PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34

lukasza
20-11-2014, 12:04
można znaleźć co najmniej kilka sensownych powodów....;)
coś takiego znalazłem
http://greenpeace.pl/wegiel_zabija/raportGP_wegiel_zabija.pdf
str.19
Udział największych sektorów w emisji PM 2,5 w roku 2010
Procesy spalania poza przemysłem - 49,7%
Procesy spalania w sektorze produkcji i transformacji energii - 10,4%


czyli jak pisałem
DOMKI vs ELEKTROWNIE: 5 x 1

tu nawet atom dużo nie pomoże jak się za domostwa nie wezmą!

fenix2
20-11-2014, 12:04
Kolejne martwe prawo. To było do przewidzenia.
Jestem absolutnie za zakazem palenia śmieciami, z drugiej jednak strony nie będzie mi po domu się szwendać jakaś SM.

fenix2
20-11-2014, 12:08
czyli jak pisałem
DOMKI vs ELEKTROWNIE: 5 x 1

tu nawet atom dużo nie pomoże jak się za domostwa nie wezmą!

Pitu pitu!
Dajcie ludziom zarobić to każdy ociepli chałupę i założy gaz albo PC bo go będzie stać na źródło i koszty utrzymania takowego.
Jak ktoś ma "tysiąc pińset" na rękę to niema bata we wsi nie ociepli lepianki i nie zrezygnuje ze smrodzenia. Amen!

מרכבה
20-11-2014, 12:18
Jak zgadniecie czemu padła kopalnia siarki w Tarnobrzegu to się dowiecie o ile czyściej jest w powietrzu z elektrowni.
Ba https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRMw1RhIiZmpOdNKNNGObBS6ObrW6x3J nHGxIohYzIr7gQa7lWK_A
to jest komin elektrowni, te wielkie bycze kominy to chłodnie ... które produkują parę wodą .. w skrócie.
Jak sąsiad jeden z drugim zapali to większy dym idzie niż z tego komina ...

Nie straż tylko jak się rozmawia ze spalającym śmieci w towarzystwie to : należy pierdzieć, bekać, ciamkać .. a jak będzie oburzony to powiedzieć niech zajmie się swoim kominem ..

Super zakazem było by zakazać czyszczenia kominów :) kto pali czysto nie musi czyścić tak owych rzeczy ...

~25 lat komin kominiarza nie widział .. opalanie drewnem i tylko drewnem w takim cudzie techniki
290109
teraz jeszcze polepszenie procesu spalania alla piec rakietowy i pomyśleć gazem palą .. dym czysty :)
ale miesiące tego pieca są policzone ...

Czym grzać ? dobrze gacić dom i grzać wodę słońcem ..
no ale jak dom potrzebuje na czasem 240 kWh energii to czemu się dziwić ...

http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.archipelag.pl% 2Ffiles%2FProject%2Fagl1d3v0csjgjh%2FFile%2FAMARAN TAIIG2ENERGOkoncepcjawentmechaniczna.pdf 247 W/K czyli 247 watów na jeden stopień różnicy temp zew wew .. z mechaniczną
blisko 9 raz więcej niż mój .. gdzie jest 2x większy ..
przy -30 Ht 32.. W/K * 50 = 1,62 kW mocy do utrzymania temp .. w samym drewnie jest zapas na 4 dni, nie licząc betonu w piwnicy ...

map78
20-11-2014, 12:22
Pitu pitu!
Dajcie ludziom zarobić to każdy ociepli chałupę i założy gaz albo PC bo go będzie stać na źródło i koszty utrzymania takowego.
Jak ktoś ma "tysiąc pińset" na rękę to niema bata we wsi nie ociepli lepianki i nie zrezygnuje ze smrodzenia. Amen!

Każdy jest kowalem własnego losu. Mnie też w życiu nikt nic nie dał za darmo. Wywodzę się z biednej rodziny i jakoś potrafiłem sobie w tym kraju poradzić. Nie zwalaj wszystkiego na biedę, bo bieda nie powinna być przyczyną smrodzenia innym. Amen!

plusfoto
20-11-2014, 12:27
Kolejne martwe prawo. To było do przewidzenia.
Jestem absolutnie za zakazem palenia śmieciami, z drugiej jednak strony nie będzie mi po domu się szwendać jakaś SM.
Jestem za zakazem mordowania ale z drugiej strony nie będzie mi po zagrodzie szwendać się jakaś policja.


Pitu pitu!
Dajcie ludziom zarobić to każdy ociepli chałupę i założy gaz albo PC bo go będzie stać na źródło i koszty utrzymania takowego.
Jak ktoś ma "tysiąc pińset" na rękę to niema bata we wsi nie ociepli lepianki i nie zrezygnuje ze smrodzenia. Amen!

Wiele razy było pisane - myśleć trzeba przed budową a nie później. Wtedy kosztowało to będzie podobną kasę. Ponad to tych co nie stać często widzę z butelką i fajką w dłoni to tak 20- 30 zet dziennie * 365 = 9125. Czyli za roczne wydatki praktycznie ocieplenie domu a za dwuletnie pompa ciepła.

Magda_lena85
20-11-2014, 12:30
na dzień dzisiejszy nie każda elektrownia i elektrociepłownia ma instalację odsiarczania spalin - nie mówiąc już o odazotowaniu.
Część jest dopiero na etapie przetargów lub zaraz po podpisaniu umowy.
Także "filtry" w teorii są na na CO2 a nie na np siarczki.

מרכבה
20-11-2014, 12:37
Pitu pitu!
Dajcie ludziom zarobić to każdy ociepli chałupę i założy gaz albo PC bo go będzie stać na źródło i koszty utrzymania takowego.
Jak ktoś ma "tysiąc pińset" na rękę to niema bata we wsi nie ociepli lepianki i nie zrezygnuje ze smrodzenia. Amen! nie ocieplą za chiny bo nawet się na tym nie znają !
[imghttps://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTypsCQEYm9jJh6R1Ycf9lt8mTeJ9IQr uCTdLZ6hu0EVpQBnaMz[/img] to tak jak byś ubrał spodnie rybaczki i kurtkę jesienną .. nawet nie wspomnę o przeinstalowaniu "okien"
Nie pomogą fundusze ! bo przyjdzie pan franio i kazio i zyebią to co pozornie się nie da.

Tak kopcenie i smrodzenie jest za free... węgiel się sam kupi .. ludzie czasem takim kretynizmem lecą że szkoda gadać .. pier
o jakimś oddychaniu, że im się izolacja nie zwróci nigdy .. znam to dobrze .. kupi 10cm - 8 cm pieprzy o ciepłych ścianach .. nawet sobie współczynnika U nie policzy bo nie potrafi ale oratorskie mowy będzie robił .. bo 10cm później nic nie daje itp
nie oddycha to jest szlagier ..
Wydaje się co niektórym majstrom klepką że są prof w dziedzinie fizyki budowli .. są ale czereśniackiej fizyki.
Trzeba piętnować tą patologię .

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232040-O-murarzach-dyletantach-i-ca%C5%82ej-czeladzi-projektuj%C4%85co-wykonuj%C4%85co-nadzoruj%C4%85cej nowe domy budują i takie prostej rzeczy nie potrafi 99% budujących wykonać ..
później larum grają .. bo zimno na poddaszu.

Nie ma litości dla patologi: pije pali i kopci węglem + PE/PP i inne tego typu związki.
Ludzie mają przewrotną naturę .. spalarni śmieci nie .. ale w około same kominy i palący śmieci... to jest typowa ściema .. jak ksiądz który mówi "parafianie" mógł by powiedzieć równie dobrze trzoda chlewna .. imbecyle kretyni .. to synonim tego słowa ..
http://sjp.pwn.pl/sjp/;2570608

kaszpir007
20-11-2014, 12:50
masz rację
Osobiście nie wierzę w powodzenie tego typu akcji (nawet gdyby ktoś zdecydował się ją przeprowadzić! - w co tez nie wierzę!). Doświadczenie podpowiada mi , że tylko wymiar finansowy może cokolwiek zmienić w tej kwestii

Ale właśnie tutaj chodzi też o wymiar finansowy !!!

Spalając opał prawidłowy spalamy go z dużo wyższą sprawnością a co za tym zużywamy go dużo mniej ...

Sądzę że przy odpowiednim spalaniu możemy uzyskać nawet 20-50% oszczędności opału ...

Jak ktoś "spala" np. 6 ton opału to sądzę że nawet jak zaoszczędzi 1-3 tony to będzie bardzo szczęśliwy bo zostanie mu w kieszeni kilka tysięcy złotych ...

Więc sądzę że większość by zmieniła swoje przyzwyczajenia bo nic tak nie motywuje jak możliowość zaoszczędzenia ...

Tyle że większość nie wie o tym i nie ma pojęcia. Palą tak jak kiedyś się paliło , gdy opał był tani i nikt się nie przejmował ile się spalało , a dymiący komin był uznawany za widok normalny ...

Elfir
20-11-2014, 12:56
Nie straż tylko jak się rozmawia ze spalającym śmieci w towarzystwie to : należy pierdzieć, bekać, ciamkać .. a jak będzie oburzony to powiedzieć niech zajmie się swoim kominem ..

Nigdy z nim nie rozmawiałm, nie znam człowieka.

Wybudowałam się w centrum miasteczka - blisko do sklepów, urzędu, pływalni, szkoły, przystanków. Ale niestety z sąsiedztwem domów, które powinny przejśc totalną termomodernizację (lata 50-60 te).
Na szczęscie w reku mam filtry. Tylko, że błyskawicznie się zapychają.




Super zakazem było by zakazać czyszczenia kominów :) kto pali czysto nie musi czyścić tak owych rzeczy ...
Trzeba byłoby prawo budowlane zmienić, gdzie jest mowa o kontrolach kominiarskich :D


to wcale nie jest taka abstrakcja...słyszałem już o takich przypadkach że były wymazy robione i ludzie bardzo szybko pokornieli....

Też słyszałam, ale wymaga to zintegrowanego działania gminy - chociażby budżetu na badania (bo pewnie nie wszytskie zakończą się mandatem, który zwróci koszty).

fenix2
20-11-2014, 13:16
Jestem za zakazem mordowania ale z drugiej strony nie będzie mi po zagrodzie szwendać się jakaś policja.



Wiele razy było pisane - myśleć trzeba przed budową a nie później. Wtedy kosztowało to będzie podobną kasę. Ponad to tych co nie stać często widzę z butelką i fajką w dłoni to tak 20- 30 zet dziennie * 365 = 9125. Czyli za roczne wydatki praktycznie ocieplenie domu a za dwuletnie pompa ciepła.

NIe mówię o tych co budują tylko co już wybudowali i to nie 2-3 lata temu.
A co piją pod sklepem to jest patologia, alkoholizm więc nie ma co się na to powoływać. Penie piją tanie jabole z 4zł.

מרכבה
20-11-2014, 13:17
Sądzę że przy odpowiednim spalaniu możemy uzyskać nawet 20-50% oszczędności opału .. dokładnie .. ale siła przyzwyczajenia,
przy 28 kW gdzie potrzeba koło 14 kW to jest różnica, otwieram piec u teściów tyle co i drewno się pali a kopci, dymi ..

290116 tak teraz znowu w moim domu następuje proces spalania drewna, bardzo efektywny i śmiało można powiedzieć że
koło 50% mniej drewna się spala .. a proces odkryty został w ten były już poniedziałek ..

fenix2
20-11-2014, 13:20
Każdy jest kowalem własnego losu. Mnie też w życiu nikt nic nie dał za darmo. Wywodzę się z biednej rodziny i jakoś potrafiłem sobie w tym kraju poradzić. Nie zwalaj wszystkiego na biedę, bo bieda nie powinna być przyczyną smrodzenia innym. Amen!

No tak kilka milionów ludzi na świecie umierających z głodu są sobie winne bo się nie wezmą do roboty.
Aha! Dlaczego twoja rodzina była w takim razie biedna? Czyli Twoi rodzice są winni sami sobie.
Czy Twoi rodzice ogrzewają dom PC, prądem lub gazem?

lukasza
20-11-2014, 13:48
Pitu pitu!
Dajcie ludziom zarobić to każdy ociepli chałupę i założy gaz albo PC bo go będzie stać na źródło i koszty utrzymania takowego.
Jak ktoś ma "tysiąc pińset" na rękę to niema bata we wsi nie ociepli lepianki i nie zrezygnuje ze smrodzenia. Amen!

Nie każdy kto smrodzi i truje jest biedny, chyba, że biedny umysłowo!

Większość ludzi stać na palenie z "klasą". Niech palą, ale odpowiedniej jakości paliwo, w trybie ciągłym bez wygaszania i przepalania latem na CWU, ot choćby ekogroszek, ale nie śmieci kiedy i jak popadnie!

Zaś co do ludzi biednych bo i takich nie brakuje to Polska nie jest bananową republiką!

program Miekszanie dla Młodych - wartość 3,5 miliarda złotych!
ulgi budowlane do 2014 to ok 11 miliardów złotych Rocznie odliczeń z budżetu!

wystarczyło MDM zamienić na akcję Czysty Komin
zaś ulgę budowlaną na termoizolacjną ( i tak z 3-4 razy mniejsza od tej budowlanej).

5-7 lat i po kłopocie. Się chce to można. Tylko Oni nie chcą.

Elfir
20-11-2014, 14:06
Tylko Oni nie chcą.

Bo co zrobią z elitarnymi górnikami?

map78
20-11-2014, 14:59
No tak kilka milionów ludzi na świecie umierających z głodu są sobie winne bo się nie wezmą do roboty.
Aha! Dlaczego twoja rodzina była w takim razie biedna? Czyli Twoi rodzice są winni sami sobie.
Czy Twoi rodzice ogrzewają dom PC, prądem lub gazem?

Nie żyjemy w krajach 3-ciego świata tylko w Polsce, kraju miodem i mlekiem płynącym, gdzie każdy ma swoje szanse i perspektywy - wystarczy po nie sięgnąć.
Moi rodzice żyli w innych czasach (PRL) więc i perspektywy mieli inne. Ojciec kolejarz, matka krawcowa. Mieszkają w bloku - ogrzewanie miejskie.

fenix2
20-11-2014, 15:07
Nie żyjemy w krajach 3-ciego świata tylko w Polsce, kraju miodem i mlekiem płynącym, gdzie każdy ma swoje szanse i perspektywy - wystarczy po nie sięgnąć.
Moi rodzice żyli w innych czasach (PRL) więc i perspektywy mieli inne. Ojciec kolejarz, matka krawcowa. Mieszkają w bloku - ogrzewanie miejskie.


Te inne perspektywy to wyjechać do UK ewentualnie do Wa-wy.
Bo jak przeglądam oferty pracy to w mniejszych miastach zarobki 3-2.5 BRUTTO! Więc z czym do ludzi. A oczywiście lista wymagań ogromna.
A nie jest możliwe by każdy założył swoja firmę. Ktoś musi kopać rowy, sprzątać itd. A wynagrodzenie godziwe powinno być.
Dlaczego w UK na zmywaku zarobisz więcej jak w Polsce za biurkiem!
Teraz są takie perspektywy że masz plecy to masz dobrą robotę.

_olo_
20-11-2014, 15:10
Bo co zrobią z elitarnymi górnikami?

Jakimi tam elitarnymi, elitarni to może ci z KGHM. Nikt, kto wychodzi z pracy z płucami pełnymi węgla, rękami naciągniętymi od roboty i oczami jak u kochających inaczej raczej się do "elit" moim zdaniem nie zalicza.

A górnikom to nie zaszkodzi - spalając węgiel w elektrowniach by wyprodukować xx kwh energii ze sprawnością 40% minus straty przesyłowe trzeba go więcej spalić niż w kociołku, który działa ze sprawnością powiedzmy 60%.

מרכבה
20-11-2014, 15:15
Tak tylko zapominasz że wiele elektrociepłowni dostarcza i prąd i ciepło w raz.
Da proces spalania w wielkiej elektrowni to nie proces robiony przez pana frania i kazia w piecu 2x za wielkim..
nasypując opału na żar od góry ...

No ja jestem normalnie szlachcic :) z tej biedy rodzice 20 lat mieszkali w starym dworze
niczym uzbierali na dom, jak trzeba było załatwić pustaki .. bo 350 przyznali
po interwencji ojca, dobrze zagrał rolę ważniaka .. 3500 maxów ceramicznych ..
Piec ? też pierwszy lepszy 17 kW gdzie w projekcie był wyliczony 23 kW ...
ale dobrze bo C.O pojemne rury 2 in

map78
20-11-2014, 15:40
Te inne perspektywy to wyjechać do UK ewentualnie do Wa-wy.
Bo jak przeglądam oferty pracy to w mniejszych miastach zarobki 3-2.5 BRUTTO! Więc z czym do ludzi. A oczywiście lista wymagań ogromna.
A nie jest możliwe by każdy założył swoja firmę. Ktoś musi kopać rowy, sprzątać itd. A wynagrodzenie godziwe powinno być.
Dlaczego w UK na zmywaku zarobisz więcej jak w Polsce za biurkiem!
Teraz są takie perspektywy że masz plecy to masz dobrą robotę.

Uwierz mi fenix, że to nie finanse są główną przyczyną kopcenia, a mentalność. Znam ludzi, którzy zarabiają >15tys. a spalają śmieci w kotłach bo jest taniej.
Kiedyś, przed ustawą śmieciową robiłem coś w ogrodzie i jakieś 150m ode mnie jest staw otoczony bagnem. Było to przy sobocie, jak podjechał nowiutki Opel Insygnia i jakiś wypasiony Mercedes - dwóch sąsiadów z dołu mojej wioski robili porządki i spokojnie wywalali woreczki ze śmieciami do stawu. Podleciałem do nich z kamerą to się tak zbulwersowali, że myślałem, że mnie zabiją - a ja do nich spokojnie - Panowie wyciągacie woreczki i z powrotem do samochodów, albo film na Policję trafia. I niestety w tym bagnie po kolana musieli brodzić żeby woreczki wyzbierać i do tych pięknych samochodów...;) Na koniec jeden burknął, że tu wszyscy tak robią i ktoś mi kiedyś dop...li. A ja dalej spokojnie, że już teraz nikt nie będzie tak robił, a jak coś się stanie mi, mojej rodzinie, czy domowi to ten filmik od razu trafia na Policję, więc wasza w tym głowa żeby się mi nic nie stało;) I jakoś żyje... Niedługo po tym weszła ustawa śmieciowa i w sumie problem sam się rozwiązał.

Wracając do tematu, wystarczy, że Ci bogaci nie będą kopcić, a już będzie lepiej. Często jest tak, że to ci biedniejsi bardziej mają ochotę zadbać o siebie, sąsiadów, czy środowisko, a Ci bogaci to widzą tylko czubek swego nosa:(

fenix2
20-11-2014, 16:28
Wracając do tematu, wystarczy, że Ci bogaci nie będą kopcić, a już będzie lepiej. Często jest tak, że to ci biedniejsi bardziej mają ochotę zadbać o siebie, sąsiadów, czy środowisko, a Ci bogaci to widzą tylko czubek swego nosa:(

Też pewnie i takie przypadki się zdarzają.
Ja nawet papierka na ulicę nie mam sumienia wyrzucić (nie uważam się za bogatego ani za biednego), ale jak widać na około nie każdy tak ma.


Uwierz mi fenix, że to nie finanse są główną przyczyną kopcenia, a mentalność. Znam ludzi, którzy zarabiają >15tys. a spalają śmieci w kotłach bo jest taniej.


Niewiem jak kosmiczne pieniądze można zaoszczędzić na spalaniu śmieci w porównaniu z paleniem węglem 50groszy dziennie?
Bo jakoś sobie nie wyobrażam ogrzewania domu tym sposobem chyba ze tych śmieci produkują sporo.

מרכבה
20-11-2014, 19:02
Chodzi o oszczędność na "workach" stąd spalanie, na śmieciach oszczędzanie, a nie na opale.
Bo niestety ludzie zamiast segregować palik i mieć śmieci za 0zł to "muszą" nimi opalać .. skutki ustawy śmieciowej ..

Arturo72
29-11-2014, 21:36
Dzisiaj uchwycone u sąsiada,nowy dom(budowaliśmy w jednym czasie) z kotłem na ekogroszek:
291776

Kilka h później,dym z czarnego stał się jasniejszy:
291779

I jak to jest z tymi kotłami "ekologocznymi" z zasobnikiem ??? Nie dymią,nie syfią ??
Całość syfu i sadzy idzie mi na parapety...
NOWY DOM !!!

Maher
29-11-2014, 22:02
Dzisiaj uchwycone u sąsiada,nowy dom(budowaliśmy w jednym czasie) z kotłem na ekogroszek:
291776

Kilka h później,dym z czarnego stał się jasniejszy:
291779

I jak to jest z tymi kotłami "ekologocznymi" z zasobnikiem ??? Nie dymią,nie syfią ??
Całość syfu i sadzy idzie mi na parapety...
NOWY DOM !!!

Może zaczął przepalać w kominku, tak jak większość gazowników aby przyoszczędzić lub pompiarze gdy brakuje mocy pompie w mrozy.

karoka65
29-11-2014, 22:03
Arturek odgrzewasz spleśniałego już naleśnika :)
Kto Cię tam wie komu tą fotkę zrobiłeś, Ty jesteś do wszystkiego zdolny na tyle Cię znam.
Jeśli to naprawdę Twój sąsiad i ma kocioł groszkowy to po następny przyślij go do mnie :) nie będzie Ci kopcił.
A te sadze na Twoim parapecie to nie są aby z tej Twojej lokomotywy w salonie ?

karoka65
29-11-2014, 22:06
Może zaczął przepalać w kominku, tak jak większość gazowników aby przyoszczędzić lub pompiarze gdy brakuje mocy pompie w mrozy.
Maher z ust mi to wyjąłeś :)
Co później na forum pokazać :)
Okaże się że jasiek na kablach lepiej wychodzi albo ja czy Ty na groszku ? :)
W sumie te dwa ostatnie przypadki na pewno :)

Arturo72
29-11-2014, 22:10
Może zaczął przepalać w kominku, tak jak większość gazowników aby przyoszczędzić lub pompiarze gdy brakuje mocy pompie w mrozy.
U nas było o tej porze -3st.C także nie mam pytań jak musiał gośc dogrzewac kominkiem posiadając kocioł 20kW.
U mnie standartowo 12-15kWh/dobę w cenie 0,29zł/kWh i moc grzewcza 9kW do -15st.C.
Przeca ekogroszek jest najtańszy to po co przyoszczedzać i dogrzewac ???

Maher
29-11-2014, 22:46
U nas było o tej porze -3st.C także nie mam pytań jak musiał gośc dogrzewac kominkiem posiadając kocioł 20kW.
U mnie standartowo 12-15kWh/dobę w cenie 0,29zł/kWh i moc grzewcza 9kW do -15st.C.
Przeca ekogroszek jest najtańszy to po co przyoszczedzać i dogrzewac ???

Jak kupił sobie taki duży kociołek 20kW to pewnie pali w kominku i czeka na większe mrozy aby go odpalić.

Arturo72
29-11-2014, 22:51
Jak kupił sobie taki duży kociołek 20kW to pewnie pali w kominku i czeka na większe mrozy aby go odpalić.
Dobre ;)


Kto Cię tam wie komu tą fotkę zrobiłeś, Ty jesteś do wszystkiego zdolny na tyle Cię znam.

Zdradza mnie nie typowa i nie często spotykana dachówka na moim domu i kolor domu sąsiada,który również jest nie typowy i znajduje się w moim DB ;)
Ale jak zwykle co u ciebie typowe i jest normą,odwracasz kota do góry ogonem ;)

fotohobby
29-11-2014, 22:58
Jak kupił sobie taki duży kociołek 20kW to pewnie pali w kominku i czeka na większe mrozy aby go odpalić.



Taaa.... Kociołek się smoli, ale chłop zadowolony, że mu zasyp podajnika na tydzień starcza.
Moi sąsiedzi, najwięksi okoliczni "zadymiarze" ocieplili swoj dom tak, jak ja, jakis miesiąc temu.
Nie powiem, przyłożyli się - 15cm grafitowego Austrothermu.
Efekt jest taki, ze smrodzą, jak smrodzili, a sądze, ze sytuacja uległa w sumie pogorszeniu, bo kiedyś przynajmniej we mrozy ten kociołek sie rozkrecał i nie dymił. Teraz nawet -15 nie pomoże.
No, ale sąsiad zadowolony, ze mniej spala, mowi, ze za 3-4 lata wymieni kociołek na gruntowa pompę ciepła...

Maher
29-11-2014, 23:20
Taaa.... Kociołek się smoli, ale chłop zadowolony, że mu zasyp podajnika na tydzień starcza.
Moi sąsiedzi, najwięksi okoliczni "zadymiarze" ocieplili swoj dom tak, jak ja, jakis miesiąc temu.
Nie powiem, przyłożyli się - 15cm grafitowego Austrothermu.
Efekt jest taki, ze smrodzą, jak smrodzili, a sądze, ze sytuacja uległa w sumie pogorszeniu, bo kiedyś przynajmniej we mrozy ten kociołek sie rozkrecał i nie dymił. Teraz nawet -15 nie pomoże.
No, ale sąsiad zadowolony, ze mniej spala, mowi, ze za 3-4 lata wymieni kociołek na gruntowa pompę ciepła...

Taki dym jak na zdjęciach to nie jest z spalania ekogroszku, jak rzeczywiście z kociołka to pewnie pomaga mu jakimiś kartonami oblepionymi folią (nie myślę że specjalnie spala śmieci). Palę już drugi rok i robiłem niejedne próby na swoim kotle i jedyny delikatny dymek jaki może się wydostać to tylko przez kilka minut przy przejściu z podtrzymania do pracy ciągłej. Pomagałem też ustawiać kociołki dużo większe 150kW i też tak nie kopciły w żadnym z trybów pracy.

kaszpir007
29-11-2014, 23:26
Dzisiaj uchwycone u sąsiada,nowy dom(budowaliśmy w jednym czasie) z kotłem na ekogroszek:
I jak to jest z tymi kotłami "ekologocznymi" z zasobnikiem ??? Nie dymią,nie syfią ??
Całość syfu i sadzy idzie mi na parapety...
NOWY DOM !!!

Dziś z rodzina poszliśmy sobie na spacerek do lasu. Po drodze popatrzyłem na kominy "na mojej" ulicy i sąsiedniej i w domach wybudowanych przez dewelopera nie zauważyłem żadnego wydobywającego się z kominów dymu. Dym zobaczyłem na kominach 3 domów wybudowanych przez indywidualnych inwestorów ...
A na tych gdzie wybudował deweloper (każdy ma kocioł Elektromet 15KW ze sterem PID) zero dymu ...

Mój domek (4 letni) ma białą elewację która nie była jeszcze malowana od nowości i dalej biała. Komin mam biały i dalej jest biały a na pewno nie czarny;)

Najnowsze domy jakie buduje deweloper (niedaleko ode mnie) mają już kotły tłokowe (tak chociaż opisuje developer w specyfikacji na swojej stronie).
W tych najnowszych domach niestety widać dym i to nie biały a szary ...
Tam widziałem czarne kominy w niemalże nowych domach ..

Tyle że tutaj widać że deweloper otrzymałem lepszą ofertę od sprzedawcy tłoków i montuje te monstra do domów które są nawet mniejsze od mojego.
Szok !!!
Tłoki i rynny powinny być dawno zabronione , bo chyba żaden nie ma certyfikatu ekologicznego klasy "A" i spalanie poprawne opału w rynnie lub tłoku jest bardzo trudne a zapanowanie nad mocą tym bardziej mało wykonalne ...

Podstawą czystego spalania jest konstrukcja kotła i rodzaj palnika i sterownik ...

Arturo72
30-11-2014, 02:17
Podstawą czystego spalania jest konstrukcja kotła i rodzaj palnika i sterownik ...
Podstawą czystego powietrza i czystych parapetów wokół domu jest brak jakiegoklowiek kotła na paliwo stałe.

JTKirk
03-12-2014, 08:32
http://wyborcza.biz/biznes/1,136427,17062361,Schizofrenia_Niemiec_w_sprawie_e nergetyki_weglowej.html#BoxBizTxt

krzychu85
04-12-2014, 20:18
Witam Serdecznie.
Jestem tu nowy..na forum trafiłem bo szukam dobrego ekonomicznego i w miare taniego rozwiązania do mojego domu.
Dom ma 126m2 po powierzchni z poddaszem 100m2 użytkowej.
Na ściany chcę dać 15cm szarego styropianu,poddasze wełna 30cm,podłoga 10cm.
Domek chciał bym ogrzewać samą podłogówką + drabinka w łazience na ręczniki.
Przeczytałem już kilkadziesiąt stron i dalej nie wiem co dla mnie będzie najlepsze.
Nie ukrywam też ,że koszty PC 20k średnie wyceny na Panasonica to dość dużo dla mojego budżetu ,ale myślę ,że od przełknięcia.
Budowa rusza na wiosnę ,ale chcę już wszystko zaplanować i w sumie zostało mi co i cwu.
Na dole rzut parteru
http://images70.fotosik.pl/425/b7f1c6a7d6eabad9m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b7f1c6a7d6eabad9)
Kotłownia jest koło kuchni ma 3,99m2 bardzo malutka..plus pod schodami trochę miejsca może z 1m3.
Komin zostanie bo na 99% będzie kominek więc z tego rezygnować raczej nie będę.
PC tam pewnie bez problemu wejdzie,ale proszę też o opinie od użytkowników ekogroszku bo znalazłem fajny kocioł myślę,że był by ok
http://allegro.pl/kociol-skam-p-7kw-iryd-pid-fl-i4837238343.html

co o tym sądzicie?

wuwok
04-12-2014, 20:23
Od Razu zakładaj rekuperator,ocieplenia dawaj jak najwięcej. Pilnuj fachowców.

Elfir
04-12-2014, 20:26
kto ci będzie palił jak zimą pojedziesz na wakacje?

krzychu85
04-12-2014, 20:28
rekuperator to dodatkowa kasa...

w zimę siedzimy na d..h:) a jeśli nawet to rodzice mogą się zaopiekować domem.

trammel
04-12-2014, 20:41
Jeden zasobnik to jeden popielnik popiołu przy małej mocy i dobrym eko.
CWU wyłączone - parę kg/ dobę do przodu. Strefy dobowe na grzanie 2x w ciągu doby po 6 godzin - temperatura na 17 st i już można na 2 tygodnie wyjeżdżać. Nawet w mrozy. Jak z 2 dni wcześniej wygaśnie to nie ma tragedii - mury akumulują ciepło i później oddają.

Arturo72
04-12-2014, 21:13
Czy na 3.99m2 uda sie zrobic ladna, czysta, bezobslugowa kotlownie na wegiel?
A jak nie to gdzie kocioł będzie stał i 2t wungla ? Trzeba wyłozyć dodatkowa kase na to ?


Kotłownia jest koło kuchni ma 3,99m2 bardzo malutka..plus pod schodami trochę miejsca może z 1m3.
Komin zostanie bo na 99% będzie kominek więc z tego rezygnować raczej nie będę.

Z kotłownia jak wyzej ale pytanie,czy kominek i kocioł można podpiąć do jednego komina spalinowego ?
Jełśi nie to trzeba chyba kupic drugi komin spalinowy,bo za darmo go nie rozdają.

mar1173
04-12-2014, 21:14
100m2x50kWh/m2/rok +4000kWh CWU= 9000kWh x0,25zł=2250zł. Nawet jak nie dasz rady po takiej cenie to 0,30 i wyjdzie 2700zł.
Prąd w każdym domu musi być. Wodna podłogówka,bufor i 100% w taniej taryfie. Pomyśl,policz i wybij sobie węgiel z głowy a z kominkiem to też się zastanów. Ja też mam komin i co na niego spojrzę to się zastanawiam po jakiego .... ja go postawiłem. Teraz za jego koszt wybudowania to bym ze dwa sezony za prąd pokrył a tak to tylko wielki mostek i same straty.

Arturo72
04-12-2014, 21:17
Pomyśl,policz i wybij sobie węgiel z głowy///
Z tym może być problem bo cięzko niektórym to idzie ;)

Elfir
04-12-2014, 21:18
rekuperator to dodatkowa kasa...

w zimę siedzimy na d..h:) a jeśli nawet to rodzice mogą się zaopiekować domem.

Opiekowac a być stałym palaczem to różnica.

Przy okazji - te pomiesczzenie może być za małe na piec

mar1173
04-12-2014, 21:21
Dzięki takiemu małemu pomieszczeniu mam dzisiaj PC bo żaden kocioł nie chciał wejść, na szczęście.

pawko_
04-12-2014, 23:27
Ale Cię zerznęli...

JTKirk
05-12-2014, 05:43
100m2x50kWh/m2/rok +4000kWh CWU= 9000kWh x0,25zł=2250zł. Nawet jak nie dasz rady po takiej cenie to 0,30 i wyjdzie 2700zł.
Prąd w każdym domu musi być. Wodna podłogówka,bufor i 100% w taniej taryfie. Pomyśl,policz i wybij sobie węgiel z głowy a z kominkiem to też się zastanów. Ja też mam komin i co na niego spojrzę to się zastanawiam po jakiego .... ja go postawiłem. Teraz za jego koszt wybudowania to bym ze dwa sezony za prąd pokrył a tak to tylko wielki mostek i same straty.
:yes:


Tydzień temu skończyli u mnie budowę 1 komina (dwa kanały dymowe i dwa wentyl)
Koszt 9800.:bash:
1/2 PC.
nie może to być....zawsze myślałem ze kominy są gratis :P

krzychu85
05-12-2014, 06:48
komin w projekcie jest systemowy do kominka i drugie wyjscie pod ogrzewanie na gaz.
Co prawda widziałem tą kotłownie na żywo i facet miał śmieciucha w rogu ,ale mówił ,że z podajnika zrezygnował bo miał by problem z miejscem chociaz da się to zrobic..
Nie wiem sam ,żona się upiera na kominek w salonie i raczej na 99% ulegne..Jak szacujecie ogrzewanie tego domu i cwu w skali roku?tak w przybliżeniu może ktoś ma podobny metraż i PC? nie chodzi mi tu o wylicznie bo bez komina taniej itp,ja o tym wiem i licze ,że pc wyjdzie z 10-12tys więcej.Kredytu o tyle więcej wezme na 30 lat to jakieś 50zł rata wyższa ,ale rachunki niższe za ogrzewanie więc się pokryje no i bezobsługowśc to ogromny plus dla blokersa:)
Ps.Kominek też by był na plus w razie gdyby PC uległa awarii czy też prądu by nie było.

Arturo72
05-12-2014, 07:29
Jak szacujecie ogrzewanie tego domu i cwu w skali roku?tak w przybliżeniu może ktoś ma podobny metraż i PC? nie chodzi mi tu o wylicznie bo bez komina taniej itp,ja o tym wiem i licze ,że pc wyjdzie z 10-12tys więcej.Kredytu o tyle więcej wezme na 30 lat to jakieś 50zł rata wyższa ,ale rachunki niższe za ogrzewanie więc się pokryje no i bezobsługowśc to ogromny plus dla blokersa:)
Ps.Kominek też by był na plus w razie gdyby PC uległa awarii czy też prądu by nie było.
Dom 118m2,zużycie prądu za zeszły rok za c.o+cwu to 3300kWh,obecnie kWh mam w cenie 0,29zl czyli w 1000zl powinienem się zmieścić bo był to pierwszy sezon grzewczy,jeden komin do kominka,którego łączny koszt z wykończeniem to 3tys.zl
Gdybym grzal prądem przy inwestycji 2,5tys.zl zużylbym ok.9000kWh a to dałoby ok.2700zl za 12 miesięcy. mar1173 już Ci to liczył.
Także masz porównanie dla większego domu przy różnych inwestycjach i bez syfiastego ekogroszka z pralnio-suszarnia zamiast kotłowni.

Blokersem byłem od urodzenia i nie wyobrażałem sobie syfu w domu za nic w świecie i dlatego dom budowalem od razu bez kotłowni i bez komina w niej.
I żeby nie było,że drogo budowalem bo ciepło,koszt domu to 310tys.zl ze wszystkim.

lukasza
05-12-2014, 08:20
Witam Serdecznie.
http://images70.fotosik.pl/425/b7f1c6a7d6eabad9m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b7f1c6a7d6eabad9)
Kotłownia jest koło kuchni ma 3,99m2 bardzo malutka..plus pod schodami trochę miejsca może z 1m3.
co o tym sądzicie?

zrób co chcesz
wybacz za słowa, ale czasem inne nie trafiają:

jak zrobisz ekogroszek w 120m2 domu w mini "kotłowni" 3,9m2 minus skos na schody 1m2; z wejściem przez kuchnię! a po drodze do kuchni przechodzisz przez wiatrołap, hall, salon z węglem to jesteś ..... największy we wsi!

Masz kotłownie na gaz w projekcie - zwaną tez spiżarnią. Klasyczny projekt gotowy wybrany bez przemyśleń o kotłowni, bo są i takie z kotłownią w rogu czy przy drzwiach.

Ale jeszcze nic straconego! Jak na wiosnę budujesz: izoluj, izoluj i licz kWh. Jest jeszcze czas. Dokształcisz się i dojdziesz do wniosku, że zwiększenie izolacji jest tak tanie i tak efektywne, że można grzać droższym paliwem niż ekogroszek i bezobsługowym bo tego paliwa niewiele potrzeba a w kotłowni mieć czysto i miejsce nawet na spiżarnię.

krzychu85
05-12-2014, 08:37
Nie do końca bez przemyśleń..ten dom miał byc i już nic podobnego nie znalazłem a przejzałem wiele:) jest opcja z usuniętym pokojem na dole i tam jest kotłownia,ale wted są dwa kominy i pomieszczenie w plecy a przy tak małym domu to troche lipa.
Czyli to ocieplenie co planuje to mało? z tego co czytam i się dowiaduje to ok a większośc tak robi,ktoś z styro 20+ to juz podpisuja sie pod pasywnymi:P

Arturo72
05-12-2014, 08:53
Nie do końca bez przemyśleń..ten dom miał byc i już nic podobnego nie znalazłem a przejzałem wiele:) jest opcja z usuniętym pokojem na dole i tam jest kotłownia,ale wted są dwa kominy i pomieszczenie w plecy a przy tak małym domu to troche lipa.
Czyli to ocieplenie co planuje to mało? z tego co czytam i się dowiaduje to ok a większośc tak robi,ktoś z styro 20+ to juz podpisuja sie pod pasywnymi:P
A przeraza cię słowo "pasywny" ? Nie przejmuj się,ciebie ono nie będzie dotyczyło nawet z 25cm izolacji na ścianie ;)
Izolacji masz za mało to fakt,od niej zależy ile dom zuzyje energii na ogrzewanie.Oszczedz na wkładzie czy tam kominie i tą kasę przeznacz na dodatkową izolacje.
Zrób OZC i wybuduj dom np.z zapotrzebowaniem 40kWh/m2/rok(energooszczędny) i będziesz miał czysto tanio i ciepło i uratujesz tak cenne m2 w małym domu co zresztą sam zauważyłeś.

R&K
05-12-2014, 09:19
Wydawalo mi sie ze kolega pytal o Ogrzewanie, nie wentylacje... ;)

Czy na 3.99m2 uda sie zrobic ladna, czysta, bezobslugowa kotlownie na wegiel?

u mnie jest o 1m2 mniejsza , a i tak ciasno ... czerpnia, GGWC, requ, CWU140l, Odkurzacz centralny


100m2x50kWh/m2/rok +4000kWh CWU= 9000kWh x0,25zł=2250zł. Nawet jak nie dasz rady po takiej cenie to 0,30 i wyjdzie 2700zł.
Prąd w każdym domu musi być. Wodna podłogówka,bufor i 100% w taniej taryfie. Pomyśl,policz i wybij sobie węgiel z głowy a z kominkiem to też się zastanów. Ja też mam komin i co na niego spojrzę to się zastanawiam po jakiego .... ja go postawiłem. Teraz za jego koszt wybudowania to bym ze dwa sezony za prąd pokrył a tak to tylko wielki mostek i same straty.

a kto powiedzial ze 4 na CWU musi zuzywac - jesli nie bedzie mial PC to bedzie mial 2500-3000kWh
grzejac w taryfie nocnej (DUON) = 7500kWh *0,19 = sezon kosztowac bedzie mniej niz 1500 zl

nie pchac sie w kominy, kominki itp
zrobic WM ! zamiast grawitacyjnej
kupic tanie requ lub samemu wykonac chocby "rura w rurze"
w calym domu podlogowka , zadnych kaloryferow , w lazience drabinka oze byc podlaczona do tego samego zasilania co podlogowka 30*C do suszenia recznikow wystarczy - jesli ktos lubi cieple - u mnie WM je suszy

+ocieplenie 15/25/40

w takim domku jak Twoj krzychu85 zwiekszenie izolacji do tych parametrow to bedzie koszt nie wiekszy niz 6-8 tys zl !!!



Zrób OZC i wybuduj dom np.z zapotrzebowaniem 40kWh/m2/rok(energooszczędny) i będziesz miał czysto tanio i ciepło i uratujesz tak cenne m2 w małym domu co zresztą sam zauważyłeś.

dodajmy ze za OZC zaplaci max 200-300 zl a to przy nieszczesnym piecu na cokolwiek lub PC podstawa do doboru mocy urzadzenia - tu mozna zaoszczedzic kilka tys zl wiedzac jakiej mocy piec potrzebujesz - a nie ze sprzedawca Ci powie - "bedzie Pan zadowolony"

krzychu85
05-12-2014, 09:46
ktoś może ma namiary na kogoś kto solidnie wykona to OZC?
+ocieplenie 15/25/40
rozumiem ,ze chodzi o podloga/sciany/poddasze?
słowo "psywny"budzi wemnie skojażenie drogi..

z tego co piszą instalatorzy to PC 5-6kW tak jak dla mnie myślę ,że na OZC wyjdzie to samo ,ale zrobię ,żęby byc pewnym..
Też nie chcę węgla i roboty przy tym bo wiadomo kązdy chce wygodnie ,ale też naprawdę nie mogę szalec z $$$ budowa z kredytu 80% co innego jakbym chociaz połowę miał środków własnych.Licze na ten dom 260tys już na gotowo,wiadomo bez podjazdów i szału na wykończeniówce.PC już mi sporo koszt podnosi kominek też no ,ale już zrezygnowałem z garażu tarasów zbędnych pokoików.
ps.
kominek można podłaczy pod PC tzn. pod zasobnik z cwu?czy nie ma to sensu?

Arturo72
05-12-2014, 09:57
ktoś może ma namiary na kogoś kto solidnie wykona to OZC?
+ocieplenie 15/25/40
rozumiem ,ze chodzi o podloga/sciany/poddasze?
słowo "psywny"budzi wemnie skojażenie drogi..

z tego co piszą instalatorzy to PC 5-6kW tak jak dla mnie myślę ,że na OZC wyjdzie to samo ,ale zrobię ,żęby byc pewnym..
Też nie chcę węgla i roboty przy tym bo wiadomo kązdy chce wygodnie ,ale też naprawdę nie mogę szalec z $$$ budowa z kredytu 80% co innego jakbym chociaz połowę miał środków własnych.Licze na ten dom 260tys już na gotowo,wiadomo bez podjazdów i szału na wykończeniówce.PC już mi sporo koszt podnosi kominek też no ,ale już zrezygnowałem z garażu tarasów zbędnych pokoików.
ps.
kominek można podłaczy pod PC tzn. pod zasobnik z cwu?czy nie ma to sensu?
Jeśli mówimy o pasywnym mówimy o zapotrzebowaniu pon.15kWh/m2/rok a z taką izolacją jak wyżej czyli 15/25/40 wyjdzie dom 3-4 litrowy czyli 30-40kWh/m2/rok także jak widzisz jest duża różnica i e zapotrzebowaniu a tym samym w budowie.
Kominek zrób typowo rekreacyjny lub najwyżej z DGP,przy pompie nie będziesz go używał bo najzwyczajniej nie będzie ci się to opłacało.
W moim koszcie podjazdy,taras jest również objęty.
OZC zrobi ci każdy audytor energetyczny w okolicy.

R&K
05-12-2014, 09:59
ktoś może ma namiary na kogoś kto solidnie wykona to OZC?
na FM masz HenioK'a z Twich stron
inna osoba ktora liczy to asolt - mi liczyl i sie sprawdzilo


+ocieplenie 15/25/40
rozumiem ,ze chodzi o podloga/sciany/poddasze?
słowo "psywny"budzi wemnie skojażenie drogi..

ocieplenie najlepiej wykonać samemu - lub zaufanej ekipie to powierzyc
takie ocieplenie to tylko energooszczedne - do pasywnego daleko 30/30/50-60
tak jak Ci pisałem - naklad na dodatkowe ocieplenie w skali calej budowy to niewiele !!!
tak jak Ci juz tu wielu mowilo - to warto zmienic - masz za slabe - musisz zejsc do conajmniej 50 a najlepiej do 40 kWh na 1m2 / rok


Licze na ten dom 260tys już na gotowo,wiadomo bez podjazdów i szału na wykończeniówce.PC już mi sporo koszt podnosi kominek też no ,ale już zrezygnowałem z garażu tarasów zbędnych pokoików.


o bardzo realny budzet i jaknajbardziej dom do wykonania w tym standardzie

mar1173
05-12-2014, 10:07
u mnie jest o 1m2 mniejsza , a i tak ciasno ... czerpnia, GGWC, requ, CWU140l, Odkurzacz centralny



a kto powiedzial ze 4 na CWU musi zuzywac - jesli nie bedzie mial PC to bedzie mial 2500-3000kWh
grzejac w taryfie nocnej (DUON) = 7500kWh *0,19 = sezon kosztowac bedzie mniej niz 1500 zl



dodajmy ze za OZC zaplaci max 200-300 zl a to przy nieszczesnym piecu na cokolwiek lub PC podstawa do doboru mocy urzadzenia - tu mozna zaoszczedzic kilka tys zl wiedzac jakiej mocy piec potrzebujesz - a nie ze sprzedawca Ci powie - "bedzie Pan zadowolony"

Nie wiem nawet ile osób ma jego rodzina i ile zużywa CWU i jakie ma preferencje .Podałem tylko przykład i sam musi określić poziom swojego zużycia i policzyć. Może być tak że i 1000 kWh mu starczy. Jeśli już coś komu doradzam to raczej są to realia a nie ekstrema i lepiej jak będzie zaskoczony pozytywnie niż negatywnie. Co do ceny to jeśli podał faktyczny kod to w DUON będzie miał w G12W i w G 12 ok.25 gr . W G12W nie ma taniego okienka w dzień. A te 4000 na CWU to nie jest jakiś wymysł. Jak ma ze 2-3 baby w domu to i tak może być mało.

Arturo72
05-12-2014, 10:08
Jak stawiasz dom za 1,5 miliona, to moze i niewiele.
Bez przesady,to jest mały dom. U mnie zwiększenie izolacji ponad to co miałem w projekcie to było ok.4-5tys.zl a jak pisałem zrezygnowałem z komina w kotłowni a ten do kominka kosztował 3tys.zl.

R&K
05-12-2014, 10:30
Czy to Tobie ktos tu policzyl z Twoich wlasnych postow, ze zamkelo sie to kwota ~50 tys zl? Dobrze pamietam? Po tym sie obraziles i chciales wypisac z forum. :)

Jak stawiasz dom za 1,5 miliona, to moze i niewiele.


Bez przesady,to jest mały dom. U mnie zwiększenie izolacji ponad to co miałem w projekcie to było ok.4-5tys.zl a jak pisałem zrezygnowałem z komina w kotłowni a ten do kominka kosztował 3tys.zl.

znowu zaczynasz ..... Pixis - o tym mowie od dawna na forum
nie toleruje takich zachowań !!!!
ani u Ciebie ani u nikogo innego kto pisze tylko po to by napisać lub wszczynać kłótnie!!!

policz ile wyda krzychu85 na izolacje o jakiej pisał a ile na ta która mu proponuje! i wtedy wrzucac swoje 2 nedzne grosze do ogrodka!

zreszta Arturo72 juz sam potwierdził ...


Nie wiem nawet ile osób ma jego rodzina i ile zużywa CWU i jakie ma preferencje .Podałem tylko przykład i sam musi określić poziom swojego zużycia i policzyć. Może być tak że i 1000 kWh mu starczy. Jeśli już coś komu doradzam to raczej są to realia a nie ekstrema i lepiej jak będzie zaskoczony pozytywnie niż negatywnie. Co do ceny to jeśli podał faktyczny kod to w DUON będzie miał w G12W i w G 12 ok.25 gr . W G12W nie ma taniego okienka w dzień. A te 4000 na CWU to nie jest jakiś wymysł. Jak ma ze 2-3 baby w domu to i tak może być mało.

prawda jest taka ze Ci co maja PC zuzywają ok 4000 a Ci co grzeja boilerami zuzywają 2000-3000 - tylko tyle chcialem w tym temacie
krzychu85 - sam sobie wybierze i przeliczy
wiadomo ze lepiej zalozyc wiecej niz mniej i pozniej sie cieszyc z niskich rachunkow

Arturo72
05-12-2014, 10:44
prawda jest taka ze Ci co maja PC zuzywają ok 4000 aja boilerami zuzywają 2000-3000 - tylko tyle chcialem w w
No niestety nie jest to prawda bo zużycie energii na cwu nie zależy czym się ją grzeje a od tego ile jej się grzeje,pomijając COP.
Gdybym grzał bojlerem to zuzylbym tez ok.4000kWh.

mar1173
05-12-2014, 10:56
No niestety nie jest to prawda bo zużycie energii na cwu nie zależy czym się ją grzeje a od tego ile jej się grzeje,pomijając COP.
Gdybym grzał bojlerem to zuzylbym tez ok.4000kWh.

Też sie z tym zgadzam czego przykładem jest waflos który grzeje prądem i zużył w poprzednim sezonie 4400kWh na CWU. Czy on jest jakiś nie normalny wśród grzejących prądem?

Edycja.

Jak już wywołałem kol waflosa to właśnie jego sposób ogrzewania wg mnie najlepiej pasuje do tego domku. CWU na osobnych bojlerach mały w kuchni i większy odpowiedni do zapotrzebowania w łazience.

klaudiusz_x
05-12-2014, 12:57
Przeliczyć powierzchnie ścian zewnętrznych x grubość ocieplenia, dołożyć pare procent (odpadki). Na dach minimum 2x15cm wełny z marketu 039, lepiej trochę więcej. Podłoga z 15-20cm, okna z licem muru lub 2-3cm wysunięte i po sprawie.
Dołożyć kilkadziesiąt puszek z klejem do zapiankowania płyt na elewacji i innych dziur.
Ma projekt, przeliczy. Okna jakieś białe z 3 szybami, całe, niedzielone. Szkoda kasy na słupki pomiędzy skrzydłami.
Coś jeszcze?
Tak na szybko, można coś podpowiedzieć :)

klaudiusz_x
05-12-2014, 13:04
Nie wiem czy masz, ograniczyć ilość okien dachowych, dokupić ich śmieszne kołnierze thermo (jeśli masz połaciówki).
Komin dodatkowo ocieplić styro, jeśli systemowy.
Przy kominku pilnować spalania. Raz mocniej rozpalisz i cały wkład pójdzie z "dymem", popęka :(
Docieplić ściany szczytowe od góry z 15-20cm styropianu, działówki podobnie, lub mają delikatnie wchodzić w ocieplenie poddasza (2-3cm).


EDIT:

Przy robieniu wieźby dachowej, można podnieść murłatę stawiając ją na niskich klockach z drewna. Parę cm wyżej, docieplisz ściankę kolankową. Ale to musisz uzgodnić z fachowcami od dachu.

krzychu85
05-12-2014, 16:13
co do ilości mieszkańców to ja z żoną pewnie za 2-3 lata dojdzie dziecko i w sumie już.
policzę zobaczę jak to wyjdzie ale myślę ,że to kolejna 10-13tys więcej..no cóż zobaczymy.
A może ktoś miał jakieś problemy awarię PC ? ile użytkujecie ten sprzęt?według sprzedawców to one są "wieczne":)

Pyxis
05-12-2014, 16:16
Komin dodatkowo ocieplić styro, jeśli systemowy..

Dalem dlikatnie do zrozumienia, ze komina nie ociepla sie styro, ale mod bez zastanowienia wykastrowal posta.
Brawo dla moda! :)

plusfoto
05-12-2014, 16:23
A może ktoś miał jakieś problemy awarię PC ? ile użytkujecie ten sprzęt?według sprzedawców to one są "wieczne":)
To dotyczy wszystkich systemów ogrzewania. Awaria może dotknąć każdego z nich a sprzedawca będzie zachwalał że jest wieczny.

klaudiusz_x
05-12-2014, 17:35
Teoretycznie nie wolno ocieplac komi a styropianem... Dopytajcie kominiarza.
Praktycznie wiele osob stosuje styro na kominie spalinowym systemowym.
Poszukajcie w DB na forum.

klaudiusz_x
05-12-2014, 17:46
Daj welne.
To mozna.

Pyxis
05-12-2014, 17:50
Dalem. Systemowa. Mam ocieplone wklady wenatrz samego komina systemowego.

Arturo72
06-12-2014, 00:35
A może ktoś miał jakieś problemy awarię PC ? ile użytkujecie ten sprzęt?według sprzedawców to one są "wieczne":)
Na pompkę masz 5 lat gwarancji,które auto za 50-200tys.zl ma tyle lat ? Koreańskie ?
Czy bierzesz pod uwagę,że tak drogie auto może sie zepsuć ?Jeśli tak to czemu masz takie rozterki w stosunku do urzadzenia grzewczego za ulamek tej ceny a nie masz rozterek do tak drogiego auta ?
A co jak padnie w aucie spręzara po 3 latach ? Oddasz je na złom czy je naprawisz ?

Narazie 2 lata użytkowania i bez żadnych problemów.

krzychu85
06-12-2014, 08:56
niby tak ,ale na auto za 50tys mnie nie stać i jeżdze za 8:) i wiadomo auto to auto są już na rynku od lat a PC myślę ,ze dopiero wchodzą na Polski rynek stąd też moje obawy.Po prostu nei stać mnie na drugą pompe np za 6-7 lat,Czytam ,że powina chodzic 15-20 lat ,ale widomo jak to w życiu bywa:)
Nie jestem przeciwnikiem tego rozwiązania tylko nie wiem czy mi się ta inwestycja nie odbije czkawka:P

Pyxis
06-12-2014, 09:23
Inwestycja w wegiel na pewno Ci sie nia odbije. :)

Pyxis
06-12-2014, 09:55
Przegapilem, czy nikt nie napisal co wylatuje z komina bez dymu palac weglem...

Mogoles przegapic, bo coraz wiecej watkow jest "niepostrzezenie" kastrowane z czesci postow. Ten tez.

mar1173
06-12-2014, 10:05
Weź ołówek i policz.
Potrzebujesz rocznie ok 8-9 tys kWh na CO +CWU jak w miarę przypilnujesz ocieplenia.
Prąd - 8,5 tys x 0,3 = 2550zł
PC - 2550/3=850zł różnica 1700zł. Jeśli inwestycja będzie większa niż 15 tys zł od prądu to raczej nie ma sensu
Węgiel 8,5 tys kWh x 0,16gr( jak będziesz dobrym palaczem, miał dobry węgiel i kocioł) =1360 zł - różnica 1190 zł jeśli inwestycja droższa od prądu o 10tys zł( komin i kocioł) to nie ma sensu.
Zrób ozc to więcej będziesz widział.

JTKirk
09-12-2014, 11:01
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3675824,alarm-smogowy-w-woj-slaskim-stezenie-pylu-zawieszonego-bije-rekordy-zobacz-tabele-smogu,id,t.html?cookie=1

tabele smogu bardzo wymowne
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/zdjecia/3675824,alarm-smogowy-w-woj-slaskim-stezenie-pylu-zawieszonego-bije-rekordy-zobacz-tabele-smogu,4590742,id,t,zid.html

a wczorajszej nocy jeszcze wyższe przekroczenia norm....

Elfir
09-12-2014, 23:44
Dziwne... To ponoc niszczy ciaglosc ...i sens watku ;)

Usuwane są kłótnie i wyzwiska, więc raczej przywraca się sens wątku i ciągłość tematu.

Arturo72
23-12-2014, 17:53
Dlaczego nie warto w nowych domach instalować systemu na węgiel zwany eko:

Nie zależy mi na tym żeby kogoś dołować, fakt że jak to nazwałeś mój dom to termos ale budowałem go dla siebie, jak to ktoś wyżej pisał jeszcze nikt nie stracił na dobrym ociepleniu, doinwestowałem i dbałem o szczegóły po to żeby w przyszłości jak to już ktoś pisał przy głodowych emeryturach stać mnie było na utrzymanie tego domu, poza tym jest to nauka dla tych co dopiero zaczynają przygodę z budową, bo przecież po to są te fora żeby wymieniać się doświadczeniami, mi czytanie tego i jeszcze kilku innych pomogło w podjęciu ważnych decyzji.
Tylko skoncentrować się na ograniczeniu strat energii cieplnej domu.

Hanss
24-12-2014, 12:22
krzychu85 Tak jak wszyscy piszą zwiększ grubość izolacji - to podstawa, jeżeli nie chcesz tego robić - to wal w ekogroch:mad:
Dlaczego nikt nie poleca kabli dla takiego domku?:mad: Tylko drogą PC? Policzyć koszt wodnej podłogówki plus pompoklamot i robi się sumka!
Za koszt samej instalacji wodnej podłogówki ma prawie gotowy system do grzania chałupy....tym bardziej na krechę: jak spłacisz, sama pompka 20 tys.PLN wyjdzie 35tys.PLN a po 30 latach będzie potrzebna NOWA:P A przy takich zimach jak zeszła lub obecna, to PC musi chulać z 20 lat za nim zacznie wychodzić taniej niż goły prąd:yes:
No i oczywiście WM choćby nawet z Luną.

Dla WSZYSTKICH userów: ekogrochów, klamociarzy, kablarzy i innych wynalazków:
***ZDROWYCH, SPOKOJNYCH, SZCZĘŚLIWYCH I POJEDNANYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA*** życzy Hanss

naturszczyk
04-01-2015, 13:42
Uświadamianie inwestorów przynosi efekty:

Oby coraz więcej tak mądrych inwestorów.

i TY się kreujesz tu na eksperta??

Spoko,mi się mieści bo byłem przygotowany na zużycie 5000kWh a z tego co widzę,utrzymując komfortowe temperatury w domu jak teraz byłoby tego z 6000kWh i ponad i przy Kospelu byłbym z tego zadowolony ale jak się widzi u kogoś 2400kWh za cały sezon to jest to bardzo śmieszne i może wprowadzać błędne przekonanie,że kable są najlepsze i ekonomiczne i to jest standartowe zużycie przy kablach na ogrzewanie przy komfortowej temperaturze 22,5st.C.

P.S
te 6000kWh to plus jeszcze zyski bytowe z 3 osób ;)

2400 * COP 3,5 do 4 = 8400-9600
pow uz 118 m2
to dom 8l
i chciałeś grzać to kospelem? i zmieścić się w 5-6 MWh?

pochwal się jeszcze tym swoim OZC z obciążeniem cieplnym 3,5KW
ale na wszelki wypadek wstawiłeś klamota 3x większego - tak tak , wiemy , był za darmo

naturszczyk
04-01-2015, 13:49
i jeszcze coś od innych kolegów

policz najpierw w czystości sumienia swoje koszty i dopiero wtedy pouczaj innych.
posłuchaj ,"oświecony ",bezczelny dupku,na pewno nie ty będziesz mnie uczył,co dla mnie i dla innych jest właściwym wyborem w kwestii ogrzewania i co się komu bardziej opłaca!
przypominasz mi najgorsze skojarzenia z ekoświrami i lewackimi awanturnikami,którzy tolerancję pomylili z akceptacją!
spadaj na swój wątek z pompami,bo zaczynasz śmierdzieć nawet wtedy,jak otwieram lodówkę.


Coś o Bogactwie Arturka i jego lenistwie......


0,29zl bo jestem zbyt leniwy żeby zmieniać na Duon i miec z tego pare zl do przodu,ja nie z tych co to ogolili by sie lub zapodali syf do domu za pare groszy Podobnie jak w przypadku G11 w zeszłym sezonie.


Upomnij się poprostu do tego Redaktora,również miałem taką sytuację i Pani,która zajmowała się umową i wypłatą tantiem zapomniała o mnie.Ale po przypomnieniu się umowa została przysłana,kasa wplacona a i darmową gazetkę też dostalem

50zł I darmowa gazetka heheh, ktoś tutaj jest chyba w desperacji


Nie ! nie jesteś sławny ! jesteś PAZERNY !! również miałem oferty z FM dokładnie 3 oferty, kazda oferta to 50zł + jakieś tam gadzety, jest to normalna praktyka muratora... ja wzgardziłem tymi 150zł ... coś cienka ta Twoja sława skoro musiałeś pisać do FM o honorarium w wysokosci 50zł...

Arturo72
04-01-2015, 14:54
i TY się kreujesz tu na eksperta??


2400 * COP 3,5 do 4 = 8400-9600
pow uz 118 m2
to dom 8l
i chciałeś grzać to kospelem? i zmieścić się w 5-6 MWh?


W poprzednim sezonie na c.o zużyłem 1900kWh,jaki COP mają powietrzne pompy ? 3 ? 1900*3=5700kWh ?


Ja bym się predzej spytal o Twój móżdżek,chyba że aż tak bardzo psuje biznesik...

Uświadamianie inwestorów przynosi efekty:


Jakie ogrzewanie polecilibyście do domu o tych parametrach, kotłownie przerobiłem na pokój :D
Nie chciałem się bawić z piecami i składowaniem opału i zależało mi na wygospodarowaniu dodatkowego pokoju.

Oby coraz więcej tak mądrych inwestorów.

karoka65
04-01-2015, 17:22
Ja bym się predzej spytal o Twój móżdżek,chyba że aż tak bardzo psuje biznesik...



Oby coraz więcej tak mądrych inwestorów.
I oby jak najmniej takich bez móżdżków, fanatyków i naciągaczy pompowych Twojego pokroju.
Artek chyba któryś z Twoich sąsiadów musiał się wku....ć jak czytał te Twoje wypociny, hehe

Hanss
04-01-2015, 19:51
naturszczyk handlujesz opałem?:jawdrop:

naturszczyk
04-01-2015, 20:29
że co ??

że ja ??

w życiu !!

nigdy niczym nie handlowałem
klientem jestem
nie lubię gdy myśli się że jestem ciot a i mi się ch.... w d .... próbuje wcisnąć a to co poniektórzy właśnie próbowali....

timon120777
04-01-2015, 20:37
widzę że nasz EKS- najlepszy doradca coraz mocniej brnie w samodestrukcję
ciekawe kiedy skończy w tym samym zbiorniku co jego niedoszłe rybki:p
jak już takie rzeczy mają miejsce to musiał zdrowo nawywijać w realu- tutaj wywija notorycznie i to już nikogo nie dziwi:P

R&K
04-01-2015, 20:40
niby tak ,ale na auto za 50tys mnie nie stać i jeżdze za 8:) i wiadomo auto to auto są już na rynku od lat a PC myślę ,ze dopiero wchodzą na Polski rynek stąd też moje obawy.Po prostu nei stać mnie na drugą pompe np za 6-7 lat,Czytam ,że powina chodzic 15-20 lat ,ale widomo jak to w życiu bywa:)
Nie jestem przeciwnikiem tego rozwiązania tylko nie wiem czy mi się ta inwestycja nie odbije czkawka:P


Weź ołówek i policz.
Potrzebujesz rocznie ok 8-9 tys kWh na CO +CWU jak w miarę przypilnujesz ocieplenia.
Prąd - 8,5 tys x 0,3 = 2550zł
PC - 2550/3=850zł różnica 1700zł. Jeśli inwestycja będzie większa niż 15 tys zł od prądu to raczej nie ma sensu
Węgiel 8,5 tys kWh x 0,16gr( jak będziesz dobrym palaczem, miał dobry węgiel i kocioł) =1360 zł - różnica 1190 zł jeśli inwestycja droższa od prądu o 10tys zł( komin i kocioł) to nie ma sensu.
Zrób ozc to więcej będziesz widział.

po 1 . zrob OZC i pobaw sie wynikiem by sprawdzic do jakiego poziomu z izolacja chcesz zejsc / na co Cie stać - policz ile bedzie kosztowac Cie realnie zwiekszenie izolacji
po 2 sprawdz dokładnie koszty wytworzenia/zakupu 1 kwh w Twojej okolicy czy to z gazu, czy od dostawczy pradu czy to za pomoca biomasy etc
po 3 przelicz wszystko dokładnie - ogolne wyliczenia mar1173 pokazuja Ci droge tylko wymagaja dokladnych danych - u mnie prad np nie 30 groszy a 18,5 , w Skarzysku Kamiennej np 23 gr ,

wtedy jedo wyliczenie wyglada tak
prad np 8500*20gr = 1700
PC 1700/3 = 566
roznica 1133

wegiel j.w - roznica wzgledem pradu 340 zl - bezobslugowo, czysto , bez kominow i kotlowni

od siebie dodam ze w kablu oporowym nie ma sie co popsuc! a to jak widze dla Ciebie bardzo wazny argument, popsuc sie moge jedynie sterownik

u CIebie pewnie tez stawki moga byc inne, warto sprawdzic Duon+ lokalna dystrybucja pradu i do tego sie odniesc - do tego gdy podpiszesz na poczatku umowe na g11 a pozniej zmienisz ja na g12 to zyskujesz prad na miesiecy w taniej taryfie za free , a po kolejnych 6 miesiacach masz prawo powrotu na g11

temat dosc zlozony i nie ma tu latwej odpowiedzi i wyboru - decyzje musisz podjac sam

ale zgodze sie z innymi - nie pchaj sie w piec na "wszystko" - nie ma sensu

Arturo72
04-01-2015, 20:45
widzę że nasz EKS- najlepszy doradca coraz mocniej brnie w samodestrukcję
ciekawe kiedy skończy w tym samym zbiorniku co jego niedoszłe rybki:p
jak już takie rzeczy mają miejsce to musiał zdrowo nawywijać w realu- tutaj wywija notorycznie i to już nikogo nie dziwi:P
Bardziej widzę tutaj sfrustrowanego sprzedawcę czy to kotłów weglowych lub sterowników czy samego węgla czy to kabli bo im też zalazłem za skórę wyjaśniając zawiłości i ogłupianie inwestorów.
Ja się niczego nie wstydzę,jestem caly czas dostępny :)

Panie naturszczyk przedstaw się pan i wyjaśnij o co biega.
Nawet tutaj na forum i teraz,oficjalnie.

naturszczyk
04-01-2015, 20:58
a żona.....

wiadomo....



Powyższego trudno zrozumieć,odpowiedz na pytania powyższe to może załapie.
......
Mówi bardzo dużo,mówi przede wszystkim ile energii zostało użyte w celu dogrzania domu do np.temp.22,5st.C.
A całkowite zużycie enetgii w domu pokazuje,kto ile energii zużył na cele bytowe a nie grzewcze czyli na TV,wibratory,zmywarki,pralki itp.


to może ja odpowiem za jasienieczka byś łatwiej mógł zrozumieć

mówi to tyle że gdy Twojej żonie w sypialni jest zimno to włącza wibrator bo TY nie dajesz rady i ogrzewa atmosferę w zimnych stosunkach damsko męskich , a gdy wibratora nie włącza to twój system CO musi uzupełnić straty i zrobić robotę której tY nie odwalasz / dowalasz


Tak,przy 19 czuć,że ogrzewanie nie chodzi,nie ma promieniowania cieplnego pomimo odpowiedniej temp.w domu.
A żona sapała o 23 w salonie - to za gorąco,a sypialni jest ok,bo pętle skręcone.

Piotrek42
04-01-2015, 21:00
Naturszczyk....
Na Prośbę autora

Na ile skroił cię ten najlepszy duet na forum??

Arturo72
04-01-2015, 21:13
Naturszczyk....

Na ile skroił cię ten najlepszy duet na forum??
Przecież to wasz ziomal,sprzedawca ekosyfu.
Jakieś konkrety poproszę.

timon120777
04-01-2015, 21:29
z tego co pisze to raczej twój klient i to nie do końca zadowolony z wyników i pracy działu obsługi klienta
wniosek
twoja wiarygodność notuje spadki jak rubel i za chwilę będziesz musiał się znow dewaluować usuwając kolejnych kilka tysięcy postów
moze wreszczie znikniesz stąd całkiem

Arturo72
04-01-2015, 21:37
z tego co pisze to raczej twój klient i to nie do końca zadowolony z wyników i pracy działu obsługi klienta
wniosek
twoja wiarygodność notuje spadki jak rubel i za chwilę będziesz musiał się znow dewaluować usuwając kolejnych kilka tysięcy postów
moze wreszczie znikniesz stąd całkiem
to klamie i to bezczelnie:

Ja nie mam klienta czy klientów,on obraża moje dobre imię jako osoby prywatnej.
Nie mam z nim nic wspólnego,prosiłem,żeby na forum napisał o co biega ale widać,że jego zadaniem jest tylko oszczerstwo i kłamliwe pomówienia.

Przecież to są oszczerstwa w czystej postaci.
Gość kłamie jak najęty i nie podaje konkretów.
Prosiłem już go nie raz żeby na forum napisał co i jak ale to kłamca.
Jakiś sprzedawca ekosyfu.

Coś na tej zasadzie:

A teraz jest akcja na mnie bo uświadamiam zielonych inwestorów i biznes ekosyfiasty nie bangla.

Dlatego Moderator widzę,że działa "sprawnie"...


Prosiłbym Moderatorów o nie usuwanie postów
http://forum.muratordom.pl/member.php?210891-naturszczyk

Będą dowodem w sprawie bo zostałem przez tego jegomościa klamliwie oskarżony o oszustwo.

Hanss
04-01-2015, 22:03
Arturo72 proszę Ciebie o Twoje zdanie...Chodzi tylko o porównanie dwóch systemów grzewczych, ich plusy i minusy zakup/użytkowanie - dom 135m2, zapotrzebowanie 35kWh/m2/rok...chodzi mi o PC/pw i kable. U mnie cena 1kWh u lokalnego dostawcy w G12 0,27PLN

Arturo72
04-01-2015, 22:22
Arturo72 proszę Ciebie o Twoje zdanie...Chodzi tylko o porównanie dwóch systemów grzewczych, ich plusy i minusy zakup/użytkowanie - dom 135m2, zapotrzebowanie 35kWh/m2/rok...chodzi mi o PC/pw i kable. U mnie cena 1kWh u lokalnego dostawcy w G12 0,27PLN
Wiesz co sadzę o kablach ;)
Ja bym wszedł przy takim zapotrzebowaniu w prąd ale w Kospela lub w bufor z grzałkami czyli wodna podłogówka i prąd.
Kiedyś chcialbyś zmniejszyć rachunki lub prąd pójdzie do góry lub pompy będą za grosz to wywalasz i podpinasz pompę a tak to kable do końca pozostają.

Hanss
04-01-2015, 22:37
Dziękuję.:P

Liwko
07-01-2015, 16:14
Dla tych co tak uparcie chcą edukować i bronią wprowadzenia zakazu


"Powiem trochę ze smutkiem, że niestety (...) te działania uświadamiające się jednak nie przebijają" - powiedział Mariusz Popiołek z NFOŚiGW, koordynator programu KAWKA na rzecz likwidacji niskiej emisji.

http://www.wnp.pl/wiadomosci/240365.html

Liwko
27-01-2015, 09:17
Macie kolejnego "miszcza" do kolekcji :bash:


Pomoże ktoś w doborze koła na ekogroch . Mam dom 135m2 po podłodze(115użytkowej) . Na stronie ciepłowłaściwe wyszło mi koło 5.5Kw . Znacie jakieś małe kotły godne polecenia?


...No i mam kotłownie oddaloną od domu w garażu około 15m ( rury preizolowane)


Dlaczego tak?


Bo pragnę mieć piec na paliwo stałe i wydawało mi się to lepsze rozwiązanie .:rolleyes:

Ludzka głupota nigdy się nie skończy :bash:

karoka65
27-01-2015, 09:31
Odgrzałeś starego naleśnika ?
Z Arczim sobie popiszcie tutaj, będzie choć raz w temacie.
Ty już od niego się zaraziłeś tym przenoszeniem wypowiedzi z wątku na wątek ?
Nie wiedziałem że te choroby są zaraźliwie, chyba się wyniosę z tego forum bo jeszcze mi się udzieli :)

Liwko
27-01-2015, 09:48
Odgrzałeś starego naleśnika ?
Z Arczim sobie popiszcie tutaj, będzie choć raz w temacie.
Ty już od niego się zaraziłeś tym przenoszeniem wypowiedzi z wątku na wątek ?
Nie wiedziałem że te choroby są zaraźliwie, chyba się wyniosę z tego forum bo jeszcze mi się udzieli :)

Im mniej tak idiotycznych pomysłów, tym ty będziesz mógł spać spokojniej. Inaczej ktoś faktycznie się wqerwi i pozamiata jakąś ustawą całe wasze węglowe towarzystwo :P

karoka65
27-01-2015, 09:56
Liwek, będę na Ciebie głosował :)
Wiesz dobrze jak ja że my tego nie dożyjemy, ja już trochę leciwy się robię ale Tobie daj Bóg zdrowia, też nie.

Arturo72
27-01-2015, 10:01
Całe szczęście,że są także mądrzy i rozsądni inwestorzy:
Cały czas zakładałem, że będę ogrzewał dom piecem na ekogroszek. Obecnie gdzie mieszkam mamy tradycyjny piec weglowy, więc taki piec na ekogroszek wydawał mi się dobrym i nowoczesnym dla mnie rozwiązaniem.
Ostatnio zacząłem czytać na temat powietrznej pompy ciepła + zbiornik do podgrzewania ciepłej wody latem i zimą + chłodzenie pomieszczenia latem.
.
Swoją drogą zachodze w głowę jak dla kogoś ogrzewanie domu węglem zwanym eko może być nowoczesne...
Chyba jedynie dla tych co poprzednio palili megasyfem.

Arturo72
25-11-2015, 16:45
Bardzo ciekawy i bardzo mądry artykuł wynalazłem:
http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/dlaczego-ogrzewanie-na-ekogroszek-jest-drogie/
Zgadzam się z każdym słowem tam.

asolt
25-11-2015, 17:06
Bardzo ciekawy i bardzo mądry artykuł wynalazłem:
http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/dlaczego-ogrzewanie-na-ekogroszek-jest-drogie/
Zgadzam się z każdym słowem tam.

A ja nie, powiedzano w artykule o domach termomodernizowanych, a te na ogól mają juz kotłownię wiec argument o dodatkowych kosztach nietrafiony, kolejna rzecz to sprawnosci kotłow, kol. zawijan który badał kotły podajnikowe stwierdził ze sprawnosci takich akurat kotłow dla mocy znamionowej i 30% znamionowej niewiele sie róznią. Kolejna rzecz sposród domów termodernizowanych duzo jest domów w których jest zmieniane tylko zródło grzewcze, mało kto zmienia wylewki, wykonczenie podłóg abu stosowac kable czy maty grzejne. Ogolnie trzeba rozgraniczyc systemy grzewcze w nowych budynkach i stopien termodernizacji w starych co autor artykułu potraktował dosc ogolnie. Problem błachy wcale nie jest gdyz budynków starych i nieco młodszych jest zdecydowana wiekszosc i zakres i efekty termomoedrnizacji w tych budynkach to wcale nie jest prosta sprawa.

Arturo72
25-11-2015, 17:34
kolejna rzecz to sprawnosci kotłow, kol. zawijan który badał kotły podajnikowe stwierdził ze sprawnosci takich akurat kotłow dla mocy znamionowej i 30% znamionowej niewiele sie róznią
Z praktyki użytkowników,te "niewiele" to jest zejście z 80% sprawności na 40-50% sprawności.
Bazuje na tym co wyczytałem na forum m.in od SUSPENSER-a

asolt
25-11-2015, 18:32
Z praktyki użytkowników,te "niewiele" to jest zejście z 80% sprawności na 40-50% sprawności.
Bazuje na tym co wyczytałem na forum m.in od SUSPENSER-a

Jakkolwiek nie zgadzam sie z zawijanem ze wzgledu na nachalne reklamowanie OEM, to az tak bym nie kwestionował wyników badan, pomimo ze to są warunki laboratoryjne to ma to przełozenie na warunki rzeczywiste. Problem zmiany sprawnosci w zaleznosci od obciązenia istnieje, ale wiekszym problem jest koniecznosc termomodernizacji kilku mln starych budynków których własciciele mają na ogół ograniczone zasoby finansowe. Jest to problem rzeczywisty gdyz nie mozna zastosowac takich samych rozwiązan jak w nowych budynkach.

timon120777
25-11-2015, 20:49
arturek skończ bić posty po wyjściu z kozy bo głupoty pleciesz
dobre konstrukcje pracują z niewielkim spadkiem sprawności o czym oprócz zawijana pisało również kilka równie światłych w temacie paliw stałych osób.
nie chce mi sie teraz szukać w sieci ale pamietam artykuły jednej z Pań z branży które są zbieżne z tym co pisze "profesore"
choć on nagania to jednak część informacji podaje obiektywnie i jasno z nich wynika że dobra konstrukcja będzie pracować sprawnie w szerokim zakresie mocy
a SUSPENSERA to akurat najgorzej jak mogłeś przywołujesz bo on ma swój kocioł opomiarowany i poza latem gdzie oiąga przytoczone przez Ciebie sprawności to w sezonie grzewczym jego kociołek śmiga w okolicy 80% czyli kulka w płot
skończ zatem tłuc posty i weź wróć do żony i normalnego życia zamiast pisac głupoty dla samego pisania.
mimo że masz już 40 kilka wiosen to edukacyjnie jesteś w zerówce.
więcej pokory chłopie i spojrzenia szerszego na świat bo z takim podejściem to daleko nie zajedziesz
i jak pisze asolt co innego budować nowe a co innego modernizować stare i to często przy ograniczonych funduszach
mam wrażenie że ty mentalnie nadal tkwisz w tej wielkiej płycie w której tyle lat spędziłeś

Maher
25-11-2015, 22:42
Bardzo ciekawy i bardzo mądry artykuł wynalazłem:
http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/dlaczego-ogrzewanie-na-ekogroszek-jest-drogie/
Zgadzam się z każdym słowem tam.

Jakbyś miał jakiekolwiek pojęcie na ten temat to byś głupot nie pisał - artykuł jest o piecach "śmieciuchach" gdzie rzeczywiście aby zmniejszyć moc dławi się piec nie dostarczając mu odpowiedniej ilości powietrza. W piecach podajnikowych nie trzeba tej mocy ograniczać odcinając powietrze, tylko spala się mniejszą dawkę węgla z odpowiednio dobranym powietrzem aby spalanie była jak najbardziej efektywne, a większy wymiennik więcej tego ciepła odbierze, jedynie problemem jest odpowiednio mały palnik aby dawkować jak najmniejszą dawkę węgla, u mnie 12Kw piec wyrabia aby w lecie ogrzewać tylko ciepłą wodę z mocą ok. 0,5Kw to w zimie tym bardziej nie ma najmniejszego problemu i to przy średnim koszcie wytworzenia 1KW za 0,17zł.

Arturo72
25-11-2015, 22:53
Jakbyś miał jakiekolwiek pojęcie na ten temat to byś głupot nie pisał - artykuł jest o piecach "śmieciuchach" gdzie rzeczywiście aby zmniejszyć moc dławi się piec nie dostarczając mu odpowiedniej ilości powietrza. W piecach podajnikowych nie trzeba tej mocy ograniczać odcinając powietrze, tylko spala się mniejszą dawkę węgla z odpowiednio dobranym powietrzem aby spalanie była jak najbardziej efektywne, a większy wymiennik więcej tego ciepła odbierze, jedynie problemem jest odpowiednio mały palnik aby dawkować jak najmniejszą dawkę węgla, u mnie 12Kw piec wyrabia aby w lecie ogrzewać tylko ciepłą wodę z mocą ok. 0,5Kw to w zimie tym bardziej nie ma najmniejszego problemu i to przy średnim koszcie wytworzenia 1KW za 0,17zł.
Przeczytałeś dokładnie artykuł do końca ?
Wg nie raczej nie


Ok więc jeśli kocioł przy 30% mocy ma sprawność 85% to nawet gdyby poniżej tego wchodził w podtrzymanie żeby uzyskać 18% uzyskamy 18/30*85 = 51% sprawności [licząc podtrzymanie jako 100% stratę].

Z praktyki u mnie inny kocioł 18 kW przy grzaniu samej CWU latem osiąga 35-40%, a przy 3-4 kW już 80%.

Przez większość sezonu w nowych domach kocioł 12kW będzie pracował na 10-20% mocy nominalnej i jak widać,ze sprawnością ok.50%,bardzo fajnie wrzucać 1000zł do kotła a z tego 500zł wypuszczać kominem...

To tak jak moja 17-ka średnia za rok 1,6 kW :lol2:

Maher
25-11-2015, 23:17
Przeczytałeś dokładnie artykuł do końca ?
Wg nie raczej nie



Przez większość sezonu w nowych domach kocioł 12kW będzie pracował na 10-20% mocy nominalnej i jak widać,ze sprawnością ok.50%,bardzo fajnie wrzucać 1000zł do kotła a z tego 500zł wypuszczać kominem...

Bez znaczenia z jaką sprawnością tylko ile KW ogrzewania cie kosztuje, bo jak ja pisałem wyżej bez kombinacji i poświęcając ogrzewaniu i piecowi maksymalnie 15 minut tygodniowo mnie wynosi 17groszy.

Arturo72
25-11-2015, 23:26
Bez znaczenia z jaką sprawnością tylko ile KW ogrzewania cie kosztuje, bo jak ja pisałem wyżej bez kombinacji i poświęcając ogrzewaniu i piecowi maksymalnie 15 minut tygodniowo mnie wynosi 17groszy.
Bez znaczenia mówisz jest sprawność ?
A co to jest sprawność ?
Sprawność, czyli stosunek energii otrzymywanej w kotle do energii włożonej w postaci paliwa, to jeden z najważniejszych wyznaczników przydatności urządzeń grzewczych.

Czyli jak włożymy 1t węgla zwanego eko(energii) za 1000zł a sprawność będzie 85% to znaczy,że 850zł to energia która ogrzeje nam dom a 150zł pójdzie kominem/
Ale jak włożymy 1t węgla zwanego eko(energii) za 1000zł a sprawność będzie 50% to znaczy,że otrzymamy energię za 500zł która ogrzeje nam dom a 500zł pójdzie w komin.
Lubisz wyrzucać większość kasy kominem czy lepiej spożytkować ją na coś innego ?

Tak jest w większości nowych domów z ogrzewaniem na węgiel zwany eko gdzie za duże mocowo kotły wg obciążenia pracują na 10-20% mocy nominalnej wyrzucając 50% kasy za paliwo kominem.
Zresztą sam potwierdzasz to:

U mnie 11/12Kw przy dzisiejszym mrozach nie przekroczył 3Kw, a w lecie średnio pracuje z mocą 0,3Kw
A SUSPENSER w swoim poście to wyliczył.

Maher
26-11-2015, 00:10
Bez znaczenia mówisz jest sprawność ?
A co to jest sprawność ?
Sprawność, czyli stosunek energii otrzymywanej w kotle do energii włożonej w postaci paliwa, to jeden z najważniejszych wyznaczników przydatności urządzeń grzewczych.

Czyli jak włożymy 1t węgla zwanego eko(energii) za 1000zł a sprawność będzie 85% to znaczy,że 850zł to energia która ogrzeje nam dom a 150zł pójdzie kominem/
Ale jak włożymy 1t węgla zwanego eko(energii) za 1000zł a sprawność będzie 50% to znaczy,że otrzymamy energię za 500zł która ogrzeje nam dom a 500zł pójdzie w komin.
Lubisz wyrzucać większość kasy kominem czy lepiej spożytkować ją na coś innego ?

Tak jest w większości nowych domów z ogrzewaniem na węgiel zwany eko gdzie za duże mocowo kotły wg obciążenia pracują na 10-20% mocy nominalnej wyrzucając 50% kasy za paliwo kominem.
Zresztą sam potwierdzasz to:

A SUSPENSER w swoim poście to wyliczył.

I tak wolę spalać węgiel z sprawnością ok.80% i jeden kilowat mnie kosztuje 17groszy niż palić w kotle gazowym z sprawnością 110% i kilowat z gazu będzie mnie kosztował powyżej 30groszy lub prądem za który płace teraz 65groszy, a najgorszym pomysłem byłoby założyć pompę ciepła za 60tys.zł i mimo że kilowat wytworzony może kosztować najmniej ale inwestycja nigdy się zwróci i doliczając amortyzacje wyjdzie powyżej 1zł za Kw.

link2jack
26-11-2015, 06:33
I tak wolę spalać węgiel z sprawnością ok.80% i jeden kilowat mnie kosztuje 17groszy niż palić w kotle gazowym z sprawnością 110% i kilowat z gazu będzie mnie kosztował powyżej 30groszy lub prądem za który płace teraz 65groszy, a najgorszym pomysłem byłoby założyć pompę ciepła za 60tys.zł i mimo że kilowat wytworzony może kosztować najmniej ale inwestycja nigdy się zwróci i doliczając amortyzacje wyjdzie powyżej 1zł za Kw.

Ktoś tu zawiesił się w roku 2000 :)
Skąd ta cena 60 tysięcy?

No cóż, WFOSIGW w Warszawie rozdawał dofinansowanie na pompe ciepła i jakoś chętnych za dużo nie było.
Gdyby się okazało, że z dotacją możesz mieć pompę w cenie około 15 tysięcy to nadal byś tak gadał ?

fotohobby
26-11-2015, 07:11
I tak wolę spalać węgiel z sprawnością ok.80% i jeden kilowat mnie kosztuje 17groszy niż palić w kotle gazowym z sprawnością 110% i kilowat z gazu będzie mnie kosztował powyżej 30groszy lub prądem za który płace teraz 65groszy, a najgorszym pomysłem byłoby założyć pompę ciepła za 60tys.zł i mimo że kilowat wytworzony może kosztować najmniej ale inwestycja nigdy się zwróci i doliczając amortyzacje wyjdzie powyżej 1zł za Kw.

kWh z gazu kosztuje 24-25gr.
Czysto i bezobsługowe.

JTKirk
26-11-2015, 07:19
A ja nie, powiedzano w artykule o domach termomodernizowanych, a te na ogól mają juz kotłownię wiec argument o dodatkowych kosztach nietrafiony, kolejna rzecz to sprawnosci kotłow, kol. zawijan który badał kotły podajnikowe stwierdził ze sprawnosci takich akurat kotłow dla mocy znamionowej i 30% znamionowej niewiele sie róznią.

chyba niedokładnie czytałeś
pierwszy akapit artykułu:

Inwestorom budującym domy lub modernizującym systemy grzewcze wydaje się, że ogrzewanie na węgiel jest najtańszym, jakie można sobie wyobrazić.

asolt - ten promowany przez kol. zawijana kocioł o którym piszesz, ma znamionową moc 26kw (!), czyli 30% daje 7,8kw czyli dalej jakby nie patrzeć za dużo do nowego domu . Inna kwestia, że tego kotła nie ma chyba jeszcze u nas na rynku, więc brak użytkowników, którzy mogliby napisać jak to wygląda w codziennym użytkowaniu. Bo że badania w laboratorium to jedno, a codzienna rzeczywistość w kotłowni to drugie to chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

co do tych modernizowanych domów, to faktycznie sprawa jest nieco bardziej złożona

JTKirk
26-11-2015, 07:24
kWh z gazu kosztuje 24-25gr.
Czysto i bezobsługowe.

ceny nosników energii zmieniają się, kol. Maher przytoczył dane które są już od jakiegoś czasu nieaktualne, tak co do cen nosników jak i cen Pomp ciepła
prąd w 2T np. w Tauron Gliwice też jest około 25gr.(a grzejąc prądem grzeje się zwykle tylko w taniej taryfie)

asolt
26-11-2015, 07:28
chyba niedokładnie czytałeś
pierwszy akapit artykułu:


asolt - ten promowany przez kol. zawijana kocioł o którym piszesz, ma znamionową moc 26kw (!), czyli 30% daje 7,8kw czyli dalej jakby nie patrzeć za dużo do nowego domu . Inna kwestia, że tego kotła nie ma chyba jeszcze u nas na rynku, więc brak użytkowników, którzy mogliby napisać jak to wygląda w codziennym użytkowaniu. Bo że badania w laboratorium to jedno, a codzienna rzeczywistość w kotłowni to drugie to chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

co do tych modernizowanych domów, to faktycznie sprawa jest nieco bardziej złożona

A czy sadzisz ze kocioł np. Skam-P 7 kW będzie miał tak bardzo odbiegajaca sprawnosc dla 30% mocy czyli dla 2,1 kW?, jezeli tak to czym to usasadnisz, pomijam pewne róznice konstrukcyjne tych kotłow, ale biorąc tylko efekt skali nie sądzę aby dla tego kotła sprawnosc dla 30% tak drastycznie spadła w porównaniu do OEMP

asolt
26-11-2015, 07:30
ceny nosników energii zmieniają się, kol. Maher przytoczył dane które są już od jakiegoś czasu nieaktualne, tak co do cen nosników jak i cen Pomp ciepła
prąd w 2T np. w Tauron Gliwice też jest około 25gr.(a grzejąc prądem grzeje się zwykle tylko w taniej taryfie)

Własnie tak, to po co grzac gazem skoro w II taryfie kosztuje tyle samo, a koszty inwestycyjne, eksplatacyjne i serwisowe dla 20 lat sa duzo mniejsze dal prądu?

JTKirk
26-11-2015, 07:57
A czy sadzisz ze kocioł np. Skam-P 7 kW będzie miał tak bardzo odbiegajaca sprawnosc dla 30% mocy czyli dla 2,1 kW?, jezeli tak to czym to usasadnisz, pomijam pewne róznice konstrukcyjne tych kotłow, ale biorąc tylko efekt skali nie sądzę aby dla tego kotła sprawnosc dla 30% tak drastycznie spadła w porównaniu do OEMP

to ciekawe co piszesz....
na stronie producenta nie ma nic o kotle Skam-P 7kw o którym piszesz (wiem że kiedyś byl) Typoszereg zaczyna się od 12kw.(producent podaje pracę w zakresie 3,4-15kw) Z jakichś powodów 7kw nie jest już produkowany, a przynajmniej producent nie pisze o tym swojej stronie.
A co do tej sprawności na niskich mocach - to pamiętam z tej całej dyskusji o OEM, że kol. zawijan wytykał konkurencji że coś tam nie tak z badaniami/certyfikatami nie tak było...nie wiem, nie śledziłem już później dyskusji - ale faktem jest, że na stronie ogniwa w katalogu jest dostępny certyfikat potwierdzający parametry, natomiast na stronie producenta Skama takich danych nie znalazłem - może źle szukałem

o, tutaj o tym pisze

SKAM-P 7kW, o ile wiem, nie ma wykonanych stosownych badań. Niech wypowie się w tym temacie jarecki.
SKAM-P 12kW oraz OEPlus 10kW - jak najbardziej.
i tu

SKAM-P 7kW to taki kocioł, który jest, ale go nie ma.
Jego producentem jest podobno firma SEKOM z Pleszewa (wpisz w googlach sekom-pleszew, to ją znajdziesz), ale w ofercie tej firmy nie ma takiego kotła, ani tym bardziej żadnych wyników - parametrów jego pracy na mocy nominalnej, czy minimalnej, czy jakiejkolwiek innej. Nikt też chyba nie widział jeszcze wyników badań dla tego kotła. Ja, w każdym razie, nie widziałem.
SUSPENSER, jak znam życie, też ich nie pokaże. Skieruje rozmowy "pod stół", czyli "na priva", żeby nikt nie zobaczył - to taka jego metoda.

Moim zdaniem, warto zasięgnąć informacji u źródła, czyli w firmie SEKOM. Można też spróbować u jareckiego, choć i on, od pewnego czasu, też woli "na priva". Jednak z tego, co wiem, to u jareckiego co najmniej do przyszłego roku też SKAM-Pa 7kW nie będzie w sprzedaży.

dziwię się że piszesz o tym 7kw, skoro jesteś w temacie i brałeś udział w dyskusji na tamtym wątku

no właśnie, problem taki, że nie tylko ja nie potrafię znaleźć tych wyników badań

Kotłów nie ma, ale wyniki badań chyba są. Sam piszesz, że są.
To dlaczego ich nie ma???
Na tej stronie producenta... czy gdziekolwiek indziej.
jak będą wyniki badań, to wtedy się wypowiem, inaczej to wróżenie z fusów

asolt
26-11-2015, 08:07
to ciekawe co piszesz....
na stronie producenta nie ma nic o kotle Skam-P 7kw o którym piszesz (wiem że kiedyś byl) Typoszereg zaczyna się od 12kw.(producent podaje pracę w zakresie 3,4-15kw) Z jakichś powodów 7kw nie jest już produkowany, a przynajmniej producent nie pisze o tym swojej stronie.
A co do tej sprawności na niskich mocach - to pamiętam z tej całej dyskusji o OEM, że kol. zawijan wytykał konkurencji że coś tam nie tak z badaniami/certyfikatami nie tak było...nie wiem, nie śledziłem już później dyskusji - ale faktem jest, że na stronie ogniwa w katalogu jest dostępny certyfikat potwierdzający parametry, natomiast na stronie producenta Skama takich danych nie znalazłem - może źle szukałem

o, tutaj o tym pisze

i tu


dziwię się że piszesz o tym 7kw, skoro jesteś w temacie i brałeś udział w dyskusji na tamtym wątku

no właśnie, problem taki, że nie tylko ja nie potrafię znaleźć tych wyników badań

jak będą wyniki badań, to wtedy się wypowiem, inaczej to wróżenie z fusów

Istotnie jest jakis problem z tym typem kotła, ale ktos z forumowiczów (kol. sicio) dzwonił do producenta i dostał odpowiedz ze zamowienia na ten typ kotła bedą realizowane po styczniu o ile dobrze pamietam (produkcja jest cały czas). Nie wiem dlaczego ten typ otacza taka aura tajemniczosci, nie intersuje mnie to, chodzi mi wyłacznie o aspekty techniczne. Zgadzam sie ze zawijan nie widział wyników badan tego kotła, ale to nie oznacza ze jego sprawnosc dla 30% jest tak mała w porównaniu do sprawnosci dla mocy znamionowej.

zawijan
26-11-2015, 08:32
A czy sadzisz ze kocioł np. Skam-P 7 kW będzie miał tak bardzo odbiegajaca sprawnosc dla 30% mocy czyli dla 2,1 kW?, jezeli tak to czym to usasadnisz, pomijam pewne róznice konstrukcyjne tych kotłow, ale biorąc tylko efekt skali nie sądzę aby dla tego kotła sprawnosc dla 30% tak drastycznie spadła w porównaniu do OEMP
Sądzić a wiedzieć - to, drogi kolego, dwie różne sprawy :no:

asolt
26-11-2015, 08:42
Sądzić a wiedzieć - to, drogi kolego, dwie różne sprawy :no:

To moze przedstaw argumenty (w co wątpie czy zechcesz, bo przeciez nie bedziesz reklamował konkurencyjnego wyrobu z którego nie masz ani grosza) które przemawiają za tym. Zgadzam sie ze tylko badania mogą jednoznacznie to potwierdzic, ale istnieją przesłanki aby mozna byłoby to zgrubnie oszacowac. Ty wiesz o tym najlepiej.

zawijan
26-11-2015, 08:44
To moze przedstaw argumenty (w co wątpie czy zechcesz, bo przeciez nie bedziesz reklamował konkurencyjnego wyrobu z którego nie masz ani grosza) które przemawiają za tym. Zgadzam sie ze tylko badania mogą jednoznacznie to potwierdzic, ale istnieją przesłanki aby mozna byłoby to zgrubnie oszacowac. Ty wiesz o tym najlepiej.
Zgrubnie...??? A co to znaczy???

Jarecki79
26-11-2015, 08:47
- ale faktem jest, że na stronie ogniwa w katalogu jest dostępny certyfikat potwierdzający parametry,

Na stronie jest nowy certyfikat a na rynku są stare kotły z wielkimi palnikami, inna konstrukcją, dla których ten certyfikat nie jest ważny
a starsze jak tutaj osoby przebywające pamiętają badane były z cegłami na ruszcie i większa ilościa kanałów pionowych a na rynku królowała potem wersja "slim"

a jak oraz czy te kotły zostały przebadane zgodnie z norma poczytaj sobie tutaj, pozwoliłem sobie wkleić fragment normy i skan tego, co zostało zbadane
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus&p=7000057&viewfull=1#post7000057

Tutaj to już Zawijan taki mądry nie jest i raptem pisze,że od lat nie zajmuje się badaniami i nie jest na bieżąco
tutaj natomiast pluć na inne potrafi i świecić jaki to on jest wszechwiedzący


ASOLT
Nie łudź się tym, co on pisze, przeciez ledwie co wspominał,że nie jest na bieżąco i od lat się badaniami nie zajmuje.
Co wiecej jakieś 2-3lata temu pisał artykuły do prasy nabijające się z faktu badania przez udt czy ie ,że badają 30%mocy, bo przeciez nie trzeba, norma nie obowiązuje....

On pierwszy nadstawia pierś, jak idzie o pochwały, ale równie szybko wycofuje się rakiem jak sprawy idą źle, wówczas to on nie wie, piszcie do ogniwo i podobne odpowiedzi.

asolt
26-11-2015, 09:02
Tutaj to już Zawijan taki mądry nie jest i raptem pisze,że od lat nie zajmuje się badaniami i nie jest na bieżąco
tutaj natomiast pluć na inne potrafi i świecić jaki to on jest wszechwiedzący


ASOLT
Nie łudź się tym, co on pisze, przeciez ledwie co wspominał,że nie jest na bieżąco i od lat się badaniami nie zajmuje.
Co wiecej jakieś 2-3lata temu pisał artykuły do prasy nabijające się z faktu badania przez udt czy ie ,że badają 30%mocy, bo przeciez nie trzeba, norma nie obowiązuje....

On pierwszy nadstawia pierś, jak idzie o pochwały, ale równie szybko wycofuje się rakiem jak sprawy idą źle, wówczas to on nie wie, piszcie do ogniwo i podobne odpowiedzi.

Gdy sie ma od każdego sprzedanego palnika czy sterownika swoją dolę to trzeba byc hipokrytą aby twierdzic ze jest sie na emeryturze i nie zajmuje sie tymi sprawami. Gdy sie objezdza producentów kotłow i chce sie im wtrynic swoje patenty tez sie jakoby tym nie zajmuje.
Wracajac do ogniwa nie tak dawno jeden z uzytkowników forum zwiedzinony zapewnieniami zawijana jako to OEM jest super go zakupił i jest niezadowolony. Na ten temat jakos brakło jego komentarza.

Arturo72
26-11-2015, 10:05
I tak wolę spalać węgiel z sprawnością ok.80% i jeden kilowat mnie kosztuje 17groszy niż palić w kotle gazowym z sprawnością 110% i kilowat z gazu będzie mnie kosztował powyżej 30groszy lub prądem za który płace teraz 65groszy, a najgorszym pomysłem byłoby założyć pompę ciepła za 60tys.zł i mimo że kilowat wytworzony może kosztować najmniej ale inwestycja nigdy się zwróci i doliczając amortyzacje wyjdzie powyżej 1zł za Kw.
Tak jak Ci wyżej pisano,jesteś w dużym błędzie w każdej ze swoich też.
Jakiś wniosek wyciagniesz z tego ?
Mała podpowiedź,najpierw popraw błędy z myślenia a potem możemy dyskutować bo inaczej cały czas Twoje błędy z myślenia będą poprawiane na realne i prawdziwe.

I przeczytaj ten artykuł do końca bo dalej nie czytałeś widzę.

Arturo72
26-11-2015, 10:31
A czy sadzisz ze kocioł np. Skam-P 7 kW będzie miał tak bardzo odbiegajaca sprawnosc dla 30% mocy czyli dla 2,1 kW?, jezeli tak to czym to usasadnisz, pomijam pewne róznice konstrukcyjne tych kotłow, ale biorąc tylko efekt skali nie sądzę aby dla tego kotła sprawnosc dla 30% tak drastycznie spadła w porównaniu do OEMP
Z tego co mnie pamięć nie myli w tym kotle jest palnik o mocy znamionowej 12kW a nie 7kW i być może dlatego nie jest dostępny i pokazany i nie można zobaczyć badań bo spalanie węgla zwanego eko czyli sprawność na niskich mocach jest tam jak w kotle 12kW ?
Czyli odpowiednia sprawność na 30% pracy to nie przy 2,1kW a przy 3,6kW ?

asolt
26-11-2015, 10:42
Z tego co mnie pamięć nie myli w tym kotle jest palnik o mocy znamionowej 12kW a nie 7kW i być może dlatego nie jest dostępny i pokazany i nie można zobaczyć badań bo spalanie węgla zwanego eko czyli sprawność na niskich mocach jest tam jak w kotle 12kW ?
Czyli odpowiednia sprawność na 30% pracy to nie przy 2,1kW a przy 3,6kW ?

Czy to cos zmienia? Zastosowania tego kotła do nowych domów to marginalna ilosc, natomiast domy stare termomodernizowane mają na ogól takie projektowe obciązenie cieplne. Na ogół gdyz w wiekszosci przypadków termodernizacja polega na wymianie kotła, poza tym nawet pełna termomodernizacja nie zagwarantuje parametrów cieplnych jak w niowych budynkach. Ty nastawiłes sie na nowe budynki, a tymczasem to ponad 6 mln starych budynków jest w głownej mierze odpowiedzialne za niską emisję.

zawijan
26-11-2015, 10:52
Na stronie jest nowy certyfikat a na rynku są stare kotły z wielkimi palnikami, inna konstrukcją, dla których ten certyfikat nie jest ważny
a starsze jak tutaj osoby przebywające pamiętają badane były z cegłami na ruszcie i większa ilościa kanałów pionowych a na rynku królowała potem wersja "slim"

a jak oraz czy te kotły zostały przebadane zgodnie z norma poczytaj sobie tutaj, pozwoliłem sobie wkleić fragment normy i skan tego, co zostało zbadane
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus&p=7000057&viewfull=1#post7000057

Tutaj to już Zawijan taki mądry nie jest i raptem pisze,że od lat nie zajmuje się badaniami i nie jest na bieżąco
tutaj natomiast pluć na inne potrafi i świecić jaki to on jest wszechwiedzący


ASOLT
Nie łudź się tym, co on pisze, przeciez ledwie co wspominał,że nie jest na bieżąco i od lat się badaniami nie zajmuje.
Co wiecej jakieś 2-3lata temu pisał artykuły do prasy nabijające się z faktu badania przez udt czy ie ,że badają 30%mocy, bo przeciez nie trzeba, norma nie obowiązuje....

On pierwszy nadstawia pierś, jak idzie o pochwały, ale równie szybko wycofuje się rakiem jak sprawy idą źle, wówczas to on nie wie, piszcie do ogniwo i podobne odpowiedzi.
Tak ochoczo podajesz cudze... a czemu nie podajesz swoich???

Na nic nie pluję. Piszę, co widziałem, a czego nie.

Przed 30.06.2013r. badania na 30% mocy nie były obowiązkowe. Od 01.07.2013r. - są obowiązkowe.

Nie produkuję, ani nie sprzedaję kotłów, ani palników, ani sterowników. Od zawsze. Teraz też.

Arturo72
26-11-2015, 10:56
Czy to cos zmienia? Zastosowania tego kotła do nowych domów to marginalna ilosc, natomiast domy stare termomodernizowane mają na ogól takie projektowe obciązenie cieplne. Na ogół gdyz w wiekszosci przypadków termodernizacja polega na wymianie kotła, poza tym nawet pełna termomodernizacja nie zagwarantuje parametrów cieplnych jak w niowych budynkach. Ty nastawiłes sie na nowe budynki, a tymczasem to ponad 6 mln starych budynków jest w głownej mierze odpowiedzialne za niską emisję.
Od czegoś trzeba zacząć.
Temat jest dla inwestorów nowych i nowobudowanych domów gdzie system grzewczy na węgiel zwany eko nie jest w żaden sposób zasadny ekonomicznie jak też nie przyjazny środowisku i ludziom.

Inwestorzy nie zdają sobie z tego sprawy bo od zawsze dla nich i dla ich otoczenia węgiel był tani ale dzisiaj przy rozpoczęciu budowy tak nie jest aa jest wręcz przeciwnie.

A tak jest napisane w artykule którego linka podałem:

Komin, a w zasadzie 2 kominy
Jak wiadomo, kocioł wymaga do pracy komina. Musi przecież jakoś odprowadzać produkty spalania do atmosfery.
Część inwestorów nie jest jednak świadoma, że przepisy wymagają, by w pomieszczeniu kotłowni z kotłem na paliwo stałe była wentylacja grawitacyjna. Trzeba zatem czasem postawić drugi komin (albo jeden komin z dwoma kanałami – dymowym i wentylacyjnym) tylko dla kotłowni. Przy domach o dużej powierzchni i rozległej bryle, może to być kłopotliwe. I niekoniecznie komin będzie ozdobą na dachu.

Pomieszczenie kotłowni
Kocioł na węgiel do pracy wymaga osobnego pomieszczenia. Zazwyczaj nie da się w nim urządzić pralni, czy suszarni, bo jest w nim po prostu brudno. Przy ładowaniu, wybieraniu popiołu i czyszczeniu kotła powstaje dużo pyłu i kurzu, który skutecznie uniemożliwia wykorzystanie kotłowni do innych celów.Na pierwszy rzut oka to nie jest duży koszt, ale przecież za każdy 1 m2 powierzchni domu inwestor płaci i to sporo pieniędzy. A więc kotłownia o powierzchni 5 m2 może go kosztować, lekko licząc, co najmniej 10 – 12 000 PLN.

Wyposażenie kotłowni i instalacja centralnego ogrzewania
Aby kocioł węglowy mógł dostarczać ciepło do pomieszczeń, potrzebna jest jeszcze instalacja centralnego ogrzewania. W zależności od jej rodzaju (grzejnikowa czy płaszczyznowa), będzie się składać z rurek, grzejników, rozdzielaczy. Dodatkowo wyposażona będzie w zawory, zawory bezpieczeństwa, naczynie wzbiorcze, itd.

Cała ta instalacja niestety nie jest tania.

I to nie ja pisałem ten artukuł ale widać,że także ktoś kto trzeźwo i z rozumem patrzy na rzeczywistość...
Zresztą polecam całą stronkę bo jest fajna i ciekawe artykuły w przyjazny sposób są tam napisane o ogrzewaniu w szerokim zakresie:

http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/dlaczego-ogrzewanie-na-ekogroszek-jest-drogie/

asolt
26-11-2015, 11:34
Od czegoś trzeba zacząć.
Temat jest dla inwestorów nowych i nowobudowanych domów gdzie system grzewczy na węgiel zwany eko nie jest w żaden sposób zasadny ekonomicznie jak też nie przyjazny środowisku i ludziom.

Inwestorzy nie zdają sobie z tego sprawy bo od zawsze dla nich i dla ich otoczenia węgiel był tani ale dzisiaj przy rozpoczęciu budowy tak nie jest aa jest wręcz przeciwnie.

A tak jest napisane w artykule którego linka podałem:

Komin, a w zasadzie 2 kominy
Jak wiadomo, kocioł wymaga do pracy komina. Musi przecież jakoś odprowadzać produkty spalania do atmosfery.
Część inwestorów nie jest jednak świadoma, że przepisy wymagają, by w pomieszczeniu kotłowni z kotłem na paliwo stałe była wentylacja grawitacyjna. Trzeba zatem czasem postawić drugi komin (albo jeden komin z dwoma kanałami – dymowym i wentylacyjnym) tylko dla kotłowni. Przy domach o dużej powierzchni i rozległej bryle, może to być kłopotliwe. I niekoniecznie komin będzie ozdobą na dachu.

Pomieszczenie kotłowni
Kocioł na węgiel do pracy wymaga osobnego pomieszczenia. Zazwyczaj nie da się w nim urządzić pralni, czy suszarni, bo jest w nim po prostu brudno. Przy ładowaniu, wybieraniu popiołu i czyszczeniu kotła powstaje dużo pyłu i kurzu, który skutecznie uniemożliwia wykorzystanie kotłowni do innych celów.Na pierwszy rzut oka to nie jest duży koszt, ale przecież za każdy 1 m2 powierzchni domu inwestor płaci i to sporo pieniędzy. A więc kotłownia o powierzchni 5 m2 może go kosztować, lekko licząc, co najmniej 10 – 12 000 PLN.

Wyposażenie kotłowni i instalacja centralnego ogrzewania
Aby kocioł węglowy mógł dostarczać ciepło do pomieszczeń, potrzebna jest jeszcze instalacja centralnego ogrzewania. W zależności od jej rodzaju (grzejnikowa czy płaszczyznowa), będzie się składać z rurek, grzejników, rozdzielaczy. Dodatkowo wyposażona będzie w zawory, zawory bezpieczeństwa, naczynie wzbiorcze, itd.

Cała ta instalacja niestety nie jest tania.

[COLOR=#000000]I to nie ja pisałem ten artukuł ale widać,że także ktoś kto trzeźwo i z rozumem patrzy na rzeczywistość...
Zresztą polecam całą stronkę bo jest fajna i ciekawe artykuły w przyjazny sposób są tam napisane o ogrzewaniu w szerokim zakresie:


Cyt."Inwestorom budującym domy lub modernizującym systemy grzewcze wydaje się, że ogrzewanie na węgiel jest najtańszym, jakie można sobie wyobrazić."

Jest mowa o nowych domach ale jest równiez o modernizowanych i o tych artykuł w dalszej czesci nie wspomina, autor pomimo nagłowka zajał sie praktycznie wyłacznie nowymi domami.
Co do tematu watku to czytają go równiez posaidacze starych domów.

Arturo72
26-11-2015, 11:40
Cyt."Inwestorom budującym domy lub modernizującym systemy grzewcze wydaje się, że ogrzewanie na węgiel jest najtańszym, jakie można sobie wyobrazić."

Jest mowa o nowych domach ale jest równiez o modernizowanych i o tych artykuł w dalszej czesci nie wspomina, autor pomimo nagłowka zajał sie praktycznie wyłacznie nowymi domami.
Co do tematu watku to czytają go równiez posaidacze starych domów.
Sądzę,że jest to uproszczenie z tymi "modernizującymi" i głównie autor miał na myśli właśnie nowe domy.

asolt
26-11-2015, 11:49
Sądzę,że jest to uproszczenie z tymi "modernizującymi" i głównie autor miał na myśli właśnie nowe domy.

Byc moze tak bo temat starych domów to trudny temat

Myjk
26-11-2015, 18:38
I tak wolę spalać węgiel z sprawnością ok.80% i jeden kilowat mnie kosztuje 17groszy
Nie kosztuje Cię 17 groszy. Po pierwsze sprawność 80% masz tylko sporadycznie, średnia wychodzi dużo mniej. Już tutaj koszty skaczą. Ponadto dochodzi upierdliwa i często szkodliwa dla zdrowia obsługa pieca. Dodatkowo z komina wylatują pyły i substancje silnie toksyczne i rakotwórcze -- więc trzeba doliczyć leczenie po 20 latach kotłowania. Oczywiście, można udawać, że tych dodatkowych "kosztów" nie ma, ale faktów nie oszukasz. Dlaczego o tym nie wspominasz?


i kilowat z gazu będzie mnie kosztował powyżej 30groszy
Ale emituje 2x mniej NOx, 16x mniej SOx, pyłów i rakotwórczych benzopirenów w ogóle nie "produkuje". I sprawność ma ZAWSZE 100%.


prądem za który płace teraz 65groszy,
Jest jeszcze 2T i taryfa weekendowa, gdzie prąd poza szczytem jest dwukrotnie tańszy -- wtedy można, a nawet właśnie wtedy trzeba, grzać. Wychodzi 30-35 groszy/kWh -- dlaczego o tym nie wspominasz?


a najgorszym pomysłem byłoby założyć pompę ciepła za 60tys.zł
Pewnie że najgorszym, skoro można założyć 2-3 razy taniej, tj. za 20-25 tys. zł. Nie wiem dlaczego z uporem maniaka podajesz magiczną kwotę 60 tys. zł która to dotyczy zapewne drogiej, "firmowej" pompy gruntowej (pewnie także zbiornikiem CWU), wymiennika gruntowego, podłogówki i całej kotłowni zebranej i zmontowanej do kupy.


i mimo że kilowat wytworzony może kosztować najmniej ale inwestycja nigdy się zwróci i doliczając amortyzacje wyjdzie powyżej 1zł za Kw.
Skoro już bierzesz się za porównania, to uwzględniaj wszystkie za i przeciw i nie dawaj cen z rękawa, bo ludzie, potencjalni inwestorzy, to czytają. W związku z tym zupełnie nie rozumiem jaki masz cel w manipulowaniu faktami.

Maher
26-11-2015, 19:35
Nie kosztuje Cię 17 groszy. Po pierwsze sprawność 80% masz tylko sporadycznie, średnia wychodzi dużo mniej. Już tutaj koszty skaczą. Ponadto dochodzi upierdliwa i często szkodliwa dla zdrowia obsługa pieca. Dodatkowo z komina wylatują pyły i substancje silnie toksyczne i rakotwórcze -- więc trzeba doliczyć leczenie po 20 latach kotłowania. Oczywiście, można udawać, że tych dodatkowych "kosztów" nie ma, ale faktów nie oszukasz. Dlaczego o tym nie wspominasz?


Ale emituje 2x mniej NOx, 16x mniej SOx, pyłów i rakotwórczych benzopirenów w ogóle nie "produkuje". I sprawność ma ZAWSZE 100%.


Jest jeszcze 2T i taryfa weekendowa, gdzie prąd poza szczytem jest dwukrotnie tańszy -- wtedy można, a nawet właśnie wtedy trzeba, grzać. Wychodzi 30-35 groszy/kWh -- dlaczego o tym nie wspominasz?


Pewnie że najgorszym, skoro można założyć 2-3 razy taniej, tj. za 20-25 tys. zł. Nie wiem dlaczego z uporem maniaka podajesz magiczną kwotę 60 tys. zł która to dotyczy zapewne drogiej, "firmowej" pompy gruntowej (pewnie także zbiornikiem CWU), wymiennika gruntowego, podłogówki i całej kotłowni zebranej i zmontowanej do kupy.


Skoro już bierzesz się za porównania, to uwzględniaj wszystkie za i przeciw i nie dawaj cen z rękawa, bo ludzie, potencjalni inwestorzy, to czytają. W związku z tym zupełnie nie rozumiem jaki masz cel w manipulowaniu faktami.

Ja jak planowałem źródło ogrzewania to nie znalazłem niższej oferty na pompę ciepła niż 60tys.zł (i to za pompę z wymiennikiem gruntowym) i nic się nie zmieniło bo kolega jest na etapie projektu domu i wyboru ogrzewania i nic taniej nie znalazł (nie chcę nic firm typu krzak tylko bardziej markowe pompy), a po drugie w mojej strefie klimatycznej nawet sprzedawcy mu odradzali pompę bo jak nie ma studni to w zimie może to wszystko nie wyrobić przy dużych mrozach.

Odnośnie prądu to jak Arturo to tak zachwalał to też pogrzebałem w ofertach i tak to różowo nie wygląda, w większości podawana cena była za cenę prądu w II taryfie bez kosztów przesyłu i to w pierwszym roku przy podpisaniu umowy na kilka lat (w następnych latach ceny już nie gwarantowali).

Odnośnie moich 17groszy za 1Kw z węgla to liczyłem to nie raz i zawsze mam podobne wyniki, mogę też prosto obliczyć poprzez aplikacje do statystyk pieca gdzie jest podawana średnia moc w ciągu 24h i wystarczy podzielić przez koszt węgla jaki piec w tym czasie spalił.
Odnośnie obsługi pieca to też nie zajmuje mi więcej niż 15 minut tygodniowo wliczając w to czas potrzebny do załadowania kotłowni na cały rok (2 godziny).

Arturo72
26-11-2015, 19:52
Ja jak planowałem źródło ogrzewania to nie znalazłem niższej oferty na pompę ciepła niż 60tys.zł (i to za pompę z wymiennikiem gruntowym) i nic się nie zmieniło bo kolega jest na etapie projektu domu i wyboru ogrzewania i nic taniej nie znalazł (nie chcę nic firm typu krzak tylko bardziej markowe pompy), a po drugie w mojej strefie klimatycznej nawet sprzedawcy mu odradzali pompę bo jak nie ma studni to w zimie może to wszystko nie wyrobić przy dużych mrozach.
Sorki,że zapytam,w jakim Świecie Wy z kolegą żyjecie i w jakim Kraju ?
Bo na pewno nie w Polsce...
Po pierwsze:

ja miałem za 1400zł więcej wycenę na TCap 9kW 1 faza
w tej samej cenia zwykły ale 3 fazy
za ok 19tys miałem zwykły Panasonic 9kW 1 faza
wszystko bez kiwania palcem w bucie z zasobnikiem Galmet Maxi 300L

I to są normalne ceny i już są dziesiątki na forum inwestorów z takimi cenami,nie to,że sobie wymyślam i mniej więcej takie ceny utrzymują się od 5-6 lat.
Po drugie:

Jak jesteś poważnie zainteresowany zakupem pompy to zacznij od OZC, potem dopasuj konkretną pompę do swojego przypadku i wyślij zapytania ofertowe do kilku firm, bo jak pójdziesz i w drzwiach powiesz "poproszę pompę" to dostaniesz właśnie oferty z sufitu wzięte od 30 do 80tys - w zależności co autor miał na myśli... I potem tworzą się takie mity, że pompa to musi być droga, a przecież i na FM pełno jest wpisów od doświadczonych użytkowników zarówno jak tanio i dobrze kupić pompę PW, jak i przy odrobinie własnej inicjatywy GW.
Nie krzyczeliście w drzwiach od progu z kolegą "poproszę pompę" ? ;)



Odnośnie prądu to jak Arturo to tak zachwalał to też pogrzebałem w ofertach i tak to różowo nie wygląda, w większości podawana cena była za cenę prądu w II taryfie bez kosztów przesyłu i to w pierwszym roku przy podpisaniu umowy na kilka lat (w następnych latach ceny już nie gwarantowali).

Mylisz się,podawałem cenę ze wszystkim,Tauron Gliwice,oczywiście G12W tańsza 0,29zł/kWh.
Węgiel zwany eko kupujesz z gwarancją ceny na 3 lata i dłużej ?
Bo ja prąd tak kupiłem :)

JTKirk
26-11-2015, 19:56
Ja jak planowałem źródło ogrzewania to nie znalazłem niższej oferty na pompę ciepła niż 60tys.zł (i to za pompę z wymiennikiem gruntowym) i nic się nie zmieniło bo kolega jest na etapie projektu domu i wyboru ogrzewania i nic taniej nie znalazł (nie chcę nic firm typu krzak tylko bardziej markowe pompy), a po drugie w mojej strefie klimatycznej nawet sprzedawcy mu odradzali pompę bo jak nie ma studni to w zimie może to wszystko nie wyrobić przy dużych mrozach.

jak ja planowałem budowę, to też miałem wyceny takie a nie inne (gruntówka) Ale posłuchałem ludzi z forum, którzy już mieli u siebie PC polskiego producenta(czyli wg ciebie firmy krzak) i dostałem bardzo dobry produkt za bardzo dobrą cenę. Ośmielam się nawet napisać, że lepszy niż ten markowy, bo bebechy ma te te same (oglądałem), nie ma wodotrysków - ale dla mnie to zaleta, bo jak się coś popsuje , to wymiana będzie kosztować dużo taniej niż markowy sprzęt - dodatkowo wiem że sprzęt nie był planowo postarzany :P We własnym zakresie zrobiłem DZ i jest git.
Było sporo wątków na ten temat - i one dalej są - kto chciał, to robił tak samo lub podobnie.

Dzisiaj są one znacznie mniej popularne, bo pojawiły się PC p-w w bardzo atrakcyjnych cenach, domy są coraz cieplejsze i inwestycja w gruntówkę jest mniej atrakcyjna niż była kiedyś
A co do sprzedawców i strefy klimatycznej, to dla mnie tak trochę brzmi jak bajanie....trochę tego typu opowieści się już nasłuchałem

ty mi teraz przypominasz kogoś, kto szuka mercedesa i dziwi się że nie jest w cenie syrenki ;)
po czym kupuje moskwicza :P

plusfoto
26-11-2015, 20:32
Mylisz się,podawałem cenę ze wszystkim,Tauron Gliwice,oczywiście G12W tańsza 0,29zł/kWh.
Węgiel zwany eko kupujesz z gwarancją ceny na 3 lata i dłużej ?
Bo ja prąd tak kupiłem :)
Arturo tutaj muszę się delikatnie wtrącić. Gwarancji na całe 0,29 zł nie masz. Masz tylko na jeden składnik z tej ceny:no:

Myjk
26-11-2015, 21:06
Ja jak planowałem źródło ogrzewania to nie znalazłem niższej oferty na pompę ciepła niż 60tys.zł (i to za pompę z wymiennikiem gruntowym)
Ale tak konkretnie, co jest w tej podanej cenie 60 tys. zł? Tylko pompa z wymiennikiem? Jakiej marki pompa, jaki wymiennik?


a po drugie w mojej strefie klimatycznej nawet sprzedawcy mu odradzali pompę bo jak nie ma studni to w zimie może to wszystko nie wyrobić przy dużych mrozach.
Dobrze, że w zimnej Szwecji o tym nie wiedzą i cały czas instalują pompy.


Odnośnie prądu to jak Arturo to tak zachwalał to też pogrzebałem w ofertach i tak to różowo nie wygląda, w większości podawana cena była za cenę prądu w II taryfie bez kosztów przesyłu i to w pierwszym roku przy podpisaniu umowy na kilka lat
Piszesz tak, jakby tutaj wszyscy byli idiotami. Przecież każdy może sobie sprawdzić jaki jest koszt kWh i jakiś drastycznie dużych różnic na terenie PL nie ma. Patrzę właśnie na moją fakturę a tam jak byk stoi:

1T
0,2846 zł -- Energia czynna
0,0108 zł -- Skł. jakościowy
0,2450 zł -- Opłata sieciowa
0,5404 zł -- Suma netto
0,6646 zł -- Suma brutto

2T
0,1906 zł -- Energia czynna
0,0108 zł -- Skł. jakościowy
0,0853 zł -- Opłata sieciowa
0,2867 zł -- Suma netto
0,3526 zł -- Suma brutto




(w następnych latach ceny już nie gwarantowali).
Ceny węgla też nikt nie gwarantuje, ale jakoś ten argument poruszasz tylko w przypadku prądu. Dlaczego? To w ramach wyjaśnienia, w 2T kiedy to energia jest poza szczytem i jest wykorzystywana do grzania, energia nie ma większych szans na skok.

asolt
26-11-2015, 21:13
Piszesz tak, jakby tutaj wszyscy byli idiotami. Przecież każdy może sobie sprawdzić jaki jest koszt kWh i jakiś drastycznie dużych różnic na terenie PL nie ma. Patrzę właśnie na moją fakturę a tam jak byk stoi:

1T
0,2846 zł -- Energia czynna
0,0108 zł -- Skł. jakościowy
0,2450 zł -- Opłata sieciowa
0,5404 zł -- Suma netto
0,6646 zł -- Suma brutto

2T
0,1906 zł -- Energia czynna
0,0108 zł -- Skł. jakościowy
0,0853 zł -- Opłata sieciowa
0,2867 zł -- Suma netto
0,3526 zł -- Suma brutto




Sa róznice moze nie drastyczne, ale są, w Tauronie II taryfa to 0,265 zł/kWh (g12w) , czyli masz o 33% drozszą II taryfę

Liwko
26-11-2015, 21:19
Ceny węgla też nikt nie gwarantuje, ale jakoś ten argument poruszasz tylko w przypadku prądu. Dlaczego? To w ramach wyjaśnienia, w 2T kiedy to energia jest poza szczytem i jest wykorzystywana do grzania, energia nie ma większych szans na skok.

Już kiedyś tłumaczyłem, że jak cena węgla skoczy o 100%, to cena prądu może skoczyć tylko około 50%. I kto na tym więcej straci? :)

Myjk
26-11-2015, 21:35
Sa róznice moze nie drastyczne, ale są, w Tauronie II taryfa to 0,265 zł/kWh (g12w) , czyli masz o 33% drozszą II taryfę
Nie twierdziłem, że mam najtaniej, ale też nie ma mowy o 1 zł za kWh jak pisał gdzieś Maher...


Już kiedyś tłumaczyłem, że jak cena węgla skoczy o 100%, to cena prądu może skoczyć tylko około 50%. I kto na tym więcej straci? :)
Bym się nawet pokusił o stwierdzenie, że w 2T kiedy to są w sieci przeciągi aż wiatr gwiżdże mogłaby wcale nie podrożeć pomimo wyraźnego skoku ceny węgla.

dawzim
27-11-2015, 07:33
Mój sąsiad w tym roku wymienił ekogroszek ( po 2 latach użytkowania) na gaz. Na wiosnę będę znał wyniki kosztów ogrzewania bo sam tez się zastanawiam nad zmiana kotła na gazowy. Groszek drogi jak pies, piec oczywiście za duży i duża cześć ciepła kominem wylatuje.
Nie spodziewam się jakiś cudów moim zdaniem koszty będą zbliżone może na ekogroszku wyjdzie minimalnie taniej ale za to piec na ekogroszek pobiera więcej prądu.

Liwko
27-11-2015, 07:46
Wyjdzie około 1/3 drożej.

Arturo72
27-11-2015, 09:16
Wyjdzie około 1/3 drożej.
No właśnie nie koniecznie.
To jest to o czym pisałem,standartowo za duży kocioł do obciążenia i przez to sprawność marniutka i dlatego gaz może wyjść porównywanie do węgla zwanego eko.
Były takie przypadki już na forum ze po przejściu na gaz rachunki za ogrzewanie były niższe.
Ba,niektórzy z węglem zwanym Eko przyznają,że w lecie grzejac cwu wychodzi tak jakby grzali prądem w II taryfie tak niska jest sprawność,sam Maher bodajże to pisał.

Myjk
27-11-2015, 09:34
Ba,niektórzy z węglem zwanym Eko przyznają,że w lecie grzejac cwu wychodzi tak jakby grzali prądem w II taryfie tak niska jest sprawność,sam Maher bodajże to pisał.
Z tego co pamiętam w lato na podtrzymanie pracy kotła i grzanie CWU idzie ludziom 3-4kg węgla na dobę. To jest 16-24 kWh energii. Tymczasem do zagrzania CWU (200L) potrzeba 6-8 kWh (uwzględniając, że w lato potrzeba mniej gorącej wody niż w zimie). Dlatego niektórzy silą się na zakup PC do CWU na lato, albo jakieś solary. Ale to jest bez sensu, bo powiela się jałowo instalacje i robi niepotrzebne koszty. Dlatego ja od podstaw inwestuję w jedno urządzenie, które będzie grzać CO i CWU w zimie, oraz grzać CWU i basen ogrodowy w lato jednocześnie chłodząc dom.

Arturo72
27-11-2015, 10:07
Dlatego niektórzy silą się na zakup PC do CWU na lato, albo jakieś solary. Ale to jest bez sensu, bo powiela się jałowo instalacje i robi niepotrzebne koszty. Dlatego ja od podstaw inwestuję w jedno urządzenie, które będzie grzać CO i CWU w zimie, oraz grzać CWU i basen ogrodowy w lato jednocześnie chłodząc dom.
Dokładnie,najtaniej i najbardziej efektywnie będzie jeśli zrobimy to na początku budowy,raz a dobrze.
Dlatego system grzewczy planuje się po całości jeszcze przed budową a nie dopiero po tym jak stoją kominy czy jak kotłownia jest już przygotowana pod kocioł na węgiel zwany eko jak robi większość posiadaczy kotłów obecnych lub przyszłych.

dawzim
27-11-2015, 11:36
Dokładnie,najtaniej i najbardziej efektywnie będzie jeśli zrobimy to na początku budowy,raz a dobrze.
Dlatego system grzewczy planuje się po całości jeszcze przed budową a nie dopiero po tym jak stoją kominy czy jak kotłownia jest już przygotowana pod kocioł na węgiel zwany eko jak robi większość posiadaczy kotłów obecnych lub przyszłych.
Ja zrobiłem tak dlatego że powszechne jest przekonanie że gaz jest drogi a eko jest taniej i w miarę wygodnie. Potem hydraulik polecił mi za duży kocioł, ja z kolei ociepliłem grubszym styropianem niż planowałem bo była okazja taniej kupić i teraz mam kocioł 20kW na do 150m ocieplony styropianem 18cm. życie pokazało ze eko jest tani ale się palić nie chce a taki co się dobrze pali to już tani nie jest. Węgiel musi być suchy popiół trzeba wywalać czasem co 3-4 dni raz na tydzień czyścić piec i człowiek staje się etatowym palaczem w domu. a miało być tak pięknie .Ale człowiek uczy się na błędach .

asolt
27-11-2015, 11:45
Ja zrobiłem tak dlatego że powszechne jest przekonanie że gaz jest drogi a eko jest taniej i w miarę wygodnie. Potem hydraulik polecił mi za duży kocioł, ja z kolei ociepliłem grubszym styropianem niż planowałem bo była okazja taniej kupić i teraz mam kocioł 20kW na do 150m ocieplony styropianem 18cm. życie pokazało ze eko jest tani ale się palić nie chce a taki co się dobrze pali to już tani nie jest. Węgiel musi być suchy popiół trzeba wywalać czasem co 3-4 dni raz na tydzień czyścić piec i człowiek staje się etatowym palaczem w domu. a miało być tak pięknie .Ale człowiek uczy się na błędach .

Nie rozumiem dlaczego zdecydowana wiekszosc inwestorów zleca dobór mocy kotła instalatorowi, on nie jest od doboru a tylko do zainstalowania kotła. Od doboru jest audytor lub projektant.

Liwko
27-11-2015, 11:50
Ja zrobiłem tak dlatego że powszechne jest przekonanie że gaz jest drogi a eko jest taniej i w miarę wygodnie. Potem hydraulik polecił mi za duży kocioł, ja z kolei ociepliłem grubszym styropianem niż planowałem bo była okazja taniej kupić i teraz mam kocioł 20kW na do 150m ocieplony styropianem 18cm. życie pokazało ze eko jest tani ale się palić nie chce a taki co się dobrze pali to już tani nie jest. Węgiel musi być suchy popiół trzeba wywalać czasem co 3-4 dni raz na tydzień czyścić piec i człowiek staje się etatowym palaczem w domu. a miało być tak pięknie .Ale człowiek uczy się na błędach .

A powiedziałeś chociaż po czasie temu instalatorowi że się gówno zna, czy dalej tak dobiera kotły?

asolt
27-11-2015, 12:07
A powiedziałeś chociaż po czasie temu instalatorowi że się gówno zna, czy dalej tak dobiera kotły?

A co to da?, instalator wie swoje, poza tym wiekszy kocioł to drozszy kocioł.

Arturo72
27-11-2015, 12:11
A co to da?, instalator wie swoje, poza tym wiekszy kocioł to drozszy kocioł.
To niech dalej Redakcja i Mody usuwają posty wyjaśniające na czym rzecz polega w dziale w którym podstawą jest pisać takie sprawy to inwestorzy na pewno będą mądrzejsi...

dawzim
27-11-2015, 12:18
Nie rozumiem dlaczego zdecydowana wiekszosc inwestorów zleca dobór mocy kotła instalatorowi, on nie jest od doboru a tylko do zainstalowania kotła. Od doboru jest audytor lub projektant.
Ja akurat nie miałem projektu ogrzewania, tak jak spora większość osób budujących systemem gospodarczym. Wiedziałem gdzie chce mieć grzejniki a gdzie podłogówkę. Resztę podpowiedział mi hydraulik, podpatrzyłem u znajomych którzy tez akurat budowali dom i tyle. Miałem tylko projekt przyłaczy cała resztę "projektowałem" sam.
Jest takie powiedzenie że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie. Coś w tym jest:rolleyes:

Arturo72
27-11-2015, 12:36
Widzę asolt,że "współpraca" ze sprzedawcą kotłów na ekogroszek owocuje ;)

Działają juz prototypy RBR 8 kW (wersje przedsprzedazowe), nie sądze na podstawie ocen uzytkowników ze odstaje on od w/w kotłow
Dziwiłem się poniższemu,że tak wszedłeś w tematy techniczne kotłów ale już to dla mnie stało się nie dziwne i jasne ;)

A czy sadzisz ze kocioł np. Skam-P 7 kW będzie miał tak bardzo odbiegajaca sprawnosc dla 30% mocy czyli dla 2,1 kW?, jezeli tak to czym to usasadnisz, pomijam pewne róznice konstrukcyjne tych kotłow, ale biorąc tylko efekt skali nie sądzę aby dla tego kotła sprawnosc dla 30% tak drastycznie spadła w porównaniu do OEMP


Wracajac do ogniwa nie tak dawno jeden z uzytkowników forum zwiedzinony zapewnieniami zawijana jako to OEM jest super go zakupił i jest niezadowolony. Na ten temat jakos brakło jego komentarza.

To kiedy PP ? :D

Arturo72
27-11-2015, 12:44
Ja akurat nie miałem projektu ogrzewania, tak jak spora większość osób budujących systemem gospodarczym. Wiedziałem gdzie chce mieć grzejniki a gdzie podłogówkę. Resztę podpowiedział mi hydraulik, podpatrzyłem u znajomych którzy tez akurat budowali dom i tyle. Miałem tylko projekt przyłaczy cała resztę "projektowałem" sam.
Jest takie powiedzenie że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie. Coś w tym jest:rolleyes:
Czyli brak było Ci podstawowej wiedzy na temat budowy i domu bo oprócz kotła smoka masz też skomplikowaną,archaiczną i drogą w wykonaniu instalację mieszaną zamiast wodnej podłogówki po całości.
Szkoda,że pierwszy dom nie potraktowałeś jako pierwszego i ostatniego dla siebie...

JTKirk
27-11-2015, 12:45
no teraz to mnie przestaje dziwić ta aktywność - i tez czekam aż PP się pojawi :P

Liwko
27-11-2015, 12:46
To kiedy PP ? :D

Nie żartuj sobie z biednego asolta bo cię zaraz zjedzie jak burą sukę. Rola pijawki widać mu wystarcza.

asolt
27-11-2015, 12:56
Widzę asolt,że "współpraca" ze sprzedawcą kotłów na ekogroszek owocuje ;)

Dziwiłem się poniższemu,że tak wszedłeś w tematy techniczne kotłów ale już to dla mnie stało się nie dziwne i jasne ;)



To kiedy PP ? :D

A co to ma do rzeczy, komu doradziłem instalację kotła na paliwo stałe do niowego domu? podaj przykład.
To ze sie wypowiadam na tematy kotłow to tylko dlatego ze nie podoba mi sie nachalna reklama kotłow ogniwo którą uprawia zawijan i bolus.
A to ze chce wiedziec wiecej na temat kotłow to zle? mam duzo zapytan od osób które posiadaja stare domy i chca je termomodernizowac, równiez przez wymiane kotła.
Ty tematu termomodernizacji starych domów nie podejmujesz bo co one Ciebie obchodzą, mnie tak.

asolt
27-11-2015, 12:58
Nie żartuj sobie z biednego asolta bo cię zaraz zjedzie jak burą sukę. Rola pijawki widać mu wystarcza.

Innym wystarcza rola banowanego (raz po raz), kazdy ma inne potrzeby.

Liwko
27-11-2015, 13:14
Innym wystarcza rola banowanego (raz po raz), kazdy ma inne potrzeby.

A za co i czy słusznie, to już cię nie interesuje.

dawzim
27-11-2015, 13:28
Czyli brak było Ci podstawowej wiedzy na temat budowy i domu bo oprócz kotła smoka masz też skomplikowaną,archaiczną i drogą w wykonaniu instalację mieszaną zamiast wodnej podłogówki po całości.
Szkoda,że pierwszy dom nie potraktowałeś jako pierwszego i ostatniego dla siebie...

Instalacja jest prosta a czy droga w wykonaniu chyba nie, liczyłem to wtedy i podłogówka wyszła drożej niż grzejniki , a grzejniki są w sypialniach też dlatego że lepiej się nimi reguluje temaperaturę a przez cały dzień nikt w tych pokojach nie przebywa. Mam głowice termostatyczne i super to działa a podłogówką jak wiadomo praktycznie sterować temperaturą w pomieszczeniach się nie da.
a dom oczywiście traktuje jako pierwszy i ostatni, tylko jak budujesz systemem gospodarczym i budżet masz niezbyt duży to niestety nie wszystko można zrobić tak jakby się chciało.
Wiadomo najlepiej zlecić komuś projekt wszystkich instalacji ale to kosztuje dość sporo a i tak znając życie bez zmian by się nie obyło chyba że masz nietopniejące zasoby do wykorzystania.
W sumie to jedyne co mnie dziś gryzie i zrobiłbym inaczej to ten kocioł.
.

asolt
27-11-2015, 13:34
A za co i czy słusznie, to już cię nie interesuje.

Nie przedstawiałes kulisów tego zbanowania, jak to mówią we wiezieniu siedza sami niewinni. Co tu dyskutowac to redakcja ustala reguły, mi jakos ban sie nie zdazył, czy to nie dziwne?

Liwko
27-11-2015, 13:44
Nie przedstawiałes kulisów tego zbanowania, jak to mówią we wiezieniu siedza sami niewinni. Co tu dyskutowac to redakcja ustala reguły, mi jakos ban sie nie zdazył, czy to nie dziwne?

Fakt, to na prawdę dziwne, bo raczej należy ci się dożywotni.

asolt
27-11-2015, 13:49
Fakt, to na prawdę dziwne, bo raczej należy ci się dożywotni.

Zgłos akces na moda d/s banów, masz juz niejakie doswiadczenie w tej dziedzinie, ale mówiąc szczerze bardzo selektywnie wybierasz kandydatów do dozywotniego bana, tzn mnie i TB.
Nie trzeba daleko szukac aby znalezc innych. Zresztą z PP nie ma problemu, dokoncze swoją strone i wystąpie do redakcji o PP. Martwi mnie tylko jedno, bedziesz miał jeden argument mniej, ale znając twoje usposobienie zawsze znajdziesz powód do roz...a wątku, a Arturo w tym pomoze. Zycze efektywnego szukania następnych forumowych przestepców, ze swoją donosicielską naturą, nie bedziesz miał z tym wiekszych problemów

Liwko
27-11-2015, 14:04
... ale mówiąc szczerze bardzo selektywnie wybierasz kandydatów do dozywotniego bana, tzn mnie i TB.


Naprawdę nie widzisz podobieństwa?

Czyli jednak czytasz wątki, w których poruszana jest sprawa idiotycznego banowania forumowiczów. W takim razie powinieneś wiedzieć za co i czy słusznie byłem banowany. To że nie podwijam ogona powoduje spazm u branżystów, pijawek, moderatorów i u redakcji. Do tego jeszcze stopka i mamy całość. Ty właśnie jesteś jednym z nich. Tak asolt, jesteś pijawką, która w dodatku nie zna się na ogrzewaniu podłogowym a rżnie fachurę. A najgorsze, że bierzesz za to kasę!
Także o argumenty nie muszę się martwić, sam mi ich dostarczysz.
EOT

Arturo72
27-11-2015, 14:17
Instalacja jest prosta a czy droga w wykonaniu chyba nie, liczyłem to wtedy i podłogówka wyszła drożej niż grzejniki , a grzejniki są w sypialniach też dlatego że lepiej się nimi reguluje temaperaturę a przez cały dzień nikt w tych pokojach nie przebywa. Mam głowice termostatyczne i super to działa a podłogówką jak wiadomo praktycznie sterować temperaturą w pomieszczeniach się nie da.
a dom oczywiście traktuje jako pierwszy i ostatni, tylko jak budujesz systemem gospodarczym i budżet masz niezbyt duży to niestety nie wszystko można zrobić tak jakby się chciało.
Wiadomo najlepiej zlecić komuś projekt wszystkich instalacji ale to kosztuje dość sporo a i tak znając życie bez zmian by się nie obyło chyba że masz nietopniejące zasoby do wykorzystania.
W sumie to jedyne co mnie dziś gryzie i zrobiłbym inaczej to ten kocioł.
.
I tu się mylisz,że prosta i nie skomplikowana ;)
Ileż masz zaworków,mieszaczy,pompek obiegowych i innych pierdół ? Sądzę,że mnóstwo i to nie za darmo było raczej ;)
Wyobraź sobie,że ja też budowałem metodą gospodarczą i starałem się nie popełniać takich błędów i nie mam ani kotłowni ani komina w niej ani żadnego grzejnika ściennego ;)
A projekty czy tam wentylacji czy OP sobie sam robiłem na podstawie właśnie wiedzy z forum bo to był mój pierwszy dom i dla mnie a nie dla wroga ;)
Podłogówkę mam na całej powierzchni i wież mi,że nie trzeba nią sterować bo zawsze jest tak jak powinno być czyli komfortowo.

asolt
27-11-2015, 14:52
Naprawdę nie widzisz podobieństwa?

Czyli jednak czytasz wątki, w których poruszana jest sprawa idiotycznego banowania forumowiczów. W takim razie powinieneś wiedzieć za co i czy słusznie byłem banowany. To że nie podwijam ogona powoduje spazm u branżystów, pijawek, moderatorów i u redakcji. Do tego jeszcze stopka i mamy całość. Ty właśnie jesteś jednym z nich. Tak asolt, jesteś pijawką, która w dodatku nie zna się na ogrzewaniu podłogowym a rżnie fachurę. A najgorsze, że bierzesz za to kasę!
Także o argumenty nie muszę się martwić, sam mi ich dostarczysz.
EOT

Twój punkt widzenia i pukt widzenia redakcji calkowicie sie rozmijają i dlatego byles, jestes i bedziesz w przyszłosci banowany. W czasie gdy bedziesz na zasłuzonym odpoczynku od forum mozesz uzupełnic swą wiedze z zakresu którego chcesz wszystkich pouczac. Niestety masz taką naturę która kaze wszystkich i we wszystkim poprawiac napominac i pouczac, czasem w bardzo niekulturalny sposób. Nie masz kwalifikacji, wiedzy i doswiadczenia praktycznego a kreujesz sie na eksperta od wszystkiego. Juz nieraz pytałem kto miał zle wykonane obliczenia i projekty i instalacje, u kogo nie pracuje ogrzewania jak powinno. Ty nazywasz mnie pijawką a sam kim jestes? oszczercą i pieniaczem. Szkoda nawet na twoj temat pisac.

dębowy
27-11-2015, 15:33
Wyobraź sobie,że ja też budowałem metodą gospodarczą i starałem się nie popełniać takich błędów i nie mam ani kotłowni ani komina w niej ani żadnego grzejnika ściennego ;)

Grzejnik, komin i kotłownia to błąd ?
Największy, błędem [są] twoje wywody które są natrętne i ukierunkowane w jedną stronę pompek i ogrzewania niskotemperaturowego.

Arturo72
27-11-2015, 16:09
Grzejnik, komin i kotłownia to błąd ?

Oczywiście,że błąd,tym bardziej jak ktoś patrzy na budowę pod kątem wydania jak najmniej kasy,bo kotłownia jak też i komin w niej kosztuje sporo kasy a grzejnik ścienny w porównaniu do podłogowki nie ma nic wspólnego z komfortem życia.



Komin, a w zasadzie 2 kominy
Jak wiadomo, kocioł wymaga do pracy komina. Musi przecież jakoś odprowadzać produkty spalania do atmosfery.
Część inwestorów nie jest jednak świadoma, że przepisy wymagają, by w pomieszczeniu kotłowni z kotłem na paliwo stałe była wentylacja grawitacyjna. Trzeba zatem czasem postawić drugi komin (albo jeden komin z dwoma kanałami – dymowym i wentylacyjnym) tylko dla kotłowni. Przy domach o dużej powierzchni i rozległej bryle, może to być kłopotliwe. I niekoniecznie komin będzie ozdobą na dachu.

Pomieszczenie kotłowni
Kocioł na węgiel do pracy wymaga osobnego pomieszczenia. Zazwyczaj nie da się w nim urządzić pralni, czy suszarni, bo jest w nim po prostu brudno. Przy ładowaniu, wybieraniu popiołu i czyszczeniu kotła powstaje dużo pyłu i kurzu, który skutecznie uniemożliwia wykorzystanie kotłowni do innych celów.Na pierwszy rzut oka to nie jest duży koszt, ale przecież za każdy 1 m2 powierzchni domu inwestor płaci i to sporo pieniędzy. A więc kotłownia o powierzchni 5 m2 może go kosztować, lekko licząc, co najmniej 10 – 12 000 PLN.

Wyposażenie kotłowni i instalacja centralnego ogrzewania
Aby kocioł węglowy mógł dostarczać ciepło do pomieszczeń, potrzebna jest jeszcze instalacja centralnego ogrzewania. W zależności od jej rodzaju (grzejnikowa czy płaszczyznowa), będzie się składać z rurek, grzejników, rozdzielaczy. Dodatkowo wyposażona będzie w zawory, zawory bezpieczeństwa, naczynie wzbiorcze, itd.

Cała ta instalacja niestety nie jest tania.

Myjk
27-11-2015, 16:18
Grzejnik, komin i kotłownia to błąd ?
W nowym domu -- jak najbardziej są to błędy -- i to już tak od około 5 lat. Ja również nie będę miał ani jednego komina (bo to straty inwestycyjne i ciepła), ani jednego grzejnika (bo lepszy komfort cieplny daje podłogówka). Kotłownia jest tylko z nazwy w projekcie, bo kotłować się tam nie będzie. Zwyczajnie nie ma lepszej nazwy określającej pomieszczenia gdzie będą elementy pozwalające dom grzać w zimę i chłodzić w lato, a także wentylować. Może maszynownia? :P

sSiwy12
27-11-2015, 16:25
Tak sobie czytam i zastanawiam się.

Jak to jest, że budując dom, tylko i wyłącznie zgodnie z obowiązującymi wymogami co do energooszczędności, większość palaczy, spala dużo więcej węgla, niż wynika to z jego kaloryczności (nawet tej zaniżonej), sprawności deklarowanej przez producentów, itp.

Rozjaśni mi to któryś z obrońców kotła węglowego w nowych domach ?

I jeszcze jedna sprawa - bo tego też nie rozumiem.
Skoro sprzedawca/producent kotła "potrafi" dobrać kocioł do danego domu, to dlaczego nie potrafi określić ile ton węgla, w roku, takie cudo spali ?

asolt
27-11-2015, 16:31
I jeszcze jedna sprawa - bo tego też nie rozumiem.
Skoro sprzedawca/producent kotła "potrafi" dobrać kocioł do danego domu, to dlaczego nie potrafi określić ile ton węgla, w roku, takie cudo spali ?

A znasz sprzedawcę kotłow na paliwo stałe będącego jednoczesnie audytorem energetycznym?

sSiwy12
27-11-2015, 16:37
A co ma piernik do wiatraka ?
Wszak tu oferują i dobierają (ich moc) kotły, sprzedawcy/producenci - a audytorami są ?
Bo bronią się tak jakby byli.
Przy czym liczą, ile to kosztuje 1kWh z węgla, to niby dlaczego musieliby być audytorami, żeby policzyć to w tonach ?

asolt
27-11-2015, 16:54
A co ma piernik do wiatraka ?
Wszak tu oferują i dobierają (ich moc) kotły, sprzedawcy/producenci - a audytorami są ?
Bo bronią się tak jakby byli.
Przy czym liczą, ile to kosztuje 1kWh z węgla, to niby dlaczego musieliby być audytorami, żeby policzyć to w tonach ?

Wyliczyć ile kosztuje 1 kWh z węgla jakby troche łatwiej niz obliczyc ile dany budynek zuzyje tego wegla. Dopiero te dwie wielkosci dadzą nam calkowite zuzycie węgla, brak zuzycia energii obliczenego w ozc w zasadzie uniemozliwia dokładne okreslenie calkowitej ilosci wegla koniecznego do ogrzewania i cwu. Dziwie sie ze temu sie dziwisz czy masz wątpliwosci

sSiwy12
27-11-2015, 17:07
Dziwię się, że bez OZC dobierają moc kotła,często twierdząc, że to zbędny wydatek, bo oni (on) z doświadczenia wie ..... - ale ich jasnowidzenie nie obejmuje ile ten (taki) kocioł w tym budynku spali węgla.
Dziwne.

asolt
27-11-2015, 17:21
Dziwię się, że bez OZC dobierają moc kotła,często twierdząc, że to zbędny wydatek, bo oni (on) z doświadczenia wie ..... - ale ich jasnowidzenie nie obejmuje ile ten (taki) kocioł w tym budynku spali węgla.
Dziwne.

Projektowe obciązenie cieplne to inna wielkosc niz zapotrzebowanie na ciepło, o ile w pierwszym przypadku wielkego wyboru nie ma i praktycznie kazdy najmniejszy kocioł do standartowego domu sie nada, to czy jest to opłacalne czy nie biorąc pod uwagę czynniki nie zwiazane bezposrednio z kosztami (obsługowosc, bardziej skpmplikowany układ hydrauliczny cz koniecznosc budowy komina, itp,to tak do konca nie wiadomo

Arturo72
27-11-2015, 17:31
Projektowe obciązenie cieplne to inna wielkosc niz zapotrzebowanie na ciepło, o ile w pierwszym przypadku wielkego wyboru nie ma i praktycznie kazdy najmniejszy kocioł do standartowego domu sie nada, to czy jest to opłacalne czy nie biorąc pod uwagę czynniki nie zwiazane bezposrednio z kosztami (obsługowosc, bardziej skpmplikowany układ hydrauliczny cz koniecznosc budowy komina, itp,
A no właśnie i jeden i drugi parametr jest bardzo ważny przy doborze kotła do domu i nie jest tak jak piszesz.
Dlatego jest takie mieszanie i tajemnice ze sprawnościami na niskich mocach bo kumatemu inwestorowi,który rzuci na stół wyniki z OZC nie będzie tak łatwo wcisnąć bele kotła,,nawet tego najmniejszego.
Z zapotrzebowaniem na ciepło jest podobna sprawa i jest to właśnie powiązane ze sprawnościami kotłów bo mając OZC,znając zapotrzebowanie,kaloryczność łatwo wyliczyć sobie ile kg czy t spali się węgla zwanego eko.
Dlatego odpowiedź,czemu to te 3 literki działają jak płachta na byka dla sprzedawców kotłów na wegiel zwany eko.

asolt
27-11-2015, 17:56
A no właśnie i jeden i drugi parametr jest bardzo ważny przy doborze kotła do domu i nie jest tak jak piszesz.
Dlatego jest takie mieszanie i tajemnice ze sprawnościami na niskich mocach bo kumatemu inwestorowi,który rzuci na stół wyniki z OZC nie będzie tak łatwo wcisnąć bele kotła,,nawet tego najmniejszego.
Z zapotrzebowaniem na ciepło jest podobna sprawa i jest to właśnie powiązane ze sprawnościami kotłów bo mając OZC,znając zapotrzebowanie,kaloryczność łatwo wyliczyć sobie ile kg czy t spali się węgla zwanego eko.
Dlatego odpowiedź,czemu to te 3 literki działają jak płachta na byka dla sprzedawców kotłów na wegiel zwany eko.

Jezeli chodzi o moce to jest tak jak piszę, podobnie jest w przypadku kotłow gazowych, ile by nie wyszło z obliczeń to i tak mniejszego jak 11 kW nie zaiinstalujemy z prozaicznego powodu, nie ma mniejszych niz 11 kW, czy projektowe obciazenie będzie 4,6, 9 czy 11 kW to i tak nada sie ten sam kocioł. Najwazniejsze jest zapotrzebowanie na ciepło bo z niego wynika koszt ogrzewania, nie wynika on z mocy jezeli nie ma mniejszego kotła. Oczywiscie nie mówimy o przewymiarowaniu mocy kotła

Arturo72
27-11-2015, 18:53
Jezeli chodzi o moce to jest tak jak piszę, podobnie jest w przypadku kotłow gazowych, ile by nie wyszło z obliczeń to i tak mniejszego jak 11 kW nie zaiinstalujemy z prozaicznego powodu, nie ma mniejszych niz 11 kW, czy projektowe obciazenie będzie 4,6, 9 czy 11 kW to i tak nada sie ten sam kocioł. Najwazniejsze jest zapotrzebowanie na ciepło bo z niego wynika koszt ogrzewania, nie wynika on z mocy jezeli nie ma mniejszego kotła. Oczywiscie nie mówimy o przewymiarowaniu mocy kotłaOczywiście ale kotły gazowe pracują zawsze ze sprawnością blisko 100% niezależnie jaki mocowo by był ponad to co pokazuje nam obciążenie a w przypadku kotłów na węgiel zwany eko sprawność przy pracy na niskich mocach obniża się nawet do 40 i mniej %.
Przecież wiesz to już dokładnie i dlatego są robione takie tajemnice z badań lub nawet kłamstwa producentów kotłów na węgiel zwany eko żeby niczego nie świadomy klient broń Boże się nie dowiedział i nie poznał prawdy bo jak weźmie kalkulator i policzy sobie jak ta sprawność ma się do jego kasy wrzucanej do zasobnika to złapie się za głowę ile kasy wyrzuca kominem a ile wchodzi mu z tego do domu.

Dlatego nie zawsze jest tak że po zmianie kotła na węgiel zwany eko na gaz ogrzewanie musi być droższe.
Na forum są takie przypadki ze po przejściu na gaz ziemny rachunki za ogrzewanie spadły bez termomodernizacji.
Dziwne ?

asolt
27-11-2015, 19:32
Oczywiście ale kotły gazowe pracują zawsze ze sprawnością blisko 100% niezależnie jaki mocowo by był ponad to co pokazuje nam obciążenie a w przypadku kotłów na węgiel zwany eko sprawność przy pracy na niskich mocach obniża się nawet do 40 i mniej %.
Przecież wiesz to już dokładnie i dlatego są robione takie tajemnice z badań lub nawet kłamstwa producentów kotłów na węgiel zwany eko żeby niczego nie świadomy klient broń Boże się nie dowiedział i nie poznał prawdy bo jak weźmie kalkulator i policzy sobie jak ta sprawność ma się do jego kasy wrzucanej do zasobnika to złapie się za głowę ile kasy wyrzuca kominem a ile wchodzi mu z tego do domu.

Dlatego nie zawsze jest tak że po zmianie kotła na węgiel zwany eko na gaz ogrzewanie musi być droższe.
Na forum są takie przypadki ze po przejściu na gaz ziemny rachunki za ogrzewanie spadły bez termomodernizacji.
Dziwne ?

Niezaleznie jakie by były sprawnosci dla małych mocy nie propaguję kotłów na paliwa stałe do nowych budynków, prawdą jest ze te sprawnosci są mniejsze niz dla mocy znamionowej. Ile mniejsze to bez charakterystyk sprawnosci nie wiadomo. Jakie by one były to dla starych budynków i tak nie bedą przeszkodą bo czasami jedyną mozliwoscia (finansową) termomodernizacji w starym budynku jest wymiana kotła, chodzi o to aby te kotły były jak najsprawniejsze co raczej wyklucza kotły nie podajnikowe.
Owszem były przypadki ze koszty spadly po wymianie kotła weglowego na gazowy, ale nie były to przypadki gdzie wymianiano kotły podajnikowe V lub IV klasy na kocioł kondensacyjny. Rzaczej chodziło o zamianę jakiegos trupa ponad 20 letniego na kocioł kondensacyjny.

jedrek188
27-11-2015, 20:25
Ciekawe konkluzje,sprawność zasypowca lub podajnikowca +cena kwh + straty kominowe=ile węgla spali,chyba ze zle kombinuje...

Arturo72
27-11-2015, 20:39
Ciekawe konkluzje,sprawność zasypowca lub podajnikowca +cena kwh + straty kominowe=ile węgla spali,chyba ze zle kombinuje...
Źle kombinujesz ;)
Sprawność podajnikowca*jego spalanie+koszt węgla zwanego eko= jakiś koszt teraz patrzysz na kaloryczność paliwa jakie spaliles i przeliczasz na kWh :)

Masz jedną niewiadomą która jest dla Was umowna alw najistorniejsza czyli sprawność i zależnie od wiedzy inwestora producenci niezbyt chętnie przedstawiają ją w prawdziwej wartości ;)
Taka to jest właśnie tajemnica producentów o której zawijan gada...
Czyli jedna wielka sciema dot.sprawności kotłów na niskich mocach które są i powinny być priorytetem ale jedynie dla świadomych inwestorów są.bo dla ludu wg Kurskiego który lyknie każdy kit obojętne ;)
Dlatego mamy PIS przy władzy ;)

"Ciemny lud kupi wszysto" to Kurski a nie ja ;)

Maher
27-11-2015, 21:31
Niezaleznie jakie by były sprawnosci dla małych mocy nie propaguję kotłów na paliwa stałe do nowych budynków, prawdą jest ze te sprawnosci są mniejsze niz dla mocy znamionowej. Ile mniejsze to bez charakterystyk sprawnosci nie wiadomo. Jakie by one były to dla starych budynków i tak nie bedą przeszkodą bo czasami jedyną mozliwoscia (finansową) termomodernizacji w starym budynku jest wymiana kotła, chodzi o to aby te kotły były jak najsprawniejsze co raczej wyklucza kotły nie podajnikowe.
Owszem były przypadki ze koszty spadly po wymianie kotła weglowego na gazowy, ale nie były to przypadki gdzie wymianiano kotły podajnikowe V lub IV klasy na kocioł kondensacyjny. Rzaczej chodziło o zamianę jakiegos trupa ponad 20 letniego na kocioł kondensacyjny.

Z tym akurat bym się nie zgodził że sprawność spada gdy palimy z mocą mniejszą niż nominalna. Robiłem u siebie testy (mam 100% podłogówki która spokojnie może zmagazynować ciepło na całą dobę), przez kilka dni paliłem z mocą nominalną przez kilka godzin i przerwa do 24, następnie przez kilka dni paliłem całą dobę z mocą minimalną i robiłem kilka takich zmian i zawsze wychodziło że mniej węgla zużywałem gdy palę małą mocą cały czas.
Wymiennik w piecu jest cały czas taki sam i więcej ciepła odbierze z mniejszego płomienia niż większego, zawsze duża część wyleci kominem. To samo dotyczy palenia w piecu gazowym, mniejsze zużycie mieli forumowicze którzy palili mniejszą mocą ale przez cały czas.

asolt
27-11-2015, 21:45
Z tym akurat bym się nie zgodził że sprawność spada gdy palimy z mocą mniejszą niż nominalna. Robiłem u siebie testy (mam 100% podłogówki która spokojnie może zmagazynować ciepło na całą dobę), przez kilka dni paliłem z mocą nominalną przez kilka godzin i przerwa do 24, następnie przez kilka dni paliłem całą dobę z mocą nominalną i robiłem kilka takich zmian i zawsze wychodziło że mniej węgla zużywałem gdy palę małą mocą cały czas.
Wymiennik w piecu jest cały czas taki sam i więcej ciepła odbierze z mniejszego płomienia niż większego, zawsze duża część wyleci kominem. To samo dotyczy palenia w piecu gazowym, mniejsze zużycie mieli forumowicze którzy palili mniejszą mocą ale przez cały czas.

Metoda szkiełka i oka nie zawsze daje dokładne wyniki, akurat kotły na paliwo stałe osiągają nawiekszą sprawnosc przy mocy nominalnej. Gdybys miał swoj kocioł opomiarowany i na podstawie wiarygodnych pomiarów poparł swoje stwierdzenia to je przyjmę za prawdziwe. O ile w przypadku kotła gazowego tak faktycznie jest czyli sprawnosc praktycznie sie nie zmienia w funkcji mocy to w przypadku kotłow na paliwo stałe juz tak nie jest. Charakterystyki sprawnosci zalezą od rodzaju kotłow a tych mamy klika, inna będzie dla kotła podajnkowego a inna dla zwykłego smieciucha.

Arturo72
27-11-2015, 21:46
Z tym akurat bym się nie zgodził że sprawność spada gdy palimy z mocą mniejszą niż nominalna. Robiłem u siebie testy (mam 100% podłogówki która spokojnie może zmagazynować ciepło na całą dobę), przez kilka dni paliłem z mocą nominalną przez kilka godzin i przerwa do 24, następnie przez kilka dni paliłem całą dobę z mocą nominalną i robiłem kilka takich zmian i zawsze wychodziło że mniej węgla zużywałem gdy palę małą mocą cały czas.

Oj Maher ;) Z czym do ludzi jarzących ;)
Masz kocioł o mocy nominalnej 12kW,grzejąc w pełni z taką mocą przez kilka dni w Twoim domu powstałby ukrop w domu,rzędu 30st.Ci ponad ;)
Z kogo jaja chcesz sobie robić ?

Maher
27-11-2015, 21:53
Oj Maher ;) Z czym do ludzi jarzących ;)
Masz kocioł o mocy nominalnej 12kW,grzejąc w pełni z taką mocą przez kilka dni w Twoim domu powstałby ukrop w domu,rzędu 30st.Ci ponad ;)
Z kogo jaja chcesz sobie robić ?

To postaraj się jeszcze raz to przeczytać tylko ze zrozumieniem - napisałem że paliłem przez 2 godziny w ciągu całej doby.

Arturo72
27-11-2015, 22:00
To postaraj się jeszcze raz to przeczytać tylko ze zrozumieniem - napisałem że paliłem przez 2 godziny w ciągu całej doby.
spoko:

następnie przez kilka dni paliłem całą dobę z mocą nominalną

Maher
27-11-2015, 22:09
spoko:

Wszyscy zrozumieli o co mi chodziło po za tobą, ale i dla ciebie zrobiłem korektę.

Maher
27-11-2015, 22:25
Metoda szkiełka i oka nie zawsze daje dokładne wyniki, akurat kotły na paliwo stałe osiągają nawiekszą sprawnosc przy mocy nominalnej. Gdybys miał swoj kocioł opomiarowany i na podstawie wiarygodnych pomiarów poparł swoje stwierdzenia to je przyjmę za prawdziwe. O ile w przypadku kotła gazowego tak faktycznie jest czyli sprawnosc praktycznie sie nie zmienia w funkcji mocy to w przypadku kotłow na paliwo stałe juz tak nie jest. Charakterystyki sprawnosci zalezą od rodzaju kotłow a tych mamy klika, inna będzie dla kotła podajnkowego a inna dla zwykłego smieciucha.

O kotłach gazowych i ich sprawnościach pisałem na podstawie doświadczeń forumowiczów i ich odczytach z liczników gazowych, też ciągłe palenie przez całą dobę dawało mniejsze zużycie niż palenie pełną mocą przez kilka godzin. Może kiedyś założę u siebie ciepłomierz i pomierzę zapotrzebowanie na ciepło do tego co wylicza aplikacja do pieca i co liczę ręcznie, ale jak na razie nie myślę nic przerabiać i więcej jak 15minut tygodniowo przeznaczać piecowi. Tak samo koszt ogrzewania CO + CWU roczny z ostatnich dwóch lat w kwocie 2100zł jest dla mnie satysfakcjonujący i czy to w kolejnych latach byłoby z 500zł większe lub mniejsze nie zrobi mi to żadnej różnicy abym coś zmieniał.

Arturo72
27-11-2015, 23:06
Tak samo koszt ogrzewania CO + CWU roczny z ostatnich dwóch lat w kwocie 2100zł jest dla mnie satysfakcjonujący i czy to w kolejnych latach byłoby z 500zł większe lub mniejsze nie zrobi mi to żadnej różnicy abym coś zmieniał.
A jak to wychodzi w porównaniu do wyliczonego zużycia energii z OZC ?
Ile powinieneś zużyć wg audytu ?
Czy na pałę podajesz tak od siebie niezależnie,ze wg OZC wyszłoby mniej ale ty lubisz babranie się z węglem zwanym eko i dla Ciebie to priorytet i dla Ciebie nie ważna jest ani sprawność kotła ani kasa byleby móc targać woreczki do zasobnika ?

Mnie zadowala 1000zł za rok bez babrania się w syfie(czyli węglu zwanym eko i popiole i sadzy) i tez jest ok ;)

Maher
27-11-2015, 23:37
A jak to wychodzi w porównaniu do wyliczonego zużycia energii z OZC ?
Ile powinieneś zużyć wg audytu ?
Czy na pałę podajesz tak od siebie niezależnie,ze wg OZC wyszłoby mniej ale ty lubisz babranie się z węglem zwanym eko i dla Ciebie to priorytet i dla Ciebie nie ważna jest ani sprawność kotła ani kasa byleby móc targać woreczki do zasobnika ?

Mnie zadowala 1000zł za rok bez babrania się w syfie(czyli węglu zwanym eko i popiole i sadzy) i tez jest ok ;)

Nie każdego zadowala mieszkanie w kurniku i wyłożenie od razu lub wzięcie kredytu na 500.000zł na wszystkie cuda techniki.

15 minut tygodniowo w rękawiczkach i normalnym wyjściowym ubraniu nie jest też babraniem się w węglu.

Arturo72
27-11-2015, 23:45
Nie każdego zadowala mieszkanie w kurniku i wyłożenie od razu lub wzięcie kredytu na 500.000zł na wszystkie cuda techniki.

15 minut tygodniowo w rękawiczkach i normalnym wyjściowym ubraniu nie jest też babraniem się w węglu.
No cóż Maher,wiem,że jak brak argumentów to posuwacie się do prowokacji i obrażania ale mój "kórnik" jak to nazwałeś jest wymarzonym domkiem,zaplanowanym dokładnie od A do Z i od początku nie miał prawa być ogrzewany węglem zwanym eko bo na niego po prostu nie było mnie stać,za biedny jestem na ekogroszek i nie stać mnie było na kotłownię i komin.
Budzet na mój kurnik to było 250tys.zł,czaisz bazę ?
Prawie się udało ale gdybym chciał miec w domu jeszcze kotłownię i kocioł na węgiel zwany eko a w niej jeszcze komin to bym zbankrutował i nie daleko by odbiegło od tego co podajesz a rachunki za ogrzewanie miałbym 100% wyższe niż obecnie.
Dzięki Boże za rozum,że mnie odwiodłeś od węgla zwanego eko :D

Maher
28-11-2015, 00:07
No cóż Maher,wiem,że jak brak argumentów to posuwacie się do prowokacji i obrażania ale mój "kórnik" jak to nazwałeś jest wymarzonym domkiem,zaplanowanym dokładnie od A do Z i od początku nie miał prawa być ogrzewany węglem zwanym eko bo na niego po prostu nie było mnie stać,za biedny jestem na ekogroszek i nie stać mnie było na kotłownię i komin.
Budzet na mój kurnik to było 250tys.zł,czaisz bazę ?
Prawie się udało ale gdybym chciał miec w domu jeszcze kotłownię i kocioł na węgiel zwany eko a w niej jeszcze komin to bym zbankrutował i nie daleko by odbiegło od tego co podajesz a rachunki za ogrzewanie miałbym 100% wyższe niż obecnie.
Dzięki Boże za rozum,że mnie odwiodłeś od węgla zwanego eko :D

Jakbyś tak przemyślał wszystko od A do Z to byś nie budował się w okolicy gdzie przeszkadzają ci sąsiedzi palący węglem i na terenach gdzie są szkody górnicze i bałbyś się swój domek że każde tąpnięcie może być jego ostatnim i może przez to tak negujesz palenie węglem bo zlikwidują kopalnie to i mniejsze prawdopodobieństwo na szkody górnicze.

Arturo72
28-11-2015, 00:35
Jakbyś tak przemyślał wszystko od A do Z to byś nie budował się w okolicy gdzie przeszkadzają ci sąsiedzi palący węglem i na terenach gdzie są szkody górnicze i bałbyś się swój domek że każde tąpnięcie może być jego ostatnim i może przez to tak negujesz palenie węglem bo zlikwidują kopalnie to i mniejsze prawdopodobieństwo na szkody górnicze.
Widzisz Maher,jednak myślałem bo nawet jeśli mam 5 kopalń w promieniu 10km to i tak nie zdecydowałem się jeszcze przed budową na ogrzewanie węglem zwanym eko bo tłumaczę Ci,nie było mnie na niego stać bo jest bardzo drogim systemem grzewczym,zajarzysz ?
O tąpnięcia się nie boję bo też myślalem i dom odpowiednio zabezpieczony przeciw temu.
Grunt to myśleć przed budową o budowie,co nie ? ;)

jedrek188
28-11-2015, 05:39
Przecież jak wol piszesz w swoim dzienniku ze wydałeś 300 stówy plus dotacja z kopalni 40 tysi i plus nie wiadomo ile jeszcze:lol2:
No cóż Maher,wiem,że jak brak argumentów to posuwacie się do prowokacji i obrażania ale mój "kórnik" jak to nazwałeś jest wymarzonym domkiem,zaplanowanym dokładnie od A do Z i od początku nie miał prawa być ogrzewany węglem zwanym eko bo na niego po prostu nie było mnie stać,za biedny jestem na ekogroszek i nie stać mnie było na kotłownię i komin.
Budzet na mój kurnik to było 250tys.zł,czaisz bazę ?
Prawie się udało ale gdybym chciał miec w domu jeszcze kotłownię i kocioł na węgiel zwany eko a w niej jeszcze komin to bym zbankrutował i nie daleko by odbiegło od tego co podajesz a rachunki za ogrzewanie miałbym 100% wyższe niż obecnie.
Dzięki Boże za rozum,że mnie odwiodłeś od węgla zwanego eko :D

dębowy
28-11-2015, 08:18
To nie pierwsze kłamstewka Arturka ale dobrze że przypominasz

Myjk
28-11-2015, 08:54
Z tym akurat bym się nie zgodził że sprawność spada gdy palimy z mocą mniejszą niż nominalna. Robiłem u siebie testy (mam 100% podłogówki która spokojnie może zmagazynować ciepło na całą dobę), przez kilka dni paliłem z mocą nominalną przez kilka godzin i przerwa do 24, następnie przez kilka dni paliłem całą dobę z mocą minimalną i robiłem kilka takich zmian i zawsze wychodziło że mniej węgla zużywałem gdy palę małą mocą cały czas.
Wymiennik w piecu jest cały czas taki sam i więcej ciepła odbierze z mniejszego płomienia niż większego, zawsze duża część wyleci kominem. To samo dotyczy palenia w piecu gazowym, mniejsze zużycie mieli forumowicze którzy palili mniejszą mocą ale przez cały czas.
Ręce opadają. Robiłeś testy na kotle na pracy nominalnej przewymiarowanym w stosunku do zapotrzebowania domu -- i się dziwisz, że więcej wtedy spalił. Postaw w swoim domu piec o mocy nominalnej 2-4kW, puść go na tej optymalnej mocy i wtedy zrób porównanie. Teraz smoka gonisz do rozpalania kupki zapałek i się dziwisz, że cały las płonie.

Poza tym po raz kolejny poruszasz się w typowych dla siebie oparach absurdu. Tu mniej, tam więcej, kolega jakiś... ZERO konkretów.

To samo z przedstawioną przez Ciebie wyceną pompy -- pytałem już chyba ze trzy razy (tylko w tym wątku, bo już kiedyś zdaje się próbowałem wydębić tę informację) CO ZAWIERAŁA WYCENA systemu PC na 60 tys. zł. Czy tylko cenę pompy (jaki producent) + wymiennik (jaki)? Jeśli tylko to, to podaj nazwę firmy (koniecznie na PW, chętnie do nich uderzę i to zweryfikuję pytając skąd te kosmiczne ceny). Jeśli nie tylko te dwa elementy, to co jeszcze tam było doliczone? Nie dostałem odpowiedzi.

Dalej patrzę, zostały zadane pytania na które znowu nie znasz odpowiedzi, albo nie chcesz odpowiadać -- bo widać wszystko zmyślasz (patrz wycena PC i pożalsięboże porównanie pracy kotła na minimalnej i "nominalnej" pracy), manipulujesz, a jak argumentów braknie, to zaczynasz robić prywatne wycieczki.

Robisz ludziom wodę z mózgu i ponownie pytam, PO CO?

sSiwy12
28-11-2015, 09:10
Jakoś tak dziwnie nie odpowiedziano mi na proste pytanie, ile spali węgla we współcześnie zbudowanym domu - być może dla sprzedawców zbyt trudne.

Zatem zadam prostsze pytanie - ile rocznie spala kocioł na tzw. podtrzymaniu, przy założeniu że grzeje CWU przez cały rok.

Do tego też trzeba być audytorem, lub tytuł profesorski z matematyki ?

Coda - producenci bardzo często w DT lub innych informacjach, podają zużycie energii potrzebnej na "podtrzymanie" (standby).
Użytkownicy coraz częściej, oszczędzają tą (tę) energię wył. na "ostro" z sieci.

Dziwnym trafem producenci kotłów takich wartości nie podają - ciekawe dlaczego ;)

Jacek6
28-11-2015, 09:15
Ja przy kotle z podajnikiem na ekogroszek, jak go jeszcze miałem, na podgrzanie CWU latem zużywałem 130-150 kg na 6 tygodni (3 osoby).

plusfoto
28-11-2015, 09:27
Czyli ciepła woda kosztowała Cię około 70-80 zł miesięcznie.
To powiem szczerze że bojler taki 120l i prąd nawet w G11 by wyszedł taniej a przy g12W to się nie mówi.

sSiwy12
28-11-2015, 10:14
Ja przy kotle z podajnikiem na ekogroszek, jak go jeszcze miałem, na podgrzanie CWU latem zużywałem 130-150 kg na 6 tygodni (3 osoby).

Czyli, przy założeniu, że z 1kg węgla daje około 5kWh, zużywałeś dziennie około 400 l ciepłej wody ;)

jedrek188
28-11-2015, 10:31
Jak obliczyles ze z 1 kg jest 5kwh?

Maher
28-11-2015, 10:45
Czyli ciepła woda kosztowała Cię około 70-80 zł miesięcznie.
To powiem szczerze że bojler taki 120l i prąd nawet w G11 by wyszedł taniej a przy g12W to się nie mówi.

Może taniej wyszło by ogrzewanie CWU w taryfie g12W, ale nie każdy lubi czekać do nocy lub weekend aby się wykąpać. U mnie ciepła woda jest dostępna całą dobę i nie muszę mieć zbiornika 200-300 litrowego bo spokojnie wtedy 140l wystarczy.
Zużycie węgla u mnie na podtrzymanie to 1,3- 1,7kg na 24h czyli 1,45zł. W lecie grzanie CWU razem z podtrzymaniem to około 2-3kg (gdy grzane jest CWU energia z podtrzymania jest przeznaczona na grzanie CWU) czyli 2,20zł kosztuje dzień grzania CWU i to CWU jest dostępne całą dobę.
W bojlerze mam grzałkę i w taryfie normalnej gdy na próbę wyłączyłem piec wychodziło sporo drożej, w starym domu gdy grzałem w lecie CWU mieściłem się w 4 kilowatach dziennie czyli 2,6zł/24h ale musiałem dopiąć programator który załączać grzałkę rana i wieczór na jedną godzinę, ale to też było ograniczenie które nie chciałem mieć w nowym domu.
W następnym roku powinienem zejść jeszcze z kosztów grzania CWU bo kupiłem mniej kaloryczny i zarazem tańszy węgiel do CWU bo tym co paliłem w tym roku trzeba było ustawić częste cykle podtrzymania (120min), bo miał małą ilość popiołu i przez to żar krócej wytrzymywał, jak kiedyś kupiłem gorszy ekogroszek to cykle podtrzymania spokojnie można było wydłużyć powyżej 200 minut.

Arturo72
28-11-2015, 11:19
Przecież jak wol piszesz w swoim dzienniku ze wydałeś 300 stówy plus dotacja z kopalni 40 tysi i plus nie wiadomo ile jeszcze:lol2:
Czy wiesz co to znaczy budżet ? Gdybyś wiedział to byś nie gadał głupot.
A 30tys.zł to nie dotacja a ZWROT KOSZTÓW ZA DODATKOWE zabezpieczenia na szkody górnicze,które MUSIALEM zastosować.
Budowa zamknęła się w 300tys.zł łącznie w tym są zabezpieczenia na szkody górnicze i zwrot z kopalni.
Czyli 300 stowy minus zwrot czyli swojej kasy jeśli nie potrafisz odjąć dałem 270

plusfoto
28-11-2015, 11:28
Na podgrzanie 140l wody o 25 stopni potrzebujesz 6 kW. A ty zużywasz dziennie około 15 i uważasz że to oszczędność? Prądem w G11 zrobił byś to za 3.5 i grzejesz kiedy chcesz a w G12W 1,8 zł.i do dyspozycji masz wszystkie nocki 22 - 6 rano, w dzień od 13-15 jak i od piątku od 22 do poniedziałku do 6 rano. W sumie 96 godzin tygodniowo II taryfy. Przynajmniej u mnie tak jest.

kobra64
28-11-2015, 11:29
Czyli, przy założeniu, że z 1kg węgla daje około 5kWh, zużywałeś dziennie około 4m3 ciepłej wody ;) Może wyjaśnisz mnie i kolegom, jak zużywając około 17 kWh podgrzać 4000 litrów wody o około 30 stopni ( czyli od temperatury wody w sieci do temperatury użycia ). Jak na moje to do tego potrzeba jakieś 140 kWh.

sSiwy12
28-11-2015, 11:33
Był babol - poprawiłem go o 12.09.

Oczywiście miało być 400l.

Za babola - przepraszam.:cool:

Arturo72
28-11-2015, 11:37
Jak obliczyles ze z 1 kg jest 5kwh?
http://www.stelmaszyk.com.pl/obliczanie-zuzycia-wegla/

kobra64
28-11-2015, 11:39
Na podgrzanie 140l wody o 25 stopni potrzebujesz 6 kW. A ty zużywasz dziennie około 15 i uważasz że to oszczędność? Prądem w G11 zrobił byś to za 3.5 i grzejesz kiedy chcesz a w G12W 1,8 zł.i do dyspozycji masz wszystkie nocki 22 - 6 rano, w dzień od 13-15 jak i od piątku od 22 do poniedziałku do 6 rano. W sumie 96 godzin tygodniowo II taryfy. Przynajmniej u mnie tak jest. Jak trzyosobowa rodzina ma się zamknąć ze zużyciem CWU w 140 litrach? Myślisz że napuszczają wannę wody i na szybko po kolei do niej włażą? To i tak ten ostatni ma już zimną wodę, że o higienie takiego rozwiązania nie wspomnę... Zresztą jeżeli chcesz tą wodę podgrzać o zaledwie 25 stopni, to i ten pierwszy za ciepło też nie ma.

Arturo72
28-11-2015, 11:51
Może taniej wyszło by ogrzewanie CWU w taryfie g12W, ale nie każdy lubi czekać do nocy lub weekend aby się wykąpać. U mnie ciepła woda jest dostępna całą dobę i nie muszę mieć zbiornika 200-300 litrowego bo spokojnie wtedy 140l wystarczy.

U mnie bez wiecznego ognia w domu cwu jest dostępna zawsze.
Nie zdarzyło się jeszcze od 3 lat,żeby komuś zabrakło.
W ciągu dnia i nocy jak ktoś ma ochotę.

Myjk
28-11-2015, 12:47
Jak obliczyles ze z 1 kg jest 5kwh?
1kg węglogroszku równa się średnio 23MJ równa się 6,38kWh minus sprawność kotła (czyli to co idzie bezzwrotnie w komin) w podtrzymaniu równa się około 5kWh


Może taniej wyszło by ogrzewanie CWU w taryfie g12W, ale nie każdy lubi czekać do nocy lub weekend aby się wykąpać. U mnie ciepła woda jest dostępna całą dobę i nie muszę mieć zbiornika 200-300 litrowego bo spokojnie wtedy 140l wystarczy.
Co z tego, że woda jest dostępna całą dobę, skoro korzystasz z niej sporadycznie, najczęściej rano jakieś śmieszne ilości (niektórzy też biorą prysznic przed pracą) i wieczorem przed pójściem spać (niektórzy też się kąpią po przyjściu z pracy). To są okresy, kiedy spokojnie można wodę zagrzać prądem i to w 2T. Argument więc tak samo bezsensowny jak kupienie dla 3 os. rodziny autokaru w którym silnika lepiej nie gasić, bo jak się go zgasi, to trzeba go odpalać kręcąc korbą przez 10 minut. W związku z tym zamiast go wyłączać i używać tylko KIEDY POTRZEBA, to Ty się chwalisz, że możesz nim jeździć zawsze i wszędzie. Nawet podjeżdżać aby rozwiesić pranie na podwórku, bo skoro już i tak działa, to można używać. ABSTRAKCJA. Potem się dziwić, że ludzi rzekomo nie stać na dom, na czyste ogrzewanie, skoro mają takie priorytety jak ciepła woda nawet jeśli się ją zużywa tylko w 30%. No nie ma to jak poczucie bezpieczeństwa by usprawiedliwić swoją ignorancję.

Ustalmy więc raz a dobrze. Masz tyle ciepła przyjmując to za "mocny argument", bo masz NADMIAR ENERGII i nie masz co z tym nadmiarem ciepła robić. Innymi słowy MARNOTRAWISZ energię i jeszcze się z tego cieszysz. Tylko gdzie w tym wszystkim logika? Pewnie tam gdzie głowa, czyli w piachu.


Zużycie węgla u mnie na podtrzymanie to 1,3- 1,7kg na 24h czyli 1,45zł. W lecie grzanie CWU razem z podtrzymaniem to około 2-3kg
Czyli uwzględniając, że w lecie mniej ciepłej wody idzie (bo zazwyczaj wtedy się chłodzimy pod prysznicem zamiast uzupełniać straty), zużywasz 15-20kWh/dobę.
Tymczasem do podgrzania 200L zbiornika CWU o 30sC wystarczy 6 kWh. Dlaczego o 30? Gdyż więcej nie potrzeba w LATO.


W bojlerze mam grzałkę i w taryfie normalnej gdy na próbę wyłączyłem piec wychodziło sporo drożej, w starym domu gdy grzałem w lecie CWU mieściłem się w 4 kilowatach dziennie czyli 2,6zł/24h ale musiałem dopiąć programator który załączać grzałkę rana i wieczór na jedną godzinę, ale to też było ograniczenie które nie chciałem mieć w nowym domu.
Ale bierzesz pod uwagę drogi prąd, porównujesz do swoich "potrzeb" w których masz NADMIAR wolnej mocy, i bez wspomagacza pt. PC która to w lato ma COP ponad 4 (a więc wyniki swoje podziel przez 4). Przestań na wszystko patrzeć przez swój ewidentnie zachwiany pryzmat, przestań manipulować i robić ludziom wodę z mózgu.

Skoro już jesteśmy przy PC, to napisz w końcu z łaski swojej, co zawierała przedstawiona przez Ciebie wycena na wykonanie pompy ciepła za 60 tys. zł tak abym ja, albo inny inwestor czytający mógł Twoje słowa zweryfikować. Póki co znowu schowałeś głowę w piasek nie odpowiadając na proste, wydawać by się mogło, pytanie. Wniosek jest taki, że BOISZ SIĘ ODPOWIEDZI NA TO PYTANIE żeby nie wyszło, że rzucasz słowa na wiatr i fantazjujesz by podeprzeć swoje "argumenty".


Na podgrzanie 140l wody o 25 stopni potrzebujesz 6 kW. A ty zużywasz dziennie około 15 i uważasz że to oszczędność? Prądem w G11 zrobił byś to za 3.5 i grzejesz kiedy chcesz a w G12W 1,8 zł.i do dyspozycji masz wszystkie nocki 22 - 6 rano, w dzień od 13-15 jak i od piątku od 22 do poniedziałku do 6 rano. W sumie 96 godzin tygodniowo II taryfy. Przynajmniej u mnie tak jest.
U mnie jest tak samo. Mam termę 50L i spełnia zapotrzebowanie na CWU. Ostatnio nawet wyłączyłem grzanie w nocy i rano w dzień powszedni, bo po prostu NIKT z tej wody nie korzysta (a do mycia twarzy i zębów rano wystarczy to co zostanie jeszcze z wieczornej kąpieli) -- i nie trzeba do tego grzać jałowo całego zbiornika CWU. No ale, mnie na rozrzutność i marnowanie energii nie stać.

kaszpir007
28-11-2015, 14:18
Co do grzania domów tylko prądem ...

Widać mało kto wie że Polskie linie energetyczne mają w większości po kilkadziesiąt lat. Są mocno wyeksploatowane i nie przygotowane do dużego przepływu prądu. Są one zbyt małej mocy ... Większość linii trafo , stacji przesyłowych jest za małej mocy ...
Jak były budowane kilkadziesiąt lat temu to nikomu nie śniło się grzanie domów prądem , nie było klimatyzatorów a i samych domów było dużo mniej ..

Już obecnie w lato jak przyszły cieplejsze dni i ludzie zaczęli włączać klimatyzatory to okazało się że linie nie dają rady a dodatkowo brak jest takiej mocy aby zapewnić taki pobór prądu ...

Ten temat jest mi bliski , bo powiedzmy że mam pewne pojęcie w tym temacie ;)

Ratowaliśmy się importem pradu z Ukrainy , Rosji i Niemiec ...
A i tak trzeba było ograniczać dostawy aby sieci nie wykończyć ...

Dlatego są takie oszczędności na w koncernach Energa , Tauron i itd i kasa idzie na modernizacje i rozbudowy elektrowni i bloków energetycznych ...

Tyle że prawda jest taka że przez dziesiątki lat pieniądze zostały rozkradzione i zamiast na inwestycje szły na zupełnie coś innego ...
A teraz jest tragedia ...

Prawda jest taka że jakby każdy chciał grzać pradem to czemu nie , ale wtedy potrzebne są olbrzymie inwestycje , ale jestem bardzo ciekawy czy ludzie by się zgodzili na podwyżki prądu powiedzmy 2-5 krotne ?

Bo mówimy o gigantycznych inwestycjach , które powinny być prowadzone przez dziesiątki lat i zapewne mówimy tu o setkach miliardów złotych a sądzę że jeszcze o większych kwotach ...

Liwko
28-11-2015, 14:34
24%. Tyle energii zużyły gospodarstwa domowe w 2013 roku. Z tych 24% znaczną ilość stanowią bloki i wszelkiej maści budynki ogrzewane z sieci ciepłowniczych. Do tego dojdą jeszcze domy ogrzewane gazem.
Gdyby dzisiaj cała pozostała reszta przeszła na ogrzewanie prądem, to ten stosunek mógłby skoczyć o jedynie kilka-kilkanaście procent. To tak dużo? A gdyby jeszcze wykorzystały tanią taryfę, to elektrownie prędzej byłyby wniebowzięte, niż by się bały o możliwości sieci.
Także strzelasz kulą w płot. Po raz kolejny zresztą.

Myjk
28-11-2015, 14:36
Co do grzania domów tylko prądem ...

Widać mało kto wie że Polskie linie energetyczne mają w większości po kilkadziesiąt lat. Są mocno wyeksploatowane i nie przygotowane do dużego przepływu prądu. Są one zbyt małej mocy ... Większość linii trafo , stacji przesyłowych jest za małej mocy ...
Jak były budowane kilkadziesiąt lat temu to nikomu nie śniło się grzanie domów prądem , nie było klimatyzatorów a i samych domów było dużo mniej ..

Już obecnie w lato jak przyszły cieplejsze dni i ludzie zaczęli włączać klimatyzatory to okazało się że linie nie dają rady a dodatkowo brak jest takiej mocy aby zapewnić taki pobór prądu ...

Ten temat jest mi bliski , bo powiedzmy że mam pewne pojęcie w tym temacie ;)
Nie wiem czy jest się czym chwalić.


Tyle że prawda jest taka że przez dziesiątki lat pieniądze zostały rozkradzione i zamiast na inwestycje szły na zupełnie coś innego ...
A teraz jest tragedia ...
Borze. Może darujesz sobie takie głodne kawałki i spojrzysz na temat z punktu czysto inwestycyjnego? Jak, uważasz, elektrownia ma inwestować w więcej mocy i lepsze linie przesyłowe skoro jest to potrzebne NA CZAS LETNI oraz TYLKO NA SZCZYT (co daje tylko 1/4 doby) kiedy jest potrzebna tak duża moc? Po co, pytam grzecznie, i jaki idiota będzie inwestował kupę kasy w coś, co przez 3/4 (a jak uwzględnić okres zimowy to i więcej czasu) będzie NIEUŻYWANE? To dopiero kradzież, bo kto by za to szczytowe "bezpieczeństwo" zapłacił?


Prawda jest taka że jakby każdy chciał grzać pradem to czemu nie , ale wtedy potrzebne są olbrzymie inwestycje , ale jestem bardzo ciekawy czy ludzie by się zgodzili na podwyżki prądu powiedzmy 2-5 krotne ?
Było o tym wielokrotnie. Grzanie prądem to grzanie w 2T, poza szczytem. NIC NIE TRZEBA DO TEGO CELU MODERNIZOWAĆ. Jeśli wszyscy (a przecież wszyscy nie zaczną, bo jest jeszcze gaz i inne źródła) by zaczęli grzać, to wystarczyłoby porobić różne strefy 2T aby optymalnie rozłożyć i wykorzystać obecną infrastrukturę. Jednocześnie byłaby możliwość lepszego oszacowania o ile można zwiększyć moce.

rustin
28-11-2015, 17:08
Borze. .
:o popraw ten błąd :)

Myjk
28-11-2015, 17:13
:o popraw ten błąd :)
Jaki błąd? :P http://sjp.pwn.pl/szukaj/B%C3%B3r

fenix2
28-11-2015, 17:42
Co do grzania domów tylko prądem ...

Widać mało kto wie że Polskie linie energetyczne mają w większości po kilkadziesiąt lat. Są mocno wyeksploatowane i nie przygotowane do dużego przepływu prądu. Są one zbyt małej mocy ... Większość linii trafo , stacji przesyłowych jest za małej mocy ...
Jak były budowane kilkadziesiąt lat temu to nikomu nie śniło się grzanie domów prądem , nie było klimatyzatorów a i samych domów było dużo mniej ..

...

No tak tylko co to obchodzi zwykłego Kowalskiego. Jakoś złodziejska taryfę C11 można wciskać inwestorom więc kasa jest, tylko idzie pewnie na premię dla dyrektorów. :mad:


http://forum.muratordom.pl/images/smilies/ohmy.gif popraw ten błąd http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif

Jaki błąd? :P http://sjp.pwn.pl/szukaj/B%C3%B3r (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsjp.pwn.pl%2Fszuka j%2FB%25C3%25B3r)

:wiggle:

miloszenko
28-11-2015, 18:24
24%. Tyle energii zużyły gospodarstwa domowe w 2013 roku. Z tych 24% znaczną ilość stanowią bloki i wszelkiej maści budynki ogrzewane z sieci ciepłowniczych. Do tego dojdą jeszcze domy ogrzewane gazem.
Gdyby dzisiaj cała pozostała reszta przeszła na ogrzewanie prądem, to ten stosunek mógłby skoczyć o jedynie kilka-kilkanaście procent. To tak dużo? A gdyby jeszcze wykorzystały tanią taryfę, to elektrownie prędzej byłyby wniebowzięte, niż by się bały o możliwości sieci.
Także strzelasz kulą w płot. Po raz kolejny zresztą.

Takze uwazam, ze uzywanie klimy ma zaden wplyw na stan sieci przesylowych. Moja bierze 300-500W, niejednemu telewizor lyka wiecej, nie mowiac o czajniku czy odkurzaczu.

Poza tym, kosztem montazu ogniw mocy 2/3 kWp mozna zupelnie pominac wplyw klimy na sieci, zwlaszcza podczas upalow.

Maher
28-11-2015, 19:01
Skoro już jesteśmy przy PC, to napisz w końcu z łaski swojej, co zawierała przedstawiona przez Ciebie wycena na wykonanie pompy ciepła za 60 tys. zł tak abym ja, albo inny inwestor czytający mógł Twoje słowa zweryfikować. Póki co znowu schowałeś głowę w piasek nie odpowiadając na proste, wydawać by się mogło, pytanie. Wniosek jest taki, że BOISZ SIĘ ODPOWIEDZI NA TO PYTANIE żeby nie wyszło, że rzucasz słowa na wiatr i fantazjujesz by podeprzeć swoje "argumenty".
.

Oferty miałem 3 lata temu o ile dobrze pamiętam cena zawierała pompę ciepła panasonic 9Kw + całość co potrzeba do wywiercenia otworów na zewnątrz + podłączenie wszystko w kotłowni i spięcie z podłogówką.
Spotkam się z kolegą który jest na etapie projektu i budowy w przyszłym roku to napiszę jaką on ofertę dostał, wiem że miał mieć 2 nawierty głębinowe
z jednego miał mieć dodatkowo podciągniętą wodę do domu, tylko wykonawca nie gwarantował mu że będzie wszystko działało prawidłowo (że będzie woda i że w zimie przy większych mrozach nie zamarznie mu źródło dolne i pompa się nie wyłączy, z tego co mówił to były jakieś kosmiczne ilości wody w ciągu 24h które pompa musi przepompować z czerpni do drugiego odwiertu aby ogrzać dom. Wykonawca miał w ofercie nowe pompy które pracują z dużo wyższym ciśnieniem i nie potrzebują tyle wody przepompować ale że zna się dobrze z kolegą to mu tego nie polecał, bo jak powiedział nawet niemcy tego nie chcą brać do puki nie przetestuje się na naiwnych inwestorach.

Arturo72
28-11-2015, 19:24
Spotkam się z kolegą który jest na etapie projektu i budowy w przyszłym roku to napiszę jaką on ofertę dostał, wiem że miał mieć 2 nawierty głębinowe
z jednego miał mieć dodatkowo podciągniętą wodę do domu, tylko wykonawca nie gwarantował mu że będzie wszystko działało prawidłowo (że będzie woda i że w zimie przy większych mrozach nie zamarznie mu źródło dolne i pompa się nie wyłączy, z tego co mówił to były jakieś kosmiczne ilości wody w ciągu 24h które pompa musi przepompować z czerpni do drugiego odwiertu aby ogrzać dom. Wykonawca miał w ofercie nowe pompy które pracują z dużo wyższym ciśnieniem i nie potrzebują tyle wody przepompować ale że zna się dobrze z kolegą to mu tego nie polecał, bo jak powiedział .
3 lata temu powiadasz,czyli 2012r,TRI11 Atlantica były w cenie 25-30tys.zł,11kW stale do -20st.C.
Ale zapewne razem z kolegą nalezycie do grupy osób,ktore uważają,że pompa powietrze-woda zamarza i grzeje grzałka bo jak to jest że z powietrza -15st.C może powstać ciepla woda ;-)
Panasy też już wtedy były i Hitachi i Daikiny i Mitsu....
A masz Ty OZC a kolega też ma ?
A czemu przed budową tym się nie interesowales tylko po wystawieniu komina w kotłowni i samej kotłowni ?

Maher
28-11-2015, 20:47
3 lata temu powiadasz,czyli 2012r,TRI11 Atlantica były w cenie 25-30tys.zł,11kW stale do -20st.C.
Ale zapewne razem z kolegą nalezycie do grupy osób,ktore uważają,że pompa powietrze-woda zamarza i grzeje grzałka bo jak to jest że z powietrza -15st.C może powstać ciepla woda ;-)
Panasy też już wtedy były i Hitachi i Daikiny i Mitsu....
A masz Ty OZC a kolega też ma ?
A czemu przed budową tym się nie interesowales tylko po wystawieniu komina w kotłowni i samej kotłowni ?

Pompy może były za 25-30tys.zł ale drugie tyle kosztują odwierty i wszystko to co jest na zewnątrz.

Kotłownie mam za garażem i nic by nie zmieniło jakbym jej nie wybudował i jakbym wstawił pompę ciepła to i tak bym nie parkował samochód za samochodem, może jakby pieca nie było miałbym pomieszczenie gospodarcze. Zamiast pompy z oprzyrządowaniem za 60tys.zł wstawiłem piec za 7tys.zł do tego jedynie mogę doliczyć 1500zł za połączenia w kotłowni i 4000zł za komin.

Myjk
28-11-2015, 21:26
Oferty miałem 3 lata temu
...i jaka to była firma?


o ile dobrze pamiętam
Może nie pamiętasz, że zawierała też wykonanie podłogówki? Ja wycenę 2 lata temu, na kompletne wykonanie systemu CO/CWU z PC, dostałem owszem na taką samą kwotę 60 tys. zł już ze zbiornikiem CWU, pionowymi odwiertami, ale także z podłogówką i skleceniem całości do kupy. I w to jestem dopiero w stanie uwierzyć, ale do diaska, to już KOMPLETNY system grzewczy.


cena zawierała pompę ciepła panasonic 9Kw + całość co potrzeba do wywiercenia otworów na zewnątrz + podłączenie wszystko w kotłowni i spięcie z podłogówką.
Tymczasem można było załatwić to powietrzną i nie babrać się z odwiertami (skoro nie było miejsca na poziomy):
http://allegro.pl/pompa-ciepla-bez-odwiertow-panasonic-9kw-t-cap-i5818148851.html
Zamykając się w 25 tys. z instalacją. Ba, da się zamknąć w 20 tys. zł np. instalując polskiego Hewalexa.

Albo gruntową tak jak to wielu użytkowników na forum zrobiło:
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
PSPC-08 7,6kW 11.990,00 zł netto + 70-100 zł/m odwiertu z napełnieniem glikolem i próbą szczelności (znajomy za 100 zl robił w zeszłym miesiącu), czyli przy 160m odwiertu 11200 - 16000 zł Podłączenie to już grosze, bo tu zwykła hydraulika. Suma maks. 30 tys. zł (a można i w 20 tys. gruntówkę zrobić, biorąc pod uwagę poziomy wymiennik).

Dlatego nie wprowadzaj ludzi w błąd takimi kwotami, bo są z sufitu wzięte. A Ty dalej podajesz to jak mantrę jakąś i za diabła nie wiem po co to robisz.

Myjk
28-11-2015, 21:30
Zamiast pompy z oprzyrządowaniem za 60tys.zł wstawiłem piec za 7tys.zł do tego jedynie mogę doliczyć 1500zł za połączenia w kotłowni i 4000zł za komin.
I znowu to samo. Dolicz jeszcze do swojego ekologicznego kotła konieczność leczenia za parę lat, względnie systemu który by trucia ludzi nie powodował. Zobaczymy jaka kwota Ci wtedy wyjdzie za ten cudowny wynalazek.

A i tak jest to jest to prawie 13 tys. zł za przedpotopowy system obsługowy i marnujący energię przez komin.

Arturo72
28-11-2015, 21:31
Pompy może były za 25-30tys.zł ale drugie tyle kosztują odwierty i wszystko to co jest na zewnątrz.

Kotłownie mam za garażem i nic by nie zmieniło jakbym jej nie wybudował i jakbym wstawił pompę ciepła to i tak bym nie parkował samochód za samochodem, może jakby pieca nie było miałbym pomieszczenie gospodarcze. Zamiast pompy z oprzyrządowaniem za 60tys.zł wstawiłem piec za 7tys.zł do tego jedynie mogę doliczyć 1500zł za połączenia w kotłowni i 4000zł za komin.
A czy zdajesz sobie sprawę z tego że oprócz pomp ciepła grunt-woda są też pompy ciepła powietrze-woda które to nie potrzebują odwiertów i nawet przy -20st.C produkują ciepłą wodę ?
O nich pisałem i w takiej cenie byś miał taką pompę ze wszystkim w 2012r

Maher
28-11-2015, 22:02
A czy zdajesz sobie sprawę z tego że oprócz pomp ciepła grunt-woda są też pompy ciepła powietrze-woda które to nie potrzebują odwiertów i nawet przy -20st.C produkują ciepłą wodę ?
O nich pisałem i w takiej cenie byś miał taką pompę ze wszystkim w 2012r

Właśnie kliknąłem na jeden z linków powyżej i: COP na poziomie 4,74
Warunki pomiaru: Ogrzewanie: temperatura wewnętrzna: 20 °C temperatura zewnętrzna: 7 °C temperatura wody na wejściu: 30°C; temperatura wody na wyjściu: 35°C
Widać jak naciągają nieświadomych inwestorów w reklamach. Oczywiście Vat 8% do tego cena montażu ustalana indywidualnie.

Myjk
28-11-2015, 22:18
Właśnie kliknąłem na jeden z linków powyżej i: COP na poziomie 4,74
Warunki pomiaru: Ogrzewanie: temperatura wewnętrzna: 20 °C temperatura zewnętrzna: 7 °C temperatura wody na wejściu: 30°C; temperatura wody na wyjściu: 35°C Widać jak naciągają nieświadomych inwestorów w reklamach. Oczywiście Vat 8% do tego cena montażu ustalana indywidualnie.
Przecież była dyskusja o grzaniu CWU w lato. Jaką u Ciebie temperaturę ma wtedy powietrze (nawet w nocy)? Poniżej 7sC?

Że COPu na poziomie 4 i więcej nie będzie przy -20 to jest jasne jak słońce i żadnej szczególnej tajemnicy nie ujawniłeś, ale to nie znaczy, że PC nie będzie w stanie grzać. Abstrahując oczywiście od tego, ile takich dni z temperaturą -20sC jest -- spójrz sobie w statystyki. Średnia temperatura _zimowa_ to u nas 0sC. Skoro już potrafisz, sprawdź sobie jaki jest COP wtedy i przestań ponownie manipulować bo to już i nudne i żenujące.

Arturo72
28-11-2015, 22:23
Właśnie kliknąłem na jeden z linków powyżej i: COP na poziomie 4,74
Warunki pomiaru: Ogrzewanie: temperatura wewnętrzna: 20 °C temperatura zewnętrzna: 7 °C temperatura wody na wejściu: 30°C; temperatura wody na wyjściu: 35°C
Widać jak naciągają nieświadomych inwestorów w reklamach. Oczywiście Vat 8% do tego cena montażu ustalana indywidualnie.

i ?339025
W czym i z czym naciągają Maher ?

A może zamiast iść do sklepu i już od drzwi krzycześ "poproszę pompę" trzeba się trochę zainteresować co i z czym się je ?
Powyżej pompa była już w 2012r w tej samej cenie co dziś,czemu i skąd u Ciebie cena 60tys.zl ?
Jakaż to przyczyna była ?


ty mi teraz przypominasz kogoś, kto szuka mercedesa i dziwi się że nie jest w cenie syrenki ;)
po czym kupuje moskwicza :P
Pasuje jak ulał,koledze też to przekaz ;-)

malux20
29-11-2015, 07:43
ło matko
ja pompę ,podłogówkę z robocizną 3 lata temu miałem w oklicy 27 tyś
chyba nawet mniej to wyszło

fotohobby
29-11-2015, 09:50
Proste
Kto chce znajdzie sposób, kto nie chce znajdzie powód.

Choćby kuriozalny.

sSiwy12
29-11-2015, 10:01
Panowie - opis tej PCi sugeruje, że jest to pompa ciepła typu woda/woda, a nie gruntowa.
Medium nie jest glikol, ale woda czerpana z jednej "studni" (czerpalnej) i odprowadzana do innej studni (zrzut wody).
Sama dokumentacja techniczna (hydrogeologiczna) to majątek, bo z zrzut wody musi być w tej samej warstwie wodonośnej i wymagane jest pozwolenie wodno-prawne.

Trafili na instalatora z ery kamienia łupanego - to chciał ich złupić.

Myjk
29-11-2015, 10:19
Panowie - opis tej PCi sugeruje, że jest to pompa ciepła typu woda/woda, a nie gruntowa.
Medium nie jest glikol, ale woda czerpana z jednej "studni" (czerpalnej) i odprowadzana do innej studni (zrzut wody).
Sama dokumentacja techniczna (hydrogeologiczna) to majątek, bo z zrzut wody musi być w tej samej warstwie wodonośnej i wymagane jest pozwolenie wodno-prawne.

Trafili na instalatora z ery kamienia łupanego - to chciał ich złupić.

W przypadku "kolegi" Mahera tak to właśnie wygląda, dlatego nawet nie komentowałem tego "wystąpienia".

Maher
29-11-2015, 11:59
W przypadku "kolegi" Mahera tak to właśnie wygląda, dlatego nawet nie komentowałem tego "wystąpienia".

I dokładnie taką samą PCi proponowali koledze za podobne pieniądze i podobno jest to najlepsze rozwiązanie z pomp.
Pompa powietrze-woda podobno nie jest taka trwała dużo miał przypadków że grarancji nie wytrzymywała, a znowu pompa woda-woda z glikolem nie wyrabia w mojej strefie klimatycznej i potrafi zamarznąć dolne źródło.

sSiwy12
29-11-2015, 12:14
Pompa powietrze-woda podobno nie jest taka trwała dużo miał przypadków że grarancji nie wytrzymywała, a znowu pompa woda-woda z glikolem nie wyrabia w mojej strefie klimatycznej i potrafi zamarznąć dolne źródło.

Zmień instalatora/doradcę na bardziej kumatego (aż prosi się o napisanie, na mądrego).

Ps. I podaj mi łaskawco, gdzie w naszym klimacie, na głębokości 2m zamarza grunt.
http://brasil.cel.agh.edu.pl/~08tszymanski/images/pictures/przemarzanie.gif

Maher
29-11-2015, 13:02
Zmień instalatora/doradcę na bardziej kumatego (aż prosi się o napisanie, na mądrego).

Ps. I podaj mi łaskawco, gdzie w naszym klimacie, na głębokości 2m zamarza grunt.
http://brasil.cel.agh.edu.pl/~08tszymanski/images/pictures/przemarzanie.gif

Nie chodzi o zamarzanie gruntu tylko niższe temperatury zimowe i zatem większe zapotrzebowanie budynku na ciepło.

plusfoto
29-11-2015, 13:22
Maher jesteś na forum od 2012r i takie bzdury piszesz że normalnie ręce opadają. Masz ponad 1200 wpisów i wygląda na to że chyba tylko wątki typu co dzisiaj na obiad lub podobne cię interesowały.

fotohobby
29-11-2015, 13:37
znowu pompa woda-woda z glikolem nie wyrabia w mojej strefie klimatycznej i potrafi zamarznąć dolne źródło.

To jakiś absurd. Kto Ci takich bzdur naopowiadał?
Kwestiadobrania do strefy DZ i problemu nie ma.
W stosunki do budynku w cieplejszej strefie będzie po prostu większe.

"... kto nie chce znajdzie powód"

sSiwy12
29-11-2015, 13:47
Nie chodzi o zamarzanie gruntu tylko niższe temperatury zimowe i zatem większe zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Tiaaaa.

http://pogodadlaprosumenta.pl/wp-content/uploads/2015/09/20151001port.jpg

Czyli, tylko od 2010r. w Polsce zainstalowano ponad 25.000 szt gruntowych PCi, jak się do tego doda wcześniejsze instalacje, to będzie to, dobrze ponad 50.000 szt.

Znasz choć jeden przypadek udokumentowanego zamarznięcia dolnego źródła ? (oczywiście mając na uwadze prawidłowo dobrane DZ)

Myjk
29-11-2015, 16:22
I dokładnie taką samą PCi proponowali koledze za podobne pieniądze i podobno jest to najlepsze rozwiązanie z pomp.
Pompa powietrze-woda podobno nie jest taka trwała dużo miał przypadków że grarancji nie wytrzymywała,
Nie wiem dlaczego nadal wierzysz debilnemu instalatorowi który chciał Ciebie i Twojego kolegę wydymać na min. 30 tys. zł. Nie rozumiem dlaczego z uporem maniaka próbujesz z czytających Twoje wywody ludzi robić idiotów i dlaczego tym samym próbujesz kierować ich tym samym w kierunku trującego i brudnego węgla choć węgiel jest NIEOPŁACALNY jeśli uwzględnić wszystkie za i przeciw.


a znowu pompa woda-woda z glikolem nie wyrabia w mojej strefie klimatycznej i potrafi zamarznąć dolne źródło.
Jak jest źle dobrane, to potrafi zamarznąć. Dlatego trzeba usiąść i policzyć, co przy pomocy forumowiczów staje się banalnie proste. Niestety jak już wielokrotnie tutaj pokazałeś poruszasz się jedynie w sferze domysłów i błędów logicznych (vide porównania pracy pieca na mocy minimalnej i "nominalnej", wyciąganie błędnych wniosków ze swoich obserwacji i rozlewanie ich na forum aby ludziom wodę z mózgu robić), ba, nie potrafisz nawet zadbać własną kieszeń i poszukać lepszych ofert. W związku z tym wcale mnie nie dziwi, że trujesz siebie, rodzinę i sąsiadów węglem (nawet w lato, kiedy to w powietrzu jest kosmiczna ilość energii do spożytkowania), gdy miałeś szansę tego uniknąć przy budowie nowego domu.


Nie chodzi o zamarzanie gruntu tylko niższe temperatury zimowe i zatem większe zapotrzebowanie budynku na ciepło.
Jakie Twój dom ma zapotrzebowanie na ciepło? Jakie zapotrzebowanie ma Twój kolega? Ile realnie zużywasz wody CWU?

Maher
29-11-2015, 20:19
Nie wiem dlaczego nadal wierzysz debilnemu instalatorowi który chciał Ciebie i Twojego kolegę wydymać na min. 30 tys. zł. Nie rozumiem dlaczego z uporem maniaka próbujesz z czytających Twoje wywody ludzi robić idiotów i dlaczego tym samym próbujesz kierować ich tym samym w kierunku trującego i brudnego węgla choć węgiel jest NIEOPŁACALNY jeśli uwzględnić wszystkie za i przeciw.


Jak jest źle dobrane, to potrafi zamarznąć. Dlatego trzeba usiąść i policzyć, co przy pomocy forumowiczów staje się banalnie proste. Niestety jak już wielokrotnie tutaj pokazałeś poruszasz się jedynie w sferze domysłów i błędów logicznych (vide porównania pracy pieca na mocy minimalnej i "nominalnej", wyciąganie błędnych wniosków ze swoich obserwacji i rozlewanie ich na forum aby ludziom wodę z mózgu robić), ba, nie potrafisz nawet zadbać własną kieszeń i poszukać lepszych ofert. W związku z tym wcale mnie nie dziwi, że trujesz siebie, rodzinę i sąsiadów węglem (nawet w lato, kiedy to w powietrzu jest kosmiczna ilość energii do spożytkowania), gdy miałeś szansę tego uniknąć przy budowie nowego domu.


Jakie Twój dom ma zapotrzebowanie na ciepło? Jakie zapotrzebowanie ma Twój kolega? Ile realnie zużywasz wody CWU?

Ja nie należę do ludzi którzy biorą kredyt na 500.000 zł i dziwią się innym że nie mają najnowszych technologii jak po twoich wypowiedziach to wynika
jak :

w powietrzu jest kosmiczna ilość energii do spożytkowania

i wiele innych.
Później kombinują jak spłacić kredyt i jeszcze na jedzenie starczyło.
Jak sam obliczyłeś mnie piec na ekogroszek z wybudowaniem komina i podłączeniem w kotłowni kosztował 12.500zł do najtańszej pompy muszę dołożyć drugie tyle, za te pieniądze mam węgla na 6 lat, za 6lat mam kolejne pieniądze za prąd który by ta pompa wyciągała czyli po 10 latach dopiero mogę liczyć na jakieś zyski mając pompę jak oczywiście coś się w pompie nie rozleci. Jeżeli chodzi o koszty serwisu piec też jest dużo tańszy (znajomemu po 8 latach zaczął cieknąć ogniwo - za komplety kadłub dał 3500zł - najdroższa możliwa awaria).
Tak samo wygląda sprawa z kolektorami słonecznymi - koszt miesięczny mojej ciepłej wody to 60zł, jakby miałem kolektory za które muszę wydać 12000zł kolektory wyjdą na 0 po około 15 latach jak wytrzymają i wtedy będę mógł pisać że mniej płacę za CWU.
Takich przykładów mogę przytaczać dużo i nie muszę się martwić o kolejną ratę kredytu którego nie mam przez to że nie kupiłem pompy ciepła, kolektorów, rekuperatora i innych nowoczesnych technologi które jak wytrzymają 10 - 15 lat to może zaczną się zwracać, oczywiście do tego trzeba doliczyć koszty kredytu czyli przesunąć termin zwrotu o kolejne z 10lat.

Arturo72
29-11-2015, 20:38
Ja nie należę do ludzi którzy biorą kredyt na 500.000 zł i dziwią się innym że nie mają najnowszych technologii jak po twoich wypowiedziach to wynika

Ile kasy wydałeś ma dom ?

Maher
29-11-2015, 21:09
Ile kasy wydałeś ma dom ?

Jak pisałem wcześniej buduje systemem gospodarczym, stan surowy kosztował mnie 120.000 resztę wykańczam z tego co zostanie, np. wczoraj kupiłem geberita do górnej łazienki i kilka komód za 1500zł ( od stanu surowego przestałem liczyć koszty, tylko jak wyżej pisałem liczę koszty opłacalności kupienia danego urządzenia, podobnie jak ostatnio przeczytałem u zwolennika PCi że ocieplił dom tylko 15cm styropianu bo ocieplenie 20cm dało by mu roczne oszczędności tylko 40zł).

asaselllo
29-11-2015, 22:03
Ja pompę mam tylko dlatego bo nie wychodziła mnie drożej od ekogroszku. Zapłaciłem w sumie za całą kotłownię 13000zł i nie zamieniłbym się na ekogroszek nigdy ( już to przerabiałem). Jest dużo taniej w użytkowaniu i komfort w obsłudze nie do pogardzenia. Ironicznie o pompach wypowiadają się zazwyczaj ci, którzy nie mieli zupełnie z tym systemem do czynienia, nie mieli czasu lub chęci w znalezieniu dofinansowania do pompy lub ci, którzy muszą teraz usprawiedliwić w jakiś sposób swój błędny wybór. Taki nasz naród.

Myjk
29-11-2015, 22:04
Ja nie należę do ludzi którzy biorą kredyt na 500.000 zł i dziwią się innym że nie mają najnowszych technologii jak po twoich wypowiedziach to wynika
Ja się nie pytałem ile ludzie biorą kredytu i na co im tyle, tylko czy policzyłeś zapotrzebowanie na ciepło swojego domu i czy to samo zrobił Twój kolega. Ile wyniosło? Pytałem się, zwłaszcza skoro budujesz "sposobem gospodarczym", czemu przypiąłeś się, i podajesz w kółko te koszty jak mantrę, do wyceny "firmowej" (swoją drogą, nie dostałem nazwy firmy żeby do nich uderzyć) na PC która była dwu-, albo nawet trzy -krotnie (jeśli wziąć pod uwagę system gospodarczy, tj włożenie pracy własnej przy wykonaniu większości elementów) przeszacowana w stosunku do tego co ludzie (choćby na tym forum) montują i z powodzeniem grzeją nie wywalając jak Ty energii przez komin?


Jak sam obliczyłeś mnie piec na ekogroszek z wybudowaniem komina i podłączeniem w kotłowni kosztował 12.500zł do najtańszej pompy muszę dołożyć drugie tyle,
Znowu MANIPULUJESZ faktami. Skoro budujesz sposobem gospodarczym, to wystarczyło dołożyć 5-6 tys. zł, bo PC gruntową z poziomym wymiennikiem (oczywiście wykonanym systemem gospodarczym) można mieć już za 18 tys. zł (albo i taniej). Wystarczy chwilę poczytać choćby to forum. Ale Ty, widzę, zamiast czytać i się uczyć wolisz jałowo pitolić i robić innym, niczego winnym, wodę z mózgu.


za te pieniądze mam węgla na 6 lat, za 6lat mam kolejne pieniądze za prąd
A za kolejne 6 lat leczenie raka albo innego tatałajstwa (np. kręgosłupa po przerzuceniu parudziesięciu ton węgla) bo siebie i swoją rodzinę niszczysz tym swoim uwielbionym węglem. Zerknij sobie ile kosztuje dzień w szpitalu i chemioterapia to Ci zmięknie to i owo. Ale rozumiem że możesz mieć to w głęboko w nosie, bo Ty sam za to płacić nie będziesz -- tylko zapłacą wszyscy w tym kraju. MY!


który by ta pompa wyciągała czyli po 10 latach dopiero mogę liczyć na jakieś zyski mając pompę jak oczywiście coś się w pompie nie rozleci. Jeżeli chodzi o koszty serwisu piec też jest dużo tańszy (znajomemu po 8 latach zaczął cieknąć ogniwo - za komplety kadłub dał 3500zł - najdroższa możliwa awaria).
W PC podobnie kosztuje sprężarka gdy się całkowicie rozleci -- też jest wymienialna i też jest to najdroższa możliwa awaria. I nie trzeba demolować pół kotłowni aby ją wymienić.


Takich przykładów mogę przytaczać dużo
Owszem, "super przykładami" sypiesz jak z rękawa. Szkoda tylko, że to są tylko i wyłącznie Twoje szacunki i wyobrażenia, które z faktami niewiele mają wspólnego.

Maher
29-11-2015, 22:59
Ja się nie pytałem ile ludzie biorą kredytu i na co im tyle, tylko czy policzyłeś zapotrzebowanie na ciepło swojego domu i czy to samo zrobił Twój kolega. Ile wyniosło? Pytałem się, zwłaszcza skoro budujesz "sposobem gospodarczym", czemu przypiąłeś się, i podajesz w kółko te koszty jak mantrę, do wyceny "firmowej" (swoją drogą, nie dostałem nazwy firmy żeby do nich uderzyć) na PC która była dwu-, albo nawet trzy -krotnie (jeśli wziąć pod uwagę system gospodarczy, tj włożenie pracy własnej przy wykonaniu większości elementów) przeszacowana w stosunku do tego co ludzie (choćby na tym forum) montują i z powodzeniem grzeją nie wywalając jak Ty energii przez komin?


Znowu MANIPULUJESZ faktami. Skoro budujesz sposobem gospodarczym, to wystarczyło dołożyć 5-6 tys. zł, bo PC gruntową z poziomym wymiennikiem (oczywiście wykonanym systemem gospodarczym) można mieć już za 18 tys. zł (albo i taniej). Wystarczy chwilę poczytać choćby to forum. Ale Ty, widzę, zamiast czytać i się uczyć wolisz jałowo pitolić i robić innym, niczego winnym, wodę z mózgu.


A za kolejne 6 lat leczenie raka albo innego tatałajstwa (np. kręgosłupa po przerzuceniu parudziesięciu ton węgla) bo siebie i swoją rodzinę niszczysz tym swoim uwielbionym węglem. Zerknij sobie ile kosztuje dzień w szpitalu i chemioterapia to Ci zmięknie to i owo. Ale rozumiem że możesz mieć to w głęboko w nosie, bo Ty sam za to płacić nie będziesz -- tylko zapłacą wszyscy w tym kraju. MY!


W PC podobnie kosztuje sprężarka gdy się całkowicie rozleci -- też jest wymienialna i też jest to najdroższa możliwa awaria. I nie trzeba demolować pół kotłowni aby ją wymienić.


Owszem, "super przykładami" sypiesz jak z rękawa. Szkoda tylko, że to są tylko i wyłącznie Twoje szacunki i wyobrażenia, które z faktami niewiele mają wspólnego.

Jakbym chciał taniej budować systemem gospodarczym i miał na to czas (jak ty pisałeś w przypadku PCi zrobić samemu wymiennik poziomy), to kupiłbym spawarkę i wyspawałbym sobie śmieciucha, a za oszczędzoną różnicę w cenie nawet do pieca ekogroszkowego paliłbym też kilka lat za darmo. Praca też kosztuje i podawaj koszty bez udziału własnego i bez dofinansowania (pisałem o ostatnio o dofinansowania na panele fotowoltaiczne i u mnie w gminie załapali się tylko ci co mieli znajomości, a dla innych lista jest zamknięta). Czas wolny przeznaczam też na roboty które przynoszą mi określone korzyści od razu ,a jak wyliczyłem korzyści które może zwrócą się za 20 lat mnie mało interesują. Pewnie zaraz napiszesz że praca przy piecu ekogroszkowym też kosztuje to uprzedzę twoją pytanie że spokojnie wystarczy 15 minut tygodniowo w sezonie zimowym (z uwzględnieniem rocznego dostarczenia opału ). Odnośnie leczenia to więcej szkodliwe jest leżenie w fotelu i te 15 minut tygodniowo jest nawet wskazane ruchu, a jak dla kogoś worek 25kg jest za ciężki to można zamówić 10kg.

Arturo72
29-11-2015, 23:22
Czas wolny przeznaczam też na roboty które przynoszą mi określone korzyści od razu ,a jak wyliczyłem korzyści które może zwrócą się za 20 lat mnie mało interesują.
Gdybyś pomyślał,wziął kalkulator do ręki przed budową a nawet przed wyborem projektu,nie słuchał jakiegoś "mądrego" co chciał ci wcisnąć bubel za 60tys.zł to miałbyś tanie ogrzewanie,bez trucia innych,taniej w inwestycji i eksploatacji niż to co masz obecnie.
Ale po co było było myśleć ???
Po co kolega tez ma myśleć ?


Pomieszczenie kotłowni
Kocioł na węgiel do pracy wymaga osobnego pomieszczenia. Zazwyczaj nie da się w nim urządzić pralni, czy suszarni, bo jest w nim po prostu brudno. Przy ładowaniu, wybieraniu popiołu i czyszczeniu kotła powstaje dużo pyłu i kurzu, który skutecznie uniemożliwia wykorzystanie kotłowni do innych celów.Na pierwszy rzut oka to nie jest duży koszt, ale przecież za każdy 1 m2 powierzchni domu inwestor płaci i to sporo pieniędzy. A więc kotłownia o powierzchni 5 m2 może go kosztować, lekko licząc, co najmniej 10 – 12 000 PLN.

JTKirk
30-11-2015, 05:25
W PC podobnie kosztuje sprężarka gdy się całkowicie rozleci -- też jest wymienialna i też jest to najdroższa możliwa awaria. I nie trzeba demolować pół kotłowni aby ją wymienić.


przesadziłeś...do mojej sprężarka kosztuje około 2tys.
koszta serwisu mam faktycznie porażające...od ponad 5 lat jak mam ten sprzęt, to wydałem raptem na serwis 50zł - czyli czujnik zaniku fazy który sam wymieniłem


Jakbym chciał taniej budować systemem gospodarczym i miał na to czas (jak ty pisałeś w przypadku PCi zrobić samemu wymiennik poziomy), to kupiłbym spawarkę i wyspawałbym sobie śmieciucha, a za oszczędzoną różnicę w cenie nawet do pieca ekogroszkowego paliłbym też kilka lat za darmo
widzisz, znowu nie wiesz o czym piszesz...zrobienie wymiennika poziomego we własnym zakresie nie oznacza własnoręcznego wykopania go.
Zamawiasz koparkowego, zamawiasz rurę i układasz. ot co
wychodzi połowę lub więcej taniej, niz by to ci firma robiła (ta z kompleksowej usługi!)

QIM
30-11-2015, 06:17
Tiaaaa.

http://pogodadlaprosumenta.pl/wp-content/uploads/2015/09/20151001port.jpg

Czyli, tylko od 2010r. w Polsce zainstalowano ponad 25.000 szt gruntowych PCi, jak się do tego doda wcześniejsze instalacje, to będzie to, dobrze ponad 50.000 szt. (...)


Dane bez punktu odniesienia są niewiele warte, gdyż nie wskazują udziału w rynku, więc nie widać, czy inwestorzy wykazują zwiększenie czy zmniejszenie zainteresowania tymi produktami.
Druga sprawa, to obiektywność; autor zestawienia to prawdopodobnie organizacja PORT-PC, promująca tego typu rozwiązania. Ta organizacja zrzesza producentów tego typu urządzeń (są to "członkowie wspierający"), więc żywo zainteresowanych sprzedażą i promocją pomp ciepła.

sSiwy12
30-11-2015, 07:56
Dane bez punktu odniesienia są niewiele warte, gdyż nie wskazują udziału w rynku, więc nie widać, czy inwestorzy wykazują zwiększenie czy zmniejszenie zainteresowania tymi produktami..

Nie bardzo rozumiem.
Jakie odniesienie, wszak chodziło o pokazanie ilości gruntowych PCi, które potencjalnie zamarzają.
Fakt - to jest zestawienie tylko PCi markowych - nie uwzględnia garażowych, oraz marketowych np. JULA.
Faktem też jest, że np. w Szwecji instalacji jest 10 razy więcej niż u nas.

@ maher - musisz być nieźle sfrustrowany, skoro imasz się tak głupich argumentów (zamarzanie, klimat, itp.)

Nie każdy musi instalować PCi, do tego trzeba dorosnąć, bo PCi nie są dla idiotów - idiotów instalatorów, oraz idiotów inwestorów, przy czym połączenie idiotyzmu obu daje takie rezultaty ...............

Nie musisz się tłumaczyć dlaczego chcesz tak, a nie inaczej (chyba, że sam przed sobą) - to jest Twoja kasa, Twój dom, tylko Ty będziesz ponosił odpowiedzialność za taki a nie inny wybór - przeto daj spokój z wyssanymi "przeciwargumentami" i powoływaniu się na "opinię" fajfofcóf.

Myjk
30-11-2015, 08:10
Jakbym chciał taniej budować systemem gospodarczym i miał na to czas
Przecież SAM NAPISAŁEŚ, że budujesz systemem gospodarczym.


Jak pisałem wcześniej buduje systemem gospodarczym


(jak ty pisałeś w przypadku PCi zrobić samemu wymiennik poziomy),
Wyrysowanie przebiegu wymiennika, zawołanie koparki i kazanie kopać, a następnie rozwinąć rurę i napełnić ją glikolem, przerasta możliwości budowy systemem gospodarczym? Do podłączenia pompy wystarczy hydraulik i będzie miał tyle samo albo i mniej roboty niż z piecem na ekogroch.


to kupiłbym spawarkę i wyspawałbym sobie śmieciucha,
Nikt Ci nie każe spawać pompy ciepła. Wcale mnie nie dziwi, że sobie nie radzisz, skoro cały czas podążasz w oparach absurdu.


Praca też kosztuje i podawaj koszty bez udziału własnego
Podałem. Ale Ty przecież budujesz sposobem gospodarczym, to podałem też alternatywę dla Ciebie.


jak wyliczyłem korzyści które może zwrócą się za 20 lat mnie mało interesują.
Wyliczyłeś to zapewne tak samo jak koszt instalacji pompy ciepła, czyli nijak.


Pewnie zaraz napiszesz że praca przy piecu ekogroszkowym też kosztuje to uprzedzę twoją pytanie że spokojnie wystarczy 15 minut tygodniowo w sezonie zimowym (z uwzględnieniem rocznego dostarczenia opału ). Odnośnie leczenia to więcej szkodliwe jest leżenie w fotelu
O wdychaniu syfu z komina przez kolejne 20 lat, wdychanie popiołu przy czyszczeniu pieca to już zapomniałeś? Sprawdź sobie z łaski swojej czym karmisz kominem siebie, swoją rodzinę i sąsiadów. To są związki siarki, związki azotu, benzopireny, pyły. A ponieważ komin masz mizerny, to oddychasz tym w ogromnym stężeniu. To teraz przelicz sobie jeszcze ten element. Wykazujesz się skrajną ignorancją, żeby śmieszne 10 tys. zł zaoszczędzić, a to jest raptem TYDZIEŃ w szpitalu.


i te 15 minut tygodniowo jest nawet wskazane ruchu, a jak dla kogoś worek 25kg jest za ciężki to można zamówić 10kg.
Co za różnica ile ma worek, skoro to nie jest JEDEN worek i każdy trzeba podnieść. Ergo, min. 40 ton przez te swoje 20 lat przerzucisz i bez znaczenia dla kręgosłupa to nie będzie. Teraz jesteś młody, to nie odczuwasz, a za 10 lat będziesz płakać. A i jest wiele bardziej korzystnych sposobów na zdrowie niż podnoszenie i dźwiganie worów z węglem.

PS JAKIE ZAPOTRZEBOWANIE NA CIEPŁO MA DOM TWÓJ I TWOJEGO KOLEGI?

malux20
30-11-2015, 11:58
maher systemem gospodarczym kotłownia to powód do dumy w kwocie 12500zł?
gdzie ta taniość?
jeśli ja założyłem pompę z wszelkimi robotami w 20 tyś zł
a kotłownię mam 4m2 to w którym miejscu przepłaciłem aż 2 razy?

asolt
30-11-2015, 13:22
maher systemem gospodarczym kotłownia to powód do dumy w kwocie 12500zł?
gdzie ta taniość?
jeśli ja założyłem pompę z wszelkimi robotami w 20 tyś zł
a kotłownię mam 4m2 to w którym miejscu przepłaciłem aż 2 razy?

Ale tak dla dokładnosci podaj ile otrzymałes rabatu na pompę? Cena o ile sobie przypominam była promocyjna.

QIM
30-11-2015, 16:18
Nie bardzo rozumiem.
Jakie odniesienie, wszak chodziło o pokazanie ilości gruntowych PCi, które potencjalnie zamarzają.
Fakt - to jest zestawienie tylko PCi markowych - nie uwzględnia garażowych, oraz marketowych np. JULA.


Odniosłem się do zacytowanego fragmentu. Nie do całej wypowiedzi.