PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - zużycie prądu



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55]

ksul94
02-11-2023, 09:23
Przeglądałem ostatnio ofertę pomp ciepła od Aiwa i wpadł mi w oko ich model Split. Fajna sprawa, bo ma dwie jednostki – jedną w środku, drugą na zewnątrz, do tego jeszcze można to wszystko ogarniać przez Wi-Fi. No i klasa energetyczna też na plus.
Czy ktoś z Was miał styczność z tym modelem? Jak się sprawuje na co dzień i czy nie wyje za bardzo z portfela? Ciekawi mnie też, jak z obsługą klienta u Aiwa, bo wiadomo, czasem coś się może zepsuć. Dajcie znać, co myślicie!

kaszpir007
02-11-2023, 11:50
Przeglądałem ostatnio ofertę pomp ciepła od Aiwa i wpadł mi w oko ich model Split. Fajna sprawa, bo ma dwie jednostki – jedną w środku, drugą na zewnątrz, do tego jeszcze można to wszystko ogarniać przez Wi-Fi. No i klasa energetyczna też na plus.
Czy ktoś z Was miał styczność z tym modelem? Jak się sprawuje na co dzień i czy nie wyje za bardzo z portfela? Ciekawi mnie też, jak z obsługą klienta u Aiwa, bo wiadomo, czasem coś się może zepsuć. Dajcie znać, co myślicie!

Aiwa ?

Tak naprawdę marka słynąca z Audio która zmieniała właścicieli :)
Przez jakiś czas Sony było włascicielem.
Teraz znów zmieniono właściciela.

Aiwa nie produkuje ani nie produkowało NIGDY klimatyzacji. Wiec na 100% to jakiś chińczyk z napisaem Aiwa :)

GP007
02-11-2023, 14:33
przecież to nieudolna forma reklamy, ta cała Aiwa to z wyglądu klon midea, po co kupować klona jak można chińczyka oryginał :D
no i "Fajna sprawa split bo ma dwie jednostki" ... już kurczę myślałem że aiwa w tej samej cenie proponuje ze trzy albo pińć :no: słabo

tomasziolkowski
27-11-2023, 08:29
No i zima za oknem jakiej dawno nie było. Dzisiaj - 4 u mnie. Od dwóch dni pompa bierze po 20 kWh na dobę. To prawie dwa razy więcej niż jeszcze tydzień temu. Również pobór na potrzeby CWU wzrósł wyraźnie.
Jak tam u was? Licznik kręci się szybciej?

Owczar
27-11-2023, 08:42
U mnie od początku listopada tak to wygląda. Zużycie na CWU też wzrosło - woda wodociągowa zimniejsza, a do grzania już nie odzyskuje ciepła z domu.

467136

Tomasz204
27-11-2023, 09:51
Jacek150 moim zdaniem Twoja pompa zdecydowanie za często się załącza. Czas pracy jest też dość długi jak na obecną pogodę, ale oczywiście ma to bezpośredni związek ze stratami ciepła przez przegrody. Im więcej ucieka tym więcej musisz grzać. Napisz coś o swoim domu. Ocieplenie, okna, wentylacja. Myślę, że powinieneś też pobawić się trochę sterowaniem pompy.

Zgadzam się! Odpowiednie sterowanie pompą ciepła może znacząco wpłynąć na jej efektywność. I rzeczywiście warto zwrócić uwagę na izolację i wentylację domu. Polecam poczytać: https://www.ecocomfort.pl/ile-pradu-pobiera-pompa-ciepla/ Ja sam korzystam z pompy ciepła w moim domu i jestem bardzo zadowolony.

kaszpir007
27-11-2023, 10:41
No i zima za oknem jakiej dawno nie było. Dzisiaj - 4 u mnie. Od dwóch dni pompa bierze po 20 kWh na dobę. To prawie dwa razy więcej niż jeszcze tydzień temu. Również pobór na potrzeby CWU wzrósł wyraźnie.
Jak tam u was? Licznik kręci się szybciej?


Minusowe temperatury to mam już od 2 tygodni :)

Najnizsza temperatura kilka dni temu -8,5 stopnia a były też zbliżone do niej

Dzisiaj rano -6,6 stopnia ..

Oczywiście zużycie enerii wzrosło.

U mnie w piątek wyłączyłem termostat i teraz pomoa działa bez żadnych "ograniczników".

Efekt ? Najwyższy komfort termiczny i stabilna temp ..

Owczar
27-11-2023, 13:34
Jaki termostat? Najwyższy komfort jest wtedy, gdy automatyka utrzymuje zadaną temperaturę w domu.

cob_ra
28-11-2023, 09:32
Minusowe temperatury to mam już od 2 tygodni :)

Najnizsza temperatura kilka dni temu -8,5 stopnia a były też zbliżone do niej

Dzisiaj rano -6,6 stopnia ..

Oczywiście zużycie enerii wzrosło.

U mnie w piątek wyłączyłem termostat i teraz pomoa działa bez żadnych "ograniczników".

Efekt ? Najwyższy komfort termiczny i stabilna temp ..

U mnie działa nadal na kagańcu, czyli grzeje w nocy. Komfort jeszcze jest utrzymany. Dziś było -7 ok 5.30. Ale całe dnie jestem w domu więc jak nie gotowanie obiadu to pieczenie i nadganiam tym dom.

kaszpir007
28-11-2023, 09:58
U mnie działa nadal na kagańcu, czyli grzeje w nocy. Komfort jeszcze jest utrzymany. Dziś było -7 ok 5.30. Ale całe dnie jestem w domu więc jak nie gotowanie obiadu to pieczenie i nadganiam tym dom.

U mnie dziś -8,8 stopnia rano ale z drugiej strony nie wiem czy jest sie z czego cieszyć ;)

Ja z kagańca dawno temu zrezygnałem. Sterowanie było termostatem z histerezą 0,5stopnia i termostat decydował kiedy właczyć i wyłaczyć.
Jak dla mnie komfort termiczny był lepszy niż przy grzaniu tylko w II taryfie.

A kilka dni temu termostat wyłaczyłem i grzeje ze stałą temperaturą. Komfort termiczny najwyższy.

Patrzyłem na zużycie energii to w tym miesiacu mimo że nie grzałem jej tylko w II tarfie i tak jest tylko 35% w drogiej taryfie więc tragedii nie ma :)
Jak będzie z 10% większe zużycie w drogiej tarfie to nie zbankutuje tym bardziej że po przekrocznieu 3000kwh i tak różnica w koszcie energii jest dość niska między drogą a tanią taryfą.

pdothash
28-11-2023, 11:43
A kilka dni temu termostat wyłaczyłem i grzeje ze stałą temperaturą.
Co to znaczy? Stałą temperaturą czego? I jaką?

kaszpir007
28-11-2023, 11:59
Co to znaczy? Stałą temperaturą czego? I jaką?

Na pompie mam ustawioną temp zasilania 29stopni. W domu temperatura powyżej 22 stopni.

Drogba
28-11-2023, 12:09
Na pompie mam ustawioną temp zasilania 29stopni. W domu temperatura powyżej 22 stopni.

Czyli jak? Pompa w ogóle się Tobie nie wyłącza? Chodzi cały czas?

kaszpir007
28-11-2023, 13:23
Czyli jak? Pompa w ogóle się Tobie nie wyłącza? Chodzi cały czas?

W podpisie moim masz podgląd pompy na żywo ...

Dziś widzę że działa nonstop. Wczoraj zrobiła sobie przerwę 30-40minut

Wszystko będzie zależało od temperatury zewnętrznej. Dziś jest cały czas na minusie (rano -8,8 teraz -2,3) i cay czas działa.
Idzie zależy od temepratury zewnątrznej pompa pobiera okolo 600W poboru albo około 700W.
Defrosty z tego co widzę co 2 godziny.

Owczar
28-11-2023, 14:35
Jednak stwierdzenie, że bez termostatu masz wyższy komfort aniżeli z temorstatem jest mocno naciągane. Wszystko zależy od sytuacji, ale termostat lepiej odzwierceidla warunki w domu. Kiedy jest -5, ale świeci słońce, w domu mam 23 stopnie - po co pompa ma wtedy grzać? Przy krzywej będzie grzała, ale przy termostacie już nie.

pdothash
28-11-2023, 17:35
Dziś widzę że działa nonstop.

Jak to się dzieje? Moja pompa temperaturę zasilania 29 stopni osiągnie w 5 minut, ta LG potrafi tak nisko zejść z mocą, że pracując non-stop nie przekroczy tych 29C?

kaszpir007
28-11-2023, 20:44
Jak to się dzieje? Moja pompa temperaturę zasilania 29 stopni osiągnie w 5 minut, ta LG potrafi tak nisko zejść z mocą, że pracując non-stop nie przekroczy tych 29C?

Moja też szybko grzeje zbiornik 300L do około 45stopni. Nagrzewa w kilkadziesiąt minut.
Tyle że wtedy idzie na max mocy ...

A normalnie przy grzaniu pompa CO nie chodzi o szybkie nagrzanie a grzanie z taką mocą (modulacja) aby grzanie było ciągłe.

Ja mam za dużą moc pompy i mam pewne ograniczenia (mimimalna temp zasilania) , minimalny przepływ u mnie musi być ponad 22L/min.
Ale jak uda mi się spełnić te wymagania to pompa potrafi działać ciągle odpowiednio modulując moc.
Czyli nic niezwykłego ..

Ale jak temperatury na zewnątrz będą dodatnie to nie ma szansy na ciągłą pracę u mnie. Takie coś u mnie tylko przy temperaturach bliskich zeru albo poniżej.
Jak jest cieplej to przechodzę na sterowanie termostatem bo nie ma szansy na pracę ciągłą a nie chce aby pompa taktowała.
Wolałbym aby działała tak jak obecnie czyli co jakiś czas spręzarka się wyłączała i robiła sobie przerwę i jak spadnie temp wody w obiegu to ponownie wracała do pracy, ale niestety na to nie ma u mnie szansy jak są temp dodatnie.

Moja LG to II generacja ze zmienną delta i stałym przepływem. U mnie minimalny przepłwy to 23L. Jak jest niższy to od razu błąd przepływu.

k1krzysztof
29-11-2023, 16:26
Przepraszam że tak zapytam , kto dobierał moc pompy , i na jakiej podstawie ? Wydają się być sporo przeszacowane .

kolega kaszpir007

Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW

kolega pdothash

Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

kaszpir007
29-11-2023, 17:20
Przepraszam że tak zapytam , kto dobierał moc pompy , i na jakiej podstawie ? Wydają się być sporo przeszacowane .

kolega kaszpir007

Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW
.

A jakie ma to znaczenie ???

Pompa działa już ponad 6 lat.

Miała grzać TYLKO w II taryfie i nie korzystać z grzałki nigdy.
No i nie korzysta z grzałki.

Tyle że po pewnym czasie moje wymagania sie zmieniły i okazało się że do pracy takiej jakiej chce jest ona sporo za mocna ...

MMPC
29-11-2023, 17:42
A jakie ma to znaczenie ???

Pompa działa już ponad 6 lat.

Miała grzać TYLKO w II taryfie i nie korzystać z grzałki nigdy.
No i nie korzysta z grzałki.

Tyle że po pewnym czasie moje wymagania sie zmieniły i okazało się że do pracy takiej jakiej chce jest ona sporo za mocna ...

Tak ze 3 razy za mocna :)

pdothash
29-11-2023, 20:10
Przepraszam że tak zapytam , kto dobierał moc pompy , i na jakiej podstawie ? Wydają się być sporo przeszacowane .
No moja na pewno jest, kto dobierał i na jakiej podstawie to chyba bez znaczenia

michancia
30-11-2023, 12:25
Jako, że syn już mieszka od dwóch m-cy, a że wszystko, jeśli chodzi o ocieplenie, wykończeniówkę, podłogówkę, hydraulikę łącznie z montażem PC ( a właściwie hydraulikę to Ja ),sami wykonywaliśmy, to uznałem, że mogę się wynikami pochwalić.

Moje zużycie za m-c listopad 480kWh na co i cwu ( dane z podlicznika ), pompa zaniża 18%, wskazanie na pompie 407kWh, temperatura w domu ok.22.5st/c.

U syna 175m2, w tym garaż 30m2, na ścianach cegła Porotherm na pianę plus 20cm grafit 0031, podłoga 16cm EPS, skosy i sufity wełna 30cm 0036, brak okien dachowych, łącznie ok 35m2 przeszkleń. Pompa PC Panasonic all in one 7kW, wentylacja grawitacyjna ( ladnie działa )

Jego zużycie za m-c listopad 284kWh na co i cwu ( dane z podlicznika ), pompa zaniża 20% wskazanie na pompie 236kWh, temperatura w domu 22st/c.

cob_ra
01-12-2023, 06:01
Listopad

Startów sprężarki co 49
Czas pracy sprężarki ogrzewanie 50
Startów sprężarki cwu 64
Czas pracy sprężarki cwu 34
Energia wytworzona 1006
COP 4,91

56 Taryfa I
149 Taryfa II
205 Razem

klaudiusz_x
01-12-2023, 06:30
Listopad podobnie jak rok temu 220kWh na samo CO tania chińską pc PW.
CWU zwykłym bojlerem.
Woj. śląskie.

tomasziolkowski
01-12-2023, 08:09
U mnie listopad 420 (z podlicznika, z aplikacji 390 - zaniża o ok.10%).
Ostatni tydzień nabił mocno (dziennie ok 20 kWh).
Pierwszy rok grzania więc nie mam porównania z ubiegłymi latami.
Sporo idzie na podgrzanie CWU. W listopadzie 120 kWh (w miesiącach letnich ok 70-80 kWh).
Ogólnie cały 2023 szacuję zamknąć wynikiem 3500 kWh.
I takie były szacunki przed montażem.
Jestem MEGA zadowolony.

michancia
01-12-2023, 09:19
U mnie listopad 420 (z podlicznika, z aplikacji 390 - zaniża o ok.10%).
Ostatni tydzień nabił mocno (dziennie ok 20 kWh).
Pierwszy rok grzania więc nie mam porównania z ubiegłymi latami.
Sporo idzie na podgrzanie CWU. W listopadzie 120 kWh (w miesiącach letnich ok 70-80 kWh).
Ogólnie cały 2023 szacuję zamknąć wynikiem 3500 kWh.
I takie były szacunki przed montażem.
Jestem MEGA zadowolony.
Masz porównywalny dom do Mojego syna. U niego też pierwszy rok, z tym że pompa już grzała tamtej zimy, bo było już ocieplone.
U niego idzie zdecydowanie mniej nawet bez cwu, być może jeszcze ci spadnie, ale raczej niewiele, być może gorsze ocieplenie masz, lub staranność tego ocieplenia.
Co do cwu, to masz zdecydowanie za dużo nawet jak więcej osób mieszka.
Najczęściej obiegówka wychładza, z tego względy należy umieszczać zbiornik cwu blisko łazienek i kuchni.
U mnie idzie max 50kwh na m-c zimowy, a w lecie < 40kwh U syna porównywalnie, nie mamy cyrkulacji.

Owczar
01-12-2023, 10:02
U mnie listopad:

Pobrana CO: 208.68 kWh
Pobrana CWU: 95.75 kWh
COP CO miesięczne: 4.98
COP CWU miesięczne: 3.4
COP całkowite miesięczne: 4.48

tomasziolkowski
01-12-2023, 10:24
być może jeszcze ci spadnie, ale raczej niewiele, być może gorsze ocieplenie masz, lub staranność tego ocieplenia.
Pierwszy rok zawsze ok 15-20% więcej idzie. Nawet 30%. Chałupa musi się porządnie wygrzać.
Ogólnie jestem na razie zadowolony z takiego zużycia. Zapłacę za to połowę tego co za ekogroszek w poprzednim domu. I siedzę jak księciunio, a nie jak palacz latam z workami i popiołem. A jak faktycznie zrobią kWh po 2 zł to założę fotowoltaikę. Na razie nie widzę takiej potrzeby, ale też nie jestem wrogiem. Być może kiedyś założę. Na razie dojrzewam do tej decyzji.


Co do CWU, to masz zdecydowanie za dużo nawet jak więcej osób mieszka.
Najczęściej obiegówka wychładza, z tego względy należy umieszczać zbiornik cwu blisko łazienek i kuchni.

No więc tu jest zagadka. Grzeję harmonogramem 3 razy dziennie do 42 st. Jak była puszczona samopas to potrafiła zjeść 5-6 kWh dziennie. Porównywałem ze zużyciem u mojego instalatora (ma tą samą pompę) - u niego jeszcze więcej. Być może taki urok tej pompy.
Cyrkulacja ustawiona tylko z samego rana przez godzinę - na poranne mycie zębów.


U mnie idzie max 50kwh na m-c zimowy, a w lecie < 40kwh U syna porównywalnie, nie mamy cyrkulacji
Ale my się myjemy nie tylko w sobotę :) (żarcik)
3 osoby - w tym dwie dziewczyny (z czego jedna wiedźma :) ). Jak się dorwą do tych kurków to końca nie widać. Czasami gościnnie studencik odwiedzi rodziców.
Hmm - 40 kWh miesięcznie?
Ogólnie to mieszczę się w normie zużycia:
https://www.youtube.com/watch?v=o8F-DH9hqMo&t=782s
Im też wyszło 1000 rocznie.
pozdrawiam

michancia
01-12-2023, 11:38
Ty równasz do starego domu i do kopciucha. Masz nowy dom, a w nowym domu to ci dałem przykład syna za m-c listopad 290kwh ( bo parę kWh dobiło wczoraj ), u niego 3 osoby.
Ja w swoim starym lecz modernizowanym mam niewiele większe 490kwh.
Fakt u mnie 2 osoby, ale jest tak często że syn z wnukiem zjeżdża do mnie, a wtedy się chlapią jak kaczki... I też wiele więcej nie idzie na cwu.
I umnie i u syna 200l baniak załączany w harmonogramie, rano 42st, wieczorem u mnie 48 dobiją do 49st. Bo żona po pracy tak marznie, że musi się wygrzać.
U syna wieczorem 45st..
Co do pv, też myślę, ale na 6500kwh za rok to jeszcze mnie stać.
U syna to myślę że na ogrzewanie i cwu to mu pójdzie więcej niż na bytowe ( wszystko na prąd do tego suszarka, kamery dysk i oczyszczalnia ), ale myślę, że poniżej 5000 kWh za rok, a może i mniej, to też o pv nie myśli.
Pozdrawiam

pdothash
01-12-2023, 12:40
A jak faktycznie zrobią kWh po 2 zł to założę fotowoltaikę.
Na jaki efekt liczysz?

kaszpir007
01-12-2023, 13:05
Masz porównywalny dom do Mojego syna. U niego też pierwszy rok, z tym że pompa już grzała tamtej zimy, bo było już ocieplone.
U niego idzie zdecydowanie mniej nawet bez cwu, być może jeszcze ci spadnie, ale raczej niewiele, być może gorsze ocieplenie masz, lub staranność tego ocieplenia..

Bez sensu takie porównania ...

Domy są różne i są w różnych miejscach ... klimatycznych ...

Zależnie od miejsca zamieszkania różnice w temperaturach moga się różnić nawet kilka (naśce stopni) wiec i same zapotrzebowanie na energię przy identycznym domu będzie zupelnie inne ..

U mnie w listopadzie bylo 16 dni z temperaturą minusową (najniższa -9,5 stopnia , a kilka dni ze zbliżoną temp).

Także same domy są różne.
Mój dom chyba ponad połowę powierzchni ma sufity katedralne o wyskości chyba 5,5m więc trochę kubatura inna :)

Więc sama powierchnia jeszcze po podłogach to za mało i raczej w m3 była by odpowiedniejsza ...

Inna sprawa to temperatury. Jednamu "starczy" 18-20 stopni a drugi ma 22-24 stopnie a to też wpływa na zużycie.

Jeden grzeje czasowo i wystepują u niego wahania temperatury a inny grzeje nonstop bez żadnych termostatów i ogranicznikow i też inne zużycie ...

Wiec cięzko porównywać ...

michancia
01-12-2023, 15:02
@kaszpir007, może porównywanie domów nie ma sensu, bo dom domówi nie równy.
Ale poglądowo mogę sobie porównać.
Prawda jest taka, że twój dom, bardziej twoje zużycie było dla mnie wyznacznikiem przy budowie domu mojego syna. To on budował, ale ja wszystko pilnowałem i decydowałem z czego budujemy i jakie materiały na ocieplenie. Bo jak wiesz 25 latek nie wiele ma pojęcia o budowlance, teraz już wie znacznie więcej.
Jego dom metrażowo jednak większy od twojego, a kabatura, no cóż on ma wszystkie pomieszczenia 275, to wysoko, co daje >500 m3 do ogrzania ( garaż jednak też ciepły ).
U ciebie w ścianach 22 grafit, płyta i 22cm ocieplenia, do tego w dachu 40cm.
Ja uznałem, że powyżej pewnych grubości nie warto iść, bo efekt niewielki, a kasa..
Uznałem, że najważniejsza jest staranność ocieplenia, ograniczenie do min mostków, tak żeby nic nie wywiewało, bo u niego pizga, a teraz jak wieje to nic nie słychać.
Doszedłem do wniosku, że 20cm w ścianie wystarczy, ale za to austrotherm, do te cegła jest eder szlifowana na pianę. W podłogach uznałem że te 16cm wystarczy, natomiast w sufitach 30 też wystarczy, ale dobrej jakości wełna starannie ułożona i do tego nad deska i OSB
Ale projekt był taki, że parterówka z poddaszem użytkowym, trzy ściany szczytowe i żadnych okien dachowych, a dom max oświecony słońcem.
Efekt jaki został uzyskany to za listopad 295kwh na co I cwu.
U ciebie na aplikacji podaje za listopad 320kwh
Z tego względu uważam, że efekt został osiągnięty, a dom jego nie nazwał bym pasywny, raczej bardzo energooszczędny.
Do tego mam podwójną satysfakcję, bo drugim domem do którego porównywałem t dom
kolegi @owczar, gdzie on przy swoim ocieplenia i pompie gruntowej też ma porównywalne zużycie za listopad 303kwh...

Owczar
02-12-2023, 22:51
Tyle że u mnie 1/3 to cwu - cyrkulacja wciąga swoje. Mimo COP dla cwu ok 3.4 tego ciepła schodzi sporo. Ale u nas jesteśmy w domu 24h dobę, więc to tez ma wpływ na zużycie o cyrkulację.
Kolejna czarna dziura to grzany garaż 40m2 z bramą 5.5x2.25. Więc realnie ogrzewam ponad 200m2, ale cześć garażowa ma największe straty. OZC przy ogrzewaniu garażu wzrosło o prawie 2000W.
Duże znaczenie dla zużycia ma też wentylacja.
Jedni ustawiają 20m3/osobę. Inni stałą wartość. U mnie zasuwa tak, żeby było poniżej 800ppm CO2.
A kolejny czynnik to czy zużycie jest z pompy czy podlicznika.

Tak samo zużycie prądu bytowego - tego nie da się porównać. U mnie też wszystko na prąd:) a samego bytowego idzie ok 5.5kkWh. Ponad 2 razy więcej niż na grzanie z CWU z i chłodzenie.

Następna różnica to system ogrzewania. U mnie temperatura zasilania jest nieco wyższa, co obniża sprawność.

Także tutaj zgadzam się z Kaszpirem - ciężko porównać 2 inne domy, inne nawyki mieszkańców itd. Opomiarowalem cały układ i wiem jaka wychodzi sprawność - jak na polską pompę ciepła w cenie pompy PW jest lepiej niż bym oczekiwał. A cała reszta to już kwestia komfortu. Mógłbym wyłączyć cyrkulację CWU - zużycie niższe o 50kWh miesięcznie oraz przestać grzać garaż - wtedy kolejne 25% mniej ze zużycia na CO. Ale to są śmieszne kwoty za cały ten komfort, który dostaje w zamian.

michancia
03-12-2023, 07:54
Zużycie PC podane z licznika zewnętrznego, pompa zaniża o 20%.
U syna też garaż jest grzany, pętla prawie zamkniętą, ale pompa stoi zaraz za bramą garażową ( to lodówka ), żeby było bliżej do łazienki i kuchni, bo w projekcie była kotłownia w najdalszym punkcie od łazienek.
W związku z tym pomieszczenie gospodarcze zostało zlikwidowane na rzecz dużego garażu 30m2, a pompa estetycznie wygląda, rury schowane w ścianie i tylko piony wychodzą z pompy. Z tego względu w garażu teraz jest z 18*
W domu na sterowniku pokojowym pokazuje 22*, a pompa tak jest ustawiona wg krzywej, że w takich temperaturach chodzi 24/24 i nie zmienia się nawet o 01* temperatura w domu.
Masz rację, mimo 3 osób w domu mało idzie kWh na cwu, ale to właśnie była przemyślana decyzją, w łazience wodę odkręcą i ma ciepłą wodę, w kuchni trzeba chwilkę z rana poczekać, ale później już jest zawsze ciepła.
A co do bytowego, to mimo tego że dużo go nie zużyją, a wszystko na prąd indukcja, suszarka i jeszcze oczyszczalnia i te posra.. kamery, które z dyskiem to dobowo biorą 1.3kwh.
To jego bytowe wyjdzie gdzieś 2500kwh na rok i będzie zdecydowanie mniejsze niż na grzanie cwu I co, które szacuję na jakieś 1800kwh.

klaudiusz_x
03-12-2023, 09:41
za
garażową ( to lodówka ), żeby było bliżej do łazienki i kuchni, bo w projekcie była kotłownia w najdalszym punkcie od łazienek.
W związku z tym pomieszczenie gospodarcze zostało zlikwidowane na rzecz dużego garażu 30m2, a pompa estetycznie wygląda, rury schowane w ścianie i tylko piony wychodzą z pompy. Z tego względu w garażu teraz jest z 18*
W domu na sterowniku pokojowym pokazuje 22*, a pompa tak jest ustawiona wg krzywej, że w takich temperaturach chodzi 24/24 i nie zmienia się nawet o 01* temperatura w domu.
Masz rację, mimo 3 osób w domu mało idzie kWh na cwu, ale to właśnie była przemyślana decyzją,
18⁰C w garażu, to faktycznie przemyślana decyzja co do zużycia kWh, tz wywalania ich brama garażową w kosmos dla4 członka rodziny w postaci samochodu i salonu dla niego grzanego do komfortowej temperatury 18⁰C.

michancia
03-12-2023, 09:55
18⁰C w garażu, to faktycznie przemyślana decyzja co do zużycia kWh, tz wywalania ich brama garażową w kosmos dla4 członka rodziny w postaci samochodu i salonu dla niego grzanego do komfortowej temperatury 18⁰C.

Dobra trochę mnie fantazja poniosła, bo teraz pilnuję wnuka i jak w koszulce wszedłem do garażu to trochę jednak chłodno, jak coś się robi wydawało się ciepłej. Może z 15* jest.

michancia
03-12-2023, 10:02
Teraz słońce zaświeciło, którego nie widziałem od tygodnia, na dworze -2* i w domu u syna jak przy tej krzywej nie przekraczało 22* tak teraz przez te 3 godz dobiło do 22.4, tak u niego wyglądają zyski słoneczne.

Owczar
03-12-2023, 10:20
To jak już chcesz koniecznie porównywać to napisz dokładnie ile na M2 użytkowej, ile ma garaż, jaka powierzchnia okien, jak ustawiona wentylacja itd, w jakiej strefie klimatycznej stoi dom i jakie jest zużycie na CO z uwzględnieniem błędu pompy. Albo jeszcze lepiej podaj OZC:)

Co do grzania garażu, to nie grzeje się go dla samochodu tylko dla siebie. Czasem coś dłubie w garażu - mam nawet podnośnik, a głównie po to żeby mieć ciepło w dupę wsiadam do auta - tak posiadam też grzane fotele.

Jeśli chodzi o zyski słoneczne to mam podobnie. Nawet jak jest -15 to mam w domu powyżej temperatury nastawionej.

michancia
03-12-2023, 12:24
Siedzę z wnukiem to mi się nudzi, to policzyłem. Projekt po modyfikacjach.
Trzy ściany szczytowe, do tego wykusz 3 m szerokości, który pięknie oświetla słońce i zadaszony ( dobrze ocieplony od góry ), nad wejściem balkon, oklejony 10cm styropianu.
Łącznie 180m2 w tym garaż 30m2, poddasze użytkowe, ściany kolankowe 145cm.
Okien łącznie 29m2 ,( gdzieś wcześniej podawałem więcej, ale to były otwory z drzwiami ), do tego dwie pary drzwi wejściowych i brama garażowa na jedno auto.
Żadnego okna dachowego.
Wentylacja grawitacyjna, bo dom bardzo wysoki do szczytu 8.8m, z tego względu ta wentylacja fajnie ciągnie.
Dach stromy z dużymi okapami, w zimie pięknie słońce oświeca, w lecie okapy zacieniają.
W lecie jeszcze nie mieszkali, ale dom w lecie nie był przegrzewany ( brak okien dachowych ), a nawet, to rolety swoje zrobią.
OZC nie było robione, tylko to co w projekcie wt2021 < 70W/m2.
W chwili obecnej na dworze - 1* to pompa wg jej licznika produkuje 2kwh, słońca już nie ma, pracując non stop i pcha na zasilaniu 28*, na powrocie 25*.
Do -5* a tyle było jak do tej pory parę dni to na zasilaniu miała 29* i więcej jeszcze nie było.
Podłogówka rury bardzo gęsto od 7.4 do 15cm, w garażu 25cm.
Temperatura na zasilaniu mogła by być jeszcze z 1 może 1.5 niższa, ale w całym domu oprócz łazienek góra dół panele.
Za cały m-c listopad zużycie 295kwh wg licznika zewnętrznego, a bardzo dużo tej energii szło na defrosty.
Tak to wygląda.

michancia
03-12-2023, 12:37
I jeszcze zapomniałem dodać ile na co I na cwu z tych 295kwh
Wg pompy na co 224kwh, na cwu 23kwh,
Do tego należy dodać 20%
Ale tak to wygląda, pompa ustawione na grzanie cwu dwa razy na dobę rano do 42* wieczorem 45*
Jak teraz patrzę to wygląda że starcza im grzanie raz na dobę wieczorem 200l baniak.
Wzięli sobie do serca, że mają oczyszczalnie i żeby nie zużywać za dużo wody, żart.
A tak na serio, obydwoje pracują, dziecko w żłobku i w domu są dopiero ok. 17.00.
I brak cyrkulacji, a to swoje robi.

kaszpir007
03-12-2023, 16:31
Siedzę z wnukiem to mi się nudzi, to policzyłem. Projekt po modyfikacjach.
Trzy ściany szczytowe, do tego wykusz 3 m szerokości, który pięknie oświetla słońce i zadaszony ( dobrze ocieplony od góry ), nad wejściem balkon, oklejony 10cm styropianu.
Łącznie 180m2 w tym garaż 30m2, poddasze użytkowe, ściany kolankowe 145cm.
Okien łącznie 29m2 ,( gdzieś wcześniej podawałem więcej, ale to były otwory z drzwiami ), do tego dwie pary drzwi wejściowych i brama garażowa na jedno auto.
Żadnego okna dachowego.
Wentylacja grawitacyjna, bo dom bardzo wysoki do szczytu 8.8m, z tego względu ta wentylacja fajnie ciągnie.

Hmm ...

Tak sobie czytam o domu twojego syna i zastanawiam się czemu w domu w którym piszesz większośc prac robiłeś Ty jest wentylacja grawitacyjna a nie mechaniczna ???

No i jak wygląda ta "mityczyna" wentylacja grawitacyjna ?

Rozumie że wszystkie okna albo choć po jednym w każdym pomieszczeniu zostało podziurawione i został tam wstawiony nawiewnik ciśnieniowy albo zwykły z ustawioną odpowiednią ilością przepływu dla danej kubatury ?
Bo jeśli nie to ten dom nie ma ŻADNEJ wentylacji ...

Byłem w wieli domach z tą "mityczną" wentylacją grawitacyjną i chyba w tylko jednym widziałem nawiewniki w oknach ...

A nawet u tej osoby okna zaparowane, zaduch i nawiewniki zamknięte bo ... zimno leci ...

Faktycznie jak na zewanątrz jest -10 stopni to mało komfortowe jak o takiej temp nawiewane jest powietrze.

WG jest cholernie nie komfortowa ...

Inna rzecz że sprawnie DZIAŁAJĄCA WG to olbrzymie straty ciepła bo po prostu spora częśc ciepła unika w kosmos ...
Oczywiście jak dom nie ma wentylacji to też nie ma strat związanych z wentylacją. A że wtedy jest zaduch , wilgoć i idealne warunki to hodowli pieczarek to inna kwestia :)

A to że dom ma wysokie szczyty ? Jak w oknach nie ma nawiewników nonstop otwartcyh to i tak ona nie działa ...

U mnie idzie nonstop 100m3/h tyle że nawiewane powietrze nawet teraz -3 stopniach to sporo ponad 20 stopni ...

Co do grzania garażu ...

Z tego co pamiętam w domach pasywnych czy energooszczędych garaż jest odseparowany od domu. Garaż nie wymaga żadnego ogrzewania.
Nawet w garażu nie ma sensu dawać ocieplenia od dołu aby ciepło z gruntu "grzało" garaż.
Tam miałem w poprzednim domu. Garaż nie ogrzewany i zawsze była temp powyzej zera.

Nie daje się ogrzewania garażu. No chyba że garaż pełni inne funkcje.

michancia
03-12-2023, 19:28
Za dużo wódki dziś wypiłem - barbórka jutro, ale spróbuję odpowiedzieć.
Syn nie ma wentylacji mechanicznej, lecz grawitacyjną.
Wierz mi działa to tak jak powinno i nie wyczujeż żadnych zapachów, a tym bardziej stęchlizny.
Nie ma żadnych napowietrzników.
Dół to salon jadalnia i kuchnia łącznie 55m2 , a dopływ powietrza idzie przez garaż, zapachy, brak, bo auto tam nie wjeżdża, a w przyszłości przez rurę do kominka.
Skąd by nie było dopływ powietrza musi być i u syna jest i działa to tak jak powinno.
Przy budowie braliśmy to pod uwagę i ma zostawiony kanał pomiędzy kominem, a poddasze to nie problem.
Na tę chwilę wentylacja to nie problem i działa to tak jak powinno, a w lecie otwarte okna. Ani syn tym bardziej ja nie widzimy problemu, nie ma tematu.
Ogrzewanie garażu, nie grzeje po to by grzać, lecz jako skutek uboczny jest pompa, do tego posadzka obniżona o 35cm względem posadzki domu oraz ściany i sufit też grzeją mimo że w suficie łącznie 10 cm styropianu, a ściana dom garaż 5cm i to wszystko coś tam grzeje.
Ale zgoda garaż to największe straty.

michancia
03-12-2023, 19:40
A zaparowane okna. No cóż, jeszcze nigdy w tym domu nie widziałem.
Nawet w moim domu, starym, poniemieckim, jak mam pompę i wykorzystałem kominy jako wentylację tego problemu nie widzę, oczywiście doprowadzenie powietrza jest, rura co szła do pieca została, drzwi okna nie najlepsze.
Zgadzamy się w tej kwestii, wentylacja to podstawa. Ale wierz mi nie musi być mechaniczna.

pdothash
03-12-2023, 19:50
Łącznie 180m2 w tym garaż 30m2, poddasze użytkowe, ściany kolankowe 145cm.
Okien łącznie 29m2



Dół to salon jadalnia i kuchnia łącznie 55m2
To bunkier jest, nie dziwota że mało na ogrzewanie bierze :P
Ja w samym salonie z kuchnią o powierzchni razem 42m2 mam cztery przeszklenia o łącznej powierzchni 27m2.
No ale co kto lubi.

michancia
03-12-2023, 20:35
I co chcesz tym udowodnić, ponad 15m2 przeszkleń na salon jadalnia i kuchnia to mało, w domu mają bardzo jasno.
A ściany mają przenikalność tyle co mają, a okna max 0.7.tyle w temacie.

Owczar
03-12-2023, 21:33
I wracamy do punktu wyjścia - porównywanie 2 różnych domów nie ma żadnego sensu. Niby podobne, a okazuje się, że zupełnie inne.

1m2 okna to odpowiednik ok 7m2 ściany bez uwzględnienia strat na infiltrację. W moim ozc straty na przez same ok a to 20% całości - dokładnie tyle co wszystkich ścian zewnętrznych. Straty na wentylację to 30%. Brama garażowa to jakieś 70% strat całego garażu. Więc to czy ma 5.5m czy 2.5 robi dużą różnicę.
Garaż grzany, ale do 15 stopni - brama na 1 auto, w dodatku nie otwierana, bo auto nie wjeżdża.

I tak krok po kroku różnic robi się coraz więcej - w dodatku istotnych z punktu widzenia strat ciepła. Zima brama garażowa otwiera się u mnie od 2 do 8 razy dziennie - otwór o powierzchni ponad 12m2.

Inna sprawa to wentylacja - śmiem twierdzić, że przy takim układzie w domu nie ma działającej wentylacji. Zamknięcie drzwi powoduje odcięcie pomieszczenia od wentylacji. Działająca wentylacja to nawiew w każdym pokoju - czyli nawiewniki w oknach.
Ciąg grawitacyjny jest słaby, bo różnica ciśnień jest mała. Jeśli powietrze musi pokonać otwór w garażu, potem drzwi w garażu. Ile powietrza wymienia taka wentylacja? Nie twierdzę, że to nie działa zupełnie. 3 osoby, duża kubatura, w dodatku nie ma ich w domu przez większość dnia.

Tego się nie da porównać i nie powinno. Chyba, że założysz ciepłomierz niezależny. Wtedy można porównać wydajność pompy ciepła i poznać realne potrzeby budynku.

michancia
03-12-2023, 22:37
To tu sobie pogadaliśmy.
Z mojej strony nie jest to jakieś udowadnianie co czyje i jakie.
Ale to że zimy mamy jaki mamy i pompa pc pw wcale nie ustępuje gruntowej.
Pewnie, że jej sprawność jest lepsza poniżej 5* tylko tych zim już nie ma i średnia zimy jest jaka jest. Druga sprawa jak by gruntowa była tańsza to biorę w ciemno.
A drugi temat wentylacja tu też nic nie będę udowadniał, to po.prostu działa i chętnie bym zaprosił na kawę, ale to nie mój dom...
Mam chęć wybudować na starość jeszcze dla siebie i wyznacznikiem był by dom mojego syna...
Pozdrawiam

Owczar
03-12-2023, 22:47
Ja nie zaprzeczam że pompa PW nie działa. Jej średnioroczna sprawność będzie może 20-25% niższa, co przy domach energooszczędnych pewnie nigdy nie pokryje różnicy w kosztach do pompy gruntowej.
Choc już z różnymi dopłatami można pewnie te różnice zniwelować.

Ja wybrałem pompę gruntową bo z układu na chłodzenie i grzanie wyciskam średnio 870% sprawności bez przeciągów od klimy i hałasu.

Kaizen
04-12-2023, 01:07
Wierz mi działa to tak jak powinno i nie wyczujeż żadnych zapachów, a tym bardziej stęchlizny.
Nie ma żadnych napowietrzników.
Dół to salon jadalnia i kuchnia łącznie 55m2 , a dopływ powietrza idzie przez garaż

Jak wygląda układ pomieszczeń, ze powietrze przez garaż "odwiedza" wszystkie pomieszczenia? W normalnym domu przy WG powietrze musi wpadać w każdym pomieszczeniu, w którym nie ma kominów wentylacyjnych - czyli standardowo w sypialniach i salonie (bo wywiewy są w kuchni i łazienkach).


Na tę chwilę wentylacja to nie problem i działa to tak jak powinno, a w lecie otwarte okna.

Otwarte okna w upały to wpuszczanie upału, pyłków, hałasu, zapachów fajnych i niefajnych i wilgoci.

A nazywanie domu z WG, która wciąga co najmniej 20kWh/m2/r energooszczędnym to jak nazywanie ekogroszku ekologicznym.

tomasziolkowski
04-12-2023, 07:35
Dom to nie laboratorium. Za chwilę będziecie liczyć te kWh do drugiego miejsca po przecinku.
Jakie to ma znaczenie czy miesięcznie pompa zużyje 300 czy 400 czy 500?
Jaka to różnica?
100-200 zł miesięcznie?

Statystyka podaje że "dobrze ocieplony nowy dom" pompa ciepła PW ogrzeje zużywając 2000 - 3000 kWh na każde 100m2 chałupy.
I myślę że 99% tego wątku jest w tych widełkach.

tomasziolkowski
04-12-2023, 07:43
Otwarte okna w upały to wpuszczanie upału, pyłków, hałasu, zapachów fajnych i niefajnych i wilgoci.
.

... i komarów :)





Dół to salon jadalnia i kuchnia łącznie 55m2 , a dopływ powietrza idzie przez garaż, zapachy, brak, bo auto tam nie wjeżdża, a w przyszłości przez rurę do kominka.
Skąd by nie było dopływ powietrza musi być i u syna jest i działa to tak jak powinno.


A odpływ? Przez rurę od kominka?
Ale w ogóle macie tam jakieś kominy? Czy chociaż kominki wentylacyjne?
Nawet w kuchni nie masz kratki wentylacyjnej?
A w łazienkach ? Też "dolot z garażu"?
Przecież to jest komora gazowa. Elektrykiem jeździ syn?
A co na to kominiarz?
I kierbud?

Ogrzewanie garażu - absolutnie nie ma sensu, za wyjątkiem że ktoś hobbystycznie spędza tam sporo czasu. Dzisiaj rano u mnie -7 na zewnątrz - w nieogrzewanym garażu +8. Myślę że mój stary Mondek jest z takiej temperatury bardzo zadowolony. Nawet odpalił za pierwszym razem :)

goguś
04-12-2023, 08:23
To tu sobie pogadaliśmy.
Z mojej strony nie jest to jakieś udowadnianie co czyje i jakie.
Ale to że zimy mamy jaki mamy i pompa pc pw wcale nie ustępuje gruntowej.
Pewnie, że jej sprawność jest lepsza poniżej 5* tylko tych zim już nie ma i średnia zimy jest jaka jest. Druga sprawa jak by gruntowa była tańsza to biorę w ciemno.
A drugi temat wentylacja tu też nic nie będę udowadniał, to po.prostu działa i chętnie bym zaprosił na kawę, ale to nie mój dom...
Mam chęć wybudować na starość jeszcze dla siebie i wyznacznikiem był by dom mojego syna...
Pozdrawiam

Hm ja mam dwa domy i tez mnie kusi budowa trzeciego ale moim wyznacznikiem byłby dom na zgłoszenie i max 70 m2 ani grama więcej nawet milimetra.

michancia
04-12-2023, 08:44
Ty mówisz o statystyce
Przy nowym domu nie dążysz do statystyki, tylko do jak najniższego zużycie energii na ten dom i w lecie i zimie. Oczywiście w ramach rozsądku.
Bo nie dowalisz w ściany 30cm styro, bo to i się nie zwróci i źle wygląda.
Ale te 20cm bardzo dobrego grafitu jak najbardziej. Do tego całe ściany przeszkleń to może i wygląda, ale okna nie mają takiej ciepłoty jak ściana itd itd
Gdyby tak liczyć jak statystyka, to przyjmijmy połowę tego co mówisz 2500kwh na 100m2, to na dom np. taki jak mojego syna poszło by 4500kwh energii.
Nie mając PV i limit w całości przekroczony, to 4500 x 1.4zł ( albo więcej )=6300zł.
To nie ten kierunek.
Wystarczy mądrze go ocieplić, projekt wybrać z głową, porządną podłogówkę wykonać i mieścimy się 2000kwh.
Bo 4000kwh to ja w swoim starym domu z grzejnikami zużywam, a w nowym to połowa z tego to max.

A dla przykładu od wczoraj mróz jak chole..w nocy -12* a u syna na zasilaniu 29* w domu dalej 22*, a teraz -8* ale słońce świeci zero chmór to zaraz nabije od słońca 22.5* I pompa zejdzie z modulacją, albo się wyłączy.
Może się okazać, że dobowo wyjdzie mniej niż poprzednie dni.
Dla ciekawości ostatnie doby to u mnie zużycie dobowo średnio wg pomp 28kwh. A u syna 18kwh.

michancia
04-12-2023, 08:56
Hm ja mam dwa domy i tez mnie kusi budowa trzeciego ale moim wyznacznikiem byłby dom na zgłoszenie i max 70 m2 ani grama więcej nawet milimetra.

Ja mam swój stary remontowany, oprócz tego, że pracuje to jeszcze mam paręnaście hektarów pola i są dwa budynki gospodarcze dość fajnie wyglądają, ale remont by im się przydał.
Do tego mam jeszcze dom mamy i tam maszyny trzymamy.
Z tego względu jak sobie pomyślę, że to wszystko będzie trzeba utrzymać.
Z tego względu mam chęć to wszystko sprzedać, bez pola, bo syn chce też pracować przy polu.
I postawić sobie taki mały domek do 100m2, tylko żona mówi że jak z tego domu ma gdzieś iść to do miasta, a więcej nigdzie się nie rusza.
Ciekawe kto będzie koło tego na starość zapierdzielał..

kaszpir007
04-12-2023, 10:00
Nie ma żadnych napowietrzników.
Dół to salon jadalnia i kuchnia łącznie 55m2 , a dopływ powietrza idzie przez garaż, zapachy, brak, bo auto tam nie wjeżdża, a w przyszłości przez rurę do kominka.
Skąd by nie było dopływ powietrza musi być i u syna jest i działa to tak jak powinno..

Czyli miałem rację.
Dom nie ma żadnej wentylacji.

Przy wentylacji grawitacyjnej WYMAGANE są nawiewniki w pomieszczeniach (KAŻDYCH). Albo nawiewniki w oknach albo w murze domu.
W łazienkach natomaist powinny być wywiewniki czyli kominy wywiewne.

Jak tego nie ma i nie jest spełnione to NIE MA WENTYLACJI.
Wentylacja MUSI cały czas działać, a aby powietrze zostało wymienone na nowe czyste musi jakoś zostać dostarczone do każdego pomieszczenia.
Każdy kominiarz co to powie i żaden kominiarz by nie odebrał takiej wentylacji.

Czyli reasumijąc w domu nie ma żadnej wentylacji i nie ma strat przez nią spowodowanej ..

Jakby była poprawnie wykonana instalacja i była ona działająca to zapewne z 20-30% większe miałby zużycie ...
A tak nic nie "wieje" bo ... nic nie jest nawiewane ...

Ale z drugiej strony większośc domów z tą "magiczną WG" nie ma żadnej wentylacji.

Osobiście uważam że przy budowie nowego domu nie montowanie WM to wręcz głupota. Inna rzecz że jeśli dobrze pamiętam żaden nowo wybudowany dom nie moze nie mieć WM bo nie spełniał by wymagań , ale kto to sprawdza a papier wszytko przyjmie ...

Dziwię się że jak robiłeś tyle sam to sam nie wykonałeś WM. Naprawdę można wykonać ją za kilka tysiecy złotych a kanały wenrtylacyjne też za darmo nie są a chociaż ma się działającą wentylację a nie tylko działającą "teoretycznie" ;)

Mnie WM kosztowała chyba z 6000-7000zł. Najdroższy był rekuperator.
Mnie to dziwi. Jest pompa , jest podłogówka a wentylacja rodem z XX wieku ...

michancia
04-12-2023, 10:49
Ale co mam Ci powiedzieć.
W moim domu, kupiłem go do remontu. Nie było wentylacji. To znaczy jakaś tam była nieszczelne okna, drzwi itd.
Miałem problem z wilgocią na ścianach, w narożnikach itd. ZStanawiałem jak się tego pozbyć i skąd się bierze. Zastanawiałem się czy z fundamentów których nie ma, a wszyscy podcinali te fundamenty.
Ale Niemiec głupi nie był te fundamenty posadzka jest oblepione gliną taka wanna.
To nie miało prawa podciągać z fundamentów, o ile rynny sprawne.
Topiero jak zamontowałem pompę PW odzyskałem kominy dymne, z których zrobiłem wentylacyjne.
Odprowadziłem z łazienki kominem wentylacyjnym, a drugi z jadalni.
Całość dołu mam otwartą i wyobraź sobie że wilgoć momentalnie znikła.
Wszystkie ściany suchutkie. A przed nie można ich było pomalować, bo farba schodziła.
Doprowadzenie powietrza mam rurą 50mm do pomieszczenia gospodarczego
Czy wentylacja działa, wyobraź sobie że łazienka ma 10m2 i biorąc prysznic lustro nawet nie zaparuje.
Przecież WG tak działa, że montujesz kominy wentylacyjne w pomieszczeniach mokrych czyli łazienka, kuchnia ( ewentualnie garaż ) oczywiście kominy muszą mieć swoją wysokość ( różnica ciśnień ) I wystawione ponad szczyt domu.
W domu poprzez nieszczelności w oknach, drzwiach, a także przez doprowadzenie dodatkowego dopływu. I to powietrze zostaję wciągnięte przez kominy wentylacyjne zabierając po drodze nieprzyjemne zapachy np z kuchni.
Wjeż mi to działa, a gdyby nie działało to był by nakaz w normach np wt2021. A tego nie ma.

U syna też to doskonałe działa są dwa kominy wentylacyjne. Łazienki kuchnia są przy sobie i to obsługuje jeden komin 6 komorowy, a garaż drugi, ewentualnie jeszcze nad kominkiem można zrobić bo 2 komorowy.
Brałem WM pod uwagę, ale naprawdę nic nas nie przekonało, nie chodziło o koszty.
U syna to pięknie działa, przy gotowaniu i to takim wielkim nic nie czuć.
W domu swierzutkie powietrze i pachnie nowością, naprawdę nie widzę potrzeby.

A co do tych magicznych oszczędności to nie do końca tak jest, bo jak by WM miała dawać 20-30% oszczędności to u syna prawie wogóle by nie potrzeba było grzać przy jego zapotrzebowaniu...

Kaizen
04-12-2023, 11:29
Przecież WG tak działa, że montujesz kominy wentylacyjne w pomieszczeniach mokrych czyli łazienka, kuchnia ( ewentualnie garaż ) oczywiście kominy muszą mieć swoją wysokość ( różnica ciśnień ) I wystawione ponad szczyt domu.
W domu poprzez nieszczelności w oknach, drzwiach, a także przez doprowadzenie dodatkowego dopływu. I to powietrze zostaję wciągnięte przez kominy wentylacyjne zabierając po drodze nieprzyjemne zapachy np z kuchni.
Wjeż mi to działa, a gdyby nie działało to był by nakaz w normach np wt2021. A tego nie ma.


Czego nie ma w Rozporządzeniu w sprawie WT? Tego:
§ 155.
[...]
3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.
4. Urządzenia nawiewne, o których mowa w ust. 3, powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.

A która konkretnie norma ma być zastosowana masz w załączniku nr 1 poz. 33 do powyższego rozporządzenie.



A co do tych magicznych oszczędności to nie do końca tak jest, bo jak by WM miała dawać 20-30% oszczędności to u syna prawie wogóle by nie potrzeba było grzać przy jego zapotrzebowaniu...

Żeby WM dawała oszczędności względem braku wentylacji to musiałby mieć sprawność ponad 100%. A przy tych samych przepływach daje... No, zależnie od reszty strat. Im więcej strat przez przenikanie, tym mniej % wszystkich strat można "zaoszczędzić" na wentylacji. W dobrze ocieplonym domu to zdecydowana większość strat jest przez wentylację grawitacyjną.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=458171

Więcej:
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132520

kaszpir007
04-12-2023, 12:04
U syna też to doskonałe działa są dwa kominy wentylacyjne. Łazienki kuchnia są przy sobie i to obsługuje jeden komin 6 komorowy, a garaż drugi, ewentualnie jeszcze nad kominkiem można zrobić bo 2 komorowy.
Brałem WM pod uwagę, ale naprawdę nic nas nie przekonało, nie chodziło o koszty.
U syna to pięknie działa, przy gotowaniu i to takim wielkim nic nie czuć.
W domu swierzutkie powietrze i pachnie nowością, naprawdę nie widzę potrzeby.

A co do tych magicznych oszczędności to nie do końca tak jest, bo jak by WM miała dawać 20-30% oszczędności to u syna prawie wogóle by nie potrzeba było grzać przy jego zapotrzebowaniu...

Nie masz żadnego pojęcia o wentylacji więc naprawdę szkoda gadać.

Wentylacja to nawiew świeżego powietrza i wywiew zużytego powietrza.
Wentylacja grawitacyjna to nawiewniki w każdym pomieszczeniu działające cały czas i kominy wywiewne w "mokrych" pomieszczeniach czyli łazienka i kuchnia.

Jak nie są spełnione te wymagania i warunki to NIE MA WENTYLACJI.

I naprawdę to co piszesz nie ma znaczenia. Żaden normlany kominiarz by nie odebrał takiego budynku. Bo żaden budynek bez wentylacji nie może być odebrany.
Tyle że w przypadku domów jednorodzinnych jest samowolka i prawie każdy dom nie ma wentylacji.

Każda DZIAŁĄJĄCA wentylacja to STRATY CIEPŁA i to bardzo duże. Czym cieplejszy dom tym większe.
Dlatego w nowoczesnych domach montuje się WM aby zminimalizować straty ciepła.

Ale tak nawet WM daje straty ciepła.

U mnie idzie nonstop 100m3/h i generuje straty. Ale zapewnia świeże powietrze nonstop ...

W przypadku nie działjacej wentylacji montaż WM nawet by pogorszył wyniki bo zwiększyły by sie straty ciepłą. Nic byś nie zyskał a jedynie stracił...

Ja mam w 2 domu WM. W pierwszym domu miałem taką "wentylacją" jak twój syn. Jak znalazłem za szafą grzyb i pleśń w nowym domu a moje córki zaczęły kaszleć to zacząłęm się interesować wentylacją i zasadami działania.
W starum domu sam robiłem wentylację a w nowym wiedziałem że MUSI być.
Nawet projekt domu miał WM .

Moja kobieta mieszka w nowym bloku a raczej mini domku. Ogrzewanie podłogowe. Nawiewniki w oknach. Sprawna wentylacja grawitacyjna. DLa mnie jest tak niesamowicie niekomfortowo bo czuje chłód.
Jak dla mnie przy podłogówce tylko i wyłączenie WM.

Wcześniej jak były grzejniki montowane pod oknami to grzały powietrze nawiewane a przy podłógówce lodowate powietrze trafia bezpośrednio i komfort jest słaby.

asolt
04-12-2023, 12:18
. Inna rzecz że jeśli dobrze pamiętam żaden nowo wybudowany dom nie moze nie mieć WM bo nie spełniał by wymagań , ale kto to sprawdza a papier wszytko przyjmie ...

....

Zle pamietasz, niestety nie ma jeszcze obowiązku instalacji WM, wymagania mozna spełnic biomasą, chociaz jaki jest sens posiadania kotła pelletowego lub kotła zgazowującego drewno z buforem po to by nie montowac WM?. W kazdym razie ciągle piszę o architektach oszustach którzy nie projektują WM w nowych domach, ale bardzo chetnie fałszują charakterystyki energetyczne. Dlaczego tak sie dzieje nie wiadomo, korzysci z tego w praktyce nie mają. Korzystają z nieuctwa urzedników w starostwie.
Jest jednak swiatelko w tunelu, niedawno słyszałem o przypadku nieodebrania 4 nowych domów w ktorych była WG, odbiór nastąpił po instalacji WM. Było to na terenie Rzeszowa. Ja bym na miejscu inwestorów ządał odszkodowania od projektanta. To nie był bład, to było zwykłe oszustwo.

klaudiusz_x
04-12-2023, 12:37
Mój projekt domu zakupiłem w 2010r i tam była WG i jednocześnie rozrysowana WM jako opcja.

DanielWaw
12-12-2023, 09:55
Zastanawiam się, czy jeszcze piszemy o PC, czy już raczej o wyższości WM na WG.
Jednak napisze w temacie: zużycie prądu przez PC Buderus 8 kW (powietrze-woda) listopad 2023 - 536 kWh (podlicznik) lub 473 kWh (wskazania PC o 13% niższe i to potwierdza się też na pompach innych producentów czyli te 10-15%).
Przy wartościach jaki podajecie, to ja mam jakieś kosmiczne wysokie zużycia, ale koledzy, którzy mają podliczniki osiągają podobne wyniki do mojego.
Dom 180 m2 (mam antresolę, więc grzana kubatura jakieś 10% większa niż wskazuje powierzchnia), 100% podłogówka, ocieplenie 18 cm na ścianach z silikatu i 38 cm na poddaszu. CO + CWU dla 4 osób. Rekuperacja.

pdothash
12-12-2023, 14:49
listopad 2023 - 536 kWh
Może Cię to pocieszy, może nie:
Listopad 2023 CO: 447kWh, COP 2,92 CWU: 167Wh, COP 2,44
W sumie: 614kWh (zużycie z podlicznika)
No ale ja mam przewymiarowaną pompę, która na dodatek jest gówniana.

michancia
12-12-2023, 16:53
Zastanawiam się, czy jeszcze piszemy o PC, czy już raczej o wyższości WM na WG.
Jednak napisze w temacie: zużycie prądu przez PC Buderus 8 kW (powietrze-woda) listopad 2023 - 536 kWh (podlicznik) lub 473 kWh (wskazania PC o 13% niższe i to potwierdza się też na pompach innych producentów czyli te 10-15%).
Przy wartościach jaki podajecie, to ja mam jakieś kosmiczne wysokie zużycia, ale koledzy, którzy mają podliczniki osiągają podobne wyniki do mojego.
Dom 180 m2 (mam antresolę, więc grzana kubatura jakieś 10% większa niż wskazuje powierzchnia), 100% podłogówka, ocieplenie 18 cm na ścianach z silikatu i 38 cm na poddaszu. CO + CWU dla 4 osób. Rekuperacja.

Wątpisz w prawdę podawanych tu wyników?
Czy zastanawiasz się dlaczego u Ciebie więcej?

Za swój wynik i Mojego syna to Cię zapewniam, że to prawda.
Za kolegów, którzy mają też tak niskie wyniki, też mogę Cię zapewnić. Mało tego. Są tu Koledzy z domkami szkieletowymi z jeszcze mniejszymi wynikami.

Napisałeś zgrubnie o powierzchni i o ociepleniu.
Już samo to, że na ścianach masz nie dużo i jeszcze o jakiej przenikalności.
Ocieplenie to nie wszystko. Pozostaje jakość tego ocieplenia, powierzchnia okien, garaż czy grzany, ustawienie domu i wiele innych czynników.
Do tego sama podłogówka, a tym samym jaka temperatura wyjściowa.
Itd, itd...

exetterenak
12-12-2023, 17:18
Może Cię to pocieszy, może nie:
Listopad 2023 CO: 447kWh, COP 2,92 CWU: 167Wh, COP 2,44
W sumie: 614kWh (zużycie z podlicznika)
No ale ja mam przewymiarowaną pompę, która na dodatek jest gówniana.

Dziwnie słaby wynik na CO w tej pompie. Ona sporo grzałki używa?

sito
12-12-2023, 18:12
Wątpisz w prawdę podawanych tu wyników?
Za kolegów, którzy mają też tak niskie wyniki, też mogę Cię zapewnić. Mało tego. Są tu Koledzy z domkami szkieletowymi z jeszcze mniejszymi wynikami.


U mnie dzisiaj na placu +5 i klima leciała na 300W :D

pdothash
12-12-2023, 18:41
Dziwnie słaby wynik na CO w tej pompie. Ona sporo grzałki używa?
Nie, przez cały listopad grzałki chodziły w sumie krócej niż godzinę.

Pytajnick
12-12-2023, 19:50
Zastanawiam się, czy jeszcze piszemy o PC, czy już raczej o wyższości WM na WG.
Jednak napisze w temacie: zużycie prądu przez PC Buderus 8 kW (powietrze-woda) listopad 2023 - 536 kWh (podlicznik) lub 473 kWh (wskazania PC o 13% niższe i to potwierdza się też na pompach innych producentów czyli te 10-15%).
Przy wartościach jaki podajecie, to ja mam jakieś kosmiczne wysokie zużycia, ale koledzy, którzy mają podliczniki osiągają podobne wyniki do mojego.
Dom 180 m2 (mam antresolę, więc grzana kubatura jakieś 10% większa niż wskazuje powierzchnia), 100% podłogówka, ocieplenie 18 cm na ścianach z silikatu i 38 cm na poddaszu. CO + CWU dla 4 osób. Rekuperacja.

Cóż... do porównań nie można podchodzić w sposób - on tak ma, to ja też muszę. Ja listopad przegapiłem i dopiero od początku grudnia zacząłem sprawdzać zużycie. Zbiegło się to z mrozami i w moim domku szło doba w dobę 20kWh na CO i CWU. Było to więcej niż zwykle w poprzednich okresach więc sprawdzam i się okazało, że żonka mi temp w domu na 23stC ustawiła. Opuściłem na 22,5 stC i zużycie spadło o 4-5 kWh / doba. więc teraz sobie wyobraźmy jakie różnice mogą być u kogoś, kto ma 23 z tym, kto "lub" (to najczęściej używane słowo) mieć 21stC w domu. :cool:

goguś
12-12-2023, 19:54
No to ja jestem całkowicie przekonany i zadowolony że nie dałem się nabić jakiejś firmie za gównianą pompę kosztującą podobno 40 czy 50 tys ,mnie moja kosztowała w porywach 8 tys na max a cop wychodzi mi większy niż markowe miesiąc grzania to 350kwh 130m2 podłogówki dom nie nowy tylko stary docieplony , ale tak po prawdzie węglem mimo wszystko taniej.

DanielWaw
12-12-2023, 20:23
Oczywiście masz rację. Nie pisałem o powierzchni okien (no i oczywiście ukierunkowaniu w stosunku do stron świata), ocieplenie (grubość i „lambda” poszczególnych warstw) lokalizacja budynku, itp. Analizowaliśmy 20 różnych przykładowych projektów na fizyce budowli (jak to w katalogu projektów, różne ocieplania, ściany, parterowki i z poddaszem użytkowym) i zapotrzebowanie różniło się o 10-30%. To było 20 lat temu, a więc trochę inne standardy ocieplenia.
Dzisiaj porównuje się do dwóch innych domów:
1. Parterowy o powierzchni użytkowej 145 m2 (porotherm + 20 cm styropianu)
2. Z poddaszem użytkowym 143 m2 (silikat + 15 cm styropianu)
3. Mój.
Wszędzie 100% podlogowka.
Nasze zużycia potwierdzają uzyskane wyniki na studiach (do 22% różnicy w zużyciach). Oczywiscie mówię o podliczniku, bo jedna pompa przekłamuje o 28%
Nie twierdzę, ze kłamiecie, ale nie wiem gdzie tkwi szkopuł. Trudno jest mi to ograniczyć i że zwykłej fizyki budowli wiem, że będzie trudno.

pdothash
12-12-2023, 22:03
Nie twierdzę, ze kłamiecie, ale nie wiem gdzie tkwi szkopuł.
Może np. w powierzchni przeszkleń. Wcześniej w tym wątku można przeczytać o dwóch domach o podobnej powierzchni użytkowej, ale w jednym powierzchnia okien w całym domu była prawie taka sama jak w samym salonie i kuchni w drugim domu. Niby wiedziałem że przecież domy mają różne okna, ale ta dysproporcja czarno na białym mnie ogromnie zaskoczyła, no i na pewno więcej okien wpływa niekorzystnie na zapotrzebowanie na energię.

Kaizen
12-12-2023, 22:27
Dzisiaj porównuje się do dwóch innych domów:
1. Parterowy o powierzchni użytkowej 145 m2 (porotherm + 20 cm styropianu)
2. Z poddaszem użytkowym 143 m2 (silikat + 15 cm styropianu)
3. Mój.
Wszędzie 100% podlogowka.
Nasze zużycia potwierdzają uzyskane wyniki na studiach (do 22% różnicy w zużyciach). Oczywiscie mówię o podliczniku, bo jedna pompa przekłamuje o 28%
Nie twierdzę, ze kłamiecie, ale nie wiem gdzie tkwi szkopuł. Trudno jest mi to ograniczyć i że zwykłej fizyki budowli wiem, że będzie trudno.

Szkopułów wiele może być. Zyski słoneczne, bytowe, wentylacja, szczelność, okna połaciowe, ocieplenie dachu albo stropu, zużycie CWU, cyrkulacja, ocieplenie (w tym bezsensowne grzanie gruntu przez ułożenie CWU na chudziaku, ze znikomą termoizolacją). Znaczącą różnicę w COP robi też bufor ładowany do wyższych temperatur, budowa/projekt podłogówki, temperatura w domu...
To, że 1* to 6% oszczędności to bzdura nie uwzględniająca zysków. Współczesny dom ogrzewany do 22* zużyje o jakieś 30% więcej ciepła, niż ogrzewany do 20*.
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132586

Kaizen
12-12-2023, 22:38
na pewno więcej okien wpływa niekorzystnie na zapotrzebowanie na energię.

To dogmat nie do potrzebujący dowodów i obliczeń? Czy poczyniłeś takie?

Jak wywaliłem z domu wszystkie okna i drzwi to EUco+w mi wzrosło z 16,66kWh/m2/r do 17,54. Współczesne okna więcej zysków dają, niż strat.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132567

tomasziolkowski
13-12-2023, 07:24
Jednak napisze w temacie: zużycie prądu przez PC Buderus 8 kW (powietrze-woda) listopad 2023 - 536 kWh (podlicznik) lub 473 kWh (wskazania PC o 13% niższe i to potwierdza się też na pompach innych producentów czyli te 10-15%).
.
Moim zdaniem jak na taką dużą chatę to bardzo dobry wynik.

kaszpir007
13-12-2023, 07:27
Zastanawiam się, czy jeszcze piszemy o PC, czy już raczej o wyższości WM na WG.
Jednak napisze w temacie: zużycie prądu przez PC Buderus 8 kW (powietrze-woda) listopad 2023 - 536 kWh (podlicznik) lub 473 kWh (wskazania PC o 13% niższe i to potwierdza się też na pompach innych producentów czyli te 10-15%).
Przy wartościach jaki podajecie, to ja mam jakieś kosmiczne wysokie zużycia, ale koledzy, którzy mają podliczniki osiągają podobne wyniki do mojego.
Dom 180 m2 (mam antresolę, więc grzana kubatura jakieś 10% większa niż wskazuje powierzchnia), 100% podłogówka, ocieplenie 18 cm na ścianach z silikatu i 38 cm na poddaszu. CO + CWU dla 4 osób. Rekuperacja.

Wiesz tu nie chodzi o wyższość WM nad WG bo to jest oczywiste ;)

Ale raczej chodzi o to że DZIAŁAJĄCA WG generuje naprawdę OLBZYMIE straty energii. Czym cieplejszy dom tym straty większe.

I jeśli u kogoś kto ma WG która DZIAŁA czyli ma zamontowane i otwarte nawiewniki nonstop to NIGDY nie będzie miał niskich rachunków za ogrzewanie i będą one o kilkadziesiąt procent nawet wyższe od tego co nie ma żadnej wentylacji (czyli nie ma nawiewników).

A wiem że większość co się "chwali" że ma WG tak naprawdę NIE MA żadnej wentylacji. Bo bez nawiewników nie ma wentylacji grawitacyjnej ...

Co do zużycia ...

Jak ktoś już podał dużo zależy od temperatury.

Czytałem o takich co mają nawet 18 stopni w domu albo około 20 stopni.

Ale są tacy co maja 22 czy nawet 24 stopni w domu.

Podobno każdy 1 stopień wyżej to 7% wyższe zużycie. Więc ten co ma 18 stopni w domu będzie miał o ponad 40% niższe zużycie od tego co ma 24 stopnie w domu ..

Dlatego powinno się podawać ilość metrów grzanych do JEDNAKOWEJ temperatury bo często ludzie podają powierzchnię całkowitą zapominając że całości nie grzeją a że garaż się grzeje "stratami" ciepła to ciągle nie jest to powierchnia mieszklana użytkowa.
Tak samo jak ktoś ma dom z poddaszem i ma skosy to ma zupełnie inną kubaturę ...

Więc jest dużo różnych "niuansów" ;)

Ja mam pompę opomiarowaną więc ciężko oszukać ;)
Działa wiele lat i każdy moze zobaczyć jak działa i ile zużywa.

U mnie w domu jest ponad 22 stopnie nostop. (około 22,5).

kaszpir007
13-12-2023, 08:02
To dogmat nie do potrzebujący dowodów i obliczeń? Czy poczyniłeś takie?

Jak wywaliłem z domu wszystkie okna i drzwi to EUco+w mi wzrosło z 16,66kWh/m2/r do 17,54. Współczesne okna więcej zysków dają, niż strat.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132567

Jakoś w zimę jak podejdę rozebrany do mojego ona 3,3x2,2m to jakoś czuje zimno :)
A okna 3 szybowe , ciepla ramka , szyby U=0,5 , ciepły montaż i itd ..
Jak stoję przy ścianie to komfort termiczny duuuuuuuuużo wyższy :)

Powiedz mi jakie to zyski są w zimę czy w nocy. Bo w nocy jakby nie patrzeć najzimniej i słońce nie do końca świeci ;)

Kaizen
13-12-2023, 08:20
Jakoś w zimę jak podejdę rozebrany do mojego ona 3,3x2,2m to jakoś czuje zimno :)
A okna 3 szybowe , ciepla ramka , szyby U=0,5 , ciepły montaż i itd ..

A nie masz przy oknach nawiewu wentylacji?

Ja nie czuję zimna nawet w nocy przy oknach bez anemostatów nawiewnych (albo przy wyłączonej wentylacji). A jak przyświeca słońce, to czuję ciepło.



Powiedz mi jakie to zyski są w zimę czy w nocy. Bo w nocy jakby nie patrzeć najzimniej i słońce nie do końca świeci ;)

Mowa była o zapotrzebowaniu na ciepło, nie chwilowych stratach.

tomasziolkowski
13-12-2023, 09:20
Ja mam pompę opomiarowaną więc ciężko oszukać ;)
Działa wiele lat i każdy moze zobaczyć jak działa i ile zużywa.
.
Czasami tam do ciebie zaglądam.
Sam podłączałeś PV Monitor?
Dużo z tym zachodu?

DanielWaw
13-12-2023, 10:04
Wiesz tu nie chodzi o wyższość WM nad WG bo to jest oczywiste ;)

Ale raczej chodzi o to że DZIAŁAJĄCA WG generuje naprawdę OLBZYMIE straty energii. Czym cieplejszy dom tym straty większe.

I jeśli u kogoś kto ma WG która DZIAŁA czyli ma zamontowane i otwarte nawiewniki nonstop to NIGDY nie będzie miał niskich rachunków za ogrzewanie i będą one o kilkadziesiąt procent nawet wyższe od tego co nie ma żadnej wentylacji (czyli nie ma nawiewników).

A wiem że większość co się "chwali" że ma WG tak naprawdę NIE MA żadnej wentylacji. Bo bez nawiewników nie ma wentylacji grawitacyjnej ...

Co do zużycia ...

Jak ktoś już podał dużo zależy od temperatury.

Czytałem o takich co mają nawet 18 stopni w domu albo około 20 stopni.

Ale są tacy co maja 22 czy nawet 24 stopni w domu.

Podobno każdy 1 stopień wyżej to 7% wyższe zużycie. Więc ten co ma 18 stopni w domu będzie miał o ponad 40% niższe zużycie od tego co ma 24 stopnie w domu ..

Dlatego powinno się podawać ilość metrów grzanych do JEDNAKOWEJ temperatury bo często ludzie podają powierzchnię całkowitą zapominając że całości nie grzeją a że garaż się grzeje "stratami" ciepła to ciągle nie jest to powierchnia mieszklana użytkowa.
Tak samo jak ktoś ma dom z poddaszem i ma skosy to ma zupełnie inną kubaturę ...

Więc jest dużo różnych "niuansów" ;)

Ja mam pompę opomiarowaną więc ciężko oszukać ;)
Działa wiele lat i każdy moze zobaczyć jak działa i ile zużywa.

U mnie w domu jest ponad 22 stopnie nostop. (około 22,5).

Akurat jak przeanalizowałem twój PV monitor, to masz bardzo zbliżone wyniki do moich (w przeliczeniu na m2). Jak wszedłem na miesiące "bez grzania" to mniej zużywasz na CWU.

PS:
W domu mam WM, ale wcześniej w bloku WG. Miałem nawiewnik na jednym oknie w każdym pokoju (cały czas otwarte). Przeglądy kominiarskie obowiązkowe i mimo to, że było czuć powiew zimna z nawiewników, to żeby ruszyły przyrządy pomiarowe kominiarza, trzeba było rozszczelnić okno.

michancia
13-12-2023, 10:33
@kaszpir, Jak prawie nikt się nie zbliżał do twoich wyników, a tym bardziej użytkowników z PC PW to nie szukałeś dziury w całym

kaszpir007
13-12-2023, 10:59
Czasami tam do ciebie zaglądam.
Sam podłączałeś PV Monitor?
Dużo z tym zachodu?

Sam.

Bardzo proste. 2 kabelki podłącza się pod podlicznik pod specjalne złącze "serwisowe" podlicznika i po kłopocie ...

kaszpir007
13-12-2023, 11:09
@kaszpir, Jak prawie nikt się nie zbliżał do twoich wyników, a tym bardziej użytkowników z PC PW to nie szukałeś dziury w całym

Ja nie szukam dziury w całym :)

Wybierając projekt domu wiedziałem że nie będzie on super enegooszczędny bo duże przeszklenia i wysokie katedralne sufity i skomplikowana budowa to uniemożliwiają.
Gdybym chciał brać udział w jakimś "wyścigu" to bym wybrał prostszy dom , z niskimi sufitami i dał mniejsze przeszklenia ...

Jednak uważam że czasami pewne "szczegóły" mocno zmieniają końcowe zużycie i zwykła uczciwość wobec innych wymaga podania pewnych danych aby można było jakoś te dane "przyrównać" ...

PS. A moje wyniki ? Myślę że żadną rewelacją nie są. Moja pompa nie potrafi zejść z mocą i muszę kombinować aby nie taktowała jak szalona. U mnie powinna być pompa max 5KW i z dobrą modulacją mocy schodząca do około 200W ..
Tyle że takich nie ma :)

Chyba najlepsza była by do mnie klima 3,5KW i przerobienie jej na pompę PW albo kupno pompy PW LG 3KW była taka ale chyba w PL nie dostępna :)

Pompa działa już ponad 6 lat i jednak nowe pompy i nowe sprężarki są lepsze i wdajniejsze i bardziej energooszczędne ..

michancia
13-12-2023, 12:21
Ja nie szukam dziury w całym :)

Wybierając projekt domu wiedziałem że nie będzie on super enegooszczędny bo duże przeszklenia i wysokie katedralne sufity i skomplikowana budowa to uniemożliwiają.
Gdybym chciał brać udział w jakimś "wyścigu" to bym wybrał prostszy dom , z niskimi sufitami i dał mniejsze przeszklenia ...

Jednak uważam że czasami pewne "szczegóły" mocno zmieniają końcowe zużycie i zwykła uczciwość wobec innych wymaga podania pewnych danych aby można było jakoś te dane "przyrównać" ...

PS. A moje wyniki ? Myślę że żadną rewelacją nie są. Moja pompa nie potrafi zejść z mocą i muszę kombinować aby nie taktowała jak szalona. U mnie powinna być pompa max 5KW i z dobrą modulacją mocy schodząca do około 200W ..
Tyle że takich nie ma :)

Chyba najlepsza była by do mnie klima 3,5KW i przerobienie jej na pompę PW albo kupno pompy PW LG 3KW była taka ale chyba w PL nie dostępna :)

Pompa działa już ponad 6 lat i jednak nowe pompy i nowe sprężarki są lepsze i wdajniejsze i bardziej energooszczędne ..

Podaję uczciwe wyniki.
Temat wentylacji mamy zamknięty, to działa, brak zapachów, zaparowanych okien, a tym bardziej grzyba.
Jeśli by wstawił WM, to byś dopiero zobaczył jakie wyniki

michancia
13-12-2023, 12:22
Podaję uczciwe wyniki.
Temat wentylacji mamy zamknięty, to działa, brak zapachów, zaparowanych okien, a tym bardziej grzyba.
Jeśli by wstawił WM, to byś dopiero zobaczył jakie wyniki
Coś Mi 3/4 tekstu obcina. A ja się tyle naprodukiwałem.

michancia
13-12-2023, 12:33
Wyniki z domu Mojego syna są prawdziwe, domu mi nie zamknęli. Jeszcze jestem potrzebny, choćby wnuka popilnować:)
Z tego względu mam podgląd.

W domu sterownik pokojowy ustawiony na 22.5* w dzień i na noc 22.2*, z histerezą 04* co powoduje ( duża akumulacja ), że przy takich temperaturach jak teraz >4* to w nocy pompa nie pracuje.
Gdy jest zimno jak ostatnio<0*na sterowniku jest przestawiane tak żeby pompa pracowała 24/24, w domu wtedy jest ok 22-22.5* jak słońce zagrzeje, mimo że zimno to i więcej.
Z pompy zawsze wychodzi 28*, ale nie było więcej jak 29*, chyba że chwilowe.

Ps. @kaszpir, a Ja uważam, że i Twoje i mojego syna wyniki są rewelacyjne ;)

exetterenak
13-12-2023, 14:10
Ten wątek jakiś dziwny sie zrobił imho. Miał on chyba w założeniu służyć celom porównawczym po przedstawieniu twardych danyc co do poboru, nastaw temperatury, zużycia CWU i jakiegoś szerszego kontekstu dotyczącego samego budynku. Być może dzięki temu ktoś może spojrzeć na swoje zużycie i ustawienia i jakoś je zoptymalizować albo podjąc decyzję tak/nie co do modernizacji.

Wątek jednak zmienia się w dyskusje "kto ma dłuższego" :) no może raczej krótszego i mniejsze zużycie kWh. Dziwnych czasów dożyliśmy. Każdy się z każdym ściga, porównuje i chce za wszelką cenę udowodnić że jego racja jest bardziej mojsza.

Lepiej nie brać w tym udziału tzn. w wyścigu tylko dyskutować o liczbach i faktach

Pytajnick
13-12-2023, 14:55
"Najdłuższe" to są zyski słoneczne...szczególnie od połowy listopada tego roku. :eek:

pdothash
13-12-2023, 15:28
Bardzo proste. 2 kabelki podłącza się pod podlicznik pod specjalne złącze "serwisowe" podlicznika i po kłopocie ...
Mam odmienne zdanie.
Zaczęło się od problemu z połączeniem do sieci, nie udało się tego zrobić postępując zgodnie z instrukcją, musiałem kombinować.
Jak już to się udało to okazało się że LanKontroler nie zlicza impulsów (licznik F&F WZE-3).
Instrukcja widać że była zrobiona dawno temu i nie była aktualizowana od dłuższego czasu.
Zacząłem zadawać pytania żeby zdiagnozować problem, na kilka pytań dostałem odpowiedź na jedno. Nie dostawszy wsparcia poddałem się i odałem urządzenie.

kaszpir007
14-12-2023, 06:37
Mam odmienne zdanie.
Zaczęło się od problemu z połączeniem do sieci, nie udało się tego zrobić postępując zgodnie z instrukcją, musiałem kombinować.
Jak już to się udało to okazało się że LanKontroler nie zlicza impulsów (licznik F&F WZE-3).
Instrukcja widać że była zrobiona dawno temu i nie była aktualizowana od dłuższego czasu.
Zacząłem zadawać pytania żeby zdiagnozować problem, na kilka pytań dostałem odpowiedź na jedno. Nie dostawszy wsparcia poddałem się i odałem urządzenie.

Ja miałem podlicznik zbliżony do tego co strona PV monitor polecała i problemów zbytnio nie miałem.
To znaczy na początku ale otrzymalem wsparcie i po problemie.

Kumpel z pracy też kupił PV monitor i jego kumpel także i też problemu nie mieli ..

A z każdym urządzeniem mogą się pojawić pewne problemy ...

Jaco1983
17-12-2023, 13:22
Aktualny pobór prądu za grudzień co+cwu to ok.180kWh przy temp. w domu 25st.
To w takim razie obniżenie temp. do 23st. jakie by dało oszczędności czysto teoretycznie?

sito
17-12-2023, 15:11
Aktualny pobór prądu za grudzień co+cwu to ok.180kWh przy temp. w domu 25st.
To w takim razie obniżenie temp. do 23st. jakie by dało oszczędności czysto teoretycznie?

Każdy 1`C w domu mniej to niby 7% mniejsze zużycie energii....

exetterenak
17-12-2023, 15:32
Aktualny pobór prądu za grudzień co+cwu to ok.180kWh przy temp. w domu 25st.
To w takim razie obniżenie temp. do 23st. jakie by dało oszczędności czysto teoretycznie?

Nie baw się w teorię tylko policz. Zmniejsz temperaturę i wynik będziesz mieć od razu :)

Jaco1983
17-12-2023, 21:02
Nie baw się w teorię tylko policz. Zmniejsz temperaturę i wynik będziesz mieć od razu :)

Chce żyć więc pytam czysto teoretycznie.

SSuszko
25-12-2023, 17:51
Witam wszystkich
Jestem tu nowy Dom stary same grzejniki - dół 89m2góra też. grzejniki.
Pompę ciepła mam od 10 października 2022 roku na dzisiejszy do wczoraj zużyła 14 579 kW . POMPA CIEPŁA LG THERMA V SPLIT 12,0kW. Po założeniu pompa wyła w nocy , serwis zmienili jednostkę zewnętrzną piszczało nadal ciszej , ale przyjechał Pan z Warszawy i ustawił . W dniu wczorajszym po odejściu od stołu o godzinie 19 zimno w domu --- pompa skończyła życie . po prostu nie chce się włączyć. Serwis pracuje w dni robocze nie pojęte dobrze że taka temperatura wiosenna. Nikt się nie przejmuje że zimno zero odzewu na sms i pisanie do serwisu. Jak mogę prosić o poradę i pomoc . Co robić .
Nie kupujcie LG

marcinbbb
25-12-2023, 18:02
Ale prądu chyba Ci nie wyłączyli więc farelka elektryczna i do przodu przy awarii nie patrzysz na zużycie energii. Myślałem o Therma V ale w lipcu 2022 nie było praktycznie żadnych pomp ciepła więc wybrałem tańszą konkurencję w wersji monoblok.

Co robić w pierwszej kolejności sprawdzić czy jest gaz na manometrze czy też gdzieś uleciał, jednak skoro pompa w ogóle się nie włącza to coś z prądem może bezpiecznik wybił, a może jakieś podłączenie elektryczne w samej pompie. Na wyświetlaczu powinien być jakiś błąd o ile sam wyświetlacz działa.

SSuszko
25-12-2023, 18:20
Powiem tak nic nie pokazuje błędu. Restart dwa razy manometr gazu to chyba w środku , bo to spilit. Prąd ok . Przestrzegam to jest straszne g... A miała być taka rewelacyjna ,najlepsza serwis zawsze zadzwoni pomoże. Czekam na reakcję. Rozstawiam wszystkie grzejniki, nazbierane z całej wsi. Pozdrawiam. Dziękuje za pomoc każde wsparcie dla mnie jest wielkim. Życzę Ciepłych świat. Ja czekam do wiosny

marcinbbb
25-12-2023, 20:02
To nie tak że straszne gówno... OK po niewiele ponad roku użytkowania awaria tego typu nie powinna mieć miejsca. Serwis... nawet mój instalator dał bym głowę że odebrał by podczas Wigilijnego obiado/kolacji i choć coś podpowiedział aby sprawdzić:
1 to
2 to
3 i tamto.
A też dam głowę że te 30km by przejechał dzień po wigilii aby choć "rzucić okiem" aby wiedzieć co w środę potrzebuję aby naprawić pompę. A w Twojej sytuacji ten proces rozpocznie się dopiero w środę jednak to okres międzyświąteczny i może tak być że naprawę będziesz miał dopiero w "przyszłym roku" - jakkolwiek to brzmi.
A coś w ogóle widać na wyświetlaczy czy ciemnia?

MMPC
25-12-2023, 20:02
Powiem tak nic nie pokazuje błędu. Restart dwa razy manometr gazu to chyba w środku , bo to spilit. Prąd ok . Przestrzegam to jest straszne g... A miała być taka rewelacyjna ,najlepsza serwis zawsze zadzwoni pomoże. Czekam na reakcję. Rozstawiam wszystkie grzejniki, nazbierane z całej wsi. Pozdrawiam. Dziękuje za pomoc każde wsparcie dla mnie jest wielkim. Życzę Ciepłych świat. Ja czekam do wiosny

Sterownik w ogóle się nie włącza, czy nie uruchamia się grzanie co lub cwu.

SSuszko
25-12-2023, 22:26
Panowie mam problem instalator zmarła nagle. Porządny chłop świeć Panie nad jego duszą . Instalator odpada, serwis może się odezwie po nowym roku macie rację. na wyświetlaczu widać napis - Nie ma informacji o monitoringu - jak wyłączę na chwilę pokazuje się napis ,, płyn zapobiegający zamarzaniu , pompa wody praca " Teraz zaglądałem i po włączeniu pisze pompa wody praca ale podejdzie kilka minut i nie wchodzi na wyższe obroty . Czy może to wszystko być spowodowane zamontowaniem przeze mnie dużej ilości światełek na dom. Teraz mam wyłączone .To już całkiem lipa . Idę sprawdzę czy działa. Powiem że zaczęło działać. Pisze Praca jednostki zewnętrznej Pompa wody praca -- temperatura wlot 24 a wylot 24. teraz wlot 25 wylot 31. po 10 min , przepływ 25LPM (L / min) woda 1,9 bar. Czekam kiedy padnie . 1 grzejnik robi się ciepły. Poświęciłem trochę czasu wlot od 26 do32 wylot doszedł do 39 potem wyrównało się na 32 i koniec. .Przepływ największy był 31 LPM teraz 0 . Pompa nie pracuje tylko co raz włączy się pompka od wody. Dziękuję za stracony Wasz czas dobrej nocy . ostatnie odczyty z wyświetlacza . wlot 32 wylot 32 przepływ 0 ciśnienie 2,1. Pozdrawiam serdecznie Sławek

SSuszko
26-12-2023, 09:54
Witam z rana może coś ktoś w temacie . Chyba naprawdę zrobię kurs serwisanta zero odzewu z serwisu . Teraz napiszę do drugiego serwisu może w końcu ktoś odpisze. Mam już alternatywę na taką sytuację. Dzwonie do brata instalatora, opiszę dalsze losy. Oby Was to nie spotkało.

Pytajnick
26-12-2023, 10:03
Witam z rana może coś ktoś w temacie . Chyba naprawdę zrobię kurs serwisanta zero odzewu z serwisu . Teraz napiszę do drugiego serwisu może w końcu ktoś odpisze. Mam już alternatywę na taką sytuację. Dzwonie do brata instalatora, opiszę dalsze losy. Oby Was to nie spotkało.

Ta pompa nie ma możliwości grzania na samych grzałkach w razie awarii sprężarki czy ucieczki czynnika ?

MMPC
26-12-2023, 10:10
Witam z rana może coś ktoś w temacie . Chyba naprawdę zrobię kurs serwisanta zero odzewu z serwisu . Teraz napiszę do drugiego serwisu może w końcu ktoś odpisze. Mam już alternatywę na taką sytuację. Dzwonie do brata instalatora, opiszę dalsze losy. Oby Was to nie spotkało.

Jaką masz ustawioną temperaturę na sterowniku? Jeżeli masz tryb AI czyli praca wg krzywej to możliwe że została osiągnięta temperatura docelowa i dlatego się nie włącza ogrzewanie.
Czy sterowanie w domu jest termostatem? Czy sterowanie jest oparte na temperaturze wody czy powietrza? Możliwości jest wiele, ale wydaje mi się, że z PC jest wszystko w porządku tylko instalator ustawił parametry pracy niezgodnie z twoimi oczekiwaniami.

SSuszko
26-12-2023, 10:27
kurczę nie zmam się . Po telefonie do brata instalatora dowiedziałem się że serwis ma 24 godziny na odpowiedz odezwanie się jak na razie nici brak odzewu
może ktoś wie jak się włącza te grzałki . Sprawę skieruje do sadu , myślę ze konkurencja będzie zadowolona. Już umówiłem się na montaż zastępczego ogrzewania. NO a koszty kto pokryje - inwestor . Ostrzegam wszystkich .

SSuszko
26-12-2023, 10:29
Ustawienia ręczne nic nie chodzi - ustawiam na 26 stopni 27 i nie rusza

klaudiusz_x
26-12-2023, 10:44
Sprawdź, czy włączy się w trybie chłodzenia.
Jeśli się włączy, niech pochodzi z 2 minuty i przestaw w aplikacji na grzanie.

SSuszko
26-12-2023, 10:54
Teraz sama zaczęła działać - podejdzie i padnie co może być źle ustawione nic nie dotykałem - samo się przestawiło to nie możliwe. Boje się wchodzić
żeby nie zepsuć ustawień - nie znam się .

SSuszko
26-12-2023, 11:18
Tak jak podejrzewałem wylot 32 i koniec pracy jednostki zewnętrznej praca pompy została.

Pytajnick
26-12-2023, 11:46
Jakiś wariacji z napięciem nie miałeś, które mogły w ustawieniach namieszać? U mnie od rana co rusz wyłączają, bo pewnie naprawiają szkody po silnym wietrze, więc dla bezpieczeństwa PC mam odłączoną od sieci.

A za płotem efekt silnego wiatru...
https://zapodaj.net/plik-NxMuY60Kvh

Marco36
26-12-2023, 12:02
SSuszko - piszesz nieco lakonicznie.

Uruchomiła się i zagrzała wodę do +32*C.
Wygląda na to, że masz taki limit temp. wody ustawiony, ale dom potrzebuje wyższej temp. by go dogrzać.
12 KW LG to dosyć mocna PC - to i szybko osiągnie te +32*C na wodzie.

Gdyby miała mało gazu - to raczej powinna pokazać błąd.

Musisz sprawdzić ustawienia - przejrzeć menu.
Czy jest krzywa grzewcza i na ile ustawiona?
Czy jest jakiś limit na temperaturę wody narzucony?


Dzieci w domu nie było? Nie klikały, bo się światełka świeciły?
A wiatr nie dmie wprost we wentylator pompy i nie zakłóca jej pracy?

Wygląda na to, że PC działa - tyle że nie dogrzewa domu na tyle ile byś chciał.
Może PC działała na krzywej pogodowej, a teraz z jakiegoś powodu została przestawiona na sterowanie wodą. I w tym jest problem, że krzywa dla wody nie była zaprogramowana, a teraz PC idzie na stałej temp. wody +32*C.

To efekt jest taki, że kolega myśli że PC przestała pracować bo temp. w domu opada.
A w tym czasie PC grzeje wodę ale tylko do +32*C i się wyłącza = taktuje.

kaszpir007
26-12-2023, 12:07
zimno w domu --- pompa skończyła życie . po prostu nie chce się włączyć. Serwis pracuje w dni robocze nie pojęte dobrze że taka temperatura wiosenna. Nikt się nie przejmuje że zimno zero odzewu na sms i pisanie do serwisu. Jak mogę prosić o poradę i pomoc . Co robić .
Nie kupujcie LG

Ja mam LG Therma V 9KW od ponad 6 lat. Działa znakomicie. Ciśnienie trzyma wręcz idealnie. Zero problemów.

A co do awarii to trzeba by wiedzieć co bylo powodem awarii pompy.

Bo większość awarii wynika ze źle wykonanej instalacji grzewczej albo niestabilnego zasilania (przepięcia , skoki napięcia).

Co to znaczy padła ? Zupełnie ciemno ? Nic nie działa ? Bo pompy LG mają tryb awaryjny i wtedy można grzać grzałką nawet jak sprężarka padnie ...

Pytajnick
26-12-2023, 12:09
Dom stary same grzejniki - dół 89m2góra też. grzejniki.
Pompę ciepła mam od 10 października 2022 roku na dzisiejszy do wczoraj zużyła 14 579 kW .

Tak mnie naszło, bo zaraz na początku uruchomienia padł u mnie bezpiecznik grzałki - Czy aby Twoja PC nie jechała duuużo na grzałkach, które teraz może nie chodzą? To zużycie kWh jest normalne?

Pompa wyła a później przestała...bo więcej grzałkami grzała ?

MMPC
26-12-2023, 12:19
Tak jak podejrzewałem wylot 32 i koniec pracy jednostki zewnętrznej praca pompy została.

Nikt Ci nie pomoże jak nie odpowiesz na kilka pytań.

1. Czy masz w domu dodatkowy termostat do pompy ciepła zewnętrznej firmy?
Zakładam, że nie więc:
2.Czy sterownik od pompy przeniesiony jest z modułu hydraulicznego do mieszkania?
3. Czy ustawiasz na sterowniku temperaturę jaką chcesz mieć w mieszkaniu czy temperaturę wody jaka ma być w instalacji?
4. Czy jest w instalacji bufor/sprzęgło i dodatkowa pompa obiegowa?

Jak na mój gust mas ustawioną krzywą, która jest za nisko dla dodatnich temperatur. PC nie jest w stanie się zmodulować na tak małą moc .

Jeźeli masz bufor, może nie działać dodatkowa pompa obiegowa za buforem. Efekt bedzie taki sam

Marco36
26-12-2023, 12:31
Właśnie przeglądałem instrukcję obsługi:
http://www.lg.wienkra.pl/dokumenty/Instrukcja_ThermaV.pdf

Mało przejrzysta by napisać sprawdź to i to, czy ma taką czy taką wartość.
Poczytaj instrukcję i spróbuj ogarnąć to w swojej pompie.

kaszpir007
26-12-2023, 12:43
Hmmm ...

Mam LG od ponad 6 lat i myślę że dobrze już ją rozpracowałem ...

Z tego co pisze pytający i narzekający to pompa jest sprawna. Ma ZŁE ustawienia. Za niskie !!!

Na pompie ustawione 26 czy 27 stopni ??? Przecież przy grzejnikach i delcie 10 to temperaturta wody musi mieć poniżej 16/17 stopni aby to ruszyło.

Ja sądzę że ma źle ustawioną krzywą i tutaj jest problem.

Na razie niech ustawi nie automatykę tylko stałą temp np. 35 stopni i wtedy zobaczy ...

Bo jak chce krzywą to MUSI najpierw nauczyć się obsługi pompy bo ustawienie odpowieniej krzywej to sporo czasu zajmuje i ŻADEN instalator tego mu nie ustawi. Bo to się ustawia metodą prób i błedów.

Też nie wiadomo jaką ma instalację w pokojach. Jak ma termostaty na grzejnikach to tym bardziej ustawić 35 stopni i zapomnieć.
Jak będzie za zimno to dać 40 stopni w obieg. Termostaty wrazie czego zamkną obieg jak się nagrzeje ...

klaudiusz_x
26-12-2023, 13:01
Jest jakiś bufor?
Na grzejniki 32⁰C, to za mało.
Moją pc chińczyka mam ustawioną na 31⁰, bo poniżej to sobie lubi taktować, a mam podłogowe.

klaudiusz_x
26-12-2023, 13:02
Do moderatora, można wydzielić ten wątek?

Redakcja
27-12-2023, 07:12
Te wpisy pasują do tematu. Pozdrawiamy

cob_ra
27-12-2023, 07:41
Redakcjo, to temat o zużyciu prądu, nie o regulacjach i ustawieniach i innych rozmowach. Z głównego założenia tematu zrobił się śmietnik....

SSuszko
28-12-2023, 17:11
Witam
W środę odezwał się serwis jak byłem w pracy . Z pretensjami dlaczego nie wypełniona gwarancja, kto właścicielem .Dlaczego nie umiem zmieniać parametrów ustawień pompy , przecież pompa jest moja a nie ich. No i czy jestem przy pompie po informacji że jestem w pracy czy będą po 15 - no może tak ale nie później w drodze wypadku do17. Nie kupujcie LG zero serwisu. Gdy zadzwoniłem ustawienie trwało 5 minut.
Diagnoza przepięcie w sieci i przestawiło się w ustawieniach. Podejrzewam ze tak będzie co raz. Teraz będę dzwonił . Serwis ma 24 godziny na reakcję. Podam ich do sadu, mam nadciśnienie i zachorowałem bo zimno było , ile prądu poszło na dogrzanie pomieszczeń. Reasumując pompa działa było przestawione chyba w ustawieniach parametr - grzanie pomieszczeń woda - a powinno być powietrze woda . Taki myk . pozdrawiam i dziękuję za pomoc i porady. Szczęśliwego Nowego Roku. bez awarii

SSuszko
28-12-2023, 17:18
Ok już nie będę pisał . Przykro że tak uważacie że śmiecę . Pozdrawiam

Gepam
28-12-2023, 19:50
Pisz ale w temacie o LG https://forum.muratordom.pl/showthread.php?333697-LG-Therma-V-nowy-stary-gracz-na-rynku-pomp-ciep%C5%82a-Modele-od-3kW-do-16kW-mocy

cob_ra
31-12-2023, 08:43
Czas na podsumowanie roku.
Temperatura w domu 22,5-23st

Taryfa I 527 kWh
Taryfa II 1289 kWh
Łączny pobór energii przez PC 1816 kWh.
Wytworzonej energii ~8025 (co+cwu)
Startów sprężarki co 662
Czas pracy sprężarki ogrzewanie 583
Startów sprężarki cwu 786
Czas pracy sprężarki cwu 436

Przez te kilka lat wychodzi mi średnio na cwu ok 80kWh miesięcznie, zakładając taką ilość mam dla cwu rocznie ok 960kWh

goguś
31-12-2023, 09:18
Ja tam nie wiem ile cały sezon bo często piecem też popalam bo lubię ale śrdnio pompa zjada 12-15kwh dobowo z cwu .

klaudiusz_x
31-12-2023, 16:09
Ok już nie będę pisał . Przykro że tak uważacie że śmiecę . Pozdrawiam
Napisałeś w temacie o zużyciu prądu.
A że redakcja pozwala na zaśmiecanie wątku (co ma miejsce bardzo często) i jeszcze wyraża aprobatę, to robi się śmietnik jak na FB.
Napisz w odpowiednim dziale.

Wracając do tematu.

Grudzień 343kWh na samo CO. Po podłogach 125m²
CWU zwykłym bojlerem elektrycznym.
woj. śląskie

exetterenak
31-12-2023, 17:43
Za cały 2023 żużyto 2541kWh energii elektrycznej. Wynik odnosi się do praktycznie pierwszego sezonu grzewczego. PC odpalona w październiku 2022. Wynik podaję łącznie, bo brak mi rozbicia na CO i CWU. Dane z licznika ORNO WE-520
Pewnie dałoby się wykręcić lepszy wynik ale dom ma bardzo małe zyski bytowe od światła słonecznego. Budynek (szkielet drewniany) w cieniu drzew. Za to latem nie wymaga chłodzenia ;)

Według świadectwa energetycznego. Eu=24,05; Ek=13,56; Ep=40,68.
OZC wychodziło 5.3kW dla 22C@-20C

Koszt instalacji w 2022r = 33000PLN za całość. Dofinansowanie 11000PLN zwrotu (Moje Ciepło). Koszt inwestycji 22000PLN

- PC od Konceptus , można powiedzieć że garażowa, bardzo prosta w budowie i sterowaniu. Ma obsolutne minimum co potrzebne do działania
- dom wg Wt2021
- 133m²
- 100% ogrzewanie podłogowe
- 21 szt pętli ogrzewania na dwóch rozdzielaczach
- III strefa klimatyczna
- gruntowa pompa ciepła on-off o mocy 8,4kW + wymiennik poziomy. To jest 5szt sond helikoidalnych zakopanych na -2m pod powierzchnią terenu. Każda sonda to spirala o długości rury 100mb i średnicy 20mm (16mm wewnątrz)
- PC połączona przez wymiennik ciepła do instalacji CO (równolegle). Na CO pracuje IBO AMG 25-40/180 za wymiennikiem
- wymiennik ciepła pracuje na CWU (zasobnik higieniczny) przez wężownicę o pow. 5.4m2
- temperatury w domu 21* do 22*, grzanie akumulacyjne w 2 taryfie (G12w), zadane na podłogę 29*, delta 5*
- CWU 45*
- w budynku rekuperacja ustawiona na 100m³/h - rekuperator z wymiennikiem obrotowym, wilgotność w przedziale 40% do 60%

tomasziolkowski
31-12-2023, 19:14
Grudzień 520 kWh.
Cały rok 3450 kWh. W tym ok. 1000 na CWU.
Najlepszego w Nowym roku.

Pytajnick
01-01-2024, 08:49
Grudzień PC zjadła 329 kWh na CO i CWU.
Cały rok pochłonął 2204 kWh na CO,CWU i chłodzenie.

Początek roku - https://zapodaj.net/plik-qAGFK57VVY
Początek grudnia - https://zapodaj.net/plik-uAbKB1ZvWG
Koniec roku - https://zapodaj.net/plik-FGUwmckkTu

a.gwozdz
01-01-2024, 10:33
Podsumowanie 2023 na CO+CWU poszło 3,1 MWh odczyt z podlicznika
Panasonic uważa że 2,76 MWh - 2,086 MWh na CO i 0,674 MWh na CWU)

Ciut mniej niż cały pierwszy rok (maj.22-ma.j23 = 3,3 MWh), najprawdopodobniej z uwagi że krzywa ostatecznie została dograna w połowie grudnia 2022, oraz ze zmiany grzania CWU.

Temp. cały czas ~22,5 stopnia / garaż ~20 stopnia

michancia
01-01-2024, 12:15
To i Ja się pochwalę.
Moje
grudzień 725kWh, wskazanie pompy 615kWh. Cały 2023- 4023kWh ( panas 3410kWh)
U syna dom 175m2 ( garaż 30m2), ocieplenie 17, 20,30cm.
grudzień 395kWh, wskazanie pompy 335kWh.
Zużycia za cały rok brak, bo mieszka od października 2023, ale pompa pracowała cały rok i to się pokrywa teraz. Powinien się zamknąć w 2000kWh.

e_nygma
01-01-2024, 19:55
Listopad 524 kWh
Grudzień 530 kWh
Dziwne że podobne zużycie ale może to przez miejsce gdzie mieszkam , zawsze wilgotno , częściej przymrozki niż kilkanaście km dalej .
Odczyt z podlicznika

Carpenter78
01-01-2024, 20:29
Witam
Sezon 2023/2024 rozpoczęty od 2 pażdziernika

Dane z podliczników tylko CO

pażdziernik PC 166,3 kWh + grzałka 5,27 kWh = 171,57 kWh
listopad PC 539,8 kWh + grzałka 60,79 kWh= 600,59 kWh
grudzień PC 673,6 kWh + grzałka 163 kWh = 836,6 kWh
zatem od początku sezonu 1606,76 kWh

Cały rok 2023 to 3815,32 kWh (CO) i 370 m3 gazu na CWU, solary zainstalowane 16 pażdziernika praktycznie nie działały ( na sterowniku141 kWh energii uzyskanej)


Dla ciekawostki sterownik na pompie pokazuje zużycie 3303 kWh...
Od 15.12.22 do 01.01.24 on-off 2649, praca 4299, praca grzałki 164 h i to było tylko do defrostów (w sumie 508,75 kWh).

Pozdrawiam!

jambos
01-01-2024, 21:04
W domu 22,5-23 st.C.

Za sam grudzień:

Zużycie
CO: 375 kWh
CWU: 118 kWh

Produkcja:
CO: 1475 kWh
CWU: 290 kWh

COP:
CO: 3,93
CWU: 2,46



W sumie to liczę zwykle pełnym sezonem grzewczym, ale rocznie u mnie wyszło w 2023:

Zużycie:
CO: 1901 kWh
CWU: 1083 kWh

Produkcja:
CO: 7584 kWh
CWU: 2878 kWh

Jeżeli chodzi o COP to:
CO: 3,99
CWU: 2,66
SCOP: 3,42

kaszpir007
02-01-2024, 07:22
U mnie w domu ponad 22 stopnie.

Grudzień CO+CWU około 390kWh (bo kilkanaście Kwh klimą).

Cały rok około 2230 Kwh.

Tam gdzie mieszkam ciepło nie jest a temperatury często takie jak w Suwałkach a nawet niższe ;)

Jaco1983
03-01-2024, 12:01
Listopad 183kWh grudzień 274kWh co+cwu. W domu 25st.

exetterenak
03-01-2024, 15:48
Listopad 183kWh grudzień 274kWh co+cwu. W domu 25st.

Coś więcej o budynku, wentylacji instalacji CO i CWU? Bo to bardzo dobry wynik (aż niemożliwy) przy takiej temperaturze wewnątrz
Bierzesz go z licznika czy z jakiejś aplikacji od PC

Jaco1983
04-01-2024, 01:19
Prosta bryła na płycie fundamentowej, zminimalizowana ilość mostków termicznych, rekuperacja, panas 5kw all-in-one, izolacja 20/20/35. Dane z podlicznika. Według sterownika pompy za grudzień 170kWh

Owczar
05-01-2024, 06:43
COP CO rocznie: 4.94
COP CWU rocznie: 3.62
COP całkowite rocznie: 4.36

Pobrana CO: 1380.9 kWh w tym 60 na grzanie basenu.
Pobrana CWU: 1075.0 kWh


https://lh3.googleusercontent.com/pw/ABLVV85takC6bToVdaOolPvLLiUHiBT-Ys7aTVSXU2l5N3BtWCY4CHxRlrkjI7o-CLbnjinxrspsuBEWtdwlQuVHyu6Ilc4KkJEK4VfOakJkk8E8HJ WP5xxcdRR6HAoCAFUucQLzIhl7p-zdjjuPVebkFo7mEQ=w2474-h1054-s-no-gm?authuser=0

pdothash
05-01-2024, 13:01
U mnie jak zwykle tragicznie, ale lepiej niż w 2022, na tyle lepiej że mam nadzieję załapać się na 10% zniżkę za zużycie nieprzekraczające 90% w odpowiednim okresie.
Pompa bierze poniższe dane z wyjścia impulsowego z podlicznika, więc nie wiem czy poprawnie rozbija na CO i CWU, ale całkowite zużycie się zgadza.

+---------------+----------+------+----------+------+----------+------+
| Okres | Zużycie | COP | Zużycie | COP | Zużycie | SCOP |
| | CO | CO | CWU | CWU | CO + CWU | |
+---------------+----------+------+----------+------+----------+------+
| Grudzień 2023 | 571 | 2,68 | 179 | 1,53 | 751 | 2,39 |
+---------------+----------+------+----------+------+----------+------+
| cały 2023 | 2754 | 2,76 | 1973 | 1,65 | 4727 | 2,06 |
+---------------+----------+------+----------+------+----------+------+

a.gwozdz
06-01-2024, 10:12
Nie masz cos skopane w tej tabelce - za cały rok gorszy SCOP niż za sam grudzień ?!?
Generalnie jak na podłogówkę to tragedia - ta pompa jest taka słaba czy jak ?

Owczar
08-01-2024, 10:20
Pewnie CWU mu zaniza caloroczne SCOP.

pdothash
08-01-2024, 11:23
Nie masz cos skopane w tej tabelce - za cały rok gorszy SCOP niż za sam grudzień ?!?

Pewnie CWU mu zaniza caloroczne SCOP.
Tak, ten SCOP to jest po prostu wyliczony zwykłą średnią, powinna być średnia ważona, ale nie chciało mi się tego robić, i bez tego widać że jest po prostu źle.


Generalnie jak na podłogówkę to tragedia - ta pompa jest taka słaba czy jak ?
Nie wiem co masz na mysli pisząc "słaba", mocy na pewno jej nie brakuje, natomiast jest na pewno przewymiarowana, a poza tym może po prostu gówniana.
W każdym razie mój przypadek jest opisany tu (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?382631-Niski-COP-pompy-powietrze-woda), więc zapraszam tam gdyby ktoś chciał poczytać i może coś dodać.

Marcin813
09-01-2024, 21:05
Od początku styczniowych mrozów mam średnie zużycie w ok. 27 kWh na dzień. Zastanawiam się, czy to dużo

Nie grzeje CWU, bo budynek jest niezamieszkały, ale utrzymuje temperature 25C bo jest napełniona podłogówka. Pompa Panasonic Aquarea 7kW. W pomieszczeniach jest 20C.

Zauważyłem też, że sprężarka włącza się 24 razy na dobę, co najmniej od 2 dni.

Chris Zielonka
10-01-2024, 18:46
To podobnie jak moja tyle że moja wczoraj przy minus 12 zjadła prawie 40 kwh -ustawiona na 40 C

Owczar
11-01-2024, 13:08
24h na dobę to zdecydowanie za dużo. Co to za pompa?

klaudiusz_x
11-01-2024, 15:41
Moja za 4 dni od niedzieli do środy zjadła 88kWh plus 14kWh grzałki.
Tylko CO.
Pc PW, to tani chińczyk.

Marcin813
11-01-2024, 21:26
24h na dobę to zdecydowanie za dużo. Co to za pompa?
Pompa to Panasonic Aquarea KIT-WC07J3E5. Doczytałem, ze włączanie się sprężarki raz na godzinę jest poprawnym działaniem.https://globenergia.pl/czy-to-juz-taktowanie-ile-razy-na-godzine-powinna-sie-wlaczac-pompa-ciepla

Inne moje pytanie jest takie: czy mogę ustawić najniższą możliwą temperature (22C) i nie bać się o stan pompy przy tak silnych mrozach jak ostatnio? Budynek jest niezamieszkały, chce jedynie zapobiec zamarznięciu wody w instalacji podłogówki.

Marcin813
11-01-2024, 21:29
U mnie od niedzieli włącznie do dziś zjadła 110kWh, a była ustawiona na 25-27.

Gargi12
12-01-2024, 09:06
24h na dobę to zdecydowanie za dużo. Co to za pompa?
Pompa to Panasonic Aquarea KIT-WC07J3E5. Doczytałem, ze włączanie się sprężarki raz na godzinę jest poprawnym działaniem.https://globenergia.pl/czy-to-juz-taktowanie-ile-razy-na-godzine-powinna-sie-wlaczac-pompa-ciepla

Inne moje pytanie jest takie: czy mogę ustawić najniższą możliwą temperature (22C) i nie bać się o stan pompy przy tak silnych mrozach jak ostatnio? Budynek jest niezamieszkały, chce jedynie zapobiec zamarznięciu wody w instalacji podłogówki.

Ustaw sobie grzanie prostą 23C jak mam ja i będzie oki w środku mam 17C poczytaj parę stron wcześniej też się użytkowników pytałem a wł masz sporo bo sporo defrostów i tu się wlicza wł i wył sprężarki

Gargi12
12-01-2024, 09:08
U mnie od niedzieli włącznie do dziś zjadła 110kWh, a była ustawiona na 25-27.
U mnie chodzi w tańszej taryfie w środku mam 17C

Gargi12
12-01-2024, 09:26
Od początku styczniowych mrozów mam średnie zużycie w ok. 27 kWh na dzień. Zastanawiam się, czy to dużo

Nie grzeje CWU, bo budynek jest niezamieszkały, ale utrzymuje temperature 25C bo jest napełniona podłogówka. Pompa Panasonic Aquarea 7kW. W pomieszczeniach jest 20C.

Zauważyłem też, że sprężarka włącza się 24 razy na dobę, co najmniej od 2 dni.

Pompę taką samą mam i pracując w harmonogramie pobiera 50-60kwh tygodniowo wg aplikacji jaki metraż ogrzewania

zoomclub
12-01-2024, 10:45
Posiadam pompę VWL105/5AS w instalacji hybrydowej z kotłem gazowym.

Dom 220m2 -> 100% podłogówka. 20 cm styro, okna 3 szybowe, instalacja podzielona na 2 strefy (góra i dół) z buforem 100 l.

Jestem przerażony zużyciem.

Jeszcze nie mieszkamy a dla temperatury zadanej 19 stopni pompa w ostatnich dnaich (wiem ze bylo zimno) ale potrafiła wziąć nawet 60kw (bez ciepłej wody). Standard dla niej przy temperaturach -3, -5, -8 to ok 50kw.

To jest masakra.

Szukam kogoś kto pomółgby mi sprawdzić co jest tego przyczyną, co zostało zawalone, czy to ustawienia czy samo wykonanie. Jak czytam przy tych samych domach jakie ludzie maja zuzycia to mi się wierzyć nie chce, bo potrafią mieć 2 krotnie niższe zuzycie ...

magdaseb
15-01-2024, 09:14
Może zapodaj w stopce, jaki dom, jaka pompa? Jeżeli to świeży dom, to jak najbardziej zużycia mogą być prawidłowe, poza tym brak zysków bytowych...

a.gwozdz
15-01-2024, 12:51
Pytanie dotyczące grzania w trakcie ostatnich mrozów (-17)
PC chyba doszła do kresu swoich możliwości utrzymywała ~39 stopni gdzie krzywej wyszło 41.
Temperatura w domu nieznacznie się obniżyła o ~1 stopień z ~22,5 do 21,2 (miałem za nisko włączanie grzałki ustawione)

Teraz pytanie czy te 67Hz przy grzaniu w takiej temperaturze to jej kres ??
Przy grzaniu CWU dobija z Hz do 88 ale to przy niżej temperaturze w obiegu CWU wraz ze wzrostem temperatury zasilania i powrotu Hz się obniżają,
Fakt że w takich temperaturach poniżej -10 nie grzałem nigdy CWU

W te 2 dni wciągnęła po 53kwh / dzień

michancia
16-01-2024, 06:09
Tak może być, że przy mrozach -17* I temperaturze 39-40* na grzejnikach to dla PC 7kW może być już jej max I więcej nie wyciągnie. Dom ma wtedy zapotrzebowanie na ciepło w granicach 6kW, a ona tyle daje przy +2*.
Gdybyś miał podłogówkę i niższą temperaturę zasilania coś tam więcej można wyciągnąć. Ale u kolegi też 7kW przy podłogówce i zasilaniu 35* też temperatura w domu spadała.
U mojego syna 7kW dawała radę, ale u niego przy tych mrozach wystarczało na podłogę 31* a temperatura w domu mu się trzymała stabilnie 21.8* . Zapas na pompie jeszcze był, można było podnieść zasilanie, ale nie było potrzeby. A brała mu w granicach 32-35kWh doba.
Także widać, że im mniejszą temperatura zasilania, tym pompa osiągnie większą moc.
Co innego mój T-CAP, ta to może przedszkole grzać. Dopiero w tych warunkach pokazuje swoje możliwości.

Kaizen
16-01-2024, 07:03
PC chyba doszła do kresu swoich możliwości utrzymywała ~39 stopni gdzie krzywej wyszło 41.

Jaka była temperatura powrotu? Jak różnica była >= dt z ustawień, to zwiększ przepływ.

Techno
16-01-2024, 09:12
Chyba raczej zmniejsz deltę , albo ustaw ,żeb grzała wg max.przepływu a nie delty.
Przepływ zostaw jaki był fabryczny ( chyba 0x96) ,pompa sama go dobierze.

Temperatura wody zasilającej na wykresie to twoja temperatura powrotu...
Inna sprawa ,że te wykresy ze Service clouda to kaszana.

a.gwozdz
16-01-2024, 10:09
mam ograniczony w konf max przepływ do 0x67 co daje niecałe 26 l/min ale na CO jeszcze tyle nie widziałem (ograniczyłem żeby buczenie obiegówki nie było uciążliwe)
pompa leci w zasadzie w 96% czasu na przepływie ~15l/min pomijając grzanie CWU i defrosty

delta ustawiona 6 stopni
w tym przypadku temp zasilania i wyjścia były 35,75 / 39,5 (z wykresu)
obniżyłem temp włączenia grzałki teraz powinno być lepiej, ale trzeba poczekać na -15 i mniej,

Bardziej pytanie dotyczyło faktu że nie dawała rady a sprężarka szła "tylko" na 67 Hz, przy niższej temp (zasilanie/powrót) wkręca się wyżej (sprężarka) - co powoduje że nie może / potrafi wejść na 80 lub 90 Hz tak jak przy CWU i dogrzać ...... ? Najwyższa zaobserwowana częstotliwość przy CWU to było właśnie 92Hz

Techno
16-01-2024, 10:31
Pompa ma zaszyte w fw z jaką częstotliwością przy jakiej temperaturze zewnętrznej ( i pewnie też temperatury wyjściowej) ma działać.
Tam skok chyba jest co cztery stopni , czyli np , (w granicach +2 do -1 z taką częstotliością , od -2 do -5 wyższą , itd) , może po prostu gdyby było jeden stopień niżej pompa już by dawała radę bo częstotliwość byłaby już o następny krok większa.... Stąd można też spróbować " przekalibrować" czujnik temperatury zewnętrznej w menu serwisowym.

No i grzejniki , stąd wyższa delta ...

a.gwozdz
16-01-2024, 11:19
No niby można przekalibrować ale czy to ustawienie nie jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem PC/sprężarki żeby w takich warunkach/parametrach nie pracowała z taką wysoką częstotliwością ??
Nie mam zamiaru grzebać aż tak, chodziło po prostu o to co napisałeś - to jest odpowiedz na moje pytanie.

Nie wiem dlaczego ;) tak jest ale nie mam zamiaru próbować oszukiwać czujnik i "wysadzić coś w powietrze", obniżyłem temperaturę wejścia do zabawy grzałki i gdyby taka temp się znowu pojawiła po prostu wspomoże się grzałką, brakowało ~1kw imho, więc grzałka powinna się włączać na 20min w godzinie. tak by dobić do tych 41 stopni.
Zobaczymy czy jeszcze doczekam w tym sezonie takich temperatur.

Żona zadowolona była bo grzejniki się ciepłe zrobiły ;) jak puszczam w nie 32stopnie to ledwo ledwo, w domu ciepło ale marudzi że grzejniki zimne :)

z tego co pamiętam OZC z ciepło właściwe wychodziło w okolicach 6kw w -20, wydaje się że nie trzeba tyle, grzałka wg tabel doboru PC miała się włączać od -9 tymczasem do -13 nie ma potrzeby z moich obserwacji utrzymuje temp. w domu na obecnej krzywej.

Techno
16-01-2024, 11:25
Wiesz , ta sama sprężarka jest w pompie 9kW ( zresztą nie tylko sprężarka , tylko cała pompa oprócz fw w sterowniku) , tylko tam w firmware program ma zafiksowane dwa kroki do przodu , czyli jeśli u ciebie przy -15 jest 67Hz , to w 9kW przy tej samej temperaturze jest już 82Hz , żeby produkować zamiast 7kW te 9kW... A chińczyk to jeszcze z tej samej sprężarki zrobi 12kW i będzie przy -15 zapitlała 100Hz...

Kaizen
16-01-2024, 12:06
Chyba raczej zmniejsz deltę , albo ustaw ,żeb grzała wg max.przepływu a nie delty.

Zmniejszenie delty jeszcze obniży temperaturę zasilania, więc jaki ma sens?

Techno
16-01-2024, 12:16
Jak byś miał pompę to byś wiedział , że żeby pompa produkowała tą samą moc to przyspieszy obiegówką , czyli to co chciałeś.
Nie da się w Panasonicu H i wyżej po prostu zwiększyć przepływ... Pompa sama go reguluje ( W F i wcześniejszych to chyba biegi objegówki na stałe były).

a.gwozdz
16-01-2024, 13:13
Wiesz , ta sama sprężarka jest w pompie 9kW ( zresztą nie tylko sprężarka , tylko cała pompa oprócz fw w sterowniku) , tylko tam w firmware program ma zafiksowane dwa kroki do przodu , czyli jeśli u ciebie przy -15 jest 67Hz , to w 9kW przy tej samej temperaturze jest już 82Hz , żeby produkować zamiast 7kW te 9kW... A chińczyk to jeszcze z tej samej sprężarki zrobi 12kW i będzie przy -15 zapitlała 100Hz...

tak właśnie podejrzewałem że może górą jest obcięta żeby była 7KW a nie 9KW .......
czyli z dołu powinna 7 i modulować się identycznie

Pytajnick
31-01-2024, 20:50
396 kWh - tyle mi w styczniu wszamało na CO i CWU.
W zeszłym roku styczeń wszamał 307 kWh. Ach to globalne ocieplenie :D

tomasziolkowski
01-02-2024, 07:39
U mnie 690.
I to jak na razie rekordowe zużycie.
Trzeba było nakarmić bestię ze wschodu :)

klaudiusz_x
01-02-2024, 22:23
396 kWh - tyle mi w styczniu wszamało na CO i CWU.
W zeszłym roku styczeń wszamał 307 kWh. Ach to globalne ocieplenie :D

Sprawdź od początku sezonu grzewczego tego.
Porównaj dane do poprzedniego sezonu do stycznia.
I to nie jest tak, że wielu tu na forum biorą sezon od 1 stycznia do 31 grudnia.
Wtedy wychodzą dziwne wyniki.
Także sprawdź sezon grzewczy i podaj.
A na końcu, porównaj to do wcześniejszych sezonów grzewczych.

Pytajnick
02-02-2024, 15:57
Sprawdź od początku sezonu grzewczego tego.
Porównaj dane do poprzedniego sezonu do stycznia.
I to nie jest tak, że wielu tu na forum biorą sezon od 1 stycznia do 31 grudnia.
Wtedy wychodzą dziwne wyniki.
Także sprawdź sezon grzewczy i podaj.
A na końcu, porównaj to do wcześniejszych sezonów grzewczych.

W tym sezonie zacząłem zaglądać do PC od początku grudnia który zjadł 329 kWh + styczeń 397 kWh = 726 kWh
W zeszłym sezonie grudzień 366 + styczeń 307 kWh = 673 kWh
Podejrzewam, na podstawie wyników PV ostatni ten listopad (182 kWh) był również zimniejszy od poprzedniego (267 kWh)

Więc...jak dotychczas, pizgawa :D

klaudiusz_x
02-02-2024, 23:10
W tym sezonie zacząłem zaglądać do PC od początku grudnia który zjadł 329 kWh + styczeń 397 kWh = 726 kWh
W zeszłym sezonie grudzień 366 + styczeń 307 kWh = 673 kWh
Podejrzewam, na podstawie wyników PV ostatni ten listopad (182 kWh) był również zimniejszy od poprzedniego (267 kWh)

Więc...jak dotychczas, pizgawa :D

Eee.
U mnie od początku sezonu grzewczego,.minimalnie ten jest cieplejszy do końca stycznia, porównując do poprzedniego.
Różnica minimalma.
Nie masz danych od początku sezonu grzewczego.
Ja tam mieszkam w cieplejszym regionie.
Jednak dla mnie wyznacznikiem jest cały sezon grzewczy, a nie wybrane miesiące.
A skoro mowa o grudniu, to ostatni był znacznie cieplejszy, niż w 22r.
Także dużo zależy pewnie od lokalizacji.

Edit.
Za grudzień i styczeń.tego sezonu grzewczego, wyszło więcej, niż analogicznie wcześniej.

DUNIA.MD
03-02-2024, 10:50
Elitarna elita pompiarzy przerzuca się jak to tanio wychodzi. A ludzie piszą, płacą i płaczą - Postawili na pompy ciepła. Teraz jest płacz (https://www.benchmark.pl/aktualnosci/postawili-na-pompy-ciepla-teraz-jest-problem.html)
Kto bogatemu zabroni.

Pytajnick
03-02-2024, 12:15
Eee.
U mnie od początku sezonu grzewczego,.minimalnie ten jest cieplejszy do końca stycznia, porównując do poprzedniego.
Różnica minimalma.
Nie masz danych od początku sezonu grzewczego.
Ja tam mieszkam w cieplejszym regionie.
Jednak dla mnie wyznacznikiem jest cały sezon grzewczy, a nie wybrane miesiące.
A skoro mowa o grudniu, to ostatni był znacznie cieplejszy, niż w 22r.
Także dużo zależy pewnie od lokalizacji.

Edit.
Za grudzień i styczeń.tego sezonu grzewczego, wyszło więcej, niż analogicznie wcześniej.

Od połowy listopada jest mało słońca i to się daje odczuć. Moja PC chodząca w trybie komfort i sterowana głównie czujnikiem temp. zewnętrznej, nawet przy minusowych temperaturach potrafiła "milczeć" cały dzień jak było słońce, które dogrzewało dom.

goguś
03-02-2024, 13:16
Elitarna elita pompiarzy przerzuca się jak to tanio wychodzi. A ludzie piszą, płacą i płaczą - Postawili na pompy ciepła. Teraz jest płacz (https://www.benchmark.pl/aktualnosci/postawili-na-pompy-ciepla-teraz-jest-problem.html)
Kto bogatemu zabroni.

Tu nawet nie o to chodzi bo ja mam robioną pompę ciepła ale nią nie grzeję choć mało pali max 20kwh doba na ok 120m2 podłogówki tylko sęk w tych debilnych idiotycznych durnych przeklętych jebniętych pogiętych limitach prądu , to chora sytuacja walka ze smogiem ale limity na prad , chyba Ślązacy powinni rządzić a nie jakies Tuski czy Kaczyńskie bo ani kupy ani dupy się to nie trzyma.
ps dlatego grzeję węglem po 900 /tona , 10kg/doba to ok 10 zł dziennie a pompa w takie dni jak teraz to ok 15kwh x0,8 chm a potem ten sto razy przeklęty limit i dupa blada .

asolt
03-02-2024, 13:28
Elitarna elita pompiarzy przerzuca się jak to tanio wychodzi. A ludzie piszą, płacą i płaczą - Postawili na pompy ciepła. Teraz jest płacz (https://www.benchmark.pl/aktualnosci/postawili-na-pompy-ciepla-teraz-jest-problem.html)
Kto bogatemu zabroni.

Jak sie za młodu rzucało kamieniami w szkołę to tak się to kończy, troche zaufania do nauki by sie przydało. A wystarczyło zamówic niezalezne rzetelne obliczenia OZC (nie jakies tam CW) i wtedy by wyszło ze pompa w takim konkretnym przypadku jest nieopłacalna lub mało opłacalna. Jak sie samemu na tym nie zna to trzeba to zlecic tym którzy sie na tym znają. To ze sie znają instalatorzy jest mało prawdopodobne, a jezeli nawet, to nie szkodzi wyniki troche sfałszowac aby pompe sprzedac. Zawsze to szkoda wydac na niezalezne obliczenia których koszt jest procentem całej inwestycji. Wszystkie te przypadki tak szeroko nagłasniane w mediach i ochoczo linkowane przez Ciebie mają jeden wspolny mianownik, tam dokladnych i rzetelnych obliczen nie było. Dla równwagi podaj linki do wypowiedzi zadowolonych klientów którzy płacą mniej niz płacili przed wymianą zródła ciepłą na pompę.

firmer
03-02-2024, 16:21
Jak sie za młodu rzucało kamieniami w szkołę to tak się to kończy, troche zaufania do nauki by sie przydało. A wystarczyło zamówic niezalezne rzetelne obliczenia OZC (nie jakies tam CW) i wtedy by wyszło ze pompa w takim konkretnym przypadku jest nieopłacalna lub mało opłacalna.

CW opiera się o obliczenia, które zapewniają całkiem niezłe oszacowanie zapotrzebowania budynku na energię. Cena prądu, to jedyny czynnik, który wpłynął na zmniejszenie opłacalności ogrzewania pompą względem innych nośników. Możesz podać, kaich naukowych metod używasz, że obliczeniowo potrafisz przewidzieć cenę danego nośnika energii w przyszłości, a już tym bardziej "politycznych" kombinacji z limitami, progami, zmianami zasad rozlicnia FV, etc.?

asolt
03-02-2024, 16:58
J. A takich jak ty audytorów OZE nazwała "Oszuści żerowali na rynku pomp ciepła (https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-oszusci-zerowali-na-rynku-pomp-ciepla-p-hennig-kloska-beda-z,nId,7291022)".

Człowieku nikogo nie oszukalem, podaj jeden przykład mojego oszustwa. Jezeli pompy Daikin uwazasz za zerowanie na beneficjentach czystego powietrza to jestes typowym przykładem takich własnie rzucających w szkołe. Skoro jednak zarzucasz mi oszukiwanie klientów to masz na to dowody, mozesz je tu publicznie zacytowć. Masz te dowody i odwagę, czy tylko pomawiac na forum korzystając z anonimowosci. Podaj te badziewia i brak rzetelnych moich obliczen. Poza tym nie pisz o grach, nie grywam w nie, a w wieku 60 lat nie preferuje takiej rozrywki. Dlaczego rajem nazywasz montaż 2 (słownie dwóch) pomp. Dla mnie to zupełny margines ale skoro rodzina chciała to dlaczego mają montować obcy instalatorzy moim rodzicom czy siostrze?
Zglosiłem post do moderatora, jezeli publicznie mnie pomawiasz podaj dowody moich oszustw, inaczej jesteś bezczelnym kłamcą. Czekam

asolt
03-02-2024, 17:10
CW opiera się o obliczenia, które zapewniają całkiem niezłe oszacowanie zapotrzebowania budynku na energię. Cena prądu, to jedyny czynnik, który wpłynął na zmniejszenie opłacalności ogrzewania pompą względem innych nośników. Możesz podać, kaich naukowych metod używasz, że obliczeniowo potrafisz przewidzieć cenę danego nośnika energii w przyszłości, a już tym bardziej "politycznych" kombinacji z limitami, progami, zmianami zasad rozlicnia FV, etc.?

Cen pradu nie da sie przewidziec, ale zuzycie energii przez pompę mozna w miarę dokladnie oszacowac, tak samo jak i produkcję energii z PV i czesciowo mozna oszacowac poziom autokonsumpcji. Te dane powinny dac do myslenia, owszem gdyby znac ceny energii w przyszłosci to by było juz calkiem dobrze. Poki co nie ma co liczyc na obnizki cen energii a raczej na podwyżki. Nawet zakladając stałe ceny mamy dosc dokladny obraz. Temat CW juz był wiele razy wałkowany, problem jest dla domów słabo i srednio ocieplonych gdzie te obliczenia są mniej dokladne dla CW. Oczywiscie nikt nikomu nie zabrania korzystania z CW ale przypadki ktore nagłasnia Dunia który nazywa mnie oszustem, wskazuja na brak jakichkolwiek obliczen. Wracajac do CW to jak sie liczy korzystając z niego moce grzejników dla poszczegolnych pomieszczen tak aby je przewymiarowac? o ile wiem CW nie liczy obciązen cieplnych dla poszczegolnych pomieszczen a to jest kluczowe do zamiany grzejników. Ok, dla niektórych jest lepiej zgadywac, to nie kosztuje. Oszczednosci powinny miec jakies granice. Niektórzy o nich zapomnieli i wylewają żale co skrzetnie wykorzystują osobnicy pokoroju Duni do własciwie nie wiadomo czego czy do samych pomp czy do władzy czy do oczerniania i pomawiania innych.
Jezeli ktos pisze ze pompa mu zuzywa 7000 kWh, do tego załozyl 2,5 KW PV, wczesniej grzał weglem to czy obliczenia nie zastanowiły go co do wyboru pompy a nie gazu, czy nie warto by pomyslec o dociepleniu. To jeden z przykładów tych rzekomo nabitych w pompę. Zabrakło obliczen, takich przykladów jest wiele

goguś
03-02-2024, 19:27
Szkoda strzępić języki bo zadupcyli rządy poprzedni i ten jeszcze pewnie gorszy , jak mają ludzie grzać prądem jak idioci limity wprowadzili ? ich trzeba jebać a nie my wzajemnie ,to oni .

asolt
03-02-2024, 19:35
Szkoda strzępić języki bo zadupcyli rządy poprzedni i ten jeszcze pewnie gorszy , jak mają ludzie grzać prądem jak idioci limity wprowadzili ? ich trzeba jebać a nie my wzajemnie ,to oni .

Wladza władzą, kazda mysli tylko o sobie, ale co bys powiedział jakby ktos nazwał Ciebie oszustem bez zadnych podstaw?

Marco36
03-02-2024, 20:20
Elitarna elita pompiarzy przerzuca się jak to tanio wychodzi. A ludzie piszą, płacą i płaczą - Postawili na pompy ciepła. Teraz jest płacz (https://www.benchmark.pl/aktualnosci/postawili-na-pompy-ciepla-teraz-jest-problem.html)
Kto bogatemu zabroni.

Tanio mają ci co wiedzą jak działa pompa ciepła i z głową - dobrze dobrali do OZC budynku.

Płaczą ci co w ślepo zaufali domokrążcom.
Lub naciągaczom z telemarketingu.
I zamontowali pompy do domów bez termomodernizacji z grzejnikami wysokotemperaturowymi +50°C / +70°C.

asolt
03-02-2024, 20:34
Tanio mają ci co wiedzą jak działa pompa ciepła i z głową - dobrze dobrali do OZC budynku.

Płaczą ci co w ślepo zaufali domokrążcom.
Lub naciągaczom z telemarketingu.
I zamontowali pompy do domów bez termomodernizacji z grzejnikami wysokotemperaturowymi +50°C / +70°C.

Mam kilku klientów którzy mają netmetering i pompę i mają rachunki w wysokości opłat stałych. Przez te 12-13 lat które pozostały do końca tego sposobu rozliczania koszty to oprócz tych opłat stałych to koszty corocznego serwisu i ubezpieczenie domu uwzgledniajace PC i PV. Niektórzy mieli dotacje inni nie, ale wszyscy są zadowolenie z takich kosztów, bo kto by nie był. Oczywiscie domy ocieplone, nie wszystkie nowe, ale na tyle ocieplone zeby pompa zuzyła 4000-6000 kW, nawet przy grzejnikach. Przy instalacji 10 kW energii z magazynu zostaje na tzw. styk albo i wiecej. Czasem braknie ale są to niewielkie ilosci i koszty niewielkie.

DUNIA.MD
05-02-2024, 18:25
Mam kilku klientów którzy mają netmetering

ale co bys powiedział jakby ktos nazwał Ciebie oszustem bez zadnych podstaw?

Człowieku nikogo nie oszukalem, podaj jeden przykład mojego oszustwa. Jezeli pompy Daikin uwazasz za zerowanie
A co ma jakość pompy do tego, że się ją wciska tam, gdzie nigdy nie powinna być? Przy wyborze pompy bierze się pod uwagę strefy klimatyczne - Japonia to nie Polska, ze szczególnym uwzględnieniem wilgotności powietrza. Cena energii w Japonii wynosi około 0,01 jena za 1 kWh, co przekłada się na około 0,0003 PLN za 1 kWh, przy założeniu stawki wymiany waluty na poziomie 0,03 PLN za 1 JPY. W Polsce natomiast cena 1 kWh wynosi 85 gr brutto. Nawet nie próbuję porównywać warunków termomodernizacji budynków, warunków klimatycznych i czasu trwania zimy.

PS.
W Polsce liczy się tylko złapać niezorientowanego klienta, za którym stoją nasze pieniądze - czyli niekontrolowane dotacje w programie Czyste Powietrze.

asolt
05-02-2024, 20:41
A co ma jakość pompy do tego, że się ją wciska tam, gdzie nigdy nie powinna być? Przy wyborze pompy bierze się pod uwagę strefy klimatyczne - ..

Podaj chociaż przykład wcisnięcia przeze mnie pompy tam gdzie jej nie powinno być. Nie tłumacz mi co sie bierze przy doborze pomoy bo znam ten temat lepiej niz Ty. Na klikaset obliczen i kilkadziesiąt montazy nikt nie zgłosił mi reklamacji odnosnie niedo czy przewymiarowania. Skoro temat badziewia oczywiscie rzekomego badziewia którze wciskam klientom upadł, to dalej udawadniasz ze jednak jestem oszustem. Oby tak dokladnie kazdy instalator liczył jak (chociaz nie liczy) ja to licze przed doborem. Naprawdę nie wiem czym sobie zasłuzyłem na twoje oszczerstwa i pomowienia. Podejrzewam ze to jest odpowiedz na to ze mam inne zdanie niz Ty. Nie przypisuj mi zbiorowej winy, to ze ktos wykorzystuje klienta nie oznacza ja tak postepuje. Zresztą co tu tłumaczyc, mądry by tak nie pisał, a nawet jakby, to by zrozumiał, ze nie tedy droga. Ty zrozumiec nie chcesz, dalsza dyskusja daremna, chyba ze znajdziesz przyklady mojego oszustwa. Jestem na forum 14 lat. Wiele razy mnie tu obrazano i wyzywano, ale oszustem nazwałes mnie tylko Ty. Naprawdę chcesz wyróznic tym pośród wielu normalnych uzytkowników tego forum?.

DUNIA.MD
05-02-2024, 21:34
Wiele razy mnie tu obrazano i wyzywano,
To nie ja nazwałem audytorów czy sprzedawców "oszustami" tylko nowa Minister.

ale oszustem nazwałes mnie tylko Ty.
Pisząc "takich audytorów jak ty" miałem na myśli audytorów czy sprzedawców a nie konkretnie Twoją osobę.

asolt
05-02-2024, 21:57
Pisząc "takich audytorów jak ty" miałem na myśli audytorów czy sprzedawców a nie konkretnie Twoją osobę.

Nie bedę udawał ze wierzę w Twoja szczerość, ale ok niech bedzie. Nawiasem mowiąc dziwne ze wybiórczo wyszukujesz linki dotyczace faktur grozy za ee przy PC.
A wystarczy poczytac wywiad z P Lachmanem przezesem PORT PC o zlym doborze i instalacji PC i wynikających z nich wysokich rachunków. Dokladnie to samo co ja pisałem. Oczywiscie tylko dostałem za swoje, a na temat słow prezesa było cicho. A przeciez mowimy to samo. Szkoda, a moze i dobrze, bo sporo osób czyta ten dział. Jezeli chociaż jeden sie zastanowi i nie podejmie decyzji o montazu PC w nieodpowiednio przygotowanym domu, a tym samym zaoszczedzi sobi wielu rozczarowan i strat to bedzie sukces.

adam_mk
05-02-2024, 22:39
Trochę ostatnio podczytałem o problemach z PC i rachunkach grozy.
ZNOWU na bazie populizmu MUSI zarobić jakiś krewny czy znajomy króliczka...
Czyli - jest jak zawsze. Komuś się coś udało - trzeba go oskubać!
Chodzi o CERTYFIKACJĘ pomp ciepła, bo podobno dalekowschodni badziew za bajońskie kwoty jest oferowany z refundacją czystego powietrza czy jakoś tak.
No to...
Wybierze się tego... krewnego, który z kapitałem założycielskim 5zł jakiś instytut certyfikacji otworzy i za spore opłaty zacertyfikuje.
Plebs się uspokoi, zarobi ten, kto ma zarobić a wytnie się tych, co się ich nie lubi (bo nie opłacili).
Normalne, kurwa, w tym państewku z kartonu rządzonym przez polskojęzycznych wielbicieli menory itp.

Jak się ktoś z tym co piszę nie zgadza - niech zobaczy inne nasze "certyfikacje".
Np. ... leków i szczepionek, żywności itp.
Całe instytuty mamy do... akceptowania nadesłanych kwitów BEZ jakiejkolwiek weryfikacji ich treści.

Adam M.

trapper
07-02-2024, 07:46
Trochę ostatnio podczytałem o problemach z PC i rachunkach grozy.
ZNOWU na bazie populizmu MUSI zarobić jakiś krewny czy znajomy króliczka...
Czyli - jest jak zawsze. Komuś się coś udało - trzeba go oskubać!
Chodzi o CERTYFIKACJĘ pomp ciepła, bo podobno dalekowschodni badziew za bajońskie kwoty jest oferowany z refundacją czystego powietrza czy jakoś tak.
No to...
Wybierze się tego... krewnego, który z kapitałem założycielskim 5zł jakiś instytut certyfikacji otworzy i za spore opłaty zacertyfikuje.
Plebs się uspokoi, zarobi ten, kto ma zarobić a wytnie się tych, co się ich nie lubi (bo nie opłacili).
Normalne, kurwa, w tym państewku z kartonu rządzonym przez polskojęzycznych wielbicieli menory itp.

Jak się ktoś z tym co piszę nie zgadza - niech zobaczy inne nasze "certyfikacje".
Np. ... leków i szczepionek, żywności itp.
Całe instytuty mamy do... akceptowania nadesłanych kwitów BEZ jakiejkolwiek weryfikacji ich treści.

Adam M.

Śmiem się nie zgodzić. Jeśli chodzi o obowiązkową ceryfikację / badania żywności (np. HACCP) to jest to nadzorowane przez Sanepid i to działa. Problem stanowią na przykład wszystkie certyfikaty tak zwanej żywności ekologicznej, które nie mają jakiejkolwiek podstawy prawnej a nawet definicji prawnej - formalnie jest to naklejka potwiedzająca zgodność ze standardem stworzonym przez instytucję prywatną. W praktyce takie papierki wydawane są tak jak napisałeś.

W przypadku pomp ciepła / instalacji pomp ciepła obecnie nie ma żadnych wymogów prawnych jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Można komuś zrobić instalację o współczynniku efektywności sezonowej SCOP na poziomie nieco powyżej 1 (1kWh ciepłą z 1 kWh energii) i też będzie to zgodne z prawem. Tak więc jest spore pole do naciągania. Wprowadzenie ceryfikacji może dotyczyć zarówno samych urządzeń jak i całych instalacji. W praktyce możne wymusić na przykład, żeby wszystkie instalace z pompą ciepła miały SCOP wyższy od 3.5 (1kWh ciepłą z 3,5 kWh energii). Tym niemniej oznacza to dodatkowe koszty dla producenta pomp lub instalatora, obowiązkowe audyty etc... no i co jak ktoś świadomie chce się zdecydować na instalację o niższej efektywności...

klaudiusz_x
07-02-2024, 20:54
Styczeń 421kWh na samo CO.
W tym 14kWh samymi grzałkami.
Chińska tania pc PW. Śląskie, 125m² po podłogach z dziurami w izolacji.
CWU, zwykłym bojlerem.
Nie podaję. Wentylacja nadal grawitacyjna.

rem123
16-02-2024, 08:09
468173468174468175
Dzień dobry, Pompa Blaupunkt 10kW, dom 130m2 pow. użytkowej, ocieplony styropianem 17 cm, podłogówka i kaloryfery 50/50. Bardzo duże zużycie prądu np w Styczniu 2400kWh. Temp komfortowa 22C, temp ekonomiczna 21C. podłogówka w łazience na górze ciągle chłodna. Sugerowane ustawienia przez dostawcę - Hymon - temp grzania 45°C, temp włączania grzałki 2°C, Zmiana tych ustawień do temp grzania do temp. grzania 38°C, temp. włączania grzałki -10°C obniżyło zużycie prądu o połowę, jednak nadal pompa nie może rozpędzić temp grzania do wyższej niż 29°C...Pomocy!

Kaizen
16-02-2024, 08:37
Zmiana tych ustawień do temp grzania do temp. grzania 38°C, temp. włączania grzałki -10°C obniżyło zużycie prądu o połowę, jednak nadal pompa nie może rozpędzić temp grzania do wyższej niż 29°C...Pomocy!

To nowy dom? Podłogówka wcześniej wygrzana?

Pytajnick
16-02-2024, 09:11
468173468174468175
Dzień dobry, Pompa Blaupunkt 10kW, dom 130m2 pow. użytkowej, ocieplony styropianem 17 cm, podłogówka i kaloryfery 50/50. Bardzo duże zużycie prądu np w Styczniu 2400kWh.!

Oja cierpie dolę...wszamała więcej niż moja przez rok. Podaj jak najwięcej parametrów domu.

Krzysztof_x
16-02-2024, 11:07
Te 40 stopni przy +7 to też trochę przesada, jak układ jest mieszany to co obniża temperaturę która idzie na podłogę?

magdaseb
16-02-2024, 13:13
468173468174468175
Dzień dobry, Pompa Blaupunkt 10kW, dom 130m2 pow. użytkowej, ocieplony styropianem 17 cm, podłogówka i kaloryfery 50/50. Bardzo duże zużycie prądu np w Styczniu 2400kWh. Temp komfortowa 22C, temp ekonomiczna 21C. podłogówka w łazience na górze ciągle chłodna. Sugerowane ustawienia przez dostawcę - Hymon - temp grzania 45°C, temp włączania grzałki 2°C, Zmiana tych ustawień do temp grzania do temp. grzania 38°C, temp. włączania grzałki -10°C obniżyło zużycie prądu o połowę, jednak nadal pompa nie może rozpędzić temp grzania do wyższej niż 29°C...Pomocy!

Wydaje mi się, że bez pompy, czystym prądem z cop 1 nie powinno tyle pójść na ogrzewania. Chyba że faktycznie wygrzewanie posadzek. Podaj więcej parametrów budynku.

Ale ty podajesz całościowe zużycie, a nie tylko PC. Moze ktoś ci się podłączył...

marcinbbb
19-02-2024, 22:56
Ejj bo mam pytanie ktoś napisał że da się 2400kWh opędzlować w styczniu... mój monoblok i cała chałupa opędzlowała 1090kWh. On jakoś żartuje kabatet prowadzi?
Też miałem taką przygodę odpaliłem pompę ciepła i od razu 10 pętli (150m2) jedziemy, pewnie jakieś 1500m nie daje rady w salonie 17*C, ktoś mądry dopiero powiedział masz pompę 1 wentylatorową odpal na start 5 pętli i dodawaj po 1 szt. co 24h. Masz pompę 2 wentylatorową to odpal max 9 pętli.
Mnie przekonał bo w chałupie ciepło.

Pytajnick
29-02-2024, 17:58
W lutym PC zjadła 212 kWh na CO i CWU, czyli 103 kWh mniej niż w zeszłym roku.

marcinbbb
29-02-2024, 21:59
W lutym PC zjadła 212 kWh na CO i CWU, czyli 103 kWh mniej niż w zeszłym roku.

Moja opędzlowała 504kWh ale w chałupie 23*C i 75m2 z 1952r i kolejna połowa z 2020r. Rekuperacja niestety wyłączona, wszędzie podłogówka.

klaudiusz_x
29-02-2024, 22:19
Luty 189kWh na samo CO tanią chińską pompą PW.
125m², woj śląskie.

exetterenak
01-03-2024, 07:42
U mnie za luty 275kWh na Co+CWU
Dom i PC w stopce

e_nygma
01-03-2024, 12:20
Luty co cwu 238 kwh

michancia
01-03-2024, 16:46
U Mnie luty co i cwu 410kWh, temperatura w domu 22.5*

U syna luty co i cwu 255kWh, dom 175m2 ( w tym garaż 30m2 ) prawie 500m3, ściany cegła Eder+20cm grafit, sufity 30cm wełna, podłogi 16cm EPS, w całości podłogówka, wentylacja grawitacyjna, temperatura w domu 22.5*. PC all in one 7kW wpięta bezpośrednio. Teraz (koniec lutego ) wystarczy trochę słońca i pompa cały dzień się nie załącza.

Redakcja
03-03-2024, 08:16
Dzień dobry, szukamy rekordzistów w niskim zużyciu energii przez pompę ciepła. Chcemy walczyć z mitami na temat rachunków grozy
W planie artykuły i filmy, stąd prośba o Wasze doświadczenia.
Prośba o prywatną wiadomość. Dziękujemy :)

dbx
03-03-2024, 11:33
by uniknąć tematu rachunków grozy
można posłuchać co człowiek opowiada:
https://wolnemedia.net/kupil-pompe-ciepla-i-teraz-mowi-o-oszustwie/

a.gwozdz
03-03-2024, 19:06
CO + CWU

styczeń- 720 kwh
luty - 320 kwh

cały sezon - 1840 kwh (od października)

By uniknąć rachunków grozy trzeba niestety się trochę tematem zainteresować, instalatorzy mają tendencję do bezpiecznego (dla siebie) ustawienia PC żeby nie wracać bo zimno klientowi, a ze jest wtedy drożej no to instalator za to nie płaci. Niestety żeby dobrze ustawić PC trzeba trochę czasu poświęcić i przeanalizować jej pracę w różnych temperaturach w naszym domu i wprowadzić konieczne poprawki w np. krzywej. Samo się nie zrobi.

kaszpir007
04-03-2024, 08:49
Nie wiem czy rekordzista ;) ale nie narzekam ...


https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=10883#/pc0





Dzień dobry, szukamy rekordzistów w niskim zużyciu energii przez pompę ciepła. Chcemy walczyć z mitami na temat rachunków grozy
W planie artykuły i filmy, stąd prośba o Wasze doświadczenia.
Prośba o prywatną wiadomość. Dziękujemy :)

kaszpir007
04-03-2024, 08:52
U mnie luty (CO+CWU) - 247 kWh.

W domu temperatura powyżej 22,5 stopnia.

cob_ra
04-03-2024, 17:04
Dzień dobry, szukamy rekordzistów w niskim zużyciu energii przez pompę ciepła. Chcemy walczyć z mitami na temat rachunków grozy
W planie artykuły i filmy, stąd prośba o Wasze doświadczenia.
Prośba o prywatną wiadomość. Dziękujemy :)


Ja tam nie narzekam na swoje zużycie.

https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=10455#/pc0

Vit Vit
10-03-2024, 13:30
Pierwszy sezon użytkowania - zużycie energii 1600 kW za okres od początku października do teraz. Temperatura pomieszczeń ok 21-22 stopni. Biorąc pod uwagę, że to pierwszy sezon, tzn. rozpoznanie urządzenia, wyszukanie optymalnych ustawień, obecnie przy podobnych warunkach pogodowych byłbym w stanie "urwać" z tego jeszcze 100-200 kWh.
Dodam, ze sam dość istotnie zmieniłem ustawienia pompy (krzywa grzewcza) w stosunku do tego co mi zostawił instalator (z krzywej 1,5 na 0,3).

Wekto
11-03-2024, 09:37
2022/2023
2677kWh/rok
7,7kWh/m2/rok
CO+CWU
40% na CO

2023/2024
2724kWh/rok
7,9kWh/m2/rok
CO+CWU

Pytajnick
31-03-2024, 20:51
Marzec..PC zjadła 217 kWh na CO i CWU.
2023r - 272 kWh
2022r - 288 kWh
2021r - 297 kWh
Coraz cieplej...

klaudiusz_x
31-03-2024, 21:07
Marzec 166kWh na samo CO.
125m² po podłogach, woj. śląskie.
CWU bojlerem elektrycznym, nie podaję.

cob_ra
01-04-2024, 06:07
Marzec 199kWh co+cwu.

klaudiusz_x
01-05-2024, 08:54
Kwiecień 99kWh samo CO
Sezon grzewczy do teraz od włączenia pc w październiku to 1487kWh na samo CO.

Pytajnick
01-05-2024, 11:27
Kwiecień 126 kWh na CO i CWU i to koniec sezonu grzewczego a pewnie zacznie się chłodzenie.