PDA

Zobacz pełną wersję : Bieżące zużycie ekogroszku



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

ala500
15-01-2007, 18:43
rozpatruję kupno pieca na ekogroszek z podajnikiem - nie mam mozliwosci wejsc do kotlowni bezposrednio z domu ale informacje jakie uzyskałam od posiadaczy piecy,zamontowanych w tym sezonie kiedy na dworze plus przerażają po tonie miesiecznie. Wiem temat wałkowany ale proszę uważam Was za wyrocznię w tej sprawie.. Mam piec gazowy dwufunkcyjny [cena gazu stopuje mnie aby go używać] kominek z rozprowadzeniem - dobry do dogrzewania ale jako jedyne żródło odpada no i piec "na wszystko" - tani opał ale mówią - ze każdy jest z kimś zwiazany a ja z piecem. zdaję sobie sprawę że te oszczędnośći to efekt nie palenia w nocy ale sos ekogroszkowcy. Moj dom 100 metrow kw. ocieplone ściany welna nowa miedziana instalacja okna plastiki strop jeszcze nie.Pozdrawiam sos ekogroszkowcy

pionio
16-01-2007, 14:07
cześć,

niestety nie mogę odpowiedzieć na pytanie ile ton zużyłem w zeszłym roku, ponieważ mam kocioł na ekogroszek od półtora miesiąca.
Mogę Ci natomiast napisać ile poszło groszku w tym czasie.
Mam domek z lat 80tych, 130 m, wymienione okna i ocieplony strop, ale nieocieplone ściany. Kaloryfery żeliwne, grube rury stalowe (ogromne iości wody w systemie). W domu utrzymywane stale 21-22 stC + CWU dla 3 osób
Srednio wychodzi mi obecnie 120kg na 5- 6 dni, czyli 5 (max 6) zasypów w miesiącu,ja zużyłem ok 650 kg ekogrszku/miesiąc. Daje to ok 280 pln miesięcznie :) (ekogroszek po 440pln luzem, ale pakuję go na podjeździe w worki i w kotłowni trzymam w workach)
Na razie jest pięknie w porównaniu z olejem, który miałem do tej pory (no może poza tym że olej był kompletnie bezobsługowy)
NIestety nie wiem jak by było gdyby przyszły ogromne mrozy, ale tona miesięcznie przy obecnych temperaturach... to jest oczywiście możliwe dla większego domu lub jeśli ktoś kiepsko ustawił swój piec
Piec Defro Eko 17 kW

Pozdrawiam
Pionio

pelsona
16-01-2007, 14:27
Witaj.
ala500 masz najlepszy układ jaki w naszych realiach można sobie wyobrazić(mam na myśli piec gazowy z kominkiem). Nic nie kombinuj bo tylko narazisz się na niepotrzebne koszty a efekty będą znikome nie mówiąc o diametralnie różnym komforcie obsługi, co nie jest bez znaczenia.
pozdrofka

ala500
16-01-2007, 16:47
Dzieki serdeczne i czekam na jeszcze - to brzmi optymistycznie a nie jakieś tam tonę miesiecznie a kombinować muszę bo nie lubię zimna a ogzać muszę dom z jednoosobowego potrwela więc obecnie paląc węglem mam dość co godzinę wybiegać z domu i biegać do kotłowni. Piec gazowy zostawię a kominek no cóż jak pisałam do dogrzewania dobry.

ala500
16-01-2007, 16:56
Tak już myślę o tym ekogroszku że bzdury piszę - palę oczywiście drewnem i to wymaga tak częstych biegów do kotłowni [przy węglu rzadzej] ale wykorzystuję to samo co do kominka.

Heizer
17-01-2007, 20:35
Witam !

... a nie jakieś tam tonę miesiecznie a kombinować muszę bo nie lubię zimna a ogzać muszę dom z jednoosobowego potrwela więc obecnie paląc węglem mam dość co godzinę wybiegać z domu i biegać do kotłowni...

Kiedy zostałem "zmuszony" na piec na eko-groszek (w sumie "normalny" węgiel) ze względów finansowych to się popłakałem bo wcześniej grzałem prądem (ale wygoda, luksus...nic nie robić, itd.).

Dzisiaj mam ca. 650 zł miesięcznie więcej w kieszeni i brudne ręce oraz "tachanie" worków do kolłowni jest gratis w cenie. :D

Myślę że dobra inwestycja.

Pozdrawiam, niech moc (pieca) będzie z wami ! Mike

gonsiorek
17-01-2007, 22:59
Zamieszkuje połówke bliźniaka postawionego w latach 60, mam okna pcv, ocieplenia brak. Powierzchnia grzewcza to 2 piętra po 60 m2, poddasze odeskowane nie ogrzewane i bez izolacji, piec (HEF uniwersalny 18 KW) stoi w nieogrzewanej piwnicy, okienka w piwnicy i na strychu stare drewniane.
Piec odpalony od poczatku września ogrzewał poczatkowo tylko cwu (zbiornik 120L płaszczowy) dla 2 rodzin po 2 osoby, jedna z rodzin ma zmywarke :).
Od listopada ogrzewam dom, na dole mam grzejniki żeliwne na górze buderusy i wszędzie obecnie mam głowice termostatyczne danfoss ustawine na 3. Zuzycie groszku 1,7 tony do 15 stycznia.

Franek Dolas
18-01-2007, 15:38
Ogrzewam dom około 160m2. Bez drzwi wewnetrznych. W taka pogodę jak teraz (+7oC) jeden zasyp (około 160kg) wystarcza mi na 6-7 dni. Dodam, że narazie nie grzeję ciepłej wody.

kaczorek.
18-01-2007, 19:43
ale informacje jakie uzyskałam od posiadaczy piecy,zamontowanych w tym sezonie kiedy na dworze plus przerażają po tonie miesiecznie.

przy wiekszych domkach słabo ocieplonych i "niewygrzanych" tak może być, ale tona to i tak nic strasznego ... zalezy jeszce po ile zapłaci użytkowniki takiego pieca za 1 tone wegla.

jak narazie daj Boziu w mojej okoicy tona eko groszka to 380 pln -

obecnie ogrzewan mieszkanie gazem i płace w ostatnich cieplych miesiacach 250-300 pln (rodzina 2+2) wiec tona wegla patrząc realnie to nie tak wiele - przynajmniej dla mnie por. wielkosc dom - mieszkanie

bazujac na doswiadczeniach szwagra i kuzyna postanowiłem zainwestowac tez w eko groszka podobnie jak oni DLACZEGO ?
kuzyn przez ostatnie 2,5 miesiaca zuzył ok 1,3 tony groszku dom 160 p. całkowitej 2+2 do cwu tylko kaloryfery, szwagier ok 1,6 tony dom podobny ok 160 całkowitej 3+1 cwu mieszane kalor-podl. obydwa domy ocieplone styropian 10cm

kolejny temat dlugo przed wyborem kotla śledziłem wszelkie wątki z kotłami zwiazane i bardzo wiele zależy od ustawień kotła ! zle ustawiony kocioł sporo większe spalanie, kolejny problem to pierwsza zima w domu- zimne ściany.

za wygoda przemawia GAZ ew. olej ale juz mniej, ekonomia/oszczędnosci przy sporych domkach 180-250 są po stronie groszku
chyba ze dochody na głowe przekraczają 4000-6000 tyś. wtedy groszek by mi nawet przez myśl nie przeszedl ;)

kbab
18-01-2007, 19:51
Moj dom 100 metrow kw. ocieplone ściany welna nowa miedziana instalacja okna plastiki strop jeszcze nie.Pozdrawiam sos ekogroszkowcy

Koniecznie zacznij od ocieplenia stropu, od razu poczujesz ciepło w domu i oszczędności w kieszeni.

RobertEs
21-01-2007, 21:19
Witam,
Ja też zainwestowałem w piec na ekogroszek. Ogrzewam pierwszy sezon, dlatego pewnie zużywam więcej paliwa niz inni posiadacze takich pieców.

Kupiłem Ekocentra 25kw.
Dom nowy 140m2 ściana dwuwarstwowa (Gazobeton 24cm + styropian 12cm)

Ogrzewanie CO + CWU. Zasobnik 150l.
W domu 21-22 stopnie. Rodzina 2+2

zużywam średnio 1 worek (25kg) dziennie. Myślę, że to niedużo.
Pewnie zużycie się trochę zwiększy jak przyjdą mrozy, ale i tak jestem zadowolony.

... aha mam też kominek (bez płaszcza wodnego - bardziej ozdobny niz użytkowy) ale palę w nim sporadycznie bo robi się od razu tak gorąco w domu (25-27st) ze nie można wytrzymać i muszę otwierać okna. :-?

Zastanawiam się tylko jak rozwiążę to latem... na dworze + 30st a ja w kotlowni będę palił w piecu zeby mieć ciepłą wodę??
Uff jak gorąco

Ktoś mi też powiedział, że powinienem na lato wygasić piec i korzystać z zasobnika podłączonego do prądu (zasobnik z grzałką elektryczną - alternatywa przy awarii pieca). Ale to mi zje wszystkie zaoszczędzon pieniądze zimą i jaki tu sens 8)

kaczorek.
22-01-2007, 08:52
Ktoś mi też powiedział, że powinienem na lato wygasić piec i korzystać z zasobnika podłączonego do prądu (zasobnik z grzałką elektryczną - alternatywa przy awarii pieca). Ale to mi zje wszystkie zaoszczędzon pieniądze zimą i jaki tu sens 8)

przeliczysz co taniej wyjdzie - ogrzewanie cwu latem dla rodziny 2+2 to ok 80 pln
zasobnik 150 l słabo ocieplony (groszek po 380 pln) - przynajmniej tak wychodzi u szwagra, ja zainwestowałem w zasobnik z grzałką napewno porównam koszty- jeżeli różnica nie będzie wielka tz. będę grzał grzałką :-? ale czas przygotowania cwu o wiele dłuzszy

ala500
24-01-2007, 23:38
Przekonaliście mnie wkrótce dołaczę do posiadaczy piecy na ekogroszek.A jak wyglądało zużycie ekogroszku miesięcznie w roku ubiegłym gdy temperatura była zimowa? Jeszcze jedno pytanie czy w tym piecu na dodatkowym awaryjnym ruszcie można spalić jesienią np. gałezie z wycinki drzew ja obecnie w tym swoim starym piecu "na wszystko" robię tak przy pierwszych chłodnych dniach dla zmiany temperatury w domu. Nie jest to w moim przypadku tak istotne bo mam kominek ale pomoze mi podjac decyzję piec z dodatkowym rusztem czy bez rusztu [takie tez sa] co mi radzicie Dzieki za wszystkie cenne uwagi.

RobertEs
25-01-2007, 07:40
Przekonaliście mnie wkrótce dołaczę do posiadaczy piecy na ekogroszek .... Jeszcze jedno pytanie czy w tym piecu na dodatkowym awaryjnym ruszcie można spalić jesienią np. gałezie z wycinki drzew ja obecnie w tym swoim starym piecu "na wszystko" robię tak przy pierwszych chłodnych dniach dla zmiany temperatury w domu....

Ja mam taki piec z dodatkowym rusztem. Kupiłem właśnie z opcją spalania "różnych" rzeczy w piecu, ale jak do tej pory, jeszcze tego nie wykorzystałem (ogrzewam pierwszy sezon)

Muszę też wspomnieć, że instalator z hurtowni, który podłączał mi ten piec powiedział, że sprzedał kilkanaście sztuk już modeli z dodatkowym rusztem i nie spotkał się jeszcze zeby ktoś tego używał :roll: Jak to stwierdził - Jego zdaniem zbyteczny wydatek :-?

Ja skorzystam napewno z czystej ciekawości wiosną :)

pozdrawiam

Senser
29-01-2007, 10:21
Muszę też wspomnieć, że instalator z hurtowni, który podłączał mi ten piec powiedział, że sprzedał kilkanaście sztuk już modeli z dodatkowym rusztem i nie spotkał się jeszcze zeby ktoś tego używał :roll: Jak to stwierdził - Jego zdaniem zbyteczny wydatek :-?

Sam nie jestem użytkownikiem (może jeszcze??) eko pieców, ale faktycznie spotkałem się z opinią, żeby nie kupować pieca na "wszystko" bo jest kłopotliwa operacja zmiany rusztów na różne paliwa...ludzie kupuję a później się okazuje, że jednak nie używają...
Ale z drugiej strony, proces zmiany cen surowców to potrafi być okres kilku letni...
Moja sytuacja jest jeszcze inna...obecnie moje jedyne źródło zasilania CO i CWU to kominek z płaszczem wodnym (zasobnik CWU 150l dodtakowo grzałka elekt.), więc u mnie byłoby chyba nonsensem kupować piec na wszystko jeśli drzewem mogę palić w kominku...

Od roku słyszę, z różnych stron wiele pozytywnych opini o ekogroszku...
Ze względu na pewien dyskomfort przy obsłudze kominka a bardziej przy huśtawce temperatur w domu po nocy właśnie zaczynam myśleć o zakupie takowego pieca...tym bardziej że w moim przypadku operacja podciągnięcia gazu to dość droga kwestia...bo samo podłączenie to wydatek ok 5k....+ do tego wiadomo droga exploatacja gazu...no i podłączenie, ale nie ma jeszcze pieca gazowego...
Kotłownie mam tak przygotowaną, aby mogła przyjąć w przyszłośći jakiś piec...obojętnie co by to było...

Wiele piszecie o dobrym ustawieniu pieców na eko...możecie rozszerzyć temat??

I jeszcze jedno pytanko...gdzieś spotkałem się z informacją, że osoby montujące piece na ekogroszek, mogą się ubiegać o jakieś dofinansowanie??
Tylko nie wiem z jakich źródeł...coś wam o tym wiadomo??

AmberWind
29-01-2007, 23:08
Chyba jak wiekszosc budujacych, my rowniez stoimy przed wyborem sposobu ogrzewania.

Juz prawie jestesmy zdecydowani na piec na ekogroszek, oraz kominek z plaszczem wodnym ... jest tylko jedno ale o ktorym wspomnial RobertEs. Co latem? Podgrzewac wode na energie elektryczna? Byc moze zimowe oszczednosci zostana zjedzone przez letnie kapiele ...

Moze jednak pozostac przy zestawie kociol gazowy i kominek z PW. Caloroczne koszty byc moze porownywalne z wariantem pierwszym i do tego mniej pracy przy rozladunku, zaladunku i obsludze pieca na ekogroszek.

No nic ... jeszcze o tym poczytam i popytam ...

RobertEs
30-01-2007, 08:11
Muszę też wspomnieć, że instalator z hurtowni, który podłączał mi ten piec powiedział, że sprzedał kilkanaście sztuk już modeli z dodatkowym rusztem i nie spotkał się jeszcze zeby ktoś tego używał :roll: Jak to stwierdził - Jego zdaniem zbyteczny wydatek :-?

.....
Wiele piszecie o dobrym ustawieniu pieców na eko...możecie rozszerzyć temat?? ....


Ustawienia ... przynajmiej w moim piecu polegają na dopracowaniu następujących parametrów:

U0. Temperatura w piecu
U1. Czas podawania groszku przez podajnik (w sek)
U2. Czas pracy dmuchawy między podawaniem groszku (w sek)
U3. Czas po którym włączy się podajnik i dmuchawa podczas przestoju pieca ... żeby nie dopuścić do zagaszenia.
U4. Parametr wskazujący po jakim czasie od uzyskania temperatury docelomej na piecu ma wyłączyć się dmuchawa

Teraz w praktyce ustawienia u mnie... cały czas nad tym pracuję :D
Temperatura na piecu (U0) to 58st.
Jak temperatura obniży się o 2 stopnie włącza się podajnik podajnik (U1) na 14 sek.
Później włącza się dmuchawa na 90 sek (U2) ... i tak do uzyskania temperatury docelowej (U0).
Jak zostanie osiągnięte 58st wyłączy się podajnik a dmuchawa będzie jeszcze pracowała przez 15sek (U3).
Czasem do obniżenia temperatury o te 2 stopnie trzeba czekać od 10 do 30 min dlatego ustawione mam że co 5 min (U4) włącza się na parę sekund (to są już ustawienia fabryczne) dmuchawa i podajnich aby nie dopuścić do wygaśnięcia palenicka.

i tak wkółko :lol:

pozdrawiam
RobertEs

RobertEs
30-01-2007, 08:29
Chyba jak wiekszosc budujacych, my rowniez stoimy przed wyborem sposobu ogrzewania.

Juz prawie jestesmy zdecydowani na piec na ekogroszek, oraz kominek z plaszczem wodnym ... jest tylko jedno ale o ktorym wspomnial RobertEs. Co latem? Podgrzewac wode na energie elektryczna? Byc moze zimowe oszczednosci zostana zjedzone przez letnie kapiele ...

Moze jednak pozostac przy zestawie kociol gazowy i kominek z PW. Caloroczne koszty byc moze porownywalne z wariantem pierwszym i do tego mniej pracy przy rozladunku, zaladunku i obsludze pieca na ekogroszek.

No nic ... jeszcze o tym poczytam i popytam ...

Też miałem ten dylemat, ale górą jednak moim zdaniem ..ekogroszek ... dlaczego??

1. Nie znasz ceny gazu jaka będzie za 5 lat (w ostatnim roku było kilka podwyżek ... a ile nasz jeszcze czeka?? Zara będzie gaz z Norwegii , który jest dużo droższy, a jak ruski nam wcześniej zakręcą??)

2. Koszt ogrzewania ekogroszkiem w porównaniu do gazu + kominek z płaszczem faktycznie jest porównywalny, ale.... w przyadku jeżeli codziennie palisz w kominku a gaz się załącza w nocy lub podczas dłuższych nieobecności.
Jak długo tak pociągniesz 2 lata może 3 później coraz częściej będziesz cobie odpuszczał palenie w kominku ...(bo drzewo trzeba przynieść, wyczyścić kominek ...) na początku to będzie frajda, ale później odpóścisz 1 dzien później 2 dni, tydzień i tak dalej. Wtedy koszty wzrosną.

3. Pracy przy piecu na ekogroszek jest mniej bo 1 raz w tyg zasypujesz zasobnik i czycisz popielnik a kominek (jeżeli palisz codziennie) czyścisz codziennie, rozpalasz codzienniie ... a gdzie jeszcze porąbanie drzewa??

... no ale masz spokój latem... ja jeszcze tego nie rozwiązałem... :cry:

... wszystko ma swoje plusy i minusy, a to co napisałem wyżej to porównuję do sąsiadów... na i jeszcze jedno ... pamiętak każdy chwali swoje rozwiązanie i musisz to dobrze przemyśleć...

kaczorek.
30-01-2007, 09:12
... no ale masz spokój latem... ja jeszcze tego nie rozwiązałem... :cry:



a w czym masz problem...? nie możesz palić latem czy co ?

RobertEs
30-01-2007, 09:36
... no ale masz spokój latem... ja jeszcze tego nie rozwiązałem... :cry:



a w czym masz problem...? nie możesz palić latem czy co ?

podobno nie jest to wskazane .... nie wiem dokładnie dlaczego, ale tak mi powiedziano.. za mały obieg czy coś tam

... szukam ustawień i więcej informacji na ten temat

MaroW
30-01-2007, 10:11
Jeśli chodzi o palenie latem w piecu eko..., przecież każdy przyzwoity sterownik takiego pieca ma opcję grzania tylko CWU, więc nie ma żadnego problemu. jeden zasyp może starczyć nawet na 5-6 tygodni (sprawdzone na różnych piecach). Praktycznie oznacza to zaglądanie do kotłowni 1 raz w tygodniu w celu sprawdzenia czy nikt nie wyprowadził pieca :wink:


Pozdro
M

krzysq
30-01-2007, 11:20
Latem najlepiej grzać wodę instalacją solarną. Niestety koszty instalacji zwrócą się za kilkadziesiąt lat.

Senser
30-01-2007, 11:37
1. Nie znasz ceny gazu jaka będzie za 5 lat (w ostatnim roku było kilka podwyżek ... a ile nasz jeszcze czeka??...

A wiesz co będzie z ceną ekogroszku ??



2. Koszt ogrzewania ekogroszkiem w porównaniu do gazu + kominek z płaszczem faktycznie jest porównywalny

No pierwsze słyszę!!!
Koszt ogrzewania czy to kominkiem a już na pewno nie ekogroszkiem jest prównywalny z gazem??!!!
Wszyscy mówią o oszczednościach związanych z opalaniem eko!! I mówią, że sięgają one ok. 50% kosztów gazu!!
Więc nie wiem skąd masz te dane....

lukol-bis
30-01-2007, 11:50
Może to zabrzmi jak herezja, ale w pewnych warunkach koszty ogrzewania gazem i ekogroszkiem mogą być porównywalne.... zwłaszcza jeśli się uwzgledni koszt amortyzacji kotłów... i niedbałość w cyklicznym czyszczeniu kotła na groszek, a tym samym znaczny spadek sprawności kotła węglowego.
Pozdrawiam

Darek Rz
30-01-2007, 12:16
Witam
Ludzie nie przeszdzajcie z tym darmowym ekogroszkiem .
Mój kolega ma duzy dom (ponad 200mkw ) dobrze ocieplony . Za gaz ziemny jeszcze nigdy nie zapłacił więcej niż 300 zł ( w mroźne miesiące ) . Więc ciekaw jestem po ile wy "ekogroszkowcy" :wink: płacicie lub chcielibyście płacić ??? Po 50 zł miesięcznie ??? czytałem wiele o kosztach ogrzewania i użytkownicy gazu ziemnego płacą po 300-400 zł , gazu z butli po 500- 800 zł ,ale taki gaz to już drożyzna . Wiec jeśli wychodzi wam tona miesięcznie czyli 380 zl jak ktoś napisał to płacicie drozej niż za gaz ziemny .

pozdro

Senser
30-01-2007, 12:26
Może to zabrzmi jak herezja, ale w pewnych warunkach koszty ogrzewania gazem i ekogroszkiem mogą być porównywalne.... zwłaszcza jeśli się uwzgledni koszt amortyzacji kotłów... i niedbałość w cyklicznym czyszczeniu kotła na groszek, a tym samym znaczny spadek sprawności kotła węglowego.
Pozdrawiam
A czy bierzesz pod uwagę koszt amortyzacj kotła na gaz??
To tak jak palenie w kominku mokrym drzewem...olejem z dziwnego źródła itd...
Albo jeszcze inaczej....gaz wychodzi taniej bo np. piec na eko może być uszkodzony...to takie tworzenie argumentów na własne potrzeby...
Nie wziąłeś pod uwagę czasem b. wysokich kosztów związanych z podciągnięciem medium....

Senser
30-01-2007, 12:31
Witam
Ludzie nie przeszdzajcie z tym darmowym ekogroszkiem .
Mój kolega ma duzy dom (ponad 200mkw ) dobrze ocieplony . Za gaz ziemny jeszcze nigdy nie zapłacił więcej niż 300 zł ( w mroźne miesiące ) . Więc ciekaw jestem po ile wy "ekogroszkowcy" :wink: płacicie lub chcielibyście płacić ??? Po 50 zł miesięcznie ??? czytałem wiele o kosztach ogrzewania i użytkownicy gazu ziemnego płacą po 300-400 zł , gazu z butli po 500- 800 zł ,ale taki gaz to już drożyzna . Wiec jeśli wychodzi wam tona miesięcznie czyli 380 zl jak ktoś napisał to płacicie drozej niż za gaz ziemny .

pozdro

Widziałeś na własne oczy te rachunki??
Czy masz pewność za jaki okres?? Pewnie Maj-Sierpień...
Znam wielu fantastów, użytkowników gazu, którzy wręcz kłamią zaniżając koszty ogrzewania...zgrywają cwaniaków, którzy nie chcą wyjść na idiotów bo bulą jak za zaboże...i nie po 300 zł tylko 800 zł...
Sam mam dom 248 m2 w podłodze i nikt mi nie wmówi, że dom o takiej powierzchni razem z CWU ogrzeje za 300 zł!!
Więc nie rób faktu z niesprawdzonych informacji....

Darek Rz
30-01-2007, 12:47
Witam

No dobra ,kolega mnie okłamał . Teraz sobie przypomniałem że jak mi o tym powiedział to miał głupi uśmiech na twarzy a jak odchodził to podskakiwał z radości że mu uwierzyłem . To wszystko kłamstwo i nie sprawdzone wiadomości ... na pewno też w innych wątkach o kosztach ogrzewania większość forumowiczów kłamie i podaje zaniżone koszty a piec na ekogroszek jest wieczny i nigdy sie nie zużyje .

Senser
30-01-2007, 12:49
Sam widzisz...do innych kwesti się nie odniosłeś....
I jak możesz mów za siebie...chyba że lubisz chować się za cudzymi plecami...
Poza tym czytaj, czytaj a nie wymyślaj....

lukol-bis
30-01-2007, 13:02
Panowie ja was pogodzę... Też uważałem swego czasu, że strasznie przepłacam za gaz. Zacząłem rozważac zakup kotła na ekogroszek i niemalże bym go kupił, ale po bardzo dokładnym przeliczeniu okazało się, że inwestycja nie ma ekonomicznego sensu.
Uważam, że jesli ktos ma dostęp do gazu ziemnego, to jest to obecnie najbardziej atrakcyjne paliwo.
Pozdrawiam

Senser
30-01-2007, 13:08
Panowie ja was pogodzę... Też uważałem swego czasu, że strasznie przepłacam za gaz. Zacząłem rozważac zakup kotła na ekogroszek i niemalże bym go kupił, ale po bardzo dokładnym przeliczeniu okazało się, że inwestycja nie ma ekonomicznego sensu.
Uważam, że jesli ktos ma dostęp do gazu ziemnego, to jest to obecnie najbardziej atrakcyjne paliwo.
Pozdrawiam

A ty znów to samo...
Nie przytaczasz żadnych faktów!!
Jakie wyliczenia?? Przykłady??
Ja wiem, że koszt ogrzewania ekogroszkiem jest o połowę tańszy od gazu...i tym cię mogę pogodzić....

Darek Rz
30-01-2007, 13:25
Sam widzisz...do innych kwesti się nie odniosłeś....
I jak możesz mów za siebie...chyba że lubisz chować się za cudzymi plecami...
Poza tym czytaj, czytaj a nie wymyślaj....

Czytam czytam ,ale czy warto .Znalazłem całą mase wątków potwierdzających moją wcześniejszą wypowiedź ,no ,ale cóz skoro to do ciebie nie przemawia . A może wszyscy zgrywają cwaniaczków którzy nie chcą wyjsć na idiotów .

kaczorek.
30-01-2007, 13:59
Sam widzisz...do innych kwesti się nie odniosłeś....
I jak możesz mów za siebie...chyba że lubisz chować się za cudzymi plecami...
Poza tym czytaj, czytaj a nie wymyślaj....

Czytam czytam ,ale czy warto .Znalazłem całą mase wątków potwierdzających moją wcześniejszą wypowiedź ,no ,ale cóz skoro to do ciebie nie przemawia . A może wszyscy zgrywają cwaniaczków którzy nie chcą wyjsć na idiotów .

tu sie nie ma co sprzeczać ...
może i placi po 300 pln ... tylko pogratulować !

??
ja mam mieszkanie powierzchnia całkowita 130m2 użytkowa 68,9 m2
kubatura jest bardzo mała (mieszkanie na poddaszu skosy)
płacę za gaz 250-300 pln miesiecznie 4 osoby - 2+2 (woda) utrzymywana temperatura 22-23 sC
ocieplenie 22 CM

i to dlatego wybrałem u siebie do domu ekogroszek (dom ma 200m2)
jak bym był pewny że przy tej temp (22-23sC) spale gazu za 300 pln to fju fju - o kotle na eko groszek nawet bym nie pomyślal !

lukol-bis
30-01-2007, 14:02
Nie wyglądasz Senser na nowicjusza, a widzę, że nie czytasz uważnie tego forum. Niedawno zrobiłem małą kalkulację tego tematu i tu zacytuję fragment mojej wypowiedzi z innego wątku:

"Co ja rozumiem pod pojeciem amortyzacji urządzen w kontekście techniki grzewczej - No to jest bardzo proste, ale najlepiej wyrazić to na prostym i może trochę przejaskrawionym przykładzie.
Przyjmijmy jedno rozwiazanie z kotłem gazowym za 2000zł i ceną 0,1486zł/kwh
i drugie z kotłem na ekogroszek za 10 000zł i ceną za 0,1172zł/kWh.
Ponieważ przejaskrawiam, przyjąłem sprawnośc kotła gazowego na poziomie 90% i kotła weglowego na poziomie 65%. Cena gazu brutto 1,3zł/m3, cena węgla 550zł/t.
Jeżeli przyjmiemy roczne zapotrzebowanie budynku na ciepło w wielkości 22 000kWh i okres amortyzacji na 10 lat, to otrzymamy:

Przy gazie;
22 000 x 0,1486 x 10 = 32 692zł - koszt paliwa
+ koszt zakupu kotla 2000 = razem 34 692zł

Przy węglu;
22 000 x 0,1172 x 10 = 25 784zł - koszt paliwa
+ koszt zakupu kotła 10 000 = razem 35 784zł

Jak widzimy w takim porównaniu, uwzgledniając amortyzację kotła, węgiel okazał się droższy od gazu.
Ale z drugiej strony zyskaliśmy przez te 10 lat sporo atrakcji związnych z obsługą kotła weglowego, przy totalnej nudzie, związanej z kotłem gazowym.
Jeżeli zapotrzebowanie na energię będzie mniejsze, a tak juz zazwyczaj jest, to ta relacja będzie jeszcze gorsza dla wegla.

Można oczywiście kwestionować pewne szczegóły tego wyliczenia, że np. sprawnosc kotła węglowego wyniesię 70%, a nie 65%, że ktoś kupi okazyjnie węgiel po 538,5zł/t, albo, że po 11 latach, to juz sam czysty zysk, ale nie zmiania to jednak kwestii zasadniczych.

Jeśli komuś pomogłem w podjęciu decyzji, bardzo mnie to ucieszy, jeśli komuś jest przykro - naprawdę nie miałem takiego zamiaru.
Jeżeli ktoś ma inne zdanie możemy dyskutować."

Jak widzisz nie są to tylko gołe słowa, ale równiez i głebsze przemyslenia. Jeżeli ktoś zaniecha (bo mu się na przykłąd nie będzie chciało) systematycznego czyszczenia kotła na ekogroszek, to relacja ta jeszcze bardziej niekorzystnie wypadnie dla węgla....

Ja nie upieram sie przy swoich tezach dlatego, że jestem "szczęśliwym" użytkownikiem rozwiązania na gaz ziemny. Jeszcze nie tak dawno miałem kocioł wszystkopalny równolegle z gazowym i po prostu wywaliłem go, bo miałem dosyć tego stałego nadzoru i najnormalniej "syfu" w kotłowni.
Pozdrawiam

kaczorek.
30-01-2007, 14:11
Nie wyglądasz Senser na nowicjusza, a widzę, że nie czytasz uważnie tego forum. Niedawno zrobiłem małą kalkulację tego tematu i tu zacytuję fragment mojej wypowiedzi z innego wątku:

"Co ja rozumiem pod pojeciem amortyzacji urządzen w kontekście techniki grzewczej - No to jest bardzo proste, ale najlepiej wyrazić to na prostym i może trochę przejaskrawionym przykładzie.
Przyjmijmy jedno rozwiazanie z kotłem gazowym za 2000zł i ceną 0,1486zł/kwh
i drugie z kotłem na ekogroszek za 10 000zł i ceną za 0,1172zł/kWh.
Ponieważ przejaskrawiam, przyjąłem sprawnośc kotła gazowego na poziomie 90% i kotła weglowego na poziomie 65%. Cena gazu brutto 1,3zł/m3, cena węgla 550zł/t.
Jeżeli przyjmiemy roczne zapotrzebowanie budynku na ciepło w wielkości 22 000kWh i okres amortyzacji na 10 lat, to otrzymamy:

Przy gazie;
22 000 x 0,1486 x 10 = 32 692zł - koszt paliwa
+ koszt zakupu kotla 2000 = razem 34 692zł

Przy węglu;
22 000 x 0,1172 x 10 = 25 784zł - koszt paliwa
+ koszt zakupu kotła 10 000 = razem 35 784zł



no tak no tak....
ja mam kocioł na eko-groszek który ma (teoretyczna sprawnosć) 86%

węgiel po 380pln za 1 tone + transport - policzmy na okrągło 400pln

kocioł kupiłem za 6900 pln - JAK TO SIĘ MA DO TWOICH OBLICZEŃ ???
pozdro

sSiwy12
30-01-2007, 14:30
A może tak. Porównanie kosztów eksploatacyjnych - bo o tym mowa.
Aby otrzymać 1kWh należy spalić
0,116 m3 gazu ziemnego (przy sprawności kotła 85%)
0,184 kg propanu (przy sprawności kotła 85%)
0,368 litra propanu (przy sprawności kotła 85%)
0,25 kg węgla (przy sprawności kotła 60%)
0,001 mp drewna ( przy sprawności kotła 60%)
Teraz wystarczy sobie "podstawić" odpowiednie wartości i wyjdzie nam ile kosztuje inny nośnik.
Wracając do kosztów inwestycyjnych, to niestety ale najtaniej wyjdzie instalacja elektryczna i równiez mozna udowodnić (realnie), że z punktu ekonomicznego (eksploatacja + koszty inwestycyjne, + inne elementy np. brak dodatkowych kosztów zwiazanych z przeglądami, itp) ogrzewanie elektryczne wyjdzie najtaniej.
Pozdrawiam

lukol-bis
30-01-2007, 14:49
kaczorek sprawnośc kotła weglowego na poziomie 86%, to miałeś pierwszego dnia eksploatacji.... Później cieszyłbym się na Twoim miejscu jak by było 65, bo kto wie czy nie jest nawet poniżej 60%, jesli nie czyścisz go często.

sSiwy12 sprawność kotła gazowgo na poziomie 85% to była 25 lat temu. Teraz przyzwoiciej jest podawać poziom 90 - 94%.
Oczywiście w stosunku do wartości opałowej.

Osobiście radziłbym, w sytuacji kiedy gaz ziemny jest w zasięgu, różnice w kosztach ceny zakupu kotła w relacji: gaz - ekogroszek, przeznaczyć na lepsze ocieplenie budynku i zdecydować się jednak na gaz.
Jeżeli gazu nie ma, nie ma tez sensu porównywanie, bo po co.
Pozdrawiam

sSiwy12
30-01-2007, 15:02
Pewnie, współczesne kotły gazowe osiągają i 110%. Tez to wiem. Tyle, że starałem się "uogólnić" i raczej realnie podejść do sprawy. Równie dobrze można napisać, że 1kWh otrzymuje sie z 0,18 lub 0,33 kg węgla. Jak ktoś ma szcęscie i opala GZ50 (tak chyba sie oznacza) to też bedzie inny wynik. Moim zdaniem takie szacunkowe wyliczenia maja to do siebie, że zawsze można im coś zarzucić, lecz zawsze też oscylują na granicy błędu "statystycznego" różnice przy porównaniach będą nieistotne.
Tak na marginesie tez uważam, że jeśli gaz miejski (ziemny) jest w "zasięgu", to jest to najlepsze źródło energii do ogrzewania. Niestety ja takiego szczęścia nie mam.
Pozdrawiam

kaczorek.
30-01-2007, 15:07
kaczorek sprawnośc kotła weglowego na poziomie 86%, to miałeś pierwszego dnia eksploatacji.... Później cieszyłbym się na Twoim miejscu jak by było 65, bo kto wie czy nie jest nawet poniżej 60%, jesli nie czyścisz go często.

sSiwy12 sprawność kotła gazowgo na poziomie 85% to była 25 lat temu. Teraz przyzwoiciej jest podawać poziom 90 - 94%.
Oczywiście w stosunku do wartości opałowej.

Osobiście radziłbym, w sytuacji kiedy gaz ziemny jest w zasięgu, różnice w kosztach ceny zakupu kotła w relacji: gaz - ekogroszek, przeznaczyć na lepsze ocieplenie budynku i zdecydować się jednak na gaz.
Jeżeli gazu nie ma, nie ma tez sensu porównywanie, bo po co.
Pozdrawiam

A GDZIE KOSZT PODŁĄCZENIA GAZU DO DOMU ...?
nawet jeżeli jest w poblizu to koszt ok 3-4 k pln jak jest dalej to jak u mnie nawet 7 k pln

i wtedy wszystkie obliczenia o kant d... potłuc ;)

Senser
30-01-2007, 17:04
Jak widzisz nie są to tylko gołe słowa,
Są gołosłowne.
Cena kotła gazowego mocno zaniżona.
Cena gazu za 11 lat, biorąc nawet te 5% wzrostu (a nie 7 czy 10) w skali roku to cena o 60% wyższa jak dziś...za 5 lat o 30%.

Senser
30-01-2007, 17:08
ogrzewanie elektryczne wyjdzie najtaniej.
W tym momencie możesz się udać na egzorcyzmy :-)

lukol-bis
30-01-2007, 17:16
Jesteś Senser, delikanie mówiąc, bardzo zawzięty w udowadnianiu swoich racji, ale rownocześnie wykazujesz całkowity brak konsekwencji. Zarzucasz komuś gołosłowność (konkretnie mnie, a jednak przedstawiłem jakieś wyliczenia), natomiast sam poza gołymi słowami nie przytaczasz niczego na poparcie swoich stwierdzeń.

Jak bys kiedzyś, po głębszym namyśle zmienił zdanie, podaję Ci kilka namiarów na kotły gazowe w cenie, którą kestionujesz, czyli ca 2000zł:
http://www.allegro.pl/item158567770_buderus_kociol_wiszacy_gazowy_u024k_ promocja_.html
http://www.allegro.pl/item160545221_ariston_microgenus_kociol_gazowy_now y_fv_gwar_.html
http://www.allegro.pl/item158424402_ferroli_kociol_dwufunkcyjny_c24_prom ocja_.html

I zanim kumuś coś zarzucisz najpierw sprawdż jak sprawa wygląda.
Pozdrawiam

Senser
30-01-2007, 17:21
To co z ceną gazu?? Będzie równie konsekwentny??

lukol-bis
30-01-2007, 18:45
To uważasz, że cena gazu pójdzie w góre, a węgla będzie stała w miejscu?
Musze Cię rozczarować. Węgiel procentowo może bardziej zdrożeć od gazu, ale jak bedzie, nawet Allach chyba nie wie.
Na razie prognozy na 2007r. są takie, że gaz może zdrożeć do 10% (nie wiem dokładnie czy łącznie z dystrybucją, czy tylko sam gaz?), natomiast węgiel może zdrożeć o 19%.
Pozdrawiam.

Senser
31-01-2007, 08:00
Allaha to może nie tykaj....może jaki Dżihad odpalisz :lol:

Leszko
03-02-2007, 11:30
Witam
Ludzie nie przeszdzajcie z tym darmowym ekogroszkiem .
Mój kolega ma duzy dom (ponad 200mkw ) dobrze ocieplony . Za gaz ziemny jeszcze nigdy nie zapłacił więcej niż 300 zł ( w mroźne miesiące ) . Więc ciekaw jestem po ile wy "ekogroszkowcy" :wink: płacicie lub chcielibyście płacić ??? Po 50 zł miesięcznie ??? czytałem wiele o kosztach ogrzewania i użytkownicy gazu ziemnego płacą po 300-400 zł , gazu z butli po 500- 800 zł ,ale taki gaz to już drożyzna . Wiec jeśli wychodzi wam tona miesięcznie czyli 380 zl jak ktoś napisał to płacicie drozej niż za gaz ziemny .

pozdro
Nigdy w to nie uwierzę że 300zl , chyba że ma 17st we wszystkich pomieszczeniach

Senser
03-02-2007, 11:49
Nigdy w to nie uwierzę że 300zl , chyba że ma 17st we wszystkich pomieszczeniach

Ja też nie wierze, ale wywołałem wielkie oburzenie...dokładnie 17 st i to w łazience...W garażu zimniej jak na dworzu :lol:

andrzej100
03-02-2007, 14:21
Myślę, że Senser przesadza z tym 50% zyskiem ogrzewania węglem (w stosunku do GZ-50) Szacuję że może to być 20%.
Zysk naprawdę wymierny jest przy porównaniu węgla i propanu. (mam za sobą już zimę na propanie i obecną na ekogroszku w tym samym domu).
lukol-bis - aż trudno mi uwierzyć, że mogłes napisać takie tendencyjne porównanie. Cena pieca gazowego (kondenat Vaillanta- nie patrz na Allegro, kupiłem tam samochód, który niewiele miał wspólnego z przedwstępną ofertą) jest porównywalna do pieca na ekogroszek. Te rachunki 300zł to na jesieni owszem uwierzę ale nie w zimie( poprzednie mieszkanie 53m2 dom nieocieplony, ściana tradycyjna trójwarswowa. GZ-50) i taka była średnia ale z całego sezonu.Pewnie w tej cenie kolega ma cwu i maszynkę gazową?

andrzej100
03-02-2007, 14:43
Porównanie tego samego domu (ocieplenie ,kubatura itp nie jest ważne do tego porównania):
Zeszła zima (niestety bardzo mrożna), pierwszy sezon : średnie opłaty za ogrzewanie i cwu propanem - m-cznie 1000
Obecna zima (zima łagodna), ekogroszek, ogrzewanie i cwu :średnia m-czna 290zł

lukol-bis
03-02-2007, 16:58
andrzej100 moje porównanie jest tendencyjne, ale nie aż tak bardzo. Za 2000zł kupujesz nieżly kocioł gazowy i taki można porównywać do kotła na ekogroszek. Za 5000zł kupujesz kondensata i w tym wypadku koszty eksploatacji gazu ziemnego i ekogroszku są już zdecydowanie porównywalne, pozostaje różnica w nakładach pracy własnej przy eksploatacji węgla i wszystkimi kłopotami z tym związanymi.
Pozdrawiam

anla
03-02-2007, 18:37
Co Wy na to? Cena ekogroszku w Czechach 180 zł. Zbiera się kilku "ekogroszkowców", zamawiają jeden transport. Prawdopodobnie ich ekogroszek jest dobry. To dla tych mieszkających bliżej granicy z Chechami.

anla
03-02-2007, 19:41
Czytając opinie na temat obsługi pieca na ekogroszek, zauważyłam że wiele osób ma problem natury nie ekonomicznej, ale (jesli można tak nazwać) logistycznej. Dla osób które w poprzednich mieszkaniach czy domach miały bezobsługowe ogrzewanie gazowe, załadowanie pieca raz na kilka dni zimą, czy na kilka tygodni latem może stanowić nie lada wyczyn. A dla mnie to będzie luksus w porównaniu do tego co mam teraz. Obecnie - piec na wszystko, czyli wiadomo o co chodzi. Do tego podkładanie kilka razy dziennie, a że piec nie najlepszy to bieganie do piwnicy bo za zimne grzejniki lub woda się gotuje i trzeba przymykać. Załatwianie drzewa, rąbanie, zrzucanie węgla, upychanie worka ze śmieciami przez małe drzwiczki, czasami coś łupnie z pieca jak się zapcha, nie mówiąc latem o ciepłej wodzie.
Tak więc punkt widzenia zależy......

andrzej100
04-02-2007, 03:02
Czytając opinie na temat obsługi pieca na ekogroszek, zauważyłam że wiele osób ma problem natury nie ekonomicznej, ale (jesli można tak nazwać) logistycznej. Dla osób które w poprzednich mieszkaniach czy domach miały bezobsługowe ogrzewanie gazowe, załadowanie pieca raz na kilka dni zimą, czy na kilka tygodni latem może stanowić nie lada wyczyn. A dla mnie to będzie luksus w porównaniu do tego co mam teraz. Obecnie - piec na wszystko, czyli wiadomo o co chodzi. Do tego podkładanie kilka razy dziennie, a że piec nie najlepszy to bieganie do piwnicy bo za zimne grzejniki lub woda się gotuje i trzeba przymykać. Załatwianie drzewa, rąbanie, zrzucanie węgla, upychanie worka ze śmieciami przez małe drzwiczki, czasami coś łupnie z pieca jak się zapcha, nie mówiąc latem o ciepłej wodzie.
Tak więc punkt widzenia zależy......
Masz bardzo dużo racji. Ja pierwotnie bardzo sceptycznie podchodziłem do węgla (brudny, wymaga uwagi i nakładu czasu...), ale po obecnych rachunkach i obsłudze pieca raz w tygodniu (jak będzie mrożniej to pewnie raz na 4-5 dni) jestem szczęśliwy z wyboru.

vanderbobo
04-02-2007, 08:47
ja ostatnio zurzywam około 65kg na 3 dni, ale dom jest nieocieplony od zewnątrz i nie ma drzwi wew. wielkośc pow. ogrzewanej 160m2 + poddasze (180m2) poddasza co prawda nie ogrzewam a klatkę schodową mam zabezpieczoną, dach na razie pokryty 15cm wełny.

myślę że jak wszystko ocieplę to wynik będzie jeszcze lepszy ;)

mayland
04-02-2007, 12:31
Stoję przed wyborem ogrzewania. Myślałam o ekogroszku ale ostatecznie chyba będzie olej. Piszecie, że zużywacie ok tony ekogroszku miesięcznie. Tona workowanego w moim mieście to 520zł. Czyli to wcale nie tak mało. Do tego dochodzi załadunek pieca (podnieść 25kg do zasobnika to nie jest wcale taka prosta sprawa dla kobiety :wink: ), transport, składowanie... Gazu u mnie nie ma. Od kilku tygodniu problem wyboru ogrzewania spędza mi sen z powiek.

vanderbobo
04-02-2007, 12:39
ja płacę 400zł za tonę ale fakt, sam workuję

mayland
04-02-2007, 12:48
Podałam cenę ze składu w jednym z miast na mazowszu z ubiegłego tygodnia. Więc aktualna. Nie wyobrazam sobie, że po wyjściu z pracy miałabym workować węgiel... :wink: Nie na moje siły. Na stare lata człowiek szuka wygody 8) Zdecydowanie wolę już kopać ziemię na działce, kosić trawę i sadzić kwiatki :D Wniosek mój jest taki, że kobiety mają znacznie mniejsze możliwości wyboru ogrzewania albo, musi je to drożej kosztować :D Cóż, słaba płeć... 8)

prochon
04-02-2007, 14:38
Tez mam dylemat co wybrac do gazy mam tylko 700 metrow to chyba odpada,ekogroszek -moze ,olej-? a moze prad mam druga taryfe.Prosze o sugestje

Senser
05-02-2007, 08:15
Za 5000zł kupujesz kondensata i w tym wypadku koszty eksploatacji gazu ziemnego i ekogroszku są już zdecydowanie porównywaln

Tak sobie szafujesz tym kondensatem jakby to był piec jak każdy inny piec a nie jest...
Na kondensata musisz mieć odpowiednie grzejniki...

Senser
05-02-2007, 08:18
A tak trochę poza tematem...
Znacie może jakiś namiar, gdzie można znaleźć info na temat dofinansowania zakupu pieca na ekogroszek?? Czy to jakieś środki unijne czy jakieś preferencyjne kredyty??
Coś o tym słyszałem...ale nie wiem gdzie :lol:

lukol-bis
05-02-2007, 09:16
Za 5000zł kupujesz kondensata i w tym wypadku koszty eksploatacji gazu ziemnego i ekogroszku są już zdecydowanie porównywaln

Tak sobie szafujesz tym kondensatem jakby to był piec jak każdy inny piec a nie jest...
Na kondensata musisz mieć odpowiednie grzejniki...

Myślałem, ze ta obiegowa, ale zupełnie nieprawdziwa opinia przestała funkcjonować, ale jak widać ma się jeszcze dobrze.

Kocioł kondensacyjny jest zawsze bardziej ekonomiczny od "zwykłego" kotła i przy parametrach 40/30 ma 109% sprawności średniorocznej, a przy parametrach 75/60 ma 107%. Jeżeli będziemy musieli jeszcze podnieść temperaturę to ta sprawność spadnie powiedzmy, do 100% (tylko już wyżej chyba się nie grzeje)
Pozdrawiam

Senser
05-02-2007, 09:23
Nie no...jeśli jest tak jak mówisz to dobrze...
Czyli kondensaty mogą już równie dobrze i sprawnie pracować na wyższych temperaturach?? Chodzi o nowe piece czy "od zawsze"??
Kurcze do tej pory myślałem, że muszą być nadwymiarowe grzejniki...

lukol-bis
05-02-2007, 09:44
Sprawność średnioroczna uwzględnia stytstycznie ile dni w roku występuję w różnych temperaturach. W tych najnizszych temperaturach mamy zaledwie kilka dni w roku i nawet jeśli w tych dniach kondensat nie kondensuje, to robi to w pozostałe dni sezonu grzewczego.
Pozdrawiam i przepraszam za ten gaz w wątku węglowym.

bednarek_j
06-02-2007, 11:23
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Senser
06-02-2007, 11:27
Bednarek, jednym słowem, dla ciebie w tym rozwiązaniu nie jest najważniejsza ekonomia??

SławekD
06-02-2007, 13:12
Może na początek wkleję coś o naszych kosztach bo nie chcę tego pisać po raz kolejny :wink:

U nas chatka 130m2 (silka + 12 cm styro) 60 % podłogówka - cały dół na mieszaczu i łaziezienka na piętrze na RTL'u, kocioł kondens zasialany gz 50, temp. dzienna 21-22 obniżona 19 - czyli w nocy w czesie naaszego niebytu w domu.
Gotujemy na gazie, cwu podzielone na uzytkowników 2+1 ( zasobnik 120 l)
Garażu nie wliczam w powierzchnię grzewczą bo nie grzejąc go mamy ok 15-16 st :roll:
Ostatnio rachunek 553 zł :D (11.06-12.06)

Dodam że myślałem o kotle na paliwo stałe ale wówczas musiałbym zrezygnować z garażu bo projekt nie zawiera pomieszczenia gospodarczego. I całe szczęście że taką decyzję podjąłem :lol: :lol:

Ostatnio było kilka wątków o gazie kontra paliwa stałe. Śledzę te wątki bo ciągle interesują mnie koszty paliw i spalane ilości. Z tego co osobiście wnioskuję bardzo duży wpływ na zużycie gazu ma odpowiednie ustawienie sterownika.
Gdzieś na forum ktoś ( przepraszam że nie przytoczę dkładnie ) umieścił informację że ekogroszek ( w sumie to osobiście nie wiem dlaczego "eko" ) ogólnie mówiąc nie opłaca się przy obecnym standardzie czyli domie ok 130-140 m2. Opłacalnośc zaczyna się powyżej 200 m2.
Osobiście zastanawiam sie ile ja bym mógł zaoszczędzić. Biorąc pod uwagę że nawet te 20% - w co osobiście i tak nie wieżę - to daje miesięcznie zyst ok 50 zł. Moim zdaniem taka kwota jest w 100% warta konfortu jaki daje gaz a jeśli chodzi o ruch fizyczny to i bez ...groszku jest go dosyć jeśli ma sie kawałek ziemi wokół domu.

Jeśli chodzi o koszt paliwa. Fakt ostatnio gaz podrożał ale też słyszałem że nikt o tym nie mówi a ....groszek przez ostatni kwartał poszedł o 30% do góry. Ostatnimi czasy notuje się wzrost sprzedaży kotłow na ekogroszek co moim zdaniem ciągnąc za sobą popyt na paliwo podniesie też jego koszty.

Koszty przyłącza. Osobiście za przyłącze dałem ok 1200 zł za instalację wewnętrzaną ok 2500 ( 15m da budynku i wewnątrz) co na pewno nie daje tych bodajże 7000 wymienionych w wątku.

Reasumując moim zdaniem w wielu przypadkach jak też wspomniał lukol-bis koszty eksploatacji bedą zbliżone przy gazie jak i przy ....groszku.

Prośba z mojej strony do tych którzy przeszli z ogrzewania gazem na ...groszek lub inne paliwa stałe by zamieszczali w tym wątku róznice w kosztach eksploatacji przed i po zmianie kotła

bednarek_j
06-02-2007, 13:53
::::::

Senser
06-02-2007, 13:57
Jak dla mnie i na mój gust, jeśli rocznie zaoszczędziłbym na eko 2000 zł rocznie to dla mnie jest wielkie ZA eko...
Dziwię się tobie, że nie widzisz w oszczędności 2000 zł rocznie ekonomi...

ubek
06-02-2007, 14:01
A tak trochę poza tematem...
Znacie może jakiś namiar, gdzie można znaleźć info na temat dofinansowania zakupu pieca na ekogroszek?? Czy to jakieś środki unijne czy jakieś preferencyjne kredyty??
Coś o tym słyszałem...ale nie wiem gdzie :lol:
musisz to sprawdzić u lokalnych włodarzy. u mnie na przykład na ten rok na całą gmine była kwota, której tu nie przytoczę, bo jest ona absurdalnie mała.

SławekD
06-02-2007, 14:03
Tylko żeby był zysk 2000 rocznie to trzeba by chyba mieszkać w pałacu coś około 1000m2 bo w normalnym domu takie oczędności nie wchodża w grę :wink:

ubek
06-02-2007, 14:06
....
Moja sytuacja jest jeszcze inna...obecnie moje jedyne źródło zasilania CO i CWU to kominek z płaszczem wodnym (zasobnik CWU 150l dodtakowo grzałka elekt.), więc u mnie byłoby chyba nonsensem kupować piec na wszystko jeśli drzewem mogę palić w kominku...

Od roku słyszę, z różnych stron wiele pozytywnych opini o ekogroszku...
Ze względu na pewien dyskomfort przy obsłudze kominka a bardziej przy huśtawce temperatur w domu po nocy
......
Mam podobnie - kominek z płaszczem ale dodatkowo piec na wszystko. Jak u Ciebie jest z dokładaniem drewna: jak często, ile przy jakiej temperaturze wewnątrz. Ile masz po nocy (czyli o ile spadło).

ubek
06-02-2007, 14:08
....
Zastanawiam się tylko jak rozwiążę to latem... na dworze + 30st a ja w kotlowni będę palił w piecu zeby mieć ciepłą wodę??
Uff jak gorąco
........
Zawór trójdrogowy rozwiąże problem - (w funkcji tzw zaworu priorytetowego)

Senser
06-02-2007, 14:13
Zależnie od temp zewnętrznej (im zimniej tym wcześniej), palenie zaczynam od ok 16-17 i tak do tej 24:00. (ostatni wsad, nie mylić z wygaszeniem, ono następuję przypuszcza 1/1,5h później)
Temperatura na godzinę 22-24 robi się ok. 22 st. na górze i ok 24/22 na dole.
Rano robi się temp. 19/18 na górze (w naszej sypialni) a ze względu na podłogówkę na dole temp nie spada poniżej 20/21 stopni.
Te w/w wartości dotyczą obecnej umiarkowanej aury.

kaczorek.
06-02-2007, 14:28
ja bym wolał te 2000 przeznaczyć na wyjazd na narty ...
tylko zeby snieg był :(

ubek
06-02-2007, 15:01
Zależnie od temp zewnętrznej (im zimniej tym wcześniej), palenie zaczynam od ok 16-17 i tak do tej 24:00. (ostatni wsad, nie mylić z wygaszeniem, ono następuję przypuszcza 1/1,5h później)
Temperatura na godzinę 22-24 robi się ok. 22 st. na górze i ok 24/22 na dole.
Rano robi się temp. 19/18 na górze (w naszej sypialni) a ze względu na podłogówkę na dole temp nie spada poniżej 20/21 stopni.
Te w/w wartości dotyczą obecnej umiarkowanej aury.
No to podobnie jak ja. Też mam podłogówke na dole. A ile tego wsadu dajesz? ja mam takei odcinki 30 cm (troche krótkie, mogłyby być 0,5m) - z 4 szt, do pełna.
Założyłem czujnik na wyjście z płaszcza i mam przeciętnie 60 stopni (zależy - od 55 do 75). Szyber zamknięty na 100 %, wlot otwarty na 100 % (czasami skręcam, jak za bardzo w salonie nagrzeje). Powierzchni mam po podłodze zdaje sie 210 m z garażem, który też ogrzewam. Do tego cwu z zaworem priorytetowym.
Co do wygaszania to 1,5h .... wydaje mi się że później: jak wszystko jest nagrzane, to następuje to wolniej. Dziś zrobie test, zapalę w kominku koło 19 jak wrócę z pracy, około 23 dołożę do pełna i pójdę spać. Komp mi zarejestruje temperaturę, rano ją odczytam (jak nie zapomnę) i napiszę jak to było. Wydaje mi się ,ze mimo wszystko troche dużo tego drewna idzie - co prawda mam drewno z wiosny 2006, ale mimo wszystko.

bednarek_j
06-02-2007, 15:03
::::::::::::::::

Senser
06-02-2007, 15:08
Wgaszenie mam tu na myśli spadek temp. na płaszczu poniżej 55 st. (poniżej wyłącza się pompa CO).
Na pełno to może nie wkładam ostatni raz, ale tak na 75%, jakieś 3 polana o dł. ok 30-40cm + brykiet torfowy.

Możesz mi coś powiedzieć o tym zaworze priorytetowym??
Mi by się przydała taka automatyka, która by odcinała cały obwód (2 pompy) CO i puszczała strumień tylko na zasobnik a po osiągnięciu powiedzmy 85 st na płaszczu puszczała wodę również na całe CO.

Możesz mi powiedzieć w jaki sposób twój PC rejestruje temperatury??

ubek
06-02-2007, 15:54
Wgaszenie mam tu na myśli spadek temp. na płaszczu poniżej 55 st. (poniżej wyłącza się pompa CO).

No jasne, to już mnie nie dziwi. jak zmierzę to powiem jak jest u mnie


Na pełno to może nie wkładam ostatni raz, ale tak na 75%, jakieś 3 polana o dł. ok 30-40cm + brykiet torfowy.

No ja troche przesadziłem, staram sie wkładać tak, aby poprzedni wkład nie do końca był spalony (często żeliwne elementy - barierka oddzielająca palenisko od szyby - mam rozgrzane do czerwonosci), wkładam właśnie tak 2 - 3 polana. Ten brykiet to co za cudo? jakie ma własności?



Możesz mi coś powiedzieć o tym zaworze priorytetowym??
Mi by się przydała taka automatyka, która by odcinała cały obwód (2 pompy) CO i puszczała strumień tylko na zasobnik a po osiągnięciu powiedzmy 85 st na płaszczu puszczała wodę również na całe CO.

Proste rozwiązanie. Ja mam tak:
1 obwód otwarty kominka z pompą
2. obwód otwarty pieca co z pompą
te dwie pozycje połączone poprzez wymiennik płytowy z właściwą instalacją CO z pompą (dodatkowo osobny pion z pompą i zaworem mieszającym do podłogówki na całym parterze i korytarzu z łazienką na górze.)
zaraz na wyjściu z wymiennika jest ów zawór: podłaczony do czujnika temperatury CWU. Działa to tak,ze jak CWU osiągnie temp zadaną, to ten czujnik (oczywiście układ wykonawczy, do którego czujnik jest podłączony) przełączy zawór aby skierował całą wodę na obwód CO. Jak tem p CWU opadnie poniżej zadanej, to cały strumień z wymiennika skierowany zostanie na płaszcz zasobnika. całość obsługiwana jest przez jedną pompę - na powrocie całej instalacji, zamontowanej na wejściu wymiennika. Pompa ta obsługuje zarówno grzejniki COo jak i płaszcz. Mam zasobnik Gamet płaszczowy 140 l i do temp 50 stopni podgrzewam kominkiem przez około 45 min (przy założeniu że mam zupełnie zimną wodę. Przy braniu prysznicu po wyjsci z kabiny i ubraniu się już woda jest nagrzana - cały strumień idzie na CO. Przy kąpieli - starczy wody na jedną wanne dużą - ale zanim delikwent się wykąpie, system nagrzeje następną. Kiedyś nagrzewałem do 80 stopni ale to raczej niebezpieczne - poparzenia. Co jakiś czas nagrzewam do powyżej 70 - zabijam legionelle.


Możesz mi powiedzieć w jaki sposób twój PC rejestruje temperatury??
wykorzystuję czujniki dallas DS 18S20. Mają obsługę 1-wire. na kompie jest linux i bezpośrednio łaczę się z czujnikami rozsianymi po domu, podłączonych do magistrali 1-Wire. Obecnie pracuję nad softem do wizualizacji zebranych wyników.

SławekD
07-02-2007, 07:33
A mie wczorajszego wieczora zrodziło sie techniczne pytanko. Przyznam że konstrukcji kotła na ekogroszek nie znam i nie znam szczegółowo jego parametrów pracy ale wiem że generalnie powiniem pracować na wyższych temp zasilania niż kocioł gazowy. U mnie przy gazówce kondensie zasilanie tego roku nigdy nie przekroczyło 50st a zazwyczaj jest to zakres 35-45.
I tu rodzi się pytanie czy w takich temp jak mamy teraz ( a w szczególności w okresach przejściowych kiedy zapotrzebowanie budynku na ciepło jest zdecydowanie mniejsze niz w "prawdziwej zimie" ) kocioł na ekogroszek pracuje równie poprawnie, wydajnie i z podobną sprawnością jak w sezonie ?
Porównuję to z gazem gdzie przy małym zaporzebowaniu na ciepło palnik zapala sie wówczas gdy zdecyduje o tym sterownik, kocioł nie musi się wygrzewac by osiągnąć normalną sprawność mało tego jeśli zasila podłogówkę to może ja zasilać znacznie zimniejszą wodą ( u mnie zazwyczaj 35-45 st). Nie sądzę by takie parametry były osiagalne przy ekogroszku.
Czy podłogówka generalnie nie jest ograniczeniem dla kotła na ekogroszek ? Z trego co czytałem zasilanie na podłogówkę liczy sie ok 35 st.

Senser
07-02-2007, 08:43
Czy podłogówka generalnie nie jest ograniczeniem dla kotła na ekogroszek ? Z trego co czytałem zasilanie na podłogówkę liczy sie ok 35 st.

Nie jest. Wszystko załatwić może mieszacz trójdrogowy, który zmiesza wodę gorącą z zasilania z chłodniejszą z powrotu i osiąga w ten sposób zadaną niższą temperaturę....

Senser
07-02-2007, 08:49
Co jakiś czas nagrzewam do powyżej 70 - zabijam legionelle.
Ja mam codziennie ponad 70-75 stopni.
Więc nie mają szans :-)
W lato mam chłodniejszą...
Ale tu pytanie, czy te bakterie powodują smród wody??
Ja mam wode z sieci, nawet przy niższych temperaturych bez wygrzewania nie miałem do czynienia z żadnm smrodem.

SławekD
07-02-2007, 09:06
Czy podłogówka generalnie nie jest ograniczeniem dla kotła na ekogroszek ? Z trego co czytałem zasilanie na podłogówkę liczy sie ok 35 st.

Nie jest. Wszystko załatwić może mieszacz trójdrogowy, który zmiesza wodę gorącą z zasilania z chłodniejszą z powrotu i osiąga w ten sposób zadaną niższą temperaturę....
Zgadza sie bo sam mam podłogówkę na mieszaczu, tylko to co mnie zastanawia to różnica w temp zasilania. Jeśli u mnie na zasilaniu ogólnie jest 35-45 to mieszacz prakrycznie się przymyka niewiele. Jeśli jednak w przypadku kotła na ekogroszek na zasilaniu jest ponad 60 to tej wody za dużo w układ nie wejdzie bo zamkie sie dopływ na mieszaczu i o to mi chodzi co wówczas dzieje sie z kotłam i jego sprawnością jak zapotrzebowanie na ciepło spada a kocioł musi podtrzymywac palenie. Ja osobiście odbieram to za straty bo kocioł gazowy się wyłączy a na ekogroszek musi podtrzymać palenie i co się dzieje z tym ciepłem jeśli nie idzie na grzanie ?
To jest wlaśnie to co mnie nurtuje, czy w okresach małego zapotrzebowanie na ciepło ( niska temp. zasilania ) lub takiej zimy jak teraz a w sumie jesieni, sprawność kotła na eko groszek nie spada a co za tym idzie relacja kosztów ekogroszek-gaz się nie zmniejsza ?

lukol-bis
07-02-2007, 09:24
Zawór mieszający nie jest tabletką na wszystkie mankamenty przy podłogówce. Jeżeli na powrocie będzie wyższa temperatura, na poziomie 40 - 50st. C, to nie ma możliwości podania na podłogówkę wody o temp. 35st. C. Nie jest to takie proste, łatwe i przyjemne przy kotłe, który wymaga temp. pracy rzędu 60 - 70st. C.
Pozdrawiam

Senser
07-02-2007, 09:38
Zawór mieszający nie jest tabletką na wszystkie mankamenty przy podłogówce. Jeżeli na powrocie będzie wyższa temperatura, na poziomie 40 - 50st. C, to nie ma możliwości podania na podłogówkę wody o temp. 35st. C. Nie jest to takie proste, łatwe i przyjemne przy kotłe, który wymaga temp. pracy rzędu 60 - 70st. C.
Pozdrawiam
Taka sytuacja jest możliwa chyba tylko przy małych podłogach...u mnie są jeszcze grzejniki...I nie wiem czy czasem nie rozwiązałby tego sterowanie na piecu...

SławekD
07-02-2007, 09:38
Zawór mieszający nie jest tabletką na wszystkie mankamenty przy podłogówce. Jeżeli na powrocie będzie wyższa temperatura, na poziomie 40 - 50st. C, to nie ma możliwości podania na podłogówkę wody o temp. 35st. C. Nie jest to takie proste, łatwe i przyjemne przy kotłe, który wymaga temp. pracy rzędu 60 - 70st. C.
Pozdrawiam
CZyli jednak jest cos na rzeczy :wink:
Czy moje przypuszczenia co do spadku sprawności kotła na ekogroszek przy małym zapotrzebowniu domu na ciepło są zasadne ??

ubek
07-02-2007, 14:50
Co jakiś czas nagrzewam do powyżej 70 - zabijam legionelle.
Ja mam codziennie ponad 70-75 stopni.
Więc nie mają szans :-)
W lato mam chłodniejszą...
Ale tu pytanie, czy te bakterie powodują smród wody??
Ja mam wode z sieci, nawet przy niższych temperaturych bez wygrzewania nie miałem do czynienia z żadnm smrodem.
Nie, to bezzapachowe paskudztwo, rozwija się w ciepłej wodzie.

ubek
07-02-2007, 14:55
Zawór mieszający nie jest tabletką na wszystkie mankamenty przy podłogówce. Jeżeli na powrocie będzie wyższa temperatura, na poziomie 40 - 50st. C, to nie ma możliwości podania na podłogówkę wody o temp. 35st. C. Nie jest to takie proste, łatwe i przyjemne przy kotłe, który wymaga temp. pracy rzędu 60 - 70st. C.
Pozdrawiam
CZyli jednak jest cos na rzeczy :wink:
Czy moje przypuszczenia co do spadku sprawności kotła na ekogroszek przy małym zapotrzebowniu domu na ciepło są zasadne ??
Z tego co wiem te piece mają zawór czterodrogowy - chodzi o to, że woda w płaszczu pieca ma temperaturę znaczną - rzedu 70 - 80 stopni. Rolą zaworu jest "wypuścić" do obiegu CO zadaną temperaturę, czyli np 40 st C. Stosuje się to przede wszystkim w celu osiągnięcia maksymalnej sprawnosci kotła ale też w celu jego ochrony - zbyt niska temperatura płaszcza wytrąca kondensat, który powoduje przedwczesne jego zużycie.

Senser
07-02-2007, 16:02
[wytrąca kondensat
Boże, a co to jest?? Że się wytrąca??

MURAN*
07-02-2007, 17:19
Piec na ekogroszek ,,nie podlega'' dofinansowaniu.

Oczywiście można kupić piec uniwersalny (pellet, groszek, owies) i palic groszkiem ale w dokumentacjii do ,,urzędu'' musi widnieć adnotacja o jego ,,proekologiczności''.

Bank Ochrony Środowiska oferuje preferencyjne kredyty min. na kotły (również całą instalację co i cwu, okna, drzwi i systemy dociepleń ścian i stropów bez tynków). Oprocentowanie ok. 1,3%. Max okres spłaty 5 lat.

ubek
07-02-2007, 19:27
[wytrąca kondensat
Boże, a co to jest?? Że się wytrąca??
kondensat -> produkt kondensacji; skroplina.
kondensacja -> zagęszczenie, stężenie czego; nadanie czemu postaci bardziej zwartej, treściwej, zwięzłej, lapidarnej; skraplanie się, zestalanie się; chem. łączenie się cząstek tego samego rodzaju, czemu towarzyszy zazw. wydzielanie się wody.

HRABSKA
08-02-2007, 11:19
Sławekd napisał:Ja osobiście odbieram to za straty bo kocioł gazowy się wyłączy a na ekogroszek musi podtrzymać palenie i co się dzieje z tym ciepłem jeśli nie idzie na grzanie ?
To jest wlaśnie to co mnie nurtuje, czy w okresach małego zapotrzebowanie na ciepło ( niska temp. zasilania ) lub takiej zimy jak teraz a w sumie jesieni, sprawność kotła na eko groszek nie spada a co za tym idzie relacja kosztów ekogroszek-gaz się nie zmniejsza ?





Własnie, czytałam cały wątek na temat EKOGROSZKU, i jestem załamana,gdyz byłam juz przekonana,że to najtańszy system ogrzania domu:(((
Prosze o nfo!!!!!!!!!
Mam mieć dom parterowy, pow użyt 100 m2,kubatura około 400 m3,co myśle ,że tez ma znaczenie,ściany 24 BK + STYROPIAN 15 cm, okna PCV Obecnie w mieszkaniu utrzymuje tem.20 stopnni.

Prosze o info, osoby , które maja podobne parametry:)

Ja chciałam , uzytkowac w ten sposób:

ponieważ wracam do domu w granicach godziny 17-18,nie ma mnie całymi dniami ,więc nie grzeję w piecu,jak przychodze zapalam w kominku,( bez płaszcza wodnego) i rozpalam piec na ekogroszek, tak aby była wieczorem ciepła woda i właczam kaloryfery
-w weekend standardowo jak wieczorem

co do lata wyobrażam sobie ,że jest funkcja,która umożliwi grzanie tylko ciepłej wody,i też wieczorem,bo do niczego innego mi nie będzie potrzebna w dzień, więc rozpalam piec tylko wieczorem( pralka, zmywarka,kuchenka elekt.,poradzą sobie same)

CZY takie uzywanie jest wogóle możliwe?
I ile przy takich parametrach domu potrzeba ekogroszku na miesiąc zima i latem?
Hrabsia

ubek
08-02-2007, 11:37
Ja chciałam , uzytkowac w ten sposób:

ponieważ wracam do domu w granicach godziny 17-18,nie ma mnie całymi dniami ,więc nie grzeję w piecu,jak przychodze zapalam w kominku,( bez płaszcza wodnego) i rozpalam piec na ekogroszek, tak aby była wieczorem ciepła woda i właczam kaloryfery
-w weekend standardowo jak wieczorem

co do lata wyobrażam sobie ,że jest funkcja,która umożliwi grzanie tylko ciepłej wody,i też wieczorem,bo do niczego innego mi nie będzie potrzebna w dzień, więc rozpalam piec tylko wieczorem( pralka, zmywarka,kuchenka elekt.,poradzą sobie same)

CZY takie uzywanie jest wogóle możliwe?
I ile przy takich parametrach domu potrzeba ekogroszku na miesiąc zima i latem?
Hrabsia
W zasadzie mam podobnie - może później wracam. Czy możliwe - na razie tak, nam takie rozwiązanie wystarcza. Co prawda pieca na ekogroszek nie mam, ale kominek z płaszczem i kocioł "na wszystko " z nadmuchem - na razie zdaje to egzamin.
Jeżeli w ciągu dnia nie palisz, to ten kocioł na eko Ci niepotrzebny, po co ładować kase w tak drogi sprzęt. Czyba że chcesz palić cały czas. Co do CWU - latem poprzez zawór trójdrogowy podłącxzony jako priorytetowy - palisz w piecu, a grzeje tylko wode CWU, u mnie trwa to:
-dla kotła ok 20 min
-dla kominka ok 30 min
zasobnik 140l do temp 55 stopni.
Kolega ma kociołi z podajnikiem retortowym, i w dokumentach wyczytał, ze w lecie utzrymanie 200 l ciepłej wody (pewnie koło 50 stopni) to koszt ok 60 pln/miesiąc. Użytkuje go od tego sezonu i jak na razie jest zachwycony.

Kulin
12-02-2007, 23:33
Mamy domek - powierzchnia podłóg 205 m, ściany z maxa 29 + styropian 10 cm. W kotłowni stoi eko groszkowiec, do niego podłączony sterownik pokojowy i na nim ustawione 14 stopni, nie mieszkamy tam jeszcze, dzisiaj dosypywałem eko groszek, weszło 150 kg (podajnik jest na 200), te 150 kg starczyło na ostatnie 14 dni. Tylko strasznie piec był zabrudzony, musiałem go porządnie wyczyścić z sadzy. Czy ktoś kombinował coś z odkurzaczem (może na zasadzie cyklonu, czy jak to się nazywa) czyścić piec, takim odkurzaczem szybko i pewnie czyściej by się wymiotło piec. Dodam że popiołu miałem dośc dużo, a to dlatego, że nie było mnie tam przez te dwa tygodnie i nie wszystki węgiel spalał się na ruszcie, część tylko się nadpalała i spadała potem do popielnika. Temperaturę sprawdzałem sobie przez sms'a więc nie musiałem tam jeździć :D

Senser
13-02-2007, 08:13
A możesz powiedzieć, na jakiej zasadzie miałeś dostęp do tych informacji via sms??
Możesz też sterować przez sms-a??

kaczorek.
13-02-2007, 08:58
A możesz powiedzieć, na jakiej zasadzie miałeś dostęp do tych informacji via sms??
Możesz też sterować przez sms-a??

moze to byc np. integra z modulem gsm

Kulin
13-02-2007, 11:47
Satel CA64 + moduł GSM Vidiaq (jedna z ich wersji ma możliwość kontrolowania 5 temperatur). Sterowanie przez sms - zależy co rozumiesz przez to, bo jeżeli tylko załączanie pieca aby grzał, lub przestał grzać to nie ma problemu. W zasadzie do sterowania i odczytu temperatur wystarczył by sam ten moduł, bez cetralki alarmowej.

ps. czy to nie głupie działanie sterownika GECO, że przy blokadzie od sterownika pokojowego i priorytecie grzania C.W.U. załącza oo co jakiś czas pompkę obiegową C.O.

Mały
14-02-2007, 19:22
Satel CA64 + moduł GSM Vidiaq (jedna z ich wersji ma możliwość kontrolowania 5 temperatur). Sterowanie przez sms - zależy co rozumiesz przez to, bo jeżeli tylko załączanie pieca aby grzał, lub przestał grzać to nie ma problemu. W zasadzie do sterowania i odczytu temperatur wystarczył by sam ten moduł, bez cetralki alarmowej.

ps. czy to nie głupie działanie sterownika GECO, że przy blokadzie od sterownika pokojowego i priorytecie grzania C.W.U. załącza oo co jakiś czas pompkę obiegową C.O.
To jest tzw "funkcja przeciwzakleszczeniowa"(najprawdopodobniej). Jeśli pompka by cały czas stała (przez długi czas) to po prostu mogłaby sie zakleszczyć i nie ruszyć.

Kulin
17-02-2007, 07:42
Z pompką chodzi o to że gdyby nie załączała się co jakiś czas w podtrzymaniu, to piec może się przegrzać, raz miałem ustawione na zero, czyli funkcja wyłączona i piec się przegrzał i wyłaczył, i o dziwo stało sie to po trzech dniach.

geguś
17-02-2007, 08:43
Pierwszy sezon :( i tona na miesiąc :(:(. Powierzchnia jakieś 230m2. Kocioł termotech 24kW. Temperatura 21-22 stopnie.

Senser
19-02-2007, 08:33
Pierwszy sezon :( i tona na miesiąc :(:(. Powierzchnia jakieś 230m2. Kocioł termotech 24kW. Temperatura 21-22 stopnie.
Pierwszy sezon jest zwykle niemiarodajny...zawsze najbardziej energożerny..
Ale faktycznie nawet na to jak na bieżącą "zimę" to chyba dużo...
Wszystko zależy od ustawień...

Kulin
19-02-2007, 09:12
Senser ma rację, wszystko zależy od ustawień sterownika, a i sam ekogroszek nie pozostaje bez wpływu, ja jak ustawiałem, to zwracałem uwagę na popiół, jaki pozostaje, bo to wnim sa zawarte informacje o procesie spalania, na początku miałem popiół z przewaga niedopalonego wegla, teraz mam juz OK, i spala mi o wiele mniej, obecnie pali 8 kg na dbe, ale domek ogrzewany tylko do 14 stopni, ocielplony, powierzchnia podłóg 200 m2. Jeżeli zmieniasz parametry, to najlepiej ustawiaj jeden na raz, nie więcej bo możesz całkowicie namieszać, geguś a masz sterownik pokojowy ?

ps. nie bez znaczenia jest również dmuchawa, jak ustawisz za dużo to wiecej ciepła ucieknie ci do komina, serwisant z Kielara mówił, że optymalnie jest ustawić tak dmuchawę, any płomień "wnikał" okoo 5 cm między użebrowania z wodą, ale to w przypadku mojego pieca, tzn tego modelu.

geguś
19-02-2007, 09:51
geguś a masz sterownik pokojowy ?
nie


ps. nie bez znaczenia jest również dmuchawa, jak ustawisz za dużo to wiecej ciepła ucieknie ci do komina, serwisant z Kielara mówił, że optymalnie jest ustawić tak dmuchawę, any płomień "wnikał" okoo 5 cm między użebrowania z wodą, ale to w przypadku mojego pieca, tzn tego modelu.
Nie mam żeber. Płomień wychodzi jakieś 2 do 3 cm ponad deflektor.

bizon301
19-02-2007, 10:56
Śledzę chyba wszystkie wątki dotyczące ogrzewania. Z tego co ludziska piszą wynika, że chyba jednak paliwo stałe wyjdzie taniej. Zafunduje sobie cacko z podajnikiem na groszek, i pelety. Do tego sterownik pokojowy, i pogodowy.
I to będzie to...
Podłączenie gazu ziemnego kosztuje fortunę, do tego cały czas drożeje, i jeszcze jakiś ruski stale sterczy przy kurku. Olej też kosztuje o drobinkę za wiele, nawet gdy się jeździ dieslem. Elektryka, i butla zupełnie odpadają.
Pozostaje pośmigać z worami do kotłowni.
Mam jeszcze tylko taki mały dylemacik, mianowicie jaki zbiornik CWU dla 6 osobowej rodziny?

kaczorek.
19-02-2007, 11:52
Śledzę chyba wszystkie wątki dotyczące ogrzewania. Z tego co ludziska piszą wynika, że chyba jednak paliwo stałe wyjdzie taniej. Zafunduje sobie cacko z podajnikiem na groszek, i pelety. Do tego sterownik pokojowy, i pogodowy.
I to będzie to...
Podłączenie gazu ziemnego kosztuje fortunę, do tego cały czas drożeje, i jeszcze jakiś ruski stale sterczy przy kurku. Olej też kosztuje o drobinkę za wiele, nawet gdy się jeździ dieslem. Elektryka, i butla zupełnie odpadają.
Pozostaje pośmigać z worami do kotłowni.
Mam jeszcze tylko taki mały dylemacik, mianowicie jaki zbiornik CWU dla 6 osobowej rodziny?

zanim zdecydujesz ostatecznie zastanów się (bo widze ze tu dziala ekonomia) nad np. kotłem na miał też z podajnikiem (pod warunkiem ze kotłownia jest ok czyt. przystosowana)
ja jak bym miał mozliwośc 1. przystosowana kotłownia + 2. wcześniejsza wiedza na ten temat.
poszedł bym w tym kierunku :-?

siłaczka
19-02-2007, 12:41
Mam jeszcze tylko taki mały dylemacik, mianowicie jaki zbiornik CWU dla 6 osobowej rodziny?
My mamy zbiornik 120 l. Wydawało mi się, że będzie za mały na 6 osób, ale ciepłej wody nigdy nie brakuje. Piec jest ustawiony na priorytetowe podgrzewanie wody użytkowej. W czasie wieczornej kolejki do prysznica wychładzają się kaloryfery, bo grzana jest woda, ale potem znów się włączają i nie jest uciążliwe. Podłogówka nawet nie zdąży się wychłodzić.

bizon301
22-02-2007, 13:29
Kaczorek.
Generalnie mam wydzielone dwa pomieszczenia w piwnicy, kotłownia plus skład na opał. Mogę więc smiało iść na miał. Jest tylko małe ale... (jak zwykle)
Śtrasznie źle się czuję jak jestem uwiązany jednego rozwiazania (paliwo). W naszych kopalniach też za dobrze się nie dzieje. Węgiel i jego pochodne też idą do góry, choć zawsze pozostaje exportowany ze wschodu. W pelletowcu mam jeszcze do wyboru pellety, albo nawet zboża w niektórych piecach. Jak to nie wystarczy, montuję ruszt i palę drewnem.
W końcu to wydatek na parę ładnych lat.

Siłaczka.
Dzieki. Napisz jeszcze jaki masz piecyk. Aaa... w żadnych programach do wyliczeń nie znalazłem opcji "dorastająca córka", jeshu... ile ona wody pobiera...

qczak
24-02-2007, 12:09
Nie mam żeber. Płomień wychodzi jakieś 2 do 3 cm ponad deflektor.

a na jakiej wysokości powinien być deflektor?

może to głupie pytanie ale piec odpaliłem dopier 3 dni temu, a widziałem że deflektor jest regulowany, u mnie płomienie dochodzą tylko do deflektora

jak narazie piec nie działa jak na mój gust najlepiej, chodzi na okrągło i nie może ogrzać chałupy (180m2) od 2 dni, grzeją narazie tylko kaloryfery, podłogówkę zamknąłem zaworami, tak samo zasobnik CWU

tak na dobrą sprawę nie wiem o co chodzi, wygląda jakby piec miał za małą moc albo osiągał za małą sprawność, węgiel nie spala się na popiół - pozostaje twardy, jasny żużel, grzejnki szybko robią się ciepłe i równie szybko stygną

za wszelkie sugestie z góry dzięki :]

geguś
24-02-2007, 14:04
a na jakiej wysokości powinien być deflektor?


Nie wiem. Mam tak, jak był zakręcony fabrycznie.

bizon301
25-02-2007, 22:39
Tak się zastanawiam. Instalacje mam w projekcie na ziemny 'vailant" 26kw. Są wyliczone moce grzejników. I teraz jesli zarzucę sobie ekogroszkowco-pelletowca, to czy moc grzejników wyliczona dla gazowca zmieni sie czy nie? Patrzyłem na temperatury wody w wyliczeniach, i tam jest 95 stopni... Coś dużo sie mnie zdawa...
Jest tu ktoś bardziej obcykany?

siłaczka
26-02-2007, 20:14
Napisz jeszcze jaki masz piecyk. Aaa... w żadnych programach do wyliczeń nie znalazłem opcji "dorastająca córka", jeshu... ile ona wody pobiera...
R-eco 24kW i cztery dorastające córki na stanie. Myją się bez umiaru. :D

bizon301
27-02-2007, 09:20
:) kociołek jak z salonu rolsa. Normalnie odmalowany, aż szkoda w nim palić.
Tak w kwestii córek. Zastanawiam się nad wyłącznikiem czasowym. Tak w 10 minut się obrobią? :lol:

MLas
27-02-2007, 10:09
W sprawie kosztów. Dom po podłogach 330 m2: piwnica-parter-poddasze (gazobeton 24 + 12 cm styropianu), kocioł 30 kW z podajnikiem tłokowym + zasobnik 140 l , w domu brak drzwi wewnętrznych, grzane 1 sezon od końca grudnia, 5 osób, temp 21 st. Palę kiepskim groszkiem (mielony na około 3-4 cm) prosto ze składu więc mokry. Przy -8 -10 st przez kilka dni wychodziło około 40 kg/dobę - trochę dużo ale można jeszcze sporo poprawić. Przy temp 0-3 st palił ok 25 kg/dobę (czasem nawet 20 kg).

bizon301
28-02-2007, 22:56
Jaki to kocioł?

wie2222
28-02-2007, 23:49
Przy budynku ok 120m i ciągłym zapotrzebowaniu ciepłej wody spalam ok 550kg eko-groszku miesięcznie. Jestem użytkownikiem pieca firmy Galmet.

MLas
01-03-2007, 16:19
Mój kocioł to KMG-1 30kW

bizon301
01-03-2007, 19:38
A ja ciągle szukam i szukam.
Wyczytałem, że przez pierwsze parę miechów grzania moze nawet palić dwa razy tyle co normalnie. Ciekawe czy to prawda...

geguś
01-03-2007, 21:12
A ja ciągle szukam i szukam.
Wyczytałem, że przez pierwsze parę miechów grzania moze nawet palić dwa razy tyle co normalnie. Ciekawe czy to prawda...

pewnikiem to prawda :(.

qczak
01-03-2007, 21:36
u mnie pierwsze dni grzania i piec łyka prawie jeden podajnik na dobę :(

ale chaupa zimna i mokra bo budowa się właśnie skończyła

kalar
02-03-2007, 08:39
witam
ja do CO i CWU uzywam kominka z PW i piec na eko-rgoszek z dodatkowym rusztem coby bylo gdzie smieci spalac :)

zainteresowala mnie ta sprawa z dotacja, sa takowe ??

kalar
02-03-2007, 09:03
Senser czy dowiedziałeś się coś odnośnie tych dotacji?? ja nie mogę nic znaleść :(

bizon301
02-03-2007, 09:23
Grunt to dobrze wietrzyć. Woda musi gdzieś odparować. Bo jak się zrobi wilgotny tropik to pieczarkarnia gotowa :)
Tak na zdrową logikę pewnie przez wilgoć mury chleją ciepełko, a potem wysychają i lepiej izolują.
Czy cóś.

Ten płaszcz wodny w kominku nie daje mi spokoju. Znajowmy fachman odradzał, jako że to nowość, że jeszcze nie produkują za dobrych wkładów, że drogie, i tam nie pamietam co dalej. Polecał za to nasadę na czopuch z wężownicą, nie wiem jak to sie nazywa... Jak masz to rozwiązane? Chodzi mi o podłączeniowe sprawy. Wpiete po prostu w instalację, czy jakieś bajery w stylu wymienniki płytowe?
Fachman pojechał w zamorskie kraje, a ja tu sie zastanawiam.

kaczorek.
04-03-2007, 17:35
do eko groszkowców jakie macie podłączone kaloryfery na alupexach czy miedzi ?

holusio
04-03-2007, 20:32
od 15 pazdz do 28 lutego spalilem dokladnie 2250 kg temp 22 stopnie w pomieszczeniach dziennych i sypialniach w lazienkach 25-28 powierzchnia 138 m2 rodzina 2+1 udzial podlogowki okolo 50 m2 (w tym cwu) faktura na kwot 1150 pln

ps prosze tych co opalaja gazem 200 m2 i placa 300-400 zl o cwile zastanowienia a bardziej dosadnie-puknijcie sie w glowy(oczywiscie nie biore pod uwage 15 stopni w pomeszczeniac

kalar
05-03-2007, 06:48
do eko groszkowców jakie macie podłączone kaloryfery na alupexach czy miedzi ?


ja mam w miedzi :)

Leszko
27-09-2007, 11:39
Nie wiem ile zużyłem bo piec na ekogroszek mam trzeci miesiąc kupiłem 3 tony zobaczę jak długo pociągnie ogrzewając 140m (w rezerwie mam jeszcze 10m drewna)

cm812
14-10-2007, 16:50
co prawda od listopada 2005 roku udzielałem się na innym forum ale tamto coś kulawi ;) - stąd moja wizyta tutaj!

Co do tematu:
Dom - "wczesny Gierek" ocieplony 8cm, stropodach nieruszany, nowe okna PCV, drzwi; piwnica, parter i piętro - ogrzewane kaloryferami bez termostatów żeliwne/ kilka nowych chyba płtowe???

Piec: Klimosz Ling-25
osprzęt: zbiornik na wodę 140l + pompa, druga pompa do CO, zawór czterodrożny, zbiornik wyrównawczy.

Palę już od 11.2005 i średnio spalałem w pierwszym sezonie 5t + kilkanaście worków - tłumacze to niedoregulowaniem pieca i wtedy jeszcze dom nieocieplony.
W zeszłym roku też przełom 09/10 dom ocieplony kupiłem 5t i sporo zostało, aktualnie mam kupione na tą zimę 4,5t i mam nadzieję, że styknie.

Palę cały rok na okrągło bo z niego mam CWU(140l) i w okresie letnim zasobnik starcza na dużo więcej niz miesiąc. Również docieplenie domu dało b. dużo - wcześniej zasobnik 4-5 dni teraz lekko 8-9 - widać różnicę choć i zima ostra nie była.
Aktualnie nowy typ węgla - Bobrek o znacząco dobrych parametrach choć z tego co czytałem jego duża kaloryczność wpływa na powstawanie żużlu/szlaki i coś mi sie wydaje, że już nie będzie z 1 zasobnika węgla 1 i 0,2 zasobnika popiołu - ale to może wina samych ustawień.

pozdr

waldibmw
15-10-2007, 14:51
W sprawie kosztów. Dom po podłogach 330 m2: piwnica-parter-poddasze (gazobeton 24 + 12 cm styropianu), kocioł 30 kW z podajnikiem tłokowym + zasobnik 140 l , w domu brak drzwi wewnętrznych, grzane 1 sezon od końca grudnia, 5 osób, temp 21 st. Palę kiepskim groszkiem (mielony na około 3-4 cm) prosto ze składu więc mokry. Przy -8 -10 st przez kilka dni wychodziło około 40 kg/dobę - trochę dużo ale można jeszcze sporo poprawić. Przy temp 0-3 st palił ok 25 kg/dobę (czasem nawet 20 kg).Mlas masz moze GG ?/ chcialem przedyskutowac z Toba pare tematow?/ Pozdrawiam waldi

draven
03-12-2007, 13:52
witam
poczytałem o eko groszku i zainteresowała mnie ta forma ogrzewania. planuję ogrzewać drewnem (mam tani dostęp do niego) , eko na pewno wyjdzie mnie drożej ale różnica w wygodzie użytkowania jest znaczna. Chciałbym prosić osoby mieszkające nad morzem o podanie kosztów eksploatacji eko ile zużywają go w przez cały rok, wiadomo że zima nad samym morzem jest bardzo łagodna więc może koszty eko nie będą ąz tak duże . pozdrawiam :)

Leszko
03-12-2007, 14:03
witam
poczytałem o eko groszku i zainteresowała mnie ta forma ogrzewania. planuję ogrzewać drewnem (mam tani dostęp do niego) , eko na pewno wyjdzie mnie drożej ale różnica w wygodzie użytkowania jest znaczna. Chciałbym prosić osoby mieszkające nad morzem o podanie kosztów eksploatacji eko ile zużywają go w przez cały rok, wiadomo że zima nad samym morzem jest bardzo łagodna więc może koszty eko nie będą ąz tak duże . pozdrawiam :)

wrzesień 7kg na dobę
pażdziernik9kg
listopad 12kg
grudzień 14,5

140m2 do grzania

więcej nie podam bo piec mam od lata

JACKIE P
03-12-2007, 16:11
holusio - przesadziłes trochę "z tym pukaniem się w głowę", obrażasz poniekąd innych forumowiczów, zatraciłeś pojęcie do czego właściwie służy forum.
Forum służy do wymiany doświadczeń i pomagania innym potrzebującym takiej pomocy, służy do rzeczowej wymiany doświadczeń i rzeczowej dyskusji, a nie do krytykowania kogoś za to, że ogrzewa gazem, czy innym paliwem.
A to, ze ktoś płaci określone kwoty za ogrzewanie uzaleznione jest od wielu czynników /głównie konstrukcyjnych i zewnętrznych/ nie da się zaszufladkować w jakiejś średniej.
Powiem Ci tylko tyle, że ja ogrzewam gazem GZ50 powierzchnię 100m2 /CO=CWU/ i pełny koszt za miniony rok wyniósł 1800 zł /3 osoby/, temp dzienna 20,5 st, nocna 18,5 st.

kasilas
08-12-2007, 09:50
Witam !
Jak czytam Wasze posty o ilości zużywanego ekogroszku miesięcznie nie mogę uwierzyć !! Mamy ciepły grudzień a ja zużywam około 35 kg ekogroszku dziennie, co daje około 1 tony miesięcznie po bagatela 600 PLN !!!!. Dodam że mam piec GALMETU z regulatorem "PERFEKT !!! R" marki Elster, domek z uzytkowym poddaszm około 150 m2. Jeśli ktoś z Was ma taki sam piec bardzo proszę o informacje jakie ustawienia zastosował.
Pozdrawiam

Leszko
09-12-2007, 10:19
Piec na ekogroszek używam pierwszy sezon, zużycie zapisuję sobie (załadunki) żeby mieć jakąś orientację w zużyciu opału.Sezon grzewczy rozpocząłem 10 września, do wczoraj tj 8 grudnia 885kg=495zł , czekam na kawałek porządnej zimy chociaż 2tygodnie żeby zobaczyć maksymalne zużycie na dobę.Wiadomo że ze względu na koszty opału chciałoby się jak najbardziej łagodną zimę. :D

piott
09-12-2007, 13:30
Witam !
Jak czytam Wasze posty o ilości zużywanego ekogroszku miesięcznie nie mogę uwierzyć !! Mamy ciepły grudzień a ja zużywam około 35 kg ekogroszku dziennie, co daje około 1 tony miesięcznie po bagatela 600 PLN !!!!. Dodam że mam piec GALMETU z regulatorem "PERFEKT !!! R" marki Elster, domek z uzytkowym poddaszm około 150 m2. Jeśli ktoś z Was ma taki sam piec bardzo proszę o informacje jakie ustawienia zastosował.
Pozdrawiam

ja mam inny piec ale tez sterownik perfect r. ogrzewam tylko dolna kondygnacje dobrze izolowanego domu o wymiarach 10 na 10m.spala mi obecnie 25 kg na na dobe.

Leszko
09-12-2007, 17:40
Witam !
Jak czytam Wasze posty o ilości zużywanego ekogroszku miesięcznie nie mogę uwierzyć !! Mamy ciepły grudzień a ja zużywam około 35 kg ekogroszku dziennie, co daje około 1 tony miesięcznie po bagatela 600 PLN !!!!. Dodam że mam piec GALMETU z regulatorem "PERFEKT !!! R" marki Elster, domek z uzytkowym poddaszm około 150 m2. Jeśli ktoś z Was ma taki sam piec bardzo proszę o informacje jakie ustawienia zastosował.
Pozdrawiam

ja mam inny piec ale tez sterownik perfect r. ogrzewam tylko dolna kondygnacje dobrze izolowanego domu o wymiarach 10 na 10m.spala mi obecnie 25 kg na na dobe.

Qurcze jestem w szoku takie zużycia macie :o i to w dobrze ocieplonych domach. 2-5kg różnicy to rozumiem, ale jeszcze raz tyle co u mnie! ciekawa sprawa. Co ma wpływ na aż tak wieką różnicę. Ja w tej chwili mam 23st. Pisałem wiele razy w innych postach ogólnie średnio 22-22.5st całą dobę 140 m2 do grzania,12kg/doba w listopadzie, 3osoby.
Sterowniki nie ważne jak firma, ale opcje ustawien podstawowych mają takie same.
czasy podawania,przerwy,siłę nadmuchu.
Z tego co widać u niektórych użytkowników musi mieć bardzo wiele czynników na wysokie zużycie, ale co? :-?

piott
09-12-2007, 17:45
Witam !
Jak czytam Wasze posty o ilości zużywanego ekogroszku miesięcznie nie mogę uwierzyć !! Mamy ciepły grudzień a ja zużywam około 35 kg ekogroszku dziennie, co daje około 1 tony miesięcznie po bagatela 600 PLN !!!!. Dodam że mam piec GALMETU z regulatorem "PERFEKT !!! R" marki Elster, domek z uzytkowym poddaszm około 150 m2. Jeśli ktoś z Was ma taki sam piec bardzo proszę o informacje jakie ustawienia zastosował.
Pozdrawiam

ja mam inny piec ale tez sterownik perfect r. ogrzewam tylko dolna kondygnacje dobrze izolowanego domu o wymiarach 10 na 10m.spala mi obecnie 25 kg na na dobe.

Qurcze jestem w szoku takie zużycia macie :o i to w dobrze ocieplonych domach. 2-5kg różnicy to rozumiem, ale jeszcze raz tyle co u mnie! ciekawa sprawa. Co ma wpływ na aż tak wieką różnicę. Ja w tej chwili mam 23st. Pisałem wiele razy w innych postach ogólnie średnio 22-22.5st całą dobę 140 m2 do grzania,12kg/doba w listopadzie, 3osoby.
Sterowniki nie ważne jak firma, ale opcje ustawien podstawowych mają takie same.
czasy podawania,przerwy,siłę nadmuchu.
Z tego co widać u niektórych użytkowników musi mieć bardzo wiele czynników na wysokie zużycie, ale co? :-?

cos musi tkwic w samym procesie spalania. zauwazylem, ze jesli nawet wygasnie mi w piecu to temperatura w domu jest tylko o jakies 3 stopnie nizsza po uplywie nawet 24 godzin. z drugiej strony to jesli zamiast 22 mam w domu 25 stopni to niewiele sie zwiekrza zuzycie wegla.

Leszko
09-12-2007, 18:14
Myślę że przez 24godz o 3 stopnie to nie jest źle, ale z tego co się orientuję że dodając o 1stopień w pomieszczeniach zużywa sie okło 10% więcej opału.
Ja pieca nie wygaszam wogóle.Kiedyś latem zgasł bo patyk zablokował ślimak i zerwał zabezpieczenie.

piott
09-12-2007, 18:34
Myślę że przez 24godz o 3 stopnie to nie jest źle, ale z tego co się orientuję że dodając o 1stopień w pomieszczeniach zużywa sie okło 10% więcej opału.
Ja pieca nie wygaszam wogóle.Kiedyś latem zgasł bo patyk zablokował ślimak i zerwał zabezpieczenie.

mnie wygaslo bo nie dosypalem.3 stopie w 24 godziny ma swiadczyc o dobrej izolacji i stosunkowo malych stratach ciepla przez sciany. na oknach mam nawet rolety. a jednak 25 kg na dobe. mozesz mi napisac czy czopuch twojego pieca jest goracy czy moze tylko lekko cieply? zadawalem to pytanie juz na forum ale jakos mi nikt nie odpowiedzial.

Leszko
09-12-2007, 19:08
Myślę że przez 24godz o 3 stopnie to nie jest źle, ale z tego co się orientuję że dodając o 1stopień w pomieszczeniach zużywa sie okło 10% więcej opału.
Ja pieca nie wygaszam wogóle.Kiedyś latem zgasł bo patyk zablokował ślimak i zerwał zabezpieczenie.

mnie wygaslo bo nie dosypalem.3 stopie w 24 godziny ma swiadczyc o dobrej izolacji i stosunkowo malych stratach ciepla przez sciany. na oknach mam nawet rolety. a jednak 25 kg na dobe. mozesz mi napisac czy czopuch twojego pieca jest goracy czy moze tylko lekko cieply? zadawalem to pytanie juz na forum ale jakos mi nikt nie odpowiedzial.

Jest na tyle ciepły że rękę na nim spokojnie można położyć.

HEAVYDRONE
09-12-2007, 21:40
Ponieważ kończę już teraz budowę domu, a gaz ziemny będzie wykonany u mnie w połowie przyszłego roku, to zdecydowałem się na piec z eko-groszkiem oraz kotłownię w systemie hybrydowym. Krótko mówiąc, jak będzie już gaz, wpinam do kotłowni piec gazowy. Oba piece będą działały niejako razem, tzn. gdy wygaśnie groszkowiec, to automatycznie jego funkcję przejmuje gazowy.

Zatem już (dopiero?) za rok będę mógł przeprowadzić test porównawczy i przekonać się, jaka jest różnica w kosztach. Myślę, że to będzie najbardziej miarodajna odpowiedź na pytanie, co jest tańsze w eksploatacji. Ten sam dom, ta sama instalacja. Sam jestem ciekaw, chociaż typuję jednak 30% przewagę na korzyść groszkowca.

A może są jakieś osoby na tym forum, które mają właśnie taką kotłownię?

kasilas
10-12-2007, 05:50
Qrcze !! poza niewielkimi wyjątkami widzę, że te oszczędne piece na eko-groszek wcale nie są takie oszczędne. Wyjątkiem może być piec Leszka ale nie wiemy czy ogrzewa wodę jak duży ma domek itp. Ja chciałem dodać że na wszystkich kaloryferkach mam termostaty. W domu mam około 20 C i kaloryferki prawie nie grzeją. Napiszcie proszę jak macie wyregulowany piec. Ile powietrza jakie przerwy pracy, jaką tempereturę pieca macie ustawioną, do ilu podgrzewa wam wodę itp. ???


Pozdrawiam

strik5000
10-12-2007, 07:38
Witam
To i ja wrzucę swoje doświadczenia
Posiadam piec ELEKTROMET 15KW dom 130m2 użytkowa plus garaże około 60m2. (czyli garaże + piętro + poddasze)

Piec po różny próbach mam ustawiony następująco
Podawanie groszku - 12sekund (d=22)
Przerwa podajnika - 48sekund (b=60)
Ilość cykli 3 (L=3)
długość cyklu podtrzymania 15 minut (o=15)
wentylator prędkość U=20 przesłona otwarta na około 1-1,5 cm
czopuch lekko przysłonięty

INSTALACJA
mam około 14 grzejników instalacja w miedzi grzejni purmo, instalacja rozprowadzona jest pionami nie mam żadnych rozdzielaczy do pieca podłączona jest tylko jedna pompka główna która tłoczy wodę zarówno do grzejników jak i do bojlera ciepłej wody. Nie posiadam zaworu mieszającego na razie też brak głowic termostatycznych. Piecem steruje termostat pokojowy dzień 22 noc 20,5.

Piec spala mi cały zasobnik w 7-8dni zasobnik ma 120kg przy czym nigdy nie zasypuję całego po fajery.
popiół wybieram raz na 3-4tygodnie i wtedy też przed wybraniem popiołu przeczyszczam piec z sadzy usuwam z półek zalegające resztki sadzy.

Przy tak ustawionym piecu i tak zrobionej instalacji praktycznie grzejniki są zawsze dosyć ciepłe piec jak na razie rzadko kiedy włącza się w tryb pracy gdyż ilość ustawionych cykli wystarcza że w domu jest ciepło temperatura na piecu około 52-56stopni. Jak temp dojdzie do 22 piec włącza się w podtrzymanie i wtedy cała instalacja działa grawitacyjnie jak na razie jest pięknie muszę.
Ciepła woda ma temp około 50 stopni jak chcę mieć np w sobotę wyższą temp do kąpieli wieczornej to podnoszę tylko ilość cykli więcej czyli ustawiam L=4 albo L=5 temp podnosi się do około 57-64 stopnie i wtedy woda jest około 55 stopni w zasadzie wystarczy około 2 godzin aby po zwiększeniu ilości cykli temp wody wzrosła z 49 do 55 BOJLER MAM 120litrów.

To tyle moich wywodów
Ja jestem bardzo zadowolony z mojego pieca raz tylko kawałek patyka zablokował mi podajnik teraz zasypując mniej więcej patrzę co się sypie i kilka razy udało mi się wyłapać kawałki drewna. Super że latam do niego raz na tydzień według mnie to najlepsze rozwiązanie mam gaz ale chyba by mnie puścił z torbami. Kupiłem 3,2tony groszku palę o 1 października nawet połowy nie spaliłem jak na razie i z moich obliczeń wynika że jak tak będzie spalał to powinno mi do marca spokojnie starczyć :lol: ale zobaczymy

Pozdrawiam i powodzenia

Leszko
10-12-2007, 09:10
Qrcze !! poza niewielkimi wyjątkami widzę, że te oszczędne piece na eko-groszek wcale nie są takie oszczędne. Wyjątkiem może być piec Leszka ale nie wiemy czy ogrzewa wodę jak duży ma domek itp. Ja chciałem dodać że na wszystkich kaloryferkach mam termostaty. W domu mam około 20 C i kaloryferki prawie nie grzeją. Napiszcie proszę jak macie wyregulowany piec. Ile powietrza jakie przerwy pracy, jaką tempereturę pieca macie ustawioną, do ilu podgrzewa wam wodę itp. ???




Pozdrawiam


U mnie też prawie nie grzeją około 10cm, wodę CWU mam ciepłą całą dobę średnio 45st, piec od prywatnego gościa z Pleszewa 19KW nastawiony na 49s.
Włącza się średnio może co 50min chodzi około średnio 7-8min. Czasem włącza się co godzinę czasem 40min zależy od poboru ciepłej wody, czy tam pracy głowic na grzejnikach.
14s podawanie
53s przerwa
2 his
9/12 wentylator
przysłonięty na 80%
retorta-palnik poziomy.
Reguluje sobie tak że popoiołu nie ma wogóle tylko lekka szlaka i tego popiołu (szlaki)mam średnio 12litrowe wiadro ze 180kg groszku. Widocznie zdaje to egzamin :D .
Przy okazji zrobię zdjęcie z popiołu w popielniku.

piott
10-12-2007, 20:00
Qrcze !! poza niewielkimi wyjątkami widzę, że te oszczędne piece na eko-groszek wcale nie są takie oszczędne. Wyjątkiem może być piec Leszka ale nie wiemy czy ogrzewa wodę jak duży ma domek itp. Ja chciałem dodać że na wszystkich kaloryferkach mam termostaty. W domu mam około 20 C i kaloryferki prawie nie grzeją. Napiszcie proszę jak macie wyregulowany piec. Ile powietrza jakie przerwy pracy, jaką tempereturę pieca macie ustawioną, do ilu podgrzewa wam wodę itp. ???




Pozdrawiam


U mnie też prawie nie grzeją około 10cm, wodę CWU mam ciepłą całą dobę średnio 45st, piec od prywatnego gościa z Pleszewa 19KW nastawiony na 49s.
Włącza się średnio może co 50min chodzi około średnio 7-8min. Czasem włącza się co godzinę czasem 40min zależy od poboru ciepłej wody, czy tam pracy głowic na grzejnikach.
14s podawanie
53s przerwa
2 his
9/12 wentylator
przysłonięty na 80%
retorta-palnik poziomy.
Reguluje sobie tak że popoiołu nie ma wogóle tylko lekka szlaka i tego popiołu (szlaki)mam średnio 12litrowe wiadro ze 180kg groszku. Widocznie zdaje to egzamin :D .
Przy okazji zrobię zdjęcie z popiołu w popielniku.

a moglbys tez zrobic zdjecie plomienia?

cemik1
11-12-2007, 08:16
U mnie nowy dom z poddaszem użytkowym (po podłogach ~230m2) i piwnicą 60m2. Podłoga - styropian 5, ściany - styropian 15 poddasze - wełna 15. Grzejniki stalowe z termostatami ustawionymi na 3-4 a w łazienkach na 4-5 (na powrocie z drabinek podłogówka). Nie posiadam termometra w domu, ale jest ciepło, co podkreślająteż odwiedzający. Okna PCV i dachowe - drewniane. Wentylacja grawitacyjna (kratki bez przysłon) w kuchni, łazienkach i salonie oraz otwarte maksymalnie wywietrzniki w oknach dachowych (7 sztuk). Nawiew świeżego powietrza spod kominka - bez żadnych przysłon.
Palę kilka razy w tygodniu, popołudniami, w kominku z DGP resztkami drewna z budowy.
Piec KTM 25kW, zbiornik CWU 300l, wspólna pompa obiegowa dla CO i CWU pracuje praktycznie cały czas na najniższym biegu.
W październiku i listopadzie paliłem miałem. Była to ciągła walka. Był miał w popiole, zasypywanie ognia, zaglądanie przynajmniej dwukrotnie w ciągu doby, masa popiołu. Zużycie wynosiło ok. 100kg/tydzień.
Dwa tygodnie temu przeszedłem na ekogroszek.
Obecne nastawy na ekogroszek to:
Temperatura na wyjściu 45°C,
Przerwa 5min,
Praca 10s, (co daje podawanie opału co 5*5*60/10=150min, lub gdy temperatura spadnie poniżej zadanej)
Ponowne podawanie opału po 15min (dzieje się to wtedy, gdy pomimo podania opału i pracy nie zostanie osiągnięta zadana temperatura),
Obroty dmuchawy 40%.
Zużycie to ok. 60kg/tydzień. Popiołu nie wyrzucałem od dwu tygodni. Jest go mniej niż połowa pojemnika. Zaglądam do pieca zo 2-3 dni, ale przktycznie nie wymaga obsługi (w porównaniu z miałem).

Nastęny tydzień
Było cały czas lekko poniżej zera i nie paliłem wcale w kominku. Zużycie to około 75kg ekogroszku na tydzień.

Leszko
11-12-2007, 10:33
U mnie nowy dom z poddaszem użytkowym (po podłogach ~230m2) i piwnicą 60m2. Podłoga - styropian 5, ściany - styropian 15 poddasze - wełna 15. Grzejniki stalowe z termostatami ustawionymi na 3-4 a w łazienkach na 4-5 (na powrocie z drabinek podłogówka). Nie posiadam termometra w domu, ale jest ciepło, co podkreślająteż odwiedzający. Okna PCV i dachowe - drewniane. Wentylacja grawitacyjna (kratki bez przysłon) w kuchni, łazienkach i salonie oraz otwarte maksymalnie wywietrzniki w oknach dachowych (7 sztuk). Nawiew świeżego powietrza spod kominka - bez żadnych przysłon.
Palę kilka razy w tygodniu, popołudniami, w kominku z DGP resztkami drewna z budowy.
Piec KTM 25kW, zbiornik CWU 300l, wspólna pompa obiegowa dla CO i CWU pracuje praktycznie cały czas na najniższym biegu.
W październiku i listopadzie paliłem miałem. Była to ciągła walka. Był miał w popiole, zasypywanie ognia, zaglądanie przynajmniej dwukrotnie w ciągu doby, masa popiołu. Zużycie wynosiło ok. 100kg/tydzień.
Dwa tygodnie temu przeszedłem na ekogroszek.
Obecne nastawy na ekogroszek to:
Temperatura na wyjściu 45°C,
Przerwa 5min,
Praca 10s, (co daje podawanie opału co 5*5*60/10=150min, lub gdy temperatura spadnie poniżej zadanej)
Ponowne podawanie opału po 15min (dzieje się to wtedy, gdy pomimo podania opału i pracy nie zostanie osiągnięta zadana temperatura),
Obroty dmuchawy 40%.
Zużycie to ok. 60kg/tydzień. Popiołu nie wyrzucałem od dwu tygodni. Jest go mniej niż połowa pojemnika. Zaglądam do pieca zo 2-3 dni, ale przktycznie nie wymaga obsługi (w porównaniu z miałem).

Gratuluję wyników :D to wychodzi ci około 9kg na dobę co umnie takie zużycie wychodziło w październiku, teraz 12kg/doba niektórzy forumowicze nie dowierzali mojemu zużyciu, a teraz na Ciebie kolej :wink: :wink: :wink:
Dodam że u ciebie jest ciepło, ponieważ nie masz termometra :D , podam ci co kiedyś doświadczyłem w moim starym domu:mieszkaliśmy kilka lat w starym domu i nie mieliśmy termometra, wszystkim domownikom było ciepło i było fajnie, do puki nie kupiłem termometra, powiesiłem go, a tu 20stopni, odrazu wszystkim ciarki przeszły i zrobiło się odrazu zimno-musiałem więcej dokładać do pieca. Każdy tylko zerkał na termometr i marudził że mu zimno. :lol:
Nie wieszajcie termometrów bo to działa na psychikę :wink: :wink: :wink: :D

cemik1
11-12-2007, 10:48
Na zużycie węgla może też wpływać przepalanie w kominku.

Leszko
11-12-2007, 10:57
Na zużycie węgla może też wpływać przepalanie w kominku.

Sorry :wink: chyba przegapiłem w twoim poście linijkę z kominkiem :-?

Przy okazji dodam że kominka nie mam i nie chciałem, ponieważ w starym domu miałem piec w mieszkaniu i miałem dośc gonienia z opałem po mieszkaniu.Jakoś kominek nie przyniósłby mi satysfakcji, przepraszam jeżeli kogoś uraziłem :wink:

Leszko
11-12-2007, 11:06
Qrcze !! poza niewielkimi wyjątkami widzę, że te oszczędne piece na eko-groszek wcale nie są takie oszczędne. Wyjątkiem może być piec Leszka ale nie wiemy czy ogrzewa wodę jak duży ma domek itp. Ja chciałem dodać że na wszystkich kaloryferkach mam termostaty. W domu mam około 20 C i kaloryferki prawie nie grzeją. Napiszcie proszę jak macie wyregulowany piec. Ile powietrza jakie przerwy pracy, jaką tempereturę pieca macie ustawioną, do ilu podgrzewa wam wodę itp. ???




Pozdrawiam


U mnie też prawie nie grzeją około 10cm, wodę CWU mam ciepłą całą dobę średnio 45st, piec od prywatnego gościa z Pleszewa 19KW nastawiony na 49s.
Włącza się średnio może co 50min chodzi około średnio 7-8min. Czasem włącza się co godzinę czasem 40min zależy od poboru ciepłej wody, czy tam pracy głowic na grzejnikach.
14s podawanie
53s przerwa
2 his
9/12 wentylator
przysłonięty na 80%
retorta-palnik poziomy.
Reguluje sobie tak że popoiołu nie ma wogóle tylko lekka szlaka i tego popiołu (szlaki)mam średnio 12litrowe wiadro ze 180kg groszku. Widocznie zdaje to egzamin :D .
Przy okazji zrobię zdjęcie z popiołu w popielniku.

a moglbys tez zrobic zdjecie plomienia?

Jeżeli mówisz serio to może da się koniec tygodnia bo pożyczyłem aparat znajomym.

cemik1
11-12-2007, 11:26
Na zużycie węgla może też wpływać przepalanie w kominku.

Sorry :wink: chyba przegapiłem w twoim poście linijkę z kominkiem :-?

Przy okazji dodam że kominka nie mam i nie chciałem, ponieważ w starym domu miałem piec w mieszkaniu i miałem dośc gonienia z opałem po mieszkaniu.Jakoś kominek nie przyniósłby mi satysfakcji, przepraszam jeżeli kogoś uraziłem :wink:

Ja w tym kominku palę 3-4 razy w tygodniu, tyle ile jednorazowo mogę przynieść desek z piwnicy (2-3 podłożenia). Mam wybór kominek albo oglądanie filmów z rzutnika. Niestety razem nie jest to możliwe, bo gorące powietrze gromadzi się przy suficie i projektor wyłącza się (nie wydala z chłodzeniem).
Obserwując wypowiedzi powyżej, mogę stwierdzić, że w instalacji z kotłem na paliwo stałe dobry jest duży bufor. U mnie jest to 300l zbiornik CWU. Nie muszę pamiętać, aby podwyższać temperaturę w przypadku kąpieli większej ilości osób. Przejmuje też energię z pieca podczas palenia w kominku, gdy głowice zamykają przepływ w grzejnikach.

adam_mk
11-12-2007, 13:18
Poczytałem….
:roll:
Węgiel ma wartość opałową ok. 27 MJ/kg. ...

To te 35kg to by było...no, jakoś tak...945MJ...czyli 945000000 watów/sek
Tak "przyjaźniej" to około 262,5kWh na dobę.
Jak to podzielimy 24 godziny to da 10,94 kWh na godzinę co oznacza potrzebną moc dysponowaną na poziomie 10,94kW.
Dom tak z 150m2, to wychodzi po 72,9 W/m2
A JESZCZE NIE MA MROZÓW!!!

kasilas
Wniosek prosty = MASZ DOM Z BLACHY FALISTEJ!
Planujesz jakiś remont?
:-?
Masz jakiś hygrometr? Co pokazuje?

"Z torbami" pójdziesz, jak go nie kupisz i nie pooglądasz... :roll:

Adam M.

cemik1
11-12-2007, 13:43
Węgiel ma wartość opałową ok. 27 MJ/kg. ...
Ale to nie znaczy, że tyle ciepła z jego spalenia pozostanie w domu. Część idzie w komin - zbyt wysokie obroty dmuchawy a część w popielnik - niecałkowite spalanie - było tego trochę u mnie.
Pozostała reszta wydzieli się w domku. Część w kotłowni (piec + boiler CWU), część w ścianach i podłogach (transport) no i końcówka w grzejnikach. Stamtąd (z domku) już sobie wylatuje przez ściany, okna i wentylację.
Są to sprawy dość oczywiste. Ja zmieniłem paliwo (z maiłu na groszek aby ograniczyć pierwsze dwa źródła strat) i bawiłem się nastawami pieca. Teraz działa względnie dobrze i nic nie ruszam.

adam_mk
11-12-2007, 13:52
Czytałeś, że kładą łapę na czopuchu... :roll:
Da się i nie za bardzo parzy..

Co by nie myślał - to buda do remontu!
Adam M.

cemik1
11-12-2007, 14:05
U mnie się nie da. Ale nie mam za to plam na kominie, zacieków i smrodu.

Leszko
11-12-2007, 14:08
Czytałeś, że kładą łapę na czopuchu... :roll:
Da się i nie za bardzo parzy..

Co by nie myślał - to buda do remontu!
Adam M.

Da się da się :D , nawet fabryczna farba się na nim błyszczy.
Wcześniej miałem inny piec (tradycyjny) to mogłem na czopuchu placki piec :lol:

piott
11-12-2007, 15:10
Ja czopuch mam ledwo letni, a zuzycie na 70m^2 25 kg/dobe. moze powinienem dac wiecej powietrza zeby byl jednak cieplejszy?

Leszko
11-12-2007, 16:53
Ja czopuch mam ledwo letni, a zuzycie na 70m^2 25 kg/dobe. moze powinienem dac wiecej powietrza zeby byl jednak cieplejszy?

Czopuch trochę może "pomóc" w rozwiązaniu pewnych problemów.Możliwe że też może być mało powietrza i przez to też może być wysokie zużycie ekogroszku. U mnie wentylator jest ustawiony na 9 z 12, jest to może dla niektórych za duża siła nadmuchu, z mojego punktu myślenia trzeba dopasować ilość powietrza z dawką węgla, powietrzem musze regulować żeby wydusić z tego jak najlepsze wyniki, Pewnie ktoś mi powie żebym się puknął,
może będzie lepiej jak dam przykład: spróbujcie przytkać filtr powietrza w samochodzie, na pewno będzie słabszy, a paliwa spali więcej.Tak jest podobnie w przypadku naszych piecy.
Myślę że przyznacie mi rację. : :wink:

hes
11-12-2007, 17:06
A wychładzanie spalin nadmierną ilością powietrza to w przyrodzie nie istnieje ?

Spalanie węgla wymaga ściśle określonej ilości powietrza. Szkodliwy jest zarówno
jego niedobór, jak i nadmiar. Ledwo ciepły czopuch może świadczyć o
podawaniu go w nadmiarze i generowaniu tym samym strat.

piott
11-12-2007, 17:07
A jak u Ciebie Leszko z sadza w piecu? Duzo sie jej zbiera? U mnie po spaleniu 1-2 workow ekogrochu odklada jej sie warsatewka na sciankach. Jesli dobrze pamietam z termodynamiki to swiadczy o niecalkowitym spalaniu.
Moze wlasnie powinienem w tym kierunku szukac? Kiedy dam wiecej powietrza wegiel bedzie sie lepiej spalal. Rowniez wzrosnie temperatura spalina co za tym idzie piec bedzie lepiej odbieral cieplo ze wzgledu na wiekrza roznice temperatur woda-spaliny. Co o tym sadzisz?

adam_mk
11-12-2007, 18:48
Coś mi się wydaje, że dziwnie szukacie!

Kupując węgiel - kupujecie pewną, określoną ilość energii.
Piecem uwalniacie tę energię i upychacie ją w rurkach, które powinny ją rozprowadzać po domu.
Albo
Bardzo dupiato przejmujecie tę energię i sporo Wam ucieka bokiem...
Albo
Chałupa jest taka, że "nie widzi" tego strumienia energii, co oznacza - że do remontu!

Adam M.

Leszko
11-12-2007, 19:27
Coś mi się wydaje, że dziwnie szukacie!

Kupując węgiel - kupujecie pewną, określoną ilość energii.
Piecem uwalniacie tę energię i upychacie ją w rurkach, które powinny ją rozprowadzać po domu.
Albo
Bardzo dupiato przejmujecie tę energię i sporo Wam ucieka bokiem...
Albo
Chałupa jest taka, że "nie widzi" tego strumienia energii, co oznacza - że do remontu!

Adam M.

Oj wymyśliłeś :roll:






Do Piotta- u mnie sadza jest, ale to jest spowodowane po wyłączeniu w żądanej temperatury na piecu czasem wyłączy zaraz po podaniu groszku i wtedy tli się ten nie dopalony groszek.Co jakiś czas wsypuję SADPALU na żar i wtedy sadza się wypala :D

Leszko
14-12-2007, 20:57
Qrcze !! poza niewielkimi wyjątkami widzę, że te oszczędne piece na eko-groszek wcale nie są takie oszczędne. Wyjątkiem może być piec Leszka ale nie wiemy czy ogrzewa wodę jak duży ma domek itp. Ja chciałem dodać że na wszystkich kaloryferkach mam termostaty. W domu mam około 20 C i kaloryferki prawie nie grzeją. Napiszcie proszę jak macie wyregulowany piec. Ile powietrza jakie przerwy pracy, jaką tempereturę pieca macie ustawioną, do ilu podgrzewa wam wodę itp. ???




Pozdrawiam


U mnie też prawie nie grzeją około 10cm, wodę CWU mam ciepłą całą dobę średnio 45st, piec od prywatnego gościa z Pleszewa 19KW nastawiony na 49s.
Włącza się średnio może co 50min chodzi około średnio 7-8min. Czasem włącza się co godzinę czasem 40min zależy od poboru ciepłej wody, czy tam pracy głowic na grzejnikach.
14s podawanie
53s przerwa
2 his
9/12 wentylator
przysłonięty na 80%
retorta-palnik poziomy.
Reguluje sobie tak że popoiołu nie ma wogóle tylko lekka szlaka i tego popiołu (szlaki)mam średnio 12litrowe wiadro ze 180kg groszku. Widocznie zdaje to egzamin :D .
Przy okazji zrobię zdjęcie z popiołu w popielniku.

a moglbys tez zrobic zdjecie plomienia?

Piott proszę obiecane foto :wink:

http://img216.imageshack.us/img216/6103/dsc02037el5.jpg

http://img108.imageshack.us/img108/491/dsc02041wl0.jpg

http://img206.imageshack.us/img206/6711/dsc02043pf2.jpg

http://img204.imageshack.us/img204/1841/dsc02044ja7.jpg

http://img225.imageshack.us/img225/7767/dsc02048bv8.jpg

piott
15-12-2007, 15:04
hmmm... wyglada na czerwony. ktos na forum pisal, ze to zbyt malo powietrza.

Wielkie dzieki!:)

Zmniejszylem troche ilosc powietrza i udalo mi sie zejsc do 35 kg na dwa dni. pokombinuje jeszcze troszke.

Jeszcze raz WIELKIE DZIEKI!!

Leszko
15-12-2007, 15:26
hmmm... wyglada na czerwony. ktos na forum pisal, ze to zbyt malo powietrza.

Wielkie dzieki!:)

Zmniejszylem troche ilosc powietrza i udalo mi sie zejsc do 35 kg na dwa dni. pokombinuje jeszcze troszke.

Jeszcze raz WIELKIE DZIEKI!!

Właściwie to jest trochę jaśniejszy, ustawienia aparatu trochę przyciemniło,myślę że musiałbym ręcznie ustawić aparat, zbliżony ogień pewnie miesza w automatycznych ustawieniach aparatu (ruchomy ogień) :-?

piotr-cs
07-01-2008, 22:04
Hej czy ten wątek jeszcze żyje?
A ile potrzeba miejsca na skład paliwa ??

geguś
07-01-2008, 22:19
Hej czy ten wątek jeszcze żyje?
A ile potrzeba miejsca na skład paliwa ??
No, jak chcesz tirem parkować to duuuuuuuuuuuużo.

szwajkosz
08-01-2008, 17:43
Witam,

Przeglądam mase postów i widać mam problem.

Mam HEW 25 kw, dom w połowie ocieplony <2 ścianki> ok 110 m^2, strop niestety nie. Grzejniki Purmo i spalam spore ilości w porównaniu do opisywanych. Temp. w mieszkaniu około 23 stopnie.

Generalnie, przy -10 i np. teraz 0 czy jak było na początku +5 spalam zasyp w czasie 2 max 3 dni. Kombinowałem z parametrami ale ciężko.

Nie mam sterownika pokojowego, ani tzw. 'mieszacza' z tyłu pieca. Pompka na 1. Wydaje mi się że piec za często mi się włącza <co jakieś 8-10 minut>czyli za szybko spada temp.

dla przykładu podam parametry <sterownic GECO>:

u0 - 60
u1 - 40
u2 - 85
u3 - 35
u4 - 135

Na tych paramterach jest 5 minut przerwy <u3> w sumie czas grzania to ok. 8 minut - w tym 2 minuty podaje węgiel w sumie.

Poradźcie coś koledzy <piec staram się czyścić regularnie co miesiąc/dwa - dmuchawa jakieś 50%

Aha i przy okazji bojler 120l

dzieki

jaco12
08-01-2008, 19:42
Witam serdecznie!!!!

To i ja sie dolacze do wymiany pogladow i poprosze o porade...

Koledzy miesiac temu zalozylem piec na ekogroszek Klimosz Ling 25 KW. Nie wiem co jest, ale jak czytam posty na forach o tematyce ogrzewania i na tej podstawie wydaje mi sie, ze moj piec za duzo pali.


Zasobnik ma 180 dm szesciennych, zasypuje go do pelna i co 2,5 dnia musze dokladac. Powierzchnia jaka ogrzewam to 180 metrow i boiler 80 litrow.


Podam teraz ustawienia mojego pieca:

U0 - temperatura wody w piecu -60 stopni
U1- czas podawania groszku 15 sekund
U2 - przerwa w podawaniu groszku 46 sekund
U3 - czas podtrzymania 10 minut
U4 - opoznienie dmuchawy 46 sekund

Za piecem mam zawór czterodrozny(mieszacz).

Temperatura w domu to 23-24 stopnie

Ogien na palenisku ustawilem dmuchawa tak, aby byl zołty.

Poradzcie jak mozecie jakie powinny byc nastawy mojego pieca do powierzchni mojego domu?? Dom ma 5 lat, jest ocieplony.
Kombinuje juz 2 tydzien i nie moge zejsc ze spalania.

Jeszcze raz prosze zyczliwych o porade( moze byc gg) lub tu na forum.

Pozdrawiam serdecznie!!!

Radek1974
08-01-2008, 19:51
Witam,

Też mam piec HEF 25 kw, obecnie pali mi około 25 kg dziennie. Termostat pokojowy i zawrór mieszający

Ustawienia:
U0-60 stopni
U1-14 s.
U2-36 s.
U3-20 min.
U4-45 s.

Wczoraj po miłej rozmowie z serwisem Hefa zmieniłem jeszcze w ustwieniach serwisowych C5 na 15 minut. Ten Pan powiedział mi także że lepiej by było aby termostat pokojowy podłączony był do siłownika w tym zaworze mieszającym, u mnie jest podłączony do pieca.
Odsłoniłem też trochę wentylator bo zostaje trochę nie dopalonego węgla.

Pozdrawiam,

Radek

jaco12
09-01-2008, 11:40
Witam serdecznie!!!!

To i ja sie dolacze do wymiany pogladow i poprosze o porade...

Koledzy miesiac temu zalozylem piec na ekogroszek Klimosz Ling 25 KW. Nie wiem co jest, ale jak czytam posty na forach o tematyce ogrzewania i na tej podstawie wydaje mi sie, ze moj piec za duzo pali.


Zasobnik ma 180 dm szesciennych, zasypuje go do pelna i co 2,5 dnia musze dokladac. Powierzchnia jaka ogrzewam to 180 metrow i boiler 80 litrow.


Podam teraz ustawienia mojego pieca:

U0 - temperatura wody w piecu -60 stopni
U1- czas podawania groszku 15 sekund
U2 - przerwa w podawaniu groszku 46 sekund
U3 - czas podtrzymania 10 minut
U4 - opoznienie dmuchawy 46 sekund

Za piecem mam zawór czterodrozny(mieszacz).

Temperatura w domu to 23-24 stopnie

Ogien na palenisku ustawilem dmuchawa tak, aby byl zołty.

Poradzcie jak mozecie jakie powinny byc nastawy mojego pieca do powierzchni mojego domu?? Dom ma 5 lat, jest ocieplony.
Kombinuje juz 2 tydzien i nie moge zejsc ze spalania.

Jeszcze raz prosze zyczliwych o porade( moze byc gg) lub tu na forum.

Pozdrawiam serdecznie!!!


Czy jest ktos na tym forum kto moglby mi pomoc???

Pozdrawiam

kaczorek.
09-01-2008, 12:18
najlepiej szukać na forum knk. tematu zwiazanego z tym kotłem
tutaj dowiesz się ogl. informacji

ja uruchomilem kociol z początkiem listopada na początku było różnie z ustawieniami ale
ja np. ustawiłem kocioł zgodnie z sugestiami kolegów z forum (koc. elektromet)


obecnie od 24 list. przy temp w domu 17 C (200m^ cały z gar.)zasobnik 180 kg spala w 9 dni z małym chaczykiem - ten tydzień jest cieplejszy więc powinno byc jeszcze lepiej

ale brak drzwi wew ocieplenie do dokończenia małe braki
w moim przypadku spalania już nie poprawie - wzrośnie jak sie wprowadzę :)

jaco12
09-01-2008, 14:50
kolego kaczorek. napisz prosze jakie masz ustawienia kotla i podaj jak mozesz link do tego forum co pisales wyzej.

Z gory sliczne dzieki.

Pozdrawiam

kaczorek.
09-01-2008, 19:43
kolego kaczorek. napisz prosze jakie masz ustawienia kotla i podaj jak mozesz link do tego forum co pisales wyzej.

Z gory sliczne dzieki.

Pozdrawiam

widzisz jaco12 - kurcze uzywając swojego skrótu knk. -> konkretnie
:oops: i z tąd moze wyszło zamieszanie odsyłam cie do tego wątku
http://forum.muratordom.pl/uwaga-piece-klimosza-ling-duo,t112365.htm?highlight=ling

zagadaj do kraktom -oma napewno cos zaradzi !

albo inni uzytkownicy tego kociolka - jezeli oczywiscie to ten :-? [/b]

Lidka i Janusz
14-01-2008, 10:34
Pytanie do uzytkowników pieców o mocy 25 kw, czy obecnej temperaturze od 0 do -5 schodzicie z zużyciem ekogroszku poniżej 20kg? Powierzchnia uzytkowa 167. powierzch. całkowita 233, zasobnik 200 l, u nas wychodzi zuzycie 22-25 kg. Zastanawiamy się jak obiżyć to zużycie.

Radek1974
14-01-2008, 10:46
Witam,

U mnie Hef 25 kw i spalanie kształtuje się obecnie właśnie w tych granicach, dom mam nieocieplony styropianem i niewykończone poddasze, więc w moim przypadku myślę że nie uda mi się narazie zejść niżej.

Pozdrawiam,

Radek

kaczorek.
14-01-2008, 11:18
Pytanie do uzytkowników pieców o mocy 25 kw, czy obecnej temperaturze od 0 do -5 schodzicie z zużyciem ekogroszku poniżej 20kg? Powierzchnia uzytkowa 167. powierzch. całkowita 233, zasobnik 200 l, u nas wychodzi zuzycie 22-25 kg. Zastanawiamy się jak obiżyć to zużycie.

iiyyy przeca to dobre zużycie jest jak na taką pow. całkowitą

bollox
15-01-2008, 10:07
Powierzchnia ogrzewana 169 m - mieszkalna 280 całkowita temp 22 w dzien 20 w nocy regulator pokojowy

selimm
16-01-2008, 14:32
Włącza się średnio może co 50min chodzi około średnio 7-8min. Czasem włącza się co godzinę czasem 40min zależy od poboru ciepłej wody

po godzinie- to ja już rozpalić nie mogę :lol:

arthoor
17-01-2008, 10:42
Witam,

dom 10x14 parter z garażem + uż. poddasze o pow. uż. 220 m. Podłogi parteru 8 cm styropianu a poddasza 4 cm, ściany U220 + 10 cm styropianu, dach między krokwie 15 cm wełny a między jętki 20 cm nie wykończony ( bez folii i płyt gk mieszkamy na dole).

Instalacja w miedzi na 3 rozdzielaczach 17 grzejników stalowych purmo ( jeden z nich w garażu) i 2 drabinki łazienkowe. Kocioł Ling Duo 25 KW GECO
U0 63
U1 5
U2 16
wentylator odsłonięty ok 2,5 cm

CWU zbiornik 300 l bez izolacji ( sama blacha ) i temp wody 40

Na grzejnikach głowice + pokojówka Euroster radiowy

Temp dół w zakresie 20,75 - 21,75 a góra przykręcona na głowicach w okolicach 2. Podczas dnia temp ustawiona niższa o 1 bo jesteśmy w pracy. Przy obecnych temp czyli od -5 do 0 wychodzi około 25 kg na dobę. Wieczorami odpalamy "kozę" Supra 10 KW ale to dla nastroju a nie podnoszenia temp choć w salonie jest gorąco.

Pozdrawiam

Leszko
17-01-2008, 16:23
Witam,

dom 10x14 parter z garażem + uż. poddasze o pow. uż. 220 m. Podłogi parteru 8 cm styropianu a poddasza 4 cm, ściany U220 + 10 cm styropianu, dach między krokwie 15 cm wełny a między jętki 20 cm nie wykończony ( bez folii i płyt gk mieszkamy na dole).

Instalacja w miedzi na 3 rozdzielaczach 17 grzejników stalowych purmo ( jeden z nich w garażu) i 2 drabinki łazienkowe. Kocioł Ling Duo 25 KW GECO
U0 63
U1 5
U2 16
wentylator odsłonięty ok 2,5 cm

CWU zbiornik 300 l bez izolacji ( sama blacha ) i temp wody 40

Na grzejnikach głowice + pokojówka Euroster radiowy

Temp dół w zakresie 20,75 - 21,75 a góra przykręcona na głowicach w okolicach 2. Podczas dnia temp ustawiona niższa o 1 bo jesteśmy w pracy. Przy obecnych temp czyli od -5 do 0 wychodzi około 25 kg na dobę. Wieczorami odpalamy "kozę" Supra 10 KW ale to dla nastroju a nie podnoszenia temp choć w salonie jest gorąco.

Pozdrawiam

Spróbuj tylko nie odpalić kozy, to odrazu wzrośnie zużycie ekogroszku :wink:
U mnie jak zaświeci słońce nawet w mrozach, to odrazu jest mniejsze zużycie ekogroszku :D

arthoor
18-01-2008, 14:39
Regulator pokojowy jest w innym pokoju i koza ma na niego niewielki wpływ. Od wtorku w niej nie palę i bez wagi różnicy w groszku nie podam.

Pozdrawiam

bodik
19-01-2008, 13:31
jak czytam te wasze wypowiedzi i spekulacje z przeliczaniem na kilowato godziny to nie mogę wytrzymać i dlatego pisze na temat w poście
DOM parterówka 140m z porothermu 25PW i 12 cm steropianu strop wełan 22cm
3 pokoje, salon, kuchnia, łazienka, korytarze i garaż
ubiegły sezon wraz z ciepłą wodą użytkową od 23.09.2006 do 04.06.2007 poszło mi 2,9t ekogroszku średnia cena 480zł czyli 1400zł a piec to PER-EKO 17KW
ten rok od 09.09.2007 do 19.01.2008rok - 2,06t eko groszku średnia cena zakupu 520zł/t czyli 1080zł
w domu zarówno w ubiegłym roku jak i teraz 23-24stopnie ciepła

HEAVYDRONE
20-01-2008, 11:19
Pytanie do uzytkowników pieców o mocy 25 kw, czy obecnej temperaturze od 0 do -5 schodzicie z zużyciem ekogroszku poniżej 20kg? Powierzchnia uzytkowa 167. powierzch. całkowita 233, zasobnik 200 l, u nas wychodzi zuzycie 22-25 kg. Zastanawiamy się jak obiżyć to zużycie.

iiyyy przeca to dobre zużycie jest jak na taką pow. całkowitą

Też tak myślałem, że to dobre spalanie. Do momentu aż założono mi regulator pogodowy (spięty z regulatorem pieca, czujnikami temperatury i pompami obiegowymi CWU i CO). Spalanie spadło drastycznie! Przy temp. ok. 0 stopni piec spala ok. 12-15kg na dobę (w okolicach połowy worka). W środku jest równo 20 stopni, dom 240m uzytkowej, 300 po podlogach, 80m2 podłogówki. Piec na eko-groszek pleszewicki 25kW, zasobnik 140l, 15cm styropianu na ścianach, 25cm wełny na poddaszu. Jeszcze nie do końca są ocieplone drzwi garażowe (dziura pod spodem zatkana wełną i styropianem) i brak drzwi wewnętrznych.

Uważam, że to dobry wynik. Wcześniej, gdy wszystko chodziło spięte "na sztywno" spalanie było skandalicznie wysokie.

Leszko
12-08-2008, 08:42
Odświeżanie tematu :D

Endriuszka
12-08-2008, 21:50
od stycznia nikt nie palił ekogroszkiem :o ???

labas1
12-08-2008, 22:41
od stycznia nikt nie palił ekogroszkiem :o ???

A co to jest ?
Ja palę ekowęglem :wink:

mapan
19-10-2008, 20:47
jak czytam o cenach eko-groszku w zeszłym roku, to chba zamiast na lokatę, to trzeba było zainwestować w eko-groszek. teraz zabuliłem 800 zł/tonę (na razie 6 worków na próbę). Po ile teraz kupujecie opał?

jarecki221
21-10-2008, 09:50
Okolice warszawy ok 670 luzem , 850 workowany.
Chociaż dostałem ofertę workowany 720 z Piasta , opłaca się?

batory
21-10-2008, 10:12
okolice warszawy ekoret luzem po 700zł workowanko własne i tak już od trzech lat.jak tak dalej będzie to przechodzę na pellets.

szwajkosz
21-10-2008, 16:51
a powiedzcie mi proszę: czy lepiej ustawić piec na 56 stopni i pompe na I, czy bardziej ekonomicznie na III i np. piec na 80? kiedy więcej pódzie węgla <bez względu na kubaturę ocieplenia itp>. chodzi o samą pracę pieca i ogrzewanie

daggulka
02-12-2008, 17:56
odświeżam temat ....jestem troche jak by to ująć ...hm ...zszokowana? zdziwiona? wkurzona? zdegustowana? :lol: :lol: :lol:

pierwszy sezon grzania ... wiem, wiem ...zeżre więcej niż w drugim i dalszych sezonach :wink: ...ale według mnie żre dużo, sami zobaczcie:

dom 130m2 pow. użytkowej ,
z poddaszem użytkowym,
około 70% pow. to grzejniki - 30% podłogówka
dom nieotynkowany jeszcze z zewnątrz , ściana jednowarstwowa
piec 20kw fakora z podajnikiem na ekogroch

pełny zasobnik - 140 kilo wystarcza teraz na jakieś 6 dni ...a co bedzie przy srogich mrozach? ładowanie codzienne? :o :evil:

i pytanka dodatkowe za 100 punktów:
czy parametry- nastawy pieca zmieniać zależnie od pogody czy jechać cały czas na tych samych i regulować temperaturę w domu za pomocą termostatów?
czy to prawda, że sprzedawane współcześnie termostaty (te takie którymi sie kręci i maja skale od 1 do 5) mają w sobie wbudowany czujnik temperatury i "pilnują" sobie same temperatury w pomieszczeniu (kiedy spada to dogrzewają, kiedy dobije temperatura do się wyłaczają)?

splinka
03-12-2008, 07:48
Też szukałam dofinansowania. Załatwia się coś takiego w starostwie, oni chyba z Unii środki dzielą. Ale niestety nie dotyczy to piecy na ekogroszek. Dofinansowanie jest do piecy na pellet, ziarna itd. a eko-groszek mimo ze ma eko w nazwie jest węglem i nie jest ekologiczny :(

zlu
05-12-2008, 12:39
Też szukałam dofinansowania. Załatwia się coś takiego w starostwie, oni chyba z Unii środki dzielą. Ale niestety nie dotyczy to piecy na ekogroszek. Dofinansowanie jest do piecy na pellet, ziarna itd. a eko-groszek mimo ze ma eko w nazwie jest węglem i nie jest ekologiczny :(

To chyba zależy od gminy. Znam przypadek dofinansowania (50% nie więcej niż 6500zł) do kotłów na ekogroszek. I co ciekawe w tej gminie akceptowali piece z drugim paleniskiem, a w sąsiedniej odmawiali dofinansowania do takich kotłów.
No i w tym przypadku załatwiało się wszystko w firmie, która została wyznaczona jako "administrator projektu".

Pozdr. zlu

Leszko
05-12-2008, 20:11
odświeżam temat ....jestem troche jak by to ująć ...hm ...zszokowana? zdziwiona? wkurzona? zdegustowana? :lol: :lol: :lol:

pierwszy sezon grzania ... wiem, wiem ...zeżre więcej niż w drugim i dalszych sezonach :wink: ...ale według mnie żre dużo, sami zobaczcie:

dom 130m2 pow. użytkowej ,
z poddaszem użytkowym,
około 70% pow. to grzejniki - 30% podłogówka
dom nieotynkowany jeszcze z zewnątrz , ściana jednowarstwowa
piec 20kw fakora z podajnikiem na ekogroch

pełny zasobnik - 140 kilo wystarcza teraz na jakieś 6 dni ...a co bedzie przy srogich mrozach? ładowanie codzienne? :o :evil:

i pytanka dodatkowe za 100 punktów:
czy parametry- nastawy pieca zmieniać zależnie od pogody czy jechać cały czas na tych samych i regulować temperaturę w domu za pomocą termostatów?
czy to prawda, że sprzedawane współcześnie termostaty (te takie którymi sie kręci i maja skale od 1 do 5) mają w sobie wbudowany czujnik temperatury i "pilnują" sobie same temperatury w pomieszczeniu (kiedy spada to dogrzewają, kiedy dobije temperatura do się wyłaczają)?

Nieotynkowany z zewnątrz, podejrzewam że tez nieocieplony :-? . Jak ocieplisz to wtedy zobaczysz różnicę :o w zużyciu opału

jaro'71
05-12-2008, 21:16
pełny zasobnik - 140 kilo wystarcza teraz na jakieś 6 dni ...a co bedzie przy srogich mrozach? ładowanie codzienne?
Według Ciebie 23 kilo to dużo??? :o I to bez ocieplenia??? W podobnym, równoległym wątku, ludziom wysysa 40-50 kilo na dobę i to jest dopiero dramat

Robak
05-12-2008, 21:22
dom nowy; stawiany od czerwca zeszłego roku, w maju ocieplony - styropian 15 cm oraz poddasze 25 cm wełny
po podłodze 140 m kw na dole i 140 mkw poddasze - czyli 280 metrów po podłodze; dach 4-spadowy; 33 stopnie nachylenia

piec i kotłownia zamocowane 3 tygodnie temu

przez pierwsze 2 tygodnie temperatura w budynku na dole (podłogowe) 24 stopnie; na poddaszu same grzejniki 27 stopni - w tym czasie szło około 1,5 worka ekogroszku
od tygodnia zmniejszona temperatura na dole 21 u góry 23 stopnie i idzie blisko 2 worki na dobę

fakt że zrobiło się nieco chłodniej na dworze, ale może nastawy zmienić na piecu?

ps palimy cały czas groszkiem EKORET

daggulka
06-12-2008, 10:39
pełny zasobnik - 140 kilo wystarcza teraz na jakieś 6 dni ...a co bedzie przy srogich mrozach? ładowanie codzienne?
Według Ciebie 23 kilo to dużo??? :o I to bez ocieplenia??? W podobnym, równoległym wątku, ludziom wysysa 40-50 kilo na dobę i to jest dopiero dramat

Dom mam nieocieplony i ocieplony nie będzie :wink: , bo to ściana jednowarstwowa z bk 36 :D . teraz żre mniej ... małż coś tak kombinuje ... na czopuchu przytyka, zawór czterodrożny przestawia :wink: .

Leszko
07-12-2008, 17:58
U mnie wrzesień-czerwiec 2008 3 tony 140m

W tym roku zużycie jak na razie jest niższe(może ten sezon cieplejszy) w ubiegłym roku o tej porze zużyłem niecałe 900kg, w tym roku 100kg mniej

1
09-12-2008, 13:06
a powiedzcie mi proszę: czy lepiej ustawić piec na 56 stopni i pompe na I, czy bardziej ekonomicznie na III i np. piec na 80? kiedy więcej pódzie węgla <bez względu na kubaturę ocieplenia itp>. chodzi o samą pracę pieca i ogrzewanie

Dobre pytanie , moze ktos bardziej doswiadczony odpowie na nie?

goike
09-12-2008, 13:27
a powiedzcie mi proszę: czy lepiej ustawić piec na 56 stopni i pompe na I, czy bardziej ekonomicznie na III i np. piec na 80? kiedy więcej pódzie węgla <bez względu na kubaturę ocieplenia itp>. chodzi o samą pracę pieca i ogrzewanie

Dobre pytanie , moze ktos bardziej doswiadczony odpowie na nie?

Mnie to pytanie nurtuje od dawna, więc również z ciekawością usłyszę odpowiedź na to pytanie, choć może do innego zakresu temperatur. Np czy bardziej ekonomiczne jest 60 stopni i III bieg czy 70 stopni i I bieg. Rozrzut pomiędzy 56 a 80 jest bardzo duży. Poza tym przy 80 st bardzo blisko do temperatur nie pożądanych dla elementów instalacji CO. Duża część pieców osiąga najlepsze osiągi w pewnym zakresie temperatur np w zakresie 60-70 st. Za niska temp wody np. 45 może wychładzać nadmiernie. Takie mam przemyślenia ale nie znam się na tym za dobrze więc czekam na odpowiedź mądrzejszych ode mnie.

jaro'71
09-12-2008, 15:24
a powiedzcie mi proszę: czy lepiej ustawić piec na 56 stopni i pompe na I, czy bardziej ekonomicznie na III i np. piec na 80? kiedy więcej pódzie węgla <bez względu na kubaturę ocieplenia itp>. chodzi o samą pracę pieca i ogrzewanie

Dobre pytanie , moze ktos bardziej doswiadczony odpowie na nie?

Mnie to pytanie nurtuje od dawna, więc również z ciekawością usłyszę odpowiedź na to pytanie, choć może do innego zakresu temperatur. Np czy bardziej ekonomiczne jest 60 stopni i III bieg czy 70 stopni i I bieg. Rozrzut pomiędzy 56 a 80 jest bardzo duży. Poza tym przy 80 st bardzo blisko do temperatur nie pożądanych dla elementów instalacji CO. Duża część pieców osiąga najlepsze osiągi w pewnym zakresie temperatur np w zakresie 60-70 st. Za niska temp wody np. 45 może wychładzać nadmiernie. Takie mam przemyślenia ale nie znam się na tym za dobrze więc czekam na odpowiedź mądrzejszych ode mnie.

Jakby temperatura zależała tylko od tych dwóch czynników, to sprawa była by prosta. Ale tak nie jest. Polecam wątek:
http://forum.muratordom.pl/piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem,t56356-960.htm

Leszko
10-12-2008, 09:03
Ja mam I bieg i na 50st

goike
10-12-2008, 09:51
[/quote]

Jakby temperatura zależała tylko od tych dwóch czynników, to sprawa była by prosta. Ale tak nie jest. Polecam wątek:
http://forum.muratordom.pl/piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem,t56356-960.htm[/quote]

Wiem że zależy od wielu czynników ale może ktoś robił testy na własnym piecu, w podobnych warunkach pogodowych, przy tym samym opale, piecu i kominie i ma jakieś spostrzeżenia o charakterze długoterminowym a nie jednodniowym. Teoretycznie wydaje się że mniejsza temp. np. 60 st i I bieg zapewnia mniejsze wahania temperatur wody a więc stabilniejsze warunki dla pieca co może wpływać na mniejsze spalanie

jaro'71
10-12-2008, 11:06
... Teoretycznie wydaje się że mniejsza temp. np. 60 st i I bieg zapewnia mniejsze wahania temperatur wody a więc stabilniejsze warunki dla pieca co może wpływać na mniejsze spalanie

Wydaje mi się że mniejszy bieg pompy to stabilniejszy przepływ równomiernie ogrzanej wody, oszczędność prądu, mniej szumów w grzejnikach. Ale jeśli sieć CO jest długa, to pierwszy bieg może jednak nie wystarczyć.
Jeśli chodzi o tepmeraturę zadaną to wiem już na pewno że nie może być mniejsza niż 60, ale warto dla każdego przypadku dobrać eksperymentalnie tę właściwą od 60 do 70, która da stabilność pracy kotła. Przynajmniej ja tak czynił będę :wink:

pierwek
10-12-2008, 11:24
raczej jest dokładnie na odwrót - im wyższy bieg tym temperatura na powrocie jest wyższa (woda nie zdąży się ochłodzić w kaloryferach) i praca kotła jest bardziej stabilna

Leszko
10-12-2008, 11:46
No właśnie biegi są po to, jeżeli nie dogrzewa grzejnika w najdalszym punkcie od pieca, to zwiększa sie obroty o wyższy bieg.
Im wyższa temperatura na piecu tym częstsze załączanie pieca(większe zużycie opału) Wiadomo że temperatura szybciej spadnie np. z 80st na 75st niż z 60 na 55st

akte
10-12-2008, 11:50
Pompy mają 3 biegi, zwykle tak, a czy nie jest tak, że w każdej instalacji może być inna pompa (o innych parametrach). U mnie np jest "40" i chodzi na 2 biegu, u kogoś innego będzie "60" lub "80". Wtedy 2 bieg mniejszej pompy będzie miał inną prędkość niż np 2 bieg pompy większej :roll:

jaro'71
10-12-2008, 12:21
Pompy mają 3 biegi, zwykle tak, a czy nie jest tak, że w każdej instalacji może być inna pompa (o innych parametrach). U mnie np jest "40" i chodzi na 2 biegu, u kogoś innego będzie "60" lub "80". Wtedy 2 bieg mniejszej pompy będzie miał inną prędkość niż np 2 bieg pompy większej :roll:
Zakładamy że instalator dobrał do instalacji pompę o odpowiedniej mocy, więc chyba bieg to bieg :roll:

Hiv
10-12-2008, 14:35
dom nowy; stawiany od czerwca zeszłego roku, w maju ocieplony - styropian 15 cm oraz poddasze 25 cm wełny
po podłodze 140 m kw na dole i 140 mkw poddasze - czyli 280 metrów po podłodze; dach 4-spadowy; 33 stopnie nachylenia

piec i kotłownia zamocowane 3 tygodnie temu

przez pierwsze 2 tygodnie temperatura w budynku na dole (podłogowe) 24 stopnie; na poddaszu same grzejniki 27 stopni - w tym czasie szło około 1,5 worka ekogroszku
od tygodnia zmniejszona temperatura na dole 21 u góry 23 stopnie i idzie blisko 2 worki na dobę

fakt że zrobiło się nieco chłodniej na dworze, ale może nastawy zmienić na piecu?

To jest 1,5t na miesiąc a co będzie w mrozy???

Przy takim zużyciu zastanowiłbym się nad olejem(niestety nie mam dostępu do gazu u siebie)

ps palimy cały czas groszkiem EKORET

To jest 1,5t miesięcznie! Przy takim zużyciu miesięcznie to bym się zastanowił nad olejem(bo u mnie niestety nie ma dostępu do gazu)

pierwek
10-12-2008, 16:08
podobno w pierwszym roku zużycie opału jest większe... w sumie ogrzanie 280m2 musi trochę kosztować...

Leszko
10-12-2008, 16:35
Pompy mają 3 biegi, zwykle tak, a czy nie jest tak, że w każdej instalacji może być inna pompa (o innych parametrach). U mnie np jest "40" i chodzi na 2 biegu, u kogoś innego będzie "60" lub "80". Wtedy 2 bieg mniejszej pompy będzie miał inną prędkość niż np 2 bieg pompy większej :roll:

Podejrzewam ze w naszych domach jednorodzinnych w ponad 90%-tach chodzą pompy typu 25-40

Sinol
15-12-2008, 11:23
No właśnie biegi są po to, jeżeli nie dogrzewa grzejnika w najdalszym punkcie od pieca, to zwiększa sie obroty o wyższy bieg.
Im wyższa temperatura na piecu tym częstsze załączanie pieca(większe zużycie opału) Wiadomo że temperatura szybciej spadnie np. z 80st na 75st niż z 60 na 55st

Czy moglbys to uzasadnic?

dejfit
16-12-2008, 13:20
Dołączam się do pytania.

qwazar
18-12-2008, 09:20
Ustawianie pieca na określoną temperaturę ma sens wtedy gdy nie mamy sterownika pokojowego.
Po co trzymać np 80 stopni na piecu jeśli jest ciepło tak jak teraz.Piec nie zależnie od tego czy potrzebuje czy nie dogrzać kaloryfery utrzymuje zadane 80 stopni.
Co innego jak mamy sterownik pokojowy.
Zamontowałem go w tym roku i piec praktycznie uruchamia się rano o 6 dogrzeje dom i potem stoi no chyba że potrzebuje dogrzać ciepłą wodę.

Fakt jest taki że sterownik pokojowy bardzo zmniejsza zużycie węgla.

Hiv
18-12-2008, 09:50
Ustawianie pieca na określoną temperaturę ma sens wtedy gdy nie mamy sterownika pokojowego.
Po co trzymać np 80 stopni na piecu jeśli jest ciepło tak jak teraz.Piec nie zależnie od tego czy potrzebuje czy nie dogrzać kaloryfery utrzymuje zadane 80 stopni.
Co innego jak mamy sterownik pokojowy.
Zamontowałem go w tym roku i piec praktycznie uruchamia się rano o 6 dogrzeje dom i potem stoi no chyba że potrzebuje dogrzać ciepłą wodę.

Fakt jest taki że sterownik pokojowy bardzo zmniejsza zużycie węgla.

Jeśli nie masz sterownika pewnie wystarczy przykręcić pien np. na 60st. i równiez można zaoszczędzić znacznie...
Do wszystkich pieców ze sterowaniem elektronicznym można zamontować sterownik pokojowy?

qwazar
18-12-2008, 10:07
Zmniejszenie temperatury na pewno ograniczy zużycie węgla ale mimo to piec bez potrzeby będzie utrzymywał zadana temperaturę.
Jak mam sterownik to teraz piec stoi i tylko robi podtrzymanie żaru.

tig1
18-12-2008, 10:49
a w tym podtrzymaniu żaru to do jakiej temp. on schodzi ?

qwazar
18-12-2008, 12:02
Ok 45 C

tig1
18-12-2008, 13:37
a czy masz zamontowane na grzejnikach glowice termostatyczne ?

u mnie tymczasem temp. pomieszczeń reguluję temp. pieca,
zastanawiam się czy nie zamontować tylko glowic przy grzejnikach, a temp na piecu ustawić z pewnym zapasem - moze pogodówka

zapas temp. korzystny jest przy grzaniu dodatkowo cwu, bo przy tak niskiej temperaturze na piecu podgrzanie wody do chociażby 45oC wymaga trochę czasu - czasu w którym co nie pracuje

qwazar
18-12-2008, 14:02
Mam zamontowane głowice ale okazują się zbyteczne.
Miałem problem z utrzymaniem równej temperatury na dole i górze domu ale rozwiązałem to w ten sposób że zdławiłem dolne grzejniki na poziom 3 i temperatury się wyrównały.
Co do pieca i ciepłej wody to piec ustawiłem na pracę do 62 C a wodę na maxa czyli 55 C.Kiedy piec jest w fazie pracy dogrzewa wodę na tyle że kiedy stoi nie jest konieczne jej ponowne dogrzewanie ale jeśli czasami to zrobi to i tak żadna wielka strata w porównaniu do pracy bez czujnika pokojowego.

tig1
18-12-2008, 14:15
jesli dobrze zrozumiałem, c.w.u. grzejesz jednocześnie z c.o.
to zmienia postać rzeczy, u mnie cwu grzane jest oddzielnie

qwazar
18-12-2008, 17:30
Co znaczy oddzielnie ?? masz dwa piece :)

Leszko
18-12-2008, 20:17
Koledzy chyba zeszliśmy z tematu :-?

tig1
19-12-2008, 08:08
oddzielnie znaczy, ze mam zamontowane dwie pompki, jedna na "co" druga na "cwu", piec grzeje oddzielnie kazdy z tych obwodów, w momencie kiedy mam ustawioną temperaturę na piecu 55oC a "cwu" 45oC, to kiedy temp. "cwu" spadnie poniżej 40oC kocioł zaczyna grzać "cwu" co czyni wyraźnie krócej niż przy temp. kotła 45oc, w tym czasie spada temp. w pokojach ale przy ustawionym priorytecie na "cwu" nie jest to brane pod uwagę i w domu czuć lekkie wychłodzenie

qwazar
19-12-2008, 09:09
tig1

Obieg "krótki" pieca masz zapewne jeden ale piec włącza raz jedna pompę a raz druga + zawór czwór-drożny sterowany siłownikiem ?

I.W.
19-12-2008, 22:08
dom 130m2 pow. użytkowej ,
z poddaszem użytkowym,
około 70% pow. to grzejniki - 30% podłogówka
dom nieotynkowany jeszcze z zewnątrz , ściana jednowarstwowa
piec 20kw fakora z podajnikiem na ekogroch

pełny zasobnik - 140 kilo wystarcza teraz na jakieś 6 dni ...a co bedzie przy srogich mrozach? ładowanie codzienne? :o :evil:

i pytanka dodatkowe za 100 punktów:
czy parametry- nastawy pieca zmieniać zależnie od pogody czy jechać cały czas na tych samych i regulować temperaturę w domu za pomocą termostatów?
czy to prawda, że sprzedawane współcześnie termostaty (te takie którymi sie kręci i maja skale od 1 do 5) mają w sobie wbudowany czujnik temperatury i "pilnują" sobie same temperatury w pomieszczeniu (kiedy spada to dogrzewają, kiedy dobije temperatura do się wyłaczają)?

Nieotynkowany z zewnątrz, podejrzewam że tez nieocieplony :-? . Jak ocieplisz to wtedy zobaczysz różnicę :o w zużyciu opału
Ocieplony to chyba nie będzie bo to 1 warstwowa. Ale jak to pierwszy sezon to tak jak wszyscy piszą idzie więcej opału. Ustawienia kotła zmienia się raczej w zależności od opału. A ideą termostatu jest chyba właśnie to że "pilnują temperatury" a nie są zwykłymi zaworami.

minijack
20-01-2009, 21:30
mieszkam dopiero od listopada i narazie razem c.o + cwu śrenie zużycie to ok 15kg/dobe (miału klasy 20 MJ/kg) max ok 22kg/dobe przy -15stopniach mrozu

Jeżeli można prosić o podawanie wartości opałowych paliwa (miał, ekogroszek) przy zużyciu bo to da lepsze porównanie

mój domek to ok 130 m2 powierzchni ogrzewanej do 20stponi (sypialnie 19, łazienka 23 )

AlinkaAla
24-05-2009, 15:45
Czy może ktoś mi powiedzieć jak to jest ze zużyciem ekogroszku. W danych technicznych podane jest zużycie paliwa 4,1 kg/h przy mocy 24 kW, i 9,1 kg przy mocy 40 KW (różne firmy)

4,1 kg ekogroszku na godzinę to 98,4 kg na dobę. Okres grzewczy w naszym klimacie to 180 dni. Wychodzi 17 ton i 712 kg. Czyli koszt ogrzewania w jednym roku to ok. 12 tysięcy zł. Do tego potrzeba oddzielny magazyn na 18 palet i przerzucić ręcznie 17 ton.

Czy te dane techniczne które podają producenci to tylko fikcja ???

mayland
24-05-2009, 15:53
W listopadzie zaczęliśmy ogrzewać. Ok 20 listopada. Przed sezonem kupiliśmy 4 tony ekogroszku i jeszcze niecałe pół mieliśmy. Do tej pory mamy węgiel. Starczy na podgrzanie wody jeszcze do lipca.
Ogrzewamy duzy dom-ponad 200m2 pow. uzytkowej. Oczywisice ciepła woda też. Kominek mamy tylko rekreacyjny. Rzadko w nim palimy.
jesteśmy zadowoleni z rezultatów.

sacha
24-05-2009, 20:43
Czy może ktoś mi powiedzieć jak to jest ze zużyciem ekogroszku. W danych technicznych podane jest zużycie paliwa 4,1 kg/h przy mocy 24 kW, i 9,1 kg przy mocy 40 KW (różne firmy)

4,1 kg ekogroszku na godzinę to 98,4 kg na dobę. Okres grzewczy w naszym klimacie to 180 dni. Wychodzi 17 ton i 712 kg. Czyli koszt ogrzewania w jednym roku to ok. 12 tysięcy zł. Do tego potrzeba oddzielny magazyn na 18 palet i przerzucić ręcznie 17 ton.

Czy te dane techniczne które podają producenci to tylko fikcja ???

To oznacza że spalenie 4.1 kg/h danego paliwa o danej kaloryczności, daje te 24kW mocy uwzględniając sprawność kotła. Twoje wyliczenia mówią, ile by kosztowało palenie całą mocą kotła w sezonie grzewczym i nie wiem po co Ci to potrzebne jak nie pali się z taką mocą.

geguś
24-05-2009, 21:12
W listopadzie zaczęliśmy ogrzewać. Ok 20 listopada. Przed sezonem kupiliśmy 4 tony ekogroszku i jeszcze niecałe pół mieliśmy. Do tej pory mamy węgiel. Starczy na podgrzanie wody jeszcze do lipca.
Ogrzewamy duzy dom-ponad 200m2 pow. uzytkowej. Oczywisice ciepła woda też. Kominek mamy tylko rekreacyjny. Rzadko w nim palimy.
jesteśmy zadowoleni z rezultatów.
O psia krew. Zima jaka była, ale coś dużo te 4 tony. A ile ludzi do "wymycia"?

mayland
25-05-2009, 06:50
Powiem tak, nie oszczędzamy.Piec chodzi na okrągło bez z bytniego zagladania do niego. Ogrzewamy też strych który jest ocieplony tylko 15cm wełny a w przyszłości bedzie tam pomieszczenie rekreacyjne ok. 60m2.
Do mycia 3 osoby.

pawel2151
02-10-2009, 12:37
Witam,

Jakie jest zużycie ekorgoszku latem przy podgrzewaniu tylko cwu i jak często trzeba czyścić piec? Zastanawiam się nad sensem montowania solarów w przypadku pieca na ekogroszek.

Pozdrawiam

pierwek
02-10-2009, 12:58
w lecie na podgrzanie CWU szło u mnie ca 100-120kg na 1mc (niecały worek /tydzień) - 4 osoby zasobnik CWU 200l. Czyszczenie 1x na 2 mce.

daggulka
02-10-2009, 13:02
ściana jednowarstwowa z bk (dom jeszcze nieotynkowany wtedy z zewnątrz z potęznymi mostkami termicznymi w postaci otworów w styropianie koło okien i drzwi wydziobanych przez ptaki ), kubatura domu 666,6m3 , powierzchnia całkowita 196,9m2 ( w tym garaż 30m2 dogrzewany zimą jednym grzejniczkiem) , na dachu 20cm wełny....


pierwszy rok kalendarzowy - grzanie tylko piecem (brak kominka i alternatywnych źródeł) ... od czerwca 2008 do czerwca 2009 - na CO i CWU zużyłam niecałe 4 tony ekogroszku....

w tym roku liczę na mniejsze zużycie , ponieważ dom latem otrzymał tynki na zewnątrz , także otwory w styropianie zostały uzupełnione ....

w bieżącym roku również zakupiłam 4 tony ekogroszku .... ... zużycie wyniesie pewnie mniej z powodu otynkowania ... także nie zostaje obojątny fakt że to już drugi z kolei sezon grzeczy - mury już wyschnięte i w miarę dogrzane .... także zapewnie nie pozostało bez echa jeśli chodzi o ilość spalonego ekogroszku - kombinowanie z ustawieniami i obczajanie pieca które zajęło mi kilka ładnych tygodni ...


zużycie na CWU
jeden podajnik (120kg) starcza na 1,5 m-ca ....zasobnik CWU 300l... 3-4 osoby ...

franzkru
02-10-2009, 13:23
daggulka jaka masz pow domu po podłogach ? Pow uzytkowa mam ciut większą i zastanawiam się czy kupic 3t ekogroszku czy może więcej.

Planuje troche (ew. duzo) palic w kominku ktory ma zamontowane DGP i zrobiony pseudo płaszczwodny (rurka miedziana owiniena na rurze spalinowej), więc troche dzieki temu obniże zuzycie węgla.

Dom ocieplony (albo ocieplany bo własnie to czynią) styro 15cm + wełna na dachu 25cm (jak znajde czas zeby ja wreszcie polozyć :)).
I tak się zastanawiam czy 3t starczy mi na zimę czy nie...
Tak wiem wiem dom domowi nie równy i takie tam... zastanawiam sie. A pytanie gówne jest na poczatku tej "wypowiedzi"

daggulka
02-10-2009, 13:33
franzkru - po podłogach mam jakieś 160m2 + garaż 30m2 dogrzewany jednym grzejnikiem ...
kup se 4 tony ...zostanie to zostanie - zużyjesz w kolejnym sezonie ...

mayland
02-10-2009, 14:11
Ja kupiłam 3 tony w tym roku bo jeszcze mamy ten z ubiegłego roku :lol:

Kris2222
02-10-2009, 21:54
ja mam 230m2 mieszkalnych i piwnice z garażem po leku grzeje , kupiłem 6 ton bo pierwszy sezon zamieszkały bedzie , wiec lepiej jakby mi nie brakło :D

daggulka
02-10-2009, 23:33
ja mam 230m2 mieszkalnych i piwnice z garażem po leku grzeje , kupiłem 6 ton bo pierwszy sezon zamieszkały bedzie , wiec lepiej jakby mi nie brakło :D

sama jestem ciekawa jak Ci to wyjdzie :wink:

irysy
03-10-2009, 18:34
Witam,

Jakie jest zużycie ekorgoszku latem przy podgrzewaniu tylko cwu i jak często trzeba czyścić piec? Zastanawiam się nad sensem montowania solarów w przypadku pieca na ekogroszek.

Pozdrawiam
U nas jest właśnie taki układ czyli groszkowiec plus solary. Kociołek wygasiłem w połowie marca, a planuję go odpalić dopiero pod koniec października jeżeli pogoda pozwoli. Niestety od trzech dni słoneczka jak na lekarstwo więc pod wieczór włączam grzałkę bo woda w zasobniku jest jednak zbyt chłodna na kąpiel. Generalnie z solarów jestem zadowolony... :D

Kris2222
03-10-2009, 19:27
Dagmara też jestem ciekawy ;)
ale myślę ze będzie ok

minijack
05-10-2009, 19:55
Witam,

Jakie jest zużycie ekorgoszku latem przy podgrzewaniu tylko cwu i jak często trzeba czyścić piec? Zastanawiam się nad sensem montowania solarów w przypadku pieca na ekogroszek.

Pozdrawiam

u mnie ok 100kg na miesiąc załadunek paliwa raz na 40dni w tym czasie 2 razy wyjmowałem żużel więc obsługa niezbyt uciążliwa

krzys_i_aga
12-10-2009, 15:25
Dużo czy mało pali to pojęcie względne. Jeśli piec spala 20 kg ekogroszku na dobę to miesięcznie wychodzi 600 kg. Gdy ekogroszek kosztuje nawet 800 zł za tonę to koszt pogrzania wody wynosi 480 zł na miesiąc. Ogrzewany jest dom o pow powiedzmy 150 m 2 kubaturze około 500 m 3 plus ciepła woda użytkowa np. na 4 rodziny. Opłata za ogrzanie mieszkania o powierzchni 60 m2 kosztuje rocznie około 2000 tys zł. Do tego trzeba dodać jeszcze podgrzanie wody użytkowej. Teraz należało by porównać powierzchnie do ogrzania. Reszta do przemyślenia.

Seluch
24-10-2009, 15:27
Witam,

Jak Wy to robicie, że macie tak małe zużycie 9-12 kg na dobę?
Palę u siebie już trzeci sezon i najmniej na dobę piec pali 30-40kg ekogroszku.
Powierzchnia podłogi u mnie to około 210m mieszkalnej 150m do tego CW 120l dom ocieplony 12 cm styro 25 wełna na poddaszu.
Jeszcze nie udało mi się zejść poniżej wyższego zużycia a eko wypala się do końca na pył.

Co może wpływać na takie zużycie?
Piec mam z podajnikiem tłokowym z regulatorem tango
http://www.kotly-marciniak.isnet.pl/kotly-marciniak/index.php?slab=kws-p

jeśli ktoś z Was posiada coś podobnego proszę o pomoc.

Analizując dane w tabeli producenta podaje zużycie na poziomie 4,7 kg/h przy mocy minimalnej ja to się ma rzeczywistości? sam nie wiem

HELP!!! :roll:

krzys_i_aga
24-10-2009, 18:22
Witam,

Jak Wy to robicie, że macie tak małe zużycie 9-12 kg na dobę?
Palę u siebie już trzeci sezon i najmniej na dobę piec pali 30-40kg ekogroszku.
Powierzchnia podłogi u mnie to około 210m mieszkalnej 150m do tego CW 120l dom ocieplony 12 cm styro 25 wełna na poddaszu.
Jeszcze nie udało mi się zejść poniżej wyższego zużycia a eko wypala się do końca na pył.

Co może wpływać na takie zużycie?
Piec mam z podajnikiem tłokowym z regulatorem tango
http://www.kotly-marciniak.isnet.pl/kotly-marciniak/index.php?slab=kws-p

jeśli ktoś z Was posiada coś podobnego proszę o pomoc.

Analizując dane w tabeli producenta podaje zużycie na poziomie 4,7 kg/h przy mocy minimalnej ja to się ma rzeczywistości? sam nie wiem

HELP!!! :roll:

Przewymiarowany piec wystarczył by 15 -17 kw. To tak jakby kupić 3000 litrowy samochód o mocy 170 km i jeździć tylko po mieście i nie przekraczając 50 km na godzinę. Musi spalić. Pozdrawiam.

Seluch
24-10-2009, 21:48
Taki piec dobrał mi producent :x 26kW :evil:
czy można je jakoś przerobić przez np zmniejszenie pojemości wody w nim znajdującej się?

irysy
25-10-2009, 13:15
Ja niedawno też rozpocząłem drugi sezon grzewczy. W porównaniu do pierwszego różnica w spalaniu jest znaczna. Pierwszy sezon to spalanie na poziomie 20-30kg na dobę. Przy obecnych temperaturach zużycie wynosi ok. 100kg na tydzień co daje średnio jakieś 14 kg. na dobę. W zeszłym roku przy podobnych temp. palił co najmniej 20kg na dobę. Zobaczymy co będzie jak przyjda pierwsze mrozy. Na razie jestem dobrej myśli :) . Powierzchnia do ogrzania po podłogach to ponad 200 m2. Piec z firmy Kotłospaw 25 kW.

qwert
25-10-2009, 14:07
6kg/dobe (CO + cwu), przy pogodzie +2/-2stC.
dom 190m2 po podłogach +90m2 piwnicy-nie grzane.
piec 15kW, niestety przewymiarowany, starczylo by 10, ale takich nie było :(

15cm styro, 30-45 wełny, reku, gwc.

pierwek
25-10-2009, 16:58
mam kocioł hef 20kW do ogrzania obecnie 120m2 + drugie tyle na poddaszu ale tam aktualnie ni3 grzeję (ale ciepło tam ucieka) zużywam 120kg groszku na tydzień (21 deg w domu + CWU)

qwert
25-10-2009, 17:12
to ja zuzywam 40 kg na tydzien (w ostatnim tygodniu), ogrzewam 180m2 + piwnica, ma +15st, bo grzeje ją kotłownia + cwu.

i tyle są warte te obliczenia, kazdy ma inny dom.