PDA

Zobacz pełną wersję : ZIELONA Projekt indywidualny k. Wrocławia



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Moorela
15-01-2012, 12:48
Witam wszystkich :)

Rossa
15-01-2012, 21:40
Widać będę pierwsza co trzyma kciuki i dopingować będzie co by wszystko sprawnie szło ooooooooooo:rotfl:
Dawaj dalej,kiedy co i jak, projekt bardzo fajny rozmieszczenie moim zdaniem super .:D

rere79
17-01-2012, 17:54
Witam się i ja u Ciebie :) Projekt fajny i elewacja też mi się podoba. Z drewna raczej bym nie rezygnowała. Jeśli zostawicie tylko na parterze, to mąż z drabiny dostanie. Z robactwem nie powinno być problemu. Zapytaj innych, którzy są posiadaczami elewacji z drewnianymi elementami ;)
Powodzenia życzę w budowaniu i urządzaniu, żeby nie napisać w wykańczaniu się :D

Magda 34
19-01-2012, 21:10
Cześć Moorelo, i ja też chciałabym dołączyć do towarzystwa;)

zgłaszam jednak mały problem, bo weszłam przez link do dziennika a jestem najprawdopodobniej u Ciebie w komentarzach, a do dziennika dostałam się przez twój profil, więc coś jest nie tak:rolleyes:

Moorela
19-01-2012, 21:22
Witam pierwszych odwiedzających! :)

Magda34, coś mi nie mogę się połapać z tymi linkami, wydaje mi się, że jednak jest ok, ale sprawdzę jeszcze - dzięki!

Po chwili...
Faktycznie - bułka była :oops:

lord_black
19-01-2012, 22:05
Jestem pod ogromnym wrazeniem Waszego Wykonawcy ;) Wykonawca pogania Inwestorów z terminami, a nie na odwrót...toż to jakaś paranoja :D ale nie zaprzeczę, że bardzo mi się to podoba ;)

Moorela
19-01-2012, 22:17
Witaj lord_black, powiem Ci, że Wykonawca jak się zapiekli, to potrafi pójść w pięty... Trzyma dyscyplinkę jak w wojsku, wszyscy chodzą jak w zegareczku... ;) A chłopaki z jego ekipy (stare konie) nawet słowem nie odpowiedzą jak ich ustawia - a to sznurek krzywo zwinięty, a to kołek rzucony na trawę... No no, zobaczymy jak to dalej będzie - oby nie zapeszyć!

Magda 34
19-01-2012, 22:45
Witam pierwszych odwiedzających! :)

Magda34, coś mi nie mogę się połapać z tymi linkami, wydaje mi się, że jednak jest ok, ale sprawdzę jeszcze - dzięki!

Po chwili...
Faktycznie - bułka była :oops:

A widzisz;)

lord_black
21-01-2012, 15:42
Widze postepy na budowie bez pajacowania :D jak tak dalej pojdzie to za jakies 2 tygodnie strop? :rotfl:

Moorela
21-01-2012, 18:14
Bez pajacowania, lordzie_black, bez pajacowania!! :lol2:

Rossa
21-01-2012, 20:15
No ja piernicze ale lecicie z robotą szok, nawiasem mówiąc pierwszy raz słyszę żeby wykonawca poganiał inwestora , zazwyczaj jest na odwrót .
Oby tak dalej i trzymam cały czas mocno kciuki.

Boto
21-01-2012, 20:18
Dołączam do życzliwych obserwatorów. Będę się przyglądał i trzymał kciuki; myślę że zachwycał postępem i efektem końcowym.
Zamierzam się budować i bardzo mnie to, co Rozpoczęłaś tak szczęśliwie, z sukcesem, interesuje.
Czekam na dalszy postęp. Na razie jestem szczerze zdumiony, że to tak szybko idzie. Ciekawy jestem, czy to norma, czy jakiś szczególny przypadek. Nie mam za bardzo doświadczenia w tym względzie. Jeśli szczególny przypadek, to gratuluję początku.

Moorela
21-01-2012, 20:27
Właśnie powiem Wam, że mnie też to trochę dziwi... Myślałam, że skoro budowa trwa średnio 2 lata, to wszystko się jakoś rozciągnie w czasie, będzie sporo czasu na zastanawianie się, itd. Może mamy na razie po prostu szczęście :) Ech... nie zapeszajmy ;)

Elfir
21-01-2012, 21:42
Nie przeszkadza ci , że do kuchni musisz przejśc przez salon, no i trochę daleko od wejścia.

Moorela
21-01-2012, 21:51
Elfir, nie, nie przeszkadza :) W zasadzie to bardziej przez część jadalną, niż przez salon. Owszem, mogłaby być bliżej drzwi wejściowych, albo bliżej garażu, ale wtedy musiałaby być od strony południowej, a głównym założeniem było umiejscowienie jej na północy, aby salon był od południa. To cena kompromisu, na który musieliśmy przystać... Pozdrawiam!

Elfir
25-01-2012, 16:38
Okna wielu lepszych firm, mają już w założeniu okucia antywłamaniowe w standardzie.
Lepiej zainwestować w dobrze zaprojektowany system alarmowy i kamery z niezależnym układem zasilania - tak, aby wyłączenie zabezpieczeń przedlicznikowaych w skrzynce energetycznej nie spowodowało ocięcia zasilania do instalacji alarmowej. To może być np. dobrej jakości UPS. Mój mąż jest inkasentem od prądu i często widzi ten błąd u ludzi w domach. Odłączenie licznika do przesterowania taryfy (np. podczas zamiany taryfy całodobowej na dwutaryfowy) powoduje odcięcie alarmu :)

i nie da się ukryć, że wścibscy sąsiedzi też sa przydatni.

wojgoc
25-01-2012, 17:32
Właśnie powiem Wam, że mnie też to trochę dziwi... Myślałam, że skoro budowa trwa średnio 2 lata, to wszystko się jakoś rozciągnie w czasie, będzie sporo czasu na zastanawianie się, itd. Może mamy na razie po prostu szczęście :) Ech... nie zapeszajmy ;)
witam,
mury stawia sie szybko - w zasadzie codziennie widac postęp,
ale rzeczy zrobione w pośpiechu na początku prędzej czy później wychodzą - dobrze jak na etapie/przed wykończeniówką.
Dlatego przestrzegam by pilnować terminów przerw technologicznych - niech sobie ławy przeleżą do marca, beton dobrze zwiąże i grunt się przyzwyczai do czegoś nowego....
i zapraszam do grupy wrocławskiej!!!

wojgoc
25-01-2012, 17:37
masz badania gruntu?
czy materiały kupuje Wykonawca czy załatwiacie sami?
czy okna drewniane czy plastikowe?

Moorela
25-01-2012, 17:52
Badania gruntu mam (pełna dokumentacja).

Materiały do SSO kupuje Wykonawca sam (głównie ze względu na rabaty w hurtowniach bud. jakie ma) ale oczywiście w konsultacji z nami, potem się rozlicza fakturami.

Okna raczej plastikowe, mamy znajomego - speca od okien, który nas wyleczył z drewnianych.

Madeleine
25-01-2012, 17:56
Jako, że wykonawcę znam i polecam, będę kibicowała. Ale ale! Pilnujcie równości wylanej płyty fundamentowej, bo u mnie na dwóch metrach było 6cm różnicy i potem nadrabialiśmy styropianem przy wylewkach (koszty!).
Poza tym p. Bogdan ma namiary na dobre ekipy, można brać i korzystać. Dach bezokapowy umieją zrobić ;)

wojgoc
25-01-2012, 17:57
a porównywałas jakie sama możesz uzyskac rabaty?
a co znajomy na przeciw oknom drewnianym?

Madeleine
25-01-2012, 18:08
Wojgoc, teraz to już trochę za późno na tego typu pytania ;)
Poza tym czas kosztuje, a akurat ten wykonawca ma dojścia do dobrych cen. Ja w sumie żałuję, że sama zaopatrywałam budowę - mam poczucie (poparte analizą faktur, które przedstawił mi wykonawca, jak coś dla mnie brał) - że zyski były niewspółmierne do nakładów.

Moorela
25-01-2012, 18:13
Jako, że wykonawcę znam i polecam, będę kibicowała. Ale ale! Pilnujcie równości wylanej płyty fundamentowej, bo u mnie na dwóch metrach było 6cm różnicy i potem nadrabialiśmy styropianem przy wylewkach (koszty!).
Poza tym p. Bogdan ma namiary na dobre ekipy, można brać i korzystać. Dach bezokapowy umieją zrobić ;)

A czy my napewno o tym samym Wykonawcy mówimy? :) Bo Pana Bogdana to ja nie znam... :) Chyba to jednak kto inny...

Madeleine
25-01-2012, 18:24
czyżby "pajacowanie" to jakaś szersza plaga? bo mój też tak mówi ;) Myśliwy hobbystycznie.

Moorela
25-01-2012, 18:47
a porównywałas jakie sama możesz uzyskac rabaty?
a co znajomy na przeciw oknom drewnianym?

Jasne, najpierw robiliśmy wycenę sami z hurtowniami, dopiero potem, na etapie zbierania ofert z Wykonawcami okazało się jasne, że jako "jednorazowi" klienci, nie dostaniemy takich rabatów, jak Wykonawca, który jest na rynku ponad 20 lat... Inna sprawa, że tak jak pisze Madeleine, nie jesteśmy w stanie "biegać" po hurtowniach i szukać materiałów (nie dalibyśmy rady). A jeszcze inna, że nie mielibyśmy możliwości/znajomości zwrotu materiałów, w przypadku źle wyliczonego przez nas zamówienia...

Co do okien, znajomy ocenia okna plastikowe jako te "mniej dokuczliwe", co to "nie pracują" jak drewno. A ja sama mam złe doświadczenia z oknami drewnianymi, które po 4 latach użytkowania, zaczęła podchodzić pleśnią u mojego brata :(...

Moorela
25-01-2012, 18:48
czyżby "pajacowanie" to jakaś szersza plaga? bo mój też tak mówi ;) Myśliwy hobbystycznie.

Madeleine, zdecydowanie "pajacowanie" to jakaś budowlana przypadłość :D

wojgoc
25-01-2012, 18:50
a po której stronie wrocka jest Wasza działka?

Moorela
25-01-2012, 18:53
wojgoc, musisz iść na Bug, na wschód... ;)

wojgoc
25-01-2012, 18:55
aha,
czyli długoleka lub te rejony?

Moorela
25-01-2012, 18:56
Tak, te rejony :) A dlaczego pytasz?

wojgoc
25-01-2012, 18:58
wyłącznie z ciekawości.
i zastanawiam sie kto z forumiczów jest Twoim sąsiadem...

Moorela
25-01-2012, 18:59
Ooo! Widzisz, jak połączysz mnie z kimś będę wdzięczna.

wojgoc
25-01-2012, 19:01
odwiedź grupe wrocławską - tam na pewno ktoś jest z tamtej okolicy.
coś mi świta, ze Spirea gdzieś tam się buduje - w zasadzie wykańcza

Madeleine
25-01-2012, 20:31
Spirea, Awo65...

Zwroty byłabyś sama spokojnie robić (ja robiłam - hurtownie na to idą), ale do wyceny budowlanej dodaj swój czas, paliwo, telefony. Dużo czasu.

Moorela
25-01-2012, 20:36
Spirea, Awo65...

Zwroty byłabyś sama spokojnie robić (ja robiłam - hurtownie na to idą), ale do wyceny budowlanej dodaj swój czas, paliwo, telefony. Dużo czasu.

I tu trafiłaś w dziesiątkę! Praca obojga na pełny etat, przedszkolak na stanie i inne plany rodzinne na najbliższe tygodnie - nie ma szans... W naszej sytuacji to przyjęte rozwiązanie jest jednak optymalne.

wojgoc
25-01-2012, 20:39
I tu trafiłaś w dziesiątkę! Praca obojga na pełny etat, przedszkolak na stanie i inne plany rodzinne na najbliższe tygodnie - nie ma szans... W naszej sytuacji to przyjęte rozwiązanie jest jednak optymalne.
ale sprawdzić zawsze warto!!!
z pustaków proponuje Robena - tańszy od Wienerbergera a przyzwoity jakościowo
zobaczyłbym jeszcze Edera
tego z Krotoszyna nie znam i nigdy nie słyszalem o takich pustakach.
a sciana w jakiej technologi - 2W czy 3W?

Moorela
25-01-2012, 20:45
ale sprawdzić zawsze warto!!!
z pustaków proponuje Robena - tańszy od Wienerbergera a przyzwoity jakościowo
zobaczyłbym jeszcze Edera
tego z Krotoszyna nie znam i nigdy nie słyszalem o takich pustakach.
a sciana w jakiej technologi - 2W czy 3W?

2W
Dzięki wojgoc, a Eder nie jest przypadkiem drogi jak szlag?

wojgoc
25-01-2012, 20:46
z tego co wiem to tańszy od Wienerbergera

wojgoc
25-01-2012, 20:48
a czemu wykopy pod ławy nie sa obłozone folią i dopiero zalane betonem?

Moorela
25-01-2012, 20:51
a czemu wykopy pod ławy nie sa obłozone folią i dopiero zalane betonem?

Też o to pytaliśmy. Wykonawca zrobił zgodnie z projektem, KB zapewnia, że to nie jest błąd, bo ma być izolacja pozioma.

wojgoc
25-01-2012, 20:56
folia bardziej słuzy by woda z betnu nie wchodziła w ziemie w trakcie nabierania mocy betonu, a potem by chronila ławy przed wodami gruntowymi.
izolacja pozioma to swoją drogą.
ale rozumiem, że projektanci mieli badania gruntu robiąc projekt wykonawczy i wiedzieli co i jak

Moorela
25-01-2012, 21:03
Mieli, mieli, badania gruntu są częścią projektu zresztą.
O to, że teraz woda za szybko zejdzie raczej się nie martwię (patrz na zdjęcia co tam się obecnie dzieje). Z kolei na przyszłość też nie powinno być zmartwień, mamy ponoć jakiś świetny (nie będę cytować Wykonawcy dokładnie) drenaż poniemiecki pod budynkiem, bo woda schodzi prawie w oczach.
Te ławy też mi nie dawały spokoju. Chyba podjadę jutro zobaczyć co tam słychać...

wojgoc
25-01-2012, 21:04
a na noc przykrywacie je?

Moorela
25-01-2012, 21:05
Wykonawca ich dogląda. Powinien je przykrywać? Muszę spytać.

wojgoc
25-01-2012, 21:07
nie wiem kiedy były wylewane, ale teraz , jak idą mrozy to nie zaszkodzi

tutli_putli
10-02-2012, 17:19
Witam
To co masz na zdjęciu odnośnie okien to tzw. ciepły montaż - okna mocowane na specjalnych kotwach w ociepleniu. Nie zastanawiałabym się tylko brała takie mocowanie w ciemno jak ma je wam kto zrobić. Tak sie np. montuje okna w domach pasywnych aby zminimalizować straty ciepła.
Osobiscie w swoim domu nie wyobrażam sobie montowanych inaczej okien niż właśnie tak w warstwie ocieplenia.
pozdrawiam

Moorela
10-02-2012, 17:39
Tutlu_putli, a planujecie montaż na kotwach JBD?
My, z racji oszczędności, w kotwy JBD raczej nie pójdziemy (ok. 4 tyś. dodatkowo za montaż), ale chcemy wysunąć okno w ocieplenie o około połowę profilu, czyli jakieś 4 cm. To już chyba nie można nazywać ciepłym montażem, chociaż może...
Pozdrowienia

tutli_putli
14-02-2012, 12:05
Jesli chodzi o moje okna to tak będą na kotwach. U nas są ogromne przeszklenia dlatego na oknach i ich parametrach nie możemy oszczędzać. Przy całej budowie to nie jest to jakaś zaporowa kwota, a korzyści w późniejszym czasie podczas mieszkania są niewspółmierne. Poczytaj sobie na temat tego typu montażu zanim podejmiecie ostateczna decyzję.

tutli_putli
15-02-2012, 11:35
Jeśli jeszcze nie czytałaś to odnośnie okien, ociepleń, strat ciepła itp. polecam lekturę dziennika Marcina - artykuł o jego energooszczędnym domu był w muratorze
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147909-Dziennik-Budowy

Moorela
15-02-2012, 11:36
Jeśli jeszcze nie czytałaś to odnośnie okien, ociepleń, strat ciepła itp. polecam lekturę dziennika Marcina - artykuł o jego energooszczędnym domu był w muratorze
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147909-Dziennik-Budowy

Oo! Super! Dzięki :)

betonowa impresja
07-03-2012, 14:40
Pozwolę sobie odnieść się do wcześniejszego wpisu. "Mąż zgłębiał temat rekuperacji przez tydzień i stwierdził, że GWC to koszt 10 tys zł"? Najprostszy rurowy GWC (a do domu jednorodzinnego, żaden inny potrzebny nie jest) to koszt rury gdzieś za 300 złoty i zakopanie jej w ziemi. Jak to może kosztować 10 tys zł? W pierwszej chwili myślałem że te 10 tys to pomylenie pojęć. Mając na myśli GWC mogliście myśleć o całej instalacji (rurowy GWC + rozprowadzenia w domu + rekuperator). Jednak wyraźnie wskazujecie, że to koszt jedynie GWC, bo całość instalacji oszacowaliście na 30 tys. Moim zdaniem ktoś was chyba oszukał.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183223-Decyzja-podjeta-budujemy-Dom-Arizona-S-GL-581-w-stand.-PASYWNYM-SUPER-ENERGOOSZCZ./page6

GWC w tym wypadku to te niebieskie wężownice. Inwestor zrobił, nie jedną, a dwie pętle GGWC i kosztowało go, jeśli dobrze pamiętam, 450 złoty. Ktoś robił na forum, niestety nie pamiętam kto, GWC z rury drenażowej (ale bez dziurek) i koszt wyniósł około 200 zl. A wy myśleliście że to kosztuje 10 000 zł? Tam panowie budują na płycie fundamentowej, więc kładą w wykop który i tak musieli wykopać wymieniając grunt. Doliczając więc te kilkaset złotych na koparkę, nawet wtedy ciężko będzie osiągnąć 10 tys.

Elfir
07-03-2012, 14:47
betonowa - rura kanalizacyjna o śr 20 cm i długości 3 m kosztuje około 70 zł. Za 300 zł kupisz 4,5 szt takiej rury, co daje 13,5 m bieżących.

GWC dla domu o kubaturze 500 m3 zwykle ma około 50 mb. Do tego trzeba kupić czerpnię, kolanka, zrobić wykop, ułożyć rury ze spadkiem (skraplanie wody) i zrobić studzienkę chłonną.

Pokaż tego cudotwórcę, co zrobił to za 300 zł :)

Bo moim zdaniem on ma co najwyżej zakopany kawałek rury ale nie GWC.

Moorela
07-03-2012, 14:47
No to ciekawe co piszesz, bo ofert na GWC mamy kilka i na pewno nie były to koszty rzędu 300 zł. Tak czy inaczej dzięki za wpis, my z GWC zrezygnowaliśmy nie tylko ze względu na koszty i chyba upewniamy się, że decyzja jest dobra. Pozdrowienia!

Moorela
07-03-2012, 14:50
betonowa - rura kanalizacyjna o śr 20 cm i długości 3 m kosztuje około 70 zł. Za 300 zł kupisz 4,5 szt takiej rury, co daje 13,5 m bieżących.

GWC dla domu o kubaturze 500 m3 zwykle ma około 50 mb. Do tego trzeba kupić czerpnię, kolanka, zrobić wykop, ułożyć rury ze spadkiem (skraplanie wody) i zrobić studzienkę chłonną.

Pokaż tego cudotwórcę, co zrobił to za 300 zł :)

Bo moim zdaniem on ma co najwyżej zakopany kawałek rury ale nie GWC.

Tak też mi się wydaje Elfir, że cudów nie ma, a Wrocław nie jest siedliskiem naciągaczy GWC - owszem, mogą być oferty lepsze i gorsze, ale instalacja GWC za kilkaset złotych to chyba faktycznie rura zakopana w ziemi. Nie dyskutuję z betonową impresją bo ekspertem od rekuperacji nie jestem, podpieram się tylko wycenami, które dostaliśmy, a nie było ich mało...

Pozdrowienia,
M

Elfir
07-03-2012, 14:56
jestem w stanie zrozumieć samoróbkę za 3000 zł.
Ale firma do wyceny pewnie daje antybakteryjne rury Rehau które są o wiele droższe od zwykłych kanalizacyjnych.

wojgoc
07-03-2012, 14:56
Moorela,
w tym tygodniu jednego z wroclawskich grupowczów - awo65- odwiedza nijaki Piczman - forumowy Guru od rekuperacji. Jest organizowane spotkanie u Niego w tej tematyce - moze Cie to zainteresuje.
co do GWC - Ci co mają zrobione uważają, ze nie ma latwiejszej roboty izgodnym chórem twierdzą, że drugi raz w podobnym czasie zrobiliby to sami - napisz na PW do Suspensera, jesli bylabys dalej zainteresowana tematem.

Moorela
07-03-2012, 15:03
jestem w stanie zrozumieć samoróbkę za 3000 zł.
Ale firma do wyceny pewnie daje antybakteryjne rury Rehau które są o wiele droższe od zwykłych kanalizacyjnych.

Potwierdzam, że otrzymane oferty dotyczyły np:
- Glikolowego Wymiennika Ciepła COMAIR (13,tyś.)
- Gruntowego Wymiennika Ciepła rurowego REHAU (12,5 tyś.)
- Gruntowego Wymiennika Ciepła rurowego VAVIN (8,8 tyś.)
- Gruntowego Wymiennika Ciepła płytowego PROVENT (14,2 tyś.)

więcej nie wymieniam. Generalnie nie była to sama rura + praca koparki.

Pozdrowienia,
M

Moorela
07-03-2012, 15:04
Moorela,
w tym tygodniu jednego z wroclawskich grupowczów - awo65- odwiedza nijaki Piczman - forumowy Guru od rekuperacji. Jest organizowane spotkanie u Niego w tej tematyce - moze Cie to zainteresuje.
co do GWC - Ci co mają zrobione uważają, ze nie ma latwiejszej roboty izgodnym chórem twierdzą, że drugi raz w podobnym czasie zrobiliby to sami - napisz na PW do Suspensera, jesli bylabys dalej zainteresowana tematem.

Słyszałam o Piczmanie, tyle że Piczman jest chyba z drugiego końca Polski (?). Skoro jednak zjeżdża na południe, faktycznie musimy się tym zainteresować. Dzięki Wojgoc za cynk ;)

betonowa impresja
07-03-2012, 16:38
moim zdaniem on ma co najwyżej zakopany kawałek rury ale nie GWC.
Ehhh, sęk w tym że rurowy gwc to dosłownie rura zakopana w ziemi. Do rzeczy.


rura kanalizacyjna o śr 20 cm i długości 3 m kosztuje około 70 zł. Za 300 zł kupisz 4,5 szt takiej rury, co daje 13,5 m bieżących
Rura kanalizacyjna fi 160, a więc taką którą stosujemy do rurowego GWC, to koszt około 10 zl za mb, za 300 zł kupie 30 m bieżących


Do tego trzeba kupić czerpnię, kolanka, zrobić wykop, ułożyć rury ze spadkiem
Po tymi pojęciami kryją się zawrotne sumy. Najdroższa jest chyba czerpnia bo to około 40 zł. W poście wyraźnie pisze, że kilkaset złotych na sprawy kaparkowe trzeba dołożyć. 450 złotych rur GWC R&K do których dałem link, to jak wół napisane jest "dwie pętle GGWC". Pod GGWC stosuje się rurki PVC 25mm. Są one tanie (koszt 230 złotych za 100 metrów), ale i trzeba ich znacznie więcej. W ogóle technologia inna.

Pouczający jest przypadek Arturo72 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-%29&p=4776212#post4776212 Za 5 tys chce zrobić on... całą instalacje. A więc to co tobie oszacowali na 30 tys. Niektórzy sprzeczają się Arturem, bo twierdzą że wyjdzie go to 7 tys. Ale to wciąż 7, nie 30. Jeśli ktoś proponuje inwestorowi rurowy wymiennik ciepła za 12,5 tys to sobie z niego kpi. Z tych 12,5 robocizna tej firmy za pewnie 2 dni pracy to blisko 12 tys, to są fakty. Nie daj się oszukiwać Moorelo, nie słuchaj tych szarlatanów. Kup rurę, wynajmij koparkę i sama to zrób, tym bardziej że nie jest to żadna filozofia, rura w ziemi. Chyba, że zarabiasz w swojej pracy więcej niż 10 tys w ciągu 3 dni, wtedy rzeczywiście urlop się nie opłaca.

Moorela
07-03-2012, 17:10
Nie daj się oszukiwać Moorelo, nie słuchaj tych szarlatanów. Kup rurę, wynajmij koparkę i sama to zrób, tym bardziej że nie jest to żadna filozofia, rura w ziemi. Chyba, że zarabiasz w swojej pracy więcej niż 10 tys w ciągu 3 dni, wtedy rzeczywiście urlop się nie opłaca.

Betonowa impresjo, serdeczne dzięki za zaangażowanie, ale tak ja już raz pisałam, my rezygnujemy z GWC i to nie tylko ze względu na koszty. Jest kilka innych czynników, ja nie do końca wierzę w relację korzyści z GWC do nakładów poniesionych, dodatkowo - co ważne, nasza działka leży na dość podmokłym, gliniastym podłożu, więc to nie jest kwestia tylko wynajęcia koparki i wkopania rury, trzeba byłoby to odpowiednio zabezpieczyć, itd. O reszcie argumentów "przeciw" pisałam w dzienniku.

Tak czy inaczej, zapraszam częściej do dyskusji :)

Pozdrowienia,
M

tutli_putli
07-03-2012, 18:15
W kwestii rury - naszą małżonek kładł samodzielnie (trochę pomogła mu okazjonalnie, znajdująca się w okolicy mini kopareczka) Ale fakt u nas jest teren wybitnie piaszczysty, mogłabym wręcz kopalnie piasku otworzyć;)

tutli_putli
07-03-2012, 18:27
Co do elewacji, ta z drewnem śliczna jest do tego typu domu.
Odnośnie koloru okien - złoty dąb całkiem fajnie prezentuje się przy szarościach. Musisz patrzeć całościowo jak to będzie współgrało z resztą? Wyrwany z kontekstu kawałek drewna w takim kolorze położony przy innym małym kawałku, nie da takiego efektu jak w rzeczywistości. Zawsze będzie krzyczącym odcieniem. Do tego co pokazałaś w dzienniku z elewacjami, ja bym wybierała jednak taki złoty i jasny kolor okien + drewniane wstawki elewacji w takim kolorze, do tego szare drzwi i bramę. Wpadający kolor w wiśnie, mahoń czy czerwień będzie za ponury - to już lepsze byłby chyba szare okna.

Moorela
07-03-2012, 19:20
Wpadający kolor w wiśnie, mahoń czy czerwień będzie za ponury - to już lepsze byłby chyba szare okna.

Właśnie ja również mam ostatnio takie przemyślenia, ciemne okna, szare dodatki (czy to w postaci bramy czy części elewacji) mogą dać lekko przytłumiony efekt... Dlatego moim ostatnim typem są okna w kolorze Winchester, tylko nie pisałam już o tym, bo mój dziennik stałby się szybko przebieżką po wszystkich możliwych odcieniach i stwierdziłam, że dopiero po wpłaceniu zaliczki pochwalę się wyborem. Okna w kolorze Winchester będą dużo jaśniejsze, łatwiej będzie też chyba dobrać ewentualnie drzwi wejściowe, bo orzech jest prawie w każdej ofercie.
Dobrze mieć świadomość, że ktoś myśli podobnie do Ciebie ;) Dzięki!

pozdrowienia,
M

Elfir
07-03-2012, 21:07
Rura kanalizacyjna fi 160, a więc taką którą stosujemy do rurowego GWC, to koszt około 10 zl za mb, za 300 zł kupie 30 m bieżących

Nokaut podaje cenę 45-50 zł za 3 mb takiej rury.

GWC to wymiennik ciepła. Owszem, składa się on w dużej mierze z cienkościennej rury PCV, ale jej długość nie jest przypadkowa. Nie jest przypadkowa średnica. Każde kolanko zwiększa opory przepływu.
Wyceny Morelki dotyczyły rur antybakteryjnych, z powłoka srebra, której zwykłe rury PCV nie posiadają.

Wiem, ze ludzie na forum kopia sobie GWC sami i sami dobierają sobie długości rur - pytanie tylko czy to działa zgodnie z zamierzeniami?

Ja nie twierdzę, że nie można tego robić samemu, ale mówienie o koszcie 300 zł jest nadużyciem i wprowadzaniem w błąd, bo ta cena nie pokryje nawet kosztu zakupu materiałów.

tutli_putli
08-03-2012, 07:16
Właśnie ja również mam ostatnio takie przemyślenia, ciemne okna, szare dodatki (czy to w postaci bramy czy części elewacji) mogą dać lekko przytłumiony efekt... Dlatego moim ostatnim typem są okna w kolorze Winchester, tylko nie pisałam już o tym, bo mój dziennik stałby się szybko przebieżką po wszystkich możliwych odcieniach i stwierdziłam, że dopiero po wpłaceniu zaliczki pochwalę się wyborem. Okna w kolorze Winchester będą dużo jaśniejsze, łatwiej będzie też chyba dobrać ewentualnie drzwi wejściowe, bo orzech jest prawie w każdej ofercie.
Dobrze mieć świadomość, że ktoś myśli podobnie do Ciebie ;) Dzięki!




pozdrowienia,
M

Nie ma sprawy od tego jest forum :D
Może już tam byłaś, ale jeśli nie to podejrzyj sobie dziennik Basi - oni mają tam bardzo fajnie dobrane kolory drewna do tego typu domu co Twój :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?144590-Basi-i-Tomka-krakowska-przebudowa-projekt-indywidualny-%29/page3

betonowa impresja
08-03-2012, 14:01
dodatkowo - co ważne, nasza działka leży na dość podmokłym, gliniastym podłożu To bardzo dobrze że leży na gliniastym, podmokłym terenie. To znaczy dla samej budowy domu nie dobrze, ale dla GWC to jak najbardziej na plus. Mokry grunt pozwala na szybszą regeneracje termiczną, przez co skraca się czas przestojów potrzebnych na przywrócenie ziemi temperatury obniżonej przez przepuszczanie w niej zimnego powietrza. Ludzie którzy mają GWC właśnie chcieliby mieć takie podłoże. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami, może poza grzęźnięciem w błocie podczas jego zakopywanie. Więcej namawiać nie będę :)


Nokaut podaje cenę 45-50 zł za 3 mb takiej rury.
Słabo szukasz. Wystarczyło wpisać w allegro "rura kanalizacyjna" i dosłownie pierwszą aukcją (http://allegro.pl/rura-kanalizacyjna-pcv-160-rury-kanalizacyjne-lita-i2179995412.html) jaka wyskakuje jest po 10 zł za mb. Moją faworytką jest i tak ta "psudodrenażowa", jest trochę szersza w przekroju niż standardowa drenażówka i bez dziurek, a kosz mb to jakies 7 złotych. Poza tym jest giętka, można układać ją bez łączeń i kolanek, na tzw ślimaka, robić sobie duże łuki ograniczające opór powietrza. Jakby poszukać może dałoby się to zrobić jeszcze taniej. Jasne za kilkaset złotych nie będzie to cud-miód GWC, ale powietrze na wlocie na rekuperatora będzie na pewno zauważalnie cieplejsze niż zasysane wprost zza ściany. Poza tym GWC za kilka tysięcy nie ma szans się kiedykolwiek zwrócić, więc jeśli w ogóle jakiś GWC ma sens, to moim zdaniem tylko ten najtańszy. O rurach antybakteryjnych też mam wiele do powiedzenia (przed dokładnie jakimi bakteriami musi nas chronić, a które nie wlatują do nas na co dzień drzwiami i oknami, konkretnie jakimi gatunkami mikrobów), dziennik Mooreli to chyba jednak nie miejsce by o tym dyskutować

Moorela
08-03-2012, 14:06
To bardzo dobrze że leży na gliniastym, podmokłym terenie. To znaczy dla samej budowy domu nie dobrze, ale dla GWC to jak najbardziej na plus.

?? Na plus?? Wg opinii, które zebraliśmy, to głównie utrudniony montaż, zatapianie gwc w czasie użytkowania, większe prawdopodobieństwo rozwijających się grzybów, bakterii, itd. Hmmm...

wojgoc
08-03-2012, 14:09
?? Na plus?? Wg opinii, które zebraliśmy, to głównie utrudniony montaż, zatapianie gwc w czasie użytkowania, większe prawdopodobieństwo rozwijających się grzybów, bakterii, itd. Hmmm...
utrudniony montaż to tak, pozostałe kwestie to bzdety

Moorela
08-03-2012, 14:13
Ok, tak czy inaczej, my zrezygnowaliśmy z GWC - OSTATECZNIE!! Robienie GWC samodzielnie nie wchodzi w rachubę, nie mamy czasu ani na zgłębianie tematu, ani na samą robociznę, jest sporo innych rzeczy, które musimy zrobić sami, a doba ma ograniczoną ilość godzin. Trzeba też chodzić do pracy... ;)

Pozdrawiam z nadzieją, że temat GWC już się zakończył ;)

Tatarak
11-03-2012, 20:56
hej - tu taka fajna imprezka, a ja dopiero teraz trafiłam! skandal :)

Moorela - jeśli jeszcze myślisz, że drewno na elewacji wyglądałoby fajnie, to obejrzyj sobie panele o nazwie Rodeo, które się przykleja do styro - wyglądają absolutnie jak drewno. Salik takie ma :)

Druga rzecz - Awo ma swoje GWC normalnie "w glinie i w wodzie" - jest to GWC glikolowe. Rozmawiałam o nim z Piczmanem i jak mieliśmy zrezygnować, tak chyba się jednak zdecydujemy.

Trzecia rzecz - przy centrali reku klasy Nikol nie potrzebujecie GWC jako wspomagacza, ponieważ ta centrala ma jakieś tam bajery, dzięki ktorym nie zamarza. Ale z mojego badania tematu wynika, że GWC przydaje się także w lecie - kiedy sprawia, że WM działa równocześnie jako klima. Robiąc WM z GWC można kupić tańszą centralę, która potrzebuje wspomagania wymiennika w zimie, żeby nie zamarzała. I niewykluczone, że ostatecznie można mieć WM z GWC i chłodek w niższej cenie.

Czwarta rzecz - jeśli chodzi o ten dach bezokapowy... chyba mam dobrze ;) i w zasadzie polecam swojego wykonawcę - jakby co, napisz na priva.

Piąta rzecz - mnie się też co chwila śni budowa i na przykład ostatnio miałam strrraszny koszmar, w którym robiąc wylewki zapomnieliśmy zostawić miejsce na montaż schodów :D czyli wiesz - to szybko nie mija, raczej się pogłębia ;)

Szósta rzecz - z moich obserwacja każda w miarę duża płaska dachówka ceramiczna jest lekko pokrzywiona. za to mój śliczny betonowy Tegalit jest prościutki :) o MH Piano wykonawca, który też nią handluje, mówił mi, że ostatnio miał problem z partią, w której było strasznie dużo wadliwych sztuk, więc nawet tak droga rzecz bywa czasami kiepska :( to chyba pod wieloma względami kwestia szczęścia.

Siódma rzecz - obejrzyj sobie jeszcze bramy Krispol. niektóre modele mają naprawdę ładne. z tym że nic więcej nie umiem na ten temat powiedzieć, bo ja jakoś nie przyswajam konkretów o bramach garażowych. ten temat mnie przeraża i przerasta - całkiem irracjonalnie.

Ósma rzecz - możesz mi podesłać namiary na ten punkt, gdzie oglądaliście drzwi zewn. Weissner? weszłam na ich stronę, ale takich przyjaznych cen to tam nie widzę :(

Dziewiąta rzecz - piękny kolor drewnopodobnych okien pcv ma Awo65 - podpytaj, jaki to kolor, bo nie pamiętam, ale robią wrażenie z daleka :) są jaśniejsze niż te, które pokazałaś w dzienniku, ale może akurat zmienisz zdanie :)

Dziesiąta rzecz - to okno w łazience jest dachowe, si? więc w zasadzie możesz je sobie przesunąć o krokiew w tę lub wewtę. przy TWojej propozycji - ile masz miejsca między umywalkami a wanną? chodzi o to miejsce, gdzie człowiek stoi, jak korzysta z umywalki. Na którą stronę otwierają się drzwi do łazienki i co człowiek pierwszego zobaczy, wchodząc do niej? jakoś tak wejście na wc działa na mnie mało kojąco ;) wolałabym jednak wchodzić na umywalkę. nie myślałaś o takiej dłuuugiej podwójnej? nie wiem, jakie one mają wymiary, ale może akurat coś by się dobrało.
mnie też teraz wyszło okno nad wanną, ale na szczęście w nogach. bo podobno może się skraplać para i kapać z okna do wanny - wolałabym, żeby mi nie kapała na twarz ;)

Jedenasta rzecz - nie znam klasy swojego pustaka :bash: ale uprzejmie donoszę, że póki co mury stoją.

i Dwunasta rzecz - trochę mnie niepokoi pośpiech wykonawcy. wiadomo, że dla niego szybciej zacząć = szybciej skończyć = szybciej zainkasować należność. ale... jak mnie tynkarz chciał wchodzić z dnia na dzień z tynkami, to mnie kochane forum za rękę złapało i go wyhamowałam. bądź czujna! :)

chwilowo milknę :)

Moorela
11-03-2012, 21:18
To, że Tatarak szybko czyta, to ja się już domyślałam po wielkości jej biblioteczki, którą opisywała w swoim dzienniku, ale, że jeszcze mnie tu tak wypunktuje to zupełnie się nie spodziewałam. Dzięki Tatarak, bardzo doceniam!! :) i zaraz rozwijam tematy w wiadomościach prywatnych.

salik
14-03-2012, 05:55
Czym te ławy były posmarowane?
Podstawowa zasada - takich prac się nie wykonuje w deszczu (a konkretniej - ogląda się prognozę pogody).
Okna - jeśli Twoja ekipa od okien nigdy nie robiła montażu w warstwie ocieplenia (na kotwach), to... niech lepiej tego nie robią u Ciebie.
Można dużo popsuć, a potem jak zrobisz elewację i tynki w domu, to ciężko będzie coś poprawić w domu.

Tatarak - ale z tym 'chłodzeniem' GWC latem to ktoś Cię tak trochę nakręcił.
Zyski z GWC są takie że temperatura w domu spada maksymalnie o jakieś pół stopnia.
Czyli praktycznie niezauważalnie.
To już lepsze efekty daje przewiewanie domu nocą przez reku.

Moorela
14-03-2012, 08:36
Ławy były smarowane dysperbitem x 2, a na to folia na zakładkę.
Oczywiście, że nie robi się tego w deszczu, dlatego tak pilnowaliśmy Wykonawcy, który chciał chyba sam siebie przechytrzyć. I przechytrzył. Malował 3 razy a nie 2.

Okna - firma, w której zamawiamy okna jest dobra i tyle. Mają kilka ekip montażowych, a przez nasze - nieco okrężne, ale jednak - koneksje, dostaniemy najlepszą ekipę do montażu. Okna na JBD też robią. Sęk w tym, że my już kasowo nie damy rady z kotwami JBD, dlatego szefo zaproponował chociażby wysunięcie okien o pół profila na zewnątrz, aby przesunąć punkt rosy przynajmniej o tyle.

GWC - ja też właśnie słyszałam, że GWC to nie klimatyzacja i nie ma się co nakręcać i łudzić.

O! i Tyle.

Tatarak
14-03-2012, 09:10
Salik - Piczman mi mówił, że jemu dzięki GWC w upały nawiewa +18 stopni, czyli jednak chłodzi, nie? ludzie... już nie wiem, w co i komu wierzyć :(

Moorela
14-03-2012, 09:21
No ja mam jakiś pogląd na ten temat.
Dwie spośród "przesłuchiwanych firm", które nas namawiały na GWC zapewniały, że GWC daje kilka stopni mniej w lecie ;)
Pozostałe firmy, które o GWC wypowiadały się bardziej - no może nie sceptycznie - ale bez szału, mówiły, że nie ma się co łudzić, bo GWC to nie klima.
Może to jest po prostu tak, że jak ktoś chce sprzedać GWC to "chłodzenie" wymienia w palecie zalet jednym tchem.
Albo jak ktoś jest wielbicielem GWC, to wierzy, że jest mu chłodniej ;) nie wiem... może zapytam jutro mojego Mistrza od GWC? Wyrysuje mi odpowiedź ołówkiem... ;)

salik
14-03-2012, 09:23
Gdzie mu nawiewa?
Na anemostatach?
Baaaaardzo ciężko mi w to uwierzyć (musiałby mieć naprawdę gigantyczny zysk z GWC), pomijając już to że nawet gdyby to temperatura nawiewu się jakby nie bardzo przekłada na temperaturę w domu.
Chyba że siedzisz cały dzień ze spuszczonymi roletami, zasłoniętymi oknami itd.
Ale nawet wtedy powoduje to realny spadek temperatury _w pomieszczeniu_ o ułamek stopnia.

Tatarak
14-03-2012, 10:27
ech... w każdym razie właśnie rozmawiałam z jednym forumowiczem na temat reku bez wspomagania w postaci nagrzewnicy wstępnej i GWC - przy takich mrozach jak tej zimy były, to takie centrale głównie się rozmrażały, czyli pracowały cały czas na wywiewie, produkując spore podciśnienie. czyli tak jak myślałam - coś przed tym reku trzeba wstawić. nagrzewnice elektryczne mają duże koszty eksploatacji. GWC ma duże koszty inwestycyjne - o kosztach eksploatacji jeszcze nie doczytałam.

Moorela
14-03-2012, 10:37
Tataraku, a Ty juz kupiłaś reku?
My idziemy w Nikola właśnie z nadzieją na to, że nagrzewnica i GWC nam nie będą potrzebne.

Jeszcze mam prośbę Tataraczku, czy mogłabyś sięgnąć pamięcią ;) i wypisać mi poszczególne warstwy ścian fundamentowych u Was? Co i w jakiej kolejności szło od zewnątrz a co od wewnątrz? Czytałam dziennik, ale się gubię... :(

salik
14-03-2012, 10:38
Tatarak - teraz wielu producentów ma wbudowane nagrzewnice wstępne.
Fakt - zużywają one prąd, ale też ilość dni kiedy muszą one działać nie jest jakaś porażająca.
GWC też zużywa prąd, bo coś musi ten glikol ciągle pompować w układzie.
Tak czy siak - chodzi generalnie o to że mityczny 'nawiew o temperaturze X' nie powoduje że temperatura w pomieszczeniu to właśnie X...

Moorela
14-03-2012, 10:40
Mi się wydaje, że Salik ma rację, z tym GWC, ale ja żółtodziób jestem...

Tatarak
14-03-2012, 10:48
My wybieramy tańszego jan-gaza - nie ma nagrzewnicy wstępnej.

Moorela - pytasz o izolacje na ścianach fundamentowych? najpierw były zagruntowane rozcieńczonym Izohanem Dysperbit z obu stron. na to w dwóch warstwach Izohan Izobud W cośtam (nie pamiętam czy WM czy WL :() od zewnątrz, a od środka chyba dwie warstwy dysperbitu bez rozcieńczania.

od zewnątrz jeszcze ocieplenie 15 cm styropian Aqua w 2 warstwach: 10 cm + 5 cm (bo nie dało się kupić 15 cm)

Moorela
14-03-2012, 13:18
My wybieramy tańszego jan-gaza - nie ma nagrzewnicy wstępnej.

Moorela - pytasz o izolacje na ścianach fundamentowych? najpierw były zagruntowane rozcieńczonym Izohanem Dysperbit z obu stron. na to w dwóch warstwach Izohan Izobud W cośtam (nie pamiętam czy WM czy WL :() od zewnątrz, a od środka chyba dwie warstwy dysperbitu bez rozcieńczania.

od zewnątrz jeszcze ocieplenie 15 cm styropian Aqua w 2 warstwach: 10 cm + 5 cm (bo nie dało się kupić 15 cm)

Dzięki Tataraku, a nie mieliście kubełkowej na "sajm wiejrzch" ? :)
Tak dopytuję bo u nas akcja ściany fundamentowe właśnie trwa...

salik
14-03-2012, 13:23
Moorela - robiłaś badania geotechniczne terenu?
Jeśli tak, to do wyników tego badania dostosowujesz izolację pionową, poziomą, posadowienie ław itp.

Tatarak
14-03-2012, 13:24
ano, mamy kubełkową :) a u mnie w komentarzach Piczman pisze o chłodzeniu przez GWC - zapraszam :)

Moorela
14-03-2012, 13:24
Robić, nie robiłam, ale badania mam, bo kupiliśmy działkę już z projektem i z badaniami.
To znaczy, że ta kubełkowa, grubość styro, itd. to nie jest standard?
U nas generalnie glina...

salik
14-03-2012, 13:30
Właśnie trochę się dziwię że macie glinę (która słabiutko przepuszcza wodę) i dosyć wysoko posadowione ławy.
Nie boicie się że zimą wodą rozsadzi Wam fundamenty?

Tatarak - jak na razie Piczman potwierdził tylko to co pisałem wcześniej.

Tatarak
14-03-2012, 13:32
nie ma czegoś takiego jak standard :) wszystko jest względne i można tylko mówić o "standardzie" dla danych warunków- ale nigdzie takiego standardu nie znalazłam :(

Moorela
14-03-2012, 14:25
Właśnie trochę się dziwię że macie glinę (która słabiutko przepuszcza wodę) i dosyć wysoko posadowione ławy.
Nie boicie się że zimą wodą rozsadzi Wam fundamenty?

Raczej się nie boimy, glina zaczyna się od głębokości 80 cm dopiero, poza tym jest drenaż zrobiony.
A jeszcze poza tym liczę, że projektant/konstruktor wiedział co robi, rysując dla nas dom.

wojgoc
14-03-2012, 15:19
Raczej się nie boimy, glina zaczyna się od głębokości 80 cm dopiero, poza tym jest drenaż zrobiony.
A jeszcze poza tym liczę, że projektant/konstruktor wiedział co robi, rysując dla nas dom.
albo wkolo glina albo masz gline od 80cm - bo to nie to samo.
jesli masz projekt indywidualny i dolączylas arcitektowi badania gruntu to wszelkie kwestie projektowe powinny sie na tym opierać. Tak wiec spójrz w projekt jak masz robic i dopiero wtedy pytaj czy to aby napewno slusznie.
a gdzie w ogóle stawiasz dom?

Moorela
14-03-2012, 16:22
albo wkolo glina albo masz gline od 80cm - bo to nie to samo.
jesli masz projekt indywidualny i dolączylas arcitektowi badania gruntu to wszelkie kwestie projektowe powinny sie na tym opierać. Tak wiec spójrz w projekt jak masz robic i dopiero wtedy pytaj czy to aby napewno slusznie.
a gdzie w ogóle stawiasz dom?

Glina od głębokości 0,80m (średnio, bo zależy od odwiertu).
A pytać to mi nikt nie zabroni, niezależnie od tego co jest w projekcie :p chyba po to jest to miejsce, tak? Tak!
Już pisałam Ci Wojgoc, że buduję się na północy, gmina Długołęka.

PS. W projekcie nie ma wszystkiego, a nawet jeśli jest, to chyba nie jest to wyrocznia.

wojgoc
14-03-2012, 16:29
jasne, ze nikt Ci nie broni pytać - tylko tak jak zauwazył Salik, nie wszystkie rozwiazania nalezy wszędzie stosować. jak dobrze pamietam, to u salika na dzialce woda stala tak, ze wygladalo jakby mial basen, u mnie znowu sucho - czy to znaczy, ze w obydwóch przypadkach trzeba stosowac ten sam rodzaj zabezpieczeń law?
co do projektu to patrzyłas co tam proponuje autor?

Moorela
14-03-2012, 16:51
Patrzyłam. I tak:


Właśnie trochę się dziwię że macie glinę (która słabiutko przepuszcza wodę) i dosyć wysoko posadowione ławy.
Nie boicie się że zimą wodą rozsadzi Wam fundamenty?
Jeżeli chodzi o wątpliwości Salika, to: "Wg dokumentacji geotechnicznej podłoża gruntowego podłoże jest uwarstwione i poda warstwą gleby mineralnej 30-40 cm znajdują się grunty nadające się do bezpośredniego posadowienia w postaci piasków. Wody gruntowe występują na wysokościach 1,2-1,3 m p.p.t. Przewidziano posadowienie budynku na głębokości 0,85 m p.p.t. na warstwie piasków drobnych. Fundamenty pod ścianami zaprojektowano w postaci ław fundamentowych o stałej wysokości 40 cm i szerokościach 60 cm [...]."


co do projektu to patrzyłas co tam proponuje autor?
No właśnie tu jest trochę biednie. Na przekrojach jest tylko ściana fundamentowa 25 cm, xps 12 cm i tynk. W części o termoizolacjach znowu gadka o xps 12 cm. W części o hydroizolacjach - dwukrotne zabezpieczenie od zewnątrz hydroizolacją :/ Dość enigmatycznie... Obecny system izolacji ścian fundamentowych zaproponował KierBud. Tego się będziemy trzymać, ale chciałam zebrać opinię, jak to wygląda u innych.

wojgoc
14-03-2012, 17:04
jak na projekt indywidualny to nie postaralo sie biuro...
a konstrukcyjnie jest ok? czy taki sam gniot

salik
14-03-2012, 17:07
A co proponuje konkretnie kierbud w zakresie izolacji ścian fundamentowych?
No i patrząc na zdjęcia to chyba nie bardzo wyszło to posadowienie ław 85cm ppt, bo góra ławy jest na równi z terenem?

wojgoc
14-03-2012, 17:11
No i patrząc na zdjęcia to chyba nie bardzo wyszło to posadowienie ław 85cm ppt, bo góra ławy jest na równi z terenem?
wlasnie o to samo mialem się zapytać - chyba, ze bedziecie obsypywać fundamenty z 60cm

Moorela
14-03-2012, 20:29
wlasnie o to samo mialem się zapytać - chyba, ze bedziecie obsypywać fundamenty z 60cm

Akurat ławy są posadowione na głębokości 85 m ppt. Może zdjęcia tego nie oddają, ale faktycznie całość jest w dole i to sporym.

Moorela
14-03-2012, 20:30
jak na projekt indywidualny to nie postaralo sie biuro...
a konstrukcyjnie jest ok? czy taki sam gniot

O co konkretnie pytasz w zakresie konstrukcji?

Druga sprawa, na etapie zlecania projektu tej pracowni sami nie wiedzieliśmy, jak chcemy ten dom budować, czy ma być energooszczędny, czy nie, jaki ma być standard wykonania, wszystko rozbija się tak naprawdę o to, ile masz w kieszeni w danym momencie i ile chcesz przeznaczyć na budowę domu. Jeden projekt można zrobić na wiele różnych sposobów. Nie znam standardów projektów indywidualnych, chyba takowych nie ma nawet. Nie spotkałam się też z projektami, które wyczerpują temat na tyle, że nie musisz niczego konsultować na etapie wykonawstwa.

Moorela
14-03-2012, 20:37
A co proponuje konkretnie kierbud w zakresie izolacji ścian fundamentowych?
No i patrząc na zdjęcia to chyba nie bardzo wyszło to posadowienie ław 85cm ppt, bo góra ławy jest na równi z terenem?

Kierbud zaproponował co następuje:
- gruntowanie izohanem
- izohan izobud WL z obu stron
- styro
- siatka
- folia kubełkowa

wojgoc
14-03-2012, 21:37
O co konkretnie pytasz w zakresie konstrukcji?

Druga sprawa, na etapie zlecania projektu tej pracowni sami nie wiedzieliśmy, jak chcemy ten dom budować, czy ma być energooszczędny, czy nie, jaki ma być standard wykonania, wszystko rozbija się tak naprawdę o to, ile masz w kieszeni w danym momencie i ile chcesz przeznaczyć na budowę domu. Jeden projekt można zrobić na wiele różnych sposobów. Nie znam standardów projektów indywidualnych, chyba takowych nie ma nawet. Nie spotkałam się też z projektami, które wyczerpują temat na tyle, że nie musisz niczego konsultować na etapie wykonawstwa.
np. czy ławy były przezbrojone? ile stali masz kupić na dom?
podstawowe pytania przy projekcie indywidualnym to własnie te, na które Wy nie znaliście odpowiedzi. Ale to jest zadanie architekta by otrzymać na te pytania od Was odpowiedzi - projektowanie w ciemno w zasadzie niewiele rózni się od kupna projektu gotowego.
dobra, nie drążę tematu

beatagl
18-03-2012, 14:20
Witam tez gratuluję super projektu, trzymam kciuki i bede sledzić postepy

Tatarak
20-03-2012, 20:00
bardzo interesujący wydaje się ten fragment, który opuściłaś,a ktorego nie bierzesz na trzeźwo :D

Tatarak
21-03-2012, 19:54
ze styropianem postrzał w kolano :( bardzo mi przykro - ale dobrze, że zorientowaliście się na czas i byliście stanowczy. tak trzymać!
Bolex zapewne wie co robi, takie firmy, co współpracują z firmami komunalnymi zazwyczaj mają temat oblatany, a ceny parę metrów różnicy i tak nie zmieni na korzyść inwestora, więc poczekaj na wycenę (a potem nie miej złudzeń, że coś utargujesz;)).

co do listy zakupów - mnie się przy zerze też wydawało, że ciągle muszę jeszcze coś kupić i ciągle i ciągle... potem się chyba przyzwyczaiłam :)

a'propos ogniska - u mnie teraz tynkarze non stop grilują, a ja tylko sprawdzam, czy aby nie moim drewienkiem na szalunki, co to może się przecież jeszcze przydać po wielokroć! więc uczulam :)

Moorela
22-03-2012, 11:26
co do listy zakupów - mnie się przy zerze też wydawało, że ciągle muszę jeszcze coś kupić i ciągle i ciągle... potem się chyba przyzwyczaiłam :)


No właśnie Tatarak, zastanawiam się jak podejść do tematu, jeśli umawialiśmy się z Wykonawcą na określoną kwotę za materiały do stanu zero, a on tę kwotę przekroczył o 2 tyś. (7%) to kto powinien to zapłacić? Częściowo to jego wina, bo przemurowywał ścianę i odrywał styropian, który to zły kupił (więc jego ewidentna wina). Inne rzeczy niedoszacował chyba.

salik
23-03-2012, 10:51
Małe pytanie - upewniłaś się że tym Izohanem który masz, można kleić XPS?
Pamiętam że tylko jeden się nadawał do XPS-u...

Druga sprawa - upewnij się tylko że "akcesoria dachowe" da się pożenić z Nibrą G10.
Nibra jest jedną z większych dachówek płaskich ceramicznych (jeśli nie największą) i jest problem z akcesoriami taki, że nie można złapać łaty pod dachówką i trzeba np. podcinać dachówki (patrz - potencjalnej przeciekanie).
My z tego powodu zrezygnowaliśmy niestety w ogóle z komunikacji dachowej...
No i jeszcze jedno - pamiętaj żeby wziąć dachówki wentylacyjne z Nelskampa do odpowietrzenia pionów kanalizacyjnych :)

Moorela
23-03-2012, 11:10
Małe pytanie - upewniłaś się że tym Izohanem który masz, można kleić XPS?
Pamiętam że tylko jeden się nadawał do XPS-u...


Tak, kleimy Izohanem Izobudem WM (wcześniej fundamenty były 2 razy smarowane tym samym Izohanem na 3 mm).


Druga sprawa - upewnij się tylko że "akcesoria dachowe" da się pożenić z Nibrą G10.
Nibra jest jedną z większych dachówek płaskich ceramicznych (jeśli nie największą) i jest problem z akcesoriami taki, że nie można złapać łaty pod dachówką i trzeba np. podcinać dachówki (patrz - potencjalnej przeciekanie).
My z tego powodu zrezygnowaliśmy niestety w ogóle z komunikacji dachowej...
No i jeszcze jedno - pamiętaj żeby wziąć dachówki wentylacyjne z Nelskampa do odpowietrzenia pionów kanalizacyjnych :)

Żenią się. Dachówkę załatwia ten sam dekarz, który będzie robił dach, więc dodatkowo jestem spokojna, najwyżej on sie będzie gimnastykował... Z tym podcinaniem to zdecydowanie dekarz mówił, że nie będzie nic podcinał - może ma przećwiczony temat? Dachówek wentylacyjnych mam zapłanowanych 10 szt.

Dzięki Salik :)

salik
23-03-2012, 11:23
Zerknąłem w nasz dziennik i maile które wymieniałem niecałe 1.5 roku temu z doradcą technicznym z Izohana i jednak WM nie bardzo do XPS-u.
Nim się klei EPS, XPS należy kleić Izobudem WK.
Jest to nawet napisane w kartach technicznych obu produktów.

Ok, wierzę że Twój dekarz wie co mówi, ale ja bym się jednak upewnił że nie będzie problemu (po co potem masz odsyłać jakieś akcesoria dachowe) :)
Strasznie dużo masz tych dachówek wentylacyjnych - zakładam że nie będziesz ich używała do wentylacji grawitacyjnej (bo tam się muruje kominy).
Masz aż tyle pionów kanalizacyjnych?
Pamiętaj też o podpięciu ewentualnego okapu.

Moorela
23-03-2012, 11:36
Zerknąłem w nasz dziennik i maile które wymieniałem niecałe 1.5 roku temu z doradcą technicznym z Izohana i jednak WM nie bardzo do XPS-u.
Nim się klei EPS, XPS należy kleić Izobudem WK.
Jest to nawet napisane w kartach technicznych obu produktów.


Już raz odrywałam styropian. KierBud polecił WMkę, bo WM-ką było smarowane wcześniej. Może WK jest faktycznie lepszy, ale to chyba nie jest jednoznaczne z tym, że WM się zupełnie nie nadaje. No to trudno, my będziemy to mieli przyklejone WM-ką.



Ok, wierzę że Twój dekarz wie co mówi, ale ja bym się jednak upewnił że nie będzie problemu (po co potem masz odsyłać jakieś akcesoria dachowe) :)
Strasznie dużo masz tych dachówek wentylacyjnych - zakładam że nie będziesz ich używała do wentylacji grawitacyjnej (bo tam się muruje kominy).
Masz aż tyle pionów kanalizacyjnych?
To my nalegaliśmy na taką ilość dachówek argumentując, że powinny one wejść również tam, gdzie nie ma ciągłości dachówki z góry na dół - u nas jest 5 okien dachowych, wyłaz dachowy, dwa kominy. Druga sprawa, jest taka, że jestem ugadana w dekarzem, że to co zostanie, zostanie przez niego zabrane. Wolę mieć wycenę zawyżoną, niż potem się wściekać i dopłacać...


Pamiętaj też o podpięciu ewentualnego okapu.

Co to znaczy? :) :confused:

salik
23-03-2012, 11:57
No właśnie z XPS-em bywa taki problem że to nie jest styropian i nie można do niego stosować produktów zawierających pewne składniki (bo rozpuszczają styrodur w czasie).
Weź Ty lepiej zadzwoń do tego Izohanu i zapytaj kogoś czy na WM można kleić XPS.

E? Dachówki wentylacyjne jako wypełniacze miejsca w dachu?
Nie bardzo rozumiem chyba.
A może rozmawiamy o innych dachówkach wentylacyjnych (do pionów kanalizacyjnych potrzebujesz z Nelskampa dachówki wentylacyjne "grzybki", nie takie płaskie z małym prostokątnym wlotem powietrza).

Okap - musisz go wyprowadzić ponad dach.

Moorela
23-03-2012, 12:22
E? Dachówki wentylacyjne jako wypełniacze miejsca w dachu?
Nie bardzo rozumiem chyba.
A może rozmawiamy o innych dachówkach wentylacyjnych (do pionów kanalizacyjnych potrzebujesz z Nelskampa dachówki wentylacyjne "grzybki", nie takie płaskie z małym prostokątnym wlotem powietrza).

Ten grzybek, to jest kominek wentylacyjny i ja nie mam żadnego (bo kanalizę mam w kominie schowaną). A dachówka wentylacyjna to właśnie jest taka płaska jak zwykła, tylko z otworem wentylacyjnym.



Okap - musisz go wyprowadzić ponad dach.

Jak ponad dach? Dalej nie rozumiem :(

salik
23-03-2012, 12:27
Kanalizę w kominie?
Dziwnie trochę, z reguły wylot kanalizacji się odsuwa od jakichkolwiek przewodów wentylacyjnych/okien.
Jaką masz połać dachu?
Bo Nelskamp wymaga montażu dachówki wentylacyjnej tylko przy połaci dachu powyżej bodajże 160, czy 200m2.
No i nie montuj ich wokół okien, po co ma Ci zaciekać dodatkowo na membranę, czy co tam będziesz miała pod dachówką :)

Jeśli chcesz mieć okap z wentylatorem, podpięty do normalnego wylotu, to musisz go wyprowadzić nad dach.
Oczywiście można też przez ścianę, zależy gdzie chcesz mieć zacieki od tłuszczu :)
Okapu nie możesz podpiąć do płaskiej dachówki wentylacyjnej.

Moorela
23-03-2012, 12:45
Kanalizę w kominie?
Dziwnie trochę, z reguły wylot kanalizacji się odsuwa od jakichkolwiek przewodów wentylacyjnych/okien.
Jaką masz połać dachu?
Bo Nelskamp wymaga montażu dachówki wentylacyjnej tylko przy połaci dachu powyżej bodajże 160, czy 200m2.
No i nie montuj ich wokół okien, po co ma Ci zaciekać dodatkowo na membranę, czy co tam będziesz miała pod dachówką :)


No tak mam ta kanalizę w projekcie, w jednym kominie sobie siedzi przewód od kominka, a w drugim kominie mamy upchane solary, kanalizę i rurę od pieca (muszę się upewnić, bo mój M jest kominowy). Cały dach ma 162 m2, czyli jedna połać - uwaga, bystre przeliczenie - 81 m2! Z tymi dachówkami wentylacyjnymi to w ogóle są różne szkoły, jedni mówią, żeby dawać co metr, drudzy, że wszędzie tam, gdzie nie ma tej ciągłości z góry na dół i woda nie może swobodnie spłynąć po membranie, Ty jeszcze inną szkołę znasz. Generalnie, wolę mieć więcej tej dachówki wentylacyjnej niż mniej. Pod dachówką będzie membrana.



Jeśli chcesz mieć okap z wentylatorem, podpięty do normalnego wylotu, to musisz go wyprowadzić nad dach.
Oczywiście można też przez ścianę, zależy gdzie chcesz mieć zacieki od tłuszczu :)
Okapu nie możesz podpiąć do płaskiej dachówki wentylacyjnej.

Aaaa! O taki okap Ci chodzi!! Kuchenny!! Ja myślałam, że mówisz o okapie dachu :) Z racji WM zdecydowaliśy się na zwykły pochłaniacz z filtrem węglowym i nie wyprowadzamy go na zewnątrz.

Moorela
23-03-2012, 12:48
No właśnie z XPS-em bywa taki problem że to nie jest styropian i nie można do niego stosować produktów zawierających pewne składniki (bo rozpuszczają styrodur w czasie).
Weź Ty lepiej zadzwoń do tego Izohanu i zapytaj kogoś czy na WM można kleić XPS.


Salik, czy Ty chcesz doprowadzić do mojego wcześniejszego porodu? Jestem w 9 miesiącu ciąży... Przed chwilą zadzwoniłam do Izohanu i doradca techniczny powiedział, że absolutnie nie ma w Izohanie WM substancji, które mogą uszkodzić, zeżreć czy pochłonąć XPSa, po prostu WK jest tańszy i przepłaciliśmy.

salik
23-03-2012, 12:55
Oops. No to wiesz - nie możesz za dużo po schodach biegać, ani... ;)
Dobrze że się wyjaśniło :)
Czekam w takim razie z niecierpliwością na zdjęcia dachu, chociaż wcześniej pewnie ściany się przydadzą ;)

Moorela
23-03-2012, 13:14
No przydałyby się ;)
Chociaż powiem Ci, że dekarz z wykonawcą umówili wstępnie termin na za 1,5 miesiąca! Coś mi się wierzyć nie chce. ;)

wojgoc
23-03-2012, 15:21
jesli nie bedziesz robic wymaganych przestoi technologicznych to ten okres jest jak najbardziej mozlwy.
wg mnie teraz powinnas zrobic co najmniej 21dni przestoju, nastepnie przy stropie, wieńcu i ewentualnie nadprożach - w zaleznosci od wysokosci - kolejne min. 21 dni i dopiero robic kolejne elementy typu klankowa - jesli ja masz

Moorela
23-03-2012, 15:46
Widzisz, z kolei nasz Kierbud mówi, że w dzisiejszym budownictwie, w zasadzie nie ma przestojow technologicznych. Czemu w zasadzie ten przestoj ma służyć?

wojgoc
23-03-2012, 16:20
Kierbud:confused::mad: - zapytaj się kierbuda czy jak sobie bedzie dom budowac to tez bez przestoi technologicznych?
służą temu aby beton nabrał odpowiedniej mocy wiązącej - i tego zadna chemia nie jest w stanie zapewnić.
chyba, ze stawiasz dom w systemie deweloperskim - Twój kierbud chyba na takich budowach nabieral praktyki - aby 3 lata gwarancji wytrzymalo a potem niech sie mieszkańcy martwią

salik
23-03-2012, 16:28
Moorela - zgodzę się z wojgocem.
Na tym etapie na którym jesteś, trzeba dać czas na związanie betonu i inne prace.
Fundamenty (płyta), strop, wieńce, murłata - to są kluczowe sprawy.
Nie można ich za bardzo przyspieszyć.
U mnie ławy stały 2 tygodnie zanim się rozpoczęły dalsze prace.

Moorela
23-03-2012, 17:22
Ale przecież my robliliśmy ławy na początku stycznia, czyli stały 2,5 miesiąca!!

salik
23-03-2012, 18:04
Oj to tylko przykład był.
Po prostu kontroluj wiązanie betonu i nie przyśpieszaj go :)
Szczególnie że teraz nie masz presji czasowo-pogodowej.

Moorela
23-03-2012, 18:16
Ok, czytałam owszem o przerwie technologicznej po wylaniu stropu, po zrobieniu wieńca i murłaty, potem po zrobieniu wylewek (prze podłogami), przed tynkowaniem itd. Ale nie rozumiem, dlaczego mam robić przerwę technologiczną po wylaniu płyty fundamentowej? Przecież na niej nic nie będzie stało/nic się nie będzie budowało - ściany nośne idą na fundamenty. To o co kaman? :confused:

salik
23-03-2012, 18:34
Jesteś pewna że nic nie będzie stało? Żadne maszyny, pustaki, cegły, nic?
To buduj!
Poza tym jest jeszcze kwestia podlewania tego i pielęgnowania (Twój kierbud powinien Ci doradzić).
Mam wrażenie trochę że traktujesz nasze rady jak zło konieczne.
A to nie jest tak - my po prostu przeliśmy już ten etap i mniej więcej teraz wiemy co jest istotne, a co mniej.
Jeśli coś wiesz - to ok.
Ale jeśli coś umknie, to łatwiej wyprostować teraz niż potem się skapnąć po kilku miesiącach.
A co do wiary w kierbudów - mój nie zauważył że brakuje nam belki stropowej pod ścianę działową, więc...

Moorela
23-03-2012, 18:45
Nie chnodzi o to, że Wasze rady są złem koniecznym :) FM nie jest jedynym słusznym miejscem z bazą wiedzy (bez urazy). Staram się wypośrodkować zebraną wiedzę. Czytałam artykuł z jakiegoś Stowarzyszenia Wapienniczego ;) i tam np. jest informacja, że beton po 7 dniach zyskuje już 50% swojej odporności, a wiadomo, że w 7 dni nie wybudujesz od razu wszystkiego i tym samym nie masz konieczności uzyskania 100% właściwości betonu, prawda. To też ma sens. Myślę, że jak się zbierze wiedzę teoretyczną, wiedzę osób, które mają odpowiednie wykształcenie/uprawnienia, wiedzę osób, które same budowały (czyli Was - drodzy koledzy), praktyków, itd. to wtedy można uzyskać jakiś względnie rozsądny pogląd. Tak?

Moorela
23-03-2012, 18:52
Acha, i z tym podelawaniem Salik to już się z tym pogodziliśmy. Właśnie ten nasz - nadal uważam, że ok - Kierbud, kazał jechać na podlewanie przez ok. 3 dni... Już myślałam, że nas to ominie, a tu deszczu nie ma i chyba nie będzie :(

wojgoc
23-03-2012, 21:22
zalałas płytę 2 dni temu?
to nie wpuszczaj budowlanców przez tydzień

Moorela
23-03-2012, 21:24
zalałas płytę 2 dni temu?
to nie wpuszczaj budowlanców przez tydzień

Właśnie taki mam zamiar, żeby choć tydzień postała, w tym czasie podlewanie, leżak, grill, kiełbasa...

salik
23-03-2012, 21:26
... szpital ;)

Moorela
23-03-2012, 21:37
... szpital ;)

Co Ty! Ja jeszcze z łóżka będę zawiadować i do końca na telefonie wisieć! ;)

salik
26-03-2012, 00:23
Ciepło w sensie temperatury?
Bo chłonięcie wody przez beton to ma niewiele wspólnego z temperaturą ;)

Moorela
26-03-2012, 08:01
Ciepło w sensie temperatury?
Bo chłonięcie wody przez beton to ma niewiele wspólnego z temperaturą ;)

Czy jest związek, czy go nie ma, woda nie wsiąka. Albo wsiąka słabo.
Poza tym wydaje mi się, że jednak jest związek, między nie chłonięciem, ale parowaniem wody a temperaturą. A skoronie paruje, to dłużej stoi. :P

salik
26-03-2012, 11:50
Ale ona właśnie nie ma parować...

Moorela
26-03-2012, 13:01
No to nie paruje :)

wojgoc
26-03-2012, 13:03
a przykrywasz czymś?

Moorela
26-03-2012, 13:08
Nie. Wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby. Podlewamy wieczorem, na drugi dzień woda jeszcze stoi.

wojgoc
26-03-2012, 13:12
to bardziej chodzi aby w ciągu dnia nie wysychało.
trudno by w nocy wsiąkło jak masz temp. 7-10st

Moorela
26-03-2012, 13:14
Wieczorem też jest mokre. Nie będziemy tego przykrywac na pewno.

wojgoc
26-03-2012, 13:17
jeśli nie ma mocnego nasłonecznienia to nie przykrywaj.
jeśli jest a nie przykrywasz to nie zdziw sie pęknięciami zza jakiś czas

Moorela
26-03-2012, 13:20
jeśli nie ma mocnego nasłonecznienia to nie przykrywaj.
jeśli jest a nie przykrywasz to nie zdziw sie pęknięciami zza jakiś czas

Jakoś to przeżyje ;)

Tatarak
28-03-2012, 19:24
czyli w normie - z reguły nikt się nie mieści w kosztorysie :(

Gola86
28-03-2012, 19:56
Witaj.
Podglądam troszkę Twój dziennik i zapowiada się super dom :) Co do murowania ścian parteru - przynajmniej tych nośnych - to przy ekipie 6-cio osobowej w ciągu 2 dni będzie po robocie :) U nas murują 4 osoby, zaczęli przedwczoraj a jutro mają kończyć. U Ciebie zatem pójdzie jeszcze szybciej :)

Pozdrawiam.

Moorela
28-03-2012, 20:16
Cześć Gola86,

cieszę się, że zaglądasz.
Ja kocham projekty Z-tki i sami mieliśmy budować Z117 :), ale architekt, który miał nam adaptować tak nas zamotał, że wyszliśmy z przekonaniem, że projekt indywidualny to jedyne, co nas może uszczęśliwić, a czego efekty teraz można wyczytać ;)
Także będę do Ciebie też zaglądać napewno i trzymam kciuki!!

Tatarak
29-03-2012, 19:23
Moorela, nie wiem, na czym polega dokładnie kłopot z kominem, ale może odpowiadałaby Wam taka gotowa nasada, jaką my mamy na dachu? w dzienniku są gdzieś fotki :)

Tatarak
29-03-2012, 19:25
i gratuluję tych tysięcy odsłon! :)

Moorela
29-03-2012, 20:31
Moorela, nie wiem, na czym polega dokładnie kłopot z kominem, ale może odpowiadałaby Wam taka gotowa nasada, jaką my mamy na dachu? w dzienniku są gdzieś fotki :)

Tataraku, widziałam u Ciebie te nasadę, ładna nasada, ładna.
Tylko właśnie nie znam tematu zupełnie - czy to się kupuje na wymiar, czy jakieś gotowe nasady są? I jak to się montuje - to jest coś w rodzaju "obudowy" wyciągniętego ponad dach komina, czy zastępuje w 100% tę część wybudowaną nad dach? I Ile to w ogóle kosztuje?
:bash:

No i czy "Pani zadowolona" z tego rozwiazania?

Tatarak
29-03-2012, 21:17
nasady są gotowe, produkuje firma Jeremias, ma w ofercie hurtownia Hurtwent (tylko trzeba kupować "na firmę") (jak chcesz dam Ci namiary, z kim tam gadać), cena zależy od zestawu (czy z daszkiem etc.), czy malowany itp. wiem od Ellaj, że wychodzi taniej, niż gdyby zamówić u dekarza. oczywiście trzeba ją dać sensownemu dachowcowi do zamontowania. zobaczymy jeszcze, jak będzie z wmontowaniem w to rury od kozy, ale póki co "pani zadowolona" :D przyślij mi maila na pw, to podeślę Ci ulotkę producenta.

Kaśka73
30-03-2012, 10:39
hej wyczytałam że marzy Ci się brama z normstahla mogę Ci polecić hurtownie w której ja kupiłam:)

Tatarak
30-03-2012, 11:08
Kaśka, mnie poleć, bo jeszcze nie wybrałam :)

Kaśka73
30-03-2012, 11:15
ok wieczorem muszę odkopać namiary na pana przystojnego;)

wojgoc
30-03-2012, 12:08
Kaśka, mnie poleć, bo jeszcze nie wybrałam :)

a sprawdzałaś ofertę P.Roberta z Irgi???

Moorela
30-03-2012, 12:45
hej wyczytałam że marzy Ci się brama z normstahla mogę Ci polecić hurtownie w której ja kupiłam:)

Kaśka73, serdeczne dzięki.
Obecnie mam przyklepaną ofertę na bramę Normstahl Eurostyle z montażem i całym możliwym wyposażeniem w kolorze RAL
9007 (rozmiar bramy 3000 x 2250), za cenę 6 tyś. brutto (po wielkich negocjacjach).
Aaaaale oczywiście poproszę o namiar, co by zobaczyć ile te negocjacje są warte, bo jeszcze nic nie podpisałam :)

Tatarak, mogę Ci podać namiar też na mojego dealera bram, mają Normstahla, Wiśniowskiego i Horrmana na miejscu, można pooglądać, zobaczyć różnice, pootwierać i pozamykać pilotem ;) od razu Ci się pewne rzeczy wyklarują. Nie wiem, czemu zamykasz komórki na temat bram, bo przy dachu, płaskich daszkach, kominie, itd., które roztrzaskałaś, brama garażowa to jak bułka z masłem. Ja jestem w tym Normstahlu zakochana na amenek.

Gola86
31-03-2012, 14:55
Wow ! Ale cudny widok ! :) Bardzo szybko uwinęli się z murowaniem parteru. U nas też jest jazda z nadprożami, ale tak niestety jest w projekcie (nad oknem tarasowym idzie jakaś belka i musi być niższe niż pozostałe okna :/). Fajnie, że u Was poprawili co spaprali :)
Widzę, że pogoda sprzyja. U nas niestety ciągle pada na zmianę z deszczem i stoimy już od 2 dni.

wojgoc
31-03-2012, 15:18
albo masz pustaki krzywe, albo murarze walą zaprawy - fuga miedzy pustakami nie powinna byc wieksza jak 1cm

Tatarak
31-03-2012, 15:19
Wojgoc, jeszcze nie... Moorela, nie wiem, dlaczego - po prostu są takie rzeczy, przy których moje jestestwo krzyczy i ucieka przed torturą, na razie na pewno należą do nich elektryka (wziełam polecanego wykonawcę i nie wnikałam) oraz brama :( jak w ubiegłym roku na targach oglądaliśmy te normstale, to mi ludzie na stoisku coś tłumaczyli... przeniknęły przeze mnie te wiadomości, jak promieniowanie kosmiczne - bez śladu :( dla dawaj namiary, może mąż to ogarnie.

wojgoc
31-03-2012, 15:45
jesli ktoś ma rózne bramy w swojej ofercie i w jednym miejscu mozna je sobie porównywac, nie wiedząc czy przedstawione bramy są podobnej konfiguracji to dla mnie jest jasne, ze 80% klientów wybierze Normstahla, który w porownaniu z wisniowskim bez otwierania prezentuje sie zdecydowanie lepiej - trudno porównywać Mercedesa do Fiata
natomiast jako producent bram rozwiazalbym wspólpracę z takim handlowcem.

Moorela
31-03-2012, 17:49
albo masz pustaki krzywe, albo murarze walą zaprawy - fuga miedzy pustakami nie powinna byc wieksza jak 1cm

ja czytałam o normie do 2 cm :)

Moorela
31-03-2012, 17:58
jesli ktoś ma rózne bramy w swojej ofercie i w jednym miejscu mozna je sobie porównywac, nie wiedząc czy przedstawione bramy są podobnej konfiguracji to dla mnie jest jasne, ze 80% klientów wybierze Normstahla, który w porownaniu z wisniowskim bez otwierania prezentuje sie zdecydowanie lepiej - trudno porównywać Mercedesa do Fiata
natomiast jako producent bram rozwiazalbym wspólpracę z takim handlowcem.

Ale jednak są konkretne różnice pomiędzy producentami, a oglądnięcie w jednym miejscu różnych bram oszczędza czasu i jeżdżenia (sposób ryglowania, "głośność" bramy, zabezpieczenia przed dziećmi, itd. itd. nawet podstawową paletę barw mają inną i strukturę paneli). Nam polecano Wiśniowskiego, zdecydowaliśmy się jednak na coś innego. Na szczęście nie muszę się wczuwać w rolę producenta, bo jestem klientem i zaplecze mnie nie interesuje. Poza tym wystawka u sprzedawcy to jedno, warto przejechać się i zobaczyć kilka bram na żywo w konkretnych domach, przy konkretnych elewacjach i wielkościach bram.

wojgoc
31-03-2012, 18:04
ja czytałam o normie do 2 cm :)
to Twój dom i Twoje mostki jakie wystepują w takich miejscach.
jesli ekipa nie umie inaczej murowac to kup im paczke styro o gr.1cm - bedą mieli wzornik grubości.
chyba, ze pustaki sa krzywe i temu tak to wygląda a nie inaczej

wojgoc
31-03-2012, 18:07
Ale jednak są konkretne różnice pomiędzy producentami, a oglądnięcie w jednym miejscu różnych bram oszczędza czasu i jeżdżenia (sposób ryglowania, "głośność" bramy, zabezpieczenia przed dziećmi, itd. itd. nawet podstawową paletę barw mają inną i strukturę paneli). Nam polecano Wiśniowskiego, zdecydowaliśmy się jednak na coś innego. Na szczęście nie muszę się wczuwać w rolę producenta, bo jestem klientem i zaplecze mnie nie interesuje. Poza tym wystawka u sprzedawcy to jedno, warto przejechać się i zobaczyć kilka bram na żywo w konkretnych domach, przy konkretnych elewacjach i wielkościach bram.
o glosnosci bramy glownie decyduje zakupiony napęd, uzyte rolki, rodzaj prowadnic i akustyka pomieszczenia jakim jest garaż - tego ostatniego niestety nie stworzysz nigdzie indziej.

Moorela
31-03-2012, 18:13
to Twój dom i Twoje mostki jakie wystepują w takich miejscach.
jesli ekipa nie umie inaczej murowac to kup im paczke styro o gr.1cm - bedą mieli wzornik grubości.
chyba, ze pustaki sa krzywe i temu tak to wygląda a nie inaczej

Pustaki nie są krzywe. A z fugą nie ma wg mnie dramatu. Kilka osób widziało to na żywo i twierdzą, że jest ok.
I masz rację, to mój dom, moje mostki i moja ekipa, którą wybrałam stosownie do naszych możliwości. Budujemy, ale nie chcę się dać zwariować. Nie planuję zadręczać się przez czas trwania budowy i doprowadzić siebie do wrzodów żołądka. Co się da, wyłapiemy, co nie, trudno. To jest chyba różnica w moim i Twoim podejściu do budowania i być może życia ogólnie. I w granicach tolerancji, które każdy ma inne.
Jeśli jesteś w stanie, to napisz mi proszę, jaka będzie różnica w stratach ciepła między fugą 1 cm i 1,5 cm przy ociepleniu styro 20 cm, w sumie to może być ciekawe...

peace :cool:

Moorela
31-03-2012, 18:15
o glosnosci bramy glownie decyduje zakupiony napęd, uzyte rolki, rodzaj prowadnic i akustyka pomieszczenia jakim jest garaż - tego ostatniego niestety nie stworzysz nigdzie indziej.

Przy takiej samej akustyce pomieszczenia (bo garaż jest jeden i ten sam) o głośności decydują właśnie napęd, rolki i prowadnice, które są właściwe dla danego producenta i różne pomiędzy producentami.

wojgoc
31-03-2012, 18:19
a co Ty wiesz o moim podejsciu do budowania???
czy też do zycia???

wojgoc
31-03-2012, 18:20
Przy takiej samej akustyce pomieszczenia (bo garaż jest jeden i ten sam) o głośności decydują właśnie napęd, rolki i prowadnice, które są właściwe dla danego producenta i różne pomiędzy producentami.
a ktory napęd jest wlaściwy dla danego producenta???

Moorela
31-03-2012, 18:22
a co Ty wiesz o moim podejsciu do budowania???
czy też do zycia???

Wiem tylko, że pewne rzeczy, które Tobie przeszkadzają, mnie nie rażą. Mamy inną tolerancję na te same tematy i tyle.

wojgoc
31-03-2012, 18:26
Wiem tylko, że pewne rzeczy, które Tobie przeszkadzają, mnie nie rażą. Mamy inną tolerancję na te same tematy i tyle.
mi to w ogóle nie przeszkadza - generalnie przy 20cm styro moga murowac jak im sie chce

Moorela
31-03-2012, 18:27
mi to w ogóle nie przeszkadza - generalnie przy 20cm styro moga murowac jak im sie chce

No właśnie...

Tatarak
31-03-2012, 18:35
jak czytam o tych rolkach i prowadnicach, to mi się robi słabo. jak ja mam sprawdzić, które są głośniejsze? pytać sprzedawców o certyfikaty potwierdzające produkcję decybeli?!

wojgoc
31-03-2012, 18:37
Mam wrażenie trochę że traktujesz nasze rady jak zło konieczne.
A to nie jest tak - my po prostu przeliśmy już ten etap i mniej więcej teraz wiemy co jest istotne, a co mniej.
Jeśli coś wiesz - to ok.
Ale jeśli coś umknie, to łatwiej wyprostować teraz niż potem się skapnąć po kilku miesiącach.
by nie powtarzać się

Tatarak
31-03-2012, 18:38
a co Ty wiesz o moim podejsciu do budowania???
czy też do zycia???

Moorelo, tak się objawia Wojgocy wdzięk - szeroko już na forum omawiany ;) nie należy zwracać uwagi, należy przeczekać :D

wojgoc
31-03-2012, 18:39
jak czytam o tych rolkach i prowadnicach, to mi się robi słabo. jak ja mam sprawdzić, które są głośniejsze? pytać sprzedawców o certyfikaty potwierdzające produkcję decybeli?!
podejdź do tematu jak do kazdego innego. i tyle
to naprawde nie jest najwazniejsza kwestia w budowanym domu.

wojgoc
31-03-2012, 18:41
Moorelo, tak się objawia Wojgocy wdzięk - szeroko już na forum omawiany ;) nie należy zwracać uwagi, należy przeczekać :D
ale co przeczekać?
i gdzie był omawiany - chetnie poczytam?

Tatarak
31-03-2012, 18:43
podejdź do tematu jak do kazdego innego. i tyle
to naprawde nie jest najwazniejsza kwestia w budowanym domu.

pewnie powinnam.

kwestii Twojego czarmu i tego jak się objawia nie będę wiecej poruszać ;)

wojgoc
31-03-2012, 18:44
a co to jest czarm?:(

Moorela
31-03-2012, 18:56
by nie powtarzać się

Widzisz, może to faktycznie kwestia Twojego osobliwego wdzięku, rady można udzielać na różny sposób, u Ciebie przejawiają się w pewien specyficzny sposób owiany grozą ;) "nie zdziw się jak Ci płyta popęka", "Twoje mostki termiczne", itd...
Tak czy inaczej, nie zniechęciłeś się jeszcze i chyba poczytujesz nasz dziennik :) co mnie cieszy :)

wojgoc
31-03-2012, 18:59
czytac pewnie bedę, ale zwracać uwagi na to co jest nie tak nie widzę sensu

Tatarak
31-03-2012, 19:02
a co to jest czarm?:(

z ang: wdziek, urok, czar :D

w Twoim przypadku: okresowa skorpionia zgryźliwość ;)

Moorela
31-03-2012, 19:04
jak czytam o tych rolkach i prowadnicach, to mi się robi słabo. jak ja mam sprawdzić, które są głośniejsze? pytać sprzedawców o certyfikaty potwierdzające produkcję decybeli?!

Wiesz co Tatarak, to słychać gołym uchem, nawet jeśli nie masz wykształcenia muzycznego ;) Nam facet otworzył po kolei 3 bramy i była różnica. W sumie to nie są jakieś znaczące różnice, że np. przy jednej trzęsie Ci się wystawka w witrynie, itd. My mamy naszą sypialnię nad garażem i w sumie trochę się tym sugerowaliśmy, ale naprawdę nie ma co przesadzać. Popatrz sobie na wykończenie bramy (ja miałam przerysowane wizje, że mi się dzieci ponabijają na wystające śruby, itd.), strukturkę (wood potrafi być inny od wood), sposób ryglowania, itd. A zresztą, jedźże do jakiegoś sprzedawcy wreszcie, niech Ci ponawija makaron na uszy trochę, a co! Wysyłam namiary na "mojego dealera" na priv.

wojgoc
31-03-2012, 19:07
w Twoim przypadku: okresowa skorpionia zgryźliwość ;)
nie widzę skorpioniej zgryźliwości - zwrocenie uwagi to zgryźliwość???

Tatarak
31-03-2012, 19:08
nie widzę skorpioniej zgryźliwości - zwrocenie uwagi to zgryźliwość???

nie chodzi o treść, chłopaku, a o formę!!! co Ci już Moorela powyżej napisała.

Moorela
31-03-2012, 19:11
nie chodzi o treść, chłopaku, a o formę!!! co Ci już Moorela powyżej napisała.

O to to!!

Tatarak
31-03-2012, 19:12
Wiesz co Tatarak, to słychać gołym uchem, nawet jeśli nie masz wykształcenia muzycznego ;) Nam facet otworzył po kolei 3 bramy i była różnica. W sumie to nie są jakieś znaczące różnice, że np. przy jednej trzęsie Ci się wystawka w witrynie, itd. My mamy naszą sypialnię nad garażem i w sumie trochę się tym sugerowaliśmy, ale naprawdę nie ma co przesadzać. Popatrz sobie na wykończenie bramy (ja miałam przerysowane wizje, że mi się dzieci ponabijają na wystające śruby, itd.), strukturkę (wood potrafi być inny od wood), sposób ryglowania, itd. A zresztą, jedźże do jakiegoś sprzedawcy wreszcie, niech Ci ponawija makaron na uszy trochę, a co! Wysyłam namiary na "mojego dealera" na priv.

dobra, pojadęż :) strukturę to już wiem, że chcę gładką, ale np okleina czy lakier? co lepsze i dlaczego? jakas automatyka tam wchodzi w grę... brrrr

dzięki za maila :)

wojgoc
31-03-2012, 19:12
Wiesz co Tatarak, to słychać gołym uchem, nawet jeśli nie masz wykształcenia muzycznego ;) Nam facet otworzył po kolei 3 bramy i była różnica. W sumie to nie są jakieś znaczące różnice, że np. przy jednej trzęsie Ci się wystawka w witrynie, itd. My mamy naszą sypialnię nad garażem i w sumie trochę się tym sugerowaliśmy, ale naprawdę nie ma co przesadzać.
czysty marketing - czy podlączenie tej samej bramy do innego napedu spowoduje brak trzęsącej się witrynki??? Normstahl nie produkuje "swoich" napedów
bardziej bym zwracał na spasowanie paneli bramy i ich wypełnienie, grubość, wielkość i z czego są uszczelki

wojgoc
31-03-2012, 19:16
ooo to bardzo przepraszam za formę
rozumiem, ze najpierw powinienem się zapytać czy mozna zwrócic uwage na zauwazone niedociągnięcie, błąd czy inną rzecz nim wyskoczę z wpisem

Tatarak
31-03-2012, 19:31
o! no myślałby kto, że Ty taki niedomyślny....

mógłbyś raczej napisać: "a te spoiny poziome między pustakami to nie są ciut za szerokie? na zdjęciu wygląda, że mają ponad 1 cm. może spytaj murarzy, czy pustaki są krzywe, czy mają inne powody, żeby tak murować".
dostrzegasz subtelną różnicę między takim sformułowanie, a tym, co napisałeś? ;)

Moorela
31-03-2012, 19:50
dobra, pojadęż :) strukturę to już wiem, że chcę gładką, ale np okleina czy lakier? co lepsze i dlaczego? jakas automatyka tam wchodzi w grę... brrrr

dzięki za maila :)

Na lakierze podobno bardziej widać zadrapania "jak Pani dziecko wjedzie rowerkiem na czołówkę"... no i kwestia dopasowania do elewacji. Choć my, mimo wszystko wybraliśmy gładką w lakierze... Taka nam pasowała.

Spirea
02-04-2012, 15:09
Kaśka73, serdeczne dzięki.
Obecnie mam przyklepaną ofertę na bramę Normstahl Eurostyle z montażem i całym możliwym wyposażeniem w kolorze RAL
9007 (rozmiar bramy 3000 x 2250), za cenę 6 tyś. brutto (po wielkich negocjacjach).
Aaaaale oczywiście poproszę o namiar, co by zobaczyć ile te negocjacje są warte, bo jeszcze nic nie podpisałam :)

Tatarak, mogę Ci podać namiar też na mojego dealera bram, mają Normstahla, Wiśniowskiego i Horrmana na miejscu, można pooglądać, zobaczyć różnice, pootwierać i pozamykać pilotem ;) od razu Ci się pewne rzeczy wyklarują. Nie wiem, czemu zamykasz komórki na temat bram, bo przy dachu, płaskich daszkach, kominie, itd., które roztrzaskałaś, brama garażowa to jak bułka z masłem. Ja jestem w tym Normstahlu zakochana na amenek.


Czy tak ceny poszły w górę czy bierzesz jakieś mega dodatki? Za mojego Normstahla Eurostyle 5000x2250 płaciłam 7300 zł.

Gola86
02-04-2012, 15:50
jeeeeej ale już "domowo" się u Ciebie robi :)

Moorela
02-04-2012, 17:48
Czy tak ceny poszły w górę czy bierzesz jakieś mega dodatki? Za mojego Normstahla Eurostyle 5000x2250 płaciłam 7300 zł.

Ceny na pewno poszły w górę, w styczniu b.r., robiłam wycenę w 4 miejscach i 6 tyś. było najniższą ofertą :/ I wcale nie mam ekstra dodatków: zwykła prosta brama Eurostyle, w RAL7016, automatyczny rygiel, bez wodotrysków. Ale jest nadzieja, bo Kaśka podała mi namiary na swojego sprzedawcę i jeszcze podrążę temat.

Spirea, ty masz bramę o szerokości 5000? Coś mi się wydawało, że macie 4000. Zadowoleni jesteście?
I jeszcze prośba, pamiętam, że montowaliście ją po etapie SSO, czy to dobry moment? Nie poniszczyła się?

msdracula
03-04-2012, 12:25
Przyszłam się przywitać :) pięknie wam mury urosły, cieszy taki widok :D

Moorela
03-04-2012, 12:25
Przyszłam się przywitać :) pięknie wam mury urosły, cieszy taki widok :D

Witam, witam i zapraszam do komentowania :) Zaraz biegnę do Ciebie.
I widok cieszy bardzo, ja generalnie jestem dość opanowana, ale budowlana palma mnie dopadła!

Spirea
03-04-2012, 14:10
Moorela, montowaliśmy przy zamykaniu całego budynku. Przez dłuższy czas było wszystko ok, ale niestety jedna ekipa gniotła nam panel w jednym miejscu. W tym samym czasie pracowały trzy, za rękę nikogo nie złapaliśmy, więc winnego nie ma. Pod tym kątem wolałabym poczekać z montażem. Z drugiej strony, to przy otworze na 5m byłoby pewnie ciężko odpowiednio zabezpieczyć, aby można było otworzyć bramę. Wszelkie dostawy były rozładowywane w garażu.

Moorela
03-04-2012, 14:19
Moorela, montowaliśmy przy zamykaniu całego budynku. Przez dłuższy czas było wszystko ok, ale niestety jedna ekipa gniotła nam panel w jednym miejscu. W tym samym czasie pracowały trzy, za rękę nikogo nie złapaliśmy, więc winnego nie ma. Pod tym kątem wolałabym poczekać z montażem. Z drugiej strony, to przy otworze na 5m byłoby pewnie ciężko odpowiednio zabezpieczyć, aby można było otworzyć bramę. Wszelkie dostawy były rozładowywane w garażu.

No właśnie, i tak źle i tak niedobrze. My chyba zrobimy podobnie jak Wy, przy zamykaniu budynku wstawimy bramę, niby 3m niedużo, ale też coś trzeba byłoby tam alternatywnie sklecić. Ok, dzięki za informacje!

wojgoc
03-04-2012, 14:29
mozna zabic płytamo OSB i zrobic prowizoryczne wejście - koszt materiału to max 150zł razem z zawiasami i skoblem.
lub pozbijać z desek szalunkowych

Moorela
03-04-2012, 14:35
mozna zabic płytamo OSB i zrobic prowizoryczne wejście - koszt materiału to max 150zł razem z zawiasami i skoblem.
lub pozbijać z desek szalunkowych

Ale koszt 150 zł to już koszt całej bramy 300 cm x 225 cm? Mało... Myślałam, że to pójdzie w setki. Tylko jeszcze kwestia wentylacji i schnięcia budynku: w tym roku planujemy zamknąć budynek oknami, drzwi budowlane no i ta brama (docelowa lub tymczasowa nieistotne). Potem chcemy sobie pomału dzióbać w środku instalacje, a dopiero na wiosnę robić elewację i wykańczać. I teraz pytanie: czy lepiej, żeby budynek na zimę raczej szczelniej zamknąć i ogrzewać i wietrzyć na zmianę, czy może raczej wpuścić tam trochę wiatru, niech sobie hula, żeby przewiew był naturalny? W pierwszym przypadku lepsza brama docelowa, w drugim - tymczasowa...

wojgoc
03-04-2012, 14:40
dwóch pieczenii na jednym ogniu nie upieczesz

Tatarak
06-04-2012, 09:00
Moorela - nie żebym chciała śmietankę spijać, ale ta rada o skontaktowaniu się z bramiarzem od Kaśki, to nie była moja? ;)

Myśmy na zimę zrobili bramę tymczasową - a dokładnie to ją elektrycy zbili z desek, które zostały po szalunkach. Przy dobrej pogodzie nie przeszkadzała pracować we wnętrzach ani elektrykom, ani hydraulikowi.

A tak w ogóle, to Wy w takim tempie do czerwca będziecie mieć dach i do października możecie mieć wszystkie instalacje i tynki wewn.! :) a w zimie robić ocieplenie poddaszy i kafelki. nie myśleliście o takim scenariuszu?

Moorela
06-04-2012, 09:08
Moorela - nie żebym chciała śmietankę spijać, ale ta rada o skontaktowaniu się z bramiarzem od Kaśki, to nie była moja? ;)

Kurza twarz, faktycznie!! :) Biję się w pierś! :)



A tak w ogóle, to Wy w takim tempie do czerwca będziecie mieć dach i do października możecie mieć wszystkie instalacje i tynki wewn.! :) a w zimie robić ocieplenie poddaszy i kafelki. nie myśleliście o takim scenariuszu?

Ja po cichu liczę na taki scenariusz, ale wolę głośno nie mówić. Jak wyjdziemy z SSO, to wpadają rodzime ekipy i wtedy generalnie świat ma sie stać piękniejszy. Tylko nad jednym się zastanawiamy, czy to nie za szybko będzie? Przecież to się musi wywietrzyć, wyschnąć. Jeśli tynki na jesień, a elewacja na wiosnę, ściany dadzą radę "wyoddychać" na zewnątrz przez zimę? No i trzeba byłoby to dogrzewać chyba delikatnie... :confused:

tutli_putli
06-04-2012, 11:31
SŁONECZNYCH I RADOSNYCH ŚWIAT WIELKANOCNYCH
http://www.ludowomi.pl/upload/produkty/8/800-600-3f05f7720ef1526fdc8ba33894d58400.jpg

Gola86
06-04-2012, 12:58
Wesołych i pogodnych Świąt ! :)

http://images10.fotosik.pl/1233/826e30a32338ffe8.jpg

Magda 34
06-04-2012, 13:14
http://foto0.m.onet.pl/_m/5849ee7c8584e7ecd887980d0c8536d4,21,19,0.jpg

Spirea
06-04-2012, 14:45
Spokojnych Świąt życzy Spirea :)


http://img337.imageshack.us/img337/40/5002514101244421f299d9c.jpg

Moorela
06-04-2012, 15:34
Zdrowych i spokojnych Świąt życzy Moorela :)
https://lh4.googleusercontent.com/-OKIR1Wxtj7Y/T379MDnRXWI/AAAAAAAAPD4/zN-JnGRqqlI/s400/istock_000005323991small.jpg

Dziękuję wszystkim za życzenia :)

Gola86
11-04-2012, 11:21
Masz rację - lepiej żeby strop był dobrze skontrolowany bo jak się zaleje to już nie ma odwrotu. Nasi budowlańcy opowiadali nam historię pewnej budowy (ale to nie oni budowali) gdzie zapomniano dać żebra rozdzielcze nad dużym salonem i po pół roku środek stropu obniżył się o 10 cm. Kierownik budowy chyba tylko na papierku oglądał ułożenie stropu bo podpisał się pod tym i teraz awantura. Wybrnęli z tego podkładając jakieś zbrojone płyty, ale kosztem jest sporo obniżony sufit w salonie. Tego bym chyba na swojej budowie nie darowała.

Moorela
11-04-2012, 11:25
Masz rację - lepiej żeby strop był dobrze skontrolowany bo jak się zaleje to już nie ma odwrotu. Nasi budowlańcy opowiadali nam historię pewnej budowy (ale to nie oni budowali) gdzie zapomniano dać żebra rozdzielcze nad dużym salonem i po pół roku środek stropu obniżył się o 10 cm. Kierownik budowy chyba tylko na papierku oglądał ułożenie stropu bo podpisał się pod tym i teraz awantura. Wybrnęli z tego podkładając jakieś zbrojone płyty, ale kosztem jest sporo obniżony sufit w salonie. Tego bym chyba na swojej budowie nie darowała.

To ładnie :/
A jak u Was sprawa stropu? Uwzględnią Wam reklamację?

Gola86
11-04-2012, 11:58
Mam nadzieję, że uwzględnią. Kierowca który przywoził pustaki mówił, że to "normalne" że część zawsze jest połamana :/ i u nich reklamacje to standard.

Moorela
11-04-2012, 12:02
Mam nadzieję, że uwzględnią. Kierowca który przywoził pustaki mówił, że to "normalne" że część zawsze jest połamana :/ i u nich reklamacje to standard.

Kurde, to świetny standard... Może przejrzyjcie wszystkie palety po kolei, popękane pustaki odkładajcie na paletę obok i do reklamacji... Chociaż może lepiej zgłosić tę reklamację przed rozpakowaniem palet?
Gola, a jaki strop kupiliście ostatecznie? Terrivę?

Kaśka73
11-04-2012, 12:24
hej
przyszłam sobie pooglądać strop i tak patrzę i myślę ja to już gdzieś widziałam???? i wiem !!! jesteśmy "sąsiadkami"

Moorela
11-04-2012, 12:25
hej
przyszłam sobie pooglądać strop i tak patrzę i myślę ja to już gdzieś widziałam???? i wiem !!! jesteśmy "sąsiadkami" buduję się od rzecznej w lewo

Żartujesz!!!!! Bosssssko!!
Rozumiem, że namierzyłaś mnie w trakcie spaceru świątecznego?
Kaśka, napisz na priva, gdzie dokładnie jesteście? :) ale się cieszę!

msdracula
11-04-2012, 12:35
Wow!!! ale wasz strop wydaje się ogromny na tej fotce :D ile ma m kw.?

Moorela
11-04-2012, 12:38
Wow!!! ale wasz strop wydaje się ogromny na tej fotce :D ile ma m kw.?

Właśnie też odniosłam takie wrażenie, że wielki, nie?
Ale ona wcale taki wielki nie jest, standardowy, rzekłabym ;)
100 m2.
To chyba te wystające poza bryłę garaż i kuchnia tak go wydłużają.

A co tam w Werbence? Dawno nie dostałam żadnego powiadomienia o nowym wpisie w dzienniku? Coś ekipa osłabła? :)

Gola86
11-04-2012, 15:48
Kurde, to świetny standard... Może przejrzyjcie wszystkie palety po kolei, popękane pustaki odkładajcie na paletę obok i do reklamacji... Chociaż może lepiej zgłosić tę reklamację przed rozpakowaniem palet?
Gola, a jaki strop kupiliście ostatecznie? Terrivę?

Mąż przyniósł mi wieści, że przywieźli dzisiaj belki więc pewnie już coś układają i palety są rozpakowane. Zaraz tam pojadę więc zobaczę co i jak. Zrobiłam wczoraj na wszelki wypadek zdjęcia tych uszkodzonych pustaków na paletach więc może będzie to jakiś dowód. Zobaczymy.
Tak, kupiliśmy Terrivę.

Tatarak
11-04-2012, 16:53
Przypomniały mi się własne rozterki okienne... też mamy wysoką kolankową. ostatecznie stanęło na roto designo r45 - wg OZC będzie nam nimi uciekać 1/4 czy 1/5 ciepła (ale to głównie dlatego, że 4 z 5 są na połaci północnej), a biorąc pod uwagę, że w sumie to wcale dużo nie będzie uciekać (chociaż tak wygląda), to myślę, ze wybór był optymalny. za "cieplejsze" musialabym dołożyć prawie drugie tyle, więc sorki ;)

nam doradzono, żeby do łazienki i pralni dać nieco węższe okna - na 74 cm (w pokojach są na 94 cm) - z zewnątrz tej różnicy nie widać (bo wysokość jest taka sama), a pralnia i łaizenka i tak są małe, więc takie okna jest wystarczająco doświetlają, natomiast różnica cenowa była dość ładna :)

salik
11-04-2012, 16:58
A my odwrotnie - w pokojach mamy węższe, a w łazience szersze :)
Natomiast tak jak pisze Tatarak, ważne jest żeby wszystkie okna na jednaj połaci miały tę samą wysokość i najlepiej żeby były zamontowane na tej samej wysokości.

Tatarak
11-04-2012, 17:01
a ta wysokość to jest minimum jedna pełna dachówka od krawędzi okapu :)

Moorela
11-04-2012, 17:28
Tatarak, właśnie odpytuję wybrańców o okna dachowe i Ciebie też miałam zagaić, jakie ostatecznie okna wybraliście, więc od razu dziękuję za informację. My mamy 3 okna na połaci płd i 1 na płn, to się pocieszam, bo do tych droższych naprawdę nie mam ochoty dopłacać, tym bardziej, że "ja domu pasywnego nie buduję", tylko wpadłam w jakąś wkrętkę energooszczędną i samo wychodzi. Wszystkie okna mam równe (78x118).
Salik to chyba jakieś centrum dowodzenia w łazience buduje, a bo to wanna duża miała być, a to okno większe, co Ty chłopie planujesz w tej łazience? ... ;)

BTW, na co powinnam zwrócić uwagę przy montażu okien dachowych? Jakieś punkty wrażliwe?

A propos dachu jeszcze, ten mój dachowiec, po wstępnym zauroczeniu wydał mi się dość pyskaty i będę musiała Was pomolestować na dniach, na co zwracać uwagę przy dachu bezokapowych, a Salika dodatkowo, czy Nibra ma jakieś przykre niespodzianki przy kładzeniu, bo muszę temat rozpracować.

Tatarak, zaczynam myśleć, czy nie zrobić elewacji takiej jak u Ciebie (co w sumie jest spójne z moim projektem, czyli biały domek z ciemną czapką). A właśnie!! Czy Twój zrobił już wizualizacje elewacji? Hę?

Tatarak
11-04-2012, 17:38
Zrobił dwie elewacje, ale do "uzytku prywatnego" ;) w każdym razie aktualnie rozważamy, żeby bryła garażu była jasnoszara, a brama biała - tak jak bryła domu...

Moorela
11-04-2012, 17:51
Zrobił dwie elewacje, ale do "uzytku prywatnego" ;) w każdym razie aktualnie rozważamy, żeby bryła garażu była jasnoszara, a brama biała - tak jak bryła domu...

No i użytkuje je prywatnie? ;)
Mi się pomysł czapeczki generalnie podoba. Natomiast nie podobają mi się już zupełnie te 3 wersje, o których pierwotnie myślałam (w dzienniku). Coś mi się szprosik odwidział... Ech, jeszcze daleko, ale niech się w główce układa.

Na razie muszę się skupić na tym dachu, choć coś motywacji nie mam... :no:

salik
11-04-2012, 18:02
Nibra raczej niespodzianek nie powinna dawać.
Zwróć uwagę żeby nie cięli dachówek na dachu.
Co do okien - jeśli weźmiesz roto z kołnierzami WD, to upewnij się że wykonawca już takie montował.
Jeśli nie, to wezwij dodatkowo do montażu doradcę technicznego Roto.
Poza tym klasyczne rzeczy - czyli np. pilnowanie wywinięcia membrany, aby nie podciekało.
Podobnie z dachem bezokapowym - nie wiem którą wersję realizacji wybierzesz, ale grunt to dobrze zrobiona obróbka, aby nie zaciekało za elewację...

Tatarak
11-04-2012, 18:11
oboje użytkujemy :)

Moorela
11-04-2012, 18:16
Podobnie z dachem bezokapowym - nie wiem którą wersję realizacji wybierzesz"

A jakie są wersje??? :confused:

salik
11-04-2012, 19:30
Na przykład Spirea ma trochę inaczej zrobiony dach niż my (w miejscu 'bezokapowym').

Tatarak
11-04-2012, 19:33
Przemek, a opisz różnice?

salik
11-04-2012, 19:35
U nas jest deska czołowa, do której są przymocowane rynhaki, Spirea o ile pamiętam ma te ostatnio nakrokwiowo?
W każdym bądź razie różnica była właśnie na poziomie deski czołowej lub jej braku...
Chyba że pamięć mi już zupełnie zawodzi :)

Tatarak
11-04-2012, 19:42
aaaa, ja też nie mam deski czołowej. tylko obróbki - pas nadrynnowy i podrynnowy - na ostatniej łacie. czy jakoś tak...
pozdrawiam :)

Moorela
11-04-2012, 19:54
Salik, dobrze pamiętasz, Spirea nie ma deski czołowej. A w zasadzie, dlaczego się rezygnuje z tej deski - tylko względy estetyczne?

Tatarak, możesz rozwinąć wątek pasu nadrynnowego i podrynnowego? Ją myślałam, że to są dwie opcję, albo pas nadrynnowy albo podrynnowy...

Macie namiary na dealera Roto?

Tatarak
11-04-2012, 20:04
pas podrynnowy to jest dodatkowa obróbka, żeby było równo i można ładnie dojechać ociepleniem pod samą łatę (chyba, że coś pomerdałam), a nadrynnowy to obróka schodząca do rynny. Roto ma w ofercie p. Czekaj - mailuj do p. Krzysztofa i powołaj się na mnie, zazwyczaj mam błyskawiczną odpowiedź.

Kaśka73
11-04-2012, 20:06
kupowałam roto w budusie na brucknera

Moorela
11-04-2012, 20:24
kupowałam roto w budusie na brucknera

O! Mam tam wstępnie zakolegowanego pana Adama ... A z panem Krzysiem zaraz się zaprzyjaznie...

Dzięki :)

Magda 34
12-04-2012, 10:44
Wow, ale wystrzeliliście z tą budową. Jak ostatnio zaglądałam do Twojego dziennika to byliście na etapie fundamentów, a tu już strop:jawdrop:

Jak tak dalej pójdzie to w tym roku się już wprowadzicie:-)

salik
12-04-2012, 11:34
Jaki rabat procentowy od cen producenta Ci proponują w tym miejscu podanym przez Tataraka?
Więcej niż 30%?

Odnośnie pytań:
- czy do łazienki okno drewniane do dobry pomysł?
Nie - odpada. Musi być białe.

- czy w łazience warto montować roletę zewnętrzną? (strona południowa)
Warto imho (zakładając że koszt nie jest jakiś gigantyczny).

- no i może, czy warto dokładać do tych okien wysokoosiowych?
IMHO nie warto.

Przy Waszej wysokości ścianki kolankowej i duże dachówce płaskiej, nie ma szans 'patrzeć przez okno'.
Jak gdzieś znajdę, to podeślę Ci zdjęcie naszych okien z dorosłą osobą stojącą przy nich (dla zobrazowania wysokości).

Jaki macie kąt nachylenia dachu?

Tatarak
12-04-2012, 11:43
Salik mnie ubiegł, a chciałam napisać dokładnie to samo :)

Moorela
12-04-2012, 11:45
Jaki rabat procentowy od cen producenta Ci proponują w tym miejscu podanym przez Tataraka?
Więcej niż 30%?

Od cen katalogowych wychodzi 25%.



Odnośnie pytań:
- czy do łazienki okno drewniane do dobry pomysł?
Nie - odpada. Musi być białe.


Czyli PCV?



Przy Waszej wysokości ścianki kolankowej i duże dachówce płaskiej, nie ma szans 'patrzeć przez okno'.
Jak gdzieś znajdę, to podeślę Ci zdjęcie naszych okien z dorosłą osobą stojącą przy nich (dla zobrazowania wysokości).

Jaki macie kąt nachylenia dachu?

Kąt nachylenia to 45 st. Ścianka kolankowa, jak pisałam 110cm od podłogi. Też mi się wydaje, że to będzie głównie obserwacja okien połaciowych sąsiada... Zdjęcie chętnie zobaczę! Na maila albo tutaj :)

Dzięki!!

Moorela
12-04-2012, 11:47
Salik mnie ubiegł, a chciałam napisać dokładnie to samo :)

Bo Salik zgodnie z avatarem jest zwinny i szybki jak kot ;)

salik
12-04-2012, 12:02
;)
Do łazienki PVC, tak.
Rabat 25% słaby - mogę Ci wysłać namiary na kilka miejsc gdzie mi dawali 30% albo nawet i więcej.
Do tego nie ma znaczenia gdzie te okna zamawiasz, bo jakby co, to pojadą do Ciebie bezpośrednio z fabryki...
No to parametry ścianki kolankowej i dachu masz właściwie takie same, dachówka ta sama, więc nasze zdjęcia powinny być miarodajne ;)

Moorela
12-04-2012, 12:04
;)
Rabat 25% słaby - mogę Ci wysłać namiary na kilka miejsc gdzie mi dawali 30% albo nawet i więcej.


To bardzo proszę o namiary.

Kaśka73
12-04-2012, 12:06
rabat 35%
do łazienki PCV
mam 2 wysokoosiowe są super
i mam 2 zwykłe

chciałam rolety zewnętrzne sąsiad odradził, że nie warto

salik
12-04-2012, 12:09
Poszło na priva :)

Moorela
12-04-2012, 12:15
rabat 35%


Kaśka, skąd Ty bierzesz te wyceny?? Albo co musisz zrobić za ten rabat? ;)

Moorela
12-04-2012, 12:16
Poszło na priva :)

Całuję rączki.

salik
12-04-2012, 12:17
Jak to co - pewnie to samo co Tatarak ;)
Jakaś mini, odpowiednia bluzka, makijaż :P

Kaśka73
12-04-2012, 12:19
mini??? ja tam wolę dżinsy:)

Tatarak
12-04-2012, 12:31
Salik - ja za to mini to tylko "zyskałam" załadowanie towaru do bagażnika oraz anginę!.... Kaśka ma na pewno lepszy patent ;)

Awo mi serdecznie radził koniecznie rolety zewn. na wszystkich połaciowych od południa. Ale - czy w łazience może być za ciepło? (ja mam akurat łazienki od płn, więc mi dylemat odpada).

salik
12-04-2012, 12:34
Może być za ciepło, podobnie jak może być za zimno.
No chyba że ktoś lubi saunę ;)
My zrobiliśmy generalnie podejścia elektryczne do rolet na wszystkie okna.
Tzw. 'for future use'.

Kaśka73
12-04-2012, 12:40
ja mam połaciowe od południa właśnie w łazience i tam niech sobie świeci ile chce ja ciepłolubna jestem bardzo:)

mój mąż (zawodowo negocjuje) jak widzi moje budowlane negocjacje cenowe to wymyślił teorię o moim żydowskim genie (bez urazy) taki stereotyp

Tatarak
12-04-2012, 12:42
to ja jestem jednak "cienki bolek" - na roto miałam tylko -30% od cennika :(

Kaśka73
12-04-2012, 12:56
jak ja kupowałam to tu były dobre ceny
http://www.oknadachowe.net/

i tu
http://www.mp24.com.pl/ ceny do podglądnięcia mają na allegro chyba?

wojgoc
12-04-2012, 14:03
mini??? ja tam wolę dżinsy:)
takie wszedzie porozcinane, co to niby są spodniami;)

Kaśka73
12-04-2012, 14:05
takie też mam;)
tzw. do zadań specjalnych

dawno Cię nie widziałam wszystko ok?

wojgoc
12-04-2012, 14:06
dawno Cię nie widziałam wszystko ok?
tak,
a gdzie mnie ostatnio widziałaś?:confused:

Kaśka73
12-04-2012, 14:19
no... na FM

wojgoc
12-04-2012, 15:22
zamiast wysokości rabatu, lepiej podawajcie cene ostateczną zakupu 1m2 dachówki bądź kwote od której upust był naliczany.
ja na swoją dachówkę dostałem 7% upustu, ale cena wyjsciowa była o 28% niższa niz gdzie indziej, gdzie dostawałem 25% upustu