PDA

Zobacz pełną wersję : Samsung EHS Split - doświadczenia użytkowników



Strony : 1 [2] 3 4

corey10
19-02-2019, 12:26
Ok, czyli te wszystkie problemy, łącznie z naprawami w pierwszym roku użytkowania jak to opisywali inni na poprzednich stronach dotyczą tylko tej wersji TDM? To trochę pocieszające. Tak z innej beczki to biorąc pod uwagę wersję "zwykłą" tej pompy to jakie są wady/zalety wersji split i mono? Chodzi mi o moc typu 12 lub 16 kW. Wadą splita na pewno jest to że we wstępnej ofercie którą otrzymałem split jest droższy o 1000zł i wymaga zgłoszenia do CRO (chyba chodzi o coś z tymi F-gazami i wymusza coroczne kontrole i co za tym idzie dodatkowe opłaty). Są jakieś wady wersji monoblokowej?

corey10
19-02-2019, 14:31
Rozmawiałem z instalatorem i ponoć jedyna wadą monobloku jest zamarznięcie wody w pompie przy dłuższym braku prądu i stąd jego propozycja żeby wlać tam glikol a nie wodę. Tutaj znowu doczytałem się że konsultant przykładowo Buderusa odradza glikol zamiast wody bo pompa może źle pracować, jak to się ma do monobloku samsunga? Doczytałem się też na forum że taki glikol musiałby być w całym systemie czyli w ogrzewaniu podłogowym i wężownicy w zasobniku cwu żeby uniknąć wymiennika i związanych z nim strat wydajności pompy.

art8005
19-02-2019, 19:43
Przeczytałem ten wątek bo wstępnie nastawiłem się na Samsunga ze względu na niższą cenę i po tej lekturze zaczynam mieć mieszane uczucia. Znowu okazuje się że co tanie to drogie. Sprzęt za ciężkie pieniądze i takie jaja jak powyżej, albo wymiany czy naprawy gwarancyjne po ledwo roku użytkowania to jakiś absurd. Wychodzi na to że lepiej kupić piec gazowy i spać spokojnie albo dopłacić te kilka tysięcy do prawdziwie markowego produktu.

Niestety tak popularna marka tutaj na forum Panasonic rownież ma jakies tam wady np.pompa wodna pada ( ot tak sobie ), jakies tam zawory ,wiem bo rozmawiałem z instalatorem tych pomp i to nie tylko samsung ma jakies wady.
Wybrałem samsunga bo ma tańsze czesci ,no i system tdm dla mnie jak narazie ok.
Pozdrawiam

zibizz1
19-02-2019, 19:51
Wszystko się zgadza. Tylko żeby woda w pompie zmarzła do musi być z 5 stopni mrozu i kilka godzin bez prądu. Przerwy w zasilaniu zimą są rzadkością i trwają maks 2 godziny. Jeśli nawet pompa się uszkodzi zawsze można wystąpić o odszkodowanie od ZE, każdy jest ubezpieczony od takich sytuacji. Dziś często pompy mają podłączenie do internetu, ja dostaje powiadomienie jak pompa straci połączenie, więc zawsze można samemu w kilka godzin podjechać i np uruchomić jakiś tani agregat lub zlecić to znajomemu jeśli jesteśmy daleko.

kaszpir007
19-02-2019, 22:03
Właśnie zimą awarie są najczęstsze i najdłuższe ..

Nie tak dawno obok mnie szadź łamała drzewa jak zapałki i zrywała linie energetyczne ..

Jeszcze przy drodze głównej mam połamane drzewa.

Jak wyobrażasz sobie podłączenie pompy ciepła pod agregat i jak by miało to wyglądać ? Taki "tani" agregat też raczej pompy nie uciągnie ...

Sam mam agregat i chciałem go wykorzystać do awaryjnego zasilania , ale jak się okazało co trzeba zamontować i itd to dałem sobie spokój ...

zibizz1
19-02-2019, 22:27
W moim życiu w mojej okolicy nie spotkałem się z przypadkiem żeby lód zerwał kable i przez to nie było prądu. Jeśli już to zdarzy się to raz na kilka lat. W lato za to burze są często i braki prądu oraz przeciążenie sieci z powodu niskiego napięcia ostatnio popularne.

Agregat wpinasz bezpośrednio do domu całego. Oczywiście najlepiej mieć taki przełącznik zasilania który dla domu kosztuje 100-300zl i zapobiega żeby nie połączyć agregatu z siecią zewnętrzna. No i kabel z agregatu i głównego zasilania muszą spotyka się w jednym miejscu. Agregat tani to taki z 5kW za 1500zl, bez problemu pompa będzie na nim działala oczywiście bez grzałek. Oczywiście fajnie by było mieć agregat z SZR ale to już trzeba by wziąć z 10kW i wtedy 5tys będzie mało. Ale nie trzeba dotykać bo sam się załączy. Wystarczy tylko raz na rok sprawdzić czy działa, dolać paliwa, wymienić olej.

codix
19-02-2019, 22:28
Na glikolu to podobno same problemy i straty.Z wodą to zadbał bym o jakieś awaryjne zasilanie ale samej obiegówki chyba że ktoś ma stalowe nerwy prawdopodobieństwo małe ale jednak.

Gdybiąc dalej to zawsze może paść obiegówka i żaden agregat nie pomorze.

corey10
20-02-2019, 08:28
Tu właśnie o te stalowe nerwy chodzi żeby nie musieć ich mieć i spać spokojnie. Generalnie jeśli uprę się na pompę to będzie to między 12 a 16kW ze względu na duży budynek, więc albo monoblok, albo przy splicie dochodzi zgłoszenie w CRO i dodatkowe co roczne przeglądy i tutaj mam pytanie czy ktoś orientuje się ile może wynieść roczny koszt takich przeglądów?

Co do samego monobloku to doczytałem się w necie że rozwiązaniem jego zamarzania jest ewentualnie umieszczenie go w budynku, a kontakt z powietrzem zewnętrznym zapewniają kanały powietrzne. Czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem? Akurat u mnie jest to możliwe bo postawiłbym taki monoblok w garażu który ma być osobnym budynkiem, jedynie "doklejonym" do właściwego domu, czyli hałas nie powinien przeszkadzać.

art8005
20-02-2019, 09:24
Tu właśnie o te stalowe nerwy chodzi żeby nie musieć ich mieć i spać spokojnie. Generalnie jeśli uprę się na pompę to będzie to między 12 a 16kW ze względu na duży budynek, więc albo monoblok, albo przy splicie dochodzi zgłoszenie w CRO i dodatkowe co roczne przeglądy i tutaj mam pytanie czy ktoś orientuje się ile może wynieść roczny koszt takich przeglądów?

Co do samego monobloku to doczytałem się w necie że rozwiązaniem jego zamarzania jest ewentualnie umieszczenie go w budynku, a kontakt z powietrzem zewnętrznym zapewniają kanały powietrzne. Czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem? Akurat u mnie jest to możliwe bo postawiłbym taki monoblok w garażu który ma być osobnym budynkiem, jedynie "doklejonym" do właściwego domu, czyli hałas nie powinien przeszkadzać.

Koszt przeglądu 300-400 zł.brutto
Co do umieszczenia jednostki wewnątrz garażu to złe rozwiazanie pompa potrzebuje dużej ilości powietrza i hałas moze przeszkadzać

corey10
20-02-2019, 14:03
Rozmawiałem właśnie z firmą N. z Krakowa, która zajmuje się dystrybucją pomp Samsunga i dostałem informację że w przypadku monobloku stosuje się odpowiedni roztwór glikolu propylenowego, który nie zamarza, nie jest trujący i nie wymaga żadnych dodatkowych wymienników bo zalewa się nim cały układ (pompa, ogrzewanie podłogowe, wężownica grzejąca c.w.u.). Ponoć jest też bezpieczny i dla pompy i dla instalacji ogrzewania podłogowego i jest wręcz zalecany. Jedyna wada to ciut większa lepkość i w związku z tym ciut większy pobór prądu przez pompę obiegową oraz koszt 1000-1500zł za wypełnienie całej instalacji.

art8005
22-02-2019, 16:50
Panowie, do budynku mam 30 km a nie siedzę w nim na bieżąco.

Ciepłomierz: Apator Elf, przepływ nominalny 2,5 m3/h.

Delta GZ, jest 4K, 27 na 23 st. C.
Na marginesie w PC, która ma regulację mocy sprężarki, prędkości obrotowej pompy obiegowej, przy krzywej i zmiennej temp. zewnętrznej. Jak mamy się czepić to też powinienem mówić nie o COP a o SCOP, a nawet SPF 2 czy 3. Porównanie starej i nowej normy do COP, gdzie główną różnicą w sumie jest założona delta to ok 5%. Tak czy inaczej nie oczekuje COP katalogowego ale przy wyliczonym SCOP ~ 4, SCOP 3-5 - 3,7 jest realne.

Czarna owca: jak na początku wspominałem jest to już drugi zestaw zamontowany, pierwszy po 1,5 roku wrócił do producenta (oficjalnie fabrycznie brakowało gazu) więc wzięli bo istniał ryzyko, że sprężarka dostałą ostro przez 2 zimy. Drugi agregat jest pod tym kątem ok.

Inaczej zapytam: czy ktoś ma EHS'a z hydroboksem i sprzęgniętego z klimakonwektorem kanałowym i przez EEV z 3 jedn. ściennymi (R410a, nie woda)?

Rozwiązałeś problem ?

QQuler
22-02-2019, 18:57
Problem nierozwiązany.

Stan na ten moment: Użytkowniczka przez prawnika będzie wystosowywała pismo do producenta (S.) i dystrybutora (N.), żeby ustosunkowali się czy i ew. w szacunkowy sposób określili na ile EHS z sprzęgnięty z klimą posiada mniejszą sprawność niż EHS tylko w układzie A2W. Nie liczę na cuda ale...

Wykonawca umywa ręce, zwalając całość na projekt i wybór Użytkowniczki (której sprzedawał COP ~4.0 dla A7/W35). Propozycje spięcia "na krótko" agregatu z hydrobox"em puścił bokiem, a przed takim wydatkiem z własnej strony Użytkowniczka czeka na opinię S. i N.

Napiszę, że sprawę trochę ambicjonalnie traktuję - jestem zwolennikiem technologii PC, nie krytykuję Samsunga. Nie lobbuje na inne marki. Mam swoje zdanie ale szczerze mam wrażenie że cały EHS z TDS czy jak to zwał to w tym przypadku wciśnięte combo przygotowane na chłodniejszą odmianę klimatu śródziemnomorskiego gdzie najważniejsze jest chłodzenie i konkurencją jest tylko ogrzewanie prądem.

oberwatorPC
22-02-2019, 19:30
Jeśli problem jest po stronie wodnej to raczej w instalacji CO jest problem. Instalację CO i pompę robiła ta sama firma? Jak wygląda instalacja CO? Z jakim COP grzeje wodę CWU?

art8005
22-02-2019, 19:45
Problem nierozwiązany.

Stan na ten moment: Użytkowniczka przez prawnika będzie wystosowywała pismo do producenta (S.) i dystrybutora (N.), żeby ustosunkowali się czy i ew. w szacunkowy sposób określili na ile EHS z sprzęgnięty z klimą posiada mniejszą sprawność niż EHS tylko w układzie A2W. Nie liczę na cuda ale...

Wykonawca umywa ręce, zwalając całość na projekt i wybór Użytkowniczki (której sprzedawał COP ~4.0 dla A7/W35). Propozycje spięcia "na krótko" agregatu z hydrobox"em puścił bokiem, a przed takim wydatkiem z własnej strony Użytkowniczka czeka na opinię S. i N.

Napiszę, że sprawę trochę ambicjonalnie traktuję - jestem zwolennikiem technologii PC, nie krytykuję Samsunga. Nie lobbuje na inne marki. Mam swoje zdanie ale szczerze mam wrażenie że cały EHS z TDS czy jak to zwał to w tym przypadku wciśnięte combo przygotowane na chłodniejszą odmianę klimatu śródziemnomorskiego gdzie najważniejsze jest chłodzenie i konkurencją jest tylko ogrzewanie prądem.

A2A służy do szybkiego nagrzania (podgrzania) pomieszczenia , lub chłodzenia tak jak wcześniej pisałem nie da sie tego rozdzielić .
Ja wybierając system tdm miałem tego świadomość
Ps. COP~ 4.0 dla A2W całkiem realny

art8005
22-02-2019, 19:49
Jeśli problem jest po stronie wodnej to raczej w instalacji CO jest problem. Instalację CO i pompę robiła ta sama firma? Jak wygląda instalacja CO? Z jakim COP grzeje wodę CWU?

Przeczytaj instrukcje Samsung jeszcze raz ze zrozumieniem ;)

art8005
22-02-2019, 19:59
Problem nierozwiązany.

Stan na ten moment: Użytkowniczka przez prawnika będzie wystosowywała pismo do producenta (S.) i dystrybutora (N.), żeby ustosunkowali się czy i ew. w szacunkowy sposób określili na ile EHS z sprzęgnięty z klimą posiada mniejszą sprawność niż EHS tylko w układzie A2W. Nie liczę na cuda ale...

Wykonawca umywa ręce, zwalając całość na projekt i wybór Użytkowniczki (której sprzedawał COP ~4.0 dla A7/W35). Propozycje spięcia "na krótko" agregatu z hydrobox"em puścił bokiem, a przed takim wydatkiem z własnej strony Użytkowniczka czeka na opinię S. i N.

Napiszę, że sprawę trochę ambicjonalnie traktuję - jestem zwolennikiem technologii PC, nie krytykuję Samsunga. Nie lobbuje na inne marki. Mam swoje zdanie ale szczerze mam wrażenie że cały EHS z TDS czy jak to zwał to w tym przypadku wciśnięte combo przygotowane na chłodniejszą odmianę klimatu śródziemnomorskiego gdzie najważniejsze jest chłodzenie i konkurencją jest tylko ogrzewanie prądem.

Zrób zdjecia rozdzielaczy podlogowki i całego systemu

QQuler
25-02-2019, 22:42
oberwatorPC, całość robiła jedna firma, grzebali w części wodnej wszystko sprawdzone, Samsung czy Neoklima też była i oglądała, układ jest częściowo z termostatami ale są pozostawione pętle stale otwarte, była też próba ze ściągniętymi siłownikami - bez efektu,
Wykonawca chciał badać COP na wodzie, po przedyskutowaniu tematu ze mną i z Samsungiem zrezygnował. COP trzeba by brać z innej normy a ustalenie "stałych" parametrów pracy przez względnie długi odcinek czasu praktycznie niemożliwe (poza zimnym zbiornikiem - odkręcony kran, tu S. miał wątpliwości czy grzałek nie uruchomi, a np. alpha innotec w takim wypadku wywaliłaby błąd).

art8005, cel A2A rozumiem, dla mnie COP pod 4.00 też powinien być do osiągnięcia, sęk w tym, że jedn. kasetonowa i ścienne są wyłączone, więc nie powinny grzać (nie działa wentylator, miedzianka nie jest ciepła /nie chce pisać, że zimna/)

art8005
28-02-2019, 06:33
oberwatorPC, całość robiła jedna firma, grzebali w części wodnej wszystko sprawdzone, Samsung czy Neoklima też była i oglądała, układ jest częściowo z termostatami ale są pozostawione pętle stale otwarte, była też próba ze ściągniętymi siłownikami - bez efektu,
Wykonawca chciał badać COP na wodzie, po przedyskutowaniu tematu ze mną i z Samsungiem zrezygnował. COP trzeba by brać z innej normy a ustalenie "stałych" parametrów pracy przez względnie długi odcinek czasu praktycznie niemożliwe (poza zimnym zbiornikiem - odkręcony kran, tu S. miał wątpliwości czy grzałek nie uruchomi, a np. alpha innotec w takim wypadku wywaliłaby błąd).

art8005, cel A2A rozumiem, dla mnie COP pod 4.00 też powinien być do osiągnięcia, sęk w tym, że jedn. kasetonowa i ścienne są wyłączone, więc nie powinny grzać (nie działa wentylator, miedzianka nie jest ciepła /nie chce pisać, że zimna/)

Hej, zrób zdjęcia instalacji ,rozdzielacze od CO itp.

tolky77
11-03-2019, 11:49
hej, chciałem się podzielić swoimi doświadczeniami na temat Samusnga EHS plus 12kW.
a) po ostatniej modernizacji kotłowni, dodałem mojej istniejącej instalacji CO (piec zgazowujacy drzewo + bufor 1000l) w/w pompe ciepła (50% podłogówka, 50% kaloryfery policzone na 37 stopni zasilania)
b) udało się zautomatyzować działania pieca CO z pompą ciepła ... co nie jest takie oczywiste, pompa ciepła moze sterować innym piecem, ale nie na paliwa stałe
c) udało mi się zmusić PC aby zaczęła korzystać z bufor. Zauważyłem ze potrafi zejść do 0,98 kW (gdy dom nie ma zapotrzebowania na ciepło) a potem się wyłącza i niestety zaczyna migotać 5min wyłaczona / 5 minut włączona ....
- link do wykresów: https://babielato.ddns.net:8282/dashboard/snapshot/edsuOB5MuLrdtIUMKI6QHK00prPIJDYA
- od godz 10:00 do 12:00 pozwoliłem PC zeby sama decydowała kiedy sie wyłączyć i kiedy się włączyć
- po godz 12:00 pompa sama decydowala kidy się wyłączyć, natomiast ja decydowałem kiedy ma się włączyć na podstawie tego ile mam jeszcze ciepła w buforze
- przez godzinę PC samodzielnie właczyła sie i wyłaczyła 5 razy, z moim programem przez 6 godzin włączyła sie i wyłaczyła tylko 4 razy
- jak czytać wykres (niebieski to aktualze zużycie pradu przez PC, 100% to czujnik temp na samej górze zbiornika akumulacyjnego a 25% to na samym dole, reszta odpowiednio)
- mój wniosek jest taki ze PC nie potrafi wykorzystać mojego bufora w postaci 1000l
d) co na plus
- mega niskie rachunki, jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony (zużycie oraz koszt dla G12w Enea): https://babielato.ddns.net:8282/dashboard/snapshot/8jEQeLmXMGg7hanaVwls0TtbFG2cxgjE
e) co na minus
- jednostka zewnętrzna jest głośna, zaskoczyło mnie to bardzo, ale to nie jest problem samsunga, byłem u siąsiada, który ma inna PC i jego tez jest głośna. Jeśli zastanawiacie sie nad powietrzna PC to musicie wziąć to pod uwage. To jest naprawde głośne.
- zanim dojdzie do defrostu PC piłuje wiatrakami przez dobre 10-15 minut na całkowicie zaszronionym wymienniku, głośność wtedy jest jeszcze większa, nie wiem czy inne pompy też tak działają.
- jednostka wewnętrzna jest również głośna ... mam sypialnie na pietrze, PC jest w kotowni w garażu słuszę ją ... da się żyć, ale jestem zdziwiony tym ze ją słycha
- na bazie półrocznego doświadczenia nie zdecydowałbym się aby w moim domu zainstalować tylko PC powietrzną, poniżej -5 stopnii zaczyna byc bardzo głośna i pewnie dużo mnie wydajana
- przy minusowych temp, rozpalam piec wrzucam brykiet (2x8 zł, razem 20 kg) i to mi wystarcza na całą noc: https://babielato.ddns.net:8282/dashboard/snapshot/8jEQeLmXMGg7hanaVwls0TtbFG2cxgjE

Podsumowujac;
- PC tak,ale: tanio, ale głośno i tylko w połączeniu z dodatkowym źródłem na czarną godzinę ( <-5), kominek z płaszczem wodnym ogranie temat.
- od stycznia tyko 9 razy rozpaliłem piec :) niech żyje wolność

Pod
11-03-2019, 12:00
Pisałem nie raz o hałasie ale ludzie tutaj udają greka, "moja nie hałasuje" Słyszałem chyba z 5 róznych pomp i wszystkie "nadają" podobnie.
Ty za to troche przesadzasz z tym hałasowaniem w minusowych temepraturach. W życiu nie używałbym pieca mając PC. Ja tam nie widze różnicy w hałasie w funkcji temperatury powietrza. Po prostu sprężarka chodzi dłuzej na wyższej czestotliości jak jest zimno. Mi przede wszystkim przeszkadza jednostka zewnętrzna, bo własciwie tylko ją słyszę. Też mam hydroboxa pod jedną sypialnią i tej pompki w ogole nie slysze, mimo że w kotlowni jest glosna.
Jednostka zewnątrza niestety jest upierdliwa, w zasadzie tylko sprężarka którą najbardziej słychać jak zmienia czestotliwość pracy - wchodzenie na wysokie obroty. W lato może sie pobawie w jej dodotkowe wygłuszenie, bo to co daje producent to prawie nic. Z tego co czytalem to nie ma mozliwości przegrzania sie sprężarki od dodatkowej izolacji wiec jest pole do popisu.

tolky77
11-03-2019, 19:23
Naprawdę nie słyszysz różnicy jak chodzi na 50% a 100% mocy? Do 50% możesz przy niej rozmawiać. Przy 100% musisz iść za dom bo nie da się słowa zamienić przy niej. Dla mnie to jest kolosalna różnica.

Pod
12-03-2019, 11:26
Stojąc z boku pompy nawet 2m od niej spokojnie mogę rozmawiać, niezależnie od czestotliwosci. Na pewno nie masz wentylara uszkodzonego ?

maciuspala
12-03-2019, 19:30
Ja mam, malutki model 6kW, ale drzwi do kotłowni mam 2 metry od pompy i wchodząc do domu nie słyszę czy agregat pracuje czy nie.... Nawet stojąc z boku nic nie słyszę, dopiero stojąc przed słychać ja trochę no i wieje okropnie.
Nawet teraz mam derfrost, otwarlem drzwi od kotłowni i nic nie słyszę, otwarlem okno w kotłowni gdzie metr dalej stoi agregat no i trochę słychać po zamknięciu okna cisza.....
W środku wszystko buczy, rekuperator, pompa obiegowa, zamrażarka a w słoneczny dzień najbardziej inwerter od PV.
Moja żona jest uczulona na hałas, twierdzi że słyszy szum z kanałów WM ale nigdy mi nie wspomniała że słyszy pompę.
Więc albo ja jestem dziwny albo duże agregaty są glosniejsze choć podobno duży agregat 2 wentylatorowy ma pracować ciszej.
Oczywiście moje 6kW jest jedynym źródłem ogrzewania dom świeżo wybudowany, zamieszkały od tygodnia, w domu na dole 24 stopnie, u góry 22,1 bo walczę regulacjami przepływu.
Na razie jestem zadowolony i znów wybrałbym Samsunga.

kasy1
12-03-2019, 19:52
Ja mam, malutki model 6kW, ale drzwi do kotłowni mam 2 metry od pompy i wchodząc do domu nie słyszę czy agregat pracuje czy nie.... Nawet stojąc z boku nic nie słyszę, dopiero stojąc przed słychać ja trochę no i wieje okropnie.
Nawet teraz mam derfrost, otwarlem drzwi od kotłowni i nic nie słyszę, otwarlem okno w kotłowni gdzie metr dalej stoi agregat no i trochę słychać po zamknięciu okna cisza.....
W środku wszystko buczy, rekuperator, pompa obiegowa, zamrażarka a w słoneczny dzień najbardziej inwerter od PV.
Moja żona jest uczulona na hałas, twierdzi że słyszy szum z kanałów WM ale nigdy mi nie wspomniała że słyszy pompę.
Więc albo ja jestem dziwny albo duże agregaty są glosniejsze choć podobno duży agregat 2 wentylatorowy ma pracować ciszej.
Oczywiście moje 6kW jest jedynym źródłem ogrzewania dom świeżo wybudowany, zamieszkały od tygodnia, w domu na dole 24 stopnie, u góry 22,1 bo walczę regulacjami przepływu.
Na razie jestem zadowolony i znów wybrałbym Samsunga.

Hej!
Mam podobne wnioski.Mam jednostke 2-wentylatorowa 9 kW.Zeby miec pewnosc,ze pracuje musze podejsc bezposrednio do pompy.Z odleglosci 2-3 metrow nic nie slychac.W domu w pomieszczeniach z rozdzielaczami slysze w zupelnej ciszy pompe obiegowa lub przeplye wody/.Czasami slysze szum w kanalach reku,ale tylko w zupelnej ciszy i na gorze/sypialnie a nad nimi na stryszku reku,/.Najglosniejsze urzadzenie w domu oprocz pralki to lodowka!

cristoteles
12-03-2019, 21:18
Moja 12 dwu- wentylatorowa przy takich temperaturach do ok. - 5 jest w miarę cicha. Przy - 15, - 18 tak jak było w styczniu, kiedy pompa wchodzi na wyższe obroty, to robi się już glośno. Z drugiej strony, jak wieje wiatr to pompy nawet przy tych - 15 w zasadzie nie słychać.

Pyjter83
19-03-2019, 12:39
Słyszeliście może, że w niedługim czasie Samsung ma wprowadzić nowe sterowniki i nowe sprężarki do swoich pomp?

maciuspala
31-03-2019, 13:28
Ile powinna pompa pobierać prądu w marcu, mi za marzec poszło ok 500 kWh, wg mnie dużo, fakt w domu zamiast 20 stopni jest 23-24 ale i tak wydaje mi się to za dużo, dodatkowo nie wiem czemu woda w CWU dogrzewa się grzałką, dzwoniłem do Neoklimy też twierdzą że za dużo i mają podjechać zobaczyć co jest grane, wczoraj było bardzo ciepło, fakt noc zimna ale pobrala 18 kWh za dobę.

milsa666
31-03-2019, 16:13
Wyluzuj. U mnie będzie pewnie okolo 450kWh. Choc podłogi mam trochę więcej. Nie przejmuj sie "rekordzistami". Co za różnica czy zapłacisz za 1 miesiąc o 70PLN więcej niż mistrz oszczędzania? Komfort masz i to jest najważniejsze. Jak włącza Ci się grzałka to po wyeliminowaniu tego zjawiska będziesz miał mniej.

tolky77
09-04-2019, 17:19
hej,
u mnie przy domy 240 m2, 2 dorosłych, 3 dzieci, zużycie wyszło 776 kW.
Na wykresie pomarańczowy kolor to średnia temp dzienna (skala po prawej), a niebieski to żyćicie dzienne w kW (skala po lewej)

W najzimniejszym dniu czyli 11go marca miałem średnia temp 2 stopnie a zużycie 37kW

maciuspala
23-04-2019, 19:13
Sezon zimowy praktycznie zamknięty, 7 miesięcy grzania a mieszkamy od 2 miesięcy.
Samsung spisuje się bardzo fajnie co nie znaczy że jest idealny.
Plusy :
-mała jednostka zewnętrzna
-dla mnie bardzo cicha jednostka zewnętrzna i hydrobox
-całkowicie bezobslugowa
-zajmuje mało miejsca
-teoretycznie prosta obsluga
-sterowanie wifi telefonem
-zawsze mogę liczyć na pomoc telefoniczną od instalatora nawet w godzinach wieczornych przez godzinę robiliśmy nastawy.
Munusy:
-zbiornik 200 l wydaje się trochę mały, po kąpieli w wannie i 1 prysznicu na drugi prysznic woda już zimnawa, a samo grzanie w programie eko czy standard trwa bardzo długo.
-ustawiając wodę na 50 stopni grzeje tylko do 45 stopni tak jest zaprojektowana
-nie wygrzewa mi legionelli bo jakoś nie może dogrzać do 70 stopni, Neoklima ma podjechać i po ustawiać bo ja się podałem
-instrukcja skomplikowana choć całej nie przeczytałem, przeglądałem pobieżnie, jeden z kolegów z forum mi podpowiada co zrobić
-był czas że CWU dogrzewała grzałką i zwiekszylem zużycie prądu nieświadomie, problem już rozwiązany
-dla mnie minusem jest brak liczników, statystyk i tabelek teraz mi to przeszkadza.

Pompa pracuje bez kaganca z uwagi na fotowoltaikę więc grzeje kiedy chcę, mam plan aby wodę wymusić grzanie w godzinach 9,00-15,00 ale wieczorem musi dogrzewać bo zaczyna czasami brakować.

Za 7 miesięcy pompa zuzyla 3150 kWh(łącznie z pompą obiegową która ciągnie też sporo prądu) w tym wygrzewanie wylewek oraz miesiąc grzania bez elewacji, do tej pory nie dokonczone fundamenty i nie docieplony częściowo dach.
Gdyby nie ciekawość to pewnie bym nigdy nie zaglądał do pompy.
No i sedno sprawy, czy zamontowal bym inną pompę?
Gdybym nie miał co zrobić z kasą to wybrałbym pewnie Daikina czy Mitsubishi (tylko dla rozbudowanej automatyki) ale w tej półce cenowej to najlepszy kompromis. W moich regionie nie było instalatorów montujących inne pompy a instalator Samsunga jest dość blisko, a mój dom leży blisko autostrady i łatwo zjechać jadąc z Krakowa w stronę Tarnowa.
Po pierwszych zabawach w ustawienia trzeba wziąść się w garść i dobrze przeczytać instrukcję bo teraz widzę że ta czarna magia jest nawet prosta.

maxdila
09-05-2019, 07:14
Witam.
Mam pompę powietrzną Samsunga 12kW od Neoklimy i problem od początku nie rozwiązany przez serwis od października do dziś.
A o co chodzi: grzeję podłogę i użytkową, po nagrzaniu domu termostaty wyłączają mi siłowniki na rozdzielaczach zamykając obieg wody (jedna pętla jest zawsze otwarta - grzejnik drabinkowy w łazience z podłogówki bez zaworu czy regulacji).
Po zamknięciu wszystkich pętli wywala po czasie błąd przepływu i wyłącza pompę.

Występuje to też w innym przypadku kiedy grzeję tylko użytkową a wyłączam "słoneczko" czyli grzanie na podłogę.
1-2dni i wywala błąd przepływu - prawdopodobnie spowodowane tym że podczas cyklu przełączania zaworu trójdrożnego przez jakiś czas jest skierowany przepływ na podłogę która przepływu nie ma.

Problem jest denerwujący bo najczęstszej rano okazuje się że ciepłej wody nie ma.

Neoklima zasugerowała że powinienem mieć zawsze otwarte kilka siłowników na podłogówkę no ale przecież nie o to chodzi żeby grzać w jak nie trzeba podłogi a w lato mieszać wodę z podłogi 20-30" z użytkową która ma mieć 40-50'.

Jak ktoś zna rozwiązanie/porady to proszę o info.
Chętnie wynagrodzę poświęcony czas.

Oczywiście miałem też problem z (tego co wiem nie potrzebną) dezynfekcją zasobnika na 70' z którą poradziłem sobie sam zmniejszając temperaturę do 65" i wydłużając czas grzania.

magdaseb
09-05-2019, 07:27
Masz za mały zład wody, przy pozamykanych pętlach. Mam podobnie, sterowanie w każdym pokoju, ale 20% całej podłogówki (głównie łazienki), pracują na otwartych pętlach.

magdaseb
09-05-2019, 13:04
Nieprawda. Klarowałem ci już to jak występowałeś pod nikiem Arturo. Chyba tez z powodu obrażania innych użytkowników, mających inaczej i myślących inaczej jak ty, dostałeś bana... W moim przypadku sterowanie strefowe sprawdza się wyśmienicie. Oczywiście, podstawa to zachować minimalny zład wody.

magdaseb
09-05-2019, 13:41
Masz swoje zdanie, ja swoje i przy tym zostańmy.

dwiecegly
09-05-2019, 14:03
MAM EHS 8KW - drugi sezon za mną... no może nie calkiem bo w zeszly weekend odpalilem podlogowke na poltora dnia bo zrobilo sie ponizej 20C w domu :) w naszym klimacie nigdy nie wiadomo kiedy zima sie skonczy...
Wnioski:
-pierszy sezon - koszty grzania okolo 1050zł ale bylo w tym wygrzewanie wylewek.
-drugi sezon -okolo 620-640zł z cwu - moge powiedzieć tylko WOW
Ponad 95% w taniej taryfie.

Pompa chodzi bezporoblemowo, od czasu instalacji byly dwie awarie - zatkany filtr przez syfy poinstalacyjne - serwis wyczyscil. Potem jeszcze razy przyjeżdzali bo na pietrze podlogowka slabiej grzala i w koncu wymienili mi pompe obiegową na wiekszą (niestety sporo glosniejsza), ale koszty ogrzewania jeszcze spadly bo w koncu moge ustawic o wiele niższa temeprature grzania.

Z minusów - głosna jednostka zewnętrza, zwlaszcza spręzarka. Nie polecam pompy blisko okien sypialni. Druga wada to bardzo ubogie ustawienia i mega skomplikowana droga żeby cos przestawić - bez instrukcji nie ma co próbować. A sama instrukcja jak ktos pisał wyżej jest napisana bez ładu i składu.

z plusów ekonomia uzytkowania i cena zakupu.

Mam zbiornik 200l i wody cieplej zabraklo mi tylko raz przy 4 osobach. Także dla mnie starcza.

Nawet nie wiem jak i czy w ogole jest mozliwosc sprawdzenia ile razy zalaczala sie grzałka... pewnie sie nie da. Sterownik to najwieksza lipa w tej pompie.

maxdila
09-05-2019, 14:22
magdaseb

I jakie rady ?

Pootwierać więcej pętli ?

Co do sterowników to nie wyobrażam sobie ich brak, ustawienie niższej temperatury w sypialni i wyższej w łazience to podstawa.
Jak można grzać cały dom na jedym ustawieniu z pompy to sobie nie wyobrażam, po pierwsze nie komfortowo a po drugie nie ekonomicznie.

Zalecali m izrobić również sprzęgło ale z tego co wiem to droga zabawa.

dwiecegly
09-05-2019, 14:26
ale na co ci sterowniki, każdy normalny rozdzielacz ma rotametry z zaworkami ktore sluża do regulacji każdego obiegu. UStawiasz to raz i w normalnych okolicznosciach nigdy nie potrzebujesz tego zmieniać... chyba że masz wielki dom i raz na rok potrzebujesz dogrzac pokoj goscinny ktory normalnie ma minimalna temeparature.

raf_ju
09-05-2019, 17:28
MAM EHS 8KW - drugi sezon za mną... no może nie calkiem bo w zeszly weekend odpalilem podlogowke na poltora dnia bo zrobilo sie ponizej 20C w domu :) w naszym klimacie nigdy nie wiadomo kiedy zima sie skonczy...
Wnioski:
-pierszy sezon - koszty grzania okolo 1050zł ale bylo w tym wygrzewanie wylewek.
-drugi sezon -okolo 620-640zł z cwu - moge powiedzieć tylko WOW
Ponad 95% w taniej taryfie.

Pompa chodzi bezporoblemowo, od czasu instalacji byly dwie awarie - zatkany filtr przez syfy poinstalacyjne - serwis wyczyscil. Potem jeszcze razy przyjeżdzali bo na pietrze podlogowka slabiej grzala i w koncu wymienili mi pompe obiegową na wiekszą (niestety sporo glosniejsza), ale koszty ogrzewania jeszcze spadly bo w koncu moge ustawic o wiele niższa temeprature grzania.

Z minusów - głosna jednostka zewnętrza, zwlaszcza spręzarka. Nie polecam pompy blisko okien sypialni. Druga wada to bardzo ubogie ustawienia i mega skomplikowana droga żeby cos przestawić - bez instrukcji nie ma co próbować. A sama instrukcja jak ktos pisał wyżej jest napisana bez ładu i składu.

z plusów ekonomia uzytkowania i cena zakupu.

Mam zbiornik 200l i wody cieplej zabraklo mi tylko raz przy 4 osobach. Także dla mnie starcza.

Nawet nie wiem jak i czy w ogole jest mozliwosc sprawdzenia ile razy zalaczala sie grzałka... pewnie sie nie da. Sterownik to najwieksza lipa w tej pompie.

Mogłbyś podać jakieś parametry domu do kosztów powyżej?
jeżeli chodzi o pompę CWU to jakie miałeś przepływy na górze domu, które jak podejrzewam spowodowały twoje podejrzenia o zbyt słabej pompie? pytam bo podejrzewam, że czasami mogę mieć ten sam problem.

Czy po wymianie pompy udało Ci się obniżyć krzywą grzania? bo tak rozumiem zmniejszenie kosztów o których piszesz?

dwiecegly
10-05-2019, 07:02
Zmniejszenie kosztów grzania wynika też z cieplejszej zimy niz w zeszlym roku, no i jak każdy potwierdzi pierwszy rok grzania zawsze jest najbardziej kosztowny.
Przed wymianą obiegówki nie moglem na żadnej petli u gory osiągnąc powyzej 1- 1.2l/min i musiałem przymykać parter żeby u gory było wystarczająco cieplo. Często musialem też grzać w zimne dni w T1.
Po zmianie obiegówki przeplywy u gory skoczyly do 1.5- 1.7 l/min bez tlumienia parteru.
Sprawdz też filtr przed obiegówka, często zapycha sie farfoclami jeśli po instalacji rury nie byly dobrze przepłukane/ przedmuchane.
Grzeje 95m2 plus 8m2 pomieszczenia w ktorym nie dalem podłogówki i cieplo dostaje sie tylko przez drzwi (pomieszczenie gospodarcze).

maciuspala
05-06-2019, 18:15
Dziś pierwszy dzień włączyłem na próbę chłodzenie podlogóką, więc sezon grzewczy uważam za zakończony, niepotrzebnie pompa jeszcze w ostatnich nocach dogrzewala dom, bo czujnik temperatury schodził poniżej 25 stopni.
Przypomnę pompa 6kW, zamontowana w październiku, wylewki wygrzewanie bez elewacji i bez drzwi wejściowych, prądu naciaglo sporo. W domu do lutego utrzymywana temperatura 16-18stopni, od marca nie mniej niż 24 stopnie, trochę dziwne bo mieszkaliśmy w bloku i 20 stopni było komfortowe a tu dla żony 24 jest ok mniej jest jej za zimno, dla mnie oczywiście jest za gorąco.
Stan licznika na dziś od uruchomienia to 3430 kWh na co wpływ miało :
-wygrzewanie dziurawego domu przez miesiąc
-niedokończona izolacja dachu i fundamentu,
-nieopatrzne ustawienie przez instalatora dogrzewa ie wody grzałka po 15 minutach grzania CWU, co mocno obciazylo licznik, po 2 miesiącach telefonicznie z instalatorem znaleźliśmy przyczynę dużego zużycia prądu.
-miałem też problemy z dogrzewa iem wody do 50 stopni i z wygrzewanie legionelli ale okazało się że przyjechał instalator z Neoklimy i po 2 godzinach pompa śmigala 50 stopni na CWU i 60 stopni na legionelli, nie wiem co tam nagrzebal ale ja grzebalem kilka razy robiłem to samo co on i mi nie grzalo....
-oczywiście nowy dom więc na samo nagranie i wysuszeniu poszło sporo.
Wg OZC dom powinien zuzyc 2800 kWh zuzyje do października ok 4000 kWh więc jak na 1 rok jest ok.
Włączyłem chłodzenie cudów się nie spodziewam, narazie z 25 stopni w instalacji zeszło na 18,5 stopnia w 3 h i zezarlo ponad 2 kWh.
Reasumując pompa grzeje, działa bezproblemowo, drugi raz nie kupił bym sterowania wifi bo nic tam nie ma to jeszcze się wiesza, i teraz zarzafalo od nowa autoryzacji i nie mogę jej sparować. Zbędny bajer. Samsung powinien umowocześnić sterownik bo jest ciężki i przestarzały ale pompa jest ok. W tej półce cenowej uważam za bardzo dobry wybór. Choć gdyby Panasonic w wersji H nie był taki plastikowy w środku pewnie wziąłbym All in One bo cena była by nie wiele wyższa nic mój Samsung że zbiornikiem z nierdzewki Panasonic 200l, a całość wygląda nowocześnie i schludnie.
Teraz przyszły upały i już myślę o montażu klimatyzacji.... Bo w domu gorąco jak cholera o nie mogę go wychłodzić, silikat się nagrzał i trzyma ciepło w środku.....

wiertar
07-06-2019, 00:03
Dostałem dziś wycenę na ehs 6kw od firmy neoklima,cena na gotowo 22,800 + 900 zł moduł wifi.

Uważacie że wycena jest okej?

Jakieś opinie o tej firmie? Może komuś montowali już pompę.

maciuspala
07-06-2019, 17:54
A przeczytałeś choć jeden post od początku??? Nie musiałbyś zadawać takiego pytania.... 90% osób z południa ma Samsunga zamontowane go przez Neoklima lub GHS....

wiertar
07-06-2019, 19:40
Wyobraź sobie przeczytałem cały temat od deski do deski, w 90% postów nie ma napisane kto był instalatorem.

Pytam gdyż pewnie wybiorę między panasonicie. A Samsungiem właśnie.

Skoro 45% osób ma pompy od neoklima to tym bardziej czekam na opinie co do wyceny.

maciuspala
08-06-2019, 05:24
To po kolei....
Niestety na telefonie twoja wycena jest dla mnie nieczytelna, ale widziałem kilka ofert Neoklimy i wiem co wysyłają.
Po zeszłorocznej podwyżce cena jest ok, pompę montują na dobrych materiałach, do łączem używają stali zaprasowanej Viega.
Domyślam się że w ofercie jest opis tylko zbiornik cwu 200 l bez konkretnej nazywy(nieważne czy ofertę robił Emil czy właściciele Michał lub Grzesiek) jakoś tak dziwnie oferty przygotowywują. Taki urok, ale dowiedział bym się jaki zbiornik wchodzi w cenę. Przy kwocie 22tys to raczej emalia a oni większość zbiorników sprzedają Jule nierdzewja(mi akurat sprzedali Panosonic 200 l)
Daj sobie spokój z wifi to badziewie, pompa jest spoko, 6kW ma malutki agregat na zewnątrz (sporo mniejszy niż 9kW), ogólnie jak ustawisz dobrze pompę to nie dotykasz latami.
Sam montaż jest ok, jeśli będzie awaria to nie zrzuca winy jako dystrybutorzy na instalatora bo sami nimi są.
Podczas kilkukrotnych rozmow z instalatorami potwierdzili że jedyne awarię to z winy montażu lub uszkodzenia przez piorun.

wiertar
08-06-2019, 10:07
Dziękuję za prawie wyczerpująca odpowiedz. O to mi chodziło:)

Co do wi fi. Jestem obecnie za granica, żona jest sama w domu i w razie czego chciałbym wiedzieć na bieżąco co się dzieje z pompa i czy w domu jest ciepło, może uda się wytargować coś taniej bo jednak 900zl to sporo.

Pompę dobierała Neoklima, wysłałem i OZC, gdzie zapotrzebowanie jest na poziomie ok75 kWh. Więc myślę że skoro oni dobrali 6 to mocy jej nie powinno braknąć, ewentualnie wspomoże się grzałkami przez te kilka dni.

Zbiornik jest wymieniony jako 200 litrów dedykowany do pompy ciepla, nic więcej niema.

A wycenę robił Michał Skuczynski , czyli pewnie właściciel.

Wacham się jeszcze między Samsungiem a Panasoniciem 7 kw. Cenowo pewnie będzie podobnie, więc zdecyduje jakiś niuans

Na dniach powinien mieć wizyta instalatora z firmy Klimax z okolic Mszany dolnej. Zobaczę co on wymyśli, ale polecony był przez GHS także myślę że fuszerki raczej nie powinien odwalac.

asolt
08-06-2019, 14:02
Pompę dobierała Neoklima, wysłałem i OZC, gdzie zapotrzebowanie jest na poziomie ok75 kWh. Więc myślę że skoro oni dobrali 6 to mocy jej nie powinno braknąć, ewentualnie wspomoże się grzałkami przez te kilka dni.
.

Jezeli dobierali moc na podstawie zapotrzebowania na ciepło a konkretnie na podstawie ?? nie wiadomo jakiej bo nie napisałes czy to Eu, Ek a moze Ep. to na pewno nie zrobili tego dobrze. Nie dobiera sie mocy pompy na podstawie tych wskazników a jedynie (tylko i wyłacznie) na podstawie projektowego obciązenia cieplnego. Ja na Twoim miejscu nie myslałbym ze zrobili to dobrze, a raczej odwrotnie.

oberwatorPC
08-06-2019, 14:19
Jezeli dobierali moc na podstawie zapotrzebowania na ciepło a konkretnie na podstawie ?? nie wiadomo jakiej bo nie napisałes czy to Eu, Ek a moze Ep. to na pewno nie zrobili tego dobrze. Nie dobiera sie mocy pompy na podstawie tych wskazników a jedynie (tylko i wyłacznie) na podstawie projektowego obciązenia cieplnego. Ja na Twoim miejscu nie myslałbym ze zrobili to dobrze, a raczej odwrotnie.

Dobrze robisz tylko Ty nikt inny ? Oni robią to za darmo ty za kasę . Zrób koledze OZC i zobacz ile wyjdzie stawiam, że będzie bardzo zbliżone do tego co policzyli.

asolt
08-06-2019, 14:58
Dobrze robisz tylko Ty nikt inny ? Oni robią to za darmo ty za kasę . Zrób koledze OZC i zobacz ile wyjdzie stawiam, że będzie bardzo zbliżone do tego co policzyli.

Co ma kasa do tego, dlaczego odpowiedzi na moje posty zaczynają sie liczenia kasy?. Tu chodzi o sposób doboru mocy pompy. Jezeli twierdzisz ze prawdłowy jest dobór na podstawie wskaznika Eu lub Ek lub Ep a nie wg projektowego obciązenia cieplnego to to udowodnij. Jestem ciekaw tej metody, bo nigdy o niej nie słyszałem.

wiertar
08-06-2019, 17:07
asolt, ja się na tym nie znam w ogóle i na dodatek nie było mnie przy tym. Ozc było na zlecęnie gminy gdyż potrzebne jest do dofinansowania.

Rzuć okiem może coś wypatrzysz i wysnioskujesz jak mozesz431248431246431249431247431245

asolt
08-06-2019, 18:19
asolt, ja się na tym nie znam w ogóle i na dodatek nie było mnie przy tym. Ozc było na zlecęnie gminy gdyż potrzebne jest do dofinansowania.

Rzuć okiem może coś wypatrzysz i wysnioskujesz jak mozesz431248431246431249431247431245

Problem z charakterystyką jest taki ze nie jest podawane projektowe obciązenie cieplne budynku. Moim zdaniem jest to niedopatrzenie ustawodawcy. Ustawa w tym zakresie była juz kilkakrotnie zmieniana i akurat ta wartosc dalej nie jest wyszczegolniana.
Natomiast wypatrzyłem w ocenie energetycznej budynku zalecaną projektowaną moc zródla ciepła 12 kW, a istniejąca moc zrodła ciepła to 12 kW.
Ty uwazasz ze 6 kW jest ok. pojawia sie oczywisty dysonans.
Neoklima dobrała 6 kW, sporzadzajacy ocenę energetyczną budynku 12 kW, ile było w OZC tego nie wie nikt poza samym audytorem.
Gdy zwróciłem na to uwagę natychmiast odezwał sie ObserwatorPC bardzo martwiac sie o moją kase.

wiertar
08-06-2019, 18:53
Nie dokona dobrze odczytałeś, gdyż obecne zdrolo ciepła jest 10kw. Rozmawiałem z audytorem i powiedział mi że wpisał większą pompę żeby dotacja była większa i mówił że 9kw na luzaku będzie dobra a nawet zastanawiał by się na 7kw.


Gdzieś mi uciekł jesZcze jeden załącznik więc go wrzucam teraz431251

asolt
08-06-2019, 19:29
Nie dokona dobrze odczytałeś, gdyż obecne zdrolo ciepła jest 10kw. Rozmawiałem z audytorem i powiedział mi że wpisał większą pompę żeby dotacja była większa i mówił że 9kw na luzaku będzie dobra a nawet zastanawiał by się na 7kw.


Gdzieś mi uciekł jesZcze jeden załącznik więc go wrzucam teraz431251

Ja tych szczegołow nie znam bo i skąd. Audytor na pewno wykonał ozc bo bez tego nie mozna wykonac charakterystyki energetycznej. Niech poda wartosc projektowego obciązenia cieplnego budynku i po sprawie. To nie jest wartosc tajna, ją pierwszą powinienies podac tu na forum oczekujac porady. Po co domysły skoro wszystko jest policzone.

wiertar
08-06-2019, 19:31
Rozumiem, czyli nie pozostało mi nic innego tylko uderzyć do autora. Dzięki za porade

wiertar
20-06-2019, 10:28
Neoklima już pisze o nowych modelach ehs i o nowym sterownik. Ktoś coś więcej wie już o tych nowościach?

maciuspala
21-06-2019, 03:53
Zmiany są duże, nowy sterownik, zmiana czynnika i co najważniejsze wprowadzili tzw lodówkę czyli hydrobox z wbudowanym zbiornikiem CWU, niestety cennika na stronie jeszcze nie ma, nie pytałem o szczegóły bo ja już pompę mam ale ciekawy jestem, jak ktoś ciekawy to mogę podpytać właściciela Neoklimy bo jesteśmy akurat w bieżącym kontakcie bo klime za tydzień mi Samsunga montują.

Pyjter83
21-06-2019, 09:01
Zmiany są duże, nowy sterownik, zmiana czynnika i co najważniejsze wprowadzili tzw lodówkę czyli hydrobox z wbudowanym zbiornikiem CWU, niestety cennika na stronie jeszcze nie ma, nie pytałem o szczegóły bo ja już pompę mam ale ciekawy jestem, jak ktoś ciekawy to mogę podpytać właściciela Neoklimy bo jesteśmy akurat w bieżącym kontakcie bo klime za tydzień mi Samsunga montują.

Możesz podpytać i napisać :)
O planowanych zmianach w samsungu słyszałem od zimy i czekałem u siebie z zakupem właśnie na tą nową jednostkę. Zainteresował mnie jednak teraz EHS TDM Plus, żeby mieć PC i klime w jednym. Podpytaj proszę jaką mają opinię na ten temat. Ja będę realizował przez GHS, ale im więcej informacji tym lepiej.

_John
21-06-2019, 20:01
Możesz podpytać i napisać :)
O planowanych zmianach w samsungu słyszałem od zimy i czekałem u siebie z zakupem właśnie na tą nową jednostkę. Zainteresował mnie jednak teraz EHS TDM Plus, żeby mieć PC i klime w jednym. Podpytaj proszę jaką mają opinię na ten temat. Ja będę realizował przez GHS, ale im więcej informacji tym lepiej.

Każda PC może zapewniać klimatyzację, ważne tylko by była to jednostka rewersyjna.

maciuspala
24-06-2019, 12:39
Nowy Samsung R32 to na razie cennik, brak jakichkolwiek informacji, bo to super nowość( w Samsungu)i na razie są tylko ogólne informację. Wychodzi cennikowo kilka tysięcy drożej czas pokaże o ile będzie droższy od starej wersji, Jak tylko się coś dowiem dam znać.

wiertar
27-06-2019, 13:00
Wifi do ehs kosztuje około 900 zł warto to dokupić czy raczej bez sensu?

Ewentualnie jest inna pozlowosc sterowania pompy przez internet?

dwiecegly
27-06-2019, 13:44
Ale co tam chcesz przestawiać? Może przez pierwszy tydzien sie pobawisz a potem sterownik bedziesz widzial kilka razy w roku (poczatek i koniec okresu grzewczego). Jakby to wifi kosztowalo 90 zl a nie 900 to moze bym sie zastanowil.

wiertar
27-06-2019, 15:38
No właśnie o to mi chodzi. Czy jest sens. Co prawda teraz jestem za granicą i podtym kątem patrzylem, ale jak zabardzo niema tam co robić to szkoda chyba kasy.

maciuspala
27-06-2019, 21:25
Odpowiem tak... Jeśli masz rozbudowane sterownie internetowe w każdym pomieszczeniu, i chcesz codziennie zmieniać to wifi jest potrzebne, jeśli masz prosta instalacje jak ja to jest bez sensu, aplikacja chodzi nie stabilnie, wiesza się, i jedynie co możesz zmienić to włącz-wyłącz, zmianę temperatury przy manual bo już przy krzywej nie da się, no i zmianę temperatury wody w CWU.
Można też harmonogram ustawić....
Ja ostatnio zapomniałem chłodzenia włączyć i w pracy włączyłem chłodzenie rurek... Akurat się przydało.
Ogólnie raczej mało użyteczny gadżet.

wiertar
31-07-2019, 10:10
Pompa zamontowana.

Pierwsze wrażenia okej, gdyby nie ten sterownik, masakra. Będzie ktoś tak miły i pomoże mi trochę ogranac temat z ustawianiem go?. Przykładowo chce ustawić żeby ciepła woda włączała mi się się tylko raz na dzień o konkretnej porze.

dwiecegly
31-07-2019, 10:24
To akurat proste jest, wchodzisz w timer i klawiszami <> i pionowymi strzalkami ustawiasz odpowiednie godziny. Niestety na timerze dziennym chyba nie da sie ustawić osobnych przedzialow godzin na weekendy.
Sterownik jest beznadziejny, brakuje na nim z dwoch dodatkowych klawiszy żeby to sie dało normalnie ustawiać.

wiertar
31-07-2019, 16:16
Powiedzmy że ustawiłem. Zobaczymy czy włączy się o zadanej godzinie.


Ale co z tego skoro spadła mi temperatura bo był pobór wody i pompa się automatycznie włączyła i dogrzala sobie. Da radę to sylaczyc?

wiertar
31-07-2019, 19:28
Pompa nie włączyła się o zadanej godzinie. Nie wiem dlaczego.

Nagram jutro filmik. Może coś źle robię.

maciuspala
03-08-2019, 15:06
Kto montowal pompę???
Mój instalator bez problemu odbiera telefony z pytaniami jak co zrobić... Po pół roku nic nie dotykam bo wszystko jest ustawione podemnie.

wiertar
03-08-2019, 16:12
Nie, z odbieraniem niema problemu. Telefony odbiera;) tylko narażie nie chce dzwonić z byle pierdołom :)

Z ustawieniem czasowym poradziłem sobie, jest ok. Teraz powoli będę się brał za ustawianie grzania co.

wiertar
10-08-2019, 10:03
Czy ktoś z użytkowników ehs może mi pomóc w kilku sprawach m.in ustawieniem krzywej grzewczej ? Najlepiej na priv

wiertar
10-08-2019, 17:36
Ma ktoś namiar na użytkownika twojpan? Bo widzę że chyba dostał bana lub zmienił konto. Może być e-mail lub coś takiego

pandzik
16-08-2019, 22:02
Czy ktoś coś może napisać o nowej pompie Mono w szafie hydraulicznej Izzifast? Nowy sterownik, R32 itd
Od montera ze śląska otrzymałem załączony plik. Nie do końca wiem co pokazuje. Ten model pompy to zdaje się oryginalna "lodówka" a nie produkt peflexu...
433633

oberwatorPC
17-08-2019, 08:18
Z tego co widzę to jakieś porównanie pomp na R32 . Chyba wyraźnie widać co pokazuje.

pandzik
17-08-2019, 19:31
Bardziej mi chodziło o jakieś inne informacje. Na Splity z szafami Samsunga na R32 nie ma ponoć jeszcze cennika.

Jakie też macie opinie o wersji Mono, czyli wymiennik mamy w zewn. jednostce i do domu wprowadzamy jedynie ciepłą wodę.

MMark.
11-09-2019, 22:15
Czy samsung 6kW split na gaZ R410A podlega rejestracji f -gazy. Mam jakieś błędne informacje bo jedna firma podaje że tak a inna że nie.

wiertar
12-09-2019, 00:46
Mam 9kw i nie podlega, także 6kw tym bardziej

_John
12-09-2019, 16:11
Dopiero model 11 KW 1 F ma 2,98 kg R410 i podlega rejestracji i jednorazowej kontroli w roku

oberwatorPC
12-09-2019, 17:57
Przeglądy a rejestracja to co innego! Od ilości czynnika zależy częstotliwość przeglądów lub ich brak. Ale układy rozłączne należy rejestrować.

Pompa niehermetycznie zamknięta – należą do nich pompy ciepła typu Split, czyli składające się z dwóch części – z jednostki montowanej wewnątrz domu i drugiej montowanej na zewnątrz;
instalator musi wykonać część układu chłodniczego łączącego obie jednostki, w którym będzie krążył czynnik chłodniczy pompy ciepła (F-gaz).

MMark.
12-09-2019, 20:00
A no wlasnie, odpisał mi instalator ze każdy split musi byc rejestrowany. O przeglądzie nic nie mówił. Ogólnie namawia mnie na monobloka na r32 ale tu mam obawy.
I znowu dylematy ...

_John
13-09-2019, 06:19
Panowie, jeśli każdy split podlegał by rejestracji, to by się ten system rejestracyjny zawiesił.
Poniżej 3 warunki, jakie musi spełniać urządzenie, aby podlegało rejestracji:

Info z cro.ichp.pl na dzień 13.09.2019:
"Jakie urządzenia podlegają rejestracji w bazie CRO?
- musi zawierać czynnik chłodniczy, który jest SZWO lub FGC.
- musi zawierać przynajmniej 5 ton ekwiwalentu CO2 czynnika chłodniczego, który jest FGC lub 3kg czynnika chłodniczego, który jest SZWO.
- musi to być stacjonarne urządzenie chłodnicze, stacjonarne urządzenie klimatyzacyjne, pompa ciepła, urządzenie będące rozdzielnicą elektryczną, urządzenie zawierające rozpuszczalnik na bazie fluorowanego gazu cieplarnianego, urządzenie będące agregatem chłodniczym w samochodach ciężarowych chłodniach i przyczepach chłodniach, urządzenie będące organicznym obiegiem Rankine'a lub system ochrony ppoż. Dla systemów ochrony p-poż zakłada się Kartę Systemu Ochrony Przeciwpożarowej, a dla pozostałych urządzeń – Kartę Urządzenia."

Konieczność rejestracji każdego splita, to jakaś własna interpretacja zapisów ustawy.

pandzik
13-09-2019, 15:39
Generalnie to chyba 12kW trzeba rejestrować. NP w Panasonicu AllinOne sprawdzałem.
Mono ma jako szczelny ustrój ekwiwalent 10 ton CO2, stąd nie trzeba go rejestrować pewnie do 20kW mocy urzadzenia.

_John
13-09-2019, 19:20
Generalnie to chyba 12kW trzeba rejestrować. NP w Panasonicu AllinOne sprawdzałem.
Mono ma jako szczelny ustrój ekwiwalent 10 ton CO2, stąd nie trzeba go rejestrować pewnie do 20kW mocy urzadzenia.

Masz problem z czytaniem ze zrozumieniem?
Polecam na spokojnie kilka razy przeczytać jeden post wcześniej, lub wejść na stronę do której podałem link.

wrobelbiz
20-09-2019, 16:38
Witam.

Jestem posiadaczem EHS Split 6kW od czerwca, lecz dopiero od kilku tygodni mieszkamy i grzejemy CWU.
Mam pytanie odnośnie poruszanego w tym wątku tematu sterylizacji zbiornika CWU.

Dezynfekcja ustawiona na piątek o 20, w sobotę rano błąd E919. Pomaga restart urządzenia.
Próbowałem kombinować z kilkoma ustawieniami, lecz bezskutecznie. Przestawiłem sterylizacje na czwartek 21:00, i uruchomiła się:
https://zapodaj.net/images/dc3e817080dab.jpg
jak widać na zdjęciu, włącza się tylko grzałka dodatkowa, której nie mam w zbiorniku CWU - co dziwne, bo w ustawieniach FSV #3031 mam na 0 - OFF. Kompresor nie podejmuje pracy.

I teraz moje pytanie, czy możliwe jest aby sterylizacja odbywała się przy pomocy kompresora + grzałek zapasowych wbudowanych w PC?
FSV #4021 jest 1 ON, FSV #4022 jest na 2 (obie grzałki).

W trybie testu pilota przewodowego sprawdzałem i obie grzałki zapasowe uruchamiają się - słychać oba styczniki i podnosi się temperatura czynnika.
Korzystam z tej instrukcji obsługi: http://samsungehs.pl/wp-content/uploads/2016/11/Instrukcja_Obs%C5%82ugi_Samsung_EHS_Split_5_genera cja.pdf

Pozdrawiam.
wrobelbiz

cristoteles
20-09-2019, 16:46
Ogólnie rzecz biorąc błąd wywala bo proces wygrzewania został nie dokończony, bo zapewne zabrakło wysoko odpowiedniej temp. Ja mam mono i osobną grzałkę w cwu. Jak nie była nastawiona na maxa to podczas dezynfekcji wywalało błąd.

wiertar
20-09-2019, 18:07
Dzwoń do swojego instalatora.

Dziwne. U mnie normalnie dezynfekcja się włącza i wspomaga się wbudowanymi grzałkami.

wrobelbiz
20-09-2019, 18:58
wiertar, czy byłbyś tak miły i przepisał ze sterownika ustawienia FSV #302* "pompa ciepła", FSV #303* "grzałka dodatkowa", a także #402* "grzałka zapasowa"?
Może coś jest po prostu źle ustawione i sterylizacje odpala na samej grzałce dodatkowej, której nie ma.

wiertar
20-09-2019, 19:58
Przykro mi ale jestem zagranicą, będę w domu za 3 tygodnie.
Ale dam ci cynka na priv do kogoś kto ci powinien pomóc.

P.s. kto ci to montował? Jaka firma?

raf_ju
20-09-2019, 20:27
Rzuć okiem: https://www.youtube.com/watch?v=4kwHgnqBZ-c

wiertar
20-09-2019, 20:55
O widzisz ;) uderz w stół a nożyce się odezwa;)

raf_ju
20-09-2019, 21:06
Ja nadal dużo nie potestowalem, ale z tego wszystkiego wynika, że grzałka zewnetrzna musi być aktywna, wiem w instrukcji jest to nie doprecyzowane. W instrukcji jest booster co również określa z jedną z grzalek wbudowanych (BSH).

Nie wiem bo do tego jeszcze nie doszedłem, ale wydaje mi się ( niestety na ten moment tylko wydaje ) że grzałki w pompie pozwalają na extra capacity, ale nadal jest ograniczenie do 55 st C. Dlatego to grzałka jest niezbędna do tego aby dojść do tych 70 st.

Potrzebujesz wygrzewac ten zbiornik ?

Ja się wprowadzam za miesiąc i wtedy wygrzeje, ale tak z tego co patrzę to większość osób odpuszcza....

A jakoś nie słyszałem żeby ktoś napisał że mu się przytrafiło.

Wiem, wiem chodzi po glowie że ja będę ten pierwszy, ale.

Jak podepniesz zewnętrzna grzałka , spróbuj wyłączyć systemowo grzałki w pompie i wtedy będzie dla potomnosci potwierdzenie że rzeczywiście chodzi o grzalke zewnętrzna.

wrobelbiz
21-09-2019, 07:32
Niestety ale włączyłem obie grzałki i dziś rano dalej E919. Włączenie dezynfekcji powoduje automatyczne uruchomienie grzałki dodatkowej (której nie ma) bez odpalenia pompy ciepła. Na razie tą opcję wyłączę, a jak kupię zew. grzałkę to będę testował dalej.

Może moja zmiana temperatury progowej grzałki zapasowej ma tu jakieś znaczenie? Zmieniłem z 0oC na -10 oC.
Dziękuję na razie za odpowiedzi, poczekam może na ustawienia od wiertar'a.

Mam jeszcze takie małe spostrzeżenie nie związane z tematem dezynfekcji, mianowicie od 3 dni uruchomiłem CO wg. krzywej krzewczej.
Zauważyłem, że gdy pompa dobije do zadanego parametru CO i wyłączy się, co jakiś czas uruchamia pompkę obiegową np. na 2-3 minuty.
I nie byłoby w tym nic dziwnego, ale np. po minucie następuje "impuls" na zawór 3drogowy i przełącza go dosłownie na 5-10 sekund na CWU i znów wraca do CO. Wydaje mi się, że przez to następuje wychłodzenie zbiornika CWU (muszę dogrzewać go od 3 dni codziennie), a miałem fajnie go ustawionego - grzało go co drugi dzień do 47,5 i pompa uruchamiała się jak spadło do 37,5 (mało używamy wody, a zbiornik to Kospel Thermo Magnum 300l z 4,2m2 wężownicą).
Czy to działanie ma związek z ustawieniami priorytetu CO/CWU? Nie przeszkadza mi to, po prostu na okres zimowy zmienię grzanie CWU do 44 i delta 5 zamiast 10.

Pozdrawiam.
wrobelbiz

raf_ju
21-09-2019, 08:34
Myślę, że grzałki dodatkowe nie mają nic do dezynfekcji poza tym, że muszą być aktywne. temperatura progowa jest tylko po to, żeby je załączać przy odpowiedniej temperaturze zewnętrznej, to już sprawdzałem działa, ale sprawdzałem to do CO. tak jak pisałem wcześniej wydaje mi się, że grzałki wewnętrzne pompy pozwolą na zagrzanie wody do 55 stopni, a mając 55 st w wężownicy zbiornika do 70 nie wygrzejesz.

Ta grzałka, którą zamierzasz kupić powinna być wysterowywana z pompy tzn, że zasilanie jest z pompy (obwody pompy).

Co 2 problemu... ja jeszce nie grzeje równocześnie CO i CWU, przeprowadzka za miesiąc, ale zobacz czy czasami nie jest to związane z tym, że cały czas ma żadanie CWU i CO i wchodzą w grę priorytety. w instrukcji której podałeś jest to na stronie 42.

o jakiej delcie piszesz? gdzie ją ustawiasz?

Co do CWU spróbuj wymuszać ją 2 razy dziennie harmonogramem lub raz dziennie, mam nadzieje, że pomoże.

ja zamierzam to tak właśnie zrobić z tym, że harmonogram CO i CWU będzie się nachodził na siebie w godzinach od 5:30 do 7 rano oraz ( lub zobaczymy ile trzeba bedzie grzac) od 14:30 do 16 w okresie zimowym i letnim CWU będe grzał trochę później. te ustawienia będą doprecyzowane do taryfy. Być może nie masz blokowanego harmonogramem CWu i grzeje Ci CO po 3h bo tak jest ustawione defaultowo przechodzi Ci na CWu.

Daj znać jak coś uda Ci się zauważyć bo to pomaga innym zrozumieć jak to wsyztsko dział zwłaszcza, że sterownik jest mało przyjemny, a wifi po zmianie oprogramowania nawet nie pozwala na ustawienie temp w CWu (iphone).

wiertar
21-09-2019, 10:49
I koniecznie napisz jaka firma ci montowała pompe, tak dla przestrogi skoro przestali odbierać telefon

wrobelbiz
21-09-2019, 12:29
Parametr #3021 - temp. max. pompy ciepła mam ustawiony na 50 stopni.
Co do dezynfekcji, #3044 czyli temp. docelowa dezynfekcji przestawiłem na 55, i jest dalej to samo, odpala od razu grzałkę dodatkową zamiast dociągnąć samą pompą. Odkręciłem obudowę pompy i rzeczywiście na 2 dolnych zaciskach po lewej stronie pojawia się faza (sterowanie grzałką którą muszę dokupić do zbiornika CWU).
Priorytety raczej nie wchodzą w grę, bo zbiornik miał jeszcze 45 stopni więc jego grzanie powinno się uruchomić dopiero poniżej 38.


Co do delty CWU, mam już to ogarnięte i wyjaśnię innym. Odpowiadają za to parametry #3022 (zatrzymanie grzania) i #3023 (włączenie).
#3022 mam na 0,
#3023 na 10,
CWU jak ustawie grzanie do 48 na ekranie głównym, to grzeje do 48, a pompa dopiero uruchomi się gdy temp. zbiornika spadnie do 48 - #3023 czyli 38.
Testowałem tą opcję i jak ustawie #3022 na 1-2, to pompa zagrzeje do 48 - #3022 czyli 46, a od 46 do 48 uruchomi grzałkę CWU (której nie mam).
Myślę, że dobrze to wytłumaczyłem i komuś się przyda ;)

Harmonogramów jeszcze nie używam żadnych, pierwszą zimę spróbuje przeżyć na taryfie G11 ;)

P.S. Co do firmy to poczekam do pierwszego przeglądu, może wtedy mi wszystko poustawia tak jak ma być. A jak nie to spróbuje pisać do Neoklimy.

wiertar
21-09-2019, 13:46
Ale po co będziesz czekał? Jak w zimie się coś spierzy to też będziesz czekał do pierwszego przegladu? No sorry

raf_ju
21-09-2019, 14:03
z tym


Parametr #3021 - temp. max. pompy ciepła mam ustawiony na 50 stopni.
Co do delty CWU, mam już to ogarnięte i wyjaśnię innym. Odpowiadają za to parametry #3022 (zatrzymanie grzania) i #3023 (włączenie).
#3022 mam na 0,
#3023 na 10,
CWU jak ustawie grzanie do 48 na ekranie głównym, to grzeje do 48, a pompa dopiero uruchomi się gdy temp. zbiornika spadnie do 48 - #3023 czyli 38.
Testowałem tą opcję i jak ustawie #3022 na 1-2, to pompa zagrzeje do 48 - #3022 czyli 46, a od 46 do 48 uruchomi grzałkę CWU (której nie mam).
Myślę, że dobrze to wytłumaczyłem i komuś się przyda ;)
.

to chyba # 3022 załącza grzałkę tylko i wyłącznie gdy temperatura żądana przez użytkownika przewyższa ustawienia #3021. w innym wypadku dogrzeje samą pompą, przynajmniej ja tak mam.

zwróć uwagę na #1051, tam możesz zmienić zakres temperatur, który następnie możesz ustawić w #3021, ale uwaga na to żeby się nie poparzyć. z 2 strony może przy pomocy tych ustawień uda Ci się wysterować dezynfekcję bez dodatkowej grzałki tylko na grzałka wewnętrznych... ,ale wątpie.

pobaw się #3025 oraz #3032 bo tam jest doprecyzowane ile ma czekać grzałka zanim się załączy (3032) to może powodować zwiększone zużycie energii, nawet jeżeli pompa mogłaby dogrzać zbiornik bezproblemowo bez grzałek.

ja już mam G13, ale wszystko będe ustawiał do miesiąca.

wrobelbiz
21-09-2019, 18:41
to chyba # 3022 załącza grzałkę tylko i wyłącznie gdy temperatura żądana przez użytkownika przewyższa ustawienia #3021. w innym wypadku dogrzeje samą pompą, przynajmniej ja tak mam.
#3021 mam ustawione 50st. Więcej się nie da ustawić.


zwróć uwagę na #1051, tam możesz zmienić zakres temperatur, który następnie możesz ustawić w #3021, ale uwaga na to żeby się nie poparzyć. z 2 strony może przy pomocy tych ustawień uda Ci się wysterować dezynfekcję bez dodatkowej grzałki tylko na grzałka wewnętrznych... ,ale wątpie.
#1051 mam 60st., #1052 40st.


pobaw się #3025 oraz #3032 bo tam jest doprecyzowane ile ma czekać grzałka zanim się załączy (3032) to może powodować zwiększone zużycie energii, nawet jeżeli pompa mogłaby dogrzać zbiornik bezproblemowo bez grzałek..
#3025 max. czas dostarczania CWU - 60min (30 było domyślnie).
#3032 czas opóźnienia włączenia grzałki - mam ustawione 40 min. (domyślnie 20). Więc jakim cudem pompa ją uruchamia w pierwszej minucie dezynfekcji zbiornika?

https://zapodaj.net/images/d06c13e404879.png
Jeszcze nie wiem co oznacza parametr #3034 i jak czytać tą tabelkę, ale temperatur zew. poniżej ustawionego parametru #4012 jeszcze nie było, więc nie powinno to mieć znaczenia.

Najlepsze jest to, że przy normalnym wygrzewie CWU pompa pracuje ok. 1 godziny i grzeje baniak do 48st., a mimo to nie załącza się żadna grzałka chociaż po 40min powinna.

raf_ju
21-09-2019, 19:19
Po zamianie #1051 na wyższą wartość powinieneś móc pod #3021 lub bezpośrednio na sterowniku wybrać właśnie tą temperaturę. Zrób całkowity reset pompy ( bezpieczniki). U mnie działa co prawda nie pamietam co mam w #3021 ( jestem u teściów dzisiaj), ale mogę wybrać w menu DHW na wyświetlaczu tą wyższą temperaturę.

#3032 powinno oznaczać załączenie grzałki w trybie standard. w trybie dezynfenkcji pewnie chce jak najszybicej dojść do wymaganej temperatury.

#4012 ma znaczenie tylko i wyłącznie gdy dla #4011 wybierze się 1. dla takiego przypadku poniżej temperatury ustawionej w #4012 priorytet będzie uzyskiwało ogrzewanie pomieszczeń ponad CWU.

#3034 wychodzi na to, że gdy #4011 ustawi się na 1 i zajdą warunki z #4012, czyli CWU będzie znacznie rzadziej dogrzewana to uruchomi się grzałka, a woda będzie grzana o 10 stopni wyżej, dlaczego, ponieważ grzałka ma dużą mniejszą możliwość wygrzania zbiornika w stosunku do wężownicy (przynajmniej tak to tłumaczą). czyli generalnie to ustawienie ma pozwolić na wygrzanie CWU.

co do ostatniego stwierdzenia, to w jakim trybie grzana jest CWU? jak w Economic to grzalka sie nie załączy. grzałka załączy się od trybu standard i wtedy to opóźnienie wystąpi. w trybie power grzałka załączy się od razu. oczywiście to wszystko się stanie o ile grzałki będą aktywowane w #3031 ( ustawiona 1).

wrobelbiz
21-09-2019, 19:36
CWU grzane z 2 kreskami czyli tryb standard, ustawione na 47,5 st. Po tych 40min. ustawionych w #3032 nie załącza grzałki. Może ten parametr ma znaczenie tylko gdy ustawiona temp. na ekranie głównym jest powyżej 50st? w #3021 nie mogę ustawić więcej jak 50st, ale na ekranie głównym mogę do 60st.
Tylko mi chodzi cały czas o to że podczas dezynfekcji nie załącza się kompresor z zapasowymi grzałkami a tylko sama grzałka dodatkowa ;) Normalne wygrzewanie CWU działa OK. Tylko ta nieszczęsna dezynfekcja którą teraz wyłączyłem. Może 50st na legionelle wystarczy;)

raf_ju
21-09-2019, 20:02
Grzałki wewnetrzne się nie załączaja bo one są dla CO. Ustawienia #3031 dotyczą grzałki w zbiorniku CWU której nie masz. Normalnie po okresie opóźnienia powinno załączać Ci grzałkę, ale właśnie tą w zbiorniki CWU i tylką ją
jeżeli masz 3031 na "1" i 3032 ustawiony na jakiś niski czas, niższy niż 3025 to grzałka powinna się załączyć, ale znowu ta grzałka zewnętrzna podpięta do CWU.

także wydaje mi się, że nie da się zrobić tego co chciałbyś zrobić no chyba, że w jakimś menu serwisowym dałoby się załączać grzałki i przełączyć zawór trójdrożny itd.

Generalnie chyba nie da się zrobić tego czego szukasz. backup CWU jak i legionella jest realizowana przy pomocy grzałki zewnętrzej.

Spróbuj jeszcze zrobić CWU na MODE forced (ten ostatni) może wtedy uda sie wymusić te grzałki... nigdy tego nie testowałem a musi się czymś różnić od MODE power.

wrobelbiz
22-09-2019, 07:28
Generalnie chyba nie da się zrobić tego czego szukasz. backup CWU jak i legionella jest realizowana przy pomocy grzałki zewnętrzej.


I o taką odpowiedź mi chodziło. Tak samo pisze w instrukcji, że dezynfekcja realizowana jest tylko poprzez grzałkę dodatkową (a nie zapasowe), no ale mój instalator twierdził że te zapasowe także powinny ogrzać CWU i żeby dezynfekcja była włączona - stąd to drążenie tematu przeze mnie.
Dziękuje za pomoc. Na razie dezynfekcja będzie wyłączona. Zobaczę jak będą mrozy w styczniu czy ta PC 6kW będzie wyrabiała z grzaniem CO i CWU ;)

raf_ju
22-09-2019, 08:21
Cieszę się doszliśmy do tego co jest napisane w instrukcji :).
Ja mam 12 kW i też będę obserwował co i jak.

Na razie byłem zaniepokojony bo:

1) wygrzać wylewek nie mogłem. Ściany nieocieplone, dach też. Zapłaciłem górny obwód, zatkalem wyjście na górę no i się udało (marzec). Górę wygrzalem jak już ociepliles dach i była końcówka kwietnia i problemu nie było.
2) obawiam się że mogę mieć zbyt niskie przepływy w podlogowce. Na Max jestem średnio uzyskac powiedzmy 2.5 l/m

Generalnie zobaczymy jak to będzie, jak już zacznę grzać i jak się przeprowadze...
Powodzenia w konfigurowaniu:)

wrobelbiz
22-09-2019, 15:33
2) obawiam się że mogę mieć zbyt niskie przepływy w podlogowce. Na Max jestem średnio uzyskac powiedzmy 2.5 l/m

Generalnie zobaczymy jak to będzie, jak już zacznę grzać i jak się przeprowadze...
Powodzenia w konfigurowaniu:)

U mnie zauważyłem że PC moduluje pracą pompy obiegowej i jestem w stanie wyróżnić 2 stopnie mocy, na pierwszym na pętlach uzyskuję przedział 2-2,5l/min, a na drugim biegu wszystkie pętle zamykają rotametry - 4l/min. 2 rozdzielacze (parter/poddasze), razem 14 pętli po ok. 80-90mb.


Zmieniając temat:
W kwestii konfiguracji krzywej grzewczej - teraz ja spróbuje komuś pomóc, bo nie mogłem nigdzie czegoś takiego znaleźć.
Napisałem prosty skrypt wyświetlający wykres krzywej grzewczej wraz z tabelką temperatur.
https://wrobelbiz.000webhostapp.com

Ja również życzę powodzenia w konfiguracji ;)

art8005
23-09-2019, 22:38
Witam
Grzałki sa 2 i do co i cwu
Co do wygrzewania zbiornika to w instrukcji jest ze zbiorniki tylko firmy Samsung

meakkow
25-09-2019, 17:30
witam, przede mną 3cia zima z samsungiem. Zbiornik wygrzewałem (grzałkę też sobie sam dokupiłem i zainstalowałem w zbiorniku CWU, podpiąłem do zacisków w pompie), ale to nie ma sensu, lepsze efekty dało dopiero zamontowanie Anody Tytanowej do zbiornika. Później skusiłem się też na zmiękczacz-odżelaźniacz firmy na W.... Polecam.
Polecam też przejście na taryfę G12W jeśli macie choć troszkę przewymiarowaną pompę. U mnie to się sprawdza i rachunki są dosłownie... symboliczne ;)

raf_ju
25-09-2019, 19:43
Ja wziąłem G13, taryfa delikatnie różni się od g12w. Też zamierzam grzać trochę więcej w nocy, ale nie wiem jak to wyjdzie w praniu bo nie mam grubych wylewek i nie wiem jak będzie z komfortem w ciągu dnia.

Co to znaczy skromne rachunki, mógłbyś doprecyzować jaki był np koszt za sezon wyraz z CWU?

art8005
26-09-2019, 09:31
Ja wziąłem G13, taryfa delikatnie różni się od g12w. Też zamierzam grzać trochę więcej w nocy, ale nie wiem jak to wyjdzie w praniu bo nie mam grubych wylewek i nie wiem jak będzie z komfortem w ciągu dnia.

Co to znaczy skromne rachunki, mógłbyś doprecyzować jaki był np koszt za sezon wyraz z CWU?

U mnie od połowy października 2018 do teraz pociągnęła 2910 kWh co ,cwu,klima

raf_ju
26-09-2019, 10:10
U mnie od połowy października 2018 do teraz pociągnęła 2910 kWh co ,cwu,klima

Super wynik,
Klima to naprawdę Klima czy chodzi o chłodzenie pompą ciepła?
Ja mam trochę więcej metrów ale oczekuje wyników proporcionalnych do Ciebie.

magdaseb
26-09-2019, 10:35
Ja wziąłem G13, taryfa delikatnie różni się od g12w. Też zamierzam grzać trochę więcej w nocy, ale nie wiem jak to wyjdzie w praniu bo nie mam grubych wylewek i nie wiem jak będzie z komfortem w ciągu dnia.

Co to znaczy skromne rachunki, mógłbyś doprecyzować jaki był np koszt za sezon wyraz z CWU?

A jakie masz te wylewki?
Ja z założenia zrobiłem wylewki cienkie(7 cm), bo nie nigdy nie zamierzałem ograniczać się do taniej taryfy. I nie żałuję. Podłoga w łazienkach cały czas ciepła, w pozostałych pomieszczeniach regulatory pilnują temperatury. Rozpoczynam trzeci sezon.

raf_ju
26-09-2019, 10:49
A jakie masz te wylewki?
Ja z założenia zrobiłem wylewki cienkie(7 cm), bo nie nigdy nie zamierzałem ograniczać się do taniej taryfy. I nie żałuję. Podłoga w łazienkach cały czas ciepła, w pozostałych pomieszczeniach regulatory pilnują temperatury. Rozpoczynam trzeci sezon.

Wylewki mam w zakresie 7-9 cm. Z twojej odpowiedzi wynika że mimo Wszystko nie powinno być źle...

art8005
26-09-2019, 19:17
Super wynik,
Klima to naprawdę Klima czy chodzi o chłodzenie pompą ciepła?
Ja mam trochę więcej metrów ale oczekuje wyników proporcionalnych do Ciebie.

Tak klima to naprawdę klima z jednej jednostki zewnętrznej przecież to tdm:)

meakkow
29-09-2019, 18:17
Każdy będzie miał inaczej, ja przy 1 TV, wentylacja, indukcja, ostatniej zimy jak już ogarnąłem sterowanie miałem:
11-12 - 650zł; 01-02 - 550zł; 03-04 - 450zł za wszystko. Nie liczę kwh, nie chce mi się.
Woda CWU grzana samą pompą tylko do 45C bez legionelli.

wiertar
19-10-2019, 16:21
Ma ktoś z was zamontowany dodatkowy sterownik pokojowy? Najlepiej nie orginalny od Samsunga. Mógłby mi ktoś podesłać zdjęcie jak jest on wpięty w płytę główną?

makthom
22-10-2019, 12:42
Hej, polecacie jakieś firmy, które wykonują instalacje oparte na Samsung?
Może być na priv. :)

wiertar
22-10-2019, 13:27
Południe Polski to ghs, Neoklima. Twoje rejony to się nie orientuje :) zadzwoń do neoklimy kogoś ci pewnie poleca

maciuspala
22-10-2019, 14:55
Dziś po 12 miesiącach użytkowania pompy Samsung , miałem pierwszy przegląd,wysłałem zapytanie o termin w zeszłym tygodniu,wstępny termin na środę,wczoraj uzgodnienie czy może być dzisiaj i juz jestem po....
Cały przegląd trwał ok godziny, dla 2 osób, gość wyczyścił jednostkę zewnętrzna (nie jakiś idealnie dokładnie)a bardzo dokładnie wyczyścił jednostkę wewnętrzna,odkurzanie,podpięcie komputera i wczytanie błędów , czyszczenie filtrów,filtra magnetycznego (coś tak było ale nawet mało)nabicie ciśnienia , wypełnienie dokumentów ...
Szybko , czysto i przyjemnie .Brak błędów , brak problemów oby tak było dalej.Serwis wykonała firma Neoklima,oczywiście sami montowali pompę i teraz serwisują.

_John
23-10-2019, 00:47
Taki przegląd to naciąganie klientów na zbędne wydatki.
Podstawa to mycie jednostki zewnętrznej i próba szczelności potwierdzona protokołem.

maciuspala
23-10-2019, 05:00
Ja tez uważam, że taki przegląd to naciąganie, lecz kupując nowe auto tez musisz je serwisować i płacić kolosalne kwoty za praktycznie nic.
Z drugiej strony mam w bloku piecyk gazowy i przez 6 lat nie był serwisowany i z kurzu zapalił się i stopiły się kable bo nikt go nie serwisował, teraz co 2 lata wzywam gościa płacę 100 zł i widzę że ma przy nim sporo roboty i sporo jest w środku syfu.
Przy pompie ważne jest sprawdzenie jednostki zewnętrznej, oraz wyczyszczenie filtrów w pompie i w filtrze magnetycznym, teoretycznie po gwarancji będzie można robić to samemu.

kaszpir007
23-10-2019, 08:06
Taki przegląd to naciąganie klientów na zbędne wydatki.
Podstawa to mycie jednostki zewnętrznej i próba szczelności potwierdzona protokołem.

Próba szczelności ???

Poprawnie i fachowo zamontowane pompa ciepła lub klimatyzacja typu split jest całkowicie szczelna i nie wymaga żadnego sprawdzania szczelności ani dobijania czynnika , tak jak np. lodówka.
Próbę szczelności powinien przeprowadzić fachowiec po montażu.

Jak jest jakaś nieszczelność albo ubywa czynnika to oznacza że instalator to zwykły partacz a nie żaden fachowiec i nie potrafi montować szczelnie takiego typu urządzeń.

No chyba że to uszkodzenie natury mechanicznej ...

Tyle że wiele firm żyje z "serwisu" i z "przeglądów" wiec fachowcy profesjonalny montaż wcale nie jest im na rekę , dlatego sądzę że najbezpieczniej kupić pompę typu monoblock gdzie jest od razu szczelnie połączona bezpośrednio w fabryce ...

pandzik
23-10-2019, 13:29
Co nie zmienia faktu, że mono dalej będzie wymagało corocznego serwisu. Będę płacił ok 200zl

_John
23-10-2019, 18:57
Próba szczelności ???

Poprawnie i fachowo zamontowane pompa ciepła lub klimatyzacja typu split jest całkowicie szczelna i nie wymaga żadnego sprawdzania szczelności ani dobijania czynnika , tak jak np. lodówka.
Próbę szczelności powinien przeprowadzić fachowiec po montażu.

Jak jest jakaś nieszczelność albo ubywa czynnika to oznacza że instalator to zwykły partacz a nie żaden fachowiec i nie potrafi montować szczelnie takiego typu urządzeń.

No chyba że to uszkodzenie natury mechanicznej ...

Tyle że wiele firm żyje z "serwisu" i z "przeglądów" wiec fachowcy profesjonalny montaż wcale nie jest im na rekę , dlatego sądzę że najbezpieczniej kupić pompę typu monoblock gdzie jest od razu szczelnie połączona bezpośrednio w fabryce ...
Jak na "olimpa forum" to wypadało by uaktualnić wiedzę z tego zakresu, zamiast wprowadzać użytkowników w błąd.
Błędnie łączysz próbę szczelności z ingerencją w układ chłodniczy.
Błędnie informujesz forumowiczów, że monoblok jest urządzeniem szczelnym - na jakiej podstawie?

kaszpir007
24-10-2019, 06:31
Jak na "olimpa forum" to wypadało by uaktualnić wiedzę z tego zakresu, zamiast wprowadzać użytkowników w błąd.
Błędnie łączysz próbę szczelności z ingerencją w układ chłodniczy.
Błędnie informujesz forumowiczów, że monoblok jest urządzeniem szczelnym - na jakiej podstawie?

Z tego co mi wiadomo w monoblocku instalator nie wykonuje połączeń chłodniczych bo wszystko jest zrobione fabrycznie w jednostce zewnętrznej , więc szansa na nieszczelność w układzie chłodniczym jest niemożliwa inaczej niż w przypadku jakby to wykonywał instalator ..
Jeszcze raz napiszę że poprawnie zamontowana pompa ciepła/klimatyzator nie wymaga żadnego dobijania gazu ani sprawdzania szczelność bo poprawnie zamontowana klima/pompa jest w 100% szczelna i taka musi być.

Więc co ma na celu sprawdzenie szczelność w urządzeniu które MUSI być szczelne ???
Czy ktoś w lodówce sprawdza szczelność ???

Producent nie przewiduje potrzeby dobijania czynnika przez cały czas "żywotność" jednostki.

Tyle że nie jest 'tajemnicą" że instalatorom nie zależy na szczelnym połączeniu i bezawaryjnej pracy , bo naprawy i przeglądy stanowią dla "instalatorów" sporą część ich zysków ...

cristoteles
24-10-2019, 06:52
Producent nie przewiduje potrzeby dobijania czynnika przez cały czas "żywotność" jednostki.


Wątek tyczy się Samsunga więc do tego się odniosę, a więc...
Kolega wypisuje DURNOTY.
W instrukcji do Samsunga stoi jak byk procedura dobijania czynnika w razie konieczności. Wniosek - przewiduje.

kaszpir007
24-10-2019, 07:14
Wątek tyczy się Samsunga więc do tego się odniosę, a więc...
Kolega wypisuje DURNOTY.
W instrukcji do Samsunga stoi jak byk procedura dobijania czynnika w razie konieczności. Wniosek - przewiduje.

Widzę że instalatorom "nacisnąłem" na odcisk i zaczyna się krzyk ;-)

Oczywiście że każda klima/pompa ma możliwość napełniania/uzupełnienia czynnika , to chyba normalne , tyle że jak pisałem przy poprawnie (szczelnie) wykonanych połączeniach i poprawnym montażu instalacja jest szczelna i taka zostanie przez nawet kilkadziesiąt lat , oczywiście jak szybciej nie zostanie uszkodzona mechanicznie ...

Dobra już nie "zaśmiecam" wątku ;)

_John
24-10-2019, 19:01
Z tego co mi wiadomo w monoblocku instalator nie wykonuje połączeń chłodniczych bo wszystko jest zrobione fabrycznie w jednostce zewnętrznej , więc szansa na nieszczelność w układzie chłodniczym jest niemożliwa inaczej niż w przypadku jakby to wykonywał instalator ..
Jeszcze raz napiszę że poprawnie zamontowana pompa ciepła/klimatyzator nie wymaga żadnego dobijania gazu ani sprawdzania szczelność bo poprawnie zamontowana klima/pompa jest w 100% szczelna i taka musi być.

Więc co ma na celu sprawdzenie szczelność w urządzeniu które MUSI być szczelne ???
Czy ktoś w lodówce sprawdza szczelność ???

Producent nie przewiduje potrzeby dobijania czynnika przez cały czas "żywotność" jednostki.

Tyle że nie jest 'tajemnicą" że instalatorom nie zależy na szczelnym połączeniu i bezawaryjnej pracy , bo naprawy i przeglądy stanowią dla "instalatorów" sporą część ich zysków ...

Uwielbiam to porównanie do lodówki.
Dlaczego nie porównamy do monobloka 100 kW?
Też nie sprawdzamy szczelności, bo polutowali go w fabryce?

Kolego kaszpir, wypisujesz tutaj głupoty za które przewidziane są w ustawie kary pieniężne o 5 cyfrowych wielkościach.

I zejdź już z tych instalatorów.
Jeszcze takiego nie znalazłem, który by żył z poprawiania fuszerek czyiś i własnych.
Taki instalator znika z rynku po kilkunastu wykonanych instalacjach.
Połowa treści tego forum, to tematy sfrustrowanych użytkowników, którzy nadziali się na takich "specjalistów"

shrek565
10-12-2019, 14:26
Cześć
28.10.2019 zamontowano u mnie Samsunga ehs 9 kw. Zasobnik CWU 150 litrów - mało użytkowany.
Dom parterowy 133 m2 + garaż 23 m2.
Pustak protherm 25 cm p+w, 20 cm styropianu 0040. Na podłodze 15 cm eps 100 a na stropie lanym położone 25 cm styro eps 80 i na to wylewka 6 cm.
Przez miesiąc listopad zużycie prądu około 500 KW przez pompę ciepła. Temperatura na zewnątrz powyżej zera około 8 stopni (Polska środkowa).
Temperatura na wyjściu z pompy 34 C w domu 22 stopnie. Około 100 m2 paneli reszta płytki.
Dziś jest koło 9 stopni na zewnątrz, nadal 34 stopnie na wyjściu, zużycie prądu około 20 kw na dobę. Nie wydaje się to trochę za dużo?
Jaka jest optymalna temperatura na wyjściu przy takiej pogodzie żeby w domu było około 23-24 stopnie?
Ktoś cos doradzi... :confused:

wrobelbiz
10-12-2019, 15:15
Ma ktoś z was zamontowany dodatkowy sterownik pokojowy? Najlepiej nie orginalny od Samsunga. Mógłby mi ktoś podesłać zdjęcie jak jest on wpięty w płytę główną?


Jeśli jeszcze potrzebujesz odpowiedzi na to pytanie, to chętnie udzielę.
Podpinałem w zeszłym tygodniu termostat salus 091flrf v2.
Ma on 4 żyły: L, N, NO, COM.

Podpinamy tak:
L i NO razem do B20,
N do B19,
COM do B22.

Potem tylko w ustawieniach #2091 ustaw na 1 i gotowe.


Pozdrawiam.

pandzik
10-12-2019, 15:30
Cześć
28.10.2019 zamontowano u mnie Samsunga ehs 9 kw. Zasobnik CWU 150 litrów - mało użytkowany.
Dom parterowy 133 m2 + garaż 23 m2.
Pustak protherm 25 cm p+w, 20 cm styropianu 0040. Na podłodze 15 cm eps 100 a na stropie lanym położone 25 cm styro eps 80 i na to wylewka 6 cm.
Przez miesiąc listopad zużycie prądu około 500 KW przez pompę ciepła. Temperatura na zewnątrz powyżej zera około 8 stopni (Polska środkowa).
Temperatura na wyjściu z pompy 34 C w domu 22 stopnie. Około 100 m2 paneli reszta płytki.
Dziś jest koło 9 stopni na zewnątrz, nadal 34 stopnie na wyjściu, zużycie prądu około 20 kw na dobę. Nie wydaje się to trochę za dużo?
Jaka jest optymalna temperatura na wyjściu przy takiej pogodzie żeby w domu było około 23-24 stopnie?
Ktoś cos doradzi... :confused:

Pewnie sie wygrzewa. Ja w 2,5 tygodnia spaliłem 300kwh, a dom mam chyba cieplejszy. ok 30cm w sumie na podłodze, 35 cm celulozy na dachu i 22 grafitu 0.031 na ścianie. Temperatura wyjscia z pompy ok 26-28 stopni, w domu 22 stopnie. Pompiarz mówi, że mało zużła, że pompa źle pokazuje ale ja tego nie potwierdzam.Mniej wiecej to samo co na liczniku.

shrek565
10-12-2019, 19:09
Sam nie wiem wydaje mi się, iż przy 34 na wyjściu podłoga powinna być cieplejsza a kafelki maja około 26 stopni a panel 24

raf_ju
10-12-2019, 20:18
Cześć
28.10.2019 zamontowano u mnie Samsunga ehs 9 kw. Zasobnik CWU 150 litrów - mało użytkowany.
Dom parterowy 133 m2 + garaż 23 m2.
Pustak protherm 25 cm p+w, 20 cm styropianu 0040. Na podłodze 15 cm eps 100 a na stropie lanym położone 25 cm styro eps 80 i na to wylewka 6 cm.
Przez miesiąc listopad zużycie prądu około 500 KW przez pompę ciepła. Temperatura na zewnątrz powyżej zera około 8 stopni (Polska środkowa).
Temperatura na wyjściu z pompy 34 C w domu 22 stopnie. Około 100 m2 paneli reszta płytki.
Dziś jest koło 9 stopni na zewnątrz, nadal 34 stopnie na wyjściu, zużycie prądu około 20 kw na dobę. Nie wydaje się to trochę za dużo?
Jaka jest optymalna temperatura na wyjściu przy takiej pogodzie żeby w domu było około 23-24 stopnie?
Ktoś cos doradzi... :confused:

Cześć,
wysokim parametrem grzejesz, ja 34 stopnie będę miał przy około minus 15 stopni na zewnątrz.

Grzejesz krzywą? Ja mam ehs12kW, dom swiezo zamieszkany , 282 m2 i pompa w listopadzie pobrala około 430 kWh.

shrek565
10-12-2019, 20:39
Nie grzeje bez krzywej. Właśnie coś jest chyba nie tak albo z pompą albo zaworem trójdrożnym. Bo na takim parametrze powinno być o wiele cieplej. Może również zapowietrzona podłogówka ?

raf_ju
11-12-2019, 05:10
Nie grzeje bez krzywej. Właśnie coś jest chyba nie tak albo z pompą albo zaworem trójdrożnym. Bo na takim parametrze powinno być o wiele cieplej. Może również zapowietrzona podłogówka ?

Zacznij sprawdzać od rozdzielaczy ogrzewania podłogowego ( chyba że nie masz podłogowki , tego nie napisałeś). Zobacz czy wszystkie msz otwarte i jakie są przepływy, grzejesz temperatura 34 stopni więc powinno być przy temp takich jak teraz cieplej w domu niż 22 stopnie. Zwróć też uwagę na to czy pompa czasami nie osiąga szybko tych 34 stopni i się nie wyłącza. Jeżeli pompa podaje Ci rzeczywiście te 34 stopnie to wyjście z pompy będzie przyjemnie ciepłe, sprawdź czy to samo jest na rozdzielaczach, jakiego rzędu masz przepływy w stosunku do projektu itd.

U mnie przepływy rzędu 1.5 l/min wystarczają

shrek565
11-12-2019, 07:34
Po całości mam podłogówkę w każdym pomieszczeniu beż żadnych drabinek łazienkowych, grzejników itp. Wszystkie rozdzielacze oprócz garażu są na maxa otwarte. Jednak jak patrzę na rozdzielacze mimo, iż wszystkie są na maxa otwarte to, niektóre są w połowie pełne wody inne na 3/4 lub w całości. Śrubki plastikowe w środku tez są w rożnych pozycjach.
Wyjście z pompy jest ciepłe. Czasem jednak wydaje mi się, iż woda na powrocie jest cieplejsza niż na wyjściu.
Tak jak by zawór trójdrożny przepuszczał wodę 34 stopnie przez bojler. A a ogrzewała się w nim przez wężownice i wracała cieplejsza.
Termometr na zbiorniku cwu pokazuje 48 C a jak klikam na pompie to czasem nawet 36-37 C.

Dziś w nocy mroziło -5 a w domu czy -5 czy plus 5 ciągle jest około 22 C.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/bd59d8873528.jpg (https://naforum.zapodaj.net/bd59d8873528.jpg.html)

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/4a1a1cac944b.jpg (https://naforum.zapodaj.net/4a1a1cac944b.jpg.html)

dwiecegly
11-12-2019, 08:23
Bezwladnosc podlogowki jest ogromna. Jesli dzis sie mocno ochlodzilo to w domu odczujesz to pojutrze jesli grzejesz ciagle z ta samą temperaturą na wyjsciu. Skoro rotamtery pokazuja duzy przeplyw to zawór 3drozny otwiera sie poprawnie i puszcza obieg po podlodze. Jakby nie otwieral sie poprawnie to przeplywy w rozdzielaczu by ci opadly.
Nie piszesz o tym ale pewnie grzejesz na razie bez kaganca na tanią taryfę wiec pewnie całą dobę. Poczekalbym jeszcze z dwa miesiace, nowy domek, ogrzewanie od niedawna, duża wilgotność i niewygrzana posadzka. Wiarygodne koszty bedziesz mogl szacowac pod koniec okresu grzewczego jak to wszystko wyschnie.
Mi pompa Samsunga zrzera okolo 450-600 KWh w zimne miesiace (grudzien styczen luty ) i okolo 300-400 KWh (listopad marzec). Tyle że ja grzeje tylko w drugiej taryfie i koszty sa smiesznie male. Ponieżej 700zł na całą zimę z CWU. Domek 100m2.

wrobelbiz
11-12-2019, 17:42
shrek565 - z twoich zdjęć wynika że grzejesz prostą.
Przełącz się na grzanie wg. krzywej grzewczej (kliknij jeszcze dwa razy przycisk MODE po lewej stronie).
Druga sprawa, wyłącz tryb cichy - SILENT MODE - zniknie ikonka twarzy z palcem - ten tryb ponoć nie pozwala pompie na pracę na 100% mocy.

Jeszcze jedno, jak sprawdzasz ile jest stopni w domu? Bo termometr w PC akurat przekłamuje ok. 2stopnie.
U mnie te rotametry działają na odwrót, odkręcone wyglądają jak ten u Ciebie na garaż, a zakręcone jak reszta :D Ale ja mam z TECE. Na górze rotametru mam 0, a na dole 4.

codix
11-12-2019, 18:24
Shrek565 moim zdaniem jesli masz nierowne petle a pewnie tak jest bo masz nasrane tych petli to bledne jest rozkrecenie na maxsa wszystkich bo nie wiesz ile przeplywa przez dana petle.
Poprzymykaj wszystkie tak zeby mialy prawie pelne przeplywy ale zeby rotometr nie poszedl na sama górę.

Mozesz miec tak ze ktoras petla jest krotka albo kilka takich i woda ma w nia maly opór pcha wiekszosc wody przez nia i zaraz powrotem wraca goraca woda i zawyza Ci temperature calego powrotu.
Ja pirometrem mierzylem wszystkie powroty i tak dlawilem zeby podobna temperatura byla

shrek565
11-12-2019, 21:14
Ok tryb cichy wyłączony.
Przełączyłem na krzywą i wyświetla się zero co to oznacza ? I co daje przestawianie tych parametrów w górę lub w dół.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/05beac25454c.jpg (https://naforum.zapodaj.net/05beac25454c.jpg.html)
Z rozdzielaczem jutro powalczę i spróbuje to jakoś ustawić.

raf_ju
11-12-2019, 21:50
Ok tryb cichy wyłączony.
Przełączyłem na krzywą i wyświetla się zero co to oznacza ? I co daje przestawianie tych parametrów w górę lub w dół.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/05beac25454c.jpg (https://naforum.zapodaj.net/05beac25454c.jpg.html)
Z rozdzielaczem jutro powalczę i spróbuje to jakoś ustawić.

0.0 oznacza, że masz krzywą bez żadnej korekcji, to jest bez podbicia czy też obniżenia temperatury. Teraz pompa będzie Ci grzała dokładnie z ustawieniami sterownika. Zmiana 0.0 powiedzmy na 1 powoduje przesunięcie krzywej o 1 st do góry co oznacza że temp na wyjściu będzie wyższa niż ta wynikająca ze standardowej krzywej.

Krzywą też się będziesz musiał pobawić żeby dobrać właściwą dla swojego budynku.

shrek565
12-12-2019, 10:37
0.0 oznacza, że masz krzywą bez żadnej korekcji, to jest bez podbicia czy też obniżenia temperatury. Teraz pompa będzie Ci grzała dokładnie z ustawieniami sterownika. Zmiana 0.0 powiedzmy na 1 powoduje przesunięcie krzywej o 1 st do góry co oznacza że temp na wyjściu będzie wyższa niż ta wynikająca ze standardowej krzywej.

Krzywą też się będziesz musiał pobawić żeby dobrać właściwą dla swojego budynku.


Dziękuję
Czyli robiąc w gorę podnoszę temperaturę na wyjściu o 1 stopień np . z 30 na 31 a robiąc w dól obniżam o 1 stopień np. z 30 na 29 ?
A skąd wiadomo jaka temperatura wody wychodzi z pompy ?

wiertar
12-12-2019, 10:38
Masz na podglądzie, wystarczy kliknąć view i sterownik pokaże ci jaka aktualnie temperatura wychodzi z pompy

shrek565
12-12-2019, 10:41
Masz na podglądzie, wystarczy kliknąć view i sterownik pokaże ci jaka aktualnie temperatura wychodzi z pompy

A tam gdzie pokazuje jaka ciepłą wodę produkuje a co gdy produkuje na pogrzanie cwu ? wtedy widzę więcej nawet 50.

W pracy mam pompę nibe i tu wszystko mam ładnie opisane nawet parametry dla krzywej w tej sie nie mogę odnaleźć.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/30eead0e9944.jpg (https://naforum.zapodaj.net/30eead0e9944.jpg.html)

dwiecegly
12-12-2019, 12:03
A tam gdzie pokazuje jaka ciepłą wodę produkuje a co gdy produkuje na pogrzanie cwu ? wtedy widzę więcej nawet 50.

Jak grzeje CWU to chyba poznasz... :) 50 stopni nie leci na podlogę.
Domyslne ustawienia krzywej są wypisane w instrukcji. Tam mozesz sprawdzić.

wiertar
12-12-2019, 13:17
Jak dla mnie Do tej pory sterownik to największy minus tej pompy :) niejestzly, ale mocno cofnięty w czasie. Dlatego zastanawiam się czy nie kupić poprostu tego nowego sterownika i nie przelozyc

dwiecegly
12-12-2019, 13:31
Sterownik, menu i ustawienia to męka i nieporozumienie. Pożałowali może dwoch dodatkowych klawiszy ktore by wszystko usprawniło. Na szczęscie jak już ustawisz pompę to do sterownika nie bedziesz wracal.

wiertar
12-12-2019, 15:59
Tak, ale trochę mi brakuje jakich chociaż prowizorycznych liczników zużycia prądu itp.

meakkow
22-12-2019, 17:03
shrek565, jak dom nowy to musi się wygrzać.
Ale możesz też:
- pozamykać na jakiś czas zimne i krótkie pętle (garaż, wiatrołap).
- ustawić jakąś wysoką temperaturę i pozamykać większość rurek i przegonić wodę przez każdą odpowietrzając układ jednocześnie (u mnie odpowietrzenie jest w jednostce wewnętrznej pod blachą na górze).
- ciśnienie wody w podłogówce powinno mieć ok. 1,5bar (barometr na jednostce wewnętrznej)
- wyłączyć na jakiś czas DHW czyli wodę użytkową.
- wyłączyć całe urządzenie (taki reset ;) )
- jeśli masz 3 fazową to sprawdzić kolejność faz - to już nie sam - serwis.
- poszukać gdzie Ci ciepło ucieka, może brak wentylacji?
Pozdrawiam.

shrek565
28-12-2019, 18:29
Dziś się trochę pobawiłem
Na jednostce wewnętrznej mam 2 bary może tak być ?
Zakręciłem wszystkie rotametry i po kolej przez każdy przypuszczałem na maxa wodę. Raczej nie była zapowietrzona. Niestety przy każdej pętli po około 3-5 minutach pompa się wyłączała i wyskakiwał błąd E911 zbyt mały przepływ wody.
Co zauważyłem, iż na jednej pętli przepływ jest na maxa czyli 4l na minutę. Gdy jednak odkręcę wszystkie rotametry to przepływ na każdym mam tylko 0,5l na min.
Jest gdzieś możliwość zwiększenie w pompie aby pompa tłoczyła z większa mocą?
Po zdjęciu obudowy nie ma żadnego przełącznika ani zmiany biegu na wyższy.

raf_ju
28-12-2019, 20:05
Dziś się trochę pobawiłem
Na jednostce wewnętrznej mam 2 bary może tak być ?
Zakręciłem wszystkie rotametry i po kolej przez każdy przypuszczałem na maxa wodę. Raczej nie była zapowietrzona. Niestety przy każdej pętli po około 3-5 minutach pompa się wyłączała i wyskakiwał błąd E911 zbyt mały przepływ wody.
Co zauważyłem, iż na jednej pętli przepływ jest na maxa czyli 4l na minutę. Gdy jednak odkręcę wszystkie rotametry to przepływ na każdym mam tylko 0,5l na min.
Jest gdzieś możliwość zwiększenie w pompie aby pompa tłoczyła z większa mocą?
Po zdjęciu obudowy nie ma żadnego przełącznika ani zmiany biegu na wyższy.

2 bary są OK,

to, że przy jednej pętli wywala Ci błąd to normalne z tego co pamiętam to dla twojej pompy min przepływ to około 9 l, u mnie ( 12 kW) to 12 l na min i przepływ mniejszy po kilku minutach powoduje błąd.

Pompa sama dobiera prędkość pompy wody, ale na pewno większy przepływ powinien być w sytuacji kiedy pompa dopiero co została włączona. Troche dziwnie to u Ciebie wygląda bo przy parterówce i 150 m nie powinieneś mieć problemu aby mieć wyższe przepływy na każdej z pętli niż 0.5 l. ja co prawdą mam inną pompę wody, ale mam wiele więcej metrów z tego góra i dół i nie ma problemu, żebym na wszystkich pętlach miał 2 l i powyżej. osobiście wydaje mi się, że 0.5 l to trochę mało... dzwoń do instalatora niech sprawdza....

jak ze żuzyciem energii coś się poprawiło?
r

art8005
29-12-2019, 05:05
Dziś się trochę pobawiłem
Na jednostce wewnętrznej mam 2 bary może tak być ?
Zakręciłem wszystkie rotametry i po kolej przez każdy przypuszczałem na maxa wodę. Raczej nie była zapowietrzona. Niestety przy każdej pętli po około 3-5 minutach pompa się wyłączała i wyskakiwał błąd E911 zbyt mały przepływ wody.
Co zauważyłem, iż na jednej pętli przepływ jest na maxa czyli 4l na minutę. Gdy jednak odkręcę wszystkie rotametry to przepływ na każdym mam tylko 0,5l na min.
Jest gdzieś możliwość zwiększenie w pompie aby pompa tłoczyła z większa mocą?
Po zdjęciu obudowy nie ma żadnego przełącznika ani zmiany biegu na wyższy.
Sprawdź czy masz odkręcone te białe "kapturki" na dolnej listwie rozdzielacza

shrek565
29-12-2019, 11:11
Jeśli chodzi o zużycie to nadal coś około 500 KW ciężko stwierdzić ponieważ nie mam oddzielnego licznika na pompę a już mieszkamy i całkowite zużycie w domu w którym jest wszystko na prąd w grudniu to 750 kW ( 25 Dziennie) czyli jakieś 450 zł. W poprzednim tyle kosztował mnie sam eko groszek na miesiąc do grzania...

Jeśli chodzi o przepływ to jest mały 0,5 - 0,7 instalacja ma tylko dwa opory na zaworze 3d i powrocie zaznaczone na zielono. układ bardzo prosty, zawór 3D w momencie grzania podłogówki odcina bojler i na odwrót. Mam ustawioną krzywa + 1 i przy temperaturze na zewnątrz 1 C woda produkowana przez pompę ma 34 C.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/7fdcc214932d.jpg (https://naforum.zapodaj.net/7fdcc214932d.jpg.html)


Własnie nie wiem jak regulować te zawory na dole? odkręcić nakrętki i śrubami czy tym wystającym szpikulcem ? Tu jest na odwrót wkręcone rotametry to przepływ na maxa a wykręcony w górę jak w garażu to brak przepływu.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5cef6fb4dffb.jpg (https://naforum.zapodaj.net/5cef6fb4dffb.jpg.html)

codix
29-12-2019, 11:41
Tam wystaja tylko takie waleczki bo to sa zawory pod glowuce termostatyczne albo jakies sterowanie czy zawory rtl a biale kapturki jak wkrecasz to je przymykasz jak odkrecisz calkiem i zdejmiesz tak jak na tym jednym to zawor jest calkiem otwarty

codix
29-12-2019, 11:49
Cieńko na zdjeciu te rurki zasilajace tyle obwodów wygladaja jaka one maja srednice wewnetrzna ta zasilajaca i powrotna no i jaki rozmiar zaworu 3d?
Nie ma ten samsung gdzies w opcjach podgladu z jaka wydajnoscia chodzi pompka obiegowa jakis przeplyw?
U mnie pompa 7kw panasa podczas takiej normalnej pracy ustabilizowanej pcha ok.15l/min jak chodzi na wyzszej mocy np.60hz to pcha z 22l/min nawet do 30 podczas defrostów to i 34l/m

wiertar
29-12-2019, 14:07
Jak na podłogowe to masz wysoka temp. U mnie na grzejnikach przy 0 stopniach jest około 32-33 stopni, A w domu 23c.

shrek565
29-12-2019, 14:24
Czyli wychodzi na to, iż na rozdzielaczu wszystkie przepływy są otwarte na maxa.
Rurki z zasilaniem maja 26 x3 czyli to są 3/4 cala?
Co do zawory trójdrożnego to nie mam pojęcia.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/fb1c921d0f1f.jpg (https://naforum.zapodaj.net/fb1c921d0f1f.jpg.html)

Przydała by się regulacja na pompie na wyższy bieg ale nie wiem jak to zrobić. A co do temperatury to krzywa tak jest ustawiona fabrycznie. Przy zero grzeje jakieś 33 C.

codix
29-12-2019, 14:44
Niestety nie idzie znalezc co oni za zawor w komplecie dawali jaki on ma przeplyw.
Sprawdz czy napewno masz dobrze zalozony ten zawor 3d po modelu wychodzi ze jest to zawor trzydrogowy taki mieszacz a powinien byc zalozony tylko zawor przelaczajacy czyli tylko 100% zamkniety albo 100% otwarty ten co ty masz fabrycznie jest zrobiony na polozenie 50% i tak trzeba go zlozyc zeby sie calkowicie otwieral na chyba 10tce i zamykal na 0 sprawdz czy jak chodzi na c.o czy czasem nie przepuszcza czegos na cwu

shrek565
29-12-2019, 15:35
Jak jest w pozycji na 0 to wtedy grzeje ciepłą wodę i wytwarza gorącą rzędu 50 C a gdy jest w pozycji na 10 wtedy idzie tylko na ogrzewanie podłogowe.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/18beb9c56edd.jpg (https://naforum.zapodaj.net/18beb9c56edd.jpg.html)

A zawór wygląda tak : i jak grzeje ciepłą wodę to wydaje mi się, iż odrobinę przepuszcza na podłogówkę

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/3f67e35b86d8.jpg (https://naforum.zapodaj.net/3f67e35b86d8.jpg.html)

codix
29-12-2019, 15:55
A jak tak sciagniety jest to dasz rade recznie go ruszyc? Spróbuj czy jest domkniety do konca czy nie

Mi to nadal nie podobaja sie te pexy zaciskane instalacja od pompy do rozdzielacza powinna zapeewwniac jak najwiekszy przeplyw a te zllaczki pradowane czy trojnik to one niezle zawezaja przeplyw .
Moze obiegowka chodzi tak jak powinna ale ma niezly opór ,jak nie masz zadnych wskazan w pompie to nieewiem jak to sprawzic .
Mozna by bylo niby zalozyc jakis duzy wodomieerz na 3/4 zaraz za pompa dac na cwu i stoper i sprawwdzic ile daje litrow na minute

art8005
29-12-2019, 23:14
Jeśli chodzi o zużycie to nadal coś około 500 KW ciężko stwierdzić ponieważ nie mam oddzielnego licznika na pompę a już mieszkamy i całkowite zużycie w domu w którym jest wszystko na prąd w grudniu to 750 kW ( 25 Dziennie) czyli jakieś 450 zł. W poprzednim tyle kosztował mnie sam eko groszek na miesiąc do grzania...

Jeśli chodzi o przepływ to jest mały 0,5 - 0,7 instalacja ma tylko dwa opory na zaworze 3d i powrocie zaznaczone na zielono. układ bardzo prosty, zawór 3D w momencie grzania podłogówki odcina bojler i na odwrót. Mam ustawioną krzywa + 1 i przy temperaturze na zewnątrz 1 C woda produkowana przez pompę ma 34 C.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/7fdcc214932d.jpg (https://naforum.zapodaj.net/7fdcc214932d.jpg.html)


Własnie nie wiem jak regulować te zawory na dole? odkręcić nakrętki i śrubami czy tym wystającym szpikulcem ? Tu jest na odwrót wkręcone rotametry to przepływ na maxa a wykręcony w górę jak w garażu to brak przepływu.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5cef6fb4dffb.jpg (https://naforum.zapodaj.net/5cef6fb4dffb.jpg.html)

Sprawdził bym jeszcze grzanie cwu ,standardowo w sterowniku jest ustawiona histeraza 5 stopni (czyli jak temperatura cwu spadnie o 5 stopni to zawor z co przelacza na cwu)-niewiem jak masz umiejscowiony czujnik od zasobnika cwu.Ja grzeje wodę raz dziennie i u mnie jest ustawiona histeraza 15 stopni(zasobnik cwu 300litrow) .Odnosnie C.O ,34 stopnie na podłogę przy temperaturze powyżej zera to dużo ,u mnie tyle leci przy -15 i tu obniżył bym krzywa do -1 -2? Sprawdź ten zawor bo powinno byc on/off 100%
Zużycie u mnie za grudzień bedzie około 440-450 kwh o około 150 kwh mniej niż w 2018, 22-22,5stopnia w domu

cristoteles
02-01-2020, 22:06
Mam zamontowane dwie obiegowki, jedna przed zaworem trojdroznym i druga za zaworem. Od niedawna grzeje cwu i zauważyłem kiedy pompa jest wyłączona to co jakiś czas załącza się obiegówka i mieli wodę w i instalacji. Problemem jest to że załącza się tylko obiegówka przed zaworem i do tego
zawór przełącza się na obieg cwu. Obiegówka pracuje kilka minut i w tym czasie wystudza wodę w cwu. W dzień po kilku takich załączeniach woda w zbiorniku cwu potrafi spaść nawet o 10 stopni. Co z tym zrobić? Gdyby zawór nie przełączal się na obieg cwu to byłoby wszystko ok, a tak jest lipa.

art8005
03-01-2020, 07:58
Mam zamontowane dwie obiegowki, jedna przed zaworem trojdroznym i druga za zaworem. Od niedawna grzeje cwu i zauważyłem kiedy pompa jest wyłączona to co jakiś czas załącza się obiegówka i mieli wodę w i instalacji. Problemem jest to że załącza się tylko obiegówka przed zaworem i do tego
zawór przełącza się na obieg cwu. Obiegówka pracuje kilka minut i w tym czasie wystudza wodę w cwu. W dzień po kilku takich załączeniach woda w zbiorniku cwu potrafi spaść nawet o 10 stopni. Co z tym zrobić? Gdyby zawór nie przełączal się na obieg cwu to byłoby wszystko ok, a tak jest lipa.

U mnie obiegowka również mieli wodę co jakiś czas ale na c.o ,cos masz chyba spartolone bo nie powinno mielić wody w zbiorniku dzwon do instalatora

cristoteles
07-01-2020, 07:17
Z tego co się dowiedziałem to samsung fabrycznie jest tak zaprogramowany.
Jak pompa jest wyłączona i temp. zewn. spada ponizej jakiegoś tam parametru to jednostka sterująca daje sygnał co jakiś czas na zawór trojdrożny, który z obiegu CO przełącza na CWU. Po kilku minutach zawór wraca na obieg CO i obiegowka odrazu staje.
Mam G13 i grzeje wg harmonogramu w zasadzie tylko w T3 i pompa przez większość dnia jest wyłączona.

art8005
08-01-2020, 11:33
Z tego co się dowiedziałem to samsung fabrycznie jest tak zaprogramowany.
Jak pompa jest wyłączona i temp. zewn. spada ponizej jakiegoś tam parametru to jednostka sterująca daje sygnał co jakiś czas na zawór trojdrożny, który z obiegu CO przełącza na CWU. Po kilku minutach zawór wraca na obieg CO i obiegowka odrazu staje.
Mam G13 i grzeje wg harmonogramu w zasadzie tylko w T3 i pompa przez większość dnia jest wyłączona.

Jednak mysle ze jest gdzies tu blad w podłączeniu sterowania, nie powinno przełączać zaworu na cwu tylko mielić wodę co.Wlasnie teraz u mnie sie załączyła pompa i mieli wodę co

oberwatorPC
08-01-2020, 18:53
Jednak mysle ze jest gdzies tu blad w podłączeniu sterowania, nie powinno przełączać zaworu na cwu tylko mielić wodę co.Wlasnie teraz u mnie sie załączyła pompa i mieli wodę co

A potrafisz czytać ze zrozumieniem? Cristoteles pisze "jak pompa jest wyłączona" . Jeśli włączy pompę na co to pewnie też będzie mieliła co a nie cwu.

art8005
08-01-2020, 20:31
A potrafisz czytać ze zrozumieniem? Cristoteles pisze "jak pompa jest wyłączona" . Jeśli włączy pompę na co to pewnie też będzie mieliła co a nie cwu.
Zależy kto jak rozumie wylaczona fizycznie on/off czy poprostu wylaczona bo nie grzeje co.Samsung tak ma i pewnie inne pompy pw tez ,ale tak jak pisałem wyżej nie powinno mielić cwu .Zawor trójdrożny przełącza sie w momencie gdy ma grzać cwu i po skończonym grzaniu ma wrócić na co,takie jest moje zdanie i tak jest u mnie

cristoteles
09-01-2020, 06:19
Wyłączona w tym sensie, że zielona dioda na sterowniku się nie świeci. Do pompy dochodzi oczywiście zasilanie. Harmonogram ją załącza i wyłącza.
Wczoraj spróbowałem zostawić ją aktywną na grzaniu tylko cwu(wówczas do samego grzania cwu zalaczyla się w ciągu dnia tylko raz). Sytuacja z wychladzaniem zbiornika znowu się powtórzyła. Jak ją zostawię aktywną grzaniu tylko CO to tego problemu nie ma, ale nie mam ochoty ani potrzeby aby w ciągu dnia dogrzewała mi CO.

cristoteles
10-01-2020, 13:52
Zainstalowałem sterownik salusa, który przejął włączanie i wyłączanie pompy. Niestety nic nie pomogło. Sterownik Samsunga jest w ciągłej gotowości do pracy, a zawór trojdrozny jak pompa nie grzeje to co pewnie czas przełącza mieszanie wody na obieg cwu. W ten sposób czynnik gr, rwczy z wężownicy trafia do jednostki zewnętrznej.
Może to taki urok jednostki mono.
Mógłby ktoś zerknąć kto ma splita czy na wyłączonej pompie zawór trojdrozny mieszanie wody w instalacji przełącza na obieg cwu. Tylko że w splicie czynnik grzewczy nie wydostaje się na zewnątrz i nie ma problemu.

raf_ju
12-01-2020, 07:02
Zainstalowałem sterownik salusa, który przejął włączanie i wyłączanie pompy. Niestety nic nie pomogło. Sterownik Samsunga jest w ciągłej gotowości do pracy, a zawór trojdrozny jak pompa nie grzeje to co pewnie czas przełącza mieszanie wody na obieg cwu. W ten sposób czynnik gr, rwczy z wężownicy trafia do jednostki zewnętrznej.
Może to taki urok jednostki mono.
Mógłby ktoś zerknąć kto ma splita czy na wyłączonej pompie zawór trojdrozny mieszanie wody w instalacji przełącza na obieg cwu. Tylko że w splicie czynnik grzewczy nie wydostaje się na zewnątrz i nie ma problemu.

W split chyba jest podobnie.
Ustaw timer dla CWU, ja mam np tak:
1) cwu załącza się od 14:50 do Max 16 i grzeje w opcji standard. U mnie jest to 45 st C
2) od 21 do 22:15 jako Eco ( Eco mam ustawione na minus 2 st C, więc grzeje do 43 st C
3) od 4:30 do 5:30

Delte mam ustawioną na 5 st C więc jeżeli nie ma spadku temp o 5 st to CWU się nie zalaczy.

cristoteles
12-01-2020, 13:19
W split chyba jest podobnie.
Ustaw timer dla CWU, ja mam np tak:
1) cwu załącza się od 14:50 do Max 16 i grzeje w opcji standard. U mnie jest to 45 st C
2) od 21 do 22:15 jako Eco ( Eco mam ustawione na minus 2 st C, więc grzeje do 43 st C
3) od 4:30 do 5:30

Delte mam ustawioną na 5 st C więc jeżeli nie ma spadku temp o 5 st to CWU się nie zalaczy.
Masz splita czy mono?

raf_ju
12-01-2020, 13:58
Masz splita czy mono?

Split

cristoteles
12-01-2020, 14:47
Split

Mógłbyś napisać jaka obiegówka obsługuje Ci dom. Ja mam wilo yonos pico 25 1-4 i czuję że mam troszkę małe przepływy na rotametrach. Bije się z myślami czy warto byłoby wymienić na 25 1-6.

raf_ju
12-01-2020, 18:29
Mógłbyś napisać jaka obiegówka obsługuje Ci dom. Ja mam wilo yonos pico 25 1-4 i czuję że mam troszkę małe przepływy na rotametrach. Bije się z myślami czy warto byłoby wymienić na 25 1-6.

Mam tylko jedną pompę obiegową i jest to pompa wbudowana w jednostkę wewnętrzną, oryginalna to jest: WILO STRATOS PARA 25/1-9.
Też myślałem, że nie wystarcza, ale ja mam rury 18 na podłogach ( dół i góra i do tego 14 na ścianie w garażu - duży opór) i pompa daje radę, a przepływy do 2l/min są w zupełni wystarczające. Miałem na początku problem z przepływem na garaż, ale jak tylko przykręciłem resztę petli zgodnie z projektem to wszystko jest OK.
w domu cały czas powyżej 23 st C. Opis domu masz poniżej.

dwiecegly
13-01-2020, 06:48
Mi wymieniono na gwarancji oryginalną pompę wewnątrz hydroboxa na wiekszą. Oryginalna nie dawala rady - niskie przeplywy na piętrze. Ale mozliwe że to dlatego że dwa razy miala zatkane filtry (instalatorzy slabo wyczyscili instalację po montażu). Po wymianie pompy na większa przeplywy sa ok i temperatura zasilania może być kilka stopni mniejsza więc czysta oszczędność. Wczesniej miałem przegrzany parter i zimne piętro.

pandzik
16-01-2020, 11:27
No właśnie z tymi przepływami. Mam dwa rozdzielacze , 10 i 8 obiegów. Jeśli chodzi i opinie pompiarza, to mam malutkie opory, przy montażu Aku do upsa pompy obieg poszedł tylko na tym Aku.

petle po max 80-90m, rurka 18mm i pompa MONO 8KW.

Tak czy siak mam pompę w szafie izzyfast Wilo para stg 25/8 i przepływy maksymalnie mam na poziomie 1.8 skręcając np wiatrołap do 0.8.

Trudno coś opisać po ciepło ale pompa długo chodzi (jak mogę to ocenić jako laik) na krzywej i na temp zasilania 27-28 stopni w grudniu zagrzałem do max 22 stopni.

shrek565
16-01-2020, 17:41
Jak już pisałem w paru ostatnich postach o problemie z temperaturą i przepływami to dziś wszytko się wyjaśniło. Przyjechał hydraulik I się okazało, że podłogówka jeszcze była zapowietrzona dlatego przepływy były w okolicy 0,5-1. Teraz nie ma problemu ustawić nawet na 4.

A teraz pytanie jakie przepływy najlepiej ustawić na pętlach ? Krzywą mam ustawioną na zero i przy 6 w dzień i 0 w nocy pompa tłoczy wodę około 30 C

art8005
16-01-2020, 18:52
Jak już pisałem w paru ostatnich postach o problemie z temperaturą i przepływami to dziś wszytko się wyjaśniło. Przyjechał hydraulik I się okazało, że podłogówka jeszcze była zapowietrzona dlatego przepływy były w okolicy 0,5-1. Teraz nie ma problemu ustawić nawet na 4.

A teraz pytanie jakie przepływy najlepiej ustawić na pętlach ? Krzywą mam ustawioną na zero i przy 6 w dzień i 0 w nocy pompa tłoczy wodę około 30 C

Przepływy masz ok i teraz chcesz je dławić?Jak zpCi za gorąco to opuść krzywą lub podnieś jak za zimno ,ile 0,5-1-2 stopnie tego nikt nie zgadnie

Kaizen
16-01-2020, 19:15
A teraz pytanie jakie przepływy najlepiej ustawić na pętlach ? Krzywą mam ustawioną na zero i przy 6 w dzień i 0 w nocy pompa tłoczy wodę około 30 C

Tak, żeby w każdym pomieszczeniu uzyskać taką temperaturę, jaką chcesz. Jak taką masz, to niczego nie zmieniaj. Jak we wszystkich za ciepło albo za zimno - przestaw krzywą.

cristoteles
16-01-2020, 21:57
No właśnie z tymi przepływami. Mam dwa rozdzielacze , 10 i 8 obiegów. Jeśli chodzi i opinie pompiarza, to mam malutkie opory, przy montażu Aku do upsa pompy obieg poszedł tylko na tym Aku.

petle po max 80-90m, rurka 18mm i pompa MONO 8KW.

Tak czy siak mam pompę w szafie izzyfast Wilo para stg 25/8 i przepływy maksymalnie mam na poziomie 1.8 skręcając np wiatrołap do 0.8.

Trudno coś opisać po ciepło ale pompa długo chodzi (jak mogę to ocenić jako laik) na krzywej i na temp zasilania 27-28 stopni w grudniu zagrzałem do max 22 stopni.

Grzejesz non stop czy wg taryfy?
Ja grzeje w taniej taryfie i ciężko mi zauważyć kiedy pompa ma przerwę w pracy. Na forum wałkowali jak to duża pompa w okolicach 0 stopni będzie taktować. Ja raczej mam uczucie że moja dwunastka nie wie za bardzo co to taktowanie.

pandzik
16-01-2020, 23:00
Grzejesz non stop czy wg taryfy?
Ja grzeje w taniej taryfie i ciężko mi zauważyć kiedy pompa ma przerwę w pracy. Na forum wałkowali jak to duża pompa w okolicach 0 stopni będzie taktować. Ja raczej mam uczucie że moja dwunastka nie wie za bardzo co to taktowanie.

U mnie ostatnio chodzi w taniej a w weekendy w ciągu dnia. Temperatury docelowej jeszcze nie osiagnalem to chyba nie taktuje. Moze to kwestia wysuszenia domu ale nie widzę przełożenia jej pracy na wzrost temp. Dobija do 21,5 - 22 i wsio. Mam wrażenie ze gdybym ja puścił wolno to chodziłaby 24/24 a temp nie wzrosłaby. . Moze to kwestia mizernych przepływów i za slabej pompy. Jaka ty masz obiegowke? Ja w szafie Izzy mam taka jak wyżej napisalem.

Tulisko
17-01-2020, 05:34
Grzejesz non stop czy wg taryfy?
Ja grzeje w taniej taryfie i ciężko mi zauważyć kiedy pompa ma przerwę w pracy. Na forum wałkowali jak to duża pompa w okolicach 0 stopni będzie taktować. Ja raczej mam uczucie że moja dwunastka nie wie za bardzo co to taktowanie.

Trudno o taktowanie jak grzejesz tylko w taniej czyli pewnie w zależności od taryfy od 11-13 godzin.. Po tylu godzinach przerwy pompa napewno ma co robić bo wylewka stygnie. Taktowanie bardziej „dokucza” przy grzaniu całodobowym. Jakbyś puścił pompę samopas ze 2,3 dni przy temperaturze około 0 + 5st. to zapewne zauważyłbyś to zjawisko;-)

art8005
17-01-2020, 05:56
U mnie ostatnio chodzi w taniej a w weekendy w ciągu dnia. Temperatury docelowej jeszcze nie osiagnalem to chyba nie taktuje. Moze to kwestia wysuszenia domu ale nie widzę przełożenia jej pracy na wzrost temp. Dobija do 21,5 - 22 i wsio. Mam wrażenie ze gdybym ja puścił wolno to chodziłaby 24/24 a temp nie wzrosłaby. . Moze to kwestia mizernych przepływów i za slabej pompy. Jaka ty masz obiegowke? Ja w szafie Izzy mam taka jak wyżej napisalem.

Masz 18 pętli po 80 metrow to daje 1440 metrow rurki także pompa ma co robic.Ja mam 12 pętli po około 65-80 metrow rurka 16 jedna ma nawet 125 m w sypialni i na tej pętli jest przepływ 2 litry min. reszta to 2.5-3 litry.min

cristoteles
17-01-2020, 06:07
Ja mam dwie obiegówki. Jedna przed zaworem trojdrożny wilo yonos para 25/7.5 i druga za zaworem na obiegu CO wilo pico 25 1-6. Wczesniej miałem na obiegu CO 25 1-4. Po wymianie nie zauważyłem jakiś spektakularnych przepływów. Mam 19 sekcji - parter 7 i poddasze 12, rura 16 i ok. 1600 metrów rury. Przepływy jakie udaje mi się osiągnąć to 1 - 2 l/m.
Obecnie grzeje na krzywej +1,5 i w domu ok. 23 stopnie, dzisiaj przy minus 2,5 na zewnątrz woda w instalacji ok. 30 st, a za nockę od 23 do 7 zeżarło 17 kWh.

pandzik
17-01-2020, 08:38
Masz 18 pętli po 80 metrow to daje 1440 metrow rurki także pompa ma co robic.Ja mam 12 pętli po około 65-80 metrow rurka 16 jedna ma nawet 125 m w sypialni i na tej pętli jest przepływ 2 litry min. reszta to 2.5-3 litry.min

Mam ok 1150m rurki na 2 piętrach. Niektóre pętlę są krótsze, pew IE większość ma po 70m. Na żadnej pętli nie mogę uzyskać 2l/m.

Dziś pompa chodziła na krzywej -2 w nocy (kafelkuje podłogi) i zezarlo 9kw i zero efektu. Dalej 20.4 stopnia. Napiszę do Krakowskiego. Może podejdzie do tematu z chęcią...

art8005
17-01-2020, 10:00
Mam ok 1150m rurki na 2 piętrach. Niektóre pętlę są krótsze, pew IE większość ma po 70m. Na żadnej pętli nie mogę uzyskać 2l/m.

Dziś pompa chodziła na krzywej -2 w nocy (kafelkuje podłogi) i zezarlo 9kw i zero efektu. Dalej 20.4 stopnia. Napiszę do Krakowskiego. Może podejdzie do tematu z chęcią...

9 kw to nie dużo,pozatym nie obnizaj odrazu o 2 stopnie do to duża różnica przy podlogowce potrzeba czasu.Troche za małe te przepływy moim zdaniem ,możesz ratować się podniesieniem temperatury na pompie np.35 stopni puść i zobacz jak będzie ,ale to moim zdaniem bez sensu.
Jaki masz rozstaw rurek? bo to terz wazne

art8005
17-01-2020, 16:20
Zainstalowałem sterownik salusa, który przejął włączanie i wyłączanie pompy. Niestety nic nie pomogło. Sterownik Samsunga jest w ciągłej gotowości do pracy, a zawór trojdrozny jak pompa nie grzeje to co pewnie czas przełącza mieszanie wody na obieg cwu. W ten sposób czynnik gr, rwczy z wężownicy trafia do jednostki zewnętrznej.
Może to taki urok jednostki mono.
Mógłby ktoś zerknąć kto ma splita czy na wyłączonej pompie zawór trojdrozny mieszanie wody w instalacji przełącza na obieg cwu. Tylko że w splicie czynnik grzewczy nie wydostaje się na zewnątrz i nie ma problemu.

Dzisiaj akurat miałem czas to sprawdzic ,na wyłączonym c.o i włączonym cwu obiegówka mieli wodę ale na c.o.

cristoteles
17-01-2020, 18:09
Zastanawiające... ciekawe czy to nie ze względu na dość wysoką temp. zewn. U mnie dzisiaj chyba słabo mieliło cwu, bo nie wychodziło zasobnika. Dzwoniłem do instalatora (GHS) i wiem tylko tyle że tak ma być.
Pisałem nawet maila do neoklimy ale nie dostałem żadnej odpowiedzi. Chciałbym po prostu poznać logikę tego sterowania i temp. przełączania zaworu.

art8005
17-01-2020, 19:10
Zastanawiające... ciekawe czy to nie ze względu na dość wysoką temp. zewn. U mnie dzisiaj chyba słabo mieliło cwu, bo nie wychodziło zasobnika. Dzwoniłem do instalatora (GHS) i wiem tylko tyle że tak ma być.
Pisałem nawet maila do neoklimy ale nie dostałem żadnej odpowiedzi. Chciałbym po prostu poznać logikę tego sterowania i temp. przełączania zaworu.

Zauważyłem ,ze mieli wodę od temperatury zewnętrznej +2 jak jest wyższa to nie .Napisz jeszcze dlaczego u ciebie sa 2 obiegówki w instalacji
Edit.
Przestudiowalem instrukcje instalacji mono i tam jest jedna obiegówka główna a za nią zawor trójdrożny ,druga pompa dodatkowa występuje jak jest bufor (sprzeglo)

pandzik
17-01-2020, 20:49
9 kw to nie dużo,pozatym nie obnizaj odrazu o 2 stopnie do to duża różnica przy podlogowce potrzeba czasu.Troche za małe te przepływy moim zdaniem ,możesz ratować się podniesieniem temperatury na pompie np.35 stopni puść i zobacz jak będzie ,ale to moim zdaniem bez sensu.
Jaki masz rozstaw rurek? bo to terz wazne

Na razie nie chce grzać bo kleje podłogi. Za tydzien puszcze ja w weekend.

Pisałem do GHS opisując sprawe. Odpisał ze wszystko jest ok. Podnosząc przepływy zmniejszę wydajnosc pompy... itd. No nic zobaczymy w praniu jak ja pietrze łazienkę ogrzeje...Zeby podbic do 22 stopni to mam krzywa podniesc. To ja nie wiem na ile jest ustawiona teraz...

art8005
17-01-2020, 21:02
Na razie nie chce grzać bo kleje podłogi. Za tydzien puszcze ja w weekend.

Pisałem do GHS opisując sprawe. Odpisał ze wszystko jest ok. Podnosząc przepływy zmniejszę wydajnosc pompy... itd. No nic zobaczymy w praniu jak ja pietrze łazienkę ogrzeje...Zeby podbic do 22 stopni to mam krzywa podniesc. To ja nie wiem na ile jest ustawiona teraz...

Magiczne dwa guziczki razem na sterowniku i wszystko bedziesz wiedział ,najszybciej instrukcje znajdziesz na stronie ghs od str.35
Fabrycznie masz krzywa ustawiona -10/40 +15/25 stopni C
Sterownik nie taki taki straszny do ogarnięcia

cristoteles
18-01-2020, 16:51
Zauważyłem ,ze mieli wodę od temperatury zewnętrznej +2 jak jest wyższa to nie .Napisz jeszcze dlaczego u ciebie sa 2 obiegówki w instalacji
Edit.
Przestudiowalem instrukcje instalacji mono i tam jest jedna obiegówka główna a za nią zawor trójdrożny ,druga pompa dodatkowa występuje jak jest bufor (sprzeglo)

Nie wiem dlaczego są dwie obiegówki. Instalacja wykonana przez GHS, więc spodziewam się że powinno być prawidłowo.
Jaki masz zawór 3d?

pandzik
18-01-2020, 18:52
Magiczne dwa guziczki razem na sterowniku i wszystko bedziesz wiedział ,najszybciej instrukcje znajdziesz na stronie ghs od str.35
Fabrycznie masz krzywa ustawiona -10/40 +15/25 stopni C
Sterownik nie taki taki straszny do ogarnięcia

Wiem jakie guziczki. Mam inną krzywą. U mnie max ustawił na 35 cz 36 z tego co pamietam. Dzis przy 2 na zewn, chodziła na 27 stopni. Zobaczymy. Po kilku godzinach skoczyła temp o stopien, do 21. Czesc ustawien mam poblokowanych chyba ze wzgl. na podlaczenie Salusa.
Generalnie skupił sie na tym ze wszystko działa automatycznie. Tez pisał o przeczyszczeniu filtra. Chodzi o ten z zaworem na rurce przyłączeniowej czy ten w srodku, przezroczysty do wody? Nie dopytałem.

shrek565
23-01-2020, 18:03
Czy ktoś pomoże jak ustawić aby pompa działa przez cały tydzień tylko w godzinach 11 do 23 i jak ustawić wodę żeby grzała tylko od 15 do 22. Bo instrukcja jest dla mnie tragiczna i nic z niej nie wynika. Czuje się jak debil żeby to zrobić. Może jakiś krótki filmik na YouTube

cristoteles
24-01-2020, 07:25
Cwu ustawiasz w harmonogramie dziennym, co natomiast w tygodniowym.
Szczerze mówiąc dołóż sobie jakis bezprzewodowy sterownik i nie będziesz się męczył.:rolleyes:
Ja ostatnio zainstalowałem salusa flrfv2 i bez problemu ustawiłem sobie grzanie na cały tydzień wg taryfy nocnej. Do tego salus pilnuje zadanej temp. i wyłącza pompę aby nie przegrzewała domu.

shrek565
24-01-2020, 12:27
W tym dziennym na cwu wiem jak ustawić rozpoczęcie grzania ale jak w tym samym dniu żebyś wyłączyć o 22 to nie mam pojęcia. Przełączam niby na off ale jak by się nie zapisuje. Nie ma gdzie tego podejrzeć

pandzik
16-03-2020, 17:21
Też mam problem z grzaniem wody w wybranych godzinach. Ustawiłem harmonogram na 13 ale to nie działa, cwu ma być wyłączone?Bo inaczej grzeje dowolnie. Chciałbym drugi na 22 ale raczej się nie da.

Jak ustawić wygrzewanie na chorobę legionistów. Ustawiłem sobie sobotę i 70 stopni. Pompa nagrzała do bodaj 55 i wywaliła błąd chyba 919, że nie mogła podgrzać do tej temp lub jej utrzymać przez zadany czas. Masakra.

wiertar
18-03-2020, 10:01
Może grzałkę masz wyłączona, bez grzałki nie pociągnie do 70

toommm
19-03-2020, 07:51
Też mam problem z grzaniem wody w wybranych godzinach. Ustawiłem harmonogram na 13 ale to nie działa, cwu ma być wyłączone?Bo inaczej grzeje dowolnie. Chciałbym drugi na 22 ale raczej się nie da.

Jak ustawić wygrzewanie na chorobę legionistów. Ustawiłem sobie sobotę i 70 stopni. Pompa nagrzała do bodaj 55 i wywaliła błąd chyba 919, że nie mogła podgrzać do tej temp lub jej utrzymać przez zadany czas. Masakra.

Nie znam się na tej Pc , ale jeśli chodzi o podgrzewanie wody przeciw bakterii - jeśli normalnie użytkujesz wodę na bieżąco ona nie ma kiedy się rozwijać i podgrzewanie takie moim zdaniem jest zbyteczne.

cristoteles
21-03-2020, 06:27
Ja również uważam że takie wygrzewanie trochę za bezcelowe. Szkoda energii, aby pędzić 300 l zbiornik do temp. 70 st., kiedy ciepła woda zużywana jest na bieżąco. Po wyjeździe wakacyjnym lub dłuższej nieobecności to i owszem, ale nie co tydzień.

kysztof_2
16-04-2020, 19:23
Moim zdaniem takie wygrzewanie powinno być cykliczne raz na ok 2-3 tygodnie i spokój

art8005
06-10-2020, 20:26
Też mam problem z grzaniem wody w wybranych godzinach. Ustawiłem harmonogram na 13 ale to nie działa, cwu ma być wyłączone?Bo inaczej grzeje dowolnie. Chciałbym drugi na 22 ale raczej się nie da.

Jak ustawić wygrzewanie na chorobę legionistów. Ustawiłem sobie sobotę i 70 stopni. Pompa nagrzała do bodaj 55 i wywaliła błąd chyba 919, że nie mogła podgrzać do tej temp lub jej utrzymać przez zadany czas. Masakra.

W harmonogramie dziennym ustawiasz pod 1 godzinę i on,pod 2 godzinę i off ,analogicznie np.2 grzanie cwu - pod 3 godzinę i on ,pod 4 godzinę i off.Ja mam ustawione pod 1włącz o 13 i pod 2wyłącz o15 .
Działa pozdrawiam

art8005
06-10-2020, 20:33
Też mam problem z grzaniem wody w wybranych godzinach. Ustawiłem harmonogram na 13 ale to nie działa, cwu ma być wyłączone?Bo inaczej grzeje dowolnie. Chciałbym drugi na 22 ale raczej się nie da.

Jak ustawić wygrzewanie na chorobę legionistów. Ustawiłem sobie sobotę i 70 stopni. Pompa nagrzała do bodaj 55 i wywaliła błąd chyba 919, że nie mogła podgrzać do tej temp lub jej utrzymać przez zadany czas. Masakra.

W harmonogramie dziennym ustawiasz pod 1 godzinę i on,pod 2 godzinę i off .Ja mam ustawione pod 1włącz o 13 i pod 2wyłącz o15 .
Działa pozdrawiam

art8005
06-10-2020, 20:35
A

art8005
06-10-2020, 20:37
[QUOTE=art8005;7980559]W harmonogramie dziennym ustawiasz pod 1 godzinę i on,pod 2 godzinę i off. Działa pozdrawiam

wojtekweb
10-10-2020, 10:53
Czy ktoś z Was próbował ustawić temperaturę zasilania podłogówki? Próbuję ustawić, a coś nie mogę.

Teoretycznie powinno się dać ustawić przechodząc na tę opcję i naciskając set, niestety przechodzi wtedy na temperaturę grzania wody, a po kolejnym naciśnięciu na regulację temperatury wewnątrz domu, potem znowu na grzanie wody itp.

Czy coś robię źle?

wrobelbiz
10-10-2020, 13:07
Wszystko masz opisane w instrukcji obsługi: http://samsungehs.pl/wp-content/uploads/2016/11/Instrukcja_Obs%C5%82ugi_Samsung_EHS_Split_5_genera cja.pdf

Strona 36-39.
Dokładnie to przytrzymujesz SET (ten obok strzałek) i strzałka w górę, a potem jak chcesz ustawić krzywą grzewczą to zmieniasz pola nr #2011, #2012, #2021, #2022.
Przy tej opcji pod przyciskiem SET (ten obok Power po lewej) możesz ustawić +- 5stopni odchyłkę od tej krzywej.

Lecz jeśli interesuje Cię stała temperatura zasilania podłogówki, to na ekranie masz po lewej stronie obok Power przycisk "Mode", ustawiasz ikonkę pierwszą po lewej i to wtedy pod SET możesz ustawić temperaturę.

pandzik
10-10-2020, 18:24
[QUOTE=art8005;7980559]W harmonogramie dziennym ustawiasz pod 1 godzinę i on,pod 2 godzinę i off. Działa pozdrawiam

Jak sie dokopie do pompy to sprawdze. Teraz grzeje mi w taniej o 1330 a potem gasze manualnie :)

wojtekweb
10-10-2020, 20:13
Wszystko masz opisane w instrukcji obsługi: http://samsungehs.pl/wp-content/uploads/2016/11/Instrukcja_Obs%C5%82ugi_Samsung_EHS_Split_5_genera cja.pdf

Strona 36-39.
Dokładnie to przytrzymujesz SET (ten obok strzałek) i strzałka w górę, a potem jak chcesz ustawić krzywą grzewczą to zmieniasz pola nr #2011, #2012, #2021, #2022.
Przy tej opcji pod przyciskiem SET (ten obok Power po lewej) możesz ustawić +- 5stopni odchyłkę od tej krzywej.

Lecz jeśli interesuje Cię stała temperatura zasilania podłogówki, to na ekranie masz po lewej stronie obok Power przycisk "Mode", ustawiasz ikonkę pierwszą po lewej i to wtedy pod SET możesz ustawić temperaturę.


Dzięki, nie chcę ustawiać krzywej, chciałbym tylko ustawić temperaturę wody, którą zasilana jest podłogówka. Przycisk "mode" umożliwia mi obecnie 2 funkcje tak jak pisałem, temperaturę ciepłej wody w kranie lub ustawienie temperatury wewnątrz domu, a nie temperatury wody do podłogówki.

wrobelbiz
11-10-2020, 12:34
W sumie to najprościej ustaw po prostu krzywą jako "prostą", to znaczy ustaw parametr #2021 i #2022 na 30, wtedy niezależnie od temp. na zewnątrz będzie Ci grzało podłogę do 30stopni. Tylko zmień "Mode" po lewej na trzecią ikonkę od lewej (grzanie wg. krzywej grzewczej).

SARUL
25-10-2020, 19:39
Witam wszystkich. Mam ofertę na pompę Samsung EHS split 9 kw i 12 kw. Różnica w cenie sporą 5000zl.
Dom 220m2 z 2010r . Ok 100 M2 podlogowka, reszta grzejniki przewymiarowane pod kocioł kondensacyjny. Ściany porotherm 35 + styro 10cm + klinkier . Okna 2 szybowe plastik z 2010r. Poddasze wełna 20 cm , posadzka styro chyba 10 cm . Wg strony ciepło właściwe zapotrzebowanie max wychodzi 10 kw przy -18 st. Jedno pomieszczenie 40m2 rzadko ogrzewane . Obecnie 11 letni kondensat i kominek z płaszczem
Obawiam się że EHS 12 KW mimo wszystko będzie za duży i przez większość sezonu będzie pracował z mocą poniżej 60 % no i problemy z taktowaniem przy temp + ,a z drugiej strony EHS 9kw poradzi sobie max do -7 stopni ,no ale jest piec i kominek .
Co radzicie ??

pandzik
31-10-2020, 10:17
Nie mogę nagrzać zbiornika. W nocy miał temperaturę okolo 38 stopni. Kolo 5:00 już 150 stopni. Woda chłodna, po kąpieli w tej chwili ma 145 stopni. Z tego powodu nie chce się uruchomić grzanie. Oczywiscie temperatura to fake. Realnie jest koło 30 stopni.
Restart, wyłączanie prądu na 10min nie pomogło.

Może sie ktoś spotkał... :)

Edit

info od instalatora, poszedł czujnik temp na zbiorniku za 15zł. Przełączyliśmy z grzania podłogówki na grzanie wody. :P
Fajne urządzenie. Miana trybu zaworu 3d, wyłączenie sterownika wifi i grzejemy w trybie CO zbiornik CWU :)

Andrzej5101
31-10-2020, 13:45
Mam ofertę na pompę Samsung EHS split 9 kW i 12 kw. Różnica w cenie sporą 5000zl.
Wg strony ciepło właściwe zapotrzebowanie max wychodzi 10 kW przy -18 st.
Obawiam się że EHS 12 kW mimo wszystko będzie za duży i przez większość sezonu
będzie pracował z mocą poniżej 60 %no i problemy z taktowaniem przy temp + ,
a z drugiej strony EHS 9kw poradzi sobie max do -7 stopni ,no ale jest piec i kominek .
Co radzicie ??
Jakie moce mają te pompy przy - 18 C,
Czy mają grzałki?

waka
01-11-2020, 16:20
Ja mam 16kw przy -20 o ile się nie mylę ma koło 11kw. Ma 2 grzałki po 3kw chyba

SARUL
02-11-2020, 21:24
Przy -18 9kw ok. 6.5kw ,a pompa 12kw ok. 8kw . Mają grzałki 4 kw . Myślę że nawet 9kw poradzi sobie bez grzałek do ok -7stopni ,a później grzałki lub wspomaganie przez piec gazowy ,ale za to lepiej dobrana moc pompy dla temperatury >-2stopni

SARUL
02-11-2020, 21:31
Jakie moce mają te pompy przy - 18 C,
Czy mają grzałki?

Przy -18 9kw ok. 6.5kw ,a pompa 12kw ok. 8kw . Mają grzałki 4 kw . Myślę że nawet 9kw poradzi sobie bez grzałek do ok -7stopni ,a później grzałki lub wspomaganie przez piec gazowy ,ale za to lepiej dobrana moc pompy dla temperatury >-2stopni

Andrzej5101
03-11-2020, 05:29
Przy -18C; pompa 9 kW ma ok. 6.5 kW, a pompa 12 kW ma moc ok.8 kW .
Mają grzałki 4 kW . Myślę że nawet 9 kW poradzi sobie bez grzałek do ok -7stopni ,
a później grzałki lub wspomaganie przez piec gazowy, ale za to lepiej dobrana moc
pompy dla temperatury >- 2stopni
Rozumowanie, przy tych założeniach ; JEST POPRAWNE ,
Istotne jest również z jaką minimalną mocą mogą pracować te pompy?
Pompy Panasonic maja moce minimalne;
9 kW/1f ; około 2,20 kW,
9 kW/3f ; 9 kW/T-Cap ; ok 3,50 - 4,0 kW
12 kW/1f/3f ; ok 4,5 kW

codix
03-11-2020, 10:47
Rozumowanie, przy tych założeniach ; JEST POPRAWNE ,
Istotne jest również z jaką minimalną mocą mogą pracować te pompy?
Pompy Panasonic maja moce minimalne;
9 kW/1f ; około 2,20 kW,
9 kW/3f ; 9 kW/T-Cap ; ok 3,50 - 4,0 kW
12 kW/1f/3f ; ok 4,5 kW

Dopisz jeszcze w jakich temperaturach te moce minimalne sa osiągane bo wiecznie je podajesz a tak samo jak na wykresie który zamieszczasz te dane sa błędne bo pompa nie bedzie generowac takiej samej mocy minimalnej w calym zakresie temperatur od np.-20 do 15

Andrzej5101
03-11-2020, 14:07
te dane sa błędne bo pompa nie bedzie generowac takiej samej mocy
minimalnej w calym zakresie temperatur od np.-20 do 15
-Napisałem około a więc nie stała moc,
- To lepiej, żeby wybierać pompę z nadmiarem mocy niż zaznajomić się z mocami minimalnymi

codix
03-11-2020, 14:50
-Napisałem około a więc nie stała moc,
- To lepiej, żeby wybierać pompę z nadmiarem mocy niż zaznajomić się z mocami minimalnymi

Nie lepiej tego nie podawać bo jeszcze ktos pomysli ze pompa 9kw jest w stanie chodzic przy plus 10st z minimalna mocą 2,2kw i wezmie wlasnie za dużą.
A pompa 9kw na najnizszej modulacji bedzie w stanie zjechac przy plus 10 pewnie nie nizej niz 3kw a na tych wykresach co zawsze dajesz ta moc minimalna jest naniesiona jaka stala wartosc dla kazdej temperatury.

Panasonic nie podaje nigdzie mocy minimalnych w zaleznosci od temperatury ani wogole zadnych mocy minimalnych wiec gdzie ktos ma sie zaznajomic na tych blednych wykresach?

U mnie pompa 7kw nie jest w stanie zejsc nizej z poborem pradu niz ok.450w i teraz nalezy to mnozyc przez mozliwy do osiagniecia cop w danej temperaturze
Z tego co kojarze to pompa 5kw chyba potrafi zejsc z poborem w okolice 300w

SARUL
03-11-2020, 21:02
Rozumowanie, przy tych założeniach ; JEST POPRAWNE ,
Istotne jest również z jaką minimalną mocą mogą pracować te pompy?
Pompy Panasonic maja moce minimalne;
9 kW/1f ; około 2,20 kW,
9 kW/3f ; 9 kW/T-Cap ; ok 3,50 - 4,0 kW
12 kW/1f/3f ; ok 4,5 kW

Znalazłem dane , że Samsung EHS 9kw 1f może pracować z min. mocą grzewczą 2,39 a 12KW 1f - 3,75KW . Z zapotrzebowania średniego (wg. cieplowlasciwe.pl) przy 2 st
wynoszącym ok. 4,8KW wyliczylem , że przy + 12st mój dom będzie potrzebować ok 2,4KW czyli rozumiem , że pompa EHS 9 KW przy takim zaporzrebowaniu budynku będzie jeszcze w stanie zejść tak nisko z min. mocą.
Instalator mówił mi , że 12KW EHS może modulować moc do min 1.5KW i namawiał mnie na taką pompę , ale nie chce mi się w to wierzyć.
Czy myślę dobrze?

SARUL
03-11-2020, 21:07
Nie lepiej tego nie podawać bo jeszcze ktos pomysli ze pompa 9kw jest w stanie chodzic przy plus 10st z minimalna mocą 2,2kw i wezmie wlasnie za dużą.
A pompa 9kw na najnizszej modulacji bedzie w stanie zjechac przy plus 10 pewnie nie nizej niz 3kw a na tych wykresach co zawsze dajesz ta moc minimalna jest naniesiona jaka stala wartosc dla kazdej temperatury.

Panasonic nie podaje nigdzie mocy minimalnych w zaleznosci od temperatury ani wogole zadnych mocy minimalnych wiec gdzie ktos ma sie zaznajomic na tych blednych wykresach?

U mnie pompa 7kw nie jest w stanie zejsc nizej z poborem pradu niz ok.450w i teraz nalezy to mnozyc przez mozliwy do osiagniecia cop w danej temperaturze
Z tego co kojarze to pompa 5kw chyba potrafi zejsc z poborem w okolice 300w

SAMSUNG EHS 9KW1 f ma z tego co wiem min. pobór prądu 535W czyli jakby to przemnożyć przez COP powiedzmy 4,5 to wyjdzie 2,4KW czyli mniej więcej tyle ile podają min. mocy grzewczej dla tej pompy. Tak to rozumiem , ale nie jestem z branży tylko szukam pompy

codix
03-11-2020, 21:14
Znalazłem dane , że Samsung EHS 9kw 1f może pracować z min. mocą grzewczą 2,39 a 12KW 1f - 3,75KW . Z zapotrzebowania średniego (wg. cieplowlasciwe.pl) przy 2 st
wynoszącym ok. 4,8KW wyliczylem , że przy + 12st mój dom będzie potrzebować ok 2,4KW czyli rozumiem , że pompa EHS 9 KW przy takim zaporzrebowaniu budynku będzie jeszcze w stanie zejść tak nisko z min. mocą.
Instalator mówił mi , że 12KW EHS może modulować moc do min 1.5KW i namawiał mnie na taką pompę , ale nie chce mi się w to wierzyć.
Czy myślę dobrze?

A czy mógłbyś przedstawić te dane ze owa pompa daje taką moc 2,4kw przy temperaturze +12st.?
Bo wiesz moj panasonic 7kw moze pracowac z minimalna moca 0,7kw ale będzie to mozliwe przy -20st na zewnatrz ale przy +13st wali minimalnie 2,8kw

codix
03-11-2020, 21:19
SAMSUNG EHS 9KW1 f ma z tego co wiem min. pobór prądu 535W czyli jakby to przemnożyć przez COP powiedzmy 4,5 to wyjdzie 2,4KW czyli mniej więcej tyle ile podają min. mocy grzewczej dla tej pompy. Tak to rozumiem , ale nie jestem z branży tylko szukam pompy

Jeszcze zalezy jaką temperature bedziesz mial na zasilaniu jesli tak jak u mnie 30stopni to przy +13 mozesz liczyc na cop nawt ponad 6 a wtedy 535x6=3,2kw

codix
03-11-2020, 21:31
Znalazłem dane , że Samsung EHS 9kw 1f może pracować z min. mocą grzewczą 2,39 a 12KW 1f - 3,75KW . Z zapotrzebowania średniego (wg. cieplowlasciwe.pl) przy 2 st
wynoszącym ok. 4,8KW wyliczylem , że przy + 12st mój dom będzie potrzebować ok 2,4KW czyli rozumiem , że pompa EHS 9 KW przy takim zaporzrebowaniu budynku będzie jeszcze w stanie zejść tak nisko z min. mocą.
Instalator mówił mi , że 12KW EHS może modulować moc do min 1.5KW i namawiał mnie na taką pompę , ale nie chce mi się w to wierzyć.
Czy myślę dobrze?

I jeszcze ile Ci wyszlo przy minus 20?
Bo jak przy 0st potrzebujesz 5kw to taka pompa 9kw (nieznam charakterystyk samsunga) ale wydaje mi sie ze bedzie za słaba

SARUL
03-11-2020, 21:38
I jeszcze ile Ci wyszlo przy minus 20?
Bo jak przy 0st potrzebujesz 5kw to taka pompa 9kw (nieznam charakterystyk samsunga) ale wydaje mi sie ze bedzie za słaba

Przy -18st zapotrzebowanie 9,6KW no a przy 0 to rzeczywiscie ok 5KW. Liczę, że pompa bez grzałek będzie w stanie się wyrobić do -7 stbo wtedy pompa ma max moc 7,33 ( przy zasilaniu 45st)- dane dla pompy na R410A , moja jest już ( stety/niestety) na R32 , nie wiem czy to coś zmienia w charakterystyce , a dalej grzałki lub piec gazowy
Dane brałem stąd:
https://images.samsung.com/is/content/samsung/p5/common/techinfo/common-techinfo-ehs-idu-and-odu-split-for-europe-50hz-ver1-6-tdb.pdf?_ga=2.93513501.1223605389.1603446962-1485411103.1600193323

rozumiem , że trzeba patrzeć na tabelę uwzględniającą defrosty jeśli chodzi o moc pompy przy poszczególnych temp na zewnatrz i zasilania ?
:

dnae brałem stąd

SARUL
03-11-2020, 21:39
A czy mógłbyś przedstawić te dane ze owa pompa daje taką moc 2,4kw przy temperaturze +12st.?
Bo wiesz moj panasonic 7kw moze pracowac z minimalna moca 0,7kw ale będzie to mozliwe przy -20st na zewnatrz ale przy +13st wali minimalnie 2,8kw

wiem tylko że min. moc grzewcza to 2.39KW ale nie wiem przy jakiej temp.

SARUL
03-11-2020, 21:42
Jeszcze zalezy jaką temperature bedziesz mial na zasilaniu jesli tak jak u mnie 30stopni to przy +13 mozesz liczyc na cop nawt ponad 6 a wtedy 535x6=3,2kw

myślę, że przy +13 st. to będzie pewnie 35st zasilanie ( 60% podłogówka +40% przewymiarowane pod kondensat grzejniki

codix
03-11-2020, 21:47
wiem tylko że min. moc grzewcza to 2.39KW ale nie wiem przy jakiej temp.

Jest tam w tabeli te 2.39 jest dla +7st i jesli na zasilaniu jest 35st no a przy +12 to jest sporo lepiej dla pompy

codix
03-11-2020, 21:51
myślę, że przy +13 st. to będzie pewnie 35st zasilanie ( 60% podłogówka +40% przewymiarowane pod kondensat grzejniki

Ja mam 50% podlogowki i reszta przewymiarowane grzejniki i przelecialem poprzednia całą zime na zasilaniu 33st ale mialem wtedy mniej podlogowki wiecej grzejników .
W tym roku jade na 30st.
Ale to zależy jaka ciepla chata u Ciebie zapotrzebowanie na moc duże to pewnie dom zimny wiec zasilanie bedzie wieksze chyba ze cieply ale bardzo duzy ze takie zapotrzebowanie

SARUL
03-11-2020, 21:53
Jest tam w tabeli te 2.39 jest dla +7st i jesli na zasilaniu jest 35st no a przy +12 to jest sporo lepiej dla pompy

Ale rozumiem ,że przy tych plusowych temp. 12KW bedzie jeszcze trudniej zejść z mocą ...czyli taktowanie jeszcze bardziej ??

SARUL
03-11-2020, 21:56
Ja mam 50% podlogowki i reszta przewymiarowane grzejniki i przelecialem poprzednia całą zime na zasilaniu 33st ale mialem wtedy mniej podlogowki wiecej grzejników .
W tym roku jade na 30st.
Ale to zależy jaka ciepla chata u Ciebie zapotrzebowanie na moc duże to pewnie dom zimny wiec zasilanie bedzie wieksze chyba ze cieply ale bardzo duzy ze takie zapotrzebowanie

do grzania ok 190m2 - dom 10 letni ściany porotherm 25cm +10styro+klinkier, okna dwuszybowe plastik myślę że nie najgorsze, poddasze 20cm wełny, wentylacja grawitacyjna. Z cieplowlasciwe i ze swiadectwa energetycznego budynku zapotrzebowanie ok 50-60w/m2

SARUL
03-11-2020, 22:00
Jest tam w tabeli te 2.39 jest dla +7st i jesli na zasilaniu jest 35st no a przy +12 to jest sporo lepiej dla pompy

Czyli , że jednak ta 12KW biorąc pod uwagę i te plusowe temp. (których pewnie więcej będzie ) i ujmene ( poniżej -5-7) byłaby dla mnie lepsza?

codix
03-11-2020, 22:13
Czyli , że jednak ta 12KW biorąc pod uwagę i te plusowe temp. (których pewnie więcej będzie ) i ujmene ( poniżej -5-7) byłaby dla mnie lepsza?

Pod wzgledem taktowania to lepsza bedzie 9kw ta 12kw bedzie miala wieksze problemy.
Znowu ta 9kw moze okazac sie za slaba jesli faktycznie masz takie zapotrzebowanie domu (bo cieplowlasciwe nie jest jakas super stronka do wyliczania)ale jesli dopuszczasz wrazie czego dogrzewanie gazem lub grzalkami to czemu nie.
To juz Twoja decyzja jak chcesz grzac czy w sposob ciagly czy w taryfach itp.
Tak naprawde to godzin bo to na godziny trzeba liczyc a nie dni z temperaturami ponizej minus 10st to jest kak na lekarstwo.
A grzales gazem to nie masz danych ile gazu Ci szlo na sezon grzewczy?I ile np.szlo w taki naprawde mrozny dzień i jakie yemp.na grzejmikach wtedy miałeś?

SARUL
03-11-2020, 22:17
Pod wzgledem taktowania to lepsza bedzie 9kw ta 12kw bedzie miala wieksze problemy.
Znowu ta 9kw moze okazac sie za slaba jesli faktycznie masz takie zapotrzebowanie domu (bo cieplowlasciwe nie jest jakas super stronka do wyliczania)ale jesli dopuszczasz wrazie czego dogrzewanie gazem lub grzalkami to czemu nie.
To juz Twoja decyzja jak chcesz grzac czy w sposob ciagly czy w taryfach itp.
Tak naprawde to godzin bo to na godziny trzeba liczyc a nie dni z temperaturami ponizej minus 10st to jest kak na lekarstwo.
A grzales gazem to nie masz danych ile gazu Ci szlo na sezon grzewczy?I ile np.szlo w taki naprawde mrozny dzień i jakie yemp.na grzejmikach wtedy miałeś?

Gazu za zeszły cały rok zużyłem 21000KWh razem z C.W.U. Tak do - 10 wystarczało 45 stopni na piecu, niżej to dawałem ok 50 ale też fakt , że piec nie chodził cały czas , wiec musiał gonić. Pompa raczej mam plan , żeby chodziła ile bedzie potrzeba w/g krzywej. Mam PV 3KW od 5 lat, teraz bede dokladał jeszcze niecłąe 6 KW więc taryfy nocne nie będą miały znaczenia

Andrzej5101
04-11-2020, 05:54
Samsung EHS 9 kW/1f może pracować z min. mocą grzewczą 2,39 kW
a Samsung 12 kW/ 1f - 3,75 kW .

Pompy Panasonic maja średnio moce minimalne;
9 kW/1f ; około 2,20 kW,
9 kW/3f ; 9 kW/T-Cap ; ok 3,50 - 4,0 kW
12 kW/1f/3f ; ok 4,5 kW
Czyli można powiedzieć, że Samsung ma średnio moce
minimalne zbliżone do Panasonica,

Celuj w 9 kW/1f,

Warto, żebyś dane budynku umieścił w stopce

Andrzej5101
04-11-2020, 11:34
Przy -18 C pompa samsung ;
.....1/ 9 kW ma ok. 6.5 kW ,
.....2/ 12 kW ma ok. 8,0 kW .
Mają grzałki 4 kW .
Myślę że nawet pompa 9 kW poradzi sobie bez grzałek do ok -7stopni ,
a później grzałki lub wspomaganie przez piec gazowy, ale za to lepiej
dobrana moc pompy dla temperatury > - 2 stopni
ad1/ 6,5 kW + 4 kW grzałki = 10,5 kW,
ad2/ 8,0 kW + 4 kW grzałki = 12,0 kW

I tak trzymaj

pandzik
04-11-2020, 13:58
Nie wie ktoś czemu pompa grzeje wodę w zbiorniku do 48 stopni gdy ustawione mam na 55? :)

codix
04-11-2020, 14:24
Nie wie ile czemu mi pompa grzeje wodę w zbiorniku do 48 stopni gdy ustawione mam na 55? :)

A jaka jest temperatura wody na wyjsciu z pompy w momencie gdy masz te 48st tuz przed wylaczeniem pompy

pandzik
04-11-2020, 19:14
A jaka jest temperatura wody na wyjsciu z pompy w momencie gdy masz te 48st tuz przed wylaczeniem pompy

Gdzie to odczytać? W okienku dot. CO?

oberwatorPC
04-11-2020, 19:37
Praca zmienna CWU? Zmień maksymalny czas grzania CWU

pandzik
05-11-2020, 12:47
Z wyłączonym CO i bez ram czasowych grzeje do 48 stopni. :)

codix
05-11-2020, 13:05
Z wyłączonym CO i bez ram czasowych grzeje do 48 stopni. :)

Sprawdziles ta temperature zasilania (niewiem gdzie w samsungu jest to pokazane) ale jakas temperatura ktora rosnie wraz z wzrostem temperatury w baniaku i jest od niej wyzsza pewnie w tym samym okienku jak grzejesz na c.o i pokazuje jaka puszcza na grzejniki czy na podloge.
Jak grzejesz do 48st w baniaku a czujnik masz np.na srodku to temperatura na gorze zbiornika moze miec juz np.55st.i taka jest pokazywana na zasilaniu (niewiem do ilu st.grzeje samsung )ale moze byc ze do 55st i dlatego sie juz wylącza

pandzik
05-11-2020, 13:13
Znalazłem ustawienie maks temp. Pompy.
Było na 50 stopni. Maksymalna wartość to właśnie 55 stopni. Po jej zmianie zbiornik jest grzany.

To już jest maksymalna wydajność pompy? Może jednak pozostać przy 50 stopniach i grzać dwa razy dziennie?

codix
05-11-2020, 14:32
Znalazłem ustawienie maks temp. Pompy.
Było na 50 stopni. Maksymalna wartość to właśnie 55 stopni. Po jej zmianie zbiornik jest grzany.

To już jest maksymalna wydajność pompy? Może jednak pozostać przy 50 stopniach i grzać dwa razy dziennie?

Lepiej dwa razy na dobe zagrzej a zejdz jak najnizej z temperatura na bojlerze.Ja grzeje wode do 45stopni tyle pokazuje czujnik na srodku bojlera.Wiadomo ze u gory jest jeszcze cieplejsza temperatura na zasilaniu z pompy wychodzi mi wtedy ok.50stopni .
Moja pompa tez grzeje tylko do 55st.na zasilaniu ale to juz sa męczarnie dla pompy i slaby cop.Wiadomo im nizej grzejesz tym lepiej.

waka
05-11-2020, 19:34
A ile czasu pompa 12kw potrzebuje żeby zagrzać zbiornik cwu 200l?
Czy w harmonogramie ustawić grzanie wody 2x na dobe po 1 godzinie do 46stopni?
Standardowo to po zagrzaniu bojelra jak długo utrzyma się w nim ciepła woda?

pandzik
05-11-2020, 20:51
@codix, czyli do 45 stopni. OK.

@waka, Ja to ustawiam harmonogramem, choć takie ustawienia są w serwisowym zdaje sie. *kw 200l zbiornik nagrzewa do 48stopni (od ok 35) bardzo szybko. Nie wiem, jakies 20min.

codix
05-11-2020, 21:49
@codix, czyli do 45 stopni. OK.

@waka, Ja to ustawiam harmonogramem, choć takie ustawienia są w serwisowym zdaje sie. *kw 200l zbiornik nagrzewa do 48stopni (od ok 35) bardzo szybko. Nie wiem, jakies 20min.

Musisz juz sam sobie posprawdzac dla jednego woda np.45st bedzie za goraca dla innych za zimna.Ustaw taka zeby Ci starczalo wody o komfortowej temperaturze od jednego grzania do drugiego grzania ale im mniejsza tym lepiej ze względow ze cop jest lepszy podvzas grzania do niższych temperatur i baniak ma mniejsze straty jesli przetrzymuje chlodniejsza wodę.
Dobrze jest tez tak ustawic zeby miala co zagrzac zeby nie podgrzewała wody o np.4st.tylko jak juz grzeje to zeby miala do dogrzania np.10st .
No ale to juz u kazdego jest inny profil zużycia wody i kazdy musi sobie to sam utrafić

waka
07-11-2020, 16:00
Mam jeszcze pytanie. Czy wasze Samsungi podczas pracy (jednostka zewnętrzna) cały czas kąpią, dość mocno wodą?

pandzik
07-11-2020, 16:09
Kapią? Jednostka zewnętrzna na obudowie? :) No przecież.
Zimą pokrywa się lodem. Obecnie w dzień jeszcze nie, a nocą jeszcze nie grzeje. :)

waka
07-11-2020, 16:21
Z tego skraplacza u dołu jednostki zewnętrznej

pandzik
08-11-2020, 01:17
Jak to ze skraplacza... :)

waka
08-11-2020, 18:14
Mam pytanie odnośnie włączania się i wyłączania pompy.
Grzeje sobie na krzywej grzewczej i ustawionym harmonogramie. Czy pompa w zadanych godzinach pracuje w trybie ciągłym czy się wyłączy? Skąd niby ma wiedzieć kiedy ma się wyłączyć? Czujnik wewnętrzny mam w nieogrzewanej kotłowni gdzie jest 13 stopni. Czy ma to jakiś związek?
Co jak ustawie na "słoneczko" będzie chodzić ciągle czy się wyłączy?

pandzik
08-11-2020, 18:40
No będzie pracować przez zadany czas. Sam zauważam powoli, że jakikolwiek zewnętrzny sterownik jest zbędny. Ustawiłem sobie dziś na sterowniku grzanie np od 13-15 i 22-24. A w weekendy 3 godzinki w środku dnia. Sprawdzę temperaturę w pomieszczeniach i będę reagować podnosząc krzywą w zakresie dostępnym -5 do +5 stopni.

Pompa z podłogówką w bardzo ciepłym domu i grubymi 10cm wylewkami to nie jest moim zdaniem miejsce do regulacji temperaturą wewnętrzną. Mam Sylusa, ale zastanawiam się po co on mi jest. Zobaczę co będzie przy mrozach. W tej chwili w nocy jest koło 0 stopni, szron na autach. W domu nic sie nie dzieje.

Wczoraj odpaliłem na dłużej pompę w ciągu dnia - ze dwie godzinki pracowała w słońcu na wolnych obrotach. W podłodze temp ok 24 stopnie na zasilaniu ze 26-27 stopni.

W październiku w nieogrzewanym domu miałem równe 24 stopnie. Teraz dalej nie grzejąc 23,4 - do 23,8 przy dzisiejszym słońcu. Jak to w ogóle grzać przy takich temperaturach? :)

Wyłączę tego Salusa na dobre jak sie okaże , że temperatura w mrozy dalej będzie tak stabilna.