Ale to moje zdanie.
Pozdrawiam

minertu
29-10-2013, 13:17
Zbychu hula jak żyletka :)

zbigmaz01
29-10-2013, 16:15
Zbychu hula jak żyletka :)Dopiero dotarłem, za późno :mad:

zawijan
29-10-2013, 16:27
Nie istnieje wymiana strumienia ciepła pomiędzy ośrodkami o różnych temperaturach.
Istnieje tylko i wyłącznie przepływ strumienia ciepła z ośrodka o wyższej temperaturze do ośrodka o niższej temperaturze. Przepływ ustaje, gdy temperatury się zrównają.

A czy tak samo ustaje wymiana?
Moim zdaniem przepływ nie zmienia swojej temp a wymiana tak.
Nie jestem nieomylny ale tak mi się wydaje.

Tak jest.
Przepływ nie zmienia swojej temperatury, a tylko tak sobie przepływa z miejsca na miejsce.
Wymiana zmienia swoją temperaturę, bo cieplejsze ciepło wymienia się temperaturą z zimniejszym ciepłem. To oczywiste.

Ale to jest tylko teoria, która przecież jest nieważna. W praktyce może być oczywiscie inaczej. Wymiana może przepływać nie zmieniając swojej temperatury, a przepływ może się ogrzewac lub schładzać. Lub odwrotnie.

Jesteś nieomylny, minertu. Dobrze Ci się wydaje.

5iatka
29-10-2013, 16:31
napalam w kociołu, bo straszą chłodnictwem.
W związku z tym ponawiam pytanie, czy ma ktoś fotkę poglądową prawidłowego 'kopczyka' i ewentualnie o informację proszę jak go podnieść/obniżyć.
Zdjęcie, jak to wygląda u mnie, jak trochę popracuje, czyli pewnie jutro.

bobasxx
29-10-2013, 17:08
napalam w kociołu, bo straszą chłodnictwem.
W związku z tym ponawiam pytanie, czy ma ktoś fotkę poglądową prawidłowego 'kopczyka' i ewentualnie o informację proszę jak go podnieść/obniżyć.
Zdjęcie, jak to wygląda u mnie, jak trochę popracuje, czyli pewnie jutro.

Nie wiem w jakim trybie palisz, ale przy tym samym podawaniu większy nadmuch - kopiec się obniża,
mniejszy nadmuch - kopiec się podnosi ;)

Nie wiem czy u mnie jest prawidłowy kopiec,
ważne że bez żadnych modyfikacji, pali się na środku no i wg mojej oceny kociołek spala czysto i mało :wink:

Zdjęcia bez lampy i z lampą.

Ciekawe ile mam tlenu w spalinach ??? :confused:

mark3k
29-10-2013, 17:32
Panowie, czy to jest powód do zmartwienia i zbierania kasy na nowy kocioł? Bo ten to chyba dłużej jak ze 4 lata nie pociągnie :(
A i kocioł suchy, żadnych brunatnych cieczy ani śladów po jakiejkolwiek cieczy. Załączam foty:221477221478

kalio
29-10-2013, 18:49
Panowie, czy to jest powód do zmartwienia i zbierania kasy na nowy kocioł? Bo ten to chyba dłużej jak ze 4 lata nie pociągnie :(
A i kocioł suchy, żadnych brunatnych cieczy ani śladów po jakiejkolwiek cieczy. Załączam foty:221477221478
A co to RBR ???

karoka65
29-10-2013, 18:50
Marku, jak zacznie ciec a ja jeszcze będę żył to daj znać :)

zbigmaz01
29-10-2013, 18:55
Marku, jak zacznie ciec a ja jeszcze będę żył to daj znać :)
:offtopic::lol2::lol2::lol2::wave:

bobasxx
29-10-2013, 18:57
Panowie, czy to jest powód do zmartwienia i zbierania kasy na nowy kocioł? Bo ten to chyba dłużej jak ze 4 lata nie pociągnie :(
A i kocioł suchy, żadnych brunatnych cieczy ani śladów po jakiejkolwiek cieczy. Załączam foty:221477221478

Każdy nowy kocioł (chyba) jest pomalowany i normalnym jest, że przez pewien okres czasu po odpaleniu, ta farba musi się wypalić. I tak to właśnie wygląda ;)

Za jakiś czas zaczną Ci odpadać takie jakby płaty tej farby z nagromadzonym nagarem, to też normalne ;)

grzeh2000
29-10-2013, 19:11
zbigmaz nie masz pełnej skrzynki?

zbigmaz01
29-10-2013, 19:19
zbigmaz nie masz pełnej skrzynki?
Już nie :)

bobasxx
29-10-2013, 19:19
Też się prawie posra.em jak zobaczyłem toto żółte parę miesięcy wstecz ... popaliłem na dużym nadmuchu płaty poodpadały i mu przeszło teraz jest czarny czasami siwy jak mi się uda go ustawić :)

Nie wiem czy te zdjęcia nie są w sepi :wink: bo u mnie "toto" było koloru białego ;)

zbigmaz01
29-10-2013, 19:28
U mnie było żółte jak kaczeńce , jakby ktoś siarki nasypał :) Teoria spiskowa od razu się wykluła ... ale była słabsza od trotylu i brzozy ;)Kiedyś pisali o tym jako "gipsik" :)

bobasxx
29-10-2013, 19:28
U mnie było żółte jak kaczeńce , jakby ktoś siarki nasypał :) Teoria spiskowa od razu się wykluła ... ale była słabsza od trotylu i brzozy ;)

Widocznie różnie reaguje.

No tak, ktoś już w tym wątku wspominał o niejakim Macierewiczu :wink:

mark3k
29-10-2013, 19:52
Skoro tak mówicie i jest to normalne, w takim razie "olał: to żółte g... :):):)
Foty nie są w sepi, ale robione bez lampy - podświetlenie zwykłą żarówką 75W.
Wyślę foty do Maciarkiewicza, chłopina wie wszystko to pewnie wyjaśni i taki problem.:wave:

bobasxx
29-10-2013, 20:03
Skoro tak mówicie i jest to normalne, w takim razie "olał: to żółte g... :):):)
Foty nie są w sepi, ale robione bez lampy - podświetlenie zwykłą żarówką 75W.
Wyślę foty do Maciarkiewicza, chłopina wie wszystko to pewnie wyjaśni i taki problem.:wave:

Nie no kolego żartowałem ;)

Jak chcesz proces przyspieszyć, kilka drewienek na palnik, dmuchawa i sruuu po wymienniku. Tylko nie przesadź bo podobno czujnik spalin przy 350 stopniach klęka ;)

mark3k
29-10-2013, 20:13
Nie no kolego żartowałem ;)

Jak chcesz proces przyspieszyć, kilka drewienek na palnik, dmuchawa i sruuu po wymienniku. Tylko nie przesadź bo podobno czujnik spalin przy 350 stopniach klęka ;)

Jeśli w kominie jest czujnik typu Pt100, to one wytrzymują do max 800oC (długo i bezawaryjnie do temp. 600oC).
Chyba , że to jakieś chińczyki to pewnie mniej. :)

Wlodek_PID
29-10-2013, 20:18
Tak jest.
Przepływ nie zmienia swojej temperatury, a tylko tak sobie przepływa z miejsca na miejsce.
Wymiana zmienia swoją temperaturę, bo cieplejsze ciepło wymienia się temperaturą z zimniejszym ciepłem. To oczywiste.

Ale to jest tylko teoria, która przecież jest nieważna. W praktyce może być oczywiscie inaczej. Wymiana może przepływać nie zmieniając swojej temperatury, a przepływ może się ogrzewac lub schładzać. Lub odwrotnie.

Jesteś nieomylny, minertu. Dobrze Ci się wydaje.

Jeśli przepływ strumienia przepływa z miejsca na miejsce, to może się
zdarzyć, że jedno miejsce będzie chłodził, a drugie rozgrzewał. Strumień
może płynąć na wiele sposobów; po części laminarnie, po części konwekcyjnie
i wreszcie po części przez promieniowanie.

Jeśli będzie chłodzić miejsce chłodne, a rozgrzewać gorące, może się
zdarzyć, że sprawność takiej wymiany będzie > 100%.

Czy ktoś to zbadał?

bobasxx
29-10-2013, 20:21
Jeśli w kominie jest czujnik typu Pt100, to one wytrzymują do max 800oC (długo i bezawaryjnie do temp. 600oC).
Chyba , że to jakieś chińczyki to pewnie mniej. :)

No właśnie taki jest (PT-100),
powielam tylko to co nie raz tutaj przeczytałem. Przy paleniu na ruszcie awaryjnym, bez kontroli przez sterownik, lub bezpośrednio na palniku bez możliwości zapanowania nad temperaturą spalin, czujnik temperatury spalin należy wymontować ;)

mark3k
29-10-2013, 20:26
Trzeba wymontować, gdyż paląc drewnem na dużym nadmuchu mamy tzw. długi ogień i właśnie ten "ognik" może przepalić czujnik Pt100. Spokojne palenie bez nadmiernego nadmuchu nie powinien nam uszkodzić czujnika, ale kto to wie... :D

bobasxx
29-10-2013, 20:31
Trzeba wymontować, gdyż paląc drewnem na dużym nadmuchu mamy tzw. długi ogień i właśnie ten "ognik" może przepalić czujnik Pt100. Spokojne palenie bez nadmiernego nadmuchu nie powinien nam uszkodzić czujnika, ale kto to wie... :D

Jak jest duży ciąg w kominie to i bez wentylatora może się tak rozhulać, że ogień cały wymiennik przeczyści ;) łącznie z czujnikiem, wystarczy popielnik uchylić.

Novy!
29-10-2013, 20:53
Jesteś nieomylny, minertu. Dobrze Ci się wydaje.

Zejdź tam do niego,pod ziemię.Nauczysz się pokory.Nie dorastasz mu facet do pięt.Nie jako "znawca tematu",ale jako zwykły człowiek.
Przypominasz mi klasę rządzącą tym krajem.Salon.Wszystkich mają w doopie,a sami dbają o własny biznes.
A gdybyś jednak wpadł na pomysł by tam z nim zejść ,zabierz proszę swego Kung Fu Pandę,z którym się tu razem pojawiacie.Może też się czegoś nauczy.
Tyle.

jack18
29-10-2013, 21:23
Zejdź tam do niego,pod ziemię.Nauczysz się pokory.Nie dorastasz mu facet do pięt.Nie jako "znawca tematu",ale jako zwykły człowiek.
Przypominasz mi klasę rządzącą tym krajem.Salon.Wszystkich mają w doopie,a sami dbają o własny biznes.
A gdybyś jednak wpadł na pomysł by tam z nim zejść ,zabierz proszę swego Kung Fu Pandę,z którym się tu razem pojawiacie.Może też się czegoś nauczy.
Tyle.

Nowy nie gniewaj się ale Ty zwykły prostak jesteś,,,Własnie w takich tekstach widać jak Ci słoma z butów wystaje...Tylko z szacunku dla założyciela i uczestników tego ciekawego tematu nie odpisze na Twój następny post. Przepraszam wszystkich za tekst poza tematem...

Novy!
29-10-2013, 21:29
Nowy nie gniewaj się ale Ty zwykły prostak jestes,,,Własnie w takich tekstach widać jak Ci słoma z butów wystaje...

Nie gniewam się .Teraz i przez dwa lata wstecz.Pamiętam dobrze z jaką "ekipą" robiłeś ze mnie wała na tym forum(i nie tylko) :)
.Prosty,może tak.Ale bezinteresowny i uczciwy.Nie szukam tu kasy.Zaczekam aż zimą "znajdziecie z ekipą" następnego wała,tutaj lub na innym wątku.Co roku-ktoś musi być,nudno jak nie ma,prawda? :)

BTW.Dlaczego mnie to nie dziwi ,że akurat teraz się tu pojawiłeś?Zgrana z was paczka ,he he.
Ale,pozdrawiam was chłopaki :)

berdnard
29-10-2013, 21:52
Słoma to totoo mnie raczej wychodzi z trzewików-ja sie jej nie wstydzę
novy -dobrze bazglolisz
dobrze cie nauczyl kol r
a zapytej sie kol r kto go nauczył-do uczył
;)

berdnard
29-10-2013, 21:53
Słoma to totoo mnie raczej wychodzi z trzewików-ja sie jej nie wstydzę
novy -dobrze bazgrlolisz
dobrze cie nauczyl kol r
a zapytej sie kol r kto go nauczył-do uczył
;)

Novy!
29-10-2013, 22:02
Słoma to totoo mnie raczej wychodzi z trzewików-ja sie jej nie wstydzę
novy -dobrze bazgrlolisz
dobrze cie nauczyl kol r


Romkowi zrobili tu to samo.Można się w wielu względach i doświadczeniach ,odbytych nawet na własnej skórze,najzwyczajniej nie zgadzać.Ale należy rozgraniczyć interes z dobrem innego człowieka.

a zapytej sie kol r kto go nauczył-do uczył
;)
Rajmund,i mnie wiele pomogłeś.Roman ma tę przewagę ,że mieszka blisko Ciebie.Ja już nie chcę wam truć dupy.staram się radzić sobie sam.
Za to pozdrawiam gorąco.:)
Marek

Novy!
29-10-2013, 22:44
A ja widzę to że jest to potrzebne do oszczędniejszego spalania. Krzywa grzania ma za zadanie utrzymywać temp. CO na poziomie potrzeb budynku i tu przy różnicach temp. jakie w zimie występują między dniem a nocą daje takie małe oszczędności i komfort zapominania że ma się kocioł. Między dniem a nocą niekiedy masz różnicę dochodzącą do 10*C i to w ujemnych wartościach a utrzymując kocioł na min. temp. może zrobić się brzydko bez ingerencji w podniesienie temp.
Nie neguję że inaczej trzeba prowadzić kocioł przy termostatach a inaczej przy zaworze 4D.
Jeszcze jedno. Widzę że starasz się wytłumaczyć jak to ma wyglądać. Nie wszyscy mają takie budynki i takie instalacje. Jedne są nowe inne są stare i to budynki i instalacje. Nie wszędzie zadziała to co u ciebie a i odwrotnie.

Hej,to bardzo proszę o wyjaśnienie.Masz bufor.Czy nie wydaje Ci się,że taniej i lepiej utrzymywać w nim stałą temperaturę?Co Ci daje sterowanie pogodowe?Zmiany w buforze,nieodpowiednia praca termostatów w niskich temp, wachania temp CO na kotle-równe częstszej pracy kotła.Dlaczego tak robisz?Wyjaśnij proszę.

Dla mnie logiczne jest ,"trzymanie" stałej temp w buforze.Na skutek zmian w otoczeniu pracy instalacji,raz trzeba więcej ciepła w domu,a raz mniej.Dobrze jest mieć zatem naładowany "bufor" aby to ciepło w razie potrzeby rozdzielić pomiędzy strefy budynku.Sterowanie pogodowe,robi z bufora "wariata".Tam gdzie potrzeba stałego dostępu do temp ,jest wariactwo -które wyprawia krzywa pogodowa.Chyba ,że budynek ma tak niskie zapotrzebowanie na ciepło,że mu to "zwisa".Do tego "zmienna" temp podawana na termostaty,jak pisaliśmy poniżej -potrzeba jej wyższej by "pracowały".
Wyjaśnij,proszę.
Mam docelowo -zamiar na "bufor"-i nie rozumiem Twej logiki...
Pozdrawiam

zbigmaz01
30-10-2013, 05:39
Hej,to bardzo proszę o wyjaśnienie.Masz bufor.Czy nie wydaje Ci się,że taniej i lepiej utrzymywać w nim stałą temperaturę?Co Ci daje sterowanie pogodowe?Zmiany w buforze,nieodpowiednia praca termostatów w niskich temp, wachania temp CO na kotle-równe częstszej pracy kotła.Dlaczego tak robisz?Wyjaśnij proszę.

Dla mnie logiczne jest ,"trzymanie" stałej temp w buforze.Na skutek zmian w otoczeniu pracy instalacji,raz trzeba więcej ciepła w domu,a raz mniej.Dobrze jest mieć zatem naładowany "bufor" aby to ciepło w razie potrzeby rozdzielić pomiędzy strefy budynku.Sterowanie pogodowe,robi z bufora "wariata".Tam gdzie potrzeba stałego dostępu do temp ,jest wariactwo -które wyprawia krzywa pogodowa.Chyba ,że budynek ma tak niskie zapotrzebowanie na ciepło,że mu to "zwisa".Do tego "zmienna" temp podawana na termostaty,jak pisaliśmy poniżej -potrzeba jej wyższej by "pracowały".
Wyjaśnij,proszę.
Mam docelowo -zamiar na "bufor"-i nie rozumiem Twej logiki...
Pozdrawiam
W zasadzie to już odpowiedziałem na twój post wcześniej, może go pominąłeś (#11695), do tego mogę dodać że nie posiadam zaworu 4D,, mam 3D na podłogówkę, mam termostaty na 3/4 grzejników, jednak wszystkie są rozkręcona na max.

wuwok
30-10-2013, 06:17
Zejdź tam do niego,pod ziemię.Nauczysz się pokory.Nie dorastasz mu facet do pięt.Nie jako "znawca tematu",ale jako zwykły człowiek.
Przypominasz mi klasę rządzącą tym krajem.Salon.Wszystkich mają w doopie,a sami dbają o własny biznes.
A gdybyś jednak wpadł na pomysł by tam z nim zejść ,zabierz proszę swego Kung Fu Pandę,z którym się tu razem pojawiacie.Może też się czegoś nauczy.
Tyle.
Niech każdy robi to co umie :) czyli jeden węgiel fedruje a inny piece projektuje :) . A dymy zawsze będą ,i kolor pieca nie ma znaczenia . Często wynika z tego ze ktoś pisze ze piec mu spala 6kg na dobę [pomija fakt ze dom mały ,b.dobrze ocieplony itd] . Do tego ktoś z małym spalaniem ma piec dobrze ustawiony,czyszczony .Inna osoba kupuje i okazuje się ze spalanie wyższe,i nie tak kolorowo . Sam w pracy gdy powiedziałem ile miału mi styka na potrzymanie i ciepła wodę w lecie to powiedziano ze to nie możliwe :) .A nie miałem jakiś rewelacyjnych osiągów ,średnią uzyskałem z forum :) . Więc panowie zostawmy "kolory " w spokoju a starajmy się wycisnąć z pieców na maxa,w końcu co nie spalimy zostaje nam w kieszeni :)
ps"Pandy" to są zadowoleni użytkownicy ,jak widzisz tacy też bywają :) ,ciekawe co to będzie jak 25 odpalę :D

Zbigmaz01 możesz mi podesłać linka do twojego bufora...kurde ciekawi mnie on,przyznam się ze myślę o zainstalowaniu czegoś takiego

keteimj
30-10-2013, 06:51
........... A dymy zawsze będą ,i kolor pieca nie ma znaczenia . .................................................. ........... .
Więc panowie zostawmy "kolory " w spokoju a starajmy się wycisnąć z pieców na maxa,w końcu co nie spalimy zostaje nam w kieszeni :)
ps"Pandy" to są zadowoleni użytkownicy ,jak widzisz tacy też bywają :) ,ciekawe co to będzie jak 25 odpalę :D

..........

Widzę, że chyba daltonizm Cię dopadł :lol2: teraz piszesz że kolor nie ma znaczenia a jak się pojawi okazja to rozróżnianie barw ci wróci i znowu zaczniesz trolować, a dlaczego ty kolego nie udzielasz się na wątku o niebieskim tam nawet niema komu swiatła zgasić:bye: gdzie Ci zadowoleni użytkownicy ?

wuwok
30-10-2013, 06:57
Widzę, że chyba daltonizm Cię dopadł :lol2: teraz piszesz że kolor nie ma znaczenia a jak się pojawi okazja to rozróżnianie barw ci wróci i znowu zaczniesz trolować, a dlaczego ty kolego nie udzielasz się na wątku o niebieskim tam nawet niema komu swiatła zgasić:bye: gdzie Ci zadowoleni użytkownicy ?
Jeśli ktoś pisze ze niebieski zły a go nie ma to....Uważam ze ktoś mający niebieskiego ma prawo psioczyć !! [jak ma powód ]A odnośnie "trolowania" ,oparło się o poważne sprawy i ani to zabawne ani miłe! Wole już czyścić sadze niż komuś szkodzić.
Gdy temat niebieskiego był to często zadowoleni użytkownicy innego koloru wskakiwali i robili zadymę :) [pewnie ci to umknęło,i generalnie nie chodziło o piec ale o jedna osobę :) ] . Wasz wątek czytam bo...sterowniki mamy te same :D [piec i to co z niego można wycisnąć to jedno ,opanować sterownik drugie :D ]

keteimj
30-10-2013, 07:02
Jeśli ktoś pisze ze niebieski zły a go nie ma to....Uważam ze ktoś mający niebieskiego ma prawo psioczyć !!....Wole już czyścić sadze niż komuś szkodzić.

Jasne :rolleyes:

Novy!
30-10-2013, 07:13
Gdy temat niebieskiego był to często zadowoleni użytkownicy innego koloru wskakiwali i robili zadymę :) [pewnie ci to umknęło,i generalnie nie chodziło o piec ale o jedna osobę :)

Kolego,odróżniaj zadymę od negatywnych opinii.Raz jeszcze Ci napiszę,miałem ten "sprzęt"-więc mam prawo wyrazić o nim swe zdanie.Do dziś odpisuję na priv tym co mają OEP 25kW. A i ty skorzystałeś z proponowanych tutaj rozwiązań, o których napisałem (niekoniecznie musiały być to moje pomysły),prawda?Więc nie opluwaj tych z których rad cichcem korzystasz :)


Niech każdy robi to co umie :) czyli jeden węgiel fedruje a inny piece projektuje :)
A sprzedawcy,i wszyscy inni którzy w taki czy inny sposób czerpią korzyści z proponowanych tu produktów,niech sobie pozakładają płatne profile.Będzie wszystko jasne.
Kumaty koleś jesteś,wiesz dobrze o co tu chodzi,prawda?
Wczoraj się uniosłem (za co przepraszam),bo ile można. Chwila spokoju,zrobiło się ciekawie po zadymie z certyfikatami,więc trzeba było znów coś podrzucić.No to ceramika,i tak dalej.
Ok,sorrki za off.

kalio
30-10-2013, 07:30
Wiesz Novy na cetyfilaty dalej czekamy :D

A swoją droga to ciekawi mnie jak byś pluł na niebieskiego gdybyś miał 10 a nie 25 - z twoich opisów wnioskuje że przewymiarowanie kotła było Twoim głównym problem - Trzeba było wtedy pomyśleć o buforze

wuwok
30-10-2013, 07:31
Kolego,odróżniaj zadymę od negatywnych opinii.Raz jeszcze Ci napiszę,miałem ten "sprzęt"-więc mam prawo wyrazić o nim swe zdanie.Do dziś odpisuję na priv tym co mają OEP 25kW. A i ty skorzystałeś z proponowanych tutaj rozwiązań, o których napisałem (niekoniecznie musiały być to moje pomysły),prawda?Więc nie opluwaj tych z których rad cichcem korzystasz :)


A sprzedawcy,i wszyscy inni którzy w taki czy inny sposób czerpią korzyści z proponowanych tu produktów,niech sobie pozakładają płatne profile.Będzie wszystko jasne.
Kumaty koleś jesteś,wiesz dobrze o co tu chodzi,prawda?
Wczoraj się uniosłem (za co przepraszam),bo ile można. Chwila spokoju,zrobiło się ciekawie po zadymie z certyfikatami,więc trzeba było znów coś podrzucić.No to ceramika,i tak dalej.
Ok,sorrki za off.

Tak skorzystałem z pomysłów waszych .Inna sprawa ze niby automat,a jednak człowiek musi sam wszystko dograć pod siebie :) . Karoka ,Minertu to są dobrzy sprzedawcy . [bez nich ludkowie mieli by dużo więcej problemów wiec im chwała za to. ] Odnosnie ceramiki, jeśli wam pasuje to mi nic do tego !! Akurat nie czuje potrzeby udowadniać tego ze coś złe :) . A 25ki sam jestem ciekaw ,od razu pisze ze pomysły z mojej 16ki beda wcielone w 25ke .

Novy!
30-10-2013, 07:34
Wiesz Novy na cetyfilaty dalej czekamy :D

Na nic i nikogo nie plułem.Wyraziłem konsternację i niezadowolenie po 2 latach męki z tym produktem.A swoją droga to ciekami mnie jak byś pluł na niebieskiego jak byś miał 10 a nie 25 - z twoich opisów wnioskuje że przewymiarowanie kotła było Twoim głównym problem - Trzeba było wtedy pomyśleć o buforze
Na nic i nikogo nie plułem.Wyraziłem konsternację i niezadowolenie po 2 latach męki z tym produktem.
W moim kotle,nie przewymiarowanie było problemem.Tylko taki powód oficjalnie "ekipa od OEP" na tym forum podrzuciła by łatwiej było zrobić z początkującego użytkownika wała.
Zapytaj karoki,minertu,VERB-a i innych co mają pojęcie i nie jeden kocioł ustawili-jak było naprawdę...Ja juz nie mam siły tłumaczyć.Ale jak widzę,podrzucony temat przewymiarowania "przyległ" do mnie.Czyli "ekipa" zrobiła swoje...Eh...Szkoda gadać.

P.S.Wejdź sobie na forum ES,i poczytaj opinie użytkowników 25kW.
Zrozumiesz o czym piszę.

kalio
30-10-2013, 07:43
Zamawiam czujniki KTY81-210 do eCoala chce ktoś

pawko_
30-10-2013, 08:03
To jest czujnik temp. zewnętrznej ? Wezmę chętnie :)

kalio
30-10-2013, 08:23
To jest czujnik temp. zewnętrznej ? Wezmę chętnie :)

Pasuje jako każdy - z wyłączeniem czujnika spalin

Novy!
30-10-2013, 08:57
Posłuchaj Panie Andrzej.Nawet jeśli ceramika w tym kotle jest największym błędem w dziedzinie kotlarstwa,to nic Ci do tego.Nie masz takiego kotła i mieć nie musisz.Skończmy,ja wiem dobrze dlaczego się tu pojawiasz.Rozkręć lepiej wątek o OEP.Nudy tam straszne.Pa :)

kamilek71
30-10-2013, 08:58
Proszę o pomoc w ustawieniach pieca aby nie wygasał. po alarmie zapłon paliwa w podajniku
piec RBR 17 kw
aktualne ustawienia:
czas postoju 5 min
czas pracy w grzaniu 15 sek
korekta dmuchawy +5%
kocioł 15 kw
min temp co 42
max co 79
czas pracy pompcy cyrkulacyjnej 60 min
czas pracy podajnika w podtrzymaniu 20 sek
krótka przerwa 45 sek
ilośc powtórzeń
czas postoju pompy co 30 min
czas pracy pompy co 5 min
max temp podajnika 110
moc dmuchawy w podtrzymaniu 100
ilocś powtórzen postoju podajnika 1

minertu
30-10-2013, 09:51
Panowie co myślicie o takich płytach do wyłożenia komory spalania : http://www.kominki.owo.pl/termo-plyty-akumulacja/163-plyty-akumulacyjne-akuplate.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominki.owo.pl %2Ftermo-plyty-akumulacja%2F163-plyty-akumulacyjne-akuplate.html) ?


:wiggle:Znowu będzie temat do dyskusji haha.
Cytuję:
Bardzo wysoka zdolność akumulacyjności i doskonała przewodność cieplna wyróżnia nasze płyty spośród podobnych wyrobów z tradycyjnego szamotu, dawniej stosowanych do budowy brył kominkowych.

minertu
30-10-2013, 10:10
Proszę o pomoc w ustawieniach pieca aby nie wygasał. po alarmie zapłon paliwa w podajniku
piec RBR 17 kw
aktualne ustawienia:
czas postoju 5 min
czas pracy w grzaniu 15 sek
korekta dmuchawy +5%
kocioł 15 kw
min temp co 42
max co 79
czas pracy pompcy cyrkulacyjnej 60 min
czas pracy podajnika w podtrzymaniu 20 sek
krótka przerwa 45 sek
ilośc powtórzeń
czas postoju pompy co 30 min
czas pracy pompy co 5 min
max temp podajnika 110
moc dmuchawy w podtrzymaniu 100
ilocś powtórzen postoju podajnika 1
Jakim paliwem palisz?
czas pracy w grzaniu - 5sek
korekta dmuchawy -0%

Podtrzymanie daj 6s
ilość powtórzeń -3
moc dmuchawy w podtrzymaniu 55%

czujnik podajnika przymocuj do korpusu podajnika + - w połowie pomiędzy dmuchawą a zbiornikiem.

minertu
30-10-2013, 10:15
Jakim paliwem palisz?
czas pracy w grzaniu - 5sek
korekta dmuchawy -0%

Podtrzymanie daj 6s
ilość powtórzeń -3
moc dmuchawy w podtrzymaniu 55%

czujnik podajnika przymocuj do korpusu podajnika + - w połowie pomiędzy dmuchawą a zbiornikiem.
Jak to poustawiasz to zostaw go na dobę.

sebsa
30-10-2013, 10:19
Proszę o pomoc w ustawieniach pieca aby nie wygasał. po alarmie zapłon paliwa w podajniku
piec RBR 17 kw
aktualne ustawienia:
czas postoju 5 min
czas pracy w grzaniu 15 sek
korekta dmuchawy +5%
kocioł 15 kw
min temp co 42
max co 79
czas pracy pompcy cyrkulacyjnej 60 min
czas pracy podajnika w podtrzymaniu 20 sek
krótka przerwa 45 sek
ilośc powtórzeń
czas postoju pompy co 30 min
czas pracy pompy co 5 min
max temp podajnika 110
moc dmuchawy w podtrzymaniu 100
ilocś powtórzen postoju podajnika 1

Tak na szybko - to za mocno dmuchasz zarówno w fazie grzania jak i w podtrzymaniu. Jeśli dobrze opisałeś wartości wszystkich parametrów - to czas przerwy podtrzymania należałoby wydłużyć, skrócić czas podania w podtrzymaniu i zjechać z nadmuchem co najmniej o połowę. Nie wiem ile masz ustawionych powtórzeń w podtrzymaniu. Prawdopodobnie mogłeś wywalić z paleniska cały żar

5iatka
30-10-2013, 15:09
Wklejam fotki płomienia, może na tej podstawie ktoś podpowie.
Paliwo Kazek Juliusz, spalanie grupowe 8/8 nadmuch 40%
Troszkę czarnego na ściankach, ale to może być, jak się kocioł schładzał, albo jak rozpalałem wczoraj.
221644221645

Mam 'wiadereczko' spalsadz'u czyli taki sadpal o innej nazwie i pewnie będę to sypał z raz w tygodniu na palenisko.
Wizyta latem na dachu pokazała, że palenie śmieciuchem nie jest czyste. Ciekawy jestem, czy coś to pomoże ( wiem, że komin nie będzie jak nówka ) czy też może efekt żaden.

minertu
30-10-2013, 15:24
Wklejam fotki płomienia, może na tej podstawie ktoś podpowie.
Paliwo Kazek Juliusz, spalanie grupowe 8/8 nadmuch 40%
Troszkę czarnego na ściankach, ale to może być, jak się kocioł schładzał, albo jak rozpalałem wczoraj.
221644221645

Mam 'wiadereczko' spalsadz'u czyli taki sadpal o innej nazwie i pewnie będę to sypał z raz w tygodniu na palenisko.
Wizyta latem na dachu pokazała, że palenie śmieciuchem nie jest czyste. Ciekawy jestem, czy coś to pomoże ( wiem, że komin nie będzie jak nówka ) czy też może efekt żaden.

Płomień masz ok ,natomiast sadza to efekt częstego odstawiania kotła (dmuchawy) brak tlenu i żar zaczyna kopcić.

skap
30-10-2013, 18:10
Panowie co myślicie o takich płytach do wyłożenia komory spalania : http://www.kominki.owo.pl/termo-plyty-akumulacja/163-plyty-akumulacyjne-akuplate.html ?

Może warto zastosować zamiast szamotu, który głównie przyczynia się do dopalania sadzy, a ma mniejsze zdolności akumulacyjne i przewodność cieplną.

sebsa
30-10-2013, 19:24
Moim zdaniem ten płonień ze zdjęcia nie jest OK. Pytanie o to w jakiej fazie grzania było zrobiona ta fotka. Czy zaraz po przejściu pieca z trybu podtrzymania w grzanie czy też trochę później. Jak dla mnie - za dużo wiatru.

pawko_
30-10-2013, 19:28
Dzisiaj byłem na działce zobaczyć jak kociołek się sprawuje. Nadmuch w grzaniu 41% w podtrzymaniu 43%.
221662

Popielnik
221663

Oczyściłem wnętrze komory spalania
221664

Tak jak Novy mówił z popielnika usunąłem resztki, obniżyłem nadmuch. Ustawiłem kociołek w trybie grzania, nadmuch na 39%, w podtrzymaniu na 41%. Oczywiście podniosłem trochę kopczyk. Dmuchnąłem ładnie i ustawiłem w grupowym automacie.
221665

Rano skontroluję sytuację i wkleję foty. Ktoś wspominał o mieszaniu Pieklorza z czechem- moim zdaniem głupota, ładnie to wygląda, ale może być pewnie jeszcze lepiej.

Edit. Wydaje mi się, że troszeczkę podniosła mi się temp. podajnika.

kamilek71
30-10-2013, 19:34
Dzięki Minertu. ustawienia zastosowane. Teraz czekam na efekty.

Jedno pytanie czy

Podtrzymanie daj 6s - oznacza czas krótkiej przerwy, bo nie wiem czy wszystko zrozumiałam?

kamilek71
30-10-2013, 19:36
co to jest spalanie grupowe, bo chyba nie to że siedzimy tu razem

bobasxx
30-10-2013, 19:45
co to jest spalanie grupowe, bo chyba nie to że siedzimy tu razem

Tak na szybko ;)

https://esterownik.pl/sterowniki#spalanie-grupowe

zbigmaz01
30-10-2013, 19:57
Dzięki Minertu. ustawienia zastosowane. Teraz czekam na efekty.

Jedno pytanie czy

Podtrzymanie daj 6s - oznacza czas krótkiej przerwy, bo nie wiem czy wszystko zrozumiałam?Dawka 6s x 3 powtórzenia a nie przerwa

jazzy77
30-10-2013, 20:33
Jakie macie zawory 3d do podłogówki. Mój chyba będę musiał wymienić, jest jakiś głupi. Woda dochodzi do niego gorąca ale za nim rura zimna.

Novy!
30-10-2013, 20:41
Dzisiaj byłem na działce zobaczyć jak kociołek się sprawuje. Nadmuch w grzaniu 41% w podtrzymaniu 43%.
221662

Popielnik
221663

Oczyściłem wnętrze komory spalania
221664

Tak jak Novy mówił z popielnika usunąłem resztki, obniżyłem nadmuch. Ustawiłem kociołek w trybie grzania, nadmuch na 39%, w podtrzymaniu na 41%. Oczywiście podniosłem trochę kopczyk. Dmuchnąłem ładnie i ustawiłem w grupowym automacie.
221665

Rano skontroluję sytuację i wkleję foty. Ktoś wspominał o mieszaniu Pieklorza z czechem- moim zdaniem głupota, ładnie to wygląda, ale może być pewnie jeszcze lepiej.

Edit. Wydaje mi się, że troszeczkę podniosła mi się temp. podajnika.

Popiół wydaje się być lepszy,brak niedopału.Jeśli spala czysto,bez sadzy to ok.Przyjdą mrozy,zweryfikujemy :)Histogram wygląda ok,ale poproś minertu -niech looknie :)On jest fachura od grupowego (może nie tylko spalania) :)
Trzeba schodzić co 1% z nadmuchem.Spokojnie.Miałeś 41% wczęsniej,a nie 40%?
Pozdrawiam

bobasxx
30-10-2013, 20:59
Jakie macie zawory 3d do podłogówki. Mój chyba będę musiał wymienić, jest jakiś głupi. Woda dochodzi do niego gorąca ale za nim rura zimna.

Ale zimna, czy niegorąca ? Nie masz termometru za zaworem ?

zyzolek
30-10-2013, 21:22
Adkwapniewski proponuje Ci zamiast wydawać około 321 zł za m2 tej płyty o zwiększonej akumulacji i przewodności cieplnej, zakup płytek szamotowych o wymiarach 230*114*32 mm w cenie około 150 zł z m2.

Płytkami szamotowymi wyklej całą komorę spalania w kotle.
Wyklejenie całej komory spalania zapewne jeszcze bardziej spotęguje rezultat, o którym nikt nie chce nam nic konkretnego powiedzieć.

Płytki możesz przykleić do wyczyszczonej powierzchni wymiennika silikonem wysokotemperaturowym.


By nie było, że mój post jest złośliwy, to zamieszczę zdjęcie z komory spalania w moim kotle. Tam także jest płyta izolacyjna.

221713

Andrzej_M, a co takiego dają Ci te szamoty?
Jakie korzyści i straty?

zyzolek
30-10-2013, 21:42
Korzyści :
Zwiększenie temperatury w komorze spalania poprzez zastosowanie tej izolacji termicznej.
Zmniejszenie objętości komory spalania.

Straty :
Czas. Na pewno straciłem sporo czasu na przemyślenia i poznawanie zagadnień.
Innych strat jak dotąd nie dostrzegłem.

A czy są jakieś widoczne różnice w spalaniu przed i po modernizacji szamotowej?
Mniejsze zużycie węgla?
Mniej popiołu?
Mniej pln wydane na węgiel?
itd?

pawko_
30-10-2013, 22:03
Popiół wydaje się być lepszy,brak niedopału.Jeśli spala czysto,bez sadzy to ok.Przyjdą mrozy,zweryfikujemy :)Histogram wygląda ok,ale poproś minertu -niech looknie :)On jest fachura od grupowego (może nie tylko spalania) :)
Trzeba schodzić co 1% z nadmuchem.Spokojnie.Miałeś 41% wczęsniej,a nie 40%?
Pozdrawiam

No to chyba za dużo dzisiaj zszedłem bo o 2%. Wcześniej miałem 41% teraz mam 39%. Zobaczymy jutro jak to wygląda.

Novy powiedz mi lepiej jak czytać te histogramy w zakładce spalanie ? Bo to co tutaj jest napisane https://esterownik.pl/sterowniki jakoś mało rozumiem.

Pyxis
30-10-2013, 22:18
A czy są jakieś widoczne różnice w spalaniu przed i po modernizacji szamotowej?
Mniejsze zużycie węgla?
Mniej popiołu?
Mniej pln wydane na węgiel?
itd?

Czy jednak szykujesz sie do rozpalenia swojego pieca martenowskiego w salonie? Zmarzlo jednak to i owo? :D

Novy!
30-10-2013, 22:26
No to chyba za dużo dzisiaj zszedłem bo o 2%. Wcześniej miałem 41% teraz mam 39%. Zobaczymy jutro jak to wygląda.

Novy powiedz mi lepiej jak czytać te histogramy w zakładce spalanie ? Bo to co tutaj jest napisane https://esterownik.pl/sterowniki jakoś mało rozumiem.

Dokładnie tak jak tam jest napisane.Dawka opału ,spalana w odpowiednim czasie z odpowiednim nadmuchem(ilością tlenu).Ani zbyt szybko,ani zbyt wolno.Czas postoju nie może być za krótki-to znaczy że spalanie odbywa się zbyt intensywnie,mówiąc wprost -za dużo wiatru,podawana dawka spala się zbyt szybko,zbyt dużo tlenu.Podawana dawka spala się zbyt szybko w czasie.To lewa strona histogramu.Prawa -odwrotnie,długie słupki oznaczają zbyt wolne spalanie ,czyli zbyt mały nadmuch.Dawka paliwa spala się zbyt wolno,zbyt mało tlenu potrzebnego do jej dopalenia w czasie.
Moim zdaniem,najlepiej aby długi słupek znajdował się bliżej lewej strony(choć to nie reguła,zależy od opału),a po jego prawej i lewej-tak jak opisałem powyżej.Wysokość słupków mówi o długości czasu postoju.Jeśli jedziesz z jedna mocą,musisz sobie "nałożyć" oba histogramy na siebie,wyobrazić ,że tworzą jeden.
Pamiętaj,że to tylko taki "pomocnik" w dobraniu nadmuchu.Mnie z Pieklorzem jaki miałem,pokazywał niemal ideał,nawet dzwoniłem do chłopaków z ES,a na drugi dzień jak otworzyłem furtkę to się przeraziłem :)

PS.Looknij na ster minertu. Histogramy są teraz idealne :)

pawko_
30-10-2013, 23:02
Moim zdaniem,najlepiej aby długi słupek znajdował się bliżej lewej strony(choć to nie reguła,zależy od opału),a po jego prawej i lewej-tak jak opisałem

Ehhh mało kumaty jestem. Czyli najlepiej jak będą niskie słupki ? Dodatkowo powinien być jeden długi słupek, który ma znajdować się bliżej lewej strony dla histogramu dla mocy minimalnej i maksymalnej ? A po jego bokach krótkie słupki ?

Edit. To chyba teraz u mnie jest kaszanka jak zmniejszyłem nadmuch na 39%

jazzy77
31-10-2013, 06:13
Ale zimna, czy niegorąca ? Nie masz termometru za zaworem ?

Zimna, dopiero na 3 biegu pompy po długim czasie staje się letnia. Ale chodzi o to, że ona jakby nie ruszała od razu.
Termometru nie mam.

minertu
31-10-2013, 06:51
Jakie macie zawory 3d do podłogówki. Mój chyba będę musiał wymienić, jest jakiś głupi. Woda dochodzi do niego gorąca ale za nim rura zimna.
Co to za zawór i jak jest zamontowany?

minertu
31-10-2013, 06:55
Ehhh mało kumaty jestem. Czyli najlepiej jak będą niskie słupki ? Dodatkowo powinien być jeden długi słupek, który ma znajdować się bliżej lewej strony dla histogramu dla mocy minimalnej i maksymalnej ? A po jego bokach krótkie słupki ?

Edit. To chyba teraz u mnie jest kaszanka jak zmniejszyłem nadmuch na 39%
Najlepiej jak słupek jest jeden wysoki i na środku.
Jaki się nam namaluje to również zależy od opału.
Jeżeli mamy na środku słupek wysoki a po lewej mniejsze to schodzimy po 1% z nadmuchem w dół.Jak krótkie są po prawej to w górę.
Histogram ma nas naprowadzić czy idziemy w dobrym kierunku.Nie zawsze musi być idealny.

pawko_
31-10-2013, 07:07
Zawsze patrzymy na dwa histogramy czyli dla mocy min i max ? Ponieważ u mnie one się różnią i nie wiem którym mam się sugerować ?

mark3k
31-10-2013, 07:23
Nałóż (wirtualnie) jeden na drugi i będzie to ten właściwy :), o ile masz ustawione te same moce kotła.
Przy różnych mocach w teorii powinieneś uzyskać zbliżone wskaźniki jak na stronie ES. Położenie wysokich pików na histogramie regulujesz nadmuchem na poszczególnych mocach.

bobasxx
31-10-2013, 07:34
Zimna, dopiero na 3 biegu pompy po długim czasie staje się letnia. Ale chodzi o to, że ona jakby nie ruszała od razu.
Termometru nie mam.

A wcześniej działało ?
Może Ci się coś zapowietrzyło ? Najlepiej wrzuć zdjęcia jak to jest połączone ;)

pawko_
31-10-2013, 08:10
Dobra i teraz żeby była jasność mam ten wysoki pik, a po lewej i po prawej niskie piki (z tym, że po lewej są b. niskie prawie ich nie ma, a po prawej takie jak połowa tego wysokiego pika)- zwracam uwagę na te najniższe co są po lewej czy te średnie po prawej ?

Edit. Teraz jak patrzę to w ogóle po... jest ten histogram same wysokie piki. Jeśli możesz to zobacz i powiedz co widzisz.

kamilek71
31-10-2013, 08:56
dzięki zbigmaz01 za czujność

zbigmaz01
31-10-2013, 09:30
dzięki zbigmaz01 za czujność
Tak się złożyło że zdążyłem przed innymi :P

zbigmaz01
31-10-2013, 09:38
...
Ja się na tych wykresach nie znam i nie pomogę a u siebie nawet na to nie patrzę. Ważne jest to co w kotle i na palniku a to można traktować jako wskazówkę a nie wyrocznię.

grzeh2000
31-10-2013, 14:21
Ile grochu wchodzi do 11?,na full

czp01
31-10-2013, 15:02
Ja się na tych wykresach nie znam i nie pomogę a u siebie nawet na to nie patrzę. Ważne jest to co w kotle i na palniku a to można traktować jako wskazówkę a nie wyrocznię.

Doszedłem do identycznego wniosku, że histogram stanowi tylko wskazówkę, Z mojego histogramu wynika, że może o jeszcze 1 % powinienem zmniejszyć nadmuch ale według mojej oceny ( patrząc na proces spalania w tym płomień i wygląd wymiennika) wydaje mi się, że nie mogę już niżej zejść z nadmuchem bo będzie to na pograniczu powstawania sadzy - dlatego też zostawiam tak jak jest. W każdym razie dzięki histogramowi na pewno nadmuchu już nie zwiększę.

http://czp.pl/foto/algorytm.png

5iatka
31-10-2013, 15:06
patrząc na histogram w moim przypadku jaka rada?
( palnik pooglądam później i ewentualnie wkleję fotkię )
221792

minertu
31-10-2013, 15:21
Doszedłem do identycznego wniosku, że histogram stanowi tylko wskazówkę, Z mojego histogramu wynika, że może o jeszcze 1 % powinienem zmniejszyć nadmuch ale według mojej oceny ( patrząc na proces spalania w tym płomień i wygląd wymiennika) wydaje mi się, że nie mogę już niżej zejść z nadmuchem bo będzie to na pograniczu powstawania sadzy - dlatego też zostawiam tak jak jest. W każdym razie dzięki histogramowi na pewno nadmuchu już nie zwiększę.

http://czp.pl/foto/algorytm.png

Sadza i tak się pojawi jak tylko przejdzie w podtrzymanie.

minertu
31-10-2013, 15:22
patrząc na histogram w moim przypadku jaka rada?
( palnik pooglądam później i ewentualnie wkleję fotkię )
221792

Histogram i foto , ogólnie jest dobrze.

pawko_
31-10-2013, 15:32
Dla przypomnienia relacja z palenia Pieklorzem. U mnie histogram jest w cały świat. Natomiast chyba dobrze zrobiłem, że posłuchałem Novego, nadmuch był zmniejszony z 41% do 39%. Tak to wyglądało po kilkunastu godzinach palenia.
221795

Popielnik (popiół wizualnie lepszy)
221796

Tak się rozkęcał w podtrzymaniu
221797

A tu w trybie grzania 39% dmuchawa (miałem zrobić koledze Novemu zdjęcie chwilę przed odstawieniem, ale czas mnie gonił i nie dałem rady- zdjęcie robione przy temp. chyba 42oC). Płomień podoba mi się i ogólnie chyba lepiej, że Cię posłuchałem.
221798

Oczywiście wprowadziłem kolejne zmiany, czyli zmniejszyłem nadmuch z 39% do 38% w trybie grzanie i z 41% do 39% w trybie podtrzymanie. Wydłużyłem również czas postoju podajnika z 75 na 80 min.

Jutro kolejne fotki :)

Edit. Oczywiście jestem otwarty i prosiłbym o wskazówki bardziej doświadczonych palaczy.

karoka65
31-10-2013, 16:24
Paweł, tak jak rozmawialiśmy, jeśli jest dobrze to nie kombinuj za wiele, nie masz problemów to sobie ich nie wyszukuj :)

pawko_
31-10-2013, 16:26
To była ostatnia kombinacja :)

karoka65
31-10-2013, 16:33
Wiesz już jak wrócić do tego co było w razie czego :)
Dlaczego było na początku jak było chyba wyjaśniłem mimo wrzawy w autobusie, hehe

pawko_
31-10-2013, 16:46
Taaa wesołe dzieciaczki :)