PDA

Zobacz pełną wersję : Aranżacja ogrodu



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14

SKula
03-11-2013, 17:56
znalazłem chyba jakąś alternatywę dla cyprysa - jest to
jałowiec chiński Obelisk Juniperus chinensis Obelisk

http://www.sadowniczy.pl/product-pol-84715-Jalowiec-chinski-Obelisk-.html

a z nim rabata tam mniej więcej by się kształtowała

222283

222284

222285

SKula
03-11-2013, 17:57
nie no ! teraz to już naprawdę po sezonie :(

zamiast kupować i sadzić siedzę wieczorem w domu i tworzę plany ....
na wiosnę !

SKula
04-11-2013, 16:15
to wrzucę jeszcze rysunek

222460

222461

SKula
07-11-2013, 16:35
dzisiaj u mnie prawdziwa Jesień...
co prawda jeszcze nie odstawiłem motocykla na tzw "kołki" ale to już naprawdę ostatnie podrygi
i tak w tym roku długi był sezon - chociaż późno się zaczął

nie fajny to okres - szczególnie dla kogoś kto lubi prace w ogrodzie
wszystko teraz ogranicza się do przygotowań do Zimy

tak jakby ogród ostawić na "kołki"
i zakończyć sezon

SKula
10-11-2013, 13:57
korzystając z wolnego dnia postanowiłem naprawić karmnik dla ptaków
już zacząłem je przyzwyczajać do miejsca i dokarmiania
a tu się okazało , że sroki wściekłe że nie mogą dostać się do smakołyków rozwaliły cały daszek

tak kiedyś wyglądał :

223483

a tak po remoncie :

223481

223482

SKula
11-11-2013, 07:03
dzisiejszy artykuł z WP
do poczytania dla Wszystkich :

http://finanse.wp.pl/kat,1038019,title,Wyzsze-kary-za-wyciecie-drzew-bez-zezwolenia,wid,16150234,wiadomosc.html?ticaid=111a 50

SKula
11-11-2013, 12:29
dzisiejszy spacer po Puszczy :

223650

223651

Drimeth
11-11-2013, 13:56
Czy to rude na drzewie na pierwszym zdjęciu to wiewiórka?

SKula
11-11-2013, 14:02
a kogo moje oczy tu widzą ??
dawno nie widziany gość !

nie wiem gdzie szanowna Pani zauważyła tam wiewiórkę;)
w Puszczy to tylko ślady po dzikach
i to nawet sporo

no i gdzie się Pani podziewała tyle czasu?

Drimeth
11-11-2013, 14:17
Szanowny Panie :)
Ja tu bardzo często do Pana zaglądam. Podziwiam cudowną jesień w Pana ogrodzie i w okolicach. Niestety nie zawsze mam chwile, żeby naskrobać parę słów, ale mocno Panu i Pańskiemu ogrodowi kibicuję i obiecuję się wzorować jak tylko zacznie się mój ogród.

Pozdrawiam serdecznie :)

SKula
11-11-2013, 15:19
a ja , kibicuję i trzymam kciuki za budowę
wiem jaki to okres - zalatany , zabiegany i pełen niespodziewanych zwrotów akcji;)

i dlatego rozumiem brak czasu

SKula
12-11-2013, 15:39
mój miskant nie daje mi spokoju
niby mówicie że to m. cukrowy
ale on się zupełnie nie przebarwia na czerwono i nie wytwarza rozłogów
a może to ta odmiana?:
Miscanthus sinensis 'Silberfeder'synonimy łac.: Miscanthus sinensis 'Silver Feather' - miscant chiński 'Silberfeder'

http://www.zszp.pl/?id=207&rco=Miscanthus%20sinensis%20'Silberfeder'&lang=1

SKula
14-11-2013, 07:37
ale jesień....mokro , zimno , mgliście ...paskudnie
system nawadniający do zimy przygotowany , woda spuszczona
ogród posprzątany i wygrabiony
karmnik dla sikorek naprawiony
i tylko przeczytałem ostatnio wątek o trawach i chyba mam trawę pampasową
i z tego co się dowiedziałem nie daje ona rady przetrzymać zimy
dwie ładne , posadzone w tym roku trawki miałyby sobie nie poradzić ?

224367

224368

w takim razie będzie trzeba je wykopać i przenieść w donicach do pomieszczenie gospodarczego
bo w garażu za ciepło
mam tylko pytanie czy po przesadzeniu do donic - trawy trzeba przyciąć czy mają "zimować" w takiej formie jak rosną ?

SKula
16-11-2013, 17:14
halo ! gniję w pracy juz 11 godzinę
a chciałoby się do domu !
tym bardziej że końca jeszcze nie widać i pozwoliłem sobie na chwilkę przerwy ...
jeszcze przed zimą chciałbym pomalować farbą zabezpieczającą kloce we wgłębniku
i powiem szczerze wymyśliłem chyba fajne oświetlenie tego miejsca
kupiłem nawet "półprodukty" i sam jestem ciekawy efektu

nie mogę się tylko zdecydować czy wykończyć "podłogę" we wgłębniku klocami podkładów czy raczej wysypać gruba warstwą żwiru
jedno i drugie rozwiązanie niesie za sobą plusy i minusy
podkłady jak wiadomo powszechnie sa jakie są i do tego po deszczu staja się śliskie
ale za to wyglądają czadersko
żwir jest bardziej ekologiczny ale problematyczny do sprzątania

SKula
16-11-2013, 17:16
tak więc jak widać dylemat jest i mam na jego rozwiązanie całą długą zime :)
ale może ktoś wrzuci swoje zdanie - a może podda pod rozwagę jakiś inny pomysł?

SKula
16-11-2013, 17:21
ale jak obserwuję ostatnimi czasy forum to dochodzę do wniosku ,że mimo tego że zimy jeszcze nie ma to większość juz zapadła w zimowy sen !
oj nie ładnie tak , nie ładnie
taki Wilkołak na przykład - zaginął w akcji czy co?
o innych już nie wspomnę - chociaż po liczniku widzę ze odwiedzacie to miejsce - a więc gorąco zachęcam wszystkich do bardziej aktywnego udziału
i wyrazania swoich opinii a także poruszania nurtujących problemów
piszemy ! a nie tylko czytamy ;)
zapraszam

Drimeth
16-11-2013, 18:06
Skoro prosisz to się odzywam :)
11 godzin w pracy i to w sobotę to współczuję :(
My dziś posprzątaliśmy trochę na zimę, ale poza tym prace trwają. Zaczynam aktualizację mojego dziennika. Co prawda trochę czasu mi będzie potrzeba, aby dojść do chwili obecnej, ale może w zimie nadrobię więcej. Co prawda przez zimę też planujemy prace w środku domu, ale raczej nie w takim natężeniu jak obecnie.
Pozdrawiam serdecznie.

mWilQ
16-11-2013, 18:11
ale jak obserwuję ostatnimi czasy forum to dochodzę do wniosku ,że mimo tego że zimy jeszcze nie ma to większość juz zapadła w zimowy sen !
oj nie ładnie tak , nie ładnie
taki Wilkołak na przykład - zaginął w akcji czy co?
o innych już nie wspomnę - chociaż po liczniku widzę ze odwiedzacie to miejsce - a więc gorąco zachęcam wszystkich do bardziej aktywnego udziału
i wyrazania swoich opinii a także poruszania nurtujących problemów
piszemy ! a nie tylko czytamy ;)
zapraszam

Ja zaglądam z łóżka, bo słabo mi się siedzi przy biurku, miałem dzwona, ciężarówka się na mnie zatrzymała na światłach i mnie mocno skasowała. Kręgosłup rozklekotany, więc o pracach ogrodowych przez najbliższy czas mogę zapomnieć i to mnie strasznie denerwuje :(

Co do wgłębnika, to ja bym poszedł w kierunku żwiru, może nawet bym pokusił się o zastosowanie dwóch materiałów, tj osadziłbym podkłady albo na obrzeżach, albo bliżej środka i resztę uzupełnił bym żwirem. Swój plac ogniskowy wypełniłem kamieniem polnym o różnej frakcji, bo taki miałem akurat jako pozostałość po drenażach. Efekt zadowalający :)

Drimeth
16-11-2013, 18:17
Ja zaglądam z łóżka, bo słabo mi się siedzi przy biurku, miałem dzwona, ciężarówka się na mnie zatrzymała na światłach i mnie mocno skasowała. Kręgosłup rozklekotany, więc o pracach ogrodowych przez najbliższy czas mogę zapomnieć i to mnie strasznie denerwuje :(

Współczuję :(
Czy będziesz miał jakieś rehabilitacje? To co napisałeś brzmi groźnie.

SKula
16-11-2013, 20:32
Ja zaglądam z łóżka, bo słabo mi się siedzi przy biurku, miałem dzwona, ciężarówka się na mnie zatrzymała na światłach i mnie mocno skasowała. Kręgosłup rozklekotany, więc o pracach ogrodowych przez najbliższy czas mogę zapomnieć i to mnie strasznie denerwuje :(

Co do wgłębnika, to ja bym poszedł w kierunku żwiru, może nawet bym pokusił się o zastosowanie dwóch materiałów, tj osadziłbym podkłady albo na obrzeżach, albo bliżej środka i resztę uzupełnił bym żwirem. Swój plac ogniskowy wypełniłem kamieniem polnym o różnej frakcji, bo taki miałem akurat jako pozostałość po drenażach. Efekt zadowalający :)

o Matko moja !
ja to myślałem ,że wyłączność na wypadki należy do mnie
co prawda - odpukać oczywiście w niemalowane drewno, w tym roku cudownie urazy mnie ominęły - chociaż jeszcze rok się nie skończył:)
Wilczysko biedne - musisz o siebie dbać , a uraz kręgosłupa poważny i jak znam się na rzeczy to pewnie odcinek szyjny w głównej mierze skoro 'strzał" był od tyłu
nic tylko brać dobrego prawnika i przynajmniej doić odszkodowania ile się da
a tak na poważnie to mam nadzieję że szybko wrócisz do formy - a leżąc masz czas na planowanie i pisanie :) na forum
tak więc nie zaniedbuj znajomych

SKula
16-11-2013, 20:34
Skoro prosisz to się odzywam :)
11 godzin w pracy i to w sobotę to współczuję :(
My dziś posprzątaliśmy trochę na zimę, ale poza tym prace trwają. Zaczynam aktualizację mojego dziennika. Co prawda trochę czasu mi będzie potrzeba, aby dojść do chwili obecnej, ale może w zimie nadrobię więcej. Co prawda przez zimę też planujemy prace w środku domu, ale raczej nie w takim natężeniu jak obecnie.
Pozdrawiam serdecznie.

widzę ,że wystarczy ładnie poprosić i już :)
magiczne słowo nie ma co !
a więc jeszcze raz go użyję ; "proszę uzupełnić dziennik" - bo bardzo jestem ciekawy postępów

SKula
16-11-2013, 20:39
Co do wgłębnika, to ja bym poszedł w kierunku żwiru, może nawet bym pokusił się o zastosowanie dwóch materiałów, tj osadziłbym podkłady albo na obrzeżach, albo bliżej środka i resztę uzupełnił bym żwirem. Swój plac ogniskowy wypełniłem kamieniem polnym o różnej frakcji, bo taki miałem akurat jako pozostałość po drenażach. Efekt zadowalający :)

pokaż koniecznie jak to wyszło u Ciebie
a Twoja propozycja z formą mieszaną ciekawa i godna rozważenia
bardziej spodziewałem się zupełnie nowego pomysłu - a tu proszę
coś niespodziewanego

Drimeth
17-11-2013, 08:51
widzę ,że wystarczy ładnie poprosić i już :)
magiczne słowo nie ma co !
a więc jeszcze raz go użyję ; "proszę uzupełnić dziennik" - bo bardzo jestem ciekawy postępów

Zaczynam uzupełnianie. Muszę sobie tylko przypomnieć chronologie, bo jakiś czas już minął :)

SKula
17-11-2013, 10:02
Zaczynam uzupełnianie. Muszę sobie tylko przypomnieć chronologie, bo jakiś czas już minął :)

daj proszę znać - bardzo chętnie wproszę się na oglądanie

mWilQ
17-11-2013, 16:04
pokaż koniecznie jak to wyszło u Ciebie
a Twoja propozycja z formą mieszaną ciekawa i godna rozważenia
bardziej spodziewałem się zupełnie nowego pomysłu - a tu proszę
coś niespodziewanego

Zdjęcia nie najświeższe, jeszcze bez siedzisk, ale za to z weselszego okresu.
Generalnie wykorzystałem co miałem, o dziwo bloczki betonowe ułożone w tą stronę nie pękają. Jak zakończę zagospodarowanie terenu, to chciałbym bardziej się na tym miejscu skupić. Na pewno pojawi się jeszcze trójnóg z kociołkiem. Zastanawiam się (to bym poddał dyskusji), czy przy promieniu około 2,5 m, w przyszłości palenisko dałoby radę wykorzystać do wędzenia. Dziura z paleniskiem byłaby wymurowana, wpuściłbym w nią rurę dymną z szybrem, pozostaje jeszcze tylko kwestia pokrywy.

225100225101

SKula
17-11-2013, 19:52
Zastanawiam się (to bym poddał dyskusji), czy przy promieniu około 2,5 m, w przyszłości palenisko dałoby radę wykorzystać do wędzenia. Dziura z paleniskiem byłaby wymurowana, wpuściłbym w nią rurę dymną z szybrem, pozostaje jeszcze tylko kwestia pokrywy.

225100225101

fajnie to wygląda - a będzie jeszcze lepiej jak rośliny się rozrosną i troszkę zasłonią tworząc swoisty zakątek
nawet się nie spostrzeżesz jak szybko to nastąpi
co do wykorzystania paleniska do wędzarni to 2,5 metra na kanał dymny jak najbardziej wystarczy
rozumiem ,że chciałbyś ukryć pod ziemią kanał z szybrem , a na jego końcu wybudować lub stawiać skrzynkę , szafkę , czy beczkę w której wędziłbyś specjały ?

mWilQ
18-11-2013, 09:29
Dokładnie tak, kanał w ziemi, a na obrzeżach placu z kamienia wędzarnia (prawdopodobnie drewniana).

SKula
18-11-2013, 10:14
myślę,że jest to wykonalne jak najbardziej
ważne by w rurze był szyber - bo to nim bedziesz mógł regulować temperaturę w komorze wędzarniczej
a to bardzo ważny element
ja oprócz szybra mam do regulacji temperatury drzwiczki komory spalania
a u Ciebie ich nie będzie

SKula
19-11-2013, 08:34
kurcze - jaka dzisiaj piekna pogoda
jak sobie przypomnę analogiczny okres rok temu.... śnieżyca , mróz - normalnie środek zimy
a teraz ? +10 stopni , słoneczko - aż miło
i ciąglę jeżdzę motocyklem :)
niesamowicie długi sezon !
dzisiaj wracając do domu muszę poszukać drewna do kominka
chciałbym zamówić trochę zanim nie przyjdą mrozy
najlepiej buk lub dąb
po ile u Was 1 m3 ?

SKula
21-11-2013, 06:52
strasznie krótki dzień się zrobił
ledwie człowiek wróci z pracy , ogarnie coś w domu , chce wychodzić do ogrodu - a tu ....ciemno !
mimo tak nie sprzyjających warunków postanowiłem popracować jeszcze w tym roku
nad wgłębnikiem
zakładam oświetlenie i nawet ciekawie to zaczyna wyglądać
rząd świateł został i jeszcze będzie umieszczany pod ławkami okalającymi ognisko
delikatne ciepłe światło tworzy naprawdę fajną atmosferę

SKula
21-11-2013, 06:53
a dzisiaj dodatkowo jeszcze - leje deszcz
tak więc wszelkie prace pod dachem - przygotowania do montażu

bea_m
21-11-2013, 16:57
Gdzie Ci leje? Ja dzisiaj od rana "ostrą skibę" uskuteczniałam w warzywniaku :bash:. A tak czekałam na deszcz :lol2:

SKula
21-11-2013, 18:06
Gdzie Ci leje? Ja dzisiaj od rana "ostrą skibę" uskuteczniałam w warzywniaku :bash:. A tak czekałam na deszcz :lol2:

u mnie lało wściekle - i chociaż mam na przystanek 5 minut drogi to deszcz porządnie dał się we znaki
gdyby nie parasol ....

czekasz na deszcz? u mnie popaduje od czasu do czasu - tak więc z suszą nie ma dramatu

bea_m
21-11-2013, 20:50
U nas też za sucho nie jest. Czekałam dzisiaj na deszcz bo kopać mi się nie chciało :wink: . A teraz myślę że jak jutro nie popada to powinnam to kopanie zakończyć :rolleyes:. Tylko żeby mi się chciało.

SKula
22-11-2013, 16:19
pomóżcie, proszę , zidentyfikować i nazwać ten krzew
ma ok 2 m wysokości
dwa takie krzewy mogę dostać za darmoszkę bo likwidują działki
i nie wiem czy warto
liczę na Wasze znawstwo i dobre oko

225985

225986

SKula
24-11-2013, 15:30
już wiem że to żylistek szorstki :)
dzięki Elfir !

SKula
24-11-2013, 15:53
zawalczyłem dzisiaj z pampasówkami

tak jak postanowiłem dwie trawy zostały zabezpieczone w różny sposób
- pierwsza wykopana i przesadzona do donicy - wylądowała w piwnicy 2 m pod ziemią
- druga starannie okryta włókniną , obsypana kopczykiem z dębowych liści i przykryta od wierzchu donicą

obie przed tymi zabiegami zostały przycięte

zobaczymy za kilka miesięcy !

SKula
24-11-2013, 15:54
w ogóle dzisiaj szalony dzień i wypełniony pracami przygotowującymi do zimy

rano byłem na działce leśnej i zgrabiłem liście , pookrywałem rośliny włókniną - szczególnie hortensje pienne

po powrocie do domu zająłem się ogrodem - sprzątanie węży , zakręcanie wody na zewnątrz , zabezpieczenie altany przed śniegiem , wyjecie pompy z fontanny, przesadzanie trawy , okrywanie traw, rododendrona , przeniesienie rowerów z garażu do pomieszczenia gospodarczego
uff ... sporo tego a dzień krótki !

SKula
25-11-2013, 20:52
tak było rok temu :

226888

226889

226890

226891

Drimeth
26-11-2013, 17:40
Uff, jak dobrze, że w tym roku jeszcze nie ma śniegu :)

SKula
26-11-2013, 18:45
Uff, jak dobrze, że w tym roku jeszcze nie ma śniegu :)

pewnie korzystając z pogody - to znaczy z braku śniegu - nadganiacie z pracami
a może po prostu nie lubisz zimy
jak to jest?

mWilQ
26-11-2013, 19:11
Jak to nie ma śniegu? U mnie biało i cały dzień padało. Na kostce za dnia topniał, ale na roślinkach nie, widok bardzo zimowy.

SKula
26-11-2013, 20:31
no wiesz, nie każdy mieszka na Grenlandii
poczciwe , schorowane Wilczysko !
pokaż swoją zimę - chociaż z okna

mam nadzieję że z Tobą coraz lepiej !

Drimeth
27-11-2013, 10:00
pewnie korzystając z pogody - to znaczy z braku śniegu - nadganiacie z pracami
a może po prostu nie lubisz zimy
jak to jest?

Zgadłeś :) Nadganiamy z pracami. Skład budowlany ma sporą obsuwę z dowozem dachówki i czekamy :mad:
Zimę ogólnie lubię, ale najchętniej śnieżną poza miastem :) W korkach się słabo stoi jak drogi białe i śliskie. Ale za miastem to co innego. Narty, sanki, kulig... Ale najbardziej to lubię po mroźnych szaleństwach wypić kubek gorącej herbaty albo grzańca przed kominkiem (jeszcze nie mam kominka, ale czekam niecierpliwie).

mWilQ
27-11-2013, 17:55
no wiesz, nie każdy mieszka na Grenlandii
poczciwe , schorowane Wilczysko !
pokaż swoją zimę - chociaż z okna

mam nadzieję że z Tobą coraz lepiej !

Kurcze pokazałabym, ale od poniedziałku jeżdżę do biura ogarniać firmowe sprawy, wychodzę jak ciemno i wracam jak ciemno. Może w weekend jak jeszcze śnieg będzie leżał, albo jak coś dopada, to wyjdę na spacer z aparatem. Po miesiącu leżenia w wyrku, zauważyłem zmianę u zwierzaków leśnych, które na trasie mam okazję mijać. Dzisiaj strasznie pchały się na drogę, miałem też jedno mocne hamowanie. Stadko kilku sarenek przebiegało przez mój odcinek, na którym akurat wyprzedzałem. Trzeba przestawić się w tryb zimowy i brać pod uwagę takie akcje.

Pytanie mam do Ciebie, bo wiem, że już pozabezpieczałeś rośliny przed mrozem. Ja się na razie wstrzymałem, bo wyczytałem, że okrywanie roślin ma nastąpić po kilku dniach nieustającego mrozu, tak aby roślina mogła się do niego przyzwyczajać. Nie powinno się wcześniej zakładać kapturków, bo można wyrządzić roślinie szkodę... co o tym sądzisz?

SKula
27-11-2013, 18:14
ja też dużo czytałem i więcej - zasięgałem różnych opinii
chciałem przede wszystkim zabezpieczyć przed zimnem trawy , które maja kłopoty z niskimi temperaturami
Zanim rośliny popadną w stan zimowego odrętwienia , rzeczywiście stopniowo się hartują - pierwsze przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych. Dlatego, jak podają , do okrywania przystępujemy dopiero po przymrozkach, lecz przed nastaniem mrozów .
a więc już :)

SKula
27-11-2013, 18:15
Zgadłeś :) Nadganiamy z pracami. Skład budowlany ma sporą obsuwę z dowozem dachówki i czekamy :mad:
Zimę ogólnie lubię, ale najchętniej śnieżną poza miastem :) W korkach się słabo stoi jak drogi białe i śliskie. Ale za miastem to co innego. Narty, sanki, kulig... Ale najbardziej to lubię po mroźnych szaleństwach wypić kubek gorącej herbaty albo grzańca przed kominkiem (jeszcze nie mam kominka, ale czekam niecierpliwie).

idę do Ciebie sprawdzić czy uaktualniłaś swoje zapiski

SKula
27-11-2013, 18:31
nie lubię , nie lubię , nie lubię !

zima jest fajna w górach , na nartach
w domu - powinna być cały czas późna wiosna

idę robić wieniec na drzwi - świąteczny !
potem będzie urwanie głowy z wędlinami , prezentami ,
przygotowywaniami ....
nie będzie na to czasu

SKula
27-11-2013, 19:49
pierwsze przymiarki
i pierwsze klejenie
i wiece co ? nigdzie , ale to nigdzie nie ma żołędzi
a u mnie przecież dębowa puszcza ....
co ja będę przyklejał?
co tam ja ! co będą jadły dziki ???
227167

227168

227169

brakuje mi właśnie żołędzi i orzechów laskowych
te drugie kupię sobie w sklepie ...

Drimeth
28-11-2013, 11:11
idę do Ciebie sprawdzić czy uaktualniłaś swoje zapiski

Idę pooowooooli do przodu.
Niestety, zanim dojdę do stanu bierzącego to pewnie coś kolejnego sie zadzieje.

SKula
28-11-2013, 19:17
Czasu jeszcze sporo, ale w związku z tym, że jestem w trakcie opracowywania budżetu na aranżacje ogrodu, zastanawiam się, czy kupować trawę do rozwijania czy do siania. Czy któraś z nich potrzebuje potem stymulatory wzrostu (http://www.growbox.pl/pol_m_Nawozy_Stymulatory-wzrostu-i-kwitnienia-390.html) do tego, żeby się rozwijać, czy powinny się przyjąć bez niczego?

witaj -
po pierwsze pytasz czy wybrać trawę z rolki czy sianą - żeby odpowiedzieć na to pytanie musisz sam zdecydować ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na sam trawnik
zakładany z rolki jest droższy , ale za to efekt jest natychmiastowy - siany jest tańszy i na gęstą murawę trzeba poczekać z trzy miesiące
samo przygotowanie podłoża pod oba trawniki niczym specjalnie się nie różni - trzeba przekopać teren, odchwaścić , wyzbierać gruz , kamienie , jak trzeba to rozluźnić glebę piaskiem , wygrabić , zwałować itp, itd ;)
ja jeszcze przed przystąpieniem czy to do układania murawy z rolki czy siewu , proponowałbym założenie systemu nawadniającego - to jest najlepszy i optymalny do tego moment - później też jest to możliwe do wykonania, ale na tym etapie jest najmniej uciążliwe i kolizyjne dla ogrodu
kolejną różnicą wartą rozważenia jest to ,że trawnik siany możemy dowolnie komponować z różnych gatunków traw - odpowiednich do wykorzystania i warunków panujących w ogrodzie np. zacienienie - trawa z rolki jest uniwersalna i przeważnie przeznaczona do miejsc słonecznych
kolejna ważna do poruszenia kwestia to późniejsze zabiegi pielęgnacyjne - i tu nie ma większej różnicy - oba trawniki trzeba nawozić , kosić , podlewać czy odchwaszczać
na koniec pytasz o stymulatory wzrostu - moim zdaniem nie są to preparaty ukierunkowane na przydomową hodowlę trawy , a na przemysłową hodowlę roślin i podnoszenie plonów

SKula
02-12-2013, 09:30
Ok, dzięki za długą odpowiedź, teraz lepiej wiem, na co zwracać uwagę. A jeśli chodzi o nawożenie, to czym najlepiej? Jakieś konkretne marki nawozów, czy w zasadzie wszystkie składają się z tego samego?

po pierwsze bardzo polecam wykonanie badania granulometrycznego i zaleceń nawozowych
mozna to wykonać w stacji chemiczno- rolniczej za naprawdę niewielką opłatą
do tego pomiar pH i wiedza dotycząca gleby , jej wymagań nawozowych czy taz kwasowości jest pełna
pobrane próbki gleby zawozi się do stacji , płaci - robi zlecenie i poczta otrzymuje się wyniki

na koniec stosując się do wyników badań i zaleceń nawozowych - ilości i rodzaju nawozu - sami go komponujemy
nie uzywamy gotowych preparatów bo to znów jest bardzo uogólniony i uśredniony komponent - bardzo często nie adekwatny do naszych potrzeb

poniżej przykład takiego badania zleconego przeze mnie :

227918

227919

227920

SKula
02-12-2013, 18:46
a w tak zwanym między czasie produkuję ozdoby świąteczne:)

228072

SKula
02-12-2013, 18:50
właściwie to powinienem ten wpis zrobić w dzienniku budowy
dzisiaj otrzymaliśmy informację ,że nasz dom stał się pełnoprawnym domem a nie budową !!:)
budynek został odebrany !

Yaa
02-12-2013, 20:06
gratulacje :)

a moze zdradzisz jakie dokumenty trzeba zlozyc, jak dlugo sie czeka i czy ktos przyjezdzal ogladac ?

SKula
03-12-2013, 07:22
gratulacje :)

a moze zdradzisz jakie dokumenty trzeba zlozyc, jak dlugo sie czeka i czy ktos przyjezdzal ogladac ?

trochę tego jest - zaczęliśmy od barierek na balkonie i jeśli masz takowe - koniecznie musisz zrobić barierki
bez nich nie odbiorą budynku - ze względów bezpieczeństwa
robią zdjęcia i nie da się tego ukryć

potem :
- oryginał dziennika budowy
- oświadczenie kierownika budowy o:
zgodności wykonania budowanego domu z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz obowiązującymi przepisami,
doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy
- nasze oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania
- protokoły badań i sprawdzeń poszczególnych instalacji (elektrycznej, gazowej, kominowej)
- inwentaryzację geodezyjną powykonawczą
- potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy z zakładu energetycznego
- kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku

ufff.....sporo tego

SKula
03-12-2013, 07:27
my mieliśmy to szczęście ,że córka naszego Kier Buda zajmuje się zawodowo pośredniczeniem w załatwianiu tych wszystkich formalności i to dzięki temu przebrnęliśmy zupełnie bezkonfliktowo przez to co wygląda strasznie !
Ona załatwiała i umawiała geodetów , ona osobiście wykonywała certyfikat energetyczny i to ona pozbierała wszystkie wymagane dokumenty i zawiozła do urzędu
koszt naprawdę niewspółmierny do ogromu papierów i dokumentacji , a w stosunku do całości inwestycji znikomy :)

mWilQ
03-12-2013, 07:44
my mieliśmy to szczęście ,że córka naszego Kier Buda zajmuje się zawodowo pośredniczeniem w załatwianiu tych wszystkich formalności i to dzięki temu przebrnęliśmy zupełnie bezkonfliktowo przez to co wygląda strasznie !
Ona załatwiała i umawiała geodetów , ona osobiście wykonywała certyfikat energetyczny i to ona pozbierała wszystkie wymagane dokumenty i zawiozła do urzędu
koszt naprawdę niewspółmierny do ogromu papierów i dokumentacji , a w stosunku do całości inwestycji znikomy :)

Zależy od powiatu, gminy, starostwa i urzędników z jakimi masz do czynienia. We Wrocławiu miałem alergię na biurokrację, wszędzie kolejki, wszędzie grymasy, nic się nie dało załatwić jednego dnia. Wyprowadzając się do sąsiedniego powiatu przeżyłem mocny szok. W urzędach pustki, urzędnicy sami zapraszają do siebie, podają odpowiednie formularze, zanim przyjmą pisma, weryfikują w locie ich poprawność. Ja na adaptację projektu i pozwolenie na budowę czekałem kilka dni. Złożyłem w okresie świątecznym i od razu po nowym roku było. Geodeci z kontaktami w starostwie, załatwiali wszystko od ręki. Protokoły wodne, elektryczne, kominiarskie i świadectwo to jeden dzień roboty. Komplet dokumentów zawiozłem do do PINB, sprawdzili na miejscu, urzędnik na szybko napisałem przy mnie zaświadczenie o złożeniu dokumentów, wydrukował, podbił pieczątkę i powiedział żeby po upłynięciu urzędowego terminu podjechać z tym pismem, to podbije jeszcze raz z adnotacją, że nie było zastrzeżeń. Zanim się zorientowałem, że termin już upłynął, to w skrzynce było pismo z PINB informujące, że dokumenty są ok i można się wprowadzać. Ogólnie zachęcam do załatwiania tak ważnych spraw we własnym zakresie. Dla ułatwienia każde pismo jakie otrzymywałem skanowałem, później przygotowywanie kompletów dokumentów trwało kilka minut. Ostatecznie miałem pewność, że wszystko jest prawidłowo załatwione, bez pośredników.

SKula
03-12-2013, 08:03
mozna i tak ;)
trzeba mieć jeszcze czas na to wszystko
ale jak można powierzyć załatwienie tego wszystkiego komuś i to za nie wielkie pieniądze i bez szarpaniny w urzędach - to czemu z tego nie skorzystać ?

SKula
03-12-2013, 08:06
ogólnie jest tak jak mówisz - u nas w gminie w urzedzie jest tak jak napisałeś - beż żadnych kolejek , sympatycznie i prawie domowo :)
ale już urząd powiatowy to moloch i maja wielkopańskie naleciałości urzędniki jedne !

mWilQ
03-12-2013, 08:11
mozna i tak ;)
trzeba mieć jeszcze czas na to wszystko
ale jak można powierzyć załatwienie tego wszystkiego komuś i to za nie wielkie pieniądze i bez szarpaniny w urzędach - to czemu z tego nie skorzystać ?

No ba, czas budowania to także czas wyrzeczeń i poświęceń ;)

SKula
03-12-2013, 11:35
wszakże w myśl przysłowia
Pańskie oko Wilka tuczy :)
mówisz ,że lepiej samemu podogladać?
pewnie te strategiczne i newralgiczne rzeczy niewątpliwie , ale to co można zlecić - to czemu nie?

mWilQ
03-12-2013, 11:58
wszakże w myśl przysłowia
Pańskie oko Wilka tuczy :)
mówisz ,że lepiej samemu podogladać?
pewnie te strategiczne i newralgiczne rzeczy niewątpliwie , ale to co można zlecić - to czemu nie?

zlecić można wszystko ;)

Yaa
03-12-2013, 23:12
trochę tego jest - zaczęliśmy od barierek na balkonie i jeśli masz takowe - koniecznie musisz zrobić barierki
bez nich nie odbiorą budynku - ze względów bezpieczeństwa
robią zdjęcia i nie da się tego ukryć


ale przyjezdzaja u robia zdjecia ??
ja nie mam balkonu :P


potem :
- oryginał dziennika budowy
- oświadczenie kierownika budowy o:
zgodności wykonania budowanego domu z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz obowiązującymi przepisami,
doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy
- nasze oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania
- protokoły badań i sprawdzeń poszczególnych instalacji (elektrycznej, gazowej, kominowej)
- inwentaryzację geodezyjną powykonawczą
- potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy z zakładu energetycznego
- kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku

ufff.....sporo tego

oswiadczenie o zagospodarowaniu - sa do tego jakies gotwe druki ?
protokoly sprawdzenia instalacji - skad to sie bierze ? czy jak mam umowy z dostawcami i juz korzystam to tez trzeba ?

SKula
04-12-2013, 07:35
ale przyjezdzaja u robia zdjecia ??
ja nie mam balkonu :P

jak nie masz balkon - to nie robisz barierek - to chyba jasne ;)


oswiadczenie o zagospodarowaniu - sa do tego jakies gotwe druki ?
protokoly sprawdzenia instalacji - skad to sie bierze ? czy jak mam umowy z dostawcami i juz korzystam to tez trzeba ?

oświadczenie musisz mieć od np. elektryka uprawnionego do wystawiania takich zaświadczeń
-nie ma druku - pisze np na komputerze i podpisuje , pieczętuje swoimi pieczątkami
to samo elektrownia czy jeśli masz gazownia wystawia zaświadczenia - protokoły odebrania
osiadczenie o zagospodarowaniu wypisuje się w przypadku " jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania "

Yaa
04-12-2013, 13:02
dzieki, straszna papierologia
zazdroszcze ze masz to juz za sobą :)

mWilQ
04-12-2013, 13:16
Warto tutaj dodać, że wizyta inspektorów z pinb w domu bez odbioru kosztuje nie małe pieniądze, z tego co kojarzę 10k złotych.
Co prawda sytuacja jest sporna, bo ciężko będzie im udowodnić, że akurat mieszkasz, ale jak zaspany otworzysz drzwi i zaprezentujesz się w kapciach z piwem w ręku, to trzeba będzie wysilić wyobraźnię, żeby się wybronić :P

SKula
04-12-2013, 18:08
....ciężko będzie im udowodnić, że akurat mieszkasz, ale jak zaspany otworzysz drzwi i zaprezentujesz się w kapciach z piwem w ręku, to trzeba będzie wysilić wyobraźnię, żeby się wybronić :P

zawsze można powiedzieć że w kapciach i z piwem w ręku kładziesz kafelki
a i zasnąć przy robocie się zdarza;)

mWilQ
04-12-2013, 18:14
zawsze można powiedzieć że w kapciach i z piwem w ręku kładziesz kafelki
a i zasnąć przy robocie się zdarza;)

To karę dostaniesz za niewłaściwy strój roboczy, ale przynajmniej mniejsze zło, bo na bank niższa kwota. :P

SKula
04-12-2013, 18:33
mnie na szczęście to już nie grozi :)

SKula
06-12-2013, 08:42
jak tam po Ksawerym ? daliście radę ?
a może jeszcze dajecie?
u mnie wiało dosyć mocno i delikatna przerwa w dostawie prądu była w nocy
co prawda jeszcze nie obejrzałem wszystkiego , ale na szczęście żadnych szkód nie zauważyłem
mam nadzieję ,że i u Was też wszystko ok !

mWilQ
06-12-2013, 09:16
jak tam po Ksawerym ? daliście radę ?
a może jeszcze dajecie?
u mnie wiało dosyć mocno i delikatna przerwa w dostawie prądu była w nocy
co prawda jeszcze nie obejrzałem wszystkiego , ale na szczęście żadnych szkód nie zauważyłem
mam nadzieję ,że i u Was też wszystko ok !

Ja pół nocy nie spałem, bo bałem się, że mi zabudowę tarasu porwie. Dzisiaj u mnie kulminacja, mam nadzieję, że przetrwam. Odpukać szkód żadnych z rana nie widziałem, gorzej z porządkiem, bo z domu sąsiada i z działki obok na której jest budowa wszystko wyfrunęło. Najgorsze jest to, że jak wyfrunie, to uznawane jest za niczyje. Ja jakoś nie potrafię tak funkcjonować i zbieram, bo szlak mnie trafia jak widzę zaśmieconą łąkę.

SKula
06-12-2013, 09:58
no to mamy podobnie...
ja nawet śmiecie , jak jakieś leżą , na ulicy podnoszę i wrzucam do swojego kosza
a jak miałem budowę to notorycznie sprzątałem i ochrzaniałem wykonawców za bałagan
ale oni są zupełnie z innej planety ....

SKula
06-12-2013, 09:59
wokół mnie nie ma żadnej budowy i wszyscy sąsiedzi się jak tako przygotowali i nic nie fruwa
- w końcu cokolwiek porwane przez wiatr uderzające w dom czy człowieka może wyrządzić niezłe szkody

mWilQ
06-12-2013, 10:13
Ech, ręce opadają przy takich sytuacjach. Wiele rzeczy mogę zrozumieć, nawet to, że coś wyfrunie z budowy lub działki, sam miałem taką sytuację gdy robili mi elewację. Moje styropiany poleciały na pole i mimo, że nie miałem sąsiadów (bo budowałem się jako pierwszy). Przyjeżdżałem i zbierałem, bo mi wstyd było za wykonawców. Ponadto dwa razy podczas budowy zorganizowałem zbiórkę śmieci. Latałem po całym kilku hektarowym polu i wszystko co znalazłem zbierałem do worów. W woderach czyściłem ok 400 metrów rowu melioracyjnego. Łatwiej by było napisać, czego stamtąd nie wyciągałem. Po szkle (charakterystyczne butelki w spożywczakach z okresu kiedy biegało się po boisku) było widać ile czasu nikt tam nie sprzątał. I to starsi narzekają na młodych, a ja zaczynając budowę miałem 23 lata i chyba jako najmłodszy najbardziej się tematem przejmuję :)

SKula
06-12-2013, 10:25
tutaj wiek zupełnie nie ma nic do rzeczy
kultura i wychowanie nie rozróżnia metryk
poraza mnie jedynie bezmyslność i głupota , a może, nawet chamstwo - bo jak to inaczej nazwać??
nie moje - to mam to gdzieś...
a zresztą wystarczy spojrzec na niektóre obejścia i to jak wyglądają
i to nie jest kwestia pieniędzy , jak mówią niektórzy
że łatwo mówić jak się ma kasę i piękne podwórko
ja nawet gdyby mnie nie było stać na kostkę miałbym porządek i zadbane obejście
a taki mój sąsiad? hm
w sezonie grzewczym zwozi palety , potem je tnie i nimi pali w domu
ekologiczne ogrzewanie:)
ale co on ma na podwórku ! musiałem kupić maty wiklinowe na płot bo w zimie nie mozna było patrzec na to składowisko
i permanentny tartak
ale ekipy budowlane to już zupełnie inna sprawa - ci ludzie należą na pewno do innego gatunku
chociaż trafiały się ekipy np elektryków czy hydraulików którzy mieli swoje worki, zamiatali , sprzatali - super

SKula
09-12-2013, 12:45
powoli przygotowywanie do świąt ruszają swoim rytmem
ze strychu zdjęte ozdoby , dom powoli zmienia swoja oblicze
za tydzień trzeba jechać po choinkę
szykować powoli potrawy
ech .... to najfajniejszy moment zimy
a jak tam u Was po "sztormie"?
mam nadzieję ,że się udało

SKula
09-12-2013, 12:45
Święta idą... to piękny czas , szczególnie wyczekiwany przez dzieci
ale nie tylko
wielka radość jest też udziałem dorosłych , którzy mogą w ten czas realizować swoje marzenia
i plany
bycia razem , tworzenia niezapomnianej atmosfery ..
i właśnie to wszystko skłania nas do prac związanych z przygotowaniem domu
niektórzy z Was oprócz wystroju wewnątrz domu , dekorują ogrody , altany , balkony

u nas dom nie jest dekorowany na zewnątrz , ale w środku - staramy się by święta pachniały i wyglądały
oczywiście centralną "ozdobą" jest choinka
i w zeszłym roku u nas tak wyglądała :

229252

SKula
09-12-2013, 12:46
ten wspomniany zapach to choinka, palące się świece , potrawy
ale też świeżo wyjęty z pieca chleb

229253

SKula
09-12-2013, 12:48
przepraszam Wszystkich ,że tak wcześnie wkraczam w Świąteczny nastrój
ale tak bardzo lubimy go kreować i tworzyć ...
budować to , co nasze dzieci będą pamiętały i przekazywały następnym pokoleniom ( ale patetycznie zabrzmiało )

229254

SKula
09-12-2013, 12:50
a tymczasem ....

już tegoroczne przygotowywania :

229255

229256

229257

a tu - pod oknem stanie choinka :

229258

SKula
09-12-2013, 12:51
w ogrodzie tymczasem - szaro , buro i ponuro
wczoraj jeszcze sypał śnieg , a dziś ...siąpi deszcz i biała powłoczka zniknęła
chciałem porobić kilka zdjęć , ale zupełnie nie ma czego

229259

SKula
09-12-2013, 12:54
już lepiej prezentuje się ogródek łazienkowy

229260

229261

229262

229263

Drimeth
09-12-2013, 14:14
Co do huraganu, to u nas akurat wtedy panowie dachówkę kładli. Na szczęście nikogo nie zwiało i dachówka nadal się trzyma.

SKula
09-12-2013, 14:34
Co do huraganu, to u nas akurat wtedy panowie dachówkę kładli. Na szczęście nikogo nie zwiało i dachówka nadal się trzyma.

to przynajmniej był od razu test wykonania :)

mWilQ
10-12-2013, 07:26
Hej, u nas xsawery tylko nastraszył, udało się uniknąć szkód. Oczywiście narozrabiał na rabatach, bo poprzesuwał korę według własnego uznania. Porobiły się 20 cm muldy, ale już sytuacja opanowana. W weekend udało się opatulić najbardziej wrażliwe rośliny. Teraz czekam na wiosnę, dobranoc :D

SKula
10-12-2013, 07:41
mógłbyś przynajmniej nie drażnić ludzi tym magicznym słowem - "wiosna" :mad:

na razie daleko nam do niej i łatwiej jest, jak pozostaje w mentalnym uśpieniu

SKula
10-12-2013, 07:48
Ty , Wilczysko , już o wiośnie - a u mnie tym czasem mróz maluje swoje obrazki na szybach
229334

229335

229336

Drimeth
10-12-2013, 09:25
To ozdoby świąteczne na oknach już masz :D Malować nie trzeba.

SKula
14-12-2013, 20:01
wczoraj dokończyłem definitywnie świąteczne wieńce do ozdoby domu i dla gości
wszystkie są już gotowe

230209

230210

230211

SKula
14-12-2013, 20:02
230212

230213

230214

SKula
14-12-2013, 20:04
230215

230216

230217

Drimeth
14-12-2013, 20:29
Bardzo ładne. Wszystko sam robiłeś?

SKula
14-12-2013, 21:10
Bardzo ładne. Wszystko sam robiłeś?

a tak :)

mWilQ
15-12-2013, 09:03
podpowiedz jeszcze z czego robisz samą podstawę, co to za gałązki?

SKula
15-12-2013, 15:00
podstawa jest zrobiona z wikliny , ale można też wykorzystać gałązki brzozowe

SKula
15-12-2013, 15:26
dzisiaj "rzeźbiłem" parapet w gościnnym pokoju
mieli to zrobić fachowcy , ale jakoś nie można się było ich doprosić
a nie fajnie wyglądało okno bez parapetu

no i dziś korzystając z wolnego dnia - udało się coś zrobić

tutaj już z ozdobami :

230341

SKula
15-12-2013, 15:28
a za tydzień - zapraszam Wszystkich na wędzenie !

Drimeth
16-12-2013, 08:26
Brawo za chęci i zdolności!

SKula
16-12-2013, 11:55
Brawo za chęci i zdolności!

tak - chęci są wielkie !
A zdolności ? skoro dobrze to oceniacie - to jakieś tam są ;)

mWilQ
16-12-2013, 12:18
tak - chęci są wielkie !
A zdolności ? skoro dobrze to oceniacie - to jakieś tam są ;)

A zamówienia realizujesz? :) W tym roku na wrocławskim rynku oglądałem takie wieńce i nie dość, że odstraszały ceną to jeszcze jakością wykonania. Moja połówka chciała wieniec na drzwiach, oprócz szarfy puszczonej do góry i montowanej od środka, nie mam pomysłu jak to powiesić. Taśma dwustronna chyba nie wytrzyma. Drzwi mam metalowe.

SKula
16-12-2013, 12:32
wieniec raczej musi być na mocnej szarfie i przyczepionej od wewnątrz do drzwi
inaczej się urwie - i masz tu rację taśma dwustronna nie wytrzyma
a tak z ciekawości to jaki jest koszt takiego wieńca?
bo mnie wyszedł ok 10 za sztukę

SKula
16-12-2013, 12:32
a zamówienia? :)

oczywiście przyjmuję już zapisy na przyszły rok !
bo w tym to już się nie wyrobię

mWilQ
16-12-2013, 12:42
od 30 do 150 zł w zależności od wielkości i użytych ozdób

SKula
16-12-2013, 13:13
moje maja średnicę ok 30 cm - i tak myślę że małe nie są
można samemu to zrobić - zachęcam - pozbieraj trochę ozdób w lesie
trochę wyszparaj w sklepach do tego klej na gorąco i za godzinkę masz piękną ozdobę

ja szyszki miałem ze swojej leśnej działki , orzechy z bazarku
laski cynamonu po 2 zeta za paczkę z Lidla a pomarańczę z kuchni :)
pokrojona w plastry ususzyła się w kotłowni
do tego jakieś drobne kolorowe ozdoby - szarfy itp
ja np użyłem kawałków i resztków firanki

SKula
20-12-2013, 11:31
aura zupełnie nie sprzyja ogrodowym pracom - chociaż dzisiaj udało mi się wyjść i trochę pograbić pozostałości po jesiennych liściach
no i niezawodne igły pod sosnami spokojnie zakwaszały sobie glebę
to i je także zgrabiłem
maleńka namiastka ogrodowych zajęć .... ale już nie długo !
można powiedzieć , że już połowa zimy za nami
jak sobie przypomnę zeszły rok...

231067

SKula
20-12-2013, 11:33
korzystając z wolnego i przedświątecznej krzątaniny pstryknąłem kilka zdjęć
tym razem zupełnie nie ogrodowych
ale ze świątecznym akcentem - świątecznych wieńców i kuchennej choinki

231068

231069

231070

SKula
20-12-2013, 11:34
231071

231072

231073

231074

Drimeth
20-12-2013, 18:43
Pięknie u Ciebie i tak nastrojowo :)

ogrod22
22-12-2013, 15:24
To jest taki klimat, który uwielbiam. Widzę bardzo fajny projekt i wykonanie. Gratuluje!

SKula
22-12-2013, 19:29
To jest taki klimat, który uwielbiam. Widzę bardzo fajny projekt i wykonanie. Gratuluje!

witam serdecznie i dziękuję za odwiedziny i za miłe słowa :)

SKula
22-12-2013, 19:32
dzisiaj - przygotowania do świąt toczyły się pełną parą
od rana wędzenie wędlin
potem ich parzenie
przygotowanie pstrągów do jutrzejszego wędzenia
sprzątanie
ot przedświąteczna krzątanina

SKula
22-12-2013, 19:35
pogoda dzisiaj była ... piękna :)
aż nie chce się wierzyć że to święta za dwa dni
231473

SKula
22-12-2013, 19:48
231480

231481

i wędzenie :

231482

SKula
22-12-2013, 20:10
już dzisiaj chciałem Wam wszystkim złożyć najcieplejsze i płynące z serca życzenia
spokojnych, radosnych i rodzinnych świąt !
Wszystkiego Najlepszego !!

231485

SKula
25-12-2013, 15:11
ze świątecznymi życzeniami
pierniki zrobione przez moje Dziewczyny

231850

SKula
27-12-2013, 12:57
dzisiaj korzystając z wolnego do pracy - prawie jak na wiosnę poszedłem do ogrodu
pokrzątać się i poczuć trochę upragnionej pracy na powietrzu
pograbiłem cały teren przed ogrodzeniem i uzbierała się spora taczka jesiennych pozostałości
niby sprzątało się na bieżąco , ale jednak wiatry nawiały sporo liści

231970

SKula
27-12-2013, 13:00
sprzątając sobie - odwiedził mnie sąsiad , który postanowił dać mi prezent
niespodziewany bardzo - a mianowicie dosyć dużą jukę , którą wykopał u siebie w ramach zmiany koncepcji

231971

juka ma ponad 0,5 m wysokości ... i zupełnie nie była planowana
podziękowałem serdecznie i postanowiłem ją posadzić na razie w "przechowalni"
może znajdzie jakieś miejsce ?
a jak nie , to może ktoś znajdzie się chętny ?
zobaczymy
231972

SKula
28-12-2013, 13:00
wczoraj pragnienie wygoniło mnie do ogrodu - a dzisiaj pogoda
piękne słońce , 10 stopni - aż się nie chce wierzyć że zaraz nie będzie wiosny

a tyle by się chciało już robić ...
a w tyle głowy świadomość ,że za chwilę mogą przyjść mrozy

SKula
28-12-2013, 14:34
dzisiaj było tak :

232073

232074

232075

SKula
28-12-2013, 14:35
232076

232077

232078

SKula
28-12-2013, 14:36
inne spojrzenie na dom ....

232079

232080

232081

SKula
28-12-2013, 14:36
i moja hodowla hedery - którą chcę zastąpić bardzo ekspansywną roślinę która porasta płot - winobluszcz - jest ładny , bardzo szybko rośnie, jesienią pięknie się wybarwia - ale trzeba nad nim panować
hedera zresztą jest zimozielona
na razie rosną wspólnie i w miarę rozrastania się hedery będę ograniczał winobluszcz

232082

Drimeth
28-12-2013, 21:17
Eh, powtórzę się. Pięknie masz w okolicy, a ogród to bajka.
A ja dziś dla odmiany gruz sprzątałam ;)

SKula
29-12-2013, 08:19
Eh, powtórzę się. Pięknie masz w okolicy, a ogród to bajka.
A ja dziś dla odmiany gruz sprzątałam ;)

zaraz idę do Ciebie zobaczyć postępy :)

SKula
29-12-2013, 08:27
my sprzątaliśmy bez przerwy - no może z jedną mega przerwą bo nawał prac a co za tym idzie śmieci był ogromny i kopara potem ładowała do pojemników,
ale pamiętam że po skończeniu stanu surowego grabiłem całą działkę i zbierałem najmniejsze nawet kawałki pokruszonych cegieł czy innych resztek ,
potem po dachu i resztki dachówek ... nie wyobrażam sobie sprzątnąć to wszystko za jednym razem a nie na bieżąco...

232192

232193

232194

nie mówię że nie było u nas śmieci bo było prawdziwe wysypisko

232195

i wykonawcy tak je traktowali... resztki jedzenia , butelki , ubrania....masakra
dlatego w trosce o samych siebie no i o ogólny wizerunek ;) sprzątaliśmy ten cały bałagan

SKula
29-12-2013, 08:34
na pocieszenie - powiem Ci ,że wbrew pozorom ten czas szybko mija i zapomina się ten cały bałagan
wiem,że pewnie teraz masz zupełnie odmienne wrażenie , ale sama się wkrótce przekonasz

Drimeth
29-12-2013, 12:09
zaraz idę do Ciebie zobaczyć postępy :)

Obawiam się, że nie ma nic na razie u mnie w dzienniku nowego :(
Muszę najpierw doprowadzić go do stanu bieżącego a potem aktualizować.

SKula
29-12-2013, 14:30
Obawiam się, że nie ma nic na razie u mnie w dzienniku nowego :(
Muszę najpierw doprowadzić go do stanu bieżącego a potem aktualizować.

właśnie , właśnie...
pusto i cicho
a ja taki ciekawski jestem ;)

SKula
01-01-2014, 17:29
witam gorąco Wszystkich noworocznie zaczynając kolejny sezon wspólnej fascynacji ogrodem , przyrodą i naturą
:) ale zabrzmiało patetycznie ;)
kończący się rok to jak to zwykle bywa czas podsumowań , ocen i refleksji
co udało się dokonać a czego nie
jak bardzo odbiegliśmy od marzeń i założeń
jak wile razy udało się nam je przekroczyć
ale myślę że nie to jest najważniejsze - nie ta realizacja planów i ich rozliczanie
najważniejsza jest pasja i ta świadomość że marzenia się spełniają !
czego Wam i sobie nowrocznie życzę !

SKula
05-01-2014, 16:05
szkoda że nie ma słońca - bo to i teraz czas wolny i można się byłoby poszwendać po puszczy

dzisiaj nie zapuszczaliśmy się daleko a jedynie po otulinie wędrowaliśmy
to ,że to otulina widać od razu przy równo sadzonych rzędach drzew

233341

233342

SKula
05-01-2014, 16:57
kurcze ... nie wiadomo czy smucić się czy cieszyć ..

zima jest jednak taka piękna i potrzebna naturze ..

http://pogoda.wp.pl/gid,16303782,kat,1035571,title,Prognoza-pogody-na-szesc-miesiecy,galeria.html

SKula
06-01-2014, 15:39
a tym czasem po powrocie z Puszczy ...
szkoda jednak ,że nie ma śniegu
jak jest sezon ogrodowy - to nigdy nie ma czasu na spacery po Puszczy - a teraz taka ni to jesień ni to wiosna w lesie
ale zwierzęta pewnie zachwycone brakiem mrozów
i pełno takich oto śladów po nich :
233510

i po wietrze ...

233511

233512

SKula
06-01-2014, 15:40
233513

233514

233515

SKula
06-01-2014, 15:42
wędrując przez Puszczę dochodzi się do takich malowniczych duktów :

233516

udało się nam również odnaleźć w środku głuszy miejsce pamięci i maleńki cmentarzyk ... ot taka chwila zadumy ...

233517

233518

SKula
06-01-2014, 15:43
w poszukiwaniu kolorów... zieleni

233519

233520

233521

233522

233523

Drimeth
06-01-2014, 15:56
Piękna puszcza :) I ten zapach. Uwielbiam zapach lasu.

SKula
06-01-2014, 16:07
Piękna puszcza :) I ten zapach. Uwielbiam zapach lasu.

tak...można chodzić godzinami
może następnym razem wyprawimy się na mokradła i przyległa łąki
tereny są piękne

SKula
06-01-2014, 16:09
ale a propos ! jak tam idą prace?
bo pogoda sprzyja w tym roku jak cholera:)
czy dziennik ruszył chociaż o milimetr?

Drimeth
06-01-2014, 17:03
tak...można chodzić godzinami
może następnym razem wyprawimy się na mokradła i przyległa łąki
tereny są piękne

Jak tylko będzie wolna chwila to chętnie przyjedziemy.

Co do prac to nadal czekamy na okna :(

SKula
06-01-2014, 20:03
Jak tylko będzie wolna chwila to chętnie przyjedziemy.

Co do prac to nadal czekamy na okna :(

tak ...oczekiwanie na zamówiony towar , a dodajmy jeszcze że zapłacony , do przyjemnych nie należy
no ale z oknami - przecież robionymi na wymiar , tak musi być - także cierpliwości :)

a co powiesz na to ? - idziesz do sklepu meblowego podoba Ci się powiedzmy fotel i chcesz go kupić
idziesz do kasy i dowiadujesz się że.... dzisiaj płacisz a fotel będzie za ....14 tygodni :jawdrop:
cooo?? czy oni po przyjęciu pieniędzy jadą do lasu ściąć drzewo i zaczynają proces technologiczny produkcji mebla??
to jest dopiero masakra !

Drimeth
07-01-2014, 07:48
Widzisz, tylko same okna to już są podobno wyprodukowane i czekają. Problem jest z zebraniem ekipy do montażu.
Co któraś umówiona to coś wypada. Plus taki, że zima jeszcze nie przyszła i nadal mamy nadzieję, że montaż się szybko odbędzie.

SKula
07-01-2014, 08:03
Widzisz, tylko same okna to już są podobno wyprodukowane i czekają. Problem jest z zebraniem ekipy do montażu.
Co któraś umówiona to coś wypada. Plus taki, że zima jeszcze nie przyszła i nadal mamy nadzieję, że montaż się szybko odbędzie.

jeśli tak...to typowa gówniarzeria - złapany klient , kasa zapłacona to i starać się nie ma potrzeby
starajcie się tak negocjować warunki by zapłata była zawsze po wykonanej pracy
to jest jedyny bat na wykonawców - i tylko tego się boją
nie tego ,że spieprzą nasz materiał , nie naszej wściekłości a braku zapłaty

Drimeth
07-01-2014, 08:07
Niestety z oknami nie zawsze się tak da.

SKula
09-01-2014, 07:16
czyżby ? a jednak zima?

http://pogoda.wp.pl/kat,1034985,wid,16311624,wiadomosc.html?ticaid=111 fd9&_ticrsn=3

SKula
13-01-2014, 08:06
no to mamy mróz - na razie jest przyjemnie po tych wilgotnych dniach - wreszcie sucho , a te - 5 nie powinno za bardzo roślinom zaszkodzić

SKula
13-01-2014, 17:14
ale co to za zima .... w zeszłym roku to była Zima !!

234869

234870

234871

SKula
16-01-2014, 08:34
było gadanie o zimie i jest ....
przyszła wczoraj śniegiem i mrozem :)
w sumie to nawet fajnie
235371

235372

235373

SKula
16-01-2014, 08:34
235374

235375

235376

SKula
16-01-2014, 08:35
zachód słońca

235377

SKula
18-01-2014, 18:38
zima, ale jeszcze nie tak do końca fajna
brakuje mi mroźnego, słonecznego dnia

235967

235968

235969

wczoraj totalne roztopy i ulewa... było tyle wody i wilgoci że włączyły mi się czujniki w szambie
dzisiaj znowu przyszedł mróz i zamarzły prowadnice do bramy
codziennie jest co robić
a mówili że zimą nudno

SKula
19-01-2014, 19:41
zima przyszła na całego
ale to chyba lepiej ,niż takie nie wiadomo co do tej pory...
ni to jesień ni to wiosna ...
człowiek się nie mógł pogodzić ,że rośliny nie rosną a jest 10 stopni
a tak... jest mróz i śnieg i łatwiej czekać na prawdziwą Wiosnę
bez stresu

SKula
19-01-2014, 19:46
ostatnio "wałkuję" temat rabaty za domem - pod oknem gabinetu , który u nas nazywa się pokojem zimowym

236226

SKula
19-01-2014, 19:49
dostałem bardzo fajną propozycję rozmieszczenia roślin
a w szczególności padł super pomysł umieszczenia od strony tarasu strzyżonego zielonego parawanu
żywopłotu
mój wybór padł na cisy i teraz mam pytanie : jaki ich rodzaj wybrać ?
tak wygląda to co otrzymałem :)

236227

a tak nieudolna aranżacja w Puzzlach :

236228

SKula
19-01-2014, 19:51
pomóżcie w wyborze dobrej odmiany cisa

ja znalazłem takie materiały pomocnicze :

znalazłem takie gatunki : cis hicksii, hilli, aurea robusta

Cis pośredni "Hicksii" / Taxus media "Hicksii" - szybko rosnący cis o średnim rocznym wzroście ok.. 10-15cm, po 10 latach krzew osiąga ok. 3 m wys. Posiada sztywne pędy, igły ciemnozielone. Odporny na zanieczyszczenia powietrza, choroby oraz mrozy.Owocuje już w młodym wieku. Szczególnie polecany cis na żywopłot strzyżony

Cis pośredni "Hilli" / Taxus media "Hilli"- krzew o średnio silnym przyroście rocznym, osiągający w wieku 10-12 lat do 1.5 m wys. Gałązki sztywne, wzniesione, igły intensywnie zielone. Odmiana męska nie posiada owoców, polecany na cięte żywopłoty

Cis pospolity "'Fastigiata Aurea" / Taxus baccata "Fastigiata Aurea"- odmiana o pokroju kolumnowym i wolnym wzroście. Osiągająca w wieku 10 lat ok. 1,5 m wys. Sztywne gałązki, ustawione pionowo o zabarwieniu złocistożółtym.

Cis pospolity "Fastigiata Robusta" / Taxus baccata "Fastigiata Robusta"- odmiana wąsko kolumnowa o średnim rocznym wzroście wzroście 10-15cm, osiągająca w wieku 10-12 lat do 2 m wys. Pędy ustawione pionowo, zwarte mocno przylegające do pnia. Igły intensywnie zielone.

patrząc na przyrosty i osiągane "rozmiary" chyba najbardziej skłaniałbym się ku pierwszej propozycji
no , ale może Wy macie inne zdanie i lepsze doświadczenie
a może zupełnie inną odmianę poradzicie?

Drimeth
20-01-2014, 11:47
Aranżacja super.
Niestety z cisami nie pomogę.

rispetto
22-01-2014, 08:55
pomóżcie w wyborze dobrej odmiany cisa

ja znalazłem takie materiały pomocnicze :

znalazłem takie gatunki : cis hicksii, hilli, aurea robusta

Zastanów się nad odmianą Wojtek, bo ta zdecydowanie bardziej trzyma formę kolumnową. Zarówno Hiicksii jak i Fastigiata bez przycinania z czasem zaczną lekko rozchylać się na boki. Bez związywania na zimę się nie obejdzie. Jeśli w Twojej okolicy często masz do czynienia z mokrym, ciężkim sniegiem, to myślę, że warte jest to rozważenia.

SKula
22-01-2014, 13:20
Zastanów się nad odmianą Wojtek, bo ta zdecydowanie bardziej trzyma formę kolumnową. Zarówno Hiicksii jak i Fastigiata bez przycinania z czasem zaczną lekko rozchylać się na boki. Bez związywania na zimę się nie obejdzie. Jeśli w Twojej okolicy często masz do czynienia z mokrym, ciężkim sniegiem, to myślę, że warte jest to rozważenia.

dzięki za odwiedziny i za poradę
czytałem o tej odmianie , ale jest ona bardzo, bardzo kolumnowa , a ja chciałem "zbudować" parawan właśnie regularnie strzyżony
i nieco szerszy u podstawy
na pewno można posadzić Wojtka w dwóch rzędach , ale nie jestem pewien czy da radę osiągnąć nawet przy regularnym cięciu zagęszczoną
zieloną ścianę ...

rispetto
22-01-2014, 13:58
dzięki za odwiedziny i za poradę
czytałem o tej odmianie , ale jest ona bardzo, bardzo kolumnowa , a ja chciałem "zbudować" parawan właśnie regularnie strzyżony
i nieco szerszy u podstawy
na pewno można posadzić Wojtka w dwóch rzędach , ale nie jestem pewien czy da radę osiągnąć nawet przy regularnym cięciu zagęszczoną
zieloną ścianę ...
Nie doczytałem ... Jeśli ma to być żywopłot to jak najbardziej się nadają, bo będą 'wspierały się' jeden o drugiego i śnieg nie rozłoży ich na boki. Moja wypowiedź dotyczyła tylko nasadzeń 'soliterowych'.
Żywopłot z cisa choć rośnie długo, to jest piękny! Dobry wybór!

kasiasz1230
22-01-2014, 14:05
Z ogrodem dopiero zaczynam, a raczej zacznę działać, dlatego tez poproszę o uświadomienie mi co to jest Wojtek???:rolleyes:

SKula
22-01-2014, 14:11
Z ogrodem dopiero zaczynam, a raczej zacznę działać, dlatego tez poproszę o uświadomienie mi co to jest Wojtek???:rolleyes:

witaj :
"Taxus media 'Wojtek'

Piękna, polska odmiana cisa pośredniego, wyselekcjonowana przez prof. Senetę ze względu na unikatowy, bardzo wąsko kolumnowy pokrój. Odmiana rośnie średnio szybko, rocznie przyrasta do 25 – 30 cm, po 10 latach powinna przekraczać 2 metry wysokości. Ze względu na pokrój nadaje się do sadzenia także w mniejszych ogrodach – nie zajmuje wiele miejsca, a jednocześnie wygląda ciekawie, przyciąga wzrok oraz łamie pokrojową monotonię większości krzewów ozdobnych"

http://www.drzewa.com.pl/pl/391-cis-posredni-wojtek.html

SKula
22-01-2014, 14:12
Nie doczytałem ... Jeśli ma to być żywopłot to jak najbardziej się nadają, bo będą 'wspierały się' jeden o drugiego i śnieg nie rozłoży ich na boki. Moja wypowiedź dotyczyła tylko nasadzeń 'soliterowych'.
Żywopłot z cisa choć rośnie długo, to jest piękny! Dobry wybór!

dzięki wielkie:)

pozdrawiam

SKula
23-01-2014, 07:44
dzisiaj - pomimo zimy i mrozów , chciałem Was namówić na zbudowanie i założenie własnego
ogródka ziołowego
w wielu ogrodach są takie miejsca , ze specjalnie zbudowanymi murkami kamiennymi
i tam sadzone są zioła
ja proponuję wykonanie czegoś tańszego i samodzielnego :)
a dającego wiele, wiele radości i smaku :)

SKula
23-01-2014, 07:48
pokażę Wam jak to wygląda u mnie i może ktoś odnajdzie inspiracje i pomysł ;)

na początku wybrałem miejsce - słoneczne i osłonięte od wiatrów
no i "zwymiarowałem" skrzynię
potem przerzuciłem to już na projekt w komputerze
tworząc wizualizację :

236872

236873

SKula
23-01-2014, 07:50
potem już była realna realizacja:

236874

236875

skrzynia została pomalowana , od środka zabezpieczona folią , ustawiona w miejscu docelowym, wypoziomowana i wypełniona ziemią

SKula
23-01-2014, 07:53
potem już było tylko sadzenie
i oprócz ziół znalazło się miejsce dla sałaty, rukoli, groszku zielonego , rzodkiewek , pomidorów, papryki....

236876

236877

236878

SKula
23-01-2014, 07:55
236879

236880

236881

SKula
23-01-2014, 07:56
236882

236883

236884

SKula
23-01-2014, 07:58
236885

236886

236888

SKula
23-01-2014, 08:00
236889

236890

236891

Drimeth
23-01-2014, 08:35
Świetny pomysł. Dziękuję za inspiracje.
Myślałam wcześniej o zrobieniu takiego mini-warzywnika. Jednak wszystko okaze sie ile będzie wolnego miejsca w ogrodzie. Z warzywnika pozostał ambitny plan posadzenia malin :yes:

SKula
23-01-2014, 15:47
to jest naprawdę wersja minimalistyczna
2 na 2 metry - stąd pomysł zrobienia kilku poziomów
jeśli chodzi o zioła - to miejsca aż nadto
i dlatego zdecydowaliśmy się dosadzić różności - paprykę czy pomidory

Yaa
23-01-2014, 15:52
236882


bardzo mi sie podoba

jak to jest polaczone na rogach i ile wpuszczone w ziemie ?

SKula
23-01-2014, 17:41
bardzo mi sie podoba

jak to jest polaczone na rogach i ile wpuszczone w ziemie ?

na rogach są wstawione kantówki i całość jest skręcona wkrętami
(widać to dokładnie na zdjęciu z montażu - skrzynie jeszcze nie pomalowana)
nie jest wpuszczona w grunt wcale - powierzchnia jest wypoziomowana i skrzynia została na gruncie po prostu postawiona

SKula
24-01-2014, 08:31
dzisiaj z samego rana postanowiłem w ramach cyklu "inspiracje" pokazać jak kiełkował pomysł wgłębnika
i miejsca związanego z przyrządzaniem w ogrodzie jedzenia
ponieważ uwielbiamy ognisko - takie miejsce obowiązkowo znalazło się w naszych planach
ja z kolei bardzo chciałem mieć wędzarnię i powoli , powoli projekt w głowie ewoluował
aż w końcu znalazł odzwierciedlenie w wizualizacji
co prawda nie jest jeszcze dokończony , ale nie można mieć przecież wszystkiego od razu

237096

ak widać na projekcie zaplanowana jest tam jeszcze wodna kaskada... do tej pory nawet nie zaczęta
chyba raczej z powodów technicznych
ale może mi coś doradzicie - chciałem mieć tam kamienne czy też betonowe korytko z wodą i nie mam pomysłu z czego je wykonać - samą kaskadę można zamówić ze stali nierdzewnej , pompa i tak dalej to już żaden problem - ale stojąca woda już tak


237097

SKula
24-01-2014, 08:35
jak widać na projekcie wędzarnia też już od początku była zaplanowana

tutaj niezła fantazja z roślinami

237099

i już bliżej realnego planu :

237100

237101

SKula
24-01-2014, 08:39
potem już przyszedł czas na realizację i pierwsze prace ziemne -
łopata i taczka poszły w ruch

237102

237103

237104

SKula
24-01-2014, 08:41
237105

wykop gotowy , ziemia wywieziona i rozplantowana ...uff

i wtedy okazało się że nastąpiła pomyłka w obliczeniach i za dużo wykopałem !
cóż było robić? przywiozłem ziemię z powrotem ! hahaha teraz to jest śmieszne , ale wtedy do śmiechu mi nie było - oj nie !
ten jasny pasek to właśnie dowieziona ziemia - o tyle nastąpiła pomyłka

237107

237109

Yaa
24-01-2014, 08:41
na rogach są wstawione kantówki i całość jest skręcona wkrętami
(widać to dokładnie na zdjęciu z montażu - skrzynie jeszcze nie pomalowana)
nie jest wpuszczona w grunt wcale - powierzchnia jest wypoziomowana i skrzynia została na gruncie po prostu postawiona

a nie popatrzylam na poprzednia strone :)
dzieki

a napisz jeszcze jaka to wysokosc calosci
a co to za deseczki takie z wpustami ? to jakies panele ?

SKula
24-01-2014, 08:42
potem znów były projekty - tym razem na żywym organizmie

237110

237111

SKula
24-01-2014, 08:43
a nie popatrzylam na poprzednia strone :)
dzieki

a napisz jeszcze jaka to wysokosc calosci
a co to za deseczki takie z wpustami ? to jakies panele ?

wysokość ? zmierzę i napiszę
a deski są podłogowe z felcem

SKula
24-01-2014, 08:45
a potem powoli, powoli realizacja...

237114

237115

237116

SKula
24-01-2014, 08:48
237117

237118

237119

237120

Yaa
24-01-2014, 08:50
bardzo fajny pomysl, bede sledzic realizacje :)

a robiles jakis drenaz ? nie boisz sie ze bedzie do zaglebienia splywac woda ?

SKula
24-01-2014, 08:52
237122

237123


obecnie na jesieni założyłem oświetlenie pod balami - daje ono ciepłe światło
i chyba nigdy byście nie zgadli co do tego wykorzystałem

świąteczne węże oświetleniowe led ( światło białe - a nie kolorowe )
są one schowane i zabudowane pod balami i dają światło pod stopy
a przede wszystkim są całkowicie wodoodporne

SKula
24-01-2014, 08:55
bardzo fajny pomysl, bede sledzic realizacje :)

a robiles jakis drenaz ? nie boisz sie ze bedzie do zaglebienia splywac woda ?

miałem robić drenaż i studzienkę chłonną - ale nie ma najmniejszej potrzeby - woda nie spływa i nie gromadzi się
mieliśmy jeszcze podczas budowy małą awarię - spadł wąż z kranu i woda lała się przez dobę
ponieważ spadek jest w stronę gdzie jest wykopany wgłębnik wody nalało się po brzegi ....
po 24 godzinach nie było po nie śladu
a więc pięknie wchłonęła ziemia - a deszczy takich nie ma:)

Drimeth
24-01-2014, 09:17
Piękny wgłębnik, fantastyczna wędzarnia, chociaż muszę przyznać, że jak na nią patrzę to nieodmiennie kojarzy mi się z ulem :)

SKula
24-01-2014, 15:06
Piękny wgłębnik, fantastyczna wędzarnia, chociaż muszę przyznać, że jak na nią patrzę to nieodmiennie kojarzy mi się z ulem :)

uff... dobrze że nie z innym drewnianym domkiem :) !

Drimeth
24-01-2014, 15:22
uff... dobrze że nie z innym drewnianym domkiem :) !

:lol2::rotfl:

mWilQ
24-01-2014, 16:58
Cześć :) Widzę, że zabrałeś się za podsumowanie roku i pokazujesz swoje prace. Warzywniak super, szczególnie na zdjęciach z ziołami.

We Wrocławiu też wszystko skuło lodem. Jednego dnia odmrażałem zamki w furtkach, kolejnego skrzynkę na listy. Na około troszkę śniegu, więc można powiedzieć, że zima już przyszła i się rozgościła w ogrodzie. Roślinki pozabezpieczane, mam nadzieje, że przetrwają do wiosny.

Poza tym bryndza. Czekam na rehabilitację. W międzyczasie szukam roboty, bo w mojej polikwidowali etaty. Nowy rok nerwowy, ale jak już gdzieś się zahaczę, to więcej uwagi poświęcę na ogrodowe sprawy. Pozdrawiam.

SKula
24-01-2014, 17:26
dawno nie widziane Wilczysko !
wiem, pamiętam o Twoich kłopotach ze zdrowiem
mam nadzieję że wszystko będzie zmierzało ku lepszemu
tak ze zdrowiem , jak i z pracą
parszywe czasy jak nie ma jednego i drugiego !
ale wiem,że jak to Wilk wyliżesz się z tego !! czego gorąco życzę !

kat125
24-01-2014, 21:15
Hej,
od dłuższego czasu śledzę postępy w Twoim ogrodzie i jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej pracowitości.
pytałeś o cisi- stałam przed podobnym dylematem wybrałam opcję nr 1- cis Hicksii- za wcześnie, by oceniać trafność wyboru,ale najszybsze przyrosty mnie przekonały.
pozdrawiam i powodzenia w dalszych, nie tylko ogrodowych pracach :-)

SKula
25-01-2014, 10:14
Hej,
od dłuższego czasu śledzę postępy w Twoim ogrodzie i jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej pracowitości.
pytałeś o cisi- stałam przed podobnym dylematem wybrałam opcję nr 1- cis Hicksii- za wcześnie, by oceniać trafność wyboru,ale najszybsze przyrosty mnie przekonały.
pozdrawiam i powodzenia w dalszych, nie tylko ogrodowych pracach :-)

witaj serdecznie :)
gorąco zapraszam w odwiedziny i na wymianę poglądów, myśli i pomysłów

dziękuję za miłe słowa i oczywiście za cenne porady dotyczące cisa
ja raczej też będę się skłaniał ku tej odmianie - mam nadzieję że będzie dostępna w szkółkach

SKula
25-01-2014, 10:15
kurcze , kurcze !
dzisiaj u mnie o 10.30 było - 16 stopni i piękne słońce
właśnie pojechałem po groszek do pieca a tu taki mróz
a w domku tak cieplutko

nie wiem czym ogrzewacie wasze domy , ale ja jestem bardzo zadowolony z pieca na eko-groszek
przy tych mrozach "zjada" 6 worków tygodniowo - 20 pln za worek - a więc 120 ( przy mrozach -20 )
a w domu ( 200 m ) 22 - 23 stopnie

do tego jak zapalimy w kominku to zużycie węgla automatycznie spada - mamy rozprowadzenie ciepła po pokojach z czujnikiem temperatury , który sam włącza i wyłącza dmuchawę

budując dom zdecydowałem się też na rekuperację - a więc wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła
- prosto mówiąc zimne pobierane z dworu powietrze zanim zostanie wtłoczone do domu zostaje w specjalnym "mieszalniku" ogrzane "zużytym" i ciepłym powietrzem wypompowywanym z domu .
także świeże powietrze jest już ogrzane i piec potrzebuje ogrzać je tylko o kilka stopni - i to też daję duże oszczędności

Drimeth
25-01-2014, 12:50
U nas po 10-tej było "tylko" -11. Ale słońce mocno grzeje i nagrzewa mieszkanie.
My grzejemy piecem dwufunkcyjnym. Całkiem dobrze daje sobie rade, jedyne co bym dodała to chociaż nieduży zasobnik. Wiem niby do mieszkań się nie daje zasobników, ale piec mamy dość daleko od łazienki, żeby doleciała ciepła woda trzeba dobre kilkadziesiat sekund odczekać, co nie jest zbyt efektywne przy oszczedzaniu wody :(

SKula
25-01-2014, 13:43
piec mamy dość daleko od łazienki, żeby doleciała ciepła woda trzeba dobre kilkadziesiat sekund odczekać, co nie jest zbyt efektywne przy oszczedzaniu wody :(

ależ to wystarczy zamontować pompkę cyrkulacyjną - potem zrobię zdjęcie jak ona wygląda
maleńkie urządzenie, które powoduje stały obieg wody w rurach - i tym sposobem po odkręceniu kranu od razu leci ciepła woda

SKula
25-01-2014, 14:30
zrobiłem dla Ciebie zdjęcia :
tak to wygląda - biały kabelek to podłączenie do prądu

237365

i tabliczka znamionowa

237367

Drimeth
25-01-2014, 14:44
Dziękuje bardzo.
Tylko czy będzie dało się ja zamontowac w mieszkaniu bez konieczności prucia ścian?

P.S. Aktualizuje mój dziennik :)

SKula
25-01-2014, 15:06
P.S. Aktualizuje mój dziennik :)

super ! na pewno odwiedzę !

mWilQ
25-01-2014, 18:24
U mnie domek i wodę ogrzewa powietrzna pompa ciepła. Nie jest to może najoszczędniejsze rozwiązanie spośród dostępnych na rynku, ale jest w pełni bezobsługowe i zautomatyzowane. Koszt podaje w całości za prąd (w tym cała kuchnia, agd, rtv, pc, serwer itd) to około 5500-6000 zł za rok. Domek ma około 170m2. W pełni akceptuję taki wydatek, bo porównuję to do mieszkania rodziców, gdzie uwzględniając czynsze i media i rachunki wychodzi zdecydowanie więcej.

W tym roku częściej sięgam po drewno do kominka. Tak jak SKula pisze, jest to świetne rozwiązanie jeśli chce się obniżyć rachunek. Ja co prawda nie robiłem rozprowadzenia, ale mam kominek w pobliżu klatki schodowej i po 15 minutach czuć już różnicę w temperaturze w pokojach na piętrze. Dla mnie oprócz dodatkowego ciepła jest to bardzo przyjemne urozmaicenie domu.

SKula
25-01-2014, 19:01
a ja jeszcze dodam ,że drewno mieliśmy w tym roku za darmoszkę:)
mamy kawałek lasu i .... najpierw wizyta leśniczego i stosowne pozwolenia i papierki
a potem do lasu z piłą :)
brzoza i grab - taka mieszanka
w sumie nie byłem przekonany do brzozy , ale naprawdę w porządku
w przyszłym sezonie zrobimy chyba powtórkę przedsięwzięcia

Drimeth
25-01-2014, 19:52
U nas będzie pompa ciepła z kolektorem pionowym + wszędzie podłogówka. Kominek też planujemy, ale raczej rekreacyjnie niż do konkretnego ogrzewania. Do tego rekuperacja... A właśnie SKula, czy masz do swojego rekuperatora podpięty GWC? Mój maż się szykuje do wykopania takowego i zastanawiamy się czy warto się w to pakować.

SKula
25-01-2014, 20:21
nie, nie mam gruntowego wymiennika
mam samą rekuperację
podłogówkę mam tylko tam gdzie jest gres - wiatrołap, przedpokój , kuchnia , dolna i górna łazienka - w tej ostatniej są jeszcze dwa kaloryfery żeberkowe , a właściwie jeden jest w pralni
kaloryfery są w salonie i pokojach bo tam są deski dębowe - dosyć grube i podłogówka odpada

SKula
26-01-2014, 14:19
no ! zima przyszła wreszcie taka jak powinna być
mrozek i duuużo śniegu :)

i sypie cały czas - tak że odśnieżanie trzeba powtarzać co kilka godzin
u nas mimo niedzieli gmina też się spisała - wszystkie ulice były odśnieżane

237599

237600

237602

SKula
26-01-2014, 14:24
a potem - jak zwykle w niedzielę - włóczęga po Puszczy :

237608

237609

a że było dużo śniegu połowę drogi Robal przewędrował w plecaku :)

237610

Drimeth
26-01-2014, 15:08
a potem - jak zwykle w niedzielę - włóczęga po Puszczy :

a że było dużo śniegu połowę drogi Robal przewędrował w plecaku :)

237610

Takiemu to dobrze :) łapki nie marzną.

SKula
29-01-2014, 08:28
jako ,że zima to czas planów
ja tez poddałem się tej manierze i ostatnio przestudiowałem tematykę traw
z pośród niezliczonej liczby odmian
wybrałem dla siebie kilka z nich :

1. Miscanthus sinensis 'Zebrinus Nanus' (miskant)
2. Calamagrostis acutiflora 'Overdam' (trzcinnik)
3. Festuca glauca 'Intense Blue' (kostrzewa)
4. Pennisetum alopecuroides 'Black Beauty' (rozplenica)
5. Imperata cylindrica 'Red Baron'
6. Carex morrowii 'Ice Dance' (turzyca)
7. Stipa tenuissima (ostnica)

to taka szczęśliwa 7 ! :)

większość z nich znajdzie się na projektowanej rabacie za domem - roboczo nazwanej zimową

jeśli znacie je - to poradźcie jak się sprawują

Drimeth
29-01-2014, 10:42
Co do traw to obiło mi się o uszy, że część jest ekspansywna, czyli rozrasta się mocno i trzeba ją kontrolować. Nie wiem, czy któraś z tych które wybrałeś taka jest, ale weź to pod uwage, żeby się potem nie okazało, że wymkną się spod kontroli :) I przejmą władzę nad Twoim ogrodem :D

SKula
29-01-2014, 17:29
dla wszystkich szukających inspiracji
i do tego już zmęczonych zimą :)

http://www.houzz.com/photos/traditional/landscape

miłego oglądania :)

SKula
30-01-2014, 09:55
a dzisiaj dla wszystkich szukających pocieszenia w ten zimowy poranek !

http://pogoda.wp.pl/gid,16369125,kat,1035571,galeria.html?ticaid=1121d 3&_ticrsn=3

SKula
30-01-2014, 20:48
odchodząc zupełnie od tematu ogrodów
mam nadzieję że mi wybaczycie i chociaż na chwilę odrzucicie wszelkie animozje

zapraszam na - moim zdaniem, piękny spektakl :


http://www.youtube.com/watch?v=H-q1wZcUHhk

Drimeth
31-01-2014, 07:38
Piękne obrazki.
Słyszałam wczoraj wywiad z realizatorem w RDC.

SKula
02-02-2014, 20:48
Co do traw to obiło mi się o uszy, że część jest ekspansywna, czyli rozrasta się mocno i trzeba ją kontrolować. Nie wiem, czy któraś z tych które wybrałeś taka jest, ale weź to pod uwage, żeby się potem nie okazało, że wymkną się spod kontroli :) I przejmą władzę nad Twoim ogrodem :D

już ja dogłębnie przestudiuję wszystko :)

a kolejne miejsce gdzie widzą się mi trawy to to :

240254

SKula
02-02-2014, 20:53
teraz mam jeszcze większy mętlik w głowie
bo rozważam w wykończeniu wgłębnika jeszcze podest drewniany
wiem , wiem ,że ognisko itd
ale ogień będzie w kutej misie i pojedyncze iskry nie powinny nic złego zrobić

a ja kocham drewno i można na nim nawet się położyć ....
szkoda że nie można wklejać tu zdjęć bo mam piękną aranżację - właśnie z drewnem

BasiaTomczak
04-02-2014, 11:42
drewniane donice w dużej skali sa trudne w konserwacji

Przepraszam, że się wtrącę ale apropo drewnianych donic to uważam, że są bardzo efektowne. Chciałabym kilka postawić w ogrodzie. Możecie mi doradzić jak mogłabym je zakonserwować? Czy to rzeczywiście bardzo trudne, zależy mi żeby je mieć

BasiaTomczak
05-02-2014, 09:18
teraz mam jeszcze większy mętlik w głowie
bo rozważam w wykończeniu wgłębnika jeszcze podest drewniany
wiem , wiem ,że ognisko itd
ale ogień będzie w kutej misie i pojedyncze iskry nie powinny nic złego zrobić

a ja kocham drewno i można na nim nawet się położyć ....
szkoda że nie można wklejać tu zdjęć bo mam piękną aranżację - właśnie z drewnem


Ja też kocham drewno. To świetny pomysł z tym ogniskiem, bardzo klimatyczne. Ja też o tym myślałam ale zacznę od drewnianej werandy (http://http://www.arena.pl/werandy-z-drewna-tarasy-altany,630929.html)

SKula
06-02-2014, 06:24
Przepraszam, że się wtrącę ale apropo drewnianych donic to uważam, że są bardzo efektowne. Chciałabym kilka postawić w ogrodzie. Możecie mi doradzić jak mogłabym je zakonserwować? Czy to rzeczywiście bardzo trudne, zależy mi żeby je mieć

drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem i także stosunkowo nie drogim
ale jednak nie dość trwałym a dodatkowo wystawieni na działanie warunków atmosferycznych tą trwałość w znacznym stopniu zmniejsza
więc albo zabezpieczamy drewno ogólnymi środkami do jego ochrony i godzimy się na jego wymianę za jakiś czas, albo po prostu decydujemy się na inne i bardziej trwałe rozwiązania np kamienne

BasiaTomczak
07-02-2014, 10:30
drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem i także stosunkowo nie drogim
ale jednak nie dość trwałym a dodatkowo wystawieni na działanie warunków atmosferycznych tą trwałość w znacznym stopniu zmniejsza
więc albo zabezpieczamy drewno ogólnymi środkami do jego ochrony i godzimy się na jego wymianę za jakiś czas, albo po prostu decydujemy się na inne i bardziej trwałe rozwiązania np kamienne

Kamienie też są bardzo efektowne ale mimo wszystko najlepiej w zestawieniu z drewnem:) Postaram się coś wykombinować żeby przemycić jak najwięcej drewna do ogrodu choćby konserwacja miała być bardzo czasochłonna.

Zielony ogród
07-02-2014, 11:51
jako ,że zima to czas planów
ja tez poddałem się tej manierze i ostatnio przestudiowałem tematykę traw
z pośród niezliczonej liczby odmian
wybrałem dla siebie kilka z nich :

1. Miscanthus sinensis 'Zebrinus Nanus' (miskant)
2. Calamagrostis acutiflora 'Overdam' (trzcinnik)
3. Festuca glauca 'Intense Blue' (kostrzewa)
4. Pennisetum alopecuroides 'Black Beauty' (rozplenica)
5. Imperata cylindrica 'Red Baron'
6. Carex morrowii 'Ice Dance' (turzyca)
7. Stipa tenuissima (ostnica)

to taka szczęśliwa 7 ! :)

większość z nich znajdzie się na projektowanej rabacie za domem - roboczo nazwanej zimową

jeśli znacie je - to poradźcie jak się sprawują

Kostrzewy mi wymarzły pierwszej zimy.
Rozplenicę mam, jest piękna, ale widać ja dopiero od czerwca tak naprawdę. tu moja rozplenica w 3 roku po posadzeniu:

http://i1.fmix.pl/fmi2334/a7708414002974745245f000/zdjecie.jpg (http://www.fmix.pl/zdjecie/3930702/img)

ja mam w planie zakup hakonechloa macra aurea, ponieważ rośnie w cieniu, co jest rzadkie wśród traw:)

SKula
07-02-2014, 15:41
mówisz ,że kostrzewy wymarzają.... kurcze szkoda
ale chyba mimo wszystko zaryzykuję

a wracając do tematu wymarzania - ciekawe jak tam moje pampasówki ??
jedna jest zakopcowana , a druga po ziemią przy pompie sobie stoi
już niebawem się przekonam

SKula
09-02-2014, 16:28
a kontynuując temat traw - to dzisiaj korzystając z pięknej pogody postanowiłem zajrzeć do swojej pampasówki
jak pamiętacie mam dwie takie trawki i jesienią zastosowałem dwie różne metody ich przezimowania
pierwsza z nich to zakopcowanie w gruncie , w miejscu gdzie rosła jednej z nich
została ona okryta grubą warstwą liści dębowych oraz zasłonięta wysłaną liśćmi donicą
jak ona przetrwała - nie wiem bo jeszcze jej nie odsłaniałem i pewnie z miesiąc jeszcze pobędzie w kopcu

natomiast druga została "schowana" 2 metry pod ziemią - obok ujęcia wody , w studzience z kręgów
ta została przesadzona do donicy i opuszczona pod ziemię
szczerze mówiąc nie dawałem jej większych szans ...
i jakże dzisiaj byłem zdziwiony gdy po otwarciu pokrywy zobaczyłem jasnozielone liście
i z 2 metrów trawka wygląda bardzo ładnie i chyba przetrwała zimę ;)

SKula
09-02-2014, 17:11
wiosna powoli topi śniegi i rośliny nieśmiało wyłaniają się spod czap
i chociaż nie była tegoroczna zima długa i uciążliwa to jednak czeka się z utęsknieniem jak sobie pójdzie
i zrobi się naprawdę ciepło

241764

241765

241766

SKula
09-02-2014, 17:23
trawa też postanowiła się wydostać na powierzchnię

241767

241768

SKula
10-02-2014, 09:15
wczoraj jak widać na zdjęciach piękne słońce , a dziś deszcz
pewnie do wieczora zmyje cały śnieg
niby fajnie , ale to błocko jest do kitu

SKula
10-02-2014, 13:14
stękałem, stękałem i wyszło słońce :)

z pod śniegu wyłaniają się rośliny... piękny widok !

241909

241910

241911

SKula
10-02-2014, 13:17
aż mi się gęba uśmiecha :)

241913

241914

241915

SKula
10-02-2014, 13:20
nie tylko ja cieszę się ze słońca - ptaszyny wyżarły wszystko i wariują

241916

241917

SKula
10-02-2014, 13:24
a Jegomość Dom też wygrzewa mury

241918

241919

Drimeth
10-02-2014, 13:26
Piękny Jegomość Dom :)

SKula
16-02-2014, 09:33
po wczorajszych 2 złotach - a może 2 złotych ;)
rano poszedłem poszukać innych kolorów
czy już coś się pokazało ?
popatrzcie :

243019

243020

243021

SKula
16-02-2014, 09:34
243022

243023

243024

SKula
16-02-2014, 09:35
243025

243026

243027

Drimeth
16-02-2014, 10:12
243019



A te czerwone patyczki to co to za roślinka?

SKula
16-02-2014, 15:45
A te czerwone patyczki to co to za roślinka?

jak sam wygląd wskazuje jest to :

dereń biały .......sibirica :)

SKula
18-02-2014, 08:02
kilka ujęć z rana :

lawenda - moim zdaniem fajnie przezimowała

243407

243408

243409

SKula
18-02-2014, 08:03
i inna odmiana w innym miejscu :

243410

243411

SKula
18-02-2014, 08:04
243412

243413

243414

SKula
18-02-2014, 08:05
243415

243416

243417

SKula
18-02-2014, 08:06
243418

243419

SKula
18-02-2014, 08:07
niektóre zioła też przezimowały

243420

243421

SKula
21-02-2014, 12:56
kurcze.... nie wiem czy w tym roku nie szykuje mi się stracony ogrodowy sezon ....
trzy lata temu miałem operację kręgosłupa i wszystko wydawało się być w porządku
ale od jakiegoś czasu odezwały się dolegliwości i właśnie zaczynam badania , które mają wskazać ich przyczynę i ewentualną drogę do leczenia
być może trzeba będzie powtórzyć zabieg ...a wtedy z prac nici
ewentualnie trawkę skoszę....

o rany ! ale dzisiaj rano było pięknie !
słoneczko i ciepło aż miło !
i ziemia tak pięknie pachnie...
jeszcze kilka dni takiego ciepła i roślinki ruszą

dzisiaj przed południem pierwszy raz pograbiłem trawnik i poczyściłem go z zimowych gałęzi brzozowych ,
zdjąłem folię z altany - i już wiem że trzeba ją pomalować by wiosnę przywitała godnie

mam wrażenie ,że z pewnymi pracami muszę się śpieszyć ... bo operacja może mnie nieźle zaskoczyć
niby jeszcze nic nie jest przesądzone ale wolę więcej teraz zrobić bo po operacji będę na jakiś czas wyłączony ...

dlatego też dzisiaj pozwoliłem sobie .....pojechać do robotki motocyklem
cudowne uczucie !

wieczorkiem wrzucę jakieś zdjęcia

Drimeth
21-02-2014, 13:20
Trzymam kciuki za pozytywną diagnozę.

SKula
21-02-2014, 14:08
Trzymam kciuki za pozytywną diagnozę.

diagnoza to już wstępna była ..
zresztą ten lekarz mnie operował i dobrze wie co w trawie piszczy :)

teraz potrzeba szczegółowych badań by potwierdzić czy też zaprzeczyć zabiegowi
zobaczymy - mam nadzieję że zdążę coś jeszcze podziałać zanim zasiądę w fotelu na tarasie ;)

SKula
22-02-2014, 07:58
wiosenne porządki :

244340

244341

244342

SKula
22-02-2014, 08:00
244343

244344

244345

SKula
22-02-2014, 08:03
244346

244347

244348

SKula
22-02-2014, 08:04
244349

244351

SKula
23-02-2014, 18:07
no jak tam popracowaliście dzisiaj solidnie?
bo ja bardzo !
1. wyjąłem , wyczyściłem , ponaprawiałem i przygotowałem do sezonu 3 rowery
2. zgrabiłem filc z całego trawnika
3. przygotowałem woka do gotowania
4. wsadziłem kabel elektryczny w peszel i zakopałem go - jedynie 25 m przez trawnik - zrywanie darni wykop, zasypanie i na końcu darń na swoje miejsce - tak jak przy systemie nawadniania
5. nawiozłem trawnik dolomitem
6. uruchomiłem system nawadniania - w lutym ! - bo strasznie sucho jakoś i zresztą po tym nawożeniu chciałem podlać trochę
ufffff.............

SKula
23-02-2014, 18:08
zdjęcia z dzisiejszego , plenerowego gotowania

244566

244568

244569

SKula
23-02-2014, 18:09
244570

244571

244572