PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

Wivaldi
05-04-2014, 13:54
inwestor może zna się na geologii albo ginekologii - na budowlance nie musi

No właśnie! Ja to wyraźnie napisałem w stopce.

Magda_lena85
05-04-2014, 13:55
to ja wolę nie wiedzieć jak te kuchnie wyglądają ;)

zyzolek
05-04-2014, 14:00
Jak by trzymali w szafie PC, rozdzielacze, naczynie przeponowe i zasobniki CWU po 300 litrów i więcej, to by nie mieli szafy i trzeba by było budować kolejne m2 powierzchni domu na specjalne pomieszczenie, w którym będzie stać szafa. Ale wtedy to pomieszczenie będzie nazywać się garderobą;) Bo jak to mieć dom bez szafy;)

BrodowskiG
05-04-2014, 14:01
http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-gazowe/kondensacyjne/logamax-plus-gb172t.html macie niedowiarki

http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-gazowe/konwencjonalne2/logamax-u052t.html a tutaj wiszący

Magda_lena85
05-04-2014, 14:04
planuję czy lepiej między lodówką a piekarnikiem czy może obok zmywarki?
a skoro to takie estetyczne to może w sypialni przy szafie? udawałoby lodówkę na wino ;)

sorry ale kuchnia ma swoje przeznaczenie...
(samo w sobie brzydkie nie jest..ALE nie do kuchni)

timon120777
05-04-2014, 14:08
no ale tak jest, ludzie kotly gazowe wieszają w kuchni na widoku, bo maja estetyczny wygląd, wiadomo że ci co maja nadmiar pomieszczeń to tam przenoszą kocioł albo do jakis łącznikow miedzy domem a garażem, jak chcesz to moge dac linka do kotła z zasobnikiem , który na pierwszy rzut oka wygląda jak lodówka

ja wiem że tak bywa
moja babcia ma kociołek gazowy w toalecie na ścianie(ale to w bloku) i nie ona płaci rachunki
ale żaden z tych krzykaczy z tego pomieszczenia nie zrezygnował a wmawiają innym że kosztów tych pomieszczeń nie ponieśli
to jest hipokryzja.
rozumiem przekonywać kogoś że nie trzeba udowadniając na swoim przykładzie
tu jest inaczej
do mojego domu koszt pomieszczenia gospodarczego i komina liczą
do swojego nie pomimo że też koszty ponieśli.
decydując świadomie o wyborze gazu lub pompy wybrałbym i tak projekt z pomieszczeniem gospodarczym
garaż jest miejscem na auto, schody nie jeden chce mieć odkryte więc nie będzie tam trzymał mopa i odkurzacza czy deski do prasowania
pomieszczenie z nazwy gospodarcze niech służy swemu przeznaczeniu i nie próbujmy udawać że u niektórych tak nie jest
zgadzam się ze różnice w kosztach są coraz mniejsze a komfort obsługi jest na korzyść czajników prądowych czy kotłów gazowych
nie zgadzam się że system oparty na paliwie stałym się nie opłaca
jest nadal tańszy niż gaz, olej, a jeśli będzie oparty na drewnie(często ludzie posiadają własne zasoby drewna) to nawet taniej niż pompa wyjdzie jak dobrze zrobiony.

Arturo72
05-04-2014, 14:13
BrodowskiG
skoro nie potrzebna kotłownia to dlaczego każdy z tych krzykaczy to pomieszczenie ma?
niech wstawią pompy do szafy zasobniki pod schody
wtedy uwierzę, że nie musi go być
na razie żaden tego nie udowodnił
a wszyscy tylko liczą ile to wydają inni na te pomieszczenia
przecież ci krzykacze wydali tyle samo albo nawet więcej(super płytki, gładzie, armatura)
jeśli go nie potrzeba wyburzyć albo przestać pisać bzdury.
Czy moją pralnio-suszarnie nazwiesz "kotłownią" ?
253108

To tutaj zrezygnowałem z komina na etapie adaptacji i wtedy również zdecydowałem się,że powstanie pranio-suszarnia,po przeciwnej stronie pralnio-suszarni wisi sobie pompka,Kospel zająłby trochę mniej miejsca.
253109

Chcąc mieć ekogroszek w domu musiałbym dobudować nowe pomieszczenie.Tak czy nie ?

BrodowskiG
05-04-2014, 14:19
tylko że nawet jak ktoś ma pomieszczenie gospodarcze, spizarnie to moze tam wsadzić kociol gazowy bo nie ma brudu, z braku takich pomieszczeń może to byc łazienka, kuchnia, wiatrołap a powiedzmy sobie szczerze, że tam, gdzie składuje się węgiel to zawsze będzie syf, wiem jak to wygląda, wnoszenie węgla niby raz w roku ale narobić się trzeba, drewno na rozpałkę też trzeba gdzieś wcisnąć i porąbać. w mrozy wyjechać na dłużej też problem.więc do węgla potrzebne jest osobne pomieszczenie a tak jak pisałem w kuchni wneka zasłonięta przesuwnymi drzwiami, w środku spiżarnia i kocioł z zasobnikiem, ogrzewanie zajmuje może metr a do stalopalnego około 10 metrów potrzeba żeby cos móc składować i musi byc wydzielone pomieszczenie. jak ktoś będzie chcial mieć kotłownie z kotlem gazowym to będzie to pomieszczenie 3-4 metry a nie 10-15

Jurgonka
05-04-2014, 14:23
Czy moją pralnio-suszarnie nazwiesz "kotłownią" ?
253108

To tutaj zrezygnowałem z komina na etapie adaptacji i wtedy również zdecydowałem się,że powstanie pranio-suszarnia,po przeciwnej stronie pralnio-suszarni wisi sobie pompka,Kospel zająłby trochę mniej miejsca.
253109

Chcąc mieć ekogroszek w domu musiałbym dobudować nowe pomieszczenie.Tak czy nie ?

W prawidłowo zaprojektowanym i wybudowanym domu w pralnio - suszarni powinna być wentylacja grawitacyjna. Nawiew i odprowadzenie najlepiej - kominem.

Arturo72
05-04-2014, 14:26
W prawidłowo zaprojektowanym i wybudowanym domu w pralnio - suszarni powinna być wentylacja grawitacyjna. Nawiew i odprowadzenie najlepiej - kominem.
To w kotłowni powinien być nawiew i wywiew i wentylacja grawitacyjna,w pralnio-suszarni,jako,że jest to "pomieszczenie" brudne jak łazienka,ubikacja,kuchnia mam jedynie wywiew i tak jest dobrze.

timon120777
05-04-2014, 14:28
nie znam planu twojego domu i nie znam powierzchni tego pomieszczenia
można to rozwiązać na wiele sposobów zależnie od projektu
można postawić ściankę z kg i oddzielić pomieszczenie z kotłem od pralniosuszarni oraz wykorzystać przewody spalinowe w kominie od kominka(jak kaszpir)
niezależnie jednak czy jest tam pompa czy wisiałby kocioł gazowy lub stał kociołek na węgiel to pomieszczenie jest i wydałeś na nie pieniądze
nie wmawiaj mi więc że go nie masz i dolicz jego koszty.
na etapie projektu da sie zrobić dużo więcej i dużo niższym kosztem niż w trakcie lub po zakońćzeniu pewnych etapów budowy
jednocześnie niektóre rozwiązania ciągną za sobą pewne ograniczenia na przyszłość
w twoim przypadku gdyby zaszła konieczność zmiany sposobu ogrzewania będzie miał kłopoty
posiadając kilka metrów zapasu nie będzie takich dylematów

Jurgonka
05-04-2014, 14:29
To w kotłowni powinien być nawiew i wywiew i wentylacja grawitacyjna,w pralnio-suszarni,jako,że jest to "pomieszczenie" brudne jak łazienka,ubikacja,kuchnia mam jedynie wywiew.

Błąd, ale nie wszyscy uczyli się fizyki. Nie wszyscy potrafią samodzielnie myśleć. Jaka wilgotność będzie w suszarni gdy nie zapewnisz dopływu powietrza.

fotohobby
05-04-2014, 14:30
Tereska ale w czym masz problem? Dzieci sie wyprowadza to dom można sprzedać i to z zyskiem.

Oczywiscie po 25-30 letni dom, z kiepską izolacja i obslugowym źródłem ciepła ustawią się kolejki chetnych... I jeszcze zysk bedzie, jak na dobrym roczniku wina ;)

U moich okolicach jest wystawionych na sprzedaż kilka takich domów, wybudowanych w latach 70/80.
Nie sa drogie, ale chętnych brak... Ja też wolabym kupić od dewelopera mieszkanie 80m2 z garazem i kawałkiem ogródka, niz reanimować taki dom...

Arturo72
05-04-2014, 14:32
nie znam planu twojego domu i nie znam powierzchni tego pomieszczenia
można to rozwiązać na wiele sposobów zależnie od projektu
można postawić ściankę z kg i oddzielić pomieszczenie z kotłem od pralniosuszarni oraz wykorzystać przewody spalinowe w kominie od kominka(jak kaszpir)
niezależnie jednak czy jest tam pompa czy wisiałby kocioł gazowy lub stał kociołek na węgiel to pomieszczenie jest i wydałeś na nie pieniądze
nie wmawiaj mi więc że go nie masz i dolicz jego koszty.
na etapie projektu da sie zrobić dużo więcej i dużo niższym kosztem niż w trakcie lub po zakońćzeniu pewnych etapów budowy
jednocześnie niektóre rozwiązania ciągną za sobą pewne ograniczenia na przyszłość
w twoim przypadku gdyby zaszła konieczność zmiany sposobu ogrzewania będzie miał kłopoty
posiadając kilka metrów zapasu nie będzie takich dylematów
Ja już na etapie wybierania projektu wiedziałem,że nie będzie u mnie syfu w nowym domu,dlatego też pranio-suszarnia powstała naturalnie,bo nie wyobrażaliśmy sobie umieszczanie pralki czy suszarki w łazience,gdybym jednak miał ekogroszek w domu to projekt musiałby mieć osobne i dodatkowe pomieszczenie na pralnio-suszarnię.Wiąże się to automatycznie z dodatkową kasą na takie pomieszczenie.

tereska77
05-04-2014, 14:34
tereska raz że nie każda pompa musi być w domu, bo są zewnetrzne a dwa jeżeli nie musisz dokładać opalu to źródło ciepla mozesz zabudować w jakiejś wnęce, widziałem np kotly gazowe schowane w szafkach kuchennych (masakra dla serwisu) albo właśnie we wnece w kuchni za przesuwnymi drzwiami razem z półeczkami na zapasy
a budowac kotlownie bo była w projekcie... wolałbym dopłacić za przeróbke projektu niz budować zbędne pomieszczenie a niezbędny sprzęt można wcisnąc do garażu, wiatrołapu albo pod schody, bo tak na prawde to poza corocznym serwisem to nie ma po co go ruszac.
Dla mnie naturalnym jest że jeśli się ma ogrzewanie bezobsługowe to sie nie buduje kotłowni i oszczędza sie na kilku metrach
PS w kotlowni 6 m raczej opału nie zmagazynujesz razem z kotłem


No widzisz, a dla mnie to nie jest zbedne pomieszczenie, bo ja nie chce nic "wciskac". Wiatrolap planuje "luzny" bez szafy, schodow nie mam, piwnicy tez nie, bo woda wysoko. Nie mam zamiaru wynosic wszystkiego na strych, wiec dla mnie pomieszczeniem gospodarczym bedzie garaz. Planujemy dobudowac dodatkowy garaz wolnostojacy.na samochody. Wychodzi na to, ze mam prawie 27m2 "zbednych" pomieszczen;) No bo po co mi garaz, jesli samochodu w nim trzymac nie bede???

Budowa domu to kompromisy. Wybralam projekt taki a nie inny, bo mi sie podobal. Nasluchalam sie od rodziny, ze za niski bedzie, ze nikt takich nie buduje, bo wszyscy buduja z poddaszem i tysiac innych uwag bylo. Mowilam kazdemu, ze nam sie podoba i nikomu wiecej nie musi.
Kazdy buduje wg wlasnych upodoban i mozliwosci finansowych. Ja nie wyobrazam sobie swojego domu bez kotlowni, no moze nazwijmy to pomieszczenie "pokojem dla pc";)

Juz przy wyborze projektu bylo wiadomo, ze kotlownia jest za mala na skladowanie opalu. No ale to chyba kazdy widzi wybierajac projekt. My planowalismy trzymac opal w garazu, a ze ostatecznie zdecydowalismy sie na pompe, wiec juz nie musimy zawracac sobie tym glowy:)

Arturo72
05-04-2014, 14:35
Błąd, ale nie wszyscy uczyli się fizyki. Nie wszyscy potrafią samodzielnie myśleć. Jaka wilgotność będzie w suszarni gdy nie zapewnisz dopływu powietrza.
Nie wszyscy znają się na technologii budowy w dzisiejszych czasach,czego dowodem jest ten temat i użytkownicy ekogroszka.
W domu mam wentylację mechaniczną wywiewno-nawiewną i podcięcia pod drzwiami.

fotohobby
05-04-2014, 14:36
Ja tez nie rozumiem afery o te dodatkowe metry....

Kupilam gotowy projekt muratora, przewidziany piec na paliwo stale. KOTLOWNIA ma 6m2. Bede miala pompe, ale to nadal bedzie dla mnie KOTLOWNIA. Mozecie to nazywac pomieszczeniem gospodarczym, pralnia, nawet pokojem goscinnym, dla mnie to jest kotlownia:yes: Zmiana systemu ogrzewania nie powoduje "wyciecia" z projektu kotlowni, po prostu zamiast pieca, bedzie tam stala pompa i tyle.


Ale paru funkcji uzytkowych taka węglowa kotłownia spełniać raczej nie będzie.
Wiec trzeba znalezc inne pomieszczenie, które przejmie te funkcje. Czyli dodatkowe metry.

Arturo72
05-04-2014, 14:37
na etapie projektu da sie zrobić dużo więcej i dużo niższym kosztem niż w trakcie lub po zakońćzeniu pewnych etapów budowy

O to się rozchodzi i trzeba to wbijać do głów !
Niestety użytkownicy z ekogroszkami nie przemyśleli ale przynajmniej może przyszli inwestorzy nie popełnią takiego błędu.

tereska77
05-04-2014, 14:38
W prawidłowo zaprojektowanym i wybudowanym domu w pralnio - suszarni powinna być wentylacja grawitacyjna. Nawiew i odprowadzenie najlepiej - kominem.

Taaa.... W calym domu bede miala mechaniczna, a do pralni wstawie komin, zeby miec grawitacyjna:lol2:

fotohobby
05-04-2014, 14:41
przecież ci krzykacze wydali tyle samo albo nawet więcej(super płytki, gładzie, armatura)
jeśli go nie potrzeba wyburzyć albo przestać pisać bzdury.

Wydali więcej i mogą więcej...
Przeznaczyc temu pomieszczeniu więcej funkcji użytkowych.
Jeśli bylby tam weglowy kurz i pył do pewnych rzeczy nie da się tego pomieszczenia wykorystać i trzeba szukac innego.

Jurgonka
05-04-2014, 14:41
Nie wszyscy znają się na technologii budowy w dzisiejszych czasach,czego dowodem jest ten temat i użytkownicy ekogroszka.
W domu mam wentylację mechaniczną wywiewno-nawiewną i podcięcia pod drzwiami.
Miał byś rację, gdyby wilgotność w suszarni regulowała działanie wentylacji lub zamontował tam odwadniacz.

fotohobby
05-04-2014, 14:45
a gdzie w "takich" domach bez zbędnego pomieszczenia trzyma się odkurzać, mopa, rowery, leżaki itp? rozumiem, że powierzchnia "pod schodami" ma 10 m2.... a garaż to tylko z nazwy garaż bo na codzien samochód stoi przed a w nim składzik na bibeloty :)

Brawo, właśnie odkryłas o co chodzi w temacie pomieszczenia na kotłownię.
Mam pomieszczenie gospodarcze m.in właśnie po to, aby trzymać tam ww przedmioty. Moge to robic, bo mój system grzewczy zajmie 1 m2 i nie generune kurzu, pyłu.
Gdybym zamiast gazu wstawił ekogroszek, to zająłby z opałem jakieś 4-6 m2, musialbym wydzielić inne, czyste, pomieszczenie na leżaki , rowery, kosiarkę, odkurzacz, pralkę. itp itd.

Jurgonka
05-04-2014, 14:48
Taaa.... W calym domu bede miala mechaniczna, a do pralni wstawie komin, zeby miec grawitacyjna:lol2:
Dom Twój stoi na zawilgoconym terenie (?) nigdy w takim wypadku nie należy rezygnować z grawitacyjnej wentylacji, a w szczególności w pomieszczeniach z większą wilgotnością - nawet chwilową. Należy nawet rezygnować z odzysku ciepła dla bezpieczeństwa całej budowli.

Magda_lena85
05-04-2014, 14:48
Foto ale kto powiedział ze sprzedam kiepsko ocieplony? Jest i to całkiem porządnie.

Mi nie tłumacz o bo chodzi z pomieszczeniem gospodarczym u mnie pełne podpiwniczenie i nie muszę z cm chodzić co sie zmieści ;) piwnica to była dobra inwestycja

Arturo72
05-04-2014, 14:48
Miał byś rację, gdyby wilgotność w suszarni regulowała działanie wentylacji lub zamontował tam odwadniacz.
Kanał do tego pomieszczenia został odpowiednio dobrany,nie widzę,negatywnych skutków od ponad pół roku funkcjonowania.

Dom Twój stoi na zawilgoconym terenie (?) nigdy w takim wypadku nie należy rezygnować z grawitacyjnej wentylacji, a w szczególności w pomieszczeniach z większą wilgotnością - nawet chwilową.
Co za bzdury.

imrahil
05-04-2014, 14:49
Dom Twój stoi na zawilgoconym terenie (?) nigdy w takim wypadku nie należy rezygnować z grawitacyjnej wentylacji, a w szczególności w pomieszczeniach z większą wilgotnością - nawet chwilową. Należy nawet rezygnować z odzysku ciepła dla bezpieczeństwa całej budowli.
Przecież wentylacja mechaniczna o wiele lepiej usuwa wilgoć, jakieś nowości wypisujesz

Magda_lena85
05-04-2014, 14:53
Aaaa to Wy od pc tak droga eliminacji skoro mam węgiel to mam złe ocieplony :)

fotohobby
05-04-2014, 14:53
Foto ale kto powiedział ze sprzedam kiepsko ocieplony? Jest i to całkiem porządnie.



To jaka jest ta porzadna izolacja ?

Za 25 lat ta "porządna" izolacja będzie budzila usmiech politowania, a byc może i przymus dostosowania jej do obowiazujących wtedy norm (przy zmianie właściciela)

fotohobby
05-04-2014, 14:55
Dom Twój stoi na zawilgoconym terenie (?) nigdy w takim wypadku nie należy rezygnować z grawitacyjnej wentylacji, a w szczególności w pomieszczeniach z większą wilgotnością - nawet chwilową. Należy nawet rezygnować z odzysku ciepła dla bezpieczeństwa całej budowli.

Ciekawostka przyrodnicza :)
To regulują jakieś przepisy, czy to twoja autorska koncepcja ?

timon120777
05-04-2014, 14:56
O to się rozchodzi i trzeba to wbijać do głów !
Niestety użytkownicy z ekogroszkami nie przemyśleli ale przynajmniej może przyszli inwestorzy nie popełnią takiego błędu.
nie do końca się z tobą zgadzam
Ci co budują teraz owszem
ale jeszcze 5-10 lat temu koszty pomp bo z tym rozwiązaniem tutaj porównujemy kotłownię na paliwo stałe były dla większości zbyt wysokie
były to zatem przemyślane decyzje a nie błędne.
więcej dodam
Ci użytkownicy nie będą mieć kłopotu ze zmianą sposobu ogrzewania nawet jeśli będą ponosić wyższe koszty eksploatacyjne
Ci którzy budują teraz i mają pomieszczenia niewielkich rozmiarów w wypadku koniecznosci zmiany na np paliwo stałe będą mieli kłopot
zakładając wzrost drastyczny kosztów energii elektrycznej, i węgla oraz gazu i niższe koszty np pelletu wstawienie kotła peletowego może być niemożliwe bez przebudowy
w kotłowni na paliwo stałe można wstawić każde inne źródło bez problemu


Wydali więcej i mogą więcej...
Przeznaczyc temu pomieszczeniu więcej funkcji użytkowych.
Jeśli bylby tam weglowy kurz i pył do pewnych rzeczy nie da się tego pomieszczenia wykorystać i trzeba szukac innego.
pełna zgoda
przy paliwach stałych możliwości będą mniejsze ale to też jest świadomy wybór i wtedy można pomieszczenie podzielić na część przeznaczoną na opał i kocioł i na pozostałe potrzeby- juz na etapie projektu.

Jarecki79
05-04-2014, 14:56
Sens generalnie jest taki, że twierdzicie, że nie stać was na pompę ciepła, a jak policzysz te dodatkowe 10m2 x 2tys (koszt ich budowy), których przy pompie zupełnie nie potrzebujesz to wyjdzie Ci, że pompę masz w cenie ekogroszka lub taniej. Taki jest sens:yes: Ale myśleć trzeba przed, a nie po. Nie przejmuj się ja tez nie pomyślałem:), dlatego za pompę zapłaciłem drogo, albo i bardzo drogo (pompa + ekogroszek + kotłownia + komin +2x instalacja:)) - na szczęście było mnie stać;)

Za chwilę to się okaże, że kotłownie mają po 50m...
co za ludzie....

Wkleje fotke, choć twierdzę,że to guzik da, bo pompiarze wiedzą swoje

Oto to wiele miejsca potrzebne na kocioł, całe 112cm, baaa otwierają się drzwiczki, wyjmowana jest szuflada na popiół, jest dostep do przyłączy wodnych.
253111
No ale przecież się nie da, bo tak kilku pompiarzy twierdzi....

tereska77
05-04-2014, 14:57
Ale paru funkcji uzytkowych taka węglowa kotłownia spełniać raczej nie będzie.
Wiec trzeba znalezc inne pomieszczenie, które przejmie te funkcje. Czyli dodatkowe metry.

Alez oczywiscie. Do spelniania innych funkcji mam inne pomieszczenia;)
Budujemy domy zamiast mieszkac w blokach, bo chcemy miec wiecej przestrzeni, ogrod itd...Jednemu wystarczy domek 80m2, a inny na 200 nie zmiesci wszystkiego. Kazdy buduje pod swoje oczekiwania i mozliwosci.

BrodowskiG
05-04-2014, 15:00
jarecki a opal gdzie trzymasz?

tereska77
05-04-2014, 15:03
Dom Twój stoi na zawilgoconym terenie (?) nigdy w takim wypadku nie należy rezygnować z grawitacyjnej wentylacji, a w szczególności w pomieszczeniach z większą wilgotnością - nawet chwilową. Należy nawet rezygnować z odzysku ciepła dla bezpieczeństwa całej budowli.

Nie postawilam domu na bagnach, po prostu mam wysoki poziom wod gruntowych, wiec lepiej bylo zdecydowac sie na dom bez piwnicy.
Od kiedy to wentylacja grawitacyjna jest lepsza od mechanicznej, szczegolnie w nowym szczelnym budownictwie???


Należy nawet rezygnować z odzysku ciepła dla bezpieczeństwa całej budowli.

:jawdrop::jawdrop::jawdrop:

Magda_lena85
05-04-2014, 15:08
To jaka jest ta porzadna izolacja ?

Za 25 lat ta "porządna" izolacja będzie budzila usmiech politowania, a byc może i przymus dostosowania jej do obowiazujących wtedy norm (przy zmianie właściciela)

skoro moja będzie budziłą śmiech to Twoja tak samo - ale wtedy ja już będę po wymianie źródła ciepła ;)

podłoga styropian chyba 20 cm, ściany 15, 1 ściana 20, dach 25 - to chyba tak "klasycznie" ;)
to tyle co pamiętam - na więcej szczegółach się nie znam - ale raczej nikt nie przeliczał "gdzie zaoszczędzić" ;)

Magda_lena85
05-04-2014, 15:11
Oto to wiele miejsca potrzebne na kocioł, całe 112cm, baaa otwierają się drzwiczki, wyjmowana jest szuflada na popiół, jest dostep do przyłączy wodnych.
253111
No ale przecież się nie da, bo tak kilku pompiarzy twierdzi....

Jarecki zapomniałeś dodać i pokazać na focie, że w okół pieca musi być syf i sadza jak u Artura na oknach :lol2:
nie przegadasz...;)

Piotrek42
05-04-2014, 15:12
Jak czytam ten wątek to śmiać mi sie chce !! Tytuł tego wątku powinien brzmieć !!! Strzyżenie Baranów na FM widzicie gdzieś tu temat wątku???? '' Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach'' tytuł czyni cuda.... jest tylko nieudolne usiłowanie pokazania jakie to super hiper rozwiąznie ekonomiczne jest posiadanie PC ... wszystko inne jest Beeee... odnośnie miejsca na kotłownie....bardzo fajne miejsce na np podręczny warsztacik...

Jarecki79
05-04-2014, 15:13
jarecki a opal gdzie trzymasz?

Ja trzymam w kotłowni, bo jak pisałem wcześniej ja mam stary dom, duża kotłownię a w niej miejsce na nieco więcej rzeczy.....

To był tylko przykład od użytkownika kotła,że kotłownie nie muszą mieć gigantycznych rozmiarów jak się niektórym wydaje.
Jakbyś ze spokojem poczytał Kaszpira, który ma starszą wersję kotła z mniejszym koszem zasypowym to byś widział,że teraz na 24h wychodziło mu ok. 7kg (a zdaje się,że ostatnio na dzień czy dwa zakręcił podłogówkę, to wychodziło cos lekko >3kg), powiedzmy,że średnio musi zasypać kosz co jakieś 10-14dni w zależności od pogody. Pisał zresztą o tym co, kiedy oraz jak robi.

fotohobby
05-04-2014, 15:13
skoro moja będzie budziłą śmiech to Twoja tak samo - ale wtedy ja już będę po wymianie źródła ciepła ;)

podłoga styropian chyba 20 cm, ściany 15, 1 ściana 20, dach 25 - to chyba tak "klasycznie" ;)
to tyle co pamiętam - na więcej szczegółach się nie znam - ale raczej nikt nie przeliczał "gdzie zaoszczędzić" ;)

No to teraz jest ledwie zadawalająco, za 10 lat bedzie słabo, a za 25...
W każdym razie sprzedać bedzie trudno, już nie mówiąc, ze "z zyskiem"
Mam nadzieję, że nie wymienisz kotla na kocioł...

Magda_lena85
05-04-2014, 15:15
No to teraz jest ledwie zadawajaco, za 10 lat bedzie słabo, a za 25...
Mam nadzieję, że nie wymienisz kotla na kocioł...

za 25 lat mam zamiar kupić mieszkanie na parterze i przyjmować wnuki na weekend ;)

imrahil
05-04-2014, 15:20
Jak czytam ten wątek to śmiać mi sie chce !! Tytuł tego wątku powinien brzmieć !!! Strzyżenie Baranów na FM widzicie gdzieś tu temat wątku???? '' Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach'' tytuł czyni cuda.... jest tylko nieudolne usiłowanie pokazania jakie to super hiper rozwiąznie ekonomiczne jest posiadanie PC ... wszystko inne jest Beeee... odnośnie miejsca na kotłownie....bardzo fajne miejsce na np podręczny warsztacik...

zamiast PC można mieć gaz (z butli lub gazociągu) albo grzałkę czy kable. można też klimatyzator :)

Liwko
05-04-2014, 15:20
skoro projektanci tej wiedzy nie mają to dlaczego oczekujecie że ma tą wiedzę szary obywatel?

zmieniajcie podejście projektantów a nie inwestorów
inwestor może zna się na geologii albo ginekologii - na budowlance nie musi
nie miejcie więc pretensji do niego ale do tych co go w szambo pakują

I dlatego powinien być zakaz. Szybko by się w tym momencie wszyscy przestawili na myślenie.

Piotrek42
05-04-2014, 15:21
zamiast pc można mieć gaz (z butli lub gazociągu) albo grzałkę czy kable. Można też klimatyzator :)

nie w tym wątku !!! :))))

Arturo72
05-04-2014, 15:22
J
To był tylko przykład od użytkownika kotła,że kotłownie nie muszą mieć gigantycznych rozmiarów jak się niektórym wydaje.

A jak to wygląda wg norm budowlanych ?

Arturo72
05-04-2014, 15:24
nie w tym wątku !!! :))))
Trzeba być ślepym albo czytać bezrozumnie...

Bufor z grzałką czy Kospel to nie pompa ciepła także coś słabo podczytujesz forum...

gdybyś zdecydował się na system grzewczy na prąd urządzenie grzewcze to koszt tylko 2,5-3tys.zł i oszczędzasz sporo kasy tym samym na konieczności postawienia komina,oszczędzasz na różnicy w koszcie zakupu kotła,nie musisz martwić się czy budować dodatkowego pomieszczenia na pralnio-suszarnie i nie musisz myśleć czy dobudować pomieszczenia gdzie będziesz skladowal paliwo.Oszczędności na inwestycji z tego tytułu liczę na ok.20tys.zł

Liwko
05-04-2014, 15:33
Juz przy wyborze projektu bylo wiadomo, ze kotlownia jest za mala na skladowanie opalu. No ale to chyba kazdy widzi wybierajac projekt. My planowalismy trzymac opal w garazu, a ze ostatecznie zdecydowalismy sie na pompe, wiec juz nie musimy zawracac sobie tym glowy:)

Czyli najpierw wybraliście projekt, a dopiero później przyszła zmiana z kotła na PC. Błąd. Gdybyście poszukali podobnego projektu mniejszego o kilka m2 mielibyście ten sam komfort i trochę grosza w kieszeni.
m2 wyrzucone w błoto czy jako że są wolne przeznaczysz je na coś innego?

Jarecki79
05-04-2014, 15:36
A jak to wygląda wg norm budowlanych ?

Sprawdź sobie, architekci Ci tez mogą podpowiedzieć.
Ma być dostęp do obsługi..... w skrócie Ci tak odpowiem, bo dyskusja naprawdę zbędna

Liwko
05-04-2014, 15:37
Za chwilę to się okaże, że kotłownie mają po 50m...
co za ludzie....

Wkleje fotke, choć twierdzę,że to guzik da, bo pompiarze wiedzą swoje

Oto to wiele miejsca potrzebne na kocioł, całe 112cm, baaa otwierają się drzwiczki, wyjmowana jest szuflada na popiół, jest dostep do przyłączy wodnych.
253111
No ale przecież się nie da, bo tak kilku pompiarzy twierdzi....

Jaką masz odległość między drzwiczkami kotła a przeciwległą ścianą?

Jarecki79
05-04-2014, 15:57
Jaką masz odległość między drzwiczkami kotła a przeciwległą ścianą?

Taką,że na oścież otwierają się drzwiczki i w całości wysuwa się pojemnik z popiołem w dodatku bez problemu idzie wsadzić narzędzie i przegarnąć.
Z boku jest dojście do przyłączy wodnych, komina, wyczystki kominowej

Wiem, wiem, padają mity o brudnej kotłowni, padają mity o "hangarach" i czegoś trzeba się czepić ;)

Magda_lena85
05-04-2014, 16:07
Długo i blondwlose ;)

tereska77
05-04-2014, 16:27
Czyli najpierw wybraliście projekt, a dopiero później przyszła zmiana z kotła na PC. Błąd. Gdybyście poszukali podobnego projektu mniejszego o kilka m2 mielibyście ten sam komfort i trochę grosza w kieszeni.
m2 wyrzucone w błoto czy jako że są wolne przeznaczysz je na coś innego?

Liwko moze niektorzy rodza sie z taka wiedza, ale jak kupywalismy projekt w 2010r, to ja nawet nie mialam wtedy pojecia, ze cos takiego jak pompa ciepla istnieje:D Nastawienie mielismy na ekogroszek i sklad opalu przewidziany byl w garazu. Garaz jako pomieszczenie gospodarcze, samochody w garazu wolnostojacym.
Projekt wybieralam pod katem rozmieszczenia pomieszczen i wielkosci domu. Gdybym miala teraz budowac jeszcze raz, majac juz nastawienie na pompe, to i tak nic bym nie zmienila:no: No moze ewntualnie zwiekszylabym troche rozmiar "kotlowni" kosztem garazu;) Nie zbudowalabym mniejszego domu.

imrahil
05-04-2014, 16:32
Liwko moze niektorzy rodza sie z taka wiedza, ale jak kupywalismy projekt w 2010r, to ja nawet nie mialam wtedy pojecia, ze cos takiego jak pompa ciepla istnieje:D

Dlatego dobrze, żeby kolejni inwestorzy wiedzieli, że można inaczej

Liwko
05-04-2014, 16:42
Liwko moze niektorzy rodza sie z taka wiedza, ale jak kupywalismy projekt w 2010r, to ja nawet nie mialam wtedy pojecia, ze cos takiego jak pompa ciepla istnieje:D Nastawienie mielismy na ekogroszek i sklad opalu przewidziany byl w garazu. Garaz jako pomieszczenie gospodarcze, samochody w garazu wolnostojacym.
Projekt wybieralam pod katem rozmieszczenia pomieszczen i wielkosci domu. Gdybym miala teraz budowac jeszcze raz, majac juz nastawienie na pompe, to i tak nic bym nie zmienila:no: No moze ewntualnie zwiekszylabym troche rozmiar "kotlowni" kosztem garazu;) Nie zbudowalabym mniejszego domu.

Tu nie chodzi o mniejszy dom. Gdybyście jednak poszli w węgiel ubyło by wam kilka m2 domu, które można by było przeznaczyć na cokolwiek, tak? A skoro byście ich nie mieli przy węglu, to przy PC można by było z nich zrezygnować i wyszło by na jedno, tak? To czy ten sam projekt (pomijam możliwość, chodzi o zasadę), można by było wybrać z kotłownią o te dwa m2 mniejszą? Te dodatkowe metry nikomu z nieba nie spadają, za nie się płaci.

Magda_lena85
05-04-2014, 16:45
.... chodzi o zasadę) i.
:rotfl::rotfl::rotfl:
aaaaaaaaaaaahhh :D
to o zasady chodzi w tej debacie :lol2:
Liwko jesteś wielki ;)

Liwko
05-04-2014, 16:47
Liwko moze niektorzy rodza sie z taka wiedza, ale jak kupywalismy projekt w 2010r, to ja nawet nie mialam wtedy pojecia, ze cos takiego jak pompa ciepla istnieje:D.

A właśnie, dlatego ja optuję za wprowadzeniem zakazu ogrzewania nowych domów paliwami stałymi. Zmusiło by was to do pomyślenia od razu nad sposobem ogrzewania CO i CWU. Zwiększył by się rynek, zwiększyła konkurencja, ceny by spadły, nikt by się nie babrał z węglem czy drewnem, nikomu by nie śmierdziało na osiedlu i wszyscy byśmy byli zadowoleni.

No może poza branżą kopciuchów :P

Magda_lena85
05-04-2014, 16:50
Liwko akurat w czytaniu jestem lepsza niż w paleniu ;)
dystans .. to u PCciarzów też towar deficytowy?

Liwko
05-04-2014, 16:53
A teraz pytanie. Kupuję projekt bez kotłowni lub z bardzo malutką. Czy jak chcę grzać węglem to muszę powiększyć kotłownię dobudowując metry domu lub rezygnując z przestrzeni bytowej?
Oczywiście według grzejących węglem to w drugą stronę nie działa :P

Jarecki79
05-04-2014, 16:56
Widzę,że znowu się zaczyna obrażanie

Zasady sa takie:
- Kto nie ma takiego zdania jak Liwko - ten jest brudas, nie zna się i nie wie co budował i dlaczego. Nie umie też liczyć. Nie wie,że ma tanio bo z pewnością prądem czy pc miałby taniej, pod warunkiem,że sobie wprowadzi kilka zmian i dociepli to i tamto...

Mimo,że były zdjęcia udowadniające pisanie nieprawdy, to niczego to nie zmienia, taki jest front, tak to ma wyglądać.


Magda i co mu biznes psujesz?
Podpadłaś i teraz będziesz obrażana, nie ma litości, wojna to wojna, on kobiet i dzieci za jeńców nie bierze.

Jarecki79
05-04-2014, 16:58
lub z bardzo malutką. Czy jak chcę grzać węglem to muszę powiększyć kotłownię

Przecież dopiero co miałeś fotkę 113cm szer.....
To jest duże?

Jest sens dyskusji? Wydaje mi się, że nie ma.
Szkoda czasu.

Magda_lena85
05-04-2014, 17:00
luzik Jarecki - skoro przekonywać ktoś nie umie to tym bardziej obrażać ;)

Liwko
05-04-2014, 17:02
Magda i co mu biznes psujesz?


Komu? Nie miałem, nie mam, i mieć nie zamierzam nic wspólnego z produkcją, sprzedażą, instalacją, budową i ogólnie ze wszystkim związanym dookoła domu. Jest grupka osób na tym forum, która wie czym się zajmuję i mi to wystarczy.
Natomiast zastanawia mnie bardzo twoje nie dla nowych domów bez kotłów. Bo chyba o nich tu dyskutujemy, tak? :bash:

Jarecki79
05-04-2014, 17:05
Bo chyba o nich tu dyskutujemy, tak? :bash:

Mam wątpliwości.
Musiałbym poszukać definicji słowa dyskusja.

Twierdzę,że tu się odbywa zwyczajne obrażanie rozmówców a argumenty i zdjęcia obalające nieprawdziwe tezy są zbywane.
Nie są zgodne z "nurtem" wątku i przeszkadzają w tworzeniu jedynie słusznego obrazu.

imrahil
05-04-2014, 17:07
....

Wychodzi na to, że Ty sprzedajesz kociołki i Ci nie w smak, że niektórzy woleliby bez smrodu i wygodniej :)

Liwko
05-04-2014, 17:08
luzik Jarecki - skoro przekonywać ktoś nie umie to tym bardziej obrażać ;)

Przekonywać? Palących węglem? Przekonywać to chcę tych, którzy jeszcze w to szambo nie wdepnęli! Wam to się tylko dziwię, że do tych systemów namawiacie innych. Po jakiego grzyba im to? Mogą mieć przecież lepiej jak wy!!! Mogą???

Jurgonka
05-04-2014, 17:08
Jest sens dyskusji? Wydaje mi się, że nie ma.
Szkoda czasu.
Na pewno szkoda czasu na wyznawców PC. Nie szkoda dla innych potrzebujących pomocy. Fachowcy są to (Wyznawcy PC) od wszystkiego. "Mam dom od 0,5 roku i jestem fachowcem od wentylacji". Tłumacz takiemu, że błędy budowlane związane z wentylacją uwidaczniają się nawet po 10 latach - konieczny kapitalny remont. itd itd

Liwko
05-04-2014, 17:09
Mam wątpliwości.
Musiałbym poszukać definicji słowa dyskusja.

Twierdzę,że tu się odbywa zwyczajne obrażanie rozmówców a argumenty i zdjęcia obalające nieprawdziwe tezy są zbywane.
Nie są zgodne z "nurtem" wątku i przeszkadzają w tworzeniu jedynie słusznego obrazu.

Ty to już masz jakąś paranoję na punkcie obrażania i pisania nie na temat. Może na wykrzykniczek? Żałosne.

imrahil
05-04-2014, 17:09
Przecież dopiero co miałeś fotkę 113cm szer.....
To jest duże?

Jest sens dyskusji? Wydaje mi się, że nie ma.
Szkoda czasu.

Czy faktem jest według Ciebie, że kocioł na węgiel, komin i skład opału wymagają jakiegoś miejsca i są pewnym dodatkowym kosztem? Tak czy nie?

imrahil
05-04-2014, 17:10
Na pewno szkoda czasu na wyznawców PC. Nie szkoda dla innych potrzebujących pomocy. Fachowcy są to (Wyznawcy PC) od wszystkiego. "Mam dom od 0,5 roku i jestem fachowcem od wentylacji". Tłumacz takiemu, że błędy budowlane związane z wentylacją uwidaczniają się nawet po 10 latach - konieczny kapitalny remont. itd itd

a to Ty jesteś fachowcem od wentylacji? szczególnie grawitacyjnej na podmokłych terenach? ;)

Liwko
05-04-2014, 17:12
Na pewno szkoda czasu na wyznawców PC. Nie szkoda dla innych potrzebujących pomocy. Fachowcy są to (Wyznawcy PC) od wszystkiego. "Mam dom od 0,5 roku i jestem fachowcem od wentylacji". Tłumacz takiemu, że błędy budowlane związane z wentylacją uwidaczniają się nawet po 10 latach - konieczny kapitalny remont. itd itd

No wiesz, napisałaś tyle głupot o wentylacji, że trudno nawet to komentować :yes:

Jarecki79
05-04-2014, 17:12
i i Ci nie w smak, że niektórzy woleliby bez smrodu i wygodniej :)

Chodzi o normalną dyskusję, bez kłamstw, bez pierdół i wrzucania do jednego wora wszystkich konstrukcji na paliwa stałe a rozgraniczanie konstrukcji pomp, bo ta chińska, ta lepsza a ta gorsza... tak jest ze wszystkim. Dlaczego przy PC patrzymy na karty katalogowe i mamy wierzyć producentowi a przy węglu mam sprawdzac ciepłomierzem, albo tu i tu wierzymy producentom i posługujemy się ich danymi albo tu i tu sprawdzamy osiągi ciepłomierzem....

Miał być smród, dym, miał byc syf w kotłowni, jak widać ze zdjęć i opisu kilku osób nie ma.


Ja jestem za tym, aby podchodzić do tematu normalnie,
jest wątek od PC, napisać do kogoś, kolego jak Cie interesuje PC, to zobacz tutaj chłopaki piszą, albo tutaj polecają to i owo.
ktos zapyta o kable- znowu można pomóc i zaprosić...

szuka ktoś kotła na ekogroszek- to podać miejsce, gdzie się o tym pisze.

Buduje ktoś malutki domek, któremu bliżej do pasywnego- zaprosić na odpowiedni wątek o budowie takich domów.

Dużo żądam? Chyba nie.....

imrahil
05-04-2014, 17:14
Chodzi o normalną dyskusję, bez kłamstw, bez pierdół i wrzucania do jednego wora wszystkich konstrukcji na paliwa stałe a rozgraniczanie konstrukcji pomp, bo ta chińska, ta lepsza a ta gorsza... tak jest ze wszystkim.

Sprzedajesz albo sterowniki do nich czy nie?

Magda_lena85
05-04-2014, 17:14
Przekonywać? Palących węglem? Przekonywać to chcę tych, którzy jeszcze w to szambo nie wdepnęli! Wam to się tylko dziwię, że do tych systemów namawiacie innych. Po jakiego grzyba im to? Mogą mieć przecież lepiej jak wy!!! Mogą???
ale nikt nie przekonuje - tylko pisze jak to w realu wygląda - widzisz różnicę??

Liwko
05-04-2014, 17:14
Żądasz? :lol2:

Liwko
05-04-2014, 17:16
ale nikt nie przekonuje - tylko pisze jak to w realu wygląda - widzisz różnicę??

Nie??? Haha, nie mam pytań :D

Jarecki79
05-04-2014, 17:16
Czy faktem jest według Ciebie, że kocioł na węgiel, komin i skład opału wymagają jakiegoś miejsca i są pewnym dodatkowym kosztem? Tak czy nie?

a tam zamiast tego kotła mógłby byc kocioł gazowy? Czy zmieniłby się charakter tego pomieszczenia?

Właśnie to już wiele osób Wam wybijało z głowy i tłumaczyło...
Ba nawet Tereska, która wybrała PC tłumaczyła, i nadal nie kumacie? Mi to wygląda, że chcecie na siłę wmawiac rzeczy i fakty, które nie istnieją

Magda_lena85
05-04-2014, 17:18
Nie??? Haha, nie mam pytań :D

no nie właśnie - coś pisałeś o czytaniu ze zrozumieniem...
nikt nie każe/zmusza w przeciwieństwie do np Ciebie pokazując, że PC to najlepsze źródło ciepła w domu.

Może to na zasadzie u PCowców - nic mi nie wyszło innego w trakcie budowy domu tylko PC - więc się chwalę i chwalę?

Liwko
05-04-2014, 17:20
Ba nawet Tereska, która wybrała PC tłumaczyła, i nadal nie kumacie? Mi to wygląda, że chcecie na siłę wmawiac rzeczy i fakty, które nie istnieją

Tereska kupiła projekt, a dopiero później myślała. Nie tędy droga do oszczędności.


A teraz pytanie. Kupuję projekt bez kotłowni lub z bardzo malutką. Czy jak chcę grzać węglem to muszę powiększyć kotłownię dobudowując metry domu lub rezygnując z przestrzeni bytowej?
Oczywiście według grzejących węglem to w drugą stronę nie działa :P

imrahil
05-04-2014, 17:23
I kto tu kogo obraża? Ale ja mam to w dupie.
PC, gaz i prąd. Zdecydowanie tak. Nie musi być to koniecznie PC.

Byle nie śmierdziało :)

Jarecki79
05-04-2014, 17:23
Tereska kupiła projekt, a dopiero później myślała. Nie tędy droga do oszczędności.

Czego nie zrozumiałes w jej odpowiedzi.
Wyraźnie napisała,że ten projekt jej sie podobał i tak by go wybrała.
Nie wybudowałaby ani jednego metra mniej domu... pomieszczenia by zostały jak są.

Tego już nie sposób doczytać prawda?

Magda_lena85
05-04-2014, 17:24
LIWKO DYSTANS CHŁOPIE bo CI PC padnie... po reakcji coś na rzeczy musi być ;)

Arturo72
05-04-2014, 17:25
nikt nie każe/zmusza w przeciwieństwie do np Ciebie pokazując, że PC to najlepsze źródło ciepła w domu.

Po tysiąckroć lepsze od syfu w domu a droższe od niego tylko o 10-15tys.zl czyli jakieś 2-3% kosztów budowy domu.
Podobnie jak każde inne bezobsługowe źródło ciepła w tym najtańsze czyli prąd.
Jakim trzeba być ignorantem,żeby to kwestionować.
Wy(ekogroszkowcy) zrobiliście ten błąd to niech nowi inwestorzy wybiorą sobie z pełną świadomością.

Jak czytam jakie mity powstają na temat prądu i pomp ciepła,szerzonych głownie przez użytkowników ekogroszka to jasnym jest,że trzeba je prostować dla dobra innych.

Liwko
05-04-2014, 17:30
Czego nie zrozumiałes w jej odpowiedzi.
Wyraźnie napisała,że ten projekt jej sie podobał i tak by go wybrała.
Nie wybudowałaby ani jednego metra mniej domu... pomieszczenia by zostały jak są.

Tego już nie sposób doczytać prawda?

Skoro nikt z moich adwersarzy za podobne słownictwo ostatnio nie wyleciał, to i ja sobie pozwolę.
Co za beton :bash:
Wybrała projekt z kotłownią. Gdyby identyczny projekt był z kotłownią mniejszą to by go nie wybrała? Jeżeli ktoś rezygnuje z garażu dwustanowiskowego na rzecz jedno, bo okazało się w między czasie że wystarczy mu jedno to zmienia m2 powierzchni mieszkalnej???

Z kim tu dyskutować skoro żadne argumenty nie trafiają :bash:

Liwko
05-04-2014, 17:31
LIWKO DYSTANS CHŁOPIE bo CI PC padnie... po reakcji coś na rzeczy musi być ;)

Z babami nie będę dyskutował na temat systemów grzewczych. Klik, do ignorowanych.

Jurgonka
05-04-2014, 17:33
No wiesz, napisałaś tyle głupot o wentylacji, że trudno nawet to komentować :yes:
Wentylacja (budowli) istniała jeszcze przed tym niż wyznawcy PC wynaleźli prąd. Niestety współcześnie - bierzesz rurkę wstawiasz w nią wentylator i powietrze się przesuwa - eureka. Ale macie racje dyskusja z WPC jest bezprzedmiotowa.

W instalacje wody za licznikiem wstawiam filtr sznurkowy. wymiana co 1/2 roku, Koszt 8zł. Po dwóch latach filtr nie wymieniono - dlaczego ?? kryzys finansowy. Jeszcze gorzej jest z filtrami z wentylacji, ale o tym cicho. Mu sprzedajemy, montujemy. PC a może dla odmiany ktoś opisze problemy z filtracją wody pomiędzy ujęciami. Oczywiście chodzi o PC zasilane z odwiertów.

Liwko
05-04-2014, 17:37
W instalacje wody za licznikiem wstawiam filtr sznurkowy. wymiana co 1/2 roku, Koszt 8zł. Po dwóch latach filtr nie wymieniono - dlaczego ?? kryzys finansowy. Jeszcze gorzej jest z filtrami z wentylacji, ale o tym cicho. Mu sprzedajemy, montujemy. PC a może dla odmiany ktoś opisze problemy z filtracją wody pomiędzy ujęciami. Oczywiście chodzi o PC zasilane z odwiertów.

Buahaha :lol2:

Wiesz ile kosztują mnie rocznie filtry do rekuperatora? Jakieś 4zł. Słownie; cztery złote!!! :D
Instalacje PC woda-woda są niezmiernie rzadkie, wręcz marginalne.

Liwko
05-04-2014, 17:38
Jurgonka proszę cię, nie kompromituj się. Coś tam słyszałaś, że dzwonią, ale w którym kościele... :D

Piotrek42
05-04-2014, 17:39
Po tysiąckroć lepsze od syfu w domu a droższe od niego tylko o 10-15tys.zl czyli jakieś 2-3% kosztów budowy domu.
.

Pieprzysz !!!!
1- koszt samej PC
2-koszt podłaczenia
3-koszt przegladów
4-koszt komina ( można pominąć bo groszkowcy mają komin w kotłowni a PC w salonie)
5-koszt kominka
6-koszt wybudowania tego kominka
7- koszt drewna do kominka

Na chwile obecną paliwo stałe jest NATAŃSZYM nośnikiem ciepła i basta , koszt kotła jest również tańszy i choćby nie wiem co, nie ma na obecną chwilę alternatywy dla tego zródła ciepła.... pokaż mi sprzedawce PC (niech kosztuje 10tys) -roczne koszty mają wyjść na poziomie opalania domu ekogroszkiem, czy da mi ktoś gwarancję że tak będe miał jak zmienię kocioł na PC??? Da mi ktos to na pismmie???? wywalam kocioł dzisiaj.....

Jurgonka
05-04-2014, 17:44
Buahaha :lol2:

Wiesz ile kosztują mnie rocznie filtry do rekuperatora? Jakieś 4zł. Słownie; cztery złote!!! :D
Instalacje PC woda-woda są niezmiernie rzadkie, wręcz marginalne.
WPC=beton??? Tym razem napiszę powoli. Filtrów nie wymienia się z różnych powodów i zawsze jest to możliwe miejsce - źródło zakażenia. Ponieważ PC woda woda są na marginesie??? nie będziemy pisać o przemilczanych problemach dotyczących tych pomp.

Liwko
05-04-2014, 17:45
i zawsze jest to możliwe miejsce - źródło zakażenia.

czego zakażenia? :D

Liwko
05-04-2014, 17:50
I dlaczego "węglowcy" nie interweniują jak Jurgonka wypisuje takie głupoty na temat wentylacji, bo stoi po waszej stronie? :D

Piotrek42
05-04-2014, 17:53
ooo za tyle można pokusić sie na PC :) http://allegro.pl/pompa-ciepla-meeting-18kw-powietrzna-md50d-jakosc-i4091257320.html Ty Arturo a czemu jak podajesz linki to 2x drożesze od tej ???

Jurgonka
05-04-2014, 17:56
czego zakażenia? :D

Błąd, nie zakażenia a skażenia? Tobie nic nie zagraża (w/g starego przysłowia) Dlaczego uważasz, że należy przemilczeć problemy związane z brakiem terminowej wymiany filtrów.
W odróżnieniu od Ciebie około 10 lat temu zamontowałem kilka PC woda- woda i woda powietrze. Mam kontakt z użytkownikami.

tereska77
05-04-2014, 17:59
A właśnie, dlatego ja optuję za wprowadzeniem zakazu ogrzewania nowych domów paliwami stałymi. Zmusiło by was to do pomyślenia od razu nad sposobem ogrzewania CO i CWU. Zwiększył by się rynek, zwiększyła konkurencja, ceny by spadły, nikt by się nie babrał z węglem czy drewnem, nikomu by nie śmierdziało na osiedlu i wszyscy byśmy byli zadowoleni.

No może poza branżą kopciuchów :P

Jakos mi sie wierzyc nie chce, ze ceny by drastycznie spadly.
Niektorym udaje sie kupic pompe tanio, w moim przypadku pompa oznacza 4x wiekszy koszt niz jakbym kupila piec na ekogroszek. Dla mnie oznacza to przedluzenie budowy o kilka miesiecy, gdybym budowala na kredyt i pracowala w Pl, nie zdecydowalabym sie na to:no: Nie wiem czy w ogole zdecydowalabym sie na budowe domu:sick:


A teraz pytanie. Kupuję projekt bez kotłowni lub z bardzo malutką. Czy jak chcę grzać węglem to muszę powiększyć kotłownię dobudowując metry domu lub rezygnując z przestrzeni bytowej?
Oczywiście według grzejących węglem to w drugą stronę nie działa :P

Odpowiem na moim przykladzie. Nie zmienialabym nic. Kupilam projekt majac swiadomosc, ze kotlownia jest mala, ze nie bede miala oddzielnej garderoby, ze salon moglby byc wiekszy itd.... Trudno. Ale to mial by TEN dom, ten i zaden inny. To tak jak z wyborem meza:D Jesli wiesz, ze to ten jedyny, to bierzesz jaki jest i nie starasz sie na sile zmienic:cool: Jesli musisz wprowadzic duzo zmian, zeby dom Ci odpowiadal, to chyba lepiej poszukac innego projektu? A meza wymienic na lepszy model:lol2::rotfl:

Liwko wiesz, ze jestem calym sercem za pompa, ale wykaz troche zrozumienia dla innych ludzi. Dla niektorych budowa jest tak ogromnym wyrzeczeniem, ze chocby pompa byla tylko 5tys drozsza od pieca to i tak by nie byloby ich na to stac:(

Arturo72
05-04-2014, 18:02
Pieprzysz !!!!
1- koszt samej PC
2-koszt podłaczenia
3-koszt przegladów
4-koszt komina ( można pominąć bo groszkowcy mają komin w kotłowni a PC w salonie)
5-koszt kominka
6-koszt wybudowania tego kominka
7- koszt drewna do kominka
Na chwile obecną paliwo stałe jest NATAŃSZYM nośnikiem ciepła i basta , koszt kotła jest również tańszy i choćby nie wiem co, nie ma na obecną chwilę alternatywy dla tego zródła ciepła.... pokaż mi sprzedawce PC (niech kosztuje 10tys) -roczne koszty mają wyjść na poziomie opalania domu ekogroszkiem, czy da mi ktoś gwarancję że tak będe miał jak zmienię kocioł na PC??? Da mi ktos to na pismmie???? wywalam kocioł dzisiaj.....
Już jestem litościwy i liczę,że koszt systemu na ekogroszek to tylko 10tys.zł,dokładasz 10-15tys.zł i masz bezobsługowy system grzewczy z pompą ciepła,bez syfu i trucia,bez sadzy na parapetach.
Koszt systemu na prąd to tylko 3tys.zł czyli oszczędzasz względem ekogroszka 8tys.zł i masz bezobsługowy system grzewczy,bez syfu i trucia,bez sadzy na parapetach.
To jakie będziesz miał rachunki przy jednym i drugim zależy tylko i wyłącznie od tego jakie będzie zapotrzebowanie domu na ciepło czyli od tego czy budujesz dom z głową czy z du..ą a ekogroszkowcy z głową raczej nie budują...
Przy prądzie zależą od ceny kWh,przy pompie mniejsze o COP w stosunku do prądu ale zawsze w odniesieniu do zapotrzebowania domu na ciepło bo to nie jest syf,że spalanie zależy od wielu czynników a najmniej od domu.
Tego nie możecie pojąć,to Wam się w głowie nie mieści,to XXI w a nie PRL,w końcu to fizyka a nie wungiel.

Nie wiem czemu wkładasz kominek do systemu grzewczego,to tylko kaprys inwestora,że go ma a nie bezpośrednia zależność,że prąd czy pompa to kominek.
Obudź się,można wybudować dom gzrany pompą bez żadnego komina na dachu,większość pompowców tak ma a i wsród prądowców też jest sporo osób bez komina na dachu.

timon120777
05-04-2014, 18:05
http://cdn28.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/thumbnails/murator-c281d-lubiany-wariant-iv-Domy_2886_3_38953_377x0_rozmiar-niestandardowy.jpghttp://cdn24.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/thumbnails/murator-c108-kolorowa-jesien-dom_297_3_377x0_rozmiar-niestandardowy.jpghttp://cdn20.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/thumbnails/murator-c266-naturalny-dom_2297_3_30315_377x0_rozmiar-niestandardowy.jpg
to projekty gdzie sposób ogrzewania i wielkość kotłowni nie mają wpływu na pozostałe pomieszczenia poza garażem
niezależnie co wybierzemy
http://cdn14.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/thumbnails/murator-c287-okreslony-Domy_2504_3_32102_300x0_rozmiar-niestandardowy.jpghttp://cdn13.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/thumbnails/murator-c113-drobny-dom_329_3_377x0_rozmiar-niestandardowy.jpg
a te dają możliwość powiększenia sypialni lub korytarza przy wyborze innego niż kocioł na paliwo stałe sposobu grzania
wszystko zależy zatem jaki wybierzemy projekt
jeden da nam wymierne korzyści przy zmianie sposobu ogrzewania a inny nic nie zmieni
generalizowanie zatem jak to robi Liwko i twierdzenie że koniecznie trzeba rezygnować z metrów pomieszczenia gospodarczego przy grzaniu PC jest nie na miejscu

już napisałem raz ale chyba admin sprzątał i wycięte
nie zamierzam dopasowywać życia do projektu i sposobu ogrzewania
to dom nalezy dopasować do swoich potrzeb
pisanie że jak kogoś nie stać też działa w dwie strony
jak ktoś pazerny i żałuje 2m2 więcej na pomieszczenie gospodarcze tylko dlatego że wybiera pompę to po co się buduje
a poszedł precz do bloków -tam każdy cm jest dobrze rozplanowany i grzane jest ciepłem systemowym bezobsługowym

wszystkie projekty mimo powierzchni 90-110m2 są oczywiście z kotłęm na paliwo stałe
jest nawet projekt z kotłownią 3,3m2 i zaplanowanym kotłem węglowym
jak widać wielkość pomieszczenia gospodarczego jest niezależna od sposobu ogrzewania

tereska77
05-04-2014, 18:06
Tereska kupiła projekt, a dopiero później myślała. Nie tędy droga do oszczędności.


Tereska w trakcie budowy trafila na forum i zaczela czytac:D I zamiast oszczednosci wydaje wiecej;) Bo okna musialy byc "lepsiejsze", wm i teraz jeszcze pompe chce miec. W doopie sie Teresce poprzewracalo;)

Piotrek42
05-04-2014, 18:06
Już jestem litościwy i liczę,że koszt systemu na ekogroszek to tylko 10tys.zł,dokładasz 10-15tys.zł i masz bezobsługowy system grzewczy z pompą ciepła,bez syfu i trucia,bez sadzy na parapetach.
.

Czyli razem 25 koła.... z tych 25 tys sciagasz 4 no nich bedzie 5 tysi ,kupujesz kondensacyjny kocioł gazowy i za 20 tys jedziesz na Hawaje :) Ponoć Lech wyjechał za takie właśnie oszczedności :lol2:

Arturo72
05-04-2014, 18:09
Czyli razem 25 koła.... z tych 25 tys sciagasz 4 no nich bedzie 5 tysi ,kupujesz kondensacyjny kocioł gazowy i za 20 tys jedziesz na Hawaje :) Ponoć Lech wyjechał za takie właśnie oszczedności :lol2:
Jeśli nie chcesz prądu,nei masz domu pod prąd,gdzie gaz nie będzie zasadny ekonomicznie to tak.

Generalnie to prąd traktuję jako zamiennik gazu. Koszt kWh podobny, jednak koszt inwestycji niższy o około 8k złotych.

Zdziwiony,że gaz może być droższy od prądu i dla mnie tak było ?
Doucz się...

imrahil
05-04-2014, 18:17
nie zamierzam dopasowywać życia do projektu i sposobu ogrzewania
to dom nalezy dopasować do swoich potrzeb

przymus noszenia węgla to jest to dopasowanie domu do swoich potrzeb i to polecasz w nowych domach?

BrodowskiG
05-04-2014, 18:22
jak rozsądnie dyskutować jeśli do składowania węgla nie trzeba mieć miejsca a przy przejściu na bezobsługowy system grzania kotłownie i tak trzeba wybudować mimo, że nie jest potrzebna ...ale ma być. jeszcze bym zrozumiał, że metry kotłowni zamienią się w pomieszczenie gospodarcze czy powiększą jakiś pokój ale budowanie kotłowni żeby powiesić kocioł gazowy (żeby nie było że pompę ciepła, chociaż gabarytami niewiele się różnią) jak można go wrzucić do gospodarczego/garażu/spiżarni gdzie zajmie 1m^2

Piotrek42
05-04-2014, 18:22
Nie wiem czemu wkładasz kominek do systemu grzewczego.

Dlatego że 100% właścicieli PC go ma.... tak dla klimatu ;)

kaszpir007
05-04-2014, 18:23
A więc jednak musiałeś dostosowywać kotłownie do kotła na węgiel! Nie mam pytań.

Do mieszkalnej nie, ale musiałeś za nie zapłacić czy ktoś ci je dał za darmo?


I znów wiesz lepiej niż ja ??

Gdybym wybrał kocioł taki jak oferował deweloper i chciał go tak postawić jak chciał deweloper to nie musiałbym powiększać kotłowni.
Ja chciałem aby on stał sobie na tej ścianie gdzie jest bojler , ale okazało się że źle policzyłem i na siłę by tam wszedł (na długośc wnęki) ale w razie awarii nie mógłbym go rezebrać (podajnika).

Jurgonka
05-04-2014, 18:24
I dlaczego "węglowcy" nie interweniują jak Jurgonka wypisuje takie głupoty na temat wentylacji, bo stoi po waszej stronie? :D
Nie stoję po niczyjej stronie, no chyba, że po stronie rozumu. Niedouczeni handlowcy zrobili wodę z mózgu wielu inwestorom. Liwko mieszkasz już kilka lat w swoim domu, a nie wiesz ile kosztują filtry i jak często się je wymienia. To trzeba wiedzieć nawet jak liczymy na elektronikę.

kaszpir007
05-04-2014, 18:31
Sens generalnie jest taki, że twierdzicie, że nie stać was na pompę ciepła,

A kto powiedział że nie stać ?

Nie widzą sensu zakupu , nie widzą sensu wydawać kwoty kilka razy wyższej za coś co zaoferuje rachunki za ogrzewanie zbliżone (lub wyzsze) od źródła ciepła kilka razy tańszego ...

I tego pompiarze nie mogą zrozumieć ...

timon120777
05-04-2014, 18:34
imrahil
a czytałeś moje posty
czy ja polecam jedynie węgiel w nowych domach?
ja nie jestem nawiedzony i jak ktoś chce i tak wybiera to doradzam zgodnie z jego wyborem
jak widzę mały dom o niewielkich potrzebach odradzam węgiel
ale po co poszukać lepiej generalizować i peplać marketingowe formułki i twierdzić że jak ktoś ma inaczej to jest gorszy
ja twierdzę że najgorsi jesteście wy
nie wszyscy którzy mają pompy
tylko ci co nie potrafią zrozumieć że pompa to nie wszystko

i żeby było jasne
to nie przymus noszenia węgla tylko wybór noszenia węgla
kiedy nauczycie się odróżniać świadomy wybór - niekoniecznie taki jak wasz od przymusu
​przymus to presja wywierana na kogoś w celu zmuszenia do czegoś

kaszpir007
05-04-2014, 18:38
i to jest najlepsze podsumowanie. tylko nikt się nie przyzna, że źle policzył i teraz ma zabawę z paleniem, bo myślał że będzie taniej. wszystkim same się pojawiają dodatkowe metry, bo skoro i tak mieli te dodatkowe metry to kotłownia nic nie zmienia, tylko po co chcieli budowac pomieszczenia które były niepotrzebne? nadmiar pieniedzy? to wtedy nie patrzyliby na koszty ogrzewania. czy raczej pęd do budowania na pokaz, salony, gabinety, pokoje gościnne a za kilka lat dzieci się wyprowadzą i do śmierci będa mieszkać w 2 i będą się zastanawiać po co to budowali i pół życia oszczędzali zeby spłacić kredyt a zamiast spędzic czas z dziećmi to pracują od rana do nocy żeby finansować swoje domy na pokaz

Zazdrość Cię bierze czy co ?

Ja ogrzewam 165 m2. Nie oszczędzam na ogrzewaniu (22-23stopnie). Za ogrzewanie za CO + CWU od końca września zapłaciłem około 1400zł.
Czy to dużo ? Według mnie NIE . Ani razu nie musiałem odpalać kominka ...

Ja nie narzekam bo i czemu miałbym ? Jest zadowolony z kosztów ...

Co do metrażu to pierwszą zimę grzałem 105m2 bo taki kupiłem dom i za tyle "zapłaciłem" deweloperowi. W następnym sezonie robiłem adaptację poddasza i uzyskałem 60m2.

Nie mam żadnego pomieszczeni które nie jest używane. Nie mam żadnego pokoju "gościnnego" ...

imrahil
05-04-2014, 18:39
imrahil
a czytałeś moje posty
czy ja polecam jedynie węgiel w nowych domach?
ja nie jestem nawiedzony i jak ktoś chce i tak wybiera to doradzam zgodnie z jego wyborem
jak widzę mały dom o niewielkich potrzebach odradzam węgiel
ale po co poszukać lepiej generalizować i peplać marketingowe formułki i twierdzić że jak ktoś ma inaczej to jest gorszy
ja twierdzę że najgorsi jesteście wy
nie wszyscy którzy mają pompy
tylko ci co nie potrafią zrozumieć że pompa to nie wszystko

i żeby było jasne
to nie przymus noszenia węgla tylko wybór noszenia węgla
kiedy nauczycie się odróżniać świadomy wybór - niekoniecznie taki jak wasz od przymusu
​przymus to presja wywierana na kogoś w celu zmuszenia do czegoś

ja akurat pompy nie mam, więc nie trafiłeś :)
wątek jest o nowych domach i jesteś chyba pierwszym, który napisał że odradza węgiel, bo jak do tej pory wszyscy tutaj mają kotłownie, składy na opał i kominy za darmo :)

BrodowskiG
05-04-2014, 18:41
myślę że tu nie chodzi tylko o pompę a bardziej o to że jakby pisać o kotłach gazowych to by bylo że nie wszedzie jest gaz i byłaby wielka tragedia na forum a pompa jest taką rzeczą że wszędzie mozną ją mieć, bo każdy ma prąd, oba urządzenia są podobnych gabarytow i oba są bezobsługowe, więc ci co mają gaz niech sobie zamienią pompe na kocioł gazowy i większośc wypowiedzi będzie aktualna

BrodowskiG
05-04-2014, 18:49
Zazdrość Cię bierze czy co ?
.

nie chodzi o zazdrośc a o "alternatywne" liczenie bez uwzględniania wszystkich składnikow. ludzie budują przewymiarowane domy, których nie wykorzystają, tracą np. 100 tys zł a piszą że pompa za 20 jest niesamowicie droga. to jest tak jak z samochodami, kupowanie drogich marek mimo, że nie stac na utrzymanie ale znaczek musi byc dobry i z domami to samo, muszą być salony itd a później groszek żeby 500 zlotych zaoszczedzić rocznie

Jarecki79
05-04-2014, 18:52
jak rozsądnie dyskutować jeśli do składowania węgla nie trzeba mieć miejsca a przy przejściu na bezobsługowy system grzania kotłownie i tak trzeba wybudować mimo, że nie jest potrzebna ...ale ma być. jeszcze bym zrozumiał, że metry kotłowni zamienią się w pomieszczenie gospodarcze czy powiększą jakiś pokój ale budowanie kotłowni żeby powiesić kocioł gazowy (żeby nie było że pompę ciepła, chociaż gabarytami niewiele się różnią) jak można go wrzucić do gospodarczego/garażu/spiżarni gdzie zajmie 1m^2

Tereska napisała, to gdzie będzie stała pompa możesz nazwac pomieszczeniem gospodarczym, nie musi się to zwac kotłownia.
Inne osoby też pisały,że to pomieszczenie jest, baaa wyżej masz wklejone kilka przykładów projektów domów

Jak widziałeś albo nie dojrzałeś na głębokości 113cm jest kocioł i to jest miejsce, gdzie się otwierają drzwiczki i wyciąga się skrzynkę, bo gabarytowo to urządzenie zajęło 62cm a w drugą stronę z koszem 112cm (62cm x 112cm)
Tam np. zamiast tego może wisiec gazowy czy pompa ciepła, czy to coś zmieni odnośnie tego pomieszczenia?

Teresce odpadłby koszt komina, reszta już nie, tak ciężko to zrozumieć?
Podałą też koszt pompy - 40tysięcy, nie handluje nimi, tylko ją kupuje.

Widziałeś też jak jest u Kaszpira, widziałeś,że nie ma składu na węgiel, tylko leży sobie obok na ścianie w garażu.

Po co dorabia się tutaj jakieś inne filozofie?

kaszpir007
05-04-2014, 18:54
Ja tez nie rozumiem afery o te dodatkowe metry....

Kupilam gotowy projekt muratora, przewidziany piec na paliwo stale. KOTLOWNIA ma 6m2. Bede miala pompe, ale to nadal bedzie dla mnie KOTLOWNIA. Mozecie to nazywac pomieszczeniem gospodarczym, pralnia, nawet pokojem goscinnym, dla mnie to jest kotlownia:yes: Zmiana systemu ogrzewania nie powoduje "wyciecia" z projektu kotlowni, po prostu zamiast pieca, bedzie tam stala pompa i tyle.

No widzisz , jesteś inteligentniejsza od większości "pompowców" ...

Jeśli w domu jest pomieszczenie w którym jest zamontowane tam jakieś żródło ciepła (pompa ciepła , kocioł na gaz , kocioł na paliwo stałe) , będą tam inne elementy CO (bojler , rekueprator i itd) to jest to KOTŁOWNIA.
A to że może być używana także do innych celów (np tak jak u mnie jako pralnio-suszarnia jak i spiżarnia) to ciągle jest to kotłownia.

Jeśli ktoś nie ma takiego pomieszczenie WOGÓLE w domu a źródło ciepła , rekueprator , bojler ma np. na korytarzu czy w innym pomieszczeniu wtedy może mówić że nie ma kotłowni ...

Niby proste i zrozumiałe ale widać mimo setek wiadomości ciągle wielu tego nie może zrozumieć ...

Piotrek42
05-04-2014, 18:55
. ludzie budują przewymiarowane domy\

Że co???? każdy buduje co mu sie podoba i na co go jest stać !!! a czym to ogrzeje to jest jego sprawa... niech i nawet drewnem pali to jest jego wybór i jego marzenia !!

timon120777
05-04-2014, 18:55
imrahil
nie jestem ortodoksem
ktoś chce węgiel- proszę bardzo
chce prąd- w niech ma- tyle że w tym temacie nie wiem nic prawie zatem odsyłam na wątki
chce pellet- a dam mu - tylko pokażę różnicę w kosztach i kaloryczności opału w porównaniu z węglem
chce gaz- uświadomię o kosztach i zaproponuję alternatywę(również pompę ale i węgiel)
podam za i przeciw

nie trawię typów co potrafią tylko formułki klepać i COPy z sufitu cytować
znam tylko jednego użytkownika który podłączył urządzenie pod ciepłomierz i napisał wprost że nie nadaje się ponieważ parametry podane przez producenta są nieosiągalne w warunkach eksploatacyjnych. znam też takich co obiecywali różne rzeczy a nadal tego nie zrobili a mimo to uważają ze wiedzą wszystko i mają najlepszy system ogrzewania a każdy kto ma co innego jest gorszy.

jakoś żaden z krzykaczy nigdy nie zadał sobie trudu postawić osobie której doradza pytań w stylu jaka strefa klimatyczna, jaki etap budowy, jakie materiały użyte, jaka instalacja
potrafią tylko używać epitetów w stylu ekosyf czy ciemnogród
odnoszę wrażenie że zbyt często tak mówią do siebie patrząc w lustro i czasem muszą też komuś dowalić żeby nie czuli się samotni.
nie każdy ma czas na to by siedzieć na budowie pilnować ekip i czytać fora całymi dniami aby się edukować w temacie energooszczędności
ludzie ciężko pracują w czasie gdy ekpia buduje ich dom i liczą że jeśli tak jest w projekcie to tak będzie dobrze.
jeśli ktoś tego nie potrafi zrozumieć to to jest ciemnogród

asolt
05-04-2014, 18:57
Nie stoję po niczyjej stronie, no chyba, że po stronie rozumu. Niedouczeni handlowcy zrobili wodę z mózgu wielu inwestorom. Liwko mieszkasz już kilka lat w swoim domu, a nie wiesz ile kosztują filtry i jak często się je wymienia. To trzeba wiedzieć nawet jak liczymy na elektronikę.

Rozum chyba nie za bardzo ma pozytku z faktu ze stoisz po jego stronie. Koszt filtrów w jan-gazie to 6 zł, 2 wymiany na rok to 12 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt ze filtry jakby nie było oczyszczają powietrze, jezeli nie byłoby reku i filtrów to powietrze nie przefiltrowane wlatuje do domu. Jak mozna załować tych kilkunastu złotych kosztem czystszego powietrza. Zapytaj tych którzy mieszkają chocby na Śląsku jak wygladają ich filtry podczas wymiany, niektóre sa calkiem czarne. Ale po co słuchac handlowców, przeciez mozna zaoszczedzić kilkanascie złotych i oddychac nie filtrowanym powietrzem, wentylatory pobiorą mniej energii. Czysty zysk.

mar1173
05-04-2014, 18:58
Czyli razem 25 koła.... z tych 25 tys sciagasz 4 no nich bedzie 5 tysi ,kupujesz kondensacyjny kocioł gazowy i za 20 tys jedziesz na Hawaje :) Ponoć Lech wyjechał za takie właśnie oszczedności :lol2:

Kocioł gazowy trzeba czymś zasilać a tego w pakiecie z kotłem nie dostajesz i w dodatku za free. kWh z gazu to ok. 0,25 zł z PC poniżej 0,1zł czyli ok 0,15zł mniej, przy domu o zapotrzebowaniu 15000kWh na co i cwu/rocznie wychodzi ponad 2200 zł różnicy w rachunkach. To już lepiej prądem w II taryfie - oszczędniej w inwestycji i podobnie w rachunkach. Przy węglu będzie ok 1500 zł taniej niż gazem czy prądem i ok 750 zł drożej niż PC. Każdy wybiera co mu pasuje. Ale nie traktujcie wszystkich jak urodzonych palaczy i tragarzy opału. Dla niektórych to jest czarna magia. Pamiętam telefon do pracy do kolegi od żony że ,, dom się pali!" Okazało się że monter powiedział mu że obsługa sprowadza się do załadunku węgla i wyrzucania popiołu. Był bardzo zdziwiony że przyczyną były zapchane kanały w kotle i dym zamiast kominem wychodził wszystkimi nieszczelnościami. Dodatkowo uszczęśliwiony został też kominkiem z płaszczem wodnym bo też instalator mu powiedział że ,,tak będzie dobrze". Znając jego znajomość tematu powiedziałem tylko żeby tego kominka w żadnym wypadku nie rozpalał, zwłaszcza gdy w pobliżu są dzieci lubi inne osoby.

fotohobby
05-04-2014, 19:01
Czego nie zrozumiałes w jej odpowiedzi.
Wyraźnie napisała,że ten projekt jej sie podobał i tak by go wybrała.
Nie wybudowałaby ani jednego metra mniej domu... pomieszczenia by zostały jak są.

Tego już nie sposób doczytać prawda?

A mnie sie wydaje, że napisala, że gdyby wiedziała o PC, to pomniejszyłaby kotłownię, zyskując dodatkowe metry w garazu.
Nie doczytałeś ?

mar1173
05-04-2014, 19:04
Dlatego że 100% właścicieli PC go ma.... tak dla klimatu ;)

Jesteś zwykłym żenującym kłamcą i oszustem wprowadzającym czytelników w błąd.

Ja nie mam kominka i to już nie będzie 100%.

fotohobby
05-04-2014, 19:05
WPC=beton??? Tym razem napiszę powoli. Filtrów nie wymienia się z różnych powodów i zawsze jest to możliwe miejsce - źródło zakażenia. Ponieważ PC woda woda są na marginesie??? nie będziemy pisać o przemilczanych problemach dotyczących tych pomp.

Ty juz o pompach ciepła w ogole nie pisz, to takie bzdury, jakimi pare miesiecy błysnąłes to mistrzostwo świata :)
Teraz pompę glikol-woda mylisz z woda-woda, czyli nadal jesteś w lesie....

Piotrek42
05-04-2014, 19:06
Jesteś zwykłym żenującym kłamcą i oszustem wprowadzającym czytelników w błąd.

Ja nie mam kominka i to już nie będzie 100%.

NO dobra niech będzie 99%....

Arturo72
05-04-2014, 19:06
\

Że co???? każdy buduje co mu sie podoba i na co go jest stać !!! a czym to ogrzeje to jest jego sprawa... niech i nawet drewnem pali to jest jego wybór i jego marzenia !!
Faktycznie czytasz bezrozumnie,wszyscy tu piszący i nie tylko tu,nawet z domami ponad 300m2,grzejacy ekogroszkiem bawią się z syfem nie dlatego,że to lubią i to było ich marzenie ale dlatego,że pompa ciepła,prąd był i jest drogi a to nie jest prawda.
Ciekawy jestem co dla takiego inwestora z domem za 500-700tys.zł znaczy słowo "drogo" ?

kaszpir007
05-04-2014, 19:08
Taaa.... W calym domu bede miala mechaniczna, a do pralni wstawie komin, zeby miec grawitacyjna:lol2:

Ja tak mam :)

W domu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W kotłowni nawiew i wywiew kominem :)
Pranie w kotłowni suszy się super szybko. Szybciej niż w lato :)

Jarecki79
05-04-2014, 19:08
mar1173
Nie lubię uproszczania

PC - poniżej 0,1PLN, więc pytam każda? u każdego operatora prądu w każdej taryfie? a sprawdziłeś z ciepłomierzem, czy COP podany w karcie katalogowej jest prawdziwy?
Może jednak wychodzi drożej?

GAZ- znowu różne konstrukcje kotłów, różne rejony Polski i różne taryfy, ba różny jest też gaz, widzisz ja mam swoje drugie lokum i tam jest gaz zaazotowany, to są inne grupy taryfowe. Skąd zatem taki konkretny koszt?

Węgiel - znowu temat kotła, palnika i tego co ten palnik może spalić. Koszt zależy tutaj od ceny za tonę, od tego jaki opał trawi palnik. Wpływ na cenę 1kWh ma tutaj cena zakupu danego węgla... może być od ok.360-380zł/tone dla 17-21MJ po 900zł za 28MJ

itd.

imrahil
05-04-2014, 19:10
NO dobra niech będzie 99%....

ja też nie mam ani kominka, ani kotła na węgiel, ani gazu

BrodowskiG
05-04-2014, 19:11
Tereska napisała, to gdzie będzie stała pompa możesz nazwac pomieszczeniem gospodarczym, nie musi się to zwac kotłownia.


chodzi mi o to że w tym przypadku tereska zyskała kilka nieplanowanych metrów które może wykorzystać a skoro są nieplanowane to gdyby wiedziała o tym od początku to moglaby wybudować sobie dom o te kilka metrów mniejszy. wiem że to nie jest wielka zmiana ale dla niektórych zaoszczędzone 10 tys to powód do zmiany, w szczególności dla tych którzy muszą spłacać kredyt. albo za zaoszczedzone 10 tys. można by było przejśc na ogrzewanie bezobsługowe. mimo kilku metrów mniej powierzchnia "zyciowa" nie zmieni sie a zyska sie komfort przy tych samych kosztach i o to głównie chodzi pompowcom

imrahil
05-04-2014, 19:12
mar1173
Nie lubię uproszczania

PC - poniżej 0,1PLN, więc pytam każda? u każdego operatora prądu w każdej taryfie? a sprawdziłeś z ciepłomierzem, czy COP podany w karcie katalogowej jest prawdziwy?
Może jednak wychodzi drożej?

GAZ- znowu różne konstrukcje kotłów, różne rejony Polski i różne taryfy, ba różny jest też gaz, widzisz ja mam swoje drugie lokum i tam jest gaz zaazotowany, to są inne grupy taryfowe. Skąd zatem taki konkretny koszt?

Węgiel - znowu temat kotła, palnika i tego co ten palnik może spalić. Koszt zależy tutaj od ceny za tonę, od tego jaki opał trawi palnik. Wpływ na cenę 1kWh ma tutaj cena zakupu danego węgla... może być od ok.360-380zł/tone dla 17-21MJ po 900zł za 28MJ

itd.

to ma sens instalować węglową kotłownię w małym domu? nie odpowiedziałeś na pytanie o sterowniki do kotłów

BrodowskiG
05-04-2014, 19:13
\

Że co???? każdy buduje co mu sie podoba i na co go jest stać !!! a czym to ogrzeje to jest jego sprawa... niech i nawet drewnem pali to jest jego wybór i jego marzenia !!

nie potrafie zrozumieć że ktoś może marzyć o tym żeby nosić opał i go dokładać, rozładowywać i się brudzić

Piotrek42
05-04-2014, 19:18
ludzie budują przewymiarowane domy A ja nie mogę tego zrozumieć !!! patrz posiadam 3 osobowa rodzine ! wiecznie niema mnie w domu ! czyli na stałe jest zona i syn, syn zaraz pojdzie na studia zostanie żona sama w 150m2 + garaz 50m i co dom wg Ciebie jest przewymiarowany? taki chciałem taki wybudowałem i co komu do tego?? nie raz i nie dwa pisałem ze kocioł na eko traktuje przejsciowo !zamontowałem go jako PEWNE zródło ciepła! jak podłaczą mi gaz to pewnie przejde na na gaz z rury...

BrodowskiG
05-04-2014, 19:22
jak Cię stać to ok ale sam widzisz, że chcesz się pozbyć groszka. na pewno znasz ludzi którzy budowali 20-30 lat temu domy po ponad 150 metrów a teraz siedzą w 2 i wydają duzo pieniedzy na ogrzewanie pustych pokoi i żałują że takie duże domy wybudowali.

Jurgonka
05-04-2014, 19:28
Rozum chyba nie za bardzo ma pozytku z faktu ze stoisz po jego stronie. Koszt filtrów w jan-gazie to 6 zł, 2 wymiany na rok to 12 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt ze filtry jakby nie było oczyszczają powietrze, jezeli nie byłoby reku i filtrów to powietrze nie przefiltrowane wlatuje do domu. Jak mozna załować tych kilkunastu złotych kosztem czystszego powietrza. Zapytaj tych którzy mieszkają chocby na Śląsku jak wygladają ich filtry podczas wymiany, niektóre sa calkiem czarne. Ale po co słuchac handlowców, przeciez mozna zaoszczedzić kilkanascie złotych i oddychac nie filtrowanym powietrzem, wentylatory pobiorą mniej energii. Czysty zysk.

Liwko rocznie na wymianę filtrów wydaje 4 zł. Moje wpisy mają uzmysłowić konieczność wymiany filtrów, i co się dzieje gdy na tym zaoszczędzisz. Jeśli masz wiedzę na temat poprawnej wentylacji w pralnio-suszarni to proszę.

Jurgonka
05-04-2014, 19:31
Ty juz o pompach ciepła w ogole nie pisz, to takie bzdury, jakimi pare miesiecy błysnąłes to mistrzostwo świata :)
Teraz pompę glikol-woda mylisz z woda-woda, czyli nadal jesteś w lesie....
Proszę - skąd PC glikol - woda. Czy już wiesz, że nie ma sprężarek inwertorowych, czy dalej wiedza=reklamy.

timon120777
05-04-2014, 19:39
jak Cię stać to ok ale sam widzisz, że chcesz się pozbyć groszka. na pewno znasz ludzi którzy budowali 20-30 lat temu domy po ponad 150 metrów a teraz siedzą w 2 i wydają duzo pieniedzy na ogrzewanie pustych pokoi i żałują że takie duże domy wybudowali.
czemu tak daleko w przesżłość wybiegasz
wystarczy 10 lat wstecz i porównanie cen nośników energii aby rozumieć dlaczego ludzie wybierali tak a nie inaczej
równie dobrze może się sytuacja odwrócić i prąd moze być 10 krotnie droższy za 5 lat i co wtedy?
nie można generalizować
podobnie z wielkością domów
Ty zapewne mieszkasz w bloku lub w domku działkowca o powierzchni25m2- przecież tyle też do życia wystarczy
nikt planując budowę nie wie co się wydarzy w ciągu jego życia
a może dzieci postanowią zamieszkać w domu rodziców? i będzie za ciasno?
a może inwestor nie doczeka końca budowy?- to po co wogóle budować skoro się nie wie co będzie za X lat.

Arturo72
05-04-2014, 19:44
równie dobrze może się sytuacja odwrócić i prąd moze być 10 krotnie droższy za 5 lat i co wtedy?

I dlatego najważniejszym jest,żeby dom potrzebował jak najmniej energii koniecznej do ogrzania domu.
Grzejący ekogroszkiem nie zdają sobie z tego sprawy,nawet dzisiaj a to jest podstawa domu na lata.

BrodowskiG
05-04-2014, 19:45
ale skoro 10 lat temu był inny sprzęt to dlaczego teraz polecać coś ludziom na podstawie danych sprzed 10 lat, kto wtedy slyszał o pompach ciepła, ilu ludzi mialo kotły kondensacyjne
ale po co budować na zasadzie bo moze kiedys.... przed chwilą napisałem ze ludzie już tak kiedys budowali i teraz zaluja. bez sensu piszesz na ilu metrach mieszkam, jak bede potrzebował 80 to nie wybuduje 200 a jak bede potrzebował 200 to nie wybuduje 300
w mieszkaniu mam ogrzewanie ze wspólnej kotłowni a w domu mam wegiel i uwierz mi że róznica w komforcie obsługi jest ogromna

Jarecki79
05-04-2014, 19:47
chodzi mi o to że w tym przypadku tereska zyskała kilka nieplanowanych metrów które może wykorzystać a skoro są nieplanowane to gdyby wiedziała o tym od początku to moglaby wybudować sobie dom o te kilka metrów mniejszy.

Cały kłopot jest w tym,że to Wy chcecie jej ten dom mniejszy budować, ona wyraźnie napisała,że tak by nie zrobiła.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6438431&viewfull=1#post6438431
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6438321&viewfull=1#post6438321
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6438238&viewfull=1#post6438238
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6438173&viewfull=1#post6438173

Podała kwotę pompy - 40tysi, wcześniej Kaszpir i Wuwok podali,że pi razy drzwi 12-15tysi to kocioł z kominem.

20-25tysi to jest różnica,są osoby kupujące za to samochody na kilka lat.
Jak o tyle ma być droższy kredyt brany na dubowę domu na 30lat, to nie oddajesz 20-25tyis, tylko odpowiednio więcej

BrodowskiG
05-04-2014, 19:47
I dlatego najważniejszym jest,żeby dom potrzebował jak najmniej energii koniecznej do ogrzania domu.
Grzejący ekogroszkiem nie zdają sobie z tego sprawy,nawet dzisiaj a to jest podstawa domu na lata.
w pelni popieram, wydasz kasę na izolacje i masz w d.... czy grzejesz prądem, olejem, czy gazem, byle komfortowo

BrodowskiG
05-04-2014, 19:50
Cały kłopot jest w tym,że to Wy chcecie jej ten dom mniejszy budować, ona wyraźnie napisała,że tak by nie zrobiła.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6438431&viewfull=1#post6438431
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6438321&viewfull=1#post6438321
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6438238&viewfull=1#post6438238
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6438173&viewfull=1#post6438173

Podała kwotę pompy - 40tysi, wcześniej Kaszpir i Wuwok podali,że pi razy drzwi 12-15tysi to kocioł z kominem.

20-25tysi to jest różnica,są osoby kupujące za to samochody na kilka lat.
Jak o tyle ma być droższy kredyt brany na dubowę domu na 30lat, to nie oddajesz 20-25tyis, tylko odpowiednio więcej
ona by nie zmniejszyła bo ma taki kaprys ale ma te metry ponadplanowe a nie każdy ma tyle pieniędzy żeby sobie dla kaprysu dobudowywać dodatkowe metry, jak ktoś ma kasę niech buduje ale dla wielu ludzi budowa domu to szukanie swojego miejsca a nie budowanie pałacu dla zabawy

timon120777
05-04-2014, 19:52
a ty arturku jesteś jedynym oświeconym który sobie zdaje sprawę:bash:
ty nadal nie masz pojęcia o mieszkaniu we własnym domu i o kosztach
żyłeś sobie w bloku gdzie wszyscy za ciebie wszystko robili a ty tylko płaciłeś rachunki
ciekaw jestem kiedy siniak na twoim tylku po kopniaku od życia urośnie na tyle abyś go dostrzegł i się opamiętał
mam nadzieję że zdążysz

Jarecki79
05-04-2014, 19:53
ona by nie zmniejszyła bo ma taki kaprys ale ma te metry ponadplanowe a nie każdy ma tyle pieniędzy żeby sobie dla kaprysu dobudowywać dodatkowe metry, jak ktoś ma kasę niech buduje ale dla wielu ludzi budowa domu to szukanie swojego miejsca a nie budowanie pałacu dla zabawy

Ona nie ma metrów ponadplanowych, tak ciężko to zrozumieć, zobacz ile razy o tym pisała!
Ponadplanowe, to takie, z których by zrezygnowała!

tereska77
05-04-2014, 19:55
chodzi mi o to że w tym przypadku tereska zyskała kilka nieplanowanych metrów które może wykorzystać a skoro są nieplanowane to gdyby wiedziała o tym od początku to moglaby wybudować sobie dom o te kilka metrów mniejszy. wiem że to nie jest wielka zmiana ale dla niektórych zaoszczędzone 10 tys to powód do zmiany, w szczególności dla tych którzy muszą spłacać kredyt. albo za zaoszczedzone 10 tys. można by było przejśc na ogrzewanie bezobsługowe. mimo kilku metrów mniej powierzchnia "zyciowa" nie zmieni sie a zyska sie komfort przy tych samych kosztach i o to głównie chodzi pompowcom

Nieee, nie zyskalam zadnych nieplanowanych metrow. Jedyne co sie zmienilo to przeznaczenie garazu. Nie zrezygnowalabym z tych pomieszczen, nawet gdybym od poczatku budowy miala nastawienie na pompe. Dom musi miec pomieszczenia gospodarcze! Mam co prawda pralnie, ale mala i chce miec tam 2 pralki, suszarke, zlew gospodarczy i stacje uzdatniania wody. Rekuperator na strychu. W kotlowni bedzie pompa i zbiornik na wode (chyba, bo nie moge zdecydowac czy brac pompe z wbudowanym zbiornikiem czy oddzielnym). Chocbym chciala to nic tam juz nie wcisne:rolleyes: Przeznaczenie garazu zostalo zmienione, bo tak naprawde to bedzie moje jedyne pomieszczenie gospodarcze. Tam bedzie zamontowany odkurzacz i regaly na rzeczy wszelakie, ktorych kazdy z nas ma od groma;)
Jedyne co bym zmienila budujac jeszcze raz (bez wzgledu na rodzaj ogrzewania) to powiekszenie kotlowni kosztem garazu, bo nawet jak na pompe to ona jest malutka.

fotohobby
05-04-2014, 19:55
Proszę - skąd PC glikol - woda. Czy już wiesz, że nie ma sprężarek inwertorowych, czy dalej wiedza=reklamy.

Ha, ha... Wróc do montowania kominkow ;)
Nie zmuszaj mnie, bym sięgał do cytatów z naszej dyskusji w której pokazaleś źenujacy poziom wiedzy...

imrahil
05-04-2014, 19:56
Ona nie ma metrów ponadplanowych, tak ciężko to zrozumieć, zobacz ile razy o tym pisała!
Ponadplanowe, to takie, z których by zrezygnowała!

ale nie ma ekogroszku :). co ze sprzedażą sterowników/kotłów?

imrahil
05-04-2014, 19:58
bo nawet jak na pompe to ona jest malutka.

to wyobraź sobie co by było przy węglu :)

tereska77
05-04-2014, 19:58
Podała kwotę pompy - 40tysi, wcześniej Kaszpir i Wuwok podali,że pi razy drzwi 12-15tysi to kocioł z kominem.



Bede przeszczesliwa, serio, bede sie cieszyc, jesli sie w tych 40tys zmieszcze:yes:

BrodowskiG
05-04-2014, 20:03
miala zaplanowaną kotłownie a że teraz ma pompę to może to pomieszczenie zamienić na gospodarcze, czyli ma pomieszczenie którego nie bylo w planach, z punktu widzenia funkcji jakie spełnia

może inaczej, robie projekt, 3 pokoje, lazienka, kuchnia, wiatrolap, korytarz, gospodarcze kosztuje to pewną kwotę, zostaje mi do wydania 25 tys i tu mam wybór
a) kotłownia +kocioł eko + instalacja+komin
b) powiększenie gospodarczego o 2 metry + gaz/pompa+ instalacja
koszty praktycznie takie same, w pierwszym przypadku zostajesz palaczem w drugim ustawiasz sobie raz sterownik i śmiga przez zimę a w lato nie musisz palić na wodę
dla mnie wybór jest oczywisty że przy tych samych kosztach wybiore to co wygodniejsze, fakt że wybuduję troche mniejsze ale z tymi metrami nic nie zrobie bo leżałby tam węgiel

timon120777
05-04-2014, 20:03
ale skoro 10 lat temu był inny sprzęt to dlaczego teraz polecać coś ludziom na podstawie danych sprzed 10 lat, kto wtedy slyszał o pompach ciepła, ilu ludzi mialo kotły kondensacyjne
ale po co budować na zasadzie bo moze kiedys.... przed chwilą napisałem ze ludzie już tak kiedys budowali i teraz zaluja. bez sensu piszesz na ilu metrach mieszkam, jak bede potrzebował 80 to nie wybuduje 200 a jak bede potrzebował 200 to nie wybuduje 300
w mieszkaniu mam ogrzewanie ze wspólnej kotłowni a w domu mam wegiel i uwierz mi że róznica w komforcie obsługi jest ogromna

nie polecam nic na podstawie danych z przesżlości
udzielam rad zgodnie z tym o co ludzie pytają- nie wciskam rozwiązania które ja posiadam jako jedynie słusznego tak jak usiłują niektórzy
też mieszkałem w bloku ogrzewanym ciepłem systemowym. dosypanie opału raz w tygodniu i wyczyszczenie kotła to nie jest poświęcenie którego nie jestem w stanie udźwignąć.
wybór mój był świadomy - w domu który kupiłem była kotłownia olejowa i instalacja kaloryferowa
nie opłacało mi się inwestować w pompę nawet po termomodernizacji gdyż koszt byłby zbyt wysoki
jednak niektórzy są tak zapatrzeni w swoje teorie że są gotowi kazać sie ludziom wyprowadzać ze swoich domów jeśli nie chcą zmiany sposobu ogrzewania.

skąd wiesz czy jak już wybudujesz te 200 metrów to się nie okaże rok po budowie że jednak potrzebujesz tylko 100 bo się wszyscy wyniosą i zostaniesz tylko ze swoimi demonami?
gdybym miał takie podejście do życia to bym się w trumnie położył i czekał na śmierć
tylko wcześniej bym dobrze wieko podparł żeby mi głowy nie rozwaliło zanim zejdę

imrahil
05-04-2014, 20:04
Powiedzcie jak sie robi chcac wyjechac na miesiac w okresie grzewczym w domu z piecem? Pytam powaznie, bo nie wiem...

Ja często wyjeżdżam i żona jest przeszczęśliwa, że będziemy mieć bezobsługowe ogrzewanie. polecam :)

tereska77
05-04-2014, 20:05
to wyobraź sobie co by było przy węglu :)

Piec bylby w tym samym miejscu, gdzie stanie pompa, a opal lezalby w garazu;) Calosc w plytkach. Odkurzacz koniecznie z gniazdem w jednostce, bo czy pompa czy piec, sprzatac trzeba;)

Jarecki79
05-04-2014, 20:05
to wyobraź sobie co by było przy węglu :)

no co? 62 na 112cm dla przykładu

Jarecki79
05-04-2014, 20:07
Powiedzcie jak sie robi chcac wyjechac na miesiac w okresie grzewczym w domu z piecem? Pytam powaznie, bo nie wiem...

Normalnie, każdy wybiera w/g potrzeb, trybu życia itd.
baa możesz mieć nawet podgląd na to, co się w domu dzieje.

Arturo72
05-04-2014, 20:07
jednak niektórzy są tak zapatrzeni w swoje teorie że są gotowi kazać sie ludziom wyprowadzać ze swoich domów jeśli nie chcą zmiany sposobu ogrzewania.

Zauważ,że nikt nic nie wciska inwestorom,którzy już popełnili błąd i weszli w ekogroszek.
Nikt im nie każe kupować pomp,zakładać prądu czy ocieplać domów.
Wpakowali się w g..o to teraz ich problem.
Temat jest dla inwestorów dopiero chcących budować,żeby nie popełnili błędów innych grzejących syfem.

imrahil
05-04-2014, 20:08
no co? 62 na 112cm dla przykładu

właśnie, że to:


Piec bylby w tym samym miejscu, gdzie stanie pompa, a opal lezalby w garazu ;) Calosc w plytkach. Odkurzacz koniecznie z gniazdem w jednostce, bo czy pompa czy piec, sprzatac trzeba;)

a tak przy okazji, Jarecki79 czy Ty nie masz czegoś wspólnego z branżą węglową?

Jurgonka
05-04-2014, 20:09
Ha, ha... Wróc do montowania kominkow ;)
Nie zmuszaj mnie, bym sięgał do cytatów z naszej dyskusji w której pokazaleś źenujacy poziom wiedzy...
Tylko na to Cię stać - zamiast odpowiedzi na proste pytania, chyba nie były proste dla wynalazcy sprężarki inwertorowej.
Widzisz nie jesteś w stanie nawet zrozumieć innowacyjności w "moim" sposobie montażu kominka. Gdybyś był w stanie zrozumieć jak należy przygotować drzewo do kominka i jak je palić, mógłbyś mieć odzysk ciepła ze spalin. Niestety jest jak jest.

imrahil
05-04-2014, 20:11
Tylko na to Cię stać - zamiast odpowiedzi na proste pytania, chyba nie były proste dla wynalazcy sprężarki inwertorowej.
Widzisz nie jesteś w stanie nawet zrozumieć innowacyjności w "moim" sposobie montażu kominka. Gdybyś był w stanie zrozumieć jak należy przygotować drzewo do kominka i jak je palić, mógłbyś mieć odzysk ciepła ze spalin. Niestety jest jak jest.

ja myślę, że lepsze niż odzysk ciepła ze spalin w nowym domu jest ogrzewanie bezobsługowe :)

BrodowskiG
05-04-2014, 20:11
wybór mój był świadomy - w domu który kupiłem była kotłownia olejowa i instalacja kaloryferowa
nie opłacało mi się inwestować w pompę nawet po termomodernizacji gdyż koszt byłby zbyt wysoki


i w Twoim przypadku mialo to sens bo nie musiałeś budować kotłowni a co innego jak budować się dopiero będzie

tereska77
05-04-2014, 20:13
miala zaplanowaną kotłownie a że teraz ma pompę to może to pomieszczenie zamienić na gospodarcze, czyli ma pomieszczenie którego nie bylo w planach, z punktu widzenia funkcji jakie spełnia



W moim konkretnym przypadku, nic to nie zmienia.

http://img717.imageshack.us/img717/3821/dom1949328398500x0rozmi.jpg

Zamiast pieca stanie pompa, a na sciane z oknem i tak bym nic nie wcisnela.

Jarecki79
05-04-2014, 20:15
Imrahil, o to Ci chodzi?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6437700&viewfull=1#post6437700

ano można mieć w garażu nieco opału i samochód stoi i regały.....

Sam swoje drugie lokum grzeję gazem, wcześniej wszyscy mieliśmy tam węgiel i kopciuszki (wiele lat temu)
Trójka z nas przeszła na gaz a czwarty lokator nasłuchał się,że prądem będzie taniej....
zimno, drogo.... mieszkanie sprzedał, od ok.2lat mieszkają nowi, rok temu stwierdzili,że ogrzeją to kominkiem, w tym roku zakładają już gaz....

timon120777
05-04-2014, 20:16
artur
a ilu tych nowych inwestorów zagląda na fora?
1%?
10%?
99%?
a ilu kupuje projekt i buduje bez zmian żadnych bo im pasuje?
1% 10% czy może 99%
jedyne co wymaga zmiany to podejście projektujących
inwestor wiedzy mieć nie musi
jeśli chcesz żeby budował ekologicznie czysto i tanio w eksploatacji to nie próbuj zmieniać jednostek na tym czy innym forum
spróbuj zmienić system - to on jest zły
zmieniając decyzję jednostki będziesz miał nadal brudne parapety od swojego rekreacyjnego kominka bo ta kropla utonie w morzu innych rozwiązań
napisz do redakcji aby wycofała wszystkie projekty z kotłami na paliwo stałe- potem napisz co ci odpisali i wtedy będziesz wiedział ile to całe twoje nawracanie jest warte

BrodowskiG
05-04-2014, 20:17
W moim konkretnym przypadku, nic to nie zmienia.

Zamiast pieca stanie pompa, a na sciane z oknem i tak bym nic nie wcisnela.
akurat masz male pomieszczenie w ktorym nie zmieści sie opał więc zostałaś zlym przykładem ;) ale bardziej mi chodziło o przedstawienie idei niż konkretnie o Ciebie

Piotrek42
05-04-2014, 20:21
Zauważ,że nikt nic nie wciska inwestorom,którzy już popełnili błąd i weszli w ekogroszek.
Nikt im nie każe kupować pomp,zakładać prądu czy ocieplać domów.
Wpakowali się w g..o to teraz ich problem.
Temat jest dla inwestorów dopiero chcących budować,żeby nie popełnili błędów innych grzejących syfem.

Bo co by nie założyli (nie licząc inwestycji) to i tak by ich drożej wyszło w użytkowaniu , proste? ...proste

timon120777
05-04-2014, 20:21
i w Twoim przypadku mialo to sens bo nie musiałeś budować kotłowni a co innego jak budować się dopiero będzie
wszystko zależy co się będzie budować, gdzie, w jakich warunkach klimatycznych i infrastrukturalnych
przy zbiegu niekorzystnych czynników kotłownia na paliwo stałe może być jedynym sensownym rowiązaniem(moze być na pellet żeby nie było tylko o węglu)

imrahil
05-04-2014, 20:21
Imrahil, o to Ci chodzi?

Tylko pytam, nie możesz odpowiedzieć?

Jurgonka
05-04-2014, 20:22
ja myślę, że lepsze niż odzysk ciepła ze spalin w nowym domu jest ogrzewanie bezobsługowe :)
Odzysk ciepła ze spalin kominka jest OK tylko wymaga innego sposobu palenia (inne przygotowanie opału). Mój wpis o odzysku ciepła był nawiązaniem do pytania które w przeszłości zadał mój adwersarz.

imrahil
05-04-2014, 20:22
Bo co by nie założyli (nie licząc inwestycji) to i tak by ich drożej wyszło w użytkowaniu , proste? ...proste

myślisz, że pompa gruntowa by wyszła drożej w użytkowaniu niż węgiel?:confused:

BrodowskiG
05-04-2014, 20:24
jeszcze raz teoretycznie

robie projekt, 3 pokoje, lazienka, kuchnia, wiatrolap, korytarz, gospodarcze kosztuje to pewną kwotę, zostaje mi do wydania 25 tys i tu mam wybór
a) kotłownia +kocioł eko + instalacja+komin
b) powiększenie gospodarczego o 2 metry + gaz/pompa+ instalacja
koszty praktycznie takie same, w pierwszym przypadku zostajesz palaczem w drugim ustawiasz sobie raz sterownik i śmiga przez zimę a w lato nie musisz palić na wodę
dla mnie wybór jest oczywisty że przy tych samych kosztach wybiore to co wygodniejsze, fakt że wybuduję troche mniejsze ale z tymi metrami nic nie zrobie bo leżałby tam węgiel

prosze o opinie na temat mojego rozumowania

Wivaldi
05-04-2014, 20:25
Ludzie buduja domy za setki tysiecy w 2014 i rozwazaja palenie weglem...
Powiedzcie jak sie robi chcac wyjechac na miesiac w okresie grzewczym w domu z piecem? Pytam powaznie, bo nie wiem...

Nic i nikt nie przekona palacza węglowego jak co najmniej 3-4 letnie korzystanie z pieca. Ładowanie, czyszczenie, znowu ładowanie,znowu czyszczenie. W tak zwanym międzyczasie wymiana zawleczki lub ślimaka po naładowaniu na full pojemnika itd. No miód malina. Ja mam dość i odliczam miesiące do przeprowadzki.:no: Wyjazd na dłużej niż 5 dni nie wchodzi w rachubę jak zaufanego osobnika w pobliżu brak.

Piotrek42
05-04-2014, 20:25
myślisz, że pompa gruntowa by wyszła drożej w użytkowaniu niż węgiel?:confused:

Koszt inwestycji !!!!

Arturo72
05-04-2014, 20:28
artur
a ilu tych nowych inwestorów zagląda na fora?
1%?
10%?
99%?
a ilu kupuje projekt i buduje bez zmian żadnych bo im pasuje?
1% 10% czy może 99%
jedyne co wymaga zmiany to podejście projektujących
inwestor wiedzy mieć nie musi
jeśli chcesz żeby budował ekologicznie czysto i tanio w eksploatacji to nie próbuj zmieniać jednostek na tym czy innym forum
spróbuj zmienić system - to on jest zły
zmieniając decyzję jednostki będziesz miał nadal brudne parapety od swojego rekreacyjnego kominka bo ta kropla utonie w morzu innych rozwiązań
napisz do redakcji aby wycofała wszystkie projekty z kotłami na paliwo stałe- potem napisz co ci odpisali i wtedy będziesz wiedział ile to całe twoje nawracanie jest warte
System jest ok,to ludzi i ich myślenie trzeba zmieniać.
W gminie Gliwice są dopłaty do pomp ciepła,do prądu a mimo to ludzie wybierają węgiel.Czemu ? Bo nie mają pojęcia o budowie,nie mają żadnego przykładu,żadnego sąsiada,który tak grzeje.
W okolicy byłem prekursorem budowy domu na izolowanej płycie fundamentowej ze sporą izolacją a dodatkowo z rekuperacją,nie wiem czy dzięki temu,że sporo osób mnie odwiedzało czy dzięki forum,domów na takiej płycie przybyło w okolicy kilka a dokładnie wiem o 4 bo przychodzili i się dopytywali o szczegóły a ja im już na budowach doradzałem.
Podobnie jest z pompą czy nawet zwykłą podłogówką,sąsiedzi się dziwią jak może być ciepło w domu bez węgla,bez grzejników i to grzejąc tylko kilka godzin na dobę a przy tym z niewiarygodnie dla nich niskimi rachunkami,dlatego też zapraszam ich do garażu gdzie mam licznik.
Słowo do słowa,jeden powie o tym drugiemu i tak społeczeństwo będzie się edukowało w temacie budowy domu,w którym rachunki będą niższe niż grzejąc ekogroszkiem.

imrahil
05-04-2014, 20:29
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-11-ver-2/mafb1f92f7f51f - jeśli ktoś buduje taki dom, to według was też węgiel? możecie wyjaśnić gdzie ten kocioł i opał wstawić?

imrahil
05-04-2014, 20:30
Koszt inwestycji !!!!
napisałeś:

Bo co by nie założyli (nie licząc inwestycji) to i tak by ich drożej wyszło w użytkowaniu , proste? ...proste
coś kręcisz

fotohobby
05-04-2014, 20:30
Tylko na to Cię stać - zamiast odpowiedzi na proste pytania, chyba nie były proste dla wynalazcy sprężarki inwertorowej.
Widzisz nie jesteś w stanie nawet zrozumieć innowacyjności w "moim" sposobie montażu kominka. Gdybyś był w stanie zrozumieć jak należy przygotować drzewo do kominka i jak je palić, mógłbyś mieć odzysk ciepła ze spalin. Niestety jest jak jest.


Widzisz, na szczęście wreszcie udało ci się pojać, że sa pompy ciepła, ktor potrafia modulowac swoja moc w zakresie 30-100%.
Co do Twoich komiinków - jak jestes w tej branzy taki dobry, to sie w niej udzielaj, a nie kompromituj sie w tematach PC i WM.

Jurgonka
05-04-2014, 20:31
myślisz, że pompa gruntowa by wyszła drożej w użytkowaniu niż węgiel?:confused:
W moim (nietypowym) była by droższa. W każdym przypadku powinno się wyliczyć, sprawdzić.

BrodowskiG
05-04-2014, 20:31
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-11-ver-2/mafb1f92f7f51f - jeśli ktoś buduje taki dom, to według was też węgiel? możecie wyjaśnić gdzie ten kocioł i opał wstawić?
na sciany 30cm styro i kable grzejne w podłogę i jazda w 2 taryfie, chyba że mniej styro to cos innego :)

Magda_lena85
05-04-2014, 20:32
myślę, że oprócz emerytów nikt domu gdzie pokój ma 8-9 m2 u góry nie buduje ..... może nawet nie emeryci - można mieć za cenę takiego domu dość komfortowe mieszkanie, bez jakiejkolwiek kotłowni.

(aczkolwiek mam koleżankę buduje podobny - wiek rozrodczy.. piec na groch wstawia na parterze w tej pseudokotłowni.... ale nie przegadasz )

imrahil
05-04-2014, 20:33
na sciany 30cm styro i kable grzejne w podłogę i jazda w 2 taryfie, chyba że mniej styro to cos innego :)

to ja wiem, ale ciekaw jestem co powie np. Jarecki79 :)

Jurgonka
05-04-2014, 20:34
Widzisz, na szczęście wreszcie udało ci się pojać, że sa pompy ciepła, ktor potrafia modulowac swoja moc w zakresie 30-100%.
Co do Twoich komiinków - jak jestes w tej branzy taki dobry, to sie w niej udzielaj, a nie kompromituj sie w tematach PC i WM.
Dalej produkujesz wiedzę z folderów reklamowych, piszesz bzdury zamieszczone w reklamach i przyjmujesz je jako objawienie.

imrahil
05-04-2014, 20:34
myślę, że oprócz emerytów nikt domu gdzie pokój ma 8-9 m2 u góry nie buduje ..... może nawet nie emeryci - można mieć za cenę takiego domu dość komfortowe mieszkanie, bez jakiejkolwiek kotłowni.

(aczkolwiek mam koleżankę buduje podobny - wiek rozrodczy.. piec na groch wstawia na parterze w tej pseudokotłowni.... ale nie przegadasz )

moja siostra będzie budować i też pewnie będzie mieć bez kotłowni, za to z ogrodem.

Arturo72
05-04-2014, 20:35
Bo co by nie założyli (nie licząc inwestycji) to i tak by ich drożej wyszło w użytkowaniu , proste? ...proste
Co by nie założyli to i tak wyjdzie im zawsze drożej.
Bo zmieniać jeden system grzewczy na drugi to znaczy wywalenie kasy za ten pierwszy system do kosza.

Magda_lena85
05-04-2014, 20:36
ja rozumiem mały dom ( połączenie pokoi u góry w 1 sensowny) ale dla 2 dorosłych.... 2+2 dzieci.... to się nie pomieści tym bardziej, ze skosami u góry

imrahil
05-04-2014, 20:37
ja rozumiem mały dom ( połączenie pokoi u góry w 1 sensowny) ale dla 2 dorosłych.... 2+2 dzieci.... to się nie pomieści tym bardziej, ze skosami u góry

no tak, u góry będą dwa pokoje zamiast trzech, ale mają wstawiać ekogroszek do tego domu?

Arturo72
05-04-2014, 20:37
hehe Zwłaszcza jak zakupią u Ciebie, nie???
Nie xxxxza niedługo będziesz przepraszał oficjalnie na forum za swojexxx..
Nie sprzedaje niczego.

Jarecki79
05-04-2014, 20:38
to ja wiem, ale ciekaw jestem co powie np. Jarecki79 :)

Dokładnie to samo

Magda_lena85
05-04-2014, 20:39
Imrahil no nie - ale do tego zmusza projekt też nijako.

Inaczej: skoro mam piwnicę 80 m2 to nie mam problemów z żadnym system zasilania - mogę piec wstawić i kupić 10 ton groszku na parę lat.

Arturo72
05-04-2014, 20:41
JA nie jestem kłamca !!! Tylko TY , wszyscy widzieli krs gdzie figurujesz jako współwłaściciel firmy montującej PC !!!
Ja tam moge oficjalnie przeprościć pod warunkiem że jest za co....
Nie tylko będziesz musiał przeprosić.

Magda_lena85
05-04-2014, 20:42
a czemu z KRS się nie usunąłeś Arturaś?
przecież wpisy sąd usuwa i to dość szybko...... zresztą z ustawy jest obowiązek po ewentualnej zmianie

BrodowskiG
05-04-2014, 20:42
jeszcze raz teoretycznie

robie projekt, 3 pokoje, lazienka, kuchnia, wiatrolap, korytarz, gospodarcze kosztuje to pewną kwotę, zostaje mi do wydania 25 tys i tu mam wybór
a) kotłownia +kocioł eko + instalacja+komin
b) powiększenie gospodarczego o 2 metry + gaz/pompa+ instalacja
koszty praktycznie takie same, w pierwszym przypadku zostajesz palaczem w drugim ustawiasz sobie raz sterownik i śmiga przez zimę a w lato nie musisz palić na wodę
dla mnie wybór jest oczywisty że przy tych samych kosztach wybiore to co wygodniejsze, fakt że wybuduję troche mniejsze ale z tymi metrami nic nie zrobie bo leżałby tam węgiel

prosze o opinie na temat mojego rozumowania
wklejam to poraz 3 i do tej pory ani razu nie przeczytałem gdzie popełniłem błąd

Arturo72
05-04-2014, 20:43
a czemu z KRS się nie usunąłeś Arturaś?
przecież wpisy sąd usuwa i to dość szybko...... zresztą z ustawy jest obowiązek po ewentualnej zmianie
Jako były członek zarządu nie mogę sam siebie usunąć z KRS.
Jest obowiązek zgłoszenia rezygnacji członka zarządu ale ciąży to na obecnym członku zarządu w tym wypadku na p.Prezes.

fotohobby
05-04-2014, 20:43
Dalej produkujesz wiedzę z folderów reklamowych, piszesz bzdury zamieszczone w reklamach i przyjmujesz je jako objawienie.

Zatrzymałes sie w technicznym rozwoju 10 lat temu...
Uwzasz, ze pompa P-W o mocy 9kW nie potrafi pracowac oddajac 4,5kW ?

Magda_lena85
05-04-2014, 20:44
zależy jaka była reprezentacja - jak dwuosobowa to nie.
ale skoro funkcji nie pełnisz (domniemanie) to Spółka musi Cię usunąć - jak nie zawiadamiasz sąd rejestrowy.
W czym problem?

Jarecki79
05-04-2014, 20:44
wklejam to poraz 3 i do tej pory ani razu nie przeczytałem gdzie popełniłem błąd

- umiejscowienie
- dostępność do danych nośników
- wielkość
- straty ciepła

w pewnych warunkach nawet gaz nie ma sensu, bo zabiją go opłaty stałe i okaże się,że inny nośnik mniejszy inwestycyjnie wyjdzie korzystniej

imrahil
05-04-2014, 20:45
Imrahil no nie - ale do tego zmusza projekt też nijako.

Inaczej: skoro mam piwnicę 80 m2 to nie mam problemów z żadnym system zasilania - mogę piec wstawić i kupić 10 ton groszku na parę lat.

projekt wymusza tanie i bezobsługowe grzanie. rozumiem, że i tak miałabyś te piwnice. gdybyś nie miała ich posiadania, to zrobiłabyś je tylko ze względu na ekogroszek? ludzie budują coraz mniejsze domy, a im mniejszy dom, tym większy jest koszt kotłowni na ekogroszek

Arturo72
05-04-2014, 20:45
zależy jaka była reprezentacja - jak dwuosobowa to nie.
ale skoro funkcji nie pełnisz (domniemanie) to Spółka musi Cię usunąć - jak nie zawiadamiasz sąd rejestrowy.
W czym problem?
Zawiadamiałem sąd.

BrodowskiG
05-04-2014, 20:47
- umiejscowienie
- dostępność do danych nośników
- wielkość
- straty ciepła

w pewnych warunkach nawet gaz nie ma sensu, bo zabiją go opłaty stałe i okaże się,że inny nośnik mniejszy inwestycyjnie wyjdzie korzystniej
co do gazu się zgadza ale w przypadku pomp ktorych nie lubicie, nośnikiem jest prąd który wszyscy mają, eksploatacja tania, inwestycja porównywalna, więc calkowite koszty porownywalne ale komfort zupełnie inny

Magda_lena85
05-04-2014, 20:49
projekt wymusza tanie i bezobsługowe grzanie. rozumiem, że i tak miałabyś te piwnice. gdybyś nie miała ich posiadania, to zrobiłabyś je tylko ze względu na ekogroszek? ludzie budują coraz mniejsze domy, a im mniejszy dom, tym większy jest koszt kotłowni na ekogroszek

piwnicę bym robiła bez względu na sposób ogrzewania -z prostego powodu - mam w niej duży garaż na 2 samochody i dużo miejsca na rowery i inne akcesoria, saunę.
Dla mnie upierdliwe jest grzanie groszkiem jak muszę się tym sama zajmować - i tylko z tego powodu zmieniłabym to na np gaz.

Gdybym nie miała piwnicy - szukałabym projektu gdzie za garażem jest miejsce na kotłownie - taką która nikomu nie przeszkadza ( na piec) pod warunkiem, że nie ja tam bym musiała chodzić ;)

imrahil
05-04-2014, 20:49
co do gazu się zgadza ale w przypadku pomp ktorych nie lubicie, nośnikiem jest prąd który wszyscy mają, eksploatacja tania, inwestycja porównywalna, więc calkowite koszty porownywalne ale komfort zupełnie inny

jak wychodzi dom niskoenergetyczny to lepszym rozwiązaniem jest prąd. albo raczej był, bo ze względu na ograniczenie wartości Ep to chyba koniec domów grzanych czystym prądem

Jarecki79
05-04-2014, 20:50
co do gazu się zgadza ale w przypadku pomp ktorych nie lubicie, nośnikiem jest prąd który wszyscy mają, eksploatacja tania, inwestycja porównywalna, więc calkowite koszty porownywalne ale komfort zupełnie inny

Znowu zależy od wielkości i strat ciepła, po co walić grube tysie na PC jak mega taniej wyjdą np. maty, które proponowałeś w przykładzie pisanym wyżej....

Jurgonka
05-04-2014, 20:51
Zatrzymałes sie w technicznym rozwoju 10 lat temu...
Uwzasz, ze pompa P-W o mocy 9kW nie potrafi pracowac oddajac 4,5kW ?
To co piszesz to bełkot marketingowy. Ale proszę: po co mi pompa o mocy 9kW jak potrzebuje 4,5kW.
Poprawnie powinieneś napisać by mnie przekonać do PC: pompa o mocy 4,5kW pracuje - oddaje 9 kW.

timon120777
05-04-2014, 20:52
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-11-ver-2/mafb1f92f7f51f (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Farchon.pl%2Fgotowe-projekty-domow%2Fdom-w-rododendronach-11-ver-2%2Fmafb1f92f7f51f) - jeśli ktoś buduje taki dom, to według was też węgiel? możecie wyjaśnić gdzie ten kocioł i opał wstawić?
do tego w życiu nie poleciłbym węgla
docieplić i pompa lub prąd nawet nie gaz moim zdaniem chociaż przy tej powierzchni różnica w kosztach na jego niekorzyść nie byłaby zbyt duża


System jest ok,to ludzi i ich myślenie trzeba zmieniać..

artur jeśli system dopuszcza takie projekty to ludzie będą je wybierali
jeśli system zabroni wstawiać do domu nieekonomiczne źródło ciepła to nie będzie wyjścia
i nie chodzi tu o przymus tylko o to że nie każdy musi mieć tą więdzę o energooszczędności
sam piszesz że ludzie nie wiedzą co to płyta, podłogówka czy solary- nie oczekuj więc że każdy będzie miał świadomość tego jakie konsekwencje pociąga za sobą decyzja o wyborze takiego a nie innego sposobu grzania domu
jeśli w projekcie będzie stać jasno
węgiel- orientacyjne koszty ogrzewania X
gaz - orientacyjne koszty Y
prąd- - orientacyjne koszty Z
olej - orientacyjne koszty V
pompa ciepła -orientacyjne koszty @
wtedy będzie o czym myśleć i co analizować
bez podstaw i podania tego ludziom przez system nie ma o czym marzyć nawet

BrodowskiG
05-04-2014, 20:53
nie chciałem pisać o grzaniu czystym prądem żeby nikt prze mnie zawalu nie dostal :)

imrahil
05-04-2014, 20:54
Gdybym nie miała piwnicy - szukałabym projektu gdzie za garażem jest miejsce na kotłownie - taką która nikomu nie przeszkadza ( na piec) pod warunkiem, że nie ja tam bym musiała chodzić ;)

no widzisz. ale nadal szukałabyś projektu ze sporą kotłownią, czyli wygenerowałabyś spory koszt. punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, niektórzy chcą mieszkać w domu a nie w mieszkaniu, ale żeby koszt budowy ich nie przerósł muszą liczyć każdy metr. poza tym prawda jest taka, że ogrzewanie bezobsługowe jest przyjemniejsze w obsłudze od ogrzewania obsługowego ;) ale wiem, że niektórzy lubią czasem wyczyścić piec, ponosić opał i takie tam ;)

fotohobby
05-04-2014, 20:56
To co piszesz to bełkot marketingowy. Ale proszę: po co mi pompa o mocy 9kW jak potrzebuje 4,5kW.
Poprawnie powinieneś napisać by mnie przekonać do PC: pompa o mocy 4,5kW pracuje - oddaje 9 kW.


Co Ty bredzisz ? Potrzebujesz 9kW przy temperaturze -20 stopni. A jak jest cieplej, to pompa pracuje na np 50% i oddaje 4,5, bo tyle wystarcza.

A moc pompy podajemy odnoszac sie do tego, co potrafi maksymalnie ODDAĆ, uswiadom to sobie wreszcie !

BrodowskiG
05-04-2014, 20:56
jeśli w projekcie będzie stać jasno
węgiel- orientacyjne koszty ogrzewania X
gaz - orientacyjne koszty Y
prąd- - orientacyjne koszty Z
olej - orientacyjne koszty V
pompa ciepła -orientacyjne koszty @
wtedy będzie o czym myśleć i co analizować
bez podstaw i podania tego ludziom przez system nie ma o czym marzyć nawet

tylko że w tym przypadku musi być zaplanowana kotłownia a jeśli wybierzemy prąd to trzeba zmienić projekt zeby tej kotłowni nie budować, nie dotyczych tych co mają nadmiar pieniedzy

Arturo72
05-04-2014, 21:00
artur jeśli system dopuszcza takie projekty to ludzie będą je wybierali
jeśli system zabroni wstawiać do domu nieekonomiczne źródło ciepła to nie będzie wyjścia
i nie chodzi tu o przymus tylko o to że nie każdy musi mieć tą więdzę o energooszczędności
sam piszesz że ludzie nie wiedzą co to płyta, podłogówka czy solary- nie oczekuj więc że każdy będzie miał świadomość tego jakie konsekwencje pociąga za sobą decyzja o wyborze takiego a nie innego sposobu grzania domu
jeśli w projekcie będzie stać jasno
węgiel- orientacyjne koszty ogrzewania X
gaz - orientacyjne koszty Y
prąd- - orientacyjne koszty Z
olej - orientacyjne koszty V
pompa ciepła -orientacyjne koszty @
wtedy będzie o czym myśleć i co analizować
bez podstaw i podania tego ludziom przez system nie ma o czym marzyć nawet
Od 2009r nie można sprzedawać projektów,w których ściany przekraczają 0,3W/m2K a co za tym idzie w domu ok.200m2 obciążenie cieplne będzie na poziomie 6-7kW.
Zatem pytanie do inwestorów i sprzedawców kotłów ekogroszek,czemu inwestorzy instalują a sprzedawcy kotłów sprzedają im kotły o mocach znacznie przekraczających potrzebną moc grzewczą czyli 10-12-17kW ?
System w tym wypadku jest ok i to sprzedawcy kotłów robią głupa z inwestorów bo to oni,gdyby byli uczciwi powinni informować nie znających się na budowie inwestorów.

Jurgonka
05-04-2014, 21:00
Co Ty bredzisz ? Potrzebujesz 9kW przy temperaturze -20 stopni. A jak jet cieplej, to pompa pracuje na 50% i oddaje 4,5, bo tyle wystarcza.

A moc pompy podajemu odnoszac sie do tego co potrafi maksymalnie ODDAĆ, uswiadom to sobie wreszcie !
Dalej bełkot marketingowy, ale spróbuj - Pompa 9 potrzeba 4,5 a ile popiera pompa w tej chwili dla tych 4,5. I jeszcze kogoś przekonasz.

timon120777
05-04-2014, 21:01
BG
można zaproponować 2 wersje projektu z 2 wielkościami kotłowni zależnie od wyboru sposobu ogrzewania

tereska77
05-04-2014, 21:02
a ilu tych nowych inwestorów zagląda na fora?


Dokladnie! Ja trafilam na forum, bo musialam dowiedziec sie chociaz podstawowych rzeczy o budowie domu, zeby wiedziec jak z majstrem gadac i rozumiec o czym on do mnie mowi;) Wierzcie mi, kobiecie, trudno jest zrozumiec pewne sprawy zwiazane z budowa, ale nie bylo wyjscia, musialam sama podejmowac decyzje i czesto dopiero po fakcie maz dowiadywal sie, ze bedzie tak a nie inaczej.

Nie wiem, czy gdybym miala okazje byc codziennie na budowie i nie byla ograniczona do "nadzorowania" budowy przez wiekszosc czasu tylko telefonicznie, to zajrzalabym na forum. Bo i po co??? Nikt z moich znajomych budujacych na zadne fora nie zagladal, domy pobudowali i sie ciesza;) I co, mam im powiedziec: nie bedziesz juz moja kolezanka/kolega, bo masz piec na ekosyf, a ja jestem taka zajebista i bede miala pompe ciepla i dlatego juz Was nie lubie:P
To tylko i wylacznie ich wybor.
Pytalam jednych w trakcie ich budowy, czy beda mieli wm, odkurzacz centralny. Nie, bo odkurzacz jest za drogi, a wm sie nie oplaca, bo tez za duzo kosztuje. Ich dom, ich decyzja. Dla jednych wazny jest komfort, dla innych plytki za 200zl;)

BrodowskiG
05-04-2014, 21:03
BG
można zaproponować 2 wersje projektu z 2 wielkościami kotłowni zależnie od wyboru sposobu ogrzewania
to ma sens tylko żeby chciało im sie tak projektować

imrahil
05-04-2014, 21:05
artur jeśli system dopuszcza takie projekty to ludzie będą je wybierali
jeśli system zabroni wstawiać do domu nieekonomiczne źródło ciepła to nie będzie wyjścia
i nie chodzi tu o przymus tylko o to że nie każdy musi mieć tą więdzę o energooszczędności
sam piszesz że ludzie nie wiedzą co to płyta, podłogówka czy solary- nie oczekuj więc że każdy będzie miał świadomość tego jakie konsekwencje pociąga za sobą decyzja o wyborze takiego a nie innego sposobu grzania domu
jeśli w projekcie będzie stać jasno
węgiel- orientacyjne koszty ogrzewania X
gaz - orientacyjne koszty Y
prąd- - orientacyjne koszty Z
olej - orientacyjne koszty V
pompa ciepła -orientacyjne koszty @
wtedy będzie o czym myśleć i co analizować
bez podstaw i podania tego ludziom przez system nie ma o czym marzyć nawet

według mnie tu nie chodzi o to, żeby system czegokolwiek zakazywał. chodzi raczej o projektantów i instalatorów. ci pierwsi w dziedzinie energooszczędności mają sporo do nadrobienia. wspominałem architektowi o izolacji ściany szczytowej od góry - odpowiedź "to już sobie zrobicie jak tam chcecie". w ogóle nie są zainteresowani takimi sprawami, a potem co drugi dom ma ścianę szczytową pociągniętą aż do membrany dachowe. w interesie wszystkich jest, żeby takich baboli nie było.

instalatorzy natomiast też nie są lepsi. co trzeci poleciłby mi kocioł węglowy i to zapewne trzykrotnie przewymiarowany

a ludzie nie wiedzą i potem są przypadki, że do nowego domu 80 m2 wstawiają kocioł na węgiel. naprawdę, są takie przypadki.

timon120777
05-04-2014, 21:07
Od 2009r nie można sprzedawać projektów,w których ściany przekraczają 0,3W/m2K a co za tym idzie w domu ok.200m2 obciążenie cieplne będzie na poziomie 6-7kW.
Zatem pytanie do inwestorów i sprzedawców kotłów ekogroszek,czemu inwestorzy instalują a sprzedawcy kotłów sprzedają im kotły o mocach znacznie przekraczających potrzebną moc grzewczą czyli 10-12-17kW ?
System w tym wypadku jest ok i to sprzedawcy kotłów robią głupa z inwestorów.

nadal nie rozumiesz
Kowalski nie musi się znać
nie musi wiedzieć że dom potrzebuje 40W a nie 140 na każdy metr
jeśli więc w projekcie jest kocioł węglowy to Kowalski taki kupuje- bo nie musi się znać
gdyby dostał jasno napisane że źródło a, b, c kosztuje tyle i tyle w eksploatacji pomyślałby chwilę dlaczego
jeśli dostaje szablon to i on szablonowo postępuje

idąc twoim torem rozumowania - dlaczego sprzedawcy aut wmawiają nam że spalanie jest na poziomie 5L/100km a jest 6,5?
bo na tym polega marketing i zarabianie pieniędzy

fotohobby
05-04-2014, 21:08
Dalej bełkot marketingowy, ale spróbuj - Pompa 9 potrzeba 4,5 a ile popiera pompa w tej chwili dla tych 4,5. I jeszcze kogoś przekonasz.


To zależy od jej COP w tej chwili, jeśli założymy, że mamy około 5°C i COP dla tej temperatury wynosi 3, to moc pobrana 4,5/3=1,5 kW
Wiem że to dla Ciebie niepojete, ale ty jestes kilka lat za rynkiem...

BrodowskiG
05-04-2014, 21:08
instalatorzy natomiast też nie są lepsi. co trzeci poleciłby mi kocioł węglowy i to zapewne trzykrotnie przewymiarowany
.
a to juz wina ludzi , chyba nawet dzisiaj pisałem że ludzie oczekują od instalatora żeby wiedział jaki mają dom a jak instalator da za mały kocioł to nie wytłumaczy ze w te pare dni lepiej dogrzać prądem bo przez reszte sezonu na sprawności się nadrobi a jak da za duzy to nikt złego słowa nie powie bo jest ciepło a że nie ekonomicznie to tego nie wiedzą bo nie maja porownania

imrahil
05-04-2014, 21:10
Dalej bełkot marketingowy, ale spróbuj - Pompa 9 potrzeba 4,5 a ile popiera pompa w tej chwili dla tych 4,5. I jeszcze kogoś przekonasz.

jak dom potrzebuje akurat 4.5 to pompa pobiera 4.5/COP. COP zwykle dla ogrzewania niskotemperaturowego to 3-4, więc zwykle zwykle w takim przypadku pompa nie ciągnie z gniazdka więcej niż 1,5 kW, a oddaje te wymagane przez dom 4,5 kW. czego nie rozumiesz?

Jurgonka
05-04-2014, 21:11
To zależy od jej COP w tej chwili, jeśli założymy, że mamy około 5°C i COP dla tej temperatury wynosi 3, to moc pobrana 4,5/3=1,5 kW
Wiem że to dla Ciebie niepojete, ale ty jestes kilka lat za rynkiem...
To już tylko jedno pytanie jaki najmniejszy prąd ile W może pobrać pompa o mocy 9kW .

timon120777
05-04-2014, 21:11
to ma sens tylko żeby chciało im sie tak projektować

i tu jest sedno problemu
a nie w pisaniu że jak ktoś wybiera węgiel to źle robi- gdyby miał wiedzę zawartą w projekcie to by robił inaczej


według mnie tu nie chodzi o to, żeby system czegokolwiek zakazywał. chodzi raczej o projektantów i instalatorów. ci pierwsi w dziedzinie energooszczędności mają sporo do nadrobienia. wspominałem architektowi o izolacji ściany szczytowej od góry - odpowiedź "to już sobie zrobicie jak tam chcecie". w ogóle nie są zainteresowani takimi sprawami, a potem co drugi dom ma ścianę szczytową pociągniętą aż do membrany dachowe. w interesie wszystkich jest, żeby takich baboli nie było.

instalatorzy natomiast też nie są lepsi. co trzeci poleciłby mi kocioł węglowy i to zapewne trzykrotnie przewymiarowany

a ludzie nie wiedzą i potem są przypadki, że do nowego domu 80 m2 wstawiają kocioł na węgiel. naprawdę, są takie przypadki.
o tym pisałem- jak projektant spieprzy to Kowalski nie poprawi wszystkiego- zwłaszcza jeśli w innych dziedzinach kształcony.Krucjata nie ma sensu ocali jednostki a masy nadal popłyną z prądem
instalatorzy to oddzielny temat- potrafią nawet najprostsze podłączenie skopać

imrahil
05-04-2014, 21:18
i tu jest sedno problemu
a nie w pisaniu że jak ktoś wybiera węgiel to źle robi- gdyby miał wiedzę zawartą w projekcie to by robił inaczej

ale z drugiej strony jest tak, że to jednak inwestor mówi, że chce węgiel albo gaz. ludzie nie pomijają żadnego aspektu budowy tak bardzo jak doboru źródła ogrzewania. mają po prostu coś wpojone albo upatrzone i tak chcą.

imrahil
05-04-2014, 21:21
To już tylko jedno pytanie jaki najmniejszy prąd ile W może pobrać pompa o mocy 9kW .

nie wiem z jaką minimalną mocą działać może pompa, ale nawet pompa bez inwertera może pracować przy podłogówce pół godziny na dobę albo 10 godzin na dobę ze swoją jedyną możliwą wydajnością, więc to akurat głupie pytanie. jak nagrzeje do odpowiedniej temperatury to się wyłączy. to tak jak ja bym Ciebie pytał czy kominek może pracować z mocną 0,1 kW, bo akurat takie jest zapotrzebowanie domu. z kominkiem o tyle gorzej że trudno nawet regulować czas jego działania.

fotohobby
05-04-2014, 21:22
To już tylko jedno pytanie jaki najmniejszy prąd ile W może pobrać pompa o mocy 9kW .

Człowieku, pytasz o prąd (A), czy czy moc (W) ?
Kompletnie Cie to przerasta....

Ale jesli już chodzi ci o moc (w), to sprawdzasz maksymalną moc pobieraną przez sprezarke i zakres modulacji. Jesli pompa moduluje od 30%, to wartość o którą pytasz bedzie maks moc pobierana x 0.3

kobra64
05-04-2014, 21:25
Ano to może policzmy - przecież mamy kalkulatory. Dom 16 x 12 z użytkowym poddaszem, około 300 m2 użytkowej + częściowe podpiwniczenie ( około 80m2 - garaż 2 stanowiska, kotłownia, warsztacik do zabaw z motorem, rowerami, nartami itp, pralnia i takie tam ). Koło 410 metrów całkowitej. Takiego domu potrzebuję i w takim będę się czuł komfortowo. Wiem czego mi brakuje w obecnym 235 metrów + garaż i piwnica i wiem ile mi na to co chcę mieć potrzeba metrów. W moim domu mieszkam 25 lat - dość czasu żeby wiedzieć czego jeszcze potrzebuję i co jeszcze chcę mieć. Być może w tym lub przyszłym roku rozpocznę budowę, o ile sfinalizuję negocjacje z klientem na obecną chatę ( jesteśmy na dobrej drodze, pozostała tylko kwestia umeblowania i wyposażenia do uzgodnienia bo chcę sprzedać dom ze wszystkimi gratami poza pamiątkami). Projekt w zasadzie mam wybrany - muszę go tylko kupić od architekta który rysował dom kuzyna + niewielkie zmiany wewnątrz. Naprawdę bardzo mi ten dom przypasował, kwestia kilku drobiazgów wewnątrz. Nowy dom będzie miał 280 m2 ścian nad ziemią, dach około 250 m2 w obrysie ścian + okapy, około 90 m2 zewnętrznych ścian fundamentowych w gruncie, około 200 m2 stropu nad fundamentem i piwnicą + 200 m2 stropu nad parterem do ocieplenia. Mam pięknie położoną 37 arów działkę budowlaną pod lasem. Prąd i woda w drodze po mojej stronie - czyli praktycznie w granicy, gaz jakieś 15 metrów od granicy, przez drogę powiatową. Budował będę dość daleko od drogi, front budynku wyjdzie jakieś 35 metrów od granicy działki z drogą. Tak wstępnie sobie zakładałem - dam 10 cm grafitu na ściany, 5 cm styroduru na fundament, w stropy i w podłogi, 20 cm waty między krokwie i 5 wierzchem na krokwie. Wentylacja będzie grawitacyjna, okna zwykłe dwuszybowe, podobnie balkony. Zapotrzebowanie przy tym ociepleniu, oknach i wentylacji wstępnie wyszacowane na 24 000kWh rocznie na CO + CWU. Instalacja CO będzie mieszana - około 70 metrów podłogówki ( hall + korytarze + wiatrołap + łazienki + kuchnia i aneks jadalny ). Reszta grzejniki ( jadalnia, salon, gabinet, biblioteka, sypialnie ). Tak chcę i tak ma być. Ogrzeję się ekogroszkiem za max.3,5 tys. rocznie wraz z CWU (przy normalnej zimie z miesiącem mrozów po - 25 nocą i około -15 w dzień i drugim miesiącem temperatur rzędu -10 do -15, bo w takim sezonie jak ten który się właśnie kończy starczy około 2,5 tysiąca ) . Ile muszę dołożyć do okien, tarasów, ocieplenia i wentylacji żeby zamknąć się w podobnej kwocie przy prądzie czy gazie? Ze wstępnego wyliczenia wyszła mi kwota tej dokładki lekko licząc około 40 tysięcy. I teraz słucham - kosztem poniesionym na dodatkowe ocieplenie, lepsze okna i tarasy oraz rekuperację obliczam że zredukuję zapotrzebowanie do jakichś 14 000 kWh. Podłogówki po całości nie chcę i jej nie będzie. Jakieś propozycje cenowe co do wykonania instalacji zapewniającej tych 14 000 kWh za rozsądne pieniądze? Grzejniki będą potrzebować w mroźne dni jakichś 45 stopni na zasilaniu. Przypominam, że w tytule wątku jest o opłacalności ekonomicznej, a ja jestem już 40 tysięcy w plecy. Wydane na tą poprawę izolacji - czyli na ogrzewanie, bo do niczego więcej izolacja lepsza niż ta wstępnie zakładana potrzebna mi nie jest. W związku z tytułem wątku proszę mi nie pisać o bezobsługowości, czystości itp. A już broń Boże o ekologii jeżeli grzanie ma być prądem. Koszt kotła + komin wychodzi mi z kosztorysu 12 tysięcy. Bardzo porządny kocioł 17 kW, bardzo skuteczny sterownik z dostępem przez internet i bardzo gustowny dobrze ocieplony komin systemowy z ceramiczną nasadą RCK na wylocie. Reszta instalacji niezależnie od źródła ciepła zostaje bez zmian - bojler, grzejniki i podłogówka pod terakotą. W części grzejnikowej oraz bojler instalacja będzie wykonana tak, żeby dała sobie radę grawitacyjnie - takie zabezpieczenie na wypadek dłuższego braku prądu. Więc do porównania kosztów liczy się tylko koszt kotła z montażem + komin czyli wydaję 12 tysięcy na źródło ciepła. Koszt obsługi - 20 minut tygodniowo w sezonie grzewczym, 20 minut raz na 6 tygodni latem + 150 PLN raz w roku za kominiarza. Kominka nie planuję - nie lubię, nie podoba mi się i nie będzie. Nienawidzę ogrzewania nadmuchowego - nawet darmo czegoś takiego nie chcę. Takie są założenia. Ile muszę wydać na inne źródło ciepła z montażem żeby mieć rachunki za CO i CWU na podobnym poziomie? Przy ekogroszku nie potrzebuję bufora, więc ewentualny bufor z niezbędną dla niego armaturą należy dodać do kosztu źródła ciepła - to tak dla ułatwienia. Dla kolejnego ułatwienia - przydział mocy 16 kW, nie potrzebuję więcej. Nie potrzebuję też gniazd trójfazowych w domu. Koszt wyższej opłaty przyłączeniowej dla większego przydziału mocy + koszt ewentualnej instalacji i gniazd trójfazowych na potrzeby źródła ciepła należy dodać do kosztu tegoż źródła ciepła. Dla kolejnego ułatwienia - nie będę ciągnął gazu do domu. Gotowanie na prądzie + awaryjnie na wypadek braku prądu kuchenka gazowa z butli w piwnicy, CWU z kotła całorocznie. Koszt ewentualnej instalacji gazowej wraz z projektem, odbiorem i przyłączem należy dodać do kosztu źródła ciepła.I jeszcze jedno - nie zamierzam iść w zmniejszanie na siłę powierzchni tej chaty. Jej rozmiar jest taki, jaki zapewni mi komfort. Tyle metrów potrzebuję - i tyle ma być. Proszę liczyć - wszak macie kalkulatory.

map78
05-04-2014, 21:26
Dla mnie upierdliwe jest grzanie groszkiem jak muszę się tym sama zajmować - i tylko z tego powodu zmieniłabym to na np gaz.

Gdybym nie miała piwnicy - szukałabym projektu gdzie za garażem jest miejsce na kotłownie - taką która nikomu nie przeszkadza ( na piec) pod warunkiem, że nie ja tam bym musiała chodzić ;)

No i wyszło szydło z worka;) Moja żonka tez nie narzekała na ekogroszek dopóki byłem w domu. Rozpowiadała nawet wszystkim, że to zupełnie bezobsługowe;) Jakżeż zmieniła zdanie jak wypłynąłem zimą 2012 na 4 miesiące (grudzień-marzec):D Zaraz po powrocie dostałem ultimatum i niestety wspaniały groszek trzeba było wywalić.

Jurgonka
05-04-2014, 21:27
jak dom potrzebuje akurat 4.5 to pompa pobiera 4.5/COP. COP zwykle dla ogrzewania niskotemperaturowego to 3-4, więc zwykle zwykle w takim przypadku pompa nie ciągnie z gniazdka więcej niż 1,5 kW, a oddaje te wymagane przez dom 4,5 kW. czego nie rozumiesz?
W zamierzchłych czasach moc PC to była moc silnika napędzającego sprężarkę i można było dowiedzieć się jaki może być zakres poboru prądu. Na rozruch na pracę w zależności od obciążenia. Dziś jest bełkot o sprężarkach inwertorowych i brak tych danych. (Falowniki były i wtedy - zmieniały charakterystykę poboru prądu lecz nie zmniejszały znacząco zużycia)

imrahil
05-04-2014, 21:27
....

Ty handlujesz węglem, więc jesteś naganiaczem. a mimo wszystko chcesz gotować na nieekologicznym prądzie :D

Magda_lena85
05-04-2014, 21:32
No i wyszło szydło z worka;) Moja żonka tez nie narzekała na ekogroszek dopóki byłem w domu. Rozpowiadała nawet wszystkim, że to zupełnie bezobsługowe;) Jakżeż zmieniła zdanie jak wypłynąłem zimą 2012 na 4 miesiące (grudzień-marzec):D Zaraz po powrocie dostałem ultimatum i niestety wspaniały groszek trzeba było wywalić.

Map ale to było oczywiste, że system bezobsługowy nie jest - wkurzało mnie to maksymalnie zanim nijako byłam zmuszona nauczyć się ustawień sterownika ( nieprzespany ponad tydzień bo alarm zawsze włączał się w nocy) - ale o dziwo jak na BABĘ jak to mnie tu nazwał "ktoś" poszło dość sprawnie i teraz to pikuś ;)
aczkolwiek nie jest to system skierowany ku kobietom :)
ale jak mój tam chodzi to całkiem mi to odpowiada - zapominam gdzie kotłownia ;)

kobra64
05-04-2014, 21:33
Ty handlujesz węglem, więc jesteś naganiaczem. a mimo wszystko chcesz gotować na nieekologicznym prądzie :D nie widzę argumentu. Licz i podaj wyniki.

zyzolek
05-04-2014, 21:34
Po tysiąckroć lepsze od syfu w domu a droższe od niego tylko o 10-15tys.zl czyli jakieś 2-3% kosztów budowy domu.
Podobnie jak każde inne bezobsługowe źródło ciepła w tym najtańsze czyli prąd.
Jakim trzeba być ignorantem,żeby to kwestionować.
Wy(ekogroszkowcy) zrobiliście ten błąd to niech nowi inwestorzy wybiorą sobie z pełną świadomością.

Jak czytam jakie mity powstają na temat prądu i pomp ciepła,szerzonych głownie przez użytkowników ekogroszka to jasnym jest,że trzeba je prostować dla dobra innych.

No na gaz wychodzi taniej od ekogroszku o jakieś 30% a od PC to jakieś 1000%

Arturo72
05-04-2014, 21:34
nadal nie rozumiesz
Kowalski nie musi się znać
nie musi wiedzieć że dom potrzebuje 40W a nie 140 na każdy metr
jeśli więc w projekcie jest kocioł węglowy to Kowalski taki kupuje- bo nie musi się znać
Nie rozumiem i nie zrozumiem,dom to nie jest wymiana telefonu na nowy,to jest inwestycja 300-1mln.zł.
Nie znam mentalności tych,którzy decydują się na ekogroszek ani ich portfela ale dla mnie taka kwota na budowę domu skłania do dogłębnego przyjrzenia się tematowi,żeby było jak najtaniej bo to moja,ciężko zarobiona kasa idzie na budowę a dla mnie nawet te min.300tys.zł to jest majątek i chciałbym wiedzieć dokładnie co i czy za to kwotę można wydusić i nigdy nie opierałbym się na sąsiadach,znajomych itp.
W projekcie gotowym miałem źródło ciepła na gaz ziemny,gaz ziemny miałem przy działce,zrezygnowałem z gazu,czemu ? bo dla mnie był za drogi...podobnie jak ekogroszek.
Czemu tak stwierdziłem ? Bo chciałem budować jak najtaniej,bo dla mnie 300tys.zł to kupa kasy,bo miałem ograniczenia budżetowe.
Jak widać ekogroszkowcy nie przejmują się kasą wydaną na budowę bo nie zależy im na tanim budowaniu bo wszscy ekogrszkowcy wydali więcej niż ja na budowę ale mimo tego uważają,że nie stać ich na prąd czy pompę ciepła.

dostał jasno napisane że źródło a, b, c kosztuje tyle i tyle w eksploatacji pomyślałby chwilę dlaczego
jeśli dostaje szablon to i on szablonowo postępuje
idąc twoim torem rozumowania - dlaczego sprzedawcy aut wmawiają nam e spalanie jest na poziomie 5L/100km a jest 6,5?
bo na tym polega marketing i zarabianie pieniędzy
Nie tędy droga,nigdy czarno na białym nie będzie faktycznie czarnym na białym jeśli samemu tego nie zweryfikujemy.
Ktoś kto łyka zapewnienia sprzedawców aut o spalaniu dla mnie jest jeleniem lub nie doświadczonym przez życie czyt.nie posiadającym chociaż jednego auta uczniakiem.

asolt
05-04-2014, 21:35
Liwko rocznie na wymianę filtrów wydaje 4 zł. Moje wpisy mają uzmysłowić konieczność wymiany filtrów, i co się dzieje gdy na tym zaoszczędzisz. Jeśli masz wiedzę na temat poprawnej wentylacji w pralnio-suszarni to proszę.

Pralnia wg normy wymaga 2 krotnej wymiany powietrza. Inne przepisy zabraniają łaczenia wentylacji mechanicznej z naturalną, dotyczy to nie tylko pralni ale i wszystkich innych pomieszczeń. Inaczej mówiąc nie moze byc w jednym pomieszczeniu obydwu rodzajów wentylacji, jezeli któs twierdzi ze mozna te rodzaje łaczyć tym samym ignoruje i nie przestrzega obowiązujących przepisów. Mniejszy problem jest gdy to zastosuje u siebie, gorzej jest gdy to głosi publicznie na forum.

Jurgonka
05-04-2014, 21:36
Człowieku, pytasz o prąd (A), czy czy moc (W) ?
Kompletnie Cie to przerasta....

Ale jesli już chodzi ci o moc (w), to sprawdzasz maksymalną moc pobieraną przez sprezarke i zakres modulacji. Jesli pompa moduluje od 30%, to wartość o którą pytasz bedzie maks moc pobierana x 0.3
A możesz to wyliczyć dla tej PC 9KW na moim kalkulatorze nie chcę wyjść 1,5kW .

Jurgonka
05-04-2014, 21:37
Pralnia wg normy wymaga 2 krotnej wymiany powietrza. Inne przepisy zabraniają łaczenia wentylacji mechanicznej z naturalną, dotyczy to nie tylko pralni ale i wszystkich innych pomieszczeń. Inaczej mówiąc nie moze byc w jednym pomieszczeniu obydwu rodzajów wentylacji, jezeli któs twierdzi ze mozna te rodzaje łaczyć tym samym ignoruje i nie przestrzega obowiązujących przepisów. Mniejszy problem jest gdy to zastosuje u siebie, gorzej jest gdy to głosi publicznie na forum.
Co z kominkiem w salonie. Co z suszarnią

imrahil
05-04-2014, 21:38
nie widzę argumentu. Licz i podaj wyniki.

a ja widzę taki, że gdyby było mnie stać na dom 400 m2, to raczej bym się nie bawił w węgiel :). ale różni ludzie i różne sposoby spędzania wolnego czasu.

poza tym taki dom duży dom z taką przedpotopową izolacją jest bardzo nieekologiczny - o ile dobrze pamiętam ekologia to Twój argument w walce z bezobsługowym prądem czy pompą ciepła.

masz już pozwolenie na budowę? bo nie wiem czy wiesz, że 10 cm styro grafit na ścianie to U= około 0,3 licząc razem ze ścianą. zatem takiego domu legalnie nie da się już wybudować.

imrahil
05-04-2014, 21:39
No na gaz wychodzi taniej od ekogroszku o jakieś 30% a od PC to jakieś 1000%

czyli w stosunku do PC do gazu by mi jeszcze dopłacili 9-krotną wartość PC? :P

Arturo72
05-04-2014, 21:47
To już tylko jedno pytanie jaki najmniejszy prąd ile W może pobrać pompa o mocy 9kW .
Najmniejszy pobór prądu jaki zaobserwowałem w tym sezonie grzewczym przy pompie ciepła 9kW to 1,6kWh na godzinę pracy przy temperaturze +12st.C i temp.zasilania 35st.C
Największy pobór prądu w tej samej pompie przy -18st.C to 2,8kWh na godzinę pracy przy zasilaniu 38st.C

asolt
05-04-2014, 21:47
Proszę liczyć - wszak macie kalkulatory.

Oby to liczenie nie okazało sie zbędne. Wieliczka niedaleko od Krakowa, w Krakowie juz oboiązuje zakaz ogrzewania kotłami na paliwo stałe w nowych PNB, od klientów z całej Polski otrzymuje sygnały o braku pozwolenia w PNB na ogrzewanie paliwami stałymi. Radzę sie pospieszyć z dokumentami o PNB bo moze byc za pozno. W 2017 zaczną obowiązywać bardziej zaostrzone przepisy odnosnie Ep i jego skutkiem moze byc całkowity zakaz ogrzewania palliwami stałymi w nowych domach.

kobra64
05-04-2014, 21:48
a ja widzę taki, że gdyby było mnie stać na dom 400 m2, to raczej bym się nie bawił w węgiel :). ale różni ludzie i różne sposoby spędzania wolnego czasu.

poza tym taki dom duży dom z taką przedpotopową izolacją jest bardzo nieekologiczny - o ile dobrze pamiętam ekologia to Twój argument w walce z bezobsługowym prądem czy pompą ciepła.

masz już pozwolenie na budowę? bo nie wiem czy wiesz, że 10 cm styro grafit na ścianie to U= około 0,3 licząc razem ze ścianą. zatem takiego domu legalnie nie da się już wybudować. Co do tego czy byś się bawił - Twoja rzecz. Co do legalności - zależy co będzie pod grafitem. Da się zrobić.

imrahil
05-04-2014, 21:49
W 2017 zaczną obowiązywać bardziej zaostrzone przepisy odnosnie Ep i jego skutkiem moze byc całkowity zakaz ogrzewania palliwami stałymi w nowych domach.

I trzeba będzie się przebranżowić ze sprzedaży węgla na coś bardziej przyszłościowego ;)

kobra64
05-04-2014, 21:51
I trzeba będzie się przebranżowić ze sprzedaży węgla na coś bardziej przyszłościowego ;) Nadal argumentu nie widzę.

fotohobby
05-04-2014, 21:53
A możesz to wyliczyć dla tej PC 9KW na moim kalkulatorze nie chcę wyjść 1,5kW .


OMG...
Ale dlaczego ma wyjsc akurat 1.5kW ? To byl tylko przykład pracy z COP 3 i moca oddana 4,5kW, czyli modulacja 50%

Jezeli zakładamy pompę 9kW, która potrafi modulowac od 30% to najmniejsza wartość mocy, jaką odda wyniesie 2.7kW.
Jeśli w danych warunkach pracuje z COP=3 to będzie pobierała 0.9kW

W charakterystyce spręzarki wykorzystanej z danej PC powinna byc informacja na temat minimalnego i maksymalnego poziomu pobieranej mocy.

imrahil
05-04-2014, 21:55
Nadal argumentu nie widzę.

ostatnio robiłeś mi wykłady o tym ile popiołu w elektrowni produkuje pompa ciepła w niewielkim domu, teraz piszesz o planach budowy domu 400 m2 mającego niewiele wspólnego z ekologią, więc wychodzi na to, że po prostu jesteś hipokrytą próbującym opchnąć swój produkt

kobra64
05-04-2014, 21:59
ostatnio robiłeś mi wykłady o tym ile popiołu w elektrowni produkuje pompa ciepła w niewielkim domu, teraz piszesz o planach budowy domu 400 m2 mającego niewiele wspólnego z ekologią, więc wychodzi na to, że po prostu jesteś hipokrytą próbującym opchnąć swój produkt Nie kolego. Buduję dom jaki mi pasuje. Nie zasłaniam się ekologią. Będę grzał ekogroszkiem - chyba że dasz rozsądną alternatywę.

Arturo72
05-04-2014, 22:01
Nie kolego. Buduję dom jaki mi pasuje. Nie zasłaniam się ekologią. Będę grzał ekogroszkiem - chyba że dasz rozsądną alternatywę.
Czemu nie prąd ? Taniej niż ekogroszek.
Liczę na konstruktywną odpowiedź.

kobra64
05-04-2014, 22:04
Czemu nie prąd ? Taniej niż ekogroszek.
Liczę na konstruktywną odpowiedź. Daj wyliczenie. Koszt źródła ciepła + koszt roczny na ogrzewanie. Wtedy pogadamy.

imrahil
05-04-2014, 22:04
Nie kolego. Buduję dom jaki mi pasuje. Nie zasłaniam się ekologią. Będę grzał ekogroszkiem - chyba że dasz rozsądną alternatywę.

no popatrz, jak była mowa o pompie ciepła to zasłaniałeś się ekologią i losem ludzi, którzy mają problem z popiołem z elektrowni Bełchatów. teraz już aspekt ekologiczny nie ma znaczenia, bo akurat nie pomaga Ci w sprzedaży węgla?

Arturo72
05-04-2014, 22:05
Daj wyliczenie. Koszt źródła ciepła + koszt roczny na ogrzewanie. Wtedy pogadamy.
Ty budujesz jakiś tam dom,ja nie wiem jaki także ja nie mogę dać Ci wyliczenia.
Zatem powtarzam pytanie,czemu nie prąd w tym domu ?

Piotrek42
05-04-2014, 22:08
Nie rozumiem i nie zrozumiem,dom to nie jest wymiana telefonu na nowy,to jest inwestycja 300-1mln.zł.
Nie znam mentalności tych,którzy decydują się na ekogroszek ani ich portfela ale dla mnie taka kwota na budowę domu skłania do dogłębnego przyjrzenia się tematowi,żeby było jak najtaniej bo to moja,ciężko zarobiona kasa idzie na budowę a dla mnie nawet te min.300tys.zł to jest majątek i chciałbym wiedzieć dokładnie co i czy za to kwotę można wydusić i nigdy nie opierałbym się na sąsiadach,znajomych itp.
W projekcie gotowym miałem źródło ciepła na gaz ziemny,gaz ziemny miałem przy działce,zrezygnowałem z gazu,czemu ? bo dla mnie był za drogi...podobnie jak ekogroszek.
Czemu tak stwierdziłem ? Bo chciałem budować jak najtaniej,bo dla mnie 300tys.zł to kupa kasy,bo miałem ograniczenia budżetowe.
Jak widać ekogroszkowcy nie przejmują się kasą wydaną na budowę bo nie zależy im na tanim budowaniu bo wszscy ekogrszkowcy wydali więcej niż ja na budowę ale mimo tego uważają,że nie stać ich na prąd czy pompę ciepła.

Nie tędy droga,nigdy czarno na białym nie będzie faktycznie czarnym na białym jeśli samemu tego nie zweryfikujemy.
Ktoś kto łyka zapewnienia sprzedawców aut o spalaniu dla mnie jest jeleniem lub nie doświadczonym przez życie czyt.nie posiadającym chociaż jednego auta uczniakiem.

No prosze !! jak się chce to można napisać normalny post?? można... Ciebie widac jak sie nie opieprzy to..... :)

kobra64
05-04-2014, 22:08
Ty budujesz jakiś tam dom,ja nie wiem jaki także ja nie mogę dać Ci wyliczenia.
Zatem powtarzam pytanie,czemu nie prąd w tym domu ? w tym przydługim poście wszystko jest opisane. Przeczytaj, policz i daj wyliczenie.

Piotrek42
05-04-2014, 22:12
Najmniejszy pobór prądu jaki zaobserwowałem w tym sezonie grzewczym przy pompie ciepła 9kW to 1,6kWh na godzinę pracy przy temperaturze +12st.C i temp.zasilania 35st.C
Największy pobór prądu w tej samej pompie przy -18st.C to 2,8kWh na godzinę pracy przy zasilaniu 38st.C

No widzisz jakbyś tak pisał to nawet bym się nie czepiał:)

Jurgonka
05-04-2014, 22:12
OMG...
Ale dlaczego ma wyjsc akurat 1.5kW ? To byl tylko przykład pracy z COP 3 i moca oddana 4,5kW, czyli modulacja 50%

Jezeli zakładamy pompę 9kW, która potrafi modulowac od 30% to najmniejsza wartość mocy, jaką odda wyniesie 2.7kW.
Jeśli w danych warunkach pracuje z COP=3 to będzie pobierała 0.9kW

W charakterystyce spręzarki wykorzystanej z danej PC powinna byc informacja na temat minimalnego i maksymalnego poziomu pobieranej mocy.
Czy na prawdę nie można odpowiedzieć ile najmniej może pobrać PC 9kW. W twoim przykładzie przy COP 5 mamy już pobór 540W a przy COP 8 pobór 337W Jestem pod wrażeniem silnik 9 kW pobiera 300W. Polecam dane podane przez Arturo72 kilka postów wyżej.

kobra64
05-04-2014, 22:12
no popatrz, jak była mowa o pompie ciepła to zasłaniałeś się ekologią i losem ludzi, którzy mają problem z popiołem z elektrowni Bełchatów. teraz już aspekt ekologiczny nie ma znaczenia, bo akurat nie pomaga Ci w sprzedaży węgla? Nie potrzeba mi pomocy w sprzedaży węgla. Chodzi o to, że węglem jest taniej - a i z punktu dbałości o ekologię też lepiej. Takie jest moje stanowisko. Masz odmienne - podaj argumenty.

imrahil
05-04-2014, 22:15
Czy na prawdę nie można odpowiedzieć ile najmniej może pobrać PC 9kW. W twoim przykładzie przy COP 5 mamy już pobór 540W a przy COP 8 pobór 337W Jestem pod wrażeniem silnik 9 kW pobiera 300W. Polecam dane podane przez Arturo72 kilka postów wyżej.

nie regulujesz dostarczonego ciepła tylko mocą grzewczą i pobraną, ale też czasem działania. powtarzam pytanie - co jeśli dom potrzebuje 0,4 kW? jak wysterujesz kominek?

kobra64
05-04-2014, 22:16
no popatrz, jak była mowa o pompie ciepła to zasłaniałeś się ekologią i losem ludzi, którzy mają problem z popiołem z elektrowni Bełchatów. teraz już aspekt ekologiczny nie ma znaczenia, bo akurat nie pomaga Ci w sprzedaży węgla? A tak poza wszystkim - to chodziło o Elektrociepłownię Łęg.

zyzolek
05-04-2014, 22:21
nie regulujesz dostarczonego ciepła tylko mocą grzewczą i pobraną, ale też czasem działania. powtarzam pytanie - co jeśli dom potrzebuje 0,4 kW? jak wysterujesz kominek?

PCiarze są ekspertami od tego, a mają kominki 15KW i więcej:)

fotohobby
05-04-2014, 22:23
Czy na prawdę nie można odpowiedzieć ile najmniej może pobrać PC 9kW. W twoim przykładzie przy COP 5 mamy już pobór 540W a przy COP 8 pobór 337W Jestem pod wrażeniem silnik 9 kW pobiera 300W. Polecam dane podane przez Arturo72 kilka postów wyżej.

Ha, ha, COP 8 :lol:
Czy Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.... Przeciez to już robi sie żałosne...

Przecież napisałem wyraźnie

W charakterystyce spręzarki wykorzystanej z danej PC powinna byc informacja na temat minimalnego i maksymalnego poziomu pobieranej mocy.

Oczywiste jest, że przy wysokim COP sprężarka nie zejdzie tak nisko z mocą i takiej modulacji nie da się uzyskac. Ale przy tak wysokim COP (przy wysokich temperaturach) to i tak bez znaczenia, bo wtedy grzejemy juz tylko CWU, z reguły pelną mocą)
Bardzo się ciesze, ze Arturo napisal tego posta.
Dzieki temu dostalłeś formacje o tym, ze pompa płynnie steruje moca pobraną i oddaną.
Rano, kiedy rozpoczynałes ten dzień, najwyraźniej o tym nie wiedziałeś....