PDA

Zobacz pełną wersję : Nie róbcie kominków w domu:)



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53

gogush
17-04-2019, 18:17
Trzy razy czytam i przecieram oczy ze zdziwienia, jak zwyczajowo kolega temat wybiorczo traktuje.
.

hahahaha padłem , czy ktorys cytat "z litości " obcialem ? czy zdanie ". O jego przechowywaniu, rąbaniu i suszeniu z litości nie wspomnę." nie jest zdaniem pełnym opisującym wyczerpująco jakiegoż to rodzaju katusze musi przejsc wlasciciel kominka ??? :lol:




Drewno nie zawsze się kupuje porąbane. Najwięksi hardcorowcy kupują i sami się tym zajmują. Bo ciut taniej.


No jasne ! , a ci jeszcze najwieksiesi hardokorowcy to palą zniczami w domu a niektorzy to zamiast grzania w biokominku bimbrem piją dla rozgrzewki ! i tanio i przyjemnie !!


no co za agrumenty ....ho ! ho !





Co do suszenia masz rację :-( Zapomniałem ze drewna z jakiejś palety/kupki do wiaty/drewutni samo przychodzi.



aaaa to nie chodziło ci o suszenie tylko o noszenie ??!? aaahaaaaa ...... butów tez nie zdejmujesz bo schylac sie trzeba ? z samochodem do mechanika jezdzisz bo trudno pochylic sie nad silnikiem filtr wymienić ? do sklepu bierzesz niewolnice co by zakupy nosiła no bo przecież to "hadrkor" !

miejże litość z takimi argumentami , wrzucałes kiedy 25kg węgla do pieca zasypowego co tydzień ?

gogush
17-04-2019, 18:21
W kwestii formalnej. Inteligencja ściera się z praktyką.

prosze ....nie pisz o swojej inteligencji .....prosze

przepraszam czytajacych : ale nie moglem sie powstrzymać

gogush
17-04-2019, 18:24
Śmieci też?


Napisałem przeciez : "Nie odpowiadaj to pytanie retoryczne" to tak apropos inteligencji o ktorej napisales powyzej , wiedzialem ze to moze byc trudne dla ciebie.

Mam podpowiedziec ? to może tak : "Moje jest mojsze"

gogush
17-04-2019, 18:27
Dlatego tez odradzam tym nowym kominek, coraz czesciej moje porady odnoszą skutek.Skoro nie mam innych mozliwosci dobre i to.

<Sarkazm mode ON>

To dlatego pojawiaja sie na FM watki o marnej jakosci dostarczanych przez szanownego kolege usług ?

<Sarkazm mode OFF>

:)

cuuube
17-04-2019, 18:41
Dopuszczalna unijna norma dla rakotwórczego benzopirenu to 1ng/m3.

Poniżej wykres pokazuje jak zmienia się natężenia BaP w Helsinkach. Pochodzi on wyłącznie ze spalania drewna. Ładnie widać jak w soboty idzie w górę i potrafi przekraczać normę nawet prawie 5 razy, kiedy kominki idą w ruch.

Morał - spalanie drewna powoduje raka :).


Źródło:
https://core.ac.uk/download/pdf/84363705.pdf
Evaluation of the impact of wood combustion on benzo[a]pyrene
(BaP) concentrations; ambient measurements and dispersion
modeling in Helsinki, Finland


https://ua3jea.dm.files.1drv.com/y4mdqhsOev6Mrr2TzWKuYw5G4GbmMNZE1tAtjtT6_4b194OxwR wieLH5fMBs5jQZcl6qEYzCSuqnjqjBKaFvH8ApajsHrgzVe04K xmZkyRvWkPt8dds4E59uOZ1jXcF5OUnzgUMV-ywTmu-xEvk7EYhlEny6Xkbcehx6tek7MrkWhabnRa9XnKkhHJItoMBPE 2Pk-j0xUh6t4AmXVTfDCg69w?width=658&height=516&cropmode=none
skąd ta pewność ,że to od drewna :confused:

http://www.nie-truje.pl/baza-wiedzy/zagrozenia-dla-zdrowia/co-emitujemy-podczas-spalania

Tu są emisje w odniesieniu do kWh uzyskanego ciepła oparte na danych KOBiZE czyli "oficjalne":
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Yxd3laNjK6gJ:https://www.viessmann.pl/content/dam/vi-brands/PL/Informacje-dla/Projektanci/Emisja%2520substancji%2520szkodliwych%25202018.xls x/_jcr_content/renditions/original.media_file.download_attachment.file/Emisja%2520substancji%2520szkodliwych%25202018.xls x%2Bviessmann+emisja+szkodliwych+substancji&client=safari&rls=rv:1.25&hl=en&ct=clnk
jest tu jeszcze link , jak ktos ma czas analizować...



...paliwo do dalszych dywagacji .

Jastrząb
17-04-2019, 18:48
Chyba ci sie cos "tentegowało" te proporcje przy grzaniu JEDEN DO JEDNEGO (1Mwh z drewna: 1MWh z wungla z pieca) wyglata tak ze na 1kg wyprodukowanego SOx z drewna masz 49kg SOx z węgla. Jesli do tego dodasz że nikt nie grzeje WYŁĄCZNIE kominkiem (chocby dlatego ze trzeba mieć juz zaawansowany z płaszczem wodnym chocby aby podgrzac wode) i do tego podjac decyzje ze chce sie miec kotłownie w salonie to wyjdzie ze na 1kg SOx z drewna bedzie kilkaset kg z piecow węglowych.
Więc o czym ty wogóle bajdurzysz ?
Wiesz Ty wogóle o czym Ty bajdurzysz?
Przelicz uważnie jednostki.
Strona na która się powołujesz
ekogroszek (fuj), 23MJ - 9,6kg SO2. Czyli 1MWh -= 1.5kh SO2.

49kg?

Umiesz Ty wogóle liczyć? Aha nie odpowiadaj, to pytanie retoryczne, odpowiedź znam!

Helloł?
Dzikie stado ludzi grzeje tylko kominkiem.

Jastrząb
17-04-2019, 18:50
h
No jasne ! , a ci jeszcze najwieksiesi hardokorowcy to palą zniczami w domu a niektorzy to zamiast grzania w biokominku bimbrem piją dla rozgrzewki ! i tanio i przyjemnie !!


no co za agrumenty ....ho ! ho !
Mówi co widzę po okolicy, co robią nawięksi smrodziarze. Jaki bimber? Ty się wogle potrafisz wątku trzymać?

Jastrząb
17-04-2019, 18:51
prosze ....nie pisz o swojej inteligencji .....prosze

przepraszam czytajacych : ale nie moglem sie powstrzymać
A co, onieśmielam Cię?
A po za tym to są słowa kolegi niktspecjalny? Twój guru.

muchenz
17-04-2019, 18:55
skąd ta pewność ,że to od drewna :confused:



Ich spytaj:

Heidi Hellén 1
, Leena Kangas 1
, Anu Kousa 2
, Mika Vestenius 1
, Kimmo Teinilä 1
, Ari Karppinen 1
, Jaakko Kukkonen 1
, Jarkko V. Niemi 2, 3

Tam pracują:

1 Finnish Meteorological Institute, P.O. Box 503, 00101 Helsinki, Finland
2 Helsinki Region Environmental Services Authority, P.O. Box 100, 00066 HSY, Helsinki, Finland
3 Department Environmental Sciences, University of Helsinki, P.O. Box 65, 00014 University of Helsinki,
Helsinki, Finland


I myślę, że wiedzą lepiej czym i w jakiej ilości ludzie ogrzewają swoje domy w Helsinkach.

Zerkałeś w opracowanie, które podlinkowałem? To co ty linkujesz to jakieś popłuczyny dziennikarskie pod którymi nawet nikt się nie podpisał :).

Jastrząb
17-04-2019, 18:57
Dopuszczalna unijna norma dla rakotwórczego benzopirenu to 1ng/m3.

Poniżej wykres pokazuje jak zmienia się natężenia BaP w Helsinkach. Pochodzi on wyłącznie ze spalania drewna. Ładnie widać jak w soboty idzie w górę i potrafi przekraczać normę nawet prawie 5 razy, kiedy kominki idą w ruch.

Morał - spalanie drewna powoduje raka :).


Źródło:
https://core.ac.uk/download/pdf/84363705.pdf
Evaluation of the impact of wood combustion on benzo[a]pyrene
(BaP) concentrations; ambient measurements and dispersion
modeling in Helsinki, Finland


https://ua3jea.dm.files.1drv.com/y4mdqhsOev6Mrr2TzWKuYw5G4GbmMNZE1tAtjtT6_4b194OxwR wieLH5fMBs5jQZcl6qEYzCSuqnjqjBKaFvH8ApajsHrgzVe04K xmZkyRvWkPt8dds4E59uOZ1jXcF5OUnzgUMV-ywTmu-xEvk7EYhlEny6Xkbcehx6tek7MrkWhabnRa9XnKkhHJItoMBPE 2Pk-j0xUh6t4AmXVTfDCg69w?width=658&height=516&cropmode=none

Ty ciągle NIC nie rozumiesz,.
Liczy się tylko SOx i to żę jest go przy wunglu 49kg z MWh!!

gogush
17-04-2019, 19:05
Jaki bimber? Ty się wogle potrafisz wątku trzymać?

Tak sie ściera inteligencja z ...... no wlasnie z czym ? , przejdz kilka stron wczesniej i zobacz o czym rozmawialismy z fotohobby i co pokazywal Chef

TU....

, mam nadzieje ze to nie demencja starcza

gogush
17-04-2019, 19:07
Ty ciągle NIC nie rozumiesz,.
Liczy się tylko SOx i to żę jest go przy wunglu 49kg z MWh!!

Ciesze ze ze twoja "inteligencja" wszystko rozumie, 433% pylow wiecej z wungla niz z drewna , miales policzyc NOx

cuuube
17-04-2019, 19:08
...
wedlug EEA u nich jest miodzio w porównaniu z PL

http://datablog.pl/nie-tylko-krakow-zanieczyszczenie-powietrza-to-problem-calej-polski/

gogush
17-04-2019, 19:22
Jak się nie obrócić ,zawsze dooopa z tyłu :rolleyes:


i jeszcze cos o gazie a propos tej "dooopy z tyłu"

"Fugitive methane emissions are 34 times more potent than carbon dioxide at trapping heat over a 100-year period, and 86 times stronger over 20 years."

tutaj infrografika :

https://www.ucsusa.org/clean-energy/coal-and-other-fossil-fuels/infographic-natural-gas-fugitive-methane-emissions

a tutaj metodologia :

https://www.ucsusa.org/sites/default/files/attach/2015/03/climate-risks-of-natural-gas-fugitive-methane-emissions_methodology.pdf

gogush
17-04-2019, 19:26
A co, onieśmielam Cię?
.

Skoro tak personalnie : tak, zawsze mam słabość do tych wolniejszych intelektualnie, tych z tyłu z myśleniem, nie wiem jak im to powiedzieć .

Juz skojarzyles o co z tym "bimbrem" i kominkami chodziło ? Tak ? ciesze sie ze mogłem pomóc :lol:

gogush
17-04-2019, 19:37
Wiesz Ty wogóle o czym Ty bajdurzysz?
Przelicz uważnie jednostki.

[..]

Umiesz Ty wogóle liczyć? .

Jaszczomb ja naprawde nie chce ciebie obrazac, staram sie jak moge. Postaram sie tak krok po kroku najprosciej jak potrafie (moj syn 6 lat zrozumial , wierze ze tez zrozumiesz) :

Napisałem : "wyglata tak ze na 1kg wyprodukowanego SOx z drewna masz 49kg SOx z węgla. "

zeby wyprodukowac 1kg SOx z drewna trzeba wygenerowac ok 32MWh (to jakies 8,9 tony drewna) wiec jesli chcesz miec tyle samo z wegla czyli 32MWh to jak juz liczylismy na kazda 1MWh z wegla przypada 1,50234 kg SOx wiec daje to ..........

~49kg SOx TAADAAM !!

Prawda że łatwe ?:D

muchenz
17-04-2019, 19:41
i jeszcze cos o gazie a propos tej "dooopy z tyłu"


Ale gaz nie powoduje emisji rakotówrczych węglowodorów aromatycznych, a drewno tak. Wolę mieć sąsiadów co grzeją gazem niż smrodzą kominkiem gdzie mocą reguluje się przez odcięcie dopływi poiwietrza, a komora spalania jest wielka i zimna i nie jest w stanie osiągnąć temeratury gdzie cały syf ulegnie spaleniu.

Jeszcze pellet ze względu na regulację mocy czy najlepiej kocioł zagazowujący ze względu na wysoką temperaturę w komorze spalania obleci, ale kominek to emitent toksycznych substancji - konstrukcyjnie - jako urządzenie do spalania - ma wszystko źle.

muchenz
17-04-2019, 19:47
Skoro tak personalnie : tak, zawsze mam słabość do tych wolniejszych intelektualnie, tych z tyłu z myśleniem, nie wiem jak im to powiedzieć .



Wybacz, ale z tobą coś jest nie tak. Naukowcy twierdzą, że spalanie drewna jest problemem bo powoduje emisją rakotwórczych substancji, a ty cięgle twierdzisz, że spalanie drewna jest nieszkodliwe. I kto tu jest umysłowo ułomny?

A to że niska emisja z wegla jest szkodliwa, to jest oczywiste, ale to temat o kominkach, a nie węglu.

m&m0123
17-04-2019, 19:53
Taki mały offtop... trzeci sezon kominkowy powoli zamykam i nie wyobrażam sobie zimowych wieczorów bez kominka :no: to tyle :)

gogush
17-04-2019, 19:55
A przypadkiem na takie coś się natknąłem :

"Z dostawcą gazu podpisaliśmy umowę na stałą w ciągu roku cenę gazu oraz rozliczenie roczne kosztów jego zużycia. W poprzednim roku oszacowano nasze zużycie na 430 zł miesięcznie, lecz po upływie roku, w momencie rocznego rozliczenia w lipcu, okazało się, że mamy nadpłatę 1480 zł - mówią Monika i Łukasz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują system grzewczy od 4 lat."

i dalej :

"Z całej instalacji grzewczej jesteśmy bardzo zadowoleni. Żałujemy tylko, że od kominka nie ułożyliśmy rur DGP. Dzięki nim, podczas awarii sieci elektrycznej, na której opiera się działanie reszty urządzeń grzewczych, moglibyśmy ogrzewać również poddasze. "

https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/20492-ogrzewanie-gazem-plynnym-wynioslo-3680-zl-za-rok

:rolleyes:

gogush
17-04-2019, 20:01
Taki mały offtop... trzeci sezon kominkowy powoli zamykam i nie wyobrażam sobie zimowych wieczorów bez kominka :no: to tyle :)

:welcome:

muchenz
17-04-2019, 20:04
A przypadkiem na takie coś się natknąłem :


A po co to wklejasz? Podobny poziom mądrości do nich reprezentujesz, że się nimi podpierasz? Mój znajomy żałuje, że tak późno wyciął DPFa i co w związku z tym?


Ja na ich miejscu kupiłbym mały generator, nie dość, że miałbym ciepło z gazu, to jeszcze prąd w domu. Może kiedyś dojdą do tego.

BCS
17-04-2019, 20:33
........ Z ich opowiesci wiem czy chcą miec kominki czy tez nie, trend tez jest na nie....

To się zgadza, też wyraźnie to odczuwamy, szybciej dziś domek ma rekuperację jak kominek. Ten sposób życia/palenia wybierają coraz bardziej świadomi swych potrzeb inwestorzy, na pewno nie jest to już niezbędny element domu- bo w projekcie jest komin. Niezdecydowani czytają fora i podejmują świadomą decyzję, ale pozostaje grono (obojętny w tym poście odsetek), którzy są ZDECYDOWANI na kotłownie w dużym pokój, kochają ciepło paleniska, doceniają walory tego najstarszego źródła ciepła i im nie róbmy wody w mózgu, MOŻNA MIEĆ DZIAŁAJĄCY DOBRZE KOMINEK, tani w eksploatacji, ale wymagający od inwestora świadomych i mądrych decyzji przy wyborze i eksploatacji- sterownik za użytkownika wszystkiego nie zrobi, trzeba włączyć też mózg.Zapraszamy na naszą stronę https://www.kominkibcs.pl/

gogush
17-04-2019, 20:35
MOŻNA MIEĆ DZIAŁAJĄCY DOBRZE KOMINEK, tani w eksploatacji, ale wymagający od inwestora świadomych i mądrych decyzji przy wyborze i eksploatacji- sterownik za użytkownika wszystkiego nie zrobi, trzeba włączyć też mózg.

Bożeeee !! gdzieś Ty sie uchował !?!! więcej takich ! WIĘCEJ !!

:wave:

EDIT

choc z tym sie nie do konca zgadzam :"ZDECYDOWANI na kotłownie w dużym pokój" dla mnie 4 szczapy drewna to nie kotłownia

muchenz
17-04-2019, 21:11
którzy są ZDECYDOWANI na kotłownie w dużym pokój, kochają ciepło paleniska, doceniają walory tego najstarszego źródła ciepła i im nie róbmy wody w mózgu,

To że coś jest starsze czy najstarsze nie znaczy, że jest odpowiednie do dzisiejszych czasów. Kiedyś nie było takiej koncentracji ludności. W tym jest problem. Jak każdy zacznie smrodzić kominkiem, to nie ma czym oddychać. Co innego chata na uboczu, a co innego w zabudowanych terenach miejskich i podmiejskich.

BTW stare silniki spalinowe i parowe też mają swój urok, co nie zmienia faktu, że smrodzą jak lokomotywy. i jakby współczesny ruch się odbywał za ich pomocą to byśmy się wszyscy podusili.

muchenz
17-04-2019, 21:13
Bożeeee !! gdzieś Ty sie uchował !?!! więcej takich ! WIĘCEJ !!

:wave:

EDIT

choc z tym sie nie do konca zgadzam :"ZDECYDOWANI na kotłownie w dużym pokój" dla mnie 4 szczapy drewna to nie kotłownia

I emisja smrodu w postaci produktów pirolizy przez komin to nie trucie, bo truje tylko SOx i rtęć.

cuuube
17-04-2019, 22:00
To że coś jest starsze czy najstarsze nie znaczy, że jest odpowiednie do dzisiejszych czasów. Kiedyś nie było takiej koncentracji ludności. W tym jest problem. Jak każdy zacznie smrodzić kominkiem, to nie ma czym oddychać. Co innego chata na uboczu, a co innego w zabudowanych terenach miejskich i podmiejskich.

BTW stare silniki spalinowe i parowe też mają swój urok, co nie zmienia faktu, że smrodzą jak lokomotywy. i jakby współczesny ruch się odbywał za ich pomocą to byśmy się wszyscy podusili.

przez moją wioskę ( 15km od centrum Poznania) przejeżdża parowozik kilka razy dziennie w sezonie wiosna lato i to mi nie przeszkadza tak jak kominki :P
http://koleje-wielkopolskie.com.pl/2017/05/regularne-przewozy-parowozami-juz-od-15-maja/

muchenz
18-04-2019, 00:53
przez moją wioskę ( 15km od centrum Poznania) przejeżdża parowozik kilka razy dziennie w sezonie wiosna lato i to mi nie przeszkadza tak jak kominki :P
http://koleje-wielkopolskie.com.pl/2017/05/regularne-przewozy-parowozami-juz-od-15-maja/

Żeś podał przykład. Przecież to muzeum na kołach.

Mnie piec kaflowy czy pokaz pracy parowej maszyny wyciągowej w skansenie też nie.

Niektórym się wydaje, że to co dawne to dobre, a co nowoczesne to złe. Zapominają, że np. dzięki katalizatorom w samochodach emitują one kilkadziesiąt(!) razy mniej zanieczyszczeń.

Branża motoryzacyjna czy przemysłowa zrobiła olbrzymi krok na przód w kategorii czystości.

A ogrzewanie domowe kominkiem? Krok w tył. Dawniej piece domowe miały małe komory spalania i dużą akumulacje - można było hajcować na full i osiągać wysokie temperatury. Ciepło przejmowały cegły. Dzisiaj wielkie kominki jadą na skręconym powietrzu żeby dłużej się paliło i część lotnych substancji pirolizy idzie w komin.

Nie postęp, a regresja.

JTKirk
18-04-2019, 05:21
Jaszczomb ja naprawde nie chce ciebie obrazac, staram sie jak moge.
tak tylko na marginesie, chciałem zauważyć, że cos takiego j.w. w cytacie jest chamskie i prostackie i jeszcze - chyba nawet niezgodne z regulaminem forum.

kulibob
18-04-2019, 06:11
@muchenz a ja kto jest z krokiem w kierunku taniości samochodów i ich bezawaryjność. Bo eko sobie możesz wsadzić jeśli coś nie jest tanie i beza awaryjne.

gogush
18-04-2019, 06:15
tak tylko na marginesie, chciałem zauważyć, że cos takiego j.w. w cytacie jest chamskie i prostackie i jeszcze - chyba nawet niezgodne z regulaminem forum.

Jaaaaasne ,tak tylko na marginesie to jest elokwentne i zgodne z regulaminem :

Umiesz Ty wogóle liczyć? .

Przypomne ze zadnie :" ja naprawde nie chce ciebie obrazac" jest własnie odpowiedzią na powyższe.
To co piszesz drogi kolego to czystej wody schizofrenia : "Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy to jest zły uczynek. Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy" (H.Sienkiewicz " W pustyni i w puszczy" )

Policzymy te NOx z tych "trujacych" kominków vs ile NOx wylatuje z tych 70% pieców weglowych?

bpis
18-04-2019, 07:34
tak tylko na marginesie, chciałem zauważyć, że cos takiego j.w. w cytacie jest chamskie i prostackie i jeszcze - chyba nawet niezgodne z regulaminem forum.
W pełni popieram!
Przekręcanie nagminne nicków jest wyjątkowo prostackie i lekceważące i świadczy o bezsilności przekręcającego!

BCS
18-04-2019, 08:16
To że coś jest starsze czy najstarsze nie znaczy, że jest odpowiednie do dzisiejszych czasów. Kiedyś nie było takiej koncentracji ludności. W tym jest problem. Jak każdy zacznie smrodzić kominkiem, to nie ma czym oddychać. Co innego chata na uboczu, a co innego w zabudowanych terenach miejskich i podmiejskich.

BTW stare silniki spalinowe i parowe też mają swój urok, co nie zmienia faktu, że smrodzą jak lokomotywy. i jakby współczesny ruch się odbywał za ich pomocą to byśmy się wszyscy podusili.

Dużo prawdy w tym poście, ale ustosunkuje się do tego, owszem w centrach miast, ba nawet na zaludnionych obrzeżach, może powinny obowiązywać pewne ograniczenia, może nie powinno się tak skupiać domków jednorodzinnych, bo się robią blokowiskami tylko w innej formie, zawsze zostaje morze pytań, ale tak jak trwa dyskusja o ekologii w nieekologicznie działając świecie biznesu i konsumpcjonizmu, gdzie omija się przepisy produkując i utylizując poza państwami rozwiniętymi, to taka sama pseudo ekologia, jak palenie węglem w Bełchatowie i banan na ustach w pod Warszawą -bo mam czyste powietrze kosztem prawie 50% strat na przesyle, będzie górowała nad faktami. Owszem i mi nieprzyjemnie jak sąsiedzi w moje wiosce podkadzając powietrze-czuje to, ba nawet często wychodziłem na zewnątrz i przyglądałem się jak jest z moim kominem, czy czasem nie daje on do wiwatu, a tam prawie bezdymna smuga strumienia ciepła unosząca się z wiatrem. Palę suchym drewnem, codziennie (lub w miarę potrzeby), intensywnym ogniem, 2-3h, ładując bufor ciepła na resztę doby, komin wyizolowany, odgórne spalanie- nic nie śmierdzi, nic nie dymi.
Od znajomego, na moje pytanie czemu pali mokrym drewnem w odpowiedzi otrzymałem:Bo się dłużej pali. Mały dom, duże palenisko -po rozpaleniu i nagrzaniu proces spalania regulowany/wydłużany mokrym drewnem. Taka świadomość jest u wielu, żadne nakazy zakazy ich nie przekonają i dopiero pożar komina otwiera im oczy. Tylko edukacja i to często na etapie wyboru projektu uchroni nas przed takimi przypadkami.

JTKirk
18-04-2019, 08:19
W pełni popieram!
Przekręcanie nagminne nicków jest wyjątkowo prostackie i lekceważące i świadczy o bezsilności przekręcającego!

Nie wiem, czy jest to oficjalnie ujęte w regulaminie i dobrych obyczajach forum, ale wiem że swego czasu w różnych wątkach za takie zachowanie były nawet bany. Nie pisałbym o tym, ale widzę, że ten konkretny użytkownik w ten sposób ewidentnie próbuje prowokować rozmówcę...próbuje, bo to nie ta liga ;)

BCS
18-04-2019, 08:29
... dla mnie 4 szczapy drewna to nie kotłownia

Dla mnie też, ale kotłownia to nie skład opału czy wyznaczone w projekcie miejsce, tylko miejsce gdzie się pali, ja w kotłowni nam siłownie, a w salonie przez 3-4 minuty dziennie kotłownie i się tego nie wstydzę.

fotohobby
18-04-2019, 09:48
W sumie, to jak Ci wychodzi, ze opłaci się ogrzewać generatorem? Nie taniej wyjdzie butla z gazem i promiennik?

Nie wiem, czy taniej.
Chodzi o komfort. Generator i ogrzeje (szczegolnie, gdy w rurze bedzie gaz) i oświeli i zapewni wentylacje






Każde paliwo spalane przy niedoborze tlenu produkuje tyle CO, że zabija.

No wiec ile CO produkuje biokominek w warunkach domowych ?
Do jakiego poziomu musi spaść poziom O2, żeby zaczął wytwarzać się CO ?
Masz moze jakueś informacje o zatruciach CO z biokominka ?

fotohobby
18-04-2019, 09:54
Zachodze w głowę jak TY taki wszystkowiedzący, obeznany , ekspert budownictwa , ............ ( Dowolne wstawić) przy zapotrzebowaniu w swoim domu 3,6 kW wpadłeś na pomysł wstawienia kominka. No nic mi nie przychodzi do głowy.



Gdybyś potrafil czytac ze zrozumieniem i jeszcze to pamietał, to wiedziałbyc, ze byl to klasyczny "owczy pęd", bo o tym pisałem.
Zreszta asolt tez to zaobserwowal.
U moich znajomych, budujacych przed i po mnie, widzę to też (choć niektórych przekonalem, ze to bez sensu).

fotohobby
18-04-2019, 10:04
To się zgadza, też wyraźnie to odczuwamy, szybciej dziś domek ma rekuperację jak kominek. Ten sposób życia/palenia wybierają coraz bardziej świadomi swych potrzeb inwestorzy, na pewno nie jest to już niezbędny element domu- bo w projekcie jest komin. .

I oby ten trend się upowszechniał...

gogush
18-04-2019, 10:15
W pełni popieram!


Szkoda ze zabrakło tak zdecydowanej reakcji na takie teksty :


[cut] i twoj kij w tyłku pękł :D


Jak nic mentalność Kalego .....

gogush
18-04-2019, 10:21
Gdybyś potrafil czytac ze zrozumieniem i jeszcze to pamietał, to wiedziałbyc, ze byl to klasyczny "owczy pęd", bo o tym pisałem.
).

Czytanie ze zrozumieniem nie ma nic do rzeczy, w tym watku nie pisales o SWOIM kominku (powodach) i SWOIM "owczym pedzie " (przynajmniej ja tego nie odnotowalem). Jak rozumiem piszesz o swoim przylaczeniu sie do "owczego pedu" to przy dacie rejeatracji na FM (2011) i tej liczbie postow na FM (13.587) jest dla mnie naprawdę zadziwiające.
JA zanim zaczalem budowę zapytałem swojego architekta jak to zrobić (nawet nie bylo mnie jeszcze na FM - nie zadawalem tutaj pytan) potem potwierdzilem to swoimi kalkulacjami .

I tak widze dzisiaj ze założylem troche za duza rezerwe na grzanie PC choc nie mam grzalek. Dzisiaj wiem ze moglem miec troche mniejsza pompe i odpalic kominek na DREWNO jak by bylo bardzo źle (bardzo zimno- choc malo ostatni takich mroźnych dni)
Wtedy gdy instalowalem PC mało było jeszcze osob ktore naprawde się tym zajmowały i potrafily to dobrze policzyc.
I teraz pytanie czy jeśłi TY pokpiłeś sprawe swojego kominka (przy zapotrzebowaniu 3,6kW) oznacza ze wszyscy posiadacze tak mają ?

fotohobby
18-04-2019, 11:06
Wszycy nie, ale wièkszośc tak - patrzac na moich znajomych.
Jeden, jedyny kominek dobrze i rownomiernie ogrzewajacy dom (duży) to ten z plaszczem.
Dom ma ogrzewanie gazowe i niestety, kiedy temp spada ponizej 0C kominek przejmuje paleczke i zaczyna syfić.
Drewno - co przywioza, to sie spali, w komorze kominka kreozot (czy jak to się zwie) i wali wędzonką.
Polska rzeczywistość.


I jeszcze raz podkreslę - w dobie, kiedy swiadomy inwestor czesciej myśli o WM, niż skrzynce do spalania drewna, kiedy domy są coraz lepiej ocieplone (6 lat temu moje 20-20-35 bylo oceniane, jakofanaberia, dziś zaczyna być standardem), nie ma sensu pchac sie w takie rozwiazanie.
Biokominek 2kW dla klimatu, generatorek w razie W jest duzo lepszym rozwiązaniem...

gogush
18-04-2019, 16:33
Jeden, jedyny kominek dobrze i rownomiernie ogrzewajacy dom (duży) to ten z plaszczem.


No własnie nie mogę się z tym zgodzić, mam u siebie DGP i mam również WM. Te zestawienie bardzo dobrze rozprowadza ciepło po całym domu (szybciej DGP). Mam naprawde srednio-duzy (ze wskazaniem na duzy) dom. I dlugo sie zastanawialem jak kominkiem ogrzać równomiernie. I jedyne miejsce gdzie jest cieplej nie jest salon ale pokoj nad komnikiem (bo tam idzie komin). Ale akurat dzieci lubia jak jest cieplo wiec nic nie zmieniam (gdyby sie im zmienilo to zaden problem oblozyc to GK robiac troche izolacji teraz tylko 2 cm tynku diamante - komin klasyczny z cegły).




kominek przejmuje paleczke i zaczyna syfić.


Jak zaczyna syfic to cos nie tak z kominem/kominkiem/paleniem/doplywem powietrza/drewnem. Jak odpalam kominek (w zimie moze raz na tydzien), nic mi nie syfi, nawet z komina nie widac ze coś leci. Płyty szamotowe po spaleniu robią się białe i naprawde mam kominek z dolnej półki (Kratki)



Drewno - co przywioza, to sie spali, w komorze kominka kreozot (czy jak to się zwie) i wali wędzonką.


Przed chwila wsadziłem łeb do kominka aby sprawdzic czy cos smierdzi , praktycznie nic nie czuje (moze troche spalenizna). Drewno mam sezonowane najstarsze juz pewnie z 4 lata, swieze z tego roku lezy na kupie (jeszcze nie dorobiłem sie porzadnej drewutni).
Drewno ma wilgotność 5-8% (jak pokazuje mój miernik) i momentalnie sie rozpala osigajac szybko temperature.
Juz pisalem mam sasiada ktory (UWAGA) caly rok praktycznie pali w kominku (tak przynajmniej twierdzi) . moge to jedynie zweryfikowac przez to ze wiecznie siedzi w swojej drewutni :).
Ja czułem 2 razy w ciagu calego roku ze rozpalił w kominku. Ale juz sasiada 3 działki dalej czuje praktycznie co drugi dzień w zimie jak pali węglowcem i ...... "śmierdoli wędzonką" (tak tak) .

Polska rzeczywistość.




I jeszcze raz podkreslę - w dobie, kiedy swiadomy inwestor czesciej myśli o WM, niż skrzynce do spalania drewna, kiedy domy są coraz lepiej ocieplone (6 lat temu moje 20-20-35 bylo oceniane, jakofanaberia, dziś zaczyna być standardem), nie ma sensu pchac sie w takie rozwiazanie.


jeslem z goła odmiennego zdania przy ogrzewaniu z COP 1 czy PC dobrze zaprojektowany kominek to doskonałe uzupełnienie ogrzewania domu w bardzo mroźne dni a w sytuacjach awaryjnych nawet przejmujące rolę głownego ogrzewania (jestem w stanie ogrzewac cały dom - generator mam do pompy wody , WM, lodowek i czajnika , moze tez do TV/komputerow ale to ostatni powod)



Biokominek 2kW dla klimatu, generatorek w razie W jest duzo lepszym rozwiązaniem...

Moje zdanie znasz , za zadne skarby nie zrobiłbym Bio w domu, chyba ze w gabinecie do popatrzenia (i to najlepiej za oknem) , bo ani to ogrzeje dom, ani to ekonomiczne (o wietrzeniu pomieszczeń z bio juz rozmawialismy wiec nie ma sensu dalej o tym pisac)

BCS
18-04-2019, 16:40
.... nie ma sensu pchac sie w takie rozwiazanie.
.....
No dobra a co byś odpowiedział takiemu klientowi:
-Miałem kominek w poprzednim domu, lubię w nim palić, na pewno chcę to robić dalej, nie wyobrażam sobie domu bez "ciepła" bijącego od kominka, o bio słyszałem złe opinie, gazowy nie wchodzi w grę bo gazu brak.....wygonić za drzwi firmy?

wg39070
18-04-2019, 19:46
No dobra a co byś odpowiedział takiemu klientowi:
-Miałem kominek w poprzednim domu, lubię w nim palić, na pewno chcę to robić dalej, nie wyobrażam sobie domu bez "ciepła" bijącego od kominka, o bio słyszałem złe opinie, gazowy nie wchodzi w grę bo gazu brak.....wygonić za drzwi firmy?

Zaraz Ci fotohobby odpowie, uwierz mi i nie będzie to odpowiedź twierdząca. Czekamy, jeden, dwa, trzy ...

fotohobby
18-04-2019, 20:04
No dobra a co byś odpowiedział takiemu klientowi:
-Miałem kominek w poprzednim domu, lubię w nim palić, na pewno chcę to robić dalej, nie wyobrażam sobie domu bez "ciepła" bijącego od kominka, o bio słyszałem złe opinie, gazowy nie wchodzi w grę bo gazu brak.....wygonić za drzwi firmy?

Jak ktos miał i lubi, to niech sobie stawia (o ile nie ma zakazu w gminie/mieście)
Tyle, ze większość myśli, ze bedzie lubić i stawia...

Jak ktoś już chce mieć żywy ogień, niech biokominek sobie wstawi.
Taniej, czysciej i bezpieczniej.

fotohobby
18-04-2019, 20:08
Zaraz Ci fotohobby odpowie, uwierz mi i nie będzie to odpowiedź twierdząca. Czekamy, jeden, dwa, trzy ...

Może sie uda i do następnego sezonu kominkowego zdolasz napisać coś mądrego...?

gogush
18-04-2019, 20:28
Zaraz Ci fotohobby odpowie,[..]


Może sie uda i [..]


Prorok czy co ? :lol2:

fotohobby
18-04-2019, 20:34
Jeśli,prorok, to kiepski, czego dowodzi jego założenie, ktore wyciąłeś.

wg39070
18-04-2019, 20:57
Jeśli,prorok, to kiepski, czego dowodzi jego założenie, ktore wyciąłeś.

Zajmij się fotkami, może chociaż to w miarę Ci wychodzi, omnibusie.

niktspecjalny
18-04-2019, 21:10
Zajmij się fotkami, może chociaż to w miarę Ci wychodzi, omnibusie.

Zostaw "gieniusza".To typowy "gieniusz".No wiesz co!!! On nie może być "omnibusem".Przecież My nim jesteśmy.:yes::lol2:.Chociaż pnie sie w każdym napotkanym temacie. Podobno mają wrócić wątki polityczne wtedy odpuści kominkowe.:yes::D

niktspecjalny
19-04-2019, 06:02
Może sie uda i do następnego sezonu kominkowego zdolasz napisać coś mądrego...?

Nie powiem ,że nie ale martwi mnie ten zakaz od września w Krakowie.Martwi mnie ,że nie będą mogli grillować na węglu drzewnym czy drewnie.To ,że rakotwórczy podobno to nie wysilaj wszyscy wiedzą.Martwi mnie ,że grille ogrodowe gazowe dobrej klasy z wieloma funkcjami są bardzo drogie.Jadłem i z tego i z tego ale węglowy to węglowy.Kończąc palenie w kominku żar jest ,folia aluminiowa jakieś mięsiwo,ziemniaki ,marchew,i w żar.Jak zakaz to zakaz.W mojej miejscowości jeszcze nie będzie obowiązywał.Martwi mnie ,że ci co nie mają kominków, autentyczni ich wrogowie,na swoich tarasach,w ogrodach ,altanach nie pitraszą.Wiem ,że są różne sposoby spędzania wolnego czasu w ogrodzie,Kominki na tarasach w/w są przecudne,nastrój ,przyjemność itp.Zakaz w Krakowie zamknie pewien rozdział.Krakowski smog jest bardzo specyficzny i nijak nie mogę go porównać do tego co się u mnie znajduje i do smogu który serwują ci twoi sąsiedzi.

BCS
19-04-2019, 06:47
Jak ktos miał i lubi, to niech sobie stawia (o ile nie ma zakazu w gminie/mieście)
Tyle, ze większość myśli, ze bedzie lubić i stawia...

Jak ktoś już chce mieć żywy ogień, niech biokominek sobie wstawi.
Taniej, czysciej i bezpieczniej.

Pytanie brzmi: Czemu zakładasz "....że większość myśli, ze bedzie lubić i stawia..." mają internet, czytają, jak napisałeś myślą, podejmują decyzję i co, nie korzystają z wyboru???kiedyś tak, było wielu niezdecydowanych, pędzących za trendem, dziś praktycznie z góry decyzja: będzie lub nie. Owszem są związki budujące domek, gdzie napotykam wewnątrz różnice zdań, nawet czuję się nieraz arbitrerem czyje argumenty są prawdziwsze, ale jakoś nie rozchodzą się z tego powodu., Najczęściej króluje opinia, będę miał kominek -bo lubię, lub nie będę miał, bo u znajomych się żle pali itd (czyli, może bym miał jakby ktoś nie skopsał rzemiosła). Ba nawet sonda podłączona do wątku na dzień dzisiejszy niezdecydowanych uklasowała na 16,3%, a zdecydowanych na 54% , nawet nie co trzeci ankietowany potwierdza Twoją i założycieli tezę.
Co do tezy o Bio, nie są bezpieczne, otwarty ogień i rozsądne dolewanie opału, przy dzieciach i zakrapianej imprezie nie idą mocno w kierunku bezpieczeństwa. A i req trzeba przełączyć na wyższy bieg, żeby skompensować zużycie tlenu. Dodatkowo pozyskanie anergii z oryginalnego paliwa jest na poziomie 3złkW/h.-Własne i znajomych spostrzeżenia.

zepp_jk
19-04-2019, 07:06
Zupełnie nie rozumiem idei takich biokominków. Otwarte ognisko w środku salonu, toż to kurna chata a nie salon.
Nawet tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem jest sensowniejszy, nie mówiąc o bezpieczeństwie.
Nie prościej zrobić nastrój świecami ?

ko.ala
19-04-2019, 09:11
Powiem szczerze, że zawsze marzylem o kominku, ale ta lista minusów i wad zniechęca :/

asolt
19-04-2019, 09:23
Powiem szczerze, że zawsze marzylem o kominku, ale ta lista minusów i wad zniechęca :/

Nie wszyscy wyłaczyli myslenie, to cieszy.

niktspecjalny
19-04-2019, 09:40
Nie wszyscy wyłaczyli myslenie, to cieszy.

Chociaż raz szczerze.Cieszy ,że wyłączasz się czasami i znikasz z dyskusji.Ktoś ma w stopce dedykację do ciebie nie pamiętam kto ale pisało coś na znak ,ze asolt mija się z prawdą .To prawda.:yes::D

asolt
19-04-2019, 09:53
Chociaż raz szczerze.Cieszy ,że wyłączasz się czasami i znikasz z dyskusji.Ktoś ma w stopce dedykację do ciebie nie pamiętam kto ale pisało coś na znak ,ze asolt mija się z prawdą .To prawda.:yes::D

Prawda ta rzekoma prawda, która pochodzi od hejtera jaką ma wartosc, dla mnie zadną. Co do szczerosci, dlaczego twierdzisz ze chociaz raz szczerze, zapytam wprost dlaczego klamiesz? Ja nie obwijam w bawełne kolokwialnie mówiac, zawsze staram sie pisac to co mysle, dlatego grono hejterów (moich) nie maleje. Oczywiscie ze mnie to nie martwi jezeli komus ulzy przez ten hejt to coz ja mogę. Ze znikaniem to jest tak ze wystarczy poszukac ostatnei moje posty by sie dowiedziec gdzie aktualnie pisze. Nie jestem w stanie pisac ciągle i wszedzie.

Krakers70
19-04-2019, 10:26
Powiem szczerze, że zawsze marzylem o kominku, ale ta lista minusów i wad zniechęca :/

Każdy system grzewczy ma wady i zalety. I każdy użytkownik musi indywidualnie zdecydować, które wady są do przyjęcia, a które zalety są decydujące.
Osobiście nie polecił bym piecokominka komuś kogo nie znam i nie wiem jaki lubi styl życia.

fotohobby
19-04-2019, 12:52
Pytanie brzmi: Czemu zakładasz "....że większość myśli, ze bedzie lubić i stawia..." mają internet, czytają, jak napisałeś myślą, podejmują decyzję i co, nie korzystają z wyboru???

Ze znanych mi budujacych, przeprowadzajacych z mieszkań wiekszośc postawiła kominek. Jak ktoś wychował sie w,domu z kominkiem, to już takiego parcia nie miał.

wg39070
19-04-2019, 19:25
Ze znanych mi budujacych, przeprowadzajacych z mieszkań wiekszośc postawiła kominek. Jak ktoś wychował sie w,domu z kominkiem, to już takiego parcia nie miał.

W takim razie na co Ty masz parcie? Na szkło?

pandzik
19-04-2019, 20:01
Nie wszyscy wyłaczyli myslenie, to cieszy.

U mnie najbliżsi sąsiedzi nie montują kominków. To też cieszy.

fotohobby
19-04-2019, 21:18
U mnie najbliżsi sąsiedzi nie montują kominków. To też cieszy.

I to bez czytania FM :)

d7d
19-04-2019, 22:36
W takim razie na co Ty masz parcie? Na szkło?
A Ty, swoim wpisem, na co masz parcie ?
Nie może być normalnie ?

BCS
20-04-2019, 05:55
A co to znaczy normalnie??? to co nawet nie 30% z ankietowanych uważa za dobre? reszta 70% większość jest nienormalna. Jedynym miarodajnym tu źródłem jest powyższa ankieta, czy jest zakaz/potrzeba, czy kto jakich ma sąsiadów/znajomych to drugorzędny problem, powyższa ankieta pokazuje, że osoby niepotrzebujące kominków są w wyraźnej mniejszości.

fotohobby
20-04-2019, 07:57
A co to znaczy normalnie??? to co nawet nie 30% z ankietowanych uważa za dobre? reszta 70% większość jest nienormalna. Jedynym miarodajnym tu źródłem jest powyższa ankieta, czy jest zakaz/potrzeba, czy kto jakich ma sąsiadów/znajomych to drugorzędny problem, powyższa ankieta pokazuje, że osoby niepotrzebujące kominków są w wyraźnej mniejszości.
.
LOL, miaraodajna ankieta :)
Ankieta na grupie 228 osób, z ktorych polowa kominka nie chce, albo ma wątpliwości.
W ktorej zapewne sporą czaśc glosów oddały osoby utrzymują sie z montaży/sprzedaży takowych (z czego przynajmniej jeden posiada dwa nicki: @dolby i @ dbx)

Natomiast ŻYCIE to właśnie nowopowstające osiedla, gdzie większość ludzi z niepotrzebnego klamota po prostu rezygnuje.
Wisły kijem nie zawrócisz....

A to "normalnie", odnosiło sie, jak mniemam, do poziomu wstawek @wg39070, ktore niewiele wnoszą do tematu

d7d
20-04-2019, 10:12
A co to znaczy normalnie???



A to "normalnie", odnosiło sie, jak mniemam, do poziomu wstawek @wg39070, ktore niewiele wnoszą do tematu
Tak, do tego odnosił się mój wpis.
Do bezsensownej osobistej zaczepki nic nie wnoszącej do tematu.
Taki wpisy są niezgodne z zasadami FM i powinny być usuwane.

wg39070
20-04-2019, 10:23
Kominek mam i będę miał, używam i będę używał. Wielu moich znajomych budujących domy też wstawia do swoich salonów kominki. Gusta nie podlegają dyskusji, koniec i kropka. Adwersarze w tej materii polegli na samym początku.

fotohobby
20-04-2019, 11:51
Kominek mam i będę miał, używam i będę używał. Wielu moich znajomych budujących domy też wstawia do swoich salonów kominki. Gusta nie podlegają dyskusji, koniec i kropka. Adwersarze w tej materii polegli na samym początku.

Jeśli choć kilka osób po przeczytaniu tego wątku zastanowiło się, czy warto wydawać parę(naście) tysięcy na skrzynkę spalającą drewno w salonie i podjęło decyzję, że jednak nie warto, to watek przyniosł zakladany zalożycielowi cel

JTKirk
20-04-2019, 12:33
dokładnie j.w.

kulibob
20-04-2019, 12:57
Jeśli choć kilka osób po przeczytaniu tego wątku zastanowiło się, czy warto wydawać parę(naście) tysięcy na skrzynkę spalającą drewno w salonie i podjęło decyzję, że jednak nie warto, to watek przyniosł zakladany zalożycielowi cel

Dlaczego?
A skąd wiesz że ktoś czytając to i zrezygnuje nie będzie później żałował?
Są za i przeciw i na tej podstawie inwestor powinien podjąć decyzje o inwestycji.

Ja tylko widzę że są dwie nachalne strony konfliktu.
Ja widzę więcej zalet niż wad Ty widzisz to inaczej i tyle jednak z regóły prawda leży po środku.
To aby ktoś mógł podjąć decyzję to kwestia spisania zalet i wad. Może cech bo dla jednego wada to może być zaleta.
Zresztą kominki są różne kozy, kominki z aku bez aku, dgp grawiacyjne wymuszone, PW. To wszystko ma swoje cechy które mogą być bardzie lujb mniej optymalne dla kogoś.

fotohobby
20-04-2019, 13:33
Dlaczego?
A skąd wiesz że ktoś czytając to i zrezygnuje nie będzie później żałował?
Są za i przeciw i na tej podstawie inwestor powinien podjąć decyzje o inwestycji.



No i właśnie po to powstał wątek. Udzielają sie tu też miłośnicy atawistycznego wpartywania sie w płomienie i oni wyartykułowali tu swoje "za"
Czytający ten wątek na pewno wezmą te głosy pod uwagę.

adam_mk
20-04-2019, 13:37
Jeśli choć kilka osób po przeczytaniu tego wątku zastanowiło się, czy warto wydawać parę(naście) tysięcy na skrzynkę spalającą drewno w salonie i podjęło decyzję, że jednak nie warto, to watek przyniosł zakladany zalożycielowi cel

Miastowym dupeuszom co se dom zbudowali kominek potrzebny nie jest.
Zazwyczaj.
Bo?
To jak w przypowieści o włościaninie, chronometrze i ekskrementach...
Gówno chłopu - nie zegarek, jak go nakręcić nie umie!
Ale...
Dla kumatych, co palić w tym umieją - sens ma.
Palą czysto i suchym, sezonowanym.
No i chwalą sobie.

Czasy mamy takie, że ja wolę 100zł w złotej monecie jak banknot stuzłotowy.
No i zapas energii cieplnej na własnym podwórku...
Cały zapas potrzebny zimą.

Adam M.

tkaczor123
20-04-2019, 15:16
Ci co chcą raz na jakiś czas okazyjnie popatrzyć na płomień niech sobie kupią biokominek. Taniej ich wyjdzie.

adam_mk
20-04-2019, 15:25
Popieram!
Kominek to spory wydatek i jak ma DZIAŁAĆ to trzeba go z głową w dom wkomponować.
I nie chodzi mi tu o estetykę a o pragmatyzm.
Taki czy inny system grzewczy - trzeba mieć, bo jeszcze się nie na tyle ociepliło, aby - nie mieć.
Od prawieków ludzie przy ogniu się grzali...

No, ludzi jakby nieco za dużo się zrobiło, to czasem dymu za oknem sporo, ale nad tym już myślą ci od ONZ i szczepionek...

Adam M.

Chef Paul
20-04-2019, 18:18
Ci co chcą raz na jakiś czas okazyjnie popatrzyć na płomień niech sobie kupią biokominek. Taniej ich wyjdzie.
Zdecydowanie taniej :)
Szczególnie w przypadku gdy chcemy to robić tylko "dla klimatu wieczornej kolacji" :)


Popieram!
Kominek to spory wydatek i jak ma DZIAŁAĆ to trzeba go z głową w dom wkomponować.
I nie chodzi mi tu o estetykę a o pragmatyzm.
Taki czy inny system grzewczy - trzeba mieć, bo jeszcze się nie na tyle ociepliło, aby - nie mieć.
Od prawieków ludzie przy ogniu się grzali...

No, ludzi jakby nieco za dużo się zrobiło, to czasem dymu za oknem sporo, ale nad tym już myślą ci od ONZ i szczepionek...

Adam M.
Mnie jednak bardziej chodzi "o estetykę" :)
Alternatywnym źródłem energii (w razie kataklizmów), jest dla mnie odpowiedniej mocy i jakości generator :)

ps - sądzisz, że ONZ wprowadzi przymus szczepienia palących w kominkach ? ... szczepienia przeciwko ... ? :)
Jeszcze chyba takiej szczepionki nie wynaleziono ? :) ;)

adam_mk
20-04-2019, 20:36
A po ile macie teraz galon paliwka?
:lol:
U nas jakby drożej jest...
Też wolałbym nalać i guziczek wcisnąć...
Ale tu trzeba jak Krzysio Lis... Drewno zamiast benzyny... :lol:

Są już szczepionki na choroby, których jeszcze ni wynaleziono to pewnie i dla tych co kominki lubią lub nie lubią jakaś się znajdzie.
Choćby przeciw grypie, po której od razu czujemy się gorzej!
Na palenie/niepalenie w kominkach zupełnie dobra!

Adam M.

gogush
20-04-2019, 22:03
Kominek to spory wydatek i jak ma DZIAŁAĆ to trzeba go z głową w dom wkomponować.
I nie chodzi mi tu o estetykę a o pragmatyzm.



Trudno się z tym nie zgodzić, choć jak widać po forum wielu zrobiło to bez głowy (vide "owczy pęd") i teraz plują sobie w brodę. A wystarczyło to "z głową w dom wkomponować" :yes:

niktspecjalny
21-04-2019, 06:15
A po ile macie teraz galon paliwka?
:lol:
U nas jakby drożej jest...
Też wolałbym nalać i guziczek wcisnąć...
Ale tu trzeba jak Krzysio Lis... Drewno zamiast benzyny... :lol:

Są już szczepionki na choroby, których jeszcze ni wynaleziono to pewnie i dla tych co kominki lubią lub nie lubią jakaś się znajdzie.
Choćby przeciw grypie, po której od razu czujemy się gorzej!
Na palenie/niepalenie w kominkach zupełnie dobra!

Adam M.

Napisałeś jasno swoją wizję szczepionki rozumiem ale manipulacja słowna Twego kumpla wyżej jest powalająca. Drwiny są jak widać dopuszczalne jest jednak ta ich odsłona którą trzeba dobrze interpretować.Ma znicz na spirt to i mającym kominki dopieka nie rozumiejąc co napisałeś.Ja zrozumiałem ,że chciałbyś wprowadzenia szczepionki (która nie pomoże) dla jednych jak i dla drugich.On tylko dla mających kominki.

Kominki Piotr Batura
21-04-2019, 07:35
Wesołych Świąt, drodzy forumowicze !

Dlaczego tu życzenia? Krótkie wyjaśnienie... Początkowo odbierałem ten wątek negatywnie. Założony przez człowieka skonfundowanego i nieszczęśliwego z powodu braku własnej przenikliwości czy mądrości w wyborach, od razu przyciągnął ludzi mu bliskich. Po czasie zrozumiałem, że cała ta rzesza frustratów, dając tu upust swoim emocjom i pielęgnując je miesiącami, ba....latami, robi doskonałą robotę dla branży. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś ich słucha lub czyta. Jeśli jest tak jak twierdzą, cieszę się niezmiernie, że choć jednego lub dwóch klientów tego pokroju da się uniknąć. Gdyby faktycznie było tak jak twierdzą ci wiecznie niezadowoleni z kominka zabawni ludzie, branża mogłaby poważnie zmniejszyć ilość budowanych urządzeń - pozbyć się bylejakości, przypadkowości i klientów z tzw worka owczego pędu. Wiem, wiem....pomarzyć dobrze jest. Ale co tam, mamy święta!

Pozdrawiam oczywiście wszystkich bez wyjątku! :)

fotohobby
21-04-2019, 08:57
Kijem Wisły nie zawrócisz. Czy to ostatnie wpisy imrahila, czy BCS pokazują, że ludzie ze skrzynki rezygnują, coraz częściej wyżej stawiając np wentylację mechaniczną z rekuperacją (a pięć lat temu był to nikły promil instalacji w domach).
Nie wiem, ile masz lat i ile do emeryturki zostało, ale byś możę Ty jeszcze będziesz miał co robić - w przeciwnym razie już teraz powinieneś zgłębiać temat rekuperacji.

adam_mk
21-04-2019, 09:11
Ludzie rezygnują z coraz większej liczby rzeczy i rozwiązań.
Nie dziwne.
Żeby czegoś używać potrzebna jest jaka taka wiedza o urządzeniu czy procesie jaki w nim zachodzi.
Jak tej wiedzy brak - zostaje zrezygnować.
Spokojniej się wtedy śpi...
:lol:

Adam M.

fotohobby
21-04-2019, 09:20
Ludzie rezygnują z coraz większej liczby rzeczy i rozwiązań.
Nie dziwne.
Żeby czegoś używać potrzebna jest jaka taka wiedza o urządzeniu czy procesie jaki w nim zachodzi.
Jak tej wiedzy brak - zostaje zrezygnować.
Spokojniej się wtedy śpi...
:lol:

Adam M.

Taaa, adamowa wiedza tajemna :)
Ale większość ludzi jest userami, którzy płaca za montaż a potem chcą wrzucić tam drewno i poczuć ciepło, mając głęboko gdzieś "jakie procesy tam zachodzą"

gogush
21-04-2019, 09:26
Żeby czegoś używać potrzebna jest jaka taka wiedza o urządzeniu czy procesie jaki w nim zachodzi.



Wystarczy spojrzeć na wątki o PC, ile trzeba się na męczyć aby to ustawić ;) . Podobnie z regulacją/obliczeniami dla podłogówki, wachlowanie tymi rotametrami, sterownikami itd - ktoś wierzy że za pierwszym razem to instalator idealnie ustawi ?. Jak ktoś liczy na "fachowca" może się srogo pomylić - kominek nie jest tutaj wyjątkiem (co widac po tym wątku :) )
Cytujac klasyka : myślenie ma kolosalną przyszłość :)

Beskidziak
21-04-2019, 09:27
Od prawieków ludzie przy ogniu się grzali...

No, ludzi jakby nieco za dużo się zrobiło, to czasem dymu za oknem sporo.

A to nie postęp.....chyba nikt już niewyobraża sobie wyrzucania odpadów do ulicznego rynsztoku, wielu też pewno było przeciwników budowy kanalizacji, bo to przecież kosztuje, a im "zapach" nie przeszkadza.
Jakoś też nikt nie buduje w ogrodzie wychodków na czarną godzinę, ani nie sieje rabarbaru na wypadek dużych podwyżek cen papieru toaletowego....

adam_mk
21-04-2019, 10:05
Taaa, adamowa wiedza tajemna :)
Ale większość ludzi jest userami, którzy płaca za montaż a potem chcą wrzucić tam drewno i poczuć ciepło, mając głęboko gdzieś "jakie procesy tam zachodzą"

Samą prawdę napisałeś!!!
Znakomita większość ludzi jest teraz wzorcowymi biorcami kredytów i okazowymi konsumentami rzeczy, zwykle, nie potrzebnych.
Koń ma dużą głowę - niech on myśli!
Wyhodowano sobie niemało bydełka (bardzo przypominającego wyglądem ludzi) które dobrze spełnia swoje zadanie.
Wstaje rano, idzie gdzieś coś robić, aby w efekcie zdobyć trochę papierków (bo to przecież nie są pieniądze) którymi spłaca zaciągnięte kredyty.

Zobacz jak bardzo zmieniło się TO FORUM.
Tu już prawie nie ma ludzi, którzy "tymi recami" budują swoją przyszłość...
Dyskusje latają głównie wokół tego co i gdzie najtaniej można kupić!
O implementacjach podsuwanych rozwiązań, o zamiennikach gotowców z aliexpresu, jest sporo wątków...
Wszyscy chcą mieć i żeby działało.
Wiedzieć - jak i po co?
A po cholerę komu ta wiedza?

Pomyśl, co by się stało gdyby ktoś nagle "wyłącznik" przełączył i światełko by na jakiś czas zgasło...
W większości padli by jak muchy w swoich "nowoczesnych i ekologicznych" domach.

Adam M.

adam_mk
21-04-2019, 10:16
A to nie postęp.....chyba nikt już niewyobraża sobie wyrzucania odpadów do ulicznego rynsztoku, wielu też pewno było przeciwników budowy kanalizacji, bo to przecież kosztuje, a im "zapach" nie przeszkadza.
Jakoś też nikt nie buduje w ogrodzie wychodków na czarną godzinę, ani nie sieje rabarbaru na wypadek dużych podwyżek cen papieru toaletowego....

Bardzo słuszne spostrzeżenia!!!
Ale...
Gdzie wnioski?
Gdzie refleksja - czemu tak jest?
Od czasu gdy Sławoj Składkowski rewolucję wprowadził wynaleziono i dopracowano przydomowe oczyszczalnie ścieków i nawet wielu je buduje.
Ściślej - ZLECA MONTAŻ....
Nad resztą się nie myśli.
Głowa by bolała...

Adam M.

kulibob
21-04-2019, 10:32
Miastowym dupeuszom co se dom zbudowali kominek potrzebny nie jest.
Zazwyczaj.
Bo?
To jak w przypowieści o włościaninie, chronometrze i ekskrementach...
Gówno chłopu - nie zegarek, jak go nakręcić nie umie!
Ale...
Dla kumatych, co palić w tym umieją - sens ma.
Palą czysto i suchym, sezonowanym.
No i chwalą sobie.

Czasy mamy takie, że ja wolę 100zł w złotej monecie jak banknot stuzłotowy.
No i zapas energii cieplnej na własnym podwórku...
Cały zapas potrzebny zimą.


Adam M.

Tak z ciekawości jaka jest duża moneta za 100zł ?:)
Z budżetem 100zł to już lepiej srebro.

Sam kiedyś po kitrałem kilka naścienaście uncji srebrnych filharmoników na gorsze czasy.
Ale na złote krugerrandy trochę szkoda mi budżetu

Wesołych Świąt idę bujać torby w hamaku normalnie tropiki mamy:)

adam_mk
21-04-2019, 11:06
Tak sobie pogooglałem...

Cena bitcoina DZISIAJ to 19270.4238 zł
Cena krugeranda (1 uncja) to 4 867,16 zł
Cena filharmonika (też 1 uncja) to 57,43 zł

Jakbym miał to gdzieś nosić - wybrałbym bitcoina.
Jak użyć - filharmonika.
:lol:

Adam M.

gogush
21-04-2019, 12:38
.....chyba nikt już niewyobraża sobie wyrzucania odpadów do ulicznego rynsztoku.


Nie wyobraża ? wylewają szambo na pola (nie chce pisać że rolnicy bo nie tylko oni) , nawet jeden taki na mojej drodze rok temu jeszcze wylewał szambo na drogę (sic!) jak deszcz padał (że niby się nikt nie zorientuje). Trzeba było postraszyć kontrolą aby mu do rozumu przemówić. Przestał wylewac .... na drogę ....teraz czasem czuć , czyli wylewa gdzieś za swoją działkę. A śmieci ? to samo. Co wkładają do tych magicznych węglowców tego nie wie nikt ale czuje czasem tak dziwne zapachy jakby oponami palili. Na głupotę nie ma rady.

Parafrazując reklame niemieckiego elektromarketu : Kominek ? nie dla idiotów !

kulibob
21-04-2019, 16:00
Tak sobie pogooglałem...

Cena bitcoina DZISIAJ to 19270.4238 zł
Cena krugeranda (1 uncja) to 4 867,16 zł
Cena filharmonika (też 1 uncja) to 57,43 zł

Jakbym miał to gdzieś nosić - wybrałbym bitcoina.
Jak użyć - filharmonika.
:lol:

Adam M.

Jak się spierdoli to będzie wiadomo jak użyć.

Tylko jak użyć bitcoina jak niema neta i niema prundu?:)

BCS
21-04-2019, 16:44
Mocno się rozlazł ten wątek, coś ciężko przez 10091 postów wytłumaczyć zrozumiale dlaczego to niby nie należy robić tych kominków, skoro przez tyle czasu to się nie udało, to pewnie należy je robić tylko przez osoby świadome odpowiedzialności w co się ładują. Jednym z pytań jaki zadaje już zdecydowanym klientom, którzy już odpowiedzialni, że na pewno chcą i będą palić, jest: czy ma już Pan odłożone drewno opałowe- konsternacja, po czym, niektórzy pytają po co i wtedy wiem z kim rozmawiam, niewielu odpowiada, że ma złożone parę lat wcześniej żeby było na start-z takim, aż się chce tłumaczyć wszelkie walory tego paleniska.

Co do odsiewu nieświadomych klientów idących tylko za modą, trudno odmówić, ale zdarzają się mocna przeprawy.

BCS
21-04-2019, 16:50
A to nie postęp.....chyba nikt już niewyobraża sobie wyrzucania odpadów do ulicznego rynsztoku,.......

A co to za różnica czy do rynsztoku czy 1km albo 100 lub 1000km dalej, po prostu nie należy nic wyrzucać, cywilizowani ludzie to niby ci co utylizując za granicą?(miasta, gminy, państwa) czas i odległość dla odpadów nie ma znaczenia, po prostu nie należy ich produkować

adam_mk
21-04-2019, 16:52
Jak się spierdoli to będzie wiadomo jak użyć.

Tylko jak użyć bitcoina jak niema neta i niema prundu?:)

Pooglądać i popieścić pendrajwa?
:lol:

Adam M.

BCS
21-04-2019, 17:10
A co do Adamowych postów o bezpieczeństwie jutro....wielu inwestorów podejmuje decyzję o kominku z racji ewentualnych zdarzeń losowych, awarii pc, armagedonu energetycznego czy na czas W, bo niby po co w takim pięknym świecie wojsko i czołgi, jak zawsze JEST FB i wzrost gospodarczy- no niby to staroświeckie ale...

d7d
21-04-2019, 17:54
Ludzie rezygnują z coraz większej liczby rzeczy i rozwiązań.
Nie dziwne.
Żeby czegoś używać potrzebna jest jaka taka wiedza o urządzeniu czy procesie jaki w nim zachodzi.
Jak tej wiedzy brak - zostaje zrezygnować.
Spokojniej się wtedy śpi...

Ludzie używają samochody i zupełnie na nich się nie znają.
Jakoś nie rezygnują.
Ludzie kupuję coraz więcej rzeczy przydatnych i nieprzydatnych i nie potrafią ich poprawnie używać.
Nie dziwne wcale.

wg39070
21-04-2019, 18:28
Ten cały wątek powinien być skasowany. Za daleko zaszła głupota niektórych forumowiczów.

d7d
21-04-2019, 19:27
Tych co są za czy tych co są przeciw? ;)
Chyba niektórych niezależnie od kominkowych preferencji :)

adam_mk
21-04-2019, 19:50
Ten cały wątek powinien być skasowany. Za daleko zaszła głupota niektórych forumowiczów.

Czemu chcesz kasować z tego powodu ten wątek?
Nie lepiej poczekać aż głupole same się skasują?
To się nazywa - selekcja naturalna....
Działa!
Poczekaj na jaki krach i sam zobaczysz - jak sprawnie!

d7d
Ludzie robią wiele rzeczy na których się kompletnie nie znają.
Np. głosują na PIS, bo im obiecał dać ochłap z tego, co im zabierze!
:lol:

Adam M.

adam_mk
21-04-2019, 19:53
No, dobra.... poleciałem...
WSZYSCY zabierają!
Tyle, ze nie wszyscy tyle co PIS.
Podobno jednak jest tak, że pis da....
Sobie - z pewnością!

Adam M.

kulibob
21-04-2019, 20:13
PISa to ja nie lubie ale da mi pinceta i se kupie panela albo jakiego kuraka za to.
A potem na PSLa zagłosuję bo ostatnio najbliżej mi do bambra.

Pamiętajcie inflacji niema bo tak PIsa mówi a czemu marchewka, ziemniak i cebula droga?
Bo żebym za pinceta se panela i kuraka kupił.

d7d
21-04-2019, 20:14
Nikt nie da Tobie tyle co PiS da Tobie (bez polityki).

kulibob
21-04-2019, 20:31
PIS niema nikomu nic dawać ma inwestować długofalowo a nie rujnować kraj.

fotohobby
21-04-2019, 20:41
A co to za różnica czy do rynsztoku czy 1km albo 100 lub 1000km dalej, po prostu nie należy nic wyrzucać, cywilizowani ludzie to niby ci co utylizując za granicą?(miasta, gminy, państwa) czas i odległość dla odpadów nie ma znaczenia, po prostu nie należy ich produkować

Czyli rozumiem, ze szanowny kolega, za przeproszeniem, nie s*a ?

fotohobby
21-04-2019, 20:44
Ten cały wątek powinien być skasowany. Za daleko zaszła głupota niektórych forumowiczów.

Nie chcesz, nie wchodż. Zresztą poziom glupoty wtedy spadnie, Panie "ceramika jest wieczna"
:)

Beskidziak
21-04-2019, 21:16
Gdzie refleksja - czemu tak jest?


Koncentracja.
Przecież nieproblemem było by ogrzewanie domów drewnem, z "czyszczenia" okolicznych lasów, na prawdziwej wsi (nielicznych domów rozproszonych na znacznym terenie). Natomiast na wsi z nazwy, faktycznie sypialni wielkomiejskiej to problem.

fotohobby
21-04-2019, 21:25
Koncentracja.
Przecież nieproblemem było by ogrzewanie domów drewnem, z "czyszczenia" okolicznych lasów, na prawdziwej wsi (nielicznych domów rozproszonych na znacznym terenie). Natomiast na wsi z nazwy, faktycznie sypialni wielkomiejskiej to problem.

Otóz to. Jak ktoś mieszka na wiosce , czy w małym miasteczku, to nawet nie zdaje sobie sprawy, co potrafi zrobic w większym mieście skoncentrowana niska emisja.
Szczegolnie, kiedy warunki terenowe sa niekorzystne (Kraków, Żywiec, niektore dzielnice Bielska-Białej i sporo innych.)

niktspecjalny
22-04-2019, 06:47
Nikt nie da Tobie tyle co PiS da Tobie (bez polityki).

To po co to powielasz.Dyskusje wychodzące poza ramy kominkowe to zaśmiecanie topiku ,który umrze jak te wasze polityczne.Coś wnosisz do tego wątku? Nic poza mendzeniem i niemerytoryczną polemiką.Zapytam .Masz kominek , jakieś urządzenie pozyskujące energię cieplną na paliwa stałe?


Paliwo stałe – palne ciało stałe (https://pl.wikipedia.org/wiki/Cia%C5%82o_sta%C5%82e) pochodzenia naturalnego lub otrzymane sztucznie, wykorzystywane jako źródło energii cieplnej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_termiczna). Używane do celów przemysłowych (https://pl.wikipedia.org/wiki/Przemys%C5%82), technicznych (https://pl.wikipedia.org/wiki/Technika), gospodarczych (https://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka) itp.


Paliwa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Paliwo) stałe w Polsce (https://pl.wikipedia.org/wiki/Polska) podzielono na 6 grup:

drewno (https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)) – grupa 0
torf (https://pl.wikipedia.org/wiki/Torf) – grupa 1
węgiel brunatny (https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99giel_brunatny) – grupa 2
węgiel kamienny (https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99giel_kamienny) – grupa 3
węgiel antracytowy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Antracyt_(w%C4%99giel)) – grupa 4
grafit (https://pl.wikipedia.org/wiki/Grafit) – grupa 5

Najważniejszym stałym paliwem naturalnym jest węgiel kamienny.

Wiki zawsze pomoże.

niktspecjalny
22-04-2019, 06:53
Czyli rozumiem, ze szanowny kolega, za przeproszeniem, nie s*a ?

Co w tym dziwnego ,że nie kumasz podstaw.Napisał ci ale tego najważniejszego nie wytłuściłeś.

..........po prostu nie należy ich produkować.........Tak jak z kominkami .Jeśli już to zgodne z obowiązującymi normami ,dopuszczonymi przez nazwę po imieniu ...państwo.Świadomość i praktyka.Ty zapewne nie s*asz tylko wypróżniasz ,a papier toaletowy spuszczasz do kanalizy bo to eko. Pewnie nie tylko to spuszczasz z wodą w WC.Pewnie nie segregujesz śmieci,Zapewne utylizujesz bardzo mądrze, a szambo to wykorzystujesz na działce .Zapytaj Greka jak to rozwiązał.:mad::mad:

gogush
22-04-2019, 08:11
niewielu odpowiada, że ma złożone parę lat wcześniej żeby było na start-z takim, aż się chce tłumaczyć wszelkie walory tego paleniska.


Do dzisiaj pamietam wzrok goscia ktory przywiozl mi drewno na pusta działkę (nie było jeszcze domu) :lol2:

muchenz
22-04-2019, 14:58
Nie wyobraża ? wylewają szambo na pola (nie chce pisać że rolnicy bo nie tylko oni) ,!

Z wylewania szamba na pola jest przynajmniej pożytek, bo wyjałowiona uprawą gleba dostaje fosfor i azot oraz inne makro/mikro elementy przez co rośliny lepiej rosną.

A z trucia powietrza kominkiem korzyść osiąga sam truciciel w postaci przyjemności patrzenia na ogień.

adam_mk
22-04-2019, 16:26
Przyjemność z patrzenia na ogień to mają piromani.
Kominek ma inne zadania jak karmienie oczu.
Ciekawe, że tylu ludzi jakoś tego nie potrafi zrozumieć...

Adam M.

gogush
22-04-2019, 17:24
Przyjemność z patrzenia na ogień to mają piromani.
Kominek ma inne zadania jak karmienie oczu.
.

Adam odzyskuje formę :D

muchenz
22-04-2019, 17:26
Przyjemność z patrzenia na ogień to mają piromani.


Przecież połowa tu wypowiadających się podkreślają że palą dla widoku ognia, dla klimatu.

A jeden (wg39070 ) to nawet napisał, że dom bez kominka jest domem bez duszy - LOL :).

Jak napisałem wcześniej. Wywożenie szamba na pole ma więcej zalet niż to.

gogush
22-04-2019, 17:59
Pisaliśmy o tonach rtęci wypuszczanych przez elektrownie (m.in. Bełchatów) , ale na szczęscie jest sposób :

"picie herbatki wykonanej z kolendry siewnej usuwa z organizmu rtęć w ciągu dwóch miesięcy. Wystarczy cztery łyżki posiekanej kolendry zaparzyć w litrze wrzącej wody w niemetalowym pojemniku i wypić napar po 20 minutach."

https://www.infozdrowie.com/toksyczne-metale-ciezkie-jak-usunac-z-organizmu/

Polecam szczególnie mieszkańcom Bełchatowa ....

d7d
22-04-2019, 18:00
To po co to powielasz.Dyskusje wychodzące poza ramy kominkowe to zaśmiecanie topiku ,który umrze jak te wasze polityczne.Coś wnosisz do tego wątku? Nic poza mendzeniem i niemerytoryczną polemiką.Zapytam .Masz kominek , jakieś urządzenie pozyskujące energię cieplną na paliwa stałe?
Wiki zawsze pomoże.
Wiki nie zawsze pomoże. Niektórym nie pomoże.

A konkretnie co masz na myśli pisząc o wiki i o paliwach stałych ?
Co to wnosi do tematu mieć czy nie mieć kominka?
Lepiej kominek lub inne zapasowe źródło ciepła mieć na wypadek zdarzeń szczególnych ale lepiej też jest nie zanieczyszczać powietrza bardziej niż to normalnie możliwe.
Jedni palą lepiej a inni gorzej.

Dyskusje wychodzące poza ramy kominkowe to zaśmiecanie topiku ,który umrze jak te wasze polityczne.Coś wnosisz do tego wątku? Nic poza mendzeniem i niemerytoryczną polemiką
Nie wprowadzaj kolejnych wariacji. Wystarczy kulinarnych.

muchenz
22-04-2019, 18:38
Polecam szczególnie mieszkańcom Bełchatowa ....

A co polecisz twoim sąsiadom wdychającym twój beznopiren, którym ich raczysz?

A jaką korzyść mają twoich sąsiedzi z wdychania twojego, raktowórczego bezopirenu?

wg39070
22-04-2019, 18:55
Przecież połowa tu wypowiadających się podkreślają że palą dla widoku ognia, dla klimatu.

A jeden (wg39070 ) to nawet napisał, że dom bez kominka jest domem bez duszy - LOL :).

Jak napisałem wcześniej. Wywożenie szamba na pole ma więcej zalet niż to.

Według mnie tak właśnie jest. Masz coś przeciw mojej teorii? To moje i tylko moje zdanie i nie potrzebuję opinii takich jak ty adwersarzy.

wg39070
22-04-2019, 18:56
A co polecisz twoim sąsiadom wdychającym twój beznopiren, którym ich raczysz?

A jaką korzyść mają twoich sąsiedzi z wdychania twojego, raktowórczego bezopirenu?

...niech sobie sprawią maski gazowe, najlepiej MP 6.

wg39070
22-04-2019, 18:59
Z wylewania szamba na pola jest przynajmniej pożytek, bo wyjałowiona uprawą gleba dostaje fosfor i azot oraz inne makro/mikro elementy przez co rośliny lepiej rosną.

A z trucia powietrza kominkiem korzyść osiąga sam truciciel w postaci przyjemności patrzenia na ogień.

To ja Ci życzę, żebyś jadł warzywa nawożone szambem. Masz mniej więcej takie pojęcie o nawożeniu gleby, co kot o kwaśnym mleku.

d7d
22-04-2019, 19:18
Benzopiren
Co to jest benzopiren?
Benzopiren (C20H12) to organiczny związek chemiczny, wielopierścieniowy węglowodór aromatyczny, zbudowany z 5 skondensowanych pierścieni benzenowych. Występuje w 2 izomerach różniących się miejscem przyłączenia pirenu – są to benzepiren i bezapiren.
Jest to substancja silnie rakotwórcza, która występuje w dymie podczas spalania niecałkowitego – między innymi w dymie tytoniowym i smogu niskiej emisji. Powstaje także na skutek spalania węgla i śmieci.

Benzopiren z powietrza może przenikać do gleby, wody i organizmów żywych, stąd często znajduje się również w żywności. W największych ilościach kryje się w produktach wędzonych naturalnymi metodami, do których przedostaje się razem z dymem. Benzopiren akumuluje się w tłuszczach, dlatego najbardziej skażone bywają tłuste mięsa.

Benzopiren – jak zmniejszyć jego ilość w powietrzu?
Zbyt duże ilości benzopirenu w powietrzu nie są problemem, który łatwo rozwiązać. Wymaga on systemowych zmian w całym kraju. Większość tego związku w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych, w których używane są przestarzałe piece, ale część również z transportu drogowego. Choć, aby zniknął smog w Polsce, potrzebne są rozwiązania stosowane na szeroką skalę, każdy może pomóc w zmniejszaniu ilości tej rakotwórczej substancji, między innymi poprzez:

wymianę pieca na nowy,
korzystanie z węgla wysokiej jakości,
rzadsze używanie samochodu, a korzystanie z komunikacji miejskiej,
niepalenie śmieci i zgłaszanie osób, które to robią,
podpisywanie petycji o ustawy antysmogowe.
https://zdrowie.tvn.pl/a/benzopiren-w-polsce-czy-jest-niebezpieczny-jak-sie-przed-nim-bronic

muchenz
22-04-2019, 19:34
To ja Ci życzę, żebyś jadł warzywa nawożone szambem. Masz mniej więcej takie pojęcie o nawożeniu gleby, co kot o kwaśnym mleku.


...niech sobie sprawią maski gazowe, najlepiej MP 6.


Widzę, że znowu raczysz nas swoim prymitywizmem.

muchenz
22-04-2019, 19:36
Według mnie tak właśnie jest. Masz coś przeciw mojej teorii? To moje i tylko moje zdanie i nie potrzebuję opinii takich jak ty adwersarzy.

Z lasu wyszedłeś czy z PRLu? Ty możesz mieć opinię, a komu innemu zabraniasz.

niktspecjalny
22-04-2019, 19:38
To ja Ci życzę, żebyś jadł warzywa nawożone szambem. Masz mniej więcej takie pojęcie o nawożeniu gleby, co kot o kwaśnym mleku.

Siemka.Widzisz z czego można zrobić samo zdrowie nawet z szamba.:D

niktspecjalny
22-04-2019, 19:46
Wiki nie zawsze pomoże. Niektórym nie pomoże.

A konkretnie co masz na myśli pisząc o wiki i o paliwach stałych ?
Co to wnosi do tematu mieć czy nie mieć kominka?
Lepiej kominek lub inne zapasowe źródło ciepła mieć na wypadek zdarzeń szczególnych ale lepiej też jest nie zanieczyszczać powietrza bardziej niż to normalnie możliwe.
Jedni palą lepiej a inni gorzej.

Nie wprowadzaj kolejnych wariacji. Wystarczy kulinarnych.

Zawsze mówiłem żeś kąśliwy i bezczelny.Bardzo niegrzeczny i opryskliwy.Niczego nie wprowadzam ,a twój bardzo niemerytoryczny styl znają tu bardzo dobrze.Nie wysilaj się o kominkach nie wiesz nic.Dobrze poczytaj o paliwach stałych.Ciekaw jakie ty masz alternatywne urządzenie na paliwo stałe.No.!!!!.:mad:

cuuube
22-04-2019, 20:27
Nie wyobraża ? wylewają szambo na pola... to było już któryś rok wstecz ale ... http://ttv.pl/aktualnosci,926,n/skazone-odpady-w-gospodarstwach-hodowlanych,67826.html


Siemka.Widzisz z czego można zrobić samo zdrowie nawet z szamba.:D

muchenz
22-04-2019, 20:36
...i śmiesz mi napisać, że jestem prymitywny?

Nie życzę mu źle. Po prostu nabijam się z infantylnych złotych, 'fizoloficznych' myśli rodem z paulo coelho.


A ty życzysz innym źle i na swoje smrody i trucizny masz radę żeby inni złożyli maski gazowe - chamstwo i prymitywizm.

Chef Paul
22-04-2019, 22:39
...a na końcu nazwać "to" organicznym produktem. Pzdr.
"dzike króliki" hodowane w klatkach :) są tego niepodważalnym przykładem :) ;)

niktspecjalny
23-04-2019, 05:51
...i śmiesz mi napisać, że jestem prymitywny?

Jemu coś źle poszło to się tu wyżywa.Rozumiem każdy ma swoje racje.Chce coś zmienić ale on i inni tego typu adwersarze to ikony właśnie jak sam napisał
......chamstwo i prymitywizm............ bazujących na takich określeniach nie mając żadnych argumentów. pzdr.:yes:

niktspecjalny
23-04-2019, 06:26
Benzopiren
Co to jest benzopiren?
Benzopiren (C20H12) to organiczny związek chemiczny, wielopierścieniowy węglowodór aromatyczny, zbudowany z 5 skondensowanych pierścieni benzenowych. Występuje w 2 izomerach różniących się miejscem przyłączenia pirenu – są to benzepiren i bezapiren.
Jest to substancja silnie rakotwórcza, która występuje w dymie podczas spalania niecałkowitego – między innymi w dymie tytoniowym i smogu niskiej emisji. Powstaje także na skutek spalania węgla i śmieci.

Benzopiren z powietrza może przenikać do gleby, wody i organizmów żywych, stąd często znajduje się również w żywności. W największych ilościach kryje się w produktach wędzonych naturalnymi metodami, do których przedostaje się razem z dymem. Benzopiren akumuluje się w tłuszczach, dlatego najbardziej skażone bywają tłuste mięsa.

Benzopiren – jak zmniejszyć jego ilość w powietrzu?
Zbyt duże ilości benzopirenu w powietrzu nie są problemem, który łatwo rozwiązać. Wymaga on systemowych zmian w całym kraju. Większość tego związku w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych, w których używane są przestarzałe piece, ale część również z transportu drogowego. Choć, aby zniknął smog w Polsce, potrzebne są rozwiązania stosowane na szeroką skalę, każdy może pomóc w zmniejszaniu ilości tej rakotwórczej substancji, między innymi poprzez:

wymianę pieca na nowy,
korzystanie z węgla wysokiej jakości,
rzadsze używanie samochodu, a korzystanie z komunikacji miejskiej,
niepalenie śmieci i zgłaszanie osób, które to robią,
podpisywanie petycji o ustawy antysmogowe.
https://zdrowie.tvn.pl/a/benzopiren-w-polsce-czy-jest-niebezpieczny-jak-sie-przed-nim-bronic (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fzdrowie.tvn.pl%2F a%2Fbenzopiren-w-polsce-czy-jest-niebezpieczny-jak-sie-przed-nim-bronic)

To wszyscy wiedzą.Po co ci dubel ? Trzeba było tylko to niżej wytłuszczone i powiększone z sieci wkleić. Aż mi się nie chce wierzyć ,że coś takiego znalazłeś.Powinieneś jeszcze dodać to :
Świadomość – podstawowy i fundamentalny stan psychiczny, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i jest w stanie reagować na nie (somatycznie lub autonomicznie).


Świadomość – pod tym słowem kryje się wiele znaczeń, koncepcji, idei. Nie ma żadnego naukowego dowodu na jej istnienie. Nie przeprowadzono eksperymentu potwierdzającego jej wpływ na życie człowieka i na procesy myślowe. W sanskrycie można znaleźć przynajmniej tuzin objaśnień, czym jest. A Stanisław Lem mówi o niej, że „jest jak wiatr, który wieje, ale nie ma sensu pytać, gdzie jest wiatr, kiedy nie wieje.”. Czym jest i co powoduje, że jest tak pociągająca?
Zapanowała moda na świadomość (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fzwierciadlo.pl%2F psychologia%2Fjak-spojrzec-na-zycie-z-innej-perspektywy-cwiczenia). Im bardziej ludzkość jest w procesie przebudzenia (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fzwierciadlo.pl%2F psychologia%2Fwojciech-eichelberger-rozmawia-o-przebudzeniu), tym bardziej pociąga ją fenomen świadomości. Pociąga, lecz czy pozwala zrozumieć, objąć i wytłumaczyć? Im głębszy rozwój duchowy (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fzwierciadlo.pl%2F psychologia%2Fna-czym-polega-prawdziwe-przebudzenie), tym większa gotowość do bycia świadomym. Tylko… co to znaczy być świadomym? I czy tak naprawdę wiadomo, czym jest świadomość?

Etymologicznie świadomość pochodzi od łacińskiego „con” – „z” i „scientia” – wiedza. Oznacza zatem wiedzę, która jest wspólna, dzielona. Oznacza wiedzę, która pochodzi z nieograniczonego pola informacji (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fzwierciadlo.pl%2F psychologia%2Fzrozumiec-siebie%2Fjak-spojrzec-na-zycie-z-dystansem) i do której dostęp mamy poprzez doświadczanie życia. Świadomość jest więc dostępem do wiedzy, czucia i w dużej mierze jest zależna od samego obserwatora oraz sumy jego doświadczeń. Nie zdarzy się bowiem, żeby dwie osoby deklarujące, że są czegoś świadome, odczuwały i wiedziały dokładnie to samo.
Świadomość jest zdawaniem sobie sprawy z tego, że istniejemy, jest doświadczaniem siebie, życia. A także możliwością doświadczania iluzji (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fzwierciadlo.pl%2F psychologia%2Fna-czym-polega-pseudorozwoj), fantazji, myśli duchowych, intelektualnych.
W buddyzmie świadomość określa się jako przestrzeń, w której powstają wszelkie doświadczenia. Świadomość jest we wszystkim i wszystko jest w świadomości. W świadomości „są równoczesne jest, będzie i było” (Czesław Miłosz).
Według Edwarda Nęcka z Instytutu Psychologii UJ: „świadomość jest powszechnie uważana za najbardziej złożony i tajemniczy przejaw działania mózgu (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fzwierciadlo.pl%2F psychologia%2Fzrozumiec-siebie%2Fmechanizm-leku-w-mozgu). Wprawdzie wiele czynności mózgowych (np. kontrola funkcji wegetatywnych) nie ma związku ze świadomością. A więc nie cały mózg jest świadomy. Nie jest też do końca pewne, czy świadomość jest całkowicie pochodna w stosunku do mózgu, stanowiąc jedną z jego funkcji. A więc być może nie cała świadomość jest „w mózgu”.”. Mózg produkuje kształty, formy, kolory, emocje, punkty widzenia, myśli, jednak nie tworzy świadomości. Po prostu wiemy, że jesteśmy świadomi i nie mamy sposobu, jak to wytłumaczyć.
Trochę fizyki
Pewną przestrzeń dla zrozumienia świadomości daje teoria kwantowa. Fizycy już dawno odkryli, że pogląd o mózgu będącym komputerem i zerojedynkowych bitach niczego nie wyjaśnia. Nie odkryli jednak jeszcze, czym tak naprawdę jest świadomość, jak ona powstaje, jak rozwija się i kształtuje. Wiemy natomiast, że pojęcie świadomości (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fzwierciadlo.pl%2F psychologia%2Fjak-wyzwolic-umysl) jest związane z kwantową teorią budowy świata, według której każdy jest częścią świata, a cały świat to niepodzielna całość, pole energetyczne informacji, pole świadomości. „Cała materia powstała i istnieje jedynie dzięki doskonałości siły… Musimy przyjąć, że za tą siłą kryje się istnienie świadomego i inteligentnego Umysłu. Umysł ten jest Macierzą całej materii.”, Max Planck.



Zbyt duże ilości benzopirenu w powietrzu nie są problemem, który łatwo rozwiązać. Wymaga on systemowych zmian w całym kraju. Większość tego związku w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych, w których używane są przestarzałe piece, ale część również z transportu drogowego. Choć, aby zniknął smog w Polsce, potrzebne są rozwiązania stosowane na szeroką skalę, każdy może pomóc w zmniejszaniu ilości tej rakotwórczej substancji, między innymi poprzez:

wymianę pieca na nowy,
korzystanie z węgla wysokiej jakości,
rzadsze używanie samochodu, a korzystanie z komunikacji miejskiej,
niepalenie śmieci i zgłaszanie osób, które to robią,
podpisywanie petycji o ustawy anty smogowe.

Wreszcie zdrowy rozsadek.




... jednak starał się w niełatwych przecież warunkach występować w obronie zdrowego rozsądku (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsjp.pwn.pl%2Fkorp us%2Fzrodlo%2Fzdrowego-rozsadku%3B1000%2C2%3B46296.html), zagrożonego ideologicznym szaleństwem. Odwaga nie ma stałej ceny. Można było...
... jest jeszcze w jej orbicie żywe i zdatne do użytku. Zdrowy rozsądek (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsjp.pwn.pl%2Fkorp us%2Fzrodlo%2FZdrowy-rozsadek%3B999%2C2%3B11576.html)nakazuje więc, żeby "Solidarność" nie rezygnowała z niczego co jest...
... nim w ogródku bratki i niezabudki.) Przecież
żaden człowiek ze zdrowym rozsądkiem (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsjp.pwn.pl%2Fkorp us%2Fzrodlo%2Fzdrowym-rozsadkiem%3B25%2C2%3B24886.html) nie powie chyba,
że to jest "wszystko jedno"?! A tymczasem...




rozwaga (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsjp.pl%2Frozwaga) 1. zdolność trafnego, realnego oceniania sytuacji i właściwego wobec nich zachowania się, skłonność do namysłu, refleksji przed działaniem; rozsądek, roztropność, ostrożność, rozważność;

2. dawniej: zastanawianie się nad czymś, rozważanie czegoś, naradzanie się; namysł, rozważność;

Potrafisz to zastosować by powiedzieć to ostatnie magiczne słowa.Odpowiedzialność,Praktyka.


odpowiedzialność (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsjp.pl%2Fodpowied zialno%25C5%259B%25C4%2587)1. akceptowanie konsekwencji działań

2. za kogoś to opieka


praktyka (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsjp.pl%2Fpraktyka )1. świadoma i celowa działalność ludzka;
2. okres szkolenia lub nabywania wprawy w jakimś zawodzie;

3. doświadczenie zdobyte dzięki działalności ludzkiej;


praktyk
(https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsjp.pl%2Fpraktyk) ktoś, kto nabył wiedzę i umiejętności w jakiejś dziedzinie przez doświadczenie

Masz takie by wypowiadać się świadomie w tym topiku?

Jastrząb
23-04-2019, 09:09
Ten cały wątek powinien być skasowany. Za daleko zaszła głupota niektórych forumowiczów.Znowu muszę przyznać Ci racje!!

niktspecjalny
23-04-2019, 10:01
Znowu muszę przyznać Ci racje!!

Znowu niemerytorycznie.Nie o kominkach i ich wadach chociażby.Jątrzysz powoli ,a to temat który trzeba zgłębić mądrością,świadomością ,a nie głupotą wypowiedzi ,którą jak domniemam znowu rozpoczniesz.Zgadzam się z moim kolegą.:offtopic:.Niech Redakcja go zamknie jak te polityczne i powoli wszystko będzie wracać do normy. wg39070 ..........wielki ukłon w Twoja stronę.

fotohobby
23-04-2019, 10:40
Ty, nikspecjalny i wielu innych cierpicie na jakiś dziwny rodzaj trudnej miłości.
Nie lubicie tego wątku, krytykujecie go, nawołujecie do zamkniecia , ale jednak nie portaficie obejść sie bez niego, przestać tu pisać, podnosić go wciąż i wciąż na szczyt listy wątków z nowymi postami :)

A przeciez macie "swój" temat "Róbcie kominki w domu" - przeciez tam możecie zalety kominka reklamować, pisać o przyjemnośc wpatrywania się w ogien, o smaku kiełbaski z kominka itp, itd...

niktspecjalny
23-04-2019, 10:59
Ty, nikspecjalny i wielu innych cierpicie na jakiś dziwny rodzaj trudnej miłości.
Nie lubicie tego wątku, krytykujecie go, nawołujecie do zamkniecia , ale jednak nie portaficie obejść sie bez niego, przestać tu pisać, podnosić go wciąż i wciąż na szczyt listy wątków z nowymi postami :)

A przeciez macie "swój" temat "Róbcie kominki w domu" - przeciez tam możecie zalety kominka reklamować, pisać o przyjemnośc wpatrywania się w ogien, o smaku kiełbaski z kominka itp, itd...

Juz szybko odpowiadam proszę ,gdybyś nie był tam taki namolny to mozna by sie tam wypowiadać ale tam też wlazłes i przeczysz sobie.



Generalnie awarie sa niewygodne. Koza ci domu nie ogrzeje rownomiernie, to też niekomfortowe i niewygodne.
Chyba wolalbym grzac tam, gdzie chcę - nawet za cene recznego przelaczania na termostatach



Widocznie nie brał pod uwagę wkładu z Leroy Merlin :)

Ja wydalem okolo 8-10tysiecy - wkład 4700, komin z nierdzewki 1000zł, pustaki kominowe wełna 700, materialy namobudowe i komin jakies 1500, robocizna 1500.
Zbędny wydatek...


A co z tym całym syfem powstałym ze spalania drewna ? (PM 2.5, PM10 benzopireny, NOx) ?
Polecam spacer dzielnicą w której ludzie ogrzewają domy głównie drewnem i tą, gdzie spalają raczej gaz.
Najlepiej w bezwietrzny, chłodny dzień, w trakcie wystąpienia inwersji temperatury.

Mamy ale jak ty w nim piszesz te swoje androny to ............i przelewasz niepotrzebne frustracje to gdzie mamy udowadniać swoje racje. Zasrałe.....ś i nas....wszędzie gdzie się pojawisz.Wybacz ale nijak tobie odpowiadać.Bo i po co.

Zaiste bardzo poglądowe.


Głównie drewnem, faktycznie rzadko, ale...
Mam sąsiadów od wschodu. którzy w większości ogrzewają gazem. Ich sąsiedzi też - prawie cały kwartał domów po termomodernizacji.
Wiatr od wschody to rzadkość, ale kiedy już tak wieje, powietrze jest pozbawione dymu i zapachu.
Niestety w jednym z tych domów jest zamontowany kominek z PW odpalany na weekend, albo od Wigilii, do Nowego Roku.
I jak wtedy zawieje wschodzi wiatr, to już tak miło nie jest.

Jeden komin, zapach odczuwalny zaraz po wyjściu przed dom, a czasem i pod czerpnię WM podejdzie.


Dodatkowo powstały w wyniku spalania chlorowodór powoduje zasolenie i zakwaszenie środowiska.
No, ale bilans CO2 się zgadza, więc niektórzy mogą wierzyć, że to ekologiczne paliwo...

Cały czas cytaty w naszym wątku róbcie kominki w domu.Po juhasa tu piszesz te swoje epicki mądrości i mnie i innych upominasz o swojej niewiedzy.


Jako chlorowodór ?
Oczywiście, poszczególne ATOMY wrócą, ale już w innych ZWIĄZKACH, a związki potrafią mieć zupełnie inne właściwości, i inaczej oddziaływać na środowisko.
Jak drewno zgnije to benzopireny też w tym procesie sie wytworzą ?
PM-y, które są ich nośnikami też ?

Zresztą, jałowa dyskusja, niektórzy wierzą w płaskoziemie, inni w proekologiczne skutki spalania słomy/drewna.



chyba, że najpierw wyłąpią to nasze płuca, zlokalizowane kilkanaście/kilkadziesiąt metrów od kominów, bądż spadną z deszczem i (zanim z powrotem znajdą się w słomie) zasolą wody powierzchniowe, co dla innych roślin (zwierząt) niekoniecznie jest pożądane, a bardzi często wręcz szkodliwe .

Jeśli chodzi o ekologię to bilans jest zerowy, jeśli chodzi o zdrowie ludzi, fauny i flory, to absolutnie nie.

A słoma może być nawozem. Ciepła nie przyniesie, ale czy to jedyne, co może oddać ?
https://www.ppr.pl/wiadomosci/dlaczego-nie-powinno-sie-spalac-slomy-zagospodarowanie-resztek-pozniwnych-i-poprawienie-struktury-gleby-01 (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.ppr.pl%2Fwiad omosci%2Fdlaczego-nie-powinno-sie-spalac-slomy-zagospodarowanie-resztek-pozniwnych-i-poprawienie-struktury-gleby-01)

Odbierasz tymi wpisami wypowiedzi w naszym wątku.Mogę wkleić jeszcze jak się uzewnętrzniasz. Nas krytykując ,a sam nie jesteś w porządku jak zawsze.

fotohobby
23-04-2019, 11:09
Ale nikt mi przecież nie zabroni sporadycznego wypowiadania sie w temacie "Róbcie kominki w domu"
Tutaj tez nikt nikomu nie zabrania.

Tylko ja nie nawołuje do zamkniecia jakiegoś watku, bo jest dla mnie niewygodny ;)

Ale dzieki Tobie ten watek jest cały czas u góry. Tak trzymaj!

niktspecjalny
23-04-2019, 11:21
Ale nikt mi przecież nie zabroni sporadycznego wypowiadania sie w temacie "Róbcie kominki w domu"
Tutaj tez nikt nikomu nie zabrania.

Tylko ja nie nawołuje do zamkniecia jakiegoś watku, bo jest dla mnie niewygodny ;)

Ale dziekim-vdziegi Tobie ten watek jest cały czas u góry. Tak trzymaj!

Człowiek prostolinijny w mniemaniu lekkoduch tak odpowie.Ten topik trzeba zamknąć to prawda i jest to moja subiektywna ocena.Twoje skąpe ,wulgarne wypowiedzi nie mają nic we wdrażaniu zdrowego,odpowiedniego sposobu palenia w kominkach.Człowieku ciebie czytają ludzie którzy mają kominki. Wiesz co to"


postawa cechująca się preferowaniem spraw własnych, dotyczących wybranej grupy społecznej lub regionu z pominięciem spraw ogółu

fotohobby
23-04-2019, 11:42
Jak juz masz wiki na wierzchu, to sobie sprawdź znaczenie słowa "wulgarny", bo znów użyłeś słowa, którego znaczenia nie znasz ;)

Jastrząb
23-04-2019, 11:51
Znowu niemerytorycznie.Nie o kominkach i ich wadach chociażby.Jątrzysz powoli ,a to temat który trzeba zgłębić mądrością,świadomością ,a nie głupotą wypowiedzi ,którą jak domniemam znowu rozpoczniesz.Zgadzam się z moim kolegą.:offtopic:.Niech Redakcja go zamknie jak te polityczne i powoli wszystko będzie wracać do normy. wg39070 ..........wielki ukłon w Twoja stronę.
:-)
Przecież ja przyznałem rację wg39070. Jemu ukłony (choć w cytowanym poscie nie napisał nic o kominkach) a ja jątrze i niemerytorycznie?
Ty serio? :-)
Ja rozumiem, że nie pasuje Ci jak ktoś pisze prawdę o szkodliwości kominków dla najblizszego otoczenia, ale bez przesady.

Jastrząb
23-04-2019, 11:53
postawa cechująca się preferowaniem spraw własnych, dotyczących wybranej grupy społecznej lub regionu z pominięciem spraw ogółu"
Definicja postawy Twojej, wg39070, kuliboba....?

fotohobby
23-04-2019, 12:03
Definicja postawy Twojej, wg39070, kuliboba....?

To samo mi przyszło do głowy...

kulibob
23-04-2019, 12:44
Definicja postawy Twojej, wg39070, kuliboba....?

czego odemnie chcesz?

Jastrząb
23-04-2019, 12:51
czego odemnie chcesz?
Skąd wniosek że czegoś chce? Niczego od Ciebie nie chcę,a jeszcze mniej się spodziewam.
Zwykłe stwierdzenie faktów: wielokrotnie opisywałeś swoją motywację, do której definicja niktspecjalny pasuje jak ulał: "preferowaniem spraw własnych, [...], pominięcie spraw ogółu".

muchenz
23-04-2019, 13:15
Jemu coś źle poszło to się tu wyżywa.Rozumiem każdy ma swoje racje.Chce coś zmienić ale on i inni tego typu adwersarze to ikony właśnie jak sam napisał bazujących na takich określeniach nie mając żadnych argumentów. pzdr.:yes:

Widocznie u ciebie w domu normą jest życzenie:



To ja Ci życzę, żebyś jadł warzywa nawożone szambem.


skoro nie widzisz w tym nic złego.

kulibob
23-04-2019, 14:16
Skąd wniosek że czegoś chce? Niczego od Ciebie nie chcę,a jeszcze mniej się spodziewam.
Zwykłe stwierdzenie faktów: wielokrotnie opisywałeś swoją motywację, do której definicja niktspecjalny pasuje jak ulał: "preferowaniem spraw własnych, [...], pominięcie spraw ogółu".

Co wtym złego? Nie mogę stawiać interesu obcych ludi choć by ich kilka milionów było ponad swoim.
Pomimo że miałem w tym sezonie (i na kilka następnych) darmowy opał kominkowy to drewno nie było głównym źródłem ogrzewania paliłem tyle ile chciałem a nie tyle ile "musiałbym".
Spaliłem ok 0,5mp i 50kg brykietu

muchenz
23-04-2019, 14:31
Co wtym złego? Nie mogę stawiać interesu obcych ludi choć by ich kilka milionów

I właśnie dlatego trzeba pewne sprawy załatwiać odgórnie - pod przymusem. Jak montaż katalizatorów w nowych samochodach, sprawdzanie czy dpf ciągle siedzi czy jakość oczyszczonych ścieków przemysłowych. Każdy chciałby trochę urwać w kosztach, a później wszędzie syf - nie ma czym oddychać, do wody nie wejdziesz, a w lesie śmieci.

Jastrząb
23-04-2019, 14:51
Co w tym złego? Nie mogę stawiać interesu obcych ludi choć by ich kilka milionów było ponad swoim.
Dlaczego palacz który se chce w restauracji czy pociągu zapalić papierosa, ma stawiać interes innych ludzi nad swoim! Co w tym złego? Jakiś taki lewacki wymysł.

Jak pisze kolega wyżej, niektórzy muszą mieć paragraf.

Dyskusja o moralności i empatii to nie to forum.
Dyskusje o bezwględnym stawianiu swojego interesu ponad interes milionów i tego konsekwencjach to też raczej jakieś forum historyczne.
Choć spektakularnych sukcesów nie wróże .

kulibob
23-04-2019, 15:45
Dlaczego palacz który se chce w restauracji czy pociągu zapalić papierosa, ma stawiać interes innych ludzi nad swoim! Co w tym złego? Jakiś taki lewacki wymysł.

Jak pisze kolega wyżej, niektórzy muszą mieć paragraf.

Dyskusja o moralności i empatii to nie to forum.
Dyskusje o bezwględnym stawianiu swojego interesu ponad interes milionów i tego konsekwencjach to też raczej jakieś forum historyczne.
Choć spektakularnych sukcesów nie wróże .

Papieros to nie jest interes. Tam niema pieniędzy jak już to strata. Poza tym niema zakazu papierosów sprzedają je.

fotohobby
23-04-2019, 15:49
Ale nie wszędzie można je zapalić

kulibob
23-04-2019, 15:50
I właśnie dlatego trzeba pewne sprawy załatwiać odgórnie - pod przymusem. Jak montaż katalizatorów w nowych samochodach, sprawdzanie czy dpf ciągle siedzi czy jakość oczyszczonych ścieków przemysłowych. Każdy chciałby trochę urwać w kosztach, a później wszędzie syf - nie ma czym oddychać, do wody nie wejdziesz, a w lesie śmieci.

Kominek który mam był legalnie sprzedany w momencie sprzedaży spełniał wszystkie obowiązujące normy. I jeśli prawo będzie wymagało filtrów to osobiście uważam że koszt takiego filtra powinno pokryć państwo.
Tak samo uważam żę nakaz 5 klasy w kotłach węglowych również nie powinien działać wstecz chyba że prawodawca pokryje 100% kosztów.
Co innego zakaz produkcji i sprzedaży czasami zmiany trzeba wymusić ale nie działając prawnie wstecz.

Więc jesćli moja koza spełniała normy w czasie jej sprzedaży nikomu nic do niej.

kulibob
23-04-2019, 15:50
Ale nie wszędzie można je zapalić

A co ma to do kominka?

Jastrząb
23-04-2019, 15:56
Jak zacząć gdy do umysłu nic nie trafia tylko jad.
Możesz zacząć od wytłumaczenia, dlaczego zdanie wypowiedziane przez wg39070 jest OK, a dokładnie takie same zdanie wypowiedziane przeze mnie, jest przez Ciebe uważane za niemerytoryczne i nie na temat.

Potem możesz napisać, dlaczego zadanie Ci tego pytania jest "jadem".

Jastrząb
23-04-2019, 16:04
Kominek który mam był legalnie sprzedany w momencie sprzedaży spełniał wszystkie obowiązujące normy. I jeśli prawo będzie wymagało filtrów to osobiście uważam że koszt takiego filtra powinno pokryć państwo.

Na szczęście to tak nie działa, bo inaczej nic nigdy by się nie zmieniło.Przykład Krakowa pokazuje że można jednak zbanować legalnie kupione kominki czy insze piece wunglowe. I oby jak najszybciej to się stało w jak największej ilości miejsc. Zakaz instalowania pieców weglowych w nowych domów można wprowadzić od ręki. Cywilizowane kraje zakazują instlacji pieców gazowych(!!) w duzych miastach a my dopłacamy do węglowych. Żart tylko nie śmieszny zupełnie.

Jastrząb
23-04-2019, 16:07
A co ma to do kominka?
Ty serio, czy udajesz, że nie widzisz analogii?
W imie interesów większości, zabroniono jednostce używania tychże papierosów w taki sposób jakby mu się chciało. Patrz Twój post o przedkładaniu interesu innych liudzi nad swoim.

fotohobby
23-04-2019, 16:11
A co ma to do kominka?

Że też można zabronić ich używania w pewnych miejscach/sytuacjach (np w momencie przekroczenia danego stężenia PMow).
Wielu ludzi odpala kominki dla swojej fanaberii, majac inne, mniej zatruwajace srodowisko źródło ciepła.
Akurat Ciebie to nie dotyczy, bo grzejesz najgorszym mozliwym paliwem, :) ale sporo osòb mogłoby grzać czyściej

kulibob
23-04-2019, 16:13
Ty serio, czy udajesz, że nie widzisz analogii?
W imie interesów większości, zabroniono jednostce używania tychże papierosów w taki sposób jakby mu się chciało. Patrz Twój post o przedkładaniu interesu innych liudzi nad swoim.

Co ma papieros do kominka?
Papieros to luxus
A kominek to grzanie dupy czyli coś niezbędnego do przetrwania

kulibob
23-04-2019, 16:16
Na szczęście to tak nie działa, bo inaczej nic nigdy by się nie zmieniło.Przykład Krakowa pokazuje że można jednak zbanować legalnie kupione kominki czy insze piece wunglowe. I oby jak najszybciej to się stało w jak największej ilości miejsc. Zakaz instalowania pieców weglowych w nowych domów można wprowadzić od ręki. Cywilizowane kraje zakazują instlacji pieców gazowych(!!) w duzych miastach a my dopłacamy do węglowych. Żart tylko nie śmieszny zupełnie.

Ok jestem za zakazem węgla i gazu w nowych domach Ale nie zakazem kominka. Kominek (koze bo taniej) powinien mieć każdy kto trochę ma pod kopułą bo nie zawsze musi być tak pięknie jak jest teraz
Jednak prawo nie powino dziąłąć wstecz chyba że państwo ponosi 100% kosztów takich działań.

kulibob
23-04-2019, 16:18
Że też można zabronić ich używania w pewnych miejscach/sytuacjach (np w momencie przekroczenia danego stężenia PMow).
Wielu ludzi odpala kominki dla swojej fanaberii, majac inne, mniej zatruwajace srodowisko źródło ciepła.
Akurat Ciebie to nie dotyczy, bo grzejesz najgorszym mozliwym paliwem, :) ale sporo osòb mogłoby grzać czyściej

Gdyby wszyscy palacze spalali tyle co ja to nie było by problemu

fotohobby
23-04-2019, 16:23
Ok jestem za zakazem węgla i gazu w nowych domach Ale nie zakazem kominka. Kominek (koze bo taniej) powinien mieć każdy kto trochę ma pod kopułą bo nie zawsze musi być tak pięknie jak jest teraz


Wystarczy miec komin gotowy na podpięcie kozy w razie W.
Nie trzeba, w oczekiwaniu na W podpalac w niej 3x w tygodniu, majac gaz, czy pompę

Jastrząb
23-04-2019, 16:25
Ok jestem za zakazem węgla i gazu w nowych domach
Ale nie zakazem kominka. Kominek (koze bo taniej) powinien mieć każdy kto trochę ma pod kopułą bo nie zawsze musi być tak pięknie jak jest teraz
Jednak prawo nie powino dziąłąć wstecz chyba że państwo ponosi 100% kosztów takich działań.
Niech se będzie ta koza jak musisz mieć taki mebel (ja nie muszę wolę generator). Z zakazem palenia, po za przypadkami awarii gazu, prądu itp.

Jastrząb
23-04-2019, 16:25
Wystarczy miec komin gotowy na podpięcie kozy w razie W.
Nie trzeba, w oczekiwaniu na W podpalac w niej 3x w tygodniu, majac gaz, czy pompę
Nic dodać.

fotohobby
23-04-2019, 16:26
Gdyby wszyscy palacze spalali tyle co ja to nie było by problemu

Byłby problem, tylko mniejszy.

Jastrząb
23-04-2019, 16:26
Gdyby wszyscy palacze spalali tyle co ja to nie było by problemu
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jakbby wszyscy niemcy spalali tyle co Ty.....

kulibob
23-04-2019, 16:44
Niech se będzie ta koza jak musisz mieć taki mebel (ja nie muszę wolę generator). Z zakazem palenia, po za przypadkami awarii gazu, prądu itp.

Jak produkujesz do niego paliwo lub/i jaki masz magazyn?
Bo jak do agregatu masz karnisterek paliwa to możesz sobie go wtyknąć.

Ja mam do agregatu karnisterek ale jest dodatkiem do całości

kulibob
23-04-2019, 16:45
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jakbby wszyscy niemcy spalali tyle co Ty.....

Nie rozumiem ?

fotohobby
23-04-2019, 16:59
Nie rozumiem ?

Jakby wszyscy Niemcy zaczęli spalać tyle, co Ty ,to dopiero zaczęliby mieć problem

Jastrząb
23-04-2019, 17:00
Nie rozumiem ?nie poradze.

gogush
23-04-2019, 19:22
Benzopiren
[..]
korzystanie z węgla wysokiej jakości,


Bo niewielu wie ze prawidlowe (pełne) spalanie DREWNA NIE produkuje tej substancji, a wegiel TAK i to zawsze (jakość węgla tylko może zmniejszyć ale NIE WYELIMINOWAĆ)

adam_mk
23-04-2019, 19:31
Poczytałem...
O logice ktoś z Was słyszał?
A o mentalności Kalego?
Tu wszyscy prawie ją wyznajecie....
Zły uczynek - to jak Kalemu ukraść krowy. A dobry - jak Kali komu ukraść krowy!

O różnice między tym co jest a Państwem Prawa pytać to chyba prawie nie ma kogo...

Ja mogę się zgodzić na jakieś cudze CHCIEJSTWA, jak ich koszt mi zrefunduje!
Jak nie - niech zapomni o swych durnych marzeniach!
Albo coś jest legalne, albo nie.
I... Prawo nie powinno działać wstecz!
Nawet jak jaki przygłup bardzo by tego chciał...

Adam M.

niktspecjalny
23-04-2019, 19:32
Jakby wszyscy Niemcy zaczęli spalać tyle, co Ty ,to dopiero zaczęliby mieć problem

Co ty spalasz .Kuźwa co ty spalasz Jesteś Polakiem co spalasz?.?:mad:

gogush
23-04-2019, 19:34
do której definicja niktspecjalny pasuje jak ulał: "preferowaniem spraw własnych, [...], pominięcie spraw ogółu".

To jest mentalność Kalego (do tego schizofreniczna) , którą to nie pierwszy raz już prezentujesz , już zapomniałeś ? przypomne :




W mojej okolicy nie jest problemem rtęć.

Jak "mnie" nie dotycz rtęc to nie jest mój problem , jak to się ma do podejscia które zarzucasz innym :"preferowaniem spraw własnych.."?

A TY nie preferujesz ? bo jednak jak widac powyzej masz w doopie że komuś spada na głowę rtęć bo przecież : "W mojej okolicy nie jest problemem rtęć"

Jak nie jest problememm to mnie g****** obchodzi, tak ?

Znowu przypomnę (bo widac wiedzy niegdy za wiele) : "źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie ."

gogush
23-04-2019, 19:36
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.


Tak , to juz wielokrotnie podkreslales :



W mojej okolicy nie jest problemem rtęć.

kulibob
23-04-2019, 19:36
nie poradze.

objaśnij

Co do tego mają szkopy?

gogush
23-04-2019, 19:38
Byłby problem, tylko mniejszy.

mniejszy ? czym zaczna grzac ? gazem ? a moze jednak prądem bo najprosciej ? co wtedy zrobi Belchatow ? Wypusci mniej SOx /NOx/rtęci ?

jak sie nie odkrecisz dooopa zawsze z tyłu

niktspecjalny
23-04-2019, 19:38
Poczytałem...
O logice ktoś z Was słyszał?
A o mentalności Kalego?
Tu wszyscy prawie ją wyznajecie....
Zły uczynek - to jak Kalemu ukraść krowy. A dobry - jak Kali komu ukraść krowy!

O różnice między tym co jest a Państwem Prawa pytać to chyba prawie nie ma kogo...

Ja mogę się zgodzić na jakieś cudze CHCIEJSTWA, jak ich koszt mi zrefunduje!
Jak nie - niech zapomni o swych durnych marzeniach!
Albo coś jest legalne, albo nie.
I... Prawo nie powinno działać wstecz!
Nawet jak jaki przygłup bardzo by tego chciał...

Adam M.

Przeczytałem i ....................nie mogę zglebić twej retoryki.Twój truizm cie tylko tłumaczy.

adam_mk
23-04-2019, 19:38
Ja myślę, że to samo spala, co np. Hotentoci...

Prawdziwy Polak - CO powinien spalać?
No, według Ciebie...

Adam M.

gogush
23-04-2019, 19:40
Dlaczego palacz który se chce w restauracji czy pociągu zapalić papierosa, ma stawiać interes innych ludzi nad swoim! Co w tym złego? Jakiś taki lewacki wymysł.
.


I kazesz mu zapalić zioło zamiast tego ? , bo papierosy "trują" a "zioło" nie ?porownanie godne adwersarza ....

adam_mk
23-04-2019, 19:41
Wiem, że Ci trudno zgłębić.
Ale... pracuj nad sobą!
Może się w końcu uda?

Adam M.

gogush
23-04-2019, 19:42
Dyskusja o moralności i empatii to nie to forum.
[..]
Choć spektakularnych sukcesów nie wróże .

tiaaaaa powtorze jeszcze raz (bo razi mnie ta mentalnosć Kalego) : "Moje jest mojsze" nie ?



W mojej okolicy nie jest problemem rtęć.

niktspecjalny
23-04-2019, 19:45
Ja myślę, że to samo spala, co np. Hotentoci...

Prawdziwy Polak - CO powinien spalać?
No, według Ciebie...

Adam M.

Jestem Polakiem w tym konkretnym topiku. Jestem.Masz z tym problem? Spalam w kominku drewno sezonowane.Masz z tym problem? Jesteś samotnym, zacznij dbać o siebie.

gogush
23-04-2019, 19:46
Wielu ludzi odpala kominki dla swojej fanaberii, majac inne, mniej zatruwajace srodowisko źródło ciepła.


No własnie , czy mniej ? o kablach rozmawialismy , na 1MWh Bełchatow produkuje wiecej SOx niż 1MWh uzyskana z DREWNA (podkreslam DREWNA a nie odpadów) więc jak to faktycznie jest ?

gogush
23-04-2019, 19:50
Nie trzeba, w oczekiwaniu na W podpalac w niej 3x w tygodniu, majac gaz, czy pompę


Napisalem wczesniej, mam PC i kominek , dzisiaj zrobiłnym MNIEJSZA PC ze wzgledu na to ze mam kominek , dlaczego ? dlatego ze zuzyłbym mniej PRĄDU ktory przy WYTWORZENIU wypusci MNIEJ SOx/NOx/RTĘCI do powiterza.

Mnie martwi nie tylko koszula bliska ciału ale zdrowie tych z Bełchatowa, Rybnika itd ....

Ale niektorzy maja to w doopie przeciez :



W mojej okolicy nie jest problemem rtęć.

adam_mk
23-04-2019, 20:20
Jestem Polakiem w tym konkretnym topiku. Jestem.Masz z tym problem? Spalam w kominku drewno sezonowane.Masz z tym problem? Jesteś samotnym, zacznij dbać o siebie.

Jak zwykle - niespecjalnie na temat...
Przywykłem...
Dziękuję za troskę o moje życie emocjonalne i intymne.
A Ty - kobietę masz?
(patrz Karol Olgierd Borchardt)

Adam M.

fotohobby
23-04-2019, 21:31
Co ty spalasz .Kuźwa co ty spalasz Jesteś Polakiem co spalasz?.?:mad:

Co spalam, to moje...
Ale to Twoje daje jednak większy odlot :)

fotohobby
23-04-2019, 21:34
Napisalem wczesniej, mam PC i kominek , dzisiaj zrobiłnym MNIEJSZA PC ze wzgledu na to ze mam kominek , dlaczego ? dlatego ze zuzyłbym mniej PRĄDU ktory przy WYTWORZENIU wypusci MNIEJ SOx/NOx/RTĘCI do powiterza.

Mnie martwi nie tylko koszula bliska ciału ale zdrowie tych z Bełchatowa, Rybnika itd ....

Ale niektorzy maja to w doopie przeciez :

A w mojej okolicy problemem jest rtęć ?
Jakieś dane ?

muchenz
24-04-2019, 03:27
A TY nie preferujesz ? bo jednak jak widac powyzej masz w doopie że komuś spada na głowę rtęć bo przecież : "W mojej okolicy nie jest problemem rtęć"


Znowu zaczynasz sie mijać z prawdą.

Komu spada? Podaj dane. Skoro piszesz, ze spada to chyba wiesz gdzie i o ile są przekroczone normy?

Wcześniej sugerowałeś, że rtęć i inne metale ciężkie z węgla powoduje depresje i samobójstwa. Na poparcie tej tezy wklejałeś statystyki, bez uwzględnienia liczby mieszkańców w danym województwie (manipulowałeś - województwa z dużą liczbą mieszkańców wypadły najwyżej). Po uwzględnieniu liczby mieszkańców wyszło, że to w województwach 'czystych' jest najwięcej samobójstw. A śląskie gdzie jest komin wysoki jest na kominie wypada pośrodku stawaki.

muchenz
24-04-2019, 04:10
Napisalem wczesniej, mam PC i kominek , dzisiaj zrobiłnym MNIEJSZA PC ze wzgledu na to ze mam kominek , dlaczego ? dlatego ze zuzyłbym mniej PRĄDU ktory przy WYTWORZENIU wypusci MNIEJ SOx/NOx/RTĘCI do powiterza.



LOL :)

Mieszkam w śląskim. Do najbliższego wysokiego komina mam 4 km. Ma moc ok. 0.5 GW. W obrębie 12.5 km mam dwie duże elektrownie, a w obrębie 17 km 3 duże (o łącznej mocy elektrycznej ok. 3.5 GW ) + kilka mniejszych elektrociepłowni.

I doskonale wiem co zatruwa tutaj powietrze i jest to niska emisja. I bez problemów zgodziłbym się na kolejny wysoki komin, ale trujących, smrodzących niską emisją z chęcią bym ograniczył ustawowo. A ty fantazjujesz o spawach o których nie masz pojęcia, a znasz je najwyżej z nagłówków artykułów.

kulibob
24-04-2019, 05:17
Idź chłopie spać do przez sen rtęć się nie wchłania:)

vvvv
24-04-2019, 07:11
vvvv - urlop 2 tygodnie za ataki personalne.

Szkoda, że tutaj nie napisałaś to co mi, bo powód to "atak na moderatora". :lol2: Napisanie prawdy o moderatorze greengaz, to jest atak. Rozumiem. Mi się to podoba. Zresztą to on pierwszy się do mnie przyczepił i jak to potem pisał miał zły dzień, ale widać nie tylko wtedy.
@niktspecjalny miałeś rację, ale warto było.

vvvv
24-04-2019, 07:22
Ma, chłopina, czas na szukamie linka o obowiazku posiadania kominka w Norwegii

Rozumiem ty tak działasz. Piszesz bzdury, a potem szukasz ich potwierdzenia. Gratulacje.

Widze te "normy" po okopconej ścianie nad drzwiczkami.
No, ale moze Ty masz inne normy ;) ;)


A @vvvv nie potrafil udowodnic swojej tezy, wiec przebywa na zasłuzonym bananie. Oby moderacja dzialala tak częsciej.


Chłopie zapytaj moderatora dlaczego został usunięty wpis potwierdzający to co napisałem. Jak myślisz dlaczego?
Specjalnie dla ciebie wrzucę to jeszcze raz.


W Norwegii od dziesiątków lat nie można oddać budynków w użytkowanie, ...., o ile nie ma w nich kominka na drewno jako źródła rezerwowanego

Tu masz link (http://archiwum.ieo.pl/pl/aktualnosci/1083-rzd-nie-chce-skorzysta-z-ukrytego-potencjau-mikrorode-energii-grzegorz-winiewski-w-wywiadzie-dla-biznesalertpl-.html).

IEO to Instytut Energetyki Odnawialnej, a autorem jest Grzegorz Wiśniewski szef tej instytucji. :bye:

fotohobby
24-04-2019, 07:33
Sęk w tym, ze kuzynkę w Norwegii i o ile w domu w Trondheim, ktory wynajmowałia byl kominek, to juz w nowszym domu w Oslo, gdzie jest teraz, nie ma. I tu praktyka rozmija sie z teorią :)

Jastrząb
24-04-2019, 09:12
Napisalem wczesniej, mam PC i kominek , dzisiaj zrobiłnym MNIEJSZA PC ze wzgledu na to ze mam kominek , dlaczego ? dlatego ze zuzyłbym mniej PRĄDU ktory przy WYTWORZENIU wypusci MNIEJ SOx/NOx/RTĘCI do powiterza.

Mnie martwi nie tylko koszula bliska ciału ale zdrowie tych z Bełchatowa, Rybnika itd ....

Ale niektorzy maja to w doopie przeciez :
A myślałem, że prąd to Ty z PV robisz a nie z Bełchatowa?
Twoja rezygnacja z paru MWh w skali roku mieszkańcom Bełchatowa nie zrobi totalnie żadnej róznicy, bo od tego elektrowni nie zamknął.

Ale rezygnacja z tony sfajczonego drewna bezpośrednio pod nosem sąsiadów, zrobiłaby im dramatyczną różnicę w ilości wdychanych pyłów, SOx czy rakotwórczych BePów.

No, ale Ty zawsze lubisz patrzeć tylko na wygodny Ci aspekt całości.


Bo niewielu wie ze prawidlowe (pełne) spalanie DREWNA NIE produkuje tej substancji, a wegiel TAK i to zawsze (jakość węgla tylko może zmniejszyć ale NIE WYELIMINOWAĆ)
Gdzie Ty widziałeś prawidłowo użytkowny kominek? Ja tylko w katalogu lub na plaży koło niktspecjalny.
Kominek prądem nie kopie i alarm się nie włącza gdy wkładasz do niego mokre drewno albo przykręcasz dopływ powietrza.
Jest to urządzenie grzewcze z definicji najbardziej podatne na zle użytkowanie.


To jest mentalność Kalego (do tego schizofreniczna) , którą to nie pierwszy raz już prezentujesz , już zapomniałeś ? przypomne :


Jak "mnie" nie dotycz rtęc to nie jest mój problem , jak to się ma do podejscia które zarzucasz innym :"preferowaniem spraw własnych.."?

A TY nie preferujesz ? bo jednak jak widac powyzej masz w doopie że komuś spada na głowę rtęć bo przecież : "W mojej okolicy nie jest problemem rtęć"

Jak nie jest problememm to mnie g****** obchodzi, tak ?

Znowu przypomnę (bo widac wiedzy niegdy za wiele) : "źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie ."
Ale Ty bzdury opowiadasz. Ja nie kupiuje prądu chłopie. Nie truje sąsiadów niską emisja i odciązyłem mieszkanców Bełchatowa.
Nie prezentuje postawy wybiórczej jak Ty: Bełchatów truje rtęcią, to ja mogę truć pyłami, SOx i BEpami moich sąsiadów jarająć w kominku.


Tak , to juz wielokrotnie podkreslales :Czepiłeś się tej rtęci, jakby to był tylko JEDYNY problem. Bo tak Tobie wygodniej.


No własnie , czy mniej ? o kablach rozmawialismy , na 1MWh Bełchatow produkuje wiecej SOx niż 1MWh uzyskana z DREWNA (podkreslam DREWNA a nie odpadów) więc jak to faktycznie jest ?
Mieszkańcy bełchatowa maja w poiwiretrzu wiecej zanieczyszczeń z lokalnej niskiej emisji niż z elektrowni.

niktspecjalny
24-04-2019, 13:39
Gdzie Ty widziałeś prawidłowo użytkowny kominek? Ja tylko w katalogu lub na plaży koło niktspecjalny.
Kominek prądem nie kopie i alarm się nie włącza gdy wkładasz do niego mokre drewno albo przykręcasz dopływ powietrza.
Jest to urządzenie grzewcze z definicji najbardziej podatne na zle użytkowanie.

Po raz kolejny szukasz zaczepki.Jawnie powoli pchasz się w banana.Twoje uszczypliwości zresztą bezzasadne są nie na miejscu.:mad::mad::mad:.Znowu personalnie mnie atakujesz.Wytłumaczyłem skąd tam się to wzięło.Amen.Proszę dać mi spokój.Co do tych wypocin ,którymi traktujesz to zdrowy na umyśle ,świadomy i doświadczony palacz w kominku wie jakie ma paliwo i jak je użytkuje.Dysponent czyli palacz kominkowy albo ma szyber elektryczny co powoduje dostosowanie do prawidłowego spalania albo świadomie, fizycznie go przymyka zgadnie z instrukcja i zasadami palenia. Takie głupoty napisałeś ,że powinni się wszyscy kominkowcy obrazić.Ty jak zwykle wszystkich do jednego worka.:mad::mad::mad:

niktspecjalny
24-04-2019, 13:41
Mieszkańcy bełchatowa maja w poiwiretrzu wiecej zanieczyszczeń z lokalnej niskiej emisji niż z elektrowni.

Proszę to udowodnić i nie rzucać słów na wiatr.Jeśli tego nie zrobisz to już wiesz jak to się nazywa.:mad:

muchenz
24-04-2019, 13:54
Dysponent czyli palacz kominkowy albo ma szyber elektryczny co powoduje dostosowanie do prawidłowego spalania albo świadomie, fizycznie go przymyka zgadnie z instrukcja i zasadami palenia.

I takie przymykanie powoduje znaczny wzrost emisji.

Dlaczego przymykasz? Bo nie chcesz większego ognia i żeby go ograniczyć odcinasz dostęp do tlenu i część toksycznych substancji pirolizy drewna idzie w komin.

Jastrząb
24-04-2019, 14:06
Po raz kolejny szukasz zaczepki.Jawnie powoli pchasz się w banana.Twoje uszczypliwości zresztą bezzasadne są nie na miejscu.:mad::mad::mad:.Znowu personalnie mnie atakujesz.Wytłumaczyłem skąd tam się to wzięło.Amen.Proszę dać mi spokój.Co do tych wypocin ,którymi traktujesz to zdrowy na umyśle ,świadomy i doświadczony palacz w kominku wie jakie ma paliwo i jak je użytkuje.Dysponent czyli palacz kominkowy albo ma szyber elektryczny co powoduje dostosowanie do prawidłowego spalania albo świadomie, fizycznie go przymyka zgadnie z instrukcja i zasadami palenia. Takie głupoty napisałeś ,że powinni się wszyscy kominkowcy obrazić.Ty jak zwykle wszystkich do jednego worka.:mad::mad::mad:
Zgodnie z instrukcją? To w instrukcjach piszą jak przymykać dopływ powietrza żeby w komin więcej syfu leciało?
Dzięki za wyjaśnienie, tego nie wiedziałem!

A co do zaczepek.
Wymyśliłeś jak mi odpowiedzieć, dlaczego takie same zdanie wypowiedziane przez kolegę WG i mnie jest przez Ciebie traktowanie zupełnie inaczej?
Według mnie taka oczywista stronniczość to nic innego jak szukanie zaczepki.
Odpowiesz mi, to Ci wyśle linka do wojewódzki inspektoratu ochrony środowiska w Łodzi. Masz tam raporty o stanie powietrza w każdym możliwym wydaniu. Czytasz, wyciągasz wnioski.

adam_mk
24-04-2019, 14:33
I takie przymykanie powoduje znaczny wzrost emisji.

Dlaczego przymykasz? Bo nie chcesz większego ognia i żeby go ograniczyć odcinasz dostęp do tlenu i część toksycznych substancji pirolizy drewna idzie w komin.

Nie wiem nic na temat - to się wypowiem?!!!

Siadłbyś kiedyś przy jakim kominku i zobaczył JAK on się pali...
Bo głupoty wypisujesz...

Adam M.

Jastrząb
24-04-2019, 15:01
Nie wiem nic na temat - to się wypowiem?!!!

Siadłbyś kiedyś przy jakim kominku i zobaczył JAK on się pali...
Bo głupoty wypisujesz...

Adam M.
Ja Ciebie zawsze podejrzewałem o nadnaturalne zdolności, ale żeby w oczach mieć detektor tego co wylatuje z komina....
Dysponent siedzi z klasą, patrzy i zna skład spalin!
Supermen wymientka normalnie.

niktspecjalny
24-04-2019, 15:09
Zgodnie z instrukcją? To w instrukcjach piszą jak przymykać dopływ powietrza żeby w komin więcej syfu leciało?
Dzięki za wyjaśnienie, tego nie wiedziałem!

A co do zaczepek.
Wymyśliłeś jak mi odpowiedzieć, dlaczego takie same zdanie wypowiedziane przez kolegę WG i mnie jest przez Ciebie traktowanie zupełnie inaczej?
Według mnie taka oczywista stronniczość to nic innego jak szukanie zaczepki.
Odpowiesz mi, to Ci wyśle linka do wojewódzki inspektoratu ochrony środowiska w Łodzi. Masz tam raporty o stanie powietrza w każdym możliwym wydaniu. Czytasz, wyciągasz wnioski.

Proszę zaprzestać ataków personalnych na moją osobę.Proszę także udowodnić to bez odwoływania mnie do linków.Jest mi to niepotrzebne. Proszę to samemu udowodnić i pokazać nawet wasze tabelki ,wykresy ,że konkretnie Mieszkańcy Bełchatowa mają więcej zanieczyszczeń z lokalnej niskiej emisji.Tylko tyle i aż tyle.



Mieszkańcy bełchatowa maja w poiwiretrzu wiecej zanieczyszczeń z lokalnej niskiej emisji niż z elektrowni.

fotohobby
24-04-2019, 15:20
Prosta rzecz - elektrownia pracuje cały rok, a przekroczenia jakości powietrza są tylko zimą, kiedy odpala się kociołki i skrzynki na paliwa stałe.
Oczywiście - najwiecej doklada sie wegiel, ale tym bardziej trzeba piertować postawy, że ktoś wyłącza kocioł gazowy, odpala kominek i dorzuca się PMami do emisji na zewnątrz.

niktspecjalny
24-04-2019, 15:22
Piotr jeśli to czytasz proszę pomóż ich naprowadzić na tą odpowiednia drogę w prawidłowym świadomym,poprawnym paleniu w kominku.Ja nie znajduje już sposobu.Oni traktują przymykanie szybra jak jakieś zło konieczne.Przecież do prawidłowego spalania prawidłowym paliwem trzeba zdrowego rozsądku,świadomości,wiedzy i praktyki.Przymykanie szybra ma służyć dobrej współpracy odpowiedniej ilości powietrza do spalania.:sick:

niktspecjalny
24-04-2019, 15:51
Szkoda, że tutaj nie napisałaś to co mi, bo powód to "atak na moderatora". :lol2: Napisanie prawdy o moderatorze greengaz, to jest atak. Rozumiem. Mi się to podoba. Zresztą to on pierwszy się do mnie przyczepił i jak to potem pisał miał zły dzień, ale widać nie tylko wtedy.
@niktspecjalny miałeś rację, ale warto było.

Brawo Ty.:yes:

niktspecjalny
24-04-2019, 16:18
I takie przymykanie powoduje znaczny wzrost emisji.

Dlaczego przymykasz? Bo nie chcesz większego ognia i żeby go ograniczyć odcinasz dostęp do tlenu i część toksycznych substancji pirolizy drewna idzie w komin.



Do czego służy szyber w kominku?https://kominsystem.pl/wp-content/uploads/2015/04/szyber-200x200.gif (https://kominsystem.pl/wp-content/uploads/2015/04/szyber.gif)Część wkładów kominkowych posiada wbudowany szyber (https://kominsystem.pl/?s=szyber&post_type=product&term=elementy-montazowe&taxonomy=pcategory). Jest to stalowa lub żeliwna część, znajdująca się w czopuchu urządzenia lub tuż nad nim. Dzięki niemu możemy regulować siłę ciągu i tym samym kontrolować wydajność kominka.
Gdy szyber jest otwarty – ciąg kominowy jest największy, powoduje szybkie spalanie drewna i zwiększa moc kominka. Żeby zmniejszyć prędkość spalania wystarczy przymknąć szyber.
Możemy spotkać się z szybrami regulowanymi ręcznie lub szybrami automatycznymi, których działanie polega na automatycznym zamykaniu się szybra w momencie zamykania drzwiczek oraz otwieraniu szybra w momencie otwierania drzwiczek.

Jeśli nasz komin nie jest narażony na podmuchy silnego wiatru (nie mieszkamy w okolicy o wysokiej częstotliwości podmuchów silnego wiatru) do prawidłowej pracy kominka nie jest konieczne wyposażenie w szyber. Wówczas wystarczy regulacja siły ciągu kominowego poprzez doprowadzanie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do paleniska.

i nie tylko.

Jastrząb
24-04-2019, 16:34
Proszę zaprzestać ataków personalnych na moją osobę.Proszę także udowodnić to bez odwoływania mnie do linków.Jest mi to niepotrzebne. Proszę to samemu udowodnić i pokazać nawet wasze tabelki ,wykresy ,że konkretnie Mieszkańcy Bełchatowa mają więcej zanieczyszczeń z lokalnej niskiej emisji.Tylko tyle i aż tyle.
Prośba o odpowiedź na proste pytanie to według Ciebie atak personalny? Ty serio?

Moje pytanie padło wczoraj.
Twoje dzisiaj.
Trzymajmy się jakoś kolejności bo jeszcze wiekszy bałagan tu będzie panował.
Czyli Ty mi odpowiadasz na to proste pytanie ja Ci odpowiadam na Twoje.

kulibob
24-04-2019, 16:35
Chyba w kominku powinno się sterować spalanie nie poprzez szyber a poprzez dolot powietrza z zewnątrz?
A może się mylę?
Ja szybra nie mam mam tylko gałkę do powietrza

Jastrząb
24-04-2019, 16:52
Piotr jeśli to czytasz proszę pomóż ich naprowadzić na tą odpowiednia drogę w prawidłowym świadomym,poprawnym paleniu w kominku.Ja nie znajduje już sposobu.Oni traktują przymykanie szybra jak jakieś zło konieczne.
Określenie "zło konieczne" oznacza jakiś przymus, potrzebe zrobienia czegoś o niepożądanych skutkach. Np, obcięcie nogi do której się wdała gangrena(zło), żeby przeżyć (konieczność). Przymykanie szybra i związana z tym większa emisja NIE jest żadną koniecznością ale skutki i tak ma złe.




Przecież do prawidłowego spalania prawidłowym paliwem trzeba zdrowego rozsądku,świadomości,wiedzy i praktyki.Przymykanie szybra ma służyć dobrej współpracy odpowiedniej ilości powietrza do spalania.:sick:
Do dobrego spalania jest przede wszystkim potrzebna precyzyjnie dobrana ilość powietrza. Precyzji latami fajczenia drewna nie zastąpisz. Tego się nie da precyzyjnie w kominku ustawić, bo ten z założenia nie ma żadnej sądy mierzącej ilość tlenu w spalinach. Chyba ze mierzysz ilość tlenu i CO w swoich spalinach i na tej podstaie automatyka reguluje podawanie powietrza w trakcie rozpalania oraz reguluje dopływ powietrza po rozpaleniu i rozgrzaniu kominka.

gogush
24-04-2019, 18:01
A w mojej okolicy problemem jest rtęć ?
Jakieś dane ?


Spokojnie , maja obowiązek od 2020 mierzyć rtęc, teraz NIE MAJĄ obowiązku więc podają z palca (tak jak Bełchatów). Musisz cierpliwie poczekać aż wejdą przepisy żeby to ujawnili.

gogush
24-04-2019, 18:19
A myślałem, że prąd to Ty z PV robisz a nie z Bełchatowa?


Tak szczegóolnie w zimie kiedy ogrzewam dom, zastanowiles sie zanim to napisales ?



Twoja rezygnacja z paru MWh w skali roku mieszkańcom Bełchatowa nie zrobi totalnie żadnej róznicy, bo od tego elektrowni nie zamknął.



Nie ale to pare kilogramów np. SOx mniej (nie mówiąc o rtęci) , więc ziarnko do ziarnka ....

Dodam ze dawka śmiertelna rtęci dla dorosłego wynosi około 1 do 4 GRAMÓW, Bełchatów wypuścił 3 TONY tylko w ub roku .... .




Ale rezygnacja z tony sfajczonego drewna bezpośrednio pod nosem sąsiadów, zrobiłaby im dramatyczną różnicę w ilości wdychanych pyłów, SOx czy rakotwórczych BePów.


Zapomniał już wyników porównawczych ktore podawałem ? DREWNO jako biomasa wytwarza NAJMNIEJ trujących substancji (zalecam cofnąć się kilka stron wcześniej). Do tego nie wytwarza bardzo trujących metali cięzkich jak włąśnie moja ulubiona rtęć.
Do tego DREWNO jest neutralne dla środowiska, wytwarza tyle CO2 co wchłoneło podczas wzrostu do tego popiół może być wykorzystany jako nawóz. NIe ma żdanego innego materiału który możesz tak spożytkować i który jest odnawialny. Gdybyś zajrzał do wynikow wiedziałbys rownbiez ze prawidłowo spalane DREWNO nie wydziela BeP




No, ale Ty zawsze lubisz patrzeć tylko na wygodny Ci aspekt całości.



No jaaaasne , bo ty zawsze tylko wybierasz te niewygodne aspekty całości .....jedyby sprawiedliwy w okolicy normalnie





Gdzie Ty widziałeś prawidłowo użytkowny kominek?



U mnie , u mojego sąsiada ...





Kominek prądem nie kopie i alarm się nie włącza gdy wkładasz do niego mokre drewno albo przykręcasz dopływ powietrza.




Do pieca weglowego da się więcej syfu włożyć i szyby po tym nie trzeba czyścić.....a spala się idealnie , tylko ten syf z komina ......




Jest to urządzenie grzewcze z definicji najbardziej podatne na zle użytkowanie.


BZDURA




Ale Ty bzdury opowiadasz. Ja nie kupiuje prądu chłopie.



Nie bardzo wiem co chciales napisac , czy KOPIUJE czy KUPUJE - zakładam ze to ostatnie. Zakłedam też że masz instalacje OFF-GRID że NIE potrzebujesz umowy z ZE , tak ?




Bełchatów truje rtęcią, to ja mogę truć pyłami, SOx i BEpami moich sąsiadów jarająć w kominku.



Juz pokazałes ze procesy logiczne są dość trudne , znowu postaram sie najprosciej jak moge : grzać czymś trzeba ale każde ze źródeł wytwarza szkodliwe substancje , i tak sie składa że te kominki spalając DREWNO jako paliwo ODNAWIALNE wytwarzają mniej niż pozostałe bardzo rozpowszechnione źródła (70% to piece weglowe przypomne)




Czepiłeś się tej rtęci, jakby to był tylko JEDYNY problem. Bo tak Tobie wygodniej.



Czepiłem się rtęci bo ona się akumuluje w łańcuchu pokarmowym jest ekstremalnie silną neurotoksyną uszkadzając np. płody ludzkie. Na dodatek jest przykładem jak ZE oszukują na wypuszczanych TOKSYCZNYCH substancjach, no bo skoro oszustwo dotyczyło rtęci to dlaczego nie pozostałych pierwiastków jak KADM, czy np. ARSEN ?
Abys zrozumiał , Bełchatów wypuscił do powietrza więcej w ciągu roku rtęci niz CAŁY Hiszpański przemysł.



Mieszkańcy bełchatowa maja w poiwiretrzu wiecej zanieczyszczeń z lokalnej niskiej emisji niż z elektrowni.

Tiaaaaaa , a świstak siedzi .....

Kaizen
24-04-2019, 18:23
Prosta rzecz - elektrownia pracuje cały rok, a przekroczenia jakości powietrza są tylko zimą,

Już Ci wrzucałem ten wykres. Jakoś ciągle nie wyjaśniłeś, czemu najgorsza jakość powietrza nie jest w grudniu i styczniu, kiedy jest najzimniej i grzejemy najbardziej.


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=427793

Jak widać w grudniu mamy 51ug a w sierpniu 35. Z tego można wnioskować, że ogrzewanie to tylko 31% PMów.

gogush
24-04-2019, 18:26
Odpowiesz mi, to Ci wyśle linka do wojewódzki inspektoratu ochrony środowiska w Łodzi.


Widziałem i sie usmialem , tam wszystko jest ok . Pewnie poprosili Bełchatow aby podali im normy wypuszczanej rtęci , bo przeciez przez wiele lat było ok, dopiero jak zaczeli mierzyc (nie liczyc) ... okazalo sie ze jest słabo ......upsssssss
No ale papier wszystko przyjmie ......

gogush
24-04-2019, 18:29
Nie wiem nic na temat - to się wypowiem?!!!

Siadłbyś kiedyś przy jakim kominku i zobaczył JAK on się pali...
Bo głupoty wypisujesz...
.

Adam dajże z nim spokój ......naprawde .....szkoda klawiatury na niego :). on kominka od komina czy od pieca nie odróżnia, dla niego wszystko co dymi to samo zło , no ! chyba ze to daleko od niego wtedy mu nie przeszkadza :lol2:

gogush
24-04-2019, 18:32
Dysponent siedzi z klasą, patrzy i zna skład spalin!
Supermen wymientka normalnie.


Tak samo jak dotychczas w Bełchatowie , patrzyli , wzieli kartki zapisali i wyszło im ze rtęci praktycznie nie ma .... normalnie Supermeny Bełchatowskie.... szkoda ze czar prysł jak mierniki zainstalowali ....

gogush
24-04-2019, 18:36
Prosta rzecz - elektrownia pracuje cały rok, a przekroczenia jakości powietrza są tylko zimą, .

A sprawdziles jak wyglada zuzycie pradu w okresie zimowym ?

muchenz
24-04-2019, 18:44
Już Ci wrzucałem ten wykres. Jakoś ciągle nie wyjaśniłeś, czemu najgorsza jakość powietrza nie jest w grudniu i styczniu, kiedy jest najzimniej i grzejemy najbardziej.



Za to tu masz rakotwórczy benzopiren w PM10

https://lcfvag.bl.files.1drv.com/y4m4FfufZYICw6QKYnjORE2Pz9Vgb7Z9wtDfJR-cTdinq4f-XsUZueeScc3u-YgVzEvhtNW-TUcZeryniGGDOXMbv3AqTGxjFcT90j4oJwGSBD9JJjxuLhUdqL 9_-VUOYHfl2dfm1zXG5JAM1tJo86QgDGwjm_lZuRwcmjaK8YahHyu-_xjQKOv8TaNMJNjq3YqFNWE7wWDjs5Vy1GoKGe5vw?width=95 5&height=264&cropmode=none


Niska emisja powoduje raka (norma to 1 ng/m3). Zaklinanie rzeczywistości nic nie da. Prawda zawsze wypłynie :).

gogush
24-04-2019, 19:12
I jeszcze dla tych co nie rozumieja danych ktore podają :

Niska emisja – emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu spalinowego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Niska_emisja

i dalej :

"Z wyników badań opublikowanych w 2016 r. przez Instytut Ekonomii Środowiska w Krakowie wynika, że 70% domów jednorodzinnych w Polsce jest ogrzewanych kotłami na węgiel, z tego 80% stanowią najprostsze kotły zasypowe, tak zwane kopciuchy, które są tanie, ale za to charakteryzują się niską efektywnością i wysoką emisją zanieczyszczeń."

gogush
24-04-2019, 19:20
Mozna ? Można ! :


"Stosując się do naszych zaleceń nie wytworzysz z kominka toksycznych związków (benzopirenów, lotnych pyłów, itp.), które uwalniają się wraz z dymem, szkodząc nie tylko Tobie, ale i całej okolicy.
Spalanie drewna jest proekologiczne. Drewno to jedna z wielu form biomasy i uznane jest jako odnawialne źródło energii.
Dobry kominek, właściwa obsługa i odpowiednio przygotowane drewno nie ma wpływu na wysokie stężenie rakotwórczych benzopirenów! "

https://www.kominki-godzic.pl/blog/palenie-kominek-ekologiczne-spalanie-bez-smogu/

To tez jest w linkach ktore podawalem wczesniej jesli chodzi o BePy

Powtorze paraftrazujac reklame : KOMINEK ? NIE DLA IDIOTÓW !

No teraz czekam na sposoby ograniczenia wypuszczanej rtęci przez elekrownie :)

muchenz
24-04-2019, 19:27
:

"Z wyników badań opublikowanych w 2016 r. przez Instytut Ekonomii Środowiska w Krakowie wynika, że[B] 70% domów jednorodzinnych w Polsce jest ogrzewanych kotłami na węgiel, "

I ty chcesz żeby te kopciuchy zamienili na kominki, bo prąd jest 'be', gaz jest 'be' tylko drewno cacy.

Jedyna różnica będzie taka, że zacznie się rabunkowa gospodarka leśna, cena drewna skoczy i nadal wszyscy będziemy się dusili w smogu. I to kto wie czy nie gorszym (tak będzie miał mniej rtęci, ale pozostałości produktów pirolizy w tym rakotwórczych WWA może mieć więcej).

gogush
24-04-2019, 19:29
I jeszcze ciekawostki :

"Norwegowie mają tani własny niekomisyjny gaz i tanią zieloną energię z elektrowni wodnych, którymi się ogrzewają. Ale wśród regulacji mówiących, w co musi być wyposażony domek jednorodzinny, mają jedną bardzo mądrą: dom (ogrzewany elektrycznie lub gazowo) musi mieć drugie, zapasowe źródło energii, którym w praktyce jest kominek. Dzięki temu Norwegowie radzą sobie z okresowymi klęskami żywiołowymi i odciążają system energetyczny w szczycie zapotrzebowania unikając blackoutów."

http://biznesalert.pl/wisniewski-smog-naprawde-odpowiadaja-kominki/

Jest tam tez kilka ciekawych informacji

fotohobby
24-04-2019, 19:46
Spokojnie , maja obowiązek od 2020 mierzyć rtęc, teraz NIE MAJĄ obowiązku więc podają z palca (tak jak Bełchatów). Musisz cierpliwie poczekać aż wejdą przepisy żeby to ujawnili.

No to na jakiej podstawie piszesz o problemie z rtęcią z Beĺchatowie, czy w Rybniku ?
Kto ma wiekszy problem z rtęcią ?
Mieszkaniec rybnickiej dzielnicy Kuźnia, mieszkający 1500m od komina, mieszkaniec rybnickiej dzielnicy Boguszowice, okolo 8km od komina, czy mieszkaniec katowickiej dzielnicy Piotrowice, okolo 45km od komina ?
Coś, kiedyś chciałeś udowodnić, przedstawiajac dane dot. ilosci samobojstw, ale slabo to wyszlo, bo zapomniales przeliczyc to na ilość mieszkańców danego województwa.
Ktoś zrobił to za Ciebie, okazalo,sie, ze korelacji nie ma.

Teraz piszesz, o mieszkańsach Bełchatowa, ze "rtęć spada im na głowy"
A konkretnie ile ? W jakiej ilosci na m2 w centum tego miasta ?

fotohobby
24-04-2019, 19:48
Już Ci wrzucałem ten wykres. Jakoś ciągle nie wyjaśniłeś, czemu najgorsza jakość powietrza nie jest w grudniu i styczniu, kiedy jest najzimniej i grzejemy najbardziej.


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=427793

Jak widać w grudniu mamy 51ug a w sierpniu 35. Z tego można wnioskować, że ogrzewanie to tylko 31% PMów.

Wrzuciles, a ja wyjasnilem.
Odszukaj watek i doczytaj.

fotohobby
24-04-2019, 19:54
A sprawdziles jak wyglada zuzycie pradu w okresie zimowym ?

Jest 20% wyzsze, a PM10 jest wtedy 3x wiecej.
Kaizen zamiescił zreszta dobry wykres

gogush
24-04-2019, 19:56
No to na jakiej podstawie piszesz o problemie z rtęcią z Beĺchatowie, czy w Rybniku ?


Bo w Bełchatowie zmierzyli ..... wróc kilka stron wczesniej podawałem obfite informacje na ten temat. Nie sadze ze w Rybniku jest inaczej. Obcnie emisja metali cięzkich jest ....... obliczana (nie mierzona bo nie maja obowiazku , kilka stron wczesniej tez są informacje , czytales?)



Ktoś zrobił to za Ciebie, okazalo,sie, ze korelacji nie ma.



Tu masz przykladowe zuzycie prądu za 2016 (nie sadze ze te proporcje sie zmienily)

429525

nie ma korelacji z emisja przez ZE ?

Ile SOx wytwarza Bełchatow sprawdzales ? podpowiem na 1MWh wiecej niz DREWNO z kominka ....



Teraz piszesz, o mieszkańsach Bełchatowa, ze "rtęć spada im na głowy"
A konkretnie ile ? W jakiej ilosci na m2 w centum tego miasta ?

3 TONY (słownie TRZY) tylko w 2018 roku, przez ostatnie 10 lat to mniej wiecej 30 TON , jak myślisz gdzie to spada ?

gogush
24-04-2019, 19:58
Jest 20% wyzsze, a PM10 jest wtedy 3x wiecej.
Kaizen zamiescił zreszta dobry wykres

70% domow ogrzewanych piecami weglowymi , pamietasz ?

fotohobby
24-04-2019, 20:10
70% domow ogrzewanych piecami weglowymi , pamietasz ?

Przeciez pisalem o tym. Tym bardziej nalezy pietnowac sytuacje, kiedy ktos wyłącza stosunkowo,czyste ogrzewanie (gaz) i zaczyna emitowac spaliny z drewna

fotohobby
24-04-2019, 20:12
3 TONY (słownie TRZY) tylko w 2018 roku, przez ostatnie 10 lat to mniej wiecej 30 TON , jak myślisz gdzie to spada ?

Nie wiem, napisz mi. Mieszkancom najblizszego miasta "na głowy" ?
Jestem bardzo ciekaw, jak wyglada opad rtęci.
Bo czytalem, ze wyemitowana rtec potrafi kilkanascie miesiecy utrzymywac sie i krążyć w atmosferze...

Bo korelacji - elektrownie --> wzrost liczby samobójstw w tych województwach nie udowodniłeś.

gogush
24-04-2019, 20:14
Teraz piszesz, o mieszkańsach Bełchatowa, ze "rtęć spada im na głowy"



Tutaj ciekawe dane dot, śmiertelności (zwracam uwagę na dane z Łódzkiego) :

429526




Bo korelacji - elektrownie --> wzrost liczby samobójstw w tych województwach nie udowodniłeś.


Gdybys przeczytał ze zrozumieniem to bys wiedziale ze nie UDOWADANIAŁEM tego, no ale do smiertelnosci (tym razem na 100tys mieszkancow to co powyzej) w Łodzkiem mozesz sie odnieść

gogush
24-04-2019, 20:22
Jestem bardzo ciekaw, jak wyglada opad rtęci.



Ja tez jestem bo w końcu :

"Rtęć jest toksyczna

Kiedy “Gazeta Wyborcza”, która ujawniła ten skandal, poprosiła PGE o komentarz, usłyszała od przedstawicieli spółki m.in., że “obecne przepisy prawa nie nakładają na polskich wytwórców energii elektrycznej limitu emisji rtęci i zaczną dopiero obowiązywać za trzy lata”. Spółka dopiero przygotowuje się do wprowadzenia zaostrzonych norm. Strach pomyśleć, ile rtęci do tej pory uleci w powietrze.

A rtęć jest jednym z najbardziej toksycznych pierwiastków. Jest niebezpieczna, bo może przekształcać się w związki organiczne: z gleby, wody włącza się w łańcuch pokarmowy, przenika do organizmu człowieka, powodując wiele chorób, może prowadzić do śmierci. Jest bardzo groźna dla kobiet w ciąży, bo może uszkadzać płód ludzki. Powoduje także uszkodzenia układu nerwowego człowieka.

– Rtęć wnika do mózgu, przenika przez barierę łożyskową, kumuluje się w nerkach, uszkadzając je. Może wywoływać niewydolność oddechową, niewydolność krążenia, zapalenie jelit, zapalenie błony śluzowej – powiedział dr hab. Leszek Pazderski."

http://www.wspolnymglosem.pl/2018/07/24/brudna-prawda-o-belchatowie-co-jeszcze-ukrywa-przed-nami-pge/

gogush
24-04-2019, 20:29
Nie wiem, napisz mi. Mieszkancom najblizszego miasta "na głowy" ?
.


A tu zachorowalność nowotwory piersi :

429527

fotohobby
24-04-2019, 20:34
Ja tez jestem bo w końcu :



Czyli nie wiesz, ale piszesz, ze w Bełchatowie spada na głowę :)
OK

Natomiast ja doskonale wiem (widzę) gdzie wiatr zawiewa dym znad komina sąsiada, kiedy ten wyłączy kocioł gazowy na rzecz kominka z płaszczem, wiem tez, co ma w skladzie jeded k drugi rodzaj spalin.

fotohobby
24-04-2019, 20:36
A tu zachorowalność nowotwory piersi :

429527

To teraz wytlumacz, dlaczego zachodniopomorskie jest znacznie powyzej slaskiego.
Mozesz najpierw policzyc i podac nam informacje, ile elektrowni jest w śląskiem, a ile w zachodniopomorskiem :lol:

gogush
24-04-2019, 20:36
Czyli nie wiesz, ale piszesz, ze w Bełchalotie spada na głowę :)
OK

Natomiast ja doskonale wiem[cut].

Az zaplułem monitor , rozumiem ze TY wiesz gdzie spada rtęc ? :lol2:

Tutaj dane dot nowotworów jelita (znowu na 100tys mieszkancow) :

429528

Marnie wypada to Łódzkie ....

gogush
24-04-2019, 20:37
To teraz wytlumacz, dlaczego zachodniopomorskie jest znacznie powyzej slaskiego.
Mozesz najpierw policzyc i podac nam informacje, ile elektrowni jest w śląskiem, a ile w zachodniopomorskiem :lol:


Chyba musze znowu podac te dane :

429529

Dalej uwazasz ze to zabawne ?

fotohobby
24-04-2019, 20:42
Az zaplułem monitor , rozumiem ze TY wiesz gdzie spada rtęc ? :lol2:


....

Juz raz pisaleml ze nie wiem i to, ze glupkowatto tniesz moj cytat tego nie zmieni. Czekam, az dasz informacje, jak rozklada sie jej opad.
W koncu musiales miec jakąs wiedze, piszac, ze "w Balchatowie spada na glowy"

fotohobby
24-04-2019, 20:43
Chyba musze znowu podac te dane :

[

Dalej uwazasz ze to zabawne ?

A odpowiesz na pytanie ?
Dlaczego w naszpikowanym elektrowniami woj. ślaskim zachorowalnośc jest nizsza, niz w zachodniopomorskiem ?

gogush
24-04-2019, 20:44
czyste ogrzewanie (gaz)


Kolejny mit, widziales wczesniejsze linki dot wydobycia gazu ? nie ? to cofnij sie kilka stron wczesniej

gogush
24-04-2019, 20:46
Juz raz pisaleml ze nie wiem i czekam, az dasz informacje, jak rozklada sie jej opad.
W koncu musiales miec jakąs wiedze, piszac, ze "w Balchatowie spada na glowy"

Ale jak sadze TY doskonale juz to wiesz , podzielisz sie co sie dzieje z TONAMI rtęci ? moze krazy tak latami nie spadajac na ziemie a potem wciaga je czarna dziura ? no podpowiedz gdzie TONY rtęci spadają ... . Jeden taki juz napisal ze daleko od niego wiec ma to w doopie

fotohobby
24-04-2019, 20:47
Kolejny mit, widziales wczesniejsze linki dot wydobycia gazu ? nie ? to cofnij sie kilka stron wczesniej

Kolejne idiotyczne ciecie.
Moze zacytuj cale zdanie ?

fotohobby
24-04-2019, 20:48
Ale jak sadze TY doskonale juz to wiesz , podzielisz sie co sie dzieje z TONAMI rtęci ? moze krazy tak latami nie spadajac na ziemie a potem wciaga je czarna dziura ? no podpowiedz gdzie TONY rtęci spadają ... . Jeden taki juz napisal ze daleko od niego wiec ma to w doopie

Ty zacząles temat rteci, Ty twierdzisz, ze spada na glowy w Belchatowie, wiec od Ciebie oczekuje, ze to udowodnisz.
Ja z checia sie dowiem, aczkolwiek trace na to nadzieje

gogush
24-04-2019, 20:49
A odpowiesz na pytanie ?
Dlaczego w naszpikowanym elektrowniami woj. ślaskim zachorowalnośc jest nizsza, niz w zachodniopomorskiem ?


Umiesz czytac ?

Zachodniorpomorskie : 967,427
Śląskie : 1060,36

I Łódzkie : 1242,16

gogush
24-04-2019, 20:51
Ty zacząles temat rteci, Ty twierdzisz, ze spada na glowy w Belchatowie, wiec od Ciebie oczekuje, ze to udowodnisz.


Liotści .... co mam udowodnic ze rtęć spada ? twierdzisz ze nie spada ? jak nie spada to co sie z nia dzieje ? rtęć jest lżejsza od powietrza ?

fotohobby
24-04-2019, 20:51
Umiesz czytac ?

[


https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=429527&d=1556134151
Własnje te dwa mnie interesują.
Zachodniopomorskie i śląskie
Ile elektrowni jest w zachodniopomorskiem ?


Dlaczego w tabelce ze zgonami śląskie ma taki sam poziom, co lubelskie i jest lepsze, niz swietokrzyskie.
Ile elektrowni jest w świetokrzyskim ? Lubelskim ?

kulibob
24-04-2019, 20:54
Przeciez pisalem o tym. Tym bardziej nalezy pietnowac sytuacje, kiedy ktos wyłącza stosunkowo,czyste ogrzewanie (gaz) i zaczyna emitowac spaliny z drewna

Większość ludzi stawia swoje złotówki ponad PMami się nie dziwię że palą drewno ale dlaczeo palą mokre to tego nie rozumiem.

fotohobby
24-04-2019, 20:55
Liotści .... co mam udowodnic ze rtęć spada ? twierdzisz ze nie spada ? jak nie spada to co sie z nia dzieje ? rtęć jest lżejsza od powietrza ?

Udowodnij tylko to, co napisales. Ze spada "na glowy" mieszkancow miasta w w ktorym dziala elektrownia.
Bo to, ze w koncu spadnie spadnie to wiadomo.
Tylko gdzie i w jakim stezeniu ?

Bo ja wiem, jake stezenie PM ma powietrze pobierane przez moja czerpnie, jak sasiad uruchomi salonowy kociołek.

gogush
24-04-2019, 20:56
Kolejne idiotyczne ciecie.
Moze zacytuj cale zdanie ?

Po pierwsze po to jest LINK w cytacie ktory odnosi do zrodla (tak tak ! mozna sobie zajrzec do oryginalnego tekstu!)
o tu :
429530

Po drugie sensem wypowiedzi bylo to "stosunkowo,czyste ogrzewanie (gaz)" wg. ciebie gaz jest najczystszym zrodlem (myle sie?) wiec napisalem ze to jest mit. ponownie odsylam do zrodel dot. wydobycia gazu

gogush
24-04-2019, 20:58
Własnje te dwa mnie interesują.
Ile elektrowni jest w zachodniopomorskiem ?

Wiesz co to statystyka ? to moze skupmy sie na tym Łódzkim moze wyjasnisz co jest powodem takiej podwyzszonej smiertelnosci ?
I Łódzkie : 1242,16
Na pewno nie ta rtec bo ona nigdy wg ciebie nie opdada :lol2:

gogush
24-04-2019, 21:02
Udowodnij tylko to, co napisales. Ze spada "na glowy" mieszkancow miasta .


Udowodnij ze krąży i nie spada jak twierdzisz

fotohobby
24-04-2019, 21:05
Większość ludzi stawia swoje złotówki ponad PMami się nie dziwię że palą drewno ale dlaczeo palą mokre to tego nie rozumiem.

Bo taka jest skrzeczaca rzeczywistośc w Polsce.
Ludziom nie przetlumaczysz.
Kiedy palono jeszcze mialem, to wiekszosc sasiadów przed dolozeniem do kotla go polewala, zeby "dluzej trzymał".
Tego nie dalo sie wylumaczyc - ze puszczaja z para swoje pieniadze.
Przeciez - "kiedy sie pali dluzej, to musi byc oszczedniej"
Teraz palą weglem i narzekaja, ze sie szybko,wypala, bo nie mozna polać...

fotohobby
24-04-2019, 21:06
Udowodnij ze krąży i nie spada jak twierdzisz

Nigdzie nie napisaleml ze nie spada

gogush
24-04-2019, 21:20
Nigdzie nie napisaleml ze nie spada

o to jakis postep :



Bo czytalem, ze wyemitowana rtec potrafi kilkanascie miesiecy utrzymywac sie i krążyć w atmosferze...
.

No to podpowiedz co sie dzieje z rtęcia :

"Ponadto pary rtęci są cięższe od powietrza, więc w okolicach podłogi osiągają one najwyższe stężenia. Prowadzi to do sytuacji,
w której im bliżej podłogi znajdują się nozdrza, tym większa ilość par jest wdychana i wchłaniana
przez płuca. Dzieci mają wyższą minutową objętość wdychanego powietrza na jednostkę masy,
zatem wdychają większą objętość powietrza niż dorośli (Ozuah, 2000). Wdychane pary rtęci
dostają się do pęcherzyków, a stąd łatwo, między innymi dzięki monoatomowej formie, przenikają
do krwioobiegu. Pewna jej część w erytrocytach ulega utlenieniu do Hg2+. Duża jednak część par
rtęci dzięki dobrej rozpuszczalności w tłuszczach (5 – 50 mg∙dm-3
) przenika barierę krew – mózg i
łożysko. Gromadzi się w tkance mózgowej, gdzie jest utleniana przy udziale katalazy i nadtlenku
wodoru do Hg2+, która przez lata zatrzymywana jest w mózgu (Warnke, 1995; Stier i in., 1998;
Affelska – Jercha, 1999; Rooney, 2007).
Konsekwencje zdrowotne ekspozycji na opary rtęci metalicznej zależą od skali, czasu
narażenia oraz wieku i stanu zdrowia narażonych osób (Affelska – Jercha, 1999; Risher i in., 2003).
Kumulacja w tkance mózgowej prowadzi do pojawienia się drgawek, niestabilności emocjonalnej,
bezsenności, utraty pamięci, osłabienia, bólu głowy, polineuropatii, deficytów w funkcjach
poznawczych, psychomotorycznych, zaburzeń słuchu, wzroku, zmniejszenia prędkości
przewodzenia impulsów nerwowych, osłabienia koncentracji, nieprawidłowości w elektromiografii
(EMG), parastezji. Zaburzenia ruchu są zwykle odwracalne po przerwaniu ekspozycji, natomiast
upośledzenia poznawcze, głównie deficyty pamięci, mogą trwać dłużej lub być stałe przy
chronicznych ekspozycjach zawodowych (Warnke, 1995; Lech, 1998; Risher i in., 2003).
Wdychane pary rtęci w dużym stężeniu prowadzą po kilku dniach do zmian zapalnych w obrębie
jamy ustnej, jelit, oskrzeli, oskrzelików i płuc. "

Sugerujesz ze pary rteci kraza po swiecie .... moze jakas czesc tak ale czy cale 3 TONY krazy w powietrzu nie spadajac i utrzymujac sie cytat " kilkanascie miesiecy utrzymywac sie i krążyć w atmosferze" ?

muchenz
24-04-2019, 21:24
Mozna ? Można ! :


"Stosując się do naszych zaleceń nie wytworzysz z kominka toksycznych związków (benzopirenów, lotnych pyłów, itp.), które uwalniają się wraz z dymem, szkodząc nie tylko Tobie, ale i całej okolicy.

(.......)

Powtorze paraftrazujac reklame : KOMINEK ? NIE DLA IDIOTÓW !



A to tępi Finowie. Palą z dziada pradziada i jeszcze się nie nauczyli.



Evaluation of the impact of wood combustion on benzo[a]pyrene (BaP) concentrations:

https://ua3jea.dm.files.1drv.com/y4mdqhsOev6Mrr2TzWKuYw5G4GbmMNZE1tAtjtT6_4b194OxwR wieLH5fMBs5jQZcl6qEYzCSuqnjqjBKaFvH8ApajsHrgzVe04K xmZkyRvWkPt8dds4E59uOZ1jXcF5OUnzgUMV-ywTmu-xEvk7EYhlEny6Xkbcehx6tek7MrkWhabnRa9XnKkhHJItoMBPE 2Pk-j0xUh6t4AmXVTfDCg69w?width=658&height=516&cropmode=none

https://helda.helsinki.fi/bitstream/handle/10138/181658/acp_17_3475_2017.pdf?sequence=1&isAllowed=y

My ich nauczymy - LOL.

fotohobby
24-04-2019, 21:29
Sugerujesz ze pary rteci kraza po swiecie .... moze jakas czesc tak ale czy cale 3 TONY krazy w powietrzu nie spadajac i utrzymujac sie cytat " kilkanascie miesiecy utrzymywac sie i krążyć w atmosferze" ?


Rtęć gazowa (Hg0) charakteryzuje się dużą lotnością, obojętnością chemiczną i niską rozpuszczalnością w wodzie. Ta forma rtęci pozostaje w atmosferze przez okres od pół roku do dwóch lat i może być przenoszona na bardzo duże odległości przyczyniając się do globalnego zanieczyszczenia środowiska tym metalem ciężkim.

Pozostałe formy rtęci występujące w gazach spalinowych tzn. Hg2+ oraz Hg(p), w porów*naniu z rtęcią metaliczną, wykazują mniejszą lotność, większą reaktywność chemiczną i lepszą rozpuszczalność w wodzie. Natomiast ich średni „czas życia" w atmosferze jest znacznie krótszy i wynosi od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni.

Ze względu na swoje właściwości, forma rtęci (Hg0) jest bardzo niekorzystna zarówno ze względu na możliwość jej usuwania z gazów spalinowych, jak również rozprzestrzeniania się we wszystkich elementach środowiska nawet na bardzo duże odległości. Dlatego z punktu widzenia ograniczenia emisji rtęci do atmosfery, najkorzystniejszy jest jak największy udział formy utlenionej w spalinach opuszczających kocioł.

Teraz odrob zadanie domowe i sprawdz sobie, ile z tych 3 ton to właśnie Hg0.
I pomysl sobie, czy dwie pozostale formy lotnej rteci, utrzymujace sie od kilku dni do kilkunastu tygodni "spadna na glowy" w miescie, w ktorym działa elektrownia......
Wez pod uwagę, ze Hg2+ i Hg(p) (w przeciwieństwie do Hg0) mogą byś usunięte w instalacjach mokrego odsiarczania.

Jeszcze sprawdz sobie wyniku badania gleby, jakie przeprowadzono wokół elektrowni Siersza.

vvvv
24-04-2019, 21:53
Większość ludzi stawia swoje złotówki ponad PMami się nie dziwię że palą drewno ale dlaczeo palą mokre to tego nie rozumiem.

Przecież dla takich frustratów co tu piszą, że żałują że mają kominki, służyły one do utylizacji drewna po budowie. Trzeba wiedzieć po co jest kominek. :P