PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - zużycie prądu



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55

kulibob
06-01-2022, 09:37
Za grudzień
Podłogówka COP1 473kWh
CWU COP1 151kWh
Dwa klilmatyzatory 386kWh

Czyli nieźle

agb
06-01-2022, 09:57
Ja pierniczę czy naprawdę każdy wątek musi być zaśmiecony przez bezsensowną nic nie wnoszącą dyskusję ?

Cyrkulacja ? Każdy robi jak chce. Ja nie robiłem z pełną świadomością , bo jest to dla mnie zbyteczne a nie widzę sensu aby ciepła woda CWU ciągle krązyła i wychładzała wodę w bojlerze jak nie jest używana a jakieś włączanie pompy na życzenie przed umyciem rąk i czekanie aż wszystko sie wymiesza cięzko nazwać to komfortem. Jak ma być cyrkulacja to musi działać cały czas jak jesteśmy w domu albo ktoś z domowników.

Dla mnie była to bezsensowna strata energii , bo cyrkulacja fakt że to komofort , ale drogi komfort.

Osobiście uważam że jak ktoś dobrze zaprojektuje instalacje , punkty odbioru wody będą jak najbliżej bojlera to cyrkulacja nie jest do niczego mu potrzebna.
Oczywiście przez chwilę poleci z kranu chłodniejsza woda (ale nie lodowata) , ale nic nie stoi na przeszkodzie aby w takiej wodzie umyć ręce a nie bez sensu czekać na "gorąca" wodę , tym bardziej że w letniej też można umyć ręce ..

Osobiście uważam że jak ktoś chce być taki "eko" i nie marnować wody (jak oczywiście nie odpowiada mu trochę bardziej letnia woda po odkręceniu kranu i musi czekać aż pojawi się ta "gorąca" woda to dla niego wymyślono takie coś jak podgrzewacze wody. Wtedy ma od razu ciepłą wodę i nie marnuje ani wody ani energii , ale wtedy już nie będzie grzania w taniej taryfie wody ..

Dajcie sobie spokój , bo to bez sensu.
Każdy robi jak chce , ale widać niektórzy mają z tym problem i na siłę próbują przekonać do "swoich racji" ..
Mieszkałeś przez dłuższy czas w domu z cyrkulacją i masz porównanie? Czy zaśmiecasz wątek bezsensowną dyskusją?

Pewnie trudno Ci w to będzie uwierzyć, ale niektórzy budują dla siebie. Żeby projekt odpowiadał ich potrzebom. Nie najkrótszym rurkom CWU.

Poza tym cała dyskusja do wywalenie do dedykowanego wątku.

siinski
06-01-2022, 20:44
Mając w oddalonej dużej łazience cyrkulację wymyśliłem taki myk.Jest w niej czujka od alarmu ponieważ jest w niej duże okno a i dom parterowy. Po wejściu do łazienki czujka dając sygnał do centralki a z niej idzie sygnał do gniazdka pod które podpięta jest pompa od cyrkulacji.Działa tylko podczas obecności kogoś w łazience.Sprawdza się.

klaudiusz_x
07-01-2022, 20:16
klaudiusz_x, co Ty starasz sie udowodnic i o co walczysz? Serio pytam bo chyba jestes na bakier z matematyką.

Wrzuc sobie do Excela swoje dane z ostatniego sezonu za ostatni rok, skopiuj te wartosci do poprzedniego roku i wybierz dowolny okres 12sto miesieczny i zsumuj zuzycie. Czy to nie jest niesamowite, ze kazdy okres nastepujacych po sobie 12stu miesiecy daje taki sam wynik?

Twoje argumenty sa conajmniej dziwne, przeciez pompa chodzi caly rok u uzupelnia straty ciepla oraz CWU w domu przez caly rok. Jej nie interesuje kiedy oficjalnie ktos oglosi poczatek sezonu grzewczego, u mnie zaczelo sie w polowie pazdziernika, u innego pod koniec listopada, jeden ma dom durszlak, drugi termos, jeden ma 100m2 a drugi 350m2, jeden mieszka w Suwalkach, drugi w Szczecinie, jeden chodzi w kufajce i twierdzi ze mu przy 18stC w zimie cieplo, drugi ponizej 23stC nogi z lozka nie wystawia, jeden ma wentylacje mechaniczna, drugi spi przy rozszelnionych oknach i ciagle wietrzy. To sa tylko szacunki pokazujace realne zuzycie pradu przez komple przy okreslonych warunkach

Ładnie walisz ściemę.
Sezon grzewczy nie zaczyna się 1 stycznia.
W tym wątku to potwierdzono..
Grzałem czystym prądem kilka lat.
Rozliczanie sezonu grzewczego od. 1 styczna do 31 grudnia, jest przekłamaniem.
Sezony grzewcze są zbliżone.
Jeśli w środku zrobisz początek, to wyjdą dane z czapy.
Jeśli nadal pozostajesz przy swoim, wystarczy prześledzić FM.

Tyle w temacie.

Kaizen
07-01-2022, 20:36
Rurki w ścianach mam w otulinie.


Ja też. Wyraźnie widać, jak słaba to izolacja.

https://www.youtube.com/watch?v=N_64qu6L6eM

plusfoto
07-01-2022, 20:49
Ładnie walisz ściemę.
Sezon grzewczy nie zaczyna się 1 stycznia.
W tym wątku to potwierdzono..
Grzałem czystym prądem kilka lat.
Rozliczanie sezonu grzewczego od. 1 styczna do 31 grudnia, jest przekłamaniem.
Sezony grzewcze są zbliżone.
Jeśli w środku zrobisz początek, to wyjdą dane z czapy.
Jeśli nadal pozostajesz przy swoim, wystarczy prześledzić FM.

Tyle w temacie.To w końcu kiedy ten sezon grzewczy się zaczyna.? W 2021 musiałem ze dwa razy włączyć ogrzewanie w sierpniu na 2 godzinki. To mam to zaliczyć jako końcówka poprzedniego czy początek bieżącego?

klaudiusz_x
08-01-2022, 08:33
To w końcu kiedy ten sezon grzewczy się zaczyna.? W 2021 musiałem ze dwa razy włączyć ogrzewanie w sierpniu na 2 godzinki. To mam to zaliczyć jako końcówka poprzedniego czy początek bieżącego?

Przepraszam za mój wpis.
Moje podejście do tematu.
Z tego co tutaj piszą na FM, ostatni grudzien był znacznie chłodniejszy niż ten rok temu.
Za to teraz, początek stycznia, gorący.
Rok temu było odwrotnie.
Licząc sezon od 1 stycznia do 31 grudnia, wpadamy w pułapkę średniej temperatury poszczególnych miesięcy.
Licząc sezon od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia, akurat wyszło, że styczeń 2021 roku był zimny, grudzień także.
Więc tutaj dochodzi do tego, że wyjdzie znacznie więcej za grzanie tylko dzięki temu, że nałożyły się 2 zimne miesiące.
Ostatni grudzień zimny, teraz styczeń ciepły.
Odwrotnie niż rok temu.
Stąd sezon liczy się od sierpnia?
Ja np w czerwcu w zeszłym roku musiałem jeszcze minimalnie włączyć grzanie i zaliczyłem tondo poprzedniego sezonu. We wrześniu odpaliłem na 3 dni i liczę to do obecnego.

Jeśli masz szczegółowe własne statystyki, to porównaj, jak to jest z tymi sezonami liczonymi od stycznia i od sierpnia.
Wtedy wyjdzie na tacy, czy sezony wyliczane na 2 sposoby wychodzą zbliżone.
Dzięki za pociągnięcie tematu.
Pzdr.

agb
08-01-2022, 08:52
A może niech każdy podaje jak chce, a jak komuś nie pasuje, to przecież może pomijać takie posty... Ale lepiej przecież szukać dziury w całym.

klaudiusz_x
08-01-2022, 10:09
A może niech każdy podaje jak chce, a jak komuś nie pasuje, to przecież może pomijać takie posty... Ale lepiej przecież szukać dziury w całym.

Obecny sezon grzewczy do teraz, to 62kWh.
Proszę.

wally666
08-01-2022, 11:12
Umówmy się że kolega klaudiusz_x kieruje się własną logika i praktyka a reszta podaje tak jak im wygodniej. Szkoda czasu na dyskusję z kimś kto nie rozumie tego co inni starają się mu wytłumaczyć. Zdrówka życzę

kaszpir007
08-01-2022, 11:17
Przepraszam za mój wpis.
Moje podejście do tematu.
Pzdr.

Ale co tu pisać ?
Że szukasz dziury i problemu tam gdzie go nie ma ?
Wymyślasz dziwne "problemy" których poza tobą nikt nie widzi ?

Podałem zużycie roczne mojej pompy jaka ta pompa zużyła w całym roku 2021 na ogrzewanie domu jak i na ogrzanie ciepłej wody.
Nigdzie nie pisałem o jakimś "sezonie grzewczym" , sam sobie to dopowiedziałeś i brniesz w to ...

U mnie pompa jest opomiarowana , każdy kogo to interesuje może sam sobie zobaczyć i wyliczyć interesujący go okres.
Mnie interesuje cały rok , bo wtedy widzę jakie było zużycie w roku np. 2020 a jakie w 2019 i mogę wyciągnąć jakieś wnioski.

U mnie jak i zapewne u wiele nie ma takiego czegoś jak "sezon grzewczy". U mnie jak spadnie temperatura poniżej około 22,5 stopnia to włączam ogrzewanie , nawet jakby to było na wiosnę czy jesień.
Jak jest zimno to grzeje a nie czekam na jakiś "wymyślony" sezon grzewczy.

Inna rzecz że tak "denerwuje" cię podanie zużycie rocznego a już nie denerwuje że większość podaje zużycie CO+CWU , inni samo CO a jeszcze inni podają wynik z "licznika" pompy zamiast z podlicznika i jest tutaj wielki burdel z wynikami i bardzo często mało kto zaczyna "wierzyć" w te wyniki

-voymar-
08-01-2022, 12:10
@kaszpir007 Dokładnie tak jak napisałeś . Mnie też dawniej ktoś atakował że podaję okres jako rok pracy ,czyli 01.0.1 XXXXr. do 31.12 .XXXXr
W roku 21r zakończyłem grzanie 30 maja. a w tym może to być 30 kwiecień
Tak że ja też wolę podawać sezon jako rok pracy styczeń -grudzień. Zwłaszcza że PV też jest rozliczanie ( I-VI ) i ( VII--XII )

animuss
08-01-2022, 22:31
Ciekawe wnioski przy pompie buforowej COP-1


https://www.youtube.com/watch?v=z2XxR37PexI

ProStaś
09-01-2022, 10:25
Buhahahahaha,,,,,, niezmiennie bawią mnie te YT-owskie mundrości.....dom 100m2 koszt ogrzewania nowego domu z OP gruntową pompą ciepła 1100 zł.....:jawdrop:

No i klasyka, cena kotła na paliwo stałe bez ceny komina i niezbędnego metrażu. ;)
Echh.......

pandzik
09-01-2022, 11:34
Wszystko zależy od domu. Ja płacę 350zł za ogrzewanie, a inny w 100m2 domku kablami zapłaci te 4000zl. I gdzie te 26lat przewagi w nakładach..? :)
Doradzanie przy wyborze ogrzewania to robota dla samobójcy. Błędy wykonawcze i projektowe zamordują każde wyliczenia. W takim słabym domku jak ktoś utknie z kablami to nic tylko sie wieszać.

marxxx
09-01-2022, 11:42
Od ponad dwóch lat używam powietrznej popy ciepła. Dziś zaprezentuje pobór prądu za 2021r i podpowiem jak zmniejszyć zużycie prądu. Porównam też koszty do kotła na miał.
https://www.youtube.com/watch?v=XJ8JsHRY_uo&list=PLNZ4O4pNfiy1IFgNwKwcuwny6QXwjxlB5&index=1

asolt
09-01-2022, 11:55
...
Doradzanie przy wyborze ogrzewania to robota dla samobójcy. Błędy .......... i projektowe zamordują każde wyliczenia. W takim słabym domku jak ktoś utknie z kablami to nic tylko sie wieszać.

Napisz cos wiecej o tych błedach projektowych, wyliczenia i jak i projekt sa oparte na obliczeniach ozc. czy da sie zrobic zły projekt na rzetelnych obliczeniach ozc?, pewnie sie da jak sie ktos bardzo postara, ale jak sie prawidłowo liczy ozc i to i prawidłowo policzy projekt. Co do opłacalnosci danego rozwiazania to zaden projektant czy audytor nie jest jasnowidzem i nikt nie przewidzi cen nosników energii w przyszłosci, nawet najdokladniejsze obliczenia ozc i projekt nie pomogą jesli prognozy cen w przyszłosci nie zgodzą sie z przyjetymi do obliczen. Co do błedów wykonawczych to mozna to przewidziec w stopniu duzo wiekszym niz ceny energii, wystarczy przypilnowac, dozorowac znalezc doradcę, oczywiscie wszystkich błedów wykonawczych nie da sie calkowicie wyeliminiwac ale da sie je bardzo ograniczyc.Obliczenia nie uwzgledniają niedokladnosci wykonawcze bo i jak, nie została opracowana norma na poziom błedów wykonawczych totez metodyka obliczen ozc jej nie obejmuje.

agb
09-01-2022, 12:20
Buhahahahaha,,,,,, niezmiennie bawią mnie te YT-owskie mundrości.....dom 100m2 koszt ogrzewania nowego domu z OP gruntową pompą ciepła 1100 zł.....:jawdrop:

No i klasyka, cena kotła na paliwo stałe bez ceny komina i niezbędnego metrażu. ;)
Echh.......

Wszystko zależy od tego czy ten 1100 to za sezon czy za rok :D :D :D

-voymar-
10-01-2022, 17:32
Napisz cos wiecej o tych błedach projektowych, wyliczenia i jak i projekt sa oparte na obliczeniach ozc. czy da sie zrobic zły projekt na rzetelnych obliczeniach ozc?, pewnie sie da jak sie ktos bardzo postara, ale jak sie prawidłowo liczy ozc i to i prawidłowo policzy projekt. Co do opłacalnosci danego rozwiazania to zaden projektant czy audytor nie jest jasnowidzem i nikt nie przewidzi cen nosników energii w przyszłosci, nawet najdokladniejsze obliczenia ozc i projekt nie pomogą jesli prognozy cen w przyszłosci nie zgodzą sie z przyjetymi do obliczen. Co do błedów wykonawczych to mozna to przewidziec w stopniu duzo wiekszym niz ceny energii, wystarczy przypilnowac, dozorowac znalezc doradcę, oczywiscie wszystkich błedów wykonawczych nie da sie calkowicie wyeliminiwac ale da sie je bardzo ograniczyc.Obliczenia nie uwzgledniają niedokladnosci wykonawcze bo i jak, nie została opracowana norma na poziom błedów wykonawczych totez metodyka obliczen ozc jej nie obejmuje.

Jak tych wniosków słucham to tak :
-murarz postawił dom
-przyszło robic tynki i tynkarz mówi --Panie kto to stawiał? ściany krzywe
-następnie płytkarz ---- Panie ! kto tynkował ? trzeba duuuuużo kleju nakładać itd.

asolt
10-01-2022, 17:50
Jak tych wniosków słucham to tak :
-murarz postawił dom
-przyszło robic tynki i tynkarz mówi --Panie kto to stawiał? ściany krzywe
-następnie płytkarz ---- Panie ! kto tynkował ? trzeba duuuuużo kleju nakładać itd.

Zeby krzywo wytynkowac na prostych scianach trzeba sie troche natrudzic, zeby krzywo ułozyc płytki na prostych tynkach tak samo.
A nie jest tak ze kazdy nastepny w przypadku błedow musi je poprawic po poprzedniku?

-voymar-
11-01-2022, 14:12
Zeby krzywo wytynkowac na prostych scianach trzeba sie troche natrudzic, zeby krzywo ułozyc płytki na prostych tynkach tak samo.
A nie jest tak ze kazdy nastepny w przypadku błedow musi je poprawic po poprzedniku?

Pewnie że tak jak mówisz. Mi chodziło o to że TY zabezpieczasz się źle zrobioną izolacją przez poprzedników i dla tego audyt wychodzi inny.
Dobra podpora.
Powodzenia.

Fanek
12-01-2022, 18:26
Nie chce zakładać oddzielnego tematu tylko po to aby zadać jedno pytanie - Czy ktoś wie ile lat Bosch robi pompy ciepła powietrzne?

asolt
12-01-2022, 19:20
Pewnie że tak jak mówisz. Mi chodziło o to że TY zabezpieczasz się źle zrobioną izolacją przez poprzedników i dla tego audyt wychodzi inny.
Dobra podpora.
Powodzenia.

To Twoje zdanie, zeby nie powiedziec insynuacja, nie zabezpieczam sie bo nie ujmuję niedokladnosci wykonawczych w obliczeniach bo tego ując sie nie da.
Ciekawe jak sie zabezpieczyc przed złym wykonaniem w przypadku projektu, budynek nie istnieje (jeszcze nie istnieje). Jak sie zabezpieczyc w przypadku budynku bez izolacji. Pytania mozna mnozyc.

okobar
13-01-2022, 07:33
to ja tylko przypomnę, że topik ten dotyczy zużycia pradu

nie boscha, nie pomiarów, nie obliczeń ozc :P


a co do zużycia prądu

w listopadzie minęło 7 lat działania mojej pompy

więc się podzielę wynikami z podlicznika. Podlicznik obejmuje grzanie CWU, CO, chłodzenie w lecie (domontowany moduł), wszelkie pompki i cyrkulacje...
dom 160m2, sama podłogówka, w domu w ziemie parter 23-24, góra 21-22

https://1drv.ms/x/s!AiC8LfIRsRcyh-0iN7ElYRG4CesJ6A?e=qMAiJg

Owczar
13-01-2022, 08:29
Rzuciłem okiem na 2021 i porównałem z moimi wynikami.

U mnie widzę istotne różnice między miesiącami zimnymi, a cieplejszymi, a u Ciebie te różnice są niewielkie.
Przykładowo
styczeń u mnie 760kWh, a u Ciebie 591
Ale już na przykład kwiecień: 250 vs 543 u Ciebie.
No i maj: 125 vs 427. - u mnie większość na CWU.

Zastanawiam się z czego wynika u Ciebie taka różnica w ciepłych miesiącach. Marzec mieliśmy podobny, a potem już coraz większe różnice. Sumarycznie u mnie za cały rok wyszło 3700, wliczając wszystko jak u Ciebie - plus grzanie do 15-17 stopni garażu.

Robiłeś OZC? Jestem ciekaw jakie poszczególne składniki mają wpływ na obciążenie cieplne budynku.

magdaseb
13-01-2022, 09:50
to ja tylko przypomnę, że topik ten dotyczy zużycia pradu

nie boscha, nie pomiarów, nie obliczeń ozc :P


a co do zużycia prądu

w listopadzie minęło 7 lat działania mojej pompy

więc się podzielę wynikami z podlicznika. Podlicznik obejmuje grzanie CWU, CO, chłodzenie w lecie (domontowany moduł), wszelkie pompki i cyrkulacje...
dom 160m2, sama podłogówka, w domu w ziemie parter 23-24, góra 21-22

https://1drv.ms/x/s!AiC8LfIRsRcyh-0iN7ElYRG4CesJ6A?e=qMAiJg

Masz zużycie w roku 2020 porównywalne z 2021. U mnie na CO w 2021 był wzrost o dobre 30% w porównaniu z 2020. Miesiące od stycznia do kwietnia włącznie oraz grudzień były znacząco chłodniejsze w 2021 niż w 2020.

-voymar-
13-01-2022, 14:10
Rzuciłem okiem na 2021 i porównałem z moimi wynikami.

U mnie widzę istotne różnice między miesiącami zimnymi, a cieplejszymi, a u Ciebie te różnice są niewielkie.
Przykładowo
styczeń u mnie 760kWh, a u Ciebie 591
Ale już na przykład kwiecień: 250 vs 543 u Ciebie.
No i maj: 125 vs 427. - u mnie większość na CWU.

Zastanawiam się z czego wynika u Ciebie taka różnica w ciepłych miesiącach. Marzec mieliśmy podobny, a potem już coraz większe różnice. Sumarycznie u mnie za cały rok wyszło 3700, wliczając wszystko jak u Ciebie - plus grzanie do 15-17 stopni garażu.

Robiłeś OZC? Jestem ciekaw jakie poszczególne składniki mają wpływ na obciążenie cieplne budynku.

Pisał przecież że w lecie chlodzenie.

Owczar
13-01-2022, 14:31
Pisał przecież że w lecie chlodzenie.

Chłodzenie pasywne, które bierze tyle co nic - tak jak u mnie. W okresie letnim się zgadza. Największe różnice są w okresie wiosennym i jesiennym.

-voymar-
13-01-2022, 17:31
Chłodzenie pasywne, które bierze tyle co nic - tak jak u mnie. W okresie letnim się zgadza. Największe różnice są w okresie wiosennym i jesiennym.

Jeden toleruje temp wewnątrz 21*C jak na zewnątrz jesienią jest +15*C
Inny musi mieć w domu min.22,8*C ( ja do takich należę ) i nie jest ważne że to 30maj Stąd te różnice.

Owczar
13-01-2022, 18:06
Ale utrzymanie 23 stopni gdy na zewnątrz jest -15 potrzebuje zdecydowanie więcej energii niż gdy jest +15. A tutaj różnice są po 100kWh na miesiąc.

klaudiusz_x
14-01-2022, 08:16
Masz zużycie w roku 2020 porównywalne z 2021. U mnie na CO w 2021 był wzrost o dobre 30% w porównaniu z 2020. Miesiące od stycznia do kwietnia włącznie oraz grudzień były znacząco chłodniejsze w 2021 niż w 2020.

Pisałem o tym wcześniej, to mnie wyśmiali, że herezję ogłaszam i jestem plaskoziemcem :P

okobar
14-01-2022, 10:07
Rzuciłem okiem na 2021 i porównałem z moimi wynikami.

U mnie widzę istotne różnice między miesiącami zimnymi, a cieplejszymi, a u Ciebie te różnice są niewielkie.
Przykładowo
styczeń u mnie 760kWh, a u Ciebie 591
Ale już na przykład kwiecień: 250 vs 543 u Ciebie.
No i maj: 125 vs 427. - u mnie większość na CWU.

Zastanawiam się z czego wynika u Ciebie taka różnica w ciepłych miesiącach. Marzec mieliśmy podobny, a potem już coraz większe różnice. Sumarycznie u mnie za cały rok wyszło 3700, wliczając wszystko jak u Ciebie - plus grzanie do 15-17 stopni garażu.

Robiłeś OZC? Jestem ciekaw jakie poszczególne składniki mają wpływ na obciążenie cieplne budynku.

cóż mogę powiedzieć
ten rok, 2021, jakoś dla mnie był zły - długo śnieg, zimno w zimie :P
co do samych wyników nie jestem na tyle mądry żeby Ci powiedzieć. Co miesiąc spisuję podlicznik, i to cała moja robota
wiosna (kwiecień i maj) jak dla mnie była zimna. Śnieg długo, wiatr, deszcz. Moj dom jest ocieplany przeze mnie, stoi sam na wygwizdowie, nie ma dużych drzew i jak wieje... to wychładza - temperatura niby 22 a żonie zimno. może to powód? a może nie, nie jestem fachowcem

podlicznik rok temu sprawdzany, wskazuje prawidłowo.

OZC robiłem 3 razy, pierwszy raz przed budową, potem dwa w trakcie wyboru źródła ciepła. Według OZC wybierano mi moc pompy

i raz badanie kamerką po wybudowaniu - dosyć dużo mostków cieplnych

okobar
14-01-2022, 10:13
Masz zużycie w roku 2020 porównywalne z 2021. U mnie na CO w 2021 był wzrost o dobre 30% w porównaniu z 2020. Miesiące od stycznia do kwietnia włącznie oraz grudzień były znacząco chłodniejsze w 2021 niż w 2020.

nie wiem jakie u Ciebie były temperatury w zimie, u mnie było zimno ale znośnie. Najgorsze to 0-10 stopni, bo wtedy krzywa powoduje przegrzewanie domu, a mi się nie chce jej już korygować. U mnie lato było malutkie zużycie, bo akurat to lato dzieciaki spędziły u dziadków :) prawie całe :) a to oznacza dwie wanny mniej codziennie, dwa kompy wyłączone i telewizory :P no i chłodzenie mniej pracowało...


Chłodzenie pasywne, które bierze tyle co nic - tak jak u mnie. W okresie letnim się zgadza. Największe różnice są w okresie wiosennym i jesiennym.

szczerze? jak wygląda pasywne? dodatkowa pompka na układzie? bo ja takie coś właśnie mam...


Ale utrzymanie 23 stopni gdy na zewnątrz jest -15 potrzebuje zdecydowanie więcej energii niż gdy jest +15. A tutaj różnice są po 100kWh na miesiąc.

nie analizowałem tego pod tym kątem. Może kwestia domu, może miejsca a może ludzi i żużycia np. cwu
nie wiem
wiem tylko że w domu ciepło a rachunki niewysokie

Owczar
14-01-2022, 10:42
Nie zrozum mnie źle - nie szukam dziury w całym :)

Jeśli chodzi o chłodzenie pasywne, to tak jak napisałeś dodatkowa pompka i wymiennik.

Zastanawiam się po prostu skąd takie różnice i czym aż tak różnią się nasze domy, że robi się taki rozjazd w różnych okresach. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to powierzchnia okien. Duże okna to duże straty, ale też duże zyski w okresach przejściowych. W moim OZC okna to ok 21% strat, ale jak zrobimy poprawkę na niższą wymianę powietrza wentylacyjnego (trochę przeszacowaną w OZC), to myślę, ze to i 30% strat. Ale w słoneczne mroźne dni zużycie energii jest o wiele niższe. A gdy przychodzi dłuższy dzień i więcej słońca, to zapotrzebowanie na ciepło spada. Na CWU myślę, że mamy podobnie patrząc na zużycie w miesiącach letnich.

Masz rolety zewnętrzne?

okobar
14-01-2022, 11:21
tak, mam rolety. z tym że prawie nie korzystam (poza salonem, bo tam dzieciakom ciągle przeszkadza słońce (salon od południowego zachodu)

Owczar
31-01-2022, 15:05
Zanim przeskoczy na kolejny miesiąc ;)
Trzeba dodać jakieś 3kWh do końca stycznia na CO:
https://lh3.googleusercontent.com/mcJQ4mBddpKz-aFjLAp7U5AovewkCEPnsbNJQrlsOFm69C2ndL8GjTQxjoVM-MHEUd0plDjLgNz9LC026AobfA1Gh6eA02M2LeeSxwmrvN-1H2JjOZBKuw26qTUsMJ0_lNnfMIyMijx3sIbDMobS3lhpMH3kw y03B_bxIqkOqbXctRf8EgQpk-l1SzWMS62c0UXxqLJ5W9DJ9VPtdAPvbMocMb5SF9X9IviKCquy _sRZqM3ZxSqgkw2rbGd4_q6ykUpHL_9CtN0E_VSuaYKUOGcmVd wot_r3a-mWHv2gNvLFPXEC99J2K870NffpH4yQcZIyZoZASqL6l9vWfHbb GBmhilZg_ULhBYBra9zK2pBKxljSZ0XNsUxW8USr7GOHiJ8ynm mulpSOab14J95xJiSz8HN9UfkhV8ASt0QQOXdzyN9XPCAjtck9 YK2iXcvebzR02mymFdWeu7vw80-K1cYKNV3SEcccvmONWya_WYjmwlZgvTSFvpEXDI_0vhAwpog03 hg0XA-VaxECQdIhWkV4_wOsNSIIbjKz-O7uovQ9QixkYY6xfawzcd6Kbh5UpGyfOyPY9JWBG0Jcepac0sz XBdOc29aml9Lux6ci5_fl4nrBax1OIBHRwz0rzeJuqzNTGWxdl QQ7aYDrDkz0gJa4dFIaPkCVBSQNBU_orF-ckf-GGpXjr6t-EpbwsQeXpcW08ddta432hqkW-WyfQYMyCQ=w481-h525-no?authuser=0

Temp średnia na zewnątrz z całego miesiąca 1 stopień. Dla porównania w grudniu było -1.
W domu ~22 stopnie.

Jaźwiec
31-01-2022, 15:11
CO + CWU, temperatura wewnątrz 22C

2021/2022
październik - 176kWh
listopad - 354kWh
grudzień - 578kWh
styczeń - 476kWh

ProStaś
31-01-2022, 16:05
Styczeń - 492 kWh (CO + CWU), temp. w domu 22C.

Dopisek: Od początku sezonu zamykam się tylko i wyłącznie w taniej taryfie (w styczniu to zasługa braku dużych mrozów, w grudniu wysokiej - jak dla mnie - temp. DZ).

I cały rok liczony od 31.01.2021 do 31.01.2022 - 2945 kWh

Pytajnick
31-01-2022, 16:41
U mnie w styczniu poszło 365kWh na CO+CWU przy 22,5stC w domu. 45kWh mniej niż w grudniu, więc... globalne ocieplenie :cool:

pandzik
31-01-2022, 20:49
Styczeń CWU+CO 302 kWh w "nocnej". 65 mniej niż w grudniu.

jambos
31-01-2022, 21:41
Pierwszy sezon grzania, ogrzewanie odpalone w połowie października. Zamieszkały od początku grudnia przez 3 osoby.

W styczniu CO+CWU dla 3 osób wyszło 660kWh - praktycznie całość w taniej taryfie. W domu 23-23,5st.C.

dansing
31-01-2022, 23:11
Styczeń 498kWh co i cwu, o 35 mniej niż w tamtym roku.
180m2 22°
Reku+gwc 21kWh

gregor24
31-01-2022, 23:18
Styczeń 790 kWh

Tulisko
01-02-2022, 05:36
U mnie styczeń CO+CWU 440kWh.
Temperatura w domu 24st. - 4 osoby.

I am Batman
01-02-2022, 08:28
Styczeń CO+CWU: 392 kWh.
21-22°C. Grzanie tylko w dzień (G11)

magdaseb
01-02-2022, 09:42
Styczeń 2022:
- CO 770 kWh (to mniej o 20% niz w grudniu 2021 i mniej o 15% niz w styczniu 2021)
- CWU 197 kWh

Temperatura w sypialniach od 21* do 23* (zależnie od preferencji domowników), przestrzenie wspólne w tym kuchnia i salon 23*-23,5*, łazienki 24*-25*. Podniesione średnio o w całym 2021 roku o 1-1,5*.

cezary.pl
01-02-2022, 22:06
Styczeń CO i CWU razem z podlicznika w II taryfie 616 kWh

Dobra wiadomość: W przyszłym miesiącu będzie wiosna:D

pawel7979
05-02-2022, 17:03
Cześć

Listopad 2021 - 435 kWh CO+CWU
Grudzień 2021 - 749 kWh CO+CWU
Styczeń 2022 - 597 kWh CO+CWU

Mieszkamy od połowy pażdziernika. Temp w domu 22-22,8, dlatego taka wysoka gdyż mamy jeszcze 60% wilgotności.
Patrząc na Wasze wpisy mam wrażenie że mam za duże zużycie. Myślę docieplić sufit tylko nie wiem czym. Obecna wełna jest za "rzadka". Pomimo 30cm czuć chłód w narożnikach ścian i płycie GK. Nie jest też idealnie położona.

Fanek
05-02-2022, 17:11
Jak na 110m podłogówki to masz dużą pompe, na taki metraż to 7kw, niektórzy nawet mieszczą się w 5kw.

kulibob
05-02-2022, 17:14
Pompy 323 kWh
Podłogówka COP1 410
CWU COP1 146

Owczar
05-02-2022, 18:09
Cześć

Listopad 2021 - 435 kWh CO+CWU
Grudzień 2021 - 749 kWh CO+CWU
Styczeń 2022 - 597 kWh CO+CWU

Mieszkamy od połowy pażdziernika. Temp w domu 22-22,8, dlatego taka wysoka gdyż mamy jeszcze 60% wilgotności.
Patrząc na Wasze wpisy mam wrażenie że mam za duże zużycie. Myślę docieplić sufit tylko nie wiem czym. Obecna wełna jest za "rzadka". Pomimo 30cm czuć chłód w narożnikach ścian i płycie GK. Nie jest też idealnie położona.

Jeśli przy takiej temperaturze na zewnątrz i wewnątrz masz 60% wilgotności, tzn że wentylacja zupełnie nie działa. Okna 3 szybowe oczywiście bez nawiewników?

Pytajnick
05-02-2022, 20:25
Jak na 110m podłogówki to masz dużą pompe, na taki metraż to 7kw, niektórzy nawet mieszczą się w 5kw.

Tak, ale zapewne posiadają rekuperację, co znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na energię dla PC.

Pytajnick
05-02-2022, 20:28
Jeśli przy takiej temperaturze na zewnątrz i wewnątrz masz 60% wilgotności, tzn że wentylacja zupełnie nie działa. Okna 3 szybowe oczywiście bez nawiewników?

W stopce ma napisane, że nawiewniki są, ale wilgotność bardzo duża. Utrzymywanie takiej w nowym domu często prowadzi do powstawania grzybków na ścianach za meblami.

Owczar
05-02-2022, 21:16
Rzeczywiście, nie zwróciłem uwagi, że są nawiewniki. Więc pozostaje sprawdzić ciąg i nawiewniki - może są higrosterowane ale nie działają najlepiej. Nawet w pierwszym roku przy takiej wilgotności na zewnątrz nie ma szans utrzymać takiej wilgotności.

plusfoto
06-02-2022, 06:20
A u was ile trwało pozbycie się wilgoci w nowym domu? Bo u mnie lepiej jak rok. Gościu mieszka od października więc dajcie sobie spokój z teoriami spiskowymi.

Owczar
06-02-2022, 07:40
U mnie od pierwszego roku był wręcz deficyt wilgoci i nawilżacz zasuwał 24h na dobę, gdy tylko zaczęły się mrozy. Różnica wilgotności jest tak duża na zewnątrz, że obniżenie jej w domu, nawet nowym nie wymaga nie wiadomo jak intensywnej wentylacji.

plusfoto
06-02-2022, 07:58
Gdzie masz tą różnicę? Jak przy 0 masz 20% to jak to powietrze ogrzejesz do 20 stopni to jaka będzie wilgotność.?

klaudiusz_x
06-02-2022, 08:34
Styczeń tanią pc pw za samo CO 415kWh.
Rok temu za styczeń było 498kWh.
CWU zwykłym bojlerem.

Owczar
06-02-2022, 08:40
Gdzie masz tą różnicę? Jak przy 0 masz 20% to jak to powietrze ogrzejesz do 20 stopni to jaka będzie wilgotność.?

[email protected] a 90@0 to 6g różnicy w każdym kg powietrza.
Jak to drugie ogrzejesz do 22.5 stopnia to masz 20% wilgotności względnej.

Wentylacja ma ogromny wpływ na zużycie. Aczkolwiek jak już na tym forum zauważyliśmy, przy grawitacyjnej nie masz aż tak dużych strat, bo działa jak działa - szczególnie w parterowym domu.

To tylko taka uwaga, a co zrobi autor postu, to już jego sprawa.

klaudiusz_x
06-02-2022, 08:59
Przy małej wentylacji wzrasta stężenie CO2, co także negatywnie wpływa na zdrowie. Oczywiście nie da się wietrzyć non stop, gdyż czynnik zewnętrzny jakim jest smog, na to nie pozwala.
Choć u mnie jak na ten sezon grzewczy (nie liczony od 1 stycznia, jak tutaj pewnym główka puchnie) jest dosyć dobrym pod tym kątem.

pawel7979
06-02-2022, 10:14
A u was ile trwało pozbycie się wilgoci w nowym domu? Bo u mnie lepiej jak rok. Gościu mieszka od października więc dajcie sobie spokój z teoriami spiskowymi.

Cześć
Dzięki za zainteresowanie się tematem. Ocieplenie ścian zewnętrznych robiliśmy w momencie wprowadzenia się czyli od drugiej połowy pażdziernika 2021. W tym miesiącu była też duża wilgotność na zewnątrz. Nawiewniki w oknach to insolio F. Anemostaty z wentylatorami mechanicznymi w 2 łazienkach. Wentylacja widzę że działa bo jeżeli włącznikiem nie załącze wentylatora to sam z siebie się kręci. Grzyb nie pojawił się w żadnym pomieszczeniu. Intensywne wietrzenie w pokoju daje to, że wilgotność spada do 40% po zamknięciu okna powoli wzrasta do 60%. Raz zamknąłem nawiewnik w pokoju to wzrosło do 70%. Jak długo trwa pozbywanie się wilgoci? Tynki i posadzki były robione u nas w kwietniu-maju. Do pażdziernika wietrzyło się nonstop.

-voymar-
06-02-2022, 10:52
Podsumuję Tak
Ja wilgoci pozbywałem się się Osuszaczem powietrza i przez 3 tyg. co dzień osuszacz zbierał w pojemnik ok. 10L wody. Jest to najszybszy i zarazem najefektywniejszy sposób pozbycia się wody. Z czasem tej wody było coraz mniej. Tak to trwa ale naprawdę zaskakuje ile tej wody jest.

Owczar
06-02-2022, 11:12
Wentylując 100m3 na godzinę gdy na zewnątrz 0 stopni i 90% wilgotności pozbędziesz się na dobę 14l wody. Ale to volumen dla grawitacyjnej wentylacji raczej ciężki do osiągnięcia.

Sprawdź co będzie jak wentylatory w łazienkach włączysz na stałe.

Załóż temat w dziale wentylacja i nie róbmy już tutaj OT.

Póki co zapowiada się całkiem ciepły luty ;)
U mnie na ten moment 19kWh na CWU i 78 na CO zużycia.

kaszpir007
06-02-2022, 11:23
Cześć

Mieszkamy od połowy pażdziernika. Temp w domu 22-22,8, dlatego taka wysoka gdyż mamy jeszcze 60% wilgotności..

Czy wysoka temperatura ?

U mnie utrzymuje około 22,6 stopnia (22,4-22,8) i tak nonstop od długiej czasu.
Ja mam WM i obecnie u mnie mam wilgotność 36%.

Jak dla mnie masz źle działającą wentylację grawitacyjną , bo w zimę wilgotność przy sprawenie działającej wentylacji powinna być naprawdę niska (20-40%) a 60% oznacza że nie masz żadnej wentylacja.

Być moze mimo że masz nawiewniki to są one pozamykane albo źle działają.

Podejdź do okien i zobacz czy czuć przepłwy powietrza. Jak nie czuć , to nie działa CI wentylacja.

Co do zużucia. Masz zwykłą wentylację to i masz wyższe zużycie.
W ciepłym domu wentylacja to spore straty.

Co z tego że masz ciepłe , szczelne okna jak o d razu je podziurawiłeś (nawiewniki) , ale dom MUSI mieć wentylację i tyle ..

kaszpir007
06-02-2022, 11:29
A u was ile trwało pozbycie się wilgoci w nowym domu? Bo u mnie lepiej jak rok. Gościu mieszka od października więc dajcie sobie spokój z teoriami spiskowymi.

Nic nie musiałem czekać , nic nie musiałem walczyć z wlgocią.
Po zamieszkaniu dom był suchy jak pieprz.

Od zamieszkania mam zbliżoną wilgotność w domu.
Mieszkam już prawie 5 lat i nie widzę żadnej różnicy.


W poprzednim domu miałem olbrzymi problem z wilgocią i walczyłęm tak sporo czasu , ale wybudowany był z gazobetonu na zwykłej zaprawie , budowany w czasie gdy było sporo opadów i w domu który nie miał żadnej wentylacji ..
Dopiero po zrobieniu wentylacji dom zaczął się osuszać ...
ale to były inne lata i inne techniki budowy.
Obecnie raczej nie buduje się na zwykłą spoinę a używa kleju , tak samo i inne technologie są budowy ...

pawel7979
06-02-2022, 13:29
Czy wysoka temperatura ?

U mnie utrzymuje około 22,6 stopnia (22,4-22,8) i tak nonstop od długiej czasu.
Ja mam WM i obecnie u mnie mam wilgotność 36%.

Jak dla mnie masz źle działającą wentylację grawitacyjną , bo w zimę wilgotność przy sprawenie działającej wentylacji powinna być naprawdę niska (20-40%) a 60% oznacza że nie masz żadnej wentylacja.

Być moze mimo że masz nawiewniki to są one pozamykane albo źle działają.

Podejdź do okien i zobacz czy czuć przepłwy powietrza. Jak nie czuć , to nie działa CI wentylacja.

Co do zużucia. Masz zwykłą wentylację to i masz wyższe zużycie.
W ciepłym domu wentylacja to spore straty.

Co z tego że masz ciepłe , szczelne okna jak o d razu je podziurawiłeś (nawiewniki) , ale dom MUSI mieć wentylację i tyle ..

Co do temperatury to nie mogłem zejść niżej. Przy takiej wilgotności 60-65% i temp 21C poduszki w nocy były lodowate, mały zaczał kichać.
Do 45% pokój zbije mi wilgotność jeśli intensywnie go wietrzę ale wtedy temp spada do 19C.
Z nawiewników czuć przepływ powietrza, leżąc na podłodze z małym czuć powiew chłodu wyciągany przez drzwi.
Kaszpir widzę że masz w stopce ocieplenie celulozą. Czy można celulozę położyć na wełnę mineralną?. Docieplić dodatkowo?. Strych mam nieogrzewany a wełnę mi położyli byle jak, tak że wieniec miejscami widać.
https://i.ibb.co/F72J7v6/IMG-20210729-192548.jpg (https://ibb.co/Lpm6pwS)

kaszpir007
06-02-2022, 16:17
Proponuję abyś założył inny wątek , aby tego nie zaśmiecać , ale jeszcze odpiszę , ale w razie czego nastepna odpowiedź już w innym wątku ;)

Po pierwsze masz niepoprawnie ocieplony dom. Podstawą niskich rachunków za ogrzewanie jest ciągłość izolacji. U ciebie jej nie ma.
Co z tego że masz dom ocieplony na zewnątrz , mam ocieplony strop jak ocieplenie zewnętrzne nie łączy się z wewnętrznym. Masz piękne mostki termiczne ściany boczne domu ...
Powinno być to połączone ...

Ściana wewnętrzna powinna być ocieplone od wewnatrz aby ocieplenie zewnętrzne łączyło sie z tym wewnatrznym.
Na 100% takie coś jest w projekcie , ale kto to czyta ;)

Druga rzecz. Przy obecnych temperaturach powinieneś mieć sporo niższą willgotnośc. Przy 60% oznacza że Twoja wentylacja źle działa i jest zbyt mało wydajna. Włacz na stałe wentylatory w łazience (łazienkach) i dodatkowo rozszczelnij wszystkie okna i obserwuj wilgpotnośc.
U mnie wilgotność obecnie to 35% ..

CO do temperatury to ja mam od kilku lat temperaturę około 23 stopni , po prostu lubię ciepło ..

Co do nadmuchu celuozy to dobry pomysł , bo celuoza nadmuchiwana dodatkowo uszczelni to co jest źle wykonane.
Nie wiem jak masz to ocieplone , czy jedna warstwa wełny , czy dwie i czy jak dwie to może druga warstwa jest lepiej położona ...

Dla mnie powinieneś najpierw walczyć z wilgocią , bo uwierz że przy 60% niedługo pojawi sie grzyb. W poprzednim domu z tym walczyłem i wiem że później jak juz wejdzie to naprawdę trzeba sie namęczyć aby go pozbyć.

Dlatego najpierw rozszczelni okna , włacz wentrylatory i obserwuj wilgotnośc.

klaudiusz_x
06-02-2022, 17:41
Co do temperatury to nie mogłem zejść niżej. Przy takiej wilgotności 60-65% i temp 21C poduszki w nocy były lodowate, mały zaczał kichać.
Do 45% pokój zbije mi wilgotność jeśli intensywnie go wietrzę ale wtedy temp spada do 19C.
Z nawiewników czuć przepływ powietrza, leżąc na podłodze z małym czuć powiew chłodu wyciągany przez drzwi.
Kaszpir widzę że masz w stopce ocieplenie celulozą. Czy można celulozę położyć na wełnę mineralną?. Docieplić dodatkowo?. Strych mam nieogrzewany a wełnę mi położyli byle jak, tak że wieniec miejscami widać.
https://i.ibb.co/F72J7v6/IMG-20210729-192548.jpg (https://ibb.co/Lpm6pwS)
Na wełnie powinna być ułożona paroprzepuszczalna membrana. Resztę błędów masz opisane wcześniej.
Co do wilgotności, nowy dom z WG. Normalka. Nie dopuszczać do wilgotności ponad 60.%

pandzik
06-02-2022, 20:12
Ale śmietnik. Usuńcie te ostatnie 10 postów.

klaudiusz_x
06-02-2022, 20:13
Ale śmietnik. Usuńcie te ostatnie 10 postów.

Nom. Nawet więcej.

magdaseb
07-02-2022, 10:39
Cześć
Dzięki za zainteresowanie się tematem. Ocieplenie ścian zewnętrznych robiliśmy w momencie wprowadzenia się czyli od drugiej połowy pażdziernika 2021. W tym miesiącu była też duża wilgotność na zewnątrz. Nawiewniki w oknach to insolio F. Anemostaty z wentylatorami mechanicznymi w 2 łazienkach. Wentylacja widzę że działa bo jeżeli włącznikiem nie załącze wentylatora to sam z siebie się kręci. Grzyb nie pojawił się w żadnym pomieszczeniu. Intensywne wietrzenie w pokoju daje to, że wilgotność spada do 40% po zamknięciu okna powoli wzrasta do 60%. Raz zamknąłem nawiewnik w pokoju to wzrosło do 70%. Jak długo trwa pozbywanie się wilgoci? Tynki i posadzki były robione u nas w kwietniu-maju. Do pażdziernika wietrzyło się nonstop.

Przechodziłem to 4 lata temu. U mnie tynki i posadzki też były robione w maju. Cała wykończeniówka na jesieni. Wprowadzaliśmy się w grudniu. Wilgoć technologiczna pojawiała się jeszcze około 5 miesięcy po wprowadzeniu. musisz odczekać...

Robaczywy
08-02-2022, 09:28
Co prawda nie odczytywałem podlicznika pompy i moje dane bede mocno na oko, ale dostałem własnie rachunek za grudzień i styczeń.

Bazując na fakturach z lata (czerwiec - listopad) zużycie pradu na cele bytowe to 750 kWh miesięcznie (w tym CWU).
Faktura za grudzień 2021 / styczęń 2022:

Zużycie: 2709 kWh
do zpałąty: 1268zł
Odejmując 1500 kWh na prad bytowy, wychodzi mi zuzycie 1200kWh za 2 najzimniejsze miesiące.
Pompa pracjąc bierze 3KW, zatem pracuje po okolo 200 godzin miesięcznie.

Adec
08-02-2022, 09:44
Co prawda nie odczytywałem podlicznika pompy i moje dane bede mocno na oko, ale dostałem własnie rachunek za grudzień i styczeń.

Bazując na fakturach z lata (czerwiec - listopad) zużycie pradu na cele bytowe to 750 kWh miesięcznie (w tym CWU).
Faktura za grudzień 2021 / styczęń 2022:

Zużycie: 2709 kWh
do zpałąty: 1268zł
Odejmując 1500 kWh na prad bytowy, wychodzi mi zuzycie 1200kWh za 2 najzimniejsze miesiące.
Pompa pracjąc bierze 3KW, zatem pracuje po okolo 200 godzin miesięcznie.

Grzejesz non stop czy tylko w taniej taryfie?

Robaczywy
08-02-2022, 09:59
Założenie jest takie, żeby grzać zdecydowaną większość - idelnie całość - w taniej taryfie. Jednak od grudnia do konca stycznia robiłem eksperyment, żeby sprawdzić czy grzanie w godzinach 13-15 ma sens. Pomysląłem, że przez te 2 godziny pompa i tak nie zdąży osiągnąć odpowiednich temperatur, więc nie ma to sensu. Zatem usunąłem przedział 13-15. Co się okazało, jednak miało to sens, gdyż w zeszłym roku pomimo większych mrozów w styczniu pompa dawała radę wyrobic się w taniej taryfie i sporadycznie zdażało się grzać dłużej niż do 6 rano, a teraz po wyłączeniu grzania 13-15, niemal codziennie pracowała do 8 rano. Pod koniec stycznia wróciłem do przedziału 13-15 i znowu bez problemu wyrabiam się do 6 rano.

Zyżycie na tej fakturze rozkłada się tak:
tania taryfa 1845 kWh
droga taryfa 864 kWh

Adec
08-02-2022, 11:15
Ja mam podobny dom do Twojego, również 160m2 użytkowej i 240 całości, podobne izolacje i OZC by Asolt 6.3 przy -20. Grzałem kotłem elektrycznym o mocy 6kw. Temp. w domu od 22 do 23st. Grzałem od 22 do 6 rano i od 13 do 17tej. Zużycie na cały dom od 16 listopada do 14 stycznia:
Tania taryfa: 4086 kwh
Droga taryfa: 696 kwh.
Czyli mam dwa razy większe w taniej taryfie. Faktura na kwotę: 1800zł. Mieszkamy w 5 osób.
Wydaje mi się że dużo zapłaciłeś za prąd. Średni dzienny pobór na samo ogrzewanie na podliczniku był pomiędzy 65 a 80kwh.
Od dwóch tygodni grzeję pompą ciepła 24/h i pobór wynosi pomiędzy 18 a 28kwh przy tych temp. Będę przechodził na taryfę G11 bo założyłem w tym roku fotowoltaike i nie ma sensu dalej brnąc w dwóch taryfach.

Owczar
08-02-2022, 11:20
Podawanie zużycia całego domu wymaga jednak magicznej kuli żeby cokolwiek porówanać w kwestii energii na ogrzewanie- w dodatku różne okresy...
Zużycie prądu bytowego zimą też jest jednak nieco wyższe.

Robaczywy
08-02-2022, 11:34
Zgodzę się, że mógłbym zapłacić / zużyć mniej. . Pytanie ile masz ogrzewane bo ja mam ogrzewane całe 230m2. Wiem, też, że jest kilka mostków termicznych: 2 okna tarsowe na parterze są nieszczelne + nie ma pod nimi styropianu od zewnątrz, to samo przy wyjściu na taras na piętrze, a w wiatrołapie dosłownie wieje pod progiem drzwi wejściowych :/. niestety to sporo wychładza wylewkę.

Znalazem fotkę podlicznika z 26 listopada 2021 i do dzisiaj poszło 2151 kWh na pompę, a więc ogrzewanie + CWU.

kaszpir007
08-02-2022, 11:46
Co prawda nie odczytywałem podlicznika pompy i moje dane bede mocno na oko, ale dostałem własnie rachunek za grudzień i styczeń.
.

To po co takie coś podawać ?

Jedyne prawdziwe i rzeczywiste wyniki są tylko i wyłącznie z podlicznika.
Jak nie mamy podlicznika , to nie podajemy i tyle ...

Adec
08-02-2022, 11:47
Zgodzę się, że mógłbym zapłacić / zużyć mniej. . Pytanie ile masz ogrzewane bo ja mam ogrzewane całe 230m2. Wiem, też, że jest kilka mostków termicznych: 2 okna tarsowe na parterze są nieszczelne + nie ma pod nimi styropianu od zewnątrz, to samo przy wyjściu na taras na piętrze, a w wiatrołapie dosłownie wieje pod progiem drzwi wejściowych :/. niestety to sporo wychładza wylewkę.

Znalazem fotkę podlicznika z 26 listopada 2021 i do dzisiaj poszło 2151 kWh na pompę, a więc ogrzewanie + CWU.

Ok to jeśli grzejesz całe 230m2 to zwracam honor. Ja garażu nie grzeję więc u mnie powierzchnia podłogi grzanej wynosi 190m2, stąd ta różnica. Teraz się z Tobą zgodzę.

pdothash
08-02-2022, 18:48
Styczeń - 988kWh na CO + CWU.

Swq
08-02-2022, 22:05
Styczeń

CO+CWU - 873kWh (90% w T2)
temp. 22,5 w pokojach oraz 24st. w łazienkach.

Fanek
08-02-2022, 22:25
Swq - hej Pompa P-W Panasonic HP 9kW do ilu minimalnie potrafi zejść z poborem?
To jest jedno-wentylatorowa na R32 ?

Swq
17-02-2022, 07:52
Swq - hej Pompa P-W Panasonic HP 9kW do ilu minimalnie potrafi zejść z poborem?
To jest jedno-wentylatorowa na R32 ?

Hej,
HP jest jednowentylatorowa na R32.
Moduluje do 19Hz z poborem 500W.

Owczar
28-02-2022, 14:11
Pora na podsumowanie lutego. Ze 3kWh na CO może dojdzie dzisiaj do północy.
W domu 22-22.5, grzane 200m2.

458754

boconek03
28-02-2022, 14:38
240m2 po podłodze, 100% podłogowe, średnia z ostatnich 3 miesięcy: 25kWh na dobę. Oczywiście wyniki z podlicznika.

pdothash
28-02-2022, 15:12
Moduluje do 19Hz z poborem 500W.
Gdzie można znaleźć taką informację? Zastanawiam się czy dla mojej pompy też da radę to ustalić.

ProStaś
28-02-2022, 16:57
Luty 2022.
391 kWh na CO i CWU

Pytajnick
28-02-2022, 17:21
U mnie od 31.01 g7.56 do 28.02 g18.14 - 279kWh na CO i CWU prze temp w domu 22,5stC.

PV wyprodukowały w lutym 309kWh więc pi razy oko ogrzewanie i ciepła woda pokryte. To takie info dla tych, którzy często na forach piszą - co wam z tych paneli zimą. :cool:

Viniu
28-02-2022, 19:19
Co prawda systematycznych np. miesięcznych/tygodniowych/dziennych statystyk zużycia prądu przez PC raczej nie prowadzę, ale z ciekawości spisałem podlicznik w dniu 3 listopada 2021 czyli na równe 4 lata od dnia odpalenia PC i reku. Wówczas wskazanie podlicznika pokazało 19100kWh. Na dzisiaj to 21570kWh. Licząc "na okrągło" wychodzi ok. 2500kWh/4miesiące czyli mniej więcej 625kWh/miesiąc w sezonie grzewczym. Odliczając ok. 85kWh/miesiąc na reku (2x60w nawiew/wywiew) daje ok. 540kWh/miesiąc na CO + CWU a to daje +/- 18kWh/dzień.

Dom i wyposażenie jak w stopce.

Edit.
Znalazłem swój komentarz pod jednym z filmików na YT z 9 stycznia 2022r. Wówczas wg podlicznika zużycie również od wspomnianego 3 listopada 2021r. miałem 1100kWh czyli (po odliczeniu reku 2,9kWh dziennie) wychodziło 13,7kWh/dzień. Czyli że styczeń trochę nakręcił kWh...

-voymar-
28-02-2022, 20:17
SUPER wyniki --tylko szkoda że nikt nie podaje jakie są temp. w domu i przez jaki czas.
Czytając fora zdecydowana większość forumowiczów grzeje tylko w II tar. tak samo jest z obniżaniem temp. na noc. Tak że te wartości traktuję mało wiarygodne.
Utrzymać w domu o pow. 240m2 temp. 23*C/24h to tych (kWh) braknie Bardziej realne jest to co podają-- x2
To dla tych co szukają danych co do PC. Do tych podawanych osiągów to trzeba dać (x2)

Viniu
28-02-2022, 20:27
No to uzupełnię wpis. W domu nie zdarzyło się, żeby temperatura spadła poniżej 21. Najczęściej waha się między 22 a 23st. a w słoneczny dzień ze względu na dwa duże okna od południa dochodzi nawet do 25st... oczywiście mówię o sezonie grzewczym. CO bez redukcji temperatury. I tu jest pole do oszczędności, które muszę wprowadzić. Oczywiście CO grzeję w II taryfie i tak mam skonfigurowaną pompę. 7cm betonu na podłodze jest wystarczającym akumulatorem na cały dzień. Natomiast CWU - 48st.C w godzinach od 18:00 do 23:00 i 38st.C od 23:00 do 18:00

kaszpir007
28-02-2022, 21:48
Podsumowanie lutego.
Grzane 117m2. Ustawiony termostat na 22,4 stopnia , histereza 0,4 stopnia czyli (22,2-22,6 stopnia) .
Bez stref czasowych , bez limitu czasu. Pompa działa tyle ile potrzebuje i ile chce ..
Ciepła woda dla 1 osoby.

Zużyte 284kWh (sądzę że do końca dnia dojdzie jeszcze z 1-2kwh max) + 33 kWh zużycie przez klimę (testy).
Czyli łącznie około 317-320kWh ..

W lutym 16 dni z temperaturą minusową , najzimniej -9,1 stopnia ale chyba dziś w nocy będzie zimniej bo już jest -8,1 ..

I chyba tyle :)

jambos
28-02-2022, 23:10
Za luty wychodzi łącznie CO+CWU 450kWh z podlicznika. Praktycznie całość w 3 taryfie. W domu ok. 23-23.5st.C.

magdaseb
01-03-2022, 07:38
Luty 2022:
CO 584kWh
CWU 196kWh

Pompa pracuje kiedy chce i ile chce. Temperatura 22,5*-24* (w zależności od pomieszczeń i upodobań domowników), łazienki 25*.

Panele wyprodukowały w lutym 921kWh (to dla tych, co mówią, że w zimie panele nie produkują)

pdothash
01-03-2022, 10:39
Luty 2022, Dzień 22,5C, noc 22,0C
CO + CWU: 705kWh, Średni COP 2,3
Pompa pracuje kiedy chce, taryfa G11.

ProStaś
01-03-2022, 16:07
28.02.2021 - 28.02.2022: zużycie łączne na CO i CWU 2851 kWh. Praktycznie wszystko w taniej taryfie.
Od tego sezonu grzewczego 22,0C (marzec-maj 2021 to temp. zadana 21,8C). 3 osoby.

plusfoto
01-03-2022, 18:01
Luty CO+CWU 400 kWh.

pandzik
01-03-2022, 18:40
Luty CO+CWU 190kwh w 2 taryfie. temp min 22*

mistalova
01-03-2022, 20:22
No to uzupełnię wpis. W domu nie zdarzyło się, żeby temperatura spadła poniżej 21. Najczęściej waha się między 22 a 23st. a w słoneczny dzień ze względu na dwa duże okna od południa dochodzi nawet do 25st... 0

Czyli prawie dwa stopnie różnicy???
Jak dla mnie nieakceptowalne...

BTW - po cholerę pędzić PC tylko w drugiej taryfie? Nawet przyjmując COP=3 to koszt 1kWh w G11 jest mniejszy niż np. gazu.

Swq
01-03-2022, 22:23
temp. 22-22,5st. pokoje ; 24st. - łazienki.
rodzina 2+2
grzanie 90-95% w T2/G12W.

Luty 2022
CWU - 86 kWh
CO - 537 kWh

pdothash
01-03-2022, 22:33
BTW - po cholerę pędzić PC tylko w drugiej taryfie? Nawet przyjmując COP=3 to koszt 1kWh w G11 jest mniejszy niż np. gazu.
Niektórzy o COP=3 to mogą tylko pomarzyć...

klaudiusz_x
02-03-2022, 23:09
Luty 248kWh za samo CO tanią pc PW.
Rok temu w lutym zjadło ponad 500kWh.
CWU grzeję zwykłym bojlerem.

dansing
03-03-2022, 07:23
Luty 370kWh, co i cwu, grzane 180m2
22-23º

pandzik
03-03-2022, 08:16
BTW - po cholerę pędzić PC tylko w drugiej taryfie? Nawet przyjmując COP=3 to koszt 1kWh w G11 jest mniejszy niż np. gazu.

Jak masz masywny dom to w temperaturach do -10 w nocy trzyma do wieczora bez problemu.

Jaźwiec
03-03-2022, 08:43
CO + CWU, temperatura wewnątrz 22C

2021/2022
październik - 176kWh
listopad - 354kWh
grudzień - 578kWh
styczeń - 476kWh
luty - 420kWh

Owczar
31-03-2022, 14:12
Tradycyjnie, miesiąc się kończy, więc pora na podsumowanie ;) Temperatura w domu ~22. Chociaż w te słoneczne dni dochodziła do 24 i dość często podczas grzania CWU włączałem chłodzenie pasywne.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLX0Zjfll8EkSynk2JOspzIYfvC2C7puYczxx2Uea_9XbkjJA 5p8fNXu6G3sf00Cr_b8utOldegQtIYrFqJUrfpzHUZqVsZx4eD KJejdGS8g-YERvDqVQ7daOrUQSp7lE0bHsYwZdMo9TD1opGTocrAtEQ=w492-h551-no?authuser=0

ProStaś
31-03-2022, 16:24
Marzec CO i CWU (22C) - 379 kWh.

Viniu
31-03-2022, 19:38
C.O. + CWU za marzec - 536kwh. Dane z podlicznika. Cóż przymrozki swoje zrobiły.

jambos
31-03-2022, 19:57
CO+CWU 458kWh z podlicznika. W domu ok. 23-23.5st.C.

cob_ra
31-03-2022, 19:58
Marzec, co+cwu w domu ok 22,5st.

1 taryfa50
2 taryfa 158
Razem 208kWh

dansing
01-04-2022, 06:09
Marzec 367kWh co i cwu.
Grzane 180m2 22-23°

pdothash
01-04-2022, 07:53
Marzec 2022, Dzień 22,5C, noc 22,0C
CO + CWU: 648kWh, Średni COP 2,1 Pompa pracuje kiedy chce, taryfa G11.

Jaźwiec
01-04-2022, 08:49
CO + CWU, temperatura wewnątrz 22C, marzec
352kWh
do tego produkcja z paneli w marcu była lepsza niż w sierpniu 2021, wyjątkowo dobry miesiąc

Pytajnick
01-04-2022, 14:34
W marcu PC wszamała 288kWh na CO i CWU. Wynik zbliżony do zeszłorocznego, raptem 9kWh mniej.

-voymar-
01-04-2022, 15:18
Marzec 2022, Dzień 22,5C, noc 22,0C
CO + CWU: 648kWh, Średni COP 2,1 Pompa pracuje kiedy chce, taryfa G11.

Bardzo ale to bardzo mizerny COP jak na podłogówkę. i to jeszcze przy tak niskich temp. w domu rzędu 22--22,5*C

michancia
01-04-2022, 15:36
Zużycie za m-c marzec CO i CWU - 510kWh. Pompę opomiarowałem w celu sprawdzenia, to samo wskazanie na liczniku i na pompie.

ProStaś
01-04-2022, 16:37
. Wynik zbliżony do zeszłorocznego, raptem 9kWh mniej.

U mnie 421 (2021) vs 379 (2022).
Ale masz rację, różnice - mimo słonecznych dni - nie są jakoś spektakularne.
U mnie niestety, temp. DZ stanęły w miejscu.
Jak myślałem, że od końca lutego już tylko ruch w górę, tak susza w marcu (u mnie dotkliwie) dała o sobie znać i było constans. Jechałem na temp. z lutego...:cool:

Zima nie była mroźna, praktycznie (ok. 99%) cały sezon przejechałem na taniej taryfie.

Owczar
01-04-2022, 16:47
U mnie roznica sporo większa. 260 w 2022 vs 420 2021.

Poza mniejszym zużyciem na nawilżacz, wprowadziłem małą optymalizację w ogrzewaniu. Normalnie nocą temp ustawiona jest 22.5. Ale jeśli następnego dnia jest słonecznie, to wtedy mam kumulację, więc autoamtyka na podstawie prognozy na następny dzień zmienia nastawy na niższą - pozwalając w salonie spaść i poniżej 22. W sypialni nawet bez ogrzewania nie spada poniżej tej temperatury.

klaudiusz_x
03-04-2022, 15:40
Marzec 2021r 331kWh
Marzec 2022r 253kWh
CO grzane pc, CWU zwykłym bojlerem.

magdaseb
04-04-2022, 09:42
Marzec 2022:
-CO 555kWh (o 26% mniej niż przed rokiem)
-CWU 195kWh

Mały off-top
Produkcja z PV 2490kWh. Autokonsumpcja 610kWh. Do magazynu 1880kWh. Do odebrania 1316kWh.

gacie
10-04-2022, 09:30
Od początku sezonu (10.10.2021) na CO bez CWU 884h pracy pompy, czyii około 1100-1300kWh
marzec - 96h czyli około 120-140kWh

Brak podlicznika, mierzony czas pracy pompy

Myjk
10-04-2022, 09:59
U mnie w tym sezonie poszło 4000kWh na rzecz PC (CO). Ale. Temperaturę w domu podbiłem do 23sC (upał, że jak tylko siedziałem w domu to się pociłem jak mysz, jak coś robiłem typu kładzenie płytek, to latałem w slipach bo się ze mnie lało, musiałem wręcz okna uchylać), garaż (a właściwie brama) nadal dziurawy (a nawet bardziej, bo zacząłem samochodem do garażu wjeżdżać i się położony na progu styro uklepał), drzwi wew. nadal brak, nieodseparwoane od kotłowni nieogrzewane pom. tech. więc i tam ciepło spieprzało, w sumie grzane ze 240m2. Zapyta ktoś po co -- a bo nadprodukcję z PV mam taką (miniony marzec to jakiś kosmos, prawie 1100kWh nabite), że pewnie i tak nie zdołam wykorzystać mimo ładowania dosyć często PHEVa "na działce", poza tym chciałem sprawdzić do ilu zjedzie DZ przy grzaniu na 23sC. W zeszłym roku DZ zjechało do +2sC, w tym roku najmniej było +1sC. Do tego nadal mam nie zakopaną studzienkę i rury DZ sterczą na zewnątrz także wynik uważam całkiem sensowny. :P

pdothash
25-04-2022, 11:14
Bardzo ale to bardzo mizerny COP jak na podłogówkę. i to jeszcze przy tak niskich temp. w domu rzędu 22--22,5*C
Ostatnio było kilka dni, w których CO działało bardzo krótko bądź wcale i wygląda na to, że to CWU mocno zaniża COP, który w tych dniach wyszedł 1,6, 1,7, 1,3.
CWU grzeję do 45C przez 7,5h/dobę i 35C przez resztę doby, w praktyce sprowadza się to do 2-3h pracy pompy na grzanie CWU (wskazania z pompy).
Niestety nie miałem okazji przeprowadzić eksperymentu z wyłączeniem na dobę (lub dłużej) CWU, bo od kiedy mieszkamy nigdzie nie wyjechaliśmy na dłużej w sezonie grzewczym.
Ciekaw jestem jaki wyjdzie COP na CWU latem...

plusfoto
25-04-2022, 11:29
Ostatnio było kilka dni, w których CO działało bardzo krótko bądź wcale i wygląda na to, że to CWU mocno zaniża COP, który w tych dniach wyszedł 1,6, 1,7, 1,3.
CWU grzeję do 45C przez 7,5h/dobę i 35C przez resztę doby, w praktyce sprowadza się to do 2-3h pracy pompy na grzanie CWU (wskazania z pompy).
Niestety nie miałem okazji przeprowadzić eksperymentu z wyłączeniem na dobę (lub dłużej) CWU, bo od kiedy mieszkamy nigdzie nie wyjechaliśmy na dłużej w sezonie grzewczym.
Ciekaw jestem jaki wyjdzie COP na CWU latem...


jaką masz deltę na CWU

pdothash
25-04-2022, 13:28
jaką masz deltę na CWU

Jeśli masz na myśli histerezę (taki parametr mogę ustawić w swojej pompie dla CWU), to jest to 5C.

magdaseb
25-04-2022, 13:40
Zrób 8*, albo nawet 10* i zobacz wówczas na zużycia.

plusfoto
25-04-2022, 14:00
Jeśli masz na myśli histerezę (taki parametr mogę ustawić w swojej pompie dla CWU), to jest to 5C.


Tak jak pisze magdaseb daj na 10. Chyba że czujnik masz na nietypowej wysokości. U mnie jest na 1/3 od dołu.

Owczar
25-04-2022, 15:42
Nawet przy takich ustawieniach to COP powinno być lepsze.
Jaki zbiornik CWU, jaka wężownica? Jaka jest max temp na wyjściu z pompy podczas grzania CWU?

boconek03
25-04-2022, 17:39
10.02 do 20.04 czyli 70dni
ogrzewanie i cwu: poszło 1100kWh
dom 240m2 sama podłogowka
średnia dzienna: niecałe 16kWh

pdothash
25-04-2022, 17:40
Tak jak pisze magdaseb daj na 10. Chyba że czujnik masz na nietypowej wysokości. U mnie jest na 1/3 od dołu.
Czujniki są dwa, górny i dolny, ale nie wiem na podstawie którego pompa decyduje o grzaniu. W tym momencie widzę że jest 6C różnicy między nimi (40 i 46), a pompa nie grzeje. 10C chyba wpłynie już na komfort użytkowania? Nie chcę tego, nawet kosztem oszczędności.


Jaki zbiornik CWU, jaka wężownica? Jaka jest max temp na wyjściu z pompy podczas grzania CWU?
Zbiornik 177l, wbudowany w jednostkę zewnętrzną pompy ciepła, nie wiem jak odpowiedzieć na pytanie o wężownicę.
Nie wiem jaka jest max temperatura, wcześniej nigdy nie patrzyłem, a dzisiaj przegapiłem ten moment, ale postaram się jeszcze to ustalić.

plusfoto
25-04-2022, 18:12
Czujniki są dwa, górny i dolny, ale nie wiem na podstawie którego pompa decyduje o grzaniu. W tym momencie widzę że jest 6C różnicy między nimi (40 i 46), a pompa nie grzeje. 10C chyba wpłynie już na komfort użytkowania? Nie chcę tego, nawet kosztem oszczędności.


Zbiornik 177l, wbudowany w jednostkę zewnętrzną pompy ciepła, nie wiem jak odpowiedzieć na pytanie o wężownicę.
Nie wiem jaka jest max temperatura, wcześniej nigdy nie patrzyłem, a dzisiaj przegapiłem ten moment, ale postaram się jeszcze to ustalić.
odczytaj na panelu sterowania temp. wody w zasobniku natomiast wyższa histereza nie wpłynie na komfort. Zanim w górnej części zasobnika woda spadnie do 40 stopni to pompa się zdąży załączyć a będzie grzać z większą sprawnością i rzadziej.

pdothash
25-04-2022, 22:30
Nie bardzo rozumiem, dlaczego pompa miałaby się załączyć zanim temperatura w górnej części spadnie do 40 stopni? I dlaczego miałaby grzać rzadziej, a z większą sprawnością?

plusfoto
26-04-2022, 12:42
Woda w zasobniku się rozwarstwia. Zawsze poniżej czujnika będzie miała niższą temp. a powyżej wyższą niż ustawiłeś. Z tego co pamiętam w all in one czujnik jest ciut poniżej połowy zasobnika. Pobór następuje z jego górnej części a zasilany jest z dołu. Jeśli dałeś deltę 5 to praktycznie wystarczy gdzieś 30l wody i temp. przy czujniku spadnie o 5 stopni i pompa wystartuje pomimo że na górze zasobnika może być dobrze ponad 40. Pompa pracuje z lepszą sprawnością podgrzewając zasobnik z niższej temp. niż z wyższej. Możesz to zaobserwować patrząc z jaką sprawnością pracuje na początku podgrzewu a z jaką pod koniec gdy temp. zasobnika zbliża się do ustawionej.

pdothash
26-04-2022, 13:49
Możesz to zaobserwować patrząc z jaką sprawnością pracuje na początku podgrzewu a z jaką pod koniec gdy temp. zasobnika zbliża się do ustawionej.
Nie mam jak tego zaobserwować, COP wyliczam sam na podstawie odczytu zużycia prądu z podlicznika i odczytu wyprodukowanej energii na pompie (robię taki odczyt raz na dobę), musiałbym przez godzinę co minutę biegać między pompą a licznikiem i ręcznie spisywać obie wartości, teoretycznie wykonalne, w praktyce nie dam rady, za mała motywacja ;) Ale dzięki za rady.

klaudiusz_x
30-04-2022, 20:54
Kwiecień 155kWh za CO tanią chińską pompą.
Sezon grzewczy 1837kWh.
Koszt według cen ZE to 643zł.
Po aktualnych cenach z pełnym vatem, miałbym 826zł.

Viniu
30-04-2022, 23:25
Kwiecień 398kwh za CO + CWU. Samo C.O. - 322kwh Coś jakby dużo.
Cały sezon grzewczy (liczony od 3 listopada do dzisiaj) 2764kwh na samo C.O. (3148kwh razem z CWU). Dobrze, że chociaż większość w taniej taryfie.

Owczar
30-04-2022, 23:56
U mnie kwiecień jak niżej:
Pobrana CO: 95kWh
Pobrana CWU: 92kWh
Pobrana 1 taryfa: 23kWh
Pobrana 2 taryfa: 164kWh
Pobrana total: 187kWh
COP CO: 4.72
COP CWU: 3.55
COP total: 4.14
Wyprodukowana CO: 448kWh
Wyprodukowana CWU: 327kWh

ProStaś
01-05-2022, 13:36
kwiecień 22r. na CO (temp. 22) i CWU : 283 kWh
Dokładnie 1 kWh mniej niż w kwietniu 2021r.:cool:.

kaszpir007
01-05-2022, 18:03
U mnie 194 kWh (CO + CWU). Największe zużycie w kwietniu od 3 lat ...

Jaźwiec
02-05-2022, 07:36
kwiecień 2022, co+cwu temp 22c - 279kWh
kilka ostatnich dni wyłączone grzanie CO, sezon zamknie się poniżej 2700kWh
produkcja energii z paneli za kwiecień - 1056kWh (najwięcej od początku instalacji sierpień 2021)

Owczar
03-05-2022, 09:32
U mnie od początku października do końca kwietnia na samo CO poszło 1780kWh z COP na CO 4,68, czyli ok 8330kWh ciepła na ogrzanie 200m2.
87% w taniej taryfie, więc koszty samego ogrzewania wychodzą śmiesznie niskie - pomijając rzecz jasna PV.

Ogrzewania do października się nie spodziewam :)

pandzik
03-05-2022, 10:17
Kwiecień 70kwh. Temp >23
Coś w pierwszym tygodniu było jeszcze grzane dla komfortu. W sumie od końca listopada do początku kwietnia 1150kwh na CO + CWU.

Owczar
03-05-2022, 10:46
Robi wrażenie :) U mnie garaż to niestety największe straty, ale na to się pisałem. Choć błędy wykonania samej elewacji też robią straty.

pandzik
03-05-2022, 11:05
garaż w bryle to same problemy, poza oczywistymi zaletami... :)

Owczar
03-05-2022, 11:39
Jeśli chodzi o straty, to jak wyżej. Choćbym stanął na głowie, to cudów nie będzie. Brama garażowa, choć solidna, to sito. Jak wieje wiatr, to jest dość duża infiltracja.

12m2 strat bez żadnych zysków :) Do tego podłoga bezpośrednio na płycie, bo zależało mi na wysokim suficie. Brama zamontowana w warstwie izolacji, zakrywa próg wjazdowy, ale mimo wszystko na kamerze termowizyjnej od środka to słaby widok ;)

pdothash
03-05-2022, 12:37
Kwiecień 2022, Dzień 22,5C, noc 22,0C CO + CWU: 474kWh, Średni COP 2,2 Pompa pracuje kiedy chce, taryfa G11.

Viniu
03-05-2022, 17:11
Kwiecień 70kwh. Temp >23
Coś w pierwszym tygodniu było jeszcze grzane dla komfortu. W sumie od końca listopada do początku kwietnia 1150kwh na CO + CWU.

No Panie drogi... a w zasadzie tani... szacunek :cool:

kaszpir007
04-05-2022, 08:28
Ja u siebie wyłączyłem grzanie 1 maja ale widzę że ponownie włącze bo noce u mnie jeszcze bardzo zimne (2 mają temp -2 stopnie ..) i bez sensu w nocy dom się schładza i jest rano zimniej.
Może nie są to jakieś gigantyczne spadki temp , ale mimo wszystko są i dziś ponownie włączam i wyłącze jak w nocy będą już temepratury 2 cyfrowe , bo jak obecnie są jednocyfrowe to jeszcze za zimno dla mnie aby wyłączyć ...
A najważniejszy jest komfort a nie zużycie ;)

Owczar
04-05-2022, 08:43
U mnie w słoneczne dni od dawna się już nie włącza nocami. Dzisiaj najniższa w nocy 22.8. W ciągu dnia już od kilku dni działają relefkosle bo w domu robiło się 25 stopni. Do tego godzina chłodzenia podczas grzania CWU. Ale u mnie dzisiaj najniższa w nocy 4,5 stopnia.

magdaseb
04-05-2022, 13:43
Kwiecień 2022:
- CO 398 kWh
- CWU 211 kWh

Swq
09-05-2022, 22:10
Kwiecień:
CO+CWU = 387kWh
95% w T2.

Drugi okres grzewczy za mną i potwierdza się reguła mniejszego zużycia.
U mnie wychodzi średnio 20% mniej.

pandzik
09-05-2022, 23:41
(...)
A najważniejszy jest komfort a nie zużycie ;)

To na pewno przy ogolnie niskim zużyciu, ale to dziwne że przy takich temperaturach dziennych dom traci tyle ciepła przez noc. U mnie wystarczy trochę marcowego słońca, bym nawet przy ujemnych temperaturach w nocy, nie odczuł spadków.
Ale można się przejechać. Wyjechałem na kilka dni w marciu, wiało, w nocy minus, a słońce zaszło na dłużej. Nie grzałem i po powrocie miałem z 19 stopni. :)

Owczar
10-05-2022, 07:21
To nie masz ustawionego automatu?

maadonna
11-05-2022, 23:42
Tutaj bardzo fajnie zostało podane ile kosztuje 1m² ogrzewania w ciągu roku.
https://m.youtube.com/watch?v=4PYFot1k66A

U mnie w nowym budynku wyszło 15zł za 1m². Okna trzy szybowe. Gdzie moge mieć problem?

klaudiusz_x
12-05-2022, 07:57
Drugi okres grzewczy za mną i potwierdza się reguła mniejszego zużycia.
U mnie wychodzi średnio 20% mniej.

U mnie poprzedni sezon grzewczy na taniej pc PW to 2300kWh, a ten 1837kWhna samo CO.. Cieplejsza zima. Mieszkam niedaleko od Ciebie. Tyle.

Jeremies
30-05-2022, 16:45
Ostatnio sprawdziłem wskazania mojej PC (Panasonic J 7kW).
Wyszło C.O. + CWU 2610kWh / rok

pdothash
31-05-2022, 10:04
U mnie poprzedni sezon grzewczy na taniej pc PW
Co to znaczy "tania PC PW" i dlaczego to specyfikujesz? Kiedyś miałeś droższą, teraz masz tańszą, czy może masz tańszą niż jakaś średnia rynkowa?

Viniu
31-05-2022, 19:19
Maj 2022 taki sobie przez ustawienie pompy na grzanie nocne. A kilka nocy było chłodnych no i wyszło 114kWh na C.O. Na szczęście w taniej taryfie :D

ProStaś
31-05-2022, 19:51
Maj 22r., kilka pierwszych nocy pompa załączała się trochę na CO, pozostałe zużycie na CWU: 76 kWh.

Owczar
31-05-2022, 21:15
U mnie grzanie włączyłem przypadkiem w maju. Nie było potrzeby, a wręcz było chłodzenie przez kilka dni już pełną parą :)

Większość zużycia na CWU. COP CWU byłoby wyższe, ale cały pobor gdy pompa stoi wlicza się do cwu, wbrew pozorom 15w przez 24h robi różnicę przy tak małej produkcji. Początkowo było liczone do ostatniego działającego trybu - ale pompa co się włącza czasem żeby nie stanęła. Z tego powodu początkowo było liczone też do CO i COP jak widać bieda ;)

Pompa ciepła:
COP CO miesięczne: 0.33
COP CWU miesięczne: 3.93
COP całkowite miesięczne: 3.85

Pobrana CO: 1.71 kWh
Pobrana CWU: 71.81 kWh

Pobrana 1 tar: 11.61 kWh
Pobrana 2 tar: 67.27 kWh
Pobrana total: 78.88 kWh

Wyprodukowana CO: 0.56 kWh
Wyprodukowana CWU: 282.48 kWh

Podsumowanie od początku roku:
COP CO rocznie: 4.67
COP CWU rocznie: 3.59
COP całkowite rocznie: 4.3

Pobrana CO: 956.54 kWh
Pobrana CWU: 497.2 kWh

Pobrana 1 tar: 200.78 kWh
Pobrana 2 tar: 1258.33 kWh
Pobrana total: 1459.11 kWh

Wyprodukowana CO: 4471.48 kWh
Wyprodukowana CWU: 1783.24 kWh

Chłodzenie:
COP chlodzenie miesieczne: 41.19
COP chlodzenie rocznie: 41.19

Energia pobrana do gruntu miesiecznie: 389.93 kWh
Energia pobrana do gruntu rocznie: 389.93 kWh

Energia pobrana miesięcznie: 9.47 kWh
Energia pobrana rocznie: 9.47 kWh

plusfoto
01-06-2022, 13:53
No, no ale COP 41 to jeszcze nie widziałem a nawet nie wiedziałem że jakaś pompa może tak pracować.

Owczar
01-06-2022, 14:37
To nie błąd - to chłodzenie pasywne. Przy chłodzeniu całego domu naraz wychodzi koło 50. Przy pojedynczych pokojach do 30. Ale kiedy np pompa grzeje CWU to włącza chłodzenie w całym domu niezależnie czy termostaty są otwarte - wpływ w tak krótkim czasie żaden, a wtedy na chłodzenie liczona jest tylko pompka od górnego źródła obiegu, więc jeszcze mnie energii i wtedy COP wychodzi nawet 3 cyfrowe, bo jest produktem pobocznym grzania CWU, które jednocześnie łapie COP lepsze o ok 0.5.

pdothash
01-06-2022, 16:27
Maj 2022, Dzień 22,5C, noc 22,0C CO + CWU: 200kWh, Średni COP 1,8, taryfa G11.
Przez dużą część maja miałem zupełnie wyłączone CO, ale w ostatnich dniach włączyłem, bo nocami było nadspodziewanie zimno. Widzę że generalnie CWU mi mocno zaniża już i tak tragiczny COP.

Owczar
01-06-2022, 18:51
Przy takich temperaturach w maju COP to tragedia. Nawet dla samego CWU.

a.gwozdz
06-06-2022, 14:17
Panasonic Aquarea J 7kW zainstalowana 25 maja, więc na razie cwu
~2kW dziennie na grzanie cwu - 300l (wężownica 3,2 m2 - Termica WW300PCE) do ~48 stopni, ustawione mam na 50stopni i grzeje się pełną godzinę od 13:00- 14:00
COP pokazuje ~4 ale zużycie sama pompa pokazuje o około 0,2 kW niższe niż w rzeczywistości

goguś
06-06-2022, 14:29
Kwiecień 300kwh na co oraz cwu a maj tylko samo cwu to 177kwh to jakiś bezsens bo wychodzi na to że grzanie to jakiś pikuś choć były prawie dziennie nocne przymrozki nie kapuję tego ale co tam .

kajwroclaw
07-06-2022, 19:43
Drodzy forumowicze. Dostałem w ramach grantu z UE możliwość dofinansowania zakupu pompy ciepła w wysokości 35 tys zł, ale wciąż mam dylemat czy decydować się na zmianę ogrzewania. Boję się, że zmiana znacznie podniesie koszty ogrzewania. Grzeję obecnie ekogroszkiem, na sezon schodzi 2,5 t co+cwu, co przy normalnych cenach dawało ok. 3 tys zł. Piec ma dopiero kilka lat i jest w świetnym stanie. Od 2024 roku mają uwolnić u nas rynek energii, który nie będzie już regulowany co z pewnością podniesie ceny prądu nawet kilkukrotnie. Ceny węgla też szaleją, ale pewnie się to unormuje z czasem tym bardziej że nasz rząd dbając o swój elektorat już planuje jakieś interwencje na rynku węgla. Co robić? Wymieniać na pompę, zostawić groszek? Nie raz w czasie budowy różne opinie z tego forum pomogły mi w decyzji, a teraz jestem w kropce.

chcialbympompe
07-06-2022, 19:55
Kwiecień 300kwh na co oraz cwu a maj tylko samo cwu to 177kwh to jakiś bezsens bo wychodzi na to że grzanie to jakiś pikuś choć były prawie dziennie nocne przymrozki nie kapuję tego ale co tam .
Bo CWU może mieć znaczący udział w kosztach. Wszystko zależy ile wody zużywacie. Już kilka razy podnosiłem tę kwestię.
Mój ostatni rachunek za wodę pokazuje zużycie 27m3 przez miesiąc. Sam czasem się dziwię jak to możliwe. Ale na 99% to kwestia posiadania narożnej wanny.

magdaseb
08-06-2022, 06:18
Drodzy forumowicze. Dostałem w ramach grantu z UE możliwość dofinansowania zakupu pompy ciepła w wysokości 35 tys zł, ale wciąż mam dylemat czy decydować się na zmianę ogrzewania. Boję się, że zmiana znacznie podniesie koszty ogrzewania. Grzeję obecnie ekogroszkiem, na sezon schodzi 2,5 t co+cwu, co przy normalnych cenach dawało ok. 3 tys zł. Piec ma dopiero kilka lat i jest w świetnym stanie. Od 2024 roku mają uwolnić u nas rynek energii, który nie będzie już regulowany co z pewnością podniesie ceny prądu nawet kilkukrotnie. Ceny węgla też szaleją, ale pewnie się to unormuje z czasem tym bardziej że nasz rząd dbając o swój elektorat już planuje jakieś interwencje na rynku węgla. Co robić? Wymieniać na pompę, zostawić groszek? Nie raz w czasie budowy różne opinie z tego forum pomogły mi w decyzji, a teraz jestem w kropce.

Przy grancie na 35 tys odpowiedź jest jednoznaczna.
Poza tym masz okazję wejść w XXI wiek, a nie zostać w XIX...
Ogrzewanie będzie drogie, dużo droższe niż jeszcze kilka miesięcy temu, nieważne jaki system grzewczy kto posiada, PC daje natomiast komfort, czego nie można powiedzieć o "eko" groszku.

Swq
12-06-2022, 21:56
U mnie poprzedni sezon grzewczy na taniej pc PW to 2300kWh, a ten 1837kWhna samo CO.. Cieplejsza zima. Mieszkam niedaleko od Ciebie. Tyle.

Zastanawiam się dlaczego porównujesz nasze wyniki skoro mój dom jest o 100m^2 większy od twojego.

Owczar
12-06-2022, 23:02
Ale powierzchnia ogrzewana już jednak mniej niż 100m2.

a.gwozdz
15-06-2022, 21:48
... dużo droższe niż jeszcze kilka miesięcy temu, .... czego nie można powiedzieć o "eko" groszku.

Żeby się tylko nie okazało że ci co zacisnęli zęby na rok czy dwa wygrali .....

klaudiusz_x
16-06-2022, 06:50
Zastanawiam się dlaczego porównujesz nasze wyniki skoro mój dom jest o 100m^2 większy od twojego.

Dobre :P


Kwiecień:
CO+CWU = 387kWh
95% w T2.

Drugi okres grzewczy za mną i potwierdza się reguła mniejszego zużycia.
U mnie wychodzi średnio 20% mniej.
Porównuję stosunek zużytych kWh tej, do poprzedniej zimy. Wynosi praktycznie tyle samo co u Ciebie. To oznacza, jak napisałem wcześniej, że ta zima była znacznie cieplejsza niż poprzednia. Stąd masz niższe zużycie na CO/CWU w tym sezonie niż w poprzednim.
Podałem dane 2300kWh poprzedniej zimy vs 1837kWh tej zimy. Wynosi 20% mniej, tak samo jak u Ciebie.
Skoro nie potrafisz tego przeliczyć... :P

Swq
27-06-2022, 10:09
Dobre :P


Porównuję stosunek zużytych kWh tej, do poprzedniej zimy. Wynosi praktycznie tyle samo co u Ciebie. To oznacza, jak napisałem wcześniej, że ta zima była znacznie cieplejsza niż poprzednia. Stąd masz niższe zużycie na CO/CWU w tym sezonie niż w poprzednim.
Podałem dane 2300kWh poprzedniej zimy vs 1837kWh tej zimy. Wynosi 20% mniej, tak samo jak u Ciebie.
Skoro nie potrafisz tego przeliczyć... :P

Stronie od złośliwości - życie jest za krótkie, żeby tracić na nią czas.
Liczyć chyba potrafię ale fakt, nie wyłapałem logiki Twojego porównania przy pierwszym poście.

Zwracam honor i pozdrawiam

pdothash
03-08-2022, 10:15
Lipiec 2022, CO wyłączone CWU: 145kWh, Średni COP 1,5, taryfa G11.
CWU: 5:00-22:00 45C, 22:00-5:00 35C.

magdaseb
03-08-2022, 11:14
Kiepski ten COP.

Sativum
03-08-2022, 12:04
Hej, możecie podawać średnie miesięczne zużycie wody i temp. do jakiej grzejecie? Inaczej trudno porównywać wyniki... :)

pdothash
03-08-2022, 12:29
Kiepski ten COP.
Dzięki za użyteczny komentarz :P

Hej, możecie podawać średnie miesięczne zużycie wody i temp. do jakiej grzejecie? Inaczej trudno porównywać wyniki... :)
Edytowałem swój post i dodałem informację o temperaturze, zużycia wody nie monitoruję, ale jest nas w domu tylko dwoje.

laparia
03-08-2022, 12:39
U mnie średnio cwu ok. 120 kWh/m-c. Pompa on off. Cztery osoby. Dwie córki wanna duże zużycie wody.
Pozdrawiam

Owczar
03-08-2022, 19:51
Pompa ciepła:
COP CO miesięczne: 5.34
COP CWU miesięczne: 4.21
COP całkowite miesięczne: 4.52

Pobrana CO: 25.77 kWh
Pobrana CWU: 66.2 kWh

Pobrana 1 tar: 47.82 kWh
Pobrana 2 tar: 77.89 kWh
Pobrana total: 125.72 kWh

Wyprodukowana CO: 137.51 kWh
Wyprodukowana CWU: 278.61 kWh

CO to grzanie basenu.

firmer
03-08-2022, 20:36
Pompa ciepła:
COP CO miesięczne: 5.34
COP CWU miesięczne: 4.21
COP całkowite miesięczne: 4.52

Pobrana CO: 25.77 kWh
Pobrana CWU: 66.2 kWh

Pobrana 1 tar: 47.82 kWh
Pobrana 2 tar: 77.89 kWh
Pobrana total: 125.72 kWh

Wyprodukowana CO: 137.51 kWh
Wyprodukowana CWU: 278.61 kWh

CO to grzanie basenu.

Czemu "Pobrana total" nie równa się sumie pobranych CO i CWU ?

U mnie lipiec to równo 100kWh na CWU. Grzane gruntówką DIY, COP ~2.4, cyrkulacja ~11h dobę, weekendy ~16h/dobę, rurki średnio izolowane. Zasobnik grzany w zakresie 43-49*C, w obiegu 43*C. Zużycia CWU nie mierzę... z CWU korzystają 3 osoby, w tym dwie płci pięknej ;-)

Owczar
03-08-2022, 21:05
Total się różni, bo podczas chłodzenia pasywnego pompa Dz bije też podlicznik, ale to mam liczone osobno. Bo pompa GZ podczas chłodzenia jest liczona jeszcze z innego podlicznika ;)

COP chlodzenie miesieczne: 24.89
COP chlodzenie rocznie: 28.35

Energia pobrana z gruntu miesiecznie: 1314.83 kWh
Energia pobrana z gruntu rocznie: 2743.35 kWh

Energia pobrana miesięcznie: 52.83 kWh
Energia pobrana rocznie: 96.75 kWh

firmer
03-08-2022, 22:06
Total się różni, bo podczas chłodzenia pasywnego pompa Dz bije też podlicznik, ale to mam liczone osobno. Bo pompa GZ podczas chłodzenia jest liczona jeszcze z innego podlicznika ;)

COP chlodzenie miesieczne: 24.89
COP chlodzenie rocznie: 28.35

Energia pobrana z gruntu miesiecznie: 1314.83 kWh
Energia pobrana z gruntu rocznie: 2743.35 kWh

Energia pobrana miesięcznie: 52.83 kWh
Energia pobrana rocznie: 96.75 kWh

OK, teraz jasne... nawet sobie przypominam, że już to wcześniej gdzieś pisałeś... niemniej lepiej jak to będziesz przy takich podsumowaniach miesięcznych przypominał, bo inaczej taki "rozjechany" ten bilans energii.

kaszpir007
04-08-2022, 07:45
Lipiec 2022, CO wyłączone CWU: 145kWh, Średni COP 1,5, taryfa G11.
CWU: 5:00-22:00 45C, 22:00-5:00 35C.

Bardzo kiepsko :(

U mnie woda grzana do 46 stopni , raz dziennie , bojler 300L.

Zużycie energii na grzanie CWU miesięcznie to od około 20 do około 35Kwh na miesiąc.

Znajomy z pracy i u niego jest około 30kWh na miesiąc ..

pdothash
04-08-2022, 13:31
U mnie woda grzana do 46 stopni , raz dziennie , bojler 300L.
Masz cyrkulację?
Czy woda jest ciepła zarówno o 6 rano jak i o 22?

magdaseb
04-08-2022, 13:51
Ja mam cyrkulację i średni COP na CWU to 3,4.
Cyrkulacja włączana co 15 minut na 3 minuty w godzinach 6:00- 23:00

pdothash
04-08-2022, 15:23
Ja mam cyrkulację i średni COP na CWU to 3,4.
Cyrkulacja włączana co 15 minut na 3 minuty w godzinach 6:00- 23:00

Jaką masz zadaną temperaturę? Jaka histereza (u mnie 5C)?
Generalnie wydaje mi się, że taki harmonogram cyrkulacji to może wpłynąć na wysokość zużycia, ale na COP już niekoniecznie.
Mój serwisant bardzo słaby COP dla CWU tłumaczy tym, że pompa nie moduluje, tylko grzeje z maksymalną mocą, żeby było jak najszybciej. Jakiś tam sens to ma, ale jeśli ktoś ma pomysł jaka niesprawność pompy może skutkować niskim COP to chętnie posłucham.

mac_612
04-08-2022, 16:22
jeśli ktoś ma pomysł jaka niesprawność pompy może skutkować niskim COP to chętnie posłucham.

Źle dobrany zasobnik (za mały wymiennik)?

mac_612
04-08-2022, 16:26
Mój serwisant bardzo słaby COP dla CWU tłumaczy tym, że pompa nie moduluje, tylko grzeje z maksymalną mocą, żeby było jak najszybciej.
To że pracuje z mocą maksymalna nie powinno mieć większego wpływu na COP. Chyba że instalator dobrał zły zasobnik.
Może też być za mały przepływ przez zasobnik - za małe rurociągi, brudny filtr etc.

Owczar
04-08-2022, 22:26
Jak wyżej - do sprawdzenia podczas grzania CWU z jaką temperatura pracuje pompa, jaka jest delta itd.
Możliwe, że odbiór ciepła jest tak słaby, że pompa grzeje do dużo wyższych temperatur.
Takie COP nawet przy histerezie 5 stopni to zdecydowanie jest za niskie.

mac_612
04-08-2022, 22:58
Tu nawet, nie tyle chodzi że grzeje do wyższych temperatur, bo przy CWU to norma, ale brak odbioru ciepła powoduje zadziałanie zabezpieczenia wysokiego ciśnienia w pompie, a w konsekwencji do jej wyłączenia. Pompa się włącza i wyłacza, a ciepła z tego tyle co nic. Efekt się nasila latem kiedy parownik ma wyższą temperaturę i moc pompy rośnie znacznie ponad nominał. Tak jak piszesz do sprawdzenia temperatury zasilania, powrotu, CWU podczes jej grzania oraz długość cyklu.

klaudiusz_x
04-08-2022, 23:19
Stronie od złośliwości - życie jest za krótkie, żeby tracić na nią czas.
Liczyć chyba potrafię ale fakt, nie wyłapałem logiki Twojego porównania przy pierwszym poście.

Zwracam honor i pozdrawiam

Straciłeś życie, jak sam to sugerujesz będąc tutaj.
Tyle.
Aż tyle...

magdaseb
05-08-2022, 06:43
Jaką masz zadaną temperaturę? Jaka histereza (u mnie 5C)?
Generalnie wydaje mi się, że taki harmonogram cyrkulacji to może wpłynąć na wysokość zużycia, ale na COP już niekoniecznie.
Mój serwisant bardzo słaby COP dla CWU tłumaczy tym, że pompa nie moduluje, tylko grzeje z maksymalną mocą, żeby było jak najszybciej. Jakiś tam sens to ma, ale jeśli ktoś ma pomysł jaka niesprawność pompy może skutkować niskim COP to chętnie posłucham.

U mnie histereza 8* i to jest minimum, które mogę ustawić, a temperatura zadana to przez większą część dnia 48*, a wieczorem podbijam do 56* (u mnie 7 osób a zasobnik tylko 200litrów, więc muszę podbijać). Tak, cyrkulacja wpływa na zużycie energii, ale ale to sprawa drugorzędna.
PC powietrzne latem powinny mieć COP znacznie wyższy niż gruntówki, więc u Ciebie ewidentnie jest coś nie halo... Może, tak jak sugerują koledzy, za mały odbiór ciepła. Do sprawdzenia czas cyklu grzania oraz temperatury zasilania i powrotu.

kaszpir007
05-08-2022, 07:39
Masz cyrkulację?
Czy woda jest ciepła zarówno o 6 rano jak i o 22?

Nie mam cyrkulacji , bo jest mi zupełnie nie potrzebna.
Jest ciepła cały dzień.

pdothash
05-08-2022, 08:38
Dzięki wszystkim za komentarze, odpowiadam zbiorczo:

To że pracuje z mocą maksymalna nie powinno mieć większego wpływu na COP.
No jak to, przecież właśnie modulowanie mocą pozwoliło na zwiększenie wydajności w pompach inwerterowych...

Chyba że instalator dobrał zły zasobnik.
Instalator nie dobierał zasobnika, w mojej pompie zasobnik jest integralną częścią jednostki wewnętrznej, czyli doboru dokonał producent.

Może też być za mały przepływ przez zasobnik - za małe rurociągi, brudny filtr etc.
Rurociągi gdzie? Między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną? Brudny filtr bym raczej wykluczył, to dosyć nowa instalacja.

Pompa się włącza i wyłacza, a ciepła z tego tyle co nic. Efekt się nasila latem kiedy parownik ma wyższą temperaturę i moc pompy rośnie znacznie ponad nominał. Tak jak piszesz do sprawdzenia temperatury zasilania, powrotu, CWU podczes jej grzania oraz długość cyklu.
Jeśli chodzi o temperatury zasilania i powrotu - muszę się zaczaić i postaram się spisać.
Jeśli chodzi o długość cyklu - grzanie CWU włącza się w okresie od czerwca do dzisiaj od 4 do 7 razy na dobę, łączny czas grzania od 1 do 3 godzin na dobę.

Może, tak jak sugerują koledzy, za mały odbiór ciepła.
Bardzo mnie zastanawia ten aspekt, no bo mogę zrozumieć, że mam przewymiarowaną pompę jeśli chodzi o CO, pompa o mocy 11kW wymaga większego zładu wody w instalacji i tyle i faktycznie jest tu pole na błąd, no ale pojemność, kształty i połączenia zbiornika CWU to już dobiera producent, jak wspomniałem u mnie zbiornik do CWU jest zintegrowany z jednostką wewnętrzną...

magdaseb
05-08-2022, 08:54
Też mam zbiornik zintegrowany z jednostką i COP zdecydowanie wyższy. Musi być gdzieś problem w ustawieniach. A może do jakiejś temperatury grzeje pompa, a potem grzałka?

JTKirk
05-08-2022, 10:01
Też mam zbiornik zintegrowany z jednostką i COP zdecydowanie wyższy. Musi być gdzieś problem w ustawieniach. A może do jakiejś temperatury grzeje pompa, a potem grzałka?

To nawet możliwe...np. PC podgrzewa wodę do 30C a potem już grzałka ;)
Tak, wtedy można się spodziewać tak kosmicznych osiągów jak COP=1,5 ;)
Ewidentnie jest coś mocno nie halo. Wierzyć mi się nie chce, że jakiś serwisant stwierdził, że to jest ok xD
moja PC on/off też nie moduluje a COP jest znacznie,znacznie wyższy.
Takie stwierdzenia serwisanta/instalatora to można między bajki włożyć.
Coś jest skopane - pewnie w ustawieniach, a instalator nawet nie wie gdzie - co też nie nastraja optymistycznie.

mac_612
05-08-2022, 11:00
No jak to, przecież właśnie modulowanie mocą pozwoliło na zwiększenie wydajności w pompach inwerterowych...
zwiększyło efektywność podczas grzania CO, na które wpływ mają zmienne warunki zewnętrzne. Zwłaszcza jak nie ma podłogowymi. Zresztą w przypadku pomp gruntowych z instalacją podłogową nie ma znaczącej przewagi inwerterów. Wężownicą CWU jest zoptymalizowana do grzania z mocą maksymalną. I tak jak piszą koledzy on-off spokojnie osiąga COP ponad 3 (a latem ponad 4) podczas grzania cwu



zbiornik do CWU jest zintegrowany z jednostką wewnętrzną...

Ok czyli można przypuszczać że zbiornik jak i rurociągi łączące go z pompą są dobrane prawidłowo.

kaszpir007
05-08-2022, 13:02
Dzięki wszystkim za komentarze, odpowiadam zbiorczo:.

A ja myślę że nie ma co ufać instalatorowi , bo to nie on płaci rachunki a Ty i naprawdę wątpie aby mu się chciało dokładnie i rzetelnie ustawić pompę.

Zciągnij instrukcję , no chyba że masz i dokładnie przejrzysz wszystkie ustawienia. Najbardziej niech cię zainteresują te funkcje i parametry z którymi jest powiązane grzanie CO czy CWU za pomocą grzałki , bo coś czuję że grzejesz z włączoną grzałką ...

pdothash
05-08-2022, 13:39
Ja już instrukcję i ustawienia znam na pamięć, grzałki się nie włączają do CWU.
Zresztą nie muszę nawet wierzyć ustawieniom, mam grzałki na osobnym bezpieczniku i po wyłączeniu grzałek woda jest grzana.

mac_612
05-08-2022, 15:00
Tak jeszcze przyszło mi do głowy - może jest częściowo zapowietrzona wężownica w zasobniku? Choć serwisant powinien to zaobserwować. Swoją drogą dawno powinien przejrzeć instalacje. COP 1.5 to jakiś absurd.

pdothash
05-08-2022, 15:22
Serwis gwarancyjny był robiony miesiąc temu, zakładam że zapowietrzenie byłoby zuważone...
COP generalnie leży poza zainteresowaniem producenta mojej pompy, w standardzie pompa nie posiada nawet licznika zużytej energii i nie wskazuje nigdzie COP, liczę go sobie sam na podstawie wskazań zużycia z podlicznika oraz wartości dostarczonej energii podanej przez pompę. W sumie to nie mam gwarancji, że ta wartość jest zgodna z rzeczywistością...

Marco36
05-08-2022, 15:38
...
Jeśli chodzi o długość cyklu - grzanie CWU włącza się w okresie od czerwca do dzisiaj od 4 do 7 razy na dobę, łączny czas grzania od 1 do 3 godzin na dobę.

Bardzo mnie zastanawia ten aspekt, no bo mogę zrozumieć, że mam przewymiarowaną pompę jeśli chodzi o CO, pompa o mocy 11kW wymaga większego zładu wody w instalacji i tyle i faktycznie jest tu pole na błąd, no ale pojemność, kształty i połączenia zbiornika CWU to już dobiera producent, jak wspomniałem u mnie zbiornik do CWU jest zintegrowany z jednostką wewnętrzną...

Pod wytłuszczonym tekstem masz podpowiedź dlaczego jest niski COP grzania CWU.
PC uruchamia się często a na krótki czas.

Jaką masz pojemność bojlera ?
Jaką powierzchnię wężownicy ? Nawet przy fabrycznych jest podawana taka informacja.
Jaką histerezę ustawioną na PC ?

Grzanie CWU pełną mocą przy PC 11 kW jest nieporozumieniem.
Wg instrukcji Galmeta ''ABC instalatora''

460220

przy mocy PC 11 kW musiałbyś mieć wężownicę o powierzchni 4,2 m2 a minimum 3 m2.
Bojlery które posiadają taką wężownicę to 300L do 500L.
Jeśli masz tzw. lodówkę, to chyba najczęściej spotykana pojemność to 180L do może 240L, a wężownica to 1,6 do 2,2 m2.
Z dużym prawdopodobieństwem masz wężownicę o połowę za małą by odebrać 11 kW mocy z PC.

Punkty naprawcze to:
- ustawienie grzania CWU na inwerter, jeśli twoja PC umożliwia takie zmiany;
- można podnieść temp. grzania do +48*C lub +50*C; wydłuży to pracę po rozpoczęciu grzania, najlepiej w połączeniu ze zwiększeniem histerezy;
- zwiększyć zakres histerezy, gdzie po spadku temp. wody o zakres histerezy uruchamia dogrzewanie; spokojnie można ustawić histerezę 8 do 10*C;

P.S. Podpowiedź na moim przykładzie:
w zimie o godz. 13:00 do 14:00 podnoszę harmonogramem temp. wody CWU do +50*C, przez resztę dnia jest pilnowane +45*C i histerezę zmieniłem z fabrycznych 5*C do 10*C. Przy bojlerze 200L, trzech osobach i tylko prysznicach woda jest zazwyczaj grzana 1 raz dziennie. Jedynie w soboty uruchamia się dogrzewanie po prysznicach.
W lecie takie podbicie harmonogramu mam przestawione na godz. 5:00 rano, bo w upały kompresor nie chciał się uruchamiać.

Kiedyś po ręcznym wyłączeniu grzania CWU zapomniałem je ponownie aktywować. Na drugi dzień bez dogrzania i po prysznicach brałem ostatni prysznic.
Fakt musiałem przestawić kurek w kierunku ciepłej wody, ale nadal woda leciała wystarczająco ciepła.
Po sprawdzeniu czujnik w połowie wysokości pionowego bojlera pokazywał +27*C. Woda jest pobierana u góry zbiornika, a tam zazwyczaj jest +5*C wyższa temp. wody.
Wniosek z tej przygody taki, że przy ustawionych +45*C można histerezę zwiększyć nawet do 15*C i tragedii nie powinno być.
W okresie zimowym mój miesięczny SCOP oscylował w okolicy 2,5 do 2,7.
W cieplejszym okresie SCOP od 3,0 do 3,75.

Twój niski COP może też być oszukany. Tzn. PCPW aktywuje grzanie CWU, ale kompresor nie ruszył, więc PC chce grzać CWU grzałką i liczy czas fikcyjnej pracy grzałki, ale grzałkę masz odciętą na bezpieczniku. PC nie widzi braku napięcia i liczy czas pracy grzałki razy jej moc zapisaną w ustawieniach PC.
PC nie posiadają wewnętrznego licznika energii, one mają zaprogramowany kalkulator i na podstawie zaprogramowanych ustawień liczą orientacyjne zużycie prądu.
Jeśli nie masz osobnego licznika na PC, a odcinasz grzałki na bezpieczniku to wynik końcowy może być zafałszowany nawet x3.

P.S. 2. Jeśli grzanie CWU trwa dłużej niż 50 minut w lecie, to z dużym prawdopodobieństwem PC PW próbuje uruchomić grzanie, ale kompresor ma swoje zabezpieczenia, widzi że jest wysoka temp. powietrza i odmawia uruchomienia kompresora. W okresie letnim lepiej jest przestawić grzanie CWU na noc lub godziny poranne, gdy jeszcze słońce tak mocno nie grzeje.
Z kolei w zimie lepiej jest grzać koło południa gdy temp. powietrza jest wyższa.
Takimi metodami (porą grzania w ciągu doby) też można wpływać na uzyskiwany COP.

pdothash
05-08-2022, 16:19
Jaką masz pojemność bojlera ?
Jaką powierzchnię wężownicy ? Nawet przy fabrycznych jest podawana taka informacja.
Jaką histerezę ustawioną na PC ?
Pojemność to 180l, powierzchni wężownicy niestety nie widzę w żadnym dokumencie.
Histerezę dla CWU mam 5C.


- ustawienie grzania CWU na inwerter, jeśli twoja PC umożliwia takie zmiany;
Zmianę z czego na inwerter?

- można podnieść temp. grzania do +48*C lub +50*C; wydłuży to pracę po rozpoczęciu grzania, najlepiej w połączeniu ze zwiększeniem histerezy;
- zwiększyć zakres histerezy, gdzie po spadku temp. wody o zakres histerezy uruchamia dogrzewanie; spokojnie można ustawić histerezę 8 do 10*C;
Dzięki, to brzmi bardzo sensownie i w sumie dziwię się sam sobie, że do tej pory tego nie spróbowałem.

kaszpir007
05-08-2022, 21:27
Wyższa temp CWU to niższy COP ...
Tak naprawdę najlepiej ustawić 40-42 stopni , taką temp aby bez sensu nie mieszać ciepłej wody z zimną , tylko zużywać jak najwięcej ciepłej wody.
Ja grzeje chyba do 46 stopni ale tylko z powodu tego że mam głowice termostatyczne a te potrzebują temp okolo 50 stopni aby prawidlowo pracowały.

Co do nędznego COP i wysokiego zużycia energii na CWU to ma cyrkulację. Pytanie jak ma ułożone rury CWU. Czy są bezpośrednio na jastrychu czy są ułożone na izolacji , bo jak tak często odpala się grzanie to muszą być spore straty bo jak przy deltcie 5 pompa włacza się 4-7 razy na dobę to to wygląda że woda wychładza się w ciągu dnia od 20 do 35 stopni (łącznie) więc tragicznie ..

pdothash
05-08-2022, 23:09
Co do nędznego COP i wysokiego zużycia energii na CWU to ma cyrkulację.
Rozumiem wpływ cyrkulacji na zużycie, nie rozumiem wpływu na COP. Wyjaśnisz?

Pytanie jak ma ułożone rury CWU. Czy są bezpośrednio na jastrychu czy są ułożone na izolacji
Leżą na jastrychu, w warstwie izolacji, czyli po bokach i nad nimi jest styropian. Przyjmuję do wiadomości, że to powoduje duże straty i zużycie, ale jeszcze raz - w jaki sposób wpływa na obniżenie COP?

Owczar
06-08-2022, 12:31
Też nie potrafię zrozumieć jaki wpływ ma cyrkulacja na COP. U mnie działa cyrkulacja i przy gruntowej pompie COP latem powyżej 4 dla CWU...

Marco36
06-08-2022, 20:28
Pojemność to 180l, powierzchni wężownicy niestety nie widzę w żadnym dokumencie.
...
Zmianę z czego na inwerter?

....

Nie wiem jak Twoja PC.
Daikin w bojlerze nierdzewnym 180L ma wężownicę o powierzchni 1,8m2.
Na pewno w bojlerze osobnym, nie pamiętam czy przy tzw. lodówce była wężownica podana.
A ja kupiłem bojler osobny Joule nierdzewny 200L z wężownicą pod PC o powierzchni 2,5m2. Przeważnie z zagrzaniem 200L wody o 10*C wyrabia się w ciągu 40 minut, w zimie 50 minut.

Zmiana na inverter - to skrót myślowy, wcześniej podawałeś, że instalator ustawił grzanie CWU na pełną moc.
Nie wiem czy w Twojej PC można jakoś regulować grzanie CWU.
W Daikinie grzanie jest automatyczne i odbywa się krokowo.
Grzanie pełną mocą jest możliwe i odbywa się z pomocą grzałki.

Kiedyś byłem przy PC gdy zaczęła grzać CWU, wpierw pomieliła obiegówką dokonując pomiaru temp. wody wracającej z wężownicy, ustawiła się +5*C powyżej temp. w bojlerze i następnie grzała (inverterowo - jak dla mnie) - gdy podniosła się temp. CWU o 1*C to też o 1*C podnosi temp. wody zasilającej utrzymując różnicę 5*C wody zasilającej w stosunku do aktualnej temp. CWU.
Jak to mają inni producenci rozwiązane to nie wiem.

Co do osobnego pytania - jak cyrkulacja psuje COP.
To psucie COP dotyczy SCOP dobowego. Cyrkulacja szybciej wychładza objętość wody w bojlerze, to pośrednio psuje COP bo wymusza częstsze dogrzewanie wody. A gdy woda jest po kilka razy dziennie dogrzewana po 5*C, to odbędzie się to z gorszym SCOP, niż gdyby dogrzewanie było 2 razy dziennie z dogrzewaniem o 10*C.

Cyrkulacja nie musi też pracować 24 godz. na dobę.
Można nią sterować z harmonogramu PC - jeśli jest podpięta pod PC.
Można też cyrkulację podpiąć pod programator czasowy i uruchamiać ją w godzinach gdy korzysta się z ciepłej wody. Tak mam u siebie, cyrkulacja jest podpięta przez programator gniazdkowy.

mac_612
06-08-2022, 21:20
Kiedyś byłem przy PC gdy zaczęła grzać CWU, wpierw pomieliła obiegówką dokonując pomiaru temp. wody wracającej z wężownicy, ustawiła się +5*C powyżej temp. w bojlerze i następnie grzała (inverterowo - jak dla mnie) - gdy podniosła się temp. CWU o 1*C to też o 1*C podnosi temp. wody zasilającej utrzymując różnicę 5*C wody zasilającej w stosunku do aktualnej temp. CWU.
Jak to mają inni producenci rozwiązane to nie wiem.

Mają tak samo. Ba nawet on-offy tak samo "inverterowo jak dla Ciebie" grzeją. Ta różnica 5K na Tym przykładzie zależy od stosunku mocy pompy do powierzchni wymiennika (wężownicy, płaszcza). I w rzeczywistości się delikatnie zmienia, tak jak zmienia się moc pompy wraz ze wzrostem temperatury.
Jęśli jest tak jak od początku pisałem, że źle jest dobrany zbiornik do pompy (choć wydaje mi się to nieprawdopodobne aby producent taki fakap popełnił) To pomogłoby wymuszenie pracy pompy z obniżoną mocą. I pewnie to miałeś Marco36 na myśli. Obnizając moc obniżyłbyś dt zasilanie Pompy/CWU, co pozwolilo by zwiększyć COP kosztem dłuższego oczekiwania na ciepłą wodę. Nie wiem, czy ta pompa ma taką mozliwość, ja się lubuje w on-off'ach;)

Ale jeśli to fabryczne użądzenie, a nie żaden składak to ten trop wydaje mi się nieprawdopodobny. Powierzchnia węzownicy powinna być minimum 0.3xmoc grzewcza pompy, im większa tym lepiej.

pdothash
08-08-2022, 21:08
W Daikinie grzanie jest automatyczne i odbywa się krokowo.
Grzanie pełną mocą jest możliwe i odbywa się z pomocą grzałki.
W DeDietrich dla CWU można tylko ustawić czy grzałki mają być używane, czy nie.


Cyrkulacja nie musi też pracować 24 godz. na dobę.
Mam pompę cyrkulacyjną osobną, z harmonogramem, w nocy jest wyłączana
Nie chcę ustawić jakichś przedziałów w ciągu dnia, pracuję z domu, i mogę wodę potrzebować w dowolnym momencie, komfort na pierwszym miejscu.

Dzisiaj zaobserwowałem skąd się bierze duża liczba cykli pompy. Sprężarka włącza się, po niedługim czasie temperatura zasilania wzrasta do ok 60C i sprężarka wyłącza się. W tym czasie woda w zbiorniku CWU nie osiąga jeszcze temperatury docelowej, więc przez kilka minut chodzi tylko pompa obiegowa, temperatura zasilania spada i przy jakiejś wartości (nie ustaliłem jakiej) sprężarka się włącza i ta sekwencja się powtarza kilka razy, aż w końcu temperatura w zbiorniku osiągnie zadaną wartość.
Być może sprężarka pracuje cały czas z pełną mocą i dlatego zbyt szybko osiąga jakąś graniczną wartość temperatury zasilania. Czy to w ogóle możliwe, żeby pompa była uszkodzona w taki sposób, że nie potrafi modulować mocy?

Owczar
08-08-2022, 21:39
Czyli to, co wszyscy tutaj pisali. Wężownica w zbiorniku zbyt mała. Nie dość, że taktuje, to jeszcze zabija COP. Jeśli nie można obniżyć modulacji dla CWU to albo inna wężownica, albo inny zewnętrzny zbiornik CWU.
W takim układzie lepiej może wyjść grzanie grzałką, bo na pompę nie ma to korzystnego wpływu.

mac_612
08-08-2022, 22:09
Dzisiaj zaobserwowałem skąd się bierze duża liczba cykli pompy. Sprężarka włącza się, po niedługim czasie temperatura zasilania wzrasta do ok 60C i sprężarka wyłącza się. W tym czasie woda w zbiorniku CWU nie osiąga jeszcze temperatury docelowej, więc przez kilka minut chodzi tylko pompa obiegowa, temperatura zasilania spada i przy jakiejś wartości (nie ustaliłem jakiej) sprężarka się włącza i ta sekwencja się powtarza kilka razy, aż w końcu temperatura w zbiorniku osiągnie zadaną wartość.
Być może sprężarka pracuje cały czas z pełną mocą i dlatego zbyt szybko osiąga jakąś graniczną wartość temperatury zasilania. Czy to w ogóle możliwe, żeby pompa była uszkodzona w taki sposób, że nie potrafi modulować mocy?

Pompa przy cwu nie powinna modulować. Zanim zaczniesz leczenie skutku warto znać przyczynę. Sprawdź czy wężownica jest na pewno odpowietrzona, jaka jest pompa obiegowa, czy idzie zwiększyć jej bieg. Spróbuj wygrzebać w dokumentach powierzchnie wężownicy. Jeśli na pewno producent dał takiego bobla to pozostaje wymuszenie grzania CWU z obniżoną mocą, lub jak wyżej - wymiana/dołożenie zbiornika.

mac_612
08-08-2022, 22:14
To jest split czy monoblok? Czy gruntowa?Jak monoblok to jakie średnice rur pomiędzy zewnętrznya jednostka a wewnętrzna. Nie ma ograniczeń przekroju, załamań, zawory full otwarte, filtr czysty? Jaka masz ustawiona temp. CWU?

mac_612
08-08-2022, 22:18
I właściwie o tego powinniśmy zacząć - zasilanie 60, a powrót?

pdothash
09-08-2022, 21:25
Sprawdź czy wężownica jest na pewno odpowietrzona,
To da radę amatorsko własnym sumptem sprawdzić? Na pewno po wyłączeniu i włączniu pompa przechodzi cykl odpowietrzania, ale co ona tam wtedy odpowietrza i czy skutecznie, to nie mam pojęcia.

jaka jest pompa obiegowa, czy idzie zwiększyć jej bieg.
Pompa jest wbudowana w jednostkę wewnętrzną, panel sterowania pokazuje że zawsze pracuje na 100%.

Spróbuj wygrzebać w dokumentach powierzchnie wężownicy. Jeśli na pewno producent dał takiego bobla to pozostaje wymuszenie grzania CWU z obniżoną mocą, lub jak wyżej - wymiana/dołożenie zbiornika.
No niestety, nie widzę nigdzie tej powierzchni wężownicy, nie ma też opcji wymuszenia grzania CWU z obniżoną mocą.

To jest split czy monoblok? Czy gruntowa?Jak monoblok to jakie średnice rur pomiędzy zewnętrznya jednostka a wewnętrzna. Nie ma ograniczeń przekroju, załamań, zawory full otwarte, filtr czysty? Jaka masz ustawiona temp. CWU?
Jest to split, powietrze-woda, taka dokładnie (https://dedietrich.pl/produkty/technika-dla-domu/pompy-ciepla/alezio-s-v200/). Temperatura CWU wcześniej była 35/45, kilka dni temu zmieniłem na 35/55.

I właściwie o tego powinniśmy zacząć - zasilanie 60, a powrót?
No niestety dotychczas tego nie obserwowałem, dopiero teraz ostatnio chwilę przy niej postałem, nie widziałem nigdy różnicy temperatur większej niż trzy stopnie, a jak zasilanie dochodzi w pobliże 60, to powrót jest taki sam w zasadzie, wahają się te dwie temperatury o dziesiąte części stopnia, czyli np 59,7/59,5, a jak przestaje grzać to nawet są momenty że pokazuje powrót odrobinę cieplejszy niż zasilanie.

Marco36
09-08-2022, 22:14
Jednak De Ditrich strzelił babola.
W instrukcji technicznej Alezio-S-V200-IT
https://dedietrich.pl/wp-content/uploads/2018/06/Alezio-S-V200-IT-1.pdf

podaje bojler CWU emaliowany z anodą o pojemności 177L i wężownica o powierzchni 1,7m2.
Przewidywany COP 2,72.

460266

Zbyt mała powierzchnia wężownicy - nie nadąża z odbiorem mocy generowanej przez PC 11 kW.
Stąd szybki wzrost temp. wody zasilającej i powrotu z różnicą 0,3*C.

Mają we wszystkich zestawach (na to wygląda) jeden typ bojlera - to powinni lepiej dopasować program grzania CWU przy różnych mocach PC.
A chyba poszli na łatwiznę i strzelili jeden typ oprogramowania.

mac_612
09-08-2022, 22:31
Przyznam szczerze że nie spodziewałem się że fabrycznie można wypuścić takie coś. Liczyłem na jakiś problem z przepływem, dlatego dosyć istotna jest ta różnica temperatur we-wy. To 0.3K to nie prawdopobne nawet dla dwa razy za małej wężownicy.
Teraz przydałoby się tak ograniczyć moc podczas grzania cwu tak o połowę. Może, wbrew pozorom jak będzie chłodniej, to będzie lepiej właśnie z tego powodu.
Odpowietrznik powinien być na górze zasobnika.

kaszpir007
10-08-2022, 18:49
Jednak De Ditrich strzelił babola.
W instrukcji technicznej Alezio-S-V200-IT
https://dedietrich.pl/wp-content/uploads/2018/06/Alezio-S-V200-IT-1.pdf

podaje bojler CWU emaliowany o pojemności 177L i wężownica o powierzchni 1,7m2.
Przewidywany COP 2,72.

460266

Zbyt mała powierzchnia wężownicy - nie nadąża z odbiorem mocy generowanej przez PC 11 kW.
Stąd szybki wzrost temp. wody zasilającej i powrotu z różnicą 0,3*C.

Mają we wszystkich zestawach (na to wygląda) jeden typ bojlera - to powinni lepiej dopasować program grzania CWU przy różnych mocach PC.
A chyba poszli na łatwiznę i strzelili jeden typ oprogramowania.

Nie grzej do tak wysokiej temp 55 stopni. Ustaw max 45 stopni. Szkoda cop ...
Druga rzecz wężownica 1.7m2 to kiepsko. U mnie bojler 300l ma wężownica 3.4m2 a pompę mam 9kw ...

Marco36
11-08-2022, 10:02
kaszpir007 czytasz po łebkach.
Pomyliłeś mnie z pdothash , któremu odpisałem :bye:

a.gwozdz
02-09-2022, 08:29
Zakładając że produkcję energii Panasonic nie przekłamuje tak jak poboru to COP wychodzi z realnego zużycia energii o ponad 1 gorszy :

Pobór. Pan. Pobór. Licznik Prod. En. Cop P. COP Licznik
2022.6 43,6 kWh 56,44 kWh 190 kWh 4,3 3,37
2022.7 39,6 kWh 51,19 kWh 176 kWh 4,4 3,44
2022.8 28,8 kWh 40,08 kWh 136 kWh 4,7 3,39

Ale i tak jest dużo lepiej niż na dotychczasowym bojlerze (220-250 kWh/msc), ciekawe jakich zużyć się spodziewać zimą.

Grzanie wody raz dziennie do 45st (ustawione 43) między 13:00 - 14:00, zwykle proces grzania CWU zamyka się w 40-50 min

Owczar
02-09-2022, 09:38
U mnie z grzaniem basenu:
Pobrana CO: 28.84 kWh
Pobrana CWU: 61.39 kWh

Wyprodukowana CO: 149.72 kWh
Wyprodukowana CWU: 265.58 kWh

COP CO miesięczne: 5.19
COP CWU miesięczne: 4.33
COP całkowite miesięczne: 4.6

Nibe AMS 10-8
18-09-2022, 19:57
Witam
Jakie macie ustawienia 4.9.2 tryb auto oraz 4.9.3 wartość stopniominut pompa nibe AMS 10-8 ?! Głównie interesuje mnie jak to wygląda na grzejnikach ?!

barto125
24-09-2022, 12:33
Monoblok Rotenso 6kW, w sumie za kilka dni mija rok od uruchomienia
na liczniku od pompy 1612 kWh, grzałka wzięła 150kWh przez ten czas.
Dom 95m2 szkieletowy, 35cm wełny ściany i dach.
Czas pracy sprężarki 1688h.

Jak oceniacie ten wynik?

Owczar
24-09-2022, 15:44
Ile z tego na CWU?
To osobny podlicznik? Bo wychodzi że średnio brała poniżej 1kW - trochę mało :)

barto125
29-09-2022, 12:27
Niestety nie pokazuje ile poszło na CWU, w aplikacji jest, ale dane tylko od marca.
Osobny podlicznik, ale na pompie jest prawie to samo pokazane, różnica 40 kWh

Owczar
30-09-2022, 17:14
W tym miesiącu pompa dogrzewała głównie łazienki i 2-3 noce cały dom przez ok 2h.

Pompa ciepła:
COP CO miesięczne: 5.14
COP CWU miesięczne: 3.52
COP całkowite miesięczne: 3.9

Pobrana CO: 15.02 kWh
Pobrana CWU: 49.18 kWh

Wyprodukowana CO: 77.2 kWh
Wyprodukowana CWU: 173.36 kWh

Pytajnick
01-10-2022, 09:23
Coraz bliżej regularnego ogrzewania domu, więc spojrzałem wczoraj na PC, co tam na liczniku.
Było 4932kWh a na początku roku 3316 więc do wczoraj wszamała 1616 kWh. Do poziomu zużycia w zeszłym roku (2387) zostało mi więc 771kWh na 3 pozostałe miesiące. Biorąc pod uwagę, że w tym roku PC pracowała latem 1,5 mca w trybie chłodzenia, zużycie całoroczne będzie podobne do roku poprzedniego.

klaudiusz_x
01-10-2022, 10:19
27kWh za ostatnie 11 dni września na CO tania pc PW.
CWU zwykłym bojlerem.

ProStaś
01-10-2022, 12:02
91 kWh za sierpień i wrzesień. We wrześniu dwa razy pompa uruchomiła się na CO, poza tym samo CWU.
Niestety zapomniałem sprawdzić, ile poszło w sierpniu.:cool:

dansing
01-10-2022, 12:15
Wrzesień 101kWh co i cwu, ogrzewanie od 18 września
parter i piętro 22,5°
piwnica 21°

marcinradom
11-10-2022, 08:30
Napiszę i ja o swojej pompie, która pracuje u mnie od 26 września, czyli od 14 dób.
Dom 150mkw, w tym 30mkw podłogówki, reszta grzejniki alu.
Ściana suporeks 24 + styropian 6cm + suporeks 12cm + styropian 5cm.
Podłoga styropian 5cm
Dach wełna 15cm.
Okna PVC dwuszybowe.
Temperatura w domu 21-23 stopnie.
Pompa powietrze-woda Stiebel HPA 8kW.
Pobór energii elektrycznej 110kWh.
Czas pracy pompy 130 godzin.
Ilość załączeń sprężarki 123.

trapper
11-10-2022, 17:06
Moja pompa pracuje od 17 września, aczkolwiek na początku z przygodami
Dom z roku 2000, wcześniej miałem piec gazowy kondensacyjny 25kW (sprawność wg papierów 107%)
Roczne zużycie gazu: 25 tys. kWh
22 letni piec zaczął mi się sypać - zmieniłem na pompę ciepła

Powierzchnia 150mkw, ściany ocieplone styropianem (chyba 10 cm) dach wełna, okna drewniane

Ogrzewanie: zmieniłem na klimakonwektory

Dane za okres 2-10 października (7 dni)

Temperatura w domu 21-22 stopnie.
prąd ciepło COP
CO 38kWh 189 kWh 4,97 kWh 4,97
CWU 20kWh 67 kWh 3,35 kWh 3,35

Czas pracy sprężarki 50 godzin.
Ilość załączeń sprężarki 73.

autorus
12-10-2022, 08:08
U mnie PC na ta chwile pobiela ok 10kW na dzień W tym jest co i cwu razem. Ale teraz było ciepło. Zobaczymy co będzie później.
Nie wiecie gdzie sprawdzić cop w LG?

klaudiusz_x
12-10-2022, 16:23
Napiszę i ja o swojej pompie, która pracuje u mnie od 26 września, czyli od 14 dób.
Dom 150mkw, w tym 30mkw podłogówki, reszta grzejniki alu.
Ściana suporeks 24 + styropian 6cm + suporeks 12cm + styropian 5cm.
Podłoga styropian 5cm
Dach wełna 15cm.
Okna PVC dwuszybowe.
Temperatura w domu 21-23 stopnie.
Pompa powietrze-woda Stiebel HPA 8kW.
Pobór energii elektrycznej 110kWh.
Czas pracy pompy 130 godzin.
Ilość załączeń sprężarki 123.

Kosmos w ilości startów sprężarki.

skystar
12-10-2022, 20:23
Kosmos w ilości startów sprężarki.


?
Gruntowa od 1 wrzesnia do dzisiaj ma średnio 24 Start/Stop na dobę przy średnio 5-7h pracy na dobę - wychodzi znowu średnio ok. 4 start/stop na godzine bądz 1 Start/Stop na dobę - nie wiem jak to liczyć bo "ponoć" 4 start/stop na godzinę to nie jest taktowanie. Fakt, że ciepło na dworze i bawimy się w domu termostatami, dom duzy ok 260m2 grzania , tylko w 1/3 obecnie pozakrecany - zadana 22 stopnie

Owczar
12-10-2022, 22:21
Zabawa z termostatami tak się niestety kończy.
Żeby używać termostatów z pompą ciepła trzeba naprawdę dobrze przemyśleć układ, a jeszcze lepiej zrobić porządny projekt ogrzewania, ustawić przepływy i nie grzebać przy rotametrach.
U mnie to max 4-5 startow na dobę w sezonie grzewczym - w tym starty na CWU.

trapper
13-10-2022, 21:03
Moja pompa średnio na dobę pracuje 8 godz. i 10 startów (początek października). Według instrukcji do 10 startów na godzinę jest ok.

Temperaturę w każdym pokoju mam regulowaną indywidualnie, nie zauważyłem by to jakoś przeszkadzało pompie...

Wciąż konfiguruję pompę, pod kątem wyższego COP.

Liczbą startów za bardzo się nie przejmuję - czy dobrze?

JTKirk
14-10-2022, 06:09
W pompach starszej generacji off/on taka ilość załączeń była szkodliwa. W nowszych konstrukcjach ma to chyba mniejsze znaczenie...nie wiem czy dalej przy sprężarkach podaje się przewidzianą ilośc godzin pracy/ilość start/stopów ;)
Mniejsza ilość start/stopów na pewno nie zaszkodzi, a na pewno pomoże. I chyba też oznacza, że pracuje na bardziej optymalnych parametrach.

mac_612
14-10-2022, 08:03
W pompach starszej generacji off/on taka ilość załączeń była szkodliwa. W nowszych konstrukcjach ma to chyba mniejsze znaczenie...nie wiem czy dalej przy sprężarkach podaje się przewidzianą ilośc godzin pracy/ilość start/stopów ;)
Dla scrolli copelanda:

Emerson recommends a maximum of 10 starts per hour. There is no minimum off time because
scroll compressors start unloaded, even if the system has unbalanced pressures. The most critical
consideration is the minimum run time required to return oil to the compressor after start-up. To
establish the minimum run time, a sample compressor equipped with a sight tube can be ordered
from Emerson. Install it in a system with the longest connecting lines that are approved for the
system. The minimum on time becomes the time required for oil lost during compressor start-up
to return to the compressor sump and restore a minimal oil level that will ensure oil pick-up through
the crankshaft. Cycling the compressor for a shorter period than this, for instance to maintain very
tight temperature control, will result in progressive loss of oil and damage to the compressor.
Właśnie powrót oleju jest krytyczny jeśli chodzi o ilośc startów i czas pracy srężarki. Fakt, że powyższy tekst w mniejszym stopniu dotyka mikroskopijne instalacje w domowych monoblokach. Troszke gorzej jest w splitach.
Ale (a jak wiadomo, przed "ale" wszytko jest nie ważne;) )

Mniejsza ilość start/stopów na pewno nie zaszkodzi, a na pewno pomoże. I chyba też oznacza, że pracuje na bardziej optymalnych parametrach.
+1

Owczar
14-10-2022, 09:14
Moja pompa średnio na dobę pracuje 8 godz. i 10 startów (początek października). Według instrukcji do 10 startów na godzinę jest ok.

Temperaturę w każdym pokoju mam regulowaną indywidualnie, nie zauważyłem by to jakoś przeszkadzało pompie...

Wciąż konfiguruję pompę, pod kątem wyższego COP.

Liczbą startów za bardzo się nie przejmuję - czy dobrze?

Masz podłogowke?
Jak duży jest bufor?

Optymalizacja COP przy jednoczesnym używaniu termostatów to tematy wzajemnie wykluczające.

klaudiusz_x
14-10-2022, 16:40
U mnie wrzesień i październik, to jeden start/stop na dobę.
Kiedy grzała.
Zimą, to około 3 do 5 max na dobę.
Zima grzeje nad ranem, potem w okienku południowym i ewentualnie wieczorem.
Na każde włączenie grzania, jeden start/stop.
Inwenter.
Czasem się zdarza, że potrafi co 10 minut startować, ale to rzadkość.
Żeby nie było, że się nie zdarza.

trapper
14-10-2022, 17:27
Masz podłogowke?
Jak duży jest bufor?

Optymalizacja COP przy jednoczesnym używaniu termostatów to tematy wzajemnie wykluczające.

Pompa nowa, sprężarka inwerterowa (czyli nie on/off)
Nie mam podłogówki, buffor 200l, klimakonwektory.

Po licznych zmianach ustawień pompy za ostatnie 5 dni uzyskałem CO COP 5.19, CWU COP 3.60

Sredni czas pracy 7.4 godz /dobę, 10 startów sprężarki

PS oryginalne ustawienia pracy naprzemiennej pompy zakładały
- max 45 min pracy na CWU
- max 35 min pracy na CO
(faktycznie po 35 min pompa przesawała grzać CO)

Podniosłem parametry do 60 min i 75 min

dycha80
23-10-2022, 10:52
W tym miesiącu pompa dogrzewała głównie łazienki i 2-3 noce cały dom przez ok 2h.

Pompa ciepła:
COP CO miesięczne: 5.14
COP CWU miesięczne: 3.52
COP całkowite miesięczne: 3.9

Pobrana CO: 15.02 kWh
Pobrana CWU: 49.18 kWh

Wyprodukowana CO: 77.2 kWh
Wyprodukowana CWU: 173.36 kWh
Dzień dobry…

Jestem świeżym użytkownikiem pompy ciepła i cały czas zachodzę w głowie jak Pan oblicza COP o co z tym chodzi…? Można jakaś podpowiedz?
Z góry Dziekuje…

Owczar
23-10-2022, 11:48
Założyłem dodatkowy ciepłomierz i podlicznik. Dane wysyłane są do home assistant, który przelicza wszystko biorąc pod uwagę taryfy i podział na CO i CWU.

dycha80
23-10-2022, 12:03
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź… będę musiał nad tym popracować.
Czy może Pan jeszcze zdradzić swoje nastawy PC?

Owczar
23-10-2022, 16:04
Które konkretnie nastawy?

dycha80
24-10-2022, 17:39
P.C LG therma v 7kW. Dom 2012 r docieplony styropian 12 piętrowy dach ocieplony wełna 30.To może napisze jakie mam nastawy nie wiem czy są dobre bo dopiero uczę się PC:
Temp CWU 45* grzanie od 11-14
Temp bufora(100L) 45*
Temp podłogówki tylko dół domu ok 35 m2 27* chodzi 24h.
Temp na zew 10* zużycie na dobę 11 kW i nie mam zielonego pojęcia jaki to wynik…

klaudiusz_x
31-10-2022, 10:33
Najcieplejszy październik od czasu, kiedy mam pc.

październik 20r 89 kWh
październik 21r 79 kWh
październik 22r 38 kWh
Samo CO.
CWU zwykłym bojlerem
Woj. śląskie.

pdothash
31-10-2022, 10:44
Jestem świeżym użytkownikiem pompy ciepła i cały czas zachodzę w głowie jak Pan oblicza COP o co z tym chodzi…? Można jakaś podpowiedz?
Generalnie należy podzielić ilość wyprodukowanej energii cieplnej przez ilość zużytej energii elektrycznej. Skąd wziąć te wartości? Odczytać z pompy lub opomiarować samodzielnie (ciepłomierz do wyprodukowanej, licznik elektryczny do zużytej).

autorus
31-10-2022, 15:45
Jaki ciepłomierz byś rekomendował?